ČNB a boj s deflací

Petr Moses

Nedávno nás potkalo rozhodnutí ČNB stabilizovat českou korunu na kurzu 27Kč/EUR. Je to zatím poslední střípek bankovní rady ve snaze o „rozhýbání“ české ekonomiky.
Na první pohled bychom mohli říci, že se bankovní rada inspiruje americkým FEDem, a že pan Krugman je její hlavní poradce. ČNB postupně snížila výši úroku, za který půjčuje komerčním bankám až na 0.05%, tj. za pětset korun ročně úroku jim půjčí celý milión. Cílem těchto operací je „napumpovat“ do hospodářství co nejvíce peněz, aby tyto spustily inflaci a tím také hospodářský růst. Nedovolím si diskutovat o užitečnosti či škodlivosti inflace, ani vhodnosti či legitimitě daných kroků. Zkusím poukázat na motiv, který zatím nebyl  zmiňován a tím je neutěšený stav našich bank.
ČNB vykonává dozor nad bankami. Jedná se například o Komerční banku, Českou spořitelnu. Tyto banky přinášejí pravidelné miliardové zisky svým akcionářům. ČNB je oceňována za příkladný dohled nad těmito bankami, krizí propluly velmi dobře. Jak je to možné? Českou republiku nepostihla krize? Banky nemají nedobytné pohledávky u svých věřitelů? ČNB sama říká, že banky nedobytné pohledávky mají. Jde o pohledávky z hypoték, které byly poskytnuty developerům na stavby bytových domů za „předkrizové“ ceny. Mnoho těchto domů je dodnes neobydlených. Byty jsou v dnešní situaci neprodejné. ČNB bankám mohla nařídit, aby si připravily rezervy na odpis pohledávek, ale nenařídila. Mezitím několik desítek miliard Kč odteklo z bank jako zisky zahraničním matkám. ČNB se rozhodla tuto „krizi stavebnictví“ řešit masivní inflací – otevřením úvěrových stavidel. Není problém získat hypotéku za 2-3%. Ale ani tak nízké úvěry nemotivují občany k nákupu nemovitostí, zejména těch „předkrizových“. Trh se v závislosti na lokalitě propadl o 30%, ceny klesly na úroveň roku 2004 i níže. V takovém případě jsou drahé byty neprodejné.
Nyní nastupuje poslední páka, kterou ČNB má – snaží se vyvolat mezi občany a střadateli paniku a donutit je ke koupi nemovitosti – kotvy na rozbouřeném finančním moři.  ČNB nechápe, že téměř každý, kdo mohl mít nemovitost, si jí pořídil. Málokdo si nemovitost koupí jako investici s hypotečním úvěrem – obzvláště po zkušenosti, že ceny domů a bytů mohou nejenom stoupat ale i klesat.

Shrnutí:
V článku jsem se snažil uvažovat, že kroky ČNB nejsou hloupé nebo zmatené, ale mají určitý úmysl.
Tím úmyslem je pomoci hospodaření českých bank, které mají desítky miliard „utopených“ ve stavebních projektech. Způsob pomoci až do října 2013 spočíval v poskytování úvěrů za téměř nulový úrok. Když to nepomohlo, zkouší ČNB od listopadu vyvolat mezi občany paniku, a doufá, že lidé budou kupovat i zatím neprodejné byty, resp. podniky rozšíří výrobu do zatím prázdných hal.

Co by měla ČNB dělat?
Myslím, že místo roztáčení kol inflace měla nařídit bankám, aby si vytvořily rezervy na nedobytné pohledávky.

Jak pokus o nastavení kurzu koruny dopadne?
ČNB vydrží bojovat proti trhu několik měsíců, přičemž každý měsíc boje jí může přijít na miliardy Kč.

Odkazy:
Varování čnb
http://m.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/232320-cnb-varuje-era-levnych-bytu-skonci-investujte-co-to-jde/
Analýza trhu s nemovitostmi v Praze
http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/financni_stabilita/zpravy_fs/fs_2010-2011/fs_2010-2011_clanek_iii.pdf

Disclaimer:
Omlouvám se za formu článku i nepřesnosti, budu vděčen, pokud se tomuto tématu bude věnovat někdo s větší odborností.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 175 komentářů u „ČNB a boj s deflací

 1. 1151
  maYda says:

  K tej tyranii nespoutaného kapitalismu :

  Včera prý byl „den bez nakupování“.

  Vymyslel ho nějaký pracovník v reklamě – oboru, který žije z roztáčení kol konzumu a komerce, byv obrácen na víru aktivisticko – protikomerční.

  Přiznám se, že jsem tento svátek nesvětila, neb jsem zakoupila brambory, chleba, něco ovoce a zeleniny a uzenáče k večeři.

 2. 1152
  martin TT says:

  Den bez nakupování je stejná blbost jako všechny jiné „Dny“. Pikantnost Dne bez nakupování poslední úterý v listopadu spočívá v řazení celého týdne. Ve čtvrtek je Díkuvzdání a hned v pátek Black Friday, den superslev, kterým začíná předvánoční nákupní sezona.

 3. 1153
  ptakopysk says:

  maYdo,
  brambory, chleba, ovoce, zelenina, uzenáč…
  Tedy přiznávám se, že z toho bych večeři uvařit nedokázal 🙁

 4. 1154
  Jirka ppa feudalista a imperialista says:

  Noname, nemyslel jsem „stat se zidem“ ale dostat se do nebe….. 😉 o to preci jde vzdy, no ni?
  Je sice pravda, ze se na to stacit dobre ozenit…

  Martine, to je prave ten problem, ze to nijak nejde definovat, uz proto, ze mnoho krestanskych spolecenstvi ma papeze na haku …

 5. 1155
  Matzurka says:

  Dobré ráno vespolek,

  NoName, myslím, že se mýlíte – konvertovat k ortodoxní židovské víře (judaismu) může každý, ovšem u mužů je požadovaná obřízka (symbol smlouvy s Bohem). Etnický původ je egál. Snad jen že se „židovský původ“ dědí maternálně (značně pragmatický přístup, matka je vždy jistá ;)), ale to nemá s vírou zas až tak moc společného.

 6. 1156
  maYda says:

  Ptakopysku,

  salát a uzenáč s chlebem, co máš proti takovej večeři? 🙂

  Brambory do zásoby, na bramboráky nebo chlupačky dnes večer a ovoce na sváču.

 7. 1157
  NoName says:

  1155-různé směry judaismu mají na možnost konverze různé názory, a že je to možné rozhodné není názor jediný a řekl bych, že dokonce ani většinový.

 8. 1158
  ptakopysk says:

  maYdo,
  aha. Já myslel, že to všechno nějak smícháš dohromady, upečeš a podáváš třeba pod názvem „Vodňanské kuře s bramborem“ 😀

 9. 1159
  Dana says:

  Dobré ráno. Tak my tu jsme něco mezi Valašskem a Zlínem, obloha střídavě zatažená, střídavě polojasná a na teploměru -2 ještě teď. Podtrženo sečteno: pochmourno, neradostno, listopadově. A k tomu ta politická i ekonomická situace. Kdo se pak může divit budoucímu vnukovi, že se zašprajcoval a on na tenhle svět nechce a nechce! Ještě do zítřka má svobodné rozhodnutí zkusit to sám, pak už mu prý v nemocnici domluví a prý na to mají nějaké své metody…
  Tak včera byl Den bez nakupování. Ale toste měla MaYdo napsat už včera ráno! Já nejen nakupovala potraviny (neřeknu jaké, heč!), ale hlavně úklidové prostředky na úklid bytu po nájemnících a po svém malování.

 10. 1160
  nickname says:

  Dobrý den. Jak by se na kapitolu v životopise „děd byl vyhnán z Egypta“ dívaly izraelské imigrační úřady?
  1149: Martine, to jsem měl na mysli. Marxistický papež.

 11. 1161
  nickname says:

  1159 Dano zase? Už se v tom ztrácím. Kouzelná babička 🙂 Blahopřeji

 12. 1162
  Dana says:

  Nickname, zase ne. Letos, pokud se ten, co si dává načas rozhýbá a narodí, tak to budou jen dva přírůstky. Jedna stínová vnučka v srpnu a teď ten očekávaný. A tím to asi skončí. 7 je docela dost, ne? :-))))

 13. 1163
  Jirka ppa feudalista a imperialista says:

  Ptakopysku…. Kdyz uz tak vodnanske kure s ryzi….

 14. 1164
  Andy says:

  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/v-ucetnictvi-tunelu-blanka-jsou-diry-lisi-se-fakturovane-castky_290167.html#.UpWv0NJWzTo

  V účetnictví tunelu Blanka jsou díry, ve Stromovce jsou díky tunelu Blanka díry, no nejsme my pražáci šťastní lidé, s takovým magistrátem a ministerstvem a Metrostavem? Hlavně když se kola dopravy točí.

 15. 1165
  ptakopysk says:

  Jirko ppa,
  heršvec… No jo, náš pravdu.

 16. 1166
  NoName says:

  Jinak, co je na současné ekonomické situaci tak hozného ? Je lepší než situace 90% procent obyvatel této planety a určitě patří k nejlepším v dějinách tohoto národa.
  Bída a mizérie vypadá jinak … Úplně jinak.

 17. 1167
  Matzurka says:

  Noname,
  OK, je to prostě nejednoznačné 🙂

 18. 1168
  nickname says:

  Frézy frézují, vstřikolisy vstřikují … samá pozitiva a sociální jistoty 🙂

 19. 1169
  Šumavák says:

  Ahoj! Regulovat se musí! Regulace je heslem nejen současné doby. Pojďte nahoru.

 20. 1170
  martin TT says:

  nickname 1160 – já vím, jak to bylo myšleno, smutné je, že to je třeba komentátorům připomínat, aby si vzpomněli na začátek toho, k čemu vlastně diskutují (plácají).

 21. 1171
  Modrý pták says:

  Oteplovači, nazdar. Nejen, že se Jeho Excelence o svobodě volby nezmiňuje. Jak by také mohl, když „pravda je jen jedna“. Navíc volba vyžaduje alternativu, což je konkurence a ta je zdrojem veškeré bídy. Hrabě de Saint-Simon dal svým následovníkům přímý návod, jak zacházet s lidmi, kteří by nesouhlasili s Novým řádem: „s těmi se bude zacházet jako s dobytkem“.
  K celé debatě bych mohl říct jen to, že každé společenství lidí, které nedisponuje „kapitálovými statky“, bude nutně hospodářsky kolektivistické. S rozvojem kapitálových statků dojde nutně k specializaci a tam je hospodářskému kolektivismu konec. Tento je nahrazen kolektivismem politickým – vládou neúspěšných při specializaci (pohozená kolečková brusle).

 22. 1172
  AeroKarel says:

  (1141) Právě, že nejspíš oboje.
  Pavel z toho jen část vyjmul.
  Zpráva o počasí: Praha jasno, cca -2. (Škoda, že to není jako kdysi v Moskvě, Moskva -1. Zde třeba Zeman a Sobotka)

 23. 1173
  Dusan Neumann says:

  Oteplovači, to musíš hodně přidat . i když je pravda, že nikdy nebylo tolik lidí tak blízko sebe jako ve dvacátém století, že se převracení na víru dalo aplikovat masově a s nejnovější technolgií. Pokřesťanštění východní Evropy se nedělo Písmem, ale ohněm a mečem. K tomu přidej všechny ty kacíře od valdenských přes husity ke Kalvínovi. A neměl bys zapomenout na Maye, Aztéky a Inky.To nebylo pár tisíc. Proto já tvrdím

 24. 1174
  Dusan Neumann says:

  že nejstrašnější zbraní hromadného ničení, kterou lidstvo vymyslelo, je náboženství. Kterékoliv.

 25. 1175
  martin TT says:

  Dušane, bohužel tvůj závěr zůstane na konci této stránky a komentátoři se odstěhovali na další příspěvek. Je to škoda, protože téma by si zasloužilo další pokračování. Rak snad osobně, jestli mi to vyjde. Buď jde čas rychleji nebo jsem nějak zpomalil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *