Atentát,

aneb „tak nám nezabili Klause, paní Milerová!“

Zuzana Chlumská

 

Aby snad náhodou nebylo pochyb, považuji úvodem za nutné zdůraznit, že jsem moc ráda, že se panu presidentovi nic nestalo.

Leč….

Národ, který se nepoučí ze svých dějin, si je bude muset prožít ještě jednou. S tím, že tragedie se bude ovšem opakovat jako fraška.

Pravda, s atentáty mnoho zkušeností nemáme i když incident se stal právě v den výročí jednoho dávného atentátu. To byl ovšem temný středověk, takže vrazi knížete Václava prý dlouho nepřežili.

Další atentát, který nějak uvízl v našem národním povědomí, je až atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda, což je jednak dávno, jednak to byl Habsburg a vzdělané čtenářstvo je ze Švejka informováno, že to bylo v Sarajevu a Sarajevo je v Bosně, tudíž daleko.

Atentát na prvního československého předsedu vlády Karla Kramáře se už z našeho povědomí většinou vytratil, stejně jako pozdější atentát na ministra Rašína. Tenkrát jako reakce vznikl Zákon na ochranu republiky, který byl ovšem komunisty v roce 1948 zrušen a nahrazen Zákonem na ochranu lidově demokratické republiky, kterýžto zrušen v r. 1989.

Od té doby nic. Nějak se atentátem nepočítalo, či co.

 

A tak se stalo, že mladý muž, frustrován životem, politikou a světem vůbec přistoupil za laskavého nezájmu ochranky k presidentovi, vytáhl velmi opravdově vyhlížející, leč naštěstí umělohmotnou airsoftovou pistoli a vypálil do presidenta z bezprostřední blízkosti 7 ran.

Načež odešel, vykouřil cigaretku a poskytl zajisté zajímavý rozhovor několika novinářům na téma, že je komunistou a učinil tak ve jménu lidu.

Pan president kráčel dál, všichni byli v klidu, ochranka se usmívala…

Tedy všichni ne, abychom byli přesní. Jeden všímavější občan atentátníka drapsnul a jedna občanka přiběhla k hlídkujícím policistům a vykládala: „Že tam někdo střílí na pana presidenta, takže by ho snad měli zatknout…“

No tak ho zatkli…

 

Šéf policejního útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka však na události reagoval  tím, že by se nikdy nemohlo stát, aby se muž dostal až do bezprostřední blízkosti hlavy státu…

 

Premiér Petr Nečas to označil za politováníhodnou událost, která by se neměla stávat

Paní docentka Šiklová se nechala slyšet, že takzvaný atentátník na sebe chtěl upozornit, a to se mu podařilo. Jinak by si mohl prezident Václav Klaus myslet, že všichni občané souhlasí s jeho komentáři.“ Asi si říkal, že prezidenta vystraší. Chudák však – kdyby ochranka zasáhla – mohl být zraněn, nebo dokonce zabit.“

 Pan poslanec Šťastný se, se svou obvyklou dávkou jurodivosti hrozil, že kuličky mohly být otrávené.

 Předseda KSČM Filip učinil prohlášení, že komunisté jsou proti každému násilí.

 Policie nevěděla z čeho vlastně má atentátníka obvinit a nakonec ho zavřeli za výtržnost.

 

Vzhledem k absenci zákona objevilo se i tvrzení, že atentátník nenapadl presidenta, ale občana Václava Klause, neboť jsme si všichni rovni.

 

Konspirační levicové teorie pak praví, že je to všechno pravicová akce, která má zdiskreditovat levici.

 

Tak mě napadlo, že je vlastně škoda, že se toho nedožil dramatik V.Havel. Tak absurdní drámo by ani on nevymyslel…

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 022 komentářů u “Atentát,

 1. Šumaváku, nevím….jistě, nemá to dobré řešeni, protože asfalt, ale myslím si, že to je chyba. I Kocour se nechal strhnout k té relativizaci. Tedy, že se vlastně nic nestalo a že není žádné dobré řešení. Ostatně není možné v tomto fofru, odlišit atrapu pistole, od skutečné.
  Samozřejmě, že se stalo a byl to atentát na prezidenta. To, že to bylo antiperlema, mne nezajímá. Na prézu se prostě střílet nesmí.
  Nějaké řečí o tom, jak to bude brát veřejnost je naprosto druhotné a pro mne nezajímavé. Ostatně, proto se tady sem tam řeší věci o nutné obraně a jestli je obránce, v tomto případě ochránce, vůbec oprávněn zasáhnout. Vždyť to je furt to samé. Já bych samozřejmě nepoznal v tom fofru ani atrapu pistole, natož gumovej nůž.

  ps. Na diktátora a řidiče jeho mafie, samozřejmě ano, tam je to snad povinnost

 2. přenesl jsem zespoda:

  jo, jo, je to tak, důležité je, co by tomu řekli lidi a taky diskutéři na novinkách. Ono by sice mohlo jít o život, ale vlastně pak se ukázalo, že nešlo a oni jsou sice za to placení, ale jak by to vypadalo. A co by tomu řekla cizina?

  Jediná pozitivní zpráva je to, že šéf presidentské ochranky seznal, že by se hodilo odstoupit a tak to udělal. Je to sice málo a pro mě samozřejmost, ale zaplať Pánbu aspoň za tohle.

  Ten další se nezakecá.

 3. No já jsem to dole poněkud exalticky nazval, že ho měli picnout. Ale samozřejmě v tom davu to nejde. Měl být prostě zneškodněn, zalehnut, či jinak znehybněn. na to jsou jasné a bez zkrupulozní postupy. Je škoda, že nebyly použity. kdy jindy to vyzkoušet v praxi, že ano.
  Ale je to pravda, od doby, kdy se zloděj oběti směje do očí, protože ví, že vůbec nic nemůže dělat, tak se ničemu nedivím.

 4. Martine, bingo…..

 5. Dobrý večer. Karlovarská policie čte Šumaváka. Distributoři nečtou a nemažou stopy. Jejich blbost 🙂

  … Ve většině případů se jednalo o domácí pálenku, a to především meruňkovici, která byla distribuována v neoznačených lahvích od vína. Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/karlovarska-policie-odhalila-sit-distributoru-jedovate-palenky-918571#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

  http://sumavak.blokuje.cz/bfpt-2012-podruhe#comment-6950
  kdo se nesetkal s bodrými moraváky, co prodávají dary země moravské až u nás na západě? Víno pro pražáky, domácí slivovička atd atp.

 6. zdravím Nickname…email jsem dostal…. děkuji.

 7. Jirko – atentát je, cituji „útok na život významné osoby, obv. z politických příčin“.

  Je mi líto, ale o atentát se skutečně nejednalo, protože nikdo neútočil na něčí život. Kdybychom tomu chtěli říkat atentát, tak bychom chilskému přemístění propisky museli říkat krádež.

  To, že ochranka nejednala, je takové klasicky kocourkovské a nijak mně to nepřekvapilo.

  A jak už jsem napsal u dolního článku bezprostředně po tom incidentu, já osobně nejsem zastáncem toho, že by ústavní čunitelé měli vůbec mít ochranku. Ono by jim jenom prospělo, kdyby chodili mezi lidi s vědomím, že mohou dostat po tlamě. A to platí napříč spektrem.

 8. atentátník může oblíznout všech deset, že máme demokracii a ne mou oblíbenou monarchii, jinak by dopadl jako v roce 1594 jistý Jean Chastel, tedy roztrhán čtyřmi koňmi. Lidi si dneska ničeho neváží:(

 9. A co podívat se na to pozitivně: v zemi sametové revoluce byl sametový atentátník po sametovém atentátu legitimován sametovou ochrankou …

 10. Jirko, prosím, prosím. BTW: Nemáte někdo cestu kamiónem kolem Cottbusu? 🙂
  Stejně si myslím, že cajti všechny nedostali, to bych viděl z okna.

 11. Pavle… sám víš, že nikdo, ale opravdu nikdo, ani superman, nedokáže poznat atrapu od pravé pistole na tři metry, dokud nevystřeli. Ale je to jedno, jde spíš o princip. tedy pokud platí daňovej poplatník ochranku, má zasáhnout. Pokud není ochanka, tak prostě Olaf Palme. Ale já nejsem demokrat, takže mne to trápí jen v tom principu, že nedělali svou práci vůbec dobře a teď se bude řešit to, že jako kdo by to odnesl, že nezasáhla ochranka, nebo proč a co by tomu řekli lidi.
  To prostě není diskuze pro mne. Já si myslím, že pokud existuje, má zasáhnout. Já si nedovedu představit, že když moje děcka někdo vozí do školy, jen vše z povzdálí pozoruje a to děcka nejsou préza, že jo.

 12. Ale jinak se celkem královsky bavím tím, jak na blogu kde se obvykle o „legislativním vyoknění“ nebo o topení poslanců ve Vltavě či o tom, jak jsou politikusové naprosto odtržení od reality se najednou někdo diví, že pomatenému komanči ruplo v kouli a odreagoval se plastovou pistolkou na osobě V. Klause, který už mnoho let mediálně funguje jako hromosvod všech levicových pomatenců, co jich v ČR je.

 13. 10 Pavle, když říkáte nepříjemné věci 100 lidem, je šance 50:1, že vám někdo bude chtít dát po tlamě, byť mluvíte pravdu a nic než pravdu.
  Když ty samé věci říkáte deseti miliónům, je prakticky jistota, že vám někdo bude chtít dát přes hubu. A z těch, co Vám budou chtít dát přes hubu, bude aspoň jeden, který si nebude vážit života svého ani vašeho.

  Pokud by prezident neměl ochranku, která ho chrání před magory, musel by mluvit a jednat tak, aby se líbil pokud možno všem, zejména magorům. Nebo by to musel být magor s s neoficiální ochrankou.

 14. Jirko, naprosto bez legrace. Ty sis opravdu myslel, že ochranka presidenta v Kocourkovské kotlině je nějak zásadně kvalitativně odlišná od řekněme třeba celníků, dopravní policie nebo finančních úředníků či ministrů zemědělství ? :-O

  Zrovna u Tebe mně taková míra naivity překvapuje… 🙂

 15. Já se jen obávám, že bez fungující ochranky bychom tu měli volby každého půl roku, což by bylo poněkud náročné na psychiku. Takhle to úplně stačí…

 16. Instalovaná kapacita větrných elektráren v Evropské unii překročila 100 gigawattů, což odpovídá elektřině vyrobené 39 jadernými elektrárnami. Oznámil to evropský svaz pro větrnou energii EWEA. Varoval však před finančními riziky, které ohrožují další růst odvětví. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/kapacita-vetrnych-elektraren-v-eu-odpovida-39-jaderkam-918544#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

  Achich ouvej. Naši novináři zapomněli napsat, že se jedná o špičkový výkon elektráren. Při optimistických 20% využití větrných elektráren (ne vždy fouká vítr optimální rychlostí 12m/s) nám klesne reálný výkon na 20GW, což odpovídá 10x Jaslovské Bohunice.
  V ČR je využití větrné energie kolem 10% instalovaného výkonu.

 17. nickname: no, v moderních dějinách je existence ochranky politiků pojem dost nový, datující se řekněme 50-100 let nazpět. A v některých zemích (např. Skandinávie) neexistuje dosud nebo neexistoval ještě nedávno.

  Pokud říkám pravdivé, leč nepřijemné věci 100 lidem a z nich 2 sáhnou k fysické agresi, je něco v nepořádku s lidmi, ne se mnou.

 18. Pavle, já si to opravdu myslel…. znám totiž někoho, kdo s nima má cosi společného. A vůbec ne vzdáleně.
  Ale po vzneseném dotazu dotyčnému, mne přišla odpověď…cituji…. tohle dělá rutina, nikdy se nic nestalo tak co ,) a pak BUM smile …. takže asi tak. Já jsem si říkal, že to jsou fakt profíci, když se učí od nejlepších.

 19. Ehm, bez ochranky volby jednou za půl roku ???

  Kolika pokusům o atentát na libovolného Kocourkovského ústavního čunitele zabránila nějaká ochranka během posledních 20 let ?

 20. Jirko, pokud jim někdo platí výplatu, tak to „profíci“ bezpochyby jsou, protože to co dělají, dělají profesionálně (tedy za plat). Ale to ostatně celníci, ministři a úředníci taky. 🙂

 21. Pavle, ale jo, já jenom beru tu profesionalitu jinak. Pro mne je profík ten, kdo věci rozumíma umí. Ale chápu, je to blbá definice 😀

  ps. Příspěvek na kostel je „nachystán“ napiš co nejdříve, abych to mohl ještě před Vánocema připravit. Je toho nějak, poslední dobou, moc. Nějak dost lidí si uvědomilo, že kvalita a původ je prostě lepší, než nabízená konkurence.

 22. 20 Pavle, ano, ne všichni lidi jsou normální. Obzvláště pokud jim šáhnete na jejich (domnělé) jistoty. Např. na prachy.

 23. Jirko, tentokrát s tebou naprosto souhlasím. S přístupem „No bóže, dyť se nic nestalo“ jsme ve firmě dlouho a obtížně bojovali, teprve až jsme to lidem vyhnali z hlavy (včetně několika zatvrzelých nositelů), začala výroba k něčemu vypadat. Podobná laxnost je ze všech každodenních projevů socialismu snad to nejhorší. Ochrankáři by měli být od pondělka na pracáku všichni do jednoho.

 24. Foundry, to jsem přesně ptal taky…jestli mimo velitele ochranky se taky někdo vzdal práce. No prej to neví…. Nechám se překvapit

  Nedovedu si představit to, že se to stane normálnímu člověku, kterej si platí ochanku a někdo takhle vytáhne zbraň a vytrestá ho. To prostě opravdu nejde. A jak správně uvádíš, nejde jen o tu zmíněnou ochranu, ale je to nemoc, která asi zasáhla 98 lidí ze 100

 25. Jirko, ale já vím, že bereš profesionalitu jinak. Stejně jako já. To co jsem psal, bylo jen konstatování faktu, že ve státních službách je „profesionalita“ posuzována jinak než v soukromém sektoru. A podle toho to taky vypadá. Proto mně celý ten incident svým průběhem víceméně nepřekvapil. Znáš to „pracující předstírají, že pracují a stát předstírá, že je za to platí….“

 26. Ostatně, když pohlédneme do minulosti a uvědomíme si jak stát nakupoval letadla (Casa), pronajímal letadla (Grippen), modernisoval tanky, měnil stíhačky za vrtulníky, jak fungovala Hradní stráž, nakupovaly se obrněné transportéry, vybíraly se vysílačky pro policajty atd. atd. atd.

  A tak je to se vším.

 27. No nic, nikdo si nevšiml, nikdo nepsal… To jen já mám tu smůlu, že čtu mezi řádky. A čtu jen tu relativizaci. A že se vlastně nic nestalo. A jak je vlastně nepatřičné, že hlava státu má vůbec ochranku… A nemůžu si pomoct, ten podtext tam čtu.
  A jen Jirka s Martinem napsali co napsali… Jo jo, v jiné zemi by dotyčný magor již ležel na patologii. Já k tomu dodám, že v jiné zemi by za tak frapantní selhání ležel na patologii i velitel ochranky. Maximálně by se ještě dozvěděl, že má hodinu na čestné řešení, čímž není myšlen blábol v televizi. To by ovšem musel důstojník znát pojem „čest“.

 28. Já už to psal hned včera…
  Profesionalita ochranky by se ukázala, kdyby tomu atentátníkovi, v momentě kdy natáhl ruku s pistolí směrem k prezidentovi, tu pazouru někdo přerazil. Třeba ten co stál vpravo za presidentem a tlemil se.Pokud tedy byl z ochranky. Pokud ne, je to ještě daleko horší než to vypadá.

  A k té Pavlově otázce, zda ochranka měla jistotu, že o nic nejde…
  Já bych teda měl trochu jistotu leda kdybych to organizoval. Ale stopro také ne, protože bych si nebyl jist, zda si ten blbec někde v tom davu tu pistolku s někým nevyměnil za opravdovou.
  Ale to je varianta, která se mi líbí ještě méně, než to že ta ochranka prostě zachrápala.

  A pokud jde o toho velitele té ochranky, ten měl včera držet zobák anebo prohlásit, že o věci ví, že to byla plánovaná a koordinovaná prověrka práce ochranky presidenta v reálných podmínkách a že ochranka selhala a bude to řešit.Když už se rovnou nezastřelil.

 29. Pesi, popravdě…co čekáte? Postrádáte spravedlivé rozhořčení pracujícího lidu? Volně si můžu dělat legraci z fiskální politiky, keců pana premiéra o rozpočtové odpovědnosti s deficitem sto miliard, nesmyslů opozice, koalice a podobných demokratických hrátek a najednou mám být vážná jak želví polévka jen proto, že se stalo něco, co přesně odpovídá celému tomu kabaretu? Copak je skutečnost, že ministr zdravotnictví pošle do kopru x obchodníků nebo že prachy na protipovodňová opatření prožere CERMAT o něco méně vážná?
  Když veřejní činitelé lžou v přímém přenosu, kde je čest a proč by se měl střílet nějaký ochrankář, když sám préza den předtím ruku v ruce s Filipem lezl do zadku mrtvole Mao-ce-tunga, místo aby se přímo na velvyslanectví raději pověsil na hedvábnou šňůru?

 30. Pesi, já to už včera okomentoval, že ten velitel měl v televizních zprávách vystupovat jen jako sebevrah v další zprávě.

 31. „Pokud říkám pravdivé, leč nepřijemné věci 100 lidem a z nich 2 sáhnou k fysické agresi, je něco v nepořádku s lidmi, ne se mnou.“

  To máte sice v zásadě pravdu, PAvle, ale pokud ti dva, co je s nimi něco v nepořádku, sáhnou po pistoli, tak s Vámi vzápětí bude něco v nepořádku taky.

 32. PeSi, když takhle okolo půlnoci začne lézt na člověka přesvědčení, že „jen on má tu smůlu“, aby nahlédl celý ten marasmus světa, tak si má dát velkýho frťana a zalézt do kanafasu. Ono to přejde!

  Samozřejmě, že si všichni myslíme, že ten magor už měl být dávno tuhej na patologii, jen jaksi nepovažujeme za nutné psát to v každém příspěvku.

  Ano, je to o relativizaci hodnot, relativizaci života, práce, vzdělání atd…
  Vlastně o tom píšeme pořád, je o tom celý úvodník: „Národ, který se nepoučí ze svých dějin, si je bude muset prožít ještě jednou. S tím, že tragedie se bude ovšem opakovat jako fraška.“

  A co se týče úvah zda-li kdo mohl či nemohl tušit, že o nic nejde, pak pravím, že zaručeně nemohl! Kdyby v mé přítomnosti někdo začal tahat ze šosu cos podobného, tak chlapa propíchnu aspoň parapletem, když nebudu mít nic lepšího po ruce:
  http://www.bbgunworld.com/store/cat64_1.htm

 33. sice měl být útočník zneškodněn, jenže.. si dokážu představit, jak ochranka, když si uvědomí, co je její prací, vytasí také pistole a navzájem se postřílí, zatímco sledovači akčních filmů srazí prezidenta do louže a zalehnou ho
  a viewegh to pak zfilmuje jako lehké porno
  no nic..
  dobrou noc 🙂

 34. Dobré zasráno!
  Jen co vytáhnu paty tak se tam zvencnete! Prohibice umocnéná václavským posvícením v Chrastavě.
  Na rozdíl od všech předřečníků si nechám svoje komentáře pro sebe. Sleduji cvrkot z pohodlí mého křesla v domečku ve stínu skalistých hor a prostě nenalézám slov. Možná, že bych tady měl chvilku zůstat, ale když mám letenku koupenou a nelze je vrátit!
  Takže……. na shledanou v Kotlynce! 🙁

 35. Nevim co tem šumařum vyčitate. . .
  Vycvik maji na spickovych 3D simulatorech a v Chrastave byla diametralne jina situace, neb jim chybel joystick.
  Akorat zastrelit by se meli jaxi realnymi picačkami.

 36. Dobré zas ráno… No jo, už aspoň chápu, proč římští císaři měli germánskou osobní stráž.
  Tak Vám přeji příjemné prožití výročí vzniku EU. Té první, pokusné… Do té jsme byli kooptováni nejprve pouze částečně, teprve po půlroční zkušební době byl kooptován i ten zbytek. Tak jen milí eurohujeři, slavte s rozvahou, ať není příliš nablito v alejích… Spolu se spadaným hnijícím ovocem by to mohlo vytvořit nebezpečně klouzavou směs…

 37. Taky možnost:

  …„Když jsme s kolegy viděli video, na němž je zachycen Pavel Vondrouš, dospěli jsme k názoru, že to udělal za peníze. Buď někdo chtěl poukázat na neschopnost ochranky, anebo ji chce někdo vyšachovat a dosadit si tam své lidi, což mi v době před volbami nepřijde neskutečné. Jisté je, že se ukázala neschopnost ochranky. Nedá se říct, že by zaspala, nedělala vůbec nic. Maketa, kterou měl, vypadala reálně a zdálky není možné poznat, zda je pravá nebo ne,“ řekl pro deník Aha Miroslav Fiala z pražské střelnice Airsoft aréna…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Odbornik-ze-strelnice-spekuluje-Vondrous-to-snad-delal-pro-penize-248130

 38. 43- muj nazor je,ze dotycny,kdyby se dokazal dostat ke skutecne zbrani by prezu proste odpraskl. Je to na prvni pohled typ,ktery se stylizuje do neceho,co si vysnil,jen narozdil od Breivika a dalsich neschopny prekonavat slozitelsi problemy.Maskace od vietnamcu,nevzdelany(viz facebook),nechapajici nic. Pokud nekdo tomu drevu prisuzuje nejake slozitelsi motivace nez uvahu „mam vztek a chci si ho vybit“,tak je posetily.

 39. No jo, deník Aha…

  Andy, co tu děláte? Neříkala jste , že v 11 zavoláte Daně a ohlásíte se na oběd?

  U nás skoro hotovo, chlupačky ve vodě, zelíčko skvělý, polotmavý Birel,v lednici a brácha nadává, neb nemůže najít nůžky na drůbež.

 40. Kachýnka se povedla za vzájemné spolupráce, pečená od osmi, naditá cibulí a jablky. Křupavá, měkoučká. Zelí kysané, knedle houskové. Už zpápnutá, zapitá Krušovickým. A nekažená poledním žblebty.

 41. Šumaváku, je to zajímavé, ale ten článek tam není. Zkoušela JSEM TO I PŘES Gůgl, je tam povícero odkazů, ale po článku ani stopy….

 42. to mohlo být mafiánské varování jedině od podobného veleducha jako byl ten, co si najal Citrona, aby zavraždil Slonkovou. Pravnik-hradu-moc-kouka-na-spatne-detektivky.

 43. Už to běží, Rputi. Už jsem se bál, že takový nesmysl vložil někdo do úst mně.

 44. s konečnou platností letos nepřijedu. Buď budu mít doma kočku po operaci, a už teď je na tom tak, že ji nechci nechávat doma samotnou víc, než musím, a nebo nastane ta horší varianta, a pak fakt nebudu mít náladu se veselit.

 45. Předchozí je určeno Šumavákovi – nějak mi uniklo, že tam, kde byl dřív nadpis, je teď odkaz na web.

 46. Kalousek navrhuje zdanit metanol. Je to dobrá cesta, ještě bych zdanil sklo (z něho se dělají falešné láhve) a papír (falešné etikety). To prodraží pančovaný alkohol tak, že bude totálně nekonkurenceschopný.

 47. mně by se co se týče chlastu líbil švédský model. Když české sociálně uvědomělé masy chtějí socík jak ve Švédsku, nechť se vším všudy.

 48. No ale kde vzít ty dlouhé mrazivé noci, losy, železnou rudu a krále ?

 49. Noname, ja bych to tedy nebral, ja se bojim infarktu. tu svedskou trojku bych si uz nelajsnul 😀

 50. 😀 manzelky se samozrejme nebojim, pokud by tedy na to neprisla 😀

 51. Tak ono kdybychom přešli na švédský model, byla by společnost daleko tolerantnější. Chodil byste na ryby s bývalým nebo budoucím, na Vánoce by se stavila Vaše milenka a poseděli byste spolu… To je Švédsko.

 52. 56- Železná Ruda je myslím na Šumavě, dlouhé mrazivé noci tu budou co nevidět, losy mají na každé poště a krále…no krále holt nemáme, protože jste tvrdohlaví a nechcete si dát poradit.
  S Jirkou vám to říkáme furt…monarchie.

 53. Myslim ze ne Noname…. Na takovehle veci je potreba byt svobodomyslny demokraticky smyslejici obcan. Oni jedno nejsem jo a jeste bych musel byt tolerantni a to v podstate vubec nejsem. Ja proste na ty socialisticke, svedske modely nejsem.

 54. „Přepis komunikace“ se dostal ven ? Jak překvapivé. Další kamínek do mozaiky.
  Neprofesionalita, neloajálost…

 55. Kocoure,
  stran koček jsme spřízněné duše – tak se držte a já držím palce, ať všechno dopadne dobře.

 56. AK,
  díky za recept v minulé hospodě – pečlivě uložen, neb sezóna ještě neskončila 🙂

 57. >> Jaka
  A není to náhodou scénář z nejnověji připravovaného barrandovského filmu, který právě získal dotaci z Fondu české kinematografie? Režisér Jaroslav Soukup, v hlavní roli – coby VELITEL ZÁSAHU – Ladislav Potměšil aka major Maisner.

 58. DVD, když už jste začal s filmy … Dnes jsem viděl Promethea-a je to fakt hrůza. Mám rád žánr, Vetřelce, Scotta … Ale tohle se prostě totálně nepovedlo.

 59. 67 já to dělám celoročně ze sušených a na podzim, jsou-li čerstvé, tak i z čerstvých.

 60. AK, tak fajn, do čtrnácti dnů to jistě vyzkouším a budu hlásit výsledek (dneska to nakonec byla vepřová kýta ve smetanové houbové omáčce).

 61. Tak já také hlásím, moje balkonová udírna udí dobře i pstruhy.

 62. Dobrý večer,

  Ufff, konečně doma!!!!!!!!!

  Někdy v šerém dávnověku jsme vyjeli do PRahy na zpáteční cestu. Těsně před půk čtvrtou.V Jaroměři opravují nějaký můstek – cca dvacet minut tempem krok-sun-krok. Sotva jsme to proskákali, volal brácha – dcera nechala na chalupě batoh. s úkolama, dokladama, se vším všudy. Tak zpátky nějakých 15 kilometrů. Fronta u můstku ve směru na Prahu se za těch pár minut zdvojnásobila, takže při drujhém pokusu o odjezd do Prahy jsme zto objeli po místních silnicích.
  V jJAroměři u pumpy jsem pro změnu pohřešila kabelku včetně platebních karet. VYklepali jsme po kapsách nějakých 220 korun, aby byl aspooň nějaký litřík v nádrži na opětovný návrat. Brácha, se mohl potrhat smíchy, když jsme se zjevili podruhé. Znovu objížďka přes vsi, prpotpéže už z dálky bylo zřejmé, že fronta před omezeným průjezdem opět narostla.

  Natankovali jsme, jdu platit – a prý že kartou nelze – porucha. I nezbylo, než tam zanechat dítě jako zástavu a dojet k bankomatu.
  Odjížděla jsem s konstatování, že tři průsery máme za sebou a všechno půjde hladce. Šlo – až na 22. kilometr D11. Odtamtud se tempo snížilo opět na krok-sun krok. Asi 1,5 hodiny na 9,5 kilometr, kde zrovna nakládali poslední rpzbitý auto z bouračky.

  Dojeli jsme cca před půl hodinou, upíjím burčák, který jsme měli v lednici a tupě zírám. Sotva dvouhodinová cesta nám zabrala víc, než pět hodin.

  Chtěla jsem dělat, ale asi s dcerenkou usmažíme houbové řízky, pustíme si nějakou stupiditu a k ní si ty řízky vezmeme a budeme je jíst rukama a koukat.
  Po skoro dvou hodinách čučení do koncových světel auta před náma bych toho stejně moc neudělala a nějaká ta seriálová debilita je jeidiný, na co mám mentální kapacitu. Stejmě u toho usnu.

  no, hlavně, že jsme přežili….
  A že se víkend vydařil a kachnička též.

 63. Možná to tu už bylo, nestíhám, ale tady jsou videa zásahů ochranek –
  Princ Charles, útoku 1994 – http://jdem.cz/v98y4
  Amatérské video útoku na papeže – http://jdem.cz/v98z7

  Maydo, upřímnou soustrast, holt, někdy se fakt zadaří :)))

 64. Šumaváku – „….vyškolit v jednání s velkými společnostmi a bohatými občany….“
  To si opravdu myslí, že si to Řekové nechají líbit?

 65. A fix, zase – komentář čeká na schválení… proč to nevezme víc než 3 odkazy? Tak to rozdělím..

  Holt Lagardeová “ústy” MMF se může zvencnout, jak by ráda tahala figurkami na šachovnici.
  Z Robejškova článku v 4/2010 – Zhutnělou formou tohoto typu myšlení byl nedávný požadavek francouzské ministryně financí Christine Lagardeové, aby Německo podpořilo ostatní evropské ekonomiky tím, že sníží své exporty a zvýší importy.
  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=9522

 66. Dobré ránko!

  Tak tomu se říká vycucat si z palce hausnumero…

  …limit 3 % vznikl ani ne za čtvrthodinu. Zrodil se takříkajíc na koleni, bez jakékoliv teoretické reflexe. Mitterand potřeboval jednoduché pravidlo, jímž by mohl odmítat ministry, kteří se u něj střídali s žádostmi o peníze. […] Potřebovali jsme něco jednoduchého. 3 %? Je to dobré číslo, nadčasové, navíc evokuje svatou Trojici….
  http://www.presseurop.eu/cs/content/news-brief/2776041-tajemstvi-3-konecne-odhaleno

 67. Pátková reakce Klause na „atentát“ byla sympatická, ale to, k čemu se dobral v rozhovoru po MF DNES …
  Škoda, že si spousta politiků i nevolených zaměastnanců státu neuvědomuje, co stát dělá každý den svým občanům a co si dovoluje (prostřednictvím svých „orgánů“). A nemyslím tím teď vyhladovění třetiny národa.

 68. Noname, ten rozhovor je taky na klaus.cz
  Precetl jsem si ho usoudil, ze Hrad opravdu z lidi dela takova divna monstra, pokud na to neni dusevne a „vychovne“ vybaveny. Bohuzel pan prezident neni vyjimka. Ono to genius loci proste prostupuje vsim a kazdym. Ostatne proto nikdy nemohu byt doouhodobe v novostavbe, nedela mi to vubec dobre a koukam ze nejsem sam, kdo by nemel pobejvat v prostorach, ktere mu nejsou urceny.

 69. Tak už v basketu chtěl prezident pokračovat i se zraněným kotníkem, doktore …
  Má posunutý práh bolesti, o bojové morálce nemluvě.
  Já jsem minulý týden zakopl o nohu postele, jeden nehet mi krvácel, ale zatím se držím a návštěvu lékaře odkládám …

 70. Basket je opravdu tvrdej sportNoname, samozrejme na cviceni s kuzely to proste nema, ale i tak, kdyz clovek omylem skoci roznozkou do kose, nemuze to bejt horsi
  V podstate to takhle ma kazdej chlap, prekonava bolest a pokracuje, proste srusta a tahne. Prezident tahne a srusta nejlip, nejrychlejc a hlavne, musi to rici, jinak by si toho nikdo nevsiml.

 71. Ten rozhovor je trapný, nehodný dospělého bělocha, Rputi.

 72. Jak to z toho „přežvejkaného“ výcucu poznáte, NoName?

 73. mno
  Není asi teď na mně, abych ty hlavní rozeštvávače v mediích jmenoval
  jak to chápu já, sice vláda vládne blbě, všechno je špatně, ale můžou za to rozeštvávači v mediích

  ofšem kalousek to umí, a tak jeho korunové dluhopisy okopčili hned další a kalousek přijde o stamiliony na daních, ale protože to umí, tak je z nás sedře
  ale co kalousek neumí, je rozpočet
  jak si jinak vysvětlit, že chce utratit o sto miliard víc, než má naplánovaný příjem (a to ten příjem bude stejně zase nižší)
  proč jen pouštěli toho janotu na saka, teda ne na saka, ale na tenis

 74. Stačí ta pasáž o jeho práhu bolesti a o tom, jak to dělal v basketu, AeroKarle.
  To se hodí tak k puberťákovi, ale ne ke státníkovi.
  O tom jeho naznačování, kdo za to může (ale nejmenuje) ani nemluvě.

 75. NoName – i já soudím, že těch, co rozeštvávají tuto společnost za účelem vlastního zviditelnění a v důsledku své neschopnosti, je příliš mnoho.

 76. Rputi, kdyby bylo v téhle zemi aspoň něco v pořádku, rozvraceči by neměli co a koho rozvracet.
  Hleda vinu v nějakých rozvracečích je takové … komunistické. Nebude rozvraceč, nebude problém ?

 77. NoName, pokud je každý problém prezentován jako katastrofa kolosálních rozměrů hrozí vážné nebezpečí, že lidé tomu uvěří. Pokud je na problémy setrvale reagováno hysterií, dá se očekávat i davová panika.

 78. Nebude rozvraceč, nebude problém …tak nějak to viděl Vlad III. Tepéš, zvaný Dracula a nutno podotknout, že doba jeho vlády sice byla poněkud bolestivá, ale země celkem prosperovala, přinejmenším v kontextu doby plné tureckých nájezdů a nulových sociálních práv.

 79. BTW, za poslední dva týdny největší hysterii předvedli Heger a spol.
  To nemá co dělat s rozesírači, takhle tento stát funguje.

 80. mi to trochu vrací do stylu ztroskotanci a zaprodanci
  ale to se mi asi jen zdá, že jsme se kruhem dostali opět na místo startu
  teda zatím konce toho minulého startu 🙂

 81. tedy já jsem nadšen…. nikdy jsem si nemyslel, že budu v přímém přenosu opravdu vidět přispivatele a hlavně pana prezidenta a jeho politické přívržence a odpůrce, co jsou zmateni když někdo je zaprodanec. Možná ještě chybí k dokonalosti revanšisté a oportunisté, popřípadě nějaké jiné štěpné jména pro toho, kdo to všechno kazí. jestli pan prezident není Smrťák, ten taky ani naznačovat nemůže 😀

  ps. No a když dospělej bílej muž něco ví, má to bejt jako na svatbě, buď to vyklopit rovnou, nebo držet ústa navždy. Nějaké tanečky okolo jsou nedůstojné

 82. Možná pan prezident volá nepřímo po klidu na práci …
  Nebylo by to poprvé.

 83. Jasně, za všechno může ten Hrad! ;-P
  Jinak já pokládám za příznačné, že pistolkář někde řekl, že byl na jarní odborářské demo v Praze, kde tedy Zavadil štval mohutně, ovšem Kalouska svého kámoše z piva dost šetřil, a mohutně se snažil štvaní davu kanalizovat na vládu, Nečase a Klause. Vláda je dost blbý terč na střílení, Nečas radši moc nikam nechodí, tak se hodil ten Klaus.

 84. NoName, Heger v tomto směru „nemá chybu“ 🙂
  Ovšem vzpomenu-li jistého francouzského Maďara (ba i jiných), pak si nemyslím, že by se to až tak lišilo.

  Ztroskotanci, milá divano, se rekrutují z těch, co nedošli naplnění svých cílů. Tito ztroskotat nemohou, protože ani nikam neplují. Vřeští a mlátí sebou jen tak z neschopnosti lepší činnosti.

 85. Inu, Jiřiku, když o těch ztrozkotancích a zapronacích s divanou mluvíte, tak asi nějakcí budou. 😀

 86. Ano Niko, za vše opravdu může Hrad… ne prezident, ale ta budovy, to místo, ten „závazek“ tam bydlet. není to jednoduché takhle bydlet. Znal jsem jednoho pána, co po revoluci zrestituoval obrovskej majetek a dopadl velmi špatně, protože se prostě nemohl srovnat s přechodem z garsonky do 49 plus 1, v krásném starém renesančním domě. Prostě pro někoho to opravdu je katastrofa. Není to ale chyba ani dotyčného, ani prezidenta. Je to spíš smutný pohled na to, jak různá místa působí na lidi a přetváří je.

 87. Jen počkejte, až na Vás přijde Bobošíková! 😀
  Už sesbírala podpisy!

 88. Ono se nestalo vlastně nic jiného, než to, že Klaus v praxi zjistil, jak funguje státní aparát a jeho složky.
  Velké, drahé, nabubřelé nic. Šéf ochranky vysvětluje svůj pohled na věc na Nově pár hodin po činu, komunikace mezi bodyguardy je v médiích druhý den…
  Docela se divím, že české zástupce pouští třeba na jednání NATO.

 89. Ztrozkotanec byla moje prababička, v Chuchli to parník s ní na palubě, narval na mělčinu a tak ztrozkotala. Zaprodanec nevím, ona asi nic neprodávala, byla v domácnosti 😀

 90. 86 http://www.klaus.cz/clanky/3198
  Noname, ještě na mě nikdo v posledních dvaceti letech nestřílel, ani vzduchovkou.
  Po vyhrožování fyzickým zákrokem člověk nepřemýšlíte s chladnou hlavou. Kolikrát jste to zažil?
  Když vám docvakne, že vyhrožování revolucí nejsou jenom předvolební kecy, ale že se připravují lidé, kteří tu revoluci chtějí přivést do zdárného konce a vy jste první na ráně, nemusí to být dobrý pocit.
  Pan prezident je pán v důchodovém věku. Není to Rambo.

 91. Rozhovor ale nedával těsně po střelbě, nickname, ale s odstupem času.
  Revolucionáři vždy byli, jsou a budou. A revoluce v téhle zemi ? Jedině žeby vyšla jako ústavní zákon s povinnou účastí.

 92. 103 chyba v rychločtení
  psala jsem v 98:
  mi to trochu vrací do STYLU ztroskotanci a zaprodanci
  🙂

 93. Hmm, Jirko, dle této vaší teorie by si zřejmě nikdo nemohl pořídit větší dům, než v jakém dosud bydlel, bez totální destrukce své osobnosti…?? Doufám, že to máte podloženo příslušnou sociologickou studií. Pokud ne, a jedná se pouze o vaše empirické pozorování, tak já mám taky jedno – náhlé zbohatnutí vede mnohdy k dost mylné domněnce, že příslusně narostl i IQ …

 94. Doktore, Vy se v tom dráždění fanynek snad vyžíváte či co …

 95. O ne, Niko…není to vůbec o velikosti domu, ale o tom jakej ten člověk je a v čem se dobře cejtí. Pokud někdo je spokojen ve funkcionalistické vile, bude mu dělat problémy dlouhodobě bobejvat v hrázděném zdivu s malejma oknama. pokud někdo rád žije na Vinohradech v činžáku, bude se trápit ve dvojdomku ve Zdibech. Nic jiného v tom nehledejte. Každý má prostě své místo nejen ve společnosti, ale i tam kde se cítí nejlépe. Po stěhování někteří dokonce umřou….

 96. nickname kdyz se mluvi o revoluci tak bych lidem dovolil se branit.
  Ano dovoluji tim i legalni vyzbrojeni tech revolucionaru ( ty se vyzbrojuji stejne) ale umoznim to i tem kteri se chteji branit.
  no jo ale ja vim – prece nas chrani stat bodyguard tak se nemame ceho bat 🙁

 97. Noname, ale já za to opravdu nemohu, V tohle se opravdu vůbec nepletu, je to empiricky dokázané, že geinus loci funguje

 98. tedy ja empiricky pozoruji to zhorseni pri prestehovani do vetsiho .
  manzelka – zvlaste kdyz ma prijet navsteva – tak vic blazni s uklidem.
  ted to vzalo celej viken i se svatkem.
  jeste ze jsem mohl odjet na – ten sport

 99. no a k politikum a pateri vseobecne.
  Oni ( i pan prezident) jsou – takovym vim kdo to je ale nebudu to rikat – pricinou tech kecu

 100. Litva ? Lotyšsko je jiný případ, ale Litva ? Žádat něco od Rusů ? Tomu nevěřím.

 101. pepo, neříkej, že si vzpomínáš na projev pana prezidenta Letiště o blbé náladě, to snad ne…. nechceš snad říci, že pravda a láska říká to samé, jako pan prezident Ostrůveksvobody, že ne. To bych si ani já nedovolil 😀

 102. Dobré předpolední,
  s tím bydlením musím s Jirkou souhlasit – já sama jsem vyrůstala ve starém (secesním ?) činžáku, pokoje ratejny, vysoké stropy… ale pak jsem měla tu čest v paneláku, a to mi mohlo hrábnout. Takže jsem ráda za náš prostorný RD – ovšem to 49+1 bych nebrala ani náhodou, jen těch oken na čištění 🙂 !!!! Ani se mi nelíbí ty krásné vily dle světových architektů s bazénem „infinity“, to už spíš tu roubenku v podhůří, slepice na dvorku, u boudy voříšek a dvě kočky kolem.

 103. Pan prezident neuvedl seznam?? Haha, dovedu si představit ty kecy o seznamech v opačném případě.
  NoName, někdo tu ten váš fanklub musí trochu vyrovnávat, to snad uznáte… ;-))

 104. je jirko ja si toho pamatuji 😀
  jen nevim co jsem mel dnes k snidani .

  ale zajiste ze mne sejri takove ty nic nerikajici prohlaseni ze mame setrit a pak sednout do medaka odjet na letiste a letet si do spanelska odpocinout.

  a bohuzel klause porad beru jako nejlepsiho politika co po revoluci mame/jsme meli. Je skoda ze to zbytecnejma kecama prozira.
  Jo nejlepsi z politiku – aby nebylo zase moc brano ze ho chvalim :-DDD

 105. Pepo, už se mírněte, na tohle jsou paragrafy … Urážka majestátu.

 106. ad 116 Šimon Klein – přesně! a hezky se tu seřadili… ;-))

 107. Stohoven a Černý si teď trhají vlasy, že to nenapadlo je …

 108. >> Nika
  Stran 111 plně souhlasím. Můj děda mě jako kluka naučil jedno moc hezké přísloví: „Když chudáka posadíš na kobylu, ani čert ho nedohoní.“

 109. Neměl jste se otírat o prezidenta, Pepo.
  BTW, dokážete si někdo představit, že by podobný rozhovor poskytl De Gaulle nebo Churchill ?
  Tak vidíte.

 110. Pan prezident je proste normalni clovek. Na tom neni nic ani k pohrdani, ani k vyzdvihovani. Nekdy mi to pripada, ze kdyby byl ukrizovanej, tak by uz nekteri sli za posvatnou botou 😀
  Nekteri fotbaliste se se slavou taky meni…. Nekteri hrajou na automatech, nekteri skacou z voken, dalsi zase zvou zensky do hotelovejch pokoju, jen malokterej to vydrzi.
  No a prezident je tom podobne, najednou, zcistajasna, jakokdyzstreli, zednenaden, visi ve skolach a uradech jeho fotka, lidi se muzou pokakat aby jejich decko pohladil po hlave a ma skoro vsude dvere otevrene…..najdou se i Ti co ho utvrzuji v jeho vyjimecnosti a neni to jen jeho manzelka. Takze se ptam opet, kdo by to ustal bez ztraty kvetinky, kdyz nebere sasky vazne.

  Takovej feudalismus proste neklade takove naroky na predstavitele statu, protoze uz od narozeni vedi co je ceka. Ve zrizeni vlady vseholidu, kde kazdy muze byt preza, nebo soustruznik ci fotograf, to je proste tezke. A fanynky a fanove mu s tim vubec nepomahaji, spise naopak.

 111. Pane dvd, to prislovi neznam, jen mi to pripomina to co jsem cetl a proc jsem Sinnuheta cetl tolikrat ze ….. Vubec se to netyka pana prezidenta….. ze se kdosi narodil s oslim hovnem mezi prsty….. Pro mne to vzdycky bylo zasadni sdeleni.

 112. >> NoName
  De Gaulle po atentátu v Petit-Clamart prohodil: „Zdá se, že ti pánové neumějí střílet.“ Vzhledem k tomu, že ho kulka minula jen o několik centimetrů, bylo to trochu cynické. A W.Churchill neméně cynicky komentoval, že na jeho dopadení (živého či mrtvého) v Jižní Africe byla vypsána odměna pouhých 25 liber. A to byly přitom docela velké peníze. Ona to byla jiná doba. A také jiní lidé.

 113. Tak Jirko, celkem souhlas se 133, jen ty feudály bych si moc neglorifikovala, byly mezi nimi případy, že byste i vy našeho prezidenta možná bral radši. Takový Jindra 8., či starý Procházka, který by vás nutil vstávat v 5 ráno…

 114. Dobrý den, právě jsem se vrátil z nemocnice, když se tedy objevila krev. Co kdyby ty keře u cesty byly otrávené nervově paralyzujícím jedem. Ale, co, my chlapi na Valašsku jsme zvyklí, my táhneme a srůstáme. Koleno se poleje slivovicí, stejně na nic jiného není, když je v ní ten metylák.
  Vlastně jsem se spletl, nebyla to nemocnice, byla to hospoda. Totiž les.

 115. Ve čtvrtek večer Praha, v pátek večer Vyšší Brod, v sobotu večer Šumavák, v neděli večer – kdo ví?

 116. Niko 136 – to je právě to, on si každý představuje, že by se ve středověku narodil jako hradní pán. Vzhledem k počtu pravděpodobnosti by spíš narodil jako ten, co mu říkali Spalnahnoji, v lepším případě třeba Bohučej, chodil by napůl nahej, makal by na panským, aby ho šafář nepřetáhnul rákoskou a byl by celej šťastnej, kdyby ho na noc pustili spát do kozího chlívka, protože by aspoň byl v teple. 🙂

 117. Dovoluji si vstoupit do rozkladu, kdo si co jak představuje. Slušně napíšu, že každý vykladač je podle mého skromného mínění úplně vedle, jak ta jedle.

  Zastánci monarchie i feudálního uspořádání, zase jen podle mého hloupého názoru, zdůrazňují a popisují moment osobní odpovědnosti. Se všemi právy je svázána odpovědnost za jejich výkon a za důsledky tohoto výkonu.

  Podřízený až nevolný všeholid, který se za ta léta nijak nezměnil, by neměl žádná práva, ale taky žádnou odpovědnost. Byl by vrchností a její páteří dirigován, usměrňován a velen. To ale nic nemění na faktu, že ten, kdo by vele, by nesel i odpovědnost. Dnešní stav, který je kritizován ze všech možných stran, se liší hlavně tím, že ti, kdo velí nebo chtějí velet, nenesou tuto odpovědnost a necítí tuto odpovědnost.

  Konec přestávky.

 118. on si každý představuje, že by se ve středověku narodil jako hradní pán

  Pokud mohu ze znalosti lidi posuzovat – tak kazdej co si udajne predstavuje ze by se narodil jako hradni pan uz dokazal ze se o sebe a svou rodinu dokaze dobre postarat. ( nekdy i o vic )

  predstavy cim by kdo mohl byt kdyby – vetsinou prisuzuji tem co tim nejsou protoze prece kdyby :-(. Neprisuzoval bych to lidem co zde prosazuji zmeny.

 119. Dobrý den! 🙂 Tak letos budou opravdu vypečené Vánoce! 26.12. startuje ostrá presidentská kampaň pro volby, které se uskuteční 11.-12.1.2013. To bude pohádek! Já se nejvíc těším na inovovanou Šípkovou Růženku – Jak se budí princové. 🙂
  MMCH: Nevíte,jak si stojí se sbíráním podpisů Jakl?

 120. Niko, vite, je mi to jedno a do republikanskeho videni sveta mi nic neni, ale slusnost je fajn zachovavat. Tedy i kdyz neco neschvaluji rikam pan prezident, popripade preza, nikoliv starej Klaus, ci silhavej tenista. Toto nas evidentne odlisuje.

  Martine ano, presne tak to myslim. Je fantasticke cist od Rputi a spol to, ze feudaliste a zejmena ja, prosazuji zrizeni, ktere by je nejak privilegovalo a ostatni by byli otroci. Mohu se jen smat, protoze nyni je situace samozrejme uplne stejna, s tema pozitkama. Podivejte se treba na letenky a tak. Nemyslim si ze bych platil za letenku vice, i kdyz letim prvni tridou, ci vikendy „zadarmo“ jako ten posledni, nebo treba slevy v obchodech takove, ze by si kozenej kufr mohl koupit skoro kazdy….a to se nebavim o tom, ze mohu jit do divadla kdy chci a neohlizet se na listky, proste vyhody jsou vzdy a budou jen pro nektere

 121. 2 Jirka původní ad „Takovej feudalismus proste neklade takove naroky na predstavitele statu, protoze uz od narozeni vedi co je ceka.“
  No, jen tak namátkou: Karel I., Ludvík XVI., Marie Antonieta, Václav III., Ferdinand d’Este,… Jo jo, všichni věděli, co je čeká… Od přirození…

 122. PeSi, ano, věděli to, když je na tuto dráhu připravovali. Věděli dopředu, že jejich postavení sebou nese i povinnosti, odpovědnost a riziko. Noblesse oblige!

 123. hmm, pepo, to není nic moc. Já bych mu přála, aby se dostal mezi kandidáty a účastnil se tak veřejných diskuzí, aby krapet rozbil tu myšlenkovou jalovou jednotvárnost .

 124. PeSi, sam vis, ze kazdy sveho zivota strojvedouci. Kdyz Te ucej od narpzeni trijclenku, je dost pravdepodobne, ze ji pochopis. Pokud ne, dopadnes jako ty ktere jmenujes….

 125. Dano kdyz jaklovi se podpisy z hradu sbiraji spatne. ( ted to nemyslim ironicky)
  proste kdejakej populista da na namesti holky s poradnym vystrihem a podepise se skoro kazdej chlap – ja ne ( ja na namesti nechodim ).
  no a kdyz tam daji jeste nejakou maminku s ditetem nebo duchodce tak tam maji podpis i skoro kazde zenske .

 126. je to presne tak ze odpovednost se vytraci jeste rychleji nez kunetka cekal.

  jak blbnutim ovcanu ze stat se postara tak blbnutim politiku ze ty zlodejiny delaji pro blaho tech ovcanu a proto za to prece nemohou.

  na nezodpovednost se shori.

  Porad nechapu ( krome ochrany nasilneho prevzeti) proc se porad stat snazi chranit blbecky co jsou schopni podepsat prodej baraku kvuli pujceni si na dovolenou 😀

  majetek je zodpovednost a kdo ji nema tak si majetek nezaslouzi.

  tak proc proboha tem blbejm stat brani o to sve nasporene prijit.

 127. Pepo, ale Jaklovi přece sbírají odpisy Svobodní. Že by se mezi nimi nenašla žádná maminka s dítětem, stařík o holi či lepá dívčina?

 128. 153 Na jednoho Svobodného je třeba 50 podpisů. Já to ještě nemám splněné, tak doufám, že to na Šumavákovi doženete 🙂
  148 Ano, baron Trenck by mohl vyprávět.

 129. Souhlas, nickname. Myslím, že si dobu feudalismu fakt trochu idealizujeme. Ono množina panovníků nebo feudálů na hranici debility skutečně není nulová, a tak to občas i dopadlo. Nejenom s nějakým tím panstvím, ale občas i s celou zemí.

 130. Dano a Nicname – stacit by stacilo ale myslim ze lide co pujdou za lepou devou nebo dedeckem chteji i neco slyset.

  A hlavne ti co by by podepisovali vesmes neco delaji a na namesti se ani nepodivaji.

  Fakt to ma asi tezsi nez bobosikova.

 131. Dobré popolední,

  Zaa feudalismu byl každý, nejen panovník, připravován na svůj úděl od mládí. Panovník na roli panovníka, řemeslník pro řemeslo, nevolník pro robotu a karabáč. Svět byl takto rozdělen a nikoho, snad kromě pár rebelů, by nenapadlo na tom něco měnit.
  Ovšem i ten nevolník netrávil čas ve slastné bezstarostnosti a i on měl poviností nad hlavu. Rozhodně více, než těch práv.

  Ono fakt záleželo hlavně na tom, kde jste se narodili a schopnosti vám nebyly moc platné. A když jste se narodili v nevolnické chalupě, tak jste to na hradního pána rozhodně nedotáhli.

  A panovníci byli dobří, horší, mizerní, jak se komu povedla ta výchova a jakými dispozicemi a vlastnostmi byli nadáni…

 132. Hele stejne jak tu tak premejslim nad feudalem a demokratickym politikem doslo mi na mysl.

  Vedel starej Straka kdyz daval akademii jmeno ze tam bude vlada? Mi ta strakova akademie zni celkem priznacne na ty straky co tam uz par let sedavaji

 133. Pepo, nechce se mi zabředávat do diskuze o řízení věcí za feudalismu, kapitalismu, socialismu a nyní, ale když to tu tak čtu a navíc čekám na příchod jednoho ohlášeného subjektu…tak
  to správné slovo je ZODPOVĚDNOST. Za sebe, za svou přítomnost, ke své minulosti ( vzletně se tomu říká odkaz předků) i za svou budoucnost (co přenechám-odkážu dětem, potomkům).
  Podle toho, co jsem tu zatím četla, nejpříbuznější systémy jsou feudalismus a socialismus – oba byly založeny na zodpovědnosti vládnoucí vrstvy za poddané – občany. Zatímco současnost se snaží dát občanům volnost rozhodování. To se jim však nelíbí, schází ochranitelská ruka, která vede a na kterou lze přenést zodpovědnost, a tak se kruhem vracíme zpět. A feudálů (šlechty) nemaje (nemajíc?), řítíme se z vůle většiny zpět k socialismu. Obávám se však, že doputujem k diktatuře a tyranii.

 134. Tady ale, sakra prace, neni rec o stredoveku a nevolnickych pracech. Nechu, proc se to tu furt objevuje. Mozna je to tim „feudalismem“. Zapomente na Marii Antoanetu, radsi si „prehrajte“ v hlave Monako, Lichtensteisko a tak podobne. ti z Vas, co maji „hlavu mapu“ tak mohou i Brunei 😀
  Vubec nejde o nejake nevolniky, robotu a tak, ale o miru odpovednosti a hlavne sprave majetku. Nic jineho v tom mem pojeti feudalismu nenajdete.

 135. „Monako, Lichtensteisko a tak podobne. ti z Vas, co maji “hlavu mapu” tak mohou i Brunei“
  Není to zajímavé, že to jsou vesměs státy malé a dost vyjímečné? Jako kdyby ta feudální idea nefungovala „ve velkém“.

 136. Dano ta zodpovednost tu vubec neni.
  a proc ji nutit tem kteri chteji byt chraneni?

  hele ti ( vim ze nastvu ) ovcani si nic jineho nez to ze budou v klidu drit na nekoho kdo jim zabezpeci jidlo , piti, teplo, strechu a pod ani nezaslouzi. Co nezaslouzi – nechteji jenom jim tim motaji hlavu kteri se chteji mit dobre a tvrdi ze jim pomahaji.

 137. nickname myslite ze rusove jsou nespokojeni?

  kdysi jsem cetl nejake vyjadreni ( mohlo to byt smo poplatne) ze rus potrebuje cara, popa a chlast.
  To vyjadreni bylo asi od stalinova vnuka nicmene vidite v rusku moc jineho?

 138. Jenže jirko, to, že má nějaká země vévodu nebo sultána, z ní ještě feudální systém nedělá. Feudální systém má celou řadu dalších znaků, všetně toho nevolnického uspořádání.

  No a pokud vím, tak většinu příjmů Bruneje tvoří prodej ropy a díky tomu mohou mít „socialistické “ zdravotnictví zadarmo a jiné vymoženosti, neb všechno platí sultán. Z prachů za tu ropu.

  Až dojde ropa, nebo až se další sultán nevyvede a usoudí, že než ty neníze cpát do všeholidu, radši je někde roztočí, bude ouvej.

 139. Zenete to uplne jinam….. Ono by stacilo, kdyby poslanec, senator, prezident a kterykoliv razitkovac mel zodpovednost, zvlast tu penezni, za sve ukony a praci. No a to by tak stacilo…. Tedy pokud by se statu prestalo darit. Treba by byl nejaky, i drobny deficit, tak by ho ten kdo hlasoval za vetsi vydaj, zaplatil. Nebo ten kdo by chtel nejake narizeni co si vymyslel, obhajit pred tema, kdo mu to plati, musel by to udelat tak dobre, aby neodchazel s vidlema v zadech, ci jako nezamestnany….. Jo a taky bych opravdu praci poslancu a senatoru, stejne jako tu prezidentskou sesli nehonoroval. Maji to delat lidi jako konicek a pro lasku k narodu a na plny uvazek.

 140. (163) Nemá to doufám být příklad dobře fungujících feudálních států? Jenže pokud ne, tak co?

 141. Nemůžete někoho „svobodně“ vychovávat, vykládat mu, že si může dělat co chce a pak mírnyx dyrnyx přijít a chtít po něm ještě tu zodpovědnost, když ani kvůli tomu úkolu z matiky, co se na něj z lenosti vykašlal, nedostane na prdel …
  Ohýbaj mňa mamko …. nevaž se, odvaž se … včil mudruj ….
  😀

 142. 2 Jirka původní – „Maji to delat lidi jako konicek a pro lasku k narodu a na plny uvazek.“ Tomu nějak nerozumím… A z čeho by jako měli žít?

 143. probůh, copak odpovědnost za správu majetku, je vázaná na nějaký feudální systém? O svůj majetek se se dokázali lidi ve většině postarat nezávisle na systému. I ten nevolník si musel opravit chalupu a zajistit obživu a postarat se o kozu, jinak by mu chcípla. Nebo chcete tvrdit, že za robotu se platilo?

  S tou odpovědností je to, milánkové, tak :
  To je především o tom, jetsli to máte v sobě. Jetsli Vás to naučili tatínek s maminkou. A když ne, tak je jedno, jestli máme feudalismus nebo kapitalismus nebo čertvíjaký ismus.

  Buď se o sebe s voje postaráte sami, nebo to někomu přenecháte. Jestli to je stát nebo feudál, je nakonec poměrně jedno.

 144. nechte feudální sny plavat, skutečně vám nikomu nehrozí návrat starých časů- resp. těch z jiného než minulého století. Ty vám naopak hrozí velmi aktuálně. Se vším všudy.

 145. jirko dobre te upozornuje PeS , jenom at za to maji poradne penize.
  Ale jak pises – zodpovednost – a rucit majetkem 🙂

  to by bylo rozvedenejch .

  Nakonec prece nasi politici tim smerem premysli.
  Proto zodpovednost statutaru a majitelu spolecnosti s rucenim omezenym.
  Proto trestne ciny nezaplaceni dani a podobnych davek.
  Proto odpovednosti za spravu ciziho majetku .

  Jenom u sebe porad rikaji – to jsou politicka rozhodnuti. Na politicka rozhodnuti se musi vztahovat imunita. bla bla bla bla.

 146. 168 AK: Je to příklad feudálních států, pro svoje pány dobře fungujících.
  167 Jirko: kdyby kterykoliv razitkovac mel zodpovednost, zvlast tu penezni, za sve ukony a praci, tak by to stacilo…
  Chybí tam ještě jedna věc: Zkrocení moci zákonodárné. Moc zákonodárnou omezit na 300 hodin ročně, aby nevznikalo více zákonů, než je poddaný schopen přečíst.
  Kdyby bylo takové množství zákonů, a v takové kvalitě, aby je bylo schopno přečíst a pochopit 80% voličů 🙂

 147. 174 Věta „Zákon postoupil do třetího čtení“ by znamenala, že poslanci si jmenovaný zákon už dvakrát na plénu a jednou na výborech přečetli celý nahlas.
  Pokud by se měnily zákony pozměňovacími návrhy, tak by se četl celý návrh pozměněnéh zákona, ne jenom změny samotné.

  Parlament by měl na schůzování jen 24 hodin měsíčně. To by každý v parlamentu vážil slova.

 148. Ještě jeden návrh k prohibici. Pan ministr Heger chce, aby naše populace byla zdravá, bez alkoholu. Ať se zkusí domluvit s politiky, zavřou se bary ve sněmovně, a každý ministr i poslanec si před zahájením schůze či vstupem do budovy ministerstva dýchne do balónku. Pokud by mu naměřili alkohol, okamžitě by složil funkci.

 149. Je to marný – tak ještě jednodušeji – odpovědnost znamená podrobit se důsledkům svého konání. T

 150. no martine tak to oni se i podrobuji ( sic nedobrovolne ale podrobuji) treba kdyz udela botu za dva mega tak mu srazi na mesic premie za dva tisice.

 151. http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-57705350-policie-obvinila-namestka-ministra-drabka-z-podplaceni-necas-chce-vysvetleni
  Podrobné informace zatím nemá ani ministr Jaromír Drábek (TOP 09), který je od rána na předvolební kampani v Ústeckém kraji a zatýkání nebyl osobně přítomen.

  Drábkovi se postup kriminalistů nezamlouvá. „Deset dní před volbami je takový postup policie skandální,“ uvedl Drábek

  Zřejmě si vzal na předvolební kampaň dovolenou, nedokážu si představit, že se zaměstnanec státu účastní v pracovní době předvolební kampaně.
  No a postup policie je skutečně skandální, nezohlednit přu zatýkání volby …

 152. Noname, vseholid chce aby kazdy byl ockovan a aby decka se socializovali na hristi. Nechcete snad aby v kazde rodine byl feudalista, ze ano…

  Vitejte v Grynbachu, jsou vykoupani?

  PeSi, cim se zivil? No to nevim, proc bych to mel resit? Za sluzbu vlasti se neplati. To jsem nerekl ja, ale nekdo jinej, ale je fakt, ze oni ho pak picli.

 153. Tak to jsem zvědavá, jestli Heger vyhlásí prohibici na povidla…

  …Rozbory zjistily, že alkohol je vysoce toxický, kromě metanolu obsahoval i další zdraví škodlivé látky. Majitel lahví byl proto okamžitě informován, aby alkohol v žádném případě nepil.
  Nenapil se, ale rum skončil jako přísada v povidlech.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/sedmadvacata-obet-metanolu-muze-nasli-v-rodinnem-domku-pgi-/krimi.aspx?c=A121001_132909_ostrava-zpravy_jog

 154. (169)„Nemůžete někoho “svobodně” vychovávat, vykládat mu, že si může dělat co chce a pak mírnyx dyrnyx přijít a chtít po něm ještě tu zodpovědnost, když ani kvůli tomu úkolu z matiky, co se na něj z lenosti vykašlal, nedostane na prdel …
  On už vůbec ten pojem „svobodně vychovávat“ je něco jako „socialistická demokracie“.
  Obvykle buďto jedno nebo druhé.
  Ale fakt je, že těch metod „výklad, rákoska, domácí úkol, rákoska, procvičení, rákoska, dotazy a polemiky žádné, vysvětlil jsem snad dost jasně“, už se moc používat nedá.

 155. (174)jo tak, mně tam něco chybělo: 168 AK: Je to příklad feudálních států, pro svoje pány dobře fungujících.

 156. Ajrovko, mydlit 14letého puberťáka už je zajisté jednak poněkud mimo a jednak pozdě.
  Fyzické tresty mají své opodstatnění v době, kdy dítko ještě nemá dostatek zkušeností, aby vyhodnotilo možné následky. Jako když např. v období prvního vzdoru začne trvat na tom, že zrovna teď bude běhat po silnici. Můžeš mluvit o velikém bebíčku a nemocnici bez maminky – všechno marný, neb si to vůbec nedovede představit. Tam je pár na zadek zcela bez diskuse.
  Nebo když se robátko začne vztekat a vynucovat si, tak má okamžitě jedna přiletět. JInak ti bude ječet ještě ve dvaceti, že on má prááávooo!
  Na co právo? Na všechno, co chce ?….. atd ….

 157. Aerokarle, jaky je rozdil mezi tim, ze delnik pracuje aby si tovarnik koupil vilu u more, nebo poddani pracuji, aby si kral mohl doprat palac u more. Ja vim, je to uplne neco jineho, ale znas to, firma jako firma 😀

 158. A co takhle otrok pracující pro svého pána, aby si tento mohl obstarat vilu v Pompejích?

 159. obcas kdyz si tak poctu tam bych rekl ze mydlit by se melo casteji i v pozdnim veku 😀

  jo synek dostal facana ( po upozorneni sundej si bryle ) cca pred rokem .

  zajiste jiz ma dost sily na vraceni vetsi silou , zajiste to nesl jako ponizeni a doufam ze hlavne zapremyslel co rodicum odpovedel.

  no a treba mne da do domova duchodcu az bude moct ( ciliz az nebudu mit penize na soukromou osetrovatelku 😀 )

 160. jirko a jakej je rozil ze lidi pracuji aby si politici mohli kupovat … 😀

  jo aha ona to neni firma ono to je neziskovka 🙁

 161. Vidite vidite…. Vono je to vzdycky a furt stejne, ze ano. Jen ta odpovednost je svalena na volice a tak mate to, co chcete 😀

 162. jirko a jakej je rozdil ze lidi pracuji aby si politici mohli kupovat – tak to je chybně…má být „aby si politici mohli fasovat“.

 163. 189 Jirko, když se dá hlasovat nohama, tak to ještě jde. Přejme si, ať nám to vydrží co nejdéle.

 164. (199) nj, dejte lidem nějaké privilegium, a za pár let z něj udělají právo ….a zkuste jim ho vzít 😕

  Ostatně myslím, že to prohlášení není jeho dílem 😕

 165. Efekt motýlích křídel
  aneb Heger zakáže chlast a zkrachuje největší lesnická firma.
  Státní podnik Lesy České republiky zastavil těžbu dřeva v místech, kde pro něj pracovala společnost Less & Forest. Ta totiž zkrachovala a soud s její mateřskou společností Less v pondělí zahájil insolvenční řízení. Less je největší tuzemská lesnicko-dřevařská firma a největší obchodní partner Lesů ČR.
  Zdánlivě to spolu nesouvisí, ale metanolu se říká dřevní líh, ne?

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/zkrachovala-nejvetsi-lesnicka-firma-less-forest-fu8-/ekoakcie.aspx?c=A121001_154429_ekoakcie_neh

 166. (188) Jestli jsi si nevšimla, já tu metodu neuvádím jako přínosnou.
  😛

 167. westíku, to mě přesně napadlo, když jsem si to prohlášení přečetla a srovnala s hámotinami, které má dotyčný na FB.
  Jinak kdo máte přístup na FB, tak pan Haas tam uveřejnil fotku, na které je dotyčný v důvěrném rozhovoru s Dolejšem a kterou si stáhl z komančského webu. Nedívala jsem se tam, ale prý tak byla ještě jedna a obě fotky pak rychle zmizely.

 168. (189)Já bych jeden rozdíl viděl, ten dělník si továrníka může spíše vybírat, což má občas jisté výhody.
  Takže si občas může zajet k moři alespoň do campu či studia. U poddaných myslím tahle turistika moc nekvetla.
  Zřejmě jedena z ekonomických příčin pádu otrokářství i feudalismu, ekonomická efektivita.

 169. A čerstvá informace – pan Haas má prý dnes být v pořadu Hydepark, 20:05, ČT24.

 170. tak ted slysim mluvici hlavu s policejnim paternikem.
  Presne pan preziden dal argumenty mluvici hlave aby delala zmatky ktere jim neadresne vycita.
  „Pan preziden mluvi o atentatu a vy jste postavil mimo ochranku jenom jednoho. Ale vysetruje to gibs a dokud to nevysetri tak ja k tomu nemohu rict a nemohu do vysetrovani zasahovat. No ale tady mame atentat bla bla bla bla “ 🙁

 171. „Naše šetření neprokázalo, že by ta zveřejněná komunikace odpovídala realitě,“ prohlásil policejní prezident.

  No z hlediska výrokové logiky … Z toho podvrh nevychází 😉

 172. 189 Jirko feudalisto etc…. Je to naprosto zásadní rozdíl. Ten palác se jednou stane oblíbenou turistickou atrakcí. Kdežto soudobá továrnická vila u moře….

 173. Tak jestli tohle není podněcování, tak už nevím:

  „Strašlivá pravda: Experti se děsí dalších agresivních útoků na politiky“

  „Klaus chce být populární. Nechá na sebe i střílet“

  „Střelba na Klause byla nahraná. Domluvil ji prezidentův tým“

 174. Podněcování k čemu, Rputi ?
  Co navrhujete ? Cenzuru ? Nic jiného se s tím dělat nedá, každý může říct a napsat, co si myslí. A je to tak dobře.

 175. Ale rputi, nepsala jste tady před pár dny sama, že PArlamentní listy se od Blesku liší jen tím, že nepíšou o Ivetce BArtošový?

  Pár blbců má svých patnáct minut slávy a jsou lidi, kteří milujou konspirační teorie.

 176. 69 NoName, mně stačilo přečíst několik recenzí a shlédnout „trailer“. Tahle produkce mi připadá čím dál tím blbější. Jedinou možností jak se při tom bavit, když už takhle zabíjet čas, tyhle všechny filmy brát s nadhledem jako černou komedii. Bohužel, nejsem natolik inteligentní aby pro ten případ dokázal vypnout mozek a chlastat nechci.

 177. NoName – podněcování k hysterii.
  Já jen, že bychom se neměli divit, že jsou lidé hysteričtí, když denodeně dostávají svou porci.
  Krom toho si taky vzpomínám na tu bajku, jak pasáček pořád volal: „vlk, vlk!“

 178. 215 MaYdo z téhož důvodu nesleduju televizní „zpravodajství“. Mysl zahnojující předváděné pohyblivé obrázky doplněné hystericky znějícím komentářem, zvlášť NOVU poznám na dálku už jen podle tónu, nepokládám za informace, které by mi byly užitečné.

 179. pasáčku, to bude tím, že to voláte pořád dokolečka 🙂

 180. Vy prostě ráda přeháníte, Rputi. Když otevřu „seriózní“ média, jsou plné zpráv o hrozící ekonomické a ekologické katastrofě, zlých vztazích mezi lidmi, hrozícím koncem světa … Ty Vaše příklady se v tom hravě ztratí.
  O vkladu politiků do této atmosféry ani nemluvím. Kdyť každé neschválení Nečasovho prdu způsobí konec reforem, cestu do Řecka, návrat socialismu. To samé další politici.

 181. Když se podobný bláboly v novinách psát nebudou, budou lidi hystečit stejně, protože“…to je přece jasný, pani, že to ten darebák sehrál, ale psát se vo tom nesmí, to víte, cenzůra… „.

  Konec konců, jsou takoví, co věří, že přistání Apolla se inscenovalo ve studiu a WTC zbourala CIA. A má to nějaký dopad na naše životy?

 182. Víte, Pepo, v tej bajce lidi tomu pasáčkovi nevěřili právě proto, že o tom vlkovi mlel pořád, i když vlk nikde. Takže když vlk opravdu přišel, tak ho nikdo nebral vážně.

 183. no jo maydo a rputi – ale stejne na to nakonec doplatili.

  no ja vetinou davam pozor i kdyz pasacek nerika pater – kdyz to ale rekne hned se chytnu za penezenku

 184. Je lepší než Šakal, Šakal netrefil, tento trefil 7 krát …

 185. jen pokud to , andy, trénoval na melounu 😀

  Ale představy o tom, co je základní lidská potřeba, má přímo luxusní :

  „Jako běžný člověk si nemůžu dovolit základní lidské potřeby, jako je auto, bydlení nebo čtrnáctidenní dovolená,“

  Kdy já měla 14 dní dovolené…

  že bych si taky do někoho práskla?

 186. Pochybuju, že si může dovolit meloun na rozstřílení, když je tak chudý, MaYdo …

 187. pravda, NoName, já zapomněla….

  to víte, my sytí, co máme na chleba s tvarohem k večeři, nerozumíne vyhladovělé třetině národa

 188. musím přiznat, že tahle část rozhovoru s atentátníkem mě opravbdu uzemnila tak, že jsem chvíli nebyla schopna slova ni myšlení:
  “ Máte nyní prostřednictvím médií možnost se prezidentu za zranění omluvit. Uděláte to?
  Pan prezident by se měl omluvit mně za to, že mě označil za atentátníka. Měl by lépe volit slova. Atentát je, když někdo vezme slavné osobnosti život, což jsem já udělat nechtěl a taky se tak nestalo. Spíš by mi měl prezident poděkovat za to, že jsem poukázal na chybu ochranky.“

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-utocnikem-z-chrastavy-dle-/domaci.aspx?c=A121001_174808_liberec-zpravy_jj

 189. dodatek: Kolik mužů i žen se v minulosti mohlo úspašně hájit takovým argumentem!

  PS: Tomáš byl dobrý. Dotazy ho nerozhodily….

 190. Souhlas, Dano, Tomáš byl hlas rozumu na poušti, leč do vkusu klikajícího davu se evidentně netrefil. Jak to tam tak občas sleduju, ani nemohl.

 191. Škoda, že už sem nechodí, ale ono by ho „Óm mami padme pateř“ asi stejně brzy nudilo.

 192. Kvůli páteři sem chodit nepřestal, byl vyštěkán.

 193. dostala jsem dnes dopis od našeho obecního úřadu. Jako správce pohřebiště mi oznamuje termín pro uzavírání smluv o nájmu hrobového místa a vyzývá mě, jako nájemce, ke sdělení vyjmenovaných údajů. Věděli jste, že jako nájemce hrobového místa máte povinnost správci pohřebiště sdělit nejen jména a data úmrtí osob, jejichž lidské pozůstatky jsou ve vámi pronajatém hrobovém místě uloženy, ale i místo a datum jejich narození a rodné číslo stejně jako jméno, místo pobytu a rodné číslo vás, jako nájemce? To mě teda opravdu zajímá, proč to ten úřad musí vědět – jediné, co bych chápala je datum úmrtí v případě pochování do země. Když uvedená data neznám, budou ostatky vykopány a zlikvidovány? A navíc, pokud se jako nájemce nestaráte dostatečně o hrob, nemusí s vámi být uzavřena nová nájmení smlouva a hrobové místo tím pádem přenecháno jinému? Krušpic, celý večer pátrám po rodném čísle svého strýce, který zemřel v roce 1956 při autonehodě při plnění VZS. Našla jsem zajímavé doklady ze života předků, ale to rodné číslo ne. Stejné pátrání mě čeká v případě mého děda, zemřelého v roce 1965. Já se na to…

 194. No a co kdyby se tedy nekdo Tomase zeptal, proc odesel…… nebo Anky….myslim, ze to opravdu neni tezke. Stejne jste s nim v kntaktu. Takovehle pokvokavani je stejne, jako kdyz rekne pan prezident ze samozrejme vi, kdo rozestvava narod, ale nerekne 😀
  To fakt radsi ctu o Bartosove, to je zabavnejsi, nez tady o pricinach odchodu.

  Je zvlastni, jak se vsude relativizuje ta strelba na prezidenta, jak to kazdej omlouva a nerozumim tomu, ze se to muze stat i tomu budoucimu, co se jim bude vic libit, nebo se to mohli stat tomu minulemu…… Nebo treba tem pakum, co ted vykrikujoi, ze za to muze klaus. No je to jedno, docela jsem prekvapen, kam az mohou zat.

 195. Taky budu rad, když mi někdo jednoduše přepočítá všechny líbhábry Bartošové , sám jsem v tom již ztratil souvislosti. Sem s tím..

 196. Dobré zas ráno… Jo, ony ty úhly pohledu jsou relativní… A teorie relativity se nejlépe vysvětluje na těch dvou prasatech… Tak si je namalujte a zamyslete se nad jejich poselstvím…

 197. Jirko – ad Tomáš – já to vím a navíc Tomáš to tady napsal, proč odchází. Také Anka o tom psala. Takže žádné pokvokávání, jen paměť.
  Ad Vondrouš a střelba na presidenta – v tom jsem s tebou naprosto zajedno. Relativizace toho skutku, která přechází až v oslavování Vondrouše, mě opravdu zaráží. Navíc, když čtu i od lidí, kteří jinak odsuzují i slušně řečenou výtku vůči svým oblíbencům, že si to Klaus zasloužil a škoda, že to nebyly ostré… Ta nesnášenlivost až nenávist k těm, co mají jiný názor a dokážou ho veřejně sdělit, je zarážející. A také to přenesení viny za svůj zpackaný nebo nepovedený život na někoho jiného – na druhou stranu, je to asi úleva, obvinit Klause, ODS, politiky vůbec z toho, že nemám supernovostavbu, nejnovější model auta, dobře honorované zaměstnání, které mě baví a hádavou manželku a nezvedené děti k tomu nebo že mi manželka utekla se sousedem – to je asi fakt bezva. Člověk tak nějak odhání pocit, že cosi sám zapříčinil a žije se mu lehčejí.

 198. No to je zajímavé s tím rodným číslem, bylo definováno někdy v 50 letech, podle Wikipedie v roce 53, je dost možné, že strýc žádné ještě něměl přidělené …

 199. 247 Dobrý den, rodná čísla byla přidělená každému občanovi i narozeným před rokem 53(?) – tři čísla navíc k datumu narození. Po roce 53(?) je rodné číslo dělitelné 11.
  Pa Haas byl včera dobrý. Jen ten novinářský úředník – něco mezi Urválkem a Otou Černým.

 200. Policie si odvádí jednoho vysoce postaveného politika a úředníka za druhým přímo z kanceláří, na transparentních zakázkách českých institucí se baví už nejenom české obyvatelstvo, přenosy z Parlamentu ukazují politiky vyrovnané, na úrovni, slušné …
  Nasranost lidí není bezdůvodná, Rputi a Dano.

 201. Nickname, otázkou je, kdy to proběhlo a kdy se to zapsalo do občanek nebo jiných dokladů (rodné listy). Existuje ještě r.č. datum narození/111 pro složité situace.

 202. Zajisté, že rodné číslo přidělené měl.
  První část se dá snadno rekonstruovat a druhé číslo je pořadovým číslem, pod jakým byl zapsán v matrice. Je to napsané na rodném listu.
  Dana zřejmě rodné listy nemá, takže pak zbývá úmrtní list nebo nějaká smlouva, kde by to mohlo být.

 203. Rputi, když strýc dostal rodný list, r.č. neexistovalo.

 204. Proto i to zpětné přidělování r.č. vygenerovalo spoustu duplicit.

 205. NoName 249,
  propánajána a my jsme někde napsaly, že bezdůvodná je?

  Vážně vás prosím, nevyvolávejte diskusi tím způsobem, že něco někomu podsunete do klábosnice a pak s ním o tom začnete diskutovat! Grrrr!

 206. No minimálně Dana něco takového naznačuje … Že je to projekce osobních neúspěchů.
  Není.

 207. NoName – rodné číslo mělo za lomítkem tři číslice pro narozené do r. 1953 včetně, narození od roku 1954 mají za lomítkem číslice čtyři. Myslím, že rodná čísla měli přiděleni všichni, kdo se dožili doby, kdy byla zavedena. Nechce se mi pátrat, ale mám dojem, že to bylo v souvislosti s evidencí občanů pro důchodový systém. Ale mohu se mýlit. Strýce nějak pořeším, horší to bude s rodiči otce, kde nemohu najít žádné doklady k této rodinné větvi. Budu muset prosmýčit důkladněji půdu, jestli mí rodiče nějaké dokumenty neuložili.
  Ale bylo to včera zajímavé čtení, když jsem procházela uložené doklady – rozpadající se vysvědčení, osvědčení o státní způsobilosti, bezúhonnosti, výměry daní, doklady k osidlení pohraničí, soupisy majetku, osob v domácnosti a dokonce i dvě účetní knihy dědy kováře a podkováře jsem našla. Pečlivě vedené rukou mé babičky, jméno zákazníka – kolonku Má dáti a kolonku Dal,kde byla zapsána každá splátka i ve výši 1 KČ. Jen některé doklady už se rozpadají a musím zjistit, jak je laicky zabezpečit pro budoucí…

 208. NoName – 252 pokud tam není r.č. jako takové, tak je tam napsáno, kde bylo novorozeně zapsáno. Např u mne – svazek.31, strana 169, poř.č. 331 – z toho se to už vysledovat na úřadě dá.

 209. Dano, starší matriky byly svezeny na jedno místo do archivu v PLzni. Když budeš potřebovat řekni, zjistím adresu.

 210. já jsem nečetl Tomášův kšaft, takže doteď nevím, proč odešel, ale to nevadí. Jen předpokládám, že má při přechodu z Kanadské, či Americké páteře, pod jho té kotlinkové, na věc velmi podobný názor, jako já. Tedy jen předpokládám.

  No a vůbec netuším, k čemu nějaké rodné číslo, nebo občanka, pokud páteř chce mít kontrolu, není lepší vytetovat číslo na předloktí?

 211. Jirko ppa etc…. Kdepak tetování. Očipovat. Jako psy….

 212. Nevím, hřbitov neřeším já, doteď ty údaje obec nepožadovala ?
  A zřejmě to bude reakce na nějaké zákonné změny, u nás obecní rozhlas taky hlásil něco v tomto duchu … Teda že se budou uzavírat nové smlouvy.

 213. Dobré ráno,
  Dano, ad. 239 – já bych tam vyplnil, inspirován Leacockem, ta nejkrásnější čísla, jaká jsem si schopen vymyslet. S realitou nemusí mít nic společného. Sám tuto metodu používám léta letoucí.
  Z povídky Nejnovější vymoženosti pojišťování:
  „Jak jste starý ? Nemám ponětí.
  Jak jste vysoký ? 190 ve stoje, ale méně, když chodím po čtyřech.
  Je Váš dědeček mrtev ? Prakticky vzato ano.
  Příčina smrti, jestliže je mrtev ? Alkoholismus, jestliže je mrtev.
  Je Váš otec mrtev ? Pro svět ano.
  Příčina smrti ? Odpor k vodě.
  …“

 214. Zuzano, já to pro obecní úřad zjišťovat nebudu,prostě uvedu, že mi není známo a je to. Požadované údaje jim napíšu jen u svých rodičů, kteří zemřeli už v jedenadvacátém století a obecní úřad beztoho tyto údaje má. Stejně by mě zajímalo, proč se do zákona o pohřebnictví dostala tahle povinnost uvádět takové údaje o dávno zemřelých. Chápala bych třeba povinnost oznámit při žádosti o povolení pohřbu a uložení ostatků, že zemřelý zemřel na nějakou nakažlivou chorobu, třeba dýmějový mor nebo tak něco… Ale k čemu je komu místo narození zemřelého, to fakt netuším. A v zákoně tato povinnost uvést je.

 215. Dano, to zní děsně, ale popravdě, nechce se mi věřit, že by někdo byl schopen kontrolovat, zda rodné číslo odpovídá realitě- u člověka narozeného v předminulém století. Bych tam prskla první část správně, ta lze odvodit a druhou bych si drze vymyslela.
  Případně bych napsala jen data narození a zavyhrožovala té správě, že na ni poštvu Úřad pro ochranu osobních dat. To většinou zabere.

 216. Tučňáku, po podobném rozhovoru u armádního psychologa dostal Feynman do papírů razítko duševně nespůsobilý. A to pro armádu pracoval celou válku, na projektu Manhattan. A pak dostal nobelovku. 😉

 217. NoName – obec to požaduje v souvislosti s ukončením nájemní smlouvy na hrob – ty smlouvy se uzavírají dle zákona na dobu určitou (15 let) a pak se musí uzavřít znovu. Ale jak jsme psala – pokud třeba obec rozhodne, že se o pronajatý hrob nestaráte dobře – je zarostlý, zpustlý – pak nemá povinnost s vámi novou nájemní smlouvu uzavřít. To mlže být dost problém v obcích, kde mají malé hřbitovy, které nenímožno rozšířit a je „boj“ o hrob.
  Teda nastolila jsem tu téma při úterku!

 218. Dano, už se nám soutěž o nejvíce vyzdobený hrob opět blíží … Takže téma navýsost aktuální. 😉

 219. Andy – u lidí, kteří neměli přiděleno rodné číslo se v ouředních spisech za lomítkem uváději 000 – to je nepříjemné když třeba zjišťuji příbuznost mezi dárcem a obdarovaným pro účely daně darovací – to se děje bez součinnosti daňových poplatníků a pouze, když se nepodaří prokázat příbuznost, tak je slušně vyzvem, aby ji doložili listinami (daň darovací je osbozena v případě darování mezi osobami I. a II. příbuzenské skupiny).

 220. Tak obezni dyne ma skoro tunu, neuveritelne…. Jak to jen delaj, ze jim tak vyroste. Asi je to mamutim trusem, slonim by to uz asi neslo…..

  Martine, pust si prosim skype, diky

 221. ale jo, já jen, Dano, naznačuji, že jsou úřední věci, které zas tak moc vážně netřeba brát, jako například rodné číslo pradědečka. Tohle fakt těžko bude někdo kontrolovat. I kdy, co já vím, třeba se na tamní obci nudí. Jak ale znám tu naši, tak hlavně když mají lejstro.

 222. chudák atentátník
  jsem sem dávala v 92 odkaz na šiklovou
  a ona byla i včera v událostech komentářích
  a jen na dálku byl jakl (asi bezpečnostní důvody, aby ji nepropleskl)

 223. Dano , mne se libi Vase schizofrenie patere 😀
  Pripadate mi jako rozumna zenska ( i kdyz sto manzelkou co Vam utekla se sousedem jste mne prejvapila 😀 ) a resite debilitu patere a navic ji chcete doresit spravne 🙁
  Jejdanecku pokud bych vubec odpovidal ( copak musite vedet kdo tam je pred rodici 😮 ) tak vyuziji navodu Tucnaka.
  Prozradim Vam sladke tajemstvi – ourednik bude spokojenej ze mu to vyplnite a zda to je spravne mu je jedno ( pokud tam nesedi pani Dana ).
  Ad nepodepsani smlouvy – podivejte se na ty duvody neprodlouzeni . Nevyplneni RC tam asi nebude a odhaduji ze se o prapredky starate a hrob nebude zarostly a zpustly.

 224. Dobré ráno,

  můj táta byl narozený v červnu a v r.č. měl 66 místo 06. Přežil s tím do vysokého věku, až když se na stará kolena přihlašoval do zdravotní pojiš’tovny, tak s s tím najednou měli problém.

  Jinak my často máme od klientů plné moci k zastupování na úřadech, od platnosti nového zákona na ochranu osobních údajů tam nesmí být rodné číslo, ale datum narození.

  Když se bez toho obejde ouřad, tak fakt nevím, nač to potřebují u nebožtíků, jejichž kosti dávno zetleli.

  NoNAme- s tou frustrací :
  ono je to fifty fifty. Lidi jsou pochopitelně naštvaný, ale jsou typy, co budou nespokojení vždycky a tahle doba jim jen poskytuje alibi.
  Takový ty svalnatý řeči lidí, kam by to dotáhli, kdyby je bolševik nešikanoval…. A když je nešikanuje bolševik, najednou je šikanuje Klaus a za komunistů bylo lépe.

  No a ten hrob si budeme muset taky pohlídat. Svíčkový báby střehnou, jak se kdo stará. Ale v soutěži o nejlepší hrob nemáme šanci. Před časem zlikvidovaloi sousední hrob ( kde byl, jen tak na okraj pohřben „pan učitel“ Boženy Němcové) a jedna místní vdova na místo uložila svého nebožtíka. Rodina to byla nmanýrů a vkusu lehc e kolotočářského a tak hrob v zimě vlétě hýří jasnými barvami plastových květin.
  já být na tom hřbitově duchem, tak se toho leknu a půjdu strašit radši jinam.

  Jinak předky máme ve farní matrice doložené od 17. století, ale kdeže rodné listy jsou….

 225. nemyslím si, že nespokojenost se současným stavem věcí veřejných je proto, že nemám nejnovější auto
  to může mít nějaké malé procento nespokojenců – a to asi bude v jakékoliv době
  většině nespokojených je nejnovější auto lhostejné, ale do toho, které mají, by rádi za tu vysokou cenu benzín stejné kvality jako v německu…
  mimochodem, tuhle jsem chytla prášky na praní, kde se nějaký mluvčí od výrobce hájil tím, že v každé zemi vnímají jinak vůni prášku a hlavně bílou barvu, její odstíny
  proto ty prášky jsou u nás jiné (neřekl nekvalitní, což by měl)
  🙂

 226. Auuuu – kosti zetlelY!!!!
  no jo, ještě jsem nedopila kafe….

 227. 246 Dano, je to přesně tak. Pocit osobní spokojenosti a úspěšnosti se promítá v politických názorech a ve formě jejich prezentace.

 228. Dano, já bych řekla, že důvod požadavku byl jako vždycky – někdo nemyslel … 🙂
  Jinak si darmo představuju, jak budou zjišťovat r.č. u Božky Němcový nebo Nerudy na Vyšehradě…

 229. No a kdo tam vůbec má ty hroby v nájmu a zdali o něj řádně pečuje?

 230. No jo, voni ty paterni buzerace vzdycky zacinaji vadit az tehdy, kdy dolehnou….. Kdyz se to deje jinejm, tak jenom blbe keca, neni to pravda, je to pro jeho dobro, jinde je to horsi a vubec, je to vecnej remcal 😀

 231. No a protoze nam jednu hrobku uredne zrusili, druhou take, to vite, ne kazdy mohl mit hrobky v zahrade v zabranem, pak hrbitov musel ustoupit verejnemu zajmu v snad to bylo v roce 93, no a tak jsme si opet nechali udelat hrobku v parku. Prevezli jsme tam vsechny a tak to mame jednodussi. Dokonce je i vysvecena a mista je tam dost a dost. Takze nemusim nekam posilat neco co nechci….. Ani nevim, jestli to nahodou nepokladam za spravne dolozit kdo v hrobe lezi, protoze treba je tam nekdo nacerno? Ja bejt pateri, necham udelat geneticke testy a kdyz tam bude nekdo kdo nema zaplacenej najem, ihned na nej poslat exekuci a hotovo. I kdyby to melo zachranit jednoho mrtvolaka 😀

 232. Jirko, ještě ti tam chybí „Kdyby to mělo zachránit jedinej lidskej život“. V souvislosti s nebožtíky je to obzvlášť důležitý argument …

 233. Á, pozdě, argument již padl. No, tak jdu padnout (do pracovního procesu) já.

 234. Mozna by se to dalo spojit…… I kdyby to melo zachranit jeden lidsky zivot mrtvolaka….. To je blby, to se bude libit

 235. A ještě bych zmínil, že taková debilita s rodným číslem nebožtíků mohla přijít jenom z Brusele, u nás by to určitě nikoho nemohlo ani napadnout 🙂

 236. vy jste hnusní:((

  Navíc mne to vyděsilo, v našem skromném rodinném hrobě máme nějakou tetičku, co ji nikdo neznal( kdoví, zda to vůbec tetička byla), rozhodně nevíme ani jméno, natož číslo…doufám, že se nebudou dělat kontroly s exhumací a počítáním uren. Je to taková v podstatě černá duše.

 237. Dobré ráno vespolek,
  Jirko, a jak se z genetických testů zjistí zaplacený nájem 🙂 ?

 238. Vubec nepochybuji o tom co pisete pane Tucnaku, samozrejme za to muze Brusel, nebyt toho pekelneho mista, bylo by na svete krasne a mercedes by byl v kazde garazi. A nejen tam, taky v obejvaku, v kuchyni a v loznici porsak, ale zastlanej

 239. (237) Vím, ale bylo to jen co by, kdyby.

 240. jirko prestan – jeste budeme muset delat DNA testy a platit je budeme muset sami.

  vis ze to tu ctou. Nedavno tu Andy psala o tom nasem blbovi co strilel ze to je kotlinovej brevik a uz to je v novinach .

 241. (241)„To fakt radsi ctu o Bartosove, to je zabavnejsi, nez tady o pricinach odchodu.“
  To první je také mnohem snadněji k nalezení a častější.

 242. Matzurko: „jak se z genetických testů zjistí zaplacený nájem ?“
  Jednoduše. Uveřejněním ve sbírce zákonů.

 243. Pepo, samozrejme ze to dopadne tak, ze geneticke testy pro obcany bude hradit kraj, respektive vsude tam, kde budou hejtmani ze socialni demokracie, v ostatnich pripadech bude vybiran 30kc poplatek. No a pro geneticke testy organizaci bude platit vyhlaska, co vyhlasi ministr Heger, az svola krizovej stab. Ale jak to tak vidim, tak se stejne urny z roku 53 a niz se budou muset vysypat, protoze tam neni jistota toho placeni, vzdyt nemaji ani rodne cislo.
  Samozrejme ze ne rozsypat kamkoliv, ale bude pristaven kontener

 244. 289 – škoda, že si z toho, co tu čtou vybírají jen takové nepodstatné věci a co se týče například návrhů fiskálního systému nebo hodnocení ekonomických přínosů ministra financí pro dům i zahradu jsou jak negramotní.

 245. Matzurko, to byla jen nepovedená parafráze na podobné případy, např.
  Jak se zjistí energetická náročnost budovy podle štítku ?
  Jak se zjistí metanol v láhvi ? atd. atd.
  Přece jen a pouze novým Záákonem. Zpříísněním Legislatýývy.

 246. Andy = černá duše.. není to rasistické?

 247. Kdybyste znali úřednici v kanceláři Urnového háje v Motole, tak byste si nedělali srandu. Když jsem chtěl zaplatit místo s urnami mých rodičů na dalších deset let dopředu, tak odmítla převzít peníze s tím, že to by si mohl přijít každý a chtěla osobní přítomnost mojí sestry, která je psaná jako nájemce místa. Omluvenka z nemocnice se nepřijímá. Řvala jak zběsilá, že když si to nedokážu zařídit, tak nám na podzim urny vykopou a rozptýlí obsah. Fakticky pomohlo až větší řvaní na jejího šéfa a sprostý dopis na ředitelství.

  Jak to ten Brusel dělá, že na hřbitovech v Postřelmově i v Kloboukách se mnou jednali jako s člověkem? A zrovna do Motola delegovali takovou krávu!

 248. Martine, nevěřím, viděla jsem vaše fotky…kam to ten svět spěje, když už ani obrovští chlapi neplatí na úřednice a nedělají z nich roztřesené uzlíčky pochopení a touhy?
  Vzpomínám na svého švagra, který všechny administrativní problémy (a že jich bylo, anžto neměl české občanství, takže pokaždé když vytáhl zelenou „občanku“ všichni začínali bědovat a vymýšlet komplikace, proč to i ono nejde) řešil tichým, vemlouvavým hlasem, sexy postojem a občas přitvrdil „když to nevyřídím, manželka mne zabije“…nepamatuji, že by někdy něco nevyřídil ke své spokojenosti.

 249. v Tachlovicích jsme nedávno taky platili na dalších deset let (pro ty závistivce bez nových aut) OBŘÍ hrobku, že by se i auto do ní vešlo a jen tak, bez dokladů, a dostali jsme potvrzení, že je zaplacíno a že nášince nevykopou
  jestli vykopou nenašince, neříkali

 250. ad Andy (227):Šakal podle F.Forsytha ?! IMHO spíše karikatura van der Lubbeho !

  ad Dana(246): Mno, jak jsem se již zmínila, VK slouží zdejšímu lidu jako u starých Židů kozel, na nějž as od času přenesli všechny své hříchy a vyhnali ho pouště.Myslím, že behavioristé tomu říkají „přenos“ 😕

 251. Z Macka v botách:
  „Opsáno z facebooku:
  Dobrý den. Dovolali jste se na ministerstvo práce a sociálních věcí. Všichni úředníci se věnují policistům, kteří dorazili před Vámi. Ihned, jakmile některý z nich nebude zatčen, budete spojeni. Prozatím vyčkejte [melodie]…“

 252. Tučňáku, dobrý, už jsem zase popadla dech 😀
  Hele, a moc nezlobte, nebo fláknu výzkumem a zařídím si firmu na genetické testování čehokoliv pro státní správu. A to si pište, že vás trumfnu ve vymýšlení testů pro cokoliv… A za 30Kč to teda nebude, holoubkové, už jste viděli, aby státní zakázka byla levnější než soukromník ?
  Viz např. zde: http://www.dnatest.cz/cz/11_ceny_genetickych_testu/cz_prices.asp

  To si pak i to nové autíčko pořídím 😛

 253. westíku,

  každý čas od času potřebujeme nějakýho kozla. Nebo vrbu. Nebo rozhřešení. 🙂

 254. Co to je za blbost ? Cloud computing je takový módní výraz, předtím to byla x-vrstvá architektura, web 2.0, různé sociální nesmysly.
  Ale zase, tolik míst-to by mohli skoro všichni Španělé do práce 😉

 255. 308 žvást na žvást, tlach na tlach. Kdo zná zkratky www, http, dns, fpt, email, používá „cloud“ už dávno.

 256. hele klidek – proste snad nechcete anarchii ze nebude pater ridit cloudy 😮

  Vim ze se to nekomu zda divne ale prece to je takova infrastruktura – treba joko chodniky a podobne.

 257. Ad 308: já bych pokračoval v naší ranní debatě – zavedl bych cloudová pohřebiště rodných čísel …

 258. Myslím, že žádné útoky očekávat nemusíme, Dano…
  Ale dávat těmto úchylům mediální prostor je fakt úchylné.
  Tučňáku, bingo 😉 Teď jenom rozhodnout, zda Azure nebo vmware. Já bych vzal to první, přece jenom, je to modré …

 259. Rputi klid,
  Trochu lobingu na zbožná praní vyrobců příslušného SW a HW.
  Stávající úložiště jsou momentálně polo prázdna a provozovatele mají z toho prodělek a osypky.

 260. Zuzano,

  já mám dotaz – jak se může národ poučit ze svých dějin? Nejde mně o abstrakci „národ“ v protikladu k „jednotlivci“. Jde mně o to, co lze z historie vyčíst nebo jak z ní „vyseparovat“ nějakou zkušenost, aby se z toho mohl poučit „národ“ (nebo já) pro svá budoucí jednání.

 261. No jo, šimone, ale vesměs všichni hráči v segmentu jsou američané. Možná jsou evropští operátoři poskytující cloudové služby.
  Ale zase, povinná rezervace služby v cloudu pro všechny právnické osoby … Pro začátek … Jako záloha datové schránky. Pak se uvidí.

 262. tucnaku – 314: drzite se zbytecne pri zemi. Myslim, ze energeticke stitky na hrobky by se mohly ujmout. No a pak uz je jen krucek k tomu, aby se ke smlouve o pronajmu hrobky musely dodat vsechny rodne listy vsech lahvi alkoholu, ze kterych kdy pochovany jen kapku okusil.

 263. (304) Dalo by se polenizovat s tím snížením spotřeby při vyšší ceně a zvýšením při nižší.

 264. (313) Píší, co se domnívají že lidé chtějí číst.

 265. A taky certifikáty na to, co nebožtík za celý život sežral.

  Vždyť se mohl stravovat nezdravě a poskytnout tak ekologicky nepřijatelnou potravu červům.

 266. (317) jako z čehokoliv jiného, ač věřím spíš na ty jednotlivce než na ten národ.
  Prostě nějaká suma informací, které jsem schopen lépe či hůře zpracovat.

 267. Modroptáku – vždyť to máme všichni před nosem!

  Když si dědeček vzal hysterickou babičku a do konce života trpěl jak Job, tak budou všichni potomci v rodině slýchat „nikdy si neber hysterku!“ Pokud to některý z potomků nedodrží, třeba protože pravnuk si to už nezažil a opět si vezme hysterku, tož bude opět trpět.

  Kdyby v Bruseli znali dějiny starého Říma, tak by věděli, že čím víc se Římská říše rozšiřovalo, tím větší problémy to přinášelo a taky by věděli, že čím víc reglementů a nařízení Řím vydával, tím to bylo horší, až to šlo nakonec do kopru. Dělo se tam přesně to, co se děje teď a žádná nová evropská smlouva tomu nezabrání. O znehodnocování měny ani nemluvě.

  Několik generací západních politiků bojovalo proti socialismu a když tento šel nakonec do kopru, protože je to hlavně systém který ekonomicky nefunguje, našlo se dost troubů, kteří to zavádějí jako největší světový vynález.
  A můžem dokolečka bědovat, že je to hovadina a poukazovat na tamhleto a onohle, literatury na to mají, že by se do Universitky nevešlo …. jsou slepí, hluší, nepoučitelní…

 268. To si rputi musis vybrat….. Neexistuje neco jako trosku socik, trosku kapitalismus, trochu svoboda….. trochu tehotna.
  Takze je to jednoduche, stejne jako mas pred ocima tu hysterku, mas pred sebou statni skolstvi, statni dalnice, statni zdravotni dan…… Tak jak to s Tebou je, kdyz to je vlastne blbost…… Trosku tehotna?

 269. 322 AK: Pan Nešpor má statistiku, že lidé u nás pijí +- stejně od Rakouska, a že vždy jdou po nejlevnějším alkoholu.
  Zdraží krabčák, lidé půjdou po okeně, zdraží okenu, koupí toluen.

 270. Nickname, to jsou už ti poskytovatelé … Ale producenti software, úložišť, síťových prvků, to jsou všechno U.S. firmy. Možná sem tam Japonec (Fujitsu). Jedině že by Evropa vyvinula vlastní virtualizační OS, disky, síťové prvky…. Takový Eurocloud. Možná hned potom, jak se dodělá Galileo.

 271. Jsem slyšel s Nešporem rozhovor na ČRo1, a nemohl jsem se zbavit dojmu, že on taky není úplně kompletní. Ale to je jenom subjektivní dojem.

 272. Noname, to je preci logicke, EU samozrejme bude vys nez nejakej iMrak, Brusel bude mit iDruzice…… Uz tak trochu tusim, proc se ten Galileo vlastne dela….. Je to universalni navigovaci nosic na takova takticka vesta vojaka, co na ni muze navesit ot camelbagu, po pytliky s transfuzi…. A to se vyplati. Mozna kdyby to dostal do ruky Horst Fuchs, tak lidi nebrblaj a vsechno to koupej najednou a jeste dostanou jedny telerukavice zdarma 😀

 273. 317 Modrý ptáku, když jsem si četl Livia a rozhodování římských velitelů a zrovinka dávali něco v TV o Stalinovi, tak jsem viděl, že Stalin něco z Livia znal. Rozděl a panuj, politruci s Makarovy za první linií. Trestání nespolehlivých spojenců. Každá válka byla spravedlivá.

 274. 329 Noname, tak Brno už je v USA? 🙂 Američané to vyrábí po celém světě, jsme globální ekonomika.

 275. Jirko, už mi zase podsouváš!
  Svět není černobílý a život není ryc nebo nic. Kdyby svět vypadal, jak ty si ho představuješ, tak bys v něm sám dlouho nepřežil!

 276. Americké firmy HW= výrobce Taiwan.
  Poskytovatele: DTAG, British Tcom, France Tcom apod., plus zde TO2, ČRa a moje bejvalka.
  Všichni poloprazdní…očekávám také , ze to bude dáno eurobefelem…(ale naše pater určitě bude na vině).
  Vloženy jaxi pro soukromníky (Google, apple) je jina kapitola.

 277. Peníze jdou primárně těm, co navrhují a konstruují, ne výrobcům.
  Ale v zásadě si rozumíme 😉

 278. U nás Synot taky postavil datové centrum jako kráva, a zřejmě se to taky nehýbe dle předpokladů …

 279. A jenom pro upřesnění, doktore, nebude to iMrak, ale eMrak.

 280. (328) kvantitativně asi stejně, ale znám dost lidí, co si kvalitu dopřejí. To pravda nejsou ti, jejich spotřebu se stát snaží regulovat.

 281. Ještě k rodnému číslu – zkušenost stará asi 10 let. Ministerstvo lásky (to je to na Letné) kategoricky požadovalo rodné číslo jistého nebožtíka. Bez něj nelze, zákon nám přikazuje… prostě takové ty klasické žvásty. Na matrice byli nesmírně ochotní, pravili, že RČ zjistí z ostatních údajů o osobě, leč OUHA. Nesmí být v onom okamžiku více než deset let od umrlcova úmrtí. Pak už ten přístup není. Nakonec se našla stará pojistka na byt, tam bylo RČ uvedeno, Ministry of Love bylo ukojeno – a dál už je to jiný příběh. Nicméně si myslím, že obecní ouřednice nebude mít možnost (tedy pokud nebude mít v roce jiný doklad s nebožtíkovým RČ) zkontrolovat správnost rodného čísla jinak, než že v něm bude plausibilní datum, bude tam korelace mezi pohlavím plynoucím ze jména a číslem měsíce a u těch se čtyřmístným „pořadovým“ číslem bude zachována dělitelnost 11. Ovšem k čemu to všechno má být je nad moje chápání.
  Jinak k této dušičkové tematice bych vzpomenul jednoho recesistu, který se pokusil dát do novinové inzerce někdy v půli 80. let inzerát zhruba tohoto znění: Vyměním velkou rodinnou hrobku na Vyšehradě za garsonieru kdekoliv v Praze. Neuspěl.

 282. Budu se nad sebou muset hodně hluboce zamyslet. Při polední pauze a kávičce jsem si udělala nabízený volební test – Koho volit. A výsledek mě udivil. Největší shodu a tudíž mou volební stranou by měli být Piráti +35%. Nejmenší shodu z uváděných stran (nebyla tam ČSSD) mám se Zemanovci -41%. Zajímavé jsou i další výsledky, dost mě vzalo, že s KSČm mám jen 24% neshodu a s ODS neshodu -12%. Tak buď jsem ODS uhla já, nebo ODS uhla mi, nebo jsme uhnuly a míjíme se obě…

 283. Zuzano a nickname,

  moje potíž s Vašimi tvrzeními je následující: nemusím studovat historii, abych věděl, že např. každá dodatečná emise peněžních jednotek vede ke ztrátě kupní síly současných peněžních jednotek. Statků je stejné množství a někdo dodal několik pomůcek (peněz) navíc. Takže si dnes koupím za stejné množství peněz méně statků než včera nebo dnes musím vydat více peněz na stejné množství statků než včera. Nemůže to být jinak. Historie mně může poskytnout seznam, na kterém bude napsán počet případů a letopočty, kdy byly dodány dodatečné emise. Seznam je k mému tvrzení zcela lhostejný, protože i kdyby historie nic takového neznala, tak moje tvrzení bude pravdivé. Analogicky je to stejné s „kráva se nejprve krmí a potom se kráva dojí“. Tvrdím, že logický argument nemá s historií lautr nic společného.

 284. „Když si dědeček vzal hysterickou babičku a do konce života trpěl jak Job, tak budou všichni potomci v rodině slýchat “nikdy si neber hysterku!” Pokud to některý z potomků nedodrží, třeba protože pravnuk si to už nezažil a opět si vezme hysterku, tož bude opět trpět.“

  Myslím, rputi, že takhle to nefunguje ani u jednotlivců. Vnuk při tokání sotva vzpomene na utrpení předka.

  Nemluvě o tom, že hysterky bývají nadány poměrně značným talentem pro manipulaci a i ta dispozice se dědí, takže okolí vůbec nemusí mít jasno v tom, že prabába byla hysterka a pokud si to v koutku duše připustí, tak to nevysloví nahlas.

  TAkže nějaký poučení se prostě nekoná.

 285. Modroptáku, i ty, chceš-li vysvětlit laikům, použiješ třeba Petici výrobců svíček – tedy, učíš to na historickém případě.

  A existuje nejen ekonomika. Kdyby „tvůrci“ nové Evropy po První světové válce uvažovali na historií lépe, věděli by, že Slovensko se cukalo vždycky, ať patřilo k Polsku nebo k Maďarsku (nebo aspoň jeho část).

  A teď se tě zeptám, zda-li víš jakou fatální chybu udělal Karel IV.? A to chybu, která měla závažné ekonomické důsledky.

  MaYdo, já to tam píšu – pokud se na poučení pravnuk vykašle, jen tu chybu zopakuje. Každá generace se učí znova a znova od nuly a lidé jsou často velmi špatnými žáky :))

 286. 345: Modrý ptáku, v 317 jste se ptal na poučení se (národa) z dějin.
  Já na to půjdu od lesa: Mohu studovat historii, a tím zjistím, že každá dodatečná emise vede ke ztrátě kupní síly.
  Mohu studovat historii a zjistím, že když krámu nekrmím, víc mléka nenadojím
  🙂
  Nemusím znát predikátovou logiku, ba ani letopočty si nemusím pamatovat, a mohu z historie přijmout poučení.
  Např.: Dědeček měl „historické“ pravidlo „od Rusů dále“. Toto pravidlo mu zachránilo život.

 287. MP,
  ad 345, jenže ne všichni jsou schopni se řídit logikou – a historie dokladuje, jak si takoví empiricky nabili ústa. Z čehož se i nelogicky myslící empirik může poučit … ?

 288. Akle ono to ani jinak nejde, rputi…..

  Každá generace vstupuje do jiné řeky a leckdy jsou moudrosti předků k ničemu.

  A kdyby bylo možno neopakovat chyby předků, tak už by bylo lidstvo tak dokonalý, že by se na světě snad ani nedalo žít.

 289. Ahoj! Žiji, ale nemám připojení na internet, O2 slíbilo, že to udělá hned, dnes ovšem přišla SMS že to vyřídí do 12 dnů… .Už to vyřizuje celkem 5 lidí.
  Kdy zkrachují?

 290. Nickname, taky můžete pro samý studium historie zapomenout krávu nakrmit a ona chcípne 🙂

  ZAtímco stará Amála, co bydlela v chalupě naproti a měla v chlívě větší pořádek než doma a uměla se tak snad podepsat, věděla i bez studia historie, že pokud chce mlíko, musí krávu nakrmit.

  Možná by bylo zajímavý pokusit se o nějakou typologii podle přístupu ke studiu historie a krmení krav 😀 😀

 291. Slovensko do první světové války nebylo, tudíž se nemohlo cukat …

 292. No ano, ale nějak jednotně nevystupovalo,nakonec, kdo a jak se jeho jménem mohl cukat, že …

 293. NoName, AUUU!!!
  Tak kruci odkud ta Božka Němcovic ty slovenský pohádky nasbírala? Nejspíš tehdy v Horných Uhrách ….
  Bože, bože …

 294. Spíše mi napište takové jedno konkrétní slovenské cuknutí před první světovou, Rputi …

 295. NoName – „kdo a jak se jeho jménem mohl cukat“
  Cukali se Slováci, nikoliv někdo jejich jménem. Jelikož nebyli sjednoceni, bylo jim to bačkoru platný. Že Slováci studovali v Praze (Kollár, Šafařík) a cosi o Štúrovi jste musel mít na ZŠ….

 296. Modrej v tomhle se navzájem míjíte. Příkladně to, že po vytisknutí peněz lze logicky očekávat inflaci a s tím spojené mcaca mcaca, je trivální. Jenže jde o to na základě mnoha na sobě závislých proměnných předvídat složité společenské procesy. Nejde o to, že slovutný eknonom si prohrábne šedivou bradu a pronese „Inu…., inflace, říkáte? Nenechali jste natisknout nějaké peníze navíc?“ A už šupajdí ke krejšímu aby si nechal střihnout frak na Nobelovku. Tady jde o to předvídání, na základě oněch proměnných, znalosti fungování společnosti, že za té a té situace je pravděpodobné, že tohle a tamto, a že panovník zařve „Rozjeďte rotačky!“, pro kterýžto případ je vhodné být dopředně zabezpečen by nejen nedošlo k nejhoršímu, ale hrozící ztráta byla přeměněna na zisk (dá rozum, že jiný neinformovaný prodělá obuv), případně k přesunu někam hodně daleko, protože v krajním případě může jít o kejhák a s tím spojené utrum s dalšími příjemnými požitky, neboť přijde v úvahu osvědčená metoda externího řešení krize vyhlášením války, případně vedení nevyhlášené války ve jménu něčeho vznešeného, například národa, demokracie, prospěrity, lidkých práv…. A že třeba proto podraží olovo. Čili znalost historie chování systému je důležitá pro predikci jeho chování v budoucnu a tedy pro strategické plánování. Tím samozřejmě není zaručeno, že s jistotou nastane tohleto, ale co máme jisté, že? Kromě té zubaté na konci.

 297. No jak se teda cukali ? Však uveďte konkrétní historickou událost, kterou podložíte své tvrzení „Kdyby “tvůrci” nové Evropy po První světové válce uvažovali na historií lépe, věděli by, že Slovensko se cukalo vždycky, ať patřilo k Polsku nebo k Maďarsku (nebo aspoň jeho část).“
  Nějaké povstání, snahu o odtržení, něco, kde šla dělící linie jednoznačně mezi Slováky a zbytkem monarchie …

 298. Kdybych se moc snažil (a opomenul tedy to, že Slovensko prostě nebylo, tudíž se nemělo jak cukat, ale dobře), tak bych si vzpomněl na Žiadosti slovenského národa, což byla taková nesmělá žádost, že by tedy Slováci mohli mít nějaký sněm a snad výuku v slovenčine, vyhlášenou v Liptovskom Mikuláši (je tam památník), za co J. Kráľa a spol. hned zašili, a dobrovolnickou slovenskou výpravu za císaře pána proti maďarskému povstání, tak mne nic jiného označitelného za cukání nenapadá. A to se fakt hodně snažím.

 299. no já nevím, školy nemám, ale třeba takový Štěpán Bočkaj byl docela kvalifikovanej povstalec, nebo když vezmete rok 1848, to se Slováci taky krapet cukali. Ono by se ledascos našlo…

 300. 348 Nickname, tak, různé cesty vedou do Říma. Navzájem se nevylučují. Někteří si všimli nějaké periodicity a vzájemných souvislostí. Že když tohle, tak pak tamto. Pak přijde někdo a řekne, no to je logické protože mcaca mcaca takovejhle vzoreček a když M tohle tak támhleto takovéhle. Stejně jako druhý si všimne nějaké posloupnosti v atomových vahách a protonových číslech a daší jiného a vztahů mezi tím či oním a je z toho slavné em se rovná emcé na druhou. Nebo bádá nad čímsi plesnivým aby zjistil, že cosi to vylučuje a ono působí na tamto. A máme penicilin. Víme, že čím složitější jevy, tím více proměnných a čím delší čaasováý úsek, tím menší spolehlivost predikce, například u počasí. Například pro to abychom předpověděli, že zítra bude pršet je nám naprosto k ničemu vědomost jestli pršelo před čtyřiceti lety. Jenže empirické zkušenosti a znalost periodicity nás vedou k tomu, že prakticky s jistotou můžeme vyloučit, že bude sněžit. Protože je červenec a třicet ve stínu. To našim neznalým předkům stačilo ještě dříve než šikulíni chytrolíni vyzkoumali, kerakže to funguje, že země je kulatá, že se točí a že obíhá a spoustu toho zajímavého. A vymysleli barometr a družice a proto s vysokou pravděpodobností víme, že odpoledne nebude pršet, zítra asi také ne, pozítří možná ano.

 301. Ptakopysku, ve všech těch povstáních před rokem 1848 v Uhersku byly dělící linie všelijaké, ale národnostní moc ne. A rok 48 přinesl právě takové tu nesmělou národní emancipaci a dobrovolnickou výpravu. Pokud tohle označíme za cukání, tak jak pak označíte české nebo polské dějiny ? Megazemětřesení ? 😉

 302. BTW, byl Móric Beňovský Slovák, ptakopysku ? Vnímal on sám sebe jako Slováka ?
  A Bočkaj narozený v Sedmihradsku, tedy Rumunsku, kde jeho rodiče seděli za to, že dělali v Sedmihradsku pro Habsburgy… On taky nejdřív dělal pro Habsburgy, pak se emancipoval tak, že proti těm Habsburgům povstal… Po uzavření míru získal sedmihradský (t.j. rumunský) trůn… No nevím, nějak tam moc slovenského v událostech nevidím 😉

 303. NoName,
  pánové chtěli příklad cukání, tak jsem ho dodal. O velikosti cukatury dle Richterovy stupnice nebyla řeč. 🙂
  Ono dost záleží na úhlu pohledu. Třeba Jagellonci jsou pro Poláky a Litevce, jak vy říkáte, megazemětřesení. Pro nás je doba Jagellonská dobou právního chaosu a nijak záviděníhodné životní úrovně, ve které by si asi bahnil Jirka ppa, nebo Pepa (samozřejmě pokud by byli na správné straně barikády 🙂 ). Z pohledu Maďarů jsou krajně nezajímavou součástí dějin.
  Nechci se nikterak pouštět na tenký led národovectví, ale Slováci jsou podle mě národ in status nascendi, jak říkáme my zdělanci. A jak říkáme my muzejníci: teď je to sice nový, ale když chvilku počkáme…

 304. NoName,
  Bočkaj při svém povstání obsadil celé Horní Uhry, tedy Slovensko, takže za Rudolfa II. se na Slovensku věci děly.

 305. No ale se Slovenskem Bočkajstory souvisí jenom v tom, že se v té story válčilo na území dnešního Slovenska, ptakopysku. Motivy, zájmy bojujících stran, cíle, nic s myšlenkou „slovenství“, Slováky, jejich emancipací, vymezováním se nesouvisí.

 306. maYdo, ale „historie“ nemusí být jenom dějepis, prostě bychto brala jako zkušenosti předchozích generací. Tu jednoduché, tu složité, ale kdo se nechce z tohoto poučit, bude jako strýc František ze Saturnina, který musel sám přijít na to, že lít vodu do kyseliny je blbost… 🙂
  Historia magistra vitae…

 307. V překladu-„Slováci“ a Maďaři a Rumuni a další bojovali v obou armádách, jak císařské, tak povtalecké, ptakopysku. Protože se prostě neřešil národnostní problém. Tudíž to není „slovenské cukání“.

 308. NoName, no, Horní Uhry. Po osma až devětatřicátém, „Češi peši do Prahy“, nedošlo k poučení a byl obnoven slepenec, aby ve dvaadevadesátém došlo k recidivě. Československo tak v základech mělo časovanou bombu. I když, možná, sice spíše ne, ale kdo ví, nebýt mírotvorných snah prezidenta mírotvůrce, kterými chtěl celému světu být příkladem, za velkého potlesku především konkurenčních zbrojařů, možná, že by se udrželo, bez ohledu na „Slo-ven-skýýý nááárod“ a „Kto za pravdu horííí…“ Tak se Československo pokojně rozpadlo k velké úlevě veškeré okolní konkurence. Aktuálně se usilovně pracuje na odstranění onoho protivného a snahy o jednotnou řísši narušujícícho zbytku mezi Krkonošemi a Šumavou ve snaze dokázat, že ti, kteří to místo nyní obývají, na rozdíl od jiných, kteří jimi byli nespravedlivě vyhnáni, ani národem nejsou, že jsou jakousi směskou, regionálním etnikem kdoví odkud přišlým krom hrstky vyvolených originál Evropanů, prý s keltskými kořeny, na rozdííl od zbytku nejspíš pocházejícího odněkud z mongolských stepí či tak podobně.

 309. TO ano, Schumachere, ale tady byla řeč o období před rokem 1918.

 310. 370 Ptakopysku, samozřejmě, že klíčovým předpokladem úspěchu je vždy být na té správné straně barikády. Příkladmo Fouchet….

 311. 376 NoName, to jsme ještě byli plni nadšení z národního obrození a panslovanské vzájemnosti. Slovan slovanu bratrem. Abychom se za to nyní hluboce styděli a prohlašovali o sobě, že nic takového, že my jsme vlastně kulturní Keltové a s těmi primitivy z východních stepí nemáme vůbec ale pravůbec nic společného.

 312. Zuzano, Matzurko a nickname, když vysvětluji laikům inflaci, tak ve sklenici smíchám vodu a džus a dolívám vodu. Aby viděli na vlastní oči, že ať už tam doleju vody sebevíc, tak džusu je tam stále stejně.
  Moje averze na pouhou „ilustraci“ na historických příkladech plyne z toho, že se na scéně bleskově objeví gényjus, který začne exhibovat 1. různými úrovněmi „socio-komunikačně-ekonomicko-kulturně-sportovní anevímještějakoudalší“ tehdejší společnosti. 2. Nebo se debata scvrkne do nesmírně zajímavé roviny, jestli je inflace 3, 4% snesitelná nebo 2, 9% už smrtící. Analogicky, zda-li kráva (bez krmení) může dojit 3 dny, 4 hodiny a 9 minut nebo nějaké jiné číslo. Buď umíme někomu něco vysvětlit a on to snad pochopí nebo jsme v loji. Ta historie tam může být jen jako bonbónek na konci výkladu pro zasmání.
  Schumi – bavíme se o státu (v této debatě jsme jen použili termín „národ“). V soukromých transakcích k žádné takové situaci (inflaci) nemůže dojít. Tudíž já bych se slova „předvídání“ úplně štítil. Prostě má-li stát vyšší výdaje (náklady) než příjmy (tržby), tak má stát celé 2 (slovy dvě) možnosti: A) seškrtá výdaje nebo B) vytiskne prachy. Nenech se nikým napálit – složité společenské procesy na základě mnoha na sobě závislých proměnných jsou takové kecy v kleci, které mají jen odvést pozornost jednoduchých a pomalých někam jinam.
  Role slovutných ekonomů v tomto punktu je pouze v tom, že už to dávno dokázali. Za to jim patří nekonečný obdiv.

 313. NoName,
  aha, tak to se brutálně míjíme. Omlouvám se, nějak jsem nepochopil, že je řeč o čistě nacionalistickém cukání. Bůhvíproč jsem to bral podle územního principu. V tom případě nemám co bych dodal, protože mě tyhle národovecké bojůvky v dějáku nikdy nebraly.

 314. 370 Ptakopysku to zajisté. Protože vždycky něco nějak začíná. To připomínám když někdo namítá, že to či ono není tradice. Každá má svůj počátek. A když to vydrželo, stala se z toho ona „předávka“.

 315. vůbec nevím, o čem je řeč…jak pak mám pochopit myšlenkové pochody osoby, která psala příručku pro mobil zn. Samsung, velmi sofistikované zařízení plné aplikací, funkcí a složitostí, o kterém bych předpokládala, že si ho šimpanz nekoupí a ostatní nepotřebují takové rady jako že nemám: olizovat baterii ani do ní kousat…nemám vkládat zařízení do očí, uší nebo úst, nemám nosit zařízení v zadní kapse, protože při pádu bych se mohla zranit,nesmím dovolit, aby to zařízení používaly děti( neurčeno do jakého věku…patnáct, osmnáct?), při používání tlačítek mám dělat pauzy, abych si neunavila prstíky a ještě asi pětatřicet stránek dalších pokynů…

 316. Ptakopysku, Češi jsou národ zjevně existující tisíc let. S vlastním královstvím, velkými výhrami, nemenšími pořážkami. To se o Slovácích říct nedá. Proto ty rozdíly ve vnímání základních pojmů.
  Pressburg byl hlavním městěm Uherska víc let než Budapest. Bratislava je defacto umělá konstrukce, to město slovenské(slovanské) snad až období Velké Moravy nikdy nebylo.
  A tak dále 😉

 317. Ale tak já se taky zkušeností předchozích generací neodříkám, Matzurko. Jen tím chci říct, že studium historie není samospasitelné. A na tro, by jeden věděl, že krávu třeba krmit, aby nechcípla, fakt není třeba studovat dějiny a příklady, jak se v někde v Sovětském svazu pokoušeli vyšlechtit nežeroucí krávu, dojící hektolir mlíka denně. 🙂

  Rovněž se neodříkám zkušeností předků, ovšem všeho s mírou a použít vlastní hlavu k prosátí hlušiny taky neškodí.

  JInak když někomu nedocvakne i bez studia historie, že kráva musí dostat do držky, aby dala do dížky, tak mu nepomůže ani zasvěcený modroptácký výklad o petici výrobců svíček.

  Zrovna tak jako tomu mýmu zatraceným potomkovi nedocvakne, že dokud se nezačne učit místo kecat o tom, jak se učí a snaží, tak ty čtyřky a koule bude pořád dostávat. 🙁

  TAky jeden nepoučitelněj….

 318. NoName,
  Slováci mají celou dobu Tatry (a nezkoušejte mi oponovat, že ani ty nemají celé 🙂 🙂 🙂 ) a protože jsou Vysoké i Nízké fouká tam furt vítr a proto se ve slovenském národě vyvinul takový ten ostrý frňák. A protože všade je daleko, vyvinul se ostrý pronikavý hlas. Dokonalou ukázkou něžnější části slovenského národa je třeba Bubílková.

 319. NoName – Slováci se cukají cca 200 let. Viz Martin, Bernolákovci atp. Krom toho, pojem národ byl před národním obrozením něco zcela jiného. Ti Slováci tam sídlili od dob knížete Pribiny a svůj jazyk si, přes neexistenci vlastního státního útvaru, uchovali. Což o něčem vypovídá…

  Modroptáku jenže ona ta ekonomie neexistuje ve vzduchoprázdnu a ovlivňuje jí spousta věcí, které na první pohled s ekonomií ani nesouvisí…

 320. Modrej, o tom není sporu. Jenže žijeme v nějakých poměrech nesestávajících se jen ze soukromých transakcí. Ty jsou uskutečňovány v nějakém komplexním prostředí, na které mají vliv a kterým jsou ovlivňovány. Realita není ideální tržní, v čistě zbožně obchodním smyslu, prostředí. Není. Třebaže…ekonomie a to na ní shledávám velmi zajímavým, se nezaobírá čistě a výlučně zbožně peněžními vztahy, ale obecnou směnou hodnot. Uf, to jsem si dost dovolil….V nejširším smyslu se neomezuje výlučně na lidské jednání rodu Homo sapiens sapiens. Je součástí komplexu zvaného „Věda“ sestávajícího se z mnoha vědních oborů. Zkoumajícího základy světa až po lidskou společnostt. Včetně jednání kvasinek. Oho, jednání a ne chování? Vždyť jen a jen člověk je nadán způsobilostí jednat! Parafrázujíc Plzáka : Seš si jistý, že jednáš? Nebo si jenom myslíš, že jednáš….

 321. 388 Zuzano, nikoli ekonomie, ale ekonomika. Bacha na tydlencty ééé, termity.

 322. 387 ptakopusku, a studenej, proto mají velké chřípí aby se prohřál. A zahnuté aby si ho prokrvili namočením do borovičky.

 323. Vidite vidite…. Narodni staty jsou jen slepa vetev….. Vzdyt se ani nemuze najit dukaz pro cukani a nebo necukani a hlavne, kdyz se cuka dvacet lidi, je to uz narodni cukani? Nebo kdyz Dvorak zahraje u Borna v salonu slovanske tance, je to uz narodni odpor?

  Ptakopysku, Bubilkova jeste neni v blazinci? Proboha to snad neeeeeeeee

 324. 383 NoName, to království nebylo jejich. Oni do něho patřili jako poddaní. Aktuálně se nazývá republika a oni občané, ale prakticky je to to samé. Třebaže by jirka ppa etc… vyložil že ne, protože…no, protože to třeba fungovalo lépe a vůbec….

 325. No a jen takova libustka z obdobi prohibice….. Vite ze jeste jeden liker z KV zacinajici na B, nema jeste vyrizeny prukaz puvodu?

 326. Jirko ppa, likér od B ???? Neznám, že by Brum?

 327. Jirko, zkus to o té slepé vývojové větvi říct ve Švýcarsku, Polsku, Americe…. nebo Francii ? Ale ne před politiky, prostě jen tak v hospodě. Obzvlášť v USA by to mohlo být zajímavé, neboť se tam mluví ANGLICKY, a snad všichni Američani, které jsem poznala byli na svou národnost hrdi, ovšem stejně tak i na své evropské kořeny.

 328. 😀 Ptakopysku, vykoledoval jsem si to paradne 😀

 329. Matzurko….. Ano, ja to rikam porad a jeste jsem po ustech nedostal, i kdyz vim kam tim smerujes, tak se muj postoj nemeni. Treba USA je preci stavene na jinych zakladech nez na tom narode, jak to chape kazdy mistni zastydli hrdobec. Svycarsko taky ma jistej zvlastni etos na tom uzemi…. a taky asi bach ho nenazval narodnim statem jak je to mysleno tady

 330. Matzurko,
  možná to není tak špatný nápad s tou hospodou.
  On nějak Jiřik neví kam se vrtnout a chlapci by mu to tam vysvětlili. Třeba by se mu rozbřesklo :)))

 331. Matzurko, občané USA jsou národem ve smyslu politickém, nikoli etnickém. Co se týče angličtiny, Hispáncům by se Tvůj výrok nelíbil. Jenže připuštení jiného než anglického jako úředního jazyka je zhoubné a v budoucnu může vést k rozštěpení.

 332. Jirko, a jak je to tady myšleno ? A jak to myslíš ty ? Já se v tom nějak ztrácím.
  A Amrika je IMHO dobrý příklad, neboť je právě dost recentní, a multietnická navrch.

 333. Schumi, a není to jedno ? Tedy jestli národ etnický nebo politický.

 334. Určitě se shodneme v tom, že být Čechem trestné. Zatím. Když jsou trestné rozličné fóbie….

 335. Ano Matzurko, to je to, co chci rici i tady….. Jestli je spravny narodovec i ten co rekne…. Miluji svou vlast beeemen, nebo neni.
  O tom to cele je, nebot se tady za narod nebere mnikdo kdo nechodi z Bornem do salonu…..

 336. Jirko, tím „tady“ myslíš Kotlinku nebo jen tento blog ?

 337. Myslim kotlinu, proste cechy cechum se rve skoro vsude. Pritom kdo to vlastne je mi nikdo nerekne

 338. to je dobře, že je tu tolik vzdělaných, co poučí Slováka o jeho národě a dějinách. Kromě toho, Bubílková není Slovenka, ale ze Zlína. Teprve později se její rodiče přestěhovali na Slovensko.

 339. Čechy čechům 🙂 20% maďaři, 30% slováci, poláci, francouzi, rusové, rusíni, ukrajinci a zbytek měl dědu ve wehrmachtu. Böhmen über alles. u nás jsou jenom češi, Jirko.

 340. „se řve skoro všude“ – tak tam já asi nechodím, znám to snad jen z reportáží o dělnické (?) straně či jak se jmenují.
  Ale sama se za Češku považuji i deklaruji, byť jsem narozena vlastně ve Slezsku 🙂

 341. Jirko ppa etc…, pro nás pozitivisty je to jednoduché. Být národem ve smyslu etnicko-kulturním, v dnešní civilizované době znamená na to mít lejstro od nějakého mezinárodního vejboru či spíše vrchnosti. Ta sílí ve velkém baráku, všichni na ni přispívají, prakticky je k ničemu a slouží k různému vykecávání se, občas si někdo zuje botu a aby dodal důraz tomu co říká, mlátí s ní do pultíku. Ale halt je to taková tradice mít tu instituci a pak je důležité aby skrevá ní byl dán prostor i všelijakým lidožroutům, aby jako věděli, že se s nimi počítá a tak moc se netopořili když se u nich v lidožroutsku ten či onen chce těžit něco výnosného. Jako že se uznává, že seš tím národem. V dobách přednárodněobrozeneckých a prozaicky neromantických, národ a lid znamenalo prakticky totéž. Být národem českým znamenalo naroditi se v Království českém. Být Čechem tak jak se ho zastával už Jan z Husi, mělo spíše kmenový význam. Nyní je to popletené, kousek na východ z kotlinky tu a tam zaznívá, že Morava a Slezsko není žádné Česko. Československu nebylo dopřáno oněch padesát poklidných let a tak než stačil vzniknout národ československý ve smyslu politickém, tak se k úlevě sousední i přespolní konkurence rozpadlo.

 342. nickname, zajisté – my jsme důkaz jak ten „tavící kotel“ funguje i na naší straně té velké louže.
  Jenže funguje v čase a jaksi samospádem, nikoli na evropský povel.

 343. No považovat Pribinu a spol. za Slováky se odvažují jenom ti nejodvážnější historici Matice slovenské, Slované to byli, ale Slováci ? Minimálně Moravané by protestovali.
  Ale dobře, Rputi, tak tedy budeme považovat kodifikaci spisovného jazyka a nějakou deklaraci za cukání. Pořád mi ale není jasné, proč to velmoci měli brát v potaz zrovna u Slovenska, když podobnými procesy, a často daleko bouřlivějšími prošly i další národy střední Evropy ?

 344. Nickname, tak teď jste tomu dal na frak 🙂 !
  Jak se vlastně národnost získává ? Tím, že se člověk někde narodí (případně někomu, kdo sice zrovna někde trajdal, ale rodinu si pak vzal sebou do své vlasti), a naučí se jazyk dané země, ovšem také přijme její kulturu a tradici…. Stačí se přece podívat na „česká“ příjmení, i když se někdo přistěhuje z Tramtárie, už ve druhé generaci to Čech může být. Nebo ne ?

 345. Schumachere, národ československý by nevznikl ani za 50 poklidných let. Je potřeba přiznat na rovinu, že šlo o konstrukci, která měla přečíslit Němce a nehledat v tom nic víc. Proto to taky nemohlo fungovat a taky nefungovalo.

 346. NoName, hezkýýýýý !!!
  Takže národ evropský na tom bude podobně, až se tu v Bruseli podaří protlačit….

 347. Ten Smetana tykadlo je fakt skvelej….. Chce si vzt Langera jako pravnika 😀
  Neskutecna prca 😀

 348. popis se týkal nás podkrušnohorců. u sousedů: otec v hitlerjugend, sirotek že štětína. matka vysídlena jako maďarka z košic. děti se považují za čechy. až na toho v německu, ten je čistokrevný němec. a rodiče jezdí se svazem slováků v čechách na dovolenou. vyberte si. 😉

 349. 404 Matzurko, to je zásadní rozdíl, třebaže, jak píšu, národem etnickým je entita za takovou uznaná politicky. Kdežto národ ve smyslu etnickém se od ostatních odlišuje zejména vzhledem, odlišnou barvou či tvarem toho či onoho, společnou řečí, zvyky, krojem, krojem nošeným ve všední den či jen o svátcích, nebo například je po část roku vystrojen jeko by neustále stál frontu na lyžařský vlek, případně se hodlal účastnit sportovního klání a podobně. Pro národ ve smyslu politickém některé atributy postrádá a naopak jiných nabývá. Například uspořádání politické moci jako národní kultury a s tím souvisejících pravidelných projevů jako například vztyčvání vlajky, spouštění vlajky doprovázené rozličnými gesty a zvuky. A podobně. Případně trpí i pro něj výlučným náboženstvím.

 350. Kdopak z vás měl na sv.Václava vyvěšenou českou vlajku na baráku?
  Pochlubte se.

 351. 419 Jirko ppa etc….To nejde. Konflikt zájmů…..Jo je to exhibicionistickej blb.

 352. Nickname, já mám vybráno – jsem Češka (i když o dvě generace zpátky se to taky hemžilo mimo země Koruny české). Co jste vy, si musíte vybrat sám 🙂

 353. Schumachere, tak to jsou pak Moravané z Hradišťa a Břeclavi dva úplně odlišně národy, pokud tedy jde o kroje a zvyky. O těch z Velké nad Veličkou ani nemluvím.

 354. 417 NoName, netvrdím, že by vznikl. Obtíž už od počátku byla v tom, že byl uměle koncipován jako národ ve smyslu etnickém, jako dvě větve téhož národa, což je pitomost. Ovšem zapadající do oné panslavismem rozjuchané doby. A bylo zapotřebí to nějak iracionálně spojit, když pro to neexistovalo nějaké extra náboženství, asi v představě že se to časem sžije jako sňatek z rozumu. No, nesžilo.

 355. Schumi, se přiznám, ty nuance jsou pro mne příliš jemné…

  Andy, u mne visely leda čerstvě vyprané záclony 🙂 Vlajek se v tomto kraji pro větší slávu nevyvěšuje… a žádnou svatováclavskou ani nemám.

 356. 425 NoName, nejsou. Nemají na to papír. Já bych je uznal za kmeny, za předpokladu, že se s nikým jiným zpravidla nemísí.

 357. A krom toho je podstatné za co se sami považují.

 358. No pokud jde o to, za koho se kdo považuje, Schumachere: není tedy vyloučeno, že za pár let budou přívrženci Rytířů jedi požadovat nejenom uznání svého náboženství, ale i sebe jako národa, resp. národnostní menšiny ?

 359. Zuzano, ekonomie se zabývá lidským jednáním, chceš-li tak volbou mezi alternativami. Nikoho z ekonomů (dokonce ani těch z hlavního proudu) nenapadlo tvrdit, že lidé jednají ve vzduchoprázdnu. Vstupují A) do interakce s jinými lidmi (spolupracují nebo si konkurují) a B) žijí v nějakém „přírodovědném“ prostředí. Na obojí se lidé nějak adaptují (jednají neboli konají činy) a ekonomie to nějak popisuje. Např. příklad s inflací nebo pokud vyměnila osoba A dva hrnky medu s osobou B za jeden kabát, tak z toho plyne, že osoba A má vyšší preference pro kabát (a nižší pro 2 hrnky medu) a osoba B to má přesně obráceně. K tomu vůbec žádnou historii nepotřebuju a té transakce vyvodím pouze to, co jsem popsal. (Nyní se pohybuji v OBECNÉ rovině a zanedbávám JEDNOTLIVÝ případ producenta hrnků, medu a kabátů a dalších komponent potřebných pro výrobu kabátů.) To je logika a děje a jevy kolem nás podléhají pouze tribunálu rozumu. Pro mě je historie (v uvedeném pojetí) seznamem událostí, kdy lidé dali přednost citům před rozumem.

 360. 415 NoName, z jednoduchého důvodu, že to těm velmocem vyhovovalo, protože prosazované uspořádání bylo vhodné, netvrdím, že nutné, ale pro zachování dekóra, odůvodnit.

 361. Andy, to je vyborna otazka, doufam, ze nekdo odpovi…. Ja to klidne udelam…. Mam na lodi u salingu pripnute tri vlajky permanentne. Jedna z nich je ceska…

 362. Schumachere, Rpuť naznačuje, že mocnosti nevzali do úvahy při konstrukci Československa nějakou speciál slovenskou vlastnost, „cukání“. Tak se snažím dobrat toho, co to je a jak to, že to mají jenom Slováci.

 363. NoName, mícháte jablka a hrušky. Pokud se narodili v zemi zvané Rytiřství Jediů, tak národ deklarovat můžou, ale jinak jsou maximálně náboženská sekta. Všimněte si, prosím, základu slova ná-rod.

  Jirko, tak to teda smekám 🙂

 364. Modrej, právě dávání přednosti citům před rozumem odlišuje člověka od stroje. A můžeme se hádat o svobodě vůle, která v reálu není absolutní, ale pohybuje se jako vše ostatní v makrosvětě po škále. To, že k vysvětlení výměny hrnků za kabát nepotřebuješ historii je nesporné. Ovšem popisuješ jen ono „že“ a k tomu se vážící bezprostřední proč. Jenže ostatní zůstává skryto. Ono proč taková preference. Nemusí to znamenat nic véc než že jeden potřebuje nový kabát, protože starý je rozedraný, a že druhý má chuť si tu a tam osladit medem. Nebo to může odrážet nějakou zásadní situaci. Zpětně to není zajímavé. Minulost je daná. Zajímavé je to dopředu v čase. Ve vztahu k událostem, které ještě nenastaly, které s nějakou pravděpodobností nastanou či nenastanou. Využití ekonomie společně s ostatními vědními obory k predikci událostí. Například, toho že panovník zařve „Spustit rotačky!“ To co tím nastane, inflace, je ona z pohledu ekonomické vědy trivialita. Jaké všeobecné důsledky bude mít, záleží na mnohém dalším.

 365. Matzurko, to je presne ono, co je nutne vyresit a na co se ptam. Jestli clenem naroda muze byt jen ten, co se narodil v miste, nebo jestli se muze stat clenem ten kdo se pristehuje.

 366. 422 Andy, a proč? To bych mohl také Nepomuckého…..Lebku jednoho kolem dokola nosí okorunovanou, kus čehosi co bylo mozkem druhého a co vydávají za jeho jazyk vystavují a dělají kolem toho prapodivné kejkle…Tohle morbidní divadlo nemusím. Ani tradiční vzpínání rukou k nebesům s nářkem a prosbami „Svatý Václave…nedej zahynouti!“ Já mám pochopení pro to co, pravda nevědomky, prý nosil Ludvík IV. ve škapulíři. Složený kousek pergamenu a na něm latinsky stálo : „Chlape braň se!“ Protože nýřky jsou k ničemu když je třeba vzít do ruky meč a rubat a rubat. A rubat.

 367. Matzurko, Židé bezpochyby jsou národ, a to se celé roky rodili mimo Izrael … Kurdové se rodí v Iráku nebo Turecku … Není to celkem jednoznačné 😉

 368. 437 Jirko ppa etc…záleží na tom jak to členství mají ošéfované. V případě národa neznám konkrétní případy. V případě kmene narození není podmínkou, nějakou procedurou mohl bývá přijat i cizinec. Záleží na zvyklostech jestli ho přijmou nebo sežerou. Čili máš možnost rozhodnout. Třeba jako náčelník, šaman. Nebo v radě starších, ale to by Ti nevyhovovalo, to už moc zavání demokracií. Je to rozhodnutí suveréna, jako všechno. Proto univerzální pravidlo být nemůže.

 369. Schumi, zmíněné „proč“ vědí právě jen a pouze oni jednající lidé. Nikdo jiný. Transakce takto probíhaly, probíhají a budou vždy probíhat a veškerá logika je obsažena právě v té transakci. Moje hodnocení oné transakce je k té transakci úplně lhostejné, protože nejsem účastníkem. Vyjadřuji se k ní prostřednictvím mých preferencí, které však s osobami A a B vůbec nijak nesouvisejí. Mohu úplně klidně teď a tady prohlásit, že kdykoli bude mít panovník vyšší výdaje než příjmy, tak spustí rotačky (ty daně nejsou úplně populární a navíc jsou vidět). Všeobecným důsledkem bude právě ta inflace a naprosté rozbití kalkulace. Aby si mohl něco predikovat (kromě toho, že je to zločinec a patří na větev), tak by si musel znát všechny preference všech jednajících lidí a způsoby, jak se budou adaptovat na vzniklou situaci. Už tohle je zcela absurdní úvaha a to ještě odmýšlím další nepřekonatelné metodologické potíže. Ale začal jsem u toho, že z historie nelze vyseparovat žádnou zkušenost pro budoucí jednání.

 370. 439,NoName, nepochybně. Podle „Halachy“, po mateřské linii, obcujíce mezi sebou. Primární je, jak už jsem psal ve 428, že se zpravidla s nikým nemísí. Stejné by to bylo u Jedi. Po nějaké době by si vyselektovali i nějaké odlišné znaky. Třeba schopnost levitovat a ohánět se světelným mečem. Je důležité aby šlo o dostatečně velkou skupinu, protože negativní příklady takového embreedingu pozorujeme u některých exemlářů šlechtických rodů, kteří jsou derege…denerege….prostě blbí.

 371. Jirko, IMHO záleží na tom přistěhovalci – pakliže se naučí jazyk a přijme kulturu, tak se členem národa stát může. Jestliže se pořád cítí a chová jako cizinec, tak tím cizincem zůstane.

  NoName, ale hernajz, Židé jsou natolik specifický národ, že bych ho ausgerechnet s Jedi rytíři nesrovnávala.
  Ale, pravlast měli a mají, ba si ji i stále připomínali, byť staletí v diaspoře. A, jak jsem psala výše, záleží i na rodičích – stačí kouknout na imdb, kolik amerických herců se narodilo v amerických základnách mimo území USA.

 372. Matzurko, pravlast Brazilců je v Portugalsku, přesto nejsou Portugalci, pravlast Argentinců vesměs ve Španělsku … Dokonce si je připomínají, mají se k sobě … A jsou Brazilci a Argentinci. Historicky velmi krátkou dobu.;-)

 373. Matzurko, jazyk jsem se jakž-takž naučil, kulturu přijal (si myslím teda), ale členem národa se stát nemůžu. Nejde to. Já prostě nejsem Čech. A nevěřím, že někdo může. Říct si, už nejsem X, už jsem Y.

 374. S Židy máte jeden problém(tedy, těch problémů je spousta, ale v debatě o národě zůstaneme u jednoho). Židem se můžete stát i konverzí, což byl v dějinách velmi, velmi oblíbený způsob ( konvertovali křesťané, muslimové i pohani) a stačí dvě halachické generace a už nepoznáte, zda ten Šlojmo je potomek jednoho z kmenů izraelských či obrácený Turek. Stane se členem národa a je vymalováno.

 375. A jinak mne asi poprvé v dějinách potěšil Nečas tím, jak vyrazil Jocha. Takhle se vládne…pěkně narovinu. Žádný výmysly jako u Pospíšila atd.

 376. Ja jsemmskoro uz unaven z debat o narodu …… Ja si myslim , ze jsem proste kreolskej pirat. Od te doby co jsem si tam poridilmchatu, mam pocit ze jsem se vratil domu….. A kulturu jsem taky prijal, jen mi jeste nejde bejt tak potetovanej a rakosova sukne my moc neslusi

  Matzurko, pletes se, jamnemam s autoritou zadny problem , kdyz je dotycny prirozena autorita, ci pokud mi zena nerekne, ze by to nebylo vhodne se nejak vymezovat….. No a co se tyka „naroda“ to je mamposledni poznamka, Dusanovi jsem to uz rikal, z Vidne jsme se vratili plni ocekavani, ze to bude fajn, ze konecne budeme doma mezi kamaradama, no a dopadlo to tak, ze za rok jsme se rozhodli opustit kotlinu, protoze se posnala tam kde nechceme zit dlouhodobe. Ono je to asi i tim, ze jsme se posunuli nekammjinam my, kdo vi….. To byla posledni poznamka o narodu, o pateri a vseholidu se budu zminovat dale

 377. Hele, je to moc preklepu a tak asi koncim s dnesni debatou…… Proste misto M si dosadte space…:-(

 378. NoName, viz výše. Rytíři Jedi pravlast či stávající území nemají, IMHO si národ nemohou nárokovat. Brazilci, jako potomkové vystěhovaných Portugalců a dalších kolonizátorů, se stejně jako Američani mohli rozhodnout.
  Židé se prostě odlišovali, a v diaspoře se „doma“ necítili, byť se tam rodily celé jejich generace. Vazba na pravlast vysoce specifická, a prostřednictvím víry i velmi silná.
  Jestli se vy osobně necítíte být Čechem, vaše věc. Vaše vnoučata už to možná budou cítit jinak, pokud se ovšem neodstěhují do Izraele a nezačnou bojovat za jejich právo na existenci 🙂

 379. nevím, proč Joch předstírá, že se Klaus posral a po čtyřech utekl, a už vůbec nevím, proč Joch se coby zaměstnanec neumí chovat slušně.
  Ve své kariéře jsem samozřejmě z některých míst odcházela dost naštvaná, ale že bych běhala okolo fabriky a vyřvávala, jaký je ten šéf kretén, to tedy nikdy.
  A že někdy byli…pořádní.

 380. Jirko, nejsme v rozporu. Kolega odvedle je Nguyen, ale do Vietnamu za dědečkem moc nejezdí a stěhovat se tam rozhodně nehodlá. Další má rodiče z Afganistánu, ovšem přesídlené do USA. On se oženil tady, korán vyměnil za knedlo-zelo-vepřo a milou manželku Barušku. Děti jsou Češi….

  Jestli se cítíte „doma“ jinde, budiž vám přáno. Jako genetik migraci lidstva vítám 🙂 Konec konců, nebýt cestovatelů, tak ještě pořád sedíme někde u Oduvai Gorge 🙂

  Tomu s autoritou nerozumím, není to odpověď někomu jinému ?

 381. Modrý Ptáku, ne zcela souhlasím. Takovým pěkným odvětvím historie je statistika. S její pomocí se dá kupříkladu zjistit, že v případě inflace lidé začnou hromadit cenné kovy, dokonce by se dal zjistit i percentuální nárůst ceny zlata na každé procento zvýšení peněžní zásoby (a soudil bych, že hodnota bude větší než 1).
  Preference mívají stádní charakter a je otázka, nakolik jsou mé preference ovlivňovány třeba preferencemi souseda. Krásným dokladem jsou hodinky Rolex. Průměrný strojek, průměrné zpracování a přesto symbol. Zmiň se mezi obecenstvem o hodinkách Jaeger Le-Coultre, Vacheron Constantin, A. Lange & Soehne, IWC a lidé budou koukat nechápavě, o čem to meleš. Zmiň Rolex, Omega, Breitling a budou koukat obdivně a závistivě.
  Tím chci říct, že preference není diskrétní a nezávislá, nýbrž manipulovatelná. A z historie se dá vysledovat, jakými způsoby a triky se preferencemi obecenstva manipulovalo a jak se případně těmto manipulacím ubránit.

 382. 454 – aha. Tak to je samozřejmě naprostý rozdíl a vláda nemá s prezidentem vůbec nic společného, je to každý jiný byznys. Tak to je mi hned Jocha líto.

 383. Tak možná jenom chtěl odejít a dát normálně výpověď se mu zdálo takové ordinérní …Dnes se to v 19.30 určitě dovíme.

 384. Ještě včera na své tiskové konferenci Vondrouš tvrdil, že jeho dluh je pouze necelých 30 tisíc korun. „Přiznávám, že jsem jezdil načerno a chytili mě“
  V úterý obrátil a redaktorům Mediafaxu přiznal, že dluh cca 100 000 Kč je ve skutečnosti nesplácená půjčka.
  http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/pavel-vondrous-dluzi-temer-sto-tisic-pry-jsou-to-pokuty-za-jizdu-nacerno.html

  Dvě senzační videa člověčích schopností –
  http://www.youtube.com/watch?v=Cd6C1vIyQ3w&feature=player_embedded
  http://www.youtube.com/watch?v=l7KRtKtpMiw

 385. Tak pan ministr Drabek rika ze jde o mstu dodavatele….. To je skvele, to Vam opravdu nezavidim 😀

 386. Dobrý večer,

  a nebyli náhodou ti rytíři Jedi něco jako řád? Já mám totiž dojem, že dokonce žili v celibátu a že to byli výhradně chlapi a byli přijímáni jako děti a k příslušenství k rytířům vychováváni.

  Možná tam nějakou roli mohl hrát původ, ale s národem to nemá nic společného.

 387. NoNAme
  MYslím, že kdybych na blogu zveřejnila třeba nějaký podobný blábol třeba o investorovi, tak by se mnou šéf taky ukončil spolupráci, i když je mým šéfem on a ne investor.

  Jsou věci, které se prostě nedělají. I když může jít o debila, co si vymýšlí, nechce platit a nedrží ujednání, tak se to řeší jinak než blábolem na blogu.

  Nemluvě o tom, že Joch plácá nesmysle. Nějak jsem si nevšimla, že by Klaus reagoval nějakým ublíženým fňukáním. Kdyby jo, jsou toho plný noviny.

 388. matzurko, jsem čech. obyvatelstvo vesničky naší, střediskové, mě úplně nadšením nenaplňuje, dovedu si představit, že bych bydlel u sousedů nebo za louží.
  lidé co se od nás vystěhují k vám, k martinovi, pepovi si často chválí změnu podnebí i sousedských vztahů. jó budějce, tam je krásně, a co teprv včelná 😉
  naštěstí sousedi kolem nás jsou fajn, práce je fajn, tak proč to měnit.
  noname, když jsme vám vysvětlili, co je to být slovák ( 🙂 ), můžete nám na oplátku vysvětlit rčení: nebuďte jako český turisti?

  PS: říkejte lidem, když už kradeš nebo podvádíš, tak se tím aspoň nechlub v hospodě. je to marný, je to marný, je to marný.

 389. Nevím, zda se mohu k pojmu národnosti ve smyslu příslušnosti ke konkrétnímu etniku vůbec vyjadřovat – už v generaci prarodičů jsou ty národnosti ve smyslu jazykovém 3 a ještě dále do minulosti to je snad ještě obskurnější – leč napadá mne postava jménem Tony MacTavish Levy, takto hlavní postava milé dětské knížky „Tony and the wonderful door“. (Vyšlo i česky v roce 1957 jako „Tony a zázračná dvířka“, což bylo ještě v době, kdy autor Howard Fast byl zatím správný soudruh, z čehož však časem vyrostl.) A tohohle kluka se ptá jeho učitelka, Miss Clatt, jakýže má on, Tony, národnostní původ. On tvrdí, že žádný nemá a předvede naprosto neskutečný propletenec osob nejrůznějších národů a národností a zakončí větou: „Takže já ho tedy nemám“. A na otázku, cože to nemá, odpoví Tony stručně: „Národnostní původ – až na to, že táta v roce 1912 přišel z Brooklynu.“
  Měl jsem trochu v podezření dvojici Zábrana/Škvorecký, že národnost Juanity Lómalové (viz trilogie o detektivní kanceláři Ostrozrak) se nějak inspirovala oním Tonyho popisem. Kniha má ještě jeden aspekt. Nějak se v ní zrcadlí doba, kdy pojem „národnostní původ“ měl poněkud nebezpečnou konotaci. Pamětníci vědí.

 390. Facky a pohlavky k výchově dětí patří, rozhodl londýnský soud
  „Zranění bylo způsobeno jen v jednom případě. V těch ostatních šlo o případ toho, co se někdy stane většině milujících a starostlivých rodičů, i když toho později litují. Rodičovství je složité,“ píše se dále v rozsudku.
  Případ je o to pikantnější, že svou matku udal jeden ze zfackovaných synů, když ve snaze dostat se do péče otce matku falešně obvinil z napadení. Sociální pracovnici napovídal, že ho žena zbila tak, že měl na těle modřiny.
  http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=759093&sym-ok=12408#anketa-12408

 391. Foundry, rozumím. Je nesporné, že stačí, aby lidé pouze pojali podezření, že je s měnou něco v nepořádku a utíkají k jiným aktivům (a klidně spotřebním). Není se oč přít. Mně tenhle apriorní syntetický fakt zcela postačuje. Stane se to vždy, pokaždé a bez výjimky. Nemám potřebu pátrat ve statistikách „o kolik“.

  S preferencemi nesouhlasím – vše, co popisuješ, jsou nějaké vnější (exogenní) vlivy. Stejně jako např. tradice nebo reklama nebo počasí. Preference (hodnota) je vnitřní (endogenní) jev. Sám se nakonec nějak rozhodnu, což je proces intenzivní (vnitřní), jak budu jednat.

 392. MaYdo, rytíři Jedi byli i ženy (Aubrie Wyn, Bastila Shan a další a další) a samozřejmě i bytosti ne lidské-velký šéf Yoda např.
  A děti samozřejmě ano-Luke Skywalker byl synem Anakina Skywalkera (Jedi jako hrom) a Padmé Amidaly například.

 393. Nickname, k tomu českému turistovi nemůžu říct nic bližšího, když jsme s malým lezli na Chopok (měl asi 3 roky) a chytla nás sněhová bouře, dověděli jsme se, že ti čeští turisté fakt nemají rozum, s tak malým děckem 😉

 394. Modrý Ptáku, ono vnitřní rozhodnutí ovšem rádo podléhá vnějším vlivům, celkem neškodným, nebo taky na výsost nebezpečným. Neodvažoval bych se to tak striktně oddělovat.

 395. Nickname, tak Včelná, jo ? No těbuch. 😉
  V lesích okolo se však dobře houbaří, to zas jo.
  Ale jinak dtto, sousedi, práce, přátelé…. i když za oceánem bych to asi taky zvládala, ovšem nerada, nerada. Třeba i kvůli tomu houbaření…. Z Evropy leda UK, neb jinou řeč jsem nezvládla, a z naprosto iracionálních důvodů jest mi ostrovní říše nejbližší. Asi kvůli detektivkám, Gaimanovi a Beatles 😀

 396. Pokud mohu posoudit situaci v našem tavícím kotlíku, tak zde neexistují skupiny vyčleněné díky svému původu či jazyku. náboženství zde nehraje téměř žádnou úlohu – cca 1 člověk že 100 chodí do kostela. děti původních obyvatel – až 30% okresu – mají často negativní vztah k řeči svých (pra)rodičů. snad je to dáno dávným rozkolem v místním lidu, zdaleka ne všichni toužili po Říši a hlavně ne po válce.
  lidi spojuje jen práce a koníčky, sport, divadlo. kromě práce lidi spojuje i nepráce.

 397. NoNAme, já nějak měla dojem, že Anakin musel právě kvůli sňatku přestat na karieru rytíře Jedi pomýšlett. Ale možná jsem to nepřesně pochopila a důvody byly jiné.

  Ty dámy , co uvádíte, mi nějak unikly, ale fakt je, že si nějak moc nevybavuju první díly, takže mi něco možná uniklo.

  pokud jde o Mistra Yodu, nikdy jsem nepochybovala o tom, že ať už se jedná o bytost jakkoliv ne-lidskou, je rodu mužského a to nejen gramaticky.

 398. Jo a hlavně – mám dojem, že rytířem Jedi se nemohl nikdo narodit, musel se jím stát. Což bych viděla jako zásadní pro definici, jetsli jde nebo nejde o národnost.

 399. Existuje seriál a film Klonové války (Clone Wars), Maydo, animovaný, a ten se odehrává v období někdy mezi druhým a třetím dílem-boj Republiky zastoupené klony pod vedením rytířů Jedi a Obchodní federací s droidy. A tam se objevují hrdinové, kteří ve filmech nebyli nebo se jenom mihli.

 400. Nickname, 1 ze sta do kostela, ale vánoce slaví všichni, ne ?
  Asi to téma už taky uzavřu, jen na závěr malá vzpomínka – kolega z Vladivostoku se při jedné debatě zmiňoval, že tam u nich vymírají nářečí a kultury, které tam byly od pradávna. Prostě mládež nebaví tradice udržovat, ba ani řeč či nářečí… asimilují se s ruským přistěhovaleckým obyvatelstvem.
  Takže asi tak.

 401. Aha, tak to jsem neviděla. Přiznám se, že animované věci mně moc neberou.

 402. prosim jsem cech nebo slovak ? ja abych vedel co rici v hospode az tam pujdu abych nedostal po hube.
  tedy asi bych dostal tak jako tak se slovy – mluv jak ti zobak narostl.

  pokud nevite kam patrite tak zapremejslejte zda se vam nepletou slova, šalina, šolna a šu..n. pokud poznate rozdil tak nejste na 100% nedotcenej prazak :-DDDD

  ale vazne – ja ctim rodnou hroudu rodiny a ctim sousedy – narod a stat je mi ukradenej.
  fakt se necitim spoluovcanem

 403. pasáčku, nikdo ani Vás ani Jirku nenutí, abyste českými občany byli.
  Tak proč nám to pořád říkáte ???

 404. no to jsem rputi rad.
  ale kdybych tedy treba chtel tak bych byl cech nebo slovak?
  ja jen ze se tu vsichni porad motame ( kam jsme rod az dohledali ) kolem brňa

 405. provozovatel jedné hospody v našem rodinném činžáčku je Vietnamec, svým komunistickým otcem do ČSSR za trest vyslaný. Se svou manželkou, Podkarpatskou Ukrajinkou původem od Užhorodu mluví česky, oba s dětmi taktéž česky.
  Zřejmě se jejich děti budou dost důvodně považovat za Čechy a nevidím důvodu, proč by ne.
  Ani důvodu, proč by se někteří byvší spoluobčané neměli pokládat za Boehmáky jazyka německého.
  A dokonce ani, aby se někteří chtějící místní považovali za echt EUroobčany.
  Všechno jejich věc.

 406. Ad Jochova reakce v (451), tu „ufňukanou kremloidní bábu“ vysvětluje IMHO poněkud násilně.
  Jako kdyby nevěděl, jak zacouvat od neuváženého výroku.

 407. Ajrovko, naozaj to vyzerá tak, že my si sice myslíme, že je to jejich věc, ale ono sami si to nemyslí … 😀

 408. AK,
  kremlofilní, asi má ráda kremlole 🙂

  Pepo, snažím se to vysvětlit výše. Občanství uděluje stát, národnost rodiče (kde vás přivedou na svět nebo vychovají), případně si národnost vyberete dle svého cítění a migrační destinace.

 409. KArle, my jsme jednou potkali echt černošskou rodinu, táta černej, máma černá, děti jakbysmet a taky spolu mluvili všichni česky.
  Konec konců, jetslis e seznámili tady na studiích a byli každý z jiného konce Afriky, tak se třeba ani svými rodnými jazyky nedomluvili.

  A příbuzní, kteří v šedesátém osmém emigrovali do Kanady, prý na sebe mluvili anglicky i doma, aby si zvykli. Fakt je, že děti češtinu už poněkud lámou, zejména ten, co se narodil až tam a do Čech je nic kromě jisté zvědavosti na příbuzné nic netáhne. Ale rodiče přijíždějí rádi, protože když nic jiného, kde by v Kanadě našli někoho, kdo by s nimi vzpomínal, jak to bylo, když byli děti a mladí.

 410. TAky jsem kremlofilní, Matzurko 🙂

  Ale nemůžu moc často, neprošla bych dveřmi.

  Národnost – kdybych před léty třiceti nebo tak nějak emigrovala, tak si umím představit, že po létech v Americe bych se cítila Američankou. No – čechoameričankou.

  Ale neumím si představit, že bych žila v německu a považovala se za Němku. Ani kdybych tam žila řadu let. A čechoněmka, ‚to je něco jako kočkopes.

  Nějak mám pocit, že můžete být Američanem a přitom zůstat Čechem, ale že nejde být současně Čechem i Němcem.

 411. Zdar přátelé. Mám problém. Zítra kolem 10.00 přiletí Rejpal, ale já pro něj bohužel nemohu přijet. Nemůže mne někdo vystřídat? Kájo, Jiříku….

 412. Pro mě je vlast stav duše a jaksi nechápu zdejší polemiky na tohle téma. Střídající se režimy i politici s tím pro mě nemají nic společného. Nikdy tu nikdo nikoho nelámal, že by to měli stejně ctít i druzí. Člověk to přebírá od svých předků. Vždycky je to dobrovolné a jak říká PeS, každý svého štěstí strojvedoucí :)))

  A nádherné fotky noční oblohy (dole to jde pustit jako video) – Pozrite si najkrajšie fotky nočnej oblohy roku 2012 – http://www.sme.sk/c/6553535/pozrite-si-najkrajsie-fotky-nocnej-oblohy-roku-2012.html#ixzz28AiWJILd

 413. 489 Matzurko, jak píšu. Být Američanem je být příslušníkem národa v politickém smyslu. Kdežto být Němcem je být příslušníkem národa v etnickém smyslu. Dokonce tak silném, že prokázání náležitého, tedy německého etnického původu „Volksdeutsch“ zakládá nárok na udělení státního občanství. Tak proto. Vono to v nich je furt jak v koze. Kdežto ostatním v Eunii kážou multikulti. Třebaže, sami mají problém s miliony Turů, které si pozvali na práci pro kterou se cítili příliš nóbl a také skrzevá pocity viny a „k oživení rasy“ jak prosazovali tamní levičáci. Tak mají problém. Ale přes veškerá úřední prohlášení auslander zůstane auslandrem, jak si ověřují zdejší někdejší tam emigrovavší, první na řadě k propouštení a poslední k obdržení práce. Protože „Volksdeutsche“ má vždycky přednost. Podobné je to i ve velmi korektním Švédsku. Tam se vám dostane velmi korektního zacházení. Ale jen toho. Málo komu se podaří překonat odstup a být přijat společensky. Ovšem, když je to třeba dát sežrat, tak největšími nacionalisty a vyvrheli Ojropy jsou Češi. Zejména v „Sudetendeutsche“ pojetí.

 414. Někde na Moravě žije černý Moravák. Echt černoch a přitom prý náturou echt Moravák. Jestli je to tak, je to zajímavé a milé.

 415. Schumi, na jaře jsem projížděla jedním jihočeským městečkem a stavila se v místní hospodě na oběd.
  „Do prdele, já mám žížeň, že bych se vo ni moh vopřít“, zaznělo za mnou velmi jadrnou češtinou. A ten co to prones, byl zcela nefalšovaný Afročech, jak když ho natře viksem, jinak člen party místních zedníků … 😀

 416. 2 Schumi – ad: „spouštění vlajky doprovázené rozličnými gesty a zvuky.“ – vzpomněl jsem si na Voneguta a jeho civilizaci, domlouvající se prděním a stepováním… Dokonalé…

 417. no vidite a uz tu mame cerneho cecha a cerneho moravaka.
  taky vam prozradim ze tu mame spousta kozomilcu jak moravaku tak cechu.
  no jo nic nez narod 🙁

 418. no jo nic nez narod – jak provokující puberťák, pořád pes jitrničku sežral..

 419. jo jako tech jitrnicek a psu tu uz bylo.
  nekteri tu z cernochu udelaji cecha, z brnaka cecha a z madara slovaka.
  no jest jim to prano ale jsou to jenom berlicky ktere maji odporovat ohnuti dejin aby vyhovovali ucelu .
  ale zajiste se mnozi maji pravo citit treba cechy je to jejich vec jenom to proste nic neznamena.

 420. Jako, zřejmě jim ještě nedošlo, že je nám srdečně fuk, za koho se považují. 🙂

 421. Zdar. Zatracené houby! Jedna se nachodí než jich aspoň pár najde a sesbírá a pak aby je ještě čistila, krájela, ukládala… Já su tak ucabrtaná, uchozená, a vůbec utahaná a navíc houby to mají na svědomí jen z menší části. 🙁
  Nicméně mám dojem, že to byla smysluplnější činnost než slovní hledání toho stopro čecha. Aspoň budu mít v zimě na kulajdu a houbovku.
  Dobrou noc. :-))

 422. DAno,

  a víte, že Vám závidím, že ve všední den můžete vyrazit s košíkem? To já můžu jen na chalupě, z Prahy je to vždycky výprava. A navíc nějak nejsem v okolních lesích doma a nevím, kde rostou.

  No, já jsem se zas jednou odhodlala k výrobě buchet. SYnek bude zítra mít co vzít k babičce.

  A teď jsu spát, než mně napadne ty buchty ochutnat. 🙂

 423. aerovko, jsem ted v NYC a letim asi za dve a pul hodiny rovnou do Ruzyne. Na terminalu 1 jsou celnici blbci a tak asi drive nez v poledne nevylezu. 14.00 nebo i pozdeji preziju. Dobrocinnosti i jinych dobrovolniku se meze nekladou. Flaska bourbonu je jizdne.
  Diky!

 424. Dobré ránko!

  Daniel Kaiser se mýlí! Ta choroba už přešla do chronického stadia. Tak jako se vyplavují z kostní dřeně další a další spirochety, budou se ještě dlouho objevovat Klausoplivance, protože jinak by tahle morální svoloč ztratila smysl života.

  …Je to varovný příklad, jak uniformní může být i umělecké prostředí kam až vede vzájemné utvrzování v předsudcích. Tyto pokusy o odlidštění protivníka, který nám nevoní nebo třeba vytlačil moje politické favority, jsou prozatímním dnem české veřejné diskuse. Pokud bych chtěl hledat nějakou útěchu v tom, že Klause příští rok na Hradě vystřídá řekněme Jan Fischer, tak snad jedině v naději, že tihle showbyznysmeni ztratí důvod, aby svojí vúdú panence pořád obsedantně vypichovali oči na veřejnosti…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-snad-by-pomohla-lecba-don-/p_spolecnost.asp?c=A121002_160859_p_spolecnost_wag

 425. Dobré ráno,

  Rputi, nebo si najdou jinou panenku vúdú…

  Ale jinak je to výstižný.

  Včera jsem našla tohle – nejen Viewegh je zralej na psychiatra.

  http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-burzovnim-matematikem-karlem-janeckem-fv8-/domaci.aspx?c=A121002_141153_domaci_zt

  NA Vieveghovi mně fascinuje, že napsal jednu čitelnou zábavnou věc ( Báječná léta pod psa) a rázem z něj byl spisovatel, který „se čte“ a nesluší se říkat nahlas, že to je jen komerční pisálek.
  tomu říkám umění se prodat 🙂

 426. Macek:

  Čtenář glos V. M. mi poslal fotografii tabule, která stojí na začátku nového stromořadí (sestávajícího ze 75 javorů klenů výšky cca 125 cm s ochranou proti okusu a s podpěrami) v obci Pustá Polom. Text na tabuli je zhruba následující:
  Výsadba stromořadí v obci Pustá Polom
  75 javorů Klenů
  414. 277.- Kč
  z toho dotace EU 352.135.- Kč
  ze státního rozpočtu 20. 713.- Kč
  obec 41.429.- Kč (10 %)
  Dodávám: tak tohle už by chtělo stanné právo a polní soud!
  http://viditelny-macek.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=135110

  K tomu dodávám já, že nahlédnete-li do nabídky zahradnictví, stojí taková sazenice kolem 600,-Kč (prostokořená) nebo kolem 1000,-Kč (s balem). 75 sazenic tedy stojí 45000 respektive 75000,-Kč.
  Tedy kapšovné : 369277,- potažmo 339,277
  http://www.ekozahradnictvi.cz/nabidkavzrostlestromy.pdf

 427. Dobré si připomenout:
  „Chápu, že ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek silně zbledl, když se od novinářů dozvěděl, že jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku odvedla policie. Vzhledem k jejich společnému putování různými institucemi se mu muselo udělat zle při představě, že by začal mluvit.
  V roce 2001 se Šiška pokusil (ve funkci manažera CEZTelu, dceřinné společnosti ČEZu) prodat právě společnosti CEZTel za 260 milionů firmu Echoton, jejíž akcie též vlastnil. Policie případ odložila. Pak pracoval na ministerstvu informatiky a poté jako tajemník Hospodářské komory, kterou tehdy vedl – nu ano – Jaromír Drábek. Spolu též byli v národním výboru Mezinárodní obchodní komory. Spolu pak putovali na ministestvo práce a spustili nový systém vyplácení dávek. Ten spoluvytvářela firma IT Solution, která spadá pod Vítkovice Machinery Group, tedy společnost, které Drábek se Šiškou prodali svoji vlastní společnost iDTAX… “
  http://viditelny-macek.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=135110

 428. Rputi… jako kdybys nevěděla, že pořizovací cena stromků, je v celkové částce naprosto marginální záležitost. Schválně, kolik dáš dohromady bodů, které se musí se zákona vyřešit a tedy i zaplatit, když si chceš okolo silnice vysadit stromy. Vůbec nepředpokládám stav, který je běžný, že před tím se musí porazit staré stromy.
  Za to nemůže EU, za to můžou místní předpisy, že to je tak šíleně drahé. Já si vůbec nemyslím, že se někdo příliš obohatil. To jsou právě ty debilní chymery o tom, jak a co kolik stojí….Macek zase střelil kozla, jako už po několikáté. Vůbec nenastavuje zrcadlo tomu, kdo si to zaslouží a jen křičí z všeholidem, že někdo něco ukradl 😀

 429. Kapšovné – prosím, ztlumit vášně. Za projekty z regionálních programů se skrývá mnoho předražených věcí, ale takhle hloupý výpočet je nedůstojný tohoto fóra. Použitá metoda (typická pro chlapy v hospodě) srovnává cenu vajíček a mouky s cenou desertu v restauraci.

 430. Jirko, ty sis sedl k počítači ve stejné době jako já, jenže já ještě dopíjel kafe, tak jsi byl rychlejší.

  No, co se dá dělat, mladí vpřed!

 431. “ a jen křičí z všeholidem, že někdo něco ukradl“
  Živě ho vidím, jak sedí ve všeholidu a křičí …….
  Jak to bylo v tomhle konkrétním případě, kolik na co padlo, ví možná ten čtenář, Macek ani my nejspíš ne. Leč obecná praxe s penězi EU nasvědčuje …… viz ten Buštěhrad.

 432. Tak to bych, rputi, souhlasila s Jirkou. Možná je cena přešvihnutá, možná ne, ale nedá se to poměřovat tím, za kolik se pořídí stromky u zahradníka.

  Ale MAcek možná o tom polním soudu psal v nějaké jiné souvislosti. A vize krajiny, odekorované informačními cedulemi o topmn, o co všechno se zasloužila EU se mi taky nijak nezamlouvá.

  Na druhou stranu – silničáři prý chtějí stromořadí spíš kácet kvůli bezpečnasoti no a taky kolem dnešních cest není pro stromy příliš zdrávo – stačí se podívat, kolik jich je suchých.

  VYsazovat pořád dokola stromy do prostředí, které jim podstatně zkracuje životnost, taky asi není to pravé.

 433. Ale houby!
  Kdyby si ty stromky obec koupila a chlapi místo žvanění v hospodě vysadili (eventuelně použít jako veřejně prospěšné práce) tak to zdaleka tolik nestálo!
  Existují tu pamětníci, jak se před válkou stavělo schodiště ze Zářečí nahoru do města. Dva schody koupil pan starosta, dva schody pan notář, po jednom schodě dal pan lékárník a pan drogista….. a stavěli to místní …. a nedovolili si to předražit, protože by „Na panské“ nedostali ani pivo.

 434. Martine, to je přeci obecný stav nevědění…respektive toho co k tomu patří. Styl typu….já tomu nerozumím, ale vyrazil se mi pevný názor….. To asi nemá cenu řešit. Už jsem panu M. Několikrát psal, že píše ptákoviny , o jídle a farmaření a uváděl jeho omyly na pravou míru …no a jen dvakrát mi odpověděl systémem „chléb s máslem“ , ale pak se už nezatěžoval. Když se koukneš na jeho stránky, má tam „diskuzi“ s Pohlreichem…dost výživné, protože amatér se opravdu nemůže měřit s profíkem, i když si amatér umane to, že je gastronomická ikona 😀

 435. Rputi, takhle co píšeš to nejde ani na soukromém pozemku, natož u silnice…. už se v tom fakt neráchej

 436. Jirko, já se klidně nechám přesvědčit – ale výkřiky typu „už se v tom fakt neráchej“ mne bohužel, nepřesvědčí.
  Je mi jasné, že cena roste s mzdovými náklady, z cenou použitých kůlů na jištění, s kolky k žádosti – ale to mi pořád nedává cenu 5500,- Kč za sazenici. Tak co je tam dál?

 437. podívej se na kterékoliv zadání podobného projektu a co vlastně se všechno musí splnit, aby to bylo vůbec připuštěné ke schvalování.
  Já bych byl rád, aby to fungovalo tak, jak píšeš, ale tak to prostě v době rozvinutého socialismu nejde. už jenom co stojí posudky, zpracování projektu, různé druhy „řízení“ aby se vůbec mohla udělat díra do země….Mimochodem, dokonce se počítá i hodiná mzda někoho, kdo dohlíží na „dohližitele“ projektu….

 438. taky si myslim ze by stat nemel na uradech utracet za uklid ( jeste predrazenej)
  staci kdyz koupi kostata a nejakej ten jar.
  Vite kolik je ruznejch samozivitelek co to muzou po vecerech uklidit.
  Ty vogo to je socialismus jak na slovensku v roce 1000 naseho letopoctu ( aby to nebylo vztahovano na slovaky 1000 roku pred kristem)

 439. jirko ppa,
  něco nasázet k silnici si teď vůbec nedokážu představit. V porevolučním quasu jsem stavěl na svém pozemku prostý drátěný plot podle jako liniál rovné silnice a byl to neuvěřitelnej voser. A to tehdá byli úředníci jak mílijusové, ještě nesvázaní do kozelce bruselskou legislativou!
  Ale kdyby lidi nebyli svině a hned to nepráskli, daly by se ty stromky podle silnice nasázet a všichni by se tvářili, že to vyrostlo samo. Pokácet by se to pak už nedalo. Koneckonců, ochránci přírody takto občas postupují, když chtějí ukázat veřejnosti, jak probíhá samoobnovování lesa. Nojo, já vím, Quod liced Iovi…

 440. Tedy předesílám, že můj vlastní návrh se mi vůbec nelíbí, aby zas nebyla mejlka!

  Ale když sociálismus, tak i se sociálismusovými závazky. Na to souzi slyší a se závazkem nikdo nehne. A takovej zeleně-sociálismusovej závazek, by se určitě vymyslet dal. K výročí vzniku Soceunie zavazujeme se vysadit álej až do Prahy …. a to by bylo, aby nezabralo!
  Fujtajxl – jsem nemyslela, že se toho dožiju!

 441. Tak Ctvrte řiši se nelibi, ze v Dukovanech se pouziva na zaklade dlohodobe (jeste z predprotektoratni doby) smlouvy rusky obohaceny uran, páč nepochazi z euroreichu a tudiz bude pokuta. . .
  Fakt si toho noveho perspektivniho nadnarodniho protektorstvi uživam. . .a potmě to bude teprve to pravy.

 442. ono to je ted takove tezke.
  1) ze se krade a to vic nez malo je vsem jasne a setrit se to prece musi taky – jsou to prece poctive nakradene penize a ty nam teda brat nebudou.

  2) ze se prece ma delat pro ovcany aby se meli krasne je prece jasne – proto tam ti politici jsou.

  no a ze pak kdokoliv je tak blbej ze chce plnit 2) a je na nej okamzite aplikovan bod 1) je uz asi jeho vec.

  jenze ovcani si neuvedomuji ze i ti politici holt treba budou delat ze delaji na nejake 2) se vybodnou a nebudou 1) ani potrebovat.
  hele cela pater stoji hooodne penez a klidne nemusi delat nic hlavne ze tam prece lidi jsou aby meli prijem pro rodinu

 443. Rputi,

  to máte jedno, stejně byste musela mít – závazek nezávazek – kupu papírů s razítkem.

  A ne všechno jsou zbytečnosti – jde třeba i o souhlasy vlastníků pozemků. Asi by se Vám nelíbilo, kdyby Vám mýrnix týrnix vysadili stromořadí na zahradě s tím, že to je závazek a tak se Vás nikdo tázat nemusí, protože se chlapi v hospodě dohodli a pan starosta nakoupil stromky 😀

 444. pepo,
  já jsem na úřadech nikdy stát uklízet neviděl. Vždycky to byla nějaká bába s koštětem a hadrem. 🙂 🙂 🙂

 445. Maminka mi vyprávěla, jak začátkem padesátých let musela s dalšími spolužačkami z grafiky na nucené práce do lesa- sázet stromky. Byla to zřejmě odměna za válečný kriminál, nahnat ty vyhublý osmnáctiletý holky do lesa…možná lázně? V každém případě za to nedostaly ani vorla a nějak zvlášť se to nepodobalo Andělovi na dovolené nebo jak se ten škvár o nadšených brigádnících jmenoval, spíš to prej připomínalo tu basu. Drábek by se mohl inspirovat, má k takovým postupům vlohy. Určitě to tehdy bylo pro stát dost levný.

 446. ptakopysku – zadnou babu s kostetem jsi nemohl videt.
  To byla zamestnankyne firmy co autsorcovane prevzala cistotu daneho uradu aby urad nevyuzival stare baby.
  diky teto transakci ma baba o pade na hodinu mene a tim se usetri.

  nechci slyset ze m2 uklidu stoji o dve kila vic . to je pomluva a zaradil bych se do skupiny pomlouvacu ze je vsechno dle bodu 1)

 447. Andy – proč brigádníci – máme přece veřejně prospěšné práce a cikorky porád brečej, že pro ně není žádná méně kvalifikovaná práce, takže jim vlastně nezbývá, než být na podpoře…
  Nesázíš …. nebude podpora! A basta!
  Jenom, abychom tam pak nenašli Drábka, jak si kope díru …. v tom má taky praxi… 🙂

 448. PAtakopysku, a víš Ty, jak vypadá stát?

  já bych si ho docela uměla představit jako bábu s kýblem a hadrem.

  Rozhodně je to výstižnější, než poloobnažená vnadná děva s fanglí v ruce.

 449. Rputi Rputi… veřejně prospěšné práce jsou drahé a nejen to…na vykopání díry je potřeba krumpáč, rýč a lopata. To si myslíš, že si přinesou své, nebo že je úřad koupí?
  Máš osobní zkušenost s tou veřejně prospěšnou prací jako organizátor? Já ano….již nikdy více. Drahé, neúčelné a zbytečné

 450. Doktore, a to ještě není řeč o kvalitě odvedené práce …

 451. Dobré ráno vespolek,
  Rputi, v případě té aleje za eupeníze mají Jirka s Martinem bohužel pravdu. Protože to není cena za stromky, ale skutečně i za projektovou dokumentaci, superhrubá mzda jednomu každému zahradníkovi, manažerovi projektu, potažmo i firmě, která grant připravila a protlačila. Taktéž cedule jistě nebyla zadarmo, položky na propagaci EUnie lze nalézt v každém Euprojektu….. Na dražší položky výběrové řízení, nejméně tři dodavatelé s garantovanou cenou….

  IMHO, pokud by obec chtěla alej, tak si ji dokáže pořídit za zlomek těchto financí sama, přesně podle tvého schématu. Ale s eudotacema je to jinak – přidělují se podle jakýchsi operačních programů či co, předem definované použití, a tak aspoň mají zahradníci v obci o zakázku postaráno. Že by obec spíš potřebovala novou kanalizaci a škola zateplení ´Brusel nezajímá, obec si na to musí nasyslit sama (což je IMHO v pořádku), ale peníze na fondu přece jsou a tak je utratíme !!!!

 452. To je na těch dotacích nejhorší-že si za ně obce, školy, firmy pořizují něco, co by jinak nikdy nekoupili, co nepotřebují a co ani neuživí v budoucnosti …

 453. Před cca šesti lety, to jsem ještě bydlela na Letné, dala Praha 7 do pořádku „park na Strossmayerově náměstí“. Pro neznalé připomínám, že je to asi metr široký pruh roští okolo kostela sv. Antonína, jedna parková cestička vedoucí k bývalým Dopravním podnikům- padesát metrů asfaltu, dvě lavičky.
  Stálo to tehdy dvanáct milionů…a popravdě, výsledek byl nerozeznatelný od předchozího stavu. Ohne srande.
  Myslím, že neexistuje horní hranice, co se utrácení „státu“ týče.

  Nejzajímavější na tom bylo, že se tehdy našlo sotva pět lidí, které to donutilo pídit se po detailech a vyžadovat informace…no, vyjebali s námi tehdy moc pěkně.

  Takže cena za aleje je bezpochyby z části stromečky a z větší části vejvar pro zúčastněné klotové rukávy a jejich příbuzenstvo. Na to nepotřebuji nic počítat.

 454. Matzurko, to mi bylo jasné, že v tom vězí ta zatra dotace! Jen mě našňuplo, že si to ta obec za ty peníze (co do toho stejně vrazila) mohla klidně pořídit sama.
  Kdyby to udělali, jak navrhoval ptakopysk – „samo se vysemenilo“, tak by je 50cm sazenička vyšla na 29,-Kč, dohromady 2175,-Kč! 😀

 455. „Moje“ škola teď koupila další 4 interaktivní tabule na první stupeň. Kdybyste viděli ty „e-učebnice“. Normální PDF, ve kterém listuje učitelka na této geniální tabuli. Drahé jak čert, a totálně na … na dvě věci. Učitelky jsou nervózní, protože to mají používat, když uŽ to je, ale oni vlastntě neví jak. Prvnáček potřebuje pro život jiné věci než smarttab.A tak se ohýbá výuka, aby se vyuŽilo něco, co nikdo nechtěl, nepotřebuje…

 456. NoName,
  nejhorší na tom, je, že by to mohla být vynikající pomůcka, kdyby …. se to nepoužívalo tak, jak se to používá … k breku …

 457. Rputi, viz výše NoName, obludnost dotací spočívá v tom, že se utratí megaprachy za věco nepotřebné…. a je to vlastně všechno stejně na dluh.

  A díky tomu, že se napřed do EU fondů peníze od nás nalijou, tak nezbude na to opravdu užitečné. Takže alej mají, ale v silnici jsou díry jak na hrncovém poli….

 458. A za to všechno může Brusel, kdepak našinec, ten jen poslouchá, co mu Brusel nařídí.

  O mani padme hum – Brusel!Totiž páteř – promiňte, nějak jsem se zasnil.

 459. A bohatí si utrácejí, třeba milion za dovolenou, jak odhalila investigativní Křišťálová Lupa. Kromě toho: Někdy je ale částka ještě vyšší. Za takové peníze chce klient absolutní luxus, například dovolenou v honosné rezidenci na ostrově North na Seychelách, kde strávil líbánky britský princ William s manželkou Kate. Noc v této rezidenci stojí okolo 4 500 eur, tedy cca 110 tisíc korun.

  A na to máme přece právo, jak vykřikoval atentátník.

  Tak jdu balit na zítřek.

 460. martine, našinec se jen přesně přizpůsobil situaci, tak, jak se „nepřizpůsobiví“ už uměj přizpůsobovat….
  Jak psal Lampedusa: „… ďábel si je stejně otáčí okolo prstu…“ 🙂

 461. tam kde hy-, tam kde hy-, kde hynuli vlci,
  tam kde hy-, tam kde hy-, kde hynuli vlci,
  tam kde hy-, tam kde hy-, kde hynuli sobi,
  Čech se přizpůsobil. Čech se přizpůsobil.

 462. A za to všechno může Brusel, kdepak našinec, ten jen poslouchá, co mu Brusel nařídí.
  To je dost ojedinělý názor, jak tak čtu, výhradně Tvůj.
  😛
  Jinak valná většina tvrdí, že se to dokonale doplňuje, místní blbci a vyžírkové s těmi bruselními.

 463. AeroKarle, omlouvám se, že jsem zapomněl úvozovky nebo smajlíka nebo jiný znak.

 464. Nebyl bych si tak jistý v popisu tvrzení valné většiny.

 465. Martine, to v podstate neni zas az tak zavratna castka. Na Mahe litaj za sluncem celkem normalni lide…. Daleko vetsi zasek do rozpoctu jsou takove ty poznavaci dovolene na „pustem ostrove“ ci vypravy do savan a pousti, nebo tak podobne. To jsou teprve rakety a ficaky. Kdysi jsme takhle potkali jednu rodinu, kde rodicove s dcerkou meli kluka na vozejku a ten se pred tim nez umrel, mel nejakou nelecitelnou formu svaloveho „ochabovani“ v Namibii. Jiste nemuselo to bejt az tak strasne, presto si dovoluji tvrdit, ze kdyz maji pruvodce, auto, individualni prelety a cestujou takhle po cele jiznii strane kontinentu, ze to stoji vic nez se vyvalovat u golfoveho hruste v chatce se sluhou. Jiste, muze se to zdat nesoumeritelne, ale faktem je, ze ty dobrodruzne prazdniny stoji vzdycky makabrozni castky. Za to by jiste slo zasazet kilometry aleji okolo silnic…. O interaktivnich tabulich nemluve….. Nebo kolik pastelek pro prvnacky 😀

 466. Tak něco ze života k tématům: mám činžovní dům, památkově chráněný, vlhká zeď směrem ke dvoru. Tak jsem si našla firmu, vykopali, dali drenáž, folii, štěrk, zasypali, stěna je suchá. Soused ve stejné situaci viděl výsledek, šel na úřad, aby nahlásil svůj záměr, začalo pobíhání, vyplňování, razítka, pak nastoupila firma oficiálně.Výsledkem je, že stěny obou domů jsou suché, jen já to měla bez nervů a za poloviční cenu.Autobusové spoje ve vískách jižní Moravy u hranic zázračně posíleny, nastoupila jsem do jednoho a tradičně do cílového Vranova dojela jako jediný pasažér.Takže jsem plkala s řidičem, který mi sdělil, že příští rok tyto mikrobusy končí, neb končí dotace EU. Linek bylo zřízeno nesmírně mnoho, aby se načetlo co nejvíce kilometrů, neboť 2/3 peněz na kilometr, které se dostávají, spolkne nově zřízené dispečerské středisko v Brně. To sleduje každý bus na panelu a nedej Bože, aby si řidič dovolil otevřít dveře pasažérce v pokročilém věku, aby to měla ke svému domku blíž než od oficiální zastávky. Když v zimě bývala nesjízdná silnice, zavolal řidič kluky z posypovky a ti to protáhli, teď volá na dispečink, který to dvě hodiny zařizuje. A takových historek sypal z rukávu spoustu. Firma, která dispečink vlastní, je založena z bývalých náměstků vyhozených z kmenového podniku.

 467. Jirko, já už dneska nebudu pokračovat na tomto blogu. Nechce se mi hlídat, jestli je můj sarkasmus rozpoznatelný nebo ne.

  Doufám, že to zítra vyjde.

 468. ježiši Jirko vopatrně!!!!
  S tím přepočtem safari na multimediální tabule si mě málem zabil. Já s kolegy komentátory na idnesu jenom tak skromě laškuji s měrnými jednotkami „počet fábií na fotbalové hřiště“, nebo objemovou jednotkou „londýnský olympijský mazén“, ale do výšin multimediálních tabulí jsme se nikdo nevypjal 😛

 469. 530 Rputi
  ale oni přece sázej, takže podpora je v pořádku 🙂 🙂

 470. Aerofko, jestlí jseš na příjmu, zavolej mi na 605 773 900, prosím prosím.

 471. Aerofko, jestlí jseš na příjmu, zavolej mi na 605 773 900, pěkně prosím. „?

 472. převádět safari na tabule je náročné, mnohem jednodušší je udělat z psychopatického mamlase celebritu.
  Kam se hrabe Ornela Štiková:)

 473. (551) Já tam 😛 udělal a je to stejně plat prtné.

 474. (555) No ale když měl tak těžké dětství …

 475. NoName, já myslím, že ještě horší než nejhorší (jak jste uvedl v 535) je, že byly staženy vzácné zdroje, které mohly být nesporně užity smyluplně někde jinde. Jinými slovy, nebylo vyrobeno nebo poskytnuto mnoho užitečných statků, protože byly vyplýtvány na nesmysly. Pro mě je legrační, že ta socialisticko-etatistická sebranka vždy „“““““argumentuje“““““ potřebností pro širokou (a ještě širší) veřejnost. Když odpovím, že nejprve té široké veřejnosti musejí zkonfiskovat majetek, aby na to bylo. Protože veřejnost už se k potřebnosti vyjádřila tak, že to jednoduše nepoptávala (kdyby poptávala, tak by to někdo nabízel). Výsledkem je ztráta z 1. nevyrobených a neposkytnutých statků, 2. placení loupeživého povolání a 3. hanebné ničení obsahu dobrých slov tím, že se loupeži říká solidarita apod..

 476. Na těžkém dětství si udělalo kariéru hned několik generací psychologů, nicméně my cyničtí pozorovatelé bereme tak tři čtvrtiny z historek na téma “ maminka mi nekupovala žádné hračky, musel jsem toho čerpadláře zabít, měl tam plyšáky“ a „tatínek se na mne tak divně díval, proto dodnes dělám šlapku“ s hodně velkou rezervou.

 477. no, jo a chudák Bartošová se bude zase muset ožrat nebo nechat ztřískat od milence, aby si udržela posatvení mediální celebrity…

 478. neměli by tu kompenzaci chtít spíš po Pánu Bohu?

 479. Noname, dyt to jsou odborari… Co by meli jineho delat?
  Ale je fakt, ze suchu bylo opravdu vyjimecne…… Nemame letos ani jednu visen, proste to vsechno popadalo….

 480. Škoda, višńovku já ráda.
  No, aspoň teď pojedu ke Stárkům na burčák, doufám, že se od loňska nezkazili a nezačali do něj lít metanol nebo co.

 481. Domácí pán má na mne kontakt, pepo … Skypový i mailový.

 482. Dobrý den,
  naše vláda si zachovává klid na práci a schválila zvýšit kvótu ČR u Mezinárodního měnového fondu (MMF) o více než dvojnásobek. Návrh ministerstva financí na základě revize kvót, na kterém se členské země MMF dohodly, dnes schválila vláda. Vyplývá to z internetových stránek vlády. Česko by tak mělo získat ve fondu větší hlas. A víc platit.

  http://www.financninoviny.cz/zpravy/vaha-cr-by-mela-v-ramci-mmf-stoupnout-navrh-schvalila-vlada/848062

 483. nickname to je dobra zprava.
  neco jako chlubeni investora ze si koupil dalsi podil akcii firmy v insolvenci 😮
  dokonce doplnena zpravou o den driv ze si pujcil u statecteditu 🙁

 484. Modrej, v hodnocení „užitečnosti“ oněch statků bych byl opatrný, protože posouzení jejich užitečnosti je v souladu s „human action“ vyhrazeno tomu kdo o tom rozhodoval. Bez ohledu na to, že pravděpodobně není totožný s tím, kdo by rozhodoval v podmínkách svobodného trhu. Reálná lidská společnost se neskládá ze samých suverénů, rovnoprávných účastníků jednotného trhu řídícího se univerzálními pravidly pro všechny. Bez ohledu na náš názor, že by to mělo být jinak. Ostatně, i onen „netržně“ rozhodující úředník je výsledkem nějaké „human action“ fungující v rámci širšího trhu s rozličnými komoditami, které nutně nemusí být povahy kalhot, klobouků či pytlů ovsa. To neznamaná, že by ekonomické postuláty nefungovaly. Naopak. Jenže fungují v reálném světě, s důsledky tomu odovídajícími. Ne v podmínkách experimentální například liberální tak jako třeba u někoho jiného komunistické laboratoře. V laboratoři pracující s ideálním materiálem definovaných vlastností je to všechno jasné. Nejde o spor ekonomický, ale politický. Suverénní subjekty trhu se rozhodují podle principů o kterých mluvíš. Jenže podstata toho problému je, že ne každý člověk je současně suverénním subjektem trhu. Kromě toho neexistuje univerzální trh pro všechny subjekty, ale skládá se z mnoha různě diferencovaných trhů, které se navzájem ovlivňují. Na nějakém trhu se pohybuje zaměstanec, na jiném zaměstnavatel. Na „svém“ trhu zaměstnanec vystupuje jako suverén, kdežto na trhu svého zaměstnavatele nikoli. Na tom zaměstnavatel rozhoduje za něj. Jeho rozhodnutí má vliv na trh zaměstance. Tak i úředník, který rozhoduje, je ve stejném postavení suveréna, rozhoduje podle nějakých kriterií, zájmů, s důsledky takovými či onakými. Nejde o to, že ten či onen rozhoduje v důsledku „lépe“ nebo „hůře“, i když třeba připustíme, že úředník hůře. Prostě rozhoduje, je to jeho „human action“ zahrnující složitý komplex různorodých zájmů, samozřejmě s prvořadým aby rozhodoval, tak aby zůstal úředníkem. Nebo jiný je třeba biřicem, který náležitě řve, protože po biřicích, kteří náležitě neřvou, je malá poptávka. To, že by rozhodovat neměl, že úředník by neměl být oním rozhodujícím suverénem, není záležitostí ekonomickou, ale politickou. Ostatně pro velké firmy je typická vnitřní narůstající byrokracie a „úřednické“ rozhodování. Jejich struktura a fungování se podobají státní. Se všemi důsledky. Dostávám se k tomu, k čemu je ekonomie jako věda. Ne jen vysvětlující proč došlo k tomuhle či tamtomu. To je sice zajímavé, ale nepříliš užitečné. Jako každá věda zpracovává empirické poznatky do univerzálně platných tezí, jejichž aplikace je užitečná směrem do budoucna, je způsobilá dávat konkrétní odpovědi na konkrétní otázky. Nejen jestliže stoupne cena tohohle, jak to ovlivní cenu támhletoho, nejen v jednocuchých zbožně tržních vztazích kolik hrnců medu za akabát, ale umožní předpovědět chování celého systému, jak změna těhle parametrů změní támhlety parametry. Například dá vstupní údaje pro včasné rozhodování třeba jestli vyrábět plyšové medvídky nebo tanky. Jenže co objednat, rozhodne nějaký úředník. Podle svého nejlepšího svědomí a svých nejlepších znalostí. Nebo podle toho, jestli mu víc zaplatí výrobce tanků nebo výrobce plyšových mevídků. V každém případě to nepochybně bude jeho „human action“, s ohledem na rizika a s nimi spojené transakční náklady. To vše je základem pro tezi, že uvedené vztahy fungují jen na trhu tvořeném suverény a mezi suverény, a že vztahy na jedné úrovni trhu mezi jeho suverény mohou být externalitou k jinému trhu s jeho suverény. Tím se dostáváme ke klíčové tezi, že nutnou podmínkou fungování trhu s jeho všemi atributy je existence suveréna.

 485. 576 Dano, to je jedno, někdo se najde kdo tam bude dřepět za ministerskej plat. Jako vždycky.

 486. No kdo by to vzal…. Jiste nekdo daleko, daleko horsi, protoze Drabek jiste zustaval jenom proto, aby to nevzal nekdo vosklivejsi 😀

 487. …Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) vyvinula způsob, jak zjistit koncentraci jedovatého metanolu přes láhev. Metoda je levnější a rychlejší než klasické testování, zatím ale není certifikovaná. Ověřování se dá přitom provádět malým přístrojem i v terénu, řekla vedoucí laboratoře molekulové spektroskopie Miroslava Novotná…
  http://www.novinky.cz/domaci/280491-vscht-vyvinula-metodu-jak-poznat-metanol-pres-lahev.html

 488. VŠCHT pravděpodobně nevyvinula nic, jen si koupili ruční analyzátor firmy Rigaku. Kdyby byli novináři vzdělaní, mohli se krásně rozepsat o tom, že teoretickou část využití Ramanova spektra spáchali naši vědci – Georg Placzek.

 489. Tak pan „konservativec“ evidentně pochopil, že korýtko u Nečase je značně neperspektivní a našel si perspektivnější, neb Topka je prostě strana pražských yntelektuálů a jako taková to korýtko na magistrátě zajistí spíše. Cenou byla jedna věta, no nekupte to…

 490. No jo, Niko,
  pan president na jaře končí, tak se jeden musí starat, aby viděl … 🙂

 491. Heger je znicen.
  Precetl si reference v moravskoslezskem kraji a uz mu doslo ze tu prohibici nemel vyhlasovat.
  Stacilo par mesicu pockaqt a hned bylo mene volicu komunistu (kscm), komunistu ve stredu (cssd) a socialistu ve strdu.(ods)

 492. Niko – bingo !!!
  A mohu s vami souhlasit na zaklade osobni zkušenosti s pánem jako kolegou z práce včetně jeho bratra a otce …
  A i lidí z TOPky v Praze…
  Největší odporníci jsou samozřejmě vlastní kamarádi .

 493. tak o penzich mluvi nejakej profesor. No mluvi sebevedome jenom nevim kdyz uz ma ten titul kde vzal ze duchodove fondy by musel ridit stat protoze by to bylo levne ale jak se tam pusti soukromnici tak to bude drahe.

  ale asi tomu bude rozumet kdyz je ten profesor

 494. Pepo, ne nutně. Pokud je to třeba profesor přes gender studies…

 495. Schumachere – 575 – Vůbec Vašemu rozkladu s různými trhy a suverény nerozumím. Trh je přece situace, kdy A nabízí a B poptává JEDNU A TU SAMOU věc. Píšete totiž: „Na nějakém trhu se pohybuje zaměstanec, na jiném zaměstnavatel. Na “svém” trhu zaměstnanec vystupuje jako suverén, kdežto na trhu svého zaměstnavatele nikoli. Na tom zaměstnavatel rozhoduje za něj.“. Jakože když zaměstnavatel a zaměstnanec uskuteční nějakou dobrovolnou směnu (práce-peníze) tak o té směně rozhoduje jen jedna strana ? Nebo myslíte, že by zaměstnanec měl rozhodovat o tom zakolik má zaměstnavatel prodávat třeba výrobky firmy ? Proč by měl být suverénem, když není účastníkem směny ? Fakt nevím jak to myslíte.

 496. 2 Rpuť – viz Richard – ad 554 – pane doktore, když přestanu pít, žrát a šukat, budu žít déle?
  No ano, v tom případě byste se mohl dožít až o 10 – 15 let více… ale varuji vás – kurevsky se vám to potáhne…

  Takže asi tak.

 497. Hele, kde je vůbec Bohouš? Že bych mu na sklonku dne přece jen popřála k svátku! A všem ostatním Bohumilům rovněž. 🙂

 498. 587 Pastor von Špilas: pan profesor ani nenaznačil, že já sám vím nejlépe, jak se svými penězi naložit 🙂 Ale proti této dotaci soukromých důchodových fondů je každý hlas dobrý.

 499. Ohledně penzí se mi zamlouval Tlustého návrh – každému rovný státní důchod třeba 5000,- Kč, odpovídajícím způsobem snížit povinné odvody a zbytek zabezpečení dle vkusu a chuti každého soudruha. Nechápu, proč by měl stát vynucovat investice zrovna do penzijních fondů, když si budu myslet, že třeba nemovitosti nebo zlato mě zabezpečí lépe.

 500. 594 Foundry to je přece jasné. Jednak stát, tedy státní úředník daleko lépe než Ty ví co je pro Tebe dobré, a on to musí vědět, protože je za to placen, je placen za to aby Ti poroučel a poroučí Ti abys ho platil a druhak pro případ potřeby, čili zachtění, může do těch fondů, kam jsi jako pilná včelka nastřádal, sáhnout a mít bene.Případně tím udržet sociální smír, protože, ano, ví daleko lépe co je pro koho dobré, hlavně udržet přízeň potřebného voličstva.

 501. foundry: protože z penzijních fondu jsou hrazené státní dluhy? protože v dozorčích řadách sedí ti, kteří spolu mluví?

 502. 589 Oteplovači, nejsme ve sporu. Na tom trhu není suverénem, proto není účastníkem směny. A není účastníkem směny, proto není suverénem toho trhu. Na tom trhu je suverénem jeho zaměstnavatel a on je jeho podřízeným nesuverénem. Podobně v jiném případě je oním suverénem panovník,úředník a podobně, a poddaný, občan je podřízseným nesuverénem. Zaměstnavatel jako suverén činí rozhodnutí jejichž důsledky nesou zaměstnanci, panovník či úředník činí rozhodnutí jejichž důsledky nesou poddaní, občané.

 503. Schumachere – to že na osobu X dopadají důsledky rozhodnutí osoby Y je triviální pravda (a platí přece, že i například ten zaměstnanec činí rozhodnutí, jehož následky nese zaměstnavatel). Akorát nechápu jak to souvisí s trhem a vypozorovanými (nevymyšlenými !)
  pravidly, kterými se řídí.

 504. Schumi, vztah zaměstnavatel versus zaměstnanec se ekonomicky nijak neliší od vztahu např. Schumacher versus holič na rohu. Zaměstnavatel je zaměstnancův zákazník, zrovna tak, jako je Schumacher holičův zákazník. Oba nakupují službu a platí za ni. Pokud se Schumacher rozhodne pro plnovous a vlasy po pás, holič bude bez peněz. Toť vše. Cokoliv nad rámec takto jednoduchých vztahů je výmysl pomatenců, snažících se řídit ostatní.
  Dokonce to dospělo tak daleko, že zákazník-zaměstnavatel je státem v určitých situacích nucen platit za službu, kterou neobdržel a pokud chce službu pořídit, je za každých okolností nucen uzavírat naoktrojovanou, pro něj naprosto nevýhodnou smlouvu. Reklamace nejsou přípustné, paragrafy občanského zákoníku o případné náhradě škody zrovna tak.

 505. Dobré ránko!
  ‎“Mem Václav Klaus“ – myslím, že je to zcela přesné vystižení !

  …Dnes se boj proti „kikině“ (odporný výraz vynalezený herečkou Holubovou), proti „rusofilovi“ Klausovi (co by pak měl být bývalý německý kancléř Schröder, dnes vedoucí figura v Gazpromu?) změnil na boj proti podstatě demokracie a je základem mnoha intelektuálních skupin a novinářských kruhů v boji proti státu a společnosti. Stačí si zapnout televizi a otevřít noviny. Nedej pánbůh jít na levicové diskusní fóra, jako jsou třeba Novinky.cz…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-patologicka-nenavist-a-medialni-poprava-fht-/p_spolecnost.asp?c=A121003_171055_p_spolecnost_wag

 506. Hmmm, zadnou jinou nenavist, nez tu co vystihuje vztah k Vaclavovi Letiste nevidim. Proste nekomu nesedi Kikina, nekomu Veskrna. Az budou vsichni v jednou siku stat, jako ve fronte na maso, za panem prezidentem, tak to bude velmi spatne. Protoze pak se bude moci rikat, ze prezident je …. jen pod perinou

 507. Inu JIrko, nevím o nikom, kdo by spojoval s Havlem své osobní frustrace. Pokud je ovšem někdo schopen prohlásit, že po Klausovi bylo stříleno bonbonkama s dětské plastové pistolky, pak se jedná zcela nepochybně o konotace už patologické. A vůbec to nesouvisí s Klausem.

 508. Musíte doktore šahat na prezidenta už v 7.08 ? To děláte schválně či co ?

 509. 604 – dnes jsem vás mohla trhnout, nějak jsem vůbec nešla spát, začetla jsem se…kdybych věděla že je soutěž tak ho znectím třeba v půl čtvrtý ráno:)¨

  Teď jdu raději spinkat. Už se na něj vykašlete, uvědomte si, že třeba Sisi propíchli pilníkem. Na velikosti…ehm, zbrani nezáleží.

 510. Sisi, to je dobre tema….. Zvlast toto leto jsem si skoro utrhl ostudu pred detima, jako prase. Ale nakonec to dobre dopadlo 😀

 511. Mam dotaz, ktery vyzaduje rychle reseni…… Nevite kde je mozne ihned koupit, ne objednat, ne si nechat tisknout, ale opravdu prijit a koupit nejaky hezky, az primo nadherny dopisni papir vcetne obalek? Nemate nekdo tip? Koukam se na interfernet a nejak mi nekde nic moc najit….

 512. Jirko, já zásadně objednávám přímo ve Velkých Losinách. Mohli by mít na Národní třídě – Zlatá loď – výtvarné potřeby.

 513. …Jako by po celý večer zapomněl, že v debatách, ve střetech tváří tvář, někdy nejsou ani tak podstatná fakta, ale energie, styl, celkový projev kandidáta. Obama byl jako vypnutý.

  „Unavený, okoralý, bez energie, bez zájmu, pryč…,“ byla slova, kterými Obamovo vystoupení po debatě popisovali američtí komentátoři. A jejich názor potvrdily i rychle provedené průzkumy. 67 % : 25 % ve prospěch Romneyho byl výsledek šetření televize CNN mezi registrovanými voliči…
  http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-57750930-obama-bez-energie-jako-vypnuty

 514. Jirko – na Uhelném trhu mezi Cibulkou a Dvěma kočkama je něco jako „krasopisárna“ (dělají tam diplomy a takové věci), tuším, že by tam mohli mít i papír. A pak bych to ještě – jsa v těchto končinách – zkusil ve výtvarných potřebách v Platejzu, nicméně v obou případech bych zapojil nejprve Bellův vynález.

 515. Dekuji dvd. Mam to kousek, zkusim to bez telefonu….

 516. Dekuji dvd. Mam to kousek, zkusim to bez telefonu….

 517. Schumi, nechci se v tuhle chvíli pouštět do diskuse o závěru Tvojí (575), tzn. zda-li jsou ekonomické zákony následkem empirických pozorování (analytické aposteriorní) nebo zda-li jsou ekonomické zákony axiomatické (syntetické apriorní). Lámu si s tou metodologií hlavu už cca rok a půl, ale už alespoň mám představu, jak se do toho dostat (tímto zdravím Oteplovače).

  O tom, že všichni účastníci jednají (konají činy) zcela v souladu se zákonem mezního užitku není vůbec žádného sporu. Byrokrat stejně jako poplatník. Potíž nastává v tom, že interakci mezi byrokratem a poplatníkem nelze v žádném případě nazvat transakcí (směnou), tudíž místo, kde se to odehrává není trh. Aby mohla proběhnout transakce (směna) je základním předpokladem, že jsou oba účastníci subjekty, tzn. aktivními entitami. To v tomto případě prostě neplatí – byrokrat je vůči poplatníkovi v nadřízeném vztahu, protože poplatník mu platí, i když nečerpá jeho služby. Takže máme subjekt (byrokrata) a objekt (poplatníka). Je to spíš vztah mezi lupičem a olupovaným. Samozřejmě, že různí mudrlantni budou vyprávět, že má olupovaný volbu, ale takovými pitomostmi se nebudu zabývat. Takže nemáš pravdu v tom, že to nelze vypointovat ekonomicky. Jak jsem ukázal, tak lze. Ale máš pravdu v tom, že primárně to není ekonomický příběh, ale příběh etický – máme tady dvojí pravidla. Jedna pravidla platí pro byrokraty a jiná pravidla platí pro poplatníky.

  P. S. Nevím, kdo vymyslel název Kikina pro pana Klause. Ale přeji dotyčnému nebo dotyčné, aby na ně přišla škytavka.

 518. MP, „kikina“ snad pochází od naší herecké hvězdy paní Holubové….

 519. Modry ptaku, ja se ztracim v tech Vasich polemikach se Schumacherem. Nejak po prvnich vetach jsem uplne na jinem orne poli. Ale na druhou stranu s Tebou souhlasim v tom, ze pan prezident si zaslouzi cele jmeno a titul. Tedy kdyz tedy mluvime o Klausovi, ci Havlovi, mame to hezky vypsat cele. Tedy pan prezident Klaus, ci v nejhorsim pan Klaus…. V nejhorsim, opravdu v nejhorsim a jen v mem pripade preza 😉
  Pokud je relativni svoboda a prezident neni dosazen ze zahranici, ci sekretariatem jedine strany ve state, tak si to proste zaslouzi…. Tedy si myslim. Ale ja jsem feudalista a novym pomerum nerozumim, respektive nevnimam drobne nuance. Treba si budou zase za chvili vsichni tykat

 520. 618 Třeba si budou tykat: Jirko, proč jsi takový … jiný? Proč se nechceš přidat k nám? Pojď, uvidíš, společně nám půjde práce lépe od ruky a změníme svět. ( 🙂 )

 521. Jirko ppa etc., z toho si nic nedělej, já se v tom také ztrácím. Tak se to pokouším nějak strukturovat.

  Pokud jde o prézu – nemyslím, že bych k tomu dodal něco nového. Jen jsem zcela šokován tím, co jsem od úterka (nebyl jsem tady) do nynějška přečetl a kam jsou někteří ochotni klesnout. A Kikina je ultrahnus. Nemyslím si, že by Tě těšilo být součástí zrovna téhle společnosti.

 522. 616 Modrej, v tom to je. Poplatník ve vztahu byrokrat – poplatník není suverénem. Krom toho ani nemůže být suverénem z podstaty věci, protože není účastníkem onoho „trhu“ (ty uvozovky mají význam) na kterém se pohybuje byrokrat. Tak jako Tvůj zaměstnanec není účastníkem trhu na kterém se pohybuješ v dodavatelsko odběratelsských vztazích. Naproti tomu jste účastníky (suverény) na trhu práce. Třebaže to porovnání není přesné, protože váš vztah je smluvní, ktežto vztah s byrokratem je vnucený, nesvobodný, třebaže „legitimizovaný“ na základě nějaké společenské „smlouvy“ typu naše kráva se napila z vaší louže, „voleb“ a tak podobně. Z obecného pohledu i toto lze zkoumat ekonomicky, stejně jako vztah lupiče a olupovaného, jenže není to vztah suverénů na svobodném trhu. V praxi je potíž v tom, že svobodný trh je omezován a v některých oblastech prakticky neexistuje. Což je předmětem naší kritiky. Proto nejsme ve sporu, protože Tvé „Aby mohla proběhnout transakce (směna) je základním předpokladem, že jsou oba účastníci subjekty, tzn. aktivními entitami.“ je v souladu s tím, že „že nutnou podmínkou fungování trhu s jeho všemi atributy je existence suveréna.“ Ona aktivní entita je suverénem.

 523. Zdravím a vinšuju vše nej všem Františkům, i když se třebi i jmenují jinak. :-)))
  O jaké herecké hvězdě to tu byla zmínka? Myslíte tu paní, co je furtemfurt stejná a hraje na stejné brdo?

 524. Františkům a včerejším Bohoušům! na toho našeho asi spadla police s knihama či čo??
  🙂

 525. Dobré dopoledne,

  připojuju se k přání všem Františkům, byť je to třeba pseudonym 🙂

  Jo, Dano, to je ta, co alkoholismus a sprostotu vydává za občanský postoj.

  Přezdívka Kikina svědčí o mentalitě nejen její, ale všech, kdo si ten výraz v internetových diskuzích oblíbili.

  Ale ten článek nebyl vlastně ani o ní, ani o Kikině ani o Klausovi…

  Na druhou stranu – nic mového pod sluncem a zmínění pravdoláskaři stejnými pohnutkami vysvětlují neoblibu svého idolu.

 526. Foundry, zaměstnavatel versus zaměstnanec je na jiném trhu než zákazník Schumacher versus holič. Tak jako holič versus dodavatel holičských potřeb je na trhu odlišném od předešlých, třebaže skrze důsledky se tyto trhy nepřímo navzájem ovlivňují. Změna na jednom trhu se promítá do změn na ostatních, leckdy velmi odlišných a vzdálených. Právě o to jde, předvídat jak se nějaká událost promítne ve změně na támhletom trhu, jak se ta změna přenese na můj či mé trhy, na nichž se pohybuji jako suverén, jak ovlivní rozhodování úředníka ve vztazích ve kterých nejsem suverénem a jak se podle toho mám včas zařídit, jak mám reagovat a to dřív než se promítne na mém trhu. V krajním případě sbalit kufry a zachránit holý život. Aniž bych čekal až mi můj trh „řekne“ kolik hrnců medu za kabát, nebo si pro mě dojdou biřici. K zodpovězení takových otázek potřebuji ekonomii v komplexu s dalšími vědami. Například sledování a vyhodnocování sluneční aktivity může vést, s nějakou pravděpodobností k prognóze jak se změní cena rohlíků, jak a v čem to ovlivní nabídku a poptávku. Pro někoho to je užitečné, tak jako výzkum spotřebitelského chování skupin zákazníků. Například i pro výrobce kanapí.

  Samozřejmě, že jednotlivé trhy(svobodné)se v principech obecně ekonomicky nijak neliší. Nevím už jak bych to lépe vysvětlil.

 527. Schumachere, máte pravdu. Foundry, máte pravdu.
  Modrý pták: „Ale to přeci nejde, aby oba měli pravdu“. Modrý ptáku, máte pravdu 🙂

  Schumachere, je dobré vědět, kdy vzít roha. V ekonomii se tomu se tomu říká exit plan 🙂

 528. Schumi, není to trh z důvodů, které jsem popsal. Úvozovky tomu nepomohou. Regulace obecně (minimální mzda, dotace, clo, subvence, kvóta) jsou něco, co způsobuje nějaké distorze, které apriori všichni známe. A otázkou je pouze to: kolik těch regulací trh „unese“. Jenže v tomhle „vztahu“ prostě volba neexistuje (kdysi mně jeden mudrlant vyprávěl, že „Sophie přece měla volbu“).

  Takže jsme definitivně opustili pole role ekonomie a přeskočili (zcela logicky) do právní teorie a mého oblíbeného případu „společenské smlouvy“. Před cca 2 lety jsem tady prudil s termíny „legitimní“ a „legální“. Ačkoli jsem si svoje bezesné noci s těmi termíny už vyřešil, tak si stále myslím, že společenská smlouva není legitimní, ale legální. Ale můžeš se do toho pustit a rozcupovat mě 🙂

 529. Schumi, ryzí ekonom takovou zvýšenou sluneční aktivitu zaznamená jako změnu poměrů, při které se změní i rovnováha trhu. My neekonomové na to budem koukat jako vrány a ono konstatování nám bude pro běžný život celkem k ničemu.
  Pro nás nemá hodnotu informace, že došlo k ekonomické změně, nýbrž holý fakt, že rohlíky nejsou.
  To je ten rozdíl mezi naším a jejich pojetím v chápání světa. 🙂

 530. Modry ptaku, ja jsem uplne sokovanej ze zastancu demokracie a vlastne i ostatnich, po tom co se „strilelo“ uplne mi to to vymazalo i ty posledni iluze, ktere jsem mel o republikanskem zrizeni v kotline. Neuveritelne. Co je tedy dulezitejsi, nez statni symboly a urad prezidenta, kdyz tedy „klesnu“ na uroven demokraticky smyslejicich lidi…. ? O svobode a pravu na osobni stesti se pise v jine deklaraci, ta by se tady nechytla.

  Nickname, mohu mit dotaz, proc za svobodne v Praze kandiduje pan Payne. Dnes rano mi takovy mlady muz nabizel letak a tak jsem se to dozvedel…. Fakt tam neni nekdo jiny?

 531. Modroptáku – „…společenská smlouva není legitimní, ale legální…“
  Už z významu slov vyplývá, že máš pravdu. Legitimita je oprávněnost, legalita je zákonnost.
  „Účastníci měli legitimitu uzavřít legální smlouvu.“ – prohodit nebo zaměnit ta dvě slova nelze.

 532. ad 629
  Gorily nocují v hnízdech na stromech. Každý den si postaví nové, přesto dbají na to, aby si hnízdo neznečistily a vyprazdňují se mimo ně. Někteří primáti, zvlášť ti, kteří žijí v kotlince, toto pravidlo nedodržují a kálí do vlastního hnízda. Není divu, že pak zapáchá a je plné parazitů.

 533. 629 Jirko, je to místopředseda. Členové si ho zvolili za kandidáta do senátu. Znám ho přes telefon, a to co povídal – o církevních restitucích – mělo hlavu a patu.

 534. Jirko ppa etc., znáš moje názory na všechny představitelné způsoby správy nějakého území – tohle mě nechává zcela v klidu (ale rozumím Ti). Já jsem šokován tím, co na sebe prozradí někteří prostřednictvím hnusů, které vylívají a ještě se k tomu hrdě hlásí. Absence sebeúcty některých tvorů mně úplně odzbrojila, že jsem oněměl. To je fakt nářez podle úplně všech pravidel.

  Zuzanko, ryzí ekonom vůbec netuší, co je to rovnováha trhu.

 535. Modroptáku, no vidíš, jakej seš! 😀

  Ale vážně – vy to prostě máte vypreparované až na kost a nám se to proplejtá, zaplejtá, uzluje a prolíná se spoustou jiných informací, které považujeme za životně důležité.
  A to je právě ten rozdíl v myšlení ekonomů a ostatních.

 536. no ja nevim ucta neni dana uradem kdyz ti urednici urad svym chovanim znevazili.

  ucta neni dana znevazenym uradem ale je dana chovanim toho cloveka

  ucta neni dana chovanim toho cloveka kdyz svym dalsim chovanim tu sve chovani zneuctil.

  ja tedy zadneho pana prezidenta nemam ( nejde jen o VK) a jak koukam na ty kandidaty tak asi ani mit nebudu

 537. baubo takove zhorseni nastane kdyz do toho hnizda zacne kalet vudce a mysli si ze ostatni to za nej vycisti ( nebo ze to jeho kaleni kdyz dalsi nekali nebude znecistovat) pak se prida samice a dalsi a dalsi a ja vim jsou to taky lidi :-.(

 538. noname , sumavaku – odjizdim . pokud se nejak spojite a k sumavakovi konecne dorazi Outuuu tak mi poslete telefon by SMS nebo ciknete.
  na netu uz nebudu.

 539. ad [637]: Thanks God for little favors!
  Doufám, že na dýl a nejlépe na furt!
  A co se toho cikání týče, tak nejlépe na hlavu!

 540. ad 633: já tedy jako kuchař a veterinární pedagog bych řekl, že když je trh v rovnováze,tak se nic neděje. Když je hladina vody v rybníce na stejné výši , jako hladina za hrází, tak voda nikam neteče.

 541. Rputi, ekonomové se ptají furt dokola na jednu jedinou otázku: Coto bude stát a kdo to zaplatí? Odpovědi se jim od strojvůdců všehomíra nějak nedostává.

 542. Ale dostava, pratele, dostavaji odpovedi. Ale nedokazu se rozhodnout jestli je to jejich tupost, co brani tomu, aby ji vstrebali, a nebo proste nechteji.

 543. Zuzanko, ale tak úplně upřímně – občas (na vysvětlení) používáme termín „plynule plynoucí hospodářství“. To je taková abstrakce (a na úvod, uprostřed a na závěr to stále zdůrazňujeme, že je to abstrakce), kde je stálá poptávka, stálá nabídka, stejný počet příchozích a odchozích a tak podobně. Mně ten termín „rovnováha“ nevoní, protože to svádí k používání přírodovědné metodologie nebo zdání, že někdo někdy věděl, jak taková rovnováha vypadá a hned má „poslání“ přesvědčovat ostatní, aby k ní směrovali své úsilí. Samozřejmě, že jedni na trhu používají metody, u kterých se domnívají, že jejich použitím dokáží „přimět“ druhé, aby jednali podle jejich záměrů. Úplně mystickou sílu takhle někteří přisuzují reklamě. Nota bene by rovnováha vedla k tomu, co napsal rejpal – nic se neděje. Jenže člověk ani vteřinu svého života nemůže nejednat a ještě ke všemu jedná podle svého. Tím ty nadpozemsky elegantní modely poněkud mrví – bídák.
  Každopádně, má-li být jakýkoli obor smysluplný, tak nezbývá nic jiného než ty děje kolem nás rozebrat na jednotlivé činitele (až na kost). Potíž laiků obvykle je, že by je chtěli vysvětlit bez znalostí příslušného oboru. Potom se jim stává, že se děje „nedostanou“ tam, kam by si laik přál. Tak to obvykle vyřeší nějakou další pitomostí. V tomhle mají kolegové přírodovědci výhodu. Laik chce ignorovat příslušné zákony, např. spadne z patřičné výšky, je po něm, revoluce skončila a škoda nevznikla. U nás to má poněkud horší následky. Revolucionářovi šílené nápady jdou po sobě aritmetickou řadou, zatímco jejich následky (škody) geometrickou.

 544. Dobré popolední.

  No jo, primáti a strůjci všehomíra….

  Absolvovala jsme prohlídku baráku s památkářkou, pro tu evidentně nejsme kulturní zemí, protože pořád kázala, jak si v kulturních zemích památek váží a jsou na ně hrdí.

  Asi v těch domech chodí s vědrem v pumpě, na hajzlík na pavlač, topí v kamnech a hrdě si říkají, že se v tom sice nedá bydlet, ale je to památka a oni jsou kulturní občané….

 545. Ta památkařka nenesene následky svých rozhodnutí, na rozdíl od obyvatel těch bytů.
  To je to, o čem MP píše.

 546. Ono by se nebydlet jako za krále klacka a zároveň si památek vážit nevylučovalo, ale zřejmě to nelze očekávat od profi památkářky.
  Ani od blbů, kteří pokurví něco, co by stačilo citlivě adaptovat.

 547. AK, to je taková všeobecná deklarace, se kterou každý zajisté souhlasí. Ale pak i tak dojde na Foundryho „kolik to bude stát a kdo to zaplatí“. A tam obvykle vznikne problém.

 548. Bud rada MaYdo , ze pamatkari jsou, protoze jinak by stare domy byly plne garazi s vraty 97,5 cm sirokymi

 549. No nevim Aerokarle, klidne, kdyz si to platej, tak at si to pokurvej…. Jejich problem

 550. A vubec, radsi o tom nezacinejte, jo?
  Mam zkusenosti ze tri zemi, ale nikde, opravdu nikde, to nebyl opruz, jako zde….a to jsem nikde a nikdy nechtel nic pokurvit a jen opravit a zachovat….. Ale kdyby jen jeden zivot 😀

 551. Jirko, a do vstupní haly s parkováním aerovky dveře široké 97,5 cm památkáři povolovat mohou?

 552. Modrej, to dá rozum, proč jsem se asi tak namáhal a „trh“ dal do uvozovek…..

 553. Ale tak on by se dal vždycky najít nějakej kompromis. Nakonec památkáři stavbu nepovolují, jen se vyjadřují, a úřad to NEMUSÍ brát v potaz nebo může dát přednost jiným kriteriím. Ale obvykle to neudělá…

  Ale mně spíš nebaví při výkonu profese poslouchat kecy ala „to by se v Německu stát nemohlo. Zvlášť když jde o něco, co je uvnitř baráku a měla by to být věc vlastníků stavby. Jenže prý to je „veřejný interier“.

  Mně jen míchá, že ti památkáři honí takový ptákoviny jako dveře na pavlač v činžáku a přitom někdy pustí věci, že by jeden nestačil zírat….

  A taky že jsou nejen ekonomicky ouplně mimo, ale dokonce to považují za faux paux. Nikdy neříkejte před památkářem, že řešení, které se mu nezamlouvá, chce klient proto, že je úsporné. Nebo, že barák si musí na sebe vydělat. NAčertí se, že chcete pro mrzký zisk na památce šetřit a nemáte pochopení pro tydlencty vyšší hodnoty. A jsme zas u toho, že se tím lišíme od kulturně vyspělých zemí.

  Prosím, pěkně, s citlivým nebo necitlivým opravením to nemá co dělat.

 554. Co s etýče památkářů, platí, že kdo se moc ptá, ten se moc doví. Hlavně v případech, kdy něco nemají zmapováno tak nemohou vědět kdy se co změnilo. Když to nekřičí a je uděláno klasickou technologií. Nejsou příliš důvtipní, setkal jsme se i s případem, že blb trval na zachování hliníkových klik osazených někdy v šedesátých letech místo původních mosazných. Změny v interiéru nejsou problém. V plášti ano, hlavně když máš všímavé a iniciativní sousedy dbající o „veřejné blaho“

 555. Jirko ppa etc…. už vidím jak vítáš památkáře „Prohlídku začneme od základů, které jsou původu románského“……ááááááá šplouch!!!!!

 556. (653) ale jistě, ale řeč jde o lidech, kteří si památek váží. Pokud někdo pokurví, zřetelně do té kategotie nespadá. Že by pokurvit nesměl jsem nikde nepsal, věda, že kdo chce, stejně to udělá.

 557. Rejpale, tohle je starší historie, v tom je Jirka nevinně, s těmi vraty.

 558. Schumi,
  hele, to už tu ale bylo, v nějakém filmu snad francouzské provenience, ne ? S Funesem, anebo se tím Gabin zbavoval otravných návštěvníků ? Šedesátá nebo sedmdesátá léta to mohlo být.

 559. aerofko, já si jenom myslel, že on o tom něco ví, když tak zasvěceně hovořil….. 🙁 🙂 😀

 560. Jirko, ad 645 – ty jsi už někdy nějakého politika slyšel prohlásit, že jeho bohulibý program pro blaho lidu bude stát tolik a tolik a že tedy o tolik a tolik + úřední konstantu budou zvednuty poplatky a daně? Já tedy ne, ale možná jsem fakt tupej. Já furt jen slyším, jak bez XY nemůžeme žít a že to beztak zaplatí EU. Které se ty peníze zajisté sypou z nebe.

 561. Ježiš, už vím, Tetovaný, a jsou tam oba.
  Já už mám vážně hosipa 🙂

 562. Ahoj! Připojení ještě pořád nemám, pustril jsem tři rejpalovo komentáře, komentáře dočtu později…

  Prase bude,už je naložené, přípravy mi trochu váznou, (Chybí mi ty dny kdy jsem se nemohl hýbat) ale snad všechno dobře dopadne.
  Sraz je u mě u stáje, pak se ubytujete.

  Předpokládaný začátek porcování je ca 18 hodin.
  Život není peříčko… :-))

  Pokud nepřihlásím jinak, jsem na telefonu.

 563. 669 Tak se tam mějte pěkně 🙂 Já letos pro změnu nemám vycházky. Jen na maltu.+

 564. Šumaváku, jestli můžete, do Facebooku jsem Vám napsal moje tel. číslo, žebyste ho přeposlal Pepovi… Děkuji.

 565. Foundry…. Ano, je to moje chyba. Predpokladal jsem ze volicove vedi, ze penize nerostou v bankomatu, nebo na poste, priridani hnojiva a vody…. Uznavam, ze ma poznamka o tuposti je uplne mimo.

  Tedy musim rici, ze urvanej krk a jeste k tomu prostydlej neni prave orechove…. Driv jsem se druhej den probudil a bylo po bolesti. Asi fakt starnu, protoze uz je to tejden a jsem jako ten vrchni co ma ject do Pelhrimova. Zena se mi smeje a decka asi budou taky, kdyz mne uvidi s jednim ramenem o deset cm vyse a naklonenou hlavou. Asi se vecer pustim film o Velkem Sefovi a budi vsem rikat, ze jsem dostal napad.

 566. Noname, myslite si, ze se mi muzete ozvat? Ja jsem po vsech zmenach v mem hardwaru nekolik kontaktu „zmizelo“. Rad bych neco probral, dekuji…..

 567. Hmm, hmm,
  tak porcování prasátka mi asi ujde… mám „opušťák“ jen na sobotu, a jelikož se odhodlávám se dopravit sama svým autíčkem, tak to budu muset zpátky tak, ať jedu za světla 🙁
  Hele, jestliže je moje maximální cestovní rychlost šedestka, můžu s tím po E55 na Kaplici ? Jinak to vezmu přes ČK a Rožmberk, ale tam je ta cestička zas nepříjemně ouzká a hned vedle řeka…..

 568. No jo, ono se zítra prasí 🙂
  tož Vám přeju hezký počasí, lepší než teď, vrátila jsem se z pochůzek po městě zlitá, jak zákon káže ( vodou zevně, prosím, aby bylo jasno)

  No, já se budu povyrážet jinde, původně naplánované kolínko a pivo v hospodě jsme vyměnily za návštěvu opery. Pravopis umím, jedná se o výlučně dámskou společnost. 🙂 Vlastně jednalo, do tej opery vezmu i děti.

 569. 2 Matzurka – ad 674 – nejlepší je se pověsit hned za kamión… Jinak Vás budou mít všichni strašně rádi… Nebo za nějakýho veterána, těch tam jezdí taky dost… A na osmdesátce jedou necelých čtyřicet… Zvlášť tam, kde se nedá předjíždět… A já je miluji… Jenom za tím kamiónem je třeba včas odbočit na Vyšák… Popř. zkratkou přes Rakousko…

 570. Schumachere, – 661 –
  „Změny v interiéru nejsou problém. V plášti ano, hlavně když máš všímavé a iniciativní sousedy dbající o “veřejné blaho”“

  jenže když jde o činžák na Vinohradech, tak ouřad v Praze trvá na tom, že musí být od památkářů papír. A když mají napsat papír, tak lezou i do baráku, protože chodba a schodiště jsou „veřejný interier“ a ten prý musí chránit.

  O tom, že chrání lecjaké zvěrstvo jen proto, že ho někdo někdy v minulosti na barák přilípl a kterému by jen prpospělo, aby bylo odstraněno, škoda slov.

  A když se spojí s ochranářema přírody, budeme ještě povinně v tom činžáku hhýčkat krysy, protože to je přece fauna, která v činžácích odjakživa přebývala.

  Dost řečí, ještě ,musím napsat nějakej pokec o stavu projektu a nějaký papíry, než se odeberu domů. 🙁

 571. 2 Foundry – ad 646 – druhá odpověď je prostá – zaplatí to vovčani… A rádi. A s nadšením… Jak praví klasik, z bohatejch peníze nevydřeš, protože jich je málo a jsou opatrný… Z relativně chudejch vovčanů vydřeš co chceš a ještě Tě budou velebit, jak o ně vzorně pečuješ… Probatum est.
  No a na tu první otázku prof. Parkinson tvrdí, že výsledná cena čehokoli je zhruba dvojnásobkem původního rozpočtu – v podmínkách reálného socialismu EU navrhuji místo dvojnásobku trojnásobek… A o5 – viz výše – vovčani to rádi zaplatí!

 572. PeSi, rozumím, raději na ten Krumlov, žejo :)? No, z něho se ta cestička tak vine, že ani moje šedesátka nemůže vadit, tak asi uvidím dle počasí a nálady.

 573. 2 Modrý pták – ad 649 – „Mně ten termín “rovnováha” nevoní, protože to svádí k používání přírodovědné metodologie“ – a někdo by mohl ekonomii považovat tím pádem za vědu. Plně schvaluji. Pak by třeba někoho napadlo vyžadovat po ekonomech predikci a kvantifikovatelnost – a nechtěl bych vidět ty konce…

 574. 680 Pesi, hlavně tu predikci. Podle mě ekonomie je vědou, nikoli však základní, nýbrž syntetickou.

 575. Mno, mám dojem, že během těch let jsme tady toho (Finist, MP a někdy moje maličkost) předpověděli docela dost. A bohužel se to i vyplňuje…

 576. Matzurko, to chce zavřít oči, šlápnout na plyn a pevně se držet volantu, pak i tu E55 hladce zvládneš 🙂

 577. Rputi, pokud se tu vyskytneš, měl bych jeden dotaz. Vlastně dva. Resp. tři 🙂

  1. Budeš na praseti u Šumaváka ?
  2. Pokud bod 1. = ANO, pak bych měl dotaz, jestli se nepletu v tom, že máš něco společného s keramikou (mám nějak zafixováno, že jsme se potkali na keramických trzích v Berouně, kde jsi prodávala glazury a tak podobně).
  3. Pokud platí body 1. a 2. tak moje drahá by měla jednu prosbu. Bylo by možné vzít na prase půlkilogramový pytlík obyčejné, žloutkově žluté glazury ? M. by ti to na fleku zaplatila, zjistila že jí tahle glazura chybí ve školce.

  Díky.

 578. 2 Matzurka – jedu v pátek odpoledne, ptakopysk ochořel, na Pavla K je to moc brzo, jsem schopnej Vás vzít – tam u Vás mohu být cca kolem 15:00. Takže stačí někoho ukecat na cestu zpátky. Cesta přes Krumlov je sice romantická, ale jsou tam místa, kdy toho mám takříkajíc plný brejle a plný ruce… Ledaže se chcete kochat a la Hrušínský… Na kochání je ta trasa ideální… A to troubení za zadkem je třeba prostě ignorovat…

 579. Jinak dobrý podvečer… K památkářům – ostatně soudím, že všichni památkáři by měli být okamžitě eliminováni, spáleni a jejich popel rozprášen nad mořem, aby nebyli schopni dále škodit už dost tak trpícímu lidstvu. Každý, kdo odstřelí památkáře, spáchá dobrý skutek, a bude pokutován, za to, že památkář byl zlikvidován rychle a bez patřičné procedury.

 580. PeSi,
  díky moc za nabídku, ale já vážně můžu až v sobotu – v pátek ve tři budu ještě v hudební škole s dcerou, ale mám pak ještě další povinnosti. Pokud pojede Rpuť, tak se asi svezu s ní, ale jinak se budu muset odhodlat to absolvovat sama. Vlastně už jsem „dala“ i sedumdesát, ale není to pro mne běžné. No, na druhou stranu se někdy odhodlat musím, a v sobotu po obědě by nemusel být extra provoz…

  Foundry, díky za radu, kamarádka mi před pár lety radila podobně, akorát ta sekvence byla obohacená „kopni tam panáka, zavři oči a vlítni do toho !!!“ 😀

 581. Modrý ptáku – Vaše -619-, zdravím také. No ano, máte zpožděníčko (zlomyslný šmajlík):-).

 582. 2 Matzurka – snad ještě stále máte na mě telefoun – přinejhorším nechám přítulkuni rajtovat pod laskavým, jemným a citlivým dohledem domácího pána a zajedu pro Vás… Ale přece jen bych to rád věděl tak hodinu – 2 předem… Na druhou stranu – už vím kam…

 583. P.Kořenský, já tu jsem, jen jak jsem přivezla nové počítadlo, tak jsem se omylem přihlásila pod svým jménem, takže to teď zkusím opat pod Rputí.
  Takže – glazury už nedělám a ani zbytek žlutý nemám … bohužoužel …
  V Praze se dají sehnat tady: http://www.keramik.cz/cs/home.html

 584. PeSi,
  teda, díky moc 🙂
  Telefoun snad dohledám, poštu zas tak často nemažu, pokud ne, do zítřejšího rána písnu mejlík.

  A v tom případě dotaz do pléna – kdo se vrací v sobotu domů směrem na ČB ? A má jedno místo v autě volné ?

 585. Rputi, díky. Keramické centrum moje drahá samozřejmě zná. Ono šlo spíš o to, že by tam nemusela zajet, kdybys do glazur ještě dělala a měla je při ruce. Ale nevadí.

 586. Dobrý večer ze stolice, nabírám síly na pozdní posezení, divadlo končí teprve po čtvrt na jedenáct a já mám milostivou vyzvednout před budovou a odvézt na vzpamatováka.
  Zítřejší cesta bude kochací, PeSi nevyjížděj, jsem silnější. Český Krumlov je prý hezký, ale já z něj znám jen myší díru a divadelní sál, a to ještě naposledy v roce 1977.
  Doufám, že některé potkám v sobotu na Šumavě, zvláště tu, co jsem ji ještě neviděl.

 587. Jinak – ad památkáři – měl jsem s nima ve své minulé funkci mnohé co do činění – a tedy po zralé úvaze soudím, že památkový úřad se všemi pobočkami by měl být zrušen, osazenstvo zlikvidováno (ovšem humanitárně) a pozůstatky rozprášeny nad mořem. Obzvláště poté, co mi jedna píča od nich tvrdila, že ta vstupní hala je sice totálně hnusná a nepatřičná, ale je udělaná ze sliveneckého mramoru, který se dnes už netěží. A že ta změna byla udělána v osmdesátých letech minulého století přičiněním jednoho zkurvenýho bolševika je změna k lepšímu. A rekonstrukci původní mozaikovité dlažby že prý nepovolí. A na nabídku, že jí ten sliveneckej mramor nechám vybourat a složit do ložnice – na vlastní náklady – aby se jím mohla kochat, se tvářila že neslyší.
  Každej památkář je špatnej památkář. A jen mrtvej památkář je dobrej památkář. A každej, kdo zlepší genofond tohoto státu odstraněním památkáře, má u mě panáka. Kvalitního panáka.

 588. Jo, památkáři, to je děsná verbež. Skoro horší než právníci.
  Ještě, že naše chalupa (z roku 1755) byla vlastnoručně rekonstruovaná ještě za totáče a pozornosti tehdejšího památkového úřadu unikla. I ty malovaný truhly odborně restauroval jeden krkonošský učitel, který měl ten folklor jako celoživotní hobby a rozhodně neměl žádný certifikát a razítka. Ale uměl namíchat původní barvy a věděl jak ty původní motivy vypadaly.

  Dělat tu rekonstrukci dneska, neudělalo by se naprosto nic a chalupa by spadla.

 589. Pavle K., nech si to! Nenechám urážet právníky, My jsme ta nejhorší verbež a to mi nevymluvíš.

 590. 2 martin – přikláním se k Pavlovi… Co je takový prostý, osamocený právník, oproti rozradovaným hujerům, plně nadšeným regulovat, zadávat, definovat, určovat a hlavně nepovolovat? Veskrze neškodný, politování hodný jedinec, kterého občas i ledaskdo potřebuje. A povšimni si, právník se snaží být užitečný – an není obvyklou součástí stádní mašinerie… A ačkoli v rámci Darwinovy teorie jsou zde jisté rezervy, na druhou stranu nelze nevidět snahu o prospěšnost a tím pádem jakousi pozici ve vývoji lidského genofondu.
  No a teď to sám srovnej s takovým klasickým památkářem či s magor-srátní správou komunikací… Každej chovatel Ti řekne – než pracovat s takovým materiálem, raději vybít…

 591. 2 martin – ad vyjíždění – nevyjíždění – nejsem tak úplně pánem svého času… Takže až přítulkyně potvrdí „včíl“, sedáme do auta a jedem. Leč buď klidný – naše cesta kochací nebude, an jsem domácímu pánovi slíbil jakousi výpomoc a budu se snažit ji realizovat co nejdříve – a současně se rozumně ubytelit. Nějak ta romantika bydlení pod stanem a sraní na bidle do latríny mi v poslední době nic moc neříká… Ono je to úžasné, když je člověku tak o 30 méně… Leč není. Takže postýlka, sprcha a klasický záchod má ledacos do sebe… Je-li k tomu navíc snídaně v krásné obrazárně (a nedělám si srandu), je to vítaný bonus…

 592. TAk mám-li vyhodnotit obě instituce, tak na tej TSk to jsou ouřednický báby, většinou maturita na průmyslovce. Památkáři jsou úředníci, křížený s aktivistama. Navíc přesvědčení, že jsou odborníci a experti. To je vražedná kombinace.

 593. martine TT – tak právníci jsou vyhlášení na mezinárodní úrovni, to je fakt.

  Zrovna čtu jednu knihu Jacka Campbella z cyklu „Ztracená flotila“, která ještě nebyla přeložená do češtiny. Lidstvo tam v dálné budoucnosti válčí s emzáky o kterých nic neví a říká jim „enigma race“. Volně překládám:

  „Admirále, víte co je zajímavé ? Ten text těch jejich požadavků vypadá, jako by ho psal nějaký lidský právník.“
  „Kapitáne, existují v databázi nějaké záznamy o tom, že by se mimozemská inteligentní entita někdy v minulosti zmocnila nějakých právníků ?“
  „Neexistují admirále. To mně taky napadlo a záznamy jsem prošla. Ale nelze vyloučit, že v posledních sto letech existoval nějaký tajný program…“
  „Kapitáne, chcete snad naznačit, že se v posledních sto letech Aliance podílela na nějakém programu, který je v rozporu se smlouvou z Tau Ceti o nešíření zbraní hromadného ničení do jiných hvězdných systémů ???“
  „To rozhodně ne admirále. Chtěla jsem říct, že neexistuje jediný důkaz o tom, že všichni právníci nejsou mimozemské inteligentní entity. Koneckonců, chovají se tak. Jsou ještě divnější než třeba Mariňáci.“

  🙂

 594. PeSi, za pokus to stálo. My právníci, jsme prosluli ve světě způsobem svého početí. Žádný jiný druh není oplodněn análním sexem.

  Jinak souhlas, ta poslední kráva nebeská, se kterou jsme bohužel museli jednat, mojí ženě pravila: Když my chceme, abyste to tam měli hezký! Moje žena, já jsem naštěstí nebyl přítomen, s kamennou tváří odvětila: Já bych taky chtěla, abyste měla hezký svetr, pojďte já vám za vaše peníze vyberu takový, který se bude líbit mně a vy si ho budete muset koupit.
  Skončily u toho, že místo plánované dřevostavby tam necháme dovézt tahačem mobilheim. To paní architektku omráčilo, že nebyla mocna slova. Ale doma se vzpamatovala a byla mocna posudku. Další postup ti povyprávím osobně.

 595. navíc – takovej památkář, to je skoro jako zedník. No a kamarád automechanik, co se mi stará o auto, na základě bohatých zkušeností tvrdí, že každej zedník má být ihned po narození milosrdně utracen, než stačí napáchat příliš mnoho škody. Ostatně soudím, že takovej architekt není nic jinýho, než trochu zparchantělej zedník. A předchozí tvrzení se na něj plně vztahuje.
  Ostatně – kdyby někdo včas trhnul mezi dveřma protagonisty architektonického sudia „Kuba-Pilař“, prokázal by významnou službu trpícímu lidstvu a nemuselo by dojít k něčemu tak hnusnému, jako je areál Univerzity Pardubice, kam s oblibou vozím své kolegy na demonstrativní ukázku, jak nemá vypadat budova vysoké školy.

 596. Dobrý večer. Tak Dlouhý už má 50000 podpisů. A to začal jako jeden z posledních. Krušpic, jak na tom ten Jakl je? Nepodařilo by se mu sehnat nějaké poslance či senátory? Já vím, že nemá skoro žádnou šanci na zvolení, ale moc ráda bych ho viděla v předvolebních diskuzích. Myslím, že by ty stojaté zapšklé vody docela rozvířil. Teda si myslím…

 597. No a jinak bych každému přál pohled na tzv. architekta Kubu, jak se snažil zalézt pod stůl a dělat že tam není, na jedné schůzce, kde jsem s taktem sobě vlastním dával tu budovu Univerzity Pardubice za příklad totální zkurvenosti a idiocie, projektantského neumětelství, oceněného ovšem jakousi cenou architektů. Nešetřil jsem synonymy a přívlastky a úspěšně jsem předstíral, že netuším, kterej kretén tu budovu projektoval.
  Pohled na dotyčného kreténa, kterej do té doby projektoval akorát paneláky a pod pojmem digestoř si představoval tu krabici nad sporákem, jak střídavě rudne a bledne, mi činil značné potěšení. Inu, škodolibost, matka radosti. Zvlášť, když jsem prohlásil, že investor, za tak zkurvenej investiční záměr by měl odejít v želízkách a architekt, kterej to tak kreténsky naprojektoval by měl viset. A všichni účastníci té schůzky věděli, o koho se jedná. Inu, ne nadarmo jsem si zvolil nick PeS… Kurvy lítaly jak říkadla od Pavly Moudré…

  A beze srandy – v tom baráku jde o život. Dodnes nepochopím, jak ten areál mohl projít kolaudací z hlediska bezpečnosti práce. A asi teprve, až se tam několik lidí za živa upeče, bez šance na záchranu, se začne řešit, kdo za to může.
  Od svejch 20 let dělám s aktivitou a s toxickejma materiálama. O hořlavinách a plynech nemluvě. Ale v tom pardubickým baráku bych nechtěl dělat ani hodinu. A věřte mi, že vím, o čem mluvím (a píšu).

 598. PeSi: to je ten barák, který svého času presentovali na aktualne.cz jako ukázku moderní architektury, chrám vědy a hypermoderní pracoviště, které povznese naší vzdělanostní ekonomiku ?
  To když jsem viděl, tak jsem si posteskl leda „Zlatej Albertov“.

 599. Jo a jinak – vzhledem k tomu, že do avizovaného termínu (neděle ráno) se mi ozval pouze jeden jediný zájemce, vyhlašuji, že kdo chvíli váhal, už váhá opodál. Bohužel, tím pádem má i ten jediný zájemce – P.K. – smolíka a náhradní pohoštění chilli/karí/guláškem musíme naplánovat na jindy. Protože kvůli jedinému zájemci se opravdu nebudu abgébovat…
  Neplačte, můžete si za to sami. A já jsem si po obědě nedal doutníček…

 600. Teda mám na mysli takový to částečně prosklený, tubusama pospojovaný, nad zemí přečuhující atd. Nějak nemůžu najít ten odkaz.

 601. 2 Pavel Kořenský – a byl jsi vevnitř? Beze srandy, já tam vozím lidi, abych jim ukázal, jak vědecké pracoviště vypadat nemá.
  Navíc, můj kamarád tam dělá proděkana pro rozvoj – a já osobně vím, co to obnáší – a tiše trpí, když chce lidem zajistit aspoň trochu slušné pracovní prostředí. A on k tomu přišel nevinně – do hotovýho. A přesně ví, kde a v čem jsou průsery. A já naopak přesně vím, jak se v tom mlátí jak nudle v bandě mezi rektorátem a lidma, kterejm se snaží pomoct. Jebať taká robota…

 602. PeSi: nevadí, gulášek dáme jindy. Ono stejně bude asi nejlepší se v sobotu v poledne postít, aby bylo místo na to prasátko.

  Což mně ovšem přivádí na myšlenku, jestli by nebylo potřeba něco koupit cestou na Šumavu. Například chleba, zeleninu, křen, hořčici nebo tak něco, na co se obvykle zapomene, protože všichni se domnívají, že je to natolik samozřejmé, že to doveze někdo jiný.

 603. PeSi – ne, uvnitř jsem naštěstí nebyl a ani to nemám v plánu. Kdysi jsem zažil jeden drobný průser v Hlavovce a bohatě mi to stačilo. A to tam jsou krom centrálního schodiště ještě nejméně čtyři další a ten barák je docela dobře členěnej kolem těch dvou dvorků.

 604. Jo, to je ono. Tak nějak jsem si představoval, jak to tam bude fajnově hořet, když to chytne tah…

 605. 2 Pavel Kořenský – já vezu pro domácího pána nějaké marinády. Chleba můžu vzít taky. Popř. pivo… Dokonce i hořčici… Další nechám na ostatních…

 606. Také bych ráda věděla, co mám vzít…a vlastně, jak se tam autem dostanu? Ještě jsem tam jakestiživa nebyla:)

 607. No já jdu zítra ještě nakoupit, tak přemýšlím nad tím, co by se mohlo hodit. Z hlavy mně napadly nakládané feferonky, křen, hořčice, chleba.
  Pivo snad bude z místních zdrojů, Šumavák psal něco o tom, že bude potřeba někdo, kdo by točil prasetem a točil pivo 🙂

 608. 2 Pavel Kořenský – tak až budeš mít chvilku, tak Tě tam někdy vezmu. Se zasvěcenými průvodci z „genia loci“. Jestli jsi měl někdy něco do činění s chemickou laboratoří, tušíš, jaká je pravděpodobnost požáru či dokonce výbuchu. Až se něco takovýho stane tam, z toho baráku se nedostane nikdo živej ven… Díky patentovanému architektonickému řešení, na které se nesmí šáhnout.
  A když jsem se zeptal, jak to, že z rektorátu neodešel nikdo, zejména kvestor, v želízkách, bylo mi řečeno, že za takovouhle otázku jednoho jejich kolegu vyhodili…
  No a kdybys měl ty Pardubice trochu z ruky a měl cestu do Brna, areál nové Masarykovy nervozity je snad ještě úžasnější. Ale ten má na svědomí zas jinej avantgardní architekt.
  Poznámka o zástupci investora v želízkách má ovšem nadčasovou a nadprostorovou platnost.
  A jak říkám – zabít, hned po narození, než stačej napáchat příliš mnoho škody.

 609. PeSi: no já právě měl s chemií společného dost. V Hlavovce jsem trávil šest semestrů na katedře analytické chemie a ještě před tím jsem tam byl denním hostem, když jsem dělal SOČku.
  Takže trochu vím, o co jde.

 610. dplním – při příjezdu od Vyšáku do Studánek člověk mine jedny „trpajzlíky“. V tu chvíli se doporučuje zbystřit pozornost, neb Pavlem zmiňovaný bordel je relativně nenápadný. Nicméně se tam skrývá stylyzovaná silueta jezdce na koni, na ceduli ukazující směr a příslušnou odbočku. No a pokud člověk dojede k druhejm trpaslíkům, je to znamení, že odbočku přeje a že je třeba se takových 50 metrů vrátit.

 611. 2 Pavel Kořenský – domluvíme se… Ostatně soudím, že trocha „spravedlivé reklamy“ architektonickému studiu Kuba-Pilař jedině prospěje. Když už se nepraktikuje máchání v koši ve Vltavě. – Vlastně, oni jsou z Brňa – tak snad jedině v řece Zvratce či v tý kašně na Zelnym rynku, co jim tam chčijou morgoši…

 612. Andy: jak koukám, v tom prvním odkazu 718 jsem vlastně poslal kompletní navigaci od nás z ulice. Tedy víceméně z místa, kde jsme se potkali, když mi Jirka přivezl tenkrát tu jednu krabici. Takže bys měla trefit. 🙂

 613. Na nákupní seznam tedy píšu:

  Feferonky – 2x kozí rohy (nepálivé), 1x ostré kulaté
  Nakládané cibulky
  Hořčice 2x
  Chleba 2x
  nějaké nealko (mladá pivo nepije, neboť jí nechutná).

  Pokud by měl někdo nějaký další nápad, tak napište do zítra do cca. 11:00

 614. Dotaz na účastníky: to prase bude v pátek večer nebo v sobotu večer? Díky za informaci, nesledovala jsem to od začátku. Jde jen o to, že když tam v sobotu dorazíme, abychom nemávaly účastníkům na rozloučenou…

 615. Jo a jinak – zatímco budem u domácího pána, bude se slavnostně přejmenovávat… Co myslíte – když řeknu taxikáři, že chci na čurákovo letiště – bude vědět?

 616. dix: pokud to celé chápu dobře, tak prase by mělo být v sobotu v podvečer.

 617. 2 dix – hlavní prase bude v sobotu večer. V pátek večer bude něco jako předprase pro nedočkavé nebo pro ty, co maj něco zařídit s domácím pánem a co si chtěj udělat hezkou klidnou sobotu. Rád Tě zas po čase uvidím…

 618. PeSi: to bych neriskoval. Mohlo by se stát, že tě odveze na JFK. A to by bylo jednak drahý a druhak na dlouhé lokte 🙂

 619. Já si ještě nějak vybavuju, že pro neznalé místa je to taková hodně nenápadná, spíše polní cesta. Ledaže by si mezitím Šumavák postavil dálnici, o čemž pochybuju.

  Aby Vám to nebylo líto, pánové, tak vězte, že o fakultě architektury ze 70.let (tzv. „áčko“ v Dejvicích – vypadá jak předimenzovaná škatulka od sirek) se říkalo, že jako má Národní napsáno nad jevištěm napsáno „Národ sobě“, měla by mít fakulta architetury nápis „volové sobě “ v každý posluchárně. A co by, kdyby to začalo hořet, to si radši ani nikdo nepředstavoval.

  A co jsem slyšela od mladších kolegů, tak nová budova taky nic moc.

 620. Já bych tedy asi přivezl zkomprimované meruňky ze zahrádky.

 621. Nicméně z jiného soudku. Dneska jsem měl opět možnost tiše žasnout nad ucelenou koncepcí středoškolského vzdělávání v ČR.

  Mladá přišla s tím, že má jedničku z písemky z matiky. So far, so good. Tak jsem se jí ptal, co že vlastně v té matice berou.
  Ona odvětila, že planimetrii a začala mi popisovat takové ty úlohy SSu, SSS, USU a podobně. A nějak narazila na to, že je pakárna, že úhly se uvádí ve stylu „Pi/2“, „Pi“ a tak podobně a ona vlastně neví proč.
  Tak jsem se jí ptal, jestli chápe, proč se úhly vlastně udávají takhle. Ona že nechápe a že jim to nikdo nevysvětlil. Pouze jim bylo řečeno, že 180 stupňů je Pi, 360 stupňů jsou 2Pi apod.
  Tak jsem se jí zeptal na vzorec pro obvod kruhu, nagrafoval jsem jí v Mathematice jednotkovou kružnici, funkci sinus a cosinus, seznámil jsem jí s tajemstvím toho, že sinus je ixová souřadnice, cosinus je ypsilonová souřadnice atd.
  Pět minut na to koukala a poslouchala a pak povídá „Ahá, to je celkem logický. Proč nám to takhle neřekli ?“

  Hmmm. Proč jim to vlastně takhle neřekli ?????

 622. Tak je to jasné, také se těším, že vás všechny zase uvidím! Plánuji dovézt něco sladkého napečeného, také se bude hodit, a přihodím tedy i něco k masu. Tak nashle v sobotu, jestli vše bude podle plánu, přijedeme s Danou v sobotu kolem oběda.

 623. Foundry: ano, komprimované meruňky v množství větším než malém je dobrá volba. Vitaminů není nikdy dost. 🙂

 624. 2 Pavel Kořenský – ad 732 – no, naši absolventi by jim to takhle měli říct… Leč kde jsou ty doby, co na gymplech učili naši absolventi… Nemáme, už jsem se díval… Otrokářství bylo zrušeno a kariéra středoškolského učitele zas pro naše absolventy tolik lákavá není. Když jsem tu kdysi psal, že našim milým ekonomům schází v jejich úvahách časový faktor, že výchova dobrého učitele trvá minimálně 10 let, za předpokladu, že má kdo jej takhle vychovat – a že ty lidi, co to uměj stárnou a odcházej (resp. umíraj), bylo mi řečeno, že až budou dobrýho učitele potřebovat, tak si ho koupěj. Zdroje jsou. Prej. Snad.
  No a do té doby, než zas někdo zavede otrokářství či nevolnictví, je třeba si uvědomit, že dobrého učitele je třeba zaplatit. Aby chtěl být učitelem. A že je třeba zaplatit i jeho učitele, má-li z něj dobrý učitel být vychován. To se nekoná a máte přesně to, co jste si zaplatili. Resp. máte pro své děti přesně to, co jste jim zaplatili. A jestli by bylo vhodné mít dobré učitele dnes, před pěti lety již bylo pozdě se o to starat. Ale klidně se můžeš ptát dál, proč jim to takhle nevysvětlili…

 625. 2 Andy – klídek… Ona ta Evropa zas tak velká není… No a až před sebou uvidíte na ceduli Trieste, Venice nebo Roma, tak se prostě kousek vrátíte…

 626. PeSi: ale jo, tohle bych celkem chápal u věcí tak nějak odborných.
  Ale takové triviality jako je jednotková kružnice a vztah sinů a cosinů k úhlům trojúhelníku není přece raketová věda. To je látka probíraná v nižších třídách škol středních (tedy za mých mladých let) a každý absolvent gymnásia by měl být schopen tohle odrecitovat i ve tři ráno po probuzení. Ponechme tedy pro jedoduchost stranou absolventy vojenských gymnásií, kteří dosahují při střelbách cosinus i pět nebo víc.
  Ale není to know-how, které by bylo omezeno na absolventy MFF UK.

 627. Všem, všem… s Olinou vyjíždíme z Prahy okolo druhé odpoledne a bereme šumavské stopaře. Kdo bude chtít přisednout ať se mi ozve na 739 323 874. Včera jsem na ČR6 dlouho blekotal o první presidentské debatě mezo Obamou a Romneyem. Docela rád si to podebatím, stejně jako Olina o využívání interaktivních tabulí na základce. Těšíme se na Vás….

 628. Dobré zas ráno – 2 Pavel Kořenský – ale Ty ses neptal, proč to neví, ale proč jim to tak neřekli. Tedy proč jim učitel/ka nevysvětlí, proč to tak je a odkud se ten přepočet vzal. A já Ti na to odpovídám, že právě tak se pozná kvalita učitele. Ten učitel to možná ví, ale když to nedokáže vysvětlit a ukázat, tak ta jeho vědomost je jaxi na hovno. Kor když je mnohem pohodlnější říci – v učebnici máte vzoreček a ten se naučte nazpaměť… Ale spíše bych čekal, že v rámci harmonického rozvoje osobnosti to ten učitel dávno zapomněl. K čemu je nějakej sinus a cosinus…

 629. Dobré ráno vespolek,
  PavleK, to bude špatně aplikovaná Komenského zásada přiměřenosti – vaše dcera chodí do primy nebo sekundy, což je cca 6. nebo 7. třída; my se kdysi učívali sinus a cosinus na gymnáziu, kde se začínalo až po devítiletce, tedy její kvarta-kvinta.
  Nicméně, pokud jim valí do hlavy to Pi, tak už to měli udělat najednou, a ne je nechat něco nabiflovat s tím, že vzrušující souvislosti jim prozradí za 4 roky…. jestli vůbec.

 630. Dobré ránko!

  P.Kořenský, úplně stejně jsem tu pěnila, když aplégr studoval Archimédův zákon a já položila dotěrnou otázku: „Proč plave loď?
  Takže podepisuji PeSa. Kdokoli byl ve školství schopen se uživit i jiným způsobem, již odešel…

  JInak na NP pan Perlín perlí takové hověziny ohledně toho, že KLaus používá „atentát“ na vyrobení své vlastní glorioly, že si člověk musí myslet, že mu ten KLaus snad zaskočil v krku… 🙁
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-atentat-na-prezidenta-dpa-/p_spolecnost.asp?c=A121003_230752_p_spolecnost_wag

 631. Dobrý den. Vzpomínám na spolužáka, který říkal, učím se to tak, abych to uměl vysvětlit jako pan profesor. Myslím, že už tím profesorem je.
  Jinak za to, že studenti nic neumí, samozřejmě mohou blbé učitelky. Učitelka mě nenaučila, učitelka neumí uklidnit třídu, učitelka učí nudně atd atp. Proto se mladý muž při nástupu do práce na pozici konstruktéra musí učit zlomky.
  Také šest či osm let němčiny / angličtiny nemůže zanechat v hlavičkách našich nadějí ani závan cizí řeči. Všichni učitelé je to učí úplně blbě. ( 🙂 )
  Komenský – škola hrou: neškodí dítě proutkem vyšlehati.

 632. Nickname, nemohl jsem nepostřehnout jistou míru ironie až sarkasmu, to s těma učitelkama, to mi nedělejte… ono se zase bude debatovat o školství a dopadne to blbě. Co taky čekat od „školní jídelny“ jiného než UHO.

 633. Proč, Pi je poměr mezi obvodem a průměrem kruhu, na to sínus není potřebný. Stejně tak člověk hned nemusí znát definici goniometrických funkcí jako mocninových řad, ostatně, v době, kdy se sinus ukáže jako poměř odvěsny a přepony a může být v této podobě užitečný, dítě ještě nezná faktoriál a součty nekonečných řad k tomu, aby se naučilo tu nejsprávnější definici.

 634. A proč ta loď vlastně pluje ? Teď tedy nemyslím z hlediska fyzikálního, ale politicko-ekomicko-filosofického (aby se do diskuse mohli zapojit všichni) ? 😉

 635. 746 kdo způsobil, že topičům v podpalubí je zadržována jejich nadhodnota? Čemu ta loď slouží? Odhalme pravdu! Slouží plánům imperialistických štváčů! Už dlouho ta loď nepopluje, už brzy najede na mělčinu. I topiči této kapitalistické bárky uslyší výstřel z Aurory a připojí se k dělníkům, rolníkům a pracující inteligenci. Zrada křižníku Potěmkin bude odčiněna.

 636. Měl jsem štěstí, že vysoké učení marxismu leninismu jsem vstřebával přes pány Šimka a Grossmana. 🙂

 637. nickname,
  vzpomínám památného dne, kdy aplégr dorazil ze školy poněkud vyjeven, že brali novou látku z chemie, ale nikdo neví jakou, protože píčelce nikdo nerozuměl. Tak si to nahrála na mobil, že snad třeba já …. taky jsem nerozuměla … 🙁

  Školství je (celosvětově) domrvené, učí ty, které tam zbyly a do školy chodí „svobodně“ vychovávané děti, podporované rodiči v názoru, že kantor je přiblblá socka …. ono to ani jinak nemůže vypadat.

 638. Dobré ráno,

  Aurora? Potěmkin? Já mám spíš dojem, že jsem na palubě Titanicu. Topiči tam asi moc šancíí newměli a tudíž se připojovazt k nikomu nestihli.

  VYrážím směr Plzeň a kromě balíků s dokumentací a papíry pro úřady beru do auta i košík a kudlu. 🙂

 639. Fujtajbl vespolek,
  stran letošního BFPT, tedy prasete – byla malilinkatá naděje, že obživnu a přece jenom… Leda hovno, zlatá rybko, žádný prase nebude! 🙁 Budu na 100% ležet v regále, odháněje klackem balzamovače. Neboť s odeznívající chorobou CH1 se medle a s brutálním nástupem přihlásila choroba CH2. Avruk! Fixalelujá! Vysrat se na takovou práci! No nic, ulevil jsem si a jdu zalézt zpátky do svého výklenku v katakombách. Mějte se na Jihu fajn a užijte si to, jak celebrita fotografování.

 640. 749 Rputi, pusťte si předvolební video Svobodných – na youtube zadejte „Bendig, Cheb“ a uvidíte, kam naše školství spěje. Vychovává ideálního občana. Jediný kdo s tím u dětí může něco dělat jsou jejich rodiče.

 641. No a když jste nerozuměla Vy, Rputi, je jasné, že je na vině p. učitelka ? Víc možností není ? 😉

 642. NoName,
  jestli jsem to dobře pochopila, tak dcera PavlaK domácí vysvětlení zvládla včetně toho sinu/cosinu, zatímco ve škole jim pouze sdělili, že Pi. Prostor mezi tím samozřejmě je, ovšem že ho nevyužili, je na daném gymnáziu přírodovědného zaměření přinejmenším zarážející.
  Howgh.

 643. V tom všeobecném nadávání na školství-kolektiv pedagogů je rozmanitý-na „mé“ základce je fyzikářka dobrá, tvrdá a nekompromisní, několik pedagogů sice neumí na interaktivce, ale ohromně to umí s dětma, naopak, jsou učitelé, kteří umí výkazy k projektům, ale neumí s dětma.
  A na státním gymplu to má mladý pořád docela tvrdé, nějak extra se neslevuje (to mne samozřejmě těší).

 644. některé titulky mi dokáží proslunit den
  a když je rozkliknu, stává se den dokonce legrační
  a podpis si snad vymýšlejí
  rudé právo se tak mění na dikobraz 🙂

  Nejstarší kráva po letech služby vědě odešla do „penze“

  http://www.pravo.cz/p233a04f.php

 645. Třeba mají své důvody, Matzurko. Nakonec, pedagogové jsou oni, těžko situaci posoudit ze stručného popisu.

 646. „jinak za to, že studenti nic neumí, samozřejmě mohou blbé učitelky“- to myslím není pravda. Synek se toho ve škole naučil spoustu ( a bohdá že ještě naučí), i když uznávám, že spíš tak při řečech a brouzdání po internetu při stovkách, možná tisících hodin suplování ( paní učitelka je na mateřské, má něco se zády, odjela na stáž do Ulanbátaru).

 647. tedy, já se klidně přiznám, že bych tou školou, kam chodí dcerka Pavla asi neprošel, stejně jako už bych nesložil žádnou zkoušku na fakultě. Prostě se jdu zahrabat. Stačí mi, že umím poměr… … možná kdybych uměl číst a psát, mohl bych dělat rabína v Kišiněvě 😀

  Nickname, já úplně planu nadšením, jak jste to uchopil. To je nádherně vysvětlený archimédovo mejdlíčko, velký potlesk na otevřené scéně. Ještě mi tam sice chybi, jaká je souvislost potápějící lodi a práva na stávku, ale to je chybička úplně malinkatá 😀

 648. nickname,
  mám náskok 🙂
  Nad svobodnou výchovou jsem láteřila v článku na starém NP už v roce 2000.
  Tuším Včelka mi jednou vyprávěla, jak na jistém elitním gymplu, je študák novic přijat do party až po té, co se naučí páčit zámky. Rozkošná hra, není-liž pravda?

  NoName, není. Píčelka patlala „s knedlíkem v puse“ naprosto nesrozumitelně, takže na nahrávce bylo slyšet: „bla bla patla patla, rozumyte jóó?“
  Navíc, ona byla učitelka biologie a tu chemii dostala befelem přes prázdniny. No vodflákla to holka!

 649. Tak teď to celkem nechápu, doktore, umíte poměr nebo máte poměr ?

 650. Noname, samozřejmě, že je ještě jiné vysvětlení, proč Rpuť nerozumněla. Bylo to prostě špatně nahraný 😀

 651. Noname, to já v podstatě taky nevím, ale od čeho jsme se oženili, abychom se zeptali, ne?

 652. Nevím, co je páčit zámky, ale vysponkovat FABku uměl prakticky každý student EF SVŠT. Už jenom z čistě praktických důvodů. Akorát nevím, co z toho vyplývá.

  A už to tu zaznělo několikrát, dětský a mládežnický svět je krutý. Postavte se někdy na hřiště vedle školky a sledujte ta sladká, roztomilá stvoření v akci. A pak se ještě samozřejmě spoustu věcí doučí, jak rostou.

 653. Nebudu nosit sovy do Atén, a proto již utichnu v diskuzi o školství.
  Ono se dá leccos naučit i v praxi. I ty zlomky. Člověk pak draze platí, desetitisíce za semestr, ale kdo chce být vzdělán, musí něco obětovat.
  Týdenní školení stojí 15.000 – 50.000, v tomto srovnání je i vysokoškolské vzdělání levné.

 654. Za ty prachy se školí už i složené zlomky, že, nickname ? 😉

 655. 767 ano, složené zlomky. I vytýkání před závorku 🙂
  Dlouho jsem lpěl na svém titulu „nejhloupější plzeňský student“, než mě předehnali kolegové z právnické fakulty. Dneska jsem jednooký mezi slepými, když v slabikáři hledám svoje oblíbence 🙂

 656. K základnímu školství něco od sousedů:
  http://www.spiegel.de/schulspiegel/wissen/leistungsvergleich-der-bundeslaender-ktik-von-bildungsexperten-a-859642.html
  Titulek praví: „Experti na vzdělávání kritizují test pro školáky 1. stupně.“
  Testy se provádějí ve 4. třídě v oborech matematika, čtení a pochopení mluveného textu. Výsledky opět ukázaly primát Bavorska, ale i některých „nových“ spolkových zemí, jako je Sasko, Sasko-Anhaltsko nebo Durynsko. Totálně propadly tzv. městské státy: Berlín, Hamburg a Brémy. Tedy ty státy, kde se naprosto jednoznačně prosadila tzv. moderní pedagogika, kterou oni experti na vzdělávání – patřící v Německu k „osmačedesátníkům“ – považují za nejlepší řešení vůbec. A proto ten křik, řev a jekot.
  P.S. Měl jsem bohulibý úmysl přijet v sobotu podívat se jen tak na otočku šumavský sraz, abych opět viděl ty co jsem už děsně dlouho neviděl, nicméně se z dálek objeví naopak na otočku aplégr – a krev není voda, takže v sobotu půjdu se synem do hospody v Praze.

 657. 772 Nevím, nevím. U nás se říká magneti. Magnet přišel, přitáhl vše železné. I lopatu.

  Kdyby obránce byl býval mlčel, byl by býval udělal lépe. Takhle má magnet pracovní úraz.

 658. Ale kde to jsme, nickame. Zloděj dostal po prackách, tak to má být. Prý do zběrny odnést. Kdo to kdy slyšel ?

 659. Letiště Václav Havel. Musím říci, že mne to potěšilo nejen z pragmatických důvodů( využít marketingově mrtvoly je fakt boží), ale ani jinak mi to nevadí, ona ta „Ruzyně“ nebylo zrovna reprezentábl.

 660. Člověk se aspoň něco doví-třeba v Bukurešti je letiště Henri Coandy. Jsem to jméno předtím neslyšel, a když jsem to pak hledal, zjistil jsem, že to byl velmi šikovný chlapík, konstruktér a letec (nedali jméno po politikovi a dobře udělali).

 661. 775 Divano, já vím. Magneti bývají zaměstnáni na úřadu práce. Musí tam nosit neschopenky. Magnet se bude soudit o ušlý zisk a zdravontní újmu.

  776 Takový je život. Navíc zaměstnanec je povinnen vyvinout úsilí k ochraně majetku zaměstnance.
  Zaměstnanec: Pána neznám. Možná tu byl, nevím.
  Advokát zaměstnavatele: Je tu pracoviště, měl pracovní obuv a ostatní ochranné pracovní pomůcky? Byl proškolen BOZP? Zde jsou cedulky, že může přijít k úrazu. Byl tu vůbec ten pán? Má na to svědky? Žádáme pro obhajobu o záznamy z kamerového systému města za poslední tři dny, kde se pán a svědkové pohybovali. Dále prosím o záznamy ze sběrny, kam zraněný pán a svědkové vozili železo.

  Krýt si záda a žádný přešlap. I když srdcem cítíme, že jednáme správně, tak vše musí být zdokumentované a zahrané podle pravidel.

 662. Ad „srdcem cítíme“: Viděl jsem vystoupení pana poradce Jocha. Nelíbila se mi afektovanost, právě to prožívání srdcem. „Srdce mi bije vlevo“ nebo „Mám srdce na pravém místě“. Do politiky city nepatří. Nepatří se ani rozhořčení nad lumpárnami tohoto světa. Pro dobrý úsudek je třeba odstup.

 663. Nickname, to, že zloděj má drzost zavolat policajty a rozjet kauzu s tím, že dokonce přizná, že si chtěl vzít něco, co mu nepatří (eufemismus pro krást) svědčí o tom, že něco je skutečně ve velkém nepořadku. A chybějící cedulky to nejsou.

 664. Letiště Jana Kašpara-to by se hodilo víc. Teda dle mne, ale z Havla se nezblázním.

 665. 782 Musíme hrát s cinknutými kartami, rozhodčí jsou napůl slepí, napůl podplacení. Vítejte do života 🙂

 666. Kdyby, nedej pánbůh, po mně chtěli něco v Čechách pojmenovat, tak nejspíš vezmu nohy na ramena. Jestli se za 25 let bude říkat jen „lítám z Haveláče“ bude to ještě něžné označení. Jak znám Čechy, vymyslí si něco horšího…

 667. NoName,
  a co to spojit ? Letiště Kašpara Havla ?

 668. Tučnáku, tak teď jsem si vylil vodu do klávesnice.
  Ale má to logiku, lidé by hledali, kdo to byl … Přemýšleli by o tom 😉

 669. Navíc by LKH mohlo sloužit v hodinách češtiny pro výuku psaní velkých písmen …

 670. nojo, Flughavel Prag je realitou.
  ale stejně je zajímavý, že se herečka nenaučí takovej krátkej projev nazpaměť.
  Rputi, lítat se bude z Havláku

 671. >> NoName
  Já jsem měl jako podotázku z aeromechaniky právě Coandův efekt. – S tím Kašparem bych souhlasil, ale obávám se, že narazíte i na tomto fóru. Jinak když se člověk koukne na nějaký přehled letišť, tak vidí, že jsou většinou pojmenována jaksi zeměpisně. Po politicích jsou spíš v USA, v Evropě snad jenom Paříž, Mnichov a Istambul. A pojmenování římského letiště je krásně symbolické – Leonardo da Vinci.

 672. To sice ne, ale dobrý nápad – další model z Schade Automobilwerk by se mohl jmenovat Škoda Havel …

 673. nejvíc by se mi líbilo, kdyby ruzyňské letiště přejmenovali na Letiště Axela Oxenstierna, ale Havel taky ujde.

 674. Na Krétě ho mají pojmenované taky po spisovateli a básníkovi. A Kazantzakis dokonce jistou dobu žil a pracoval na Božím daru ! To je skoro symbolické.

 675. Jsme republika, proč do toho tahat nějaké feudály ..

 676. Dvd, přiznám se, že jsem o tom jevu slyšel poprvé, až když jsem hledal informace o H. Coandovi. Ale však člověk nemusí vědět všechno 😉

 677. >> NoName
  Ještě mne k těm letištím napadlo Rio de Janeiro: to větší je po muzikantovi (Antonio Carlos Jobim) a tomu menšímu dal jméno Santos Dumont.

 678. 797 – kamarádil se s Komenským…feudál jeden zatracenej:)

 679. To je možné, ale na to, aby se po něm jmenovalo letiště, by se musel kamarádit s Landovským.

 680. Ahoj! Tak zase na chvilku zde…

  Prase sice vypadá na porcování až kolem 18 hodin, ale jinak budeme celý den grilovat menší části, jako koleno, kýtu, klobásky, a využívat soudek se svijanským…
  Odvážnější ještě mohou dojít na houby, pro totální vegeteriány tu roste předposlední šumavská cuketa…

  Takže nemusíte jezdit až úplně večer… :-))

 681. Tak samozřejmě, že Kašparovo letiště, neberu. Nevím, proč bych měl podporovat někoho, kdo si koupil letadlo a pak s ním lítal. Jo něco jiného by bylo, kdyby to letadlo postavil a letěl, ale to on ne. v RU a v kotlině obzvlášť bylo velmi mnoho konstruktérů letadel, automobilů…kam se na ně hrabe Kašpar, kašpar…. Vždycky mne připadalo trapné ta jeho adorace.

 682. V podstate je mi to jedno…. Pro mne to bude vzdycky Ruzyne. To je ty co Ruzyni nezazili, budou rikat neco s Havlem.

  Ps. Tleskacovo letiste, to je fakt skvele. To bych i prispel, podepsal petici, demonstroval….. Rikal jak ostatni jsou zaprdeni cechacci, jen aby to proslo. To by bylo opravdu skvele

 683. Cimrman by to nevzal, neb jest svetobeznik

 684. No, to, že úhlu 180 stupnů se říká Pí, slyším poprve. Vůbec mi to nevadí, když si někdo takhle nazve přímku, ale ať neříká nic o tom, že to má něco společného s plochou či obvodem kružnice. Je to zbytečné a navíc zavádějící. Stačí to prostě vzít jako definice, že kruh označíme jako 2Pí. Kdybychom to zdůvodňovali, tak bychom museli poloměr označit za nadřazený průměru, nebo říkat, že když se koukáme kolem dokola, tak vlastně stojíme uprostřed a máme ke kraji (čeho vlastně, když nám jde o úhly) stejně daleko a té vzdálenosti se říká poloměr. Obvod je stejně dobře 2Pí.r jako Pí.d. Vezmu-li průměr, pak 180 stupnů je úhel půl pí, což je stejně dobře, jako že když vezmu poloměr, tak 180 stupňů je Pí. Jestli jasně neřeknou, co a proč berou za základ, tak logika dostává dost na zadek. Ale nakonec si může každý vymezit směry na kružnici, jak chce. Na hodinové směry, na stupně, na podíly z pí, když řekne, že kolem dokola to budou Pí, nebo dvě Pí, prostě jak chce.
  Tak jako si Schumacher zavedl suverena a trhy rozdělil podle toho, zda se prodává, bere, nabízí nebo vynucuje a vytvořil tím jiný systém, ve kterém se samozřejmě nemůže nikdy domluvit s Modrým ptákem, který má popis jevů definován jinak, konforměji s některými uznávanými kapacitami ekonomické vědy.
  A stejně by mě zajímalo, co to je rozdíl mezi definicí a nejsprávnější definicí. Ostatně se domnívám, že goniometrické funkce definované geometricky poměry v trojúheníku jsou určeny úplněji, nechybí jim tam ten poslední kousek, byť uznávám, že v limitním blížení se nakonec nekonečně malej, co vždycky schází v počtu infinitezimálním.

 685. V 813 jste kompletně vedle jak ta jedle, jurope. Nic ve zlém.

 686. Ale pro úplnost-Pí je jako poměr obvodu k průměru kruhu DEFINOVÁNO.
  To není nic o líbení se nebo nelíbení.
  A v tom zbytku si jistě děláte legraci.

 687. Tak mě by se nejvíce líbilo to „kašparovo letiště“ !
  Víte co lidí by se mohlo těšit, že se to jmenuje po něm? 😀

 688. Sumavaku, ty dable 😀

 689. No a uz mizim…. Tak si to uzijte….

 690. 821 K jednání s úřady slouží právníci. Zodpovědný občan upozornil, stavební úřad rozhodl.
  Pokud pan občan právní boj vydrží, má velkou šanci nad úřadem vyhrát. Zaplatíme to všichni z daní.
  Úředník má čas na povolování a zakazování slunečníků. Tím dokazuje svůj smysl.

 691. Juro-p – 813 – Obávám se, že jste tu záležitost se 180 stupni a „Pí“ zatemnil ještě víc než paní učitelka dcery PK. Že by se úhlu 180 stupňů říkalo „Pí“ je samzřejmě blbost. Platí, že úhel , který má 180 stupňů, má 3,14159…(přesně „Pí“) radiánů. Radián je prostě úhlová jednotka, jiná než stupeň. Používá se to taky proto, že se s tím jednodušeji zachází při výpočtech, dosazování a krácení vzorců. Je pravda, že „machři“ to slovo „radiánů“ nepoužívají, protože se to přece rozumí samo sebou. Paní učitelka nevzala v úvahu, že děcka přicházející ze základky slovo radián nikdy neslyšela. Malé, omluvitelné opomenutí může znamenat docela velké trauma a přitom to fakt není raketová věda, jak PK říká. Jó, učit fakt není sranda – bez ironie.

 692. Noname, nejsem vedle.
  „Tak jsem se jí ptal, jestli chápe, proč se úhly vlastně udávají takhle. Ona že nechápe a že jim to nikdo nevysvětlil. Pouze jim bylo řečeno, že 180 stupňů je Pi, 360 stupňů jsou 2Pi apod.“ Dyť píšu, že takto vyjádřené úhly slyším poprve v životě. Ale jsem to schopen akceptovat, že když se takhle domluvíme, tak to tak pro potřebu domluvených bude. To je tato definice. Tahle definice logicky stačí a je stejně hodnotná, jako ta, že půlkruh je 180 stupňů, celý kruh 360.
  Pro jiné potřeby bylo definováno, že pro obvod kruhu platí to, co píšete vy, tedy že Pí je délka obvod kruhu dělená délkou průměru tohoto kruhu. Velmi praktické číslo, dá se používat pro mnoho situací. Vůbec není definičně totožné s tím prvním Pí, co donesla dcerka ze školy.

  Ale vůbec logicky nesouvisející s tím, co řekli těm dětem. Je to jiné Pí, definované pro jiné použití. Jednou je to ten podíl, číslo zajímavých vlastností souvisejících se světem a jednou je to vyjádření půlkruhu, úhlová míra, dvakrát pravý úhel.
  Takových definic, jak dělit kruh na úhlové míry je přece spousta a ne vždy praktických nebo logických.
  nebo že kruh se dělí na dvanáct hodin. taky na 24 hodin.
  nebo na 360 stupnů, každý stupeň na 60 minut a minuta na 60 sekund.
  Nebo že se dělí na 360 stupnů a pak už na desetiné zlomky.
  Nebo že se dělí na 360 stupnů, každý stupeň na 60 minut a ty pak už na desetinné zlomky.
  Geometricky definované goniometrické funkce jsou přesné z definice. Limitní blížení se jakémukoli číslu je nepřesné z definice. Vždycky tam kousíček chybí a je to jako s uspokojením hysterky, ta je taky zcela dobře až v abstraktním nekonečnu.

  Jo, dělám si srandu.

 693. Ale daleko logičtější než to, co zažívám v reálu anebo co čtu v těchto diskusích, odrážejících tu realitě, o páteři, což je velmi fuzzy definice, dnes zavedenému suverenovi do trhu a tak.
  V realitě to vůbec není sranda, je to tak hrozné, že už se mi o tom ani mluvit nechce a protože se počítám k protagonistům, tak se ani před normálníma lidma nechci ukázát a v debatě, zmatené debatě, ale míň zmatené, než je realita o níž se ta debata vede, si ulevuji srandou.
  Asi ani to bych neměl. Mám to za pár.

 694. Tak se omlouvám, ale v noci přiletí známý, kterého jsem přes pět let neviděla a v neděli zase mizí za hranice, takže mu musím dát přednost.
  Bavte se výborně a přeji pěkné počasí a dobrého vepříka, chudáka.

 695. 825 Juro, když to máte za pár: díky za práci v politice. Bárka rozumu v moři hloupostí.
  Nezapomeňte se smát 🙂

 696. 828 nickname, poslala jsem odkaz od vás synovi, patří mezi IT blázny, a já se bavím pocitem, že takovou krabičkou u nás jsem já a zadarmo:-)

 697. Technický dotaz na znalce motoráře : U Octavie (1997) v prostoru svíček je olej. Odkud se tam mohl dostat? Ze spalovacího prostoru ne. Chod motoru je občas nepravidelný.
  Dík.

 698. Jurope, doporučuju pro takový případ používat „trh“ nebo kvasitrh nebo rádobytrh. Protože tam kde se vynucuje není trh, ale pozor, trh v obchodně ekonomickém smysly tak jak tomu pojmu rozumí obchodníci, trh volné soutěže. Čili nikoli směna hodnot z ajakýchkoli podmínek. Třebaže v obecném smyslu trh může fingovat a také funguje i ve vězení, v koncentráku, v jakýchkoli poměrech ve kterých dochází ke směně mezi jeho aktéry. Třebaže ne za podmínek „svobodné“ vůle ve smyslu absence úmyslného jednání účastníků trhu či jiné osoby působit násilím nebo jeho pohrůžkou na na účastníka trhu. Ostatně ani v reálném „svobodném“ světě nebývá vůle svobodná absolutně a není to jednoduché popsat. Pro praxi stačí příklad nákupu rohlíku u pekaře. Mám potřebu rohlíku a pekař mám potřebu mého zboží – peněz. Svobodně smluvíme cenu a uskutečníme směnu aniž by do procesu vstoupila externalita v podobě cizí vůle.

 699. Dobrý den, pane Schumachere, teoreticky to může být z mazání turba, ale vyckejme názoru odborníků. Dobrá zpráva je, že nové turbo dnes stojí kolem 10.000kč, ne třikrát tolik jako dříve. Vlastně ani nevím, zda máte turbodiesel.

 700. ad 832 – lehce OT, neboť nemám oktávku a dá-li bůh nikdy mít nebudu. Olej v prostoru svíček u mě pocházel obvykle od debilů, kteří mi vyměňovali olej a nablili ho všude kolem. Závada byla odstraněna změnou autoservisu. A něco málo z historie – kolísavý chod motoru u favoritů byl obvykle způsoben debilem opravujícím karburátor, neboť přílišným utažením došlo ke zkřivení víka a následnému přisávání falešného vzduchu. Jsem docela zvědaf na názor odborníků (objevílise tu), jaký důvod ke kolísání může být u moderního motoru. Tipnul bych si na nějakou netěsnost na sání vzduchu…

 701. Nckname, díky, ale vzhledem k tomu, že jde o olej v prostoru svíček, asi to nebude diesel. A nemá turbo, v tehdejších zážehových motorech nebylo. Je to auto z příbuzenstva, které je ze závady rozladěné. Vypadá to na nějaké těsnění okolo.

 702. Už to asi mám, nejspíš těsnění pod víkem ventilů…

 703. tak jsem vstal z postele . docitam a tak postupne.

  preji at se Vam prase vydari a dobre se pobavite.

  diky za odkaz na janabok – peknej ale nejak mi z toho kouka proc ? protoze pater ale pak bych jakoukoliv pater ( soucasnou )priradil k socialistum

  taky bych chtel podekovat jirkovi ze nas nakonec propojil s nonamem – bohuzel to prislo 15 minut po tom co jsem sedl do auta a spechal domu umrit nebo minimalne do postele.

 704. no a uplne jsem zapomel na letiste vaclava havla.

  nevedel jsem ze si havel letiste koupil ale u nej bylo zvykem rozdavat z nakradeneho tak ted ma i letiste.

  jeste ze to sve letiste uz nemuze prochlastat a prosantrocit jako majetek co si nechal zrestituovat po predcich.

 705. Pepo, pozde ale prece…..

  No a musim upoutavku, protoze vcera v noci jsem videl neco uchvatneho, o cem jsem nevedel do patecni noci vubec nic….. L“elesir d’amore, v prekladu to muze byt treba Napoj lasky. Samozrejme se nebavim o viagre, ci spanelskych muskach, ale o opere ze zacatku devatenacteho steleti od Donizettiho. Tedy to byla takova hlina, ze jsme se opravdu popadali za bricho. Neskutecne, nikdy jsem si totiz nemyslel, ze se dockam takove srandy ve vyhlasenem stanku kultury. Tusim, ze i akteri na podiu se skvele bavili….. Koukal jsem na program ND a i kdyz je scenografie jina, tak operu maji v nabidce. Vrele doporucuji vsem co nemaji radi pompezni Tosku, nebo dvanactihodinovou Wagnerovou fresku o Nibelunzich…..
  Mimochodem, to nastudovani v ND je vyjimecne, i kdyz jsem to jeste tam nevidel, jiste mi to neunikne, protoze „umelecke“ recenze to strhali .http://kultura.idnes.cz/recenze-napoji-lasky-v-narodnim-nechybi-snaha-ale-vysledek-je-smutny-1ii-/divadlo.aspx?c=A101216_203509_divadlo_tt A pak mam tammjeste jeden zajem a to je uz osobni, to sem nepatri….

 706. jirko jiste dulezite je ze uz vim a priste to pujde primo. diky

  jo a ja mel taky krasnej zazitek – vychrici a bourku v noci na hrade.( ne na zamku to zna skoro kazdej 😀 ) By la to parada jeden z mistnich rekl ze co to tam stoji od sestnasteho stoleti tak ze to uz urcite vydrzelo i horsi boure. Ale bylo to pekne

 707. Pepo, z toho si nic nedelej…. Ja uplne zistavam paf u ct24…., tepou tam podnikatelske baroko a zbohatliky. To mne vzdycky pobavi a inspiruje. Kdyby byl opravdu posuk a chtel je nastvat, koupim nekde blizko u architekta Lukese parcelu a postavim tam barak jako krava ve stylu podnikatelskeho baroka, hlavne aby mu to stinilo na zahradu…..jeste ze ted mluvi Vavra, toho mam celkem v oblibe.

  Pepo, ja bych byl s tim hradem vopatrnej, jeste si u mne nebyl na jednom urcitem a tak nevis….. I kdyz je fakt, ze to neni bydleni pro kazdyho, protoze to jen pro platici 😀

 708. JIrko ppa,
  naznač kulturnímu laikovi. Pompézní troska – to je Jan Tříska jako král Lear?

 709. jo jirko pekne tam ukazuji ze vlastne nevi kde je hranice ze to je super moderni architektura a kde uz to je kyc.
  tedy oni to vi ze – to co delaji oni a jejich kamaradi …

 710. Toska? To je takova afektovana a hystericka zenska co uhani malire v jednom kostele a jeji vinou pak je on popravenej a ona skoci z hradeb. Proste normalni zenska 😀

 711. hele stejne by mne zajimalo co vlastne mam ja s rodinou. Neni to stejne jako vsechny baraky co vznikly okolo ( soused tomu rika rozsypane lentilky. Jsem podnikatel. Mam rad puvodni stavebni techniky a materialy. Arch. dostal zadani dle polohy pozemku ( za vesnici u lesa)
  asi to bude podnikatelska zborena stodola

 712. Rputi,
  no… jak bych to jen… nějak slušně… je to dámským přirozením ke zdi a nechce se to otočit. Nebo lépe řečeno, abych byl optimista – sice pomalu, ale přece jenom se to otáčí.
  Každopádně chápu, jak se cítí čerstvě mesmerizovaná mumie, nebo jaké pocity měl zrovna oživený Frankenstein a mám plné pochopení pro jejich nevrlou náladu. Kdyby se jejich oživovatelé vystříhali zvýšeného hlasu, ostrých povelů či bohapustého ječení a místo toho jim podávali osvěžující iontové nápoje, pečlivě vybranou stravu a chovali se tiše a nenápadně, četli bychom o oživlých mumiích v červené knihovně a Frankenstein byl měl své čestné místo vedle Dr. Gutha-Jarkovského.

 713. ptakopysku tys poradne necetl pohadky – neotaci se damske prirozeni kezdi.
  otaci se postel tak aby smrtka nestala u hlavy

 714. hm hm, už jsem bydlela leckde, od 600 let starého kamenného domu v Chebu přes centrum Prahy až po dřevostavbu zvíci Kárlštejna na vesnici, ale nejlépe je mi nyní v ajťáckém satelitu.
  Ať si každý bydlí jak chce, hlavně za svý.

 715. Opsáno z diskuse o tendru na dostavbu JETE
  Na co elektrárny, když máme zásuvky?
  temelín by měla stavět nějaká rakouská firma. Třeba Swarowski. Sice tomu nerozumí, ale Rakušáky by to uklidnilo…

 716. je Andy ajtackej satelit je co? ty rozsypane lentilky?
  jinak je to tak at si kazdej bydli jak jeho chuti a měšci je žádáno.

 717. Pepo,
  no když já se teď zrovna cejtím úplně na pí… ehm, na dámské přirození. Takže bych s postelí nevotočil, ani kdyby mě klackem mlátili.

 718. ptakopysku, jestli vono to nebude tou prohibicí. Znala jsem jednoho alkoholika-lékaře, co tvrdil, že všechny choroby pocházej ze zanedbanýho pití.

 719. tv
  koukám jak zjara
  před vládou je demonstrace, že někdo nedostal dotaci na zateplení domu
  a maji pravdu, mají na to přece nárok
  :-)))

 720. 854 – bingo, tady se to dokonce jmenuje Lentilky:))

 721. aha tak to uz tomu ptakopysku rozumim.
  ty domy v satelitu maji kazdej nejakej tower z obyvaku vychazi na malej desktop a branu mu chrani na sloupu firewall

 722. Rputi,
  🙂 ty zvuky jsou úplně identický! Ale já daleko elegantnji vrtím ocáskem.

 723. V podstatě to Ptakopysk popsal přesně. Tady by výběrové řízení na nový soft pro státní správu klidně mohlo vypadat tak, že by člověk vyšel na terasu a zařval: Kdo mi napíše program na evidenci aut? A pak by to jen přebíral vidlemi.

 724. PTÁKOPYSČE, a taky Tě musej líbat na čumák, abys vrtěl vocáskem?
  Jinak s Tebou sdílím poity, akorát jsem musel asi před hodinou vstát a udělat si večeři, neb ve své sluji nemám komorníka ni jiný personál.

 725. koho volit nevolit.
  nickname staci kouknout na web a vidim ze aspon na JM je to jen becko tradicniho morvskeho lobby

  Rychlostní komunikace R43, severojižní osa Jihomoravského kraje, stále nestojí, nestaví se a ani se nechystá. Je směšné, že tak důležitá stavba stále neexistuje a finance namísto do infrastruktury putují do kapes soukromníkům. O důležitosti stavby se přesvědčil každý, kdo někdy cestoval autem od Brna na sever. V běžné dopravní špičce dosahuje kolona z Lipůvky až do Králova Pole, tedy 12 km. Nikoliv kvůli nehodě, nýbrž přetížením komunikace!

 726. 872: Dobré ráno, pane pasáčku, pozeptám se. Pokud to jsou syčáci, nevolit. Kdybyste dovedl vybrat z variant R43, která je ta správná? Případně žádná?
  http://r43.ecn.cz/varianty.htm
  http://jmk.svobodni.cz/2012/10/03/konec-rozvoje-v-ceskych-zemich/

  R6 je předimenzovaná – místo rychlostní komunikace postavili visutou dálnici. Rychlostní komunikaci definujme = v místě stoupání tři pruhy, na přehledných rovinkách střídavé rozšíření na tři pruhy pro předjíždění.
  Jenže … peníze na dálnici do Prahy nezbývají, tak mezi Slaným a K.Vary musíte jet tak jako před dvaceti lety.
  Dálnice R6 mezi Chebem a KV. má nyní ve špičce zaplněný jeden pruh, občas někdo předjíždí. Místní nákladní doprava se jí snaží vyhnout, těžké kamióny likvidují silnice třetí třídy.

 727. Škoda slov, nickname. U nás byla upřednostněna umělá konstrukce rychlostní silnice ze Zlína na Púchov před trasou Brno-Uherské Hradiště-Trenčín (protože krajské město potřebuje dálnici). O chybějící R55, která by obchvátila obce na trase Olomouc-Břeclav ani nemluvím, ta je snad naplánována už 60 let, a furt nic. Takže jet z UH na Břeclav je Tour de vesnice. Přitom se tato stará a neperspektivní trasa neustále opravuje a vylepšuje za velké prachy.

 728. Dobré ráno,

  Tak doufám, že jste si páteční večer a sobotu užili stejně dobře jako já. Jen ty houby nějak nevyšly.

  rputi., takobvej malej příklad – jedna z kamarádek, která se účastnila naší sleziny má dceru zdravotní sestru a nejen s marturitou, ale i Mgr. , což holka všera obhájila. Poptala se prý v osmi nemocnicích a mohla si vybírat z osmi pracovních míst. brácha je nějaký agro – ekolog nebo ekoagrolog a má hlavu v chnmurách, neb shledal, že si zvolil obor poměrně nepoužitelný.

  no, jinak vězte, že i když se má vestátní správě šetřit, tak prý se reorganizují památkáři – a nbudou přibírat lidi. Prý nějaký ekonom spočítal, jak to bude s více lidmi úspornější.
  Shodly jsme se, že bychom toho ekonoma chtěly vidět.

 729. nickname popisujete to spravne – ale kdo rozlisi? ja jsem se tomu posuzovani venoval a zjistil ze v projektu na EIA jsou ( umyslne ? ) spatne scitane sloupce aby stara hitlerova vysla lepe. Pak se musela dodelat dalsi variantu – ta opet vysla lepe nez stara . V uzemnim planu ale najednou opet vyhrala stara hitlerova. Dokonce soud rozhodl a zrusil uzemni plan ( tato cast kde je neustale prosazovana stara varianta tam je dokonce jmenovan).
  Jenom nechapu ty zajmy ( prosazuje to jak ODS tak CSSD a jak koukam tak i SSO ) – jedine co mne napada ze prece jenom ta stara varianta je znama od hitlera a asi si tam vcas v okoli zvladli poridit pozemky.
  Tak to je k variantam.
  Dale dobre pisete s nonamem co je treba. To je prave druha vec- kvuli megalomanskemu ropojeni dalnici je tento tah dodneska okresni silnici na ktere je mrtvejch vic jak je obvykle.
  Myslim ( netrvam ) ze dalnicni typ zde neni potreba a bohate by davno stacilo rozsirit stavajici silnici s pripadnym obchvatem kde je treba.
  Stejne jako tazeni do Brna misto obchvatu brna.

  ale jen popisuji jak to citim a to nejsem zadnej zelenej ekologista, domek jsem stavel s vedomim kde silnice muze vect . ( je pravda ze oproi puvodnimu uzemnimu planu je najednou navrh vedeni na mostu misto zakopane silnice 🙁 )

  tak a ted nevolit – ja nevim zda jsou spojeni se starou garniturou nebo jen proste opet nepremejsli o problemu a jen populisticky melou co je potreba i kdyz je/neni?

 730. Pasáčku, ptal jsem se na Facebooku, uvidíme jak zareagují. Co jsem si přečetl o dálnici R43 (sám na ní hledím z dálky 300km), tak je přinejmenším politicky neprozíravé tlačit něco proti vůli místních, i proti rozumu.
  Už se těším na vnitrostranickou demokratickou diskuzi i na případnou sebekritiku 🙂

 731. jinak nickname on kdyz se na to hledi i z 50 km tak se da vule obcanu natoz ovcanu otacet 😀
  hele tu silnici na sever nutne potrebujeme uz dvacet let , jenomze to jde porad stejne kotlinove – proc hned neudelame dalnici a treba 6 pruhu ( viz dalnice na ostravu).

  ted mne snad muze napadnout duvod proc vsichni ( bez naznaku osobnich zisku) treba trvali na nove dalnici kvuli penezum z EU

 732. silnice silnice, ale v Izraeli objevili falšované prezervativy Durex- ministr zdravotnictví varuje. Počkejte, až si to přečte Heger…budete mít po zábavě:)

 733. mají falešné označení a tuk na obalu, byly prodávány ve stáncích( co mi to jen připomíná?) a tedy jsou bez záruky, že splní svůj účel. Snad jen že po nich člověk neoslepne, jinak je to pinktlich to samé co tady s chlastem.

  Tamní ministr jen vydal varování v novinách, ale znáte Hegera…

 734. http://www.svobodni.cz/media/tiskove-zpravy/1579-svobodni-odmitaji-cirkevni-restituce/
  Tady je výsledek vnitrostranické diskuze o církevních restitucích a odluce církví od státu.

  Pásáčku, moc se neradujte, když Hitlerova dálnice neprojde. Díky EIA, „ochráncům“ přírody a státnímu fondu dopravní infrastruktury dnes snad ani nejde postavit rozumnou a kvalitní silnici. Vyhraje nejhorší možné řešení, které navíc dopravně ucpe Brno a přilehlé vesnice. Bude také nejdražší.
  V Mnichově cca před rokem museli odpískat rychlovlak mezi letištěm a městem, protože náklady díky požadavkům na ochranu životního prostředí vyskočily (snad) na dvojnásobek.

 735. 892- tak teď jsem u oběda ( švédská kuchyně je fakt divná:( )přemýšlela nad těmi variantami a ať dělám co dělám, nic…tedy vy musíte mít zážitky…

 736. Dobré sváteční odpoledne,

  u nás lije jako z konve…
  Ale sobotní počasíčko bylo jak malované, prasce výtečné (jak jinak, knedlíky jsem sice nekoštla, ale zelíčko pošušňáníčko). Taktéž byla ňamkózní vepřová panenka a šunka na grilu a la PeS + AK(ovšem bez použití ďábelských směsí)a moravský kontingent přivezl koláčů jak na hody. Taktéž transmutované ovoce 🙂
  Prostě, kdo chyběl, prohloupil, a jeho škoda.
  A doufejme, že za rok se zase sejdeme v hojném počtu, dobrém zdraví, mysli i pohodě !

 737. andy nechejte toho jo
  sice nevim co jste mela na svedskem stole a u ceho jste premyslela ale ja to sem nenapisu.
  Ctou to tady a pak ty nasledky bych si do konce zivota neodpustil.

 738. 895- jídlo zvané Jansonss Festelse ( Jansonovo pokušení), což zní hříšně, ale ve skutečnosti jde o zapečený brambory s ančovičkama a smetanou…příště, až mi přijede návštěva a bude ochotná vařit, pošlu ji do háje.

  Matzurko, to jste se měli:) Tady také prší. Holt podzim.

 739. Dobrý den, nevím, jestli jste se někdo dívali na Vemeno, ale já tu pořád nemůžu vydýchat Moravce. Jak je možné, že moderátor ovlivňuje tak aktivisticky debatu politiků, neustále znovu a znovu otázky směřuje tak, aby i ostatní mluvili ve smyslu výrazně se vymezovat vůči prézovi. Může on takto ovlivňovat směr debaty? Aby to vyznělo – satan Klaus? Jakým právem? Pokud vím, tak moderátor má jedinou funkci, usměrňovat debatu, aby se tam lidi bavili k tématu, ale on se má chovat jako neutrální osoba, ne? On se tam chová jako součást další politické strany..

 740. Jako ja uz se nedivam ale odpovim vam.
  Nemel by ale v nasem verejno pravnu bohuzel muze. 🙁
  Ale to je prasarna cele CT co se tahne prez spacakovou revoluci porad dal.

 741. jeste s odstupem dodam ze mel asi ten rezavej skret lepsi poradce nez klaus.

  skret si pomalu a jiste obsazoval verejnopravni media svou klikou zatimco klaus ridil stat

 742. Pepo, dík za reakci. Se mmou normálně lomcuje zlost. Ale psát stížnost na Radu ČT je zbytečné, to je stejná banda. 2x jsem tam psala a výsledek… škoda mluvit. Jednou kvůli reportáži o Flotile do Palestiny, podruhé po běsnění k Havlově smrti. Akorát v druhém případě mi po dvou měsících přišla reakce, která byla spíš osobní kamarádskou reakcí Uhdeho ve smyslu, abych na stížnosti netrvala. A když jsem napsala, že trvám, tak nula, nula nic, tak jako k prvnímu připadu.

 743. Jako, dokud na toho Moravce budou všichni koukat a zvyšovat mu sledovanost, bude si moci dělat co se mu zamane.
  Takže jednoduchá rada, kterou se řídím od samotného vzniku toho pořadu- vypněte televizi.

 744. Hele ted po casach a siskovi bude asi nutne jeste zalozit novou stranu.
  Treba TOP 12 – aspon by to ukazalo jakou inflacne to tu kalousek vedl a zadluzoval

 745. 902- no asi ne, máte pravdu- jsem naivní jak jarní husička.

 746. Dobré popoludnie,
  posílám oslovský odkaz o chutnosti a zdravotní nezávadnosti biopotravin:
  http://www.osel.cz/index.php?clanek=6512

  Lékařská a toxikologická literatura je plná studií, které prokazují negativní efekty syntetických pesticidů. Drtivá většina však nepojednává o příjmu pesticidů s běžnou potravou. Jen pár studií se zatím zabývalo porovnáním vlivu biopotravin a konvenčních potravin na lidské zdraví. Ani jedna neprokázala, že by konzumenti biopotravin byli zdravější. Je proto s podivem, kde berou zastánci ekologického zemědělství jistotou, s jakou vyhlašují biopotraviny za lepší a zdravější. A zároveň zaráží, proč už dávno neuspořádali pořádnou velkou studii, v které by byly produkty konvenčního zemědělství poraženy ekologickými potravinami na hlavu.

 747. Dobré odpoledne,
  tak já jsem včera strávila celej den u kamarádky, která měla rovněž vařící zahraniční návštěvu – ale z opačného konce Evropy, z Bulharska, a nestěžuju si. 🙂

  Akorát transmutované ovoce jsme si dala jen předchozí večer, neb jsem byla autem.

  KOukat na politické debaty v nedělním odpoledni považuju za jistou formu masochismu 🙂
  Ale myslím, že většině národa jsou Moravcovy řeči poměrně fuk. MArně přemýšlím, jetsli vůbec znám někoho, kdo to sleduje…

  OT, nesvítí mi pravé zadní světlo, a žárovka je dobrá. Rovněž mi nesvítí budíky na palubní desce. MYslíte,že to může být pro mně
  odhalitelná a opravitelná závada, nebo se mám obrátit na servis? Auto je Ford Fiesta, z roku 1996.

 748. no jo, ale s čím asi tak může jakákoliv partaj oslovit lidi v exekuci a co s těmi exekucemi může udělat? Nabídne jim, snad, že dluhy se nebudou platit? Nebo je zaplatí za ně? Nebo že exekuce zakáže? Nebo že zakáže půjčování peněz a dělání dluhů?

 749. nickname no jo ale to pak mohou urciti lide prece jen zase znejistit.
  Je to priklad te R43 – proste jeto receno tak politisky stejne ze jsem zastupce Vasi strany zaradil do stejneho pytle.

  Proste nekteri tem proklamacim uz neveri.

  Jednodussi to je na mistni urovni tam urcite jde jit vic do detailu ale ani krajske problemy nejsou tak velke aby se schovavali za vseobecne proklamace.

 750. 912 Maydo, zde je něco nedovařené:
  Pokud někdo dluží a je po lhůtě splatnosti, automaticky padá do registru dlužníků.
  Pokud někdo půjčí osobě vedené v registru dlužníků, nemá nárok vymáhat pohledávku v exekuci.
  Státní úřady a jim podřízené subjekty nesmí vymáhat pohledávky přes soukromé exekutory.

 751. nickname mohu vam rict ze mne tim CSSD nechytla 😀

  ano beru ze vetsina exekuci je z oblasti „kluku co spolu mluvi“ ale ja prece nemohu byt omezovan vymahanim sve pohledaky ze nesleduji co si kam pisi tito kluci

 752. hele vratte se k MP ze to je moje a ja si stim mohu delat co chci.
  a pak jsou ty dalsi rozdily jak se k tomu dal postavit s pomoci patere kdyz mi pak neni plneno.
  bud mi dovolite abych si to vymohl sam
  nebo mi to se soudy pouzete vymoci

  urcite mi ale prece nemuzete rikat – nekoukal jste co si “ kluci “ pisi tak nemate stejne prava jako kdybyste koukal

 753. Hlásím návrat z neuvěřitelně nádherného BFPT, návrat slejvákem, že to stěrače nebraly. Po včerejšku skutečný kontrast.
  Šumavákovi „tisíce děkovných dopisů“, bylo to perfektní a muselo ho to stát dost práce.
  Díky, díky, díky…….
  Kdo zaváhal, nežral, nepil, nebavil se.
  Za chvíli dám odkaz na fotky.

 754. pnickname,
  heleďte a nešlo by slíbit, že až vyhrajete, stát natiskne potřebné množství peněz a zamázne s nimi exekuce vašich potenciálních voličů? 🙂 🙂 🙂

 755. nickname proc mam mit jine pravo nez ostatni?
  to mi prece nechcete tvrdit ze musil prohledavat kde co pater a jeji kamaradi zverejni .
  ze kdyz to nebudu prohledavat nemam pravo stejne jako kazdy jiny veritel?
  to je tedy ucta k osobnimu majetku.
  to je vic centralisticky pohled nez nam tu prosazuje kamarad exekutoru.
  zkuste to radeji prehodnotit pokud jste opravdu Strana Svobodnych Obcanu

 756. nickname, to vůbec není marný nápad, ale chtělo by to systémově vypracovat, jak by to mělo být a s tím pak jít před lidi. Že situace je neúnosná, je naprosto jasné.
  A možná by to chtělo i udělat něco s reklamou typu „Zaplatíme za Vás Vaše účty“, což už je nepochybně za hranicí dobrých mravů.

 757. Zaplatíme za Vás Vaše účty…

  lepší by bylo Zaplatíme si své účty penězi od vás.

 758. Nickname,
  Tisíceré díky za dokaz na ten manuál. MY ho mámje jen v němčině a tou já nevládnu 🙂
  Dala bych vám království a půl dcery, ale království nevlastním a co s půlkou, dcery, že jo? 🙂

  Ad exekuce – je vcelku jasné, že je kolem nich ledacos v nepořádku.
  Podle toho, co píšete, by nemohl mít na sobě nikdo víc než jednu exekuci, protože pokud mu někdo další půjčil na splácení dluhu, tedy v době, kdy už byl v registru dlužníků, tak nemá nárok na další exekuci.
  Ale nevím, jestli to je návrh, jak by to mohlo fungovat nebo jetsli to je realita a ta se nedodržuje. 🙂

  Ale já si spíš myslím, že přece jen většina exekucí jde na neuvážené výpůjčky a myslím, že tenhle typ lidí nejsou voliči Strany svobodných občanů.

 759. pasáčku,
  zajisté je vaším právem bejt ouplně blbej a půjčovat někomu, kdo má dluhů jak štábní oficír. Ale pak se nedivte a hlavně nechtějte po páteři, aby to vymáhala z někoho, kdo už nemá ani vlastní šnuptychl.
  Vaše půjčka – vaše riziko.

 760. no a uz se mi potvrzuje ze tam neni neco nickname dobre.

  vidite dotazy – uz v tom je zase rozhodovani kdo jeste ano kdo uz ne . komu dala tomu dala a ten malicky …

 761. pasáčkub – teorii „každý svým pánem a každý za své“ tu razíte i vy. A platí to i v případě, že rozpůjčujete svoje prostředky, aniž si dohledáte, jak je na tom potenciální dlužník.
  Konec konců je na tom založená celá tahle krize… 🙂

 762. rputi Vas souhlas beru jako presnou ukazku toho ze v tom je vic socialniho inzenyrstvi nez prava .
  doprcic ja jsem psal dve moznosti.
  ud mne to nechate vymoci samotneho – nebo mi v tom musite pomoci jako vsem ostatnim.

  Pokud jsem ouplne blbej a pujcuji nekomu kdo ma dluhu jak stabni oficir, tak mne musite holt nechat si ty pujcky vymoci a nemotat se mi do toho.
  Prece kdyz je nekdo zadluzenej jak stabni oficir tak neni tak blbej aby nevedel ze to po nem budou vymahat a nema chtit po pateri ( natoz aby to pater delala sama od sebe) aby ho pak predemnou chranila.
  vzdyt ja si najdu jak to muze odpracovat a zaplatit.

 763. tak jeste jednou rputi – nechci po Vas ani pateri aby mi pomahala chranit muj majetek ani mne.
  Podminkou ale je ze mi nebude branit chranit muj majetek a mne.

  tak ted mi to dejde do nejake te socialneynzenyrske rovnice.

  proste mi to porad nevychazi a asi mi tam chybi nejak rputina konstanta

 764. „to mi prece nechcete tvrdit ze musil prohledavat kde co pater a jeji kamaradi zverejni .
  ze kdyz to nebudu prohledavat nemam pravo stejne jako kazdy jiny veritel?“

  No, pasáčku, a Vy byste si neproklepl sám od sebe někoho, komu chcete půjčit peníze? Já bych se, kdyby chtěl někdo půjčit prachy ode mně, do registru dlužníků rozhodně podívala bez ohledu na to, jetsli to je nebo není nějaká povinnost od „páteře“.

  A nejspíš nejen při půjčce, ale třeba i při prodeji třeba auta nebo domu, protože když někdo dluží prachy tak je velmi pravděpodobné, že se nebude mít k placení.

  Právo neprávo – takový nahlídnutí mi může ušetřit spoustu starostí.

 765. notabene to resim s nicknamem ktery mi to dal jako priklad pristupu Strany Svobodnych Obcanu.
  sakra jak nekdo muze tvrdit neco o svobodnejch obcanech kdyz je omezuje nejakou byrokratickou blbosti – protoze prece 🙁

  jo ze je nejvic exekuci ( a to ze jsou tady prava exekutoru nesmyslna je snad vsem jasne) ze socialek , bank a jejich pujcoven prece nezaklada pravo omezovat lidi.

 766. pasáčku,
  páteř dlužníky před exekutory přestala chránit a dopadlo to, jak to dopadlo.
  Vaše „vzdyt ja si najdu jak to muze odpracovat a zaplatit.“ mne vede k děkování bohu, že Vám nedlužím ani korunu… 🙂

 767. 937 rputi – bingo

  to mi staci kdyz budete vedet ze mi nemate dluzit nebo ze si nemate pujcovat pokud mi nechcete vracet.

  jinak jde uplne stejne napsat ze pater prestala veritele chranit a jak to dopadlo

 768. Díky, aerovko, opět jsem se na chvilenku pod vlivem tvého objektivu vrátila k uplynulému víkendu, který prostě neměl chybu! A že to počasí nám přálo, aby nám na cestě zpět nebylo tak horko, i to k tomu patřilo:-)

 769. o jakej princip, pasáčku? že máte právo vymáhat peníze exekucí, i když jste půjčil prachy někomu, kdo má dluhy jak štábní oficír a mohl jste si spočítat, že vám to nevrátí?

  No, tak možná máte, ale pořád nevím, proč to takhlle komplikovata tahat do toho nějaký práva a principy, když zdravý rozum radí někomu, kdo má dluhů jak štábní oficír prostě nic nepůjčit.

  Ale samozřejmě právo tu blbost udělat máte. V tom Vás nikdo neomezuje. Ale nevím, proč se rozhořčujete, že se pak nemůžete domáhat vyhozeného majetku exekucí. Když víte, že to je notorickej dlužník a půjčíte mu prachy, má to asi tak stejnej smysl, jako byste ty prachy splách do záchoda avymáhal je pak exekucí na Vodovodech a kanalizacích.

 770. pater mne moc nebaví, popravdě jí mám plné zuby od pondělí do pátku, takže konstatuji, že fotky dobré a zjevně jste se bavili, což vám přeji a je mi líto, že mi to nevyšlo.

 771. Fotky jsou spíše mizerné, z kompaktu a chvějících se rukou, ale akce byla vskutku vydařená a snad sem časem dá někdo odkaz na nějaké dokonalejší.

 772. 907 MaYdo, pojistky, zvlášť když nesvítí ty budíky.
  Žárovka dobrá, ale chtělo by to zkoušečku a zjistit, zda tam nejde elektřina, nebo to nemá kostru.
  Základní metoda elektrikářská, „jít po drátku“. Uznávám, u nových aut dost obtížná.

 773. A čuně už snad nemohlo být lepší, vypečené tak akorát, že nebylo suché, ale kůžička krásně křupala.
  Kdyby někdo chtěl nějakou tu fotku, napište na mail, pošlu jako přílohu.

 774. Mňo…
  jak koukám na fotky, musela to bejt vydařená prasárna. Ještě, že je mi tak blbě, že mám chuť akorát umřít, jinak bych se uslintal.

 775. Tak už jsem doma i já. A už víc než hodinu. Akce byla opravdu vydařená, včerejší den neměl chybu. Horší to bylo dnes s cestou domů – celou cestu lilo, u Domašova se přidala mlha, takže i dálnice jela rychlostí 80-110 km/hod.
  Doufám, že příští rok se mi podaří zas dojet. :-)))

 776. Ptakopysče, chyběl jsi tam! Tak se koukej pochlapit na některé příště:-)

 777. Dano,
  to máte ještě kliku, že dálnice vůbec jela. Tady u nás upadla chlapovi trubka z přívěsného vozíku tak šikovně, že propíchla nádrž kamionu s plným návěsem tlakovejch flašek s vodíkem. Takže dálnice na 44. km pár hodin stála a všechno mi jezdilo kolem baráku. Jezdí se v každým směru jedním směrem. Spravovat to začnou až zejtra, až se po víkendu sejdou cestáři, vypijí ranní kávu a spapají kobližek s meruňkovou marmeládou.

 778. dixi,
  věř tomu, že mi srdce krvácí. Měl jsem pečlivě naplánováno už od samého počátku. Ale jedna zablešená intelektuálka na mě v Kutný Hoře nachrchlala bacil, kterej mě likviduje už dva tejdny a né a né se pustit. Určitě to byl atentát. Bohužel jsem si v tom rumrajchu nevšimnul, jestli ta intoška náhodou neměla politické pozadí.

 779. Dobře, omluvenka dodána s potřebnými náležitostmi, úsměv mi vydrží do pozdní noci:-) Tak ať jsi brzy fit a hleď na sebe dávat větší pozor:-)

 780. zablešená intoška- co to je? Přednášející genderových studií nebo prostě jen brejlatá ženská?
  Nerada bych někdy do takové opovrženíhodné skupiny patřila, tak se jen ptám…

 781. Takže Okamuru opravdu, ale opravdu, ne!

  … Komunismus jako idea a úsilí o sociálně spravedlivý stát není pro mě ani tabu, ani nic zavrženíhodného. Jsem pro svobodný trh, ale také jsem pro stát silný v mnoha oblastech. Tím je nejen starost o slabé a bezmocné, ale také vymáhání práva, určitá regulace a tvrdé vymáhání pravidel. Absolutně volný trh je volný ring bez pravidel. Přináší důsledky, jako jsou sýry a jogurty z kukuřičného škrobu nebo párky z kůže a sóji…
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/okamura-komunisty-nezavrhuji-o-jejich-podporu-se-rad-opru_248035.html

 782. Karle, No Name, díky za technickou podporu. Bohužel, pojistky jsem našla, zkontrolovala a všechny jsou v pořádku. 🙁

  Takže servis mně nemine. No, takovej je život.

 783. rputi a vadi ta cast o komunistech nebo ta cast o :

  „Jsem pro svobodný trh, ale také jsem pro stát silný v mnoha oblastech. Tím je nejen starost o slabé a bezmocné, ale také vymáhání práva, určitá regulace a tvrdé vymáhání pravidel. Absolutně volný trh je volný ring bez pravidel. Přináší důsledky, jako jsou sýry a jogurty z kukuřičného škrobu nebo párky z kůže a sóji“

 784. Prasátko bylo super, počasí jako na objednávku a vůbec to byla nadmíru vydařená akce.
  Vřelé díky Šumavákovi a vůbec všem.

 785. pasáčku,
  debatu na téma: „vy si myslíte, že já si něco myslím a jsem povinna vám to vysvětlovat“ neberu. Pořád dokolečka jak pes jitrničku sežral. Máte smůlu!

 786. Znala jsem dvě osoby, co na ně popis „zablešená intelektuálka “ seděl jako jandák na hrnec.
  A brejle nenosila ani jedna. Jen vypadaly, jako když se naposled umyly o přeloňských vánocích a oblečení vytahaly z popelnice po té, co ji přebrali bezdomovci a ty lepší kousky vybrali.
  Jedna byla silná kuřačka a páchla na dálku jak popelník, vytřený uzenáčem.
  Ta druhá pracovala za Havla v prezidenstské kanceláři. Snad dokonce jako ředitelka nějakýho odboru. Nosila vlasy rozvrkočené do půli zad, až jí značně táhlo na padesátku a slova jako „šampon“, „hřeben“ nebo dokonce „kadeřník“ jí zjevně nic neříkala.

 787. Pasáčku: můj návrh ohledně exekucí je nedovařený, nedopečený nápad z mojí kuchyně. Pokud se toho chopí někdo lépe, budu rád.
  Já si vždy proklepnu případné odběratele i dodavatele – abych nekupoval šmejd a abych dostal za prodej zaplaceno. Nedoufám, že moje obchodní vztahy bude zajišťovat stát – pouze ve výjimečných případech.

  Další návrh: Pokud je dlužník v exekuci, nepřísluší mu žádné státní dávky sociální péče, ani zpětně. Dávky sociální péče nesmí jít na úhradu jakýchkoli dluhů.

  Rpuť by mohla z první ruky vyprávět, jak funguje registr dlužníků v Německu.

 788. Tady ne že by Rpuť byla dlužníkem ani že v Německu dlužníkům nedávají sociální dávky.

 789. nickname – proto s vama o tom diskutuji.

  obcas kdyz chci zlepsovat tak muzu vymyslet jeste vetsi ptakovinu.

  Jinak kam smerujete chapu ale kvuli lichvarum ( z financnich skupin) nelze omezovat ostatni.

  jinak registry jsou no takove to nabehnuti si radoby spravedlnosti.

  ja porad nechapu proc tu teda jsou soudy

 790. jo a ja svejm partnerum verim , neproklepavam si je a sleduji jak se chovaji

  no obcas to nezvladnu ale povetsinou se mi to vyplaci a jsem spokojenejsi .

  az kdyz vidim ze verit nemam tak se snazim udelat nejake dulezite kroky a odejit.

  no jo podani ruky a blazni ze 🙂

 791. u těch cikánů je dobré:
  Upozorňoval například na to, že lidé posílají pomoc do zahraničí, ale o domácí problémy se tolik nestarají.

  asi ty peníze na jejich dávky rostou na stromě
  já vím, fasují se na poště

 792. Připojuju se s poděkováním Šumavákovi za zorganizování sqělé akce.
  Počasí přálo, prase výborné, debaty hluboké a široké. Velmi uspokojivé !

 793. 2 ptakopysk – ad 751 – užili jsme si to… a IMHO, citelně jsi chyběl…(stejně tak Loki…)

 794. A jinak – dobrý podvečer – poslušně hlásím, že jsem o5 zde…

 795. Děkuji Šumavákovi za skvělou akci, dorazili jsme v pořádku. Cesta ovšem nic moc, střídal se déšť s lijákem. Potvrzuji průměrné tempo na schodech do Brna 110 km/h, oproti včerejším průměrným 150 km/h znatelný pokles. Rychleji to ale nešlo, pokud se člověk nechtěl podívat za hranice všedních dnů.

 796. nickname, o registru dlužníků v Německu netuším ničehož nic, jen mi tak občas šmrnclo kolem ucha, jak se zadlužení domácností rok od roku zvyšuje.
  Ona je to velmi kastovní společnost, tak tam s těmi dluhy začali blbnout mnohem dřív než tady. A zákonitě s tím začaly taky problémy…
  Že mi musíme vždycky odkoukat to horší!

 797. 2 jura-p – ad 813 – Ty máš úžasný štěstí, že jsem 5. před polednem vypadnul a od té doby byl incommunicado. Tohle si přečíst, tak jsem si Tě na praseti podal, a neohlížel bych se na Věrku…
  „Stačí to prostě vzít jako definice, že kruh označíme jako 2Pí. Kdybychom to zdůvodňovali, tak bychom museli poloměr označit za nadřazený průměru, nebo říkat, že když se koukáme kolem dokola, tak vlastně stojíme uprostřed a máme ke kraji (čeho vlastně, když nám jde o úhly) stejně daleko a té vzdálenosti se říká poloměr.“
  To už je snad lepší, než humanitární bombardování… Ale já Tě chápu – střízlivej v dnešní politice neobstojíš – leč intoxikován nevysvětlíš… To jsou ty paradoxy…

  Oč jednodušší je říci, že konstanta úměrnosti mezi průměrem kruhu a jeho obvodem je jisté iracionální číslo zvané pí (řecky), a z toho se dá odvodit celý ten zbytek…
  Iracionální – tedy nerozumné – no co je to za číslo, když nemá nikde konec? Holej nerozum… No a když si k tomu přidáte chlupatej nerozum, máte „fuzzy logic“.

  A tak nám to všechno hezky funguje… A ty bys snad chtěl zanášt do našeho hladce fungujícího písku nějaké to soukolí!

 798. 2 ptakopysk ad 836 – jak tak pomalu dočítám, napadá mě jediné – bůch to tak chtěl…

 799. Koukám, že diskuse pod článkem o Cikánech jako obvykle není. Platit se musí, dodat k tomu něco se už nesmí …

 800. (948) 80-110 km/h – kousek za Budějicemi mi chvíli i 60 bylo nějak moc.

 801. AK,
  a to je ňáká rychlost 🙂
  Sem psala, že tu lije.
  Ale jinak jsem ráda, že vesměs to vypadá, že všichni ve zdraví domů dorazili, tak zaplať Příroda.

 802. No a jinak – viz 825 – 940 – celou dobu bez páteře a všeholidu… Jak jsme to jen mohli vydržet???

 803. 2 Andy – ad fotky – nedá se nic dělat, každý jest štěstí svého strojvedoucím…
  protože lopata…

 804. 907 Maydo, napřed zkontroluj pojistky. Jestli se to projevilo najednou, závada je ve společné větvi k palubce a zadním světlům. Záhada ale je , proč nesvítí jen jedno zadní světlo.

 805. brejveěír vespolek!
  PeSu, žeaby v autě byla cukulatůra, na to jeden bůch nestačí. CUKULATŮRA VZNIKNE, KDYŽ SE DO MOTORU TĚCH BOCHŮ SÉŘE NĚKOLIK! Pak mezi jednotlivými bošskými fstupy vznikne napnelismus a následně pak cukulatůra. To už jsi z dialektického materialismu zapomněl ouplně fšechno?
  PRASE všem zůčastněným závidím, ale přeji. Moje tělesná soustava se stále ještě nevyrovnala s nároky cesty přes oceán a tak jsem, ač tentokrát skutečně nerad, musel vynechat.
  Btw, bude ještě NeVodička, než Dušan odletí?

 806. juro-p: ad 813.

  Jsem dneska poněkud unavený na to, abych to podrobněji pitval a ostatně je lepší si to nakreslit, což můžeme učinit příště v hospodě, až se zase potkáme.
  Ale zjednodušeně – motat do definice té úhlové míry průměr jaksi nelze a číslo Pi není a nebylo tak nějak náhodně zvoleno hlasováním o nějaké definici.
  To Pi a jeho použití při udávání úhlové míry tak nějak plyne z matematické definice kružnice, kterážto (snad neudělám při své únavě hrubou chybu) je definována jako parametrická křivka funkce ve 2D prostoru F(u)=[sin(u),cos(u)]. Vzhledem k tomu, že funkce sinus a cosinus jsou periodické s periodou 2Pi, tak v intervalu 0-2Pi tato křivka tvoří kružnici. Tato kružnice se nazývá kružnicí jednotkovou, protože cos(0) je 1 a sinus(Pi/2) je 1.

  Pokud bychom volili (jak navrhuješ), že 180 stupňů je Pi/2, nemohlo by to fungovat 🙂

 807. Jinak ještě snad doplním proč je cos(0) právě 1 a sinus(Pi/2) (tedy sinus(90 stupňů)) také 1.
  To plyne z definice sinu a cosinu jako poměru mezi odvěsnami a přeponou pravoúhlého trojúhelníku. Viz např. zde: http://www.aristoteles.cz/matematika/pravouhly_trojuhelnik/goniometricke_funkce/goniometricke-funkce-v-pravouhlem-trojuhelniku.php

  Z odkazu celkem jasně plyne mimo jiné i to, že funkce sinus a cosinus mohou nabývat hodnot výhradně v intervalu ať už se tvrdí o dělostřelcích z Velké vlastenecké války cokoli 🙂

  Ona ta přepona pravoúhlého trojúhelníku prostě nikdy není a nemůže být delší než libovolná odvěsna, jak správně předpověděl již Pythagoras, který pravil, že a^2+b^2=c^2.

 808. Aha, ono to neprojde. Mezi „výhradně v intervalu“ a „ať už se tvrdí….“ má být:

  „menší než“ -1, 1 „větší než“. Tedy uzavřený interval od -1 do 1.

 809. Pavle: a co když ta legenda má reálný základ. On za první války sloužil u dělostřelců jistý Alexandr Fridman. Pokud si ve službě kromě řešení rovnic obecné teorie relativity občas započítal i v komplexním oboru, tak se klidně v archivech dělostřelectva muže vyskytovat nějaký papír, na kterém je sinus klidně i 3. 🙂

 810. vytrezvitel: no, vzhledem k tomu, že v 985 jsem prohodil v definici té křivky sin(u) a cos(u), nebudu se raději dnes pouštět do diskuse o komplexních číslech. 🙂

 811. Pavle Kořenský, nebuď v zajetí toho, že Pí je něco jiného než písmeno, které podle toho, jak ho definuji, může zastupovat cokoli.
  Poměr obvodu kruhu, nebo chceš-li délka kružnice je v určitém neměnném vztahu k jeho (jejímu) průměru. Jak to nazveš je věcí libovolné konvence. Ten vztah, ne jméno je neměnný.

  Ale v původním příkladě se nemluvilo o žádných poměrech, tam bylo řečeno, že si někdo nazval úhel přímý, 180 stupnů Pí. A že úhel 360 stupnů je dvě Pí.
  Takže nešlo o poměr mezi obvodem kruhu a jeho poloměrem, či průměrem, ale o zvláštní, pro tento případ pojmenované úhlové míry, kde se plný úhel rozdělil na dvě jednotky, nazvané bůhví proč písmenem Pí. Proč ne, písmeno jako písmeno. Mohlo to být A nebo alfa, nebo třeba ž.

  Název pí pro poměr obvodu kruhu a jeho průměru je prostě konvenční, zavedený a praktický. Nijak nevylučuje ani nezakazuje si cokoli nazvat taky pí. Pí bylo a bude jen písmenko z řecké abecedy.
  Když budu říkat odvěsnám x,y a přeponě z v pravoúhlém trojúhelníku, tak bude vztah čtverců nad odvěsnami a čtverce nad přeponou dál platit.

 812. Pavle, a nepokoušej se tvrdit, že jsem s tím přišel já. A že já něco navrhuji.
  „Pouze jim bylo řečeno, že 180 stupňů je Pi, 360 stupňů jsou 2Pi apod“, tak to doopravdy není ode mě.
  Já jen tvrdím, že takto byla definovaná úhlová míra je možná a že toto Pí při této definici nemusí mít vůbec nic společného s Pí určeným jako poměr mezi obvodem a průměrem kruhu.

 813. PAvle, ten Aristoles se mi docela zamlouvá. Možná se bude hodit – přece jen potomek občas ještě přijde s úkolem z matiky.
  tuhle zrovna přinesl ty úhlové míry. převod z radiánů na stupně a naopak. No, hrůza.
  Když byl ochoten akceptovat, že to je pořád jeden poměr, v kterém se to převádí, měla jsem pocit, že by v tu chvíli na mně neměl ani Jan Amos Komenský.

 814. No. a že pak něco bude nebo nebude fungovat, je vedlejší. Tak, jak to definoval učitel, se prostě přímému úhlu říká pí. Proč ne?
  To, že něco funguje nebo nefunguje není věcí názvů, ale vztahů ve skutečnosti.
  Nic víc a nic míň celou dobu netvrdím.

  Samozřejmě mohu určovat stoupavost nebo klesavost přímky vůči základně v ortogonální rovině pomocí sinu a cosinu, tedy z poměru přepony a odvěsen v pravoúhlém trojúhelníku nebo stoupavost silnice v procentech, což je poměr odvěsen. A že mezi obloukovou mírou a poměrem kruhu a jeho průměru jsou ve skutečnosti zajímavé vztahy? Ano, jde o jednu skutečnost a různé popisy jejích vlastností.
  Mluvím-li o skutečnosti, mám tím na mysli abstraktní konstrukt, o kterém obvykle pojednává školní výuka.

 815. MaYdo, školení : jak víš, že je ta žírovka v pořádku. Odhaduji, že ta žárovka je dvouvláknová – koncové světlo/brzdové světlo. Zkusil někdo šlápnout na brzdu a zjistit, jestli také svítí? Pokud nesvítí ani jedno, j to s největší pravděpodobností uzemění. Pokud funguje blinkr, z kontroluj, jestli jsou obě objímky nabodované (přinýtované) na stejné kovové základně. Zkontroluj i korozi. Dej vědět a popiš podrovněji.

 816. fotky z výšlapu křížovou cestou s renovovanými litinovými reliefy ku kapličce Panny Marie, kterou nám ochotný pán otevřel. Mne zaujaly pmětní desky padlým z 1.sv. války, které oznamují v pořadí, že dotyčný voják padl za pánaboha, císaře a vlast . Na cestě po žluté znčce jsme došli k Wolfgangovým vodoipádům, které bych klasifikoval na „zahradní rozměry“. V tůňce pod nimi dokázal Martin, že byl v předchozím životě tuleněm neb neodolal a vrhl se v novorozeneckých plavkách do 13 stupňové vody. Návštěva cisteriánského kláštěra (už po sezoně zavřeného) a marné hledání kavárničky završilo náš výlet. Poskakování lesem s Vlastičkou, Martinem, tučňákem a Olinou obnovilo mou naději, že to s tím světem ještě není zdaleka tak čpatné jak se mi po přečtení českých (i amerických ) deníků zdá…
  http://dneu.rajce.idnes.cz/Vylet_krizovou_cestou/

 817. Dobré zas ráno – 2 jura-p – prosím, já jsem mírný člověk… Ale všechno má své meze.
  Ad 990 a 991 – proč myslíš, že se takto braná míra úhlu nazývá oblouková? Podle délky oblouku jednotkové kružnice danému úhlu příslušející. Takže opravdu je to „to ono“ pí. No a kdybys chtěl odevzdat diplom, tak radši Martinovi. U toho je záruka, že Ti ho vrátí, až se to doučíš…

 818. Dobré ránko!
  Státní dieta – to jen abychom věděli, co nás čeká…
  Americké děti jsou nepochybně velmi ohrožené obezitou, ale „státní“ dieta asi nebyl ten nejlepší nápad.

  …Děti na prvním stupni mají stanovenu hodnotu oběda na 650 kalorií, pro druhý stupeň je určena hranice 700 kalorií, vysokoškolákům musí stačit 850 kalorií v rámci oběda, povinně také musí být součástí oběda ovoce a zelenina…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/280790-americke-deti-protestuji-proti-zdravejsimu-jidlu-na-skolach.html

  Ovšem, „Požadavky na energii se pohybují v rozmezí 1500 až 2000 kcal (6300 až 8400 kJ) denně u dětí, 2200 až 2700 kcal (9240 až 11 340 kJ) denně u mužů a 1800 až 2200 kcal (7560 aÏ 9240 kJ) denně u žen.“
  http://www.agfoods.eu/gda–doporucene-denni-mnozstvi-92

  Takže to dopadlo přesně tak, jak nemělo – děti si nosí do školy tajně čokoládové tyčinky a zajisté, že večer sní večeře přinejmenším 2. Za pár let se bude bědovat nad neuvěřitelným nárůstem obezity u dětí…

 819. Dodatek – Dušan zajisté může uvést na pravou míru, ono to asi nebude v celých USA. Ovšem o boji s obezitou se mluví už dlouho, takže je nejspíš jen otázkou času, kde spsitelé lidstva dále udeří…

 820. Pavle 989: Prohodil neprohodil. I takto parametricky zadaná křivka je kružnicí, jen se začne kreslit z bodu [0,1] místo [1,0] a pojede se po směru hodinových ručiček místo protisměru :-).

 821. Abych přidal něco k diskuzi o PI, poznamenávám, že
  (a) funkce PI(x) udává počet prvočísel menších než x (prvočíselná funkce)
  (b) v roce 1897 se ve státě Indiana málem podařilo protlačit zákon, který je označován jako „Pi Bill“, i když v něm pojem PI není nikde z míněn. Nicméně z textu vyplývá, že za předpokladu správnosti keců v něm obsažených platí PI=3,2 (přesně). Tak to dopadá, když se politika stará o něco, čemu nerozumí. (Autor byl amatérský matematik, povoláním lékař.)

 822. Pí už se chopili fundovanější, nicméně je sympatické, že politici se nikdy nevzdávají, hlavně ve věcech konvence. Jestli to půjde dobře, do večera můžeme mít nové eulerovo číslo a gravitační konstantu 😉

 823. Jsem rad, ze po planech na zjednoduseni pisma a pravopisu se zacalo neco delat s matikou….. Neni malejch cilu, jen nedostatek predstavitosti 😀

  Jinak ten vikend musel byt pyramidalni. Treba mi to priste vyjde.

 824. Doktore, já se bojím, že by tohle úsilí opět zhatil prezident Klaus. On by to nepodepsal, by se furt vyptával, k čemu nové Pí a zda nestačí to staré …

 825. no kdyz se pater nemuze ale matematika jo tak par poctu :

  „Sám Jiří Paroubek si z trapasu hlavu nedělá. „Březno má cca devět set voličů a když jich k volbám dorazí tři sta, je to hodně. Patnáct rozdaných materiálů je patnáct procent voličů, kteří nejspíš dorazí k volbám,“ uklidnil své příznivce.“

 826. Pepo, a proč by procento muselo být definováno zrovna tak, jak je teď, jako nějaký význámnější (známější) kvantil ?

 827. Dobré ráno,

  Dušane, díky za školení.
  Brzdové světlo svítí. Jsou tam celkem čtyři žárovky na jedné destičce – koncové, blinkr, brzda, couvačka a všechny kromě koncového svítí. Přiznám se, že nevím z čeho ta destička je. VYpadá to jako plast. Ta destička má jednu koncovku, kam se zasouvá jedna zástrčka s několika barevnými kablíky. TY potom mizí někde v útrobách auta a netuším, kde se zase vynořují a či v jaký kabel se přetransformovaly na své cestě útrobami vozu.
  no pak je tu ještě nesvítící palubní deska, kde pojistky jsem vyloučila a netuším, jestli ty dvě závady spolu souvisí nebo ne. Spíš hádám, že ne a náhodou se někde něco uvolnilo na dvou místech přibližně ve stejném čase. Ta palubka už nesvítila jednou, ale po cca dvou jízdách zase začala fungovat sama od sebe.

  Ad koroze – na tom autu jsou primárně dvě příčiny závad : koroze a opotřebení nebo moje blbost. 🙂 Jo, ještě kuny. Ale pokud zas ohryzaly nějaký kabel, tak je to stejně moje blbost, protože spray proti kunám vozím v autě a pořád ho zapomínám nastříkat.

 828. Sláva, už zase se podařilo dokázat něco, co každý věděl. Romské děti nemívají ani astma, ani alergie.
  Bylo prý publikováno v renomovaných odborných časopisech a čerstvá studie z Ostravy potvrdila zjištění, již dříve naměřená v Teplicích.

 829. „Firma Techniservis: 90.000.- do stranické pokladny TOP 09 a následně práce pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Firma Intelek: 50.000.- do stranické pokladny TOP 09 a následně práce pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Firma AMI Praha: statisíce do stranické pokladny TOP 09 a následně práce pro ministerstvo práce a sociálních věcí.
  Ne, abyste si hned mysleli, že spousta peněz se cestou od firem do stranické pokladny kamsi zatoulala a že je nějaká spojitost mezi těmi dary a státními zakázkami! Vždyť tomu spolku TOP 09 přece velí ostražitý a bdělý Karel Schwarzenberg a skvělý počtář Miroslav Kalousek a ti by něco takového rozhodně netrpěli! “
  (Macek)

 830. maydo, ja jsem podobnou zavadu zazil. Zabralo odpojeni vsech kontektoru a osetreni sprejem na kontakty.

 831. díky Šumavákovi a ostatním organizátorům + všem účastníkům za krásný víkend.
  AK, můžeš mi fotky poslat příležitostně na majl? milo.sulerzavináčseznam
  Zdravím z třeboňského relaxu.

 832. MaYdo, kde tu „štěničárnu“ máš?

 833. dvd,
  ad (1005), a byl to účet za „Pi“, „pea“ nebo „pee“ ? Zejména to poslední by bylo zajímavé….. 😉

 834. MYslíš tu moji popelnici?

  Doma před barákem v Radlicích

 835. Ahoj! Pojďte nahoru,vzpomínat nebo litovat!

 836. Podstat je ve způsobu výzkumu a vedení studie!
  Zkoumaly ty studie i alergii na práci ?

Komentáře nejsou povoleny.