A ještě jedna přednáška !!

Tentokrát fyzikální

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 951 komentářů u “A ještě jedna přednáška !!

 1. Řízením osudu prvním na co mi padl zrak byl „Zeemanův katastrofický stroj“ a třeštila jsem na to oči v zoufalé neschopnosti pochopit, co tím chtěl autor říci… 😀 😀
  Ani ve snu mě souvislost s fyzikou nenapadla….

 2. Kdyby to nebylo k pláči, musel by se jeden uchechtat! 😀 😀

  …Neobvyklý problém řeší nyní úředníci a politici v Litomyšli. Musí vymyslet, jak utratit 274 tisíc za propagaci obnovených veřejných záchodů. Nutí je k tomu podmínky státní dotace, kterou na obnovu záchodů v radniční věži a vybudování zázemí pro turisty na Smetanově náměstí město získalo…
  Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/dotace-rekonstrukce-zachody-litomysl-dxq-/pardubice-zpravy.aspx?c=A161206_2290787_pardubice-zpravy_jah

 3. Rputi,

  za ty prachy jim rád pár plakátů nakreslím!
  Jakej problém? 😀

  A přece by mě nikdo nediskriminoval kvůli tomu, že ve výtvarce jsem extra nevynikal!
  A jelikož v Litomyšli nikoho neznám, ani by nešlo o korupci !

 4. TAk já tu fyziku nedám. Hned druhej večer po šakalovi máme pracovní večírek a toho 21. pojedu s bráchou na chalupu, pustit topení, nabrat zásoby, postarat se o hrob a tak.

 5. Trochu si v té Litomyšli připlatí, a jakákoliv reklamka jim připraví kampaň s emblémem EU a ANO a hlavním mottem:
  Občané, jděte do hajzlu !!

 6. v tej Litomyšli se vůbec dějou věci 🙂

  „Starosta Michal Kortyš ODS opozici kritizuje. „Tento způsob vyjádření názoru je podle mne hodně pokleslý, to už nemá s recesí nic společného. Litomyšl je kultivovaná, stará dáma, která si nezaslouží takové chování,“ řekl.“
  Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/patrioti-v-litomysli-odmitaji-zlaby-u-zamku-fmn-/pardubice-zpravy.aspx?c=A140919_153803_pardubice-zpravy_jah

  Kultivovaná stará dáma si především nezaslouží takovou prasárnu ( tím myslím ty hnusný žlaby, ne tu „čurající „fotku)

 7. Jakej hajzlík pro obě pohlaví??? Pokud vím, pánskej a dámkej hajzlík – tedy ten artefat v kabince – vypadá stejně, akorát cedulka na dveřích je jiná.

  JInak jsem někde četla, že ty orientální záchody mají něco do sebe, protože evropské usednutí není fyziologicky optimální.

  kromě toho pokud jd eo design nevypadá ten kajzlík špatně.

 8. Pár bigotních Litomyšláků …

  To Bruselani instalovali veřejný pissoir na zeď katedrály St. Catherine …
  http://8319-presscdn-0-95.pagely.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2016/06/P1710983.jpg
  Věřím, že v Itálii by za močení na stěnu kostela šel pachatel rovnou za katr 🙂 🙂 🙂
  Vzhledem k tomu, že je okolí protkáno hospůdkami, jedná se opravdu o křesťanskou pomoc potřebným v krajní nouzi. Je to samozřejmě trochu zvláštní pocit 🙂

 9. maYdo
  není problém si vzít ten kalíšek. Jako malej kluk si pamatuju, že holky za pomoci jakési manipulace dokázali načůrat na strom i bez kalíšku.

 10. dokázali!!!

  Pryč s genderovou nerovností 😀

  I když genderově korektnější by asi byla varianta, kdyby se v tomhle chlapi přizpůsobily ženskejm. Byl by to takový hezký projev uznání vůči po generace utlačovanému pohlaví.

 11. 10 skimici,
  a nebyl to spíš v sebeobraně před tím čurajícím lucemburským princem, co se někde setnul a pak na státní návštěvě občůral, co se dalo?

 12. Dobrý podvečer… Tu pozvánku mám na svědomí já… Neb mně jí Petr dneska poslal.
  K tomu chci jen podotknout, že Petr Chvosta je můj dlouholetý kamarád – a prostě umí. O mně se prý říká, že umím přednášet – ale já sám vím, že na Petra nemám.
  No a tenhle cyklus si vymyslel v rámci rozvojového projektu pro propagaci fakulty – a už celou řadu let ten cyklus pčrůběžně zdokonaluje.
  Objíždí s tím střední školy a má úspěch. No a tak i Vy máte možnost se na to jít podívat… Se vší skromností bych řekl, že to stojí za to…

 13. Hezký. Ale nejlepší je ten pejsek s nožkou nahoře. 😀

 14. Rebelové v Aleppu kapitulovali, a nechají se odvézt z Alepa do Idlibu.

 15. A až budete zapíjet Bohouše, vzpomeňte taky Rejpala!
  Dneska by měl narozeniny.
  Tak doufám, že si s Klaunem, a Bohoušem nechají natočit jedno svijanské…

 16. Dobré zas ráno… Z dnešního Macka:
  „Karolina Stonjeková:

  Malá lekce mainstreamové výrokové logiky:

  Zeman nás vrací na východ, a proto si domlouvá schůzku s Trumpem.

  Trump je xenofob a rasista, a proto obdržel ocenění od židovských organizací.

  Někdo něčemu nerozuměl?“

 17. 23 PeSi,
  no to je logické! Země je přece kulatá a od Zemana je to obmyslný manévr! 😀 😀

 18. A ještě jednou z Macka:
  „R. J. na facebooku:

  Slušný počet mých přátel si všiml toho, jak hrdě a bez trapných emocí (natož s nějakým ničením věcí, zapalováním aut atd.) nesli porážku v rakouských volbách ti „pravicoví extrémisté“.

  Dočkáme se zamyšlení politologů, čím to je, že inteligentní demokraté toto nezvládají?

  Nebo je to vše zase trochu jinak?“

 19. A tayk 340 let od prvního odhadu rychlosti světla 🙂

 20. Nemá od Židů dostat nějaké ocenění i Zeman ?

 21. Z Xichtoknihy:
  V.P.: Nepodělil by se někdo se mnou o vyzkoušený a osvědčený recept na vaječný koňak?

  M.S.: stahni si etiketu na naky pekny vajecnak, nalep ji na prazdnou 0,5l lahev a do lahve nalej rum

 22. Dobré dopolední vespolek,

  nojo, Pražákům, tak těm je hej, můžou si chodit po přednáškách… my přespolní vidláci leda smutně koukáme. Nešlo by někdy něco organizovat o víkendu ?

  OT dotaz, máte někdo zkušenost s pomalým (elektrickým) hrncem ? Dcera má ráda vývary, a ne vždy mám čas sedět v kuchyni 5 hodin a číhat, jestli je všechno OK…. představa, že třeba večer naházím ingredience do hrnce, načasuju, a ráno je vývar hotový je velmi lákavá – obdobný scénář před odchodem do práce, odpoledne jen přidám zeleninu nebo tak něco a teplá večeře bude na stole… domácí pekárna se od loňska osvědčila velice, je to můj „milášek“ a rodinka s radostí kvituje, co s její pomocí vyrobím. nNa polévky si doma potrpíme všichni, a snad se v tom dají i táhnout pvidla, případně gulášek… Kdopak ví a poradí ?

 23. Matzurko,
  nevím přesně, co máš na mysli. Beztlakový? Já znám akorát tlakáč: https://www.vax-brno.cz/produkt/elektricky-tlakovy-hrnec-avair-ella-6-lux/283/
  Tedy ne, že bych to měl doma… V podstatě všechny spotřebiče, které děvence mojí starostlivé nedporučí kamarádky, patří do kategorie (cit.) „Kraviny do kravína“ a zakopávat furt přes všechny ty krámy, asi bysme se doma pozabíjeli. Ale slyšel jsem od známých, že to fakt funguje.

 24. Tou diskusí z (34) jsem se dobře pobavil. Odhadem z dálky ten pomalý hrnec udělá totéž, co Šumavák s těmi husami. Dlouho při nízké teplotě (IMHO těsně pod 100 stupňů). Matzurko, udělej pokus s obyčejným hrncem v obyčejné elektrické troubě na nějakých 90 celaskonů (ale skutečných, ověřených teploměrem, ne že jsou napsány kolem knoflíku, to někdy kecá i o dvacet stupňů). Uvidíš, jaký bude výsledek.
  Já bych o tom uvažoval, pokud by se dala ručně nastavit teplota a měl jsem v kuchyni spoustu volného místa.

 25. Jo a dodatek, do trouby lze strčit i kovový hrnec, ve kterém si lze třeba cibulku nechat zezlátnout na plameni, maso opéci před tím dlouhým dušením či vařením, prostě, je to variabilnější. Vaření bez tuku ještě naštěstí nemusím.

 26. Já mám dojem, Karle, že u toho hrnce se dá nastavit doba vaření. Což je docela velká výhoda, že to nastavíš, na jak dlouho chceš, třeba na hodinu nebo pět hodin, podle potřeby a nemusíš se starat, samo se to vypne. Což by se mi zamlouvalo u potravin, který se musí dlouho vařit. Když se večer vrátím z práce a musím nachystat večeři a ještě oběd na druhý den, tak by docela bodlo ráno si něco předpřipravit do hrnce a když přijdu domů, mít uvařeno.

  Ale je fakt, že v kuchyni mám málo místa a ta věc vypadá docela veliká.

 27. 23 PeS
  Od jakých židů a jaká ocenění, pane? Myslíš ty americké židy, co tradičně volí 70 ku 30ti procentům Demokraty a jiné socialisty a aní v těchto volbách se nespletli a Hillary dali přes 70% a fůru peněz?
  Trumpovi dali nějaký diplom a jarmulku?

 28. A hele,

  Trumpova dcera Ivanka má za manžela Žida, a přestoupila na Židovskou víru….
  Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem patří k nejdůležitějším osobám celé kampaně, čímž si společně vysloužili čtvrtou pozici na žebříčku vlivných židů. Vcelku se jim daří žehlit otcovy/tchánovy kontroverze či neuvážené výroky. „Don je neuvěřitelně srdečný a tolerantní člověk, který přijal mou rodinu a naše židovství, sotva jsem s Ivankou začal chodit,“ uklidňoval Jared souvěrce znepokojené Trumpovými výroky na pokraji antisemitismu.

  Spíš než tvrdý rasismus to ostatně byly buranské fóry typu „umíte pěkně smlouvat“ a „nechci jiné účetní než židy“. Pomáhá to? Trochu ano, mezi Američany židovské víry má Trump pětinovou podporu, což je sice málo, ale republikáni obvykle o moc víc jejich hlasů nedostávají… Ať už Donalda Američané zvolí, nebo ne, o Ivance ještě uslyšíme. Vždyť už teď jsou slyšet hlasy, že by do politiky měla jít sama.

  http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-svetove-celebrity/424304/zebricek-nejvlivnejsich-zidu-sveta-k-vrcholu-stoupa-ivanka-trump.html

 29. 31 Matzurko,
  pomalý hrnec je vynikající záležitost!
  Já ho imituju keramickým kastrůlkem, což taky lze, nedávno jsem v něm páchala Rillettes a sice jsem občas pod pokličku nakoukla, ale jen tak pro klid duše, nutné to nebylo. Jen to chce mít vychytanej vlastní sporák, jak moc.

 30. (40) To ovšem moje trouba umí taky, nastavit dobu vaření.

 31. No,
  když zapnu troubu, tak to stejně musím „vychytávat“, a asi bych se bála to nechat přes noc nebo přes den bez dozoru; ten pomalý hrnec by to měl zvládat. Tlakový nechci, ten je navíc pod tlakem :), dělá to divné zvuky a hlídat se musí tuplem…
  Kouknu na webu, jak si to kdo považuje, na španělské ptáčky to fakt nemusím (my je moc nejíme), ale ty vývary a gulášoidy by se to asi šiklo.

 32. Koneckonců chlap, když je pod tlakem, tak dělá taky divný zvuky a musí se tuplem hlídat…

 33. Tak jsme přišli o světadíl!
  Evropa = poloostrov na západě Asie 😉

 34. Jo, vzpomněl jsem si na jednu příhodu z pátečního podvečerního transferu Brnem.
  Když už člověk pojme nápad, že se potřebuje dostat z dálnice do Vaňkovky (bývalá slévárna nyní nákupní galerie a hlavně parkoviště kousek od brněnského hlavního nádraží), neměl by tak činit v pátek v podvečer. Neboť to jsou chvíle, kdy si hraví a rozverní brňáci hrají na Prahu. Proskákal jsem Heršpickou až k místu, kterému se říká vznešeně Spielberk office center a tam se to kouslo na stupeň 5. Stál jsem na semaforu u odbočky mezi zmiňovaný Spielberk office center a Tower B jako první a přede mnou naprosto nepohyblivá kolona. Čtyřikrát mi hópla zelená a čtyřikrát jsem zůstal stát, protože auta na druhé straně křižovatky se ani nehla. Na popáté jsem viděl, že se odbočka do totálně ve všech směrech napráskané Opuštěné ulici uvolnila a že se kolona začíná hýbat. Jako blbec jsem vjel do křižovatky. Neznalť jsem já, hošíček černovlasý, brněnskou fintu, kdy se rozjede čelo kolony, ale Lojzové za volanty uprostřed kolony tuto jenom rozředí, takže konec kolony zůstane stát. Takže jsem stál uprostřed křižovatky a klel jsem jako pohan. Zleva z boku neskutečnou rychlostí najelo do křižovatky odbočující stříbrné sedmičkové BMW, prudce zabrzdilo a začalo na mě zuřivě troubit. Po dvaceti sekundách vytrvalého troubení jsem se s autem ani nevznesl, ani jsem ho nevypustil, nesroloval a neodnesl. Řidič bavoráku to psychicky neunesl a vystartoval v bílé košili, černých kalhotách a polobotkách lesklých jak psí kulky z auta ven. Jestli mi chtěl kopnout do dveří, nebo se mi omluvit za to houkání, bohužel nevím, protože kolona přede mnou se cukla a já popojel celých deset metrů. Manažer náhle stál uprostřed křižovatky, za ním vrnělo jeho stříbrné BMW a bylo na něj houkáno ze všech stran. Tak trochu v té bílé košili vypadal jako osamělé pánské přirození.
  Když tak nad tím uvažuji, co to vlastně bylo za manažera? V pátek v šest hodin večer chvátat do práce? Skoro to vypadalo, jako by cosi nestíhal, něco mělo být dávno hotové a nebylo to… Ts, ts, ts… Žít Brno evidentně není jednoduché.

 35. 56

  No jo,venkovan přijede do velkoměsta ! 😉

 36. A kam by spěchal? Za ženckou, s přirozením,ech přirozeně ! 😀

 37. Ptakopysku,

  obcovat se dá kdekoli !
  A vůbec netušíš,kam vlastně jel.

 38. a nebudeš tam mít noviny, abys jim je hodil přes hubu…

 39. 56 ptakopysku
  pokud ses potřeboval vyčůrat tos to nemohl udělat už před dálniční křižovatkou anebo až po? Nebos jenom blbě odbočil a chtěl ses dostat zpět na dálnici přes to místo kde se mluví takovou divnou moravskou němčinou vzdáleně připomínající jiddiš?

 40. 60 Hallle
  to je NÁAADHERNÝÝÝ!
  A on je fakt dobrej. Klasický pen G ladění, hrdlo od flašky, zavřu oči a jsem v Nashville 🙂

 41. 56 takže brněnští Lojzové zavinili, že sváteční řidič se značkou s písmenem S vjel do křižovatky, za kterou nemohl pokračovat v jízdě. Jak se tam ocitl ten manažer, to netuším, asi měl zelenou a ten Středočech ho namíchl.
  Stává se to i v Brně, protože jinak je to pražská finta. Byl jsem teď několik hodin v Praze a na křižovatce Legerova, Ječná to zablokovalo několik křižovatek za sebou. Ti co chtěli z Legerovy odbočovat z pravého levého pruhu do prava do Žitné, beznadějně stáli na světlech, ti za nimi, co přijížděli do křižovatky s Ječnou nemohli pokračovat a tak zablokovali napříč tramvajové koleje. Tramvajáci zvonili, ti z Legerovy troubili, ti v křižovatce dělali, že nic nevidí a neslyší a na chodníku se Valach jen divil. Nejezdíš, ptakopysku, tudy do Prahy?

  Ale už jsem v našem zasněženém městečku. Celou cestu jsem viděl trochu sněhu mezi Českou Třebovou a Zábřehem a pak až u nás.

 42. Jakého pohlaví je ta bytost, hrající na kytaru v 60?

 43. martineTT,
  samozřejmě, že brněnští Lojzové. Snad si nemyslíš, že jsem to zavinil já????
  Teď jsem v Praze nebyl. Ale kdysi dávno se mi povedlo zablokovat horní křižovatku na ípáku, když mi na kolejích chcíplo auto. Tramvaj zezdola dojela až ke mě a zvonila, tramvaj shora dojela až ke mě a zvonila, tímto procesem tramvajáci zablokovali všechny pruhy v Legerce od Nuseláku, všechny pruhy zdola z Ječný, což zastavilo i Sokolku… prostě úžasný. Naštěstí rozdělovač zareagoval na moje vzývání polozapomenutého galského boha Distributixe a holčina se po chvilce rozjela. Až na Letnou jsem jel po úplně prázdné magistrále…

 44. Sakrapes… jednak né „na“, ale „pod“ Letnou a druhak – ono z mého 70 jako by vyplývalo, že by snad tramvajáci zapříčinili… to né, to určitě né! Za to jsem mohl kompletně já. Reostaty nejsou už z principu vybaveny žádnou umělou inteligencí a takto sofistikovaný a koordinovaný počin nejsou schopny realizovat.

 45. maYdo,
  je to drsnej jižanskej rocker. Lidi, kteří zamrzli v době Karla Vlacha by neměli na tyhle videa koukat 😀 😀 😀
  Ale nějak se odmlčel halladin. Jestli on si pro krindáčka pindáčka nepustil ty moje videa a nejeblo to s ním o zem??? Nerad bych ho měl na svědomí…

 46. 63
  Ptakopysku,

  ty šminky se v horké vodě v kotli rozpustěj.
  A někteří chlapi jsou jako smrt 😉 😀

 47. Hm, je vidět, že jste nejezdili po Ankaře, tam by sice taky troubili všichni, ale trpělivě by čekali, až to Alláh rozežene. 😉

 48. No, halle, Zeman se proste z Keynesianstvi nikdy nevymanil. Diky bohu, ze to Klaus dotahl aspon k Friedmanovi…

 49. Keynesiánství dostalo ze svrabu USA po 2009, a po krizi 1929 -1933 taky.

 50. Asádovci dobyli 85% rebelského území v Aleppu.

 51. No, pravičákům se to asi líbit bude, zejména to, že rozpočet má být v době prosperity přebytkový.

  Ale stejně se zvedně řev, že to je mstivej ještěr, když si dovoluje na Špidlu a na zelený.

 52. skimici,
  cesta byla naprosto cílená. Jezdím tam vždycky začátkem prosince za zábavou a poučením. Zjistit, která z mých oblíbených hospod skončila, hledat jinou oblíbenou hospodu, vomrknout, jak staří bardi sci-fi, fantasy a dalších příbuzných oborů schátrali a tak podobně. Jednu perličku bych měl – možná si pamatujete na jednu zajímavou akci ze 14. května 2004 na checkpoint Danny Boy v Iráku, kde byla skotská posádka v počtu 30 mužů z pluku Argyll and Sutherland Highlanders obklíčena cca stovkou Talibanců. Když Skotům došla munice, vydal velitel rozkaz k bodákovému útoku. Skotům jsou takovéto druhy útoků vlastní již od dob římanů a tihle chlapi na bodákový útok byli cvičeni. Což ručníkáři netušili a ani nevěděli, že něco takového existuje. Talibové se rozutekli a na bojišti jim zůstalo 30 mrtvých. Skotové měli snad dva, nebo tři raněné. Další děj jsem tehdá již nesledoval, ale na dotyčné víkendové akci jsem se dozvěděl, že celá operace Danny Boy měla dohru u mezinárodního soudu v Haagu, neboť rodiny padlých Talibanců zažalovaly muže z Argyll and Sutherland Highlanders za usmrcení a mučení obzvláště krutým způsobem. Žaloba byla později stažena.
  Oni ti kluci nevypadají úplně mírumilovně, to tedy ne http://scontent.cdninstagram.com/t51.2885-15/e35/13413245_848389591961638_339293082_n.jpg?ig_cache_key=MTI2OTgwNjk5ODEyMDU0Mzg2MA%3D%3D.2

 53. ježíšmarjá, vysvětlete mi, co to je keynesiánství.
  A jak se liší keynesiánský a friermanovský pohled na to, že v době prosperity má být ropočet přebytkový, přeloženo do češtiny – když vydělávám, je dobré šetřit na horší čas.

 54. Jen tak pro zajímavost, česká vojáci jsou jedni z mála, kteří bajonetový útok trénují a ovládají. Vím ještě o výše zmíněných Britech, ale jestli ještě někdo v Evropě…

 55. Tak ti nevím,ptakopysku ,

  Talibové v Iráku ?
  Nepopletl jsi něco ?

 56. Ptakopysku.-)

  Každej útok je s bodákama…
  A boj s bodákem se cvičí všude. Mnohdy jako poslední možnost, protože se dává přednost likvidaci protivníka na dálku,ale cviči.

 57. ptakopysku, tvoje 70 – jednička s hvězdičkou (vidím to před očima).

 58. Komu by nestačily ptakopyskovy ukázky, může si najít a pustit něco od Trapp Familie. Naštěstí Hallelujah ještě tenkrát nebylo složeno, to by zpívali určo taky.

 59. 74 halle
  no nevím co se líbí pravičákům… Já ho poslouchal v autě a kromě obvyklých kydů a keynesiánských klišé jak zmínil Petr Kunetka tam opravdu komentoval Špidlovo „Zdroje jsou“.
  No dobře. Když to teda ví, co si mám myslet o morálních kvalitách člověka, který se přesto obklopoval osobnostmi typu pana Špidly, Grosse, Kužvarta a podobně?
  Já tedy vím, co si myslím, ale jak se s tím vyrovnává on? Možná už na Hradě preventivně rozbil všechna zrcadla …

 60. Jo, a teď jsem s překvapením zjistil,že Amíci se kolem roku 2010 fakt chystali zrušit výcvik s bodáky za děsného protiřevu veteránů.
  Takže omluva ptaqkopysku.
  Ale taky jsem se dočetl,že vnaší armádě se navýcviksbodákemcelkemkašle…

 61. (77) Podle Keynese by na ty krize měli našetřeno z dob růstu, což neměli.

 62. Skimici,

  tebou jmenovaní pánové v jeho vladě ekononiku neřídili.
  Na to měl Rusnoka,pokud se nepletu.

 63. 77 – no, take keynesianstvi dostalo USA do krize 1929 a 2009 :). A jinak ekonomu, co tvrdi, ze keynesianstvi dostalo USA z krize procentne ubzva – mam dokonce pocit, ze uz jsou v mensine.

  Ve skutecnosti je keynesiantsvi jen o neco mene zhoubne, nez monetarismus a jako ekonomiucka skola uz je dost opustene…

 64. 91 Halle
  Já to myslel obecněji, ale díky žes mi to připoměl. Finance Špidlovi dělal jakýsi právník. Panu Sobotkovi se moc omlouvám, že jsem ho výslovně nevyjmenoval.

 65. Oživení keynesiánských myšlenek je ve Spojených státech taženo takovými jmény jako Lawrence Summers, Paul Krugman či Ben Bernanke. Tato země se vydala cestou strukturálních rozpočtových deficitů ve výši sedmi a více procent HDP a nulových sazeb. Nyní se objevují požadavky na to, aby i v příštím roce vláda přikročila ke stimulační politice. Fed se již zavázal, že bude držet sazby u nuly až do chvíle, kdy nezaměstnanost klesne na 6,5 procenta. Po roce 2010 se podobným směrem nevydala žádná evropská ekonomika, i když ECB není daleko za Fedem.

  Nic jiného,než keynesiánství to není…..

 66. Hale, ja mluvim o vedcich, ne vladnich ekonomech, to je malinko rozdil… Pro vladu je samozrejme jakekoliv odborne znejici vysvetleni toho, proc se nemusi omezovat, velmi pritazlive… A najde se jich dost, co vlade pomuzou… Nez se pachtit s vyzkumem za par chechtaku, proc se nestat vladnim odbornikem… 🙂

 67. Kdyz tak mrkni na wiki na heslo keynesiantsvi 😀

 68. 2 martin ad 68 – no, pokud někdo chce odbočovat z Legerky do prava do Žitné, neměl by se divit, že to nejde… Protože doprava z Legerky nad Žitnou by jel do Anglický a navíc v protisměru…
  https://mapy.cz/zakladni?x=14.4305760&y=50.0762587&z=17&l=0
  Ale já jsem jen blbej jihočech, kterej tudy akorát skoro denně jezdí… Možná rodilej Pražák zná nějaký ty tajný finty…

 69. Petře,tohle je citace z články Jegryho Sachse,kerý keynesiánství odmítá z roku 2012.
  na druhé straně se USA dostaly ze svrabu rychleji než Evropa.
  Na druhé straně ,ač sachs keynesiánství odmítá, říká tohle:

  K předkrizové ekonomice se nevrátíme se stimulací ani bez ní. Automatizace a offshoring vedou v bohatých zemích ke ztrátám pracovních míst v nižších příjmových kategoriích, v USA stoupá zaměstnanost u univerzitně vzdělaných, zatímco v segmentech s nižším vzděláním klesá. Investice do infrastruktury jsou mimo těžbu plynu téměř paralyzovány. Spojené státy nemají žádný plán přechodu na energeticky méně intenzivní ekonomiku a moderní transportní systémy. A kde je nějaký plán obrany před stále častějšími a ničivějšími záplavami pobřeží?

  Správný ekonomický management hledí 10 – 20 let dopředu a zahrnuje spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem. Náš svět nejde spoutat do mechanických pravidel, rychlé změny znemožňují vytvoření nějaké obecně platné teorie. Jak Hayek jednou řekl Keynesovi, místo takové teorie potřebujeme plán pro naší dobu. Nyní to znamená plán pro výzvy spojené s globalizací, změnou klimatu a informačními technologiemi.

  To už je nejen keynesiánství ale výzva k centrálnímu plánování 🙂

  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2225501/dnes-je-treba-mnohem-vice-nez-keynesianstvi.html

 70. 56 josef mas v krizovatce houno delat pokud nemuzes pokracovat. Ale kdyz uz se ti to náhodou obcas stane 😀 tak zkus taktiku – jak na tebe nekdo zacne troubit , chop se jeho reci a trub taky . Urcite si porozumite.

 71. No tak kdo chce si vzdy najde zduvodneni, proc je spravne, ay ekonomiku ridila vlada. Jen ty konce jsou tak nejak porad stejne… 🙂

 72. S tím Forejtem je to složité. Já nejsem nijak úzkoprsý, ale pokud je na nějakém videu skutečně on, jak si ve volném čase dopřává lajnu koksu (nepředpokládám, že by z rozpustilosti šňupal prášek na praní nebo moučkový cukr) tak jako osoba drogově závislá prostě vydíratelný je a tudíž může být těžko šéfem protokolu a z titulu své funkce se ometat kolem světových státníků. Minimálně takové americké Secret Service by to mohlo docela dost vadit (pokud tedy přijede ten Trump).

  Pokud je to video nějaký fake, tak úplně nerozumím tomu, proč jednoduše už dávno (ten film byl údajně nabízen na trhu několik týdnů) neprohlásil, že je to pokus jej vydírat, nepodal trestní oznámení a proč to neprověřuje zpravodajská služba.

 73. PeSi, jsem vůl, vždyť to můžeš vidět z toho, že jsem třeba napsal z „pravého levého“. Psal jsem rychle a nedbale. Dostanu ten zápočet nebo ne?

 74. „Friedmanovskz pohled je – zjednodusene – ze rozpocet nema byt definicitni nikdy.“

  No, tak to je hezká teorie, ale někdy to tak v praxi nefunguje. Když si beru úvěr, tak přece mám deficitní rozpočet.
  Samozřejmě není úvěr jako úvěr. Když si beru úvěr na to,abych rozjela nějakou výrobu nebo v situaci, kdy mně potká nějaká ztráta, kterou jsem nemohla předvídat, je zo něco jinýho, než si půjčovat na dovolenou nebo drahý dárky na vánoce.

  A pokud vydělávám zrovna víc, než spotřebuju, tak je rozumné si to ukládat na horší časy, aby byla rezerva.
  TAkhle nějak by se mělo hospodařit v domácnosti. Takže ani keyńes ani Friedman, ale zdravej rozum. je nějakej důvod, proč by tak neměly fungovat i finance státu? Nakoenc sami trvdíte, že to má stejný pravidla jako finance v domácnosti.

 75. No tak maydo, samozrejme, pro pripad valky nebo masivni katastrofy. Ale urcite by deficit nemel byt beznou soucasti hospodareni… To, ze ekonoika zrovna neroste neni katastrofa…

  Navic je treba si uvedomit, ze rodina ziskava penize praci, ktera ekonomice obecne prospiva, zatimco stat, ziskava penize z dani, ktere ekonomice obecne skodi. Takze v pripade prebytku je lepsi politikou snizit dane, nez vytvaret inertni rezervy. V tom je rozdil oproti hosúodareni domacnosti.

 76. Halladine, jseš hnusnej rejpal! Nechtělo se mi vypisovat Mahdího osvobozenecká armada, nebo jak se ti hajzlíci přesně jmenovali, ale protože to byli rodní bratři ručníkářů z Afghánistánu, napsal jsem Talibove.

 77. 106

  Petře, a v případě nedostatku zase daně zvýšit ? pic kozu do vazu, ehm,firmy co už tak v krizi maj problémy. 🙂
  Z přebytku je třeba splatit dluhy,aby se mohlo v případě potřeby udělat nové.
  A není stát bez dluhů z minula….., který by neměl co splácet.

  Jestli jo,tak mi ho ukaž. 🙂

 78. Pepo,
  🙂 někdy to zkusím, ale v Brně ne. Obávám se že kdybych na něj začal troubit taky, že by mi ty dveře asi doopravdy prokopl…

 79. Petře,

  taky je možný naplánovat deficit 40 mld, a nakonec je z toho 190 mld , jak se povedlo Kalouskovi.
  Sám jsi párkrát napsal,že se růst zpomaluje..
  Pokud to dopadne jako letos ,kdy byl naplánovanej deficit 60 či 80 mld, a dopadlo to přebytkem 55 mld , tak mi to vrásky dělat nebude.

 80. A co takhle setrit, to uz vypadava i z teoretickych moznosti? 🙂

  Do roku 1929 US vlada burzovni a bankovni krachy proste ignorovala, neketere bvyly horsi, nez ten v 1929. Ekonomika se vzdy max. par letech v pohode rozbehla.

 81. Ptakopysku,nechtělo se mi googlovat ,a taky bylo možný, že ses spletl a místo Afganistánu napsal Irák. Taky se mi to už stalo.

 82. Kalousek taky vyhral nejlepsicho ministra Financi, jako Babis, ze? 😀

 83. Jo,Ptře ,
  šetřit se dá taky, jako šetřil Kalous. Všechny státy kolem nás už rostly, jen my furt stAGNOVALI.

 84. 106 Petr Kunetka
  jednou z posledních možností jak to zvrátit byl Fisherův ( et alii) tzv Chicago plan.
  Už to málem prošlo, FEDové cvakali pětku drát, ale senátor Bronson Cutting se zabil při letecké nehodě a FDJ se již otrkal a vyseděl to až k New Deal. Pak byla válka, napakovali se a už na to nikdy nikdo neměl sílu …

  Čte se to jako detektivka
  http://www.levyinstitute.org/pubs/wp/76.pdf

 85. Chlapci, nejen v Brně, ale kdekoliv jinde je nejúčinnější odpověď na zatroubení vypnout motor, vystoupit z vozidla, dojít k troubícímu a zeptat se, jestli něco nepotřebuje, když troubil o pomoc. V řadě před křižovatkou na semaforech, když já jsem ten první nebo druhý a ten blbec zezadu zatroubí – kdo z vás to má?

  P.S. Uznávám, že moje výška a váha má uklidňující účinek na toho troubu, ale tento postup jsem převzal od manželky, která je 164/59.

 86. 114

  Jo,první rok utratil 70 mld, co zůstaly na ministerstvech po minulé vládě.

  Mimochodem.Petře , žádná z předchozích krizí nebyla tak silná , jako ta z roku 1929.
  A celosvětová.

 87. ad 100 – na to troubení je hezká reakce: dojít ke troubícímu a požádat ho, jestli by neuměl chcíplé auto oživit a dodat:Já Vám zatím ten klakson podržím… ( bylo to myslím v nějaké reklamě)

 88. Halle, no samozrejme ze ne. DO te doby totiz finance a krize neridil stat, ale trhy 🙂

  Co se tyce samotne krize, cerny patek nebyl ani zdaleka nejvetsi burzovni krach. I proto jsem Ti dal ten odkaz v 116. Muzes take zkusit krizi 1893, ta se vlekla cele 4 roky…

 89. Ehm, srovnávat krise v 19. století a počátkem 20. století s krisí z roku 1929 nejde už z toho prostého důvodu, že za všech krisí před rokem 1929 se ještě státy nesraly do měny a fungoval zlatý standard, který jaksi znemožňoval výrazněji „přefouknout“ ceny akcií, protože i úvěry byly drženy na uzdě omezeným množstvím zlata.

 90. “ Ale urcite by deficit nemel byt beznou soucasti hospodareni…“

  Ale jistěže ne. Jen bych to nestavěla tak kategoricky, že „deficit nikdy“, ale že může být přípustný jen za určitých specifických okolností.

 91. 118 Martine TT
  troubení vyjadřuje radost ze života, aktivní přístup k němu a je jedním ze základních druhů mimoverbální komunikace. Už od Vídně dolů je troubení na ulicích všudepřítomné a v Miláně či v Římě radostně troubím i já. Na holky, na ostatní řidiče, jen tak a podobně.
  Troubím tedy jsem.
  Jen chladná germánská či skandinávská kultura neumí člověka osvobodit tak, aby radostně přitakal životu.

 92. maYdo – 125 – s tím je v praxi poněkud problém. Jakmile se politikům/vládě dovolí „špecifické okolnosti“, tak se lze spolehnout na to, že tato „špecifiká“ nastanou nejpozději letos a budou se dít vždy a za všech okolností, kdykoli bude potřeba voličům něco slíbit a/nebo nasypat do žlabu.

  Takže jediné smysluplné řešení (na rozdíl od domácího hospodaření) je nedovolit to nikdy a vždy jít cestou škrtání výdajů – šetření.

 93. Ono se to ostatně může vyskytnou i domácím hospodaření. Případů, kdy se kupříkladu hlava rodiny zbláznila a zadlužila rodinu/grunt, aby získané peníze prohýřila v děvkách či v kartách známe též hodně.

 94. Halladine,
  kdepak, checkpoint Danny Boy byl doopravdy v Iráku. Obdobná akce se ale udála i v Afghánistánu. Sice o něco později, v říjnu 2011, ale průběh velmi podobný. Hlídka z pluku Princess of Wales’s Royal Regiment byla přepadena talibanskou přesilou (tentokrát to byli opravdu talibanci 😀 ) přibita k zemi, respektive do příkopu plného vody, obklíčena ze tří stran a odsouzena defakto k zániku. Corporal Jones (desátník?) zavelel nejbližším mužům nasadit bajonety a pod krycí palbou zaútočili na osmdesát metrů vzdáleného nepřítele. Cíl byl zničen a v nastalém zmatku zaútočil i zbytek jednotky, takže se jim podařilo udržet a krýt perimetr pro přistání vrtulníku naloživšího raněné. Po ukončení evakuace hlídka dočistila terén a vrátila se na základnu.
  Citoval bych kouzelnou větičku, jemně opisující situaci, kdy Skotové ty všivý talibance vykuchali jako prasata: „Překvapivý útok na bajonety povstalci nečekali a to narušilo jejich morálku.“
  Jinak si myslím, že ty a já máme na mysli každý něco jiného pod pojmem „útok na bodák“. V současné době je bodák, či bajonet v moderních armádách opomíjen jako nemoderní. Ale když není zbytí, je evidentně velmi účinný. Už jenom ten psychologický moment, kdy se na tebe žene řvoucí berserk s bodákem na flintě… a není to úplně jednoduché, takový boj. Jednak na to musíš mít flintu. Chrastítkem s hmotností tři a půl kila toho moc nenaděláš. (Nic proti CZ 805 😀 ta je na hraně) Běžíš a snažíš se píchnout. Píchneš a nejlíp když pootočíš, aby to bylo na sichr, to je jednoduchý. Ale chlap ti to píchnutí vykreje a musíš ho vzít pažbou do držky. On ti vykreje úder a snaží se fláknout pažbou po tlamě tebe, ty se pokusíš ho kuchnout do břicha, on ti uhne, tak zkusíš alespoň načnout stehno… atd. atd. Tohle se naučit chvíli trvá a fakt se to neučí úplně v každé evropské armádě.

 95. 127

  Nebýt státního dluhu a dluhopisů,neporazila by GB Francii, a nevzniklo by Britské Impérium 😀

 96. Ale jistě. Jenže to bylo v době, kdy se pojem „všeobecné volební právo“ ještě nebral příliš vážně a lůza se nemohla dožadovat peněz ze státní kasy. Resp. mohla, aly bylo jí to houby platné.

  Nehledě k tomu, že v té době nebačovali Velkou Británii profesionální politikové volení na 4 roky.

 97. 118 – Bacha na to, takhle jsem málem měla jednoho pána na svědomí.
  Vyjížděla jsem na dálnici od pumpy poměrně komplikovaným a nepřehledným výýjezdem, navíc tam byla část zabraná pro stavební práce a čtyřicítka. Sunula jsem se poměrně pomalu, protože to bylo poněkud zmatené, bylo to v zatáčce. a neviděla jsem pořádně, kde mně to vyhodí na dálnici. Najednou za mou auto, bliká a troubí. No, tak jsem zastavila a šla se ho zeptat, co se děje.
  A toho chlapa málem kleplo, evidentně s takovou reakcí nepočítal. Ale uměl krásně lomit rukama a klepat si na čelo 🙂

 98. ptakopysku ,

  máš poznámku na facu.

  Jo, oba případy jsem mezitím nagoogloval,když mě začalo bolet koleno,a musel nechat dosavadní činnosti.
  Na ty nevycvičené nepravidelné jednotky to občas může zafungovat.Alepokud ne, a na obou stranách jsou vycvičení jedinci ,kteří jsou ochotni se navzájem píchat a dlouho neustupovat, tak jsou z toho děsné jatka.

  A dnes už není v módě mít velký ztráty a fůru mrtvejch na vlastní straně.

  Dává se přednost dělostřelecké palbě, raketometům a leteckému bombardovánní,aby se pokud možno nikdo zlej s něčím ostrým nedostal na dosah paže k vlastním chrabrým vojákům.
  Na druhé straně málokdo z velení protivníků má žaludek na to, poslat vojáky s bajonety do útoku s tím,že dojde k zákopům každej nevímkolikátej. A ostatní zůstanou padlí na poli slávy.

  V moderní době k tomu byli ochotni akorát Japonci a částečně Sověti.

 99. Halladine, když si(s pomocí Google) nastuduješ historii hospodářských krizí od dob Julia Augusta až po Obamu, zjistíš, že každá krize byla důsledkem státního vměšování do ekonomiky. Žádný stát není schopen krizi vyřešit, zato ji umí perfektně způsobit.

 100. Tak postoupím trošku v čase. Nebýt státních dluhopisů, nebyla by Amerika schopná spoluvyhrát WWII 😀 Ani GB odolat Hitlerovi.
  A to už ty volby pravidelné byly.

 101. 2 martin ad 104 – a to jako zápočet z čeho?
  Z fyziky třeba i jo, pravo a levo točivost si občas pletou i profesoři…

 102. Foundry,
  vidíš,a já si myslel, že ta poslední byla způsobena tím,že si nezodpovědné banky a hypoteční firmy
  kšeftovaly jak chtěly, a vyráběly“ leštěné prdy“

 103. PeSi, zápočet byl pokud o vtip, když jdi ten docent. Jiného bych požádal o odpuštění, že jsem tak blbej.

 104. 132 maYdo – děkuji za potvrzení mého postupu. Udělala jsi to výborně, pokud toho pána málem kleplo, tak jsi byla na hranici možného.

 105. 😀 😀 😀

  Zdá se, že soudruzi v USA udělali malou chybku v úvaze. Přepočítávání hlasů ve státě Wisconsin ukázalo, ze k nějakým chybám sice došlo, ovšem v opačném táboře, takže náskok Trumpa se zvyšuje. Fakt to nebyl nejlepší nápad!
  http://www.foxnews.com/content/fox-news/politics.html

 106. Martine, já jsem ho vlastně původně ani nechtěla vytočit.. Já jsem fakt nevěděla, o co mu jde a myslela jsem, jetsli na mně třeba nebliká a netroubí proto, že jedu někam, kam nemám. Ono to totiž bylo fakt blbě značený a nepřehledný, byl to takovej slalom mezi zábranama.

  Ale dodatečně jsem z toho pochopitelně měla škodolibou radost. 🙂

 107. Velmi často skloňovaným důvodem hypoteční krize je tzv. morální hazard, což je terminus technicus z teorie tržního selhání pro stav, kdy se společnost či jedinec chovají jinak v případě, že nesou plné riziko za své činy a jinak v případě, že ho následkem nějakých vlivů (zpravidla pojištěním) nenesou. Neboli stav, kdy jeden ekonomický subjekt při maximalizaci svého užitku snižuje užitek ostatních účastníků tržní transakce na základě jejich neinformovanosti.[55] Problém morálního hazardu v této krizi spočívá v tom, že banky neinvestovaly svoje peníze (Merrill Lynch měla jen tři procenta svého kapitálu[56]), ale peníze svých klientů, přičemž se vědomě dopouštěly velkého rizika s předpokladem, že je stát na základě doktríny too big to fail nenechá zbankrotovat a napumpuje do nich další peníze.[57]

 108. další zhoršení pak přinesl „Alternative Mortgage Transaction Parity Act“ z roku 1982 a „The Housing and Community Development Act“ z roku 1992, což byly další státní zásahy.

 109. halladine – 144 – ano, to je docela věrný popis toho, jak státní zásahy mrví či dokonce znemožňují svobodný trh. Vždyť to tam přímo cituješ „… přičemž se vědomě dopouštěly velkého rizika s předpokladem, že je stát na základě doktríny too big to fail nenechá zbankrotovat a napumpuje do nich další peníze.“ 🙂

  Pochopitelně, to uplatnění „too big to fail“ bylo státem použito již mnohokrát v minulosti (bohužel) a proto se na něj banky spoléhaly (krom jiného).

  QED

 110. Halladine, tvá 144 je jen dokladem toho, co ti píšu já i Pavel K. Ty ovšem vůbec netušíš, která bije, unikají ti další souvislosti, takže to interpretuješ jako selhání trhu.
  Není to tak, ale abys to pochopil, musel bys něco nastudovat.

 111. Na jednoho troubícího jsem si netroufl.
  To jsem takhle jel z Petrohradské na Vršovickou. Zastavil jsem na semaforu a zleva přecházela stařenka o holi. V okamžiku, kdy padla zelená, tak jsem ji měl zrovna před kapotou. I čekal jsem a za mnou začal troubit autobusák.
  Mohl jsem si to s ním jít vyříkat, ale zalekl jsem se veřejného mínění. Ty autobusy tam jezdí dost plné a někomu méně prtělivému by se mohlo nelíbit, že jsme prošvihli zelený slot.

 112. Nojo, a co má ten stát dělat ? má nechat padnout celou ekonomiku ? Nechat padnout banky,i s penězi,které u nich mají lidé uloženy ?

 113. halladine – 149 – Co má ten stát dělat ? To je celkem jednoduché, nestrkat svoje pazoury do trhu a ono už se to nějak vystříbří.
  A ano, v to se počítá i to, že padne banka a lidé přijdou o peníze v ní uložené. Koneckonců, nastrkat všechny peníze do jedné banky je svobodná volba každého člověka a nikdo ho k tomu nenutí.

 114. Stát především dopustil, aby taková situace mohla nastat – zřízením instituce Centrální banky a podporou částečných rezerv, z nčehož se odvíjí emise nekrytých peněz.
  A ano, stát by měl nechat banky padnout a dát od ekonomiky ruce pryč. Ono by se to zase poměrně rychle srovnalo.

 115. migranti by nedodrzovali nase zvyklosti a kulturu

  tyden provozu EET – 700 udani 🙁 ac nemam pater rad, to je kapitola samo pro sebe, tak to asi neni pateri

 116. Co má stát dělat?

  Stát většinou volí, cca v intervalu 70 let, státní bankrot. Obyvatelstvo ožebračeno a stát si jede dál po svém.
  On rok 1953 ještě není tak dávno…

 117. 700 udání!
  Jen houšť a větší kapky!
  Až udají úplně všichni úplně všechny, tak jsem zvědavá, jak to Babiš vyřeší?
  Ono při takové frekvenci to není tak nedosažitelná meta… 😀 😀

 118. Hm…

  V tom okamžiku přestaly banky v obavě před runem prakticky půjčovat peníze, anebo půjčovaly jen na velmi vysoký úrok. Tento stav se nazývá credit crunch.[p 14] To je pro ekonomiku – zejména v USA, kde je ekonomika postavena na dostupnosti peněz – velkým problémem. Firmy ve Spojených státech financují běžné věci jako je výplata mezd, platba dodavatelům atp. pomocí bankovních úvěrů či formou krátkodobých dluhopisů, které vyrovnávají v okamžiku, kdy je jim proplacena faktura. Po září 2008 si mnoho firem nemohlo půjčit provozní kapitál a musely omezit výrobu a snížit stav zaměstnanců. Lidé začali méně utrácet a firmám klesal odbyt. Krize likvidity tak zmrazila úvěrový trh a kvůli snížené spotřebě poklesl HDP, čímž se ekonomika dostala do recese. Kvůli skutečnosti, že do cenných papírů krytých americkými hypotékami investovala celá řada podniků mimo USA, se krize stala celosvětovou.

  Kdyby stát nezasáhl,tak se to rozesere úplně,a nikdo to nedá dohromady v rozumné době.

 119. 151 přesně tak Foundry,
  jak ale odkazuji ve svém 117, poslední možnost měl v rukou FDR během velké deprese. Ten zákon (viz Chicago plán o 100% ních reservách a abolici frakčního reservního ststému (do té doby „jen“ 40%) málem prošel.
  Socialista FDR to ale vyseděl a udělal pravý opak.

 120. 🙂 Ano. A kdyby nebylo těch státních zásahů předtím, které jsem vyjmenoval, banky by se do stavu zmíněného v příspěvku 155 vůbec nedostaly.

  QED

 121. Ale tohle fakt nikam nevede. Já si vygoogluju něco o opravování zubů a zubních implantátech a můžeme o tom zasvěceně debatovat na základě toho, že víceméně každý má nebo měl zuby a tudíž se v problematice skvěle vyzná… 🙂

 122. Skimici, ad 156 – přesně. Proto jsem doporučil Halladinovi, aby si něco nastudoval, jinak je debata zbytečná.

 123. no,co jsemkoukal, tak názory na to, zda to způsobily regulace,či nedostatek regulací je tak půl napůl.
  Neexistuje jednotný názor.
  Navíc do toho zasáhl nepříznivě Fed, když z obav inflace zvýšil sazby, ( později se prý dokázalo,že inflace nehrozila) a tímpřivedllidi,co do tehdy s odřenýmaušima splácelúroky, že už nebyli schopni,takže se to zhoršilo.

 124. (126) Pořiď si otevřený vůz a houkačku na balonek. Nejenže troubíš radostně, ještě Ti lidi občas i mávají.
  (147) Ani ne tak studovat, jako chápat. Ale baví mne, jak je nestudovavší schopen poučovat studované.

 125. Já poslední dobou bůhví proč přemýšlím nebo si spíše pokouším představit, co by jednou vyrostlo z Malého Bobše, Honzíka z Honzíkovy cesty, Káji Maříka …

 126. Polovička studovaných říká to samé co já 🙂

 127. Jsem to rychle odklepl. Ještě jsem chtěl dodat Broučky.

 128. (162) Ani se Ti nedivím, při té názorné inspiraci.

 129. Halladine prapůvod dnešních krizí hledej někde v 17. – 18. století, kdy stát posvětil frakční bankovnictví.

 130. No co, z Malého Bobše vyrostl Špidla, z Honzíka vyrostl Babiš a z Káji Maříka nejspíš Cyril Svoboda.
  Co vyrostlo z Broučků netuším, možná něco jako mladý Dienstbier, mladý Stropnický a spol. Ti též někde vždycky chrápou a když je klima příznivé, tak vyhřeznou…

 131. Z Broučka vyrostl velký Brouček a měl kupu dětí s Beruškou. A další zimu zmrzli a vyrostly z nich sedmikrásky.

  hádám, že z Honzíka vyrostl budovatel, lepších zítřků. Z Malýho Bobše taky.

  Kariera Kájí Maříka je popsána až do doby, kdy měl děti tak velký, jak byl sám v prvním díle. Ale mám dojem, že to je tak apolitický, že se z toho pomalu ani nedá poznat, jetsli je to za první republiky nebo za císařpána. Ale asi za první republiky, neb je tam nějaká řeč o tom, že lehkomyslné manželka kolegy, žena málem povětrná, chodí hrát tenis a nosí mikádo místo anby nosila drdol a vařila manžílkovi hovězí žebro s koprovkou, jak to činila ctnostná Zdeňa.

 132. Ale prdlajs – škodlivost frakčního bankovnictví je zřejmá každému, kdo se byť jen letmo zabýval ekonomií. Je to masivní a masové porušování vlastnických práv.
  Ta půlka, o které si myslíš, že říká to samé, co ty, pouze hájí zmíněný systém jako nutné zlo.

 133. Třeba by z Maříka vyrostl knížepán. Když byl taky ten hajnej. 😀
  Nebo Havel, protože to byla taky ztělesněná ctnost všehom druhu.

 134. 169 maYdo
  Tys Káju Maříka fakt dočetla (vytresteny smajlik)?

 135. Dočíst Káju Maříka snad ani nejde. Já jsem velký ctitel literatury, mám v knihovně mnoho tisíc knih, přečetl jsem víceméně komplet Jiráska i sebrané spisy Alexandra Duma, ale kajícně se přiznám, že Káju Maříka jsem zazdil někde kolem jidášků.

 136. To už i sedmnáctý díl Tarzana je zajímavější čtení. 🙂

 137. Na svou obhajobu bych dodal, že jsem kompletně dočetl „Wheel of Time“ od Roberta Jordana (včetně těch posledních, co snad ani v češtině nevyšly) a kompletní „Nadaci“ od Isaaca Asimova.
  Což lze celkem dobře chápat jako očistec a tudíž jsem povinnosti dočíst Káju Maříka (nebo Lanny Budda, když na to přijde) na věky věků zproštěn.

 138. Šmarjá… Kája Mařík. Tak z toho jsem nedal snad ani čtvrt knížky. A že jsem coby robě četl a dpčetl i Karla Hlouchu! Abych se přiznal, já nepřečetl ani celé Broučky. K tomuto druhu literatury mám vrozený odpor. V podstatě velmi podobný odporu ke klasickým ruským autorům. Dušegubky jako Bratři Karamazovi, Čajka, či Višňový sad by mě dokázaly zabít ještě před polovinou knihy, či v prvním jednání. I na Revizora v podání Vlasty Buriana hledím z odporem.

 139. 174 Ale Holeček: Naši ( asi 10 dílů), to si myslím, to byste také nedal.Já se o to pokusil v ranném věku, kdy jsem přelouskal všechno, co mělo písmenka, ale tady jsem u druhého dílu skončil a od té doby to jenom s hrůzou obcházím.

 140. Tak ono je takových knih víc. Kupříkladu mně napadá Jobánek.

  Jeho první kniha „Tvář bohyně Tanit“ (vyšlo ještě za totáče) bylo prima čtení. Druhý díl (vyšlo po plyšáku) je dost rozporuplné čtení a třetí díl je čisté zlo, které když člověk čte, má u toho pocit, jako kdyby plnil stranický závazek…

 141. 176

  12 díl vyšel nedávno, 13 a 14 díl snad ještě v češtině vyjde, ale asi od půl serie je to fakt zážitek číst 🙂
  No a dopisuje to někdo jiný,původní autor zemřel v 2011
  Nadaci jsem celou nepřelouskal 🙂

 142. Jirko,
  a tokhle Zumři od Mrštíka, to je také čelinž jako kráva! Už na klasických gymnáziích se říkávalo po chodském způsobu: „Přečti si Zumři a humři.“
  Ti chudáci to měli jako povinnou četbu, takže z lycea vycházeli zocelení jedinci, kteří se hned tak něčeho nelekli, mohli bez problémů vystudovat pajdák a dožít se vysokého věku jako respektovaní učitelé.

 143. A což teprv „Okouzlená duše“ od R.Rollanda!
  I druhým dílem jsem se prokousala…. ale dál to prostě nešlo!

 144. 183 ptakopysku
  Mrštíkem mě nedostali! Název Zumři (co to vlastně je?) mě jako školáka naolik šokoval, že jsem dokonce neopsal ani referát a dostal kouli. Ti moravští chasníci ve mě vzbuzují hrůzu dodnes.

 145. Honzo, to myslíš Prousta ? Četl jsem kdysi. Nudné až hrůza.

 146. 186 jj, všech pět nebo šest dílů, podruhé po letadlech ve fránině.

 147. Proust patří mezi věci, které jsem četl víceméně omylem na gymplu. Kolem roku 1982-83 to byla v mém věku nějaká divná móda číst tyhle šílenosti.
  V té době (abych nezůstal pozadu a měl o čem konversovat při balení děvčat) jsem pročetl nejen Prousta, ale i prokleté básníky, Victora Huga, Williama Blakea, E.A.Poea a další. Včetně filosofů typu Kanta a tak podobně.
  Což nebylo celkem na škodu, protože krom jiného, na citování Kanta pod jasnou večerní oblohou jsem utáhl svou životní družku.

  To takhle člověk sedí na lavičce, kouká na hvězdy, ruce bloudí tam kde by neměly, do ouška špitá něco v tom smyslu jako „Víš, ten Immanuel Kant měl pravdu. Jen dvě věci nás naplňují úžasem. Hvězdné nebe nad hlavou a mravní zákon v nás…“ a hlavou se člověku táhnou myšlenky vesrze nemravné.

  Ale co, fungovalo to… 🙂

 148. 191 Pavle Kořenský
  Jako bych to napsal sám. 🙂
  Naprosto stejné období, četba i motivace

 149. Skimici, já to vlastně ani nečetla. Ale bydlela jsem asi rok v podnájmu u mé kmotry a v mém pokoji byl v knihovně. Všechny díly. Tak jsem to tak nějak letmo prolistovala, když jsem neměla zrovna nic jinýho ke čtení a některé pasáže si i přečetla. Díky tomu mám zhruba ponětí o ději a můžu při troše snahy budit dojem, že jsem ho přečetla tam i pozpátku.

  Jinak já tuhle literaturu v menších dávkách docela můžu, akorát se nad tím nedojímám, ale chechtám se tomu.

 150. Pravda, krom toho jsem tehdy uměl též citovat některé ty prokleté básníky (zejména tedy Francois Villon se hodil) v procítěném stylu typu:

  „Vetři v to hnis a z malomocných bok,
  až vzkypí to, z plen kojných zavař nok, s
  výplachy škvař, co holky poživačné
  si v nevěstinci vzaly na rozkrok —
  a jazyky v tom udus pomlouvačné!“

  a vhodně to prohodit třeba s citáty z Romea a Julie ve stylu:

  „Má láska, jež mně nejprv pobídla,
  bych pátral; ta mi radu poskytla, a já jí oči. Nejsem lodivod, leč kdybys byla vzdálena, jak jsou ty břehy bezměrné, jež omývá nejzazší moře, chtěl bych plavby tam
  se odvážit pro poklad takový.“

  V určitém věku tohle prostě funguje… 🙂

 151. Ostatně, od těch dob se datuje můj poněkud cynický názor na (zejména lyrickou) poesii, který lze volně formulovat jako „Ti zmetci to nepsali z důvodů nějaké vnitřní rozervanosti nebo nutnosti umělecky se vyvrhnout. Oni si prostě chtěli zašukat.“

 152. Puškina čitala ? Zvjozdy vidiš ? ….. 😀

 153. Pravdou ovšem je, že jsme na GJK měli skvělé pedagogické vedení, protože paní profesorka Ganzwohllová (čeština, francouzština) to měla všechno načtené tam i zpět a svým entusiasmem nás k četbě těch věcí dokázala přitáhnout tak, že jsme to louskali zcela dobrovolně.

  Ve zcela jiné souvislosti si vzpomínám na to, jak přehodila výuku českého jazyka ze tří hodin dopoledne (Po, Út, St) na čtvrtek odpoledne (tři hodiny až do večera) a když jsme tam brblajíce seděli, tak přišla a pravila „Hodiny jsem vyměnila, protože dneska budu přednášet to, co se nemá a dokonce ani nesmí. Proto jsou následující tři hodiny dobrovolné a kdo chce, ten může jít domů hned teď a do třídní knihy nebudu zapisovat nepřítomnost. Téma následujích tří hodin je „Život a dílo presidenta Tomáše Garrigue Masaryka“.

  No, domů nešel nikdo a zdrželi jsme se ve škole ne tři, ale pět vyučovacích hodin ten den. A to bylo v roce 1984.

  Nevím, jestli nějaká střední škola má i dnes takové kantory.

 154. halladine – myslíš „Já píšu Vám, co mohu ještě dělati ? Vím, že máte právo sice mně pohrdáním trestati…“.

  Da, Puškin znaju. Tože ja znaju Lermontova. Zimoj, ja guljaju v parke. 🙂

 155. Ty otázky byly na ženskou, ne na chlapa 🙂

  Tudíž ani na PK 🙂
  To si jedno ruské děvče na rande stěžovalo ,že její přítel myslí jen na to jedno, veršíky nerecituje, hvězdy neobdivuje. Prostě žádná romantika.
  Tak to byla odpověd,po které následoval požadavek na uvedení se do horizontály. 🙂

 156. Z jiného soudku, takový drobný dotaz na Moraváky.

  Kuřim – to je tam, jak byly ty děti, pak ta třináctiletá Anička, co si hrála na Toníka se Šabatovou a Beránkem, ze které se pak vyklubala ta třicetiletá Barbora Škrholová(pokud jsem to tedy správně z médií pochopil), a teď tohle:

  http://brno.idnes.cz/zena-naletela-podvodnikovi-dfe-/brno-zpravy.aspx?c=A161207_152028_brno-zpravy_vh

  Co tam mají v té Kuřimi ve vodě ? A je to někde komerčně dostupné ? Dá se to taky kouřit nebo šňupat ?

 157. Jinak tedy musím uznat, že ta Kuřim bude slušný oddíl. Vyvětrat z firmy jen tak 110 mega, aniž by to firmu položilo na cash-flow a aniž by si toho někdo nějak hned všiml… :O

  Co to je za firmu ? Agrofert ?

 158. Já jen, že mezi našimi zákazníky je mnoho poměrně velmi bohatých korporací národních i nadnárodních, ale kdyby kterékoli z nich zmizelo jen tak z účtu 100MKč, tak si toho všimnou docela hned díky automaticky fungujícím vnitřním procesům, mezi které patří nejen princi čtyř očí, ale i šesti, osmi a více… 🙂

 159. Jj – co kdyby se toho ty děti naučili víc – hrozná lumpárna! 🙁

  …„Existence velkých rozdílů mezi školami není pro vzdělávací systém příznivá, neboť svědčí o selektivitě vzdělávacího systému, což je v přímém rozporu s politikou rovných vzdělávacích příležitostí,” uvedla Česká školní inspekce v národní zprávě prezentující výsledky srovnání PISA 2015…
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/422922-v-cr-jsou-mezi-skolami-velke-rozdily-zakum-to-neprospiva.html

 160. https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/kvuli-obavam-z-eet-vznikaji-stovky-novych-hostincu-7291

  Kvůli obavám z EET vznikají stovky „nových“ hostinců
  Petr Švihel
  dnes 08:00

  Počet nových živnostenských oprávnění pro hostinské se skokově zvýšil, ale vzrostl i počet pozastavených živnostenských oprávnění.
  Před spuštěním elektronické evidence tržeb se řada hostinských snažila zakrýt účetní minulost z éry před zavedením Babišova systému. Dokládají to údaje, které z živnostenského rejstříku pro Seznam analyzovala společnost CRIF poskytující informace o firmách a podnikatelích.

  Z její analýzy plyne i to, že čím více se blížil začátek EET, tím razantněji rostl počet nových živností a stejně tak rostl i počet živností přerušených. Podnikatelé před začátekem evidence raději pozastavili jednu živnost a začali využívat jinou, aby zamezili srovnání jejich účetnictví před a po zapojení do nového systému.

  Čísla hovoří jasně.

  Zatímco loni v listopadu přibylo v pohostinství 816 nových živnostenských oprávnění, letos to byl prakticky dvojnásobek – 1623 živností.

  Meziroční skok v počtu přerušených živností je také velmi znatelný. Vloni v listopadu se rozhodlo 1190 podnikatelů přerušit živnost, letos ve stejném měsíci 2126. A za několik málo prvních prosincových dní (analýza je k datu 5. 12. 2016) bylo přerušeno 1220 živností v pohostinství. Loni za celý prosinec jich bylo 917. Přitom není obvyklé, že by v prosinci podnikatelé přerušovali svoje živnosti. V minulých letech tak činili nejčastěji v lednu.

  „Počet přerušených živností na začátku prosince, to je mimořádné číslo,” říká vedoucí datového oddělení v CRIF Jan Cikler. Podle něj je také jasně patrné, že od září vzrostl počet nově založených firem, které podnikají v pohostinství.

  Autoři analýzy pracovali zejména s údaji uvedenými v živnostenském rejstříku. Pohyb živností sice zachycuje i Český statistický úřad, ale jeho data vycházejí až s měsíčním zpožděním a hůře se podle nich také zaměřuje na konkrétní druh živností.

  Scénář, jaký naznačuje pohyb v živnostenském rejstříku, předvídala těsně před spuštěním EET v rozhovoru pro Seznam i bývalá náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Podle ní je taková zkušenost i z jiných zemí, kde se evidence tržeb v nějaké podobě zaváděla: Více než se hospody a restaurace zavíraly, zakládala se nová IČO, aby podnikatelé začínali evidovat bez historie.

 161. Dobré zas ráno… K tej noční debatě:
  „Slečno, už jste viděla Lohengrina?“
  „Neviděla, nechci vidět a jestli ho tu vytáhnete, tak vás přes něj praštím!“

  Takže asi tak… Teda, vy jste v těch letech v tý Praze ale měli starosti…

 162. Dobré ráno vespolek,

  Rputi, tak to zírám -18mld je přeci vejvar z EET, jak si to Bureš maluje….

  A jinak mne dnes dojala dcera, neb na dotaz, co by chtěla k Ježišku, prohlásila že neví, že vlastně má všechno 🙂

 163. 208

  Jo,to říkal jeden Pepíček ve škole taky 🙂

 164. Hmmm nastala zima, opadává poslední listí a taky padají poslední leadla tohoto roku, po ruském migu a sučku spadl Američanům Hornet. U ostrova Okinawa. Pilot se bez udání důvodů katapultoval a není zatím k nalezení. Nebo ho Japonci sestřelili.

 165. 206 Halle,
  ty už jsi viděl na vsi hostinskýho, který kupuje vejce v Makru, když místně má slepice každý druhý? ….. atp….
  Takže jediným výsledkem bude to zdražení, protože teď ty vejce kupovat v Makru bude muset….

 166. 2 Rpuť ad 211 – co Ty víš… Někdo věří na Ježíška, někdo na neposkvrněné početí, někdo dokonce i článkům na Seznamu…

 167. Mno,
  u nás výčepna „U Floriána“ prostě zavřela, a hasiči si asi budou cucat vedle v hasičárně svoje donesené.

  Halle,
  a jsou ty živnosti přepočítané na procenta ? Kolik živností jede dál beze změn ?

 168. Matzurko 🙂

  já fakt nevím víc,než je v tom článku 🙂

 169. Dobréráno,

  „Podnikatelé před začátekem evidence raději pozastavili jednu živnost a začali využívat jinou, aby zamezili srovnání jejich účetnictví před a po zapojení do nového systému.“

  No, já bych třeba pozastavila nebo zrušila živnost proto, že jsem si nestihla pořídit vybavení pro EET, nemám na něj momentálně a nebo patřím zrovna mezi to provćento, občas živnost pozastaví z nějakých důvodů, které s EET nijak nesouvisí.
  Není nutno být paranoidní a hned všechny podezřívat z podvodů v účetnictví.

  Kdyby stát odstříhl od cecku neziskovky, měl by aspoň těch 18 miliard doma a nemusel prudit s EET.

 170. EET šetří naše lesy!
  Soused sedící vedle mě v hospodě dostal po zaplacení velkýho panáka rumu sedmnáct centimetrů dlouhej kus papíru. No… koukal na to dost divně. 😀 😀 😀

 171. Tak ony ty vejce od sousedů bývají taky lepší, než ty z Makra….

  já taky občas kupuju vejce od sousedky. MYslím, že stát by se měl zamyslet a i do domácnosti zavést EET a sledovat tržby. Víte, o kolik přijde stát na daních když v každý vsi jsou dvě – tři domácnosti, který kupujou vejce od sousedů a neplatí DPH? A když většina vesnice baští vlastní vejce místo aby je kupovala v Makru či Lidlu?

 172. NAvíc ty účtenky se ani nehodí do papíru k recyklaci a musí se házet do směsného odpadu 😛

 173. (178) Karel Hloucha mne mátl, ale oni byli fakt dva. Já znal Joea.
  (204) Jj – co kdyby se toho ty děti naučil<b<i víc – hrozná lumpárna! 😛

 174. Jj – co kdyby se toho ty děti naučili víc – hrozná lumpárna!

 175. Aerokarle,
  njn. Joe Hloucha a Sakura ve vichřici, to zná každý. Karel byl jeho brácha. Psal sci-fi s dost rasovým podtextem. Je dost obtížné dočíst knihu na jeden zátah, protože psal stylem uspavače hadů.

 176. 217
  Jo, maYdo, dobrej nápad 🙂
  a to ani nezmiňuju ty lotry , co sexujou doma ,a neutrácej za sex jinde, čímž snižujou HDP, ať už v legální či šedé ekonomice 🙂
  Neměly by se ženám namontovat taky nějaký počítadla ?
  A platit poplatky ? 😀

 177. Ještě k té délce účtenek. Za sedm dní bylo vyprodukováno minimálně 3.400 kilometrů papíru (20 mio krát 17 cm), což je při šířce 5,5cm a gramáži 75 g/m2 přibližně 14 tun papíru. 1 tuna papíru se vyrobí z cca 2,5 tuny dřeva, což je jeden vzrostlý stoletý smrk. Takže minimální spotřeba 14 stoletých smrků týdně. Hezké. To bude potřeba ošetřit nalitím peněz do nějaké neziskovky na záchranu lesa. Myslím, že Greenpeace aktálně vopruzuje na facebooku kampaní za záchranu lesů.

 178. halle,
  myslíš jako namontovat takový ty měřáky na naběhaný motohodiny, jako to bejvalo třeba na eleektrocentrálách na vojně?

 179. 215 maydo,
  to už je, tuším, ošetřeno!
  Babiš někde pěnil, že sousedské přebytky sice jo, ale že bába Vonásková nesmí prodat víc jak 60 vajíček týdně, jinak už by to bylo nedovolené podnikání!

 180. 225 ptakopysku,
  krokoměr – běhoměr pro treningové pásy už je vyvinut. Stačí modifikovat… 😀

 181. Tak teda nevím, kdo má a nemá smysl pro srandu a proč tolik rozhořčení.

  http://neviditelnypes.lidovky.cz/media-kdo-tady-ma-temnou-dusi-dgh-/p_spolecnost.aspx?c=A161206_205917_p_spolecnost_wag

  Mně teda připadá, že si autor dělá psinu a že to je parodie. Ale autor a diskutující to zřejmě berou smrtelně vážně.

  http://www.pressreader.com/

  No, rozhodně pokud si chtěl s čtenářů vystřelit, tak se mu to povedlo. A pokud to myslel vážně, tak je to akorát pro zasmání.

 182. Tím, že někdo pozastaví nebo zruší živnost a rozběhne novou, se možnost srovnávání úplně vytratí. Zanikne. Je to nemožné. Podle čeho by to šlo srovnat, že ?
  Když už tedy opominu, že fyzické osobě to asi nijak nepomůže.
  No ale když to píšou analytici …

 183. „….že si autor dělá psinu ….. Ale autor a diskutující …..“

  abych vnesla jasno, kdo je jakej autor : 🙂

  „….že si Kaninský dělá psinu ….. Ale Huml a diskutující….“

 184. 229 a ještě to zveřejňují na internetu, kde je Google králem.

 185. 231-včera jsem se bavil se známým živnostníkem, a říkal, že nejvetší křiklouni a obhájci EET a pod. se nejčastěji ptají hned na začátku, zda by to nešlo bez papírů a levněji.

 186. Dobré poledne
  američtí umělci přistoupili k Syrské tragedii skutečně čelem.
  Namísto výmluv, pustého plácání nebo nenávistných slůvek jako mají obyvatelé nových zemí EU si je skutečně rozebírají do rodin.
  Pane Dienstbiere a Uhle, zde byste se místo žvanění mohli ukázat i vy.

  Takový Ricky Martin se ZASNOUBIL (!) s Jwanem Yosefem a hned ho dokonce vzal na pláž do Mexika!
  https://www.super.cz/469904-tech-je-skoda-co-damy-svalnaty-ricky-martin-si-uziva-se-snoubencem-plaze-v-mexiku.html

  Kde jste všichni vy dobroserové? Takto se to dělá! 🙂

 187. skimici,
  děsivé přání. Dovedeš si představit Dienstbiera s Uhlem v plavkách na pláži??? Ani černoch z reklamy na Old Spice by to nezachránil.

 188. Ptakopysku
  já to myslel tak, že by si nějaké každý vzali do rodiny. Oni jsou sice už ženatí, ale muslimové můžou mít i čtyři manželky, tak by každý mohl dát ještě po třech ztepilých jinoších. A psali by o nich obdivně jako o Ricky Martinovi.

 189. skimici,
  nojo, jenže aby o nich psal super, musili by se vyvalovat polonazí na pláži, či chodit na plesy v opeře, beforeparty, party, afterpaty v oblecích s velkou dekoltáží, eventuelně při vystupování z limousiny nechtěně ukázat své spodní prádlo. To mi připadá ještě hrůznější. Své spodní prádlo si může dovolit ukázat princ Phillip, vévoda z Edinburgu, když má na sobě skotský kroj. A řekněme si to otevřeně, kdo z těch našich odulých kašparů disponuje osobností alespoň vzdáleně se přibližující osobnosti již zmíněného vévody?

 190. 237 ptakopysku
  Ha! Spodní prádlo! To ukazoval snad jen pan Paroubek. Nebo spíše jeho bývalážena na chalupě.
  Jinak to musí byt docela těžké to nacvičit. Dáma za A musí vybrat nějaké pěkné, musí si ho nejlépe těsně před náhodným odhalením převléci aby nebylo sežmoulané nebo já nevím co ještě všechno by mohlo být, musí odhadnout směr odkud se bude fotit, před zrcadlem to pak nacvičit, aby se něco odhalilo ale ne zas moc aby oní neříkali že je nevkusná štětka (z těch dvou slov je v té společnosti povážlivé hlavně slovo nevkusná) a podobně. Žádná legrace.

 191. Já teda měla za to, že pod skotský kroj se žádný spodní prádlo nenosí…..

 192. maYdo,
  😀 😀 😀 já jsem tě tipoval na vítěze!

 193. 242 ptakopysku
  naostro tedy? Jestlipak se taky vyholují aby když přechází po chodníku a sukni jim zvedne proud vzduchu v těch místech nevykouknul nějaký nevkusný rozcuchaný bobr (jak se tomu vlastně říká u pánů?)?

 194. 239

  mi se líbí ty kudly , co maj obě královské výsosti v pravé podkolence 🙂
  To je ke skotské sukni předepsáno ?

 195. „nekusný bobr“? Ale to už je překonaná moda, bobr už zase frčí, skimici, sledovat tep doby!

 196. Ano, ta kudla je součást skotského formálního obleku. Jmenuje se sgian-dubh (výslovnost nevím) a nosí se na té straně, kde je dominantní ruka.

 197. 248 PK
  Zaujal mě termín formální oblek.
  Je pravidly nějak specifikováno jaký je dress code vedené dámy pro tuto příležitost? Nebo si může vzít co chce?

 198. Amíci prý mají problém.U těch rebelů ve východním Aleppu mají svoje lidi,a teď nevědí,jak je dostat ven….

 199. Když už tady propíráme Skoty a včera šla řeč o bodákovém útoku, kde se mě snažil halladin vysvětlit, že na bodák se už nechodí, Skotové bodákový útok nevynalezli, neumějí, nikdy ho nepoužívali a kdesi cosi… tak bych měl maličký citát:
  Zteč horalů (Highland charge)
  Skotská vojska tradičně bojovala v sevřených formacích. Střelné zbraně ale naplno odhalily slabinu této taktiky. Šíp se ještě dal zastavit štítem, ale kulka nebo koule z děla těžko. Byla potřeba změna strategie proti liniím vojáků s mušketami, a tak byla vyvinuta takzvaná zteč horalů. Ta pro svůj úspěch vyžadovala skoro sebevražednou odvahu. Lehce oděná jednotka ozbrojená meči a pistolemi se při ní střemhlavě rozeběhla proti nepřátelské linii za účelem jejího prolomení. Salvám z mušket se snažili vyhnout zalehnutím a hned pokračovali dál sprintem proti nepříteli.
  A dařilo se. Přebíjení mušket totiž trvalo dlouho a množství vyprodukovaného kouře znesnadňovalo míření a tak se tyto bleskové útoky staly velmi efektivní skotskou taktikou. Je lehké si představit, jakou paniku musel vytvářet pohled na blížící se bandu řvoucích horalů. Když pak došlo na boj muže proti muži, bajonety proti mečům a štítům neměly valnou šanci

  Za vynálezce taktiky Highland Charge je považován Alasdair Mac Colla (1610 – 1647) z klanu MacDonaldů působící hlavně na Hebridách a v Irsku. Má velmi zajímavý životopis, dá se najít na Wiki.

 200. 253 ptakopysk
  Rusáci to zdokonalili, napřed šly trestné roty než se kulomety zavařily a pak němce další vlna odkráglovala. Generál Svoboda to praktikoval i v Dukelském průsmyku. Nas mnogo.

 201. skimici – 250 – tak to nevím, jak je to u dam. Ale předpokládám, že dáma se obléká přiměřeně příležitosti. Tedy na ples dlouhou večerní a třeba na dostihy vhodný kostým a klobouk.

  Tu formálnost jsem zmínil z jiného důvodu. Ona se totiž ta kudla tradičně nosila skrytě a to buď v rukávu nebo v podšívce saka. Nicméně bývalo zvykem, když byl člověk pozván do domu jako host ponechat zbraně (zejména tedy ten tradiční obouruční šaršoun) venku před vchodem na důkaz důvěry vůči hostiteli. Nicméně dýku by žádný Skot neodložil, protože zase až tolik se hostiteli důvěřovat nedá, že ano a krom toho by mohl přijít nějaký útok z venku.

  Proto se při vstupu do domu přemísťovala ta dýka ze skrytého nošení na místo, kde ji hostitel mohl vidět a tím místem je právě ta noha na straně dominantní ruky.

  Takže ve formální variantě skotského kiltu se nosí ta dýka v ponožce. V méně formální podobě (kupříkladu na běžnou procházku či při výletu do pubu na sklenku whisky) se dýka buď jako součást kiltu nenosí vůbec nebo se nosí skrytě. Na to je ovšem třeba si dát pozor, protože pokud je dýka nesena v ponožce, je formální součástí kiltu a jako taková má v UK výslovnou vyjímku ze zákona omezujícího vlastnictví bodných a sečných zbraní (podobně jako kukri které je součástí formálního oblečení Sikhů).
  Pokud je ovšem nesena skrytě, tak tuto vyjímku nemá a lze za to vyfasovat poměrně vysokou pokutu a zabavení zbraně.

  Alespoň takhle nějak mně to tehdy ve Skotsku vysvětlovali. Ona je kolem toho spousta nepsaných pravidel kdy a kam se ta dýka bere a kdy je vhodné jí ponechat doma, aby člověk nevypadal „overdressed“ a liší se to u jednotlivých klanů, podle místa apod.

  Pamatuji si jedno takové roztomilé pravidlo spočívající v tom, že ta kudla se nikdy nebere na svatbu, ale vždy se bere na pohřeb (asi kvůli vypořádávání pozůstalosti). 🙂

 202. Němce taky psychicky (z vyprávění) odrovnávala ta jatka. Nebyli (běžný wehrmacht) na to cvičení.

 203. Skimici, nejsem znales skotské etikety, ale mám dojem, že skotský kroj lze vzít na víc příležitostí a že dáma v tom případě volí podle předepsaného dresscodu.

 204. skimici,
  na tohle si rakouští vojáci stěžovali už za první světové. Rusové furt vylézali ze zákopů a útočili, přes kulometnou palbu, kartáčové střely, střelbu z pušek, až rakouskému vojsku došly náboje a Rusové je zmasakrovali. Těžko říct, jestli i carští vojáci měli za zády kulomety. Spíš si myslím, že je to dáno ruskou povahou. Nebo jim před útokem četli Dostojevského a měli slíbeno pokračování v četbě, pokud neprorazí rakouskou obrannou linii.
  Ale skotský styl útoku (viz. 253) se od stylu používaného v I. a II. WW dost liší. Oni neběží jako hovada na porážku, oni běží, aby zvítězili a přežili. A vo tom to je.

 205. 257 maYdo
  Dáma imho logicky volí taky sukni namísto kalhotového kostýmku například. Jelikož je i gentleman připraven, může se to pohodlněji odehrát za kdejakým sloupořadím či stromořadím.
  Výhoda kiltu taky je, že majitel nemí nucen spouštět kalhoty ještě před brodem.

 206. 258 ppysk
  Tady se lišíme. Já mám třeba Bratři Karamazovi či Běsi v oblibě dodnes, přestože taky čteny v mládí zejména za účelem vypouštění mlhy a klamných cílů což značně ulehčilo cestu ke kýženému styku.

 207. skimici,
  v tom případě by při bodákovém útoku za tebou musel běžet oficír s nabitou pistolí.

 208. Zvláštní je, že mladí muži z mého okolí obvykle také nevyhledávali nekomlikovaný styk někde na tancovačce (jakkoliv, rukou si kvůli tomu kroutit nenechali) ale četli kraviny a dělali jiné věci aby mohli imponovat těm tehdejším Lizetkám (viz Konec nylonového věku)
  Asi nějaký ten rajc z hrané či nehrané nedostupnosti či čo ….

 209. 261 ptakopysku
  Ad ten bodák – já měl na vojně bodák co s ním nešlo ukrojit ani chleba. Jsou nějaké co i řežou?

 210. Ptakopysku 🙂

  Skotové bodákový útok nevynalezli, neumějí, nikdy ho nepoužívali a kdesi cosi…

  To jsem,kromě toho prvního nikdy netvrdil.

  Bajonety vynalezli Frantíci,první byly vyrobeny ve francouzském Bayonne.
  Jako první potřeba byla obrana proti útoku jezdectvem. Do té doby byly součástí regimentů ( nebo třeba španělských tercií,považovaných za nejlepší pěchotu v Evropě) ,kopiníci,kteří bránili mušketýry během nabíjení,po výstřelu,kdy byli proti jezdci s mečem nebo šavlí takřka bezmocní.

  Čterec pěšáků s bajonety byl v obraně proti jezdectvu téměř stejně efektivní jako kopiníci v obraně, navíc mohli sřílet,což kopiníci neuměli.Zavedení bajonetů umožnilo vyřadit pěší kopiníky , a nahradit je střelci zmušket.

  Použití bajonetů proti nepřátelské pěchotě ,rovněž vybavené puškami s bajonety vzniklo až sekundárně. Většinou se střílelo po řadách. První řada vypálila,posunula se dozadu a vypálila další řada.

  Ten popis bitevní taktiky není úplně přesný.Ti Skotové měli taky muškety,ze kterých vystřelili a zahodili je. Po tom výstřelu byly samozřejmě formace protivníka více méně narušeny.
  Do těch mezer se Skotové se šavličkami vrhli, a začalo vraždění.
  Než protivník nasadil bajonety,skotové s meči a štíty byli na nich ( bodáky se nasazovaly původně do laufu.) Bodáky s objímkou byly zavedeny aý později.

  Zavedení bajonetů umožnilo vyřadit pěší kopiníky , a nahradit je střelci zmušket.
  Ostatně,ptakopysku, tvůj příklad dokládá spíš,že Skotové bojovali proti bajonetům,ne s nimi.

 211. Halladine,
  řeknu to krátce: Ježišmarjá!!!!!!

 212. 266 ptakopysku
  Zdrženlivý gentleman by si poradil třeba takovým tim postrojkem na stehno jako třeba jsou futrály na pistoli. Vzor „Upoutaný Prometheus“.

 213. skimici,
  a dobře by se mu s dámou chodilo nahoru do schodů!

 214. Pane Kořenský,

  malá korekce. Kukri nenosej sikhové, ale nepálští Gurkhové . To co nechávají Sikhy nosit i do letadel se jmenuje kirpan,kdysi meč,dnes zmenšenina velikosti dýky.

  Co se týká dýk a nožů, meče a podobné zbraně se do místnosti nenosily,dýky a nože ano. Na hostinách se příbory kdysi neposkytovaly, maximálně lžíce, jídelní vidličky přišly dost pozdě ,a jaksi se předpokládalo,že kařdý si bude krájet tím,co si přines.

 215. 265 ptakopysku
  Z obrázku a přítomnosti ostrého předmětu méně než na loket blízko je zřejmé, že jinoch nebyl vzrušen pohledem na fotografku ale že se logicky jedná o suspensor z kroužkové oceli. Něco jako rukavice bouračů v rybárně či dobytkárně.

 216. Ptakoppysku 🙂

  Bajonet vznikl pravděpodobně v 17. století ve Francii, původně nejspíše zastrčením nože do hlavně pušky, kdy při tehdy používaných nepříliš spolehlivých mušketách dával svému držiteli možnost obrany proti útokům nepřátel. Zprávy o užití takovéhoto bodáku byly ve Francii zaznamenány již v roce 1647. Na druhou stranu, bajonet tohoto druhu vyřazoval i mušketu vojáka který jím byl vybaven, a proto poměrně rychle dochází u francouzské pěchoty k zavedení bajonetu nasazovaného vedle hlavně. První pokusy s bajonetem nasazovaným vně hlavně provedla Francouzská armáda v roce 1678, ale neskončily úspěchem, protože bajonet nasazený pomocí prosté prstencové objímky na hlaveň muškety občas odpadl při výstřelu, anebo byl při bodání stlačován směrem od ústí hlavně.[1]

 217. Nešlo by to kopírování z Wikipedie zautomatizovat ?
  Se chudák halladin tak nadře…

 218. Ještě mě OT ke včerejší diskusi napadlo co by jednou vyrostlo z Mirka Dušína. Možná pan Putna?
  Ale doopravdy – do koho z pětice Rychlých Šípů byste řekli že si nakonec našli holku? Já bych možná vsadil na Jindru Hojera.

 219. skimici,
  suspenzor je vynálezem renesančním. Protože tehdy pánové nosili hedvábné elasťáky, aby se zabránilo „vulgárnostem“, byl TAM zpředu našit takový prošívaný kus hadry. V podstatě zdobená varianta suspenzoru běžně používaného v armádě. Říkalo se tomu myslím Cod piece.
  http://www.martelnyc.com/history-costume/images/8705_319_185-buy-ancient-style-codpiece.jpg
  http://lp2.hm.com/hmprod?source=url%5Bhttps://www2.hm.com/content/dam/HM%20Life/NOV-B3-AL-codpiece.jpg%5D&sink=format%5Bjpeg%5D,quality%5B70%5D

  Evidentně se s tím dost machrovalo. Jako teď s pušapkama.

 220. (255) Kukri je nepálských Gurkhů. Sikhové mají kirpan.(Halladin rychlejší, ale mazat to nebudu)
  (263) Tak, jak byl vyfasován, nešlo. Ovšem pozdější soukromá úprava možná, i když tvarově nic moc.

 221. NoName,
  Halladin měl kliku, že byl na vojně zubodravcem a že byl mír. S jeho přístupem by na frontě nepřežil ani deset minut. Nebudu sem psát, koho mi neobyčejně připomíná, abych neurazil…

 222. Jo aha. Staroanglický význam cod je i scrotum. Tak to jo.

 223. skimici,
  napadá mě aby se leklé rybě dodalo zdání ryby velké a čiperné. Ale asi to byla nějaká zkratka
  zajímavé byly plechové pohled na rytíře s tímhle vehementem vpředu musel být přinejmenším zajímavý: https://1930bychrisjackson.files.wordpress.com/2011/02/codpiece1.jpg?w=590
  Ale pohled na Jindřicha VIII. v plné zbroji mohl také zaujmout. Mám pocit, že té zbroji se říká „Happy Henry“ https://2prowriting.files.wordpress.com/2013/03/codpiece.jpg

 224. Skimici,

  bajonety sapíku Sa-58 byly tupé úmyslně, aby se bigoši nepořezávali. Nabrousit se měly až ve válečné situaci.

 225. 280 Halle
  Dík! Mně to nikdy nebylo jasné. Protivníka bych tím nožem musel utlouct. Říznout tím nešlo. Připomělo mi to ten japonskej film jak samuraj prodal meč a nosil bambusovej a jak se s ním musel pokusit spáchat sepuku….

 226. Ten suspenzor se jmenoval poklopec, a byl podobnej „padacímu mostu“ u bavorských kožených kalhot.
  Prostě kryl díru v kalhotách ,kterou se čůralo.
  No,ledaskdo tam strkal všechno možné, aby to vypadalo, že je lépe vybaven 🙂
  Mimochodem,já si kdysi v jednom ostravském bazaru “ bavorákykoupil,a chodil v tom na gympl.
  Po třech dnech jsem byl zavolán do ředitelny,a tento kus oděvu mi byl zakázan. 🙂

 227. Skimici,

  nikdy mi nebylo jasné,kdo,kdy, čím a jak by ty bajonety za válečného stavu nabrousil 🙂

 228. k dizkusi o skotské armádě: ‚Skoti zvýšili svůj stupeň pohotovosti z „Nasrání“ na „Jdem těm hajzlům rozkopat držky“. Jiné stupně neznají. Proto jsou také už 300 let nasazováni do předních linií britské armády.‘

 229. halle,
  s bodákem na SA 58 se fakt řezat nedalo 😀 Já byl zbrojíř, ale nikdy jsem žádný výcvik broušení bodáku neabsolvoval. Jak a čím brousit bylo asi jedno z nejpřísněji střežených tajemství ČSLA. Je to kupodivu, ale i s takhle tupým vehementem nacvaknutým na samopal lze probodnout běžnou uniformu i s chlapem. Nevěřil jsem tomu, ale když se ruka k sapíku vine, dá se. Samozřejmě člověk nesmí trefit ešus. Si to někdy zkus, až bude mít soused nelegální zabíjačku, na visícím praseti.

 230. 287 pane zbrojíři
  To mě jen utvrzuje, že jsme byli určeni pro tu první vlnu. S nepřítelem bychom se odpařeni setkali jen v ozonu. I ty jedovatý kádéčka dvěstě let starý tomu napovídaly. A bodákem bych z nich nic nedostal.

 231. No, že se vměšuji do debaty… On taky ten bodák taky nebyl určenej k řezání, ale k bodání… No a když si k tomu připočtu hybnost celýho sampíku, tak to projelo bříškem jedna radost… Ta špice na to stačila…

 232. Skimici,

  bodnutí takovým tupým bodákem způsobí daleko více devastující zranění, než ostrým. Bodná či řezná rána se změní na tržně-bodnou.

  Kádéčka… Ty, se kterými jsem se setkal já, byly docela jedlé.

 233. aha, tak ptakopysk byl kapke rychlejší…
  A jen taková otázka domácím kutilům – víte, co se dělá s hřebíkem při sbíjení dvou prken? Ona totiž ta ostrá špice neznamená vždy výhodu…

 234. Speciální jednotky prý fasovaly nabroušené bodáky.

 235. 291 PeSi
  no poklepe se zlehka na špičku!
  To bylo první, co mě náš tesař naučil, když jsem mu měla být k čemu! 🙂

 236. 293
  Tak to jsem nevěděl !
  A zdůvodnění, ať se nedomýšlím( třeba blbě) ?

 237. tak on se pak hlavne orz druhy hrebik nebo sroubovak na druhe strane ohne a zatluce.

  ale gugl by rekl ze poklepani spicky je pro trhani vlaken a ne rozstipnuti

 238. 294 Halle,
  že aby se nerozštíplo!
  Ale jako fyzikální proces ti to vysvětlí PeS mnohem líp!

 239. pepo, nekaž to! Kde se teď dozvím, co na to Google?

 240. Rputi, dík.

  já si to myslel,ale nebyl jsem si jistej . Ostrej hrot se může dostat mezi vlákna a roztahovat je od sebe do délky.
  Atd.
  Nenapadlo mě dřív o tom přemýšlet 🙂

 241. Troubim dobre, troubim rad, kdyz ma tady na Jihu rozbitou houkacku, auto je nepojizdne……

  Chtel jsem napsat komentar k tem utokum na bodaky podobne, ale protoze …… No necham si to pro sebe a necham guugloveho doktora pracovat a osvetlovat cestu, stejne by mne nikdo neposlouchal…..ostatne moji dva velci kamaradi Ghurkove …. Ale je to jedno, to neni dulezite.

  O statnich padelatelych meny, neminim vubec psat ani jedno podstatne pismeno. Snad jen, neznam jeden jediny krok a vliv statu, ktery by byl pozitivni pro obcany

 242. Koukám, že by to chtělo v Praze menší povodeň a koryto vést skrze Magistrát! Zejména zelenou soudružku Kolínskou, kdyby ráčil spláchnout (To je ta, co chtěla vyznamenat Bangu), nebo raděj komplet….

  …Naprostý rozvrat nastal v pražském Institutu plánování a rozvoje a zejména v jeho oddělení, jež připravuje územní plán. Po odvolání ředitele IPR Petra Hlaváčka a vynuceném odchodu ředitele kanceláře územního plánování Romana Kouckého podali výpověď všichni zaměstnanci a nyní je jejich kancelář prázdná…
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1976449-prazsky-uzemni-plan-nikdo-nepripravuje-vsichni-odesli-kvuli-radni

 243. 227 Rputi – co krokoměr. Jistě by brzy přišel někdo na to, že je třeba zohlednit i délku, čili frekvenci přepočítat na kilometry. Díky několika grantům by se poznání rozšířilo na zpřesnění ohledně průměru, pak plochy a jsme u kubíků.Měsíční hlášení by zahrnovalo formulář A ( tj frekvence, aby to bylo srovnatelné s minulými statistikami), formulář B ( kilometrovné- důvody viz A) a C ( kubíky dle poslední metodiky EU). Zpracovával by to ústav umístěný v brdských lesích, protože jen tam lze dát na výstavbu dotaci. Otázku pracovních sil vyřeší jiný výzkumný úkol- např. využití veverek, ty jsou prý šikovné.
  Dnes při placení v hospodě: zaplatíte u stolu, nebo si dojdete na horkou linku k Babišovi?

 244. 300 ono je to docela průšvih – developeři trhají Prahu na kusy, kde je volný kousek zeleně, tam staví. Není žádný regulativ kromě stavebního zákona a ten je dost obecný. Kdo má zájem, najděte si kauzu „Na Farkáni“ Praha 5. Novostavba 5 pater 10 m vzdálená od patrového domu a ještě mezi nimi 2 m vysoký neprůhledný plot ….Vše v mírném svahu, takže stávající byty v přízemí mají z oken výhled na patu plotu. Vše je legální. Na adrese “ Náměstí J. Machka“ najdete jen ulice, náměstí zmizelo, je zastavěné atd. Prostě Jančík a spol a jejich pohrobci.

 245. A na tom Farkáni to ty kurvy postavily tam, kde jsem měl garáž! Jen ta hlína pod ní nebyla moje. 🙁

 246. 303 jen jestli ta garáž nebyla úředně zbourána díky tomu, co v ní bylo!! Au! Přes hlavu ne!

 247. Ale pánové,

  Vaše rozhořčení mě děsí … Proč by si majitel pozemku nemohl postavit, co ho napadne ? Co mu má do toho kecat nějakej úředník ? 🙂

 248. 305 jistě, na to má právo. Ale nějak nevidím právo v tom postavit ve svahu 7 m od mého domu další. Zkuste si to doma na zahrádce odkrokovat, pak se podívat jižním směrem a představit si tam třípatrový barák široký 25 m. Asi změníte názor. Nemluvím o několika letech bordelu a v neposlední řadě o snížení ceny vašeho bydlení. Jukněte na tu kauzu Farkáň – a to se v lokalitě připravuje ještě asi na třech dalších místech. K tomu růst dopravy, hluku, prašnosti a z bydlení v zeleni je bydlení v betonu. Že by si někdo vedle Vás postavil vepřín či drtičku stavebního odpadu? Je to jeho pozemek!

 249. Jirko:-)

  mě přesvědčovat nemusíte… Já si dělal pérdel z dřívějších vyjádření některých zdejších ;-),

 250. No ale úředníci jistě rozhodovali i v kauze Farkáň. Kde se stala chyba a proč předpokládat, že v jiných kauzách rozhodne úředník lépe ?

 251. (305) Klidně se děste, já jejich právo nijak nepopírám. Garáž ode mne za slušný peníz vykoupili, což ani nemuseli. Úředníky jsem do toho netahal.

 252. 307

  Nikdo by neměl stavět nic,co poškodí toho,kdo tam postavil dřív.
  Jen mě zaráží jedno. Obvykle se úřady ptají ve stavebním řízení majitelů sousedních pozemků a staveb na jejich názor.
  To se nikdo neozval ? Anebo se ozval, a nebylo to nic plaTNÉ ?

 253. Jak vidis, halle, urednik jaksi nezafungoval… 🙂

  Spolehlivejsi mechanismus proti takovymto vecem je moralni infrastruktura, ale tu nam stat uspesne zlikvidoval. Vlastne, v cestine ten pojem snad ani neexistuje.

 254. 309

  Aero,
  proč jste pak mluvil o kurvách,když jste spokojený ?

 255. Neprosto nechapu rozcileni nad developerama…… Mate bejt rozcileni a s halapartnama pred magistratem a vyhazet uredniky, co pronajmou pozemek za korunu na sto let, prodaji za stovku metr ctverecny….. Proste smecko a hnus fialovej.
  Protoze to nedelate, tak mate pech. Ja kdyz chci „nemit sousedy, tak si proste prikoupim vetsi zahradu, kdyz chci garaz, koupim si pod tim tech par cm pidy, co patri mne a ne statu….. Ne vzdy se mi to podari, ale ci mohu prat vice. Nekdy proste ano. A cnaprosto chapu vsechny ty, co ted kricej a rvou, ze jim bylo ublizeno. Ale co jineho cekat od statu…..

  Ps. Jak chcete dorzovat pravidla v modernejsi verzi socialismu nevim? To fakt nejde….. Ale jiste se najde priznivec, ktery v tom najde nejakou vyhodu

 256. Právo má mnoho odstínů. Majitelé pozemků je prodají developerům, ti někoho vyplatí (AK), nebo uplatí a jak mně rovnou jeden řekl, tak případná pokuta není problémem. Postaví barák o trochu vyšší a trochu širší a při cenách bytů se to vyplatí. Územní rozhodnutí se dá získat za 1 den ( lze doložit) a když je stavební povolení, je to nezvratitelné. Příslušný úředník který to podepsal zmizí na rok z vedoucího postu a pak se tam opět objeví. Standardní odpovědí je: to zavinila minulá radnice, s tím nelze hnout. Např já jsem dával souhlas se zřízením autobazaru na sousedním pozemku. V roce 2004 a měl tam být 3 roky a také tak byl kolaudován.Je tam do dneška, na obci to nikoho nezajímá. A bojujete jako amatér proti právníkům Central Groupu a podobným.Moc šancí nemáte.

 257. Pamatujete jeste takovou zemi… nejak od U zacinala… Rusko na ni neustalo uz uz zautocit… existuje jeste? A copak se tam deje?

 258. Pane Jirko, to mate samozrejme pravdu, v socialismu s lidskou tvari, samozrejme nemate vubec zadnou sanci. Je docela srandovni, jak tomu mnozi rikaji kapitalismus, ci volny trh. Stejne jako levicoveho idiota oznaci jako pravicoveho populistu….. Pravicovou extremni stranu. Jako by se snad stydeli za to, ze jsou na jedne lodi.

 259. Tak Kroměřížská výzva prý potřebuje na to hledání presidenta prachy,
  povídal Kocáb!
  Jsou levný, choděj prej i za dva tácy! 😀 😀

  Aktivisté nabízejí za „pouhých“ 2 000 korun do pokladny této iniciativy osobní setkání s lidmi jako Kalvoda, Halík, Pithart, možná i Kocáb a dalšími. A tyto peníze mají jít právě na provoz aktivit iniciativy, jenž chce lidem prý ukázat směr, kterým se má naše země vydat…
  http://bleskove.cz/politika/5983-multimilionar-kocab-a-jeho-company-chce-po-lidech-milion

 260. 314

  Člověka v plísni nedávno vyhnali z Doněcka. Prej špionáž…

 261. „Územní rozhodnutí se dá získat za 1 den ( lze doložit) “

  Za jeden den od kdy? Od podání žádosti o vydání rozhodnutí? To je nesmysl, v zákoně jsou danné minimální lhůty. Územní řízení je záležitost na měsíce, někdy i na roky.

 262. 319- ano, ten jeden den je asi jednapanípovídala, neboť jsem to v rychlosti nikde nenašel. Ale lze najít, že územní souhlas se stavbou protihlukové stěny byl vydán 4 prac. dny od podání a Ŕozhodnutí o zařízení staveniště bylo vydáno také po 4 dnech. To je obvyklé? No a při projednávání stav. povolení nebyli sousedé vůbec přizváni a následné protesty nebyly k ničemu. Celá kauza začala tím, že vadící vodovod. potubí ( 800 mm) bylo prohlášeno za v havarijním stavu a při rekonstrukci bylo o několik metrů přeloženo – a díky tomuto podvodu mohly být zahájeny přípravy stavby

 263. PetřeK,
  země na U existuje, Rusko a Putin na ni pořád Už-Už útočí, ale vyhladovělé a pomalu i mrznoucí obyvatelstvo začíná remcat. Jinak i nadále pokračuje ostřelování civilistů pod dohledem OBSE, ale oligarchové nemají „medvěda“ ještě zcela naporcovaného….

 264. Hele, jak šel dneska Babiš na Hrad za Zemanem a nesl mu tlačenku a chleba, tak ta tlačenka byla z Kosteleckých uzenin a chleba z pekárny Penam nebo to vyráběli u Babišů doma z ilegální zabíjačky ?

 265. U územního souhlasu je to asi teoreticky možné, jde o jednodušší typ řízení. Ale musí být splněné podmínky podle zákona, aby se stavba mohla projednat jen územním souhlasem a nemuselo být vydáno územní rozhodnutí. Myslím, že jedna z podmínek je, že musí být doloženy se žádostí i souhlasů sousedů. A samozřejmě všechna potřebná stanoviska a bez podmínek
  Úřad má lhůtu vydání do třiceti dnů, obvykle to vydává dřív. 4 dny nejsou obvyklé, obvyklé úřad nebývá tak rychlý, ale lze to akceptovat, samo o sobě to nemusí nic znamenat.

  Rozhodnutí o zařízení staveniště stavební zákon nezná. Pokud je třeba u větších staveb něco ze zařízení povolovat nebo umísťovat, pobvoluje se to jako jiná stavba.

  „a díky tomuto podvodu mohly být zahájeny přípravy stavby“- no, na to, abych posoudila , jetsli to byl podvod, mám poněkud málo informací a překážející vodovod by stavbě nezabránil. O přeložku sítě, která vám překáží na staveništi, můžete požádat zcela legálně a pokud ji úřad povolí, správce nebo vlastník ji přeloží. Je to poměrně běžná věc.

 266. „No a při projednávání stav. povolení nebyli sousedé vůbec přizváni a následné protesty nebyly k ničemu“

  Sousedé jsou účastníky stavebního řízení pouze pokud může být nějaké jejich právo přímo dotčeno, což nemusí být vždycky.

  Pokud jsou účastníky, mohou se odvolat proti rozhodnutí ( to, že nebyli přizváni na místní šetření, by byl důvod ke zrušení rozhodnutí). Pokud je úřad nezahrnul mezi účastníky, lze se, tuším, i proti tomu nějak odvolat a nadřízený orgán pak rozhodne, jetsli mají být účastníky nebo ne.

  Sousedi mohou blokovat stavbu vcelku úspěšně, máme v práci jeden „ležák“, na který bylo vydáno územní rozhodnutí už asi čtyřikrát a vždycky se sousedka odvolala. Ta stavba se táhně už nějakej deset, možná dvanáct let a přes územní rozhodnutí se zatím nedostala.

  JInak ale pokud sousedi proti stavbě nepodají námitky a nechají všechno proběhnout, tak pokud nemá úřad jiný důvod, proč stavbu povolit, tak ji povolit musí. A ve stavebním řízení už sousedi nemohou podávat námitky, které by se řešily v územním řízení, ale nebyly v něm vzneseny.

 267. 326 – myslite, ze to prinesl na Hrad bylo…..ale to je nechutný!!

 268. 326

  To je nějakej řeznik 😉

  babiš je dost bohatej na to, aby měl
  a) dobrého řezníka,od kterého kupuje domů
  b) může mít dobrého řezníka ve svých podnicích,který pro něj dělá „speciální výrobu“

  Legální zabijačku může za určitých podmínek dělat kde kdo, jen nesmí prodávat výrobky.
  Není důvod, aby dělal něco nelegálně.

 269. (312) Ale já nejsem spokojený, nejradši bych tam tu garáž měl dál. Pouze a jedině jim neupírám právo postavit si na jejich pozemku co chtějí.
  (318) No kdo by si taky nechal koukat pod prsty, že?

 270. 333

  Aero, jistě že by pro vás bylo výhodnější mít garáž dál. To naprosto chápu.
  Ovšem to, že uznáte něčí právo udělat něco ,nevysvětluje to, že je označíte za kurvy.
  Zvlášť kdy vás odškodnili, jak jste uvedl, slušně.
  Ač možná nemuseli.
  Takhle se kurva nechová.

  To, co spáchali potom ,pokud něco spáchali, pomíjím,protože o tom houby vím.
  Sakra, ce se děje ? Aby levičák hájil hnusné kapitalisty ! 😀

  Takže – nepopírám právo majitele pozemku ho zastavět. Ovšem ne tak ,aby omezil, či poškodil sousedy.
  Pokud stavební úřad nefunguje,jak má ,je to chyba.

 271. Moc to prožíváte. Takovému tomu žlutému kolečku za glosou se říká smajlík a naznačuje jistou nevážnost nebo expresivnost napsaného.
  K sousedům se nevyjadřuji, ač některé osobně znám, je to jejich věc.

 272. Ten smajlík byl zamračený, čili nespokojený.
  Kdyby byl opačný,chápal bych ,že žertujete.

 273. Dobré zas ráno… Z dnešního Macka:
  „Čtenář glos T. M. M. mi napsal:
  Včera jsem se dozvěděl, že v Událostech a komentářích vystoupí první žena – admirálka námořních sil USA. Tedy admirálka jejich evropských sil. Víte, vždy jsem považoval ty americké mariňáky za jakousi elitu bojovnosti, výkvět vojenské mužnosti. Tak jsem byl prostě zvědav jak vypadá žena, která je vede. Ukázalo se, že je to Afroameričanka, vzrůstem a fysiognomií ne nepodobná zpěvačce Monkey bussines. A v ten okamžik jsem si uvědomil, že je sice dobře našlápnuto ve směru k politické a genderové korektnosti, nicméně, že jsou tam ještě velké rezervy. Oč pokrokovější by bylo, kdyby ona žena byl ještě navíc autistou, lesbou a byla alespoň částečně invalidní. Její případná HIV pozitivita by také přispěla k narovnání práv menšin.
  Ovšem to není nic proti tomu, co v rozhovoru prezentovala! Na dotaz v čem je výjimečná uvedla, že:
  •dokáže sestavovat pestré, barevné týmy, které jsou pak efektivnější a kreativnější při hledání řešení
  •jako příklad uvedla úkol, jehož obsahem bylo, že měla zabránit, aby loď somálských pirátů připlula k somálskému břehu
  •vytvořila tedy pestrý barevný tým, který se skládal i z civilistů (např. právník) a tým řešení našel
  •řešením bylo, že tajně v noci vytvoří vlnu, která pirátskou loď odnese zpět na moře
  •za tím účelem zapojili torpédoborec, který vytvořil onu vlnu
  •piráti byli ve tmě překvapeni, vypnuli motor, vlna je odnesla na moře a úkol byl splněn!
  Nedělám si legraci, tohle vše bylo zcela vážně prezentováno na ČT 24!
  Musím říci, že se nyní cítím v Evropě daleko bezpečněji a také lépe chápu, proč stovky člunů s takovou lehkostí přivážejí nerušeně do Evropy africké vetřelce. Jenom ten její pestrý tým má také ještě rezervy. Chybí mi tam především: neziskovka na ochranu somálských pirátů, expert na téma těžké dětství somálských pirátů a účast paní Šabatové.“

  No to je úžasné… Tak jen směle vpřed k lepším zítřkům!

 274. 343 PeSi,
  ono je to jako s těma politikusama!
  Čím je méně ochoty lézt do armády, tím méně kvalitní lidi tam jdou. A pro neziskovky je to, v mírových dobách, trafika k pohledání. V bojích je to ovšem poněkud slabší…

  V Allepu Rusové souhlasili s krátkým příměřím pro vytvoření humanitárních koridorů. Jde totiž hlavně o to, aby se z Aleppa dostali američtí vojenští poradci….

 275. Dobré ráno
  maYdo co se týče stavebního povolení vs sousedi
  Docela dobrý trik je oznámit to veřejnou vyhláškou, tu vyvěsit někde na desce v polovině prázdnin, třicet dní uplyne, do povolení se napíše, že se sousedi nevyjádřili. Kdo má taky čas každý den chodit okolo desky nebo lustrovat internet …

 276. Rputi,
  třeba Rusové tajně doufají, že američtí poradci se přesunou do dalšího dobývaného města a budou dál radit povstalcům. Mít takováhle esa v povstaleckých řadách, to je pro Rusy a pro Asada evidentně terno.

 277. 346

  V naší vesničce nestřediskové se má stavět nový chodník. Všem majitelům sousedních pozemků přišel doporučeně dopis,který to oznámil, a vyzval k vyjádření případných námitek.
  Mělo se začít stavět už na podzim.
  Nestavělo se.
  Majitelka jednoho pozemku zemřela, dědické řízení ještě neskončilo, takže nebylo nikoho,kdo by se mohl vyjádřit.
  Takže se čeká,komu pozemek připadne, tomu se pošle dopis a stavba začne, až se vyjádří, či nevyjádří….

 278. 349 Halle
  já to nerozporuji
  Mluvím o něčem, co se konkrétně mně mi v létě přihodilo na jedné z mých nemovitostí. Jenom čirou náhodou to bylo cosi, proti čemu bych stejně nic nenamítal.
  Dá se to samozřejmě ošetřit. Musíš mít na radnici jazyka, co Tě bude informovat.

 279. Skimici,
  No,já samozřejmě proti chodníku vůbec nic nemám. No a vzhledem k tomu, že tam zatím chodník nebyl , a přežili jsme 🙂 ,zas to zpoždění tak moc nevadí.

 280. Halle,
  ale teď si představ že máš nemovitost, kterou třeba pronajímáš, dole máš hospodu a nakontrahovanou smlouvu. V létě tam je zahrádka, ze které má ten maličký hospodský hlavní příjem, ve zbytku roku to moc nenese.
  No a stavební firma se dohodne s radnicí, že to budou opravovat zrovna v létě, protože je to pro firmu výhodné. Tedy, následně tomu hospodskýmu terasu nepovolí, on samozřejmě nebude mít očekávaný příjem, vypoví Ti nájem, Tobě to bude třeba scházet, protože jsi zrovna něco investoval atp.
  Mně to nevadilo, ale sousedovi co ho to potkalo to vadilo velmi ….

 281. Koukám, že tu stavíte. Je skoro půlka prosince a stavět se přestává. Zednická třída má prázdniny, neboť až do konce ledna se o práci nezavadí. kdo má kliku, dělá takzvané doprcávky, kdo nemá, sedí doma. Samozřejmě na jižní Moravě je tomu jinak, ale tady je praxe taková, že… dnes je kupříkladu pátek devátého… tak ve čtvrtek osmého přijde majitel firmy a řekne zedňárům, že v pondělí už nikdo nemusí chodit do práce, protože práce není. Vyplatí jim prachy za uplynulých sedm dní a fertik. Je zameteno, uklizeno.
  V současnosti dobíhají akorát práce na silnicích, protože deset centimetrů promrzlého podkladu, pokud možno pokrytého ledem či sněhem, je ideální pro pokládání živičného koberce. Zatímco třeba v sousedních krajích – na Vysočině, či v Jihočeském kraji je zvykem udržovat hlavní tahy v jakeš-takeš slušném stavu a vedlejší silnice postupně rekonstruovat, tady u nás na Podblanicku je systém jiný – všechny silnice jsou buď rozflákané, nebo s obludně vyjetými kolejemi a flastruje se po kouskách. Teď se třeba dělal nový povrch o délce cca 300 metrů na šestikilometrovém úseku úplně dobité okresky, přes kterou před dvěma lety vedla objízdná trasa hlavního tahu na Pelhřimov. Kdy se bude opravovat zbývajících 5.700 metrů nikdo neví. Však také nejfrekventovanější součáskou místních autoservisů je rameno řízení a torzní tyč. A když zbývají peníze z projektu pro rozvoj dopravní infrastruktury, vyměňují se celkem nová svodidla na přeložce na Tábor, aby se utratily, protože na opravy silnic ty peníze použít nelze.

 282. Ad skimic’s 353
  jenom upřesňující přípodotek. Chodníky, které lze opravovat kdykoli, se opravují zásadně koncem listopadu a pokud je nutné betonování tak v prosinci. Chodníky, na nichž jsou skimicem zmíněné předzahrádky, či vedou kolem obchůdků závislých na turistickém ruchu, se zásadně opravují během hlavní sezóny. A pokud je předpoklad, že to některý z živnostníků přežije, naplánuje se oprava na dva roky. Mohu posloužit příklady: Vlašim, Dvůr králové… Nepřežije to skoro nikdo a horko těžko se do revitalizovaných částí vrací život.

 283. 2 NoName ad 347 – to víte, je to náročné… Jak kdysi říkal Werich o své knihovně – musí se to hlídat, aby to bylo přísně o dnešku… Stránčička zasmrádne, od ní kapitola a už je to o včerejšku!

 284. Skimici,
  to je docela běžné, ale co naděláš.
  taková benzinpumpa na dálnici,která je zavřená, protože se kolem opravuje taky majitele potěší.
  Ale samozřejmě, při troše snahy by ta doba opravy šla minimalizovat.Nakonec,i obec má prospěch z té hospody.Předpokládám,že ten chodník na zahrádku pronajímá obec.

 285. 345) Jako hoax je to půvabné, s těmi poradci, ale pokud nejsou jako admirálka, tak mají únikové cesty zajištěny, jsou-li, nebyla by jich škoda. Nakonec je to jedno, protože jsou stejně virtuální.

 286. 354

  Zedníci-živnostníci na zimu pozastavěj činnost,a jdou na pracák 🙂

 287. 359

  Tedy u nás na Jižní moravě,v Podbrdí je tomu zcela jistě jinak 😉

 288. (347) ČTK je všehoschopná. Zřejmě přeložili a opsali zprávu TASSu, takže o tom, že bojují hlavně iránští a afghánští šíité a Hizballáh, ani zmínka.

 289. Dobré ráno,

  Skimici, oznámení vyhláškou je pro sousedy problém, ale je danné zákonem, kdy lze oznamovat vyhláškou a kdy se musí účastníci obesílat. Z tohohle hlediska jsou průšvih SVJ, protože stačí dva – tři středně velké činžáky nebo jeden panelák a účastníků je tolik, že lze vyhlášku použít.

  Z hlediska právních vztahů a taky provozu a údržby baráku jsou ty SVJ docela problém. Je tom strašně nepřehledný. Tam, kde by rozhodoval o baráku majitel, rozhoduje tlupa lidí, často věci neznalá, s protichůdnými zájmy. A co s budeme namlouvat, takovej barák, kde si každej vlastník mění okna v domě podle svého uvážení, kdy se mu hodí, taky nijak noblesně nevypadá.

  Úmrtí účastníka řízení je průšvih, protože účastníkem se stává dědic a lze pokračovat až po vypořádání dědictví. ještě lepší je, když se neví, zda dědici jsou a kde jsou, případně jsou nedosažitelní v cizině.

  No a v létě se staví, protože v zimě nelze. Chodník, betonovanej za mrazu není nic moc.

 290. Abych nevzbudila vášně, tož jo, stavět v létě je ideální stav, ale samozřejmě se to nedodržuje. Naopak se šturmuje na konci roku, protože obce potřebujou honem utratit prachy a tak.

  Pokud jde o ty revitalizace, kam se těžko vrací život, je to danné lecky i celkově blbou koncepcí. Město si třeba myslí, že když má te’d nóbl náměstí, mělo by tam mít i nóbl služby a ne putyku, kde hulákají opilci a nedojde jim, že na to náměstí chodili lidi kvůli tej putyce a když ji vytlačí, nebudou mít důvod tam, chodit.
  Pokud se spoléhají ba to, že náměstí oživí tůristi, tak mimo sezónu mají z náměstí mrtvý prostor.

 291. 357 Halle
  samozřejmě že to pronajímá radnice. Ale pronájem zahrádky je s rejží z generální opravy chodníků a náměstí neporovnatelný. Nedejbože aby tam ještě ke všemu našli starou cihlu nebo kosti … to je to pak na tři roky …

 292. Aerokarle,
  Hizballáh jsou kamarádi, které platíme a vyzbrojujeme. Příslušníci Hizballáhu v Sýrii nejsou a pokud tam jsou, věnují se zahrádkaření a filatelii a dozvíme se o nich jedině v případě, že je vybombarduje izraelské letectvo, když se na svých zahradních traktůrcích přesouvají mezi jednotlivými políčky.

 293. ad 361 – proč jen se ta ČTK neporadí u tiskové kanceláře AK?

 294. Můj příspěvek nebyl o tom, kdo bojuje a kdo ne, ale o vyznění zpráv, používaných výrazech a citovaných zdrojích.

 295. Kirk Douglas, herec slavné generace drsných chlapíků a nositel tří oscarových nominací, slaví sté narozeniny. Stále je fit, píše blogy.

 296. Srandovní je, že mladýmu klofákovi Michaelovi je dvaasedmdesát. Když si vzpomenu, jak spolužačkám z něj měkly kolena u filmů Honba za diamantem a Honba za klenotem Nilu… připadám si nějak starej.

 297. (365) Co já tak vím, tak Hizballáh platí hlavně Irán. My si prostřednictvím soudruhů v Bruseli platíme hlavně Plastelince.
  (367) No a můj zase také o tom, že za věcí mnohem spíš než kroužky bude lenost či neschopnost redaktora (klasický Hanlon, ať má quivis Vánoce o pár dní dříve 😛 ).

 298. copak vánoce, ale mne zaráží, že někteří si neberou k srdci Sokrata …

 299. Aerokarle,
  Reuters 22.7.2013 Until now, many EU capitals had resisted lobbying from Washington and Israel to blacklist the group, warning such a move could fuel instability in Lebanon and in the Middle East.
  Tohle vyšlo v souvislosti s pokusem dostat Hizballáh na černou listinu. Na stejnou na které je Hammas. 😀 😀 😀 Ale to už je historie zavátá prachem. Tehdy třeba John Kerry blábolil, nahlíženo ze současnosti, naprosto neuvěřitelné věci.

 300. 374 NoName,
  pořád lepší, než kdyby měla kompetence řešit třeba Sýrii nebo Irák!

 301. 368 –

  V.Klaus ml.:
  Mezinárodní srovnání žáků (15 let), ať už PISA nebo TIMSS má svá úskalí. Ale nic jiného není.
  A podívejte se na tragický vývoj českých žáků.
  Pokles v matice a přírodních vědách od roku 2006.
  A setrvávající podprůměrné výsledky ve čtení.
  Ty grafy jsou hrozivé a propad začíná od Buzkové „reformy“ a rámcových vzdělávacích programů.
  Obávám se, že po Valachové destrukci – jim v PISE shoří počítač. (Vždy to má tak 3 roky prodlevu než se to v datech projeví.)
  http://www.compareyourcountry.org/pisa/country/cze

 302. (374) Lepší tohle, než něco zásadního. 😛

 303. Rputi,
  nezavřou 🙂
  Bude se chodit bafat před hospodou, zahrádky zůstávají kuřácké.

 304. 379

  Buď ráda, že neprošel pozměňovací návrh , zakazující kouřit doma u Rputi Bechyňské ! 😉

 305. Každý den zákazy, příkazy, sankce, pokuty …
  A halladinové jsou štěstím bez sebe. Protože jde přece jenom o pár korun, minut nebo kroků navíc. A to přece nemůže vadit mikomu. A už vůbec ne poctivým.

 306. Tak jako co se nekuřáckých hospod týče, mě by fungující protikuřácký zákon vyhovoval. Koneckonců, v nejrůznějších komunistických a totalitních režimech, jako je Velká Británie, Spojené Státy, či Austrálie už platí dávno. Otázkou samozřejmě je, co vlastně prokaryotní organismy ve Sněmovně a Senátu odhlasují a jaký paskvil z toho udělají prováděcí vyhlášky. Ale třeba tady díky protikuřáckému zákonu vzniknou pravé britské kluby. To by bylo hezké.

 307. „nemůže vadit mikomu“ Zakouřená hospoda mi vadila vždycky. A ta hospoda, co ji od 1. púrosince u nás na vesnici zavřeli, byla už dva roky nekuřácká, paní hostinská 0využívala penzion pro školní pobyty a v té souvislosti padl požadavek, aby se v jídelně = restauraci nekouřilo. Podle podctivého průzkumu chodili před hospodu na verandu kouřit tak 3 – 4 hosti (včetně manžela hospodské – ten přestal po loňském srdečním problému). A bylo to bez hádání a v pohodě.

 308. Quivisi, takze uz byla dva roky nekuracka. K cemu presne Vam pomohl dnes schvaleny zakon?

 309. U nás je už roky hospoda rozdělena na kuřáckou a nekuřáckou část, všichni jsou spokojeni…
  Ale asi to nestačí.

 310. Petře K.
  odhaduji, že quivisovi, stejně jako mě, zákon pomůže v tom, že bude moci jít na oběd do libovolné restaurace, kterou si vybere.

 311. a CR je opet svetove.

  ted se bude gay porno oznacovat jak 48

 312. 388 dalsi stupen bude ze si josef bude moct jit na obed ke komu koliv ktereho si vybere 😮

 313. Ptakopysku, a branil Vam nekdo predtim? Proste se Vam zakourena hospoda *nelibila*, a po schvalei zakona mate sirsi okruh hospod, ktere se Vam *libi*

  Na druhou stranu nekterym hostum se libily zakourene a ti maji nyni mensi rozsah hospod, ktery se jim libi…

  Nic vic, nic mene

 314. Uprimne receno kdzy delam na projektu – a to delam vlastne porad – tak si zjistim, kde jsou v okoli zakaznika nekuracke restaurace a chodim do nich. Ale v zivote by mne nenapadlo zakazovat kuracke hospody.

  Inu…

 315. já znám několik zahulených pajzlů, kde vaří leda tak kafe a grog. Jak pomůže zákaz kouření, aby do nich někdo zašel na oběd, mi není jasné.

 316. Zdravím!
  S krachujícími a zavíranými hospodami na malých obcích je to vyřešeno, neb Andy nám tweetuje: „Starostové, pokud obec svým jménem na svůj účet provozuje hospodu a příjmy plynou obci, tržby se nemusí evidovat “ !!!
  A skutečně prý to v zákoně je explicitně uvedeno, že podnikání obcí se EET netýká. Znárodnění, verze 2 může začít.
  RaJ bude, i kdybyste nechtěli!

 317. No Petře, když je ta moje nekuřácká zavřená, tak teď můžu chodit do jiné nezavřené a taky byz kouře, panjátno?

 318. Ach, Zakladni listina prav a svobod a pravo quivise si zajit do nezakourenou hospodu… Panjatno.

  Smulu maji ti, co chteli mit pravo na zakourenou, ale kdy se kaci les…

  jeste by to chtelo rozsirit, napriklad dnes byly v hospode, kam chodim z aktualniho projektu na obed, zabijackove hody… Ty nesnasim. Zadna jina hospoda blizko po ruce neni.

  A proto se ptam, kde je me pravo jit do hospody, kde nejsou zabijackove hody?

 319. Mňo… Petře – uhádls! Mě se rozšíří počet hospod, které se mi líbí. A je mi zcela u prdele, že se kuřákům jejich okruh zmenší, úplně stejně jako je kuřákům úplně u prdele, že po odchodu ze zahulené restaurace smrdím jako hyena a můžu vychrchlat pajšl. Já mám nejbližší nekuřáckou hospodu od svého pracoviště 18 kilometrů daleko. Takhle budu mít nejbližší hospodu jenom kilometr. Prostě pro mě samá pozitiva a sociální jistoty.

 320. Jo, ptakopysku, takhle rozumim, ac nesouhlasim. Jen Te upozornuji, ze velmi snadno muzes skoncit na spatne strane zakazu.

 321. A nějak jim z toho vypadli hospodští, kteří nesou všechna rizika. V drtivé většině neomezeně ručí veškerým současným i budoucím majetkem. Kdo někdy viděl smlouvu s pivovarem, ví, o čem mluvím.
  U nás na vesnici se může jít akorát tak oběsit, neb neuvědomělí kovozemědělci hulí i ušima. Proto byla v hospodě instalována super vzduchotechnika. Kuřáci dělají 90% obratu, nevaří se.
  Nevím, jak tyhle rány od party dobroserů přežije – napřed EET, pak zákaz kouření.

 322. Ptakopysku, a co ti brání zřídit nekuřáckou hospodu? Do které by nechodili lidi, čili i provoz by byl nenáročný.

 323. Foundry, nevypadli… Zivnostnika ci podnikatele, ktery nepodnika tak, jak si stat, respective Babis predstavuje, je treba znicit.

 324. Doufám, že stoupne počet hospod, kde jako polední menu budou mé oblíbené pochoutky. Mlékovou polévku a rýžový nákyp. Možná by s tím mohli začít ve sněmovně.
  Výjimka pro státní instituce z EET je důvod pro zásah ústavního soudu. Buď zruší EET nebo zruší tuto výjimku. Podobný osud může mít výjimka z EET pro miliardáře.

 325. Ahoj!
  Petře ad (386)- fašismus je vyzkoušená technologie vládnutí a je možné a žádoucí, se poučit z minulých chyb!
  Šibenice, aby náhodou někdo nevisel hlavou dolů, jsou již zakázány…

 326. Foundry,
  ty když si chceš dát k snídani vajíčko, tak si zřídíš drůbežárnu?

 327. 405 – ano, historicka zkusenost je dulezita. Viz Walter Hallstein.

 328. Protikuřácký zákon může být pozměněn ÚS také. Pokud podnikatel udělal úpravy provozovny dle požadavků předchozího zákona a nyní je na něj naloženo břemeno, aniž by se mu zaplatily náklady předchozí úpravy, měla by jít ztráta k tíži zákonodárců.
  Návratnost investice je v současné době počítána na cca 20let. Pokud se zákony mění rychleji, je to chyba zákonodárců, nikoli podnikatele.

 329. Ptakopysku – na druhou stranu Foundry, kdyz si chce dat vajicko asi nepredepisuje, jak ma chovatel slepice chovat, cim je krmit, jake barvy maji byt slepice… 🙂

  Proste musis uznat, ze podnikatelum v pohostinstvi bylo nyni dvema dost tvrdymi zasahy znacne narusena volnost podnikani. Jestli se jim po techto zasazich bude chtit podnikat a jak je na nich… Je treba si uvedomit, ze kdyz jich cast z trhu vypadne, coz se jiz deje, pujdou ceny nahoru. Coz se jiz deje…

 330. Rputi,
  Pišvejc střílí z luku. A docela slušně. Pidižvík už to zkouší taky.
  Ty bys mohla pamatovat ten sovětskej film o lukostřeleckých sniperech (původně členech sovětské lukostřelecké reprezentace) za Velké vlastenecké, ne? Já to jednou viděl v Mladý Boleslavi. Svěží a neotřelé dílko.

 331. Mám dojem, že úmyslně zapomínáte na škodliviny v cigaretovém papíru. Myslím, že si každý na jednoho devadesátiletého kuřáka vzpomene na 5 kamarádů kuřáců co už mají životní pouť za sebou (a ty nemoce doktorři s kouřením spojují).
  Občas jsem seděl v provozovně , kde půjčují vodní dýmky. Tam mi to nevadílo.

 332. Quivis: pokud jsou cigarety škodlivé, stát by je měl zakázat.

 333. Quivisi, nezapominam. Prave proto do kurackych hospod moc nechodim…

 334. Petře,
  tvojí 410 poněkud nechápu. Mě je taky úplně na háku, jestli má hospodskej vymalováno žlutou barvou a kdy naposledy pral záclony. Třeba v Kanadě – taky jeden z totalitářských režimů – když zakazovali kouření v hospodách bylo řevu, až se jim plašili lososi, a skoro žádná putyka kvůli tomu nezkrachovala a lidem nekuřácké hospody evidentně nevadí.

 335. 411 ptakopysku,
  jen se neboj! Jak dlouho myslíš, že EU potrvá, než bude EU vyžadovat zbrojní pas nejen na luk, ale i na gumu z trenýrek!

 336. Jo ještě k rychložerům zmíněným ve 413 – McDonald stěhuje sídlo firmy, tedy místo odkud platí daně, mimo EU – z Lucemburska do Velké Británie 😀 😀 😀

 337. Quivisi, jsou i známy případy alkoholismu s obdobně fatálními důsledky.

 338. Ptakopysku, tvůj postoj k zákazu kouření v hospodách mi nějak připomíná známý citát pastora Niemoellera…
  Problém není v jednom zákazu, problém je v jejich řetězení. Taková plíživá diktatura.

 339. No, ptakopzsku, neni Ti na haku, jestli se v jeho hospode kouri nebo ne… A neni Ti to na haku tak silne, ze jsi nadsen, ze mu to zakazuje zakon.

  ja vim, koureni skodi zdravi. Alkohol take. Takze jaky dalsi logicky zakaz pro hospody se nam zde rysuje (na sportovnich akcich uz zacali…).

 340. Mám dojem, že z celkové sumy všemožných zákazů a regulací, co jich na světě je, si každý stát vybere nějaké.
  Jen u nás se socialističtí idioti snaží zavést úplně všechny.

  Dosavadní kuřácký zákon nám všichni záviděli, neb byl v souladu se zdravým rozumem. Zdravý rozum je ovšem ve vládních kruzích neznámým pojmem.

 341. Copak to nemůžete dohánět doma? Holt se nebude smět v hospodě, tak si dejte krabičku doma. Akarát znám případy, kd místo zákona v té domácnosti panuje paní domu a muž bez takového remcání jako tady čtu, chodí kouřit na balkon (a klepe popel sousedům pod ním na prádlo). 😉

 342. No ja ne, ponevadz nekourim… Ale pored mne nenapada duvod, proc na urovni statu rozhodovat, zda se v hospode smi kourit nebo ne…

 343. Ono dojde i na kouření doam, kokain byl před sto lety taky beztrestný a chcete snad Petře bojovat za svobodu užívání kokainu?

 344. Quivisi, na to uz je troche pozde, ale nevadila by mi… Kdo chce kam, stejne se tam dostane…

  Koneckoncu se pred temi sto lety neusnupali…

 345. Ad kouření doma….
  Hausfrau je silná kuřačka, vyhulí denně šedesátku a manželovi to už začíná vadit. Tak se dohodnou, že paní si zapálí jenom po sexu. Pán odjede na týden na služební cestu a když se vrátí, paní se opatrně zvedne ze židle, na které má polštářek a odkulhá k manželovi pro polibek.
  Pán se ptá, jak jí to odvykání jde a paní povídá: „Dobře. Podařilo se mi to stáhnout na krabičku denně.“

 346. Bude zajímavé sledovat reakce, pokud kuřáci masověji přejdou k e-cigaretám. Díra ve státní kase bude nepřehlédnutelná.
  Tabák si doma těžko někdo vypěstuje, namíchat nikotinový liquid není problém.
  A pokud je e-cigareta slušnější konstrukce, cigaretu klidně nahradí. Po 5 letech to můžu zodpovědně prohlásit.

 347. Já furt čekám, až někdo poukáže na děsivé a nedosírné následky zákazu kouření v hospodách v mnou zmiňovaných státech, a vono furt nic…

 348. Aerokarle,
  ale tenhle poradce byl venku. Řeč šla o poradcích uvnitř kotle 😛

 349. No, ptakopysku, myslim, ze tu sly fotky britu jak postavaji v sobotu vecer na chodnicich pred temer prazdnymi puby 🙂
  Jiste, I kdyby to zachranilo jen jednu zasmradlou kosili… 😀

  Samozrejme, neni to katastrofa. Zadny z techto drobnych zakazu neni katastrofa sama o sobe…

 350. (388) Ovšem zabrání mu to, aby přišel do kuřácké a prudil. 😛
  (397) Pokud Ti ji ovšem pro nezájem hostů kuřáků nezavřou.
  (426) Když nebyl kokain zakázaný, byl užíván prakticky stejně jako teď, tedy těmi, kdo chtěli. Malinký rozdíl byl jen v tom, že nebyly mafie, zkorumpovaná policie a justice ….
  (429) Nenahradí. Používám ji, když zajdu mezi zatvrzelé nekuřáky, ale prostě, „není to ono“!

 351. (432) Kdo ví, kde kdo je či byl. Akorát tenhle je potvrzený.

 352. Ptakopysku, jak jsem psal, problém není v jednom izolovaném zákazu. Problém je v jejich množství – jen namátkou EET, kouření, dopravní předpisy, kdy pokuty inkasuje ten, kdo o nich rozhoduje, nesmyslný zákoník práce, kontrolní hlášení, lustrace kotlů a komínů, kriminalizace radních, když na předláždění chodníku nevypíšou výběrové řízení jak na stavbu jaderky atd. atd. atd. Začíná toho být nějak moc.
  I ta Austrálie, Anglie, Irsko, Kanada mají něco z výše zmíněného, my máme plný sortiment.

 353. Aerokarle,
  vzhledem ke kvalitám kuchyně nezavřou. Žijou z obědů. Tedy alespoň potud ne, dokud tam bude stávající nájemce. Těch pár dědků večer dumlajících svoje tři piva situaci nezachrání. 😀

 354. Mno ,ta svoboda hostinských rozhodnout se,že bude mít nekuřáckou hospodu byla pofidérní. Štamgasti – kuřáci by se mu odstěhovali ke konkurenci.

 355. 431 Aero,
  ti ruští poradci jsou tam na oficiální pozvání syrské vlády. Poradce, kterého zabili tam byl při postavení ruské polní nemocnice, kterou tam Rusové dovezli pro postižené obyvatele Aleppa. Zahynulo při tom i několik ruských zdravotníků.
  Útok přišel krátce po té, co Rusové Američanům oznámili souřadnice…..

  Američtí poradci jsou tam z Obamovy vůle, bez mandátu kohokoliv včetně OSN!

 356. Svoboda je obecně pofiderní, kor když si lidé vyberou něco jiného, než si halladinové přejí.

 357. No, tak zakazeme konkurenci ze zakona. Obdobne bychom meli treba resit, kdyz do hospody nechodi lidi, protoze tam spatne vari – zakazat dobre varit…

 358. Foundry,
  třeba v Sydney, ve čtvrtích Manly, Beacon Hill, či Allambie Heights existuje takovejch zákazů, že by ti šly voči šejdrem a vzpomínal bys se slzou v oku na svobodu a demokracii v Čechách. Počínaje štítkem v hotelové hale, že hotel se omlouvá za to, že z něj může vyjít na ulici opilý člověk, přes striktní zákaz kouření naprosto kdekoliv, zákaz pití alkoholu na veřejnosti mimo povolená místa – předzahrádky (kupříkladu neexistuje vyjít s kelímkem piva mimo ohrádku na chodník, nebo přes tu ohrádku jenom přendat ruku s kelímkem, či nést po chodníku prázdný kelímek od piva v ruce), zákaz nošení alkoholu volně v ruce – vše musí být v neprůhledném obalu, předepsaná výška plotu mezi parcelami, předepsaný typ a výška plotu na ulici, předepsaný maximální úhel vjezdu do garáže, předepsaná doba, kdy můžete pracovat na zahradě, nebo na zvelebování domu a hlučet u toho… jsou toho mraky. Ale to jsou oblasti, které si obyvatelé takto sešněrovali. Zcela svobodně se můžeš rozhodnout, že tam bydlet nebudeš a můžeš odejít tam, kde je to volnější. Ale tam zase většinou bydlí bubáci, smažky, mladíci… každá destinace má svoje. Dost věcí neplatí celostátně, ale i tak je to občas šokézní.

 359. 441 – ne, postávají venku u pultíků, za tím účelem zřízených. Viděl jsem na vlastní voka v Blackpoolu.
  Mimochodem, nikde jsem neviděl takové závěje vajglů, jako před anglickými hospodami.

 360. Konec konců, ruské poradce na pozvání vlády pamatuji i zde. Pěkně si zde lebedili, od roku 1949 oficiálně, před tím neoficiálně. 😛
  Američtí poradci jsou zatím hlavně v produktech petrohradského centra internetového výzkumu.

 361. Ad 443 – když to jde u škol, mohlo by to jít i v hospodách. Koneckonců, zkušenosti tu jsou.

 362. Tak si to shrňme!

  1. – EET – neboli pokladna+tiskárna+připojení
  2. – Zákaz kouření
  3. – Sudové pivo je dražší než lahvové v Hyper-Super
  ——–
  Kontrolní otázka:
  Kdo půjde do hospody na pivo, aby stál v mrazu před hospodou a dostal účtenku?

 363. Ptakopysku, no to je právě ono: „Ale to jsou oblasti, které si obyvatelé takto sešněrovali. „

 364. halle, presne tak, jen par kroku navic… je to zdrave, postat si troche venku v desti a nasledne se vratit do vyhrate hospody.

  Zasel bych i dal, jeste bych navrhl zakazat v hospodach prodavat alcohol – clovek by si vzdy zasel do vladou certifikovane prodejny, tam koupil butylku a tu mohl odnest do hospody a zkonzumovat. Vladou certifikovana prodejna by kontrolovala celkovou konzumaci, zdravotni stav a miru intoxikace. Kolikrat se mi stalo, ze jsem chtel v klidu v hospode pojist a sedl si ke mne nejaky smradlavy opily otrava – protoze hostinske nikdo nehlida, kolik alkoholu komu podaji…

  Mimochodem, brzy oslavime sto let budovani noveho socialistickeho cloveka.

 365. Ale no tak.
  Odpadnou zloději, neplatiči, nepoctivci, naopak začnou do hospod chodit ty davy nekuřáků, co jim to kouření vadilo a taky ti, kterým vadila absence účtenky.

  A v Sydney to mají taky tak.

  A snad je to i všechno 😉

 366. 444 – jasne. Jenze u nas to zakazuje vlada tak nejak plosne a jaksi se mi to nelibi.

 367. Foudry,
  když přimhouříme oko, tak česká republika je počtem obyvatel a velikostí prostě taky takovou oblastí, kterou si obyvatelé takto sešněrovali. 😀 😀 😀
  Já vidím hlavní průser v tom, že státní aparát neodvádí ani desetinu práce proti státnímu aparátu Austrálie. I když tam se jim to taky začíná krapet srát. Staří vořeši tam se slzou v oku vzpomínají na dobu svobody před dvaceti, třiceti lety. Princip žáby v hrnci funguje i tam.

 368. A do toho ještě ozubená pleš – „že to myslíme vážně se snahou zařadit ČR mezi civilizované státy, které chrání zdraví vlastních občanů.“ Já na to seru, aby mě ochraňovali retardovaní exoti typu Babiše nebo Sobotky.

 369. Tak mě napadá – zkuste prchlíkovi zakázat cígo! 😀

 370. Petře,
  pukud náhodou zajdu do hospody , tak tam kouřím. Asi víc víc než doma.
  Pokud budu muset vyjít ven ,prodloužím intervaly mezi cigáry.
  Pokud bude venku déšť nebo kosa,asi si cigáro odpustím
  Ušetřím zdraví i peníze.

 371. Co bránilo ušetřit zdraví i peníze halladinovi doteď se asi nedovíme.

 372. Halle, no jestli potrebujes na tohle zakon, je otazkou, do jake miry je na miste svepravnost… 🙂

 373. 457 – ježíšmarjá, bacte ho někdo a stát aspoň ušetří důchod!

 374. Petře,

  o závislosti na nikotin jsi neslyšel ? Přestat kouřit je snadné- někdo přestal i 30 x 😀

 375. Rputi,heš !

  Nabádat k násilí na nebohém závislákovi – že ty chodíš podpalovat bezďáky ? 😀 😀

 376. BTW, pamatujete si, jak byl Syme z 1984 rád, když ho udaly vlastní děti ?

 377. 437 Jo, je to plíživé jako ta kontrarevoluce. Ale njde se někdo, kdo to zastaví? Čím se budou lidé chovat hůř, tím víc blbých zákonů bude – a tím se budou chovat hůř.Jestliže převládá “ ti nahoře kradou nejvíc“, tak co bychom to nedělali taky, tak to lepší nebude.Obávám se, že kdyby se tu objevil reinkarnovaný Adolf tak hravě vyhraje volby s hesly:plat politiků, soudců atd je ( třeba tří)násobkem průměrného platu, jakékoliv zneužití či čmajznutí státních peněz má automaticky dvojnásobnou sazbu bez možnosti prominutí části trestu, zavedení institutu doživotního zákazu zaměstnání (i nepřímého) ve státní službě, státní správa smí mít max. 1 úředníka na (? 100?) obyvatel,politické strany se financují jen z příspěvku členů, NGO musí dát nejméně 80% prostředků na předmět své činnosti ( jinak je to zneužití státních peněz), imunita jen na verbální projevy na půdě parlamentu, délka trestu je v přímé úměře způsobené škodě v koeficientu dvojnásobek průměrného ročního platu = jeden rok natvrdo…klidně se toho dá najít hafo. Podstatné je, že se lidi nasírají a zatím vnitřně radikalizují. Až jim to přejde do rukou, bude pozdě. Otázkou je, zda nové generace klidně nepřijmou to, co by jejich prarodiče vyhnalo do ulic. A argument, že by restrikce vyhnaly odborníky ze státní zprávy neberu – teď tam jsou a jak to dopadá.

 378. Už mě serete, debilové! Jak to, že se nikdo nezabývá mým právem, jít do hospody, když je zavřená!!!!!!

  Když si usmyslím, že je čas na hospodu, tak dojdu ke dveřím a tam je nějaká otvírací (spíš zavírací) doba. Ale já chci do hospody. Takový nekuřák si teď bude moci vlézt do každé hospody, kde se mu zachce. Ale já, příležitostný piják piva, si nemůžu dojít do otevřené hospody, když ten náš hostinský zavírá už ve 22 hodin. O snídani ve čtyři ráno ani nemluvě.

 379. 467- ano měl jsem ve svém utopistickém příspěvku napsat“teď tam údajně jsou…“

 380. Pořád nějaký troškaření….
  Kuřáci jsou vyřízením, dobroserové se mohou obrátit k dalším cílům. Co zákaz piva a vůbec alkoholu? v hospodách se bude čepovat jen nealko. Respektive jen pramenitá voda, protože lid je třeba chránit před zhoubnými následky pití sladkých limonád.

  Pak jídelní lístky – pryč všechno sladké, kořeněné, tučné. Maso pryč všechno. Zapomeňte na řízek, vepřoknedlo, hambáč, pizzu , palačinky nebo zmrzlinovej pohár. V hospodách se bude podávat zelenina a luštěniny, upravené podle zásad zdravé kuchyně. Recept bude jednotný, za a aby se dodržely zásady správné přípravy, za b proto, aby pracující byli ušetřeni rozhodování kam zajít na oběd.

  Ještě by se to mohlo inovovat tak, aby vesnický hospody, kde se nevaří, měly nějakej kulturní program, nejlépe pásmo poezie, aby se venkované, cucající pramenitou vodu, kulturně povznesli.

  mimochodem, už tuší ti dobroserové, o kolik se sníží výb ěr daní, když poklesne produkce tabákového průmyslu a kde ty prachy vezmou, když nebudou za cigára?

 381. Petře – 427 – copak před 100 lety neušňupali, o to by ani tak nešlo. Ale já když čtu ty obhajoby všech možných zákazů a příkazů na všechno možné, tak je mi záhada, proč jsme vlastně všichni nevymřeli v 90. letech minulého století, která byla víceméně jedinou skutečně svobodnou dekádou v tomhle státě za posledních cca. 400 let (možná s vyjímkou období řekněme 1920-1930). 🙂

 382. Paradoxní je, že ačkoli jsem silný kuřák, tak nekouření v hospodách se mně až tak netýká, protože restaurace kam chodím jíst a pít byly nekuřácké buď odjakživa nebo velmi dlouho, neboť opravdu dobré jídlo a víno si s kouřem z cigaret moc nerozumí.
  Ale opravdu netuším, jak se s tím srovná průměrný volič ČSSD nebo ANO, který je zvyklý zajít po práci na pár kousků a eventuálně u toho piva hrát mariáš. Ale co si zvolili, to mají.

  Skutečnou debilitou je ovšem zákaz kouření v barech typu Bugsy a podobně, které mají otevřeno dlouho do noci a chodí se tam vysloveně chlastat a nikoli jíst. Představa, že si takhle večer u dobré sklenky nezapálím svou oblíbenou Cohibu je dost otravná 🙁

 383. Pavle, ja bych shledl priznivym ockem I na 50. leta, navzdory rostoucimu vstupu statu do ekonomiky…

 384. 471-průměrný volič ČSSD se vyjádřil v 457.
  Průměrný volič ČSSD je rád, že bude žít zdravěji !

 385. 50. léta 20. století v ČSSR a svobodná ???

 386. Prehledl jsem, ze pises v tomto state, no…

 387. Prostě ty hospody zavřem všechny a budou jen obecní vyvařovny, jak navrhuje Babiš a budou se tam ohřívat babišpárky a grilovat vodňaská kuřata, tak teď ještě musí zprivatizovat nějakej ten pivovar!

  „Jenom abyste věděli, co jste odhlasovali. Mimo jiné v tom zákoně je povinnost vykazovat osobu, která vykazuje známky opilosti. Už to je poměrně problematické to říct. A vy jste schválili, že pokud to někdo neudělá, tak může dostat zákaz výkonu činnosti až na dva roky,” připomněl poslanec.
  „To jsem chtěl, ať řekne. To znamená, když nepoznám opilce, protože jsou i tišší opilci, že jo, tak můžu dostat až zákaz výkonu povolání na dva roky,” varoval.
  https://www.novinky.cz/domaci/423212-protikuracky-zakon-resi-i-opilce-pokud-je-hospodsky-nevyhodi-muze-skoncit.html

 388. Hm, kdy to, že je někdo ožralej nepozná hostinskej,kdo to pozná ?

 389. Petře ad (450)… ale to bychom se měli jako ve Finsku a Švédsku!V tom Finsku už to tak je. Certifikované obchody + týdenní limit pro opilce. Proto jsou na trajektech „ožralí jako Dán!“

 390. 480 Halle,
  no to je jednoduché, všichni jezděj chlastat do Prahy!
  A když ještě zavřou na dva roky hospody v Praze, neb ožralé severské dětičky putujou od hospody k hospodě, tak Babišovi klesne HDP takovým způsobem, že už v životě nedostane žádnou dotaci! 😀 😀

 391. Rputi,

  neříkej fšichni, já tam nejezdím! 😉
  No jo,já vím,myslíš cizince, ale nemohl jsem odolat ! 🙂

 392. Když je řeč o těch vyvařovnách, tak si dovoluji upozornit, že jsem celkem nedávno zjistil, že kniha „receptury teplých pokrmů pro závodní stravování“ je stále k mání, již v sedmém, modernizovaném (s vloženým DVD) vydání a zavést jednotné stravování nemůže být žádný problém, protože i zeť (vyučený kuchař) ji ještě měl jako učebnici. 😉

  Já bych to nepřivolával…

 393. Hale ad: (480) – a to ještě autoři výzkumu netuší, jak pijí rakušáci u nás…

  Ale řekni upřímě:
  Dá se to socanské dobroserství střízlivej vydržet?
  PS.
  Oni ti Dánové také nechlastají pro nic, za nic…

 394. „Hm, kdy to, že je někdo ožralej nepozná hostinskej,kdo to pozná ?“

  A proč by to měl hostinskej poznávat? Je snad něčí chůva? Proč by to měl vůbec kdokoliv poznávat?

 395. 486-kdyby jenom to… Co když se ožere cikán ? Když ho nevyhodí, bude zle. Když nevyhodí, taky.

 396. maYdo 🙂

  hostinskej má praxi,navíc aspoň svý štamgasty zná. Ví,kolik snesou, a kdy už jsou na šrot.
  No a já bejt hostinský, tak ožralu zavčas vyhodím, než mi poblije lokál 🙂
  Ostatně ani takovej mírumilovnmej opilec, chrápající s hlavou na stole není extra estetickej zážitek.

  Jedině že by se hostinskej chytil EET mašinky, a přiúčtoval nocležné 🙂

 397. Šumaváku 🙂

  už řadu let jsem střízlivej, co si pamatuju, tak naposledy mě připili v jednom rakouském jachtklubu na Dunaji
  Aúúúúú, to už je dávno !

 398. Halladine, Tobě evidentně uniká to podstatný :

  Neměl by mít hostinskej PRÁVO rozhodnout, kdo už má dost a bude lépe ho vyprovodit ven a kdo ne a to mít NAŘÍZENO pod hrozbou zákazu činnosti? Chápeš vůbec ten rozdíl?

  Mimochodem, pozastavit hospodě činnost na dva roky, to už jí můžou rovnou zavřít na furt.

 399. maYdo – 486 – to v tom zákoně není proto, aby hostinský něco poznával, ale aby bylo možné hostinského skřípnout, pokud se to kontrole/policajtům/komukoli bude hodit.

  To bylo už za komančů, že se takzvaně nesmělo nalévat osobám podnapilým a dokonce v tomto smyslu musela za výčepem viset cedule. V praxi na to samozřejmě sral pes, ale když se to hodilo (kontrola třeba nedostala úplateček) tak hostinský mohl vyfasovat pokutu za to, že natočil pivo někomu, kdo už měl čtyři a k tomu dva rumy.

 400. VYpadlo mi „nebo “ mezi těmio dvěma možnostmi. Ale snad tomu rozumíte.

  Ještě bych prosila definovat „známky opilosti“. Abych nemusela příště v pizzerce pít tu pramenitou vodu, protože když si dáme ve třech láhev vína, staščí mi můj podíl na lehce povznesenou náladu. To už je taky známka opilosti, ne?

 401. Pavle, to mi nemusíš vysvětlovat, jaký je skutečný smysl toho zákona. 🙂 Já se jen chtěla dotázat, jak si to obhájci zákona představují v praxi.

 402. Nehledě k tomu, že někdo ůže přijít už připitej a v počáteční fázi se to nepozná. Nebo přijde s větší skupinou a snadno se přehlédne. A tohle uhlídat…

 403. A tu ceduli za výčepem pamatuju. Nejsem tak mláda, abych nepamatovala. Ještě tam bylo něco o nalejvání mladistvejm.

 404. Týýý jo, že to ale hejblo národem. NA idnesu je v diskusi pod článkem o protikuřáckém zákonu přes 7000 příspěvků.

 405. no tak jsem si to o koureni proletel a musim konstatovat

  josef , kdyby ti nahodou, v tve vybrane hospode kde se chces najist, nekdo hodil couda – napis haladinovi.

  on uz ti poradi jak zajistit aby se stim darebakem stat popasoval 🙁

 406. U nas se neoukouri…. Nikde a od zacatku vyvarovani. Zakon nezakon, kdyby nekdo vytahl cigo, nebo doutnik, vytahl bych ho z hospody za spodary pres hlavu. K dobremu jidlu cigareta neni vhodna. Neco jineho jsou kluby s rumem, palenkou, hvisky…… konakem, tam to bez toho koure dost nejde, tam je to jine. Pisu kluby, ne bary, aby bylo jasno. Nic se u nas proste menit nebude.

  Diskuze k potrebnosti a pravo na vzduch pri knedluvepruzelu, nemam co rici. Snad jen ze drzim kazdemu palce, aby si nasel misto na slunci a byl stastny. Ne nadarmo jsou vylepovany tyhlévci na bilbordech

 407. maYdo – 498 – diskutovat na Netu o tom zákonu když právě prošel se mi jeví jako poněkud zpozdilé, to měli lidi psát svým poslancům a senátorům dávno předtím. Třeba když před půl rokem spadnul ten zákon pod stůl, tak ať ho tam nechají ležet a nezvedají věci ze země… 🙂

 408. no jirko bud rad ze ptakopysk nedostane chut se u vas najist vcetne poobedoveho doutnicku.

 409. Pavle, ad 493 – přitom z logiky věci plynulo, že podnapilý byl každý již po jednom pivu nebo po prvním panáku. Hospoda na jedno na stojáka…
  No řekni sám: Kolik sníš vajec na lačno? 😉

 410. Pravda ovšem je, že na tržbách těch vysloveně nočních barů apod. se to asi dost projeví, zejména v zimě. Pokud nevzniknou nějaké uzavřené kluby jen pro členy a pozvané, tak holt si už těch pár skleniček po dobré večeři v nějakém dalším podniku nedám a pojedeme s mojí drahou v klidu domů a nalejeme si z pestrého výběru doma.

 411. Což mně mimochodem přivádí na myšlenku, jestli vůbec legislativa v ČR umožňuje zřízení klasického uzavřeného klubu podle tradičního anglického vzoru.
  Tedy vlastní členské stanovy, možnost konsumace pití, kuchyně s dobrým kuchařem apod. bez povinnosti vpustit nečlena klubu.

 412. Pavle, samzrejme uz davno existuji, stejne jako exituji panska holicstvi, kde se holilo britvou, kdy se to nesmelo. Chces adresy?

 413. Jirko, holit břitvou bych ani nepotřeboval, mně stačí občas prásknout dveřma. 🙂

  Ale o ten zbytek služeb bych měl docela zájem. Kdyžtak třeba mailem nebo podobně.

 414. 504 – tak tak, to je koneckoncu cilem… Vzdycky z tech socialistu nakonec vypadne likvidace maleho podnikani a monopolizace ekonomiky…

 415. Všimli jste si, že zákon zakazuje použití „elektronických cigaret“ resp. vaporizérů tam, kde jsou zakázány cigarety? Tj. v zákoně nejde o zdraví obyvatel.

  Kdyby šlo o zdraví obyvatel, vyzkouší to poslanci nejdříve na sobě, v poslanecké kantýně.

 416. Oprava:V nákupních centrech a na mezinárodních letištích i nadále budou moci být kuřárny. Užívání elektronických cigaret nebude možné na zastávkách veřejné dopravy, ve školách, dětských hřištích, divadlech, ale s elektronickou cigaretou budete moci být v restauracích, kavárnách i v ZOO. Zákaz kouření se také nebude týkat budov věznic, s výjimkou veřejnosti přístupných vnitřních prostor.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zakaz-koureni-se-bude-tykat-i-nekrytych-zastavek-verejne-dopravy-p9c-/domaci.aspx?c=A161209_132511_domaci_kop

 417. V Japonsku na zastávkách prý maji pro kuřáky skleněné budky, kde jsou zavření. Možná je to taková solidární výpomoc nemajetným kuřákům, stačí pobyt v budce a ušetří za cigarety 🙂

 418. Cožpak o to, na některých letištích takové kuřárny jsou (např. v Mnichově)
  Do jedné takové jsem vlezla ….. a zase rychle vypadla. Tam člověk opravdu už tu cigaretu nepotřebuje! Je to totiž jen uzavřená místnost. Bez vzduchotechniky, bez možnosti vyvětrat…

 419. Reklama na divný hadry

  Už druhý nebo třetí den vylézá na mne taková divná reklama na jakési beztvaré hadry, nejdřív jsem myslela, že snad noční košile. Ale ne, mají to být normální šaty dle originální módy ….. podoba s BURKOU je jistě jen čistě náhodná….
  Jen ten hadr přes xicht ještě chybí…
  Ale když si člověk na sebe natáhne pytel od brambor a na gesicht hodí utěrku, taky to tu službu udělá 😀
  Ale sluníčkové, multikulturní dámy budou zajisté nadšeny! Ony rády takové hadry, pod kterými není vidět, která ona je…
  https://www.buykud.com/collections/dress?page=2

 420. 514 – kdo ví proč to chodí jen tobě? Mně se ukazují reklamy na objektivy Nikon. V jedné dávné soudničce pravila žalovaná: „Čím je byt plnej, tím ústa přetékají!“

 421. „podoba s BURKOU je jistě jen čistě náhodná…“

  Takový hadry se nosily i když se ještě dávno neblblo s islámem. A na to, abych ráda hadry, které víc zakrývají, nemusím být ani sluničková ani multikulti, stačí nějaký to kilo a nějakej rok navíc, aby byl jeden rád, že toho pod těma šatama není moc vidět.
  A čarodějnice jako Šabatová by měly mít nošení burky nařízeno zákonem.

 422. martine,
  inu budou Vánoce a baby, jako obvykle, koukaj po hadrech. To je normální!
  Co normální není, to je „netvar“ těch hadrů jaksi nápadně synchronizovaný s přesvědčováním, že nechat se „kulturně vobohatit“ a učit se arabsky, je přesně to pravé.
  Nechci „africké samce“, co na ně čeká Žilková a nechci ani divný hadry pro sluníčkářky!

 423. Rputi, nejste poněku paranoidní?

  Mimochodem, burka je ten pytel, co se přehazuje přes hlavu a má jen zamřížovaný okýnko. Ne šaty s rukávama.

 424. Tak ony ty AI co se starají o profilování reklamy zase nejsou až tak geniální a víceméně vychází jenom z údajů o navštívených stránkách.
  Takže pokud sleduješ weby s hadrama a zároveň šmejdíš po článcích s tematikou islámských připrchlíků, jak má chudák AI vedět, že nejsi prchlík (resp. prchlice) a nepotřebuješ se obléknout dle poslední pytlové módy ?

  Zatím buď v klidu. Až ti začnou chodit reklamy na AK-47, teprve pak bude důvod sbalit si teplé prádlo a rozloučit se s rodinou. 🙂

 425. 517

  jeden můj kolega z Valaškých Kloubouk tvrdil,že od narození se všechny ženy postupně mění na čarodejnice 🙂

 426. Copak hadry, to je ještě v pohodě. Já teď párkrát hledal nějaký parfém pro mojí drahou a mám na většině zpravodajských webů růžový podklad a nabídky na všelijaké pičifuky.
  A Adblock to ne a ne odfiltrovat…

 427. A já bych si mezi těma „divnejma hadrama “ docela vybrala. 🙂

  V zimě nosím obvykle volnej černej kabát a hlavu omotanou šálou. Tak teď nevím, jetsli nejsem v skrytu duše islámskej agent. 😀

 428. HAladine, kruci, já přece vím, že burka je až na paty !!!!!

  Ale typické pro burku je, že halí celou ženskou včetně hlavy a obličeje a má jen okýnko s mřížkou na koukání. Takovýhle volný šaty nemají s burkou nic moc společnýho.
  To už víc tradiční arabský oděv připomíná i třeba delší tunika a kalhoty.

 429. 525 maydo,
  bóže, vy jste detailista! 🙂
  Paranoidní nejsem, neb i renomované francouzské domy přecházejí na volné oblečení, které jaksi více skrývá než odkrývá, ale tohle už mi přišlo přehnané. Jo, vybrala bych si, neb zrovna sháním noční košili. 🙂
  Ale hadry typu Nanynka Kulichova jsem neakceptovala nikdy a na stará kolena nebudu blbnout!

  Zajímavé ta Nanynka Kulichova – název pro „dívku sluníčkového typu“ před dvěma generacemi… jj, nic nového…

 430. Kurňa, co je na Nanynce Kulichové sluníčkového? 😀
  A vzhledem k době sepsání románu pochybuju, že něco takovýho nosila. To spíš nosila pod šatama ještě šněrovačku.

  No dobře, tak se Vám ty šaty nelíbí. Nikdo Vás nenutí, abyste to nosila. Jsou ženský, kterým se takový šaty líbí. KOnec konců, mně taky a je to praktický a pohodlný. To snad ze mně nedělá ani sluníčkáře ani islámského propagabdistu.

 431. 527 maydo,
  vždyť píšu – ideální noční košile! 😀

 432. (522) Tak chvíli hledej třeba nějaký vercajk nebo víno …

 433. AeroKarle – 529 – to nepomůže. Ty AI jsou cvičené jak vopice a já jsem učinil zásadní chybu, že jsem pár těch parfémů objednal a koupil.

  Za což si AI pochopitelně učiní řádově větší zářez než za běžné prohlížení. Takže abych to anuloval, budu si muset objednat nějaké to víno/vercajk/pušku nebo prostě něco podobně užitečného. Nebo alternativně vymazat všelijaké stopy v prohlížeči, což je ovšem poměrně pracné a na rozdíl od objednávky pár bedniček vína tomu chybí ta příjemná koncovka 🙂

 434. (515) Skimici, nedávno dělal restrukturalizaci dluhů, či jak se tomu u těch na sociálních dávkách říká. Když bude držet PRIBOR na nule, udrží i svoje úroky na kladné nule. Nebo už mu banky půjčují a ještě mu za to platí?
  (530) To je i Kanaďan Dežo a Gejza z Londýna.

 435. Ad hostinští a nenalévání podnapilým: možná bude nutné zřídit občanské hlídky, ty budou obcházet hostince a pokud tam najdou podnapilé osoby, oznámí to obsluze a zavolají policii.

 436. 528 – dobrej úhybnej manévr, rputi, ale přesto bych ráda věděla, co je sluníčkovýho na Nanynce Kulichový. 😀

 437. no Pavle, odkdy se parfém vybírá přes internet??? Jak potom poznáš tu správnou vůni?

 438. maYdo – 535 – od tehdy kdy člověk ví, jakou přesnou značku a jméno si drahá přeje, protože ho už měla a před časem došel. 🙂

 439. nickname – 533 – to už taky kdysi bylo. Jmenovalo se to PS-VB a evidentně to některým hrozně chybí…

 440. Ono se tak nějak obecně zdá, že ten socík většině lidí chybí. Je to v nich jak v koze lůj. 🙁

 441. Osobně by mně docela zajímalo, jestli se někdy časem lidi zase proberou, udělají takový menší převrat ve stylu „Máme hole v ruce“, zbaví se těch dnešních panáků a úředníků alespoň tak jako kdysi komančů a nastane další dekáda víceméně svobodná.

  Ne, že bych se toho nejspíš dožil, ale docela rád bych věděl, jestli se potom bude to, co prožíváme teď nazývat „Druhé období normalisace 2000 – 20xx“. 🙂

 442. 539 — jestli se někdy časem lidi zase proberou — Nojo, Pavle, ale kteří lidé? A kde? Z kontextu (druhá normalisace) se mi zdá, že mluvíš o českém prostředí. Podobnou otázku by si člověk mohl klást i ohledně celé západní civilizace. Jenže ani jedno není isolovaný systém. Kupříkladu v českém měřítku to vypadá, že následky takřečeného období nesvobody 1938-1989 stále trvají a zatím si vůbec neumím představit, jak by mohly být zahlazeny v dohledné době. Hlavním důsledkem onoho půlstoletí škod, ekonomických, kulturních, morálních i lidských, totiž je (jak to vidím já) opět nesvoboda. Příčina je v relativním oslabení české síly vůči okolí, za celých těch 50+ let na pouhý zlomek té původní. Volnosti jednání dnes proto nemáme o mnoho více než v Protektorátu, a to nám mj. v první řadě brání oné síly opět nabýt.

  Analogicky, dosavadní úpadek Západu neprobíhá isolovaně. Posledních 100 let je nejen obdobím značného úspěchu západních technologií, ale také obrovského relativního poklesu západní síly oproti Číně a Asii, a oproti arabskému světu i Africe přinejmenším z hlediska lidnatosti. Myslím si, že západnímu establishmentu dnes jde především o to, jak se vyhnout zodpovědnosti vůči vlastním občanům, a za tím účelem se je snaží po všech stránkách zneschopnit, jak to jen jde. Relativnímu zaostávání oproti ostatnímu světu se nejspíš bránit ani nechtějí, nebo přinejmenším dávno resignovali. (Kdypak kdo posledně slyšel třeba o legendární Lisabonské strategii?) Proto je dobře možné, že daleko dříve, než občané vyvodí tělesnou odpovědnost svých „elit“, si Evropu rozparcelují jiné mocnosti. Na to, jak se v tom případě bude pak říkat současnému období bezprecedentní hniloby, nebudeme mít vliv a snad nám to bude i lhostejné.

 443. JJ, normalizace
  J.Schneider byl na panelu Evropských hodnot a velmi se rozvášnil!

  …Ne, nedalo se na to nereagovat, i na tu drzou osobní invektivu. Hulákal jsem a nadával a rukama šermoval, a tak bude i do budoucna, protože jednou už jsem normalizaci zažil a podruhé? Kurrrva, ani omylem!!
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sokujici-svedectvi-Jana-Schneidera-z-debaty-o-ruske-propagande-Mit-tu-jine-recniky-prisel-bych-o-zidli-na-Uradu-vlady-priznal-organizator-Jandovo-argumentacni-vakuum-466382

 444. Ježkovy voči !!!
  Ano, i redaktor ČT „kar“ má zajisté novou maturitu“! Ach jo!

  „Svatý Mikuláš: Proč je tak populární svatý z Turecka,…“
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/1973239-svaty-mikulas-proc-je-tak-popularni-turecky-svaty-ktereho-prosazovala-recka-manzelka

  Sv.Mikuláš zemřel r.325. Anatólie patřila Řekům, pak Římu a během 14. a 15. stol ji zabrala Osmanská říše. Turecko vzniklo v r.1923.
  Nehledě k tomu, že Turecko žádného Mikuláše neuznává a svatého už tuplem ne!

 445. A to Ataturkovi pomohli proti Řekům Rusové. Stačilo málo a žádné Turecko by nebylo.

 446. Blbce jak kdyby shazovali… 🙁

  Z FB:
  „Cesky rozhlas uz to vali naplno, ze John Glenn byl prvni clovek, ktery obletel Zemi… Rano to byl jeste prvni American, ale v prubehu dne postoupil… Delaji z nas primitivy a my si to platime… „

 447. Tak ono technicky vzato ji Gagarin neobletěl, nedokončil celý oblet, protože startoval z Bajkonuru a přistál u Saratova. Nicméně, German Titov to pak udělal, létat snad dokonce celý den.

 448. prislo mailem – nevim zda nejvic vychlastame ale nejvic ze vsech to umime popsat.

  Elektrikář může být nadrátovanej a soudce jak zákon káže. Klempíř byl na šrot. Metař byl nametenej a sládek nachmelenej. Akademický malíř byl pod obraz a malíř pokojů zmalovanej. Loutkoherec byl zpumprlíkovanej. Zpěvák, a že jich bylo, byl zhulákanej. Letec byl jako bomba, pyrotechnik jako puma a kanonýr jako dělo. Pracovník pneuservisu byl gumovej.
  Truhlář byl jako prkno. Kněz byl jako slovo boží, funebrák tuhej. Meteorologa nebylo potřeba, ale byl by na mraky. Veterináře potřeba bylo, a když se vracel z akce, byl jako zvíře.
  Boxer byl ztřískanej, kropič zlitej. Zemědělci ji měli jako vidle. Zootechnik v JZD byl jako dobytek, řezník jako prase. Kovář byl zbušenej, kuchař na kaši a myslivec piclej. Písmomalíř byl často zlinkovanej, lakyrník zlakovanej. Kominík byl zčazenej. Sklenář měl okno.
  Uklízečka bude na prach. Zaměstnanec autobazaru je jetej. Dopravář má špičku a pumpař je total. Zahrádkář by mohl být nakropenej, dřevorubec zrubanej.
  Karbaník je zkárovanej. Ortopéd bude zlámanej, dermatolog koženej a anesteziolog v bezvědomí. Pedagog bývá vyškolenej. Hudebník na moll a entomolog na mol. Chmelař je jako žok. Ajznboňák i tramvaják je vykolejenej. A výhybkář namazanej. Zoolog má opici. Kynolog je jako doga. Zákazník má nakoupeno. Řidič je zřízenej a ocelář zkalenej. Flétnista zhvízdanej.

 449. Dobrý den. Noname, fuj. Facebook má vždycky pravdu. Ono kdyby Benátčané nevozili turecké imigranty do Evropy, nebo kdyby Cesarini neblbnul…

 450. Tak plešatý vezír se rozhořčuje, že 2/3 pracujících nedosáhnou na průměrný plat. A že je s tím třeba něco udělat.
  Tak jsem celej žádostivej, co mudrc předvede. Aby tedy měly 2/3 nadprůměrný plat 🙂

 451. Nickname, jsou to jenom faktické poznámky. Kosmonautika je moje hobby, zajímám se o technickou a lidskou dimenzi věci, ne politickou. A vím, že jak vědci a konstruktéři, tak kosmonauti/astronauti na všech stranách se vzájemně respektují, protože ví, že kosmický let pořád není žádná prdel.

 452. Dobré dopoledne

  „„Příští volby vyhraje buď ČSSD, nebo hnutí ANO. Třetí volba není,“
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cssd-meni-program-v-reakci-na-propad-ve-volbach-f48-/domaci.aspx?c=A161210_091954_domaci_kop/

  no, to je mi volba… Ponekud mi to připadá jako když dávají odsouzenýmu na výběr, jetsli chce zastřelit nebo oběsit.

  Foundry, ono to dobře zní, být rozhořčen, že většina lidí má podrůměrný příjmy, majetek, cokoliv a demonstrovat odhodlání s tím něco dělat.
  A většina politiků je natolik zblblá, že si nevyhodnotí, že je tím vinna matematika a její zákony. Nebo si myslí, že matematickej zákon stačí zrušit nějakým výnosem stejně jako ty jejich parlamentní paskvily.
  Už je poněkud unavující, že pomalu s každou vládou se mění daňové zákony.

 453. (551) Rozumím. Má invektiva se týkala zaručených zpráv z FB.
  (552) ČSSD by musela říci – doteď jsme byli stranou pro bohaté, pro miliardáře – například pro Andreje, Zdeňka, nevděčníky ošklivé. Teď chceme změnit naši cílovou skupinu, budeme se zajímat o chudé dělníky, kovorolníky, pracující inteligenci, které jsme doteď hubili.

 454. Skimici: samohrajky objednány (de facto druhé-třetí nejlevnější použitelné). Vyzkoušel jsem jejich předchůdce, ušel, loňský model by měl být ještě o kousek lepší, chválí si klaviaturu. A ještě jsem si objednal sopraninovou plastovou Yamahu. Tj. nedal jsem na názor odborníků, ani mojí dobré ženy. Doufám že mi to o hlavu neomlátí. Když se nebudou líbit, bude muset uvolnit místo v obýváku na celopancíř.

 455. 556 NickName
  gratuluji. Můžete jít si potom meš přehrát i doma.

 456. Dobré odpoledne… Tak pozvolna dočítám a koukám, jak si leckteré žabičky libujou, že je voda pěkně teplá…

 457. Tak jsem se musel předčasně navrátit z chatrče do města. Synek vyboural mé dvoje nerezové chladírenské dveře, francouzské jednokřídlé a dvojkřídlé, kdysi za padesát klacků, a já se je rozhodl věnovat kamarádovi, dosud podnikajícímu v mé bývalé profesi. Také reálně uvažuje, že skončí. A já se mu ani nedivím. Díky eet přišel o 15 krámků s potravinami. A to to na ně ještě nespadlo. Tak abych mu zlepšil náladu.

  A nyní zprávy z divočiny. Minulý týden jsem zaplatil jsem 500 Kč, obdržel plastovou klubovou kartu dokonce s mojí fotkou a podepsal si židli a podmínky členství. Z hospůdky zmizel nápis a reklama na pivo. Připravili to opravdu dobře. Babišova buňka jaksi plastovou kratu nedostala, takže se prý rozčilovali před vchodem, ba i fízly zavolali. Neúspěšně. Majitelka vrátila živnosťák. Pak se ještě doneslo, že někdo žaloval na fú a výsledek se rychle dostavil. Pán, se kterým jsem měl i já konflikt, prý potratil několik zubů a přes noc mu kdosi prakem rozstřílel okna. Policajti přijeli až za půl hod. Nic prý nevyřešili a pachatel neznámý. Nikdo nic neviděl a kamery ve vísce nejsou. Co je horší, dnes, když jsem chvátal na socku, měl na baráku nápis For Sale. Tak daleko to myslím dojít nemělo, takže mi hocha bylo tak trochu líto.

  Hrozí další záležitost, že chce před nástupem Babišovy zkurveniny skončit i místní obchůdek. Mimochodem, na čtyři vesničky, tvořící konglomerát kolem střediskové obce, byl jediný, takže lidi budou jezdit 8 a 10 km k nejbližšímu Vietnamci. Ať žije Babiš.

  Úbytek 700 hospůdek je dosti mizivé číslo. Podle svazu drobných živnostníků jich je více než 1500 a přibývají další. To kouření (i když jsem celoživotní nekuřák) asi jejich počet nesníží. V klubu u nás asi budou hulit, jak mohou. Idioti, kteří jásají nad počtem tzv. nových živností, jaksi zapomněli na drobný fakt, že hospodští už nebudou moci načerno zaměstnávat pingly a uklízečky. Takže nezbývá než starý dobrý Švarc a účko, když má živnosťák, tak je na tom lépe, než bez něj.

  Šel jsem svých 7 km tam si brnknout. Hostinský má další strategii. Obešel štamgasty a dohodl se. Pivo zdražil o korunu, takže se to dá. Prý mu i z pivovaru nabídli sudy bez papírů. Spoustu dalšího mi asi nepověděl a já to ani vědět nechci. Lidi si zvyknou i v koncentráku, jak dokazuje příklad kápa Antonína Zápotockého, který měl jít do Norimberku. Nějak to tehdy soudruzi zašmoulili…..

  Jiříku, v televizi ti to skutečně slušelo. Máš úžasnou matku.

  Díky za tu lopatokytaru, tuším ty, Halladine, že? Už jsem to odeslal kamarádovi na Maltu. Jistě ho to zaujme. Já jsem akusťák.

 458. Stravil jsem den v Nemeckem meste, ktere je hezke videt skrz otevrene dvere pumovnice……No, musim rici, ze to jedine, co jsem si privezl z Norimberku jsou dve veci….. Za prve jsem koupil manzelce dyrdl, protoze co si budeme povidat, ono je to hezke obleceni, a za druhe vanocni stromek. Skoro se to neveslo dovnitr, ale za tech dvacet devet oiro ty ctari metry stromu….. Proste jsem musel. Vzdy totiz pred Vanoci mame snidani nekde jinde nez v domovech,
  Frantisku, ani jsem netusil, ze uz to slo, Jinde nez kotline je neco tak dvakrat za rok, tentokrat to bylo v kotline zcela mimo mou kontrolu a hlavne, nebylo to tak pekne, jako pro jine TV. Ta kultura jidla neni zadna a hlavne, kazdy sedlak, je diky statni moci, licen, jako nesvepravny idiot. Jsem rad, ze to u nas tak nevypadalo. I kdyz z meho pohledu to mohlo byt o nekolik trid lepsi

 459. 563 Františku,
  jedna otázka zůstává – Kdy zakážou kluby?

 460. Kluby se zakazat nemohou…. V Praze chodim do klubu se „holit a strihat“, uz od doby, co jsem se vratil z Vidne…. Nejak nechapu, jak by se tento klub mohl zrusit, kdyz vlastne neexistuje

 461. Na vesnicích kluby patří nějakému místnímu sdružení (hasičům, myslivcům, atp.) a to musí mít nějaké stanovy, podmínky užívání a pod. Takže to má zákonný rámec.

 462. No to je potom jina, Rputi, …….Ty kluby co znam, nemaji zadny zakonny ramec. Tak se jich to netyka. Jiste zakonny ramec nema vliv na funkci „rostlinare“ ale jedno je pravda, kdyz budou mit spatne sluzby, „firma konci“. Jsem rad, ze takto funguje i statni sprava….. Urednikmusoudi, ze jsou spatne sluzby a sup, pro pani „vopickovou“ kadernici, je konec 😀

 463. Petr Mach rezignoval na své předsednictví v SSO.
  Příčinou prý byly neshody uvnitř strany.

 464. Aero,
  jedna „bejvalá hostinská“ už ho na FB před pár dny psala. Bylo to na nějaké zájmové sdružení a tam právě uváděla ty stanovy a další náležitosti, které jsou potřeba.
  O diskriminaci se nejedná – nemůže hasič řvát, že ho nechtěj mezi zahrádkáře, když bydlí v paneláku, aniž matka na mateřské, že ji nechtěj mezi hasiče, když chce do jejich pivnice s robátkem na kafíčko. 😀

 465. Už se nabízí i software pro kluby, od správy členů po ekonomiku, stačí zagooglůvat

 466. No, tento typ klubů ve stylu „kdo přijde do podniku a dostane placku je členem“ není až tak úplně ten druh klubů, které jsem měl na mysli když jsem o celém tom problému psal.

  Já měl spíš na mysli klub v tom anglickém slova smyslu, kde se členem nestane nikdo, za koho se nejprve nezaručí jeden či dva stávající členové a kde se platí spíš členský příspěvek, který člena klubu opravňuje ke vstupu a eventuální konsumaci, pokud tak uzná za vhodné (konsumace se pochopitelně platí zvlášť, většinou jedenkrát měsíčně formou dobrovolného příspěvku na činnost klubu).

  Ne, že bych z toho byl nějak nadšený, ale pokud je situace v tomto státě natolik neúnosná, že pomocí EET, zákazu kouření a podobných nesmyslů zahání lidi do uzavřených klubů, dal bych osobně přednost takovému klubu, kde existuje jistá, jak to jen citlivě říct…, sociální segregace bude patrně ten korektní termín.

  Prostě filtr který zaručí, že se tam nebudu potkávat u večeře se šmírou, což se mi bohužel v poslední době stává až moc často. Zejména tedy členové ČSSD a ANO mají v posledních letech poněkud skličující zlozvyk otravovat svou přítomností restaurace, které jsou již svou podstatou určeny pro kvalitativně jiné zákazníky.

  Tak nějak chápu, že v rámci předvolebního boje mají potřebu dokazovat, že i prostý člověk může povečeřet v dobré restauraci prostřednictvím svých volených zástupců, ale až tak úplně nechápu, proč si za tím účelem nepostaví nějakou stranickou pastoušku a opruzují v místech, která se pro ně nehodí a kde působí zejména svým společenským nevychováním jako pěst na oko. 🙁

 467. Dobré zas ráno… Tak jeden do nového dne:
  „Hele, já seru na to, kdo seš a jak se jmenuješ… Ale když rybařím, tak mi tu nebudeš chodit po vodě!“

 468. 574 Pavle,
  míjíš se tématem!
  Nejedná se o vznešené anglické kluby, v Horní dolní těžko vznášet takový požadavek! 🙂

  Jedná se o důležitý bod setkávání v malých aglomeracích, kde už jich moc nezbývá a pokud na vesnici ještě zavřou hospodu, tak tam prostě chcípne pes a venkov se začne vylidnovat. Už teď to není žádná sláva, ale bez práce a bez hospody to prostě nejde!
  V důsledku by to znamenalo vytváření slumů kolem velkých měst, což sebou nese velmi nepříjemné důsledky.

  Somálští prchlíci se o českou krajinu docela určitě starat nebudou… a to pole sichr neobdělaj !!!

 469. Pavle, ja mluvim presne o tom na co se ptas….. Bohuzel jsme jen dva. Ano, socialni selekce, to je velmi dulezita vec, bez ni se neobejdeme.
  Nebojte se o vesnice, poradi si, jako vzdy. To jen lide ve mestech si mysli, ze jsou snad chytrejsi a vsechno vedi lip. Takovejch u sebe ve vesnicich potkavam dnes a denne vagony. Nejlepsi jsou lide z medii z hlavniho mesta. Ty jsou fakt exponati a je zajimave

  Jsem zaslechl neco o danove revoluci, protoze prej firmy a lide, bohati, plati malo.tak to se moc tesim na vysledek 😀

 470. Jeste bych doplnil, ze kluby jsou nejen na jidlo a piti, ale treba taky na nakup satu, zminovane holictvi a nakupy vin a alkoholu, mist di vadlech a podobne. Naprosto chapu proc vznikaji a udrzuji si tradici. Prave ta socialni selekce je hlavnim motorem jejich zrizovani.

 471. Sociální selekce – aby se honorace neumazala. Pak se ovšem nelze divit, že „šmíra“ občas nakope honoraci.

 472. 580 Quivisi,
  honorace zjevně potřebuje přesvědčovat samu sebe, že honorací opravdu je. JInak by s podobnými hláškami nelezli mezi „plebs“! 😀
  V jejich představách „něco“, co mluví „pidgin english“, říká „massa Bob“ a nesmí do klubu! 😀
  Akorát pro srandu!!

 473. Problem je prave v tom, jak to vidite Vy….. Naprosto nechapu tu socialni selekci, stejne jako u nas a nejen doma, materialnima statkama, ale uplne jinak. Je to uplne to same co zde. Tedy popividam s kymkoliv a je mi mile se potkat s clovekem, jehoz nazory a „zivot“ mne konvenuje. Vubec netusim a nikdy jsem neresil jestli jezdi traktorem, jestli ma v garazi mercedes, ci kam jede na dovolenou. To pojeti klubu o kterych mluvim je uplne jine. Treba je to tim, ze nektere kecy a tlachani, co se s nim clovek musi setkavat v praci a beznem zivote, nerad clovek posloucha i ve svem volnu
  Predstavy o socialni selekci maji socialiste velmi specificke, vzdy prej jenom o prachy 😀

 474. Jiřiku,
  zdá se, že hraješ simultánku sám se sebou. 😀

 475. Majitelé restaurací jsou podnikatelé, a kvůli panu Kořenskému a jeho pocitům si nebudou snižovat počet zákazníků.

 476. Halladin ví o podnikatelích a tržních mechanismech skutečně úplně, ale úplně všechno !
  Sice je úplně běžné, že si některé podniky zákazníky vybírají, resp. se orientují na klientelu s jistými konkrétními parametry (a o spoustu zákazníků s jinými parametry tak rádi přijdou), no ale když ty teoretické poučky nepustí… Hlavně ty jednoduché.

 477. 585 NoName,
  jestli ono to nebude tím, že celou dobu je řeč o té jedné hospodě na vsi a její přeměnu na místní klub.
  Kořenský a Jirkou do toho vnesli poněkud zmatek anglickými kluby, které slouží naprosto jiným účelům.
  Takže ta debata je poněkud mimoběžná. „Já o voze, on o koze.“

 478. Ano, na klientelu, co jí místo chleba koláče…

 479. 585

  Očividně to neplatí pro ty restaurace pana Kořenského – jinak by si nestěžoval 🙂

 480. On uz nekdy ten zpusob vyjadrovani ukazuje na navoněnou bídu, a to i v pripade, kdy o skutecnou bidu nejde….
  Je zajimave pozorovat, jak se nekteri snazi o uznani a obdiv u obycejneho plebsu.
  Zeby si potrebovali neco dokazovat ? Nerozumim tomu, ale na druhou stranu mi to je srdecne egàl.

 481. Krásná ukázka postupu, mnou pracovně nazvaného, „On si asi myslí…“.

  Minderwertigkeitskomplex – mindrák. A Nesmrtelná teta.

 482. Mám pocit, že pan Kořenský si stěžuje na nadbytek jistého druhu zákazníků, ne na nedostatek …

  Mne je to docela jedno, já hru na noblesu nevyhledávám, nemám žádnou potřebu (mne stačí hra na noblesu u pracovních večeří), ale pokud někdo takovou potřebu má, nemám s tím žádný problém. Někoho třeba nebaví celý večer poslouchat diskuse u vedlejšího stolu na téma „teda, polévka za 150, to by mělo být trestné“. Zřejmě o tomhle mluvil pan Kořenský ?

 483. šimone – když je někdo, podle něj samotného, ten nejchytřejší, tak si přece nemusí nic dokazovat. Zbožštění něco takového logicky vylučuje.

  Já, bohužel, si celý život dokazuji, že se vytrácí pokora.

 484. A k tomu vyberu hostu- i „lepsi“ podnik rad pohostí vlivne lidi zvl. z momentalne vladnoucich partaji, jakkoliv to jsou spolecenska vohrábla.
  Nezbyva, nez chodit do „jeste lepsich“ pripadne do „vice lepsejsich“, ktere zvl. v Praze jsou v mire potrebne.
  Horsi nez křupani z politiky mi pripada, ze jsou křupani z médyjí a komedianti.

 485. NoName, nejen o tom. Bohužel se vyskytuje v Praze a tam se i vidlák jako já setkává s naleštěnými poskoky, kteří svým navenek bodrým a hlasitým chováním předvádějí svoji důležitost. Mají, bohužel, dostatek prostředků, nevydělaných, ale přiděleným z rozpočtu, aby vlezli všude, i tam, kde výše ceny je stanovena tak, aby na place byl dostatek místa i dostatek číšníků.

  Debata o klubech je mimoběžná, ale zejména proto, že František I. měl na mysli jiný klub, než potom operativně rozvinula Rpuť.
  Důkaz – paní hostinská vrátila živnosťák – asi to bylo přehlédnuto.

 486. Ale jistě, Šimone.
  Hra na noblesu je hra jako každá jiná. Není na ní nic zvláštního a už vůbec ne odsouzeníhodného.
  Nakonec, na vesnici Vás vyselektují podle daleko hnusnějších kritérií (třeba jste ze sousední vesnice nebo evangelík nebo panchart). Ti samí bodří, dobrosrdeční vesničané, kterým tak leží na srdci Jiřího „sociální selekce“.

 487. 592 – mí Moravané mi rozumějí …… 🙂 😉

 488. Inu, parvenu byli, jsou a budou…

  Problém současné doby je v tom, že vznik takových vrstev přímo podporuje. Ale i to je znakem socialismu.

 489. muhehe – to uz tu je skoro jak anglickej klub – jak nekdo nemuluvi jak domovnice nebo lopata tak sem nemuze a je vyhazovan 😀

 490. pasáčku – tvoji chválu češtiny jsem přeposlal několika učitelkám českého jazyka na základní škole. Díky.

 491. Jak vidis pepanku, tebe nikdo nevyhazuje – takze ti davam za pravdu.

 492. martine mohu chvalit i kdyz sam neumim 🙂

 493. no simone ja nemam problem s vyhazovanim – ja jak lopata pisi – ale ja si to vybral sam.
  Do klubu mne ale nevezmou – jeste jsem se tak nenaucil premyslet.

 494. To je dneska nějaký upřímnosti….

  A v Praze prší…..

 495. In the meantime…

  http://ekonomika.idnes.cz/demonstrace-proti-regulaci-prodeje-sudoveho-vina-fv0-/ekonomika.aspx?c=A161209_164723_ekonomika_fih

  Sudové víno ohrožuje republiku ! Ne Michlovského odpad v lahvích v Tescu, ten má určitě všechny certifikace a dostatek právníků …

  A zítra bude potřeba zregulovat něco jiného. Každý den cestou poslouchám zprávy. Každý den nová regulace, pokuty, postihy…

  Snad se podaří vyřešit aspoň Kořenského aroganci.

 496. to neni uprimnost – to jen chce obcas nekdo odchazejici generaci lopat jeste vysvetlit rozdily

 497. Jsem rad, ze nastupujici generace lopat v tom ma jasno.
  A rad ti necham posledni slovo, uz takhle jsem dost slevil.

 498. a mach se rozhodl ze musi vic casu venovat rozvratu EU zevnitr. Nemuze se zdrzovat vedenim svobodnych.

 499. 604 NoName,
  prý v tom zákoně o kouření je umně vpleten i zákaz 12°piva před 20 hodinou? Nevíte?

 500. Nevím, já chodím do hospody až po fotbálku, a to je vždy po 21.00.
  Ale halladin určitě vědět bude, včetne absolutně logického odůvodnění !

 501. 574 Pavel Kořenský
  obrat
  “ I prostý člověk může povečeřet v dobré restauraci prostřednictvím svých volených zástupců“
  si s dovolením vypůjčím 🙂

 502. Pod elitářem si představuji spíše kavárnu. Hubou egalitáři, činy elitáři.

 503. Fi Donc!
  Dostali jsme se snad „mezi ploty“?

  Slezte z toho lustru pánové, vidím vás!
  Debatovat o tom, kdo je tu elita! Ts, ts….

 504. Stejne jako eet bylo obhajeno, bude prijmuto s uspokojenim i ten zakaz piva.

 505. Jinak Skimici…. Otevreli docela dobrou hospodu naproti Masarykove nadrazi. Tusim, ze to je „Pentovo“ vis o ni? Zacina na P. abych nedrazdil

 506. 617 Jirko ppa
  zatím ne, já budu v kotlince více až od příštího čtvrtka. A pak ještě první nový týden.

 507. 2 pepa ad 607 – to mu chválím… Ještě by ho ta eurosesle pod prdelí začala třeba dráždit, a to bych rozhodně nerad, aby si ve službách EU-lamentu uhnal vlka… Nebo třeba zlatou žílu… Navíc, co kdyby mu tu sesli někdo podškubnul? Co by si pak počal?

 508. (607) Další možnost je rozpor dalšího směřování strany, zda zachovat liberální, nebo si „přihřát polívčičku“ o připrchlíky.

 509. Pan Siegl je tak typickej, až to bolí!
  Ve svatém nadšení a bez informací….

  Ale třeba by mu mohl někdo vysvělit, že v Čechách by mohl snadno přijít k úrazu s výkladem, jak nutno investovat do vodárenské infrastruktury a že je třeba za vodu platit plnou cenu.
  Možná nemá ani tušení o existenci firmy Veolia a o tom, že dotyčná firma je ochotna tu vycucnout i poslední kapku vody a financí, nikoli však investovat korunu, i kdyby měla být z Kotlinky Sahara.
  A zároveň by zajisté užasl nad faktem, že jsme mohli být takoví idioti a vodárenství na X let pronajmout. Možná by i přičinil poznámku, že to by Izrael nikdy neudělal…
  http://zpravy.idnes.cz/seth-siegel-voda-izrael-budiz-voda-sucho-aligier-fth-/zahranicni.aspx?c=A161210_102046_zahranicni_fer

 510. Vy teda máte při adventu starosti,
  dnešní debata mi přijde poněkud mimoběžná.

  Každopádně dnes je sv. Dany, tak pokud nakoukne, přeji všechno nejlepší 🙂 !!!!!

 511. No též přeji vše nejlepší nositelům toho jména, které v keltšině označuje bohyni plodnosti a v arabštině Největší, Nejdražší a Nejkrásnější Perlu 🙂

 512. Co to znamená Hebrejsky jsem vzhledem k adventní sváteční neděli pro jistotu vynechal abych neprovokoval.

 513. Dobrý podvečer,

  Dana znamená Perla? To jsem teda netušila 🙂
  Každopádně všem nositelkám toho jména všechno nej.

 514. 625 skimici,
  já znám nějakou Danaé, co ji Zeus ukecal na to, že je zlatej déšť a tatínek se dožral – aby ne!
  A pak ještě znám Danaovny, od krále Danaa, co byl zřejmě docela výkonnej a měl celkem 50 holek. Pak se to všechno nějak schrulo a za trest, že ženichům upižlaly hlavy, nalévají v podsvětí z prasklých džbánů, do děravé mísy vodu. Docela vopruz.
  Takže všem Danám a Danaovnám, co jich je, všeho nejlepšího přeji!

 515. 629 Rpuť
  Ježíši tak to jsem zase nevěděl jà. V řečtině Dana znamená Golden Shower?

 516. Zeus byl jako nemrava vskutku vynalézavý. Tu za labuť, tu za bejka, tu za zlatej děšť….

 517. Leda s labutí bylo ostatně oblíbení téma pro nemravy malíře 🙂

 518. Já holt jsem zavostalej, já znám jen „timeo Danaos…“ 😉 😀 😀 😀

 519. 635 Šumaváku,
  ale nemyslíš tím multikulturní vobohacení, viď, že ne?

 520. 633

  Zeus si musel vrznout,i kdyby mu měl zmrznout 🙂

 521. Děkuji všem za přání.
  Pokusím se o osvětu. Dana není Danae. Trošku osvěty:
  Ženské křestní jméno Dana má hebrejský původ. Vychází z hebrejského slova „dán“ s významem „soudit“ nebo „rozsoudit“. Významově tedy Dana znamená „soudkyně“, potažmo i „spravedlivá“.
  Dana je tedy dle významu soudkyní, mohla by být i soudnou ženou, vkusnou a odvážnou. Jméno Dana je praktické, jednoduché, má v sobě šarm i nadčasovou eleganci. Ne náhodou bylo populární v minulosti a zůstalo populárním dodnes.
  Pokud má někdo s výše uvedeným a mou osobou problém, upřesňuji: V rodném listě mám uvedeno Danuše. :-))))
  A navíc se o tento den dělím s dalšími: Světový den dětství, Mezinárodní den hor , Mezinárodní den solidarity s ženami a dětmi Afriky. Ty první dvě beru, s tím třetím mám dost problém. 😉

 522. 639 Dano
  Takže vlastně nejste Dana a nemáte svátek?

 523. Skimici, v mém kalendáři je dnes uvedeno: Dana, Danuše. Nicméně: Já jsem za předchozí dobu zvyklá, že prostě svátek nemám. Ale jako pravá ženská jsem potěšena, že si blízcí všimli, že před nedávnem byl upraven kalendář a k Daně přibyla i Danuše.
  A tím diskuzi k dnešnímu dni považuji za uknčenou. 🙂

 524. Danuše je jen varianta Dany, skimici.

  ještě k tomu zlatému dešti – boje o to, která kytka je ten pravý zlatý déšť mohou být velice urputné. Když jsme měli ve škole zeleň a zahradní architekturu, tak přednášející vyhrožoval, že kdo bude tvrdit u zkoušky, že zlatý déšť je forzytie neboli zlatice, bude bez milosti vyhozen, protože jediný pravý zlatý déšť je méně často se vyskytující štědřenec. 🙂

  No, mně by nejspíš vyhodil i za to, že keř nazývám „kytkou“ 🙂

 525. 644 maydo,
  štědřenec je německy Goldregen – zlatý déšť – proto se to tak plete!

 526. Nechte Danu Danuší a radši mi poraďte, co mám připravit na první vánoční den na slavnostní oběd. Podmínkou je, aby se to dalo připravit dopředu tak, aby v den přípravy dalo co nejmíň práce a navíc aby se dalo připravit dopředu i na další den. První svátek vánoční mám na návštěvě stínového syna s manželkou a dětmi a druhý den vánoční dojedou mé dcery s rodinami. Na přípravu oběda tedy nebudu mít moc času a musím si vše nachystat dopředu, den-dva.
  Rputin zelný salát slaví každoroční úspěch. 🙂

 527. ono se to neplete, protože, jak správně píše maYda, štědřenec je i česky zlatý déšť. Pletou si někteří, štědřenec (Laburnum) a zlatici (Forsythia). Opravdu to má jiný vzhled včetně květů.

 528. V Bruxellesu na Grand Place velký stromek a jesličky hlídané vojáky se sapíkem. Sklenka šampáňa s ústřicí dobrá jako obvykle.

 529. Hmm. Golden shower je též poměrně neškodná deviace ale budiž.

 530. Dano, první sváteční den je pro mě nepřesné označení. Myslíš 1. svátek vánoční neboli 25. prosince? Svátek Narození Páně aneb Boží hod? Den, vhodný pro návštěvy a předávání dárků?

  Pokud ano, tak klasické jsou zbytky kapra a bramborový salát. Ovšem my Valaši máme navařený velký hrnec kyselice (12 litrů). Letošní zelí je už zralé a tak další bezchybná rezerva pro neznámý počet návštěvníků je segedínský guláš s domácím knedlíkem. Obojí se snadno ohřívá.

  Pokud se objeví vnoučata nebo jiná dětská návštěva, tak v mrazáku jsou v kilových pytlících zamražené švestky a tvarohové těsto je hotové za chvilku. Balony (místní název, který znáš) se nechají děckám udělat, aby se trochu zabavila. Víc jim to pak chutná.

 531. Tak to já 25 ráno dojdu ke známému co má ještě pstruhy, ty zabijem, vykucháme, já doma odhlavím, speciálním nožem nafiletuji a s kůží krátce osmažím na másle a olivovém oleji s kůží do křupava. Jen chviličku. Vařená karotka brkaše a pečená řepa.mňam. salátu mám zase dost do příštího roku.

 532. Ptoč by se to ale mĕlo letos připravovat na 25 dopředu. Vždyť to je v neděli …

 533. skimici, jsi ještě mlád a proto neznáš babičkovské povinnosti. Kromě toho valašská domácnost musí být připravena na neočekávaný nájezd rodinných příslušníků. „My zme Valaši, jedna rodina!“

  Začít přemýšlet o jídle pro návštěvu až ve chvíli, kdy zvoní u dveří je neakceptovatelné.

  Další problém – 25. jsou všechny hospody zavřené, je to svátek i bez zákona.

 534. Na boží hod vánoční má být něco opeřeného, aby neuletělo štěstí. U nás obvykle krůta s nádivkou.
  letos ji asi upeču už 23 a pak jen ohřeju v troubě.

  Na vánoce máme letos náročnej harmonogram, protože brácha chce aspoň na pár dní na chalupu, babička stráví svátky v LDN a synek navíc možná mít v práci směnu na Štěpána a taky na Silvestra a Nový rok. Takže vánoce budou poněkud hektické a hlavně krátké.

 535. Dano, co nějakej zvěřinovej gulášek? Tomu odležení ve špajzu jen prospěje. MY ho děláme s bramboráčkama, což je si pro větší počet osob docela náročné, ale dá se i jiná příloha. Knedlíky, špecle….

 536. Aby štěstí neuletělo, tak se naopak nemá dělat nic z pernatého. U nás je to zvyk (pověra) na Nový rok.

 537. U nás má na Nový rok být vepřový. Pro štěstí. Kvůli tomu se taky dělá na silvestrovskou půlnoc ovar. Aby první jídlo v novém roce bylo vepřový.

  No, možná ti opeřenci na boží hod mají jiný význam. U nás máme v těch pověrách dost zmatek. Hlavně v tom, kdy nesmí viset na šňůře prádlo. Jestzli ze 24. na 25. nebo přes novoroční noc.
  Traduje se u nás, že prý nějaká prabába skrz zapomenutý prádlo zavinila první světovou. Ale ani tahle pověst nepravbí, jetsli to prádlo nesundaůla na štědrý den nebo na nový rok.

 538. maYdo, prosím, věnuj pozornost mému komentáři, že na Valašsku se v některé sváteční dny nedělá pernatá drůbež, aby neuletělo štěstí. Tvoje 654 a 658 mluví o něčem jiném.

 539. Hlavně aby se tam pod kudlu nějaký prase nepřiotomýtlo.
  Kdo vlastně vymyslel jíst na Vánoce prase rybu nebo prase prase?
  Biílkoviny mohly být i skrze ořechy….

 540. maYdo, podle tradice mně známé nesmí viset prádlo z 24. na 25.12. Na Nový rok se podává dělá oběd z vepřového, aby štěstí bylo líné, čímž potvrzuji tradici na Valašsku, jak píše Martin. Navíc se přidává čočka, aby byl rok bohatý….

 541. No mně je to protivné. Já ty zabíječky jitrnice špeky a játra fakt nemusím kromě jedné úchylky za dva roky, Beuschel v Graatzu na náměstí s tím petrželovým kulatým houskovým knedlíkem.

 542. Ale toleruji to pochopitelně. Chce li někdo jíst prase ještě navíc k prasorybě kaprovi, necht si to uźije dosyta..

 543. skimici, uzené vepřové, k tomu bramborová kaše,kyselý okurek, účel splněn a se zabíjačkou to nemá co společné 🙂

 544. KyselÝ okurEK !
  Svým způsobem rozumím, nicméně,
  Dix!!!! Jaký účel???

 545. Trochu se ztrácím.
  Mluvíme o praseti na 24/12 či na 25/12 nebo na 1/1?

 546. „maYdo, prosím, věnuj pozornost mému komentáři, že na Valašsku se v některé sváteční dny nedělá pernatá drůbež, aby neuletělo štěstí.“

  Ale já mu pozornost věnovala, Martine. Ale u nás se fakt dělají opeřenci na Boží hod s tím, že prý by jinak štěstí ulítlo. Jinej kraj, jiný pověry.
  JInak štědrovečení ryby jsou u nás v kraji poměrně novinka, tradičním pokrmem býval černý kuba. Ani dnes nejsou domorodci příliš rybožraví, přednost mají vinné klobásy nebo řízky.

 547. Skimici, v některých nářečích je okurka rodu mužského, tedy „okurek“. Slýchala jsem to v Hradci Králové, kde jsme po škole dva roky pracovala a myslím, že se to taky říká někde na Moravě. V tom Hradci nevím, jetsli ti není import, protože ačkoliv jsme vyrůstala od HK poměrně nedaleko, u nás ve vsi se nikdy neříkalo okurek, ale vždycky okurka.

  i když hradečáci zase neříkali králíkům „zajc“. U nás totiž nechováme králíky a nechodí se na zajíce, alev králíkárně máme zajci a myslivci střílí na polňáci 😀

 548. maYdo
  Tak jen velmi volně, jestli vaše myslivce rajcuje střílet králíky, tak jim to přeji 🙂
  My jsme je chytakíjako haranti kdyź utekli a podhrabávali se.
  S okurekama si to pochopitelně vyřídí každá po svém 🙂

 549. Spíš mě zajímalo kde se jí prase na 25 prosince. Q možná i na Nový Rok.
  O to prase mi zas až tolik nešlo ale s čím? To zelí, jak naznačil Martin TT?
  Co se musí v člověku zlomit aby po tlustém kaprovi 24/12 večer rozmrazil prase?

 550. Zdravím… Dano, pro neurčitý počet příchozích již několik let dopředu upeču jehněčí kýtu, tedy dvě …. (lehké netučné – pro Skimice) s libovolnou směsí zeleniny – cuketa, rajče, lilek, řapík celer, mrkev, žampiony apod. plus nějaké koření, s rozmarýnem a tymiánem a podávám s bramborem nebo bez. Všichni si libují, že je to příjemná změna od hutné vánoční stravy.
  Jinak – u nás byl taky OKUREK !!! :-))) a taky hadra a žlice 🙂

 551. Dobré ráno, díky za tipy. Jen pro upřesnění – prvním svátkem vánočním myslím 25.12. – ten den trávím stejně jako Štědrý den ve své druhé domácnosti, abych se spolu s rozvařeným obědem přesunula 26.12. ráno do své první domácnosti a vařila a přijímala návštěvy. A hosté se k obědu začnou sjíždět před polednem. Proto hledám námět na sváteční oběd, který se dá z větší části předpřipravit (marinované vepřové, španělské ptáčky, ražničí….to vše už bylo), aby konečná úprava nedala moc času a stihlo se i svátečně prostřít. Pro děti bude jako každoročně mísa koláčů.
  A pokud jde o pověry ohledně jídla, u nás se vánoční nějak nevyskytují, ale novoroční ano. Na Nový rok nemá být nic pernatého – aby štěstí neuletělo, rybího – aby štěstí neuplavalo, z divočiny – aby neuteklo – takže zbývá už jen ten vepř. Ten se dá dohonit. (Pro MaYdu – podmínkou je nejíst, protože pouhé pozření sousta může aktivovat ony vlastnosti základní suroviny, která způsobuje odkvačení štěstí)

 552. nechci vam sahat do jidelnicku – ale jeste zbyva nemasita strava.

 553. Dobré ráno vespolek,

  tak u nás prádlo nesmí viset ze Štědrého dne na Boží hod. Štědrovečerně je kapr s bramborem (nebo salátem), ovšem jelikož nesmím ryby, tak substituuji řízkem kuřecím (přes den se moc nebaští, k snídani vánočka, k obědu chleba s máslem, žeabychom viděli „žahnutý žuby nahoru“). A v salátu minimum majonézy, sterilovaný hrášek nahrazen kukuřicí… jsme zmlsaní 🙂 Rybí polévku u nás nikdo nemá rád, hrachovou (tu dělávala moje pražská babi) taky ne, zbývá čočková. Ta pak znovu na Nový rok (peníze), kdy taky nelze pernaté maso, takže spíš vepřík v libovolné úpravě.
  Boží hod je ve znamení klidu a odpočinku (třinecká babi, jedna z mála věřících v naší rodině – evangelička, dokonce jednou vynadala mojí sestře, která chtěla toho dne štrikovat svetr nebo co), tedy dojídáme z předchozího dne (řízků proto připraveno více, stejně tak polévky i salátu), na Štěpána pak nejčastěji naše domácí verze „Beef Stroganoff“, z niž by asi nějakého „chefa“ kleplo – rodinný recept se od toho pravého jistě dost odlišuje, ale nám to chutná víc než svíčková 🙂 Příloha dle nálady a chuti, nejčastěji houskový knedlík, ale klidně může být i rýže.

 554. Dobré zas ráno… 2 Dana – opožděně vše nejlepší… Ale jestli jsi Danuše, tak to není hebrejského původu, ale prý keltského. Něco jako zbožštělá matka rodu…

 555. Boeuf Stroganoff znám. Znojemská, do které se chrstne zbytek žampionů z pixly.

 556. Ještě k těm kulinářskejm diskusím – mně se osvědčuje spojit prasátko a čočku… Ona taková dobře udělaná čočka (nasucho, ne nakyselo), na pánvi rozpéct pěkný bůček na kostičky, či spíše rozškvařit, když už je tak akorát, tak přisypat tu čočku, přidat smaženou cibulku, trochu (hodně) na plátky česneku, promíchat, dle chuti přikořenit a baštit a baštit. K tomu jedno plnotučný… A nemusí to být jen na Novej rok…

 557. „Aes dana“ název keltských kněží – „učený lid“ (druidové jsou vyšší šarže). Dana možno přeložit také jako moudrost nebo matka, z čehož vznikl název „Velká bohyně matka“ – tedy Dana.

 558. Pane jo. Kráva nebo bejk taky neuteče ani neuletí. Třeba. Ani polívka neuletí.

 559. 2 Dana ad jídlo na 25. – Když se ještě kdysi u nás scházívala širší rodina, tak babička na vánoce udělala lavór bramborovýho salátu (jak na Štědrý večer, tak na později). No a protože babička i mamka nemohly ryby – silná alergie, kterou jsem naštěstí nezdědil – tak babička usmažila ještě mísu řízků. No a 25., když někdo přišel na oběd, tak byl ten řízek se salátem… Smažený ryby nevydržely – ty se obvykle snědly už k snídani… To byla nejoblíbenější snídaně na Boží hod už mýho dědy – studená smažená ryba. No a já a táta jsme v tom zvyku pokračovali.
  Já už ledacos flákám, ale na Štědrý den si nasmažím ryby (ale ne kapra, nejraději tresku nebo mořskou štiku) navíc i do zásoby, abych měl tu studenou smaženou rybu k snídani. Jeden z mála zvyků, který ještě dodržuju.

 560. Dobré ráno,

  PeSi, my těch ryb vždycky nasmažímě tolik, aby vydržely na snídani ještě pár dní po svátcích. Bez studenýho smaženýho kapra k snídani by to nebyly u nás vánoce.

 561. 681 skimici 😀 jsou i chutnejsi nemasove pokrmy

 562. Skimici Vybíravý Poťouchlý,
  píšu rodinný recept – takže koření Adžika a mletá paprika, sůl a trochu mletého černého pepře, tři lžíce rajského protlaku, zahuštěno zakysanou smetanou. Hovězí nakrájené na větší nudličky, samozřejmě cibulka. Okurky jsme do toho nedávali nikdy, a houby taky ne.

  Pesi,
  já tu alergii na ryby nezdědila, u mne se jaksi samovolně vyvinula během puberty. Kapr mi nechybí, ale sardinkovou pomazánku nebo uzenáče bych si i občas dala… Dcera je naštěstí po tátovi, takže baští ryby i mořské plody s chutí převelikou (z čehož mám radost, neb je to prý zdravé).

  Jo, a na Ostravsku a Třinecku se taky říká „ogurek“, místo okurek či okurka. Mně osobně to vždycky rvalo uši.

 563. Ktomu bramb salátu: když brácha dorůstal a byl hrozně žravej, tak jednou, když zase na ostatní toho moc nezbylo, máti zádumčivě pravila: já ti to snad budu muset připravovat někde někde ve strži a míchat kolotočem…..

 564. 2 Matzurka – já znám zase několik Brňáků, co „jijó okurek žícej, zapíjej to sifónem a stůl utírají handrou“.

 565. Jezus,
  nojo, ta „dorta“.

  PeSi,
  není to spíš Olomoucko ? Pár spolužaček z té oblasti se vyjadřovalo podobně…
  Brněnský hantec neznám, byla jsem tam vždy jen krátce co turista, a manžel byl varován, aby takto nemluvil. Vlastně ani „po frydecku“, kupodivu to trhá uši i dceři, již rodilé „Budějičance“ 🙂

 566. [695] Ještě mě napadlo, že když “jijó okurek žícej a zapíjej to sifónem”, jestli pak nepatří k těm, kdo „blijó do Parnasu“. Zvlášť kdyby přidali mnou zmiňovanou dortu.

 567. >> PeS
  ta „žíce“ se vyskytuje i od Přeštic po Klatovy. Z dětství mi utkvělo doporučení „najesse žícej“. Druhá taková utkvěvší věta je „copa dnes vysílaj Němcíííí?“.

  >> Matzurka
  Můj táta, rodilý kluk z Beskyd, měl – díky tomu, že v 11 letech odešel do Místku, v 16 do Brna a v 22 do Prahy – jen nepatrné zbytky toho, čemu on říkal šlonzáčtina. Určitě nemluvil „kratce“, ale když psal nějaké poznámky či sylaby, tak zásadně nad samohláskami čárky nedělal. Pak měl také podivnou výslovnost slabiky „mě“ – slovo měď vyslovoval zásadně „mjeď“ a ne „mněď“. Jinak jeho čeština byla až hyperkorektní. Nějakou lokální slovní zásobu jsem u něj nepozoroval. Až jednou: to už byl velmi, velmi starý pán a já jsem právě přijel z Vítkovic a táta povídá: „A že je Ostrava fajna?“

 568. Mam pocit, že v Čechách máme mrazák a na Moravě „mrežák“?

 569. U „nás“ na Vysočině, resp. na Havlíčkobrodsku zase řemeslníci používají na přepravu materiálu výhradně „kotouč“ místo kolečka a pokud kopou nějakou jámu, tak jí prohlubují jedině „hlíbějc“.

 570. U nás se takovému dvoukoláku říká „bída“ 😀

 571. Já jsem vyrostla cca 15 kilometrů od Jaroměře, ale kortouč jsem v životě neslyšela.

 572. >dvd,
  „ó du alajne, kobzole su fajne…“ 🙂
  no já vyrostla na češtině, hovorové, leč vesměs asi OK – třinecký dialekt mne minul, a táta si zakládal na tom, že narozen na Novém městěPražském, nikdy neříkal „vokno, vopice“ ani „malEJ, takovEJ“. Dialekt byl u nás používán jako výrazový prostředek – záměrné užití nářečí co přiblížení situace či vnesení humorného prvku….

  Ale zpět k těm dialektům – asi jsem tu už vzpomínala na historku své angličtinářky, která studovala lingvistiku v Olomouci. Jakýsi přednášející se rozhovořil na téma dialektů, a uváděl příklady z Ostravska – místo mrkve „mrkfa“ apod. Načež vyvolal posluchače, o němž bylo známo, že z Ostravska pochází „No jak se u vás řekne rakev ?“. Student zachmuřeně odvětil „Truhla !“… a bylo po příkladech 😀

 573. Tady na Táborsku se pořád ještě udržuje zbytek Doudlebského nářečí – když jsou na švu slov dvě sykavky, tak se ta první mění v J. Takže „bez sebe“ je „bejsebe“.

 574. Doplnění jazykového koutku: v naší rodině – z jedné poloviny valaška, druhé vřešačka, se u nás používaly slova obou nářečí. Takže se jedlo lyžkou, náklad se vozil na fúriku nebo táčkách, na hrnec přišla skřidla, na střechu skřidlice, máčka se nabírala žufánkem, okurek byl prostě okurek, na oběd byly občas babčochy a prach se utíral hadrou. 🙂

 575. 709-právě proto ti poslanci nechávají daně na Vás … 😉

  BTW-https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/423408-ostre-sledovane-oslavy-kolin-nad-rynem-se-na-silvestra-zmeni-v-mesto-policistu.html
  Je zajímavé, že migranti žádnou zvýšenou kriminalitu nepřinesli, přesto dnes každá oslava, událost v západní Evropě připomíná pevnost.

  A ve Francii pořád platí výjimečný stav. Defacto je to setrvalý stav.

 576. 711 – jojo, pomalu si zvykáme. Nedávno jsem byla na akci – Kings on Ice v Ostravě a prožila si naživo lustraci a bezpečnostní prohlídky diváků. Nikdo neprotestoval, spíš schovívavě pokývovali. Syndrom žáby naživo.

 577. 712-tak ono jsou země, kde je to ještě daleko horší-tam už se chodí přes rám i do nákupního střediska, hotelu nebo vlaku. Takže rezervy jsou …

 578. Tenkrát v paříži jeden terorista kvůli kontrole nevstoupilna stadion,a odpálil se před ním,zaplať pánbu.
  Možná že se někomu může zdát,že něco takového u nás (zatím) nehrozí,a doufám,že má pravdu.

  Ale nastat to někdy může….

  Je lepší se preventivně bát,než se najednou leknout….

 579. Stejně nechodíš na fotbal, ani další akce, kde je víc lidí.

 580. Ten jejich krám tam má prý 206 metrů … Ale Bublan nevidí, inspekce nevidí …

 581. Dobrý podvečer,

  noName, kde tam je nějaká diskuse? Já ji nějak nevidím.

  „Otevreli docela dobrou hospodu naproti Masarykove nadrazi. Tusim, ze to je “Pentovo” vis o ni? Zacina na P. abych nedrazdil“

  No, přiznám se, jala mně zvědavost, co že to má Jirka za tajemnou hospodu a zkusila jsem pohledat na Mapy .cz. A hospodu na „P“ jsem opravdu proti Masarykově nádraží našla.

  A za svou zvědavost jsem krutě ztrestaná, protože mi teď neustále vyskakují reklamy, vybízející mně, abych si u nich objednala silvestrovskou večeři. 😀

 582. Z FB:

  „Víte, proč se nesmí kouřit v nočních barech? Aby se děti mohly napapat.“

 583. „Já vám to pivo neprodám, co kdybyste se mi vožral, pane poslanče?“

  „§11 odst. (6): Zakazuje se prodávat nebo podávat alkoholický nápoj osobě, o níž lze důvodně předpokládat, že alkoholický nápoj vzápětí požije a následně bude vykonávat činnost, při níž by vzhledem k předchozímu požití alkoholického nápoje mohla ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek.“

  Tedy, já bych si vážně nemyslela, že, když si někdo v hospodě objedná pivo, bude s ním běhat okolo hospody, nebo si ho vezme domů!
  A jak má hostinskej poznat, že chlap, kterýho v životě neviděl, bude po jednom pivu nametenej? I cajti to poznají „až potom“! Jak to má hostinskej poznat „před“?

 584. Kdyby se neměl alkohol prodávat osobám, které by mohly ohrozit zdraví nebo poškodit majetek, tak by především museli zavřít parlamentní bufáč a poslanci by museli být abstinenti, protože ti škodí na zdraví i majetku, kdykoliv zasednou do poslaneckých lavic.

  A hospodskej by neměl nalejt nikomu, protože nikdo nemá na čele napsaný, že nemá za rohem auto a nechystá se z hospody odjet po čtyřech kolech.

 585. Nádherný a zdravý vánoční trhy. Kromě buřtů a hambáčů pro cizince obligátní ústřička se sklenkou šampáňa, kotle plný vařených šneků, mušle či kreverky či coutons na grilu,, kola sýra ze kterého se pod ohřívadlem škrábe rozteklá vrstvička na bramboru či bagetu, peče ý kaštany, svařáky, mňam!!!!

 586. No, ono, v principu, i chuze domu z hospody je cinnost, pri ktere muzu ohrozit zdravi ci poskodit majetek…

 587. Pane vrchní, dvakrát koňak. Ale nepředpokládejte prosím, že se jej chystáme vzápětí požít. Chceme se na něj jenom šklebit. A klidně Vám to dám písemně… 🙂

 588. Zakazuje se prodávat nebo podávat.
  Z toho by mohl být dobrý byznys. Bylo by možno předat peníze třetí osobě, která by byla něco jako bílý kůň. Ta by paňáky a pivo objednávala na sebe a nechala by si je důsledně položit před sebe na stůl a nepila je a se jich pro sichr ani nedotýkala. Host by pak jenom přišel, pivo by si prostě vzal aniž by mu ho někdo podal.

 589. ohřátá plivátka..chrchle na grilu…hrůza nabyla nových podob…..

 590. Jinak to samozřejmě bude vyvolávat běsy a závadové chování. Přijde mi třeba dávný připrchlík, který mi obvykle hospodu vybílí. Nepustit ho nemůžu. Šel bych do lochu. Nenalít mu taky nemůžu. Diskriminace. Nalít mu taky nemůžu, protože už mám zkušenost a tedy důvodně předpokládám, ale říct mu to taky nemůžu, protože bych zevšeobecňoval a zase ten kriminál ….

 591. 731 – to se běžně dělá v každé hospodě. Objedná a zaplatí ten s občankou a vypijí nezletilí. Na plese nebo zábavě to obsluha u pultu už nemůže vůbec nijak ovlivnit.

  V této souvislosti mě rozesmála snaha Ministerstva školství upozorňovat děti ve škole na nebezpečí alkoholu. Už vidím, jak se tomu budou chechtat děti na prvním stupni každé valašské školy, které vědí, kde stojí u nich doma demižon.

 592. Včera jsem poslouchala Emmerovou a ta doporučovala a prý už před časem navrhovala v rámci nějakého zákona, ať si hospodský pořídí alkoholtestr a když bude mít podezření, tak dá hostovi dýchnout. Připouštěla, že když to není v zákoně, tak by i mohl host odmítnout, ale zkusit by se to mohlo.

 593. 739 krista
  Mám někde ještě doma pod vrstvami frazeologický slovník.
  Fráze „Blbá jak bedna kytu“
  tam byla v pěti jazycích ….

 594. Spíš to vypadá,
  že madam měla „hladinku“ 😉

 595. “ snaha Ministerstva školství upozorňovat děti ve škole na nebezpečí alkoholu. Už vidím, jak se tomu budou chechtat děti na prvním stupni každé valašské školy, které vědí, kde stojí u nich doma “

  Jak znám účinnost podobných kampaní, tak ty, který to náhodou ještě nevědí, se to rychle doučí. 😀

 596. Skimici, a jestlipak tam bylo taky „blbá jak malovaný sáně“? 😉

 597. Ahoj!
  …………………………………U p o z o r n ě n í………………………..

  Na 19.12. je v restuaraci „U Rudolfina“ od 18:45 na jméno Radim Gabor rezervováno nahoře 10 míst na setkání s paní Bednářovou !
  .
  .

 598. maYdo
  To si nevybavuji. Zato tam byla fráze „nese se jak hovno na oleji“
  Tu jsem tenkrát neznal.

 599. To je hezká fráze, skimici, to si zapamatuju. Ten slovník musí být úúúžasnej.

 600. Dobré ráno. Volební téma: daně. K návrhu socialistů zvýšit daně úspěšným přispěl pan Babiš. Navrhuje snížit daně miliardářům, s tím, že by se firmám mimo koncern neměly daně odpouštět vůbec. Kobra na firmy v zájmové sféře koncernu je samozřejmostí.
  Ad Mach a rezignace: chce aby členové Svobodných rozhodli o tématu příštích voleb – ekonomie nebo bezpečnost. Pokud bude zvolen Mach, vyhraje téma ekonomické.

 601. Dobré ráno vespolek,
  Machovi bylo spíláno, že je „přeceda“ na nic, bez charismatu. Ale jeho rezignaci lze brát i jako rozumnou sebereflexi – zjevně to jde i bez dramat a hysterie v médiích.
  Nezbývá než doufat, že najdou reprezentanta s větším „drivem“, a povede to ke zlepšení.

 602. Tak to by mě zajímalo, kdo vymyslel ideu, že na každých milion lidí by měl připadat jeden špičkový vědecko technický park?
  A ještě více by mě zajímalo, jak někdo přišel na to, že se ti špičkoví odborníci rádi odstěhují třeba na Vysočinu?
  Dotace jsou tučné, o to nic, ale jaksi na dvě věci. Nešlo ono právě jen o ty dotace a pustý podvod?
  Mimochodem, když na „každý milion“ 3 VTP, tak by nás muselo být aspoň 17 milionů!

  …V moderní budově na kraji Jihlavy měl už přes dva roky běžet špičkový výzkum. Sdružení Energoklastr na to získalo dotaci 290 milionů korun. Dnes je areál Vědecko-technického parku Vysočina prázdný, zamčený, plný plevelu. Energoklastr je v konkurzu, stát vymáhá dotaci zpět a park je na prodej…
  Stát dal od roku 2004 na vědecko-technické parky (VTP), inovační centra a firemní inkubátory přes osm miliard korun. Vzniklo jich přes padesát.
  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/zadotovane-vedeckotechnologicke-parky-maji-problemy-pdg-/ekonomika.aspx?c=A161212_201857_ekonomika_rny

 603. Matzurko: myslím, že předsednictví obhájí. Kdyby zde byl někdo jiný, či akční dvojka – přeceda ideolog, místopředseda aktivní tajemník – už by volby mezi Svobodnými vyhrál.

 604. ad Mach
  Nejsem psícholog, ale pamatuju se, jak mne zarazilo na samém počátku, když za Machem přišla reportérka se optat „co jako tedy“, jak reagoval v podstatě velmi nedůtklivě.
  Úplně zahodil možnost svou stranu představit a byl tak nějak dotčen, že ho nenechají v klidu, aby si mohl „svou hračku“ užívat.

  Musím přiznat, že mi dodnes není jasné, co on si vlastně pod pojmem strana představuje?

 605. A to jen začátek!

  …Každý, kdo bude chtít hrát, se musí od ledna bez výjimky zaregistrovat, tedy předat provozovatelům kasin či on-line heren své osobní údaje, což by mělo především zamezit hraní lidem mladším osmnácti let…

 606. Rputi,
  když to je všechno strašně složitý. Přitom naši sousedé to už měli vymyšlené před sedmdesáti lety. Úplně by stačilo využít tehdejšího nápadu a současného technického pokroku a místo vytetovaného čísla nastřelit čip. Pak už by laskavý úředník pouze nastavoval filtry a občan by vstupoval jenom do povolených prostor a dělal jenom správné věci.

 607. Dobré zas ráno… 2 Rpuť ad 752 – no, ta idea je podobná, jako s tím zavíráním o svátcích – když lidi nebudou moct jít nakupovat, tak určitě půjdou do kostela zbožně rozjímat… No a tady to bylo, že když se postaví barák, tak do něj všichni budou rádi dojíždět denně x kilometrů, protože bydlet tam nebudou mít kde, i kdyby jim platili dvojnásobek. Tohle například věděl Baťa, že když chce někde postavit fabriku a sehnat pracovníky, tak ty lidi musej taky někde bydlet a mít nějaké to sociální zázemí.
  Tady se teď blbne s kampusem Albertov – ze své funkce jsem do toho šťoural hlavně naivkům, kteří tvrdili, že je důležité napřed postavit barák a náplň se pak jaxi najde sama – podobně jak v tej Jihlavě. Tak jsem je držel při zemi, s tím, že postavit barák je jednoduché, ale už není jednoduché ten barák provozovat. No a naštěstí se mi je podařilo přesvědčit, že nejprve je nutné mít ucelenou koncepci toho, co a jak se tam bude provozovat a teprve na základě těchto požadavků stavět barák. No, včera večer byla vernisáž výstavy architektonické soutěže (kterou si prosadila přírodověda a kvůli které se celý projekt zas o dva roky zdržel) a zdá se, že ty koncepční požadavky byly respektovány. Teď bychom to měli dostat detailně k finálnímu posouzení, nakolik architekti dodrželi zadání.
  No a k tomu Energoklastru – pobavilo mě, jak rychle z něj vycouval jeden z jeho zakladatelů, když to kolem toho začalo všechno smrdět… Inu, má vytříbený čich…

 608. 2 ptakopysk – ten nápad s čipem už byl presentován ve filmu sexmise… A jak věděl mladej Skywalker, ve hvězdnejch válkách to taky využívali – pro otroky… No – ovčan nebo otrok, ty rozdíly se postupně ztrácej… (viz Vonnegut).

 609. A helemese, ASAHI kupuje plzeňskej prazdroj. Že by se v Plzni zase začalo vařit pivo? Nebo ASAHI kupuje plzeň, protože mu v portfoliu chybí továrna na výrobu euromoče?

 610. PeSi,
  doufám, že oba dehonestující filmy budou co nejdříve zakázány a že stát najme Andrejovy píáristy a Halladina, aby vysvětlili národu, že čip je potřebný, protože ti bez čipu kradnú.

 611. 759 PeSi,
  já vím co!

  Vono na Googlu psali jen, že se tam má postavit barák! Vo ňákejch bytech tam nic nestálo!
  A jak to není na Gůůůglu, tak jsou v zadeli!

  Já nevím, proč se vůbec namáhat s nějakejma čipama? Stačí Google a denní rozpis!
  A jdeme všichni sborem, za tim prvním…. googlem…

 612. Zajímavé…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Narusta-pocit-ohrozeni-agresivnimi-ilegaly-je-zde-realna-moznost-jaderne-valky-v-Evrope-presto-reprezentanti-EU-chteji-odzbrojit-lidi-rozciluje-se-vojensky-analytik-A-pridava-zasadni-fakta-466857
  „Stále je zde reálná možnost vypuknutí jaderné války v Evropě zahájené NATO a EU pod falešnou záminkou proti Rusku. Vedení EU zde po vítězství Donalda Trumpa přímo přebírá prapor agrese NATO, přičemž má zopakovat nacistické rasistické tažení na východ, jež mělo končit vyhlazením Židů v rámci Holocaustu a Slovanů po nich. Ostatně počty nacisty povražděných Poláků, Srbů, Ukrajinců, Bělorusů a Rusů jsou více, než ilustrativní. Globalisté pro islamizaci a vypuknutí války v Evropě plánovitě vytvářejí podmínky. Kolik voličů v Rakousku vědělo, že globalistický kandidát Van der Bellen pochází z aktivní nacistické rodiny? Reprezentanti nacistů, sudeťáků a rasových multikulturalistů mají v evropských médiích maximální podporu, zatímco vlastenci jsou označováni za rasisty, nacisty a xenofoby, nešetří se lhaním, ani zamlčováním pravdivých informací v boji proti těm, kteří chtějí bránit tradiční evropskou civilizaci, vlast, národ a rodinu.“
  Co dodat…

 613. Zřejmě je zavislák pobírající sociální dávky prototyp svobodného občana 🙂
  A dlužič výživného taktéž 🙂

 614. Dobré ráno,
  „Nejsem psícholog, ale pamatuju se, jak mne zarazilo na samém počátku, když za Machem přišla reportérka se optat “co jako tedy”, jak reagoval v podstatě velmi nedůtklivě.“

  No, mně na tom Machovi a partaji zarazilo ledacos, ale pokud si dobře vzpomínám, reakce na kritiku zde byly dosti nedůtklivé. 😉

 615. “ jsem do toho šťoural hlavně naivkům, kteří tvrdili, že je důležité napřed postavit barák a náplň se pak jaxi najde sama – podobně jak v tej Jihlavě. “

  To je naprostá blbost. Z toho, jaká bude náplň vychází řešení baráku. Aby barák dobře fungioval, musí být dobře navrženej s ohledem na potřeby uživatele. A barák nemůže být dobře navrženej s ohledem na potřeby uživatele, když se ještě ani neví, kdo ten uživtel bude a co tam bude dělat.

 616. 766 maydo,
  pokud se dobře pamatuji, já a několik ostatních tu lomilo rukama, že je to hodný, úhledný chlapec, já dodávala, že dobrý tak pod šturc. (Ještě jsme se dohadovali, co je to šturc:)

  Opatrně jsem tenkrát dodávala, že „se třeba naučí“… No nenaučil…

 617. (745) Znám ve verzi „nese se jak pětka do záložny“. K předchozímu, Emmerová byla označována za hyperbarickou krávu“, její nápady „blbé jak půl kila tvarohu“. Tu „bednu kytu“ znám také, taktéž „blbá jak tágo“.
  (751) Asi by se našli jedinci s větším „drive“ (třeba navrátivší se Matějka) ale pak by mne nejspíš Svobodní přestali zajímat. Uvidíme.
  (755) No asi klasickou stranu, s nějakou ideologií, programem a organizační strukturou. Tedy to, co zatím existuje.
  (764) Co dodat? Stačí jedno slovo: Fantasmagorie.

 618. No neni nad to věřit straně.
  A nenechat se mást fakty.

 619. maYdo,
  ono je lepší kritizovat někoho přímo z očí do očí, než brblat někde na netu, ne ? To se pak nedůtklivosti nediv. Jooo, kdybys Machovi napsala, že je moula, a pak tu rozebírala jeho případnou odpověď, tak bych to nazírala jinak.

  K těm vědecko-technickým parkům, nemusí náhodou stát doplácet a dost tvrdě nejen k té dotaci, ale pak zajistit i provoz na 5 let ? Co tak pročítám různé EU dotační projekty, tak to tak bývá – napřed musí stát zacálovat spoluúčast, a pak to provozovat. No neber to….

 620. (770) Máš-li na mysli onoho „analytika“, pak zajisté. Dokonce ta strana je od jeho mládí stále ta stejná (jen nepatrné změny v názvu), obdivuhodná věrnost.

 621. mám dojem, že Mach je europoslanec. Proč neodstoupí i z této dobře placené funkce?

 622. 2 Šimon klein ad 770 – Straně důvěřujte, soudruzi! říkal Slánský ještě když ho vedli na šibenici…

 623. Jak tak koukám, že vy tady toho Macha nemáte moc rádi? 🙂

 624. (776) Nejspíš jedna dávných lidských vlastností – závist.

 625. dvd,
  ale ne, můj vztah k němu, resp. Svobodným, je spíše neutrální – představte si kočku, spokojeně vypolohovanou na vyvýšeném místě, jak přimhouřenýma očima sleduje cvrkot okolo…. maximálně špička ocásku prozrazuje svým neúatrným pohybem, že kočka není vycpaná…. 😀
  Se uvidí, jestli stojí za to přejít do akce.

 626. (778) – Podle sebe soudím tebe.
  Ale vážně – Mach a Sobotka jsou politici bez jiskry.

 627. 782 NoName,
  vždyť to FÚ popřel, takže se nic nedělo, nešiřte paniku! 😀

 628. A Clintonka má šmytec!
  Donald Trump je definitivním vítězem voleb v amerických státech Wisconsin a Pensylvánie, kde se jedna z poražených protikandidátek domáhala přepočtu hlasů.

 629. Rputi, sorry, holt jsi jako rychlejší bratr blesku! 😉

 630. Byla bych příjemně překvapena, kdyby se Trump dožil konce svého 4 letého vládnutí. Dnes navrhl na šéfa State departmentu naftaře Tillersona z Exxonu. ČT to jmenování uvádí v kondicionále. On mu musí složení vlády schvalovat Kongres nebo tak něco ?

 631. 789

  Jo, my\slím , že musí mít souhlas Senátu, kandidáta můžou hlasováním zamítnout.
  Pokud má strana prezidenta v Senátu převahu,bývá to formalita.

 632. Wikipedia: „Já vím všechno!“
  Google: „Já najdu všechno!“
  Facebook: „Já znám všechny!“
  Internet: „,,Beze mě jste všichni namydlení!“
  Elektřina: „A tak se uklidníme, jo?!“

 633. „ono je lepší kritizovat někoho přímo z očí do očí, než brblat někde na netu, ne ? “

  A proč bych psala Machovi, Matzurko? Nebrblala jsem na netu, pouze jsem řekla své v diskusi, kterou obvykle na téma Mach začal někdo jiný. Obvykjle to byla reakce na agitaci jeho straníků či příbvrženců, tož oni snad jsou od toho, aby svému předsedovi prezentovali, co případným voličům vadí.
  krom toho z reakce straníků, kteří jiný než pozitivní názor evidentně slyšet nechtěli, je zřejmé, že by stejně nemělo smysl se o nějakou kritiku pokoušet.

  Tys mu snad napsala, že Ti připomíná kočku, která jen občas pohne šoičkou ocásku? 🙂

 634. „Nejspíš jedna dávných lidských vlastností – závist.“

  Ještě že tu závist máme, je to takovej šikovnej koberec, pro kterej se dá zamést jakákoliv kritika. 😀 😀 😀

  A mohl bys mi, Karle říct, co bych asi tak zrovna já mohla tomu vašemu přecedovi závidět?

 635. Ale no tak, Halladine. 🙂 Zkus něco lepšího, než tak hloupý klišé. 😀

 636. halle,
  samozřejmě… vzhledem k tomu, že nejsem ironman.

 637. mAydo,

  já ti odpovídal na otázku, co bys mohla závidět, ne co závidíš ! 🙂

 638. Ptakopysku, to teda určitě ne, protože takovýho Macha si fakt neumím představit, že by byl natolik tvůrčí duch, že by kreslil při čurání ve stoje ornamenty. 😀

 639. maYdoooo, neee,
  tak kočka sem jáááá 😀 !!!
  Neprskám, nemňoukám, sleduji. Neodsuzuji ty, kteří se aspoň trochu snaží – sama pro to nemám potenciál, tak nezbývá než čekat, najde-li se někdo, aspoň částečně splňující mé představy. Pokud ne, moje chyba…
  Machovi jsem nepsala, Matějkovi kdysi jo. Nepovažovala jsem za nutné to prezentovat.

 640. Mno,sebekriticky přiznávám, že bych si nechal líbit jeho(Machovy) roky.

 641. Matzurko, když jsi kočka, tak zkopírováno pro Tebe

  Zákon kočičí nehybnosti: Nehybná kočka zůstane nehybná, pokud na ni nezapůsobí jiná síla, jako je otevírání kočičí konzervy anebo myš v pohybu.
  Zákon kočičího pohybu: Kočka se pohybuje přímo, pokud není dobrý důvod změnit směr.
  Zákon kočičí přitažlivosti: Veškerá modrá saka a černé svetry přisávají kočičí chlupy v přímé závislosti na tmavosti látky a světlosti kočky (a naopak).
  Zákon kočičí termodynamiky: Teplo se přemísťuje z teplejšího předmětu do studenějšího, jenom v případě kočky se teplo přemísťuje do kočky.
  Zákon kočičího protahování: Kočka se protáhne do délky, která je přímo závislá na délce spánku právě dokončeného.
  Zákon kočičího spánku: Všechny kočky musí spát s lidmi (pokud možno) a v pozici, která je co nejnepříjemnější pro dané lidi.
  Zákon kočičího prodlužování: Kočka je schopna prodloužit svoje tělo prakticky na délku potřebnou k dosažení předmětu, který vzbudil kočičí pozornost.
  Zákon kočičí akcelerace: Kočka akceleruje v přímém poměru (lineárně) až do doby, kdy je připravena se zastavit.
  Zákon kočičí přítomnosti u stolu: Kočka musí být přítomna u všech jídel, kde je předloženo cokoliv dobrého.

 642. Halle, pokud mně Karel svou 778 v podstatě obviňuje ze závosti Machovi tak bych chtěla slyšet, co si myslí, že Machovi já konkrétně závidím.
  Peníze a mládí, to není nic objevného teoreticky to může závidět každej. Znám lidi, který i když mají kožich, zavidí jinýmu chlup.

  Ale řekla bych, že zdejší osazenstvo není z téhle kategorie. Proto by mně zajímalo, co se tomu Machovi dá závidět. Kariera evropskýho poslance asi sotva, o takovou židli tady nikdo nestojí. Kouzlo osobnosti teprv ne, protože, jak tu někdo napsal poměrně výstižně, má charisma mokrýho hadru. mládí taky ne, to halzt někdo máme za sebou dřív, nekdo později azralý věk má taky něco do sebe.
  Tak co?

 643. Prezident USA má úplnou výkonnou moc a jako takový sám jmenuje nejen všechny ministry, ale i další vládní úředníky. Takže blábolení ČT o tom, že Tillerman „by snad měl“ být státním sekretářem je zas jen mlžení a desinformace. Tillerman tím státním tajemníkem bude. Senát USA schvaluje pouze ústavní soudce.
  Sledování ČT je maření času. Nepohodlné zprávy vydávají se zpožděním nebo je neuveřejní vůbec.

 644. zralý věk má taky něco do sebe.

  Když příjdou nemoci, zas tak moc ne.

 645. maYdo,
  myslíš, že Mach kreslí do sněhu čárové grafy vývoje eura, nebo tak něčeho? To bych si představit dovedl.

 646. Baubo,
  znejistila JSIMĚ, TAK JSEM ZAGOOGLOVAL

  Vláda

  Vládu tvoří viceprezident a představitelé 15 ministerstev – zemědělství, obchodu, obrany, školství, energetiky, zdravotnictví a sociálních věcí, vnitřní bezpečnosti, bytové výstavby a rozvoje měst, vnitra, práce, zahraničí, dopravy, financí, spravedlnosti a záležitostí veteránů. Ministři jsou jmenováni prezidentem a jejich jmenování musí schválit většina Senátu. Dle rozhodnutí prezidenta mohou být jmenováni členy kabinetu i další oficiální činitelé či orgány.

  http://www.americkecentrum.cz/politicky-system

 647. “ Neodsuzuji ty, kteří se aspoň trochu snaží – sama pro to nemám potenciál“

  Já přece MAcha neodsuzuju, MAtzurko. Já jen jeho kroky posuzuju pohledem případného voliče a snažím se dobrat tohom jetsli by mělo smyslho volit.
  A že ty kroky se mi jevily v minulosti někdy hloupé (například gesto s otočením zády k vlajce EU) a že se mi nejeví, že by dokázal víc než podobná gesta není moje vina, ale důsledek jeho jednání.

  Já taky nemám potenciál třeba na to, a bych si sama vytrhla zub, ale k zubaři, o kterém je známo, že se sice snaží, ale trhat zuby neumí bych si ho trhat nenechala. A vsadím se, že ty taky ne.

 648. Halaldine, toho Macha pořád ještě může klepnout před šedesátkou.

 649. MAYdo, pravděpodobně má k té šedesátce dál,než já do smrti 🙂
  Ale řekl jsem, že bych si dal líbit,ne že mu závidím:-)

 650. Ptakopysku, já si myslím, že Mach čůrá na wc a venku do sněhu by nikdy nečůral.

 651. 802 Halle
  každé údobí života má své klady. Je samozřejmě hezký pocit když jeden dokáže mocným proudem prohánět veverku v koruně z větve na větev, ale zase ta moudrost, která s věkem přichází má také své kouzlo.

 652. skimici,
  zkusil jsem obojí, nedá se to srovnat…

 653. skimici,
  spíš neš moudrost se dostaví Alzheimer 😀
  Anebo ji záhy vystřídá.

 654. Kazí to těm fráterům, kazí!

  „Papež František odmítl během soukromé audience přijmout tibetského duchovního vůdce dalajlamu, protože by to mohlo poškodit vztahy Vatikánu s Čínou. Dalajlama je v Římě na setkání laureátů Nobelovy ceny za mír a vznesl prý dotaz, zda by jej papež přijal. František to odmítl kvůli „delikátní situaci“, která nyní panuje ve vztazích s Čínou, uvedl mluvčí církevního státu Federico Lombardi.“

 655. Dyk ho taky už Nostradamus nepovažoval za papeže, ti měli skončit už tím předchozím. 😉

 656. „spíš neš moudrost se dostaví Alzheimer“

  Taky dobrý. Nebudu si pamatovat, co jsem kdy zvorala a vystačím si s jednou knížkou. protože než ji dočtu, zapomenu o čem byla a budu moct číst znovu od začátku.

 657. Papež vůbec netuší, do jakého vosího hnízda šťourá! Myslím, že až do Říma dolehne vlna pohrdání vanoucí z pražských kaváren, hodí si na balkóně mašli…

 658. Jó, jó, i Vlk byl mezi kandidáty, to by byl jinej papež, ten se se Zemanem nezakecal …

 659. (780) Jo, ten dojem mám u quivis neustále.
  (793) MaYdo nemohl, nejsi-li autorkou (773).

 660. Nestarej se, HAlladine. Moje děti vědí, že život není to, co je v lifestalových časopisech a že stáří nevypadá tak idylicky jako v reklamě na kloubní výživu. Starají se o babičku, který je 92 a kluk brigádí v Alzheimer centru. Však ony si poradí.

 661. Já měla za to, že to platí na všechny, kdo nectí Macha. .-)

  No, ne že by ze mně mluvila závist, ale je fakt, že ta pozice být proti EU a zároveň pobírat plat od EU je poněkud schizofrenní. V běžném životě můžete těžko chtít po zaměstnavateli, aby vám platil za to, že chcete firmu rozpustit. Ale je fakt, že běžnej život je asi politický populaci v bruseli poněkud vzdálenej, tak jim to asi přijde normální.

 662. Dobré odpoledne,
  Matzurko 779 ten kočičí pohled na věc, dokonalé. 🙂 🙂

 663. Nemuzete s tou nulou Machem uz prestat,prosim ?
  Zas tak moc mu nezavidim (to je ale blbost !), aby se tady furt propiral…

  822 – halle, naopak: ty budes stastny s usmevem idiota, ale rodina bude na mašli….
  820 – to praktikuji uz 15 let, takze si sice kupuji cerstve a vybusne nove a prudce aktualni knihy, ktere si nasledne davam pod stromecek, ale zrovna tůhle jsem nasel dosud neprectene knihy od roku 2011 a dale……
  Budu muset urychlene docist tu rocenku z 1995……

 664. Šimone 828

  🙂
  Pár let zpátky jsem šel venčit Punťu, a následně jsem zjistil, že sice mám svazek klíčů, ale bez klíče od domu…
  Co včul. Punťa šel na návštěvu k sestřičce, a já na vlak do Brna, k mladámu,který má klíč od domu taky. Zavolal jsem mu, čekal na nádraží,pusu od ucha k uchu, zcela zřejmě nachystán dělat si pérdel ze sklerotického otěcka,
  Než stačil říct slovo,zdvihl jsem varovně ukazováček a řekl “ Nesměj se ! Bude ještě mnohem hůř!“

  Rázem mu úsměv zmizel z tváře. 😀

 665. 826 maydo,
  ono se i v tom Bruseli „dá“! Viz Farage!
  U něj to bylo naopak důležité, protože jako jeden z mála jim to tam sázel nekorektně a na rovinu a díky tomu, že byl poslancem, nejen, že ho nemohli umlčet, dostalo se mu publicity, jaké by normálně nedosáhl!
  To ovšem předpokládá jisté řečnické schopnosti a myšlenkovou bystrost…

 666. (826) Takže jsi toho názoru, že v Parlamentu by měla být jen vládní většina a žádná opozice? Ono v tom EUlamentu totiž není ani to, ale jinak je to dost normální uspořádání. Nebo vlastně, je tam jistá opozice, třeba Mach, UKIP, SAS, ten zbytek, největší kluby či čo, o tom těžko prohlásit, co to vlastně je, hlasují chaoticky podle toho, co s kým kdo vyšmelí.

 667. 829- halladine, již léta mám venku schované klíče. Několikrát se to vyplatilo. Nejen v boji s roztržitostí, ale např i tehdy, kdy někdo blízký potřebuje azyl a já nejsem doma.

 668. 833 to já mám někde venku schované už alespoň dvoje. Nikdy jsem ale nepřišel na to kde, tak jsem pro sichr vyměnil zámky.

 669. jirko,

  já po tohle zážitku nechal jeden u sestřičky,bydlíme v jedné vesničce nestřediskové

 670. 835 – tak ona má již od Vás i Vaše klíče? Hm, hm- kam se poděla mravnost našich vesnic?

 671. No ,on ten eu prdlament je doicela srandovní instituce.
  Tak třeba UKIP má v dolní sněmovně 2 poslance ( z 650 členů dolní sněmovny celkem),
  zato v EU má 24 poslanců ze 73 připadající na Británii.
  I za nás jsou tam exoti ,bez vlivu na naši domácí scénu.

 672. Jirko 🙂

  klíče má , ale nechodí. Vlastně jo. Když jsem pryč,krmit Číču.

 673. Kdysi jsem mel rok domrabotnicu. Já odesel ona prisla, uklizela prala zehlila, myla nadobi, vratila flasky, obcas prinesla buchtu a odesla a ja prisel. Cely rok jsme si jenom psali pripadne jaem nechal na stole par penez Nikdy jsem ji nevidel. Zehlila i spodni pradlo. Moc sikovne devce asi.

 674. Ted me napada: co tam vlastne cely ty dni delala? Urcite mi osoupala ovladac na televizi ….

 675. Fakt je ze i shrabala pred domem snih a umyla schody kdyz na me byla rada…

 676. „Takže jsi toho názoru, že v Parlamentu by měla být jen vládní většina a žádná opozice?“

  Já bych, Karle, nesrovnávala EU parlament s klasickým parlamentem. Je to občanům příliš vzdálené a svět sám pro sebe. Umělý svět s byrokratickými pravidly.
  Poslání opozice v parlamentu není zrušit parlament a demontovat stát. Opozice se jen snaží přesvědčit, že ona by stát spravovala lépe, ne že se má zrušit.
  Evropská opozice je naproti tomu proti existenci EU a chtějí ji – nebo se nejspíš jen tak tváří – ji zrušit.
  Přitom je to vcelku bláhové očekávat, že se EU rozpustí zevnitř. Pokud EU půjde do kytek, tak proto, že ji začnou opuštět další státy, v EU parlamentu se nic takovýho nevysedí.

 677. Nkdy jsem se vratil drive a parkety byly jeste takove jakoby vlhke od lestidla … Ten prchavy okamzik kdy se cary casoprostoru nadosah priblizily ….

 678. Šimone,
  podezírám tě, že máš na nočním stolku někde vespod rozečtený Pečírkův národní kalendář pro přestupný rok 1880. A abych byl úplně přesný, tak je to na stránce s povídkou Vyzrazený zlosyn od M. Hrádecké…

 679. E.Best k M.Mackovi:

  Zase nelze souhlasit s přispevkem Miroslav Macek:
  Studenti Oxfordské univerzity oficiálně žádají o zařazení nového slova do slovníku. Jedná se o výraz „ze“, tedy spojení zájmen ona a on (he-she).
  Chtějí se tak vyvarovat nedorozumění, které může transexuální osoby pohoršit a urazit. „Jde o respektování práv občanů, kteří sami sebe nedefinují ani jako muže, ani jako ženu,“ řekl Peter Tatchell pro časopis Time.
  Tímto společnost studentů na univerzitě doufá, že pojem „ze“ se bude aplikovat do přednášek a seminářů nejen ve školních prostorách. Podle kodexu chování na Oxfordské univerzitě je opakované použití špatného zájmena vůči transgenderové osobě trestný čin.
  Dodávám staré úsloví, dříve používané ke krocení rozmazlených hloupých fracků:
  Válku na vás, potvory! (Tolik Macek.)
  V angličtině je „ze“ pro spojení zájmen he-she nevhodné, vynechává to „it“. (Dítě je i v angličtině „to“.) Jediná vhodná gendrově neutrální záhrada pro he-she-it je „shit“. 🙂
  „Shit did this, shit did that.“

 680. Válku na vás, potvory!
  můj pradědeček bylmírumilovný člověk. Válku by nerad.,
  Říkával “ Nasrat vám do dlaní,a nepustit k vodě ! “ 😀

 681. halladine,
  můj děda hodnotíval řemeslnou práci takto:“Takovýmu řemeslníkovi nasrat do dlaní a 14 dní nepustit k vodě“. Koukám, že staříci měli jistý vzájemný intelektuální průnik.

 682. No u nás je takové zimní, takměř vánoční přání: „Aby vám mráz prdel roztrh‘!“

 683. dvd,

  taky říkával „Vytřete si prdel kosou !“
  Nj, byl stolař a malorolník současně. Velmi šikovnej stolař,uměl i dřevo na varhany.
  Naštěstí byl alkoholik, takže pokaždé,když se trochu zmohl,prochlastal nakoupené zásoby dřeva, a než vystřízlivěl, by zase chudej :-).
  Jinak by zbohatl, a měli bychom pokaženej kádrovej původ 😀

 684. Bídu a polské vši… Ale to je dávno, to už skoro neplatí. Nebo platí? Vaše starosti…..

 685. Spíš bych řekla „starosti oxfordských studentů…“

 686. OMG a to jsem si myslel, že největším volem na světě není holštýn Danniel (jak se nám snaží již mnoho dnů namluvit idnes – http://hobby.idnes.cz/nejvetsi-vul-na-svete-holstyn-plemeno-dhc-/hobby-mazlicci.aspx?c=A161130_111145_hobby-mazlicci_mce ), ale mladý Dienstbier.

  Ale když čtu tohle:

  Neříkám, že dělal něco špatně. A neříkám, že já věci budu dělat lépe. Ale chci je dělat jinak. Konkrétně dvě věci. Za prvé si myslím, že naši voliči nabyli dojmu, že ministerstvo pro lidská práva se věnuje jen úzce vymezeným tématům. A já chci, aby bylo vidět, že řeší i jiná témata. A druhá věc, ve které si myslím, že bych mohl být lepší než Jiří Dienstbier, je způsob komunikace a pragmatismus. Pan Dienstbier věci řešil hlavou proti zdi. A když se podíváte na to, co mu prošlo, tak ten výsledek nebyl dobrý.

  tak to snad ani není evoluce na místě zcela zbytečného ministra ještě zbytečnějšího ministerstva, to je nějaká zvrhlá hříčka přírody. 🙁

  Kde se tyhle ichtylové proboha líhnou ??? To má na to ČSSD nějaké chovné stanice, kde to kříží mezi sebou v rozporu se mezinárodní úmluvou o nešíření zbraní hromadného (sebez)ničení ?

  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ministerstvo-neresi-jen-problemy-romu-a-gayu-musim-to-prodat/r~d7301218c07011e684c5002590604f2e/

 687. (837) I za nás jsou tam exoti ,bez vlivu na naši domácí scénu. – skoro všichni.
  (842) Posláním opozice je prosazovat svůj program. Jaký, to už je na nich, ne na tobě.

 688. Zejména tedy:

  Podle mě je v první řadě v rozporu s lidskými právy, když někdo za stejnou práci bere jinou odměnu.

  to je tak blbé, že přes to nejede vlak… 🙁

 689. Co od něj (nich) čekáš? Navíc před volbami?

 690. 851 Dano
  Bídu a polské vši. To jsem ještě nikdy neslyšel. Třeba Oščadnica, Oravská Lesná atp, oni ty poláky vnímají jako místnî živel. Ne jako patrně v Ostravě jako nečistou hrozbu. Já od mala vnímám tzv goralštinu jako logické moravsko slovensko jihopolské nářečí a jsem pyšný, že to někdy dokážu vyslovit i tak, že v Nowy Targ mi dají polskou cenu.
  Neohrnujte prosím nos nad neostravskými akcenty.

 691. “ Posláním opozice je prosazovat svůj program. Jaký, to už je na nich, ne na tobě.“

  OK, když to není na mně, tak to není na mně. Ovšem nebude na mně taky, jestli partaj, která takhle přistupuje k voličům, má být zvolena. 😀

 692. Filipíny. Kolik je to přibližně registrovaných obyvatel? Sto milionů přibližně? Dutarte pořádá lovy na dealery. Ke dnešku zhruba šest tisíc. Velký nepoměr. Asi málo platí.

 693. (856) Naivní ne, jen prostě cílí na jiný elektorát než jsme třeba my dva.
  (859) A doteď to snad na tobě bylo? 😛

 694. On asi nemá strach že ho lidová fronta odkrouhne. Patrně už bude starý a neduživý, takže mu nesoulad s mírovým hnutím netrhà žíly.

 695. No, nějakou šanci jsem Svobodnejm dala, ne že ne. 😀

 696. A ti svobodní se k té šanci obrátili positivně, maYdo nebo zase bylo třeba pocvičiti se v házení hrachu na stěnu?

 697. Pavle ad (853) – pan farmář přes svého tunového chcípáka nevidí pořádného bejka:
  Světový rekord v živé hmotnosti skotu získal právě zástupce plemene chianino, jedná se o býka jménem Donetto s živou hmotností 1740 kg! Dva metry KVH dorůstají chianino-býci celkem běžně.A když se včas vykastrují, tak i více (po kastraci více rostou dlouhé kosti).
  Viděl jsem v mládí, při výletu do federálního zahraničí, u plemenářů v Nitře jednoho takového na živo a je to impozantní dobytek!

  To ale nic nemění na Tvém vyjádření! 😉 😀

 698. Šumaváku
  teď jsem jel minulou neděli nahoru od Linze a na louce jsem neviděl ani jednoho šemíka, Už jsi to prodal nebo sis pořídil konibar? Dá se u Tebe ještě po objednávce na něčem projet kromě na fichtlu? Kde byl pes? Držkou ve žrádle?
  Doufám, že sis prostě jen tak odpočinul od holandských květinek a není s tebou nic vážného. Koníka ani jednoho jsem neviděl a ni na protější stráni pod lesem. Tam vědí, že musí slyšet nebo je hryzne daník ale ani tam se neodvážili. Nemáš seno? Nemůžu nějak pomoci?

 699. Skimici, neřeš to, už jsem z té nemocnice zpátky doma… 😉 😀

 700. SUmavák
  a jak to mám vědět?
  Ale mně je to pochopitelně fuk Neřešíím nic.

 701. jen kolem procházím a tak zdravím a šumaváku, hlavně zdraví..

 702. Dobré zas ráno… Tak co, nezešíleli jste pod vlivem úplňku? (aspoň to tvrdily všechny „zaručené“ zdroje, že třetí jasný úplněk může vzbudit hromadné šílenství…)
  IMHO – jak tak pročítám tisk či tlač, tak to je skoro samej šílenec, víc už to snad nejde… Ale třeba mě někdo přesvědčí, že se mýlím… No a do toho všeho ty zasraný zkurvený vánoce… To už je ten úplněk úplně nadbytečnej…

 703. 2 ptakopysk ad 821 – no takovej krásnej dárek bychom si snad ani nezasloužili…

 704. A do třetice se zbláznili Mrkvosofťáci a aktualizovali a aktualizovali …… a aktualizovali…. a….

 705. PeSi,
  jsem rád, že jako jeden z mála ovládáš umění číst mezi řádky

 706. Tak pozor, teď si Trump vybral zlého ministra zahraničí…
  Podle rozruchu v ČRo jsem čekal, že McCain ho nepodpoří, ale on ho místo toho pořádně vyzpovídá !
  Není dne, aby Trump neudělal něco špatně !

 707. 878 NoName,
  no dosud měli reportáže přímo z centra dění od jedné sedmileté holčičky, která usilovně ze aleppského sklepení podávala detailní raporty o počtech mrtvých a rozbitých nemocnicích v celé Sýrii. Posledním mailem se srdceryvně rozloučila s poznámkou, že jsou to poslední minuty jejího života. Pak ji patrně zabil Putin.

 708. A nebo ji zabil ruský hacker přes Twitter … Ruský hacker dnes řídí všechno.
  Imperialistický agent je jenom slabým odvarem ruského hackera.

 709. nickname,
  jo znám. Nedavno jsme o něm měli přednášku. Ještě po sedmdesáti letech lze konstatovat, že úspěch se na Podblanicku neodpouští a latentní antisemitismus v lidech pořád dříme i když posledního Žida viděli jejich dědečkové čekat na transport s kufry na nádraží. On byl Schiller velmi rozporuplná osobnost, koneckonců jako každý výjimečný člověk, a ne každému seděl.

 710. Můžu porovnávat, zažil jsem obojí…
  Imperialistický agent se sem trmácel, v baloňáku, aby pak ukradl tajemství tryskového tkalcovského stavu nebo otrávil přehradu.
  Ale ruský hacker, ten jenom mačká tlačítka. A tím získává hlasy pro LePen nebo Trumpa nebo krade maily Clinton … Ani nevíme, co má oblečené !

 711. Rputi,
  datum a čas posledního mailu celkem přesně souhlasí s časem odchodu amerických poradců z Aleppa, takže mé srdce mi praví, že ji vzali s sebou a dívenka přežila.

 712. Žádní poradci v Alepu nebyli. A čas odchodu také nesouhlasí !

 713. 885 NoName,
  a co tam Turek dělá?
  Já myslela, že SPD je Sozialpartai fuer Palestine im Deutschland!

 714. Dobré rno,

  koukám, že Putin řídí svět. 😀 😀 😀

  Nemají snad USA lepší hackery a nejlepší tajné služby, že ho nechají? Neměl by někdo povolat Muldera a Scullyovou? Třeba je to agent vyspělejší mimozemské civilizace.

 715. 2 Rpuť ad 879 – hmmm, sedmiletá dívenka – a nemotala se kolem toho taky nějaká Šabatová? Ta má se s malými dívenkami (ze kterých se pak čirou náhodou stane úplně někdo jiný) již své zkušenosti… Dojemné… Snad by člověk i slzu uronil…

 716. 887

  raději agenty Hadra a Skulinovou z Brna 😀

 717. No, Šabatová spíš proměňuje dospělý ženský v malý holčičky.

  Měla by ovšem za svůj podíl na téhle zázračné transmutaci za a být na hodinu vyhozená z úřadu a a za b do smrti chodit jen kanálama.

  Místo toho ji povýšili a moralizuje a buzeruje. A to tenkrát ani nebyl superúplněk….

 718. 890 PeSi,
  jsem lehce zmatena! Krečí je přece bejvalej, to jo, určitě konspiruje ….. ale proti KOMU? Tápu!

 719. maYdo,
  já se spíš divím, že si nezaložila prosperující živnost. Něco jako bejvával bájnej čertovskej mlejn, kde čerti přemílali starý báby na mladý holky.

 720. 877 tenor hlava včelín. Altka bzučí jen v těch basech. Koupil jste si ty bavlněný bílý tlustý ponožky? Nic lepšího zarím vynalezeno nebylo.

 721. Ahoj!
  Dvě věci :
  – tu sedmiletou holčičku nepodceňujte, ta již dokonale umí anglický pravopis, umí tvítovat z ruin bez elektřiny a navíc se všemi tajnými službami totálně vydrbala, protože umí používat i anonymizer, a vybrala si IP adresu ve východní Anglii. Na tu nějakej ani ruskej hacker nemá!

  …………….Halladine,
  odpoj se a pusť antivir! Myslím že máš zavirováno !!!
  ==================================================

 722. Sumaváku 🙂
  v souvislosti s obrázkem ,co jsem ti poslal ? Snad ne…

 723. Šumaváku,
  nemám .Aspoň to tvrdí Avast premier

 724. to teda zírám, co všechno dokážou ti primitivní mužici v láptích…… A pak že nejmocnější muž planety je prezident USA:-D Kam se na toho Putina hrabe…..

 725. (896) Tak dlouholetá praxe přece zaručuje hodnověrnost! 😛

 726. ad 896 – nebude to s tím studentem Krejčím mejlka? Podle data narození?
  A přece v listopadu 89 byl O. Krejší poradcme premiéra Adamce?
  „Oskar Krejčí (* 13. července 1948 Praha) je český politolog, autor přibližně dvaceti pěti knih a více než tisícovky nejrůznějších studií a článků. Je univerzitním profesorem, „

 727. Pokud jsi ho opravdu poslal, tak to nebude tak zlé. Já jsem podezřívavý…

 728. NoName ad (897) tak teď se teprve začínám bát!!!
  Když Putin dokázal před hlasováním o Brexitu ovlivnit ty staré, hloupé, nevzdělané sedláky (mnohé jistě i bez internetu), kteří pak hlasovali pro vystoupení, co asi dokáže s námi, mladými, vzdělanými, inteligentními, ale nezkušenými, yuppís?

 729. Šumaváku,

  stáhl z jednoho webu, a poslal několika lidem,o kterých vím,že rádi recepty na divočinu 😀

 730. >> quivis
  Proč by to s tím Krejčím měla být mejlka?

 731. Wiki: spolehlivý estébák.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Oskar_Krej%C4%8D%C3%AD
  Narodil se v Praze, střední školu vystudoval v Sokolově. V devatenácti letech byl zatčen při pokusu o překročení státní hranice do Rakouska a po více než dvouměsíčním věznění odsouzen ke čtrnácti měsícům podmíněně. Rok pracoval jako horník na dole Gen. Jeremenko v Ostravě a více než rok jako strojník na KVHU ve Vřesové na Sokolovsku; zde vstoupil do KSČ. V letech 1969 až 1974 studoval na Filozofické fakultě UK v Praze sociologii a filozofii. Podílel se zde i na práci tzv. prověrkových komisí. Poté pracoval v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV a absolvoval dlouhodobé vědecké stáže v SSSR a v USA.

  Podle Ministerstva vnitra ČR je evidován v seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti v celé řadě kategorií[1] pod krycími jmény Oskar a Kaláb od roku 1975. Krejčí spolupracoval s 11. oddělením II. správy StB (zaměřena na mládež, vědu, školství a kulturu) a s X. správou StB (zaměřena na boj proti vnitřnímu nepříteli) jakožto důvěrník, agent a jako rezident, tedy zvláště spolehlivý a prověřený tajný spolupracovník, jenž organizoval práci dalších agentů, kteří mu byli svěřeni, a předával výsledky jejich činnosti.[2]

 732. 2 Šumavák ad 895 – hele, ta sedmiletá holčička přece nespadla z nebe… Skoro bych tipoval, že jí osobně vyškolil Putin a propašoval do toho Aleppa jako supertajného agenta, co měl pomocí těch vysílaných zpráv narušit nerozbornou jednotu mírových sil. Za tím účelem jí jistě vybavil kapesním jaderným reaktorem jako zdrojem energie a zabezpečil nerušené spojení přes družici… A samozřejmě jí nechal vyškolit v perfektní angličtině… Jak to ten démon všechno stihne?

 733. >dvd,
  podle viki to vyzerá, že měl chlapec kudlu na krku „buď a nebo“. Otázkou je, co bylo to „nebo“?
  Já si ho ne a ne vybavit!

  …Narodil se v Praze, střední školu vystudoval v Sokolově. V devatenácti letech byl zatčen při pokusu o překročení státní hranice do Rakouska a po více než dvouměsíčním věznění odsouzen ke čtrnácti měsícům podmíněně. Rok pracoval jako horník na dole Gen. Jeremenko v Ostravě a více než rok jako strojník na KVHU ve Vřesové na Sokolovsku; zde vstoupil do KSČ. V letech 1969 až 1974 studoval na Filozofické fakultě UK v Praze sociologii a filozofii. Podílel se zde i na práci tzv. prověrkových komisí. Poté pracoval v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV a absolvoval dlouhodobé vědecké stáže v SSSR a v USA…
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Oskar_Krej%C4%8D%C3%AD

 734. Rputi: Kudla na krku mohla mít název „proměněná podmínka“. Málokdo si přizná, že byl zbabělý skunk. Řídící pracovník StB vyslaný do SSSR a do USA. Musel být hodně věrný nejen Straně, ale i vůdčí síle světového proletariátu.

 735. Zavřený byl v roce 1967. Dva roky si odpykával trest jako horník, v 69 chytil do plachet nový vítr. Komu by se chtělo zůstat na šachtě?

 736. 911 nickname,
  nepochybně to byl zbabělý skunk!
  Což ovšem neznamená, že by tu politologii a analýzu neuměl. Tu umí. Zatím mu to všechno vychází. Na kafe bych s ním tedy asi nešla…

 737. Máte pravdu,je to vrcholně nespolehlivá osoba !

  Od léta 1989 zprostředkovával kontakty premiéra poslední komunistické vlády Adamce s iniciativou Most. Je autorem projevu, kterým byl v prosinci 1989 ve Federálním shromáždění ČSSR navržen na prezidenta Václav Havel (sic!) a posléze jednomyslně zvolen prezidentem. Krejčí připravoval programové prohlášení přechodné federální vlády národního porozumění a byl i hlavním redaktorem programového prohlášení federální vlády Mariána Čalfy vzešlé z voleb roku 1990.

 738. Halladine,
  vzhledem k tomu, že na tom Úřadě vlády byl residentem StB, tak musel být v jistém smyslu osobou zatraceně spolehlivou.

 739. Nějak se nám tak prosakuje, že to tak nějak bylo řízeno STB i uvnitř STB ha,ha 🙂

 740. V každém případě byl Oskar u toho od začátku.

 741. Oskar je zkrátka Univerzální voják. Může být nasazen v jakékoli politické válce, na jakékoli straně a odvede vždy dobrou práci. A zřejmě je i voják štěstěny, protože doposud nepadl…

 742. nickname,
  možná bych to přeformulovasl: stojí si pořád na svém a strany připlouvají a odplouvají.

 743. MNo – když si vzpomenu na Pehecí „polibky smrti“, tak jediným, koho dosud nepolíbil, je Filip – což je dáno také tím, že ta nechuť je vzájemná.
  Takže to to s tím charakterem taky není 2x valné a na rozdíl od Krejčího je navíc blbem. Obecním! A můžem si vybrat… 🙁

 744. 925 Niko,
  díky za odkaz!
  Celkem to tak odpovídá mé představě o schopnostech pana profesora. V posledních letech ho vynesla především vlna kolem Ukrajiny – nikdo jiný neměl tak dobré informace a hlavně málokdo s nimi dovedl zacházet a vyhodnotit.
  Čistě pragmaticky viděno, jako zdroj informací je užitečný, jinak je lépe udržovat útěkovou vzdálenost. 🙂

 745. Halladine, s tou Merkelovou… jestli ona to není náááhodou Putinova agentka v EU. Ona umí rusky, Putin německy, znali se z práce (rozvědek) v DDR…
  Co když je Putin jejím řídícím agentem dodnes?

  To, že by Putin strkal prsty do pochev Němkám v Kolíně mi přijde dost nepravděpodobné… 😉 😀 😀 Také má na tu dobu alibi… 😀 😀 😀

 746. 928 skimici,
  myslíte robertek s ouškem a vočíčkem?

 747. 930 – a to jim chváliím. Doufám, že všechny weby jsou dezinformační a že se připojí všechny firtmy, takže mně nebudou nadále otravovat vyskakovací reklamy. 😀

 748. tomu ovšem musíme napomoci, třeba napsat ne Evrohodnoty, že iDnes je placeno přes Babiše Putinem …

 749. 931 – to nebyli turisté, to byly dva mladé páry, které neumí číst a objednali si let u Ryanairu. Při volbě destinace se nejdříve musí na stránkách Ryanair zadat země a pak odletové letiště. Když si zvolí Bratislavu, tak se objeví volba státu, do kterého chtějí letět. Takže musí vybrat buďto Francii nebo Srbsko. Takže báchorka o tom, že si spletli Niš a Nice, je vymyšlená. Spletli si Srbsko a Francii.

 750. Přátelé, zase na chvilku. Kde najdu dezinformační weby? Babišpress, tedy portály Idnes a LN, Novinky, První zprávy apod?

  add Krejčí: Pak, že nebyl Havel zvolený stbáky….. Tak nějak to volně vyplynulo.

  Moje stanovisko vůči Svobodným jsem vyjevil krátce po naší protestní akci ohledně Lisabonu. Tehdy jsem s jejich suitou strávil užaslé tři hod. poslechem pravicových názorů. Již tehdy jsem dal najevo, že nejsou můj šálek čaje. A to najdete můj podpis jako jeden z prvních, když je sháněli. Mach se dostal do Brusele pouze díky neschopnosti ODS. Apro, ODS. Jasane, co to tam, kurva, blbnete. Ještě je drobná šance, že jsem si myšlenky pana předsedy středočeské buňky špatně vyložil. Já snad začnu považovat Babiše za jediného pravicového politika….. (tedy v žádném případě!!!) Zkusím se blíže podívat na pana Robejška. Nenávidím svoji naivitu…..

 751. Řecko je přece již zachráněno. Nejméně 3 krát.

 752. To je slabota. Ukrajina byla zachranena mnohokrat vice…

 753. No jenomže Ukrajina je každý rok obsazena Ruskem, to je něco jiného.

 754. 942 Petře,
  jj – přituhuje…

  …Pančování vína není podle vás problém?
  Problém to určitě je, ale ne dominantní. Kontroly odhalily, že pančování vína je u nás stále menší a menší. V roce 2014 bylo pančovaného vína 14 procent, dnes je to jen 2,6 procenta. Proč tedy vůbec děláme zákon a otravujeme poctivé vinotékaře a vinaře?

 755. Tak ono monopol na mizerné víno mají Michlovský a spol.
  A tyhle „vinotéky“ jim do toho fušují…
  BTW, když se tady smí prodávat produkt zvaný „beaujolais“ v ceně kolem 60 Kč, nechápu, co někomu vadí na „víně ze sudu“. O kvalitě to být nemůže.

 756. Blbé je, že pan senátor nepochopil, že konkrétně tenhle zákon byl prolobován šmejdy z řad moravských vinařů nikoli proto, aby zabránil pančování vína, ale proto, aby zabránil dovozu řádově chutnějších a levnějších sudových vín z Jižní Ameriky a dalších zemí.
  Holt se jim na Moravě začaly ty kyslé patoky hromadit a tak zkouší, jestli by to nešlo po socialisticku.

  Zajímavé je, že kvalitní menší vinaři (Hrabal, Súkal, Springer apod.) na Moravě s tím problém nikdy neměli a jejich lahvová vína se prodávala a prodávají ve vinotékách zcela bez problémů. Akorát tyhlety Znovíny, Pavlovice a další producenti nakyslých nesmyslů dodávaných do super/hyper s tím mají fatální problémy.

 757. NoName – takzvané „Beaujolais“ za 60 Kč nevadí, protože se prodává leda ve čtvrtek a v listopadu. To lenivé soudruhy z Moravy nijak neohrožuje.
  Ale dobrý chilský Malbec dostupný třeba za 80 Kč/litr z nerezového tanku po celý rok, to už se na prodeji moravských hnusů v Albertu projeví řádně… 🙂

 758. Problém je v tom,že se ledacos dováží z ciziny a pak se prodává jako moravské,.

 759. Já se přiznám, že víno ze sudu taky kupuji. Na oslavy a pod. Většina návštěvníků i tak žádné pro ně nezvyklé chutě neocení (podobné je to se šampaňským, když ho náhodou koupím-i tak všichni chtějí „Bohemku“).
  Nakonec, víno ze sudu je všude možné před nákupem ochutnat. To je plus.
  No a pro sebe a manželku koupím třeba v Blatnici v rodinném vinařství.
  A třeba maďarská, rumunská a bulharská vína jou taky konkurenceschopné.

 760. Ano, dělaly to hlavně velké firmy, na které ale zákon necílí.
  A ve vinotékách, kde se víno prodává ze sudú je obvykle napsáno, odkud to víno je. Často Slovensko, Maďarsko, atd. Je to kategorie, kde se na Moravu až tak nehraje.

 761. halladine – to, že se něco dováží z ciziny a prodává jako moravské celkem nikoho normálního nezajímá (krom již zmíněných velkých moravských šmejdů).

  Nikdo, kdo má trochu chuťových buněk a všech pět pohromadě, nepije víno od velkých pěstitelů z Moravy. Tedy nikdo jiný než někteří degenerovaní Moraváci, kteří si pochvalují tu jejich „kyselinku“ nebo jak těm žaludečním leptům říkají. Ať tedy neotravují pomocí zákonů zbytek republiky a pijí si tu produkci doma na Moravě.

  Slušní (zejména tedy menší a vyhlášení) vinaři z Moravy si pro svou docela kvalitní produkci (zejména v oblasti bílých vín a některých červených ročníků a ročníkových cuvée) svou klientelu ve vinotékách najdou a klidně je podpořím, pokud to budou z Moravy pašovat.

  Pokud Moraváci řvou něco o větší samostatnosti, mají ideální možnost s tím v konsumaci vín začít. V civilisovaných zemích většinu jejich produkce nikdo postrádat nebude.

 762. Halle, cim to, ze mne Tva obhajoba dalsiho korporatne-socialistickeho nesmyslu, ktery utahuje sroub a odstranuje konkurenci firmam spratelenzm s vladou, fungujicim v objeti oligopolu a maje bliyko k Babisovi? 🙂

 763. Ale rekl bych, ze mne se pristup k dobremu vinu neomezi. Navic jsem vysazen na portske, ktere se kupuje jinak…

  Babisovym volicum ty kysele predrazene nesmysly preji. Takze opet spravedlnost 🙂

 764. Ono to poškozuje i malé vinaře., protože ty padělky jsou prodávány jako moravské, ale za nižší ceny.
  A kdo chce cizí vína,klidně si je může koupit , jen ne ze sudu. A jako cizí víno.

 765. Petře, také preferuji jiné značky (např. zcela nedávno tohle http://pkorensky.rajce.idnes.cz/Vino/), ale tenhle návrh zákona mně popouzí řádově víc než zákaz kouření v hospodách. A to jsem silný kuřák… 🙂

 766. Halle, ja mluvim o jinych soucastech toho zakona. A nechapu, proc bych si nemohl koupit cizi vino ze sudu. Objasnis mi to, prosim?

 767. halladine – 955 – rozhodně ne. Lidé nechť si pijí co chtějí ať už z lahve, ze sudu nebo pro mně za mně třeba z vany.

  Pokud už meditovat o nějakém „smysluplném“ státním zásahu do pěstování, výroby, dovozu, vývozu a prodeje vína, tak ať PSP ČR odhlasuje plošný zákaz vývozu produktu, kterému strécové na Moravě říkají bůhví proč „víno“ kamkoli na západ od Jihlavy.
  Pro mně za mně, mohou to napasovat třeba na mezinárodní dohody o nešíření chemických a biologických zbraní a dávat za porušení toho zákona dvacet let natvrdo jako za zločin proti lidskosti.

 768. Mimochodem, oznacovat cizi vino jako moravske je podle mne stupidni obchodni strategie. Oznaceni moravske vino – jestlize jej neznam konkretne a nemam na nej vyborne reference – beru automaticky jako zaruku nekvality a nekoupim jej ani na svareni…

 769. Ještě že má můj skorozeť ty kunčafty v Bílovicích, to jsou všechno malí vinaři, prodává je řada vinoték v Praze, nestíhají dodávat a i my s mladým kolikrát už o prázdninách vyškrabujeme jim sklepy.
  Samozřejmě jde převážně o bílá vína, na červené mám z nich vytipované jen dva.
  Červená jsou lepší z jižní pologule.
  Vinotéky jsme zkoušel zjara (po nemoci jsem měl propad v zásobování z Bílovic), celkem čtyři a jen jedna trochu vyhovovala, ostatní měly pouhé podavače (a ještě i dost nešikovné), o prodávaném vínu nic nevěděli, označení na prd a pitelné to bylo taktak.
  Tak na dvě deci unterwegs a pryč.

 770. Ano – 960 – mnoho malých vinařů na Moravě má velmi dobrá (zejména bílá) vína. Ovšem ti s nějakým sudovým dovozem sebemenší problém nemají. Právě proto, že mají dobrá vína o kterých lidé obecně vědí, že jsou dobrá.
  Velmi poučné je, zeptat se právě těchto vinařů na jejich názor na Znovín, Michlovského současnou produkci apod. Velmi převažující názor je „to se nedá pít, to je čistý hnus“. 🙂

 771. (…) SZPI jen v roce 2014 zkontrolovala 471 vzorků sudového vína, z čehož 151 vzorků nevyhovělo. V případě balených lahvových vín pak bylo v laboratoři zkontrolováno 393 vzorků, z čehož 88 nevyhovělo (…). V roce 2014 bylo vedeno 213 správních řízení, což je zvýšení o 69 % oproti roku 2013. Výše pokut udělených při výrobě vína a uvádění vína a vinařských produktů do oběhu v České republice činila 16,8 mil. Kč, což je nárůst o 167 % oproti roku 2013.

  (…) U nebalených vín se vykytují zásadní porušení enologických postupů (…) přídavek vody nebo o nadlimitní zvyšování přirozeného obsahu alkoholu (…). Překročení limitů pro konzervanty oxid siřičitý a kyselinu sorbovou může mít dokonce vliv na zdraví spotřebitelů. Často je u sudových vín zjištěno, že byly vyrobeny nepovolenými enologickými postupy, kdy je ve vínech prokázán například nepovolený přídavek syntetického glycerolu a podobně. Falšování vína má přitom značný negativní potenciál pro poctivé provozovatele, kteří nemohou cenově konkurovat těmto falšovaným výrobkům, které ostatně ani nelze za víno označit, protože nesplňují základní požadavky na výrobek, který může nést zákonný název „víno“.

 772. Ale i u těch celkem dobrých bílých vín od malých a menších moravských vinařů je to celkem na hraně (jejich ceny nejsou zdaleka „lidové“).

  Pokud vůči jejich dobrým ročníkům (hovoříme teď o lahvích) postavíme trochu lepší chilské nebo nedejbože něco jako Puligny-Montrachet (http://www.1er.cz/puligny-montrachet), tak jsou v prdeli jak sláva indiána.

  Prostě a jednoduše, moravská vína měla svou éru za dob totality, kdy tady nic jiného nebylo a vinárny 2. cenové skupiny mohly servírovat Rulandské bílé z Valtic jako globální vrchol enologických dovedností.

  Ty doby jsou dávno pryč a bylo by dobré, kdyby si to většina jihomoraváků uvědomila a začala pěstovat třeba tuřín, angrešt nebo telecí.

 773. Je zvláštní, že párky nebo salám bez masa jsou OK, ale víno … Na to jsou přísné normy … Čím to může být, Halladine ?

 774. NoName – 963 – bavit se s moravským konsumentem o víně je čirý nesmysl. Neví o čem mluví, protože opravdové víno nikdy v životě neochutnal a žije v zajetí dogmat a primitivních předsudků vzniklých v době rozvinutého svazku států socialistické soustavy. 🙂

  To už je smysluplnější o víně (skutečném víně) diskutovat s absolventem FF/FSV UK z pražské kavárny. Ten alespoň párkrát v životě na nějakém mejdanu v Praze či Bruselu opravdové víno pil (pokud ho platil někdo jiný) i když o tom možná ani nevěděl.

 775. Presne tak, Pavle. Podnebi neokecas, a podprumerne chilske, jihoafricke nebo australske vino (o italskzch ci francouzskych ani nemluve), jsou pro vyrobce moravskych kyselych vin (pro neznale doporucuji najit na wiki, cemu rimane rikali kysele vino) tvrdou konkurenci… A to nemluve o tom, ze muze prekvapit neco jako Moldavie ci Bulharsko…

  Takze, v souladu se slavnou petici vzrobcu svicek zvolili tradicni postup na ukor sportrebitele… A uspesne.

 776. Komu se nechce hledat…

  Řadový pěšáci římské armády pili víno nevalné kvality zvané posca. Šlo o kyselé víno, mnohdy dokonce až ocet. Posca se vytvářela tak, že čerstvé matoliny byly opakovaně luhovány horkou vodou a lisovány (řekli bychom klasický druhák). Nápoj to byl údajně „drsnější, ale vínu se téměř podobající, jež pili ponejvíce vojáci, gladiátoři a otroci“. Většina otroků však pila „víno“ ještě horší kvality (matoliny jedenkráte přelité studenou vodou) zvané lorea či vappa. Pokud tento mok sloužil dále k výrobě octa, nazývali jej acetatum.

