BFPT 2017, aneb „prase“

Čas prchá jako mrcha, rok pomalu pryč, husy se začínají líhnout – možná už bude čas sundat zimní pneumatiky, ale nejsem si jist, zda to na tu chvilku stojí za to…

Takže se opět blíží „Setkání u vody“ a mám zásadní otázku:

první víkend v říjnu – tj. 30.9 – 1.10. ,

nebo netradičně až druhý, tj. 7. – 8.10. ???

Zatím byl v návrhu ten první víkend, ale ještě s tím lze pohnout.Tak pište, jak by vám to vyhovovalo, abyste mohli přijet všichni.
Variantu, že 30.9. začneme a 8.10. skončíme, ze zdravotních důvodů odmítám… 😉 😀

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 744 komentářů u “BFPT 2017, aneb „prase“

 1. Ahoj, já se přimlouvám za ten první víkend a prosím ubytování u Candrů v přízemí – pokud možno. 2 lidové… Teda, aspoň doufám… Že mě nic nesloží jako předloni…

 2. 2 ptakopysk ad 1650 dole – Cože? Celých 100 metrů? A není to příliš xenofobní?

 3. Počasí dopředu nezjistíme, takže mně je to jedno, který weekend.

 4. Dobré zas ráno… Tak jsem se dočetl, že nám dnes umřel Zoubek… No a kdo teď bude sochat ty vychrtlé na hubu padající zrůdy?

 5. Zpátečník mě předběhl, ale připojuji se. Modrý ptáku – výborně vystavěno a zdůvodněno. Marným bych to nenazval, i když je to psáno především pro pana C!

 6. PeSi – ty vychrtlé, na hubu padající zrůdy bude sochat mnoho „umělců“. Když je poptávka. Ovšem Olbram byl kamarád…

 7. Modrej, ano. Jestliže politik se ze služebníka stal pánem v domě občana, namísto toho aby mu sloužil, sám je v postavení

  (dočasného, třebaže i to je relativní, viz politik univerzální nic jiného už ani neumějící a vynakládající převážnou část úsilí či veškeré úsilí aby politikem zůstal a navíc a do budoucna si zajistil prebendu v soukromých službách pro případ, že pokračování v politickém byznysu by mu nevyšlo)

  služebníka ve vztahu k ostatním zaměstnancům státu v dlouhodobém či trvalém kontraktu.

  Proto v konceptu nynějšího „státu“ jsem toho názoru, že státní zaměstnanci by neměli mít volební právo. Obdobně obecní.

 8. Olbramovi by mohl nějaký jurodivý student sejmout masku, aby se udržela kontinuita…

 9. 4 Karle… a proto je nutno soukromým zemědělcům zvýšit odvody dávek natolik, aby byli donuceni vstupovat do družstev…
  Aneb vítejte v Padesátých.
  Šílené. To je přinejmenším na zbavení svéprávnosti.

 10. 8 Martine, já proti oné tvorbě nemám námitek. Domů ani do zahrady bych si to nepostavil. Což znamená, že ani nekoupil. Ovšem za nedobré považuju když to koupí erár za erární peníze a navíc mě tím oblažuje neb lépe než já ví co se mi líbí.

 11. 9 a omezeno by mělo být i volební právo osob na takového zaměstnance odkázaného výživou.
  A poživatelů sociálních dávek. V podstatě jsem pro daňový census. Plus systém kurií.

  A vůbec, všeobecné rovné volební právo se mi nejeví jako až tak dobrý nápad. Ovšem když je lidé chtějí…

  Je zajímavé pozorovat zpětnou vazbu a fungování spontánního řádu. Dlouhodobě se musí projevit.

  Nejsem osvíceným vládcem. Kdybych jím byl, právě proto, že osvíceným, nezasahoval bych. Nanejvýš bych například nařídil kdy má vycházet a zapadat Slunce. Před tím bych se poradil s astronomy…

  Mohutný je tok dějin, plný zátočin, mělčin, vírů a zpětných proudů. Že jsme v nějakém z nich, neznamená, že se obrátil celý tok. Nějak tok vypadá z proudu, jinak z mělčiny, jinak za břehu, jinak z vysokého břehu, jinak s kopce nad krajinou…

 12. Kdyby byl daňovej census,tak se odhlasuje ,že daně budou platit jen ti chudí, a privilegovaní nic.
  Tak to bývávalo:-)

 13. Tak si tedy můžete hodit exkrementem. Mně se totiž sochy Olbrama Zoubka líbí.

 14. Zdá se, že Rusové sklepli Otce Bagra, neboli Abú Bakra Baghdádího. Jestli se to potvrdí, tak by to byl takový hezký příspěvek k oslavě Ramádánu.
  Ruské letectvo při náletu na setkání vedení Islámského státu zřejmě zabilo lídra této teroristické skupiny Abú Bakra Bagdádího. Při desetiminutovém náletu přišli o život další vysocí pohlaváři IS i tři desítky polních velitelů střední úrovně a až tři stovky bojovníků IS z tělesné stráže vedení.

 15. 4 – kdyz to tak volici chteji… Koneckoncu, tak nejak to chteli i v roce 46

  Jde to rychleji, nez jsem cekal…

 16. Ptakopysku,

  zabití dotyčného bylo už hlášeno víckrát. A furt se někde úspěšně zašíval

 17. Mňo… mě se líbí velice málo soch, já bych se asi uházel.
  Za jeden z nepodivnějších kupříkladu považuji pomník Josefa Suka v Benešově. Autor M. Roubal. Uvažuji nad tím, že bych dal do oběhu legendu o skladateli zakletém do žulového obrubníku, inicioval testy DNA neznámého vojína, pohřbeného v roce 1935 v Křečovicích a vyvolal celosvětové hnutí za sejmutí banu ze slavného skladatele.
  http://www.urocnice.eu/img/mid/2974/benesov—pomnik-josefa-suka-4.jpg

 18. A hele, zdá se, že se mi podařilo dojebat italic. Až Pán brány sleze z koně, zajisté bude tak mlaskav a odstraní z 18 domršený zavírací tag.

 19. Dobré předpolední,

  no, já ničím házet nebudu, neb dílo zemřelého autora neznám.

  Momentálně se tiše raduji, neboť prší !!!

 20. Halladine,
  jestli zdroje nekecají, tak Rusové trefili výroční schůzi ISILu někdy koncem května a evidentně měsíc čekali, jestli přece otec Bagrů jen odněkud nevyleze. A protože nevylezl, považují ho za vychladlého. Američani na Bakrovu hlavu vypsali odměnu 25 mega dolarů. Docela by mě zajímalo, jestli se to vztahuje i na vojáky cizího státu. Že by se ten ruský pilot docela slušně opeřil 😀 😀 😀

 21. Matzurko,
  neříkej že neznáš slavnou epopej „Koroze, neboli Kyselý déšť“ dislokovanou na svahu Petřína? 😀 😀 😀
  http://sophisticagallery.cz/wp-content/uploads/2014/06/olbram-zoubek-obeti-komunismu.jpg

  S věcma od Olbrama Zoubka bude dost problém. Samozřejmě ne tedy po stránce invence, či zpracování. O.Z. řemeslo dokonale ovládal, stylově byl také usazený, o tom žádná. Ale patřil k tzv. inflačním autorům, který sekal svoje díla jak Baťa cvičky. Takže je Zoubkových věcí po světě děsně moc a tím se snižuje sběratelská cena jeho tvorby.

 22. 18 Petře, ano. Nutný výsledek transakcí na volebním trhu.
  Zvýšení odvodů, nutný důsledek jako příčina dalšího, zpětná vazba, její důsledky jako zpětné vazby…

 23. Titukek na iDnes:
  Stropnický sází na ženy.

  Takže máme ministra gamblera a ještě sexistu!

 24. Sazet na zeny… to je neco jako sazet na kone?

 25. ptakopysku,
  já jsem výtvarně strašlivě nenadaná, takže marnost nad marnost.

 26. (31) Na rychlost našich žen a krásu našich koní! 😛

 27. 26

  Zlí jazykové tvrdí, že po revoluci si dva naši vrcholní komoroví funkcionáři pořídili privátní ordinaci v poněkud velkém stylu, včetně nějaké plastiky od řečeného pana Olbrama v recepční hale..

  Následně zkrachovali…. 🙂 a HODNĚ DLOUHO SPLÁCELI. 😀

 28. Ptakopysku ad 20 – mohlo by být i hůř! Ještě by to mohla být dřevořezba… uřízlé prkno s trčícím sukem , pojmenované „josef“. 😉 😀 😀

 29. Šumaváku 😀 😀 😀 😀
  to by asi neprošlo. Oni jsou někteří hudební vědci děsní suchaři. Já slyšel o jednom, kterého neobyčelně rozrušila dřevěná plastika na klavíru, na který hrával malej Bedříšek Smetanů. Vědec prý dost dlouho řval jako zasypanej horník na téma urážka Památky Největšího Mistra, pak učinil děsuplný záznam do knihy návštěv, pohrozil nedosírnými následky, protože on má styky a vrcholně nasrán odešel.
  Přitom na plastika se skládala z eliptického dřevěného soklu říznutého napříč kmenem, na kterémžto soklu bylo nainstalováno sedm kořenů, či vyčnívajících suků, které velmi silně připomínaly postávající pánská přirození. Název tohoto opusu byl Sedm čekajících. Kolega byl vedením ústavu donucen své Dílo z Mistrova klavíru odstranit a deponovat ho do sklepa. Nic nepomohly odkazy na uměleckou svobodu, ani na to, že mu dalo neskutečnou, skoro roční fušku najít v lese kousky kořenů, odpovídající jeho uměleckému záměru.

 30. 14 halladine, podle daňového censu čím vyšší zaplacená daň, tím vyšší volební bonus.

 31. Co se týče výtvarna, díla vypadající jako výsledek nepovedeného genetického experimentu nemusím.

 32. 40 halladine, vůbec ne. Výpočet na základě odvedené daně. Napřed spočítat počet hlasů pro voleného, to jako doposud. Pak přepočet podle váhy hlasu.

 33. 43 PeSi, z toho si nic nedělej, i já je kdysi volil. Leckdo má nějaký „šestačtyřicátý“.

 34. Schumi, 🙂

  to by ovšem musely být lísky identifikovány 🙂
  Tajné hlasování v pérdeli.

  Anebo podle nějakého průkazu potvrzujícího zaplacení daní a jejich výši rozdávat volební lístky s různou hodnotou.

 35. Co se týče ODS, privatizací pozbyla svého účelu. Není divu, že hospoda je prázdná, když sudy jsou prázdné.

 36. Šikovnej chlapec ! 😀

  Kyjev – V Donbasu byl zadržen muž (48), u kterého ukrajinská policie našla průkazku příslušnosti k jednotkám proruských separatistů. Dotyčný ovšem válčil na obou stranách konfliktu, prokázalo další vyšetřování.

  „Za dva poslední roky stihl dvakrát bojovat jak za Ukrajinu, tak za okupanty. Je to první případ takové vojenské kariéry, o kterém vím,“ uvedl oblastní policejní náčelník Vjačeslav Abroskin. „Ten člověk ztratil ponětí, kdo jsou naši a kdo cizí. Kolik lidí zabil, to se ještě zjišťuje,“ dodal.

  Dotyčný muž od srpna 2015 do srpna 2016 sloužil v ukrajinské armádě, než utrpěl zranění v boji. Po vyléčení si našel práci „na okupovaných územích jako střelec z granátometu“.

  V únoru se vrátil domů, aby se hned přihlásil na vojenské správě a další dva měsíce zase v ukrajinské jednotce válčil po dva měsíce proti separatistům. Jakmile byl však dubnu demobilizován, vydal se zase do hlavní bašty separatistů v Doněcku.

  Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/192858-v-donbasu-zatkli-granatometnika-bojoval-stridave-za-obe-strany-konfliktu/

 37. Mimochodem, tady se mi docela líbila stylizace: (…) Štěch také připomněl, že v dané věci nepodnikl žádné kroky ke změně legislativy, pouze chtěl vyvolat diskusi, což se mu povedlo. V pátek jeho odvolání požadovala Asociace malých a středních podnikatelů. (…) Těžko odhadnout, ale asi není úplně vyloučené, že ho příslušný žurnalista takto osolil úmyslně.

  https://www.novinky.cz/domaci/441028-stech-objasnuje-jde-mi-prave-o-zivnostniky-aby-na-stari-nebyli-chudi.html

 38. I když sázkové kanceláře vypsali kurzy na to, jakého faux-pas se Miloš Zeman dopustí, audience proběhla podle dostupných informací hladce. 😀

 39. (50) Slyšel jsem Štěka před chvílí, drží se Plzákova zatloukat, zatloukat, zatloukat. 😛

 40. 56

  Máš pravdu,jdu si sednout s hrachem do předsíně. 🙂

  Už jsem to dlouho nedělal, naposledy ještě ženatej v Trenčíně 🙂

 41. No jo, no… Tak Zdravej duch Kapusta to má za sebou… Zářný doklad tvrzení, že opravdu každej může být německým kancléřem… Jak jest ostatně dnes z obrázku patrno…

 42. Dobrý večer,

  pánové jsem rád, že jsem Vás potěšil, také jste mě potěšili.

  Stran volebního práva – s Foundrym jsme na uvedené téma vedli pečlivé a podrobné debaty. Za celou dobu jsem zůstal na svých pozicích jako zásadní odpůrce omezování volebního práva. Rozumím všem argumentům, ale jsem přesvědčen, že bychom pokroku mohli dosáhnout dvěma jednoduššími cestami, aniž bychom kohokoli omezovali na volebním právu. Uznávám, že dvojjedinost situace státního zaměstnance je „zvláštní“, že jím placené daně jsou pouze titulem k volebnímu právu, ale myslím, že např. daň z hlavy by byla uskutečnitelnějším opatřením a měla rychlejší a důkladnější dopad než omezování volebního práva.

 43. Modrý Ptáku, tvůj komentář je ovšem popřením tvého článku, ze kterého jasně vyplývá, že v podmínkách všeobecného rovného volebního práva je situace neřešitelná a spěje ke kolapsu.

 44. (60) – smrdí, jak komu. Někomu zřejmě i voní (55,56). 😛
  (63) Spěje Foundry, ale nedomnívám se, že je to řešitelné volebním právem nebo jeho úpravami.

 45. Aero, úprava volebního práva musí nutně být prvním krokem. Nikoli postačujícím. Ale dokud potrvá stávající úprava, jsou rostoucí deficity a následný krach nevyhnutelné.

 46. PeSi,
  George Bush starší se vyjádřil že Kohl byl balvan. Pevný a silný balvan. Nejsem si jist, jak to GB myslel…
  Cit.: „Helmut was a rock – both steady and strong.“

 47. (65) Foundry, já se obávám, že ani ta úprava by nepomohla. Lidí, schopných a ochotných přijímat zodpovědnost, už je prostě příliš málo a i pokud dáš volební právo jen jim, ta většina to prostě nepřekousne. Pokud je takových lidí dost, nějak to funguje a volební právo se tomu přizpůsobí nebo je i obecným zvoleno uspokojivě. Pokud jich je příliš málo, nepomůže ani svěcená voda.

 48. Ochota přijmout zodpovědnost v této společnosti znamená ochotu nechat se vláčet bahnem od těch, co zodpovědnost nepřijmou.

 49. Ano. A pokud je těch druhých dost značná převaha, nevyřeší to volební systém.

 50. Podle mě je hranice v počtu zákonů, která když se překročí, tak je úplně každý člověk za něco stíhatelný, protože několikanásobně překračuje zákon už jenom tím, že je naživu. Obávám se, že smršť zákonů ohlášená Milošem a zrealizovaná čssd tuto hranici překročila a není cesty zpět. Tedy nenásilné cesty…

 51. Halladine,
  nápady jsou to dobrý, ale lidi to kazej! 😀 😀 😀

 52. Ptakopysku, vyměnit je ! 😀
  Ale vážně- pokud by měla daň z hlavy nahradit jiné příjmy,musela by být hodně vysoká.
  Co s lidmi,co by na to neměli ?
  Peníze se dají brát jen tam,kde jsou !
  Chtít po lidech,kteří mají tak nizké příjmy, že mnohdy žádné daně z příjmů neplatěj peníze tím, že se najednou vypíše daň z hlavy je šílenost.

 53. 66 – rock je i skála. Pak ten citát vyzní trochu – zásadně – jinak.

 54. Řešení přijde. Státní bankrot. Dobrý večer. Co po něm? Nechat konat.

 55. 73 – jednalo-li by se o daň z hlavy (každé, včetně dětí a starců), až tak vysoká by být nemusela. 🙂

 56. Jinak je celkem fuk, pokud platí dospělí víc, ale když platí sice na hlavu míň ale zato i za děti.
  Ty ,jak známo peníze nemívají.

 57. Halladine – 62 – To je zajisté pravda – tedy historický fakt, nicméně to není argument použitelný ve sporu je-li či není-li rovná daň správná, spravedlivá a rozumně použitelná, Jistý Galileo kdysi tvrdil, že Země není středem vesmíru – a tím skončil. Jak se později ukázalo, měl pravdu. A to dokonce tak velkou, že ho tentýž úd, který jej odsoudil, plně rehabilitoval – pravda s velikým zpožděním :-).

 58. 70
  DPH není daň z hlavy.
  Každý utrácí jinak – jednak může utratit jen z toho co má, alidé nemají stejně, navíc lidé jsou různí,někdo utrácí víc, někdo je šetrnej, utrácí míň a peníze schovává pod matrac, do banky atd. Šlo to použít v nějaké kolonii,kde to mohlo dělat nějakej další příjem,protože ti domorodci byli všichni stejně chudí – hlavně na počátku.

  Jestli je země kulatá či ne – většině lidí to vrásky nedělalo – nemělo to na ně žádnej vliv, a bylo jím více méně fuk,jestli Galilea upálej či ne.
  Daň z hlavy by šlo použít,kdyby měli všichni lidé stejně , oni ovšem stejně nemají.
  A příklad železné lady je použitelný jako argument – není možné zavést něco, s čím většina lidí nesouhlasí.
  A navíc je to nepraktické z hlediska státu.
  Vymýšlíte kokotiny, vážení. A jen z toho důvodu, že by tak bohatí platili o hodně míň než dnes. 😀

 59. A globální oteplování samozřejmě nefunguje, ale jestli to tak půjde dál, abychom začali masívně dovážet velbloudy 🙂 A stavět další přehrady.

  Kvůli dlouhodobému suchu řeky vysychají, zhoršuje se stav podzemních vod a zemědělci na jihu Moravy musejí dokonce zalévat obilí.

  Situace je špatná na řekách, o které se stará Povodí Moravy. Patnáct měřicích zařízení vodohospodářů ukazuje stav sucha, další k tomu mají velmi blízko. V některých řekách situaci vylepšuje zvyšování průtoku. To platí ale jen pro ty, jež jsou přehrazené přehradními hrázemi. Z nastřádaných zásob je nyní Povodí Moravy dotuje.

  Hodně řek ale nemají vodohospodáři jak dotovat, přehrady na nich nejsou, a tak balancují na hranici sucha. Platí to třeba pro Dyji pod Novými Mlýny, kde dorovnávání průtoku řeky má z velké části na svědomí pokles hladiny jezera o sedm centimetrů. Také Povodí Labe (PL) se potýká s výrazným poklesem vod v krajině.

  Ještě že komouši ty Nové mlýny postavili.

  https://www.novinky.cz/domaci/441044-reky-zachranuje-uz-jen-voda-z-prehrad.html

 60. Tak si říkám, na kolik se na nedostatku vod podílí klima a na kolik stavební ruch kolem vodních toků po 1997 a 2002? Co vesnice, to narovnané, vydlážděné koryto potoka-řeky. Rozšiřování průmyslových zón, kde jsou polní plochy zastavěny krabicemi průmyslových hal a zbytek vydlážděn či vyasfaltován. Totéž v menším kolem nových rodinných domků v satelitech kolem měst. A když není voda v půdě, nepřiláká ani vodu z nebe.

 61. Dano,

  jistěže i vybetonování a vyasfaltování velkých ploch napomáhá odvodňování krajiny.
  Ale jeden by řekl,že pak by řeky měly být plné vody. Protože co nevsákne, musí odtéct.
  A ony nejsou…
  Vyšší teplota znamená větší výpar. To je prostě fyzikálně dané……
  A vyšší teplota možná znamená,že vodní páry ve vzduchu se hůř ochlazují, hůř se mění na vodu, a proto míň prší.

 62. nickname, obávám se, že 75 je obecně rozšířený omyl „pravičáků“. Státní bankrot není řešením. Státní bankrot není důkazem selhání státu. Je důkazem, že regulací bylo málo. Kdyby jich bylo více, tak by k němu nedošlo. Každá katastrofa je vítána, protože poskytuje alibi pro další utahování šroubů. Čtěte „halladiny“.

 63. Dobré ráno. Čím vyšší teplota, tím vyšší výpar, proto je na rovníku nejvyšší teplota a nejvyšší …
  Nejsušší místo na zeměkouli (pro někoho na zeměploše) je na …
  Dagmar Honsová a Rudolf Kovařík jsou zárukou kvalitního zpravodajství 🙂

 64. MP: nedovolím si protestovat 🙂 Nejsem psycholog. Znám mukly i jiné existence, ale temné záhyby duše socialistů nepochopím.

 65. 81 halladine, bohatí platí daň z hlavy a ČSSD v nynějším volebním programu ji chce značně zvednout. Skutečnou daň z hlavy. Protože schopnost být bohatý je v hlavě.

  Co se týče volebního programu ČSSD, přinejmenším ve slibovaných mzdách není nereálný. Stačí odpovídající inflace…

 66. ad 89 Ergo kladívko Babiš je nejchytřejší z celého Česka?

 67. Ad 48 – no jestli se ten Ukrajinec jmenoval Terazky a je to major, tak je to jasný.

  „Išli sme na zteč. Automaty, guľomety, urááááá. A bili sme tých bolševikov, ech čo to tárám, fašistov a na že máme horůčku sme něpozerali.“ 🙂

  Ale spíš mně to s ohledem na to „našel si práci jako střelec z granátometu“ přijde jako normální poctivý žoldnéř. Bojuje za toho, kdo mu momentálně platí.

  Když to mohl dělat Barbar Conan někdy kolem roku 10.000 před naším letopočtem, proč by to nešlo dneska. 🙂

 68. Schumi 🙂

  jenomže pro daň z hlavy je charakteristická jedna věc – je jednotná. 🙂

 69. Schumi,

  ale není to špatnej nápad zavést takovou extra daň pro hodně majetné 🙂
  Stanovenou individuálně podle majetku , kterého dosáhli.
  😀 😀 🙂

 70. K nedávno proběhnuvší diskuzi o Africe:
  Královské mlčení bude nejlepší, i když v dokumentech v belgické televizi Konžané s lítostí vzpomínají na život před rokem 1960, na fungující školy a nemocnice. Zpravodaj belgické televize vypráví, že už se ho někdo zeptal: „Už skončí ta nezávislost?“

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/belgicky-kral-je-v-kongu-o-zverstvech-sveho-predka-leopolda-ii-mlci-1di-/zahranicni.aspx?c=A100630_112250_zahranicni_ipl

 71. 95

  Jo,paměť mnohých nesahá až tak daleko – k tomu Leopoldovi.. Od té doby, co kolonii převzala Belgie jako stát tam to docela šlo, a fungovalo, asi se belgické vlády snažila napravit průsery předtím.
  Předtím měla v Evropě osobní vláda nad Kongem belgického krále docela mizernou pověst, a byly hlavy pomazané, které se s dotyčným Leopoldem vůbec nebavily.
  No a po nezávislosti to byla samá občanská válka, či konflikty se sousedy, předtím to prostě koloniální „matky“ nedovolily.
  Takže té otázce ani nelze moc divit. Ledacos fungovalo a neválčilo se.

  Ty fotky s uťatýma rukama jsou docela děsivé, a mám dojem že ta „tradice“ fungovala i za těch občanských válek

 72. OT: Teď trochu přemýšlím o tomhle článku: http://ceskapozice.lidovky.cz/politicka-korektnost-neni-obycejna-slusnost-fa1-/tema.aspx?c=A170615_230617_pozice-tema_lube

  Na věcné rovině proti němu lze sotva co namítat. Jenže! Kupříkladu nacismus bývala ideologie zhruba stejně zrůdná, stejně promořující společnost, a pokusíme-li se trochu předjímat budoucnost, pravděpodobně i zhruba stejně škodlivá jako politická korektnost (s celým svým konglomerátem multikulti, oteplismu, genderismu, „lidskými právy“ a všemi dalšími módními levými zhůvěřilostmi) — a polemizoval s ním někdo i jen takhle obsáhle? Nevím, dobový tisk prostudovaný nemám; zdá se mi však, že v případě nacismu lidé již poměrně brzy přišli na to, že polemika asi nebude dostatečně účinné řešení…

 73. proto si mohla belgie dělat pralinky, ostatní dělali otroci

 74. halaldine,
  není to tak dávno, co jsem zde odkazoval na H+Z: Afrika snů a skutečnosti, kap. „Skandál v Katanze“

 75. Dnes jsem viděl baskytaristu Davea Mendeze kouřit a pít přímo na pódiu ! Je to vůbec ještě legální ?

 76. Kouknu, dík.
  Po otci by měl někde ten Hanzelka u máti být. Jako kluk jsem to přečetl,ale je to hrozně dávno.
  Ne že by ta poleopoldovská éra byla skvělá, bylo tam cosi jako aparteid, a do školství Belgičané taky moc neinvestovali, ale ruce se už asi nesekaly a neválčilo se.
  Prý při vyhlášení nezávislosti bylo v Kongu jen 17 černocŠ
  Což mohlo spoustě lidí stačit .

  No nakonec jsem toho H+Z našel jako ebook,a ten skandál v Katanze jsem našel.
  Zajímavé…
  A četl jsem kousek dál – exkurzi v obdobném zařízení V Rhodesii,kde bylo zaměstnáno o hodně víc bělochů, a pro černé zůstaly jen nižší funkce, dostat se výš nešlo.

 77. 102
  Tohle „Prý při vyhlášení nezávislosti bylo v Kongu jen 17 černochů s VŠ“ bylo dopsáno dodatečně, a na blbé místo.

 78. 98 Zpátečníku, toť otázka, jestli zrůdnost nacismu nespočívá ve vyvolenosti nevhodného národa v nevhodnou dobu.

 79. 94 Halladine, jenže co s potenciálně bohatými, kteří by odmítli využít svých schopností ke zbohatnutí a placení vysokých daní? Pracovní tábory pro miliardáře…

 80. Někdejší „pracuju jen do výše svého platu“ transformováno „podnikám jen do výše svého daňového limitu“.

 81. 107
  Schumachere,
  i takoví jsou – cum bajšpíl Nero Wolfe 🙂
  Daně by měly být stanovany tak,že na ně zdaněný sice bude nadávat,ale současně ho nedemotivovují 🙂

 82. V „Otázkách“ viděl projev Zaorálka v ČSSD. Že by se učil u Jakeše?

 83. Dobré odpoledne. Voda byla skvělá, až na dva drobné zdrhele. Namočený mobil – moje blbost a tržná rána na noze – vodácká smůla. Ale je to krásná řerka, ta Ohře, jen na Kyselku je žalostný pohled – MAttoni by zaplakal…..

  Pokud jde o ty živn ostníky , co to s nimi soudruh Štěch myslí tak dobře – no a kdo by ej zaměstnal? Kde vezme soudruh štěk zaměsnavatele?

  Ledaže že by to měl jako 1Irka pp s učitelema – až je budemš potřebovat, tak si je zaplatíme? 😀

 84. No jo, ni Halladine, já se spolehla na barel, to bych ho ale musela dobře zavřít. Když jsme se cvakli podruhé, tak byl zavřenej dobře a dovnitř se nedostala ani kapka. A to si zaplaval víc, protože to bylo v peřeji, která nás slušnej kus táhla. Ale zase tam byla pod vodou nějaká ostrá špice nebo drát. Prostě smůla, no. To moje ješitnost unese. Ten blbě zavřený barel byla moje pitomost, jizva na duši proto je hlubší. O dalších nákladech nemluvě…..

 85. 111 maydo, hlavně že přežila.
  Jirka ppa má svoji pravdu. Když bude potřebovat armádu tak si ji zaplatí. Až se na něj bude řítit kosmickej šutr, tak si zaplatí místního Wehrnera von Brauna, kterej vytáhne raketu, a Bruceho Williceho, který na ní vyletí a ten šutr rozbije. Je to prosté. A když nezaplatí, tak… nezaplatil.

 86. Halladine – 81 – Máte to všechno špatně :-).
  1.Galileův případ něměl s kulatostí či nekulatostí Země nic společného.
  Fáma, že církev prosazovala placatost Země je pohádka vymyšlená
  v 19. století v osvícensko-marxistickém prostředí a pravdy na ní není zbla.
  (že tomu spousta lidí nadšeně věří je úplně jiný příběh).
  2.“Daň z hlavy by šlo použít,kdyby měli všichni lidé stejně , oni ovšem stejně nemají.“
  Podle této „logiky“ je nespravedlivé, že pekař prodává rohlíky za stejnou cenu bohatým i chudým. Nechci být černým prorokem, ale obávám se, že i na tom vy nenapravidelní šmátralové v cizích peněženkách pracujete.
  3.“není možné zavést něco, s čím většina lidí nesouhlasí“ – tak to je vtip století
  4.“je to nepraktické z hlediska státu“ – ba právě naopak, vybírání by to bylo levné a jednoduché.
  5. „Kokotiny“ tady vymýšlíte Vy.

  Jinak taky nejsem příznivcem omezování volebního práva. Jen příznivcem omezení toho, o čem lze hlasovat a volit.

 87. Oteplovači,
  ,
  Galileo převzal koperníkovu teorii, což cosi s kulatostí společného mělo,i když přirozeně geocentrismus akceptovaný církví ji podporoval taky.

  Ovšem co jsem chtěl říct bylo to , že obyčejní lidé si kvůli tomu vrásky nedělali.
  S těmi rohlíky je to blbost – nikdo vám nenařizuje, abyste si vůbec rohlíky kupoval, a kolik si jich máte koupit. Případně si můžete najít obchod, kdestojí míň.
  S daní z hlavy je to jinak – tu si zaplatit musíte, a řeknou vám kolik.
  Nepraktické je to v tom, že takto nevyberete dost peněz, bez toho, že byste některým výrazně snížil životní úroveň.
  Asi takhle – jakou daň z hlavy je schopen platit důchodce s 5500 penze měsíčně ? Anebo s minimálním platem ?
  Anebo chcete výšku daně z hlavy diferencovat ?
  Rázem máte tu jednoduchost vybírání víte kde.

  Ano, jistě lze schválit něco, co se většině nelíbí – třeba církevní restituce,
  Ovšem to se jen nelíbí,přímo a očividně to do kapes lidem nejde, takže nejdou do ulic. V Británii kvůli dani z hlavy lidé do ulic šli.

 88. Jo, Schumi, hlavně že jsem přežila.
  Ale nevím, nevím, jetsli to nebylo varování, že dosť bolo srandy a že bych už takových vylomenin měla na starý kolena nechat.

 89. Fáma, že církev prosazovala placatost Země je pohádka vymyšlená

  Křesťanství odmítlo kulatost Země jako názor odporující biblickému podání, církevní otec Lactantius počátkem 4. století prohlásil: „Může být vůbec někdo tak pošetilý, aby věřil, že existují lidé, jejichž nohy jsou výše než hlava, nebo místa, kde věci visí směrem vzhůru, stromy rostou dolů či kapky deště padají nahoru?“[2] Středověké náboženské dogma stanovil Isidor ze Sevilly ve formě T mapy, zobrazující Zemi jako kruh rozdělený Středozemním mořem, Donem a Nilem na tři kontinenty, odpovídající rozdělení světa mezi Noemovy syny, s Jeruzalémem uprostřed a rájem na východním konci světa. Na Blízkém východě přišel Kosmas Indikopleustés s představou Země jako dna truhly s vysokou horou, za kterou zapadá Slunce. Teprve ve 12. století se Evropa prostřednictvím muslimských učenců začala seznamovat s díly antických autorů a znovu převládla představa světa jako koule,

 90. maYdo,

  nic si z toho nedělej 🙂
  Já utopil dceřin fungl novej mobil v Dunaji před desetilety 🙂
  Asi je tam dodnes 🙂
  A letos chceme absolvovat cestu z Orlíku tím nově otevřeným úsekem Vltavy do Budějic.

 91. Halladine, ať tvrdili, co tvrdili, nebyli to současníci Galileiho a žili několik století před ním. Kdyby ses podíval jen o polovinu kratší dobu do minulosti na to, co tvrdila věda, možná by, ses divil, jaký nesmysle prosazovala.
  Takže tvrdit, že v době Gallieiho církev prosazovala placatost Země je srovnatelný s tvrzením, že věda dnes tvrdí, že vlakem se nedá jezdit rychleji než čtyřicítkou, protože jinak by se cestující udusili, protože taková rychlost vysaje z vagonů vzduch.

 92. Ale jo,maYdo

  jenže to bylo podáno tak, jako by církev nikdy placatost Země nehlásala.

 93. (115) Oteplovači, Jen příznivcem omezení toho, o čem lze hlasovat a volit. – tam je problém, jak a kdo by ta omezení stanovil. Pokud by to bylo odhlasováno zvolenými zástupci, tak je to trochu paradoxní. 😛 Pokud ne, zavání to diktaturou. I treperenda bych se trochu obával.

 94. Aerokarle-122- nevidím na tom nic paradoxního. To je přece dnešní realita. I dnes jistá omezení existují. Třeba ústava. Mně se zamlouvá Hayekova „demarchie“, jak ji navrhuje na konci knihy „Právo, zákonodárství a svoboda“. O tom, jestli první (klasická) komora může či nemůže o něčem hlasovat by rozhodovala druhá, úplně jinak složená a volená komora (věkově a napořád, bez nutnosti obhajovat, nijak nespojená s vládou). Ta druhá komora by naopak nemohla hlasovat o žádném zákonu.

 95. Halladine-121- opravdu nehlásala. Nikdy to neměla jako dogma, natož aby za to vydávala k upálení.

 96. Oteplovači, (zdar) on v tomhle není sám. Etatisté, centrální plánovači a socialisté implicitně předpokládají, že výdaje státu jsou fixní neboli neměnné. Takže by byla daň z hlavy v ohromující výši (což je nesporné). Před lety na tohle blogu probíhaly fascinující debaty na téma snižování výdajů státu. Šlo tenkrát o 5 % prémií, které činí asi 20 % mzdy (už jsi neviděl vyplácet prémie korporaci, která je v permanentní ztrátě? :-)).

  Mně se na dani z hlavy líbí právě fakt, že by se platící obyvatelstvo skutečně probralo. Až by vidělo „raketu“, kterou financuje výdaje, pod kterými si neumí vůbec nic představit. Pro vyloučení všech pochybností, tak já si také neumím vůbec nic představit pod některými výdaji a zabývám se jimi roky. (já jsem do článku, který byl zdrojem Schumiho návrhu na omezení volebního práva, raději nenapsal částku, která jde jen na mzdy).

  Ale dovedu si představit legraci, až by otázka v referendu byla: přejete si daň z hlavy nebo omezení volebního práva pro státní zaměstnance.

  P. S. Pro vyloučení všech pochybností – není uskutečnitelný žádný návrh, který se tady debatuje. Revoluce byla před čtvrtstoletím a něco. Další bude až já už budu pár let po smrti. Do té doby budeme mít demokracii a EU – budiž oběma chvála a věčná čest.

 97. „O tom, jestli první (klasická) komora může či nemůže o něčem hlasovat by rozhodovala druhá, úplně jinak složená a volená komora“

  Oteplovači, můžete obsah toho „o tom“ poněkud upřesnit? Hlasovali by o tom, zda se bude dolní komora zabývat konkrétními zákony?

  „úplně jinak složená a volená komora (věkově a napořád, bez nutnosti obhajovat, nijak nespojená s vládou)“

  Šlo by to něj „zkonkrétnit“? Podle jakých kriterií by se volili kandidáti? Kdo by je navrhoval? BYlo by to na doživotí? JAk se ohlídá a zaručí nespojení komory s vládou?
  Nemáte, doufám na mysli nějaký „výběr osobností“, kdy ze stromu setřepeme nějaký ty umělce, vědce, autority ( nebo spíš pseudoautority ).
  Navíc se svět a s ním mentalita politiků a voličů změnila od doby, kdy bylo Právo, zákonodárství a svoboda“ napsáno.

  Pokud to „věkově a napořád“ ovšem správně chápu, že někdo jednou zvolený by tam byl na doživotí, tak pro každýho politika by to byla pozice snů a zaopatření na důchod 😀

 98. 124

  No dobře . Zřejmě se dávala příliš velká váha výpkřikům některých církevníků, anebo církev upravuje dějiny, protože kdo je schopen kontrolovat církevní stanoviska během staletí ?
  Já tedy ne.

 99. 125

  Pro vyloučení všech pochybností – není uskutečnitelný žádný návrh, který se tady debatuje.

  Mimořádně souhlasím. Je zbytečné to navrhovat.
  I diskutovat o tom.
  Házení hráchu o zeď je daleko účelnější 😀

 100. Schumi ad 110 – ne že se učil u Jakeše! On ho přednášel na VŠ!

 101. MP – ad 125 pokud ovšem trochu nepodceňuješ progresivitu EUropské islámské džamahirie… 🙁

 102. Maydo – ad 126 – ta druhá komora – co třeba sněmovna lordů? 😉

 103. Šumaváku, jak chceš mít v ČR sněmovnu lordů, když tu nemáme lordy?

 104. (123) Oteplovači, v teorii je to pěkné, asi pokus o Sněmovnu lordů, ale na praktické provedení jsem poněkud nedůvěřivý. A potom zbývá ještě jeden problém: I pokud by se zadařilo vyřešit o čem se nesmí hlasovat, jak by to nehlasovatelné bylo upraveno? Jako dosud? Kde je záruka, že hlasováním by došlo k zhoršení? Zákaz hlasování by klidně mohl petrifikovat zlepšení. Mně se to celé zdá jako taková spíš teoretická konstrukce.
  (132) Mnohdy vyloženě účelově.

 105. MaYdo a to něčemu brání?
  Když máme Námořní úřad ČR, přestože nemáme moře, co brání tomu , mít sněmovnu lordů? Oni by se pak jistě našli… 😉 😀 😀

 106. AK: – „že hlasováním dojde k zhoršení“ je, v PSČR, axiom. Výjimky jen potvrzují pravidlo.

 107. (136) Tak pravda Šumaváku, popřít bych se to neodvážil. Pak by ale bylo nejlepší ten spolek rozehnat a dále nepoužívat.

 108. Dobrý večer.
  Current status
  rescued: 709802 MB, errsize: 1290 GB, current rate: 5242 kB/s
  ipos: 999303 MB, errors: 5, average rate: 6997 kB/s
  opos: 999303 MB, run time: 1.06 d, successful read: 0 s ago
  Scraping failed blocks… (forwards)

  Aneb zachraňujete 2TB externí disk 3.5″. Prosím nekupujte zbytečně velké záložní disky. Prosím nekupujte 3.5″. Prosím neshazujte je za běhu ze stolu.

 109. 125 Modrej, také dovedu představit referendové dilema…

  Co se týče rovné či nerovné daně z příjmu, i při rovné (neprogresívní dani) je poplatník dosahující vyššího zdaněného příjmu více zdaněn. Proto spravedlivá daň by měla být ne rovná, ale naopak degresivní.

  Vezměme v úvahu časový náklad. Ten je přirozeně omezený, nelze pracovat více než 24 hodin denně. S ohledem na přirozenou nutnost méně. Uvažujme deset hodin. Deset hodin různě efektivní práce přinášející různý příjem, zdaněno rovnou daní má různý daňový výnos. Dejme tomu, že rovná daň je deset procent.

  Jeden za deset hodin vydělá deset, zaplatí jedna. Druhý za deset vydělá sto, zaplatí deset. Jeví se to spravedlivé (třebaže ne socialistům, ti by chtěli danit více a nakonec jak s eto stalo nějaké spisovatelce ve Švédsku i více bež sto procenty. Jenže už v tom, že druhý za deset hodin vynaloženého svého životního času na dani zaplatí desetkrát více než první. Navic, protože logicky má i vyšší spotřebu (kterou si například zpříjemní zbylý čas), na dalších daních zaplatí více než prvý. Na dani z přidané hodnoty, dani spotřební, dani z nemovitostí…

  To znamená, že i při rovné dani z příjmu jsou vyšší měrou prostřednictvím ostatních daní zdaněni (jejich životní čas)ti s vyšším příjmem a tomu odpovídající spotřebou.
  Proč více utrácejí nad nezbytnou reprodukci pracovní síly? Protože jim to přináší blaho. Tak ve skutečnosti je nepřímo zdaněno blaho.

  Například Schumacher si koupí hodinky Seiko. Modrej si koupí Rolex. Oběma odměřují čas stejně, oběma čas plyne stejně. Jenže… „Ten pocit!“
  Modrej na Rolex musí vydělat desetkrát víc než Schumacher. Na dani z příjmu (rovné) zaplatí desetkrát víc. Jenže na DPH za desetkrát dražší Rolex zaplatí desetkrát více na DPH. Jeho životní čas je zdaněn více než Schumacherův. Je to daň za ten pocit. Za blaho.

  Ještě štěstí, že blaho nelze měřit a zdaňovat přímo.

 110. Šumaváku, vůbec nepodceňuji. Smazal jsem původní text, neboť jsem přečetl AeroKarla 134. Pakárnu si umíme udělat nejlépe sami a nikoho k tomu nepotřebujeme.

 111. Jsou některé způsoby jak přijít k blahu nez zdanění. Některé jsou levné, dostupné, leč nelegální. Například pěstování některých rostlin…

 112. Církev sice placatost Země za dogma neměla, ale v Novém zákoně je věta, která nic jiného než placatost nedovoluje:
  „Pak ho Ďábel vzal na velmi vysokou horu a ukázal mu všechna království světa a jejich slávu.“ (Matouš 4:8).

 113. 135 – jistě by se našli, šumaváku 😀

  Kdopak by je asi tak jmenoval a podle jakýho klíče? Prezident svoje kamarády? To už se nebezpečně blíží Havlově nepolitické politice.

  Tak bezpochyby by se takový těleso sestavit nějak dalo. Jen se obávám, že podle představ pana Hayeka by patrně nefungovalo.

 114. quivisi,
  záleží na tom, co si Ďábel představuje pod pojmem svět, že ano…
  V archivech NASA je fotka z mise Mars Odyssey. Je to fotografie marsovského podvečera v oblasti Olympus Mons. Na vrcholku sopky, na planině mezi hlavním kráterem a bližším impaktem stojí něco, co vrhá stín, který vypadá jako trojnožka s montáží Maksutov-Cassegrain.

 115. Aerokarle – 134 – Ne, není to žádná sněmovna lordů, opravdu ne. Taky mám spoustu otázek, leč mi to stále připadá jako jediný rozumný návrh na zastavení současného setrvalého pohybu, dle mého názoru, směrem dolů. Maydo- 126 – nejsem ten správný vykladač Hayeka, je potřeba si to přečíst. Není to žádný návod typu „sestavení poličky nakoupené v Ikei. Proč všichni vyžadujete hotové, jednoduché návody na štěstí, mír a spravedlnost. Abyh nekončil pesimisticky, připomenu, že žijeme v nejlepším z možných světů (copyright Leibnitz).

 116. Hmmm, a já si vždycky myslel, že studentský program Erasmus je o studiu. A on je zatím o šoustání…

  „Přibližně jeden ze tří studentů programu Erasmus si našel při pobytu v zahraničí partnera pro dlouhodobý vztah. Mnoho z těchto studentů si zahraničního partnera i vzalo a podle našich odhadů se z těchto svazků už narodilo až milion dětí,“ řekla v roce 2014 tehdejší komisařka pro vzdělání Androulla Vassiliouvá.

  Vzhledem k tomu, že počet účastníků v programu Erasmus neustále roste – z 291 tisíc v roce 2014/2015 až na 347 tisíc v příštím akademickém roce – bude přibývat zřejmě rychle i těchto „erasmovských dětí“, jež se narodí i díky tomuto programu.

