BFPT 2014 facit

Prase, jako jediný účastník zájezdu, nepřežilo. Ostatní bez problémů.Během naší služby se kromě jednoho, sousedem  přeraženého sloupu veřejného osvětlení, nic mimořádného nestalo.

Slunce svítilo, pivo teklo a vládla všeobecná pohoda.
K nahlédnutí zde: http://veraposp.rajce.idnes.cz/Sumavak_2014-10-05

a zde: http://aerokarel.rajce.idnes.cz/BFPT_2014

Kdo zaváhal, zaváhal!

PS.
Na tom nabouraném sloupu bylo zajímavé, že i když řidič vystoupil a do té hospody (asi) teda šel pěšky, bylo kolem ještě dvě hodiny po nehodě srocení policie, hasičů, sanitky, auta údržby veřejnéhpo osvětlení, postaveny stožáry s reflektory osvětlující místo činu, zastavena doprava na hlavní silnici… kdyby tam spadlo letadlo, tak bych to chápal.
Ale takhle? Když se nikomu nic nestalo?

PPS.

A v ČT právě řeší, jak ubývá domácích zabijaček, že „ti mladí nedbají na tradici“… lépe nekomentovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

883 komentářů u “BFPT 2014 facit

 1. Koukám, že jsem o hodně přišla, snad to vyjde příště. PeS v širáku je bonbonek! 🙂

 2. pro MATZURKU recept

  jablečné řezy
  těsto:
  1/2 kg polohrubé mouky
  5 lžic cukru
  5 lžic mléka
  1 máslo
  1 vejce + 1/2 prášku do pečiva

  nádivka:
  1 kg jablek nahrubo nastrouhaných
  5 lžic cukru, trochu skořice
  2 vanilkové pudinky
  (při 1/5 kg jablek jen 1 pudink)

  těsto rozdělit na dva díly, jeden díl rozválel a dát na vymaštěný a strouhankou vysypaný plech,
  potřít nádivkou a na to dát rozválený druhý díl těsta, potřít mlékem, péci,
  krájet po vychladnutí
  (možnost: z druhého dílu těsta udělat mřížky)

 3. Divano,
  díky, to bude asi ten hledaný recept. Kopíruji a ukládám do své kuchařské složky. Dva dotazy – jaký cukr do těsta (moučka, krupice nebo krystal ?), a zda je nutno nádivku svařit či podusit předem, nebo stačí jen vše zamíchat a rovnou rozetřít na těsto ?

 4. Ad bouračka, když člověk vyjede večer od dotyčné prasečí akce se sudem, najednou na silnici blikání, policajti, trochu mu zatrne. Řídil sice pro změnu mitfára, ale policejní pozornost by tak jako tak nebyla vhodná. 😛

 5. Jen mi potěšením z vašeho potěšení. Že jakžtakž vyšlo počasí a prasátko se vydařilo.

  Kocour na koni se vyjímá velmi dobře. Nácvik na Lány?

 6. Dobry vecer.
  Pekne, velmi pekne. Ai pokus o jitrnice. Kde je vsak vlastni prase, holenkove? Pekne dozlatova a dokrupova upecene? He? Jednu vanicku jsem jeste postrehl. Podle obsahu jsem usoudil na amaterskou vyrobu mydla. Ale nasli se zkuseni bojovnici, kteri si tam prisne separovani nad malym ohnem obraceji libe vypadajici a jiste vonave tucne kousky patrne mistniho neopatrneho hrabose, morce bych tipnul 🙂
  V kazdem pripade gratuluji k jiste podarene akci.

 7. Dobré ránko!

  A máme to tady! Opravdu nám nevadí, že z naší hlouposti mají mandaríni Vánoce? Už jsme jim předali všechno: výrobu, peníze, obchodní vztahy – tak už chybí jen to území ….. a nemuseli hnout prstem!
  …„Chceme veľmi blízke vzťahy s Ruskom,“ podčiarkol veľvyslanec. „Chceme aj zlepšenie vzťahov medzi EÚ a Ruskom. Ale keď sa objavujú možnosti prehlbenia spolupráce s Ruskom, prečo by sme ich nemali využiť? Je to zjavné, my sme tento konflikt nezačínali.“ Ironicky a otvorene zhodnotil situáciu diplomat. Tento typ jednania nie je pre čínskych diplomatov typický…
  Čítať úplne: http://slovak.ruvr.ru/2014_10_05/Cina-varovala-Europu-4171/

 8. A aby toho nebylo málo:

  …Úřady kontinentální Číny ostře kritizovaly USA a požadují od nich, aby nezasahovaly do záležitostí Říše středu a nerozněcovaly vnitropolitické nepřátelství…
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/…/Peking-zada-od-USA-aby…/

 9. Dobré ráno
  netajím se tím, že nesnáším místní mégia a novináře. Je to opravdu odporná smrdutá stoka a prodejný bordel. Mrknu tedy jako vždy na FoxNews, BBC, LeMonde a FAZ, ČR se ke mně stejně dostane v autě, ale na Hlas Ruska ještě dneska po ránu nemám.Tři dny v Moskvě a v okolí mně zase na chvulku stačily. Sice jsem zvyklý přečíst každé ráno i Ria Novosti apod, ale teď prostě neeemůůůžuuuu 🙂 Ten úporný brainwashing který tak na Vás útočí od rána dovečera je děsný. Představte si třeba hardcore Palatu. O dva levely brutálnějšího a manipulativnějšího. Nebo Polského Karase – o dva levely nestydatějšího a odulejšího.
  Ne ne, Rputi – neotevřu ten Váš odkaz, ne a ne.
  Možná až po kafi a krousánu 🙂

 10. 9 nickname, také vozím hasičák. A ne jen kvůli svému vehiklu. Hasičákem se dá vysklít okno lidi dostat ven tudy. Nepřeju si bezmocně se dívat jak vehikl začíná hořet a lidi nemůžu dostat ven. Hasičská sekerka je dobrý nápad, pořídím. Je to výborný nástroj nejen jak pomoci lidem, ale i jak si pomoci od některých lidí. Vozit pod sedadlem. Daleko užitečnější nástroj než předpisově pokaždé jinak vybavená zbrusu nová lékárnička.

 11. 10
  brainwashing je i FoxNews, BBC, LeMonde a FAZ 🙂

 12. Ono je to s tou inteligencí poněkud složitější. Inteligence neznamená, že se někdo narodí s IQ 140 a to mu vydrží celý život. IQ je nutno rozvíjet a trénovat. Pokud se spoje nevytvoří, tak prostě dotyčný zůstane blbem, i kdyby měl při narození šanci stát se Einsteinem. Jelikož se výška IQ rozvíjí nejvíce do tří let, je to především záležitost prostředí, jaké dokáží vytvořit rodiče.

 13. skimici, v obou odkazech jsou pouhá fakta. 🙂

 14. 13 … proč ne? Musíš mít ale míru. Čtu normálně denně i ty ruský zdroje abych si doplnil obrázek. Teď to chvilku nepůjde. Můj místní známý to nemůže číst už leta a diví se mi, že do toho občask kouknu. Když jseš tomu vystaven zblízka a zaživa, je to jiné ….

 15. skimici, už jsem to tu psala – čelíme největší manipulaci PR v dějinách! A nedá se tomu čelit tím, že budu čerpat informace jen z jedné strany. Nutno hledat ten průsečík – tedy pokud má člověk zájem se něco relevantního dozvědět.

 16. 11 – take vozim hasicak a misto sekyrky je lepsi a skladnejsi teleskopicky obusek. Na rozbiti oken a hlavne na vyskleni střepů – viz ruzna intruktazni videa. I na cizi ksichty. . .
  Volne k dostani v kazdem armyshopu.

 17. a informace z obou stran je nutno brát CUM GRANO SALIS !

 18. Dobré ráno,

  no, jednoho s IQ 140 a asi i vyšším jsme kdysi měli v práci…. Řeknu, Vám, rputi, že byl snesitelnej jen když byl separován v nějakém kamrlíku. A doma bych ho nechtěla ani za milion měsíčně. Což nevydělával, protože krom toho, že byl geniální programátor, to byl taky sociální idiot. Konfliktní a hádavej. Když jsem chtěla vysvětlit něco s počítačem, vychrili na mně přednášku, který jsem vůbec neropuměla, nic užitečnýho pro praxi jsem se nedozvěděla a on se urazil. A takhle to s ním měli všichni, až na dva programátory, kteří aspoň rozuměli těm jeho teoretickej tirádám. Jinak jim ovšem lezl na nervy stejně jako ostatním.

  To vysoký IQ samo o sobě není žádná výhra pro život.

 19. A víte, kdo jsou dva největší dementi v ČR? Schválně jetsli to uhodnete! 🙂

 20. 20-ale tak zase dá žít i s vysokým IQ. Skutečně inteligentní člověk ví, že svoji bystrost a chytrost nemá dávat zbytečně najevo. Většinu lidí tím totižto hrozně štve. 😉

 21. Maydo, projevy in re 20 jsou dost často právě projevem profesní neschopnosti.

  Součásti pracovní náplně člověka, který řeší IT ve firmě je to, aby problém uživatele či zadání ze strany neprofesionálů profesionálně zpracoval.

 22. 23-vztah IT a uživatelů je specifický hlavně proto, že ti první mají IT i jako koníčka, kdežto ti druzí jenom jako pracovní nástroj.

 23. NoName, a jak víte, že něčím lidi štvete, když to o vás lidi nevědí? 🙂

  Jo, znám lidi, co říkají, že jim všichni závidí jejich inteligenci, vzdělání a a tak…
  Ale obvykle to jsou těšínský jablíčka a přijatelný vysvětlení, proč je nikdo nebere, zatímco ve skutečnosti, pokud jde o intelekt, není co závidě+t.

  Nebo možná by i bylo, ale ten problém není v tej inteligenci, ale v praktické aplikaci přísloví, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

 24. No a kdo jsou ti dva největší blbci v ČR, pánové, víte? 🙂

 25. „největší manipulaci PR v dějinách“….nebyla největší manipulace v dějinách( nám známých – Evropských) spíš třeba výzva a realizace „svatých válek“?

  Nebylo vůbec největší PR manipulací v dějinách označení Ježíše Krista za Boha?

 26. Jinak, Petře, to bylo na počítku devadesátých let. S počítačema jsme se vlastně teprv seznamovali, co to je „profesionalita“ jsme tehdy všichni – tedy i IT specialisté , měli jen matnou představu. Uživatel, který má počítač jen jako nástroj, byl tejdy pro programátory nový jev a v podstatě se učili, jak s nimi komunikovat.

  Ale přesto si myslím, že dotyčného místo nebylo v kontaktu s uživateli, ale někde ve vývoji nebo výzkumu, kde by komunikobval jen spodobně trhlými jedinci 🙂

  ad ta komunikace s uživatelem :

  Takhle probíhala lekce o práci s počítačem, kterou mi poskytl brácha :

  Tak si udělej adresář“

  “ co to je adresář?“

  “ Ježíšmarjá, ženská, tak se přihlas do nějakýho kursu, kde ti tohle vysvětlej, na to já nemám nervy“.

  tím skončily moje pokusy naučit se zacházet s počítačem od bráchy.

 27. 2 skimic – ad 6 – prase se vyskytovalo per partes. Vítaná změna oproti jednotvárnosti předchozích dvou let.
  Vzhledem ke strategii majitele penzionu – zmizet a ponechat kuchyň účastníkům ve stavu „hledej, šmudlo“ – to byla opravdu vítaná změna, neb u domácího pána bylo k dispozici vše potřebné…

 28. Ad vysvětlování IT.
  Jednou (v dobách DOSu) jsme si povídali s jednou paní, lékařkou, která nadávala na kohosi, kdo se jí staral o počítač a radil ji s ním. Velmi nadávala, že ona, neodborník, si nedokáže zapamatovat příkazy. Na to dostala od mé ženy informaci: „Ty přece umíš anglicky, vždyť jsou to většinou zkratky, třeba CD znamená Change Directory“. Udivená lékařka na to: „No, to bych si zapamatovala, ale ten blbec mi tohle nedokázal říct.“

 29. Ono vysvětlit adresářovou strukturu v Dosu nebo spouštění programů skutečně nebylo jednoduché. Až grafické rozhraní (Windows, Mac) situaci ulehčilo.

 30. z předchozí debaty jsem si potvrdil moje odpozorované a odkoukané poznání – s každým člověkem je nutné mluvit jako s úplným blbcem, ale tak, aby to nebylo poznat. Což je umění, které neovládám.

  Jestli ono to neplatí i mimo odborné pole? Terazky som v pomykove, kto je sprostý a kto nie?

 31. Jak nebylo jednoduché? Když to pochopila i moje máma. Její terminologie se mi občas vybavuje. Třeba baudyší chlívek, vyšeptalá pithartí disketa…

 32. I vystoupil Peter Norton na Olymp, bohům ukradl Commander a dal jej lidem k užívání.
  Docela by mě zajímalo, jestli John Socha má nějaké slovanské předky, nebo je to jenom šalebná hra písmen.

 33. 34-teď koluje internetem historka, že nějaký junior při pohledu na disketu poznamenal něco jako „že někdo nechá vyrobit logo Total Commanderu jako gadget jsem nečekal“. Takže asi tak 😉

 34. maYdo, odjakživa tvrdím, že „ani sebevyšší IQ člověka před blbostí nezachrání!“
  Ona totiž existuje taky sociální inteligence, pro mezičlověčí interakci neméně důležitá. A když chybí, tak je holt průšvih. 🙂

 35. Jen tak na okraj :

  víte, že by se dnes dožil stovky Thor Heyerdahl?

  A když jsme u u těch výročí, tak tu hádanku o dvou největších blbcích v ČR jsme sem dala proto, že mají dnes narozeniny. Je jim třicet dva a za celej život se nedostali ve šjkole dál, než do třetí B. No uznejte, třicet dva let pořád opakovat třetí třídu 🙂
  Hádat se vám evidentně nechce a stejně je to už jasný : Mach a Šebestová.

  Před třiceti dvěma lety se vysílal ve Večerníčku první díl.

 36. Njn – když on ajťák obvkle chápe princip. ale nechápe k čemu by to uživateli mělo být dobré a uživatel sice ví, k čemu by mu to mělo být dobré, ale nechápe ten princip. A pak se maj domluvit… 😀

 37. Ptakopysku, NC je fajn! Stále se k němu, když mám problém, vracím. A je milý tím, že mi nepíše jako WinZip: Vaše licence skončila před 587 dny, kupte si novou…
  Ten NC to v klidu rozbaluje (například).

 38. Jj – rozumné názory by se našly, teď ještě ta ocota je uplatnit!

  …Otázkou ale je, zda činnost organizací sponzorovaných Západem slouží primárně k rozvoji demokracie v těchto zemích nebo k prosazování ekonomických zájmů Západu, respektive USA. Bohužel to není totéž. Zisk podnikatelů ne vždy koresponduje se sociálními jistotami či lidskými právy pro místní obyvatelstvo (stačí se podívat na problémy ČEZu v Bulharsku a Rumunsku). V postsovětských zemích má Rusko tradičně silnou ekonomickou a logicky i politickou pozici, Západ jde do obsazeného prostoru, jehož získání vyžaduje konfrontaci. Skloubit ruské a západní zájmy při limitovaném rozsahu vnitřního trhu těchto zemí je komplikované. Pokusit se vytvářit jednostrannou závislost těchto zemí na Západ a nahradit tak monopol Ruska bez zohlednění tradičních vazeb těchto zemí na Rusko je kontraproduktivní, respektive pro tyto země destruktivní…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Tohle-chtel-Zapad-na-Ukrajine-Cesky-docent-otevrene-k-Rusku-a-vztahum-s-nim-sireni-moci-USA-a-Zemanovi-338045

 39. jo jo, Vl.Prorok mne učil, je to chytrý chlap, ovšem odpradávna, když slyší Západ, dostává anafylaktický šok.

  Ale když se hodí:))

  I když ten nástup oligarchů nedomyslel, resp. úmyslně zkreslil, jakoby snad nebyla moc v Rusku založena právě na nich a to odjakživa. Na Ukrajině dtto. Fakt se nevyloupli, až když je „Západ“ povolal:)

  No to je fuk….

 40. (27)Odkazuje-li Rpuť na ruvr.ru a píše o „největší manipulaci v dějiách“, pak jistá souvislost nepochybně je. Spor by mohl být o to slovo „největší“, já se domnívám, že tento zdroj ještě nepředstihl kvality Göbbelse či TASSu, ona se důvodně může domnívat že buďto už je předstihli nebo ty historické manipulace nebrat v ůvahu. 😛

 41. 7-Zip neřeší všechno jako Norton. NC má navíc ještě pohodlný FTP přístup, synchronizaci dat mezi pevnými a přenosnými disky a …. Prostě jsem konzervativní.

 42. 45 nějak se mi s ním nechce souhlasit. Zásadní dojem, který si odnesou návštěvníci Prahy není cesta z a na letiště, již dnes celkem civilizovaná, ale úděsný chlív v ulicích, který Sobotka ze svého vládního vozu a přes čupřinu nejspíš nevidí.

 43. 46-myslem jsem ohledně komprimace. FTP je zabudováno přímo v Exploreri.
  A Norton neumí archivy větší než 2 GB, dlouhá jména a podobné věci…
  Když už člověk potřebuje něco jako Norton, tak Total Commander.

 44. Ajrovko, vzhledem k možnostem internetu, který dřív nebyl, ta manipulace zasahuje množství lidí, jako nikdy před tím a způsobem, který dřív taky nebyl k dispozici.

 45. 32 NoName, právě jsem měl úžasnou příležitost návratu do minulosti, do dosu, příkazové řádky. S podporou přátelského počítačového mága, který mi lehce naznačil, že by bylo velmi vhodné, než se pustím do jakýchkoli operací v příkazové řádce, osvojit si základy jako například jak napsat zpětné lomítko. Což na notebooku bez na první pohled pravého alt byl problém, než jsem zjistil, že stejnou funkci má klávesa Alt/Gr. Pak už stačilo drobet zagůglit a oživit si znalost potřebných příkazů, přepnout se do náležitého adresáře a zadat sekvenci exáč (jeden soubor)(druhý soubor)(název souboru pod kterým ten exáč uloží kýženou splácaninu z obého co by bůtloudr nutný pro spuštění nového systému v kapesním přehrávači. Úžasné, až na to, že ten exáč se sice spustil, leč pravil že ten druhý soubor nemůže otevřít. Tak jsem se s tím potil a zkoušel všemožné s tím souborem, jeho formátem a pojmenováním. A furt nic. On se na to podíval, hm, hm, a jak zná své pappenheimské, vzal to od podlahy a s patřičnými poznámkami na adresu oken a jejich nastavení mi je přešteloval aby bylo zjevné to co podle „my daleko lépe a pro vaše blaho víme co je pro vás dobré“ BFU při koukání na vlastnosti souborů mělo být skryto. Měl jsem to skryté, ne že bych nevěděl co a jak, ale že jsem to běžně nepotřeboval a nepředpokládal záludnou blbost, že ten exáč se bude jmenovat exáč.exe.exe . Proto jsem zadával jen exáč a to první exe, protože to druhé bylo skryté, považoval za příponu. Blbec naivní důvěřivý. Na rozdíl od něj, který je nedůvěřivý z podstaty své práce a bohatých zkušeností. No já už taky, pořád je se co učit. Pak už to zafungovalo a vyplivlo žádanou splácaninu, která kopírovaná na správné místo v hudební krabičce spouští nový systém s úžasnými možnostmi, při jejichž nastavování se nádherně vyvztekám.

 46. NoName – pragopupkismus je nakažlivá choroba, které podléhají nejvíc náplavy z Moravy. Sobotka, chlapec od Rousínova, vypustil stejnou kravinu, jako před dvěma týdny chlapec z Olomouce – současný pražský primátor.

  Já jsem na tom ještě líp. kousek od slovenské dálnice, hodinu a půl od Mošnovského letiště, Bratislava, Vídeň, Budapešť – všechno je blíž než pražské letiště. Nejčastěji využívám Vídně, tu mám za dvě hodiny autem, parkování levnější než v Praze a během hodinky jsem na nějakém velkém letišti v Evropě, odkud se lítá po celém světě.

 47. noName- omlouvám se – píšu sice Norton, ale používám Total Commander.

 48. 49 vzhledem k možnostem internetu je přístup k různým informacím a tam, kde dřív stačilo vypustit manipulaci na návsi a ovlivnila celou ves, z náměstí město a z rádia celou zemi je dnes na výběr…zkrátka, je to jen ničím nepodložená spekulace, žádnými fakty nepodložená.

 49. Andy: u nás si odnesou dojem ze zklidněného náměstí. Z náměstí je pěší zóna. Obchody, kromě hospod, živoří. Podnikatelé, kteří v 90-tých letech domy na náměstí opravili mohou odepsat investici.

 50. 48 NoName, k čemu právník i hodně ukecanej potřebuje archív větší než 2GB… 🙂

 51. Hergot, já blbec, čtu tady odkaz, které sem pastují nesvéprávní jedinci, bloumající v prostoru a kopírující každou kravinu. Ten Sobotka mluvil o spojení Prahy s Letištěm na předvolebním mítinku sociálních demokratů, kandidujících v Praze. Tak to je jasné, sliby a sliby. To si ani nezasluhuje komentář. Ovšem, jak pravil Zpátečník, chybu je třeba hledat nejdřív u sebe. Takže, jak je už na začátku – já blbec.

 52. Volební kampaň finišuje, nestačím se divit, co všechno chtějí kandidáti postavit, koupit a vylepšit za peníze svých voličů.
  Prakticky nejsou kandidáti s programem „Necháme vás žít“, nejlépe v kombinaci „a necháme vám na to i nějaké vaše peníze“.

 53. 50-jinak skrývání přípon souborů je dovedeno do dokonalosti ve Windows 7 a Windows server 2008. I počítačově velmi zdatní jedinci jsou schopni vyzoufat v situaci, kdy se soubor jmenuje config.ini.ini místo config.ini.

 54. rakticky nejsou kandidáti s programem “Necháme vás žít”
  🙂

  Tak ty bych snad i volila.

 55. zdravím !

  (27) Nepochybně, ale obojí PR trvala léta, v případě Ježíše staletí 😕
  A navíc: dříve mohl člověk uspokojovat svou zvědavost směrem k minulosti četbou Tacita ,ale chtěl-li vyslechnout takového Pavla z Tarsu anebo Urbana II.,musel vyrazit na cesty ; zatímco dnešní člověk , kterého četba unavuje anebo chce slyšet či vidět současníky, pustí si televizi anebo monitor u svého PC ,a vrátí se do křesla 🙂
  (57) No, to je příznačné pro posedlost současné doby, která jde plna strachu a hysterie za hesly,lhostejno ,zda je někdo vykřikuje zprava či zleva, jen když odejme lidem nepříjemné přemýšlení a odpovědnost. Je stejně zvláštní, jak lidé pořád pokračují v něčem,o čem ví, že je špatné,v naději, že se jednou ukáže,že to špatné není 🙁

 56. PC, eknihy a další kritizované technologie jsou jenom prostředkem. Umožňují i čtení Tacita, pokud uživatel projeví zájem. To samé cestování.

 57. Noname: brát HP blade C7000 od matky, nebo je to i zadarmo drahé? Myslím, že to není úplně špatná hračka. U nás potřebujeme jen řadič domény a diskové úložiště, 10-20TB na videa. Kolegové mají úchylku nahrávat videa pro normování výroby v co nejvyšší a nekomprimované kvalitě.

 58. Blade je blackbox, dějí s v něm divné věci. Nevidíte do komunikací po interních sběrnicích ani interní sítě.
  Radši normální DLka.
  Ale pokud DLka nebudou a nejde o kritické aplikace…

 59. 61 – dnes jsem na zastávce tramvaje koukala na chlápka, co ke čtení e-booku pokuřoval e-cigaretu…a přemýšlela, zda má doma místo ženský pc s pornem a e-vagínu. Nevypadal spokojeně:)

 60. 64-Je to jak se vším-nic se nemá přehánět 😉

 61. Andy: Něco psychoanalýzy: klientka vypověděla, že na zastávce hromadné dopravy hleděla na muže a přemýšlela o jeho sexuálním životě. Zdálo se jí, že potřebuje v této oblasti pomoci.
  Co na to Freud?

 62. 65-když je to zadarmo …
  My máme docela dost poboček a ty s DL380 fungují lépe než ty s Blade. V Blade na spoustu věcí nevidíte, řeší se v enclosure nějak interně a vy to neovlivníte. U DLka víte, že tahle síťovka je zapojena sem a nikde jinde. U Blade ? Těžko říct.

 63. 68 – Jinak máme DL. Kolegové chtějí 10TB na videa (sdílené soubory ve firmě) a moje cena 150.000 se jim zdá moc. Jakou medikaci jim doporučit? Koupit jim levný NAS?

 64. (57) Svobodní, jakž takž.
  (64) Kafe bez kofeinu, pivo bez alkoholu, cigarety bez nikotinu, …. ženské ….

 65. 70 Andy, odhaduji, že to bude od Pythonů.
  71 Noname, díky, zkusím ušetřit. Nejdřív to dám do plánu, pak ušetřím. Tím budu produktivní. Úspory se počítají.

 66. 61 NoName, to je projev úpadku který začal knihtiskem. Nechápu jak někdo může mít potěšení z něčeho jiného než z rukopisu zdobeného iluminacemi. Bez ušlechtilé vůně pergamenu. Barbaři.

 67. 76 no vy jistě, Schumachere, při čekání na tramvaj pilně projíždíte odpaďáky, motáte z vajglů čvaňháky a třesoucím se hlasem žádáte drobné, ale já teda fakt na zastávce tramvaje moc práce nemám…jsem líná jak veš, uznávám. Jiná by tam kmitala jak jehla ze šicího stroje.

 68. Schumi 77 -jako vždycky v tom byly prachy. První knihtiskaře ani nenapadlo říkat veřejně, že snad knihy tisknout. Kdepak! Ona taková ručně psaná knížka stála asi tolik jako kráva, takže vejvar jak noha.
  Jenže v tisku byly chyby a pak se najednou zjistilo, že chyby jsou ve více knihách stejné a už byl malér a smrdělo to peklem, sírou a čarodějnictvím.
  Pokrok není žádná sranda! 🙂

 69. „že má hovno co na práci.“

  76 – kdo, Freud?

 70. Tak jsem zmáčkl selzičku a pod stolkem trochu zamnul tlapky.Strašně rád bych tam byl s vámi, ale jak by to dopadlo? Sice bych asi vzal sebou, kdybych to býval byl věděl, profesionálnější narážku, čímž by se technologie urychlila, ale zase byste mne zapřáhli do práce a já bych měl večer ruce po kolena. I na tu kobylu byste mne, jak se znám, dostali, a někdo by mne zase filmoval atd. Nicméně vám váš prožitek přeji, i když trochu závidím. Mimochodem, ten Kocour na tom koni seděl úplně zcela sám? Aha, ne. (Posunul jsem si fotky.) Omlouvám se, že jsem poslední dobou tak trochu vypadl ze hry. Snad se dám zase trochu dohromady.

 71. 2 Schumi ad 77 – jakej pergamen? Pěkně tlustou vápencovou desku na stojan a kladivo a majzlík do ruky. A iluminace bys měl ve 3D…

 72. Co na to Freud ?

  Tak to nevím, ale moje slovenská extchýně by řekla :

  Hladnej kočke sa jen o myši sníva 😀

 73. (61) NoName,kde jste četl, že kritizuji Vámi zmíněné „technologie“ ? Zmínila jsem se jenom, že dříve to měli osoby, zajímající se o nějaké události těžké: chtěli-li něco vědět, museli se zvednout a jít se přesvědčit osobně; dnes, sedíce na pr….eh, zadní části těla, koukají na monitor nebo obrazovku TV a stěžují si, jak všechna informační média lžou …:-?

 74. Sakra
  len o myši.
  Nějak se mi ta slovenčina vytrácí

 75. Kdo zaváhal a nemá dostatečně pádnou omluvenku, tak má černý puntík a průšvih na brigádě.

  Šumaváku, jak často vezme ve vašem městě za své sloup veřejného osvětlení? Tak vidíš … 🙂

  Chtěl jsem se ještě ráno stavět, ale ten příšerný člověk mne budil už v devět, že jedeme 🙁

 76. František I. (82) – ovšemže (pak) sám, jen jsem měl jiný názor na sesedání z koně, zřejmě odkoukaný z filmů. tak mne to museli naučit správně.

 77. Petr Kunetka:

  „Součásti pracovní náplně člověka, který řeší IT ve firmě je to, aby problém uživatele či zadání ze strany neprofesionálů profesionálně zpracoval.“

  jenže to má platit ve všech profesích … zrovna cestou zpátky mi Modrý pták vysvětloval, jak dostal asi 20tistránkovou právní analýzu od renomované právní firmy, která mu byla úplně na prd, protože předestřela asi 5 možných řešení, ale neukázala na to správné, což je to jediné, co klient od právníka chce ve skutečnosti slyšet. A já si vzpomněl, jak mi jeden můj bývalý zaměstnavatel, se kterým jsme spolu vydrželi asi tři měsíce a dodnes nikdo nepochopil, jak jsme se my dva mohli dát dohromady, kázal, abych ty analýzy psal delší, aby klienti měli dobrý pocit, že s nimi ztrácíme spousty času.

 78. No jo, Kocoure, ale právnická profese je taková špecifická….

  Neříká se náhodou, že kde se sejdou dva oprávníci, vzniknou tři právní názory na věc?

  A vítejte a doufám, že se zrdržíte nebo aspoň občas zastavíte na těchto stránkách.

 79. „kde se sejdou dva oprávníci, vzniknou tři právní názory na věc?“

  Ale to platí i pro ajťáky či účetní …

 80. (82) Kdo chtěl, pomohl. Kdo nechtěl, dělal něco jiného. Byl tam místní řezník.
  (90) My jsme jeli až ve dvanáct. A půl auta volného, stavovali se u Břéti, mohl jsi si mezitím udělat pár koleček. 😛

 81. 87-a ešte je to mačka, nie kočka. Ale snaha bola 😉

 82. [95] U ajťáků to je složitější. Ti se většinou napřed shodnou (třeba že nemají rádi Windows Vista), pak se pohádají (jeden navrhne upgrade na Windows XP, další na sedmičky, další na Linux…) a nakonec to ten nejmíň línej udělá.

 83. 60 westíku, vždyť tehdy když byl někdo zdělanej tak by Zdělanej…

 84. NoName

  bylo to v trenčíně, a cituji extchýni.
  Ta říkala kočky i vnučkám 😉

 85. 78 andy, nedocházejí mi ty souvislosti, ale předpokládám že jsem našlápnul cosi co jsem netušil. Avšak někdo ví….

  Kocoure, ach ano těch pět variant…podle základního pravidla, kterým se ona právnická kancelář řídí, proto je úspěšná a tedy „renomovaná“. To pravidlo zní : „Žádná právní odpovědnost.“ „Aneb když překročíš….zničíš velkou říši.“ Odpovědnost za výběr řešení nese klient. Sám se rozhodl.

 86. No, ono popravdě, ani sebelepší advokátní kancelář netuší, jak pracuje mozek jednotlivých soudců .
  A Státních zástupců taky, viď Schumi ! 😉
  Takže vybrat tu pravou variantu je práce pro Sisifa ! 😀

 87. Kočka je na Slovensku pekně dievča.
  Kočka je mačka.

 88. NoName,

  Trenčín byl hodně specifickej. Silná česká menšina , počínaje přestěhovaným vývojovým centrem ze Škody Plzeň ( Konštrukta Trenčín) , čeští důstojníci na Východním vojenském okruhu, Atd
  Na našem zdravotném středisku ve vesničce střediskové byli z 5 doktorů tři Česi. Kecám, Moraváci 😉

 89. NoName
  pekné dievča je na Slovensku chutná pipka

 90. Mačka je obyčejná kočka, jen co přeleze z Moravy na Slovensko.
  A když se tam vdá, za manžela má kocúra .:-)

 91. 109 aha, už mám trénovat ruštinu místo slovenštiny. Sakra sakra, to je brzo:((

 92. Оптимисты изучают английский язык, пессимисты – китайский. А реалисты – автомат Калашникова

 93. 111 trochu jiný obrázky ale zato alespoň zleva doprava.
  Mě spíš překvapilo, že jsou ruština, čeština a slovenština jediné jazyky co znám (a co jsem rychle prolétl), kde se tomu tak říká.
  Teorie – kočky tomu začali říkat rusáci, přes ukrajinu (kišky) to došlo na Slovensko (mačky) a nějakej federální Husák to dovezl do Prahy, kde jim to přišlo tak pitomý, že to už raději do češtiny nepřekládali a zůstali u maček. Každej sudeťák totiž ví, že Steigeisen (viz Šumavák).

 94. Dozvuky….
  Karin, zastávající zdravou výživu (a pro případné zájemce přivezla ke grilování spec. Kürbis – dýni) protože má náběh na dnu a tučné bytostně nesnáší( to mi vyčítá už leta…) včera ochutnala opečenou jitrničku s bramborovým knedlíkem a zelím a byla u vytržení! 🙂 🙂 🙂 LECKER!!! a to si nedala k tomu to pivo.Rozhodně lepší než ta dýně!!!
  No a pak ochutnala PeSovo houbové matesy ( v oleji!!!, jak houby nejí z principu) a zamluvila si celý zbytek, který tu zůstal !!!

  No a dnes tu bylo další „děvče“( má tu koně), které v sobotu nemohlo, protože mělo službu a svatbu ( absolvovala v Rakousku hotelovou školu /kuchař, číšník/ a pracuje tam v hospodě), je místní, takže práci toho řezníka dobře zná, ale z PeSovo houbových matesů byla v šoku a pak jsme ochutnali to „kološvárské zelí“ a to je naprostá bomba!
  Soňa ze slušnosti( kinderstube) zobla na ochutnání, chutnalo…, tak si nabrala podruhé trochu více a pak už jela k lednici pro (nealko) pivo ! 🙂 🙂 🙂

  Zaplať pámbu, jak říkáme my, ateisti, že na něj nedošlo v sobotu, to by nám, natož sud, ale ani to dokoupené pivo nestačilo !!!!

  PeSi
  Mám dva dotazy:
  – Jak dlouho vydrží v lednici ty houbové matjesy?
  – Jak dlouho vydrží to kološvárské zelí?
  Samozřejmě za předpokladu, že se to hned nesežere !!!

 95. No, a myslím, že PeS vám potvrdí, že kdo odjel a nezastavil ráno pro polívku a vejslužku, se dopustil hrubé chyby!!!
  Tentokrát by se i Rejpal olizoval za ušima a připustil, že to teda na té letadlové lodi neměli…

 96. Jo tak ta Kurbis byla ku grilování,
  já jenom zachytila něco o vegetariánské alternativě, ale myslím že se nikdo netvářil moc nadšeně… a to se nakonec i grilovalo ?
  Jinak vidím, že jsem dřívějším odjezdem o mnohé přišla, si budu muset příště u rodinky vyhádat delší opušťák 🙂

 97. Horolezecké mačky jsou i na Slovensku mačky.
  Jak jsou rusky nevím, ale neumím si představit horu, na kterou Putin nevyleze bez výstroje. Tudíž je naprosto zbytečné to překládat.

 98. A teď, když je Kim Čong Un odstraněný převratem, Hugo mrtvý, íránský prezident nemocný a Fidel starý klesl počet skutečných vůdců na minimum …

 99. O.T. Nedávno se chechtal těm parodiím co přinesla Andy. Švédský ministr Jorge Jorgensen.
  Před pár dny jsem někde pochytil, že ve Švédsku se měl nový premier měl vyslovit, že uznají Palestinu. A teď jsem si přečetl, že nový ministr za Zelené se jmenuje Mehmet Kaplan a že by ostatně ta Izraelská okupace Jeruzalému měla skončit.
  http://www.jpost.com/Israel-News/Politics-And-Diplomacy/Swedish-cabinet-member-was-on-board-Gaza-bound-Turkish-ship-Mavi-Marmara-378199
  TV Latma. A pak že prý parodie 🙂

 100. 121-myslím, že v Berlíně za socdem taky kandiduje na starostu arab.

 101. Skimic: Mehmet Kaplan: nechte si ty hloupé odkazy. Kam ho má AB Bartoš zapsat? Do seznamu židů, muslimů nebo odrodilých katolíků? Uděláte mu guláš v hlavě.

 102. 122 Nejdřív Rakušák, teď arab. Nemůžou si zvolit někoho místního? Někoho kdo se jmenuje Stanislaw, Wenzel nebo Wojciech?

 103. Právě proto chci vědět, jak se dělají houbové matjesy. Musím se připravit na to, až nám zakážou vepřový. 😀

 104. No Name ad 117 – nevím jak Putin, ale zažili jsme, že Holanďani šli od Lipna na Sv. Tomáš omotaní horolezeckým lanem s mačkami na batohu. V září.
  Lidi jsou různí a jiné!

 105. Jo, skimici, pěkně mne naštvali, změkčilí bývalí vikingové. Ale co se divím:( Ono tady taky, Schwarzenberg…škoda slov.

 106. (113) Horolezecký výrazy bych viděl spíš opačným směrem, z Čech na Slovensko. Ale je fakt, že ty „mačky“ jsou podezřelý.
  (120) Iránský vůdce není president. To je jen takový poskok.
  (125) U arabů mají jistotu, že alespoň trochu přihřátí jsou všichni. 😛
  (129) A Holanďanky na koni ve vietnamkách – takoví oranžisti a oranžistky se nezavděčí. 😛

 107. ad 131 myslím, že horolezci ze spolku JAMES by měli jiné mínění

 108. 132 🙂

  příště budou muset kandidáti před zápisem odpřisáhnout, že souloží výhradně v misionářské, potmě a v noční košili 🙂

 109. Sakra Andy 🙂

  V poslední době se furt zabýváte sexem.
  I Vám se zdá o myši ? 🙂

 110. MNo, ono bylo mnohem snažší převzít „mačky“ než překládat anglické crampoons.
  Cram je něco jako namačkat, nacpat ….. a co je poon, to si laskavě najděte 😀
  Ale jak by se to spisovně překládalo, to vážně nevím.

 111. Mně se na tom líbí ty ouvahy, jetsli to poškodí nebo nepoškodí stranu. Přitom jde o předvolební aférku v Doksech, městečku nevelkém jak počtem obyvatel tak významem. Normální Zvonokosy. ještě chybí, aby se k tomu vyslovila Eulálie Čubíková a jiří Pehe.

 112. 135 reaguji na Maydin odkaz, das ist alles. Pokud v odkazu jde o sex, těžko budu reagovat proslovem o houskových knedlících.
  A ano, zabývám se i sexem, vy ne? To je mi vás líto. Nemusí se mi zdát, mám myš doma:)

 113. Ajrovko, s tebou je prča, ty musíš bejt proti, kdyby fotra věšeli! 😀
  Mačky je slovensky, vypadá to jak kočičí drápy, etymologie jednoduchá, ale „ty to vidíš z Čech na Slovensko“! Bóže, bóže …. 😀

 114. 138

  Zalezla za skříň ? 🙂

  nějak necítím potřebu o něm kecat – a tady už vůbec ne.

 115. 141 Halladine, opakuji- Maydin odkaz.
  O čem vy cítíte potřebu kecat je vaše věc…proč tedy pořád komentujete mé potřeby, to fakt netuším. Jste zubař.

 116. bože, bože…na ČT24 diskuze o Krylovi v parlamentu. Diskutéři: člen KDU a člen KSČm. Ještěže je Kryl zpopelněn. Jinak by se v hrobě obracel nebo je všechny i s ředitelem ČT nakopl…

 117. 138 nic proti sexu, Andy, ale dobré houskové knedlíky….

 118. 146 samozřejmě. Já je tedy moc neumím, vlastně už je pár let ani nejím, ale k českým omáčkám patří.

  A naprosto chápu, že od určitého věku nemohou ženy s pořádným knedlíkem soutěžit:)
  Od určitého věku muže, podotýkám.

 119. 120 NoName, …klesl počet skutečných vůdců na minimum…
  a takový bordel aby pohledal….

 120. „na ČT24 diskuze o Krylovi v parlamentu“

  Už zas???? Ono je to ještě nepustilo?

  Zřejmě chtějí Kryla pověsit, ať to stojí co to stojí. Když už se to nepovedlo komunistům….

 121. 102 Halladine, některým tak skvěle, že ani ne na trojčlenku potřebují znalce.
  Dám Ti příklad. Jsi soudce. Řešíš případ vožungra chyceného za volantem. Po třech hodinách (neptej se proč až po třech hodinách) odebrán mu vzorek krve, ve kterém zjištěna hladina alkoholu 0,86g/kg. Otázka zní : Za předpokladu, že v době řízení se nacházel už v postresorbční fázi, kdy veškerý alkohol byl vstřebán a hladina alkoholu klesala, jakou hladinu alkoholu měl v krvi když byl chycen za volantem, když na základě znalostí z případů, které řešíš jak na běžícím pásu, ze znaleckých posudků a specializovaných školení, na kterých to do tenbe natloukají za peníze daňových poplatníků, nehledě na předpokládané samostudium za ty prachy které bereš, víš,že za hodinu se odbourá nejméně 0,12g/kg alkoholu?

 122. schumi naznacuje, ze i zazraky mohou prichazet v clusterech. Pokusim se to vizualizovat: otevrou se dvere a v nich nikterak nesouperici zena s dobrym knedlikem v podpazi.

 123. Fuj, v podpaží??? To by mně teda přešla chuť, i kdyby mi ten knedlík přinášel Belmondo kříženej se Stevem McQueenem.

 124. To se jen tak rika. Tak si predstavte ze ma v ruce igelitku a v ni ten knedlik. Ted uz je samozrejme trochu otravena protoze pro ni letela do kumbalu, ale stale jeste nesoutezici.

 125. Ale no tak, skimici…a to ho vysype z tej igelitky na stůl a Vy ho budete okusovat nebo jak?

  Přece ho má úhledně nakrájenej na míse a tu mísu na podnose a není ta mísa na tom podnose sama, protože, dobrej knedlíček, marná sláva, musí být doprovázen kusem flákoty a zelíčkem nebo nějakou omáčkou. Nebo segedínem. Nebo místo flákoty křupavou kachničkou k tomu zelíčku.

  Nebo aspoň houbovou omáčkou, heršvec, k tej ani ta flákota není nutná.

  Přeju dobrou noc, z takovej konverzace bych připrala nejmíň kilo.

 126. …. Zacina se to nebezpecne komplikovat. Z puvodniho zameru „POSKTYNUTI SCHUMIMU DOBREHO HOUSKOVEHO KNEDLIKU DONESENEHO PRIJEMNOU S NICIM NESOUPERICI ZENOU“ nezbylo nic. lautr nic!!!
  Hele Schumi, tak priste a ja radeji taky prcham:-)
  Bublina splaskla a zarovka praskla.
  Dobrou noc…

 127. Tak jsem letmo nahlédl a musím poněkud zvednout obočí. Schumi, v [72] píšeš:

  to je projev úpadku který začal knihtiskem. Nechápu jak někdo může mít potěšení z něčeho jiného než z rukopisu zdobeného iluminacemi. Bez ušlechtilé vůně pergamenu. Barbaři.

  Kolik iluminovaných manuscriptů na pergamenu u máš doma? Jestlipak víš, že první tištěná kniha v Evropě, slavná Gutenbergova 42řádková Bible, byla tištěna zčásti na papíru a zčásti na pergamenu? Poměr papír:pergamen byl zhruba 1:3. Do dnešní doby se jich kompletních zachovalo 48, z toho 36 na papíře a 12 na pergamenu. Vytištěno jich do r. 1455 v první fázi bylo 180.

  Gutenberg se zprvu pokoušel dokonce zvládnout tisk ve dvou barvách – v barvě černé a červené, ale po prvních tiscích, kde zkusil tisknout i iniciály a rubriky, tak místo pro iniciály a barevné rubriky později vynechával a rubriky a iniciály byly poté ručně rubrikátorem či dokonce iluminátorem později dopsány a domalovány. Podobně jako v manuscriptech. Mimochodem, stačí si Gutenbergovu Bibli prohlédnout – je nádherná.

  Tištěné knihy se zpravidla v té době ještě na řadě míst ručně kolorovaly – třeba se barvou zvýrazňovaly majuskule. Ke zvýraznění efektu se barvy navíc fixovaly vaječným bílkem. Bylo tam ruční práce, jak na kostele.

  K tisku byla použita sada o neuvěřitelném počtu 290 různých liter, obrovské množství z nich (242) činily ligatury, neboli slitky a abreviatury. Zbytek z 290 liter tvořilo pak 24 minuskulí a 24 majuskulí.

  Rputi, ad [76] a ceny tištěných knih. Gutenberg si své Bible cenil na cca 70 guldenů, přičemž v té době byla cena měšťanského kamenného domu kolem 80 guldenů. Takže i cena tištěné knihy nebyla malá…

 128. Recept na Houbové matejsy bych také rád. Připojuji se s prosíkem k Maydě.

  Rejpal sloužil na torpédoborci (183 + 2 – mužstvo, Rejpal a kapitánka).

  Kocoure, máš můj obdiv.

 129. Dobré zas ráno… Včera jsem nějak nestíhal odpovídat a reagovat…
  2 Šumavák ad 114 – To zelí by mohlo vydržet tak 14 dní, v lednici.
  Ty matesy teoreticky až půl roku, ale znáš to, grau, teurer Freund ist alle Theorie…

  No, nicméně překvapen úspěchem jsem naložil další a zas dovezu.
  Já už jsem večer to zelí ani neotvíral, domnívaje se, že všichni jsou už zasyceni.
  No a jestli ještě budou nějaký houby, tak udělám ještě další ty škvarky.

  Jen ještě k terminologii – kološvárské zelí je s rejží, tohle byla moje variace na alsaské zelí… Jednoduché, prosté, dietní jídlo, zvlášť když je dost klobás. Já jich tam nakrájel asi 5 a blbec, dovezl jsem toho jen asi půlku. Kdybych věděl tuhle reakci, dovezl bych i tu druhou půlku…

  Jen si dovolím vřele souhlasit s Láďou – řezníkem, že v jednoduchosti je síla.

  Všechny ty opěvované dobroty jsou neskutečně jednoduché.
  Hm – takže asi dám recepty…

 130. Rputi, ahojky. Ad [157]. Lukrativní kšeft to byl, žel bohu nikoli pro samotného vynálezce, tiskaře Johannese Gensfleische, řečeného Gutenberg.

  Ad tehdejší ceny knih. Malé upřesnění. Podíval jsem se ještě na ty ceny a bylo to ve skutečnosti takto:

  Když se Gutenberg spojoval s obchodníkem (někdo uvádí s právníkem) Fustem, tak od něj dostal zálohu ve dvou splátkách po 800 guldenech, celkem tedy 1.600 guldenů (někde se uvádí floriny) s 6% úrokem. Navíc měl ještě tiskaři platit ročně 300 guldenů na platy pomocníků, jejich stravu, materiál apod. Gutenberg v roce 1452 přesvědčil Johanna Fusta, že již za prvních 50 výtisků získají 3.500 guldenů. Z toho mi vyšlo těch 70 guldenů za knihu. Ve skutečnosti se prý Bible prodávala za 30 guldenů – asi to bylo za tehdejší „akční“ ceny… 😉

  Ale i tak to byl tehdy majlant…

  Knih pak vyšlo 180 celkem, z toho 45 na pergamenu a zbytek 135 na papíře.

  Jenomže se s Fustem nepohodl, a ten na něm poté r. 1455 vysoudil závratnou částku 2.026 guldenů. Ty Gutenberg samozřejmě neměl, všechny peníze zpětně investoval do tiskárny (někdo spočetl, aby 6 tiskařů mohlo v jeho tiskárně tisknout, tak potřeboval vyrobit mj. cca 45.000 liter) a tak mu byl veškerý majetek, dům, tiskárna i s ještě neprodanými biblemi okamžitě exekuován. Fust pak namísto Gutenberga do jeho funkce instaloval Gutenbergova pomocníka Petra Schöffera. Ten pak svědčil proti svému bývalému mistru a zanedlouho se stal i Fustovým zetěm…

  Gutenberg pak odešel do Mohuče. Snad se ještě pokoušel tisknout. 3 roky před smrtí ho mohučský arcibiskup Adolf Nasavský zaopatřil a přijal ke svému dvoru. Zemřel v Mohuči 3. února 1468.

  Nejvíc ziskový byl asi pro Gutenberga a Fuchse tisk odpustků, tzv. Kyperských (31řádkový odpustkový list). Ty se mohly udílet od 1. 5. 1452 do 30. 4. 1455, dle povolení papeže Mikuláše V. na obranu Kyperského království proti Turkům. V té době v květnu 1453 padla Konstantinopol. Doba k vypršení lhůty se valem krátila a lidé tak byli po odpustcích přímo lační. Tehdy to byl trhák na duchovním trhu (něco, jako jsou dnes Havlovy lavičky a spisy)…

  Gutenberg vlastně vymyslel dnešní formulář. Na vynechaná místa ve vytištěných papírech či pergamenech s odpustky doplňovali kněží již jen jméno dárce, datum a místo vystavení. Úžasná produktivita a racionalizace v tehdejší likvidaci hříchů a hříšníků… 😉

 131. Rputi,
  neřekla bych „kšeft“, to mi vyvolává představu prodeje svíček bez knotu 🙂
  Umělecká díla to byla, neztrácející na své hodnotě do dneška.
  Našla jsem i možnost, jak tuto Bibli nahlédnout, byť jen digitálně:
  http://digital.nls.uk/gutenberg-bible/pageturner.cfm?id=74481666

  PeSi,
  ano prosím, i já se připojuji k pokorným žadatelům o recepty na dobroty 🙂

 132. Nemám co dělat v čekárně a tak předběhnu Lesa a hodím vlastní recept. Houby uvařit ve slané vodě, odkapat a ochladit. Pak do sklenice střídavě vrstvu hub, cibule a občas celý pepř, nové koření a bobkový list. Po naplnění zalít olejem. Za dva dny jíst.

 133. Takže:

  Houbové matesy (pro fajnšmekry matjesy)
  Nasbírat tužší houby – bedly, hřibovité, klouzky, tužší dobré holubinky, masáky, ryzce, ale rozhodně ne babky! Pokrájet na trochu větší kousky – tak 2 – 3 cm. V osolené vodě vařit cca 1/2 hodiny (pro sichr, někdo hůř snáší kováře, koloděje apod.)
  Scedit, nechat trochu vychladnout a zvážit. Na váhu hub poloviční váhu dobré šťavnaté cibule, nakrájet na vídeňský způsob, tedy podélně na měsíčky. Na kilo hub 2 vrchovaté lžíce soli – asi 2 Dg, 3 – 4 kuličky nového koření, 5x tolik kuliček pepře (doporučuji kombinovat s trochou zeleného pepře) a dle velikosti tak 2-4 bobkové listy. Kromě toho bobkáče všechno promíchat v míse. Na dno nádoby dám 2 ty bobkáče, na to postupně nandat tu směs, zlehka stlačit – ne moc. Zhruba v půlce nádoby druhé 2 bobkáče (když jsou velké, stačí 1). Dovrstvit nahoru, urovnat a zalít dobrým olejem (používám olivovej), aby ta směs byla celá potopená.
  Vzduchotěsně uzavřít a nechat min. 3 dny stát.
  Kontrolovat, zda to nezačlo kvasit – to se děje tehdy, když se šetří a použije se mizerná cibule, která už „jede“. Pak ovšem nastupuje varianta „za stálého míchání vyléváme do záchodové mísy…“
  Takto naložené houby teoreticky vydrží až půl roku, možná i déle…

 134. MartineTT, ad zelí-jsem byl v sobotu u známých a říkám, krouhali jsme zelí. Kupované. A oni-a proč nezajedete do Ostrožské Lhoty, prodávají nakrouhané, s cibulí, kořením … Jak potřebujete. Takže to ví každý kromě nás 😉

 135. Houbové škvarky:
  Nasbíráme houby – tužší – viz výše. Neměla by mezi nimi chybět holubinka černající, http://cs.wikipedia.org/wiki/Holubinka_%C4%8Dernaj%C3%ADc%C3%AD
  udávana jako nepříliš kvalitní… Leč naprosto vynikající houba.
  Chce to kvalitní škvařené vepřové sádlo – dost sádla. Na menší kousky nakrájené houby na rozehřátém sádle dusíme do vyškvařena, osolit, okmínovat (štědře). Uškvařené houby nandat do nádoby, nechat vychladnout, částečně ztuhnout a pak zalít rozehřátým sádlem zase tak, aby houby byly potopené. Takto upravené houby opět teoreticky vydrží půl roku i déle…

 136. Dobré ráno,

  děkuji za recepisy. Škoda, že brácha má narozeniny a svátek z hlediska houbařské sezóny a matesů ouplně blbě – obojí v době, kdy loňské houby by už nevydržely a čerstvé ještě nerostou. Takovej dárek by jistě ocenil ještě víc, než můj nakládaný balkán nebo hermelín.
  Pravda šlo by tak naložit i hlívu ze superhyper, ale řekla bych, že by to nebylo ono.

 137. 2 maYda ad 167 – no, neměl bych to prozrazovat, ale naložit se takhle dají i sušené houby… A ty se daj takhle naložit třeba i v lednu, kdy už nerostou ani ty mrazuvzdorné…

 138. Jo, to zelí – bude až další sobotu. Brácha hodlá naložit 25 kilo. Kupuje čistý krouhaný, prý kolem 10 Kč za kilo, ale loňskou cenu si nepamatuje a jaká bude letos asi zjistí až na místě. Koření a přísady dodává sám – 1,5 deka soli a pytlík kmínu na cca 15 kilo a trochu křenu. Žádnou cibuli.

 139. Hm, Pesi, tak to zní zajímavě. Rozhodně vyzkouším. Díky.

  Já někdy přidávám, pokud mám, sušené houby do bramboračky k čertstvým, mají výraznější chuť.

 140. No a ještě to zelí… Potřebujeme kvalitní kysané zelí. Kysané, nikoli sterilované či jinak ošizené. scedit, nálev uschovat. Na dobrém sádle nadrobno nakrájenou cibuli dozlatova, štědře přidat kmín a česnek. Mezitím na kolečka něco málo klobás. Když už je ta cibule tak akorát, přidat sladkou a pálivou papriku – jak kdo snese. Já dal skoro 2 lžíce sladký a lžíci mletého chilli, pro vylepšení chuti trochu nagy jolokia… http://cs.wikipedia.org/wiki/Bhut_Jolokia
  Rychle zamíchat, aby to nezhořklo, do toho ty klobásy, trochu opéci, na to kydnout to zelí, promíchat, podusit a trochu podlít tím nálevem. Pořádně promíchat a vydusit al dente… Chce to pivo…

 141. To je alsaský? Co k tomu pojídají Alsasani?

  Mně by k tomu jako příliha seděl nejlíp obyčejnej českej tmavej chleba. Nějak si k tomu neumím představit bílý francouzský.

 142. Dobrý den. Otázka pro kosmopravce či kosmoplavce: Je teoreticky možné, aby 400kg raketa vynesla náklad na nízkou oběžnou dráhu? 2kg? Pokud Indie může dostat sondu na Mars, je možné mít kosmodrom v Ondřejově?

 143. nickname,
  kosmodrom v Ondřejově by samozřejmě šel postavit. Ovšem nastalo by několik problémů.
  – spotřeba paliva startující kosmetické lodi by byla enormní. Kosmodromy staví co nejblíže rovníku, aby bylo možné co nejvíce využít zemské rotace k urychlení rakety.
  – možnost havárie. Pravděodobnost exploze, vychýlení z dráhy atp. startující rakety je mnohem vyšší, než je tomu u letadel.
  – rozměry kosmodromu. Si představ na Ondřejově něco jako třeba Kbely.

  Pokud by tě náááhodou napadl OKV (Ondřejovský Kosmický Výtah), jako druhdy Ciolkovského (zajímavé, že Rusy v těch jejich láptích a rubaškách při tahání lodí po Volze, či kopání zemljanek, napadá docela dost věcí jako první na zeměkouli) tak NASA evidentně nemyslí politicky, neshodila ho ze stolu protože Rusáci 😀 a tento nápad se jala rozpracovávat.
  Docela hezký článek je tady: http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=27002
  Jsou tam sice nějaké počty, ale není to tak složité, aby to běžný jedinec nepobral.

 144. maYdo,
  o Alsasko a Lotrinsko se frantíci s helmutama přetahují od nepaměti – tedy asi od dob, kdy to Keltové zabalili a šli dál a Římani se vrátili na jih 🙂
  Takže šacuju normální tmavý chléb německého typu – ono i to zelí jako surovina mi třeba do Provance nesedí… a zapíjet pivem, jak jinak.

 145. ještě poznámka k vynášené hmotnosti.
  Třeba Saturn V. o startovací hmotnosti 3.000 tun byl schopen vynést na nízkou oběžnou dráhu zařízení o hmotnosti 118.000 kg. Ke svému startu potřebuje Mys Cannaveral.
  Japonský Epsilon o hmotnosti 91 tun dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu zařízení o hmotnosti cca 700 kg. Ke startu potřebuje defakto jenom startovací rampu.
  Hezké povídání o Epsilonu je tady: http://www.kosmonautix.cz/2012/11/epsilon-chytra-japonska-raketa/ – bez počtů 😀

 146. 173 nickname, poměr hmotnosti nosiče a nákladu není lineární. Příkladmo čtyřicetikilová raketa by na oběžnou dráhu nevynesla dvacet deka, ale ani sama sebe, natož pak čtyřkilová s dvěma deky nákladu. Atd. Čtyři sta se mi zdá málo. Čím nižší hmotnost, tím horší poměr suchá hmotnost/palivo nižší účinnost. Nosič potřebuje dost energie a dost paliva na to aby vynesl sám sebe. („Protože ten jeden válec by měl co dělat a by pohnul těma jedenácti mrtvejma válcema….“) Je na to nějaký vzorec, už od Ciolkovského, ale musel bych hledat, nejsem vševědoucí. Víc by mohl vyložit PeS.
  Jako použitelný se mi jeví čtyřtunový nosič. Ale jen odhaduju. Saturn V. měl patnáct set tun.

 147. Ptakopysku, mám v hlavě nápad pro naše modeláře z DDM:
  Projekt č. 1) Balonem do 25-30km, návratový modul poháněn raketou tak, aby místo přistání bylo shodné s místem letu, s případnými záložními letišti.
  Hmotnost modelu: 4kg.
  Projekt č. 2) model 10x větší, 40kg. Balónem opět do stejné výšky, opět návrat na základnu, při jiném startu zkoušet letět vzhůru – do 50km (?).
  Projekt č. 3) model 10x větší, 400kg. Do 20km vynesený letadlem. Pokus dosáhnout nízkou oběžnou dráhu.

 148. 174 Ptakopysku
  ad ten Kosmický Výtah a „…zajímavé, že Rusy v těch jejich láptích a rubaškách při tahání lodí po Volze, či kopání zemljanek, napadá docela dost věcí jako první na zeměkouli…“
  To znám! Já třeba než se dokopu k něčemu zásadnímu, třeba k natření plotu tak to taky co nejvíc oddaluji a raději přemýšlím nad každou p.č.vinou 🙂

 149. 2 ptakopysk – zatímco kosmodrom blíže rovníku je vítaný bonus, tak kosmický výtah u/na rovníku je prakticky nutnost. Protože jinak co? Protože jinak Coriolis…

 150. 171 ano, PeSovo pikantní zelíčko….K tomu soudeček pivíčka, hasičák a pro všechny případy jednotku intenzívní péče.

 151. 181 poznámka pro … Coriolis není totéž co clitoris.

 152. ne že by na tom záleželo, a taky nevím nic o tom, že by vědci, vynálezci, konstruktéři hodnotili nápady svých kolegů podle momentální politické mapy, rozhodně Vám tu nechci kopat do báboviček, ale Ciolkovkij byl po otci Polák.

 153. 179 nickname, to by mohlo fungovat, výnos do desítek km znamená velkou úsporu. Jenže nejde jen o dosažení potřebné výšky, ale o dosažení orbitální rychlosti. Nutné parametry takového vehiklu jsou známy, vypuštění na nízkou oběžnou dráhu z letadla už bylo. Netřeba vynalézat, vše spočítáno a vyzkoušeno.

 154. rezy,
  samozřejmě nezáleží a nehodnotí (pokud ovšem nejsou účastníky válečného konfliktu). Už jsem to tu zmiňovala několikrát.
  Konec konců nejnámější „český“ genetik, tedy otec genetiky JG Mendel byl etnicky Němec či Rakušák, českou měl snad jen jednu babičku. Ale narodil se v Hynčicích, působil v Brně, takže je náš 🙂 Publikoval ovšem německy.

 155. no já nevím Matzurko,ani s tou vyjímkou nesouhlasím. Vědci to neřeší. Takové pokroucené hodnocení si může dovolit akorát hlupák.

 156. To vše jsou zatím teoretické úvahy. Protože nyní v našem DDM technické obory skomírají, resp. zůstali jen modeláři. Nejsou technici, protože děti chtějí být policajti, úředníci, právníci, manageři. Někdy spíš mamageři. Na platy vedoucích by se peníze našly, na materiál také. Teď jen sehnat vedoucí kroužků. A možná i pár dětí 🙂

 157. No, českou babičku měl i nejznámější rakouský politik…

 158. 184 proč jen o otci, matku neměl? 🙂
  Ostatně je naprosto jedno po kom byl, protože jako byť amatérský vědec, řídící se heslem „Mein Feld ist die Welt“ (můžete hádat odkud jsem to vzal) tak tohle neřeším, ale že byl. Génius. Skoro tak velký jako J.C.

 159. Kdyby se povedlo získat 10 dětí ročně pro techniku – s pozdějším studiem ČVUT apod. , mělo by to smysl.

 160. S tou raketou – nutno ovšem vyčkat přeletu malajského, popř. dokonce malajsijského letadla, aby raketa byla účelně využita. Jinak jsou to vyhozený prachy… A když už půjdete do kriminálu za neoprávněné narušení leteckého provozu, tak ať to aspoň stojí za to…

 161. A sakra…
  Pomerne netradičnú bojovú akciu včera uskutočnili vojaci 10. a 14. teritoriálnych bataliónov ukrajinskej armády na juhovýchode Ukrajiny. Podnikli niekoľko zúfalých útokov smerom k Donecku. Konečne sa im podarilo prebojovať z obkľúčenia… vlastnej armády.

  Vojaci už nechceli bojovať na strane kyjevského vedenia a rozhodli sa prestúpiť na stranu povstalcov Donbasu. Tyto prapory byly z Žitomira a Čerkas.

  Pred niekoľkými hodinami podobným spôsobom vyšli z obkľúčenia vojaci Charkovského teritoriálneho bataliónu a taktiež sa pripojili k povstalcom.

  http://www.hlavnespravy.sk/dva-bataliony-ukrajinskej-armady-sa-prebojovali-z-obklucenia-ukrajinskej-armady/383789

 162. Sumachre, když se napíše po otci, neznamená to jen po otci. Všiměte si, jak jste tam to slůvko „jen“ vložil, takhle se hraje tichá počta a vylezou z toho nakonec ty láptě. 🙂

 163. 189 nickname, připadá mi, že to vůbec skomírá. Přitom možnosti jsou úžasné a soudě podle nejnovějších mobilů, které „každý musí mít“ a které každý permanentně mudlí aby byl online, se zdá, že i peníze jsou. Jenže místo toho aby povětří bylo zaplněno bzučením úžasných hračiček a udělátek a soutěžením kdo dál, výš, kdo se svým dálkově řízeným či dokonce samořízeným vehiklem rychleji a lépe proletí stanovenou dráhu, aby na každé louži se proháněla roztodivná plavidla, nic. Jen tu a tam nějaký osamělý pokročilý hračička.

 164. 196 Láptě jsou v pořádku, k těm se hrdě hlásím, i když z toho má ptákopysk ujímání. Teď jsem dočetla další dvě knihy z ruské současnosti a pořád jaksi nemám nejmenší důvod na tom něco měnit.
  Co by o tom taky mohlo vědět něco, co má plovací blány? Je to podle wikibible v podstatě primitivní, jedovatá kachna 🙂

 165. 196 rezy, vždyť my si rozumíme a onu hru nehrajeme.

 166. 192 nickname, povzdychnu si Zlatej Svazarm…..
  Když ona je to taková móda, kdekdo se chlubí jak je technicky blbej.

 167. 178- Krome pomeru hmotnosti je dulezita unikova rychlost spalin z motoru.
  Ale treba by mohl nickname pripojit modlarum fazi 0. Za pomoci pumpicky, PET flasky a litru vody, lze dosahnout nejaky 20-30m. 😉

 168. Svazarm byl až v Přílezech. Techmania je fajn, Lego Mindstorm je úžasné. Teď jen hnout zadkem a s těma dětma pracovat.

 169. Nickname, jesli mohu radit, pak kroužek techniků je lepší začít od píky alias od hradla. Nebojte se, že těm malejm klukům nezamotáte hlavu s RS klopákem nebo čítačem s přednastavením. To jsou základy a ty by měl každý mít v krvi. Tedy nesouhlasím ani s Sumachrem ohledně předčasných dálkově řízených modelů. K těm se ti kluci pak dopracují sami až budou starší ale základy už nikdy nedoženou. Kdysi jsem vedl kroužky a vím co je přiměřené věku. Nemá smysl jim dávat na stůl něco, čemu pak nebudou ani blokově rozumět.

 170. rezy,
  souhlasím. S tím válčením jsem to spíš myslela jen tak, že záleží na tom, koho si daná země pro vojenský výzkum získala – pokud by se oni vědci dostali do jedné místnosti, tak by to asi končilo počmáranými tabulemi a hlubokou rozepří o parametru epsilon, a ne podřezanými krky…. 🙂 I když se mohli nesnášet jako lidi, výsledky jsou výsledky.
  Můj oblíbený vědecký vzor, L. Pasteur, prý říkával „Věda nemá hranic.“ Načež si sám několikrát injikoval vakcínu proti vzteklině, aby posoudil vedlejší účinky….

 171. Andy,
  nenechte se zmást latinským(řeckým) termínem, ptakopysk není kachna, ale skutečně primitivní savec. Jedovatý, to ano :), ale i velice citlivý na své domácí prostředí, takže se nedaří chovat v umělých podmínkách Zoo.
  Každopádně pro evoluční biology je VIP či superstar; málokdy se najdou chybějící či přechodové evoluční články.

 172. nickname, když jsme kupovali podlahovou krytinu, byla navinutá na moc pěkné tlustostěnné papírové rouře, o vnitřním průměru přes dvacet cm, dlouhé přes dva metry. Nějak mi bylo líto ji vyhodit. Při pomyšlení na chlorečnan draselný, práškový hliník, kaučuk…. jak spalovací komoru, z čeho a jakou trysku, jaký kritický průřez….Jak vysoko by to vyletělo… A dopředu kdyby se posadila optika s jednoduchým kvadrátorem a gyroskopy (tuším, že ještě máme nějaké z ME Bf 109), serva ovládající kormidla. Ale čas, spousta času a kde to odpálit. A mě po odboulované a zalištované podlaze čeká dodělat předsíňovou stěnu. Těhle starostí byl W.v Braun ušetřen. A tak, ehm, po krátkém Londýnském a Antverpském intermezzu (vědě nutno přinášet oběti, pokud možno cizí)jsme v děvětašedesátém slyšeli známý hlas That’s one small step for a man….

 173. 205, Sumaváku, no nic. 🙂 Proto tam píšu, že na tom nezáleží.

 174. Nickname a chtějí-li být policajty… co jim v první fázi nabídnout výrobu vlastní tonfy a pro pokročilé výrobu vlastnéích botiček na auto? S tím by si užili srandy…

  Jinak létací modýlky byly hitem a dobrou zábavou do té doby, než USA vyhlásily válku terorismu.Ale dnes? představ si, že by Ti modýlek uletěl a narazil do velkorypadla, nebo dokonce do Strakovky…

 175. 204 matzurko, nejen vědci, ale například pekaři a mlíkaři a kupodivu i vojáci jsou schopni se mezi sebou dohodnout. Tak jako racionálně uvažující lidé. Základní prioritou politiků je jim to znemožnit. Například tím, že jim do hlav nabouchají program zajišťující aby své životy obětovali pro cizí zájmy.

 176. 204 — Tedy, Matzurko, přesnější formulace (u mnou tuhle citovaného Waltera Vogta) zněla zhruba takto:

  Věda nezná hranic, kromě vlastních. Ale ty nezná.

  S potěšením jsem si Wiesbadenský kongres vytáhl, abych to tam našel přesně, ale po čtvrtstoletí už to není tam, kde jsem si pamatoval, a přečíst knížku znovu teď bohužel nemám kdy, ač bych rád.

 177. 212, na jednoho je to moc složitý :-), a jak to mohlo bejt jednoduchý, kdyby se v NASA na Ciolkovského nápad vyprdli.

 178. MAtzruko, ad 175 – já kdykoliv jsem byla v Německu, tak mi tamní chleba připadal divnej a obvykle byl bílý. Ale je fakt, že jsem nikdy nebyla v Alsasku ani poblíž a že ten chleba byl nejspíš nějaký tousťák ze superhyper.

 179. Zprávy o Ukrajině:
  – v Německu je připravováno(připraveno?) ca 200 příslušníků Bundeswehru k odeslání na Ukrajinu na pomoc kyjevským.
  – Německo posílá do Charkova, Ukrajina, konvoj 112 aut s humanitární pomocí…

  Otázky:
  – nebojovalo se o Charkov naposledy tak 1943?
  – Ta auta budou mít šoféra a závozníka?
  – Budou to moci zkontrolovat ruští pohraničníci, zástupci opolčenců a mezinárodní červený kříž?
  – jaké zbraně DE Ukrajině dodává?
  – co povezou zpátky?

  PI!

 180. MaYdo, prsty jdou otírat i papírovým ubrouskem a kromě toho jak ty houby, tak i to zelí, je vhodné jíst vidličkou! 😉 😀 😀

 181. Šumaváku,

  šnekací, obyčejnou nebo je na to nějaká extra jen k pojídání zelí či hub? 😀

 182. Šumaváku,

  prsty (vlastní) je možno oblízat ! Úsporné, a ekologické !

 183. Za dobrotu na žebrotu. Člověk se snaží, ruským vědcům spílá, aby takňák zapadl do kolektivu proevropsky orientovaných diskutérů… a prd. 🙁
  P.S.
  andiny přírodovědecké poznatky jsou vskutku revoluční. Koneckonců jako všechno, o čem se zmíní 😀 😀 😀

 184. maYdo,
  na Hrad v žádném případě! Ledaže by byl popraven hradní kuchař…

 185. 223 stěžujte si, ptákopysku, u wikipedistů…jak jsem podotkla, poznatky o vašich anomálíích jsou všechny tam.

  Když zde ten váš kolektív brigády Česko-NKVD přátelství postuje pindy z wiki, až se mu kouří z klábosnice, máte zobák zavřenej 🙂

 186. No, u něj to nepřekvapuje, ale to že jeden ze dvou, klesne na úroveň zbylých 98, je trochu překvapivé.

 187. andy,
  ale copak, copak? 😀

  Mmch. pokud jste se na wiki dočetla, že ptakopysk je jedovatá kachna, pak je to s vaším chápáním čteného textu ještě horší, než jsem si myslel.

 188. horší už to být nemůže, ptákopysku…aspoň zde máte něco, co ladně kontrastuje s genialitou všeobecně rozšířenou.
  Jak byste poznali svou moudrost, kdyby nebylo kontrastu? Ta uslintaná zrcadla nestačí.

 189. Protože čtu jen letecky a nesoustavně, mám tu pro Matzurku jeden recept na jablkové řezy. Je sice trošku pracnější, ale co by člověk za dlouhých podzimních večerů jinak dělal, že?
  Takže hraběnčiny řezy:
  Prosát hladkou mouku (500g), přidat heru (250g), žloutky (5ks), moučkový cukr (100g) a prdopeč (1bal.). Vypracovat těsto, rozdělit na 2 nestejné díly (2/3 a 1/3), každý díl zabalit do mikroténu a dát na mražák.
  Jablka (10ks) oloupat, vyjadřincovat, nastrouhat na hrubém struhadle (my, zkušené kuchařky, neloupeme, jen rozkrojíme na čtvrtky, vyjadřincujeme a pak strouhame tak, že nám vždycky zbyde holá slupka), přidat vanilkový cukr (1ks) a skořici (1 lžičku) a promíchat. Jsou-li jablka hodně šťavnatá, lze přidat trochu pudinkového prášku.
  Vyšlehat bílky (5ks) s krupicovým cukrem (100g) a špetkou soli do tuha.
  Plech s vyšším okrajem vymazat a vysypat nebo poklást pečícím papírem a vrstvit: nejdříve větší kus těsta nastrouhat rovnoměrně na hrubém struhadle, trochu připlácat, na to navrstvit rovnoměrně jablka, na ně hezky rozetřít sníh a nakonec nastrouhat rovnoměrně druhý díl těsta. NEPLÁCAT!
  Péci v předehřáté troubě na 175 stupňů celsiových 30-40 min. Nechat vychladnout, nakrájet, sníst.
  Poznámka: Máme-li ořechy, posypat sekanými jablka – pod sníh.
  Kdybych opakovala už zveřejněný recept, tak se omlouvám.
  A mizím zakládat kvas. Jablečný. 🙂

 190. No sláva!
  Konečně jsi přišla na to, proč jsi zde nedopadla jako na většině ostatních webů…

 191. andy,
  heleďte, já celkem dovedu ledascos pochopit… návaly, iontová nerovnováha nervové soustavy, houpající tlak, chybná funkčnost slinivky, záchvat dny, a tak podobně…
  Ale i s ohledem na výše jmenované možné situace – nemáte pocit, že fakt maličko přehráváte?

 192. Honzo ad 234 – tam je v tom slově „T“ !!

 193. šumaváku, tak to řekni na plnou hubu a nestyď se. Andy, my tě tu nechceme!!!

  No a bude vyřešeno.
  Snad nejsi takový srab….no, asi jsi. Tak já ti to ulehčím.

 194. Ad 237
  Kdo nepoznal chlast, neví co je slast.

 195. Andy máme odškrtnutou, kdo bude další? Že by? To snad ne! Mamí, já nechci!

 196. Andy,
  ad 238 – nesmysl! Růže šáronská by nám ve zdejším pugétu chyběla…

 197. [236] Semsišim. Zajímavé jsou obě varianty, o tom není pochyb.
  S T je možné zvládnout i vlastní. Případy, kdy to jde bez T bych pro jistotu vynechal.

 198. 232
  No sláva!
  Konečně jsi přišla na to, proč jsi zde nedopadla jako na většině ostatních webů…
  Deja vu
  kdysi jsem toto četl jako hlavní argument, (když došly) , od Čumila.
  hmm 🙁

 199. martineTT,
  neplaš se, to není ban od Pána brány. To je jen některými komentátory oblíbené bouchání za sebou dveřmi za halasného provolávání „Do týhle hospody já už nikdy nevkročím!“ 😀 😀 😀

 200. rezy,
  odbočím od mainstreamu a optám se – hele, jak u vás dopadají brambory? Když nebudu vulgární, omezím se na suché konstatování, že tříměsíční přísušek spolu s invazí myšů způsobil, že sklizeň stojí za hovno. Brambory jsou buď drobný, nebo vokousaný. Ani blbý škrobáky nejsou nic moc. A je úplně jedno, jestli u drobnejch hospodářů, nebo u velkopěstitelů. Věštím, že sadbovejch brambor bude na jaře nabízeno neurekom.

 201. k bramborám, já měl letos urodu dost slušnou, jak už jsem tu provokoval, mandelinky žádné, postřik proti plísni jsem trefil a jak byl ten přísušek, tak jsem pár voznic s hasičskou hadicí ..
  Vybíral jsem je sice předčasně, Dana by řekla že jsem je podtrhnul, ještě nebyly uplně uschlý, ale mám je ve sklepě už skoro měsíc a ted mi hlásili holky o víkendu, dvě schnilé. Jinak dobrý. Kdo toho měl víc, tak měl spíš problémy to vybrat, protože furt pršelo, ale vcelku lepší než loni.

 202. (245) mno, ptakopysku, správný odchod je s hrdým zvoláním: „odcházím rozčilen(a) ; bouchněte za mnou dveřmi !“ 🙂

 203. a s myšma problémy nemám, na políčku operují neustále tři mačky.

 204. 245 – jsou i tací (také) co těma dverma bouchali uz několikrát ….
  Ale dobří holubi ( a husy) se vracejí….
  Rytíři mohou své bodce svěsit…

 205. Já si ani tou dvojtečkou nejsem jistá, jetsli dostal ban. Mám dojem, že po rekonstrukci serveru, kdy se zavedl první přístup na heslo, heslo prostě nedostal a byl namydlenej.

  Jetsli se nepletu, tak navíc před tím nějak rozesral celej web – tedy technicky a že se to po něm dávalo docela obtížně zase do pořádku.

 206. rezy,
  jo, tak to jsi měl dobrý. Tady bylo nad Blaníkem tři měsíce „suchý voko“ a když se k tomu přidaly vedra, tak v srpnu na bramborách usychla nať. Září už tomu moc nedalo. Ono pršelo buď jenom platonicky, nebo šly přívaláky. 🙁 Jedno lepší než druhý.
  Tady ve vsi rybáři, co měli loni vybagrovanej a vyčištěnej rybník na návsi v něm mají pár kubíků písku, šutrů, jehličí a větví z rokle, kterou to vymlelo v lesejku nad rybníkem, rybníček nad lesejkem, vybagrovaný, vyčištěný a naleštěný před dvěma roky, je zamáznutý jílovým bahnem z polí nad ním skoro do roviny, neboť na svah prosíraví zemědělci naseli řepku a nasázeli brambory. Jedna dobrá zpráva pro majitele horního rybníčku v té mizérii přece jen byla. Nemusel si zoufat nad udušenejma rybama, protože všichni pstruzi – délka cca 40 cm – mu pochcípali už v létě, když zemědělci postříkali těsně před přívalovým deštěm brambory proti mandelince.

 207. ptakopysku, já vím, že to není ban. Vyštěkávání je přece něco jiného. Pokud si pamatuji, tak jediným komentátorem, který bouchal dveřmi a zase se vracel – byl kocour.

  Psal jsem to už několikrát – vulgarita a zloba se dá vyjádřit těmi nejslušnějšími výrazy. Pak se to zakryje clonou žertu nebo ironie.

  Zrovna dneska jsem četl, ne na tomto blogu, zajímavé bouchnutí dveřmi:

  Uz delší dobu uvažuji se vzdát blogování, jelikož situace s Ukrajinou nás polarizovala a došlo to tak daleko, že ti, kteří kritizují Ukrajinskou vládu jsou známkování tituly, nehodné lidské důstojnosti. Přesně podle hesla, „kdo není s námi, je proti nám“. Na tuhle hru nepřistoupím.Připomíná mi dost minulost.

  Nebudu nikomu nic vyčítat, obviňovat, osočovat. Odcházím na protest proti vyloučení pana Fojtíka, neboť neveřím vysvětlení které dostal od pana Dvořáka. Napřed mu zakážou diskuzi a pak ho odsuzují za to, že se v článcích vyjadřuje k diskutujícím, kteří ho dnes a denně sprostě napadají s požehnáním redakce? To je terorizovaní. Nechat ho psát a nedovolit mu diskutovat? Kde to jste lidičky, zpátky v komunizmu? Nu nic naplat. Ukrajina nás pěkně rozdělila a tak nechť jsme rozděleni. Mně osobně je to opravdu jedno. Na štěstí vedu svůj vlastní život mimo zdejší blogy.
  Nikdy jsem nechtěl ukončit psaní, i když jsem to už jednou udělal a pak se vrátil. Hlavně jsem však nechtěl ukončit moje blogování tímto způsobem. Ale musím. Prosím tedy redakci, aby mě vyloučili, aby mé jméno vyňali ze seznamu VIP a udělali vše, co udělali s panem Fojtíkem. Odcházím navždy. Tohle vylučování, nebo milostivé svolení ke psaní a jejich nucení k poslušnosti musí mít jakousi odezvu. Jsem tedy první. Odcházím se vztyčenou hlavou.
  Těch pár příznivců to přežije a zbytek bude možná tančit na mém blogerském hrobě jako včera tančili u jakéhosi Barty v jeho odporném článku o vyloučení Petra Fojtíka. Pak se zapomene a život poběží dál. Mým příznivcům děkuji, odpůrcům také. Dovolili mi poznat lépe českou mentalitu.

 208. A jinak, pokud se někomu nelíbí, co se z lesa ozývá, nechť se zamyslí, co do něj před tím volal, než tomu lesu začne spílat……

 209. martineTT,
  jenom jeden dveřní bouchač nebyl. Já si pamatuju ještě jednoho. Když jsem uvedl jeho bouchání dveřmi do časové osy, bylo mi za to spíláno. 😀

 210. ZAjisté MArtine. Protože když tomu lesu začneš spílat, tak se z něj to samý spílání. Tak přitvrdíš a z lesa se ozve něco ještě horšího.
  Tak to prostě funguje.

  Lze přejít , když je někdo ironickej a jedovatej a občas se trefí do citlivého místa a napíše něco, co by nemusel a co někomu není příjemné.

  Co mi vadí víc, když člověk, kterého baví baví druhé provokovat a být na ně jedovatý, sám pro sebe vyžaduje, aby se s ním jednalo v rukavičkách.

 211. Slabá paměť….já sám jsem to 2x komentoval tím, ze lidi a zvl. Ženské toho naslibujou …..
  A je to pravda!

 212. Tak už mi ta paměť neslouží, to bude z chlastu.

 213. Já už si nepamatuju, kdo všechno bouchal dveřma, ale bylo jich víc, i těch opakovaných.
  K bouchnutí dveřmi a návratu se mimo jiné hlásím sám.

 214. Štengrování vede ke zvýšenému napětí. Zvýšené napětí v síti působí zkraty z důvodu nedostatečné izolace.
  DVD: už se zase kope na Západě, hned u nás za firmou (pod Davidovem). 4-5 pater (kulis?) odhaduji na 25 metrů uhlí. Když v elektrárně nemohou splnit množství síry, dají tam toto. Jezero se přestalo napouštět.

 215. 262, štengrování? já měl za to, že z Madagaskaru je akorát Pepa

 216. Hele, pánové a dámy, nechte toho vzpomínání, co kdo kdy kde komu (ne)řekl, a raději si přečtěte toho Mr Golda -Jamese E.Sinclara(je to ostatně šéf SGPMX -Singapurská burza drahých kovů – No 1. v Asii, v pozici Executive Chairman ,je synem Bertrama Seligmana, jehož rodina spoluzakládala Goldman Sachs, Solomon Brothers, Lehman Brothers a další významné investiční bankovní domy na Wall Street; sám má téměř 50 let zkušeností obchodování s komoditami a zlatem). Předpovídá Velký Reset do r.2016, což by mělo přitáhnout vaší pozornost 😕

 217. Rezy: nevím kde jsem to pobral. U nás bydlí od Egypťanů po Kalmyky snad všechny národy. Např. nesmím mít hanlivé poznámky o Tatarech. Možná to je z tatarštiny?

 218. 264: Westíku, to není žádná novinka. Předpokládám, že každý se zajišťuje jak umí. Načasováním si nejsem jistý. O inflaci cca 5% jsem si dovolil psát já. Pokud trvá 5 let, důchody se ročně navyšují o 1%, o kolik zchudnou důchodci? Cca 25%?

 219. Sníží-li se důchody o 25%, většina důchodců nebude mít nic, z čeho by mohla spořit na „horší časy“. Sníží-li se dále reálně o 5% budou muset postupně prodávat svůj majetek výměnou za chleba. Případně ještě sníží svoji životní úroveň, např. vynecháním masa, sýra, jogurtů. Nic veselého.

 220. Já nejsem ekonom, westíku, ale pořád mám pocit, že zlato jako pojistka kdyby bylo nejhůř“ nemusí vůbec fungovat. Potřebuje společnost, ve které má nějakou hodnotu. Ale to pořád není stav „kdyby bylo nejhůř“

  Když si představím, že bych si měla v lednu, s nefungující ekonomikou, nefunkční infrastrukturou, v situaci, kdy jse o holé přežití, odkázaná jen na to, co si vyrobím nebo co s kým vyměním, vybrat, jestli za fůru dřeva vezmu pytel mouky nebo zlato, tak bych velmi pravděpodobně brala spíš ten pytel mouky. Zlatem nezatopíte, nenajíte se ho, chleba z něj neupečete…. Pokud by to znamenalo, že se zlatem, ale bez mouky nepřežiju zimu, tak nemá to zlato žádný užitek.

  Za výhodnější k k přežití při úplném kolapsu současné ekonomiky bych považovala spíš vlastnictví půdy.

 221. ptáte se na bonitu, Nickname? 🙂 nebo chcete tip na pozemky ke koupi? nemohu sloužit ani jedním.

  Ale jinak je jednoduchý, buď mně nějak uživí, nebo podlehnu přírodnímu výběru. 🙂
  Uživením samozřejmě myslím fyzické přežití s návratem někam…, no, odhadla bych to před průmyslovou revoluci.
  A není to žádná jistota, jen šance. Ale uživila předky, takže ten základní potenciál by tam měl být.

 222. netahej mně za fusekli, ptakopysku, to není půda, ale nějakej kamrlík nebo sklep. 😀

  A topit bys s těma petkama sice mohl, ale pochybuju, že by to někdo vyměnil za něco k jídlu. Ani chycenou krysu bys na takovém ohni neopekl, protože by příšerně smrděla spáleným plastem

 223. 271 Kolik bylo v Kotlince obyvatel před průmyslovou revolucí? Jaká byla zalesněnost? Až budu bohatý, tak bych si rád koupil sídlo někde u Porta Bohemica, resp. od Žatce na východ. Tam se dá uživit. Jinde si bez chemie, pluhu ani neškrtnete.

 224. Proti alsaskému zelí brojil Jules Verne. Dokonce se myslím alsaským zelím přežíral hlavní záporák v Ocelovém městě? I ve filmu Křidýlko, nebo stehýnko účinkovalo alsaské zelí, kde se jím nacpával Luis de Funes pod hrozbou zastřelením z brokovnice.

 225. nickname, nemyslím, že hustota obyvatel na usedlosti mých předků byla nějak závratně nižší než dnes. NAopak bylo jich tam více. Mívali víc dětí, nějakýho toho čeledína….

  Nehodlám vzít na svá bedra přežití celé republiky, jen to svoje vlastní a svých nejbližších. Co by byl problém, by byly houfy „bezzemků“, kteří by chtěli taky přežít a půdy nemaje, museli by loupit nebo vyhánět dosavadní držitele. Uživit nějakou domobranu by už problém byl.

  A to, že nejsem na tenhle způsob života zvyklá a mnohé z toho neumím, to by byl další problém. Pokud bych se nestihla zadaptovat dostatečně rychle, tak vyhynutí neuniknu.
  Ale rod jsem zachovala 🙂 a děcka jsou mladý, ty by měly větší šanci.

  Pokud jde o výnos z půdy a hospodaření, tak si myslím, že na to holé přežití by to bylo. Vždyť se tam celé generace uživily bez chemie. Samozřejme tak pro jednu – dvě rodiny.

  A k čemu zlato, když nebude co jíst……

 226. TAk Verne, jako francouzský vlastenec až nacionalista, neměl rád moc Němce. Zejména v tom Ocelovém městě je to poměrně patrné.

  Alsasko, lavírující mezi Německem a Francií mu muselo notně ležet v žaludku. Zejména, když v tu dobu, jetsli se nemýlím, patřilo Alsasko k Německu.

 227. nickname, to jen jedno malé dítě co nemělo zkušenosti s Hantecem při návštěvě Brna povídá, hele tati, tady mluvěj stejně jak na Madagaskaru.
  Ale jesli nevíte, kdo to je král Jelimán, tak to píšu zbytečně. 🙂

 228. … Ocelové město mi připadalo divný. Jako něco od Čapka nebo podobně. Mmch, jmenuje se to tak jenom česky. To je ta divná mánie přejmenovávat názvy knížek a filmů. Kde se to jenom bere?

 229. maYdo,

  vidím Tě jako živou, jak se synátorem po levici a dcerou po pravici taháš pluh, a mangel práská bičem 🙂

 230. (280) Handl, navzájem se blokující zájmy, strach se do toho na zemi zaplést … – normální průběh.

 231. Hmmmm…člověk chvíli je mimo net a už je mimo. No někteří – některé na sebe mohou být hrdi.

 232. No, hlavně aby za to ofrňování se neměli ještě nějaké popotahovámí 🙂

 233. OT – máte hlad? Nemáte na večeři?

  Skočte si na Anděl, Topáci vám věnují buřta, socdem pomeranč a kdyby vám to nestačilo a zatoužili jste po sladké tečce, tak ODS točí cukrovou vatu….

  a jetsli vám chybí nádobí, tak na Míráku pro změnu rozdávají Odesáci hrníčky.

 234. HAlladine, já jsem náhodou pluh po poli tahala.

  V rámci výuky na waldorfské škole si měli děti zorat kus políčka a zasít obilí, což se mělo odehrávat na nějaké jejich farmě a kůň k orání určený den před naším příjezdem pošel. I nezbylo, než do pluhu zapřáhnout děti a rodiče.

  MYslím, že to někde máme i fotograficky zdokumentováno, ale asi ve starém PC, které trpí stařeckou demencí a nalízí se ve vegetativním stavu – po zapnutí se sem tam něco rozsvítí, takže je zřejmé, že je počítač v provozu, ale domluva veškerí žádná

  No a kdyby to byla otázka přežití, tak je to jednoduchý…neutáhnu pluh – vyhynu.

 235. (288)tak tedy, maydo, tak z téhle večeře by slezly chlupy i těm hyenám, jak o nich píše skimic …tedy i těm hyenům (mám to gramaticky správně) ?

 236. maYdo,
  a kdo pak nabízí pytlíčky na blitíčko, když jeden splácá pomeranač s buřtem a cukrovou vatou…. No ještěže se u nás volí jen do obecního zastupitelstva 🙂

  Můj elf Zubník (nebo co je protějšek víly Zubničky ?) mi poněkud zkazil zbytek odpoledne, leč s posledních sil dočítám… a přiznávám se, nikoliv k bouchání dveřmi, ale několika výletům vzducholodí (řídí BohoušB, zdar kapitáne !). Pauza je občas dobrá – jako prevence ponorkové nemoci, i na utřídění myšlenek či priorit… Stačí mi hádanice v práci, případně doma (viz dítko v pubertě).
  Ale asi by skutečně bylo férovější někomu nepříjemnému to sdělit adresně (bez zzbytečných vulgarit), nebo na („toho trolla“) prostě nereagovat. Nikdo nikoho nenutí sem psát, číst, to je rozhodnutí jednoho každého účastníka.
  No nic, jen mé zrnko soli.

  Dano,
  díky za recept, zakládám pro ty dlouhé zimní večery 🙂 Akorát mi vrtá hlavou, zda je nutné tam dávat pět žloutků a pak ten sníh (zapečený mi moc nešmakuje) – nestačilo by např. dát dvě celá vejce do těsta a sníh vynechat ?

 237. Matzurko, ty blicí pytlíčky si může každej naskládat z letáků a plakátů, co rozdávají ostatní partaje. 🙂

  A zbyde mu i na druhý den, kdyby ten buřt náhodu přece jen strávil, tak si bude mít čím utřít….ehm, ten druhej konec trávicí roury.

  Jak vidíš, o občana se naše politické strany postarají ve všem všudy.

  Největší fronta byla na tu cukrovou vatu.

 238. Sníh nadlehčuje, to nikdy celé vejce nedosáhne. Celé vejce je spíš pojidlem.

 239. Jinak mi nezbývá, Matzurko, než srdečně závidět, my volíme jednak do obvodního zastupitelstva, jednak do magistrátu a letos jsme schytali ještě senát.

  a třeba profláknutej exstarosta Janšík kandiduje všude. Na senátora, do magistrátu i do městské části.

  No, kanálama stejně chodit nemůže, protože je tlustej a mohl by je ucpat, ten senát je docela adekvátní náhrada.

 240. martine,
  tojo, ale v tom Danině recepptu je sněhová vrstva natřená na jablka, pod horní vrstvou těsta. IMHO by se to mohlo nastoruhat rovnou na tu vrstvu jablek… a místo 5ti žloutků do těsta dát 2-3 celá vejce.
  Sněhové „pusinky“ prostě nemusím, a za druhé se mi nechce plácat pět vajíček na dva způsoby 🙂
  Kdyžtak to vyzkouším a pak budu hlásit výsledek 🙂

 241. Matzurko, já dělám drobenkový koláč dost podobného složení, udělá se drobenka a do poloviny se přidá vejde a trochu prášku do pečiva. Z toho se udělá spodní vrstva, na to jabka nebo jiné ovoce a nahoru zbytek drobenky. Moje máma tu horní vrstu dělala ze stejného těsta jako spodní, t.j. s vejcem a práškem.
  Bylo to docela dobrý, ale já mám ráda klasickou drobenku, tak do tý poloviny na horní vrstvu už nedávám vejce a prášek.

 242. No,
  já dělám drobenkovej koláč ještě trochu jinak než maYda, spodní vrstva je směs strouhanky, našlehaného vejce a mouky, místo jablek dávám naklepaný plátek krkovice bez kosti a navrch jako drobenku dávám zase tenkou vrstvu strouhanky šlehaného vajíčka a mouky. Peče se to vm troubě při 240°C na naolejovaném pekáčku do zlatova. Slováci tomu buchvíproč říkají vyprážaný rezeň.

  (Dělám si hýždě, ale maYda vždycky ukročí od diskutovaného receptu někam úplně jinam, tak mi to nedalo a udělal jsem ještě o krůček dál 😀 😀 😀 )

 243. Matzurko, sněhové pusinky jsou samostatná záležitost. Tvoje reakce mě donutila si ten Danin recept přečíst 🙂
  Chceš se připravit o jednu vrstvu řezů? Já mám pro šlehané bílky slabost. Pusinky, roštěnka pod peřinou, karlovarské knedlíky nebo Hexenschnee – učila mě to maminka i babička.

 244. No dovol, ptakopysku, já jsem nikam neukročila. O úkroku od receptu na Hraběnčiny řezy začala spekulovat Matzurka a já jen vzpomněla, že jsme kdysi něco jako ten úkrok pekli a že to bylo docela jedlý.

  Mám tomu rozumět tak, že správný „vyprážaný rezeň“ se dělá tak, že do olejem vymazahého pekáčku se nasype směs strouhanky, vejce a mouky, na to položit krkovičku a na to zase vrstvu strouhankové směsi a pak se to peče v troubě?

  TAk to já bych to masíčko nejdřív obalila v mouce hezky celý, pak v tom vajíčku a nakonec ve strouhance. PAk bych ho nepekla v toubě, ale smažila na pánvi , ne jen potřené, ale ve vrstvě tak cca 1 cm oleje.

  Kuchařský receopty, to není žádná novinařina, aby si to popisoval každej, jak se mu zamane podle víry a politického vyznání 😀 😀 😀

 245. P.S. Taky si samozřejmě dělám hýždě, nepovchybuju, že víš, jak se dělá pořádnej řízek 😀

 246. Já jsem Matzurce posílala tenhle recept – velmi jednoduché:

  Jablečný koláč

  Na 1 plech potřebujete: 4 vejce, 1 hrnek cukru krupice, 2 hrnky hladké mouky, 1 kypřicí prášek do pečiva, 2 lžičky mleté skořice, 1 hrnek oleje a 4 středně velká jablka.
  Začněte tím, že očistíte jablka. Ta oškrábejte, zbavte je jádřinců a nakrájejte na malé kostičky velké asi 1 x 1 centimetr.
  Vejce dejte do mísy, přisypte cukr a vše vyšlehejte do světlé tuhé pěny. Pak do hmoty postupně zašlehejte hrnek oleje a hladkou mouku prosátou se skořicí a kypřicím práškem do pečiva. Nakonec přimíchejte i připravené ovoce.
  Hluboký plech vystelte pečicím papírem nebo vymažte kouskem tuku a vysypte hrubou moukou, těsto na něj nalijte a rovnoměrně ho rozprostřete po celé jeho ploše. Pak ho vložte do trouby vyhřáté na 200 stupňů (horkovzdušnou stačí vytopit na 180 stupňů Celsia) a pečte asi 20 minut dozlatova. Hotový koláč nakrájejte na kousky, podle chuti ho můžete dozdobit čokoládou.

 247. maYdo,
  řízek hezky zvolna pečenej v troubě je delikatesa rozplývající se na jazyku. Tchán jinak řízky nedělal. Pekl je na sádle, protože sádlo je jednak zdravé a druhak nese chuť, takže i chuťové pohárky na jazyku si na řízečku pošušňají. Má to ještě jednu neoddiskutovatelnou výhodu – dají se najednou péct řízky pro půl klanu, takže nedochází k bitvám mezi hladovci.
  Ale jinak máš samozřejmě pravdu. Napřed obalit, pak položit na pekáček.

 248. no ale tys před tím o sádle nic nepsal 🙂

  Kolik toho sádla?

 249. Odpověď na otázku [173]:

  Je teoreticky možné, aby 400kg raketa vynesla náklad na nízkou oběžnou dráhu? 2kg? Pokud Indie může dostat sondu na Mars, je možné mít kosmodrom v Ondřejově?

  Před několika měsíci jsem sem dával odkaz na plánovanou raketu Ardea 1 až Ardea 2C, kterou by chtěli slovenští nadšenci postupně dostat nejprve do výšky 15 km, dále 40 km, 90 km, později 120 km a ve finále do výšky cca 200 km s užitečným zatížením 2 kg. Hmotnost celé sestavy v té finální verzi by měla činit kolem 120 kg. Stačí si ten můj odkaz najít. Rozpracováno to mají docela dobře, mají již vyvinut a odzkoušen i hybridní raketový motor. Konstruktérem je slovák Csába Boros…

  V česku v 60tých letech se dělaly pokusy s raketovými nosiči SONDA. Je to možné na netu najít a přečíst si o tom.

  Upozornění: každý, kdo plánuje starty takového vehiklu do velmio vysokých výšek, by si měl uvědomit, že start ze slovenského, a tedy ani z českého území není v podstatě možný, hustota obyvatelstva tomu brání…

  Zřejmě nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak v současné době dostat nyní dostat něco na oběžnou dráhu kolem Země je cesta pomocí tzv. „CubeSat“ satelitů (kostky o rozměrech 10 x 10 x 10 cm, hmotnost cca 1kg). Nyní to vynáší rakety zcela běžně. Cena činí několik desítek tisíc dolarů (50.000 $). Většinou jsou za tím studentské projekty na universitách. V Česku byl projekt CzCube http://www.czcube.org/cs/index.html po cca 10 letech minulý měsíc odpískán, ovšem zaznamenal jsem info, že by šel i obnovit. Slováci mají svůj aktivní skCube projekt s podporou státních institucí viz http://sosa.sk/

  Hranice 100 km nad povrchem Země je oficiálně udávaná hranice mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem. Nazývá se „Kármánova hranice„, podle maďarského fyzika Theodore von Kármána. Samozřejmě pro šťouraly i zde a ve vyšší výšce je stále atmosféra. I ISS, létající ve výšce kolem 400 km, má s ní problém, brzdí ji a čas od času ji musí ruské kosmické lodě povystrčit o něco výše.

  LEO – (nizká oběžná dráha) má jako nejnižší bod své dráhy udáván vzdálenost přibližně 150-160 km nad zemským povrchem a končí ve výšce cca 2000 km. Nad ní je již tzv. MEO (střední oběžná dráha).

  Takže odpověď na otázku, zda je možné vynést na LEO těleso o hmotnosti 2kg s nosičem o hmotnosti pod 400 kg zní ANO! Odpověď na otázku, zda je možné mít kosmodrom v Ondřejově zní NE!

 250. Přiměřeně. 😛
  Dáš-li víc, nezkazíš, je to pouze neúsporné.
  Ale dělám li řízky telecí, případně po milánsku, dávám směs olivového oleje (ne virgin) a másla.

 251. Se z vás vobkreslim, chlapi 😀

  Co to je přiměřeně? Asi tak jako na pánev? Nebo jen potřít pekáč? Nebo naopak tolik, aby byly řízky potopené?

 252. A jak dlouho se ty řízky v troubě pečou – a na kolik stupňů (mám elektrickou) ?
  Abych z toho neměla podešev na sádle… a strávníci nemuseli s vidličkama nakukovat hladově do trouby, kdy že už jako….

  Martine, či spíše Dano,
  tak jo, sníh, ale jaká je jeho konzistence po upečení ? Ta pusinková, anebo něco jako šlehaný šmakoun ? Šmakouna můžu, meringue a laskonky mi způsobují ujímání už jen od pohledu 🙂

 253. 308 Matzurko!!! Co je ŠLEHANÝ šmakoun ??? Na mou duši to slyším úplně poprv= v životě. Co je šmakoun obyčejný vím. Jednou jsem si to omylem dal smažené a okamžitě jsem to vyplivl 🙂

 254. skimici,
  klid, šlehaný šmakoun k sehnání není, jenom jsem se snažila vymyslet jinou konzistenci tepelně upravených šlehaných bílků než je meringue. Jen přirovnání, nic víc.
  Šmakoun je pro dietáře, to vám měl asi číšník prozradit…
  Ale právě přemýšlím, jestli zítra nenašlehat jeden bílek jen tak, a nestrčit to v zapékací misce do trouby. Čistě z experimentálních důvodů 🙂

 255. Rputi,
  trochu mi cuká ručička v tom jablkovém receptu místo skořice a prášku do pečiva dát prášek do perníku…. 🙂

 256. Co je to, proboha, Šmakoun? Dočetl jsem se, že bílkovinná hmota, ale to je i třeba potkan.

 257. Matzurko, proč to nevyzkoušet? Řekla bych, že k jídlu to bude a třeba vynalezneš něco neotřelého! 🙂

 258. 312 Foundry – představ si takovou bílou hmotu sýrového typu totálně bez chuti co při skusu mírně jakoby o ty zuby zaskřípe. Já jsem to s úžasem prostudoval na talíři. Bylo to kamuflované trojobalem. Ten jsem částečně odstranil abych to mohl blíže prozkoumat. Kdiž to vidličkou jemně zmáčneš, zapruží to asi jako TOFU. Tedy – chuťově nevím, jestli je to podobné, protože jsem nikdy nedospěl dále než k palpaci tou vidličkou (u toho TOFU) 🙂 Myslím, že to bylo vyvinuté jako podklad ke kultivaci různých organismů nebo jako otiskovací hmota.

 259. Skimici, něco podobného mám napatláno třeba kolem sprchového koutu. Obchodní název je silikon, chemické složení jsem nezkoumal. To už i servírují v hospodách?

 260. Foundry …. Ja to jedl v Brne. Teda vlastne NEJEDL v Brne 🙂

 261. Ahaaa, no, určitě postřehli pražský přízvuk. Mně to ještě nikdo nenabízel.

 262. Matzurko,
  pár poznámek k Hraběcím jablkovým řezům od Dany. Konzultoval jsem manželku (ona je stran buchetek, piškotků a koláčů něco jako Talmud) a ta pravila následující:
  „Jo, je to dobrý, sice trochu pracný, ALE!“
  – spodní plát je zbytečné strouhat, stačí vyválet.
  – spodní plát je potřeba předpéct a pak na něj nakládat komponenty, protože jablka jsou příliž mokrá a při pečení se ze spodního syrového plátu udělá blátíčko, takže buchtu je třeba konzumovat lžičkou z talířku. V ruce to nedrží pohromadě.
  – je více než vhodné přidat ještě jednu vrstvu. (Tzv. Podblanická modifikace ) Spodní plát po předpečení se potře našlehaným tvarohem, aby se zabránilo vsakování jablečné šťávy do podkladu.
  – vrstva šlehaných bílků na jablkách je naprosto nezbytná. Jinak vzniknou úplně jiné řezy.
  – těsto na vrchní plát vložit do ledničky vychladit, aby ztuhlo a snadněji se strouhalo.
  – zbytek receptu je v souladu s Podblanickými tradicemi.
  Jenom malá poznámka – řezy jsou vysoce výživné a poněkud (docela dost) přeslazené, protože se jedná o recept takměř Rettigovského stylu. Takže dámy – po upečení nosit zásadně sukni, protože ta se dá popotáhnout až pod … no…. skoro pod bradu a není vidět napapané bříško. Pánové holt po odpolední kávě s hraběcími řezy přesunou opasky na podbřišek a vyvalí pupek.

 263. 317 Foundry – teď Tě asi budu trochu šokovat, ale já tam šel do nějaké restaurace u náměstí se známým původně na CELEROVEJ řízek. Ten neměli a tak mi nabídli „něco jiného v podobném duchu“. To byl ten řízrk ze šmakouna.
  Celerový řízek, připouštím, patří k několika mým poměrně neškodným (neboť vesměs kulinárním) deviacím 🙂

 264. Foundry,
  nejedná se o silikon. Já pražštinou nemluvím, takže mi to nenabídli, ale viděl jsem to v jedné nejmenované restauraci u sousedního stolu. Je to s vysokou pravděpodobností makromolekulární polymer pravděpodobně akrylového, či isoprenového typu. Sice to maličko připomínalo přírodní kaučuk včetně zlomků kůry (to si skimic spletl s trojobalem), ale zcela určitě to bylo něco syntetického. Přírodní kaučuk, neboli cis-1-4,polyisopren, snese teploty do 75°C. To by se nedalo fritovat. respektive dalo, ale vzniklo by něco podobného pryži používané na výrobu pneumatik v Saudské Arábii a Subsaharské Africe.

 265. Tak s tím výtahem do nikam se musím zase jednou ozvat.
  Páč vždycky, když o tom někdo začne psát, tak zapomene, že země je točivá soustava. A že tady bude muset zvedaný náklad zrychlovat (třeba nějakou raketou) nebo mu bude muset tu sílu chytat nějaká opora, a to při gigantických vzdálenostech opora gigantická, což tuhost lana být prostě nemůže, protože lano, které by něco takového vydrželo prostě je myslitelné snad jen teoreticky.

  Autoři toho lana to vždy tak nějak přehlédnou, ale račte si spočítat, jakou boční rychlost musíte udělit tělesu, abyste ho pak z toho lana umístili třeba na geostacionární dráhu.
  Stavět takový výtah na kilové družice asi nikdo nebude a tak si vemte třeba desetitunový kus kosmické stanice a spočítejte si, co energie spotřebujete na jeho mnohonásobnou rychlost, než je rychlost kterou se pohybuje na rovníku otáčením země. A protože v každé chvíli musí mít úhlovou rychlost stejnou jako ten bod na rovníku, ze kterého vám to lano půjde, jinak vám nezůstane na laně nebo lano trčet nahoru. A když vám bude táhnout do boku, tak není síla, která by koncový bod udržela namístě a celé se vám to namotá na zemi, v poslední fázi to protizávaží do té Země buchne dost dramatickou rychlostí.

  Neudrží se vám ten bod na konci, protože není pevný bod ve vesmíru a odstředivá síla vám boční síly nevyrovná a když bude zvedaný náklad táhnout bočně dozadu, tak protizávažný bod se vydá na velmi destruktivní cestu po spirále k zemi.

  Jo, to jsou ty problémy točivých systémů, jak říkal už ten PeSem zmíněný Coriolis nebo jak se jmenoval.

  A ti, co si myslí, že by něco šlo řešit protizávažím, tak upozorním na to, že by si to lano přitáhli k zemi ještě rychleji, protože to protizávaží by jim tahalo to lano zase dopředu.

  A nakonec vám vyjde, že na přemístění hmotného tělesa z nějakého místa ve vesmíru na jiné místo a umístění toho tělesa tam v nějakém postavení nebo pohybu je potřeba furt ta sámá energie, akorát je problém, kolik další hmoty musíte uvádět do pohybu, abyste tu energii tomu tělesu předali. Čili kolik energie vydáte na to, abyste potřebnou energii, furt stejnou, tomu tělesu zprostředkovali. A v případě hvězdného výtahu je to mimořádně neefektivní, protože jeho příznivci vždy tak nějak zapomenou na energie potřebné k vyvinutí materiálu na lano, vyrobení lana, natažení lana, rakety potřebné na udržování konstantní úhlové rychlosti při zvedání a klesání zátěže a takové maličkosti.

  A přitom ještě nikdo nevymyslel ani jak tak dlouhé lano dovézt na rovník. Nebo v které zemi to stavět a spřádat, když to nejde převézt. Já bych navrhoval nějakou africkou zemi, aby tam měli investiční boom. Jo a barvu toho lana samozřejmě zelenou, aby to islámisti tolerovali.
  Zatím je jasné jen kdo to zaplatí. EU s tím má zkušenosti z Galilea. Já bych jim to nechal.

 266. Foundry,
  co do popisu šmakouna má skimic pravdu. Bílý kvádřík vzhledově i na poťuk jako tofu, ALE (Anka bubnuj !!!) není to tofu !!! Poctivé bílky, akorát asi vařené v páře či co a nasekané do těch kvádříků. Žádné sójové šidítko zahušťované sádrou, takže pak bříško nenafukuje a ono nebolí 🙂
  http://www.smakoun.eu/co-je-smakoun/

  Jak jsem výše uvedla, je to v podstatě dieteticky významný pomocník – čistá živočišná bílkovina bez tuku, chuti a zápachu… takže se to dá přidat (to podtrhuji) leckams; jako samostatný chod bych to ale neriskovala.
  Na cenu se raději neptat, na to že jsou to bílky….

  Ptakopysku,
  znamenám si i Podblanickou variantu 🙂

 267. BohoušiB,
  start ze slovenského, a tedy ani z českého území není v podstatě možný, hustota obyvatelstva tomu brání
  Já jsem se sice snažil nenápadně cosi naznačit, ale nikdo to nerozpracoval a i ty se tváříš odmítavě, ALE!!!! napadlo tě, že po několika neúspěšných starech bude hustota obyvatelstva odpovídat normám pro start kosmetické lodi a již nic nebude bránit úspěšnému startu z Ondřejova? Koneckonců, start rakety probíhá směrem na východ, takže tebe v rodném hnízdě eventuelní neúspěch nemusí nikterak trápit. Zato cikáni v Pečkách bystarostlivě hleděli na oblohu 😀 😀 😀

 268. juro-p
  doporučoval bych přečíst si ten mnou anoncovaný článeček. Třeba i dvakrát místem 😉

 269. Co je dietetického na vaječném bílku, smaženém v trojobalu?

 270. Slo by z toho udelat prima vejce na meko. Kvadrik smakouna prekrojit, vydlabnout otvor na zloutek v obou castech formy. Rozklepnout vejce, oddelit zloutek od bilku. Bilkem natrit obe casti formy a vlozit zloutek. Dily prilozit k sobe, nechat chvilku proschnout, max 15 sekund do mikrovlnky. Vyndat, ostrym nozem vykrajet tvar vejce, podavat s cerstvym chlebem a zeleninou Julienne a mladou petrzelkou ci snytlikem.

 271. No co co co… normální amarouny! Návštěvníci měli i barevné! 😉 😀 😀

 272. Ptakopysče, ahoj, ad [323] a kosmodrom Ondřejov. Já už to ten problém se sousedy zmiňoval ve svém příspěvku před několika měsíci. Tedy přesně 27. 6. 2014 v [1171] v 3:48 ráno.

  Nejbližší lokalita vhodná ke startu je Polsko, Ukrajina, Rusko. Ovšem ta Ukrajina je nyní jaksi pro starty podobných vehementů nyní naprosto nevhodná. Furt se jim tam do raketových startů michají jakási létadla…

  Stran vyhubení českých sousedů v okolí kosmodromu Ondřejov. Byla by otázka, kdo by vyhubil koho jako první? Zda kosmodrom Ondřejov sousedy, nebo sousedi kosmodrom Ondřejov. Vot eto vopros… 🙂

  Ve skutečnosti je to reálné, ovšem nikoli v současné EU. Zde by to předpisy, vyhlášky a eurokomisárci nedovolili. V USA je tomu jinak.

  Mrkni na toto video z současného státního kosmodromu v Texasu McGregor, který společnost SpaceX používá. Zde se Elon Musk pokouší v rámci „projektu Grasshopper“ o testy startu a znovu přistání své lodi Falcon 9, ovšem v podání Falcon 9 Reusable (F9R). Znovupoužitelné rakety. Zde je druhý, úspěšný test prvního stupně rakety Falcon 9, který vyletí do výšky 1000 m a potom opět úspěšně přistane. Je to z 2. 5. 2014. Koukni na toto video a dej si ho v HD
  http://www.youtube.com/watch?v=ZwwS4YOTbbw
  Všimni se zejména toho stáda s pasoucími se kravičkama. A sousedních rančů. Nikdo si nestěžuje.

  Tady je předposlední start onoho vehiklu z 17. 6. tohoto roku přímo z paluby rakety:
  http://www.youtube.com/watch?v=DgLBIdVg3EM
  Rovněž se jednalo o zkušební let do výšky 1.000 m.

  Tohle by problém se sousedy mohlo řešit. Ovšem následný pokus projektu Grasshopper již tak dobře nedopadl a akýsi bazmek se jim chvilku po stártu něják v tej raketě posrál, či co, tudíž bylo nutno vydat příkaz k samodestrukci (jak víš, v pořádném sci-fi filmu je v každé raketě samodestrukční zařízení, s nímž bývají občas potíže). Tak zde samodestrukce fungovala na jedničku…

  Noviny pravily toto. „V pátek 22. srpna 2014 došlo na texaské základně McGregor k havárii testovacího zařízení Falcon 9R dev.1, označovaného dříve jako Grasshopper 2.“ Jukni semhle:
  http://www.youtube.com/watch?v=Hc_XtM6wcTQ

  Nevím, co kravičky pod Grasshopperem na to tentokrát říkaly… 😉

  Už vidím Grygára, jak po neúspěšném startu z kosmodromu Ondřejov běhá kolem, kvílí a naříká, „Dvouméter je v pérdeli„. „Přistálo to rovno na něéééj„, „!!!avruK„…

  Ovšem Elon Musk je nezmar a rozhodl se, že si vybuduje kosmodrom vlastní, ve státu Texas, přímo na pobřeží Mexického zálivu. Rozhodlo se to letos v létě. Z něj to má kousek přes moře východním směrem na Mys Canaveral přesně východním směrem, jak správně podotýkáš, je to co by kamenem dohodil nebo raketou s vyhořelým palivem doletěl. Tudíž Falcon 9 odstartuje, vyletí do výšky a vyhořelý první stupeň pak bezpečně přistane na Mysu Canaveral. Normálně rakety Falcon dopadají cca 1.100 km východně od místa startu, což je skoro přesně ta vzdálenost z mysu v Texasu na Cape Canaveral. To je, co?

  Texasáci to samozřejmě uvítali. Tady je výsledek zprávy o vlivu na životní prostředí. „Návrh Elona Muska a jeho firmy Space Exploration Technologies nebude mít žádný významný dopad na životní prostředí.

  Kosmodrom bude mít dvě části. Jedná se o vůbec nejjižnější cíp Texasu 5 km severně od hranic s Mexikem a 15 km východně od města Brownsville (175.000 obyvatel). Pěkně u moře. V okolí je tuším nějaká přírodní rezervace. Lokalita se jmenuje „Boca Chica Beach„…

 273. Dobré ránko!

  Tak nám páni posranci zas chtějí regulovat prostituci.
  Zřejmě se chtějí poučit. Tolikrát už přešoupali postele a ten jejich bordel pořád nefunguje! 🙂

 274. Jasně, že regulovat! A hlavně zdanit ! A nejen daní ze zisku,ale i DPH !
  Přidat DPH na každej šoust !
  A pracovnicím namontovat počítadlo ! 🙂
  Když se na to udělí grant z EU,určitě se něco vymyslí !

 275. Halladine, bude se platit i za používání robertků?

 276. Nj – ale sexuální pracovnice jsou proti, protože by se o nich veřejně vědělo, že jsou sexuální pracovnice. 🙂

 277. Ke šmakounovi. Je to hmota, vytvořená z bílků, vysrážených kyselinou octovou a drobně ohřátých. Vyrábí ho drůbežárna Vejprnice(Plzeň), stejně jako tzv. nekonečné vejce,ustáilenou melanž, mražené bílky apod. Kupodivu lze ze šmakouna udělat i mnohé dobré zajímavosti. Společně s chili, smaženou cibulkou apod. Kdysi jsme na vás s Rejpalem v tomto ohledu něco chystali, bohužel. I on se do toho zakousl, páč si myslel, že udělá alespoň něco dobrého, krom popíjení bourbonu, pro zdraví. Já mu dodal materiál a on experimentoval. A opravdu dobře experimentoval. Jednou jsem u něj ani netušil, že žeru šmakouna.

  Kosmodrom u Ondřejova? Jen přes mou mrtvolu. No, vzhledem k tomu, že se tohoto městyse stává pražská noclehárna, asi obavy mít nemusím.

 278. 330 Dobré ráno.
  Nejvíc se mi líbí to:
  Clap, Clap, Clap, Clap,
  ale je to obtížné, když se holím.

 279. 335 Nekonečné vejce !!!
  Ještě že mám ten strojek elektrickej 🙂 Ahoj Františku.

 280. Dobré ráno.
  BohoušiB, děkuji za množství informací, přehledně podaných. A přeji vám dobrou noc.
  Rezy, děkuji za doporučení, s čím začít.

 281. František je expert 🙂
  Já osobně šmakouna taky nezavrhuji, souhlasím s nutností experimentování, co se z toho dá udělat. Ale jelikož máme zatím štěstí a naše rodinka nemusí ze zdravotních důvodů dietit, tak je to jen „pro zajímavost“, rozhodně tím nehodlám nahrazovat nedělní pečené kuřátko nebo kachničku 🙂
  A vejce raději v klasickém provedení – včera jsem odzkoušela dělat „volská oka“ na keramickém lívanečníku, a dopadlo to uspokojivě.

 282. U nás je šmakoun občas v jídelně, třeba jako ražniči, a není to úplně nejedlé.

 283. Rputi,

  každej má být hrdý na své povolání, když ho vykonává svědomitě a s láskou ! 😀

 284. 340 NoName – předpokládám, že zejména v kombinaci s főzelék 🙂

 285. 342-tady se nedělají, ale dnes bude segedín !!!! 😉

 286. NoName,
  asi tak, na rozdíl od tofu a extrudovaných sójových „masíček“ vzhledu i chuti recyklovaného papundeklu 😀 (skutečně se pro srážení sójových bílkovin používají chlorid vápenatý, síran vápenatý nebo síran hořečnatý – takže je pak tofu deklarováno jako potravina s vysokým obsahem vápníku nebo hořčíku).
  Šmakoun je v podstatě „vejce na ztraceno“, vařené v octové vodě a zbavené žloutku (bububu, zlý cholesterol je tu !!!).

 287. Matzurko,
  skoro to vypadá, že máš něco proti anorganické chemii????? 😉 Hele, solíš ty vůbec? Piješ občas kohoutkovou vodu, nebo do sebe lámeš jenom destilku? 😀 😀 😀

 288. Dobré zas ráno…
  2 jura-p ad 321 – dovolím si oponovat. Oni už to spočítali jiní co se ve fyzice docela vyznaj. Nejznámější popularizátor – Clarke – měl tu fyziku zmáknutou velmi dobře.
  Takže – pokud jde o tuhost lana, nabízejí zajímavé možnosti uhlíkové nanotrubičky, tedy karbonová vlákna. Jako protizávaží, které je nutné, se uvažuje nějaký ten kosmický šutrák, kterejch kolem běhá dost. Nějak nerozumím poznámce o boční rychlosti – geostacionární dráha je proto geostacionární, že družice tam umístěné letěj tak rychle, že sledují otáčení Země. No a pokud je ten výtah na rovníku, žádná další boční rychlost se nekoná… Pro ilustraci – jednoduchý pokus – na špagát uvaž závaží a roztoč to vodorovně nad hlavou… Vzhledem k odporu vzduchu to musíš popohánět, ale i když přestaneš točit, na hlavu Ti to nespadne…
  Já bych nepodceňoval technický rozvoj – když jsme v osmdesátejch letech začli s vysokoteplotní supravodivostí, zdálo se to hezké, ale na hovno. No a dneska jezdí na Hokkaidu Maglev.
  Jedinej problém jsou lidi typu vopice, která záměrně likviduje veškerý vědeckotechnický pokrok (jako ostatně všichni kozomrdi), takže země, která dopravila člověka na Měsíc, dnes není schopna dovézt člověka na oběžnou dráhu.
  a při pokračující debilizaci školství ten kosmickej výtah hned tak potřebovat nebudeme. Již dnes produkuje školství vyzrálé osobnosti, co jsou sice sexuálně tolerantní ale jinak na hovno…

 289. Kdysi jsem vyrobil experimentálně šmakounové špekáčky se šmakounem místo špeku a přítel je dal do oběhu pro přátele zdravé výživy. Zpočátku prý měly úspěch, posléze zájem opadl. Tehdy mi připadaly docela jedlé. Určitě lepší, než se sojovým tofu. Kdeže loňské sněhy……

 290. Hele PeSi,
  když už se tady mihotáš. Připadají ti modré diody jako dostatečný důvod k udělení Nobelovy ceny za fyziku?

 291. Dobré ráno,

  tož já bych brala domácí výrobu šmakounu a to hlavně skrz zpracování odpadního produktu – žloutky na vaječňák 😀

  Ale zrovna tak lze, když už by se mi zachtělo vaječńáku, lze udělat z bílků štrůdl. Takovej štrůdl, kafíčko a stopečka vaječńáku …MMMMM…..Kam se hrabe šmakoun, byť by byl od Rejpala, dej mu Pán Bůh věčnou slávu.

  Žloutky, Matzurko, jsou v poslední době brány zase na milost, prý to s tím cholesterolem není tak hrozný, aby to převážilo látky užitečné a zdravé, které se v žloutku vyskytují a které čas od času přijímat není na škodu.

  zejména klasocká anglická snídaně, ještě nedávno zlý sen odborníků na zdravou strabu, prodělává rehabilitaci, protože prý důkladná snídaně s dostatkem bílkovin nastartuje metabolismus po ránu k odbourávání tuků.

  SAmozřejmě, když se po takové snídani poobědvá bůček s knedlíkem a povečeří se buchty se sladkým kakaem, tak je veškerý efekt v konečníku, ale to už není ten problém v tom, co bylo zrovna k snídani.

 292. Ptakopysku,
  všechno má svůj čas a místo. Kuchyňskou sůl používám hojně, mořskou nebo jodidovanou, ba i s obsahem fluoru, když mi to v sámošce přijde pod ruku.
  Ale vidím podstatný rozdíl v chloridu sodném a síranu vápenatém či hořečnatém – když budu chtít hezky provětrat trávicí soustavu, tak si dám Magnesii anebo rovnou Šaratici 🙂 Pokud to chci na nervy, tak ořechy jsou lepší, a káva má údajně hořčíku taky dost (a navíc je to prevence na Alzheimera).
  Jinak vápník se údajně lépe vstřebává ze zakysaných mléčných výrobků, proč se kvůli tomu ládovat čímsi tak exotickým a ne příliš chutným jako je tofu…. sóju preferuji jen fermentovanou ve formě sójové omáčky. On snad při té fermentaci samovolně vzniká i glutamát, další bububu ochucovadlo, které navozuje chuť „masa“, takže celkem chápu, proč to potom na tofu bryndají v množstvím více než značném 🙂 Ale chápu, že nasytit exponenciálně narůstající populaci není jednoduché.
  A když už jsme u toho jídla – docela mne pobavil článeček dietologa, který celkem rozumně vysvětloval, že při snaze o zhubnutí je lepší si dát chleba se sádlem (v normálním množství, ne půl bochníku a sádla na tři prsty) a cibulí, než muesli tyčinku (takto škroby a cukry, občas stopa oříšku a ztužený tuk na polevu). Přesvědčil mne snadno.

 293. 2 ptakopysk ad 349 – no, ve světě, kde se uděluje Nobelova cena míru za nepovedené zfalšování rodného listu je možné ledacos…
  Jinak ovšem první modrou ledku na světě vyrobil jakýsi student FEL ČVUT v rámci praktik, kdy nějak zmršil navážku komponent, ale nikdy se nepodařilo zjistit jak. To bylo v osmdesátých létech… Takže světové prvenství, které se nezdařilo reprodukovat…

 294. maYdo,
  jistě, ono stačí používat zdravý selský rozum a dávat trochu pozor v hodinách biologie, případně (bio)chemie; cholesterolů je totiž povícero, a záleží na jejich poměru.
  I ta zatracovaná wikipedie prozradí, že cholesterol je nezbytnou součásti živočišných buněčných membrán, a navíc prekurzor pro vitamin D, žlučové kyseliny (mj. umožňující vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích – kvartet ADEK) a steroidní hormony (např. kortizol a pohlavní hormony ženské i mužské).
  Takže, pokud zdravý člověk vyloučí cholesterol ze své stravy, tak si zakládá na potíže.

 295. A když už chce někdo mocí mermo sladký, tak lepší je ten tažený štrůdl, který se peče prakticky bez tuku a když nejsou jablka příliš kyselá, stačí do náplně rozinky, skořice a ořechy a nemusí se ani sladit.

  Je sice fakt, že základem úspěchu je mouka bohatá na lepek, tedy bílá pšeničná, ale pořád lepší, než to obarvený zrní. 🙂

  Jinak jsem taky někde četla, že pro slazení je zdravější karamel než cukr. Nevím, co je na tom pravdy, ale takový kafíčko, oslazený karamelem není špatný 🙂

 296. Matzurko,
  😀 nojo… no… furt taky. Typický organik – radší si zatížíš organismus metrákem vořechů místo polknutí lžičky poctivého mletého dolomitu. 😀 😀 Já jsem si v laborce, když bylo opravdu zle a především sodné a hořečnaté ionty byly z organismu vyplaveny nadměrnou konzumací piva, míchal minerálku z dostupných surovin. Kam se na mě hrabali chemici z Karlových Varů, nebo Poděbrad. Všechny vstupy byly samozřejmě v kvalitě p.a.

  Jo.. s tím vyčerpaným organismem – jsemť jednou usnul na vojenské přípravě a podplukovník Trizubský (říkali jsme mu Háromfog) mě vzbudil. Upřel jsem na něj krhavý zrak, za který by se nemusel stydět ani kojot ze seriálu Wile E. Coyote and The Road Runner a pravil jsem: „Promiňte soudruhu podplukovníku, ale měl jsem náročnou noc.“
  Podplukas se zamyšleně podíval na krvavý bělmo, pytle pod vočima tak velký, že by na nich mohly jezdit mouchy jak na tobogánu, klepající se nohy a suše se zeptal: „V jaké oblasti náročnou?“
  „Úplně ve všech oblastech, soudruhu podplukovníku.“
  A k mému úžasu Trizubský pravil: „Spěte dál.“
  No… rozkaz je rozkaz. Byl to rozumnej chlap. Protože už v deset hodin jsem byl natolik zresuscitován, že jsem mohl bedlivě nslouchat co dělat v případě chemického útoku imperialistického nepřítele.

 297. MNAtzurko, můj choť má léta zvá’ýšený cholesterol. Občas to řešil vynecháním veškerých živočišných produktů, ale nějak měl v tom období, kdy to zkoušel, co to udělá, ten cholesterol spíš vyšší.

  Myslím, že zejména všelijaký ty margaríny jsou v tomhle ohledu docela svinstvo. Jako laik bych si to vysvětlila tím, že tělo prostě zblbne, chce dohnat klesající příjem cholesterolů, ale produkuje přednostně ten špatný.

  Nejlepší dieta je zlatá střední cesta, všeho s mírou a přiměřenej pohyb. A jíst s radostí a chutí. 🙂

 298. PeSi,
  žejo? Mě ta nobelovka maličko, ale opravdu jenom maličko připadá jako ocenění velkého zeleného kroku kupředu, protože jinak by Osram nemohl vyrábět bílé LED úsporky a šetřit tak životní prostředí.

 299. 352 PeSi, to zamrzí. Třebaže, upřímně, kdo a proč by to u nás vyráběl, protože, „Na co, soudruzi na co?“ a „Na patentování nemáme devizový příděl.“ Možná, že by se to dalo prodat výměnou za několik vagónů pomerančů. Ovšem toho studenta je mi líto, mohl mít světové prvenství.

 300. ptakopysku,
  nojo, vyprošťováky zas tak často nepotřebuji, jsemť tvor střídmých návyků 🙂 Vždyť jsem psala, všechno má svůj čas a místo. Ale u mne ve špajzu najdeš spíš zásobu oříšků (a joooo, mám i nějaké „šumáky“ s multiminerály či co to je) než tofu, toť vše 🙂

  MaYdo,
  ano.

 301. 346 PeSi, nadšený souhlas. Sice nesdílím obecné a všeobecné opovržení vůči BO, ale jsem toho názoru, že pokud jde o všeobecné znalosti nejen přírodovědného směru, je na tom katastrofálně a potřebuje poradce snad i na kulatost Země. Prostě na to nemá. „Yes we can“ není dostatečnou kvalifikací pro cokoli.

 302. 345 ptakopysku, každý bývá nějak postižen svojí profesí. Matzurka se zabývá organikou, tak do sebe láduje tohle. Kdyby se zabývala geologií, chroustala by dolomit. Otázka je, co bych do sebe v tom případě měl ládovat já. Skutečnost je taková, že jsem všežravec a pochutnám si třeba na chlebu se sádlem a cibulí zapíjeným kefírem.

 303. Schumi,
  ty bys měl, podobně jako já, asi chroustat fritované šváby vlastnoručně ulovené v archivu. 😀 😀 😀

 304. ptakopysku,
  šváby budou možná mít i v místním insektáriu, mám se optat co je na skladě 😀 ?

 305. Matzurko,
  😀 😀 😀 To určitě! A ještě tři generace vědců si u vás budou vyprávět, že jim jistou Nobelovu cenu za zásadní objev v genetice sežral nějakej primitiv!

 306. první modré světlo tuším rozsvítil H. J. Round už v roce 1907 za použití karbidu křemíku.

 307. 321 Juro, já jsem sice ehm…profesionální netechnik, ale nenapadlo by mě stavět výtah (nápad se mi velmi líbí, jen otázka materiálu lana) jinde než na rovníku.

  Mám otázku jestli by bylo možné dosáhnout lepších parametrů vehiklu dopravujícího na oběžnou dráhu (to je nejobtížnější a nejnákladnější)dodáváním energie zvenčí, alespoň na prvních desítkách km. Asi ne…, ale zeptat se snad můžu…

 308. Sumachre, na rovníku to je nejsnadněší. Vychází nejkratší lano. Sice tu bylo zmíněno Coriolisovo zrychlení ale s tím by se dalo v nějakém blízkém rovníkovém pásmu žít alias provozovat. Jako extrémně nejblbější místo je samozřejmě pol, tam ti to spuštěné lano spadne a nic s tím nenaděláš.. Tam to prostě fungovat nebude vůbec.

 309. 366 rezy, ano, ale… on to publikoval. Na rozdíl od svého předchůdce J.C., který to nejen že nepublikoval, ale dokonce považoval za naprosto bezvýznamný vedlejší produkt při vynalézání bezvláknové járovky, která měla přinést levné a zdravé sluneční světlo do každého kouta i té nejzapadlejší domácnosti. Protože co s tou modrou bludičkou, jejíž protivné světlo je prakticky k ničemu, že.

 310. 369 rezy, to je nekorektní a diskriminující. Jak k tomu přijdou ti na pólech?
  Měl by být vydán zákon, tzv. „Elevator equity act“ že takový výtah funguje i tam. Výtahy na rovníku progresivně zdanit a z výtěžku daní platit projekt výtahů na pólech.
  A popírání možnosti postavit výtah na rovníku by mělo být trestné.

 311. to je právě Sumachre rozdíl mezi náma a Japoncema. Ti tomu věnují ještě dalších dvacet let zalezlí v laborce, aby si ověřili jesli to naprd je nebo ne. On ten japonec už taky svítil modře v sedmdesátých, jenže byl jedinej co to nevzdal a i když se na to všichni kolem vykašlali, on makal dál.

 312. 323 ptakopysku, hustota obyvatelstva není problém. Stačilo by několik nepodařených startů a pak by už nebyla překážkou.

 313. 305 Bohouši, je velký rozdíl mezi dosažením výšky 200 km a vynesením na oběžnou dráhu 200 km.

 314. Oni na Polech, co si budem povídat měli tu modrou ledku už v předminulém století. Jak si tak připravují kosky ledu na stavbu Iglů,(v Eskymáčtině mezi zedníky zvaná Ledka)stalo se, že profesorovi Beranovi při pomáhání samou námahou prdlo v saku inkoustové péro a jednu kosku kontaminoval. Eskymáci pak zmíněné Iglů, kde žil pan profesor až do své slavné výpravy na severní pol, nazvali U modré tresky.

 315. rezy,
  v podstatě Japonec musel čekat, až budou vynalezeny sušičky a myčky na nádobí s procesorovým ovládáním, aby bylo kam oslnivě modrou hnusnou LEDku namontovat. A hlavně!!! Musel počkat až přijede debil s dostatečně vysokou funkcí z Evropské Unie do Austrálie, a přiveze do Evropy nápad na zrušení žárovek. Pak už to šlo rychle – opadnul boom s rtuťovejma úsporkama a naplno se rozjel bynys s LEDkama. No a Nobelovka za fyziku byla na světě!

 316. 2 Schumi – v tom je právě ten vtip – na orbitu musí ta raketa především vynést sama sebe a teprve pak nějakej náklad… No a ty lana si představ minimálně 2 vedle sebe a elektricky vodivý – a máme tu trolejbus. Dole se postaví něco jako Temelín a na orbitu ti vynese náklad trolejbus… No a když ještě zvážíš možnost rekuperace, máš z toho téměř Cimrmanův důl…

 317. Ach jo,
  děláte jako byste nevěděli, že i na Nobelovku se lobbuje za ten správný objev…knihu… mír….

 318. 216 nickname, kvadrátor pro tenhle případ je primitivní zařízení, které po zamíření na cíl provádí samonavádění tak, že na základě poměrů intenzity dopadajícího světla na čtyři senzory opatřené optikou ovládá serva čtyř kormidel tak aby cíl byl udržován v zorném poli. Zkoušeno v poslední světové válce. Aneb postavte si vlastní BUK z roury od koberce.

 319. Modrou ledku mám na nabíječce na mobil. Je to dost intenzivní a nepříjemný světlo a v noci poněkud ruší, když si dám nabíječku smobilem k posteli. Červená nebo zelená ledka mi nevadí.

 320. 380 maYdo – a nešlo by to líznout lakem na nehty?

 321. maydo – a zkoušela´s to nabít před spaním ?
  Případně v kuchyni – nebo v noci držíš pohotovost ??

 322. No, samozřejmě to nabíjím před spaním. Ale je to otrava, když zapomenu a před spaním zjistím, že mám vybito. Pohotovost nedržím, ale mobil používám zároveň jako budíka. Proto ho taky nemůžu nechat vybitej do rána.

  A lak na nehty v domácnosti nemám, neb si nehty nelakuju. Dcera, pokud vím, taky ne. Ale díky za nápad, třeba to půjde líznout něčím jiným. Nebo přelepit.

  Mně spíš není jasný, k čemu ty modrý ledky budou, je to dost nepříjemný světlo. Našinec ho navíc má spojený hlavně se sanitkama , hasičema nebo policajtama.

 323. maYdo,
  já bych řekl, že ty modrý LEDky tam dávají schválně, aby lidi nenechávali naprázdno zapnutý nabíječky, myčky a sušky a neplácali tak zbůhdarma elektrický napnelismus. Ono pokud ta věc nevrčí, nebo nesvítí, tak to nikoho nenutí vypnout.

 324. Ahoj!
  Na co roura od koberce, když je vyzkoušena roura od kamen? Nebojte, Kahudovy objevy se ještě dočkají Nobelovy ceny i realizace.

  S tím výtahem… nestačily by dvě (větší)kladky? a na laně zavěšené vozíky?
  Že by to fungovalo skoro jako ruční vrátek… nahoru ke střeše vytáhne pomocník prázdný kýbl, ten naložíš taškama, ten pak vytahne nahoru pomocníka, jak dopadne dolů utrhne se dno, ten rozbitý kýbl vytahne nahoru padající pomocník a na závěr, kdž se ten pomocník pokusí vstát, spadne mu na hlavu ten prázdný, rozbitý kýbl.

  Úplně to vidím, jen ve větším…nahoru horníky, dolů na nejbližší planetce vytěžené těžké kovy.Na ose kladek mohou být alternátory…

  PS.
  Pokud jde o tu bohatou snídani a pracovní výkon, obávám se, že se jedná o nepřímou úměru.
  Pokud tělu ráno předhodíte pořádný kus žvance, stahne se krev (nejen z pohlavních orgánů, ale i z mozku) k přes noc prázdnému trávicímu traktu, který začíná, na rozdíl od zbytku těla, intenzivně pracovat.
  A hladké svaly trávicího traktu a endokrinní žlázy nejdou vůlí ovlivnit.

  Takže jediný správný start do intenzivní práce je ranní kafe a případně něco nikotinu!!
  QED.Navíc, mít hlad a těšit se na oběd je silnou motivací být s prací hotov co nejdříve!

 325. OT: opsáno z Macka, který to opsal z Fakebooku:
  Eliška Kaplická je po Gustě Fučíkové druhá profesionální vdova. 🙂

 326. 383 … Mně spíš není jasný, k čemu ty modrý ledky budou
  Původně to měla být investice Magistrátu v rámci vyznačení modrých zon.

 327. K čemu?
  samotná modrá bez filtru je jen k indikaci napáječek mobilů, 🙂 ale spolu s červenou a zelenou dokáží dokupy dát bílé světlo včetně teplejších barev, takže je to opravdu dost významné. Zřejmě se s tímhle bude svítít ještě za padesát let. Zatím nevím o jiném fyzikálním jevu, který by byl v praxi svícení na tom tak dobře.

 328. 390, no dobře, mějte se tu, tiše za sebou pro dnešek zavírám.

 329. No, já bych se přikláněl k názoru, že je extrémní snaha negovat píseň „modrá je dobrá“ všemi dostupnými prostředky. Ještě chvíli a lidem bude z jakékoli modré na blití…

 330. ad 389
  jenom bych připodotkl, že se nejedná o spojité spektrum, takže majitelé křišťálových lustrů zapláčou podobně jako u úsporek. Druhým omezením je maximální světelný výkon LED světel. Zatím jsou v běžném prodeji taková mžourátka. Vyšší výkony vyžadují kvalitní chlazení a to krapet leze do peněz.
  Odolnost LED světel v běžném venkovním českém prostředí s rozmezím teplot od -25 do + 35 by mě docela zajímala.

 331. rezy
  391 – ber to jako trest boží za to, že se nemodlíš 😀

 332. copak se někde na internetu nedá najít skeč, jak Herr Juncker má duet s čarodějnicí Ashtonovou ??

  Už jen kvůli vyváženosti……….

 333. Bruselóza:

  „…Podle regulátorů levandulový olej může vyvolávat alergie, což ho podle předpisů řadí mezi chemické toxiny. To znamená, že všechny produkty s levandulí budou muset být označeny varovnými červenými nálepkami s výraznými černými nápisy jako „může být smrtelné při spolknutí nebo vdechnutí“…
  Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/zemedelstvi/francouzi-bojuji-za-levanduli-podle-predpisu-bruselu-je-toxicka-1125530#utm_medium=selfpromo&utm_source=newsletter&utm_campaign=e15news#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

 334. Pokud vím, tak daleko větší alergen je heřmánek. Na krabičce heřmánkového čaje by se takový nápis pěkně vyjímal.

 335. Týýý jo, zrovna včera jsem koupila, já neodpovědná, levandulovej čistič na hajzlík….

  Asi bych se měla zodpovídat z obecného ohrožení…..

 336. Až 50% lidské populace je alergické na řepkový pyl.
  Kam dát nálepky ?

 337. Františku I.
  hele nechceš si rozšířit obzory v potápění?
  http://ona.idnes.cz/skola-pro-morske-vily-0up-/dieta.aspx?c=A141008_123829_dieta_haa
  že by z tebe moh’ bejt certifikovanej mořskej vílouš. Si představ, co to udělá se zásahovkou, až zase přijede papež do Starý Boleslavi a ty se jak je tvým zvykem vynoříš ve střežené pískovně v tomhle úboru http://ona.idnes.cz/foto.aspx?r=dieta&c=A141008_123829_dieta_haa&foto=HAA566e00_profimedia_0207484821.jpg 😀 😀 😀

 338. Probůh, já letím v sobotu do Egypta. Tam už nám čtyři roky slibujou dugonga (tedy možnou mořskou panu), ale ten mne jaksi sexuálně moc neuchvátil. Krom toho bych se jako vílouš na Probošťáku cítil podobně jako to tupé zvíře. Hladovej a tlustej. Navíc kvůlivá církevnímu potentátu mne i s kolegou už jednou odchytili a to jsme ani nebyli za vílovce. Jenže opakovaný fór…..

 339. Františku,
  člověk se ti taky ničím nezavděčí. Kosmodrom na Ondřejově se pánovi nelíbí, nad mořskejma vílama vofrňujě. Ale ten kurz po vizuální stránce vypadá docela dobře, ne? Ale já kdybych sebou fláknul na filipínskou pláž, tak místo aby mi kurzerantky třeba přeleštily šnorchl, určitě by si na mě sušily ručníky, považujíc mě za něco, co vyplavilo moře. Už jsem asi optimální čas pro instruktorování takovéhoto kursu prošvihl 🙂

 340. S tím šnorchlem by to opravdu nebyl špatný nápad. A Filipíny, joj!!! Jen na to mít. My, chudí zaměstnanci…. Na druhé straně, tam dugonga považují za pochoutku. Tak by se nám taky nemuselo vést zrovinka dobře.

 341. Ilustrace:

  …Typická situace: jdete na letiště a procházíte pasovou kontrolou. Sedí tam paní v hidžábu, natáhne ruku pro pas, ani se na vás nepodívá, jste pro ni vzduch, podá pas zpátky, jdete. No co, neměla svůj den. Jak jsou v Malajsii tři hlavní náboženství, tak se setkáváte na podobných postech třeba s hinduistkami. Usmívají se, brebentí, děkují.

  Tak se mi to asi zdálo, říkáte si, ale začnete si toho všímat, protože jedna, dvě, tři zaprdlé úřednice jaro nedělají… ale ono to je furt totéž. A pak jsme se bavili s místním, a on říkal: “Hele, však jo, vy jste pro ně nečistí, jste jim tak jako trošku odporní. Tvoje žena má ostříhané a nezakryté vlasy, kdyby mohly, tak si před ní uplivnou, protože ji považují za couru. No a navíc tady v Malajsii jsou teď u moci, tak se s póvlem moc nebaví.”…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosy-che-cba-/p_spolecnost.aspx?c=A141007_160236_p_spolecnost_wag

 342. K čemu jsou samostatné modré ledky? Aby to vypadalo nóbl. Pozůstatek z doby, kdy byly novinkou a drahé. Pak to začali srát do všeho. Kvůli tomu jsem rozebral notebook abych tu jedovatinu zatlumil, protože ji přeflastrovat zvenčí je fuj.

 343. 380 maYdo, jestli lze rozebrat, stačí ledku vyměnit za zelenou nebo červenou a do série s ní dát odpor zhruba 100 ohmů.

 344. Schumi,
  už jsi někdy viděl nabíječku na mobil, která jde rozebrat jinak, než hrubou silou? 🙂

 345. 413 ptakopysku, bohužel přibývá výrobků, které nelze rozebrat jinak než hrubou silou a ještě horší je, že pak nejdou složit aniž by na nich bylo poznat, že byly rozebrány hrubou silou a nejhorší je, že vůbec nejdou složit, případně jsou nefunkční.

  Zdroje lze většinou rozebrat opatrným proříznutím ve spáře a po ověření funkčnosti obě poloviny začistit, oblepit voskovanou lepící páskou proti oblemcání a slepit kvalitním vteřiňákem na plasty.

 346. Kuchyňským nožem to asi nepůjde, co?

  Jednodušší je hodit na tu nabíječku polštář 🙂

 347. Tak ještě k tomu výtahu.
  Na rovníku to musí být proto, že ač to bude vypadat, že to lano trčí kolmo vzhůru, tak to protizávaží kolem Země musí obíhat, takže kdyby nebylo na rovníku, tak by netrčelo rovně a lano by se vám kývalo a protizávaží by bylo jak na klikovce, což nejde, družice furt využívájí těžiště země jako středový bod nebo jeden z určujících bodů a dráha a to těžiště nebo určující body musí být v jedné rovině. Jednoduše proto, že to bude obíhat v rovině s těžištěm Země, protože jinak tam budete mít i jiné než v ose lana působící síly, což nejde.

  Tou boční silou jsem myslel sílu, kterou by zvedaný předmět (nejspíše i v tunových hmotnostech) působil při stoupání, neboť by byl tažen dozadu k východu, protože v tom směru by měl rychlost danou rychlostí, jíž se pohybuje povrch na rovníku při normálním otáčení Země a když je vejš, tak musí být rychlejší, aby byl nad místem umístění lana. Kdybyste ho chtěli vytáhnout na geostacionární výšku, tak byste ho museli násobně urychlovat přiměřeně s výškou tak, aby nakonec měl tu asi devítinásobnou rychlost (já už si to moc nepamatuju) a to přiměřeně se stoupající výškou, aby úhlová rychlost zvedaného tělesa byla pořád stejná. Jinak by vám udělal to, co dělá střelec z luku, když napíná tětivu. A při délce v desítkách tisíc kilometrů není materiál tak tuhý, aby takové síly svou tuhostí při nulové tloušťce v porovnání s délkou zvládl. A boční sílu, kolmou na lano, vám nekompenzuje ani to protizávaží, co natahuje lano, protože vektor kolmý k odstředívé síle se s ní bude vektorově sčítat a ne rušit, takže se druhý konec dá pohybu, protože pevný bod ve vesmíru není, jak už konstatoval ten, co by pohl zemí a chtěl aby mu ho dali.
  Energetické řešení, že by se zvedaný předmět vyvažoval spouštěným, je chybné, protože na každé by působila v různých částech různá síla a vyvážené byste to měli akorát ve chvíli, kdy by se míjely. Mimoto spouštný předmět byste museli zase nějakou boční silou zase brzdit, abyste zase zachovali úhlovou rychlost. A potřebovali byste ty lana už dvojnásobnné délky a jedno absolutně tuhé a to posouvací naopak snadno ohebné, aby se dalo vést zase dolů.
  No a nakonec, když už uděláte systém Země, lano, protizávaží (nebo tak dlouhé lano, aby si bylo samo protizávažím) stabilní, tak když za to zataháte silou deseti tun, tak se ta dynamická stabilita poruší a abyste se tomu vyhnuli, budete potřebovat sílu, která vám to zvedne a za to lano tahat nebude.

  Takže nakonec dospějete k tomu, že potřebujete síly, které vám to zvednou a urychlí takové, jaké potřebujete i bez toho lana.

  A všechno, co vrazíte do stavby toho monstra, budou navíc vynaložené prostředky na rozdíl od různých pomůcek menší barnumskosti, které umožňují ty potřebné síly vynaložit efektivněji a hlavně levněji. Co já vím různé vypouštěcí letouny, opakovaně využívané stupně, co není třeba urychlovat na konečnou rychlost a třeba nakonec i nějaké rampy. Ale výtah až tam, to ještě hodně dlouho ne, spíš si myslím, že nikdy.

  Jo a družice s oběžnou dobou 24 hodin lze vypouštět libovolně, ale geostacionární fakt jen nad rovníkem. Protože z definice musí být furt na tom samém fleku vzhledem k povrchu. Což jinde než nad rovníkem nejde. Jinde než nad rovníkem může mít oběžnou dobu 24 hodin, ale nad jedním flekem furt nebude.

 348. JJ, řezat ty baby!
  Nevím, jak kdo, ale já bych toho pána hnala, ať si to propaguje v místech, kde šaría je zvykovým právem. A vůbec mi to nepřipadá jako něco, co je v našich podmínkách možné byť jen tolerovat!
  …“My muslimové věříme, že bůh je stvořitel a lidi zná lépe, než my. Jak v mém životě, tak v Evropě vidím, že mnoho věcí islámského zákona je moudrých… Právo šaría vůči ženám je velmi moudré,“ uvedl debatě Týden v ringu na televizi Barrandov ředitel Muslimské unie České republiky Mohamed Abbas…
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/sef-muslimu-v-cesku-pravo-saria-je-moudre-evropa-to-pochopi_320506.html#.VDWAXmd_uNA

 349. Mám dnes zážitek, který je otázkou, se kterou si nevím rady. Snad Modrý pták nebo Petr Kunetka by mi mohli pomoci. Čekala jsem dnes na jednom malém nádraží na hlavní trati, která spojuje Ostravu s Prahou nebo Brnem. Přijela jsem cca 10 min. před příjezdem vlaku dle jízdního řádu a vlak měl 10 minut zpoždění. Za tu dobu projelo oběma směry dohromady 8- slovy osm vlaků. Osobních. Jak ČD, tak Jančurův RegioJet (2 – každý jedním směrem) a dokonce i jeden Leoexpres. A co mě tak udivilo? Ani jeden jediný nákladní vlak. Z čeho ty společnosti žijí, jaké mají tržby a za co? Ať mi nikdo netvrdí, že ty osobní vlaky, tak nahuštěné, si na sebe vydělají. Co to je za podnikatelský záměr.

 350. jinak koukám na veselou politickou debatu s moravcem
  ten protlačuje hudečka, co to dá i nedá
  ostatní dusí, ať jsou z jakéhokoliv ranku

 351. Nejlepší podporou tomuto hnutí by bylo, kdyby ho Lukašenko chytil, zavřel a popravil…

 352. Já měla za to, že s Lukašenkem se nekamarádíme, protože je to diktátor a žere malý děti…..

 353. Šumaváku, je dost pravděpodobné, že pokud Lukašenko jeho příjezd zaznamenal, tako něčem takovém uvažuje. Ani bych se mu nedivila….

 354. já nevím,stálo by to za ty výdaje? Snad by stačilo se dohodnout, že ho nemají budit.

 355. 2 jura-p ad 416 – tak tohle právě by mělo řešit to protizávaží, tvořené nějakým tím asteroidem, které to lano bude napínat. Či spíše soustavu lan – já bych volil minimálně 4. 2 nahoru a 2 dolu, elektricky vodivá (což karbonové nanotrubičky jsou), abych získal ten trolejbus. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Orbit%C3%A1ln%C3%AD_v%C3%BDtah
  To protizávaží – jak jest z obrázku patrno – je nad geostacionární drahou (cca 35800 km), tedy to lano napíná a snaží se utrhnout. Dnešní karbonové nanotrubičky jsou téměř ideální elektrické vodiče a zatím dosahují tahového napětí 63 GPa. To je prosím zhruba 622 tun na cm čtvereční průřezu.
  Rekuperační energetické řešení má každá tramvaj. Jinak by provoz v Praze neutáhnul ani Temelín. Prostě když jede z kopce a brzdí, dodává proud do sítě.
  „A potřebovali byste ty lana už dvojnásobnné délky a jedno absolutně tuhé a to posouvací naopak snadno ohebné, aby se dalo vést zase dolů.
  „A potřebovali byste ty lana už dvojnásobnné délky a jedno absolutně tuhé a to posouvací naopak snadno ohebné, aby se dalo vést zase dolů. No a nakonec, když už uděláte systém Země, lano, protizávaží (nebo tak dlouhé lano, aby si bylo samo protizávažím) stabilní, tak když za to zataháte silou deseti tun, tak se ta dynamická stabilita poruší a abyste se tomu vyhnuli, budete potřebovat sílu, která vám to zvedne a za to lano tahat nebude.“ – tomu už vůbec nerozumím, co tím chceš říci. Pouštěl jsi někdy draka? a posílal jsi mu „psaníčka“ po vlákně? to je totéž v menším…

  „Takže nakonec dospějete k tomu, že potřebujete síly, které vám to zvednou a urychlí takové, jaké potřebujete i bez toho lana.

  A všechno, co vrazíte do stavby toho monstra, budou navíc vynaložené prostředky na rozdíl od různých pomůcek menší barnumskosti, které umožňují ty potřebné síly vynaložit efektivněji a hlavně levněji. Co já vím různé vypouštěcí letouny, opakovaně využívané stupně, co není třeba urychlovat na konečnou rychlost a třeba nakonec i nějaké rampy. Ale výtah až tam, to ještě hodně dlouho ne, spíš si myslím, že nikdy.“

  No, k tomu jsi možná dospěl Ty, leč nevím jak. Opakuji – raketový pohon v blízkosti Země (a ostatně jakéhokoli tělesa) je nesmírně neefektivní a většinu paliva raketa spotřebuje na to, aby tam vynesla sama sebe. Pokud tuto energii dodám odjinud, třeba z toho Temelína, ušetřím. Pokud se mi část energie vrátí rekuperací, ušetřím dvojnásob…

  No a poslední odstavec je nesmysl – na tu geostacionární dráhu je nutno tu družici navést a její polohu neustále korigovat – ergo musí mít vlastní pohon. že by na rovníku byla přehršel kosmodromů si nějak nejsem vědom.

 356. PeSi, ale představ si, jak by ty rakety z rovníku létaly a co by se ušetřilo paliva, kdyby Obama řekl: „zastav se Země!“ a ta zeměkoule by sebou cukla, jako že to zkusí! 😉
  On by to teda řekl jen jednou, ale i to by stačilo, aby od něj i od ISilu byl pokoj… 😀 😀 😀

 357. Neříkej dvakrát, Šumaváku, nebo se matička Země nasejří a vytřepe lidstvo jako otravný blechy z kožichu 🙂

 358. Ad rekuparace u tramvají: zdaleka jí nejsou vybaveny všechny vozy, ještě nedávno cca třetina. Při rekuperaci se slibuje úspora „až 40%“. Chtěl bych to vidět na nižších účtech za elektřinu dopravních podniků. Tramvají má Praha cca 1000. Výkon jedné soupravy 160- 540kw.
  Karbonové nanotrubičky bych při této délce nenazýval ideálním vodičem, nevíme čím budou lepené, resp. jaký bude přechodový odpor mezi trubičkami v lanu.
  Rychlost na rovníku je cca 500 m/s, rychlost na geostacionární dráze 3000 m/s. na 38.000.000 metrech je třeba zrychlit o 2.500 m/s. při rychlosti výtahu 380 m/s je třeba vyvinout boční zrychlení 2.500/100.000 m/(s*s) tj. 0.0025 m/(s*s). Z praktického hlediska nulanulanic.

 359. Ve výpočtech se omlouvám za oddělovač tisíců shodný s desetinnou tečkou, navíc jsem výsledek zapsal špatně. 0.025 m/(s*s). Síla působící na tunu nákladu, pokud by výtah jel nadzvukovou rychlostí je 2.5 kg. Pokud by výtah jel rychlostí 100 km/h je to 0.25 kg.

 360. Ještě jednou k výtahu. O „výtah“ se jedná pouze teoreticky, zavěšený náklad bude muset za pomoci kladek jakoby ručkovat po laně. Tj. lano bude namáháno otěrem a ohybem. Kolikrát bude moci náklad vyjet a sjet po laně, než se lano opotřebuje?

 361. Ad Zlevnění cest do vesmíru.

  Raketový pohon je sice neefektivní, jak správně píše PeS, nicméně ty ohromné náklady na vynesení jakéhokoli tělesa na oběžnou dráhu v současné době tvoří cena samotné rakety, pokud je použita pouze jednou. Cena samotného paliva tvoří přibližně 0,3 % z ceny rakety. To aby bylo jasno…

  Od té dávné doby, kdy jsem si poprvé přečetl tu slavnou Clarkovu povídku v „Rajských fontánách“ o vesmírném výtahu, tak se mi to samozřejmě zalíbilo. Nicméně zatím je to hudba budoucnosti. A kdo ví, jaká nová řešení nám budoucnost přinese…

  V současnosti se jako zdaleka nejrozumnější jeví právě přístup společnosti SpaceX s jejími opakovaně použitelnými raketami. V Rusku existuje podobný projekt nazývaný Bajkal, ovšem tam nevím, zda ho nedávný úspěšný start nového typu rakety Angara nepohřbil. Způsob přistání prvních stupňů rakety Bajkal se od SpaceX liší, tam by raketa měla přistávat pomocí vysunutelného křídla, podobně jako raketoplán či kluzák.

  V dnešní době jediné funkční a úspěšné pokusy v tomto směru mají za sebou američané ze SpaceX. Proto jsem sem dával info o projektu Grasshopper. Elon Musk to tlačí rychle dopředu a dost možná, až to začne se svými opětovně použitelnými raketami Falcon 9 provozovat, tak se z jeho cen někdo v Rusku doslova posere…

  Někdo si možná vzpomene na US raketoplány. Ty měly mít opakovaně využitelné části. Pro Spojené státy to byla hotová finanční katastrofa. Start raketoplánu stál tuším něco přes miliardu dolarů. Ovšem třeba postranní raketové boostery na tuhá paliva, známé jako SRB (Space Shuttle Solid Rocket Booster) přistávaly na padácích do oceánu (což jim jistě neprospělo). Cena za jejich opětovné uvedení do provozu byla obrovská – zatímco jeden nový SRB stál cca 100 milionů USD, tak opravený stál kolem 80 milionů USD. Ke startu jich bylo jich zapotřebí dvou.

  Samotný raketoplán se musel opět opravit (tam cenu bohužel nevím). Navíc to stálo strašně moc času a peněz. Samotná cena paliva prý činila 10 % z celkových nákladů na kompletní raketoplán.

  Taková ta velká válcovitá nádrž pod raketoplánem, což byla externí palivová nádrž na kapalný vodík a kapalný kyslík, která zásobovala tři hlavní motory raketoplánu, tak ta byla již znovu nepoužitelná a po svém odhození po vypnutí hlavních motorů raketoplánu z valné části shořela nad oceánem. Proto musela být při každém startu vyrobena nová. Samotný raketoplán byl něco úžasného, bez něj bychom neměli kosmické stanice typu ISS na orbitě, ale po finanční stránce to byla, jak jsem již nahoře napsal, doslova katastrofa i pro tak bohatou zemi, jakou jsou USA.

  Zaplaťpánbu za Elona Muska s jeho novými přístupy. Kdo kdy viděl, aby raketa o výšce 12ti poschoďového domu takovým způsobem manévrovala, jako je tomu v projektu Grasshopper. Manévruje navíc pouze s použitím jediného motoru Merlin z celkového počtu devíti. Znovupoužitelnost rakety Falcon je plánována doslova ve dnech, max. týdnech, nikoli 9 měsíců, jako tomu bylo u raketoplánu, kde tisíce lidí pracovalo 9 měsíců na jeho znovuuvedení do provozu.

  Podle Muska „…je možné dosáhnout, řekněme, asi stonásobného zlevnění vesmírných letů, za předpokladu, že budeme moci používat jednu raketu vícekrát.“ Nevím, jestli tady E. M. trochu nepřehání, ale necháme se překvapit…

  Zde vidím reálnou cestu ke zlevnění cest do vesmíru. Jak tomu bude v delší budoucnosti teprve uvidíme a třeba se i toho kosmického výtahu dočkáme… 😛

  V současnosti se již pracuje na náhradě současných typů chemických raketových motorů za zcela nové typy, kupř. iontové (i ty má teoreticky na svědomí Konstantin E. Ciolkovskij) či magnetoplazmové (motor VASIMR). S některými již byly provedeny i zkoušky v kosmickém prostoru. S VASIMREM by měla cesta na Mars trvat něco kolem 39 dní…

  Tady je test z roku 2007 jednoho takového motoru:
  http://www.youtube.com/watch?v=KVsgSjm_vXg
  a tady je test motoru VASIMIR z r. 2009:
  http://www.youtube.com/watch?v=GIg6pWwezEU
  a tady je web společnosti Ad Astra, která ho vyvíjí:
  http://www.adastrarocket.com/aarc/VF-200

 362. Bohouši,
  to je všechno úžasné, skoro se začínám těšit na věci příští 🙂
  Co mne zaujalo je jméno presidenta této společnosti – Franklin Chang Diaz (hezká míchanice jmen)…. takto bývalý pracovník NASA, kde byl 25 let astronaut a má za sebou 7 space shuttle letů. Takže žádné „vořezávátko“.

 363. Dobré ránko!

  Skořápky! Jedna, drudá, třetí a kdepak je kulička? ….Ehm …. kulomet?

  …„Žádné české nebo československé zbraně v rukou bojovníků Islámského státu jsem zatím nezaznamenal,“ uvedl pro ČESKOU POZICI britský publicista Eliot Higgins, který se pohybem zbraní na syrských a iráckých bojištích systematicky zabývá. A dodal: „Nedá se ale rozhodně vyloučit, že se tak brzy stane.“…
  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/konflikty-na-blizkem-vychode-toky-zbrani-jsou-nevyzpytatelne-p7g-/tema.aspx?c=A141006_175405_pozice-tema_lube
  http://ceskapozice.lidovky.cz/konflikty-na-blizkem-vychode-toky-zbrani-jsou-nevyzpytatelne-p7g-/tema.aspx?c=A141006_175405_pozice-tema_lube

 364. Fujtajbl poránu,
  od božího rána, ledva první dvnešní foton dopadl na zámecké nádvoří, tu běhají po zámeckých schodech pikulíci a pikulice, takto učňové škol hotelových a kuchařských, a chystají se lítý boj. Děsnej rumrajch. A kupodivu poměrně málo volů a krav se nese vzduchem. Proti borcům z hnojírny jsou to samí Guthové a Jarkovské.
  Asi se za chvíli sbalím a odjedu evidovat plyšové medvědy. Dostali jsme celoživotní sbírku jedné slečny, takže jich je po kokot. Akorát Azurit chybí. 🙁 Nemáte někdo doma Azurita?
  Až budeme muset vrátit Národnímu muzeu medvěda z lovecké expozice, budou se plyšáci hodit. Protože když se tak pídíme po jiné vycpanině, dostává se nám knížecích rad takměř Schwarzenbergova kalibru: Ulovte si! Kupte si!
  Leda gowno. 🙁 Stačí se kouknout třeba semka na ceny: http://www.lovzvere.cz/asie/rusko-altaj/

 365. P.S.
  já vím, že Azurit není medvěd. Ale chybí mi….

 366. Re 416 Jura> Tou boční silou jsem myslel sílu, kterou by zvedaný předmět (nejspíše i v tunových hmotnostech) působil při stoupání, neboť by byl tažen dozadu k východu,

  Myslím že by to bylo dozadu k západu.

  BTW for výtahu kde se předpokládá hodně dlouhé a hodně pevné lano je v tom, že bude odstředivou silou napinano tak slušně, že ohyb lana bude tak malý, aby nevadil a stoupající předmět na laně s oddalováním od Země bude Zemi defakto brzdit. Jo, něco jako když roztahne krasobruslař ruce. Těžiště lana tedy musí být daleko za kritickým bodem kde by se to chovalo tak jak popisujete.

 367. ptakopysku,
  tak zkus nějaké divadlo, třeba budou mít v kostymérně kůži z Prodanky…. a když v tom budeš chodit během prohlídek, úspěch zaručen :o) !!!!
  Anebo obvolej zoologické, jestli se jim někde nějaký kus nechystá odejít do věčných lovišť.

 368. Ptakopysku, jen tak stručně nez narazíte další bilinu.
  K tomu 393, nejen naše vesnice má už od léta veřejné osvětlení v LED, okolo operuje firma, co zadarmo obcím nabízí výměnu výbojek za LED s tím, že dostanou 30%uspor. Tedy, když na to obec kejvne, ukáže učet za elketřinu, tak se odsvítí rok v LED a z rozdílu nového a starého učtu se fimě vyplatí 30%, zbytek si nechá obec a všimni si, nevydá ani halíř. Tedy chci říci, že problém větších světelných výkonů je opravdu uspokojivě vyřešen a není tu problém ani s teplotami. V létě to svítilo normálně a v zimě to bude ještě lepší.
  Pro vnitřní prostory bych asi, tedy kromě Vladislavského sálu, volil zářivku. Dělaj se LEDkový náhrady trubic 🙂
  Oni ti Japonci, si tu cenu za tuhle práci skutečně tvrdě zasloužili.

 369. 442, ani to Nickname není potřeba, veme to nejblišší tramvaj. Třeba ta, co jede zrovna do kopce nebo zrychluje.

 370. a jesli se můžu zeptat Maydy, už jste si tam dala ten sériový odpor?
  Myslím, že je na čase vedle hraběcich rad zavést rady Sumacherovy

 371. Dobré ráno,

  prakopysku, Azurit je králíček a ne medvěd. 🙂

  Rezx, što takoje „seriový odpor“ ? Jakože ten odpor se objevuje v seriích? A k čemu odpor? 😀

  Pokud jde o nabíječku, prostě jsem na ni hodila polštář a je po svícení.

  Škoda, že se pod polštář nevejde potomek i s počítačem. 😀

 372. Rezy: ad LEDky: světelný tok/komfort je stejný? Výhoda LED osvětlení je v jeho směrovosti. Tj. nemusíte dosáhnout stejné svítivosti, ale tím, že nesvítíte Pánu Bohu do oken, ušetříte.
  ad rekuperace: Rekuperovanou energii si vezme nejbližší tramvaj, pokud jsou troleje na stejné měnírně. Jinak energie skončí v odporech.

 373. Ach jo, sorry, ptakopysku. to mám z toho, že reaguju hned a ne až dočtu. 🙂

 374. maydo.
  potomka zkus dobít ručně…. 😀

 375. Ale ptakopysku, nedělej ze sebe chudáčka…

  Prezident zubařů si zaletěl na aljašku zastřelit kodiaka, a u nás v děrevni mu ho vycpávali…

  Proč bys nemohl i ty 😉

 376. Matzruko, úplně dobít asi ne, kdo by mně na stará kolena přilepšoval ke skrovné penzičce? 🙂

 377. 438 – Ptakopysku ad Schwarzenberg
  … vždy, když chodím po chodbách kde jsou vystaveny ty uřezané hlavy, padne na mě smutek z toho, kolik nebohých tvorů nemělo na zaplacení výkupného.

 378. maYdo,

  věděl jsem, že jsi idealista, ale že až takovej ! 🙂

 379. Halladine, nedávno byl s vycpaným medvědem nějakej průšvih, že chráněná šelma a tak!
  Ale třeba by vzal ptakopysk zavděk bobrem. Myslivci už dostali povolení k odstřelu, že je jich nějak moc a škody jsou veliké….

 380. NickName, naše obec si to sama zafinancovala, komfort je stejný, ano, s tou všesměrovostí máte recht, je to u veřeného osvětlení velká výhoda, svítí to na cestu a když zajdete za obec, nevidíte obecní auru ani když je mlha. Všechno světlo jde pěkně dolů.
  K té rekuperaci. I když je tramvaj pěkně těžká (tedy se vyplatí o rekuperaci uvažovat) není to zase tak velká tragédie kdyby něco odešlo do vzduchu. Neznám zapojení současných měníren, pokud nejsou schopné to dodat ven,(tedy mimo usek který napáji) tak to pude event. do vzduchu. Pokud vám jezdi hodně tramvají, tak se to statisticky dycky někde využije)
  Všiměte si, že auta se spalovacími motory (učinnost 25 -35%) za sebou nechávají desetikilowatové tepelné výkony, energie těhle paliv je dražší než té elektrické, a řeší to někdo? Už mě napadlo si sebou vézt sud na vodu a pak, když dojedete dom, si to teplo přečerpat do systému. Šacuju, že až na to sednou Japonci, tak budeme zase zkuhrat, 🙂

 381. Halladine, naděje umírá poslední…. 🙂

 382. na nabíječku bych nikdy polštář nehodil. Je to dobrý tepelný izolant a i ta nabíječka potřebuje chladit. Prostě jesli můžu radit, nikdy na takovéhle věci polštář neházet.

 383. maYdo,

  připomínáš mi hrozně starej ftip.

  Tatík drží synátorovo vysvědčení a řve : Kdybych se nebál, že mě jednou strčíš do domova důchodců, seřezal bych tě jako psa ! 😀

 384. 456 Rezy, bez rekuperace by všechno šlo do vzduchu. Až budou mít všechny vozy rekuperaci – šacuju to na 15 let – tak mohou při repasi výzbroje měníren instalovat střídače. Možná to z peněz EU udělají dříve. Potom může následovat „síť inteligentní dopravy“ – tramvaje budou plánovat rozjezdy ze zastávky na chvíle, kdy jiná tramvaj brzdí o zastávku výše. V součtu mohou tyto technologie přinést úsporu 40% oproti stavu bez rekuperace.

 385. … a už vůbec netuším, jak ovlivní dopravu směrnice EU o povinném využití elektromotorů s vyšší účinností.

 386. Ad rekuperace u tramvají, odhad zcela bez výpočtů je, že brždění z kopce bude spíše menší množství ve srovnání s bržděním „provozním“. Neb nějakou spíše ustálenou rychlostí jede tramvaj jen po oddělené trati a i tam brzdí do zastávek. V centru prakticky pořád akceleruje nebo deceleruje z důvodů dopravní situace.

 387. (461) Zatím nejsou v DP štont naplánovat ani rovnoměrný rozptyl nízkopodlažek v jízdním řádu, na což žádné nové technické vybavení není potřebné. 😛

 388. bez obav, rezy, skulin, kudy může proudit vzduch a přitom je LEDka zakrytá, je dostatek. .-)

  Halladine, já stran toho idealismu jen tak vtipkuju. JInak jsem realista a stran staršího potomka, budu ráda, když se dokáže uživit. Nebo si najít nějakou babu, která se o něj postará 🙂

 389. 446, tady Nickname a Sumachere vidite, že ty kroužky „Od hradla“ potřeba jsou 🙂

 390. (467) Vzhledem k tomu, že provokovat tam létají jen Rusové, je titulek vcelku odpovídající.

 391. já myslím, že je dobře, že naši letci něco umí. Kdyby na Gripenech sloužila banda uknouraných nemehel, tak bych se za ně akorát styděl a litoval ty děsný prachy, co vyletěly s nákupem Jasů do luftu.
  Zdravé sebevědomí pilotů je základ, kdyby ho neměli naši letci za 2WW, tak by asi byli v RAF naprd a nikdy by nenastoupili proti esům z Luftwaffe

 392. (461) Vsechny tramvaje rekuperujici budou mnohem drive. Mrknete na stranu 9:
  http://www.dpp.cz/download-file/4669/novy-soubor.pdf&sa=U&ei=Azs2VOG7Eo6sOtelgYAL&ved=0CDEQFjAF&sig2=EfIT4x7-lRArj3ZcybndQw&usg=AFQjCNFdeaavj2-Kk4fmbaxheCxacaHIvw

  Ale k tomu dovybavovani meniren DC-AC menicem jsem skepticky. Jak pise rezy, pokud na jedny menirne visi vicero tramvaji, jako ze povetsinou jo (Praha ma 41 meniren a pres 500 tramvaji), tak se to statisticky srovna a pripadu, kdy bude nutno brzdit do odporniku bude jen male procento. A cena teto protopene energie neprevazi cenu za upravu menirny.

 393. Je to zvláštní, zatímco Rusko u hranic NATO provokuje, NATO u hranic Ruska hlídkuje 😉

 394. (469) Pronájmem. Ale za „půl darma“ to nebylo, to jo.
  (471) Ano, jsou to dvě různé činnosti. Pokud nevstoupí do vzdušného prostoru cizí země, jde o hlídkování. Pokud ano, provokace nebo útok. Ještě něco nejasného?

 395. No, ono když svého času přestali Rusové provozovat tyto lety , ( a roli hrály i peníze,ne že ne)
  tak předpokládali, že Amici přestanou lítat taky. A ono ne….
  Takže když se Rusové dostali k penězům, ty lety obnovili….

 396. Aero,

  oni lítaj jen v mezinárodním prostoru 🙂
  Pokud došlo k narušení, bylo to minimálně, ne strategickými bombardéry , ale stíhačkami a v Evropě.

 397. Prakticky všechny akce označené jako „provokace Ruska“ za poslední měsíce se odehrály v mezinárodním vzdušném prostoru.
  Ale zase to pak nedá tak úderný titulek…

 398. ‚Ostatně, tyhle provokace dělali Amíci za socíku pravidelně. Testovali rychlost reakce československé protivzdušné obrany.

 399. 477, no když už o tom mluvíte, Rusové se točili nad Mnichovem každou chvíli. 🙂

 400. a letadla amíků litala kolem hranic každé ráno. Aspon měli kluci co kreslit.

 401. No a spanilé jízdy lodí NATO do Černého moře přece nemůžeme označovat jako „provokace“, jen tam „hlídkují“.

 402. [466] Já o kroužcích „od hradla“ mám své pochybnosti. Hodí se pro bastlíře určitého typu. Někteří potřebují začít „od tranzistoru“, někteří zase odjinud.
  Já ve všech pokusech začínat o počítačích a programování „od hradla“ trpěl. Assembler klidně, ale proč od něj začínat?

 403. 481-je to tak, svět se posunul… Výkon hardware umožňuje programovat efektivněji (a co si budeme namlouvat, mizerný kód se dal vyprodukovat i v assembleru).

 404. 480, možná Vás to překvapí, ale zatímco NATO má u Cerného moře tři členské země a nevím proč by si neměli hlídkovat, Rusko nemá u Islandu ani prd.

 405. Rusko nemá u Islandu ani prd.

  Ty bombardery tam taky nelítaj kvůli tomu, aby ohrožovaly Island 🙂
  stejně tak amíci lítají kolem severního ruského pobřeží.

 406. 435 Bohouši, předpokládám, že to mají spočítané, ale mám připomínky. U vehiklů na jedno použití, kam prakticky patří i soustava raketoplánu, je problém s poměrem celkové hmotnosti k hmotnosti užitečného nákladu. V případě Grasshoperu má palivo sloužit i k přistání. To znamená výrazné zvýšení poměru v neprospěch užitečného nákladu, když si představíme energii nutnou pro motorem bržděný návrat. Přitom aerodynamické brždění je „zadarmo“. Raketoplán vstupující do atmosféry má aerodynamiku padající žehličky, která musí vstupovat do atmosféry pod stanoveným úhlem a dráze. Jeho sestup je strmý a množství tepelné energie, kterou je nutno za krátkou dobu vyzářit je velké. Množství tepelné energie z transformované kinetické energie nelze snížit. Lze snížit její tok rozprostřením v delším čase. To znamená snížit tepelné namáhání bržděním na delší dráze po delší dobu. Technická otázka je jak to zařídit. Jednou z možností je zvýšení poměru nosné plochy ku hmotnosti. Jestliže stávající orbitální stupeň má vlastnosti žehličky, měl by mít vlastnost peříčka. Poměr by měl být takový, aby se tepelná energie stačila vyzářit bez tepelné destrukce materiálu. Vehikl by mohl do atmosféry vstupovat ve dvojím režimu. S použitím rozměrné přídavné plochy například draka (oprášit projekt Rogallova křídla na bázi nových materiálů),nebo v nouzovém režimu tak jako dosud. Současně s tím vyvinout jednorázový prostředek pro individuální záchranu z oběžné dráhy. Například velký segmentový padák, jehož plocha by se postupně zmenšovala úměrně narůstající hustotě atmosféry.

 407. Honzo, já o assmbleru nemluvil, já mluvil o hradlech alias HW, protože když už píšete program tedy takový, který má i něco dělat s okolím, tak je rozhodně vhodné se s tím interfaceovým HW nějak znát a vědět co od něj čekat. Programování v Assembleru je dneska opravdu přežitek ale například Céčko pro ASM51 mi přijde jako dobrej základ.

 408. 484, Ty bombardery tam taky nelítaj kvůli tomu, aby ohrožovaly Island
  Samozřjemě máte Halladine pravdu, litaj tam kvůli tomu aby ho osvobodili. 🙂

 409. Vytrezviteli, díky za upřesnění mé částečně informované dojmologie. Uvidíme, co bude z 15T, líbí se mi.

 410. [482] Ó nikoli, svět se neposunul. To rozdělení panovalo vždy. Já osobně jsem přesvědčen, že už v těch osmdesátých letech, se dal SW od HW oddělit docela dobře.

  [486] Já vím. Jenom si myslím, že to „začínání hradlem“ je určitá umanutost určitých lidí, kteří to vnímají od těch hradel. Ty jiné pohledy jsou rozhodně taky cenné.
  Každý program má co dělat s okolím, jak moc je zapotřebí se znát s HW, o tom mám právě ty pochybnosti. Mám v tomhle směru poměrně značné zkušenosti, neb se tím živím, a znalost HW podle mých zkušeností nijak nekoreluje s kvalitou produkovaného SW. Statisticky to podložené nemám, jde o pozorování a odhad.
  Programování v assembleru je přežitek pro lidi, kteří nepotřebují programovat v assembleru. Najdou se i takoví.
  Používat céčko jako základ mi přijde jako zrůdnost. Ani assembler, ani schovaný vnitřnosti. Basic, Pascal nebo možná i C# nebo Java. Začít se dá odkudkoli a směrovat kamkoli.

 411. já ale Honzo nemluvím vůbec o kvalitě produkovaného SW, já tu mluvím o tom, že když znáte dobře HW, líp se Vám píšou programy a řada věcí Vás nepřekvapí, naopak když víte, jak pracuje A/D převodník, časovače, řadič přerušení, seriová linka, tak si ten program umíte líp uspořádat. Je fakt, že řadu věcí vyřeší, jak píše NoName, hrubá vypočetní síla současných procesorů, ale přeci jen, ..

 412. 481 Honzo, ano. Někdo by mohl přijít s požadavkem „stavíme hradlo“.
  V osmdesátých letech, době PMD 85, Ondry, Zbrojováčku a dalších, na kterých sice vyrostli programátoři, ale jinak slepých cest, byla představa co Čech to programátor, a že každá od plotny bude programovat v Basicu. Na poznámku ing. Malce, poradce ministra elektrotechnického průmyslu Kubáta a šéfredaktora časopisu Elektronika (je mi ctí, že jsem měl možnost toho úžasného do budoucnosti vidícího člověka osobně poznat a mnohokrát s nám porozprávět), hájícího uživatelský přístup, že tudy cesta nevede, bylo reagováno značně nevrle. Krátce po vítězství pravdy a lásky byl z ideových samozřejmě, že principiálních důvodů pro všeobecné blaho, co stará struktura, z redakce odinstalován. No, měl pravdu. Pořád se musel potýkat s blbostí. Na obálce jednoho čísla byla fotografie ohryzku jablka se zapíchanými integrovanými obvody, co by „šváby“. Do redakce došel dopis soudružky učitelky údajně zastupující učitelský kolektiv (typický „dopis pracujících“), rozhořčený tou dekadencí, že na obálce je ohryzek a navíc oblezlý těmi ošklivými věcmi, jako bychom neměli celá pěkná jablka, a co že tím kdo chtěl co ošklivého naznačit… Že fuj, a že by se v redakci měli nad sebou zamyslet. Malec jí v následujícím čísle velmi slušně odpověděl a jízlivým podtónem naznačil, že je totální nevzdělaná kráva. Od té doby uplynulo víc než čtvrt století a blbost kvete stále úžasněji. Jen má jinou barvu. Blbá totalita se transformovala v totální blbost. Z představy co Čech to programátor jsme spadli do druhého extrému, že pro leckteré je problém nahodit pojistky.

 413. 490 Rezy no to mi povídej. Kolik že měl Volkov commander? Necelých osmdesát kilo? O kolik menši než Norton? A jak úžasně fungoval. Zamačkávám slzu a s nostalgií vzpomínám.
  Word 6 na 486 chodil svižně. A jak velké byly výstupní soubory? Nemluvě o čistě dosovských editorech. Teď když chci napsat jednoduchý dokument abych měl počítač schopný řídit protivzdušnou obranu středně velkého státu. Mám Windows, jen píšu, nebo ani nic nepíšu, ale systém pořád něco chroustá a pracuje s diskem aniž bych cokoli požadoval. Když třeba je nějaký problém s načítáním stránky na netu, nejde to tak, že zadám „přeruš to a jdi támhle na tu adresu“. Kdepak, ono to musí dochroustat nějaký proces a pak teprve uráčí. Případně odpoví, že „neodpovídá“. A zas musím čekat. Nebo ctrl alt del. A stejně ještě prudí nějakým dotazem. Avruk!

 414. Schumi,
  začínáte mne děsit – to jakože techniky, za socíku celkem slušné (no dobře, MIT tu nikdy nebylo), se po revoluci staly fuj, protože socík ?
  No to se tedy vážně vracíme do středověku. Jenom obecná biologie může jásat, protože žvížátka, kytičky a vůbec celou planetu je třeba chwánit…
  A to ještě není Halloween.

 415. “ blbost kvete stále úžasněji.“

  Kdyby jen kvetla, to by ještě šlo. Bohužel i plodí.

 416. Volkov commander je com, tudíž nemá ani 64 kB. Mistrovské dílo.

 417. 469 Rezy, zdravé sebevědomí ano. Ale těch pár pilotů, kteří to v reálu mají jako skvěle placené hobby, to nevytrhne. Praktický význam těch pár Grippenů, za to co to stojí, je zanedbatelný. Prakticky jsou jen symbolem. Drahým symbolem prakticky neexistující suverenity. Kdo je suverénem? Odzbrojený ovčan? Chá chá!

 418. 493 Matzurko, koleduješ si přinejmenším o titul přítelkyně starých pořádků. Trendy jsou sociální vědy, genderstudies. A ne ubližování zvířátkům, kytičkám a podobné fuj. A otravování nějakými počty. Budoucnost je v rodinných ekologických farmách a ne v nějakých kejklích znásilňujících matku Gaiu.

 419. (480)No, když „jízdy“, tak po kterém břehu?
  (483) A stále zůstává ono kritérium vstoupí/nevstoupí, IMHO jediné podstatné.
  (487) IMHO kvůli ponorkám, ty provokačky mají jako „melouch“.
  (493) Staly se „fuj“, protože se na nich musí makat, na rozdíl od některých „humanitních“. 😛 (Viz Schumi)

 420. Neměl by tu Nulandovou už někdo proplesknout, aby se probrala?
  Já vím, nejede v tom sama, ale přeci jen by to snad nemuseli tak přehánět!

  …Před rokem roztleskávala Majdan a rozdávala tam lidem bonbóny, teď namísto energetické pomoci, kterou Ukrajina — před zimou a skoro bez plynu – nutně potřebuje, přivezla jen tým expertů, kteří mají Kyjevu poradit, jak zateplovat domy…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Klauni-na-Ukrajine-psani-o-Putinovi-v-nasich-mediich-a-totalni-zmena-ve-svetove-politice-Vice-povi-novinarka-Spencerova-338575

 421. http://zlin.idnes.cz/nehoda-dvanactilety-prejel-dvouleteho-ve-vsetine-f79-/zlin-zpravy.aspx?c=A141009_093136_zlin-zpravy_klu

  ——————————————————————————–

  Na místo byla povolána i policistka z posttraumatického intervenčního týmu, která poskytla rodině zemřelého chlapce psychologickou pomoc. A policejní asistenci potřebovali i zasahující záchranáři, kteří se setkali s bouřlivými projevy místních obyvatel.

  „Nehoda mezi nimi vyvolala vlnu emocí. Zasahovat musely i posílené policejní hlídky,“ sdělila policejní mluvčí Javorková.

  Ja vlastností tohoto etnika nechápat, že záchranáři fakt nemůžou za to, že jeden cigoš přejede druhého ?

 422. [490] když znáte dobře HW, líp se Vám píšou programy a řada věcí Vás nepřekvapí, naopak když víte, jak pracuje A/D převodník, časovače, řadič přerušení, seriová linka, tak si ten program umíte líp uspořádat
  To může být pravda, ale taky nemusí. Vhled do HW může nasadit klapky do ostatních směrů. Třeba naprosto nezvládnutá ergonomie ovládání, kdy se po uživateli víceméně taky chce, aby rozuměl těm hradlům.
  V tomhle jsem pro maximální dělbu práce. Komunikaci vyčlenit do vhodného komunikačního SW balíčku, na který se budu koukat jako na blackbox. Ideálně to pak může dopadnout tak, že se vymění všechno kolem, ale do programu se nemusí šáhnout.

  Čímž nezatracuji ideu hrát si s hradly. Pro někoho je to přesně ten správný bod, kde začít. Jenom se nedivit, že jsou i jiné kombinace a začátky a pro každého se hodí něco jiného.

  Umět si přehodit imaganýrní klobouk a podívat se na svět z jiné pozice je hodně velký kumšt. Moc se mi to nevede, ale snažím se. Jenom občas zůstávám zírat na lidi, kteří se o to nikdy nepokusí a pak mi nadávají, ale to už je zase jiná pohádka.

 423. Schumachere,

  praktický význam 14 Gripenů je v tom, že se udržuje znalost pilotáže a letectví v nší armádě.
  A ta se dá v případě potřeby rozšířit.
  Kdybychom stíhačky úplně zrušii, bylo by mnohem obtížnější ho ( letectvo)obnovit.

 424. Jo jasně,
  rodinné ekologické farmy bez penicilínu a Darwin nedopusť, očkování. Homeopatika a heřmánek, to bude to pravé ! A drsňáci můžou žvejkat vrbovou kůru, ona je ta horečka raději přejde 🙂
  Ale ony se bez hodných bacouchů nedají vyrobit ani sýry…

 425. rezy,
  dík za info o LEDkovém osvětlení. Já se tím nijak extra nezabývám, jenom když proběhnu obchodem, zjišťuji, že pro domácnost se LED ekvivalenty 100W žárovek defakto neprodávají. Maximálně tak do šedesátky a od toho je vidět, jak o půlnoci na hřbitově.
  Tak jsem si jenom říkal, v čem je zakopaný pes, protož.e třeba venkovní LED náhrady výbojek už jsou v celkem uspokojivé nabídce. Možná je problém v uspořádání jednotlivých diod aby se vešly do rozumně velké patice a baňky, aby to v obýváku nevypadalo jako na stavbě?

 426. Teď jsem koupil 11W teplou LED, subjektivně asi jako 100W. Žitná.

 427. Halle,
  jenom bych dodal, že návyky se dají naučit, ale trvá to hrozně dlouho a v případě vojenského konfliktu na to prostě není čas. Buď umíš a lítáš, nebo neumíš a brodíš se bahnem.
  Historická zkušenost praví, že Angláni naše emigrovavší piloty neposadili rovnou za kniply, ale nechávali je procházet kurzy vyloženě pro začátečníky. A tehdy to proti současnosti byly defakto pomalé hadraplány s jednoduchým ovládáním.
  Ještě mám v živé paměti, jak NATO mělo velmi silné výhrady proti tomu, že čeští piloti sedí na zemi, mají sakra málo nalétaných hodin a skoro netrénují. Naštěstí díky schumacherovským bezleteckým státům mohou naši piloti strávit ve vzduchu víc času a ne jenom suchým tréningem, ale i operačním nasazením v mezinárodním prostředí, což z nich dělá vysoce ceněné vojáky, kteří mohou své zkušenosti předávat dál a případě konfliktu odvést pořádný kus práce.

 428. Honzo, jak už jsem uvedl, jedná se mi o skupinu uloh, kde se pracuje s napři. stroji- polohování (suvné, rotační) s cidly tlaku, síly, etc etc. tam je znalost HW potřeba, zpracovat udaje z čítače měřičů polohy, zavírat otevírat ventily sice jde přes nějakou mezivrstvu, kterou vám napíší ti co vědi co to znají, vy na to pak hodíte vizualizaci technologie a výsledek může být prefektní, jenže mě by ta horní vrstva nebavila tak, jak mě baví tahat přes D/Apřevodníky za serva, cvakat relátkama (binární vstupy výstupy), a vůbec…
  Jak píše Sumacher, piloti mají svou práci jako hobby, já mám a měl jsem to štěstí, že jsem na tom stejně.

 429. Doporučte prosím LED podlinku.
  11W LED moje dobrá žena ohodnotila jako slabší 60W žárovek.
  Ad Island: Mezi Islandem a Orknejemi je zóna výjezdu ruských ponorek do Atlantiku.

 430. [509] No, to je ono. Někoho bavěj ty relátka, někoho ta vizualizace a někoho sedět uprostřed a psát kód, aby se ti dva pitomci domluvili. Tak je to správně a tak to má být.

 431. Jistěže ptakopysku rošiřovat letectvo za války je nonsens Ovšem pokud nabereš třeba piloty od aerolinek , nebude to tak dlouho tvat.
  A rozšiřovat letectvo v míru,když alespoň nějaké stíhací piloty máš jde o hodně snadněji,než když je nemáš vůbec. Stává se to jen otázkou peněz.
  A co se týká těch našich pilotů – co vím, tak jen stupňovitě kontrolovali jejich schopnosti – splnil program, a šel výš.
  Samozřejmě bylo nutno cvičit – taky v tom Englicku lítali na jiných typech než doma, a navíc problém jazyka.

 432. Jinak se vrátím obloukem někam k skorozačátku, jak souvisí hradlo a napájení odporu k diodě. Já osobně se domnívám, že nepříliš.
  Potřebuji k napájení odporu tušit, co jsou hradla a jak fungují? Nepotřebuji.
  Pomůže mi znalost hradel k lepšímu pájení? Nepomůže.
  Pomůže mi cokoli z elektrotechniky k tomu, abych rozebral ten bazmek tak, abych ho pak znovu složil? Pomůže. Možná ta část, kde se probírá, jak obvod zakrabičkovat.

  Já nevím, ale mám pocit, že tohle má blíž k těm, pro které už je hradlo specializace a začíná se od tranzistorů, diod, odporů, kondenzátorů, cívek a cínu s kalfunou.

 433. Honzo, já bych řekl že už u těch hradel, kdyz budeš dělat ty nejjednodušší klopné obvody, tak už v tom momentě musíš vědět, že se vývody brouka číslují, že to čislování někde začíná, že ten brouk má někde napájení, jak velké to napájení je a jak jednoduše signalizovat stav toho klopáku a jak té signalizaci rozumět. Jesli pověsit ledku k +5V nebo opřít o zem, i ten odpor spočítat, umět si nakreslit event. realizovat nějaké zapojení.. Ty to umíš, jenže toho desetiletého kluka to musíš teprve všechno naučit. Když se to v deseti naučí, tak může ve dvaceti psát programy v čemkoli třeba v Delphi, ale furt bude mít ty kvalitní základy a bude vědět co a jak.

 434. myslím, že už jsem to tu jednou psal, oddělení FITka od FELu byl jeden velký záslužný počin který FEL v podstatě zachránil. (FIT – fakulta informačních technologií)

 435. Rezy, já to neumím 😉
  Jenom si pamatuju, že už za nás se to dalo dělat jako stavebnice, tam se jeden pájet nenaučí.

 436. Hlavsone,
  jo tak to je jiná cikórie. Tuhle mrchu zrovna sháním a ještě loni se zcela určitě nevyráběla. Mámť v kuchyni úsporkový shit údajně ekvivalentní 100W žárovce, půl hodiny tomu trvá, než začne svítit a výsledný efekt je takový, že by se u nás mohl filmovat další díl Twilight 🙁

 437. Rezy: nějaké pohony, čidla jsem měl probraná za jeden semestr na kybernetice. Oproti klukům z průmyslovek jsem tápal. H-můstek apod. se učím až na stará kolena.

 438. rezy,
  já to taky neumím. A to jsem vyučenej čistej céčkař s občasnými záchvěvy assembleru. Ale možná bych ještě dokázal naprogramovat kombinačkama tabelátorový účtovací stroj Consul. Hradla jsou už zbytečně složité vehementy, jde to i bez nich. 😀
  No… dělám si trochu hýždě. Hradla jsme si malovali na papír a skládali z nich klopný obvody, který něco počítaly a výstupy něco spínaly. Čistě logický schémata jsme malovali, ale pro ozřejmění principu to stačilo. Když jsem chtěl vidět opravdický hradlo, musel jsem na nádraží a zeptat se cuksfíry.

 439. 515 Honzo, já také. Nevzpomenu si, že znalost hradel by mi kdy k něčemu byla, zato základní znalost tranzistorů a přivěšených součástek jakož i vzorečků pro základní výpočty, vyznání se ve schématu zapojení, pájení, lepení, izolování, vrtání a podobné pracování, jsou mi pro odstraňování všednodenních závad velmi užitečné. A pro diagnostiku závad komplikované elektroniky, například základních desek a podobně, je znalost hradel nepotřebná. Zajisté vědět je příjemné, ale na kabel urvaný od sluchátek bez umění vzít do ruky páječku naprosto k ničemu. A co je běžně užitečnější?
  Jedině pro bastlení rozličných udělátorů pracujících s logickými stavy. To ano.

 440. ptakopysku, záleží co děláš. Je rozdíl, jesli řídíš něco na technologii nebo jesli někomu počítáš kolik to vynese. Hradla jsem uvedl jako příklad základního kamene, fakt je, že může být deska jakkoli malá, nakonec tam někam to hradlo člověk stejně šoupne.
  To mě na tom fascinuje nejvíc, bez nich to nejde. :-)Možná tamagoči neměl hradlo..

 441. 524
  tedy mám na mysli hradlo v samostatném pouzdru. 🙂

 442. Vy jste se všichni nechali zlanařit na železnici ? 😀

 443. 503 Halladine, neboj, přežiješ bez stíhaček. Tak jako tví předkové. Když se podíváš do historie, problémy byly domácí nebo z blízkého zahraničí. Se kterým jsme v jedné alianci, případně je neutrální a je rádo, že je rádo. Představa, že se přetahujeme s Ruskem, s Čínou nebo s kýmsi kdesi na odvrácené polokouli, je naivní. Pro ně jsme nezajímaví. Jestliže nám hrozí nějaké problémy, tak jen jako sedlákovi, který se pouští na led s pány. Aktuálně za světový mír, demokracii, svobodu, lidská práva. S miliony muslimů na vlastním dvorku. Nejsou to ruské tanky, které nás ohrožují, ani terorismus, zatím. Ale každodenní zločin. Korupčníci, tuneláři, ixkrát trestaní recidivisté, zloději, lupiči, násilníci, devastátoři veřejného prostoru, kterým je zakázáno zatnout tipec, protože…lidská práva.

  Nebezpečím není Putin či íránský prezident, ale náš známý recidivista a povaleč Venca Drban, kterej nasírá už jen tím, že s tebou sdílí veřejnej prostor. Kterýho nesmíš praštit, protože ty bys byl zavřenej. Protože lidský práva… který pomáháme šířit všude ve světě za šílený prachy, který na tom vydělá kdosi jinej ozbrojenej parazit „Člověk v tísni“ podporovanej zaplacenejma magorama řvoucíma o multiplikačním efektu. A o ruský hrozbě a tancích. To je furt jak u blbejch připravujících se na minulou válku. Kdyby to někdo s obranou myslel vážně, prosazoval by ozbrojení občanů. Protože základem je kvér v každým baráku a umět s ním zacházet a bejt odhodlanej ho použít. Ne stíhačky. To je šlehačka na dortu. Bez korpusu pod sebou naprosto na hovno. Jak sleduju nevyhlášenou válku proti ISIL, jsem zvědavej, kdy ti debilové přijdou na to, že je k hovnu a že musejí nasadit pěchotu. Protože území, které neovládne noha pěšáka, nelze považovat za dobyté. Samozřejmě, že ve West Pointu se tohle učí. Jenže debilové politici si myslí, že to zvládnou na dálku a z luftu bez toho aby si nasrali do bot tím, že spousta kluků a tátů od rodin se bude vracet domů v zinkovejch rakvích. Páč by to vnitřní politice nedělalo dobře, voliči by byli nasraní. Další Vietnam si nemůžeou dovolit. To je realita. Ne ty ideologický kydy, kterejma jsme denně zaplavovaný, protože, kurva, jinak ty jachty se zlatejma kouhoutkama jsou kde? V prdeli. Omlouvám se, že jsem tak sprostej….

 444. 523 Hozo, když mi kleknul DVD přehrávač, mohl jsem udělat jen základní prohlídku, jestli třeba studeňák, nebo něco viditelného, pak konstatovat, že je v hajzlu a vyhodit pro případnou potřebu jako zdroj součástek. Ještě že byl laciný, složitá diagnostika a oprava by byla dražší než nový. Znalost hradel by mi nepomohla. To je podobné jako když zjistíš, že odešla nějaká součástka a neumíš ji vyrobit. Vyrob doma tranzistor…Kdysi se v malé dobře vybavené dílně daly vyrábět i jednoduché elektronky. Třeba se, ano šč nerad, nutno smířit s tím, že to co bylo možné ještě po začátku předminulého století, je mimo síly jednotlivce. A bude to čím dál horší. V případě velkého maléru, ti, kteří zbudou se vrátí o několik století zpátky a je otázka, jestli ti, kteří přežijí budou mít zdroje na nový start. Protože uhlí, ropu ani jiné suroviny na jedno hrábnutí nenajdeš. Jedině z trosek…

 445. Fíha!
  Osobně bych tipla, že to byl jeden, co zareagoval, když se v letadle udělala díra. Dejchnout si už asi nestačil.

  …Nizozemští vyšetřovatelé zveřejnili další zjištění spojená se sestřelením malajsijského boeingu nad Ukrajinou. Jeden z pasažérů letu MH17 měl na sobě kyslíkovou masku. Vyvolává to otázky, co se dělo na palubě letounu předtím, než se v červenci zřítil, uvedla agentura AP…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/350037-cestujici-z-letadla-sestreleneho-nad-ukrajinou-mel-kyslikovou-masku.html

 446. Schumachere:-)

  situace ,kdy každej sedí doma , s vlastní bouchačkou v ruce je na houby
  Každé jen trochu trénované vojsko si s takovými individualisty vytře Brusel.

 447. Já to otočím ještě jinak. Když jeden šermuje, potřebuje si občas nějakou tu elektrosoučástku opravit. Docela se k tomu hodí nějaké zařízení na testování.
  Ta škála může vypadat asi nějak takhle:
  * baterie – 2 dutinky volně – žárovka
  * baterie – 3 dutinky napevno – 2 žárovky
  * dtto s ledkami
  * dtto s elektonikou, kde další ledka zůstane svítit, když se rozpojil obvod
  * dtto s ohmmetrem
  * možná nějaké další vymyšlenosti
  Cenově od 25 korun do 25 tisíc.
  Profesionálně to vypadá třeba takhle: http://shop.pbtfencing.com/fencing-equipments/fencing-weight-gauges-signalling-box.html
  Já mám tu variantu s 3 pevnými dutinkami a žárovičkami. Primitivní ale účinné. V šermírně tu variantu s ledkami a kamarád má k tomu bokem měřák.
  Hradlo je zapotřebí až u těch složitějších variant nebo v aparátech.
  Pájení drátků do aretu je disciplína, kterou jsem taky zvládal, ale jsem rád, že už to nemusím dělat. Je to odporná piplačka, hlavně u kordu, kde jsou dva drátky na hodně malém prostoru (http://shop.pbtfencing.com/fencing-equipments/fencing-tips-wire-parts/details-of-epee-wire.html). Dneska se to už vyplatí koupit.

 448. ad 533 – typická novinářsky zpracovaná zpráva. Kyslíkovou masku se nemohu nasadit jen já sám, protože automaticky vypadnou všem před ksicht.

 449. 535 Halladine, ne individualisti, ale vycvičení k organizované kolektivní obraně a se základní výzbrojí doma, umožňující bleskovou mobilizaci. A s právem, když to uznají za vhodné, chodit ozbrojeni a podle rozumných regulí, když na to přijde tak zbraň použít proti jakémukoli útočníkovi bez ohledu jestli cizímu či domácímu. Machiavelli psal, že opírat se o námezdné vojsko je ta nejhorší možnost. Ovšem to by nebyli poddaní, ale občané. Armáda, kterou máme, je nám prakticky na hovno. Něco mezi malým auxiliárním expedičním sborem k dispozici pro Říši a pretoriánskou gardou pro vnitřní účely.

 450. Quivisi, jenže, to se dá těžko zjistit, jestli vypadly, když bylo letadlo na cucky. Jen to obnáší, že lidi museli být schopní zareagovat a nasadit. Jeden to zřejmě stihnul.

 451. Schumi, mít kvér doma v šupleti je na dvě věci. V případě, že ho dotyčný vytáhne, až když je zle, nadělá víc škody než užitku.
  Musí se trénovat. A nejen střelba, ale vůbec základní věci. Pokud někdo není schopen ani vytáhnout třísku z prstu a nemá připravené ani základní věci jako jsou třeba náhradní baterie do baterky, může se, v případě průšvihu, jít klouzat.

 452. 542 Rputi, marnost nad marnost, jako bych to o tom vycvičení nepsal…..

 453. Schumachere, popisuješ švýcarský systém. Ten ale nastupuje po ZVS.

 454. A že dnešní armáda je na hovno, tak to plně souhlasím

 455. Dobrej kšeft , takové skladování. V nádržích je nafta, co na tom, že cizí.
  Když je cena nahoře , tak se střelí, když klesne, tak se dokoupí. Rozdíl mezi cenami jde do vlastníkapsy, a to se ještě platí za pronájem nádrží,i když ta nafta je pryč.
  Samozřejmě,pokud nechodí kontroly.

 456. 546 Rputi – ty strategické zásoby ropy jsou fakt v Německu? Pro koho jsou teda strategické? Já když mám nějaké prostředky nebo něco v zahraničí, dělám to proto aby mi stát neukradl úplně všechno. Před kým to ale chrání stát, to mi moc do hlavy nejde. Asi před rusákama. Jinak pochopitelně chápu, že obyčejné zásoby jsou rozprostřeny v zásobnících podél roury.

 457. skimici, přesně to nevím, ale řekla bych, že je to otázka volných kapacit.
  Já bych tedy asi nemlich strategické zásoby v zahraničí nedeponovala, ale kdo jsem já, že?
  Když budu mít přebytek bůčku na horší časy, tak si ho nedám do mrazáku k sousedům, kde maj nenažranýho dědečka, co v 48 znárodňoval Škodovku, to dá rozum! 😀

 458. Jako občanská válka ve Španělsku!

  …“Ve Španělsku byla také občanská válka a přitom z jedné strany intervenovali Rusové a Francouzi, z druhé strany intervenovali Němci a Italové. A přesto nikdo neříká, že to nebyla občanská válka, nikdo netvrdí, že to byla německá, italská, ruská nebo francouzská agrese. Bojoval tam Španěl proti Španělovi, samozřejmě za zahraniční pomoci svých spojenců,“ uvedl český prezident…
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/agrese-zeman-prirovnal-boje-o-ukrajinu-k-valce-ve-spanelsku_320728.html#.VDa2-7Dkegw

 459. Ekonomická detektivka.

  …Už jen když s politiky mluvíte, s hrůzou si uvědomujete, že většina z nich jsou doslova psychopati. Vysoká funkce ve spojení s mocí ovládat, láká určitý typ lidí. Do vysokých funkcí, včetně významných mezinárodních organizací jako je Mezinárodní měnový fond, se dostávají psychopati, nebo lidé, kteří mají k psychopatii blízko. Jsou předurčeni k tomu mít chuť manipulovat davy – právě proto o tyhle funkce usilují. Čím větší má politik rozpočet, tím větší má moc. Vrcholní politici v EU nikdy neřeknou „nechme Řecko zbankrotovat“. Tím by se jim zmenšilo území, o kterém rozhodují…
  http://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/59561/politicti-psychopati-sex-a-krach-eura-v-novem-romanu-ekonomu-sichtarove-a-pikory.html

 460. Dobrý podvečer,

  skimici, tož že se něco může ještě neznamená, že to je nejlepší rozumný řešení. 🙂

  Ale třeba to tam deponovali proto, aby tu naftu uchránili před zdejšími nenechavci. 🙂

 461. 551 Bojoval tam Španěl proti Španělovi … To evokuje paralelu Ukrajinec proti Ukrajincovi. Jestlipak by taky použil obrat Jugoslávec proti Jugoslávci? Kdyby raději držel hubu…

 462. 553 … maYdo … to já jsem si jen na chvilku neuvědomil, že stát který není svrchovaný samozřejmě nepotřebuje na svém území deponované strategické rezervy. Tu bumážku (odkaz) jsem k tomu lípnul.

 463. skimici, uspořádání Španělska a Ukrajiny bylo/je jiné než uspořádání Jugoslavie.

 464. Španělsko i Ukrajina jsou unitární státy. To srovnání sedí.

 465. Zemanovi to doporučuji a sám se tím neřídím 🙁

 466. Bude to fakt nebo planý poplach?
  aktualne.cz: „Muže s podezřením na ebolu přijala Nemocnice na Bulovce“

 467. Zítra touhle dobou to budeme vědět. Zatím jen předběžná opatrnost.

 468. (554) On už si následky svých šplechtů není schopen uvědomit (asi dost dlouho), mně udivují lidé, pokládající to za něco jiného, než šplechty.
  No co, budu si muset zvykat, jako po plyšáku, kdy se soustolovníci, odpůrci komoušů, začali dělit na pravičáky a levičáky.

 469. Předpokládám, že EU uvalí na Rusko další sankce, čímž bude zdražení plynu bezpochyby vyřešeno. 🙁

 470. No, aspoň se využije plná kapacita Nordstreamu.

 471. A Prymula varuje:
  „Oblast nákazy v Africe je nutné hermeticky uzavřít, včetně leteckého provozu, varuje předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Považuje za chybu, že Evropa důrazně nezareagovala.“

 472. A sakra
  Ukrajina může požadovat odpuštění dluhů vůči EU po vzoru Řecka – řekl Borislav Bereza. – „Můžeme to udělat jako Řecko. Musíme požádat EU o odpuštění dluhů nebo nějaké jejich části. To vyžaduje politickou vůli a vliv. Když toho dosáhli Řekové, tak proč bychom toho nemohli dosáhnout také?“ Ptal se v ukrajinském televizním kanále „Inter“. „Evropané jsou si dobře vědomi, že Ukrajina nebude moci splatit své dluhy. Pokud chtějí, aby přežila ukrajinská ekonomika, pak ať jí odpustí dluhy, jak to udělali v Polsku, Portugalsku a Řecku. Ale to se může stát pouze v případě, že EU a Spojené státy budou vidět, že nestagnujeme, ale provádíme reformy. V opačném případě ničeho nedosáhneme“- uzavřel mluvčí „Pravého sektoru“.

  Předseda dočasné vyšetřovací komise Nejvyšší rady, která vyšetřuje příčiny tragédie v Ilovajsku Andrej Senchenko uvedl, že v období od 23.července do 23. srpna skupina vojsk v sektoru D (Ilovajsk) ozbrojených sil Ukrajiny, ztratila 3400 vojáků.
  Uvedl to během zasedání komise ve čtvrtek.
  „Podle našich údajů, z 23. července v sektoru D bylo 4000 mužů, ráno 23.srpna jich tam bylo 600“.
  Připomeňme, že hlavní vojenský prokurátor Anatolij Matios považuje za hlavního viníka tragédie „Karpatský“ prapor, který dezertoval.

  http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=307&t=6308&sid=3689f1e2e3ba9c13de40859a0d9a16e1&start=1080

 473. Halle, to se dalo čekat. Už prosr…. úplně všechno, teď už budou jen vydírat!

 474. Jen stručně k té debatě o hradlech, abych do toho nezabředl přespříliš… Jakožto bytostný zpátečník si myslím, že pro programování, neřku-li pro programátora, je dost důležité být si vědom, že výpočet vždy běží na nějakém reálném hardwaru, a jeho přiměřenou abstrakcí mohou být dejme tomu registry, přičemž o jedinou úroveň níže už jsou ona hradla (a klopné obvody, chcete-li).

  Mladý pán, který s nevelkým nadšením asi tři semestry přednášel programování budoucím informatikům na jedné západoevropské universitě, mne tehdy zásoboval působivými, vysoce spektakulárními příklady, co se stane, když si toho student vědom není; bohužel to však všechno byly šílenosti tak úžasné, s takovou exotickou a zběsilou krásou, že si teď marně lámu hlavu ve snaze aspoň jednu z nich v paměti zrekonstruovat a podat zdejšímu obecenstvu. (A nejlepší bylo, že fungovaly — kupříkladu to byla jakási divoká indexace pole s asymptotickou složitostí O(n^2), ne-li vyšší, přičemž na hardwaru s dnešním výkonem student u úlohy školních rozměrů v životě nepochopí, že je cosi špatně.)

  Naopak ovšem programátor potřebuje umět abstrahovat i směrem nahoru, dokonce daleko častěji, a pokud možno výše, o větší počet úrovní. Zde však konkrétní zkušeností citovaného mladého vědce posloužiti mohu. Šéf mu řekl: „Hele, vysvětli jim bubblesort, ale quicksort jim už nevykládej, ten by nepochopili.“

  No nic, zase půjdu a třeba také ještě kousek naprogramuji…

 475. NO co, co? Ropu sice máme v Německu, ale zase plynu máme, jak víme od těch, co chtějí obchodní válku s Ruskem, plné zásobníky, takže se zimy bát nemusíme.
  A v čem je háček?
  ???
  Ten plyn je z velké části pro Německo a ruku na kohoutech drží RWE.

  Takže nejen sdílená suverenita, ale i sdílený plyn.

 476. |Mno,pokud se nebudou ráno sprchovat, ušetřej daleko víc 🙂

 477. Halle, no pokud by jeden druhýmu počůrali nohy, tak jim nebudou smrdět. Moč, jak známo, desinfikuje a ještě ušetřej i za to splachování! 😀

 478. Rputi,
  to je pověra. Nedesinfikuje,v ideálním případě je sterilní ( Pokud je člověk zdravej) ,protože je to ultrafiltrát z krve. Samozřejmě, pokud má zdravé močové cesty.
  Lze ji tedy nouzově použít k nějakým oplachům,třeba při polití nějakou chemikálií.
  Aleže by nesmrděla?
  Počůrej si nohy a uvidíš 😉

 479. Já věděla, že to neprojde, ale když v tom videu panáček čůral z Eifelky….
  A my si děláme takový starosti, že nám (nejen) švédští studenti obechcávaj v Praze Příkopy… šetřej vodou! 😀 😀

 480. Rputi,
  ono to čůrání poškozuje omítky, takže to působí i materiální škody. Jeden roh naší Jednoty je pravidelně očůráván pejsky, a každou chvíli musej opravovat omítku.
  Není dobré mít roh budovy na křižovatce. 🙂

 481. Halle a proč myslíš, že se před ty rohy za starých časů stavěly patníky? 🙂
  Vůz do rohu nenarazil a (nejen) pejskové měli kde zvedat nožičku.

 482. Rputi,
  ty vozy byly primární důvod. Ulice bývaly úzké.
  Já mám taky roh na křižovatce, ale před ním je elektrickej sloup a smeťák.
  A ty jsou tedy pejsky obhospodařovány vydatně 🙂

 483. Když už sem Rpuť dala toto zajímavé téma, tošinku to rozšířím 🙂
  Čůrá se i do umyvadel, ale někdy je to velmi nebezpečné, jakzjistil jeden otecko v trenčínském autobuse , cestující s malou dcerkou.
  Ta po něm vymáhala zmrzlinu, otecko nějak nebyl ochotnej, tak dcera vypálila těžký kalibr.
  Kúp mi zmrzku, lebo poviem mamičke, že si cikal do umyvadla.
  Celý autobus se řehtal:-)

  trenčanské autobusy……
  Rano takhle cestovala s dcerkou mladá hezká paní. Ona do práce, dítě do školky. Dítě kupodivu bylo dobře naladěné, vůbec nebylo ospalé, cosi si pobrukovala , a najednou položilo otázku
  “ Mamička,ty si bola v noci hladná ?
  Nie,prečo ?
  Že si papala ocinovi cikulku“

  Tak to byl v autobuse výbuch smíchu. Šofér musel zastavit ,abyse vysmál.
  Mamička zrudla, ale pohodila hlavou,a nesla to hrdinně.
  Šofér se dosmál, a jelo se dál 🙂

 484. Zajímavé je, jak dítka dokážou dospělce, zejména rodiče a prarodiče totálně znemožnit. Cca 5letou dceru mých známých odmítala babička brát kamkoliv na veřejnost, neb jí vnučka zcela zřejmě nesnášela a pokaždé se jí babičku podařilo kompletně zostudit.

  Stály třeba takhle u pokladny v sámošce, když holčička hlasitě a zřetelně babičce připomněla: „Babi, ještě si zapomněla tu flašku rumu pro tátu, aby měl co chlastat!“

  Netřeba zdůrazňovat, že tatínek nechlastal a rum už vůbec ne a zdroj této fantazie se nikdy nepodařilo vypátrat.

 485. Dobré zas ráno. 2 skimic ad 554 – vezmeme-li to dle státní příslušnosti a nikoli dle národnosti, má naprostou pravdu.

 486. Hmm,
  autobus do ČB, baví se velmi čilé seniorky (o jedné, již devadesátileté známo, že měla sedm dětí). Tato násobná matka promlouvala ke své spolusedící „Děti jsem vychovala, s vnoučatama pomáhala…. ale pravnoučata, tak ty mě už fakt serou !!!!“ 🙂

 487. 584
  občanská válka vychází z občanství státu, a nemá nic společného s národností

 488. Tři věcné připomínky k rannímu tématu.

  Můžete ohrnovat nos, ale je skutečností, prakkticky prokázanou, že tekoucí voda provokuje k močení a lidé, jako takoví, tomuto nutkání podléhají. Stačí jen pobyt v plaveckém bazénu. A kdo z nás může říct, že nikdy!

  Prospěšné účinky teplé moči byly experimentálně, i když nechtěně, prokázány. Plavecký bazén v Tyršově domě se koncem školního roku upouštěl na hloubku cca 40 – 50 cm a voda se ohřívala ke třiceti stupňům. Nastupovaly plavecké kursy dětí předškolního věku. To vše zásluhou tehdejších lidí z katedry plavání, Mildy Hocha a Zdeňka Hofera (nedávno zesnulého). Malé děti se nebály ve vodě, ve které dosáhly, díky teplotě jim nebylo zima a tak vesely řádily a seznamovaly se s tím, že voda nadnáší. A přitom čůraly a čůraly. Vyučující i pomáhající plavci se během tohoto týdne zbavili jakýchkoliv náznaků nebo potíží s plísněmi mezi prsty, což byla v tehdejším nesterilním světě, ve vlhku a teplu plaveckých bazénů s dřevěnými rohožemi na podlahách běžná choroba.

  Debata o močení do umyvadla je jen dalším z mindrákových projevů žen a zženštilců. Jedna z definic chemika, tradovaná na VŠCHT pravila, že, kromě jiného, chemik močí do výlevky. Proto nemůže být žádná ženská pořádným chemikem. Jedinou vyjímkou, kterou jsme tehdy připouštěly, byly naše spolužačky na katedře koksárenství a plynárenství. Tam byla v laboratořích uprostřed místnosti ohromná několikametrová betonová „výlevka“, ve které byly umisťované pokusné aparatury. Tam bylo možné přidřepnout.

 489. ten chlast – už zase. „připouštěli“

 490. Martine, mám tomu rozumět tak, že doma šetříš vodu? 😀 😀

  Jinak je celkem všeobecně známo, že v koncentrácích, kde nebylo čím ošetřit ránu, se na rány močilo běžně. Ona je ta moč opravdu sterilní a navíc jsou v ní obsaženy vyloučené vitaminy a minerály.

 491. Dobrý den.
  Matzurko, děkuji za odchycenou konverzaci. Jedné ani ne 50-leté babičce se to moc líbilo 🙂
  Pokud zubaři nečůrají do umyvadla čůrají do plivátka?

 492. Ke strategickým zásobám: ropa se skladuje kde se dá. Nedávno se třebas postavily velkokapacitní zásobníky Loukov. Ale je s tím problém: NIMBY! Stran plynu je stávající zásobení ČR na cca 140 dnů. Je to poněkud nad průměr Evropy. Rekordmanem je Lotyšsko – téměř 500 dnů. Inu, vědí odkud ten plyn je. Polsko se svými 55 dny je pak spíše druhý extrém. Inu, když nám zavřou plyn, vypustíme na ně polské hulány, nejlepší vojáky světa! Německo, Francie a Itálie mají zásoby shodně na 90 dnů. S tím napojením Německa přes Balt (a Gerharda Schrödera) je trochu problém jak ten plyn dostat do Bavor. Viz GAZELA atd.

  A k onomu diskutovanému kosmickému výtahu: mějme nehmotné lano spojující bod na rovníku s bodem na stacionární oběžné dráze v zenitu. Ve vzdálenosti x od povrchu se nachází hmotný bod m. Jaké všechny síly na něj působí?

  A k věcem kulinárním: zahlédl jsem stánek prodávající „pražené a karamelizované čili-ořechy“. Vskutku tam stálo CHILLI-NÜSSE a červenala se tam paprička tak pálivých barev, že by ji i PeS byl ochoten akceptovat. Tuší někdo vo co gou? Jestli to ještě natrefím, tak to přivezu PeSovi na otestování.

 493. dvd,
  přiznám se, že mne u toho skladování ropy mate význam slova „strategický“. Tedy, pokud to má nějaký stát uložené mimo své území, tak v případě konfliktu se státem s úložištěm jsou asi smlouvy i zásoby na… dvě věci.
  Ale asi je to míněno jako „případ nedostatku z důvodu nikoliv válečných“.

 494. Dobré ráno,

  čůrat v sedě, aby žena nebyla ponižována,tím, že musí mýt po tom primitivovi občůraný hajzl už není hitem?

 495. Halle, vracíte se k tématu 🙂 Tajemství ordinací necháme za jejich dveřmi.
  Ze zubařství: četl jsem, že v budoucnu bude možno díru po kazu nechat doplnit umělou zubovinou, k nerozeznání od originálu. Nakolik jde o reálnou možnost, nakolik o zbožné přání?

 496. Může mi někdo vysvětlit, proč ty napadané země v Africe už dávno nejsou izolované? Ona je jen otázka času, kdy se to rozšíří i mimo Afriku …. a náklady a ztráty budou mnohem větší!

  …“My nemáme vakcínu, která by byla obecně k dispozici, a ta jediná, která je nejdál v klinických zkouškách má velmi zásadní hendikep, že zřejmě nefunguje u černé populace, u bílé ano,” vysvětluje předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.
  aktualne.cz

 497. Rputi – 592 – vodou samozřejmě šetřím. Jak to dělám? To nebudu sdělovat, protože by se z toho osypali pracovníci Vodovodů a kanalizací. I když chápu tvůj sarkasmus, tak se odvolám na moji 590 – kdo může říct, že nikdy? Abych uspokojil tvoji rozbouřenou mysl, která by dneska neusnula bez odpovědi, tak se přiznám. Ano, když stojím ve sprše, po celém těle (a po stěnách a stropu) stříká a teče voda, tak z vlastní pohodlnosti nezavírám kohoutky, nesuším se ručníkem, nenazouvám si pantofle a neutíkám na záchod. PUSTÍM TO! Tvůj dotaz jen dokazuje, že jsi nikdy nečistila plavecký bázen od hoven, která tam vypustili „slušní“ lidé, kteří by se za boha nevyčůrali ve sprše.

  597 – Halladine – svým Googlovým odkazem na chlorování vody jsi chtěl říct co? Že chlorové vápno likviduje moč tak, jako ti kreslení blbečci v televizní reklamě na ústní vodu? Nerob sa sprostým!

 498. maYdo, je mi tě líto, pokud se ve tvém okolí vyskytují blbečci, co neumí čůrat do záchodové mísy a když už se jim podaří netrefit, tak to po sobě neumějí utřít. Já takové ve svém okolí nemám. Naše záchodové mísy jsou čisté, podlahy suché, na vnitřní straně mísy nejsou přischlá hovna ani žluté kroužky usazenin. Na záchodech benzinových pump nebo nedbale vedených restaurací jsem to zaznamenal, ale v mojí rodině takové primitivy nemáme.

 499. Jj, martine – kdo nečůrá s námi, čůrá proti nám! 😀 😀

 500. Martine 🙂

  vždy si vybereš tuhorší variantu 🙂
  Bazény se clorují a dost , takže bych ty desinfekční účinky přičítal chloru, a nikoliv moči v bazénové vodě

 501. Ahoj Martine, k pokračovatelce rodu, Janě Hochové, chodila moje dcera na plavání od šesti měsíců. Bylo to super, nebyla nemocná, byla otuzilá a mnoho se naučila. Doktorka Hochová je přední odbornice na výuku plavání pro malé děti, kojencema počínaje.

 502. Rputi (604), přijďte pobejt abyste viděla, co dělají hnojiva spláchnutá z bavorských ekologických polí v Ohři.
  Lepším řešením by bylo nedotovat zemědělcům nákup hnojiv z Burešovic chemiček, nedotovat ničení půdy pěstováním řepky, ale to bych chtěl po Bruselu moc.

 503. Martine, šetří svým shovívavým soucitem, já s tím problém taky nemám. 😀
  Mýho muže totiž tchyně naučila, že slušněj člověk nechá po sobě hajzlík ve stavu, v jakém ho našel a taky od čeho je štětka na záchod, za což ji ctím.

  Kdysi to bylo hitem mezi kavárenskými feministkami a blbkami, co chtěly být „in“. A samozřejmě když byla okurková sezóna něbo si nějaké feministka chtěla přivydělat článečkem na to kafe v kavárně, tak se to téma občas objevilo v tisku.
  Na jednej návštěvě mně dokonce upozornili, s jistým podtónem hrdosti, že vědí, co se má, když jsem kluka, tehdy dvouletého, dávala vyčůrat, že „u nás se čůrá vsedě“

  Já jsem se s tím setkala poprvé, když byl kluk malej a sousedky ségra , co žije v tej vyspělej polovině Evropy, se tázala jak to mám s výchovou kluka, jetsli je to tady talky trend a tak že psychologové se přou, neb někteří se obávají o mužské sebevědomí takto vychovávaných chlapečků, jiní zase mají problém s křehkou ženskou duší, která trpí, když musí po svém čuněti uklízet záchod.

  To kázání byl pro mně neskutečnej zážitewk, protože jsem tehdy byla různými úlety, tohoto typu dosti nedotčená. 😀

  A protože jsem neměla žádnou potřebu krom běžné údržby extra čistit záchod po drahém choti a nechápala jsem, proř č se z toho dělá takový problém, položila jsem mu intimní otázku, jakže to s tím hajzlíkem má a dostalo se mi shora uvedené dopovědi : „maminka mně naučila, že…“

  Jenom nějak nerozumím, proč takovej problém s pánským čůráním vsedě, jetsli by nebylo lepší ty chlapečky prostě naučit po sobě uklízet hajzl a partnerům vysvětlit, k čemu je štětka na záchod, když už je to nenauřčily jejich matky……

  Žádná z těch bab mi to nikdy nevysvětlila.

  Moje babička by řekla, že roupama nevědí co dělat, já tomu říkám „úlety z přežranosti“

 504. Jo a jinak v porodnici nám na předporodním kursu povídali, že může být, že budeme mít po porodu s močením problém a doporučovali pustit to ve sprše, protože se tím činnost příslušných cest zase přirozeně nastartuje.

 505. Ahoj!
  Halle, máš tam logický lapsus…
  Bazény se chlorují, i když tam nechodí děti ( a to spíše více, než když tam chodí) a přesto plísně bují.
  Jestliže po těch dětech došlo k omezení výskytu, musí to mít jinou příčinu než chlor.

  Otázku spotřeby splachovací vody nejlépe řeší chodit močit na hnůj.
  A když prší, dát si na hlavu trochu šampónu.

 506. Šumváku,

  já předpokládám, že před tou dětskou akcí bylo čerstvě vychlorováno, aby nedej pánbu….
  A hladina chlóru už sice nebyla zdraví škodlivá, ale stále o dost vyšší než při béžném provozu

 507. Šumaváku, močit ba hnůj snad Brusel ještě nazakázal, ale v každém případě svah nesmí mít větší sklon než 15°! 🙂

 508. (598) Jak u koho, gendernány si takovou pitomost zaručeně nenechají vzít.
  (600) Jak si představuješ tu izolaci? Omotat izolepou? 😛

 509. 611
  Čímž samozřejmě nikomu nezakazuju , aby si očůrával onychomykózu či mykózu mezi prsty .
  Dejte mi vědět, jakej byl výsledek! 🙂

 510. Halle, myslíte proto, že se léčí močovinou? 😉
  Vážně: někde jsem četl o umělé zubovině, nevíte o tom něco?

 511. Halladine, já si nevybírám horší variantu, já popisuji skutečnost. Google je mocný čaroděj a Halladin je jeho prorok, ale v roce 1962 až 1965 bylo chlorování bazénové vody závislé na rozhonutí báby Kyselové. Buď tam hodila lopatu chlorového vápna nebo nehodila, respektive hodila, ale nikoliv v předepsanou dobu a nikoliv v předepsaném množství. Přesto se chlorovalo a po celý kalendářní rok byly na bazéně problémy s plísní mezi prsty na nohou. V červnu, po týdnu s dětmi z mateřských škol, to ustalo.
  Chápu, že musíš dělat, že jsi chytřejší, ale Google není prožitá skutečnost.

 512. heleno – jsi velmi blízko mých osobních přátel. Milda Hoch starší mi dělal trenéra, Milda Hoch mladší, který je jen o rok mladší než já, strávil se mnou ve vodě a kolem ní řadu let. Jeho žena, které si taky velmi vážím za její propagační i praktickou činnost, je jedna z průkopnic kojeneckého plavání a společně jsme organizovali řadu takových akcí v době, kdy to nebylo populární a placené. Tady by to mohlo smrdět samochválou a tak jen doplním, že moje rodina, počínaje dětmi, neteřemi a synovci přes vnoučata, plavala ve vaně už od narození. Jsem surový dědeček a umím si prosadit svoje, když to považuji za důležité. Jana byla závodní plavkyně a tak jsem ji také poznal. Je skvělá ve svém oboru a zaslouženě.

 513. Teď jsem dočetl další příspěvky. maYdo, jsem rád, že s tebou mohu ve všem souhlasit. Asi jsem dobře nepochopil tvůj původní komentář, mea culpa.

  Z dalších komentářů je jasné, že komentátoři jsou normální a umí číst a přemýšlet. Jediná vyjímka je ten zubař, co jezdí na Googlu a má vždycky pravdu. Halladine, přece nemůžeš být, aspoň pokud mohu posoudit z většiny tvých příspěvků a osobního setkání, takové hovado, jaké ze sebe denně děláš.

 514. ne že by na tom záleželo, ale jak už psal Martin, kvůli malým dětem se zvedla teplota a ta mykoza se v těch třiceti a možná že ještě trochu víc uvařila.

 515. rezy, to je argument do diskuze. Souhlasím, nikdo to neprověřoval a může to být příčina nebo jedna z příčin zlepšení. Proti hovoří teplota. Třicet stupňů není teplota sterilizace. Chtělo by to více dat a pohled člověka, který se v mykózách vyzná.

 516. Martine,
  stran chlórování si nečiním iluze – blahé paměti nám na VŠ přednášel šéf krajské hygienické stanice, a ukázal pár prací, které skrínovaly výskyt patogenů v ostravském plavečáku. Tam jsem chodila jen v rámci povinné školní plavecké výuky, a po spatření toho spektra breberek jsem tomu ráda – plíseň na nohách by jeden mohl považovat ještě za výhru…
  Jinak močovina jako taková má skutečně i léčebné účinky – přidává se do nějakých krémů pro ekzematiky, pro ošetření suché kůže. Možná to bude i v běžných kosmetických přípravcích.
  Každopádně dělat z toho téma typu „Vyčůrej se ve sprše – zachráníš planetu“ mi přijde praštěné; zejména ve světle Nicknameovy poznámky o sajrajtu z polí….

 517. Matzurko, proto se nebavím o té propagační kampani. Zviditelňování praštěnými teoriemi nebo videem na YouTube je projev mindráku. Tvůj komentář mě navedl na další odbočku – když se použije v názvu kosmetického přípravku „urea“, tak je to hit, kdyby se napsalo „močovina“, tak je to v České republice skoro neprodejné.

 518. Martine,
  asi tak.

  Těch třicet stupňů mi, jako laikovi, přijde málo – protože běžná teplota lidského těla ji přeci převyšuje, a plísně spokojeně bují – zejména v nepřístupných, teplých a vlhkých místech. Leda by kvůli dětem tu vodu vyměnili, buď před anebo po… anebo kromě chlóru přidali ještě něco dalšího.

 519. Martina,

  prozradím Ti sladké tajemství….
  To co vím vím,a tím googlem to jen podpírám….
  Ono se to bere trochu vážněji, než když jeden jen něco plácne.
  takže, když googluju, vím co najdu.

 520. No já nevím, já tomu nerozumím… ale mám takové podezření, že mykoze se nejvíce daří tak mezi +36,5 až 37,5°C, takže ve vodě teplé 30°C se zrovna neuvaří…;-)

 521. A kdybych ti i uznal to působení té moči v bazéně, opravdu mi chceš tvrdit, že ony děti pečlivě očůraly i ty dřevěné rohože kolem bazénu ?
  Fakt si dovedu představit, že ona bába, když se dozvěděla, že mají přijít dětičky, hodila do toho bazénu o lopatu víc.
  teorie působení těch 30stupńů nevěřím, většina bakteriíí a dalších parazitů je adaptována na teploty kolem 37 stupňů – jinak by nemohly na člověku žít.

 522. Sumaváku, platím pivo, ale fakt jsem neopisoval 🙂

 523. Koukám , ze i kdyz je to o hovně, vášně bujej….
  Ale hlavne ze to nejni ad hominem ale hovinen…..

 524. at se tu nehádáme zbytečně, někdy si změřte teplotu na nohách. Optimum je okolo 20.

 525. Jo, rezy, jsou ženy ,které mají tak studené nohy. Ovšem jsou záhy vyměněny za pytel koksu 😉

 526. A nebylo by možný, že plísním byla zima, zábly je tlapičky,měly zvrklý pindíky a tudíž se do nějakýho obcování za účelem rozmnožování nehrnuly? 😀 😀 😀
  Tady u nás taky bejvá nejvíc svateb k podzimu, protože v létě je díky teplotám taňák víc možností. I když, uznávám, srovnání poněkud pokulhává. Většina svatebčanů nejsou plísně a naše zámecké sklepení má k plaveckému bazénu dost daleko…
  http://agartha.cz/html/pruzkumy/cechy/vlasim2/index.php

 527. Mno, proč pořád melete o bazénu? Ty plísně se přese držej hlavně v těch rohožích a hrbolatejch kachlících kolem. Tak to pro jednou holt báby uklízečky pořádně umyly… 😀

 528. rezy,
  právě proto si bereme za manželky ženy. Delfíni jsou s teplotou ploutví 19°C za ženami ve velmi těsném závěsu…

 529. Dobré poledne,

  já bych jen podotkla, že mykózy mohou vznikat taky třeba po léčbě antibiotiky, pokud to antibiotikum náhodou při svém působení vyhubí nejen ty bakterie, které má, ale i takové , které žijí s tělem jaksi v symbioze.
  Ony totiž některé působí i jako ochrana před kvasinkami nebo jinými bakteriemi.

  Takže ono to asi nebude tak jednoduché s tím chlorováním. Umím si představit. že nějaký původce mykózy bude odolný na chlor a zahubí ho moč ve vodě. Netvrdím, že to tak je, nejsem mikrobiolog ani chemik. To druhé samozřejmě hlavně proto, že jsem nikdy nečurala do výlevky :-). Ale umím si to představit a zdá se mi to logické.

  Kromě toho chemici možná ví, ale já ne, jetsli když se dítě vyčůrá do chlorované vody, co se tam děje a jaké chemické koktejly při topm vznikají.

  Nějak si vzpomínám, že kdysi se někdo kurýroval popíjením vlastní moči.

 530. „naše zámecké sklepení má k plaveckému bazénu dost daleko…“

  To máte dobrý, ptakopysku, někteří takové štěstí nemají 🙂

 531. … jsem nikdy nečurala do výlevky 🙂 . Ale umím si to představit a zdá se mi to logické.

  … zajímavé. Představivosti se meze nekladou.

 532. >> maYda
  Stran urinoterapie doporučuji jména Cingroš a Partyková. Oba se s touto metodou seznámili v Zemi kde zítra znamená již včera. A onen ing.Jiří Cingroš to dotáhl na velvyslance v Jemenu, odkud pak jaxi zmizel – a jak jsem slyšel, tak to prý nebylo zrovna kvůli urinoterapii.
  Jinak v mém mládí existoval jiná sorta léčitelů „přilnuvších“ k moči. Ten nejslavnější (jméno mi nějak vypadlo z paměti – inu „die letzte Rose ist die Sklerose“)
  ) měl dokonalou PR. Občas čekárnou prošli 2 lidé v bílých pláštích a jeho „sestra“ pak vysvětlovala lidem v čekárně, že přišli na konzultaci lékaři z Bulovky. Jindy takhle se byl poradit osobní lékař A. Zápotockého, i když zde bych možnost, že to nebylo sehráno, ani nevylučoval.

 533. 😀 😀 😀

  Nickname, to jsem si docela dobře naběhla 😀

  Kouzelné, Halladine, je neuvěřitelné, od jakých blbostí si lidi slibujou, že jim to změní život. 😀

 534. maYdo, někdy to může být docela praktické.
  nemáš záchod, nebo je nečistý, nemusí být k dispozici ani křoví….

 535. Zo tri fóry:
  Stěžuje si paní Sylva kamarádce: „Ten můj už mě asi nemiluje. Je ke mně tak chladný…“
  „Zkoušela jsi černé prádlo?“
  „Zkoušela, samozřejmě,“ přikyvuje Sylva.
  „No a co?“
  „Zeptal se, kdo umřel.“

  V hotelu přichází časně ráno do jídelny širokým námořnickým krokem bledá, přepadlá, rozcuchaná žena s pološíleným pohledem. Vrchní se jí účastně ptá: „Kdo vás, madam, tak zřídil?“
  „Manžel. Trávíme tu líbánky. Seznámili jsme se na inzerát, kde uváděl, že má dvacetileté úspory a já bláhová si myslela, že to jsou peníze!“

  Víte, jaký je rozdíl mezi manželkou a pastičkou na myši? – Minimální. Obě jsou nalíčené, ale ta pastička občas sklapne.

 536. dvd,

  kolik platil za ten průchod čekárnou?
  To by mohl být docela dobrej přivýdělek 🙂

  Ovšem jetsli k němu chodil na konzultace „osobní lékař Zápotockého“, to musí být hodně dávno….

  Jsem netušila, že za Zápotockýho kvetla pšenka léčitelům. Ale takovejm asi kvetla a kvete pšenka v každém režimu.

 537. Halladine, vidím jistý rozdíl mezi použitím pomůcky občas v situaci, kdy to je praktické a očekáváním, že mi ta pomůcka změní život.

 538. Hm,moje auto si ze mně dělá perdel !
  asi 3 dni mi svítí olejnička. Dnes jsem měl čas, tak jsem skočil do auto ser více, poptat se jakej olej mi tam dávali. Koukli do počítadla, a prodali mi flašku. Dost drahej olej, skoro 800 za litr.
  Hodím flašku do kufru,vlezu so auta , nastartuju – a olejnička nesvítí !
  Já bych do toho auta kop ! 😉

 539. maYdo,

  ty vůbec neoceňuješ ten pocit pána tvorstva, kdy počůráš všechno, co chceš ! 😀

 540. [649] Nebo vyjádřit názor. Jenom pozor, aby to nedopadlo, jako když našli nápis „Husák je vůl“ a podle chemické analýzy dohledali Pepu. Pepa se bránil tím, že je negramotný, ale bystří vyšetřovatelé odhalili, že mu Mařka vedla ruku.

 541. 647: olej se mění: po 15.000 km nebo 1x za rok. Podle toho, co přijde dříve.
  Výměna oleje a filtru cca 1.000 Kč i s prací.

 542. 649

  🙂 to mi připomenulo, jak extchán, primář na na mikrobiologii kultivoval bakterie z jednoho ho.. lejna, nalezeného na místě vloupání, a srovnáním s lejnem jistého podezřelého Cik… Roma dokázal ,, že je pachatel 🙂

 543. nickname,
  třeba mu prodali čtyřlitrovku synťáku?

 544. Stran plísní v bazénu je nejblíže pravdě Rpuť.

 545. Halle,
  syntetický oleje bývají v cenách do 200 Kč/litr
  Co já tak vím, nejdražší jsou Total Quartz INEO ECS 5W-30 asi za stoosmdesát, nebo pro nejnovější koncernový VW motory je Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 za dvěstě deset.

 546. a hele, tak je to on. Jestli ti ho prodali litr, tak marže tvýho autoservisu je pozoruhodná. Na tvým místě bych se tam vypravil vyjednávat s kleštěma na extrakci v ruce…

 547. Ptakopysku 🙂
  Díky, tak toho jdu rovnou vrátit 🙂
  To je ale kurva, ten vedoucí ! 🙂
  Já tam vloni měl v oprAVĚ auto po havárce, oni mi přestříkli jedny dveře navíc, chtěli to hodit na pojišťovnu, ta jim to samozřejmě nezaplatila a oni po mě chtěli 1200, a já odmítl taky 🙂
  On to asi tehdy zaplatil ten šéf ze svýho 🙂

 548. Ptakopysku,

  jelikož jsem chlapec šetrnej, nemám bejsbolovou pálku, alébrž násadu od krumpáče.
  no vyřízeno telefonicky , v pondělí olej vrátím

 549. To vás berou dobře na hůl – já kupuji Mobil One 0W-40 pětilitrovka za 22 dollarů. Kouknul jsem na net a Castrol Edge je o něco dražčí za 24 dollarů.

 550. „ty vůbec neoceňuješ ten pocit pána tvorstva, kdy počůráš všechno, co chceš“

  Mně stačilo, když ten pán tvorstva počůral všechno kolem na přebalovacím stole 😀

  i když – kdybych byla genderistka, jistě by se z toho, že ženská nemůže psát do sněhu a počůrat, co chce, dalo udělat Velké Téma.

  Mimochodem, já ten vtip znám v tehdejší aktuálně politické verzi, kdy ten nápis spatří Prvý tajomník osobně a závěr vyšetřování tehdy byl “ moč je Štrougalova, rukopis naší paní“

 551. Pardon, „…vaší soudružky manželky“.
  Tak je to správně 🙂

 552. Mno, od teď jim budu všechny provozní kapaliny vozit svoje 🙂

  No, na pumpě ( taky agrotec) ho maj za 810 Kč

 553. Dobře mi tak. Popsal jsem osobní zkušenost z let 1965-1970. Dozvěděl jsem se, že to nemůže být pravda, protože …..

  Dobře mi tak!

 554. Halle, když automobilu otevřeš plechová ústa, tak na motoru bys měl kdesi nalézt zátku s měrkou… Co se týče oleje, mně také nalili lepší syntetický značkový…Jsem ale toho názoru, že je lepší olej „obyčejný“, ale měnit častěji. Až po třiceti ani náhodou. Olej se zasírá bez ohledu na to jaký je. Stejné je to se vzduchovým filtrem. Neznačkový stojí třetinu. Gumičky do stěračů za pár pětek. Měním je minimálně každým rokem.

 555. Martine,
  jaképak není pravda, já spíš mudruju nad tím, jak to rozumně vysvětlit ?!

 556. Rputi,
  tak to si dám večer svůj Chivas Regal 🙂

 557. také mi chvíli trvalo než jsem vzal symtetický olej na milost, (dokud nexklesla jeho cena na dvojnásobek minerálního). Nemá cenu ho lít do starých motorů plných usazenin, protože syntetický olej má kvalitní dispersanty, které usazeniny rozpustí, nechakí je kolovat motorem a zbytek si můžeš domyslet. „Vymýt“ starý motor třemi rychlými výměnami syntetického oleje je poněkud nákladný špás, navíc výsledek nemusí být stoprocentně čístý motor. Pokud si neměníš olej sám, ušetříš hlavně za práci. U Volvo ho měním, když mi sežere něco přes litr (to dělá každé turbo když má přes 150 000 km – to je asi po 7 tisících km, Jaguar nežere olej skoro vůbec takže každé dva roky – najedu s ním málo , pod 10000km ročně. Oba vozy mají přes 200 000 km najeto a motory běží jako nové.

 558. 2 Honza ze Žižkova ad 650 – ale prd… Výsledek práce kontrarozvědky: „moč Štrougal, rukopis Vondráčková!“

 559. 672

  Ale jo,Martine, polituj se !
  Nikdo to za Tebe pořádně neudělá !

 560. No a abych také přispěl k předchozí poutavé diskusi – jako kluk z vesnice vím, že raci se nejlépe chytali na pochcanou žábu…

 561. No a ještě se tu neprobral rozdíl mezi močí obyčejnou a panenskou ! 🙂

 562. Tak to jsem fakt ráno nečekala, že to téma bude tak festovní. Držíte se toho fakt, jak tento košile! 😀

 563. No, já jen bych rád podpořil Martina, že o5 jako kluk z vesnice vím, že ty desinfekční účinky jsou známé… Třeba popálenina či opařenina se velmi rychle zhojí, když si ji člověk pochčije. „sobě si sám“. když se tak stane rychle, mnohdy ani nenaskočí puchejř.

 564. Jo, stejně působí,když tu opařeninu strčí pod vodovod . Jenže vodovod málokdo nosí do přírody sebou…….

 565. PeSi, Halladin to ráno psal – moč je sterilní. Když si počůráš ránu, je to jako bys ji omyl třeba destilkou – prostě spláchneš bakterie.
  Navíc obsahuje vyloučené vitaminy a minerály, které samozřejmě hojení napomůžou.

  Moč má ovšem nevýhodu – začne se brzy kazit, takže ty léčebné účinky“ pročůraného bazénu jsou poněkud diskutabilní. Neříkám nemožné, neb to nevím, ale diskutabilní.

 566. Rputi,
  tady hraje roli ochlazení tkáně.

  b. I. a II. stupeň dostatečně dlouho chladíme (dokud přináší úlevu), alespoň však 20 minut. Chladíme nejlépe tekoucí studenou vodou. U velmi malých dětí chlazení neprovádíme z důvodu hrozícího chladového šoku.
  c. III. stupeň nechladíme, protože došlo k celkovému zničení tkáně a hrozí infekce.

 567. Halle, jak už jsem psala ráno – na rány a spáleniny se používala i v koncentrácích …. a fungovalo to.
  Jen pochybuju o sterilitě vody v tom bazénu byť pročůraném, neb tam bylo spousta více či méně špinavých lidí a močovina zajisté silně naředěná, jinak by se v tom nikdo nekoupal.
  Čistě teoreticky by bylo třeba možné, aby nemlich TA plíseň třeba reagovala na stopové množství nějakého vitaminu, takže by ta voda byla jakési homeopatikum. 😀
  Ale to už je fakt hádání z lógru a víme o tom ganz kulový!

 568. Ještě mě napadlo – viz Krista 656 – co když ty uklízecí báby ty kachlíky umyly nějakým desinfekčním protiplísňovým sajrajtem a ten na těch kachličkách zbyl?

 569. Dobrý podvečer,

  tak jsem jela z práce, čekám u Anděla na tramvaj, obvyklá páteční podvečerní blázinec – trhy, lidí fůra, náboženský fanatik a jeho klan a mezitím se motali dva bezdomovci s flaškou burčáku, evidentně nebyla první, kterou dnes prolili hrdlem. Najednou ten vzadu zařval na toho vepředu ! stuj, vole, se musím vylejt“ a v tom davu se postavil k odpadkovému koši, rozepnul poklopec a …..

  Byla to taková hezká tečka za tím dnešním tématem……..

 570. Dobrý večer. Nemohli bychom si zase chvilku povídat třeba o hradlech, švábech, rusácích, ukrajincích nebo občanské válce a tak, prostě o něčem hezčejším?

 571. Rozbil mě dneska jeden známý. Ze středně velkého města ale dál od Moskvy. Tam jsem byl minulý týden, ale kromě růstu cen potravin a brainwashingu jsem nepozoroval nic neobvyklého. Mimo centrum je to jinak. Nekoupíte už skoro normální (importovaný) jogurt, ale ani růžičkovou kapustu, porek, malý brambory atp. Nekoupíte to za žádnou cenu, protoře to v krámě prostě není. Koupíte třeba Grand Moravia, importovaný přes jižní Italii a s nálepkou Made in Belarus. Za trojitou cenu.
  Známý to komentoval: to je naše tajná zbraň: Vy do nás sankcemi a my do Vás asketizmem. Nebudem žrát a tím Vás vytrestáme. Narážel na to, že toto je výsledek Putinovy strategie omezit importy.
  Oni to mají v zásadě jednoduché. Sankce na ně uvalila EU a Amerika. Ty Putinovy kroky jsou prostě protiakce jakkoliv nepochopitelná.

  To já to mám jednodušší. Zatímco rusáci úpí pod západními sankcemi (a je to sjednocuje proti společnému nepříteli), mě ze dne na den loni okradla (a v tom pokračuje) naše vlastní centrální banka …

 572. Příští rok už to bude částečně vyřešený. Co udělaj zahraniční výrobci ? To samé co Hamé – začnou vyrábět v rusku. A domácí,kteří nemohli prorazit přes zahraniční zavedené výrobce se přidají.
  On je k tomu stejně Putin tlačil už dřív. Zvyšujícími cly.

 573. Skimici, mne Singer také. Díky inflační politice mi spadla česká penze o 63 dollarů.Ať se tím hajzlík udáví.

 574. Halle – Ty mi asi nerozumíš nebo jsi tam dlouho nebyl. Dám tedy několik příkladů, kde výroba v Rusku nepomůže.

  A. Nekoupíš malé brambory (když pominu i velké brambory, protože Rusko kupodivu není soběstačné): malé brambory nejsou vidět na váze a tak se nesbírají a nebo při třídění vyhazují, protože místní řepáci preferují VELIKÝ zisk z velikých brambor. Ty malé brambory ve šlupce do mikrovlnky se dovážejí z Holandska a stojí zabalené v mikrovlném propíchaném sáčku ca 15 až 20 x více a hlavně nejsou.
  B. Nekoupíš skoro křen (import střední východ)
  C. Nekoupíš porek a růřičkovou kapustu
  D. Kupuješ importovanou MRKEV !!!

  Nemáš co vyrábět když nedáš základní suroviny …
  Bavím se o žrádle a základních potřebách. O autech a kompjutrech a telefonech nemluvím.

 575. 693 – Dušane – nechť ten sígr v pupku praskne! A to říkám i s vědomím těch příjemných debat ( s příjemným a chytrým maličko obtloustlým klukem) kdysi dávno skoro naproti ekonomce u Vystřelenýho Voka u piva a Masa z Krávy 🙂

 576. Skimici,

  on je export křenu ze středního výhodu omezenej ? To není EU, ani USA.
  Běžná ruská rodina asi ty brambůrky 20 x dražší moc nekupuje.To ruské masy nenasere.
  Pórek a růžičkovou kapustu nekoupím jak je rok dlouhej, běžnej rus to taky přežije.
  Zemědělská výroba v rusku neustále roste, za socíku Sojuz neustále dovážel obilí, dnes ho exportujou. jsou plánované opatření na podporu drobných zemědělců a zemědělské infrastruktury, a i když to asi nebude fungovat, jak vláda tvrdí,něco to dá.

 577. Halle – nezkouslo mi to strašně dlouý komentář a asi je to dobře. Pojeď tam (i na různé Ukrajiny) někdy se mnou. Pochopíš.

 578. “ Nebudem žrát a tím Vás vytrestáme.“

  Nevím, jak unesu tak strašněj trest 🙂

  Halle, nebyla jsem v rusku ani na Ukrajině, takže nejsem expert na tamní poměry, ale jaksi pokud tam není žádná zelenina, jak píše skimic, tak z čeho budou hamé v Rusku vyrábět svoje produkty

  a pro skimice :
  Chtěl jste něco hezčejšího 🙂
  http://hobby.idnes.cz/foto.aspx?r=hobby-mazlicci&c=A141010_160511_hobby-mazlicci_bma&foto=BMA567a20_FOTO_3_TTTT4233_export.jpg

 579. Skimici,

  problém bude v tom, že se v tom Rusku stýkáš s velmi nadprůměrně majetnými lidmi.A ti ta omezení cítí velmi úkorně.
  Ti průměrní apodprůměrní zas tak strašně tyto potraviny nekonzumovali, takže je to nepálí.
  žádná skupina zemědělských výrobků,které jsi uvedl není zásadní a nezbytná.

  Mimochodem,tahle otátka mě zajímala asi před třemi týdny , a tak jsem se na to koukl.
  A překvapilo mě tohle.

  V souvislosti se vstupem RF do WTO je hlavním úkolem pro zemědělský průmysl posílení konkurenceschopnosti domácí produkce. RF má za tímto účelem mj. možnost zvýšení státní podpory na úroveň 9 mld. USD. Nový program rozvoje zemědělství obsahuje detailní plány rozvoje za účelem adaptace domácího zemědělství po vstupu do WTO. Na základě tohoto programu by měly být realizovány nová či restrukturalizovaná dotační schémata – podpora soukromým zemědělcům 15,2 – 37,6 mld. RUB ročně, podpora masné výroby 6,8 – 9,5 mld. RUB ročně, podpora výroby mléka 10 – 12,5 mld. RUB ročně nebo podpora na regionální programy 13 – 21,3 mld. RUB ročně.

  A tohle taky.
  Zároveň RF začala přísněji posuzovat reexporty zemědělské a potravinářské produkce ze třetích zemí, když Rosselchoznadzor požaduje certifikáty o původu produkce. Produkce, u které by se prokázalo, že pochází ze zemí ze sankčního seznamu, nebude vpuštěna do RF. Přístup ruské strany k reexportům je selektivní a zaměřuje se na některé členské státy EU a některé druhy zboží více než na jiné.[b] Podobné je to i s tranzitem produktů ze sankčního seznamu přes území RF. Ruští celníci nevpouštějí mnohdy takový náklad na území RF. Ruská celní zpráva navíc vydala pokyn, kdy produkty ze sankčního seznamu nesmí vůbec vstupovat na území RF, a to ani v případě, kdy se jedná pouze o tranzit.[/b]

  Z toho výplývá, že Rusové omezují export zboží ze sankcionovaných zemé nejen do Ruska, ale i do zemí, do kterých se zboží obvykle vozí do Ruska.

 580. maYdo,

  Hamé už fabriku (y) v Rusku má dost dlouho.

 581. maYdo – aby zas nedošlo k nedorozumění – tam nehrozí hladomor. To uměl fakt jenom Stalin a dalo mu to hroznou fušku. Jde o to, že třeba blbej křen, kterej roste u každý studny importuješ myslím z Egypta. Že malý brambory vyhazuješ a neumíš to lokálně vykoupit a v Moskvě prodat. Že i MRKEV dovážíš. Hall si dělá srandu z porku a růžičkové kapusty. Jak je libo. Dal jsem i obyčejné brambory ale to neslyšel. Můžu pokračovat přes sýry a jogurty ale nemá to smysl. Neuvidíš neuvěříš. Přičemž neuvěříš ani jiným věcem. Třeba dát v Moskvě dvouleté dítě do jeslí přijde měsíčně na 40 00 rublů. Rubl je ca 40 dolarů nebo 50 EUR. Neskutečně to polarizuje dění. Křehká slupka, která se jednoho dne prostě proboří …

 582. A ještě tohle

  Obecně je možné předpokládat, že ani ve chvíli, kdy budou odstraněny sankce ze strany EU, nepřistoupí ruská strana k odvolání jejich protiopatření. Může být sice opětovně povolen dovoz některých položek, ale u řady jiných zůstane jejich dovoz zakázán. Navíc od počátku roku 2014 zavedla ruská strana řadu selektivních zákazů na dovoz různých produktů z jednotlivých členských zemí EU. To znamená, že již dnes je řada členských států v situaci, kdy na export jejich konkrétních položek do RF platí hned několik zákazů a i případné zrušení celého sankčního seznamu přijatého vládou RF ještě neobnoví jejich dovoz do RF. (Jako příklad lze uvést osevní brambory, které jsou nově vyjmuty ze sankčního seznamu, ale na jejich dovoz z EU platí jiný separátní zákaz. Podobné je to třeba u vepřového masa a dalších položek.) Navíc lze předpokládat, že i po případném zrušení sankčních opatření bude ruská veterinární a fytosanitární zpráva požadovat nové či dodatečné certifikace produkce, což omezí či zpomalí návrat evropských produktů na ruský trh.

 583. Ale jo, skimici, ono se takhle nehospodaří jen v Rusku….

  Jenže rusové jsou „samoje bolšoje“ , mají to v sobě a tak i ten bordel mají v grandiozních rozměrech.

 584. Skimici, soudím, že ten kurs rubl/USD a rubl/EUR bude spíš naopak…

 585. 701 …problém bude v tom, že se v tom Rusku stýkáš s velmi nadprůměrně majetnými lidmi
  Halle, v tom problém opravdu nebude. Je to tím, že jsem tam kdysi (a nakonec i jinde ve světě, to si prostě užívám) opravdu žil. Tam asi rok. A na periferii i v Moskvě. Tedy mám doposud věrohodné kontakty. To, že se stýkám s velmi bohatými lidmi je také pravda. Je to moje práce. Nakonec na každém blbém rautu na libovolné ambasádě se Ti to přihodí. Co je na tom diskvalifikujícího?

  Já prostě z Tvých reakcí a ze své zkušenosti dovozuji, že Tvé znalosti jsou obecně vyčtené. To je vše.

 586. jo jo, dotace už zachránily nejedno hospodářství. Tak ještě Putinovu pětiletku a Rusko se bude topit v blahobytu…

 587. Dušane – on je to chytrej a zkušenej parchant. Žádný pětiletky. Ty jsou už jenom v EU.
  On prostě svým vlastním lidem naordinoval omezení importu citlivých dovozních komodit. To v ruských podmínkách znamená omezení importu obecně a omezení normálního žrádla. A ONI MU TO ŽEROU POD TLAKEM. To se nedá vyhrát. Oni jsou na to po staletí zvyklí. Nebo respektive, nic jiného neznají. Nechápou to jako potvrzení vlastní nedostatečnosti ae jako imposed sanction od nepřítele, což vyžaduje společnou obranu . To Obama nikdy nepochopí.

 588. Halladine, blbne EU (a Obama), úplně stejně blbne Putin. Doplatí na to lidi. Na obou stranách.
  Dotace jsou velice spolehlivou cestou k bankrotu.

 589. Simici, potvrzuju. Kdyby Obama zarazil import třeba banánů, Američani by ho prokleli. Když zarazí Putin import všeho, Rus bude křoupat kysané zelí a pochvalovat si, jak to Evropě a USA natřeli.

 590. .v USA se také dotují zemědělci, naštěstí v daleko menší míře než v EU. Ale hlavně se tady tisknou peníze (a stejně je tiskou asi v Číně), podle toho to také vypadá.

 591. skimici, mám pár ruských přátel – emigrantů a potvrzují to, co víme, a co se podle tebe za těch 40 let, co jsem tam nebyl, nezměnilo. Pro Obamu je tohle těžké pochopit. Ostatně on nechápe skoro nic – je to takovej obecní Pepek vyskoč

 592. (674) Nevím, jak to mají nová „elektronická“ auta. U těch mně známých jezdit se svítící „konvičkou“ bylo o zadřený motor dříve, než za tři dny. Ta měrka to jistí.
  (697) Jako kdybych TASS četl ….. ty úspěchy.
  (699) Nepochopí. Nechce.
  (701) „Rosselchoznadzor“ to se mi líbí. Ještě hezčí byla v mnou oblíbeném „Širým světem“ instituce „Krolikovodsovchozcentěr“! 😛

 593. 717 ani jsem tam jít nechtěl. Ale když už jsem to házel do koše, tak jsem si to ze zvyku prohlédl a nad jménama užasl. A tak jsem to do koše nakonec nehodil, pas jsem ještě měl v kapse a šel jsem raději na jedno a cestou to hodil opět tomu militantnímu kuřákovi.

 594. Militantních kuřáků třeba proti militantním nekuřákům, pro zachování IMHO vyhovujícího statu quo.

 595. Tak s volbama mám problém. Máme schopnou starostku, já ji chtěl volit, a teď jsem zjistil, že se dala napsat na kandidátku lidovců .
  A ty já srdečně nesnáším.

 596. Ftipnej….
  Militantních kuřáků je hafo,i Zeman by se tak dal nazvat. nevím,kde skimic bydlí, takže ani nevím,kterého militantního kuřáka volil.

 597. Halle – to jsem si ani neuvědomil. Krásná koincidence.
  Zeman – militantní kuřák. To mě nikdy nenapadlo.
  Vidíš. I tohoto jsem v podobné situaci volil a dokonce za za prezidenta, ačkoliv si ho hluboce nevážím (naposled u mě bodoval v Technickém Týdeníku nebo jak se to jmenovalo – to jsem utekl přes děžurnou ve vrátnici a běžel jsem až dvě stanice na konečnou, kde to VTM ještě měli).
  Za prezidenta jsem ho Halle volil, člověka který je mi z duše odporný vším co dělal. Pozvedl a vyluxoval ty nejhrůznější existence z přítmý dna močálů a při světýlkách z nadočnic jejich lebek dokázal v odporné karose se stejně odpornými vyžranými kumpány převálcovat blbečka Sládka a tyto existence-sirotky nasát.
  Za prezidenta jsem ho Halle volil, člověka, který je mi z duše odporný i jak vypadá, co pije, co jí, že ožírá kůru jehličnanů (tam to asi byla pomluva) Loupal patrně kůru břízek aby si mohl opéci jitrničku a nebo spíše jelítko,
  Za prezidenta jsem ho Halle zcela záměrně zvolil. Dostal můj hlas. Později po různých dotazech a upřesněních to došlo až tak, že dostal můj hlas – nebo jsems se k tomu konečně nachýlil bez dalších podmínek.

  Anžto jsem zvyklý při těchto přílržitostech jít až in medias res, ondobným způsobem jsem poňoukal ostatní kandidáty. Nebyl jsem v žádném týmu, jen jse se ptal.
  NIC
  SCHWARZENBERG – VYBAVUJI SI skupinu totálně zpruzelých osmašedesátníků. Herci, Jako Svěrák, Smoljak, Kydy, Pak sportovci to byla nějaká komediantka na kladině nebo tak. Pak osmašedesátníci jako ta fůrie šiklová, koprofágy Pithart a Štern, pak toho s nějakým temným pozadím americkou manželkou a ujetou dcerou . to byl Kocáb
  No tak toho jsme s tím houštím za prezidenta nechtěli. pochopitelně.
  Pak mu tam Moravec dal chyták nechyták. Divácký profláklý dotaz, ale Karel Dobrotu Barel se od tohoto momentu ocitl na medijní šikmé ploše a už to bylo v zásadě fuk

  Tak ten to taky být nemohl

  Fischer . vlídný člověk, malý přítel z města šest – Fischere . vy jste do poslední chvíle nepochopil vůbec nic a jste nejhorší karieristický lůzr
  FIscherová Táňa . má talent od jánevím koho ale nedá se jí upřít Dokáže obejít všechny své lůzry, si je smotat, rozvěsit a usušit a znovu ovázat motouzy, doplmiy oxasy a oni zas budou na podzim věrohodně strašit. Nic nového.

  No a tak jsem to tam tenkrát plácnul Zemanovi., což byla záruka že se nepozvracím okamžitě ale až v soukromí)

  HALLE – to je proč jsem volil Zemana za Prezidenta a jak jsem to provedl.

 598. Nemám sil, abych sepsal podobnou litanii o příznivcích Zemana.
  Souhlasím pouze s tím, že můj hlas pro Schwarzenberka byl a jest provázen oním blitím v soukromí.
  Mně prostě dosud Zeman připadá jako o cca 0,1% horší.
  Tak nějak celkově.

 599. Dobré ránko!

  Mi připadáte, jak ten vodák, co lamentoval: „A proč tu neni pořádný pádlo? Já tim prknem pádlovat nebudu, je starý, vohnilý, vošklivý, ježatý, nevohoblovaný, budou mě bolet ruce a zadřu si třísku!“
  Na to se dá říci jediné: „Nekecej a pádluj!“
  Vdyť to V.Klaus říkal, že si je vědom toho, že bude zatínat zuby při mnoha věcech, které Zeman udělá, ale volit ho bude pro to, co určitě neudělá!

  Jde mi ten dědek taky lecčíms na nervy, ale v poslední době jsem ocenila třeba tu akci s Volyňskými Čechy.
  Pro ty, co se nešimli: Na jaře požádali Volynští Češi o repatriaci. Zaorálek vyrazil na Ukrajinu a najednou bylo ticho po pěšině a nikdo do Čech nechtěl. Ono by se to totiž Unijně nehodilo, aby někdo utíkal před hodným Jaceňukem a spol. a tak milí krajani dostali befel, že mají držet ústa.
  Jenže se báli dál a všeobecná branná povinnost taky nepotěšila. A báli se tak moc až jejich mluvčí paní Benešová přijela osobně za Zemanem a v ruce měla seznam lidí, co se přestěhovat chtějí. A šla přímo za Zemanem, protože věděla že MZ se Zaorálkem v čele by to zas zahráli do autu.
  A Zeman se postavil proti a raději celou věc zveřejnil, i když ho to bude stát politické body a znamená to pro něj další spor.
  Nevím jak kdo, ale já si toho postoje cením!

 600. Takže skutečné zvedání kufru si rezervuju třeba pro toho zmetka Kerryho, který nad hrozícím masakrem v Kobani neváhá prohlásit: „„Jakkoliv je strašné sledovat, co se v Kobani děje, je třeba držet si odstup a rozumět strategickým cílům.“
  Tím strategickým cílem je likvidace Kurdů, což se hodí Turecku….. blé…

  Islámský stát postupuje v Kobani, hrozí masakr obyvatel
  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/350157-islamsky-stat-postupuje-v-kobani-hrozi-masakr-obyvatel.html

 601. skimici,
  nikdo není ideální. Ani Zeman . I ten mi už párkrát zvednul krevní tlak.
  Ale furt je pro mě o 1000 procent lepší,než Šláfenberk.
  Nakonec – to samé říká kocour, a ten se se Zemanem soudí 😀

 602. A ten Zaorálek je pro mě důvod,proč končím se socany.
  Občas musí být jeden zásadovej.

 603. Dobré zas ráno… Hezký Vlkův článek na Psu. Hlavně pro ty, co si dosud nevšimli…

 604. A Havlíkův článek Andrejova Adriana na PL taky není k zahození.

 605. Dobré ráno,

  Dana byla rychlejší….

  Budiž mu země lehká.

 606. 725 skimici, mě takové bohatství myšlenek nepopadlo. Vyhodnotil jsem, že je nejméně špatný.

  711 Halladine, když dva dělají totéž není to totéž. Jeden je našinec, druhý je cizinec…Dušana štve jak se sesypává jeho americký sen. Jak se mění ta Amerika ve které našel nový domov. Jenže to není záležitost podledních let, Obamovy vlády. Jak je pravidlem, příčiny jsou delší a komplexní. Ne to, že prezidentem je někdo s prapodivným rodným listem, to je zástupný problém stejně jako zdravotní pojištění. A navíc že je černej. Amerika ho zvolila ve svobodných volbách. Má to nějakou příčinu a ta spočívá v řetězu politik táhnoucích se hluboko z minulosti, v sociálně kulturních změnách, v úpadku hodnot, které Ameriku udělaly Amerikou. Ne v přítomnosti. Dávat tohle na hrb Obamovi není fér. Tak jako není fér dávat vinu jitru za kocovinu po prochlastané noci.

 607. Lanďák…
  nebyl můj šálek čaje, ale výrazná osobnost určitě.
  R.I.P.

 608. A k prezidentským kandidátům
  (pokud na to vůbec ještě záleží)
  – mně osobně přišlo, že Zeman zůstal svůj. I s tím ovarem a becherovkou. Schwartzenberk je naopak politický turista – měňavka, co se bude držet zuby nehty; číro mne dorazilo.

  Ale více mne děsí volby příští – Babiš nebo Halík ?

 609. 716 Karle, na co kontrolka, někdy by nepomohla ani diskotéka. Třeba Kocourovi se na palubce rozvítilo vše možné, jel furt. Teplota za rohem, výstražná kontrolka motoru, furt jel jak drak. Pak, hele, bílej dým… a smrad z motoru. No nic…Furt jel. A hele šedivej dým. Furt na to šlapal. A hele, černej….Pak bum prásk, křáp, škyt, chcíp. Motor kaput. Přišlo to draho a teď už ví.

 610. 739 Matzurko, pokud Babiš bude usilovat tak o post předsedy vlády. Nestojí o reprezentativní, ale o výkonnou funkci. Rozhodující budou preference pro ANO. Problém je v samotném úspěchu ANO. Úspěch přitahuje krysy tak jako je přitahují plné popelnice. Hrozí, že ANO skončí jako každá strana či hnutí, které s růstem zákonitě ztrácí kvalitu. Kromě toho ANO je ad hoc projektem jednoho člověka. Babiše. S ním stojí a padá.

 611. 738 Karle, já bych šel kousek dál proti proudu času. F.D. Roosevelt, New Deal…..

 612. Schumachere, ad Emerika – líp bych to nenapsal. není to Obama, s kým ten sešup začal

  A k tomu fčerejšímu oleji. přišel řemeslník, pupnul mě o 20 táců, takže jsem jel načepovat.
  A zastavil jsem se ve svém oblíbeném obchodě s nářadím. Maj tam i regál s autopotřebami.
  a ejhle – ten olej tam byl za 1100/ 4 litry a za 300 za litr.
  já vím,na internetu je lacinější, ale na kamennou prodejnu to jde. Tak jsem koupil 5 litrů.
  Za tu cenu by byly v agrotecu s bídou dva……

 613. Schumi, sice nejsem Karel, nicméně Rooseveltovu politiku ještě do značné míry korigovali Truman a Eisenhower. Za Kennedyho ještě více za Johnsona se ovšem právo transformovalo v nárok, Nixon na korekci rezignoval, Ford a Carter byly tragikomické postavy a Reagan zvládl jen brzdit, nikoli zvrátit trend.

 614. 734 — Nojo, ale včera taky umřel Rudolf Čechura. Jako malej jsem ve VTM rád čítával jeho holmesovské články (o The Sherlock Holmes Society of London, o výpravách do Baker Street…, asi vesměs v ročnících 68 a 69 – měl bych se do nich podívat), pravděpodobně ovšem většinou a s větší intensitou až po několika letech, kdy už nic podobného vycházet nesmělo. Po pouhých několika málo letech, a přesto se mi to všechno tehdy zdálo být navždy ztracené.

  Pak se po necelých dvaceti letech situace poněkud změnila… A teď, po téměř půl století, koukám…: A vida, ono je to opravdu ztracené; nejspíše navždy.

 615. Včera na lavičce v parku dva (mimo mnohých dalších) feťáci, rozbalené feťácké nádobíčko, kolem bez zájmu prochází dvoučlěnná hlídka městské policie. Oslovil jsem ji ještě spolu s dalším občanem. Podívali nechápavě „Co po mě chcete?“ Jak zaseklá gramofonová deska…
  „Tak si policii (rozuměj státní) zavolejte sám…“ Jeden si navíc postěžoval, že včera ho nějakej feťák obvinil z opilosti ve službě a že tohle nemá zapotřebí. A odešli kamsi kontrolovat parkující auta jestli jedním kolem nestojí na chodníku, babičky se psy a podobnou závažnou protizpolečenskou činnost. Tak co si člověk nezařídí sám…Zařídil. Počkám na výsledek voleb a budu systémově řešit jak jen to půjde. Park má sloužit slušné veřejnosti a ne být feťáckým zločineckým doupětem. Tohle si daňový poplatník neplatí…. Anebo platí?

 616. Ahoj. Mudrlantství lidí z Evropy o tom jak je Amerika v sešupu je nářez podle úplně všech pravidel :-). Asi jako když někdo ze zemljanky vypráví o tom, že soused má na baráku špatně fungující okapy :-). Léčit se to asi nedá. Slýchám to odmalička. Jen po roce 89 to u nás na chvilku ustalo. Bude to nějaká evropská nemoc :-).

 617. Schumachere,

  jak to vlastně je ? Užívání drog samo o sobě trestné není, pokud vím.Pokud obec nevydá vyhlášku, zakazující aplikaci drog na veřejnosti,podobně jako se mnohdy stalo v mnoha obcích a městech s alkoholem, asi moc ti městští poliši moc dělat nemohou.
  Leda by se to namontovalo na veřejné pohoršení, ovšem pak by asi bylo nutno sehnat určitý počet občanů,kteří by dosvědčili, že je to pohoršuje.
  Anebo je to jinak ? Pouč nás….

 618. Oteplovači,

  problém je v tom, že naříkaj i ti Emeričani….nejen Evropané.

 619. Naříkal už starej Janeček, že svět spěje k úpadku….

  To už je takovej světa běh.

 620. Mimochodem, měla sjem za to, že „pohoršení“ je v podstatě pocit. Můžebýt pocit veřejný? Kolik lidí musí být pohoršeno, aby bylo možno mluvit o veřejném pohoršení?
  Nebo to je naopak? Zákon mi určuje, z čeho mám být pohoršena? nebo mi ukládá povinost, když se něco takového děje, projevit veřejně pohoršení, bez ohledu na moje skutečné prožívání?

  Asi bych do toho neměla š’tourat, co? Jakmile se do něčeho vežejního začne šťourat, ukáže se, že to je cosi nedefinovatelního , obtížně uchopitelného.
  A někdy z toho šťourání do věci veřejných se navíc může vylinout do širokého okolí odpudivý zápach 😀

 621. Nic už není, jako bývalo za našich mladých let

  Nejstarší rozluštěný sumerský text 😉

 622. Oteplovači, nářek je dán tím, že Amerika byla vždy etalonem a nadějí pro lidi přesvědčené, že socialismus nemůže fungovat. Teď se ten příklad, že to jde i jinak než blbě, ztrácí. Není to jen politická hyperkorektnost a genderismus, ale např. i naprosto devastační činnost FEDu.
  Namísto toho, aby se zblblá Evropa vzpamatovala a přiblížila Americe, což se rýsovalo za Reagana, přizpůsobuje se Amerika i v největších šílenostech Evropě. A v některých oblastech už má dokonce navrch.

