Desatero

Zuzana Chlumská

 

O tom, že naše zákonodárství je zapleveleno, zaneřáděno, ba zasviněno až k babylonskému změtení, kdy nelze dodržet jedno, aby člověk zároveň neporušil druhé, jsme tu už psali mockrát.

 Pokud kdo v té souvislosti odvážil se nesměle namítnout, že křesťanům na to stačilo desatero, zvedlo se inferno a omláceno mu o hlavu některé z přikázání, vztahujících se přímo k svaté víře.

 Leč o víru už dnes nejde, spíše o to, co nazýváme „dobrými mravy“, které se, navzdory množství zákonů, stále více vytrácejí. Při tom je samozřejmé, že zločiny jsou právě těmi činy, které dobrým mravům odporují.

 Takže je možné, že stačilo by jich opravdu jen 10. Ale možná vás ještě něco napadne. Osobně jsem hlavně zvědavá na důvody „proč to nejde“.

 

Neklamat

Nelhat

Nekrást

Nepodvádět

Nezneužívat

Nevydírat

Nezradit

Neopustit v nouzi

Nečinit násilí

Nezabíjet

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 518 komentářů u „Desatero

 1. 1501
  dvd says:

  Ale prdlajs, Jiříku. Expresidentova manželka má jistě své známé, kteří by jí pomohli. Nu a pan „lesník“ měl taky nějaké ty známé, kteří mu pomohli. Ona ta analogie nemá s pohlavními orgány et cetera nic společného.

 2. 1502
  Jirka ppa feudalista a imperialista says:

  Prdlajs dvd…. Pani prezidentova ma byt velvyslankyni, tedy zcela prirozene se musime ptat, jestli pani ministrova by byla taky dobra pro nejakou funkci. Vsimni si ze obe dve damy nejsou a nemeli nic spolecneho s praci manzela, kdyz tedy pominu roli prvni damy a druhe damy, ktera neni az tak jejich zasluha. Tedy musime trosku porovnavat porovnatelne. A tedy ne svestky a jerabiny.
  No a jdu…..

 3. 1503
  Šimon klein says:

  nezaujate konstatuji, ze si nedouk cini
  narok na rozhodovani o osobe, ktera ho svym vzdelanim o hodne prevysuje. Jako za komancu pouze se to nazyva koalicni konsensus.
  Jeho milostiva s tim nema co delat.
  Fakt je, ze Kaloskovo fort neni jedinym nekompetentnim ministrem, resp. nejak si nemuzu vzpomenout na nektereho kompetentniho.

 4. 1504
  Foundryman says:

  Nějak mne debata míjí – velvyslanec není funkce odborná, nýbrž navýsost titulární. Viz způsob jmenování např. amerických velvyslanců (strejčci, sponzoři atd. atd., příkladem budiž Joseph Kennedy). Takže vyžadování odbornosti (jaké ostatně?) pro funkci velvyslance mi přijde mimózní. Úplně striktně je velvyslanec představitelem hlavy státu (nikoli vlády!) v té které zemi, takže by mělo být zcela a jen na prezidentovi, koho si vybere (což ostatně říká i ústava).

 5. 1505
  Rpuť says:

  Foundry,
  „kvalifikací“ velvyslance jsou jeho zkušenosti a kontakty. Což splňuje jak paní Livie na Slovensku, tak třeba Remek v Moskvě. Jenomže jsou to Zemanovi koně, v tom je jádro pudla.

 6. 1506
  Rpuť says:

  A vůbec mám pocit, že Schwarzenbergovi tím nezvolením unikla nějaká velmi tučná kost. Do téhle míry zatím trucovitost nepředváděl.