  Blíže zde: http://zpravy.idnes.cz/erasmus-program-tricet-let-ddl-/zahranicni.aspx?c=A170616_123541_zahranicni_bur

  Tedy já osobně proti tomu nic nemám a sám si z dob svého mládí pamatuji, že na kolejích (vysokoškolských, ne železničních) se spíš souloží než studuje, ale pokud je cílem tohoto konkrétního Lebensborn programu množení, proč se to jmenuje Erasmus a ne Orgasmus ? 🙂

 117. Nebo ještě jinak. Docela by mně zajímalo, co vede EU k doměnce, že kdyby nebylo programu Erasmus, děti by se nenarodily.
  Když jsem studoval já, tak žádný Erasmus nebyl (s vyjímkou soudruhů z rozvojových zemí), na kolejích se vesele obcovalo a fůra spolužáků/spolužaček děcko počala, často nechtě či s otcem krajně nejistým.

 118. (147) Oteplovači, já souhlasím se Šumavákem, že výplody PSČR či Senátu jsou čím dál, tím horší a nějaké zlepšení je vyjímkou či omylem. Až potud ano. Možná bych byl ochoten snažit se zakonzervovat současný stav, kdybych ho považoval za dobrý. Jenže nepovažuji a možnost apriori zabránit jeho změně mi prostě nesedí, to je čistě intuitivní pocit. A mimo to, nedomnívám se, že lze nějak zabránit hromadnému zpitomění, nevím, jak jinak výsledky voleb nazvat. Tomu nějaký dost složitý mechanismus, převážnou většinou voličů pravděpodobně nepochopený, zabránit nemůže. V lepším případě by to někdo obešel.

 119. (148) To mně Pavle taky pobavilo. Každopádně, přes komisařčino fantazírování, je Erasmus ještě jeden z nejméně škodlivých „vydobytků“. Zamlada by mne dost lákal.
  Pak jsem si taky vzpomněl na Švejka a že „znásilňování dívek jiné národnosti je nejlepší prostředek proti degeneraci“. Jen už je to nyní nutno říci vznešeněji. 😛

 120. Tak já proti tomu nic nemám. Kdysi dávno, počátkem roku 1990 jsem také koketoval s myšlenkou, že bych využil nějaké z těch speciálních stipendií, které tehdy přední university v USA (MIT, Stanford, CALTECH apod.) nabízely studentům z východní Evropy.
  Dokonce jsem si za tím účelem udělal tu zkoušku z angličtiny (TOEFL se to myslím jmenovalo).
  Ale moje drahá se na to tvářila dost smutně a krom toho jsem poměrně brzy zjistil, že pokud se týká IT je Československo pole poněkud neorané a zůstal jsem podnikat tady.

  Ale přijde mi poněkud divné, když se u toho studentského programu argumentuje počtem narozených dětí. Kdyby po těch třiceti letech argumentovali počtem patentů, počtem Nobelových cen nebo třeba nárůstem citací a publikací v impaktovaných časopisech, bylo by to poněkud lepší.

 121. Pokud jim jde čistě o plození, tak do toho není nutno montovat studium, ale lze řádově laciněji organisovat smíšené letní svazácké mládežnické tábory nebo výměnné pobyty ve stylu „Půl roku chlastáme v Praze a půl roku v Madridu“. 🙂

 122. Dobré zas ráno… No tak, musej přece něčím nahradit spartakiádu, ne?

 123. Á, tak zase jedna vražedná dodávka…
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/441137-dodavka-v-londyne-najela-do-lidi-u-mesity-jeden-mrtvy.html
  To si takhle dodávka najednou usmyslí a najede do lidí… Mám takový dojem, že by se dodávky měly nad sebou řádně zamyslet a vydat komuniké, odsuzující tento extremistický čin… Jinak je taky možné, že pozbydou naší důvěry… Člověk uvidí dodávku a hned začne myslet na nejhorší… A přitom většina dodávek jsou mírumilovné dopravně-transportní prostředky a s člověkem ochotně spolupracují…

 124. Štěpánek na Psu:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-skatulata-hejbejte-se-aneb-nejsme-jako-my-fsi-/p_politika.aspx?c=A170616_213827_p_politika_wag
  „To Andrej Babiš si vystačí sám. Z nejúspěšnějšího domácího aktéra devadesátých let se jen překabátil na jejich největšího kritika. A také to funguje. Tenhle spektákl by se pro změnu mohl jmenovat „Sám sobě kmotrem“. Zatímco dříve si političtí šíbři odlupovali erární perníčky v přítmí vládních kuloárů, šikovný Andrej za bílého dne čmajznul celou perníkovou chaloupku. Což pana Koblihu uvádí v úžas a nadšení, pročež Babišův Anofert nejen volí, ale do roztrhání těla brání a omlouvá i všechna velkopodnikatelovy levárny a šméčka. No, aby taky ne, když za všechno může Kalousek. Říká to přece poctivec Andrej.“

 125. Jestli budu muset mít na služebního Jumpera zbrojní pas a auto a startovací akumulátor budou muset být skladovány oděleně, v kovových uzmykatelných skříních… tak mě to dost votráví.

 126. 158

  Zbrojní pas ? Takovému individuu jako Ty ?
  ses zbláznil. 😀
  Vyfasuješ kolečko ,pokud máš protekci,tak dvoukolák.
  Tady u nás tomu říkaj „bída“ 🙂

 127. Halladine,
  ty si děláš legraci, ale dokází ke zcela jasné a nepopiratelné radikalizaci dodávek. Bude je třeba nějak zregulovat.

 128. Nevím, proč řešíte věci, které jsou naprosto běžné a na které si občané západních vyspělých demokracií už v zásadě zvykli.
  Stejně tak jako na zděšení a rozhořčení svých politiků.

 129. USA v Sýrii podporují demokratické síly, zatímco Rusko podporuje tyrana. Co je na tom pořád k nepochopení????

 130. No takhle pocitově to chápu, ptakopysku … Ale přece jenom, pořád poslouchám, že Rusové porušují mezinárodní právo. Tak snad nějaké existuje.

  Minulý týden jsem si trochu vyjasnil situaci s bílým fosforem, který buď bez pravidel v Sýrii shazují ruské bestie nebo naprosto v souladu se zákonem americké jednotky.

  Tohle by mohlo být něco podobného ?

 131. V principe da. Američané samozřejmě shazují bílý fosfor na odporné proasadovské kreatury, které by byly schopny shazovat bílý fosfor na mírumilovné obyvatelstvo a tak zabraňují genocidě. Nebo něčemu stejně nedosírnému.

 132. A možná je ten ruský bílý fosfor i víc bílý a tedy i víc smrtící ?

 133. Ruský bílý fosfor působí plošně a likviduje vše, na co dopadne, zatímco americký bílý fosfor zasahuje cíle s chirurgickou přesností a likviduje vše, na co dopadne.

 134. Jak dlouho to je, co všichni v EU obviňovali USA, že se nechce angažovat. Prostě selektivní myšlení všude.

 135. 139 nickname, akorát jsem zachraňoval data z flešky. Unikátní, důležitá, nezálohovaná. Ne moje. Onen ji měl v notebooku, nějak to celé za chodu upadlo a fleška se zlomila. Vylomil se konektor USB. Ajťáci neuspěli. Optoelektronici neuspěli. Vždyť také kdo dneska umí pájet, že. Jak to bastlili tak to málem vykurvili. Ještě že jen málem. Snažili se ten vykurvený konektor zapájet zpátky na tišťák místo aby to propojili káblem. Přitom stačilo pár centimetrů z plochého káblu. Jen drobet myslet. Porozblikalo se to, počítadlo to to poznalo, ovšem ouha, …blablabla…přejete si naformátovat? Dá rozum, že ne. Správa disků…v pořádku. Velikost to rozpoznalo, šváb na tišťáku komunikuje s pamětí, ta se jeví v pořádku. Asi pokurvený souborový systém. Ruplo to když zapisovalo. Našel program co to umí načíst a opravit. Vydoloval jsem všechno, přes tři giga dat.

  Zato mám vlastní zákys. Udělal jsem si zálohu dat na externí disk. Ten schoval. Dobře schoval. Tak dobře, že ho ne a ne najít. Jistěže zálohy mám další. Jenže disk by se mi hodil. Když nenajdu, koupím nový. Jak koupím nový, předpokládám, že najdu…

 136. Letoun patřící syrské armádě spadající pod syrskou legitimní vládu plošně bombardoval a zasáhl bojovníky za demokracii, kteří byli v bitevní vřavě promícháni s bojovníky Islámského státu a oba bojují proti regulérní syrské armádě. Proto byl letounem USA, který se nad územím Sýrie pohyboval nelegálně, protože USA nepatří k armádám, které by syrská vláda pozvala, zcela spravedlivě a podle mezinárodního práva sestřelen. Chápu to správně?

 137. Schumi: ddrescue na poškozené disky. Umí „obejít“ špatné sektory. Testdisk na obnovu dat z poškozeného souborového systému.
  Dobrý den.

 138. 174 nickname, něco takového jsem použil. Ono to tam bylo všechno, jenže fatka poškozená. Windows to neumějí, musel hledat na netu.

 139. 2 ptakopysk – chápeš to zcela správně… Následovat bude humanitární bombardování…

 140. 173 ptakopysku, chápeš to správně.
  Syřani jsou za kudlu do zad velmi nasraní, hlavně piloti, hledají způsob jak to oplatit. Jestliže nejsou hloupí, snaží se najít způsob jak překonat technickou převahu.

 141. Dobré dopoledne,

  Tak jsem strávila půl dopoledne na převazu. Poměr doby strávené v čekárně k době, strávené na ošetřovně v minutách činí cca 105 minut v čekárně ku třem minutám v ordinaci.

  Ad erasmus – to je sranda, jaký voloviny se řeší. 😀

  Ad Hayek – Oteplovači, nehledám jednoduché řešení. Tím spíš, že se domnívám, že právě očekávání a víra v jednoduchá řešení nás dovedla tam, kde jsme.

  Ale je to příliš obecné, neumím si za tím nic představit.
  A popravdě řečeno, nemám důvěru v teorie, jejichž jádro nelze shrnout do několika jasných vět. Zejména v politice. Na tomto postavená řešení nelze prosadit – voličům nemůžete říct, když se zeptají, co vlastně tím programem chcete říct, aby si nastudovali Hayeka.
  No, teda vlastně můžete. Ale obávám se, že volby tím nevyhrajete.

  Podotýkám, že jednoduché vysvětlení či shrnutí není totéž jako jednoduché řešení.

 142. Ad Erasmus – jsem si vzpomněl na jednu slovní hříčku.
  – Jedeme do Francie se studentským programem Erasmusem
  – Neříká se s Erasmusem, ale s Erasmem. A čím tam jedete?
  – Mikrobem…

 143. 178 maYdo, jen tři minuty v ordinaci? Nespravilo by to vyčištění, desinfekce a vteřiňák?

 144. To jako svépomoc? Jo, to si taky teď říkám…..

 145. 181 maYdo, možnou komplikací mohla být infekce. Pro ten případ je nutné vyčištění. Jestliže to dostatečně krvácelo, je to dobré. Jak vidno z krátkosti ošetření, nic vážného, doktor se s tím nepáral.

 146. Ach jo.

  Jsem notně zklamán tím, že se tento web stal hnízdištěm antiamerických a proputinovských živlů.
  Na koho je dnes možné se spolehnout ?
  Zřejmě na nikoho….

 147. A Amíci notně nasr… i kamarádku Merkelovou. A pár dalších

  Amící chystaj nové sankce proti Rusku, a vypadá to, že by měly dopadnout i na evropské firmy, co se přidaly ke stavbě Nordstreamu II.

 148. Ad 184
  Trump se evidentně stará, aby měly americké firmy práci. Jako představitel státu tedy podobně jako Babiš, k tomu používá prostředky, které má stát k dispozici..

 149. Kapalnej plyn… No, to už by byl důvod, aby se v případě, že budou vyhlášené sankce proti Rusku neúčinné a bud zcela jasná infiltrace ruských agentů do evropských řícících struktur, vyhlásila nad Evropou bezletová zóna. To by byla nebetyčná sranda, kdyby americká stihačka sundala stihačku Bundeswehru nad Německem. 😀 😀 😀

 150. …stíhačku Chalifwehru nad Severním Tureckem.

 151. 187 – byla i stoletá válka, takže počítáno od roku 1938 máme ještě fůru času…

 152. Dnes jsme mel takove kratke setkani v microsoftu ohledne licencovani SaaS reseni. To nikoho z Vas jiste nezajima, ale mne zaujalo neco jineho.

  Existuje Cloudova sluzba Azure. Tam si, velmi zjednodusene receno, muzete zridit sve IT a mit tam servery, aplikace, data…

  Obvykle o fyzickem umisteni dat rozhoduje MS dle svych potreb. Nicmene – kvuli zakonum, napeti mezi staty a tak – existuje moznost si urcite, kde data jsou nebo nejsou. Takze napriklad Ukrajinska firma rekne, ze nechce mit data v Rusku. Ruska firma, protoze takovy je v Rusku zakon rekne, ze data chce mit v Rusku. Samozrejme, stoji to neco navic.

  Posledni dobou zavratne roste pocet nemeckych firem, ktere si priplaci za to, aby data byla v Nemecku a ne na Micsrofot infrastrukture… Ctvrtinu…

 153. Běžná událost z Paříže, na kterou jsou už všichni zvyklí.
  Tentokrát to byl zádumčivý a tichý osobní vůz. Značku zpráva neuvádí, takže asi něco z francouzské produkce.
  Do policejní dodávky na pařížské třídě Champs-Elysées nabouralo auto s výbušninami, které vzápětí začalo hořet. Řidiče ozbrojeného pistolí policie zneškodnila. Oznámil to francouzský ministr vnitra Gérard Collomb.

 154. No co co co? Normální pařížský oslavný ohňostroj, k oslavě drtivého Macronova vítězství ve volbách.
  Kdyby se tam ten policajt nepletl, nemusel být rozdrcen!

 155. 191 kdepak, to je zajímavé. Kabát v cizí šatně… Data lze zakódovat. Jenže aby byla zpracovatelná na SW jako služba nemohou být zašifrovaná. To je tak akorát na „co koupit maršálici na polívku“.

 156. Jak snadno se dá prolomit šifrování 256 bit AES?

 157. Ad 191 – Německo se připravuje na válku. Co je na tom divnýho? Německo rozeznává pouze tři fáze vývoje:
  I. – příprava na válku
  II. – válka
  III. – otřepání se z prohrané války
  Fázi III. mají zdárně za sebou, proto přecházejí na fázi I.
  Koneckonců minulý týden seděl na kolínském letišti (na Labi, ne na Rýnu) BlackHawk s imatrikulací Bundeswehru a posádka spokojeně popíjela kávu a v sobotu se po ose Münchengratz – Jungbunzlau – Prag přesouvala německá jednotka.

 158. 196 když uvažuju s kým, tak mi vychází, že by bylo vhodné poradit Erdoganovi, že vzít do z Rakouska přímo na Německo je pohodlnější než oklikou přes nás a pak se drápat přes Krušné hory. Hlavně nenasrat Poláky. Pak mě napadá už jen Rusko. Až se Šojgu bude blížit k Berlínu, Merkel se bude shánět po pistoli a kanystru benzínu. Pravděpodobně od tureckých překupníků. Hlavně nenasrat Poláky. Tož asi by to šlo přes nás. To znamená na uvítanou připravit dostatek vysokooktanového pitiva.

 159. Paroubkův comback se takňák nepodařil. Nikdo v Cerhenicích nezvedl ploutev pro jeho přijetí do ZO. Asi si bude muset založit svoji základní organizaci, do které vstoupí. A pak těm nevzdělancům v Cerhenicích ukáže. Evidentně bude muset počkat, až umřou poslední pamětníci

 160. 191-tak to nevím, máme teď přecházet na Office 365 a pochopil jsem to tak, že Microsoft nám garantuje umístnění na serverech v EU. Ale Microsoftích…

 161. Á tak zpět! V krajském výboře nikdo nezvedl ploutev. Cerhenice to pak asi dostanou befelem.

 162. Paroubkovo přijetí do ZOO? Který pavilon?
  Ad cloud: EU, resp. kom. Jourová (ANO) požaduje, aby policie z libovolného státu EU – např. Pišta & Kombajnista (ANO), měli přístup na server v libovolném státu EU.
  Schumi: data firemních systémů jsou na „cloudu“ přirozeně nezašifrovaná. Kdo nic špatného nedělá, nemusí se bát. A na malé firmy mimo koncern máme GPRD.

 163. 199 kdo se obejde bez píčovin, na obyčejné dokumenty stačí open software.

 164. Dobré zas ráno… Z dnešního MAcka:
  „Karolina Stonjeková:
  Stejně je na tom Pánovi prstenu vidět, že ho Tolkien psal hluboko v minulém století. Celý je to takový nemoderní a totálně out!
  Bitvy se skřety! Pche! To dnešní moderní a pokrokový člověk něco takového vůbec nepochopí.
  Ten totiž naštěstí ví, že skřeti nebyli nebezpečí, ale prostě jen jiná kultura, která přišla svět lidí obohatit. Navíc všichni skřeti určitě nebyli stejní! A když některý z nich něco ošklivého provedl, ani v nejmenším to neznamenalo, že by bylo se skřety něco špatně v principu, protože to byl jen jeden osamělý skřet, který navíc neměl s ničím nic společného.
  Kdyby celé slavné Společenstvo prstenu pochopilo, že skřeti nejsou hrozba a že se hlavně nesmí bát a nesmí omezovat svůj život, mohli si všechny ty trapný bitvy u Helmova žlebu a Minas Tirith ušetřit. Nebo nějaký stavění hradeb, že? No to už je úplnej výron zpátečnictví, protože dneska víme, že hradby ani ploty přece nejsou řešení!
  Navíc, řekněme si to otevřeně – Gandalf, Aragorn a Frodo Pytlík vlastně nebyli žádní hrdinové! Byli to jen docela obyčejní netolerantní a populističtí xenoskřetofobové, rasoskřetisti a tudíž by se celá tahle pokleslá a stereotypy přecpaná zábava měla zcela svobodně a naprosto demokraticky zakázat!“

  No, ono už to jednou zakázáno bylo… Historie se opakuje…

 165. [204] Já už nevím, jestli to nebyl fake, zahlédl jsem článek z RP, kde skřety popisovali jako dělnictvo, elfy jako šlechtu a hobity jako velkostatkáře.
  Přiznávám, jsem skřetofob.

 166. PeSi,
  tuto nosnou myšlenku bych rozpracoval na dvacet, třicet stran bakalářské práce o Hobitovi, Pána prstenů bych viděl na pěknou a přínosnou magisterskou práci. Takhle by se na FHS krásně dalo strávit pět let naplněných činorodou prací a neutuchajícím bádáním.

 167. Dobré ráno,

  no, já teda nevím, co je na hobitech velkostatkářskýho. Pokud vím, zemědělství se nijak moc nevěnovali. Aspoň ne ve velkém měřítku. Ona se tam vlastně otázka, čím se živili, zas tak moc neřeší.

 168. maYdo,
  velkostatkářskýho na nich není nic. Akorát že Frodo i ostatní Hobiti měli plné špajzky jídla, hlavním tématem jejich debat bylo jídlo a sklizeň, chodili oblečení jak sedláci z obrazů holandských mistrů. A když Frodo s komplicema odchází z Kraje, tak se prodírali skrz kilometry polí s kdečím k jídlu a vzpomínali na to, jak je kulaci honili, když rozkrádali zemědělské plodiny ze soukromého vlastnictví. Jinak tam o zemědělství není ani zmínka 😀 😀 😀

 169. >>Honza
  Kdysi jsem nekde zahledl, ze je to fake polskeho puvodu

 170. Taxem se nasral ! Chtěl jsem si koupit dům na Krymu ;-), a EU mi to zakázala ! 🙁

  Že prej nesmím….

 171. Bilbo Pytlík byl rentiér. Žil z toho, co za mládí ukradl drakovi. A mladej Frodo z toho co zdědil.
  Ostatní makali. Gastarbajtři tam vidět nejsou. :-), zato pole jsou.

 172. Honzo ze Ž.
  zdá se, že jste s maYdou narazili na zajímavý fenomén. Podle popisu Hobiti žijí na stupni technického rozvoje, které by se u nás dalo časově umístit do období baroka. Nejsložitější technika je žebřiňák a vodní mlýn, jediný stabilní energetický zdroj je voda, všichni jsou majetní, najedení a tráví čas jedením, spaním a v nejrůznějších hrátkách. Zde vidím drobný zádrhel. Kdo kurňapes na těch lánech vlastně dělal? Čeká krajina 17. a 18. století byla obdělávána zástupy nevolníků a v Kotlince Tolkien žádné zástupy nemá… Jedná věc, která mě napadá, je, že půda je natolik úrodná, že Hobity bohatě uživí pouhý záhumenek.

 173. Ptakopysku,

  vysvětlí marxismus či teorie anarchismu. No,možná i von Hayek.
  Zřejmě neměli stát,ani církev, a nikdo si nepřivlastňoval nadhodnotu 🙂
  No a toho von Hejkala si vyložíš sám.
  A napadá mě téma výzkumné práce ( právě na té pravděpodobné shodě Marxe a Heykala)

  Použití základů marx-leninismu v teoriích von Hayeka. 😀

 174. [211] Já se odmítám vyjadřovat, jde-li o fake, či ne. Polský původ jsem též zahlídl. Možná by ten Czerwony hadr, nebo jak se to jmenoval mohl badatel probádat. To by byl dobrý základ pro bakalářku ([208]) Kritika J.R.R.Tolkiena v dobách nesvobody.

 175. Ježkovyvoči, tady už se ani satira, nasázka a ironie nepozná.
  Hele, nebereme se tu až moc vážně?
  A otáčím kolem diskuze: Včera jsem byla v Olomouci na divadelním představení hry Královny. Komorní prostor, výborné herecké výkony, večerní procházka centrem města, kde to fakt žilo – zahrádky restaurací, promenáda centrálními ulicemi, procházka parkem,kde v každém zákoutí byla skupinka lidí, kteří si užívali příjemný letní večer – ať už jen tak, nebo s kytarami, zpěvem a dobrou náladou. Prostě hezký, příjemný večer.
  Tak kde je jádro …. 🙂

 176. 199 – a pry nemci zadaji, aby to bylo primo v Nemecku, a ne na MS infrastrukture… Prodavam, jak jsem koupil…

 177. add 112
  Buhehehe, Halladine, to nevíš, že všechny dostupné parcely na Krymu skoupili a provozují ruští oligarchové? Oni také zaměstnávají největší počet lidí a prý i dobře platí. Proto bylo téměř veškeré obyvatelstvo pro odtržení. Takže, i kdyby někdo z EU chtěl parcelu, tak akorát nafoukat…. No prostě blbi.
  Ale zato máš unikátní možnost zakoupit parcelu v Černé Hoře. Tam se Rusáci stali velice nepopulární. Pověst praví, že se trochu opili, poprali s místními a nějaký ten horal to od ruské ochranky koupil. To nemají Černohorci rádi, protože tam dodnes platí krevní msta. Navíc mezi Rusy nerozlišují, což je problém. Rusáci tam totiž skoupili mnohé přímořské latifundie, a nyní je prodávají, protože neseženou pracovní sílu, a pokud ano, jen proto, aby je vykradli. A taky se trochu bojí. Mám to od hocha, který občas pracuje pro jejich ambasádu. Možná, že bys tam pro tvou jachetnici (co to vlastně máš? Něco, jako Belugu?)našel solidní záliv a přístaviště.

 178. [218] Inu, tady je to se satirou, nadsázkou a ironií jako s penězi v komunismu. U něho se pozná, u někoho nepozná a u někoho jen někdy.
  Jak se nemám brát vážně při 110±10 kg?

 179. Kdy máš to minus?

  Já jsem v těchto dnech jako troll Navážka. Při teplotách nad 30 mi vypíná mozek. A ještě k tomu jsem si dnešek vybral pro cestu kolmo.

 180. [223] Intelektuální pořád. Jinak nevím, já se nevážím.
  Trollování mám taky vyzkoušené. Mi vypíná už mezi 25 a 26 celaskony. V nových kancelářích klimatizace drží 24°C. Zatracený vykořisťovatelé.

 181. 2 martin – v tomto počasí doporučuji pouze cestu podélně… Kolmo pak kreslit jedině čáry… 7 navzájem kolmých…

 182. Děkuji za rychlé odpovědi, kolmo domů to mám pouhých 30 km. A vyjíždím, abych dostal oběd.

 183. Tak s tímhle Atolem jsem jezdil po Orlíku. Kormidlo naštěstí drželo, i když jsem s ním vypádloval z přístaviště. O to hezčí byl pohled na hochy, kteří „profesionálně“ vyjížděli na kosatku. Takový karambol jsem na vodě ještě neviděl. A to jsem toho viděl hodně. Loď se chovala i ve vichru velice dobře, reagovala na plachty i kormidlo. Na Orlíku, kdy lze čekat z každé úžlabiny nějaký podraz, jako například protivítr, vzdušný vír apod. je to vlastnost neocenitelná. Myslím, že zmíněných lodí tam mají asi sedm. Jediný problém byl se s mou výškou a šířkou vejít na palandy nebo hundkoji, což jsem nakonec vyřešil spaním na palubě.

 184. No já se právě vrátila z pole-role, kde jsem dojednotila řepu. Mám dojem, že se to vyrovná výletu kolmo.
  BTW: zítra nám má být doručen nosič na kola na tažné zařízení, takže opět budeme podnikat spanilé jízdy autem s koly za zádí, v určeném místě zaparkujem, sundáme kola a hurá na výlet! Loni jsme kvůli zdravotnímu stavu pauzírovali, teď už se těším. I když letos máme najeto bídných cca 120 km. 🙁

 185. Mňo… my se na zámku připravujeme na sobotní třicátý ročník cyklistické časovky na 30 kilometrů zvaný neotřele Strnadova třicítka. Naprosto standardní předstartovní kvas: Dědkové na sebe prskají, že nikdo nic neví, nikdo si nic nepamatuje, nikdo nic nezařídil. Ale všechno takňák běží v obvyklých kolejích. Objednané stany a sety na sezení byly odvezeny do vedlejší vesnice na jinou akci, naštěstí ještě předtím, než to stihli postavit, jsme kontejner ozmuli a přemístili k nám, nejdůležitější komponenta – těsnící kroužky do pivní pípy budou dodány až 12 hodin před akcí… možná… asi… pravděpodobně. Atd. Atd. prostě běžná rutina jako každý rok.
  Akorát letos, když už je ten třicátý ročník, si možná poprvé v životě projedu trať. Samozřejmě autem. Přece se jako emeritní cyklista nezmrzačím jízdou na velocipédu.

 186. Dobré popolední,

  no já bych třeba kontrovala návrhem, aby se vesničky Zelených přestěhovaly do Sýrie a pomáhaly tamním znovu vybudovat ty vesničky jejich… prozatímní bydlení ve stanech v daném klimatu bude jistě vyhovující (v lotyšské zimě bych si to teda nelajsla, naopak u Mekky je celý stanový komplex pro poutníky), navíc jim můžou vysvětlovat svou ekofašos teorii, jak žít nově, zdravě, zeleně… dají si tam sluneční kolektory, takže žáné fuj-fuj elektrárny. Akorát pro vodu budou muset poslat bebmlouda nebo celý harém s kyblíkama.
  By mne zajímalo, kdo má jako sponzorovat ty populační přesuny, a hlavně, kde vzít domečky do těch vesniček ?

 187. „Neochota Česka a dalších středoevropských států přijímat migranty je podle političky strany Zelených v rozporu s právem Evropské unie.“

  Ochota nebo neochota nemá s právem nic společnýho. Ochota se nedá nařídit. Zákon mi může nařídit, abych něco udělala, zda to udělám ochotně nebo s nechutí mi předepsat nemůže.

  Ale co by jeden chtěl od marxistický političky, že jo?
  Se divím, že tu socialistickou ČSSR ti Něěěmci na tom Západě měli tak neradi, když tu byli bolševici, vždyť dnes si ty bolševiky sami volí….

 188. Matrzurko, vite, ze mne je minimalne o tom, kdo ma sponzorovat ty presuny, naprosto jasno? 🙂

 189. Jo to jo,
  sponzoring přesunů je jasný 🙂
  Pak budou vřeštět, že není dost peněz na zdravotnictví, školy, obranu.
  Nějak se nemůžu z té noční můry probudit….

 190. Františku,

  já mám 192 a s délkou problémy nemám.
  Pravda ,k´je šířkou neoplývá ,ale dá se na noc zrušit chodbička mezi kˇojemi a zřídit letiště.
  Stačí trochu kutilství navíc.

 191. ZAjímavý je, že ta soudružka mluví o stěhování syrských vesnic do Lotyšska, ale Německo tak nějak vynechala…..

 192. 238
  Protože do Němec se prchlíci hrnou i bez vesniček v míře více než dostatečné.

 193. 229 Takové potkáváme v Třeboni.
  Prsatý s břichatejma si dovezou picikly, narvou se do „tůrdefráns“, obtečou sedla a rámy a odfuní se po hrázi v celé její šířce do nebližší piciklosvěžovny. Pak se se odfuní zpátky, odtečou z piciklů, vyrvou se z „tůrdefráns“, naloží picikly a s pocitem vrcholného sportovního zážitku odsmrdí dopryč.

 194. hm, ale třeba by se líp integrovali, kdyby tam přišla scelá vesnice.

  jen tak na oktraj, co si milostivá představuje, že budou ti vesničani v Evropě dělat? Pást velbloudy?

 195. Hmmm, je vidět, Schumi, že jsi mně ještě nepotkal. Jinak bys 240 rozhodně nenapsal. Strach by nedovolil….
  Třeboň je pro mne symbol černé díry. Loni jsem se tam cestou ze Šumavy stavila, autmo, a za žádnou cenu se nemohla vymotat. Najezdila jsem tam snad 50 km, než jsem našla tu správnou cestu z města.

 196. Dobrý den. Lotyští střelci. Lotyšská dobrovolnická divize. Opravdu je chtějí poslat do Lotyšska? Probudíme-li lotyšskou evropskou a prozápadní náturu, vejde se jich tam dvacet miliónů. Co na to BASF?

 197. Tchoř nemá kde bydlet. Králík ho ubytuje u sebe. Po týdnu si tchoř stěžuje :
  „Králíku, tady něco smrdí.“

 198. 241 Integraci celých vesnic má náš nejbližší západní soused vyzkoušenou…

 199. 242 To je pravda. V sezóně mě děsí že za zatáčkou se zjeví roztažený peloton.

 200. Schumi, já mám podobné pocity u lodí, naplněných ruskými „potápěči“ na jejich prvním Discovery Dive. Ty jsi taky potápěč?

 201. Ad Lotyšsko,
  měl bych i návrh, kde syrské imigranty v Lotyšsku ubytovat. Např. Liepāja, Šķēde…

 202. 248 Martine, ano. Mám něco málo nabubláno.

 203. maydo,
  prosím tebe, oni se fakt chtějí integrovat ? A máš pocit, že vytvořením takové etnické enklávy se budou integrovat radostněji ? V Chinatownech pocelém světě nemusíš slyšet řeč daného státu, ale čínštinu. V Kalifornii byla velká perská komunita – a že to nebyly lidi z vesniček, ale spíš střední třída obyvatelstva – a přesto se seniorka v obchodě roučilovala, že snědy prodavač (zjevně původem z Mexika) neumí farsí… ona AJ neuměla ani náhodou. On jo.
  Stěhování syrských vesniček an bloc mi spíš přijde jako „vytváření no-go zón super tempem“. nJeště by je mohla zkusit relokovat na Ukrajinu, tam se to teď bude vylidňovat sofort.

 204. 238 – muze byt v tom, ze pobaltske republiky maji od devadesatych let masivni ubytek obyvatel. Mnohem horsi, nez Ukrajina nebo Rusko…

  Takze udelat z nich muslimske zeme pujde rychleji…

 205. 252 – tak vidíš, já bych si nedovolil napsat o nějakém potápěči, že je nastrojený do „tourdefráns“. To, co o potápění, platí taky o „piciklistech“.

  Jak stárnu, tak jsem asi moc háklivý. Nepoznám srandu i s deseti smajlíky.

 206. Ahoj! Martine TT- nastrojit takhle? 😉 😀 😀

 207. No, třeba se to i stěmi obrázky jednou naučím… 🙁

 208. 257 jo, Martine, začínal jsem jen s desítkou flaškou, Tajfunkou a zátěžákem. S kudlou Mikov předělanou na „potápěčskou“. Vydržela do dnes, rezla jako profi nerez. Na Korsice do pětatřiceti jen v triku. Hodinky Komandírskie. A když budy nedodržel deko a počítadlo mu dalo dištanc, tak jsme šli i bez hloubkoměru. Jen s hodinkama a tlakoměrem na mojí flašce. Výstup a deko pak okometricky podle tabulek US NAVY. Na počítadlo a neopren jsem se zmohl až později. Přežili a užili spoustu srandy. Pak, to už jsem byl vybavenější, potkali germánské procesí. Vyštafírovaní a ukáznění jak japonský zájezd. Ukazovali na nás svému průvodci, jako jestli nemáme krizovku. Parťák měl na zádech dvojče, hodil mi záložku aby nám vzduch vycházel stejně. S olezlou a rezatou jeskyňářskou výstrojí a v prknoprénu vypadal zombie z vraku druhoválečné ponorky. Takže si nepotrpím, a onápisovaná piciklistická stylovka na EUdotované piciklistické promenádě na mě dojem nedělá.
  Na rozdíl od báby v zástěře, na řídítkách taškou s nákupem na jedné straně a bandaskou na druhé. Vrz,vrz,vrz,vrz…

 209. Názorový lídr občanské společnosti…
  U nás se tomu říká zkráceně kokot.

 210. 257 Martine, sranda… ano. Příště upozorním.

 211. 253 – tož , Matzurko, my víme, jak to s tím chtěním integrace je, ale tej zelenej soudružce to asi ještě nikdo nevysvětlil. 🙂

 212. „Názorový lídr občanské společnosti…“

  No, já měla za to, že občanská společnost je občanská právě proto, že je názorově pestrá a různorodá, tak jak může mít nějakýho „názorovýho lídra“?

  To bude spíš něco jako okresní tajemník strany s vedopucí úlohou, ne? A nebo ještě spíš – jak pravil ptakopysk.

 213. Ja bych rekl, ze Pol Pot byl uplne typicky nazorovy lidr obcanske spolecnosti – kavarensky intelektual, Sorbonna, jasna vize idealni, ekologicke spolecnosti, ke kapitalismu mel spravne negativni vztah…

  Presne ten spravny typ.

 214. 2 Dana ad 231 – ani kolo bych si tam neopřel… Ale nejsem holt sám…

 215. Tak po odpoledni na koupališti nakukuji. Nepoznám srandu, fakt ne.Proto jen připomenu moji dlouholetou tezi, že procento sviní (nebo kokotů) je stejné ve všech skupinách, ať si ji zvolíte, jak chcete.

  Moje nevrlá reakce byla vyvolána, pokud je to nutné připomenout, Schumacherovou reakcí na Daninu poznámku o cyklovýletech. A Schumiho potápěčskou historii znám a velice se jí klaním, protože jsem také tak postižen. Bohužel jsem nedokázal vyjádřit, že odsoudit potápěče za jeho vzhled je na stejné úrovni jako odsuzovat „piciklisty“ za jejich „tourdefráns“ obleček.

  PeSi, ty se do toho nemíchej. Tvoje pohrdání těmi, kdo na silnici zaclánějí na jednostopých vozidlech, z tvých komentářů čiší. 🙂

 216. Velocipéd je ideální dopravní prostředek pro cestu do osvěžovny a zpět – tam slouží k urychlení, nazpět jako opora.
  I u mě vzbuzují postarší pánové a dámy, navlečení/né v prezervativech, lehký úsměv.

 217. AeroKarle, samozřejmě, že se dá komentář později vysvětlit tak, že vlastně to nebylo tak míněno, že to bylo jen na některou vybranou část – v tomto konkrétním případě jen na ty, kteří – podle 240 – jezdí jen kolem Třeboně.

  Ale jak jsem napsal, jsem háklivý nedůtklivý dědek.

 218. Martine, nejde ani tak o tom, kde jezdí, ale jak. Ale boj za/s cyklisty není můj boj. Sám cyklista nejsem (Stadion sice má šlapky, ale jede sám) a pokud si cyklisti neusmyslí zablokovat Prahu nebo se projíždět masově po chodnících, nic proti nim nemám.
  Fakt je, že někteří asi budí posměch, jako všichni exaltovaní něco. Takže já komentář chápu tak, že bylo míněno, docela správně míněno, ale netýkalo se to Tebe nebo Dany.

 219. Martine, pokud na ten ďáblův vynález někdy sednu, pak v džínách a tričku. Ale většinou se přesunuju na Babetě (díky Halladinovi). Přece se pánové Otto a Benz nenamáhali zbytečně.

 220. Heleďte, hoši, mně je naprosto jedno, co si kdo myslíte o mě a mém ježdění na kole. Ať už z legrace nebo vážně. Nad poznámkami se docela usmívám, možná i proto, že si říkám – jen počkejte, až vám bude tolik, co mi, jak na tom budete, jestli se vůbec vydrápete do sedla. 🙂
  A přepravní zařízení už je smontováno, takže o víkendu proběhne zatěžkávací zkouška.
  Zatím probíhá zatěžkávací zkouška v odolnosti proti nadměrným teplotám. Dnes bylo horko a bude hůř.

 221. Jelikož mé názory na člověka v plísni jsou negatívní minimálně 15let (možná déle),ani se nebudu unavovat.

 222. Vida, další inženýr, tentokrát v Bruselu.

  http://zpravy.idnes.cz/brusel-nadrazi-atentat-exploze-d3k-/zahranicni.aspx?c=A170620_214054_zahranicni_amu

  I když tedy podle toho co popisují novináři to nebyl inženýr, ale blbě poučený průmyslovák, protože mu asi bouchla jen roznětka. A tolikrát mu na školení v ISIS říkali, že ten aceton peroxid má být vysušený a ne vlhký…

  Prostě amatér, vsadím se, že nebyl ani v hledáčku 🙂

 223. Ale svým způsobem to musel být děsný trapas. Zkuste se vcítit do toho chudáka, jak se modlí, smiřuje se s údělem mučedníka, zase se modlí, vyrábí bombu, zase se modlí, svátečně se oblékne, nasadí plechový chránič genitálií (to aby k pannám v ráji dorazil s tím nejdůležitějším údem vcelku), zase se modlí, dojde na nádraží, naposledy se pomodlí a s výkřikem „Allah akbar“ zmáčkne knoflík s vidinou 72 pannen na dosah…

  Ono to udělá „Buch“ a on tam stojí, mírně očouzený a kouká jako trubka, než ho ochranka trefí mezi rohy. 🙂

 224. OT – chystáme se navštívit v sobotu Vídeň. Nikdy jsme tam nebyli. nechceme trhat nějaké kulturní rekordy, aler chtěli bychom si projít město, nasát atmosféru, ochutnat rakouskou kuchyni, posedět u vídeňské kávy a tak. Prostě pohoda na cca půl až třičvrtě dne. Poradíte neznalci, co tam stojí za vidění, kde se dobře a ne příliš draze jí, kde zaparkovat, jakou zvolit trasu?

 225. No, vynechám-li themata, jež jsou zajímavá již prvoplánově, za přečtení a rozmýšlení myslím možná celkem stojí tohle: https://www.klaus.cz/clanky/4127

  Otázka také je, co je český zájem. Od počátku se mi (po pokusu zvážit pro a proti) zdá, že EU bez GB to asi není; to bychom totiž také mohli (v limitním a teoretickém případě) mít dvojčlennou EU, tedy Německo a ČR. Akcelerující a Bruselí nekontrolovatelná hniloba mi (po zběžném zvážení možností) připadá snad ještě tak nejlepší…

  Přeji dobrou noc.

 226. 281 — Ehm, ještě něco, Pavle… Opravdu peroxid acetonu potřebuje roznětku? Už jen od pohledu na strukturní vzorec má člověk dojem, že něco takového bouchá samo, a že problém spíše bude, jak to stabilizovat.

  Ale nerozumím tomu, destruktivní chemie mě lákala jen velmi dávno, dosti krátce, a vždy pouze platonicky…

 227. Tak já už ve Vídni pár let nebyl, ale když jsme tam jezdívali pravidelně pracovně a po práci jsme si chtěli užít trochu turistiky, tak jsme většinou parkovali v nějakém park hausu kolem Mariahilfer Strasse, je jich tam jak naseto v těch ulicích okolo nebo přímo na Mariahilfer Str.
  Od tam je to kousek pěšky do centra, kde je fůra zajímavých budov, muzea, ulice jako např. Kartner Strasse apod. Přímo na Kartner Str. si lze dát originální Sacher torte a kávu přímo v hotelu Sacher.
  Na večeři se pak lze buď přesunout do Grinzingu třeba na Leberknodelsuppe a Tafelspitz a k tomu furtel toho jejich vína. Nebo si zajít v centru (Wollzeile) k Figlmullerovi na ty jeji gigantické řízky přečnívající talíř na všech stranách.

 228. Zpátečníku – 284 – tak nestabilní to on je, tohle svinstvo už v historii urvalo mnoho prstů mnoha „mladým chemikům“. Nicméně pro plánovaný odpal se roznětka používala, pokud se nepletu. Ale už je to víc než 30 let, co jsem chemii studoval a praktikoval.

 229. A detailně googlovat se mi to nechce. Nechci mít nad ránem vykopnuté dveře od speciální jednotky 🙂

 230. maYdo, jako pravidelný návštěvník města na Dunaji bych ti poradil podzemní parkoviště na Franz Josefs Kai : 48.2123897N, 16.3754261E

  Je to bez problémů blízko historického centra, vždycky volné a příjemné na příjezd i na odjezd. Pokud bys chtěla podrobnější informace, můj E-mail je znám.

  Vídeň je příliš veliká na to, zvládnout ji za jeden půlden, ale pro prvonávštěvníka bych doporučil projít od parkoviště na Franz-Josefs-Kai Rottenturmstrasse až na Stephansplatz. odtud můžeš pokračovat po Kartnerstrasse (nejdražší nákupní ulicí) až k Opeře, kde je ten vzpomínaný Sacher. Ale můžeš kdykoliv odbočit doprava nebo doleva a projít vedlejšími uličkami, kde najdeš
  klidné vídeňské kavárny nebo restaurace. Proč se cpát – při první návštěvě – na turisticky vyhlášené, ale většinou vyprodané a drahé Figlmulery nebo Plachutty? To si nech na příště.

  Když bych měl radit, jako jsem už mnohokrát radil, tak bych, být tebou, z toho parkoviště prošel Rotenturmstrasse až k Stephansplatzu, tam bych si prohlédl katedrálu a zapálil svíčku za mé předky, pak bych šel Kartnerstrasse až k Opernringu, ten překročil a došel až na Naschmarkt na Linke Wienzeile, tam si najdeš hospůdek, co hrdlo ráčí. Zpáteční cestu bych vedl do kopce až na MariaHilferstrasse, kde bych se nezdržoval, ale zahnul doprava a došel až na Museumsquartier a kolem Mařky Terezie kolem Hofburgu uličkami zpátky k parkovišti. Budeš toho mít plné zuby i nohy a jasnou představu, kam zajít příště.

 231. Díky za informace. MY jsme vždycky měli Vídeň trochu z ruky, ale teď je dcerenka v Brně a tak si říkám, že bychom to měli využít, že tím směrem taky občas jezdíme.

 232. Proto doporučuji první pokus, aby se člověk orientoval. Na druhou návštěvu ti potom poradím galerii francouzského moderního umění v Albertině, Uměleckoprůmyslové muzeum, Belvedere s výstavou Klimta, Hundertwasserovy domy, císařské pokoje v Hofburgu – to opravdu nejde stihnout za půl dne.