 623. Svět rozhodně nespěje k úpadku. Bohužel k němu spěje ta naše část.

 624. Muhehehe!
  Všeho do času.

  Bejvaly říše, jo jo, bejvaly …. jen tak namátkou …. Čína… Aztékové…. Inkové…. Osmanská říše ….Egypt …. Římská říše …. Byzanc … …. Habsburgové …. nad Británií slunce nezapadalo…
  A zapadá …. a zapadá…. a padá …..a …

 625. Čína se drží furt, asi tam mají nějakou lepší vodu.

 626. Matzurko,ty lidi má třeba i Indie a nic moc…

 627. No jo, Rputi -756- to je přesně to, co slýchám už dlouho jako ospravedlnění názoru, že Amerika se hroutí. Akorát musíte být tedy konzistentní v rozměru času, a události v rozsahu mnoha staletí neaplikovat na posledních 10 -30 let. No a i s tou Británií to máte špatně – slunce opravdu dodnes nad ní nezapadá a nazapadá http://jdem.cz/bqtv26
  . Moje názory znáte – žijeme v nejlepším z možných světů, a svět je dokonalý. Žijeme ve skutečnosti na tuku země a máme se obecně nesrovnatelně lépe než naši rodiče, o prarodičích nemluvě. Žádná apokalypsa se nekoná.

 628. Mno, Foundry,
  sice je to velice zavádějící hledisko, ale ne úplně bez zajímavosti. Tedy počet Nobelovek per capita, viz wiki (na chvíli se oprostěme od toho, že wiki je fuj 🙂
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Nobel_laureates_per_capita

  Čína i Inddie jsou na tom dost tristně, a když se podíváš na to, kde ti Nobelisti působili v době udělení ceny, tak ještě hůře.
  Ve svém oboru to vidím naprosto stejně – i když díky financím, kterých má teď zjevně Čína dost, zjevně chtějí zbytek světa zválcovat. Ovšem…. založení čínského časopisu, kde editoři a oponenti cokoliv z jiné části světa setnou, nepovažuji za cestu k excelenci… zatím jim ti tvořivci pořád zdrhají do staré dobré Evropy a USA. Možná je to tím systémem; nedokáže nastavit podmínky pro některé profese (kosmický výzkum je asi jiná káva; takyy ty Nobelovky byly za fyziku a chemii).
  No nic, to je moje polední rozjímání, a bylo by to na delší dobu 🙂

 629. 760… Jenže budoucnost už holt není, co bejvala.

  Ono to asi velkou měrou je v podstatě věci. Člověk (jak odhaduji mluvě za druhé, do nichž samozřejmě nevidím) pracuje a buduje především proto, aby se měl lépe. Následkem toho, když pak vybuduje, poleví. Proč by se byl jinak štval?

  Je otázka, zda úpadek nenastartuje právě toto, spíše než vyčerpání vnitřních možností té které civilizace. A další otázkou jest, zda jednou již nastoupenou cestu k úpadku lze (bez nějakých drastických vnějších zásahů) vůbec zvrátit.

  Idea rovnosti u toho všeho pochopitelně působí tak zhoubně, jako máloco jiného, to však netřeba blíže vysvětlovat.

 630. Dobrý den. Schumi, Něco mohou ovlivnit městší. Znečištování veřejného prostranství. Kdo umožní sklízet občanům ovoce jejich rozhodnutí v míře větší než doposud? Uvědomují si alespon někteří, že sociální sít neomezuje jenom pohyb dolů, ale i nahoru?

 631. Sociální sít není sít, ale klecové lůžko. Ráno jsem na Radiožurnálu poslouchal kominíka o sociálním učení spolku. Hmm, nic o tom, že být sociální znamená neobírat chudé daněmi a inflací. Nic o tom, že je třeba dát prostor chudinské vzájemné pomoci.

 632. Foundry ad 757 – nebo méně západní demokracie…

 633. Matzurko,

  já vám nevím, ale oni mi ti Číňané připadají jako praktičtí lidé. Kteří dělají, co se jim vyplatí.
  Vědeckým časopisům rozumím prd, ale řekl bych , že ty své mají pro své lidi.
  Na to, aby jejich lidé věděli, co dělá věda jinde, jim stačí předplatit jim cizí časopisy.
  a myslím, že ještě nejsou, tam kde by chtěli být, a svoje elity zatím , opakuji zatím , používají na řešení praktických a naléhavějších problémů.
  Kdesi jsem četl, a už dost dávno, že každý rok posílají na státní útraty do evropy a Emeriky desetitisíce studentů. A asi se jim vracejí, jinak by to nedělali.
  myslím , že to bude trvat tak deset, dvacet let, a těch Číňanů na Nobelovském seznamu podstatně přibude.

 634. No, tak je po 14. hodině, jistě jste zvolili ty nejlepší z vás a ze svého okolí, dle svého nejlepšího vědomí a svědomí… A protože se v poslední době více a více zabývám termodynamikou – fázovými transformacemi a relaxačními procesy – vznáším dotaz, jaká bude asi tak časová konstanta relaxace a následné fázové transformace na ty samý prodejný kurvy, ve které se ti nejlepší z nejlepších zákonitě změní?
  Já, když jsem si na kandidátních listinách napříč politickým spektrem proškrtal, koho rozhodně ne (na počítači, abych neznehodnotil svůj hlasovací lístek), naskytl se mi pohled, že by z toho i vůl blil…

 635. Jen připomenu, že USA není stát srovnatelný evropským měřítkem. Je to kontinent a těch 50 států, které tvoří unii je v mnoha ohledech rozmanitějších než sousedící státy evropské. Nejen geograficky, ale ekonomicky, demograficky, etnicky a politicky.V minulých třech týdnech jsem projel – přesněni proplul – šest států a mohl srovnávat. A znovu se mi potvrdilo, že státy unie jsou daleko svobodnější a mají daleko větší práva než nezávislé národní státy sdružené v EU. Obamova vláda je nejhorší nikoliv pro to, že v Bílém domě hostuje učatý mouřenín, ale proto, že se vytratila rovnováha mezi exekutivou, legaslativou a arbitráží. Bílý dům a Senát kontrolují Demokraté a bohužel mají podporu u Nejvyššího soudu do něhož dosadili Clinton s Bushem socialisticky orientované soudce. (Hlavně soudkyně). To mám Bushovi, kromě toho, že za něj začala politika „kvantitavního uvolňování“, kterou dlouhodobě považuji za katastrofální, nejvíc za zlé. Jenže Amerika je země evoluční a dlouho jejím obyvatelům trvá než se rohejbou. Ale když se rozhýbají pak začne mazec. V Evropě nevidíte zdvihající se odpor států proti federální vládě, která se snaží usurpovat co nejvíce moci. A Jih se brání úspěšně a hlasitě. Velmi mne potěšila Alabama dodnes nesoucí stigma rasistického státu. Nic nemůže být dál od pravdy.Jen jsem nikde neviděl černochy na nárožích nabízející drogy, bordel v centru měst, opuštěné čtvrti, či městský vřed jakým je Detroit. Ale ani Michigan není jen Detroit a viděl jsem krásná městčka, zdravou lokální ekonomiku. Zajímavé je srovnání, jakoTV měli puštěnou v hospodách – Od Missouri na jih z 80% převáldal Fox news, na severu to byly sportovní kanály. V Alabamě přes veškeré washingtonské tažení proti uhlíku budují v zálivu jednu těžební platforrmu vedle druhé. Za posledních 10 let jich postavili 80. Také jsem na jihu neviděl jediný větrník ani PV pole. Zato benzin tam je skoro o dollar levnější než na severu. Pokud někdo sledoval mou cestu na FB, nemohl si nevšimnou, že jsem fotil průmysl, hlavně elektrárny, všechny uhelky. ZBlíka Amerika nevypadá zdaleka tak beznadějně jako když se na ní člověk dívá prizmatem denních zpráv.

 636. Pane Neumanne,

  primárně jste v pérdeli proto, žejste dovolili přesunout výroby do Číny. Aby hrstka lidí měla větší zisky.
  A teď už vyprodáváte. Čina skupuje všechno, co je na prodej a k něčemu.
  Putin to dělá opačně. Motivuje firmy, aby stavěly fabriky v Rusku.

 637. (727) Co přesně má ČR dělat s volyňskými Čechy? Brání jim někdo v odjezdu z Ukrajiny, což by spadalo do působnosti zamimi? Nebo se bojí situace po příjezdu do Čech, což je ovšem věcí ministerstva vnitra, případně pracáku?
  (729) A co s tím? Vyšleme tam brigádu rychlého nasazení (českou)? Když ne, tak kdo a proč?
  (765) Paradoxně se ovšem Číňani mají lépe, když alespoň něco z oné západní demokracie aplikuji (a nejlépe v Hongkongu a na Tchajwanu, kde jí aplikují nejvíce). 😛

 638. Životní úroveň Rusů řadu let po sobě stoupá, američanů stagnuje nebo klesá.
  Alespoň doteď.

  Naštěstí pro koho ? Američany ? 😀

 639. Je to tak, Zatím co Rus si dneska může dovolit koupit tři brambory místo dvou, chudák Američan už nevymění auto každé tři roky, ale až za čtyři.

 640. Ten major Sikora musel být génius,když předvídal globalizaci a západní investice v Číně 😀

 641. Když mi Indiáni ve stánku u Four Corners nabízeli poncho, kde v rohu byla cedulka „Made i PRC“, tak jsem taky o přesunu výroby trochu zapochyboval.

 642. Dobré odpoledne všem.

  Šumaváku, ahoj. Poslal jsem ti před chvilkou mail s pozvánkou jako přílohou v JPG na Šakalovu přednášku. Prosím o její uveřejnění.

  Pro nedočkavce. Přednáška se jmenuje „Ze staré Bubenče do Podbaby„. Koná se toto úterý 14. 10. v 17 hod. v Malém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Všichni jste srdečně zváni…

 643. Dušana, ahoj. Ten jezdec na Googlu, co všechno ví nejlíp, Google používá jen jako důkaz jeho pravdy, musí vědět víc než ti, kteří to jen prožili. Když jsem mu to napsal já, tak jsem byl zaujatý, když mu to včera napsal skimic, tak to jen tak přešel.Teď může vyučovat o Americe, protože to četl….

  Kadet Biegler.

 644. Quivisi,

  ve filmu Armageddon ( tuším) Ruský člen posádky americké kosmické lodi , letící zachránit svět zabušil tuším kladivem do nějakého nefungujícího panelu a byl upozorněn, že tohle je emerická loď, a nemůže používat ruské metody.
  Jen odfrkl “ Naše , vaše, i tak eto sdelano na tchajvaně “
  Natočit to dnes, řekl by v Číně. 🙂
  no a Čína zbohatla, zbrojí ,a Amíkům to dělá vrásky.

 645. Martine,

  nemám dojem, že by se pan Neumann tady rozplýval nad tím, jak se mu v Emerice žije den ode dne lépe a lépe……..

 646. Ajrovko, koukám, že ty si tu repatriaci představuješ, jakože sbalí kufr a jede! 🙂
  Repatriace je něco jiného než azyl a dotyční se stěhují z celým majetkem.
  A když dostali befel držet pusu, tak to asi s tím stěhováním bylo na zadrmo. Ta paní Benešová nejela po půl roce za Zemanem jen tak pro nic za nic.

 647. Halladine, neutíkej. Pan Neumann nemá nic společného s tím, že tvoje znalosti z Googlu neodpovídají skutečnosti, o které píšou ti, kteří to prožili na vlastní kůži.

 648. 784

  Je třeba dostat trvalé povolení k pobytu, a vyjmutí z normálního systému zacházení s cizinci.

 649. Já jsem se v 756 smála tomu, že politici kecaj všude stejně,
  takže nechápu proč se tu rafete.

  Dušan má pravdu, že Amerika je obrovská a rozdíly veliké. A má nesmírnou výhodu komunální politiky. Což může být ovšem zas průser v případě, že si to lidi neohlídaj a vedení to přivede do kopru jako v Detroitu. To je právě ta osobní odpovědnost.

  Na druhou stranu je nepochybné, že USA seká chybu za chybou v mezinárodní politice a FED tiskne prachy s úsilím hodným lepší věci. Obé vede zemi do kopru.
  Google negoogle! Hawk!

 650. Halladine – 778-, jako obvykle jste zaspal. To je už dnes jinde. V týdnu jsem byl v Paříži na velkém farmaceutickém veletrhu. Jezdíme tam léta. Jako vždy, pár „národních“ pavilónů ze zemí jako je Indie, ČR a Maroko (?!)a podobné rozvojové země. Vše v jednotné barvě jednotné úpravě, evidentně dotováno. Čína to měla před 10ti lety stejně. Jednotná barva, státní vlaječky, na stěnách abecední seznam látek se vzorci, u stolku bonbóny a prospekty. Dnes to ale Číňani mají už přece jen jinak, učí se rychle. No a byl tam taky pavilón „Severní Amerika“. Z dálky vypadal úplně stejně jednotně jako ty rozvojové. Prosté jednotné stánky, na stěnách seznamy, všude americké a kanadské vlajky (měli to společně USA a Kanada). Jdu blíž, a co nevidím. Všechno to byly čínské firmy, mající malou, Číňany vlastněnou pobočku v USA. Jen ten design je prozradil :-). Rusové tam nebyli vůbec, ani individuální firmy, ani jednotný národní stánek – farmacii neumí :-).

 651. Ale Martine,

  neplácej. Řada výrob se odtěhovala z USA, to je fakt. Každý rok je obchodní deficit, to je taky fakt.
  Že rotačky FEdu běží , už tu psal Foundry. Že se emerická vláda zadlužuje čím dál víc, je taky fakt.
  Že čína díky přesunu výrob ze Západu ( nejen USA) zbohatla a zbrojí je taky fakt.
  S čím prosím Tě chceš diskutovat či co chceš vyvracet ?
  Konkrétně, prosím.
  A ne vzpomínat google, či mou profesi.

 652. Oteplovači ,nechápu, co má Váš příspěvek s mým příspěvkem o onom majorovi.
  Jistě , udělat si dceru na nějakém trhu je nejsnadnější způsob jak tam fungovat.
  Ale to moc nemá s čínskými nákupy společného.
  Každopádně Číňané koupili fůru amerických i evropských firem ( anebo alespoň jejich akcií)
  například už dvě divize IBM, anebo naposledy hotel Waldorf Astoria, ve kterém prý spávaj emeričtí prezidenti, když jsou v New Yorku,

  A investují v Africe , v Evropě, včetně té Ukrajiny…..
  A jsou to většinou státní fondy…..

 653. Je to marný, je to marný. Ač nejsem bohat, žiji se lépe a spokojeněji než 90% populace této zeměkoule. Nemám nejmenší důvod ke stížnostem.

 654. Halladine, aktualizuj repertoár, už dlouho jsem se o tvé profesi nezmínil, tak se nekruť jako přišlápnutá žížala. Je to marný.

 655. Halle, ono je taky 30 hodin !strašně dlouho“! 😀

 656. Čínská pojitovací společnost Anbang kupuje Waldorf Astoria za 2 miliardy dollarů. Pro Hilton je to velmi dobrý obchod, neboť Anbang podle smlouvy WA nákladně zrestauruje a Hilton ho bude provozovat dalších 100 let. Investice do realit v USA jsou vždy dobrým způsobem jak zaparkovat přebytečné peníze. V roce 2012 čínská vláda vyzvala čínské invesotry k investicím v zahraničí programem GoGlobal. Loni šanghajská Fosum Ltd koupila One Chase Manhattan Plaza za 750 milionů. V témže roce koupila indická solečnost Sahara za 570 milionů hotel Plaza (v přepočtu asi 2 miliony za pokoj), který kdysi patřil Trumpovi. Údajně je hotel opět na prodej. Navíc tyto nemovitosti nebývají v jednom vlastnictví příliš dlouho. v roce 1989 koupila Mitsubishi za 2mld dollarů Rockefeller Center a v roce 1995 z toho vycouvala kdy investorská skupina udělala bankrot. Na Manhattanu patří hodné nemovitostá vnějším vlastníkům už od doby kdy to byl New Amsterdam a zatím nikdo žádný mrakodrap ani hotel neodvezl. Takže o co jde?

 657. (782) Mnohem větší vrásky to dělá sousedům Číny.
  (784) Befehl je tvoje domněnka. A pořád nevím, jak s majetkem souvisí zamini. On už na to přišel i Zeman (Kmoníček ho asi nechal se vykecat a pak mu prozradil ono sladké tajemství), že to spadá do referátu Chovancovi.
  (786) No a komu to spadá? Za orálkovi?

 658. Hmm. . .takze to vypada, ze misto tancmajstra ze Syreckova tady budeme mit hornouherskej kosoctverec s vychovanim reznickeho psa . .
  Jeste vetsi blbec, nez jsem doufal. . .

 659. Ajrovko, nejde o to, kdo to má v referátě, ale o to, co tam Zaorále, potažmo naše ambasáda provozovali!

 660. šimone, co to je, ta touha cizáků být primátorem v Praze? Vždyť je to srandovní! 😀

 661. (800) Nejspíš nic. Proč by taky měli? Zeman nemá rád Zaorálka (což docela chápu), tak na něj hledá klacek. Další verze je, že chce na Ukrajině jiného velvyslance (jak tak koukám na jeho kamoše, dost bych se toho bál). Nic víc v tom nejspíš nebude, nějaký pošuk, který bude řvát co mu někdo napoví, se najde všude.

 662. Dušane, myslím, že arivismus, ať už politický či hospodářský, není zrovna ten nejlepší způsob, jak vybudovat něco trvalého.

 663. Ajrovko, tím, že něco popřeš, to ještě nezmizí ze světa. 🙂

 664. (804) Tím, že něco vyfantazíruješ, se to skutečností nestane.
  Ta verze s výměnou současného velvyslance za nějakého Zemanova proruského kamoše je asi nejreálnější. Společnost ALTA ……

 665. Dušane, teď zas nerozumím já – asi to bude bude obsahem slova arivismus.
  Tak lépe – zlatokopectví.

 666. Ajrovko, nejsem sama, kdo si to myslí.
  Kdyby těm Volyňákům nekladli překážky, tak by Volyňáci na jaře zničehož nic nezačali říkat, že se vlastně ale vůůůbec stěhovat nechtěj a ta paní Benešová my sem nejezdila z extra seznamem.

 667. arivismus – musím si to rozšířit – tady se to používá spíše ve smyslu vytahování se, vyvyšování..v tomhle smyslu…, ale ani „zlatokopectví: mne nepřiblížilo k tomu, co jsi chtěla říct.

 668. Arivismus
  hodí se na USA jako pérdel na nočník.

  On se nedávno US ambasador v Praze tlačil na MZ neohlášen , ve večerních hodinách, a že on jako US ambasador může kašlat na zvyklosti.

 669. Dušane, já usilovně přemýšlím, ale český ekvivalent asi neexistuje. … podumám …

 670. Skleŕoza je sviňa, to je fakt. Tak místo pojmenování zubař převezmu uvolněného „zmetka“, To nené profese.

  Dodělal jsem podkladové vrstvy pod podlahové topení v obýváku. Zítra lepím topné rohože – utíká to, utíká.

 671. Ale je dobře, že se bavíme o důležitých věcech – moje skleróza, pojmenování komentátorů a tak. Zcela jsem tímto odskokem opustili skutečné téma a to je srovnání vyčtených pouček a skutečných prožitků na místě. Je to marný.

 672. (808) Mimochodem, když pominu ona poněkud nelogická „kdyby“, tak co je na seznamu a kde je?
  (816) Je půvabné, že celkem banální nehodu Jaku v Jaroslavli se podařilo vyšetřit za tři roky a to se kolem toho letadla nebojovalo. U MH17 je leckomu divnmé, že výsledky nejsou za tři měsíce.

 673. To mě moc těší, Martine!

  A hlavně dej vědět, až budeš příště třeba brousit parkety,umývat okna, anebo cokoliv jiného !
  Ani netušíš, jak moc mě to zajímá !

 674. Aero, na téhle nehodě je zejména divné, že jí ještě nevyšetřiki, ale vyníka už mají. 🙂

 675. Mně by teda bylo divné, kdyby ty vásledky byly za tři měsíce. nasvědčovaly by tomu, že nebyl dostatek času na pořádné vyšetření a že spíš než skutečná zjištění obsahují politická zadání.

 676. Martine,

  i kdyby to nezajímalo nikoho jiného, pište to kvůli mě !

 677. No jak kdo ….. já ještě žádné oficiální vyjádření nečetl.
  Ovšem ta vina musela být tvrdá! 😛

 678. Zdravím po příjemném baboletním dnu, který se u mne nesl ve dvou tématech – oprava balkónu lepením nové IPY a výroby kvasu z jablek. Obojí se zadařilo, ale ten kvas je na delší dobu. A ještě jedno téma, ale to je ryze osobní a někteří by mi tu psali posměšné komentáře.
  Martine, koukám, že v boji o dalšího vyloučeného mě začínáš předbíhat. :-))))

 679. Tak jsem si početla zpětně a mám tu jeden vzkaz pro ptakopyska, resp. paní ptakopyskovou. Jde o upřesnění toho nešťastného receptu na hraběnčiny řezy. Pokud jde o to strouhání těsta, je v tom takové malé kouzlo. Pokud se spodní vrstva těsta nastrouhá a následně uplácá – samozřejmě s mírou a nikoli na tuhou placku, zůstanou tam takové drobné škvírky. Do nich se dostane šťáva z jablek a ta způsobí, že spodní vrstva se po upečení nedrobí. A zákusek lze konzumovat ručně a nikoli lžíci z talířku. Fakt. Dnes jsem to opětovně ověřila. Chlapi, co lepili IPU, se oblizovali ještě odpoledne. :-))))

 680. Co zas blbneš, s tím vylučováním, Dano….
  Normálně se štěká Martin s Halladinem. Je to sice poněkud otravné a nijak zajímavé, ale na druhou stranu, nevím, proč by měl nekdo někoho vylučovat. Leda snad někdo, kdo je pošlě někam oba.

  Pokud vím, nikdo tu z diskuse vyloučen nebyl. Za vylučování nepovažuju, když někdo provokuje a neustojí reakci provokovaných nebo když si tu začnou vyřizovat lidi spory, které by si měli vyříkat z očí do očí v nějaké hospodě.

  A jestli máte nějakou soutěž o to, kdo bude dřív vyloučen, tož si poslužte, ale pak si nestěžujte, když dosáhnete cíle a všechny naserete.

 681. maYdo,

  už mlčím jako ryba 🙂 Martin jako by tu nebyl 😉

 682. Dano, čerstvý mošt, lisovaný po ránu, z vychlazených jablek. Až teprve to, co se nevypije, může pokračovat v kvašení.

  Nebudeme si konkurovat, na tebe si nikdo netroufne a já jsem splachovací.

  Dobrou noc.

 683. Dobré nedělní ránko!

  Jj. Hipíku – to je ta správná muzika, aby se člověku rozproudila po ránu krev! Dík!

 684. Pokud se budou v Bruselu divit, tak ať se nediví!

  …Summitu SNS v Minsku se zúčastnili prezidenti Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Tadžikistánu, Kyrgyzstánu, Arménie, Ázerbájdžánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu a Moldavska. Ti podepsali v Minsku balíček dokumentů v oblasti hraniční kontroly, migrace, boje s šířením drog a obchodem s lidmi, a také dokumenty v oblasti finanční rozvědky. Příští summit členských zemí SNS se uskuteční na podzim 2015 v Kazachstánu…

  -Nikdy jsme nebyli odpůrci jejich sblížení s Evropskou unií a sami se chceme sblížit s EU. Otázkou jsou podmínky naší spolupráce. Problémy vznikají ve spojitosti s tím, že naši partneři nepovažují za nutné zavčas, otevřeně a konkrétně jednat o rizikách, které vznikají pro ruskou ekonomiku a ekonomiku ostatních zemí SNS ve spojitosti se schválením pravidel jiných obchodně-ekonomických uskupení…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/na-pudorysu-sns-vznika-novy-euroasijsky-ekonomicky-svaz/

 685. Dobré zas ráno… Dějou se vjecy – já jsem s výsledky voleb u nás na vesnici celkem spokojen, čekal jsem to horší… No tak uvidíme, jak se to vyčábří…

 686. Volby – v zasade je mi to jedno, jedny masibly vystridali jini. . .
  Nebude kde parkovat, bude knihovno, slunickovi banditi bodujou.
  Dobre nam tak.

 687. Pražáci projevili moudrost – namísto bláta zvolili louži…

 688. PeSi, na tvém místě bych oprášil kolo Ukrajina – autem už se v Praze nikam nedostaneš. A když se dostaneš, nezaparkuješ. Buzerobleček ti bude zajisté slušet.

 689. 838 – hele nech si to, joo!
  Ja jen si preju, aby si pak ty slunickovi blbci vozili do nemocnice a na krouzky svoje prdele na pyciklech.
  Ale jak tak ctu ty jejich slovni prujmy, budou cele ulice jen pro rikši – sanitni, zasobovaci apod.

 690. brédopoledne. Já sice su škodolibá, ale až tak, že bych pražákům tu Krnáčovou přála, ne. Ale je možné, že Babiš s takovým výsledkem v Matičce vůbec nepočítal, a jen co se vzpamatuje z šoku, bude hledat mezi zvolenými vhodnější personu. I když, kdo ví, najde-li. A pražáci budou se slzou v oku vzpomínat na Svobodu, nebo toho, jak mu na jméno přijít nemohli a tak ho zvali tancmajstrem.
  U nás se volilo jen místní zastupitelstvo a byl to boj lítý a dost nevybíravý. Každý, kdo chtěl postavit protikandidátku úřadujícím zastupitelům, byl obdarováván výhružnými dopisy, emaily, případně jeho zaměstnavatel pomlouvačnými upozorňujícími telefonáty, kde se dozvěděl, co za lumpa to zaměstnává. A tak to všichni vzdali. Tož tak se u nás žije, nemusí nám pražáci závidět. 🙂

 691. Dle aviza ANO koalice by byla se socany a piraty. Bude li dohoda topaku s ODS, zbyva slepenec trojkoalice a komousi.
  S komousema nebude zadna oficialni koala, takze ten slepenec je jazycek na vahach a bude rozhodovat mezi tancmajstrem a tou kosoctvercovinou. . .
  Pravdu ma Foundry a vubec ho zato nemam rad . . .zdravim.

 692. 841 Dano, to je problém stáda. Kdyby se domluvili, sestavili jednotnou protikandidátku, nebylo by možno s nimo takhle cvičit. Kromě toho by zaměstnali policii četnými trestními oznámeními, samozřejmě podanými cestou státního zastupitelství, na maření průběhu voleb, vydírání a podobně. Případně za dodržení principu není žalovaný, není soudce, těm známým rozesíračům diskrétně a s fackovací vložkou vysvětlit, že svobodné volby vypadají jinak než jak oni si představují, že není doba před čtvrt stoletím a že nejsme Alabama padesátých let. Jenže to by se museli omezi sebou mluvit. Přinejmenším to tretsní oznámení bych zkusil, je to bezplatné a ať se úřady neflákají.

 693. V Hustopečích padla koalice ODS a socanů,- ODS 3mandáty, socani jen jeden. Konečně.
  Kupodivu nevyhrálo Ano, jak jsem čekal -dostalo jen 3 mandáty ale sdružení nestraníků -7 mandátů, nezávislí 2, a třetí nezávislí 3.
  Lidovci kupodivu jen jeden mandát. A komouši taky jeden.

 694. Dobré dopoledne,

  mně teda pobavilo, že emeritní vdova Pravdy a Lásky Eliška KaplickÁ kandidovala za partaj Babiše. 😀

  Volby dopadly, jak dopadly. Čtvrt století jsou furt nějaký volby, čtvrt století poslouchám, vidím, čtu, jak zrovna tyhle budou přelomové, významné, jak po nich bude líp a budeme to dělat jinak a konečně správně a ono je po nich furt stejně. Nakonec zaplať Bůh, že je furt stejně, mohlo by být i hůř.

  Na předvolební sliby platí trojnásob „sliby se slibujou, blázni se radujou“

  Tudíž se jdu radši věnovat čištění sporáku a pečení krůtího stehna k obědu a dýně na dýňovou polívku.

 695. … krůta a k tomu dýně. Dýně zní skoro jako tchýně … Co oslavujete maYdo? 🙂

 696. 2 Foundry ad 839 – no, já psal o výsledku v naší vesnici… V Praze holt maj všechno extra… jsem zvědav, jak dlouho těm hlavním vydrží, že spolu nemluvěj… V Praze se dokonce povedlo i komunistům z ODS přesvědčit, že budou jiní, lepší, dokonce že zříděj nevěstinec s nealkoholickou obsluhou, dokud se jim (ve spolupráci s Kalouskem) nepovede rozkrást i ten zbytek, co zatím nerozkradli… Jo, bude sranda…

 697. 2 Dana – ad 841 první odstavec – Tys požila! A máš na to aspoň omluvu ve formě chřipky či angíny?

 698. Zeman poblahopřál vítězům s tím, že aby prý neusnuli na vavřínech. Vavřín je bobkový list, že? Příhodné…

 699. No a teď koukám na výsledky do senátu – ten Hampl tam snad ještě i nakonec proleze… Jsem si říkal – to je kariéra – z rektorátu na kandelábr… No a teď snad z kandelábru do senátu…

 700. Nadívaná krůta a dýňový koláč (pumpkin pie)
  jsou tradičními pokrmy na americký Den díkuvzdání 🙂
  Se šťouchanými brambory a brusinkovou marmeládou zvanou omáčka to náhodou není vůbec špatné; koláč je samozřejmě jako dezert.

 701. Nic neoslavuju skimici. Snad jen to, že se sejdeme u oběda a že je neděle a venku hezky.

  Krůtí stehno je poměrně levné a rodina krůtu ráda a tak ho kupuju dost často.
  Dýňová polívka je rychlá a jednoduchá a u nás oblíbená a v téhle roční době taky není výchozí surovina drahá.

  Dokonce uvažuju, že bych si napřesrok na chalupě nějakou tu dýni vysadila. Máslovou nebo hokaido. Jen nevím, jetsli by z toho nakonec neměli prospěch hlavně různí zahradní ožírači.

 702. Kdy je Den díkůvzdání?

  U nás se peče nadívaná krůta tradičně na Boží hod vánoční. V poslední době ale pečeme jen kus a nádivku vedle, protože jsme vždycky dojídali ještě týden ohřívanou bóžohodovou krůtu a už to nikdo nechtěl.
  A brusinkovou marmeládu můžu k lecčemu, jen se mi nějak nepovedlo letos nasbírat brusinky. Ale červený rybíz je docela vyhovující náhradou. Lepší, než omáčka ze sušených brusinek.

 703. Matzurko – já proti tomu nic nemám. Vím, že krocan je něco jako americký národní hrdina protože zemi zachránil před indiány. Proto mu dodnes potomci francouzských kolonistů říkají poule d’Inde – Pták z Indiánova (nyní zkracují na La Dinde). Angličani mu tenkrát říkali Turkey. Ti si totiž popletli s perličkou, která byla opravdu dodávána z Turecka.

 704. Vlastně „slepice“ z Indiánova. Ona to asi byla nakonec hrdinka …

 705. maYdo,

  pokud mne paměť neklame, tak třetí čtvrtek v listopadu. A nádivka se většinou peče taky zvlášť, dokonce lze připravit i na sporáku. Ty brusinky jsou v podstatě marmeláda, chutnalo mi to zejména s přídavkem pomerančové kůry 🙂
  Krocana mají na vánoce znovu, to asi podle zvyku v UK.

  Skimici,
  asi tak 😀
  Ale ne před Indiánama, ale Otce Poutníky před smrti hladem. Dostali je darem od Indiánů, které pak za odměnu začali systematicky likvidovat.

 706. To teda není od Američanů hezké, když si pojídají svoje národní hrdiny 😀

 707. maYdo – nechtějte vědět co pojídají a popíjejí katolíci …

 708. Vzdyť já vím, krev Páně a tělo Páně, skimici. 🙂

 709. Hmm, Páně – to bude asi nějaký speciálně vyšlechtěný katolický prasátko… Tomu bych rozumněl – to naše sice nebylo druhu Páně, ale z tý krve byla výborná prdelačka a jelítka, z toho těla neméně vynikající další dobroty… (viz výše)
  Na to Páně – to je nejaký speciální řeznictví? Jen pro katolíky? Nebo vedou i maloobchod? Já jsem Páně ještě neochutnal… Natož z Páněte prdelačku či jelítka…
  No, ale protože katolíků je u nás míň než buzerantů – necelá 3% proti minimálně 4%, asi se velkochov nevyplatí… Odkud je dovážej? Tipoval bych z Číny, jako ostatně všechno… Čínský vepřový ve vlastní šťávě bylo pověstný, ale čínský Páně ve vlastní šťávě jsem v krámech ještě nezahlíd…

 710. maYdo,
  pokud ano, tak v některé ze svých amerických kuchařek v AJ. Můžu přeložit a zveřejnit; ovšem prakticky jsem to nikdy nepekla. V podstatě jde o křehký koláč, do něhož se dává „nádivka“ z rozmixované dýně, okoženěné směsí podobnou perníkovému koření. Na talíři se může ještě dozdobit šlehačkou, ale přiznám se, nijak zvlášť mne to neoslovilo.
  http://www.foodnetwork.com/recipes/nancy-fuller/from-scratch-pumpkin-pie.html
  Poprvé se to peče a baští na Halloween, aby se zužirkovaly vnitřky vydlabaných strašáckých luceren.

  Pro méně zdatné kuchařinky je ta „skořápka“ neboli „crust“ prodávaná i hotově – buď jako u nás listové těato v balíčku, nebo i v alobalové formě, stačí naplnit (náplň čili „filling“ se dá samozřejmě taky koupit….). Ale to pak nejde ze zbytku těsta navrch udělat vykrajované lístky nebo jiné ozdoby 🙂

  Ale mnohem tradičnější je americký jablečná koláč „apple pie“, který má ovšem tolik variant, že je těžké vybírat. Ten se ale vyznačuje tím, že na náplni je ještě vrstva těsta, a ta jablka se drobátko navrší, takže je to kopeček.

 711. Matzurko,
  co se týče amerických koláčů:
  Shoo-Fly Pie and Apple Pan Dowdy uměla dobře June Christy, zvlášť když jí byl k ruce Stan Kenton 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=jTPjr6G4AkU
  I never get enough of that wonderful stuff
  (nemůžu se toho nabažit)
  🙂

 712. 2 Matzurka – ad první odstavec – to skoro vypadá, že tam chybí závěr dle Magdaleny Dobromily Rettigové – „a za stálého míchání zvolna vyléváme do záchodové mísy“.

  ad třetí odstavec – tedy něco jako pizza „Calzone“? Babička taky často dělala jabkovej koláč mezi dvěma vrstvama těsta, ale ta to roztáhla doplacata a jen spojila po okrajích… No a ty propečené okraje, které se pro návštěvy okrajovaly, byly na tom skoro to nejlepší…

 713. Matzurko, díky, ten popis vcelku stačí. Ono je na internetu receptů hodně a různých, třeba itavých , kde se dýně dává i do těsta a je to spíš taková buchta.

  jen jsme chtěla vědět, co z toho je ten echt americkej dýňovej koláč. Děcka si najednou na starý kolena vzpomněli, že chtějí na haloween dlabat dýni, tak abych věděla, jak naložit s odpadem 🙂

 714. 2 maYda – není-li po ruce kompost, pak viz výše…

 715. skimici,
  díky, to je milé.
  To ještě byla hudba, k níž netřeba potrhlých spandexových kostýmů či obnažení interpreta, umělých mlhovin a ohňostrojů, zesilovačů a repráků trhajících bubínky posluchačů, a nic neříkajících a nerýmujících se textů, které spíš vztekle vyřvávány než zpívány….
  Asi fakt stárnu 🙂

 716. 855 MaYdo, obstojná brusinková je k mání v IKEI. Dobrý je i tamní syrup.

 717. 870-a dobré jsou i sledě v hořčičné omáčce, obstojný je i losos. Myslím z IKEI.

 718. Matzurko,
  já od ní mám ještě rád „Daddy“, jak se snaží vykešovat fotříka:-)
  https://www.youtube.com/watch?v=O9SBksOo7ro

  Hey, Daddy, I want a diamond ring, bracelets, everything
  Daddy, you oughta get the best for me
  Hey, Daddy, gee, don’t I look swell in sables?
  Clothes with Paris labels?

 719. No jo, pánové, ale jezdit pro brusinkovou omáčku do IKEy, to radši ten doma zavařený rybíz. 🙂

  PeSi, uvedený postup si nemohu dovolit, i takhle jsem v baráku známá jako Ta, co ucpává odpady. Vylévání čehokoliv do záchodu je u nás v baráku choulostivé téma 🙂

  A kompost máme.

 720. maYdo,
  mezi brusinkama a rybízem bych šacoval docela propastný rozdíl 😀 Jinak brusinky z Ikea celkem běžně používám, protože mi připadají ve srovnání s brusinkami z jakéhokoli superhyper mi tak o 100% víc chutná. U nás brusinkovníky nerostou a vzhledem ke globálnímu oteplování asi nikdy neporostou, ba dokonce jsou na ústupu i borůvky, takže výroba vlastní brusinkové klevely, či jiného melšpajzu nepřipadá v úvahu. A že bych jel na brusinky někam do Čiernej pod Bruchom, či Horoucích Prdelákovic a vlastnoručně je tam trhal… 😀 😀 😀 to bych si ruku urval a nafackoval si s ní, abych se probral ze šoku. Podobně v Ikea kupuju i omáčku SÅS SENAP & DILL na lososa, protože mi chutná.

 721. Ptakopysku 🙂

  určitá podoba by tu byla, ale nejsem to já 😀
  No a zpráva pro Martina – akorát jsem naložil na vozík beton, který jsem onehdy rozbil sbíječkou.. Ještě mě asi 8 kubíků čeká……. 😀

 722. Skimici,

  ja mám s Pardubickou blbé asociace, takže nekoukám

 723. To jsem nevěděl. Závěr byl napínavý a taky jsem ještě nikdy neviděl surfujícího koně na břiše.

 724. Mám někde založenou papírovou fotku (dělali jsme kdysi takovou studii o Brandisové) Kde skéče přes tu „vodu“ V louce vymletá 4 m široká díra, kolmé stěny dolů a dole ve vodě stál kůň(hluboko pod okrajem).
  Jak jsem jezdil military, tak u tohohle bych velmi váhal.

  Ony ty hluboké příkopy měly svůj význam… jak se dnes ten žokej choulil v tom „žlábku“ za irskou… a stejně se tam neschoval.
  Když byl ten příkop metr široký a metr hluboký, tak si tam klidně mohl sednout a dát žváro, protože byl v bezpečí.

Komentáře nejsou povoleny.