BFPT 2019

Čas prchá jako mrcha…a rok je pryč, co by dupl. I když v nemocnicích to budí opačný dojem. Tak znova přišel čas plánovat co dál.
Otevřete si plánovací kalendáře a pište si:

BFPT – neboli „prase“ se bude i letos konat a to tradičně
první říjnový weekend, tj.
5.10.2019
v loňském provedení.

Tedy … alespoň doufám, protože ten hotelier, kde jsme loni byli, se minulý pátek rozhodl v 41 (!) letech umřít na infarkt. Ale je to rodinný podnik, tak snad… doufám…


Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

576 komentářů u “BFPT 2019

 1. Šumaváku, už mám poznačeno. I když, kdo ví, jak to letos se mnou bude.
  Jinak pro ostatní: Přísahám, že jsem včera ani nezapla TV. Ale kaju se, neb na zápas se Švédy jsem se chvíli dívala, a to od stavu 1:0 po 1:2. Pak jsem byla od TV vyhnána…. 🙂

 2. Už jsem si myslel, že zdejší komunita byla rozehnána. 😉

 3. Všechny zdejší zdraví přišelec Starý kocour (pana hostinského zvláště) a podotýká:

  Každý tlak vyvolává protitlak. To je fyzika. A když v uzavřeném prostoru narůstá tlak nad rozumné meze, hrozí exploze. A nechtěl bych se dožít své hrozivé vize, nějakého nového „pána s knírkem“.
  Zdá se, že tam, kde to dosud nebublalo to bublat začíná.
  Když je „liberté“ jen pro někoho a na fraternité a égalité se zapomíná…

 4. Petře, bývaly doby , že se zahajovalo internacionálou nebo hymnou SSSR…..

  Včera jsem slyšela v radiu nějakýho mediálního experta. Hovořil o „petrohradské trollí farmě“. Hned jsme si připadala o nějakých pětatřicet let mladší, tenkrát se tomu jen říkalo „ideodiverzní centrála“ a ty zlý byli na západě a hodní na východě, dnes je to naopak.

 5. Hm, já obvykle na BFPT nejezdím. Ale že bych to letos zvážila?… Když prý ten život začíná, když vypadnou děti z domu..

  Jak dlouho se můžu rozmýšlet?

  Jen nevím, kdo se mnou půjde na houby, když Bohouš není…..

 6. ty zlý byli na západě a hodní na východě, dnes je to naopak. – zaplať pánbůh za ty dary. Rozdíl v následcích je značný. 😛

 7. Karle, byl bych opatrnej v soudech. Bolševici (z dlouhodobějšího hlediska) rychle nastoupili, chvíli řádili a rychle zkrachovali. 40 (případně 70) let je sice dost na jeden lidský život, z hlediska společnosti je to ale nic.
  Současný socialismus, který nám cpou ze Západu (včetně politické korektnosti, ekologismu, genderismu atd. atd.), mi přijde o řád nebezpečnější a jeho následky budou mnohem ničivější.

 8. Foundry, ano i ne. Pokud to posuzuji z hlediska pohodovosti mého a doufám i Tvého žití, tak ty výsledky hovoří dost jasně. Co se týče různých těch úchylek, tak ano, je to nebezpečné. Kdysi se tomu říkalo sybaritismus. Nevím, jak se tomu vyhnout, protivím se tomu v rámci svých možností. Ale ve výsledcích je to zatím nesrovnatelné. A je to v lidech. Dnes se nemůžeme vymluvit na Beneše, komouše a omezenou nabídku voleb 1946. Dnes si lidé volí různé magory zcela svobodně.

 9. Karle, nehodlám srovnávat oba systémy, jen tehdejší a současný propagandistický kecy a to je totéž v bleděmodrém.

  Otázka je, jak dlouho vydrží to „zatím“.

 10. Neříkal maYdo ten „mediexpert“ kde je v Petěrburku ta trollí farma? Budu tam koncem června, tak bych se tam stavil, abych konečně viděl živého trolla, ne jenom ve filmu.

 11. Karle, jsme teprve na začátku, obávám se. Hitlera si Němci zvolili zcela svobodně.
  Budu se opakovat, ale domnívám se, že všeobecné rovné volební právo je zcela fatálním defektem našeho systému.

 12. Neříkal, kocoure. Ale věděl, jak to tam chodí, vykládal, že ti troli tam chodí normálně do práce jako zaměstnanci a berou za to plat.

  Já bych se bez trola obešla, ale jedu pozítří na vodu a asi se budeme muset obejít bez vody.

 13. Manželka mi nadhodila, že za neobvyklými „spontánními“ randály proti Marii Benešové by mohl být smutně proslulý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Kdysi vedl kampaň za protestty mladých, pod názvem „It¨s legal“, nynější kampaň je pod názvem „Million moments“ (či tak nějak). Zajímavé, že ač tuzemská, tak název v angličtině. A že by to mohl být rukopis Unie svobody. A Ruml, Payne…. a „Plzeňská práva“, a především „justiční mafie“, všichni v jednotném spojenectví s Kalouskem.

 14. StK, zde určitě nějaké údaje najdete: https://tinyurl.com/y68h7p82
  Foundry, ano, ale výsledky nesvobodných systémů nejsou o nic lepší, IMHO i horší.
  Já jsem prostě takový pragmatik, uvažující o reálných alternativách. Tedy, prosaditelných bez ještě větších škod, které by měly být odstraněny.

 15. Schumi, Benešová před časem měla nějakej soud, protože prohlásila něco o justiční mafii a někdo ji za to žaloval. Nebylo to za Němce?

 16. Ano, bylo. Nejdříve byl tvůrčím způsobem vyložen zákon soudcem Krajského soudu, dřívějším přispěvatelem tohoto blogu a Benešová se musela omluvit jen Grygárkovi, nakonec po několika odvoláních všech stran a rozhodnutích více soudů se musela omluvit a zaplatit škody. Vyvrcholilo to tím, že účastníci uzavřeli soudem schválený smír.
  Kromě věci pana Čunka byl důvodem k veřejnému výroku o justiční mafii krok ministra Němce ve věci tzv. katarského prince. Protože později pracovala Benešová v advokátní kanceláři, která zastupovala zájmy katarských princů v Česku, myslím, že ke smíru došlo za cizí peníze a na přání ze zahraničí.

 17. Ad trollové:
  Myslím, že Rusko dělá propagandu, stejně jako ji dělá třeba USA nebo EU případně jiná seskuení. Tohle to bylo, je a bude. Byly propagandistické články, shazovaly se letáky, vysílaly „štvavé vysílačky“, na druhé straně pracovaly rádiové rušičky. Demonstrace poti imperialistům byly při každé příležitosti a téměř povinné – musela být dobrá výmluva, aby se jeden z nich vyzul a neměl v kádrových materiálech černou tečku.
  Falšovaly se „dokumentární“ fotografie na obou stranách fronty. (Něco o tom už bylo napsáno, vyhledám…)
  Takže se mi zdá, že není nic nového pod sluncem, jenom se změnily technické prostředky – přibylo hodně TV a hlavně internet. Pro nás v Kotlince se nějak protočily světové strany, což je pochopitelné, když jsme teď „na druhé straně“. Bipolární svět zůstal, jen se změnil na multipolární. Všichni proti všem. Vezměte si třeba Čínu. Nějak nevíme, komu fandit.
  (Zajímavé je, že sever a jih zůstaly na svých místech [;>))

  Klimatičtí alarmisté jsou dneska (polovina května, 5°C a prší) asi trochu nešťastní, co když bude několik mokrých roků po sobě? Uhlíková stopa způsobí pro změnu nástup nové doby ledové?
  Není to ak dávno, co se s ní strašilo, pamatuji. Nejméně dva (bude jich víc) hollywoodských děl na ni odkazuje. Dvanáct opic a AI. Asi by se našly i další, ale nejsem znalec těch „širokoúhlých trháků se sedmikanálovm zvukem.

 18. Dobré ráno.

  „co když bude několik mokrých roků po sobě?“

  no, kdyby tenhle týden byl aspoň tak mokrej, že by přibylo vody v nejkudrnatější řece v Česku, tak bych to docela uvítala…..

 19. Ale takovej slejvák zas není nutnej. A touhle dobou stejně němají zemědělci s traktorem v poli co dělat.

 20. Ad propaganda – bodejť, nic novýho pod sluncem a dělají to všichni. Tvrdit, že to dělají jen Ti zlí a my jsme Ti hodní, co říkají jen pravdu pravdoucí, je součástí propagandy.

 21. Ad sucho:
  Prohlédl jsem si teď několik aktuálních map. Mapky různých institucí se dost liší (asi používají jinou metodiku) ale jedno mají společné: Suché oblasti jsou hlavně v okolí větších měst. Praha, Brno, Ostrava i Plzeň. Že by za to sucho mohla „zabetonovaná krajina“?
  Ví to někdo?

 22. Martine, dík za výklad. Jako vždycky, suma sumárum, to máslo na hlavě mají všichni. Aneb kdo s kým za kolik a houbeles, že nějaký principy a spravedlnost.

  Krajský soudce? Jednoho, co s tím měl dělat pamatuju, ale měla jsem za to, že nebyl krajský a hlavně, pokud vím, to byl psí přispěvatel, zdejší nikoliv.

  Mám trochu pocit, že s tím Babišem to zase mediálně podělali. Teď už je vyloučeno aby proběhl nějaký spravedlivý proces. Když bude odsouzen, bude řvát jeho squadra, žeb to bylo na politickou objednávku. Když bude osvobozen, bude řvát druhá strana, že to bylo koupené.
  Existuje vůbec v ČR soudce, který by mohl vydat osvobozující rozsudek, pokud by se skutečně podvod neprokázal, který by všichni akceptovali?

 23. A je vůbec ještě možné, aby proběhla v takových poměrech nějaká „očista justice“?

  I kdyby to vyházeli horem dolem, tak při prvním rozsudku, který se nebude líbit, vypukne řev o zkorumpované justici nanovo.

 24. St. kocour (9,23).
  Kdysi, když ještě ostravské podniky jely naplno, jsem viděl mapu náhlých letních bouřek, kde bylo něco jako „izočáry“ objemu srážek. Tvořilo to zhruba elipsu, v jejímž západním ohnisku ležela Ostrava. Zytek byl posunut na východ vlivem převládajéících západních větrů. Vysvětlením bylo to, že proud teplejšího vzduchu vysušuje oblast města a vynáší páry do výšky, kde se dost rychle ochladí a kondenzují, protože se jedná jen o lokální zdroj tepla.
  Možná, že se jedná o obdobný jev, kdy ale lokální zdroje tepla jsou tak časté a rozsáhlé, že vlastně splývají a ke kondenzaci nedochází. Určitě k tomu přispívají i rozsáhlé zemědělské plochy s monokulturami, kde je také toto přehřívání známé.
  Ale nejsem klimatolog, možná je vše jinak….

 25. Dobré předpolední vespolek,

  Starý kocoure, Sever a Jih sice zůstaly na svých místech, ale taky není o co stát – z Jihu se tlačí migranti, ze Severu Barnevernet nebo jak se ta zrůdnost jmenuje… ale oproti dřívějšku – z Jihu Osmani a ze Severu Vikingové – se to zas tolik nezměnilo, žejo…

 26. StK, ne kondenzující páry, kde by se lokálně vzalo tolik vlhkosti, třebaže něco z exhalací, ale především kondenzační jádra.

 27. maYdo, on hodně, kdysi přispíval nejen na Psa, ale i na Pavouky. Já ho nechci jmenovat.

  O klimatu se na tomto blogu můžu bavit jen v náznacích, více vždy osobně. Byl jsem v jednom období svého života nejprve studentem a pak i vědeckým pracovníkem v oboru ochrany ovzduší a znečištění. Proto si především pamatuji některé základní fyzické a fyzikálně chemické zákony, které neschvaloval nějaký nevzdělaný politický sbor.

 28. Dobré odpoledne… 2 Schumi – no, jestli budu v provozu (snad jo – jen se mi povidlo jedno malé zhroucení) tak o těch kondenzačních jádrech budu povídat cca za 14 dní na jedné konferenci. Zatím to vypadá, že dominující proudění je přes Ukrajinu, Bělorusko a Polsko, kde tolik nevyšilujou s filtrací a čistotou, takže nějaká ta kondenzační jádra jsou a to počasí teď tomu odpovídá – nízké dešťové slohy, ze kterých prší relativně drobně a hlavně dlouho.

 29. 2 Šumavák – jestli budu aspoň trochu schopen, rád se zúčastním. Spolu s Blankou. A jestli to půjde, ubytování u Candrů v přízemí.
  Teď je mi dost mizerně, ale snad se to zlepší…

 30. PeSi, v tom případě můžeš opatrně zmínit můj návrh na snížení sucha zvýšením množství kondenzačních jader. V uhelných elektrárnách vypnout filtry. Dostatek kondenzačních jader nad Evropou nejen zvýší srážky, ale učiní je pravidelnějšími, a tím méně extrémními. Proč nahoře rozprašovat například jodid stříbrný, když vhodnou substanci tam můžeme foukat z komínů. I jí obohacovat spaliny plynových elektráren. I u nás. Když to na severozápadě z komínů foukneme do vlhkého atlantického proudění, mělo by o kousek dál zapršet víc.

 31. Oxidy síry a něco jemných prachových částic je prakticky zadara. Stačí vypnout filtry.

 32. StK, sucho kolem velkých měst by mohlo být způsobeno tím, že jsou tepelnými ostrovy od kterých stoupající vzduch do opblasti odkloní „srážkové povětří“.

 33. Ale ta zima už mě štve. Už měsíc. Tedy sněžilo tady naposledy 3. května, ale ještě stále to může přijít. Poručíme větru, dešti. Západní proudění, vypnuté filtry. V době senoseče a žní filtry na plný výkon. Už si to někdo patentoval? 😉

 34. Jeden šašek začátkem dubna prohlásil/napsal (kdo a kde jsem si bohužel nezapamatoval), že bude letos ještě větší horko a sucho než vloni. Rád bych ho potkal.
  Byl na ČRo Plus Kalvoda. Explicitně potvrdil i s příklady, že trestní stíhání lze „objednat“. Redaktoři to neslyšeli a teď hodlají udělat bugr z té zprávy ministrině spravedlnosti pro Zemana.

 35. JJ, PeSi.
  Kdybys pro konferenci hledal přirovnání, tak ten krásně čistý vzduch je pro lidi stejně nebezpečný jako destilovaná voda.
  No a „kotlíkové dotace“ to dorazí.

 36. Šumaváku, přidal bych čistej kyslík nebo dokonce ozón

 37. OT: Pěkný rozhovor, nepočítám-li nechutně aktivistického (nechutného, aktivistického) Břešťana:

  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ve-jmenu-liberalni-demokracie-tu-mensina-utlacuje-vetsinu-ri/r~1781bebc724811e998d70cc47ab5f122/v~diskuse/

  Naše volba šla na Západ. Jenže pak se stane, že při odhalení sochy Karla Marxe v Německu hovoří předseda Evropské lidové strany a hodnotí kladně přínos Marxe k vývoji společnosti; to je pro mne šokující. Politický model se mění a někdy je těžké říct, kde je Západ a kde Východ.

  (…)

  V ústavě nemáme napsáno, že jsme liberální demokracie. Je to trochu nálepka, kdy ti, kdo vystupují jakoby ve jménu liberální demokracie, povyšují své názory na elitní a jedině platné. Vraťme se k zásadě demokracie a jejímu významu: je to podíl všech na výkonu moci. S nikým by nemělo být jednáno jako s méně hodnotným občanem, ale to je myslím v současném diskurzu mainstreamu uplatňováno ve jménu liberální demokracie. — Vůči komu? — Myslím, že vůči většině.

  (…)

  Je tu třeba i obrovská dekadence ve vzdělání. Myslím, že kdybychom si vzali maturanta řekněme z roku 1937 a absolventa doktorandského studia dnes, byl by na tom lépe ten někdejší maturant. Největší krize, která se pak promítá do společnosti a politiky, je krize v humanitních oborech. Tyto obory ztratily svou logickou strukturu a berou člověka hlavně jako emotivní bytost.

  (…)

  Také když navštěvuji věznice, vidím, že vedle klasických diet nebo vegetariánské stravy tam vedle košer existuje už i halal strava.

  A z diskuse pod rozhovorem:

  Líbí se mi, jak Duka, kterému už o nic nejde, nepotřebuje se nikomu líbit, tím méně médiím, může na rovinu říct, co si myslí.
  „Prázdná gesta dělat nechci.“ a novináři, třeba se podělejte.
  Protože přesně o to tady jde. Novináři chtějí gesta, chtějí omluvu, nejlépe v přímém přenosu, aby byla sledovanost. Je jim úplně fuk, že oběť třeba ani není oběť, to neřeší. A kardinál Duka je pošle do háje. To je prostě super.

 38. A po včerejší schůzce zástupcú místních spolků bojujících s developery bych přidal i čistou mysl ekoaktivistů .Jejich zástupkyně neustále vykřikovala: Určitě jsou tam nějací vzácní brouci a tak jim ( developerům) to musí obec zatrhnout. Už s tím argumentujeme 13 let a furt je to marný a neberou nás na vědomí“. Daná dáma během 1,5 hod. schůzky vypila tři dvanáctky, vykouřila asi 6 cigaret a odešla s pocitem, jak to všem nandala.

 39. Byl na ČRo Plus Kalvoda. Explicitně potvrdil i s příklady, že trestní stíhání lze „objednat“. — Ale, Vlasto, to snad vědí všichni již nejméně dvacet let. Otázka je, jak často. Řekl bych, že prakticky tak často, jak často objednatelé potřebují.

  Významnou výjimkou jsou snad jedině případy, kdy k trestnému činu skutečně došlo; tehdy orgáni zůstávají zcela nečinní tak pravidelně, že jsem ochoten věřit, že vůči pokusu si stíhání objednat by projevili dokonale pevnou a neoblomně zásadovou neovlivnitelnost.

  Nějaké příklady uvádí třeba Jemelík zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-sam-proti-triumvirum-df9-/p_politika.aspx?c=A190512_225956_p_politika_wag

 40. Vlasto, nejde o ovládání počasí. Jde o vyzkoušení vlivu krátkodobého zvýšení množství kondenzačních jader na úroveň asi tak před čtyřiceti lety. Počkat na vhodné proudění a z komínů s odpojenými filtry trochu prdnout do luftu.

 41. Zpátečníku, nemohu se dočkat až seberou breathariána.

 42. Schumachere. Nebuďte trośkař. 🙂 A já jsem si jen tak rýpnul. V dobrém.
  Zpátečníku. Všichni vědí. Ano. Ale Kalvoda byl ministr. A překvapil tím redaktorku. Nečekala to od něho. A explicitní vyjádření bývalého ministra spravedlnosti by mělo mít váhu. Nehodilo se, nemá. Ale je to nebezpečná hra.

 43. Kalvoda? dnes je haloween, že politické mrtvoly vstávají z hrobu?

 44. OT: Hle, Halík pojednaný Fuchsem: http://ceskapozice.lidovky.cz/tomas-halik-klesa-na-uroven-zavilych-ideologu-fol-/forum.aspx?c=A190430_172325_pozice-forum_lube

  Tedy, už dlouho si říkám, že Halík by potřeboval rozebrat daleko důkladněji (kupříkladu jako takový Pavka Kohout, jehož duchovnímu, uměleckému, politickému či lidskému vývoji od 50. let se dostalo nejméně jedné tlusté monografie)… Ale coby prvotní počinek to snad úplně špatný začátek není.

 45. OT: https://echo24.cz/a/SL59K/zlocinni-uprchlici-rakousky-ministr-nema-moc-pochopeni-pro-posileni-jejich-postaveni

  Z diskuse pod článkem (František Potřebný; že by inkarnace Josefa Cholévky?): Nejsou to žádné kouzla. Prostě jsem se vžil do postavy liberálního aktivisty a využil zážitků v socialismu, ve kterém jsem vyrustal.
  Prostě jsem si řekl – jak bys to udělal, kdyby tu chtěl vybudovat liberální a multikulturní ráj … a prakticky ve všem jsem se strefil. Nevymyslel jsem nic nového. Všechno se opakuje.

 46. CQ, CQ, CQ:
  Odhlédnu-li od toho, že tady ve východních guberniích je t.č. počasí odpovídající druhé polovině listopadu tak mě docela baví cvrkot ve Stověžaté.
  Ministr kultury odvolá ředitele NG pro vážné podezření z „rozkrádání majetku“ způsobem sebezakázek a sebehodnocení. 1 000 000 moments párkrát vyběhne s prefabrikovanými transparenty na Staromák a ejhle – náhle je odejít (dobrovolně, pochopitelně!) sám ministr kultury. A Fait rozkládá v TV (říkala žena) o tom, jak bude „očišťovat své jméno“. A že se (možná) vrátí „a s ním přijde zákon.“
  Tož myslel jsem si, že chlapci „vod vlády“ mají v kalhotách něco jiného než …

  Kdyby to nebylo za mé peníze, bral bych to jako dobrou situační komedii. Nicméně kvalit „Jistě, pane ministře!“ to nedosahuje. Herecké obsazení je mizerné a dramaturgie taky nic moc.

 47. Ministr kultury je názorná ukázka socdemácké personální nouze. Ne, že by nebyli i jiní a jiné před ním, ale zcela bez vztahu k Fajtovi, tohle je tragédie.
  Dobrovolně to nebylo, vykopl ho Hamáček, zřejmě ve snaze o minimalizaci škod.

 48. Ad padlý ministr: Za kulisy nevidím, aktéři jsou mi oba zcela volní (neznám), ale to, co je vidět na scéně je prostě „směšnotrapné“.
  A takových frašek je plná Praha. Rath, Janoušek, Rittig atd. atp. Ale moc k smíchu mi to nepřipadá.

 49. Vlasto, s tímhle opatrně. Jinak by při větrodeštní snaze o větší regulaci to mohlo vypláchnout kotlinku nebo naopak vysušit Mácháč co by Aralské jezero.
  Jenže odpovědnost za takový experiment si na sebe nikdo nevezme. Co třeba kdyby exnul nějaký astmatik, a bylo to přičteno tomuhle. Nehledě na to, že by to bylo v rozporu s třema prdelema předpisů. Takový experiment si může dovolit jen vládce silný jako stranovláda v čase nejlepší kondice.
  Tak alespoň zaplaťpříroda za vítr z Běloruska.

 50. ….v zemi, která pro nás po roce 1989 byla vzorem nejen kvůli reformám Margaret Thatcherové…

  Jednak co se týče tamního politického systímu, je podložen tamní kulturou, proto sám o sobě je jepřenosný, druhak Thacher sice byla železná a ne hloupá, jenže ve své tvrdosti natvrdlá, necitlivá. I ke svému nejblížšímu okolí. V posledku už poznamenaná propukající nemocí.

  Můlj názor na ženy v politice a i na jejich volební právo je velmi kritický. Bez ohledu na severskou výjimku, která je podmíněna odlišnou kulturou. Která slepičí tak jak na tamních ženských neleží tíha přežití. Ženy nejsou vyselektovány pro soutěžní kooperaci, velkorysost, toleranci. I hru pojímají jako souboj na život a na smrt. Proto jsou bláznivé feministky u kterých snaha vyrovnat se mužům spočívající přejímání některých jejich rysů je zhoubnou kombinací. Tak vyselektované ženské neumějí se tvůrčím způsobem, v zápalu o nejlepší výsledek, pohádat a pak společně jít na pivo. Pro ně je to boj.

 51. StK, mnohdy připrchlina, které se jinde rádi zbavili, nám, rodilým Pražákům, dělá nejen ostudu, ale tak jako ostaním kazí život. Ti nejhorší odcházejí do Brusele.

 52. Jsou výjimky na neženské straně. Například Kalousek. Ale to je patologie.
  Leckerý hysterik je nepovedená ženská.

 53. těch výjimek by se našlo… Třeba výše zmíněný Halík. Ale to je taky patologie. Horší než Kalousek.

 54. Kondenzační jádra:
  Při použití primitivní logiky by to znamenalo, že vyčištění vzduchu (kouře atd.) nám způsobilo sucho. Chybí jádra. Tohle bohužel asi neobstojí. Sucha byla i ve středověku. A deště taky. Ba i tornáda na našem území. Kdesi u Brna jedno rozbouralo nějak menší hrad či tvrz – je to v kronikách.
  Takže pravdě podobnější je, že počasí posledního půlstoletí bylo spíš takové krotké a my jsme odvykli jeho rozmarům. A na nějaké rozmary i zapomněli. Třeba na povodně 1997 nebo na katastrofální sucho v roce 1947.
  Takže volám: „Na stráž!“ nebo „Buď připraven!“ (A neskuhrej furt!)

 55. A stale to jde rychleji… — Ba právě, PK. Tohle je už 14 měsíců staré: Kde jsme teď?

  Řekl bych, že tady: Když se diskuse o cenzuře letos vyhrotila s Klausovým návrhem zákona, její zastánci a podporovatelé se našli i zde na Šumavákovi.

  Ostatně jak psával jeden (mezitím již smazaný) přispěvatel, Dobro nelze prosadit po dobrém…

 56. Na tohle máme u nás ve východních guberniích jedno slovo, ale to se se mezi slušnými lidmi neříká. Je to „slepice uvnitř písmena A“.
  Nicméně: Každý tlak budí protitlak….

 57. Můlj názor na ženy v politice a i na jejich volební právo je velmi kritický. (…) Ženy nejsou vyselektovány pro soutěžní kooperaci, velkorysost, toleranci. I hru pojímají jako souboj na život a na smrt. — Tedy, Schumachere, já sem dával link spíše kvůli 2. a 3. odstavci. Abych to sem nekopíroval celé, viz např.:

  Vládnoucí stranu postihla docela vážná nemoc: její členská základna se rozchází se svou parlamentní i vládní reprezentací. Důkazy o tom, jak jsou špičky Konzervativní strany mimo, do jaké míry jim chybí sebevědomí, takže si osvojily převládajícího ducha doby, který se na ně řine z univerzit, BBC a samozřejmě z levé části parlamentu, přicházejí v množství zhruba jeden týdně. Vyhazov Rogera Scrutona z výboru pro estetiku nových budov jsme v Echu rozebírali ze všech stran. Ale děje se to i v mnoha dalších aférkách a záležitostech, které u nás nemají takovou rezonanci: konzervativní vláda ustavuje orgán k cenzuře sociálních sítí; adept na příštího lídra strany Johnny Mercer si pochvaluje, když nějaký násilník na veřejném mítinku fyzicky napadne předáka „krajní pravice“ Tommyho Robinsona; ministr životního prostředí (dříve představitel pravého křídla strany Michael Gove) nemůže chybět u schůzky s vyšinutou šestnáctiletou klimaaktivistkou Gretou Thunbergovou.

  (…) [B]ritští konzervativci [se prohlíží] už léta zkoumavě v zrcadle a vyhlazují v tváři každou stopu po zpátečnictví. Výsledkem je ztráta tváře.

  — — —

  Ale když už jsi reagoval na Thatcherovou…: Za ta léta, co jsem (nedobrovolně a nepravidelně) navštěvoval ZDŠ, jsem zahlédl jistě stovky rvaček; samozřejmě vždy výhradně klukovských. Zajímavé je, že nejvážnějším zraněním byl přinejhorším rozbitý nos, a i ten pouze párkrát; asi by takové případy šlo spočíst na jedné ruce.

  Podobně, ti nejméně obdaření jedinci pokládali za vtipné se k někomu přikrást a zezadu praštit po hlavě zeměpisným atlasem; a protože se jim opakovaný vtip nezdál pod úroveň, koncem školního roku už z atlasu dávno mívali salát volných listů s pěticentimetrovýma oslíma ušima. Jenže je pozoruhodné, že i ten nejméně mentálně zdatný hoch se vždy spokojil s atlasem, a nikdy jej nenapadlo někoho zezadu třísknout třeba židlí.

  K tomu všemu jsou nejen evolucí vyselektováni, ale celou kulturou (nejen euroatlantické civilizace) vedeni a vychováváni právě kluci. (Selekce jistě probíhala i mezi populacemi: Kmen složený ze samých svatoušků, ba serafínů, musel nutně uvolnit místo jiným; jenže kmen krvelačných raplů vposledku také, vyvraždiv se sám, i bez interakce se sousedy.) Holky možná jsou konfliktní plusminus stejně, zcela jinou podobu však mají nejen jejich konflikty, nýbrž i mechanismy, jak je eskalovat a/nebo držet pod kontrolou. Holka zapletená do konfliktu klukovské povahy v něm tudíž lehce může udělat nepředpokládané věci, velmi se vymykající nepsaným pravidlům; podobně (teoreticky) též kluk zapletený do holčičího konfliktu. Ty by tak mohl skončit mnohem hůře, než by člověka na počátku napadlo.

  Stojí myslím za pozornost, že i celá politika je konfliktem takovéto povahy, tedy konfliktem řízeným a v mezích udržovaným nepsanými pravidly; bez nich by to ani politika nebyla. (Podobně třeba technologická konkurence.) Strukturální podobnost s klukovskými rvačkami zde jistě existuje i přes odlišné motivace (politiky všeho druhu sice rozděluje souboj o zdroje, ale zároveň spojuje snaha vytvořit politickou třídu, do níž voliči neproniknou).

  Jestliže se v takovémto svou povahou mužském světě vyskytnou ženy, mohou se začít dít všelijaké paradoxní věci… Tak například (HzŽ by to jistě vyložil nesrovnatelně kvalifikovaněji) šermíř levák je na dně výkonnostní pyramidy ve výhodě, neb v populaci převažují praváci a soupeři proto na leváky jsou méně zvyklí. To pak může způsobit, že v určitém vyšším patře té pyramidy naopak převažují leváci; a člověk by mohl spekulovat, že z analogických, leč obrácených důvodů se v ní ještě o něco výše uplatní opět praváci… Zatím jsme v tomto směru teprve na počátku. Kupříkladu pozorujeme zjevný eurotrend, že (zřejmě nějak tajuplně korelováno s postupující islamizací) ministrem války (v newspeaku ministryní obrany) musí býti žena, nejlépe lesbička nebo těhotná. Co to udělá dále, je asi předčasné předvídat.

 58. Na některá ta tvrzení u pana Šibeničky by to přece jenom chtělo nějaké ty důkazy.

 59. Awruk! Tak mi pokud možno držte palce – zítra se jdu vošpitálizovat! A kamarád jasnovidec prorokuje tak týden… Možná víc… Jebat taká robota…

 60. Zpátečníku, to je hluboká úvaha k zamyšlení. …Ano. Ženy většinou nemají tenhle regulační systém.
  Dosud jsem nezaznamenal případ, že ženské se konstruktivně pohádaly. Neřkuli nadšeně. Většinou to přeroste do souboje samic urputně hájící svá hnízda. Vlasy by si vyrvaly, oči by si vyškrábaly. Buď se nehádají, tlumí to v sobě, nebo to přejde ve válku.
  Ovšem nejhorší je mužský s ženskou povahou. Narcistní anetický hysterik.

 61. PeSi, týden servisní stravy vydržíš. Mým doporučením je nejméně půlroční přísný lázeňský režim zahrnující veškeré zdravé protivnosti, kterým se usilovně vyhýbáš.

 62. PeS-i,
  každý starší stroj potřebuje údržbu, aby ještě nějaký čas fungoval.
  To se nedá obkecat.
  Znám.

 63. Ad ženské kolektivy:
  Ženy si většinou všechno berou čistě osobně. A nedokážou se přes to přenést. Takže brzy dojde „na krev“. Výjimkou je stav, kdy je jedna (!) ženská v mužském kolektiovu. Ale ta zase dokáže ten kolektiv poměrně rychle rozložit.
  A nemusí to ani být sexbomba. Hra „na chudinku“ funguje stejně dobře.

 64. PeSi, ať je vše v klidu.

  AK, proč důkazy – stačí informaci zlikvidovat a zavřít kanál. Nejlépe i s nositelem, ale tam ještě nejsme.

 65. Pozor, pozor!
  Vybrali jste si velmi nebezpečné téma. Žena a muž? K tomu jen klasický Mark Gungor – tenhle odkaz je s českými titulky pro ty, kteří tolik nevládnou:
  https://www.youtube.com/watch?v=SZf4imtSDrs
  Anebo „It’s Hard To Kiss The Lips At Night That Chew Your Ass Out All Day Long“, což přeloženo do jednoduché angličtiny znamená – Stay Single!
  https://www.youtube.com/watch?v=pjkLf_X88WM&list=FL-g0-ADCcjsrJJxpkMgFy4w&index=6&t=0s

 66. Ano. Hádka „ad reo“ je pro chlapi požitek. Je dokonce poměrně značná skupina chlapů, kteří umí přiznat porážku a při pivu se tomu zasmát. Pro ženské je skoro vše „ad hominem“.

 67. PeSi,
  drž se, a když na tebe budou zlí, tak je pokousej 🙂 !
  Držím palce.

 68. Ad hádky – jistěže se ženy hádjaí jinak než muži. To vás fakt překvapuje ? A víte, že jsme i jinak odlišní 😀 ?
  No vážně, stačí pozorovat tlupu primátů. Alfa samec, hierarchii samiček… vzorce chování jsou jiné, hádky k tomu patří.
  Asi mne brzo někdo zabanuje…

 69. PeSi, jestli Vas budou tyrat, pripomente si, ze je to furt lepsi, naz se hadat s zenskou. Good luck!

 70. PeSi,
  držím všech pět palců….a hlavně jim tam neříkej, co si o nich myslíš, toho se vyvaruj. Oni mají dost možností, jak ti to nenápadně vrátit…..
  A pak se ozvi.
  P.S. ty palce jsou jen čtyři, ale i tak….

 71. P.S. k memu predeslemu: „Hadat se s milovanou zenskou.“To boli. S tema ostatnima je to sranda.

 72. P.M. No jo. Když ale já miluju skoro všechny. 🙁 🙂

 73. Pesi, drž se. štěstí a odvahu!!!!!

  To já ženskou rvačku opravdu viděl na vlastní bulvy. Po celé čtyři roky jsem byl jediný kluk ve třídě, takže lecos z ženského jednání chápu. Už se nedivím, jak to tu kdosi tvrdil, že odstřelovači nejdříve zastřelí teroristky, potom až teroristy. I ve zvířecí říše je to podobné. Když se rvou dva psi, je to randál a řev. Když se rvou čuby, lítají chlupy.

 74. To: Vlasta.on: Coz o to! Mne se taky libi kdejaka. Ale ta jedna, kterou miluji, mne dovede jedina nasrat.

 75. Ještě k oteplování. Dnes jsem mluvil s jedním hodně vysoko postaveným Korejcem. Ten mi tvrdil, že do roku 2030 bude 25 % energie získáváno ze zelených zdrojů. Když jsem se ho ptal, zda tomu skutečně věří, odpověděl, že je státní zaměstnanec, takže věřit musí. Zároveň ale dodal, že v Koreji mají nejlacinější energii v Asii. Až budou za ni platit o 100 i více procent navrch, tak se to po volbách urovná.

 76. Petře, (16.16), já měl na mysli spíš ty spiklenecké teorie.

 77. PeSi – držím nejen palce, ale i pěsti a vůbec všechno

 78. OT: Pěkná recenze od Ondřeje Horáka v poslední Orientaci (LN): Robert Menasse, Hlavní město.

  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjr49yt8aDiAhUKYlAKHcUgCc4QFjAAegQIABAB&url=https%3A%2F%2Fwww.pressreader.com%2Fczech-republic%2Flidove-noviny%2F20190511%2F282029033670287&usg=AOvVaw3DZlvG2Docux4MYqVrB8jy

  Evropská unie, jež vznikla i proto, aby už nevládl nacionalismus a rasismus, je vlastně ve své administrativě plná lidí, kteří bojují za národní zájmy a též se notně vyžívají v boji proti národním zájmům ostatních. (…) „S radikálností, s níž dnes hájíte německé zájmy, byste s dřívějším datem narození skončil jako obžalovaný v norimberských procesech.“

 79. Atapama
  je člověk, kterého si velmi vážím. Hovoří vždy jasnou řečí, jeho myšlenky jsou logické. (Možná je ho škoda i jako politického komentátora/kritika.)
  Je to „pralesní filosof“, který ctí základní moudrosti života.

 80. Jo, to mně taky zaujalo. To jsou ty paradoxy …

 81. PeSi, moc Ti držím palce. prodírám se návštěvami s pocitem, že nevědí nic, ale snaží se to dobře prodat. Navíc jsem si včera vyhodil rameno a a každé otočení v pelechu mne probudí, takže je méně bolestivé ťukat doklávesnice.

 82. Panu učiteli PeSovi s láskou – držíme palečky!

 83. A abych trošku rozšířil paletu webů, na které sem dávám odkazy: http://www.nastvanematky.cz/cenzura-potvrzena

  Ony by totiž, jak si už dlouho říkám, tematicky (ne nutně názorově) příbuzné weby měly na sebe odkazovat, jak tomu ostatně též bývalo před příchodem Googlu.

 84. Nějak to tady chcíplo, tak vznesu OT dotaz, inspirovaný nedávnou mediální bouří: K čemu, proboha, potřebujeme ministerstvo kultury?

 85. 2 Foundryman:
  Na rozdělování dotací. Spousta kulturních ústavů (divadla, film, hrady a zámky, galerie, skanzeny atd) je na dotacích životně závislá, vydělají na vstupném si jen část peněz potřebných k provozu. Je to tak na celé světě, není třeba se pohoršovat. Ti, kteří dotace nepotřebují by se v Česku dali spočítat na prstech. (Nemluvím tu o kapelách.)

  Pozn.: Umělecká kvalita není přímo úměrná výšce dotace. Někdy mám pocit, že ta úměra je nepřímá. [;>/

 86. Ad StK – čili zcela dle sira Humphreyho: dotovat je třeba to, co lidi nechtějí. To, co chtějí, si zaplatí sami.
  Já jsem holt ekonomický extrémní konzervativec – méně zdaňovat všechno možné, pak lidem zbydou peníze i na dražší vstupenky (pokud tedy bude o předváděné zájem).
  Je mi ovšem jasné, že při aplikaci tohoto přístupu by zmizela fůra lukrativních korýtek.

 87. Jo a ještě, při zmínce o galeriích. Celý svůj život jsem patrně žil v bludu, že galerie = prodejní výstava obrazů.
  Ty, které nejsou na prodej, se vystavují v muzeu.
  Tak proč by se měl dotovat něčí kšeft?

 88. Právě jsme se vrátili z koncertu Alexandrovců. Uvedl je velvyslanec Ruské federace. Jaké to bylo? Jaké jiné by to mohlo být….Nářez. Výkon a atmosféra úžasné. Reakce publika přidávající oktany. Sólista na balalajku..čardáš…. top bravurní plnotučné ovládnutí nástroje ve všech polohách.
  Standing ovation. …
  To jsem si před desetiletími nemyslel….

 89. Foundry, … to jsem si nemyslel…
  Pořád nějaké překvapení. National Gallery mají i leckde jinde…

 90. Foundry, souhlas. Nižší daně a každý ať si platí, co ho zajímá. Nějakou tu vyjímku bych snad bral na udržování hmotných památek. Jenže StK má pravdu, to snad kromě Burundiukundy není nikde na světě.

 91. 2 Foundry:
  Napsal jsem tu spoustu (asi zbytečných) slov na vysvětlení, co je to živá kultura a jak je, byla a bude (?) financována, proč a kým.
  Pak jsem zavadil o tlačítko myši a vše zmizelo v nenávratnu.
  Budu psát v editoru! – to si vždycky říkám – a pak – stoji za to ho otvírat pro těch pár slov? Těch slov a argumentů je najednou víc…

  Takže už dám jen odkaz na můj starší podotek:
  https://stary-kocour.blogspot.com/2014/02/babovresky-versus-marketa-lazarova.html

  Alexandrovci jsou pochopitelně dotovaní ruskou vládou a to velmi masivně. Každá role je obsazena dvakrát i třikrát takže po pádu letadla s prakticky celým souborem byli schopni se „zrestaurovat“ velmi rychle do původní kvality.
  Jsou i na naše poměry výborně placeni a dostanou se tam jen ti nejlepší. U vchodu pro účinkující je velká tlačenice. Proto si mohou dovolit být tak skvělí. Jsou „výkladem Ruska“ a Rusové jsou na ně právem hrdí. A tak to má být, tak je to správné.

 92. 2 AeroKarel:
  Ani kdyby daně byly nulové, tak by většina lidí na kulturu nešla. Ne na tu náročnější. Ta by se stala (jak je to třeba v Německu nebo Rakousku) přehlídkou bohatých snobů.
  Pohybuji se v tom ranku už přes padesát let a nikdo mi nedokáže vymluvit to, co o tom vím.

 93. (Allexandrovci“. . .“Jsou „výkladem Ruska“ a Rusové jsou na ně právem hrdí. A tak to má být, tak je to správné.“

  Ja bych s tim mohl souhlasit, ale: Ti bezvadne zpivajici Alexandroci byli (a budou) pro me representovat agresivni ruskou soldatesku, okupujici Starou zemi. Ty jejich nablyskane holinky a remeny mne nikdy, nikdy nemohly uchvatit. Pro me byli tim Martinovym dominantnim psem, ktery ochcava rohy sveho teritoria.

 94. My barbaři víme, že opery a zpivajici „tělesa“ měly být už dávno jako ZHN zakázány ženevskyma konvencema…..
  Naštěstí mám proti nim privátní protichemický kryt (kam nemůže yperit…).

 95. Poud někdo dovede žít bez kultury, tak pochopitelně se mu její financování nelíbí. Druhá věc je, jak se rozhoduje a přiděluje.

 96. A jak známo, nejkrutějším národem jsou Němci, neboť jejich opery trvají až čtyři dny.

 97. Financování kultury i „kultury“ státem je otázka posledních cca 100 let. Korelace s razantním růstem zdanění jistě není náhodná.

 98. Národní galerie a národní muzea jsou v USA financována ze státního rozpočtu ministerstvem vnitra (ministerstva kultury netřeba). ježto jsou tyto instituce financovány daňovým poplatníkem nevybírá se v nich vstupné.

 99. jedinou korelací, kterou vidím mezi nutností financovat „vážnou“ kulturu a jejím přežitím je velikost nutného publika. Ve státě se 4 miliony byvatel by se ze vstupného těžko uživily Národní filharmonie, Národní divadlo, Národní opera a pobné národní kulturní statky, byť by je část obyvatelstva považovala za národní bohatství. Ale i tato forma kultury se může uživit bez státních dotací.
  V okrese kde žiji máme vynikající komorní kvarteto. Příští rok savíme 30 výročí jeho vzniku. (jsem členem 13 členného sboru ředitelů). Veškeré prostředky získáváme e vstupného, které není velké – $ 15 za koncert – z reklam v programech a z toho, co vyžebráme od místních podniků, bank a jedinců. Část peněz množíme na burze. Z peněze navíc podpoeujeme dětský symfonický orchestr, který součástí naší organizace. Kupujeme dětem nástroje, pronajímáme sály a platíme dirigenta a vedoucí. Pravda, že naši muzikanti to dělají hlavně pro radost neboť jejich odměna za koncerty se pohybuje v relaci průměrného platu.

 100. Dobré ráno vespolek,

  Dušan mne předběhl, ale potvrzuji – při návštěvě Washingtonu DC jsme procourali snad všechno kolem „Mallu“, což je centrální protáhlé náměstí (?) na jedné straně s památníkem A. Lincolna (což vypadá jak socha Dia v nějakém antickém chrámu) a na druhé na mírném vršku Capitol…. celé se to táhne v délce asi tří kilometrů (joooo, určitě všichni zaznamenali ve filmu Forrest Gump). Lemováno spoustou památníků, muzeí apod. V těch národních vstup zdarma (https://washington.org/dc-focus-on/museums-national-mall) – my prolezli Natural History, National Galery a nakonec už jsme poněkud odpadávali v National Air and Space, a to jsme byli o čtvrt století mladší… 🙂 Hele, zrovna teď tam květou třešně a sakury, což je nejlepší doba k návštěvě, tak máte tip na výlet 🙂

 101. StK, navíc plní další důležitou, možná že i hlavní funkci. Jsou vzorem.

  P.M. s takovým přístupem bychom se obávali návratu Habsburků tak jako v Rakousku, v Němcích viděli nácky, báli se Francouzů, Švédů….Nynější mladá generace nepamětníků, nemá-li vymytý mozek obrácenou propagandou, tímhle komplexem minulosti netrpí.
  Rozumím tomu, že v sobě máš konzervovaný obraz situace z doby kdy jsi odešel. Jednou nohou jsi tam v přítomnosti, druhou tady v minulosti. Takové částečné žití v minulosti je svazující. Třebaže pochopitelné. Před časem jsem viděl záznam z festivalu vojenských hudeb. Němci mimo jiné zahráli jejich nejrprofláknutější pochod, který máme asociovaný s nacistickou dobou. Chvilku divný pocit, pak to rozum přebral. S výhodou, že jsem z generace, která to nezažila. Mám rád vojenskou hudbu. Dobrou, odkudkoli. Pamatuju promenádní koncerty na pražském Hradě. Kam v době hluboké nesvobody byl volný přístup. Jo, to jsou paradoxy.
  Na koncert Alexandrovců jsme šli s lehce disentním pocitem. S vědomím, že tohle není rizikové. Zatím. Ale být mladý, hledat lepší zaměstnání, tuze bych si rozmyslel, jestli to dát do svého profilu na Facebook. Zvlášť s ohledem na aktuální rozhodnutí Ústavního soudu, navíc do soukromoprávních vztshů vnášející aktuální státní politiku. Což s ohledem na koncert s podporou prezidenta by bylo zajímavé. Úastavní soud by se musel především zaývat otázkou kdo v tomto případě reprezentuje jakou státní politiku. Ne, že by na tom záleželo, protože v takovém případě představa, že něčeho reálného se lze domoci žalobou je hluboce mylná.

 102. Stars And Stripes Forever by dali s bravurou.

 103. V londdýnské National Gallery také vstup zdarma. Na rozdíl od zdejší. O něčem to vypovídá…

 104. Jo,
  a vstup do nově zrenovovaného Národního muzea taky není za hubičku… ale to není ani do vídeňského natural historische a naproti kunsthisorische… pro mne zatím nejhůře uspořádané (to kunst, přírodní bylo OK, pokud někdo oblibuje hromady nerostů, hornin a vycpaného zvířectva v k.k. prezentaci).

 105. Jak si v odkazu snad můžete přečíst (už jsem to psal dávno, tak bych si to musel pořečíst sám), kultura (živá kultura i památky) má několik vrstev. Od státní, která se provozuje za státní peníze nás všech, je drahá, ale jinak se provozovat nedá, až po kvartety, složené z amatérů kteří nepotřebují žádné peníze. Což není žádný odsudek, jsou amatéři, kteří mají vyšší úroveň než mnozí profesionálové. Jenže velké projekty (opera, filharmonie, klasický balet nebo třeba i muzikál) se dají provádět jen velmi těžko. Na klasickou operu by muselo být vstupné cca 4 000.- Kč. Tolik dá málokterý milovník. A to by inscenace musela mít aspoň deset repríz.

  Ale tuhle částku dá klidně snob, když hostuje nějako“světoznámé jméno“. Legrační na tom je, že se často jedná o interprety na sestupné křivce, kteří už presentují jen to bývalé jméno, vlastní výkon bývá tristní. A to nejhezčí nakonec – snobské publikum tleská a vykřikuje „Bravo!“ jako u špičkového výkonu. V zákulisí to bývá komentováno polohlasem „Zaplatili si, tak si klidně zatleskají!“

  Rovněž tak si nadšenci dokáží na vesnici upravit nějakou tvrz nebo kapličku. Ale katedrálu nebo Karlštejn se ani s velkým nadšením opravit nepovede.
  Pohybuji se v oboru už přes půl století. Živé umění i památky prostě potřebují peníze zvenku. Kdyby stát nedotoval opravy památek (což u všech prostě nezvládne) už by žádné nebyly. Dávno by už místo po staré cenné architektuře zaplnily hypermarkety, sklady nebo podobné projekty. Je to smutné, ale je to tak.

  „Lidé peněz“ jak já jim říkám totiž myslí jen na okamžitý zisk. Mecenášů (ne sponzorů – ti chtějí za své peníze většinou vlastní sebezviditelnění) je naprostý nedostatek.

  Beru na vědomí, že jsou lidé, kterým kultura moc neříká. Někdy vůbec nic. Ti se skvěle hodí do toho, co se na nás chystá. Na společnost bez tradic nebo s tak pomíchanou kuturou, že už to vlasně žádná kultura není.
  Beru je na vědomí aniž bych se pohoršoval. Já třeba prakticky nepiji pivo. Tak 3-4 půllitry za rok. Nechodím na fotbal ani hokej – vůbec na „úpolové sporty“. Prostě se jen divím, kolik peněz dostává dobrý fotbalista, hokejista, tenista atd. Ale pokud na ty zápasy chodí diváci a věc se zaplatí, je to v pořádku. Jenže po těch slavných zápasech a sportovcích zůstává jen jméno a vzpomínka na to, jak kdysi dal rozhodující gól. Nakonec, až na nepatrné výjimky, zmízí v propadlišti času.
  Nové, dokonalejší výkony to přehluší.

  Co mi na současné kultuře vadí? Že se tady začínají objevovat manýry ze sportu. Hvězdy, o nichž musíš dopředu vědět, že jsou hvězdy, jinak je nerozeznáš od ostatní běžné „produkce“. A protože se jejich velmi vysoké platy nedají odvodit od úspěchu u posluchačstva/diváctva, začíná tlak na stálé zvyšování položek ze státního, krajského či městského rozpočtu. Najednou to začíná být o klientelismu. Ať už jsou to výtvarná díla, kolem nichž většina lidí projde bez povšimnutí nebo s komentářem „…a toto je co?“ nebo TV přenosy ze světoznámých scén, kdy se jdete podívat na velké TV plátno, jak to hrají v Metreopolitní nebo ve Scale a stojí vás to bezmála tolik, kolik vstupenka na galerii.

  Když někdo začíná mudrovat o tom, že kutura (obecně) je vyhazování peněz, rád mu připomenu spoustu jiných projektů, kde se peníze doslova vyhodily oknem. A není jich málo. Kultura přece není povinná. Když někdo má rád pivko nebo Colu, popcorn a dívat se doma na jedenapůl metrovou TV na americký „velkofilm“ je to jeho věc, ne moje.

  To je tak si všechno, nechám toho, protože bych tu napsal knížku – a k tomu není diskuze na „Šumavákovi“ určená.

 106. A dodatek, jak je mým zvykem:
  Spojovat kuturu (jakoukoliv) se současnou politikou považuji za velkou lumpárnu. Jedni se vezou na druhých. Kumšt má vytvářet emoce, estetické zážitky nebo přimět diváka či posluchače k přemýšlení o životě. Obecně.
  Není to prostředek politického boje, Nemá být. Nesmí být.

 107. Pořád si myslím, že kdyby stát lidem nesebral 75% výdělku, nýbrž, dejme tomu, 20%, žádné dotace by nebyly potřeba. Peníze by byly, samozřejmě, jinak rozděleny. Dle převažujících preferencí.

 108. A stále soudím, že ministerstvo kultury je zhola zbytečná instituce. Zrovna tak jako např. ministerstvo pro místní rozvoj.

 109. Neberu vám Foundrymane vaše přesvědčení.
  A máte naprostou pravdu:
  „Peníze by byly, samozřejmě, jinak rozděleny. Dle převažujících preferencí.“
  Po několika letech by už škody byly nevratné.

 110. Starý kocoure, jaké škody? Proč je třeba dotovat populární hudbu nebo muzikály? Pochybuju, že Broadway žije z dotací.
  Pokoušíte se hájit systém, který lidem bere 75% toho, co vytvořili. To jest, bere jim 75% produktivního času. 30 hodin týdně, 130 hodin měsíčně, 1500 hodin ročně. Za 40 let, které strávíte produktivní činností, Vás stát připraví o 7 let života. Je to to samé, jako kdyby musel každý povinně nastoupit na 7 let do kriminálu.

 111. Foundrymane, máte krásnou, (i když nikdy nikde nevyzkoušenou) teorii. Já zase znám praxi. Proto je naše další diskuze neproduktivní. Mějte se!

 112. Jeden z ministrů kultury nazval svoje ministerstvo Ministerstvem pro východ slunce. Moc hezké.

 113. OK, jen bych dodal, že se jedná o praxi posledních, dejme tomu, 80 let. Předtím byla praxe úplně jiná.

 114. Jsem tak nějak mezi Foundrymanem a StK. Jsou hodnoty, dovolím si říci národní, které vyžadují, potřebují a zaslouží si ochranu. Tudíž i peníze od „národa“. Leč těch je tak polovina. Slabší .

 115. Navštívil jsem s dcerou Míšou během dvou týdnů řadu kulturních památek. Těmi nejzdevastovanějšími jsou státní zámky Duchcov, Červené Poříčí a do značné míčy i Ploskovice.

 116. Ano Foundry (18.5.2019 | 12.41), to je to, co mi vadí. Že nějaký úředník ví, na co mám dát prachy … s podtextem, že já to nevím.
  StK, (18.5.2019 | 13.58) jak to, že nevyzkoušenou? Placení kultury mecenáši a konzumenty trvalo mnohem déle, než současný systém.

 117. Na Lidovkách dost dobrý článek, „Hrozí nám postliberální diktatura“. Škoda, že jen v placené části, ale obvykle to časem dají i do té neplacené.
  „Mainstreamová evropská média neustále varují před nástupem pravicových diktatur. Demokracii však ohrožuje něco jiného než maďarský premiér Viktor Orbán či šéfka francouzského Národního sdružení Marine Le Penová – totiž současný liberální establishment. Podle polského filozofa a publicisty Dariusze Karłowicze jsme vystaveni hrozbě postliberální diktatury.“
  V případě potřeby mohu nakopírovat.

 118. Navíc dochází k tyranii lidských práv…

 119. Ono to souvisí taky s tím, co podporovat. Dávat peníze do muzikálu nebo do popíkové kapely je přece pitomost. Ať si na sebe vydělají. A pokud jsou dobří tak si vydělají.

  Financovat „státem“ jen věci kvalitní, nadčasové. Problém je v tom, kdo to bude určovat. Problém v Kotlince je třeba v tom, že máme snad nejhustší síť divadel na světě. Profesionálních divadel. A kdejaký divadelní soubor, kde jsou lidé placení – tedy ne ochotníci – brzy začne pošilhávat po dotacích a začne za pomoci „spřízněných novinářů“ přesvědčovat veřejnost, že právě oni jsou „nová vlna“, „exprimentální divadlo“ atd. a potřebují nutně podporu. I když hrají ve „spojených sklepeních“ nebo v garáži jednou za čtrnáct dní pro třicet diváků. Většinou známých.

  Prostě – lidové divadlo se vždy muselo uživit samo a herci mívali hlad. Dvorské (královské) bylo finančně dobře zajištěno, pracovali tam doboví velikáni a géniové (a díla se proto zachovala – Mozart např.) ale museli poslouchat toho, kdo je platil. Tedy: milenka krále dostala roli v opeře i když moc zpívat neuměla. Tak se jí to napsalo tak, aby to zvládla.

  Druhým problémem při financování je, že umělci chtějí dvě věci najednou – tvůrčí svobodu současně s finanční nezávislostí na výsledcích své práce – tedy na návštěvnosti. No a to je špatně,. Když se ji vytknou poloprázdné sály a drahé inscenace s dvěma reprízami, hned se z uměleckých kruhů ozve, že „vrchnost“, tedy ti co je platí, je tlačí k podbízení se publiku A to že dělat nechtějí. Že oni jsou „kuturtrégři“ a ti, co „sedí na penězích“ jen tupými úředníky bez rozhledu.

  Podobně ve výtvarném umění:
  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/socha-spinarova-ostrava-pavlik-mojescik.A190130_454441_ostrava-zpravy_jog

  V památkách je to ještě jinak, tam si kdekdo chce koupit secesní dům v Praze a udělat tam něco „velmi výdělečného“ – a tím pádem ho zcela přestavět a zničit.
  Karlštejn jako pětihvězdičkový hotel s helioportem. Na nádvoří krytý bazén s umělým vlnobitím.

  Jako obvykle, není jednoduchých a jednoznačných řešení. Stále se musí používat mozek a ne naučené teze. A myslet dál než do konce svého volebního období. Ale to bych chtěl asi příliš.

  A odsoudit Alexandrovce proto, vznikli v CCCP? Dokonce zostouzet lidi, kteří jdou na jejich koncert? To je ta pravá aktivistická špína. Spodní šuple.
  Zrcadlový obraz „totáče“. A dělají to lidi se stejnými povahami. Někdy dokonce ti stejní…

 120. 2 AeroKarel:
  Nechtěl bych být úředníkem, který rozděluje prachy. Strašná funkce. A korumpovatelná. Jenže mecenáši jaksi chybějí. Nejen u nás, ale celosvětově.

  Ovšem na druhé straně – lidé taky nemyslí v delším časovém horizontu.
  Příklad: Exekuce. Lidé si napůjčují na pitomosti a pak nemohou splácet, tak volají do TV a skuhrají před kamerami, jací jsou ubožáci a jak je úvěrové společnosti ničí a berou jim střechu nad hlavou. Jenže – nepřečetli si smlouvu – byť často hodně nevýhodnou a podvodnou. Stejně jako Schumacher nemám iluze o všeobecné inteligenci obyvatel Kotlinky.
  Ano, jsem hnusný – ale žiji už příliš dlouho.

 121. 2 Dušan Neumann:
  Jistě. To si uvědomuje každý člověk, který má uši, oči a selský rozum. Jenže to chce trochu přemýšlet. No a „myšlení bolí“.

 122. OT: Pěkný rozhovor s Hamplem: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Prumerny-volic-SPD-je-dnes-o-deni-v-Evrope-informovan-lepe-nez-pan-Svehla-z-Respektu-Hovori-Petr-Hampl-kteremu-aktivista-zmaril-prednasku-581952

  Volič si pak může vybrat, jestli jeho zástupce bude mít úhledný účes, dredy nebo pleš, ale to je taky všechno. Už dnes má úzká skupina neziskovek větší vliv na politické rozhodování než 8 milionů voličů.

  (…)

  Především se musíme zbavit mylného chápání toho, co je soukromé, a co není. Když si někdo něco napíše na okno svého bytu, na svůj facebookový profil nebo na dveře své provozovny, je to jeho soukromá záležitost a jeho právo na svobodu projevu musí být bráněno jakožto posvátné. Když mamutí korporace začne šikanovat lidi a bránit svobodné diskusi, je čas proti ní zasáhnout. Občanská práva mohou být vztahována jen na občany. Židle, květiny, knihy, podniky, neziskovky ani knihy žádná občanská práva nemají.

  Státy podnikům poskytují bezpečné prostředí, vymáhání smluv, infrastrukturu, vzdělané zaměstnance a mnoho dalšího. Podniky mají naopak podnikat, vydělávat, platit daně, vytvářet pracovní místa, a dodávat produkty. Pokud začnou místo toho útočit na občanské svobody, je povinností státu zasáhnout stejně jako proti jakémukoliv jinému zločinnému spolčení.

  (…)

  [S]oudci nejsou schopni si už ani představit, že by všichni občané České republiky mohli mít stejná práva. Možná to dokonce ani není úmyslné. Připadá jim tak samozřejmé, že existují dvě kategorie občanů, že i běžné ústavní dokumenty čtou, jako by byly určeny pro dvě kategorie lidí.

  (…)

  Programy a aktivity, které se dnes zaštiťují tzv. právy sexuálních menšin, ve skutečnosti nesměřují k žádné ochraně sexuálních menšin, ale k rozvrácení společnosti, ke zničení základní lidské sounáležitosti a k rozbití psychického zdraví. Výsledkem nemůže být nic jiného než zkáza a islamizace. Homosexuálové, kterým ještě zbyla aspoň trocha zdravého rozumu, to vidí stejně jako konzervativci.

 123. K financování umění si dovolím dvě poznámky, tu druhou jaksi podivně mimoběžnou:

  1) Nejde jen o subvencování dejme tomu hudebních těles nebo baletních souborů. Leckdy je podstatné – a mělo by se asi připočíst – i financování studia jejich členů: provoz konzervatoří a akademií také něco stojí…

  2) Když si to tak vezmu, je myslím docela zajímavé, že ocitám-li se v roli konsumenta umění – a to jsem poměrně často: beletrie, architektura, výtvarná umění…, ovšem už méně to platí v případě hudby – většinou jde o produkty lidí, kteří dotováni nikdy nikým nebyli; společnost jako taková zpravidla zaplatila jejich vzdělání, ne však práci.

 124. Jinak je vidět, že poslední dny pěkně přituhuje…: Protiklerikální film poškozující PiS v Polsku… Úspěšná řízená provokace v Rakousku…

  Dobro nelze prosadit po dobrém. A jak říká jiný přispěvatel, PJN, čili pokrok je nezastavitelný… Uvidíme, co ještě přijde v příštích dnech do voleb: pořád zbývá Itálie, Francie, Maďarsko, Nizozemí, nejspíš i něco tady; ta reinkarnace nebožtíka strýčka Bradyho na náměstích asi nebude všechno, co pro nás má Dobro přichystáno…

 125. Film…natočit film oslovující množství publika je nákladné. Čím dál nákladnější. Na nové tuzemskí tvorbě je poznat, kde a jak se muselo šetřit. To co dříve bylo státní, nyní je soukromé. Nutnost jednat s majitelem, zaplatit. Kolik k tomu stojí zábor veřejného prostranství. Odklonění provozu. Kompars. To není až tak velký problém tam, kde je velká divácká obec. Jenže ať velká či malá, náklady jsou (ano například tady je levněji než v například v Paříži). Naproti tomu jinde třeba soukromník rád vyjde filmařův vstříc, je to pro něj potěšení i propagace. Dalším co se podílí na zvýšených nákladech jsou náklady neproduktivní spojené s filamřskou „kuturou“. Předválečný film, který dnes je pokládán za jeden z pokladů filmařského umění byl natočen rychle a ne draho. S tehdejší technikou a možnostmi. Co dnes je zapotřebí pro natočení jedné krátké scény, ba i reklamního štěku. Tu a tam se k tomu nachomejtnu. Ulice plná autobusů, karavanů, cateringu. Spousta lidí kteří naprostou většinu času stráví jen tím, že tam jsou. To všechno něco stojí.

 126. 2 Zpátečník:
  Jistěže i školení. A až ta nejvyšší úroveň bývá „za hubičku“ – mistr v oboru si pozve nadějného adepta a předá mu to, co se sám naučil. Grátis.

  Školy by většinou rodiče nadaných dětí i uhradili. Ti mladí jsou totiž těmi, kteří naplňují jejich vlastní ambice, jejich někdejší touhy, to, co oni nedokázali.

  Je třeba udržet tradici. Rusové operní a baletní, jiné národy zase jiné tradice. Znovu začínat s uměleckým školstvím od nuly by asi bylo hodně pracné.
  Baletky začínají tak sedmi, osmi letech. Ovšem „odpad ´“ je strašně velký. 90%.
  Někdy si říkám, že by ten „odpad“ mohl být větší i na jiných školách. Hodně by se zlepšila míra vzdělanosti. Méně lepších vzdělanců.
  Teď je trend opačný, kdo začne nějakou školu, většinou ji i dokončí. Až v praxi se pozná, „jestli ve škole dával pozor“.

 127. Zpátečníku, to, že řízená provokace, nezakryje, že Strache je hovado jaké ve vládě nemá co dělat. Nebylo to opilecké chvástání, ale korupční jednání. Ne na neštěstí, ale naštěstí bylo odhaleno. Dobře se stalo.

 128. To, co píše Schumi o filmu platí naprosto stejně i o TV a rádiu. I o divadle.
  Posluchače nezajímá, na kolik stop byla hudba natočena, ve kterých studiích a jak drahé byly mikrofony. On chce mít zážitek. Záznam špičkové interpretace skvělého díla. Na ničem jiném mu nezáleží. Tedy – pokud není snob. A technika? Ta má jediný úkol – zprostředkovat to bez chyb a nerušit.

  Vzpomínám na některé divadelní kousky, např. „Kontrabas“, kde je potřeba jednoho excelentního herce, jeden futrál na basu, jednu židli a jeden svítící reflektor. A hlediště plné lidí lidí po celé dvě hodiny ani nedutá.
  Na druhé straně inscenovat Labutí jezero, když mám k dispozici 4 baletní páry je počíná hodné Dona Quijotta.

  Nelze dělat jen divadlo typu DJC. Chce to i Hamleta…. Nebo Cats…

 129. Schumi, k té korupci ale nějak nedošlo. Kronen Zeitung furt patří těm samým a na státní zakázky Strache asi moc vliv nemá, to si hlídají lidovci.

 130. K tomu Rakušákovi:
  Jak jsou politici vychcaní, tak jsou naivní. Neměl hrát tu hru, mělo mu to dojít. Jenže on nepochopil rozdíl mezi politikou a politikařením. Dobře mu tak. Ale záhy stejně přijdou jiní, jemu podobní.
  A „ruský strašák“ je poslední dobou docela v flóru.
  Už teď, před volbami do EU jedou kotlinkové hnojomety na 120%.
  Poslední týden ještě přidají…

 131. Foundry, došlo, nedošlo, fakt je, že dotyčný blbě kecal. Není mi ho nijak líto.

 132. Nebylo to opilecké chvástání, ale korupční jednání. — No, já bych se závěry jako obvykle raději ještě počkal… Nahrávka prý má šest hodin, sotva kdo ji asi slyšel celou. A sestřih či souhrn, který by pořídil někdo nezávislý či nestranný, teď sotva může existovat.

  Vždy by byla chyba naletět na jakékoliv manipulace progresivistů, pravdoláskařů, europeistů a celé téhleté sebranky. Kdyby si byli chtěli činit aspoň minimální nárok na to, aby nahrávka byla přezkoumána objektivně, mohli se s ní vytasit hned po pořízení. Místo toho ji – zcela charakteristicky – vytáhli týden před volbami; je nabíledni, že o žádnou objektivitu jim nejde.

 133. Zpochybnit lze všechno, Zpátečníku, s odhalováním falšovaných nahrávek mám jisté zkušenosti. Dokonce s falšováním falšovaných nahrávek. To je pak spíš rétorické cvičení než realita.
  A že před volbami? Kdy jindy – ať už to je nebo není falšované.

 134. Zkusím vysvětlit můj náhled na věc ještě jednou. Od pradávna je motivem cílené lidské činnosti snaha zajistit si živobytí. Od neolitu, kdy každý dělal všechno, jsme pokročili ke specializaci, kdy každý dělá to, co umí a výsledky své práce směňuje s okolím za jiné výsledky jiné práce. Peníze v tom hrají roli pouze jako pomůcka při vyúčtování.
  Dovedu si představit situaci, kdy se nějaké společenství usnese, že by bylo dobré zachovat Karlštejn a vzdá se části vytvořených hodnot ve prospěch tohoto cíle.
  Odmítám však akceptovat situaci, kdy jsou výsledky práce násilně odebírány a následně poskytovány někomu, komu by bez násilného zásahu nikdo své produkty výměnou neposkytl. Neboli, jinak řečeno, dotyčný subvencovaný zbůhdarma plýtvá časem na vytvoření něčeho, co nikdo nechce. Případně chce tak málo lidí, že je nemožné jeho (vyplýtvané) úsilí kompenzovat. Přitom pomíjím obrovské náklady na přerozdělovací aparát.
  Je to podobné, jako kdyby byl vítězem olympiády vyhlášen pátý v pořadí, protože se nejvíc snažil a nejvíc nadřel.
  A naprosto mimochodem – čím je hodnotnější Mozart nebo Bach než třeba Rolling Stones, Beatles nebo Queen? Tím, že prvně jmenovaní umřeli o 200-300 let dřív?
  Znovu připomínám – celá naše existence je založena na naturální směně, peníze ji usnadňují. Takže sebereme sedlákovi krávu, za kterou si chtěl třeba opravit střechu nebo koupit vybavení kravína, aby si ji n ásledně naporcovali a rozdělili úředník, herec bez publika (v lepším případě) nebo dobroserové všeho druhu (v horším případě). Sedlák každopádně utře hubu.

 135. fakt je, že dotyčný blbě kecal — To je dobře možné, AeroKarle. Ale to je jen část celé situace. Ta ve skutečnosti vypadá takto:

  1) Dejme tomu, že v roce 2017 blbě kecal.
  2) Dnes někdo vytáhl nějakou nahrávku.
  3) Vedle toho spousta dalších lidí mluvila o zcela jiných věcech, nesrovnatelně děsivějších a nesrovnatelně ničemnějších. Kde jsou nahrávky rozhovorů z nitra Evropské komise? Kde jsou kupříkladu nahrávky z přijetí německého vyslance u Rycheckého? Kde jsou nahrávky českých premiérů na koberečku u Merkelové? Kde jsou nahrávky z (proti)českých neziskovek?

  Znovu říkám, byla by krajní naivita nechat se dnes jakkoliv ovlivnit tím, co někdo na někoho vytáhl.

 136. Tak jsem sesmolil svůj náhled na subvence a dotace všeho druhu a po stisknutí tlačítka odeslat komentář je to v hajzlu.

  Nicméně by mě zajímalo, čím je kupř. Mozart nebo Puccini nebo Labutí jezero hodnotnější než např. Rolling Stones, Beatles nebo Andrew L. Webber. Nebo než třeba Edith Piaf nebo než My Fair Lady.

 137. Pravost nahrávky jsem nezpochybňoval (a samozřejmě ani nepotvrzoval), StK, snažil jsem se jen poukázat na to, že nikdo z nás (aniž bych chtěl komukoliv křivdit) neví, co v té nahrávce reálně je. Něco z ní vytrhnout je klasická mediální manipulace.

  Samozřejmě že před volbami. Ale pak ať je ani ve snu nenapadne, že budu jejich postup pokládat za hledání pravdy, snahu o objektivitu, o realné a střízlivé posouzení věcí, nebo cokoliv podobného.

 138. Zpátečníku, lituji. Nijak jsem neobhajoval pořizovatele ani vytahovatele nahrávky. Je klidně možné, dokonce pravděpodobné, že bych si o ně „ani neopřel kolo“. Každopádně, není-li nahrávka hrubě falšována (vzhledem k reakci postiženého asi ne), tak dotyčný minimálně blbě kecal, v horším to myslel vážně. Což by mne nasralo v celé šíři politického spektra.

 139. Aféru Strache vidím především jako důrazné varování Kurzovi ze strany unijního „deep state“, aby si moc nevyskakoval. Kurz ale evidentně není blbej a zareagoval správně.

  • Jo, vidím to stejně.
   A Strache a ten druhý zareagovali také dobře.
   Uvidíme, jak se to oběma stranám zúročí v euroříšském sněmu…..

 140. 2 Zpátečník:

  „Důvěrné informace“ byly politikum už ve starověku, natož ve středověku. Prostě „každý na každého něco ví“. S tím se běžně pracuje – myslím dokonce i v podnicích i na malé vesnici. Říká se tomu pomluva. Technika umožnila dát těm „zvěstem“ zdání důvěryhodnosti, předložit „důkaz“ – a tím ještě lepší způsoby, jak nějaká fakta překroutit. Čímž nepopírám ani nepotvrzuji pravost jakékoliv nahrávky.
  Je to stejné, jako tweet, který po negativní reakci někdo smazal. Nebo ten tweet „někdo“ vyvěsil z falešného profilu, který vzápětí smazal. A „ostuda“ je na světě.

  Nemyslím si, že by nad a pod vrstvou „viditelné politiky“ neběžely mocné proudy, které mají mnohem větší význam než žvásty, prezentované širokému publiku. Problém je v tom, že je sice můžeme/musíme předpokládat – ale stěží o nich víme něco přesnějšího. Nebo ty síly můžeme jen konstruovat, protože jejich existence, netoliko obsah se dokázat se dají těžko (Anežko!). Pak jsou to tzv. „spiklenecké teorie“.

  Ale „svět chce být klamán“. To všechno je jen odrůda bulváru, použitého v mocenském boji.

 141. Zpátečníku, Strache se příiznal. Omlouvá to jako opilecké chvástání.
  Jenže „Ve víně je pravda.“ Jestliže kdo za střízliva drží dekorum kdežto v soukromí či opilý se projevuje jako prase, je prase.

 142. No, AeroKarle a StK, já k tomu prosím chtěl spíše říci, že (1) by ode mne bylo nebetyčnou naivitou myslet si, že v době, kdy ho nevidím (což představuje nějakých 99,8 až 99,98 % jeho času) se takový politik věnuje výlučně rozpravám s učenci, četbě odborné literatury a ušlechtilým koníčkům, např. přednesu renesančních madrigalů nebo systematickému studiu brouků podřádu myxophaga. Koneckonců i mezi voliči takového Babiše jistě nejsou jen samí blbci pokládající ho za spasitele, jak jim pravdoláskaři s arogancí sobě vlastní podsouvají, nýbrž i řada pragmatiků a cyniků, dobře si vědomá, že Babiš by s radostí prodal i vlastní matku, kdyby mu to náležitě pomohlo, ale zároveň skepticky předpokládající, že ostatní politici nemají morální ani lidskou úroveň o nic vyšší.

  (2) Když se ale na druhé straně, jistě jen nějakou nevysvětlitelnou náhodou skvěle načasovány, vynoří proti dotyčnému politikovi nějaké ty kompromateriály (v případě Babiše např. Šuman), nijak zásadně už to neovlivní můj názor na něj; mnohem více to formuje můj pohled na ty, kdož s těmi materiály přišli. Navíc v případě Stracheho (podobně jako té nastrčené cikánské figurantky, která u českých soudů nakonec vysoudila i odškodné za újmu způsobenou tím, že jí byt nepronajali, ač výslovně přiznala, že skutečně si jej pronajmout nikdy nezamýšlela) tu pro mne stále existuje malý, ale podstatný rozdíl, zda opravdu jednal s ruským oligarchou, anebo s nastrčenými provokatéry.

  To celé ovšem je dosti neuspokojivá situace, jak nyní, tak zejména i ve svém dlouhodobém vývoji. Přitom si myslím, že můj všeobecný pohled není věcně vzato zas tak ojedinělý, nýbrž možná spíše většinový. Jak jinak si totiž vysvětlit, že skandály horlivě vytvářené na české politické scéně (třeba ten Šuman zmíněný výše nebo bamberská aféra před již téměř celou jednou generací) měly jen minimální středně- i dlouhodobý reálný dopad? Jenže (3) jak z toho ven? Pravdoláskovní recept na řešení vždy byl dál a dál zatápět pod kotlem (k čemuž jim politici jen vydatně napomáhali, vidouce, že z pseudoafér ani afér ve skutečnosti nic nehrozí) a zároveň žvanit o morálce. Dívám-li se zpátky – a zpátky dnes vidím už desítky let –, mohu myslím odpovědně říci, že toto situaci jedině zhoršilo.

  Co tedy s tím? V situaci, jaká je, mi připadá ještě tak nejlepší zcela ignorovat, co jiní politici či neziskovky skrz media na kterého politika vytáhnou, a místo toho se důsledně zajímat o jeho reálné výsledky.

 143. Strache se příiznal. — Jo, to já vím, Schumachere. Jenže k čemu? Výše jsem narážel na to, že nikdo z nás neví, co všechno tam za těch šest (nebo prý sedm) hodin navykládal.

  Zkrátka, být já rakouský volič, v předčasných volbách bych hlasoval zcela stejně, jako bych byl hlasoval tento čtvrtek.

 144. Co se týče muzicírování i sportu, není to tak nákladné aby si to nemohlo dovolit téměř každý. I na levnou kytaru z Lidlu lze obstojně zahrát, když se to umí (není to můj případ). Třebaže mistrovský nástroj, klavír, či dokonce varhany nejsou levné. Kdo má doma píšťalové varhany…
  Sport je velmi levný. Běhání, plavání, házení čímkoli co lze sebrat. Fotbal býval proletářskou zábavou. Co nyní je vydáváno na „sport“ je vydáváno na gladiátorské hry. Politici přinejmenším od doby Říma milují kolektivní „bojové“ sporty s početným publikem, co by ovlivnitelným a koupitelným voličstvem. Za to jsou ochotni dobře hodně platit. Z peněz daňových poplatníků.
  Kdo z nás obdržel dotaci na umění a sport, například na focení a bublání pod vodou? Nikdo. Ani halíř. Naopak všechno to zdaněné si musíme pořizovat za zdaněné. Je to méně ušlechilá záliba než některá z těch dotovaných?

 145. Zpátečníku, Strache nepopírá. Omlouvá tím, že to bylo opilecké chvástání.
  Ano, je otázka, proč zveřejněno až po dvou letech. Odpověď je logická. Záznam pořízen pro použití ve vhodnou příležitost. Ne proto, že tak dlouho trvala výroba na počítačích.

 146. Zpátečníku, ano. Prachettovými slovy je rozumné předpokládat, že v politice jsou samí zlí lidé. Jen na různých stranách. Jestliže si musím vybrat, protože nemám jinou rozumnou možnost, podpořím zlého člověka, který je na mé straně.

 147. Dnes jsem byl svědkem další nesmyslné buzerace, tentokrát najatými experty American Airlines. Po automatickém pasovém odbavení byl Míša zastavena dívčinou reprezentující letištní security a zpovídána. Přestože buchta zkontrolovala Míšin americký pas ptala se kam a proč tam letí. Jednoduchá ospověď, že domů, nestačila. Na otázku kde tam bude bydlet, M9ša stručně odvětila „ve vlastním domě“. Následovalo vyprávání na zaměstnání korunované otázkou kolik psů a kček mají na klinice. Pochopil jsem, že násilníky na letišti nemusí být jen teroristé.

 148. Jó, jó …. A to zřejmě neposloucháte ČRo Plus. Lidi, to je hnus. Dokonce tam měl komentář ten šašek, co chtěl založit tu stranu, co nám zavede průmysl 4 a AI. Teď mi vypadlo jméno. Psali jsme tady o něm. Na webu to bude ve výběru z nejlepších komentářů. Ale pouze pro masochisty! Reprodukovat se to nedá, je to strašná slátanina.
  Pro podporu od „státu“ jsem pouze u nejvýznamějších institucí. Tzv. národních. Divadlo atd. … Snad pouze „Libuše“. 😉

 149. Zpátečníku, máš sobotní Lidovky? Je tam jeden pěkný článek, v Orientaci.

 150. Vlasta. on:
  100 lidí -> 200 chutí.
  (Jsou i takoví, kteří rádi Janáčka i Beatles.)
  Problém nevidím ani tak ve finanční podpoře nákladných projektů a činností, ale spíše ve výběru co podpořit. Tak lze nadávat na úředníka, který ve strachu před negativní publicitou přislíbí něco těm největším křiklounům. Obdivujeme (tedy jen někteří) staré stavby, obrazy, skladby (tzv. národní dědictví*) a neuvědomujeme si, že to vzniklo na základě objednávky mocných a bohatých.

  Dneska těch bohatých mecenášů moc nenajdete (své majetky pro jistotu drží mimo Kotlinku) a tak je supluje stát. Jenže úředník třeba nemá vkus, nemá vizi budoucnosti (nanejvýš tak čtyři roky), je podplatitelný, korumpovatelný a hlavně zastrašitelný. Rozděluje z cizího a z něho krev neteče. Nanejvýš kápne úplatek.

  */ Za „národní poklad“ pokládá každý něco jiného. Docela by se mi líbilo „rozpočtové určení daní“ či jak se tomu říká. Protože „přízeň davu“ je vrtkavá a anglické úsloví „Ano, ale ne na mém dvorku!“ platné i v Kotlince.

  Vzpomínám na historii jedné osady, která protestovala proti tomu, aby přes ní vedl dálniční sjezd. Že je tam už tak velký provoz, není klidu, děti, psi a slepice v ohrožení auty.
  Protestovali, peticovali a nakonec dosáhli svého. Dálnice už funguje, sjezd je o pár kilometrů dál přes městečko a přes ně už nikdo nejezdí. Obě hospody zavřeli a penzion taky. Lidi se stěhují pryč, není práce a do jiných míst je cesta složitá a pomalá. Mají přesně ten klid, který chtěli.
  Ten případ není z Kotlinky, ale klidně by mohl být.

 151. 2 Schumacher:
  Ani s varhanami to není tak složité. Farář, když uvidí, že umíš (na konzervatoří varhany mají (na ty 4 varhaníky, kteří tam studují to stačí), tak tě rád pustí na kůr a možná i angažuje na doprovod bohoslužeb.
  Podobně to bývalo s ochotnickým divadlem. Sál za výčepem byl zadarmo a dekorace vyrobil místní truhlář. Jenže je to konkurence těch, kteří na dotace dosáhnou. A TV… „Forresta Gumpa“ nebo „Vetřelce“ v té hospodě prostě nezahraješ a kdyby, asi by to byla převeliká s_anda.
  Spolu s převládajícím vkusem „prostého lidu“ je to smrt amatérského divadla i hudby. Kdo má talent a možnost, snaží se stát profesionálem.
  ====
  Když porovnám fotbal a spol s gladiátorskými hrami tak mohu konstatovat, že ve fotbalu přece jen teče méně krve. Ale – když to na sebe vydělá…
  ===
  To je to, zač mě před několika lety tak nenáviděli mí umělečtí kolegové, když jsem navrhoval, aby byla dotována jen prodaná vstupenka. Za tohle kacířství jsem byl málem popraven před staženou oponou.
  Protože se čaruje s návštěvností v %, třeba tak, že se hraje v kamrlících pro 50 diváků. Dvě představení, takže 2 x 100 procent a k tomu jeden běžný sál pro 500 lidí, kde zůstala polovina sedadel prázdných. Sečteno a zprůměrováno: cca 84% návštěvnost. Skvělé, ne?
  Byl jsem poučen, že není podstatné kolik lidí přijde, ale jaký to má „kulturní dopad“. Tedy přesněji – jak o tom napíšou (podplacení?) kritici z Prahy.

  P.S.: Nakonec mě nevyhodili.

 152. StK. Klasickou hudbu já rád. Janáčka ale ne. Nerozumím mu. Rozpočtové určení daní. Ano. A taky:
  Spotřební daň za benzín na silniční stavby
  „. “ za tabák a alkohol na zdravotní pojištění. (Ušetřené důchody pro vdovy. 🙂 )
  Atd.
  Neuskutečnitelné.

 153. A ten příklad s osadou. Tady v kotlince je ilustrativní příklad se železnicí. HK železnici odmítl. Šla přes Pardubice. Což vedlo k jejich rozvoji. Dodnes se perou. 🙂

 154. Pokud se nepletu, ve Francii není dotace na divadlo ale na konkrétní představení. Ale nejsem si jist

 155. Dobré odpoledne. Vrátila jsem se z Ploučnice a byly to prima tři dny. Počasí nakonec dopadlo dobře, vody bylo dostatek a byla to bezesporu nejzajímavější řeka, kterou jsem jela.
  I když jsme si docela mákli, protože je charakteristická meandry, zarostlým korytem a stromy přes vodu.

 156. 2 Vlasta.on:
  Ve Francii to neznám. V Itálii je naopak městská a státní dotace „na barák“. Nemají soubor, jen dům a základní techniku. Vystupují jen hosté. Ale divadlo se tam hraje jen pár měsíců roce – během sezóny. Stagione. Kdyby nebylo zahraničních profesionálních souborů, divadlo by neměli. Takže třeba my nebo Němci či Rusové částečně platíme kulturu Italům.
  Jsou to ještě větší snobové než my v Kotlince. Čtrnáct dnů před stagionou je třeba uveřejnit v tamních novinách, v rádiu a místní TV že vystoupí někdo, kdo jen podivným řízením osudu není zařazen do deseti nejlepších ve světě. Jinak si Taliáni nekoupí lístky. A ty jsou tam docela drahé.

 157. Obecně nemám rád symfonické tance. Tancuje se na „popík“, ne na symfonie. I když výjimky potvrzují pravidlo. Viz. Šostakovičův Valčík č. 2. A mu být i modernizován.
  https://youtu.be/cPiCejN-Wek

 158. StK. 16 34 Jak píše PK. Jde to rychle. Už sedíme na lavině. A budeme po ní.

 159. Tak jsme dočetla a vidím, že během mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo.

  PeSi, držím palce, nechť tu údržbu přežijete.
  Už nám není dvacet. Vezla jsem do Prahy kamarádku, kterou zítra čeká gastroskopie. Ale to je aspoň jen na den.
  Časy, kdy jsme se bavily o klucích, jsou dávno za námi a problémy s údržbou s eprosazují jako konverzační téma víc, než je nám milé.

  Naštěstí většina těch témat k povídání zůstala. Práce, knížky, filmy….
  A ta voda letos byla fakt skvělá…Tak si říkám, jetsli by nebylo na čase se odebrat do vodáckýho důchodu…. Že by to byl hezký závěr.
  Ale to si říkám už několik let a pak stejně neodolám….

 160. No, to se vyjádřili ti praví experti 😀
  Politik, jehož nevýraznější počin v úřadě bylo, že projezdil na soukromých cetách služebním autem s řidičem tisíce měsíčně na účet daňových poplatníků a zpěvačka, která by si, nebýt tatínka, nejspíš vrzla leda v okresní soutěži. 😀

  To být Kuberou, už by se mi klepaly kolena a chodila bych kanálama, když mně kritizují tak osvícené a moudré bytosti….

 161. Jlavně u všech těch -istů postrádám jakékoli argumenty. Ale to není nic nového.

 162. OT – na ČR dvojce se nějak zakoukali do Jaroslava Havlíčka. Tři neděle večer vysílali jeho Neviditelného a už týden čtou Petrolejové lampy. Dívala jsem se, jetsli nemá nějaký výročí, ale nic…
  Ne, že by to bylo špatný, ale on si teda fakt vybírá poměrně depresivní témata…

 163. Kocábova dcerka zpívá?! Já jen slyšel, že cosi spisuje. Knihy jakési.
  A ten Matěj Holla(n) je ten Brňák, co se nechal bičovat v ukrajinském nevěstinci a ještě se přitom nechal fotit – nebo se pletu?
  Tohle je deprese, ne Petrolejové lampy.

 164. Jo, kocoure, to je on. A Kocábova dcerka fušuje do všeho možnýho. Knihy taky píše.
  A není to deprese, je to fraška.

 165. StK, předsudečná nenávist? A že v té souvslosti byl jmenován Okamura? Zajímavé. Ještě si rozmyslím preference. Uvažoval jsem, že to hodím Babišovi, kvůli těm randálům lepšolidní kavárny, jejichž vybrané exempláře jsme potkali cestou z koncertu Alexandrovců, ale koukám, že budu muset přivrdit. Když vnitřním úřadem zmíněn panslavismus a Rusko. Tak asi Okamuru. Když jinak slavnej ouřad nedá. Ledaže by byl někdo ještě protivnější.

 166. Oficiální verze projevu je zřejmě tato: https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?id=2713

  Dovolím si jen kus ocitovat (zvýrazněno mnou):

  To, co nestihli nacisté, dokončili o pět let později komunisté. Kteří také tak nesnášeli jakýkoliv odpor, jiný názor, nesouhlas.

  Stále častěji mívám pocit, že ještě nedávno tak krutě živé vzpomínky na to, co se tady v Terezíně odehrálo, dnes blednou stále rychleji. Hodnoty, na kterých jsme tento památník stavěli, jsou víc a víc relativizovány a vítězí lhostejnost k naší vlastní minulosti. Nejde jen o nezájem o historii a úctu k památce těch, kteří nám svými oběťmi umožnili žít náš dnešní svobodný a demokratický život. Jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém tak nepokrytě platí, „kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet“.

  Vždyť totalita, nesnášenlivost k jiné rase, k jinému názoru může a má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus.

  (…)

  Historie nám totiž dává tisíce důkazů, že lhostejnost, pasivita, mávnutí rukou a nezájem o věci veřejné tvoří podhoubí, ze kterých se rodí zprvu autoritativní, později, poznenáhlu, nenápadně, totalitní režimy. Je proto nutné, snad dnes víc než dřív, scházet se v památných dnech u památných míst, jako je tento hřbitov, a připomínat sobě, voličům, všem lidem, že svou vlastní minulost stále žijeme. Není to tak, že holocaust, nacismus, totalita a nenávist jsou mrtvé.

  Stačí chvilka nepozornosti a ožijí.

  Braňme se tomu. Dívejme se do budoucnosti, ale nezapomínejme, jak lehce lze překročit práh nesvobody.

  Dobrá práce. Není divu, že Kubera rozběsnil individua, jako je Hollan. Další se jistě ještě přidají.

 167. Nojo, zvýrazněno mnou, jenže v rychlosti blbě. Omlouvám se; zde ještě jednou:

  Hodnoty, na kterých jsme tento památník stavěli, jsou víc a víc relativizovány a vítězí lhostejnost k naší vlastní minulosti. Nejde jen o nezájem o historii a úctu k památce těch, kteří nám svými oběťmi umožnili žít náš dnešní svobodný a demokratický život. Jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém tak nepokrytě platí, „kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet“.

  Vždyť totalita, nesnášenlivost k jiné rase, k jinému názoru může a má dnes zcela jinou podobu. Třeba zahalenou do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus.

 168. LN jsem si přinesl teď, AeroKarle. Který článek prosím myslíš? Nejméně jeden mě v Orientaci poněkud nadzvedl…

 169. Zajímavé je, že ten projev nevzbudil větší ohlas, leda snad jen poznámky, že Kubera byl kdysi taky komunista.

 170. Tak pardon, Zpátečníku, nebyla to Orientace, ale Česká pozice: „Hrozí nám postliberální diktatura“.

 171. Víkend jsme strávili odplevelováním. Hlavní je nenechat vyrůst. Likvidovat. Hubit. Vytrhat i s kořeny. Koncentrovat a likvidovat. Tak to jde nejlíp. Nepřipravovat podmínky pro další spontánní množení Zalévat a hnojit jen žádoucí. Když nežádoucí naprosto převládne, tak použít Roundup a začít znova. Nenechat si plevel přerůst přes hlavu.

 172. LN Koho se máme děsit?
  Současného liberálního establishmentu.
  LN Proč se jej máme bát?
  Protože se například pokouší omezit svobodu slova na internetu. Nebo se podívejme, co se v současnosti děje ve Francii. V podstatě je v ní petrifikován výjimečný stav. Bezpečnostní opatření, která byla přijímána původně pouze přechodně – v souvislosti s atentáty –, byla inkorporována do zákonů. Z výjimky se stalo pravidlo. Například současné pravomoci francouzské policie jsou natolik široké, že si je možné oprávněně klást otázku, zda se ve Francii ještě můžeme setkat s tím, co bychom označili za liberální demokracii.
  Vraťme se ale k internetu. Neustále teď hovoříme o fake news a manipulacích, které se v tomto prostředí dějí. Proč však necháváme stranou, že majitelé největších internetových platforem, jako je Facebook nebo Google, se přímo a bez jakékoliv demokratické kontroly setkávají s vládou a domlouvají se, jaké názory jsou špatné – a je třeba je potlačovat – a jaké dobré – a je třeba je podporovat? Řečeno jinak, pokud se zaposloucháte do debat bruselského liberálního establishmentu, musíte dospět k závěru, že pokušení omezit demokracii je mnohem silnější v takzvaně liberálně demokratickém prostředí než v zemích, jež někteří nazývají téměř neliberálními polodiktaturami se sklony k úplným diktaturám. Je smutné, že o tom tradiční média, která mimochodem rychle upadají, nechtějí mluvit, přičemž důvod je prostý: jsou stále víc provázaná se světem politiky, s mocí a s vládami.
  LN S mocí jsou provázána různá média, nejen ta, která označujete za liberálně demokratická.
  Může být, ale chci upozornit, že udělat diktaturu ve jménu svobody není nemožné. Stačí se porozhlédnout po minulosti. Příkladů v ní najdeme víc než dost.

  Jistěže by se dalo polemizovat o tom, zda je zrovna tohle projev liberalismu, nebo něčeho, co se za liberalismus vydává, ale je pozoruhodné, že to vůbec vyšlo.

 173. Ledaže by byl někdo ještě protivnější. — Ještě protivnější by se možná našli, Schumachere, jenže jejich naděje na zvolení bohužel je asi malá.

  Viz např. Klára Samková… Skvělý, formálně dokonalý projev v Parlamentu zde: https://klaraalzbetasamkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=713926 , kritériu protivnosti by myslím celkem vyhovovala, ale hlas to může být až příliš snadno ztracený.

 174. Starý dobrý prostořeký Kubera. Nemá co ztratit, nebojí se.
  Někdo z „oficiálních“ to už konečně musel říct na plnou hubu.
  ===
  Jsem zvědav, co se objeví tak v úterý nebo ve čtvrtek na Okamuru. Musí to být dost silné, třeba že ho platí Putin či Čína. (Ne čičina!) Nebo že před třiceti lety ukradl dva nanuky.
  Vzhledem k náladě v nepominutelné části EU jsou totiž „liberálové“ (ale ne, vždyť to je špatné slovo!), „eurohujeři“ ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.

  P.S.: Ti trollové jsou AeroKarle sice legrační, ale nemají nárok.
  On ten Okamura sice žádný větší pozitivní program nemá, ale dostane se tam. A co si budeme povídat – jiní ho nemají taky.

  Ženě se zalíbil gen. Blaschko. Jeden kroužek má tedy jistý.

 175. Jo, děkuji, AeroKarle, četl jsem. Dobrý rozhovor. Cenná je hlavně ta připomínka na konci: S tímto zděděným etickým kapitálem však [liberalismus] nenaložil dobře a není schopný jej reprodukovat.

  je pozoruhodné, že to vůbec vyšlo. — Však se taky Lékó jakožto šéfredaktor pozvolna stává terčem pravdoláskovní nenávisti…

  Trošku nedorozumění je možná v tom, že Karlowicz liberalismus odmítá jakožto takový. Sám se naopak celkem pokládám za liberála či spíše liberálního konzervativce nějakého prvorepublikového nebo rakouskouherského typu, ale liberalismus vidím jen jako nástroj (či snad jen jako pravidlo), který má pomoci k efektivní ekonomice a politicky i společensky zamezit tyranii demokratické většiny, ale přinést nějaké hodnoty – a tím i obsah – si do něj lidé musejí sami zvenku. Liberalismus sám sebe zdůvodňující, liberalismus sám sobě hodnotou, to samozřejmě není ono.

 176. StK, jistěže nemají nárok. Ale pokud nenajdu někoho, kdo by alespoň trochu byl pro to, co já, tak je budu volit ze srandy. Okamuru ne, to není sranda.

 177. Okamura sice žádný větší pozitivní program nemá, ale dostane se tam. — Rád bych ještě poznamenal, StK, že do Europarlamentu žádný program ani nepotřebuje; dokonce by tam byl spíše na škodu. Smysl hlasování pro SPD bych hledal v tom, posílit tam frakci ENF a zdejšímu režimu ukázat, že míra trpělivosti s jeho euservilitou byla vysoce překročena.

  V českých parlamentních volbách bych o tom uvažoval dost odlišně, ale do nich je dosud daleko.

 178. Shodou okolností k liberalismu též pan Kuras na NP: http://neviditelnypes.lidovky.cz/big-ben-populismus-1-04r-/p_spolecnost.aspx?c=A190518_204200_p_spolecnost_wag

  Kousek ocituji a popřeji dobrou noc.

  EU se nachází v té třetí variantě, kde se umlčování nepohodlných informací stává nejen její oficiální politikou, ale i téměř automatickým procesem veřejné debaty na úrovni mediální, akademické i politické. V západní Evropě už to tak funguje dvě desetiletí. Donedávna jsem se domníval, že Česko je toho zatím uchráněno, dokud mě z té domněnky nevyléčil univerzitní profesor žádající zákaz dvou televizních stanic. Vítejte konečně na Západě, takovém, jaký je, ne jaký jste si před 30 lety vysnili.

 179. Dobré časné ráno,
  jen bych připomněla – za SPD je lídr kandidátky psychiatr Ivan David, Okamura je jen na billboardech, ale na kandidátce – jak se zmiňoval – nefiguruje.

  Samková je mi sice sympatická, ale v předvolebních článcích si kopla jak do Okamurovců, tak i „nejmenované“ národnostní strany (nevím, zda šlo opět o SPD nebo o Matějku). Ale mně vadí ten princip – kopat do oponentů není program.

 180. Stran Alexandrovců – z jejich „Vstavaj, strana ogromnaja, vstavaj na smertnyj boj“ mi vždycky šel až mráz po zádech – pro ně to smertnyj boj byl. Takže to beru jako vzpomínku na ty, kteří nepřežili, a nemám s tím problém… naopak jejich profesionalita je úctyhodná.
  Kdoví, kdyby se tehdy mocnosti dohodly jinak a US army nezůstala na linii v Plzni, tak bych s tím měla spojený dixieland :o)
  Ale pokud bych si už měla vybírat armádní hudbu, tak skotské „tattoo“ s dudama :o)

  K financování kultury nemám co dodat – je fajn, když si člověk může zajít na klasiku a přitom nedat za lístek poslední skývu, na druhou stranu rozhodovací proces – komu dát a komu ne – je zajisté příšerný. Napadá mne, jestli to taky není odrazem současného trendu – každý může dělat cokoliv, stačí se snažit… inkluze na všechny strany, a tím nemyslím jen ty opravdu nějak postižené. Viz TV soutěže talentů… kolik z nich se pak opravdu prosadí ? Kde se bere tolik galerií, divadel, hudebních těles ? Napřed nutno podpořit mladé a avantgardní (rozhoduje úředník), pak tak nějak ze setrvačnosti… ? Přitom mi přijde, že se současné umění nějak rozplizlo – kde jsou nějaké výrazné osobnosti, které nedeklarují za umělecký počin nějakou vulgaritu ? Co nového ještě umění může přinést ?

 181. No a k prachům v kumštu: Všichni kumštýři zvenku, kteří se dozvěděli, kolik máme profesionálních divadel, orchestrů a tanečních souborů valili oči. Samozřejmě – kvantita přebíjí kvalitu. A když „myška vaří kašičku“ tak dává málo.
  Navíc „profil umělce“, pověst, vzniká často v Blesku nebo jiném bulváru a ne na jevišti nebo na plátně. (Hrušínský nejmladší např.)
  Druhá věc je, že ty peníze jdou velmi často do černých děr. Utrácí se za pitomosti. Ale o tom asi dám článek v Útulně, to je na delší povídání.

 182. Než jsem stačil přičinit poznámku, tak to udělal starý kocour za mně. Jen bych to klidně rozšířil o další profese – profesionální malíře, grafiky, sochaře, kunsthistoriky atd, atd.

  A ten kouzelný argument – jak můžete vědět, že zrovna já nejsem budoucí Leonardo, dokud mě nezačnete živit?

 183. Co nového ještě umění může přinést ? — To myslím je velmi dobrá otázka, Matzurko. Souvisí též s tím, o čem jsem zde psal už několikrát, totiž zda existuje román postihující českou současnost. (Sám jsem, přes veškerou snahu, na žádný takový zatím nenarazil.)

  Podívejte se prosím na Škvoreckého a Hrabala: Ti dva, bráni dohromady, svou práci, tj. zachytit povahu doby, v níž žili, dělali zcela bezkonkurenčně. (Přitom je trošku paradoxní, že střízlivější Škvorecký vystihuje spíše ty niternější, subjektivní pocity českého intelektuála – to tehdy dosud nebývalo sprosté slovo – týkající se jeho vlastního života, zatímco emotivnější a expresivnější Hrabal spíše plasticky vykresluje ty velké, objektivní dějiny, které vidí jako hořkou několikafázovou likvidaci starého dobrého světa Rakousko-Uherska.)

  Kde je něco s nimi srovnatelného dnes? A může to dnes vůbec vzniknout? Lze takový román napsat? Nebo aspoň povídku, postihující některý základní, charakteristický prvek dnešní doby? Anebo z axiomu zkurvenosti vyplývá, že je to principiálně nemožné? (Součástí zkurvenosti totiž je neopravitelnost. Opravit – ovšem toliko na nějaké jiné, vnitřní rovině – by věci snad dokázal i román. Vyplývá tedy z neopravitelnosti nemožnost takový román napsat?)

 184. StK a Martine, co mi na tom připadá nejzajímavější, prosím je, že někdejší systém se zpětnými vazbami dokázal udržet v jakési rovnováze: Umělci (herci, malíři…) ustavičně naříkali, že umírají hlady, leckterý tak skutečně zemřel, a zároveň tvořili věci, které (přinejmenším z mého hlediska) mají nepochybnou hodnotu ještě dnes.

  Zřejmě již samotná bída bránila, aby se obor přesytil jen částečně talentovanými amatéry, a dokázala zajistit, že se v něm soustřeďovali lidé, mající co říci i za cenu strádání. Výsledkem pak možná bylo, že průměrný venkovan se před sto lety do divadla podíval snad častěji než já. Přemíra peněz umění škodí (právě tak jako ochraně památek).

 185. Tedy, co se Samkové týče (a víceméně to říká i kamarádka, která ji zná dlouhá léta), při její povaze je obtížné od ní očekávat cokoliv reálného. Názory, které zastává, zřejmě dokáže sice méně elegantně, ale o to efektivněji, hájit spíše SPD.

 186. K tomu Konvičkovi a Strache – Strache odstupoval neměl, protože jeho rakouská vládní krize může ohrozit vše, co vládní tandem Lidovců & Svobodných tak nadějně započal … – Kurz si to zřetelně nemyslí.

 187. O Samkové pořád uvažuji jako o jedné ze dvou variant. Nic reálného od ní neočekávám, ale zdatná rétorika by do euprdlamentu měla stačit.
  SPD mi v mnoha směrech nevyhovuje, ale u ní se nebojím zahozeného hlasu. Mám ještě čtyři dny na úvahy.

 188. Jestli dobře chápu,
  tak Okamura vypoklonkoval Samkovou stejně jako nyní Kurz Stacheho ? Přitom v daleko menším dosahu – v Rakousku to bude pořádný otřes… a Samková to zjevně dodnes nezkousla.
  A první cákanec blátíčka
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Radek-Banga-Okamura-je-frustrovany-ze-neni-bily-Je-mi-ho-lito-582104

  Přiznávám, už si nevybavuji dobu, kdy dr. David ministroval; každopádně v politice se už pohyboval, a rozhodně nepůsobí křečovitě, viz např. rozhovor
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Lidr-SPD-Ivan-David-Islam-systematicky-vyvrazduje-odpurce-EU-mozna-zahubi-Evropu-Feri-je-arogantni-Pavel-Fischer-se-zachoval-jako-prase-A-Kalousek-581007

  Ale jak pravil kontrolor Šlus z Comebacku „Na každého se něco najde…“

 189. Dobré ráno,

  “ jak můžete vědět, že zrovna já nejsem budoucí Leonardo, dokud mě nezačnete živit?“

  Leonardo se nějak musel uživit sám. Otázka je, jetsli by se stal Leonardem, kdyby měl tu obživu zajištěnou a nemusel se starat.

 190. Jo, David tam (i oproti tomu, jak si ho pamatuji z dřívějška) říká dost rozumné věci. Koneckonců už je to dvacet let, co byl tím ministrem…

  Tak třeba:

  Proto je mnohem důležitější bojovat proti těmto iniciátorům a jejich užitečným idiotům než proti imigrantům samotným. Imigranti jsou následek, příčinou jsou vítači, kteří chtějí být hostiteli v zemi, která jim nepatří, hlavně ti, kteří mají plán.

  To sice je jasné (viz moje „jádrem našich problémů jsou pravdoláskaři“), ale z debaty se to bohužel vytrácelo. Stojí za to připomenout to znovu.

  Jestli pro AB nemá EU alternativu, pak ani migrace nemá alternativu, i když třeba AB předstírá, že to neví. — Pádná, velmi pěkná formulace, sotva zpochybnitelná.

 191. „Proto je mnohem důležitější bojovat proti těmto iniciátorům a jejich užitečným idiotům než proti imigrantům samotným.“

  No, to mně těší, že někdo z politiků konečně přišel na to, že problém není v islámu jako takovém, ale v těch, co sem jeho vyznavače tahají.

  Otázka jen je, jetsli ze strany pana doktora to není jen taková rétorika, která s emu momentálně jecí výhodná k tomu,a by se do toho EUparlamentu dostal…..
  On ten Topolánek kdysi taky hlásal, že nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou a Nečas, že bude snižovat daně…… A vůbec mnozí hlásali před volbama mnohé a skutek utek….

 192. David říká rozumné věci. Podstatně rozumnější, než když ministroval za ČSSD. Ovšem říká je takovým způsobem, že skoro připomíná nebožtíka Bendu.

  Jo, Samková má na Okamuru pifku, ale AFAIK tam nejde jen o to vyhození z kandidátky.
  Tam se vůbec přemlelo několik lidí, co aby se prase vyznalo kdo, s kým, o čem, pro koho, za kolik, navíc se to v čase měnilo. Okamura-Konvička-Volfová…

 193. Už jsem to zmiňovala,
  David je psychiatr, IMHO nejlepší kvalifikace být v tom bruselském šaškecu 🙂 Aspoň ví, jak na magory, psychopaty a jiné existence 😀

 194. Zpátečník 9:15 – použité označení „někdejší“ rozšiřuji do poměrně vzdálené minulosti.

  Dřívější „umělec“ musel zaujmout konzumenta, nikoliv úředníka. Proto mi občas napadne, jak se mohl obejít bez státní dotace Homér, Euripides, Ovidius, Leonardo, Josef Kajetán Tyl, Karásek a prokletí básníci. Nakonec i můj otec, který po dokončení gymnasia šel na prázdninovou brigádu, aby si vydělal něco peněz na základní fundus a mohl v devatenácti letech vyletět z hnízda ke kočovnému divadlu.

  MaYdo, právě Leonardo je příkladem. Stejně jako Michelangelo nebo Bramante, který ho porazil v papežské přízni. Po padesáti letech se Michelangelo už mohl ujmout dokončení.

 195. Ještě ke Kuberovi: Pozoruhodné zrůdné běsnění pravdolásky v diskusi zde: https://echo24.cz/a/SX3bj/kubera-v-terezine-totalita-je-zahalena-v-politicke-korektnosti-ci-multikulturalismu Málokdy tam vidím něco podobného rozsahu. A nechutný Štindlův žvást tamtéž.

  Přitom toho Kubera zas tolik neřekl… Klidně mohl konstatovat (využívaje toho, že bolševismus je data ještě staršího), že pravdoláska (či jak tomu říkat) je to nejhorší, co se kdy v Evropě objevilo po Hitlerovi.

 196. Kurz si to zřetelně nemyslí. — Kurz bezpochyby byl, je a bude pod značným tlakem EU. Také je otázka, do jaké míry reaguje až na propuknutí skandálu, a do jaké o něm mohl být informován předem. Jistě zvolil řešení, které je nejvýhodnější pro něj a pro jeho stranu.

  Obecněji jde o problém těch politických systémů, které až příliš často vedou ke koaličním vládám.

 197. A jedno veselejší OT,
  v pátek se dcera účastnila akce Jižní Čechy v Linci (nebo tak nějak), což znamenalo, že se tam společně vypravili na organizovaný výlet pod patronací profesorky němčiny. Ovšem, jen vybraní žáci (pyšně se dmu, že dcera prošla výběrem), a společnost jim dělalala skupinka vybraných studentů z hlubocké školy Townshend (doprovázeni svým pedagogem). Úkolem pak bylo se spřátelit se studenty lineckého gymnázia, kteří se učí česky – takže byli rozděleni do skupinek, Rakušáci dělali skupince průvodce Lincem se snahou mluvit česky, Češi naopak dotazovali německy… a měli i oslovovat kolemjdoucí s tím, jak se jim líbí prezentace jihočeských stánků na tržišti.
  Mno, tak v dceřině skupince se to sešlo – jeden Rakušák se tak styděl, že nemluvil vůbec, se druhým se kromě němčiny a češtiny víc domlouvali anglicky; z dceřina gymnázia byl dalším zástupcem „české“ strany Ukrajinec, který pak vesele razgavárilal rusky se studentem Townshendu, a to Rusem (další reprezentant české strany) 😀
  Ale akce byla zjevně úspěšná, dcera se vrátila spokojená (možná k AJ a NJ ještě přibere tu ruštinu, pokud nebude výuka v pátek odpoledne….), rozšířila si okruh kamarádů, a s tím mluvícím Rakušákem si prej budou pomáhat při studiu spřáteleného jazyka.

 198. Matzruko,

  neslibovala bych si tolik od toho, že je David psychiatr. Absolvovala jsme v rámci diagnostiky příčin astmatu i psychiatrické vyšetření.
  Seděla jsem v čekárně a nebyla jsem si jistá, jestli jsem tam správně, protože všichni v čekárně vypadali úplně normální.
  Jedinej, kdo na mně dělal dojem cvoka, byl vyšetřující psychiatr. Takže nepochybuju, že do toho šaškecu pan doktor zapadne, jen si nejsem jistá, jetsli spíš s těmi magory a psychopaty nesplyne.
  A i kdyby ne, tak myslím, že to, že psychiatr ví, jak na blázny, mu bude v jakémkoliv parlamentu houbeles platný. Nebude mezi pacienty, ale mezi kolegy. To je něco úplně jiného.

 199. StK, pilně jsme zahradničili. O politice, to mě nenapadlo. Zajímavé. jecí se logické. Popřemýšlím. Bylo by to potvrzením univerzality přírodních procesů proto se vztahujících na lidi a jejich společnost, tak jako na mravence či jiný společenský hmyz, který můžeme pojmout za zjednodušený model.

  Matzurko, jsem všežravec. Škoťáky samozřejmě, Sousovy pochody, dixík. Abba, Queeen, Mládek, Clapton, Mozart, Counry, ZZ Top, nově Jethro Tull, metal…
  Prostě od Bacha po Vlacha.

  O víkendu kachnu, do litiňáku na kysané zelí, z pátku na sobotu tři hodiny pomalu táhnul, odebral sos a dopoledne dopekl. K tomu karlovaráky, koupené, neměl jsem čas se s nimi patlat. Kachna se cmusila sama, jen za občasného dozoru. Za výsledek byl pochválen.

  Koho do euparlamentu ještě zvážím. Aby byl konstruktivně protivný a měl šanci na zvolení. Jsem pro zachování EU. Ale ne v téhle podobě, ovládané arogantními idioty.

  Aktuálně, k předvolebnímu trháku, dvojí kvalitě potravin: Kdo je způsobilý volit, je způsobilý si vybírat jídlo. Číst umí každý svéprávný. Navíc, kdo se zabývá tímhle a ne tím jestli má vůbec něco k jídlu, žije v dějinách nebývalém luxusu. jestliže se zabývá tím, kolik čeho obsahuje u nás prodávaná například Nutella. Kdo che jinou, ať si ji koupí v Němcích či Rakousích. Svobodně. U tuzemských základních potravin tehnle problém není. Hlad je nejlepší kuchař. Kdybych neměl kachnu, a tu nemívám často, spokojil bych se s chlebem. Lepší chleba než umřít hladem. Většina lidí na světě se nezabývá tím, jestli na plechovce je napsáno, že její obsah se trochu liší od obsahu plechovky prodávané o tisíc kilometrů jinde. Stačí, že je poživatelný a stravitelný. Jestli žbrnda v pet flašce obsahuje trochu víc nebo míň něčeho, jestli cukr takový či onaký. Mají starost aby neumřeli žízní.
  To všechno je umělý problém vytvořený a užitý pro získávání voličských hlasů a nahrazující jiná, prakticky významnější témata, která politici řešit neumějí nebo spíš nechtějí.

 200. MArtine, i toho Leonarda by nikdo neživil s tím, že jednou bude slavnej a bude visel v Louvru a lidi se před jeho Mona Lízou málem ušlapou. 🙂
  Musel ukázat, že má co nabídnout.
  Samozřejmě, že o tehdejší sponzory asi byla stejná rvačka jako dnes o dotace.

 201. A TYl byl chudej a prokletý básníci se se vesměs uchlastali 🙂

  Slyšela jsme jakousi historku, že dcera Mikoláše Alše byla lehce dotčena, když ho v nějakém filmu ukazovali jako „chudého umělce“, protože oni prý bnebyli žádná chudáci a vždycky měli služku. .-)

  Ale je to z kategorie, o které moje babička vždycky říkala “ nevím, jestli to je pravda, ale dobře se to poslouchá“ 😉

 202. Příklad na co jsou vyhazovány peníze daňových polatníků:
  Dotace 160 milionů pro Penam na výrobní linku zdravého toustového chleba…

  My kupujeme obyčejný pšeničnožitný chleba. A také jsme živi. Bez onoho „zdravého“ toustového.

 203. Jsem pro zachování EU. Ale ne v téhle podobě, ovládané arogantními idioty. – jo, ale jak na to?
  Stran „dvojí kvality“ souhlas. Předvolební humbuk, typu lithium.
  S tím Penamem, není ono to nějak staršího data, nebo je to další dotace?

 204. Tak kdyby nebyla EU, tak by s ní neměl problém nikdo, nejen Klaus 🙂

 205. Tak jsem zkusila volební kalkulačku do EU. V první desítce shody převažovali komunisti a strana svobodných občanů…. Že by si byli programově tak blízko? 😀

  Na desátém místě, tedy dost slušná shoda, mi vyšla Šojdrová. Tu bych nevolila ani jako záskok do hambince v Horní Dolní….

  Popravdě řečeno, věci, ktreré já osobně považuju za poměrně dost důležité, tam vůbec nebyly zmíněny.

  Takže zase volby o ničem……

 206. Tak jsem zkusila volební kalkulačku do EU. — A kdopak ji (tu kalkulačku) prosím sestavoval?

  Jestli totiž výsledek není náhodou dán už tím…

 207. Kdo ji sestavoval, to teda nevím….

  Ale výsledek je dán tím, jaký tam jsou otázky. Některé, pro mně dost podstatné, mi tam chybí…
  A některé nepovažuju podstatné, protože mám za to, že jde o věci, řešitelné přirozeným vývojem a ne nějakými směrnicemi.

  V sobotu jsem mluvila se dvěma kamarádkami, a ty k volbám půjdou, protože „přece to nenecháme těm komunistům“. Připadá mi, že tenhle přístup už je dávno passé.

  A hlavně nějak nevidím nikoho, komu by bylo lépe to přenechat než „těm komunistům“.

 208. Matzurko.
  Okamura na kandidátce byl. Na posledním místě, Původně. Ale odstoupil, protože zjistil, že zvolením do EP (a to se díky preferencím mohlo stát) automaticky zaniká mandát do sněmovny. A to nemohl riskovat. Byl by to útěk, strana by se rozpadla, atd. Prostě odstoupit musel, pokud by nechtěl jen trafiku na pět let.

 209. Strache. Byla to provokace od lidí, kteří znali jeho sklony. Měli ho přečteného a věděli že je to ožrala s přebujelým egem. (Jako všichni politici.) Bylo to, jak říká, opilecké žvanění. Osobně ho to neomlouvá. Ale opět jsme viděli ukázku, jak se to hraje, když je někdo nepohodlný. A že v tom jedou tajné služby nepochybuji.

 210. Vlasto, jo,
  tak nějak. U mne má za to bod plus – asi dohlédně za horizont pěti let ? A o takovout rafiku mu zjevně (na rozdíl od jiných) nejde…

  maYdo,
  ještě vždycky je možnost jít volit a do obálky nedat žádný lístek. Tak se započítá člověk do účasti, ale hlas nedostane nikdo. Pokud komise nebude podvádět.

 211. Když jsem kdysi napsal že připojím třetí blbost, tak jsem myslel něco jako otevřený dopis Babišovi, kde bych mu za místo ministra pro blahobyt důchodců, v jehož náplni práce by byl průzkum a testování těch nejlepších turistických a rekreačních destinací, aby se naši důchodci neblamovali, (Lov mečounů na Havaji, potápění na velkém útesu v Austrálii, prověrka Pařížských bordelů, atd.) 😉 nabýdnul něco proti ostatním stranám.
  U ODS to mělo být asi toto. Protesty ODS vůči vládě jsou irelevantní. Nabýdka koalice od nás přišla. Vy jste ji odmítli ačkoliv jste mohli ovlivnit rozpočet, EET a vše, co se vám nelíbí. Místo toho jste se zachovali jako čtyřkoalice blahé paměti a žádali odchod šéfa. Dopadli jste jako oni. Vy vědomě. Před prací pro občany jste dali přednost svému egu a planému, hloupému žvanění, seslím, atd. Jděte do pr…. .

 212. Ještě ke kumštýřům:
  Talent je talent. Když je někdo talentovaný, tak mu stačí vodovky nebo sprej a zeď. Nebo klacík a písek na břehu moře – to je v jedné povídce o Piccasovi. Tužka a školní sešit.
  To je ale jen první fáze. Aby ale mohl vytvořit dílo trvanlivější než do prvního přílivu už potřebuje prostředky. Aby si jeho slovíčka přečetlo víc lidí než maminka a jeho slečna.
  Na velké dílo velké prostředky. Aby někdo mohl pomalovat Sixtínskou kapli, tak ji někdo musel napřed za nemalé peníze postavit. Atd.

  A jsme u jádra problému: Komu má myšička dát a komu ne? To chce myšičku opravdu vzdělanou, inteligentní, nepodléhající řevu – ani umělců, ani sprostého lidu, který chce fotbal a levné pivo.
  Když si kdysi bohatý mecenáš vybíral „zhotovitele“, tak si dával velký pozor, aby mu jeho peníze přinesly kýžený výsledek. Úředník na magistrátě nebo ministerstvu rozděluje cizí a navíc za čtyři roky už nemusí být „u lizu“. I když není politik, ale má „definitivu“. Protože ani ta definitiva není definitivní.

  V tom je jedna část problému. Druhá je, že pan umělec není finančně zainteresován na reálném úspěchu svého díla. Na „sledovanosti“. A to je obrovská chyba. Bez zpětné vazby je to jako jízda se zavázanýma očima. Zameteme trosky a možná to příště vyjde…

  <Kdysi dávno, v minulém tisíciletí se předháněli režiséři jistého státního divadla v tom, kolik jeho inscenace stála. Kolik si dokázali na ni "vyřvat".

  Návštěvnost? Vždy se přece dá argumentovat, že publikum „nemělo talent“, že nepochopilo nadčasové dílo. Kdy jsem slyšel tyhle pseudo-intelektuálské řeči, dával jsem si raději ruce do kapes a urychleně odcházel. Přestával jsem za sebe ručit. Nadutost Umělce.

 213. Mimo mísu:
  Dneska jsem digitalizoval třicet let starý záznam Boltovy hry „Člověk pro každé počasí.“ A zaposlouchal jsem se. Neměl jsem to dělat. Od dob sira Thomase Mora se vlastně nezměnilo nic…
  ===
  „Kdybychom žili ve státě, kde se ctnost vyplácí, prostý rozum by nás učinil dobrými a chamtivost světci. A žili bychom si jako zvěř či andělé v blažené zemi, která hrdiny nepotřebuje. Ale protože naopak vidíme, že lakota, zloba, závist, pýcha, netečnost, žádost a hloupost se běžně vyplácejí daleko víc než pokora, čistota, statečnost, spravedlnost nebo moudrost, a musíme volit, abychom vůbec byli lidmi – pak možná je třeba stát trochu pevněji na svém – i s rizikem, že se staneme hrdiny.“

 214. Podle volební kalkulačky bych měl volit autistický spolek s beranem ve znaku. Jenomže jak předvádějí v praxi, obětuju hlas pro někoho realističtějšího s lepší šancí. Když už.
  Když pořádně rozhicuju troubu, ať koukám, jak koukám, Českou republiku v ní nevidím.

 215. Tak asi tu čarodějnici. I na základě osobní známosti. Třebaže v zaklínání má ještě co dohánět.

 216. Matzurko, já mám v plánu jet v sobotu na chalupu. Ne kvůli volbám, ale protože to tak nějak vyšlo a už s tím počítám dlouho. Pokecat s bráchou, podívat se, jetsli je v pořádku hrob rodičů a jak co roste a kvete, dát si kafe se sousedkou. Ne kvůli volbám, ale protože to tak nějak vyšlo a už s tím počítám dlouho. Nebudu to rušit kvůli tomu, aby mi někdo udělal čárku za účast.

 217. Nakonec – třeba proti cenzůře internetu mají v metru plakát komunisti… Ne, že bych si dělala iluze, že zrovna komunisti budou ctít nějaké volební sliby, ale je to fakt sranda, že zrovna komouši hájí svobodu slova, zatímco strany, které se prohlašují za demokratické, jsou pro kontrolu jakýchkoliv projevů.

  To jsou paradoxy…

 218. „Třebaže v zaklínání má ještě co dohánět.“
  Bacha na to, Schumachere! Takový řeči bych na Tvém místě pronášela jen pokud bych měla velice dobře ověřeno, že tomu íránskému potentátovi opravdu zaručeně neuschlo moudí nebo ho nepotrefilo cokoliv jiného, co mu v té kletbě slibovala….

 219. Tak jsem vyndal ze schránky volební lístky. To snad není možné. Ti šašci (všichni) se mi postarali o veselý večer. Četl jsem to, co si napsali jako kvalifikaci – třeba imitátor Václava Havla. Ale jsou tam horší.

  Opravdu nevím, komu to hodit.

 220. „Ti šašci (všichni) se mi postarali o veselý večer. “

  To je v pořádku. Šašci mají obveselovat. Ale neměli by vládnout.

 221. Jo, taky jsem se pobavil. Možností, komu to hodit, je několik. Žádná tak průkazně dobrá, aby bylo rozhodnutí jasné.
  Pragmatická: ODS
  Podle programu: Svobodní.
  Recesistická: ANO, vytrolíme …

 222. St.K (17,37)- vždy jsem obdivoval způsob myšlení těch tvůrců, kteří málem tvrdili, že na dotaci na jejich dílo mají nárok a nikdy nedořekli, že případný finanční úspěch akce půjde jen do jejich kapsy. Což zavést, aby podíl příspěvku určil také podíl na zisku.Když někdo chce riskovat a vrazí prachy do beznadějného projektu – je to jeho věc. Když však ( náhodou, správnou analýzou…) podpoří něco dobrého, tak ať z toho také něco má. A „tvůrci“ by si rozvážili, do čeho se pustí, protože by se snadno proflákli jako rozhazovači cizích peněz a nespoléhali by na to, že to jednou vyjde a oni se finančně zahojí..
  A ten podílna zisku bych vybíralo i z příspěvků státu.

 223. Jirko
  – to není dost blbý nápad na to, aby se líbil. Pro 98% populace je to cizí řečí a ta 2% budou shánět historické paralely svědčící o tom, že je to špatně.
  My víme, že to je dobře. Ale – asi to neprosadíme.

 224. maYdo,
  už jsem to tu psala jednou, ale pro jistotu zopakuji – je mi úplně jedno, kdo jak volí, a jestli vůbec volí. Tedy, vlastně mi to jedno není, ale jsem daleka toho kohokoliv a jakkoliv přesvědčovat. Jen jsem nabídla svůj pohled na věc.

 225. Jen malá prosba.
  Ve středu odpoledne (asi tak od 12:00) se prosím modlete každý ke své oblíbené deitě. Nebo, pokud jste atheisté, tak držte palce, „cross your fingers“ apod.

  Dcera má ústní maturitu a já už se modlím aby to bylo za náma. Kdo má tyhle stresy, třískání dveřma, občasné vytí a brečení furt vydržet…. 🙁

  A to má přitom písemky celkem v pohodě, jedničky a dvojky.

 226. ODS ani náhodou. Kdo nakonec podepsal Lasabonskou smlouvu aby pak měl schodišťové řeči?

 227. maYdo, íránskému zajisté ne. Ne všechno co je za Vídní je Írán.

 228. No, tak nějakýmu jinýmu machometánovi, schumi. Já vím, že za Vídní není jen Írán, ale zasde kdo si má pamatovat, co přesně byl zač někdo, na koho si ta čarodějnice pustila hubu na špacír.

 229. Mně to, matzurko, jedno je. Je to každýho jeho věc, ne moje.

 230. No však to Schumi píšu, že dobrou volbu nevidím.

 231. Mimochodem, zajímavé je, jak ty mladé ta maturita změní.

  Když jsem ještě někdy před rokem nebo dvěma apeloval občas na to, že by nebylo úplně špatné se místo všelijakého blbnutí (koně, počítačové hry, randění, oslavy narozenin a svátků apod.) věnovat studiu, byl jsem za pitomce, který ničemu nerozumí a vůbec nic nechápe.

  Posledních cca. čtrnáct dnů se to diametrálně změnilo a i na zcela nevinné dotazy typu „Dáš si k tomu steaku restovaný brambor nebo hranolky ?“ se z doupěte ozve hlas připomínající silně hysterickou harpyji těsně před snůškou vajec – „Nechte mně bejt, já se musím učit….“

  🙂

 232. Při volbě se budu řídit tabulkou o hlasování v EU, kterou sem dávala Nika. Je mi líto, z pohledu zdejších , ale největší shodu se svými názory jsem viděla u zástupců ODS. PeSi a další, omlouvám se, ale vot takaja žizeň.

 233. Coby čerstvý majitel českého pasu, byljsem rozhodnut volit, konzultoval jsem to s lahví Frankovky od pana J. Stávka a došel k závěru, že volebním lístekem nebudu obtěžovat ani svou vrásčitou prdel.

 234. No však to Schumi píšu, že dobrou volbu nevidím. — Ehm, ještě je tu jedna taková otázka… Co vlastně je cílem té volby?

  Odpověď myslím nemusí být zcela triviální. V podstatě zastupitelské demokracie by jistě bylo zvolit někoho, kdo bude prosazovat voličovy zájmy. Jenže co v případech, kdy je už dopředu zřejmé, že to nepůjde? Že voličem zvolení v daném sboru vůbec nemají hlas, nebo tak málo hlasů, že z principu nic prosadit nemohou?

  (Na to také existují jednoduché aritmetické příklady: Tak třeba, máte 22 hlasů, ostatní tři mají po 26. Pak ať jste v jakékoliv koalici, ta je buď v menšině, anebo by měla většinu i bez vás. Nemáte tudíž ostatním co při vyjednávání nabídnout, a žádný reálný nástroj, jak něco prosadit. A principiálních, apriorně daných důvodů, proč nic neprosadíte, pochopitelně může být i řada jiných.)

  Není tedy v takovém případě lepší zvolit někoho, kdo bude ten sbor – který není českým parlamentem – co nejefektivněji paralyzovat? Zejména tehdy, když pohled zpět celkem přesvědčivě ukazuje, že čeští zástupci v něm velkou většinou hlasovali proti českým zájmům? Nebylo by, ovšem čistě teoreticky, pokud by taková možnost existovala, nejlepší zvolit tam 21 kusů nosorožců? Výše poslaneckých diet by jejich ustájení v jednacím sále jistě umožňovala, s proslulou eurounijní pokrokovostí by se jistě nějak zvládly i periodické transfery Brusel – Strasbourg a zpět.

  Klíčovou otázkou voleb by tak mohlo být, jestli nosorožce, anebo snad raději hrochy… Totiž, při flagrantním a chronickém marasmu české politiky mohu odpovědně říci, že neznám nikoho, kdo by se dosud odvažoval tvrdit, že čeští politici mají dnes kvality v čemkoliv vyšší, než mívali ti před 150 lety. Koneckonců, zkuste si jen tak maně, letmo a cvičně porovnat třeba Babiše, Hamáčka nebo Filipa s Riegerem a Palackým… A teď se prosím podívejte, jaká byla politika dvou posledně jmenovaných na Říšské radě.

  • Osobně jsem již několik roků rozhodnut, sypat písek, štěrk apod. do koleček tohoto obludaria.
   Takže moje volba je jasná.
   Ale uvedomuji si, že je to jenom projev bezmoci , další ale už jsou jen spicate vidle….

 235. dobré ráno,

  hroši by byli dobrá volba, ale zatím nemají volební právo. Navrhuju demonstrovat za to, aby jim bylo uděleno!

 236. Vracím se do nedávné minulosti, dostal jsem od švagra E-mail s takovýmhle textem. Mimo to mi sdělil, že na tom koštu byl (bývá v Buchlovicích) a poslal i fotografie, na nich ale je košt, žádný poslanec.

  Posílajte fšeckým, aby věděli, jak to bylo s tým „rasismem“ v Boršicách. Pan poslanec sa ožrál, kůřil venku před hospodů, měl „chytrých“ řečí jak opica blech. Toš chytil jednu poctivů Boršicků, druhů vzal o zeď a tam jak na potvoru bylo okno a o plechový parapet si roztrhl košulu. Kvičál jak pichlá sviňa a protože tých blbých řečí nenechál, chtěli mu chlapi přidát. Ale protože volal policajtov tak teho chlapi necháli. Zapomněl, že je na Moravě, kde ještě ludé majů kůska zdravého sedlackého rozumu. Toš takového borca máme za pos .anca.

  A temu teda ještě ftip:

  Z výpovědi svědků – jak to bylo ve skutečnosti v Boršicích s Ferim. Nyní už je to jasné.

  On totiž poslanec nerozumí moravsky.

  Šak do negrů sme mu nenadávali. Vyšel sem ven a viděl toho ogara jak bluje a tož mu povídám:

  „Si NEGRcaj na polobotky!“

 237. Dobré dopoledne.
  Taky vidím jako hlavní cíl eurovoleb strkání soukolí do hladce plynoucího písku.
  Otázka je, kdo má nejlepší ozubení.

 238. to si kuýsí udělat poičřádek sami skautíci, čím chějí být. Jestli apolitickým spolkem, který vychovává k samostatnosti a osobní odpovědnosti nebo novým SSM.
  Zatím teda mají slušně našlápnuto k tomu druhému.

 239. No, to je teda nějaký hodně divný…

  Jak se dá zbouchnout chlap? Copak je to technicky možný?

  A pokud to, že byl „kdysi“ ženskou znamená, že stihl otěhotnět ještě jako ženská, pak mi není jasný, jak to, že si při změně pohlaví nevšimli, že je v tom?

 240. Ad AK 11:49 a maYda 12:07
  To je z toho, když se změna pohlaví udělá papírově a nechaj se (funkční) orgány. Madam se nechala přepsat pseudobuzeranta.

 241. Kdyby se ta změna udělala jen papírově, tak si snad na příjmu, probůh, všimnou, že to je ženská!
  Nebo jsme s tou genderovou korektností došli už tak daleko, že erudovaní zdravotníci netuší nebo se aspoň musí tvářit, že netuší nic o tom, že mezi ženskou a chlapem přece jen nějaké anatomické rozdíly jsou?

 242. Co navykládala Máňa Pepíkovi? Tu historku neznám.

 243. „nesmí o tom mluvit, aby nediskriminovali“
  Diskriminaci se nevyhneš ani tak ani onak.
  V článku psali, že kdyby šlo o ženskou, šla by rovnou na císaře. Ale protože měl v papírech, že je chlap ( nebo co to vlastně bylo), tak to doktory hned nenapadlo.
  To snad není diskriminace, neuvažovat, že chlap by mohl být taky těhotnej???

 244. US hrozí sankcemi za účast na NordStream…
  Bezpečnost USA ohrožena závislostí EU na Rusku.
  Říkají svoboda, demokracie, lidská práva…
  Slyším prachy, prachy, prachy.

  Obchodní válka s Čínou, největším věřitelem (Že by se tím nějak chtěli zbavit dluhů?)
  Hrozící válka s Íránem.
  Hrozící obchodní válka s EU.

  Riskují, že s nima nikdo nepůjde na pivo.

  Co sami mohou nabídnout? Auta, ledničky, pračky, televize, mikrovlnky, vysavače, jiné domácí harampádí, nevšiml jsem si že by tady o ně byl zájem. Ani není v nabídce, ani nevím jestli a jak moc se tam vyrábí. Co se nevyrábí jinde? I Apple si nechávají vyrábět v Číně. Mají v nabidce doma vyrobený lepší a levnější mobil než nabízí třeba Huawei?
  Nabízejí zemní plyn levněji než Rusko?

 245. Volby do EU… Kdo má reálný program pro vystoupení z EU?
  Měli bychom v důsledku toho lepší vládu? Měli bychom se lépe?
  Nevzpomínám, že před vstupem do EU a ani před podpisem Lisabonské smlouvy jsme měli lepší vlády než nyní. Že jsme byli lepší než jsme nyní.
  Čím bychom si polepšili výstupem z EU?
  Pokud jde o „národní“ zájem český stát nikdy nebyl českým národním státem. Království české? Jen název. Česká republika není českým národním státem.

  Existuje-li Český národ, který přežil všechny historické kotrmelce, staletí úpěl pod Rakouskem, posléze Rakouskem – Uherskem, pod čechoslovakistickou Republikou, zvanou První, krátce Druhou, v Říšském Protektorátu, v Sovětském protektorátu, nevidím proč by, je-li schopný, nemohl existovat v EU, aniž uzavřen ve výběhu „české“ formální státnosti.

  Ovšem v tom případě by vývoj EU neměl směřovat k federaci států, ale k federaci národů.

 246. Tak Niki Lauda,
  další legenda se přesunula za Duhový most 🙁
  A tonejsem fanoušek rychlých vozů, ovšem jeho jméno mám spojeno s fanděním svých klučičích vrstevníků, takže ho „znal každej“. Silná osobnost, skvělý vzor…. R.I.P.

 247. Schumi,
  co přád máš s tím scénářem Czexitu ? Máš pocit, že v UK to mají nějak sepsané 😀 ? A že pokud by na rozpad EU došlo, tak se Kotlinka začne potácet mezi vlnami ?
  Kdyby na to došlo, nebude to ze dne na den. Tuhle jsme jednu revoluci zažili, tak zkušenosti jsou. Zůstaň optimistou.

 248. Jo ahá, tohle…no, ale i při početí z Ducha svatého tím, kdo počal, byla ženská.

 249. Nějak je na tom Duhovém mopstě rušno. Minulý týden zemřel jeden vzdálůený příbuzný. Blízcí jsme si nebyli, byl přiženěněj, ale byl o pár let mladší. Tak nevím, jetsli byhc si neměla začít připravovat pro jistotu pohřební řeč.

 250. Ukazuje se, že závislost na Intelu, Nvidii, Microsoftu…je velmi riziková.

 251. Že by příležitost pro Linux? Pro stejné prostředí na desktopu, notebooku, tabletu, mobilu? Pro to co se nepodařilo Microsoftu? Kdy jindy je lepší příležitost než teď?

  Mobilní telefon jako plnohodnotný počítač se „standardním“ Linuxem. Umožňující připojení klávesnice, monitoru…dalších periferií?
  S různými režimy v různé míře využívající hardware a v různé míře energeticky náročnými. Od nejúspornějšího režimu „Simple“ s nejzákladnějšími mobilními funkcemi, po režim „Complete“.
  Opět „mobil“ v kapesní velikosti místo čím dál větších placek. Projekční brýle místo rozměrného displeje. Technologie není drahá, elektronický hledáček například stojí zlomek ceny fotoaparátu v němž je použit. V základu by stačilo rozlišení FHD.

 252. Honzo, co lokalizované distro, to originál.

 253. Matzurko, nemám důvod k pesimismu, proč by to mělo být horší než v minulých staletích, tisíciletích….
  Jsem realistou, bez halucinací EU ráje či poczexitového ráje v představě, že zdejších několik milionů je chtřejších a schopnějších než zbytek EU tvořený samými blbci.

  Na to pasuje Havlíčkovo
  „Není nad původnost, každý po ní touží; lidé chodí přes most, to já půjdu louží.“

  Proto se snažím najít někoho ne z euroskeptiků ale eurorealistů. Před více než tisíci lety se také rozhodovalo jestli zůstat pohany či stát se křesťany. Naštěstí tehdy nebyla demokracie, referenda, vše šlo podle panovnické vrchnosti.
  V našem případě dost dobře, píšeme latinkou. Akorát kdyby posléze tu bylo silnější protestantství, možná, že by to tu bylo lepší.

 254. Schumachere. Moje volba je jasná. Demoliční četa. Vystoupení z EU. Kdyby bylo referendum, hlasoval bych ano. Ale teď pro referendum nejsem. Kvůli brexitu, lidé jsou znejistění, ale i jinak . Nejlepší by byl rozpad s nově definovanou spoluprací. Utopie? Asi. Až se Británie srovná,zahájí politickou ofenzivu.
  Já jsem přesvědčen, že národ jsme. I když jsem napůl Rusín a kdo ví jak šmrncnutej, jsem Čech. Narodil jsem se tu, mám zde, na rozdíl od ciziny, konkrétní nepřátele. 😉 Přijal jsem (byla mi vnucena) zdejší kulturu, dějiny, hrdost i stud, atd. Nikdo mně nemůže říct ať odtud vypadnu, tedy pokud nechce aby mu kulky vyletěly nosními dírkami.
  A to hlavní. Spousta schopných lidí se dobre, spíše pohodlně živí jako pohůnci v „montovnách“. Je to pohodlné a relativně bez rizika. Pokud nebudou nuceni dělat něco konstruktivního, nehneme se.

 255. A k vývoji/rozvoji je nutný stres! Zeptejte se Matzurko, kdy si jednobuněčné organismy začnou kombinovat DNA. 😉

 256. Absolvoval jsem zase jednou STK. Jestli už ta předposlední před dvěma roky byl vopruz, tak tentokrát ještě umocněn, Měření emisí muselo být zaplaceno, aby po dlouhém focení všeho možného bylo lze konstatovat, že na daném voze se emise měřit nemusí. Personál se očividně nudí, nebo nadává na autory nesmyslů, neb čas je daný, kratší být nemůže a že některé předměty a zařízení na autě nejsou, to strůjci předpisů nevadí. Cena ovšem horentní a každý úkon vykonán a vyfotografován nejméně 2x.

 257. OT: Pěkný článek, momentálně i pěkná diskuse pod ním: https://echo24.cz/a/ShUna/zlocinec-uprchlik-light#disqusAnchor

  Čili kdyby chtěl třeba Tomio Okamura nebo někdo takový tvrdit, že Evropská unie poskytuje azyl zločincům, nejsou to žádné fake news, ale holá pravda. A evropští politici, kteří dnes chytili nový vítr a deklarují, že je důležité, aby ten, kdo nezíská uprchlický status, urychleně odjel domů, vědí, že plácají.

  (…)

  Sveřepá snaha štrasburského Evropského soudu pro lidská práva bránit deportacím vybraných zločinců je už léta živnou půdou britských euroskeptiků. Různí moudří lidé jim s obvyklou nadřazeností připomínali, že Evropský soud pro lidská práva není součástí EU, nýbrž Rady Evropy. Což, jak nyní vidíme, bylo méně chytré, než se tito moudří lidé domnívali. Unie a Rada Evropy jsou v azylu spojené nádoby – pokud by dotyčné evropské soudy nedaly předběžný dotaz do Lucemburku, věc by asi na odvolání nakonec řešil Štrasburk a rozhodoval by stejně.

  (…)

  Jak uvádí Nejvyšší správní soud, stanoviska proti deportování zločinců vyjádřila například česká ombudsmanka anebo International Association of Refugee and Migration Judges. Z dálky to někdy vypadá, jako by se těchto osob zmocňoval jakýsi pseudonáboženský zápal, když chtějí svou oddanost univerzálním lidským hodnotám osvědčit tím, že na nich budou trvat nejen při případech „snadných“, ale právě i u těch lidí nejodpornějších.

 258. Ostatně jsem docela zvědav, jak ty volby dopadnou… S jistým překvapením shledávám, že názor stručně, jasně a logicky podaný např. zde https://josefhavranek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=714038 se v posledních dnech objevuje v diskusích na mnoha místech, včetně mnou nepředpokládaných.

  Na druhé straně, lidi jsou ovce… Diskuse (a to z velmi dobrých důvodů) čte jen hrstka lidí; možná ještě méně je jich ochotno přemýšlet. Ti zbývající přijdou, zřejmě ve skrovném počtu jako k eurovolbám obvykle, a budou hlasovat jako obvykle.

 259. Možná, že je to trochu vzdálená či přehnaná asociace, ale nacisty taky mnoho lidí chápalo jako protivníky komunistů. Jejich konkurenti byli zaručeně.
  Můj odpor vůči EU je značný, ale Okamura i SPD je prostě proti mým představám i sympatiím. Asi nejsem dostatečně pragmatický.

 260. Já vím, AeroKarle, já vím… Všimni si ale prosím, že co jsi napsal, lze říci i přesně obráceně: komunisty mnoho lidí chápalo jako protivníky nacistů.

  Akorát tedy že v letech 1930-33 to dopadlo ve prospěch nacistů, s mnohými ohavnostmi v důsledku. Při pohledu na ty důsledky pak lidé často říkají to, co Ty.

  A po roce 1945 to holt zas naopak dopadlo ve prospěch komunistů… S podstatným přispěním názoru, který jsem citoval já.

  V pohledu zpět by bylo bývalo ideální, kdyby se v Německu komunisti a nacisti byli vyskytovali přesně ve stechiometrickém poměru (© Schumacher). Jednak by se bývali byli navzájem dokonale eliminovali, jednak by bouřlivý průběh chemické reakce byl nezúčastněným velmi přesvěčivě ukázal, co jsou obojí zač…

  SPD má dle mého názoru ke stechiometrickému poměru stále velmi daleko. A i kdyby, zcela hypoteticky, dostalo do euparlamentu 20 kusů, zatímco jednadvacátý by byl z SSO, nestalo by se tím samo o sobě absolutně nic, celý ten parlament stejně je fakticky bezmocný; jen by to „liberálně demokratickým“ stranám ukázalo, že je nejvyšší čas začít aspoň na oko respektovat názory a zájmy voličů.

 261. 2 Schumacher (21.5.2019 | 14.47):
  Závislost na jakýchkoliv světových mega kartelech je riziková. Rovněž tak závislost na cloudu a na síti. Co se dá, držím v „ostrovním režimu“.
  Musím, protože překopnutý optický kabel by se pro mě rovnal katastrofě – nemohl bych pracovat. A to přitom netrpím stihomanem, že se mi v souborech hrabe VB (Velký Bratr).
  Ano je to možná dražší, ale bezpečnější a rychlejší. Večer jsem pro Ústav znovu posílal zvukový soubor (cca 1,2 GB) protože Úložna z něj udělala kompakt 1 GB s Byte o jediné hodnotě – 255. Proč netuším, při kontrolním stažení bylo vše O.K. Den na to už to bylo v čoudu. Ale rezervu jsem naštěstí měl na NASC.
  Kultura byla opět pro jednou zachráněna. [;>)
  ===
  K „mobilu univerzálu“: Nemám moc rád víceúčelové, univerzální věci. Protože pak se jejich závada nebo ztráta projeví jak hodně složitý problém a zasáhne hromadu činností.
  Telefon je na telefonování, PC na práci, tablet na písemnou komunikaci, na focení je foťák a na muziku třeba MP3 player. To, že můžu fotit mobilem i tabletem, neznamená, že bych měl prodat foťák. Taky můžu tabletem i mobilem nahrávat zvuk. Neprodám ale proto digitální záznamník. Tabletem můžu i telefonovat, neprodám ale proto mobil. atd.

  Prostě pro mě je důležitý „systém opasek i kšandy“. Někdo tomu říká plán B.

 262. K dnešku:
  5% Pražanů se nelíbí Babiš a Benešová
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/demonstrace-milion-chvilek-demokracie-benesova-babis-protest-praha.A190521_140615_domaci_fort
  T.j. 95% Pražanů se B+B buď líbí – nebo je jim to spíš jedno.
  ===
  Příště se prý Pražáci rozjedou dělat „revoluci“ po celé republice. Pokud dojedou až k nám do východních gubernií, půjdu se na ně podívat zblízka.
  Dneska demonstrovat není otázka osobní odvahy. Spíše taková lidová zábava. Mohou křičet a nadávat na Věrchušku. Uleví se jim a policisté je nepotrestají za výtržnost. Al rozhodnou volby
  Do politiky zapojený „Dominátor“ Hašek mě zamrzel. Ale jeho věc.
  S demonstracemi řízenými „Mega momenst“ to dopadne podobně, jako se Žlutými vestami. Časem se unaví, mnozí odjedou na dovolenou nebo na chatu a věc zvolna vyšumí.

  Ozbrojený útok na Kramářovu vilu opravdu neočekávám.

 263. Vubec tu nejak nepasuju. Divam se na nejakou prestarou westernovku; Clark Gable a Jimmy Steward, Steve McQuein. Nejen oni.
  Poslednich ctrnact dnu jsme, diky memu kamaradovi, sledovali po vecerech Cetniky z Luhacovic. Ze to sledovani bylo na Floride, dalo cestine a hlavne tehdejsim vztahum, jazyku a respektu k tomu jinemu, nostalgicky ton. I kdyz popadli policajti zlodeje, vykali mu. Nebyla to v Prvni republice zrovna prochazka parkem.
  Zrovna tak to nebyla prochazka kdysi, dost nedavno, tady.

 264. Zpátečníku, (23.30) vždyť to píšu, že nejsem dostatečně pragmatický. Tyhle úvahy znám, občas i vedu, ale k činu by mne donutila až nouze. A v pozadí je taky myšlenka, že použít jednu lumpárnu proti druhé teoreticky může napomoci eliminaci obou, ale IMHO je pravděpodobnější posílení jedné, nebo dokonce obou.
  StK (23.36) – ano. Ony ty kombinace většinou nedělají žádnou z funkcí pořádně.
  (0.00) Tak to nejsem ani v jedné skupině. Nelíbí se mi Bureš ani „ustaraná Máňa“, nejsou mi ani jedno, ale nechodím na Václavák ani Staromák, protože se mi nelíbí ani mnozí tam chodící. 😛
  Matzurko, (6.26) ad Kubera, dobře dělají, petenti. O tom, co Kubera řekl, je nějak „ticho po pěšině“. Dobře na to upozorňují, kdyby si někdo nevšiml.

 265. “ O tom, co Kubera řekl, je nějak „ticho po pěšině“.“
  Hollan to ocitoval. Pitomec, má jaksi potíže s chápáním psaného textu. Ale jeho fanoušci taky a tleskají mu. Přidal k tomu překroucený výklad a volá po tom, že musí být Kubera umlčen.

  Pak kdo je tu fašista…..

 266. ale k činu by mne donutila až nouze — No jo, AeroKarle, je to těžké… Co takhle vidím kolem sebe (a moje okolí je jednak silně intelektuálsky pravdoláskařské, jednak dosti feminizované), voličky a voliči často pokládají za jediné čestné řešení k volbám vůbec nejít (ledaže by v některé menší straně objevily nějakého pravdoláskovního playboye a šly to hodit jemu). Jenže i když uznávám, že v některých situacích by absence relativně mohla být tím morálně nejčistším řešením, přesto jej pokládám za řešení pořád ještě jaksi hodně ušmudlané, a to i z morálního hlediska.

  Je to trochu, jako kdybych se přihlásil ku vznešené buddhistické zásadě nezasahování, a nechal si v jejím důsledku zahradu zarůst plevelem. Jenže zatímco se takto budu popřípadě cítit mravně povznesen, sousedi mě budou v lepším případě pokládat za cvoka a v horším za líného či neschopného s tím plevelem něco udělat.

  Těžké je i svou reakci naškálovat adekvátně, a těžké by to asi bylo i v případě možnosti interakce s ostatními voliči. (Interakcí nemyslím nutně dohodu, ač kdyby podobně smýšlející měli možnost si uspořádat jakési primárky, bylo by to skvělé… Čistě hypoteticky, stačilo by vědět, jak budou hlasovat ti ostatní (*).) Je tu samozřejmě riziko – dle mého názoru v případě těchto voleb ovšem zanedbatelné, jak jsem psal – přehnané reakce, ale stejně tak i riziko reakce nedostatečné a/nebo pozdní, promeškané. Příští eurovolby budou nejdříve za pět let; a v té době strana, která se Ti teď zdá nabízet korekci sice zhruba správným směrem, jenže pro Tvůj vkus příliš velikou, může také být už dávno zakázaná…

  — — — — — — —

  *) Ještě sem pro úplnost napíšu, jak by se daly uspořádat férové volby, tedy volby vedoucí ke skutečnému zastoupení skutečných zájmů voličů. Je to velmi jednoduché: Oprávněné voliče náhodným losováním rozdělit do několika stejně velkých skupin; třeba deseti, ale možná by docela stačilo pět. První skupina bude hlasovat (nebo absentovat, jak je ctěná libost každého jednotlivce), spočtou se hlasy, oznámí výsledky, pak hlasuje druhá skupina, a tak dále. Konečný výsledek bude ovšem určen celkovým součtem hlasů. Mezi hlasováním skupin mohou kandidáti dle svého uvážení odstupovat nebo doporučovat (svým) voličům, pro koho hlasovat.

  (A pro urychlení voleb by ty skupiny stejně velké být ani nemusely, klidně mohou být třeba postupně 10, 20, 30, 40 %, bez újmy na spravedlivosti.)

 267. strana, která se Ti teď zdá nabízet korekci sice zhruba správným směrem, – jenže já si kromě jisté své antipatie nejsem ani jist tím zhruba správným směrem.

 268. Víte, Zpátečníku, celej průser český politiky začal mudrováním o morálce a morálním kádrováním.
  Politici by měli být v ideálním případě morální, v reálu by bylo fajn, kdyby byli aspoň jakž takž slušní, ale politika jako taková nemá s morálknou moc co dělat.Své zástupce volíme k tomu, aby hájili moje zájmy, ne aby za mně řešili morální čistotu mých rozhodnutí.
  Pkdu Vaši pravdoláskařští příbuzní josu přesvědčení, že nemají koho volit ( o jejich pravdoláskařství bych pak ovšem dost pochybovala) a nechtějí jít proto k volbám, je to jejich názor a jejich rozhodnutí. Bez přívlastků, jetsli to je nebo nená morálně čisté. Ono totiž posoudit, co je morálně čisté je v takovém případě dost obtížný. Upřímně věřící komunista jednoduchého myšlení považuje za morálně čisté rozhodnutí volit komunisty.

  To, koho kdo volí, zda vůbec volí a k jaké partaji se kdo hlásí nikoho ještě morálnějším neudělalo. Nikdo se nestal lepším tím, že hodil potištěnej kousek papíru do nějaký škatule, i když se různýn partaje snaží přesvědčit , že ano.
  A jestli to podle Vás je “ morálně čisté “ nebo „morálně ušmudlané“, to je pro většinu voličů irelevantní.

 269. nejsem ani jist tím zhruba správným směrem — No pochopitelně, AeroKarle, např. pokud jde zrovna o SPD. Pak ještě člověk může uvažovat takhle: Když si pro ochranu svého pozemku pořizuji třeba rottweilera, ani tolik mne nezajímají jeho názory, jako jeho předpokládané či předpokladatelné chování…

  Ale celé to je opravdu těžké. Nejvíce by se mi líbilo se o politiku vůbec nestarat a věřit, že se politická situace stále jen mírně zlepšuje, anebo pokud se náhodou zhoršuje, tedy jen malinko a nepodstatně; a ušetřený čas užít jinak. Něco jako bych měl po sto letech ve zdech baráku tu a tam vlasovou trhlinku. Jenže nestarat se ani tehdy, když ty trhliny jsou deseticentimetrové a (jako z udělání!) se kupodivu samy od sebe neuzavírají, nýbrž naopak očividně rozšiřují… Nebylo by v tom vposledku drobátko lehkomyslnosti?

  Vaši pravdoláskařští příbuzní — Psal jsem obecně o okolí, ne výslovně o příbuzenstvu. Avšak ač ti lidé jsou (jak třeba u jejich profesí bývá typické) orientováni dosti pravdoláskovně, kupříkladu Klause divoce odmítali už v době, kdy byl ministrem financí, cítí se mu vysoce nadřazeni a již proto si nepřipustí, že by s ním někdy mohli v čemkoliv souhlasit, pokládajíce se za bytostné humanisty, přesto to nejsou úplní pitomci a vidí i cítí, jak je dejme tomu Kalousek trapný se svým vysokým třímáním tibetské vlajky… Chodit hlasovat pro TOP 09 je pozvolna už unavuje, a aby se nadchli pro Piráty, na to jsou (většinou) už příliš staří. Zůstávají proto doma, a cítí se o to povzneseněji. Snad bych mohl také říci: o to pravdoláskovněji.

  celej průser český politiky začal mudrováním o morálce a morálním kádrováním — To bych si dovolil trochu korigovat, maYdo, a počátek bych hledal ještě o kousek dříve: U lidí, kteří neměli v rukou nic (žádný politický kapitál, leckdy lecjaké skvrny ve vlastní biografii, skrovné schopnosti…), jen moc předanou od komunistů. Aby si ji udrželi, nenapadlo je – a objektivně jim při jejich kvalitách ani nezbývalo – nic lepšího, než moralizovat, kádrovat a obviňovat ostatní z kolaborace s minulým režimem.

  A samozřejmě bych mohl jít ještě další kus zpátky: Už během normalizace a perestrojky jsem byl dokonale neschopen si představit, jak to celé (tj. společnost, nejen ekonomiku) jednou dát do pořádku prakticky. Mít místo toho jen nějakou představu, jak by to ve výsledku mělo správně vypadat, je holt cosi dost jiného…

 270. Zpátečníku, Když si pro ochranu svého pozemku pořizuji třeba rottweilera, ani tolik mne nezajímají jeho názory, jako jeho předpokládané či předpokladatelné chování… – mně by zajímalo hlavně, jestli ten rottweiler bude vůbec hlídat, jestli místo zloděje nepokouše mně … – u SPD prostě nevím nic.
  Zůstávají proto doma, a cítí se o to povzneseněji. – ideální řešení (co do výsledku). 😛
  Moralizování není česká nebo transformační specialita. Ve větší nebo menší míře k němu sahají všude. Ono to má i logiku, u lidí, kteří mají moc nad jinými, by byla nějaká ta morálka vysoce žádoucí, takže, pokud ji nemají ještě dříve, než je začne korumpovat moc, tak je dobré na to alespoň upozornit.

 271. Jo, Zpátečníku, tentokrát mohu beze zbytku souhlasit.

  Nechci vypadat jako ta, co o tom mluvila už před válkjou s okresním hejtmanem, ale jeden z důvodů, proč jsem se nedokázala během normalizace zcela oddat víře v disent byla otázka : „jak víte, že kdyby se ti lidé dostali k moci, nebudou se nakonec chovat stejně jako ti komunisti?“
  Občas jsem ji položila, ale nikdy jsem na ni nedostala odpověď, za to jsem byla obvykle prokádrována a shledána příliš oddanou socialismu. 😀
  Černobílé vidění na všech stranách.
  Konec konců, značná část disentu se rekrutovala z bývalých bolševiků.

 272. „Ono to má i logiku, u lidí, kteří mají moc nad jinými, by byla nějaká ta morálka vysoce žádoucí, takže, pokud ji nemají ještě dříve, než je začne korumpovat moc, tak je dobré na to alespoň upozornit.“

  Problém je v tom, že ono to moralizovaní nevede k upozornění na nedostatek morálky u těch, co mají moc. Naopak ti, co mají moc, si myslí, že mají na morálku patent, moralizují voliče a viní je ze svých vlastních morálních selhání – to voliči přece můžou za všechno, oni špatně zvolili.

  A moralizováním shora do nikoho žádnou morálku nevpravíš. Tady platí dvojnásob, že co do tebe nenatloukla maminka a tatínek, řeči o morálce nenapraví.

 273. No potěš Pánbůh!
  „Riziko extremismu poroste, potřebujeme větší pravomoci, říká šéf BIS.“
  REPUBLIKU SI ROZVRACET NEDÁME!

 274. Dovolte, abych taky něco poznamenal:
  Relevantní informace o tom, jak se kdo zachová nemá nikdo. Někdy si myslím, že ani ti, kteří si přejí být zvoleni. Někteří možná chtějí cosi prosadit (moc síly k tomu ale nemají), některým se líbí spíše plat a ostatní benefity poslance. Tohle ovšem nikdo z nich nepřizná.
  Proto se rozhodujeme podle líbivosti hesel, sympatií ke kandidátům, („to je fešák, toho budu volit“), podle názoru přátel (pak to není naše volba, ale jakási „kolektivní“). Takže volba bude svobodná, nikoliv však racionální. Ani diskuzí tu či jinde to nevyřešíme.
  Moje volba je jednoduchá – nesmí to být nikdo, kdo už tam je dlouho. Protože se mu tam evidentně líbí, plat je víc než slušný a tak se bude prezentovat podle obecné nálady nebo podle toho, jaká se mu ta momentální nálada zdá. ale taky nemá žádné relevantní informace.
  Je podle mě čas na změnu. Slovy klasika „kdo chvíli stál, teď stojí opodál“. Ta EU, která v současnosti existuje nemá s presentací skutečných nálad moc společného, kromě toho, že si uvědomuje rozpolcenost populace. To je podle mě opravdu velmi málo. Co je vidět? Silný nátlak na federalizaci, postupné odbírání pravomocí národním států (hlavně těm menším), omezování svobody slova, občanských svobod (zbraně atd.), prosazování civilizačně nezakotvených směrů: Multikulturalismus, transgenderismus a vůbec celkový trend, který se mi nelíbí vůbec.
  Liberálové (či snad libertariáni) si přeji svobodu, mají to v názvu, ale jejich svoboda by měla platit jen pro ty, kteří s nimi bezpodmínečně souhlasí. Tím se začínají velice podobal jak komunistům, tak nacistům nebo fašistům. Neboli nálepky, které tak rádi dávají svým protivníkům sedí mnohem více jim samým. Protože mají v EU většinu, bude pro mě podstatné, aby ji neměli stále.
  Proto změna. Staří, vlastně nikým nevolaní kormidelníci musí od kormidelního kola i když je tu riziko, že loď najede na útes národní nesnášenlivosti (zase jeden z jejich nepodložených argumentů). Ale pokud se současný trend nezmění, loď skočí v tišině a tam pomalu shnije.

  Zahlédl jsem včera v TV dva postarší muže s plnovousy, jak se vášnivě líbají. Nemám nic proti gayům, tak se narodili, s několika jsem spolupracoval k plné oboustranné spokojenosti, ale v ten moment se mi chtělo zvracet. Šel jsem pryč.
  Sorry jako…

 275. Mnojo,
  tak máme středu, a ani Hayato, bratr Tomia, nevytáhl nic o tom, že Tomio již jako malý klučíl trhal mouchám křídélka či nutil kočky štěkat… takže krom nálepek typu „nácek, fašista“, či pohazování hláškami „jde mu jen o prachy“ (ostatním politikům zajísté jen o blaho vlasti, haha) vlastně nezazněl jediný relevantní argument proti. Dtto pro Matějku a další protiEU seskupení.
  Akorát jsem si všimla, že se z SPD vyhozený Volný (nějaké nejasnosti, možná i čachry, původně chtěl být lídrem SPD kandidátky) se po slovní přestřelce s SPD přidal k Samkové.

 276. Vlasta.on (21.5.2019 | 18.41)
  Omlouvám se! Mělo tam být Matzurky, nikoliv Matzurko. Dostalo to úplně debilní smysl.
  AeroKarel (22.5.2019 | 14.51)
  To s vámi souhlasím. Taky jsem psal, že bych doma SPD nevolil. Některé nápady jsou pitomé, některé ještě horší. Ale do EP je volím jako „demoliční četu“ a tedy nikoliv jako někoho, kdo má něco opravovat nebo stavět. A k tomu jsou nejvhodnější.

 277. Dobrý den,

  dovolím si lobbovat za č.25 – Liberland. 1. Vít Jedlička, prezident.
  Děkuji.

 278. Manželka volí ANO, že původně nechtěla volit, ale že když ty „Václaváky a Staromáky jinak nedají…“ tak že lepšolidem na truc.
  Já Samkovou.

 279. V neděli se dozvíme, co bylo zvoleno „vším lidem“ a po čase i to co z toho plyne. Doopravdy až za čas, až se zformují frakce.

 280. Dobrý podvečer… Tak poslušně hlásím, že jsem o5 zde… No, je to o něco lepší – a co dál se uvidí… A jdu postupně dočítat…

 281. Tak to jste to zvládl docela rychle, PeSi 🙂
  Hlavně jetsli to pomohlo.

 282. PeSi,
  vítej mezi provozuschopné 🙂
  Jen doufám, že ti četba zase nepřitíží 🙂

 283. A máme odmaturováno – 1,1,2

  Ufff…

 284. Dobrych zprav nenv posledni dobe az nadbytek. Diky za jednu, PeSi!

  Jak to ciste vino, ktere v Terezine serviroval pan Kubera, rozbourilo vachne! Jeho slova, poukazujici na nebezpeci blahobytem vyvolane letargii potazmo dusevni lenosti, by mela znit ve vsech jazycich. Mluvil take o nasich, americkych ignorantech. Ted vidim proziravost nasich Zakladajicich Otcu, kteri, ac byli povetsine nasi prvni vladou, varovali pred prilisnou moci, vladou uchopenou. Podle hned Druheho dodatku k Ustave ma obcan pravo (povinnost) se ozbrojit, aby se se eventuelni tyranii vlady mohl ubranit. Pred padesati lety jsem to bral trochu za ulet, ted vidim, jak dulezity ten zakon je.
  Kdyz senator Sanders, ktery je v pruzkumech druhym z kandidatu na presidentstvi mluvi otevrene o socialismu a ani se nesnazi zamluvit to, ze jel do CCCP na svatebni cestu (zhruba v dobe, kdy ja jsem ze sociku prchal), a nikdo mu neda po hube, zacinam se na stara kolena desit. Nedovedu si predstavit, jak tady bude stat fronta (zakopy nebudou, malokdo by umel vzit lopatu ci krumac do ruky). Tusim ale, ze ty flinty,ktere mame doma, sehraji svoji roli. Mozna jen tim, ze ti socialisticti rozdelovaci majetku o tech flintach moc dobre vi.

  Well, nevim jestli kandiduje, volte ale Kuberu.

 285. P.M.,
  Kubera je vlastně čerstvě zvolený senátor, a jelikož ODS měla nejvíc hlasů, tak je i předsedou senátu. Takže ho v nadcházejících EU volbách volit nelze.
  Vlastně ani nejde volit Babiše, takže pokud chce někdo hlas dát ANO, měl by si dobře prohlédnout, pro co europoslanci hlasovali…

 286. ANO jsou hubou, dejme tomu, „europragmatici“, činy však eurohujeři jak vyšití. Ani TOP09 na ně nemá.
  Zámysl paní Schumacherové u mě tudíž vyvolává mírně pozdvižené obočí.

 287. Zámysl pí Schumacherové je klasická ukázka toho, jak lze někomu na vztek poškodit sám sebe. Je-li to míněno vážně, ovšem.

 288. Malinko si vzpominam na volby v 1946. Na drevenem plote byly vapnem napsany asi ctyri velke jednicky. Komunisti. Muj starsi bracha s kamaradem vzali kybl s rozpustenym vapnem a pretahli vodorovne z jednicky na ctverku. Nar Soc. (Stejne me to mate, ze Nar Soc mela representovat antikomunismus.) Nevim, jestli brachu tatinek navedl. Pravem nasrani Agrarnici zustali doma. Pravem nasrani. Ale, jaky byl vysledek?

 289. Myslím, že paní Schumacherová může volit koho chce. Dokonce ani nemusí říkat koho volit bude. To je výsostná svoboda paní Schumacherové, která se nedotýká svobod druhých. Pozdvižené obočí? Proč by ne. Klidně. Ale jen pro sebe, prosím. Je to tak slušnější a dokonce rozumnější.

 290. PeSi – Jsem moc rád, že jsi zpět a doufám, že zase dlouho nebudeš muset na delší pobyt mezi bílé pláště.

 291. Dobré ráno vespolek,
  debatovat v mezích slušnosti možné je, ale volba je samozřejmě tajná.

  Co mne udivuje – že Kubera setrvává ve straně, kde jsou exoti jako řeporyjský starosta a teď novější vyzývač k násili na Zemanovi (údajně to bylo v nadsázce, no nevím). Hlavně že vyrazili Klause jr…..

 292. A koukám,
  pan premiér opět vstupuje na scénu s kabaretním představením
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Lentilky-Spatne-lentilky-Babis-vtrhl-do-prodejny-a-zacal-nadavat-Bylo-proc-582430

  Hmm, pokud výrobce tvrdí, že složení je podle chutí těch či oněch národů, tak by mne zajímalo, jaké složení měly dané výrobky za socíku. Minimálně u těch lentilek by se to dalo zjistit, tedy kolik procent čokolády apod. tam bylo, ne ?

 293. Podle zdejší srandovní definice jsem pragmatik. O pokousani rottwajlerem se nebojím, tolik možností se ke mne přiblížit nemá a vzhledem k zde prevazujicimu durazu na Moralnost a Zásady mit ani nebude – ňafající konkurenční podvraťáci ho plně zamestnaji.
  Vsem voličům piddistranicek s uzasnymi nápady predem blahopřeji k jejich daru vlastních hlasů eurosoudruhům.
  P.S. PeSi vítám tě zpět mezi dosud živými a jak tady nekdo napsal – čti opatrně a po malých dávkách.

 294. Dvojí kvalita potravin je ideální předvolební téma. Hovadina non plus ultra, na kterou se nachytá kdejaký blb. Kam se na to hrabe poslední podobný nápad, lithium.

 295. Matzurko, ten nový vzývač násilí na Zemanovi je zřejmě psychicky nevyrovnaný, to nebyl projev duševně zdravého člověka.

  Postoj ODS a mnohých jiných to ovšem neomlouvá.

 296. K volební debatě. Každý si vybere, ten větší dobro, ten menší zlo… Někdo neřekne, někdo jo. Třeba Macek se dneska projevil.
  Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali!

  Po letech čtu Vladaře.

 297. Ano, je to záležitost svobodné volby. Paní Schumacherová volí Ano, mně do obálky připravila Samkovou abych to nakoncec nějak nepopletl.

  Chápu, že pro někoho takové volby jsou záležitost zásadní, které věnuje významno část života, neboť jim přikládá zásadní význam pro jeho štěstí.

  Ovšem co je to z pohledu na dějiny lidstva, Země, vesmíru. Z pohledu prostého poddaného, třebaže v iluzi, že je občanem….Není ve většině případů účelnější vynaložit úsilí na něco jiného než na nevýznamné změně obecných poměrů?

  Paní Schumacherová bez plýtvání časem na hluboké politologické úvahy a zkoumání předností toho či onoho volí proti těm kteří ji nasrali cestou přes Václavák. Můj výběr je na základě osobní znalosti.

 298. Dvojí kvalita potravin je kouzelné téma z mnoha stran. Hlavně je to dobrá ukázka, jak EU neumí řešit problémy tam, kde by měla, a řeší je tam, kde by neměla, najmě ve srovnání s pomazánkovým máslem a tuzemským rumem.

 299. Dvojí kvalita potravin? Vojáci tomu říkají klamné cíle. Dají se nakonec i obětovat, jsou totiž nafukovací nebo z papundeklu. Ale hlavně musí čnít a poutat pozornost.

  Senátor Kubera si už může říkat v podstatě co chce. Už mu nikdo nemůže nic moc udělat – leda ho zabít – a na to nemají neoliberálové lidi.

  Proč ten „Poprask v Kotlince?“ České úsloví praví, že „pro pravdu se lidé nejvíce hněvají.“ Tak proto. Je vám to jasné? [;>))

  Nicméně vám přeji krásně deštivý den…

 300. Honzo (23.5.2019 | 9.20), nedej pánbůh, aby to začala řešit EU! Mně stačí chutná/nechutná, drahé/přiměřené/levné, koupím/nekoupím.

 301. >> P.M. (22.5.2019 | 23.32)
  K těm agrárníkům a volbám 1946 mám jednu historku z rodinného archlívu (asi jsem ji sem dával, ale tos tu asi ještě nebyl).
  Před volbami 1946 se dohadovali dva švagři nad tím, koho volit. Před válkou oba volili agrárníky, podle hesla „venkov jedna rodina“. Jeden z nich byl zámožný sedlák, druhý z nich chalupník, který si vydělával jako zedník a o hospodářství se starala žena a děti. (Myslím, že výměra polností těch dvou byla v poměru cca 10:1.) Ten chudší nevěděl koho volit, ten zámožnější navrhoval volit KSČ. Slyšel totiž na slib dělení velkostatků a počítal že takových 5 ha navíc by byla příjemná arondace. Ten chudší explodoval: „Co blázníš, Vašku. Poslední krávu z chlíva ti vyvedou!“ A Vašek se jen usmál a pravil: „To bych se na to podíval.“ Za pár let měl možnost. Nepodíval se.

 302. Schumi,
  ano, osobní znalost.
  https://www.youtube.com/watch?v=zTdSKtGCsMw
  Hampla osobně neznám, Konvičku ano.

  Jinak s manželem o volbě debatujeme, ale volíme každý po svém. Nic mu nechystám, leda připomenu, že by měl jít volit – a je na něm, jestli tam dorazí nebo ne (občas se projevuje jako velmi roztržiý vědec). Párkrát jsme šli spolu, dokonce s tehdy ještě malinkou dcerkou za ruku, taky proto že v naší komisi byla paní ředitelka z její školky. Příležitost k pokecu o tom, jak ty děti rostou :o)

 303. Ta zenska (?) se Dusane hodi k Junckerovi i vzhledove 🙂

 304. Pravda Petře ( (23.5.2019 | 13.18), prohrát volby a uznat to, to by se Putinovi nestalo. 😛

 305. AK, no, co vim, zatim neprohral… Tezko soudit 🙂
  Ale mel jsem na mysli neco jineho.

 306. JE OBDIVUHODNÉ, JAK NĚKDO VÍ CO BY BYLO KDYBY TO BYLO …

 307. Petře, v duchu jejich tradice. Poslední svobodné referendum. Každé další by mělo jen jednu možnost a účast 99 procent.
  Občas se ke mně dostane „inside information“. Je to banda pokrytců a lhářů. Uvnitř se nezměnili. Jen kdyby se zas dostali k moci…

 308. Rozhlédnu-li se z časové rozhledny po krajině dějin, nevidím zásadní rozdíl v důsledku mezi vrchností cizí a vrchností zdejší. Vše co pochází z Brusele se nelíbí a je proto kritizováno, by nebylo, nebýt převodové páky zdejších místodržících drábů uplácejících voliče, své vazaly, z jimi odvedených daní, a přesvědčující je, že bez nich a bez poslušnosti by se neměli tak dobře jak se mají, a že kdyby nebyli poslušní, nastaly by nedosírné následky, žaloby, sankce, a že Evropskou unií skýtaný blahobyt, za který vděčí právě Evropské unii, a který by bez Evropské unie neměli, by vzal za své. Většina voličů se nechá uplatit, za tím co zbylí sedají na lep jiným šejdířům, kteří slibují, že je budou zastupovat lépe, nebo dokonce rozvracet systém lépe než slibují jiní, avšak jde jim o místo u bruselského korýtka a o získání sociálního kapitálu umožňujícího po vypršení mandátu získat místo u jiného korýtka, či jsou v pozici naivní jeptišky domnívající se, že nevěstinec změní v klášter, aby došlo k tomu k čemu zákonitě dojít musí, že jeptiška se záhy změní v kurvu. Kromě toho, snaha mnohých vstupujících do politiky je omezena na získání pozice, udržení se v ní a na hledání jiné pozice po vypršení mandátu. Pro působení k užitku voličů už nezbývá kapacita, která, třebaže nějaká vůle v tom směru alespoň v začátku byla, je záhy vyčerpána. Obecně platí, slovy Terryho Prachetta, že v politice jsou samí zlí lidé, jen na oapčných stranách.

  K nynějšímu politickému systému poznamenávám, že je založený na korupci voličů za jejich vlastní peníze. Což je koncept hodný Nobelovy ceny za politiku, byla-li by udělována. A protože většina voličů je jaká je a má preference jaké má, pak vše co z toho pochází je nutně takové jaké je a ne jiné. Na tom nic nezmění brblání a učené hádání v hospůdkách reálných či virtuálních. Změnu může přinést jedině taková změna poměrů, kterou většina bude ohrožena na chlebu a nebo i na životě. Náznakem toho byla hrozba islámského přílivu, ve které jedni vytušili ohrožení svých pozic, jestliže proti tomu něco neudělají, kdežto druzí čekající na příležitost, upřímně řečeno, správa entomologické sbírky nepřináší mnoho ani slávy ani peněz, vytušili šanci. Bez ohledu na to, že k nám zaostalcům nikdo nechce, a pakliže k nám někteří zabloudí, snaží se odsud horempádem utéci do ráje svých někdejších kolonizátorů a jejich spojenců, který pozorují na svých satelitních přijímačich, a mobilních telefonech modelů poslední generace, zatím co zdejšími daňovými poplatníky sponzorované „neziskové organizace“ je krmí a pro ně kopají a vrtají nové studny, do kterých ponecháni sami sobě zas naserou tak jako do těch dřívějších a zas budou umírat hladem a žízní. V tom se někteří zdejší od nich až tak moc neliší, jen se nesmějí jmenovat, protože za to tu hrozí i kriminál.
  To všechno co se někomu nelíbí, je v pořádku, protože máme svobodu a demokracii a lidská práva, neděje se to podle vůle samozvané státostrany, ale z vůle voličů. Tak směle k volbám a hleďme si z nabídky všech těch zlých lidí vybrat někoho kdo při hájení svých sobeckých zájmů je alespoň trochu na naší straně.

 309. Já Schumi netvrdím, že je máš volit. Já nebudu. Já se ptám, kde se vytratil vztah k demokracii u „demokratických“ stran.

  Tak nějak mám pocit, že to dobře vystihl Nietzsche – „Pokud dlouho zíráte do propasti, tak propast zírá zpátky do vás.“

 310. Jan Jandourek? Nepsával on kdysi do Rudýho práva?

 311. Aha, našla jsem si to na Wiky. Tak asi nepsal… ale jaksi některé body jeho životopisu jsou s tím srovnatelné, nedivím se, že jsem si ho spletla.

 312. Nejvíc (potenciálních) voličů je asi na Andělu. Štětina, Telička, Šojdrová, Výborný, Svoboda osobně, ODS a Piráti nějací picmuši, hromada žlutých najatých lidovců, k tomu jehovisti ….

 313. To Pavel Kořenský. Tak teď, když odmaturovala, nám můžete popsat, kdo a proč ji zprotivil tu matiku a tedy MatFyz.
  P.S. Kde je čtvrtý předmět?

 314. Na tom andělu je víc těch volebních tatrmanů, než těch, co tam čekají na tramvaj…

  Tak mně napadlo, jak jsou všichni potento z tej Grety a Praha 7 už vyhlásila stav klimatické nouze nebudou používat plastový kelímky na radnici či čo, ale že by omezili produkci balonků, letáků a propisek, když všem ta ekologie tak leží na srdci, to ty partaje ani náhodou.

 315. maYdo,
  souhlas, taky by mohli přestat ničit papír a zprávy by doručoval člen představenstva k tomu určený – musel by si zprávu zapamatovat, a pak pěšky doputovat na místo určení a odrecitovat… 😀
  Ne vážně, jestli teď začnou separovat a recyklovat apod., tak doteď fungovali dost jako čuňata. Já už si ani nevpomínám na dobu, kdy jsem doma či v práci měla jen jeden odpaďák „na fšecko“… vlastně co jsme na vsi ve svém, tak třídíme, čím dál tím víc.

 316. Petře, vztah nominálně demokratické strany k demokracii nemusí být nutně pozitivní.

  Volit budu, mám koho, a mám to při cestě.

 317. Matzurko, já taky už třídím odpad celý roky… ale nepotřebuju k tomu dělat politický prohlášení. Prostě to považuju za rozumný. Ve městě je to v pohodě, jednou za dva – tři dny seberu do tačjky odpad – plasty, plechovky, sem tam nějakou nevratnou flašku a cestou na tramvaj to rozstrkám do příslušných kontejnerů.
  A odpad ze zeleniny s povděkem, že je kam, sypu sousedovi na kompost. Vyhazovat odpad ze zeleniny mně vždycky iritovalo, vyrostla sjem na venkově a tak co se dalo, sežrala různá havěť a co nežrala ani havěť, šlo do kompostu.

  Oni s tím nadělají jak když se za bolševika vyhlašovaly sovialistický závazky.

 318. …seberu do tačjky odpad… do tašky, pochopitelně 🙂

 319. maYdo,
  holt jsme už „stará“ generace a děláme to tak, jak jsme byli zvyklí… vraceli jsme láhve od šťávy i mléka, od jogurtů… starý chleba pro zvířata, stejně jako vaječné skořápky pro slepice … starý papír do sběru. Komposty ve městě jsou určitě fajn, ale musí se o to někdo starat, aby nezačl být nevábně zapáchající; toho souseda si považujte. Blahé paměti měl každý lepší dům domovníka či správce, co se staral o provoz a pořádek…. pravda, měl k tomu byt v přízemí či suterénu, že.
  No, a třídím teď binec do baráku natahaný, takže jsem se slzou v oku do pytle na odvoz na skládku dala své maturitní střevíčky – ještě socialistické, kožené, hodněkrát nově podražené… ale už definitivně popraskaly. Fňuk. Jsem zvědavá, jak dlouho mi vydrží obdobné kožené lodičky Lasocki.

 320. No, já to mám teď těžký, matzurko…. Donedávna jsem vracení lahví řešila stylem „chceš večer pivo? Tak mazej s flaškama“
  Jenže co se mladej pán odstěhoval, tak musím ty flašky vracet sama. Dcera pivo nepije a tak na ni nemám páku.

 321. Pavle, gratuluji dceři k úspěšně vykonané zkoušce dospělosti. Alespoň za nás se to tak bralo. 🙂
  Pro jakou další cestu se nakonec rozhodla? Rozhodla-li se již.
  K debatě o třídění odpadu se nebudu raději vyjadřovat. Momentálně se stěhuji, a to je teprve nápor na city. Co vše, k čemu má jedna citový vztah, se musí vyhodit. V garáži mám nespočet pytlů a tašek vytříděných věcí k odvozu. „Naštěstí“ jsou u nás (ještě pořád ze zvyku u nás) v sobotu kontejnéry na velkoobjemový a nebezpečný odpad. Tak tam těch několik vozíků odvezu. Tak mne napadá, nemá to nějakou souvislost v volbami? Ten odvoz odpadu? 🙂
  BTW: Martine, neodnesla vás velká voda? Já vím, jste na kopci, ale co kdyby… U nás jen mírně o cca 50-70 cm zvednutá hladina místního potoka, v novém bydlišti Odra ani o tolik ne.Ale dále po toku už to prý nebylo tak veselé.

 322. My taky pivo nepijeme… 🙂
  Tak to nezbývá než si nechat natočit do džbánku cestou z práce. Nebo přejít na plechovky, a ty pak recyklovat.

  Přiznám se, zítra nás čeká nikoliv volba (to stihnu až v sobotu), ale Noc kostelů, na níž bude zpívat i náš sbor. Takže spíš mudruju nad tím, co vhodného na sebe, když se do sborových šatů nevlezu, a že lodičky si holt dám do tašky na přezutí, neboť s nimi na pedály v autě taky šlapat neumím 🙂

 323. A ještě něco. Včera mi bylo jeti krajinou pod Beskydami – Sviadnov, Staříč, Trnávka…. Místní toky už byly docela rozvodněny, ale mnohem horší byl pohled na pole. To je opravdová katastrofa, kterou si zatím nikdo moc nepřipouští, hlavně ne ti, kteří by ji měli řešit. Krajina zvlněná a na polích potoky, řeky vody, která stéká z kopce do doliny, protože pole nejsou schopné tu vodu vstřebat. A tak voda stéká dolů spolu se zbytky ornice, která se ještě místy udržela. Výsledkem je pole, kde z velké části je odplavena zem spolu s tím, co tam bylo zaseto. Výslekem bude úhor, neplodná půda, zhutněná tak, že se už nejspíš nedá uvést do rodící kypré půdy. Kdo zde si myslí, že současná vláda podnikne nějaké kroky k nápravě, i když někteří ministři i jejich poradní sbor tuší, co rychle začít dělat?

 324. Jo, Matzurko, vedle sice máme hospodu, která má velký výběr piv z různých malých pivovarů a točený je točený, ale mně je žinantní tam chodit pro jedno pivo a víc sama nevypiju. 🙂
  A ta moje oblíbená se nějak nedělají v plechovkách.

 325. panebože ty to vidíš – jsem mesemrizovám Světlanou Witkowskou. V jjeím zrcadlením popírám, že jsem byl kdy novinářem, zaměstancem československé televize a jiných českých sdělovacích prostředků.

 326. 2 Schumacher (23.5.2019 | 16.39:
  …aby došlo k tomu k čemu zákonitě dojít musí, že jeptiška se záhy změní v kurvu…
  Má to i jiné řešení: Z jeptišky se stane světice, zcela odtržená o reality. Kolik toho dokázala Janička z Arcu – nebo Grétička (bůhvídkud). Ale ta Jana se stala opravdu celebritou až poté, co ji upálili. Ptám se – kdy (pomyslně, mediálně) upálí malou ubohou Grétu? Abychom se k ní mohli modlit!

  Jinak k volbám:
  Jistěže. Vesnice (tlupa, národ) se semkne až když jim začne téct do bot. Do té doby se bude k „semknutí“ stále jen vyzývat. V roce 1990 zakladatelům OF v „Ocelovém srdci republiky“ nabízeli peníze i cikánští baroni. Návrat zpět by byl i pro ně hodně nebezpečný. Ale OF tu zakládali amatéři, tak ty peníze nevzali. Troubové. Dnešní strany by neváhaly ani minutu.

 327. „Kdo zde si myslí, že současná vláda podnikne nějaké kroky k nápravě, i když někteří ministři i jejich poradní sbor tuší, co rychle začít dělat?“

  Dano, ornici ničí hlavně to, jak s ní zachází. S kroky k nápravě musí začít ti, kdo na ní hospodaří.
  Pamatuju se, jak nám, kdysi dávno za bolševika, protekla ornice po průtrži sklepem pod barákem. Důvod? Za prvé kukuřice, která u nás klíčí dost pozdě protže tam pro ni není vhodné klima, a v době, kdy přišla první větší bouřka, ještě nebyla zakořeněná. A za druhé orání po spádnici místo po vrstevnici.

  Pokud dnešní zemědělci nemají zkušenosti a zdravej selskej rozum a nevědí, jak důležitý je pro uchování ornice správně zorat pole a zasít vhodné plodiny a pokud si neuvědomují, že půdu je třeba ovhraňovat, protože je živí, tak s tím nic neudělá ani vláda a její poradní sbor.

 328. St.kocoure – už poněkolikáté čtu část stati Samkové, a nějak ji nerozumím. Myslíte, že má pravdu, že činí správný vývod? Schválně: “ A že ti, kteří volí Babiše a jeho vládu, považují je samé pro sebe, pro Českou republiku a pro český národ za větší zlo a větší ohrožení, než je trestně stíhaný premiér s estébáckou minulostí. Teprve když se na to podíváte z tohoto úhlu pohledu, zjistíte tu skutečnou hrůzu toho, co se děje… proti dělníkům z Kolbenky, proti národu, dnes nestojí milicionáři a speciální policejní sbory – dnes proti nim stojí právě tito organizovaní demonstranti.“ Já bych si rozhodně netroufala takto popsat demonstrace a vyvodit takové závěry. Jedině za předpokladu, že: 1. voličů A. Babiše je v republice více než 50% a jsou to všichni dělníci z Kolbenky, celý národ; 2. voliči A.Babiše se nemýlí a volí správně a nejlépe pro ČR, resp. pro občany. Ale opravdu se tito voliči nemýlí? Nějak se mi loudí myšlenka na ty miliony much… A přiznávám, já mám hrůzu z toho, co napsala Samková.

 329. utrpení skončilo. jak toho Kanimůru nemusím, Witkowskou posílal do prdele nejlépe.

 330. StK sice vystřídala, jenže názory má stejné. No stejné, čím dál lepší.

 331. 2 maYda:
  Vláda a dokonce i EU k tomu má co dodat.
  Kdyby nebyly dotace na louky (neobdělávanou půdu) výhodnější než pěstování něčeho smysluplného, nemusely by se v Sudetech hromadit sbalené balíky sena na obrovských hromadách, kde pomalu hnijí. Protože posekat se musí, hlídá se to prý družicemi.
  Ale seno prý nikdo nechce. A přitom v bývalém ocelovém srdci republiky ZOO v inzerátech prosí o dodání sena zvířátka hladoví. Pravda, do Sudet je to 100 km daleko. Ale že by ta doprava byla tak drahá?
  A takových věcí je mnohem více. Není to jenom orání po spádnici.
  O ovocnářství raději ani nemluvím, živočišnou výrobu nechápu. Dotace do polských a francouzských prasat prý způsobují, že naše vepřové není prodejné. Nedá se na nějak moc vydělat. Tak proč se s tím pinožit, že?

 332. Zdá se, že Dana pro stěhování nestihla koukat na hokej! Fajn.

 333. Teda,
  tolik šťastných a rozesmátých tváří – a všichni mávají českou vlajkou 🙂 Tlemím se taky.

  Starý kocoure, tak ty shnilé baíky jsou fakt zajímavé – kolegyně mimo jiné chová koně, a běduje, že vloni nebylo seno ani za horentní sumy, a s letošním suchým začátkem roku bědovala, že budou snad muset stádečko změnšit… že byla někde víc na sever v Čechách, a tam byla země rozpraskaná jak jíl na dně vyschlé řeky…………
  Jestli za dodrbané zemědělství můžou eurodotace, tak zrušit ten cirkus na kolečkách – včera bylo pozdě.

 334. StK (23.5.2019 | 21.29), já si tu tehdejší atmosféru ještě pamatuji. Ze začátku to byli úplně jiní lidé, než ti v dnešních stranách. Celkem zákonitě.
  (23.5.2019 | 22.18) Že seno nikdo nechce? To radši nepiš, když si to může přečíst domácí pán! 😛
  Samková má zajímavou směs docela dobrých i horších názorů. Zřejmě není schopna na tom základě vytvořit stranu s nějakou ideologií nebo nějakou takovou stranu posílit.
  Dušane (23.5.2019 | 22.07), já radši koukal na hokej. I když, dvě třetiny taky nic moc.

 335. St.kocoure – už poněkolikáté čtu část stati Samkové, a nějak ji nerozumím. Myslíte, že má pravdu, že činí správný vývod? Schválně: “ A že ti, kteří volí Babiše a jeho vládu, považují je samé pro sebe, pro Českou republiku a pro český národ za větší zlo a větší ohrožení, než je trestně stíhaný premiér s estébáckou minulostí. Teprve když se na to podíváte z tohoto úhlu pohledu, zjistíte tu skutečnou hrůzu toho, co se děje… proti dělníkům z Kolbenky, proti národu, dnes nestojí milicionáři a speciální policejní sbory – dnes proti nim stojí právě tito organizovaní demonstranti.“ Já bych si rozhodně netroufala takto popsat demonstrace a vyvodit takové závěry. Jedině za předpokladu, že: 1. voličů A. Babiše je v republice více než 50% a jsou to všichni dělníci z Kolbenky, celý národ; 2. voliči A.Babiše se nemýlí a volí správně a nejlépe pro ČR, resp. pro občany. Ale opravdu se tito voliči nemýlí? Navíc soudit demonstranty podle toho, že se smáli a že byli nějak jinak oblečení? Taky dlouhé vlasy, máničky….Nějak se mi loudí myšlenka na ty miliony much… A přiznávám, já mám hrůzu z toho, co napsala Samková.

 336. Dana se dostěhovala, ale byla vystrnaděna mimo dosah TV. 🙂

 337. Starý kocoure, ale na to, dojet si 100 km pro seno snad taky není potřeba, aby podnikala nějaký kroky vláda.
  Že se tady, v zemích bývalého socialismu, nezeptali, jestli plánovat každej pšouk je dobrej nápad.
  Ale na druhou stranu – přece nemůžeme pořád se vším čekat, jaký opatření udělá vláda.

 338. MaYdo – dotace. Ty pokřivily trh, myšlení a sedlácký vztah k půdě, zvířatům… Proč zemědělci pěstují místo traviček či vojtěšky kukuřici a řepku? Protože ty druhé jsou více dotovány, dostane za ně víc z hektaru. A k tomu dotace za výměru pole, které jej přivedly k rozorání posledních mezí a remízků. A je zájmem této vlády takto natavené dotace zrušit?

 339. Omylem jsem smázla jednu větu.

  správně : „Dotace sou samozřejmě problém a plánovat sekání trávy podle unijních norem a ne podle toho, jak je narostlá je nesmysl.
  Že se tady, v zemích bývalého socialismu, nezeptali, …atd“

  Proč vůbec platí ty dotace na neobdělanou půdu?

 340. Protože přerozdělování a sociální inženýrství.

 341. OT: Před chvilkou jsem si řekl, kouknu na hodiny, a bude-li před jedenáctou, ještě oscanuji tady jeden balík papírů. Jenže bylo už po… A tak sem jen dám jeden postřeh z jinak celkem průměrného blogu:

  Pokud občané chtějí přímo odvolávat politiky, tak by měli demonstrovat za uplatnění přímé demokracie v rámci zastupitelského systému, která jim umožní přímé odvolávaní politiků a demonstrovat za uzákonění obecného závazného referenda, které jim umožní přímo rozhodovat o své budoucnosti tak, jak prosazuje SPD Tomia Okamury.

  Zdroj: https://jiricumpelik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=714490

  Pisatel si správně všímá, že by sotva kde jinde našel větší počet tak zarytých odpůrců referenda, než byli ti chvilkaři, co se sešli na náměstích…

  — — —

  Rozhovor se Samkovou jsem sem málem nalinkoval taky, právě kvůli téže pasáži o Lidových milicích. Z hlediska zítřejších voleb je tam ovšem očividně problém tříštění hlasů. Když už má oposice proti současnému eurorežimu tu fatální chybu, že se ani po zkušenostech z voleb minulých nedokáže sjednotit, volič asi nemá lepší možnost, než hlasovat pro tu stranu, jejíž preference jsou zjevně nad pěti procenty.

  — — —

  Jinak si říkám, nač asi kandiduje kupříkladu někdejší anoň Telička; muselo by být velké překvapení i pro něj, kdyby byl (k mé krajní nelibosti) znovu zvolen… Napadá mě jedině, že mu snad kampaň zaplatili z nějakých větších subjektů právě za účelem tříštění hlasů.

 342. Dlouholetý EUnijní poslanec by si tu kampaň mohl dovolit i z úspor, pokud dříve žil relativně normálně. IMHO si prostě obtížně představuje, že by oň nebyl zájem.
  Co proslulý Hujer by mohl tříštit kampaň jen jiným Hujerům, takže mne nějak nenapadá, kdo by na tom měl zájem, podložený schopností investovat.

 343. Dovolit si to asi může snadno, což o to. (Vím totiž i o jeho účasti na podvodech počátku 90. let.) Ale peníze mi to připadají z jeho hlediska vyhozené skoro evidentně. Ono myslím i pro samotné ANO je, chladně a objektivně uváženo, lepší, aby hlasy nějaké třeba i malinké části jeho odpůrců odtekly s odpadlíkem Teličkou do kanálu, než aby přitekly k nějaké jeho volitelné oposici.

  Přeji dobrou noc.

 344. 2 Dana (23.5.2019 | 22.46):
  Samkovou jsem četl, ale rozuměl jsem ji jinak. Za tzv. totáče bylo docela odvážné jít někomu třeba jen na pohřeb, ne tak zorganizovat demošku. Šlo tehdy o zaměstnání, o děcka jdoucí na výšku atd. Ono ani „podání vysvětlení“ na okrsku VB nebylo nic příjemného.
  Dneska nic z toho nehrozí. Žádní policajti (pokud se anti demonstranti nezačnou rvát s demonstranty), žádné osobní riziko. Jen možnost si oficiálně zahulákat na náměstí a nebýt napomínán policistou. I ten transparent ti dají už hotový, umně vytištěný ve velké sérii a tedy s množstevní slevou. Jako kdysi mávátka a třepetalky na Prvního máje. Takže spíše happening.
  Ti lidi na pražských náměstích ale skutečně Babiše nenávidí a Benešovou taky, protože to není „jejich člověk“.
  Jenže ve volbách to miliardář Babiš vyhrál. Takže to pražští chtěj změnit poměry jinak než svobodnou volbou. Jistě, není třeba souhlasit. Ale většina „prostého lidu“ si Babiše zvolila. Takže oni vlastně zpochybňují rozhodnutí většiny lidí. Tož to se mi taky nelíbí, stejně jako organizátoři v pozadí.
  ===
  Nezbývá než počkat, až se těch 5% Pražáků unaví. (Nebo až si vydemonstrují svoji První Pražskou Republiku a budou si tam vládnout sami.)

  Že prý „chvilkoví milióni“ vyjedou demonstrovat i do zaostalých gubernií mimo Prahu. Ačkoliv tam není Babiš opravdu nijak adorován, mohlo by se stát, že ty jejich akce nebudou místním, kteří nemají dost času ani peněz na takové kratochvíle, po chuti. A nasadí je do autobusů nebo vlaků, ať si jedou dělat demonstrace doma v Praze.
  Uvidíme. Jdu do kanafasu.

 345. Dano, bylo to tady horší, ale my jsme zvyklí. Bývá to i horší. A to máme mimořádně obtížné podmínky na vsakování. Pod malou vrstvou ornice je většinou modrozelený jíl, u nás zvaný „slínovica“, který je téměř nepropustný. Když se nasaje ornice vodou, tak všechno jde horem. Tam, kde se nemůže voda spláchnout po povrchu, tak pomalu odtéká po slínovici, půl metru pod povrchem. Náš dům jsme postavili na obvodovém pásu a pod domem je volný prostor. Základový pás je dokonale izolovaný, ale jsme ve svahu, takže voda šla po povrchu slínovice, pod základem (120 cm), dospěla ke spodnímu příčnému pasu, kde je odkopáno půl metru na umístění zelí. V květnu už je nádoba poloprázdná a když voda vyplnila tu jamu, tak se nádoba zvrhla a zelí je v pr.
  Ale to byla jediná škoda. Ve městě a okolí to vypadalo hůř, viz:
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=svMB0QBOm-0

 346. Jestli dovolíte, k rozjásané a neohrožené náladě či atmosféře oněch demonstrací chvilkařů (které jsem však neviděl ani zdálky)…: Ta totiž dle mého názoru vyplývá prostě z toho, že to jsou demonstrace prorežimní. Je to samozřejmě paradox, Babiš i Benešová jednoznačně jsou součástmi režimu, navíc dlouholetými, ale je to tak.

  Podobně (jak už jsem psal) mi Klinika čímsi připomínala obvodní výbory SSM; podobně třeba kdysi Lux a mnohem později Schwarzenberg s pevným výrazem oprávněného a zásadového hněvu, přesvědčivě nasazeným na tváře, hřímávali tónem nesmlouvavé principiální oposice vůči vládě, jíž byli jeden i druhý v té době (či chvíli před tím) místopředsedy… Tohle možná je specifickou součástí české politiky více než cokoliv jiného.

 347. Dobré zas ráno… Tak se snažím fungovat, ale furt to kurevsky bolí. Tak ani nevím, jestli se zítra budu schopen dopajdat k těm volbám…
  BTW, už několik lidí se mi svěřilo, že jejich favoritem je „prázdná obálka“.
  2 Dana – pokud máš hrůzu z toho, co napsala Samková, a nemáš hrůzu ze slov představitele ODS, že Zemana je nutno podřezat jako svini, je to na zamyšlení…
  Já vím – když je miluješ, není co řešit…

 348. A ještě, dovolíte-li, k té slavné volební kalkulačce (https://volebnikalkulacka.cz)… Kdesi výše jsem se ptal, kdopak ji sestavoval. To sice nevím doteď, ale protože naivita voličů je nekonečná, říkal jsem si že si ji ještě v posledním okamžiku musím vyzkoušet také. A sice tím způsobem, že zadám takové odpovědi, aby co nejlépe souhlasily s programem SPD (pokud tedy něco jako program mají), pěkně až do všech jeho obskurností, nehledě na mé vlastní názory.

  No a co by laskavý čtenář hádal, že se tak asi stalo? Stalo se prosím právě to, co jsem očekával: Volební kalkulačka mi překrásně vypsala celých třicet stran (s mírou shody 89 až 28 %), a mezi nimi SPD vůbec není! Původci se tuto pozoruhodnou skutečnost snad snaží vysvětlovat nenápadnou větičkou dole: „Snažili jsme se opakovaně oslovit všechny strany, ostatní zatím na otázky neodpověděly.“ Ale, ruku na srdce, vy byste jim to věřili?

 349. Dobré dopoledne,

  PeSi, ten člověk z ODS co chtěl podřezávat Zemana ( a taky jeho voliče, což se cudně vynechává) patrně není duševně zdráv.

  Co ale nahání hrůzu mně, je povyk kolem Kuberova projevu a volání po jeho umlčení či odstoupení ze strany takových demokratů jako je soudruh zhrzený kandidát drahoš a ve srovnání s tím „klídek, vánek pohoda“ kolem vzývání násilí od člena ODS.

 350. 2 maYda – „patrně není duševně zdráv“ – radní za Jesenice, v té době předseda místního sdružení ODS…
  Dle skutků jejich poznáte je…

 351. Mám známé, kolem 50 let věku, oba manžele znám od jejich středoškolských studií. Pán je něco jako „idealista – realista“, starostoval menšímu městečku, dodnes pracuje na MÚ. Vím bezpečně, že nikdy funkce k ničemu nezneužil. Paní má tendenci sdružovat lidi ( typická věta: Přijeďte na kafe, bude to fajn se setkat…), empatická. Skromní, pracovití, sympatičtí.
  Paní se účastní demonstrací, bez ohledu na mírně skeptické a ironické poznámky manžela. Ptal jsem se , proč to dělá a vysvětlila mi, že cítí,že je něco špatně, nelíbí se jí vývoj který vidí kolem sebe a že by si vyčítala, že nic proti tomu nedělala. Přiznává, že do politiky nevidí, ale cítí potřebu něco změnit a dost jí to trápí.
  A teď nevím. Pitomá není, lhostejná k okolí také ne. Politické ambice nemá. Je zmanipulovaná? Kým? Není to projevem toho, že neví čemu věřit z toho, co se na ni ze všech stran valí a tak jediné co chce je změna ( ač ji v podstatě neumí definovat)? Nevyústily vzájemné žabomyší války našich politiků a stran – v místních podmínkách prezentované jako světodějné události- do stavu, kdy jsou lidé zmateni, vystrašeni a hledají něco či někoho, komu by mohli věřit? Pak jen stačí, aby se objevil Vůdce a ostatní politici budou jen čučet, co svojí malostí způsobili. A jak se zpívá“ dejte mu pušku, střílet už bude sám..“
  V té demonstraci je takových lidí určitě víc. Myslím si, že oni v podstatě nechtějí někomu něco vnucovat – oni vlastně hledají pomoc. Jenže je pár křiklounů zneužívá, zatím jen jako kulisu. Aktéry se stanou později.

 352. Jen si dovolím připomenout:
  „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini. Poslanci, kteří zvedli své ničemné pazoury pro schválení zákona o zdanění církevních restitucí, jsou smradlavá, proradná prasata. Nejsou to lidé a je dovoleno je zabíjet. Dokonce jsem přesvědčen o tom, že takové zrůdy je nutné pozabíjet, aby svou morální zrůdností nenakazili zbytek národa. Debilní senilní bolševik Zeman se rozhodl zákon podepsat a je ho potřeba zabít též. Ideálně takovou zrůdu podřezat, jako přestárlou svini a nechat vykrvit a poté spálit. Morálním zrůdám je třeba vyhlásit boj na život a na smrt. Není možné dále tolerovat ničemnost hloupých a všehoschopných zvířat. Taková zvířata nejsou vhodná ani na mýdlo. Hromadu sraček lze pouze spálit.“
  K tomu jen poznámka – slavné církevní restituce jsou zlodějna století. Církve měly majetek k užívání, ale (až na malé výjimky) jim nepatřil. O tuto zlodějnu se zasloužili hlavně Kalousek s Hajajou, jistě z nezištné lásky a zadarmo…

 353. „„patrně není duševně zdráv“ – radní za Jesenice, v té době předseda místního sdružení ODS…“

  To se přece nevylučuje.

 354. „K tomu jen poznámka – slavné církevní restituce jsou zlodějna století. “

  Ale to přece nemá s restitucemi co dělat. Ten člověk vyzývá k násilí a je vulgární. jeho „projev“ je prasárna. Kdyby se takhle vyjádřil například v případě přijetí kvót pro uprchlíky a místo o poslancích, kteří na něco mají jiný názor než on, psal o uprchlících, tak už dávno sedí ve vazbě za „hate speech“

  Právě ta tolerance k lecčemus, když je to „politicky správně“ je jednou z příčin stavu dnešní politiky.

 355. Tak nám toho „duševně postiženého“ nabádače k vraždám z ODS nevyloučili, Klause ml. za v podstaě nevraždící úchylku z ODS vyloučili. Tak nevvím, pokud duševní úchylka a nabádání k vraždám členství ve straně neohrožuje, ale jiný politický názor na cenzuru a imigraci ano, nezpochybňuje to počínání takové strany jako strany demokratické?

 356. Nojo,
  ale ten podřezávač se omluvil, zatímco Klaus jr. si drze stál na svém !!! Co na tom není k pochopení ? (PI)

 357. Někde jsem četll, že když se někdo v budoucnu omluví za nabádání k vraždě (což je trestný čin), tak prý bude beztrestný!

 358. „nezpochybňuje to počínání takové strany jako strany demokratické?“

  V normálním případě asi ano, ale v případě ODS už asi jaksi není co zpochybňovat.

 359. Možná by se mohla zavést i beztrestnost vraždy za omluvu, nejen za nabádání k vraždě. Soudům i věznicícm by to bezpochyby ulevilo.

 360. nezpochybňuje to počínání takové strany jako strany demokratické? — Demokratické, nedemokratické… Hlavně to ukazuje celkovou politickou orientaci té strany. Že Dobro nelze prosadit po dobrém, to snad víme už všichni.

  Zajímavé je, že proti podřezávání a vykrvování se ti snaživí a jistě mírumilovní, přímo pacifističtí studentíci najatí kdesi v Brémách na sčítání hlasů, kteří, jak se pak ukázalo, z uren vyhazovali volební lístky AfD, jsouce upřímně přesvědčeni, že pro ni voliči hlasovali toliko omylem, popřípadě z nevědomosti, a že kdyby bývali byli informováni správně, byli by také správně hlasovali, mi jeví jako cosi z věcného hlediska mnohem horšího, a neumím se tomu pocitu ubránit.

  Přitom však z pohledu teorie zkurvenosti je oboje přesně stejné.

 361. Jsem docela zvědavá, kolik voličských hlasů získá Farage…

 362. Vy se tady bavíte o blbostech a skutečný svět vám uniká. . Třeba sexuální kněžka bude tančit uprostřed džungle:
  https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/helena-houdova-miss-modelka-sexualni-knezka-koucka-ritual-carodejka.A190524_083947_lidicky_sub
  Nebo rozvod dvoumetrového fotbalisty Kollera – jste pozadu.
  Zatímco vaší pozornosti unikla výpověď bývalé veganky.
  https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/anne-hathawayova-herecka-rozhovor-veganstvi-matt-damon-michael-caine-alkohol.A190516_115640_lidicky_sub?recommendationId=000000000006-0000-0000-000000000000

  Proto opakuji – nevím, komu to hodit.

 363. Pesi, vítej opět v současné realitě.
  Původně jsem vůbec nechtěl jít k volbám, ale asi před měsícem jsem původně z legrace naznačil, že bych to mohl hodit Okamurovi. Podle toho, co se na mne od kolegů během včerejší cesty sesypalo, jsem si už raději připravil obálku. Začínám být hrdý na to, že jsem populista, xenofob, a že prý mám fašistické vidění světa. Sice nevím, jak k tomuto přiblblému slovnímu spojení přišli, zda vůbec tuší, co to znamená, ale alespoň nám krásně utekla cesta z Prešova do Prahy. Včerejší sledování tzv. volební diskuze v TV mě v mém názoru pouze utvrdilo. Ať je alespoň sranda. Horší, než ta paninka z ODS, ten bývalý socan psycholog asi nebude.

 364. Tak jsem se rozhodl volit, že sedím u piva. 🙂 Není to mým zvykem, zvlášť v tuto dobu. Budu mezi prvními. 🙂 Zdejší hospodský, se kterým si občas zahraji šachy (je fakt dobrý, na amatéra), mně vynadal, že ty krysy, které stále hlasují proti nám, podporují. Že je svojí neúčastí podporuje on, jsem mu nevysvětlil. Ne že bych čekal něco zvlášť objevného, ale rád si přečtu.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/EU-a-islam-Co-se-stane-do-roku-2054-Uznavany-historik-a-spisovatel-Vondruska-nabizi-mrazivou-vizi-582537

 365. OT: Vidím to na dlouho. — Zatím nejpřesvědčivější a nejvýmluvnější chválu Orbána, ač zřejmě vyslovenou zcela mimoděk, teď čtu u jeho nesmiřitelného oponenta: https://a2larm.cz/2019/04/orbanuv-stat-prace-zabiji-mezilidskou-solidaritu/

  Vidím to na dlouho. Jediná cesta je podle mě přesvědčit nízkopříjmové skupiny o tom, že Orbánovo Maďarsko není jejich režim. Potřebovali bychom k tomu ale autentický levicový populismus a silnou sociální demokracii.

  (…)

  I oni v téhle mizérii nakonec cítí aspoň nějaké uznání a pocit, že jsou potřební. Z mého pohledu je to sice skandální, ti lidé samozřejmě žijí v bídě, ale funguje to – Orbán si je získal.

 366. 11.41 „skutečný svět nám uniká“, obdivuju, co času někdo dokáže strávit, aby věděl vše o skutečném světě.

 367. To Quivis. Že ano? 🙂 A já si nekliknul. 🙂

 368. Martinovi tt se omlouvám. 🙂 Prostě jsem ignorant. 🙂

 369. Zpátečník (24.5.2019 | 12.21
  Já to nějak nesledoval. Ale. Víte tady někdo o tom zákonu víc? Mně připadá ustanovení o tom, že někomu mohu proplatit přesčas až po třech letech, jako šílené. Neumím si představit, že bych nedostal přes hubu. Že by mi někdo nedal okamžitě výpověď. To je přeci blbost.
  Že bych někomu mohl proplatit peníze až po třech letech, je šílené.
  Nevíte o tom někdo něco víc?

 370. Vlasto, že
  řekla bych, že o věrohodnosti plátku, z něhož je článek, na který Zpátečník odkazuje, vypovídá závěr jiného článku téhož autora, na který je odkaz vedle :

  https://a2larm.cz/2019/05/svoboda-v-dnesnim-kapitalismu-je-fraska-varuje-filosof/

  „Existuje totiž i cosi jako lidská podstata. A v kapitalismu se jí podle všeho vede čím dál hůř. Co s tím? Odpověď je podle Hägglunda nasnadě: jmenuje se demokratický socialismus. Dokážeme si ale vůbec něco takového představit? Anebo čekáme, až nás probere další katastrofa?“

  Já si ten demokratickej socialismus představovat nemusím, já jsem v něm žila a pamatuju ho. Možná by autoři takových blábolů mohli být odsuzování, aby v tom zázračném systému žili…..

  Autor evidentně netuší, že tu demokratický socialismus několik desítek let panoval a nejen že nic nevyřešil, ale na další problémy zadělal, z toho soudím, že je nutno brát jakékoliv jeho informace s hodně velkou rezervou.

 371. Tak já jsem odvolil. Tak jak jsem inzeroval. Bylo spousta lidí. Ale to byli ti, co volit chtěli. Jak to bude vypadat dál, to nevím.
  Uvidíme. 😉

 372. Já to nějak nesledoval. Ale. Víte tady někdo o tom zákonu víc? — Nevím, Vlasto. (Ostatně ze zaměstnaneckého poměru jsem odešel už před skoro 31 lety, nepočítám-li formální zlomkový úvazek, který jsem pak měl jinde pár dalších let.)

  Obě čísla (400 a 3) však tehdy proběhla i českými mainstreamovými medii, jenže pak někdo připomněl, že stejnou či vyšší povinnost přesčasů mají čeští zaměstnanci zákonem stanovenu taky. (Jak je to s termínem splatnosti, netuším.) Čili to byl podobně účelový pravdoláskovní řev jako kvůli polské justici, kdy místní progresivisté běsnili, ječíce o pošlapávání její „nezávislosti“, načež někdo (snad Koudelka?) připomenul, že česká vláda má možnosti jmenovat soudce ještě mnohem širší, než jaká polské vznikla tou úpravou.

  Takže dvojí metr, jako obvykle.

 373. Zpátečníku. Já jsem na tom stejně. Ale nezamnestnavam hej nebo počkej. Ale i kdyby. Kdybych někomu řekl, že dostane peníze až za tři roky, tak mně jednu napálí. Ano, kdysi se stalo, že jsem musel říct, počkejte tři dny. Strašně jsem se styděl. Ale jinak vždy dostali peníze v termínu. To prostě bylo jejich právo a moje hrdost! Prostě si neumím představit, že bych někomu řekl, počkej tři roky. To je prostě nemožné! Jistě. Byli lidé, které nebylo problém nahradit. Ale vlastně takoví nebyli. Protože když byl pronájem neceho, a nezvládlo se to do 18.00 tak prostě přišli ráno ve tři, aby to stihli, než si to pronajímatel odveze. Byla to samozřejmost. Ale taky byla samozřejmost, že dostanou prachy včas.
  Mně to prostě připadá divné. Tam něco nesouhlasí.

 374. Schumi, prima,
  ale jsou to volby tajnééééééé 🙂
  Já jdu za chvíli zpívat, volit až zítra.

 375. 2 František I. – no, v tej realitě se už nějakou chvíli pohybuju… Ona VŠ je svět sám pro sebe – a já si pečlivě hlídám svou neutralitu – a myslím si svý… Medaili žádnou nedostanu, tak mi nehrozí osud chudáka Jardy Šestáka, kterýmu to teď za celoživotní dílo dávají sežrat – a že to je nějaké celoživotní dílo…
  Ona ta historie se opakuje – ti zaručeně správní demokraté, s dokonalou technikou, s dokonale předtištěnými plakáty a cedulemi (made in USA embasy?) mi ze všeho nejvíc připomínají NSDAP v Mnichovském období a jejich nadšené bojůvky SA. A je zajímavé sledovat tzv. etablované strany, jak – podobně jako tehdá v Německu – přebírají jejich názory a hesla.
  Klaus mladší měl pravdu – parlament je opravdu něco jako židovský výbor, který maximálně rozhoduje o tom, že Roubíček nepůjde do transportu zítra, ale až příští týden…
  Tak se asi budu zítra snažit, abych se zmátořil natolik, abych se tam nějak dopajdal a odvolil…

 376. Pro znalé – kdo ví, co je to gluteus maximus – tak ten pravý je už trochu v pořádku, kdežto ten levý, hned u kyčelního kloubu, obsahuje trpaslíčka, co mi tam hodně tupým nožíkem neustále řeže a dloubá… Prostě dokonalé… Kurevská bolest, kterou nepřeju nikomu.
  V tom špitále mi dali do kupy ten pravý, ten levý že budou pomalu rozpouštět (toho trpaslíčka) – no, nějak ho zatím nerozpustili…

 377. Mně to prostě připadá divné. — Divné to jistě je, ale nic dalšího jsem o tom nečetl. Možná zákon říká pouze to, že přesčasy nesmějí zůstat neproplacené déle než tři roky, přičemž jinak mají obě strany smluvní volnost.

  Ve skutečnosti ani netuším, jestli se kdy v Maďarsku vyskytovala ta typická česká právní kreativita, jejímž produktem je např. taková zrůdnost jako fikce doručení, nebo někdejší nabídky na odkup akcií sice v zákonem stanovené ceně, ale se splatností asi padesát let…

 378. PeSi, zkuste to. Já jsem se, čistě teoreticky, skoro popral.:-) On tvrdí, že účast je souhlas a podpora. Já tvrdím že neúčast je souhlas a podpora. Nedohodneme se se.

 379. Všechno skončilo na debatě, jestli jistá mladá paní chce páté dítě se mnou. Ta paní se konkrétně nevyjádřila. 🙂

 380. PeSi,
  upřímně soucítím. Jen doufám, že se mi artrózu podaří zpomalit na minimum, jinak abych si už taky pomalu vyhlížela nějaké hezké křesílko s kolečkama….

 381. Díky Matzurko. Tak konečně jsem pochopil, co PeSovi je. A že je to průšvih.
  Zůstává v platnosti, že, při největší vůli, nejsem schopen pomoci.
  PeSi. Začínám mít problém s pravou kyčlí. Já vím od čeho. Sportem ku zdraví a trvalé invaliditě. Sakra. To musí být bolest!

 382. Hm, volby….
  Dcera se chytla s kamarádkou. Má před docela náročnou zkouškou a je z toho dost vystresovaná. Volby pustila z hlavy, protože prý nemá kapacitu na to, aby se nad tím zamyslela a nemá prý smysl, aby tam chodila, když neměla čas se v tom zorientovat a rozvážit si volbu.
  A kamarádka se prý do ní pustila, že to přece nejde a že to je důležitý a sprdla ji a to moje dítě tu teď posmrkává, že přece snad není nic špatnýho, když je pro ni důležitější, jetsli udělá zkoušku.

  Ach jo, co to je za svět, kde je v obyčejných vztazích důležitý, kdo jak volí a zda volí….

  Moc si tu politiku bereme, víc než je zdrávo

 383. MaYdo, ne! Do EP se nedá volit konstruktivně. Je možné volit pro nebo proti. Cokoliv jiného znamená, že nevím. A neúčast znamená, že souhlasím se současným stavem ….

 384. 2 Matzurka – artróza je jen část problému… Hlavní část je nervovej blok z pochroumaný bederní páteře po úrazu – chybí mi tam plotýnka…

 385. Neúčast může znamenat ledacos. Každý si ji vykládá po svém. Pro někoho souhlas, pro někoho nesouhlas.
  I když zvolíš to Tvoje „proti“, tak ti lidé budou v tom parlamentu zasedat, rozhodovat a pobírat plat. A budou hlasovat podle připravených podkladů. Ty podklady budou připravovat lidi, kteří nejsou volení , celou svou karieru slouží Bruselu a o starostech běžných občanů jednotlivých zemí nemají ponětí. Co myslíš, že na tom změní volby?

 386. Ale no tak, maYdo. Prostě můžu hlasovat zásadně proti. Tedy „demolovat“.

 387. Doplním k poslednímu.
  To ostatní jsou konstrukce. Kolik jich chcete vymyslet?

 388. Nehlasuješ proti. To by šlo, kdyby bylo referendum. Tam se hlasuje ano nebo ne.
  Tady můžeš hlasovat jen pro nějakého kandidáta, ne proti nikomu.
  Nebo snad věříš, že hlasuješ pro kandidáta, který zašně pracovat na tom, že se celej ten ciskus zruší? A že najde dost ochotných se připravit jednou pro vždy o sesli s tučnými prebendami?

 389. Františku (24.5.2019 | 12.04), chvíli potom, co jsi svou glosu napsal, jsem si k nějaké činnosti pusti ČRo Plus a byla tam debata. Jako lumpové zněli všichni zúčastnění, jako debilní lumpové jen David a Kolaja.
  Zpátečníku, stejnou či vyšší povinnost přesčasů – nejde jen o možnost?

 390. stejnou či vyšší povinnost přesčasů — To se musím omluvit za halabala formulaci, AeroKarle. Nemyslel jsem to tak, že zaměstnanec je povinen si automaticky odkroutit 400 hodin navíc, ale že do toho limitu může zaměstnavatel přesčasy vyžadovat, uzná-li to za potřebné, a zaměstnanec musí vyhovět. (Tedy možnost v tomto smyslu.) Ale nic o tom nevím, sám bych to musel hledat.

  Jako lumpové zněli všichni zúčastnění, jako debilní lumpové jen David a Kolaja. — Jak už jsem psal, za ještě tak nejlepší bych pokládal navolit tam nosorožce. Nejsou-li k disposici, musím vycházet z toho, co je.

 391. Zpátečníku, bohužel neumím maďarsky, takže ke zdroji jít nemohu. Ale i to, že by zaměstnavatel mohl přesčasy vyžadovat, se mi zdá poněkud nereálné.
  Na volbu mám čas ještě do zítřka, dnes jsem holdoval užitečnějším věcem. Ale, jak pravdu díš, fakt není koho (ani ti nosorožci).

 392. že by zaměstnavatel mohl přesčasy vyžadovat, se mi zdá poněkud nereálné — Jak jsem psal, nic o tom nevím… Ale když si to představím: dejme tomu, že jsem řidič zaměstnanec. Mám smluvenou pracovní dobu od-do, v jejím rámci řídím na nějaké trase, jenže něco se pokazilo, a v momentě, kdy mám padla, mi zbývá ještě 100 km. To mohu jen tak odstavit vozidlo na krajnici a jít domů? Popřípadě požadovat po zaměstnavateli, aby mě dopravil zpět do fabriky či domů?

 393. Asi tak. Ale tohle je každému zaměstnanci jasné. A každému zaměstnavateli také ….

 394. Ahoj!
  MaYdo ad „Proč vůbec platí ty dotace na neobdělanou půdu?“
  Protože v Bruseli nepochopili, že Hellerova Hlava XXII je ironie a pokládají ji za prováděcí příručku. Otec majora Majora nejvíce vydělával na nepěstování vojtěšky….
  A do EU nás nevzali proto, abychom byli soběstační a ještě jim prodávali levnější potraviny, ale proto, abychom odebírali (u nich již neprodejnou) produkci starých zemí.
  ———
  PeSi, není třeba mít hrůzu z toho, co ten magor řekl(protože je to magor) ale z toho, že to ODS v klidu přehlédla a NEVYLOUČILA ho, jak VKJr.
  Znáš to… za schvalování atentátu, za schvalování útoku v Christchurch… a tady nic!To je na to to hrozné. ODS nic, min.vnitra nic, policie nic…
  §352, odst 2)
  (2) Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu…

 395. Zpátečníku, já bych rozlišoval nahodilé kritické situace, jako třeba tu Tebou popsanou, a systematické vyžadování. Mám pár přátel v lékařských kruzích, kde je přesčasů jak nasráno, mohu se zeptat, zda je to dobrovolné, nebo nařízené. Z občasného posezení a pokecání v hospodě odhaduji, že spíše věcí dohody, ale konkrétně jsem se na to nikdy neptal.
  Z vlastní praxe mám jen tu dohodu.

 396. No a když už jste nakousli Farage a Brexit, tak jsem jel odpoledne autem, jako obvykle s puštěným rádiem a z toho co jsem slyšel, jsem normálně musel zastavit a chvilku zhluboka dýchat!Vykládal Špidla, že v Británii je takový bordel, že brexit sice bude, ale až tak za deset, patnáct let, pokud se před tím Británie nerozpadne.Bleskla mi hlavou myšlenka, že kecá, protože brexit nemůže být až po tom, co se EU rozpadne, to je jasné!
  A tohohle Junckera si přečtěte, ten stojí za to!
  https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/258547-merkelova-zachranila-rakousko-a-madarsko-historie-ji-da-za-pravdu-tvrdi-juncker/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&fbclid=IwAR3C4pEogqb0Ge9VR1tJTpeEwx5cf37kOcVnbzK-h6XOuB5au9RMPG5SavA

 397. Šumaváku, že v bruseli si pletou hlavu XXII s prováděcí příručkou mi je jasné. Ale nějak to musí zdůvodnit oficielně. Tak, aby se to líbilo a vypadalo to vznešeně a budovatelsky, i když je to blbost. Třeba že je potřeba ochraňovat luční květenu a nešlapat kobylce luční na nožičku nebo netraumatizovat zviřátka oráním nebo tak něco….

 398. Zemi budou obíhat tisíce družic pro připojení k internetu.
  a to od dvou firem Space X a One Web. O svém systrému prý uvažuje i Amazon. \Nějaká koordinace ? Pche!
  Pěkné smetiště, a hvězdáři si mohou teleskopy odmontovat.

 399. Dobré dopolední vespolek,

  tak odvoleno, dotaz na komisi ohledně účasti – sotva čtvrtina, ale dnes prý se účast zlepšila. Škoda, že to není referendum o existenci EU a účast pod 50% by znamenala „zruště ten cirkus“….

  A hle, Babišova estráda nezůstala bez povšimnutí
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/babis-nechce-aby-cesko-bylo-popelnici-evropy-ve-vyrobcich-jeho-firem-bylo-malo-masa-salmonela-i-chemicke-pridavky-72605?dop-ab-variant=19&seq-no=1&source=hp

 400. AKarle, taky jsem Davida, jako bývalého socana, vykroužkoval. Ale zato jsem objevil Josefa Nose, tuším zpěváka a textaře. Protože ho znám z komunistických Port, kdy ho nepouštěli na podium, protože nevěděli, jak uchopí skutečnost, je mi i přes mnohé přiblblé zelené názory hodně sympatický. Navíc si nedovedu představit, že by právě on zasedl v Bruseli. Kdyby ano, strašně bych se chechtal. Prostě „agent z júesej, nebezpečnej a hrozně zlej…“.

 401. Tady můžeš hlasovat jen pro nějakého kandidáta, ne proti nikomu. — V důsledku to ovšem překrásně souzní s tím Hřebejkovým klipem: Kdo je „proti Evropě“, ať k volbám nechodí!

  — — —

  Myslím, že sem nikdo nedával odkaz na Břicháčka: https://brichacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=714244

 402. Dobré dopoledne,

  zpátečníku, můj vztah k Evropě a těmto volbám nemá nic společnýho s tím, co blafe nějakej hřebejk.

  Náš vliv na dění v EU je poměrně zanedbatelný. A vliv těch, kdo by chtěli odchod z EU, ještě zanedbatelnější. A ještě je otázka, zda ti, kdo se tam dostanou a chtějí odchod z EU.
  POkud bychom měli opustit EU, musí to vzejít odtud, ne z Brusele. A pokud by se měla rozpadnout EU, musí k tomu dojít v celé Evropě, ne jen tady.

 403. Jo, někde jsem to už četla a v diskusi někdo oponoval, že to jsou nějaké „bioplasty“, snad z kukuřice a že jsou ekologické.

  Pak jsem se někde dočetla, že ty bioplasty nejsou vůbec ekologické a že jsou ještě větší svinstvo než klasické plasty

 404. Rozumnej komentář. Zvlášť ta úposlední věta se mi líbí 🙂

  „Volič vystaví účet. Pokud nějaká strana ve volbách propadne, není to chyba voliče, ale dané strany.“

 405. Františku, lze dát jen přednostní hlas, ne škrtnout. Ke škrtnutí se nepřihlíží, volební lístek v tom případě platí v pořadí jaké je.

 406. Náš vliv na dění v EU je poměrně zanedbatelný. (…) A pokud by se měla rozpadnout EU, musí k tomu dojít v celé Evropě, ne jen tady. — S tím jistě mohu jedině souhlasit, maYdo. Problém však vidím jinde:

  Jakmile jednou přijmu princip zastupitelské demokracie, musím také přijmout, že zájmy žádného zastupitele, jehož si mohu vybrat z kandidátky (nebo hypoteticky třeba i sám najmenovat) nikdy nebudou zcela totožné s mými. (Podobně si je asi každý rozumný stavebník vědom, že zájmy architekta nebo stavební firmy se mohou v lecčems lišit od jeho vlastních.) Bylo by nejspíš dost obtížné sehnat (volitelného) kandidáta, který do Brusele nechce a po zvolení si získaných prebend nijak užívat nebude. Každý s tělesem, v němž má pár let zasedati, do nějaké míry sroste; to ale vůbec neznamená, že všichni nutně do stejné míry.

  Až sem snad jsme celkem ve shodě. Jestliže však v této situaci nehlasujete proto, že byste tím nevyhnutelně podpořila některého (zatím třeba i jen latentního) příznivce EU a jejích struktur, necháváte naopak volný prostor těm, kteří půjdou hlasovat s přesvědčením, ne-li s nadšením; a je snadno možné, ba přímo v logice věci, že ti si zvolí mnohem uvědomělejší euservily, než pro jaké byste kdy hlasovala Vy. V každém případě z Vás Hřebejk může mít radost: https://www.youtube.com/watch?v=k8y85XjIrx4

  Nebo snad věříš, že hlasuješ pro kandidáta, který zašně pracovat na tom, že se celej ten ciskus zruší? A že najde dost ochotných (…) — Nadto také mohu, přinejmenším teoreticky, najít i kandidáty, kteří jsou Velké Evropské Myšlence zcela oddáni, avšak s ohledem na jejich povahu a schopnosti budou (přímo i nepřímo) působit v důsledcích právě tím směrem, který mi konvenuje nejvíce. Prakticky vzato se takovíto kandidáti (i celé kandidátky) možná objevili i v těch 40 volebních lístcích; aplikaci popsaného triku však bránila nulová naděje, že do Brusele prorazí.

 407. „Jakmile jednou přijmu princip zastupitelské demokracie, musím také přijmout, že zájmy žádného zastupitele, jehož si mohu vybrat z kandidátky (nebo hypoteticky třeba i sám najmenovat) nikdy nebudou zcela totožné s mými.“

  ale no tak s tím jsem srozuměna. Všichni mají základní zájem udržet si pozici, plat a prebendy, coý jaksi mým zájmem dost dobře být nemůže, protože nejsem poslancem EU

  “ Nadto také mohu, přinejmenším teoreticky, najít i kandidáty, kteří jsou Velké Evropské Myšlence zcela oddáni, avšak s ohledem na jejich povahu a schopnosti budou (přímo i nepřímo) působit v důsledcích právě tím směrem, který mi konvenuje nejvíce. “

  Pak ovšem mohu předpokládat, že se nějaký takový kontraproduktivní euroservil do EU parlamentu dostal právě proto, že jsem nevolila, zatímco kdybych volila a hodila to někomu, kdo sice řečmi lkonvenuje mému myšlení a mám za to, že bude konat podle mých představ, ale výsledný efekt je pravý opak. 😀
  Konec konců, volila jsem kdysi Topolánka, který se kasal, že nikdy Lisabon nepodepíše….

  Takže důsledky mého volení či nevolení mohou být jak blahé, tak neblahé a jejich blahost či neblahost každý navíc hodnotí jinak podle svých vlastních postojů a preferencí.

  Ale já bych se vrátila na samý začátek té debaty a rozčarování mé dcery nad tím, že jí kamarádka spílá za to, že dala přednost přípravě ke zkoušce před volbami.
  Za bolševika se k volbám muselo povinně a kdo nešel, byl popotahován a prokádrován jako ne dost socialisticky uvědomělý. Žasnu nad tím, kolik dobrovolných kádrováků se vyrojilo a řeší, zda jejich kamarádi, kolegové, příbuzní chodí k volbám a koho volí a podle toho je hodnotí, případně nálepkuje.

 408. A rostou májovky. Dřív tu nerostly a letos jich je hodně. TAk snad je to příslib, že letošní houbařský rok bude lepší, než loňská mizerie.

 409. Dobrý podvečer… Kurevsky to bolelo, ale přece jen jsem se k těm volbám dopajdal… No a tak si dovolím jedno malé opáčko, co tu občas s Martinem naznačujeme, vždyť Repetitio est mater studiorum… Prosím pěkně – až na několik málo idiotů, nikdo z nás nevolíme ideál, leč nejmenší zlo. A to nejmenší zlo volíme dle velmi omezených znalostí a dle všemožných osobních preferencí.
  Zmiňoval jsem se tu, že VŠ je stát sám pro sebe, leč občas se člověk dozví různé informace. No, tak obdobně jako lord Venitari, se ty informace snažím trochu analyzovat a podle těch analýz (amatérských) se rozhoduju.
  No a přesně podle toho jsem dneska volil. Když vidím, jak někteří spoluobčané, často s rozumnými názory jsou a priori dehonestováni – stojí, stojí, ale kdyby seděl, stejně by nepustil – dokonce i zde, nastupují obranné reflexy. Asi na jejich názorech něco bude, když z nich strachem serou magi v kostkách… Takže asi tak…

 410. No a jinak, zdá se, že armáda má o jednu samohybnou houfnici méně… Tentokrát prej zaúřadoval Peugeot… Inu, od úspěchu k úspěchu…

 411. No a jak se tak koukám po internetu – brečí sice hezky, ale na blbým hrobě…
  http://www.protiproud.cz/politika/4447-jediny-ktery-to-rikal-od-pocatku-ani-prosperita-ani-demokracie-unie-slouzi-pouze-nemecku-v-evrope-neni-mir-diky-eu-ale-presne-naopak-vnuti-nam-imigranty-bat-se-ruska-je-smesne-czexit-jen-zazrakem.htm
  „Několik omylů či fikcí o Evropské unii
  1) EU není zárukou míru v Evropě, s mírem nemá bezprostředně nic společného, snad jen silácké proklamace.“
  No a proto taky dostala Nobelovu cenu míru – podobně, jako keňská vopice, která rozpoutala min. 8 válek… Za mír se musí bojovat, ale hlavně humanitárně…

 412. 2 Šumavák ještě ad (24.5.2019 | 23.55) – no, IMHO je ještě horší fakt, že ODS s takovýmto personálním obsazením je pro dost lidí nejen volitelná, ale dokonce preferenční… Danu vyjímám, tam prostě není co řešit… Ale je dost dalších, kde minimálně s údivem zírám…

 413. K propagandě obecně:
  Mediální expert Mikeš o Babišovi: Ale jestli on jde po důchodcích, po seniorech, tak to je mazané. Marketéři si často neuvědomují, že velkou část populace tvoří právě penzisté. Například v reklamách vidíme pořád nějaké mladé lidi. To, že se Babiš obrací nějakým způsobem na seniory, je velice, ale velice mazané.
  Nato ale nemusí být člověk odborníkem. Stačí, když se podívá na statistiku obyvatelstva. Jsme totiž neopominutelná volební základna. Babiška moc dobře věděl, proč zařídil slevy na jízdném pro páprdy a bábrle… [;>))

 414. Dobré dopolední vespolek,
  tak na SLovensku se prej už slaví… ale dnes by asi měla Dana odejít do hlubokých lesů mimo dosah TV signálů 🙂 No snad naši nedostanou nařezáno moc, i když palce držím aspoň na ten bronz…

  Opět zajímavý rozhovor – ohledně „angažovaných“ umělců – video na konci si snad raději nepouštějte, rozhodně ne před obědem.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Slavny-textar-Chrastina-umelcum-z-Vaclavaku-Vy-jste-si-duveru-naroda-nicim-nezaslouzili-Lepsolide-jen-predvedli-jak-malo-toho-o-ceskem-narode-a-jeho-problemech-vedi-582621

 415. Na Slovensku už výsledky mají. U nás zatím nic. To je nemůžou falšovat rychleji?

 416. 2 Schumi – jo, a někde něco ve spěchu přehlédnou, někdo to vykecá a bude z toho to… no… Průhonice…

 417. volila jsem kdysi Topolánka, který se kasal, že nikdy Lisabon nepodepíše… — No vidíte, maYdo, takhle jste měla aspoň možnost přestat pro něj hlasovat.

  Kdybyste bývala svoji dobrou vůli, konsensuálnost, atd. atp. byla odložila, řídila se místo nich jen svou skepsí a pro ODS před LS nehlasovala, neměla byste pak ani tu.

  — — — — — — —

  Trochu obecněji pojato, ono to myslím trochu souvisí s jakousi chybou, myšlenkovým zkratem, či jak to nazvat, kterou velmi často nacházím v úvahách libertariánů: Domnívají se, že tím, že prokázali existenci záporné zpětné vazby, ovlivňující některý parametr žádoucím směrem, automaticky již také prokázali, že tato zpětná vazba stačí ten parametr udržet v přijatelných mezích. Jenže co platívalo v časech Adama Smithe (kdy si člověk budoval pověst celý život, ne-li po generace, znemožnit nepoctivým jednáním se popřípadě mohl za pár dnů či týdnů, a pak mu zbývalo se leda odstěhovat někam, kde ho neznali, a s budováním začít znovu), nemusí nutně platit dnes.

  Hezkou ilustrací je příklad, který jsem kdesi četl: Parní kotel procházející periodickými tlakovými zkouškami dle nejosvícenějších (čili nejpřísnějších) euroregulí, řádně opatřený pojistným ventilem, který bezpečně otvíral několik atmosfér pod přípustným maximálním tlakem. Nicméně přetopen stejně explodoval, prý pěkně spektakulárně, a to z jednoho jednoduchého důvodu: Ventil nestačil propouštět všechnu páru, která se generovala. (Ovšem po explosi už v troskách kotle bezpečný tlak jistě byl, takže v tomhle směru nějaká nějaká záporná zpětná vazba přece jen fungovala.)

 418. „No vidíte, maYdo, takhle jste měla aspoň možnost přestat pro něj hlasovat.“

  No, to je teda skutečně pádnej důvod, proč volit. 😀
  Neměla jsem teda pro něj hlasovat ještě v dalších volbách, abych se o tu možnost přestat pro něj hlasovat nepřipravila?

 419. „Trochu obecněji pojato, ono to myslím trochu souvisí s jakousi chybou, myšlenkovým zkratem, či jak to nazvat, “

  Trochu obecněji pojato, některž lidi halt vidí věci jinak, než je vidíte Vy z jednoho prostého důvodu: dívají se na ně z úhlu, který si Vy ve své bublině neumíte představit.
  Vám se to možná jeví myšlenkovým zkratem, ale z jejich hlediska je to normální a logické.

 420. V jedenáct večer. Ale Slovensko snad ty svoje už zveřejnilo. Tak nevím….

 421. Nezveřejnilo. Jenom odhad.
  Jak já to dělám? Se mi to povedlo v pátek zase přehnat. A po půlnoci jsem začal hrát šachy o štamprlata Tullamorky. No. Zase mám na půl roku klid 🙂

 422. Vám se to možná jeví myšlenkovým zkratem, ale z jejich hlediska je to normální a logické. — No to je zcela samozřejmé, maYdo. Kdyby se jim to tak totiž nejevilo, do své úvahy by možná byli zahrnuli i další faktory.

  některž lidi halt vidí věci jinak, než je vidíte Vy z jednoho prostého důvodu: dívají se na ně z úhlu, který si Vy ve své bublině neumíte představit. — To by mě docela zajímalo, jak si moji bublinu vlastně představujete. Až někdy nebudete mít co dělat, popište ji, prosím.

  Neměla jsem teda pro něj hlasovat ještě v dalších volbách, abych se o tu možnost přestat pro něj hlasovat nepřipravila? — Proč jsem vlastně psal o těch pojistných ventilech? Mezi řádky jsem se snažil vysvětlit, že člověk by zkrátka neměl být náročný přespříliš, to jest neměl by požadovat více, než odpovídá tomu, co sám nabízí. Být tam takovéhle pojistné ventily dva, třeba by byl kotel nevybouchl. Asi by nebouchl, být jich tam dvacet. (Už tehdy by ten kotel zřejmě vypadal jak námořní mina…) A jistě ne, kdyby jich tam bylo dvě stě.

 423. K odkazu na A2larm snad jen tři citace. O hnusných degenerovaných Trollech a ušlechtilých krásných Elfech. Primitivní pohádkové schéma – exteriér postavy předjímá jejich činy. (Výjimka potvrzující pravidlo – Jakub Janda.)

  Vidět za každým hoaxem či nepohodlným názorem sdíleným na sociálních sítích válečný akt nepřátelské mocnosti není ani užitečné, ani správné. Jak poukazuje výroční zpráva BIS, „drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých občanů, kteří nepodporují ruské entity“.

  Permanentní snaha o mobilizaci společnosti a dramatizace každého dílčího problému pak vede k tomu, že experti a expertky ztrácejí u veřejnosti věrohodnost – a pokud dojde na skutečně vážný problém hodný dramatické akce, jejich varování už nikdo neuvěří.
  (Známé podobenství o pasáčkovi, který každou chvíli křičí „Vlk, vlk!“ až mu nikdo neuvěří, když vlk doopravdy přijde.

  A finální poučka:
  …nejodolnější vůči propagandě zvenčí je dobře fungující stát, kterému jeho občané důvěřují a na který jsou hrdí.

 424. Zpátečníku, kdyby jich tam bylo 200, tak by jistě nebouchnul. Nikdo by si ho nekoupil a dál by se topilo v kamnech. 😉
  Je to jako v politice. Absolutní maxima neexistuje. Vždy se holt musí něco slevit.

 425. Zpátečníku, mému prostému mozku holky z venkova a matky od plotny Vaše hlubokomyslné souvislosti poněkud unikají ….
  Kdo asi má takovou kapacitu, že může věnovat spoustu času hlubokomyslným úvahám kolem toho, kterého tajdrdlíka vybrat do jakési vzdálené instituce …. Co by bylo, kdyby bylo ventilů dvacet nebo jednadvacet…

  Vaše bublina je v tomto případě velmi podobná té mojí. Charakterizuje jí přesvědčení, že volit je nutné, že to je odpovědnost občana a nevolit je smrtelný hřích. Ano, moji kolegové, moje kamarádky jsou vesměs přesvědčeni, že k volbám se chodit má a že to je jejich občanská povinnost a věří, že tím něco mohou změnit. I když by většinou volili někoho, o koho byste si většina zdejších kolo neopřela a i kdyby si oni neopřeli kolo o kandidáty SPD či ANO.

  Ale přesto, že z mého a předpokládám, že i Vašeho okolí a z tohoto blogu šla volit drtivá většina, tak byla celková volební účast sotva 25 %.

 426. Vlasto, to je dóóóbrýýý 😀

  Číst to před volbama , tak to snad tej ODS hodím 😀 Toho z takovejch partají jako jsou okamurovci klepne, když je pro něj ODS nebezpečím pro EU.

 427. Ad odkaz na A2larm:
  Přečetl jsem si jenom ten doporučený článek a našel tam myšlenky, které mě rozhodně neurážejí. Vzhledem k ostatnímu obsahu webu se ale nesmírně divím, že byl uveřejněn.

 428. Schumi, kroužkoval jsem, jak mi velela pravidla. Neškrtal. Pouze jsem se blbě vyjádřil. Ke svému údivu jsem se po volbě před volebním místem potkal s několika spolužáky(dnes spoludůchodci) z bývalé zdejší mateřské školky (dva jsem neviděl přes 30 let). Fuj, to to uteklo. S obavami jsem se zmínil o své volbě. K mému údivu jsme tak volili všici. Tedy nás pět. Tak jsme to alespoň zapili…. Všichni s vizí, že to nebude k ničemu, ale alespoň bude sranda.

 429. StK. Já byl také překvapen. Třeba se už jim samotným dělalo že sebe blivno. 🙂

 430. Františku, jak málo nám někdy chybí, abysme si opět připomněli, že jsme alkoholici. 🙂
  Já u voleb potkal vdovu po bratranci, s partou podobně postižených duchodkyň. Dostal jsem několik nabídek péče. Už po zběžném pohledu, jsem se utvrdil v přesvědčení, že chcípnout v pagejtě, ožralý jako slíva, je lepší řešení. 🙂

 431. Obávám se, že teze „proč je máme nechat k vykořisťování cizákům, když je můžeme vykořisťovat sami“ je pro leckteré halasící separatisty skutečným důvodem k vystoupení z EU. Podobně jako souboj mezi katolickou a protestantskou vrchností, kdo nadále bude dřít poddané, vyvrcholivší v bělohorské šarvátce. Pro dalších tři sta let vyhráli katolíci.
  Velké stádo rozdělené na menší stáda se lépe ovládá. Zlotřilé Blefusko naklepávajcí vajíička na opačném konci než my.

 432. Tak jsme prohráli s Rusama. To určitě zařídil Putin. 😀
  Když může ovlivnit výsledek voleb v emerice, tak nějakej hokej je pro něj zívačka….

 433. A ještě trochu černého humoru z dílnu ČT:
  …Dienstbier konstatoval, že jsme svobodní právě jako členové EU a máme vliv na to, co se v Evropě děje….

 434. Starý kocoure,

  kdo zná elfy a trolly v pojetí pana Pratchetta, ten se nediví 🙂

 435. Tak sjem si přečetla ten článek na alarmu o trollech a rovněž zírám jak vizír, že se tam něco takového vyskytlo.

  Mám dojem, že by to byl silnej tabák i na mainstreamová media. Je to rozumný a má to hlavu a patu.

 436. Za prvé já neprohrál, za druhé v alejích nebude tolik nablito.

  Co voleb se týče, u nás se stále hádají komu kolik. Éremy!

 437. Nejaky chlap ve state Massachusetts hlasil policii, ze se nekdo vloupal do jeho domu. Kdyz prisel vecer z prace, zadni dvere byly otevrene. Kdyz dum prohledli, nic nechybelo, ale dum byl dokonale uklizeny, povleceni na postelich vyprane a vsechno vonelo.

  Teorie na toto vloupani se ruzni. V diskusi pod vloupani popisujicim clankem se mne nejvic libil jeden komentar: „Moje zena je stoprocentne nevinna.“

 438. To mi trochu připomíná starý vtip, jak jde Nataša parkem a někdo jí hodí hadr přes hlavu a cítí, jak jí stahují kalhotky. Najednou hadr zmizí a nic. Druhý dne jde znovu parkem, hadr a cítí, jak jí někdo natahuje kalhotky. Hadr zmizí a v kalhotkách něco škrábe. Sáhne tam a vyloví papírek s nápisem „Včera špinavé, dnes čisté! Timur a jeho parta“. 😛

 439. Řekla bych, že v bratislavských alejích to pěkné nebude :), Finové se jistě dokážou kvalitně „zrušit“ taky…
  Koukali jsme na vyhlášení vítězů, a ta radost byla nakažlivá. Nakonec, i když naši neuhráli ani bronz, jsme to těm Finům přáli – slzy dojetí v očích těch habánů byly úžasné – a nechápu, proč se Kaňaďani tvářili tak kysele, když s medailí odjíždějí taky. Pobavila dcérenka, neboť na manželovu glosu „Kaňaďani se rodí s hokejkama v ruce“ suše zareagovala „No to musí asi dost bolet…“ 😀

  Tak jo, a za chvíli začnou pouštět volební statistiku, tak to bude taky veselo.

 440. Aaaa, no veselo, to se Kalousek taky asi zruší.
  Pane, jo, kdo může volit STAN/TOPku ?

 441. A kdo volí tu hrdlořeznou ODS ??
  A ty bolševické piraty ? – i když tady tomu vic rozumím, mladý jsou nato blbí dost, ale ODS ???

 442. Šimone,
  to raději nevědět. Osobně se mi nelíbí ani posílení eurohujerů ANOnistů, ale což už tak naděláme, když Babiš chce ty lentilky s více čokoládou.
  Samková zjevně ostrouhala, tak zas může psát tirády, jaký je Okamura fantom a že není schopen sjednotit protiunijní strany…
  Na ostrovech asi ještě pořád počítají, ale na BBC je pár rpůběžných výsledků a Farage se asi taky bude spíš spokojeně tlemit, než pít na žal.

 443. Tak zase je tam i par sympatickych vejbuchů: Telička, lidovec Svoboda, štětináč, totálně oranžgutáni……

 444. Šimone, třeba já. ODS. BTW: Co dokáží ti, kterés volil ty?

 445. Dano,
  uvidíme, budou tam zasedat poprvé. Co dokázala ODS jsme už bohužel viděli.
  Tak teď už vážně dobrou noc.

 446. Dano, od jisté doby ODSku nevolím, ale byla by to moje druhá volba.
  Co je pro mne obtížně pochopitelné, to je volení Pirátu, ale asi jsem už starý pes. Dokážu pochopit volbu někoho s programem, který mně nesedí. Nedokážu pochopit volení uskupení bez jasného programu.

 447. No nic moc. Ale mohlo to dopadnout hůř.
  Británie, Francie, Itálie ba i Slovensko jsou na tom líp.
  Nejvíc mě žere Michaela Šojdrová se svými „sirotky“.
  Jdu spát.

 448. Dobry pozdni vecer
  No, my tu tedy v prijemne brasserii u meho hotylku u Sorbonne a pet minut od Notre Dame co vypada jak po spojeneckem naletu na Dresden s kamarady zabozrouty docela slavime 🙂
  Na Macrona vystrcili frantici rit….

 449. Dobrý večer, jen zde ocituji Petra Hampla (lze vztáhnout k Pirátům; lze vztáhnout k demonstrujícím chvilkařům, o nichž mluvil výše citovaný Robejšek — možná nejvýraznější místo z celého jeho streamu) a půjdu také spát:

  Osudnou chybou husákovského socialismu bylo, že produkoval lidi šikovné, pracovité a nezávislého smýšlení. Takoví lidé pak pochopitelně zjistili, že se bez toho režimu docela dobře obejdou.

  Současný eurofašismus se té chybě dokázal vyhnout.

 450. Já ten rozdíl vidím trošku jinde: Husákovský socialismus nakonec už neměl, čím ty lidi uplácet. EU na to ještě prachy najde.
  Politický mechanismus je univerzální, platí i pro „reálný socialismus“, i „EUnijní socialismus“.

 451. Dobré zas ráno… Mno, já jsem vcelku spokojen… Můj hlas nepropadl, čemuž jsem rád… Ovšem druhá pozice ODS je pro mě poněkud šokující – zdá se, že dnešní „osobnosti“ ODS nikomu nevadí. No nic, vyzývat k podřezání poslanců a prezidenta „jako svině“ si nedovolili ani bolševici… Nikde jsem neviděl výrazné projevy nesouhlasu a distancování – ergo – kdo mlčí, souhlasí… Takže je přinejmenším zajímavé, že mám tak velké procento spoluobčanů, kteří by prezidenta podřezali jako svini…
  Zatímco za stručný a pravdivý popis situace (ač v podobenství) se nesmlouvavě vyhazuje… Inu, církev také vykládala situaci v podobenství, aby to blbečkové lépe pochopili. Takže podobenství ne, zato přímá výzva k zabíjení demokraticky zvolených poslanců nikomu nevadí. Co že znamená to D v tom názvu ODS? Tipuju demagogii.

 452. PeSi,
  ano, jeden by čekal frontovou bojovnici Němcovou, spravedlivě rozhořčenou, ale to spíš vyloučí Kuberu. I když asi ne, přišli by o šéfování Senátu.

 453. Uf,
  a napříč Evropou posilují Zelení – takže sv. Gréta má skutečně svou sektu (druhde pojmenovanou poněkud pejorativně Gréteni).

 454. Skoda, ze se nedostal Cibulka. Dobře by zapadl do soucasne manie hledani ruských trollu.

 455. Ještě si musím trochu ulevit před odchodem do „procesu“:
  Rádio poslouchám jenom u snídaně. Kromě hokeje se tam zmínili i o volbách. Povídali, povídali, dokonce dali slovo i propadlému Hamáčkovi, jenom o SPD, které se tam dostalo poprvé ani slovo. Neexistuje.
  P.S.: Generál Blaschko byl vykroužkován nahoru přes spoustu míst. Asi ženské. Mají rády ošlehané bojovníky. Ta moje taky.
  No nic, nikdo z nich nemá v EU moc velký vliv. Potěšující jsou zprávy z Francie, Itálie, Maďarska i Polska. Přesto že „Greténi“ a levičáci vůbec posílili, celkově se kurz EU začíná pomaličku narovnávat.

 456. Pana generála jsem kroužkoval také. Jestli je ošlehán svými či cizími větry nevím, ale to co píše a říká má hlavu a patu. Věřím, že s dalšími evropskými pomocníky tu demoliční četu dají dohromady nebo alespoň budou do nejblbějších nápadů euronácků házet vidle.
  Minimálně inherující Brusel je mým momentálním pragmatickým přáním.

 457. StK použil jméno esesáka člena NSDAP pro našeho europoslance z SPD, nevím jestli to myl úmysl, ale moc vtipné to není.

 458. Dobré ráno,

  mně nejvíc potěšila Britanie. Se značnou převahou vyhrála strana Brexit. Zdá se, že těch nebohých neinformovaných chudáků, co nevěděli, pro co v referendu hlasují nebylo tolik, jak by si unijní propagandisté přáli.

 459. „Nedokážu pochopit volení uskupení bez jasného programu.“

  Otázka je, jetsli si jejich voliči připouštrějí, že by měli mít nějaký program a nemají. Volí je proto, že volit piráty je prostě kůůůůl.

 460. Ona ta mládež nezná dějiny a tak neví, že jednoho, co byl kůůůl, jsme tu už měli. 😀 😀 😀

 461. I kůůůl v plotě je kůůůl. 😀

  Bohužel pro leckoho z tej mládeže začíná být kůůůl i ideologie, která z neschopnýho krejčíka udělala prvního tajdrdlíka ve státě

 462. 2 qivis:
  Nevšiml jsem si, že se pan generál píše v českém transkriptu. Slyším německé jméno, píšu německy.
  Toho „esesáka“ neznám (nevězím v minulosti a nestuduji tak podrobně dějepis) a proto naprosto nechápu vaši úvahu, pane.

  Blaschke se může jmenovat kdokoliv. Bydleli jsme kdysi dávno vedle pána, který se tak jmenoval a byl to dost nepříjemný komunista. Nechal se přejmenovat na na „Blažka“. Nic to nezměmilo na podstatě jeho povahy.

 463. A ještě poznámka k „proruskosti“ gen. Blaška:
  Kdo nepřevezme protiruské názory z meinstreamu a učiní si názor svůj vlastní, je hned „ruský troll“?!

 464. Ano, Lidovky se zařadili mezi čisté sračkomety.
  Vytahovat osobni tragedie a domýslet si, že to je důvod k „nevhodným“ názorům je prostě Sračka.
  Ale samozřejmě – dle nekterych lidí s hroší kůží- to zní „reálně“.
  Presstituti už vybírají senkrovny.

 465. Pojďme od eu voleb k vážnějším věcem… 😉

 466. domýslet si, že to je důvod k „nevhodným“ názorům je prostě Sračka. – možná jo, ale slovo „nevhodné“ v článku není použito. Pouze že své názory změnil, což je skutečnost.

 467. Moje volba sice nevyšla, ale na druhou stranu, pouliční randály splnily účel, třebaže opačný než zamýšlený. Žádný zázrak, ale jde to.

 468. Gen. Blaško:
  On při svých projevech k policie přece nevystavoval své osobní tragedie. Proč to dělají jiní? Nemají jiných argumentů?
  A navíc – už je pozdě. Je po volbách. Asi je nenapadlo, že může tak hezky poskočit nahoru, tak cílili na jiné. Na Čecho-Japonce např.

  Mezi námi – je trapné, že musí obyvatele Kotlinky učit vlastenectví právě polo-Japonec. Ať už má k tomu pohnutky jakékoliv.

 469. Schummi, nechceš podat žádost o profesuru na Harvard. Dnes bys tam docela zapadl. Amerika, tedy USa, mají kiné a vážnější problémy než kterými argumentuješ. Silně mi připomínáš reformní marxisty konce šedesátých let, kteří nám v předmětech jako „kritika tržní ekonomiky“ nebo „kritika současných západních sociologických teorií“ otevírali dvířka na Západ. jenžře jsme tehdy nechápali, že oni to skutečně mínili jako kritiku, jen nám předestírali více fakt a nezkreslených dat., Dnes jsou jejich pohrobci elitou amerických humanitních universit. Živor se však ubírá jinými cestičkami. Číňané chytré hlavy moc nekupují, vychovávají se je na amerických universitách, které jsou stále otevřeny celému světu. Jen si pojišťují návrat vzdělaných hlav držením jejich rodin rukojmí. Nepřipomíná Ti to něco? LIberální levice, zejména evropská, se může přetrhnout tvrzením, že Čína není komunistická. To je ještě větší lež než že Rusko je demokratické. Ostatně se to dá aplikovat i na EU. Ještě je naděje, že Trump ustojí frontální útok „deep state“ a přiblblíků Demokratické strany a budou se dít věci.Lépe než můj článek vysvětluje včerejší projev Steve banona u Braniborské brány v Berlíně. Bez servítků Trump je pro vyrovnáné mezinárodního hracího pole. Odmítá se omlouvat zato, že je Amerika bohatá. Na tomto základě odmítá 40 letou politku „být hodný nechat si tahat peníze z kapsy kdekým včetně spojenců. Odmítá se omlouvat zato, že USA jsou jedinou – doposud – supervelmocí a že se nestydí jí zůstat. Závěrem, pokud nejste nestrávili v USA několik měsíců – ne po národních parcích – nevíte o Spojených státech, jejich moci založené na svobodném jedinci a jeho vůli a úsilí, vůbec nic. pokud dnešní Amerika vybojuje tuhle studenou občanskou válku, bude na světě bezpečněji a také lépe.

Komentáře nejsou povoleny.