 233. Dobré ráno vespolek,

  maYdo, pokud mohu přispět zrnkem – jak jsme s hrůzou zjistili loňského léta, obě velká muzea (přírodní a umělecké, stojí naproti sobě) nemají klimatizaci. Takže v parném červenci tam sice byl stín, ale jinak dusno, a člověk pak tu krásu na plátnech ani moc nevnímal. Takže se přimlouvám spíš taky za to courání s průběžným občerstvováním, a plánováním na příště 🙂

 234. A mě dnes čeká punkce kolena – už po deváté a odvoz punktátu na infekci do Brna 🙁

 235. Pametnici od Vodicky si mozna vzpomenou na moje vypraveni o oblibene frazi nasi rodiny „to by se v Nemecku stat nemohlo“. Zkusenost nas totiz uci, ze mohlo:
  V centru jednoho nemeckeho velkomesta je nabijeci stanice pro elektromobily. Majitel jednoho takoveho ekologickeho zazraku tam zajel, auto pripojil a sel po svych. Kdyz se vratil, auto bylo nabito, lec zaroven nasel pokutovy listek na 80 EUR s tim, ze zajel do ekologicke zony (tam se smi jen s tou zelenou nalepkou za oknem) s neekologickym vozidlem. Dotycneho to vytocilo, neb se domnival, ze i uplny blb by mohl poznat, ze to auto pripojene na nabijeci stanici neni na naftu ci benzin. Ourad mu dal za pravdu, pokutovy listek zrusil a vystavil pokutu novou, tentokrat na 25 EUR, Zduvodneni: vozidlo nebylo opatreno ekologickou (zelenou) nalepkou a tedy doslo k poruseni predpisu atd. atd. Majitel vozu se opet rozbesnil, jelikoz v Nemecku maji elektroauta zvlastni RZ – misto posledni cislice maji pismeno E, takze elektroauto by mel poznat i mirne slabomyslny biric. A tak se ekologicky citici automobilista obratil na porad v TV. Tam mu ale rekli, ze predpis je predpis a volny vjezd do centra maji jen ona vozidla s nalepkou, ovsem poradili mu, at si obstara veteranske cislo. Pismeno V mu pak umozni zajizdet kam chce a zadnou ekoznamku mit nemusi. (To by se ovsem v Nemecku stat nemohlo 🙂 .)

 236. Dobré zas ráno… Ad: Názorový lídr občanské společnosti – u nás se tomu říkalo domovní důvěrník… Popř. uliční důvěrník… Později: Pitomec Stojící Vedle Blbce…

 237. 293
  dvd

  Připadá mi,že švihnutí byli i v té televizi. Snaha sehnat veteránské číslo na relativně nové auto mi připadá poněkud problematická.
  Ony elektro auta málokdy splňují stáří pro veterány, bych řekl….. Zas tak dlouho se neprodávaj…
  Ale třeba se pletu…

 238. dvd,
  česká policie se snaží dohánět německé kolegy ze všech sil. Já jsem v zimě dostal dvě stovky pokuty za zastavení na dálniční benzínové pumpě za účelem provedení zakoupení dálniční známky, abych mohl vjet na dálnici. Protože jsem stál na dálniční pumpě, mohl jsem přijet po dálnici bez dálniční známky. Nemohl jsem nikterak dokázat, že jsem přijel po místní technické komunikaci a ani jsem neměl náladu něco dokazovat, tak jsem dal Vencovi s Bohoušem dvě stovky, vyfasoval potvrzení, nalepil dálniční známku a odjel na dálnici. Ale byl to zásah jako z partesu. Vozem mě zablokovali, abych nemohl odjet, Venca to jistil od kompjůtru ve voze, Bohouš stál připraven v palebné pozici, protože jenom zločinec a terorista přeskočí v košili závěj a rychle kvačí ke kase, patrně aby ji vykradl a následně celou pumpu vyhodil do povětří. Kompjůtr jim sdělil, že nejsem v hledáčku, ba dokonce nemám a nikdy jsem neměl trestný bodík, auto není kradené, ani nepojištěné, takže Venca odvolal Bohouše ke krátké poradě a výsledkem porady byly ty dvě stovky plus výhružka, co všechno se mi stane, když se to stane podruhý. Miluju českou policii, akční a dynamickou.

 239. Ptakopysku 🙂
  není to tak s tou policí tak zlé 🙂 Alespoň nebývalo .-)
  Já kdysi jezdil s Favoritem delší dobu bez STK. Nějak jsem neměl čas 🙂
  No a tehdy ještě byli na moravsko-slovenské hranici poliši.
  A ty mrchy si fšimly…Dvakrát jsem je ukecal , potřetí jsem měl smůlu – narazil jsem na poliše, co mě nachytal poprvé, a mrch si pamatoval .
  Takže byla pokuta.
  To už jsem usoudil, že na tu STK musím 🙂
  Zjistil jsem, že jsem bez té stk jezdil 7 měsíců 🙂
  Ten čas letí 🙂

 240. 298 halladine, takhle jsem jezdil rok. V blahé nevědomosti. Následující tři dny neblahé vědomosti byly dost nepříjemné. Ale nebyl přichycen a technická dopadla dobře.

 241. A s ptakopyskem to samý… Dálniční známky se prodávaj i na pumpách mimo dálnice.
  A na dálnice se bez dálniční známky nesmí.
  Ptakopysk si mohl myslet , že mu to projde. Neprošlo, takže by neměl reptat. Stejně jako jsem nereptal já při té pokutě za chybějící STK. Moje chyba a lenivost.
  Policajti dělali přesně co mají,a za co jsou placeni.

 242. 295 halladine, třeba někdo má ve stodole přibližovadlo od Křižíka. Když dá nové baterky, dojezdem trumfne Teslu.

 243. 293 dvd, to je důvod proč si hlídám abych nestál v cestě až se bude blížit zástup s vidlema.

 244. Dobré ráno

  293 – naopak, dvd, takové ouřední akurátnosti jsou schopni především Němci 🙂

 245. Pokud jd eo pokuty, mně byla odpuštěna dvakrát. jednou, protože se ukázalo, že dotyčnej policajt je synovec mého kdysi spolužáka, který s námi chodil do třetí třídy a pak se někam odstěhoval.
  po druhý proto, že pohledem od občanky poliš zjistil, že jsme krajani.
  No a těch stošedesát na dálnici ve spojení s nefunkčním světlem za dvě stovky lze taky vlastně považovat za odpuštění, ještě mi vysvětlovalůi, že kfdyž už mně zastavili, tak bez pokuty to nepůjde.
  Já mám dojem, že byli poněkud v šoku, že z auta nevylezl nadupanej frajer, ale postarší ženská, která by už měla mít rozum a nedělat vylomeniny 😀

 246. 269 Martine, má potápěčská historie není nijak pozoruhodná. Jako procházky Průhonicema. Až na onen ponor bez budíků žádné vylomeniny a mimořádnosti.

 247. Ptakopysk píše, že přijel po silnici, ne po dálnici (BTW, třeba na D1 je takových benzinek několik, že se dá přijet po dálnici i běžné silnici-např. Rohlenka u Brna).

 248. A nefunkční světlo není na pokutu-mohlo přestat svítit za jízdy.
  Je povinnost mít náhradní žárovku-nicméně, na spoustě aut žárovku „v poli“ nevyměníte, takže …

 249. No, ono asi šlo spíš o těch stošedesát 🙂

 250. Halladine,
  píšu, že jsem přijel po místní komunikaci. Ale protože jsem byl na dálniční pumpě, bylo mi to scheissdreck platný…

 251. Si pamatuju jednoho, co na příjezdovce k dálnici, kde navíc byl omezený průjezd jen jedním opruhem a padesátka kvůli opravám, se mohl pominout, že jsem tou padesátkou opravdu jela. Že prý jsme na dálnici. Nejvíc ho dostalo, že když na mně blikal a troubil jako šílenej, tak jsem zastavila a šla se ho zeptat, co se děje 😀

  Tou padesátkou jsem nejela z nějaký lásky k předpisům, ale proto, že to bylo rozkopaný, nepřehledný a nějak zmateně značený a já to tam neznala a nevěděla jsem přesně, jak se zařadit a jak to vypadá dál.

 252. 300 – ale ptakopysk po dalnici bez znamky nejel, v tom je pointa…

 253. Asi překlep – sestřelit letadlo nad cizím územím.Co je to mezinárodní právo a zejména jeho aplikace? Vždy se jedna miska vah zatěžuje rozhodujícím výkladem toho silnějšího

 254. Mezinárodní právo jistě existuje, kdyby neexistovalo, nemohli by ho Rusko a Čína každý týden porušovat a Západ na to každý týden upozorňovat 😉

 255. 311 pointa je v tom, že jít do správního řízení by mělo vyšší komplexní transakční náklady než dvě stovky.

  310 maYdo, debil. Čím dál častěji k potkání. Nenechávám lomcovat svým majestátem. Neoplácím, nevychovávám, nereaguju. Jen si hlídám aby jeho problém zůstal jeho problémem.

  312, 314 to byla humanitární akce na obranu svobody, demokracie a lidských práv. Ta v případě USA, světové velmoci č.1 má sobě udělenou výjimku. Dokud USA bude světovou velmocí č. 1. Až nebude, bude třeba bezletová zóna nad Texasem. Z nějakého jiného všeobecně respektovaného zdůvodnění novou světovou velmocí. Prostě dějinný standard.

 256. 314 – to prave, Dusane…

  Nikdy nezapomenu na velmi rozumny navrh Tafta po WWII, aby se neblblo s Norimberkem, ale aby nacisty proste postavili ke zdi…

 257. 303 maYdo, asi jim to vyhovuje. Když jim to vyhovuje, ať si to užijou. Potíž je v tom, že se to snaží šířit. Jsem optimista, tady se jim to nedařilo ani v Potentokrátu.

 258. Schumi, já nic neoplácela. Prostě někdo za mnou blikal a troubil a v dané situaci zastavit a jít se zeptat, o co jde, bylo naprosto přirozené. Mohla bych to ignorovat, ale já fakt nevěděla, jetsli třeba nejedu někam, kam nemám.
  Že tak hystečí proto, že na padesátce jedu padesát mně teda fakt nenapadlo. 😀

  Ale poohle dna to, jak málem prasknul, když jsem zastavila a šla se ho zeptat, co se děje, to bylo uzadostiučenní za všechny debily za hodně dlouhou dobu 😉

 259. 317 Petře, proč? Historická spravedlnost. Židů se zbavili, místo nich mají muslimy. Tohle vědět Hitler, zůstal by u krajinek.

 260. 319 jistěže maYdo, vhodně projevená slušnost může být efektivnější než lopatou do čelního skla.
  Ovšem dokážu si představit, že z vytroubeného vehiklu vystoupí šest namakaných borců, přistoupí, uchopí, zvednou, s troubitelem odnesou do příkopu, nastoupí a pokračují v cestě.

 261. Tak jsem se vrátil,nikoli z Hradu,ale z Brna.

  Ptakopysku , líná huba ,holé neštěstí.

  Já bych se v tom případě hádal, ať mi dokážou, že jsem přijel po dálnici.
  Pokud ta silnice nedálniční vede z tvého bydliště či pracoviště, měli by s dokazováním problém.
  Oni tě jet po dálnici neviděli (nemohli) takže se neměli vůbec o co opřít.
  Důkazní povinnost je na nich, ne na tobě.

 262. 322 Viděli. Byli dva. Dva jsou víc než jeden.

 263. A taky se mohl ptakopysk soudit, že jo.
  A taky má každý čas zdržet se hodinu (případně víc, kdyby byl náhodou příslušník ve špatném psychickém rozpoložení).
  No a já jezdím do Brna přes tu dálničně/nedálniční benzinku a nemám bydliště ani v pracoviště v Brně. Hm.

  No ale vlastně odpovídám halladinovi, a ten žije v jiném vesmíru (rozumné dotace, progresivní daně, chápající příslušníci, rychlý internet na poli s řepkou, EET pro lidi).

 264. Schumi,
  neviděli, museli lhát. A v tym připondku bych si nějaké svědky sehnal taky.
  A poliši by měli problém.

  Já si vzpomínám na jednu epizodu ještě z totáče.
  Jel jsem s rodinou do OV, a bejvalka chtěla cosi ve velkoměstě koupit, Dost to spěchalo, tak jsem moc neuvažoval a zaparkoval na parkovišti u ČNB, dnes tušímKomerčka.
  A už jsewm viděl dva poliše, jak se blíží. Bejvalka s oběma dětma zmizela, a já tvrdil, že jsme zastavit museli, jelikož by se děcka počůraly.
  Neoblomil jsem je.
  Chtěli pokutu. Bejvalka se vracela , a já na ni zahulákal. “ Chtěj po mě pokutu, mám zaplatit ?“
  Bejvalka zahulákala taky“ Nic neplať “
  Tak jsem polišům vysvětlil, že jsme přijeli z dálky na nákupy, a když zaplatím, nebude nakupovat zač.
  Upozornili mě, že v tom případě mi vezmou řidičák a pošlou do místa bydliště. A bůh ví,kdy ho dostanu zpět.

  Na to jsem jim řekl, že to neva , že většinou stejně jezdí mangelka , teď jsem seděl za volantem jen proto, že OV je moje rodiště, a že tedy bez řidičáku lehce přežiju.

  Poliši vypadali docela nasraně. Ovšem z toho, že mi to, že mi vezmou řidičák mnou nijak nepohnulo, a z bydliště na slovensku usoudili, že asi na tom Slovensku mám u polišů známé, řidičák by mi vrátili bez pokuty .
  A proč tedy zbytečně vnakládat námahu.
  Tak mi vrátili papíry ať zmizím ať už mě nevidí….

 265. a z bydliště na Slovensku usoudili, že asi na tom Slovensku mám u polišů známé

  No to jo. Jedno vyloženě implikuje druhé. 😉

 266. 319 – chválím a doporučuji. Já si to vychutnávám na křižovatce se světly. Kdesi jsem četl, už si nemohu vzpomenout kde, definici okamžiku, jako časový interval mezi bliknutím zelené na semaforu a troubením toho debila za mnou.
  Taky ihned vystupuji z vozu a zdvořile se jdu zeptat, co se stalo.

 267. A druhá epizoda z Prahy ,už po Sametu.
  Vzal jsem děcka na týden do Prahy. Zrovna to kolidovalo s jmeninami synátora , a synátor si přál dalekohled.
  poptal jsem se a dostal jse typ na jednu optiku poblíž.
  Tak jsem tam vjel , bohužel tam byla jednosměrka , a já vjel zrovna z nesprávného směru.
  a poliši hned tam.
  nepustiljsem je ke slovu “ Panové, přece byste nebyli přísní na venkovana, co je poprvé autem v Praze, a teprve před půlhodinou si před Prahou vyklepal slámu z bot.,
  Policajt otevřel ústa,chvíli je nezavřel, pak koukl na značku (BV) , bydliště na řidičáku,začel se řehtat jako kůň , vrátil mi papíry a řekl „Zmizte“ Já ,coby občan poslušný úřadů jsem mu okamžitě vyhověl.

  Na dokreslení – synátor byl červený jak rak, hluboce se za svého otce styděl, dcera se schovala za opěradlo, a s přikrytou pusou se řehtala tiše taky. 🙂

 268. NoName,

  Slovensko mělo tehdy ( a nikoli nezaslouženě)pověst, že je tam o dost silnější korupce než v Čechách.

 269. Halle,
  suma sumárum, zatímco ptakopysk se neměl co ometat na dálniční pumpě, ty jsi zákon porušil hned dvakrát (špatné parkování a jednosměrka), ale chlubíš se tím, jak ses z toho vykecal ?!
  Koukám, že horko si vybírá svou daň.

 270. Matzurko,

  to byl jen příklad. Podle mě byl ptakopysk v právu, a zatímco moje okecávání bylo poněkud pofiderné (přesto že prošlo) jeho pozice byla mnohem lepší, a hádat se měl.
  Já to prostě okecat zkusil, a kdyby to nevyšlo,nebyl bych na ty poliše naštvanej,proitože byli v právu.
  Pokud ptakopysk přijel na tu pumpu po ne dálnici, měl plné právo tam být. Pochybuju, že by komunikace na pumpě byla součástí dálnice.
  Co vím, tak celej pozemek patřívá majiteli pumpy, případně je dlouhodobě pronajatej, a komunikace na něm jsou postaveny za peníze majitele pumpy a nikoli za peníse státní.,
  Kromě toho, i u nas je poblíž taková pumpa,přístupná jak normální ccestou, tak z dálnice.

 271. V Pardubicích když jsem špatně odbočil do zákazu vjezdu a hned z kraje uličky zastavil a dumal, kudy tedy dál, mně rychle přikvačivší policajt velmi domlouval a chtěl po mně nějaké oběživo. Na moji obranu, že jsem města neznalý pražák mne uzemnil výrokem: já když přijedu do Prahy, tak mně taky hned dají pokutu a tak se nevymlouvejte…
  Kdysi mne na Jižní spojce dohnali policajty a platil jsem za to, že jsem jel v dodávce se žlutým číslem ( byla to podniková, ani jsem si neuvědomil, že je typovaná jako nákladní – a tam byl pro nákladní vozidla zákaz). Při placení kolem profičel někdo s podobnou dodávkiou a tak jsem se bránil ve stylu proč on neplatí a já jo. Orgán mne uzemnil tvrzením, že ten druhý jel moc rychle a toho by nedohonil.

 272. ad 332, jestli jsem správně trefil ptakopyskovu pumpu, tak na jediným, cca 15 hektarovým pozemku v majetku ŘSD, se nachází jak parkplaz kolem pumpy, tak i kus dálnice.

 273. Mimochodem,
  koukal někdo rozhovory s Putinem včera a předvčerem na Prima ZOOM ?? Pondělní jsem zmeškal úplně , včera jsem chytil jen půlku, dnes večer má být třetí pokračování.

 274. jak to si to pumpař a ŘSD spolu domluvili nevím, ale stav věci je silně v rozporu s tvzením: ‚co vím, tak celý pozemek patřívá majiteli pumpy‘

 275. Vytriezviteli, zřejmě teď půjdete s pozemkem do hloubky, minulosti, do smluvních vztahů mezi benzinkou a ŘSD, rozeberete složení benzínu i nafty, barvy stojanů, k tomu mnoho odkazů…
  A to vše jenom proto, že máte pocit, že halladin plácá ? 😉

 276. Je pumpa dálnice nebo ne?
  Položme se na otázku, co je to dálnice. Je to libovolná cesta odkudsi kamsi označená plackami se správným obrázkem v patřičném barevném provedení.
  Jelikož si neuvědomuji, že bych si u nějaké pumpy všiml cedulí konec dálnice / začátek dálnice, tak pumpa bude součástí dálnice. Známku mohou kontrolní orgáni požadovat.

 277. Vytrezviteli,
  já napsal „Co vím, tak celej pozemek patřívá majiteli pumpy, případně je dlouhodobě pronajatej,“
  Tak nepřekrucujte.

  Na roční smlouvu o pronájmu asi nic stavět nebudete.

 278. NoName, tak hluboko nepůjdu. Zkusím jen zákon o pozemních komunikacích §12 písmeno 5, a pak nechám halladina pokračovat v argumentační rozcvičce. A snad se brzy dočkám a přečtu si tu důkaz, že to vytažení z bažiny onoho barona za vlasy i s koněm nebyl kec a že je to možné.

 279. ad 343 ‚co vím, tak byl určitě modrej, popřípadě jiný barvy‘, a dokažte, že nevím, jakou měl barvu 😉

 280. No a tady se o tom můžete dočíst.

  http://ekonomika.idnes.cz/rsd-bude-znovu-soutezit-najemce-cerpacich-stanic-fbz-/eko-doprava.aspx?c=A160122_173430_eko-doprava_suj
  Dokonce ani na smlouvu na 8 let.

  Pronájem dálničních odpočívek je jedním z mnoha nevýhodných obchodů, které ŘSD v minulosti uzavřelo. Viníky lze hledat často až v devadesátých letech, kdy se první smlouvy uzavíraly. Většinou na desítky let a za pronájem v řádu maximálně stovek tisíc korun. Nejfrekventovanější pumpy platí za pronájem maximálně půl milionu korun.

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/rsd-bude-znovu-soutezit-najemce-cerpacich-stanic-fbz-/eko-doprava.aspx?c=A160122_173430_eko-doprava_suj

 281. Prý bude mít film „Tělo jako důkaz“ pokračování pod názvem „Odkaz jako důkaz“.

 282. NoName,

  nejlepší je plácat jen tak, a nemít na podporu svého tvrzení ani odkaz 😀

 283. paragraf 12, písmeno ? 5
  5) Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy. Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.

  Co je tam o pumpách ?

 284. ad 348: zákon o pozemních komunikacích není zákon o provozu na pozemních komunikacích

 285. Jak píšu, je to na:
  -dlouho
  -hodně odkazů 😀

 286. (327) Martine, na vychutnávání i troubení seru, anžto jsem na ulici či silnici většinou proto, abych někam dojel. Fakt ale je, že lidi se rozjíždět neumí, propustnost křižovatky (v Praze dost problém) by byla dobře o polovinu větší, kdyby se rozjížděli zároveň a ne až když ten před nimi je 10 m daleko.
  (335) Nekoukal, ovšem. Je to nakažlivý?
  (340) Pak ovšem Honzo jedeš furt po dálnici, pokud od tý pumpy odjedeš po zmíněné místní komunikaci. Značka konec dálnice tam sichr není. 😛

 287. Vytrizviteli,

  pokud má ptakopyskova pumpa odpočívadlo tak jste vyhrál, přiznávám. 🙂 protože ten paragraf a písmeno se vztahuje na odpočívadlo, ať už na něm pumpa je, či není.

  A díky, udělal jste dobré zdůvodnění , a neplácal jste bez podkladu.

 288. Co projde policajtovi, to neprojde obyčejnému řidiči. 😛

 289. 353
  To ovšem vyvolává další otázku – je na tom vjezdu na pumpu z nedálnice značka „začátek dálnice ? 😉

 290. 348 halladine, paragraf máš správně, ale zkus jiný zákon.

  340 honzo, pumpa je mimo dálnici bez ohledu na to, jestli do jejího areálu vede další pozemní komunikace. Vozidlo musí mít dálniční známku na dálnici. Je nevýznamné že se to auto tam nemohlo dostat jinudy než po dálnici. Jestliže nebylo pozorováno jak příjelo po dálnici, pokuta byla nezákonná. Hlídka měla za pařezem počkat kam pojede a podle toho jednat. Nebo zaznamenat a zjistit pohyb vozidla podle kamerového systému. Jenže to, že vodidlo bylo zachyceno na záznamu a při kontrole mimo dálnici nemělo známku, nedokazuje nade vší pochybnost, že při průjezdu známku nemělo. Ano, je pravděpodobné…., selským rozumem…. Ano. Jenže přestupkové jednání nusí být prokázáno s jistotou.

 291. A pumpa je pumpa a odpočívadlo je odpočívadlo.

 292. Jinak mě zarazilo, že za jízdu po dálnici je možná pokuta až 5000. To napovídá možnost, že poliši u ptakopyska buď měli sociální cítění , 😉
  Anebo předpokládali, že kvůli 200 se ptakopysk nebude topořit.

 293. Schumi,

  Asi nebudeš mít pravdu

  (5) Odpočívka je stavebně a provozně vymezená plocha dálnice, silnice nebo místní komunikace určená k bezúplatnému stání silničního motorového vozidla na dobu potřebnou pro zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a k odpočinku uživatelů, popřípadě k jejich občerstvení a k doplnění pohonných hmot.

  To podle mě znamená, že odpočivka je součástí dálnice, a pokud je na té odpočívce pumpa čí bufet, anebo kombinace obojího, je to součástí odpočivky , a tedy i dálnice.
  Na druhé straně, je možno spekulovat, že pumpa bez odpočivky součástí dálnice není.

 294. Vidím, že dnes je Halladin primárně právníkem …
  Teplo tedy je, to jo.

 295. NoName 🙂

  já tohle neberu jako místo k urážení či znevažování jiných. Beru to jako diskuzní fórum, a které se vznášejí názory na různé věci, a dikutuje se o nich.
  Třeba pomocí odkazů :-), anebo třeba citací zákonů.
  A pokud výsledek vyzní jinak,než můj počáteční názor,nemám s tím problém.
  Každopádně jsem na konci znalejší – a vo to go.

 296. „A pumpa je pumpa a odpočívadlo je odpočívadlo.“

  nějak si tím přestávám být jistá…..

 297. 355 kromě toho všeho by to znamenalo, že přijet do areálu pumpy místní komunikací z blízké vesnice natankovat kozí dech či jiné přibližovadlo, které na dálnici nesmí, by byl přestupek. Ono už i jen zastavení a vystoupení bez reflexní vesty…. Aby se tam občerstvoval piciklista no to už vůbec ne. S piciklem se na dálnici nesmí.

  Podpůrně viz zákon č. 361/2000 sbírky zákonů, § 44, Čerpání pohonných hmot, odstavec 1:

  „V prostoru čerpací stanice pohonných hmot je řidiči i přepravované osobě zakázáno kouřit, zacházet s otevřeným ohněm a seřizovat nebo opravovat motor vozidla. Před čerpáním pohonných hmot musí řidič zastavit motor a vypnout zapalování. Pokud je k vytápění vozidla použito nezávislého topení, musí je řidič vypnout již před příjezdem k čerpací stanici pohonných hmot.“

  Prostor čerpací stanice není dálnice.

 298. I když chápu, že pravidla provozu je jedno a vstupné do přepravního prostoru je druhé.
  V Ptakopyskově případě do areálu pumpy vedla i místní komunikace. Nebyl-li prostor označen značkou „dálnice“, jako že nebyl, byl mimo dálnici.

 299. Schumi,

  ovšem to se vztahuje na jakoukoli pumpu,ať už na dálnici , či silnici 3,třídy. Prostě bezpečnostní předpisy.
  S argumentací, zda je pumpa na dálnicí součástí dálnice či nikoli to nemá nic společného.
  Ale stejně jako ty si myslím,že pokud je pumpa jednou připojena na nedálniční komunikace, neměla by být vyhrazena jen pro auta s dálniční známkou.
  A myslím, že o spornosti té pokuty věděli i ti polišové, jinak by ta pokuta byla větší. Usuzovali, že o dvěstě se nikomu nebude chtít hádat – a povedlo se jim to.

 300. 362 …nějak si tím přestávám být jistá…
  maYdo, ano. Vystihlas co je to „právo“.

 301. Dva policajti „viděli“, jak ptakopysk dojel z dálnice. Jaké jsou důkazní možnosti ptakopyska ?
  Jistěže si mohl vyžádat kamerové záznamy, ostatní tankující a najmout Sokola, ale nejsme na Hustopečsku, že jo…

 302. NoNeme,
  nevšim jsem si, že by ptakopysk psal, že oni polišové tvrdili, že ho viděli jet po dálnici.
  Psal jen, že nemohl dokázat , že přijel po nedálniční komunikaci
  ( A to jsem raději znovu přečetl jeho příspěvek – pro sichr.)
  Ovšem na dokazování jsou ti poliši…. jaK psal schumi…

 303. Tak už to neřešte. Orgán má prostě vždycky pravdu.
  Dneska jsem taky tak trošku blomcal po vlastech českých.
  Takže žertovná příhoda ze Stolice. Stolice je v horkém letním dni k pomilování. To tak vesničan jede z Rohanskýho nábřeží do Sokolovský, protože tam jedou všichni před ním a všichni za ním. A ona je Sokolovská zavřená, vykopaný koleje, bagry a tak všechno okolo. Načež všichni couvaj, otáčej uprostřed křižovatky, hledaj kudy z toho sajrajtu ven. Primitivní ssavec prostě zastaví před hospodou na kusu chodníku, zapne navigaci, najde v navigaci hospodu U Chcípáka, najde cíl a vyrazí. Po chvíli s úžasem zjistí, že se jeho trasa v navigaci víceméně kryje se spoře značenou trasou objížďky. Kdybych byl obyvatelem Stolice a bydlel někde v Karlíně, či Libni, tak bych se podle dotyčného značení asi vyznal, kde to xakru jsem. Ale jako vesnický balvan jsem z toho značení byl hirsch. Naštěstí nikde široko daleko žádný orgán nebyl, protože by hrozilo, že by musel dopravu usměrňovat. A ruku na srdce – chtělo by se vám v dvaatřicetistupňovým vedru něco usměrňovat? Dneska byl takovej hic, že by nebylo možné ani dávat pokuty, natož střídavě usměrňovat dopravu…

 304. 371

  Jo,chtělo by to inovovat letní uniformy polišů. Cum baišpíl tropická helma , slušivá suknička z trávy a fasovat prostředky proti slunci v kilech 😀
  No ,pokud to globální oteplování bude nadále nepostupovat tak jak nepostupuje 😀 asi na tu inovaci dojde 😀

 305. Nejsem primitivní savec, ale bez navigace bych dnes tu fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích nenašel. 🙂
  Kdysi jsem jezdíval do centra Brna, ale od té doby , co postavili ve směru od Břeclavi před Brnem dvě nákupní centra , jaksi nebyl důvod tam zajíždět.
  Do Komína, kde bydlí mladej a na veterinární fakultu, kam chodívám s Punťou na chirurgii a k zubaři ještě trefím – a to je vše.
  Mít jezdit po praze,tak se asiradši zavěsím na nejbližším kandelábru 🙂

 306. A hele

  Paragraf 14, odstavec 2

  (2) Součástmi ani příslušenstvím dálnice, silnice a místní komunikace nejsou

  písmeno d

  d) autobusová nádraží, motely, motoresty, čerpací stanice pohonných hmot a celniště na hraničních přechodech.

 307. Dobrý podvečer

  „Psal jen, že nemohl dokázat , že přijel po nedálniční komunikaci“

  Já teda měla za to, že platí presumpce neviny – t.j. pokud nelze prokázat vinu, má se podezřelý za nevinného.

  Čili ptakopysk nemusel dokazovat nic, i kdyby se snesl na tu pumpu z nebe se čtyřspřežím okřídlených Pegasů. BYlo na policistech, aby dokázali, že Ptakopysk přijel po dálnici a ne jinudy.

  Pokud ovšem si mysleli – pardon, to je protimluv, policajt si nemůže myslet – tak tedy nabyli dojmu, že pumpa je součást dálnice a smí tam jen auta s nálepkou, tak taky nemusel dokazovat, kudy přijel, protože překkročil zákon jen tím, že tam byl a kudy se tam dostal nebylo podstatný.

 308. No kurva, tady je asi právník každej, kdo má do prdele díru… Úžasné… No, ještě, že se tu z právního hlediska nerozebíraj fyzikální zákony…
  I když, zas bych si počet…

 309. 2 maYda – Ještě k tej Vídni… Předem upozorňuju, že doby, kdy jsem tam jezdil často, jsou poněkud po časové ose odlehlé… Měl jsem dost intenzivní spolupráci s klukama z TU Wien, takže jsem tam jezdil konzultovat a upřesňovat plány dalších akcí a postupů. To pominulo, takže jsem tam byl cca před 15 lety naposled…
  Souhlasím s Martinem, že je záhodno zaparkovat někde, kde se rozumně dá, a dále využívat dvojku nebo místní MHD… Nevím, jak je to dnes, tehdá se dala koupit jízdenka na 24 hodin na všechno, která se silně vyplatila… Ta TU sídlila hlavně vedle Karlsplatz – jednak je tam hezkej park, druhák zajímavej kostel, třeťák je to náměstí architektonicky docela zajímavý a čtvťák – co by kamenem dohodil a zbytek doběh je tam nedaleko Linkste a Rechste Wienzeille a mezi temito ulicemi se nachází tržiště s obrovskou volbou různého jídla ať už polotovarů či hospůdek, tedy spíše stánků. Všechno za levný peníz…
  V tomhle počasí bych se vydefekoval na muzea a spíš bych volil různé parky s fontánama atp. Takže bych třeba doporučil Schönbrunn, kde je docela velice pěkná zahrada a rosarium a hromadným dopravem je tam člověk hned, a když by náhodou byla chuť a čas, ta prohlídka tohoto původně loveckého zámečku docela stojí za to… Hlavně si člověk uvědomí, že FJI byl docela strohý asketa a kde všade se to projevilo…
  Na muzea bych počkal až na čas podzimních plískanic, kde teda Kunsthitorische muzeum doporučuji aspoň na jeden den… Míň skoro nemá smysl… No a Hofburg a další si zas nechat až na jindy…
  Jinak – já se přiznám, že mám rád vídeňské řízky… a jedny z nejlepších jsem jedl v zařízení nazvaném „Schnitzelking“ relativně nedaleko Franz-Josef Banhof. Ale je třeba si dát pozor… Nabízeli tehdá 3 – Small, Medium a Big… S tím Small jsem měl co dělat, abych to do sebe dostal… Leč vynikající – smažej to přímo před zákazníkem a ten si pak řekne, co všechno k tomu chce – ale ten Small měl cca 40 cm v průměru… A za velmi levný peníz – tehdá…
  Tak to jen namátkově k Vídni… Když se jde člověk podívat na svatýho Pištu, tak hned vedle je turistický středisko, kde člověku vnutěj mapy a plány a ještě mu tam namalujou a zakroužkujou všemožné zajímavosti. To vnitřní město obkličuje Ring, který se jmenuje každej kousek jinak, ale je to Ring… No a ten svatej Pišta je zhruba uprostřed toho Ringu…
  Ale stejně, klasikové říkají, že nejlépe si člověk vychutná Vídeň, když tam jede tchýni na pohřeb… Nicméně, není to tak hnusný město, jako většina německejch… Ten českej vliv je tam IMHO docela znát…

 310. Například

  Parlament České republiky se unesl na toto zákoně:
  tzv Newtonův zákon.
  par 1
  Odst. 1

  Jestliže na těleso nepůsobí žádné vnější síly nebo výslednice sil je nulová, pak těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu.
  a) Tento zákon neplatí, pokud je působení vnější síly tajné, a tudíž vlastně neexistuje.
  b)Pokud tedy působí tajné vnější síly, stavá se fAKT, že těleso nesetrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu státním tajemství,a jeho porušení je trestné dle zákona.

  Atd 😀

 311. Byl v hledáčku ? Pokud ne,tak to byl obyčejný amatér 🙂

 312. Hele, vzdyt zatim se ani nevi, zda to byl terorista. Sice kricel Allah akbar, ale toho nelze dovozovat, ze byl muslimsky atentantnik.

  Treba se pri atentatu zrovna ucil cizi jazyk…

 313. Ale vážně. Někdo by měl těm potrhlíkům říct, že když to budou takhle šturmovat stylem jedna nebo dvě performance denně, tak zanedlouho zmizí z titulních stran předních periodik a televizních zpravodajství a budou nahrazeni hrajícími si koťátky, dvouhlavým teletem, ruskými hackery, úmrtím přestárlé rockové hvězdy nebo nějakým jiným mediálně vděčnějším tématem.

 314. No vida – „Je příliš brzo určit, zda šlo, nebo nešlo o teroristický útok,“ uvedla FBI.

  Takže kanadský turista, zírajíc do učebnice arabštiny, si procvičoval fráze a slovíčka. Brknuv o práh, upadl dvakrát na policistu a čistě náhodou při tom držel v ruce nůž, kterým si předtím loupal jablko. Nůž se smekl a zabodl se policistovi postupně do krku a do zad. Následně byl kanadský občan vyzván, aby následoval policisty na nejbližší policejní stanici za účelem podání vysvětlení. 🙂

 315. Zbývá tedy prošetřit, zda v případě policisty nešlo o rasistického xenofoba, který zákeřně naběhl dvakrát pozadu na nůž nic netušícího kanadského studenta arabistiky s úmyslem jej falešně obvinit ze zákeřného teroristického útoku.

 316. PerSi, děkuji . Tchyně měla pohřeb už před několika lety a ve Vídni to nebylo, takže tuhle příležitost jsem prošvihla, ale i tak děkuji za cenné informace.

 317. LORD BISHOP ROCKS – takhle náhodou na našem Klobuckém kulturním létě v rámci Valašského kumštování. Šli jsme se jen projít po městě, ale nakonec jsme usedli a poslouchali. Mladí tancovali.

 318. Dobré zas ráno… Tak máme nového pidistra… Drobnej problém je v tom, že Standu Štecha znám osobně, dost jsme spolupracovali, když dělal prorektora, i něco málo piv jsme spolu vypili… Tehdá vypadal jako slušnej člověk…
  Inu, Tempora mutantur et nos mutamus in ilis… Slušnej člověk by tu pozici v tomhle spolku gaunerů nevzal… Tak se asi Standa změnil… Škoda ho, bejval to velmi dobrej pedagog a velmi dobrej psycholog. Škoda, že nezůstal u svý profese – jak tak koukám, to ministerský prostředí má děsně zhoubnej vliv na charakter. No, vlézt do vlády k tomu gaunerovi Sobotkovi, to už chce hodně odolnej žaludek. Měl by si chlapec uvědomit, že odteďka už navždy s nima bude spojovanej. A ledacos dobrého, co udělal jako pedagog a prorektor bude holt zapomenuto… Inu, každý jest štěstí svého strojvedoucím…
  Pokud tento příspěvek vypadá jako nekrolog, jedná se o podobnost čistě záměrnou…

 319. Inu , v každé firmě ( a ministerstvu taky) jsou koně tažní a koně pro parádu. Tenhle ten novej ministr je ten tažnej….. kdo tam byl proto, že má alespoň jisté povědomí,vo co gou.
  A někdo tam být musí, přinejmenším z důvodů, že musí být nějakej ministr, aby podpisoval nutné papíry.
  Od tohohle se dá předpokládat, že nebude podepisovat úplné hovadiny.
  A to není tak úplně málo.
  Není politik, bude jen zastupovat, a nastupuje jen proto, že se nikomu z politiků do funkce 4 měsíce před volbama nechce. Možná ani čssd nikoho, aspoň trochu schopného na tu funkci nemá.
  A se Sobotkou ho bude spojovat málokdo.
  Už kvůli tomu, že Sobotka končí.
  Takže bych neodsuzoval.

 320. Dobré ráno vespolek,

  jenom zastupující úředník za ministra… tak s tím mám zprostředkovanou zkušenost, neboť „zaseknul“ financování projektu pracovišti, které musel s dost velkou ostudou opustit… znám lidi, co by mohli vyprávět.

  Z jiného soudku, možná slyším trávu růst,
  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/lusti-kod-rakoviny-pozname-tak-dopredu-ktera-lecba-zabere-veri-v-ostravske-laboratori-33103?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp
  To je snad za poslední měsíc či dva už čtvrtý článek na téma „jak český miliardář sponzoruje vědu“. Jedním z těch čtyř je pochopitelně agent Kobliha, u těch ostatních se dvakrát mihlo jméno Petra K. …. ? Cui bono ?

 321. 391-to je přece běžná KAMPAŇ 😉
  Jiná probíhá ohledně vody. Třeba ČRo má teď Týden vody. Moc moc plýtváme. Musíme se změnit. Bla bla bla. Takže se zřejmě chystá nějaká kulišárna ohledně vody.

 322. PeSi,
  kdyz jsem si precetl politicke CV noveho ministra, dosel jsem k zaveru, ze se vstupem do ministerskeho kresla uz vice hownem pomazat nemohl. Oni ti prasefori coby ministri skolstvi nejsou zadna vyhra, napr. Petr Fiala nebo Dalibor Stys.

 323. (389)Slušnej člověk by tu pozici v tomhle spolku gaunerů nevzal… – co jsem tak zaslechl, tak členem KSČ od roku 1983 do roku 1990, takže trénoval už dříve.

 324. Dobré ráno,

  no, ono někdy stačí, aby se z řadového projektanta stal „vedoucí skupiny “ s jedním a půl podřízeným a nestačíte čubrnět, co to sním udělá.

  Takovej už je života běh – najednou patříte do jiný smečky, vidíte věci jinak….

  Skoro bych řekla, že s charakterem to ani nemá moc co dělat.

 325. Pesi, ten tvůj přítel je odborníkem na inkluzi a prý to byl hlavně on, kdo ji prosadil. Takže bych se tímto pánem zrovna moc nechlubil. Škoda, že nechodil do třídy s dětmi z děcáku, kteří byli zhruba o dva roky starší jako já. Myslím, že by to původně soudruh hodně potřeboval. A možná i dvakrát.

 326. No vidíš Františku, já zase zaslechl, že dotyčný je odborník na speciální školství a z inkluze moc nadšen není.

 327. Asi nám není pomoci. Ani záchrany. Když vstoupíte na YOU TUBE, tak se vám přes půl obrazovky nabídne reklamní video: „More Than A Refugee“. Útok na city, morální apel, který vede k záhubě. Ježiš, ještě chvíli a já snad budu volit toho japonce.

 328. 394 Karle, čím víc nových demokratů poznávám, tím více pochopení mám pro staré komunisty.

 329. 398 Dano, nevstupuju, nebleju. Okamůra hledá nové téma co by zaujalo, jenžto připrchlický příliv se zde nekoná. Pohaslý Potemník se vytratil ke svým broukům. Vyspělá západní Evropa směřuje do průseru, méně vyspělá v něm už je. Pokládám za vhodné se nepřipojovat a využít přirozeného nezájmu podloženého naší zaostalostí a špatnou pověstí, kteréžto se ukazují být výhodou.
  Tak jako kdysi tady, fronta se stojí před tamním Tuzexem na Grundiga, Philipsa… O Teslu zájem není.
  Zajímavé je, že v souvislosti s připrchlíky není slyšet o Rumunsku. Však co tam, že.

 330. Schumi,
  martin se vrátil ke svým motýlům, a to nikoliv kvůli menšímu počtu migrantů (navíc je hlavně proti islámu jako takovému), ale jen splnil předvolební slib, totiž že při neúspěchu se z politiky stáhne.

 331. Schumi,

  připrchlíci se sice nekonají,nicméně EU s nimi stále otravuje.
  Takže si myslím, že vůbec není mimo proti připrchlíkům ( potažmo protri snahám EU) vystupovat.

 332. 401 halladine, každá doba má své mladé blbé. Každá moc přitahuje specifické lidi.
  Včera jsem dočetl zas něčí vzpomínky z let válečných, padesátých a normalizačních. Z procesů, věznic a lágrů. O aktivistech, vyšetřovatelích, prokurátorech, soudcích, bachařích… Ti lidé nejsou minulostí. Jsou noví, mladí, dnešní. Žijí mezi námi. Jen ještě nedostali příležitost přijít o lidství.

 333. Schumi, asi jako klasika od Š+G

  stojí, stojí….
  Kdyby seděl, stejně starého člověka nepustí sednout ! 😀

 334. A tohle mi připomenulo, že při mém věku ( a berlích) bych už mohl požadovat, aby mě mladší pouštěli sednout v MHD.
  Jen to má háček, vlastně dva ..
  1, MHD téměř nejezdím
  2, Pokud vyjímečně ano, vždy je volno, takže mě nikdo nemusí pouštět.
  Mám prostě smůlu ! 😀 😀

 335. 403 Matzurko, příčinou jeho neúspěchu vyschnutí toku roztáčejícího jeho lopatkové kolo.

  404 halladine, to jsou jen všemožné manévry zastírající fakt, že naším největším nepřítelem nejsou migranti ani EU, ale naše vlastní vláda v širším smyslu, nejen moc výkonná. To, že je převodovou pákou cizích zájmů, ovládanou i ovládající mocnou korupcí. Tou korupcí jsou dotace. Když slyším „pravicové“ politiky jak se chlubí jak se zasloužili o dotace…

  A co na to Breivik?

 336. Schumi,
  právě ta prevence alespoň trochu sníží pravděpodobnost, že některá naše vláda „kývne“

  Jistě, ne úplně vyloučí, ale aspoň něco bychom dělat měli.

 337. 402 — připrchlický příliv se zde nekoná — Jen si dovolím položit pár otázek, Schumachere, a vzápětí se zas budu nějakou dobu věnovat něčemu jinému. Určitě se v centru města pohybuješ řádově častěji než já. (Pokud zrovna nemusím k doktorovi, do knihovny nebo pro fotky, raději se mu vyhýbám obloukem.) Tohle je zhruba třetí léto, kdy v centru (v dopravních prostředcích) pozoruji nápadný přírůstek barevných, na pohled zhruba splňujících následující schema: původ někde v (severní) Africe či v Arábii, muži odhadem 25 – 40 let, sami či v doprovodu jen sobě podobných, sportovněji oblečení, někdy mírně uválení či uprášení, vystupující s přiměřeným sebevědomím, nezevlující, kamsi cílevědomě směřující, zhusta ajfoun v ruce. (Pokud se vyptávali na dopravní spojení, bylo to vždy anglicky a rozumně k věci.) Na předměstích (např. JM) pak občas vídám podobné, jak vystupují z metra či autobusů a rutinně směřují někam do hloubi sídlišť; jiní se tam procházejí již s rodinami.

  Co je to za lidi? Odkud přesně jsou? Odkud přišli sem? Jak jsou zde dlouho? Co zde dělají? Kdo je živí? Kolik jich tu je celkem?

 338. 412-není to tsk jenom v Praze-popisovaný typ je vidět i ve městech velikosti Zlín nebo Uherské Hradiště.

 339. Inu,
  zřejmě už není Válka s mloky povinná četba. Ani novější parafráze Válka s mnohozvířetem…

 340. 2 Schumi – to, že problém nevidíš, nechceš vidět či ho zesměšňuješ, neznamená, že se sám vyřeší…

 341. 415 – nahodou, politikum to takto funguje vytecne…

 342. 412 Zpátečníku, to pozoruju už delší dobu, ještě před přílivem. Tahači do rozličných pajzlů tak jak jsem pře více než čtvrtstoletím viděl v Paříži, prodavači drog.
  Za rohem zbrusu nová gyrosfalafelárna, hojně navštěvovaná turisty a setkávárna „falafel like people“ s typickým koloritem gyrosfalafelárny kdesi na jihu. To co jinde je už dávno. Navíc klátící a plouhající se tuzemské mátohy s vysedlými lícními kostmi, propadlými tvářemi, za nezájmu policie městské i státní obchodující s drogami, které si šlehají na znovu a znovu natíraných a znovu a znovu počmáraných lavičkách.
  Základním problémem je tuzemský nepořádek tuzemské nepořádné kultury.