  Je videt, ze Znovin dodrzuje tisice let znamy technologicky postup… 🙂

 777. Tohle je bohužel jedna věc, kterou soudruzi z RVHP kdysi zanedbali.

  Kdyby se do ČSSR dovážela ve větším množství již v 60., 70. a 80. letech minulého století vína od soudruhů z Maďarska, Bulharska, Rumunska, některých zemí bývalého SSSR (Moldávie, Gruzie apod.) či bývalé Jugoslávie (dobře, to byli tak nějak podmíneční soudruzi), bylo by to mnohem lepší. Šaškování kolem vinohradů mohlo na jižní Moravě dávno zmizet (krom nejlepších tratí) a lidé tam mohli dělat něco užitečného už před cca. 50 lety.

 778. Jinak tedy, abych byl spravedlivý, tak v Čechách je to ještě horší.
  Pěstovat cosi jako „víno“ na Karlštejně či v Mělníku je čirý nacionál-fašismus stříknutý notnou dávkou masochismu a při konsumaci těchto produktů je nutné se uvést do meditačního stavu neustálým opakováním mantry krále Karla IV. – „zprvu trpké zdá se, zprvu trpké zdá se, zprvu trpké zdá se“ a tím následky konsumace odložit až na další ráno.

 779. Z jižní polokoule jsou dle mého lepší vína, než z mnohých francouzských, italských nebo španělských vinic – ale to se bavíme o velkoprodukcích.
  U malých vinařů je to asi celosvětově velmi pestré, řeči o kyselých vínech mnohdy ani na Moravě neplatí, je nutno ale vědět, kam jít. Kddyž jsme pro firmu kupovávali vánoční dárky, sommeliéři se u nás předháněli a tak se i na mne dostalo. Opravdu se dají najít naprosto srovnatelná vína se šampiony, ale i ta se rodí jen jednou za pár let.
  A je pravda, že na jihu se ani moc nemusej namáhat a navíc mají standardní kvalitu každoročně.

 780. Ale jistě, jak jsem psal i na Moravě se občas podaří. Některá moravská vína z některých let a menších vinařství jsou dokonce vhodná i pro delší archivaci a je skutečné potěšení je pít. Víceméně skoro každý rok sem tam nějakou tu bedničku nebo dvě koupím (víceméně vždy na základě osobního doporučení od lidí, kteří to systematicky sledují), uschovám a s odstupem let si na tom pochutnám.

  Jenže to je jednak drtivé většině lidí nedostupné a hlavně, tyhle pěstitele a jejich výjimečné ročníky dovoz a prodej sudového vína z Moldavie, Chile, Argentiny či Španělska nijak neohrožuje. Jejich produkce se většinou prodá ještě dřív než by se stihla objevit takříkajíc na volném trhu. Oni to vědí a vědí to i jejich zákazníci.

 781. Dovoz a prodej sudového vína ohrožuje víceméně ty, kteří se snaží dodávat moravské patoky do supermarketů v cenové relaci 120-229 Kč/0.75l v množství statisíců lahví.
  Pro tyhle packaly je skutečně dovoz kvalitního sudového Malbecu z Chile, prodávaného zhruba v ceně 85 Kč/litr víceméně existenčním ohrožením a víceméně potvrzením naprosté zbytečnosti jejich existence a prodrbaného života zejména.

  Proto tak kopou kolem sebe a lobují za zákaz dovozu.

 782. …a lobují za zákaz dovozu….

  V cemz dosahli mnohem vetsich uspechu, nez vyrobe vina… Jina uznavam, ze existuji dobra moravska vina, ale mne nezname moravske vino bez referenci pokladma za patok vicemene automaticky – je to bezpecny predpoklad.

 783. OMG, ještě že nejsem britský ministerský předseda.

  Když dělají v UK takový cirkus kvůli poměrně nevkusným koženým kalhotám za necelých 1000 liber, které si oblékla jejich ministerská předsedkyně, fakt netuším co by mně udělali za můj oblek.
  Jestli by mně v Toweru pouze milosrdně sťali nebo jestli bych byl odsouzen k sežrání za živa těmi havrany co tam tradičně hnízdí.

  Akorát nějak nevím, proč u Lady Di jim to nevadilo a u Její Výsosti to též nevadí.

 784. Petře – 977 – ano, to je bezpečný předpoklad. Já jsem ještě opatrnější a netknu se moravského vína, pokud nemám potvrzení o jeho chuti a zdravotní nezávadnosti alespoň ze tří nezávislých zdrojů.

  V případě, že ten slabomyslný zákon projde, skoro bych navrhoval založit občanské sdružení a lobovat za zákaz dovozu jakéhokoli vína z Moravy do Česka. Ať si to pijí doma, když je to dle jejich názoru až tak dobré.

 785. „Falšování vína má přitom značný negativní potenciál pro poctivé provozovatele, kteří nemohou cenově konkurovat těmto falšovaným výrobkům, které ostatně ani nelze za víno označit, protože nesplňují základní požadavky na výrobek, který může nést zákonný název „víno“.

  OK. Tak což označovat ty dovážené kapaliny nějakým jiným slovem ? Říkejme jim třeba „ušurukve“ a prodávat je bude možné zcela volně, bez omezení tím nesmyslným zákonem.
  To se vyplatí i když by na moravské „víno“ (produkované v souladu se zákonem) byla úleva na DPH. 🙂

 786. A tak Pavle, muslimove uz prekrocili 5 procent populace v Germanskem kalifatu. Mozna neni zas tak daleko doba, kdy se bude utikat opacnym smerem…

 787. Petře – 982 – proto o tom řešení píšu.

  Bezpochyby sis všiml toho charakteristického nápisu „FRONT TOWARD ENEMY“, že ano ? 🙂

 788. Vsiml. Jeste tam chybi do not fire if standing in front of device 🙂

 789. Naprosto souhlasím s Pavlem K. i Petrem K. ohledně žíravin produkovaných Znovínem, Michlovským atd. Nicméně posuzovat podle těchto Patů a Matů šmahem jihomoravskou produkci je podobné zavržení českých řezníků kvůli Kosteleckým „uzeninám“. Já třeba „kyselinku“ nesnáším a v hypersuper se regálům s moravským vínem obloukem vyhýbám, ovšem slušné víno se dá pořídit celkem bez problémů. Třebas Rulandské šedé je v drtivé většině případů velice slušné, klidně i v PET lahvi ze sudu. Zrovna tak Tramín nebo Iršaj. I slušný veltlín se dá najít, ale už obtížněji.
  Nakonec, jižní Morava a Dolní Rakousy jsou jedna vinařská oblast a vína z oblasti Wachau nahoru přes Poysdorf, Retz atd. jsou velice dobrá.
  Ovšem výhradně bílá, červená buď z jižní polokoule, nebo Moldávie, Bulharsko.

 790. martine TT – 935 – ale je hezké, že jsou ty dva páry za tento politováníhodný omyl nazýváni na českých zpravodajských webech pojmem „světoběžníci“.

  Marně přemýšlím, co bych musel udělat, abych to trumfnul a byl v médiích označen kupříkladu za „cestovatele“.
  Do Nice jsem letěl (s mezipřistáním v Curychu) poprvé tuším v roce 1995 a zabloudit jsem cestou nestihl, takže to se použít nedá.
  Koupit si za 60 kaček lístek do Kolína a divit se, že nevystoupím nad Rýnem by byl poněkud laciný trik. Tak co má vlastně takový zoufalý adept mediální slávy jako já udělat ?

  Zakoupit si za 10.000 Kč třídenní výlet do Benátek a pak se divit při pohledu na řeku Jizeru a rázovité domorodce žijící přírodním a trvale udržitelným životem v okolí jejího toku ? 🙂 🙂

 791. 967

  Já nejsem moravský konzument vína. :-)Odkojený vínemod mala. Na jižní Moravě jsemnáplava.

  Nejsem dokonce konzument vína vůbec- jakéhokoli, a pro mě za mě by se víno nemuselo prodávat vůbec. 🙂
  Žádné jsem nekoupil snad 30 let,od té doby co mi praskl vřed na dvanácterníku. Prostě mi nedělá dobře, takže od té doby se vínu,stejně jako analgetikům vyhýbám.
  Samozřejmě jsem fůru vína dostalal,aleto všechno putovalo ke kamarádům a příbuzným.

  Českomoravští vinaři jsou schopni pokrýt maximálně 40% celoroční ssspotřeby,takže dovoz zásadně nevadí.
  Co vadí je,.že se doveze víno,i pochybné kvality a to je pak prodáváno jako moravské sudové.
  Dělal to kdekdo,i větší ( nebo velké) podniky. Opakovaně bylo zjištěno,že některé vinařské podniky dodaly na trh vína v množství,na které v žádném případě nemělo hrozny.
  A deklarovalo je jako vlastní výrobu,z moravských hroznů.
  Na co se přišlo,bylo mastně pokutováno.Je ovšem otázka ,na kolik případů se nepřišlo.
  Pak se ovšem nelze divit, že cum beispiel pan Kořenský má na moravské víno názor,jaký má.
  Ty podvody podniků v okolí byly dost ventilovány,takže o nich něco vím.
  Navíc mi chodila se zubama manželka jednoho senátora, (voziljímanžel)který je sám vinař ze záliby ,a v legislativě kolem vína se dost angažoval.
  A já jsem člověk zvídavej, a když mám koho,tak se ptám.

  Bavrhovaly se i jiné varianty -povolit prodej sudových vín jen deklaeovaných jaho zahraniční, a prodej sudových domácích vín zakázat.
  Tím by se sice zabránilo pančování moravského vína,ale postihlo by vinaře, kteří prodávali ze sudů víno vlastní výroby. A ne každý své víno lahvuje.

  Mimochodem ,onen senátor, má malou vinici, ze které víno neprodává ale konzumuje sám,případně rozdává. Míval jsem pravidelný přísun,a podle tvrzení mnou obdarovaných ( já to do huby nevzal 🙂 ) prý bylo dobré.
  Na flaškách to bylo označeno jako „Senátorské“ 🙂

 792. Co si budeme povídat – jak u hospod, tak i u vinoték …. atd, atd… jde hlavně o likvidaci.
  Když nebudou hospody, vinotéky…. atd., tak problémy nebudou!
  Teď ještžě vyhladit obyvatelstvo a je po problémech vůbec!
  Ale kdo jim pak bude platit ty daně? 😀

 793. A kromě toho je ten senátor předseda družstva,co polovinu vína prodává ve flaškách a polovinu v sudech.

 794. Současná vláda se patrně inspiruje vzorem Velkého bílého otce z Washingtonu, který zakazoval prodej ohnivé vody indiánům. Na druhou stranu nechápu, proč vláda řeší „problém moravského vína“. Vždyť by stačilo malinko. Zrušit Jakešovu baštu, ministerstvo zemědělství, dotační programy kolchozníkům a bylo by vymalováno. Jak kdysi pravil jakýsi socialista – buď je socialistická, znárodněná ekonomika výkonnější, ať funguje, jinak nemá právo na život.

 795. 986 – Pavle
  Co ty víš, kolik uz světadílů navštívili ve snaze se do té Nice dostat ?
  Pri tomto postřehu a geografické orientaci, které projevili…..
  Moderní Hanzelkovi se Zikmundovymi. Třeba napíšou o tom cestopis, něco jako čtivého psával Klaus……

 796. v 989 je asi chybně připojený odkaz (stejný jako v 988), Rputi, koukni se na to. Ď

 797. Pokud je sudové víno daňově i administrativně stejné z dovozu i místní, není jediný důvod proč dovozní deklarovat jako moravské. Lidé to kupují jedině z důvodu ceny. Když jim to někdo zakáže, doufejme alespoň, že svůj hněv obrátí správným směrem a potom si půjdou třeba do Tesca pro krabičák nebo nějakou tu litrovku v akci.

 798. Halle, in re 987:

  „Českomoravští vinaři jsou schopni pokrýt maximálně 40% celoroční ssspotřeby,takže dovoz zásadně nevadí.“
  Absolutne nerelevantni, to, ze nejsou schopni saturovat trh neznamena, ze nechteji omezit konkurenci.

  „Co vadí je,.že se doveze víno,i pochybné kvality a to je pak prodáváno jako moravské sudové.“
  Obecne receno, dovezene vino pochybne kvality bude spise lepsi, nez moravske vino pochybne kvality.

  „Dělal to kdekdo,i větší ( nebo velké) podniky. Opakovaně bylo zjištěno,že některé vinařské podniky dodaly na trh vína v množství,na které v žádném případě nemělo hrozny.
  A deklarovalo je jako vlastní výrobu,z moravských hroznů.“
  Vzhledem k tomu, ze cim dal vic spotrebitelu se moravskym vinum vyhyba se mi jevi toto chovani vinarskych podniku jako kontraproduktivni.

  Atd., atd… Je mi jasne, ze kazde omezeni volneho trhu a statni podporu koncentrace ekonomiky vitas, ale my ostatni ne.

  Navic i kdybych prijal, co rikas, stale mi unika, proc zakon zakazuje prodavat treba chilske sudove a omezuje se objem prodeje toceneho vina ve vinotekach…

 799. Dobré zas ráno… No, jeden můj kamarád s oblibou na otázku „jak se máš“ odpovídá – „bylo hůř a lidi si chválili…“ Jak jest z obrázku patrno, lidi si zvyknou na ledacos – je zajímavé vidět, kolik lidí si pochvaluje tenhle komunistickej koncentrák. Ano, píšu to tak schválně, protože takováhle buzerace nebyla ani za komančů. Sebenesmyslnější buzerační zákaz, omezení, regulace – a i tady najde dostatek obhájců. My tu prostě ten komunismus vybudujem, kdyby na chleba nebylo – a ono za chvíli nebude. No, tak už máme, co jsme chtěli…

 800. 10003 – jeste nemame, ale tvrde na tom pracujem 🙂

 801. Dobré dopoledne,

  rputi, nedávala jste sem už včera ten odkaz na stažení reklamy České spořitelny?
  No, můžu zopakovat :
  Kdyby důsledně všechny firmy stáhly reklamy ze všech vebů, který by mohly být dezinformační, aspoň by byl od těch otravnejch příšerností pokoj 😀

  Ale je tam odkaz na to, kdo ty slavné Evropské hodnoty platí. To bylo docela poučný…..
  Pěkná smečka parazitů.

 802. „6 otázek pro Babiše“

  …- Co až se obecní hospody stanou logickým předmětem předvolebního boje? Strany se budou předhánět, která z nich bude mít po volbách levnější pivo, kořalku, delší otvíračku, kratší zavíračku, happy hours (sociální demokracie celý den, lidovci o nedělích, ANO zabojuje slevami na zákusky z řepky a párky bez masa…). Nezvrhne se konkurence politických stran, na níž je založena zastupitelská demokracie, v obyčejnou hospodskou přetahovanou? Když je český volič schopen nechat se zkorumpovat jednou koblihou, koho bude schopen volit za příslib dvanáctistupňového piva za bůra?…
  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/76535/sest-otazek-pro-babise-ohledne-venkovskych-putyk-aneb-obecni-vrchni-prchni.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 803. 1007

  To už jsem předpovídal 🙂 babiš před volbama otluče socanům o hlavu to,že mu nedovolili stanovit pro malé hospody paušální daň a vyjmout je z EET ( sice pozdě, ale přece) A že malé hospody zařvaly kvůli tomu.
  A otluče to o hlavy i ODS a TOPce……
  A Sobotka po volbách dosobotkuje – nejen ve vládě , ale i v čssd.

 804. (1003) Ano, píšu to tak schválně, protože takováhle buzerace nebyla ani za komančů. Jistěže nebyla taková, problém jaké víno ve vinotéce třeba za komančů nebylo třeba nějak řešit, když měli vyřešenou (buzeračně) otázku samotných vinoték – prostě nebyly. Podobně jiné současné buzerace, nebyla povolená samotná činnost, takže ji nešlo ani usměrňovat. Buzerace asi stejně, ale jiné, svobody celkově také méně.
  (1006) Pak je ovšem závada v tom, že není. A dokud nebude, bude se lumpačit.
  (1008) Pokud budou lidé tak jemně a blbě rozlišovat. Spíš to ale dopadne na celou vládu (zaslouženě).

 805. AK: naslouchejte názoru většinového voliče. Je to poučné. Za koblihu prodají vlastní babičku a strýčka pošlou do kriminálu, protože „on musel něco udělat“.
  Kolik socialistů bude muset být zavřeno, aby se lidé vzbouřili proti fízlům?

 806. (1010) Jistěže, o tom nepochybuji, dokud jsou dopady Burešova působení obtížně vyluštitelné. Ale taková zavřená hospoda nebo krámek, to už si možná přece jenom i vohnout dá dohromady jedna a jedna (a vyjde mu jedenáct 😛 )

 807. AK: vyjde mu, že živnostník byl zloděj a že obec by měla otevřít hospodu / krámek na svoje náklady.

 808. Uff, přátelé, neserte se do potravin… Myslím si, že o víně ledacos vím, umím ho vyrábět i kazit, nevím ani, kolik litrů mám ve sklepě. Mezi vinaři se pohybuji téměř každý týden a například bývalého ředitele vašeho děsivého Znovínu, Ing Vajčnera, znám osobně (např. mne zve na oslavu svých narozenin apod.) a velice si oho vážím jako člověka i jako odborníka. Bohužel podíl odprodal a nyní tam má pouze proépagační funkci. Ač s Halladinem v téměř 90 % názorů nesouhlasím, v tomto případě je z vás nejblíže pravdě. Ono se totiš stalo dobrým zvykem dojet pro červené s kamionem do Makedonie či Moldávie a hned po návratu to rozprodat. Nikoliv Znovínu, Michlovskýmu apod, ale právě drobným vinařům. Upřímně, mnohdy je to víno lepší, než to co vyprodukují někteří domácí umělci.
  Pavle, nevím kdy a které víno od Znovínu jsi pil. Když ho přinesu, tak speciálně červený Vavřinec a Frankovka mizí jako první. A to nosím ještě špaňělská z Rjoji a italská Chianti. V létě mi například zmizely dva kartony (synáček slavil glajchu).

  Stejně tak vaše doslova přiblblá představa českých vín jako vín nepitelných mně dost děsí. Pro vaši představu, česká vína ztrácejí kyselinu rychleji než moravská. Ano, pokud náplava z Moravy, která sežrala Šalamounův trus, začne dělat víno, tak jako ve svém bývalém domově, dostane kyselý patok. A naopak. Například nejmladší Kraus (Prof. Kraus, Doc. Kraus byli naši špikoví vinařští a vinohradničtí odborníci) má vykoupenou úrodu ještě před dozráním, protože všechno lifruje do Německa. Jeho Zweigelt je lepší, než co v oblasti Franken dostanete. A není Jediný. Totéž se týká Rýnského ryzlinku, burgundů apod. Od Lobkowiců pod Řípem. Například Mopr je z oblasti Porta Bohemika mnohem lepší, než tuzv. Muškát moravský z jakékoliv části Moravy. A to nemluvím o Tramínu (někde dokonce tzv. kořenném (rodina Singrovic… ano, je to on). Bohužel musím uznat, že mělnický hrábě má víno lepší, než naproti přes řeku bývalá baronka. Doufám, že až přestane obcovat se současným sklepmistrem a oprávněně ho vyhodí a najme někoho normálního, bude zase na výši. Vinice má krásně položené.

  Samozřejmě s touto verzí zákona tvrdě nesouhlasím, už z toho důvodu, že makedonské červené je v průměru mnohem lepší než moravské. Zvláště, když si popletou odrůdy a místo Frankovky pošlou Vranac. Ale od toho tu máme Čoiku a a fízly, tedy nepotřebujeme zákon. To by však v cisternách nesměla jet nejenom ČOIka, laboratoře, ale i MZ a policajti, samozřejmě. Kromě likvidace malých vinoték zákon do=omůže další babišovizaci naší republiky.

  O Karlstějnském pojednám v lednu, kdy jsem tam pozvaný.

 809. Šimone, speciálně vinaři z okolí tvého šváry v tom prý jeli nejtvrději. Na druhou stranu, pokud namixuješ např. moravský a moldavský burgund, dostaneš vynikající víno….. V tomto ohledu jsou na to ve jmenovaném okolí doslova odborníci. Proto ti velcí řvou. Co je ještě větší sranda, s takto upraveným vínem získali někteří v jedné proslulé nejmenované soutěži za své produkty zlaté medaile.

 810. No třeba Vinařství Mutěnice skutečně není malá firma, která si dojela jedním kamionem pro tošku vína do Makedonie …

  „Moravské víno ze sudu“ skutečně není značkou, po které cílová skupina kupující ve vinotékách jde. Není důvod prodávat sudové víno, které není moravské jako moravské. Málokoho moravskost zajímá. Řekl bych, že nikoho.

  BTW, spousta „moravské“ produkce jmenovaných velkoproducentů je ze slovenských, maďarských atd. hroznů, což je taková drobná poznámka na etiketě. A skoro bych si vsadil, že občas se drobná poznámka i vytratí.

 811. 1014

  Jistěže se dají z Moldávie přivézt velmi,velmi kvalitní vína. Jenže často se dovezou ty nejlacinější, a s těmi se pak různě laboruje..
  Celnici ,kterou by to mělo projít ,to ani nezahlédne.
  No a co si budeme povídat -na Moravě jsou představy ( a mnohdy nejen představy) o tom,co je schopen Pražák koupit ( a vypít :-)) přímo pohádkové. 🙂
  A jsou výrobci,kteří se tím řídí.
  Jako v tom vtipu.
  Jak se na Moravě dělí víno?
  1.kategorie – Výborné
  2.kategorie – Dá sa
  3.kategorie – Nedá sa
  4.kategorie – Dá sa Pražákom
  Pak příjde pan Kořenský, a šklebí pysky 😀

 812. Se salámy se laboruje legálně … Proč ne s vínem ?
  Proč by někomu nemohlo chutnat nejlacinější víno z Moldávie ? Kor když už je potvrzeno, že existují lidé, kterým chutná víno ze Znovína nebo od Michlovského. Zjevně je tedy všechno možné 😉

 813. Frantisku, nemam problem uznat, ze ma zkusenost je podradna proti expertnimu posouzeni… na pslednim odstavci 1014 se stopro shodneme…

 814. 1015

  Ovšem je to klamání spotřebitele 🙂
  Když mu prodám směsku ,i když dobrou, jako ryze moravské víno…..

 815. Já se, Halladine, jako spotřebitel klidně nechám klamat, pokud mi to víno bude chutnat. Skutečněj zločin je „neklamat spotřebitele“, ale prodávat hnusný víno.

 816. Filmový kritik je taky expert v oblasti posuzování. Filmů.
  Z nějakého důvodu ale diváci pořád chodí na jiné filmy než kritici. Prostě nepoznají dobrý film. Zřejmě podobně je na tom pan Kořenský-prostě nepozná dobré víno 😉

  A jak už bylo mnohokrát zopakováno, zakazuje se přece sprostředkovaný (t.j. ne přímo výrobce) sudový prodej. I vín, které nikdo jako moravské neoznačuje.

  Nevím, proč se do diskuse pořad cpe nějaká moravskost vína. Ta zajímá minimum lidí. Jestli vůbec někoho.

 817. tak jak krause moc nemusim tak ctu nadpis tak snim musim souhlasit .

  Dane se musi zvedat dokud nebudou vetsi jak prijmy – idealni navrh a je potreba aby se toho pater chytla.

  jo a taky si lidi pletou co rekl soudruh ministr – vseci kradnu. Musim se ho zastat, nikoho nenapada.
  Jeho vyjadreni melo jiny charakter – vseci nemohou kradnut

 818. Pithart: Největší chybou senátorů je přímá volba prezidenta. Udělali z něj neodvolatelného monarchu.

  A nejhorší je, že do toho teď moc kecají vobyčejný lidi.

 819. Hoďte na ně síť !!!

  Svíčka za Al-Kaidu!
  …Zdá se, že syrskou armádu dělí jen krok od ovládnutí východního Aleppa. Česká občanská společnost, respektive její větší část, je tou představou zneklidněna. Už před třemi dny rozeslaly její špičky naléhavou výzvu českým politikům, aby se pokusili ze všech sil zabránit hrozícímu masakru civilního obyvatelstva ve městě (a obecně v Sýrii). Mezi signatáři jsou ředitel Transparency International David Ondračka, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, další bývalý velvyslanec Petr Kolář, europoslanec Jiří Pospíšil, režisérka Olga Sommerová a další. Na Jungmannově náměstí v Praze se včera v podvečer pořádalo shromáždění v podobném duchu – Svíčka pro Aleppo…
  http://echo24.cz/a/wyyBL/prazska-svicka-za-al-kaidu

 820. V té souvislosti není na škodu si na Prdlamentních listech přečíst informace od Spencerové, která tam právě byla.

 821. 1027 Quivisi,
  popis Aleppa celkem odpovídá mým představám.
  Otázkou jen je, kdo všechno je v tom kšeftu namočenej – to by byl dlouhej seznam…!

 822. 1015 – františku – nerozumím – v čem kdo jel ? Malí v dovozu? Velcí v dovozu ? Malí v novelizaci ? Velcí v novelizaci ?
  Imho – je mi to dost ukradené, ani jedno není můj problém; můj zeťák není producent, poskytuje asi dvaceti vinařům permanentní služby (a proto si tam pořídil příležitostnou pracovnu a ubytování pro rodinu a příbuzenstvo – nejjednodušší to bylo adaptací sklípku, resp. zcela novou stavbou – potopitelně včetně sklípku na uskladnění) takového rázu, že jim jednak vidí pod ruku a druhak si mu nedovolí dát nic špatného. Z toho těžím i já.
  Ono je to dost jednoduché, žena má vadu (nepije červené), takže z 90% bereme bílé a to se dováží minimálně, červené beru jen na doporučení. A asi by mi nevadilo, kdyby bylo lízlé balkánem (moje určitě nebývá), protože už jsem tady psal, že za pitelné červené považuji víceméně víno z jihu, tedy při možnosti výběru hlavně AUS, NZ a JAR. Také si ho sem a tam kupuji pro sebe, ale – vzhledem k cenám – o dost méně, zato u pražských importérů prověřených sommelierem, kterému věřím.
  Na druhou stranu – je to o individuální chuti, nesnáším moldavské tlamolepy, jiní si je nemůžou vynachválit, obecně slaďáky obcházím obloukem (z bílovických např. Sedlák a další). Vína ze Znojemska (a to byla opět ze známosti) mi nikdy nic neříkala, naposled jsem po řadě koštů si tam nic nekoupil a nebyl jsem z té naší party jediný. Také Kobylí mě zklamalo – na svatbě Hušákovic přízně měli jím prý osobně vybírané – no, asi byl fajnšmekr jiného druhu, tohle už jsem považoval za urologické víno ( po vzoru koňský salám).
  Ale uznávám, že to je individuální.

 823. Vino a zakony okolo neho….. No vite, ze musim byt ve vinarskem fond, kdyz mam vinohrady a ne uplne malicky a tedy odvadet vypalne, kdyz vino nedelame. Vino nedelam, protoze ho proste neumime, i kdyz jsme jednu sezonu si privezli cloveka, co dela vino do „elizejskeho palace“ tak proste s tou kvalitou nemohl dokazat vice, nez to, ze se to proste nedalo pit….. Ale pokusiil jsem se……
  Nyni samozrejme porad sklizime hrozny, ale palenka je tak oblibena, ze tech par stovek lahvi rocne je rozebrano jeste pred sklizni. V podstate jsme vyprodani na deset let dopredu.
  Daleko zajimavejsi je to, ze mam jeden „lihovarek“ ktery se naplni pak sklenickama vina a zapali se kahan…… No a behem svizne vecere, se udela digestiv. Dava se na stul. Bohuzel to nejde postavit na stul v kotline a tak se s tim nesetkate. Skimic by mohl, protoze sem tam jiste zajede do Francie. Tedy doufam. Nebo Vitek Blaha, ktery je na Jihu skoeo peceny vareny….. Vi proc.

 824. Jetsli jsem to pochopila správně, jde o nějaký stolůní destilační přístroj, který během večeře udělá z vína pálenku?

 825. A jaká ta pálenka je? Já měla za to, že pálenka by se měla po oddestilování nechat nějakou dobu uležet a dozrát.

 826. MaYdo, ano, kdyz nemas dobry zakvas. Spatne vedeny, kdyz palis z drceneho ovoce, kdyz Ti tam nechaj cast ukapu a dokapu, tak musis vymrazovat, starit, nechat odlezet…… Protoze proste by jsi se otravila, kdybys to usrkla ihned. Protoze ovsem mame daleko lepsi suroviny, tak tohle proste delat nemusis. Prave proto je rozdil v cene za palenky v tesku a palenek ktere jsou exklusivni. Znalec to pozna ihned.
  Mozna nekam placnu casosber, mam to v „reklame“ na restaurace a i kdyz na ni bezny cesky udavac nedosahne, tak to sem nechci davat cele….Ono to dost bezne neni a vubec nechci vice „odhalovat“ nez bylo drive. Ostatne nikdy se mi to nevyplatilo, viz aspon deset udani od zatarase a spol.

  Ps. Ukapy a dokapy delaji cca 45 % objemu palenek, pokud clovek neni hamiznej, tak sice prijde skoro o pulku prijde, ale ma dobre veci bez problemu.

 827. Rputi,
  svíčkové báby to mají akosi zmatené, v Paříži zhasli Eiffelovku, že prej za Aleppo… Zhasínat, soudruzi, ne rozsvěcet !!!

 828. Jiříku, já měl hocha, který se vytahoval, že dělal uzeniny pro Štrougala. To, co dělal u mne, byla hrůza. Ale krást uměl za tři….
  Právě protože jsi si vzal odborníka, neznalého zdejších poměrů, technologií i zkušeností, dopadlo víno, tak jak dopadlo. To je stejný případ, jako onen hoch z Grébovky. Chce to prostě vývoj. I Chomutov a jeho někdejší hrůzy se občas začínají dát pít. Určitě máš ročně cukernatost minimálně u bílých vín 18 či 19. Já v Praze mívám v Praze kolem 20. Ještě se mi nestalo, abych neměl červený Zweigeld alespoň 22 (pokud mi ho nesežere ptactvo nebezké). Takže sorry. to je běžná cukernatost v Rakousku v severnějších oblastech. Upřímně, ani tvého souseda mladšího za odborníka nepovažují. Jeho otec to umí(nebo snad uměl) lepší. Hele, a je vůbec nativní Žid nebo syntetický? O tom se, pokud na něj přijde řeč, dosti přeme.

  Díky Dušanovi doufám, že o digestiv také nebudu mít nouzi.

  Šimone, z Moldávie ti sem moc šuntu nepřijde. Tam se kvalita tvrdě kontroluje a vinaři, kteří naplní cisternu, jsou hodně pod dozorem. Navíc díky Gorbačevovce museli vykácet mnoho ha původního vína, takže po rozdělení vysadili velice kvalitní odrůdy. Navíc tam sluníčko tak pálí, že snad ani blbé víno udělat nemohou. Byl jsem tam dvakrát a objel jsem dost sklepení a byl jsem hodně spokojený. Pozor! Beru zpět, mohou. To, co nabízel jeden vinař napodzim v Hiltonu, se moravským vyrovnalo. Že by si vzal příklad?

  Šimone, já bych si s tím problémy také nedělal. Když je víno dobré, tak je mi jedno, zda ho zlepšili cizozemským. Dělají to v Rakousku, Německu, Řecku (tam zvlášť). I Frantíci si občas pomohou ze španělska. Alespoň u lacinějších vín. O Itálii nemluvím.

 829. Frantisku, chapu, ale co si budeme nalhavat, nejsem blazen, abych si vzal nekoho do vyroby, koho bych si neproveril. A ano souhlasim, jsou rocniky, ktere jsou bajecne, ale proste to neni porad a ja si nemohu dovolit…… Neni to furt…..
  Chapu, ze se na to v kotline bezne moc nehraje, ale ja mam trosicku vetsi presah a takovehle recicky si nemohu dovolit. Konkurence je velka a nikdy nespi.
  Vino na severu je takove no…. Velmi…… Nestale.

 830. Tak ono víno nejen na severu – asi každý z konzumentů moravských vín tady psal, že i tam je to o ročníku a u červených už vůbec – to je ostatně onen „problém“ s pančováním, které ale – a tady přitakávám františkovi – leckdy to místní víno zachraňuje.
  Osobně frankovky a „vavřinečky“ nemusím a jenom díky sommelierům, kteří se u nás ve firmě objevili, jsem se dostal k archivní frankovce, která se opravdu vyrovnala leckterým jižním vínům – ale to prý onen vinař měl jednou a pak už šmytec……

  Františku – nepsal jsem o šuntu z Moldavy, ale o tlamolepech – jiná jsem tady nenatrefil a to ani ve vinotékách nebo somm. degustacích – ale netvrdím, že nejsou, i když dost pochybuji. Ona je teď prý moda spíše polosladká až sladká vína, což vážně nemusím.

 831. 1038 ale frantisku , on zase nikoho nejmenoval . Jen logicky vyvozuje ze vsicni nemohou 😀 🙁

 832. 1038 Františku,
  proč by měl krást?
  Hlas lidu – hlas boží: Všetci kradnů, len Andrej bere dotácie!

 833. Dobrý podvečer,

  Tys vlastně psal, Jirko, že se do toho stolního zařízení nalejou skleničky vína. On je teda asi rozdíl taky v tom, když se pálí kvas a když se pálí víno k pití. Nebo ne?

  Takže úkapy a dokapy se taky odlívají?

 834. Já ti nevím,Františku,ale co jsem slyšel, je v Moldavii strašná korupce a mafiánské struktury.
  Takže o tom přísném dozoru bych dost pochyboval

 835. MaYdo, nemohu vsechno vykecat a tak si to necham pro sebe. Ja vim, je to alibisticke, ale preci jen, to aby by to fungovalo dobre bylo cca tri roky usilovne alkoholisticke prace a „nouhau“ si necham pro sebe. A ano, mas pravdu. Ne vsechno tece ze sklenicky do sklenicky.

 836. Ale tak já z Tebe , Jirko, nechci tahat Tvoje nouhau. Jen mně to zaujalo a jsem zvědavá. Konec konců jsem paličova dcera, táta jednu dobu pálil doma.
  Bůh ví, co ho k tomu vedlo, protože sám pil velmi střídmě a navíc byl člověk, který pedanticky dodržoval zákony a předpisy. Výsledek svého úsilí měl pro hosty nebo to rozdal.

 837. Maydo, kazdy ma sanci prijit a podivat a snist si veceri a uzit si prijemny vecer. Jiste, je to trochu z ruky a tim nemyslim, ze jsem tam za hodinu od Prahy autem, ale kazdy ma sanci. Vzdyt to je jednoduche. Pak na princip clovek prijde skoro sam. Jde jen to, ze to nastaveno na jeden, jediny druh vina a na jeden jediny objem, , myslim, ze neni potreba dal psat, nemusim napiovidat moc.v kotline to proste tohle fungovat nesmi. Asi jine fyzikalni zakony 😀

 838. maYdo.
  To je o vaší vesnici ?

  Turista potká babku a ptá se: „Babičko, kde se tady pálí slivovice?“
  „Vidíš ten kostel mladej? Tak kromě toho všude.“

 839. Halladine, máš vcelku pravdu. Ale jak jsem již podotknul, v Moldávii je těžké zkazit víno. Navíc se to brzy zjistí, a dotyčný má utrum. Vím, co znamená stahovat metráky tovaru např. z Makra. Ono se dnes moc nevyplatí podvádět. Zvláště na východě. Také tam není problém zajistit někoho, aby dotyčného tvrději upozornil, protože podvod kazí kšeft nejen dotyčnému. A něco jako vorové si dělají pořádek sami, pečlivě a důkladně. Je to země téměř neomezených možností. Potkal jsem vinaře, který pro své kunšafty nechal vybudovat u sklípku letišťátko. Dost podobné je to i v Makedonii.Tam navíc prodává cisterny největší vinokombinát v bývalé Jugošce, dost navázaný na každou vládu. Komukoliv, kdo má prachy a drží hubu. Na fakturu napíšopu, co si přeje. Jako bonus tam ještě přidávají zatavené pytle s tabákem. A plomba je originální. O celnících nemluvím. Jak si žijí, bys měl vědět spíše ty.

 840. Františku 🙂

  co já mám, proboha, s celníkama ?

 841. Skimici ano, stejny princip, ale z medi. Ta je nepostradatelny

 842. To je hezký, něco takovýho měl náš chemikář na gymplu na výrobu destilované vody. Při tej výrobě to bylo v kabinetě tak nějak zvláštně cítit, protřelí světáci, co už ochutnali i jiné tekutiny než kofolu, tvrdili, že tak voní slivovice 🙂

 843. Dobrý večer, po návratu z vánočního večůrku potvrzuji, že existuje prostor, kde jsem rád a pak ten ostatní.

  Možná jsem ovlivněn tím, že jsem absolvoval pravidelnou roční kontrolu a byl jsem shledán tauglich.

 844. K destilaci se nevyjadřuji, protože jsem kromě jiného studoval na VŠCHT tyto obory. Praktické zkušenosti jsem nabyl za studia na katedře a rozvíjel na Valašsku. Jediný odborník, kromě mé maličkosti, je tady Jirka ppa a František 1.

  Ale dnes jsem naladěn na smířlivou notu – i blbec má právo na vyjádření na Internetu.

 845. 1052- využiju dovolení Martina TT a ptám se: i u druhé destilace je mědˇnepostradatelná? Tipoval jsem, že to destilované víno mělo dodatečně výrazně zvýšený obsah alkoholu a pak by to šlo na tom stole klidně dělat vše ve skle. I když naleštěná měď dělá moc pěkný dojem…

 846. Tak jako zábava u stolu mohou být tyhle mikrodestilace celkem fajn, ale osobně si jako digestiv raději objednám sklenku něčeho dobrého nalévanou přímo z lahve.
  Nejspíš proto, že jako původní profesi jsem též studoval chemii (analytickou, na PřFUK) a celkem dobře vím, jak pomalu to kape…

  Takže kdybych si ty digestivy chtěl dát v rychlejším sledu dva nebo tři, to bych čekal hrozně dlouho… 🙂

  Jinak Jirka má samozřejmě pravdu, že pro úspěšnou rekreační destilaci běžného vína na „brandy“ je měď zcela nepostradatelná, protože nic jiného ty sloučeniny síry nevychytá.

 847. maYdo – 1053 – ale to nevoněla ta destilovaná voda, to voněl ten lihový kahan. 🙂

  Jakkoli je to hanebné, prostou destilací libovolné vody alkohol bohužel nevzniká, stejně jako nevzniká zlato vyfukováním tabákového kouře do vody kohoutkové či destilované.

  Na to, aby člověk mohl po vzoru Ježíše Krista měnit vodu na chlast jsou potřeba minimálně dvě věci. Jednak cukr a za druhé kvasnice. Zbytek už je jen technologie… 🙂

 848. I když je tedy pravda, že v roce 1986 byla na katedře biochemie PřFUK úspěšně realisována transmutace Rudého práva na vodku na experimentální lince fungující v režimu kontinální destilace.

  Ale bylo to drahé, figurovala v tom rozměrná a drahá zařízení pořízená za devizové koruny a v domácích podmínkách by to moc nešlo. Ale jako experiment to fungovalo a výtěžnost těch balíků Rudého práva nebyla zase až tak úplně špatná… 🙂

 849. 1057 – myslel jsem si, že ta měď tam má hlavně katalytické účinky
  A když tedy vychytá sirné sloučeniny, tak ty ve vínu nevadí? Nebo je to otázka koncentrací?
  Ale etanol se dá připravit pohodlně i abioticky hydratací etylénu – a prý je to i vypititelné. Zkušeností naštěstí nemohu sloužit.

 850. Jirko – 1060 – tak ona je to jednak otázka koncentrace a za druhé je tam problém v té destilaci.
  Každé víno o