BFPT 2013 – part II.

Tak přátelé,

Prase je zabito a naloženo  v sudu, pension domluven, pípa, sud a podobné drobnosti též, počasí je objednáno snad ve stejné kvalitě jako loni.
Uvítám vás chlebem a solí, ale rád bych, abyste mi teď potvrdili kdo a v jakém počtu a kdy doopravdy přijede abych věděl, kolik koupit toho chleba a soli. Buď zde nebo do mailu.
Ono teda sice bude hezky, ale noci jsou již chladné a pokud bychom se neměli do penzionu vejít… to abyste si vzali teplé prádlo. 😀
Ta různá speciální přání jsou předjednána a měla by fungovat.

PS.
Pravda je taková, že jsem měl trochu starosti  a stress a zvl.ty, co dali vědít v diskuzi na blogu jsem si nepoznamenal a teď nemám ani čas, ani chuť tu diskusi celou procházet… takže prosím ještě jednou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 186 komentářů u “BFPT 2013 – part II.

 1. Měla bych dorazit se Rputí,
  pokud se nenajde jiný laskavý dopravce na cestu tam i zpět (sobotní odpoledne až večer).

 2. V pátek, s největší pravděpodobností já + Kořenští.

 3. jen počkej , Halladine, až my živnostníci založíme odbory 😀

  To teprve bude pořádná p.del 😀

 4. Odborový svaz českých milionářů – to už tu bylo. Halladin chyběl.

  Šumaváku, potvrzuji: Vlasta a já, příjezd v pátek podvečer přes Rakousko. Odjezd v neděli po snídani.

 5. Nedělal, já jim jen psal stanovy. A nesměj se, najdi mi ve shromažďovacím zákoně 83/1990 Sb, kde je napsáno, že odbory mohou zakládat jen zaměstnanci.

 6. Když můžou novináři, co by nemohli živnostníci. Novináři se taky nepočítají mezi dělný lid. 😀

  Nic jsem neplánovala , neb otázka mobility a rodinného programu byla ve hvězdách.

  Teď jste mně sice nalomili, ale včera jsem po vyřešení otázky pojízdnosti hbitě naplánovala malé soukromé rodinné posvícení na chalupě.

  Jen děti, já a brácha a pečená kačena. Po obědě vycházka na houby.

  Choť učí v nějakém kursu a „mastný ptáky“ jak říká, nerad, takže po účasti na takové akci netouží a my naopak využíváme , když s námi není, že si dáme do nosu. 🙂

 7. Potvrzuji příjezd v pátek, odjezd v neděli po snídani.
  Pokud by se chtěl se mnou někdo svézt, tak odjíždím v pátek v poledne.

 8. Jen tak mimochodem: „30.9.2013 | Svátek má Jeroným „:
  Napadá mne, zda Ellis Peters, autorka detektivek o bratru Cadfaelovi, znala socdemáka Tejce.
  Časově se to míjí, takže asi ne, ale třeba ty detektivky zamlada četl a vzal si příklad. 😛

 9. Já se bohužel omlouvám. Toho času se budu potulovat po Srbsku v Novim Sadu.

  Matzurko, velice dobrý zahradník je v další vesnici za Mochovem směrem na Český Brod. Až přijedu z cest a zvládnu veletrh v Brně, tak k němu zamířím. Hodlám se koupit Nashi do zahrádky mé matky. Jinak tam toho má spoustu. Od pekanových ořešáků a jejich hybridů, přes tzv. banány severu, velký výběr citrusů všech možných tvarů, až po můj oblíbený zimovzdorný tomel. Ten mám na zahradě druhým rokem, ale pro jistotu jsem mu otrhal plody ještě za zelena (měl jich dvacet, ale odolal jsem a nenechal ani jeden). V současnosti je z něj vitální stromek. Na jaře ho trochu ořežu a těším se na příští rok, kdy cca pět plodů nechám uzrát. Také chci koupit třešňový zákrsek, aby se dal otrhat ze země. Zahradník je sice dražší, ale prodává již starší kontejnerované stromky s korunkou a dává garanci na ujmutí.

 10. Mimochodem, ze stromku utržená nashi je něco trochu jiného, než to, co dostanete v hypersuper. Kupodivu ji schroupal i potomek, který mívá jen při představě, že by měl konzumovat ovoce nebo zeleninu, osypky.

 11. Mám v tom ňákej hokej!
  Zatím to vypadá, že na tom pražským mostě bude Bobo s hlavou vzhůru rozdávat 100 tabletů týdně!

  Ale řeknu vám, ta umělecká tvorba v době voleb je zatracená fuška! Ale snažej se! Nejdřív Drákula, pak modrý veršovánky, spící agent 009, co si zapomněl vyžádat autorský práva a teď ještě zpěvánky. No je to náročný v tý volební kampani nepodlehnout! 😀

  http://www.youtube.com/watch?v=s31M3c3gGmE
  http://www.youtube.com/watch?v=7IWI32MHIAc
  http://www.novinky.cz/domaci/314752-metelesku-blesku-pojdme-pomoct-cesku-bobosikova-jde-do-voleb-s-hymnou.html

 12. Teda, pár novinářů zřejmě přijde o práci a ostatní novináři se z toho můžou po… Na Radiožurnálu dokonce jeden mluvil se změněným hlasem, aby ho zaměstnavatel nepoznal !
  Na druhé straně, pokud někdo roky píše o tom, že život je tvrdý a přijít o práci je normální, snad s tím sám nebude mít problém …

 13. Šumaváku, já se hlásím se svou ženou. Přijedeme v pátek (přiveze nás Šimon Klein) a odjedeme v úterý odpoledne (asi vlakem)…

 14. Pokus o odpověď Zpátečníkovi z minula. Při nákupu potravin se rozhoduji neracionálně. Vybírám systémem pokus – omyl. Někdy se rozhodu pro drahou jindy pro levnou stravu. Pak si mohu stěžovat sám sobě.
  Úředník rozhoduje, která strava je pro mne nejlepší. On ví, protože má k dispozici dlouhodobé statistiky. Ví jestli subvencovat krvavou tlačenku, telecí biftek nebo sekané bambusové výhonky. Ví co bude pro mne optimální strava z pohledu cena/kalorie, jaký vliv bude mít na můj systolický i diastolický tlak, zda je vhodná pro mou peristaltiku.
  „Big Data“ je heslo dne. Není problém spočítat optimální stravu pro všechny státní příslušníky, pro každého jednotlivě. Není problém zařídit dovoz stravy až na místo. Lze ustanovit např. „donášecí družstva“. Proč byste měl každý den chodit do obchodu, když je možno ve vchodě ustanovit službu na jednotlivé dny. V pondělí budete donášet vy, v úterý soused, ve středu paní z druhého patra … každý bude donášet a každému bude doneseno.
  Nahlédneme-li na problematiku tímto způsobem, vidíme, že úředník se vždy rozhodne lépe než jednotlivý občan. Ovšem, je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné, v soukolí nebyl písek, všichni se měli rádi a sloužili vlasti.

 15. Už jste slyšeli o sledování makroekonomické rovnováhy? Aneb další utahování šroubů…

  ….Nyní bude Komise předkládat každý podzim diagnózu makroekonomické nerovnováhy v jednotlivých státech Unie…Protože země s nadměrnou nerovnováhou musí přijmout Komisí navržená korekční opatření. Po dvou prohřešcích jim hrozí finanční sankce ve výši 0,1 % HDP. Země vykazující nerovnováhu, která není nadměrná, Komise důrazně nabádá k dodržování doporučení…
  http://www.presseurop.eu/cs/content/article/4175721-nemecko-ve-vlastni-pasti

 16. Nu, o sledování makroekonomické rovnováhy už jsem slyšela, zato takový překlad jako spáchala paní Lenka už jsem dlouho neviděla:)

 17. Přijedu v pátek v počtu jeden + 2 Bohoušové….
  Odjedu v neděli během dopoledne…..

  Ubytování – v případě nouze nejvyšší s nějakým singl chlapem co moc nesmrdí (chrápat může).

 18. KArle – 17-,ono se říká „nomen omen“

  bratr Jeroným, to byl ten, co donášel převorovi? 🙂

  v radiu jsme cestou domů zaslecha něco o tom, že původní význam je “ ten, jehož jméno je svaté“

  Myslím, že by se to volně dalo přeložit jako „svatoušek “ 🙂

 19. Rputi, psal jsem o tom v Nepravidelníku XXI. – Robert Mundell. Kromě zmíněných v článku (v jehož hodnocení se shoduji s Andy, to je vnější rovnováha (měnový kurz), vnitřní rovnováhy, což je inflace a zaměstnanost. To jsou klasická hejblátka používaná hlavním proudem ekonomie.

 20. Modroptáku ano, článek je nekvalitně přeložen a jistě sledování makroekonomické rovnováhy jako takové, je staršího data. Takže souhlas tebou i s Andy.
  ——

  Pro ty, kteří nemají rádi Eunijní utahování šroubů, má Eunie další možnost jak, samozřejmě pod sankcí, ovlivňovat chování států.
  V článku je dále popsáno, jak samo Německo upravuje a manipuluje se svými vlastními údaji v tomto ohledu.

 21. Dotaz: mohl by mi někdo uvést nějakou dramatickou chybu v onom překladu citovaném v (24)?

 22. >> dvd – je to pouze poněkud kostrbaté.
  Ale jelikož se hlavně jedná o klasický úkrok stranou, tak to docela dobře posloužilo. 🙂

 23. Jo, mne zaujala jen podoba onoho konkrétního bratra v detektivkách a jediného mně známého místního součastníka.

 24. dvd ad 30 – mě praštilo přes oči, že se v případě Německa napřed mluví o bilanci zahraničního obchodu a pak najednou, v předposledním odstavci, o platební bilanci. Což jsou věci naprosto odlišné a moc bych se divil, kdyby to tak bylo i v originále.
  Odhaduji, že např. Monako, Vatikán, Lucembursko mají hluboce záporné obchodní saldo, platební saldo však odhaduji jako vysoce kladné (aniž bych se obtěžoval gůglením statistik). Takže mi naprosto není jasné, co vlastně má Komise posuzovat.

 25. Ještě bych doplnil, že autor originálu měl zřejmě na mysli saldo platební bilance zahraničního obchodu, to jest sečteny a podtrženy všechny transakce se zahraničím. Tady však není co sledovat a řídit, v delším období (cca 10 let) dochází k vyrovnání platební bilance, jinak nastupuje insolvence. A je úplně jedno, jestli je bilance dorovnána půjčkou MMF nebo dovozními restrikcemi (pamatujete dovozní přirážku v 90. letech?).
  Bilance sama o sobě je vždy z podstaty věci nulová, aktiva a pasiva se rovnají.

 26. Foundry, oni tam píšou, že uplatňují asi 11 kriterií. Bohužel v článku není specifikováno která. Takže soudím, že je to zas rozkošacená Eunijní strategie, jak lépe a radostněji buzerovat.

 27. No, Rputi, těch 11 kritérií je v článku spíše podružných, hlavní důraz je kladen na přílišnou výkonnost Německa a na to, že se Německo nespravedlivě vyhnulo sankcím za nadměrnou píli svých občanů 🙂

 28. Foundry, mě z toho čouhá ta Čtvrtá Říše… 🙂

 29. Dobré ránko!

  Není ta paní Němcová, jemně řečeno, poněkud zbrklá? Nějak se mi zdá, že rychleji mluví, než myslí.
  Na jaře striktně prohlásila, že za zvoleným presidentem Zemanem nepůjde, ačkoli věděla, že jako předsedkyně sněmovny s ním bude muset spolupracovat.
  V létě vykřikovala, že spolupráce s Klausem v žádném případě, ještě dřív, než jí to Klaus stačil nabídnout.
  Teď zas vyhlašuje, s kým vším nepůjde do koalice, ačkoli vůbec neví, jestli se ty strany dostanou do sněmovny.
  Snad aby pomalu začla ta dáma brzdit…
  http://zpravy.idnes.cz/nemcova-vyloucila-jakoukoli-koalici-ods-s-ano-fop-/domaci.aspx?c=A130930_120004_domaci_kop

 30. Jestli ctvrta rise je postavena ze svodek statistik narodnich statistickych uradu, tak to fakt bude neco 😀 kdyz si uvedomim, jak dlouho trvala prvni, pak druha a nakonec treti rise, tak to je vlastne dobre, ze to vzali takhle pevne do ruky 😀
  Je docela zajimave, ze ac je skvela a nadcasova … pocitace…. Porad se ta krasnejsi spolecnost nedari a nedari ridit a hlavne vytvorit. Treba kdyby komuse vice utratila ukradene penize na klonovani nejakych jinych druhu a z nich ji postavili…. Ale pakmby asi museli opet rikat …. Sest noh dobry, dve nohy spatny 😀

 31. 40-když vy porád berete prohlášení politiků jako nějaké jejich upřímné svěřování či co.
  Je to marketingově dobrý tah, neboť tím dává naprosto jasný signál některým, ještě ne zcela rozhodnutým voličům, že pokud jsou jim zmíněné strany extrémně odporné, mají alternativu (o chlup méně odpornou).

 32. Dobré ráno vespolek,
  Andy, přesvědčit snad může voliče jen ducha mdlého, protože ty sliby před volbami, zejména kategorická vyhlášení, snad nikdo soudný nemůže brát vážně. Tak se mi nějak vybavuje Mertova písnička „Kecy, kecy, kecy…..“.

 33. 43 – bezpochyby, ale tím se neliší od všech ostatních. Ve hře je ale osvědčená nebezpečnost, kdy ODS je naprosto bezzubá a rozhodně nebude řádit jako např. aninevímjaksejmenovali…věci veřejné? Například. Asi jsem ducha mdlého, ale pro mne je ODS sice mršina, z které nic dobrého nevzdejde, ale ani nic zlého. Aspoň nekope okolo sebe, což se o Němcovou zmíněných uskupeních nedá říci ani omylem.

 34. Mě se naopak Rputi líbí, že skutečně za Zemanem nešla (nějaké prošení a tak) a konec konců, velmi jsem uvítal, že vyškrtla i Klause. Ten už je pár měsíců pravici přítěží a pochopili to i berani. Pokud slíbí, že nebude uzavírat koalici s Babišem, Bobo, Oakamurou a Vítkovickými hochštapery, pak jí to lze věřit a rozhodně jí takové prohlášení nemůže uškodit. Zatím si vede velmi dobře.

 35. ráno jsem někde zahlédl další hraběcí rady z Vítkovic ohledně Paskova, ve stejném smyslu jako to vymyslel _Babiš. Zamanovci v podstatě opisují od Babiše, tak jsem zvědav, jesli taky tak dopadnou.

 36. Dobrý den. Z návrhu nového rozpočtu vyplývá, že se bude všem postupně přidávat, podle abecedy.
  A = armáda
  B = bezpečnost
  C = celníci
  D = dost.

  Pro potřeby úhrady navýšení rozpočtu se zvýší státní dozor nad živnostníky a dělníky.
  Dále se vytisknou kartičky s nápisem „půjčka na věčnou oplátku, děkujeme blázni penzisté“

 37. Ad politická konkurence na pravici: zatím jedou podle starých not, všechno je v pořádku, nepotopitelná loď jen trochu štrejchla o kus ledu.
  Obávám se, že dokud budou mít cca 2.000 míst na úřadech, v zastupitelstvech, budou si říkat, že vše je v pořádku. Je to dáno jejich pyramidální strukturou. Dokud mají předsedové oblastních sdružení místa, není důvod něco měnit.
  Rád bych se spletl, kdo tam máte kontakty, snažte se je probudit. Myslím že Tomáš H. se snaží.

 38. Andy,
  pro mne jedna Němcová stranu nedělá…. a vlastně, co ona dáma dělala uplynulé dvě dekády ? Kór když tam mají Kubu. To, že aspoň nekope kolem sebe, není program pro obnovu společnosti… Já to všechno beru jako předvolební tanečky, raději to moc nesleduji, a těším se z drobných radostí života mého 🙂

 39. 49- já v žádném volebním týmu nejsem, takže je mi jedno, co dělá Němcová a Bobošíková a vy a kdokoli. Jen jsem chtěla podotknout, že prohlášení paní Němcové může být jak projevem její debility, tak politické chytrosti.

 40. Matzurko, potrebujes nejakou „obnovu spolecnosti“? Ja tedy netusim co to znamena, slysim to furt a jedine co jsem videl tak obnova je to kdyz ….. Vezmu penize a udelam si novou fasadu, prestavim vnitrek…. Ci neco podobneho. Je to mozne udelat spolecnosti? Pripada mi to stejne zvrhle a divne jako kdyz si nekdo nechava zahrat na prani Michala Davida….

  No arohlaseni pani Nemcove mi pripada naprosto v poradku, kolikovani parcel je spravne. Je otazkou, jestli se to po volbach nebude kolikovat znovu..

  Ps. Az ta tu priblblou pater nemam zadny problem se spolecnosti a s lidma obzvlast. Nerozumim, co by se melo jeste obnovovat….. Jestli voni nemyslej neco jako normalizaci, kdo vi….

 41. Dobrý den,

  mě spíš napadlo, jestli je u modroptactva vůbec někdo schopen formulovat, jak by (eventuální) obnova společnosti měla vypadat. Já jsem si přečetl na jejich webu několik tezí a konstatuji, že to je prima zábava: „Nezadlužovat děti a stabilizovat podnikatelské prostředí patří k prioritám ODS.“ Podobnými „řachami“ se to tam hemží. To je fakt na úrovni: závěry 16. sjezdu strany splníme a překročíme.
  Pomíjím, jestli je nějaká obnova potřeba. Jestli ty pitomé průzkumy veřejného mínění mají jen mírnou vypovídací schopnost, tak potvrzují moje dlouhodobé přesvědčení, že (až na několik vyšinutých jedinců mého typu) je s tímhle stavem společnost občanů zcela spokojena. Případně si myslí, že by se mělo regulovat, dotovat, kvótovat, subvencovat apod. ještě více než je tomu dnes. Nebo alespoň tak, aby se to nikoho nedotklo 🙂

 42. 50 Noname, přišlo facebookem? 😉 Článek dobrý. Selhaly špičky parlamentní demokracie. Proto P.Kohout usiluje o republikánské zřízení a oddělení parlamentu / vlády / soudů.
  Není rozdílu mezi stranickými sekretariáty dnešními a tehdejšími.

 43. Inu Jirko, nic proti kolíkování, ale ono se dá realizovat i slušně.
  Výkřiky typu: „Já se s presidentem bavit nebudu“ a „Klaus mi sem nesmí“ svědčí o spíš o nedostatku soudnosti a Kinderstube.

 44. Rputi,
  ono se to táhně dějinami furt. Si představ, že Jan Sladký z Újezda, řečený Kozina, nosíval na svém beraním kožiše placku: „Laminger není můj feudál“

 45. (50) Ten Urban blbne čím dál, tím víc. Asi nějaká osobní averze k Benešovi. Já ho sice také nerad (Beneše), ale neškodí si zachovat soudnost.
  (55) Selhalo prakticky vše a ani v případě oddělení by to nebylo lepší. Ta Urbanova teorie obrany má jisté nedostatky. V našem případě bychom pro prakticky celý svět byli váleční štváči, kteří se nepodrobili diplomatickému řešení (a s podporou SSSR tuplem). Poláci, k nimž byly spojenecké závazky jen o málo později formálně dodrženy (prakticky jim to bylo platné jak mrtvému zimník, ta síla prostě nebyla), byli v jiné situaci, byli oficiálně obětí.
  Revoluce generálů v Německu v případě naší obrany je zoufalý nápad zoufalce, bez vztahu k realitě.
  (56) Ovšem, za výkřiky to označuješ Ty. Klidně to lze označit i za prohlášení, případně odpovědi na otázky. Typický příklad zcela osobního vidění, aneb každý cikán hádá dle své kobyly. 😛

 46. (58) IMHO Macháček blbne z pevného přesvědčení, to snad ani za peníze nejde.

 47. Rputi, to že odmítla Němcová dávat dokupy notářsky ověřenou 101 lze jen těžko přeložit do hovorové mluvy jako „Já se s prezidentem bavit nebudu“, ale jak vidím, jde to.:-) Ti co mají nedostatek v Kinderstube by ho rovnou s takovými požadavky někam poslali. Sic mi je ODěS volná, protože kadrové Kmotrové zůstali, ale přesto je mi u Němcové ta snaha velmi sympatická.

 48. Ajrovko, jsou to vyjádření zbytečně expresivní – pokud ti tato korektní formulace vyhovuje lépe. 😀

 49. Jirko,
  no vidíš, sleduju to pramálo a přesto jsem nabrala jejich klišé… Tak ne obnova, jen pozitivní změny ve smyslu – osekat stát na minimum, občany nebuzerovat kvůli pitomostem. Předpokládám, že by se časem upravily vztahy mezi lidmi – dnes mám pocit, že se všichni zbláznili, jeden na druhého vrčí, podezírá, a všichni nadávají, kolik musí vyplňovat zbytečných hlášení a formulářů.

 50. ptakopysku, ovšem představa, jak sťatá Němcová straší Zemana po šancích na Hradě …. „Do roka a do dne zvu tě k soudu do Štrasburku!“…

 51. rezy, já jsem výslovně psala „NA JAŘE“! T.j. těsně po nástupu Zemana do úřadu. Řečeno v rámci všeobecného blbnutí na téma „Zeman není můj president“.

 52. (50) NoName, pokud Vás tolik zajímá téma Mnichova, doporučuji (namísto tlachání dle mého názoru patologického lháře J.Urbana) si přečíst slova přímého účastníka mnichovského jednání Goringa, která uvedl americkému psychologovi Gilbertovi (kniha Gilberta: Norimberský deník); o Mnichově je také zmínka v knize Irvinga: Hitlerova válka; obojí jsem zde propagovala 😕
  O Mnichově v širších souvislostech píše Weigl:
  http://virtually.cz/journal/?q=politicky-komentar-ivk-c-13-k-75-vyroci-mnichovske-dohody

 53. Správně Honzo,
  a Zeman by měl v šifonéru uložený kousek provazu pro štěstí…

 54. Dobré ráno,

  rputi, mám dojem, že Kozina nebyl sťat, ale oběšen.
  Cti být sťat se dostávalo pouze šlechticům čili feudálům.

  No, hezky si to vysnil, ten Urban. A to jsem přečetla, nemaje zas tolik času, jen půlku. Kdyby, kdyby, kdyby…. Kdyby byly ryby v p.deli….a tak dál.

 55. A Honza byl rychlejší 🙂

  Nicméně sťatá Němcová by na Hradě klidně strašit mohla.
  Stačí, když si dá na 28. října na kuráž o panáka víc, aby to vedle Zemana vydržela, až jako předsedkyně sněmovny půjde na Hrad na státní mejdan.

  V tom ji zas docela chápu, ono vydřžet vedle Zemana za střízliva může být pro slabší povaghy docela výkon.

 56. (62) Míníš-li ta svá, nelze nesouhlasit. 😛

 57. to že se tu Rputi na jaře blblo nemá vliv na to, že Němcová má se Zemanem už dlouholeté zkušenosti, takže narozdíl od jeho voličů i nevoličů ho daleko lépe odhadla co bude dělat. Podstatné je, že se nezmýlila.

 58. >> Foundry [36]
  Nejdříve jsem váhal, zda neutratit 2 € za originál článku, ale osobně si myslím, že ten terminologický posuv by nemusel být chybou překladatelky, neboť rozdíl mezi obchodní bilancí (balance commerciale) a platební bilancí (balance des paiements) musí být jasný i absolventovi základního kursu u Alliance française. A protože o francouzských novinářích nemám lepší mínění než o novinářích českých, nevyloučil bych původ tam či – nedejž Jean Monnet a Robert Schuman – v samotné Evropské Mumii.

 59. rezy – pokud je někdo předsedkyní Poslanecké sněmovny, musí počítat s tím, že bude s presidentem jednat, ať se mu dotyčná osoba líbí nebo ne. Vyhlašovat možnou kontroverzi předem je politicky pošetilé.
  Pokud ji vadil do té míry, bylo jedině politicky korektní odstoupit z funkce, což by jí zaručilo, že se s ním bavit nebude muset. Vše ostatní je pouhé plkání.

 60. To s tema uradama se mi libi….. Uz odpoledne by se mela zhroutit civilizace v USA …. Nebosi toho v podstate nikdo nevsimne. Zatim tedy vlastne netusim, jak to bude 😀

  Dneska 20 mio jako kauce na rozvoz a prodej PHM….. Zitra kauce pro vyrobce alkoholickych napoju….. Pozitri kauce pro vyrobce mleka a masla…..pristi tyden vsem, kdo chodi na zachod ….. Ta demokracie je ale krasna

 61. Honzo ze Žižkova, já vím, že KOzinu pověsili, ale Kozina byl považován za „kmána“.
  Stětí mečem bylo vyhrazeno pouze šlechtě, v případě zvláštní potupy bylo použito „plkno“, to jest prkno na jedné straně zaostřené.
  A krom toho mi ta oběšená Němcová přišla krapet neapetitlich. 🙂

 62. A samozrejme ze se klidne mohou pouzivat spravna slova, to i smerem k prezidentovi. Kdo to nedela je fakt pako. Jak ten druhy si pak uvedomit sve misto?

 63. Jirko, když to pujde s těmi kaucemi takhle dál, tak se časem každý výrobce při registraci rovnou zavře na pět let, co kdyby někdy destiloval metyl..

 64. Jinak je krasne, ze mluvici hlavy si myslej, ze kdyz nekdo slozi kauci, tak se neomezi konkurecne a hlavne, ze si to ti co tu kauci zaplatej, budou chtit to platit jen tak z vlastni kapsy. Neuveritelne chytri a premyslenkvati celoveci. Tohle je opravdu uz neuveritelne….

 65. Rezy, jak uz jsem tady psal…. Vetsina malejch se na to vykasle a kdo bude moci, vcetne nas, prenese si podnikani jinam. Jak proste. Ostatne je sranda, ze si kazdy kdo rika neco o tom, ze poradek a tak, nikdy nesel do banky a nechtel zadnou bankovni zaruku, protoze by vedel, ze to je jako skoro normalni uver a tedy „provoz“ kauce neco stoji

 66. Jirko, žiješ v omylu, že by mluvící hlavy něco řešili, měly na něčem zájem, jedou ve stylu Who cares?

 67. rezy 79 – již jsem psala – Bakala PRODAL OKD kanadské společnosti. Tudíž je OKD už zcela mimo.

 68. „A krom toho mi ta oběšená Němcová přišla krapet neapetitlich.“

  prtoč neapetitlich?

  Se stětím se nadělá svinčíku víc. Tý krve okolo….

  Němcová jako předsedkyně sněmovny s prezidentem občas má co do činění. Nemusí ho mít ráda, nemusí se s ním kamarádit a chodit na kafe, ale jsou případy, kdy se s ním setkat prostě musí. Pokud nechce, nezbývá, než rezignovat.

  Asi tak, jako když zaměstnáte účetního, tak taky nemusí milovat finančáky, ale na finanční úřad občas zajít musí. Za to ho konec konců platíte. A pokud se mu bude jednání s finančákem eklovat, tak si bude muset najít jinou práci.

  Na druhou stranu, tady ty sdělení, kdo s kým mluví a nemluví, jaksi patří k politické tradici. 🙂
  TAkže není třeba z toho odvozovat nějaké dalekosáhlé závěry.

 69. (75) Ano, pouhé plkání, navíc plkáš na základě mylné domněnky. Ona neprohlásila (natož nějaký jiný expresivnější výraz typu „výkřik“) že s ním jednat vůbec nebude, ona prohlásila, že za ním nepůjde, jak správně píšeš ve (40). Což v tehdejší situaci, kdy za ním dolejzal do jeho provizorní volební kanceláře kdekdo a on ještě žádnou oficiální funkci neměl, bylo od předsedkyně sněmovny zcela na místě.

 70. Andy, o tom není sporu.

  Ajrovko, oni mu tam chodili gratulovat ke zvolení – to se tak ve slušné společnosti dělá. 😀

 71. Ano, ve slušné společnosti ……
  Ale psala jsi přece o Zemanovi, ne? To mi nějak nejde dohromady.

 72. Ajrovko, inu – slušně vychovaní lidí se chovají slušně stále. S úrovní protějšku to jaksi nemá co do činění.

 73. Honzo, mea culpa, žila jsem v domnění, že ano.

 74. Rputi…. To je prave velky omyl. To jen k tomu gratulovani

 75. Tedy ve svobodne spolecnosti by to bylo neco jineho, ale v demokracii to proste neplati.

 76. Ad Jirka’s 76
  Uz odpoledne by se mela zhroutit civilizace v USA …. Nebosi toho v podstate nikdo nevsimne.
  Asisi toho fakt nikdo nevšimne, samé marginálie:
  Zavřeno je všech 401 amerických národních parků, bez návštěvníků zůstane i 19 Smithsonovských galerií a muzeí, některé zoologické zahrady či muzea. Uzavřeno bude rovněž návštěvnické centrum washingtonského Kapitolu. Zavřeno zůstane 24 amerických vojenských hřbitovů mimo území Spojených států. Zavřené zůstanou mnohé federální úřady a instituce, přeruší se i řada státních programů, například některé opravy či výstavby silnic.
  😀

 77. Honzo ze Ž.
  ani současnost není růžová. Teď si představ, že bys dostal elektrické křeslo v nějaké ekologicky rozvinuté zemi. Že by se třeba čekalo, až zafouká, nebo až se roztrhaj mraky. Zatím bys hrál s katem domino, aby ti to čekání uteklo… 😀 😀 😀

 78. Mno Ptakopysku…. Ja vim je to zvlastni, ale netusil jsem ze narodni parky, zcela si uvedomuji jejich dulezitost a krasu, tedy jejich zavreni, je kolapsem civilizace.
  Znam mnoho soukromejch safari a i treba i jednoho soukromeho parku, ktery je tak velky, jako je cely Izrael. ….. Jo a funguje bez statnich dotaci. Treba by to bylo hezke, kdyby to bylo mozne delat tak nejak ….. No …… jako tam.

  No a pokud si na sebe muzeum, galerie, narodni park, nevydela, ncht si najde sponsory, mecenase, ci jine zdroje, aby skladnik, co sice mluvi latinsky, nedotoval neco, co mu je cizi, ncht je zavreno a zmizi ….

 79. Rputi, sice to asi nebude v současné době zcela aktuální, ale k 65 a dalšímu ad Němcová – pokud si vzpomínám, tak Němcová ono prohlášení, že za Zemanem nepůjde, pronesla sice po volbě prezidenta, ale ještě před tím, než byl uveden do úřadu (když byl de facto ve funkci ještě V. Klaus). Což jí v té době podle mne spíš sloužilo ke cti. Nikterak ale podle mne nezpochybňovala to, že až bude i prezidentem ve funkci, bude se s ním jako předsdkyně Parlamentu muset setkat. Myslím, že

 80. ptakopysku, to bychom taky mohli zkusit: „…Bez práce bude také 93 procent pracovníků Agentury pro ochranu životního prostředí…“ 😀

  Ajrovko, musím konstatovat, že v poslední době trpíš ulpívavostí myšlenek. 🙂

 81. (100) Už nějakou chvíli se to pokouším vysvětlit, ale na rozdíl od „hysterického chování Němcové“ je to zřejmě „ulpívavostí myšlenek“.
  (nebo ta agentura na opravu obecně rozšířených omylů, dá-li se jedné osobě často říkat obecně. 😛 )

 82. irenok – mě to přišlo celkem zbytečné. Pokud jí jeho zvolení tak zásadně vadilo, tedy měla odstoupit.
  Vůbec si myslím, že v posledním roce je v politice emocí až příliš.

 83. Jirko ppa,
  dyť píšu, že samý marginálie. Sociální dávky se vyplácet budou, počťáci budou chodit dál, i četníci budou dál dávat pokuty a honit kradaře, dispečeři letového provozu budou dispečerovat…
  Ve mě to budí dojem, že nejvíc nasranej bude Méďa Béďa, protože mu z Jellystone vyženou všechny turisty a s nimi všechny hamburgery, koláče, hranolky… 😀

 84. (76) Jirko, kauce jsou výbornej nápad. Nejdřív bych je ovšem vyzkoušel ve státní správě:
  Každý úředník složí před nástupem do funkce kauci 20mil.Kč – při max. 2razítkách měsíčně pouze 2mil.Kč. Každý poslanec a soudce složí kauci 100mil.Kč.
  A hned se tím státní správa neobyčejně zkvalitní …

 85. tučňáku,
  nezlob se, ale to je blbej nápad. Dovedeš si představit jak vysoký by pak byly úplatky, kdyby úředníci museli skládat takovýhle kauce?

 86. Tucnaku…. To je dokonale…. To zestihleni statni ravy by bylo skoro 100% ten jeden co by tam zustal, by mohl konecne delat neco rozumneho. Treby by mohl zalivat kytky, ci tak neco…….

 87. Kauce – mám dojem, že něco takového bývalo kdysi u armády. Když se ženil důstojník, musela nevěsta něco zaplatit. Nebo doložit, že má dostatečný věno? To už přesně nevím.

  Jinak, jestli to nevíte, dnes je mezinárodní den kávy.

  Pracovní rpozpustný kafe sice nepředstavuje zrovna tekutinu takové událostí hodnou, ale už dorazilo konečně mlíko a tak si můžu dopřát odpolední „latté“. Nebo spíš „bílý kafe“.

  http://ona.idnes.cz/mezinarodni-den-kavy-jakou-kavu-pod-kterym-nazvem-spravne-dostanete-1in-/styl.aspx?c=A130930_124657_styl_jup

 88. 104- zřejmě měla postupovat metodou: sedávej panenko v koutě, případně po vzoru Nečase, tedy utéct při prvním náznaku boje. Geniální metoda, jak si znova vybudovat socík.

  Fakt se ho už nemůžete dočkat.

 89. maYdo, měla jsem takovou švadlenu. Její druh byl prvorepublikový důstojník, který se s ní ale nemohl oženit, právě proto, že neměla dostatečně vysoké věno a tak spolu byli jen na psí knížku. (Což byla tenkrát ostuda.) Ale měli se strašně moc rádi, tak to spolu vydrželi asi 40 let a když jí umřel, tak ho přežila jen o pár měsíců.

 90. ptakopysku, nesouhlas. Blbý nápady mám každou chvíli, ale tohle je naopak dokonalé – právě jsem poslouchal nějakou mluvící hlavu, která říkala, že kauce odradí podvodníky od pančování benzínu i od daňových úniků.
  Takže kauce jen pročistí úřednictvo od těch, kteří by mohli chtít úplatky. Prosté, milý ptakoWatsone.

 91. Andy – gratulovat či negratulovat – vskutku závažný ideologický boj 😀

 92. O ano Rputi….. Nekdy je lepsi se natrit lubrikantem, aby to dotycneho potentata neskrabalo, nekdy je zase lepsi proste jen se usklibnout a odejit. Kazdy se zachova podle sveho a taky se s tim musi srovnat 😀

 93. tučňáku,
  no já vycházel z Jirkova příspěvku 81, kde píše: ti co tu kauci zaplatej, budou chtit to platit jen tak z vlastni kapsy. Neuveritelne chytri a premyslenkvati celoveci z čehož jsem vyvodil, že i úředník, složivší kauci, ji nebude chtít platit ze své kapsy. Akorát jsem nepobral, co Jirka ppa myslel tím premyslenkvati celoveci. Třeba v tom je zakryptováno ono jádro pudla, které jsi ty odhalil a já ne 😀 😀 😀

 94. Jirko ppa,
  si dělám hýždě. Klávesnice na dotykáči je trest boží za to, že se nemodlíme, obzvláště, pokud má člověk trest zostřený zapnutou preemptivní nápovědou 🙂

 95. ptakopysku, to bude rusky – čelověk – to je přece jasný! 🙂

 96. No, jak z tohoto blogu víme, výklad vět nemusí s těmito větami nijak souviset.
  Já si kupř. nejsem jist doplněním nabodeníček – můžou to být jak Čelověci, tak i celé věci.
  A jinak kauci ani úředník samozřejmě nemusí platit z vlastní kapsy. Jak říkala také ta mluvící hlava, tak jest povolena bankovní garance. A jak známo, ta je za hubičku … (ta garance, ne ta hlava)

 97. No ja a i pan Hyman Kaplan samozrejme vime, ze kdy celovek cemysluje, tak pani Kplanova vstava v sest hodin at je hodin kolik chce…… Sisbardon

 98. Smím se zeptat: čím se současný systém liší od korporativismu?
  IMNSHO Zeman je korporativista a Kalousek je jeho prorok.
  Kdyby tomu bylo jinak, tak by vláda SPOZ vypráskala kalouskoviny z právního systému jako penězoměnce z chrámu.

 99. tučňáku,
  u nás v jedné bance sedí za šaltrem jedna úřednice, od které bych za hubičku tu garanci snad ani nechtěl. Na tuhle překážku mluvící hlava asi nepomyslela.

 100. Když na kauce koukneme jako na obyčejný ekonomický jev. Po zavedení kaucí by to znamenalo pouze a jen to, že by zkorumpovaný úředník vybíral vyšší úplatky nad současnou úroveň úplatků o tolik, kolik je úrok z kauce a poplatky z jejího pořízení a vedení účtu. Zvýšily by se mu variabilní náklady jeho činnosti.
  Pokud jde o nezkorumpované, tak tam by byly dvě skupiny: 1. ti, kteří mají plat v takové výši, že by si řekli: je to sice pakárna, ale fajn, budu se flákat za méně, 2. ti, kterým by se náklady zvýšily tolik, že by se jim vyplatilo sedět doma na dávkách (u soukromníka bychom řekli, že to bude dělat „na černo“, ale to je ve státní správě nesmysl :-)). Ta druhá skupina je uvedena jen pro úplnost.
  Jak je zjevné z popisu, tak kauce pomohou pouze velkovýrobcům. Malí výrobci budou A) vyhnáni z trhu, aby jejich segment zabrali velkovýrobci, nebo B) přejdou na černý trh (pokud to tak „ocení“). Kdyby chtěl někdo vidět učebnicovou ukázku spolupráce byrokratů s velkými, tak nemá hezčí příklad (viz Nepravidelník XI. Škola veřejné volby).

 101. Nickname, ja nejsem zadny velky lingvista, ale nemate tam chybku? Korporatismus? Myslel jsem si ze dnesni doba se jmenuje koproratismus.

 102. A koukám že péešem je zase v plném proudu…
  No jo no, školní rok zacal a je zde absťák trousení mouder u lektorů…
  Snad ten švajnfest bude jen o praseti….

 103. 121 – no vida, já tušil, že s garancema to nejni tak jednoduchý …
  Ale jinak vidím na obzoru jen samá pozitiva a sociální jistoty.

  A ještě jedna zpráva, která se mihla zleva doprava pod mluvící hlavou:
  Nestranický odborník v demisi odvolal neodborníky v čele Drážního úřadu, Ředitelství vodních cest a ŘSD a nahradil je nezpochybnitelnými odborníky.
  http://ekonomika.idnes.cz/zak-odvolal-sefa-rsd-vodnich-cest-a-drazniho-uradu-fvn-/eko-doprava.aspx?c=A131001_132935_eko-doprava_fih

 104. MP, presne tak….. Jen bych jeste doplnil, jak krasne zveda ceny statni zasah . Drive v dobach drevnich jsme si nechavali delali testy alkoholu, jednotlivejch sarzi zcela bezne a kvuli tomu, abychom zlepsovali technologie a vyrobni postupy. Ceny nebyly nijak zavratne, v radu stokorun se tomu venovali s velkou snahou a veskerym umenim v jejich laboratorich. No a potom co se uzakonilo povinne testovani, sluzba se nejen zhorsila, nebot se jiz nedovidame to co chceme a co bylo predmetem nasich dotazu, ale sampzrejme se poplatek zvysil nekolikanasobne. Tedy dostavame za vetsi penize, mene informaci. Svet je pomerne dokonale misto….. Fyzika funguje.
  S kaucema to bude velmi podobne, nejen ze zbydou daleko horsi hnusy na trhu, ale budou o to drazsi…… Presto se bude pasovat dal a bude jeste vice slepej opilcu .

 105. (104) „Pokud jí jeho zvolení tak zásadně vadilo, tedy měla odstoupit.“ To ovšem opět tvrdíš jen Ty, že vadilo. Němcová pouze prohlásila, že pokud se on, zvolený kandidát zatím bez funkce, ohlásí u ní, předsedkyně sněmovny, ochotně ho přijme.
  (113) Gratulovala, tedy popřála, viz (96). Znáš pojem „Tonypandy“, doufám?

 106. Ajrovko, co přijde příště? Zeptáš se mne, zda-li vím, jak se jmenuju? 😀

  Jinak – už samotné spojení „zvolený kandidát zatím bez funkce“ je arogance jako prase. Hloupá arogance.

 107. Jirko ppa etc., ale prosím Tě, několikanásobně – to zní sice hrozně, ale v absolutních číslech to bude „jen pár tisíc“ a Vy na to vyděláte 🙂
  A pokud jde o to státní zásahy obecně: nevím, co o tom říká fyzika, ale v ekonomii víme, že každá regulace nutně zvyšuje náklady. Také víme, že jakmile někdo dostane výsadu a nemusí se konkurovat, protože má výsadu, tak se cena zvýší a klesne kvalita. Vždy říkám: koukněte kolem sebe, každá představitelná komodita a služba je vždy levnější a kvalitnější. Za státní platíme stále více a dostáváme méně nebo oč vůbec nestojíme. Někde musí být chyba. Obvyklá odpověď je: protože jsou tam špatní lidé. Kdyby tam byli ti správní, nezkorumpovaní, ušlechtilí, tak by to bylo lepší. Svět je dokonalý 🙂

 108. MP, nepochybne fyzikalni zakony plati i pro „spolecenske“ vedy. Vzdyt jsou to take soucasti prirody, ze ano.
  Jiste je jasne, ze stat poskytuje jen ty sluzby, ktere nechce poskytovat soukroma firma, vzdyt co treba duchodove zabezpeceni, genderova studia….. …. Sirotcince….. Nebo dokonce prirodni rezervace, ci lety do vesmiru. Uplne se bojim, ze dojdou penize od mlikaru a bude kolaps civilizace……
  Mimochodem ta emerika…. Uz je tam konec? Uz hori Dyyyteoit a Losendzelis?

 109. tak jesli tomu správně rozumím, tak vzhledem k tomu, že se Němcové nechtělo jít s pugétem za Zemanem a gratulovat ke zvolení, tak si měla uvědomit, že takhle to nejde, že to je neslušné a měla odstoupit z postu. Já si myslím, že by to nepomohlo, tedy že by si Zeman stejně neuvědomil, že paní Němcová to vyhrává na body a že se ted čeká, že odstoupí i on, aby vyrovnal.. Clověk, co se nestydí vynadat šloufovi, že mu ubral deset procent protože se o něm dozvěděli (málo se maskoval či čo), ten tam nemá co dělat.

 110. S tou fyzikou jste mi připomněli:
  Rozdělení věd: Nedá-li se věc pochopit selským rozumem, jde o matematiku. Když to nedává žádný smysl, pak se jedná buď o ekonomii, nebo o psychologii. Jestliže to zapáchá, je to chemie. Nefunguje-li to, je to fyzika.

 111. jo Honzo, pravda, kdyby schazovali, stačila by klidně i 80Ah z deseti metrů, tak se obejdou i bez invertoru.

 112. (130) Obvykle se ptám na to, co (občas mylně) píšeš.
  No, možná to tak arogantnímu Zemanovi připadá, ale já jsem celkem bez emocí popsal situaci, jaká v tom okamžiku byla. Předsedkyně sněmovny se musí ohlásit u presidenta, který ji dle své nátury a nálady někdy přijme. Zvolený kandidát, dosud ne president, se musí ohlásit u předsedkyně sněmovny a počkat, kdy ho přijme. To je holt protokol, na kterém Forejt tak pěkně ztloustl a ta Němcová navíc prohlásila, že Zeman nebude muset čekat, že ho přijme promptně. Velmi kulantní přístup. 😛

 113. Jirko ppa,
  na yahoo píšou, že probíhá goverment shutdown. Je vysoce pravděpodobné, že zanedlouho budou hlásit z ISS, ze celé USA zmodraly a jenom uprostřed září žlutým písmem nápis „It is now safe to turn off USA“

 114. jo a stran požárů – zatím hlásí, že v Halyvůdu v Emerald Center blafnul nějakej ortodoxní židovskej obchod. Ale ten blafnul už v neděli, takže je evidentní, že někdo v USA měl ty správné informace k dispozici dřív než ostatní.

 115. Zeman: Česko má moc právníků a kosmetiček, ale potřebuje techniky
  konečně je po sporech, která profese je potřebnější a užitečnější.:-)

 116. Ja jsem to uz cetl a rikal jsem si Rezy….. Ze jeste existuje statni kosmeticka skola. Jestli to neplete s kosmickou a nechce davat prachy do NASA, ale to ny si zase spletl Hradcany a Bilej dum…. Ne ze by jeho ambice byly mensi, to ne 😀

 117. 141- se mi tedy zdá, že nezaměstnané kosmetičky na Ostravsku nebudou ten problém, který by nás měl pálit nejvíc.
  Notabene když kosmetičky až na absolutní výjimky jsou OSVČ a tedy pro Zemana víceméně třídní nepřítelkyně.