  Subjektivně se mi to může nelíbit, objektivně je to v pořádku. Většině lidí to nejspíš vyhovuje. Od voleb k volbám volí ty, kteří s tím nic nedělají. To je pro obě strany nejpohodlnější. Hlavně nenasrat. Až to většině začne vadit, bude volit jinak. Nebo nejen volit, ale jednat. Jak známe z historie, v takových případech většinou hnusně. Pokud nynější většina bude i tou zítřejší. Zatím to vypadá, že asi ano. Zatím.

  Máte demokracii, zvykejte si. Užijte si ji dokud je. Jaká je. Protože v dlouhé historii je stejnou anomálií jako socialismus a podobné. Máte se jak prasata v žitě. Nejlépe v celé lidské historii. Dokonce můžete trávit spoustu času nad tím, že kdesi vyhořel nějaký barák. Protože všechno tohle, včetně všech těhle zpráv, které dostáváte až pod nos abyste se nezabývali přemýšlením o něčem jiném, včetně toho co se vám nelíbí, je úžasný luxus. Ten ze své podstaty nemůže trvat dlouho. Pak přicházívá peklo. Ne jen tak samo od sebe. Takové jaké si sami připravujete. Není třeba motykou do týla, ani kulkou. Stačí implantát poslušnosti, zájmu o žádoucí a nezájmu o nežádoucí. O čem nevíte, o tom nepřemýšlíte, o čem nepřemýšlíte, tím se nezabýváte. A abyste přemýšleli o tom o čem máte přemýšlet, proto abyste byli zaměstnáni a nepřemýšleli o tom o čem nemáte přemýšlet, o to se stará systém. Stačí sem nakouknout ke zjištění co je na Seznamu či Novinkách. Jaký to pokrok oproti kramářským písničkám před sto padesáti lety.

 343. Agent Bureš má vize 2035, které představuje ve veřejnoprávní TV. Nejfrekventovanější slovo za 5 minut poslouchání (déle jsem nevydržel) bylo: „potřebujeme“. Dovedu si představit, že všeholid bude mít radost z vizionáře. Není horší představy než absence holistických konceptů.

 344. 416 Zajisté. Však nemají set-letý horizont. Jejich horizont je setletý.

 345. Dobré odpoledne,

  schumi , u vás asi máte chladněji, že jsi schopen vyplodit tři odstavce souvislého textu. Nebo máš klimatizovanou kancelář?

  Modrý ptáku, v roce 2035 bude Babišovi přes osmdesát. Doufám, že v tu dobu bude mít starosti svých běžných vrstevníků – jak má vysokej chlesterol a jestli si nezapomněl vzít prášky.

  Nejhorší na tom vedru je, že až vypadnu z práce a dolezu domů, bude ta, stejný vedro. A já otevřu počítač a budu pracovat.
  jediná výhoda je, že mi synek snad naleje studený pivo. To mu budu ale muset připomenout, aby nějaký koupil.

 346. Vzhledem k tomu, ze mi prave pred chvilkou privezli 12 kubiku vody primo z hydrantu a barak mam plne obrostly brectanem se k vedru nestavim negativne…

 347. Petr Kunetka – ty máš barák o obsahu 12 kubíků? To není mnoho…

 348. Tady na Vysočině je třicet ve stínu a člověk má chuť se svlíknout z kůže a chodit jenom v kostech.

 349. 418 Modrej, marně přemýšlím, co tím chceš říct.
  Vystup ve veřejnoprávní TV a nabídni všeholidu lepší koncept.
  Jestliže nemáš koncept, který by nadchnul všeholid, nebo alespoň získal jeho většinovou podporu, pak to není reálně použitelný všeobecný koncept. Je to Tvůj koncept, pro Tebe. Všeholid o Tvůj koncept nestojí. Se svým konceptem jsi v menšině. Podle toho se musíš zařídit, abys pokud možno co nejméně trpěl důsledky toho, že všeholid je v tom tak blbej. Chápu, že Tě štvou transakční náklady, které bys, možná (někdy může být dílčí výhodou, že všeholid je v něčem tak blbej a poskytuje příležitost vydělat na chleba) neměl, kdyby všeholid nebyl tak blbej. Jenže je to jak to je. Jako to bylo vždycky a všude. I kdyby ses rozkrájel, všeholid neosvítíš. Jen tu a tam někomu můžeš posvítit na cestu.
  Je to tak, že významné části všeholidu v téhle ulici připadá, že Babiš nabízí nejlepší koblihy za nejlepší cenu. Dokud jim to bude připadat výhodné, budou nakupovat u něho.
  Tobě to nepřipadá výhodné, proto u něj nenakupuješ. Jenže skrze přízeň ostatních se důsledkům konzumace jeho zboží nevyhneš. Jde jen o to, jestliže se nechceš přestěhovat z téhle ulice, abys v těch sračkách byl co možná nejméně. V tom nejsi sám. Jen škoda těch vynaložených nákladů. Jenže ty jsou všude nějaké když žiješ mezi všeholidem.

  Proč žiješ mezi tímhle všeholidem a ne jiným všeholidem či na všeholiduprostém ostrově? Protože, přes veškeré reptání, je to Tvoje volba podložená nejmenšími transakčními náklady. Tak podle preferencí uvažuje pro sebe každý z všeholidu. Dohromady to dává to co dává. Musí.

  Proto to je takové jaké je. Marně bys přesvědčoval všeholid „….volové, kdybyste odložili cigára a procvičili těla…“

 350. Já se velmi negativně stavím k břečťanu. Na podzim půjde pryč. Roste jako by ho do pérdele
  kopal, a kdo to má furt stříhat
  Petře,

  proč ti vozej vodu v cisterně ? Nemáš v baráku kohoutky ? 🙂

 351. Halladine,
  třeba je to naturální plnění dotačního titulu Dešťovka?

 352. 421 Z hydrantu? Snad nechceš naznačit, že se neobejdeš bez eráru? Že sis v době vodní hojnosti nevytvořil dostatečnou zásobu? Takový ústup od pracně budovaných a prosazovaných zásad? Ostatně, nepřipadá Ti to jako rozmařilost, jako nemístný luxus? Když v zimě topíš na šestnáct, tak s krátkým osprchováním jednou nanejvýš dvakrát za měsíc, či do příštího deště, byste vydrželi. Zdá se žes vyměknul. Musíš zpřísnit režim. Jinak tu svobodnou společnost nevybuduješ.

 353. Ptakopysku,
  já spíš přemýšlím,jestli ta cisternová voda není lacinější 🙂
  Anebo že by moc dlouho trvalo,než by z vodovodu napustil bazén 🙂

 354. 525 halladine, na odstranění břečťanu zapomeň! Je to úžasná ochrana fasády, zlepšuje klima a snižuje tepelné ztráty.

 355. 424, 427-Zdá se, že je hodně teplo i v Schumacherově 😉

 356. 428 halladine, blázníš? Bazén? Tam? Taková rozmařilost, taková změkčilost, to bych nečekal.

 357. Schumi ,

  roste mi v OV hlavně po plotech, kořínky narušují omítku, a chodníky mám neprůchodné.
  Já to stříhat nebudu, najmout si nato stojí majlant, takže na podzim to vezmu motorovou pilou u země.
  A následně krumpáč.

 358. Schumi, a to je Tvůj problém – myšlení. Podal jsem informaci o vystoupení estébáka.

  Nic mě neštve „ve veřejném prostoru“ a nechci v něm cokoli měnit. Není sporu, že kdyby někdo uměl dělat „práci“ lépe než Bureš, byl by na jeho místě. Já jsem na svém, protože nevidím lepší alternativu. S transakčními náklady moje pozice nesouvisí.

 359. 421 tak porostlej barák… to přináší výhodu…
  V létě snižuje náklady na chlazení, v zimě na topení… Naturální příjem. Ha… Už to mám! Fasádní zateplovací daň!

 360. 433 halladine, nenarušují. Měli jsme desítky let porostlý pilíř. Při kopání pro přívod čehosi došlo k přseknutí a uschnutí. Po sundání pilíř jako nový. Zasadili nový břečťan, pilíř zas obrostlý. A kdyby neporostl a neprorostl plot, už by byl spadlý. Břečťan se ukázal lepší než nátěr.

 361. 425 – no, napoustet bazen z kohoutku… bych si tak maximalne strhl vodu ve studni 🙂
  427 – nejak nechapu… Koupil jsem si vodu od firmy, co se zivi prodejem vody. Co to ma spolecneho s erarem…?

 362. Ale pak tahat těch 12 kubíků v kýblích do baráku musel bejt dost voser…

 363. 438

  Aha,takže Petr není napojenej na vodovod , tudíž má asi žumpu k vyvážení.
  No a bazén by studna nezvládla.
  Už chápu.

  Myslíš, že ti ta studna vydrží přes suché léto ?

 364. Jestli si Halladin neplete břečťan s přísavníkem. Ten nechává na zdech přísavky, které jdou dolů jenom mechanickou cestou. Mě roste na baráku právě přísavník a nebýt toho, že má na podzim asi týden nádherně zbarvený listy, takže se jím mohu kochat jak čínskej madarín, by byl už dávno po smrti.

 365. 446
  Jistě že je to možné, znám takové sousedy,mit studnu , taky to udělám kombinovaně,třeba moje bývalá sestřička to tak má.
  Ovšem to by asi Petr nevolal cisternu.

  Nezdá se mi, že by ta cisterna vyšla laciněji než voda z vodovodu.
  Pravda, ověřeno to nemám.

 366. pokud ovšem není vyhlášen zákaz napouštění bazénů z vodovodu kvůli nedostatku vody.

 367. No, vodovod nemam, co ja s nim 🙂

  Napoustet 12 kubiku z vodovodu by asi bylo celkem opruz…

 368. 1. Z cisterny se neplatí stočné.
  2. Časový faktor.

 369. Cisterna vychází levněji než voda z vodovodu, protože se jedná o technickou vodu, nikoli pitnou. Mnoho hasičských spolků si tímto způsobem přivydělává. Akorát je potřeba nebýt prvním objednávajícím v sezóně 😀 😀 😀

 370. 434 Modrej, mé myšlení jako můj problém? Na to jsem nepomyslel…

  Co se týče toho jaký Babiš je, jaké mu kdo lepí logo, hodnotím kocoura ne podle barvy kožichu, ale jak chytá myši.
  Ano, kdyby byl někdo způsobilejší, byl by na jeho místě. Jenže není.

  Stav veřejného prostoru je nutným důsledkem nutného. Při takovém nahlížení jsem čím dál tím spokojenější. Jestliže se mi na světě něco nelíbí, snažím se přemýšlet jestli příčina toho, že nelíbí, není ve mně.

 371. 438 no dobře, beru zpět. Třeba je to všechno čistě soukromé. To ano.
  Ale stejně, při takových zásadách takové plýtvání…

 372. Halladine,
  tak to nevím. Jestli to nacucnou z hydrantu z vodovodního řadu? Občas berou vodu z rybníka, to jsem pozoroval.

 373. 445 halladine, mojí také ne, ale znát břečťan je jako znát pampelišku. Přísavník je velmi vlezlý, opadavý, nepořádek dělající, fasády se velmi držící, v zimě nechránící. Ten byl až po komín a byl odstraněn.

 374. Schumi,

  tohle myslím nepadá, ale na omítce drží, a musí se strhávat.
  A po strhnutí je vidět porušení omítky, či alespoň barvy fasády.

 375. Ptakopysku,

  vodu z rybníka bych si asi do bazénu nedal. A pokud je to voda z hydrantu,tak asi bude pitná a kradená 🙂
  ( V případě těch hasičů)

 376. na břečťan musíte mít barák jako nedobytný trezor – bez škvírek. Mám porostlou celou zadní stěnu chalupy a když ho min 2x za rok nestříhám, proleze na půdu, zdvihá tašky a nakonec se mně zelení hřeben střechy. Stříhat ho je vopruz, práší to. Nadávám si, že jsem byl tenkrát líný udělat novou omítku a zasázel ho tam. Leze to do všech větracích otvorů, sítí v oknech a z pergoly určené na ranní letní snídaně na sluníčku a stojící u té zdi udělal krytý přístřešek. Nemluvě o tom, co s kupou ostříhané zelené hmoty. Faktem je, že vysušuje základy, tepelně izoluje, díky množství pavouků v břečťanu bydlících( vrstva má tak 20 – 30 cm tloušťky) žádný zhmyz neleze do oken. Ale břečťan nikdy více! A ty přísavné kořínky prostě z rámů oken nedostanete, leda i s barvou.

 377. Jo, jirko,je to děsnej objem. Mám takovej šrotovník na větvičky a po rozšrotování jsou ochotni to vzít ve sběrném dvoře.
  Ale ne neomezené množství, ale po troškách.

 378. 457 Halladine, když přilepíš a odtrhneš, tak povrch se také poruší. Břečťan drží fest.

  459 Jirko, akorát, že se musí stříhat. V poslední době jak si všímám, se mu dobře daří.
  Něco za něco, kol rámů oken nutno včas stříhat. Pak není důvod dostávat z rámů. Máš výbornou samoseobnovující, tepelně izolační protivlkostní protihmyzovou fasádu.

 379. A Šcvarcík dostal pozvánku na Hrad na Mynářovu oslavu. Má vystoupit mezi Gottem a Kryštofem s humornou historkou o Kalouskovi 😀

 380. Ptakopysku,

  už jsi poslal děkovnej dopis Sobotkovi ? Prej se od 1,7. zdvihaj pracovníkům v kultuře platy o 9,4 ! 😉

 381. Ten Babiš má fakt dobrou prezentaci a kampaň. Co na tom, že skutečnost bude jiná. Jen jednou se prořekl, a udiven zíral, že to veřejnost neprokoukla – Řídit stát jako firmu. Jen pár osamocených jedinců upozorňovalo, že správné heslo je: Stát bude má firma a tu budu řídit. Stádo vzývalo – chceme pastýře.
  A teď vyrazil do voleb s dalším heslem: Mám sen! Stejně, jako M.L.K. – I have a dream. A na sny češi a nejen oni, slyší. Jak se s tím dá bojovat?

 382. Není. Halladine. Je to na voličích, jestli to dokážou prokouknout. Vy se jistěše ujmete obhajoby. Ač se jistě cítíte rozpolcen – srdce na straně ČSSD, rozum u Babiše… Co vyhraje? 🙂

 383. Babiš se dle vlastních slov inspiroval Baťou.
  Myslím, že by Baťu neměl brát do huby.

 384. (465) Buďto slibovat ještě více, nebo počkat, až se dotyčný ujme vlády a posere se mu to (nejpravděpodobněji kvůli cyklu, že by to předlužil jako Řekové, to už asi ne). Jinou možnost při dané úrovni voličstva a procentu Halladinů nevidím.

 385. Dano, pastýře potřebuje většina lidí. A většina lidí na „sny“ slyší. Není to nějaký český specifikum.

  Jak se s tím dá bojovat? NIjak. S názorem lze bojovat jen ve společnosti, kde je uznáván jediný správný názor. Kdo určí s jakým názorem bojovat a s jakým ne?

 386. „Volebnímu programu jedné strany může konkurovat jen jiný bvolební program“

  Srandisto. Která partaj po volbách dodržela, co před volbama sliubovala?

 387. 474 Amen…
  Proto jsem pro většinový systém.
  Ostatně také jsem uznával a historicky uznávám vedoucí úlohu KSČ. Je nepřehlédnutelná.
  Když někdo má vedoucí úlohu a navíc si to dá do Ústavy, má odpovědnost.
  I za to, že není dostatek hajzpapíru. Absolutní vedoucí úloha znamení absolutní odpovědnost. Jestliže kapitán je první po Bohu, nemůže se vymlouvat, že topiči málo topili. Což Mene Tekel Ufarsín, má za historický důsledek odstavení od válu.
  Nyní pozorujeme rvačku o kormidlo když odpovědnost mají všichni a přitom žádný.
  To bude mít nějaké důsledky z nichž vzejde něco co bude mít další důsledky. Jak známe z historie. Nieder, Auf! Nieder, Auf! Stále dokola.
  Lidi, vždyť je to tak jednoduché!

 388. (475) Jestliže kapitán je první po Bohu, nemůže se vymlouvat, že topiči málo topili. Sice nemůže, ale může nařídit, aby topili více, i když není uhlí, říci, že by topili, kdyby vnější či vnitřní nepřítel nezašantročil uhlí, strčit ty, kdo upozorňují na málo topení do lochu, napadnut sousedy, že za to mohou, co se budu rozepisovat, všechny tyhle a další možnosti vidíme v praxi na východ i na západ od nás.

 389. 474 – no dobře, Halladine, ale pak se těžko konkuruje lepším volebním programem, když všichni jaksi tuší, že stejně dodržen nebude.
  To se pak nikdo nemůže divit, že spousta voličů si řekne, že lepší kobliha v hrsti než volební program v oblacích. Od toho Babiše mají aspoň tu koblihu. Od ostatních mají akorát prd. Sice většinou hezky naleštěnej, ale přesto prd.

 390. maYdo 🙂

  kdo dostane tu koblihu ? Moc jich není 🙂
  Ten kdo přišel kouknout na babišovo „setkání s voliči“
  Myslet si, že ty hlasy, co dostal babiš byly za koblihu je nonsens.

 391. Baqbiš dostal tolik hlasů především proto,že klasické strany dost velkou část voličů tak nějak sraly.
  V těchto volbách vyhraje proto, že tahle vláda působila docela sociálně, babiš neměl moc věcí které by byly v rosporu se socdem programem, takže v těch budoucích na podzim vyluxuje hodně socanských voličů,a možná i voličů komoušských.
  A proti sobotkovi, který má sexappeal mokrého hadru, dovede působit sympatičtěji.
  Navíc voliči viděli, že socanští hlavouni se melou mezi sebou, což taky sympatie nebudí.
  Nečas na tom byl podobně jako Sobotka, možná ještě hůř po své aféře s konkubínou, Kalousek je docela nenáviděnej.
  Takže se divme, že Babiš příští volby vyhraje 🙂

 392. „A proti sobotkovi, který má sexappeal mokrého hadru, dovede působit sympatičtěji.“

  No, já bych spíš řekla, že jsou odpudivej každej jiným způsobem……

  „kdo dostane tu koblihu ? Moc jich není 🙂
  Ten kdo přišel kouknout na babišovo “setkání s voliči”“

  No, tak pochopitelně většina lidí půjde tam, kde dostaně koblihu.
  Když má volič na výběr mezi koblihou, dštěním síry nebo mravokárným kázáním, tak půjde radši na koblihu, to dá rozum 😀

 393. maYdo 🙂

  ony ty volební shromáždění zase tak všude nejsou. A fakt s imyslíš, že se lidé budou hejbat na větší vzdálenosti jen proto,že dostanou koblihu ?
  Že sednou do auta anebo do autobusu , aby doatali koblihu ? 🙂 Kolik vlastně stojí kobliha ? Já to nevím, sice jsem dost na sladké, ale koblihy nemusím :-). Takže je nekupuju.
  A mnozí,kteří se octnou v místě onoho vystoupení náhodou si klidně koblihu vezmou, sežerou a Babiše volit nebudou, s blahým pocitem,že Babiše oje…. 🙂

 394. maYdo,
  odpudivej každej jiným způsobem…..
  To je Tvůj dojem, ale ne převažující. Koukni na Babišův face, co tam má příznivců.
  A koukni na Sobotkův, co je tam lidí, co mu nadávaj.Včetně mé maličkosti. 🙂
  Jistě, i na babišově facu se najdou lidé, co mu nadávaj, ale ty poměry příznivců/odpůrců jsou nesrovnatelné.

 395. Facebook je skutečně reálným obrazem světa. Ještě více než „wiki“.
  Babiš může být sympatický jenom… Vážně nevím. Je to křivák od pohledu.

 396. NoName,
  jistě máte právo na svůj názor. Já jen podotýkám, že není převažující.

 397. Jistě, halladine. Miliardy much žerou víte co, a miliardy se přece nemůžou mýlit.
  Volit Babiše, aby to dotyčný nandal úspěšnějším sousedům a Kalouskovi se Sobotkou je prostě projev idiocie, i když je momentálně těch idiotů 30%.

 398. A ano, v jistém smyslu je facebook relativně reálným obrazem světa,
  A výsledek podzimních voleb to velmi pravděpodobně potvrdí.
  Mám pocit, že dnes nikdo nepochybuje o tom, že Babiš na podzim volby vyhraje.
  Obávám se, že o tom nepochybujete ani Vy. 😀
  Takže vaše námitky ohledně reality jsou poněkud mimo.

 399. Jedna věc je, co žerou mouchy 🙂

  já ovšem moucha nejsem. a nevím, proč imrvére melete o tom, že já budu volit Babiše.
  Nebudu 🙂

 400. Podle facebooku by teď prezidentem byl Schwarzenberg.
  Ale tak nějak není ?

 401. 488

  no,zas tak moc mu k vítězství nechybělo.
  Ale v dobách volby prezidenta jsem na facebook ani švarcíkův, ani Zemanův nekoukal. nemohu tedy tehdejší situaci hodnotit.
  Ovšem fakt nevím, oč se hádáte.
  Sám připouštíte , že Babiš dostane 30%, a situace na facebooku u sobotky a Babiše odpovídá volebním průzkumům.
  Že vy se hádáte jen kvůli tomu, že něco tvrdím já ? 😀 😀

 402. Diskuse na FB může majitel stránky moderovat, halladine.
  A Babiš to jistě dělá.
  Tudíž počty kritiků/fanoušků tak nějak neodráží realitu z podstaty.
  Kapišto ?

 403. Lidé věří slibům, nejvíc těm nereálným. Když jim je nesplnila ODS, věřili VV, věřili oranžgutanům, teď věří Burešovi. Nic víc v tom není a blahobyt přerozdělením, což je to, v co věří nejvíce, nevznikne. Bureš, nevím proč, působí důvěryhodně, to je nutná a nepostačující podmínka sňatkového podvodníka i politika. Takže u něj to nesplnění vydrží déle, zvláště pokud je doplněno apelem na závistivost.

 404. Jo, moderovat bezpochyby může i Sobotka. Nějak to nevypadá, že by to dělal, anebo že by se mu to dařilo.
  A pokud ty projevy na Babišově facu odpovídají volebním průzkumům, nemyslím si, že by to moderoval.
  Ne proto, že by nemohl, či nechtěl.
  prostě to nepotřebuje.

 405. No a když Bureš působí důvěryhodně i na Aerokarla …… 😀
  Ale jinak Aero píše to samé co jsem někde nahoře napsal já.
  Tradiční strany tak nějak část voličů serou. A oni zkouší něco nového.

 406. Volit StBáka a komunistu 28 let po listopadu není zkoušení, ale idiocie.
  Bez ohledu na jiné okolnosti.

 407. 494

  Jediná strana, ve které nejsou žádní bývalí komunisté je KSČM 😀 (c) Ramsdorf 🙂

 408. Facebook….hm….

  Volby… na výběr toho moc není. Svobdní, komunisti, Babiš.
  Svobodní jsou mimo realitu, komunisti třebaže se tím nechlubí, pořád mají a na své Sorbonně vyučují fantasmagorický revoluční program.
  Ach ano, EET… tak nějak demokraticky prošlo parlamentem a prezidentem.
  ODS, prý obrozená… Co zbývá. Velcí kluci mají přerozdělíno. Ledaže by byla Velká privatizace II.
  Lidovci a mechtle s SD landsmančaftem také ne. Starostové a … táhnoucí s lidovci z téhož důvodu ne. Tak i TOP09.
  Tak co jiného než Babiš. Když už se štrachat k volbám.
  Když ne Babiš tak co?

  Prezident… Asi bude klánie a porubanie mezi Drahošem a Horáčkem. Zeman to vzdá ze zdravotních důvodů. Nebo také ne. Aby se svezl na lafetě.

  Možná, že si vzpomenu, že jako poddaný do toho nemám co kecat. A nebudu se štrachat. Ono to není o té či oné osobě. Ale o tom co je za tím. O komplexní kultuře, která tohle všechno generuje. O stromu, který nese tohle ovoce.
  Jestli z té či oné větve, co na tom záleží… Když strom je jaký je.

 409. Schumachere, radši to hodím Čunkovi. Jistě, ve straně jsou i Bělobrádek nebo Herman, přesto, pořád lepší, než strana jednoho StBáka.
  Přes všechny blabla a když ne Babiš tak co…

  ANO nemá jinou tvář, alternativu, perspektivu. ANO je Babiš. Projekt, jak ovládnout stát. Téměř všechny alternativy jsou lepší než Babiš.

 410. Dobré ráno,

  Halladine, je mým údělem, že můj názor obvykle není ten převažující 😀
  Ale protože to vím a jsem s tím smířena, ušetří mi to aspoň citové rozervání, když nevyhraje volby strana, které jsem věnovala hlas, city důvěru a srdce. 😀

  Konec konců mně na Havlovi štvalo, že se stavěl do role kárajícíjho moralisty a navíc že svoje prezidentování pojal jako oběť národu, který ho není hoden. a kolik lidí se tím naopak dojímalo, jak to pan prezident těm čecháčkům hezky nandavá.

  Mně připadá hloupá tzv. „masarykovská tradice“, kdy je prezident pasován do role vševědoucího, moudrého tatíčka, téměř světce, ale většina naopak po takovém prezidentovi touí.

  Jo, Babiš asi vyhraje a nebude to kvůli jen koblihám. I když zkušenost s „krásnými novými stranami “ je už dostatečná na to, aby se jeden divil, proč mu to lidi ještě žerou. Většina těch ostatních v momentě, kdy zazářila u voleb a dostala se do parlamentu a leckdy i do vlády, zahájila sestup stejně rychlý jako nástup na výsluní.
  Co vlastně dělá ten estébák jinak, že tenhle krizový bod překonal?

 411. 498

  No vidíte , pro mě jsou zase nevolitelní lidovci. Považuji je za zrádce národa.
  Na rozdíl od Klause ,kterej má sice pro mě vadu , že je pravičák, ale považuju ho za vlastence.

 412. Sranda je, že Babiš své úmysly vlastně vůbec neskrývá, veřejně je deklaruje.
  A lidé, kteří by podle všeho měli být vzdělaní a mít aspoň minimální rozhled neustále opakují, že je jenom další z řady.

 413. 494 NoName, idiocie je žít 28 let v minulosti. Vůbec žít v minulosti.
  Třeba se pletu. Třeba Babiš Agrofert věnuje lidu a co by kapitalistický vykořisťovatel nastoupí do dolů.

  Mám za poctivější říct, že Babiš nějak z nějakého důvodu sere, že je nesympatický. Že patří do jiného klubu. Ne tyhle nepodstatné zástupné argumenty. Než vstoupil do velké politiky tak lecos nevadilo. Jak vstoupil, zjevilo se morálno. To by bylo v pořádku. Kdyby se zjevilo i v jiných případech. Jenže to je jinak, to jsou klucí z našeho klubu,těm se odpouští, na ty se nešahá.

 414. NoName, jaké úmysly má Babiš? Jaká je vize Babišolandu?

 415. Schumachere, některé věci mají i symbolický význam.

  Téměř 30 let po listopadu by prostě premiérem neměl být StBák (podobně jako v Německu neměli za prezidenta nebo premiéra nácka, byť v podstatě 30 let po válce už určitě také o nic nešlo).

  A proč mne Babiš sere jsem myslím už popsal mockrát. Chce ovládnout stát svojí firmou. Jak si představuje předvedl jako ministr financí, zatím v relativně malém. Kdo chce vidět, vidí.

  Kdo nechce, opakuje teze o tom, že Babiš je stejný jako ostatní a jenom není z našeho klubu a podobné chujoviny. Už chybí jenom transakční náklady.

 416. maYdo,

  pokud člověk není spokojen s tím dosavadním , zkouší něco jiného.
  Jistě , zkoušeli to vícekrát a většinou ty nové strany nepřežily v dalších volbách.
  Babiš přežil první volební období, a docela úspěšně.
  co já vím, možná mohl být úspěšnější už v těch prvních , ale možná řada lidí nevěřila, že so do parlamentu dostane, a že kdyby mu dali tehdy hlas, že by hlas propadl.
  Co já vím.
  Ale přežil první období ve vládě, za té vlády se lidem začalo dařil líp, a čssd se sobotkou se ukázali jako neschopní sebepropagace.
  Takže většina z těch, co to Babišovi hodili poprvé , mu to hodí znovu, a další se přidají.
  To,jestli někdo byl či nebyl komouš či STBák, už skoro nikoho nezajímá.
  Zvlašť když se našla fůra hajzlíků , co sice nikdy v KSČ nebyli, ale hajzlíci jsou i tak.

 417. Ano, to je další obvyklý argument, i ostatní jsou hajzlíci, tak co.

  Babiš ale hajzlovství institucionalizuje.

  A řešením problému s hajzly není volba ještě většího hajzla.

 418. No vidíte, všechno je relativní.
  Já za větší hajzly považuju lidovce s Hermanem a Bělobrádkem.
  A i když uznávám, že Čunek má něco do sebe, vyslechl jsem si jeho projev na lidoveckém sjezdu a ledacos se mi v jeho podání líbilo, pokud je u lidovců, je pro mě nevolitelnej.

 419. Neměla, Halladine. jedeme večer do Brna, tam přespíme a ráno pokračujeme.

 420. Schumachere, koukám na tvoje příspěvky v uplynulých 24 hodinách jako legendární tele na nový vrata. NoName dodal pointu několikrát – naposledy 504. Není všechno relativní a mám dalších poznámek.

 421. Mimochodem, dnes mne prekvapil Aston uvodnikem. Zdalipak si vypomene, co psal pred 10 letz na vicemene stejne tema? 🙂

  Ad Babis – No, ja uznavam, ze Babis nebyl zdaleka nejvetsi svine za bolsevika, ale mala svine byt
  – jako pezetkar – nemohl. Podobne jako nemohl byt mala svine Dubcek, v 50. letech myslim okresni okresni tajemnik a clen narodniho hromazdeni, ale to odbocuji.

  Pokud vim, v Nemecku se do vrcholovych politickych pozic SSaci nedostavali. Ani takovi, co jen zakladali papiry do sanonu… Inu, nejsme jako oni.

 422. (496) Čím konkrétně jsou Svobodní „mimo realitu“?
  (511) Já taky.
  A sypu si to do Olešnice, na Čihalku.

 423. Petře ,
  běžní členové NSDAP ano
  A nedělej si iluze…

  Další věc je vlažná denacifikace. Když tam byly okupační mocnosti, museli lidé spojení s nacismem odejít. Ovšem do dvou tří let se jako odborníci začali vracet profesoři, bývalí nacisté, esesmani. Týkalo se to i ekonomické sféry. Tento subjektivní moment podle mě usnadnil konsolidaci hospodářského programu.

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1403685-nemecky-zazrak

 424. 511 Modrej, marně si lámu hlavu jak uplatnit věci se symbolickým významem například v účetní uzávěrce. To by berňák nezkousnul.

  V marketingu to asi funguje, lidi koupí lecjakou píčovinu. Nenacházím ani pointu. Až na to, že Babiš je hnusný, a že ho nemáme rádi. Zvlášť od jeho vstupu do politiky. A že čím víc je úspěšný, tím víc nás taknějak sere. Na pískovišti šlapal do báboviček a mouchám trhal křidélka.

  Babiš na politický trh dal produkt o který je zájem. Spousta lidí ho kupuje. Možná, že zítra jim z toho bude špatně a budou nadávat. To se stává, takových příkladů je historie plná.

  Ano, možná že obchodník je hnusný, vlastní rodiče dal do chudobince, spolčil se s mafií, hubí zvířátka, zasírá životní prostředí a kdesi vykořisťuje děti, které by měly chodit do školy. Ale o jeho zboží je zájem. A takových že je, ne že ne. Jenže kvůli tomuhle nepostáváš s cedulí na Václaváku ani nesepisuješ petice.

  Chápu představu, že Babiš je jiný případ, protože důsledky jeho počínání nelibě pociťuješ. A že je nelibě pociťují i někteří z Tvého okruhu. A ti, kterých se to zatím nedotklo, ale byli přesvědčení, že by je měli nelibě pociťovat. Že spojeni stejnou ideou přesvědčují ostatní.

  Jenže Babiš na politický trh dal produkt o který je zájem. Třebaže smažený na prapodivném oleji, plněný prapodivnou zavařeninou. Mnohým chutná, proto ho kupují. Víc než od ostatních v naší ulici. Pomáhají vytvářet monopol. Přirozený i politický. Protože politika je koncentrovaná ekonomika. Tak jako si leckde nesmějí natáhnout roury od někam někam, nebo dolovat něco obchodně zajímavého, protože rázem porušují lidská práva, svobodu, demokracii, což jim nelze trpět. Na rozdíl od jiných, kteří jsou sice stejně hnusní, ale poslušní a nechají těžit nás.

  Třeba Babiš svůj produkt prosadí jako standard. Že produkt nesmažený na jeho prapodivném oleji, neplněný prapodivnou zavařeninou nedostane certifikát. Že jeho produkt bude vládnout všem. Že ho prostřednictvím daní budou nakupovat i ti daňoví poplatníci, kteří o něj nestojí. Možná, že to někomu dovtipnému něco připomene.

  Prakticky nemáš moc na výběr. Pro politický trh máš jeden přidělený hlas z milionů. Pokud nevezmeš miliony a nesměníš je za hlasy ve prospěch někoho jiného než Babiše. Třeba pro sebe. Můžeš se nezúčastnit téhle hry a své úsilí vynaložit na omezení nepříznivých důsledků pro sebe.

  Ostatně, jsou tu miliony lidí, ne jen omílaná jména a značky z politického recyklátu. Jenže je pohodlnější jít do supermarketu a sáhnout do regálu. Hledají správný obrázek na kelímku. Ano, je tam. A dokonce se slevou. Tak šup tři kousky do košíku. A ještě nějakou šmakuládu od vedle.

  Tebe nic neštve ve veřejném prostoru (čemuž nerozumím, protože politika je součástí veřejného prostoru, tak i politikové, tak proč je vyčleňovat před závorku), jiné neštve něco jiného. A naopak.

 425. [516] Modrej, marně si lámu hlavu jak uplatnit věci se symbolickým významem například v účetní uzávěrce. To by berňák nezkousnul.
  Goodwill? Že by berňák nezkousl zvýšení daňového základu? ;o}

 426. A další citát…

  německá společnost se přitom holedbá, že po válce prošla denacifikací (což je pravda jenom zčásti, když ve východním sektoru proběhla plošně, kdežto v západním sektoru měla proběhnout adresně, kterýžto postup zahltil soudy, takže se denacifikace v podstatě nekonala a mnoho nacistů sloužilo na velmi významných místech západoněmecké administrativy po dlouhé roky).

 427. 515 – No, vsak bezni clenove KSC u nas take. Ale Babis byl neco trochu vic…
  Ale to je jedno, my to tu proste delame po nasem…

 428. Schumi, Babis prinasi jistou inovaci – z dani, o kterych rozhoduje, dotuje primo sve firmy.

  Predtim byl proces vicemene takovy, ze se politik nechal uplatit nejvyssi nabidkou, coz vedlo k jiste forme efektivity. Babis postup novelizoval, ze bude podporovat sve firmy naprimo a jeste vice monopolizovat. Z ekonomickeho pohledu nic moc…

  Ze to tak volici chteji – ano, souhlas.

 429. 514 Vším. Protože svět podle utopického libertarialismu nefunguje. Svět nefunguje podle logicky nedokonalých lidských konstruktů. To že se zdá, že někdy a někde funguje, je právě tím, že jen někdy a někde. Navíc ne dokonale. Že násilí je jeho neoddělitelnou součástí. Že „dobrovolná“ směna nahlížená ve všech souvislostech nemusí být až tak „dobrovolná“. Lidský svět není zjednodušený modelový příklad ostrova s Robinsonem a Pátkem. Ano, násilí se nám nelíbí. Jenže tím, že ho odstraníme ze svého modelu, neodstraníme ho z reálného světa. Pak je zbytečné bádání a rozčilování jak to, že reálný svět nefunguje podle našeho idealistického modelu.
  Čistě ekonomicky a bezhodnotově, svobodná směna je v případech ve kterých podle transakčních nákladů je vyhodnocena (pozor, subjektivní faktor) jako výhodnější než násilí. Jestliže se jako výhodnější se jeví obchodovat, obchoduje se. Pazourky z za kůže. Nesežrat, ale vyměnit pár ženských (feministky v té době asi nebyly) a obě tlupy spojit. Jestliže válčit, válčí se. Třebaže se nakonec ukáže, že to vůbec nebylo výhodné. Pro poraženého ani pro vítěze. Že projekt který se na počátku jevil jako výborný, skončil průserem. Jenže když bylo rozhodováno jestli obchodovat nebo válčit, bylo tehdy „teď a tady.“

 430. Petře,
  členství v KSČ bylo nutnou podmínkou k postupu v práci. A čím lukrativnější místo , tím víc jsem po tom dotyčném chtělo.
  Fakticky byl pro nestraníka nepřekročitelný strop v postupu – od určité funkce nebylo možné ji vykonávat nečlenem.

  Kdysi jsem uvažoval, nakolik to bylo podmíněno politicky, a jakou roli hrály finance.:-)
  Vyšší funkce byla spojena s vyšším platem a člen strany platil 3% z platu stranických příspěvků.
  Takže asi nebyl zájem obsazovat vyšší pozice nečleny. Jistěže hlavní roli hrála politika, ale ten ekonomický rozměr bych nepodceňoval.
  Ale to jen teoretizuju.
  Pozice v zahraničním obchodě patřily k těm nejlukrativnějím. Slušný plat, cestování, diety…
  A dost dobře si nedovedu představit, že by někdo odmítl tu spolupráci a na PZO zůstal.
  KSČ měla přes milión členů, většina jich byla ve straně jen z kariérismu, a po Sametu záhy ze strany prchli. A plynule přešli do politických nebo ekonomických funkcí v novém režimu.
  Včetně bývalého člena ODA a exministra Vladimíra Dlouhého.
  A jakej se z něj stal pravičák 🙂

  Takže to kádrování po skoro 30 letech je mi směšné 🙂

 431. 522 – zajimave Schumi je, ze nasili na divokem zapade nebylo vzacnosti a fungoval vicemene dokonale podle libertarianskych poucek. Moc si to zjednodusujes 🙂

 432. 523 – ale ja mluvim o StB, ne KSC… Proto jsem i v puvodnim priklade mlucil o SS, ne NSDAP…

 433. Nicmene, Halle, muj duvod neni hlavne o StB, ale o tom, co pisi Schumimu…

 434. 521 Petře, ano, to je logické. Navazuje a využívá to, co prosadili jiní pro nějaké jiné zájmy. On dotace nevymyslel. Stejně jako dluhopisy. Z toho co bylo průmětem něčích zájmů a bylo „malá domů“ udělal „velká domů“. Ostatně, to bych se tu upřipomínal, nechť někteří se ráčí interesovat kdo kdy pro co jak hlasoval. Že EET nebylo nařízeno Babišovým dekretem. Jenže jak pozoruju, že i v jiném rozumní lidé mají v sobě nějaký blok, který jim brání tohle vidět, tak jako církevnímu prelátovi v pohledu do dalekohledu či jinému v pohledu do mikroskopu, ježto bylo v rozporu s jejich vírou, marno luštěniny vrhat na svislou plochu.

 435. 524 Petře, to je v pořádku. Záleží na tom, co je etalonem. Historické realitě jak ji zmiňuješ, může se podivovat jen Brouk Pytlík, notorický čtenář rodokapsů a divák westernů.

  Vysvětlení je prosté. Výše komplexních transakčních nákladů na násilné jednání.
  Je to přirozené, založené na základních obecných zákonitostech světa. Žádná lidská výjimečnost. Stabilita při nejnižším energetickém stavu. Reakce při dosažení nějakého energetického stavu.

 436. Petře,
  no a ty moje citáty obsahují to, že k lizu se v německu dostávali i bývalí esesáci.
  A abys toho neměl málo 🙂

  Pokud nahlédneme do horních pater německé politiky těchto let, objevíme, že prezidentem horní komory německého parlamentu (Spolkové rady) byl starý fašista Kai-Uwe von Hassel, stejně jako byl fašistou ministr hospodářství Hans Friderichs. Hlavní figurou těch let byl však ministr financí Helmuth Schmidt, bývalý člen NSDAP, a dokonce spolupracovník nacistické tajné policie. V soudním procesu v roce 1970 byl však „očištěn“, když jeho nadřízený gestapa o něm prohlásil, že jeho jméno zavedl do registrů proto, že se za války nudil, a tak psal zápisy o Schmidtových aktivitách. Soud tomu samozřejmě uvěřil. Darmo se neříká, že se historie opakuje, alespoň tady v Čechách, respektive na Slovensku, určitě. Takže chudák Schmidt (ještě že se nejmenoval Grossmutter) o svém udavačském zapojení nevěděl. Byl také úspěšným podnikatelem, jeho konsorcium firem zaujímalo cca 5% německé ekonomiky, a mimo to také majitelem deníků Sűddeutsche Zietung a Die Welt, stejně jako rozhlasové stanice Anténne. (Tohle si prostě nevymyslíš!)

  Nebyl však sám. Na poválečném obchodu s tabákovými výrobky zbohatl i poslední šéf Hitlerjugend Artur Axman alias Erich Siewert. Podobně mezi nejbohatší patřil Mark Biernat, kdysi student elitní školy HJ, který si vzal dokonce za poradce Waltera Schellenberga, bývalého šéfa Sicherheitsdienstu. Toho sice norimberský tribunál odsoudil, ale odsouzený trest nikdy nenastoupil. Tohle všechno bylo možné také proto, že cca 20% soudců a zhruba jedna třetina prokurátorů měla svoji nacistickou minulost.

 437. A jeje, transakční náklady. Komplexní.
  A k tomu energetické stavy.
  K teplu se přidalo asi i dusno.

 438. 523 halladine, to je racionální pohled. Ovšem jsou jiné pohledy. Lipany, Tři sta let jsme trpěli…. Jsem zvědavý jestli se dožiju toho že to co se nedaří přestane být svalováno na čtyřicet let „komunismu“. Dřív za všechno mohli imperialisti a třídní nepřátelé, dnes „komunisti“. A jak správně poukazuješ, „komunisti“. Ti, kteří tomu tak nějak věřili, utřeli hubu neb byli kanónenfutrem politiky a jsou jím i dnes.
  „Komunisti“ které zmiňuješ, se vyškrábali po jejich zádech a kopli je do zadele. Salonní pravičáci jim pak čtou Levity…

  Jak se probírám dávnou i nedávnou historií, říkám si, kdo z dnešních, kdyby dostal příležitost, stal se inkvizitorem, lágrkomandantem… Ti lidé žijí mezi námi. Jsou sousedy, přáteli, známými… Bavím se s lidmi, naslouchám jejich názorům. Kecáme u piva a říkám si „ten kdyby se dostal k moci…“

 439. 530 NoName. Komplexní. Nejde jen o prachy.
  Modrej se asi zděsí, třebaže u mě by měl být už zvyklý.
  Ekonomie v podstatě není o penězích.

 440. Já si pořád myslím, že máte jenom špatný měsíc, Schumachere.

  BTW, že by šlo jenom o prachy jsem vážně v tvrzení MP ani žádného jiného zlého pravičáka nečetl. Vy ano ?

 441. 529 Gehlen zakladatel BND. Podobné jako by Lorenc založil BIS.

 442. 529

  A sakra, tak tady jsem nalétl. Aleš Rozehnal si dělal pérdel, další nalítli, opsali to a já nalétl taky 🙂
  Mea culpa.
  Nicméně – to napsané předtím platí, ta denacifikace nikterak extra důkladná nebyla.

 443. Řeč byla o premiérovi, resp. prezidentovi jako o symbolech.
  A tam jste žádné SScké jméno nedodali, hoši.
  I přes tisíce napsaných znaků.
  Ale komplexní to je, to jo. Transakčně i energeticky.

 444. 533 NoName, naopak z mého pohledu se měsíc jeví jako velmi dobrý. S kopce se krajina jeví jinak než kalného proudu řeky tam dole.

  Ulevilo se mi, že v tom případě se Modrej nezděsí.

 445. 536
  A co takhle Kurt Waldheim ?
  Pravda, je to Rakušan…

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1464055-kurt-wadlheim-generalni-tajemnik-osn-a-prezident-rakouska-s-nacistickou-minulosti

  Hlavně v Rakousku se v tom nikdo nešťoural, protože tam bylo mnoho lidí, kteří se dopustili mnohem horších věcí než Waldheim. Další věc je, že existují teorie, že v době jeho kandidatury už o tom zřejmě tajné služby věděly: věděla o tom určitě Moskva, ale nejspíše i Washington. Ukázalo se také, že na to měl velký vliv Bělehrad, tedy Tito. Když se totiž Waldheim stal generálním tajemníkem OSN, jeho tajemníkem se stal bývalý partyzán. Tito Waldheima dokonce vyznamenal, i když dobře věděl, že dostal vyznamenání už od Paveliće, šéfa chorvatského fašistického státu. Takže se říká, že všichni na něj něco věděli a mít takového generálního tajemníka OSN se jim prostě hodilo.

 446. Halladine, tak mě napadá, že když pravičák je přeučeným levičákem…

 447. Jo, Schumi , to bývá problém 🙂
  Mnohej levičák prý po přeškolení na pravičáka koktá, nebo je jinej problém.Psychickej,nebo tělesnej 😀

 448. Řeč je o SS, kluci.
  A tu Kurtovi nepřišili. SA a Wehrmacht ano, ale SS ne.

 449. BTW, stačí napsat „Babiš mi imponuje, konečně dostane do držky ten a tamten a při troše štěstí i tamten“. Není to žádná ostuda, nakonec, bavíme se o 30% a 30% se nemůže mýlit.

  Ale ne. To je samá komplexnost, transakce, energetický stav, jeden z mnoha, on to nevymyslel, jenom podniká jako ostatní, ale někomu vadí, protože dělá pořádek ! A lid se měl za jeho vlády lépe a taky se konečně začalo kontrolovat … A i řepka rostla předtím, než Babiš založil ANO. To nepopře snad ani Modrej !

  Že ho nevolíte je samozřejmě jasné z každého, trochu komplexnějšího příspěvku s přiměřeným energetickým stavem.

  Jako další termín ještě lépe doplňující politické dění a Babišovu naprosto úplnou obyčejnost až běžnost bych navrhoval entropii.
  To by přes víkend mohlo vydržet.

 450. 523 halladine, kádrování po třiceti letech někomu může připadat směšné, jinému naopak principiální. V každém případě je součástí nějak se vyvíjejícího byznysplánu, který započal, když po vyhození ředitelů náměstci privatizovali podniky. Nejprve bylo nutno mladou sametovou revoluci bránit před starými strukturami a temnými silami. Posléze když se ukázalo, že ony staré struktury a temné síly nemají zájem restaurovat starý režim, bylo užito v konkurenčním boji. Jenže impérium vrací úder. Staré struktury a temné síly vržené do proudu byznysu, které se v něm neutopily, získaly ekonomickou a tím i politickou moc. A paradoxně, třebaže ne překvapivě, neboť je to logické s ohledem na změnu jejich třídní pozice, jsou oporou kapitalismu. Který, jak víme, že jako „reálný kapitalismus“ nemusí být svobodný, někteří pojímají podle starých učebnic.
  To se změní s dalšími generacemi. Akorát že nikdo neví jak.

 451. No ,oni taky agenti Stb nebyli žádní zabijáci jako členové SS.
  Takže srovnávat to je poněkud mimo.
  Mi po sametu můj bývalý spolubydlící a svědek na svadbě sdělil, že náš společný spolubydlící na kolejích, který mi taky tu svadbu odsvědčil 🙂 byl prolustrován jako agent STB. Oba pracovali ve stejné nemocnici, oba byli primáři 🙂
  Ani jednoho z nás nikdy nebonznul ( a to jsme vedli hovory téměř velezrádné :-))
  Do promoce byli nerozluční kamarádi, pak se nějak rozkmotřili. Důvod ? Cherches la Fammme 🙂

 452. Kádrování by bylo, kdyby teď Babiš seděl v šatlavě a byl zbaven občanských práv a majetku, Schumachere.
  Ale on v klidu podniká, píše knížky a přirovnává se k Baťovi.

  Já jsem jenom napsal, že by 30 let po listopadu nemusel být premiérem StBák.

  Nechce se mi věřit, že necítíte ty drobné rozdíly.

 453. 543 NoName, s entropií máš naprostou, třebaže nejspíš nechtěnou, pravdu. Tak jako vše, její ovládán i lidský svět. Třebaže z krátkodobého pohledu, lokální fluktuace, se to tak nejeví.

 454. Ano, hodných agentů StB známe tisíce, halladine.
  Dokonce si vlastně nevzpomínám na žádného nehodného. Agenta.
  Jo disidenti, to byla banda …

 455. Ad 516 – Schumi, ptáš se, v čem je A.B. jiný než nabídka „tradičních“ politických stran (TPS)? A sám si odpovídáš: V ničem.
  Mýlíš se.
  Ano, věrchuška těch TPS, co už ukázali, že to dokáží, se chovala přečasto špatně, nemorálně a kriminálně. Je na PČR, SZ a justici jim to věrohodně dokázat, obžalovat a odsoudit.
  Ovšem A.B. je jiný kalousek. Zatímco v minulosti dokázal plně využít podmínek, těmi TPS nastavenými, aniž by na sebe politicky upozornil, nyní potřebuje své impérium udržet a podle možností rozšiřovat. A tak, zatímco za svých vlád ty opovrhované TPS hrabaly pro sebe a ostatní nechávali více-méně žít a rozvíjet se, A.B. se rozhodl ty, kteří mu ať už fakticky v současnosti, nebo teoreticky v budoucnu,mohou konkurovat, zničit, zrušit, zadupat. A využívá k tomu svou nabytou politickou moc. Své úmysly halí do hesel o narovnání prostředí, okrádajících živnostnících a OSVČ vůbec, o těch, co dle něj kradou naše daně. Nic nealarmuje voličskou základnu víc než řeči o tom, že je někdo okrádá tím, že nedává svůj výdělek do státní kasy. Zkus se na to téma pobavit třeba – s kominíkem. Možná by ti prozradil, že měl smlouvu s jedním polostátním celorepublikově působícím subjektem na 5 let na údržbu, revize a kontroly komínů, tu smlouvu klient vypověděl a po dotazech na známé mu bylo řečeno, že shora došel pokyn, že se musí uzavřít smlouva s jiným celostátně působícím poskytovatelem kominických služeb , který je ve vlastnictví – hádej koho? Pomaloučku, polehoučku se naplňuje to pravé heslo minulé kampaně: Stát bude má firma….

 456. NoName,
  už mě fakt nebavěj vaše opakované narážky na to že budu volit babiše.
  Nebudu.
  A tak vám to řeknu, i když je vám po to, jak tu poznamenala třeba Matzurka úplně houby.
  Nemůžu říct, že by mi babiš extra vadil, někteří jiní mi vadí mnohem víc.
  Ale můj šálek kávy není.
  Já jsem přesvědčením socialista , to tu ví za ty roky každý. Ovšem socdem dnes je pro mě nevolitelná.
  Soc dem potřebuje v těhle volbách pořádnej kopanec do pozadí, aby pochopila , že takhle to dál nejde. Já k tomu kopanci chci svým jedním hlasem přispět.
  A víc neřeknu, jen položím otázku – co bude pro čssd největší kopanec ?
  A teď se ukažte 😀

 457. 549 – nu, ale volici to tak chteji, tak proc jim v tom branit.
  Pravdou je, ze jsem predpokladal, ze se demokracie zmeni na korporativni republiku, jsem mel davneji. Jedine prekvapeni na tom pro mne je, jak nadsene lidi tuto zmenu podporuji.

  Ale coz, staci se podivat na volby 33 nebo 48. Lide chteji zmenu. Dost bylo zvanirny, je treba zvolit vladu pevne ruky a zmenu!

  Kazdemu, co jeho jest.

 458. 546 NoName, když po převratu nevadila komunistická minulost těch, kteří ho úkolovali, proč by tohle nyní mělo vadit u jejich služebníka? Navíc který chránil a prosazoval obchodní zájem tak jak to nyní není jinak. V soukromém sektoru, samozřejmě. Ve veřejném se taková ochrana stala nežádoucí. Protože, řekněme si to upřímně, soudruzi, to by se mám to blbě privatizovalo a hovno vydělalo. Proto bylo třeba zhasnout, a do toho konceptu se kontrarozvědná aktivita chránící hospodářský zájem státu, z nynějšího pohledu veřejný zájem, nehodila.

 459. 552
  Jen poznamenám, že za socíku plnila stb v PZO úkoly kriminálky.
  Normální kriminálka neměla právo zabývat se PZO. Dokonce nesměla.

 460. Pojmem kádrování jste hodil Vy, Schumachere. Já jsem psal o symbolice.

  Babiš není nijak omezován. V ničem. Kecy o kádrování jsou tudíž směšné.

  Z mého pohledu by lidé volit StBáka 30 let po listopadu neměli. Nevolám po žádném zákonu, vyloučení z voleb. Jenom o tom, že nepochopím tuhle volbu. Nikdy. Z tohoto i jiných důvodů.

  Tečka.

 461. 549 Dano, to co popisuješ by pasovalo na fungování například rostlinného společenství. Lidské společenství není výjimkou. Co popisuje, je reálný stav. Akorát někteří mají problém s tím, že není v souladu se stavem jaký by chtěli. To je v pořádku. Historický standard. Až to dosáhne nějaké kvality a kvantity, dojde ke změně. Která různými hodnotiteli podle toho jakých bude hodnocena jako dobro či zlo.

 462. Chápání není povinné.
  Ani nelze nařídit, aby někdo chápal Archimedův či Newtonovy zákony.
  pokud na to nemá, tak se nedá nic dělat 🙂
  přece ho nezavřeme,nebo nezastřelíme 🙂

 463. Rostlinné společenství mají samozřejmě taky Babiše. Akorát se jmenuje Pampelišák. Vidím to na vlastním trávníku, pampelišky mají tendenci stále více dominovat. Je to přirozený proces, boj proti je marný.

  Celý trávník je pak v optimálně komplexním stavu s vyrovnanými transakčními náklady.

  Trávníkový standard.

 464. 554 NoName, proč by neměli? Když volili jeho úkolovatele… Zajímavé.
  Já mám výhrady věcné, praktické.

  „Z mého pohledu by lidé…neměli.“
  Z různých pohledů by toho lidé neměli….

 465. Ze stejného důvodu, proč nevolit Peltu nebo Berbra ve fotbale, Schumachere.

 466. 559 – problem je, NoName, v tom, ze uzivani moralky jako meritka je soucasti pouze nekterych nahledu na svet.

  Ten svet, kdy bylo pro spolecensky uspech dodrzovat nepsana moralni kriteria – alespon castecne – zanikl zhruba pred 40 lety. Plus minus.

  To, co predvadite Vy nebo ja je atavismus, nic vic. Pristi generace se bez toho jiz plne obejdou.

 467. Dobré odpoledne,

  „Z mého pohledu by lidé volit StBáka 30 let po listopadu neměli. “

  Z Vašeho pohledu můžete volit jen Vy, NoName. A nikdo jiný není povinene volit podle Vašeho pohledu. Jiní lidé volí podle svých pohledů, ne podle toho Vašeho.

  A jakmile někoho začnete zpracovávat, jak by měl volit, tak ho nutíte, aby se řídil Vaším pohledem a ne svým vlastním. Což je důvod, proč snahu někoho přesvědčovat o správnosti nějaké volby považuju za ztrátu času.

 468. Schumachere, jen jsem projevil údiv. Raději si nebudu představovat masakr, který by následoval, kdybych projevil nesouhlas. Když nechápeš, tak nechápeš – není nutné, aby si svůj postoj obhajoval. Nehodnotím ho. Jen jsem udiven. Samozřejmě, že je chyba na mojí straně, protože by mě nenapadlo, že by´s mě mohl udivit. Člověk je tvor nedokonalý.

  Petře, nesouhlasím, že se „plně obejdou“. Relativisté se obešli včera, dnes a zítra nebude jinak. Někteří se neobejdou. Za mého mládí také nevstupovali všichni do KSČ, aby mohli dělat „vysněné povolání“ a nebyli v StB, aby mohli práskat. Vždycky bude část, která se neobejde nebo část, která se obejde. Potíž je v těch, kterým je to lhostejné.

 469. A ještě jsem zapomněl: NoName, sdílím všechny Vaše postoje.

 470. NoName ad 446 – ano , je možné mít vodovod i studnu, ale v tom případě vodovodní firmu okrádá o stočné a STÁT o poplatek (voda, i na soukromém pozemku je státní! a O DPH!Asi bude nutné, používání dešťové a studniční vody zahrnout do EET a každé spláchnutí evidovat on line na finanční správě!

  Nechci vám mluvit do těch fasád,jen bych si dovolil upozornit,že ten břečťan je jedovatej…

 471. 557 NoName, všimni si, že na louce sice pampelišky jsou, ale není to pampelišák. Je to diverzita ve které se uplatňuje konkurence rostlinstva. Jenže trávník v čistém trávníkovém pojetí je umělý konstrukt. Vybrané vyšlechtěné společenství trav, o které je nutno pečlivě pečovat. Pampeliška nemá přirozeného konkurenta. Tak musíš vypichovat, selektivně herbicidovat, sekat. Abys měl jednolitý zelený koberec nerušeným ničím nemístným. S tím jsou spojeny transakční náklady. To jsme zjistil, jakmile jsem o okrasný trávník plný jetele, sedmikrásek, jitrocele a dalšího býlí byl nucen intezívně starat aby vypadal jako ten katalogový. Vyhubil všechno dvoudomé rostlinstvo, dosel vybrané druhy trav, hnojil, zaléval. Jak jsem polevil, tak hrůza. Najednou bodlák. Pampelišky, býlí, které tam před tím nebylo, a mech. Na jaře vertikutace. Sekání motorovou sekačkou se sběrem. Hnojením nahrazovat úbytek živin a organické hmoty. Zatím co dřív stačilo v sezóně jednou za týden pojezdit ruční vřetenovou litinovou sekačkou pamatující Karla Čapka. No, chtěli to tak, mají to tak. Smutný draho udržovaný zelený koberec.

  Tak si musíš vybrat jaký trávník chceš.

  Co se týče pampelišky, je to léčivka, květy plné prospěšných flavonoidů se dají sušit, dá se z nich dělat pampeliškový med výborný při nachlazení, z mladých listů salát, květy se dají rovnou jíst jen tak, nebo trochu pocukrovat, v menším množství se hodí i do salátu.

  V lidské společnosti a v hospodářství je to stejné. Diverzita je žádoucí. Monokultura může být po nějakou dobu, řekněme, že výnosná. Jenže má nějaké dlouhodobé a komplexní důsledky protože na ní je navázáno mnohé. Tak i pěstování monokultury, například řepky, se promítá do způsobu života lidí, do mezilidských vztahů, nejen pěstitelů. Změna krajiny, hospodaření, způsobu života, osídlení, sociální struktury. Jinak vypadá krajina při hospodaření v malém na čtyřiceti hektarech to byly necelé dva lány, s chovem zvířectva, a jinak při hospodaření s monokulturou na stovkách hektarů. Do toho dotace, konkurence dovážené dotované produkce, nad níž někteří ekonomové jásají jak je to výhodné, když že někdo odjinud to platí… Jenže to má…zas to protivné slovo – komplexní dopad. Z dílčího a krátkodobého pohledu se to jeví jako výhodné. Jenže nemusí dlouhodobě. Jak známe z osobní omezené zkušenosti, výhodný nákup se v dlouhodobém důsledku nemusí jevit jako výhodný. Tak i chování obecně.

  To všechno (ono je z nějakého pohledu ještě daleko složitější ale z nějakého zobecňující ho pohledu zároveň jednodušší, to jsou ty všeobecné přírodní zákonitosti) je vysvětlením pro Babišák – pampelišák. Když někdo chce ten zregulovaný trávník…

  Proto, třebaže je mám z utopisty, jsou mi libertariáni sympatičtí, protože to tlačí k menší regulaci a tím k větší diverzitě.

 472. No ale zase kapr v EET nebude, říkal vizionář a snílek.
  Takže zase není voda jako voda.
  A možná bude výjimka i pro slaboduché, začalo to slabozrakými, ale proč nevyjít vstříc i voličům a sympatizantům ?

 473. 562 Modrej, to je v pořádku. Mně nechápe víc lidí. Fór je v tom, že leckdo v něčem jiném. Na to jsem zvyklý, že jsem nechápán v celém spektru. Ovšem někdy a to není často, jsem překvapený, že někdo má názory velmi podobné.

  Možná, že kdyby sis přečetl například Zeměplochu od Terryho Prachetta, možná bys mě trochu pochopil.

 474. 564 Modrej, to je od Tebe pěkné. Ovšem nejsou jen postoje. Jsou i kroky a pokroky…

 475. Jo, na louku se půjdu podívat hned, jak natrimuju SSD a projdu Archimedův zákon.
  Já se radami expertů z oboru řídím !

 476. 565 – to co roste na baraku mne je prisavnik triprsty. Vic o tom nevim, jen ze to roste strasne rychle a na podzim je z toho asi pul tuny listi 🙂

 477. Vidim, MP, ze jsi optimistou ohledme pristich generaci 🙂

 478. Mimochodem, uz jsem dlouho neslysel nic o radikalne zvysenem vyberu DPH diky EET… By mne zajimalo, cim by to mohlo byt…

  Napada mne, zda za to nemohou 4 nepratele Babise…

 479. Co jsem nasel je, ze kontrolni hlaseni zabranilo vyplaceni nadmernych odpoctu v celkove vysi 1.6 mld korun. Za to se to jiste cele vyplatilo… 😀

 480. 560 Petře, ano, to je, bohužel, nedobrý opačný extrém.
  Na druhou stranu, nad úpadkem morálky se brblá kam až lidská paměť sahá.
  Troufám nebýt až takovým pesimistou. Třeba islám jako společenský systém takovou morálku má. Sice je to o nějaká staletí zpátky, ale tak nějak funguje a jak víme, dějiny takové jsou. Po vrcholu a pádu helénské civilizace přišel středověk.
  Však co s tím. Křesťanství nechtějí, socialismus nechtějí, morálku ani tamtu ani druhou pocházející z té prvé (socialistická morálka je prakticky forkem buržoazní a ta křesťanské a křesťanská té helénské a židovské, islámská té židovské…nehledě na nezávisle vyvinulou konfuciánskou), dostanou tedy tu islámskou. Kdyby konfuciánskou, bylo by to úžasné.

 481. Mozna by bylo zajimave, kdyby se nejaky historik pokusil o zkoumani zavislosti mezi rozpadem moralni infrastruktury a rozpadem souvisejiciho imperia ci statu. Rekl bych, ze tam bude korelace.

 482. 570 NoName, nejsem botanický expert, třebaže mimoměstkou přírodu nepovažuju za tak cizí a nebezpečné prostředí jako Modrej 😀 ale na louky se koukni.
  Něco jsem si o tom přečetl, napozoroval a vyzkoušel. Pampelišky buď z vlastní zahrádky, nebo odněkud z vyšších poloh, z čistého prostředí o kterém víš, že se nestříká fujtajbláty. Sám květ je dobrý, když je plný nektaru ani

 483. 556 halladine, proč chápat Archimedův či Newtonovy zákony? V případě potřeby si příslušného fyzika koupíš 😀

 484. Já louku mám, experte. Vlastní. Dost velkou.
  Ale nechám se poučit, nakonec, je to zdarma, že 😉

 485. 576 Petře nenadšeně konstatuju, že se mi to jeví také tak. Tak v současnosti.
  A bohužel, je to jev jedincem, či menší nesourodou skupinou lidí nezměnitelný. Je to záležitostí elit a jimi přinášené a všeobecně sdílené kultury.

 486. 557 – já bych uvedla spíš sedmikrásku (chudobku), než pampelišáka. :-)))

 487. Prdel v přímém přenosu – bravo! Opakovat! Opakovat!

 488. 579 NoName, tak když víš….. jeden se tady pachtí s osvětou a on to zatím…ach jo.
  Ještě nějaké přiměřené zvířectvo aby ji udržovalo a hnojilo a případně z něj bylo co nadojit, máš to nejlepší co můžeš mít.

 489. 582 Martine, Tvé nadšení lze vysvětlit dvěma možnými způsoby. Buď pochopil nebo nepochopil.

 490. Halladine, břečťan je léčivka. Můžeš optat u oblíbeného přítele G na internetu.
  Každopádně není nebezpečný, když se moc neblíže, nijak se neprojevuje. Jsme obklopeni smrtelně nebezpečnými rostlinami, aniž se toho děsíme. Například tisem, oleandrem. Použití oleandrového dřeva pro přípravu pokrmů bylo v římské armádě trestáno smrtí.

 491. Schumi,
  pleteš si adresáta 🙂 O jedovatosti psal Šumavák.
  Nicméně to vím, a už hóódně dlouho – asi dva dny, když ptakopysk zpochybnil to, zda vůbec mám břečťan. 😀 😉 jsem se na to koukl 🙂

 492. Schumi – koho jsem měl pochopit? Je vás tu víc.

 493. 586 Martine, v tom případě si můžeš vybrat 😀

 494. Já si už vybral – tak proč píše, že jsem buď pochopil nebo nepochopil. I nás diváků je tu víc a někteří chápou, někteří ne.
  I témat je víc. Pětiprsťák, StB, SS, počasí. Vlastně i transakce.

  A já si vybral – sleduji on-line zpravodajství z mistrovské časovky v Žiaru nad Hronom a pomalu se začnu přesunovat na náměstí, kde naplno vypuklo Kumštování.

 495. 589 Martine, tohle je nejrozumnější. Také koukám vypadnout do krajiny.

 496. A řešením problému s hajzly není volba ještě většího hajzla.

  Takže to budou lidofci….
  Vedro, co ??

 497. 592 Šimone, role osobnosti v dějinách záleží na situaci v níž se nachází.
  Co se týče vztahu k Babišovi, v některých případech se mi jeví obsesívně alergický. Za Babiše lze dosadit leckoho. Zemana, Schwarzenberga… Stačí vyslovit jméno a u příslušně naladěného jedince nastává mozkové zatmění a furiosum.

  Tak jak se bude blížit volba prezidenta, bude přibývat hysterických výlevů. Mně nevadí Zeman, nevadil by Drahoš ani Horáček. Prakticky kdokoli přicházející v úvahu. Je to v Ústavě, někoho do té funkce nutno dát. Třeba losováním z osob obecně způsobilých. Základní požadavky může splnit leckdo. Třeba i Kajínek. Možná, že kdyby kandidoval, že by i vyhrál. No a?

 498. Schumi, tak ono je to těžké, být něčí fanyňák, kdyz od docela dobre informovanych lidí víš, co to je za zmrdy – at uz Andy (známý byl nejakou dobu jeho blízký kolega) nebo Weissmaul ( spolužák byl členem jakehosi poradního sboru pro R&D u nej. Znechuceny to po necelem roce vzdal, hlavně kvůli němu).
  P.S. – ten Kajinek…..mohu ti říkat prognostiku ?

 499. Lidovci, ODS, Svobodní, Piráti…
  Miliarda výhrad ke každé straně.
  Ale pořád lepší než ANO.
  A jak už jsem psal, i Čunek je lidovec. Na jižní Moravě jsou lidovci tak nějak nativnější než v Praze, kde žije druh Bělobrádek.
  Pokud to nehodím nikomu-koblihy se i tak nezakecají. Nevolit není řešení.

 500. Samozřejmě, že nevolit neni řešení – on to nekdo navrhuje ?
  Osobně ale povazuji vlastizradne lidovce za stejné nebezpečí jako henleinovci kdysi. Respektive za jejich pokračování.
  Chápu ale, ze mladší ročníky na opakovani historie moc nevěří – pak platí to, že si to holt musej zažít znovu.

 501. Pro mne je Čunek jako hejtman dobrá volba, i když je to lidovec.
  Ale samozřejmě nejsem ještě dost starý a nechápu transakční náklady v kombinaci s entropií.
  Ale třeba jednou…

 502. Ani jednou…v protektorate se volby nekonají.
  Ale – éto vaše ďélo…..

 503. 595 — Velmi kulantně řečeno, PK… Samozřejmě. Podrazil by Poláky, podrazil by Maďary. Za odměnu by nám kvóty narostly exponenciálně.

  Na druhou stranu nemá smysl dělat si iluse, že Sobotka je proti kvótám. Kdyby býval byl, byl by tehdy minimálně požadoval jednání premiérů, kde mohl uplatnit právo veta. (Často se mi zdá, jako by na to leckdo už zapomněl.)

 504. 566 — dvoudomé — Zřejmě dvouděložné, Schumachere? Co na ně chceš dát? Možná by se taky hodilo…

  I když… Následkem kombinace svých komických bolestínských nicotných chorůbek, permanentního nedostatku času, notorické lenosti (zejména na osluněných plochách) a naštěstí i sucha jsem trávník nestříhal už ani nepamatuji. Díky tomu tráva (směs jílku a kostřavy) kvete, klásky žloutnou… A když se podívám z podhledu (pod schůdky), ono to nejen trochu vypadá jako to, co jsem tam vždycky chtěl, totiž louka, ale také to skýtá onen charakteristický a nevyjádřitelný dojem. Dojem vlastně nevím čeho; snad volnosti…

  Nicméně svlačce, ostružin a karhanu (ten mi jde na nervy nejvíce) tam holt v příslušných ostrůvcích je lokálně kapku přespříliš.

 505. NoName – Jura Čunek přijel na Kumštování. Babiš takový ohlas neměl, holt jsme ti zaprdění venkovani.

 506. 417 — Většině lidí to nejspíš vyhovuje. — Inu, Schumachere, řekl bych, že to většině lidí vyhovuje zhruba stejně, jako krádeže okapů či funerálních plastik z barevných kovů. S odvoláním na to, co jsem kdesi výše psal o vůli entit, jako jsou státy či třeba (jednotlivé) silové složky, bych naopak řekl, že je to právě režim, který si tento typ imigrace přeje, stejně tak, jako si přeje či přál krádeže kovů.

  Daleko důležitější samozřejmě je otázka počtů. Ale myslím, že bychom se vposledku shodli, že problém je nejméně o tři řády závažnější, než nějakých donekonečna přemílaných dvanáct kusů.

  105 – toť otázka, jestli zrůdnost nacismu nespočívá ve vyvolenosti nevhodného národa v nevhodnou dobu. – No, tohle si s dovolením vyberu jako ilustraci toho, v čem (a možná i proč) si nerozumíme. Já bych totiž řekl, že skutečně zásadní problém s nacismem vůbec nebyl v nacionalismu či přiblblých rasových teoriích. (Což ti židé nebyli Němci? Nevypadal Hitler jakožto exemplář nordického nadčlověka absurdně, ba komicky? A což nějací ti nacionalisté neexistovali i všude kolem?) Tohle mi zní velmi podobně, jako kdyby někdo tvrdil, že hlavní chyba oteplismu je v klimatologických nepřesnostech. Nene, podle mého názoru byla největší a nejhlubší potíž s nacismem poněkud jinde, totiž v jeho voluntarismu, kolektivismu a fanatismu.

  No a přesně stejná potíž je i s péelky, to jest s pravdoláskaři a pseudoliberály.

  – – – – – – –

  317 – Nikdy nezapomenu na velmi rozumny navrh Tafta po WWII, aby se neblblo s Norimberkem, ale aby nacisty proste postavili ke zdi… – Totéž myslím říkal např. také Churchill, z důvodů, které ve světle principů anglosaského práva jsou dosti dobře srozumitelné.

  Asi je zbytečné připomínat, že norimberský tribunál měl dvě zásadní vady, jednak retroaktivitu, jednak v něm vedle farmářů zasedala i prasata. Na druhé straně je to také precedent. Ovšemže dvojsečný; ale kdyby euroamerická civilizace náhodou přežila desítky let trvající a všestranný útok PL na veškeré své hodnoty, něco takového by asi bylo nezbytné řešení.

 507. Jo, a již opět jedna taková legrácka…: Na datovou schránku mi už zas buší exekutor… Samozřejmě opět vedle, shoduje se jen jméno, nic dalšího. Proč vždy právě exekutoři? Alespoň si však mohu, jakožto nahodilou ukázku, pročíst exekuční příkaz: Pohledávka kousek přes pět tisíc, žalovaná roku 2008, do roku 2011 nafouknuta na (bez pár stovek) šedesát tisíc. Kolikpak asi činí k dnešnímu dni?

  Přeje si režim takovéto exekuce? Podle mého názoru evidentně, jednoznačně a bezezbytku ano; v opačném případě by se nám totiž smysl slovesa „přát si“ před očima vytratil jak pára. Kdybychom s ním stejným způsobem zacházeli třeba v trestním právu, můžeme ho celé rovnou zahodit.

  – – – – – – –

  A abych nějak navázal, přeji dobrou noc.

 508. Právě mi nad hlavou zazpíval Merlin

 509. Jo, legendární merlin ze Spitfira a Mustanga a fůry dalších letadel včetně bombarďáků.
  Kdysi jsem kdesi četl, že to bylo tak přesně udělané, že mezi krytem a zbytkem motoru nebylo třeba těsnění ( tu terminologii mám asi blbě)

 510. Já jsem slyšel jenom 4x Wright R-1820-97 Cyclone v B-17G-105-VE.
  Ale taky to šlo 😉

 511. Google najde vše!

  Z koupaliště ve Valašské Senici zvláštní zpravodaj martin tt „Hruška“.

  BTW – provozovatel je pražský hospodský, který taky odešel od náplav. Ale ty pražské hospody si nechal.

 512. Já jsem B-17 viděl jako Aluminium Overcast. Na zemi, start i přistání. Akorát za let chtěli snad $500, tak jsme nakonec neletěli.
  Ti, co se odhodlali pak byli povozeni nad Rend Lake. Zřejmě pěkný výhled.:)

 513. OT: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/kdyz-nemci-nenavideli-nemce_435576.html

  Omlouvám se těm laskavým čtenářům, kterým následující bude snad připadat jaksi kryptický. (A to ještě nevědí, že úmyslně.)

  Člověk zřejmě má vrozenou tendenci předpokládat, že vše má své meze. Jenže ono nemusí mít, a leckdy nemá.

  — — — — — — —

  Jo, a ještě k té exekuci (604): V noci jsem zapomněl připsat, že oprávněným čili věřitelem není nikdo, kdo by na první pohled vypadal jako typický lichvář, nýbrž jako firma vlastněná jedním menším městem…

 514. No prosím. Dvakrát nízký průlet TU-154M OM-BYO. Stačí se podívat z okna. A pak že nic neděje 😉

 515. 594 Šimone, Kajínek prezidentem, pokládám to za možné. Hlasy pro připuštění by dostal velmi rychle.Píár už má. Fronty ženskejch… A bylo by to obnovení tradice kriminálu jako prezidentské kvalifikace. Za co, to je maličkost. Lidé milují napravené hříšníky.

  604 Zpátečníku, na to pozor, vykonané exekuce nesprávného už byly. Předpokládám, žes sofort reagoval.

  Co se týče vyvolenosti nesprávného v nesprávnou dobu, v té souvislosti si vždycky vzpomenu knihy Bible, na Pátou Mojžíšovu a na Ezechiel…

  Buď rád i z ato bejlí, golfáč od nevidim do nevidim také není nejlepší. Ostružiny i něco dají.

 516. 619 — Já vím, Schumachere, legendární je např. ten případ advokátky (už nevím, zda dlužníka nebo snad dokonce věřitele), která zkrachovala poté, co jí exekutor zfendoval konto na tom základě, že ji soud v rozsudku omylem(?) uvedl místo povinného.

  Zatím mne však nepokládají za povinného (to by mi nejspíš nejprve obstavili účty a teprve pak případně komunikovali skrz DS), nýbrž za jeho zaměstnavatele. Zajímavé je, že exekuční příkaz byl už z roku 2011, žádné novější datum v datové zprávě nebylo. Pozoruhodné je i to, že v něm vůbec nepíší, kolik bych měl domnělému zaměstnanci konkrétně srazit, nýbrž sestavili víceméně percentuální výčet všemožného příslušenství na 9 řádek, odvolávající se mj. na REPO sazbu, aniž by se obtěžovali sdělit, které období mají na mysli.

  Jo, obratem jsem jim poslal takovej přípis, už ho tu mám připravenej odminula… Předtím jsem ovšem musel pročítat půl druhé stránky hustě psaných blábolů, abych zjistil, co po mne vlastně chtějí.

  Ale z pohledu teorie zkurvenosti samozřejmě nejde o nic překvapivého.

  — — — — — — —

  Golfový trávník bych nechtěl ani tehdy, kdybych jej nemusel kropit. Louku, v ní sedmikrásky, trocha rozrazilu, petrklíčů, jetele, pryskyřníků, mochny, nějaký menší řebříček… Zatím jich tam ale moc není. Vybral sis nějaký konkrétní herbicid na ty dvouděložné?

 517. Byl letecký den v Roudnici N/L. Ale nestál za 250Kč, které chtěli na vztupném. Viděl jsem od benzinky P-51D, B-25H a Šonku popírajícího fyzikální zákony. V Mustangu jsem se svezl před nějakými 15 lety nad Atlantou s Jackem Roushem. B-17 je vždycky dost na leteckém dnu v Readingu, který jsem letos návštěvou Čech vynechal. Moje 17 min reportáž z předloňské show je na youtube : https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=n6GnqSkUwDI

 518. Šonka byl v květnu v Otrokovicích spolu s Baťovou Electrou.

 519. Před půlhodinkou vyběhla dcera na trať Olomouckého půlmaratonu. Vzhledem k počasí – držte spolu se mnou palce, ať doběhne. I když loni bylo asi hůř – větší horko a doběhla, ale i tak. Odpoledne si zaběhla rodinný maratóneček vnučka (necelých 8 let) a i když s obtížemi, ty tři a půl kilometru doběhla.

 520. Zpátečníku, na exekutory bacha. Mám zkušenost, že byla zahájena exekuce na majetek spolku, když nějaký vykuk použil k podvodu jeho IČ. Po více než roce tahanic, včetně soudních, byla sice exekuce na spolek pravomocně zrušena, avšak spolek to ve výsledku stálo něco málo přes 12 tisíc. Což je vzhledem k nevýdělečné činnosti spolku více než moc.

 521. 620 Zpátečníku, už nepamatuju, něco ze zahrahradnických potřeb. Najdeš v každé hyperďouře v příslušném regálu. Čím víc o trávník pečuješ, čí více ho vzdaluješ od přirozeného stavu, tím tím více péče vyžaduje aby se nevrátil k přirozenému stavu.

 522. Navíc přirozený stav nemusí odpovídat výchozímu, ale v důsledku narušení rovnováhy, džungli plné bejlí a bodláků.
  S lidskou společností je to podobné. Stejné přírodní zákonitosti.

 523. Fujtajbl vespolek,
  třicátý ročník cyklistické časovky je úspěšně za námi, zjistil jsem, že cyklisté jsou národem odolným až neuvěřitelně, neboť jeden ze závodníků dokázal po pádu s vykloubeným ramenem dojet závod v mužích na třetí pozici. Průměrná rychlost přes třicet kilometrů v hodině. Po dojezdu do cíle si ho převzala rychlá a valila ho plnou parou na chirurgii. Naprostý šílenec. Teď probíhá řízená ekologická likvidace kapalných nízko i vysokooktanových energetických zdrojů a já jsem jedinej střízlivej člověk široko daleko. Občas je to řehole, tahleta práce…

 524. Hurá! Doběhla. Živá. Ovšem naše jedenadvacítka asi nedoběhne.

 525. Nedoběhla. Ta jedenadvacítka. Po zásluze. Co by tam vlastně chtěli hrát?

 526. 628 ptakopysku, byli vycákat na Majdaléně, voda jako kafe. Potkávali spoustu piciklistů. Prsatejch s břichatejma. Na denní nabídce před hospodou U Pilaře nápis Kuchyně zavřena z důvodu vyjedení.

 527. Schumi,
  Picyklisti tady u nás jsou zastoupeni muži a ženami štíhlých vysportovaných postav oděných do harapesek matných barev, vybavených velocipédy, jejichž cena zhusta přesahovala cenu mého motorového přibližováku. Občas mi připadalo, že ti člověci jedou na čemsi, co bylo uvolněno z laboratoří NASA.

 528. Můj poslední výlet před odletem – Roudnice, Ůštěk, Helfenburk, Levín, Ploskovice…požehnaná to krajina…a v pondělí návrat do studené občanské války.

 529. Bát se Halle nemusíš, jen si dej pozor na Indky!;-)

 530. Dobré zas ráno… No, Japonky jsou horší… Uměj ovládat oblíbený univerzální nůž santoku a tak to vezmou elegantně i s koulema… Slyšel jsem případy… O to více obdivuji genialitu jednoho mého kolegy, který si v Japonsku našel přítulkyni a když za ním přijela česká manželka, tak se mu je obě podařilo hned skamarádit a pak – ve stylu – dyť je to neschopnej blbec, co by si počal, kdyby nás neměl – ho opečovávaly svorně obě… Jak to dokázal, netuším…

 531. PeSi,

  ten muž je hoden obdivování 🙂 !

  Já kdysi před sjezdem zubařské komory v Tatrách usoudil, že je tam moc pěkně , a rozhodl se pobyt prodloužit a pozvat tam jednu přítulkyni z Košic.
  No ale přihodilo se, že se na sjezdu našla další „akutní“ přítulkyně , taky zubařka a delegátka
  sjezdu. A taky z Košic 🙂
  Ta druhá přijela dřív, než ta první odjela.
  Takže jsme si poseděli u kafe v restauraci.

  Dodnes nechápu, proč se na sebe ty ženský tak divně koukaly.
  😀
  Njn, zas jsem napsal, co jsem neměl 😉

 532. Dobré ráno,

  Halladine, ty starej proutníku, dobře Ti tak 😀 😀 :-D.
  A buď rád, že zůstalo u divnýho koukání.

 533. Jo, maYdo,

  když tak probírám svůj brožovanej život, těch legračních historek je fůra.
  Jednou o prázdninách byla ta moje košická přítulkyně u mně, a zničeho nic telefon.
  Drahá bejvalá odjela s dcerou a synátorem do Němec ke strýci a tetě , a na hranicích někde v Chebu či kde zjistila , že synátor má téměř propadlý pas, a že do Němacka ho nepustěj.
  Takže mi oznámila, že synátora posazuje na vlak ke mně, dál pojede jen se dcerou , a nladýho si vyzdvihne po cestě zpět.
  Rázem se mi dovolená ve dvou změnila v dovolenou ve třech 🙂
  Jak řekla , tak učinila.
  Když vešla , a viděla , koho tam mám , otevřela ústa, chvilku ponechala otevřené a pak se zeptala
  „A ty tu čo robíš..“
  Ta přítulkyně byla ex jejího bratra…… 😀

 534. maYdo,

  obě byly ex.
  A bylo to dlouho ( asi 36 nebo 7 let) po našem rozvodu, kterej byl dost hroznej. Čtyři roky jsem se k dětem nedostal.
  Až když jsem už byl tady a v privátě, jsem ji napsal, že tehdy a tehdy přijedu do Tn, že se chci dohodnout na zvýšení výživného, protože vydělávám víc.
  no a pak se to pomalu zlepšovalo, mohl jsem jezdit za dětmi, děti ke mně, a dnes máme naprosto bezproblémové vztahy , a bejvalka ke mně velmi ráda jezdí.
  Svého času jsme zhodnotili, že ten rozvod nám oběma velmi prospěl 😀 Nebýt něj, možná jsme se pozabíjeli.
  Mimochodem, příští rok oslavíme 30 výročí onoho rozvodu 😀

 535. Tak ono, když chybí noblesa a nadhled, tak prostě chybí.
  A nejde mi o plané moralizování, jenom o to, že vystavovat blízké (někdy snad i milované?) takovým situacím je … jak to říct ? No a pak to ještě vykládat jako veselou historku. Přece jenom, ponižovat partnery tímto způsobem (vyměnit za jinou/jiného v jejich přítomnosti) …
  Ale nejsem zubař, tak nevím.

 536. Halladine,
  ale když si uvědomíš, že kdybys ji zabil hned po svatbě, tak sis to mohl celé ušetřit a už by tě dávno pustili…

 537. NoName,
  snadno se odsuzuje, ale bylo to komplikovanější,než se zdá.
  Ta „akutní “ přítulkyně byla vlastně ex offo.
  tehdejší prezident byl trašně fajn a strašně chytrej chlap, ale měl jednu vadu – když si dal skleničku, už se nezastavil.
  Jednou se mu podařilo vBlavě udělat docela ostudu.
  V souvislosti s ženami.
  Od té doby jsme mu já a jeden kolega z nitry dělali cosi jako bodyguardy.
  Na tu kolegyni najel docela tvrdě, já ho od ní odstavil, a za to, co bylo potom už jsem tak docela nemohl…… 🙂
  V druhém případě … exšvagrová přijela chvíli před tím telefonátem, docela z dálky , měl jsem ji poslat zase domů ?
  Kromě toho, bejvalka partnera měla, byli jsme rozvedení, vůbec nic jsem jí nedlužil.
  Bylo by velmi bláhové, kdyby si myslela, že nebudu mít další vztahy.
  mohla být akorát překvapená, že ausgerechnet její exšvagrová.
  Posílat ji pryč před bejvalčiným příjezdem taky nemělo cenu – syn ji moc dobře znal…..
  Ale ostatně my z toho problémy nedělali. Když bejvalka odjížděla, daly si pusy, jak bylo v rodině zvykem 🙂
  Než jsem odjel z TN do ČR, měl jsem techtle mechtle s jednou zubní sestřičkou…..
  Když se bejvalka později rozešla s mým nástupcem , měl s touto sestřičkou techle mechtle onen nástupce 🙂 Svět je malej, a fšichni se sejdeme v posteli (c) BB 🙂
  Děcka se válely smíchy, když jsme to s bejvalkou rozebírali – já tvrdil ,že onen nástupce sbírá ženský po mně, bejvalka tvrdila, že naopak ta sestřička sbírá chlapy po ní. 😀

 538. Jak jsem psal, Halladine, nejde o moralizování ani odsuzovaní.
  Je to prostě o pojetí světa.

 539. NoName,
  uvědomte si, že halladin je ryzí orientálec, myšlekové pochody Syna výchdu prostě nemůžete pobrat, protože jste se tak nenarodil.

 540. A ještě jeden důvod, proč to píšu.
  Je tu jeden pán , moc chytrej a vzdělanej,který byl v podobné situaci jako já , a je velmi zatrplkej a ukřivděnej.
  no a vlastně mu píšu, že do mizerné situace je možno se dostat lehce, ale nemá význam být zatrpklej a cítit se ukřivděnej.
  Čas a události se nedaj vrátit, ale ledacos se dá vylepšit.
  Chce to jedno – vykašlat se na tu zatrpklost a ukřivděnost.
  Nestojí to zato, a člověku to nepomůže.

 541. Halladine, já vím, že život je složitý.
  Jenom píšu, že tento způsob výměny milenky za milenku je přes čáru. Pro mne. Přece jenom, je taky o lidí a některé věci není nutno podávat až tak explicitně.
  Nečekám, že pochopíte, je to stejně neuchopitelné, jako Stbák na postu premiéra v roce 2017.
  Není to nezákonné, trestné. Jenom … Nevhodné ? Nechutné ?
  Něco takového.

 542. Ptakopysku ,
  to by nebylo dobrý.
  Děti by byly v děcáku ( bejvalka zabitá, já v base, ) a pochybuju, že bych tam zažil tolik srandy jako v civilu. :-).
  dnes by se mnou nemluvily, takhle spolu každý rok jezdíme na vodu.
  Včera jsem něco potřeboval pomoct, syn přijel.
  když jsem stavěl původní domek, posla jsem dceru s bejvalkou vybrat kachle do koupelny, ( mají lepší smysl pro estetiku než já.

  Když jsem přistavil další dva pokoje a druhou koupelnu, dostal jsem od bejvalky moc pěkné kachličky dlažbu včetně umyvadel, masážní vany
  atd.
  prostě jsem š´tastně a bohatě rozvedenej 🙂

 543. zajímavej Sobotka..

  Český premiér na setkání V4+Macron zachovával chladnou hlavu a poučil politického nováčka Macrona, že zásadním problémem v migraci je Libye, kde “neuvážený zásah některých evropských zemí” v minulosti otevřel migrační trasu. Sobotka navrhl i řešení: vrátit situaci před rok 2011. “EU tam potřebuje nějakého spolehlivého partnera, ideálně někoho od Kaddáfíů. Slíbil jsem prezidentovi, že zúročíme letité zkušenosti s touto zemí a vyšleme do Elysejského paláce v nejbližší době komisi expertů, kteří trasu pomohou uzavřít,” zakončil Sobotka meeting v konstruktivním duchu. Více na: http://www.euro.cz/blogy/evropa-ze-neni-supermarket-a-co-jineho-by-mela-byt-divi-se-visegrad-1356464#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

 544. A Zeman si zase otevřel… ústa ( Může být, Matzurko ? 😉 )

  Zeman ve čtvrtek v projevu na Žofínském fóru řekl, že vidí jisté podobnosti mezi pojmem omezené suverenity, což byla součást doktríny komunistického vůdce Sovětského svazu Leonida Brežněva, a pojmem sdílené suverenity, kterou prosazuje Evropská unie. Zdůraznil, že vidí podobnosti, nikoli totožnosti.

 545. (522) Schumi, takže u Svobodných očekáváš stoprocentní vyplnění jejich tužeb (mimochodem, program není tak nereálný jako Tvůj popis či přepis), na rozdíl od ostatních stran, slibujících ještě nereálnější, zato důkladně škodlivější věci?
  (531) říkám si, kdo z dnešních, kdyby dostal příležitost, stal se inkvizitorem, lágrkomandantem… – vždyť jich mnoho z nich mělo. Aktivně ji využil, pokud vím, Bureš (stb), Vondruška a našli by se nejspíš i další. Coby kdyby je jen u mladších.

 546. 657 Karle, co se tak…ptáš když mě znáš. Neočekávám. Za jejich pozitivum považuju v tlaku k vyšší míře svobody.

  Co se týká postavení Babiše a Vondrušky do jedné lajny, napřed si zjisti kdo z nich co dělal a pak hodnoť.

 547. 652 halladine, v islámu by všechny o Tebe svorně pečovaly.

 548. Jo, schumi,
  islám má bezesporu i kladné stránky.
  Třeba délka trvání rozvodu. 😀

  Zapuzuji tě,zapuzuji Tě , zapuzuji Tě – a fertig 😀

 549. 659 – já bych si teda ten islám zas tak růžově nemalovala, protože by všechny ty pečovatelky musel Halladin uživit. Jak se zdá, šlo by o docela početný hejno a aby jeden takovej harém uživil, tak by se musel otáčet tak, že na nějaké výhody s harémem spojené by už ani nepomyslel.

  To už jsou lepší ortodoxní židi, kde manželka by měla pečovat a vydělávat a muž studovat talmud a věnovat se modlitbám a rozjímání. Ale to by zase musel vystačit s jednou ženou.

 550. maYdo,
  ti ortodoxní jsou z velké části dávkaři, a obyčejní neortodoxní židé jich prej začínaj mít plné zuby.
  Ani do armády dlouho nemuseli, ale už se to snad změnilo.
  Ale změním téma.
  koukám po kempech na orlíku, že bychom změnili „lokál“ a na stránkách jednoho jse našel tenhle plakát.

  Vážení stanaři, vodáci a jachtaři z drahých jachet !
  Tady není žádná veřejná toaleta! Chcete li vidět vaše bílé prdele s celulitidou a malinké povadlé pinďoury na internetu, klidně nám na ten kompost můžete srát dále, Naše fotopast vám to umožní. Je zde nainstalovaná kvůli veverkám, ale spustí ji i bobr …… 😀

 551. OT – výlet do Vídně se zdařil, i když jsme nakonec před sachrem a vídeňskou kávou dali přednost eiskafi, zmrzlině a ledovému čaji.
  Zaparkovali jsme dle PeSovy rady na Franz Josef Kai, navštívili katedrálu sv. Štěpána a muzeum Sigmunda Freuda ( na tom trvala dcera ) a poobědvali viener schnitzel v nějaké obyčejné hospodě naproti. Pak jsme se prošli kolem různých významných staveb – radnice , Burgtheater, parlament a navštívili votivní kostel, který vypadá jako čistá gotika, ale nechal ho postavit Maxmilián, císař mexickej v 19. století. Bylo tam ale příjemněji než ve Štěpánu, protože tam byl klid a nebyl tam nával.
  Při odjezdu jsme se trochu zamotali a projeli přes židovskou čtvrť, kde asi zrovna ortoxní obyvatelstvo vyráželo do synagogy, někteří měli nejen tradiční obleky, pejzy a klobouky, což by v tom vedru stačilo, ale i chlupaté papachy na hlavách.
  Byl to hezkej výlet a někdy si ho zopakujeme 🙂

 552. (658) Schumi, já je volím jednak proto, že většina ostatních je pro mne nepřijatelná, druhak proto, že nevím, jak jinak vyvinout tlak na větší svobodu. Nic moc mne to nestojí, tak alespoň to.
  Co se týče Bureše a Vondrušky, nehodnotím. Na Tvé, že by někdo příležitost využil, kdyby byla, píšu dva, kteří využili, když byla. Ono těch lajn je víc, případně mají podlajny. Ta pro mne základní je podporoval/nepodporoval. Tam oba průkazně spadají do podporoval či pomáhal. Rozlišování mezi nimi už by byla další „podlajna“.

 553. Halle, nějak mám vsugerováno, že pocházíš zpoza linie Ostrava – Zlín – Uherské Hradiště oddělující západní svět od orientu. Ale mohu se mýlit. Mám za sebou několikadenní maraton, kdy jsem chodil spát po půlnoci a celej den jsem si musel plácat játra a tvářit se přitom jako zdělanec. Takže moje inteligence tiše štká někde ve škarpě 🙁

 554. Ptokopysku,

  rodilej Ostravák , dál to bylo pestřejší -studium Holomúc, první práce Nový Bydžov, pak Trenčín , zase Ostrava , od 1996 do tedˇ jižní morava.

 555. (667)Složitý. Zřejmě z rozlišení Cislajtánie/Translajtánie. Jednodušší je Negrelliho viadukt. 😛

 556. Pokud vím, Orient začíná na východ od pardubic.

  Ale mám dojem, že NoName je ještě větší východňár než Halladin.
  Ale možná se pozápadnil. 🙂

 557. Odbory slovenského Volkswagenu si vystávkovaly zvýšení platů. Teď budou slovenské platy ve VW nejvyšší v rámci VW vw třwední a východní Evropě.

  To se mi nezdá, dost pochybuju, že by byly vyšší než v Německu. A do teď jsem si myslel, že Německo patří do střední Evropy taky,
  Anebo ne ?

 558. 577- Noname a 566-Schumachere. Nemáte pravdu, boj s pampeliškami není marný. Používám toto:https://www.mountfield.cz/roboticka-sekacka-wiper-blitz-1sek6001
  Zajímavá italská firma, která část produkce průmyslových robotů downgradovala do spotřebního zboží. Je to drahý (ca25k) ale funguje to. Protože nemám rád dráty v trávníku, tak jsem opatřil ohrazení trávníku z kamenů.Stačí vypustit 2x za týden-nutno ale pravidelně. Pampelišky (ani jiný plevel) to nepřežijou (ani jedna), přestože se snaží a zmenšují/snižují se. Navíc není potřeba uklízet posekané, neboť to rozmydlí posekanou trávu na tak malé kousky, že to fakt neplstnatí. S tím je spojené to, že není potřeba moc přihnojovat. Jen jednou za 2 roky pohodím hořečnatý vápenec kvůli kyselosti. Takže bez pesticidů a hnojiv. Je to vlastně pravda – roboti nám berou práci. Jsem částečně nezaměstnaný na vlastní zahrádce. Trávník mám pravda malý, ca 70m2, za 50 minut je to dokonale sežnuté, nože není potřeba ostřit. Funguje to 7 let bez problémů s původním akumulátorem a nebýt mé čubiny, trávník by byl dokonalý :-). Takže zpátky na začátek, není to marný, jde to (!!!). Pro šťouraly – samozřejmě 1x za rok vertikutaci a provzdušení páchám.

 559. Dobré zas ráno… 2 maYda ad 663 – nechci si přivlastňovat cizí zásluhy – na Franz Josef Kai doporučoval parkovat Martin, já jsem nikdy autem do centra nejel. Já ho vždycky nechal dost na předměstí a pokračoval hromadným dopravem… Ušetřil jsem si nervy a zácpy…

 560. 677

  Je to o dost dražší, co jsem koukal , tak dnes přes 35 kilo, a když ten trávník proběhneš s obyčejnou motorovou sekačkou taky 2x týdně, výsledek bude stejnej…..

 561. 677 Oteplovači, no však, dokud jsme sekali po staru, ruční vřetenovou sekačkou,každý týden, s plevelem a pampeliškami v trávníku nebyl větší problém. 3lo to bez hrabání.Občas se muselo vyšťuchovat, a tolerovat nějaký podíl sedmikrás a jitrocele. Ani s mechem nebyl problém. Potíže nastaly s motorovou vřetenovou sekačkou. Méně časté sekání, sběr trávy.

 562. Ve hře jsou i faktory jako třeba soused-můj soused seče trávník asi 4xročně. Na seno. Takže pampelišky rostou 5 cm od hranice mého trávníku, pak foukne vítr. A boj může začít nanovo.

  Druhý soused nazývá svůj trávník karpatskou loukou-a to je myslím rozumný kompromis. Anglické trávníky mají v Anglii 😉

 563. Mam dojem , že englické trávníky vznikly díky chovu ovcí a častým dešťům 🙂
  Tady jeden pěstuje vovce a kozy, a nekosí.
  A vypadá to jako by kosil každý týden 🙂

 564. Evropu dnes opouštím. Vracím se do studen občanské války. ještě bude veselo.

 565. Nejak nam z diskuze vymizeli prchlici. Tak tady je jedna historka z Rise (zdroj: Die Welt)
  V roce 2014 prisla do Nemecka jedna ukrajinska rodina. Protoze si nejak zjistili, ze s azylem to nevypada nejlepe, prohlasili se za Syrany – a azyl dostali a to aniz by je nejaky urednik vubec videl. Novopeceni syrsti azylanti nedrzeli ale jazyk za zuby a vykladali, jaci jsou ti Nemci idioti, ze na vsechno skoci jak mysi na spek. Takze jim byl azyl odebran. Ale ouha: rodina se – s podporou dobrych pravniku placenych z penez danovych poplatniku – obratila na soud, ze jednou udeleny azyl je proste azyl a nelze jej „odazylovat“, stejne jako obesence nelze „odobesit“. Nazor pravnicke verejnosti je asi ten, ze rodina mit uspech nebude a o azyl prijde, nicmene vyziska tzv. institut strpeni.
  V dikuzi pod clankem se objevila rada nazoru, vesmes neslunickarskych. Volne cituji 3 z nich:
  „Tenhle pripad neni ojedinely, akorat se o nich nesmelo mluvit.“
  „Tak jsme chteli mezi migranty najmout nejake nekvalifikovane sily za 15 EUR/h + 30 EUR/den diety + ubytovani. Nikdo neprojevil zajem.“
  „Kdyz se na nemecky urad prihlasi eskymacka rodina se psim sprezenim a prohlasi se za Syrany, dostana take azyl?“

 566. 685-minulý týden jsem byl s německým kolegou, ještě před rokem velkým vítačem.
  Tento rok je sice ještě pořád vítačem, nicméně už projevil nelibost nad neochotou migrantů zapojit se do pracovního procesu a neochotou muslimů distancovat se od teroristických útoků.
  Vypadá to, že ještě rok\dva potřebuje-než mu to dojde. Že nebude jedno ani druhé.

 567. (687) Problémy s lidmi ochotnými pracovat mohou mít jen odboráři. Z čehož mne hlava nebolí.
  Bezvízový vstup je jen „turistický“, bez pracovního povolení. A všichni, co zde chtěli pracovat načerno nebo mafiánovat (těžit ze složitosti a blbosti našich předpisů, základní podmínky mafiánování) už tu dávno jsou.

 568. Halladine,
  podle mě za pár let budou mít migranti všech ras a nábožek problém s německou menšinou. 😀 Nedělám si nejmenší iluze, jak to dopadne. Heslo Drang nach Osten získá zcela nový obsah – Sturm und drang to zcela určitě nebude, spíš nějakej takovej Landflucht, nebo tak něco. Samozřejmě si Němci vymyslí politicky korektní termín pro útěk z vlastní země, aby to tolik netlouklo do očí.

 569. 689- všichni, co zde chtěli pracovat načerno nebo mafiánovat (těžit ze složitosti a blbosti našich předpisů, základní podmínky mafiánování) už tu dávno jsou.

  No to není tak úplně pravda, viz rumunsko-bulharská invaze do Francie, Itálie, Německa.
  Doteď bylo potřeba za výjezd zaplatit, a to docela dost.
  Teď už ne.
  A to se na počtech příchozích projeví.

 570. Dobré ráno,

  tož se omlouvám za záměnu, v každém pádě se tam parkovalo docela dobře, najít se to dalo snadno a zácpy se nekonaly.
  určitě si ten výlet někdy zopakujeme .-)

 571. Aerokarle,
  problémy s lidmi ochotnými pracovat mohou mít nejen odboráří, ale i cestující v autodopravě. Tady kupříkladu jezdí linky úkáčka, kteří neumí žbletnout česky. Když chceš do nějaké složitější obce, musíš velmi zřetelně artikulovat a vědět, jaká je cena lístku, abys dotyčného mohl zarazit, než ti vytiskne nějakou krávovinu. Čeští šoféři autobusů nejsou, protože za nabízené peníze se to nevyplatí dělat. 😀 😀 😀

 572. 689

  Jistě, jen odboráři 🙂
  Ostatním zaměstnancům to bude úplně fuk. těm na výšce mezd nezáleží 😀

 573. (691) Ovšem Halladin psal o Ukrajincích, tak jsem se držel tématu. Rumunští cikáni jsou kapitolka sama pro sebe.
  (693) Takže rozumím-li dobře možnostem, je možno buďto dobře artikulovat, nebo doufat, že bude-li to dražší, najde se snad Čech …
  (695) Ano Halladine, jak jdu okolo pracáku, tak vidím tu frontu až ven, lidí, kteří by chtěli pracovat, ale jsou nezaměstnaní, protože práci jim berou UKáčka. 😛

 574. (696) Víc předpisů a úředníků zajisté třeba není, spíše i současné množství je škodlivé. Jiná věc ovšem je, že to tak zaručeně dopadne.

 575. Aero,

  docela vám věřím,pokud chodíte kolem pražskývh úřadů práce.
  Že v praze nezaměstnanost téměř neexistuje,je známo už dlouho.
  Ovšem republika není jen Praha….

 576. A i kdyby byla nezaměstnanost nízká v celé republice, masívní zaměstnávání Ukrajinců za nizké mzdy ji může zvýšit i v oblastech, kde je větší.
  Přitom na venkově jsou platy o dost nižší než v praze.

 577. Takže kolik je nezaměstnaných, ochotných pracovat, u vás?

 578. Mě by docela zajímalo, jakým způsobem ti šoféři získávají profesní průkazy, když ti chlapi česky nevládnou ani slovem, ani písmem. Řídit autobus uměj. Když jsou potichu, tak vokometricky člověk nerozezná českého řidiče od ruského, či ukrajinského. Ale jak splňují předpisy pro řidiče autobusů, to by mě fakt zajímalo. Nedělám si nejmenší iluze, samozřejmě. Znal jsem jednoho pána, který zaměstnával jako osobního řidiče chlapa s naprosto neskutečným řidičským průkazem a profesními průkazy snad na všechno mimo raketoplánu Buran a s neomezeným kontem, který bez mrknutí oka platil všechny pokuty. Nedávala mi spát jedna věc – znal jsem i onoho famózního řidiče. Byl to chlap s IQ přesně na hraně. Do práce docházel, dostával tam čisté ošacení, dostával najíst a k pití nealkoholické nápoje v takřka libovolném množství. Na alkoholické nápoje platil přísný zákaz s drakonickými tresty pro toho, kdo by se jenom opovážil. Celou pracovní dobu se pohyboval po firmě s koštětem a lopatou a udržoval prostory firmy v zářivé čistotě…

 579. Ptakopysku,

  oni asi Ukrajinci maj autobusy a šoféry s patřičnou kvalifikací,bych řekl.
  A pokud jim tady ty řidičáky uznaj….. nema problema.
  Možná je třeba nějaké prozkoušení tady, ale pokud je spřátelená autoškola a nějakej inšpektor,… co sedí při zkouškách….

 580. jinak, co tady vidím reklamy na autobusech, imrvére firmy sháněj šoféry i šoférky , a nabízej zaplacení rozšíření řidičáku

 581. Momentálně je tu docela problém s Ukrajinskýma zubařema.
  Příjdou dostanou povolení na práci na půl roku. Pak musej složit nějaké zkoušky , ovšem velká většina je neudělá,a musej skončit.

 582. Prý se budou skládat zkoušky i na komentátory blogů! 😮

 583. Halladine,
  já nepíšu o řidičáku, já píšu o profesáku, neboli o Osvědčení profesní způsobilosti řidiče. To je krapet rozdíl 😀 😀 😀

 584. Jak třeba Ukrajinec neznající zbla z češtiny dělá psychotesty, to by mě taky zajímalo.

 585. Dobré předpolední vespolek,

  víkend strávený pilným zahradničením a údržbou domácnosti mne osvěžil na těle i duchu, jediný mráček je dcera – v pátek se jí povedlo blbě šlánout na schod, pak to vzala držkopádem, no a lékař zkonstatoval natlučené koleno a v kotníku natržené vazy. Nicméně dítko daremné si lebedilo, celý víkend povinně ledovalo (v tom vedru velmi příjemné) a válelo se v posteli 🙂 No, dneska hrdinně nasadila kotníkovou ortézu a odkulhala do školy, neb ve středu chce jet na školní výlet.

  >dvd,
  k těm „azylantům“, vždyť azyl získali podvodem, to je podle nich v pořádku ? Jakože na podvodníky nejsou v Německu paragrafy ? Zírám.

 586. MAtzurko, tak ditko by bylo na hlavu padlé, kdyby nevyužilo takovou šanci k možnosti se legálně a bez výčitek válet. 😀

 587. Ptakopysku,

  já měl na mysli řidičák patřičné skupiny, dovolující řídit autobus :-), o ostatních nutných náležitostech vím houby :-
  jinak docela běžně se na našich fakultách studuje medicína v cizím jazyku ( za peníze)
  Takže možná se i ty zkoušky či testy daj skládat s tlumočníkem.
  Ale to spekuluju, konkrétně vím houby.
  ale všeobecně je šoférů autobusů nedostatek, takže se asi firmy snažej,
  Matzurko, oni jim ten azyl odebrali,ukrajinci se odvolali.
  Dokud nezozhodne soud, tak azyl platí, a berou se dávky.

 588. Nom jo, ale ten azyl vlastně dostal někdo jiný. Když dostane azyl franta novák a ukáže se, že to není franta novák, ale pepa vopička, tak mu taky platí dávky, dokud soud nezropzhodne, že azyl pro frantu nováka neplatí, když to není franta novák, ale pepa vopička?

  To bych se mohla docela dobře zabezpečit na penzi, ne? jedno odvolání, druhý odvolání, potom ještě do Štrasburku…. myslím, že byhc z těch neměckejch dávek našetřila za tu dobu slušněj kapitál. 😀

 589. Co se týče azylu a dávek, když na to Germánie má a odhlasovala že to tak má být, ať uděluje a platí.

 590. Ještě stále je dobré si mysleit, tak jako těsně po jeho vítězství ve volbách,že Trump je výhra? Nebo jsme měli jen velké oči?

 591. Vítězem voleb by se podle červnového modelu CVVM stalo hnutí ANO se ziskem 34 procent. KSČM by měla podporu 14,5, sociální demokraté 12 a ODS 11 procent. Lidovcům průzkum přisuzuje 7,5 procenta a TOP 09 6,5 procenta.

  Sama o sobě je pro socany prognóza nepříznivá. A okolnost , že by se socdem ocitla za komouši je pro socanskou věrchušku přímo tragická.

  14,5 % pro komouše není extra výhra, ale pokud se komouši ocitnou před soc dem, Filip se nebude jen usmívat….

 592. 715 quivisi, Trump narazil na mocenská omezení.

 593. TTo se možná dalo čekat a nebýt moc optimistický.

 594. Na mocenská omezení možná ( určitě)narazil,ale to neznamená, že musí dělat pitomostě.
  A ten odkaz, co sem dal NoName mě nepotěšil.

 595. Co Ti Halle mozna unika je, s jakym nadsenim media a establishment prijaly tuto chybu… Vypovida dost o tom, jaka byla alternativa.

 596. Tak já bych byl s tím odkazem opatrný. Už proto, kdo ten článek psal. Jednou zrádce a šmejd, navždy zrádce a šmejd a tento pán to jaksi nedělá poprvé, že špiní svojí vlastní zemi.

  Ti kdo tohoto výtečníka a dlouholetého obdivovatele nejen levice, ale i Sovětského Svazu neznají si mohou vygooglit co je to za grázla.

 597. Tak ono situace v USA dokazuje, že progresivní levice nenechává nic náhodě a má pojistku i pro případ prohry ve volbách.
  Administrativa (a nejenom v USA) je reálná politická síla, a je schopna eliminovat nevhodného vítěze voleb, jak se ukazuje.

 598. 724 – pravdou je, ze pouziti chemickych zbrani nikdo Syrii neprokazal. Obzvlaste ve svetle zduvodneni invaze do Iraku to ponechava pachut…

  Spise bych to ale bral tak, ze Trumpovi to hodne pomohlo v domaci politice…

 599. 722 Petře, není převratová situace a potenciální masa lidí, kterou by mobilizoval a postavil se do čela. Prakticky je v pozici svého předchůdce „Yes we can!“

 600. Dobré zas ráno… 2 Matzurka – no, jak tak koukám, tak se nám Standa hodně změnil, za těch cca 10 let, co jsem ho neviděl… Mám takovej dojem, že ten barák v Karmelitský má nějakej zhoubnej vliv na charakter lidí… V dobách, kdy dělal prorektora a kdy jsem se s ním vídal (a spolupracoval) se choval mnohem skromněji a slušněji… A nebo to lépe zastíral…
  Jo, komu dal pánbu funkci, dal mu k ní i rozum. Nějak mu to stouplo do hlavy…

 601. Zas na druhou stranu, ještě něco málo obdobně kvalitních vyjádření a na preference ČSSD to bude mít nemalý vliv… Tak ještě vhodně zdůraznit rodičům, že za inkluzi může také rukou společnou a nerozdílnou ČSSD a ANO, tedy, že jejich děti se ve škole nic nenaučí kvůli inkludovaným nezvládnutelným blbečkům, aby z nich byli tupí vzorní vovčané, materiál na otroky pro kozomrdy (aspoň se líp naučej mlátit hlavou o zem správným směrem).
  No a stejně tak připomenout EET, kontrolní hlášení, protikuřácký zákon, atd.
  O rozkradení OKD a nezaplaceném dluhu za Lihový dům nemluvě.

 602. No, a ačkoli je tu zvykem, že nejvíce se tu diskutuje o věcech, o nichž diskutující ví lautr hovno, leč tím více je jeho/její názor pevnější, není možná od věci si příslušný blábol z dílny pidisterstva přečíst…
  http://www.msmt.cz/o-webu-msmt/karierni-rad
  zejména pak doporučuji odkazy na Důležité dokumenty a FAQ – Često kladené otázky
  Já se vždy naivně domníval, že učitel by měl především učit a naučit… To je ovšem přežitek. Nynější učitel musí hlavně vykazovat činnost. A je to znát! Ta úroveň fakanů, co lezou z těch škol, přesahuje veškerá očekávání… Sečtělost? 0 Všeobecný přehled? 0 Logika? 0 Početní dovednost? 0 Gramatika? 0 Celková gramotnost? 0
  Atd., atp. Vždyť přece, až rodiče budou potřebovat kvalitního pedagoga, tak si ho koupěj…
  Já bych jen rád viděl člověka s trochou sebeúcty, co by za předpokladu tohoto kariérního řádu šel dělat učitele. Takovýhle píčoviny nezaváděli ani komunisti!

 603. PeSi,
  tebou zmíněné zákony jsou v naprostém pořádku, ale lidi jsou hajzlové, zloději a parchanti. Samozřejmě že ne všichni lidé – Andrej Babiš, mluvčí u stolu a jeho posluchači jsou jediní slušní v našem vesmíru. Zrovinka včera jsem to poslouchal u oběda od vedlejšího stolu. Řešila se tam nějaká donebevolající zlodějina a vyřešit ji mohl pouze Andrej Babiš a nový, jím navržený zákon.
  Přestávám se divit, jak mohl Gottwald vyhrát volby. Ve spirále jsme se vrátili v novém levelu do tehdejší nálady.

 604. 732

  V noci jsem přečetl knihu, ve které byla tato pasáž :

  Od okamžiku, kdy lidstvo přestalo bezcílně bloumat a začalo si pěstovat vlastní potraviny, vyvíjí se společnost ke stále větší komplexnosti. Jakmile jsme přestali spát se svými bratranci a sestřenicemi a postavili jsme zdi, chrámy a několik slušných nočních klubů, nabyla společnost takové složitosti, že ji žádný člověk není schopný uchopit vcelku, a tak se zrodila byrokracie.

  Moc se mi líbí 😀

 605. PeSi,
  s tím odkazem jsi mi to neměl dělat. Já tam fakt nakoukla…. jakým citoslovcem vyjádřit pocit zděšení, úžasu a naprostého zmaru najednou ?
  Ty kráso, tak za specializovanou funkci „Mentor profesního rozvoje“, „Koordinátor vlastního hodnocení školy“ či „Kariérový poradce“, kteroužto lze dosáhnout až na nejvyšším stupní kariérního řádu a po dalším školení, bude královský příplatek 1000 až 2000,-Kč !!! No to se dotyčný rozšoupne. A navíc není specifikováno, zda to bude měsíčně nebo ročně….

 606. Maturko,

  jde přirozeně o měsíční odměny. U nás je to tak zvykem. Roční příjmy se udávaj v Englicku nebo USA

 607. Hale, mas uzasny talent soustredit se na naprosto podruzny detail 🙂

 608. Petře,

  vyjádřil jsem se ke konkrétním Matzurčiným pochybnostem, Ke kariérnímu řádu se vyjadřovat nechci. Jednak jsem ho nečetl, jednak nepracuju ve školství.

  Mohl bych maximálně použít analogie z medicíny , které jsem zažil – lékařské atestace, a myslím,že to nebyl špatnej systém.
  Donutilo nás to zopakovat si teorii plus nové poznatky, a byl to docela záhul.
  Nevím,jestli by se řada z nás přinutila znovu šprtat, kdyby nás k tomu nedokopali ………

 609. Jinak co se týče transformace osobnosti člověka v Domech, kde se zatmívá rozum
  (c) 12 úkolů pro Asterixe https://www.youtube.com/watch?v=xk2keN8JmeA
  já tento proces se zájmem pozoruji na osobnosti Tomáše Zdechovského. Jako dítě a student byl poměrně normální inteligentní stvoření s jistými vlohami pro výtvarné umění. Samozřejmě s aproximací vlivu jeho matky. Abych tak řekl, v prostoru mezi jejíma ušima občas probíhaly alternativní děje, které ve většině ostatních hlav v té době neprobíhaly. U něj se jisté symptomy v dospívání projevovaly – například mu vyhřezlo básnické střevo, ale to se stává ledaskomu a většinou z toho vyroste, nebo včas umře, takže to škody nenadělá. Měnit se začal po nástupu na Masarykovu univerzitu a transformace osobnosti se naplno rozjela se vstupem do politiky. Konkrétně vstupem k lidovcům. Byl mladý, plný jakýchsi ideálů, vždy ostříhán, slušně oděn, slušné mluvy, i byl zvolen do Evropského parlamentu, aby tuto hydru mohl zreformovat zevnitř. Zájemce si může vyhledat a přečíst jeho příspěvky na Neviditelném psovi, co se z něj po roce 2014, kdy byl zvolen poslancem EP, vlivem bruselských siločar metamorfovalo. Za zmínku stojí kupříkladu jeho ostrá prosba z lázní ve věci dětí Michalákových s nulovým efektem, zásadní a nesmlouvavé kritizovýání plýtvání dotacemi v české republice s nulovým efektem, a další naprosto nesmlouvavá ostrá prosba Frederice Mogherini, aby se zasadila o propuštění vězněného Petra Jaška s nulovým efektem a mnoho dalších zásadních a nesmlouvavých aktivit, které podobně jako výše uvedené otáčely kolo světových dějin sem a tam.
  Celý životopis má na Wiki, můžete se pokochat. Impozantní. Škoda že už nežije Evald Schorm a že Jan Kačer je starý, rozpadající se intoš a už není tím kučeravým, mladým, rozervaným intelektuálem. Evaldovo podobenství Den sedmý osmá noc by zapadlo do prachu zapomnění jako nepodařený prequel večerníčku. Protože zfilmovat duševní vývoj Tomáše Zdechovského by pro Schorma byl čelinž velkej jako Field Marshall (to není Burianův film, ale je tohle dobytče: http://www.dailymail.co.uk/news/article-
  2067290/Britains-largest-bull-6ft-tall–hes-STILL-growing.html )

 610. PK, nezačala s tím „podružným detailem“ už Matzurka?

 611. Mno, můj bejvalej spolužák zvaný Walda na začátku osmdesátých let vzal dráhu. Nevím, zad skončil ve Francii nebo v Belgii, byl frankofonní a to tak, že velice dobře… Tuhle se na mě obrátil kamarád, takto ředitel frankofonního gymnázia, jestli prej znám XY, že se na mě odvolal. Že by měl zájem u něj učit a co o něm vím. Tak jsem mu napsal, že je to opravdu on a krom toho, že je to výborný fyzik, že tou franštinou vládne naprosto plynně… I nastalo nadšení a poté odmlka… Jak jsem později seznal, ta odmlka byla způsobena prostinkým faktem, že se Walda dozvěděl, jaký by asi dostal plat. Takže zájem okamžitě pominul. A tak to všechno dobře dopadlo. Ještě by třeba ty děti něco naučil – a co potom s nima?

 612. Zda je odmena 80 nebo tisic dle mne nebylo jadro sdeleni…

 613. Hmmm, Domy, kde se zatmívá rozum… Znám několik takových domů, ovšen ten v tý Karmelitský vykazuje mimořádné kvality… Asi by bylo třeba osazenstvo eliminovat, ten barák vypálit, trosky zbourat a zaorat a spáleniště posypat solí. A podobně postupovat u dalších podobných domů…

 614. No a k tomu z dnešního Macka:
  „Projektoví manažeři Národního institutu pro další vzdělávání (to jsou ti, co pořád vymýšlejí pro školství různé hovadiny, které způsobují učitelům pupínky a stačí jim na to tříletá praxe) berou v průměru plat 72 tisíc měsíčně. To musí učitele nesmírně těšit…“
  Jaký že je průměrný plat ZŠ a SŠ učitele? Ten skutečný, nikoli vylhaný…

 615. A pry ze jsou ve skolstvi spatne platy. Dobry projektak v it ma tak 60…

 616. Koukám,
  že ke svým komentářům budu muset přidávat taky instrukce.

  Tak raději citát z Macka:
  „Projektoví manažeři Národního institutu pro další vzdělávání (to jsou ti, co pořád vymýšlejí pro školství různé hovadiny, které způsobují učitelům pupínky a stačí jim na to tříletá praxe) berou v průměru plat 72 tisíc měsíčně. To musí učitele nesmírně těšit…“

  A ještě k tomu školství – Halle, atestace doktorů jsou jistě přínosné v tom smyslu, aby zubejdi neplácali lidem do zubů staré plomby, když jsou dnes lepší materiály. Jistě vymyslíš i lepší příklady.
  Ovšem vezměme učitele základní školy – od dob Komenského se fakt lepší didaktické zásady nevymyslely, protože použití superprojekčních tabulí ovládaných pěti počítači místo klasické černé tabule a křídy je pořád jenom zlaté zásada „názornosti“. Navíc ta tabule s křídou funguje v případě výpadku proudu (bacha, to je vtip !!!) a IMHO učitel, který neumí vysvětlit dětem procenta na tabuli to nezvládne ani jinak.
  Suma sumárum, na pajdáku by měli budoucím učitelům vysvětlit, JAK se má učit – a opravdu pak není nutno je v pravidelných intervalech buzerovat samohanou (pardon, osobním plánem rozvoje a atestační komisí). Kdysi fungovaly „hospitace“, tedy začínajícím učitelům chodili do hodin buď předmětový vělitel či ředitel, a po hodině bylo probráno, jestli dotyčný učí dobře nebo ne. V podstatě možnost okamžité nápravy. A jinak, umět učit je taky dar od Pánaboha nebo Matky Přírody, který se praxí dá rozvíjet. Ale fakt není nutno šprtat příručky, jak učit násobilku jinak, nově, svěže….. na spoustu věcí totiž platí jen starý dobrý dril ma kázeň.

  V mé současné profesi je atestace v pravidelných intervalech podmínkou obnovení pracovní smlouvy. To s klidem beru, neboť výsledky vědecké práce jsou poměrně dobře vyhodnotitelné počtem publikací v mezinárodních časopisech, počtem takto úspěšně završených projektů, počtem studentů, kteří se na výzkumu podíleli, počtem akcí pro veřejnost…. Na to stačí vyplnit tabulku v Excelu. A komise se slejzá k osobnímu pohovoru jen potud, pokud atestovaný má potíže, které nutno dovysvětlit – pokud je vše OK, tak stačí jen vyjádření členů atestační komise (část musí být externisti) mejlem.

 617. Dobré ráno,

  „Zas na druhou stranu, ještě něco málo obdobně kvalitních vyjádření a na preference ČSSD to bude mít nemalý vliv…“

  nedoufala bych, PeSi…. Voliči se nerozhodují podle takových kriterií. Voliči jsou jako členové fan-klubů. Sparta, aj čo to táram, ČSSD ( možnodosadit libovolnou stranu nebo klub) forever.

  Inkluze, EET, zákaz kouření – je dost voličů, kteří to považují za správné. Stát se má starat o veřejné blaho. TAková je realita.

  Na druhou stranu, ono je to jedno. VYhraje jiná strana, přivede si vlastní experty a bude to totéž v bleděmodrém.

  Ještě že se najdou učitelé, kteří navzdory ministerstvům pořád ještě prostě rádi učí a do těch dětí něco dostanou. Nebo aspoň doufám, že tenhle druh nevyhynul s maturitou mého mladšího dítěte.

 618. Uf,
  PeSi, máš u mne pivo 🙂

  A omlouvám se, že píšu jako negramota, ale váhající bouřkové mračno nad ČB mi pomalu startuje tenzní bolesti hlavy…

 619. Matzurko 🙂

  atestace doktorů jsou jistě přínosné v tom smyslu, aby zubejdi neplácali lidem do zubů staré plomby, když jsou dnes lepší materiály. Jistě vymyslíš i lepší příklady.

  A to právě nejsou. Jen humbuk, vyplývající z lobbování dentálních firem a zelených šílenců 😀
  A snaha vytáhnout z pacientů víc peněz.

 620. Halle,
  víceméně jsem žádala o lepší příklad, neb co zubařský laik fakt netuším.
  Pokud se domníváš, že jsou doktorské atestace zbytečné, tak to rozveď a argumentuj.

 621. No, já měla za to, že atestace je něco jako vyšší kvalifikační stupeň. Že čím atestovanější lékař, tím větší odpovědnost může zastávat a náročnější zákroky provádět.

 622. A mimochodem – ty amalgámové plomby zakazuje EU. U nás by nikoho taková šílenost nenapadla.

 623. Matzurko,

  naše materiály jsou buď povoleny,nebo zakázány .
  S atestacemi to nemá vůbec nic společného.

  maYdo,

  měla jsi pravdu. Měla – protože dřívější systém atestací byl po vstupu do EU opuštěn.
  A četl jsem mnohá vyjádření lidí kvalifikvanějších než já, že to byla chyba.
  Jinak – ten částečný zákaz amalgámů – zatím u dětí do 16 let a těhotných postrádá smysl.
  Některé případy nelze slušně ošetřit jinými materiály.

 624. A to je hezke – od roku 2009 ubylo 17 procent OSVC hlavnich (z 687 743 na 570 346). Timto soudruhum gratuluji k uspechu – Klema byl trochu rychlejsi, o tom zadna, ale vzhledem k tomu, ze na nektere Klemovy metody jeste neni verejnost pripravena se jedna o krasny uspech.

  Jen tak dale, soudruzi – kupredu leva, zpatky ni krok.

 625. Na Kačera se aspoň dalo koukat, byl poměrně pohlednej a vypadal jako chlap. Což se o takovým vycmrdlým skřetovi jako Klus rozhodně říct nedá.

 626. Matzurko,

  zubařina obsahuje spoustu jiných věcí kromě plombování 🙂
  A vůbec netvrdím ,že ty atestace, či jakékoli zkoušky byly zbytečné.
  Výhodou byla taky ta vícestupňovost.
  Kupříkladu já se o nic nesnažil – v zubařině je povinná první atestace, o další byl hodně velký zájem, ale přístup omezen, protože byly spojeny s volným funkčním místem, a těch na rozdíl od všehobecných (nemocničních ) lékařů bylo málo.
  Až si mě odchytil náš okresní ortodont, jestli bych nechtěl dělat ortodoncii, protože na rozdíl od jiných kolegů mají moje doporučení hlavu a patu.
  Já byl z toho docela překvapenej , ale samozřejmě jsem chtěl. Tak mě poslal za primářem ….
  Ten mi vynadal , že jsem se měl přihlásit dřív, protože právě jedno funkční místo obsadil, a druhé se uvolní až s odchodem onoho okresního ortodonta do penze..
  Toen měl odejít do penze za 6 let, a k datumu jeho odchodu jsem měl mít tu atestaci.
  Dřív to nešlo – kdybych měl atestaci dřív, tak by mě musel platit jako specialistu,i když bych to nedělal, a nedostal by na mě peníze.
  No , přišel čas, byl jsem zařazen do specializace, zapsali mi to zařazení do atestačního indexu, chodil jsem na stáže k onomu okresnímu ortodoncie ,jenže jsem se rozvedl a začal Samet a komora a já to odložil 🙂 A vrátil se do ČR, a ty podmínky atestace tu byly nastaveny tak, že už to nešlo.

 627. Halladine, moje zubařka tvrdí, že od 4 dál je amalgám nejlepší. Vepředu bílé z kosmetických důvodů, ale tolik nevydrží. Je to už starší paní, ale zdá se mi logické, to co říká.

 628. a ty podmínky atestace tu byly nastaveny tak, že už to nešlo.

  To se mi nezdá. Jak může něco nejít ? Prostě má člověk splnit podmínky, a ne se vymlouvat.

 629. NoNeme 🙂
  Ty podmínky byly nastaveny tak, že se člověk musel “ zaměstnat “ na fakultě za necelé 3 000 měsíčně. 🙂
  A já měl 5000 měsíčně alimenty 🙂

  Později jsme se sice ( když se situace uklidnila) o tom bavili s bejvalkou, a ona navrhla, že by mě živila, ale to si mi zdálo poněkud zvláštní 🙂
  ani nevím, jestli to fakt myslela vážně 🙂

 630. 767 -fakt umí?
  A proč teda nezúročí své schopnosti a místo toho se žIví příšerným zpěvem příšerných písní s příšernejma textama?

 631. Mohl jste chodit na brigády po nocích.
  Se vymlouváte jako nějaký živnostník.
  Prý nešlo.
  Všechno jde, když se chce.

 632. Obdobnou debatu o kariérním řádu jsme tady vedli přesně před měsícem. Všeznalec ho obhajoval.

  Já jsem např. reagoval na dotaz, v čem je kariérní řád debilní takto:

  „martin tt napsal:
  26.5.2017 v 10.22
  školní koordinátor autoevaluace
  školní mentor
  plán osobního profesního rozvoje
  vedení různých portfolií
  atestace, na základě papírově doložených kompetencí
  plán rozvoje školy

  Stačí?“

  Jak je vidět, nestačilo!

 633. >> Matzurka
  Jsem presvedcen, ze ti centralni superpedagogove neustale inovuji postupy jak ucit nasobilku hlavne proto, ze netusi jak optimalne onu nasobilku ucit, nicmene i proto, ze tu nasobilku vlastne neumeji.

 634. Petře, na místě, na které jsi odkázal, je také komentář Patrika Nachera. Na stejné téma. Mám dilema, který z obou komentátorů je větší idiot. Což bych řekl, že je jediné zajímavé téma.

 635. No jo, MP, Propaganda machine jede naplno… A efekt nic moc…

  V tomto pripade je standardni efektivita vlady vlastne pozehnanim 🙂

 636. 752- Matzurko: A to ten národní institut vzdělávání je pokračovatelem bývalého ústavu pro odborné vzdělávání, které svojí „odbornou“ činností dovedl až k hořkému konci odborného školství. Někteří původní pracovníci tam pracují dodnes a po nějaké zodpovědnosti za to, co provedli není samozřejmě ani stopy a jak by asi napsal ptakopysk“ stále hledí hrdě vpřed směrem k novým jasným zítřkům a novým grantovým výzvám“.
  Tak mne napadá, že kdyby dalo MŠMT ty dvě miliardy rovnou těmto subjektům a jim spřáteleným organizacím a školy nechali být, tak to bude řešení s nejlepším výsledkem.

 637. maYdo 🙂

  zřejmě se ty Klusovy písničky někomu líběj,jinak by je nekupovali. A neživily by ho.

 638. Ad. školství.
  Dnes byla v rádiu zpráva, že se rozšiřuje počet žáků, kteří dostanou oběd „zdarma“.
  Ministerstvo školství posílá peníze přes „neziskovku“ Woman for woman.
  Asi nejsem dost chytrý na to, abych pochopil, proč je potřebný tenhle mezikrok (když už tedy opomenu proplácení obědů jisté velmi specifické skupině lidí, která nemá nic společného se skutečně chudými), a proč nepošle ministerstvo peníze školám přímo. Jistě by se „zdarma“ najedlo víc dětí (pravda, z čeho by pak žily Woman for woman?)

 639. „Nebezpečí teroristických útoků je nejvyšší, jaké jsme měli během jedné generace, největší za posledních dvacet let, a máme důkazy, že se stále zvyšuje,“ řekl Wainwright. Připomněl, že za loňský rok bylo kvůli spojení s radikálními islamisty zadrženo 718 lidí. Proti roku 2014 je to dvojnásobek. Během teroristických útoků v Evropě přišlo vloni o život 135 lidí. „To je extrémní nárůst a ukazuje, jak moc se radikalizuje islámská část společnosti,“ řekl.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/441963-hrozba-teroristickych-utoku-v-evrope-je-nejvyssi-za-dvacet-let-varuje-sef-europolu.html

  Pan Wainwright asi neví, že terorismus s islámem nesouvisí !

 640. no, jo, no , Halaldine, zřejmě se taky leckomu líbí Babiš jako politik, ale to neznamená, že bych ho proto musela volit 😀
  Ale původně byla řeč no tom, že na toho Kačera se aspoň dalo koukat, kdežto u Kluse je to poněkud diskutabilní.
  Přesto nepochybuju, že houfy fanynek na něj hledí nyvým okem.

 641. Ale Halle, to je nějaká propagace bezbřehé demokracie!

 642. Martine tt,
  mnojo, ale teď máme nového ministra, který ty valachoviny hodlá podporovat… se mi vybavuje hláška z Terminátora 2 nebo který díl to byl, kde matka geniálního ajťáka v předtuše zkázy lidstva vyškrábala do dřevěné lavičky „No future“….
  A málem jsem přišla o kolegu, když jsem se ho nad obědem zeptala, co říká jeho paní (takto profesorka BiChe na jednom zdejším gymnáziu) na kariérní řád. Jeho reakce se asi dala čekat, ale naštěstí se neudusil a nakonec procedil mezi zubama „těší se na důchod“ a vykřičníky bylo i vidět.

  Jirko, jdou na mne mdloby, a nebude to bouřkou.

 643. Manželka, napůl školní hospodářka, napůl vyučující, taktéž nenalezla slušného slova.

 644. 778 Modrej, včera na jednom gymplu diskuse studentů s Václavem Moravcem a jeho spontánními myšlenkami. Tak si přidej třetího z tuzemských zdrojů.

  Ke školství. Jsou názory, že výuka angličtiny by neměla být upřednostňována, protože většina absolventů středních škol bude studovat na zdejších vysokých školách, kde češtinu lépe využijí. Také výuka tělesné výchovy by měla být rozšířena. Představil jsem si jak například PeS či Matzurka u studentů shledají přínos znalosti Ruchovců, Limírovců či Devětsilu, rozeznání trocheje, jambu, daktylu, zvládnutí kruhů, bradel a kotoulu vzad.

 645. Každé nadšení z jakéhokoliv politika lze pouze přirovnat k pletení vlastní oprátky. Zklamán z Trumpa nejsem. To, proč jsem ho volil už splnil, a to daleko rychleji než jsem čekal. Co dělá teď, i přes občasné pitomosti, jichž se dopouští pod neuvěřitelným tlakem establishmentu a pokrokových (tedy téměř všech) medií a líhní inteleketuálů, je už pro mne bonusem, Pokud má v této studené občanské válce čas vládnout, vládne s rozmyslem a k mé spokojenosti.

 646. No, tak v koloniich neni treba vysoce vzdelaneho obyvatelstva… 🙂

 647. Tedy srovnávat – řečeno slovy sportovního komentátora – herní projev Honzy Kačera a Tomáše Kluse… Hmmmm ehmmmm, jak bych to jenom… podle mě je Tomáš Klus stejně dobrý herec, jako je Jan Kačer pětibojař.

 648. Mohu potvrdit, že učitel základní školy s třicetiletou praxí, se všemi příplatky za výuku cizího jazyka, vedení atletického teamu školy, vedení školy v přírodě atd. xse na 30k měsíčně nedoškrábe i kdyby přespával ve sborovně.

 649. Dušane,
  díky. Mám z toho podobný pocit; co se kolem Trumpa děje je něco neuvěřitelného, a budu držet palce, ať to ustojí a uklidní. I když mi to přijde, že stojí proti bájné Hydře křížené s Medúzou… nijak si ho neidealizuji, takže mne zklamat nemůže.

 650. 790 – je to zvlastni, Dusane, ze slovo pokrokovy – ktere by teoreticky melo byt vyznenim positivni – se dlouhodobe spaji s kde jakymi hruzami, v lepsim pripadem odpadem.

  Treba Vybor pro verejne blaho byla velmi pokrokova organizace…

 651. Mno, Schumi,

  proti anglině nic,nicméně znalost mateřského jazyka u mladé generace poněkud upadla. Zvlášť to bije do očí třeba u nivinářů, pro které by to mělo být cosi jako kelňa pro zedníka.
  Těm starým se dalo ledacos vytýkat, ale aspoň gramatiku uměli. O ty Lumírovce a Devětsil ani tak moc nejde.
  No a že by více tělocviku mládeži neškodilo, tak o tom nemám pochybnost.

 652. Halle, zde bych pripomnel, ze napriklad novinari, kteri pisi do novin, maji za sebou zakladni a stredni skolu uz minimalne tak 8 let… 🙂

 653. Schumi,
  😀 😀 😀 představa spontánních myšlenek Václava Moravce způsobila, že jsem se málem udusil čajem. Takovéhle věci mi bez varování nedělej.
  Jinak mohu hrdě prohlásit, že poznám pterodaktyla. Ty ostatní potvory jsou mi cizí. Akorát mi přijde, že toneš v minulosti. Současný student zná tvorbu Václava Havla, Ivana Jirouse, Egona Bondyho, Jana Pelce, znají jména Milan Kozelka, Milan Kohout, či Petr Váša a zhusta zastává názor, že zakazovat vydávání, či veřejné vystupování některých autorů byl od komunistů docela dobrý nápad.

 654. Minulý rok se mi při přeinstalaci PC dostala do rukou tabulka se mzdami ZŠ z malého města na jižní Moravě, 21-22 000 čistého měsíčně (když rozpočítám i roční odměny) to dalo většině sboru (s výjimkou vychovatelek a asistentek, ty byly níže).
  Ale roční odměny byly poměrně velké, nevím, zda jsou takové každý rok (cca. 1-2 měsíční platy).

 655. ad výuka rodného jazyka,
  no, když mám dělat korekce bakalářských a diplomových prací, tak mne občas jímá hrůza. V rodném jazyce by se IMHO vzdělanec oritentovat měl. Ale není to jen y/i a jiné gramatické záludnosti, ale studenti nějak přestávají ovládat umění vyjádřit myšlenku celou větou… zřejmě díky tomu, že z různých forem zkoušení zůstaly jen testy – doplňovací či zatrhávací…

 656. NoName,
  v oblasti školství a kultury se platy robošů odvíjejí od platu prodavačky v Lidlu. Už jsem si tohoto fenoménu všiml před několika lety, když Lidl začal lákat pokladní přes plakáty.

 657. ptakopysku,
  jojo, tuhle jsem zaslechlá nábor v rádiu – hledají skladníka, nástupní plat 25tis. Kč, s možností růstu. KOlik asi dostane nastupující učitel s VŠ vzděláním … ?

 658. Petře,
  já nikde netvrdím, že ten úpadek je problém posledních let.
  Naopak, je starej.

 659. Matzurko,
  jo, to je pravda. Třeba v Modleticích – to je takový gigantický skladový konglomerát u Prahy – k pětadvaceti nástupního platu dostaneš služební ještěrku ve stříbrný metalíze.

 660. Roční odměny učitelů ze podstatně zmenšily, neboť ředitel= používají těchto peněz na doplácení asistentů inkluzních žáků, aby se jim na tu práci vůbec někdo přihlásil. V souhrnu představují rošní odměny asi polovinu měsíčního platu.

 661. NoName,
  protože nemáme MND, dostávají skladníci ještěrky značky TESLA

 662. Vy toho naděláte s učitelskýmí platy !
  Vždyť jsou to státní zaměstnanci placení z už tak nekřesťanských daní!;-)
  Vyšší platy nezasloužej, ani nepotřebujou ! 🙂 😉

 663. 2 ptakopysk ad 802 – k pochopení „spontánních myšlenek Václava Moravce“ je právě velice užitečná znalost Lumírovců, tedy hlavně Emila Frídy, známějšího spíše jako Jaroslav Vrchlický… Inspirativní v tomto smyslu je už jeho stěžejní báseň ve které se zamýšlí nad smyslem veškerého bytí: Hovno…
  Namátkou:
  „A přec každý, kdo tu žije, měl by hovnu poctu vzdát:
  Co jsou platny miliony, když nemůže člověk srát?“
  nebo
  „Ale jedna je věc mě těší, z hovna čerpám nauku:
  V hovně jsme si všichni rovni, bez reforem, bez hluku.
  Ať ho vysral cikán v háji, nebo slavný generál,
  hovno podrží svou formu – no a smrdět bude dál.
  A ten člověk, ať je králem, ať je žebrák prosící,
  čím je víc – než pro to hovno živou jenom voznicí?“

  Stejně tak Vrchlický poskytuje praktické návody, např:
  „Proč líbat ženu na ústa, tak rudá jako růže.
  Proč nelíbat ji na prdel? Vždyť je to stejná kůže!“ atd. atp.

 664. halladine,
  tohle bylo pod pas. Nemyslim, ze by zde diskutovali lide neschopni odlisit ucitele od napr. referenta Cermatu.

 665. (804) Taky asi dost chybí četba, k té schopnosti formulovat.

 666. dvd,

  Já hodně pamatuju. A pamatuju,jak se nízké platy učitelů navrhovaly řešit zvýšením tabulkových platů. To byla možná cesta. A možná že by pak do školství šli schopnější studenti učitelství.
  A byl řev- že jsou učitelé různí – dobří i mizerní , a že je tedy třeba diferencovat.
  Těm výborným přidat, mizerným a průměrným ne.
  Ten řev byl tehdy převážně zprava .
  No, takže diferencovat. Pak je nutné stanovit kritéria , na základě kterých ta diferenciace bude možná.
  , A je tu administrativa, kategorie a ,,, byrokracie.

 667. „nemusíš volit Babiše, stejně jako nemusíš poslouchat Kluse :-)“

  Jistěže nemusím. Ale když je řeč o Kačerovi a v souvislosti s tím o Klusovi jako následující generaci, tak snad mohu říct svoje, ne?

 668. Naši novobuditeleé vydali prohlášení Několik vět 2017. kromě výzvy návratu k Masarykovi a Havlovi taky tvrdí:
  „Odplouváme stále více na východ a oslabujeme naše vazby k Západu.“

  To je asi tím, že na rozdíl od Západu se na imigranty díváme skepticky, takže Západ nám ty oslabené vazby osolí.

 669. A romě toho, že tehdy i rozervanej ontelektuál mohl vyopadat jako cvhlap k světu a ne jako bezpohlavní mátoha, v dobách Kačerova mládí, ať už bylo intelektální rozervání pózou nebo podstatou osobnosti, v každém případě z toho nic moc nekoukalo, leda vobtíže.
  V dnešní době – a Klus a ti ostatní týpci toho jsou zářným příkladem – je to především komerčně úspěšné know-how.
  To by se potom intelektuálně rozerval každej druhej….

 670. mAydo,

  já Kluse neznám, jeho písničky neposlouchám ( možná někdy slyším, ale nevím, že je to Klus 🙂 )
  Ani si nejsem vědom,že jsem ho někdy viděl hrát (platí možná to samé – viděl,ale nevěděl, že je to Klus 🙂 )

  Ale přece jen se mi zdá poněkud mimo, srovnávat herce, jehož kariéru již známe celou, a který měl navíc štěstí že působil v období 60 let, kdy byl třeba český film v mimořádně dobré kondici,
  S klukem , kterej je fakticky na začátku kariéry.
  No a vzhled – našel jsem si jeho fotky,a zas tak škaredej není.
  A kromě toho – každá generace má své zvláštní názory na vzhled. Já kupříkladu kdysi notně kroutil hlavou nad ženskýma, co je jim líbil pan Oldřich Nový 😀

  Takže toho Kluse by asi spousta děvčat z postele neshodila 😀

 671. (817) Když není ředitel s pravomocemi (hodnocený dle výsledků zase svými nadřízenými), tak musí být buďto administrativa, kategorie a ,,, byrokracie nebo tabulkové platy, obvykle všechno, tabulkové platy a byrokracie a administrativa. Cesta do pekel, ovšem pohodlná pro úředníky i politiky.

 672. [793] Srovnávat bych si netroufl, jenom jsem poukázal na novou generaci herců. Ona taky existuje nová generace režisérů, kameramanů, scénáristů…
  Ve většině parametrů se mi ti dnešní líbí míň.

  Jinak možná Kačer šermuje líp než Klus, on je z té generace, kdy herec, který neuměl šermovat, tak mohl zapomenout na spoustu zajímavých rolí.

 673. Aero,
  co chcete hodnotit ? ˇUspěšnost jejich studentů ? když se na střední školu nebo výšku dostane skoro každej, kdo má, jak říká PeS,v pérdeli díru ?
  Když je skoro nemožné někoho ze školy vyhodit, protože by chyběly peníze, které na něj stát dá ?
  Píšu skoro,ne úplně
  Nás do ročníku nastoupilo 150, k promoci došlo něco přes 70, a nikdo si kvůli tomu vrásky nedělal……
  Zkuste to dnes 🙂

 674. No, on měl ten Kačer přece jen talent a taky charisma. Takový Údolí včel, to by Klus rozhodně nedal.

  Na kluka je už poněkud starej a na začátku kariery rozhodně není. Podotkla bych, že Kačer měl v letech pro herce nejplodnějších poněkud potíže a nesměl hrát v Praze. Někde jsem četla, jak vzpomínal, že jezdil domů na víkendy z Ostravy a jak ho to štvalo, protože mu doma rostly děti a nemohl být s nimi.

  Poněkud mimo je srovnávat Kačera se zpovykaným frackem, kterej má podmínky, jaký by v tej době měl leda svazácky protežovaný synáček nějakýho papaláše.

 675. Klus má podmínky jako každý druhý.
  Zda je zpovykaný fracek bych si nedovolil soudit. Vy to na něm poznáte, MaYdo ?
  Prostě zpívá a kecá a má své publikum.

 676. Halladine,
  asi jsi nějaký film s Klusem viděl. Akorát jsi si Kluse nevšiml, protože je herecky výraznej asi jako smrk ve smrkovým lese. Ale holky mají svojské vidění a v stříbřitěšedavých stínech filmového plátna se jim vyloupne – řečeno slovy kolegy Máchy – jako někdo, kdo jim rozbuší srdéčko.

 677. 828-je to tak, jinak by nemohl existovat „fenomén“ Justin Bieber nebo Sagvan Tofi, že ano 😉

 678. Koukejte, NoNAme, o někom, kdo zpívá politicky angažovanou píseň o tom, že se jeho spoluobčani vyvinuli z prasete a připadá mu to vtipné, já klidně můžu říkat i horší věci, než že je zpovykanej fracek. 😀

  A vůbec mně proto nebude tížit svědomí 😀

 679. Maydo,

  kačer v Ostravě začínal hned po promoci. (1960)
  A nebyl sám – ze studijního ročníku jich tam odešlo deset najednou, a jejich ostravskej říďa musel žádat komouše o prachy navíc. 🙂
  A dostal je. To divadlo Petra bezruče sakumprásk překopali, a kačer nejen hrál, ale i režíroval.
  Ta parta odešla postupně do prahy do Činoherního klubu kolem roku 1965.

  V ostravě pak zase působil mezi roky 1976 a 1986. V letech 1976 – 81 působil současně v E.F.Burianovi v Praze.

  takže přejížděl.

 680. NoName,
  maYda srovnává pracovní podmínky mladého Kluse a mladého Kačera. Podle mě podmínky srovnávat nelze. Kačer byl oblíbeným hercem režisérů Nové vlny a byl i poměrně schopným novovlnovým režisérem. Kromě jediného veseloherního filmu Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, kde si zahrál agenta W4C dělal v podstatě vysoké filmové umění. Umění takového kalibru, že ho 90% diváků zná právě jako agenta W4C, 9% zná z Údolí včel a 1% ho zná z oněch vysoce uměleckých filmů. Klus hraje ve zcela odlišných filmech. Jsou to prvoplánové dojáky, či pohádky.
  Domnívám se, že nejen Údolí včel, ale ani Kačerova učitele ve filmu Den sedmý, osmá noc by Klus nedal, ani kdyby se na plátky pokrájel. Proto do takových rolí není obsazován. Koneckonců není takových scénáristů, není takových režisérů aby mohl film Nové vlny vzniknout. Mimo jiné proto, že není po takových filmech poptávka. Ale obávám se, že doba, která vytvoří společenskou atmosféru ze zmiňovaného filmu Den sedmý osmá noc, je za dveřmi.

 681. NoName,
  ano. Vím o čem mluvíte, neboť mám neteř, která byla svými kamarádkami uctívána, protože Justin Bieber na ní při koncertě na půl vteřiny utkvěl pohledem 😀 😀 😀

 682. Ale jistě, ptakopysku.
  Ale za to Klus nemůže.
  Někdo holt dělá velké umění a někdo populární.

  Co by dal nebo nedal Klus za Nové vlny nebo co by dal Kačer dnes se můžeme jenom dohadovat.
  Vlastně, Kačer hrál v jakémsi nekonečném seriálu, totální debilovině. Jestli to není i dobou a Klus mohl být třeba Pucholtem, narodit se o 30 let dříve ?
  A narodit se Kačer jako Klus, mohl dnes hrát v Ulici ?

 683. Růžová gynda?
  Však píšu, že podmínky jejich práce nelze srovnávat.
  Otázky mi nepřipadají správně formulované. Snad jenom přirovnání – pilot stihačky bude za půl hodiny výuky orat se Zetorem 25 jen to bude hvízdat, ale pilot Zetoru 25 za půl hodiny stihačku pilotovat nedokáže.

 684. [822] Chce-li někdo shlédnout herecké umění Klusovo, režisérské Svěrákovo ml. a scénáristické Svěrákovo st., poslouží pohádka Tři bratři. Dokoukají jen nejotrlejší.

 685. Ptakopysku,

  je to možné, ale já moc současných nebo skoro současných českých filmů neviděl, a po pravdě ,Klus asi nebude jediný mladý český herec , či herka které neznám.
  Leda by hrál v nějakých pohádkách , které bejvalka o víkendech musí vidět,i když je tady 🙂
  Pohádky a tzv „cucko filmy“ 🙂 co se točí podle knížek co je pár autorek vydává pomalu co 14 dní jednu 🙂
  Obvykle se odehrávají ve Skotsku nebo Švédsku, co jsem si fšim 🙂

 686. 834 – narodit se Halladin jako Klus, mohl by dnes dělat zubaře?

 687. Potupně přiznávám, že Tři bratry jsem nedal. Jedná se o dílo mnohem drsnější, než byl Kolja. Z Kolji jsem shlédl asi deset minut, ze Tří bratrů jsem utekl z místnosti již po pěti minutách.

 688. 839-ale Felliniho si dáváte dvakrát po sobě 😉

 689. 802 ptakopysku, ano, doba pokročila. Třeba diplomka z „Odcházení“.
  Konečně, proč ne? I dělník od pásu v Nošovicích může fundovaně rozebrat dílo Václava Havla…

 690. (825) Nelze-li vyhodnotit kvalitu něčí práce, nemá cenu se bavit ani o platu.

 691. 842

  No, to není tak docela pravda. pokud je plat příliš mizerný , nebude to chtít nikdo novej dělat,
  A lepší jakýkoli učitel, než žádný.
  A není problémem těch učitelů to hodnocení.
  To je problém státu a ministerstva.

 692. Já bych chtěla vidět, jak by dělník od pásu toho Václava Havla rozebral. 😀 😀 😀
  MYslím, že za rámeček by to rozhodně nebylo.

 693. maYdo,

  možná by to nebylo za rámeček, nicméně dovolíšsi tvrdit, že by to nebylo objektívní hodnocení ?

  Po Sametu to vesela začalo vycházet tiskem, tak jsem se na to vrhl, zvědav na to, co za úžasnost mi to ti zatracení komouši odtrhávali od huby.. ech od očí.
  A když jsem pár kousků přečetl, tak jsem zíral a zíral…
  No samozřejmě, nejsem bůhví jakej yntelygent,jen trošku lepší manuelo, třeba opravdovým yntelygentům se to líbilo 🙂

 694. (844) Zaplatit všechny dobře a zároveň tabulkově prostě nejde.

 695. Rozhodně si ale myslím, že kritizující dělník by si při systému platby za písmeno,slovo či řádek za svou recenzi majlant nevydělal 😀

 696. Co to je, Halladine, objektivní hodnocení?

  Kdo hodnotí objektivně?

  Ten, komu se to líbí?
  Ten, komu se to nelíbí?
  Obdivovatel Havla?
  Zatracovatel Havla?

 697. Objektivní hodnocení je, když MaYda hodnotí Kluse…

 698. inu,

  maydo, každý může hodnotit jak mu libo, A stejně tak hodnocení, spáchané někým jiným považovat za objektivní, či neobjektivní 🙂
  Já se tě jen zeptal, jak bys to hodnocení , co by si někdo nedal za rámeček, hodnotila ty 🙂

 699. Když jsem viděl dvakrát (poprvé a naposledy) Antonioniho Zvětšeninu, tak se mně při odchodu z kina zeptal kámoš: „Ty víš o čem byl film“? Polkl jsem „intelektuální odpověď“ a odvětil podle pravdy: „Nemám ponětí“. Po Michelangelově smrti prozradil jeho kameraman Carlo di Palma, že byl Michelangelo jediná osoba ve štábu, kdo věděl, o čem točili. Vzhledem k tomu, že byla Zvětšenina první film „italských géniů“, který jsem viděl, tak mně Fellini, Visconti nebo de Sica přišli potom jako super srozumitelní. Dodnes jsou pro mě nepochopitelné 10 minutové Bergmanovy záběry na krajinu – mám podezření, že je točil proto, že nevěděl jak dál. Kdo je dnes zná, kromě zasvěcených? Pro hudbu to platí stejně. Mám pocit, že všechna alba, která byla důležitá se nahrála mezi roky 1970-1975. A poslední deska, která stojí za zmínku byla v roce 1982, když Ultravox vydali Quartet 🙂

 700. Jů,
  a neměla Zvětšenina dokonce krimi zápletku ? Teda jasně, v Hollywoodu by to sestříhali na 20 min díl série CSI London, ale díky tomu krimi pozadí se to ještě dalo zkouknout. U dalších děl tohoto období jsem se ztratila ve stadiu pokusu…. trochu mi to připomínalo klasické ruské „lišnije ljudi“, prostě rozervanec, co nerozumí ani sobě, natož lidem okolo. A zjevně nemá jiné (existenční) starosti, takže se může utápět v dumání nad nesmrtelností brouka…

 701. NoName,
  z Feliniho mám vyrážku. Italští filmaři mimo tvůrců spaghetti western jdou totálně mimo mě.

 702. Halle
  Ad 846 – dopadl jsem némlich stejně.

 703. Ještě k těm Italům – jedinou milost mimo výše uvedené u mě nalezl Marcello Fondato se svým Jestli se rozzlobíme, budeme zlí. Ale to byla italsko-španělská koprodukce.

 704. Mně na to „karierním řádu pro pedagogy“ (který jsem, přiznám se, nečetl a číst nehodlám) nejvíc pobavilo to, že dávali dohromady nějací úředníci na ministerstvu.

  Čistě jako laik bych řekl, že na tak poměrně zásadní věc by měla být spíš sestavena nějaká expertní skupina z řad učitelů/profesorů gymnásií/ředitelů a obecně lidí, kteří mají v praxi odučeno minimálně 20 let. A vůbec by se nic nestalo, kdyby se ta skupina zeptala na názory i pedagogů, kteří mají odučeno 30 a víc let.

  Minimálně já jsem to ve firmě takhle dělával, když šlo o to udělat nějaké důležité směrnice na to či ono. Jednak jsem se zeptal lidí kteří to skutečně dělají a za druhé jsem nebyl líný si to pak jít podle předběžného nástřelu té směrnice na chvíli v praxi zkusit.

  Ale pravda je, že jde o soukromou firmu. Pochopit složitosti státní vzdělávací soustavy by si netroufal. 🙂

 705. Ale pravda je, že když se nad tím zamyslíme, tak to jednoduché není. Když se z toho oseká veškerý ideologický balast, tak by mělo jít v zásadě o to, aby špatní učitelé byli placení špatně, dobří dobře a skvělí skvěle.

  No a hned je tu první problém – jak posoudit (prakticky, nikoli teoreticky) který kantor je opravdu dobrý ? Na to není jednoznačná odpověď, protože nejspíš víc než pět lidí dohromady se neshodne ani na definici pojmu „dobrý kantor“.

 706. 846 halladine, dosud marně čekám na vykopání těch úžasných děl zakopaná před totalitní cenzurou.
  Prózu, poezii, divadelní hry, scénáře, texty, hudbu, výtvarno.

  Například:
  „Vrhám blití proti stěně
  Ta se tváří vyděšeně
  Včera byla umytá
  Dneska je zas poblitá

  Malá strana, velká strana
  Se neobejde bez mocipána
  Když je strana jako strana
  Je to strana zasraná

  Strana zasraná“

  Kam až jsem se moh dostat. Moh jsem si zahrát ve Whitehousu, byl bych v čítankách…

 707. Můj nejoblíbenější underground verše jsou od DG307
  Voláme hlavy z polštáře
  voláme živýho bleska
  svět je plátěná deska
  běžím s hovnem proti plátnu,
  do plátna to hovno zatnu.

 708. 858 Pavle, vždyť učit za mrzký plat není povinností. Lze jít ke kase do Lidlu a až školství nabídne vyšší plat, zase učit, pak třeba jezdit s kamionem, spravovat zuby, vyrábět kanapata, vařit, pilotovat, pak zas učit. Tady, nebo kdekoli jinde. Nechápu co je na tom tak složitého, že ani pravice to nechápe. Je to záležitost nabídky a poptávky. A flexibility pracovní síly. Když je flexibilní kapitál, když dnes řepku, zítra vojtěšku, pak brambory, pak řepu, dnes krávy, zítra krůty….proč by neměla být flexibilní pracovní síla? Třeba zavření OKD. To je spousta lidí pro rekvalifikaci. například chybí zubaři…

 709. 861 ptakopysku uznej, že to moje také ujde. Jsem to spáchal bez dopingu, ve střízlivém stavu.

 710. Když se s tím porovná rýmování prohnilého přisluhovače socialismu Švandrlíka:
  Pod kapotou starého hlemýždě
  nehledej
  odalisko
  chuchvalce sterilních vášní.

 711. Zvětšeninu mám rád, zejména úproto, že jsem tam poprvé viděl Yardbirds

 712. Pánové,
  já mám furt pocit, že to zsčíná tím pitomým systémem financování. Na žáka, či studenta.
  3kola má dosta rozpočet na určitý počet žáků, a s tím rozpočtem nehýbat, ať už jich vyhodí či nevyhodí.
  Na středních školách snížit počty studentů – a o zbytek míst ať se porvou v přijímačkách.
  Na vysokých školách dtto a navíc pěkně probrat směry studií, a některé početně omezit, některé zavřít úplně. Všichni asi chápou, které mám na mysli.
  Vyrábět za státní peníze nezaměstnané mi připadá šílené.
  Po tomhle už by se dalo ohodnotit, jak je která škola úspěšná.či neúspěšná ve svém snažení.
  Už jsem to kdysi psal, ale zopakuju.
  Totalitní genetici v lékařské genetice nám tvrdili, že nastudium na VŠ se hodí tak 30% z populačního ročníku.
  Víc ani ťuk. A to včetně těch průměrných a podprůměrných, ale ještě použitelných.

 713. 840 NoName, ano, když nedržím dietu. V neděli jako nášup Bergmanna a když pořádám párty tak i Kurosawu.

 714. dobrý večer,

  „Já se tě jen zeptal, jak bys to hodnocení , co by si někdo nedal za rámeček, hodnotila ty :-)“

  A jak bys ty hodnotil moje hodnocení hodnocení, který si někdo nedá za rámeček? 😀

  Mimochodem a proč bych měla vůbec hodnotit něčí hodnocení?

 715. „Objektivní hodnocení je, když MaYda hodnotí Kluse…“
  no, já si takový ambice nekladu a vcelku přiznávám, že toho spratka prostě nemám ráda, ale když říkáte, NoName, že to je objektivní, tak to asi bude objektivní 😀

 716. maYdo,

  jestliže o nějakém hodnocení předpokládáš,že by si honěkdo nedal za rámeček,tak je to taky hodnocení 🙂

 717. halladine – 866 – No, ďábel je jako obvykle ukryt v detailech.

  Tvrzení „Škola má dostat rozpočet na určitý počet žáků…“ implikuje, že někdo a někde musí rozhodnout, který „určitý počet žáků“ je ten správný. Kdo to určí, kdy, kde a jak ?

  U základních škol to není potřeba řešit, protože školní docházka jest povinná a tudíž se ten rozpočet může odpíchnout od údajů v matrikách, kolik se narodilo dětí a kolik jich tedy za 6 až 7 let půjde do školy.

  U středních škol je to už krajně obtížné, neboť jejich spektrum se rozkládá od zednických učilišť, přes víceméně průmyslovky až po elitní gymnásia třeba matematicko-fysikálního směru. A schopnost dětí studovat na tom kterém typu škol se do značné míry odvíjí od schopnosti pedagogů škol základních, rodičů a přirozeného nadání dětí. To se nedá naplánovat.
  Krom toho, úvaha typu „Ať se o zbytek míst porvou při přijímačkách“ je poněkud bizarní v kontextu toho, že dlouhodobé směrnice EU jsou ve smyslu „každý alespoň maturitu“. Nehodnotím, jen konstatuji.
  Též korupční potenciál takového řešení se mi jeví jako nezměrný….

  U vysokých škol je tohle kritérium obecně nepoužitelné, protože zasahuje do akademické svobody a práva universit otevřít si obory které chtějí a o které je zájem. Totalitní praktiky ve smyslu „Egyptologii letos mohou studovat jen dva studenti“ mohlo fungovat za komančů, ale ne dnes, kdy se mladí mohou sebrat a jít studovat třeba do Vídně, do Londýna, do Paříže nebo obecně víceméně kamkoli.

 718. kdy se mladí mohou sebrat a jít studovat třeba do Vídně, do Londýna, do Paříže nebo obecně víceméně kamkoli.

  Pokud na to mají nebo seženou peníze. A pokud mají nebo seženou a vystudujou to, stát nějaké peníze ušetřil.

  zasahuje do akademické svobody a práva universit otevřít si obory které chtějí a o které je zájem.

  Jsem si vědom toho zasahování, aŤ Si otevřou co chtějí a o co je zájem, ale aŤ SI NA TO SEŽENOU PRACHY.
  aNI ZÁKAZNÍK NENÍ POVINEN ZAPLATIT VŠECHNO,CO NĚKDO VYROBÍ :-), NEBO JE SCHOPEN VYROBIT.
  Co vím, tak existují statistiky- kolik lidí z té které školy najde práci ihned, kolik třeba do půl roku, a kdo nenajde práci déle a musí dělat něco v úplně jiném oboru.
  Pokud někdo studuje za své, ať studuje cokoli si zmyslí -je to jeho problém.

 719. (859) Pavle, jak posoudit? Jako kdekoliv jinde to musí posoudit jejich nadřízený. Bohužel nemá k ruce tržní pomůcku posouzení.
  (866) Takže placení cash? Jo, to by mnohé projasnilo.

 720. Placení cash jen omezí počet možných adeptů na ty,kteří na to mají.

  Mám na mysli systém, ve kterém stát řekne,že v tomhle oboru zaplatí jem třeba 10 studentů ročně, a zaplatí je prvním deseti nejúspěšnějším v přijímacím řízení.
  Ostatní mají na výběr – pokusit se studovat něco jiného, anebo si studium platit sami.

 721. To je vedro, v Praze prý dneska nebylo, ale u nás v Asii….

  Velice nepopulární věta, alespoň na tomto blogu, je spojena s jejím autorem. Ten taky nebyl populární a už to bylo. Až budeme potřebovat učitele, tak si je zaplatíme. Jenže celý den se tady mele vlastně totéž. Vždyť všeholid učitele nepotřebuje, možná někoho, kdo bude hlídat děti od osmi do dvou.

  Vy chcete, aby byly děti vzdělané a potom i úspěšné? Tak to jste menšina. Dokonce ještě menší než hejno učitelů. I ti chtějí, aby se jejich děti měly pohodlně, moc se nenadřely a zvládly vysokou školu, která je náročná jako přijímačky na zvláštní učiliště. Proto každý učitel, který si stěžuje na svoji profesi, svoje děti posílá na pajdák.

  O vysokých školách nic nenapíšu, to je jen odraz toho spodku.

 722. AeroKarle – 873 – tak já dlouhodobě tvrdím, že jedinou cestou z celého toho marastu je minimálně na vysokých školách systém zcela tržního školného, školních půjček a stipendií pro nadané žáky. Z nějakých mně dosud neznámých důvodů se to většině lidí (obecně, nikoli jen zde na blogu) nelíbí a vrší pitvorné důvody proč školné zásadně NE.

  Nicméně si nejsem zcela jistý, zda to souvisí (podobně jako halladinův příspěvek číslo 866) s problematikou karierního řádu pro učitele či absencí téhož.
  Pokud jsem vyrozuměl správně, jde o princip jak odměňovat pedagogy státních škol základních (kde školné v úvahu nepřipadá vůbec) a středních (kde si jej u státních škol umím představit jen krajně obtížně). Problematiku vysokých škol bych tentokrát raději ponechal pro jednoduchost stranou.

 723. Zkusme tu debatu ještě více vymezit a bavme se jen o školách základních. Zde otázka školného padá, protože pokud stát vymáhá dokončené základní vzdělání (a za vyhýbání témuž rodiče sankcionuje), musí toto vzdělání poskytnout každému, kdo doroste příslušného věku a to z vybraných daní.

  Takže pro jednoduchost na plnou hubu pojmenujme problém – učitelé na základkách mají malé platy, proto nikdo opravdu chytrý nechce učit (světce kteří to berou jako poslání ponechme pro jednoduchost stranou) a proto to s (ne)vzděláním dětí v páté či deváté třídě vypadá tak, jak to vypadá.

  Jednou z možností jak to řešit, je zvýšit platy dobrým učitelům (o to se tak nějak snad měl pokusit ten karierní řád). Moje prapůvodní otázka byla „Kdo, kdy a jak určí, kdo je dobrý učitel“. 🙂

 724. (876) Souhlasím, Pavle. Placení cash není sice samospasitelné, ale je krok správným směrem. Pokud není instituce placena dle výkonu a není jasné, kdo o penězích rozhoduje, nemůže to nikdy a nikde uspokojivě fungovat.
  (877) To žádný kariérní řád nedokáže. Dokáže-li to vůbec někdo, pak jedině ředitel, ovšem zas jen pokud i on bude důsledně sledován a posuzován. To je prostě slepá ulička placení státem bez trhu.

 725. Pavle, o penězích je to tak z poloviny – aspoň u učitelů základních škol. Ti, které znám, sere daleko víc neúměrná byrokratizace povolání. Téměř jednohlasně si stěžují, že pro samé papírování a regulace jim skoro nezbývá čas učit – a pak doma opravují sešity do jedenácti v noci…

 726. Je zvláštní, že většina lidí v tomhle státě má auto za několik set tisíc, dovolené, tablety a mobily za tisíce a desetitisíce, značkové oblečení. Za ošetření psa se platí tisíce, za operaci psa desetitisíce…
  Ale 5000 za půl roku studia je tak nepředstavitelných, že už o školném reálně nikdo neuvažuje. Proč je to tak hrozně nepředstavitelné ?
  Kdyby se student musel zamyslet, zda mu fakulta humanitárních studií
  stojí za 50 000 školného…

 727. 879-ano, těch papírů je neskutečně. Skola, kde pomáhám s IT si teď pořídila elektronickou spisovou službu, aby tomu dala řád. Je to šílené.

 728. Ahoj. Tak jsem se pokusil shlédnout „Svět podle Putina“. Vydržel jsem to jen 5-6 minut. Prý největší tragédií 20.století bylo, že se najednou ocitly miliony Rusů v cizích zemích. Toto pronesl úplně vážně. Řekl bych, že tam počítal i jejich armádu u nás. To je chucpe podle úplně všech pravidel. Kdepak, Rusové se nezměnili. Ve státním zájmu lhali, lžou a budou lhát. Je to jejich první instinkt. Lhali o 2.světové válce, o Černobylu, o sestřeleném korejském letadle, o 68 u nás, o mužíčcích na Krymu …Většina Rusů to schvaluje – to vím z osobní zkušenosti. Jistě ne všichni, ale většina určitě ano. Prostě účel světí prostředky, vždy a všude. Sami sobě vyprávějí pohádky o vlastní historii, kde jim okolí ubližuje a věří jim. Vytvořili 2. největší impérium na světě a 80 let bojovali proti imperialismu tím, že to impérium zvětšovali. Vůbec jim to nepřijde jako rozpor. Musejí mít z užitečných idiotů typu O.Stone úžasnou srandu.

 729. Dušane (865), i já, co se týče Zvětšeniny a Yardbirds, srdeční záležitost. Navíc Yardbirds v raritní sestavě, současně s Jeff Beckem i Jimmy Pagem. V této sestavě vznikl pouze jeden singl a potom tahle filmová verze Stroll On. A i dějově se mi film líbil, zajímavá atmosféra Londýna, scénická hudba Herbie Hancocka a jako bonus mladičká Jane Birkin. Kdepak je tomu konec, Antonioni i Hemmings po smrti, z Jane Birkin je stará baba a jak vypadá Londýn, hanba mluvit, je z něj Karáčí 2.

 730. AeroKarle – 878 – pokud stát něco zákonem ukládá všem (dokončení úplné základní školní docházky) tak to z principu nemůže být předmětem trhu a stát je povinnen toto hradit z vybraných daní. Ani nějaký správní poplatek, jako v případě řidičáku není přípustný, protože stát nikomu zákonem neukládá mít řidičský průkaz. Ale to, že děti musí dokončit základní vzdělání rodičům stát zákonem ukládá a nedodržení téhož sakncionuje a může to být myslím kvalifikováno i jako trestný čin (zanedbání povinné výchovy nebo tak něco).

  Tudíž takovou věc stát musí poskytnout v požadované kvalitě. Jinak to nemá co vymáhat.

 731. Tak před několika dny jsem četl, že J.V.Stalin byl v Rusku opět hodnocen jako nejpopulárnější osoba v historii Ruska. Hned za ním byl Putin a na třetím místě se umístil V.I.Lenin. Petr Veliký obsadil čestné čtvrté místo.

  S takovým materiálem se věru nedá pracovat…

 732. „že v tomhle oboru zaplatí jem třeba 10 studentů ročně, a zaplatí je prvním deseti nejúspěšnějším v přijímacím řízení.“

  To, že někdo uspěje u přijímaček, ještě neznamená, že bude taky nejlepší student. A to, že je někdo nejlepší student, ještě neznamená, že se získaným vzděláním nejlíp naloží.
  Od toho, naučit se na zkoušku k řešení skutečných problémů v praxi je docela dost daleko.

 733. Lepší systém než přijímačky nikdo nevymyslel, MaYdo.

 734. (882) Musejí mít z užitečných idiotů typu O.Stone úžasnou srandu. Ti chytřejší srandu. Zbytek potvrzení, jací jsou pašáci. 🙁
  (884) Pavle, souhlasím. Jenže pak ten stát i hlídá kvalitu poskytovaných služeb a plat za ně a oba víme, že to neumí a umět pořádně nikdy nebude.
  Takže hledáme nejmenší zlo. Přes všechno mi tak připadá systém, kde kvalitu svých podřízených hodnotí nadřízený, hodnocený zase svým nadřízeným, až k ministrovi. Nějaký papírový řád a tabulky to nemohou nahradit, to lze „ochcat“ ještě snáze a zodpovědnost konkrétní osoby žádná.

 735. (887) Vymyslel, občas i provozuje. Vzít všechny, vyselektovat v prvním až druhém semestru.

 736. BtW, základní školy zřizují obce. Je to level, kde se ve volbách ovlivnit asi nejvíc.

 737. Když se velká část národa ocitne v zahraničí, má s tím problém kde kdo- třeba v našem okolí Maďaři po zániku R-U
  No a když se někde navíc ocitnou jako občané 2. či třetí kategorie, jako třeba v Pobaltí.
  Aje tu navíc střední Azie, ukrajina, Podněsří.
  Já si vzpomínám , že chvíli po rozdělení federace byly pokusy zbavit se Cikánů původem ze Slovenska.
  EU nás rychle upozornila, že takto nelze.
  Podmínky Rusů v Pobaltí ovšem ignoruje dodnes.

 738. AeroKarle – 889 – ponechme vysoké školy zatím stranou. To je až třešnička na dortu.
  Dosavadní stav je bohužel takový, že vysokoškolští pedagogové nadávají, že studenti nic neumí ze střední a středoškolští pedagogové nadávají, že děcka na základce nic nenaučili.

  Jsem sice laik, ale pokud má vůbec někdy a nějak dojít k nějaké reformě a následnému zlepšení, jsem přesvědčený, že začít se musí na základce. Barák se taky nestaví od střechy, ale od základů.

 739. A vzpomínám si na Bismarcka – sjednotil německo do císařství, a pomníky má dosud. A nebyly všechny části čistě německé 🙂

 740. NoName – ano, obce jsou takzvaně „zřizovatelem“ škol. Ale pokud se nepletu, tak do složení pedagogického sboru zasahovat nemohou a ani to nečiní (tedy snad až na nějaké vyjímky, kdy je učitel obviněn z trestného činu a tak podobně).

  Ostatně, neumím si mnohdy ani představit, že by pan starosta nebo místní zastupci měli čas a/nebo schopnosti hodnotit kvality učitelů na jimi zřízené základce, když nejsou schopni ani dát do richtiku školní jídelnu a (ne)kvalitu tam servírovaných pokrmů.

 741. Já netvrdím, že přijímačky jsou špatný. Jen podotýkám, že platit studia těm, kteří budou u přijnímaček nejlepší, ještě neznamená, že ti budou taky ti v budoucnu nejschopnější.

  Problém vidím spíš v tom, že na střední školy jsou přijímáni studenti bez zvládnutých základů ze ZŠ a na VŠ jsou přijímáni studenti bez zvládnuté středoškolské látky.
  A taky v tom, že být jen vyučen se považuje jaksi za dehonestující. Lidi brečí, že nejsou řemeslníci, ale svoje děcka by na řemeslo nedali a radši ať se třeba i trápí na škole, která ho nebaví, hlavně aby měl maturitu. Je to paradox, ale komouši a socialsiti, zaklínající se dělnickou třídou, vzali fyzické práci důstojnost.
  Pro ty pitomce je rovnost v tom, že mají všichni stejně blbej nehodnotnej diplom a ne v tom, že je jedno, jetsli máte univerzitní diplom nebo výuční list, ale že to, co děláte, umíte a děláte to dobře.

 742. 894

  Nejsem si jistej,ale mám dojem že u nás ředitele základky jmenovala obec na základě výběrového řízení, a jednoho že odvolali.

 743. maYdo – 895 – tak na tohle kvalitně zadělal právě stát posledních 20 let.
  Ještě si celkem dobře pamatuju svobodná 90. léta (hlavně jejich první polovinu), kdy nejen v soukromé sféře, ale dokonce i ve státních službách příliš nezáleželo na tom, zda má dotyčný vysokou školu nebo jen střední, ale spíš se tak nějak hledělo na to, co umí. To, že umí číst, psát a počítat se bralo tak nějak jako samozřejmost (snad s vyjímkou kopáčů a městské policie).

  Později stát zavedl jako podmínku přijetí do zaměstnaneckého poměru ve státním sektoru věci typu povinná maturita (i pro řidiče u České Pošty) a povinná VŠ u kohokoli, kdo má pod sebou víc jak dva lidi. Což vedlo třeba k tomu, že můj tchán, takto celoživotní projektant, stavař, praktik a dlouholetý vedoucí stavebního odboru MÚ, který znal v obci první poslední a o stavebnictví a různých fíglech věděl asi všechno, co se vědět dalo, se na to vykašlal a šel do předčasného důchodu, protože v 60 letech fakt nebude studovat VŠ.

 744. Halladine, já píšu „učitel“, ne „ředitel“. Ředitele pochopitelně jmenuje MÚ, ale je to manažerská posice, nikoli pedagogická.

 745. (890) Nejen obce, ale schvaluje pidisterstvo, kolem čehož je momentálně dost tahanice. Pidisterstvu se nelíbí některými rodiči požadované a sciem nabízené scioškoly. http://blog.aktualne.cz/blogy/ondrej-steffl.php?itemid=29415
  (891) Rusům v Pobaltí chybí status vládnoucího národa, podobně jako kdysi Němcům v Sudetech.
  (892) Pavle, zase souhlasím. Domníváš se, že tu reformu, přinášející zlepšení, udělá stát se svými oudy? Ve všech školách a s tabulkovými platy?

 746. No lehce zvláštní to je-v Pobaltí musí etnický Rus třeba prokázat znalost jazyka, aby dostal občanství.
  Když to samé zkusili poźadovat po svých maďarských spoluobčanech Slováci nebo Srbové, byl to zločin proti lidskosti.
  To samé menšinové školy, média atd.
  Metr není úplně stejný.

 747. AeroKarle – já se nedomnívám. Prostý fakt je ten, že to stát nějak udělat musí. Tedy pokud nechce resignovat na povinnou školní docházku, což nejspíš nechce (i dlaždič si musí umět přečíst daňový výměr).

  A pokud jí udělat má, tak nějaká reforma (ne nutně karierní řád) je patrně žádoucí a nutná, protože současný stav je poměrně tristní.

  Znovu bych tedy zopakoval, že dle mého laického názoru by bylo vhodné, aby stát platil dobré učitele dobře, skvělé učitele skvěle a špatné učitele špatně.

  A docela by mně zajímaly názory na to, jak tohle v danných mantinelech řešit. Počínaje definicí co je to vlastně „dobrý učitel“, což je věc, které se zatím každý (včetně mně, záměrně) vyhnul. 🙂

 748. Je hezké, jak i tady, kde jde jen o výměnu názorů bez nebezpečí, že to bude mít na pozdější chod věcí nějaký dopad, nemůžeme ohledně školství najít rozumné řešení.Bohužel ve škole nelze s žáky experimentovat, takže změny by měly být jen postupné, s pečlivým sledováním výsledku a tady to cítíme každý trochu jinak. Asi se jen shodneme na tom, že:Bůh chraň před revoluční změnou! Já vidím jako základ střední školu, protože ta může ovlivňovat základdní školství (vidí jeho výsledky) a část jejich absolventů se již dále nevzdělává, takže připravuje i na výstup do praxe .Možná mne označíte za staromilce, ale to rozdělení na učňovské školství, střední odborné školy a gymnázia mně připadá logické. Stát by si měl hlídat výstupy a do chodu škol moc nevrtat.Je absurdní, že ředitel školy odpovídá za kde co ve škole, ale nemá důvěru, že by mu v obálce svěřili témata maturitních zkoušek. Dát dohromady dobrý pedagogický sbor je práce na mnoho let a tam se kvalita ředitelů bezpečně projeví. Ale i dobrý kantor se rodí dlouho. Musí mít na to nejen po odborně, ale i po lidské stránce a i ta dávka talentu je nutná. To žádná norma nezajistí a nepopíše, to je právě úkol ředitele a ten by měl mít pravomoce to ocenit. Znám dost středoškolských kantorů, kteří opravdu berou svoji práci jako jisté poslání, jsou na ni pyšní ( moc to ale nedávají najevo) a když museli z finančních důvodů odejít, neberou období výuky za ztracená léta života a vzpomínají na ně v dobrém. Zde by zvýšení platu pomohlo, stejně jako u řady jiných by nepřineslo nic. Ale i zde by to alespoň přineslo atraktivitu pro jiné a dalo ředitelům více šancí při výběru. To však neposoudí nikdo jiný než ředitel, který tam ovšem nesmí být díky vztahům se správnými lidmi, ale díky tomu, že na to má. Plat by měl být rámcově určen nějakým postupovým žebříčkem, ale s možností výrazných úprav v pravomoci vedení školy.
  Ony i ty „výzkumné ústavy“ mají smysl, jenže by musely zaměstnávat lidi s mnohaletou úspěšnou školní praxí a nesmí jich tam být zaměstnáno moc. Musí plnit funci servisu školám a nikoliv se na ně povyšovat a diktovat jim nápady, které mají hlavně přinést potvrzení oprávněnosti existence daného experta. Faktem je, že celý systém základního a středního školství musí vytvářet jakousi síť s mnohými vazbamu, možnostmi oprávněné migrace žáků a koordinací obsahu učiva- což sebelepší škola sama o sobě není schopná zajistit. Zároveň by „ústavy“ měly koordinovat vliv ( a podíl tohoto vlivu)ze strany praxe na obsah výuky v odborných školách a vysokých škol v oblasti gymnázií.
  Jako první krok vidím výrazné zvýšení pravomoci ředitelů – bez toho to nemůže fungovat. A souběžně vybudovat jednoduchý, funkční systém ověřování výstupů s důraznou zpětnou vazbou. To je cesta, jak se dají pojmenovat největší problémy a zároveň vytvářet prostor pro jejich odstranění. Peníze vyčleněné na nějakou “ zásadně novou koncepci“ přicházející direktivně shora jsou jak víme z nedávné historie bezúčelně vyhozené a často situaci jen zhoršují.

 749. Metr není nikdy úplně stejný. Vždy záleží na okolnostem a době. V případě Maďarů na Slovensku, Srbsku či v Rumunsku se nejspíš přihlíží k tomu, že neplechy tam jimi napáchané se odehrály už dávno a že nové v podstatě nehrozí, což není případ Ruska. Feferoni už dlouho nikoho nenapadli nebo neokupovali.

 750. NoName – 900 – jestli on ten metr nebude maličko odlišný proto, že v Pobaltí jsou historicky vzato Rusové jen okupanti (či dnes spíše jejich potomci), zatímco Slováci, jakožto obyvatelé Horních Uher, nikdy fakticky neexistovali a vymyslel si je v 19. století Ľudovít Štúr. 🙂

 751. 903-řekl bych, že Rusové v Pobaltí, kterých se to týká taky nikoho nenapadli. A žeby měli nést následky za chování SSSR nebo Ruska snad nebude tvrdit ani AeroKarel.

 752. (901) Já se nevyhnul, já píšu, že nejméně špatná cesta je nechat pravomoci řediteli, kontrolovanému zřizovatelem, v druhé instanci pidisterstvem. Papírový foršrift to prostě nedokáže. Škola v Brněnském Bronxu a na Hanspaulce se prostě do jedněch kritérií nevejde.
  Dobrý učitel je ten, kdo děti naučí a neodradí. Zase to do kariérního řádu, notabene požadujícího pedagogické vysokoškolské vzdělání, nenacpeš a pokud jo, nebude to fungovat. Podučitel, učite, nadučitel za roky praxe … 😛
  (902) Napsal jsi to podrobněji a přesněji než já.

 753. Jirko – 902 – tak o to, že ředitel střední školy nemá důvěru na to, aby mu svěřili v obálce témata maturitních otázek si bohužel v minulosti zavinili ředitelé všelijakých podivných středních škol sami.

  To je smutný fakt, který se středním školstvím táhl už leta a každý pedagog z VŠ (zde namátkou třeba PeS či Matzurka) by mohli o odborné nekvalitě absolventů s jedničkami ze školní maturity psát dlouhé eseje (pokud by měli čas a chuť).
  Neokecatelným faktem je to, že pokud se kupříkladu na MFF UK hlásí lidé, kteří mají sice jedničku z matematiky u školní maturity, ale neumí trojčlenku a neznají pojem kvadratická rovnice, je někde něco špatně na těch středních školách.

 754. No třeba v Lotyšsku jsou Rusové trochu déle, než existovalo SSSR (a naopak, Lotyši dělali bolševickou revoluci s chutí).
  A pořád je to o tom, že 20-30 i víceletí Rusové v Pobaltí fakt nikoho nenapadli ani neokupovali a dokonce ani nemůžou za své rodiče…

 755. (905) Že by Rusové v Pobaltí nebyli okupanty a potomky okupantů, to snad nebude tvrdit ani NoName. 😛
  K historii se holt přihlíží všude. Zajímavé je, že u Sudeťáků zpochybňuje nesení zodpovědnosti málokdo (já jo, ale jen pokud se týče kolektivní viny – pokud by měli prokázat jen bezúhonnost a znalost češtiny, neměl bych proti tomu nic, tehdy).

 756. Potomek okupantů je něco jako potomek nacistů ?
  To jako vážně ?

 757. (908) No a co vlastně brání těm 20-30 i víceletým Rusům v získání občanství? ČR ho taky nerozdává jen tak na požádání. Pokud tam léta žijí, tak asi státní jazyk umí. Pokud tam žijí a neumí, tak je něco divně. Spíš jim nejspíš vadí, že dřívější poddaní se stali doma pány a něco od nich chtějí, zároveň se nemíní odstěhovat – asi něco jako Arabáci, kteří by chtěli náš životní standard, bez přijetí toho, co k němu vede.

 758. BTW, takový Lvov je teď okupován Ukrajinou a Vilnus Litvou ? Obojí patřilo Polsku a Polákům je vzali až bolševici.
  Nebo jak se přesně „zohledňuje historie“ ?

 759. (910) Potomek okupantů, který z nějakého důvodu nechce požádat o občanství, ale chtěl by výhody občana, není vám na tom něco divného?
  Ten pojem, „potomek okupantů“ je hlavně vysvětlení jevu, ne právní pojem.

 760. Halladine – 911 – vida, člověk se furt učí. Já měl za to, že tyhle státy byly minimálně od konce První světové války svobodné a Rusáci (tehdy pod názvem SSSR) je obsadili v červnu 1940.

  Asi zase přepsali učebnice a já už močím opodál… 🙂

 761. Pokud žije Maďar celý život na Slovensku a neumí státní jazyk, je to divné ? Co mu brání ? Je to OK nebo ne ?
  V čem se je ho postoj liší od postoje Rusa narozeného v Pobaltí ?

 762. (913) V podstatě je. Rozdíl je jen v tom, že to nikdo moc nerozporuje. Rusáci v Pobaltí rozporují a Pobalťané se brání.

 763. Je znalost „státního“ jazyka podmínkou pro občanství státu ?

 764. (916) Má slovenské občanství?
  Odlišnost je, že na Slovensku byly vášně sice značné, ale ve srovnání s Pobaltím marginální. Maďaři nestěhovali Slováky na Sibiř ani nikam jinam.
  Rusové prostě sklízí následky své dlouholeté imperiální politiky, za sovětistánu mimořádně ohavné. Může vám to připadat nespravedlivé, ale to je asi tak vše. Prostě je to tak.

 765. (918) Někde jo, jinde ne. U nás třeba ano. http://infocizinci.cz/trvaly-pobyt/statni-obcanstvi/
  V tom Pobaltí se vzhledem k historii fakt moc nedivím, ale ani u nás moc ne. Pokud zde chce někdo žít, se všemi výhodami a nevýhodami, tak ať se trochu snaží. V tom Pobaltí i u nás lze žít i bez občanství.

 766. Aha. Sklízí následky politiky někoho jiného, a spojením s tím někým je stejná národnost.
  Tak to jo. To je slovo rozeného demokrata.

 767. No, Lotyšsko bylo někým obsazeno pořád. Samostatné bylo jedině v letech 1918-1940 a pak dnes. Rusové tam byli od r. 1705.

 768. Oni by ti Rusové to občanství rádi, už třeba kvůli tomu moct cestovat do EU 🙂
  Ale jaksi nemaj nárok.
  Většina se jich narodila tam, stejně jako ti slovenští maďaři

 769. NoName – tak z pozice toho Maďara bych viděl jistý rozdíl v tom, že žije celý život na území, které bylo pár set let Maďarské/Uherské a bylo následkem První světové války Maďarsku jaksi ukradeno.
  Oproti tomu občan Pobaltí byl obsazen Rusáky v roce 1940 a držen víceméně v okupaci až do rozpadu SSSR.

  S tím státním jazykem je to ovšem složitější. Nechtěl bych osobně být v posici osmdesátiletého Maďara, který se narodil kupříkladu v Mukačevu a žije tam celý život. Ten aby byl polyglot 🙂

 770. Venco, tak to máme stejně naladěné. Vanessa Redgrave také už nežije, zůstala jen Sarah Miles a raději nechci vidět jak vypadá. Hemmings jezdil v RR Corniche a už tehdy v něm měl telefon, což mne fascinovalo. Navíc fotil Nikonem, který tehdy stál můj roční plat…a Londonista, máš pravdu, hanba mluvit.

 771. Dle mého jsou Rusové v Lotyšsku, Estonsku a Litvě v úplně stejné pozici, jako sudetští Němci před válkou u nás. I jejich požadavky jsou téměř identické s požadavky Němců v ČSR někdy ve 20. letech. U nás to pak holt díky Hitlerovi nabralo fofr.

 772. NoName – 921 – tak ono zrovna tohle nemá s demokracií moc co dělat. Jde o historickou (nebo i současnou) zkušenost.

  Já se taky celkem přiznám, že i s minimem svých osobních životních zkušeností nechci v ČR všelijaké migrující čmoudy a je mi zcela lhostejné, zda pocházejí z Bangladéše, Nigerie, Somálska, Sýrie nebo Maroka či Tunisu.

  Klidně si přiznám, že je to jejich smůla, že sdílejí náboženství či národnost nebo obecně přístup k životu a práci někoho jiného, ale zkoumat to nehodlám, jednoduše je tady nechci.

  Ale já mohu, protože nejsem rozený demokrat. Tyhle okovy jsem odhodil již kdysi dávno. 🙂

 773. Oteplovači na Forum24 je článek přeložený z ruského webu, který se tomu věnuje podrobněji – já vydržel déle, ale 4 hodiny bych neinvestoval dívat se na Putinovo nanebevzetí. Znovu se i potvrdil, co stále opakuji – Rusko dnes není SSSR, ale SSSR nikdy nepřestal být Ruskem. A můj zdejší ruský skutečně dobrý přítel to jen potvrzuje tvrzením, že všichni svobody si cenící Rusové jsou už pryč…

 774. Sudetští Němci ale občanství měli. Taky vlastní školství, dokonce i fotbalovou ligu.
  To samé Maďaři. Je možné přežít celý život na Slovensku bez vyslovení jediného slovenského slova.

 775. Foundry – 926 – Ano. Což mimochodem opět svědčí o tom, že odsun Sudetských Němců po 2. sv. válce bylo celkem rozumné (a asi jediné možné) řešení.

 776. (921) Já jsem to nevymyslel (ani zde, ani v Pobaltí), já jen mám jisté pochopení pro tamní občanstvo. Asi mi chybí to, co zde kdosi správně nazval „binárním uvažováním“. Prostě to ta, z nějakých celkem pochopitelných důvodů, je. Kdo chce občanství, prokáže vyhovění podmínkám. Mimochodem, i v Rusku. 😛 http://jdem.cz/dat8b2
  (923) Nárok mají, chuť splnit podmínky ne. České by taky nedostali.
  (926) ano, včetně toho, že byli ti vládnoucí a najednou nejsou. Mám pro to jisté pochopení, ovšem nezabíhající do sebevražednosti. Holt relativista, bez onoho binárního tentononc.

 777. NoName, proto se pozastavuji nad tím, že je dnes menšině odpíráno něco, co bylo u nás poskytnuto už před 90 lety.

 778. Nakonec, moje babička se naučila česky až ve svých 21 letech. A fůra Němců i německy mluvících židů měla automaticky občanství ČSR i bez zkoušek.

 779. (930) Pavle, asi ano, ale mé námitky nejsou ani tak vůči faktu, ale vůči (ne)způsobu provedení. U tak vážných věcí, jako zabavení majetku a vystěhování budiž dle mne vina ryze individuální a ne na základě národnosti nebo státní příslušnosti. Kdyby tohle vyváděli v tom Pobaltí, taky by se mi to nelíbilo.

 780. 907- PK- nejsme ve při. Ale zase je to problém a) vnitřního chodu školy a hlavně b) výstupní kontroly.Prostě tací by ten výstupní test neměli zvládnout, obzvlášť když má být výsledek maturity ovlivněn i tím, jak se student jevil po celé studium. Ale po pravdě řečeno, ani ten vstupní na VŠ by neměl udělat. Je jasné, že dítko pana primáře ( či předsedy OV KSČ a pod) může mít ty svoje výsledky nadsazené, ale zase by o to tvrději mělo narazit z kraje studia na VŠ.
  Vždyť není problémem, aby ve smyslu zákona o přístupu k informacím každá SŠ povinně zveřejňovala, kolik % absolventů se dostalo na VŠ a hned by bylo ve věci jasněji.
  V podstatě, ať to vezmeme ze spodu, nebo ze shora, tak jakmile další stupeň vezme prakticky vše to, co mu nižší stupeň dodá, tak se podílí na degradaci kvality a zamlžuje problém.
  VŠ si stěžují na kvalitu maturantů, střední školy na to, co vychází ze ZŠ, ZŠ nevraží ma MŠ s tím ,co jim tam posílají a MŠ se brání: podívejte na ty rodiče – tak co byste od nás chtěli!

 781. Vládnoucí..

  Rusové museli posloucha komouše jako každéj jinej.
  A Stalin, Chruščev a brežněv Rusové nebyli.

 782. (927) „Čmoudy“ taky nechci. Ale jsa přesvědčení převážně liberálního, bránil bych se striktně právně. Chceš sem? Tak za podmínek, jako má třeba Švýcarsko a ani ty naše nejsou moc volné, spíš nejasné. A pouze a jedině legálně, kdo přiskáče ilegálně, nezamelduje se na hranici, má smůlu.
  (933) Ta Tvoje babička byla nejspíš „zděděna“ z Rakouska-Uherska. Dneska už by měla smůlu. Zase je to klacek o dvou koncích, stát by měl mít možnost vybírat si, komu přiklepne občanství (viz „čmoudi“), na druhé straně to zmnožuje moc úřednictva. Pak navíc problémy s druhou a dalšími generacemi, fakt to nemá jednoznačně dobré řešení.

 783. AeroKarle – 934 – tak námitky lze jistě vznášet kvůli všelijakým excesům apod.
  Nicméně, ty si opravdu umíš konkrétně představit, jak by se to mělo či mohlo při individuálním přístupu zvládnout dejme tomu během jednoho roku ? Bezprostředně po válce ????

  Schválně se zkus zamyslet nad tím, že bychom chtěli dneska individuálně posoudit (včetně zabavení majetku a vystěhování) všechny, kteří se sem nasáčkovali z Balkánu v době války v Jugoslávii. Všechny ty Bosňáky, Kosovany apod.
  Nikdo to pochopitelně dělat nechce a nebude, ale zkus si to čistě teoreticky představit administrativně. A to vše v naprosto pohodovém případě, kdy nikdo není emocionálně zaujatý tím, že někdo z nich udal jeho strejdu, který skončil na popravišti nebo měl kupříkladu syna v nějaké jednotce, která upalovala matky s dětmi zaživa ve stodole.

  To prostě nejde, na to není lidská společnost stavěná a nikdy nebyla.

 784. Pane Kořenský, odmítnout (nechtít) někoho příchozího není to samé, jako nedat občanství někomu, kdo se zde (tam) narodil a odlišuje ho jenom etnicita.

 785. (936) Chudinky Rusové! Komunismus jim tam (Leninem vyučeným Marxem) instalovali Němci proti odporu Rusů 😛 , pak jim vládli opět proti odporu Rusů neRusové, mezitím ovládali čím dál, tím více ze svého okolí. Těžký to úděl! 😛

 786. To je to nebinarní myšlení. Pravda, nesmí jít třeba o Rusy, Srby, Asada…
  Tam nastoupí „historická zkušenost“, nebo příspěvky jako je 940.

 787. (938) Pavle, máš pravdu, bylo by to těžké a nepochybně doprovázené excesy. Proto obvykle tvrdím, že já bych si to představoval raději tou individuální cestou, ale nezaslechneš nebo nepřečteš si ode mne příliš silné odsudky těch, kteří šli cestou kolektivní viny. Jít jinak, to by vyžadovalo namátkou někoho s autoritou T.G.M. a kdo ví, jestli by to stačilo. Prostě doba byla zlá a individuálních zájmů mnoho, které se daly spolehlivě překrýt cnostným rozhořčení. Proto mne nijak moc nepohoršuje ani to Pobaltí. Ryzí MirkoDušínovost by vypadala trochu jinak, ale není reálná.
  (939) Ale oni mu to občanství dají, když si požádá a splní podmínky. Ne nějak extra nesplnitelné podmínky.

 788. Jo, není to jednoduché. A je i více agresorů, než jen Rusové, Srbové nebo Asad. Bohužel (nebo bohudík) to nedovedu prožívat tak intensivně.

 789. Tak bez agresorů by nebyla historická zkušenost, že jo …
  A Asad je vrchol agresora, obsadil vlastní zemi !

 790. Vládnoucí..

  Rusové museli posloucha komouše jako každéj jinej. A do gulagů je zavírali všechny,
  A Stalin, Chruščev a brežněv Rusové nebyli.,

  S tím žádáním o občanství je to úchylné.
  Kdysi se vyprávěl vtip o Ukrajinci ( či Židovi? ) kterej za život 5 x změnil občanství.
  Nejdřív občanství R-U,pak ČR, pak Maďarské, pak znovu ČR a pak sovětské.
  A to celou dobu neopustil své rodné Mukačevo 🙂
  Státy, do kterého to Mukačevo patřilo se měnily, ale žádnej mu to občanství neupřel.Jen vždycky musel odevzdat staré papíry, a dostal nové 🙂

 791. Bílej dům tvrdí, že Asad připravuje další plynovej útok.
  Proč by to pro pána dělal,
  Na frontách jeho síly postupují, nikde žádnej průser……
  Proč by si vyráběl problémy…..

 792. Dobré zas ráno… 2 Honza ze Žižkova ad 836 – po shlédnutí asi jednominutového sestřihu jako ukázky jsem usoudil, že toto dílo odporuje Ženevským konvencím ohledně nepřípustnosti mučení a na shlédnutí zbytku této VUS jsem rezignoval… Leč já už jsem takovej… Některejm masochistům se to třeba může i líbit…

 793. A zemědělci mají problém.

  Veškerá úroda je poškozena. Česko vypadá jako Středomoří

  Dlouhodobé sucho ničí plodiny na českých polích, zemědělcům tak nezbývá nic jiného, než je sklidit o pár měsíců dříve. Podle agrárního analytika Petra Havla to není pouze důsledek nepřízně počasí, ale i špatného hospodaření s vodou. Již dnes je podle něj jisté, že částečně bude poškozena veškerá úroda. Odborníci se shodují, že situace je výrazně horší než v roce 2015.

 794. V noční debatě se opomněla ještě jedna analogie – Sudeťáci vítali Hitlera kyticemi a Heim ins Reich,
  Pobalťané vytvářeli své SS jednotky a dodnes to slaví.

  Ostatně byl někdo, kdo tu ptezemtoval kategorické názory, aspoň týden v Pobaltí a mluvil tam s lidmi nebo to má jen z tisku určitého zaměření (toho v souladu s vnitráckými skorocenzory)?

 795. Dobrý den. Halle: co moje doporučení – nedotovat pěstování v oblastech ohrožených suchem, erozemi, záplavami? Doporučí ho pan Havel? Nebo vymyslí nové dotační programy pod heslem „více betonu, méně humusu“? Nebo „v zemi Sovětů mají Aralkum, my chceme Morakum!“?

 796. Zatímco socialisté v kapitalistických zemích bojují proti tomu, aby se z mrtvého moře stalo moře živé, v zemích socialismu a míru dokázali z živého moře vytvořit mrtvou poušť. Aby vzniklo nové, musí zemřít staré. Budujeme nový svět!

 797. Nickname,

  Jenže ono to vypadá, že ohrožené je celé česko. A jíst se musí, a nechat zemědělce zkrachovat a nechat pole zarůst plevelem asi taky nebude to pravé ořechové.
  Co s tím netuším.
  Snad stavět přehrady a přehrádky na každé říčce, a nepouštět vodu za hranice,? A nachystat se na umělé zavlažování ?

 798. Z dnešního Macka: „Nová výzva „Několik vět 2017“ oseká-li se veškerý slovní balast, obsahuje jedinou podstatnou informaci: je zapotřebí snížit kvorum pro vstup do poslanecké sněmovny z 5% na 2%, protože pak už je jakás takás naděje, že se vzájemně se podporující kamarádíčkové konečně dostanou k moci. Jinak jsou bez šance…“

 799. Halle: kecy v kleci. Buď je moc teplo, moc zima, moc prasat, málo prasat, levné mléko, drahé mléko, jaro, léto, podzim, zima.
  Pěstují se škodlivé plodiny, které lidi neživí. Kukuřice, pšenice na „biomasu“. Zeptejte se starých sedláků, co říkají sečení zelené pšenice, aby se ta potom spálila. Dtto kukuřice. Než zasít řepku, raději ať nechají pole ladem.
  http://www.statistikaamy.cz/2014/07/snizil-se-podil-orne-pudy-zlepsila-se-uzitkovost/
  Také je nutné přestat dotovat zemědělskou výrobu v povodích eutrofizovaných řek.

 800. No, v každém případě se něco chystá. Ta kampaň „není voda, je hrozné sucho“ nebyla spuštěna jenom tak…
  Někdo má určitě plán, jak to s vodou udělat lepší. Pro nás všechny.

 801. Dobré dopolední vespolek,

  dovolím si ještě jeden link k včerejší diskuzi o školství.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zfackovani-noveho-ministra-a-pravda-o-Katce-Valachove-Ucitel-ktery-odesel-ze-skolstvi-razne-vystoupil-493824
  A z něho citát:
  „Pokud by došlo ke schválení kariérního řádu, vznikl by tak administrativně složitý a organizačně náročný moloch, který zavalí učitele a ředitele škol zbytečným papírováním. Na vyšší plat v tomto systému dosáhne první učitel až za pět let po jeho schválení, a to jen v případě, že projde náročným rok trvajícím atestačním řízením. Naopak začínající učitelé, o které nám jde v tuto chvíli nejvíce, neboť jsou pro práci v resortu nejméně motivováni, se propadnou o platovou třídu níže, a po další dva roky tak budou pobírat nižší plat, než je tomu dnes. Jediný důvod, který odborná veřejnost spatřuje v záměru schválit kariérní řád, je skutečnost, že z evropských fondů lze čerpat dotaci ve výši dvou miliard korun na implementaci kariérního systému učitelů (IMKA), na čemž vydělají jen instituce jako Národní institut pro další vzdělávání, který již obdržel půl miliardy korun, ačkoliv norma ještě neprošla schválením Parlamentu ČR. Nabízí se tedy otázka, zda jediným důvodem návrhu kariérního řádu a enormní snahy o jeho přijetí není něčí zájem o čerpání uvedených dvou miliard z evropských fondů. Učitelé však z těchto peněz neuvidí ani korunu, komu tedy existence této novely hraje do karet?“

  V dalším textu je pak i popsáno, že informace o platovém propadu byla na stránkách MŠMT, ovšem jakmile začala prosakovat do dalších médií, byla promptně odstraněna….

 802. nickname 🙂

  vy vždy najdete snadné řešení 🙂
  Já jsem si vědom svých nedostatečných vědomostí, takže se takových návrhů zdržím. Anebo, pokud už bych něco navrhl, tak s vědomím,že to díky těch neznalostem může být naprostej nesmysl.
  Ovšem varianta, vykašlat se na domácí zemědělce,a spolehnout se na dovoz mi připadá nebezpečná.
  Ony ty problémys vodou nebudou jen u nás,a může se stát , že dosavadní exportní země ten export zastavěj nebo omezej, aby bylo co jíst doma.
  Jako Rusové v roce 2010. Tehdy bylo v Rusku sucho, tak Putin dal na obilí takové exportní cla, že bylo ruské obilí v zahraničí neprodejné.

 803. Noname,

  jak to vypadá, když kouknu z obýváku na zahradu, ona to není kampaň . To sucho je, alespoň u nás doopravdy.
  A jižní morava je nejúrodnější část ČR….
  A jdu koupit delší hadici , a vystříkám sudy. možná bude pršet.
  A z těch sudů se voda vypařuje taky.

 804. Není mi 100 let, ale suché roky s rozpukanou půdou s měsícem bez deště pamatuju, halladine.
  Taky pamatuju, jak v roce 97 plavala půlka Moravy.
  Nejsou to žádné novinky.
  Nové je pojetí „boje“. My bojujeme, vy platíte, občané.

 805. Noname,

  jistě, sucha byly vždy. Ale intervaly mezi nimi větší. Poslední sucho bylo předloni. Já ho zažil na Orlíku. Letos to sucho přišlo o dost dřív. jsem zvědavej, jak to tam bude na přelomu července a srpna, kdy se tam chysáme….
  no a co se týká toho placení občany – on skoro není nikdo jinej,kdo by mohl platit 🙂

  Vždy a všude.
  Takže žádná novinka 🙂
  A pokud se něco zaplatí z rozpočtu v rámci současných daní, nic se neděje.
  Nadávejte až když bude na nápravu toho sucha vyhlášena další daň. 🙂

 806. Aha, není. Tak kde je komentář, kterej jsme poslala před tím?

 807. halladine, ono je sice sucho a úroda asi bude mizerná, ale kdyby se na těch plochách , kde se pěstuje řepka, pěstovalo něco k jídlu, tak by rozhodně bylo potravin dost. Ne nějakej třeskutej nadbytek, ale dost.

  Jenže BAbiš si halt mastí kapsu na biopalivech, ačkoliv to za a ničí automobili, za b v konečném důsledku zhoršuje životní prostředí víc, než čistej benzín za c zabírá místo tam, kde by mohly růst užitečnější plodiny. Takže pak stačí,a by nezapršelo a je problém…..

 808. 2 Matzurka ad 958 – no, proto jsem včera zdůrazňoval ty odkazy – na obou jen čistá stránka, bez jediného slova…

 809. maYdo,

  z řepky se kromě jiného dělá řepkový olej, se kterým se vaří.
  A dost těžko můžeš předepisovat zemědělcům, co pěstovat. Oni taky potřebují vydělat. Co jsem zahlédl, tak vláda se snaží řepku omezit, ovšem zemědělci na ty výzvy omezit plochy s řepkou hodili bobek.
  A oseli toho víc, než vláda naplánovala.

 810. Já se taky domnívám, že se něco chystá. Evidence studen neproběhla jen tak pro legraci, vědecké zprávy hydrologických vědců, stejně erudovaných jako jsou klimatologové a hlásajících Velké Vysušení, se množí jako houby po dešti. Hovadiny za pár drobných typu Dešťovka vystrkují svoje růžky, aby postupně přeladily většinovou společnost halladinů z globálního oteplování na globální sucho. Matematické modely klimatologů pro příští desetiletí, které nám dokáží že pokud nezačneme okamžitě bojovat, následky budou nedosírné, bohužel ještě nejsou vyladěny, aby ukazovaly přesně to, nač je společenská objednávka. Přestavět Pišvejcovy a Bulharské konstanty v tak složitém kódu přece jenom zabere chvíli času.
  Ale čistě mezi náma – sucho je neskutečný. Když se k tomu připočte že většina lesů v české republice je smrková a stejnověká, protože vichřice v létech 1870, 1927, 1929 ujednotily druhovou skladbu a věk lesa… smrk má životnost sto let plusmínus a je potřeba vykácet včas, protože jinak na něj padne brouk, houba a porost jde do pryč bez hospodářského efektu. A ta doba je teď tady a společně s tím suchá léta, která destrukci lesa jenom urychlí. Budeme si muset krapet zvyknout, že dospělých lesů ubyde a budeme se procházet po pasekách a holinách. Akorát nevím, proč kvůli tomu musíme vyhazovat prachy oknem 🙁

 811. Ano, řepkový olej v takové množství zjevně potřebujeme.
  Kolik ho ročně spotřebujete, Halladine ?
  A dotace a výkupní ceny a kvóty atd. jsou jenom jinou formou předepisování.

 812. No a jakou asi máš spotřebu oleje? U ás se řepka pěstovala odjakživa. Na ten olej. Ale zdaleka to nebylo v takovém rozsahu.

  vláda nemá co plánovat, nemáme centrálně řízené hospodářství.
  Máš pravdu, že nemůže nařizovat, co se má zasít. Ale je na ní, že podmínky jsou takové, že zemědělci, aby vydělali, pěstují přemíru řepky a ne něco jinýho.

 813. 972-tak ale teď už aspoň víme, proč přibylo tolik řepky. Halladin na ní vaří ! 😉

 814. [949] Já to nedoporučuji. Ovšem v patřičné náladě po požití něčeho na okraji legálnosti a v dobré společnosti by to jako recese mohlo projít.
  Něco jako když jsme v nějakých cca sedmnácti vážně předčítali Mateřídoušku.

 815. Halladine,
  tvůj pohled na řepku je naivním pohledem laika hledícím oknem do krajiny, kam nikdy nevkročí. Možná sis toho nevšiml, ale zemědělcům se předepisuje, co mají pěstovat a chovat. Omýlá se to tady furt dokola. Skladba zemědělských plodin je díky dotacím naprosto šílená a destruktivní pro půdu, pro stav vody v půdě atd. kupříkladu řepka je jedno z nejhorších svinstev, které se pěstují. Vymrskává z půdy živiny, intenzivním hnojením a postřiky jsou řepková pole mrtvá. Žádný život v půdě, kde se pěstuje řepka není – chybí hmyz, žížaly, červi na řepkových polích nejsou ptáci ani drobná zvěř, maximálně tam uvidíš zhulené srnky, nebo divočáky, kteří chodí do řepky spát. Rostlinné zbytky v podobě hnoje se do půdy nevracejí, řepková sláma je „hluchá“. Takže půda je tvrdá jako kámen, bez humusu a postupně se z ní stává neúrodný jíl. Dřív se po řepce dávaly jiné plodiny a řepka se pěstovala minimálně ob dva roky, aby se půda vzpamatovala. Tady u nás se teď řepka protočí na pozemku třeba třikrát a střídá se s kukuřicí, což není taky zrovna nic extra, protože obrovská eroze.

 816. Petře, Vy pořád nechcete pochopit, že správné hodnoty a jejich nositelé stojí výše než demokracie.
  Nositel správných hodnot prostě musí udělat pro jejich vítězství vše. Ať to stojí, co to stojí.

 817. ježišmarjá… omílá… jdu radši žehlit krajky.

 818. Ja bych k diskusi ohledne Ruska a Pobalti pridal snad, ze se jedna o oblast s velmi divokou historii, kde se mlelo a stridalo kde co – Hanza, Rytiri, Polsko, Rusko… A to, kdo je nahore a kdo dole bylo zalezitosti velmi stridavou…

  Polsku kdysi patril Smolensk, na druhou stranu Rusko sahalo az ke Krakowu…

  Rusko ani Pobalti nesluje demokratickou tradici a nemyslim, ze by mira svobody a lidskych prav byla na spicce hodnot volicu.

  Kazdopadne, vsechny tri pobaltske zeme celi vaznemu ubytku obyvatelstva…

  http://blogs.ft.com/ftdata/2016/05/27/eastern-europe-has-the-largest-population-loss-in-modern-history/?mhq5j=e3

  Takze zjevne jejich politika ma efekt. Zda zadouci, to uz je jina otazka.

 819. Je zajímavé, že problémy se spodní vodou si zatím nikdo nespojil s rozmachem ozelenění… To se holt bojuje za zeleň – zabij bobra, zachráníš strom, apod. No a nepamětníkům doporučuju prohlédnout si fotky těchže míst cca před 50 lety a dnes – rozsah zeleně je několikanásobný.
  No a tak nějak si nikdo neuvědomuje, že jedna jediná bříza odpaří 8 kýblů vody denně. No a odkud tu vodu asi bere? Není to náhodou ta spodní voda? A ten odpar, kterej v tomhle počasí nedokáže vytvořit dostatečnou koncentraci pro kondenzaci už jen proto, že ve vzduchu chyběj tolik potřebná kondenzační jádra? No a pak se boží prosťáčci divěj, že chybí voda ve studnách, že vysychaj potoky a řeky a půda je rozpraskaná suchem. A hlavně že se melioracema zrušily bažiny, které jedině byly schopny větší množství vody akumulovat. Jo, poručíme větru, dešti! Nicméně je tu jakýsi zákon zachování hmoty, kterej obechcat prostě nejde.
  Ale hlavně že máme dostatek udavačů, kteří jsou ochotni napráskat sousedy za spalování čehokoli, i když by se tím nějaká ta kondenzační jádra do vzduchu dostala… Nebo za to, že si doryčný na své zahradě dovolil porazit svůj vlastní strom… Jo, buzerovat a vládnout se musí, ať to stojí co to stojí!

 820. maYdo 🙂

  nedělám evidenci nákupů 🙂 Na to jsem moc lenivej 🙂

  Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se výměra ploch osetých řepkou letos po dvou letech poklesu zvýšila o 7,3 procenta na 393 tisíc hektarů. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy za zvýšením plochy stojí hlavně vysoké světové ceny řepky.
  Zemědělcům nese zisk řepka, hájí premiér biopaliva i Babišův byznys

  Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík uvedl, že zvětšující se plochy řepky a pšenice jsou důkazem toho, že agrární politika státu nefunguje. Také podle mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové je za nárůstem ploch řepky její cena, která nevykazuje propad jako obiloviny.

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/osevni-plochy-repky-vzrostly-o-7-3-procenta-f2l-/ekonomika.aspx?c=A160704_163933_ekonomika_ozr

 821. Pesi,

  ten rozsah zazelenění je víc než vykompenzován rozsáhlou zástavbou a zabetonováním velkých ploch.
  A tam nic nevsákne. Kolem té břízy ano – pokud zaprší

 822. „Skladba zemědělských plodin je díky dotacím naprosto šílená a destruktivní pro půdu, pro stav vody v půdě atd“

  A v tom je jádro pudla…. Způsoby hospodaření určují lidi, co pořádně nikdy nevystrčili nos z kanceláře, natož aby se obtěžovali podívat se, jak vypadá pole nebo aspoň pohovořili s nějakým zemědědlcem. Na co taky, že jo, je to nevzdělanej vidlák a co by asi tak mohl vykládat osvícenému absolventovi environmentální či humanistické fakulty?

 823. Řepka se exportuje

  V komoditním pohledu se do meziroční změny bilance českého AZO za první tři měsíce roku 2017 nejvýrazněji promítly nárůst hodnoty aktivní bilance tradičně netto-vývozních komodit pšenice (o 1,3 mld. Kč), cukru (o 510,4 mil. Kč) a semen řepky (o 487,5 mil. Kč) spolu s poklesem hodnoty bilančního schodku u kukuřice (o 693,1 mil. Kč). Export pšenice, řepky, ale i kukuřice vzrostl především na obvyklé trhy sousedních zemí (do Německa), cukr pak do celé řady zemí, i mimounijních (nejvíce do Rakouska).

 824. 981 – mas na to nejaky odkaz? 🙂

  A vazneji, netvrdil bych si to tvrdit s jistotou. Pocet obyvatel je vicemene konstantni, v posledni dobe se preferuje bydleni v domech… Klidne odsouhlasim, ze neco betonovych ploch pribylo. Ale je to plne vykompenzovani?

  Navic stale je zde pripominka s koncentracnimi jadry, kde asi neni co dodat…

 825. Repka – no, bodejt by _trzni_ cena nerostla, kdyz _vlada_ rozhodla biopaliva a jejich dotace. Jako obvykle, selhani trhu demonstrovano na dopadu vladniho rozhodnuti 😀

 826. MaYdo, 🙂

  zemědělci vesele řepku exportujou, za slušné ceny , takže na to, co říká vláda ser….
  A tak to má být, ať rozhodne trh, ne ? 😉

 827. Petře,
  obávám se, že vliv české vlády poněkud zveličuješ 🙂
  Že by ovlivňovala i světové ceny řepky ?

  To snad ne … 😀

 828. Tak to, že je sucho Halladin vidí.
  Kolik se pěstuje řepky a kolik ji přibylo nevidí, to si musí vygooglovat.
  A pak v prodotovaném systému najde, že šla řepka na export, a to je důkaz, že trh funguje.

  Tak to je tedy síla.

 829. problém cen řepky je v povinném přimíchávání. Rafinérky musí prodat určité procento biosložky, a tak se jí snaží koupit kde se dá. Kdyby nemusely, tak by na to hodily z vysoka bobek. Podobná situace je v okolí elektráren, kde třeba ČEZ dohání povinné množství spálené biomasy. Zkuste tam sehnat u hajnýho palivový dříví.

 830. NoName, 🙂

  od roku 2015 se pěstování řepky nedotuje.
  Ta řepka je zisková i bez nich.

 831. 989 – no, z toho ale neplyne, ze to vykompenzovalo zazelenovani…

 832. @970- ptakopysku, k těm vichřicím ještě přidejte mniškovou kalamitu v letech 1917-1925

 833. 992 – nedotuje, pouze je povinnost ji pouzivat tam, kde by ji nikdo soudny nepouzil 🙂

 834. 990

  vytrezvitel napsal:
  28.6.2017 v 9.49 v

  problém cen řepky je v povinném přimíchávání. Rafinérky musí prodat určité procento biosložky, a tak se jí snaží koupit kde se dá

  To je určitě pravda. O těch biopalivech a čezu nic nevím, takže se nevyjádřím.

  Přimíchácháva se celosvětově , anebo jen v EU ?

 835. Petře, to zabetonování ploch svůj vliv má. Ono se to nezdá, ale narůstají plochy parkovišť a dálnic. Krom toho leckdo dá přednost vydlážděnému dvorku, protože to nevyžaduje údržbu. Pokud je odtékající voda svedená do kanalizace, tak skončí ve vodoteči a odteče jinam. Moc se jí nevypaří a žádná se nevsákne.

  No a svoje mají taky rozorané meze. Ty dřív zadržovaly vodu v polích. Velkoplošné hospodaření pak přispívá jak k devastaci půdy tak k odtoku vody z míst, kde je potřeba.

  je to již drahně let, kdy nám sklepem protekla ornice z pole za chalupou. Důvod? Velká, mezemi nepřerušená plocha se zorala po spádnici, nikoliv po vrstevnici. Navíc tam vyseli kukuřici. Kukuřice je poměrně teplomilná, v podkrkonoší klíčí dost pozdě. Takže když přišla první průtrž na přelomu jara a leta, nebyla ještě nijak vzrostlá a voda, valící se brázdami, které ji usměrnily stejně jako koryto potoka, ji vzala s sebou.

  Poměrně neužitečně pak to bahno z vody a ornice odteklo do potoka a s ním bůhví kam…

 836. 978 Petře, krom toho každý vzpomíná na dobu kdy byl největší. Tak i „Velka Polska“ hluboko na Ukrajinu skoro k Černému moři. Jenže pak se jejich konec začal krátit až nebyli vůbec. Sotva se oklepali začali koukat kde by si přihleděli. Tak i po Mnichovu… A zas nebyli. Aby si to zas nezopakovali.

 837. Halle, biopaliva v USA urcite, Cina urcite minimalne par let dozadu take (ale zacali to tvrde brzdit, protoze jsou tam problemy s jidlem).

 838. (980) Vysoké ceny řepky, následek OZE šílenství zelených soudruhů místních i EUnijních. Nařízeného procenta „biopaliv“. MEŘO. 🙁
  (986) Nařízené OZE nejsou trh.

 839. 997 – to urcite nerozporuji, nicmene jsou i protifaktory – napriklad ja po zakoupeni baraku vetsinu betonu vytrhal…

  Ale o to mi nejde, spise o to, co psal PeS o narustu zelene… Ale nevim, nemam data, nezaujimam pevny nazor…

 840. Petře, já bych soudil, že zastínění stromy má pozitivní vliv – chrání půdu od přímého vypařování.

  Ne nadarmo se tvrdí, že lesy mají pozitivní vliv na retenci vody v krajině.
  Přes beton určitě žádná voda do podzemních vod neprosákne.

 841. (999) USA spíš benzin, než diesely. Takže asi kukuřice.

 842. 999 – to nevim, je to mozne. Na druhou stranu maji vicemene dieselovou vlakovou sit. Av Cine uz vubec netusim 🙂

 843. Ptře,nikdo soudný…
  V dobách,kdy stála ropa dvojnásob než dnes tomu tak být nemuselo. Mohlo to být ( mohlo,netvrdím , že muselo, ověřeno to nemám)i ziskové. A pokud se předpokládal další růst cen…..
  Dnes, když jsou ceny ropy nízké….. je to jinak.

 844. Petře – míchá se 10% ethylalkoholu do benzinu,. do motorové nafty , pokud vím, ve většině států nic.

 845. halla, kdyby bionafta byla výhodnější než ta z ropy, prosadila se sama. Za tímhle průšvihem stají zelení magoři neovládající trojčlenku, lobysti zemědělců a dodavatelů součástek palivové soustavy.

 846. No a ty kondenzační jádra 🙂
  Myslím, že i PeS by na nějaké kondenzační jádra kašlal, kdyby mu soused smradil pod nos spalováním bůhví čeho.
  Asi by nejdřív šel sousedovi domluvit, a kdyby to nepomohlo, šel by bonzovat.
  Pokus o to, namluvit mi , že by spokojeně dýchal smrad a liboval si nad kondenzačními jádry je bez naděje na úspěch 🙂

 847. …a kdo najde v předchozím příspěvku chybu, tak si ji může nechat.

 848. 1008 – no, jestli bych nebyl schopen se sousedem dojit rozumne dohody, jsem si naprosto a betonove jist, ze k ni nedojde ani s pomoci starosty. Navic bych se hodne zamyslel nad tim, zda mam sanci byt ve sve praci, kde je vyjednavani hodne klicovou slozkou, uspesny 🙂

 849. Vytrizviteli,

  já bionaftu nekupoval, protože mi někdo řekl,že to motorům nedělá úplně dobře, a klesá výkon.
  A na ceny jsem tudíž nekoukal.

 850. Palivo….vyzkoušel jsem lecos. Přibližovadlo když je hic jezdí i na lihobenzín padesát na padesát. Akorát víc žere. Jenže přes zimu jsem tankoval Natural 95 a na jaře se mi zdálo, že motor je hlučnější a nemá tak hladký chod. Zkusil jsem cosi prémiového stovkového od OMV, třebaže podle výrobce je předepsaná dvaadevadesátka, ovšem čistý benzín. Ta stovka by měl být čistý benzín s nějakými vylepšovacími fujtajbláty, které ale nejsou podstatné. Asi po pátém tankování jsem si všimnul, že motor se ztišil a jde klidněji. Poslední změřená spotřeba ve smíšeném provozu 5,4. Tak asi zůstanu „u lepšího“ třebaže dražšího.

 851. halladine: u stojanu je bionafta jen o trošku levnější než ta nebio, ale to jenom kvůli rozdílné spotřební dani. Při stejném zdanění by byla výrazně dražší. A jak správně píšete, škodí motoru a jeho periferiím víc než ta nebio, takže ani vy sám ji netankujete. Ale možná se najde někdo soudný, komu bude bionafta vyhovovat. 🙂

 852. 1010 – socka, ktera pali vyjety olej v petkach Ti na pokutu zvysoka. Nicmene tyto typy se nevyskytuji tam, kde bydlim… 🙂