1. máj v Horních Kotěhůlkách

Rpuť

 

„Byl 1.máj, byl lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas…“ chrastila cituplně bedýnka rozhlasu po drátě.

„No jo, vrká, vrká, ale co dělat neporadí“, drbal se starej Doucha za uchem a konstatoval, že ten Tonda, tedy soudruh předseda, se asi dočista pomát.

 

Soudruh předseda Tonda kdesi ve skladu vyštrachal tlustou složku portrétů a byli na ní všichni komunističtí svatí co se jich jen od Marxe bylo. Soudruh Tonda byl předsedou MNV a zachtělo se mu zásluh, neb ohlásili se souzi z okresu, že přijedou oslavit první máj.

Takže šance by tady byla a musí se využít!.

 

„Nalepíme ty portréty na standarty a soudružky svazačky je v řadě ponesou v průvodu“, zasnil se.

Soudruh tajemník se zamyslel a pak zavrtěl hlavou: „Neprojdou!“ řekl rozhodně.

„Co blbneš, Pepane, teda soudruhu“, opravil se soudruh předseda. „Jak můžeš něco takovýho vůbec říct,“ nechápal.

„Těch fotek je asi 30 a když se třicet ženskejch postaví vedle sebe, tak se na tu silnici nevejdou“, vysvětlil soudruh tajemník jednoduše.

Problém se jevil být vážným, až soudružka sekretářka navrhla, že standarty by mohly být oboustranné – „z jedné strany třeba Lenin z druhé Gottwald“, navrhovala.

Z důvodu nedostatku jiných návrhů tento přijat, opatřen papundekl i staré násady od košťat a hrábí a vše doneseno do přidružené dílny JZD dědovi Douchů, že aby ty standarty tedy vyrobil.

 

Kulak Doucha si myslel své, ale nic jiného mu nezbývalo a tak se teď nad těmi standartami trápil a navíc zjistil, že jeden papundekl chybí a soudruha Marxe a soudružku Dolores Ibarruri jaksi není na co nalepit. Chvíli hledal a huhlal papundeklu nenalézaje, ale pak to vyřešil starým rámečkem, který objevil a obrázky na něj prostě přitloukl hřebíčky.

 

Se soudruhem předsedou však cloumal dále tvůrčí nepokoj: „Soudružky svazačky půjdou v modrých košilích a vemou si ty bílý sukně, co nakoupily v Bílý Labuti!“, rozvíjel nadšené vize.

Věděl své, neb před Velikonoci ho přepadly baby z kravína, že „Máňa vod Šimků psala, že v Bílé Labuti maj ty nový tesilový skládaný sukně“ a to si nesměj nechat ujít, takže JZD podniklo zájezd a vyrabovalo obchodní dům. Dlužno říci, že přijeli pozdě a na skladě už byly jen bílé sukně, ale to nevadilo, hlavně, že všechny baby, paní i dívky byly osukňované a věřily, že kráčí s duchem doby.

Tesilové skládané sukně byl dobový mor, nosily to všechny ženské v republice, bylo v tom horko a ty bílé měly navíc tu nevýhodu, že byly průsvitné.

 

Na MNV to ovšem hučelo jak v úle, soudruh předseda organizoval, pověřoval a vydával rozkazy. Už zorganizoval i soudruhy pionýry a soudruhy hasiče, ale pořád měl dojem, že to ještě není ono.

„Ten průvod bude hrozně krátkej,“ trápil se.

 

Nazítří musel na okres a na zpáteční cestě, asi 5km od domova, zahlédl mezi stromy střechu starého zámečku, v němž byl momentálně domov pro děti a mládež s kombinovaným postižením. „To je ono“, zadunělo mu v mozku a okamžitě zahnul k zámečku.

 

Ředitel domova se poněkud zapotácel a pokusil se čelit hrozbě průvodu upozorněním, že řada pacientů je nechodících a oni nemají dostatek pojízdných vozíků. „To zvládnem“, odmávnul to soudruh předseda a s vlajícím sakem pádil k domovu.

Ráno ještě rychle přepadl učitelku zpěvu ve škole a nařídil, aby s dětmi z domova secvičila něco budovatelských písní.

Po té vtrhl do pracovny k tajemníkovi: „Hele Pepo, ty máš dědka na vozejku, viď, zaútočil střemhlav. Soudruhu tajemníkovi spadla brada, ale soudruh předseda Tonda to ani nezaregistroval a okamžitě nařídil, že všichni místní invalidé musí zapůjčit své vozíky na akci 1.máje.

„Dědkové se domluvili“ žaloval druhý den soudruh tajemník: „Před akcí dovézt do hospody a každýmu zaplatit guláš a tři piva! Jinak prý vozejky nebudou.“

Soudruh předseda setřel pot z čela a rychle to odkýval: „Fajn, beru!“

Načež ještě Pepovi nařídil zkonfiskovat po městečku všechny pomlázky, nakoupit krepový papír a holky z účtárny pověřil výrobou mávátek.

Den „D“ konečně nadešel, před hospodu vyneseny stoly jako podium a za kravínem shromažďoval se průvod. Zima byla jako v psírně a tak soudružky svazačky sice přišly v modrých košilích, jak přál si soudruh předseda, ale pod košilemi měly narvaná trika a svetry, čímž jejich tvary nabývaly zajímavých rozměrů. Pionýrům cvakaly zuby a maminky je balily do deky.

Pro děti z domova vyslán autobus. Děti byly samozřejmě nadšené, že jsou zas jednou venku, dostaly pomlázko-mávátka a nadšením výskaly, mlátily se po hlavě a shledávaly to velmi zábavným. Soudruh tajemník sledoval to skotačení a když tak pozoroval děti, na nichž jejich postižení většinou bylo dost zjevné, nebyl si zcela jist, že to byl ten nejlepší nápad. A tušení ho nezklamalo.

 

Okresní soudruzi dorazili vzápětí, byli usazeni za „podium“ a slavnostní fanfára ohlásila začátek průvodu. První pochodovala kutálka se starým Peškem v čele, který co dirigent mával vozembouchem a udával rytmus. Za ním kráčela jeho žena s harmonikou a mladej trápil štěbenec. Za nimi pak kráčeli zbylí členové kapely a dalo se říci, že hráli celkem dobře. Budovatelské tóny burácely ulici a soudruhu tajemníkovi byla ta melodie nějaká povědomá…

 

A hned za ní se vynořila řada vozíků s dětmi. Vozíky tlačil personál domova, bojoval s předpotopními vehikly a modlil se, aby se nic nezvrhlo a neupadlo kolo. Soudružka úča, která celý týden pečlivě nacvičovala s dětmi budovatelské písně vyrazila do čela, mávla rukou a děti povětšinou netušící co zpívají a proč to zpívají a snad ani, kde vlastně jsou, za nadšeného mávání mávátky spustily: „Až nás půjdou miliony…“

 

Soudruh okresní tajemník naštěstí zrovna se zájmem sledoval jednu vyvinutou svazačku a tak jen s úsměvem přikyvoval do rytmu, ale pod tajemníkem Pepou se podlomila kolena a šly na něj mrákoty.

„Jo, je to v hajzlu“, pravil za ním tiše pan farář a nabídl mu první pomoc v podobě placatice s rumem, nejspíš svěceným.

 

Boží pomoc se dostavila v zápětí, neb na místo drkotavých vozíků se zuboženými dětmi dostavily se vytuněné soudružky svazačky a před podiem vytvořily špalír mávající standartami k okresním soudruhům.

A za jejich zády vyšlo slunce a prosvítilo ty bílé tesilové sukně k velké radosti soudruhů i bezpartijních, i když v některých případech odhalilo i skutečnost, že bohatýrské děvy pod sukénky zhusta navlékly cosi, co se tenkrát obecně nazývalo „bombarďáky“.

 

A jen díky tomu, že jejich zraky směřovaly níže, si nikdo nevšiml, že na jedné standartě má Dolores Ibaruri mohutný plnovous, který tam prosvítal od svatého Marxe.

 

Takže oslava 1.máje byla nakonec velmi úspěšná , brzy po ní následovalo několik svateb a za 9 měsíců uspořádalo městečko další oslavu přijímání nových občánků. Zda-li i soudruh předseda Tonda obdržel kýženou pochvalu však pověst nepraví.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 235 komentářů u “1. máj v Horních Kotěhůlkách

 1. 2.
  Rputi , když tak čtu poslední odstavec – není přerušenî těhle oslav příčinou bídné porodnosti dnes ? 😉
  A nebylo by tedy vhodné je obnovit ?

 2. Halle, tehdy ještě nebyla rozšířená antikocepce! Stačilo pár lidových veselic a hne se porodnost zvedala! 🙂

 3. A nemělo by se zapomínat ani na Spartakiádu. Mimochodem: z německých archivních dokumentů plyne, že populačnímu rozkvětu pomáhal i Parteitag v Normiberku.

 4. Zavrtav se do pramenů doplňuji k bodu 5, že během Parteitagu 1936 otěhotnělo cca 900 členek BDM, z nichž jedna uvedla celkem 13 potenciálních otců. Na dalších partajních sjezdech měly pak členky BDM zakázáno táboření v přírodě.

 5. DVD,

  nepíšou, zda ta s těmi třinácti obdržela nějakou stranickou odměnu za mimořádné úsilí o splynutí s kolektivem ?:-D

 6. Halle, naopak!
  O ni ty ideje o čistotě rasy nebyly jen tak pro nic zanic! Führer znal své pappenheimky!
  Německá árijská žena je cudná a věrná!

 7. Rputi,
  na Parteitagu snad byli jen rasově čistí ! 🙂
  A to děvče udělalo, co jen šlo, aby populace Německa zkvétala ! 😀
  Měla dostat metál ! 😉

 8. No ale sem tam se tam propašoval nějakej rasově čistej s koňskou nohou nebo homosexuál jako Rohm (a tehdy toještě nebola úctyhodná úchylka).

 9. 2 Rpuť ad 7 – ale zas je dotyčný osvobozen od hmotných statků a může se plně věnovat duc-hovnu…
  (jak říkáme my lingvisti)
  To Brňo se nezdá… Onderkův šulín na rynku, koule od šulína na dalším rynku, světově unikátní kašna na jiném rynku, no a teď ještě pomník neznámého exekutora na zas dalším rynku…
  Kolik že těch rynků v tom Brňe je? Na co dalšího se ještě můžeme těšit?

 10. quivisi, to SA bylo hodně promořené, nejen Röhm. Docela pěkně to bylo v jednom postarším filmu – Soumrak bohů.

  PeSi oni jsou v tom Brňu fakt neuvěřitelně tvůrčí a ještě jsou na to pyšní. Za tu fotku jsem dostala na FB sprďáka, že tedy náhodou to nejni žádnej kýč! 🙂

 11. AUUUUU!

  A už je to tady!
  Novinářská hyena Břešťan už řeší, co bude, když Rusové na mistrovství vyhrajou?
  To von by moh přijet Putin a co budeme dělaaat? A PROPÁNAKRÁLE A JÉŽIŠMARJÁ!

  A navrhuje řešení – když je všichni porazíme, tak Putin nepřijede! 😀 😀 😀

 12. na prvního máje ráno pršelo a tedy komoušů přišlo méně, o to ryčněji však od půl desáté jásala. Řady prořídly stejně jako jejich vlasy a ozubení. Hudební produkce vrcholila songem Veď-mědááááál ce-stomáááá s Gottovou nenapodobitelnou německou Blasmuzik intonací. Už chyběla jen Biene Maja. V jedné z okolních hospod pořádají každý rok na zahrádce oslavu bohatí Cikáni (vím, že to jsou Cikáni protože si říkaj Cikáni a jsou ověšeni zlatem a maj štůčky petilitrových papírků a eur). Oslavují svátek práce a udělají útratu větší než rusáci. Letos i jich bylo méně, přestože zbytek dopoledne bylo teplo a svítilo sluníčko. V zásadě jediiné neobvyklé bylo, že včerejší večerní pochod malých čarodějnic hlídalo 16 po zuby ozbrojených policistů. Asi jestli se z nich nevyklubou nějaké vlkyně anebo kdovíco Vzhledem k tomu, že tam byli i jejich rodiče to bylo navýsost trapné. Na komouše nepřišel hlídat ani jeden.

  Říkám to už od zhruba roku Topolánka: už to jsou zase ONI a nechci s nimi mít nic společného, To kdyby Dana nakoukla a namítala, že se tu řeší zahraničí anebo blbosti jako pochod malých čarodějnic a ne domácí politika. Kdyby se náhodou zeptala co proti tomu dělám, tak odpovím, že využívám svého práva a nevolím menší zla a snažím se přesvědčit mé blízké a známé aby tak učinili rovněž. Předem však avizuji, že aktivnější postoj ve smyslu vsupu do politiky ode mě není možné očekávat protože to zaprvé neumím a za druhé se mi to nelíbí ani mě to nebaví,

 13. ta pračka je skvělá 😀

  Mně by zajímalo, jakým duševním pochodem dospěl autor k názoru, že svoboda vypadá zrovna takto 🙂

  Skimici, někdo remcá, že se tu řeší politika domácí na úkor zahraniční, někfo jiný, že politika zahraniční na úkor domácí, jeden by chtěl debatovat o věcech vznešených a duchovních a druhý o tom, co bylo dnes k obědu.

  já si třeba myslím, že příliš se zaobírat politikou tou i onou omezuje zajímavější obzory. Nemluvě o tom, že vede ke ztrátě nadhledu a smyslu pro humor.

  neříkám, že politika nemá v životě vůbec místo, ale nesmí ho mít víc, než je zdrávo.

 14. skimici,
  se skoro bojím zeptat, kde to bydlíte… u nás ve vsi včera akorát stavěli hasiči májku, byla u toho i nějaká veselice, ale ryk zábavy až k našemu sídlu nedolehl. Dcera se byla s kámoškou podívat a prej tam i nějaké ježibabky běhaly, ale asi všechno bez policejní asistence…
  A jak poopisujete ty vaše komunisty, tak spíš než policajti je měla nenápadně hlídat záchranka a pohotovost nejbližší JIPky 😉

 15. Rputi, zdravím. Ad [13]. Díky za připomenutí zajímavého filmu. „Soumrak bohů“ od Viscontiho jsem taktéž kdysi dávno viděl. Tam ta promořenost byla od sklepa až na půdu… 😉

 16. No já se tuhle tak snažila … s bramborama jsem přišla a měla dotazy…. A zas to nebylo ono!

  Že prý, když se nudím a nemám do čeho píchnout, tak ať si takové blbostě dělám! A bylo!
  Já se fakt nezavděčim! 😀

  Já jsem zalezlá bokem, žádnej komouš ani čarodejnice mě naobtěžovali a jediný, co mě rozčiluje, jsou kosáci co hnízděj u baráku, porád se hádaj s Evelínem a pořádaj na něj nálety. A já se vždycky strašně leknu, že něco padá seshora, nebo, že mi něco letí do okna. A když otevřu okno, tak naporoti na kandelábru sedí kosák a pustě mi spílá! 🙂

 17. MaYdo, tu svobodu, co vytryskne, když se odvalí ten kvádr (bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kádrů…), tu bych ještě chápal.
  Ale ona prý je to socha spravedlnosti, takže ten popis: „Exekutor krade pračku“ není úplně od věci! 😀

 18. Šumaváku, já bych se spíš bála, že při tom prorazil potrubí! 😀

 19. Bohouši též zdravím!
  To byl moc dobrej film! Takovej krásně hnusnej! Zlo se plížilo, zatuchlina tuchala a hniloba se rozlézala, až z toho jednomu šel mráz po zádech a celé to bylo takové perverzně panoptikální.

 20. Rputi, přesně. Jó není nad starou dobrou německou dekadenci natočenou italem (sic!). Visconti byl přece přímo specialista na rozklad („Smrt v Benátkách“ následovala hnedle po „Soumraku bohů“)…

 21. Bohouši, tak jsem na to koukala, ten film už musel být tenkrát (1969) pěkně drahý. By mě zajímalo, jestli by se to vůbec dalo ještě dneska natočit … jestli by na to někdo dal prachy…

 22. Rputi, odpověď je jasná. Nedal! Ještě že to tenkrát stihnul režisér napsat i natočit…

 23. skimici 24 – není!
  Nevím, jestli jste ten film viděl. To o čem mluvíte vy je spíš to, co je v úvodním článku. V tom filmu je to vyhnilá zlatá skořápka, smrtelná únava, která už není schopná bránit rašícímu Zlu.

 24. Což v Oděse…ale v Brně se bojuje za Kyjev!

  Policie se tvrdě střetla s ODPŮRCI neonacistů v Brně!

  Tvrdou potyčkou mezi policií a účastníky blokády skončil pokus zastavit pochod Dělnické mládeže na Moravském náměstí v Brně. Policie použila slzný plyn.

  Lidé si ho pak vyplachovali z očí, mnozí utržili modřiny, uvedla ČTK. Po zásahu policie se méně početnému pochodu Dělnické mládeže podařilo projít Kolištěm a vrátit na původně plánovanou trasu pochodu.
  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/online-prenos-prvni-maj-demonstrace/r~a7ede53aef1011e496f2002590604f2e/

 25. Jj – už se supi sletujou!

  …“Mnohí Poliaci sa domnievajú, že by Ukrajina mala vrátiť Poľsku pred niekoľkými desaťročiami „požičané“ územia. Niektorí odmietajú diplomatické triky a nedávajú si servítku pred ústa. „Presne tak, ako Nemecko, tak ani Ukrajina nie je pre Poľsko žiadnym spojencom a už dupľom nie je priateľom. A je škoda, že mnohí Poliaci o tom mlčia. Veď dokonca sa o tom nebojí hovoriť ruský prezident Vladimír Putin. Predstavte si, vie, že sa na území súčasnej Ukrajiny nachádzajú obrovské regióny, ktoré voľakedy boli súčasťou Poľska. Od nepamäti to boli poľské územia,“ prízvukuje poľský novinár – emigrant Mariusz Max Kolonko.“…
  http://www.hlavnespravy.sk/poliaci-by-chceli-vratit-svoje-uzemia-ktore-v-sucasnosti-patria-ukrajine/600985

 26. 28 Rputi
  máte samozřejmě pravdu. Film jsem viděl a bylo by to na samostatný článek. Upřímně – moc se mi nelíbil. Obvykle to ale neventiluji, protože je to film, co by se v dobré společnosti měl líbit.
  Měl jsem na mysli jen to zlo.

 27. Šumaváku, tak svoboda nebo spravedlnost?

  To není sranda, pro takovýho Ratha je to přímo hamletovská otázka 🙂

 28. 30 Rpuť
  docela souhlas. Hlavně by měli vrátit němcům tu západní část.

 29. skimici, ten film je tak na hraně, že se ani nedivím.
  Člověk by ho měl shlédnout před 30 rokem svého života, kdy je ještě odolnej. Ono je to docela o depku.

  I to zlo se projevuje jinak. Socialistické zlo je plebejské už ze své podstaty a proto občasné variace na blbost působí groteskně, náckovské zlo je temně deviantní a vzrušuje ho smrt.

 30. Tak tomu už vůbec nerozumím! Dělnická mládež …. ty by měli bý teda dělnící – komunisti! A policie je chrání před nějakými demokraty!
  A zase se píe, že je to ultrapravice a tak to je jen nějaká pomýlená pravice, tak tu zase musíme chránit před hnusnými levičáky!
  Ale přece levice je totalitní a ne demokratická …
  A policie přece pomáhá a chrání, takže – komu pomáhá a koho chrání?

 31. 37 quivis
  Vy se v tom zase nimráte! Mission statement zní jasně: Pomáhá a chrání. Jste snad nějaký lingvista nebo co?

 32. Ano, mně tam chybí předmety té činnosti – čili věta neúplná. ;.)

 33. však oni také úplně nepomáhají ani nechrání… 😉

 34. 39 quivis
  “Dibson se chvíli ovíval čepicí.
  ,,Fuj! … Vy fte holt náf malej vfudybyl, že jo?“
  „Snažím se pořád rozšiřovat své vědomosti, pane.”

  Patrick Ryan. “Jak jsem vyhrál válku.” str 44

 35. Začátek té knihy dokazuje, že tunelování opravdu není český vynález 🙂

 36. Hlavně nedávat nohu před branku, u nás bys přes ni dostal tonfou…. 😉

 37. Úplně OT bych sem u příležitosti socialistického svátku vlepil pasáž z historického pojednání:
  „Války stojí peníze a válka proti revoluční napoleonské Francii byla tak dlouhá a nákladná, že pro její financování bylo nutné zavést daň z příjmu. Později, když válka skončila a daň z příjmu se mohla zrušit, předložil lord Brougham návrh veškeré záznamy o této dani spálit a popel zakopat do země, aby se následující generace žádným způsobem nemohly dozvědět, že tak nehorázná daň vůbec kdy existovala.“

 38. Zdravím a přeju přežití volna ve zdraví fyzickém i psychickém. Já deštivé volno využívám k zápasu s novým kompem a Wokny 8. Snažím se ignorovat „dlaždice“ a na kompu si zavést vlastní pořádek, zatím je to nerozhodně.
  K úvodnímu článku jen tolik, že leckde by se našla evidentní snaha jej trumfnout, např. zde:
  „Ministři hnutí ANO skákali v pytli a nosili kelímky s vodou
  Hnutí ANO organizovalo v Troji piknik. Šéf hnutí Andrej Babiš závodil ve skákání v pytli a v hodu granátem. Ani v jedné z disciplín nad dětmi nezvítězil. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se zase pustil do přenášení vody v kelímcích na čas. Primátorka Adriana Krnáčová nasadila helmu a zasoutěžila si v jízdě na koloběžce.“
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/oslavy-prvniho-maje-0qz-/domaci.aspx?c=A150501_085014_domaci_jj

 39. 44 Foundry
  mně to jméno nic neřeklo a tak jsem si jen vygooglil, že to byl „vědec“ layman co zbrzdil vědecký pokrok např co se týče vlnové podstaty světla atd, byl ale úspěšným právníkem a novinářem. Pěkně děkuju.

 40. Skimici, i slepé kuře občas najde zrno 🙂

 41. 44
  Dotyčnej lord byl především dost velkej blbec, pokud to myslel vážně.
  Ve starém Řecku se našel pitomec, co cosi zapálil, se dostal do dějin.
  Taky se pokoušeli uvést jeho jméno do zapomenutí.
  Marně.
  Jmenoval se Herostratos, a zapálil chrám v Efezu.
  A je ve wiki, i jiných slovnících 🙂

 42. (45) Některá wokna 8 jdou downgradovat na wokna 7. Ta dražší, ovšem.
  Každopádně, brzy mne to také čeká. Současný HW z roku 1999 přestává stíhat ….

 43. 50
  hardware z roku 99 ?
  To se dělá, vykrádat MUZEA S ELEKTRONIKOU ?

 44. Halladine, až do napoleonských válek byla daň z příjmu v UK neznámým pojmem, jednalo se vskutku o nouzové opatření. Po válce byla zmíněná daň vskutku zrušena, a to na základě všeobecného konsensu. Zmíněný lord chtěl pouze zahladit i stopy po oné nehoráznosti.

 45. 48 Halle
  berou Tě záda ???
  Ten nápad je pochopitelně brilantní. Pan Lord byl blbcem z úplně jiných ignorantských příčin.

 46. Ad. Windows 8-existuje free program Classic shell (i jiné, ale tento se mi osvědčil nejvíce), po jeho instalaci se věci vràtí do normálu.

 47. Skimici,

  pokud se někdy něco zapomenulo, stalo se to nedopatřením . Pokusy zapomenout něco úmyslně se nedaří.
  Už ve starém Egyptě odtesávali jména minulých faraónů z památek. Bylo to prd platné.

 48. Foundry ,

  všeobecný konsenzus v Británii kolem roku 1815 je poněkud vachrlaté tvrzení.
  Bylo ohledně toho referendum , či něco podobného ?
  Pokud bys řekl , že v tom byla shoda těch bohatých a vlivných, budiž.

 49. Foundry, skoro se mi chce říci, že historie se opakuje…
  Až do válek v zálivu byla daň z uhlíku v EU neznámým pojmem… 😉

 50. OT nemůžu si pomoct, je první máj, lásky čas 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=z-ZSVvQ_0FM
  Daisy, Daisy, give me your answer, do,
  I’m half crazy all for the love of you.
  It won’t be a stylish marriage,
  I can’t afford a carriage,
  But you’d look sweet upon the seat
  Of a bicycle made for two.

 51. Dík za rady k W8, ale už jsem pochopila, že když nechám pomatené dlaždice na dolní liště, kde se jim budu pečlivě vyhýbat, tak si postupnými instalacemi můžu udělat ikonky na ploše. Snad se nějak obejdu bez nabídky Start.

 52. Niko
  Uděláte si prostě dvě obrazovky. Jednu s dlaždicema a druhou s normální plochou s ikonkama jak jste zvyklá, mezi kterýma se lze lehce pohybovat. Tak to instaluji všem, dá to asi půlden práce, lze ty dlaždice potlačit, ale nedá se dopředu vyloučit, že to bude nějakému úchylovi vyhovovat. Beru to jenom jako nutné vydírání státními orgány, kvůli tomu, že některé programy na mac os neběží a twk se na wokna musím jednou za měsíc kvůli vyúčtování přepnout. Jinak nevím, k čemu by to někdo měl kupovat. K ničemu to není.

 53. >> skimic
  Autor oné mnou občas citované Brandtovy věty využil někdy v 60. letech skutečnosti, že v ČKD instalovaný počítač ZUSE má akustický výstup (ono to bylo trochu složitější, ale to je vedlejší) a při návštěvě z nejvyšších míst, kdy šlo o prostředky pro další rozvoj výpočetní techniky, tak oné návštěvě k jejímo nadšení předvedl počítač, který zabroukal Internacionálu.

 54. K ničemu to není. Parallels placený to řeší, ale já si tam nainstaloval přes bootcamp w7 a jednou za měsíc to kvůli vzp holt nabootuju.

 55. Já jsem s woknama spokojenej, po trápení s androidem jsem pořídil i woknovej telefon.

 56. skimici,
  tak jste ve mně vyvolal nostalgii a slzu v oku – tu kompjůtrem zpívanou písničku si pamatuji z dětství… bylo to v Abíčku jako příloha, gramodeska vylisovaná na jakémsi někkém plastu, ale náš gramofon Grundig to zvládnul 🙂
  (Tedy doufám, že to bylo Abíčko, a ne povinně odebíraný ruský časopis pro děti a mládež Kalabok, který ty měkké gramodesky míval pravidelně, s ruskými zpěvy…)

 57. Já mám stařičkej zubařskej program, kterej neběží pod W64 bit.
  Takže mám Virtualbox, ve kterém mám WXP, a mezi xp a W7(8) můžu přeskakovat.

 58. Foundry, já to nevylučuji. Máme ale celá rodina jabka a dlouho budovanou infrastrukturu, tak to prostě neřeším anžto se kromě státních orgánů nekompatibilita nikdy nevyskytla a jsem bez virů a bez antiviráků, nikdy nic nevypínám a nějak to záhadně všechno funguje aniž by mě to kromě ceny nějak otravovalo. Jobs ale umřel a tak jsem si třeba iphone 6 ani ten menší nekoupil a ani nechápu proč by to někdo měl dělat. Za chvíli to s tím buzikem bude další módní firma na odpis, protože naprosto zbytečná.

 59. 68 Matzurko
  Já jí pamatuju z nějakého scifi, akorát už nevím z jakého. A pak ještě z vody, kde jsme to večer drnkali u ohně.

 60. Dana asi šla chvíli vařit, ale nevydržela to a musela se zas podívat… 😉

 61. ale houby. V jedenáct večer nikdo nevarí. Byl to zápas kde padaly góly a to je dobře.

 62. Skimici, nebylo to v 2001: Vesmírná Odyssea? Když umíral Hal?

 63. Ahoj Bohouši. Moc rád Tě vidím.
  Fakt ale nevím. Byl jsem malej. Zrovna jsem šel do školy, přijeli rusáci, přistání na Měsíci a ten film mi ukazoval táta na nějakém setkání už si nepamatuju. Bylo to v nějakém kině v Praze blízko Aeroflotu.

 64. Skimici, no, já to taky naposledy viděl už hodně dávno. Třeba se ale pletu. Já jsem hroznej sklerotik…

  Jinak co se týká počítadel, tak jsem bez problémů přešel letos v lednu společně s novým SSD diskem z Win 7 na win 8.1 a nevidím to jako problém. Dlaždičky nepoužívám… 😉

 65. bohouši. Jsem to našel. Ta odyssea a když vypíná Hala. Ale já viděl ještě něco jineho. Třeba si vzpomenu.

 66. Skimici, no vida. Já to říkal. Když umíral Hal…

  Kruciš, na jinej si nevzpomínám. Ledaže by to byla použito třeba ve zfilmované pověstné sci-fi povídce „Růže pro Algernon„. U nás to dávali tuším pod jménem „Charly„. A to bylo natočený v r. 68. Já to akorát viděl podstatně později v r. 80-82 ve filmovém klubu.

 67. Kruciš, ty mý překlepy. Misto „byla“ má být „bylo“.

 68. Ad 75 – Fakt se v 11 nevaří?? Jsem netušila…

 69. Vařit se může kdykoliv. Já si třeba v jedenáct večer někdy připravuju rychlej oběd do krabičky na druhý den,

 70. No nevím. Někdo možná vaří. U nás ne, protože hacienda jídlem před spaním smrdí a už to dopolední vaření okolo dvaceti minut mi stačí. Snažím se jíst jídla, která nikdo netýrá více jak deset patnáct minut.

 71. Dana vařila zhruba od 20:30 do 21:15 – takže sledovala jen první třetinu. Za což se zdepřítomným omlouvá. Za další vývoj utkání nenese tudíž zodpovědnost.
  Posléze se šla dívat na film Lebensborn. Podle některých pramenů se ten příběh odehrál nedaleko. Jedním z míst, kde se program Lebensborn uskutečňoval, byl údajně zámek ve Studénce. Podle neověřených svědectví současníků, tam byl zaměstnán syn bohaté židovské rodiny, který navázal vztah s jednou účastnicí programu Lebensborn a který se následně pokusil o útěk a byl zastřelen někde v oblasti rybníků. Ale možná je to jen urban legend… Zatímco ta prohra se Švédy je holý fakt.

 72. (79) Abys nebyl jako Zeman s „Hitlerem gentlemanem“ 😛
  (84) Stačí vařit jídla libovonná. 😛

 73. A jinak – hlásím – dobře to dopadlo! Jako každý rok, se i letos konala 1.5. akce Bílý kámen, což je průjezd a prokřižování vojenským újezdem Libavá. Úžasný zážitek. Letos jsme se vydali na trasu mimo hlavní část – od Kovářova kolem Barnova do Oldřůvek a zpět. A mě stihl trest za to, že jsem: 1. nesvětila čarodějnice, 2. nedala kolo na předsezónní prohlídku a opravu, 3. cosi jsem provedla a netuším co, ale muselo to být něco moc špatného – takže při návratu k zaparkovanému autu se mi porouchal bicykl – Martin a pod. dál raději nečíst! – a upadl mi jeden pedál. CCA 9 km od místa, kde parkovalo auto.S jedním pedálem se dost dobře nedá jet, takže jsem šlapala pěšky a tlačila nepojízdné kolo.Při převýšení 320 m v úseku cca 2 km, to byl záhul. Ale i při cestě z kopce. No, už jsem doma a jak vidno, hned tak se mě nezbavíte. 🙂

 74. 86 Karle – vidíš-li ve staré americké písni o tom, že jí k smrti miluje a místo kočáru jí nabízí dvojkolo které jí moc sluší
  Hitlera, a Zemana, tak Ti doporučuji mokrý hadr na hlavu a silné espresso.

 75. 87
  Viník je jasný – Dana, jako obvykle.
  Kdyby nekoukala první třetimu, skončila by 3:0 pro česko, a Švédi by rozhodně nestihli v třetí třetině vyrovnat.

 76. Dobré zas ráno… Tak co, jak jste včera slavili? Neposral vás kulásec? (věčný partner hrdličky?)

 77. Dobrré ráno vespolek,
  PeSi, nikoliv, kulásci se tu naštěstí nevyskytují, jen celý den drobně pršelo. Teď taky. Takže se leda můžu věnovat údržbě kola, abych nedopadla jako dana 😉

 78. To jsou ty radosti pedálistů 🙂 U motorky mi pedál neupadne.

 79. 93

  „Vždycky když mně posere kulásec, děkuji Bohu, že nedal křídla krávě.“

  Moshe Zylbrsztajn
  😀

 80. NoName – dokud to bude výnostný kšeft….

 81. 2 Šumavák ad 29 – jo, to je ta dialektika, když se do ní přidá trocha relativity.
  Ta Evropa pokojně celou dobu směřovala k samovolnému rozpadu a hnilobě, klídek, smrádek a teploučko a buzerační směrnice (to ovšem stále setrvačností pokračuje) – a vida, stačí jeden nositel Nobelovy ceny za podvod, jinak též kozomrd a ušatá vopice – a náhle je rozmrdaný celý středomoří a Orient, nacistická vláda na Ukrajině (vzniklá zcela spontánně, samozřejmě) je vydávána za vzor demokracie, bytostní demokrati nadšeně tleskaj tomu, že vláda provádí etnickou čistku vlastního obyvatelstva a v tý zahnívající Evropě se nacismus úspěšně reetabluje. Tak se nediv, že typickej pomocnej chránič je z toho volajakej zmätenej a neví náhle, komu pomáhat a koho chránit. A přitom si uvědomuje, že v nových koncentrácích bude lépe býti bachařem, než „klientem“. (to, až nás pomýlené budou ideologicky napravovat).
  Válka je mír, svoboda je otroctví a nevědomost je síla. A ledaskdo si už domů preventivně nainstaloval jámu pamětnici…

 82. Dobdé dopoledne,

  dvd, když je člověk mlád, tak se mu obvykle zdá svět v pořádku….

 83. zdravím!
  (99) je to tak, PeSi: minulost je bolestivá, možná dokonce klamná, budoucnost je nejistá,možná děsivá; máme jedině přítomnost,a nevíme,co s ní 🙁 V každém případě je zvláštní ,že lidé pořád pokračují v něčem, o čem ví,že je špatné, v naději, že se jednou ukáže ,že to špatné není.Asi je to dané tím,že člověk je pozoruhodný živočich a jednom směru docela jedinečný: ze všech miliónů živočichů, vyhynulých v důsledku evoluce,ví předem, co ho zničí, a úsilovně se snaží,aby toho dosáhl 🙁

  OT: počasí je na Vysočině „pod psa“, a já (místo toho, abych se oddávala „dolce far niente“) se chystám zase do H.B. vyzvednout našeho psího člena rodiny ( a ještě ho hlídat na běžeckém trenažéru,neb se „vyžral“ a musí hubnout ). Ach jo …. 🙁

 84. westíku,

  „máme jedině přítomnost,a nevíme,co s ní“

  Já vím – dočkat se ve zdraví návratu z galejí do vlastní postele 😀

 85. Zprávaz výzkumu 🙂

  cestovní pas s biometrickými prvky vypraný na 60°C je funkční. Nechala jsem si ho na pasovce zkontrolovat

 86. (105) tedy, maYdo, co děláte v sobotu (den pracovního volna)na galejích ? Já sice jsem si vědoma toho, že „práce je rozkoš“, ale přece nejsme na světě proto, abychom se rozkošem oddávali 😕 To je ,myslím, i v rozporu s biblí a Desaterem („Pomni,abys den sváteční světil“ 😕

 87. 107

  Westíku, pletete se 🙂
  O volných sobotách není v bibli řeč, ta je o neděli

 88. Fujtajbl vespolek,
  tak nová expozice na kmenovém zámku funguje, přežil jsem slavnostní otevření, přežil jsem první máj a teď relaxuju na svém zámečku. Za oknem řvou ptáci jako krávy, před bránou řve jeden soused na druhýho a do kanceláře se otevřenýma oknama zvenku cpe smrad kytek a kvetoucích keřů. Já jsem roznesl a pozapínal odvlhčovače po depozitářích a teď UŽ DVACET MINUT SEDÍM A NEDĚLÁM VŮBEC NIC. Po třech tejdnech kmitání. Neuvěřitelný… Právě jsem se přistihl, že už dobrejch deset minut čumím do kouta na pavučinu a hypnózou se jí snažím anihilovat, nebo přetransportovat do jiného vesmíru.
  Tak a jdu se podívat, co se na Šumavákovi šustlo nového, než se mi přihrabošej nějaký tůristi.

 89. Halle,
  mám takovej dojem, že nějaká zmínka o sobotě v Bibli bude. Jinak by se toho Adventisti sedmého dne nechytli. Ti v sobotu nepoloží ani stýblo křížem.

 90. Ptakopysku, máš pravdu. Měl jsem to zůžit na novej zákon. A ono záleží , kterým dnem zaČneš počítat.
  Každopádně svatá církev katolická považuje za sváteční den Sedmý, neděli.

 91. A sabatisti rovněž den sedmý , sobotu 🙂 Každej to počítaní začína jinak 😀

 92. Ovšem ta církev o níž tak pěkně píší pánové Zábrana a Škvorecký a jejíž představitelem je kazatel Kristián Paže (nebo je tam snad á?) slavila pondělí (o barvě – zda modré – si nejsem jist).

 93. Westíku,

  to jsem netušila, že jsem taková rozkošnice 😀

  No a jinak pořizujeme dokumentaci obnovované stavby a protože je daleko, vyjeli sjme na jeden dlouhý výjezd na dva týdny. Makáme jak barevný za a proto, že práce je hodně za b proto, že stejně jinak není moc co dělat, leda vyrazit na pivo a tto sestejně bavíme o práci.

  A v Anglii mají čerstvou princeznu. Koukám, že zatímco porod následníka byl sledován minutu po minutě, druhorozený potomek není už takový vzrůšo. 🙂

 94. Tak jsem si přečetl aktuální rozhovor s Jakešem… Na to, že už mu je dvaadevadesát let, v nynější vládě by rozhodně neudělal ostudu a patřil mezi lepší průměr.

 95. V Bibli zmínka o sobotě je a to v Novém zákoně, kde se hádal ježíš ze zákoníky, zda může uzdravovat v sobotu.

  A židi – lid starozákonní – přece světí sobotu odjakživa.

 96. 109 Ptakopysku
  Snaž se spíše než na pavučinu co nejvíc zpruzele zírat do očí pavoukových a pusť mu v televizi Drtinovou. Po chvíli pavučinu sám rád převěsí na méně exponované místo.

 97. (111) Halle, jako pokřtěný římský katolík jsem zatvrzelý ateista 😕 Svatá církev katolická jest mně tedy „ukradená“ 😕 Dny sváteční však „světím “ -pro jistotu v sobotu i v neděli … co kdyby se Hospodin náhodou díval ….. 🙂

 98. Heh,
  teď jsem našel skimicův odkaz 59 o první skladbě zahrané počítačem. No… první… v týhle sluneční soustavě snad jo… ale! A long time ago in a galaxy far, far away, se mladý nadšený člen radioamatérského kroužku Dart Vader pochlubil tímhle: https://www.youtube.com/watch?v=CfOjLCo7apA

 99. Jo westíku,
  sobotu můžes světit s adventisty a židy, neděli s katolíky 🙂

  jako pokřtěný římský katolík jsem zatvrzelý ateista

  I Ty, Brutko ? 😀

 100. Foundry, ty radši dneska nikam nejezdi! 😀 😀

  Popláááách! Motorkýýýý! Z Ostravy na Brnooooo!

  ….„V tuto chvíli se k této skupině přidala jiná skupina, takže těch motorkářů jsou asi tři desítky,“ připojil s tím, že policie vše monitoruje a nezaznamenala žádné protiprávní jednání, kterého by se některý ze zmíněných motorkářů dopustil….
  http://www.novinky.cz/domaci/368538-skupina-triceti-motorkaru-miri-ze-severu-po-d1-na-brno.html

  bóže, bóže… 😀 😀

 101. Musím konstatovat, ze zadny z nahozenych problémů ve sklípcích v Bílovicích není relevantní…
  Ale nemám pocit, ze relaxuju…..je to makačka na bednu.
  A nezastavím se….končím, někam se mi rozsyply písmenka …

 102. ad 118 – v eámci multi kulty j nutno světit i pátek! Tři dni klidu to už je něco!

 103. (88) Skimici, měl jsem na mysli jen to vzpomínání na dříve viděné, bez vztahu k viděnému.

 104. Westíku, ad 118- a když v sobotu najdeš peněženku plnou peněz, stane se zázrak: všude kolem šábes a nad Tebou úterý! 😉 😀 😀

 105. Sedmý den, den sváteční, by mohl být – teoreticky – kterýkoliv den. Genesis (2,1-3) i Exodus (20,8-11) jej nepojmenovávají, ale říkají, že je to sedmý den, den poslední. Tradicí se vyvinulo pojmenování onoho dne – ostatní dny mají pouze čísla, tak neděle je „den první“. Ten týdenní systém musel být někdy „odstartován“ a běží do nekonečna (na rozdíl od systému měsíců či let). Prvotní křesťané onen židovský systém dodržovali několik staletí. Ostatně evangelium (Lukáš 4,16) o Ježíšovi praví: „Když přišel do Nazaretu, kde byl vychován, přišel podle svého zvyku v sobotní den do synagogy a vstal, aby četl.“ Proto také některé protestanstké církve řídící se evangeliem a ne koncilními usneseními světí sobotu.
  Jinak z vyprávění jednoho starého Baťováka znám historku, jak se Jan (?) Baťa rozhodl otevřít obchod v Jerusalémě s myšlenkou, že v pátek budou pracovat židovští a křesťanští prodavači, v sobotu muslimové a křesťané a v nedeli muslimové a židé. Nevyšlo to. Celé tři dny nepracoval nikdo.

 106. No, v Japonštině tam to mají jednoduchý… Týden začíná nedělí – den Slunce. Pak následuje Měsíc, oheň, voda, dřevo, zlato a uzavírá to v sobotu Země. Prosté…

 107. (131) Jo, Šumaváku, kdyby tak Hospodin v sobotu mně zázrakem dal 1 mil.Kč,čestné slovo, že bych z toho dala 10% charitě.Ale jestli mně Hospodin nedůvěřuje, může si těch 10% strhnout předem, a zbytek mně v hotovosti vyplatit hned, i když je sobota … 🙂

 108. DVD ad 132 – jasně. Muslimové nepracovali už tenkrát… 😉 😀 😀

 109. Zásah se samopalama v nemocnici? Něco mi uniklo v novinách nebo je ten příběh fikce?

 110. maYdo, to slepičí nadšení, že „vona byla u toho“ mi připadá nefalšované!
  Jen mě to konsternovalo – ty lidi jsou fakt hovádka boží, realitou nepoznamenaný…

 111. 135 westík.
  Charitě (daně) dávám měsíčně víc než deset procent a Hospodin nad mou nešikovností krabatí obočí a metá blesky z oblaku a já MU rozumím….

 112. Chtěl bych zdvořile požádat Danu, aby laskavě odešla od televize.

 113. Dano! Ještě prosím připravte nějaké chlebíčky nebo běžt prosím zaděllat na koláče…..

 114. Dobrý. Takto Dano na chvilku zůstaňte 🙂

 115. Chto to u Vas gosp. Dana khorosho porabotal. Derzhites v etom napravlenii poz-sta minut šestnácať.

 116. Už to skončilo ? Já řešil ucpanou kanalizaci ( ahoj maYdo :-))

 117. Domkáři můžou i na hnůj ne? A odpad prokrastinovat do rána.

 118. Dana má za večer rozpracovaný bramborový salát a naložené maso na nedělní oběd, moc času na jeho přípravu v neděli nebude. Zítra u nás začínají oslavy 115. výročí založení sboru dobrovolných hasičů v naší vísce, tak se musím jít na tu slávu jako vděčný občan (hasičům se vždy přispívalo koupí pozvánky na ples a příspěvkem do tomboly – jeden nikdy neví, kdy je může potřebovat!) podívat. Začíná se slavnostní mší v místním kostele. Oslavy budou probíhat průběžně až do února příštího roku, kdy budou zakončeny hasičským bálem. Že bysme pozvali Formana?
  Zítra hockey nehrajeme, že, takže můžu chodit kolem puštěné televize bez obav! 😉

 119. Dobré ránko!

  Jj, PeSi, bojte se a plaťte!
  Takhle dopadneme se šmejdy, sluníčky a pacifismem. Hlavně, že to platíme! Místo armády máme operetní divadýlko, takže dramatický umělec v čele je zcela na místě.
  A pak dojde k tomu (viz mé 137), že dáma nechápe, že chlapům v kuklách a se samopalem se nemá plést pod nohy a slepičím nadšením jásá, že byla u zásahu! Že by to mohla koupit, nebo by si ji honěný lump mohl vzít jako rukojmí, ji nenapadne ani ve snu!

  Já bych tu civilní obranu zavedla z fleku – ta nepolíbenost realitou je děsivá!

  Pro ty, co odkazy nečtou, jedna citace:
  …„…když to převedeme do praxe, tak v jednom Panduru by mělo jet cca 14 vojáků (posádka a výsadek), tedy při poměrech v naší armádě – jeden plukovník, jeden major, dva kapitáni a čtyři praporčíci, pět poddůstojníků a jeden vojín.“

 120. Rputi, dobrejtro. Maja Plisecká byla úžasná. Škoda, že tak předčasně zemřela…

 121. Pro informaci – pietního aktu na bratislavském Slavíně se zúčastnilo 200 motorkářů – samozřejmě nejen Nočních Vlků.

  Bohouši , když se sejde talent s tradicí….

 122. Úžasné!
  Doufám, že se podívají i ti, co znají jen Rusáky v láptích!

 123. Halle 164, kdyby mi to někdo před rokem říkal, tak bych mu nevěřila. 🙂

 124. Dobré dopoledne,

  Noční vlci vlastně udělali oslavám osvobození skvělou propagaci, vsadím se, že jinak by na Slavíně byly jen oficielní poietní akty a nikdo z běžných občanů by ani nevzdechl.

 125. Rputi,
  on totiž každý ještě nezapomněl onu středoškolskou fyzikální poučku „jaká akce, taková reakce“.
  Jinak u té Máji je podivuhodné, v jakém věku to Bolero tančí. A pak je tu jedna věc, k připomenutí: že nezavrhla Rusko, které jí v převlečení za Sovětský Svaz zavraždilo otce. Asi bych to nedokázal.

 126. Jo, ta propaganda proti Vlkům jim vlastně prospěla…..
  Zahlédl jsem i hlášky, že normálně by jim byli nějací motorkáři u pr…., ale ten cirkus , co se proti nim dělal, naštval…..A argumenty proti motorkářům jsou poněkud mimo.
  Ono taky kdo by byl schopnej nějakou takovou jízdu provést ? Svaz ruských včelařů ? 😀
  Jen motorizovaná organizace.
  A klást Vlkům za vinu, že mají stejnej názor jako 85% ruské populace….

 127. >>dvd,
  ono to bude tím, že nikdy nebylo jenom JEDNO Rusko.

 128. Pro ty, kteří obdivují Maju Pliseckou.

  ČT Art dnes večer ve 20:20 hod zařadila hodinový francouzský dokument režiséra Dominique Delouchea z r. 2000, kdy bylo Maje Plisecké teprve 75 let, – „Maja Plisecká„. Vřele doporučuji, již jsem měl tu příležitost ho kdysi vidět před několika lety. Rozhodně stojí za shlédnutí…

 129. zdraqvím!
  (165) Rputi, děkuji za odkaz na silný zážitek,a to hned po ránu ; téměř jsem dojetím slzela . V tom současném marasmu mně Ravel i Maja připomněli mládí (Bolero jsem vždycky silně prožívala) .
  (172) Halle, Vy nečtete mé příspěvky ,no …. 🙁 Na Větvičku jsem výše odkázala(kontrast mezi hysterickou reakcí nad příjezdem několika Vlků z Ruska a rozhodnutím EU ohledně přidělování množství mladých imigrantů z Afriky -vypadajících jako bojovníci z BOKO HARAM) 🙁

 130. Čtu, jen mám problém pamatovat si kde a od koho jsem to četl
  Mea culpa, mea maxima culpa.
  Odpusťte sklerotikovi 😉

 131. (175) Halle, to bylo jen lehounké šťouchnutí 🙂 Vždyť „opakování je matka moudrosti“ 😕

 132. Zajímavý projev Lenky Procházkové k včerejšímu prvnímu výročí Oděské zápalné oběti.

  Procházková: Proč to všechno připustili evropští politici? viz http://jdem.cz/br7gb9

 133. Bohouši 173
  ta dlouhověkost ruských balerín je daná tradiční excelentní přípravou.
  Ty holky baletí od mala a příprava je tvrdá, ale na špičky je pustí teprve tehdy, až je na to tělo opravdu připravené. (Všimni si, jak nádherné má Plisecká nohy, bez té lýtkové bambule, což mají zhusta západní baleťandy). A samozřejmě, že ta excelentní příprava se pak promítne i do toho, že v 35 letech ještě dávno nesou zralé na baletní důchod.
  Plisecká je ovšem fenomén!

  westíku , Bolero je „ta muzika“ a ve spojení s Pliseckou absolutní špica!

 134. Rputi, ahoj. Ad [178]. Mně na Plisecké vždycky fascinovaly její ruce. Co ta s nimi dovedla vyjádřit…

  Můžeš-li, tak koukni dnes večer v 20:20 na ten francouzský dokument na ČT Art. Určitě se ti bude líbit.

 135. Ahoj!
  Ti vlci se množí a množí…

  “ Zwei „Nachtwölfe“ legten in Begleitung von rund 500 Sympathisanten und Schaulustigen einen Kranz vor dem Heldendenkmal der Roten Armee auf dem Schwarzenbergplatz in Wien nieder. „

  http://orf.at/stories/2276749/2276751/

 136. Vaganové vděčí ruský balet, že přežil v plné kvalitě ruskou revoluci a emigraci hvězd po roce 1917.
  https://www.youtube.com/watch?v=3QGxDs8MRBI
  Srovnávala jsem na YT a vedle Plisecké při vší úctě vypadají slavná Anna Pavlova i Galina Ulanova jako poněkud neobratné škobrtalky. Byla nedostižná!
  Bohouši, na dokument se určitě podívám.

 137. Bohouši Plisecká, krom talentu, měla jednu obrovskou výhodu – mimořádně dlouhé končetiny, ruce pak zejména. A ten pohyb ve větší délce je prostě plynulejší a žádná baletka, které těch několik cm chybí, to prostě nemůže zvládnout.

  Krom toho, balet není jen technika a ten výraz se učí strašně dlouho … a právě ve chvíli, kdy se blíží mistrovství, když už by věděla jak přesně, kde ubrat, kam přidat ….. tak v té chvíli jí řeknou, že už je na to stará….

 138. V tom zmiňovaném dokumentu je té dámě 75 let (rok 2000) a sledovat, co v tomto věku dokáže, je něco neuvěřitelného. Skutečně byla jedinečná…

 139. 2 ptakopysk – no, už nejsem sám… A vybavuju si dialog o baletu Horníček – Kopecký…

 140. Hlavně ta otázka, zda šel někdy v drůbežárně přes dvůr… To říká vše. Balet řadím mezi VUS, které opravdu nemusím. Kdysi dávno mě bejvalka (tehdá budoucí bejvalka) vytáhla na něco, v čem účinkovala dcerunka – a závěr byl – když už spíš, tak nechrápej… Opravdu, umělecký zážitek…

 141. Jo …. už Dana vyřešila ty pelichající slepice?
  S těma labutěma se to téma přímo nabízí! 😀 😀

 142. (186) no, Rputi, oni ti labuťáci také nejsou tak úplně marní … 🙂

 143. Když běčemu nerozumím, tak radši mlčím.

 144. westíku bacha, to není recese, oni to (v rámci genderu) myslej ouplně vážně! 😀

 145. PeSi,
  já mám hlavně výhrady k tomu, že když už je to němý, proč neposílají třeba nahoře nad jevištěm titulky, aby se zavlečený jedinec orientoval, wo co právě gou. A druhak mám určité výhrady, když chlap na sobě nosí trikot a trenýrky navrch (jako třeba Superman), natož když ty trenýrky nenosí vůbec. Buď za to může tmářská výchova, nebo to, že jsem jen primitivní nelétavý ssavec neschopný se vznést k uměleckým výšinám… 😀
  Ale ten Kopeckej s Horníčkem neměli chybu.
  „A bylo sólo. Přišel chlap… tedy chlap… no…“
  A když Horníček prostředníčkem naznačoval… 😀 😀 😀 no fuj, to jsem ale přízemní!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=hzqGRODzeIU

 146. Rputi,
  ale fuj!!!! 😀 😀 😀 Pak se divíme, že to nějakej Arab uvidí, propadne frustraci, omotá se semtexem a jde se odpálit někam na nádraží.

 147. On ten Karl Herrmann měl asi pravu, že Češi jsou smějící se bestie.
  Ona zemře Plisecká a tady to přešlo na srandu. 😉

 148. Quivisi, ono to máte za jedny prachy! 🙂
  A kdo ji obdivoval, obdivuje dál!

 149. Ahoj!
  Pořád lepší než kdybychom řešili, že ji v tom Berlíně z těch Němců trefil šlak… 😉 😀 😀

 150. 193 Ptakopysku
  Dává se program. I při opeře, anžto tučným divám nebývá rozumět.

 151. Ptakopysku,
  stran Tvého odkazu: byl jsem rád kvůli H+K, ale byl jsem i nerad. Pohled od hlediště ve mne evokoval tu dobu, a ač vůči řadě tam se objevivších lidí nic nemám, nějak na mne dýchla ta atmosféra oné doby. Prostě když kamera přestala zabírat oba protagonisty, měl jsem tendenci zavírat oči. Jinak na okraj: Tvrďák jsem za mlada viděl, ale naprosto nic si z něj nepamatuji. Ta skleroza je nějak příliš selektivní.

 152. skimici,
  program je poměrně neurčitej. Letmým nahlédnutím zavlečenec nepozná, jestli právě prováděné pas de deux znamená, že se hrdince zrovinka zlomilo srdce, nebo jestli tímto pohybem žádá partnera o cosi, co u partnera vyvolá pas brisé. A zavlečenec ví zase kulové, co dotyčný kmit v baletštině znamená. Natož pak taková bejkárna, jako je Petite Mort, kdy jsou ruce tanečnice opřené o lokty, hlava se dotýká temenem podlahy, pokrčené nohy roztaženy. To laika dokáže úplně rozhodit.
  Mimoto – když se v programu dočte že (cit.) aktéři ve stoji spatném švihnou prudce dolů svým trupem, při návratu pak udělají výpad vpřed a zakmitají vpředu pažemi je „pikantní prvek“, pak je zavlečenec zcela na rozparcích, jestli by se neměl okamžitě spasit útěkem, nebo jestli bude stačit jedna velká vodka v divadelním bufetu.

 153. dvd,
  ano, třeba prostřihy na Buchvaldka ve mě ještě stále vyvolávají pnutí…

 154. ptakopysku, no nevím.

  Např. výšeinzerované Bolero je prostě zhudebněná a posléza zbaletněná kopulace, jakž už španihelských tanců bývá zvykem. Co je na tom složitého? 😀 😀

 155. 203

  Tak nevím, Rputi,
  ale kdyby nějaká při kopulaci takhle nadbytečně hejbala rukama, asi by mě to silně rozptylovalo 😀

 156. Ptakopysku – asi s tebou budu kamarádit. . .dva az tri neznabozi je vic nez jeden.
  V mladi jsem kvuli tomuto špektaklu prestal chodit i s jednou takovou zaujatou.
  Hruza ze zavlečení byla vetsi nez ze zustanu nevyslyšán.

 157. Simone,
  máš recht. Třeba vůbec neznala Ludolfovo číslo.

 158. Koukám, že se umělci při neděli nudí….

  Imunu, prořč by se nebavili, jsou za vodou, když jim erár nenasype, zademontrují si nebo zastávkují v televizi, případně sepíšou petici o hynutí kultury a bude zas dobře.

  Taky máte pocit, že by jim docela prospělo, zavřít divadla a jednu dvě sezóny je nechat se protloukat jako potulný komedianty?

 159. (207)hmm, Matzurko: nějak si ti „umělci“ odporují; pokud si vzpomínám, podle současných tzv.“umělců“ Zeman NENÍ jejich president-nemohou tudíž někomu darovat to, co není jejich 😕

 160. >> westik
  Inu, je vidět, že jste ještě zažila výuku logiky. To od dnešní intelektuální elity nelze očekávat.

 161. (208) maYdo, proč JENOM jednu nebo dvě sezóny ?

 162. Že mají lidé (i umělci) blbé nápady, to už jsem si, konec konců, zvykla. Ale že tomu říkají humor, to je překvapující!

 163. (210) dvd: jj, první mojí zkouškou na PF UK v r.1961 byla zkouška z logiky -u středně starého Weibergera …. 😕

 164. Nemohu si pomoci, ale podle té úvodní fotky to na 10 motorkářů nevypadá!

  …Skupina asi deseti motorkářů, mezi nimiž jsou i členové ruského klubu Noční vlci, v neděli večer přejela z Rakouska do Německa přes hraniční přechod v Bad Reichenhallu. S odvoláním na hornobavorskou policii o tom informovala agentura DPA…
  …Do Vídně pak dorazila asi dvacítka motorkářů, mezi nimiž byli podle mluvčího rakouské policie Patricka Maierhofera i Slováci, Maďaři a Rakušané…
  …V sobotu Německo zrušilo víza přinejmenším třem ruským motorkářům. Ze země je prý vykázalo po příletu na berlínské letiště Schönefeld. Rusko už proti tomuto kroku oficiálně protestovalo…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/nocni-vlci-dorazili-do-nemecka_341666.html#.VUZkAo7tlHw

 165. (212) vidíte,Rputi,a já si myslela, že čeští umělci už vyhynuli -jako dinosauři 🙁

 166. westíku,
  nad tvorbou současných „umělců“ mi zůstává rozum stát již delší dobu… asi je to jen snaha se nějak zviditelnit, když jim skutečný kumšt moc nejde. Madam Plisecká si jako vedlejšák politikaření brát nemusela, není-liž pravda ?
  Jdu si pustit ten dokument, sice taky na balet dorazím leda jako „zavlečenec“, ale tohle nebude tak náročné 🙂

  K těm labuťákům, on je to docela fenomén, s poněkud přepsaným scénářem, a po kouscích se to dá shlédnout na tytrubce – je to docela zajímavé, ale pro mne dost dlouhé, i když sbor labuťáků oděn jen v opeřené pumpky vypadá docela svalnatě 🙂
  http://www.telegraph.co.uk/culture/theatre/theatre-reviews/10516276/Matthew-Bournes-Swan-Lake-review-witty-menacing-lyrical-and-wild.html

 167. (215) pokud se týče těch Vlků, Rputi, je zajímavé, že se nikdo nezmiňuje o tom, že se zastavili v Brně – viz výše fotodokumentaci 😕

 168. Nj, westíku – oni by nejraděj zatloukli, že vůbec někde jsou!
  A jaký z toho maj vichr, o tom svědčí incident s ruskými veterány u Reichstagu. To se pak ty dějiny blbě přepisujou…

 169. (217) Matzurko, ti labuťáci mne vzali 🙂 V dobách, kdy jsem ještě vlastnila „dívčí úsměv“ jsem znala jednoho labuťáka ( skutečného) na rybníce blízko Mostu; ztratil družku (labuť) ,a dal se na alkohol.Podle místních řečí chodil s místními flamendry do tamější hospody a konzumoval pivo …. 😕

 170. Ani mi nemluvte o baletu. Kdysi jsem kamarádil s baletkou, takto sboristkou Mariinského divadla (tehdy Kirovského), nicméně po desátém shlédnutí Louskáčka v roli zavlečence jsem usoudil, že její ostatní kvality mi za to trápení nestojí.
  Od té doby mám ke zmíněnému hopsání nepřekonatelný odpor.

 171. No, baletění je bezesporu umění, ale nemusím mít fšechno.
  Ale kdysi jsem četl knihu z baleťáckého prostředí (Zlaté střevíčky od Vicki Baumové) a ta se mi líbila.

 172. Hele, hele,jo,
  tak jsem to zhlédla, a nezbývá než říci „kdo umí, ten umí !!!“
  Naprosto úžasná, nejen jako baletka, ale i jako člověk.
  R.I.P.

 173. Matzurko, to jsem rád, že se ti to líbilo…

 174. Mno – ona ta debata o baletu je krapet mimózní.

  Balet je umění veeeelmi specifické a kdo k němu nemá z nějakých důvodů vztah, tak holt trpí jako zvíře, neboť nerozumí a nelze mu to mít jakkoli za zlé.
  Každý si zazpíval aspoň Skákal pes přes oves a každý nakreslil domeček a sluníčko, ale těžko hledat někoho, kdo si doma jen tak baletí a společenské klátění se po parketu je cosi zcela jiného.

  Na druhou stranu je ovšem bylet přirozený leč zvládnutý pohyb, dovedený k dokonalosti. Není na něm nic uměle jednostranného (jako u sportu) a věru, že jsem v životě slyšela neuvěřitelné blbosti a pověry pohybu se dotýkající.

  Takže. kdyby bylo na mně (jako, že není) tak bych malým dětem od školky nařídila taneční průpravu, neb tohle umět znamená, znamená ovládnout své tělo, usnadnit si koordinaci pohybu a tedy i pozdější provozování jakéhokoliv sportu, neb jeden „ví jak na to“, atd …. atd…
  Aby neby mýlka, nikom,u to nevnucuju, ale „oplatí sa! 🙂

 175. 221 Foundry
  Už po desátém shlédnutí Tě přestalo ohromovat že si dokáže dát nohu za krk? Zdá se, že máš k umění vlažný vztah ….

 176. Četl jsem, že „mužíci v láptích“ pravidelne balet v Balšon vyprodali. Ale už jsem napsal výš, kdž nečemu nerozumím, tak si z toho nedělám srandu a necítím se nad to povznesený. Prostě je to pro někoho jiného a on mi to nevnucuje.

 177. 227
  jo, u Rusů byl balet na vysoké úrovni už za cara, za bolševiků to kupodivu přetrvalo, a Rusové,alespoň ti velkoměstští si na to potrpí víc než my.
  Ä asi tomu baletu víc než my i rozumějí.
  Holt tradice.

 178. Rputi ad 225 – A zvládat tanec (na špičkách) mezi vejci je dnes základní průpravou pro život. Bez toho se ani politik neobejde.

 179. Ajajaj… tak on je to navíc ještě plagiát?

 180. Dobré ránko!

  Tak i ten Robejšek… 🙂

  …Ano, vzhledem ke stavu ruské ekonomiky a k potížím ekonomiky světové si Putinova vláda vede poměrně úspěšně. Naprostá většina Rusů je se svým prezidentem zřejmě spokojená. To je více, než lze říci o většině současných světových vůdců.

  Zkušenost ruské společnosti nás upozorňuje na jednu banální, a přesto systematicky vytěsňovanou skutečnost. Vlády tady nejsou proto, aby sloužily nějakému kosmickému ideálu dobra, definovanému OSN nebo v redakcích a na katedrách. Vlády mají organizovat život společnosti, tak aby co nejvíce občanů mohlo říci: „Máme dojem, že se naše vláda stará o to, co je pro obyčejné lidi důležité, a snaží se najít řešení.“..
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Rusti-historici-oceni-Vladimira-Putina-vic-nez-jeho-predchudce-Skvele-ovlada-politicke-remeslo-rika-docent-Robejsek-373571

 181. Problémem disentu (a jeho pokračovatelů) je v tom, že se nebyl schopen zařadit do společnosti a disentem zůstal, protože nic jiného neumí. Tento disent se vyznačuje hlavně tím, že není tvůrčí a bytostně nesnáší svobodu a demokracii.

  …Disent byl jednoznačně skupinou, pro kterou listopad 89 znamenal největší pohromu. Právě v téhle skupině lidí byla také vytvořena děsivá legenda o tom, že obyvatelé Československa mravně selhali, že poctivá práce byla formou kolaborace a že založit krámek s drogistickými potřebami je něco nečestného. A že se jako národ máme tak nějak celkově stydět za to, že nejsme Václav Havel. Tento uměle vyvolaný pocit viny byla časovanou bombou, kterou disidenti umístili do základů mladé demokracie…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-hrobari-ceske-demokracie-d7u-/p_spolecnost.aspx?c=A150502_180814_p_spolecnost_wag

 182. Rputi,
  ten článek vyjadřuje to co cítím. Ale v alejích pod ním bude pěkně nablito. Už teď se to projevuje.

 183. >> dvd,
  jj, dobře to Hampl napsal. On vůbec tuhle skupinu obyvatel strašně síří. Má sklon neuznávat inťošské elity a drze si dovoluje to nejen pojmenovat, ale i požadovat zdravý rozum. Strašnej člověk! 😀

 184. Dobré ráno vespolek,
  no, Hampl se mi líbí čím dál tím víc.
  Večer se kouknu, co se tam v diskuzi urodí; nečiním si iluze 🙂

 185. Dobré ráno,

  tož. ono to bylo tak,že poctivá práce byla kolaborace, s výjimkou pozice uklízečky nebo topiče z politických důvodů. Ale o tom, že dost velká část disendu byla v padesátých letech nadšenými komunisty, se tehdy cudně mlčelo.

 186. (238) Možná média spustí masáž (nesleduji je natolik, abych mohl potvrdit nebo vyvrátit), ale odkazovaný článek je celkem reálný.
  Ne, že by člověk na Arbesáku či v okolí Plzeňské cikány nepotkal, ale znatelně jich ubylo. I popisované mechanismy odpovídají relitě.
  Při troše snahy lze „koordinované úsilí“ vidět kdekoliv.

 187. 240-spousta lidí mění zaměstnání a místo bydliště, protože je pro ně nějaká lokalita příliš drahá nebo někde ubylo (nebo naopak přibylo) práce.
  Jaký je přesně důvod řešit to speciálně u cikánů a na titulce ?

 188. (234) Hampl: o fungující svobodné a prosperující společnosti můžeme hovořit jen v souvislosti s obdobím cca 1990-96. Pak už se jen projídalo a rozkrádalo, co se vytvořilo předtím. – možná bych trochu zapochyboval, že to v ekonomické souvislosti platí. Obávám se, že ten začátek devadesátých byl trochu „na dluh“. Žily a u bank se zadlužovaly fabriky, které měly rychle krachnout.
  S tou byrokracií, buzerací a přehnaným sociálnem na dluh – připomíná mi to vývoj západních zemí cca od šedesátých let, u nás příslušně zrychlený.

 189. (242) Důvod je asi to, že to rozvířila AI a bláznivá Jourová. Je dost obvyklé, že novináři píší o tom, o čem se momentálně mluví. Každopádně článek mi připadá velmi reálný a nejspíš mi chybí snaha vidět za ním spiknutí.

 190. Vzhledem k tomu, že většina Romů se hlásí k české a nikoliv romské národnosti, je otázka, jetsli ti, co ubyli jsou Romové nebo Češi.
  😀

 191. Tak ale jako důvod, proč je třeba přijmout další romské koordinátory, by se to mohlo hodit, ne?
  Vedle poradců pro romské otázky budeme mít ještě specialisty na romskou migraci, kteří budou vymýšlet, jak zařídit, aby se rromové nestěhovali ani za prací ani za menšími životními náklady, ani za dostupnějšími byty.

 192. Nepíšu o spiknutí, ale koordinovaném úsilí.

 193. Dobré zas ráno… Když už tady zmiňujete toho Psa, tak je tam ještě jeden zajímavý článek na nedávno probírané a propírané téma školství…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/skolstvi-dolu-a-stale-rychleji-dzu-/p_spolecnost.aspx?c=A150430_223037_p_spolecnost_wag
  Cituji: „Školy žijou převážně z dotací. Část peněz dostávají podle počtu žáků, ale můžou pak čerpat dotace z různých programů. Tak se třeba koupí interaktivní tabule, ale poté, co v projektoru praskne žárovka, se celá tabule vyhodí, protože na žárovku náležité 3 000 Kč nejsou, jindy se sekají futra za plného provozu školy, aby se vyčerpaly „přebytečné“ peníze. Nebylo by rozumnější penězi, které se utrácejí za nesmyslné hlouposti, raději do škol nalákat kvalitní učitele a odborníky nebo chceme, aby ve školství dožívaly obstarožní učitelky s nervy v kýblu?“
  Má to jeden drobný háček – nějak nevidím tu přemíru kvalitních učitelů, které by autor rád do škol nalákal… Když jsem tu před lety psal, že těžko chtít kvalitní vzdělání bez kvalitních (a dobře placených) učitelů, dostalo se mi odpovědi, že až budou kvalitní učitelé třeba, tak že si je koupěj… A že nabídka a poptávka a tak dále a zajisté… Na mou skromnou námitku, že výchova kvalitního učitele zabere minimálně 8 let (spíše více) a že množina kantorů schopných tyto kvalitní učitele vychovat se povážlivě zmenšuje (přirozeným stárnutím a vymíráním) nějak nebyl brán zřetel. Tak bych se rád zeptal, kde chce autor ty kvalitní učitele sehnat? Realita je kdesi jinde a kvalitních učitelů pomálu. No a o platech raději pomlčím – jen nechápu to mravní rozhořčení nad tím, že učitelka se nechala zmanipulovat na točení porna, aby si přivydělala na živobytí.
  Dále cituji – několik nadčasových myšlenek:
  „Ministr je člověk, který své agendě zpravidla vůbec nerozumí, ale byl včas na správném místě.“
  „Všechny státní instituce neustále vykazují činnost, a tak chrlí legislativní zmetky, které jsou následně upravovány jinými zmetky a tak pořád dokola. Je fuk, jestli mluvíme o Parlamentu, Senátu nebo o nějakém úřadu. Ve státních institucích jsou zhusta zaměstnáni lidé, kteří by se jinde neuživili. A kvalita jejich výtvorů tomu odpovídá.“
  „Je třeba jasně stanovit priority a počkat, jestli se změny osvědčí, což ale logicky přesahuje životnost jednoho či dvou ministrů. A jsme u kamene úrazu, protože každý musí dělat „něco“, aby to jako bylo vidět. A tak banda úředníků a teoretiků, co byli ve škole naposledy jako žáci a nikdy neučili, realizuje své vlhké sny formou vyhlášek a nařízení, která kromě toho, že systematicky ničí kdysi vyhlášený a funkční školský systém, nejsou k ničemu.“
  Jo jo, ba ba… (Baba jako jójo, jak říkal Felix Holzmann) No, při troše štěstí se podaří řádně dokurvit i ty poslední funkční zbytky a nastane kýžený stav. Vždyť přece už státní ministr Bach tvrdil, že Rakousko nepotřebuje vzdělané lidi, ale věrné poddané. Blbcům se přece lépe vládne!

 194. Že se ti Němci nestyděj…..

  Jezdci, kterých bylo podle médií asi deset, překročili hranice z Rakouska do Německa v neděli večer. Na dálnici 50 kilometrů od Mnichova je zastavila policie, která jim zkontrolovala doklady. Podle Šapovalova asi dvouhodinovou kontrolu provedlo na 30 policistů se psy.

  „Nechali je jít, ale sledovali je. Nyní policie dohlíží na hotel, kde se Noční vlci ubytovali,“ uvedli nad ránem ruští motorkáři na blogu, který citovala agentura TASS.

  Čistočistá buzerace…..

 195. 249-Němci mají jinou představu o tom, jak Rusové mají cestovat do Dachau a kde se tam zdržovat.

 196. Pro PeSe
  pan pidistr školství se nechal slyšet, že VŠ je moc, nekvalitních a že bude třeba některé zavřít.
  Že to prej devalvuje úroveň……
  A na té JEP prej byly k mání bakalářské tituly za půl roku.

 197. Jinak dnes stojí slušný použitelný tablet tak 2000 Kč (třeba Samsung nebo Lenovo) , to je cena lepší aktovky nebo 1 a půl páru dětských bot nebo jedné zimní bundy. To není nic, co by se mělo řešit centrálně.
  Když už tedy opominu to, že k výuce fakt potřeba není a i tak ho každé dítě má (obvykle dokonce i to, které nemá pořádné boty).

 198. Z národů ač jsme různých,
  jedno přání teď v nás bude žít

  ČSSD: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc, Miroslav Poche
  TOP09: Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jaromír Štětina
  KDU-ČSL: Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský

 199. 255-tak to pozor, Štětina si myslí, že hlasoval proti. Se Zahradilem vedli tvrdou polemiku o tom, jak se vlastně v EP hlasuje. Vyplynulo z toho, že Štětina je skutečně blb non plus ultra.

 200. Zdechovský to dementoval a tvrdí, že on hlasoval proti!

 201. No, jen jestli není také dementní… Začínám mít pocit, že pro europoslanectví je to conditio sine qua non!

 202. Nicméně, je to jenom jeden z mnoha důkazů nedemokratičnosti a nefunkčnosti EK a EP.
  Vystoupit co nejdříve.

 203. „Nulandová Janukovičovi: Charkovské náleziská odovzdáš Chevronu“

  ….Sudca krajinského súdu vo Viedni odmietol vydať ukrajinského oligarchu Dmytrija Firtaša do USA kvôli podozreniu, že žiadosť USA bola politicky motivovaná. Dmytrij Firtaš mal byť vydaný do USA kvôli podozreniu z ovplyvňovania indických politikov pri ťažbe titánu v Indii.
  Ukrajinské noviny Vesti nazvali odmietnutie vydania Firtaša fackou pre USA…
  http://je-to-inak.livejournal.com/26433.html

 204. “ Nebylo by rozumnější penězi, které se utrácejí za nesmyslné hlouposti, raději do škol nalákat kvalitní učitele a odborníky nebo chceme, aby ve školství dožívaly obstarožní učitelky s nervy v kýblu?”

  K tomu mám, PeSi, technickou poznámku, že ty dotace jsou obvykle určeny na nějaký konkrétní cíl a tím není platové ocenění učitelů.

  Takže i kdyby bylo kvalitmích učitelů přehršel, jakože není, protože máte s tou výchovou kvalitních kantorů svatou pravdu, tak pokud škola dostane prachy v rámci nějakýho programu na nákup interaktivních tabulí, tak musí nakoupit ty tabule, i kdyby měla celý učitelský sbor v troskách.

  jinými slovy pes není zakopán na školách, ale někde vejš, kde sedí poskytovatelé dotací a vymýšleči programů na jejich čerpání a podobní paraziti, kteří se je pak snaží protlačit do škol hlava nehlava.

  Na výchovu kvalitních učitelů a jejich odpovídající ohodnocení na školách samozřejmě peníze nejsou, protože z toho nemá ta šedá zóna, vymýšlejíci všelijaké internety a jablka do škol, žádný kšeft.

 205. Ani jedno moje dítě nemá dodnes tablet.

  Neměl by si na mně došlápnout nějakej místní Bavernet?

 206. maYdo,
  jádro pudla – jistě. Vymejšleči programů, spíš bych to souhrnně nazvala „přerozdělovači“. MŠMT, Eu dotace, všechno jedna svoloč.
  Co takhle penízky do EU nedávat (a nechtít je zpátky formou stupidních projektů a dotací), daně občanům snížit. Vyházet nadbytečné úředníky; ti z MŠMT můžou jít zkusit zkvalitňovat výuku, nejlépe do nějaké integrované školy v Severních Čechách. Atakdále.
  Ale tím asi začínám konkurovat Thomasi Moreovi a jeho Utopii, že.

 207. 233 Rputi
  Vytrhnu to sice z kontextu článku, ale je neoddiskutovatelným faktem, že
  „Naprostá většina Rusů je se svým prezidentem zřejmě spokojená.“
  No a pak již nikterak násilnou logikou pro sebe dospěji k závěru, že když Putinova politika rozhodně nesouzní s mými zájmy, nesouzní s nimi ani zájmy naprosté většiny Rusů, což nikterak nepřekvapivě potvrzuje mojí několikadesetiletou zkušenost osobní. Holt rusáci….

 208. Dobrý den. PeSi, návrh reformy financování školství tu je již rok a půl. Nevidím lepší způsob jak změnit příspěvkové organizace než nechat rozhodnutí o financování na rodičích (sponzorech). Zkušenosti z přechodu ze státních peněz na soukromé v církevní oblasti jsou pozitivní. I když je to boj, musíte se některých činností vzdát.
  http://petrmoses.blogspot.cz/2013/10/otevreny-dopis-petru-fialovi-navrh-jak.html

  Ad Zdechovský, Štětina: vyčinil jsem jim oběma, opravdu měli pocit, že když hlasovali proti kvótám v dílčím hlasování, a zvedli ruku pro výslednou rezoluci, tak hlasovali proti i ve výsledku. Snad si dají pozor a budou přemýšlet příště. Pohrozil jsem jim nástupem LePenové a Vandase. Šéf německých dělníků byl také agent tajné policie, jestli se nepletu.

 209. Matzurko, tyhle utopické nápady se tu táhnou jako červená nit diskusemi již několik let….

  Potíž je v tom, že když tu někdo ze srandy napíše nějakou absurditu, která by se mohla zavést, jedná o ní do půl roku parlament, ale na ty naše utopické nápady se vymýšleči pitomostí nějak nechytají. 🙂

 210. >> Matzurka
  Tak jsem si zakoupil dnešní EURO, kde je článek o tom, jak nebude dostatek lidí a budeme muset zavést přistěhovalectví. Zde bych naopak souhlasil s jedním důstojníkem ČSLA: https://www.youtube.com/watch?v=kvqnKdecfIY Můj táta na větu „nejsou lidi“ odpovídal „lidi jsou, ale nejsou pracující“. On se zásadně zaměňuje problém demografický s problémem složení pracovních sil. Kdyby se totiž kvanta lidí neživila meditací o práci (např. můj oblíbený CERMAT), bylo by možné je zaměstnat i na místech jiných – a režie státu by o něco klesla. Ovšem, čtu-li co někteří hlasatelé ancapu hlásají, mám přestavu vylévání dítěte i s vaničkou. (Až to budu potřebovat tak si to koupím, jak výše připomenul PeS. Mně to připomíná názor anarchoekologů, že stavět elektrárny netřeba, neb proud je přece ze zásuvky.)

 211. Ad tablety: až otec či matka synovo tablet prochlastá/prohraje. Co bude následovat? Rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví? Trestný čin dotačního podvodu? Sazba 1-3 roky nepodmíněně?
  Matka skončí v kriminále, syn v pasťáku. Čip se mu tam bude hodit. Budou vědět, od koho chytil céčko.

 212. skimici,

  s jakým Tvým zájmem Putinova politika nesouzní ?

 213. 268 dvd
  Samozřejmě! Lidí na práci je dost a i lidí na generování důchodu pro ty, kteří pracovat už nemohou je taky dost. Evropské elity však potřebují lidi-jejich voliče. Těch ubývá a proto je nutné je kontrahovat sociálními úplatky a dovézt je. As simple as that….

 214. 270 Halle, to je jednoduché, Třeba se silným Ruskem, třeba s teskněním o rozpadu SSSR a snah o jeho restauraci, třeba sférách vlivu, třeba pravoslaví, třeba cílená likvidace střední třídy, glajchšaltování politiky, atd

 215. 271 – dodám – tedy lidi na špinavou práci za kradené peníze.

 216. 2 nickname ad 266 – „Nevidím lepší způsob jak změnit příspěvkové organizace než nechat rozhodnutí o financování na rodičích (sponzorech).“ – a úplně nejlepší je UJAK… QED!
  Do prdele, kdy už konečně všem těm spasitelům lidstva dojde, že studenti, potažmo rodiče, ve velké většině nechtěj žádné kvalitní vzdělání! Chtěj papír a zajištěné koryto, nejlépe v bruseli či ve zmiňované státní správě. A fabrika na diplomy typu UJAK jim tuto touhu splňuje.

 217. 273 špinavou prací mínim volbu těch elit ….

 218. skimici,
  a proč by měli vaše zájmy souznít se zájmem nějakého Ivana?
  Jste Rus? Žijete tam?
  Souzníte třeba s nějakým Manuelem ze Zaragozy? Nebo s Beppem ze Sicilie? Vyřešíte mu jeho problémy s tím, že mu divocí emigranti courají okolo baráku? Souzníte snad s nějakým Mimisem z Pirea, který už rok nezavadil o práci? Nejspíš asi ne…

  Idea souznění v EU je naprosto mimózní a měla by být co nejrychleji opuštěna, než nás to všechny zahubí.

 219. No, já bych řekla, skimici, že pokud jde o cílenou likvidaci střední třídy, za Evropskou Unií a naší byrokracií ten Putin hluboko zaostává…

 220. PeSi: Nechte jim tituly i maturity. Dost peněz zbyde i pro vás. Zaměstnavatele zajímá nejen titul, ale i znalosti, dovednosti.

 221. Včera jsem mluvil s vysokoškolsky vzdělaným posunovačem (zdravím Matzurku). Svoje zaměstnání považuje za vznešené a hodnotné. Samozřejmě má dva úvazky. Ve státní správě.

 222. “ studenti, potažmo rodiče, ve velké většině nechtěj žádné kvalitní vzdělání! Chtěj papír a zajištěné koryto, nejlépe v bruseli či ve zmiňované státní správě. “

  A proč by nechtěli, když společnost jim tato místa nabízí a když do nich media hustí, že takovej ouřada z Bruselu je něco lepšího, než truhlář, co si otevře dílničku nebo ten Hamplem zmiňovaný někdo, kdo si otevře krámek s drogistickým zbožím?

  Nemluvě o tom, že takovej ouřada z Bruselu má pohodlný a zajištěný život, zatímco živnostníka buzeruje kde kdo a pomalu aby se bál si koupit slušný auto, aby ho sousedi neprákli, že si určitě nakradl a neplatí daně?

  Nebo když učitel musí mít předepsaný papír, aby nevyletěl že školy, i když jinak učí tak, že by to ani Jan Amos Komenský osobně nesvedla je ochotnej učit i za mizernej učitelskej plat?

  Ta „fabrika na diplomy“ jen plní poptávku.

  Problém je tam, kde ta poptávka vzniká, v těch, kdo ji generují, ne v těch, kdo na ni reagují.

 223. JInak jsem měla před pár dny tu čest pohovořit s pánem, kde se po nějakých pět generací dědí řemeslo tesařské a truhlářské, v posledních generacích pak restaurování dřeva. Jeho syn v tradici pokračuje.

  Nejsou všichni rodičové takoví, co chtějí diplom a místo v Bruseli.

  Ostatně kdyby syn byl šikovnej na ruce, neváhala bych a dala ho vyučit. Třeba zrovna v tej truhlařině. Rozhodně lepší, než nějaký studium bez rozumnýho využití. Bohužel mu to nebylo dopřáno.
  S tou speciální pedagogikou pořád ještě může pracovat s postiženými nebo jako pečovatel, v Bruseli, zaplať Bůh na takový jako on, zrovna nečekají.

 224. No, já teda nevím, jak je na tom takovej arabskej plnokrevník….

  Co když je muslim a dotkne se to jeho náboženského cítění?

 225. skimici,
  tak co já vím, tak poměrně silná střední třída v Rusku vznikla teprve za Putina, ( to jsou ti, co k nám dost masivně jezdili), silné rusko mi nevadí vůbec.
  Spíš bych řekl, že vaše opravdové zájmy( kšeftovat s Rusy) poškodil Západ tím, že nasíraj strejce Vladimíra. Ustavičným posováním NATA na východ.
  Pokud ovšem bylo ve vašem zájmu Rusko slabé, rozkrádané ze zahraničí, pak jo, Putin vám šlápl do báboviček.

 226. 284 Noname, to bych si nedovolil. Absolvent jakékoli školy je na těchto dvou pracovních pozicích zbytečný.

 227. 277 Rputi
  Nejsem Rus a nežiju tam. Jenom jsem prostě rád, když jsou ode mne co nejdál.

 228. 284 NoName
  „Koní žehnání“. To zní jako nějaký druh koliky či ujímání, neříká se řehtání?

 229. „Bílý dům ovšem se zasláním smrtící pomoci zatím váhá“

  Takovej hezkej termín, „smrtící pomoc“

  Něco jako „humanitární bombardování“?

 230. 294 maYdo
  To Slováci ksou jiní pařmeni, Dzurindu už poslali. My jsme předpos.aní a ZHN vzor Halík nechceme poslat a američani nemohou Albright odtrhnout od futer, kde se drží zatknuta bodcem své brože.

 231. 295-i Mikloša poslali. Když bude fakt zle, pošlou i Vášaryovou !
  Konsolidovat s jistotami pak dojede Fico.

 232. Stredni trida je uhlavni nepritel vsech nacistatů, tedy i Ctvrte rise.
  Zde se udelalo vse proto, aby nevznikla/zanikla jiz v 1990.
  Obvykle totiz nic od eraru nepotrebuje.
  Pro erar smrticí situace.

 233. PeSi: ještě k tomu vzdělání: na každý městský úřad bych dal přepážku, kde si občan může napsat před i za jméno do občanského průkazu jakýkoli titul. Zapsáním titulu by byla školní docházka považována za ukončenou a splněnou.

 234. Ale no, Šimone,

  já snad střední třída jsem. A patří do ni í mnozí státní zaměstnanci.
  Střední třída je definovaná hlavně finančně.

 235. skimici,
  Halík není pravoslavný 🙂
  Na finance bych jim poslala Kalouska, na zamini Schwartzenberka (ať mají taky nějakou echt aristokracii, ne jenom oligarchy), no a na multikulti Kocába a ombucmacechu.
  To by v Kyjevě koukali !

 236. Syn chce být inženýrem … ale jistě. Já bych chtěla doktorát z filozofie … samozřejmě. Profesuru chcete přidat?

 237. NickName
  Já bych to ještĕ zjednodušil: státní správa by měla svým zaměstnancům právo zapsat jakýkoliv titul který je pro výkon dané funkce potřebný a to i zpětnĕ a pochopitelnĕ titul zase odejmout a to i zpětně včetně titulů nepřiznaných.

 238. https://olimex.wordpress.com/2014/11/27/softuni-conf-2014-borovetz/
  Soukromá SW univerzita v Bulharsku.

  Další motivací ke zlepšení středních škol a univerzit by bylo přiznání stejných práv pro všechny do 26 let – nemuset platit daně, zdravotní, sociální pojištění. Toto privilegium by bylo kompenzováno zrušením „přídavků na děti“, které už jsou de-facto dospělé. Také by bylo na zváženou zrušení placení alimentů pro děti starší 15 let.

 239. Kdo se zabývá tím, do které třídy patří, má problém.

 240. 291 skimici, co Rus, představ si, že bys byl osmadvacetichapadlový fluorovodíkový hlavonožec. V porovnání s ním, být Rusem je potěšení.

 241. Halle: nižší daně dělnické třídě 😉
  Znám případy, kdy dcerka študuje pouze z důvodu, aby mohla vysávat alimenty na sebe od tatíčka, infikována matinkou.

 242. 299- Halle
  to, co definujes je pro mne maximalne nizsi stredni trida.
  A ano, bohuzul tam patrej i prislusnici eraru.
  Skutecne stredni tridy je jak safranu, ti z eraru jsou navic jen uplacení statem, pripadne danovymi poplatniky-nevolniky.

 243. 303 NickName
  Vy mě zničíte. Jaký stejný práva? Říkáme Lidská !!! Práva. Je to tak těžké si to zapamatovat? Chcete říci, že to bylo všechno zbytečné? Soudruh Dubček, Gavel, Albright, Charta, Janouch, skřítek Kolmaník a soudruh Luis Corvalán? Že z toho nic ve Vás nezůstalo? Nevadí! Třeba po generace budeme bojovat a třímat prapor pokroku než se vypořádáme s každým výhonkem plevelu, než každou hlízu vyřízneme a jedovatou vodu vypustíme a sirny zápach i s hnilobou vyženeme!

 244. 300 – Matzurko,
  nepracujete vy v nejakem subverznim utvaru nejmenovane organizace?
  Ti vami jmenovani to je jedna zbran hromadoveho niceni vedle druhe. . .

 245. Buďte opatrný s tou polskou vodkou, skimici 😉

 246. 305 Schumi
  Být rusem je nepochybně potěšení, ale naštěstí se na to jejich očima nepodívám. Nehledě k tomu, že by to bylo technicky velmi obtížně realizovatelné.

 247. Skimici: naznačujete, že jsem zapomněl na předvoj? Nezapomeňte, že se nacházíme v dějinném předělu. Kapitalismus je už nad propastí. Předvoj dělnické třídy je o dva kroky napřed …

 248. 300 Matzurka
  Nobody is perfect, nicméně Halík má uvěřitelně klasickou fysiognomii.

 249. Šimone,
  ále nééé, jen jsem asi přes víkenbd četla moc sci-fi a fantasy…
  I když ne, ale Kyjev tam má kromě Dzurindy (na něhož Slováci špačkují o sto šest) i slavného Gruzínce Saakašviliho, ale nevím, čemu velí. Prej tam zůstat nechce, až to slavně vyhrajou, tak se čestně a hrdinně vrátí do Gruzie (on je na něho sice mezuinárodní zatykač, ale třeba mezitím vyšumí).

  BTW, Rakousko nevydalo Fyrtaše do USA, neb je žádost o vydání politicky motivovaná. No, jeho výpověď je fakt „boží“, když přes soudem vyfleknul, že Nulandová nadirigovala Jaceňukovi vydat charkovská plynová pole (či co to tam je) Chevronu… Asi mají nadstandardní vztahy. Být Fyrtašem, držím si nejen ochranku, ale i osobního ochutnavače jídel.

 250. Fyziognomie nebo ne,
  tam půjde brzo o kejhák a řekla bych, že má poněkud jiné představy o své budoucnosti.

 251. 311 NoName, jsem chvilku v Aši a Chebu, ale pak budu studo at klasiky v Mnichově a Regensburgu a kvůli náladě si dám kávu z mekdonaldskelímku na Walhale. Vodku nepiju ani polskou už na skoro měsíc přesně 25 let.

 252. skimici,
  Halík je typistý Mefisto. Odjakživa tak vypadal. Už na fakuli! 🙂

 253. Pozdně obědváme. Po salonku se to začalo hemžit a oznamili nám, že po kávě a desertu bude sklenka Louis Rozier Brur a živá harfenistka s harfou. No – rukou si kroutit nenechám, když to vyjímečně neplatím 🙂

 254. 319 Rputi
  🙂 mohl by na Mikuláše strašit děti i bez masky 🙂

 255. Heč,
  já byla na obědě v závodce, hrstková polifka a pak nějaké dva bobky z mletého masa zapláclé hořčicí a ajvarem, s bramborami.
  Čaj z várnice jsem raději alternovala vodou s citrónem.
  A teď mi za oknem kanclíku pěje kosák, on tedy už od rána stylem „je po dešti, a kosové si štěstím pletou noty… “ 🙂 🙂 🙂

 256. Nickname ,
  s tím výživným 🙂
  Takže když potomek dosáhne 15 let, tak se rozvedu, a rozletím se free as a bird ? 🙂
  A ex ať se stará, popřípadě vyžene dítko makat ?:-D

 257. 315 Matzurka
  Komu velí není důležité. Jde o to velení.
  Se mi nevím proč vybavil epos o Nanynce


  Kdo je tu pánem
  kdo tady velí?
  Komisař rudý (!)
  rozkročen v zelí …

 258. Šimone,
  i nižší střední třída je střední třída.

 259. (319) Soudíc podle klasiků (Mann, Scott Fitzgerald a další) ďábel vůbec nevypadá jako Mefisto resp. Halík. Ve skutečnosti má podobu nenápadného, tuctového úředníčka. Skutečné zlo se vždy skrývá za zcela obyčejnou tváří.

 260. Tak jsem se pobavil a podivil 🙂

  Přišla kočka , víceméně rovnou od maturitní písemky.
  Kozy ( mimochodem moc pěkné) skoro venku 🙂
  Ono se to dnes na školách trpí ?

 261. 330-co maturita, jste ještě nikdy neviděl deváťačku ? 😉

 262. NoName,

  s takovým ausšnitem ne.S velkým poprsím jo 🙂

 263. Jojo,
  tuctový úředníček. Přičinlivý. Tedy před vrchností. Vzor „Boblig“, verze 2000, možná už i upgrade.

  Já vím, proč jsem dneska naštvaná – rozvetly nám tu pole s tím žlutým sajrajtem, co se cpe do motorů. A jako certifikovaný alergik z toho nemůžu mít radost; zcela sjem použití této druhdy nezávadné byliny zavrhla (když je to do motoru), a raději zarytě kuchtím jen s produkty slunečnicovými (pozor, nikoliv sluníčkovými !!!) a olivovými. Tak doufám, že bude pršet a všechno to shnije nastojato, a hodně brzo.

 264. Dobré odpoledne,

  tož my jsme take obědvali pozdě, ale sklenku nějakýho brut mi nikdo nenabízel, desert taky ne a kafe jsem si musela udělat sama. 🙂

  Akle měla jsem pohanku, s vepřovým a prý s hříbky. Ty hříbky teda nebyly hříbky, byly to nějaký prašivky, ale dobrý ro bylo. Jestli ty prašivky byly jedlé, zjistím v průběhu nejbližších dní 🙂

 265. Baubo, já jen píšu, že tak vypadal! 🙂
  Úzká bledá tvář s uhrančivýma očima, černý vlas i vous, dokonale padnoucí oblek s bělostnou košilí, popřípadě se opíral o černý holový deštník. Takovej stylizovanej. Moc stylizovanej…

 266. Matzurka
  Zkusila jste desensibilaci? Něco jako brát pavouky do ruky? Potom prý ještě proti pŕehnaným reakcím imunitního systėmu funguje vakcinace skrze nosiće HIV 1 nebo 2. Heuschnupfen přejde rychle.

 267. ad 330 – asi byla vylosovaná jako poutač pro dohlížejícího, aby ostatní mohlu při písemce opisovat 🙂

 268. Já měla, rputi, 78%. Ale v tej předchozí jsem měla na druhém místě Bohuslava Svobodu, přesto, že jsem zaškrtla, že by ho měla sněmovna vydat ke trestnímu stíhání 😀

 269. maYdo, to bude tím, že není stíhán za politické názory! 😀

 270. TAk mně nevětší shoda vyšla u Svobodnejch.

  Ale potíž je s nimi v tom, že zůstávají u proklamací a nevidím cesty, jak by se jejich snění promítlo do reality.

 271. Inu maYdo, když to snění je tak krásné…. 😀
  JJ, „Kéž by se jim z huby do rukou vraziti ráčilo!“

 272. To mi povídejte,rputi. Jóó, já bych snila….

  přímo se mi oči nad tou klávesnicí zavírají.

  Ale šéfa už veze kolega od vlaku a vypukne prřeveliké šílení, neb se má zítra prezentovat, jak jsme pokročili. Přitom dva dny jen připravujeme tu prezentaci, pro posun projektu dopředu to nemá žádnej význam.

 273. Tak tohle vyloženě POTĚŠÍ !!!
  Držím klukům palce!

  „Piráti mají svůj politický seriál. Jmenuje se Nebuďte ovce“
  …Jedním ze základních kamenů projektu je dle tvůrců snaha suplovat nezávislou práci médií, která je v současné době kompromitována vlivem různých zájmových skupin, a situace na české mediální scéně se dá označit za demokracii ohrožující…

  Zajímavý rozhovor s Robejškem
  https://www.youtube.com/watch?v=X1cQEnGyGEE

 274. 343 maYdo, znovu jsem si přečetl aktuální program Svobodných. Nesystémový, nekomplexní, nereálný. Na úrovni programu Dělnické strany, akorát s obráceným znaménkem. To není program, to jsou výkřiky do tmy. Jestliže jedním ze zdrojů „komunistické“ ideologie je utopický socialismus, u Svobodných je to utopický liberalismus.
  Rozhlížím se po regálech zprava doleva, nic lepšího na výběr v nich není než co je a dostává se mi tradičních odpovědí „Nemáme, nebude, nevíme, ptejte se…“

  Systém je tak rozesraný instalacemi odinstalacemi, zbytky po odinstalacích, vniřními konflikty sdílení, nekompatibilitami, že snaha o jeho vyčištění skončí jeho nefunkčností, že nepojede ani v nouzovém režimu.
  Kdysi jsem takhle zahnojil a rozesral Windows, snažil se je opravit Windoctorem z Norton utilities. Program se dlouho snažil a pak se všechno definitivně kouslo a musel jsem reinstalovat. Stálo mě to jednu probdělou noc. Až se zesere tenhle systém, transakční náklady budou katastrofální. Jak jsme se o tom kdysi bavili, v takových případech přicházejí na řadu utility jako Defenestrace, Noc svatého Bartoloměje, či Pinochet.

 275. 346 Rputi, však oni se také zkompromitují. Dopřej jim čas…

 276. Inu, Schumi, to každý, dříve či později…
  Ono to před 2000 lety nevypadalo jinak. Taky se vynořila spousta neživotaschopných sekt a nápravců prohnilého římského světa. Chytili se až křesťané …. a taky zkompromitovali.
  Asi je to tak v přirozenosti lidské, že nakonec to vždycky nějak pohnojí!

  Ale kluci se snaží a na začátek to není špatné! 🙂

 277. HAHAHA

  Ljaško požádal Německo, aby zaplatilo Ukrajině účty

  Německo musí zaplatit Ukrajině za ztráty, které utrpěla naše země v době Druhé světové války, napsal předák Radikální strany Ukrajiny Oleh Ljaško ve Facebooku.

 278. Halle, mohou být drzí, nemají co ztratit.
  Jsou v koutě a začnou vyhrožovat! Dalo se čekat!

  MaYdo – nic zvláštního – je doba lámání chleba, charaktery se obnažují, myšlenky vyhřeznou….

 279. 349 Rputi, ale ty konce….

  350 maYdo, třeba v Jeruzalémě uspořádají festival Dny Prahy….

 280. 352 Ruti, proávě vyhřezávající myšlenky mě znepokojují. Vyhřezlá střeva vždy začínají vyhřezlými myšlenkami.

 281. Schumi,
  obé je hnusné, obrana nebývá lehká. A bránit se je nutné! Bránit včas, dokud to jde!
  I proto je mi sympatický ten pokus pirátských kluků. Je to částí obrany!

 282. (343) K promítnutí do reality jsou třeba voliči či voličky.
  Slyšela jsi někdy o začarovaném kruhu?
  (O členech/členkác či příznivcích/příznivkyních, vykonávající na ten program nějaký vliv, radši ani nešpitnu).

 283. No Name ad 284 – jezdci, kteří umějí jezdit, požehnání a boží ochranu nepotřebují! 😉 😀

 284. Ale nepomohlo to. 😉
  Viiděl jsem v TV, že i při jmenování náčelníka gen štábu aistoval buclatý pan kardinál.

 285. Nepomohlo. Ale ani činnost, kterou jsem vykonávala, nepomůže. Celý večer jsem pátrala na netu jak na kunu. Ve sportovní terminologii se její skóre dá vyjádřit: (cca 60v+1s):0 k, kde v = počet vajec kunou odnesených, s = počet slepic kunou zakousnutých a k = počet mnou ulovených kun. Po diskuzi přes plot na daný výsledek se dvěma sousedy a jedním jejich kamarádem byly v kurníku nainstalovány dvě sklopné pasti nové výroby. Kamarád prý do nich ulovil 4 kuny za tři dny. Půjčil mi je na měsíc, mladší soused je nainstaloval a nastražil a já se modlím, aby kuna na lov dnešní noc šla přes ty pasti…

 286. Dobré ránko!

  Neuvěřitelná chucpe pana ministra, aneb jako vždy o peníze jde až v první řadě!
  Taky máte pocit, že novým služebním zákonem si vytváříme další neodvolatelnou kastu lidí, kteří budou rozhodovat o našich životech dle svých aktuálních přáních a potřeb?

  Rozruch na ministerstvu p. ministra Dienstbiera byl poněkud nečitelný až do chvíle, kdy vyšlo najevo, že odbor Agentury pro začleňování by se měl rozdělit na odbory dva:
  „Jeden by se věnoval práci ve městech a obcích, kde jsou ghetta. Druhý by se soustředil na návrhy opatření ke zlepšení situace i na čerpání peněz z EU.“
  Jinbými slovy jeden odbor by měl tu práci a druhý ty peníze….
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/pracovnici-vladni-agentury-vyhlasili-stavkovou-pohotovost-prh-/domaci.aspx?c=A150504_195817_domaci_zt#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

 287. zdravím!

  (362) No, Rputi:zaměstnanci této „bohulibé“ agentury by mohli stávkovat,a pan ministr Dienstbier by na protest proti stávce těchto svých zaměstnanců mohl držet hladovku- jedni i druhý až do „hořkého konce “ -do zrušení „Agentury“ i ministerstva 😕 Kolik by se ušetřilo ?

 288. westíku, co se dá z takovými škudiblíky a zmetky jako je pan ministr dělat? Snad to vzít systémově způsobem „čištění chlévů krále Augiáše“…

 289. Mno, vůbec netuším vo co go, ale jelikož je Dienstbier vůl, připustil bych možnost, že ten jeho personál se bouří docela oprávněně.
  Což nedeklaruju jako slovo boží a poznanou pravdu ale čistě jako možnost.
  Jsou případy, kdy je personál blbostí šéfa nasrán docela důvodně.
  A u Dienstbiera bych se nedivil.

 290. Halle, pokud vím, tak ta Agentura pro začleňování prostě páchá začleňování na vládní úrovni.
  http://www.socialni-zaclenovani.cz/

  Jediné, co jevilo se mi rozumné, že agentura spolupracovala přímo s městy, kterých se problémy týkaly. Detaily neznám a nehodnotím, ale zajisté lepší problémy rešit s místním vedením, než od stolu na ministerstvu v Praze.
  Nějaké peníze na to plynou i z EU.
  Pan pidistr ale má zřejmě pocit, že peníze neplynou do těch správných kapes. Takže agenturu rozdělí – jeden odbor bude peníze čerpat (a samozřejmě přidělovat dle vlastní úvahy) a druhý odbor si nechá tu práci…
  A odbor se nakrk! 😀 😀

 291. Mno,Rputi
  ti co se starají o Romy ve městech a ti, co se snaží vytáhnout peníze z EU nemusí být ti sami lidé.
  A asi ani nemohou být.Obojí vyžaduje zcela jiné schopnosti. Ten, co se stará o ty Romy, asi nebude znát ty předpisy a postupy EU,m na základě kterých se peníze dostávaj. A ten co žádá o prachy, nemusí moc vědět o romské problematice.

  Ovšem , jestli je bezpodmínečně nutné kvůli tomu zřizovat další odbor, s dalším dobře placeným šéfem je vskutku pochybné. Ono ta spolupráce obou částí, která je nutná, se s organizačním rozdělením na dva extra odbory podle mě spíš zhorší.

 292. By mi zajimalo, zda „postizenym“ vadi vic ta prace (nejakou delaj? ) nebo odstrizeni od bruselniho ceciku. . .

 293. šimone, asi obojí.
  Navíc je tam ve hře odvolání ředitele odboru s tím, že výběrové řízení je prý na míru kamarádovi pana ministra, zatímco podřízeným dotyčná osoba krajně nevyhovuje…

 294. A samozřejmě jde také o to, že dva odbory – dva vedoucí …. a my to zaplatíme ….

 295. Tak teď jsem v rádiu slyšel, že základní školy v ČR se nestarají o talentované děti, a ty se pak nudí. Docela by mne zajímalo, jestli se ti tři cigoši a dva autisté do každé třídy budou tedy přidávat proto, aby zabavili ty talentované. A zda koncept podpory talentovaných (dokonce speciální třídy pro ně!) neznamená defacto segregaci a zda existují tedy i užitečné segregace …

 296. Mno…

  Agentura Ipsos – největší, nejlepší a nejglobálnější – spáchala výzkum:

  …Většina Čechů má obavy z Ruska. Více než dvě třetiny lidí (68 procent) se obávají aktivit ruské tajné služby, tři lidé z pěti (61 procent) mají strach z vojenského útoku na spojence ČR v Pobaltí. Postoje prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku nepodporuje 63 procent občanů. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury Ipsos mezi tisícovkou respondentů.

  Pro ochranu potenciálního ohrožení ze strany Ruska by Česká republika měla podle názoru 62 procent občanů více posilovat vztahy se spojenci ze Severoatlantické aliance (NATO), 57 procent respondentů doporučuje nijak nepodporovat ruské postoje na mezinárodní scéně.

  Jako nejspolehlivější ochrana proti Rusku je vnímáno členství v NATO, v průzkumu tuto možnost uvedlo 57 procent Čechů…
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/bojime-se-ruska-hlavne-tajne-sluzby-hlasi-vetsina-cechu_341724.html#.VUhaU47tlHw

  Ve stejné době ovšem dělala výzkum Společnost Sanep:
  …S účastí Zemana na květnových oslavách v Moskvě souhlasí 53,3 % obyvatel Česka. Názor, že by se česká hlava státu měla zúčastnit 70. výročí oslav druhé světové války v Moskvě, neboť jde o uctění padlých vojáků, kteří osvobodili naši zemi, sdílí 44,5 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Milosi-jed-do-Moskvy-vzkazuje-Zemanovi-vetsina-Cechu-373662

  Nějak mi ty čísla nejdou dohromady! 😀 😀

 297. Dobré ráno vespolek,
  no, mně tedy „rozdělení jednoho odboru na dva“ nezní jako rozdělení lidí do dvou kanclů a dva vedoucí místo jednoho, spíš bych kromě druhého vedoucího sázela i na nárůst úřednictva v obou odborech, zejména tom lukrativnějším…

 298. Dobré ráno,

  „(343) K promítnutí do reality jsou třeba voliči či voličky.

  Kecy, Karle. Aby měl pekař zákazníky, musí nejdřív umět upéct rohlíky. Potom zákazníci přijdou. Nejdřív shánět zákazníky a pak se učit, jak upéct rohlíky, tudy cesta prostě nevede.

  „Jinbými slovy jeden odbor by měl tu práci a druhý ty peníze….“

  Nenazývala bych, rputi to, co dělá jakýkoliv odbor Agentury pro začleňování, prací….

 299. westíku,
  no snad byste nechtěla, aby nový odbor místo cucání bruselovin naopak kontroloval efektivitu práce daných neziskovek 😉 ?! A ty bez výsledků zrušil ????

 300. No Name, talentovanéé děti lze zabavit velmi jednoduchým způsobem – přidělí se jim nějaký’á činnost, která odpovídá jejich schopnostem , individuálně.
  S autisty a cikány ve škole to nemá co dělat.

  Mimochodem, autisté často bývají jednostranně velmi talentovaní, zejména v technických , matematických a logiku vyžadujících oborech.

  Já teda fakt přestávám chápat, jak jsme mohla vystudovat vysokou a že nejsem poznamenaná a nerozvinutá, když jsem ZŠ docházku na prvním stupni absolvovala ve spojení s další třídou ( podle okolností o rok starší nebo mladší), se spolužáky, z nichž někteří vyšli ze sedmé třídy a různými reprezentanty místní rozvětvené romské rodiny.

  Neměla bych třeba žádat nějaký odškodnění? Kde jsem mohla být, kdybych se mohla naplno rozvíjet a mít pro výuku ty správné podmínky…..

 301. „Slyšela jsi někdy o začarovaném kruhu?
  (O členech/členkác či příznivcích/příznivkyních, vykonávající na ten program nějaký vliv, radši ani nešpitnu).“

  Ten tu funguje v praxi. 😀

  Ksdyž sem napíšu cokoliv o Svobodných, co není absolutní chválou a co se mi, jako voliči nepozdává, místo aby ses zamyslel jetsli an tom něco není, začneš mi vysvětlovat, že za to můžou voliči nebo že to lbě chápu.

  Taže poskytovat Svobodným zpětnou vazbu jest marným házením hrachu na stěnu.

 302. 378-já jsem taky chodil do spojené 1-3. třídy. Jenomže nás bylo jenom 6 prvňáků a 10 třeťáků. A pan učitel měl rákosku.

  A mne jde hlavně o koncept segregace-pokud je přípustné oddělit chytré děti do samostatných tříd, aby se mohly rozvíjet, proč není přijatelné oddělit děti, které nestíhají ze stejného důvodu ?

 303. To máš pravdu. „Zpětná vazba“ zcela pomíjející realitu jest marným házením.
  Dokud někdo v Parlamentu, zastupitelstvu, etc, není, bude mít vždy jen proklamace a v realitu se mohou promítnout jen jeho zvolením.
  Zda se zamyslím či ne, to nevíš. Víš jen, že ti obvykle napíšu, že nevidím důvod dělat tlumočníka tvých nápadů, které můžeš Svododným sdělit osobně.

 304. No dobře, ale pokud se mi nelíbí segredgace, tak pak ani segregace chytrých dětí. Nebo to je jako s Kosovem a Ukrajinou? Co je v jednnom případě OK, v druhém je špatně?

 305. Já nemám, Karle, čas komunikovat se svobodnými osobně. Nehodlám věnovat politice tolik časuNechcu být členem fanklubu. Jesli nechceš moje nápady tlumočit, prosím. Poohlédnu se po jiném subjektu, který bych volila.

 306. Ano, o tom píšu. Pokud smí být průměrné děti bržděny podprůměrnými až nestíhajícími, jistě smí být i chytré bržděny zbytkem.
  A nebo je dobré děti rozdělit podle výkonu a talentu.

 307. Jj, chudáci ty spermie, co nestihnou? Jak to, že může jen jedna?
  A není to vlastně dygrymynace, když je vlastní fotr utře do prostěradla? 🙂

 308. NoName, hlavní problém je v tom, že ta selekce je negativní! Stylem – „na to nemáš, na to nemáš, na to nemáš…“
  Což v důsledku vede k tomu, že se všechno sesype do jednoho pytle, že aby se nedyzgrymynovalo.

  Takže se blbne na druhou stranu a do první třídy zařadíme úplně všechny děti najednou.

  Jedinou možností je veřejně deklarovat požadavky pro nástup do první třídy: Schopnost komunikovat v češtině, rozeznávat barvy, rozeznávat tvary, etc. – A přes to nejede vlak!
  Pokud dítě nezvládá, tak zpět do školky, kde se toto naučí!

 309. Dobrý den.
  Maydo: za mého mládí na školách udržovala pozornost dobře mířená facka. Bez tohoto léčebného prostředku pochybuji, že lze udržet vyučovat ve vícerychlostních třídách. Dva co by chtěli na matfyz, jeden doktor, čtyři co se těší na Bytíz za tátou…

 310. ad 391 – Že by se zvolením poslušného člena partaje do prdlamentu dosáhlo změny?
  Změny by se teoreticky dosáhlo jen změnou partaje. ale jak dokazují US, Věci veřejné či ANO ke změně to nevede.

 311. Quivis – je nutná i změna volebního systému, každý by měl volit jen jednoho poslance. A pak si ho podat, pokud neposlouchá.

 312. Ta změna by pomohla, přál bych si ji, ale ani od toho nelze čekat zázraky.
  Pokud si čím dál, tím větší počet lidí přímo přeje paternalistickou funkci státu (nebo alespoň proti ní neprotestuje), což volební výsledky jasně nasvědčují (a nejen u nás), nelze zásadně jiný styl politiky reálně očekávat.
  Pokud se angažuji ve prospěch takové změny, činím tak pouze pro svůj dobrý pocit, že jsem se na to ne…. (razdvatři). 😛

 313. (377)nikoliv, Matzurko, to bych určitě nechtěla 😕 Naopak bych chtěla zrušit celé ministerstvo i s ministrem; veškerých 139 tzv.“neziskovek“ tak „odstřihnout“ od „veřejných peněz“,čímž by došlo automaticky k jejich zrušení 😕
  Někde-ve vnitřnostech svého PC- mám uloženou informaci o tom, že „neziskovky“ (nejen ty, které řeší „přizpůsobení nepřizpůsobených občanů“) používají až 80-90% obdržených finančních prostředků na své osobní výdaje…není divu, že výsledky jejich činností jsou takové jaké jsou 🙁

 314. existuje anglický ekvivalent naší „uživatelky“? Mám na mysli BFU – tedy vyslovováno jako júzr na konci. Může být nějaká Userness nebo Useness? Tak veliký cit pro angličtinu nemám, ale potřebuju se pohádat a moje argumenty musí být neprůstřelné.

 315. westíku, není třeba ukládat ve vnitřnostech PC – já pro ně občas něco udělám. Potvrzuji! Smysl jejich eistence není v pomoci potřebným, ale v nalezení a okecání důvodu, proč by měly státní rozpočty (nebo EU rozpočty) na jejich živobytí přispívat.

  Z toho vyplývá i možnost řešení problému, nechat vychcípat! Je to bohužel sebevražedné řešení, nejdřív musím vyhynout jako přispěvatel a až pak vymřou cizopasníci.

 316. Nakonec dotaz na odborníky – slyšeli jste nějaká negativa o:

  Lenovo IdeaPad Yoga 2 13

  a

  Acer Aspire Switch 10 – Full HD 128GB + dock s klávesnicí?

 317. 397-od Aceru máme Acer T-100, to je koncepčně tomu Switch hodně podobné a bez problémů (a s tím Atomem to jede překvapivě dobře).
  No a ten Ideapad – nabušený je, ale je nutný v této kategorii dotykový display ? Protože v případě, že ne se dá za ty peníze koupit ještě nabušenější stroj nebo MacBook Pro.

 318. 395 – Martine, v literatuře vždy „user“.
  396, 394 – pokud žijete pouze z darů, 30% darů odvádíte na daních. Dary jsou předem 30% zdaněné (SOC, ZDR). Jako neziskovka bychom zvládli žít bez dotací, pokud bychom nemuseli platit daně. Nakonec jsme zavřeli krám. Vážím si práce Armády spásy, některých lidí z vsetínského azyláku, v otrokovické charitě je správný kovboj. Ti by přežili bez dotací, bez standardů kvality sociální péče. Kdyby nemuseli platit daně.
  397: Martine, jsou tam windows …
  Acer by na mě měl malý displej, nepoužitelný pro delší práci.
  Od Lenova mám doma tablet, spokojenost, aktualizace běží. Viděl jsem jejich poslední Thinkpady a Ideapady na předváděčce, nevybral bych si je. Pro mě nerozumná klávesnice, pochybné panty, životnost nižší než dříve. Před nákupem doporučuji si je „osahat“, vyzkoušet.

 319. Podle včerejších (zatím nepotvrzených) zpráv ruských serverů uprchl Jaceňuk s rodinou z UA na neznámé místo. Celá rodina má občanství USA a Kanady.

 320. Ano, pokud notebook na práci, tak HP Elitebook, v této kategorii třeba Folio.

 321. když je kocour he-cat, tak by uživatelka mohla být she-user! 🙂

 322. Lenovo…po koupi od IBM chvíli drželi kvalitu, pak šla dolů. Nové nápady nemají, jen jako pilné včeličky rozvíjejí co vymysleli jinde. A katují kosty.

  Kvalitní notebooky jsou. V cenách už od třiceti tisíc. Za sedmdesát a víc i modré z nebe. Do dvaceti až na výjimky navoněná bída. Ne, že by to technologicky nešlo. Například do krabice T61 dát nové vnitřnosti. Jenže boj o stylovost a o každý milimetr tenkosti a gram hmotnosti něco stojí. Téměř všichni to tak chtějí. Tak za přijatelnou cenu máte placaté, lehké, lesklé. Filmy a facebook na té navoněné bídě spustíte. Když potřebujete pracanta, musíte sáhnout do jiného regálu. Za jinou cenu, pro nikoli téměř všechny. Jako ve všem ostatním.
  Pro první vyřazovací kolo ve výběru mám kvalitu zobrazení. To znamená, že cokoli s TN displejem je vyřazeno. Tím se výběr velmi zúží. Už několik let „kupuju“ nový notebook. Jenže zatím slouží starý. Stál třicet. To je dlouho se držící hranice, kde už lze očekávat, s odřenýma ušima, obstojnou kvalitu. Kdybych si nutně teď musel vybrat, asi Dell nebo z levnějších Acer.

 323. To jsou věci ! To jsem nevěděla, že Francie opustila NATO a EU ,a zákeřně se přidala s Mistraly k RF !
  „Uznesenie Európskeho parlamentu: Rusko získalo anexiou Krymu vojenské výhody v Čiernom mori“
  „Rezolúcia EP upozornila, že z taktického hľadiska je hrozbou skutočnosť, že Rusko pridalo v čiernomorskej oblasti dve brigády námornej pechoty, ktoré za podpory vrtuľníkových lodí typu Mistral predstavujú potenciálne riziko pozemnej invázie.“
  http://www.hlavnespravy.sk/uznesenie-europskeho-parlamentu-rusko-ziskalo-anexiou-krymu-vojenske-vyhody-v-ciernom-mori/613244

 324. Děkuji za odpovědi – she-user je trefa!

  Ten comp je určen pro právě takovou.

  Já osobně odděluji, i když to leze do peněz, počítače na práci a na zábavu. Tou zábavou v mém případě myslím železo na zpracování fotek.

  Práce jsou texty, proto neřeším rychlost, ale spolehlivost a hlavně a ještě jednou hlavně, zálohování.

 325. Elitebook folio… S takovým notebookem můžete i do společnosti…

 326. 405 martine, v tom případě jí stačí naprostý základ.
  Oddělení počítačů pro práci a pro zábavu je nutnost.
  Dokonce až tak, že například pro internetové bankovnictví mít počítač vyhrazený jen pro toto. Nejlevnější, ale nepoužívaný na cokoli jiného.
  Zálohovat vícenásobně, jedna záloha ve fyzicky jiném umístění.

 327. 407-tak ono ten počítač pro internetové bankovnictví může být ve virtuálce, na to není potřeba extra železo.
  Nejlepší je samozřejmě zálohovat do cloudu, šetříte tím práci NSA.

 328. NoName, dokonce i ta fysiognomie je podobná! 🙂

 329. 🙂
  „Před několika týdny tato média (slovenská)svorně tvrdila, že do Moskvy na vojenskou přehlídku na počest sedmdesátého výročí konce druhé světové války pojede severokorejský diktátor Kim Čong-un,“ píše Blaha. Přítomnost severokorejského vůdce, který čas od času popraví značnou část vedení a odsouzence zavírá do pracovních táborů, prý měla celé setkání před veřejností ztrapnit.

  „Nakonec se ale zjišťuje, že na přehlídku nepřijede Korejec severní, ale jižní, a nebude to diktátor, nýbrž generální tajemník OSN Pan Ki-mun,“ dodává Blaha, známý ostrými šlehy vůči slovenské pravici.

  Ani rádio Jerevan by podle něj něco takového nedokázalo.

 330. 409: říká se jim spin-doktoři. Ti, kteří komunikují s davem. Nepříjemné informace zveřejní v jimi určený čas, formou, která umlčí případné kritiky. Před Reflexem to zveřejní ANOdnes.
  Pseudoaféra zakryje skutečné průšvihy.

 331. 408 NoName, ano, virtuální lze. Osobně dávám přednost diskrétnímu řešení. Případně žádnému řešení. Data v cloudu, ano to je správné, protože nedávat data do cloudu by nejdmokratičtější a nejhumanističtější světovou velmocí mohlo být chápáno jako válečný akt. A kdo by chtěl skončit na ostrově svobody v guánu či jak se to jmenuje, že.

 332. (411) Kim III si to rozmyslel cca před týdnem. Asi se bojí vytáhnout paty ze svého pašalíku.

 333. Nebo se mu nedoneslo, že Zemanuž vedle něj nechce stát.

 334. Jj, hápéčko pro she-user (rozkošný termit!!!!), to je to nejlepší, co člověk může udělat. Nevím jak ty úplně nové, ale ty ještě před rokem vyráběné měly malé ďovírky na větrání a úplně stačilo, když si dívenka vzala noťák s sebou do pelíšku, podložila si ho polštářkem a jala se chatovat s kámoškama a jukat na jejich videjka. Druhej den už dívenčin sponzor šupajdil s čerstvě upečeným, voňavým a křupavým hápéčkem do servisu, protože vonoseto rozbilo. Zajímavý, že třeba s Apple Air se tohle nestane. Skoro nikdy.
  Lenova jsou na prácí – jsou hranatý, z vošklivýho plastu a cena relativně vodolnýho pracovního Lenova začíná někde na třiceti litrech.
  Noťáky do dvaceti litrů všech značek jsou na jednorázové použití a pokud se dožijí dvouletého výročí nákupu, aniž by se jim ulomily panty, upekly procáky, zhebly baterky, či zlomily dráty vedoucí do displeje, jedná se o událost hodnou okamžitého vytesání do carrerského mramoru.

 335. Ptakopysku,
  no tak začni tesat. Mám stále bez poruch v použití (méně pracovním, nyní již spíše jen komunikativním režimu) malinký netbuček Eee… od ledna 2006. Akorát jsem ho jednou nechala přeinstalovat, ale docela slušně ťapká na starých dobrých XPéčkách… pravda, čučet na stream TV na něm moc nejde, cuká to obrazem, a nejsem ani Skajpista, ani Fejsbukista, ale konzervativní e-majlovec…. Fakt je, že hačinká na psacím stolku, už ho nikde moc netahám, ale kromě hlasitějšího větrání si nijak nestěžuje…

 336. No ono třeba ty nejlevnější modely HP s Atomem (i když se mu pro matení veřejnosti říká Celeron N2840) nemají větráček, bo není potřeba. Tudíž ani moc nevyfukují a chladí se tak nějak přes celé tělo NB.

 337. Ježišmarjá, to by moje spotřeba carerského mramoru šla do výšky.
  Kupuju Acery tak kolem patnácti litrů, předposlední i5 mám už třetí rok, momentálně píšu na náhradním s i3, kterej jsem koupil narychlo, když jsem nedopatřením rozbil display na té i5-ce dokonce jen za dvanáct.
  No taky jsem nemusel, protože novej display jsem sehnal do 3dnů, a za 4 byl vyměněnej. A pokud si dobře pamatuji, dva předchozí ntb ACery skončily u potřebných, a pokud vím, pracují dotěď.
  No, co se týká těch displayů , jsem na jejich lámání nějak zatíženej, ať už se to týká ntb, kindlů a founů. Takže už mám nacvičenou vyměnu, u kindlů jsem už měnil 3 .Ale na tom má zásluhu i dcera a vnučka.
  A ten postup výměny je natočenej na trubce.
  Na jistém kamarádském kindlařském webu používám nick Hall Ničitel. 🙂

 338. No ale ne všichni máme smlouvu s VZP, abychom si mohli koupit Acer za 15 nebo Škodovku.
  Takové chování je typické pro lidi s nadbytkem peněz. 😉

 339. Ptakopysku, it depends … Píši na novém HP z roku 2011, když víte co vybrat, vydrží. Cena 11.000 Kč. Nový notebook za 2-7 let bude mít FullHD displej, IPS a bude kolem 15.000 Kč, díky kurzu Kč/dolar.

 340. Acer patří mezi značky, u které musíte analyzovat výrobní číslo, abyste poznali, kterou ze tří možných zvukovek a tří možných grafik máte v konkrétním kusu. To je u firemních instalací dost problém.

 341. No… já žádnej z těch strojů doma nemám, (používám MSI s pořizovací cenou nad 30k s kovovým tělem, kovovýma pantama atp. dají se na něm docela hezky šmoulovat videa v HD, 3D objekty aniž by noťas spáchal autodafé) takže z vlastní zkušenosti nemohu soudit, ale viděl jsem Lenovo, který si kamarád předloni koupil za 11.000 a během půl roku se ulomily panty, protože držely v plastovejch dirčičkách na čtyřech šroubkách o délkách cca 3mm. viděl jsem bezpočet nezavíratelných Acerů s vyštípnutými panty z displeje, viděl jsem upečená hápéčka s běžnými procesory, minulej tejden jsem se musel opřít o zeď, když servisák vysvětloval opravu nějakýho hajzlíka za dvanáct tisíc – upečenej procák, ulomený panty, reinstalace, vytažení, odbahnění, vysušení… cena bratru 8.000,-.
  Matzurko – s počitadlem z roku 2006 mi sem nechoď – to je stroj předkrizovej, to je ještě poctivá kovářská práce čínských kuliů. V roce 2006 se ještě nekatovaly kosty. Mimoto tě podesírám, že ho používáš jenom na práci. Zaklínače 3 – Wild Hunt si na něm asi nepustíš 😀
  Halle – kolikrát za den ten ejsr zavřeš, hodíš do pytle a přepravuješ z bodu A do bodu B? Jestli ti stojí otevřenej na stole a na víkend si ho odneseš z ordinace domů, tak to je normální stolní počítač 😀

  Heh, teď dočítám a koukám, že se tady vesměs noťasy používají na suplování tabletů. Já píšu o něčem trochu jiným. Tak nic, omlouvám se za plevelení.

 342. Ptakopusku,
  každej den z domu do práce azpět.

 343. YThinkpada asi za osmnáct litrú vyhrálo v nějaké loterii předlni moje robě a zhnuseně ho darovalo mojí žd anžto to mělo w8: postpně jsem to nějak zaonačil, že to není vidět ani cítit. žd se stím smiřila že se o brzo rozbije. Zatim nic.

 344. Všecny moje Acery maj za sebouněkolikero pádů ze stolu, po zakopnutí za napájecí šňuru, ale ten displey jsem zlomil,až když jsem na ten noťák šlápl 🙂

 345. NoName,
  rejpáku !

  🙂
  Mi ty Acery stačí, syn s dcerou kupujou Asusy, ovšem synátor se jednou napálil, když koupil relativně nabušenej ntb za 40 000, s tehdy supergrafikou, a vono to hřálo tak, že byl ntb skoro k nepotřebě.
  Já hry nehraju, nějaké video na tom přehraju, a na to, co provozuju, to bohatě stačí.
  A Škodovky kupuju asi ze zastydlýho vlastenectví. 😀 Jezdí to, utáhne to loď i karavan.
  Mě samotného už řízení moc nebaví, rád strčím volant do ruky někomu jinému, pokud je komu, a fanda na auta jsem nikdy nebyl.

 346. 428 Halle
  Proto máme odjakživa všichni kromě darovaného kusu jabka. Nehřeje to, nikdy to nevypínám A funguje to.

 347. Skimici,
  od jablk mám akorát iPad 2. A jsou chvíle, kdy na to nadévám.
  No a nevím o tom, že by na jablku běžel nějakej zubařskej program.

 348. Ptakopysku,

  to, že musím používat iTunes je otravné. Naštěstí to Amazon vylepšil

 349. ptakopysku,
  jo, na práci ten netbuček i chvilku byl – ovšem moje práce sestává z počítačových simulací evolučních procesů – a dělám to vyloženě „low scale“, tedy menší soubory dat. Kolegové z branže a zejména ze zámoří jsou schopni to simulovat na třech PeCkách najednou, a kdyby mohli, narvou tam o dvanáct jader…. v práci mám pro větší soubory jeden 4jádrový, ale ten už má taky aspoň šest let, a spokojenost.
  A jinak jo, s hrami na mne nechoď, mně stačilo ke štěstí pár hloupostí od Špidla Data Processing, pak jsem to vymazala, přeinstalovala, a teď už jen jednodušší výpočty (softíky píšou opět kolegové z branže), texty ve Wordu, občas Excell. Spokojený uživatel 🙂 Trochu ale šidím, mám ho ďoblej na normální monitor.
  Ten netbuček mám doma, ráno si čtu noviny, večer dtto, a někdy pracuji – když multitaskingem ještě dohlížím na hrnce na plotně a odbíhám k pračce. Jinak jsem si zakoupila i „pracovní“ PC, to mám ve své pracovně, a dcera má povoleno tam chystat školní úlohy (neb to má W7 či co).

  Tablety mi asi nikdy k srdci nepřirostou, ani to nevlastním, neb mi vadí „dotykáč“. Leda by to mělo přišouplou klávesničku, tak to bych asi byla zákazník pro hybridy 2v1…. Dcera po prvotním nadšení tablet nenápadně odklidila do šuplátka, neb je asi nedostačující (??? 7 palců) a hlavně ho má něčím zasekanej; Android jí asi nesedí (ale v mobilu jo, ten naopak využívá až moc). Ten tablet má taky nějakej problém s naší wifinou, a jí se nechce hledat po baráku koutek, kde to bude fungovat OK…. No, dostala k němu i klávesničku, takže pokud se odporoučí můj netbuček do Věčných Úložišť, tak ten tabletek přeberu.

 350. Rputi,
  to by asi chtělo přelepovat fotkama z Osvětimi, a pod to – tohle udělali nacističtí Němci.

 351. Agentura pro začleňování bude podle jejich šéfodboráře stávkova proti panu Dienstbierovi. Zcela nepotřební lidé proti zcela nepotřebnému politikářovi s kvalifikací syn. A ono to má ještě odbory! A na vydržování tohoto terária mi kradou peníze. Ty mě netrápí. Stejně mi je ukradnou ale proč jim je prostě nedaj a nutí mě poslouchat ty urputny kecy?

 352. 434-Nova připomene konec války filmem Habrmanův mlýn. Holt to bylo složité.
  Už skoro každý zapomněl, že Němci vedli v SSSR VYHLAZOVACÍ válku. A že se mužici museli setsakra ovládat, aby neoplatili vše. Třeba takové vypalování měst o vesnic s grilováním civilistů ve stodolách.

 353. 434 – kdypak nekdo otiskne fotky z Mazthausenu, kde Amici pod zaminkou, ze tam maji plynove komory (nebyly tam), postrileli behem jednoho odpoledne cca 550 vojaku a dozorcu, kteri se radne vzdali a predali lagr?
  Existuji fotky, identifikovani strelci a protokoly z vysetrovani.
  Pro pomalejsi: nijak to neposuzuji, dobu jsem nezazil a ted se jenom modlim, abych to nezazil na stari. . .
  Zeman mel pravdu: Nemci muzou dekovat, ze nikdo tu bezpodminecnost kapitulace nevzal moc doslovne.

 354. Dobrý večer,

  kristepane, ať už toho nechají všichni….

  Vždyť je to od tej války sedmdesát let. Vináky už nepotrestámě, a mrtví by snad bylo nejlepší nechat v klidu spát ne je počád vyhrabávat a řešit, kdo za to může podle toho, jak se to politicky hodí…..

  Po revoluci, když měl každý sovětskýho svazu plný zuby a v zemi ještě byla okupační vojska z osmašedesátího, bych takový blbnutí dokázala pochopit.

  Ale čtvrt století po revoluci? Proč? Proč najednou taková nenávist?

 355. MaYdo
  Pojeď tam někdy se mnou. Už jsem to navrhoval Hallovi. Musíš tu atmosféru zažít. Já mám ruštinu plynnnou s mírným severnim StP přízvukem takže mi nedělá problémy se vmísit….

 356. MaYdo, rozděl a panuj …. a tak se rozděluje … a rozděluje… obávám se, že nám tu zas chce někdo panovat… 🙁

  Jestli jste si všimli, tak 19. březen – výročí okupace také prošlo naprosto bez povšimnutí. A vůbec bych se nedivila, kdybychom se příští rok dozvěděli, jak nás hrdinná německá armáda bránila před sovětskou invazí…
  Je to k zblití!

 357. skimici, propánajána!
  Vždyť už i Obama veřejně přiznal, že tu Ukrajinu mají na triku Amíci! Tak jaképak fandění!
  Pouhé realistické vidění situace!

 358. A co do Ameriky? Těm tu taky někdo fandí, misto aby se měřilo stejnou mírou.

 359. Já nefandím Rusům, skimici….

  Mně jen připadá velmi hloupé a nevkusné vylepovat plakáty podobního druhu v době oslav výročí konce války. A nelíbí se mi ty snahy o vyvolávání nenávisti. propaganda, manipulace a tlak na to, aby ve společnosti zase platil jediný správný názor. Tváření se, že vlastně se žádné osvobození nekonalo, jen proto, co přišlo potom. Neúcta k padlým.

  Se vztahem k Rusům to nemá nic společného.

 360. 446 quivis
  Do ameriky se jezdí na výlety a je to populární. Zatím jsem nepoznal nikoho koho by lákala dovča v rusku kromě horolezců a výletníků do stp

 361. Skimiciu,

  fandit můžu ve fotbale neb hokeji, i když po pravdě mě jedno ani druhé moc nezajímá.
  Ale fandit někomu, kdo se chová jako římská říše, a k nám jako Řím ke svým „spojencům“ nebudu.
  Amíci rozehrávají hru, na kterou můžeme doplarit nejvíc, a vůbec nic z ní nebudeme mít.
  Stejně jako kdysi spojenci Říma. TI dostali befelem, kolik jednotek a kam mají dodat, a výsledků válek měli jen mrtvé …

 362. Ale Skimici, poznáš 🙂
  Vždyť jsme si povídali, že se hodlám podívat na Krym.
  A i jinak nemáš pravdu. Moje drahá bejvaláv Rusku byla tuším dvakrát s poznávacími
  zájezdy. Byla až na těch Soloveckých ostrovech v Bílém moři.
  A těch zájezdů je každej rok hafo.

 363. skimici, mně jo! 🙂
  Dokonce jsem to měla v plánu, leč osud nedopřál!

  Holt jsem baba zvědavá. Na Kavkaz, na Petrohrad, galerie, I tu Sibiř bych ráda viděla, kouknout se osobně na Tunguzku… třeba…., vidět Jenisej….Novoděvičí klášter….

 364. 450 halle
  Krym je samozřejmě moc hezkej, ale chce to místní kontakt, ne cestovku

 365. >> Simon Klein
  Odkud máš ty informace? V Mauthausenu jedna plynová komora byla od podzimu 1941. K jejím poslednímu „použití“ došlo 28.4.1945. Další pak byla na zámku Hartheim a rovněž existoval jeden nákladní automobil na zabíjení výfukovými plyny (1941-42).
  V Mauthausenu žádní příslušníci Wehrmachtu nebyli, strážní službu tam držela SS jejíž příslušníci před US armádou prchli. V okamžiku osvobození tam byli vídeňští hasiči a Volksturm a delegát Mezinárodního červeného kříže Louis Häflinger coby dosti spolehlivý svědek.
  K zastřelení příslušníků SS došlo v KZ Dachau. Po osvobození tábora tam bylo mrtvých spousta, je pravda, že Američané osvobozeným vězňům nijak nebránily aby se mstili podle chuti. Tvrzení, že Američané zastřelili 560 příslušníků SS (Howard Buechner 1986) je poněkud sporné, neboť při vyšetřování v roce 1945 on sám vypověděl, že těch zastřelených americkými vojáky v uhelné ohradě lágru bylo asi 50. Prokázaný počet je 36 až 50. Toto menší číslo však nemění nic na tom, že z hlediska válečného práva to byl zločin. Genrál Patton však vyšetřování zastavil. A plk.Charles A. Decker, tehdejší vyšetřovatel napsal, že „in the light of the conditions which greeted the eyes of the first combat troops, it is not believed that justice or equity demand that the difficult and perhaps impossible task of fixing individual responsibility now be undertaken.“

 366. Šimone, zdravím. Ad [438]. Neměl jsi namísto Mauthausenu spíše na mysli Dachau? To se totiž stalo v Dachau. Tam byl 3. praporem 45. pěší americké divize po osvobození koncentráku uskutečněn proslulý „Masakr v Dachau„.

  Osvobozování Dachau je dobře zdokumentováno. Já o tom mám v PC řadu materiálů, ale nechce se mi v tom rýpat a dohledávat to. Člověku z toho není vůbec dobře…

  Nikdo za něj nebyl odsouzen. Generál Patton, jako novopečený guvernér Bavorska, ho zakázal vyšetřovat. Americká armáda to odtajnila někdy po roce 1990.

  V krátkosti:
  Nasraní a šokovaní američané, když osvobodili Dachau (nyní je to severozápadní předměstí Mnichova), tak popravili všechny dozorce z řad SS-Totenkopfverbände – ovšem ti původní před osvobozením KZ Dachau prchli a místo nich tam byli nové „nevinné“ stráže z SS, krátce předtím přibyvší do Dachau. V nedaleké nemocnici byli i další vojáci, zranění členové Waffen SS z 5. tankové divize SS, kteří tam byli na léčení z vých. fronty. Američané to všechno hromadně bez soudu postříleli u zdi nemocnice. Nikdo dodnes neví, kolik přesně jich bylo, uvádí se, že hodně přes 500 či 600. Tam se děly při osvobození hrozné věci. Vězni tam dosti krutě vyřídili všechny kápy. Dostalo se jim přesně stejného zacházení, jaké prováděli oni v lágru vězňům. Umlátili je holýma rukama a rozsekali lopatami.

  Prozatimního velitele tábora, Obersturmführera SS Skodzenskyho, který nahradil den předtím uprchlého velitele Weisse, američané poté, co jim předal tábor, okamžitě popravili jako prvního.

  Američany za to rozhodně neodsuzuji. Naopak. Vůbec se jim nedivím, že udělali to, co udělali. Byli šokovaní, na co v KZ Dachau narazili. S ničím podobným se za celou válku na Západě nesetkali. Vagony mrtvých, mrtvoly na hromadách a spousta umírajících heftlinků. A teď si představ, co museli zažít sovětští vojáci na druhé straně fronty po celou dobu války. Nebo samotní vězni z koncentráku. Ti, kdo soudí tyto vojáky, jako jsou dnešní zmrdi z ČT a jim podobní, si nezaslouží, aby si o ně slušný člověk ani opřel lopatu…

  Kdo se to opovažuje dnes takové lidi soudit…

  O osvobozování Dachau je spousta literatury. Stalo se to 29. dubna 1945 během poledne a odpoledne. Po 16 hodině byl již klid…

  Psal jsem to více méně po paměti. Tímto se různým připodotýkačům, co vědí všechno nejlépe, za případné nepřesnosti omlouvám…

 367. Vidím, že mne DVD předběhl. To proto, že mně všechno hrozně dlouho trvá…

 368. Acer a panty, to je klasika. U Travelmate 513T z roku 1999 za směšných dvaasedmdesát (celeron 400, 64Mb ram, 4,6Gb HDD, W98, postupně doplnil na max možných 256 Mb ram a 60Gb HDD, procesor bohužel upgradovat nejde, výkon taktak stačil na přehrávání filmů v divx) mi v záruce třikrát měnili víko kvůli vylámaným pantům. Přesto, že jsem se k tomu choval velmi mravně. Soudruzi na Tchajwáně někde udělali chybu. Pak jsem se na servis vykašlal, krám rozebral, panty povolil a prasklé víko zalil vteřiňákem. A od té doby drží. Teď už ho nepoužívám, klekla baterka, i RTC baterka na desce, tak při zapnutí nadává a hlásí error, nakonec naběhne. Koupě nové baterky by se nevyplatila, jestli budu mít čas a náladu rozebrat, nacpu nové články, když je dostanu za dobrou cenu. Je jich osm, dva krát čtyři v sérii, stačily by čtyři. Jestli to stojí kvůli sentimentu. Výborně hraje a obstojně nahrává z linkového vstupu. Má virtuální hifivěž s datkou. To je unikum, protože nevím o podobném programu, který by chodil na soudobém pc. Bohužel, tenhle chodí jen pod W98 a asi jen pod audiokartou ESS solo. Na XP se nepodařilo rozchodit v jakémkoli módu. Přehrávacích i nahrávacích programů je spousta, ale žádný jako tenhle. Ta virtuální věž je úžasná.

 369. Skimici, byl jsem ještě za socíku s rodinami kamarádů (3 auta, 10 lidí i s dětmi) na cestě Praha – Lvov – Kyjev – charkov – Rostov – Pjatigorsk – Kavkaz – Tbilisi – Suchumi – Soči a zpět (25 dnů) a lákalo nás to.Žˇážitek to byl a projeli jsme místy (Čečensko, východní Ukrajina), kam se už dnes dostane jen dobrodruh.

 370. 458 Bohouši, amíci po osvobození Dachau když viděli ty hrůzy, vězňům umožnili aby si to s dozorci vyřídili sami. Vyřídili. Považuji to za spravedlivé.

 371. skimici,
  IMHO pořád srovnáváte nesrovnatelné. Do Ruska možná jezdí na dovču adrenalinovci (ti praví) – asi je to podobné jako jet do kanadské divočiny, kde není McDonald na každém rohu a síť KOA kempů s povinným zázemím. Američani mají rádi komfort, no komu by se to nelíbilo, já jsem tím byla nadšená taky. Mně osobně Rusko neláká, neb kořeny naší historie vidím kolem Mediteránu, pravoslaví mi nic neříká, a na Kamčatku je to dost riskantní 🙂 Celkově pak málo exotické, to už raději Japonsko.
  Ale uznejte, že před i po WWII vypadaly USA a Sojuz zatraceně jinak, takže Rusko má co dohánět i ohledně turistického ruchu.
  A nebudu přeci kvůli tomu tvrdit, že Ostravská operace byla vlastně ruská invaze.

 372. Prostě to všechno byl komplet hnus a tím větší dík těm VŠEM, kteří nasazovali vlastní krky, aby to skončilo!

  A ti, co rozpoutávají odpornou kampaň by snad měli být, souzeni!
  Vůbec jim nejde o hledání pravdy, ale o kýble špíny, kterými chtějí rozeštvávat!

 373. Schumi, netřeba mne opravovat. Vím to sám. Nepsal jsem podrobnou disertaci na Osvobození KZ Dachau. Psal jsem to, jak mi rozčilení dovolilo. Jakmile dojde na tohle téma, tak nevím proč, začnu vždycky vidět rudě…

  Jedním z těch osvobozených a přeživších byl i můj otec…

 374. 455 z hlediska válečného práva…. Právo, právníci, procesní formality, poučení, právo nevypovídat…no, já v souladu s obecnou tezí Modrého jsem toho názoru, že svými zločiny se vzdali veškerých svých práv. Osobně bych neměl morální problém to aplikovat u veškerých nynějších zločinců. Před popravou bych jim přečetl, čeho se dopustili. Když bych byl ve výjimečně dobrém rozmaru.

 375. Zeman zase narazi u uvědomělých novinářů, nejen žepřed časem nechtel jmenovat profesorem gaye, ale teď nechce jmenovat ani bývalého armádního agitpropčíka a spolupracovníka StB. To asi, aby vykompenzovat setkání s Putinem. 😉

 376. Bohouši, souhlas,
  válka je válka, a vytahovat účelově nějaké události jen proto, abychom očernili ty, co za nás nasazovali životy, mi přijde …. já pro to snad ani nemám slovo. Tedy slušné slovo. A stačí se podívat na mapu, odkud hnali nácky Rusové… kolika kilometry se museli až do Berlína prostřílet… co zažili ve Stalingradu…
  Můžu nesouhlasit s Ruskou politikou, můžu nesouhlasit s jejich režimem (ale to je jejich věc, ne ?), ale stejně cítím obdiv a vděk k vojákům druhé světové, a k současnému státu respekt.

 377. 466 Bohouši, já se až relativně nedávno dověděl, že dědeček, tátův tatínek skončil v Osvětimi. Byl to úžasný člověk. Nevím proč, v rodině to přede mnou zatajili. Všichni věděli, až na mě. Nechápu proč. Rodinné vztahy a propletence a motivy lidského jednání bývají prapodivné. Nebylo to jediné, co osttaní věděli, jen já ne. Bez racionálního důvodu. Bez jakéhokoli důvodu. Nechápu. V některých rodinách se tajnůstkaří, něco se neříká, protože „se to nehodí“. Dost nepěkně mě to bolelo, nepřímo zkomplikovalo život a přineslo výčitky, že jsem se měl zajímat.

 378. Bohouši,
  já jsem před lety viděl na nějaké TV film o osvobození Bergen-Belsenu. Odtamtud pocházejí ty záběry, které byly použity ve filmu Norimberský proces (Judgment at Nuremberg, 1961). Ono to bylo specifické osvobození, neboť kvůli epidemii tyfu tam byla dojednána jakási neutrální zóna, příslušníci SS většinou prchli a Britové po vstupu do tábora nevěděli co dřív. (Je ironií, že tábor objevil jistý důstojník v podstatě náhodou.) V táboře našli Britové asi 13 000 nepohřbených mrtvol. Úmrtnost byla 500 osob za den. -A teď proč to píši: v onom filmu hovořil takový příjemný děda, prostě anglický farmář s bílým knírem a růžovým obličejem. Tehdy byl důstojníkem a přišel do Bergen-Belsenu v momentě, kdy zbylé stráže stříleli do vězňů, kteří zřejmě chtěli vyloupit sklad potravin. „A co jste dělal vy?“, optal se reportér. „Já? Já jsem ty esesáky zastřelil.“ A v tom pohledu bylo něco jako „proč se ty troubo tak blbě ptáš?“.
  Jinak na střední části fronty – Durynsko, Braniborsko, kde už byli Rusové a Američané v dotyku, řešili Američané obdobné situace poněkud obmyslně. Při osvobození jednoho z pochodů smrti uvažovali zřejmě obdobně jako jejich krajané v Dachau či Britové v Bergen-Belsenu, ale pak ony strážné naložili na náklaďák a odvezli za ruské linie. A tam je z náklaďáku vyhnali. (Mám to od přímého účastníka.)

 379. no, já nějak měla za to, že když pomalu odchází generace, která ještě zažila válku, tak se ty křivdy už nebudou tak prožívat.

  Jenže copak to jde, když to zas někdo rozš’tourává a překrucuje a hlavně když vidím, kolik lidí tu propagandu žere? Mladých, chytrých, vzdělaných?

  Jednomu pak nezbyde, než připomenout, že osvobození Prahy Rudou armádu by nebylo potřeba, kdyby nestálo Dachau a Osvětim.

 380. 373 maYdo, říkám si jaké by byly oslavy sedmdesátého výročí osvobození, kdyby tu byly normální poměry. Monumentální vojenská přehlídka na Letné za účasti veteránů všech osvobozeneckých armád, s veškerou provozuschopnou historickou technikou.
  Místo toho pořádáme mistrovství světa v hokeji…

 381. Ktuálně uvádí, že Merkelová dnes řekla: „EU je záruka, že se nebude opakovat odsun“.
  Já bych řekl, že EU je záruka, že se nebudou opakovat hrůzy nacismu, tak, jak to vyplává z diskuse zde. Co je příčina a co následek – chápe to i Merkelová?

 382. ad oslavy, jestli budou pokračovat až do 11. května – výročí posledního střetu s Wehrmachtem u Milína? To už Evropa slavila … tady ještě vojáci umírali kapitulace nekapitulace.

 383. Quivisi, příští rok se dozvíme, že odsun nastal proto, že nás bránili, ale prohráli!

  Já jsem holt, po těch 40 letech lhaní, na další dávku alergická! Ať jsou do háje!

 384. (468)“ V případě docenta Eichlera je předlistopadové působení v propagandistických útvarech Československé lidové armády. A v případě docenta Ošťádala jsou to kontakty na Státní bezpečnost před rokem 1989,“ řekl Ovčáček.“ 😛
  Marcel Chládek, absolvent Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda…….
  Andrej Babiš, Bureš. Jan Kavan, Kato …….
  Občas mu jmenování problém nedělá.

 385. (474) Mistrovství a oslavy se nevylučují. Co si tak pamatuji, velká sláva byla nejspíš v roce 2005, všechna ta historická technika na Letné (a já v Roztokách).
  letos nějak nevím, která strana blbne víc (tedy v místním virtuálnu vím, v tom obecném se snaží obě).

 386. AK,
  však to tu taky podle toho vypadá…. 🙁

 387. Nezapomínejte na to, že Hitler & Co. byli vlastně první evropští echt socialisté (no jo, Mussolini taky, ale italsky to flákal). Sebrali majetek keťasům, kteří předtím zavinili hospodářskou krizi, starali se o lidi, každý měl práci a všichni jezdili na odborářské výlety. Kultura jen vzkvétala. Vlastně dosáhli toho, k čemu se nyní, po 70 letech, Evropa teprve pracně přibližuje. Kdyby jim prohnilá buržoazie nevnutila válku, mohl tu být ten ráj už dávno.

 388. (480) No, vypadá …, jak v TASSu.
  (481) Co si tak Foundry Tvůj ekonomický rozbor pamatuji, i tehdy ta sranda byla na dluh. Což zakládá poněkud nepříjemné myšlenky (zvláště, jestli člověk vzpomene i na slovo „revanšismus“).

 389. Marcel chládek určitě není absolvent politické akademie.
  Nastoupil na ni v roce 1988, takže se to prostě nedalo stihnout. 🙂
  Promoval v roce 1992 na Vysoké vojenské pedagogické škole.
  PhD má z fildy na Karlově univerzitě z roku 2006

 390. (483) Tak asi není absolvent, ovšem frekventant ano (ono je to na všem, co jako ministr dělá, i dost vidět). Podstatné pro posouzení je ono „Nastoupil na ni v roce 1988,…“ – to bylo keců o Topolánkově vojenském gymnasiu. 😛

 391. To máš těžký, KArle….

  Nejmenuje a noviny píší „Zeman odmítl jmenovat profesory“

  Jmenuje a …“Zeman jmenoval proferem agenta STb“

 392. DVD, zdravím. Já mám doma mj. právě excerpta z té Buechnerovy knihy – „DACHAU – Hodina mstitele“ a z dalších pramenů, věnovaných onomu osvobození. Je tam spousta fotografií, plánky, i tabulka s počty mrtvých.

  Uvádím ji v přepise:

  Zastřeleno na místě . . . 122
  Zabito táborovými vězni . . . 40
  Zastřeleno „Ptačím okem“ . . . 12
  Zastřeleno . . . 346
  Celkově popraveno . . . 520
  Zabito v boji . . . 30
  Uprchlo (dočasně) . . . 10
  —————————
  Celkem . . . 560 mrtvých

  „Ptačí oko“ byla přezdívka jednoho z vojáků US Army (jmenoval se Bryant, druhé jméno není známo).

  Ten údaj „Zastřeleno . . . 346“ je kolem 14:45, kdy bylo zastřeleno 346 esesmanů. Je k tomu i fotografie s identifikací střílejících a jejich postavením. Pozná se podle toho, že tam je hromada mrtvých a zraněných esesáků u zdi a mezi nimi stojí 4 se zdviženými rukami. Za nimi je nemocnice SS, jasně označená na střeše červeným křížem. Fotografie má být z washingtonského Národního archivu. Ale o její dataci jsou spory. Někdo tvrdí, že zachycovala to první střílení, kdy bylo mrtvých 12.

  Za sebe bych přesto spíš věřil tomu plukovníku Buechnerovi s tím vyšším množstvím mrtvých. Ohledně toho utajování bývá dáváno do souvislosti i to, že v létě roku 1946 probíhal právě v Dachau známý proces německými příslušníky Leibstandarte Adolf Hitler. Jednalo se o soud za tzv. Malmédský masakr v bitvě v Ardenách, kdy Němci postříleli přes 70 amerických zajatců. Proto bych tu jeho prvotní výpověď dával do souvislosti s tímto procesem a zbytečným nenafukováním počtu mrtvých esesáků. Soud měl tehdy zákaz vzpomenout jakékoli vraždění válečných zajatců z americké strany a 560 je dosti velké číslo…

  Ale kdo to dnes může rozsoudit…

  V tom Malmédském soudu padlo tehdy 43 rozsudků trestu smrti, ovšem ani jeden nakonec nebyl vykonán. Byla to tehdy krutá doba. Zdá se, že se nám opět tyto časy obloukem kvapem navracejí. Je to v nich jako v koze…

 393. MaYdo, zdravím.
  Znáš to dávné hebrejské přísloví?

  Padne-li džbán na kámen, běda džbánu;
  padne-li kámen na džbán, běda džbánu;
  ať tak či tak, vždycky běda džbánu.

 394. 487

  Ejhle, ona ani ta spojenecká spravedlivost nebyla tak úplně spravedlivá.
  Ale nebylo to vyjímečné, podobněbyl soud s Donitzem

  Byl hlavním stratégem německé ponorkové války, jeho koncepce neomezené ponorkové války přivedla Německo v roce 1942 blízko k vítězství nad Velkou Británií (viz Druhá bitva o Atlantik). V Norimberském procesu byl obžalován z válečných zločinů a zločinů proti míru, za něž byl odsouzen k 10 letům vězení. Rozsudek nad ním byl vnímán jako velmi kontroverzní: zatímco někteří se domnívali, že by měl být oběšen, řada námořních důstojníků z řad Spojenců vyjádřila nad rozsudkem znechucení, neboť podle nich Dönitz byl odsouzen za to, co běžně praktikovali i oni sami. Chester Nimitz prohlásil, že neomezenou ponorkovou válku vedly Spojené státy americké v Tichém oceánu od prvního dne, kdy vstoupily do války.[1]

 395. Holt vítězové mají vždy pravdu a právo…

 396. Dobré ránko!

  Asi tak:

  …Byla to strašná válka a všichni tehdejší Spojenci, vojáci, pracovníci odboje i týlu si zaslouží hluboký dík. Nelze však zapomínat, kdo nesl největší část válečných útrap. Čísla lze nalézt různá, ovšem poměry zůstávají. Například podle americké Vojenské encyklopedie autorů R. Ernese Dupuyho a Trevora N. Dupuyho ztratil Sovětský svaz v 2. světové válce 17 až 22 milionů lidí, Spojené státy 292 tisíc, Velká Británie 460 tisíc. Jen ve Stalingradské bitvě zahynulo mnohem více rudoarmějců než amerických či britských vojáků během celé světové války…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/oskar-krejci-ruda-armada-osvoboditelka-nebo-okupant/

 397. Zatím to pořád čeká na schválení, neb to má tři odkazy, tak to holt rozdělím. Včera ráno jsem sem dávala srovnání průzkumů Isos a Sanep, J.Brančík k tomu vyhrabošil ty otázky – veelmi názorná ukázka manipulace:

  Zuzana Chlumska porovnává dva „nezávislé průzkumy“, které se týkají témat hrozby Ruska + Zemanova cesta do Ruska.
  První průzkum vychází tak, že těsná polovina ČR podporuje Zemana při cestě do Ruska. (dalo by se z toho vyvodit, že se Ruska příliš nebojíme)
  http://www.parlamentnilisty.cz/…/Milosi-jed-do-Moskvy-vzkaz…
  Druhý průzkum vychází tak, že Rusko je pro ČR hrozbou a Ruska se bojí. cca dvoutřetinově. Nicméně, podívejme se, jak OBJEKTIVNĚ byly podávány otázky?
  1) Do jaké míry máte obavy z následujících akcí Putinova Ruska?
  Tedy Rusko už se nejmenuje Rusko (Ruská Federace), ale Putino Rusko???
  Emotikona grin Emotikona grin Emotikona grin
  2) Do jaké míry je podle Vás spolehlivou obranou před ruskou expanzivností …
  (tedy expanzinvnost Ruska je předložena jako FAKT, nepřipouští možnost že by dotazovaný nevnímal Rusko jako expanzivní možnost)
  3) Co by podle vašeho názoru měly EU a NATO udělat, aby pomohly Ukrajině?
  Možné odpovědi:
  a) Pomoci s výcvikem vojáků
  b) Udržovat stávající ekonomické
  c) sankce vůči Rusku
  d) Rozšířit ekonomické sankce vůčiRusku
  e) Dodávat zbraně
  f) Vyslat své vojáky na Ukrajinu
  Úplně chybí možnost: Nabádat Ukrajinu uzavřít se separatisty status quo (ponechat si co kdo má) a poté s nimi uzavřít mír.
  4) O Sovětském svazu se mluvilo jako o říši zla. Myslíte, že to platí i o Putinově Rusku?
  (Opět Rusko nemá svůj správný název)
  Tuto průzkumnou SRAČKU Tyden.cz podává jako Průzkum??????????????????
  http://www.tyden.cz/…/bojime-se-ruska-hlavne-tajne-sluzby-h…

 398. …Samotný průzkum zde:
  http://www.ipsos.cz/…/Ipsos_Postoje%20v%C5%AF%C4%8Di%20Rusk…
  Já současně komentoval cca půl roku starý průzkum, kde jen 28% Čechů vyjádřilo obavu z Ruska, přičemž titulek na idnesu zněl: „Největší hrozbou je pro nás Rusko, myslí si Češi.“ Idnes, který nám průzkum už svým titulkem interpretoval k obrazu svému, úplně pominul například fakt, že islámských zemí se v součtu obávalo 44% Čechů.
  http://zpravy.idnes.cz/statistika-bezpecnostni…/domaci.aspx…
  Zjevně se tedy stáváme svědky průzkumů na objednávku, kdy objednatel buď přímo, nebo nepřímo nastavuje otázky tak, aby lidé zareagovali podle snahy zadavatele průzkumu, či dokonce oslovuje cílové skupiny selektivně (podle příjmů, vzdělání atd.). Mediální agentury totiž populaci neoslovují náhodně, nýbrž naopak adresně loví v již připravených databázích.
  Nejlepší tedy je, nevěnovat průzkumům vůbec žádnou pozornost. Mají mnohdy mizivou, či nulovou vypovídací hodnotu.

 399. Muhehehe!

  Tedy já politické výlevy paní Filipovské raděj nečtu, nedělá mi to dobře, ale holt mi „padlo voko“ …. a už jsem byla pod židlí. 😀 😀
  Ta věta je esenciálním vyjádřením způsobu myšlení naší hlasité „kulturní“ fronty:

  „„Já pana Klvaňu znám osobně, a to přes mou dceru, a vím tak, že je to velmi slušný kluk. „

 400. Putin má už jenom dva dny, aby naplnil předpovědi Clarka a dalších špičkových analytiků o útoku na Ukrajinu … Jestli teda jede podle gregoriánského kalendáře.
  Jinak to budou muset analytici opět přeanalyzovat.

 401. Na ZDF právě proběhl dokument.

  …Je to odvážný dokument v podání ZDF o válečných zločinech západních spojeneckých vojáků. Tvrdí se ale také, že mnohé excesy amerických, případně i dalších spojeneckých vojáků byly posíleny hrůzami, které prováděly jednotky SS a wermachtu. V dokumentu „Zločiny osvoboditelů“ se ale prezentují americké excesy bez zlehčování německé viny…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/americti-vojaci-mozna-znasilnili-az-190-tisic-nemeckych-zen/

 402. Je tohle vůbec možné…?!?!?!

  Tohle všechno by byly jen takové intelektuální hry, co by bylo kdyby. Dnes jsme ale v podobné historické situaci. Už i naší vládě došlo, že nebezpečím je pro nás Rusko. Žádný islámský stát, žádná imigrace ze severní Afriky, to všechno je směšné. Problém je neofašistický režim v Rusku, který chce stále rozšiřovat zónu své působnosti. Jedinou hrdostí Ruska je jeho velikost, jinak je to zaostalá země, která závisí na vývozu surovin a ekonomicky má sílu Itálie. (Postrádá ale italskou eleganci při řešení problémů.)
  Pražské povstání je připomínkou hrdinů, kteří mají být připomenuti do posledního jedince. Je připomínkou všech padlých, ať to byli Sověti, vlasovci, Češi. Je ale také připomínkou konce, ke kterému nemuselo dojít. Je to smutné, ale je to tak, že problémy vznikají deset let předtím, než si jich někdo všimne…

  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/63899/prazske-povstani-lepsi-nez-nic-ale-meli-jsme-zacit-driv.html

 403. 455 – dvd
  ano, spletl jsem se, byla to Dachava- Dachau(jsem na chalupe a nemam ten PDF u sebe).
  Az budu v Praze, dodam zdroj, kde jsou i fotky.

 404. 458 – to mam z toho, ze reaguji ihned. . .
  Bohousi – i tobe dekuji za upresneni, asi mame podobne zdroje.
  A s tvym hodnocenim tehdejsi situace a dnesnich TV zmrdů plne souhlasim.

 405. Dobrý den. Žel pan Jandourek bojuje minulé války.
  Ad „Excesy, odsuny, zločiny proti poraženým“: Kolegům vždy citlivě vysvětluji, že ne všichni Němci byli svině. Někteří byli antifašisté, někteří bojovali v čs. vojsku ve Francii, někteří létali s RAF.
  Přísloví praví: do Wehrmachtu musíš, ale do Hitlerjugend podepisuješ přihlášku.
  Je třeba odpouštět a nezapomínat. Nepromíjím zločiny, ale odpouštím člověku, mám-li co odpustit.

 406. Vystřílela-li okupační armáda humanisty, kdo měl bránit civilisty poraženého národa? Když zabili Čapka, Vančuru, kdo měl zastavit soudce Lynče? Vím o případě, kdy Němec neudal sousedy za protistátní řeči, ti ho pak nechali žít. Jeden ze sousedů dále zabránil vesničanům, aby zlynčovali chyceného německého vojáka.

 407. z dnešního Macka 🙂

  V roce 2040:
  Tati, a co to byl ten boj o rozhlas?
  Ále, chtěl ho koupit Křetínský, ale nakonec ho přeplatil Agrofert. A trochu se u toho střílelo…

 408. Dobré ráno,

  mně se líbí, jak pan Jandourek prohlašuje, že se nám to kritizuje ze svých pokojíků a pak ví přesně, co měl dělat Beneš a co jiní politici.

  technická poznámka :

  Mysláíte, že kdyby se letadla sertala a ulétla před okupací v 39.do zahraničí, jak navrhoval údajně Moravec, že by jje nechali někde přistát? Nebo by to vzali jako útok a zvedli by svoje letectvo, aby je z oblohy sundalo?

  Asi se nějak zapomnělo, že sotva půl roku před tím podepsali naši spojenci s Hitlerem mnichovskou dohodu…. nebo možná, když se to probíralo v dějepise, Jandourek zrovna chyběl…..

 409. (486) Ne, to těžký nemám. Ale pokud už to někoho škrábe, proč se nepodívat na souvislosti (kromě té hlavní, že jmenovat by si měly university samy pro sebe, bez jakékoliv souvislosti, jaká ostuda momentálně sedí na Hradě).
  (491) Čísla ovšem neudávají příčiny výše ztrát. V (ne)způsobu válčení byly jakési rozdílky.
  (498) Přesto nikdo neví, kolik německých vojáků muselo kvůli těmto trofejím zemřít. Možná, že zemřeli v duchu Pattonova hesla: Žádnej bastard ještě nevyhrál válku tím, že by zemřel pro svoji zemi. Vyhrál ji tak, že donutil jinýho pitomce, aby on zemřel pro tu svou.“
  (502) Pan Jandourek hlavně posuzuje situaci před začátkem války s vědomostmi o jejím průběhu a výsledku. Tu možnost tehdy Beneš ani jiní politici neměli.

 410. maYdo – ulétnout mohli tak jedině do Francie nebo Anglie. Tam by byla letadla patrně okamžitě zabavena ….. a zařazena do jejich leteckých sil. Doslova dar z nebes!

 411. Ono to protiruské třeštění je hlavně na straně pravdylásky. Tedy bývalého disentu.

  A jádro disentu byli reformní komunisté, kteří v mládí ten komunismus nadšeně budovali a sovětský svaz milovali.

  A tak si asi myslí, žáe když teď budou trojčit a řvát, tak svou minulost přeřvou….

 412. Do Anglie a francie, která před půl rokem podepsala mnichovský protokol a zavázala ČSR, že nesmí klást Hitlerovi odpor?

 413. (507) Do Francie či Británie? Tak se někdy koukni na mapu, kudy by letěli ….. o doletu raději ani nemluvě.
  Dar z nebes na nic, jediné „na úrovni doby“ byly Tupolevy SB 2 (B 71) a ani ty nic moc. Zbytek beznadějně zastaralý.
  Možná by bylo reálné Polsko nebo Jugoslávie, ale i tam by byly problémy.

 414. Ad absolventi Vojenské akademie Klementa Gottwalda-nedávno jsem v diskusích narazil na příslušníka AČR, hrdého účastníka všakovakých NATO cvičení a snad i misí, velkého rusobijce-a v rubrice vzdělání měl překvapivě taky tuhle instituci. Ale as imu to nikdo vyčítat nebude, postavil se totižto na správnou stranu.
  Nakonec, můj kamarád sloužil pod Šedivým a říká, že na útvaru nebylo většího milovníka sovětské armády, a to hodně nad rámec vyžadovaného. To je prostě povahový rys-nekritický služebník.

 415. Dnes by spousta lidí nejradši lynčovala „rusáky“ za minulá příkoří a taky moc neposlouchají ty, kdo říkají něco jiného.

 416. maYdo,
  právně byla Mnichovská dohoda okupací zrušena. V úvahu pro přelet připadalo jen Polsko, popřípadě Rumunsko. A bylo by to složité, dolet většiny tehdejších letadel nebyl bůhvíjakej.
  Letadla z Čech by potřebovaly mezipřistání na Moravě.

 417. Rputi,

  přelet přes Německo byl naprosto nereálný. Aero má ve svém hodnocení více méně pravdu.

 418. Aero, to je snad samozřejmé!
  Jenže maYda se ptala, jestli by je nesestřelili. 🙂

 419. OK, takže to technicky provést vlastně nešlo.

  v každém případě tedy to, co tvrdí Jandourek, že by se mělo udělat, je blbost.
  ale hlavně, že je chytrej jak rádio a váí, co by se mělo…

  “ jediné “na úrovni doby” byly Tupolevy SB 2 “

  A nebylo to náhodou ruský letadlo? 😀

  Ty mužici jsou fakt záákeřný….furt jen láptě a vodka a pak jediný letadlo na úrovni doby před válkou byl v ČSR armádě Tupolev 😀

 420. Halle, jenže Jandourek plácal, že měli s těmi ledadly uletět ještě před okupací, neb Moravec to navrhoval, protože čekal, že k okupaci dojde. Tudíž by mnichovská dohoda ještě platila.

  a jak sjem se asi shodli, táechnicky to stejně nebylo reálné.

  Ale hlavně že chytrej Jandourek nejdřív moralizuje o „hodnocení ze svých pokojíčků“ a pak plácá takový voloviny.

 421. ad506 AK správně zdůtazňuje rozdíly ve válčení, například pro něj určitě nesmyslnou oběŤ když ruský voják svým tělem zakryl střílnu německého kulometu

 422. Co mohlo zastavit Hitlera by byla likvidace výzbroje pozemního vojska – děla, munice, tanky. Dále by bylo nutné zlikvidovat zbrojní průmysl. V situaci, kdy nebylo jisté, zda Hitler půjde na západ nebo na východ, kdy Hitler vyjednával s Polskem spolupráci na napadení Ruska nevím, zda by podobné akty nebyly označeny za bolševické sabotáže.
  Přiznám se, že zpětně bych jako možné řešení viděl otevření vojenských skladů pro civilisty, nechat je neřízeně rozkrást. Každý ať se vyzbrojí po svém.
  Okupanti – pokud by se rozhodli obsadit střední Čechy a Moravu – by museli počítat s náhodným ozbrojeným odporem, který dle dobových příruček uměli řešit pouze vyhlazováním celých vesnic. Dopadli bychom podobně jako národ židovský v Evropě.

 423. Technicky to minimálně do toho Polska šlo, ale ne narychlo. Muselo by to být s příslušnými státy dohodnuto. Muselo by se to připravit a zorganizovat.
  Význam by to nemělo. Přelétnout letadla bez náhradních součástek, přípravků k údržbě atd by bylo k ničemu.

 424. MaYdo, Jandourek je obyčejná novinářská děfka!
  Ono napsat v jednom článku, jak to ti Češi všechno podělali už za války a dostat se k tomu, že ohrožení islámem je směšné ve srovnání s Ruskem, to chce extra silný žaludek na takovou manipulaci!

 425. Nejslavnější fotky s Francie jsou s československou výzbrojí. Plán Barbarossa byl zajištěn čs. zbraněmi z 30%.
  Do Anglie se povedlo převést výrobu BRENů, velmi se zasloužil o záchranu Británie pan Baťa.
  Kdyby dnešní komentátoři raději upozorňovali na stejné chyby první a naší republiky – např. podpora biopaliv, resp. různé „zelené“ zákony, které podvazují český průmysl.

 426. maYdo,

  teoreticky by ČEskoslovensko mohlo se svou výzbrojí dělat cokoli -prodat, darovat atd.
  Ono se o tom moc nemluví, ale Druhá republika prodala těžké dělostřelectvo Německu ještě před okupací…..

 427. 524 a pan Baťa se zasloužil i o boty Wehrmachtu

 428. 525 Halladine, to je moc ošklivé připomínat druhou republiku. Moc fuj. Ty ty ty!

 429. 521 nickname, jistěže. Jenže zničení zbraní nebo jejich vydání občanům by bylo proti zavedeným zvyklostem a především proti předpisům. A proti logice. Nikdo neměl „koule“ na to aby včas vydal rozkaz. Nikdo takový nebyl. Protože Druhá aktivně republika spolupracovala s Říší. Březnová okupace byla jen finalizace. Jedinou výjimkou bylo vojenské obranné zpravodajství, kde se snažili zničit co se dalo. Jinak to byla katastrofa, zůstaly zachovány kartotéky evidence obyvatelstva a všelijaké jiné evidence. Protože předpisy jsou předpisy a pořádek musí být. Tak představitelé Druhé republiky vydali celý národ v plen.

  Avšak abych byl spravedlivý, tak se to jeví z dnešního, následného pohledu. Tehdy nikdo nepředpokládal ani netušil hrůzy, které nastanou. Připouštím, že při vědomí toho by alespoň někteří odpovědní postupovali jinak.

 430. Schumi kolik měla druhá republika represivních orgánů, tj. ozbrojených složek zaměřených proti obyvatelům? Kolik jich máme dnes? Jak by dnes postupovaly matriky, OČTŘ, MP, MPSV, FÚ? Jsou vždy poslušní, stačí jen ukázat? Jsme nepoučitelní?

 431. Schumi, ani dneska nikdo nepředpokládá? Když předpokládá, tak je odsouzen. Seznamy pilného úřednictva, které jen plnilo svoji povinnost. I za První i Druhé republiky byli takoví kverulanti, kteří chtěli nabourat řád a klid.

 432. Schumi,
  ono hodnocení jako takové je nutně mimo – nejsme v té situaci a hodnotit můžeme leda pro poučení. Jinak to vždycky sklouzne na „co by kdyby“.

 433. Rputi, contradictio in adjectio:
  Hodnocení je mimo.
  Hodnotit můžeme leda pro poučení.
  Tj. pokud chci být poučený, musím hodnotit a srovnávat.

 434. Mně se zdá tahle propaganda v českých mediích strašně neumětelská, prvoplánová, nevzdělaná. Soustavnou četbou ruských médií, dostupných na internetu, se dají najít zajímavější údaje, než které používá pan Jandourek a spol. Ruská propaganda vedená dovnitř státu je mnohem sofistikovanější, pestřejší, inteligentnější a patrně účinnější. Naše média si z ní vybírají jen okrajové a pokleslé články .
  Co trvá ukrajinská krize, postupně se tam mění tón, obyvatelstvo je připravováno na válku, je pěstována nenávist k USA a strach z napadení,upevňuje se pocit obklíčení. Zároveň je obyvatelstvo utvrzováno v představě, že dolarová bublina už už praskne a ZÁPAD ZKOLABUJE.
  Navíc v souvislosti s dehonestací výsledků IIWW se vrací idealizace Stalina, dokonce byl vznesen požadavek, aby 9.5. bylo Rudé náměstí vyzdobeno jeho potrétem jak tomu bylo před 70 lety, prý na žádost veteránů. Rusové mají pocit (ostatně oprávněný), že za Stalina si na ně nikdo nedovoloval, všichni se jich báli a vnitřní opozice fyzicky neexistovala. Lágry a zločiny jsou odpuštěny, Josif Vissarionovič měl pro ně dobré důvody.
  Tohle všechno vyvolala nerozumná politika západu, to ona udělala z Ruska skutečnou hrozbu. Kdyby je nechali na pokoji a nesrali se do oblasti(vlastně nevelké) jejich zájmů, byl by pokoj. Jenomže to by v USA nesměli být ješitní a nadutí tupci, kteří nemohli skousnout Sýrii a Snowdowna.

 435. 492 Rusko jako hrozba pro ČR? Chyba je v otázce. Toto je svádějící otázka implikující svádějící odpovědi. Protože čí a jaký zájem se skrývá po hlavičkou „ČR“?
  Moje otázka je jiná. Jakou konkrétní hrozbu pro mě představuje Rusko? Pro můj život?
  Dejme tomu, že ČR by patřila do sféry ruského vlivu. Jaké by to mělo všednodenní důsledky? A co třeba Rakušané, ti se nebojí? O jak mnoho jsou na tom hůře než my když nejsou ani v NATO? Kdo je ochrání před ruským vlivem? Či dokonce před ruskými tanky?
  O co, o koho, o čí zájmy jde v téhle hře? Jakou v ní máme pozici? Jsme subjektem či objektem? Jsme hráči či ti o které se hraje? Jde o naše zájmy, nebo jsme jen trofej o kterou se hraje a která to komu připadne, má zaplatit vlastní krví?
  Demokracie, lidská práva, evropské civilizační hodnoty (ano, jejich příklad jsme zažili před sedmdesáti a více lety)… Jaké místo, jakou váhu má v tomto jeden obyčejný lidský život?

 436. nickname – ale kdeže!

  Hodnotit můžete způsobem – „Tohle“ z mého nynějšího pohledu byla chyba a já se jí musím vyvarovat.

  Nebo přidat soud – „Tohle“ je z mého hlediska svinstvo a dotyčného nejlépe popravit.
  A to už je chyba, protože, i kdybyste se přetrh, nedokážete se vžít do tehdejší situace a uvažování.
  Klasický nonsens je v tomhle knížecí hláška: „Dneska by Beneš skončil v Haagu!“
  Nemůže a ani nesmí nahlížet na věci třičtvrtě století staré dnešní optikou! A už vůbec nemůže na základě dnešní optiky soudit!

 437. Nickname, martine, ano jsme nepoučitelní. Avšak, „nikdy nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“ (no, ani jednou) a v následující válce se vždy ukazuje, že příprava na minulou byla k ničemu.

 438. Mně se líbí, jak pravdoláskaři vždycky, když jim nějakej prezident nejde pod nos, nejdřív slavnostně vyhlásí, že to není jejich prezident, ale pak se s ním pořád zaobírají a připomínají ho každý den. 😀

  Tuším, že psychiatrie má pro takovou chorobnou fascinaci nějakou osobou nějakej termín….

 439. (513) „Spousta“ jeden? 😛
  (520) Jako obvykle, nepřipisujte své dojmy jiným, alespoň ne mně.
  (521) To vyjednávání s Polskem v popisované době je spíše pověst.
  (524) Jen mírně nadsazeno, dalo by se říci, že Frantíky porazila německá letadla a české tanky, obé fungující na sovětský benzin. 😛
  (531) Když se podíváš na mnohem silnější Frantíky, nedopadli a nechovali se (arciť po porážce) nijak podstatně lépe. Rozhodně nezrušili průmysl.

 440. Mimochodem a za co by Beneš měl skončit v Haagu?

  Byli horší lumpi, než Beneš a taky v haagu neskončili.

 441. (539) No ale zase příprava na minulou válku je lepší než vůbec žádná příprava. A nějaké zásadní inovace dělá obvykle ten, kdo tu minulou pro..s….hrál.

 442. 487 Bohouši, dokonce došlo k takovým zvrácenostem, že zajatým německým jednotkám bylo umožněno střílet německé dezertéry.

 443. 535
  posuzovat něčí jednání je možno hodnotit jen v kontextu informací, které dotyčné osoby měly v dotyčné době.
  Jinak po bitvě umí být generál každý.

 444. Schumi, a čím je ti zajatci stříleli?

 445. Tak rektoři na jmenování profesorů npřijdou. Třeba mají něco důležitějšího, hlavně, aby přišli ti noví profesoři. To by byl protestík, kdyby odmítli profesuru z rukou toho, kdo není jejich presidentem. Nebo, že by zvítězila chamtivost, titulomanie a platové tabulky? Počkám, uvidím.

  Já se řadím do houfu těch špatných a morálně nečistých. Každý svůj titul a každou svoji promoci jsem bral jako moje vlastní a nedarované vítězství nad problémy a leností. Kdo mi tam v aule kynul na pozdrav, to jsem nebral za rozhodující.

 446. 547 nějaké zbraně jim byly ponechány aby si v zajetí sami udržovali pořádek.

 447. Odletět před válkou s aeroplánama?
  Můžu se zeptat – s jakejma prosimvás? S hadraplánama BH-31, nebo BH-33? Se šmoldama Š-16? Aero 101? Ledaže by někde v zahraničí chtěli postavit českej leteckej skanzen. Vzduch byl sice naše moře, tojo, špičkoví piloti existovali, ale díky generálnímu štábu nebylo na čem létat.

 448. „(513) “Spousta” jeden? :-P“

  Nebuď tak sebestřednej, myslíš, že jseš jedinej v přilehlém vesmíru, kdo straší Putinem malý děti? 😀

 449. Moje výroky tohoto stylu budeš hledat namáhavěji, než Ovčáček komoušek Hitlera gentlemana.

 450. ptakopysku 🙂

  nějak vynecháváš Avie B 534 a Letov Š328.
  Oboje sice už zastarávající, ale ještě použitelné.

 451. Ptakopysku, to nebylo kvůli generálnímu štábu, prostě české fabriky v té době nic lepšího než Avie B 534 neměly, B 35 nebyla dokončena.
  On na tom kromě Němců málokdo byl nějak podstatně lépe, střídaly se generace.

 452. Použitelné, ale k boji raději ne ….. To bylo vidět už ve Španělsku, kam jde vývoj.
  Frantíci dostali na prdel s dokonalejší technikou, než B 534 a Š 328. Ještě tak ty SB 2, ale moc jich nebylo a byly prakticky bez stíhacího krytí. Dopadli bychom jako Poláci.

 453. Halle,
  nojo, ale ty mašiny zastarávaly v podstatě den ze zde. B-534 byly ve své době sice na špici, ale v roce 1938 už byla zastaralá. Dvouplošníky byly už na začátku války poněkud passé. Když pětsettřicetčtyřku srovnáš s Bf-109… Něco se dalo nahrát vysokým mistrovstvím československých pilotů, protože Němci měli dobrých pilotů na začátku války katastrofální nedostatek a začátečníci se jim zabíjeli při haváriích.
  Jak píše Aerokarel, Němci na tom byli v v Evropě co se týče letadel o generaci napřed. Naše trofejní mašiny defakto pak používali ke kurýrní službě.

 454. Aerokarle,
  generální štáb v předvečer II.WW dumal nad tím, jestli při konstrukci použít dřevo, nebo kov. Absolutně je minula nutnost průzkumných letadel, protože netušili ani zblo o Blitzkriegu. V téhle oblasti jsme byli úplně v zadeli. Na poslední chvíli vyvíjené bombardéry byly vesměs tragédie.

 455. Ale jo, já jen že to nebyl jen generální štáb, ten nejspíš vycházel z celkem daných možností.
  S kovem zde nebyla moc zkušenost, viz ing. Nebesář. Tuhle je rychlokurz, už musím na chvíli pryč: http://1url.cz/kX1O

 456. Ptakopysku,

  pokud si pamauju, tak ty Avie furt o něco líp stoupaly, a byly o cosi obratnější.
  A na Štuky by stačily.
  ostatně – Němci je nějakou dobu uvažovali používat jako stíhačky na letadlové lodi, takže tak úplně k ničemu nebyly.
  O dost později používali Britové v námořnictvu Swiordfische. Taky vykopávka.

 457. Mimochodem,
  hlavní doménou letovu Š 328 byl porávě průzkum…..

 458. Halle,
  na Stuky jo, ale já píšu o Bf109. Š-328 byla multifunkce. Bombardovací, bitevní a průzkumný stihač uměl čtyři věci, ale žádnou úplně dobře. Němci je používali jako školní letadla a pak je snad někomu prodali, nějakýmu nedůležitýmu spojenci.

 459. Chládek odložil jmenování profesorů. Snad se nebudou soudit o ušlou mzdu.

 460. Ptakopysku, koukni.

  Messerschmitt bf 109 b – počtem 341 kusů v září 1938 nejpočetnější verze stodevítky.
  max. rychlost: 460 km/hod
  stoupavost: 10 m/s
  dostup: 8500 m
  výzbroj: dva synchronizované kulomety ráže 7,92mm uložené v trupu
  Avia B-534 4. verze – počet vyrobených kusů okolo dvouset, v září 1938 nejpočetnější verze.
  rychlost: 405 km/hod
  stoupavost: 15 m/s
  dostup: 10 600 m
  výzbroj: čtyři synchronizované kulomety ráže 7,92mm uložené v trupu

  Bf 109B,C,D měli slabší motory-700ks-, takže maximálka nebyla až tak vysoká, někdo uvádí dokonce 410km/h. Rozhodně by u těžšího letadla chyběl výkon k obratům při souboji.

 461. Rektoři se vzbouřili proti Zemanovi
  předpokládám, že panovník pošle zemskou hotovost, vzbouřené rektory nechá pochytat a pověsit na hradbách. Den exekuce pak bude po všechny časy nazýván Rectum die. Prostý lid jej bude slavit pouštěním purpurových draků s charakteristickým tvarem obrysu postavy rektora v taláru a mohutnou ožíračkou.

 462. Halle,
  já se nehádám. Já jen vycházím z toho, že B-534 byly vyřazeny ze služby už během války, zatímco modernizované Bf-109G jako S-199 létala v československém letectvu ještě několik let po válce.
  Ještě jsi zapomněl, že v roce 1938 neměly Bf-109 pancéřování a byly víceméně stejně zranitelné, jako Avie.

 463. 566-Já osobně si pokračování Česka bez rektora Jihlavské polytechniky neumím představit.

 464. Ptakopysku,

  Létaly , i když to byly strašné mrchy 🙂 Hlavní důvod bylo to, že byla zavedená výroba, po němcích zůstala fůra hotových motorů ( i když vůbec ne původně k meseršmidtům.)

  Ona tedy zůstala původně i fůra originálních motorů, ale ty záhadně shořely v Krásném Březně. Tak je nahradily motory z bombarďáků.
  Ono to celé bylo z několika důvodů- létat bylo třeba, nebylo moc peněz

 465. Ministr Chládek odložil ,jmenování profesorů!
  Důvodem prý je, že nechtěli přijít rektoři, profesoři, ani Zeman!

 466. (560) Na Štuky jo. Ovšem ne na Štuky se stíhacím krytím, což byla taková německá zvyklost.

 467. Halladine,
  myslíte to letadlovou lodí Flugzeugträger A (Graf Zeppelin) co stavěli, stavěli a nedostavěli?

 468. <DVD, zdravím a zároveň ti moc děkuji za tvůj odkaz [496] do toho Národního archivu. Vše pečlivě ukládám. Díky.

  On dokonce existuje na netu i barevný film (asi 4 minutový) z onoho osvobozování, natočený americkou armádou.
  http://jdem.cz/br7zh3 (4 min) „Liberation of Dachau in Color“

  a zde kraťoučký
  http://jdem.cz/br7zg8 (45 sec) „Inside the camps. Colour footage of liberation of Dachau concentration camp“

  tenhle je nejdelší (bez zvuku) 32:25 min:
  „HD Historic Stock Footage WWII Color – DACHAU CONCENTRATION CAMP – HOLOCAUST“
  http://jdem.cz/br7zj6

 469. Vzhledem k tomu, že sem jdou dát maximálně 3 odkazy, tak ještě připojuji čtvrtý poslední na další americký dokument o Dachau – „Dachau Documentary Film„:
  http://jdem.cz/br7zm5 (21:13 min)

  To je připomínka toho, co způsobili Němci, ne nacisti, ne fašisti, ale Němci jako národ.

  Tím s daným tématem končím. Člověku je z toho smutno a úzko…

 470. OT – k diskuzi o maturitách z vietnamských zdrojů:
  http://phamthai.blog.idnes.cz/c/460985/petku-ne-jsem-v-tom-nevinne-aneb-co-si-myslim-o-didaktickem-testu-z-cj-2015.html
  Neskonale se mi tam líbí následující tvrzení:
  Přesto jsem si však nedokázala připustit, že by se pod vedením CERMAT objevila takto těžká otázka (jsem totiž přesvědčená o tom, že tato společnost nikdy neskládá vyloženě těžké otázky, skládá pouze debilní otázky, ale o tom až příště).

 471. Profesorů se moc neptali,
  jen byli dnes ráno vyzváni mejlem z rektorátu, že by se měli přidat k protestu (tedy na naší univerzitě). A teď odpoledne přišel mejl z ministerstva, že se to zítra ruší a přesouvá na neurčito.

  Jak velký platový skok by to znamenalo netuším, ale soudit se o ušlou mzdu kdyžtak kolegům poradím 🙂

  Stejně mi ti protestující rektoři přijdou jak banda děcek na pískovišti… vždyť tu pravomoc jmenovat profesory mohli prezidentovi sebrat už po aféře s Putnou, tak co teď fňukají…. všichni vzdělaní a otitulovaní…zjevně vedou s prezidentem soukromou válku.

 472. >>dvd – Cermat dává blbé otázky, studenti nemají Google a nepoužívané synapse vyhasínají. 🙂

 473. dvd – mne spíš zaujalo: „Jsme generace iPhonů a známe Instagram a Twitter zpaměti na úkor toho, že neumíme absolutně konstruktivně přemýšlet a hledat řešení i přes fakt, že odpověď prostě nevíme. Než abychom se zajímali, četli a ptali se, kopeme kolem sebe a odkazujeme se na vyšší princip, je nám pohodlnější sepsat petici za snížení hranice obtížnosti maturity a co víc – nestydíme se za to! To je na tom možná to nejsmutnější – že se ambice mladistvých snižují přímo úměrně s jejich hrdostí.“ To s CERMATem nemá moc co do činění…

 474. Matzurko, to je takový ten „barvotisk“ s názvem „Císař jmenuje generály“!

  Oni si hoši profesorský potrpěj na tu světskou slávu a od presidenta to má jiný grády!
  Ale běda, když nechce, tak to není jejich president, beztak je blbej, starej a chlastá a vůbec! Vůbec nepostřehli, že si krapet odporují! 😀 😀

 475. >dvd,
  slečna to napsala vtipně a má to myšlenku.
  CERMATatláci by si napřed měli vyzkoušet ty maturitní testy sami na sobě, pak na ministrovi, a postupně celé ministerstvu. Kdo neudělá na první pokus, vyhazov.

  Proč pořád objevujeme Ameriku, když už je objevená – v USA je naprosto skvěle fungující systém testů na federální úrovni, dělá to jedna instituce, jednotně pro všechny státy, žádná „dávačka“ to tedy není (jsou k tomu vydávány učebnice i studijní materiály a kdo chce dobře „zabodovat“, tak se nadstandardně šprtá) a vyhodnocuje to počítač. Získané body z jednotlivých předmětů (jakož i předmětová skladba) jsou pak určující pro přijetí na tu či onu vysokou školu.
  Ono je to trochu komplikovanější, ale v základě takto jednoduché.

 476. Rputi,
  k té novele zákona o pravomoci prezidenta v otázce jmenování se fakt ti budoucí profesoři nevyjadřovali. IMHO řadě z nich je to jedno, kdo jim to lejstro nakonec předá – jak psal Martin výše, pro ně je to uznání za dosavadní práci, a nejsou to jen samí Putnové. Ministerstvo se jich předem ptalo, jestli se trachtace účastní a žádalo o potvrzení účasti, takže to byla fakt jen „třešnička“ na dortu jako každá jiná promoce. Jmenování měli odložit jen těm třem sporným, až do doby, než se to v kuloárech vyřeší, ne ?
  Já bych viděla hlavní problém na straně rektorů – dost si v tomto protiřečí, a nakonec bude celá akademická obec vypadat jako blbci a pravdoláskaři (což je možná ještě horší).

 477. Matzurko, njn…

  Problém mladé nastoupivší generace je zhusta v tom, že nastoupí a zruší, co bylo, neb je to staromódní, zastaralé a zpátečnické!
  Načež se chvíli radují a plácaj ručičkama, jak to rázně pořešili a pak se jich někdo záludně zeptá, co jako teda chtěj?
  Tak jdou hoši na Google …. a vono kulový! Testy na češtinu na tom Googlu opravdu, ale opravdu nejsou!

 478. A taky jaksi tápu…?

  Proč je, v testu z češtiny, otázka na Jidáše?

 479. Rputi,
  proč je otázka na Jidáše ?

  Protože CERMAT 😀 !!!

 480. No endlich

  …Soud v Berlíně zrušil zákaz příjezdu pro motorkáře z ruského klubu Noční vlci. Ti chtějí v německé metropoli 9. května oslavit 70. výročí vítězství Rudé armády a poklonit se padlým vojákům.
  Vlkům průjezd městem minulý měsíc zakázala německá policie. Berlínský soud však ve středu rozhodl, že neexistují důkazy, že by motorkáři měli být hrozbou pro veřejný pořádek či bezpečnost. Rusové mají víza vydaná v Itálii, takže se mohou pohybovat v zemích Schengenského prostoru včetně Německa…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/368902-nocni-vlci-nakonec-do-berlina-mohou-soud-zrusil-zakaz.html

 481. 567 Ptakopysku, po devětatřicátém větší množství B534 bylo prodáno Bulharsku. O B534 v bulharském letectvu vyjde (pokud to vyjde) unikátní kniha, která pravděpodobně nebude překonána.

 482. 557 ptakopysku, kduž pětsettřicetčtyřku srovnáš se kterou verzí BF109?
  Jednoplošník, který měl následovat, měl velmi dobré parametry a konstrukční rezervu pro zdokonalení.

 483. 565 Halladine, dostup Avie 10600m byl teoretický, bez přetlakové kabiny to byl už hazard.

 484. 550 quivisi, ano to je onen případ. Představa, že Prahu by osvobodili Kanaďani…a na Pankráci, v Kobylisích by pokračovaly popravy…

 485. SChumi,
  přetlakovou kabinu potřebuješ, pokud nepoužíváš kyslíkovou masku. V B534 se používala kyslíková maska

 486. Hodně zajímavá diskuze k maturitám. A potvrzuje přesně tu část:“… je nám pohodlnější sepsat petici za snížení hranice obtížnosti maturity a co víc – nestydíme se za to! To je na tom možná to nejsmutnější – že se ambice mladistvých snižují přímo úměrně s jejich hrdostí…“ ovšem já bych slovo „hrdost“ nahradila slovem „pýcha“.

 487. 593 Halladine, s ohledem na parciální tlak kyslíku je to dost vysoko. Nejde o to jen nějakou dobu přežít, ale pilotovat. Ostatně co tam. Na honění bombardérů pomalé a výzbroj slabá. Jak se ukázalo v Bulharsku při snaze sestřelit americké bombardéry vracející se z bombardování Ploještě. Jeden přepad z převýšení a šlus. Bombardéry byly rychlejší. Pro tohle použití byla avia lechtadlo.

 488. Obě lodě Mistral jsou natolik specifické svými ruskými parametry, že pokud je Francie nepředá Rusku, nezbude patrně nic jiného, než je vyvézt na moře a potopit.

  „„Co budeme dělat s těmito dvěma perlami francouzského loďstva, které byly postaveny v loděnicích Saint-Nazaire speciálně pro ruskou armádu, a za něž Moskva již Francii zaplatila 890 milionů eur?“ ptá se novinářka.“
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/le-figaro-francie-potopi-mistraly-pokud-je-nepreda-rusku/

 489. DVD, ad [595]. Vzpomínáme. Vzpomínáme. To se asi dotačním pijavicím, přisátým na státní rozpočet, asi líbit nebude… 😉

 490. Dobrý večer,

  tak jsem si ten testík projela a i dnes, kdy se mi pomalu blíží čtyřicátý výročí maturity, bych prošla úplně s přehledem. 46 bodů z 50 možných, t.j. úspěšnost 92 procent.

  Anžto se mi nadále dostalo technického vzdělání a svoje jazykové schopnosti brousím pouze psaním technických zpráv a žádostí na ouřady, bych řekla, že ten testík je fakt pro blbý…. 🙂

 491. (589) Do Bulharska byly vyvezeny i nějaké B 35, což je pro mne novinka.
  (596) Motory už tou dobou byly u vyšších výkonů, než ten licenční Avia HS 12Ycrs.

 492. Jistě, Schumi.

  Na stíhání německých průzkumných letadel ve velkých výškách byly i řadové Spitfiry krátké, a musely se vyvinout extra výškové verze.
  Co teprve Avia

 493. 601

  Že v oblasti cvičily ukrajinské buky , o tom se mluví od počátku.

 494. AK si zřejmě přečetl jen politicky přizpůsobený titulek

 495. 601 – ze Západního vyšetřovacího týmu nevylezlo nic.

  ..Už v prosinci loňského roku položil Lavrov několik otázek: „Stále ještě nemáme odpověď na naše otázky. Kde jsou údaje amerických satelitů, které v ten den sledovaly uvedenou oblast? Kde jsou údaje amerických letadel, která letěla nad touto oblastí? Kde jsou výpovědi dispečerů z Dněpropetrovska, kteří řídili tuto část oblohy nad Ukrajinou? Už jsme dávno požádali, aby nám předložili letové záznamy ukrajinských bojových letounů z Ukrajiny, které se nacházejí v této oblasti.“..
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/lavrov-predal-kyjev-zaznamy-jednani-dispeceru-s-boeingem-777/

 496. Přetlaková kabina byla za 2. sv. války na evropském bojišti naprostá exotika — právě ty průzkumné Junkersy (602), a jinak z hlavy nevím.

  Copak maturitní otázka… Ale jasně si pamatuji, že jsem kdysi ve SL četl povídku anglického (přinejmenším anglicky píšícího) autora, a v ní, coby vypravěčův nadřízený a ředitel public school, vystupuje Brutus Iškariotský. Povídku neumím najít; připomene mi ji prosím někdo?

 497. Karel,

  BUK, který sestřelil holanské letadlo, mohl být:

  a – Ruský, dodaný jako podpora povstalcům.
  b – povstalců, kteřá ho sebrali nebo zabavili ukrajinské armádě
  c – ukrajinských dezertérů, kteří zdrhli z kyjevské armády i s BUKem
  d – ukrajinské armády

  máš nějaký důkaz, který by ukazoval, která z těch možností je pravděpodobnější?

  Jen tak na okraj, z amíků ty důkazy, že to bylo rusko, taky lezou jak z chlupatý deky….

  A myslím, že kdyby to bylo Rusko, nebylo by třeba, aby z nich cokoliv lezlo jak z chlupatý deky, protože by to amíci vyhlásili rozhlasem po celý zeměkouli a v přilehlém vesmíru.
  Skutečnost, že tak neučinili a dokonce i tunajší pravdaláska v tomto ohledu nějak mlčí, ve mně vzbuzuje podezření, že to máslo na hlavě má spíš Kyjev.

 498. „protože by to amíci vyhlásili rozhlasem po celý zeměkouli a v přilehlém vesmíru.“

  Jsem četl „rozkazem“ … 🙂

  Ale vlastně ten rozkaz mohou vyhlásit tím rozhlasem.

 499. Brutus Iškariotský !

  To je ono, píšu si do deníčku, to je správně brutální 🙂

 500. No jo, kocoure, on je to takovej archaickej termín…

  to se říkávalo u nás na vsi. Jakože když se to vyhlásí místním rozhlasem, tak to vědí ouplně všichni.

  Poněkud anachronismus v době fejsbůku a mobilů 🙂

 501. Což o to, že to byl BUK či cosi podobného, bylo celkem jasné od počátku (snad jsem to sem tehdy dokonce i napsal, vzdor své nechuti se tématem zabývat); všelijaké pohádky o Su-25 v roli stíhačky jen stavěly do podivného světla ty, kdož s nimi přišli nebo je dále šířili. Jenže kdo jej odpálil a proč, zůstává myslím dnes stejně nejasné jako tehdy.

  Jakožto drobný a zajisté mimoběžný příspěvek k otázce motivu si však dovolím zmínit tuto elegantní záplatu, která údajně kryje průstřel vyrobený právě před 70 lety snad protitankovým kanónem z Pražačky: http://zpht.rajce.idnes.cz/Plynojem_a_aerodynamicky_tunel_na_Palmovce/#DSC_0299.jpg

  Jak jsem vyrozuměl, motivem střelce prý bylo vyzkoušet si, zda by se na tuto vzdálenost trefil.

 502. Zpátečníku, jak znám tamní domorodce, zmíněný motiv se mi jeví nejpravděpodobnější – ať už to byl povstalec, nebo provládní ozbrojenec.

 503. Zpátečníku, já tedy jsem těžký technický antitalent, ale žiju v domnění, že když někdo udělá do plynojemu dírku, tak plynojem expanduje do okolí a všichni z toho mají druhého Silvestra … nebo ne?

 504. Nojo, kocoure, já ani nevím, jestli tehdy byl plynojem funkční a tudíž plný plynu… Jinak si ale dovedu představit, že průstřelem proudí plyn ven, třeba i vzplane, ovšem až kousek od stěny, kde se smísí se vzduchem v nějakém stechiometrickém poměru, krásně a pokojně hoří mnohametrovým plamenem, načež zas zhasne po poklesu tlaku v plynojemu. Větší bengál by snad mohl nastat jedině v případě, že by plamen olizoval jeho stěnu, až by nakonec narušil její pevnost. Pochybuji, že by uvedený pokles tlaku mohl časem vyvolat, aby plamen jen tak přeskočil dovnitř — to by se tam musel také někudy dostat vzduch. Výsledek by ovšem stál za to.

  Každopádně hned následující fotka ukazuje (v levé dolní části) dvě zajímavé boule na protilehlé straně plynojemu, způsobené prý střepinami projektilu: http://zpht.rajce.idnes.cz/Plynojem_a_aerodynamicky_tunel_na_Palmovce/#DSC_0333.jpg

 505. K tomu hoření plynu – jako dítko jsem četla nějakou knížku, která se jmenovala „Vteřiny strachu“. Mimo jiné se tam psalo o požáru michelské (?) plynárny a to z pohledu zasahujícího požárníka. Největší strach měli z toho, že oheň přeskočí na plynojem a všechno vyletí do luftu.

  Ale nějak se stalo, že obal plynojemu sice prohořel, ale plyn chytl rychleji, než se stačil smísit se vzduchem, takže vyhořel během několika sekund obrovskou fakulí, připomínající ohnivý atomový hřib, ale bez výbuchu. Prý to byla vlastně obrovská klika, že to vzpanulo tak rychle, protože kdyby se plyn se vzduchem stačil smísit, tak by došlo k výbuchu, který by rozmetal všechno v širokém okolí.

  nevím ale, nakolik je to skutečnost a nakolik fikce, tu knížku jsem četla hrozně dávno, bylo miá snad nějakejch dvanáct.

 506. Libeňský plynojem, jak je známo, byl naštěstí v květnu 1945 již téměř vypuštěn, takže střela z děla, která proletěla jeho jižní stranou a uvnitř explodovala, nenatropila velké škody.

  Na severní straně má proto na památku exploze vybouleniny. Na jižní je ta kruhová záplata. Přesto několik hodin trvalo, nežli vyhořely zbytky plynu, takže bez ohně se ten zásah z děla nakonec neobešel.

  Navíc v jeho podpůrných nohách jsou i dnes vidět průstřely z kulometů, takže je vidět, jak lákavý cíl to byl pro kdejakého německého blba…

 507. Jó, michelskej plynojem… Prý jsem sledoval střešním vikýřem, k němuž jsem byl vynesen, abych měl také nějakou tu zábavu, ovšem nepamatuji si z toho pranic. Pak shodou okolností plynárníci či požárníci konsultovali mého dědečka, tážíce se jej, co od toho tak asi mohou čekat, a ten pak i přes své ustálené zvyklosti telefonoval domů rodičům, ať mne raději někam odklidí.

  Jenže požár plynojemu není nutně totéž co vzplanutí plynu; matně si vzpomínám, že tam snad hořela nějaká maziva či co, snažili se je zasypávat práškem (cementem?) z vrtulníku… Přeji dobrou noc.

 508. Aha. Já si to laicky představuju jako pouťový balónek, který se potká se špendlíkem. Ale třeba záleží na odolnosti obalu, aby byla větší, než síla možné expanze. Možná proto je to z kovu a ne z gumy 🙂

 509. Libeňský plynojem měl jeden čas i barvu khaki, to když patřil armádě. Asi pět let jsem bydlel necelý kilometr od něj ve Vysočanech. Ovšem když koncem 80-tých let hořelo ČKD, vzdálené od nás asi 80-100 m, to byl panečku oheň. Prakticky se nedalo dýchat. Krása. Těch hasičů, co se k tomu tenkrát sjelo…

  Klasik o Libeňském plynojemu praví ve svém blues mj. toto:

  láska je slovo, zběsilost a prázdnej pojem
  láska je slovo, a co slovo, to prázdnej pojem
  povídám, půjdu do Libně a vylezu na plynojem

  do toho plynojemu udělám pak dirku, jemnou, jako je váš vlas
  ano, paní, udělám tam dirku, tak jemnou, jako je váš vlas
  a vypůjčím si sirku, a pak si to, dešti, has!

  když prší, je mi nanic a nejradši bych spal
  když v Libni prší, nejradši bych pořád spal
  nejradši šel bych na hřbitov a tam se zakopal

 510. Fujtajxl po ránu!

  Tak nám koalice schválila registrační pokladny – už od příštího roku! Koukám, že je to fofr, rychlejší než Blanka!

  A pan ministr zdravotnictví přišel s nápadem, že lékaři budou povinně zjišťovat, proč jdou jejich pacientky na potrat.
  Tak nevím, počet potratů setrvale klesá, od 100000 r.1990 na 20000 v r.1913. Tak s čím je pan ministr nespokojen? Stýská se mu po komisích, co se lidem vrtala v životech? Myslí, že tím zvýší porodnost?

  Jj – šroubečky se utahují….

 511. 2 ptakopysk ad 566 –
  nejprve dobré zas ráno…
  potom – včera u nás byla vědecká rada. Tatáž, která posvětila Ivana Ošťádala. Bylo to bouřlivé…
  Já toho kluka znám – léta spolu učíme v praktiku. Slušnej, hodnej kluk, snad možná trochu více ambicózní, i když si myslím, že do většiny akcí ho vmanipulovala „mateřská“ katedra, že aby měli lepší skóre při akreditaci.
  No, a protože ho léta znám, dám nejprve na svůj úsudek… On sám připustil, že někdy v roce 84 se zúčastnil jakéhosi školení, nadelegován, kde se podepisovala prezenční listina. Je zajímavé, že všichni jeho kolegové, kteří se téhož školení zúčastnili, se následně objevili ve svodce kontrarozvědky. Někdo holt vyvíjel činnost.
  Jak vím, nic jiného než tuhle svodku kontrarozvědky proti němu nemaj. Za ta všechna léta co spolu učíme ho znám dost dobře – pochopil bych, kdyby to byl typ – „kdybych to byl býval byl věděl, tak bych tam nechodil“ – tím chci říci, že v některých směrech na mě působí jako individuum neschopné samostatné existence, aneb, jak výstižně charakterizují Němci – Fachidiot.
  Ve svém oboru je světová špička, umí manipulovat s jednotlivými atomy na povrchu vrstvy – to je prostě úžasné – a jinak je to kluk, kterýho jsem doučoval základy v praktiku tím způsobem, že jsem to jako vysvětloval dotyčnému studentovi a Ivan stál vedle a napjatě poslouchal.
  BTW, to je důvod, proč neusiluju o profesuru. Z toho se teď stalo politikum. A já mám čisté svědomí – habilitoval jsem se prací s cca 120 publikacemi – nemám se za co stydět. A formality k profesuře beru jako zbytečnou buzeraci… Kolegové v mezinárodní komunitě mě berou jako profesora a já se všade píšu jako doktor, abych nepopudil… A když si tak promítnu úroveň některých kolegů, tak mi to „associate“ nějak leze krkem – kor když vím, že dotyčného profesora jsem kdysi učil. Inu, taková je žízeň. Na plnotučnou profesuru je třeba mít obhájenýho doktoranda a mně 2 doktorandi zdrhli, že jsem byl na ně moc náročnej… No a mezitím se z profesury stalo politikum – a tak jsem zaujal zatím stanovisko nezaujatého pozorovatele… A to mě zachránilo (jako strýce Rudolfa…)
  A to, že doplácíme na CK dědictví – leckde jinde je profesor jmenován na základě habilitace, s tím, že zastává místo profesora – to je prostě realita. Takže je to profesní titul. Z toho se ovšem mohou mnozí posrat, hlavně naši duchamorci. Ti by totiž měli ve velké většině smolíka…
  Nějak je mi z toho všeho na blití… Někdo se snaží vrtěti psem a spousta lidí to žere i s navijákem.
  Protože ty „závažné důvody“ někdo musel Zemanovi podstrčit – ten si to sám nevymyslel. Jen skočil na návnadu. A v důsledku rozesral akademickou obec. Ne, že bych měl o této nějak extra zvláštní mínění, ale kolegové, co dělají přírodní (exaktní) vědy mají na rozdíl od duchamorců velmi dobrou mezinárodní pověst a tyto kolegy beru za „svou“ komunitu. Takže asi tak…

 512. 2 dvd ad 595 – já se učil že se nesluší mluvit o provaze v domě oběšencově…

 513. Dobré ráno vespolek,
  PeSi, asi tak.
  Nejenom že to sežral Zeman, ale zajímalo by mne, jestli si páni protestující rektoři uvědomují, že teď jejich univerzity „přišly“ o 42 profesorů, u nichž nebyl závan podezření z nekaloty (i když je fakt, že mít profesuru vedle tvora jako Putna… kterému to nakonec dali, ale holt přes ministra). A jak to, že se to vyvalí až tři dny před samotnou promocí, když profesorská řízení byla uzavřena třeba už v říjnu (zdejší 3 kolegové přírodovědci) a ministerstvo tedy už přes půl roku ví, kdo má být jmenován ?!
  Navíc rektoři mohli už dávno kibicování prezidenta zarazit novelou zákona (tam to naopak podrželi, že aby to zůstalo dle tradice „třista let jsme trpěli“), anebo, pokud jim protesty vyhovují, složit své rektorské funkce. Ale to ne, teplých židliček se přeci vzdávat nebudou…
  Fakt by mne zajímalo, jestli se někdo těch kandidátů ptal, a kolik a kteří se skutečně k protestu přidali. Já to vidím jako neférovost hned dvojí – jednak vůči těm neprávem obviněným (ze strany prezidenta), jednak i vůči těm ostatním (ze strany rektorů).

 514. PeSi,

  nezdá se ti pravděpodobnější to, že Zeman sám si nechal dotyčné kandidáty spíš prolustrovat, než že by mu nškdo něco podstrčil ?

 515. 622 Rputi, třeba neplníme nějakou směrnici. Počet zdejšího endemického etnika neklesá dostatečně rychle. Nutno uvolnit životní prostor pro jiné.

 516. 621 …jenže pak mi došly sirky…

 517. 2 Halladin ad 627 – opravdu nezdá. Tady někdo chtěl casus belli. A teď ho má.
  Prostě pokračování červených karet. Akorát to odesralo několik kolegů, kteří šli na tu profesuru. Všechny ty, co jsou „od nás“, osobně znám. Tu profesuru si zasloužej. Ale někdo chce vrtět psem.
  Nasrat!

 518. (612) Šlo mi hlavně o ty teorie o SU 25 (naprosto nereálné, leč hojné).
  No a s tím vyznamenáváním, to už se týče toho, kdo vystřelil (pokud tedy bude Putin vyznamenávat i formální občany „Novoruska“).
  (624) Díky za info. Já si myslel, že bys ho mohl znát.
  (626) V akademickém prostředí se moc neorientuji, ale, není přece jenom jednodušší a pravděpodobnější verze, že blbne jeden, talentem k tomu obdařený (tedy Zeman), než těch x rektorů a y profesorů?
  (627) Nevím jak PeSovi, mně ne. Zemanovo okolí vida. Ale věřil bych verzi, že Zeman vydal pokyn něco najít (jako Hitlera gentlemana) ku kamufláži nějaké chystané lumpárny.

 519. 2 Matzurka – jak vidíš, nevydržel jsem to a vedle osobní komunikace jsem to napsal i sem. A mám pocit, že jsi uhodila hlavičkou na hřebíček – ta banda kolem Putny, ta by mi tam seděla jako Jandák ve vládě… Pomstychtivej hajzl, kterej se furt chce zviditelňovat. Rektální alpinista vůči zastupujícímu říšskému protektorovi – ale, co to kecám, vůči americkému velvyslanci…
  Je mi z toho všeho na blití!

 520. PeSi,

  pokud vím, prezident má právo úkolovat tajné služby. A jak znám Zemana, pokud má na něco právo, tak ho využije.
  Řekl bych, že nechal „prolustrovat“ všechny kandidáty na profesory, a u těhle něco vyplulo na povrch.

 521. 2 AK ad 631 – ano… A revoluce vznikají naprosto spontánně. QED!

 522. 633
  Čímž nemyslím, že by proběhlo bůhví jaké podrobné vyšetřování. Jen se do vyhledávání v policejních a zpravodajských materiálech zadaly jména. O někom tam nebylo nic, o někom se něco objevilo.

 523. 2 Halladin – zcela nediplomaticky – HOVNO!
  Tohle muselo být na něčí popud. A Zeman to holt sežral i s navijákem.
  Z jinak dobře informovaných kruhů se mi doneslo, že někomu hlavně vadil Fajt. A Eichlera a Ošťádala k tomu přihodili, aby to nevypadalo tak trapně.
  A casus belli funguje – válka mezi akademickou obcí a kanceláří prezidenta (a prezidentem) je tu. Dobro došli.

 524. PeSi,
  taky je absurdní, že kvůli trucujícím rektorům ministr (taky pěknej blbec) zrušil celou promoci. Copak tam ti rektoři asi důležitého dělají ? Sedí na zadku, v pláštích s hermelínem, a řetězama na krku. Pokud ovšem nejsou vytíženi pracovně či „plánovanou dovolenou“ jinde…
  Klidně se mohli těm třem omluvit, že se ještě něco musí objasnit, a jmenovat je v dalším období, když už teda chtějí prudit. Upřímně řečeno je mi silně mdlo z toho, že se na veřejnosti propírají jejich curricula – protože nakydaná špína se ve veřejném mínění fakt špatně smývá… Prostě mne napadá hned několik mnohem decentnějších způsobů, jak ožehavou situaci řešit. Tohle vážně smrdí politikařením a zlým úmyslem.

 525. Zase jsou tady akademici, kteří jsou součástí událostí chytřejší než místní všeználci. Místo toho, aby „věřili verzi, že Zeman vydal pokyn“, tady vypisují názory podepřené zkušeností a znalostí procesů. Kam to ten svět spěje…

 526. 2 Matzurka – ad 638 – jo… A mně se k tomu vybavuje ten chudák oběšenej v těch Klatovech… Kterej jako sprostej podezřelej věděl, že se toho nařčení nezbaví a neunes to. O to víc je mi líto současné situace – tohle je zákopová válka.
  Já mám tu smůlu, že celou řadu rektorů osobně znám. Některých si vážím, o některý bych si ani neotřel boty. Ale je to můj názor, který nikomu nevnucuji. Proto nebudu ani naznačovat. Jen aplikuji ono biblické Mené, mené, tekél ufarsín! A někteří z těch rektorů mají tudíž u mě UPPDKKVV – jak se říkalo na vojně…

 527. PeSi 🙂

  Já to netvrdil, jen dal k úvaze jako možnost. Ono taky něco tvrdit by z mého východního pohraničí , bez kontaktů v pražské akademické sféře by bylo silně troufalé.

 528. 637 PeSi, ano, od případu Bamberg, skok na špek je jeho oblíbená disciplína.
  Kdeže je onen Zeman z doby článku Prognostika a přestavba. Ztracený v nánosech senility. Jako onen mocný Trrg, ktrý jako jediný zbyl.

 529. Ehm, PeSi,
  já na vojně nebyla…. co je ten řetězec kapitálek 🙂 ? Já umím luštit leda GATACA kódy 😀

 530. Dobré ráno,

  Matzurko a PeSi, děkuji za informace ze zákulisí.

  Mně teda připadá, že jmenovat profesory by měla být věc univerzity a ne prezidenta. nN jsou věci, který opravdu nemusí požehnávat momentální tatíček v čele státu.

  Možná má to divadýlko zase upoutat pozornost k něčemu jinému.

  Ad registrační pokladny – no, tak lidi si stejně najdou cesty , jak to obejít. Víc daní stejně nevyberou.

  jen by mně bzajímalo, jak to chtějí spustit do příštího února… Viz registr aut nebo tunel Blanka. 😀

 531. Dáma promine – úplně po piči do konce kárny vlastní vinou…

 532. 2 Schumi – jo, asi si na to kápnul. On je příšerně ješitnej a proto taky ochotně skočí na jakejkoli špek. A protože je tak ješitnej, neumí přiznat, že šlápnul do hovna. Asi tak.

 533. Na ty online pokladny po jsem fakt zvědavý. To je prostě nemožné stihnout po technické, procesní, organizační stránce.

 534. Jj – PeS má pravdu!

  Někdo se mooc snaží to tu rozesrat a Zeman svou schopností skočit na udici a spolknout i s navijákem mu to převelice usnadňuje!

 535. Opsat není to samé jako technicky realizovat.

 536. 2 maYda – nevím, zda jsem to tu zmiňoval, nebo jen v soukromé korespondenci. Celá ta šaškárna kolem profesorů je dědictví po CK monarchii. Kdy vysokoškolský profesor byl současně CK oficír a dostal uniformu a šavli – a jmenoval ho dobrotivý starý Procházka.
  Fór je v tom, že profesní titul by se vztahoval jen na tu školu, která ho udělila. Takže profesor UK by byl profesor na UK a jinde ne. Takže napřholub v Plzni by měli smolíka – kde celá řada profesorů z UK jim tam na 10% úvazku učila, že jako aby splnili podmínky na akreditaci. O jinejch školách radši ani nemluvě. Mám několik kolegů, kteří u nás na profesuru vědeckou radou neprošli a tu profesuru si udělali v Liberci, v Ústí nad Labem a na podobných školách, kde jim to dali, jen aby měli dost profesorů pro akreditaci. O soukromých VŠ nemluvě – když vynechám sprostá slova, nemám, co bych k tomu dále řekl.
  Ale důležitá je ta podstata – dotyčnej získal titul profesora – a jmenoval ho tatíček… A vůbec nikdo pak neví, kde, jak a za jakých okolností ten titul získal. Takže kolega, který by u nás nedosáhnul ani na docenta, je profesorem díky jedné regionální nervozitě. Já jim to nezávidím, jen je mi z této praxe dost na blití. Možná jsem příliš sebekritický – pokud sám sebe srovnám s profesory, kteří mě učili a kteří jsou dnes mými kamarády, vidím, o kolik mě převyšují a prostě si myslím, že si to nezasloužím. Ještě se mám moc co učit.
  Jiní tyhle zábrany nemají. Co dodat?

 537. (634) Stran revolucí, pokud uvažuješ v modu 0/1, tak třeba jo. Skutečnost bývá méně/více.
  (642) Já znal jen ten článek, Zemana jako takového ne. Článek byl, na tehdejší dobu, dobrý. A ten článek ve mně vzbudil zájem o Zemana, takže jsem byl zvědavej, co bude dál. Každé jeho vystoupení po plyšáku byl proti článku krok (skok) dolů. Takže současnost pro mne není žádné překvapení, luštit, zda blbne z vlastní hlavy či „podstrčeně“ mne nebaví. Zřejmě se zapuzením Šloufa zmizel i inteligentní podstrkovač.
  (648) CIA, Mossad, FSB, Aštar Šeran, …. ? 😛 Já raději Hanlona (v nejhorším Occama).

 538. Jéžišmarjá!
  Myslíte, že 25 na holou by pomohlo!

  P.Hampl na FB: „Stávka studentů etnologie na pražské filosofické fakultě vstoupila do drsnější fáze. Jestli děkanka neustoupí, studenti přestanou chodit na přednášky o domorodcích v souostroví Západní Samoa. Je vidět, že to vláda podcenila a že udělala chybu, když nenasadila armádu. Přežije to vůbec Česká republika?
  Ale vážněji. Chápu, že daňoví poplatníci se vztekají, že takovou bandu financují. Ale nejde jen o peníze. Až ti mladí lidé po 10 letech života v takovém prostředí vejdou do normálního světa, budou v něm vůbec schopni žít? Není to způsob výroby mentálních mrzáků?“

  Popis situace na aktuálně: „Studenti etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze budou ve středu a ve čtvrtek stávkovat. Chtějí odvolání ředitele ústavu Marka Jakoubka, protože nesouhlasí s jeho personálními kroky i dalšími změnami v činnosti ústavu.
  Během dvoudenní stávky se budou konat debaty, workshopy, přednášky nebo autorská čtení, bude se promítat a hrát divadlo. Součástí akce bude také přespání na chodbách fakulty.“
  http://zpravy.aktualne.cz/regiony/praha/studenti-etnologie-ff-uk-ve-stavce-chteji-odvolani-reditele/r~e9b6fa8ef27011e490ae0025900fea04/

 539. PeSi, my gismo těch nešvarů od CK monarchie podědili víc.

  Včetně toho, že od každého prezidenta se očekává, že by měl být dobrotivým tatíčkem, milovaným celým národem. Je to neblahý rub té slavné „masarykovské tradice“.

  Já ty certifikáty tak moc neberu. Běžně razítkuju kolegům, kterým bych mohla dělat maminku, dokumentaci s vědomím, že tu praktickou stavařinu zvládají líp, než já. Podstatný by mělo být, co kdo umí, ne jakej má papír. potíž je v tom, že jak jinak poměřit úroveň jednotlivých škol…

  i když i to by zvládla praxe. Stačilo by porovnat, kolik je mezi vědeckou nebo technickou špičkou absolventů té které univerzity.

  MYslím, že všechny tyhle rpoblémy pocházejí z toho, že důležitější je papír, než schopnosti. Když učitel s letitou praxí a dobrými výsledky musí mít papír z jakýkoliv univerzity jen proto, aby ho ředitel nemsuel vyhodit, tak si to o klonování profesorů a následně fabrik na diplomy přímo říká.

 540. PeSi,
  těch profesorů udělených na jiných VŠ než Alma Mater taky několik znám…. mám z nich stejný pocit.
  A souhlasím, profesura je IMHO nejvyšší postup v hierarchii z pozice asistenta; v USA to tak funguje, a zcela jistě ku prospěchu věci.
  (Jedna vzpomínka – v době mého zahraničního studia odcházela z dané katedry jedna vyučující, neb dostala profesorské místo – tedy s definitivou – na nějaké univerzitě „in the middle of nowhere“, tedy v některém ze států brambor a kukuřice…. Zlí kulároví jazykové jí blahopřáli, ale bokem se říkalo, že u obou univerzit resp. kateder tím stoupne průměrné IQ i vědecký merit….)

 541. Rputi,
  holt etnologové jsou studenti schopni sepisovat petice, ale Iškariotského neznají (jak psala ta slečna včera).
  Sem si musela nahledat, jestli to jsou geologové zaměření na Etnu nebo co vlastně… jaký je rozdíl mezi etnografií a etnologií ? Ti první národy popisují a druzí s nimi experimentují ???????

 542. K té etnologii
  doporučuji i diskuzi pod článkem.

 543. Matzurko,
  etnografové koukaj jak je to kde po světě rozházené a hledají odkud, kudy a kam.
  Etnologové sbírají pomlázky, modlicí mlýnky nebo runy, snaží se popsat k čemu je to dobré a jak mnoho se jedno etnikum liší od druhého a co je čí vliv.

 544. Mnojo,ale i studnice moudrosti wikipedie tvrdí, že jsou tyto pojmy splývající a hlavně jde o soupeření zájmových skupin (jedni druhé při tom asi mydlí mapama a pomlázkama).

  Článek hovoří o tom, že děkanka se studenty opakovaně jedná, tak nechápu celou tu protestní akci. Ale coby ne, když můžou vlastně protestovat ti rektoři…. Exempla trahunt.

 545. A co tu kategru etnologie předělat na katedru enologie?

 546. V diskusi k článku je v každém případě vidět, že asertivitě se na FF student naučí, a na vysoké úrovni.

 547. >>dvd,
  to je právě to, co by zaručeně nefungovalo! 😀 😀

 548. Matzurko,
  spíš se to překrývá.
  Samozřejmě, když jede etnograf k nějakému neznámému kmeni, snaží se zaznamenat všechny jeho zvláštnosti a rysy, čímž leze etnologům do zelí, neb mají pocit, že od toho jsou tu oni. 😀

 549. >> NoName
  Někdy je to ovšem spíše nasertivita.

 550. Takových studentů jistě potřeba je. Ale v desítkách ročně, ne tisících.

 551. >dvd,
  ad 662, pro mne dobrý oslí můstek – zrovna přemítám, kde sehnat živé vzorky mšičky révokaze, neb z hlediska evoluce jde o starobylého a zajímavého tvora…

 552. Skimici, nějak jste přestal hlásit ceny ropy. Prý se blíží k 70$ za barel. Takhle se Rusko nepoloží.
  A Rusko má u hranic s Ukrajinou 50 000 vojáků, kteří podpoří ofensivu 40 000 „militantů“ na Ukrajině. Říkal přec chvílí Petro. Porošenko. Jedině žeby zaútočila ukrajinská armáda první a zachytila ofenzivu hned v začátcích.

 553. V urpuťných bojích o Rusko a Zemana nějak zaniklo, že bude zvolena úplně nejblbější verze podpory biopaliv. Bude zrušena daňová úleva, zůstane povinné přimíchávání i celkové procento spotřeby. Na mou motoristickou kapsu to má podstatnější vliv, než zda se Rusko položí či nepoloží.

 554. 670 NoName
  Nepoloží, to už tu xkrát proběhlo. Rusáky v láptích oškubou jako vždy. Inflace udělala své a přizpůsobovací mechanismy nastavily nové poměry tak rychle, že Elvíra musí nepřímými kroky bránit přílišnému posilováni USD/RUB. Závěr: je drahé maso, potraviny v omezemém sortimentu a dražsí nemovitosti a Rusáci Putina prostě milujou. Ta naprostá většina. Stalin by byl pro menšinu ještě lepší ale nobody is perfekt. Velmi málo jich k Putinovi neoblibu přizná.

 555. Jo, jestlipak víte, jak účinně zabavit blondýnu – postavit jí před zrcadlo a nechat jí hrát „kámen nůžky papír“ na tři vítězný!

  A další – U doktora: Paní, jestli chcete být zdravá, tak byste měla sníst aspoň jedno vajíčko denně…
  Ale pane doktore, já vajíčka nesnáším!
  Řekl jsem jíst, a ne snášet!

 556. Pro naše životy je demokratizace nebo eliminace Ruska naprosto zásadní. Kdyby to tak nebylo, titulky médií a pindy politiků by přece neokupovalo Rusko, ale biopaliva.

 557. 672: Babiš by z toho mohl vybruslit snížením spotřební daně, které na podzim v parlamentu zablokoval. Myslím, že jeho poslední krok je součástí boje o Oleo. Kdo však jsem já, abych si něco myslel.
  Ad požár plynojemu: Prý vzducholoď Hindenburg shořela především kvůli nevhodnému plášti, ne kvůli výbušnosti či hořlavosti vodíku.

 558. 676 NickName
  A poučení? Vítězná strategie je kam vítr tam plášť.

 559. (675) No, fakt ten dojem budíte …
  (676) Nevhodnému plášti? Že tam mohlo dojít k výboji statické elektřiny, který to údajně zapálil? Každopádně, s héliem by nemělo co hořet (nebo alespoň ne tak rychle), jenže to si Američani hlídali (další příklad jejich špatnosti 😛 ).

 560. Tak možná bychom mohli použít Occama … Nebo Hanlona ?

 561. Skimici, obávám se, že Andy trochu tlačí na pilu. Když všem sebere kyblíčky, nikdo si s ním nebude chtít hrát. Může se mu stát to, co Fanouši Mrázků. Taky si myslel, že když prodává digitálky klukům z první správy, tak mu nikdo nenasype písek do očí.

  AK: máte pravdu. Žel nedělám si čas na kontrolu svých poznatků předtím, než je zde napíši.
  http://www.airships.net/hindenburg/disaster/myths#flammable-cover

 562. zdravím!
  (672) hmm, AK, to je přece účel propagandy:přimět „státotvorné“ občany,aby se bavily pohledem z okna na plahočící se sousedy,a nevšímaly si,že jim samotným hoří židle pod ..no….tím, co se nazývá spodní část zád 😕

 563. Schumi ad 470 – vysvětlení je jednoduché – byla to Tvoje ochrana od momentu, kdy rodiče propadli skepsi, že stávající režim a vláda komunistů někdy skončí a protože Tě nechtěli ztratit, usoudili, že čím méně budeš o některých věcech vědět, tím menší je riziko, že si na Tebe režim došlápne…

 564. No, Šumaváku,

  komoušům sice vadilo ledacos, ale že by předek zemřelý v koncentráku byla kádrová vada se mi nezdá.

 565. Schumi- ad 539 Je pravdou, že nevstoupíš do jedné řeky dvakrát. Ale do stejných sraček můžeš spadnout i vícekrát než dvakrát. Recidiva čéče, recidiva!

 566. Halle, dědeček v koncentráku budí pozornost.
  Za socíku počínaje školou a konče zaměstnáním, raději nežádoucí… 🙂

 567. Noční vlci budou žalovat EUo 60000 dolarů 🙂

 568. Není koncentráčník jako koncentráčník 🙂 Na Ostravsku byl jeden, co si z toho udělal kariéru ve Svazu protifašistických bojovníků a hodně psal o hrůzách fašizmu do Nové Svobody ( krajskej komunistickej plátek.
  Největší sranda byla, že rodina se po okupaci přihlásila k Němcům, ovšem když přišel povolávací rozkoz, na frontu se nechtělo.
  A ten koncentrák byl za vyhýbání se vojenské službě.

 569. 684 Šumaváku, ono to má nějaké rodinné říčiny. Jak jsem se dověděl, byl to úžasný člověk. Ano, kdyby přežil, asi by o mnoho nepřežil osmačtyřicátý…

 570. 885 Rputi, ano. Nevhodný třídní původ, nevhodná třídní příslušnost, nevhodná politická příslušnost, nevhodná politická organizovanost, nevhodná odbojová organizace, vlastenectví. Což společně s charakterem, principiálností, smyslem pro spravedlnost je velmi nežádoucí kombinace. V lecčem i nyní.

 571. Jo a navíc nebyl antifašista, proto by nemohl být ve Svazu antifašistických bojovníků. Protože jeho odbojová činnost nebyla proti Itálii.

 572. 691

  Neslovíčkářme. Spousta výrazů se vžila,a každý ví, co si pod tím ředstavit,
  i když nejsou tak úplnš exaktní.
  Navíc spousta členů za sebou neměla ani odbojovou činnost, aní koncentrák.

 573. Tak se dohodněme, že to byl „fašnacismus“.

 574. 693 quicisi bylo to …blbé.
  Dříve blbá totalita, nyní totální blbost.

 575. nějak jsem repliku nepochopil, mně šlo o to, aby přestaly ironické spory, že fašista nebyl nacista a naopak.

 576. (692) Jo, vím, co si pod tím představit. Komunistu (lhostejno jaké národnosti, ale začali s tím sověti), kterému se kroutí huba i tužka, má li zvolat (napsat) „smrt národnímu socialismu“. Tak z toho udělali fašismus. 😛

 577. On to byl houby socialismus. Neznárodňovalo se, kromě konfiskace židům.
  Socialisté všude znárodńovali, dokonce i ti britští a francouzští.

 578. AK,
  fašismus vymysleli sověti ? Já myslela, že to Mussolini odvodil od latinského „fasces“, to už neplatí ?

 579. (699) Je to s podivem, ale nacionální socialismus prostě byl nacionální socialismus (podobně jako fašismus zase korporativní socialismus).
  Chápu, že socialisté to nesou nelibě, ale za to já nemohu, já to nenapáchal.

 580. Ono je to celkem jednoduché.
  A opravdu za všechno nemůžou Rusové! 😀 😀

  Ve slovanských jazycích vedle sebe existují (přejaté) „nacionální“ a domácí „národní“, které nemá žádné negativní konotace a tedy problémy nevznikají.

  Jiné je to ovšem v jazycích západní Evropy, kde mají pouze to slovo nacionální a tedy i s tou možnou negativní konotací.
  Národní divadlo se ve fr, řekne Théatré national
  Národní galerie anglicky je The National Gallery
  V němčině národní knihovna – Deutschen Nationalbibliothek
  I v té němčině používají, alespoň graficky rozdílná slova national X nazional.

  Odtud patrně ta tendence zaměňovat fašismus a nacismus.

 581. AK,
  prosím, máš nějaké odkazy k nastudování ? Zjevně v tom mám hokej, tak bych se ráda dovzdělala. To není myšleno ironicky, ale jako fakt; pokud b to bylo něco stručnějšího, budu ráda – nechci studovat sedmisvazkové dílo a psát další disertačku, ale doplnit všeobecné vědomosti.

 582. OT: Halle, dovolím se vrátit o jednu stránku zpět k článku,který jsem zde pástla (s odkazem na web outsidermedia.cz ,který ho převzal z ruského webu Russkaja Vesna) ohledně prodeje norské vojenské základny v přístavu Olavsvern-zřejmě Rusům .Aby nebylo pochyb, že to NENÍ hoax, dodatečně dávám odkaz na NORSKOU ZPRÁVU ohledně tohoto prodeje; lze si (pokud umíte norsky, poslechnou na videu rozhovor s kupujícím (Wilhelmsen) této norské základny ,jakož i důkladně si prohlédnout vnitřní i vnější část zmíněné základny ! Inu, současný svět je poněkud iracionální, a proto i politici (i z Norska) se chovají iracionálně …. 🙂
  http://www.nordlys.n/__Denne_Gunnar_Wilhelmsen_st_r_garantert_p__l_nningslista_til_Kreml-5-34-116743.html

 583. Fašismus i nacismus byly oba typicky socialistické režimy – dirigistické řízení ekonomiky státem, plánování, tripartita, zbožštění kolektivu oproti jedinci atd. atd. Socialismus jak vyšitej.

 584. Rputi- „A pan ministr zdravotnictví přišel s nápadem, že lékaři budou povinně zjišťovat, proč jdou jejich pacientky na potrat.“
  No proč???
  Protože jsou těhotné, ne?

 585. „Motorkáři včetně několika proputinovských Nočních vlků uctili na své cestě deklarované jako oslava 70. výročí vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem památku carských ruských vojáků, kteří padli v bitvě proti Napoleonovi u Chlumce na Ústecku. Vřele je přivítal mimo jiné senátor Jaroslav Doubrava…Nedaleko pomníku u Přestanova zaparkovalo téměř 50 motorek. Kromě ruských byly i z Moldávie, Německa, Slovenska či Bulharska….“
  Zdroj: http://usti.idnes.cz/nocni-vlci-uctili-0z5-/usti-zpravy.aspx?c=A150507_170033_usti-zpravy_alh

 586. Westíku,

  rsové si pronajali tuto základnu, ale rozhodně ne pro vojenské lodě a už vůbec ne ponorky.
  Z nějakých důvodů je to pro Gazprom výhodné.Asi je hodně nízká cena nájmu, ono to z obchoního hlediska je dost mizzerná lokalita, a majiteli zájemci ruce netrhají.
  Co tam bylo vojensky důležité, bylo ještě před prodejem demontováno a odvezeno.
  Co z toho udělají média je další věc.

 587. 680 NickName
  Až jsem sebou cuknul v naději, že se tu objevila moje oblíbená, sarkastická, dobře orientovaná a vždy vtipem sršící a dobrou náladou oplývající Andy a Vy zatím zas prudíte s jakýmsi řepkoidem 🙁

 588. Foundry,
  socialismus je založený na protikladu společenských tříd, zastává se pracujících tříd. – fašistické režimy kladly důraz na národnost a rasu. Socialismus se národností nezabývá.
  Socialismus znárodňoval, fašistické režimy ne.
  Dirigistické řízení – fašismus jistě ano, ake třeba britská vláda za války taky. Ty pravomoci byly mimořádné.
  Tripartita jistě ano, ale ve fašizmu to bylo jen formálně. Ve skutečnosti všechno nadiktovala vláda.
  Ovšem dirigismus a plánování bylo třeba v Jižní koreji taky – a socík tam nebyl určitě.
  Spíš jde o to, že pravičáci neradi slyší, že fašisté patří k nim 🙂
  Už jen to, od koho dostávala Hitlerova strana peníze o něčem svědčí.

  A později k největším domácím mecenášům NSDAP patřili průmyslníci Thyssen, Bosch, von Siemens či Krupp von Bohlen und Halbach,

  Zdroj: http://kultura.idnes.cz/james-pool-zajimave-popsal-kdo-financoval-hitlera-fvq-/literatura.aspx?c=981116_231412_literatura_luk

 589. A ruský B team vyklepl Američany. Sport nemá logiku.

 590. 708 Foundry, když se na to díváš takhle, socialistické je vše co není libertariánské.
  Ovšem Bismarck by velmi protestoval, kdyby byl nazván socialistou.

  Nacisté, tedy správně němečtí národní socialisté byli pojmenováni jako fašisté mezinárodními socialisty. Německý fašismus je výmyslem mezinárodních socialistů.

  Základem fašistického státního zřízení je svazek státu a zaměstnavatelů a zaměstnanců. Většina lidí fašismus nepokládá za špatný. V České fašistické republice, která je součástí Evropské fašistické unie se jim docela slušně žije. Mají chléb a hry, tedy supermarkety a televizi. To, že fašismus se tu aktuálně nazývá demokracií, je taková kosmetická záležitost.

 591. Schumi, když už chces pojmenovávat věci naplno pravými jmény, tak je třeb uvádět: V „České protektorátní…“
  Protože EU nás ochraňuje a my jsme jí odevzdali svoji suverenitu.Na věci nic nemění to, že to nebylo násilím, ale dobrovolně.

 592. (712) Halle, možná máte pravdu; na druhou stranu zřejmě tu základnu už NEMOHOU POUŽÍVAT K VOJENSKÝM ÚČELŮM ANI NOROVÉ ANI NATO.:-?
  Neumím si přeložit norský text, leč pokud mohu citovat český překlad :“…. Tak se stalo, že tomuto pánovi prodali základnu za pouhých 4,4 mil. eur“ s VEŠKERÝM PŘÍSNĚ TAJNÝM ZAŘÍZENÍM za pouhých 4,4 mil. eur“

 593. Halladine, tvá snaha samouka je sice chvályhodná, ale poněkud mimo. Přece jen, neprobíráme tu třeba paradentózu 🙂
  Socialismus je kolektivistický, přerozděluje, snaží se řídit ekonomiku. Kapitalismus je individualistický, s minimálním vlivem státu, hospodářství ponechává na iniciativě jednotlivců.
  Toto je základní, dosud uznávané dělení levice a pravice.
  No a teď si do tohoto schématu dosaď nacionální socialismus, případně fašismus.
  Ty všelijaké rysy jednotlivých režimů, které jsi vyjmenoval, nemají se systematikou nic společného – třeba italský fašismus taky nebyl rasistický. Ale to je podružná záležitost, určující je způsob organizace společnosti. A tady byly jak Mussoliniho, tak Hitlerův režimy výrazně kolektivistické.

 594. Schumi, ale ano, pohybujeme se na škále mezi extrémy – libertariánstvím a komunismem. Čím více přerozdělování, státních intervencí a kolektivismu, tím blíže k levici. A například oproti viktoriánské Anglii mělo Bismarckovo Německo více socialistických rysů.
  Socialismus je nebezpečný tím, že využívá davu a davových nálad, až se to následně vymkne kontrole. Proto nejhorší války vyvolala francouzská revoluce a německý socialismus. Ruský socialismus by taky rád, ale ani v 20. letech, ani po 2. SV na to neměl sílu.
  Proto třeba osobně nepovažuji Rusy jako národ za nějak extrémně nebezpečné, nebezpečná je kolektivistická ideologie – viz např. Islámský stát. A dle mého soudu je z těchto důvodů i americká zahraniční politika za levicových prezidentů světu nebezpečnější, než za prezidentů, hlásících se k pravici.
  Zkrátka a dobře, pravice chce kšeftovat, zatímco levice chce bojovat (za lepší zítřky, třeba) 🙂

 595. Foundry, já bych to upravila.

  Pravice chce ovládnout kšeft, kdežto levice chce ovládnout lidi a přes ně všechno ostatní. Proto neustále bojuje. Držet ovečky ustavičně v houfu dá docela práci.

 596. Jasně, Foundry,
  ti němečtí velkokapitalisté platili socany, že ?
  Houby, sliboval jim nové území, nové trhy, kořist.
  Socialistická byla jen rétorika, k oblbnutí lidí.
  Byly to osobní diktatury.

 597. Aha – takže dotaz: Je ISIL levicový nebo pravicový,je sovialistický nebo libertariánský? A pokud není ani jedno, tak nám na té stupnici něco chybí.

 598. Na iDnes čtu: “ Odsouzený exsenátor Novák je na svobodě. Zaručili se za něj motorkáři“.
  Jestli to byli ti řuští, tak pozdrav pánbůh, ta jízda do Berlíny byla asi jen zastírací manévr k té záruce. 🙂

 599. Halle,
  a kdo platí ukrajinské nácky 🙂 ?

 600. Halladine, je irelevantní, kdo to financuje. A jaký má motiv. Furt zůstává to základní – kolektivismus versus individualismus. I diktatura může být, jak nám bylo předvedeno, socialistická. A většinou i je. Pinochet je světlá výjimka.

 601. Quivisi, islámský stát má rozhodně blíže k levici, než k pravici.

 602. „Je ISIL levicový nebo pravicový,je sovialistický nebo libertariánský? A pokud není ani jedno, tak nám na té stupnici něco chybí.“

  Já bych řekla, že ISIl prostě nelze podle tohohle mustru posuzovat.
  Pojmy „pravice“ a „levice“ se vážou na evropský kulturní okruh, vznikly v době rozváíjejícího se kapitalismu, který si budoval politický systém k obrazu svému.

  Jenže ISIL je vzešel z islámského prostředí, kde se vývoj ubíral úplně jinými cestami. Pokud se tam objevil nějaký náznak evropského politického a hospodářského systému, vždycky to byl import, jen na povrchu, nikdy to nezapustilo kořeny.

 603. ad 728, to je axiom nebo se to dů zdůvodnit?

 604. Matzurko,
  Amíci, EU, oligarchové.
  I prezident je oligarcha.

 605. Fozundry, a co třeba tisíce evropanů, kteří se nechali naverbovat dobrovolně do služeb islámského státu? je to individuální rozhodnutí každého z nich nebo to je kolektivní rozhodnuátí?

  Já si myslím, že se rozhoduje každý z nich sám za sebe.

  jinak pokud to chcete srovnávat s evropou, tak si myslím, že ještě tak nejblíž mají islámské systémy k feudalismu.

 606. to souhasím, oni mají 600 let zpoždění za křesťanstvím, tak ten feudalismus sedí

 607. 733 quivisi, katolická větev křesťanství je stále feudální.

 608. Quivisi, nikolivěk, není to axiom. Pořád uvežuji v nejzákladnějších intencích kolektivismus-individualismus. Nebo, chcete-li, obětování jedince zájmům celku versus individuální svoboda. Pak mi ISIL vychází doleva.
  Ostatně, nikoli náhodou se těší podpoře levicových aktivistů všelijaké arabské bojůvky a odsuzován je Izrael, ačkoli je nám kulturně mnohem bližší.

 609. Maydo, já vedu řeč o koncepci uspořádání společnosti. Kdo se k takovému nebo makovému uspořádání přidá, nemá s uspořádáním samotným nic společného.
  Nakonec i mnozí západní návštěvníci Ruska v 30. letech hýkali nad stalinismem blahem.

 610. Mimochodem, nedávno jsem narazil na scany dobového tisku z SSSR let 1939-1940 a jen se to tam hemžilo úvahami o společném boji sovětských a německých pracujících proti společnému nepříteli – dekadentní a prohnilé buržoazii.

 611. 723 ano, Halladine, jako i tady. Jak prokázali novodobí kapitalisté, kteří zahodili rudé knížky. Kapitalista je dokonce předsedou KSČM. Čínská cesta. Ovšem, jádro má stále v padesátých letech a v témže duchu vychová další generaci. Kdyby mohli, tak by předvedli. Naštěstí nemohou.

 612. 737 Foundry, to není nic mimořádného, tady a Rakousku se v té době tak báli Habsburků.
  Britské válečné plány byly koncipovány na válku s Francií. Vždy příprava na minulou válku.

 613. Quvisi – ad 724- nechybí. Velkou evropskou arabskou lidovou socialistickou džamáhíríji definoval již tragicky zesnulý Muamar Kaddáfí!

 614. A myslíš, foundry, že ISIl má nějakou koncepci?

 615. Ale džamahirije není ISIL! V tom problém není. A tak se ještě Foundryho zeptám:
  Obětovavší se arabský terorista se podřizuje zájmům kolektivu nebo je to rozhodnutí se obětovat individualistické?

 616. 735 Foundry
  V totální submissi skutečně asi mnoho prostoru pro individualitu.

 617. No a feudalismus je tedy pravicový nebo levicový?
  TAkovej panovník, ten má zajisté prostoru pro individuální rozhodnutí dosti, i když vlastně taky ne, protože je svázán tradicí, závazky a ctí koruny.

  A nevolník je od toho, aby držel hubu a krok.
  A všichni mají předurčeno, co budou a kam se zařadí, není to otázka volby, ale toho, komu se narodili.

 618. Jistěže má ISIL koncepci, jinak by nevydržel ani měsíc. Něco ty lidi drží pohromadě. A ano, sebevražedný terorista je čistým příkladem oběti jedince ve prospěch kolektivu. Tytéž pohnutky lze vysledovat i v činech mnoha socialistů (komunistů i socialistů národních).

 619. No a pochopitelně má dělení pravice – levice smysl pouze pro popis společenského uspořádání de iure osobně svobodných jedinců, tedy pro politické jevy od cca konce 18. století, kdy se také významně rozšířilo volební právo. Pro feudalismus nebo otrokářství jaksi postrádá smysl. Ale zmiňovat takovou samozřejmost jsem nepovažoval za nutné.

 620. No jo, ale ta oběť je individuální rozhodnutí.

  a to, co drží ty lidi pohromadě, je společná víra v nadřazenost islámu. otázka je, jetsli to lze vnímat jako „koncepci“

  Koncepce je něco jako prvotní představa, skica, náčrt – někdo se zamyslel, že by to tak mělo vypadat.
  To, že ty lidi mají něco společného, z toho ještě koncepci nedělá.

  Tedy, pokud jde o řadové bojovníky a ne ty, co si na jejich ochotě umřít pro aláha mastí kapsu a realizují svoje individuální zájmy.

 621. „No a pochopitelně má dělení pravice – levice smysl pouze pro popis společenského uspořádání de iure osobně svobodných jedinců, tedy pro politické jevy od cca konce 18. století, kdy se také významně rozšířilo volební právo. Pro feudalismus nebo otrokářství jaksi postrádá smysl.“

  ale to je to, o čem jsem psala. Nemá smysl takhle uvažovat o islámském státu, protože to nikdy společnost osobně svobodných jedinců nebyla a volební právo islámská kultura nezná.

 622. Mimochodem, není mi jasné, co za úkrok stranou je debata o islámu, když, pokud tedy rozumím psanému slovu, šla řeč o tom, zda je fašismus/národní socialismus levicový nebo pravicový.
  Styčný bod s ISILem nějak nevidím.

 623. No, quivis se ptal, kam na tej škále pravice – levice zařadit islámský stát. 🙂
  jenže ten není na tej lince mezi pravicí a levicí, je vedle.

 624. Netuším, jaké poměry v oblasti třeba ochrany vlastnictví panují na území kontrolovaném ISILem, takže se dá těžko soudit. Ani feudalismus se nedá přisoudit. S velkou jistotou se asi dá skutečně jen říct, že upřednostňuje kolektivismus před individualismem.
  Ale furt to nemá nic společného s fašismem ani s nacismem.

 625. 735

  Slyšeli jsme slovo Boží.
  Kdo tomu nevěří, budiž zatracen ! 😀

 626. To jsem z toho jelen,
  o co se tu vlastně přete ?

 627. Feudalismus je přece maximální individualismus. Jedinec podřizuje svým zájmům všechno a všechny ( které může )

 628. Matzurko 🙂

  nemůžeš být z toho jelen.
  Maximálně laň 😉

 629. “ S velkou jistotou se asi dá skutečně jen říct, že upřednostňuje kolektivismus před individualismem.“

  Takže chceš říct, Foundry, že Jirka pp jako feudalista byl vlastně levičák… 😀 😀 😀

 630. Dobré ránko!

  Dost trapas uspořádat vojenské cvičení simulující ruský útok Rusku za plotem přesně ve dnech, oslav vítězství ve II.SV. Asi jako když dědeček navede vnuky, aby řvali za plotem sousedovi, který zrovna slaví zlatou svatbu.

  Skutečných státníků nehodné, leč vem na dlani chlup, když tam není!
  O neúctě k mrtvým ani nemluvě!

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/369016-v-litve-se-pripravuji-na-krymsky-scenar-cvici-cele-pobalti.html

 631. Matzurko, socialisté si prostě nechtějí přiznat, že Hitler i Mussolini byli jejich ideovými souputníky, pouze ve svém snažení důslednějšími 🙂

 632. Matzurko,
  ve Foundryho 760 nahraď socialisté pravičáky, a podepíšu to. 🙂
  Věčnej spor.
  Ale fakticky socani (a komunisté zvlášť) znárodňovali, nacisté ne, spíš svým kapitalistům umožňovali expanzi.

 633. Dobré ráno vespolek,

  Foundry,
  no, já jsem právě čtením různých zdrojů došla k témuž (teda, netuším, jestli jsem socialista nebo ne ;)), že fašismus a nacismus jsou dvě strany téže mince… ale právě proto mne zaujal výrok AK, že „fašismus“ je terminus technicus od sovětů. Já to pobrala tak, že to vymyslel Mussolini v návaznosti na antický Řím, zatímco Hitler vymyslel nacismus, se svou ideou nadnároda… ale taky ukradli antický pozdrav, byť poněkud militarizovaný (srážení podpatků se v legiích asi nekonalo, když nosili nějaké kožené sandály či co). Komu a jak pak říkali sověti je dost egál, nebo ne ? To splývání pojmů mi přijde způsobeno tím, že nakonec ve WWII bylo bojováno (tedy v Evropě, Japonci do tohoto označení asi těžko spadají) proti fašismu i nacismu.
  Ale možná to mám všechno moc zjednodušené…
  A souhlasím, že tto vzniklo až na začátku 20. století, takže se to snažit aplikovat na středověk apod. je poněkud mimo.

 634. >> Halladin [762]
  Tak z toho mi poněkud vykukuje VUML.

 635. 761

  že by paní Mrkalová brala zpátečku ?

 636. DVD,

  chceš snad tvrdit, že socani neznárodňovali ?
  I v tom Englicku a Francii po válce znárodńovali kde co.
  To, co Tchacherová privatizovala , se stalo státním po válce za labouristických vlád.

 637. Tak ještě v rychlosti, já napsal, že sověti začali německému nacismu říkat zásadně německý fašismus. A ač jsou nacismus a fašismus podobné, spojuje je socialismus, tak to prostě není totéž, už jenom třeba v tom, že fašismus nebyl rasistický. A že to dělali právě z důvodu, který tak krásně předvádí Halladin: Ideologii jim velmi příbuznou chtějí slovně postrčit k ideovému nepříteli.
  Šlo mi čistě o úmyslné matení pojmů.

 638. AK,
  ajo, to jo. Mně pořád nešlo do hlavy, že by Mussolini něco přebíral od bolševiků nebo tak něco 🙂

 639. Fašismus versus nacismus
  Zmatení pojmů má celkem jednoduché vysvětlení. Zatímco 1923 Hitlerův puč skončil poněkud neúspěšně, byl (původně klasický socialista) Mussolini vládcem Itálie. A začal pronásledovat konkurenční socialisty (viz třebas Giacomo Matteotti) jakož i komunisty. Pro SSSR se tak stal protivníkem č.1 a tím i jeho hnutí – tedy fašismus. Nacismus, tedy přesněji nacionální socialismus nebyl zdaleka tak významný. A když se pak dostával k moci Hitler, byl zařazen jako souputník Mussoliniho (za kterého se také považoval) a tedy fašismu. Nakolik v tom hrálo povědomí, že nacismus je vlastně nacionální SOCIALISMUS už se mi jeví sekundární. A protože fašismus jako pojem byl starší a poněkud zavedenější, vznikala v Evropě hnutí fašistická a ne nacistická. To bylo pojmově jakési novum.

 640. Dobré ráno,

  táožá, matázáuárko, já jsem taky ažá do včerejška netušila, že termín „fašisté“ vymysleli Sověti 🙂

  Možná to Karel našel v nějakej tej publikaci, co občas vycházely hlavně v padesátých letech, co všechno Sověti vlastně vynalezli dřív než ostatní 😀

  Ten termín splývá hlavně proto, že to byli spojenci a bojovali na jedné straně fronty, tak se táo shrnuálo pod jeden termín. Ony tehdy ty ideologické nuance nebyly tak důležité, podstatné bylo je porazit, aby nevyvraždili půl Evropy.

  Jnak bych k tomu podotkla, že nacisté byli především členové Národně SOCIALISTICKÉ strany.

  A všechna tahle hnutí jsou už z principu kolektivistická, protože vládnoucí síla potřebuje oporu davu a pokud možno žádnou opozici.

  opozici možno zlikvidovat fyzicky, ale taky omezením svobody, zákazem, izolací od medií či morálním odsouzením.

 641. Ale ne Halladine, ale o znárodňovacích projevech nacismu (a tady tím nemyslím arizaci) může mít pochybnosti nejspíš absolvent VUMLu.

 642. kruci, omlouvám se za ty překlepy….

  nějak mi blbne klávesnice, áááá se mi cpe i kam nechci, s jinými písmeny, zejmena těmi, s kterými sousedí. Ta klávesa je nějaká uvolněná, či co, reafguje na pouhý dotyk a někdy i jen otřes.

 643. Halle, 766
  jestli nemá být v Evropě válka, tak spolu Rusko a Německo spolupracovat musí. To ví nejen Andělína velice dobře!

 644. Matzurko, ono to bylo trošku jinak – národní socialismus byl v podstatě fašismus v německém provedení. Stejná idea korporativního státu, kolektivismus, sociální jistoty pro dělnictvo, jednotné odbory, dirigismus v ekonomice, to vše prosazováno za pomocí diktatury. Nakonec jak Mussolini, tak i špičky 3.říše byli původem socialisté. Němci to ještě vylepšili rasismem, který v Itálii chyběl.
  Proto viděl Stalin v Hitlerovi až do roku 1941 kolegu-socialistu a dobový sovětský tisk zuřivě fandil Německu v jeho boji proti „západní plutokracii“.
  Pak ovšem přišel 22. červen 1941 a vše bylo jinak. Z hlediska propagandy bylo však poněkud nešťastné vést boj proti kolegům „národním socialistům“, ty by mohlo vnést do duší poddaných nežádoucí zmatek. Tudíž sovětská propaganda zahrnula jak Němce, tak Italy a jejich spojence pod jeden pojem „fašisté“, což se ve sféře sovětského vlivu udrželo i po válce a jak je vidět, drží se dodnes. I když věcně je to nesmysl. Německý režim byl daleko socialističtější než italský – patrně pod vlivem dosti silného levého křídla NSDAP (nejprve Strasser, později Goebbels).

 645. někteří ten bezesporu vážný problém zavedli na scestí, když shodu fsšismus – NÁRODDNÍ socialismus a KOMUNISTICKÝ socialismus vymezili jen na znárodňování.
  Velký rozdíl byl v tom NACIONALISMU, Hitler i Mussolini likvidovali židy, cikány a Untermensche.
  Že by ve Wermachtu sloužili Židi, bylo nemyslitelné.
  V Rudé armádě (jak se konstatovalo v předchozích diskusích) sloužili Židi, Kalmyci. Kazaši a dokonce i Ukrajinci.
  Takže omezovat to a hledat shodu jen ve znárodňování je typický postup odle VUML.

 646. No a než jsem to nadatloval, byl dvd rychlejší 🙂 Je zajímavé, jak byl sovětským tiskem v letech 1939-1941 (do 22.6.) důsledně zmiňován a chválen německý národní SOCIALISMUS. Fašismem se stal zase až po 22. červnu.

 647. DVD,
  proč do toho pletete VÚml, ale já fakt nevím o tom , že by Hitler znárodnil Kruppa, Thysena
  a spol.
  možná jsou mé znalosti nedostatečné, ale pak za to nemůže VÚml ani tak, ani tak.
  Já tu instituci neabsolvoval.
  Jistě, byly tu Herman Goring Werke…ale to byl trochu jinej problém. Výroba železa z nekvalitní rudy, do které se privátnímu kapitálu nechtělo. taky to bylo ztrátové.
  A pak se jeho součástí staly zabrané firmy- třeba Vítkovice, zabavené Židům – Rotschildovi.
  plus fabriky na zabraných územích.

 648. Quivisi, přesně tak, znárodňování (nebo jeho absence) je v tomto kontextu jen nepodstatná technikálie. Ostatně, jak zmínil dvd, Němci znárodňovali jen to fičelo. Ale pro absolutní kontrolu nad ekonomikou nepotřebuji znárodňovat, dokonce je to kontraproduktivní.

 649. No když to napsali v i Dnes tak to MUSÍ být pravda

 650. quivisi, nejen v idnes

  Foundry,
  socialisté měli to znárodňování jako základní tezi programu, takže to detail není.

 651. Vzhledem k tomu, že mám dnes práce do haleluja, nemám čas na podrobnější diskuzi. Nicméně pokud něco napíše Foundry, tak se pod to mohu klidně podepsat.

  >> Quivis [776]
  Pokud to měla být výtka, musím se ohradit. Nikde totiž nevidím argumentaci, že shoda mezi nacismem a komunismem byly jenom ve znárodňování. Co se pak rasové otázky týče, připomínám takové detaily jako Solomon Mikhoels a Židovský protifašistický výbor. Z domácích vod doporučuji protokoly Procesu s protistátním spikleneckým centrem pod vedením Rudolfa Slánského.

  >> Halladin [778]
  O nacistické hospodářské politice, kartelizaci hospodářství pod vedením státu, reglementaci svobodné ekonomiky atd. tu kdysi psal velice zajímavě Foundry. Představa, že Krup či Thyssen se mohli ve svých (sic!) firmách chovat jako podnikatelé je poněkud scestná. Fritz Thyssen mj. skončil v koncentráku. Po dobu války se Hitler choval podle římské zásady quieta non movere protože mu stačilo, že je pánem hospodářství i bez znárodňování. Plány na dobu po válce (pochopitelně vítězné) byly poněkud socialističtější. Tady bych doporučoval Henry Picker: Tischgespräche im Führerhauptquartier 1941–1942.
  A proč VUML? Protože fráze o hitlerismu jako předvoji imperialismu atp. je dosti typická pro lidi, jejichž nejvyšší vzdělání v této problematice poskytl právě VUML.

 652. Muhehehe!

  …Stovky lidí se spolu s Nočními vlky zúčastnili také na liturgii v chrámu Zesnutí Přesvaté Bohorodice na Olšanech, kde účastníci mohli vidět kromě ruského atašé také naši hokejovou legendu Jaromíra Jágra, který jako pravoslavný křesťan přijel na Olšany ze soustředění před zápasem s Francií. Přítomní novináři, náhle dělali, že hokejovou celebritu nevidí. Jak by asi vysvětlovali čtenářům, že hvězda, nosící na dresu číslo 68 na památku sovětské okupace, jde pozdravit ruské motorkáře a spolu s nimi se pomodlit v chrámě Božím?…
  http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1660-nocni-vlci-i-marine-le-penova-v-praze-evropska-unie-je-monstrum-ktere-musi-byt-zniceno-s-ruskymi-motorkari-se-na-olsanech-modlil-i-jaromir-jagr-v-bratislave-a-ve-vidni-je-vitali-tisice-lidi-nadeje-na-mir-stale-zije.htm

 653. DVD,

  krupp a Thyssen dostávali státní zakázky, výrobní kapacity maximálně využity – co jim chybělo.
  A za války řídila churchiloava vláda prakticky každou firmu. Měli na to speciální plné moci udělené parlamentem.
  Jen Hitler to válečné hospodářství zavedl dřív. hned po nástupu k moci, tak rychle, jak to bylo možné.

 654. AD 783, DVD máš pravdu, ALE šlo o programovou záležitost nebo o zkurvenou realizaci komunistickými papaláši? Myslím, že spíš to druhé.

 655. 786

  Spousta věcí tohoto charakteru byla dána Stalinovými požadavky na boj s nepřítelem.
  Takže když nebyli, tak se museli vymyslet.
  Kdysi jsem četl, že Gottwald měl obrovský strach ze Stalina, a spoustu věcí dělal ze strachu z něj.
  Aby najednou nebyl před soudem i on……
  A prý pak hrozně chlastal…….

 656. Halladine, neblbni. Když firma dostává státní zakázky za státem určené ceny a vyrábí ze státem přidělených surovin, ve vedení má dosazeného státního dohližitele, čím se liší třeba od AZNP Mladá Boleslav v letech 1948-1989? My tu měli plně využité výrobní kapacity 40 let, Rusové dokonce 70 let 🙂

 657. 788 Foundry
  Přetížené kapacity! Zásobovač byla zcela klíčová posice. Někteří uměliehnat i záchodový papír. Zde se naopak kapacitami plýtvalo. Toaletní papír byl kvalitou plně srovnatelný s tzv fiňákem na rýsování tuší, kde bylo naopak klíčová nemačkatelnost, nenasákavost a dokonala hladkost. Radost pracovat s takovým materiálem. Problém byl akorát v malém formátu.

 658. Pravda nakonec zvítězila nad problémy plánovačů v zemi sovětů. U nás naopak Právo (rudé), universální tiskovina.

 659. Probíhám okolo…
  Halle ad 762 – To že nacismus je pravičácký je účelová lež, z kategorie osvětimské lži, Toho že Rakousko bylo první obětí hitlerova německa, že Mozart byl Rakušan a Hitler Němec.
  Komunistům prostě krajně nevyvhovovalo, aby lidi chápali, že jsou mají stejnou ideologii jako nacisté, jen s tím rozdílem že ne uplatňovanou v rámci národních států, ale internacionální.
  No a EU udělal i ze socanů internacionální a připomínat kdo první myšlenku EU vyslovil a podle jakého programu a ideí vznikla a jede dnes není salonfähig… 😉

  Když si najdeš program NSDAP a srovnáš si ho s progamem současné ČSSD, z údivu nevyjdeš!

 660. Foundry,

  nepomíjej dobové souvislosti.
  nějakej zisk byl v ceně zakalkulován. Hitler nastoupil v roce 1933 – to končila krize, a ty státní zakázky jim (firmám) musely připadat jako mana nebeská padající shůry.

 661. Šumaváku, víš ty vůbec, že nejspíš máš doma vojenský materiál podléhající zvláštnímu režimu? 😀
  A co kdybys chtěl spáchat teroristícký útok …. prístroj máš

  …Je třeba uvést, že mezi vojenský materiál patří podle zákona č.38/94 Sb. i nákladní automobily, které jsou vybaveny systémem dofukování kol za jízdy, tedy kdejaká tatra nebo postarší ruský Zil…
  http://www.novinky.cz/komentare/368990-komentar-patrioti-nebo-zlocinci-martin-koller.html

 662. zdravím!
  Hmm, jako uzdravený „užitečný idiot“ ,a tedy ideologický ateista nevidím ve vaší diskuzi nižádný užitek 🙁 Jen si dovolím připomenout, že protivy se v extrémních polohách stýkají 😕
  A pro zpestření dne: „Hitler -gentleman“ od Peroutky se našel …. to zase bude v alejích nablito 😕
  http://teplickykuryr.info/news.php?item.8716.2

 663. Není to oodboné jak ta socialistická recenze na Hobbita? Vytiskněte hned vedle té francovky nebo přinejhorším vedle becherovky…

 664. Dobré páteční odpoledne. Koukám, že Jan Čapek ze Sán stále zásadním tématem diskuse poddaných, stejně jako neduhy mocnářovy kobyly, pod jednou nebo pod obojí, komu má patřit Korutansko a kterak nejlépe táhnout na Turka a vůbec jestli byl nejlepší nápad lézt na Říp.
  Leč pekaři a mlíkaři mají jiné starosti a pokud je nemají, mají jiné radosti.
  Je nádherné jaro, kterému je naštěstí naprosto jaký kdo má na ně názor. Prostě je. Po něm přijde léto, pak podzim, pak zima a zase jaro. Hledím si užít toho všeho co nejlépe všemi smysly…

 665. Westíku, srdečně zdravím. Ad [794].

  Nevím, zdali se nejedná o padělek. Dnes se na internetu totiž nedá věřit ničemu. Identifikoval jsem onu Přítomnost jako č. 52. Tady je originální kopie Přítomnosti č. 52 ze 4. ledna 1939 v PDF z webu pritomnost.cz viz http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_4_1.pdf

  Je to to samé číslo, z něhož pochází onen odkaz z Teplického kurýra (TK). Domnívám se, že se jedná buď o padělek, anebo pokud nejde o padělek, tak může jít o první obtah, který byl později v redakci nahrazen stránkou jinou a ten původní text včetně Peroutkovy poznámky se zachoval.

  Koukněte se prosím na onu str. č. 2 oné Přítomnosti v PDF. Vše je tam stejné, až na onen inkriminovaný text. Místo něj jsou tam 3 inseráty.

  Navíc v průsvitu skenu onoho článku z TK je vidět vzadu zcela jiný text (normální dvousloupcový), nežli by tam měl být. Správně by na té straně č. 2 měla prosvítat str. č. 1 s titulky celého čísla a ta je naprosto odlišná. Když si s tím dám práci, tak bych onen text z rubové strany byl schopen „vytáhnout“.

  V rychlosti jsem na to kouknul a v průsvitu je tam čitelný text ze strany třetí. Ovšem ten je umístěn v horní polovině stránky. Mj stojí tam: „Není to přehánění. Generál Syrový …„. Je to opravdu text článku ze str. č. 3 nazvaný „Kdyby byla vypukla válka…

  Nicméně je to zajímavé a uvidíme, zda jde o provokaci anebo se jedná o ten první obtah (který se opravdu mohl třeba zachovat, kdo ví) z tiskárny pro redakci z doby před tím, nežli šlo číslo časopisu do tisku a kdy redakce na něm dělá ještě závěrečné korektury. Anebo jde ještě o něco jiného, kdo může vědět.

  To víte, povolání u mne se nezapře a já se snažím být kritický ke všemu, co se kde šustne a digitální obrázky jsou první, které přijdou na řadu, když je třeba veřejnosti lhát… 😉

  Rozhodně bych to šmahem nezavrhoval, ale zatím bych ani nejásal. Důležité bude, zda ten, kdo poskytl ten obrázek TK, se prokáže i s jeho originálem. Počkejme si, uvidíme…

  Tohle je můj první, bezprostřední názor…

  Poznámka: v celém svém povídání mám na mysli obr. č. 1 z TK se samotným článkem.
  http://teplickykuryr.info/e107_images/newspost_images/hitler_je_gentlmen.jpg

  Na obr. č. 2 s kompletní stranou č. 2 z TK, ovšem velmi, velmi nekvalitní, je také vidět průsvit, ale zřejmě zde jde již o str. č. 1. (ovšem zde to nejde prakticky s jistotou tvrdit díky degradaci obrazu)
  http://www.teplickykuryr.info/e107_images/newspost_images/hitler_je_gentlmen_nn.jpg

  Takže počkejme a uvidíme. Je to podezřelé… 😉

 666. bohousi B
  Bravo za pohotovou reakci! Kdo ví kdo co hraje.

 667. No já bych řekl, že „Peroutkův“ článek je zjevně ironií a naráží na Zemana …

 668. Bohouši,
  nepřeháníš ten svůj detektivní přístup? Že je to klasický hec, o tom snad diskutovat netřeba.

 669. To už běhá po FB několik dní a podle všeho je to fake!

 670. Nezdá se mi to. Pochybuju, že by se do novin v konečné podobě dostal pokyn, kam má být článek umístěn

 671. Muhehehe!

  Tedy co si s tímhle pánové Klvaňa, Štětina a Šafr počnou, to věru nevím! Ten předseda Bundestagu je vůbec nechce poslouchat! 🙁

  …Zapomínat se podle Lammerta nesmí na neúspěšné pokusy statečných Němců o odboj, nicméně respekt patří Rudé armádě a západním spojencům, kteří v boji proti nacistickému Německu utrpěli nepředstavitelné ztráty…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/predseda-bundestagu-podekoval-evrope-za-usmireni_342228.html#.VUy2mo7tlHx

 672. UFFF!

  Theosofie, okultismus,fašismus, ekologie, New Age – přiznám se, že to propojení mi, ve své šíři, jaksi uniklo. I když samozřejmě o sklonu nacistických pohlavárů okultismu a podobným vědám věřit jsem věděla.
  Pak je ovšem iracionální počínání sluníčkových lidí o něco pochopitelnější. A zřejmě i nebezpečnější.
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-theosofie-vecne-zelena-d5v-/p_spolecnost.aspx?c=A150505_221655_p_spolecnost_wag

 673. Copak okultismus!
  Hlavně, že má Dana furt rozbitou televizi. goooool !!!!!! 🙂

 674. A jestlipak kartáčové obtahy bývají oboustranné?

  Ovšem uznávám, že redakční poznámka tomu dodává náležitou pointu.

 675. (798) zdravím, BohouškuB: nemohu posoudit, nejsouc odborník;tak mne nebijte ! Nicméně jsem názoru, že bude „rachot“, ať je ten článek v „teplickém kurýru“ hoax nebo ne 😕 Pro mne osobně je ten „tanec sv.Víta“ ohledně „Peroutkova článku naprosto zástupný problém 😕

 676. Dobrý podvečer,

  no, já bych tu poznámku čekala spíš napsanou rukou.

  A navíc mi ten text připadá nějaký divný, nějak nerozumím, co tím chtěl autor sdělit. Že by takhle plácal mistr novinářskýho řemesla Peroutka?

 677. OT – patří do valašského kontrabáše zelí?

 678. I po vice nez ctyriceti letech me „a jitra jsou zde ticha“ bere a mrazi, na STV2
  Vnimam to jinak nez tenkrat – ja malej kluk , ted ta hruza dostala novy rozmeŕ
  Koukam a pijuvino a je mi z valek blivno.
  Jedinej film co me na promítání povinném ohromil a s par kolegy jme to dokoukali a sli se opit.

 679. (770) Já Ti nevím dvd, proč by Mussolini byl pro SSSR „protivníkem č.1. Kromě ideologie se v praxi míjeli. Žádné společné hranice, žádné územní požadavky, žádné historické reminiscence, žádné terminologické spory. Naopak německý nacionální socialismus byl sice ideologický konkurent, ale v praktické politice spojenec.
  (771) To jen neumíš číst nebo porozumět čtěnému. Nevymyslili, jen zaměnili.

  No a kdo by se chtěl pokochat nepoliticky, http://aerokarel.rajce.net/Roztoky_2015_-_bez_uprav

 680. Skimici, na ČT 2 byl dokument o ROA, Vlasovcích. Málokdo to měl tak dokonale posrané ze všech možných stran.

 681. Skimici,
  neznáš adresu, na které by se dala vudět dnešní vojenská přehlídka online ?

 682. Dobré ránko!

  Halle – na idnes: „Šestnáct tisíc vojáků jen v Moskvě, dvě stovky vozidel, z toho některá zbrusu nová. Sobotní „Přehlídku vítězství“ v Moskvě vám portál iDNES.cz bude přinášet v přímém přenosu, s komentářem vojenského publicisty Lukáše Visingra.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/prehlidka-v-moskve-na-idnes-zive-dam-/zahranicni.aspx?c=A150505_152547_zahranicni_jw

  A aj …. to vypadá skoro jako demonstrace!

  …Mimo ruských sil se zúčastní přehlídky v Moskvě i vojáci dalších deseti zemí: Arménie, Ázerbajdžánu, Běloruska, Číny, Indie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Mongolska, Srbska a Tádžikistánu.

 683. Tak čtu, že výsledky voleb v UK jsou dány jen většinovým systémem.
  Kdyby se vzaly procentní výsledky jak v našempoměrném systému, tak by UKIP měl 93 poslanc§ a ekotská strana by se do parlamentu vůbec nedostala.

 684. 816 dobré ráno
  halle, asi všude,, RT, pak ruské kanály co máš na kabelu atp. ČT 24 ale nepouštěj, tam je objektivní Kubal

 685. 814 Karle
  Ano. všechno bylo pro ně špatně.

 686. 823-ale není to ten obvyklý robotický pochod (i když, hosté z Asie to mají zmáklé po staru), některé to snad i baví 😉

 687. Žantovský k „Peroutkovu článku“:

  …A nemůže pominout ani další novinářský úlet týdne, o který se v nejnovějším čísle postaral týdeník Reflex tím, že uveřejnil text J. X. Doležala „Exkluzivně: Našli jsme článek Hitler je gentleman!“ „Domnělý vtip se však stal ryzím dokladem totální ztráty soudnosti. Dříve se tomuto typu žurnalistiky přiléhavě říkalo ´revolverová´. Někdejší průkopnický týdeník stylu nové doby po roce 1989 za šéfování Petra Hájka, pozdější konzervativní a většinou dosti kultivovaný magazín za šéfování Petra Bílka, se stal pod vedením Pavla Šafra a poté jeho ´stínu´ Marka Stoniše vývěsní tabulí topolánkovské a poté nečasovské ODS,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
  V té době se žurnalistickou metodou Reflexu stal pokřik, výsměch, dehonestace, velice často i za tou nejnižší hranicí vkusu. „Pokud si někdo sliboval změnu od toho, že se do křesla šéfa týdeníku vrátil Radek Bajgar, jenž byl šéfredaktorem už v roce 1993, musí být zklamán. Mne osobně se zklamání netýká, Bajgara jsem poznal právě v Reflexu roku 1992, a proto vím, že jeho novinářské metody jsou konformní s kategorií ´bulvár´….
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Trochu-drahy-spas-Zkuseny-novinar-odkryva-co-je-za-efektivnimi-cisly-sefu-CT-374323

 688. Dobré dopoledne,

  tož známý veršík „statiska nuda je, má však cenné údaje“ by se mohl přepsat na „statistika nuda je, má zbytečné údaje“. 😀

  Nejsou snad ty beatlesácký písničky hezký bez ohledu na tom, co na nich vědci vyšťourají a jestli to z jejich pohledu byla nebo nebyla „britská invaze“?

  ostatně jak to s tou statistikou je a hlavně že záleží na iánterpretaci údajů, nebo spíš na manipulaci s nimi, ukazuje názorně ten další článek z posledního rputího odkazu. 😀

 689. Ahoj!
  Rputi, ať to ten Putin dokázal jak to dokázal, zcela zásadní otázka je, zda na to má na EU burze nakoupeny emisní povolenky!!!
  Pokud ne, je třeba na Rusko uvrhnout nové sankce a dalším deseti Rusům zakázat vstup do EU !!
  Takhle by to teda nešlo!
  To už by mohl být jako Srbsko, které prohlásilo, že Kosovo neuzná a na podmínky EU ke vstupu do EU kašle!
  Ta expanzivní agresivita Ruska je hrozná… teď už se roztáhlo až do Srbska…

  A jinak to na mě dělá dojem, že Al Gore and his oteplovačští boys nějak nakrkli matičku Gayu ( 🙂 ) a ta se rozhodla jim to oteplování zatrhnout. Jedna sopka v Chile, jedna sopka na Kamčatce a pro EU ta velká sopka na Islandu a ani mi dříví nebude stačit…

  Už Putin zaútočil na Pobaltí, nebo jsou všechny tanky, které mu zbyly po invazi na Ukrajinu, ještě na Rudém náměstí?

 690. Šumaváku,
  to se nediv! Ona s tím oteplováním myslela klima, ne hošany. Asi jí to přišlo krapet zu moc!

 691. Já se na přehlídku dívala (TV Lifenews) a nezdála se mi nijak „monstrózní“ Jednoduše standard, možná trochu větší množství pochodujících vojáků. Technika mi nic neříká, jen jsem s pobavením sledovala komentátora, který před začátkem přehlídky poskakoval a tloukl do tanku „Armata“, aby demonstroval, že je tank pravý a ne z papundeklu. V Moskvě bylo krásně a nadchly mě záběry Moskvy, kde jsem ke své škodě nikdy nebyla a už ani nebudu.

 692. Je hezké se probudit a rázem omládnout o čtyřicet let.

 693. Priessnitz Vincenc něco podobného tvrdil o svých zábalech.

 694. 827 Halle
  určitě sis nějak poradil – já to nesledoval: bylo něco převratného v ukázané technice?
  836 Studený pivo po návratu z kola taky, tedy to první 🙂

 695. Nevadí. Jistě si je prohlédneš až budou na Letné! 😉

 696. 838 Šumavák
  Doufám, že by to bylo v pohodlí křesílka na tabletu v nějaké dobře vzdálené zemi, kde se musí popíjet chladný posilující nápoj v hezké sklenici brčkem a deštníčkem a kde od moře nefouká moc velký vítr.
  Pro jistotu ale raději zkontroluji šuplík, jestli mám všechny potřebné stužky.

 697. Chtěla bych omládnout o čtyřicet let. Leč pokud se dožijete osmdesátky jako já, vaše optika se také změní. Prožila jsem celou totalitu i její následný pád a mohu pohlédnout na svůj život beze studu. Vykonávala jsem sice špatně placenou práci, kterou nikdo nechtěl dělat, ale odměnou mi byla ničím nekalená svoboda. Nikdy jsem si s komouši ani v nejmenším nezadala, nepodlézala ani nedonášela.Proto dnes necítím potřebu kompenzovat si nějaká svoje selhání kvílením a nadáváním na ten či onen režim. Každá doba má své klady i zápory a nakonec vždy rozhoduje, jak který jedinec jedná, zda čestně a slušně, nebo jako prase.

 698. Ráno? V posteli? O 40 let mladší?
  Tak to gratuluju! 🙂

 699. 843 Rputi
  Nebyl on před OSN v nějaké jiné sektě? Reverendem přes Massenhochzeit.

 700. skimici,
  korejský Sobotka 🙂

  Po studiích nastoupil na MZ a od té chvíle pendloval mezi ministerstvem a OSN.

 701. Rputi – no jo. Já si ho spletl s reverendem Moonem. Taky Korejec.

 702. zdravím!
  (839) skimic: potřebné stužky jsem našla na svém místě; takže-jestli uslyšíte hlášky, že Ústřední hřbitov v Jihlavě přepadli rušští mužíci, je to fake! Jen jsme tam se synem položili k pomníku padlých sovětských vojínů dvě kytice růží.Třetí člen rodiny nebyl vpuštěn,ačkoliv jediný z nás má ruské předky 😕
  (840) Baubo: s malými detaily a odečtením několika málo let by to mohlo být i moje vyznání; přeji Vám,aby se Vám splnilo to, co si přejete nejvíce !
  Jinak se všem omlouvám za svůj příspěvek ohledně Peroutky; už včera syn nahlédnutím do digitalizovaných materiálů NK zjistil, že ten článek v „teplickém kurýru“ není pravý.Inu, nikdo z nás není dokonalý 😕
  Mně samotné ovšem je naprosto lhostejné, jestli Peroutka článek napsal nebo nikoliv-asi stejně, jako kdo naškrábal rosettskou desku s hieroglyfy 😕

 703. 848 Westík
  Tak proto na mě dnes v květinářství tak podezřívavě koukali když jsem kupoval pět krásných žíhaných růží…
  Polložil jsem je k dalšímu použití do rukou mé ŽD. K sobotě (nic jiného mě nenapadlo) 🙂

 704. …Bez jakýchkoli incidentů u berlínských památníků vzpomněli obětí války i ruští motorkáři z klubu Noční vlci, který v rámci oslav jubilea konce druhé světové války uspořádal kontroverzní jízdu z Moskvy do Berlína. Z původně zamýšlených desítek členů ale do cíle dorazila jen hrstka, a to někteří ani ne na motorkách. Družinu místo nich cestou doplnili sympatizanti i jezdci z jiných zemí….
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/rusti-nocni-vlci-a-tisice-lidi-slavili-v-berline-konec-valky_342317.html#.VU4fu47tlHw

 705. No jo, to byly velkýámanévry a povyk, jak nás ti noční vlci sežerou, řešili to politici a vlády a všechno pro pár motorkářů, co chtěli položit kytky….

  Ti politici jsou fakt tajdrdlíci.

  Ale líbila se mi solidarita lidu motorkářského, který se vyprdnul na politiky, media, propagandu a kecy a připojil se ke kolegům. Vlastně to nakonec byla úspěšnější akce, než kdyby byl klid, protože se o ní dozvědělo víc lidí, k pomníkům přišlo víc lidí a to spontánně a neoficielně s motorkáži, ne s politiky a do Berlína nakonec zástupci dorazili navzdory potížím z úředních míst a díky podpoře sympatizantů.

 706. maYdo, jo,
  jako PR akci to Noční vlci zvládli báječně 🙂

 707. Pokud by snad chtěl něco namítat, tak připomínám, že M.Zeman byl EU pověřen poselstvím pro makedonského presidenta. Patrně nikoli pro nic a za nic.

  …“Je mi potěšením konstatovat, že v Evropě stále ještě existují politici, kteří jsou schopni říct svůj názor přímo a hájit a prosazovat nezávislou politiku,“ uvedl na úvod česko-ruského setkání prezident Putin. Dodal, že Moskva ochlazení vztahů Ruska a Západu neiniciovala, a vyjádřil naději, že právě díky politikům Zemanova ražení mohou být vzájemné vztahy obnoveny – i prohloubeny. Protiruské sankce označil za neproduktivní.
  „Sankce jsou krátkodobé řešení,“ prohlásil podle agentury TASS prezident Miloš Zeman s tím, že ani s jejich zavedením nesouhlasil. V rozhovoru pro Kommersant FM, který setkání s Putinem předcházet, Zeman uvedl, že sankce by mohly skončit do konce tohoto roku. NPřed Putinem potom politiku přirovnal k počasí: „Jsem pevně přesvědčen, že po ochlazení přijde oteplování vztahů a obnovení normálních vazeb – kulturních, politických i ekonomických.“ TASS akcentuje, že „oproti pravidlům protokolu“ Zeman odmítl služeb tlumočníka a s Putinem hovořil v ruštině….
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/310856-putin-chvali-zemana-diky-lidem-jako-vy-obnovime-vztahy-se-zapadem/

 708. 855 Rputi
  Krásné obsazení
  Putin, Zeman, Mynář, Nejedlý, Lavrov a Ušakov.
  Už mi chybí jen
  Režie: Kotěnočkin …

 709. skimici,
  obsazení dramatu se vám líbit nemusí. Hlavně, aby ta katarze přišla před tím, než se z toho stane tragedie.

 710. Je mi naprosto u prdele, který strejc dojedná to, že se přestane Západ prsit a počítačovejma střílečkama zblblí vohnouti a kavárenští intoušové alespoň vzdáleně pochopí, do jaké apokalypsy svět ženou…..samozřejmě, neleží to na Zemanovi a na jednom setkání s Putinem.
  ale když nato nemaj dost inteligence ti údajně inteligentní, pak je dobrá každá příležitost s každým hlavonožcem.
  Samozřejmě – lépe se to štve druhé lidi z pozice, kdy vím, že obranu západní civilizace budu sledovat z velitelského stanoviště sakra daleko do Evropy, např. někde v Tichomoří nebo např. na Floridě……bezecnost je evidentně bezhraniční….

 711. AK, ale aspoň nekrade pera jako jistý oný – to byla tragikomedie, ne?

 712. 860 Karle
  Trefa! Kotěnočkina jsem nezmínil náhodou 🙂

 713. Přehlídka sledovaná přímo ze záznamu ruské televize, s nikým a ničím nerušeným originálním komentářem se vydařila, Putinův projev přiměřený, Zemanovu účast nevybočující ze zdejší historické tradice hodnotím jako remízu, ČT a Fafa Vondva standard v duchu nejlepších protektorátních tradic.

 714. Teď jsem na čt24 viděl na vlastní oči co ten kašpar mizernou ruštinou Putinovi vyplodil za upocený bonmot. Ten protřelý KGB chlapík nevěřícně vytřeštil oči a skutečně od srdce se zasmál. Věřím, že se stejně jako já neřehtal nad bonmotem ale nad autorem.
  Kotěnočkin 🙂

 715. (863) Rozesraný je to tam už pár století (nepochybně zásluhou US ambasády 😛 ), říkalo se tomu „balkánský sud prachu“. Naštěstí Albánie jako stát zřejmě nemá ruské imperiální ambice (nebo na ně nemá, to spíš).

 716. Aerovko, naopak – Albánie má ambice stát se „Velkou Albánií“. Ta je z tamních států nejexpanzivnější.

 717. Jo Foundry, čím se liší „Velká Albánie“ od „Velkého Srbska“, případně „Velkého Chorvatska“? Pokud jsem něco nepřehlédl, dělá pro ten místní ideál oficiální stát Albánie ještě tak nejméně (ve srovnání třeba se Srbskem nebo i Chorvatskem). Nejspíš ne z důvodu politické korektnosti, ale že na to prostě nemají.

 718. No, já si v posledních cca 15 letech nějaké expanzní snahy Srbska ani Chorvatska nevšiml. Stát Albánie postupuje vzhledem k zahraničním Albáncům analogicky postupu Německa vzhledem k zahraničním Němcům v 30. letech. Pokud to nevidíš, asi to vidět nechceš.

 719. Nejúžasnější zážitek dneška: Lov zbloudilého netopýra. Nějak si spletl místo a směr a tak se stalo, že večer po návratu z návštěvy, jsme jej vyrušili v kuchyni. Trvalo to přes půl hodiny, než se ho podařilo odchytit a vypustit oknem ven. Ale ten pocit – držet v dlani takové živé nic, ten je neskutečný.
  Baubo – vaši 840 beru jako reakci na mé občasné výstupy zde. Čtu ji a tuším, že je více než vaším vyznáním. Je odsouzením. Morálním soudem nad někým, koho neznáte, o kom nevíte vůbec nic, nevíte jak žil, a kdo má jen jiný názor, pohled, na některé věci a události, než vy. Napsala jsem toho mnohem víc, asi i osobnějšího, ale pak jsem to smazala. Nechci být planým moralistou.
  Prostě to berte tak, že dnešní vojenská přehlídka na Rudém náměstí mi připomněla doby šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let a vyvolala otázku, v čem je dnešní Rusko jiné od SSSR. (A zdejší komentáře mne více než rozhodily). Jen toto. EU a USA pro tuto chvíli nehodnotím, což neznamená, že s jejich činy bezvýhrad souhlasím.

 720. Já si všiml: Srbsko napadlo ještě pod hlavičkou Jugoslávie (armádě veleli Srbové) Slovinsko, Chorvatsko, pak BiH. CHorvatsko nemělo takové možnosti (armáda SFRJ byla pod srbským velením), ale snažilo se, urvat kus BiH a vyhnat Srby z Krajiny. Ne, že bych měl k Albáncům nějaké sympatie (a jak jsem napsal výše, možná na to prostě nemají nebo mají dost vnitřních problémů), ale Albánie jako stát neudělala proti svým sousedům (na rozdíl od hlavně Srbska a méně i Chorvatska) prakticky nic.
  Asi vidíš jen to, co vidět chceš, abych tedy diskutoval v Tvém duchu. 😛

 721. Jo a docela mne baví ukrutné serpentiny zastánců názoru, že to Rusko je vlasně docela mírumilovné, neexpanzijní, neimperiální, dokonce snad i demokratické. 😛

 722. Aerovko, zaprvé hned na začátku píšu „v posledních 15 letech“ – nehodnotím balkánské války 90. let, které považuji za bolestnou daň rozpadu Jugoslávie.
  Německo jako stát taky nic nedělalo proti sousedům – na to měli kupříkladu Henleina.
  Albánie se podepsala na odtržení Kosova, rozšťourává Makedonii a pokouší se o totéž v Řecku. Samozřejmě zaštítěna protektory z EU (důvody, které k tomu Brusel vedou, jsou mi naprostou záhadou).
  Takže bych doporučil méně ideové zaslepenosti a více věcného posouzení situace.
  Balkán se stal sudem prachu v důsledku tureckého panství a invaze islámu, tehdy vzniklé animozity přetrvávají dodnes. A dodnes jsou „frontové linie“ vedeny, pro 21. století nepochopitelně, na náboženském základě – pravoslaví versus katolicismus versus islám.
  Prostě zahraniční politika EU je (patrně pod vlivem Francie) dosti šílená a už se proti jejím excesům bouří i celkem rozumný Steinmeier.

 723. Dobré zas ráno… S potěšením jsem zaznamenal, že dnes slavíme svátek matek…
  A tak mi dovolte položit se na otázku, kdy je svátek šroubů? Že aby nebyla ta dysgryminace… A to se nezmiňuji o podložkách a zejména vrutech, který, jaxi z principu, matku nepotřebují… Tak doufám, že mě nenecháte tápat…

 724. 867
  Jasně, nemaj ambice, proto za války zabíjeli a vyháněli Srby z Kosova,
  a teď dělají bordel v Makedonii.
  A Kosovo se dodnes nespojilo s Albánií jen proto, že by to moc bilo do očí, a Západ jim to proto nedovolí.

 725. Dobré ránko!

  Sečteno, podtrženo!
  Západ opět prosral příležitost stabilizovat situaci a na něčem se dohodnout.
  Případná všeobecná shoda by totiž Porošenka s Jaceňukem přivedla rychle k rozumu, neb existence všech těch šmejdů je umožňována jen tím bordelem, který tam vznikl pod laskavou patronací EU a USA.

  Navíc včererejšek ukázal, jak velmi ujel slavné EUnii „bych“ a její budoucnost bude naplněna jeho pozdním honěním.

  Nerozborná jednota se jaksi trhá, jasné zítřky tmavnou a to světlo v tunelu je lokomotiva protisměru.

 726. Halle 879 – nic se tak nehodí USA do krámu jako malé území uprostřed, které se dá přehlédnout a kde mají svou největší základnu.
  Kolem se sice hemží nějaké breberky, ale nemají moc co jíst a tak hromadně utíkají. Co lepšího by si konec konců USA mohlo přát.
  Spojením s Albánií by přišli o klid, který tam mají. To území přece patří USA, nikoli K.Albáncům.

 727. Dobré ráno vespolek,

  Dano,
  upřímně řečeno, a proč jsi na tu přehlídku koukala ? Vžyť to nebylo povinné… já se včera víc věnovala své rodině a zahrádce, jako obvykle. Ze zpráv jsem hledala hlavně info u výsledku voleb v UK (UKIP dopadla tristně), pak jestli se zas něco zásadního nestrhlo na Ukrajině, a večer jsem si ze záznamu prohlídla jen ruskou leteckou přehlídku – čistě ze zvědavosti, protože zbraním nerozumím, kordóny vzorně pochodujících vojáků mne neberou. Ale hned ta první stíhačka byla IMHO krásná; jelikož první záznam, který jsem našla, byl s německým komentářem, tak mne pobavilo označení „weisiche schwan“ (pravopis je asi blbě, německy neumím :))
  No, ale – Rudá armáda nás osvobodila, výročí je kulaté, no tak Rusové slaví. Putin poděkoval spojencům a veteránům, to je IMHO v pořádku taky. Na rozdíl od českých médií tam nikdo události výrazně nepřepisuje…. a před 40 lety, to mi tedy bylo deset let, si pamatuji povinné nástěnky, výkladní skříně s povinnou výzdobou, ba i do oken se to lepilo a uliční výbor kontroloval… to jsi tam měla včera u vás taky ????? Tyhle povinné aktivity ale nebyly přikázány z Moskvy, to bylo dílo našich „aktivistů“ …..

 728. K upocenosti bonmotu se vyjadřovat nemohu, neb jsem ho neslyšela, ale oficiální vyjádření se neslo ve zcela jiném duchu.
  http://tass.ru/politika/1959525

  V každém případě Putin i mZeman působili velmi uvolněně a spokojeně. Bonmot – nebonmot.

  skimici , vy byste měl vědět, že Rusové mají dlouhou paměť!

 729. 870 Šimone K
  Dobré ráno.
  Já ho volil (v dané situaci bych to udělal znovu) a tedy je to můj president a proto vědom si své zodpovědnosti využívám možnosti kritizovat ho a posmívat se mu když si myslím, že nepodává dobrý výkon, jakože ho s tou lámaniu ruštinou o oteplování a ochlazování IMHO nepodal.

 730. Rputi,

  Ta základna dnes jaksi ztratila na významu. V době vzniku byla daleko na východě, dnes je skoro ve vnitrozemí, Je Rumunsko, možná bude Ukrajina.

  Matzurko , ta „Bílá labuť“ co se ti líbila , je největší nadzvukový strategický bombardér na světě. A žádná stíhačka. Prázdnej váží 110 tun…. Drobeček 😀
  Vznikl ještě za SSSR, a Rusům jich zůstalo asi 15 nebo 16. Dnes samozřejmě modernizován po stránce elektroniky atd a v současné době Rusové uvažují o obnovení výroby.

  Krásnej stroj… Jak ho mohli ti mužíci v láptích vyrobit……. 😉

 731. Tady to máte přímo:
  https://www.youtube.com/watch?v=b7KuW_v2Il8

  skimici – můj otec byl profesorem obecné lingvistiky a ovládal asi 100 jazyků – ale všema mluvil jako prase. 😀
  Což mu samozřejmě nebránilo v nich na úrovni bádat. Holt každý máme nějaké schopnosti a jiné nám zas chybí.
  Zemanova ruština je prostě školská ruština, žádná trága ani ostuda. Tlumočníka nepotřebuje. Ani na to, o čem hovořili mimo kamery.

 732. No, neřekl bych , že jsem k Zemanovi nekritickej. Jsou věci, které mě na něm vyloženě serou.
  Ale tenhle výrok mi nevadí.
  To srovnání docela sedí. Je to vyjádření před kamerami, o čem se bavili bez kamer je věc jiná.

 733. Halle 887 – jako trojský kůň uprostřed Evropy – k nezaplacení!
  Thaci Amíkům do ničeho kecat nebude a ostatní nemůžou…

 734. 890 Halle
  Zeman vlastně jinými slovy řekl: Vladimíroviči! Nestrachujou se! Voni se vyštěkaj a zas je to přejde. Jde o houby.

 735. Muhehehehe!
  Ještě někdo pochybuje, že se CERMAT programově snaží zlikvidovat jakékoli vzdělání v Kotlince?

  Opsáno z netu:
  „Tak jsem po dlouhém váhání napsal e-mail do CERMATU a k mému překvapení mi obratem odpověděli, že si jsou vědomi obrovské obtížnosti letošního didaktického testu a soucítí se všemi letošními maturanty. Z tohoto důvodu proto již zvažují různé alternativy pro příští rok. Zde na ukázku nechvalně známá otázka o Jidášovi v novém znění (výběr z možností):
  A) Jidáš McGregor
  B) Jidáš Iškariotský
  C) Jidáš Novák
  D) Jidáš Kristus
  Ubezpečili mne, že si jsou samozřejmě vědomi, že maturita slouží pouze ke zvýšení sebevědomí maturantů, ne k testování jejich zcela určitě dokonalých znalostí, a že s úpravami nepřestanou, dokud úspěšnost v ní nepřesáhne magických 100%.
  Zároveň budou testy upraveny na míru každému ze studentů podle: náboženského cítění, rasové příslušnosti, pohlaví, politických preferencí, sexuální orientace, rodokmenu, alergií, zdravotních omezení a dalších aspektů.“

 736. Hele vážení,
  mozol pálí, ptáci řvou, kytky smrděj a Vy se tady zabýváte podružnostmi, místo abyste se věnovali podstatným věcem, jako např. kdy je ten svátek šroubů…
  Takže se zas nic nedozvím…
  Nicméně – 2 skimic – mně to docela vtipné přišlo. Jako úvodní nápověda na opuštění formálnosti a začít se bavit normálně, jako lidi. Kdo kdy organizoval nějakou konferenci nebo setkání, dobře ví, že nejvíc práce se udělá, když se zúčastnění vykašlou na formálnost a začnou se bavit jako lidi. Ale chápu, že tohle spousta lidí nepochopí. Hlavně těch, co se můžou posrat z vlastní důležitosti a dokonalosti. A není jich málo…

 737. Halle,
  dyť říkám, že se v tom nevyznám – a když to letí, tak ani není vidět, jestli je to obr nebo drobeček. Německému komentáři jsem jinak nerozuměla, ale ten letoun mi skutečně přišel velmi elegantní a oblohou letěl důstojně… 🙂

 738. Matzurko

  ten letoun mi skutečně přišel velmi elegantní a oblohou letěl důstojně… 🙂

  Proto Bílá labuť

 739. PeSi,
  klid, třeba jednou Zeman vejde do dějin jako „Muž, který rozesmál Putina“ 🙂

  A na BBC píšou, že včera bylo v Makedonii opět horko; kudy že to má vést Turkish stream ?

 740. Halle,
  jo, ale tys mi to zkazil, teď budu mít pocit, že to letělo zlověstně, když je to bombardér 🙁 I když taková naštvaná labuť…. raději se vyhnout !

 741. A já koukám na DVD s dalším krásným letadlem, i když o dost starším.
  Bejvalka přivezla z Japonska DVD s japonským Zerem, letové ukázky z jednoho leteckého muzea.

 742. Matzurko,

  labuť je především krásná..Mimochodem, kdesi jsem se dočetl, že v Anglii mohl labutě lovit a jíst jen král……

 743. 895 PeSi
  Fakt si to myslíš, že se jednalo o tento případ? Že důstojník KGB dojetím zžoviálněl, od srdce se zasmál, tím citově roztál a pak mezi dvanácti očima žili, pili, hodovali a starosti daleko odhodili?
  Samozřejmě je výhodou, když jeden dokáže navodit atmosféru. Mít alespoň jednoho icebreakera je výhodné. Tady mi to tak nepřišlo. Ale jak říkám- proti gustu….

 744. Skimici, zdá se, že v Rusku od Vladimirovičů možná upouštějí. Na přehlídce byli titulování bšichni náčelníci pochodujících útvarů jen křestním jménem a příjmením!

 745. Halle 902 – není o co stát!
  Myslíš, že kdyby byly labutě k jídlu, že by je pytláci dávno nevymlátili?!
  Jíst se prý dají jen mladé, jinak mají strašně tuhé maso.

 746. Tak ke strejcově bonmotu se vyjádřili jiní a protože svým šumavákům rozumím, není co bych dodal.

 747. >> quivis
  S tím patronymikem je to v Rusku zajímavý vývoj. Před 100 lety bylo jeho vynechání v podstatě uražka. A když nastoupil před časem Gorby, ptali jsme se naší ruské kolegyně, jak to, že se říká pouze M.G., když takový Chruščov byl vždy Nikita Sergejevič a dokonce Brežněv si nechal říkat jenom Iljič (prý tím hrál na leninskou strunu). A ona kolegyně pravila, že se doba změnila a prostě to už není v módě.

 748. Rputi,

  já si to myslel, právě proto mě ten královskej monopol překvapil

 749. 904 quivis
  Rusáci to škálují. Můžete příjmením a gospodin (továrišč podle chuti), Vladimíre Vladimíroviči je běžné pracovní, Vladimíroviči! samotné je odtažitější a ofensivnější, křestním jen přátelé, Velmi dobří přátelé jakýmsi zkracováním křestního. Dim místo Dimo, Saš místo Saša atp.

 750. Hmm,
  no on ten bombardér k jídlu asi taky nebude 🙂

  dvd,
  „And the times, they are changing…“ Zjevně i v Rusku.

 751. Halle,
  no vida, v Anglii vzácné zvíře pro tabule králů; zataženo do kolonií invazivní prevít, kterého je nutno vyhubit (a nabaští se i lidi nekrálovského původu, pokud překonají faktor „roztomilosti“).

 752. Matzurko,

  možná větší roli hraje faktor „vznešenosti“ 😀

 753. V tom případě „biskup“ by mělo být sousto pro chudé 😉

 754. Zřejmě to s labutěma bude kulturní záležitost.
  Já slyšela o tom, že se je pokoušeli lovit a jíst bezďáci a pytláci někde u Prahy a neosvědčilo se.

  Fakt je, že se jim nikdy v historii zřejmě nedařilo tak dobře jako teď. A co jiného se s nimi dá dělat, když jsou tak přemnožené – jedině sežrat.

 755. Dobré ráno,

  bože, bože tady je zas veselo…. 🙂

  Zeman bude asi vskutku velevýznamný světový státník, i když nějaký jeho bonmot, který přišel Putinovi srandovní, je tak přetřásán, vážen a hodnocen 😀

  Já jsem přehlídku vynechala docela. Vojenská technika mně nebere. Z chalupy jsem si dovezla rebarboru a pekla jsme koláš, na trhu jsem k mé velké radosti dostala ještě medvědí česnek a výborný jabka a uklidila jsem konečně kuchyň, která po skoro dvouátýdenním užívání potomky, vypadala, jak vypadala. K přehlíádce mi stašily komentáře 😀

  JIstý pathos je těm širokým ruským duším vlastní. Akorát nevím, jetsli ta přehlídka byla na ruský poměry opravdu tak grandiózná – nevíte třeba někdo, kolik vojáků a tanku se vyskytovalo na přehlídce na letné?

  Dano, myslím, že to baubo jako pokárání nemyslela, jen mám pocit, že v poslední době ho tady hledáš i tam, kde není.
  A taky nerozumím, proč se díváš na tu přehlídku , když tě to irituje.

 756. jako kluk jsem se na přehlídky díval u kamaráda u okna, než mu rodiče jako neuvědomělé přestěhovali. A myslím, že ty naše přehlídky trvaly dýl (ta moskevská asi hodinu a čtvrŤ i s projevem).

 757. quivisi, ty projevy bývaly podstatně delší!

  Než se vynadalo všem imperialistům a vzpomenulo všech svatejch Lenina, Marxe….etc., byla hodina pryč! 😀

 758. Zdravím!
  (867) „… Rozesraný je to tam už pár století (nepochybně zásluhou US ambasády 😛 )..“ Máte naprosto pravdu, milý AK: kde USA nos strčí, válečné větry fučí 😕

  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5543-wayne-madsen-victoria-nulanad-se-pokousi-o-verzi-kyjev-2-0-v-makedonii
  http://www.strategic-culture.org/news/2015/02/16/nuland-attempts-kiev-version-2-skopje.html
  http://www.strategic-culture.org/news/2015/04/25/west-and-soros-rely-extreme-balkanization-prevent-turkish-stream-pipeline.html

  Jo, AK: odkaz nahoře je překlad odkazu dole (to abyste zase nežvatlal něco o putinovské propagandě) 😕

 759. V každém případě, Putin zase nezaútočil v termínu, které určili špičkoví západní analytici, Tymčuk a komentátoři MF Dnes. To ukazuje, že je Putin a Rusko jsou ještě nevypočitatelnější, než se zdálo minulý rok.
  S předpokladem, že západní analytici jsou idioti nebo plní zadání nepracuju, protože Rusko je pořád stejné a a analýzy sedí jako Jandák na hrnec a … i tak za to může Putin !

 760. „Putin zase nezaútočil v termínu, které určili špičkoví západní analytici, Tymčuk a komentátoři MF Dnes.“

  To je teda od Putina opravdu podlé!!!

 761. 921 NoName
  Chápejte. Putin vzteky skřípal zuby, že ho Tymčuk odhalil, ale útok dočasně musel odložit, protože i díky bdělým českým komentátorům byl pro tuto chvíli svět připraven a mír byl zase projednou zachráněn.

 762. Tak ještě je tady možnost, že Rusové jedou podle starého kalendáře a tím ještě více matou …
  Trochu mne mrzí, že vojáci z té gigantickě a hrozné vojenské prohlídky nešli rovnou na frontu, jak prorokovala některá ukrajinská média, by si aspoň zašpinili ty nablýskané boty a tanky… Ale ani tady nic.

 763. 925 NoName
  Rovnou na frontu? To uměl akorát baťuška Vissarionovič. Putin je v zásadě demokratický měkkýš. Taky národ na Stalina zejména na venkově vzpomíná nikoliv s nenávistí.

 764. Já myslím, že Rusáci šetří dech, ono jeden Rus bude muset okupovat 4 Evropany (a to ještě teoreticky, protože něktěří Rusové budou muset zůstat doma a sedět u pultů s ovládáním jaderných raket, dělat prohlídky na Rudém náměstí a tak)…
  Jedině žeby EU pak vydala směrnice o okupaci a dala tomu nějaký smysluplný rámec.

 765. A teď vidím upoutávku na „historickou realityshow Dovolená v protektorátu“ na naší veřejnoprávní.
  Ale tak třeba při vyřazení soutěžícího z vily, tedy domu ho stylově zastřelí Gestapo. Dnes nahonit slušnou sledovanost není jednoduché.

 766. Zeman si vylepšil skóre. Tleskám. Nikdo jiný ze zahraničních politiků není v ruských médiích tak citován. V dobrém.

 767. 928 NoName, další pokračování by mohl být Koncentrák. Stylově by vyřazoval Mengele. Po vyčerpání tohoto tématu možno pokračovat lety padesátými…
  Jestliže se lidi baví tímhle, je jim hovno zle.
  Chléb a hry. Supermarkety a reality show.

 768. … ata baba bude také s Putinem mluvit rusky. Doufám, že se také nasmějeme.
  Než jí to BND zlomí vaz.

 769. 930 Matzurko, aby po Zemanovi nepaběrkovala…

 770. Milá Baubo, srdečně zdravím. Líbila se mi vaše včerejší [840], ale pro nával práce jsem neměl možnost zareagovat. Takže dodatečně – souhlas. Velmi dobře napsáno…

 771. 932 Šumavák
  Zeman se vlísával, tak dostane pětimiliardovou pohledávku. Merkel bude smět zafinancovat Ukrajinu.

 772. NoName, zdravím. Tvoje [921] mě opravdu pobavila…

  V každém případě, Putin zase nezaútočil v termínu, které určili špičkoví západní analytici, Tymčuk a komentátoři MF Dnes. To ukazuje, že je Putin a Rusko jsou ještě nevypočitatelnější, než se zdálo minulý rok.

  Skvělé a gratuluji…

  Pouze bych měl drobnou připomínku. Nestálo by za to zvážit změnit jedno slovo v poslední větě v tvém citátu na:
  To ukazuje, že je Putin a Rusko jsou ještě nevypočitatelnější, než se zdálo minulý týden.

  To by dle mého soudu mnohem lépe odpovídalo realitě. Ten rok v předpovědích nynějších „kremlologů“ se mi zdá jako příliš dlouhá doba. Týden se mi naopak nyní jeví v jejich „předpovědích“ a „sudbách“ jako časový úsek mnohem přiměřenější… 😉

  A vždy bych prosím radil u takovýchto citlivých politických temat sečkat s definitivními soudy až na potvrzení numerologa – nejkovanějšího z nich. Teprve jeho vyjádření, sdělené pověstným anonymním číselným kódem, bych bral jako definitivní potvrzení nezpochybnitelné pravdy, cože to ten prohnaný zvědný vlk v Kremlu zase učinil špatného pro celý demokratický svět a jeho vedoucí sílu…

 773. Jinak Jaceňuk, který oslovil všechny své fanoušky prostřednictvím youtube (ono chodit mezi lidi se moc nevyplácí, i když má člověk podporu 99%, že) , zařadil mezi bojovníky správné strany ve WW2 i UPA.
  https://www.youtube.com/watch?v=ntGpvtd3zys#t=191
  Dost se Polákům divím, že si to nechají líbit.
  Ale když je teď taková linie, že …

 774. ad 921 – Ale hovno, může za to Zeman… Přijel, přednesl svůj bonmot na téma, že EU a ušatá vopice štěkají, leč karavana jde dále, Putin se zasmál a útok odvolal. To je ovšem průser – všechno bylo nachystaný, V pobaltice víc emeryckých poraděnků, než vlastních vojáků, – a najednou hovno… No to je prostě nefér… Však oni dobře věděli, proč na Albertově blbnuli s těma kartama… Akorát Češi jsou smějící se bestie a je jim to u prdele. Stejně, jako celá pravdaláska i se Shapirem…

 775. On se imho Putin taky zasmál i nečekané jazykové hříčce která Zemanovi asi ani nedošla. On chtěl říct ně co jako že se člověk raduje když po ochlazení přijde oteplení, použil však slovo otoplenije namísto potěplenije takže to vyznělo že po ochlazení přijde topení (vytápění, Heizung atd)
  I toto bylo neodolatelné a mistr pasy je prostě neodolatelný.

 776. Proto jsem včera ržál u čt24 smíchy. On vždycky dělá jakej je všeználek a pak se odhalí jako takovýto buran. Až si to v pondělí poslechne někdo z komentátorů s ruskojazyčnými kořeny třeba Fištejn a spol, věřím že to použijí. Ono je to fakt v té ruštině strašná hlína. Tedy nejen tento nesprávně použitý výraz.

 777. A co jde? Proč by se cílevědomý obnovovatel (super)velmocenského postavení své země nemohl zasmát nějakému kašpárkovi z potenciální gubernie? Měl jsem vždy pocit, že Zeman by za bonmot či uftípnutí prodal vlastní babičku. A protože jinak toho nemá co nabídnout, tak už nešel do druhého volebního období jako vůdce strany a stejně tak nepůjde do druhého volebního období v prezidentské funkci. A zároveň mám pocit, že se M.Z. chytne vždy nějaké myšlenky jako exkrement košile: jednu dobu opakoval slovo „panašování“ ad nauseam, v dávných dobách chtěl mít ve vysoké policejní funkci pro hospodářskou kriminalitu člověka, který pak jistou politickou stranu příbedl na buben. Jenomže když si pomyslím na alternativu ve funkci prezidenta, jde na mne nevolnost.

 778. (877) Rozhádaný to tam je (všichni proti všem) už od těch Turků. Nepřijde mi, že by se Albánci nějak výrazně lišili od ostatních.
  (920) Do žvatlání se vám vůbec nepletu …..

 779. Aby mě někdo neobviňoval z urážky hlavy státu, chtěl jsem obdivně říct buran – ten náš silný bouřlivák. Viz Буран – středoasijská bouře, písečná či sněhová.

 780. 926

  No ono tehdy Stalinovi nic jiného nezbývalo 🙂
  Prostě musel jednou pérdelí obsloužit dvě židle – jak přehlídku, tak Němce.

  Skimici,
  obvykle rozumní lidé ocení, pokud se někdo snaží mluvit jejich jazykem ( A Rusové zřejmě aspoň v tomhle rozumní lidé jsou) a nějaké chybičky rádi prominou.
  Je tedy důležité, co si myslí Rusové, a nějaký odrodilec , zaměstnávaný kongresem USA.

  Ale tohohle si nikdo nevšiml – Putin zakázal Zemanovi kouřit !
  http://www.gazeta.ru/social/news/2015/05/09/n_7181313.shtml 😀

 781. Když vás to tak bere….na běžném formálním jednání se toho zvorá (opravdu zvorá, ne jenom přeřekne) tolik, a přitom k prosté slušnosti patří to přehlídnout – což se asi stalo.
  Já za důležité považuji to, že se Zeman z mister protektora and his dogs neposral a odjel. A že – pravda zatím 🙂 – nic podstatného, co by mně vadilo, neudělal.
  A to právě majitelům eurokomunismu nejvíc vadí – QED.

 782. 😀

  Letí vláda na zasedání do Ostravy a někde v Jeseníkách letoun havaruje.
  Za dva dny najde trosky jeden horal a všechny, kteří v něm byli, pohřbí. Později při vyšetřování nehody se ptá vyšetřovatel horala: „A to byli opravdu mrtví všichni?“ „Určitě, to vím přesně. Kalousek sice říkal, že není, ale znáte ho, hajzla prolhaného …“

 783. Halle,,
  ad 949 – neodolal jsem a dal jsem ten dialog do google translatoru:

  „Oba jsme kuřáci,“ – řekl Zeman.
  Rozhovor se náhle zlomil Putina.
  „Je třeba hodit“, – dodal ruský prezident.

  😀 😀 😀

 784. skimici,
  propánajána, nevlamujte se pořád do otevřených dveří! 🙂

  Nikdo tady nemá Zemana extra v lásce, pokud ho kdo volil (já nikoho), tak jen proto, že Schw. nechtěl ještě víc. Je jaký je, všichni to víme.
  Ale v tomhle případě se projevily jeho dvě dobré vlastnosti – vidět o kousek dál, umět předvídat vývoj a posloužila i jeho tvrdohlavost. Zaplať pánbůh, že do té Moskvy jel!
  Putin je dost zkušený a má své informace. Tu školskou znalost ruštiny určitě spíš ocenil!
  A jestli bude mít Fištejn z „potěplenija“ druhé Vánoce je úplně nepodstatné.
  Důležité je, že Zeman dobře ví, že Evropa bude muset přilézt ke křížku a jeho ješitnosti udělá jen dobře, když v té hře bude mít prsty.
  Pro nás je podstatné, že je to v našem zájmu. A to tak, že velmi!

 785. OT-astro hlášení. Na slunci je krásná velká trojskvrna 2339, jedna z největších v tomto 11ti letém cyklu, kde jsme někde rok či dva za maximem. Bude vidět ještě pár dní. Díky rotaci slunce přejde od východního okraje na západní cca za 14 dní.
  http://www.solarham.net/regions/map.htm

 786. 952 Šimon K
  To já mu samozřejmě nevyčítám, že do té Moskvy jel. Jeho rozhodnutí. Mě tedy neurazilo. Dokonce si myslím, že když už tam byl, mohl se účastnit i té přehlídky. Není to nijak důležitá či významná persona aby to někdo bral vážně. Já se pouze pozastavuji nad jeho vystupováním a divím se, že se nedokáže kontrolovat.

 787. Jj –

  …Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového, jako zažil veterán Štafl, je dnes v České republice nemožné, opak je pravdou. Stejně jako na Štaflovi podepsala se msta politiků – v tomto případě tzv. Sudetoněmeckého landsmančaftu a bývalého kontroverzního neúspěšného ministra obrany a senátora Alexandra Vondry – nedávno i na dalších českých vojácích. Před třemi roky Vondra nechal z armády na pokyn národního flagelanta Jana Šinágla vyhodit za jejich vlastenecké názory několik důstojníků aktivních záloh, a to přesto, že v té samé době byl Šinágl žalován státním zastupitelstvím v Berouně za popírání židovského holocaustu a genocidy českého národa během heydrichiády. Ačkoliv na Vondrově místě sedí už dva roky Martin Stropnický, dosud se na Ministerstvu obrany nenašla odvaha přiznat pochybení a porušení zákona. Zdá se tedy, že kolo dějin se opravdu vrací zpět, jak na to ve svých projevech upozornil mimo jiné prezident republiky Miloš Zeman…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/tema/Byli-jsme-na-oslavach-Roty-Nazdar-Ceska-velvyslankyne-nepromluvila-cesky-a-ministra-doprovodila-leteckym-specialem-Veronika-Zilkova-374486

 788. Tak se zdá, že bude načase humanitárně bombardovat Skopje. Škipetaři ozbrojeni kulomety a granáty zabili již osm policistů.

 789. 957 – skimici – máte pravdu !

  Jak může být někdo prezidentem a neumět se kontrolovat až do té míry, že zvoře celé jedno slovo v cizím jazyce, to také nechápu…..
  Jdu se za toho člověka stydět do kouta a navíc si ze solidarity s ostatními slušnými občany odepřu další písání o této kolosální ostudné broskvovině……

 790. No ale to jistě dělají jenom proto, že jim Makedonci upírají jejich pràva. A když se teď ještě Albànci začnou bát o svě životy, nastartují traktory a začnou utíkat před makedonskými hrdlořezy, nezbyde nic jiného.
  Co třeba na makedonském území dělají makedonští policisté ? To by měla makedonská vláda vysvětlit !

 791. Šimone,
  odhalil jste mě ! Nejsem slušný člověk !
  Nečervenaj mi uši ! 😀

 792. Mimochodem, třeba většina europolitiků mluví angličtinou, která není špatná, ale příšerná. Slyšeli jste „angličinu“ Tuska nebo české eurokomisařky ? A žádne denní analýzy ztrapnění nevidím.

 793. skimici,
  dovolím si parafrázovat Klasika: až ti bude jako Milošovi a budeš mít vypito tolik, co on, přijď a zúčtujeme spolu 😀 😀 😀
  Já se královsky bavím nasloucháním mým roayalisticky orientovaným kolegům, jak s chutí při ranní kávě probírají, jakou kravinu zase Zeman vypustil z pus(s)y a jak důstojně hovoří o počasí, když se během pár dní ukáže, že to zas až taková kravina nebyla. Mě osobně Miloš není ani sympatický, ani nesympatický. Je to prostě starej rypák, kterýmu docházejí fórky. Mě vaděj lidi, kterýma se obklopuje, fascinuje mě, že když si na sebe oblékne právě vyžehlené šaty od krejčího, okamžitě vypadá zmačkanej, jako kdyby vypadl krávě z držky, že ať si oblékne jakékoli džíny, má v nich prdel jak švestku po prvním mrazu, atd. atd.
  Když si vzpomenu na tu sadu kreatur, které šly do prezidentských voleb… možná bychom měli hlavu státu na všech sjezdech lansdmanšaftu, možná bychom se každý lichý týden omlouvali za zvěrstva napáchaná na Němcích za II. WW, možná bychom byli nerozlučnými bratry se všemi Maorskými kmeny a český prezident by byl čestným předsedou Vzájemně se podporujícího spolku novozélandských lidožravců… kdo ví?

 794. Jj, ptakopysku,
  jeho, z nějakého důvodu, kterého si možná sám není vědom, fascinujou šmejdi.
  Za svou osobu mohu říci, že jsem raději, když na něj nemusím koukat, cosi mi na něm vadí.
  Ale to nic nemění na tom, že mívá dost často pravdu. Až příliš často!

 795. 964

  Tuskova mizerná engličtina se zmiňovala už při jeho zvolení…
  Inu, kdo chce psa bít, hůl si najde vždy…..

 796. Ti hrajou jako kdybychom tou spolkovou zemí už byli 🙁

 797. skimici,
  Zeman je taky šachista, pokud nevíte.
  Asi by se to mělo vyučovat povinně. Člověka to naučí přemýšlet o několik tahů dopředu dál.

 798. (965) jj,ptakopysku ,plně s Vámi souhlasím-zejména s první větou 🙂 Nicméně- jak je patrno, dle současného zvyku platí: stáří se musí ctít (i kdyby se mělo mlátit holí) 🙂
  (946) ano, AK, je pravdou, že Vy se do mého žvatlání zatím nemotáte, což ovšem v tomto virtuálním světě nebrání tomu, abych se já nepletla do Vašeho žvatlání 😕

 799. 973

  no, aby nastalo oteplení, někdo musí začít topit a přikládat, ne ? 😉
  A zřejmě jsou lidé, kteří Putinovi vidí do hlavy :-), a vědí, čemu se směje !

 800. Halle,
  Mitrofanov zřejmě předpokládá, že Putin je stejný blbec jako on. Naštěstí není… 🙂

 801. 973 divano
  Aha, Mitrofanov. Toho ale nepodezřívám. Vždyť jsem psal, že kdo se včera večer díval na čt24 a umí dobře rusky, vyprskl smíchy jako Putin 🙂 a Mitrofanova to určitě za uši vykrákalo taky 🙂

 802. 974 Halle
  Je logické, že když se ochladilo, je čas někomu nebo někde pořádně zatopit.

 803. No, možná to Putina pobavilo.
  Ale je dost chytrej na to, aby pochopil, co chtěl básník Zeman říct. A ocenit to.

 804. Zajímavý dnešní podvečerní rozhovor s Petrem Hamplem:

  „Sociolog Petr Hampl: V Německu dodnes mnozí věří, že náš stát je omyl. Jen to místo tanků dělají byrokracií“ viz http://jdem.cz/br8ya4

 805. 977

  skimici, to by mohlo naznačovat, že Zeman použil to slovo schválně , a Putinovi radil co udělat ! 😀 😉

 806. Jj, Bohouši,
  taky jsem právě dočetla. Hampl je chytrej kluk.

  Mně tam zaujalo:
  “ Islámské mocnosti typu Iránu a Saúdské Arábie tak nemusejí skoro nic dělat, špinavou práci za ně odvádějí armády NATO. Z posledních let můžeme zmínit Libyi, Sýrii a teď to vypadá, že je na řadě Rusko. Doufám ale, že tentokrát si vzaly příliš velké sousto. Protože pád Putinova režimu a jeho nahrazení takovými poměry, jaké jsou dnes třeba v Libyi – to opravdu není něco, o co bychom měli usilovat.

  Před časem při diskusi v Českém rozhlase jsem se na to zeptal europoslance Štětiny, jednoho z nejhorlivějších zastánců války s Ruskem. Potvrdil mi, že nemá žádný plán pro případ, že by se mu podařilo svrhnout Putinův režim. Je děsivé, že takoví lidé se mohou podílet na rozhodování o politice. „

 807. 979 Bohouši, osmadvacetichapadloví fluorovodíkoví hlavonožci si například myslí, že omylem jsou uhlíkokyslíkovodíkodusíkoví dvounožci kdesi v zapadlém koutě spirálního ramene jakési vzdálené galaxie. Co je ale naprosto podstatné, že oni uhlíkokyslíkovodíkodusíkoví dvounožci existují aniž by se starali co si o nich myslí osmadvacetichapadloví fluorovodíkoví hlavonožci.

 808. 965 ptakopysku, a každý sudý bychom se omlouvali za rozbití Rakousko – Uherské monarchie.

 809. IMH0 dotaz – kdo to formuloval dřív? skimic (943) nebo Mitrofanov?

 810. 985 Schumi
  Samozřejmě. I oni mají totiž právo na sebeurčení. Nedokáží to však aplikovat mezi svými kmeny.

 811. 987 quivis
  Mitrofanov. Už jsem na to koukal. Já jsem to dal už včera při zprávách ale upřesnil pointu až dnes v probíhající diskusi. Mitrofanov navíc napsal správně azbukou to, co MZ doopravdy vyslovil.

 812. Asi jí to řekl Putin v telefonickém rozhovoru. Teď jen jestli umí rusky alespoň tak jako Zeman?
  “ Prezident Miloš Zeman je teď považován za spojence Moskvy proti Západu, reagovala na návštěvu hlavy státu v Rusku k 70. výročí konce války poslankyně Miroslava Němcová (ODS).“

 813. Kalousek je ještě lepší! 😀 😀

  „Hrbil se před diktátorem, řekl Kalousek o Zemanově návštěvě Moskvy“

 814. Že by Andělína ztrácela nervy?

  …Vztahy mezi Ruskem a Německem jsou na bodu mrazu nejen kvůli Ukrajině a sankcím, které Západ uvalil na Rusko kvůli jeho podpoře proruských separatistů, ale také kvůli ruské anexi Krymu. „Zločinnou a protiprávní anexí Krymu utrpěla spolupráce (mezi Ruskem a Německem – pozn. ČTK) těžkou ránu,“ uvedla Merkelová. Zabrání Krymu Ruskem podle ní ohrožuje evropský pořádek…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/zlocinna-anexe-krymu-vmetla-merkelova-putinovi_342380.html#.VU-XPI7tlHw

 815. Schumi, zdravím. Ad tvá [985]. Ty jsi na můj vkus příliš sofistikovaný a já tvé chapadlovité novořeči bohužel vůbec nerozumím. Něponimaju…

  Tys prosím založil nový „Spolek za očistu českého mluvu II.“ po zesnulém továrníku Zdeborském? Továrníka Zdeborského a jeho „Spolek za očistu českého mluvu“ již mnoho desítek let obdivuji, takže ti takovou činnost z celého svého srdce schvaluji. Potřeboval bych však slovník oné květnaté a velice zajímavé hlavonožní řeči, kterou se vyjadřuješ. Nemohl bych ho od tebe prosím dostat? Tuším, že se jedná o jakýsi slovanský dialekt. Doufám, že ten bych mohl i díky tvému slovníku zvládnout. Díky… 😛

  Neplánuješ náhodou v dnešní turbulentní době, po vzoru spřátelených ukrajinských nacistických oligarchů, rovněž i vytvoření ozbrojené složky svého spolku? Mám na mysli „ZOO“ – „Zdeborského ozbrojené oddíly„. V tvém případě nazvané zřejmě „SOO„. Kdybych měl nouzi o práci, ucházel bych se, po rovněž zesnulém Edovi Baverkovi, případně o místo „rojvody„. Obyčejný „rojenec“ by mi byl málo… 😀

  S veškerou úctou Chrudoš Bohouš

 816. Ještě 992 – Tak bych řekla, že po tom skandálu, kdy se pod ní povážlivě kývá židle, ji jistý nositel Nobelovy ceny pohladil po hlavičce a laskavě řekl: „Ale jo, my ti tu sesli podržíme, když dáš Putinovi pár facek“…..

 817. 992 Rputi
  Neztrácí a má pravdu. Navíc odsoudila pakt Molotov Ribbentrop ke kterému se naopak Putin v zásadě přihlásil. Budiž jí to ke cti.

 818. skimici,
  jako diplomatický příspěvek k uklidnění situace na Ukrajině mi to věru nepřipadá.
  Jestliže ještě před nedávnem prohlašovala, že věc se musi řešit diplomatickou cestou a jednáním, tak nemůže začít tím, že partnerovi plivne veřejně do obličeje.
  To vypadá spíš na „ring volný“ než na diskusi.

 819. 996 Rputi
  Rozumím. Měla být vtipně žoviální jako náš stratég.

 820. 997-sám uznáte, že pro drtivou většinu světových politiků jde o nedosažitelnou metu 😉

 821. Zdá se, že slovenský team už čerpá výhodu vyjednanou Ficem v Moskvě 😉

 822. skimici, ale prdlajz!

  Diplomatická mluva má škálu možných vyjádření i docela drsných věcí. Viz ono známé: „Domnívám se, že o vašem vyjádření by se dalo s úspěchem pochybovat.“
  Tohle byla brutální facka, po které může následovat jen hádka. Zřejmě ji chce úmyslně vyvolat.

 823. Je prosím někde na netu k nalezení informace, že se Putin v zásadě hlásí k paktu Molotov Ribbentrop? A rovněž i ta informace, kde odsuzuje ta němka onen pakt?

 824. No ale jsou to paradoxy … V mládí v juniorce komunistů, a dnes hájí svobodný svět u tyrana …

 825. (983) Další, mnohem reálnější verze ovšem je, že Putinův režim svrhávat nechce. A pokud by padnul, že by se nejspíš nikdo neptal Štětiny čím či kým ho nahradit.
  (997) To ona nemůže. Na rozdíl od Zemanova žvatlání je jejím slovům a činům přikládán značný význam.

 826. Bohouši,
  tak jsem hledal – ale nenašel. ZonenAngie akorát na tiskové konferenci definoval anexi Krimu jako „verbrecherische Verletzung des Nachkriegsordnung“. Možná, že něco najde Ovčáček.

 827. Ad 1002 – z úst dederonky je to obzvláště pikantní. Měl jsem možnost na vlastní oka porovnat režim Brežněvův a Honeckerův a jest mi konstatovat, že ten Brežněvův mi připadal liberálnější. Asi to bude tím, že Rusové, na rozdíl od pedantických Němců, nebyli schopni takové důslednosti. On i Hitler byl podstatně výkonnější než Stalin.

 828. Ajrovko,
  to neznamná, že by se někso ptal Štětiny, ale že mezi válečníky žádná taková idea není. Stejně jako v Lybii, v Egyptě, v Iráku….Ukrajině…

 829. 1006-a je to teda stejně tvrdý výrok jako ten z Týdne ? Německy neumím, překládám si google translatorem, ale tam to tak tvrdě nevyznívá (ale to může být kvalitou překladu, občas testuju překlady do maďarštiny a je to teda docela volný překlad).

 830. Nebylo nakonec takovým „verbrecherische Verletzung der Nachkriegsordnung“ i zrušení DDR a sjednocení Německa? Krom toho, pokud je mi známo, po válce patřil Krym k Ruské federaci.

 831. NoName – doslova to znamená „zločinné porušení poválečného uspořádání“.

 832. 1007-a třeba takový János Kádár byl ještě liberálnější. Ono se to teď nezdá, ale po zkušenosti z roku 56 řekl něco jako „už nikdy Maďar proti Maďarovi“ a dělal pro to všechno …

 833. Foundry /1010/ – jako bys neznal „quod licet Jovi non licet bovi“

 834. Tož dík za překlad, já se na tu němčinu chystám, pracuju v německé firmě, ale když všichni mluví furt anglicky…

 835. 1010-před rokem zde Kunetka Petr shrnul, co všechno Krym udělal pro to, aby v době rozpadu SSSR odešel z Ukrajiny. Když tedy opominu to, že se měl stát svazovou republikou, proběhlo referendum, které škrtla Ukrajina.
  Bohužel obyvatelé Krymu nejsou žádní šiptaři, aby to bylo OK.

 836. Zdá se, že ČTK je horší překladatel než Google, nebo někdo „tvořivě rozvinul“. 🙁

 837. 1000 Rputi
  nezlobte se, ale zřejmě jste neslyšela co kdo doopravdy řekl. Německy rozumíte, tak Vám to nabídnu
  LIVE: Merkel and Putin hold joint press conference in Moscow
  https://www.youtube.com/watch?v=GbyUqvkPrwA

  Poslechněte si projev Merkel. Neshledávám tam nic agresivního, naopak je to zbytečně submissivní a omlouvačské.
  Pak si najeďte na minutu 29 a poslechněte si, jak se Putin v zásadě hlásí k paktu Molotov Ribbentrop.
  Nakonec si najeďte na minutu 33 a poslechněte si, jak se k tomu staví Merkel. Všechna čest. Jasné a bez vytáček. Odsouzení a zmínění dodatků a opětovné přiznání spoluviny německého národního socialismu.

  Až si to poslechnete, můžeme se k tomu jestli chcete vrátit.

 838. 1001 Bohouši
  poslechni si tu tiskovku co dávám Rputi

 839. DVD, díky za hledání [1006].

  Představoval jsem si to tak. Němka na fotografiích vypadá, že její nejoblíbenější potravinou jest poslední dobou pouze citron (Die Zitrone), eventuelně česnek (Die Knoblauch)… 😉

  Já mám nyní spoustu práce, takže nemohu slídit po originálních projevech v Kremlu a blízkém okolí. Nicméně se mi to jevilo a stále jeví jako příliš silné tvrzení…

 840. Skimici, ajta. Poslechnu, ale musím zhruba hodinku či dvě počkat, poniváč se musím navečeřet a poté ještě intensivně pracovat…

 841. Jinak Merkel zmínila roli Maďarů a Poláků k pádu kom bloku (kromě uvolnění v SSSR) na česko samozřejmě po Zemanovi nikdo ani nevdechne. Československo zmínil akorát Putin, že se ho Poláci po Mnichově pokoušeli Poláci okousat a za rok sami dojeli na MR pakt ….

 842. tiskovka

  V oné 29 minutě se reportérka zeptala, co by řekli k paktu Molotov-Ribbentrop.
  Putin uvedl, že akce musíme chápat v historickém kontextu a popsal tehdejší situaci, která k tomu vedla. Že by se k tomu nějak „přihlašoval“, to jsem si fakt nevšimla.
  Merkelová celkem stručně řekla v podstatě to, že to bylo protiprávní.