 118. Andy, ted si na to kapla… Jeho klasicky „bonmot“… byl o tom, ze ma hodne tridnich nepratel 😀

 119. nejen techniků, co tak vím, tak některé skupiny schání dobrého basáka třeba i půl roku či rok.

 120. 145 Když má někdo hodně třídních nepřátel, má ho někdo ve třídě vůbec rád?

 121. Abych toho starého ožralu jen nehaněl, zmínil i „kulturní antropology“, to je také docela státem zaměstnávaná profese.

 122. mít za nepřítele třídního, to se může stát.

 123. 148- jsem to jeho plkání poctivě přečetla a jako vždy zmotal do jednoho gordického uzlu Glazarovou, Glázrovou a Markétu Lazarovou ( sic Loukotková), aby mu z toho vyšlo něco, co si najde své vděčné posluchače, zejména pokud tito nebudou mít IQ vyšší než malované sáně.

 124. Já juknul jen na ty studijní obory, zbytek jsem si odpustil.

 125. Rezy, ad 146 – i po Klausově amnestii? Tomu nevěřím !!! 😀 😀

 126. ad: J. Urban. článek není historický rozbor, ale moralistní esej. A má naprostou pravdu, že Benešova vláda zradila masarykovské principy , na nichž se těžce a nemotorně demokratické Československo formovalo. Mělo na to méně času než má dnešní republika, kterou nikdo neohrožuje a jejíž politický marasmus je srovnatelný s morálkou vládnoucí elity roku 1938. V článku nejde o rozbor vojenských možností, pouze o ilustraci na pozadí soudobých, přesněji následných, událostí. Pokud si vybavuji ještě postoje mého otce, dědy a strýců, kteří to prožili a těch, kteří se nedožili konce války, tak by s panem Urbanem téměř bez výjimky souhlasili.

 127. 154- Benešova vláda nebyla jednotná v názoru, co dělat a po přečtení Feierabenda a přilehlých dokumentů pořád zastávám názor, že viníkem poněkud rozporuplného rozhodnutí je Beneš osobně.

  On to byl takový uhlazený Zeman, co se týče přesvědčení, jak spolupracovat ve vládě a byl značně bezohledný.

 128. (155)rozumná dotace : než skončí tahle comedia dell´arte budeme ten blázenec všichni potřebovat 🙁

 129. Stran těch hlav nevím, ti Ukrajinci pracovat chtějí …… místní jeví jistou vybíravost.

 130. 159- nedovedu si představit ubohého nezaměstnaného, který by si vybíral…vždyť denodenně čtu o zoufalé situaci dotyčných.

 131. Stran té diskuze o Němcové, tak veskrze souhlasím s AeroKarlem. Mně to procesí k právě zvolenému Zemanovi poněkud připomínalo, jak na začástku románu Kmotr přijímá don Vito Corleone své klienty. A že se jej Němcová neúčastnila, tak to ji v mých očích šlechtí.

 132. >>dvd – a jak by to medle jako mělo být?
  Bimbo padej na Vysočinu, my ti dáme včas vědět! Pošlem SMSku…?
  Mobil Aligator zakuká, Bimbo zatkne otku, obuje lýčené střevíce a volkové vznesou se k nebesům.
  Strana přátel organizovaného zločinu vsadí Bimba na bělostného komoně a odvlečou po tajných cyklostezkách ho do Matičky stověžaté, kdež mu jásající obyvatelstvo bude líbat lemroucha.
  A jedno voko nezůstane suchý!

  PI -kdyby někdo nevěděl.

 133. Změna – zjistil jsem, že plné auto na BFPT mám prázdné. Mohu buďto někoho dopravit pátek – neděle nebo se připelešit.

 134. (161) A to já ani tak nepreludoval o tom, že se neúčastnila, jako že tak učinila způsobem veskrze důstojným.

 135. Dobrý podvečer… Nevím, zda to už někdo komentoval, ale tohle mě dostalo:
  „ODS spustila novou fázi kampaně, kterou nazvala Premiérka. Opírá se o celostátní lídryni Miroslavu Němcovou a dvojku na pražské kandidátce, exprimátora a šéfa pražské ODS Bohuslava Svobodu.“ – Inu, kdo chce kam, pomozme mu tam… Obecní blbaňa a protektor buzerantů…
  Inu, čím dál, tím líp – jak ta baba říkala, když z těch schodů padala…
  A milovníky klasiky si jen dovoluji upozornit na scény ze Sedmi statečných, kde Steve McQueen vypráví své vtipy – jednak o pádu z mrakodrapu – „So far, so good“… – a pak o tom skoku s holým zadkem do kaktusů – „v tu chvíli se mi to zdálo jako dobrej nápad“…
  Jsem rád, že vím, kde se ODS inspirovala… A přeju jim to z celého srdce…

 136. PeSi,
  náhodou, kdyby si vzala tvídový kostým http://www.bvv.cz/public/galleries/13/12075/mody-50-leta-006.jpg?44f82199da5080af7f171cc614d434e4
  místo černý barvy na vlasy zvolila nevtíravou holubí šeď https://sphotos-b-ord.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/p480x480/999184_339556569509640_1709018414_n.jpg
  kdyby skupina teroristů obsadila Střelák http://img.ct24.cz/multimedia/videos/image/1624/medium/486988.jpg
  a ona by vyhlásila říčnímu oddílu městské policie BoPo http://www.praha.eu/public/de/de/e7/726625_32862_mp_vznasedlo_uboje.jpg a poslala je do akce,
  kdyby se podařilo teroristům potopit bojovou labuť http://www.praguewelcome.cz/img/edee/photogallery/photo/eventphotoalbum-266/pris/11.jpg
  a tím je donutit ke kapitulaci, hravě by trumfla baronku Thatcherovou a určitě by se vypořádala s horníkama z Paskova http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2007/09_04/015monks_468x286.jpg !

 137. a ona by vyhlásila říčnímu oddílu městské policie BoPo http://www.praha.eu/public/de/de/e7/726625_32862_mp_vznasedlo_uboje.jpg a poslala je do akce,
  kdyby se podařilo teroristům potopit bojovou labuť http://www.praguewelcome.cz/img/edee/photogallery/photo/eventphotoalbum-266/pris/11.jpg
  a tím je donutit ke kapitulaci, hravě by trumfla baronku Thatcherovou a určitě by se vypořádala s horníkama z Paskova http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2007/09_04/015monks_468x286.jpg !

 138. V každém pádu je to tragický, když už ODSka nemůže vsadit na nic jiného, než na počestnost jedné postarší dámy…

 139. Rputi,
  no… počestnost… jen aby nějakej šmok nezačal dumat nad tím, proč dáma v letech má jenom asistentky. :-/

 140. ptakopysku, cožpak asistentky – asi sisi nevšiml – ale některé dámy považují za vrchol elegance obrovskou látkovou květinu na klopě. Já bych řekla, že je to přímo diagnoza…
  působí to naprosto asexuálně, něco jako pás cudnosti … takový zajímavý sociologický jev… zcela mimo čas, prostor a módní trendy… 😀
  Já jsem doteď nepochopila proč…

 141. Pás cudnosti nepůsobí asexuálně, pro mnohé právě naopak. Obrovské látkové květiny, svetry s blyštivými aplikacemi naopak působí asexuálně ve 100%, vlastně možná s výjimkou úchylů zaměřených na pracovnice podatelen a učitelky, tam možná trochu působí.

 142. Ad pravicová konkurence. Zatím nepochopili. Zatím dobrý.
  My: už visí přeceda na domě. Snad mě s tím sousedi nevyhodí 🙂

 143. Dobrý večer, jestli dovolíte, ještě sem v krajní ospalosti připíšu cosi k minulému vláknu:

  1012 – Což o to, tučňáku, příklad je jen příklad, a jakožto takovej je diskutabilní takřka neomezeně. Samozřejmě z hlediska teorie her jsou opakované hry cosi zásadně jiného, ale právě ona spontánnost jaksi předpokládá, že stejná skupina lidí příště již na oběd spolu jít nemusí, takže opakovaná hra může z hlediska volby strategie strávníků mít význam jen druhotný. I tak bychom samozřejmě mohli vnést předpoklad, že jednotlivý jedlík předvídá, co se může stát, a objedná si i proto/přesto jídlo za 80 Kč, a tak dále.

  Ale šlo mi opravdu jen o modelový příklad (s předpoklady: každý se chce najíst co nejlépe co nejlaciněji, plus ta dohoda o útratě), a zároveň jsem se nechtěl zaplétat do významnějších, neb u nich by i diskuse byla zásadnější. Mám na mysli kupříkladu výdaje na propagaci, jejichž význam mi na úrovni celé ekonomiky a/nebo přínosu pro konečného spotřebitele připadá sporný; jenže kdyby se konkurenti navzájem dohodli, že propagaci omezí, máme tu zas kartel, a to také nechceme… Ovšem diskuse by právem byla nekonečná.

  Nashův rovnovážný bod je (stručně vzato) stav hry, kdy nikdo nemůže vylepšit své postavení pouhou změnou své strategie, zatímco strategie ostatních zůstávají nezměněny. Jedna hra však může mít rovnovážných bodů více, přičemž dva takové se mohou lišit i tím, že v prvním z nich každý účastník získává méně než v druhém (neb se v úvahách neomezujeme na hry s nulovým součtem). A teď jde prosím o to, jak se z prvního bodu dostat do druhého; zda takový přeskok dříve či později nastane spontánní aktivitou účastníků (např. tím, že někteří předvídavější oželí svůj krátkodobý zisk), anebo zda tenhle přechod může snáze nastat rozhodnutím nějaké centrální autority (aniž by jeho vedlejší účinky – a/nebo již účinky samotné skutečnosti, že centrální autorita existuje – byly příliš ničivé).

  Předpokládat, že spontánní aktivita bude vždy efektivnější než centrální rozhodnutí, by mi připadalo málo podložené a příliš dogmatické. Tak třeba, to, že před pár sty lety sedláci neposílali děti do školy, nýbrž na pole, nemuselo být jen jejich zabedněností, ale prostě tím, že dětská pomoc v hospodářství pro ně mohla mít větší význam (a mohla v jistém – pro ně podstatném – smyslu být třeba i lepší školou pro ty děti)…

  1013 – Dobrá poznámka, maYdo, ovšem dovolil bych si přičinit k ní ještě další dvě: (1) To ono ale asi platí i obecně, že jednotlivci dává přístup, kdy se nemusí na nikoho ohlížet, lepší výsledek (alespoň lokálně). A naopak, neuvažujeme-li o jednotlivcích, co je to lepší výsledek (zahrneme-li kupříkladu do úvah i hostinského)? (2) Nojo, zároveň ovšem platí, že kdyby do situace (definované cenami jídel, preferencemi každého z té šestice, a dohodou o rozdělení útraty) vstoupila centrální autorita a řekla: „neblbněte a dejte si všichni ten blaf za vosumdesát korun, tamten za dvě stovky stejně nikomu z vás za to nestojí,“ výsledek by byl pro každého z těch šesti přinejmenším stejně dobrý, a to s úřední zárukou.

  1014 – Modrý ptáku, Vaše formulace mi připadá trošku zavádějící. Jedním z hlavních výsledků Nashovy teorie (alespoň jak jsem ji pochopil, aniž bych ji kdy četl) totiž podle mě je, že pro danou hru nic takového jako optimální strategie vůbec nemusí pro žádného hráče existovat; teprve jsou-li (byť i pomyslně) nějak zafixovány strategie všech ostatních hráčů, lze říci, která strategie toho zbývajícího je optimální.

 144. Nazdar – Modrý ptáku – 131 – Ano, svět je dokonalý (bez ironie) a my žijeme v nejlepším z možných světů (copyright Leibniz). A právě neschopnost tohle přijmout je příčinou proč hodně lidí věří tomu, co píšete – „Obvyklá odpověď je: protože jsou tam špatní lidé. Kdyby tam byli ti správní, nezkorumpovaní, ušlechtilí, tak by to bylo lepší.“ Obávám se, že obvyklá odpověď je to i proto, že je to pro ty lidi laciné vyklouznutí z problému(ů). Oni pak přece nemusí vylepšovat svůj vlastní život, své pracovní postupy, své vztahy s okolím, svůj dům. Stačí když „se“ vylepší všichni ostatní. A tak chtějí „řídit“ občany, stát, Evropu, Zeměkouli, Sluneční soustavu, Galaxii, Skupinu místních galaxií a nakonec celý viditelný vesmír. Až se dovědí, že astronomové nepochybují, že za „viditelným“ vesmírem tento dále pokračuje, tak budou chtít řídit i ten :-).

 145. Oteplovači,
  jinými slovy – kdo chce změnit svět, ať s tím začne sám u sebe.

 146. Dobré ránko!

  Svět je dokonalý jen tak, jak jsou dokonalí jeho obyvatelé. Paradoxní je, že dokonalého světa bylo dosaženo jen neutuchající toohou po dokonalosti, která nás žene dál a proto tento svět za dokonalý nepovažujeme.

 147. Matzurko – ano.
  Rputi – to, co píšete je v úplném rozporu s tím jak to Leibniz myslel. Je to naopak. Svět byl dokonalý vždycky.

 148. Oteplovači, pokud bychom ovšem Leibnizovu premisu přijali, vývoj by se zastavil. Něco, co je dokonalé, přece nemá smysl měnit.

 149. Že by nemlich Němcová něco maskovala? Nějak sem se nešimla. Ale fakt je, že povídala něco v tom smyslu, že to prase jí mají donést do Strakovky, protože premierkou bude ona. ČSSD se prý do voleb určitě dohromady nedá! 🙂

 150. rezy,
  to ještě čeští herci uměli hrát a filmaři filmovat …. 🙂

 151. Rputi, Němcová samozřejmě nic nemaskuje, jednak nesehnala kulaté brýle a jednak není učitelka ale knihovnice. Ty maj zase jiné triky.

 152. (156) „…viníkem je Beneš osobně “ No, já bych zakázala pod sankcí vydávat PAMĚTI; stejně je píší výhradně osoby s „opotřebeným materiálem“ a většinou proto, aby zmátli budoucí pokolení pomluvami svých protivníků :_) Já jsem si přečetla paměti E.Beneše (Mnichovské dny)včetně dalších dokumentů a došla jsem názoru, že viníkem není Beneš osobně – a kde se nám tedy toulá historická pravda ? 😕
  (178) No, Rputi,myslím, že Leibnitz chtěl sdělit, že svět je dokonalý-bez lidí, kteří tu dokonalost svou nedokonalostí kazí 😕 A abychom se my,lidé, stali dokonalejší a přiblížili se dokonalosti světa, měli bychom „než půjdem zachraňovat svět, třikrát obejít vlastní dům“,( což je čínská obdoba toho, co napsala Matzurka v (175).Oswtatně nevím,co myslíte pod pojmem „vývoj“;, pokud vím, on ten lidský vývoj -kulturní evoluce zatím nijak moc nepokročil 🙁

 153. 184 – knihovnice se schovávají v příšeří regálů s klasiky, takže takhle zdálky, po kolena ve vodě…

 154. 186, ale přesto je Němcová Němcová a ne Danková. Zřejmě ty triky s klasiky kolikrát stejně selžou… 🙂

 155. 185- proč? Já mám názor, vy máte názor, ani jeden ho s pistolí u hlavy oponenta neprosazuje, nechme tedy osoby psát co chtějí.

  Feierabend je pro mne asi jediná postava z tehdejší doby, o jejímž charakteru nepochybuji.

 156. 185 Westíku, Beneš byl nemocný člověk a ve chvíli nejtěžší dělal chyby. Asi měl lidské slabosti atd atp. Po tom, co vidím za kandidáty do parlamentu nevím, zda bychom obstáli lépe než naši otcové.

 157. 191 Dano, jedničku jsem nechtěl, tu měli v 1946 komunisti 🙂 Kolik stran je pravicových nebo středopravých – nechce zvyšovat daně a chce snižovat výdaje státního rozpočtu?

 158. Nickname, jedna věc je chtění a druhá činy.

 159. (189) „Kdo řekne panu prezidentovi, že by měl napřed studovat, pak mluvit?“ U jeho voličů (a voliček) se mu osvědčil pravý opak.

 160. (188) Beru „historickou pravdu“ vzešlou z „pamětí“ účastníků s humorem; proč bych tedy měla prosazovat svůj názor ? 🙂
  Feierabenda osobně neznám- natolik ještě “ opotřebovaný materiál“ nejsem 🙂

 161. K onomu výročí Mnichova si dovoluji vznést dotaz: jak měl – dle kritiků – Beneš postupovat a jak by se pak nejspíše situace vyvíjela. (Předpokládám ovšem alespoň základní znalost relevantních faktů. Expektorace coby Igor Hnízdo o neprůchodných opevněních či o tom, „jak nám SSSR chtěl přijít na pomoc“ a podobné žvásty neberu.)

 162. Já nejsem já,
  přesto mám svůj stín.
  Mám tvojí tvář,
  a nepoznám tu svou.
  Dál týdny jdou
  jak mlýn…

  Tak Zdeněk Rytíř už je taky na Pravdě 🙁

 163. >> Nickname
  Stran 189 – nejste trochu optimista? Když se žadateli o místo podaří vzbudit u potenciálního zaměstnavatele nedůvěru, tak to vyhýbání se práci je možno nějakou dobu beztrestně provozovat. Někdy před 10 lety jsem se setkal se zedníkem, který se mne snažil přesvědčit, že by jako akvizice do firmy nestál za nic, neb bývá chorý a teď si vlastně shání invaliďák atd. Kýžené razítko jsem mu sice nedal, poslal jsem ho za osobačkou (kam nedošel), ale – jak jsem posléze zjistil – začal se nějak léčit s páteří a dál už nevím. Akorát jsem se setkal s jeho bývalým kolegou, který pravil, že dotyčnému „bylo vždycky h*vn*, ale línej byl jak prase vždycky, to tedy jo“. –V Německu byla (v 80. letech) v takových situacích móda přijít s lahví v kapse kabátu či lehce se potřísnit šnapsem (něco jako Jan Kavan tou „francovkou“). Teď už jsem o tom neslyšel, zřejmě mají v poučení, že se musí dostavit střízliví – to jsem měl před lety v povolávacím rozkaze ČSLA.

  A ještě dotaz: co je to Fronéma Virglerová na pražské kandidátce SSO? Na volby asi budu v ČR, tak se musím zorientovat.

 164. 200 DVD, de iure musí uchazeč přijmout nabízené místo. De facto zaměstnavatel ví, že by to byla s takovým nemakačenkem otrava, tak mu raději dá razítko.
  Chce pan prezident chodit s každým uchazečem po firmách? Chce si dělat psychologický rozbor – „tónem řeči naznačil, že o práci zase až tolik nestojí“. Nebo s ním chce být celý den doma, aby zjistil, jestli nemá fušku?

  Ad Fronéma: netuším, nevolil bych jí.

 165. (197) Já vidím v podstatě jen jednu možnost jiného vývoje: Když kolem roku 1920 lezli sověti až k Varšavě, vysrat se na všechny spory a výrazně jim napomoci. Možná by to, přes územní spory, pomohlo k lepším vztahům a tedy trochu změnilo situaci ve třicátých letech. Zda to bylo v Benešových silách a nechtěl, nebo to v jeho silách nebylo, nevím, a děda, který by věděl, už se nezeptám.
  Jiné změny mohly být asi jen kosmetické. Vzpomínky na „Velkou válku“ byly u Frantíků i Britů ještě moc živé.
  Zásadně jiný přístup k německé menšině – dobře se o tom teoretizuje, těžko říci, zda ta menšina měla zájem, zda to bylo v Čechách průchodné …
  (189,200) Ta Zemanova teze je prakticky neproveditelná, ovšem.

 166. Vo čom to je? Vo tom, že se budeme následujících dvacet let dohadovat, co bylo špatně před dvaceti lety a zatím nám ujede i tříkolka, natož vlak?

 167. ad Zdeněk RYtíř…

  http://www.youtube.com/watch?v=fKONMj7SkaY

  Nevím, jetsli je zrovna Froména ten pravý klenot na kandidátce. To bude něco jako panna Kočí, akorát s bičíkem a v černé kůži. Přiznám se, že pro správu země by mně u kandidátů zajímaly jiné věci, než jejich sexuální preverence.

  Co ta slečna bude dělat, pokud se dostane do parlamentu? A co kdyby se dostala i na vládní křeslo? Viz Bártovy děvenky.

  popravdě řečeno, nevím, jetsli ty svobodné volit s tímhle přístupem….

 168. Ad kandidátka Svobodných: mohl jsem kandidovat, nekandiduji. Mea culpa. Jemná narážka: I vy jste mohli 😉
  Mach teď tluče hlavou o zeď. Našeho domu. Je velký vítr. Musím ho připoutat.

 169. Andy – vy jste si vybrala úplně jiný citát – to je váš problém. 🙂

 170. (209) Andy, pokud se vyjadřujete ke mně:
  že jste někdy pracovala v reklamě ? Ptám se proto, že tak bezvadně ovládáte taktiku zvanou „Pugna“, záležející v tom,“ že se odpůrci nebo věci, kterou zastává, dá falešný název, načež se polemisuje s těmito libovolnými obecnými slovy…. “ 😕

 171. Vyjádření kameramana a režiséra Štěpána Bendy od 80-tých let žijícího v Německu k Urbanovu článku:
  Chtěl bych všem svým přátelům na facebooku připomenout, jak to bylo s Mnichovskou dohodou ( mělo by se spíše říci Mnichovským diktátem) z právního hlediska po 15. březnu 1939 , kdy vznikl protektorát Čechy a Morava. Vedou ho k tomu všechny ty nehorázné názory na presidenta Beneše a jeho činnost v exilu a vůbec na jeho význam pro naše dějiny, které se v posledních dnech objevily v našich diskusích. Bez presidenta Beneše, by dnes Česká republika existovala nanejvýše v hranicích z roku 1939. To znamená bez Sudet! Štěpán Benda by tímto chtěl také všechny dnešní přepisovače dějin typu Jan Urban poslat někam!
  Tedy:
  Po okupaci zbytku Československa byla v emigraci vytvořena koncepce, podle níž mnichovská dohoda a vše, co po ní následovalo, jsou právně irelevantní. Tato teorie tedy proklamovala existenci Československé republiky ve své kontinuální podobě z doby před Mnichovem. Postupně tento koncept uznaly všechny vítězné mocností.
  Už 17.října 1939 byl na základě existence československé státnosti vytvořen Československý národní výbor v Paříži. Základním článkem institucí ČSR se však stal prezident Beneš a mimo něj vláda a Státní řada. V platnosti zůstala i ústava z roku 1920. Podle ní zůstává prezident ve funkci i po uplynutí svého mandátu, pokud není možné zvolit nového prezidenta. Prezident začal od roku 1940 vydávat dekrety s mocí zákona, které se staly součástí československého právního řádu a podléhaly dodatečnému schválení Národního shromáždění. Mezi nejdůležitější dekrety patří ústavní dekret č.11/1944, který stanovuje, že všechny právní předpisy vydané po 30.září 1938 nejsou součástí čs.právního řádu a jsou tudíž neplatné.
  Z právního hlediska tedy Československá republika JEN DÍKY PRESIDENTU BENEŠOVI nepřestala existovat.

 172. (207) Otázka je, zda je závada na vysílači či přijímači.
  (208) Nerozumím
  (210) Záchvat optimismu či čo?

 173. (214) Jo, to bylo docela zvládnuté.
  Ale někteří mají pochybnosti o zvládnutí předmnichovského dění, mnozí o poválečném. Zásadně asi Beneš komunisty eliminovat nemohl, otázka je, zda jim to musel tak usnadnit.

 174. (208) Jo, už jsem pochopil. Tak jsem myslel na Poláky, že jsem to nenapsal. Pomoci Polákům. A s nimi potom čelit Hitlerovi. A ne osaměle čelit Hitlerovi a Polákům, nasraným kvůli územním sporům a neutralitě v době, kdy jim lezly tlusté do tenkých.

 175. (211) Mno, já bych toho Macha nechala tlouci hlavou o zeď – ať si hoch zvyká; 😕 pokud SSO do sněmovny se svým volebním amsáblem(ta Froména mne šokovala) se dostane , bude muset nějak srovnat krásné vize s nebohou realitou 🙁 Uvidíme, zda zvítězí ty vize anebo ta realita 🙁
  Mně se program SSO líbí – čte se jako román od Remarqua,ale …. 🙂

 176. Ajrovko, Žák tvrdí, že jedním z našich největších problémů je diletantismus – tedy neodbornost – nejen státní správy. Řečeno s d-fensem – zmrdi, kam se podíváš.

 177. 216
  Beneš byl zvolen jen díky hlasům komunistů.
  Masaryk dokonce amnestoval stíhané komunistické poslance, uprchlé v Moskvě, aby se mohli vrátit, a volit Beneše 🙂

 178. Já bych si k tomu mudrlantovi Žákovi dovolil poznamenat, že to s ministerskými odborníky nebylo ani před těmi cca 20 lety tak božíhodové. Většinou to byli buď matlalové jak z c.k. zádušního úřadu nebo rutinéři, kteří – abych opět použil c.k. terminologii – dokázali amtýrovat cokoliv bez jakéhokoliv výhledu mimo klapky na očích.
  Co se pak vyhodnocování uplynulých dvou desetiletí týče, tak samo o sobě by to nmuselo být špatné. („Poučíme-li se ze zkušeností, trubky vítězství zazní v pravý čas.“ – (c) Mat královně.) Dalo by se tak objevit, proč ČR ujíždí nejden ten vlak, ale i ta tříkolka. Přístup, který se v Německu nazývá „úprk vpřed“ končívá rozbitím si huby o nejbližší zeď. Ale nedovedu si představit, že objektivní vyhodnocení mohou provádět lidé, kteří na stávající situaci mají nemalý podíl. A pak, nejsa už nejmladší, mám své zkušenosti. „Dělali se sice chyby, ale dnešní usnesení nám dalo jasnou směrnici jak tyto chyby překonat a blablabla…“ A taky bych se obával, že se tak budou hledat důvody kdo za to může a koho je tedy potřeba sejmout.

 179. (210) Záchvat optimismu či čo?

  Konkrétně, prosím!
  MYslíš toho, kdo vchází do mých snů nebo svobodné v parlamentu?

 180. westíku, bylo by dobré, kdyby se SSO do té sněmovny dostali, jejich následný program pak bude realitě mnohem blíž. Stejně tam není žádná partaj, kterou bych mohla volit, takže rozhodování mám jednoduché. 🙂

 181. >> dvd, to s tím vyhodnocováním je naprosto jasné, to vůbec nemůže dopadnout, takže diskuse zbytečná.

  S těmi odborníky to vskutku nikdy nebyla světová sláva, ale tak zlé to přece jen nebylo.

 182. Zaslechl jsem z ČRo, že EU prý zjistila, že má nějaká zbytečná nařízení a chce s tím něco dělat.
  Schválně, zda začnou od OZE, biopaliv a žárovek …….

 183. (219) No, echt zrovna od Žáka mne to baví …….
  (222) Jistěže SSO v PS, navíc z desátého místa.

 184. A ještě, bohužel bez diakritiky, a já se omlouvám, nemám čas ji doplnit :
  .
  V Mnichove byl zrazen spojenci nejenom ceskoslovensky narod, ale predevsim i Edvard Benes. Jeho dosavadni politika se n zhroutila, nikdo v Evrope o ni nechtel
  slyset a Cechoslovaci byli obetovani na oltar „evropskeho miru“. Chamberlain jel do Londyna maval nejakym papirkem a TRAPNE KECAL COSI O PEACE OD OUR TIME. Za pul roku si tim „wischem“ mohl utrit jenom prdel. Predstava , ze bychom se po Mnichovu meli obetovat a jit bez spojencu anebo dokonce proti nim do valky, je naprosto ujeta a nerealisticka. Spojenci dokonce hrozili, ze jestli to Benes udela, ze pujdou s Nemci proti Ceskoslovensku do toho. Jsem na zaklade toho, co jsem nastudoval i v archivech, presvedcen, ze by k tomu doslo. I kdyby Hitler okamzite neporazil Ceskoslovensko a nepodarilo by se mu ho behem par tydnu obsadit, coz si myslim a nejenom ja, ze by to hrave dokazal, general Fajtl mi napriklad rikal, ze dnes je jasne, ze by Hitler mel behem nekolika malo dnu naprostou prevahu ve vzduchu a bombardoval by si co chtel, i kdyby Hitlerova ofenziva zacala nejak vaznout, tak by se spojenci, tak jak se tenkrat paktovali s Hitlerem, ano s Hitlerem , totiz proti Stalinovi, spolu s Hitlerem obsadili Ceskoslovensko a zajistili tak „evropsky mir“. A kam by nasi vojaci ustupovali? Do Ruska? Do Polska?TO BY BYLO LOGICKE DOVRSENI TE ZRADY. Benes jako demokraticky
  politik, ktery stal pred troskami sve cele politicke kariery, podal demisi a odjel na privatni prednaskovou cestu pres Londyn do USA.
  TZN. NEZDRHL A NEEMIGROVAL. 15. 3. 1939 ho zprava o zlikvidovani RESTSCHECHEI zastihla v Chicagu. Pres Jana Masaryka v Londyne naridil nasi zahranicni akci. Vyzval ceskoslovenske zastupitelske urady v zahranici, aby Nemcum nepredavaly, zduraznil, ze Ceskoslovensko pravne existuje dal, protoze ke vzniku Protektoratu chybi pravni predpoklady. Svobodny svet zacal o Mnichovu premyslet. Svobodny svet
  porad jeste premyslel, ale Ceskoslovensko de facto proti Hitlerovi jiz bojovalo. I kdyz mu nemohlo oficialne vyhlasit valku, jak to udelali spojenci az 6 mesicu pozdeji , po prepadu Polska 1. zari 1939. To, ceho pak Benes behem tech 6 let do roku 1945 dosahl, je tak neuveritelne a je toho tolik, predevsim, kdyz clovek uvazi, jake byly jeho vychozi pozice a sance! Mne lidsky Benes nikdy moc nerikal. Neznal jsem ho osobne, ale par lidi, kteri ho jeste zazili, treba i v Londyne, jsem osobne znal. Ale jako politika si ho prave proto, ze jsem si to pracne nastudoval, velmi vazim a klanim se pred nim. MA NEOBYCEJNE ZASLUHY O CESKOSLOVENSKY STAT. To, ze jsou tohoto nazoru v tom nasem poskomunistickem blbakove dneska i komuniste, mi nemuze zatemnit mozek. Ja se komunistu sice stitim, ale v zadnem pripade nebojim a jiz proto mi nemohou tim, co delaji, kontaminovat me mysleni. Maji zkratka na nektere veci dneska stejny nazor jako ja. Na und?
  Vy delate z Benese neco, co nebyl. Jeho „narodovectvi“ , jak Vy to nazyvate, byl samozrejme nacionalismus, ale nacionalismus veskrze OBRANNY, NEAGRESIVNI, A PREDEVSIM PODRIZENY DEMOKRATICKYM PRINCIPUM VLADY. A to uz bylo v te dobe neco. POdivejte se , jak se tehdy v Evrope nacionalisticky besnilo. A to nejenom u Nemcu. Podivejte se na Italii, Francii, Polsko!, Madarsko!. Benes byl skutecne v teto situaci ukazkovym demokratem. Byl take prave proto ze vsech stran jiz od pocatku tricatych let zurive napadan.
  To s tou hrozbou spojencu to samozrejme takhle primo nikdo nenapsal. Ale z nekterych dokumentu to zcela jasne vyplyva. V diplomaticke reci se to ta tak dela. A Benes byl diplomat. A jaky! Kdyz nekdo napise, ze v pripade, kdyz ceskoslovenska vlada podminky smlouvy (ja rikam diktatu) odmitne prijmout, ze ponese sama dusledky sveho pocinani , a ze vlada jeho velicenstva se bude citit nucena udelat opatreni a zbavuje se jakekoliv zodpovednosti za drivejsi zavazky atd. atd. Ty hrozby se jednoznacne z toho daji vycist. Jak rikam, nastolili by pak mir v Evrope spolecnym zpusobem. A Ceskoslovensko by se stalo „protektoratem“ nejenom Nemcu, ale vubec vsech spojencu.
  Tak by to dopadlo ale jenom v tom pro Ceskoslovensko nejlepsim pripade. Prestalo by i ve sve od Sudet oklestene forme existovat. V te dobe jiz bylo k Risi pripojeno Rakousko, tak proc by se mel Hitler zastavovat po vitezstvi nad Ceskoslovenskem pred Prahou?
  Byly bysme s nejvetsi pravdepodobnosti jeste dnes soucasti Rise. Kdybychom jako Cesi vubec jeste byli a nebyli vyhubeni jako Zide. Hitler Polakum ukazal, jak to mysli, kdyz se mu postavili na odpor. A to za Polskem Spojenci stali. Za Ceskoslovenskem by nestali.
  Urban pinda o zodpovednosti! Co to ma prosim vas znamena? Co to ma znamenat realne??? Skutecne me to unavuje se porad s lidmi hadat.
  .
  Co je na tom smesneho, kdyz zduraznim, ze Benes jako demokraticky politik, ktery stal pred troskami sve dosavadni politiky , abdikoval? To se v demokraciich dela. Navic bylo jasne, ze svou abdikaci chtel dat najevo, ze sice v zajmiu evropskeho miru a predevsim v ramci sve zeme Mnichovskou dohodu prijal, chtel totiz zabranit zbytecnemu krveproliti, zaroven vsak v zadnem pripade nechtel byt zodpovedny za to, co prijde po ni. On na rozdil ode vsech tech evropskych jelimanu vedel, co prijde a historie mu dala za pravdu. Ze byl pozvan se svymi nazory na prednaskove turne do USA jen ukazuje, ze v te dobe snad jenom v USA politikove tusili, jak ma Benes pravdu.
  Druhym duvodem bylo, ze v roce 1939 probihala v Chicagu velka mezinarodni vystava, na ktere melo Ceskoslovensko svuj pavilon. Cesi v Americe tam chteli upozornovat na osud oklesteneho Ceskoslovenska. Kdyz pak Hitler 15.3. 1939 Mnichovskou dohodu sam porusil,
  vedel Benes a ostatne vsichni deomkraticti Cechoslovaci, ze tato dohoda nema zadnou platnost. Bohuzel to tem ostatnim, jak u nas v Protektoratu, tak v evropske politice , jeste nejakou dobu trvalo, nez to pochopili i oni. Benes byl zkratka naprosto genialni
  a vedel toho o evropske a svetove politice desetkrat vice nez vetsina ostatnich evropsklych statniku. A Nemci to vedeli take.
  Vedeli, jak Benes jejich prave zamery jiz v polovine tricatych let prohledl a proto se ho tak bali a nenavideli ho. Proto ho nemecti a nenemecti historicti revisioniste a cessti prizdisraci nenavidi do dnes. Proc to dela Urban, nevim. Ale leze mi na nervy temi svymi rozumy uz dlouho. Nejhorsi je, ze mu to u nas tolik jinak rozumnych lidi zere. Je to Dünnbrettbohrer nejhorsiho razeni. Cesky : povrchni kutilek vydavajici se za nejakeho „experta“.

 185. (223) Rputi, vždyť já jim to také přeji ! Mám jen obavy, že při stávajícím politickém systému buď budou muset v koalici svůj program upravit (způsobem jako když se míchá pudr:špetka červeného, špetka bílého a štipeček přirozeného opálení), anebo se myšlenky prosadit alespoň některou ze svých zásad vzdát (tj.opustit parlament) 🙁 Nevěřím, že by v ČR získali nadpoloviční většinu hlasů v parlamentě i sněmovně ,a to po dobu 15 let (což je IMHO nejkratší doba, za níž by za příznivých okolností (bez nějakých sociálních a jiných otřesů) bylo možné jejich vize provést. A to se ani nezmiňuji o vnějších okolnostech … 🙁

 186. Westíku, jelikož jsem realista, nečekánám splnění vizí jako takových, ale vnesení argumentů, které v té Sněmovně zatraceně chybí.

 187. 228 Westíku, osobně bych byl spokojen za 5.1% v parlamentu. Důvod parlamentní přítomnosti vidím především ve zviditelnění pravicové opozice, nabízení pravicových řešení. ČT většinu stran ignoruje, asi je to třeba kvůli dramaturgii. Parlamentní stranu nebude moci ignorovat.

  „Pravicová revoluce“ nenastane za 15 let pravicové vlády. Každá generace si jí bude muset vybojovávat pro sebe.

 188. 227-nedával jsem sem Urbana proto, že s ním souhlasím, já ho rád nemám, a nejenom za hodnocení ČSR, ale třeba i za jeho „pohledy“ na Balkán.

  Nicméně třeba „ze sice v zajmiu evropskeho miru a predevsim v ramci sve zeme Mnichovskou dohodu prijal, chtel totiz zabranit zbytecnemu krveproliti, zaroven vsak v zadnem pripade nechtel byt zodpovedny za to, co prijde po ni“ je docela slušný protimluv.
  Nemůžu něco přijmout a nebýt zodpovědný za to, co z toho vyplyne. Nemluvě o tom, jak se pak po válce vypořádal s těmi, co zůstali a pokusili se nějak situaci ustát …

 189. (230) nickname, Vy mne děsíte 🙂 „Generace“ jako časová jednotka ´= dle wiki- odpovídá cca 28 létům 😕
  (231) NoName, kdysi jsem zde doslova pastla vysvětlení Goringa z Norimberského deníku, který-opakuji,

 190. (233)… byl přítomem jednání o Mnichovské dohodě ! Beneš k jednání nebyl přizván a nikdo se ho na nějaký souhlas neptal – francouzský velvyslanec mu to šel oznámit jako hotovou věc- jako rozsudek odsouzenci !

 191. 231

  Žádnej protimluv . Přijal něco, s čím nesouhlasil, ale ňemohl s tím nic udělat…Jen to, že vyjádřil nesouhlas – i, ale nejen abdikací.
  Prostě si uvědomil, že doma by nemohl nic dělat, zato v zahraničí ano.
  Představa , že měl bojovat, a riskovat smrt spousty lidí, a to, že by z něj a z Československa tehdejší světové veřejné mínění udělalo viníka evropskě vàlky je nesmírně hloupá.
  Prostě to chtělo čas, aby svět pochopil, co je Hitler zač….

 192. Dobré odpoledne, velmi stručně k Mnichovu, 15. březnu a Benešovi: Co jsem tak četl (a jak tak náhodou znám jednoho jeho prasynovce, po všech stránkách Benešovi velice podobného), zdá se mi, že jeho tragédií byly především jeho nezdolný optimismus, železná logika a úžasná houževnatost, s jejichž užitím během své politické dráhy hned dvakrát sám sebe dokonale vmanévroval do kouta.

  Souhlasím s AeroKarlem, že by včasná dohoda s Polskem bývala byla nutnou podmínkou, aby Hitlerovi šlo úspěšně čelit. Nic o tom nevím, ale řekl bych, že by to však bylo možná leccos vyžadovalo i na polské straně – když se podíváte, jaké asi tak měli spojence (krom Francie)…

  Urbanův článek, který mj. poněkud míchá dohromady Mnichov a 15. březen, by patrně vyžadoval komentář podrobnější (za nějž mi upřímně řečeno nestojí) a kvalifikovanější, jehož bych ovšem nebyl schopen.

 193. Ad Urban – mně dosti štvou podobné „moralistní eseje“ , které se snaží podobné dějinné zvraty intepretovat tak, že z toho Češi vycházejí co nejhůře.

  Ovbvykle to směřuje k závěru že jsme národ zbabělců, nesvéprávný, neschopný si vládnout a že by nám bylo nejlépe pod křídly nějakého importovaného spasitele nebo ochranou nějaké nadnárodní instituce.

  V důsledku neustálého prezentování čehokoliv českého jako něčeho druhořadého nakoenc všichni začnou věřit, že opravdu druhořadí a nesvéprávní jsme.

  Ale obdivuju, jak dokáže jedním vrzem mávat praporem vlastnectví, odvahy, hrdosti a kálet do vlastního hnízda zároveň.

  Je naivní, že kdyby se projížděl ulicemi okupované Prahy prezidemt Beneš, nebylo by to přijato tak, jako když se projížděl na koni ulicemi Kodaně dánský král.
  Beneše nikdo za nějaká státní či národní symbol nebral. Nejspíš by dopadl jako Hácha. Masaryk by to možná ustál, ale Beneš ne.

  Ale nemyslím, si, že by byl Urban tak naivní, myslím, že to je prostě jen nápad, vycházející ze snahy ukázat, že vždycky všechno děláme blbě.

  Jinak – alternativní dějiny “ co by, kdyby“ mohou být zábavnou záležitostí nebo intelektuální hrou. NIcméně karty, které byly jednou rozdány, nelze znovu rozdat jinak.
  Jednou se prostě stalo, a s těmi důsledky musíme žít. Neustálým pitváním a sebezpytováním nelze nic změnit na tom, co se stalo.

 194. Urban napsal moralistní volotrčinu, vhodnou pouze jako poud k polemice. Polemizovat o tom, co napsal, by zajisté šlo, ale bylo by to dlouhé a zbytečné.
  Beneš nebyl ani zázrak, ani totální zloduch. Něco mezi, dle vzpomínek pamětníků osobně spíše nepříjemný.

 195. Jinak pokud jde o tu Fronému z kandidátky SSO, tak mimo tu její úchylku je to podle všeho ženská, co to má v hlavě srovnaný. Soudě podle toho, že se mi občas objeví na ksichtoknize co přítelkyně přátel přátel a co píše. Navíc patří do okruhu jisté části zdejších (bývalých?) diskutujících.

 196. Honzo, mně je poměrně jedno, jaké mají kandidáti úchylky, pokud to mají v hlavě srovnané, ale potíž je v tom, že o tom, jak to má kdo v hlavě srovnané, se běžný volič moc nedozví.

  A konzervativní, prudérnější voliče to může odradit. Je na Svobodných, aby ji prezentovali především jako osobu, která to má v hlavě srovnané a ne především jako slečnu s neobvyklými preferencemi.

 197. Ad dohoda s Polskem – evidentně nebyla možná kvůli Těšínsku, kde Poláci dokonce koordinovali postup se sudetskými Němci. Obávám se opravdu, že si to dnes mnozí představují jako pověstný Hurvínek a že Beneš udělal maximum, co v dané době bylo možné. A myslím, že nemohl nic moc udělat ani v roce 48, hlavně poté, co zjistil, co je generál Svoboda zač. Nejdřív nenávist k Benešovi a drby o tom, jak „zdrhnul“ šířili Němci, pak se k nim přidali komunisti, a teď to jde zas z Německa. Centrum proti vyhánění má opravdu hodně peněz ve svých fondech.

 198. (241) Proto jsem psal, že vhodná chvíle byla kolem toho roku 1920. Tahanice (až boj) o Těšínsko sice v živé paměti, ale pomoc by tehdy Poláci asi ocenili. Místo toho byla ČSR přísně neutrální.
  V roce 1948 už nic. Za války a těsně po ní málo. Ale ani se nepokusil. Co je Svoboda zač měl vědět už dříve, než v roce 1948. H. Píka nepochybně poreferoval (byl-li dotázán).

 199. Představa, že bychom se proti Rusům a později proti Hitlerovi dohodli s Poláky, je naprosto naivní.
  Můj otec byl za 1. republiky pět let naším konzulem v Polsku a z jeho zápisků vím, že tehdy tam panoval velkopolský šovinismus, který námi pohrdal a oceňoval Hitlerovu suverenitu.

 200. Zpátečníku, pro Nashovu rovnováhu platí to, co jsem napsal. Pokud se v ní „hra“ nachází, tak je to stav výhodný pro spotřebitele. Když se „hráči“ dokážou dohodnout na množství a ceně, které budou dodávat na trh, tak nastává „rovnováha kartelu“. Ta je zase výhodnější pro výrobce. Ekonomické legendy a mýty praví, že ho to napadlo, když aplikoval teorii konkurence na „balení“ slečen a došel k závěru, že se v tomto punktu A. Smith mýlí. Mě osobně tyhle speciality příliš „neberou“ z důvodů, které píšete tučňákovi v 173 a dalších, které jste nezmínil.
  Pokud jde o propagaci a její přínos pro spotřebitele. Ten je samozřejmě zcela nesporný. Jak by se spotřebitel dozvěděl o existenci nějakého výrobku nebo služby bez inzerce (jiný název pro reklamu, propagaci atd.)? Od dob studie o studie „reklamě a brýlích“ víme, že tam, kde lze inzerovat jsou výrobky levnější než tam, kde to možné není.
  Stran těch dětí – tomu se přiznávám vůbec nerozumím. Má z toho plynout, že centrální nařízení, aby děti chodily do školy (namísto pomoci rodičům při pracích na poli) je důkazem (nebo alespoň nejistotou) efektivnějšího centrálního rozhodování před spontánním?

 201. Fantasie.,,, ctu jen o tom, proc se branit nebylo mozne…. Jen bych k tomu rekl … Hovno s plnym vyznamem tohoto slova. Nekdy zoufale a odhodlane konani stanovi to, kdo je vitez, i kdyz se prohraje.
  Neuveritelne panoptikum… … To si napsal do denicku, v tech dnech „ten co tancil s letadlem“

  Muzeme si o tom dnes myslet sve, ale velmi mnoho lidi se nechtelo vzdat a z hloubi duse pak nesnaselo ty, co je donutili. S Benesem v cele, takto se totiz zaslouzil o stat, ktery mu venoval zakon. Kecy o tom, ze bez Benese by mnichov platil doted jsou trapne. Protoze kde by benes byl bez letcu, Kubise, …. A mnoho dalsich, co davno driv bojovali, nez si Benes zaridil v Anglii dum… To nehorazne vyzdvihovani neomylnych spasitelu na Hrade je na Bohnice

 202. Quivisi, přesně, tak nějak o tom mám reference ze své rodiny. Byl to tanec mezi vejci.

 203. On tu vyzdvihuje Beneše jako neomylného spasitele?
  Že jsem si nějak nevšimla….

 204. (244) Jo, to je klidně možné. Pak nebyla žádná naděje, protože nikdo jiný už k mání není.

 205. Držte si klobouky!
  Nic proti družstvům, když se chtějí dát lidi dohromady, ale tohle mě zavání brigádou socialistické práce:

  …Připomněla, že prospěšnost družstev pochopil zcela zřetelně i Evropský parlament, a proto vydal závazný dokument pro všech nyní již 28 zemí Evropské unie. „Z něho vyplývá, že je třeba podporovat družstevnictví. V rámci Visegrádské čtyřky proto byl spuštěn letos v září projekt, který se bude zabývat zkoumáním podmínek, ale také například porovnáváním legislativ států a případného tlaku na to, aby se jednotlivé legislativy upravily pro to, aby byly vytvořeny podmínky pro rozvoj družstevnictví,“ popsala dál Švihlíková…
  … a vychází z přesvědčení, že občanská svoboda nezávisí na možnosti konkurovat, ale na možnosti býti hmotně zabezpečen…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Docentka-Svihlikova-kandidatka-SPOZ-prinasi-necekany-lek-na-krizi-Mozna-vas-prekvapi-287548

 206. (244) Tak to se asi váš otec znal s mým dědou. Ten konzuloval ve Vídni a v Drážďanech.

 207. (239) že by Mach svými poslankyněmi hodlal přesvědčovat poslance jiných stran a vládu o zásadách SSO až tak ….? 🙂 🙂

 208. Neklame-li mne paměť, tak bojovat chtěl např. jistý Emanuel Moravec.

 209. westíku,
  a teď si představte zasedání poslaneckého klubu…
  ________
  Pozn. pod čarou
  Jinak – to občasné prolnutí paralelního vesmíru sice člověka zprvu vyleká, ale v souhrnu je osvěžující 🙂

 210. DVD, mam si snad myslet, ze muj predek a mnoho dalsich, byl podobny Moravcovi? Opravdu to tak mam to tak brat a nebo to byl jen takovej zvlastni vystrik pismen? Docela rad bych to vedel…..

 211. Moravec skutečně bojovat chtěl.
  Závěry si každý učuní dle těch svých předků.

 212. jirko co mel proboha benes delat?
  nemci chteli sudety , polaci tesinsko , madari slovensko.
  hodni cesi v cele s benesem chteli kliiiiid.
  To ze lidi podobni tvym predkum chteli republiku branit jim to vladnuti a rozhodovani jeste stezovalo. 🙁

 213. Moravec
  V době Mnichovské krize v roce 1938 patřil Emanuel Moravec k nejrozhodnějším odpůrcům československé kapitulace a přistoupení na mnichovský diktát. Na svých přednáškách a ve svých článcích vyzýval k ozbrojenému odporu proti Německu. V září 1938 je Moravec v rámci mobilizace přidělen k zemskému vojenskému velitelství do Košic, ale nakonec se ocitá ve Znojmě. Stává se členem Výboru na obranu republiky a jako zástupce tohoto výboru se setkává s prezidentem Edvardem Benešem nedlouho po podepsání Mnichovského diktátu. Pro Moravce bylo podepsání Mnichovské dohody obrovským zklamáním a od té doby Edvarda Beneše zcela nepokrytě nenáviděl.

 214. Ptakopysku, Moravec je symbolem hnusu… A i kdyz jeho postoje pred a pri Mnichovu jsou zname, nevyvazi ty jeho pozdejsi hajzloviny…. Muzete se o tom presvedcovat vzajemne, ze to je jinak… Proste to tak neni. Jsem znechucen… Doslova 🙁

 215. já asi fakt neumím číst. O čem se tu zase navzájem přesvědčujeme, že to je jinak? Já tu žádné přesvědčování stran Moravce nevidím.

  Tak bych ráda věděla, jetsli si třeba nemám pořídit nový brejle :-p

 216. Dekuji vsem za hezkou debatu o Mnichovu a nasledcich. . .hezky se to cte od lidi, kteri k tomu neco vedi. . .
  A pak jsou tady tací, co to politicky korigujou. . .
  Prosim – zkuste pokracovat navzdory Chitrejm . . .diky

 217. Jirko ppa,
  asi nějaká potíž se čtením, ne? Můj příspěvek potvrzuje, že Moravec chtěl opakuji chtěl a ještě jednou CHTĚLl bojovat. Nic víc, nic míň dvd nenapsal a nic víc, nic míň jsem já svým 261 nepotvrzoval. Jen realitu.
  Zbytek jsou tvoje myšlenkové konstrukce, které jdou zcela mimo meritus věci a jsou, jak by řekl Perry Másloň – irrelevantní a netýkají se podstaty věci.
  Možná jsem měl polopatisticky napsat, že tyto postoje zastával cca do roku 1939. Jeho konání dál je všeobecně známé (některé Moravcovy komentáře jsem našel i v protektorátních Večerech pod lampou) a mě by ani ve snu nenapadlo, že některá množina neuronů dokáže spojit Moravce s odbojáři a československými vojáky do tak obludného konstruktu, jako je 258. V tom případě se omlouvám, že jsem učinil na hromádku onen inkriminovaný text… 🙁

 218. TAk on byl Moravec taky legionář. A zároveň pěknej vejlupek, protože měl už jako legionář nějaký průsery, snad nějaký zpronevěry.

  Můj praděd byl taky legionář a dokonce by se dalo říct, že si byli s tím Moravcem do jisté míry podobní – oba měli holou hlavu 😀

 219. Ahoj!
  Pokud jde o BFPT 2013 připravte se trochu na DoDO ! Dodělej doma! 😀
  Jak si to dokončíte, tak to budete mít! 😀
  Lezou mi sem lidi…
  Víte, co já bych udělal práce, kdyby mi sem ti lidi nelezli? 😀 😀 😀
  Problém spočívá v tom, že banka chce zpět ty peníze, co mi půjčila na seno a slámu na celou zimu, a ty já, bez těch lidí, co mě zdržujou od práce, jinak nevydělám… 😉 😀 😀

  No…, nějak bylo, nějak bude a ještě nikdy nebylo aby nějak nebylo!

  Když jsem dnes předal Jimmimu seznam ubytovaných měl radost, jak jsem pečlivý do té doby, než pochopil seznam speciálních přání, a pak vypadal nějak vystresovaný… ale říkal něco o tom, že to musí promyslet… 😀 :-D… a chtěl mail, aby se mi mohl ozvat… 😀 😀

  Chaos je moje hobby a nějaký Nash s teorií her ani netuší, že život není hra… 😉 😀

 220. ad [253] je to možné, ale už dlouho se nemohu přeptat. Můj otec konzuloval v Bulharsku (1924 – 1930) a v Polsku (1930 – 1935)

 221. 245 – Modrý ptáku, o aplikaci Nashovy teorie na trh nic psát nemohu, neb o ní nic nevím. Jsou za hráče považováni i spotřebitelé? Atd., atd….

  K té školní docházce: Dokud jsou široko daleko všichni negramotní a kniha stojí majlant, umět číst a psát není zas takové terno, jak by se třeba mohlo zdát na první pohled; není to o moc větší výhoda, než mít jedinou telefonní stanici ve městě (v dobách, kdy si o dálkových vedeních lze nanejvýš nechat zdát). To vytváří jeden Nashův rovnovážný bod, v němž je pro každého [zemědělce] optimální poslat děti na pole. Vnější zásah, který zavede povinnou školní docházku, vytváří druhý rovnovážný bod, a v něm je pro (skoro) každého optimální poslat děti do školy, a to po určitém čase i tehdy, kdy by takováto povinnost případně opět zanikla. (Teprve sociální dávky mohou zas vytvořit nové analfabety, což však je jiná a podstatně pozdější historie.)

  „Jak by se spotřebitel dozvěděl o existenci nějakého výrobku nebo služby bez inzerce?“ No, leckdy docela snadno. Automobilky přesto inzerují, občas značku jako takovou, nejen např. nový model. Přitom potenciálnímu kupci v podstatě stačí dívat se, co jezdí po silnicích. Ergo dovozuji, že inzerují spíše proto, že konkurence taky.

  Ale to nic. Šlo mi zejména o to, ukázat, že hra může mít více Nashových rovnovážných bodů, ty se mohou navzájem značně lišit, a může se v nich významně odlišovat i optimální chování jednotlivých hráčů, zatímco optimální chování hráče pro hru jakožto takovou (tj. bez zvolených strategií těch ostatních) nemusí vůbec existovat a/nebo může snadno býti pojmem, jenž nemá dobrý smysl. ––– Přitom se leckdy zdá býti očividné, že (1) hra (resp. systém) je v nějakém rovnovážném bodu, pěkně nechutném, (2) že by mohl existovat i jiný, „lepší“, např. subjektivně lepší pro téměř každého hráče, nebo dávající podstatně vyšší HDP, a tak podobně, (3) že se do něj nemůže dostat každodenní [spontánní] aktivitou hráčů (ti naopak systém táhnou zpět do daného rovnovážného bodu) a (4) že by se do něj snad dokázal přenést nějak jinak, kupříkladu revolucí anebo úředním oběžníkem. V takových případech ovšem též zhusta půjde o nezamýšlené účinky, které in the long run snadno mohou vysoce překročit napáchané dobro.

  Pro dnešek bych se však již omluvil, stejně k tomu už nic zásadního nemám, a vysvětlovat výše řečené dopodrobna by bylo nadbytečné.

 222. (268) Ani já se nezeptám. Děda ve dvacátých letech ve Vídni a koncem třicátých v Drážďanech. Přesně bych to našel v rodinných archlívech. Zemřel dříve, než jsem se narodil. Ale zbylo dost zajímavého písemného materiálu, mimo jiné i od Beneše.

 223. já mám mj. jeho jmenovací dekret s podpisy TGM a Beneše. Já se narodil, když mu bylo 61 let.

 224. Já i různé pracovní dokumenty. Snad se někdy dokopu, předat to historikům.

 225. OT: právě v TV začala debata ČSSD (Hamáček) – Svobodní (Mach) – Piráti (Bartoš).
  Pokud vás to tedy někoho zajímá 🙂

 226. Život je zvláštní. Zatímco tady, ve virtuálnu, se řeší celý den minulost, já se v reálu od včerejška zabývám budoucností. Peru a žehlím miminkovské oblečení, oprašuji kolíbku a košík pro miminko, zavinovačky a peřinky si nechávám na později – už příští měsíc se má narodit. A nad žehlícím prknem dumám, jakou budoucnost mu připravíme a kolik úsilí mu dá ty naše omyly a přešlapy napravit. Bude-li ovšem chtít. Bude-li se cítit nejen občanem, ale i vlastencem; a občanem čeho vlastně? Bude cítit kořeny nebo je kvůli jejich tíži odsekne? A co rodná hrouda? Odkaz předků – jak daleko půjde ve vnímání historie, bude-li vážit víc chyby předků nebo jejich úspěchy? Dožehlila jsem. 🙂

 227. jo, Dano, život si žádá svoje a kašle na omyly předků. Další vnouče?
  Včera měla dcera ve škole představení a pozvala kamarády z přírodovědeckého kroužku, aby se taky přisli podívat. Chodí tak už nějakých deset let. Dsotavili se v hojném počtu a jedna z vedoucích, které pamatuju jako studentky z dob, kdy jsme ji tam vodila, protože byla moc malá na to, abych ji pustila samotnou, už se taky hezky kulatila a taky má termín příští měsíc.

  Bylo to hezký, tolik lidí, co nemají čas na nějaký ptákoviny, ale hrají divadlo nebo sbírají brouky. Oni si s tou budoucností poradí.

  Ale nechtějme, aby ty další generace naše omyly napravovaly. Všichni jsme omylní, to už je náš úděl, nikdo se tomu nevyhne a oni budou mát dost práce se svými vlastními omyly.

 228. Můj děda bojoval u Stalingradu. Přesto si myslím, že to ze mne většího experta než jsou ostatní na Stalingrad nedělá.

 229. Dobré ráno vespolek,

  Dano, gratuluji a držím palce. U nás v širší rodině se mi chystá taky další neteřinka nebo synoveček, a v práci u kolegů teď během 14 dní přibyly hned dvě holčičky 🙂
  Tak snad český národ nevyhyne.

 230. Jo,
  a k situaci ohledně USA rozpočtu – vypadá to, že začíná stagnovat databáze zvaná PubMed, provozovaná US National Library of Medicine National Institutes of Health. Je snad vůbec největší databáze, shromažďující články nejen biomedicínské, ale i z dalších biologických disciplín… rozcestník, který vás zavede na patřičný časopis, genomový projekt, DNA sekvenci (součásti je totiž databáze GenBank, kam se získané sekvence ukládají téměř jako nutná podmínka pro publikování souvisejícího výzkumu) a další a další. Přístup byl doposud pro celý svět zdarma…

 231. Dobré ránko!

  Bohužel, je to přesně tak, jak říká V.Klaus. Ta absence relevantních myšlenek je až děsivá!

  …„Takto se pokračovat nedá, a jestli získá o tři procenta víc pan Babiš nebo pan Okamura, nebo jak se jmenuje, nebo paní Němcová, nebo pan Schwarzenberg, je v tomto smyslu naprosto irelevantní,“ prohlašuje exprezident. Proto jej prý letošní volby nezajímají a neočekává od nich vůbec nic….
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Klaus-znechucene-Pan-Okamura-nebo-jak-se-jmenuje-Vsechny-ty-Usvity-ANO-TOPy-287947

 232. Dano, gratuluji k úspěšnému množení!

  To už je tak úděl potomků, nést na hřbetě blbosti svých předků. A zatímco je budou napravovat, napáchají další blbiny, které zas budou muset napravovat jejich děti. 🙂

 233. Matzurko – 280 – jo,jo, dochází dokonce k ještě horším „nedosírným následkům“. Mně například neběhá APOD (Astronomy picture of the day), kterou mám nastavenou jako domovskoun stránku v prohlížeči. Průšvih :-). Ještě že existuje české zrcadlo 🙂 http://www.astro.cz/apod/.

 234. No jo…ten konec civilizace je fakt hroznej …. fantastické mluvící hlavy se mohou picnout. Ale ne všichni, jeden co uvadí takové to noční povídání, s plnou garáží fantastickjch vozítek a srovnanej pán s bílou hlavou, se radoval na obrazovce, že by ještě měla „vypnout vláda“ a po dobu co stát nefunguje samozřejmě neplatit daně. Takovej buřič a vyvrhel … Jo a ty sestřihy od lidí co si musí vzít dovolenou, protože se pekař naštval …sice prostřednictvím svejch zástupců, ale i tak dobrý.

  Matzurko, to zdarma je přesně vidět, jak to zdarma je….:D

  Jen se provokativně zeptám…co pa prezident dělal, aby žádný ty úsvity a topky, které samozřejmě vůbec nezná, se nezaložili? Tedy nemyslím, že by je měl zakázat, to nikoliv, ale tak nějak nedam lidem možnost bejt zhnusený polutikou? Dyť kraloval do prosince…

 235. Lidé, zhnusení politikou budou vždy.
  Jde jen o to kteří (možná i kolik, ale tam už hraje roli i kvantita/kvalita).

 236. Dobré rámo,

  Jirko, myslíš že je jen a jen rukou prezidenta, aby lidi nebyli zhnusení politikou?
  Nemáme náhodou taky parlament a senát a vládu? Prezident sám zas tolik pravomocí nemá.

  Ono se na tom zhnusení politkou podílí taky ve značné míře to, že lidi očekávají od politiků obecně a od prezidentů zvlášť, že za ně vyřeší i to, co by měli mít ve svých rukou.

  Pane prezidente, ústavní činiteli,
  píšu vám dopis, že moje děti na mě zapomněli.
  Jde o syna Karla a mladší dceru Evu,
  rok už nenapsali, rok už nepřijeli, na návštěvu.

  Vy to pochopíte, Vy přece všechno víte,
  Vy se poradíte, Vy to vyřešíte, Vy mě zachráníte.
  Pane prezidente, já chci jen kousek štěstí,
  pro co jiného jsme přeci zvonili klíčema na náměstí.

  Pane prezidente a ještě stěžuju si,
  že mi podražili pivo, jugurty, párky i trolejbusy
  i poštovní známky i bločky na poznámky
  i telecí plecko, Řecko i Německo, no prostě všecko.

  Vy to pochopíte, Vy přece všechno víte,
  Vy se poradíte, Vy to vyřešíte, Vy mě zachráníte
  Pane prezidente, já chci jen kousek štěstí,
  pro co jiného jsme přeci zvonili klíčema na náměstí.

  Pane prezidente, mé České republiky,
  oni mě propustili na hodinu z mý fabriky.
  Celých 30 roků všecko bylo v cajku,
  teď přišli nový mladí a ti tu řádí, jak na klondajku.

  Vy to pochopíte, Vy se mnou soucítíte,
  Vy se poradíte, Vy to vyřešíte, Vy mě zachráníte.
  Pane prezidente, já chci jen kousek štěstí,
  pro co jiného jsme přeci zvonili klíčema na náměstí.

  Pane prezidente, moje Anežka kdyby žila,
  ta by mě za ten dopis, co tu teď píšu, patrně přizabila. Řekla by: „Jaromíre, chováš se jak malé děcko,
  víš co on má starostí s celů tu Evropů, s vesmírem a vůbec všecko.“

  Ale Vy mě pochopíte, Vy přece všechno víte,
  Vy se poradíte, Vy to vyřešíte, Vy mě zachráníte.
  Pane prezidente, já chci jen kousek štěstí,
  pro co jiného jsme přeci zvonili klíčema na náměstí.

  Pane prezidente…

 237. Ad následníci – Masaryk si následníka vychoval. Beneše. Beneš byl víc korunní princ než demokraticky zvolený prezident.
  Ono je dost složité nastupovat po Otci zakladateli. V tak složité době dvojnásob.
  A za jisté minus masarykovské tradice považuju fakt, že se s ní traduje i ta touha po nezpochybnitelné autoritě a uctívaném Tatíčkovi a s tím spojená nereálná očekávání.

 238. No MaYdo, neopisovala si … jsou to dvě různé písničky, ta druhá je úplně pitomá, ta první naprosto skvělá….

  Nickname, vážně mi to přijde, jako otázka zcela na místě. Od roku 89 byl v politice na těch nejvyšších místech a bohužel nic…. I když samozřejmě zcela nepopiratelnoiu a největší zásluhu má v prosazení privatizace a odstatnění všeho co asi bylo možné…Je škoda, že jen u tohoto zústalo. Ale to bychom probírali už dávno několikrát probírané …
  Jediné, co jsem mu zazlíval od začátku bylo to, že zdržoval a v podstatě nechtěl vrátit nakradené, tedy restituce. Ale naštěstí byl s komunisty na to sám a tak se alespoň několik málo křivd napravilo.

 239. Jirko – i u Klause platí poměr 98:2. Asi toho musel udělat opravdu hodně, když ho většina nenávidí skoro patologicky. ….Klaus esse delendam – (to jsem už kdysi psával na Neviditelného Psa).

 240. Martine, já vůbec nepopírám velké zásluhy. Jen si myslím, že i on prostě velmi chyboval. Nevím, jestli to bylo záměrné, či nikoliv, prostě mám ten pocit, že každý dělá chyby a pokud je někdo politik, měli by se na ně upozorňovat daleko více, než se bavit o kladech …. už proto, protože je prostě zaměstnanec pekaře a mlíkaře ….

 241. Noooo,
  neříkám, že přístup na PubMed potřebují i chudí indičtí výzkumníci… jen že může nastat dost zmatek, protože zrovna ta GenBank je zdrojem dosti relevantních informací pro molekulárnický/genetický výzkum čehokoliv. Pakliže se to sesune (pokud se urychleně nenajdou sponzoři nebo nevyřeší placení přístupu), tak o sobě navzájem týmy nebudou vědět; není nad to, objevovat na pěti místech glóbusu totéž…. těch ušetřených peněz, joj !
  Já jen že to až taková sranda není, jako s Méďou Béďou.
  A vůbec nejlepší byla poznámka, kterou jsem také kdesi zahlédla – že nebude na výplaty pro ostrahu věznic.

 242. JIrko, to jsou dvě různé věci – chyby dělal a veliké. Ale moje hodnocení jeho chyb se zcela liší od hodnocení zdrcující většiny, která to vidí obráceně.

 243. Matzurko, kdyby ty informace byly tak životně důležité, tak by se financování okamžitě našlo.

 244. Možná, že na bývalého pana prezidenta je prostě víc vidět. Hodně vyčníval. A to se průměrným lidem nestává. Hodně toho udělal, něco se mu nepovedlo, ale není myslím, důvod dávat mu vinu za všechny problémy světa. Politiků se za minulých dvacet let vystřídalo hodně a kdo si na ně vzpomene? Co po sobě zanechali? Kolik toho zvrtali?

 245. Martine, nojo,
  netvrdím, že hned začnou lidi umírat, já jenom doufám, že se financování vyřeší rychlostí úměrnou oné důležitosti.

 246. Matzurko, ta rychlost je vždy úměrná a myslím, že zájem mají nejenom odběratelé informací, ale i jejich majitel.
  Kdysi dávno se platilo za Chemical Abstracts, že aby byl přehled o vývoji a novinkách. Na základě CA se potom objednávaly publikace nebo jejich kopie. Zdánlivě zadarmo byl jen přístup studenta do knihovny.
  Na Šumavě v sobotu budeš, tak máme téma pro případ špatného počasí.

 247. 293 … je to ta ostraha věznic, která protestovala proti alternativním trestům, aby jim neubylo práce?

 248. Inu, Jiří, možná že se Ti ta písnička jeví pitomá, ale je poměrně výstižná, pokud jde o očekávání od politiků a prezidentů zvlášť.

  To už tak bývá, že někdy lidi potřebují někoho, kdo za všechno může.

 249. včera jsem zachytil informaci na iDnesu, že neplacené volno v USA se týká 800 000 federálních zaměstnanců pracujících v USA i ve světě. Není to nějak málo?

 250. Matzurko, píšete že doufáte „…že se financování vyřeší…“. Mám známého, jenž na poradách, které řídí, s oblibou po takové podobné větě říká : „Je nutno vzít v úvahu, že SE je přetížen, nestíhá a má spoustu jiných starostí a proto to někdo z vás bude muset udělat“. Sorry, nemohl jsem odolat :-).

 251. Ruští meteorologové nesouhlasí s českými zubaři 🙂

 252. Jo, například u nás doma SE úklid vůbec nestíhá 😀

  Ale při v hodné příležitosti budu kolegu citovat. 🙂

 253. >> Oteplovač
  Můj tchán zase říkával, že nejčastější české slovo je sloveso „mítibyse“.

 254. Oteplovači,
  jojo, jen si dělejte šprťouchlata 🙂

  Martine,
  na Šumavě budu, jen pokud bude-li Rputi dostatečně dobře, aby mne mohla přibrat do auta. Pokud ne, tak bohužel, debata se odkládá na jindy.
  Každopádně teď raději tahám z GenBanku co nejvíce, kdyby to kleklo úplně. Pro mně je to celkem důležitý komunikační prostředek, neboť najdu-li relevantní sekvenci, pak se snadno dopídím publikace i autora, a pak už mu můžu napsat mejla. Přes Google to rozhodně nejde tak snadno a rychle.

 255. Martine , já snad něco tvrdím, aby se mnou mohl kdokoli souhlasit , či nesouhlasit ?
  Ale chápu…
  toho bohdá nebude, abysis nerýpnul 😀

 256. Martine, vždycky jsem řkal, že nepřítel mého nepřítele, nemusí být můj přítel …

  Matzurko, púokud je něco potřebné a někdo to potřebuje, ten někdo si peníze na to potřebné vždy najde, protože to je potřebné. Pokud databáze čehokoliv, je důležitá, není potřeba jí platit ze společného…., proč by měl emerický naftař platit „neduplicitu“ výzkumu ve Venezuele?

 257. Jirko,
  třeba proto, aby za ním ti z Venezuely nelezli s prosbou o příspěvek, když už stejný výzkum sponzoruje doma.

  U Darwina, já přece netvrdím, že to má zatáhnout naftař a mlíkař; jen jsem podotkla, že současný stav v USA se dotýká i (nejen) mé profese, a to podstatným, nikoliv však esenciálním, způsobem. Jestli vlastník serveru, tedy vláda USA, server nějak udrží v provozu (jak to udělá je jejich věc, drzost jim radit fakt nemám), tak budu ráda; pokud ho zavře, tak holt budu muset dělat spoustu věcí klopotněji a možná zbytečně. Toť vše.

 258. Matzurko, když za naftařem přijde kdokoliv, může mu naftař dát peníze a nebo taky nemusí … takhle ovšem musi. Já vím, že některé věci jsou nejdůležitější a bez nich nastane chaos. Přesto by bylo dobré a spravedlivé a správné … no je to jedno, protože se stejně nic nezmění a vždycky budou nějaké neodzírné následky, když pekař nebude chtít platit. Samozřejmě se budou ukazovat fotky podviživenejch dětí ze Somálska, patnáctileté těhotné černošky, bezdomovci i zavřené tovární haly a žebrající děti . Nikdy ovšem nebude ukázanej ten pekař, co vstává ve tři aby napekl housky a pak je prodal, aby se mělo co rozdělovat, kvůli těm kolapsům civilizace.

 259. Matzurko, pokud budeš muset získavat „obživu“ klopotným, náročným a někdy i zbytečně, tak jen mohu smeknout a přivítat Tě na palubě pekařů a mlíkařů …. Ti to totiž podstupují riziko, že nebude na chleba, každý den, i během dovolných a přestávek na oběd.

 260. Jirko, klídek.
  K Tobě MAtzurka škemrat o peníze asi nepůjde a co udělá naftař a pekař, nech na naftaři a pekaři. 😀

 261. A hrobníka máš, Jiřiku?
  Já abych ti nesmrděla pod oknama, až mi přestaneš vyplácet ten důchod. 😀 😀

 262. Jirko – 309, 311,312 – v absolutní hodnotě správné názory. Ovšem jen do chvíle, než ty nebo někdo tobě blízký bude nutně životnědůležitě potřebovat výsledky práce Matzurky a jí podobných zkoumatelů. Leč nebudou, neb Matzurka a spol. buď už budou na chléb svůj vezdejší vydělávat jinde a jinak nebo k potřebným výsledkům ještě nedospěli, protože klopotně hledají v houštině cesty už prošlapané. Já vím, zavání to trošku citovým vydíráním, ale není to nakonec tak?

 263. Názorný příklad, jak se „v absolutní hodnotě správné názory“ mohou stát prakticky nepoužitelnými. 😛

 264. Halladine, jestli tedy něco netvrdíš, tak jsi stejný jako třeba Rpuť, která taky netvrdí, ale jen upozorňuje na zajímavé odkazy a články. Trochu málo, ne?

  Právě mi kleklo auto. Praskla trubka. Už se opravuje, protože výlet začíná už zítra.

  Dano, debata o tvé 315 není na internetové plácání. Třeba někdy osobně.

 265. AeroKarle, prakticky je použil americký Senát.

 266. Dano, to není žádné citové vydírání. Když nedostanou zaplaceno, tak s tím praští od doktora až po prťáka celá nevýrobní sféra a pekař s mlíkařem si budou to mlíko a housky vyměňovat tak akorát mezi sebou. 🙂

 267. Přidávám se s přáním všeho nejlepšího Bohoušovi.

 268. >> Dana [315] + Rpuť [320]
  Nebuďte, dámy, labutě. Až bude mlíkař potřebovat očkování tak si je koupí. A až bude pekaž potřebovat zajet do Kotěhůlek, tak si tam nechá postavit silnici.

 269. no je hezké, že se opět vypořádáváte s tím co zde nikdo a ani já neřekl. Já jsem jen skromně poznamenal, že pokud je to důležité, tak každý výzkumník si utrhne od úst a těch pár centů za přístup a rok poukáže, že přeci není takový škrt, aby se neobětoval i tímto, když se dává všechny své síly pro blaho lidstva.
  Neuvedl jsem nic takového, jako vjedcy do dolů, ten kdo má brýle do koncentráku, nebo dokonce všichni ti co umí číst a psát mají být zpopelněni ….

  úplně mi zatrnulo, že pouhým znepřístupněním jednoho serveru nebude dostávat Rpuť důchod a lidi začnou kapat jako mouchy, protože je to CML ….. nezlobte se, už budu hodný 😀

 270. problémy s financováním „státních“ byly v USA zatím nejdéle ani ne 3 neděle, což jako žádné velké neštěstí nevidím, je to posunutá jedna vejplata( s tím, že ten další měsíc dostanou dvě), tudíž zhroucení vědy a techniky, jakož i školství a vězeňství je asi krapet přehnaná reakce „státních“. Takže prosím přestaňte strašit důsledky typu mrtví důchodci pod okny a genetické Temno.

  Mne osobně spíš baví pokračující moudra pana rozvědčíka Polreicha, který nás dnes seznámil s faktem, že: “ Rusů sice není tolik, ale je třeba brát vážně jejich kulturní, historickou a intelektuální pozici.“

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Rozvedcik-a-diplomat-Polreich-Nechut-k-Rusku-prameni-z-priposranosti-Vzdelany-Zeman-vi-kde-hledat-blahobyt-287957

  Vzhledem k tomu, že já se dosud rusáků bála kvůli tomu, že jich je 143 milionů a jsou to takřka zvířata, jejich historická, intelektuální a kulturní pozice je mi zcela uprdele, stačí si o nich něco přečíst, případně jich pár potkat (jak v roce 1968, tak nyní- čest výjimkám).

  Pan Polreich mne také ujišťuje, že rusofobie je znakem maloměstské připosranosti, tak nevím, zda pan Polreich je jen placenej od Zemana nebo je rusák.

  Ale ono je to celkem fuk:)

 271. ježíš,Andy já se už lekla, že i kuchaři kecají do politiky 😀 😀 😀

  Ad maloměstská připosranost, – to je takový hezký termín. Cokoliv se někomu nelíbí, lze označit jako znak maloměstské připosranosti.

  Ale nevím, jetsli někdo definoval, co to vlastně je.

 272. Bohouši – všecko nej!
  Jirko – 328 – plácáš stejně nesmysly, jaké jiným vyčítáš. Hádáš se s názorem, který nikdo neřekl. Teda aspoň já ne.
  Pravdu má Martin – není to na netové plácání při vaření čtvrtečního oběda nebo žehlení miminkovských košilek. 🙂
  Tohle téma, ale i mnoho dalších, která se tady nakousla, ale pak právě pod zjištěním, že to není na netové plácání, se rozplynula.

  Hezké pobytí na Šumavě a zkuste mi pak nějak zprostředkovat, co jste zočivoči probrali a k čemu dospěli. 🙂

 273. 329 Polreich? Ten sprostý kuchař? Pravidlo od Rusů co nejdál se vyplatilo našim dědům.
  Češi na Ukrajině vítali Němce jako zachránce. Pak německou bestialitu a do Čech šli se Svobodou.

 274. ne že bych chtěl ubírat na důležitosti PubMed serveru ale skutečně zajímavé by bylo, kdyby amíci vypli GPS. To by se rádi složili i Rusové.. 🙂

 275. 332- ne, tohle je rozvědčík, nikoliv kuchař. Čtěte odkazy, vybírám je s láskou a péčí.

 276. A z úplně jiného soudku. Když zadrželi Ratha, tak jsem jen projevila domněnku, že mají vše řádně prověřené a zdokumentované. Jinak to hrozí průšvihem nesmírným. Jak vidno, nejen, že neměli, ale i domnělé důkazy nějak divně mizí http://www.novinky.cz/krimi/315041-losovaci-zarizeni-odnesli-si-je-maskovani-muzi-rekl-svedek-v-kauze-rath.html. To bude rodeo, až Ratha budou muset pustit, protože naše PČR ruku v ruce se SZ je banda neschopných diletantů… Nebo že by všehoschopných? Následné události, nejen ohledně Ratha, mě spíš utvrzují, že B) je správně…

 277. a zdá se, že Putin dostane Nobelovu cenu míru za záchranu Sýrie :-).tady se fakt může stát uplně všecko!

 278. 333-GLONASS je plně funkční a podporovaný většinou moderních navigačních chpsetů.
  Tudíž by byli Rusové asi jediní, co by se neskládali 😉

 279. Martine,
  odkaz je zajímavej, ale jestli je pravdivej, fakt nevím.
  A nemám znalosti, abych rozhodl.
  Ale jsem si jistej, že v březnu nebo dubnu budu moct suverénně posoudit , jak to je 🙂
  Spíš bylo 😉

 280. A ještě jednou, pro jistotu. Z důvodu řádících virů či čeho mám v autě k Šumavákovi volno. Kdo má zájem, pátek – neděle.
  Nebo kdo mne přibere, viz uhlíková stopa etc. 😛

 281. 337: jestli se nepletu, tak hlavně qualcomm.
  334: a to není on? já nikdy polreicha neviděl 😉
  335: Dano: Udání bývalému policistovi podal neznámý hrdina z MinFin, Mirek K. (jméno pozměněno), který si postěžoval na těžký život. Rozváděl se, měl problémy s alkoholem, podřízený mu zemřel, a z osobního rozhovoru, psychoanalýzy se plynule přešlo na Buštěhrad.
  U soudu policista vypověděl, že na jméno muže z MinFin zapomněl. A teď tu o Sněhurce 🙂

 282. GLONASSu by to samozřejmě v dlouhodobém horizontu pomohlo, ale náhlé vypnutí by problémů nadělalo dost.

 283. (319) Schválně, jak dlouho bude trvat, než tu kompromyš chytí? Týdny?

 284. Off topic. Vrabci štěbetají, že uhelná společnost v blízkosti píše výpovědi. Číslo je tak veliké, že ho pokládám za nepravdivé, byla by to cca polovina lidí mimo elektrárnu.

 285. Vrabci štěbetají – a media mlčí.

  Pro ně to číslo asi není dost velký.

 286. 339 – Aerokarle, to bychom se mohli domluvit. Ale já budu moct vyjet až někdy mezi 13. a 15.h. Zavolej mi (číslo máš teď na mobilu v nepřijatých hovorech).

 287. A nebo to není tak zajímavá informace jako že Svěrák hodlá žalovat Bobo za použití výrazu „metelescu blescu“, neb prý má na něj copyright.

 288. Koukám,
  že někdy i malá poznámka začně žít vlastním životem.

  Kapitánovi Bohoušovi vše nejlepší :)!!!!

 289. nickname

  Zdeněk Pohlreich
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_Pohlreich

  Miroslav Polreich
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Rozvedcik-a-diplomat-Polreich-Nechut-k-Rusku-prameni-z-priposranosti-Vzdelany-Zeman-vi-kde-hledat-blahobyt-287957

  K tomu losovacímu zařízení – ke svědkovi vtrhli v únoru maskovaní muži a ono zařízení si odnesli. Udat se je bál, neb mu hrozili. A samozřejmě, že ono losovací zařízení neumožňovalo podvádět… 🙂

 290. Dobré odpoledne přeju. Všem bohouším gratulantům děkuji za projevená blahopřání… 😀

  Už se těším, až se s řadou z vás uvidím naživo. My s Šimonem vyrážíme juž zítra v poledne, v Budějcích přibereme mou ženu a pak tradááá na Šumavu… Doufám, že BEPT 2013 bude velkolepé… 😛

 291. Bohouši, doufám, že já taky. Můžeme pak porovnat, na kterém okraji republiky rostou víc. 🙂

  i když Šumavě asi ty lesy u nás konkurovat nemůžou.

 292. ty jo ze to automaticke financovani vedou neni – financovani vedy donatory kteri chteji je snad jasne i 98 😀 😮
  co sem pletete blbosti ze az bude mlikar potrebovat tak si koupi. Je spousta mlikaru kteri prispeji pokud chteji a pokud jim automaticke financovani neco vubec necha.

  jo a pred par dny jsem se rozloucil s kamaradem ktery se rozhodl vzdelanost sirit.
  dobrovolne a rad . myslim ze jezuite ziskaji dobreho a chytreho clena ktereho chteli pretahnout na ETH.

  jo bez zasahu statu prej nic nejde. kdyz to nenaplanuji socialni inzenyri tak se svet zastavi .

 293. 359- Simkanič se mohl spíš zaručit za Ratha, ten určitě taky potřebuje něco sežrat.

 294. Ono toho asi bude víc, Andy a Simkanič by se mohl přežrat.

 295. Bohouši, bohužel nemůžu.. (představuj si zde pláčícího smajlíka)

 296. Dobré ráno. Včera jsme měli stánek vedle ČSD, lidé měli zájem více o nás než o soudruhy, bývalého starostu si pamatují. Hlavě vzhůru soudruzi na radnici kampaň na pěší zóně nepovolili, i my, resp. naše vedení mělo se záborem dost práce – několik hodin běhání mezi úředníky.
  Mach už nemlátí hlavou do zdi, je přikurtovaný na čtyřech prádelních šňůrách. Jsme dost vidět.
  Příští týden bude beseda s občany, mluvit se bude o chystané spalovně a obchvatu (pro znalce: od Y přes Švéďák a Háje na Svatý Kříž.) Několik členů pracuje ve stavebnictví, nenechají se opít rohlíkem ani radnicí.
  V mém rodném městě mají pravicové strany šanci při obecních volbách. Starosta z ČSD nic nedělá. Např. při žádosti o pomoc se získáním pozemku na továrnu byl naprosto pasivní. Nakonec firma staví o 7km dál.
  ODS je na nás naštvaná, ale největší vítr mají z Babiše.
  Ad Rath: po výpovědi policisty jsem nabyl přesvědčení, že mu někdo z MinFin do kriminálu pomohl. Mirek. Bude se zatýkat tři dny před volbami?

 297. Dobré ránko!

  Předvolební panoptikum pokračuje a padají perly, že si člověk říká, kam na to ti lidé chodí?
  Soudružka Langšádlová (TOP) dopustila se prohlášení: „Je potřeba si připomínat, že za 2. světové války jsme se zbavili všech menšin – židovské, německé i romské. A to, s čím dnes bojujeme, je toho následek.“
  Soudruh lidovec Bartošek dodal, že „náš národ nese spoluzodpovědnost za romský holokaust.“
  A podle soudružky Legierské (SPOZ) „může za špatné postavení Romů liberalizace trhu po listopadovém převratu.“
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prvni-dama-od-knizete-sokovala-v-debate-o-rasismu-Vyhnali-jsme-po-valce-Nemce-a-ted-to-pry-mame-288091

  Inu flagelanství je v módě celosvětově, ale lze s úspěchem pochybovat, že by nám to při řešení jakéhokoliv problému pomohlo.

 298. 365- budu vám držet palce:)
  Mimochodem, obchvat…v tom kraji je výstavba obchvatů skutečně nebývalá, za chvíli už nezbyde z Chebska nic než hromada betonu a asfaltu. Doslova.

 299. 366 Rputi, co vy víte, kde byla Langšádlová či její tatík za války zaměstnáni. Třeba byl u elektrikářů.
  Co se týče menšin … nevím o nikom, kdo by odebíral Lidového pozorovatele, ale v mém okolí mělo cca 80% někoho z příbuzných ve službách branné moci. Zbytek měl někoho u honvédů nebo v gardě.
  Spojení „budeme tam jít“ je zde zcela spisovná čeština.

 300. 367 Andy, o zbytečné dálnici jsem psal. Spolužáci mají betonárky. Nějak se živit musí. Další zbytečnost: rekultivace.

 301. Dobré ránko. Ať žijí všichni Františci i když se třeba jmenují jinak!
  Teda nevím, jestli se mi podaří přežít tuhle předvolební dobu bez větší újmy na duševním, ale i fyzickém zdraví! To, co padá z některých kandidátů je opravdu o zdraví. Předevčírem jsem se málem spálila o žehličku, protože jsem zapomněla včas přepnout TV na jinou stanici a zrovna tam Drtinová intervijůvovala Okamuru. No fakt to málem dopadlo úrazem. Večerní debaty z krajů jsou také nebezpečné pro lidi s pamětí.
  A včera jsem zapomněla, že do nedalekého městečka zavítá náš pan president. Naštěstí jsem si to uvědomila včas a podařilo se mi zaparkovat na posledním volném místě před místním super-hyper-malomarketu a na plánovanou návštěvu dojít pěšmo.
  Aut bylo všude plno. Sešly se totiž dvě akce – návštěva a s ní spojený doprovodný program pana presidenta a pohřeb jednoho z prvních podnikatelů, který v městečku začal působit jako OSVČ po 1989, který byl znám a na jeho poslední cestu ho přišla doprovodit nejen spousta spoluobčanů, ale i kolegů podnikatelů a živnostníků. Taková zvláštní shoda. Až symbolická.
  Po ukončení veřejného programu pana presidenta jsem zaslechla mezi odcházející veřejností docela zajímavé hovory. Skupinka rómských tínejdžrů rozebírala, že pan president si při odjezdu sedl na sedadlo vedle řidiče, že oni by ho posadili dozadu a vedle něj ještě někoho z ochranky, protože teď by stačil jeden dobrý střelec…a o kousek dál tři starší dámy rozebíraly, že když pan president vystoupil, bylo kolem plno kouře a že skutečně tak moc kouří. A kousek dál se rozčiloval jeden občan, že mu pan president neslíbil, že s těmi doktory, kteří jej nechávají dlouho čekat v čekárně, zatočí. Prostě lidovka.
  Hezký den. Jdu česat jablka. 🙂

 302. No, Františkové, tož všechno nejlepší 🙂

  Popravdě řečeno, kromě zdejšího Františka, co není František znám jen kolegu, který není František, ale pojmenoval tak syna.

  Dano, zaplať Bůh chodím z práce tak, že nějaké volební debaty nestíhám a pokud bych je stíhala, stejně si otevřu počítač a něco dělám.
  Termín je docela dobrá prevence proti volebnímu zblbnutí. 🙂

  Ovšem zblbne se zase jinak. 😀

 303. Jirko, já se nemůžu spíš vzpamatovat z toho textu nad videem. Celého.

 304. (366) To má soudružka SPOZ ovšem pravdu, po liberalizaci trhu práce (a příchodu UK) není důvod cikány zaměstnávat.

 305. Zdravím ( dočítám a nestačím zírat ):

  Především -byť dodatečné- blahopřání BohoušoviB ! Ať dlouho žije ( aby stačil poslat „Poskvrněný pramen „ byť v e-podobě) 🙂

  (329) „…..já se dosud rusáků bála kvůli tomu, že jich je 143 milionů a jsou to takřka zvířata ….“
  „……muži a ženy se svými vlastnostmi liší od všech ostatních tvorů.Nábožensky založení lidé by řekli:“Je to proto,že muži a ženy mají duši,“ kdežto bezvěrci by si asi řekli,je to proto,že jejich rozum se vyvinul na takový stupeň,že se naprosto liší od ostatních tvorů,dovedou rozeznávat, co je dobro a zlo, a mají svobodnou vůli.“ Ovšem, kdybychom jednou připustili,že existují skupiny lidí,kteří-ať už pro svou rasu nebo barvu -nejsou skutečnými lidmi,pak byste jim mohli činit jakékoliv bzpráví-to se velmi hodí vládcům;…….Kdybyste jednou připustili myšlenku , že jste oprávněni zacházet s takovými skupinami lidí jako se zvířaty,a řekli:“Porážíme zvířata“- pak by byla Osvětim jen logickým koncem této nenormální cesty.“ ( kniha „Půl penny“-poznámka lorda Gardinera v soudním procesu o urážku na cti „Dering versus Uris „)
  Jak ,Andy, hodnotíte Němce, tento „výkvět civilizace a kultury“ ?
  Mimochodem, zhruba ve stejné době, kdy probíhal tento proces,v jednom luxusním hotelu ve Vysokých Tatrách se k naší (české) společnosti naklonil slovenský číšník,a na adresu německé (uřvané) skupiny Němců řekl: „ti Němci jsou zvířata“ 😕

  nickname: kvůli Vám (dojala mne Vaše péče o hlavu Macha) a kvůli Domině jménem Fronéma (rozveselila mne k slzám) se přece jen zavazuji dobelhat se k volební urně a vhodit lístek SSO 🙂

  (370) Dano, obdivuji Vás ! Já nejsem masochista,a tak se podobným „kulturním zážitkům “ pilně vyhýbám ; koneckonců: kdyby došlo k 3.světové válce , knížete „trefil šlak“ anebo došlo k nějaké podobné události zajisté se o tom dozvím na zdejším webu 🙂

 306. Blesk je nejctenejsi casopis… 98 lidi ze sta mu veri, kupuje a ridi se radami… Bohuzel jinde jsem to nenasel. To co delal pan prezident je stejne debilni, jsko ctenari Blesku…

 307. Ale Jirko, nejde o médium, ale o to, co Zeman říká – jak chce president dosáhnout změnu vlastníka soukromé společnosti? Vyvlastněním? Ne každý je za hranicemi. Ostatně tahle nákaza se šíří poslední dobou víc a víc celou EU a ložiska výskytu se objevují i v USA.

 308. westíku,
  malinký přípodotek k „výkvětu civilizace a kultury“ – po osvobození Paříže byly na pracovišti gestapa v rue Lauriston nalezeny malé gilotiny na odtínání rukou a nohou a zařízení na popravy pilou, kdy byl odsouzený zavěšen za nohy a podélně rozříznut. Ale ti současní jsou samozřejmě jiní a netřeba se jich obávat. 😀 🙁

 309. Pani Dano, to mi povidejte….. Socialismus proste vzdycky vitezi, bez legrace…. Sice jen do doby, nez vsechno utrati, ale i tak, dalsi generace v haji, jeste ze jsem si to uzil …..

  Jinak vcera mi rikala jedna….. Kyz jsme cekali na jednoho….. Ze Necas se stal zajatcem krize stredniho veku, kombinovaneho s tim, ze do te doby nez poznal inkrinovanou zenu, na jinou nez manzelku ani nepohledl, nepomyslel a tak…. Proste neco podobneho jako kdyz Sinuhet prodal i hrobku svejch rodicu, aby si mohl nechat nadavat od Nefernefer…. Proste pruser ….

 310. Zeman dupal jakko králík na studenty gymnazia?

  Asi víte, za jakých okolností dupe králík a co tím sděluje…. 😀

 311. Westíku, já mám zvířátka ráda a neubližuji jim…přesto je nenechávám jíst u stejného stolu jako svou rodinu.

 312. Hm… ehm…
  co je špatně na větě: Dříve či později dojde nejen u OKD, ale celého NWR k výměně méně schopného vlastníka za více schopného vlastníka ? Nebo je vytržená z nějakého kontextu?

  a ještě jeden technický dotaz – existuje nějaká citace, kde Miloš řekl, že je třeba OKD vyvlastnit?

 313. 378 Dano, Rath měl pravdu. Když upřeme právo na spravedlivý proces gaunerovi, upřeli jsme právo na spravedlivý proces.
  Jednou z funkcí trestu v současném právním řádu je funkce výchovná. Pokud gauner ví, že byl odsouzen spravedlivě, může mu to pomoci. Pokud ví, že jeho odsouzení je součástí hry „silnější pes …“, vůbec mu to nepomůže.
  Vzdáme-li se práva na spravedlivý proces, předvídatelnosti práva, nastupuje revoluce.

 314. Na obhajobu OČTŘ bych chtěl říci, že uhlídat současný způsob a rozsah přerozdělování je práce sysifovská. Ve státní správě dodnes platí: republiku máme rudou, kradu, kradeš, kradou. Nižší příčky bez politického krytí si krádež nedovolí. Vyšší příčky s „krytím“ si pravidla ohýbají a dle gumových paragrafů by se měli pozavírat všichni. Potom záleží, jestli prokurátor chodí se starostou do stejného rotary klubu.

 315. Andy 383, on se vás kocour chodí ptát, jestli si může vzít ten řízek, co jste nechala na lidnce? 😀

 316. ptakopysku, juž dobře před týdnem proběhla zpráva, že Bakala OKD střelil nějaké společnosti v Kanadě. A všichni na to zvysoka kálej a jen melou, že by s tím měl něco udělat 🙂

 317. (383) No,Andy, já zase “ čím víc poznávám lidi (jako Vy), tím více miluji svého psa“ 🙂 Pozn. : kromě té vložky je to anglické přísloví; jistě nehodláte tvrdit, že i Angličané jsou „zvířata“ 😕
  (387) nickname: ono se krade JEN

 318. Mno, zvirata do kuchyne nepatri…. Kdyz by si vzal pes neco ze stolu, nebo zebral od lidi kdyz neco jedi….. Tak je spatne vychovany. O kocce to plati to same.
  Zvirata jsou „jen“ zvirata. Nebo jim ujidate z misek?

  JinakmsmRathem je to kouzelne. Vzpominate ted na Pepu, co rikal od zacatku?

 319. (391)SORRY, VŽDYCKY PLÁCNU NA NESPRÁVNÝ ČUDLÍK !
  (387) nickname, ono se krade JEN ve státní správě ?

 320. Andy,
  Víte , že v 89 dal Gorbačev přikaz sovětským jednotkám, aby v případě, že naši komouši pošlou proti lidem armádu, aby zakročili ?
  Proti té armádě, ne proti lidem
  A dal to jakešovi na vědomí………

 321. 394 Westíku, určitě ne. V soukromé firmě je řešení rychlé a relativně bezbolestné. Odchod na dohodu. Odcházejí dělníci, mistři, odešel jednatel. Za osm let u nás policie něco „řešila“ jen dvakrát.
  Víme, že když si zlodějny nebudeme hlídat, majitel zavře krám.

 322. 395- jo, ondyno jsem ten dojímavý příběh četla- a dávala sem odkaz. Možná to někoho bere u srdce, ale podle mne měl dát Gorbačov jediný příkaz- aby okamžitě a střelhbitě všichni ruští vojáci a to do posledního muže vypadli z naší země.

  Pro mne je to jen další důkaz ruské drzosti.

 323. protože Zemana od srpna 1989 považuji za Gorbačovce a perestrojkaře( ne náhodou se bratříčkuje s Čubou) tak mi tyhle, rádobypozitivní fámy o rozkazech okupantům na ochranu před komanči přijdou v tuto dobu velmi průhledné a zavádějící. Je to jednak pitomost a jednak to má vzkřísit Slušovický čubismus jako takový.

 324. rezy, ona by to ani pitomost být nemusela. Když G. pilně perestrojkoval, vůbec nemohl potřebovat, aby mu komouši v koloniích dělali bordel. Takže ten vzkaz Jakešovi klidně mohl zaznít. Víc dělat nepotřeboval, moc dobře věděl, že Jakeš ani necekne a srazí patky.

 325. No, já si nejsem jistá, jetsli by bylo nějakým přínosem, kdyby se tu v listopadu navzájem postřílela sovětská a česká armáda.
  To bychom tady mohli mít další bratrskou pomoc na dalších dvacet le.
  A Gorbačovovi by tleskal patrně i západ, protože zabránil občanské válce.

 326. vždyt se Rputi nepřu, že to nevypadá důvěryhodně. Jenže se to nestalo. Jeden pádný důvod tomu nevěřit je ten, že by ta ruská armáda jakéhokoli jen trochu pozitivního zásahu nebyla prostě schopná. Ti lidé byli zavřeni bud v kasíně, nebo ve výcvikových prostorech. Je to jen báchorka pro lidi, co nikdy nebyli na vojně event. by rádi chtěli věřit (tady myslím na Halladina)
  I kdyby s tím vylezl sám Gorbačev, tak ho budu podezírat z toho, že si historii přikresluje ve svůj prospěch a chce vypadate líp, jenže jen trochu zodpovědný politik by takovou věc ani nevyslovil.

 327. Maydo, žádné postřílení by se nekonalo, ruská armáda umí udělat pořádek tak, že vypucuje pruh dva km široký a dvacet km dlouhý. Operovat na Václaváku, zastavit se u kone a nekončit u Benešova, tak takové mikrooperace neuměj ani dneska. Taková pěkná ukázka jak to uměj řešit je případ Amur 1969

 328. Nickname, lidi rádi věří, a pamatuji si jak se tyhle fámy v létě 89 množili, obecně je lze všechny zabalit do pozlátka a napsat, Jak si rusové uvědomili že nám mají dát svobodu a jak si v závěru sypali popel na uši s tím, že se snažili kontrolovat naše komanče aby nám už tolik neškodili. Prdlačky! Byla to jen propaganda pro další pobyt event. aby byl přístup veřejnosti co nejschovívavější. Nic víc.

 329. Jesli něco v létě a na podzim 89 makalo na plný kule, pak to byla Ruská propaganda

 330. a samozřejmě, článek Zemana byl její součástí

 331. (393) mno, já našemu kokrovi z misky neujídám (i když mu občas závidím) :-)I když náš pes má rodokmen jako kníže, zatím s Blackem Jackem nestoluji (jako údajně někdejší švédský generální tajemník OSN Dag Hammarskjöld; snad proto ho v Kongu v r.1961 asi zavraždili ) 🙂
  Ale vážně: Ta německá „čistá rasa“, kdyby zvítězila nad těmi ruskými „zvířaty“, by i Čechy, které také považovala za „zvířata“ anebo v tom lepším případě za „polozvířata“, hodlala poslat na Východ k otrocké práci 🙁
  Podotýkám, že se mně nelíbí velmocenská POLITIKA Ruska; ale stejně se mně nelíbí velmocenská POLITIKA USA, Německa …,ale už vím (byť neschvaluji), že mocné státy, prosazujíce SVÉ ZÁJMY, vždycky „stojí na hlavách“ těch menších států ( měřit všem stejně, musela bych „zvířaty“ nazvat německý národ, americký národ atd.) Být „civilizovaný“ a „kulturní“ IMHO neznamená jenom umět jíst “ šnekací vidličkou“ anebo si přečíst Goetha 😕

 332. rezy, ke krveprolití by možná nedošlo, ale role záchranců lidu před občanskou válkou by i tak jistě SSSR využilo. A že se to obešlo bez krveprolití, by mu jen přidalo body a hlavně vliv.

  Že to má Sojuz spočítaný a že je jeho existence otázkou několika let, to tenkrát netušil nikdo, ani ten Gorbačov.

  Ale jinak si taky myslím, že pokud něco v tom smyslu vůbec padlo, bylo too jen na postrašení JAkeše a spol., aby nedostali, nedej Bože, nějaký hovězí nápad, který by se Sojuzu nehodil.

 333. on taky Gorbačov nikdy netvrdil, že začal odpočet. Jediný z těhle vrcholových politiků, kdo věděl jak to může skončil byl Sevarnadze.

 334. Tak jsem vysvětlila kocourovi, že má bejt vychovanej a nechodit do kuchyně.
  „To neva“, odpověděl Evelín, „vždyť mne tam můžeš donést!“
  A protože jsem měla plné ruce, sednul si mi na nohu. Mít na noze kocoura místo pantofle není nic moc, tak jsem posléze zařvala hlasem velikým a kocour seskočil a odběhl do kuchyně.
  Tak nevím, vzhledem k tomu, že je mu 9, tak už tu asi výchovu nenapravím.

 335. tedy nevím, proč tu čas od času zminujete šnekací vidličku jako symbol civilizace, ale já osobně si myslím, že mnohem více šikovnosti vyžaduje vykoštovák. Jednak proto, že je to řemeslo a zadruhé, musíte znát anatomii vykoštovaného zviřete. Tedy nevím, co je na šneku v porculánu složitý??

 336. Volby se blíží a tak jsem si při polední pauze prošla několik kandidátek. A našla jsem pár známých, včetně spolužáků mých dcer. 🙂 Váženou zdejší společnost jen upozorňuji na kandidátky ODS v Jihomoravském kraji, a to pozici č. 12 a číslo 23 středočeské kandidátky. 🙂
  Škoda, že už tu nechodí.

 337. (411) rezy, snad se nemýlím s odpovědí, že s tím začal jirka ppa etc. 🙂 Zcela určitě jsem to nezačala já: šnekací vidličku doma nemám, protože se mně hnusí už pohled na šneky v zahradě, a tím více „v porcelánu“ 🙂

 338. 413 Dano, tak kdyby se tam dostali samí takoví, tak bych jim přál většinu v parlamentu 🙂

  412 Halle, to nevymyslíš 🙂 Myslím, že budou osvobozeni pro nedostatek důkazů. Mirek K., svědomitý úředník z MinFin utře. Jenže na druhou stranu lumpové výprask potřebují jako prase drbání.
  Lump od rána čeká, jestli dostane výprask, když nedostane, tak si koleduje. Když nevykoleduje, tak někomu napráská. Nebo někoho.

 339. No, se šnekem na porcelánu snad není práce, ale Jirka tu šířil nějaké teorie o tom, že kdo neumí se šnekací vidličkou, nedodržuje osobní hygienu.
  Takže se domnívám, že se asi ti praví reprezentanti civilizace šnekací vidličkou mejou nebo si s ní čistí zuby a to, to musíte uznat, rezy, asi jistou šikovnost vyžaduje.. 🙂

 340. Ne nezacal jsem to … Kdo patra, najde. Ja si bohuzel prilis dobre pamatuji, v jake souvislosti a kdo. Nemohu za to, ze skleroza rulez a tak se proste nekomu neco priradi…

  Rusaky nebrat…

 341. (418)Rusaky nebrat…
  Také nebrat: Němce a Rakušany (s těmi navíc máme hranice a také „pár“ let zkušeností- jen si pročíst staré kroniky ) 🙂

 342. no dobře, za šnekací vidličky zřejmě už nikdo nemůže, ale aby to zase neodskákal Jirka, tak ten vykšťovák je na mě! 🙂

 343. Rezy, s vykošťovákem jsem se to naučil … divočáky už bourám zcela obstojně a kůži jim dokážu stáhnout, než bys řekl nejneobhospodářovavanější 😀

  jo a k tezi ..rusáky nebrat … tak musím dodat, že u nás bydleli bělogvardějci, po útěcích z Ruska a oni to říkali daleko, ale daleko řízněji. Samozřejmě ne všechny. Tuším, že bych se dalo vybrat asi bět, šest lidí, co by „rusáky brát“, ale ti to ode mne vědí osobně. Rusáky samozřejmě myslím Rusáky a ne Rusáky, to je přeci jasný

 344. JJ – Rusy nebrat!

  …Už na květnové ruské recepci ke státnímu svátku se Zeman podle očitých svědků pustil do kritiky ruských manažerů a zjevně mířil právě na Evraz….
  …Jestliže mnozí předpokládají, že ruská účast na dostavbě Temelína by měla jít ruku v ruce s otevíráním novým možností pro podnikatele obou zemí, v posledních měsících jsme toho poměrně dost slyšeli spíše o průšvizích českých firem pod ruskými majiteli. Před Evrazem to byly plzeňské hutě Pilsen Steel, ovládané podnikatelem Igorem Šamisem, které procházejí insolvenčním řízením. Také tam převzala hlavní roli při přípravě reorganizace Vněšekonombank. A ještě můžeme připomenout loni přerušené dodávky ropovodem Družba. Poněkud hloupě tím sice házíme všechny Rusy do jednoho pytle, ale leckdo se zeptá: Jaké to jsou všechno vzkazy pro Temelín?..
  http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/zeman-tlaci-na-rusy-abramovicuv-evraz-muze-zhatit-jejich-sance-v-temeline

 345. hele, Jirko, a Ty pamatuješ ty bělogvardějce?

  Že bych Ti začala říkat „velebný kmete“. 😀

  Jinak u nás v příbuzenstvu se traduje historka o spolužákovi jedněch příbuzných. Byl Rus a studoval tady a měl nějakou velkou lásku, ale po studích se musel vrátit do Ruska, takže z toho nebyloo nic. Že prý by mu nedovolili tady zůstat a žena by s ním musela zpátky do Sojuzu.

  Na dotaz, v čem je tedy problém, že jetsli ho má ráda, tak by asi do toho Ruska šla, odpověděl “ to by nefungovalo, tam může žít jedině Rus“

  TAkyměla jsem kdysi šéfa, který byl ženat s Ruskou a té dovolili se odstěhovat z Ruska sem. Ale v práci se říkalo, že asi měla nějaký průser a dostala na vybranou buď na SIBiř nebo se za něj vdát a že, chudák ,asi netušila, že Sibiř by byla lepší.

 346. Vis MaYdo, to jsou vyhody rodin, kde se vi, kdo byl jeho predek a kdy a co delal. …. Proto mohu rici to co rikam. Rozumim, ze ne kazdy to tak ma a ne kazdy tomu veri, ze to je vubec mozne.

 347. Dobrý večer vespolek,
  tak moment, šnekací příbor jsem tu snad poprvé použila já, a to jako fór, kdy jsem se smála, že bych nemohla být UK královna. Proč ausgerechnet tohle je jasné každému, kdo viděl slaďák Pretty Woman, kde překrásná Julie Roberts uvedena do společnosti tento přibor neovládá, a poté, co vystřelený plž skončil bůhvíkde, situaci komentovala slovy „hajzlové slizký“, čímž okouzlila přísedícího zámožného seniora 🙂 (zatímco mladší ročníky byly poněkud v rozpacích)
  http://www.youtube.com/watch?v=V5HmmX-i1Hw
  cca ve 2:20 – číšníkova reakce je taky fantastická 😀
  Každopádně jsem to tehdy použila v tom smyslu, že se to člověk stejně jako etiketu naučí i ve vyšším věku…. a pak už to začalo žít vlastním životem, v jiném kontextu atd.

 348. 426- díky, Matzurko, za závan vědeckého smyslu pro pravdu a uvádění příběhů na pravou míru, byl nejvyšší čas.

  Ohne srande.

 349. Matzurko…. Skvele, palec nahoru a rozvinuju zastavu …..

 350. Ale stejně za to můžeš, Jirko.
  Pozdrav ze Šumavy.

 351. 424

  Za stalina bylo nějakou dobu nezákonné, aby si sovětský občan vzal cizince, dokonce i „socialistického “ cizince z varšavskě smlouvy.
  Později se to zrušilo, a slyšel jsem hlášy, že Rusky byly velmi přítilně třeba k Čechům , kteři byli v Rusku služebně.
  A bylo jich svěho času poměrně dost-stavély se různé plynovody a byly tam posílàny i československé firmy se svými pracovníky
  Slyšel jsem , že Čechoslováci byli v Rusku nejoblíbenější
  Můj otec pracoval na Okd , byl nějakou dobu členem jakési uhelné komise RVHP a jezdival tam
  Jednou ho dokonceozvali do televize, coi se ho tam zeptali, a dokonce dostal 5 rublů honorář 😀
  Ale to bylo na začátku šedesátých let . V roce 1968 ho vykopli ze strany a šel o dva stupně níž.

 352. No jo, jaky otec, takovy syn…. Tedy myslim tim kovany stranik 😀

 353. Martine, pozdrav všecky na Šumavě. A ať se prase vydaří a vše ostatní taky.
  Mně se dnes konečně podařilo uhnat tesaře-pokrývače a předestřít mu problém své děravé střechy. Prohlédl si díry v hřebenáčích a řekl, že má dvě zprávy. Ta horší: musí se vyměnit celá řada hřebenáčů, nejen ty tři děravé, t.j. cca 20 m, ta lepší: celá střecha se předělávat nemusí. Tak nevím, mám se radovat nebo bědovat?

 354. No, já nějakou dobu v Rusku byl a konkrétně k Rusům jako lidem nemám nejmenší výhrady. Vždycky byli maximálně přátelští a vstřícní, jak za komunistů, tak i v 90. letech a po r. 2000. Pravda, byl jsem většinou v Petrohradu, takže je otázka, do jaké míry je to „pravé Rusko“, ale nějaký čas jsem byl i kolem Doněcka a nikdy jsem si nestěžoval.
  A na socialistický režim byli Rusové snad ještě nasranější, než my. Ale připouštím, že můj náhled může být zkreslený vrstvou lidí, s kterými jsem kamarádil.
  Každopádně jsem se tam poučil, že paušální odsudky národa en bloc jsou hovadina. Zvlášť od někoho, kdo zná Rusko v nejlepším případě jen z doslechu. Ano, je jiné, než střední nebo západní Evropa, to ale neznamená, že je horší nebo lepší.

 355. A z prasete se dodatečně omlouvám, uvízl jsem v Porúří a vracím se až zítra.

 356. dano radujte se dokud je cas 🙂
  jak pak polezou menit tech 60 hrebenacu tak nekdo urcite tu dobrou strechu proslapne 🙁
  neee to byla jen hloupa sranda 🙂

 357. „to jsou vyhody rodin, kde se vi, kdo byl jeho predek a kdy a co delal. …. Proto mohu rici to co rikam. Rozumim, ze ne kazdy to tak ma a ne kazdy tomu veri, ze to je vubec mozne.“

  no, Jirko, já teda náhodou mám dosti slušnou povědomost, kdo byli moji předci a co dělali a v širším příbuzenstvu jsme měli i nějakou ruskou šlechtu, nicméně příležitost hovořit s bělogvardějci, když utekli z Ruska před revolucí, jsem opravdu neměla. To neměla ani moje skoro devadesátiletá matka.

 358. Koukám, že všichni pečou prase.
  No, já budu zítra píct kachnu. 🙂 ( neumíte někdo mlsnýho smajlíka?)

  Bohouši, jak ty houby? Brácha povídal, že minulý víkend bylo dost mladých hub, ale přes týden mrzlo. Ale do lesa rozhodně vyrazím, když už jsme tady, tož uvidíme.

 359. zdravím!

  Především se omlouvám jirkovi ppa, emeritnímu feudálovi etc., že jsem v pochopitelném omylu mu přiřkla autorství „šnekací vidličky“ 🙁
  No, a pokud se týče předků: všichni pocházíme z Adama a Evy (u věřících) anebo z nějakého Australopithéka 🙂 Dělat si zásluhy z činů předků je přece hloupost ! Naši předkové neodpovídají za naše pitomosti, a my za jejich 😕
  (435) Foundry, díky za Vaše moudré shrnutí toho, co jsem se výše snažila vyjádřit 😕

 360. Dělat si zásluhy z činů předků je přece hloupost ! Naši předkové neodpovídají za naše pitomosti, a my za jejich 😕

  Zásluhy nebo být po právu na jejich činy pyšní…případně se za ně stydět? Normální postup v lidském světě, spíš mi nenormální připadá předstírat, že jsme se vyloupli nezávisle na rodině, výchově a zvycích, bez vztahu k důsledkům činů našich předků.

 361. westíku, Jirka téma „šnekací vidličky“ tvořivě rozvinul, odtud ten dojem, že je i autorem. 😀

  A co se předků dotejčí, taky vím, kdo byl kdo, jak vypadali a co kde prováděli, ale je to pro mne takříkajíc „stará vesta“, žila jsem s tím celý život, tak mi to jako nějakej extrabuřt nepřipadá.
  A přiznejme si, když starý otec po 150 vypráví, jak dobýval Bastilu, tak už se to fakt nedá poslouchat. 😀

 362. (433) No, a ještě k tomu VK: nikdo z komentátorů jeho výroku k ODS neležel pod jeho postelí a nezapisoval si, co VK k této věci mumlá ze spaní: všechno jsou jen dohady, co tím vlastně sledoval anebo zda jen trpí senilitou 😕 Mohu se tedy dohadovat i já: IMHO zásadní můj poznatek je, že nadcházející volby považuje za „provizorní“ a počítá v novými volbami. Mohl kalkulovat s tím, že ODS přes jeho „polibek smrti“ dostane nejméně 5% a do parlamentu se dostane; odpadnou však „přísavky “ a také po kongresu snad si zvolí do čela někoho věrohodnějšího než je Kuba a Němcová. Naproti tomu Bobo bez jeho přispění by neměla šanci; a čím více stran v parlamentu, tím větší pele-mele a tedy nové volby, v nichž očištěná ODS může mít větší šanci .
  (444) No, být pyšný na činy „loupeživého rytíře“ nebo na „skotáčivou prabábu“ před 300 léty? 🙂 IMHO mohu být pyšná anebo se stydět pouze na to, co je MOJÍ zásluhou 😕

 363. Brief report of Sumavaport:
  — houby: jak jen muzou, tak nerostou- alespon jsme včera s Bohousem našli jen jednu bedlu…
  — do cca 23h u Šumavaka , jedli pili( dtto s ypsilonama) a pronaseli moudra.
  — je osm a na snídani jsem první (prvňý !!!) – to musela bejt ale noc! Njn, stařecká nespavost …
  — pocasi včera nádherné, Bohouš mi pak v noci ukazoval dodalekohledem plno hezkejch hvězdiček ….
  A vukol dotírá civilizace erosenkama ….nekteré jsou dost pro otrlé.

 364. Tedy co se vsechno nenaplka na tema predku…..respektive, co se vsechno nevyvodi z drobne zminky. mimochodem i obrazove dokumentovane, i jinak, samozrejme.
  Jinak jsem samozrejme rad, ze pri jakekoliv zmince o genealogii se dozvim vic a vic treba ze jsou zde chalupnici od Bile Hory, nebo skoropotomci ruskych slechticu…. Tohle je tak skvele misto 😀

  Foundry, nerikal jsem ze jsem objektivni, soudny a ze merim vsem stejnym metrem. Kdykoliv jsme hrali s rusakama, hrali jsme nejen na to, abychom nastrileli co nejvice golu a co nejmene dostali, ale zhruba stejne silnou, jako touhu po vitezstvi, jsme se chteli poprat a taky to tak vetsinou dopadlo. Asi nejake narodovecke vasne ve mne vzdycky probudili krakena ….. Ubezpecuji Te, ze to bylo skutecne a bez ohledu na to, ze v Rusku jsme byli xkrat a nektere veci povazuji za moc hezke, treba to Velke divadlo, ci Ermitaz. Nic to ovsem nemeni na stavu, ze jedinou echt pravdivou literaturu o rusku pokladam Rusky tyden od knizete ceskeho rocku. Svuj nazor nikomu nevnucuji, presto bych byl nerad, aby kozakova kobyla pila z Vltavy.

  Jinak volby mne utvrzuji v tom, ze volebni staby jsou neskutecne amaterske az primo ….. Bohouskutvujsynmapocitacudelanamzasefotkunaplakaty…..

 365. Rusky tyden od knizete ceskeho rocku:)))

  Dodnes ho mám schovanej.

 366. mam ty predky nepredky chapat tak ze za ciny predku clovek nema brat svuj dil ale majetek ano ?
  a pred chvilkou jsem videl ( asi opakovani) rozhovoru CT s Josefem Masinem.
  Dost se snim dalo souhlasit a ukazoval tam jak se , i diky neprenaseni cinu a odpovednosti predku, z vetsiny lidi v kotline stali je svejci.

 367. 450- už jsem to tu kdysi zmiňovala, že jeden z mých internetových známých, právník ve státních službách zastával názor, že by dědická daň měla být 100%, respektive že by každá generace měla začínat od nuly.

  Býval u odborářů v ústředí, tak to možná chytil tam:)

 368. Dobré ráno,

  no, Jirko, budeš se muset smířit s tím, že nejsi jediný, kdo zná svoje předky. Akorát že většinou to lidi, kteří opravdu tu rodinnou tradici znají a mají zažitou, to považuje za něco normálního a taky věc svou s své rodiny a nechává si to pro sebe.

  Možná by ses v tomto ohledu dost divil, kdo všechno se může vyskytnout, kdyby se s těmi předky začali všichni ohánět tak , jako Ty.

 369. Jo a ještě bych dodala, že lepší chalupníkm od Bílé hory, než nějaká rychlokvašená šlechta, která se stydí pžiznat, že i jejich praděd byl za Bílé hory ještě chalupníkem.

  Konec konců ona i leckterá šlechta nosí v erbu činy, za které by se ten chalupník styděl.

  Šimone, díky za report, nicméně do toho lesa se přesto vypravím. Naděje umírá poslední a třeba je to na druhém konci republiky jinak.

  Jdu k sousedce na kafe a probrat, jak jde život. Kačena je v troubě a drůbky v hrnci.

 370. Maydo, nenapadlo vás, že Jirka o šlechtě nic nepsal, jen o těch, kteří znají své předky, tedy i o vás, pokud se nemýlím, ondyno jste se zmiňovala, že máte rodokmen vaší rodiny až téměř k té Bílé hoře- nebo se mýlím?

 371. Tak Nizozemsko prý podniklo právní kroky proti Rusku, kvůlivá zadržování Greenpeace. Jest se pouze tázati, proč na tu ruskou plošinu lezli?

  …Ruské úřady obvinily 30 zadržených, včetně dvou nizozemských občanů, z pirátství, za což jim v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. Ještě předtím na ně murmanský soud uvalil dvouměsíční vyšetřovací vazbu…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/rusko-kvuli-zadrzeni-lodi-greenpeace-zazalovali-nizozemci_284726.html

  http://www.youtube.com/watch?v=GCFFtUiCvAc

 372. MaYdo, MaYdo …ja fakt nevím …píšu jen o tom, že je prefektní, když je tu tolik lidí, co nemá s identifikací předků žádný problém a že ví, jak se zachoval jeho předek v různých životních a i státních „průserech a že je paráda to vědět, protože se dá poučit na tom konkrétním příkladu v řetězci rozhodnutí, prijmutí odpovědnosti a následek … proč sem píšeš o šlechtě, o erbech a dalších trapnostech …už proto, že šlechta byla zrušená jednou pro vždy, opravdu netuším. Buď je to z blbosti, nebo z pilnosti , teď fakt nevím …

 373. Dobré předpolední vespolek,
  no tak bohužel jsem se taky přidala k BFPT absentérům, neboť se hojím po drobném chirurgickém zákroku. Pro ty, kdo si ze mne chtějí utahovat můžu prozradit, že šlo o odstranění podezřelé pigmentace v oblasti zadku, takže jsem na pár dní diskvalifikována si příjemně posedět 🙁
  Tímto se omlouvám všem, kdo si se mnou chtěli poklábosit, snad bude příští rok příznivější.

  A dovolím si genealogickou debatu narušit naprosto OT dotazem – jakým způsobem se dají zužitkovat zbytky z odšťavňovače ? Zejména jablečné či mrkvové, je mi líto to jen tak hodit na kompost. Jádřince z jablek vykrajujeme, takže ta drť je jen slupky a zbytky dužniny, kromě přimíchání do štrůdlu či buchet, mám to usušit na ovocný čaj ?

 374. Maydo, vy jste se dopustila hlavně té chyby, že jste na dlouhodobou řadu špeků, Jirkou zde trousených, skočila. Kašlete na to! 🙂

 375. Matzurko, to už je k ničemu – když ta šťáva je pryč, je to celkem bez chuti. Klidně to na ten kompost mrskni bez lítosti!

 376. Inu, Jiří, jsem púříjemně překvapena, že pro tentokrát svoje sdělení, že „to je skvělé“ patrně nemyslíš ironicky.

  Jen nevím, jak to má prostý čtenář, neznalý zákrutů tvé složité duše rozlišit.
  Zejména v kontextu, kdy jsem nabyla dojmu, žes hovořil s bělogvardějci po jejich úteku z Ruska a tázala jsem se, zda Ti nemám říkat „velebný kmete“.

  Tak odpustějí, Vaše blahorodí, jeden se chtěl zachovat podle kinderštube a zase se nezavděčí. 😀

 377. Proč kašlat, rputi? Mně špek šmakuje a když ho tu velebný kmet JIří tak marnotratně rozhatuje, tak si ráda smlsnu 🙂

 378. Matzurko, záleží na tom, jak je to „mokré“ když to je alespoň trochu vlhké, tak je skvělá jakákoliv jablečná buchta, či jako přídavek do různých dezertů, které mají po jablkách vonět a nejen to. S tou mrkví je to těžší, už proto, protože netuším, jestli je to nakrouhané a vytlačené, či jestli je to drť. Pokud je to to první, tak se to dá použít obdobně, jako s těma jabkama. Sušení na čaj, to není úplně hloupej nápad, ale chce to péči, aby se to nepřipeklo a zároveň nezplesnivělo. I když pečené čaje, jsou dneska velká hitovka…. Nic nevyhazuj, je to škoda.

 379. Matzurko – když nemáš slepice nebo prase, tak už leda ten kompot. Jirka četl nepřesně – ze slupek buchta moc dobrá není. 🙂

 380. kruciš, jedno vypadlé písmeno a co za neplechu to udělá. Takže správně: kompoSt

 381. jo no jo …nečetl jsem přesně …šlupky „A“ dužnina, … ale ovocné čaje nejsou až tak hloupej nápad, ostatně kdo si kupuje ovocné čaje od jedné velké čajové firmy, tak mi platí traktory a tak …. a tam ty šlupky jsou, a i další věci. Jak to čistí a suší netuším …

 382. Pečené čaje se musí dělat ze šťavnatého ovoce. Ono je to něco mezi džemíkem a sirupem, co se rozmíchá do horké vody.
  Drť z odšťavňovače přpomíná spíš piliny. Kompost bych nepovažovala za „vyhazování“, ke zkvalitnění zeminy ta drť určite přispěje.

  Sousedka pečený čaj dělá, ale kazí to tím, že do toho narve spoustu badyánu. A já se nějak nemůžu dokopat k tomu, abych zkusila vlastní – bez badyánu. Možná jestli děcka očešou švestku… Ale z toho asi radši udělám knedlíky.

 383. andy tak at si soudruzi i soudruzi odborari zdani majetek svych soudruhu predku.
  ja jim v tom branit nebudu.
  ale mam je prosbu – do mne , mych predku a potomku at se mi nes…u

 384. Čaj z jablečných slupek dělaly už naše babičky. Taky by se dal udělat jablečný ocet, ale myslím, že vždycky jde o to, že ve slupkách a odřezcách zůstala šťáva, vysušením se sice odpaží voda, ale ostatní zůstane. Po odšťavení jsou pryč i ta složky, které se sušením zachovají.

 385. Teda, pepo, doufám, že nebudu muset začít pít ovocný čaj z opuncie, abych nebyla podezřívána z podjatosti 😀

 386. Matzurka se uchechtá! 😀
  Pokud to není úplná novinářská kachna, tak je to tahání troubů za nos.
  Jen by mě zajímalo, jestli na ty děti budou dávat záruku… 😀 😀

 387. Díky, díky všem 🙂
  zkusím to všechno postupně, taky kolik toho bude, ono baštit tři týdny v kuse jablečné buchty nic moc (ale pokud se to osvědčí, zbytky zamrazím; prej je to dobré do perníků). Je to spíš drť, neboť v záchvatu nadšení a spořivosti manžel koupil odšťavňovač se „šnekem“ (byl v akci slevněný skoro o třetinu, navíc kolegové v práci podali brblací reference, že na hroznové víno a rybíz je klasický odstředivý na nic, neb se sítko imrvére ucpává, a taky to ječí jak siréna). Takže šťáva je dost hustá, ale ty zbytky mi taky úplně „na troud“ nepřijdou.
  Slupky my jinak rádi, loupu je jen při výrobě křížal (sušičku půjdu pustit za chvíli), o tom ovocném čaji našich babiček jsem někde četla – pečený jsem nezkoušela, podle receptu to ale nebude nic pro ně 🙂 Každopádně sušené slupky s drtí můžu zkombinovat se sušenou arónií, tu už mám v pytlíku, stejně jako křížaly švestkové.
  Ale v jablečných zbytcích je vláknina, tak je mi líto rovnou kompostit, tam asi půjdou ty pecičky a stopky z vína, z těch už fakt olej lisovat nebudeme 🙂
  Omlouvám se za ty úsměvné dotazy, ale při stavbě domku jsme netušili, že nás zahradničení začne bavit, a dokonce i úroda bude 🙂
  Z mrkve dělají v USA „carrot cake“, kořeněný podobně jako naše perníky (ale značně přeslazený), tak to možna taky zkusím, nebo přidat jako zahušťovadlo do polévek a omáček. Jirko, pokud máš ještě na téma „mrkvová drť“ další tipy, sem s nimi ! 🙂

 388. Jo, Matzurko, na zahuštění polívek by se ta mrkvoví drť mohla hodit.
  A sušená aronie a jablečné slupky, to je základ spousty ovocných čajů.

  U nás v baráku se prohodili sousedi, partaj nad námi prodala byt a nový opbyvatel se vrhnul na rekultivaci zahrady. Tak mně napadlo, že bychom se konešně mohli domluvit na založení kompostu. Moje duše venkovana krvácí, když vyhazuju slupky a odřezky do popelnice.

 389. Tedy co furt mate s tim zahustovanim , copak to nemuzete varit o chvilku dele? Ja vim reknete, ze tomu nerozumim, ale preci jen, ….

 390. No, můžeme, ale proč bychom to dělaly, když to můžeme zahustit zeleninovou drtí, která by se jinak vyhodila 🙂

 391. proti gustu žádnej dišputát, čaj a polívka z drtě, využijte to do mrtě.

  Já bych si teda spíš dala tu Maydinu kachnu:)

 392. Andy, nejen kachnou živ je člověk, jak ze zdravotních tak ekonomických důvodů a tak se i drť hodí.

  Ale to víte, že do drůbkové polívky jsem nedala zeleninovou drť, ale játrovou rýži.
  Jinak z čajů já nejradši slušný daarjeling nebo Earl grey.

  A report na Šumavu – tak tady houby rekordy netrhají, ale docela to šlo. Pár babek, nějaké ty suchohřiby a jako bonus pár praváků, ačkoliv zrovna tam, kde jsme byly, bych je nečekala.

 393. Co to říkali v tom IPCC? Já tedy nevím, ale to globální voteplení je fakt nějaký divný! 🙁

  „Říjen bude v Česku nebývale chladný“

 394. Ale Vy tomu nerozumíte, rputi.
  Chladné počasí je přece důkazem globálního oteplování. Teplé taky. Suché taky. Deštivé taky. Sněhová kalamita a tropický vedra jakbysmet. Neexistuje počasí, které by nebylo důkazem globálního oteplování.
  A kdo to popírá, je popírač.

  ještě že jsme vyjeli, v klese bylo krásně. Na pdzimní prázdniny tak asi nebude.

 395. Dobrý večer. Mrkev ani jablka nevyhazujeme, malinká dostane šťávičku, tatínek smíchá zbytek s vodou a jogurtem a má „danone s kousky ovoce“ 😉 FYI: uvedená směs má mírné laxativní účinky.
  Zamražením z mrkve vyrobíte mrkvovou dřeň, ale samo o sobě to není moc chutné. Chce to aspoň cukr, nebo bych zkusil tu polévku.
  Jablka jsme skladovali tak, že jsme je nastrouhali, a bez dolití vody zavařili v klasických zavařovacích sklenicích. Vydržela rok jako náplň na štrůdl.

 396. 481 Pokud palestinský ministr protestuje u Arabů, my bychom měli protestovat u EU.

 397. právě mám haldy jablek a řeším to tak, že je oloupu, rozkrojím na čtvrtky, odkrojím jadřince a tak s deckou vody dám vařit do velkého hrnce, pomaličku, pustí šťávu a naopak vařením se odpaří voda
  když změknou, horké – bublající nacpu do zavíracích sklenic a otočím na chvíli naruby uzávěrem dolu, vydrží do další sezony, případně ještě déle
  a protože už docházejí sklenice, tak je dávám vychladlé do plastu, předtím trochu prosladím a na mrazáku nechám zmrznout
  zmrzlé jako zmrzlinu, obojí do štrůdlů ..

 398. 485- kočka je bezvadná, ale držet ji půl minuty za kůži na zádech je jen pro srandu je celkem prasárna.

  Doufám, že tý bábě sežrala pizzu celou.

 399. Andy,
  taky to je na StupidVideos 🙂
  Moji kosouři nic takového nedělají, Fleky obvykle usalašen na štokrleti v koutě úporně hypnotizuje uzeniny, aby kousínek odkrojen před jeho tlamku dolevitovati ráčil, a Pirát chodí maximálně do předsíně vřeštět nad prázdnou miskou.

  Stran těch geneticky projektovaných dětí, to snad ani není k smíchu, jestli si někdo z jiných než lékařských důvodů vybírá dítě (třeba podle vzhledu), dobře mu tak. A jestli se jim narodí chobotnice, dvakrát dobře. Genetika funguje dost komplexně a všechno ještě nevíme, takže zvýšení pravděpodobnosti modrých očí taky může znamenat zvýšené pravděpodobnosti neznámých mutací…. i povahové rysy jsou podmíněny geneticky, tak se pak budou divit, když místo modrookého Einsteina budou mít šedookého mladistvého delikventa s odporem k učení.

  Nickname,
  laxírka se dá očekávat, senioři kolikrát berou vlákninu v tabletách právě za tímto účelem 🙂 A proč kupovat jakési drahé psyllium, když mi to leze z toho odšťavňovače, ni 🙂 ?
  Štrůdly nepeču moc ráda, takže se snažím i o alternativní recepty, nicméně dřeň v perníku skončila pochvalou a zítra asi budu muset péct znovu 🙂

 400. No nevím. Narodil se u nás vrh celkem „vypečený“. Namazala jsem si k svačině chleba s máslem a když jsem si chtěla ukousnout, zjistila jsem, že mi na opačné straně krajíce visí dvouměsíční černý Bertík a naprosto se nehodlá pustit. 🙂

 401. všichni pečeme, právě jsem z trouby vytáhla banánový chleba…syn přijel:(
  A je zajímavé, jak je hodný a ochotný, když cítí, že se v troubě něco děje.

 402. Všichni nepečou! Teda já nepeču. Už 14 hodin. To jsem pekla kynutou buchtu s jablky a posýpkou. Polovinu si odvezla mladší dcera, která mi tu na oplátku nechala další várku miminkovského oblečení k vypraní a vyžehlení. 🙂
  Sraz se vydařil, většinu spolužaček jsem poznala, spolužáků nepoznala. Nejdelší diskuzi jsem vedla se spolužákem, který je podnikatelem ve strojírenství a zaměstnává právě fčil 105 zaměstnanců. Jeho názory byly kupodivu poněkud odlišné od zdejšího Jirky i Pepy. Nicméně v zásadě se shoduje. EU je nic proti místním byrokratům a politikům. 🙂

 403. Dobré nedělní ránko!

  Dano, já jsem jednou takhle ukázkově narazila na Eunijní předpis přes hygienu. Ty dámy, co mi sem přišly, na mě byly docela hodné, ani na mně nekřičely, ale urputně se dožadovaly toho, abych dodržovala jakýsi nový eunijní předpis. Problém byl v tom, že mi v podstatě nebyly schopné sdělit, co vlastně po mně chtěj.
  Posléze se ukázalo, že ten předpis v Budějicích ještě ani nemají, ale šéf jim „něco“ říkal. Jelikož existuje ouřad, kam tyhle předpisy chodí, tak jsem tam zavolala a dozvěděla se, že předpis ještě není přeložený a že tedy poslat mohou v angličtině nebo němčině.

  Jinými slovy -implementace funguje jako „tichá pošta“. Na Hygieně v Praze dostanou předpis v angličtině, osoba znalá běžné angličtiny to „tak nějak“ přeluští a „tak nějak“ napíše do fermanu, který pošle na kraj. Šéf na kraji tomu sice neví hlavu ani patu, ale „tak nějak“ usoudí, co by tam mohlo být a vydá příkaz svým podřízeným, že „tak nějak“, protože prováděcí předpis z ministerstva dorazí „někdy“.

  A ty chudáci ženský, mají předpis „tak nějak“ a navíc nemají o výrobě keramiky ani tuchu. A je to přesně podle hesla „nevědí, co chtějí, ale nedaj pokoj, dokud to nedostanou,“ neb mají nařízeno, že to musí vyžadovat.

  Takže souhlasím s ministrem Žákem, že hlavní zádrhel je v nekompetenci.
  Eunijní špidlo vymyslí ptákovinu, v Praze netuší, která bije a pak už ptákovina žije vlastním životem a cezena po ouředních telefonech bobtná, mění tvar i konzistenci, podle toho, jestli ouřada byl vyučen v hotelové škole, gymplu, či střední zemědělské.

 404. Matzurko 487 – on i kdyby se jim ten Einstein vylíhnul – dovedeš si představit, jak by „reklamovali“, že dítě do sedmi let nemluví a že je zřejmě autista? 🙂

 405. Dobrý den,
  Ad EU. Dnes se ke mně dostal tento odkaz:
  http://theenergycollective.com/joshshill/277761/renewable-industry-leaders-call-eu-support-2030-renewable-energy-target

  Páni průmyslníci žádají novou závaznou politiku, nové rámce v oblasti obnovitelných energií. Platný závazek je, že do roku 2020 má Evropa splnit pravidlo 20-20-20 – 20% snížení emisí skleníkových plynů, 20% energie z obnovitelných zdrojů, o 20% zvýšení účinnosti EU. To nestačí, žádají energetickou politiku až do roku 2030.

  Maoističtí komisaři v Bruseli jen plní přání občanů EU, vyslovené jejich průmyslovými vůdci (industry leaders).

  Samozřejmě že vliv na obyvatele Čech má především české úřednictvo. Kdyby prohlásilo jadernou energii za energii s nulovými emisemi skleníkových plynů, tak máme splněné první pravidlo. Kdyby bylo prohlášeno uhlí za obnovitelný zdroj energie se střednědobým horizontem obnovy, tak bychom měli splněno druhé pravidlo. Kdybychom efektivitu počítali kWh/Kč HDP, tak jsem přesvědčen, že naše efektivita stoupla od roku 1990 minimálně 5x.

 406. Rputi, ad nekompetentnost a ministr Žák: Kdybychom začali nazývat věci pravými jmény, tak problém „nekompetentnosti“ zmizí.
  Chaos v úřadech je z několika důvodů:
  A) revoluční změny zákonů – např. s-karta, kauce lihovarníkům, obchodníkům s naftou, změny na úřadech práce, občanský zákoník
  B) nerevoluční změny zákonů – změny daňových sazeb, pravidel pro nemocenskou, důchody
  C) patnáct vlád, parlamentů na tak malém území – jiný kraj, jiný mrav, jiné psané i nepsané zákony
  D) naprosto hloupá pravidla pro čerpání dotací EU – kolik je výzev, kolik politik?
  E) v chaosu se dobře „čerpá“ a „odkloňuje“
  F) obecná nestabilita úřednického prostředí. Kdokoli od vedoucího podatelny na městském úřadě výš může být kdykoli odvolán.

 407. nickname, souhlas – ta nestabilita je katastrofální.
  A příkladem nekompetence z nejzářivějších je např. pražský primátor Hudeček, který zvorá na co sáhne a náramně si pochvaluje, jak to dobře dělá. Hnát svinským krokem a to co nejdřív!

 408. Šumava dobrá. Břeťa zraněn. Tři rozhledny za den. Prase, knedlíky a zelí zbylo. Kdo se nahlásil a pak se neodhlásil, fuj. Jinak dobrý.

 409. zdravím !
  (488) Inu, Rputi 🙂 Naše současné „černé sluníčko“ bez souhlasu by si to nedovolilo; zato jeho předchůdce ….:-? Jednou mně sousedka přinesla do pražského bytu misky s nějakou specialitou a knedlíky na ochutnání ; zatímco jsme spolu setrvávaly v srdečném rozhovoru, pes, kterého naše ženské žvásty nudily, neznámo jakým způsobem se vyšplhal do metrové výše a obě misky vyprázdnil tak, že ani nebylo co mýt; jindy sežral (bestie jedna „)cestou z nákupu zásobu ardenské paštiky 🙁 Inu, Viking střihnutý Američanem !
  (494) nickname, dobrý rozbor !
  (496) Uff, doufám, že se Šumavák nezranil vážně 🙁

 410. westíku, mě na tom Evelínovi fascinuje, že stejně jako ten kocour na videu, to považuje za svou kořist a hádá se.
  Veškerá ostatní zvěř kradla jen v momentě, kdy jsem u toho nebyla a když jsem začala řvát, tak zdrhli. Ale tenhle padouch, čím je starší, tím je paličatější a potkan nebo řízek, všechno jedno. On je v stavu mně krást pod rukou z talíře, já ho plácnu, shodím ze stolu a on je tam v tom momentě zas!

 411. U nás panuje dělba práce.:-)
  Číča něco sundá z linky, Punťa to následně sežere. Všechno,hlavně pokud je to v jednom kuse.V konečném důsledku pro kočku činnost dosti nevýdělečná.. 🙂
  Jednou jsem koukal, Punťa něco ožužlává v předsíni.
  Kouknu blíž, a ona to 15cm dlouhá štangle Vysočiny… 🙂
  Už to bylo tak ožužlaný, že nemělo smysl mu to brát, takže akorát už nedostal večeři 🙂

 412. No ale třeba to ta kočka sundává z linky z čistého altruismu a lásky k Punťovi.:-D

 413. Tak zraneny….. No to je tedy prusvih. …..

  Nickname, tentokrat nesouhlasim. Ne tedy s tim ze by zmeny nemely probihat pozvolna a ne revolucne, ale s tim chaosem a nezakonzervovanim. Dle meho je uredniku, jejich agendy, narizeni a zakonu o 90% vice, nez v „me“ normalni spolecnosti by melo byt. Takze jakokoliv konzervace stavu by byla tragicka. Na druhou stranu, stejne je to jedno, protoze dochazeji rapidne penize a po zime mnoho penez bude protopeno a pak slus, konec, slovino….. Pak se redukce vseho zacne.

  Rputi, ja story o kontrole, kdy urednice peskuji za neco co neni ani jeste prelozeno opravdu neverim ani posmenko. Uz proto, protoze mam kontroly kazdy mesic tri ctyri a dovedu si je tedy predstavit.

  Zvirata co jedi z misek lidi, kradou jidlo, ….. No nevychovana a panicci jen kazi povest lidstva. Pes, kocka a jakekoliv zvire musi znat sve misto ve smecce a pokud ho nezna, je nebezpecne svemu okoli.

 414. Dobré ráno,

  no nazdar, co jste tam vyváděli?

  „a potkan nebo řízek, všechno jedno.“
  rputi, to máte za to, že ani o toho potkana se nechcete s kocourem rozdělit 😀

 415. Jasně , pokud kočka zblajne zapomenutej kousek šunky nebo salámu na lince, je nebezpečná svému okolí…
  A možná dokonce celému lidstvu, ne ?
  Mám na ni zavolat jednotku rychlého nasazení ? 😀 Anebo alespn myslivce, ať ji odpráskne ? 😀
  Jasně , velkej pes musí být absolutně ovladatelnej a poslušnej.
  Ale s tím, že občas něco doma, opakuji doma zblajzne, bych tragédii nedělal

 416. maYdo, tak toho potkana jsem přehlíd.
  Ale spíš bych řekl, že se Evelín není ochoten se Rputí podělit ani o toho potkana.
  Jen nebylo řečeno ( napsáno) kdo toho potkana původně chytil – Evelín, anebo Rpuť ?
  To je docela důležité 😀 😉

 417. Jiřiku, „eště jí mám skovanou“! Ale někde v krabici na půdě a tam věru nepolezu.
  Vím, že jsem se tenkrát naštvala, protože mě ta kopie zcela zbytečně stála 60,-Kč. Tak jsem to okopčila ještě jednou a poslala těm paním, které mi pak vřele děkovaly. 🙂
  Jo, je to bordel!

 418. Halladine, o potkana se neperu, neb potkani vylejzaj z kanálu, když v noci prší a když jsou tak hloupí, že k nám vlezou na zahradu, tak prostě před Evelínem nemaj šanci. Ten upytlačil i veverku – našla jsem z ní jen ocas. A ty potkani jsou po té noci takoví zatuhlí, voslizlí a unapetitlich!

  Jinak, pokud kocour či pes něco zblajznul, je to čistě vina pánů, nemaj to tam nechávat. To chudák zvíře z toho darmo má nerf! 😀

 419. Rputi,
  tak to máte štěstí na odvážnýho lovce. Spousta koček by se potkana bála…..

 420. Evelín, jak vidno, se nebojí ani mně… 😀 😀

 421. 509- v domě jsem měla dvě kočky. Statného rváče- kocoura a malou, něžnou, tříbarevnou kočičku. Kočička lovila potkany, veverky, ptáky, ryby, často větší než ona…kocour zvíci almary nosil domů decentní malé myšky.

 422. Jo, bývá to tak. Evelín je taky drobnej kocourek. Když jsem ho malého našla, tak byl tak prolezlej škrkavkama, že na to málem umřel – tak holt moc nevyrost.
  Zrzavej „tygr“ Goeffrey, mi zásadně nosil myšky živé, protože neměl to srdce je zakousnout a lovil je jen proto, aby mi přinesl dárek 🙂

 423. Jo,
  hádejte se kvůli kočičinám ):(

  Kruciš, mne spíš zajímá, co je s Šumavákem, Martine, doufám, že je jen v domácím léčení a nejeli jste za ním do nemocnice ? Pokud se může ozvat, tak snad není úplně nejhůř… Každopádně, přeji rychlé hojení, a ať je Šumavák zase brzy v sedle !!!!

 424. Dobré poledne,
  měli jme psa Bukyho, střední knírač, černý jak noc. Ten nám sežral, běhen celkem krátké nepřítomnosti, mísu řízků, kterou jsem ukryla do trouby. Někteří pséci a kočičáci jsou na zabití a nikdy zabiti nejsou, protože se pak koukají…
  http://www.youtube.com/watch?v=bXtwdHNk7Gg

 425. Kačeno, nám kokršpanělka něco přes rok sežrala obalené řízky, připravené na smažení, na štědrý večer. Všechny nesežrala, část si roznesla po domě do úkrytů. Přišla jsem na to tak, že jsem ji viděla, jak nemůže do schodů. Měla tak nacpané břicho, že ji o ty schody drhlo. Ale naučila se nežrat, co ji nepatří. Druhá se to přes veškerou sbahu za celý život nenaučila. jediné bezpečné místo bylo vedle dřezu, přes ten se bála.

 426. 514- on nám to určitě poví, až bude vhodný čas. Nebo v mailu, když nebude chtít veřejně.
  Doufám, že to není nic moc vážného.

 427. Zpátečníku,
  ano, taky mi současní politici, v tomto předvolebním období zvláště, připadají tako z Teleshopingu a akce „zámek Hluboká a nákup hrnců“.

  Ad zvířata,
  IMHO jsou prostě jako lidi, někdo si říct dá a někdo ne.

 428. Clanek na DF jsem cetl….. Pokud jsou lidi svepravni a maji volebni pravo, at nesou dusledky sveho konani. Pokud chcete nejakou skupinu ochranovat a pomahat, neni zadny problem, jen ta skupina ma mit omezene pravo na ovlivnovani ostatnich. Minimalne to volebni ovlivnovani. A ze to jemchyba deti? …. Nedovedu si predstavit, ze bych svym rodicum radil co maji delat s penzi, kam maji jezdit na vylet. Mozna to je u nekoho bezne, ale ja bych si tohle tedy nedovolil…..

 429. Jirko, to je jen další módní vlna. Teď frčí říkat, že za šmejdy můžou děti, protože nemají čas a musí jezdit na dovolenou do egypta, místo aby komunikovali s rodiči, od kterých chtějí jen peníze nebo pohlídat děti.
  Docela oblíbené klišé.

  Jen tak na okraj – Ty znáš osobně někoho, jehož rodiče či prarodiče na takové akci byli? Já teda ne. Takže on to asi nebude zas tak masovej jev…

 430. 521- mám známého, který občas na šmejdí akce jezdí, aniž by i kdy co kupoval. Tvrdí, že výlety nejsou špatné a že nikdy nezažil, že by na ně jezdily ubohé stařenky nebo chatrní dědečkové s Alzheimerem. Vždy statné pětašedesátnice, takové ty typy, co vás ve frontě na poště při pokusu o předběhnutí klidně zmrzačí.

  Prý je prodejní technika propracovaná, různé „výhry“ a tak, ale kdokoli, kdo netrpí chorobným nakupováním ( a zde je třeba připomenout, že tohle je skutečně hodně rozšířená civilizační psychická porucha, kam se hrabe kleptomanie) tyhle metody prokoukne za jeden výlet, pokud ne hned, jak se mu pozvánka octne v kastlíku.

  Kdyby babky raději hlídaly vnoučata, nemusely by pak skuhrat v Blesku a na ČT( málem jsem napsala na NOVA, ale to bych komerční televizi křivdila, ta už má dětské nemoci typu „investigativní novinář objevil trakař“ za sebou). Možná, moc na to nekoukám.

  A samozřejmě, Blesk nikdy nepřestane ilustrovat příběhy o hrncích za čtyřicet tisíc fotkami stoletých nebožáků. Kdyby přidal reálné fotky baby jako kyrysar, nemělo by to ten správný citový náboj:)

 431. Jo to hraní na city že babičky a dědové jsou nevinné oběti jsou kouzelné .. mám takový pocit, že celé je to spiknutí jejich dětí, že se bojej, aby bylo co dědit 😀

  Jinak Tě jistě potěší …..šáhnu do knihovny a vezmu si knihu od pana „Klýse“ v domnění, že se něco dozvím nového od Monthy Pythonů. No otevřel jsem jí a začetl se. Najednou jsem byl pohlcen obsahem a formou. Neskutečné, co píše ten „rodinný“ psycholog o tom, jak může být rodina patologické prostředí, proč dva naprosto divní lidé se dají dohromady, aby si je vybrali ještě divnější děcka ….. říkal jsem si, kurník šopa, kde se s náma seznámil a proč píše o nás? Zmínil jsem se manželce, že jestli to ví, co máme v knihovně za poklad? Ona na to … „No jasně, dyť to je celé jen o Tobě a celé mi to připadalo strašně srandovní“ Všimni si toho drobného posunu, že já si myslel, že to je o nás a ona že to je o mě 😀 Musím si sehnat ještě další tyhlencty návody na „přežití“ zhltl jsem to jedním dechem ….

  ps. Nechápu, že někdo se ošklíbá nad hrncema za ty peníze… vím kolik stojí dobré hrnce a mohu říci, že to je zcela běžná cena….

 432. Já se nad takovými hrnci ošklíbám, anžto můžu… od manžela jsem převzala velmi málo názorů a zvyků, ale dva ano: že při chřipce je nejlepší čepice, ponožky a horké mléko s whisky a pak, že není důležité v čem vaříš, ale jak vaříš.

  A Karlos se po tobě shání kvůli videu.

 433. Jo a k hrncům … technika nikdy nenahradí um, krativitu, talent a zručnost. Přesto pomáhá, ulehčuje práci a taky někdy zamezuje chybám.

 434. Mňo… hrnce
  asi takto: pro mne je každého hrnce škoda. Dříve, nebo později dojde k tomu, že se v dotyčném hrnci pokusím z vařené potraviny vyrobit drobný diamant, takže dojde k následnému vyřazení hrnce z procesu. Zatím vždycky skončím ve stadiu grafitu, protože mi manželka odmítá půjčovat hrnce, které vynalezl baron de Papignac. S normální poklicí prostě nemohu docísti kýženého tlaku.
  Představa, že bych zdevastoval hrnec typu o kterém píše Jirka ppa, je děsivá. Ledaže by Jirka ppa věděl o obchodě, ve kerém k dotyčné sadě hrnců prodávají i maníka, který se mnou ve správný okamžik zatřese a zařve: „Hrnec!“

 435. 527- techniky v kuchyni se nezříkám, hlavně co se rejžovaru a kávovaru týče:) Zbytek jsou kozí kosti.

 436. Místo rejžovaru stačí obyčejná stará remoska Minorka. Bývala „za půl darma“. A vědět, kolik rýže, kolik vody, ovšem.

 437. 530- bezpochyby, ale sehnat starou remosku Minorku je složitější a asi i dražší než novej rejžovar od žlutých ďáblů z Východu.

 438. 503: Jirko ad chaos a nestabilita.
  Člověk svobodomyslný by se měl radovat, že jeho protivník – výběrčí daní s drábem mají ve svém úřadě nepořádek. Jenže: frustrovaný úředník je mstivý úředník. V rámci předběžné opatrnosti vám napaří pokutičku za horní sazbou zákona. Neví, kdy bude odvolán, a proto si zlost vylévá na příchozích. Neznalost zákona se vykládá ve váš neprospěch. Pochybnosti svědčí proti vám.
  Jestli můj protivník „nemá co ztratit, než okovy“, jsem v bryndě.
  Nejsou takoví všichni a není tomu tak na všech úřadech. Čím hůře placená pozice, čím rezignovanější úředník na služební postup či prémie, tím může být domluva lepší.
  Stejné negativní charakteristiky se mohou vyskytovat i v soukromé sféře. Tam je naděje, že po několika kvartálech v mínusu poletí vedení, přijde rozumnější šéf a nastaví se stabilní pravidla.

  Chaos ve státní správě není nepodobný „permanentní revoluci“ Mao-Ce-Tunga a Trockého.
  OT:
  Možná si vzpomenete na dikobraz, který tepal nešvary poddaných socialistického režimu. Pusťte si dnes ČT a srovnávejte. Za nepořádek ve státě jsou zodpovědní ti, co se nepodřizují. Politici (= vedoucí mototechny), živnostníci (= zelináři), občané porušující a znevažující zákony (= dělník opřený o lopatu).

 439. Rejžovar mám taky,
  ale používám ho jen občas. Solac se ten vehement jmenuje. Mám takovej matnej dojem, že se v něm musí vařit množství rýže větší než malé, i když v návodu píšou, že lze vařit rýži již od dvou porcí, mě se v něm bezzásahově daří vařit porce pro čtyři a více lidí. Jakmile vařím rýži pro dva lidi, musím u toho stát, protože celý obsah napění a dere se z rejžovaru ven kudy jen lze. A má taky tendenci lehce ode dna připalovat. Vyzkoušel jsem všechny možné i nemožné běžně dostupné druhy rýže, Rýži jsem vypral dočista dočista, že by i slečna z reklamy v bílé halence zbledla závistí. Nic platno. Prostě na dva hrnky rejže to má moc silnou topnou spirálu, nebo co. Příště už bych si ho nekoupil 🙁

 440. Ad nádobí – kdosi kdysi doporučoval litinu. Připálené odstranit redukčním plamenem. Hlava mi říká oxidační částí, paměť redukční. Kdo to rozsoudí?

 441. teď jsem koukal na Heuréku a nejsem jedinej, kdo s tou značkou má stejné problémy. Evidentně je to klumpr, ale když jsem ho kupoval, recenze byly veskrze pozitivní. Asi je tam psali majitelé elektroobchodů…

 442. 534- někdy se nezadaří. Ten můj je Noname, uvaří i dvě porce rejže bez problémů, polívky a některé buchty, dokonce zvládne i lepivou rýži. No a vaření v páře. Já jak moc nejím maso, tak je tohle pro mne docela důležitá součást nádobí, ale ani ve snu bych to nikomu nevnucovala. Zbytku kuchyňských přístrojů jsem se až na výjimky zbavila nebo se na ně práší v komoře. Snad ještě toustovač používám, ale to je vše.

  Ženské touží po takových krámech, ale pak je otravuje je mejt a uklízet:)

 443. Nickname …. každý úředník je v podstatě nepřítel. Když není, není to úředník a jen je v nesprávný čas na nesprávném místě. Možná je to paranoidní, ale na druhou stranu, není čas na hrdinství 😀

  Jinak co se týká hrnců, no, nevím jak vy, ale já mám na kachnu jinej hrnec, než na guláš, jinej na rybu a jinej na knedlíky. Prostě to jídlo nechá aroma v tom kde se vaří. U kachny to platí stoprocentně, zvlášť když je to z terakoty….ale to se už tady probíralo ……

 444. Andy,
  jj, děvenka moje starostlivá je téhož názoru. Jediný stroj, který bere na milost, je robot na hnětení těsta. O všem ostatním tvrdí, že než ten krám vyndá z poličky, připraví, potom umeje, utře a uklidí, tak má dotyčnou operaci rukama udělanou dvakrát místem. A ještě ty krámy zabírají děsně místa v kredenci. 🙂

 445. Závidím lidem,
  kteří nerozflákají terakotový hrnec do dvou dnů od pořízení… 🙁 fňuk…

 446. Ženské touží po takových krámech, ale pak je otravuje je mejt a uklízet:)

  Teď mne napadlo, že to samé platí i pro jejich vztah k mužskejm.

  A jdu na squash, abych ze sebe vymlátila oběd. Pa

 447. Ale čert vem hrnce. Teď jdu do dřevníku, vezmu motorovku a jdu si zadovádět na zahradu. Kam se na baculatou farmářku v nejlepších letech s nabroušeným řetězem hrabe litinovej hrnec! 😀

 448. ad 541
  dokonce bych řekl, že rozřezání pár kubíků dřeva mi přinese větší uspokojení než partička skvoše. Heč!

 449. 543- i kdybych to uznala, nevím, kde bych vzala pilu a dřevo a co bych s ním pak dělala.

  A už fakt mažu.

 450. Dřeva máme na chalupě plnej dvůr. Ale jak znám bráchu, tak si to radši pořeže sám a pilu by ženský nepůjčil.

  Možná nejsem faknšmekr, ale ta kachna byla včera dobrá i bez terakorovýho pekáče 🙂
  A až si dáme odplední kafíčko, ani squash, ani dřevník, ale do kanclu. Dálkové připojení nějak zlobí a já musím mít zítra něco hotovo.

 451. Karle, Tys byl na %Sumavě, tak co se přihodilo panu domácímu?

 452. Držel koně za (asi) ohlávku, kůň se lekl, cuknul hlavou a tím i Šumavákem …….

 453. Co máte za problém s rejží?
  Fakt je, že má mít svůj kastrol. Poměr 2:3, cibule, hřebíček. Nechat skoro vyvařit vodu, i s pokličkou šoupnout do trouby. Po 10 min. sundat pokličku a nechat dojít 10-15 minut. Podle toho, jak suchou jí máte rádi.

 454. no, rýže je mnoho druhů….myslím, že je velmi těžké, jí udělat dobře. Tedy pokud nemyslíte tu blemcovou hmotu, co se většinou za rýži vydává. To je jako s knedlíkama. ne každý je vlastně umí, ale každý se o to alespoň má pokusit. Základem je samozřejmě dobrá rýže …

 455. Rputi,
  kdyby mi někdo dal rýži, která se dělala s cibulí a hřebíčkem, asi bych ho kousnul do voka. 😀 Ale proti gustu žádnej dišputát. Jestli ti taková rýže chutná, tak proč ne. 😀
  Takhle ji dělávaly obě moje babičky a když jsem se pídil, co je k tomu vedlo, dopídil jsem se snad až k Rettigový a k důvodu potlačení zatuchlosti rýže přepravované dlouhou dobu z místa vzniku do českého hrnce. Jediné jídlo, které jsem ochoten s takto upravenou rýží akceptovat jsou minutková králičí játra na másle protýkaná hřebíčkem a sypaná majoránkou – zde je rýže na Rputí způsob z mého pohledu nejen akceptovatelná, ale je přímo nutností.

 456. No co, nectí asijskou zásadu, že rýži koření až pokrm, ke kterému je podávána. Ti zlotřilci ji ani nesolí.
  Ale k těm játrům by se mi ten hřebíček moc nezdál.

 457. Aerokarle,
  to je také kulinářské dědictví z dětství po babičkách. Člověk se při konzumaci takňák posune zpět v čase 🙂

 458. ptakopysku, to jsou ty rodinné zvyky. Znala jsem rodinu, která strkala kastrol rýže na dojití do peřin a měla X kulinářských důvodů, proč tak činila, neb jiná prý není poživatelná. 🙂
  Což se dotejčí nejen rýže, samozřejmě a může to být životu nebezpečné 🙂
  Nebožtík takhle málem chcípnul na knedlíky, neb byl naučen na výtvor, který dělala prababička a považoval to za manu nebeskou. Shodou okolností dělám knedlíky úplně stejně, takže, když jsem poprvé uvařila segedin s domácím knedlíkem, vrhnul se na ně ten nešťastník a sežral, za hlasitých modliteb díkuvzdání, všechno dočista do čista.
  Po té upadl do komatu a dva dny se zmítal mezi životem, smrtí a záchodem a musel být obkládán studenými náčinky.
  Říká se tomu Fixace na žrádlo nebo tak nějak! 😀

 459. Rputi,
  jo ty peřiny fungujou docela dobře, s tím bych s nimi docela souhlasil. Obzvlášť, když je v baráku bestiální zima a rýže by místo dojití vystydla. Já, když potřebuju, do peřin nacpu houskové knedlíky – ne kvůli dojití, ale kvůli tomu, aby nevystydly, než se sejdou strávníci, nebo než dodělám zbytek oběda. Pro hnidopichy – samozřejmě neprokládám každou šišku polštářkem, ale jde tam pekáč přikrytý druhým pekáčem a celé je to zabalené v utěrce, aby mě manželka bestiálně nezavraždila za zprasení čerstvě vypraného a vyžehleného ložního prádla.
  Koneckonců – myslím že ve filmu Jako jed, nechávali v peřinách dozrát i zabitou kozu…

 460. No a právě celé ty manévry s rejží pod peřinou, rejží v peřinách, rejžovi s vaší manželkou v peřinách atd…vám ubydou, když máte extra čínskej hrnec rejžovar:)

 461. Remoska je k dostání normálně od výrobce remoska.cz nebo na internetových e-shopech.

 462. to sice je, ale narozdíl od rejžovaru, který už v kvalitní verzi stojí od čtyř stovek( až po sedm tisíc u Japonců:) za nejlevnější remosku nedáte méně než 2500.

  Remoska byla ideální na chalupy a chaty…i když moje teta v Dejvicích ji používala celý život místo trouby. ( nevěštila).

 463. moje teta v Dejvicích ji používala celý život místo trouby
  Ctěná teta byla rozvedená, nebo slečna? 🙂 🙂 🙂

  A jak vám peče trouba, paní?
  Dobře. Ale než ho k tomu dokopu…

  (Já jsem tak ftipnej, že mě to snad jednou zabije…)

 464. Ctěná teta byla vdaná a měla syna s nimi bydlícího, nicméně coby absolventka Terezína si velmi vážila jídla, neměla ve zvyku připravovat hory masa, byli to normální střídmí lidé, nepřežírající se.

 465. 561- dneska už se tomu jen smějeme, ale vyrůstat v kriminálnické rodině není sranda, vyhodit u nás nějaké jídlo se rovnalo ztrátě pověsti debutantky u Almacka.

 466. Andy,
  no vidíte, a to se mi smějete, že chci zužitkovat i jablečnou drť 🙂
  A to byl v koncentráku jen jeden pradědeček, a ten nám o svém posledním pobytu už vyprávět nemohl.

 467. 566- ale nesměji, respektive směji stejně, jako jsem se smávala mámě, která z jabka nechávala jen šťopku:)

  Ale co vzpomínky, teď jsem konečně po letech našla na netu Neználka na Měsíci…učebnici KSČ ( a zřejmě i dalších, jak to tak v posledních letech sleduji).

 468. Neználek,
  knihy mého dětství. Ten ve Slunečním městě mne neskutečně nudil a iritoval…. ale ten na Měsíci naopak bavil – peníze schwindlingy, zlý kapitalista Skrbling… jako děcka jsme to brali jako bezva fóry.

 469. Tak znovu:
  Dobré ráno,
  Nickname, v kolik to sakra vstáváte, nejste nadpřirozená bytost 🙂 ?

  Jestli za železnou oponu nevím, ale já to četla ve věku (i. stupeň ZŠ ?), kdy jsem to prostě brala jako jinou pohádku – zlý bohatec, hodní a šikovní pracanti, kteří nakonec bohatce společným dílem přemůžou. Jestli Rumcajz, hloupej Honza nebo Buchting mi asi tehdy bylo šumák.
  Z toho Slunečního města si vybavuji hlavně ilustrace, které se mi nelíbily (u toho Měsíce naopak stroj na výrobu špaget neměl chybu – stejně jako na titulní stránce Neználek ve skafandru s netopýříma křídlama nebo co to bylo; ilustrátor byl jiný než u prvních dílů), a taky že měli traktory přivázané ke kolíku, aby oraly dokolečka jako když koza na pastvě ožďubuje trávu…. nevím, snad jsem to asi ani nedočetla, prostě mne to štvalo. Ale to je fakt ve mně, nikdy se mi nelíbily sci-fi, kde absolutně všechno dělaly automaty.
  Jo, a z prvních příběhů se u nás vžilo „slunce-žblunce“, ale tím vzpomínky fakt končí 🙂 On z toho byl i večerníček, který jsem jako jeden z mála nesledovala.

 470. 571 Troll, který nikdy nespí (c) Daniel Dočekal. 🙂 Krmíme, krmíme.
  Měl jsem ty knížky rád. Doma Neználek, Případ Tubercilín, u babičky Gulja, Daleko, Vesnice … a pak Statečná srdce. Na Polyxenu jsem byl moc malý.
  Timura ani žlutého Neználka jsem nečetl.

 471. Troll,
  no, co si kdo udělá :D…

  Já Timura četla, ale jen jednou. Nesmějte se, knihy, které jsem měla a mám ráda, mám přečtené i dvacetkrát :), třeba Gabru a Málinku (ona taky třinecká babi kromě toho měla v knihovničce už jen nějakou červenou knihovnu psanou švabachem či co). Nikdy jsme doma neměli Čuka a Geka (povinné úryvky ve škole byly nuda), zato máma (učitelka) povinně nafasovala „O rytířích z Východu“ a „Jak Voloďa přemohl zlého draka“ 🙂 Nad tím se mi vystřídala celá řádka pocitů, od dětské zvědavosti, až po zhnusení, teď už jen pobavený úsměv. Ale pokud si matně vybavuji, tak na přelomu prvního a druhého stupně ZŠ jsem přes Čtyřlístek, Foglara a Vinnetoua přešla na dívčí románky, posléze „Bohové, hroby a učenci“ a pak začalo sci-fi Troskovou trilogií….
  Povinná četba mne moc nebavila nikdy, ale jako pilný a poctivý studentík jsem to vždycky přečetla, byť se zaťatýma zubama (taková Kronika klubu Pickwickovců mi přišla stejně „zábavná“ jako F.L.Věk :)…), s výjimkou ruských autorů (k nimž Asimova nepočítám :)) Když tak nad tím dumám, třeba slavná Herbertova „Duna“ je taky docela nářez, a víc než první díl jsem nedokázala přečíst.
  Z vámi jmenovaných titulů neznám ani jeden…

  A jdu honit svoje myšátko do školy, v poslední době stráví v koupelně neuvěřitelné množství času 😀

 472. jeje Matzurko,
  ty Rytire a Volodu jsme si na fakulte koupili za vlastni – v hospode nam nikdo neveril, jake sračky lze napsat, tak jsme to nosili sebou a predcitali. . .
  Mam dokonce pocit, ze mi to nekdo casem ukradl, coz jsem u takoveho sqostu marxleninismu docela chapal.

 473. 575 … starší kolegové na gymnáziu přečetli Kapitál, aby jím mohli tlouci učitele filozofie. Mezitím přišel listopad 89. 🙂
  Učitel (profesor) filozofie je hrozně fajn, sartrovský komunista to býval, dodnes zůstal existencionalistou. V kostele čte verše prokletých básníků a je kamarád s farářem.
  Na studenty je náročný, umí naučit.

 474. Patřím ke generaci, která musela povinně sežvejkat Timura, Čuka i Geka, ba i Odvážnou školačku. Nezanechalo to na mne nejmenší stopu a dodnes nevím, o čem to bylo. Do Neználka jsem nahlédla a odložila.
  Měla jsem ráda knížku s pitomým názvem „Čing, hrdý orel Tádžikistánu“. Krom povinných blábolů tam byl i docela zajímavý popis, jak se vlastně na tom Kavkazu žije a hlavně skvostné fotky Kavkazu a taky nádhernejch fťáků.
  Na dívčí románky jsem nebyla a trpěla jak zvíře, protože jsme osobně znali Šmahelovou, takže jsem to měla i s věnováním a musela říkat, jak se mi to líbí. Já byla spíš na Hanzelku a Zikmunda a historické knížky.

 475. Šimone,
  já to možná někde v knihovně ještě mám „schovaný“ 🙂

  Nickname,
  jo, u nás byl taky z celé katedry marxáku nejlepší ten na vědecký ateismus. Na fildu jsme měli bohužel neuvěřitelnou megeru, ale nejhorší byla mužatka, co nás učila „vědecký komunismus“ – dodnes jsem nepochopoila, co to vlastně bylo (jak vyučující, tak předmět). Filda, aspoň tak historická část, docela ušla;, v ateismu jsme pak začali tím, že jsme dostali za úkol přelouskat Bibli (a to už jsem měla přečteného Sinuheta a Jeho království; trilogii Židovská válka; Den, kdy zemřel Kristus; Příběhy mrtvého moře i trilogii Merlina :)…. Jesus Christ Superstar jsem uměla skoro nazpaměť)… cvičení se nekonala, neb si dotyčný pedagog zlomil nějak blbě nohu a nemohl (?) docházet, ale my to na něho nepráskli a zápočet dostali všichni 🙂
  Vlastně tehdejší pajdák vlastní katedru neměl (!!!!), učili nás lidi z VŠB.

 476. 578 U nás se po revoluci z budovy katedry ML stal kostel. Členové katedry se postupně reformovali do filozofické fakulty.

 477. OT – dobré je, si ta bezpečnostní pravidla uvědomit!

  …Každý z nás se čas od času dostane do situace, kdy po něm doklady někdo chce, typicky při sepisování smlouvy o pronájmu, půjčování auta a podobně. Máme takové lidi rovnou obvinit z nekalých úmyslů a i s občankou raději utéci? Není to nutné, ale je dobré dodržovat jednoduchá bezpečnostní pravidla. „Pokud někomu půjčíte občanský průkaz, aby si z něj vytvořil kopii, ideálně vyžadujte, aby ta kopie měla velikost odlišnou od originálu. A pokud si chcete být úplně jistí, napište přes onu kopii propiskou, že souhlasíte s provedením kopie občanského průkazu za konkrétním účelem, a připojte datum a podpis.“
  Zdroj: http://www.penize.cz/dluhy/261395-dobry-den-dluzite-nam-dvanact-tisic-za-vysavac

 478. ahoj!
  trochu nemohu zvednout ruku na klávesnici… 🙁 🙁

 479. (574) Krásný výrok z Š+G Májovky nahradil Marxovkami a brožovaný Vaska Trubačov zaujal místo nejčelnější“
  U nás byla neuvěřitelná směs: Na Okoři u prarodičů i ta Gabra a Málinka, Irča vede jedenáctku, Klecanda, Královnin náhrdelník, May, knihy Fučíkova odznaku, Dumas, ……
  Doma legionářská literatura, Kopta, Langer, Čapek, Poláček, severské romány, Verne, Makarenko, Grey, Curwood, Sjomuškin, Badygin, Sayerska, Seton, Melville, London ovšem, Luskač……
  jen rodokapsy a detektivky jsem si musel vypůjčovat po známých a ovšem i veřejná knihovna s KOD a podobně.
  (577) Činga jsem také četl.
  (581) A lepší se to?

 480. Dobré ráno,

  tož my měli toho Voloďu, co přemohl zlého cara i s věnováním autora.
  Autor pocházel ze vsi nedaleko za kopcem a kdysi si od dědy půjčil obecní kroniku a tahal z něj podrobnosti z historie, aby posléze spáchal dílo, nazvané RAnhojič Pechanec, což by nějaký náš vzdálený předek. děda se vydání díla, zaplať Bůh, nedožil, jinak by ho z toho kleplo. Byla to neuvěřitelná snůška blbostí.
  Od té doby udržoval sporadický, převážně písemný kontakt s babičkou. S tím Pechancem měl velkolepé plány, že se z toho jako natočí velkofilm a babička byla poměrně znalá hhistorie jak rodinné tak místní. Naštěstí o to velkolepé téma neprojevil zájem ani ten nejpokleslejší socialistický režisér.

  Konec konců takovej ranhojič byl vlastně živnostník a tmář k tomu, tak to asi taky nebylo dost košer téma.

  Posledním rodinným kontaktem s tím pánem byla jeho „kondolence“ k babiččinu úmrtí, kdy rodinu sprdnul, že máme na parte kříž a že pohřeb bude v kostele.

 481. Šumaváku, no, hlavně , že jsi živ, když už ne zřejmě zcela zdráv.

 482. Šumaváku, zdravím !
  Jsem moc ráda, že žijete 🙂 Inu, koně jsou koně; svého času jsem také díky koňům zaměstnávala zástupce primáře orthopedie v jedné okresní nemocnici na část jeho úvazku :-)Zubaře, který mně musel dát do pořádku vyraženou korunku nepočítám 😕

 483. Curwoood – toho jsem taky milovala. A jednoho ZAne Greyho měla v knihovně teta, četrtví, kde k tomu přišla, protože její „cup of tea“ to rozhodně nebyl a já se vždycky těšila, až k ní pojedeme, že si to vytáhnu z knihovny a budu si to číst.
  Kdoví, kde to skončilo….

 484. Maydo – tak konecne neco vim o autorovi tech becelérů! !!
  Nas tenkrat samozrejme nezajimal ani tolik ten stupidni text ( ale perly to teda byly! ) jako uvahy nad tim, co to muselo byt za kretena . . .
  Osobne si myslim, ze stupidita kladu slov a vet dala predevsim podnet nejakemu vtipalkovi v nakladatelstvi aby to svejkovsky prosadil k tisku.
  Lepsi parodii na oslavu bolseviku jsem necetl. . .i kdyz – jak ted vidim -slo u autora o kouzlo nechteneho.

 485. Šimone, skvostem bylo též „Kája a Béda“ (taky mi to někdo ukrad)téhož autora. Dodnes si pamatuju, jak je tam líčeno, že tito dva myslitelé vymýšleli své teorie a chodili při tom šikmo z rohu do rohu tak usilovně, že Engelsům doma prošlapali diagonálně koberec! 😀

 486. 583 — No jo, jak jen je svět malej… Autora jsem zde kdysi občas potkával — mohutný holohlavý pán s bílou bradkou. V prvopočátcích mé povinné školní docházky tam měl povinnou besedu, význačnou tím, že mi podstata jeho sdělení zcela unikala; snad že za první republiky bylo zle…

 487. Šimone,
  kretén to byl excelentní. TAkovýho blba aby dnes hledal v poledne s lucernou. Jsem poměrně ochotna připustit, že chudé poměry v podhůří nejednu prostou duši svedly na komunistické scestí, ale tohle nebyly jen chudý poměry, to bylo vrozený.

  Ale babička usoudila, že nestojí za to kvůli kreténovi přidat další šrám na dost již pošramocený kádrový profil rodiny a tak se zdržela mu sdělit, co si o něm myslí, nemluvě o tom, že s ním komunikovala převážně o místní historii a v tom byl poměrně orientován, byť to bylo zaneseno ideologickým balastem.

 488. jo, zpátečníku, to jsem taky absolvovala, když autor navštívil rodnou ves.

  Taky měl u Vás řád práce a ještě nějaqkej další metál na hrudi? Já si z tej besedy pamatuju akorát to, jak chodil sem a tak a ty řády o sebe cinkaly.
  BYlo mi asi sedm, ale už tenkrát jsem tak nějak nevěděla, co si o tom mám myslet a měla jsem takový neurčitý poocit, že se tím ten pán hloupě předvádí.

 489. 592 — Na řády (při té besedě) si nevzpomínám, naopak v plenéru si jej po těch cca 45 letech vybavuji celkem dobře: Špinavě žluté sako (takový ten německý odstín), snad manšestrové, v něm bílá nežehlená košile s rozhalenkou… Z patologického uspořádání mé paměti navíc plyne i to, že mám dosti přesně zafixováno, kde jsem ho tu takhle viděl, +- cca 30 metrů.

 490. Beru v ochranu Kapitál – já jsem ho přečetl. Dnes už vlastně nevím proč, ale určitě jsem jím nechtěl páchat fyzické násilí na vyučujícím. Nezamýšleným efektem byl objev britské klasické ekonomie. Takže já na tu knihu nedám dopustit. Před nějakou dobou jsem byl účastníkem diskuse, ve které „romantici“ tvrdili, že na tom učení „něco je“. Nejsem tak zlomyslný, abych jim doporučoval ke čtení Kapitál (oni ho nečetli obvykle ani kovaní marxisté a ti, kteří ho četli, zase nepřečetli nic jiného). Ale doporučil jsem jim Komunistický manifest, resp. ono komunistické desatero, jak postupovat při revolučním procesu. Aby snad náhodou nemohl někdo tvrdit, že epigoni mistra špatně vykládali.

 491. Šumaváku,
  přeji brzké uzdravení, snad je pozitivní aspoň to, že ten kůň to neudělal ze zlomyslnosti… a ani to nebyl důsledek koňáckého umu nějaké dánské čůzy…

  MP,
  dobře ti tak, ale jinak klobouk dolů, to bych přečíst nezvládla 🙂

 492. Hm, komunistickej manifest

  V té době nebylo všeobecné volební právo, a převzetí moci nebylo možné jinak než revolučně.
  A tady si komouši vzali příklad z velké francouzské buržoazní revoluce.
  Taky dost krvavá záležitost – a vedla ji buržoazie, která zabíjela šlechtu hlava nehlava, vinnej, nevinnej ganc egál…..
  I to „požírání“ vlastních se vyskytovalo..A skončilo to celoevropskou válkou……
  takže čemu se divit ?
  No a Lenin se už vůbec Marxe nedržel…

 493. 596 Halle, a teď mi ještě vysvětlete, že vyhlazovací válka proti Čechům by se netýkala Moraváků.

  Jsou lidé, kteří na krveprolití ve Vendeé pohlížejí stejně jako na ukrajinské hladomory.

 494. Je fakt, že nevím (a hledat nebudu), jestli soudruh Lenin zrušil dědické právo. Ale ani kdyby ho zachoval, tak to nelze popsat, že se „Marxe vůbec nedržel“. Zbylých devět bodů Desatera totiž realizoval nebo s tím začal. Ale ono je to Halladine v zásadě jedno, viďte? Stejně byl v učení u měšťana Maxe Robespierra a jeho sebranky. A možná přijde i kouzelník.

 495. Základní stanovisko, přes které podle Marxe nejede vlak bylo, že komunismus má vzniknout nejdříve v průmyslově nejvyspělejších částech světa – což Rusko rozhodně nebylo.
  Myslím, že měl velké pochybnosti o přeskakování vývojových etap.

 496. Halladine, v 596 jste podal Vaše vidění okolností komunistické revoluce. A dále jste prohlásil, že „Lenin se už vůbec Marxe nedržel“. Já Vám na to sdělil, že opravdu nevím, jestli zrušil dědické právo, ale zbytek rozhodně zavedl. Takže, tohle by mohlo romantiky mezi kolektivisty probrat ze snění. Socialismus všech názvů je možný pouze metodami, které se většině socialistů nebudou líbit. Vaše 600 je úplně mimo původní předmět. Že se spletl v tom, že první revoluce byla v Rusku, zatímco on myslel, že vypukne až „galský kohout zakokrhá“, je přece naprosto lhostejné.

 497. 600 Halle, ruská revoluce by se bez peněz od Abwehru a gruzínských bordelů neměla šanci uskutečnit. I.e. byla to sexuální revoluce financovaná německým zlatem.

 498. Divano – ad 603 – onehdá jsem narazila na bilboard, který tuto kulturní úžasnost avizoval a málem jsem se nabourala. Už nikdy dál jsem to neviděla,tak jsem si řekla, že mě asi šálil zrak a měla jsem vidiny. A teď ty tady…

 499. Podle čeho volíme ? A kdo vítězí ve volbách a proč ? Odpovídá P.Hampl …
  .finmag.cz/cs/finmag/kaleidoskop/proc-a-jak-volime-marketing-marketing-a-zas-jen-marketing/

 500. Tak Svobodní jsou prý pro legalizaci konopí pro vlastní potřebu. Tedy nestíhání malopěstitelů. Co si o tom myslet? Máte doma přesnídávkovou skleničku s trávou? Děláte si sedací koupele?
  U sousedů v NDR se rozjíždí „zelená revoluce“. U nás by z toho OČTŘ klepla pepka. Lány konopí.

  PS: Na řečnické otázky neodpovídat 😉

 501. >> Nickname [602]
  A neměli bychom zapomínat i na nějakou tu vyloupenou banku. Inu, Koba už za cara prokazoval, že je perspektivní revolucionář.

 502. PeSi, my pamětníci víme, kdo rozpoutal pomlčku svým ješitným terminologickým návrhem. Jeden rouna chtěl měnit název, druhý vytáhl pomlčku.

 503. PeSi
  to by asi nešlo, Němci by nám určitě říkali Böhmerland a Izraelce by tím schválně uváděli do pomykova. Tělovýchovné jednoty a sportovní kluby Čechie – Tuklaty, Příkosice, Horní Podluží, Dubeč by se do sebe pustily, kdo z nich je ten originelní národní mančaft. Tlupy jebuchtivých rakušáků a Němců by šmejdily po pohraničí a hledali by tu bájnou šlapku, která má prsa jak Říp. http://clovekonline.cz/prs-matky-cechie/
  Kromě toho tu motorku vymyslel a vyráběl nějakej Sudeťák a starej Vlk by z toho na NP dostal psotník.
  Miloš to prostě pořádně nepromyslel 🙁

 504. (602) Akorát to tehdy ještě nebyl Abwehr. Hledal jsem mázev za první světové, ale nenašel (no, nehledal jsem moc pilně).
  (611) Jistý Albin Hugo Liebisch z Krásné lípy – Schöne Linde? Však mu to po válce vysvětlili ….

 505. Ptakopysku ad 611 : když oni tehdá, na přelomu 19a20 století věděli prd o tom, že budoucnost je zelená… 😀

 506. (614) Já vím co hledat, Vy jak. Dohromady to funguje. 😛

 507. Komu se nelení, tomu se zelení ! No,hosanna,hosanna! Můj syn objevil kouzlo štípání polen 🙂

 508. aaaa, komunistický Můj boj …jak krásné čtení. Jediný rozdíl mezí tím od socialisty Hitlera je v jeho délce. Jinak jsou to stejné plky starý Blažkový…..

  Westíku, kolik je synovi…šestnáct? To bych tedy pak chápal radost rodičů, že si syn nic neusekl a štípá dříví za snídani.

 509. No a poprvé tleskám panu prezidentovi …. za ten „Izrael“ ….

 510. Ještě k 591, pouze v rychlosti: Já, abych navodil téma: „Tady čtu, že ten spisovatel (jméno) byl kretén.“ Stařičká maminka (živě): „Jo, kretén to byl dosti velkej, ale dětský knížky psal pěkný.“ (Zjevně míněny ty prvorepublikové.) To jen k mnohofazetovité povaze světa… A jinak jednu dobu učil na stejné škole jako jedna význačná prateta, proto asi se k ní ještě po 40 letech hlásil…

  K ostatním tématům později.

 511. Jirko ppa,
  žejo? Abych pravdu řekl, značně mě svým postojem udivil. Skoro jako by to ani nebyl on.

 512. 2 ptakopysk – no jo, ale název Bohemia by poněkud evokoval naše tmavší spoluobčany, kteří se takto presentovali přišedše do Francie…
  A obecný název Čechy by zas iritoval Pauzáky, zejména ty z a z okolí Šulínovic… Člověk si nevybere… Stejně si říkám, že kdyby se ta Pauza odtrhla, po vzoru Horních Uher, bylo by méně problémů… Napřholub nějaké problémy OKD by nám dnes byly někde u rekta… Stejně tak, jako že Šulínovice nejsou schopny splácet dotace…
  Domnívám se, že započatý emancipační proces je nutno urychleně dokončit a volám – nechť žije a vzkvétá svobodná Pauza, vlast hrdých Pauzáků… A kdyby si domů stáhli své chrabré syny a dcery – zum beispiel Paroubka, Langera, Topolánka, Nečase, atd. atp. – asi bych pro ně příliš nebrečel…

 513. 622- juž jsem ho včera pochválila, v tomto směru je asi jediný v ČR a to včetně těch z Židovské obce.

  V tomto je celkem konsistentní, Arafata a jeho teroristickou organizaci OOP, dnes vydávanou za něco jako regulérního zástupce Palestinců nějak nemá rád. Snad si to tím nerozhází v Bruseli.

 514. Třeba Arafata s jeho suitou nějak potkal v Praze a odtud pochází jeho averze. V těch pár lidech co znám a kteří s nimi měli co do činění, tihle hoši zanechali nesmazatelný dojem.
  Akorát snad několik pražských pastevců a batalion sněhurek je vnímalo pozitivně…

 515. 625- stačilo sledovat německou televizi až do konce doby, kdy se pokoušeli o objektivní hodnocení událostí( tedy před EU).

 516. PeSi, všecky ty vyjmenované nahradil mladý a nadějný olomoucký primátor Prahy 😀

  Dano, taky mi to zvedlo žaludek, ale že by překvapilo, to ne, ona helena k těm uniformám padne

 517. Divano… dyť nakonec armáda je tu, aby se vypořádala s každým nebezpečím a i živeknou pohromou. Proč by to neměla sfouknout i s Helenkou, ni?
  Jiná věc je to, že si na tu příšernost někdo koupí lístek. Ty by měli být před vstupem do sálu vyfoceni, roztrhnat jim občanku a orazítkovat jim výjezdní doložku do Ruska a měli by to stihnout do skončení té produkce. 🙁

 518. taky jsem přemýšlela o tom, kdo na to půjde
  třeba tam budou prodávat i hrnce
  a pro ty, co si vezmou dvě sady i s podpisem heleny

 519. Divano…neskutečné. Stejně jako na ty další „zpěváky“ od A. … uplně se stydím napsat jméno, aby mi nebylo trapně …..

 520. kdysi jsem z prace musel jezdit casto na slovac , takovych blbu jako 623 tam bylo pozehnane.
  Pravdou je ze kdyz jsem jim rikal ze se zvladnu o sebe postarat bez nich – vzdy rikali :
  ale ty jses dobrej ale jinak ….
  Nu coz mohu to zopakovat i dnes – nepotrebuji nikoho ani me okoli – zvladneme se o sebe postarat.
  Proto mohu klidne rict ze je mi jedno zda jsou nebo nejsou socialni jistoty.
  mohu klidne rict ze mi je uplne jedno zda mi vladnou debilove z prahy ( vcetne naplav) nebo z bruxelu ( vcetne naplav )

 521. Cožpak Alexandrovci, to je celkem civilizované těleso, ale když si člověk pustí Krasnoarmějce, tak je najednou o šedesát let zpátky. I tu divnou pěveckou manýru jakéhosi „kňouravého“ zpěvu si zachovali … děs …

 522. Koukání na Řeka Zorbu mi zkazila jedna sms. Starý pan nájemník, manžel utíkací paní, dnes ráno zemřel v nemocnici. Fibroza plic ho dostala. Prostě život. Jdu pustit pračku s další várkou miminkovských košilek, overalků a dupaček.

 523. Hmmm, tak vidím, že prase bylo fajn, zatímco já jsem byl odsouzen nejen marodit, ale obeznámit se poměrně do detailu s naším zdravotnictvím, co je „zadarmo“, včetně krátké exkurse po nápravném zařízení pro nemocné, kde naštěstí PO 10 HODINÁCH předběžného zadržení zjistili, že nemají volnou celu postel a poslali mně domů s tím, že kdyby se to zhoršilo, ať si zavolám sanitku a přijedu.
  Pokud by mně snad někdy v budoucnu napadlo jít opět k lékaři, tak mně za ten blbý nápad rovnou zastřelte, ušetříte mně mnohého trápení 🙁

  Šumaváku – držím palce, ať se rameno (či loket) brzo zahojí. A ne, nebudu Tě ve stájích zmiňovat jako varovný příklad toho, že vodit koně za ohlávku se nemá. Nemá se to, ale každý to dělá. 🙂

 524. Šumaváku – ale pokud Tě to pobaví, tak mně už takhle rameno vyletělo dvakrát. Jednou Míša, jednou Arkon.

 525. Jak se dělá „dokument“?!

  …Dokument, který byl loni v prosinci odvysílán na stanici National Geographic a nyní zažívá comeback na sociálních sítích, kde už má tisíce zhlédnutí, si proklepla pražská kriminální policie. A sama byla překvapena, kam až byl štáb ochotný zajít, aby v Praze natočil to, pro co přijel.
  …Situace jsou totiž uměle nahrané a v roli pražských podvodníků jsou najatí figuranti…
  http://www.novinky.cz/domaci/315459-national-geographic-licil-prahu-jako-semeniste-zlocinu-ovsem-podvadel.html

 526. No jo Rputi, neni se cemu moc divit, kdyz nataci NG dokumenty o prirode, taky jsou zvirata , pokud jde o nektere zabery …. No najati herci. Zvlast uzasna je ta gepardice, co umi behat podel auta a tak je ve vsech filmech o africe lde je bezici gepard zblizka…. O slonech nemluve a tak. Proc by to nemelo fungovat i s lidma? O taxikarich skoda mluvit, to ze se na Vaclavaku prodavaj vesele drogy, pod chapajicim dohledem polucie je jasne kazdemu, kdo tam jednou sel kousek od kone. Jen s tema nevestincema nevim, to neznam. To ze si na to najali lidi, aby jim to zahrali mi nepripada divne, jen si to zjednodusili….
  Mimochodem, psal ksem to uz mnohokrat, ze Praha je levne misto pro chlastaci zakezdy, kde se daji holky sehnat lusknutim prstu a opit se skoro zadarmo. Bohuzel to tak zvenku vypada a hlavne,’povest krasneho mesta je na pomerne dlouhou dobu pokazena.

 527. Dobrý den. Ad taxikáři, drogy: oblasti, které reguluje stát-magistrát. Čím to je, že úředníci selhávají?
  Na úřadech musí být zavedena lázeň. (viz 638 ;))

 528. A netočí náhodou pro NatGeo také Michael Moore?

 529. nickname, víte, co to dá za práci udělat z celé Prahy cyklostezku? Jak to maj všechno stihnout? 🙂

 530. Fujtajbl vespolek,
  ten polish v čele kolony bavoráků mě taky dojal. A s tím souvisí nickname’s řečnická otázka. Ale řešení se rýsuje. Státní zaměstnanci dostanou přidáno, aby nemuseli sklánět hlavu před náporem zločinnosti a cpát si do kapes špinavé peníze. Tím se stanou nezávislými, stejně jako jsou soudci a mohou být úplně stejně panensky čistými, jako třeba pan Berka, Nagy…
  Kriminalista myslím dostane přidáno 150 korun, za což si může koupit navíc tři másla a bochník chleba. Patník u silnice dostane přidáno dvě másla a menší bochník. Úředníci v průměru dostanou jedno máslo a velkej bochník chleba. Děti a přestárlí rodiče úředníků budou mít co jíst a tak úředníci nebudou muset spolupracovat se zločinci a duha spravedlnosti se bude klenout nad protektorátem.

  Kdyby mi někdo nevěřil, tak tady je to napsaný černý na bílým: http://zpravy.idnes.cz/policiste-a-zamestnanci-sboru-dostanou-pridano-f5r-/domaci.aspx?c=A131007_155959_domaci_brm

 531. Jirko ppa,
  to je zajímavá myšlenka v 240. Já už si delší dobu lámu hlavu, proč na NatGeo běží málo filmů o šesti a osminohé žouželi, ani o úplně beznohé. Ono to bude fakt asi tím, že vycvičit třeba takovou krevetu je úděsná fuška. O tom, že by nějaký cirkus předváděl cvičené třímetrové australské žížaly(Megascolides australis) jsem taky neslyšel.
  Místo toho nás čeká tristní pohled na stařičkého Sira Attenborougha. Člověk, který by měl být vzorem pro naši mládež a studnicí vědomostí, bez uzardění lže jako herec a vymlouvá se na tajuplný život pod zemí, nemožnost výzkumu a podobné nesmysly, místo toho, aby filmový štáb přestal chlastat australský pivo, opustil anglickým trávníkem pokrytý park v Melbourne a popojet pár kilometrů do Wildlife Wonderlands Giant Earthworm Museum. Alespoň…

  P.S.
  koho zajímají žoužaly, může si pustit tuhle roztomilou nahrávku: http://www.youtube.com/watch?v=S492fXXNnTk kam se na ně hrabe Attenborough! 😀

 532. Dobré ráno,
  v Praze podzimní mlha.

  Na malostranském náměstí velkej oranžovej plakát s nápisem “ chceme dobře fungující stát“
  Což o to, pod takový požadavek bych se hned podepsala. Taky chci dobře fungující stát.

  Jen mám obavy, že si pod tím já a oranžový hlasatel představujeme něco naprosto odlišného. Tolik k obsahu volebních hesel.

  Ad děvky v Praze – no, tak je zakážeme a nebudou sem tůristi za děvkama a začnou jezdit za krásami Prahy a na operu. Jak jednoduché.
  Ale myslím, že tenhle přístup by vadil zejména těm, kteří sem za těmi děvkami a levným chlastem jezdí.

  A navíc by to bylo omezování svobody podnikání. Konec konců mezi děvkou a klientem jde o obchodní vztah a co eráru do toho….

 533. No a OT…pamatujete na to, kdy jsem říkal o různém metru státního dozoru, orgánu a vůbec státu, pro mou profesi? Tak jsem si dovolil dát fotku na náš FB, jak vypadá putovní francouzský destilační přístroj za traktor s jednou plombou a sešítkem pro evidenci. Je to poměrně velký rozdíl, mezi naším přístupem se skoro 300 plombama, cehrem, stalým dozorem celníků a testováním šarží s rodným listem ….. mohli byste se už nad tím zamyslet,že je někde chybka, ni?
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=223130074521507&set=a.107499386084577.17233.100004735480533&type=1&theater

 534. ptakopysku 646 – no co co? Koupili normálka trativod a trochu s ním kroutěj! Tady to maj ve stavebninách taky. Ani cvičit ho nemusej!

 535. Ad 634
  no.. já bych lokiho moc nedráždil. Ono je to už trochu napsaný v komentářích, že se jedná o… řekněme… poněkud nevydařený překlad. Třeba komentátoři píšou, že to jezero zcela určitě nemá osm kilometrů v průměru. Nemá. Přeměřil jsem to na gůglmapě a vypadá to, že v nejširším místě má cca průměr dva kilometry. Těch osm může být nejspíš obvod. A jestli je to tak v článku se vším… Lokimu by z toho mohlo cuknout v levém. Obočí.

 536. 648- ále, nezamyslím se. Spíš zavzpomínám na ten rybářský traktor, co ho musel germán, který ho koupil a sem za účelem zvelebení rybníků dovezl zase pěkně sbalit a odvézt, anžto neměl jakýsi štítek, štempl či co a v Czechii( sic Zeman) ho prostě neměl nárok získat, anžto české normy asfalt.

 537. (639) To už dělali i nějací Němci, jak cikáni prodávají děti turistům.
  (648) A mohl už by sis všimnout, že nejsi jediný (případně polovina vidících 2/98)) vidící onu chybku? 😛
  Já vím, je to pracné, přijít o pocit (polo)výlučnosti, ale při troše snahy …..

 538. (650) To asi ano. Ale jako důvod k požadavku na zajištění Tlemelína proti tsunami může Němcům a Rakušákům posloužit i to menší jezero.

 539. Ptakopysku, nemůžeš tahat lidi v maringotce za traktorem, to bys byl zastřelen, kdyby tě chytl orgán…i kdybys tahal orgánů, kolik chceš

 540. 655 :))))))

  A mám kafe v klávesnici, na monitoru, na spící kočce…díky, tučňáku.

 541. Tučňáku,
  😀 😀 😀 ty jsi fotil celníky jedoucí k Jirkovi ppa na kontrolu lihovaru? A vůbec – smí se to? Fotit celníky je snad větší přečin, než fotit nádraží…

  Jirko ppa,
  aha, tak to jsem nedomyslel. V dobách, kdy jsem jezdíval v babosedu, či na bohapustém valníku s chmelem či bramborama taženým traktorem, patrně ještě neplatily zákony na ochranu zdraví obyvatelstva. Vůbec nechápu, jak jsem tu dobu přežil.

 542. Fotit celníky je samozřejmě větší přečin než fotit nádraží.
  A fotit celníky na nádraží, jako v 660, to by zasloužilo obnovit trest smrti. Kdyby to jen jeden lidský život zachránit mělo …

 543. Hm,
  tady u nás tahaj maringotku za traktorem skoro denně.
  Zastaví mi před barákem , nabere lidi, a odveze je na vinice.
  Asi 20 let.

 544. No Rudý zmetku a celou tu dobu jednají proti zákonu o pozemních komunikacích …. či jak se ta kravina jmenuje. Socialismus nutí lidi lhát a podvádět

 545. No, hlavně nesmí být nikde nalezena krabice s vínem… To by pak v tom byl čert, aby se za nějaké 2 – 3 roky nenašly či nevyrobily nějaké ty důkazy…

 546. Já vím, ani v karavanu zavěšeném za osobák nesmí za jízdy nikdo sedět.
  A odůvodnění to má.
  Jenže ono to sice vypadá jako maringotka, ale maringotka to není…
  Je to vybavené sedadly jako autobus, a je to určeno pro přepravu osob.
  § 48 Přeprava osob
  (1) Řidič nesmí připustit, aby počet přepravovaných osob starších 12 let překročil počet povolených míst určených k přepravě osob (dále jen „povolené místo“).
  (2) V motorovém nebo jeho přípojném vozidle, které je určeno pro přepravu osob,2) se smějí na povolených místech přepravovat osoby pouze do přípustné užitečné hmotnosti, počet osob starších 12 let však nesmí převyšovat počet povolených míst.

 547. Halle,
  myslím, že jádro pudla bude v tom, že zákonodárce uvažuje, že obojí – tedy motorové i přípojné – vozidlo musí být určeno pro přepravu osob. Což traktor samozřejmě nesplňuje.
  Pro samostudium doporučuji přečíst si, jak se vyhodnocuje logický operátor nebo. Je vysoce pravděpodobné, že traktoristi či zubaři vyhodnocují operátor nebo jinak. Zřejmě také z tohoto důvodu ani traktoristi, ani zubaři nekonstruují počítače či řídící jednotky 😀 😀 😀

 548. Xakru,
  ze seznamu „traktoristi zubaři“, mi vypadl zákonodárce. 🙁 To je tak, když je čin rychlejší myšlenky 🙁

 549. TAk odsud právě tři policajti odešli.
  Důvod návštěvy? Poškrabané auto. Schválně, někdo si to docela užil a vůbec se nesnažil, aby to vypadalo jako náhoda. Auto je nový od května, policajti se museli zavolat kvůli pojišťovně, ne že by se očekávalo, že chytí pachatele za tlapičku.

 550. Ptakopysku,
  myslím, že to tak není
  Motorové vozidlo nemusí být určeno k převozu osob.
  To „je“ se jednoznačně vztahuje k tomu přívěsu

 551. Halle,
  já bych viděl myšlenkový pochod vykladače zákona asi takto:
  V motorovém vozidle, které je určeno pro přepravu osob, nebo jeho přípojném vozidle, které je určeno pro přepravu osob…
  a je vymalováno přesně podle zkušeností Jirky ppa s dopravními orgány.
  Obávám se, že tvoje vysvětlení by v případě provedení zastavení dopravním orgánem přispělo jenapouze k posunu hodnoty pokuty směrem vzůru. Kombinace jeho a nebo může být vražedná 🙂

 552. Ptakopysku,
  v zákoně je jasně řečeno, že na traktoru je zakázáno převážet lidi na ložném prostoru nákladního přívěsu..
  |Stejně u nákladního auta, s jistými výjimkami

  § 51 Přeprava osob v ložném prostoru nákladního automobilu a v ložném prostoru nákladního přívěsu traktoru
  (1) Přepravovat osoby v ložném prostoru nákladního automobilu a v ložném prostoru nákladního přívěsu traktoru je zakázáno.
  Není zakázáno tahat za traktorem přívěs pro přepravu osob.
  Obvyklá maringotka není určena k převozu osob, ale k ubytování….

 553. Tak je to jinak, Jirka má pravdu.
  Vození osob je u nás zakázáno, v jakémkoli přípojném vozidle , vlečeném za čímkoli
  vyhláškou z roku 2002
  V rakousku to povolené je a u nás se povolení zvažuje

 554. šmar-japano, že si nedám pokoj … 😀

  Jinak ten Rath je naprosto fascinující. Neuvěřitelná polucejní zvůle, kombinovaná s neskutečným pazdrátem a trapnejma zlodějema, co nedokážou ani krást s grácií a stylem….

 555. No, ta kurva, co se mi teď vlámala do auta a ukradla vestavěnou navigaci s audiem to taky neudělala s grácií a stylem…

 556. A tak se dostáváme k tomu podstatnému Rudý Zmetku ….proč socialismus nutí lidi lhát, podvádět a porušovat zákony, jen kvůli tomu, aby mohli standardně fungovat a tedy žít? To si myslím, že je patřičná otázka, nebo ne?

 557. Ano PeSi…. a taky se na ní nepřijde. Vsaď se…

 558. Mno, Jirko

  von ten opravdovej socialismus povoloval ty přívěsy dýl, než demokratická Evropa kolem 🙂
  V bundesrepublice to zakázali už v roce 60
  v Dederonii až po roku 1977

 559. 681- spíš bych se zeptala, proč si pořád snad nikdo neuvědomuje, že v současnosti se poměřuje kapitalismus coby ekonomický systém se socialismem ve smyslu společenského zřízení. Mezitím se nám tyto dvě kategorie, každá z jiného soudku pěkně propletly do něčeho, co má nevýhody obého a výhody takřka nevidět.

 560. o samozřejmosti se nemusím sázet… Ostatně mi to polycajti řekli rovnou… Ale dostal jsem aspoň papír pro pojišťovnu…

 561. No, bezesporu lidem v přívěsu hrozí v provozu větší nebezpečí..
  Ale u toho traktoru, vzhledem k jeho „závratné“ rychlosti je to nebezpečí dost malé.
  A nevylučoval bych, že proto to policajti u nás přehlížejí….
  Taky s tím jezděj jen v nejbližším okolí.

 562. 686: Halle, policisté úmyslně přehlížejí porušování předpisů? Jsou domluveni? Ajaj, to bude sazba.

 563. Mno…takže asi odpověď nebude….tedy podstata života v socialismu je podvádět a lhát, jde o přežití …je to spí smutné, než k smíchu.

  No a zase chyba. Traktor dokáže valit klidně i šedesát, se zapřaženou sedmitunkou. No a vyklopit se i v padesáti může být docela nářez, zvlášť když člověk sedi „ve druhém patře“. Ale to je v podstatě jedno. No a samozřejmě to polucajti přehlížejí, protože proč by to nedělali. Kdyby se totiž všechno dodržovalo přesně, tak by se stát zhroutil ….

 564. O tom fakt nevím 🙂
  Ale zeptám se šoféra toho traktoru, až je zas uvidím, 🙂
  Ale co si budeme povídat..
  Kdo tady nezaučoval potomstvo v řízení auta, ještě než mělo 18 ?
  Samozřejmě na silnicích s menším provozem..
  Mě otec zaučoval v hlubokém socíku, já svoje v kapitalismu….
  Dokud jsem neměl vlastní auto, tak jsem se s řidičákem neobtěžoval.
  A na vojně jsem si zařídil pásové vozidla , ač jsem ještě neměl řidičák ani na Babetu 🙂
  No, málem jsem ztratil nadporučíka, co frajersky seděl na věži BVPéčka 😀
  Po vesnici běžně jezdí mládež s malotraktory s přívěsy , a 18 zdaleka nemají.

 565. Dnešek je průlomový, prý nejen Jirka vidí, že nejen Brusel, ale i český úředník! 🙂

  Zažil jsem na Šumavě v sobotu legrační chvilku. Jeli jsme na výlet zkratkou přes rakouské území. Cestou jsme s manželkou vykládali osazenstvu, že vidíme velký rozdíl mezi oběma zeměmi v tom, že v Rakousku je daleko méně různých příkazů, zákazů a oznámení kolem silnice než u nás. Ono to tak ani moc nápadné nebylo, ale ihned, po dvaceti metrech, co jsme na lesní cestě překročili hranici zpět, vyrojila se upozornění na to, že do zatáčky jen 30, že hrboly na silnici, že zákaz zastavení vlevo a za chvíli zase vpravo. Jeden z účastníků z toho byl překvapen.

  Ale, když AeroKarel tvrdí, že už nejen Jirka vidí chybu v českých úřednících, je vlastně zbytečné to sem psát, protože to každý ví.

 566. (690) Chybí Ti tam jedno „nejen“.
  „že už nejen Jirka vidí chybu nejen v českých úřednících,“ – viz 670.
  I když, co se Jirky dotýčí, šlo by jen jedno „nejen“ že už Jirka vidí chybu nejen v českých úřednících, 😛 – to by ale byl zázrak.

 567. No, starej Zetor asi těch 60 neudělá, ani bez té sedmitunky 😉

 568. Aerokarle, já samozřejmě vidím chybu v české páteři…nebo snad, i v tomto konkrétním v tomto případě o kterém se bavíme, za to může páteř z Brusele, Říma, Berlína, Vídně, Paříže…? myslím, že nikoliv. Ale mohu se plést …

 569. 2 martin – kdysi jsem četl, jaký je zásadní rozdíl mezi Čechem a Němcem… Němec, když má zákon, přemýšlí, jak ho co nejlépe dodržovat. Čech ještě před platností zákona už ví, jak ten zákon ojebat…
  Ostatně myslím, že u spousty zákonů se a priori předpokládá, že je nikdo dodržovat nebude, do té doby, než bude potřeba na někoho použít nějakej ten klacek. Pak se zákon hodí…

 570. Halladine,
  udělá. I starej „dědek“ udělá šedesát, když má za sebou fůru s pšenicí, hned na začátku kopce mu odejdou brzdy a frajer za volantem nemá zařazenou rychlost. To střihne první zatáčku, pak vystupuje řidič do parakotoulu a pak takovej dědek projede šedesátkou dřevěným plotem s betonovými armovanými sloupky jako máslem. Soused měl – kromě nového plotu – půl roku čím krmit slepice, ale že by z toho měl nějakou obzvláštní radost? 😀 😀 😀

  Dědkem myslím samozřejmě tohohle dravce: http://www.motorkari.cz/forum-detail/?ft=85013&fid=34

 571. zdravím!
  ehmm, milý jirko mppa etc.!O mně je známo, že držím své slovo ; proto Vám slibuji, že až budu potřebovat poradit,co se svou rodinou,nikdy se neobrátím s prosbou o radu na Vás 😕 Na závěr si jen dovoluji připomenout rabína Hilleho:“ nedělej druhým to, co nechceš,aby druzí dělali tobě“ ! Já Vám rady ohledně Vaší výchovy a výchovy Vaší rodiny také neuděluji ani ji nekomentuji 😕

  (632)“Nu coz mohu to zopakovat i dnes – nepotrebuji nikoho ani me okoli – zvladneme se o sebe postarat.Proto mohu klidne rict ze je mi jedno zda jsou nebo nejsou socialni jistoty.“
  Nu, pasáčku, každý rozumný člověk ví, že jistota je jedině v tom, že všichni jednou zemřeme 😕 Nejsem si však jista, že v budoucnu nebudete potřebovat nikoho- nikdy neříkejte „nikdy“ 😕 Problémem ovšem je,

  si však připouštíme, že i naše city, vztahy, chování a všední každodennost můžeme naopak nahlížet právě prismatem této doby

 572. (696) vždycky plácnu vedle: Problémem ovšem je,že si však připouštíme, že i naše city, vztahy, chování a všední každodennost můžeme naopak nahlížet právě prismatem této doby, nikoliv budoucnosti, která včetně těch jistot může být úplně jiná 🙁 Stručně řečeno: posuzuje budoucnost z hlediska současnosti 😕

 573. Sakra ptakopysku,

  bydlíš v nebezpečný lokalitě..
  Nedávno jsi líčil převrženej náklaďák s drevem, teď tohle ….:-D

 574. Dobré odpoledne,

  tož, ono se blbne a volá po zákazech nejen v kotlince a dokonce nejen v EU :

  Právě energy drinky viní ze smrti svého syna Paula Morrisová z Kalifornie. Devatenáctiletý Alex popíjel dvě plechovky nápoje Monster denně po dobu tří let před smrtí následkem srdečního selhání. Morrisová se letos obrátila na soud a všichni netrpělivě čekají na verdikt. Američtí lékaři totiž již volají po zákazu reklamy na tyto nápoje, která cílí na děti a mladistvé, ti totiž podle odhadů tvoří až 50 % jejich konzumentů.
  Zdroj: http://ona.idnes.cz/negativni-vliv-energy-drinku-na-deti-dva-/deti.aspx?c=A131007_133427_deti_haa

 575. maYdo,
  hezké – matka nechá dítko se nalejvat těmi přeslazenými srágorami, ale chce po státu, aby ty srágory zakázal, neboť jsou škodlivé ? Asi bud hnusná, ale zjevně si měla místo dítěte pořídit tamaguči.
  BTW, sebevraždu jde spáchat i rychlejšími způsoby – i pitím obyčejné vody….. zakážeme všechno.

 576. Kristepane, kdepak jsem to jako vize jiné politické strany nebo hnutí četla ?

  „…..Tuto snahu vyjadřuje název organizace, kde je pojem komunistický chápán jako označení vize budoucí, vysoce organizované beztřídní společnosti, kde je vláda nad lidmi vystřídána svobodnou správou věcí a řízením výrobních procesů, kde všestranný a svobodný rozvoj každého jednotlivce je základem pro svobodný rozvoj všech.“
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Mladi-komuniste-vyjeli-do-ulic-propagovat-tridni-boj-A-zpusobili-velky-poprask-288512

 577. MAtzurko,to je vcelku běžný přístup.
  Mnozí by dodali ještě „…zdejšího voliče“.

  Ale nějak se domnívám, že Kalifornie neleží tak blízko, aby se její obyvatelstvo dalo považovat za zdejší 😀

 578. (693) Někdy naše, někdy bruselní, někdy symbioza či umocňování. To je to slůvko „nejenom“. V Martinem popsaném případě jenom naše, tam by ovšem nějaká ta EUnijní koordinace dopravních předpisů byla docela prospěšná.
  (701) Jak může nenechat, vždyť by to ohrožovalo vývoj jeho individuality …… 😛
  (702) Právě jsem dorazil z Palacháče, kam jsem vezl dceru vozíčkářku do školy. Ta verbež tam šaškuje. V první chvíli jsem se domníval, že jsou to recesisti. Zaslechnuv projek, naznal jsem omyl a dělal si cestu slovy „Uhněte, komouši!“

 579. tedy nevím, ale hádal bych, že Kočci jezdí v maringotákách za traktorem dodneška.
  Já jsem v přípojném vozidle alias ve vlečnáku za autobusem naposled jezdil v sedmdesátých letech každé pondělí z Malých Kyšic na Kladno. Do M.Kyšic jsme jeli v jednom autobuse všichni (staré RTO a v něm cca 150lidí) a protože se s vlekem na Dědkasu nechchtěl v zimě nikdo zabít, tak vlek připojili až v M.Kyšicích. Skoro bych věřil, že ten vlek by prošel i dneska, byl otypován na přepravu osob ale asi by ho musel tahat zase jen autobus, ne že by to traktor nedokázal ale vlek měl dvouhadicovou brzdovou soustavu a to traktory nemaj.

 580. Kočkovi, co jezdêj k nám na hody maj velký karavany či maringotky s výsuvnými moduly , které zvětšujou obývacî plachu,
  Ale tahaj je za velkými náklaďáky.
  Mezi jednotlivými zastávkami se přepravujou osobáky

 581. KArle,
  “ Ta verbež tam šaškuje.“

  Málo je řezali a vede se jim dobře, tak mají roupy.

 582. AK,
  701, 704,
  ano, a proto budu volit SSO – ať každý činí, jak mu jeho individualita velí, Darwin si to přebere 🙂

 583. Kouzelny podvecer z hlavniho mesta monarchie ,vam vsem do vsech koutku nasi prekrasne vlasti, s panem presidentem Milosem Zemanem v cele. . . .
  Pratele neda se prehlednout,ze nekteri z vas jako by se zacyklovali ve svych ,jiste spravnych a dulezitych uvahach, o tom co rekla pani Bobosikova, jak ji odpovedel pan Kalousek,co na to pan knize a to cele znova a jeste jednou a stale dokola furt pryc…..
  . . .vim sam jak je to nesmirne tezke, odpoutat se od myslenek ,kdyz uz tedy prijdou,ze? 😉
  Mam to s mym Islandem ,coz je pro me srdcova zalezitost.
  Protoze vsak jako znamy filantrop a lidumil nemohu jen necinne prihlizet, prosel jsem pro vas par blogu ,a davam sem par nadpisu z clanku ktere si mozna zaslouzi vasi pozornost, nebo aspon jako duvod k zamysleni . . .

  „Může žena po fouknutí do vagíny zemřít?“

  „V posteli dělám i praktiky, které se mi hnusí. Neumím odmítnout! Co s tím?“

  „Když roztrhám šaty partnerky na cucky, budu mít erekci?“

  „S přítelem máme sex čtyřikrát ročně. Je to v dlouhodobém vztahu normální?“

  „Kvůli své obezitě nemám sex na jednu noc, mám proto intimní vztah se svou kočkou…“

  „Před orgasmem se pomočím. S předchozím partnerem se mi to nestávalo!“

  „Orální sex jsem prováděla pouze jednou a opilá, teď se toho bojím…“

  popremyslejte o tom, ze jsou na svete i lide, kteri maji naprosto jine problemy 😉

 584. . . . asi jo, ,-)
  . . nasel jsem jeste clanek “ V autobusu z principu zvracim“ ,ale nebyl jsem si jistej, jestli se by to zrovna dneska sem hodilo 😉

 585. (710) Nebo moc, efekt je prakticky stejný. 😛

 586. (712) ufff, Rputi! Bojím se už otevřít i ledničku (aby z ní náhodou nevyskočil reinkarnovaný Václav Havel ) 🙁

 587. Westíku, takhle nějak vznikají sekty a já jen přemýšlím, kam až by ti zbožňovatelé byli ochotni zajít…

 588. O studium je prý velký zájem.

  no bodejť by ne, umíte si představit větší zašívárnu, než „evropský program Václava Havla“? A to perspektivní uplatnění! ze státního rozpočtu, samozřejmě.

  Jen nevím, proč se obtěžovali s vymýšlením nového titulu, snad by stačilo oprášit staré dobré RSDr., ne?

 589. Mně už u toho chybí jen to neposkvrněné početí. Myslím, že máme kliku, že ho zpopelnili!

 590. no a zrovna dnes jsme si doma z dlouhé chvíle mezi krouháním jablek našli stránky starostů
  http://www.starostove-nezavisli.cz/o-nas/kdo-jsme/
  zajímavé je, že jsou bez politické příslušnosti:
  a taky, že když jsou bez politické příslušnosti oslabeni proti ostatním, vrhli se do náruče topky
  ale jen tak jako, srabi
  jinak by to přece musela být koala a ono dnes deset procent bude dost i na jiné kujóny
  no, ty jejich stanovy stojí za to si přečíst a jako perlička je dole stále ještě agent 00x 😀

 591. maYdo,
  no tak teď se to bude menovat VHDr oni si lidi rychle zvyknou…

 592. a ještě k 719 o starostech v části Spolupráce s TOP09

  to nemá chybu:

  6) V případě úspěchu a zisku mandátů vznik parlamentního klubu s názvem „TOP 09 a Starostové“. Účast zástupců hnutí Starostové a nezávislí na vyjednávání o vzniku vlády.

  taky jak jinak 😀

 593. Ptakopysku, RSDr znamená Doktor sociálních a politických věd. No uznej, že náplň onoho, bezpochyby velice náročného, přímo nejnáročnějšího studia ( kam se hrabou matfyz nebo jaderná fyzika, že jo?) to plně vystihuje.
  mno, coi asi tak budou dělat absolventi?

  nejspíš bude na každém ouřadě povinně jeden absolvent studií Vaclava Havla, aby dohlížel na odkaz velikána. Co na každém ouřadě, na každém pracovišti.
  TAky nic nového pod slunce, „ideologický tajemník “ se tomu dřív říkávalo, nebo „politruk“.

 594. Předpokládám, že budou založeny kláštery (ech, čo to táram), ústavy které budou bádat nad svatými texty. Při knihovně V.H. by ho mohl založit třeba Bakala, aby odčinil své viny za uzavření dolu Paskov. 🙂

 595. Hlavně v den narozenin musí být v každém okně portrét a ve výročí úmrtí svíčka. Kontrolovat budou VHS ( Václav HAvel Scholar)
  Silvestr se zakáže, protože den před tím je výročí Prvního Zvolení Prezidentem a to by nebylo důstojně, aby se půl národa hned druhej den zmrskalo a dělalo kravál. Místo toho bude povinná, jej čo to tárám, samozřejmě dobrovolná dvoudenní meditace o Velikém Odkazu, zakončená oslavnou poutí. V Praze bude cílem poutě letiště v Ruzyni, v jiných místech doporučí vhodnou lokalitu ideologičtí tajemníci – ej, čo to tárám, absolventi studií VH.

 596. maYdo,
  já vím. Tak teď by to byl titul Vaclavium Havlum Doctor já na tom furt nevidím nic divného. A katedru václavismu-havlismu by mohli umístit na Barrandovské terasy…

 597. No když budou platit školné, proč by si tohle nemohl někdo vystudovat? Jistě, co pak budou dělat netuším, ale to je problém absolventů a ne můj ….

 598. Jirko ppa,
  jako bys nevěděl, že tyhle obory se nejlíp studujou za peníze daňových poplatníků. Absolvent se jim za to odvděčuje tím, že za jejich peníze vymýšlí nebetyčné kraviny otravující daňovým poplatníkům život až do smrti smrťoucí.
  Botanici to mají daleko horší. Aby se jeden stal soukromým docentem botaniky, musí přinejmenším vystudovat universitu ve Wienerschnitzelbergu, jako hrabě Rupert von Kratzmar…

 599. No tak bude VHDr, to je toho. On si každý myslí, že jen ta jeho škola je užitečná a svět zachraňující a že vyžadovala vyšší IQ než všechny ostatní. Buďte rádi, že je to extra škola a že Pidisterstvo školství nenařídilo všem vysokým školám nasadit předmět VH( něco jako býval dřív marxák).

  To bych teprve začala studenty litovat.

 600. Tak nevím, zdá se mi, jako byste něco měli proti povinnému studiu vědeckého havlismu.
  Vždyť by to byl krásný předmět – vyučující by byl ostříhán na havla, přednášky by byly v Ruzyni a cvíka na letišti …

 601. Na to taky dojde, Andy. Víte, kolik absolventú se uplatní jako lektoři václavismu-havlismu?

  ptakopysku, nic proti barandovským terasám, ale Sorbona je jediné důstojné místo, kam taková vznešená věda patří. A do Vokovic je to navíc blíž.

 602. 730 – nepochybuji o tom, že všichni, maydo.

 603. Dobré zas ráno… Neměl by ten titul být spíše VLRDr?

 604. Dobré ránko!

  No, konec konců, svátek svatýho Václava už máme a za sto let už nikdo nebude vědět, kterej to byl. Jen si študáci nebudou jistý, jestli ho zavraždil Klaus a nebo Kalousek… 😀

 605. Dobrý den.
  Václav Havel je latinsky Wenceslaus Galus. Upravte prosím udělované tituly.
  Maďarsky je to Vencel Gál.

 606. >> nickname
  A jeho nevlastní bratranec je Fedor Gál?

 607. Jó Francie, tam si vědí rady… Národní shromáždění, dolní komora francouzského parlamentu, odhlasovalo podle agentury Reuters zákon, jenž zakazuje ukončit činnost podnikům, které se zdají být ekonomicky životaschopnými. V případě porušení zákona hrozí firmám pokuta ve výši dvacetinásobku minimální mzdy za každého zaměstnance. Při výši 1430 eur měsíčně je to tedy za každého zaměstnance až 28 600 eur, to je asi 730 tisíc korun.
  http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/52006/francie-zavadi-castecny-komunismus-zakon-prosel-dolni-komorou-parlamentu.html
  Moudrý ouředník vzhlédne od stolu, nasliní prst, vztýčí ruku a po chvilce sdělí, že podnik je sice totálně ztrátový, leč on soudí, že je ekonomicky životaschopný… Úžasné… Já jen netuším, jak to ta naše páteř v tý Francii dokázala zařídit, když přece všichni víme, že něco takového by se v těch starých zemích EU, které jsou naším vzorem, stát nemohlo…
  No a teď jen stačí tento vzor aplikovat – a problém OKD je vyřešen! Ty doly jsou přece ekonomicky životaschopné… Takže Bakala, nebo kdo je teď majitelem, dostane zákaz ty doly zavřít pod pokutou dvacetinásobku minimální mzdy na zaměstnance… Padlo tady číslo 70 000 ohrožených zaměstnanců. Takže při minimální mzdě 8 500 Kč to máme 170 000 na zaměstnance a celkem tedy 11 900 000 000 Kč – pakatel, ne?
  Tak jsem zvědav, jak dlouho bude trvat, než tento zákon vstřícně zavedeme i u nás…
  „Mladý pane, víte co je to důl? Díra v zemi! Chodby tak, tak! Ten se může zasypat, zavřít – aha, tak zavřít už se nemůže…!“
  Jo, to by se v EU stát nemohlo!

 608. 736 Asi ano, dvd. V dějepise čteme, že Gálové málem dobili Róma, ale narychlo zavolaný Mesároš jim v tom zabránil.

 609. zdravím !
  Čtěte IDěs, tam to všechno je 🙂 Je to výroba bruselských „diplomatů “ 🙁

  “ Magisterská specializace je určená pro žáky Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
  Program se zaměřuje na evropskou politiku, soudobé dějiny, sociálně právní a geografická studia a evropské mezinárodní vztahy.“

  Zdroj: http://praha.idnes.cz/havluv-titul-ziskaji-studenti-z-prahy-i-sorbonny-f7b-/praha-zpravy.aspx?c=A131008_1985757_praha-zpravy_bur
  Zdroj: http://praha.idnes.cz/havluv-titul-ziskaji-studenti-z-prahy-i-sorbonny-f7b-/praha-zpravy.aspx?c=A131008_1985757_praha-zpravy_bur

  Zdroj: http://praha.idnes.cz/havluv-titul-ziskaji-studenti-z-prahy-i-sorbonny-f7b-/praha-zpravy.aspx?c=A131008_1985757_praha-zpravy_bur

 610. (739) omlouvám se, můj počítač se zbláznil 🙁

 611. Dobré ráno,

  pro porovnání 🙂

  Státní rigorózní zkouška mohla být na Vysoké škole politické vykonána v jednom z těchto oborů:[7][8]
  Filozofie a dějiny filozofie
  Sociologie
  Politická ekonomie a dějiny ekonomických teorií
  Obecné dějiny (se zaměřením na dějiny mezinárodního dělnického hnutí, dějiny mezinárodní politiky a dějiny Komunistické strany Sovětského svazu)
  Československé dějiny (včetně dějin Komunistické strany Československa)
  Teorie státu a práva
  Národní hospodářství Československé socialistické republiky (ekonomika průmyslu, ekonomika zemědělství)
  Teorie kultury a umění
  Teorie stranického vedení socialistické společnosti
  Teorie řízení
  Dějiny politických teorií
  Soudobé politické systémy

  Aneb Sorbona jako Sorbona

  Jen mně tak napadá děsivá vize, že ten MArx měl pravdu. Lidstvo nakonec k tomu komunismu dospěje. Akorát v tom Rusku tlačili moc na pilu.

 612. Maydo, lidé ke komunismu dospěli mnohokrát. Poté se začalo vždy znova, s holou zadnicí.

 613. To asi máte pravdu, nickname.KOnec konců ta teorie má jednu chybku, považuje ten komunismus za konečný stav a to znamená, že by tím byl ukončen vývoj lidstva.
  Ale protože „pokrok nezastavíš“, je „konečná stanice“ kdesi v nekonečnu.

  Potěšující na tom je, že ten komunismus je jen přechoddnou etapou. Otravné je, že evidentně se ho nelze zbavit jednou pro vždy a že se vrací jak vlezlej přííbuznej.

  A lepší holá zadnice, na kterou si můžu ušít katě, i když nebudou vypadat jako od Armandiho, než povinně státem přidělené motérky,který škrtí, dřou a fouká do nich dírama. 🙂

 614. tak abych se Havla zastal, co tak vím, do žádné hlubší filosofie se nepouštěl a pokud bude u závěrečných zkoušek stačit heslo Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, tak by státnice mohla být brnkačka.

 615. možná by to šlo dělat i dálkově, přes blog třeba, ni?

 616. a dislektici by museli namalovat aspon kardoidu.

 617. 747 Disgrafici jako já? … Rezy, výborný nápad. Dálkovým studiem děl VH (WGDr., WGBc.) bychom naplnili kvótu 40% vysokoškoláků. Uspořádal bych soutěž pod kuratelou Transparency Terestrial & Extraterestrial, kdo dokáže titul vydat levněji. Vyhrála by Česká pošta, zastupovaná AK Pravda & Láska. Bc. za sto, Dr. za dvě kilča.

 618. Přečteno jinde
  Předseda vlády Nečas si jde do banky vybrat peníze z šeku. Pokladní povídá: “Dobře ukažte mi váš občanský průkaz.” Nečas: “Jejda, já ho u sebe nemám. Ale přece mne znáte, jsem předseda vlády?” Pokladní: “Ano jste mu podobný, ale podle pravidel se musíte nějak identifikovat.” “Tak se tady někoho zeptejte, přeci mne musí znát.” “Bohužel, vy se podle pravidel musíte identifikovat sám. Alespoň nějak. Tuhle si přišla vyzvednout peníze Kvitová a taky neměla doklady. Vytáhla raketu a sestřelila nám žárovku na druhém konci haly. Jindy tu byl bez dokladů Jágr. Vzal hokejku a puk a přes celou halu se strefil do odpadkového koše. Oběma jsme peníze vyplatili. Tak je to jen na vás, jak dokážete, že jste předseda vlády Nečas.” Nečas se zarazí, přemýšlí a nakonec řekne: “No opravdu, to jste mne dostala do úzkých. Já si neumím vybavit, co bych udělal nebo co bych řekl, nic mne nenapadá.” “ V pořádku pane předsedo vlády, chcete to ve velkých bankovkách nebo v menších?”

 619. Nickname, s těmi díly jsem měl malinko jiný záměr,kdo by například jedl při hodině, nebo běhal jako blázen po chodbách, dostal by to jako povinnou četbu a obsah pěkně do čtenářského deníčku.

 620. Životaschopnost podniku lze zjistit docela snadno. Stačí kouknout do daňového přiznání..
  Deklaruje zisk, anebo ztrátu ?

  Docela nechápu, proč by se měl jakýkoliv stát dívat nevšímavě na toho, kdo mu chce udělat z jeho občanů nezaměstnané…., snížit daňové příjmy a vyrobit mu výdaje na podpory.
  A můžete začít nadávat 😀

 621. Proč nadávat? Jak si Hurvínek představuje životaschopnost podniku?

  Halladine, přísahám, že jsem právě dorazil do kanceláře, sjel poštu, poslal odpovědi, vytisknul faktury a s hrnkem kávy se podíval na Šumaváka. Čtvrt na jedenáct a taková kokotina….

 622. Halladine, proč nadávat? To je spíš na rezignovaný povzdech.

 623. 751 V 80-letech se šířila fáma, že se chystá nové zatýkání živnostníků a buržoazie za podvracení světového míru. Prý vydělali jen na 40 let komunismu.
  … nyní chápu, že to asi nebyl vtip.

 624. Martine,
  pokud je firma v zisku, platí daně a vyplácí dividendy , je to snad jasný, ne ?

 625. Halladine,
  jseš majitel škodovky a chceš zavřít Kvasiny. Superby nikdo nekupuje, v Kvasinách je stará linka, hlavní fabrika v Bolce vyrábí dostatek aut, takže další kapacity nepotřebuješ – modernizace a přestavba linky je tudíž úplně zbytečná. Tohle víš ty.
  Jak z daňového přiznání osvícený úředník pozná, že jsou Kvasiny životaschopné? 😀 😀 😀
  Co se má kurvafix úředník co srát do tvejch soukromejch věcí a nařizovat ti, co máš dělat se svejma věcma a penězma????

 626. Ptakopysku,
  to co popisuješ, není zavření Škodovky a její přestěhování do Číny nebo Vietnamu.
  Tudíž se toho opatření Frantíků netýka

 627. 2 ptakopysk – ad „Jak z daňového přiznání osvícený úředník pozná, že jsou Kvasiny životaschopné?“ – chybná otázka… Osvícený úředník to prostě ví. Fullstop. Od toho je osvícený… Technologický postup popisuji výše…

 628. já si myslím, že přesně podle Halladinova pravidla fungoval Stehlík, ten taky zavíral, až když bylo uplně všem jasné, že se z toho nevzpamatuje ani konsolidační banka nebo kdo to Stehlíkovo podnikaní tenkrát nakonec odskákal. Samozřejmě, že podnik je životaschopný dokud je z čeho platit vejplaty. Když se narazí na dno, tak končíme. Cervených čísel se nelekejme, dyk ta fabrika přeci není naše! 🙂

 629. Halle,
  758 – blbost. Je to némlich to samý. To, co popisuju, je zavření fabriky. Škodovka má v Číně a Indii taky svůj montážní závod. Není problém si dát dohromady, že se Kvasiny zavřou z výše uvedených důvodů a superby se budou dál montovat v Číně, protože Asiati jdou po superbech jako slepice po flusu. To, že jsou Kvasiny o krapet menší, než třeba Citroen, vůbec nic nemění na principu.
  Znova se ptám: „Jak z daňového přiznání osvícený úředník pozná, že jsou Kvasiny životaschopné?“
  Nevíš, co? Jinak bys – s prominutím – tak blbě neargumentoval.

 630. 756 – tyický úkrok stranou, ale marný. Zisk nebo ztráta nic neříká o životaschopnosti firmy. To, že platí daně, na které si půjčila nebo vyplácí dividendu z rozprodeje majetku – nebudu pokračovat.

  Halladine, nakouknutí do daňového přiznání a vykázaný zisk se rovná postupu zubaře, který ve dveřích řekne: „Usmějte se!“, pacient ukáže bílý chrup, vybělený nějakým přípravkem a zubař konstatuje, že chrup je v pořádku a životaschopný. Snad je ti tohle přirovnání bližší.

 631. rezy,
  pamatuju dobu, kdy Kovofiniš Ledeč dal bance do zástavy podnikovou kanalizaci, aby měl na vejplaty. Asfaltové podnikové komunikace šly do zástavy měsíc předtím. Podle Hallova pohledu byla ta fabrika životaschopná… 😀 😀 😀

 632. vzhedem k tomu, že dodneška není státní uředník schopen ani ohodnotit stavební práce na dálnici a běžně v tomhle kejvne na +100% předražení bych mu nějaké zvažování zivotaschopnosti cizích soukormých firem nedal ani za zlatý prase.

 633. Ta škodovka navíc může být účetně v plusu. Ale ví, že podle vývoje na trhu lze očekávat, že příští rok v plusu nebude. Udržovat při životě něco, co teď ještě vydělalo, aler stává se ztrátovým, je nákladnější, než to zavřít, dokud z toho ještě je nějaký zisk.

  Koenc konců je lepší, když fabrika propustí dělníky včas s odstupným nebo až v době, kdy jim dluží zpětně i výplaty za práci a je otázka, jetsli je někdy dostanou?

 634. Ale hlavně je to úplně postavený na hlavu a porušení vlastnických práv.

  Vlastník továrny nese veškerá rizika, náklady a odpovědnost a rozhoduje stát prostřednictvím svého zástupce, který neriskuje nic, nic ho to nestojí a za nic nezodpovídá.

  Na oko se to tváří jako respektování soukromého vlastnictví, ale v podstatě je to horší než znárodnění. Tak aspoň stát sebral tu fabriku se vším všudy včetně odpovědnosti a nákladů a netvářil se jako nejakej lidumil.

 635. Už se „těším“ až tosipišové znárodní Metrostav. Zjistí, že to je prázdná skořápka, protože pár měsíců před znárodněním všechny zakázky odpluly do jiných firem. Vyšetřování zjistí, že manažeři s vědomím majitelů nejednali v zájmu národního hospodářství. Manažeři dostanou „porušení povinností při správě cizího majetku“, majitelé „porušení povinností při správě vlastního majetku“.
  Na základě tohoto exemplárního případu připraví Marie Benešová nový paragraf TZ: Rozkrádání majetku v evropském vlastnictví.

 636. Je to jednoduché.
  Schopný pochopit pochopí okamžitě, bez vysvětlování.
  Neschopný nikdy.
  Proto komunismus a socialismus vždy dopadne stejně.
  Úvahy o tom, že kapitalismus funguje proto, že odbourává neefektivní činnosti, jsou pro ty první.
  😛

 637. nickname, vzpomínáte na debaty o evropském zatykači a výčet trestných evropských činů? Tak třeba Rath teď nově dostal obvinění z: poškození finančních zájmů Evropské unie.

 638. O ochotě v takovém státě investovat raději nepsat. Máme domácí odstrašující příklad, blbé kecy Zemana a oranžgutanů na Bakalu.
  „Investiční pobídka“, jak z praku!

 639. Ale no,

  pokud nejsou na Superby zakázky, nemůže dělat škodě problém to doložit…

 640. 769 Martine, jde to rychleji než jsem čekal.
  771 samozřejmě to může doložit dvojmo s průpisem.

 641. Já někde četl nebo zaslechl, že pro ekonomické klima je podstatné, jak snadno lze do podnikání zahájit i ukončit. Ale to je asi nějaká ošklivá pomluva.

 642. Halle,
  ježišmarjá…
  Děláš neustále úkroky stranou od svého genitálního plánu kontroly rentability podniku pomocí daňového přiznání majitele.
  No nic. Jak chceš relevantně dokládat, že nejsou na superb zakázky?
  I mě, jako totálního ekonomického ignoranta napadá asi pět způsobů, jak zajistit, aby na superba nebyla ani jedna objednávka.

 643. Ježišmarjá,
  pokud se Superby dobře prodávaj, proč by VW dělal nějaké opatření, aby se prodával blbě ?

  Já nevím, jak se prodává, podotýkám.
  Ale buď se prodává dobře, anebo špatně – a pak to Škoda nepotřebuje fixlovat.

 644. Co když se najdou zaměstnanci, kteří jsou rádi, že vůbec zaměstnání mají, uživí se, a kdyby fabrika krachovala, půjdou o dům dál, jako už několikrát. Nepožadují kontrolu odbory, nechtějí aby jejich zaměstnavatel měl kvér u hlavy …

  Ad odboráři: Pan Zavadil se přiznal, že jako odborář má větší plat než mají poslanci. Přeji mu to, je to dobrý byznys. Jen bych prosil, aby svými návrhy neškodil lidem, obzvláště chudým dělníkům a živnostníkům.

 645. Hrome, ještě nezaznělo, jako argument podporující ono opatření, že se to týká jen firem nad 1000 zaměstnanců. Chi chi chi, pravil by šakal. Ačkoli ten Halladinův „“polylogistický““ řetězec v 751 (Docela nechápu ….) je výtečný a je to klíč k pochopení, proč je uvažování měšťana (cizím slovem buržoy) s uvažováním socialisty naprosto neslučitelné. Také mě potěšilo, že nikoho nenapadlo do toho tahat vlastnická práva.

 646. 764- to je sice pravda, na druhou stranu je zajímavé, že ti samí, když dojde na jejich osobní majetky se stávají neobyčejně schopnými- viz Gross, Palas a spol. Tam najednou nejenže dokážou uplést dokonalou ekonomicko-právní intriku, ale i ji bleskurychle uskutečnit a u tosipišů a voličů obhájit.

 647. 777 a předchozí: Superby se dobře prodávaj, ale dělaj v Číně. Já chci zavřít Kvasiny.
  Jinak záporný důkaz neexistuje. Na obvinění falešnými svědky, že jste si půjčil peníze a nevrátil, musíte povolat falešnější svědky, že jste vrátil. (Arabská pohádka).
  Samozřejmě zásah do vlastnického práva je děsivý.

 648. Modrý ptáku,
  docela jednoduše. Stát patří svým občanům, a především má mít péči o své občany.
  A nechápu, proč by měl mít péči o cizí občany, případně mešinu svých občanů.
  A Martinovi bych řekl tři slova…. Sklárny Strání- Květná.
  Těm co málo pamatují…
  Podnik se měl zavřít a zlikvidovat. Koupily ho kterési odbory, postavily na nohy a prodaly.
  Fungují dosud.
  Ne každé rozhodnutí zavřít může být kvalifikované a moudré.
  A nic se nestane, když majitel bude mít víc důvodů uvažovat, zda je zavření firmy opravdu nejrozumnějí a nejlacinější….

 649. Halle,
  ad 777 – zase děláš úkrok stranou. Já nikde nepíšu, že se superby prodávají dobře.
  Moje prvotní premisa v modelovém příkladu v 757 je, že se superby prodávají ŠPATNĚ. Já v 775 píšu, že není papírově problém pro potřeby úředního blba a socanského zákona vykázat, že se superby neprodávají VŮBEC. Chápeš?
  Začínáš nějak jirkovatět. Abys nemusel odpovědět na položenou otázku, vymyslíš si zástupný problém, přidělíš ho protistraně a pak s ním polemizuješ. Necháme toho, jo?

 650. ted to vemte, že ty Kvasiny jsou celkem jednoduchý příklad, a stejně zřejmě zůstane nepochopen. Neumím si představit, jak by se radilo skutečnému oceláři, že má vyrábět kyčelní klouby na sklad dokud nedojdou prachy (nedojdou ve smyslu prázdna kasa) protože si CondroForte udělalo promoakci a všichni skáčou jak luční kobylky.

 651. Halladine, tož odbory se koupí fabriky staly vlastníkem nebo hnusným kapitalistou. Podniky jsou vedeny různě, dobře nebo blbě.
  kdo to vede dobře, přežije.
  Kdo to dělá blbě. nechť se jde věnovat čemukoliv, co umí a nedělá škodu.
  A není danné, že když je někdo odborář, musí nutně vést blbě fabriku.
  Akorát to nic nevypovídá o rozumnosti či nesmyslnoasti francouzského zákona

  Je pitomost nařizovat blbě vedeným fabrikam, že nesmí zavřít krám. Blbě vedené fabriky, uměle udržované při životě, táhnou ke dnu celou ekonomiku.

  A pak je ještě otázka, kdo bude blbě vedenou fabriku financovat, když ji vlastník nesmí zavřít. Protože pokud fabrika nevydělává, prachy jednou musí dojít. Obvykle to je dost rychle.

  OT – co časově obnáší registrace vozidla v Praze? Máte někdo zkušenosti z poslední doby?

 652. „Hrome, ještě nezaznělo, jako argument podporující ono opatření, že se to týká jen firem nad 1000 zaměstnanců.“

  Chichichi, by nepravil jenom šakal. V osmačtyřicátém to taky bylo nejdřív nad 500 zaměstnanců, pak nad 50 – a ty konce známe.

 653. maYdo, ono vůbec nejde o zavření blbě vedené fabriky.
  Jde spíš o to, aby se nezavřela dobře fungující fabrika jen proto, že při nižší ceně pracovní síly někde jinde by ta ziskovost byla o pár procent vyšší.
  A ono u velkých akciových společnosti zas není žádné tajemství, jestli si firma vede dobře nebo špatně. Burza to dost slušně zobrazuje.
  Ale odvedu to trochu jinam 😉
  Co vlastnická práva zaměstnanců ?
  A teď jsem zvědavej 🙂

 654. Halladine, 1. stát patří svým občanům, 2. proč by měl mít péči o menšinu svých občanů. To je legrace, viďte, když dokážete následující větou popřít tu předchozí. Část věty o domácích a cizích nebudu pitvat. Stačí nahradit cizí např. bílými a domácí např. černými a bude to zábava ukrutná. Já jen nechápu, proč se do těchto úvah pouštíte, když vždy přijdete s nesmysly. Logicky se to nedá nijak obhájit, ekonomicky je to nesmysl a právně zrůdnost. Proč nenapíšete rovnou, že Vám to přijde jako dobrý nápad, protože demokratický centralismus a hotovo dvacet?

 655. Ptakopysku,
  nějak nechápu, že by si škoda dovolila falšovat statistiku prodeje ať už superbů, či oktáfek anebo fabií.
  To je pro mě absolutně nepřijatelné, připustit, že by to bylo možné.
  A nemyslím technicky nemožné.

 656. rezy,
  a když si představíš, že v čssd jsou ještě větší ekonomická esa, než je Hall a budou od listopadu čtyři roky řídit tenhle stát…

 657. Halle,
  tu 791 nemyslíš vážně, že ne? 😀 😀 😀

 658. MP,
  celej demokratickej systém je založen na tom, že vládne většina menšině.
  Lépe řečeno, vládnou zástupci většiny. Buď jimi opravdu jsou, anebo se za ně více či méně úspěšně vydávaj.
  A každá vláda upředňostNuje své voliče.
  Co je na tom nepochpopitelné ?

 659. Myslím to naprosto vážně – a nejen proto, ževe správní radě sedí odborář….
  Kdyby to prasklo, byla by to taková ostuda, že by ani pokus o to VW za to fakt nestál.
  Nehledě na to , že na své čísla jsou VW pyšné.

 660. JAk jako vlastnická práva zaměstnanců?

  Copak to, že šéf zavře kancl, protože se , dejme tomu, rozhodne odejít na odpočinek, na důchd má našporováno a stejně nejsou kšefty, se nějak dotýká mých vlastnických práv?

 661. Moravské sklárny Květná – to bych sem raději netahal, jsem dost blízko. Halladine, ze zubařského křesla pohledem na obrazovku to vypadá jinak než ve skutečnosti.

 662. Halle,
  chceš snad naznačit, že odborář ze správní rady sedí vždycky třicátýho večer v obejváku s puštěným excelem a s šanonem z fabriky a kontroluje, jestli ho náhodou Piech neojebává a že na všechny statistické fígle přijde?
  To by dotyčný nebyl odborářem, ale živil by se prací jako vysoce vážený a velmi ceněný ekonomický analytik.
  A že po odhalení statistických kejklů odborářem správní rada odstoupí, roztrhne roucho své a na znamení hanby pomaže tváře své bahnem? Jestli vycházíš z toho, že Ferdinand Piech pravděpodobně v nejbližší době odstoupí z pozice předsedy správní rady VW, pak se asi mýlíš. Jeho důvody jsou určitě jiné, než odborářem odhalené statistické chyby ve výkazech. 😀

 663. Hele, tohle na mně nezkoušej 😀

  Tak kdybych byla zaměstnanec. Jak se zavření firmy mého zaměstnavatele dotýká mách vlastnických práv?

 664. 792, ptakopysku, tohle nebezpečí samozřejmě znám už od dob šrotovného. Tehdy jakýsi Havel za něj pomalu cedil krev a to se jen chtěli opičit po Germánech, takže opičit se po Frantikach bude stejné či horší.

 665. maYdo,
  ledaže by za tebou zabouchli dveře tak prudce, že by ti ve dveřích zůstal přiskřípnutej kabát, nebo kabelka. 😀

 666. Tp myslíš takovou tu věcičku, co se do ní vejdou klíče, jeden kapesník a mobil?

  TAk tu stejně nenosím. A dlouhej kabát s vlajícími šosy jakbysmet.

 667. Odboráři dokázali do MS Květná cpát prachy rok a půl, pak jim došly zdroje a podnik prodali odeesákům.

  Takže ano, zachránili MS Květná od zavření, ale jak je zjevné, jen za cenu toho, že do nich cpali své peníze.

  A to, Halladine, skutečně není možné provozovat v podnikání nějak dlouho- ani když milujeme své zaměstnance víc než vlastní děti.

 668. maYdo,
  práce architekta je jedno z typických „svobodných “ povolání, i když samozřejmě jsou architekti- zaměstnanci.
  A v zásadě je otázka zda by Tvůj šéf firmu zavřel, anebo ji nějakým způsobem prodal.
  Nevím, zda je Tvůj šéf FO, nebo sro.
  takže nemohu soudit.
  Ale v zásadě – mohla bys dělat samostatně, anebo uzavřít dohodu s novým majitelem firmy, anebo jinou firmou.
  Martine, jako obvykle
  zase kecáte maximálně bez obsahu.
  Každopádně platí – firma měla být zavřena, funguje dosud.
  Jedenkrát měsíčně jezdím tamtudy, a tamní zubařka je moje velmi dobrá kamarádka.

 669. Halle, proč by falšovali statistiky?
  Stačí cenu superbu na EU trhu, z důvodů neefektivnosti fabriky v Kvasinách, zvednout na 2,3 milionu (tím by se fabrika stala opět rentabilní) a ty statistiky prodaných vozů Superb udělá ČSÚ.
  Lehce!

 670. Včera říkali v rádiu, že je málo zubařů. Já bych jim zakázal zavírat praxe. Pod pokutou ve výši dvouletého pojistného svých pacientů za poslední dva roky.
  Férová nabídka, ne? Jde mi o zdraví občanů – voličů. Většina vládne menšině.

  Halle, vy jste schopen odhadnout, jestli je poptávka po Superbech. Umíte také odhadnout poptávku po šroubech a jiném spojovacím materiálu? Měl bych pro vás bezva flek 😉

 671. Ono to ale bude jednodušší.
  Fabrice zakáží zavřít s tím, že rozdíl mezi červenými a černými čísly se bude vyrovnávat z „fondu stability“ či případně z EUSF (EU fond solidarity) jak říkal včera v televizi poslanec Poc k redukci tabáček a trafik díky nové EU směrnici.

 672. Kurňa, HAlladine, tak jinak :

  Jak se dotýká vlastnických práv zaměstnance, když jeho zaměstnavatel zavře krám?

  Co bych asi tak mohla dělat já, kdyby to šéf zavřel tady, v tom mám poměrně jasno. Ale ani to nijak nesouvisí s mými vlastnickými právy.

 673. Až socani vyhrají, poptávka po šroubech se rapidně zvýší, aby měli co utahovat!

 674. Ptakopysku, tak to jsem opravdu nebyla já. Ze mně bys takový udělal asi tři 😀

 675. Další příklad
  Zetor Brno..
  Dlouho na zavření, dnes jedou zase nahoru.
  Nickname, každej zubař, co mu to zdraví dovolí, do penze nejde… 🙂
  A fakt nevím, kde si někdo vzal , že odhaduju prodej Superbů 🙂
  Ale kdyby VW nasadila takovou cenu, asi by se znemožnili…
  Každopádně, kdyby chtěli v té Franci argumentovat, že chtěj za Superba tolik, aže ho nikdo nechce, takže musej zavřít kšeft, asi by se na ně mračili 🙂
  Tedy, pokud by ta fabrika byla ve Frankreichu..

 676. maYdo ,
  Tvoje vůbec nijak. Čímž nechci tvrdit, že bys neměla žádnej problém.
  Ale ty fakt nejsi typický zaměstnanec, odkázanej jen na to být zaměstnanec.

 677. 813 Halle, to ovšem říkáte vy. Co když se najde zubař nelida, který by ještě mohl zubařit, ale nechce, vymlouvá se na oči, ruce, záda …
  Myslím, že nelidskému jednání zubařů by se mělo zabránit zákonem. Jste pro? Jestli ne, budu si nucen myslet, že takové jednání schvalujete.

  Krásný nový svět socialismu se navrací.

 678. Mno, jak to tak čtu, tak jen doufám, že v celé té slavné EU je podobných ekonomických talentů řádově více a na rozhodujících místech. O to rychleji se to totiž celý posere…

 679. 813- držte se těch skláren, Halladine, žádné „další nakousnuté příklady“.
  Například by mne zajímalo, proč to odbory nedělají pořád, nezachraňují podniky pro své zaměstnance za své peníze? Po roce exit a je to…lidi by je milovaly, podniky by vzkvétaly…není třeba měnit zákony a dusit ty, kteří o to nestojí.

 680. Cifix, Halaldine, tak se odpoutej od mé maličkosti a řekni mi, jak se rušení fabriky dotkne vlastnických práv typického zaměstnance, odkázaného jen na to být zaměstnanec.

  Ještě Ti napovím, co chci: neptám se na to, jetslu bude nebo nebude mít zaměstnanec problém. Ptám se na to, jak se to dotkne jeho vlastnických práv. To jsou dvě různé věci.

  “ každej zubař, co mu to zdraví dovolí, do penze nejde“

  No, tak si to představ, že by stát nenechal na tom zubaři, aby si rozhodl, jetsli mu zdraví dovoluje se ještě hrbit u křesla nebo ne nebo to nechal na pouředníkovi, kterej se koukne, že má zubař obě ruce a tudíž ještě má v čem držet vrtačku a dvě nohy , takže doleze ještě do ordinace, takže není důvodu, proč by nemohl vykonávat praxi.

 681. maYdo, on se stát stará už teď prodlužováním doby kdy je kdokoli povinen pracovat, aby měl nárok na starobní důchod.
  A vyjímat ze všeobecného zákona jednu profesi dost dobře nejde.
  A ne , ještě neodpovím. Ať si lámou hlavy i jiní než Ty 🙂
  Ale napovím… investice do vzdělání…..

 682. Promiň, možná jsem rozumu mdlého, ale pořád mi uniká, co to má dělat s vlastnickými právy.

 683. Hlavně, že se dobře bavíš 😀

  ale mně fakt zajímá, v čem se rušení firem dotýká práv zaměstnanců.

  Samozřejmě myslím typické zaměstnance, co jsou odkázaní jen na to, být zaměstnanci.

  ( i když si já myslím, že práceschopný a tudíž zaměstnatelný člověk má vždycky i jiné cesty. Ale to jen tak na okraj)

 684. Pardon, měla jsem na mysli vlastnických práv zaměstnanců.

 685. 822- Maydo, že vy jste nečetla Trachtovu knihu “ Zbytečné otázky v kriminalistice“ ?

 686. maYdo 🙂

  vidím , že tě to fakt dráždí 🙂
  tak mi pošli prázdnýho mejla, a já ti to napíšu.
  Tvoji adresu už nemám

 687. maYdo, chtěl jsem odpovědět, že vůbec nijak. Ale Andy má odpověď preciznější 🙂

 688. Halladine, proč na maila, veřejně jsi tu otázku nadhodil, veřejně odpověz.

  Že jsem ženská zvědavá, to přece víš.

 689. já vám nechci Maydo vstupovat zbytečně do diskuse, ale řekněte mi jeden z Vás, co si představuje pod pojmem Vlastnická práva zaměstnance.
  Podle mě by to mohly být například zaměstnanecké alias standardní akcie.Tam nevidím s právy problém, o těch se mluví na valných hromadách akcionářů a jinak není o čem. Už za socíku prosakovaly informace ze světa kapíku, že si občas, když byl rozdán velký podíl akcií mezi dělníky, že si na valné hromadě sami dělníci odhlasovali propouštění.
  Jen aby jim ta akcie neklesla. Bylo to samozřejmě zmanipulované a my na východě, řádně proškolení jsme ten kapitalistickej trik hned prohlídli. Jesli máte ještě ohledně vlastnických práv zaměstnace nějakou jinou teorii, sem s ní.

 690. Modrý ptáku,

  viz Halladinova 789

  „Ale odvedu to trochu jinam
  Co vlastnická práva zaměstnanců ?
  A teď jsem zvědavej “

  Mně jen zajímá, jak vlastnická práva zaměstnanců souvisí s tématem podniků, o kterých rozhoduje stát a nikoliv vlastník, jetsli se mají dále provozovat.

  já si taky myslím, že nijak, ale třeba mi něco uniká.

 691. Proč veřejně, když to zajímá akorát Tebe 🙂
  Ale tak jo.
  Jsem si jistej, že tady na pravicovém blogu ( kde se tvrdí, že do vzdělání maj lidi investovat – a investuje se do majetku, kterej má přinášet zisk, jinak to není ivestice) každej uzná, že dosažené vzdělání či kvalifikace je vlastně majetek.
  Nehmotnej, neprodatelnej ( diplom či výuční list prodat nesmíte, a znalosti nemůžete, maximálně pronajmout ale i s hlavou a jejím příslušenstvím 😉

  Takže pokud se někdo rozhodne , že zavře sklárnu ve Květné – a co vím moc blízko žádná jiná není – tak vlastně udělá z člověka kvalifikovaného ( výuční list plus praxe) člověka nekvalifikovaného. Pravděpodobně na dlouho, možná navždy.
  A jsem přesvědčen, že dobrej ekonom by byl schopen spočítat hodnotu takového nehmotného majetku, na základě dosaženého vzdělání, praxe, obvyklých platů, doby pracovní doby do penze atd.
  O to všechno je ten vyhozenej sklář připraven…
  Popravdě – když jsem o tom zákoně četl, moje první reakce byla – absolutní blbost.
  A pak jsem si tu přečetl pana Kořenskýho, jak vzpomíná, že investoval meloun, a ta firma, co bezproblémově běží mu vynáší „jen “ 10% ročně….
  A že ji asi zavře a lidi propustí……
  A změnil jsem názor….

 692. Rezy, já to beru tak, že majitel akcií je majitel akcií a zaměstnanec je zaměstnanec a to i když je to jedna a tatáž osoba. JAko zaměstnance se mně žádná vlastnická práva netýkají.

  Jako vlastník akcií jsem vlastník a ne zaměstnanec. Z tophot postavení vyplývají moje vlastnmická práva včetně toho, že rozhoduju o tom, jetsli se fabrika zavře. Samozřejmě se budu rozhodovat podle toho, co se mi jeví výhodné. Pokud se mi jeví výhodné, abych si udržela práci, budu hlasovat pro to, aby se pokračovalo ve výrobě. Ale pořád hlasuju jako vlastník akcií, ne jako zaměstnanec

  Samozřejmě to, co se mi jeví výhodné, nemusí být ve shodě s tím, co se jeví výhodné dalším vlastníkům akcií nebo se může ukázat, že to byla blbost neb fabrika stejně kráčí do kopru, takže si můžu sypat popel na hlavu, že jsme blbě hlasovala.

  Ale pořád jsem v tomto procesu za majitele akcí a ne za zaměstnance. Jako zaměstnanec o majetku firmy nerozhoduju.

 693. Promiň, Halle, ale zavřením sklárny v Květné sklář nepřijde o výuční list ani o zkušenosti.

  Že má najednou stížené podmínky , jak s tímto kapitálem nakládat, protože je to jediná sklárna v regionu a musí se přestěhovat nebo rekvalifikovat je věc druhá.

 694. Maydo

  pokud nesežene práci v jiné sklárně, tak je mu jeho dosavadní kvalifikace na houby.
  Rekvalifikace…
  Dost často jsou problematické.

 695. MaYdo,
  to nemá cenu. On je Hall dneska úplně ujetej. Teď tady naznačuje, že by se rád vydával rozkazy PK, co má dělat se svými penězi…

 696. Inu, co nemohu nechat bez obdivu – a naopak musím tímto kvitovat –, je loajalita a houževnatost, s níž Halladin hájí tuhle levičáckou zhovadilost. Jsem dokonce naprosto přesvědčen, že ať by si levičák Hollande ze čtyř možností, jež se mu logicky nabízejí, totiž
  – pokutovat vlastníka, který zavře neživotaschopný podnik,
  – pokutovat vlastníka, který zavře životaschopný podnik,
  – pokutovat vlastníka, který nezavře neživotaschopný podnik, anebo
  – pokutovat vlastníka, který nezavře životaschopný podnik,
  vybral kteroukoliv, Halladin by jeho ideje – jakož i jejich neúprosnou aplikaci – hájil stejně neochvějně.

  Leč sem jsem toliko nahlédl, a zkusím dál dělat cosi užitečnějšího.

 697. Nic takového nenaznačuju..
  Já mít investici, co vynáší 10% , tak od radosti skáču jak jojo.
  Prostě nechápu…….
  Baťa by rozhodně provoz, co vydělává 10% nezavřel..
  A v době krize by ho držel, i kdyby nepřinášel žádnej zisk, a alespoň nebyl ztrátovej.

 698. Proboha,
  ten francouzskej zákon vůbec není o firmě co je na krach.

 699. A Micmochodem – jsou věci, které Holland dělá, a pořádně mě serou

 700. Jo, Halladine, to už tak bývá, že ne každá investice, a’t už do hmotného nebo nehmotného majetku se vyplatí.

  Zrovna tak mi je na houby, když investuju do vzdělání dětí a nakonec se ukáže, že si blbě vybraly obor a o práci v oboru nezavadí, tak půjdou k Jirkovi česat hrušky. Nebo když koupím barák a vzápětí ho spláchne povodeň nebo vyhoří.

  Ale to už je povaha investice, že se nemusí vždycky vyplatit.

 701. „Baťa by rozhodně provoz, co vydělává 10% nezavřel.“

  A jak to víš?

  BAťa je po smrti víc než půl století, těžko soudit, jak by se rozhodoval v poměrech, které nepoznal. Otázka vůbec je, jak by dnes Ba’tovy závody vypadaly a kdo by je řídil.

 702. Alo jo, maYdo, pokud fabrika zkrachuje, nedá se nic dělat. Prostě má zaměstnanec , stát i my všichni ostatní smůlu.
  Ale pokud ji někdo zavře jen proto, že někde jinde bude mít místo deseti procent zisku 12, tak mi to vadí.

 703. 834 – omyl, ptakopysku. „ujetej“ nejen dneska, pořád.
  Byla by to jinak docela sranda, jen kdybychom měli všichni řiditelnou vzducholoď a mohli se zavčasu vzdálit.
  A jdu si taky číst v Trachtově knize (824).

 704. MaYdo

  moje máti u Bati pracovala. Se spoustou jiných zaměstnanců jsem kdysi mluvil.
  Nenašel se nikdo, kdo by na něj nadával, většina lidí mu byla dokonce vděčná.
  Nejen, že je zaměstnal, on je i vzdělával, naučil je hygieně, a co já vím všechno.

 705. A jinak ještě zareaguju na typický závistivý blábol v 841 – místo aby takto postižený jedinec jásal radostí, že si může koupit firmu, která vynáší úžasných 10procent zisku, tak začne ostatním přikazovat, co mají se svou firmou dělat.

 706. Haladin,sic na obhajobu uvedl naprosto nesmyslně připad pana Kořenského,protože si sám argumentačně podkopl stoličku, ale na druhou stranu je dobře, že to tu zaznělo. Na rozpuštění fabriky skutečně tratí ten podnikatel. Sám vím, jak je náročné (nejen finančně) vyškolit technika a pokud Vám odejde, tak jste rázem o xx stovek tísíc chudší. Ten technik rozhodně netratí, zastaví se v jiné firmě a pokud se něco naučil, řekne si i o lepší plat. Cena fabriky je obvykle složená kromě jiného i z kapitálu tvořeného šikovností alias knowhow zaměstnanců. Je nabíledni, že když se Vám rozejde parta, tak Vám je ten zbytkový HW kolikrát zcela naprd. Předpokládat, že to podnikatelé neví a budou si zavírat fabriky jen tak z plezíru je naprostá chujovina. Takhle svět prostě nefunguje.

 707. Tučňáku,

  kdyby pan Kořenský napsal, že tu firmu prodá, neřeknu ani popel.
  Ale on řekl, že ji asi zavře.

 708. Baťa byl výjimečný podnikatel, nicméně zcela nemilosrdný a orientovaný výhradně na výkon, maminky naučil hygieně atd. z jediného důvodu – aby otroci fungovali.

  Dneska by ho s takovým přístupem odboráři a vlády, jakož i zaměstnanci upálili v Gottwaldově na náměstí.

 709. Ale já Ti věřím, Halladine. Ano, tenkrát.

  Ale svět je dnes jinej. Kdyby se Baťa nezabil a nebyla válka, dávno by podnik měli jeho potomci. Nebo nějaký nadnárodní koncern. Nebo by to mohla být akciovka. Co my víme, kam by se to posunulo za půl století, kdyby se staly jiné věci, než ty, co se staly.

  To, že na něj nikdo nenadával neznamená, že by se rozhodoval, jak Ty si myslíš, že by se rozhodoval.

 710. Andy,

  v době kdy jiní zaměstnance, kterej přišel z důvodů třeba úrazu o zdraví vyhazovali, on jim u sebe práci našel.
  Mohl se na ně vykašlat, za branou bylo dost dalších.

 711. No vest firmu, batovskym zpusobem, samozrejme jde i dnes, ale jen do prvni kontroly z pracaku, ci jineho ustavu pro zaostale. Pak uz jen …. Cela predbezneho zadrzeni, sdeleni obvineni, vazba, soud a spravedlivej trest pro otrokare a „kracece dani“ 😀
  To jen k tomu panu Batovi…
  Dekuji vam za krasnou debatu, kde mi jeste chybi …. Majitel jede na dovolenou, koupi si auto, vilu a pak si to da do nakladu…

  Jo a 10% „zisku“ % no to bych taky s takove investice vycouval… To mi da banka a do ruky a cisteho a bez prace …. a v podstate, kdyz o tom tak premejslim, tak bych i tu banku s deseti procentama nebral. Ale to je tim, ze jsem sedlak a tak devet koni a jeden skrivanek, neni ta spravna skrivanci pastika.

 712. To auto si snad koupí nejdřív, ne? Aby měl čím odjet na tu dovolenou.

 713. (841) Dokud vadí, nic proti tomu. Průser nastává, když někdo začne něco dělat. Každý světový obrprůser začínal nějakou takovouhle zdánlivě dobrou myšlenkou. Zakážeme alkohol, Židé jsou příliš bohatí, kapitalisté ziskuchtiví ……..následky společnost prolezlá mafiemi se zkorumpovanou justicí i policií, rasové zákony a válka, vznik socialismu a komunismu, režimů s nejvíce oběťmi.

 714. K té Francii. Finist tady myslím psal o Německu ve 30.letech. Nebylo to něco podobného?

 715. Nejdřív to auto..
  Jo i takové znám. Manžel jedné zubní techničky se dal na podníkání.
  A začal s těmi auty.
  Skončilo to samozřejmě blbě. Fůra dluhů,
  nešťastná – a její práce stojí za …..
  Další kolega z Mikulova- zubař se ulakomil na velkej zisk, naletěl komusi, pozbíral po rodině pár melounů, a ten kdosi mu zmizel.
  Nějakou dobu se pokoušel látat dluhy novými, ale nikdo mu nepůjčil..
  Tak se pověsil….
  člověk nemá být nenažranej….

 716. Halladin na mne promluvil z Čro. Jen z neznámých důvodů ho Veselovský oslovoval jako „místopředsedkyni Vostrou“. 😛

 717. Zavřením sklárny má pan Sklář všechny znalosti a dovednosti, které měl před zavřením sklárny. Je stále stejně kvalifikovaný. Prostředky, které v minulosti utratil za získání svých dovedností, nemají k současné ceně jeho práce vůbec žádný vztah. Stejně jako prostředky, které mu byly v minulosti vyplaceny ve formě mzdy nebo platu nebo něčeho jiného. Byly utraceny a jsou pryč.
  Je to stejné jako s panem Bytem, který si koupil v roce 2007 panelákový byt 3+1, 70 metrů čtverečních za 2,8 mil. Kč a dnes ho může prodat za 2 mil. Kč. Má stejný byt o stejné výměře, jen to měřítko jeho hodnoty je úplně jinde. To je vše, co k tomu může ekonom sdělit. V průběhu času se prostě mění objem (kolik) a struktura (čeho) produktu (výrobků a služeb). A pokud někomu bude znemožněno ukončit ztrátovou výrobu, tak jediným výsledkem bude úbytek kapitálových statků, což povede k vyšším cenám spotřebních statků. To je opět vše, co k tomu může ekonom sdělit.
  Celá potíž je v tom, že laikové neznají vztahy mezi veličinami a tak vymýšlejí obskurnosti v naději, že prokážou neprokazatelné. Proto pravím, že by jednodušší bylo sdělit, že demokratický centralismus a je to.

 718. pan Sklář se dopustil chybné investice už v momentě, kdy se rozhodl vyučit se sklářem.
  Kdyby se vyučil rentierem, nemusel by dnes nějakou zavřenou sklárnu řešit!
  A pomaloobrátkové zásoby ve skladě výrazně zvyšují HDP a celkové bohatství společnosti!!!

 719. Radši místo smělých myšlenkových hyperbol poraďte, kde sehnat švadleny a čalouníky. Když všichni touží po zaměstnání.
  Dal jsem požadavek na pracák a přišly 2 kusy. A ani moc nechtěly dělat.

 720. Pan Sklář se rozhodl dobře, protože je dodnes zaměstnán ve sklárnách, a vydělává.
  Jen jistí managoři , kteří nekvalifikovaným řízením takřka přivedli firmu na mizinu mu dočasně jeho situaci zkomplikovali.
  Oni ovšem nejsou za nic zodpovědní…….
  a možná i zlaté padáky dostali, jak je u nás zvykem.
  Ten Baťa to měl vyřešeno líp…

 721. Foudry,
  řekni kolik nabízíš, a já se ti poptám..
  Chceš výuční list, anebo zacvičíš ?

 722. Halladine, výuční list nepotřebuju, hlavně aby švadlena uměla šít. Mzdu platíme v okolí obvyklou + prémie. Čalouník dtto. Z Hustopeč to sice není daleko, ale doprava by mohla být problém.

 723. Právě jsem dočetl na D-FENSovi závěrečný díl Urzova seriálu o Anarchokapitalismu. Závěrečným souvětím velmi pobavil: „A to už je doopravdy konec; napsal jsem 34281 slov, abych poté mohl –prost vší unáhlenosti– konstatovat, že stát je na hovno.“

 724. Mno,
  obvyklá mzda v Brně Hustopečákovi moc neřekne.
  Jinak doprava zas takovej problém být nemusí.
  Každej druhej osobák je zrychlenej, a z nádraží u nás se lze do Brna hlavního nádraží dostat za 22 minut, nebo tak nějak.
  Fůra lidí do Brna dojíždí.Buď vlakem , nebo auty – pokud je jich víc a střídaj se.

 725. Halladine, výroba není v Brně, nýbrž mezi Brnem a Pohořelicemi.

 726. Halladine, výroba není v Brně, nýbrž mezi Brnem a Pohořelicemi.

 727. to TRW, co zavírá provozovnu v Počernicích je americká firma. Tak by mně zajmalo, jak by chtěl Hollande zařídit, aby ve výrobě pokračovala pobočka nadnárodního koncernu.

  Nebo Zeman, když to převedeme na český poměry. Ani Zeman ani Hollande nemůžou něco takovýho nařizovat nadnárodní firmě. Možná můžou plácat do novin, že nedovolí, ale to je tak asi všechno.

 728. Foundry, padla tu zmínka o Tvém článku o Německu, a s přemístěním Šumaváka je mi uložený odkaz na prt. Byl to skvělý článek a mě moc mrzí, že už k němu nemám přístup. Nemohl by ho tu (např.) Šumavák umístit znovu, anebo nemohl bys mi ho poslat ?
  Byla bych Ti obrovsky vděčná. Často si čtu diskuze pod německými články a s některými tamními argumenty mám problém, a už kolikrát jsem si to chtěla porovnat s tím Tvým.
  ..sííím 🙂

 729. No.. IT, zrovna jsem natrefila na zajímavý článek, pravda, ještě ho nemám celý přelouskyný. Téměř polovina amerických pracovních míst by mohla být ohrožena výpočetní technikou, ukazuje studie školy Oxford Martin
  http://www.kurzweilai.net/oms-working-paper-on-the-future-of-employment-how-susceptible-are-jobs-to-computerisation
  A odtamtud i o pracovních místech – Je to definitivní, dosáhli jsme vrcholu zaměstnanosti http://jdem.cz/8dj59

 730. 572- tak jsem si přečetla výroční zprávu z roku 2011( 2012 není na netu) a předseda odborového Svazu Kovo Josef Středula opět kecá. Pokud je to pro něj překvapivé, pak nemá na svou práci a měl by si dát padáka, případně se přestěhovat do Rumunska. I když tam by s ním nejspíš vyběhli.

 731. Andy.
  ve výroční zprávě z roku 2011 asi nebude nic o tom, že na konci 2013 se fabrika zavře.
  V čem ten Středula kecá ?

  Maydo, špatně čteš.
  Podle těch frantíků nikdo nezabrání odstěhování firmy. Jen ji to bude stát něco navíc.
  Účelem asi bude to, že to přestěhování nebude až tak finančně výhodné.
  Jinak Amíci dost migrujou. Tady v HP byli Worthington Cylinders, dnes už se to jmenuje jinak, a patří to zřejmě Němcům.

 732. 879- zkuste si to přečíst, pečlivě včetně výkazů…a pak komentujte.

 733. Jako, ten odkaz ze Zerohedge je zajímavý. Srovnává plnočasová zaměstnání s příjemci sociálních dávek. Zatím 2:1 Počítače zaměstnanost neničí. Ani automaty ne. Pracovní místa jsou ničena vysokými mzdovými náklady – daněmi. Počítač či robot, automat může zlikvidovat určité pracovní místo – kdy vám naposledy doléval do auta benzín pumpař, ale práce je stále dost, i lidí ochotných za práci zaplatit.

 734. Jako, bohužel už článek nemám, přece jen je to 7 let (to to utíká) a měnil jsem počítač. Takže leda, že by byl někde v archivu u Šumaváka.

 735. Tenhle nesmysl, že stroje a vyšší produktivita zapříčiňují nezaměstnanost, už vyvrátili ekonomové v 19. století (tehdy jednoduchým porovnáním nezaměstnanosti ve vysoce mechanizované Anglii a rukodělné Indii) . Ostatně, stačí se rozhlédnout – nejmenší nezaměstnanost je v ekonomikách s liberálním pracovním zákonodárstvím, rozumnými daněmi a výkonným (automatizovaným) průmyslem. Nejvyšší je naopak v problémových zemích (v Evropě typicky PIGS), kde je průmysl o to neefektivnější, oč vyšší je ochrana zaměstnanců a náklady na pracovní místo.
  Už jsem to tu psal x-krát, práce je služba jako každá jiná a oč je služba dražší, o to menší je o ni zájem. Úplně normální záležitost nabídky a poptávky.

 736. Omlouvám se Foundrymu.
  Asi ta doba byla podobná jako je teď. Vybavuje se mi nějaký dokument o obyvatelích ČR německé národnosti, kteří tady mohli po válce zůstat a zůstali. Jak ti krásně hovořili o „vůdci“ co všechno dobrého dělal pro lid – ty úžasné nápady a ty jistoty. Do toho se mi vybavuje ta suchá řeč čísel z toho článku. No a pak konce ke kterým ten zázrak dospěl. Ale určitě to jde i jinak jak nám ukazuje Korea (tam nezaměstnaného nenajdete). Chce to nepolevit, nelekat se nezdarů a úspěch se dostaví – musí.

 737. Ještě bych dodal, že jakékoli zvýšení daní (třebas i daně z nemovitosti) vyrábí další nezaměstnané. Takže řeči o výhodnosti nepřímých daní oproti přímým atd. jsou jen nesmyslné bláboly.

 738. Jak to, že nebrání? Vlastník továrny je „pokutován“ za to, že udělal rozhodnutí, které nejde pod nos eráru.

  A stát víc to bude v konečném důsledku všechny. Pracovní síla se ještě prodraží, investoři odejdou a noví nepřijdu, radši tu fabriku založí jinde hned.

  A stát bude mít víc nezaměstnaných a menší výnos z daní. Kdyby stát snižoval finanční a byrokratické nároky na podnikání, nebylo by zrušení jedné fabriky problém, lidi by si práci našli.

  když stát naopak proražuje pracovní sílu a komplikuje podnikání, je více nezaměstnaných a více firem prchá. Lumpárna je v tom, že stát náklady na důsledky svých blbostí přenáší na majitele firem.

 739. Jak je to s tou sklárnou ve Květné? A jaká tam ordinuje zubařka? Můžu se o tom něco dozvědět?

 740. Kejko, národohospodáři Třetí říše měli prostě smůlu, že žili v době (i když upadajícího) zlatého standardu, kdy i s přihlédnutím k hyperinflaci 20. let nebylo tak snadné prostě natisknout prachy.
  Dnes by byl Schacht se svou neochotou nejprve nakupovat nekryté dluhopisy (jako prezident Říšské banky) a následně vydávat nekryté dluhopisy (jako ministr hospodářství) odborníkům FEDu, EU a MMF leda tak pro smích. Taky ho Goering v roce 1937 z ministerstva odstavil – každý přece ví, že státní dluhy se neplatí 🙂

 741. 885 Foundry, za nás bych dodal i povinné (regulované) ceny např. elektřiny. Silovou elektřinu máme určitě pod 1Kč, zbytek jsou regulované poplatky za přenos + OZE. Soudruhům je úplně jedno, že máme od elektrárny drát přímo k nám, bez kontaktu s dráty ČEZ, ČEPS.

 742. Samozřejmě, Nickname a Foundry, že to všechno o nákladovosti a důsledcích vím, ale přece jen si myslím, že počet pracovních míst se snižuje. Srovnat situaci 19. století a současnosti se nemůže, technologie jsou úspornější, výkonnější, většina lidí nikdy nebude mít na to, aby si častěji obnovovali zařízení a vyřazovali auta. Jaké je procento těch, kteří si to mohou dovolit.. Vidím to u nás, krachuje tu kde co, nenjsou zakázky, odbyt. Nedělám si iluze, že věda může stále ve stejném tempu vynalézat cosi tak převratného a hodně potřebného v produkci, aby se na tom daly zakládat neprodělečné činnosti. Něco ve službách jistě, ale lidi znovu přeorávají okrasné zahrádky na vlastní produkci. U nás je po městě plno prostor k pronajmutí, a to už dlouho..
  A ten článek, myslím, že ho Šumavák taky nemá. Že mu s tím archivem pomáhal Pietro a..
  Škoda..

 743. Jako, já bych tvé 890 s dovolení parafrázoval – představ si, že je rok 1913:

  …ale přece jen si myslím, že počet pracovních míst se snižuje. Srovnat situaci 18. století a současnosti se nemůže, technologie jsou úspornější, výkonnější, většina lidí nikdy nebude mít na to, aby si častěji obnovovali zařízení a vyřazovali kočáry. Jaké je procento těch, kteří si to mohou dovolit.. Vidím to u nás, krachuje tu kde co, nejsou zakázky, odbyt. Nedělám si iluze, že věda může stále ve stejném tempu vynalézat cosi tak převratného a hodně potřebného v produkci, aby se na tom daly zakládat neprodělečné činnosti. Něco ve službách jistě, ale lidi znovu přeorávají okrasné zahrádky na vlastní produkci. U nás je po městě plno prostor k pronajmutí, a to už dlouho..

  Za sebe bych dodal, že v roce 1893 prohlásil Americký národní patentový úřad, že už žádné další patenty nepřijímá, neboť vše již bylo vynalezeno 🙂

 744. Víte, Halladine, ty Vaše dnešní příspěvky mne naplnily tak bezbřehou podzimní melancholií… A to jsem sem prosím z důvodu zaneprázdněnosti nahlížel jen letmo, a ani jsem je všechny poctivě nepřečetl.

  Ono totiž zdaleka nejde jen o to, že nemáte pravdu. (Koneckonců, kdo jsem já, abych posuzoval, co je pravda…?) Pokud se snad některý den zásadně zmýlím jen desetkrát, jsem prostě málo výkonný, spím a tak podobně. Jenže alespoň mám – a to již ve vlastním zájmu – jakousi snahu si ty omyly nějak zkorigovat. Nic takového u Vás bohužel nevidím; naopak se mi zdá, že se vůbec nesnažíte pravdě přiblížit. A to je malér; ve spojení s tím, jak relativně slušný, přemýšlivý a komunikativní socialista jste, a zejména ve spojení s inherentní socialistickou snahou násilím (jakkoliv zaobaleným) vnucovat své názory těm, kdo o ně nestojí, dokonce ošklivý malér. Každý socialistický politik, který se během příštích pár týdnů dostane k moci, bude horší a podstatně škodlivější než Vy, přičemž škody, které napáchá, nebudou působeny jen jeho nekompetentností a chamtivostí, ale též právě tím, co sdílí s Vámi, to jest neúctou k pravdě a neúctou k faktům.

  Čekají nás zlé časy. No nic, vypnu počítač a půjdu si číst knížku od pana Cooka, na niž mi tuhle náhodou padl zrak. Není to sice ten Cook, ten slavný Cook, ale je ze stejného oboru a knížka vypadá zajímavě…

 745. (879) To něco navíc si ušetří na zaměstnancích. Na kom jiném taky.
  Tahle socanská víra v perpetum mobile (nebo plození z ničeho) je sakra pevná (a sakra blbá).

 746. (893) Co se Cooka týče, v češtině byla vydána „Cesta kolem světa“, s úryvky z jeho denníků, nádherné čtení. Mám, máš-li zájem, stav se někdy.

 747. 893- tak zde bych se socialisty částečně zastala, pokud se domnívá, že by měli podnikatelé mít nějaký pocit sounáležitosti se svými zaměstnanci, je to pěkná a správná myšlenka.
  Problémů je ale asi milion- majitelé velkých podniků jsou zhusta Němci či jiní cizinci, kteří, co si budeme namlouvat, neberou Čechy jako své lidi,proč by také měli. V době rozjeté krize před pár lety stahovali někteří své podniky zpět domů, zejména pokud byli víceméně na nule…právě kvůli tomu, že raději dávali práci svým…a také to měli administrativně atd. mnohem jednodušší, samozřejmě.

  Politickou scénou, odboráři a veřejností jsou podnikatelé vnímáni, zejména díky socanskému a komoušskému působení stále jako horda zlodějů…to zrovna k nějaké lásce vůči zaměstnancům, kteří stále jen brblají a požadují, ale produktivitu z nich je třeba tahat násilím, nepovzbuzuje.

  Zrovna ty zmíněné volanty to píšou naprosto jasně…produktivita stagnuje, zmetkovost se drží, náklady na lidi a administrativu stoupají, obstrukce ze strany státu také, majitel musí do firmy dlouhodobě cpát peníze ze svých úspěšnějších podniků…nevidím jediný důvod, proč by neutekl.

  Ale samozřejmě můžou odboráři nabídnout majiteli, že ty volanty a.s. odkoupí a budou je provozovat sami. Já jim jen zatleskám.

 748. 894
  jo, je možné, že to ušetří na zaměstnancích – ale asi na těch budoucích, v nové zemi
  Asi to Francouzům nevadí – co je doma, to se počítá.
  Ale stále se tu jako mantra opakuje nesmysl – jak vysoké „Zdanění “ práce vadí podnikatelům.
  Houby – důležité jsou celkové náklady na pracovní sílu, a v zásadě je lautr fuk , do kolika škatulek jsou ty náklady rozloženy, či jakej je mez nimi poměr.
  Já vím, co mě moje sestra stojí měsíčně, a jen to je pro mě důležité.
  Konec konců, kdybych jí platil všechno do ruky, i tak , pokud nechce na stáří umřít hladem, musela by si nějaké pojištění platit.
  a ty celkové náklady jsou u nás futr nižší než v německu.
  Jasně produktivita v Německu je vyšší, ale jen díky tomu, že při laciné pracovní síle se Foundrymu ( neber to osobně) nevyplatí koupit něco sofistkovanější do výroby, i když ten jeho obor asi pro to není nejvhodnější příklad.

 749. 896- no a samozřejmě desítky let trvající výchova k přesvědčení, že každý úspěch je podvod, každý pracháč mizera a „stát“ má právo se montovat do všeho je vrchol, přes který ČR nepřeleze.

  Halladinem zřejmě obhajovaná teze, že stát může nařizovat majitelům, jak mají vést podniky je ale zcela úchylná.

  Zejména když každá pravicová vláda se nechá vyštípat dřív, než je nezbytně třeba. Zde jsou levičáci mnohem úspěšnější, neboť staví na lidské závisti a nepřejícnosti.

  Například poslední vláda…hnusná a pitomá, nicméně první, která začala uskutečňovat Zemanovu akci Čisté ruce, byť s nechutí a obstrukcemi.
  S tím teď bude konec. Další Palasové a Grossové už čekají.

 750. Andy,
  já se taky trochu koukal..

  vc roku 2010 byli v zisku, 2011 poklesly tržby, výsledek v mínusu – ale proboha, jeden dva roky ztráty , když je krize přece není důvod zavřít fabriku….
  Vždyť krize musí jednou skončit, aspoň doteď vždycky skončila.
  A minulá ztráta se dá postupně odepsat…
  jinak máte pravdu, to že všechno (nebo skoro všechno) patří zahraničním vlastníkům nese negativní důsledky..
  Tu fabriku koupili za pár šupů, ivestice se jim dávno vrátila, takže proč se nesebrat rýžovat někam jinam.
  Odhaduju, že z té firmy zůstane jen slupka, vybavení převezou do Rumunska.

 751. No, Foundry, krucipísek, já absolutně nehájím levičácké nesmysly. Ale musíš uznat, že tehdy i v následné době bylo víc oborů činnosti, ve kterých se upíchla halda zaměstnanců. To je pryč. A všechno stojí na koupěschopnosti. A jaksi mi chybí technická fantazie, že ještě mohou vznikat ve větším počtu nové další obory, kde se uživí víc lidí ve firmě. Netuším, jaké procento tvoří naprosto zbytečná byrokracie a „zbytné humanitní“ obory, ale určitě obrovské. Takže když si to jen tak odečtu, tak po čem bude poptávka..? Chápu, sháníš švadleny, ale asi jen pár. Samože v zemích s rozmanitým průmyslem je to jinak, ale těch je jen pár.. Proto mě rozčilují články o strašlivé demografii, jak se málo rodí.. Jo, pro budoucí důchodce to bude tvrdé, ale pro budoucí zaměstnanost…

 752. 899- jenže to jsme u toho, co bylo ráno na pořadu dne…jen z řádku zisk/ztráta toho moc nepoznáte.

 753. No , jelikož sedím u kompu, a hážu do něj pacienty, mám čas na to, něco tu občas přečíst a napsat, ale na studim finančních výkazů čas nemám.
  ale je jasné , že pokud klesnou tržby, zatímco fixní náklady zůstanou, není problém spadnout do ztráty

 754. Halladine, není třeba porovnávat Německo a nás. Prostě ber jako fakt, že existuje zřetelná úměra: pokud o X% zvedneš daně, o Y% se zvedne nezaměstnanost. Tak to prostě je a je to doloženo. Po určité době se všichni nějak přizpůsobí, banky vygenerují víc peněz a situace se nějak stabilizuje, nezaměstnanost může i klesnout (nikoli však na původní úroveň). Pak přijde nějaký Kalousek nebo Sobotka, zvednou daně, nezaměstnanost se zvýší atd. atd. Třeba v Tebou uváděném Německu se s daněmi nehýbalo už asi 20 let, i to hodně přispělo ke stagnaci nezaměstnanosti.
  Stát způsobuje nezaměstnanost i mnoha jinými způsoby, ale tento je nejspolehlivější.

 755. 902- to je v pořádku, ale pak přijměte závěry těch, kteří si ten čas udělali nebo jim to tak dlouho netrvá.
  Když se na ty výkazy podíváte, dojde vám, že nejde o nějakou krátkodobou záležitost a soudruh odborář kecal.

  Jste se ptal, proč ho z toho podezírám.

 756. 900 Jako, já vidím neutěšenou krajinu, o kterou se nikdo nestará. Pole neoraná, rygoly a škarpy zarostlé, domky neopravené, cestičky nevyštěrkované. V lesích chybí prořízka, pastvin je málo. Prostor pro nekvalifikované pracovníky je obrovský. Možná jeden dělník v montovně uživí ženu, děti, a rodinu jednoho mexikánce, který se mu bude starat o dům a zahradu. Je třeba více lékařů (psali v novinách). Více zdravotních sester.
  Při nižších nákladech by stávající podniky zaměstnaly více lidí.

 757. Halladine, Vy jste s tím koncem krize fakt srandovní.. neskončí, naopak..

 758. Fuondry,
  kde je to doloženo ?;-)
  Daně ovlivňují ledacos, ale nezaměstnanost ovlivňuje u naší ekonomiky hlavně nedostatek zakázek ze zahraničí.
  I kdyby se daně u nás snížily, zakázky nepřibudou. Čímž nechci zpochybňovat, že zvýšené DPH sníží koupěschopnost a tedy i prodej.
  A pak jsou na tom zaměstnanci jako ta Mórickova mama „Mňa už nekojí, ocinovi nestojí, a pre suseda se ju chovať neoplatí!“ 😀

 759. Jako,
  takže ten Marx měl s tím krachem kapitalismu pravdu ?
  To koukám…..

 760. Nickname,
  Ale houby, i laciná pracovní síla je drahá, když nevyprodukuje nic navíc.
  Nikdo nenajme ani člověka navíc, když mu stačí ti, co už je má.

 761. No, Nickname, on nás nejdřív čeká výbuch, protože se už konečně bude muset pořádně šáhnout do mandatorních výdajů.. A určitě nejen v Česku..
  Na dávky v hmotné nouzi DO srpna už padly 4/5 ročního rozpočtu – http://jdem.cz/6z5t4

 762. KRISTOVANOHO !!! Kde vidíte kapitalismus ? Co krachne, to budou ty přehnané sociální podpory a nesmysly. To ony zatěžují západ, takže stát aby na to měl, ničí podnikatelské prostředí vyššími daněmi a nesmyslnými regulacemi ! Teď jste mě fakt naštval !

 763. Jako,
  to dokazuje akorát to, že Kalousek postavil blbej rozpočet.

 764. To nerozporuju, ale největší problém jsou mandatorní výdaje. No a v politice nesmyslné socialistické regulace

 765. Ale jo, snižujte mandatorní výdaje dle libosti
  Pak se ale nedivte, že nejsilnější strana budou komouši.
  A i vy bezpochyby uvítáte, když Vám snížej penzi.
  To je největší záhul pro rozpočet.
  Ty ostatní dávky jsou kapka v moři.

 766. 914 – zajímavé je, že ač se mandatorní výdaje moc nesnižují, komouši pořád sílí. Takže jen v tom to asi nebude.

 767. snižte je víc, a posílej taky víc
  přímá úměra

 768. Ne, že by mě nástup komunistů neděsil, Halladine, ale možná si lidi potřebují šáhnout na horkou plotnu. Nahoře budou rudí bratři, budou chtít zvedat výdaje aby všeholid „odměnili“, a nebude z čeho. Zvedou daně, přidají na regulacích, menší firmy krachnou, větší zdrhnou..

 769. >> Stručně řečeno – normální „letadlo“ … 🙁

 770. Fantastické pokračování ….
  jinak bych připomněl to, že pracovních míst je všude dost a nejen to, zaměstnavatelé jen čekají na to, aby mohli přijmout další. Žádný normální podnikatel nechce ustrnout. Bohužel se čeká na to, co je v podstatě jako čekání na Godota. Tedy na snížení ceny pracovníka, na to až bude jednoduší komunikace bez zbytečné administrativy vůči státu a taky na …děkujeme, zítra už chodit nemusíte, nepotřebujeme vas….. ono je docela zajímavé, jak si každý zaměstnavatel rozmyslí někoho přijmout, když musí opočítat s obstrukcema, odstupným a dalšíma pitomostma ….

  Rputi, samozřejmě má Holanďan naprostou pravdu, v jeho očích je to naprosto přesně …Jenže já nechci, aby se mi lidi courali po zahradě, stejně jako nemám vůbec žádný problém s tím, jak funguje Italské zdravotnictví a o veřejné dopravě nemluvě. Jediné, kde souhlasím je to, s těma ženskejma. I když na druhou stranu, když si kdokoliv sedne za zahradce kdekoliv, mimo Vídeň samozřejmě, vidí relativně tu samou krásu, jen je rozdíl v tom, že ta „krása“ v Paříži, Římě, je zhruba desetkrát dražší ….

 771. JIrko ppa,
  bodejď by nebyla desetkrát dražší, když do té Paříže, či Říma musela přiletět 😀
  Já osobně viděl v Paříži jednu jedinou Francouzku, o které bych mohl říct, že byla opravdu krásná. Všechny ostatní hezké baby byly cizinky. Ale možná jsou hezké Francouzky k vidění v Římě, nebo Novém Yorku, kde jako turistky zlepšují estetický dojem těchto měst, protože hezké Italky, nebo Američanky odjely vylepšovat vizáž Paříže. A nebo se krásné Francouzky schovávají v taxíkách, nebo jsou schované někde na venkově. Nevím, byl jsem tam jen krátce a děvenka moje starostlivá mi nedovolila pokračovat ve vědeckém bádání.
  Stran commonwealthu – existuje přísloví, že díky kráse anglických žen a jejich kuchařskému umění se z Anglie stala námořní velmoc.

 772. ano Haladine, já jsem pro snížení penzí a držení věku pro odchod do důchodu. Mě se ten model, kdy bude mít důchodce vysoký důchod od sedmdesáti prostě nelíbí. Rači půjdu řekněme v 62 na dvoutřetinový. Dneska se dotuje důchodový učet ze státního zhruba 40miliardama každý rok, a to je špatně. Bud at se přepočítá celá skladba daní a soc. zabezpečení nebo at se sníží důchody ale s odchodem do důchodu bych nehýbal.

 773. Odposlechnuto při obědě:
  „Ty vole, víš, kdy sme šli fčera z práce domu? V jednu ráno! Sme dělali na patře s nějakejma Rumungrama a ty debilové dyš vodešli, za sebou zamkli a nechali klíč v zámku. Sme se nemohli dostat ven a kámoš venku před barákem se nemoh’ dostat dovnitř, protože ty debilové zamkli i vchodový dveře a vodnesli si klíč. Dyš na ně bouchal do buňky, zhasli a dělali že tam nejsou. Asi to byli ilegálové a báli se, že je to šťára. Protože neuměli kváknout česky, vědeli hovno, co jim chce. Majitele se povedlo sehnat až v jednu ráno. To by se s toho člověk posral, vole, krávo…“
  Fasádníci – ač se to nezdá – vedou docela adrenalínový život.

 774. Ptakopysku,
  no co se divíš, když zkřížíš Angly a Sasy, tak to už pak pár Keltů nezachrání 🙂 A ti Římani asi taky nic moc, kam dolezli, se moc hezky nepodepsali 🙂
  Zato u nás, potomkyně Věstonické Venuše, slovansky plných tvarů na keltském základě, občas přimíchnuté divokými hordami z Východu, to jsou holt holky krev a mlíko 🙂 To už pak zase ti Germáni nepřetlačili 🙂

 775. No Ptakopysku, co se týká Anglie, tak samozřejmě souhlasím, ale to ostatní, co si napsal nevím, jak bych to jen řekl …. jen smrt bere všechno, respektive, v tomto případě se jí líbí všechno. Na druhou stranu, jak kdosi řekl, není ošklivejch žen, jen je někdy málo alkoholu …
  No a jak slyším, že je někdo „krev a mlíko“ hned si vybavím …úplný jelito …věstonické venuše fakt nebrat, není to nic hezkého. Jak chcete jít na plavečák v osumnácti letech s kredencí? Ta ostuda….

 776. Matzurko,
  oni ani ti Piktové, co tam bydleli nejdřív, asi taky nebyli žádní Belmondové. Ale jejich genů mezi Anglánama asi moc není. Kdysi jsem se o to zajímal a dočetl jsem se, že při nájezdech na ostrovy bývalo původní obyvatelstvo humanitárně eliminováno (pokud se nezašilo na ostrov Man), protože zdrojů pro uživení všech bylo málo. Snad akorát Vikingové přežívali ve svých opevněných dvorech uprostřed domorodců. Něco jako Američani v Avghánistánu.
  Jestli původní obyvatelstvo bylo likvidováno mečem při nájezdu, nebo jestli je po obsazení území cpali do proutěnejch košů a pak je upalovali, jako to dělali germánské kmeny Cherusků, Marsů a Brukterů (předkové současných Němců) nevím.

 777. Matzurko,
  vynechala jste Dány, kteří hojně osídlili východní Englicko ,
  a hlavně Normany Viléma Dobyvatele, kteří, ač jich bylo jen 10 000, museli pilně a usilovně znásilňovat. 🙂
  Kdesi jsem četl, že po Hastingsu se během dvou generací dost drasticky změnilo genetické složení obyvatel Englicka

 778. Jak chcete jít na plavečák v osumnácti letech s kredencí- jako rozená kredenc, která se kvůli plavečáku v osmnácti a později prakticky nikdy dosyta nenajedla a pár let provozovala skutečně hodně krutý režim sice souhlasím, ale zuřím.
  Jediné, co mne utěšuje jsou současné fotky mých tehdejších idolů, zejména těch, co měli nejvíc řečí – plešatějících, s panděrem a třemi bradami.

  A jejich manželek, bývalých koček.

  Pánbůh je:)

 779. (896) I pěkná a správná myšlenka se stane nepěknou, je-li mocí vnucována. Což je ten socanský problém.
  (914) To už jednou byli. Já si pamatuji, jak to skončilo, vy ne?

 780. Ahoj!
  To dá rozum, že na plavečáč s almarou ne! Na plavečák jedině s prknem ! 🙂

 781. Hmm, když už je zde řeč o kredenci a almaře, dovolím si přidat (jako kreativní nápad pro Foundryho) také gauč 😕

  „Pouze aktivní odpočinek nezpůsobuje tloustnutí a gauče by proto měly být v EU plošně zakázány do roku 2018. Do té doby by na každém gauči prodávaném v EU měl být obrázek odporného jedince trpícího obezitou. Obrázek by měl zakrývat celou viditelnou stranu gauče a nápis „Ležení může způsobit nárůst váhy“ by měl být povinně na nejméně 20% plochy každého gauče prodávaného v EU“.Opsáno z neviditelného macka:

 782. Ale no tááák,
  jen se nedělejte, šak ta Venuše byla autorova tooo, básnická licence, a to tvary bývají poněkud přeháněny 🙂 A nezaměňujte slovanské obliny za kyprost pramáti Afričanky !!!

  Jirko, vy dáváte do jelit mlíko místo krup 🙂 ? Jen tak na okraj, první ženou s Nobelovkou (a za fyziku !!!) byla dáma slovanského původu (zkuste to Polákům upřít a bude třetí světová :))

 783. Dobré dopoledne,

  MAtzurko, a ještě prý ji nescházely ani fyzické půvaby. 🙂

  Uf, tak mám přihlášený auto. Dalo se to přežít. Čistého času cca 2 hodiny. Včetně technické kontroly.

 784. (939) Pár takových byl znal, zcela bez básnické licence.
  Kamarád jednu má a označuje to za „šiprzároš“

 785. Zdravím,

  tak se ozývám, jak to vyšlo. Děkuji za hezkou akci u Šumaváka.

  Co se týče té Hollandeho myšlenky… Vřele doporučuji najít si článek, který jsem překládal (How excessive government killed ancient Rome) a najít tu část, jak římský stát, když začal být ekonomicky v pytli kvůli etatismu a šroubování daní a dalším nesmyslům, které by už dnes po té zkušenosti nikdo nedělal.

  Poté začal lidi násilím nutit provádět tu ekonomickou činnost, jejiž kontinuitu stát potřeboval. Tj. farmáři museli farmařit, obchodníci obchodovat, šlechta spravovat a spolufinancovat státní správu… a%ť chtéli či nechtéli dělat cokoliv, nezávisle od toho, co oni sami vnímali jako pro ně zajímavé nebo potřebné nebo správné.

  Jsem netušil, že ten článek byl nejen historický, ale zároveň i strategický plán rozvoje EU 🙂

  Zároveň doporučuji přećíst článek dále, abychom věděli, co nás čeká…

 786. Matzurko,
  takovejch básnickejch licencí je tady na Podblanicku půlka vesnice. Tedy městys, abych neurazil. Jako by se sem kdysi dávno přivdal někdo z Předmostí, nebo z Věstonic. Záhadnou shodou okolností pracovaly tři Prdelky (můj © interní název) jednu dobu ve stejném obchodě a když tam přišly na nákup čtyři další dívenky ze stejného kadlubu, nebylo v sámošce k hnutí. A mají malé holčičky, které evidentně po maminkách zdědily onen básnický prdelózní gen. Takže jich tu bude čímdál víc, až se do městyse nevejdou a budou vypadávat do Kraje.
  Abych přiblížil parametry, tak dvě ty licence vedle sebe neprošly mezi regálama. Ba dokonce i když jedna básnická licence byla naštorc, musela se i druhá pootočit o 90°, aby se bezdotykově protáhla. Fascinující!

 787. Aerokarle,
  ta zkratka je mi trochu záhadou. První dvě slabiky si přeložím. To je z japonštiny, ale „zároš“ fakt neznám.

 788. Široká prdel záruka rodinného štěstí ……
  Tady na Arbesáku je květinářka, ta by zaručila snad celou rodinnou politiku státu.
  😛

 789. Ptakopysku,
  tak to já se asi pohybuji v jiných enklávách :o)
  Licenční rozměry tu mají vesměs ženy a dívky z moravských luhů a hájů, ta prostorově nejvýraznější je pak až dalekého Slovenska … pak tedy vliv Germánů a Keltů bude v Čechách výraznější ? Co takhle požádat o grant, s nějakým echt názvem, cosi jako genetické predispozice pro zvyšování porodnosti (širší pánev = snazší porody) – když to nakulíme na multikulti, to by bylo, aby nebylo 🙂 !!!

 790. No myslím že přeneseně je tohle taky „velká prdel“. Ani mi to nepřipadá příliš expresivní. pan prezident Klaus dostal v Emerice medaily …. však si dohledáte za co, jen se ptám, proč jí dostal? Je to fakt dovný, stejně nobelovky teroristům a Obamovi. Už aby to skončilo 🙁

 791. Mimochodem, ještě než mi odpovíte, protože jste odborníci na prezidenty …. proč jí vůbec přijal?

 792. Ad otázka – 949
  „Blbej kdo dává, blbější kdo nebere.“ – podblanické přísloví.
  VK ho možná zná. Vylezl na Blaník.

 793. (948,9) Otevři si diskusi pod úvodníkem Neviditelného psa. Najdeš tam několik odborníků zcela dle svého gusta.

 794. Brečíš na špatném hrobě, Jiří.

  Na otázku číslo jedna se budeš muset zeptat kómis, která Klausovi medaili udělila, otázku č. 2 pak položit samotnému Klausovi.

 795. 946 – Matzurko, doporučoval bych spíš název nějak takhle: „Odstraňování gender stereotypů v genetickém inženýrství“ nebo „Odhalení genu evropanství imeni Václav L. Havel“
  Pak můžeš za výzkum dostat i medaili v Emerice jako Klaus …

 796. Dobré odpoledne všem. Také hlásím návrat ze Šumavy, kde jsme se s mou ženou zdrželi až do úterý. Počasí nám vysloveně přálo, bylo krásně teploučko a jasno až na jediný den, prostě babí léto jak má být…

  V cistericáckém klášteře ve Vyšším Brodě jsme shlédli výstavu „Závišův kříž“. Jeden za smaltovaných světců na Závišově kříži uprostřed mi připomněl Dušana. Ta podoba byla neuvěřitelná…

  Dalšího dvojníka jsme shlédli v knihovné téhož kláštera. Podoba mezi opatem Quirinusem Micklem (1747-1767) a MUDr. Davidem Rathem byl rovněž zajímavý. Na opatovi je vidět, že zřejmě svým hospodařením inspiroval i tolik populárního středočeského hejtmana.

  Milý opat ve své vášni pro knihy (70.000 svazků + 400 inkunábulí-prvotisků) všechny knihy nechal nově svázat do krásných kožených vazeb. Tímto kulturním počinem ovšem značně opatství zadlužil a když později Josef II. přikročil k rušení klášterů, tak u klášteru ve Vyšším Brodě udělal výjimku, neboť kdyby ho zrušil, tak by stát musel splatit dluhy opata knihomila za knižní vazby. Šetřivý císař Josef II. tak klášter nezrušil a dluhy i s klášterem a rozsáhlou knihovnou tak ponechal na krku stávajícím obyvatelům kláštera… 😛

  Ještě jsme se následujícího dne prošli proti proudu balvanitým údolím řeky Blatavy od Vyššího Brodu do Loučovic pod Čertovou stěnou a Lučí. Stálo to za to. Pobyt na Šumavě jsme ukončili v úterý v Léčebně dlouhodobbě nemocných v Českém Krumlově…

  Musím vyslovit poděkování MartinoviTT za odborné nabroušení mého oblíbeného nožíku rybičky. S ocilkou zachází jako rozený řezník a rybička od té doby řeže jako vzteklá. MartinTT a Dušan spolu s mou maličkostí měli nejdelší výdrž. Během této noční diskuse jsme probrali ouplně fšechno… 😀

  Čest a sláva budiž vzdána Šumavákovi a Jimmymu. Břeťo, nechať ti vykvrdlané rameno opět brzy funguje… 😀

  Jo a co by byl pobyt na Šumavě bez mé oblíbené kulajdy… 😛

 797. A ještě mě napadlo: proč je vlastně slovo „gen“ mužského rodu ? Není to ta, ehm, dyskrymynace, případně projev typicky mužského šovinismu ?
  Nechtělo by to nějaké evropské nařízení, které by tento problém jednou provždy vyřešilo ?

 798. Na evropské nařízení to asi nebude, ale vynálezci a uživatelé slova „lídryně“ by měli (měly) tvrdě pykat.

 799. Točňáku, už před časem jsem navrhovala zrušit mužský a ženský rod a používat v rámci odbourání genderových nerovnoastí jen střední.

  Ale toto moje navržení nějak zapadlo. A přitom by tolik usnadnilo žití těm, kdo jsou s pravopsaním na štířeti 😀

 800. Kruciš, chybička se vloudila. V mé předchozí 954 má být správně tato věta: „Podoba mezi opatem Quirinusem Micklem (1747-1767) a MUDr. Davidem Rathem byla rovněž zajímavá.

 801. Ad 958: jo maYdo, to jsme my, dva proslulí tučňáci: Žebřík a Točňák. Dokonce po nás tady pojmenovali hrady …

 802. Bohouši,
  třeba tvůj pra- prapotomek bude nějak podobně glosovat Ratha visícího v kutonohorském GASKu. Ono u většiny historických počinů stačí dostatečnou dobu počkat s hodnocením 😀

 803. Tocnaku, nedelej v tom maglajz… Myslel jsem, ze Tvuj bratr se jmenuje Uku

 804. Přijměte moje omluvení, tučňáče. To víte, jsem chybující. 🙂

 805. Ptakopysče, ba!
  Ta Kutnohorská hornická iluminace mu budiž přičtena k dobru…

  Jsem rád, že jsem mohl shlédnout celou tvou rozsáhlou ptakopysčí famílii včetně mláďat Pyšvejce a Pidižvíka, na který je věkovatý děda Ptakopysk právem hrdý… 😛

  A tvůj zeťák mě vysloveně dostal se svým vynálezem, patentním mobilním otviračem lahví zn. Nokia… 😀

 806. A švýcarský soud i nadále kriminalizuje české podnikatele …

 807. Bohouši
  když přijmeš za svou premisu, že svět se skládá z otvíráků na pivo je život náhle snazší 😀

 808. maYdo, omluvy netřeba. Aspoň jsem si připomněl své dva slavné předky zvěrozvěsty, kteří na svých bedrech přinesli do české kotliny zde dosud neznámé písmeno „ň“.

 809. Maydo, jen aby ses nedivila, ve Švédsku už to praktikují ve školce. Možná je to jen jedna experimentální, ale zdvihlo mi to tlak pořádně. Lidská blbost je nepřekonatelná, a ten sever k takovým koninám má jaksi blíž..

 810. Ptakopysče, no jóó!!!

  Dyk je to pravda pravdoucí!!! To si budu pamatovat hodně dlouho… 😛 😀

  S dovolením, dovolím si to rozšířit rovnou na celý vesmír. Tomu tedy říkám zásadní objev… 😀

 811. no jo, jako, za dlouhých zimních večerních období napadají jedno lecjaká pitomina 😀

  je to náročné, to genderově korektní mluvení, ale jedno se aspoň vyblbne 😀

 812. Ha, Maydo, už jsem našla ten článek o švédském blbnutí. A k tomu i další.. Názvy- Švédská školka, kde se „on“ či „ona“ neříká, Jak utajit švédským dětem existenci dvou pohlaví, Hezký nápad ze Švédska: Muži, močte vsedě!
  http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-rodina-deti/155298/svedska-skolka-kde-se-on-ci-ona-nerika.html
  http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/jak-utajit-svedskym-detem-existenci-dvou-pohlavi?page=0,1
  http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/hezky-napad-ze-svedska-muzi-mocte-vsede?page=0,1

 813. Jako, zřejmě tam maj kvalitní matroš.
  Až jsem se smíchy zřítil ze židle, zvl. při čtení tohoto odstavce:
  „V Uppsale přilepovala blogerka a filozofka Tanja Bergkvistová na značkách pro chodce pánovi sukni. Uppsalští konšelé pak zavedli ženu na přechodu všude. Měla ovšem příliš zřetelná prsa a krátkou sukni, což opět znechutilo ideology. Jan Milld ze strany Švédských demokratů proto navrhuje na značku umístit jako kompromis slepici.“

 814. Švíédi jsou sto let za opicema.
  Sousedky ségra, co žije v tej vyspělej Evropě a občas nás poučuje , jak to tam chodí a přináší pochodeň kultury zaostalým divochům, se mnou na tohle téma diskutovala, když můj dnes plnoletý potomek ještě nosil plínky.

  Podrobně popisovala, jak je pro ženu ponižující mýt ono zařízení, když při močení ve stoje chlap nacáká.

  Nedalo mi to a pprotože se po mně takové poničující úkony nechtěly a pocákanej závchod se doma nevyskytoval, zeptala jsem se chotě, jak to dělá.
  A choť mi odpověděl, že ho maminka naučila, že kdo není čuně, nechá toaletu po použití ve stejném stavu jako před použitím.

 815. tučňáku,
  to první zní že jako budeme ze všech dělat transsexuály a to druhé…. člověče, to bych snad ani paní Olze nemohla udělat, von prej byl na ženský fest a mapovat to… raději ne… 🙂

  A nedělejte mi v té genetice nepořádek, všichni ví, i genderyně, že to vymyslel opat Mendel. Budiž mu přičteno k dobru, že se tento „macho man“ nerozmnožil, a nemohl tak své bludy předávat genealogicky dál 🙂 Případné reklamace směřujte k jeho kláštěru v Brně !
  A vůbec, geny jsou nesamostatné a v zásadě neživotné, takže je u nich nějaký rod asi na nic, pokud nejde o forenzní záležitost či paternitní spor 🙂

  Jinak povšimněte, prosím, velmi korektní angličtiny, která zjevně předběhla svou dobu – mluvíme-li o ženě či muži, pak jen zájmena (he, she, his, her) nám haprují, slovesa jsou včak genderově správná (he writes, she writes). Osobně bych ji, po dobroušení těchto detailů, zavedla jako povinný druhý jazyk na všech školách EUnie ;), kteroužto bychom tímto počinem mohli začít předělávat na Commonwealth.

  Jo, lídryně mi taky přijde na jednu či dvě rány (do zubů a mezi oči); na druhou stranu evokuje výraz „láryně“, o němž jsem se hezky poučila v knihách našeho historika Vondrušky – a rázem jasno, co tato dáma vykonává 🙂

 816. Tučňáku, neměl by i ten článek psán genderově korektně? Třeba takhle:
  „V Uppsalo přilepovalo blogero a filozofo Tanjo Bergkvisto na značkech pro chodcata páněti sukňo“.

 817. ách bóže, jeden článek vedle druhého… fakt skvost.. hlavně kundí aktivistky.. Do školek chodí konzultanti dohlížející na bezpohlavnost hraček. Autíčka pro chlapečky a panenky pro holčičky nejsou vhodné. Povoleny jsou kostky, stavebnice, omalovánky… ježišmarjááá..

 818. Tučňáku,
  s těma Vikingama je to zjevně fakt těžký, zavádět ženy na přechod nemusí direktivou, ona to příroda tak nějak kolem padesátky zařídí sama 😀
  To mají z toho, že je tam skoro pořád tma a zima, to se pak těžko provozují přirodovědná pozorování 🙂

 819. >> 977
  Což mi evokuje onen fousatý fór, jak přechází babička silnici mimo vyznačený prostor. Příslušník chce býti lidumilem a tak neudělí pokutu, jen ke staré paní káravě pohovoří: „Babičko a po přechodu by to nešlo?“
  „I šlo, panáčku, šlo, ale neni to vono!“

 820. Trošku rozpor, na jednu stranu popírači pohlaví, na druhou stranu kundí aktivistky, ne?
  Nějak maj v tej korektnosti bordel.

  „Společnost očekává, že dívky budou holčičkovské, miloučké a hezounké“

  Moje dcera na to, co od ní společnost očekává, evidentně zvysoka kašle a to bez ohledu na to, že je zdeformována poznáním, že je holčička, od prvních okamžiků, kdy začala rozum brát.

 821. Matzurko, kromě tmy a zimy je tam ale přece samosnubný Játy a jeho proslulá polární samohana …
  A zbytek života na dálném severu je popsán v etnografické studii „Národy a pronárody“.

 822. JInak ohledně kundích aktivistek a kundích studií bych soudila, že to je reakce na luteránskou morálku pod vlivem trudnomyslnosti z dlouhých severských nocí.

  Něco jako když přeskočilo Eulálii Čubíkově. Doufám, že kundí aktivistky vypadají nahaté poněkud lépe. Pro příapd, kdy by taky vyšly do ulic.

 823. Tučňáku,
  coby etnograf jsem totální laik, budu si muset doplnit zdělání 🙂

 824. maYdo,
  v té zimě je to pobíhání v Evině rouše asi rychle přejde 🙂

 825. (974) Dva významy „man“ a jeden význam „woman“ tam svého času dělaly také nějakou tu zlou krev.
  „Láryně“je ještě lepší, mně lezlo do hlavy „podle vzoru hokyně“.
  (978) To je toho typu: „Co mi tu chodíte po trati?“ „My nejsme potrati, my jsme příslušníci SNB!“

 826. Matzurko, to nic, ta studie není dlouhá:
  „Jinou zajimavou vzpominku zachytil Cimrman ve sve etnograficke studii „Narody a pronarody“. Na ceste Gronskem se dozvedel o jednom primitivnim eskymackem kmenu, kde mela hlavni slovo v rodine zena. Byl to velice primitivni kmen. Na miste pak zjistil, ze zeny tohoto kmene jsou velice pohostinne: v rodine, kde se ubytoval, mu hned po prijezdu darovaly medvedi kozich, vybraly z chlivka nejlepe vykrmeneho tulene a usporadaly slavnostni hostinu. Vecer pak mu pani domu, mimochodem velice krasna Eskymacka, osobne ustlala loze a na dukaz nejvyssi ucty mu na noc privedla sveho manzela.
  Jeste ze mel Cimrman s sebou karty. Naucil chapaveho Eskymaka lizany marias, a tak jim noc prijemne utekla.“

 827. 981- a to jsem si myslela, že nejsem prudérní, ale vy mi dáváte, Maydo.

 828. No co, co, co Andy?
  já jen cituju z medií, respektive ze studijního programu univerzity v Uppsale.

 829. Ono se okolo té genderové gramatiky obecně blbne na kvadrát. Stejné osoby bojující proti přechylování příjmení do ženské formy (Anna Volšický) bojují zároveň za přechylování jmen obecných (host – hostka), jako jedna potrefená učitelka němčiny jihočeské provenience.
  Němčina si zablbla už těmi tvary typu LehrerIn a pod. A před několika lety se na jedné konferenci v USA posmíval americké korektnosti jistý Švýcar, který několikráte do své přednášky zabudoval větu „Dear chaireperson, ladies and gentlemen“ a rovněž se omluvil za to „dear“, neboť spojení „Mr. chairperson“ považuje za politicky nekorektní.

 830. MaYdo – láryně:
  Jan Hus (1369-1415) totiž v roce 1411 na konto „kněžských žen“, jak nevěstky nazývá, prohlašuje: „Arcinemravné s nimi vstupovat v pohlavní svazek jest… Kdo svůj úd v nich smáčet bude, tím svůj souhlas s papežem vyjeví!“

  A tak ho upálili… 😉

 831. tedy me by k panu Husovi spis sedelo ze by pouzil vyraz“smocil rty ve studance“, eventuelne kdyz by se hodne odvazal a chtel byt rozsafny, tak „smocil rty v penivem moku“
  . . . tahle kombinace me je trochu vselidova . . .

 832. Mno, ad lídryně… To je blbý anglikanismus… Ovšem, uvědomíme-li si, kde se nacházíme, v jakém zájmovém prostoru a střelhbitě nahradíme pochybnou lídryni politicky korektní Führerin – je okamžitě jasno… Popř. stejně politicky korektní Leiterin… V tomto kontextu je titul Gauleiterin Němcová naprosto správné a výstižné označení.

 833. Děkuji za výklad, Šumaváku.

  Vyrážím domů – snad v tom lijáku najdu auto dřív, než se utopím.

 834. >> maYda
  Copak pršení v Praze, ale před chvílí se ozvala nejlepší ze všech manželek s oznámením, že v hlavním městě Bavor už dnes poletoval sníh.

 835. Dvd, nestraš, prosím. Jak začne být hnusně, lidi se vrhnou nakupovat, Segmueller zvedne prodeje a my už teď zoufale nestíháme vyrábět.

 836. Ještě ke stěpnému problému pánského močení.Otázka: proč nechodí Karel Gott na veřejné WC? Odp: vejde a všichni přítomní pánové se za stálého močení otočí a povídají “ hele, Gott“.A jedna instrukce: Žádáme pány, aby při močení dodržovali npravidlo, dle kterého vertikála vedená tečně k jejich oblouku procházela množinou bodů vymezenou vnitřní plochou mísy. Pro méně chápavé: nechč.jte mimo !!
  Jirka

 837. Mno, nahlédnuv na hlavní rosničkářský server, konstatoval jsem, že aktuální radarová data příliš optimismu nevzbuzují… Ergo, týden blbec bude v celém svém důsledku řádně završen…

 838. Jsem si dnes koupila pěkné kozačky, kam se hrabe Ala Pugačeva se svými modely. Co mne se týče, může sněžit až do března:)

 839. no, dvd, já osobně dávám přednost sněžení, protože sníh se dá oklepat.

  než sjme se opřesunula k autu, byla jsme durch, ale během nákupu jsem jakž takž oschla. A před barákem bylo místo a než jsem se na něj nasoukala, tak pršelo jen jemně. Takže jsem domů nedorazila ve stavu, jaký by odpovídal tomu, že mně zrovna vytáhli z Vltavy.

 840. Místo Tebe tahají mrtvoše, ale po kouskách. 😛

 841. Dobré ránko!

  Je to pozoruhodné – normální člověk by si už dávno všimnul, že čím víc zvyšují daně, tím méně v té státní kase mají. Ale ta přímá souvislost příčin a následků nějak u sosanů nefunguje. Vysvětlující je snad tahle věta: „Kdyby ekonomika šlapala, mohl by stát získat přes 50 miliard korun navíc.“

  Jj – Kdyby…
  http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/poslanecka-snemovna/To-je-fakt-nebezpecna-sranda-desi-se-ekonomka-zameru-komunistu-289010

 842. A před 589 lety JAn Žižka z Trocnova. Což připomněli v rozhlase na dvojce.

  Na tu Edith Piaf nějak pozapomněli.
  Zat o měli ranní anketu na téma „ke které historické osobnosti vzhlížíte“, což zavdalo příležitost k dalšímu havlování.

  A dobré ráno přeju.

 843. Rputi,

  dnes jsme vbvyhazovala nějaký reklamní letáky a mezi tím se křenil Bohoušek Sobotků z nějakého letáku, krde vylo dvasnáct bodů, co všechno zařídí. Nemlich to samý jako komunisti.

  Nejvíc mně dostal bod „ochráníme obyvatele před lichvou a exekutory“. Najme každému obyvateli drávba, který ho praští přes ruku, když bude chtít podepisovat smlouvu o půjčce?

  Kdy už lidi pochopí, že před důsledky vlastní blbosti je nikdo nezachrání…

 844. (1007) aspoň vidíte, maydo, že alespoň někdo -byť to byla jen „ozubená pleš“-na Vás myslí ; na mne všichni zapomněli 🙁 Nacházím v poštovní schránce jen samé účty -úúúúúúú 🙁

 845. westíku, proč zrovna ozubená pleš by na mně měla myslet? Tolik jsem snad snad nezlobila…. 🙂

  Já toho blba vídám dvakrát denně na Malostranské, když jedu do práce a z práce a to mi bohatě stačí.

 846. 1005, 1006 – a včera Scott Carpenter, veterán z původních sedmi astronautů Mercury. Byl to velmi noblesní a laskavý pán.

 847. byl to smutný den, odešel i můj přítel i vzor, vynikající motoristický novinář, Karel Hrubec….

 848. A včera uplynulo 40 let od smrti Ludwiga von Mises.