 7. 1507

  tak trochu to zklouzlo ze 🙂
  ja napsal ze nekdo muze mit vyhodu ze ma penize aby sel na prestizni skolu
  nekdo ma kontakty u patere a diky nim se dostane na mista kam se nedostane nasinec.
  tedy pokud se dostane na do bratislavy mela tu spravnou kvalifikaci – ze 🙂

 8. 1508
  Rpuť says:

  Šimone, nejkompetentnějším ministrem byl nejspíš Tayllerand, kterého Napoleon nazval „hovnem v hedvábí“ – tak si vyber… 😀

 9. 1509
  dvd says:

  Rputi, francouzský politik mého gusta by byl nejspíše jistý Richelieu. A mám pocit, že i Alxander Dumas měl – přes negativa na něj vršená – pro něj určitou faiblesse , viz závěr Tří mušketýrů. Takový Mazarin či Colbert mě už nepřitáhli. A snad i Necker je zajímavý, hlavně tím, že do revoluce šel s argumenty zdravého rozumu. A ty v revolucích moc cenu nemají.

 10. 1510
  Šimon klein says:

  Rputi,

  tady by na jeho urovni byl asi Kalousek . . .:-(

 11. 1511
  westík says:

  (1509) hmm, zajímavé je, že Richelieu byl ve své době tak „oblíben“ jako v dnešní době VK 😕

 12. 1512
  Schumacher says:

  1490 tak tak, Modrej, stále čekám na tu úžasnou necenzurovanou „šuplíkovou“ tvorbu a ne a ne se dočkat.

 13. 1513
  Rpuť says:

  >> dvd, richtig!
  Na Richelieua jsem zapomněla – toho taky můžu. Kde by Francie bez něj byla!
  Ono by se jich našlo víc. Problém je jen v tom, že se jich v každé generaci objeví jen pár a o těch ostatních škoda mluvit…

 14. 1514
  maYda says:

  Dobré dopoledne,

  1492 ( takový hezký číslo, v tom roce vyplul Kolumbus objevit Ameriku 🙂 ) – JIrko, já to pamatuju i za totáče, když bylo veškerý školství zadarmo. zejména na fakultě, kde bylo hodně potomků pedagogického sboru.

  Ono bylo jedno za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Těm nadaným záviděli méně úspěšní spolužáci a nikdo je nepřesvědčil, že dotyčný umí a není to jen postavením tatíka. Na druhou stranu ti nadanější bez kontaktů samozřejmě byli v nevýhodě mezi temi, kdo nebyli tak nadaní a ty kontakty měli.
  A ještě se do toho promítaly vzájemné osobní vztahy předchozí genegrace, protože když na to došlo a někdo někoho nesnášel a u zkoušky mu padl do ruky jeho potomek, s radostí mu to dal sežrat.

  O takovejch věcech, že taky záleželo, jakou má kdo legitimaci a kdo se koho bojí nemluvě….

  To byste pak mohli rovnou zakazovat chodit dětem doktorů studovat medicímu a dětem architektů studovat architekturu, protože když je rodina z oboru, má to zajisté pro studenta výhodu.

  ma druhou stranu vědí lépe, do čeho lezou. 🙂

 15. 1515
  ptakopysk says:

  Schumi,
  to tuhle v televizaci byl záznam povídání s režižérem Podskalským, jaký průseř byl silvestr 1989. Prý to vzal s radostí, protože se těšil, že všichni vytáhnou z šuplíku to nejlepší co mají a co jim zločinný režim nedovolil zrealizovat. No a pak s hrůzou zjistil, že nemá nikdo nic. Takže Silvestr 1989 byl sflikovaný, tak jak byl…

 16. 1516
  maYda says:

  Jo, pánové. za totáče jsem často slýchávala od některých jedinců, co by mohli dokázat, kdyby je ti bolševici nechali, nebo co by mohli dokázat, ale nechtějí kolaborovat.

  No a za těch dvacet let ani jeden, co tu bolševika nemáme , ani jeden.

  ale možná zas nechtějí kolaborovat s Klausem 😀

 17. 1517
  Šumavák says:

  Ahoj!
  Pojďte nahoru, zaplatit daně…

 18. 1518
  PeS says:

  2 Šumavák – teda, Ty dokážeš lidi nalákat…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *