Dovolená EU 2014

Dana

 

Letos jsem vyrazila k moři. A protože nerada cokoli opakuji, tak i letos bylo několik poprvé. Poprvé jsem letěla letadlem. Já vím, teď mnoho čtenářů minimálně pozvedlo obočí, ale je to tak. Jsou mezi námi jedinci, kteří prostě ještě nikdy neletěli. Já už mezi ně nepatřím.

Poprvé jsem pro dovolenou (nenacházím jiný termín i když pro důchodce se asi nehodí) využila služeb cestovní kanceláře. Obojí předchozí „poprvé“ už nikdy více. Já prostě potřebuji svobodu a neomezenou možnost pohybu. Musím mít možnost se prostě zvednout a popojet jinam, když mám chuť. Ale musím přiznat, že služby CK byly velice dobré, hotel příjemný, čistý, klidný a jídlo bezvadné. Nicméně z důvodů, které nebudu uvádět, neb jsou nepodstatné, jsem byla vázána na jedno místo s radiem docházky maximálně 5 km.

A poprvé jsem byla u Černého moře. Ten pocit, že já si tu lebedím na pláži, kochám se vlnami a na druhé straně, spíš vedle, zuří válka, byl zvláštní.

Nebudu psát jak se místo, kde jsem byla, jmenuje, jen uvedu, že ona země je členem EU. To je dost důležitý údaj.

Večery jsme trávili tak, že jsme procházeli městečkem, sledovali cvrkot, prohlíželi všemožné věci a služby, které byly turistům nabízeny. A pak jsem to uviděla. Zůstala jsem stát a jen nevěřícně zírala. Stánek s upomínkovými předměty všeho druhu, a tam v řadě vyrovnané hrníčky s různými náměty a portréty různých osob. Vedle sebe, mezi vyobrazeními různých světců, viseli Hitler, Putin a Stalin. Každý v několika exemplářích. Pod nimi celá řada hrníčků, na kterých se skvěl hákový kříž ve všech možných velikostech. A kolem kupující. Šli jsme dál – a další stánek s obdobným sortimentem a hroznem zájemců. A hned vedle stánek, kde pořizují turistům stylizované jakoby historické fotografie. Za tím účelem mají rozvěšeny kostýmy a propriety připomínající různá historická období. A vida, právě se fotí rodinka – maminka sedí v křesílku, na klíně má malé robě a tatínek stojí nad nimi. V uniformě SS.

Na dovolené jsem pořídila spoustu fotek, ještě je nemám všechny stažené a roztříděné, ale stánky s hrníčky a retrofotoateliér jsem nefotila. Cosi ve mně mi v tom bránilo. Ale turisté kupovali a fotili se. A já si říkala, kam až jsme ochotni zajít pro zisk, výdělek, zachování pracovních míst, co vše pro to udělat, strpět? Já vím, tohle jsou maličkosti, ale i ty největší průšvihy v historii začínaly jako malé a rostly postupně.

Přiznávám, k tomu, abych popsala nejsilnější zážitek z letošní dovolené v členské zemi EU, mne přiměla Matzurka a její komentář 973 z 10.9.2014. My posuzujeme Ukrajinu, odsuzujeme fašizující tendence, o kterých víme z médií, aniž jsme si je měli možnost ověřit napřímo. A tady, v EU, si kupujeme dárkové hrníčky s Hitlerem a fotíme se v uniformách SS. Jsme lepší? A může za to některý z komisařů, úředníků nebo poslanců EU nebo jen a jen občané EU? My.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 164 komentářů u “Dovolená EU 2014

 1. Dano, když někdo u nás použije nacistický symbol nebo jen číslo, označené za nacistické, stane se cílem trestního stíhání. Když Česká televize uvádí seriál o Hitlerových generálech nebo spřátelené nakladatelství vydá knížku o leteckých esech německé armády ve 2. světové válce, tak je to v pořádku.

  Vždyť na tom není nic špatného, to ti nahoře, ti to všechno dělali, my jsme jen neměli na výběr a dělali jsme svoji práci.

 2. Dnes existují různé historické vojenské kroužky, které předvádí třeba rekonstrukce bitev. A tam si oblékají hitoricky autentickou výstroj a používají autentickou výzbroj. Je to OK nebo ne ?

 3. Jinak v kontextu posledních projevů Obamy ohledně bommbardování Sýrie (a tedy nerespektování suverenity Sýrie) a výcviku a vyzbrojování „umírněné syrské opozice“, buď přímo ná území Sýrie nebo Saúdské Arábie, co přesně vyčítáme Putinovi v jeho „ukrajinské misi“ ?

 4. Půl hodiny chat s paní „Martina“ z Cisca. Za tu dobu mi nedoporučí ani jeden model, i když jsem odpověděl na patnáct otázek. Ani nenaznačí. Cisco prodává něco tajemného, jejich výrobky mají vlastnosti jaké svět neviděl. Jestli mě naštvou, kupuju TP-Link

 5. Dano, pěkné, ale myslím, že by ses měla pochlapit a napsat, která to byla země. Takhle je to sice zajímavá úvaha, ale k ničemu dobrá…jak můžeme porovnávat historické souvislosti, důvody atd., když netušíme, o kom je řeč?

  A někteří by třeba rádi udělali seznam…byť tento problém je mezinárodní a netýká se jen EU, ovšem v ní je obzvlášť pikantní.

  Jistě, nejde ani tak o tu zem jako o turisty v SS uniformách…i jejich národnost by mne zajímala….vono bysme se možná divili.

 6. 4-Cisco už outsorcovalo všechno, vývoj, výrobu i podporu. Už je to jenom iluze.
  Kupte klidně něco jiného. 😉

 7. Noname: osmiportový switch, 100mbit za 20.000Kč. Na základě našich zkušeností doporučujeme …

 8. No ano, my tady máme infrastrukturu Cisco galaktických rozměrů, ale jenom proto, že jsme fakt korporace. 😉

  Třeba do školy jsem teď koupil gigabitový 24 portový managovatelný switch ZyXEL, a zatím switchuje o život. Nestál ani 5 tisíc.

 9. Ostape, Noname, citlivě jsem vysvětlil, že není nutná rychlost 10Gbe, ani nejde o switch do datového centra, a že limit je 4.000 Kč. Příštý týden prý někdo zavolá 🙂
  Ostape: SG200 nechceme (resp. síťový admin je nechce), SG300 by mohlo vyhovovat nebo 2960C, pokud udělají dobrou cenu. Jde o switche do skladu, k terminálům do výroby.

 10. Zyxel mi nesmí do domu. Jednou jsem na jejich routerech nerozchodil VPN, resp. chtěli abych si dokoupil licenci na klienta, tak jsem to nahradil OpenVPN a od té doby je nemám rád. Raději Netgear, TP-Link.

 11. Énu jsme nadšeni, jak nás Přemyslovci ochránili před zpupnými Germány a jen tak mimochodem zapomínáme, že k tomu vyvraždili Slavníkovce a Vršovce. Komunisti oslavovali Husity, kteří vrhli Čechy kulturně i hospodářsky zpátky a zabránili renesanci na našem území, Celý svět deklamuje Volnost, rovnost bratrství a jen tak decentně se u toho poznamenává, že z té gillotiny vytekly potoky krve, Frantíci se můžou zfamfrnět z Napoleona, který téměř rozvrátil Evropu a za kterého zahynulo až příliš mnoho Francouzů …. atd…. atd…

  Mnohem víc, než hrneček z hakenkreuzem, mě aktuálně rozčilujou náckové v Kyjevě nebo Gál s plackou, který by jistě proti tomu hrnečku vášnivě protestoval.
  Konec konců lidstvo je stále stejně nepoučitelné! Bohužel….
  https://www.youtube.com/watch?v=GAz3EeDYlf0

 12. Možná že Gála zase rozčilujete vy, Rputi, která ho vášnivě odsuzujete. Fifty fifty.

 13. Rputi: byli to husité nebo feudál-alkoholik? Kdo byli v éře Přemyslovců Germáni? 😉 Zkratky, zkratky, zkratky.

  Andy: někde se fotí v uniformách SS, někde v uniformách SA. Uhodnete to druhé místo?

 14. 16 neuhodnu.
  Ale zato jsem viděla v Holandsku takovou tu postavu s vyříznutou hlavou na focení a byla to Anne Franková, sedící u stolu se sešitem.

  To mi teda připadalo ještě hnusnější než Hitler.

 15. 13-jo tak u Cisca se naštěstí licence na každou blbost nedokupují, to je fakt rozdíl 😉
  A u Cisca n=akupem nekončíte, taková aktivace koupené licence, to je něco …

 16. Všechny tyto krámky jsou ve vlastnictví ruskojazyčné mafie ( i když vlastně nevím, možná už je prodali zpět českojazyčné mafii na magistrátě).

 17. 21 myslíte, že nám to vyčítají zrovna tihle?

 18. 22-tak jedině že by tihle měli jiné ministerstvo zahraničí než zbytek USA.

 19. nickname, valdenští a Waldhauser existovali ještě dřív, než se Václav IV. narodil. Husiství bylo jen pokračování trendu.

 20. No, Buhaři si zadali a teprve když to s Říší vypadalo nahnutě, přidali se na druhou stranu.

 21. Rputi, srovnávat valdenské, nebo klidně i Františka z Assisi s Janem Žižkou, je možné, i když ne obvyklé. Můžete poměřovat Prokopa Holého s Petrem Chelčickým. Mám k tomu jednu prosbu. Upřesněte jestli „husitstvím“ myslíte vojenské voje, či chiliastické zanícení, nebo náboženské směrování.

 22. Rekord ve změně strany ale drží Rumuni, tam se to odehrálo v řádu dní a Rumuni změnili stranu přímo na frontě.

 23. Rekord ve změně strany ale drží Rumuni, tam se to odehrálo v řádu dní a Rumuni změnili stranu přímo na frontě.

 24. nickname,
  v éře Přemyslovců, úplně stejně jako dnes, byly Germáni ti, kdo bydleli na opačné straně Krušných hor a českého lesa. Netřeba se hluboce zamýšlet, stačí mrknout na mapu… 🙂

 25. nickname,
  ad 27 – teď mi to teprve došlo. Že vy si z nás děláte hýždě?

 26. Ptakopysku: rodem Germán se ptá: jakou sounáležitost cítili Bavoři a Sasové v 11 věku? Považovali se za jeden národ?

 27. Konečně jsem se dostala na net. Měli jsme tu jakýsi výpadek.
  Ano, bylo to Bulharsko. Ano, kupovali a fotili se turisti. Služby poskytovali bulhaři, nebo alespoň bulharsky mluvili. Turisti byli převážně z Česka, Slovenska, Polska, Ruska a domácí. Za celou dobu jsem zaslechla jen jednoho mluvit anglicky, ptal se kde má zaplatit za lehátko a slunečník.
  NoName, mezi hrou-rekonstrukcemi bitev a prodejem upomínkových předmětů cítím přece jen jakýsi drobný rozdíl.

 28. Dano, asi u těch turistů rodina nefunguje, (pra)rodiče jim nevyprávěli svoje zážitky.

 29. nickname, prosimich, nedělaj si ze mně šoufky – Germáni jsou ti, kdo hovoří germánskými jazyky. Tenkrát to bylo geneticky relativně ještě dost čisté.

  Nikoho nesrovnávám, jednalo se o hnutí směřující k očistě církve, které vyvrcholilo husitskými bouřemi. Co je na tom nepochopení?

 30. Nickname
  kdo byl tehdy národ ?
  I v čechách se tehdy za národ považovala jen šlechta.
  Poddaní byli poddaní.
  No a ta šlechta v německu se asi křížem krážem ženila vdávala,a jelikož všichni mluvili německx,ikdž ty dialekty se lišily…
  Nakonec, mívali jednoho císaře….

 31. Bulhaři, Rumuni, Slováci…warum se ofrňujeme ausgerechnet nad Němci?

 32. Neboli: označení Germáni používáme dnes my pro označení skupiny kmenů, které mluvily germánskými jazyky. Slovo Germán v řeči Bavorů a Sasů tehdy nic aktuálního neznamenalo. Pletu se?

 33. Mimochodem – za pár hodin to bude 13 let. Změnilo se vůbec něco? Obávám se, že k horšímu. Písnější kontroly, odposlechy, sledování a proti tomu bezbřehá sebezničující multikulti…

 34. Ta situace v Bulharsku mi ponekud vysvetluje, proc eurorise ma takovou afinitu k nackum v Kijeve.
  A Jacenuk mi vysvetluje Gála. . .

 35. Ten ftip o filharmoniich uz tady pred casem zaznel.
  A nejaky Cechoamerican (Dusan to myslim nebyl) reagoval tak, ze dneska jiz ta americka filharmonie aby mohla hrat kompletni, si sladuje svoje vystoupeni s zidovskymi svatky.

 36. NoName – Angličané jsou směs germánských kmenů Anglů a později přišedších Sasů.
  Skotové jsou směs Piktů a Keltů s pozdější příměsí Anglosasů.

  Nickname – o Germánech se psalo již před Ceasarem. Těch kmenů bylo spousta. Hovořili dialekty protogermánštiny a měli společnou mytologii. viz Wiki!

 37. Ve Wiki jsem minule četl, že Daidalos a Ikaros letěli z ostrova Knossos. Byl bych s Wiki opatrný.

 38. (44) a Normanů, což sice byli původně taky Germáni, ale už přeškolení na fráninu.

 39. NoName – njn – ale ten seznam germánských kmenů je snad v pořádku. 🙂

 40. (34) V Bulharsku na pobřeží? Párkrát jsem tam byl za socíku, ale nelíbilo se mi. Moc písku, moc turistů. A Bulhar Stokurev za každým pultem. Ovšem hory nádherné, tehdy prakticky nedotčené.

 41. 49-jsou lidé, co tam jezdí a pochvalují si to tam, třeba moje sestra.
  Podle fotek to není bůhvíco, mne to nijak neláká, tak jsem tam zatím nedojel.

 42. Dobré doplůedne,

  “ A tady, v EU, si kupujeme dárkové hrníčky s Hitlerem a fotíme se v uniformách SS. Jsme lepší? A může za to některý z komisařů, úředníků nebo poslanců EU nebo jen a jen občané EU? My.“

  Dano, a kdo jsou ti „my“?

  a proč vůbec „my“?

  Ty sis ten hrníček snad koupila?
  Já jsem si z Bulharska přivezla jen bláznivě strakatý plážový šaty a růžový olej. Hrníček si dovezl kluk, byla na něm mapa Bulharska ( už není, smyla se v myčce). Jestli tehdy měli tam, kde jsme to kupovali taky Staliny a hakenkrajce, si už nepamatuju.
  Konec konců když Fedor Gál se k náckům znát může, tak proč by mi to mělo vadit na hrnku, kterej si stejně nekoupím? 😀

  A v uniformě SS ses vyfotila? Konec konců i princ Harry, člen králobvské rodiny, považoval za dobrej fór se v takové uniformě dostavit na večírek.

 43. 45-pokles tlaku hlásí už i Slovensko, zřejmě v Rusku o sankcích už vědí.
  A Lufthansa s Air France můžou létat i jinama.

 44. Proč?
  Protože chiliastické hnutí se v germánských zemích stále opakuje.Velmi silné bylo ve třicátých letech minulého století a přes neúspěch dnes opět nabírá na síle.

 45. Karle, mně se líbilo moře. A pobřeží, kde se střídaly písčité pláže s kamenitými srázy. Nelíbil se mi všeobecný nepořádek, chaotická výstavba hotelů na každičkém plácku, vysoké seschlé plevely mezi hotely, neupravené zvlněné chodníky s rozbouranými rohy a také to, že po bouřích (ano, přesně tam byly v době mého pobytu povodně :-)) se nikdo nenamáhal uklidit naplaveniny z pláží. Ale prý to není vlastnost jen bulharů…

 46. 55-ruská lež. Ukrajinec je Evropan, krádež plynu z potrubí je mu cizí.

 47. NoName, ale tam se nic o krádeži nepíše. Tam se píše, že Poláci dostávají, co mají nasmlouváno, nikoli co požadují.

 48. zdravím,
  jak tak čtu, nikdo z vás nepřipomenul dnešní datum (11.9.), který pro každého z nás je nějak významný, ať již na svět někteří z nás nahlížejí černobíle anebo názory jiných z nás se někdy mohou shodovat s jedněmi či druhými, prostě černá je někdy černá a bílá zase bílá. Připomínám to proto, že 11.září 2001 USA -pro někoho „spasitel světa“ , pro jiné „říše zla“ přijmuly válečný plán -„plán boje proti terorismu“který rozvrátil řadu států; tento rozvrat, násilí a teror pokračuje dodnes, a v poslední době vlastně kvůli němu „plácáme se“ i na tomto blogu i my mezi sebou -zatím jen slovy 🙁

  “ Násilí spuštěné tehdy ze řetězu se nepodařilo znovu uvázat, ale naopak řádí více než kdy před tím. Dnes, necelých sedmdesát let od skončení druhé světové války, jsme na prahu války s Ruskem. Fronta je dána, čeká se jen na vyzbrojení ukrajinské armády, posílení té polské a podpory té české. Evropa se žene do celoevropského konfliktu, na který, tak jako vždy, Spojené státy ochotně zapůjčí zbraně i další potřebný materiál. Krvavá řež začala, můžeme v ní pokračovat. Utrpení války k nám dorazí, a to „dřív než si myslíme“.

  http://e-republika.cz/article2784-Vyro-i-11-za-i-od-teroru-jednotlivc-k-teroru-celych-stat

 49. Možná je to tím, westíku, že mne nečtete. Viz 40. Nebo to píšu tak stručně, že to prostě není vidět. :-))))

 50. Westíku, já jsem si uvědomila, že je 11. až když jsem cca pče’řed půl hodinou potřebovala uložit soubor, do názvu dát dnešní datum a tak sjem se podívala na kalendář.

  V rozhlase jsem nic nezaznamenala, ale možná jen proto, že jsem poslouchala na půl ucha. Potřebovala jsem být brzo v práci a naléhavé záležitosti poněkud odsunuly jakékoliv úvahy o nějakých výročích.

  Ono je to stejně relativní, jesli se svět mění k lepšímu nebo k horšímu. Velmi často je změna k lepšímu vyvážena změnou k horšímu pro někoho jiného. Aneb každej chvilku tahá pilku.

 51. Nikoliv, Westíku, na tohle datum těžko zapomenout.
  S tím dalším, co píšete bych souhlasila ( s celkovým tonem prohlášení), pokud by mi někdo byl schopen říci, jak to mělo být uděláno lépe.

  Já sama mám představu jen o tom, že Saddáma šlo zlikvidovat lépe…ale ten zbytek? Jak byste to řešila vy ve světle všech informací, které jsou k dispozici?

 52. (54) Moře se mi líbilo, dokud jsem jiné neznal. Blbý v Bulharsku bylo, že pobřeží byl buďto písek s pláží a buzerujícím plavčíkem, nebo ty srázy. Jugoška, tedy Chorvatsko mi vyhovovalo lépe, taky v moři toho s maskou bylo více ke koukání. Ale to Bulharsko, to už je hodně dávno. Vlakem 1 den a dvě noci, nebo obráceně.
  (58) Aha, nerozvrací terorismus, ale boj proti němu. 😛

 53. (61) U Saddáma by větší problém v tom, co následovalo po likvidaci, než vlastní likvidace.
  Ale nahrazení zlého Saddáma méně zlým Saddámem by asi neprošlo.

 54. Westiku – uz u vás prší ??
  Na radaru je vidět nějaká hrůza od Pešti po Breslau a jde to k západu …

 55. newyorkské taxikářy? Drovný marketingový trik nemající nic společného s diskriminicí, feminismem ani bezpečností. V newyorském taxíku sedí pasažeér vždy vzadu za bezpečnostní přepážkou.
  Mimochodem, nějaký pokrok ve vyšetřování vražd pražských taxikářů?

 56. Taxík jenom pro ženy je jako cukrárna jenom pro heteráky.
  Prostě diskriminace 😉

 57. NoName ad 66 – nevíš proč mě v té souvislosti napadá Island ??

 58. Mně se moře v Bulharsku líbilo, srázy byly kolem malé soukromé plážičky bez buzerujícího plavčíka hned pod hotelem. A na pláži byl písek, která byl převážně z omleté mušlové drti, takže zblízka hrál všemi barvami.

  Jistou odlehlost kompenzoval fakt, že jsme měli k dispozici auto, takže jsme si mohli vyjet, když nás nebavilo jen ležet u moře.

  Ty rozestavěné hotely – mám dojem, že to byl pozůstatek stavebního boomu, hodně staveb na mně dělalo – je to cca 2 – 3 roky – dojem, že byly rozestavěny a dostavěny už nebudou.

  Dano, kde přesně jste byli?

 59. AK, otázkou je, zda nebylo lepsi Saddama po vypraskani z Kuvajtu nechat na pokoji….

 60. Jo a líbily se mi tam semafory, protože tam odtikávají sekundy, takže víte, kdy se změní světla. 🙂

 61. Maydo, takove semafory mají skoro všude. Videl jsem je i v Cine a třeba na Slovensku…

 62. Tohle vůbec nevypadá dobře…

  …Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek nařídil prověřit bojovou připravenost vojenských jednotek na východě země. Také nechá zkontrolovat připravenost tamních úřadů na fungování ve válečných podmínkách. Na poradě armádního velení to oznámil ministr obrany Sergej Šojgu.

  „V souladu s (Putinovým) nařízením dnes od 10 hodin moskevského času nařizuji uvést vojska východního vojenského okruhu, jakož i jednotky dislokované na tomto území, do plné bojové připravenosti,“ řekl Šojgu, citovaný agenturou ITAR-TASS…
  http://zpravy.ihned.cz/svet-rusko/c1-62782790-putin-vyhlasil-na-vychode-ruska-manevry-chce-proverit-i-pripravenost-uradu-na-valku

 63. 70 no to si také myslím, ale neznám souvislosti s dalšími arabskými zeměmi…takže to nedokážu posoudit. Rozhodně měla být invaze k němu podložena lepšími záminkami, to je jedna z mála věcí, kde mne USA hodně zklamaly. Byly z toho zbytečné komplikace.

 64. 71-to mají dokonce i v Rumunsku.
  Jenom u nás ještě nevyprázdnili sklady semaforů z roku 88.

 65. [76] byla reakce na [73]. Byl jsem nějaký pomalý.

 66. 72-mám ten seriál rád. Taková úmrtnost hlavních hrdinů, to se nevidí každý den 😉

 67. (70) No vždyť ho taky dost dlouho nechali. Jenže on ne a ne zacouvat, asi vnitropolitické obavy ze ztráty tváře, takže co pamatuji, pořád musela být kolem vojska a byly všeliké tahanice.
  To už asi nikdo nerozřeší, který postup by byl méně špatný.
  (71) Jeden je u Karlova mostu.

 68. (59) Dano, omlouvám se, že jsem Vaši připomínku přehlídla; nejsem dnes ve své kůži 🙁 Samozřejmě, že Vás čtu-jsemť jako smrt- beru všechno 🙂
  (61)Andy: znovu připomínám , co jsem zde někdy napsala o tom, co bude po odstranění Saddáma (a co se tak úděsným způsobem uskutečnilo a uskutečňuje) ; hledat to ovšem nebudu. Co měly USA dělat ? IMHO někdy je nejlepší řešení nedělat nic . A k tomu dále znovu připomenu Wolfowitzovou doktrínu, ospravedlňující dominanci USA ve všech regionech,a vycházející z předpokladu, že jakákoliv mocnost, dostatečně silná, aby byla nezávislá na USA, je „nepřátelská“.
  (64) šimone, zatím u nás neprší; i kdyby pršelo, u nás se držíme slov: „hrom a peklo, márne vaše proti nám jsou vzteky“ 🙂

 69. Rputi ad 74 – nojo, opičí se po NATO. To také dělá velké cvičení na východě…
  Dalším úkolem české diplomacie a Zaorálka bude, v rámci sankcí, prosadit v Rusku náš služební zákon, aby Putin ty úředníky neotravoval…

 70. AK – nelze -li se rozhodnout, který postup je méně špatný, není lepší nepoužít žádný a nedělat nic?

 71. Westíku, u mě také neprší, ale chčije! A Rakušáci předpovídali od 1500m/n sníh…

  PS.
  mám intenzivní dojem, že zásoby spodní vody už jsou natolik saturovány, že její hladina je už 5cm nad povrchem…

 72. díky westíku za odpověď…
  není někde ke čtení třeba úvaha, co by se dělo v Iráku,okolí, Afghánistánu, pokud by NATO a USA nedělaly nic? Ráda bych si to přečetla, ale zatím jsem na nic podobného seriozního nepřišla. Hájka zrovna na mysli nemám:)

 73. Noname, ja radeji Pisen ledu a ohne cetl. Na filmy moc nejsem… a asi bych si ty politické zvraty nevychutnal 🙂

 74. Andy, to jsou spise sci-fi zalezitosti. Podle mne to množství faktoru nelze seriozne zpracovat. Třeba doporucuji Muze z vysokeho zamku 🙂

  Vyslovene intuitivne – po vypraskani z Iraku mel Saddam dost práce s vnitrni opozici. Asi na nejakou další invazi moc potencial nemel…

 75. Utekli jim nebo…?

  …“Ve středu večer se měla konat videokonference o zajatcích, ale Ukrajinci navázali spojení o několik hodin později, než bylo domluveno. Vysvětlovali to tím, že nenašli šest zajatců z požadovaných 36, a požádali o pauzu,“ tvrdil zdroj. Další kolo jednání se má podle něj odehrát během dneška, nicméně podobné průtahy prý znepokojují i zástupce Červeného kříže a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/kyjev-pry-nemuze-najit-nektere-zajate-rebely-predavani-drhne_317979.html#.VBGeVsJ_uNA

 76. Na ruskou odpověď na sankce jsem fakt zvědavý.
  Ale tipuju mimo jiné, že Mariupol přestane být ukrajinský.

 77. 91-zajatci ukrajinských „vojsk“ mají evidentně větší úmrtnost než zajatci separatistů, ale asi by bylo nekorektní o tom mluvit. V této těžké situaci …

 78. (86) no, co by se asi stalo: možná Kuvajt by se stal 19. regionem Iráku (mám matný dojem, že kdysi součástí Iráku byl-ale mohu se mýlit); rodina Sabahů by šla do emigrace(asi by tam hlady nezemřela); co by na Středním východě tropili Izraelci a Palestinci -to tedy nevím, Bibi ani Palestinci se mně nesvěřují; není vyloučeno, že nehrabat se do toho konfliktu v té či oné formě ani Západ, ani Východ, možná by se i spolu nějak domluvili a šli spolu na večeři -kdo ví ? 😕
  Pokusím se na něco narazit, ale takovou rozumnou úvahou ( platící do r.1946) byla kdysi kniha Johna Gunthera : „Asie jaká je „(existovala od téhož autora také kniha „Evropa jaká je“, v níž byla vlídnými slovy připomenuta i naše první republika) 😕

 79. (83) Ex post nepochybně ano. Jenže rozhoduje se v době, kdy se někdo domnívá, že to ví.
  (86) I kdyby byla …… výpovědní hodnota nula.
  (89) Vnitřní pozici moc nepamatuji, naopak dva moc pěkně vypráskané dědice.

 80. westíku, ale to mluvíte o Válce v Zálivu v letech 90-91, ne? Pokud se nepletu, andy psala o svržení Saddáma, což bylo o dvanáct let později.

 81. Díky, Westíku, Válka v Zálivu podle mezinárodního práva i mého názoru byla zcela opodstatněná a správná, spíš mi šlo o invazi do Iráku se záminkou nalezení zbraní hr.nič.

  Ono fakt nejde ignorovat napadení jednoho státu druhým…i když si říkáme, co je nám do toho. Nicméně mezinárodní politika na tom stojí…druhá světová je věčným důkazem, kam to vede, když se nechá agresor, ať si dělá co chce.

 82. 98-takže když teď budou USA bombardovat Sýrii, bude to taky agrese ?

 83. no, to je otázka:)
  Akce-reakce.
  Slepice-vejce.

  Chtělo by to seriozní rozbor, ale kdo z nás se do něj pustí? Jsme všichni líní…
  Takže…možná bude, pokud si jen budou USA chránit sebe před teroristy, možná nebude, pokud Sýrie napadla a napadne další státy…

 84. Ostape, naše firma má v Rusko pobočku, a hlásí problémy s prodejem (máme zrovna vrchol sezony). Pobočka je naprosto bezvýznamná a firma nemá sebemenší problém ji odepsat, ale je to zajímavé…

 85. 101-jak přesně chrání v Sýrii USA sebe před teroristy ? Jak terorista ISIL v Alepu ohrožuje Spojené státy ?
  Mimochodem, ISIL vyhrožoval i Rusku. Smí tedy Putin poslat bombardéry Asadovi, aby bombardoval ISIL, který mu vyhrožoval ?

 86. A mimochodem, koho přesně Sýrie napadla doteď ?

 87. jistě smí a bezpochyby to i dělá. Představa, jak USA lítá po světě s bombardéry a Rusko nedělá vůbec nic, ani nedodává zbraně, ani nefinancuje zrovna toho, kdo se mu hodí, to snad je hodno méně bystrého mozku.

 88. 105-to je asi kilometrový úkrok stranou.
  Státní hranice tedy není žádné tabu, pokud ji narušují USA v zájmu národní bezpečnosti, ale je zločinem proti vesmíru, když ji přejede ruský bílý kamion ?
  Obojí v rozpětí měsíce.

 89. ad 94 Čapek Guntherovi: Proč k nám jezdíte, tady se nic neděje, my jsme taková nudná země.

 90. NoName,
  Putin už poslal do Iráku nějaké SU 25, a lítají s nimi Rusové – bývalí vojáci

 91. NoName,

  řekl bych , že ASádovi vůbec nedělá vrásky,když Amíci přeletí jeho hranice – pokud bombardujou ISIL, a ne jeho vojáky.

 92. (99) Nejdřív bude nutno definovat, co je to „bombardovat Sýrii“. Hned potom, co to je „pokud Sýrie napadla a napadne další státy…“
  Třeba by se dalo začít tím, co je vlastně teď Sýrie, názory (i Syřanů) se budou nejspíš trochu lišit.

 93. 106 nerobte sa sprostým..pokud by ruský bílý kamion překročil hranice, aby zneškodnil toho, kdo provedl invazi na Ukrajinu, jistě by to bylo ok.
  Ostatně je to ok podle všech proruských a protiukrajinských ( provládních spíš), tak vo co de?

  Nemyslím, že je to úkrok stranou. Rusko jistě může, v případě, že Ukrajina napadne nějaký stát, nebo pokud na Ukrajině hrozí, že tato přímo bude vysílat a financovat teroristy vraždící poklidné Rusy v Rusku ( například), vletět na Ukrajinu a srovnat to tam se zemí.
  Nebo podporovat separatisty. To ale údajně nedělá, jak tvrdí strýček Váňa…fakt je v tom guláš, co?
  Nejen Ukrajinci už neví, co kdy lžou, zjevně mají stejný problém i Rusové:))

 94. A ještě by bylo dobré definovat, co je „napadnout“ a pak co je „atom“ a „kvark“.
  Aby nedošlo k omylu.
  Abychom se tedy vrátili k původní otázce: je státní hranice nedotknutelná dle mezinárodního práva nebo je to o právu silnějsího ?
  Pokud platí první bod, USA se chystají porušit mezinárododní právo a měly by být sankcionovány.
  Pokud ne, Putin je prostě silnější než Porošenko.

 95. 111-a jaký je tedy vztah ISIL a USA dle této logiky ?
  ISIL nikoho v USA nevraždí. Asad pokud vím taky žádné teroristy v USA nepodporuje. Takže jaký je ten důvod ?

 96. Co zmatkujete? Jsem to sem dávala dneska ráno!
  Obama vyhlásil, že bude bombardovat ISIL a to I NA ÚZEMÍ SÝRIE – nikoliv, že bude bombardovat Sýrii jako takovou!
  Naopak USA potřebuje, aby syrská vojska vázala sílu ISILU!

  …Americká strategie boje proti IS, kterou Obama obyvatelům USA představil, má celkem čtyři body.

  Prvním z nich jsou systematické letecké údery nejen v Iráku, ale i v Sýrii. Dalším je pak zvýšení podpory pro síly, které s islamisty bojují na zemi. Součástí tohoto kroku je vyslání amerických instruktorů do Iráku. Třetím bodem je nadále využívat protiteroristickou infrastrukturu, aby se podařilo teroristy odříznout od zdrojů peněz, nebo zlepšit práci tajných služeb. Posledním bodem je humanitární pomoc, v jejíž distribuci chtějí USA pokračovat.
  http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/347375-obama-chce-islamsky-stat-vymazat-z-povrchu-zemskeho.html

 97. (112) A jde vám o teorii nebo o praxi?
  Je státní hranice ta, co si z obou stran dokáží uhlídat, uhlídat směrem zevnitř ven, aby ručili za své obyvatelstvo, že neleze kam nemá, nebo stačí, když to tak je jen z jedné strany, nebo je dokonce státní hranice lajna v mapě, kterou nehlídá nikdo?

 98. 115-aplikujte na Ukrajinu. Nebo tam to neplatí ?

 99. Jj, na to, že když začneme (my, EU, USA…) porušovat mezinárodní právo z pozice síly v úmyslu, který se nám zdá být dobrý, tak jej jiní v úmyslu, který se jim zdá být dobrý, taktéž budou z pozice síly porušovat, jsem (nejen já) upozorňoval.

  Současné dění tedy sleduji s pocitem dobře odvedené předpovědi…

 100. Je vážně sranda, že principy, za nedodržování kterých „trestáme“ Rusko v té samé době nedodržujeme ani náhodou.
  Psal o tom už Kunetka.

 101. Občas, když mi vyjde chuť. Ale mám pocit, že věc, která se mi zdá býti naprosto jasná a mimo diskusi, nejsem schopen sdělit. Asi chyba vysílače…

 102. nOnAME, máte to popletené !
  Mezinárodním právem mají právo argumentovat jen ti silnější !;-)
  Kam bychom přišli,kdyby si nějakej Putin mohl říkat “ Když mohou USA,může Rusko taky!“
  Taková anarchie ! 😀

 103. 122 – ano, to je také dobrá teorie, kterou jsem již prezentoval, ale má velmi depresivní konsekvence… je silnější Rusko nebo EU? Čína nebo USA? Nyní? Za 10 let? 20?

 104. Petře,

  vysílač je v pořádku !
  Jen ten příjem leckde hapruje !

 105. 112 v mezinárodním právu by mělo být jasně stanovené, kdy přestává být hranice nedotknutelná…
  princip silnějšího funguje, ale nemá s mez.právem moc společného, jen že si ho ohýbá jak se mu zlíbí

  Nicméně otázka snad nestojí tak, že když USA dělá hovadiny, má je právo dělat i každý jiný.

 106. Obama řekl:
  „Dalším bodem boje je pak zvýšení podpory pro síly, které s islamisty bojují na zemi. Součástí tohoto kroku je vyslání amerických instruktorů do Iráku.“
  IMHO anžto s ISILEm na zemi bojue i syrská armáda, poskytne USA podporu i jí, včetně vyAslání instruktorů?

 107. Logická odpověď zní: Když USA dělá hovadiny, nesmí je dělat nikdo jiný.

 108. Quivisi 127 – to není tak jednoduché! 🙂

  …Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek varovalo, že americké nálety proti islamistům v Sýrii by bez souhlasu Damašku a mandátu OSN představovaly akt agrese. Námitky projevila i Sýrie. O leteckých úderech proti radikálům z organizace Islámský stát hovořil v noci na čtvrtek americký prezident Barack Obama při vysvětlování své strategie, Moskva se však obává rovněž zásahu proti svému spojenci v Damašku. Británie se odmítla, alespoň prozatím, na náletech podílet. …
  http://echo24.cz/a/iwaRi/je-to-akt-agrese-rusko-varuje-usa-pred-zasahem-v-syrii

 109. 125, otázka stojí tak, zda ten, kdo dělá hovadiny, má právo kritizovat, odsuzovat a trestat ostatní, kteří dělají ty samé.

 110. Tak skutečně v Syrii si to vykládají jinak než Andy. 🙁

 111. 130 pokud nemá, pak neexistuje jediný stát na světě, který by toto právo měl…a tím pádem mezinárodní právo přestává existovat a nastupuje „silnější pes“

  Dobrý, co?

 112. Tak nepřestává. Už to tu myslím psal kdysi kocour, že žádné mezinárodní právo neexistuje. 😉

 113. Teď jsem někde četl, že pokud někdo vyzve medvěda k tanci, musí tancovat až do konce písničky.
  133-čistě technicky, z pohledu formální logiky, z Kunetkovho výroku vyplývá, že stát, který hovadiny nedělá má právo kritizovat. Tudíž existence takového státu není vyloučena.
  Ale to je jenom detail… 😉

 114. (96)Oskar Bender: o Pouštní bouři jsem nepsala; jen jsem tehdy upozornila, co se stane, když Saddáma sejmou-boj na 4 frontách :šiité versus sunnité,Kurdové turečtí i iráčtí, vnitřní rozpory,Irán atd. – tedy to, co se teď děje 😕
  Pokud se týče mezinárodního práva-už jsme to tady probírali:jak nám říká historie, už od doby , kdy se člověk postavil na dvě nohy a vzal do ruky kyj, platí to, co tady hlásá martin TT:“silnější pes jebe“ 😕 A připomínám, že nejen celistvost hranice,ale i právo na sebeurčení není v rozporu s mezinárodním právem- viz výrok haagského soudu ohledně Kosova 😕 Takže si vyberte 😕

 115. Petře, ad 71 – když já nebyla ani v Číně ani na Slovensku. 🙂

  tedy na Slovensku jsme vlastně byla ale za a) v době, kdy je asi ještě neměli, neb to bylo za časů federace a za b) jsem se pohybovala v ,ístech , kde se pravděpodobně nevyskytují ani dnes.

  taky jsem tam nejezdila autem.

 116. Proč Poláci nemají plyn? Protože IG Farben v pětačtyřicátém zastavila dodávku.

 117. „je státní hranice nedotknutelná dle mezinárodního práva nebo je to o právu silnějsího ?“

  proč to ztak komplikujete, NoName?
  Podle mezinárodnáho práva je OK to, co se hodí nejsilnějšímu hráči.
  odvozeno podle civilního práva, kde má pravdu ten, kdo má lepšího advokáta.

 118. 137 samozřejmě že každý si vybere. Podle svých zájmů a mocenské pozice. Tomu přizná celistvost hranice, onomu právo na sebeurčení…
  A když to někdo chce obráceně, tak je prohlášen za darebáka.

 119. 141-zkuste uvažovat prakticky, ne teoreticky.

  Je státní hranice ta, co si z obou stran dokáží uhlídat, uhlídat směrem zevnitř ven, aby ručili za své obyvatelstvo, že neleze kam nemá, nebo stačí, když to tak je jen z jedné strany, nebo je dokonce státní hranice lajna v mapě, kterou nehlídá nikdo?

  To jsou důležité otázky.
  A to jsme ještě nevyjasnili pojmy jako „hlídat“, „uhlídat“, „obyvatelstvo“ a „jedna strana“.

 120. 134 Co hůř. Žádné právo neexistuje. Jak víme my marxisté – leninisté, ono „právo“ je jen vůle vládnoucí třídy povýšená na zákon. A vyfutrovaná klackem. bez toho by to nefungovalo. Prakticky lejstro určené poddaným, kteřížto jsou učeni přiměřené gramotnosti aby si to přečetli a skrzevá to se jim pohodlněji vládlo. Ne nutně lépe, ale pohodlněji. Někteří věří že ono „právo“ je něco nadlidského, nějaký univerzální princip. Takto je jim vštěpováno, oni sami mezi sebou přičinlivě šíří dílem za peníze dílem z blbosti a o to se jim pohodlněji vládne. Prakticky jde o stejný princip jako „z boží vůle král“, jen to má jiný kabát. Podle toho někde je nařízeno chodit pod lajntuchem, jinde zakázáno chodit pod lajntuchem. Tak jak držitel klacku považuje za vhodné.

 121. 140 MaYdo, kdo je v přesile, je vždy v právu. A v právu je dokud je v přesile. Protože když je v přesile, nelze proti němu vykonat právo podle představy toho kdo není v přesile. Tak to vždycky bylo a bude. Samozřejmě, že kdesi s tím mohou nesouhlasit. Mohou si to odhlasovat. Mohou vystavit nějaké lejstro na kterém je to napsáno. Ale to je všechno.

 122. Andy, 133 neplyne ze 130.

  Každopádně, když provedeme otočení, když řekneme, že porušovat a zároveň kritizovat a trestat ostatní za porušování je OK, tak se nemůžeme divit, že všichni porušují a jediným odlišovacím kritériem je schopnost trestat a snášet trest. Tj. síla.

  Tj. silnější pes…

 123. Schumi
  ad 143 – ani obyčeje nevezmeš na milost?
  ad 139 – nechutné

 124. (142)NoName, když uvažovat prakticky: někde jsem četla, že např. UA nemá mezinárodně uznanou hranici 😕 A jestli se nemýlím, i my se snad ještě dohadujeme s Polskem ohledně nějakého kusu státní hranice 😕

 125. 146-to je v pořádku. Z důvodů, které všichni chápeme Rus a Srb nemají menšinová práva.
  Jiné národy ano a jejich neposkytnutí v míře, které posoudí Nejvetší Demokracie může způsobit sankcionování až bombardování příslušného národa.

 126. No nic. Vzhledem k tomu, ze mi zase prodali firmu, ve které delam, jdu cumet na jobsy 🙂

 127. (117) Neslyšel jsem, že by z Ukrajiny lezli nějací teroristé do Ruska, ale možná jsem to přehlédl. Opačným směrem a ze Sýrie do Iráku ano.
  (125) Mělo by, ale není.
  (142) Jak tak na vás koukám, bude se vyjasňovat vše, dle hesla „robit sa sprostým na zpôsob Švejka“. Fajn, ale už beze mne.

 128. Aerokarle,
  teroristi ze Sýrie do Iráku? Snad vobráceně, ne?

 129. Ajrovko, tak to si asi opravdu přehlíd? Takové černé vdovy jsou v Rusku docela známé!

 130. Ty teroristy v Sýrii ale ještě předtím někdo podpořil… Pravda, tehdy se jim říka protisadamovská opozice.

 131. AK, a ze Syrie do USA lezli? Ze Srbska lezli teroriste kam? Z Iraku před druhou valkou v zalivu také?

  Ja bych proti vyjasneni tech kriterii nic nemel. Nerikam, ze zadna nejsou, jaksi je ale nevidim…

 132. NoName, to by mohl byt ten klic. Nejdriv je nutne teroristy vytvořit a/nebo podporit, a když zacnou terorizovat, lze tam vtrhnout. To dava smysl.

 133. NoName ad 142 – záleží na situaci…a mluvím z praxe.
  Kdysi dávno tuto hranici hlídali financové kvůli pašování.
  Pak byla posunuta a víceméně ji nehlídal nikdo – Ňěmci ji nepotřebovali a Češi cestovali (byť neradi)do říše jiným způsobem.

  Po válce se zase hlídala, protože lidi utíkali na západ.
  Pak byly po hranicích socialismu postaveny dráty a ty se hlídaly z obou stran.
  Pak byly dráty sundány, hlídalo se z obou stran a Rakousko přesunulo k české hranici armádu na její ochranu.
  Pak česká strana zrušila při rozdělení ČR vojska ministerstva vnitra, která to hlídání měla na starosti a přesunula to na pohraniční policii.
  Pohraniční policie to pojala netradičně – řekla, že se na to může vytento, a že hlídat začne, až začnou Rakušáci utíkat k nám. Mám z první ruky – dělal jsem návrh a studii, o kolik by bylo levnější, kdyby hlídali na koních místo v autech.Krajskému policejnímu řiditeli se to moc líbilo… ale zatím k nám neutíkají.
  Na rakouské straně zůstává 1500 mužů armády jako posílená ochrana před Čehůny…
  Pak se přestalo pašovat s batohem a začaly se cigarety pašovat kamiony – od nás do Rakouska. A ČR se Schengenem zrušila celníky na hranici.
  Rakousko posílilo policejní stanice a celní kontroly začalo dělat kilometr za hranicí.Vojáci ještě zůstávali.
  No a pak si MVČR stěžovalo na šikanu, rakouské orgány chytaly s cigaretami, marjánkou a perníkem jen rakouské řidiče, takže postupně zmizely i tyto kontroly. O vojácích už se nemluví.
  No a dnes hranici stráží soukromé bezpečnostní služby – kolem kasina, z bývalé české celnice je vietnamský obchod, duty free se přejmenovalo na Travel free a policejní stanice z Vyššího Brodu se odstěhovala na Lipno. Takže pomáhat nemá kdo a chránit se musíme sami.

  Rakouská celnice, zrenovovaná těsně před Schengenem stojí prázdná, protože našim Vietnamcům ji asi pronajmout nechtějí a rakouským podnikatelům se ten nájem zdá trochu vysoký…A co kdyby se znovu stavěl plot, že?

  Takže hranici chrání ( a udržuje) ten, kdo na tom má nějaký zájem. Občas jedna strana, občas obě, občas druhá strana, občas nikdo…

  Nic to nemění na tom, že překročí-li rakouskou hranici německý občan mimo přechod a bez pasu, může strávit až 4 dny v Linci ve vazbě…
  Smutně přiznávám, že některé nadávky, které používal když se vrátil, jsem ani ve svém věku neznal… 😀

 134. Ad 157
  to je politická práce v praxi. Rozesrat co funguje a následně řešit vzniklé problémy

 135. Tož ono se dá zařídit, aby přes hranici nelezl nikdo, kdo v dotyčnej zemi nemá co dělat. Ale nejdřív musíme definovat, kdo tam má co dělat a kdo ne.
  A kdo určí, kdo tam má nebo nemá co dělat? A jak se to zajistí, aby tam popravdu nelezl ten, kdo bude vyhodnocen, že tam nemá co dělat?

  Já to ještě pamatuju a předpokládám, že dost lidí tady taky…. závory na hranicích, kontroly, ostnatý dráty. A posudky , kdo je hoden překročit hranici.

  Mimochodem, Karle, kolik teroristů přelezlo přes hranici z Ruska na Ukrajinu? Ono se na Ukrajině stalo něco takového jako třeba v divadle na Dubrovce nebo v Beslanu?

 136. Ptakopysku, já to formuluji tak, že „stavitelé mostů mezi národy“ mohou doopravdy začít pracovat teprve tehdy, když se jim podaří vyhloubit nepřekročitelné příkopy….

  No chceme-li být mostem mezi východem a západem, muíme počítat s tím, že po nás obě strany budou šlapat.

 137. Šumaváku,
  jen aby nás vocuť stavitelé mostů nechtěli vykopat. Takový snahy tu už v minulosti byly…

 138. Dobrý večer!
  (146). Snad byste, Petře, nevěřil nějakému videu. Britští novináři už odhalili, že podobná videa jsou scénky, které nahrála s herci a režírovala ruská propaganda.
  Cit:Dnešní Rusko nešíří pouze drobné dezinformace, podvody, lži a neprovádí jen sabotáže v kybernetickém prostoru, které jsou obyčejně spojovány s informační válkou. Rusko si dnes vymýšlí realitu, vytváří masové halucinace a pak je proměňuje v politickou akci, píše v týdeníku The Atlantic Peter Pomerancev

 139. Baubo,
  Putin defakto opisuje. Některé reportáže z operace Pouštní bouře se taky natáčely v pouštích USA…

 140. Rputi ad 163 – máš ty počty špatně! NATO dnes oznámilo, že na Urajině je ještě 1000 ruských vojáků… Takže jenom -430,5 vojáka. 😉 😀 😀

 141. Co myslíte, skončí zítra i oficiálně příměří, co již i dnes vlastně bylo spíš bojem?

  Za co je vlastně to zpřísnění sankcí? Asi za neúspěch ofenzivy, co začne zítra (ukrajinskou ofenzivu).

  Já osobně od zítřka čekám ofenzivu Kyjeva, co skončí špatně. Za to jsou asi ty sankce, EU a Obama to asi čekají taky, že to bude fiasko. Jestli ne od začátku, tak dost rychle. Myslím, že ve směru od Dolbačeva už i skončila. Od Mariupolu směrem na sever to dnes docela šlo, hlavně proto, že tam jim v cestě nikdo nestál. Doufám, že ukrajinským vojákům sebralo velení mobily, protože jestli ne, tak…

 142. 2 Schumi – ad 139 – no, o ty pravidelné dodávky se staral jistý Karol Wojtyla, takto zástupce IG Farben pro východní Prusko. Jenže pak se mu to nějak nehodilo do živočichopisu, tak to opatrně vymazali…

 143. 2 jura-p ad 170
  Čekalo se na nový ajfouny a watche. Když se zjistilo, že to nebude žádý zázrak, bude těžko …
  V klínu pralesa podržovaly temnoty dosud svou nadvládu, kdežto na mýtince před „Lesní tišinkou“ vystupovaly již z pološera markantní obrysy Slimákovy hospůdky …

 144. Nechci malovat čerta na zeď …
  … K dovršení neštěstí jal se medvěd chodit od stromu ke stromu a počal jimi třást, dobrácky si pobrukuje.

 145. (170) juro-p: asi jako odpověď na ty evropské sankce dnes byl v Dušanbe ( Tádžikistán)zahájen sammit Šanghajské organizace pro spolupráci( Čínská lidová republika, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán.Pozorovatelské země jsou:Mongolsko, Indie, Írán, Pákistán)
  http://www.vesti.ru/doc.html?id=1962680

 146. (153) No, IS nebo ISIL se fakt šíří ze Sýrie do Iráku, alespoň teď.
  (154) Černé vdovy z Ukrajiny? Snad z humanitárně (po rusku) vyřešené Čečny, ne? A ta je, ku svému převelikému nadšení, součástí Ruska. Když se chtěla „trhnout“, měli všichni plnou hubu a klábosnici hnusných musulmanů, s nimiž (a s Rusy tam žijícími) hlavně Putin, (ale nejenom) zametl dost ruským způsobem. A když jsme u toho, záminkou k válce byl tehdy výbuch dvou činžáků v Moskvě. Čečeni se obvykle ke svým teroristickým činům hlásili, k tomuhle ne. A přišel jak na zavolanou, zrovna když se Putinovi hodila taková nějaká populární válčička. Divné, že? Snadno se na o zapomene.
  (155) Jo, per huba. Kéž by Putin podporoval jenom tak.
  (156) Ti ze Sýrie (a teď už i z Iráku) si dost koledovali těmi americkými podříznutými novináři. (Představ si, že by fikli Rusy).
  Ze Srbska do Slovinska, Chorvatska, Bosny a Kosova. Že (s vyjímkou Slovinska) tam, kam nalezli, nežili o moc lepší, to není zu moc omluva. Z Iráku nelezli, to souhlasím, ovšem Saddám zase nějak nedával naději, že ani on, ani jiní nepolezou. Kritéria nejsou, což nejspíš víme oba.
  (160) Voják, válčící v cizí zemi „na dovolené“, je terorista, žoldák, dle potřebné fantazie. Odhadovaný počet byl několik tisíc. Na přesný počet si počkej, až je Putin vyznamená, jako ty z Krymu, pokud udělá stejnou blbost znovu.
  (166) Vysíláni ruské televize o nějakém tom ukřižování díteěte se stalo tak pověstným, že se někdo vypravil to ověřit. Hádejte, jak to dopadlo? http://echo24.cz/a/wXkTQ/ukrajinsti-vojaci-ukrizovali-trileteho-chlapce-vysilala-ruska-tv

 147. No, já se spíš bojím reakce typu, když už jste nás potrestali za něco, co jsme zatím dělali spíš západním stylem podpory, tak my vám ukážeme, jak to vypadá, když doopravdy podpoříme.

  Obama: Rusko musí zaplatit.
  Rusové: Když musíme zaplatit, tak dobře, ale pak je to naše.

 148. (172) skimici: a nezměnila se Slimákovic hospůdka v mexickou krčmu Posada del Torro Texaso ?

 149. westíku – Achmetov musí být na roztrhání…

 150. (175)AK : myslíte pod pojmem “ černá vdova“ tu jedovatou pavoučnici ,která po páření se samoečkem ho sejme anebo černou vdovu v lidské podobě,která samečka ještě jako bonus okrade a jde si hladat dalšiho… 🙂

 151. Citát roku

  Nositel Nobelovy ceny v
  oboru lékařství D. Varelly, onkolog z
  Brazílie:
  „V dnešním světě se investuje pětkrát víc do léků na mužskou
  potenci a do silikonu pro ženy než do léčení pacientů trpících
  Alzheimerovou chorobou.
  Proto budeme mít zapár roků stařenky s velkým poprsím a stařečky s
  tvrdým penisem, ale nikdo z nich si nebude pamatovat,na co to je.“
  Tak ať žijeme!

 152. Voják, válčící v cizí zemi “na dovolené”, je terorista, žoldák, dle potřebné fantazie“

  Nikoliv, Karle, voják, válčící v cizí zemi “na dovolené” s ozbrojeným složkami na straně jednoho z účastníků rebelie nebo občanské války není terorista.

  Terorista není cokoliv „dle potřebné fantazie“.
  Terorista s nikým nebojuje ani neválčí v otevřením ozbrojením střetu. Cílem teroristy není nepřítelská armáda, cílem teroristy je mírumilovné civilní obyvatelstvo. Čím bezbrannější, tím lepší. Odpálit dombu na tržišti nebo ve valku, plném nic netušících lidí, osadit nějaký objekt a zabíjet rukojmí, unest ledadlo s cetujícícmi a prásknout s ním do baráku.

  To je terorista. Ti, co bojují za separatisty s ukrajinskou armádou mohou být podle gusta nazýváni žoldáky nebo bojovnáky za sv obodu, ale nejsou to teroristi.

 153. 176 – presne tak. Stale se nemohu zbavit pocitu, ze separatisty zacal Putin podporovat naprimo a durazne az pote, co na Rusko byly uvaleny sankce… Coz by tak trochu vysvetlovalo pocatecni UA uspechy…

 154. Jstlize ale je cilem vybudovat nepritele, tak na to jdeme dobre.

 155. (179) Ona bude Rpuť vědět …..
  (181) No, začali s civilním obyvatelstvem v jimi „osvobozených“ částech Ukrajiny (tedy, s tou nesouhlasící částí), tak klidně i teroristi. I název „účastníků rebelie“ závisí převážně od toho, zda vyhrají, či ne.

 156. (182) Já se naopak nemohu zbavit pocitu, že si ty separatisty vypěstoval. Pokud rovnou nezasadil, tak zaléval a hnojil zaručeně.
  Vybudovat nepřítele ….. co dělá Putin od svého nastolení? Přesvědčuje Rusy, že Západ je nepřítel. Pěkně postupně.

 157. AK, no, vzhleem k tomu, ze prvni pokus o oddeleni od UA provedl Krym v roce 1995 (a byl ze strany UA neustavne potlacen), je Putin pekne rafinovany a trpelivy s tim budovanim separatistu…

  Je treba rici, ze Putinovi ukol presvedcit Rusy, ze Zapad je nepritel, velmi ulehcujeme… Skoro by se dalo rici, ze nemusi ani hnout prstem…

 158. A fakt, ze vychod UA prosperoval diky hluboke ekonomicke provazanosti s Ruskem, zatimco Zapad ne, coz vedlo k obrovvskemu pnuti… A Kyjev se hned po prevratu rozhodl podminky teto relativni prosperity zlikvidovat… Vcetne velmi silnych retorickych vypadum vuci (v te dobe budoucich) separatistu ukazuje, jak dalece je Putin prohnany… 🙂

 159. 185

  Ježišmarjá…

  Že západ považuje Rusko za nepřítele je jasné dlouhá léta i mi. Rusové si nemohli nevšimnout

 160. westíku,
  to ale museli posazením širáku na bustu J.A. Komenského přeonačit na Buffalo Billa 😀

  Šimone,
  dobrá, škrkafky škrfám – fakt je, že oni by vás kolegové po případné konzumaci určitě chtěli vědecky zkoumat, a to by se vám nemuselo líbit 🙂

 161. AK, míň psát názory a víc sledovat situaci, odchylujete se od skutečnosti

 162. AK,

  hele, zkus si pustit toho Dylana z přechozí hospody. A najít text.

  „When the Second World War
  Came to an end
  We forgave the Germans
  And we were friends
  Though they murdered six million
  In the ovens they fried
  The Germans now too
  Have God on their side

  I’ve learned to hate Russians
  All through my whole life
  If another war starts
  It’s them we must fight
  To hate them and fear them
  To run and to hide
  And accept it all bravely
  With God on my side“

 163. (186) Rafinovaný a trpělivý je, na to je léta školený, to bych mu nikdy neupřel.
  Já netvrdím, že Ukrajinci jsou nějak demokratičtí či čo. Jen to Putinovi nijak nevadilo, dokud poslouchali, tedy jejich vlády poslouchaly. Což činily všechny.
  No, ulehčujeme …… Možná ano, ale co je alternativa?
  Ano, ovšemže udělali blbost. Ovšem reagovat na ni se Putin připravoval už za Janukovyče.
  (188) Pokud uvažujete jako Rus, tak ovšem. Já, co (středo)evropan viděl spíše mnoho pokusů o partnerství. Je otázka, čí vinou minimálně nepochopených.

 164. Matzurko, koneckoncu, staci cist internetove diskuse… Njuknout Rusa do doby kamenne… Hnat Rusa do Asie…

  Taky asi pise Putin.

 165. (191) On ten Dylan ale nebyl žádný ministr zahraničí nebo dokonce president, alespoň po rozpadu SSSR, že?
  Protože do té doby SSSR byl nepřítel (i můj). Pak jsem se je pokoušel vidět jinak, ale oni zřejmě nějak nechtějí.

 166. AK, ja nemluvim o tom, zda je Putin skoleny ci rafinovany… Ja mluvim o tom, ze prvni pokus Krymu iteci z UA probehl jiz v roce 1995, a na vychode existuje dolozeny separatismus nejpozdeji od roku 97. Takze teorie o tom, ze Putin vybudobal separatismu je naprosty nesmysl. Ze ho podporil je nabiledni. Ze ho podporil Kyjev – jeste vic – take…

  Co se tyce tech pokusu o partnerstvi, myslis treba rozsirovani NATO na vychod navzdory slibu USA vlady a deklarace o prijeti do NATO i UA… Ci rozbombardovani a roztrzeni Srbska, tradicniho ruskeho spojence jiz asi od 17. stoleti… Ci navrhy radaru ve stredni evrope proti raketam ze stredniho vychodu… A tak? 🙂

 167. Nezávislý ukrajinský komentátor Dovbuš – v lecčem se asi mýlí, ale to hodnocení jak na Ukrajině té eskalaci došlo mu lze, myslím, věřit:

  …Vnitropolitický ukrajinský rozkol zesiloval po roce 2004, kdy ukrajinští politici aktivně podněcovali protiklady mezi rozdílnými regiony v zemi k politické mobilizaci konkrétního voličstva a dnešní dění se ukazuje pokračováním těchto snah. Majdan v roce 2013 začal mít rychle charakter konfliktu a záhy se s ním spojily různé obrazy nepřítele.

  Dovbuš podrtrhuje, že pokud by se Janukovyč rozhodl k násilnému potlačení Majdanu během tří rozhodujících dnů v únoru 2014, tak by se konflikt s Kyjevem rozhořel na západě Ukrajiny. Mnozí se ale domnívají, že Janokovyč by do války nešel a stanovil by raději hranici z roku 1939. Události tak jako tak směřovaly ke konfliktu uvnitř země: „Ale stalo se to, co se stalo a na odpor se postavila východní Ukrajina. Potom se potok vzájemné nenávisti dostal na novou úroveň: totální dehumanizace lidí, kteří myslí jinak než ty. Přičemž to má už průmyslovou podobu díky pomoci největších masmédii. „Upaluj kolaboranty“, „Bij banderovce“, raduj se nad odstřelováním nepřátelských měst z Gradů, užij si fotky mrtvol vojáků protivníka, nelituj „cizí“ civilisty – všechny tyto modely chování se nyní nejenom pěstují ale povzbuzují se na nové úrovni. A všechno to jsou z pohledu léčby občanského rozkolu na Ukrajině věci mnohem horší než geopolitické soupeření mezi Ruskem a USA.“
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nezavisly-hlas-z-Ukrajiny-Zapad-chtel-srazit-Rusko-Kreml-vratil-uder-Putin-nepripusti-vitezstvi-Kyjeva-V-nasi-zemi-tika-obrovska-bomba-334603

 168. Aero, krásný příklad lezení rusům do pérdele byly Juščenkovy výhružky za války s Gruziíí, že nepustí ruské loďstvo zpátky do Sevastopolu.
  To k tomu , jak Rusům všechny ukr. vlády lezly Rusům nějakam.
  Ostatně , plynová válka před několika lety mezi Ruskem a Ukrajinou je taky silný podpůrný argument pro Vaše tvrzeni 😀

 169. AK, problem s UA nebyl v tom, ze by Putina neposlouchala. Problem byl v tom, ze UA se rozhodla porusit svou neutralitu (kterazto je jednou z podminek garanci zachovani hranic danou budapestskym memorandem) a vstoupit do Rusku npratelskeho paktu.

 170. Koneckoncu, byl to „prorusky“ Juscenko, ktery jednal o asociaci s EU… Ac nakonec ta jednani nim nebyla dovedena k uspechu.

 171. AK,
  já reagovala na tvoje
  „Vybudovat nepřítele ….. co dělá Putin od svého nastolení? Přesvědčuje Rusy, že Západ je nepřítel. Pěkně postupně.“
  No fajn, ale západní Bob Dylan zpívá, že se učil nenávidět Rusy již v r. 1969, tak to teda Putin co dohánět, nemyslíš ? A samo od sebe ho to nenapadlo, kdopak ho ve škole učil a kdo jim v USA psával noviny ?

 172. Tak nějak mi přijde,
  že zatímco my (Západ) se snažíme o kriket, Putin spokojeně hraje šachy….(to je pokus o vtip pro odlehčení dusna).

 173. Matzurko, myslím, že stěží cvrnkáme kuličky….

 174. No , to západní přátelství bylo vidět při komentování oůympiády v Soči. Fort se hledaly nějaké mouchy. Jako by to bylo důležitější než olympiáda

 175. AK – psal tu Dušan pěkný článek o kontraktorech. Ovšem amerických.
  Ruští jsou samozřejmě teroristé…

  Možná by sis to mohl najít a přečíst, trochu by se ti ujasnila terminologie…

 176. Já vám nevím, nějak v sobě furt nemůžu najít ten odpor k Rusům, kterým bych asi měl jako správný, dlouhá léta utlačovaný Čech mít. Lidé, kteří s Rusy osobně nepřišli do styku a nikdy v Rusku nebyli, to asi mají jednodušší.
  Já když potkám Rusa, rád si s ním poklábosím, když slyším „Rusko“, vybaví se mi skvělé nasolené hřiby, solený domácí špek s česnekem, sušená ryba, Petrodvorec, Něvský prospekt, krásné holky (a pochopitelně vodka). Taky mejdany, na nichž když došlo třeba v jednu v noci pití, zavolalo se prostě nějakému kámošovi, že k němu jede parta, ať vytáhne zásoby. Dotyčný nás bez výjimky vítal s hurónským smíchem a prohýbajícím se stolem, i když jsem ho vytáhli z postele.
  Asi to bude tím, že jsem měl vždycky co do činění s Rusy a nikdy se SSSR nebo s Ruskem.
  Na dovolené jsem párkrát klábosil s dědou a babičkou odněkud z Ťjumeně, kteří vzali tříletou vnučku k moři. Nedokážu v nich vidět agresory, které je nutno vyhladovět a zlikvidovat.
  Místní válečníci, kteří okázale demonstrují svůj odpor k čemukoli ruskému, by si měli představit, jak by se jim líbilo, kdyby je lidé posuzovali podle činů naší vlády (i vlád minulých).

 177. ad 200 – kdopak ho ve škole učil a kdo jim v USA psával noviny
  Komunisti. Ať se jim říkalo jakkoliv.
  A proto se na těchto aktivistech s Dušanem nikdy neshodnu. On to akomodoval, já nemohu. Ačkoliv ty písničky se mi fakt líbí. Ještě lepší to bylo když jsem jim tenkrát nerozuměl…

 178. Foundry, upřímně, kdys tam byl naposledy? Teď je to malinko brutálnější…

 179. Foundry,
  já sice pár Rusů znám, a dokonce – Darwin mne zatrať :)- počítám mezi své přátele 🙂 Ale taky pár Poláků, Ukrajinců, Slováků, Rakušanů, Maďarů, Němců, Američanů, Angličanů, Indů, Číňanů, Japonců, Španělů…. z dalších národností je to pak tak po jednom člověku, tak se dál vytahovat nebudu 🙂

 180. No a konflikt na Ukrajině vidím jako konflikt mezi polskými Ukrajinci a ruskými kozáky. Který nerozpotal Putin, ale místní oligarchové v rámci přerozdělení teritorií.
  Začátek lze zjednodušeně interpretovat i jako obranný boj Achmetova proti agresi Kolomojského.

 181. Skimici, 2009. Ti staří kámoši fungovali jako dřív. Bez problémů 🙂 Ale je pravda, že se jedná o Petrohrad, což je Rusko jen podmíněně 🙂

 182. skimici,
  komunisti v USA v šedesátých letech ? Tak to teda zírám; budu muset ještě hodně studovat.
  To nemyslím sarkasticky, v dějinách se orientuji špatně a poslední půlstoletí nás to učili spíš v socialistické občanské nauce, takže katastrofa.

 183. Matzurko …
  to byl nepovedený žert. Já měl na mysli všeobecné intelektuální a hlavně universitní prostředí v těch letech …
  Teď je to tedy samozřejmě horší 🙂

 184. Komunisti v USa v šedesátých letech, ovládající média a navíc štvoucí proti Rusům – Tak asi jsem úplně blbej, ale to mi hlava nepobere…….

 185. Matzurko, Skimic myslel asi spíš socialisty všemožných odrůd, „květinové děti“.

 186. Ony květinové děti štvaly proti Rusům ?
  Ani to mi , Foundry hlava nebere.. A jsem pamětník
  Může plati t A nebo B..
  Ne A i B současně.

 187. Foundry,
  zrovna dneska se mi svěřoval jeden Moskvič, že ti z SPB mají nejen divnej přízvuk ale kolikrát používají slova a fráze v jiném smyslu 🙂
  SPB je jiný svět… dnes obzvláště …

 188. To by mne zajímalo, o čem to sami sebe tak urputně přesvědčujete:))

 189. No horší to asi bude,
  protože děti „květinových dětí“ to teď multikulti-genderisticky šéfují.
  Fuj tajbl !
  Na Ashbury-Heights jsem se byla podívat někdy na přelomu tisíciletí, a bylo to zklamání. Naštěstí bylo otevřeno v parku s půvabnou japonskou zahrádkou a pavilónem, a jelikož se blížila zavíračka, tak nás za pakatel pustili do muzea, kde zrovna byla výstava čínské hliněné armády…. 🙂
  Jestli opravdu začali stavět ty hnusné univerzitní budovy bez oken z obav před radikály, tak těm hipíkům přičítám další mínusové body 🙂

 190. 205 Foundry, to pohladilo. Takoví bychom měli být. Vždyť život je tak krátký….

 191. (195) Separatismus tam jistě existoval (a nejen tam), takže ano, Putin podpořil jeho velmi aktivní formu (na rozdíl od oné Čečny, třeba).
  Co se týče pokusů o partnerství, polžil jsi si někdy onu základní otázku, proč většina států v sousedství Ruska chce do NATO? Že by to byl rafinovaný úklad „vrahů z vólstrýtu“? Nebo se cítí Ruskem ohroženi a to je i důvod, proč Rusko nechce být partnerem?
  Pak je totiž Srbsko (které Rusko v jeho snaze po jugoslávském impériu nijak nebrzdilo, spíše podporovalo) spíše marginálií. Co se radaru týče, taktéž zřejmě „nafouknutá“ záležitost.
  (197) „Plynová válka“ byla čistě soukromá záležitost ruskoukrajinských firem s politickým krytím v obou zemích, ne?
  (198) To je ovšem ruské tvrzení, že je nepřátelský. A zase, co do něj ty státy (nejen Ukrajinu) tak táhne?
  (200) No já doufal, že rozlišíš situaci v roce 1969, kdy SSSR byl nepřítel, oficielně a a oboustranně, a situací po rozpadu SSSR, kdy už proklamativně nebylo Rusko nepřítel pro Západ a Západ pro Rusko.
  Což se změnilo s Putinem.
  (203) Obdivuji, jak dovedete vyhmátnou to důležité a podstatné. Západ (tedy soukromá média) psal o WC bez přepážek a Putin připravoval okupaci Krymu. 😛
  (205) Ale jistě, toho Bromfielda, s tím, jaký národ má kdo rád a končící tím „mám rád své přátele“ jsem sem už několikrát napsal. Vše, co já píši, se týká politiky SSSR a Ruska.
  (209) Já bych tam viděl i toho Putina.I Putina ne jenom oligarchy nebo jenom Putina.

 192. Andy,
  já nikoho nepřesvědčuji, jen se snažím si utřídit myšlénky roztěkané 🙂 a poučit se z názorů druhých.

  a) Při setkání s jednotlivvci různých národů mám zkušenosti vesměs pozitivní – stejně jako Foundry, a proto taky nedokážu bytostně nenávidět nějaký nárok „an bloc“

  b) Rusy proti Západu nezačal štvát Putin, maximálně pokračuje v tradici. Západ ale dělá recipročně totéž – viz Dylan. Hezká je jeho zmínka o odpuštění Německu (přitom mne napadá, jestli napřed Rusové musí odpravit xxx počet lidí obzvlášť odporným způsobem, aby Západ řekl „odpuštěno a budeme kámoši, joooo ?“) Budu muset vyzpovídat japonskou kamarádku, jestli sytě nenávidí Američany, když Hirošima a Nagasaki.

  c) děsím se své neznalosti faktografie minulého půlstoletí, a čestně přiznávám své nedostatky – jeden z důvodů, proč se neúčastním geopolitických hádanic.

 193. (205) Ještě k těm „místním válečníkům“, něco podobného psal snad jedině Pavel Kořenský a nebyl to první extrémní názor, který sem kdy napsal. Jak tak koukám, spíše poslední a je to škoda, neškodí vidět extrémy obou názorových směrů.

 194. ad 223 Matzurko, vím že je to podlé ale nemohu si pomoci …
  jestli napřed Rusové musí odpravit xxx počet lidí obzvlášť odporným způsobem …
  No to už udělali, tak už se s nima ten Západ přece kámošit může?

 195. AK,
  mnojo, tak nepiš tak zkratkovitě, pochopila jsem to jinak. V r. 69 mi byly 4 roky, takže vím fakt kulový.
  Po rozpadu SSSR se asi chvíli Rusko nejevilo jako nepřítel, když to šéfoval ten vožrala…a teď se zase vyškrábalo do sedla. Mám je proto bytostně nenávidět ? Hlásí se prej k carskému impériu, ale on Napoleon má taky svůj sarkofág v Pantheonu…

 196. Matzurko,
  abychom nezabředli do jemných nuancí jestli to byli komunisti nebo importovaní komunisti nebo kdoví kdo, tak raději hlásím, že měli splněno už dříve. Viz referát jakéhosi Šolochova. Tichý Don. Třeba.

 197. skimici,
  řekněme, že odpravili xx lidí, do xxx jim ještě pár lidí chybí…

 198. skimici,
  čekala jsem to 🙂
  Otázka je, jak moc to vadí Západu, takže se ptáte dobře, ale špatné osůbky. Tu původní otázku vlastně položil Dylan, ne ? A odpovědi se zatím nedočkal.

 199. Mňo…
  a hle důvod, proč se prát o Afghánistán. Žádné trasy pro hody hody ropovody či plynovody, jak jsem se bláhově domníval, či nutnost rozjebat region, aby se masakroval mezi sebou a nelezl jinam, ba dokonce ani nastolení demokratického režimu a rozklenutí duhy v zemi kmenových struktur:
  Pod Afghánistánem leží přírodní bohatství v hodnotě biliónu dolarů. Pod zemí se skrývá 60 miliónů tun mědi, 2,2 miliardy tun železné rudy, 1,4 miliónu tun lanthanoidů (kovy vzácných zemin), jako je neodymium, cer a lathan, a další velké zásoby hliníku, zlata, stříbra, zinku, lithia a rtuti.

 200. (223) Aniž bych si chtěl Amíky idealizovat, oni jsou nejspíš hlavně pragmatici. Takže, když někdo normálně obchoduje a vyloženě neškodí, normálně s ní spolupracují (xxx mrtvých netřeba). Buďto hlavně ekonomicky, pokud se to hodí, i politicky. Viz Francie, vystoupila z NATO a styky dále fungovaly, viz dnes Venezuela, blbnoucí na kvadrát, s ropou, prakticky žádná reakce, konec konců, v úplně jiných dobách ani ta podpora svržení Fidela nebyla nijak důsledná. Toho Dylana bych moc vážně nebral.
  Ona tak politika fungovala dlouhá staletí, včerejší nepřítel by najednou spojenec. Hlavně v Evropě. Až se socialismem a komunismem se to více zideologizovalo (a také ne důsledně).

 201. Tichý Don
  jsem se pokusila přečíst. Skončila na straně 3 (nebo 5 ? už zapomínám ;)), naprosto otrávená. Naštěstí ruštinářka na gymplu se spokojila s tím, že jsme se nabiflovali zkracené obsahy perel ruské literatury, které nám nadiktovala, a netrvala na jejich povinné četbě.
  A jestli budete zlobit, dostane echt ruský samovar z Tuly, jedovatě zelený, s ručně vyvedenou krajinkou z Krasnej Poljany s břízkama okolo ) !!!

  Ptakopysku,
  jestli taky nejde o to, jestli je odpravovali protože špatný národ nebo názor ? I když ono to někdy splývá.

 202. (226) Já jsem nepsal nic o nenávisti, ani k Rusku a Rusů vůbec ne. Že já jim s mými zkušenostmi nebudu nikdy úplně věřit, to prosím není nenávist. Jako nikdy úplně nevěřím Německu, ač tam, na rozdíl od Ruska, je vidět jakási dlouholetá a hluboká změna. Ale jsou velcí, blízko a historie je historie. Ale týká se to Německa, ne Němců.
  (230) Hlavně nezapomeň, kdo to tam rozjebal. Amíci to nebyli ….

 203. (232) Tak to já, co horlivý čtenář, jsem přece jenom nějaké ty Rusy (i sovětské) četl a nelituji. I toho Šolochova. Člověk se přece jenom něco dozví. I když třeba ne to, co měl autor primárně na mysli.

 204. Aerokarle,
  máš na mysli Brity devateníáctého století, nebo tohle: V srpnu 1979 zahájila americká vláda financování protivládních mudžáhidů. Dne 24. prosince 1979 SSSR intervenoval na základě žádosti tamního rozhádaného marxistického vládního uskupení. 🙂

 205. Skimici,

  občanská válka je občanská válka.
  Sever proti jihu taky nebyla procházka růžovou zahradou.Severní armáda táhla na široké frontě.a co našla vypálila
  Generál Sherman vydal příkaz k vystěhování všech obyvatel Atlanty a následně nechal toto město 11. 11. 1864 vypálit do základů.[11] Ušetřeny byly jen nemocnice a kostely. Od Atlanty pak vojsko táhlo dál státem Georgie a důsledně ničilo a vypalovalo všechny obce a města, která mu stála v cestě. Těsně před vánočními svátky 1864 vstoupily Shermanovy oddíly do města Savannah. Odtud pak postupovaly na sever, kde se připravovalo setkání s Grantovou armádou a konečný útok na armády generála Leea. Během postupu na sever Sherman nadále prosazoval taktiku spálené země, čímž chtěl zničit jižanskou ekonomiku. Touto plánovanou devastací byly kromě Georgie silně poškozeny ještě státy Jižní a Severní Karolína. Ve dnech 27. a 28. 3. 1865 se v malém přístavu City Point, na říčním plavidle River Queen, konala závěrečná konference vojenských velitelů Unie – sešel se tu generál Grant, generál Sherman, kontradmirál David D. Porter a prezident Lincoln. Programem porady byla koordinace postupu všech ozbrojených složek k brzkému ukončení války.[12] Po tomto setkání zahájil generál Grant tažení, od něhož očekával co nejrychlejší ukončení bojů.

  Válka přinesla asi 970 000 obětí (přes 3 % populace), z toho kolem 600 000 mrtvých, což převyšuje ztráty amerických vojsk ve všech ostatních konfliktech dohromady.

 206. AK,
  ta literární vášeň tě ctí a máš můj obdiv. Já tak leda tu a tam sci-fi, ale klasiku nedávám. Příliš depresivní a mnohdy i syrově brutální.

 207. Matzurko
  Já a zlobit?
  Třeba taková Where Have All the Flowers Gone? Má slova z jedné písničky z Tichého Donu. Tluču tluču mák…

 208. (235) To je zajímavý, jak vynecháš to podstatný: Kdo tam nainstaloval ono „tamní rozhádané marxistické vládní uskupení“. Z vlastních domácích zdrojů to nebylo …….
  (237) To už je dávno. TV (u nás doma) nebyla, o internetu nemluvě, v rozhlase prd, zato knih jak nasráno + veřejné knihovny. Takže možná i z nouze cnost. Teď už to zdaleka není ono.

 209. Halle ad 236 … eeh?
  Že jako amíci odpravili zvlášť odporným způsobem XXX lidí ještě dříve a tak se s nima rusáci už můžou kámošit?
  You’re boggling my mind.
  ——————————–

  „What was that?“ Ralph asked in surprise.

  „You’re boggling my mind.“

  „Bruce, that’s a good phrase,“ Ralph cried crisply. „Damned good. I don’t think I’ve ever heard boggle used with an animate subject before. I’ll bet all of us down here can start getting mileage out of that one right away. That is, of course, if you don’t mind letting us have it.“

  „Ralph–“

  „Excuse me a minute, Bruce. I want to get it down exactly the way you said it. How did it go?“

  🙂

 210. Skimici, při řešení otázky zda komunisti nebo importovaní komunisti nezapomínej na ten zapečetěný vagon s právem exteritoriality ze Švajcu…

 211. Skimici,
  copak,máš problém se čtením ?
  Mluvíš o Tichém donu, a ona to byla občanská válka.
  A občanské války často bývají horší a drastičtější, než obyčejné války mezi státy. Alespoň to tak bývalo do WWII.
  A nevztahuje se to jen na Rusko, ale na všechny státy,kde probíhala občanská válka, Včetně USA. Anebo dnes občanské války v Africe.
  To je vše, co jsem chtěl říct, víc v tom nehledej.

 212. Proto jsem se Břeťo ad ty mrtvoly xxx pro jistotu dovolal Tichého Donu. To bylo období bezpečně ještě před tím.

 213. Jinak Matzurko,
  ten dialog v 241 – to jsem si dovolil krátký teaser k Hellerovi Good as Gold, co inzerovala Andy. Má pravdu. Ta kniha je zatraceně dobrá a i já jí považuji za jeho naprosto nejlepší. Překlad je dobrý ale vy evidentně vládnete anglinou tak si to nenechte ujít.
  Good as Gold…

 214. ten časovej posun – je jedenáct v noci a já doškobrtal komentáři – přiznávám, že hodně, zejména hypotetizování o Ukrajině a Putinovi, jsem přeskakoval. Jsem utahanej, zpocenej a žíznivej. Celé odpoledne jsem předělávalinterier auta. Pokud byste se do toho chtěli pustit, vyměnit sedadla, zaseklé pásy, dveřní panely a všelijaké lišty, tak doporučuji shodit auto ze skály…ale teď k věci.
  Ptakopysku, tentokrát jsi ujel. Dokazovat větší zhovadilost režimů počtem mrtvol je skutečně na úrovni vačnatce. Navíc, Třetí Ríše na to měla jen 10 let, zatím co bolševici se činili 35 let a o něco mírněji dalších 25. Zodpovědní autoři jako SOlženicyn, Amelrik, Litvinov udávají počet bolševických obětí – včetně 6 milionů hladem utrápených Ukrajinců – na 40 až 65 milionů spoluobčanů. Na rozdíl od precizních Němců si bolševici na nějakých statistikách nezakládali, takže nějakých 100000 nebožtíků sem nebo tam je nevzrušovalo. Ovšem vadná je celá premisa od počátku – vzájemné odpouštění vlastnícj zločinů.

  Matzurko, obávám se, že jsi toho Dylana nějak nepochopila. Píeničku napsal v roce 1963 – dva roky po Berlínu, po kubánské krizi a rok po zavraždění Kennbyla napůl odzbrojená a její jedinou silou bylo námořnictvo a edyho. V té době panoval v USA z Ruska strach. Amerika a atomové bomby pro něž neměla raketové nosiče, ale zaostávající podzvukové B-52 a pár nadzvukových B-58 s mizerným doletem. V té době se na hřištích amerických škol stavěly protiatomové kryty, pro domácnosti se nabízely v katalozích Sears&Roebuck (zatímco nás učili, že si stačí lehnout hlavou směrem od epicentra a proti radioaktivnímu prachu se přikrýt Rudým právem. My jsme se těch mandelinkový Američanů báli a nenáviděli je stjně jako Dylan Rusy..Ta písnička je v podstatě o tom, že každé politické rozhodnutí se dá posvětit Božím pokynem – tedy sejmutím pozemské zodpovědnosti.

  Skimic, with all due respect – má mezery v mapování americké folařské scény 50 a 60 tých let. Dylan, na rozdíl od Baezovky, kteroá se infikovala aktivistickým manželem Haydenem, aktivistou nikdy nebyl. ale jen velmi citlivým pozorovatelem a komentátorem. S politicky orientovaným vokálním protestem začali Weavers v padesátých letech ovlivněni mccarthyismem a jeho dopadem na kulturní sféru. S Weavers zpíval tehdy i ten jediný utopický komunista v USA Pete Seeger. Viděl jsem ho v Praze v roce 1964 a byl to on, kdo mne nasměroval na amrický folk. Dodnes toho nelituji a americký folk miluji – Toma Paxtona, Johna Prine, Peter, Paul & Mary, Woody Guthrie, Leadbelly, Brothers Four, Kingston Trio, Emmylou Harris, New Christy Minstrels, The Seekers, Doc Watson, Odetta, ale i Ray Charles, Simon & Garfunkel, Eva Cassidy, John Denver a celý segment Country &b western…a další

 215. Dobré ráno vespolek,

  Dušane, tu blbou větu a počtu mrtvých nutných k odpuštění jsem ti vypustila já, ale vzala jsem to z toho Dylana,
  Jo, pochopit jsem ho asi pochopila jinak, spíš jako podivení, že s Němci jsme (tedy USA) kámoši i přes to, co za WWII udělali, a máme nový objekt k nenávidění. Jasně, reálie 60. let mi zvětšiny unikají (seriál Bewitched je o něčem jiném), vybavila se mi jen ta Kubánská krize – jinak si pamatuji hlavně soutěžení na poli dobývání vesmíru…
  Jo, to Boží posvěcení mi v té písničce neuniklo…

  Stran folku, já to hodně vnímám přes interpreta, je-li mi sympatický jeho projev či nikoliv. Takže folkařky obecně mi nějak nesedí, z mužských interpretů naopak řada (nojo, Simon a Garrfunkel byli skvělí :)…) Smůla, asi budu sexistka 🙂 Nicméně Eva Cassidy měla nádherný hlas.

 216. Podobně jako Foundry i já mám velmi blízké kamarády Rusy. Pravda, s těmi, s nimiž jsem udržoval kontakty po roce 1968 a kteří patřili do okruhu disidenta Pavla Litvinova, jsemkontakty ztratil. A ti dnešní, americká diaspora jsou k Rusku a Putinovi daleko kritičtější než já. Ale to je jiná historie než ta z roku 68 a mých návštěv sssr v sedmdesátých letecha – snad se někdy dokopu to nějak sepsat. V současném Rusku jsem nebyl, ale z celého přívalu dat z velké země nevysvítá jediný důkaz, že se mění v civilizovanou společnost atlantického ražení podobně, jako se pod americkou okupační správou měnilo Německo. A to jsem pořád vůči Němcům ostrtažitý aniž bych prošel koncentráky jako moji předchůdci. K Rusku a jeho obyvatelům přistupuji se stejným optrným respektem.Ruská vyjímečnost je v jejím emočním náboji, či sentimentu, který velmi často převálcuje jakýkoliv pragmatický přístup. Pomohlo to Rusům proti Napoleonovi a Hitlerovi za neuvěřitelných ztrát a lidského strádání. Ale stejně to Rusko isoluje od atlantické, pragmatické civilizace – tedy až donedávna – která nedokáže vlastním prizmatem Rusko interpretovat a pochopit. Rusko není Evropa. Co bylo v Rusku evropského se už tetelí v Nice, Miami nebo Karlových Varech. Proto Petrova relativizování, ač dobře míněné a logicky zpracované, je také vedle.Pokud člověk nepřijme axiom, že Rusko není Evropa, nedá se to jednoduše vysvětlit, dá se to jen cítit. A to máme my osmašedesátníci jimž nějaký kalmyk oďobával kulometem omítku nad hlavou zažráno pod kůží. A všechny vnější znaky rusko-ukrajinského konfliktu to potvrzují neboť jak jsem jž mnohokrát psal, mezi ruským a ukrajinsými loupežníky, stejne jako mezi jejich árodoveckými debily není rozdílu. Obama je vůl, že se do toho sere. Nechat vyhnít.a když to dobře dopadne, rozdělit si levné pozemky…

 217. Nějak jsem se rozvášnil – tak ještě něco (jako Tim Cook). Americká občanská válka, podobně jako Revoluční válka, se od podobných konfliktů staréhop kontinentu liší v několika podstatných aspektech. Nevedla se na celém území Unie. Prakticky jen na severo-východu a jihovýchodu a dolním povodí MIssissippi a přítoků.
  Ač profesor – generál Sherman je vskutku otcem taktiky spálené země, nebyla tyo válka vyhlzovací. Zajatci nebyli bezkrupuůozně vražděni (jako ve španělské občanské válce o Rusku po roce 1918 ani nemluvě). Pravda, že Jižané v uninistických táborech se měli lépe než jejich protivníci (Andersonville), ale Jižané sami neměli nic do huby. Ale to nejpodstatnější vychází z Lincolnovy řeči v Gettysburgu (http://www.abrahamlincolnonline.org/lincoln/speeches/gettysburg.htm)., kdy vítězům šlo o co nejrychlejší hojení následků a o usmíření s poraženými rivaly. Žádný z politických ani vojenských vůdců Konfederace nebyl odsouzen k smrti a popraven. Generál Lee i president Davis neskončili ve vězení a dožili jako respektovaní občané. Zcela se vymykající evropské zkušenosti. Bohužel tyto skvělé příklady americké výjimečnosti během posledních 30 let nějak slábnou… a slábnou

 218. … a jinak jsem rád, že obávané výročí proběhlo bez politických excesů a hlavně bez teroristických akcí. Něco musí FBI s CIA dělat dobře…

 219. skimici,
  myslím, že v knihovně máme obojí, tedy originál i překlad – dohledám, přečtu.

  Dušane,
  fakt bys měl napsat své komentované paměti. Hlásím se o první výtisk 🙂

 220. Dobré ránko!

  Že Rusko není Evropa tu říkám od začátku. Nebylo, není, nebude! Jiná tradice, jiné vlivy! Rozčilovat se kvůli tomu je asi stejné jako si stěžovat, že moucha bzučí nebo včela má žihadlo.
  Klást jim to dokonce za vinu, už je vůbec totálně mimo!

  Čelíme největší PR manipulaci v dějinách a to s obou stran. Tak zkusme nepodléhat premise, že „Von je ten Putin lump a von by moh, kdyby chtěl….“
  Uvědomme si, že na Ukrajině je momentálně na obou stranách maximální tlačenice všech možných agentů, kontraktorů, žoldnéřů, poradců a bůh ví čeho ještě! Nenechme se zblbnout! Nenechme se dotlačit do kouta, kde se budem klepat hrůzou a necháme Rassmussena, Rumpála a další, aby si dělali, co chtějí!

  A zkusme si třeba představit, co by se dělo, kdyby stejnému tlaku bylo vystavené třeba Německo! To by byl fofr, že bychom se nestačili divit!

 221. A myslím, že podstata problému na Ukrajině je v téhle větě: „Vnitropolitický ukrajinský rozkol zesiloval po roce 2004, kdy ukrajinští politici aktivně podněcovali protiklady mezi rozdílnými regiony v zemi k politické mobilizaci konkrétního voličstva a dnešní dění se ukazuje pokračováním těchto snah.“ – Viz odkaz ve 196.
  Byla jen otázka, na které straně ten rozkol začne – autor to v článku jasně píše.

  „Německá televize ZDF odvysílala záběry, na kterých mají být členové ukrajinské armády s nacistickými symboly na helmách. Obrázky ukázala ZDF v rámci zpráv o situaci na Ukrajině, informuje NBC News.“
  http://echo24.cz/a/wSFFN/ukrajinsti-vojaci-meli-na-helmach-nacisticke-symboly

 222. Dočítám….
  Pěkná debata….s radou názorů bych polemizoval, ale pravě proto se mi líbí…
  Jaky to rozdíl od primitivního hysterickeho eurohujerství ….
  Pokračujte prosím…..

 223. Dobré ráno.

  Rusko není Evropa, a co Ukrajina? J
  Je nebo to není Evropa?

  ZA sebe si myslím, že jak Rusko tak Ukrajinu odlišuje od zbytku Evropy dostatek až přebytek prostoru směrem na východ. Něco, co žádná jiná země v Evropě neměla k dispozici.

  Ono se to nutně musí objevit nejen na mapě, ale i v myšlení lidí.

 224. Hm, Seveřané vypálili pruh země široký kolik ? 50mil ?Jak dlouhej si nepamatuju.
  Ze spousty lidí nadělali bezdomovce, umírající hladem…A drancovalo se taky vesele.
  Vypálili Atlantu,lidi vyhnali…
  Na to neměl žaludek ani německý velitel Paříže, i když to dostal od Hitlera rozkazem…..

 225. Rputi – 254 – nacististické symboly na helmách? Možná se vrátili z dovolené v Bulharsku a dovezli si suvenýry.
  Promiň, ale nedalo se odolat. A v době fotošopů a jiných udělátek věřit fotografii v novinách….
  Tím nevylučuji, že to může být pravda.

 226. Dano, pokud vím, tak to bylo natočeno západními novináři….

 227. Dobré zas ráno. Jedno závažné upozornění: Z rozhodnutí Evropské komise v rámci úsporných opatření bylo světlo na konci tunelu vypnuto!

 228. Halladine – a film se nedá „poupravit“?

 229. Ta ZDF je taky pprolezla putinovejma agentama. . .

  Opsano:
  Rusko zvazuje nakup vlastniho plynu z UA, ktery tam dodava PL a SK a ktery je s dotacema EU levnejsi nez tezba v RF. . .
  Politicke perpetuum debile v praxi.

 230. Pro vysvětlení své 258 a 260 – tím jsem jen vyjádřila to, z čeho mám strach a obavy a jsem znechucena – současná společnost dospěla do stádia, kdy se vinou politiků a prodejných novinářů podařilo to, že se nedá věřit ničemu – zprávám psaným, zobrazovaným – prostě ničemu. Nikdo není schopen říct, že to, co se na něj line z médií, je pravda nebo manipulace. A to je děsivé.

 231. Venku lije, mrholí, lije a já vyrážím na cesty. Doufám, že nepotkám žádné frajery a bázlivce.

 232. Šimone, jasně,

  A Merkelku platí KGB taky ! 🙂

 233. Dano, když se chceš klepat v koutě…. viz moje 253

 234. Vidite Dano
  a to je to, co zde rada lidi z nasrani zesmešnuje uz nekolok mesicu. . .
  Zadna adorace Putina.

 235. „Skupina malajsijských policistů nemá možnost odjet k místu pádu boeingu na východě Ukrajiny kvůli trvajícímu nebezpečí, sdělil ministr vnitra Ahmad Zahid Hamidi.

  30 expertů pořád čeká v Kyjevu.
  Hamidi připomněl, že experti z Malajsie, Nizozemska a Austrálie potřebují dostat se k místu leteckého neštěstí do příchodu zimy, jinak budou doličné předměty zasypány sněhem.“
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_09_11/Malajsie-nemuze-vyslat-experty-k-mistu-padu-Boeingu-2393/

 236. Dost nešťastný výrok:
  “ Nikdo není schopen říct, že to, co se na něj line z médií, je pravda nebo manipulace.“
  Pokud je to čtenář Blesku či MFD, tak ano, pokud je schopen se kouknout jinam, než tam, odkud to na něj hrnou, tak to schopen říci je!

 237. Dušane,
  s tím Dylanem jsem ve víru vášní ujel. Pravda. Toho mám skoro nejradši a snad právě proto mu nic neodpustím. Seegera a Guthrie ale nezkousnu. Peter Paul and Mary poslouchám rád v autě, a naučil jsem se vypínat slova. Třeba u toho kousku : Kdybych měl kladivo, kladivoval bych jaždé ráno. Zvláš(t teď, když už dva týdny slyším odvedle každé ráno sbíječky …
  Snad bych ještě přidal mého oblíbeného Toma Waitse. Málo kdo má takový hlas … Ta jeho verse Somewhere mě tenkrát přibila do křesla …
  https://www.youtube.com/watch?v=p6BJLjTDtXo
  Hezké ráno 🙂

 238. 2 Foundry ad 205 – všimni si, že ti největší hubitelé separatistů, teroristů a podobných podlidí na východě Ukrajiny současně jeví až dojemnou lítost nad osudem ubohých utlačovaných Sudeťáků. Jestli ono to spolu tak trochu nesouvisí… Taková nespravedlnost vůči nadlidem. Kdyby měli víc času, jistě by ty podlidi po zásluze zlikvidovali. Včetně těch proradných Čechů.
  A už mě to ani nepřekvapuje. Ostatně, znám z vyprávění očitých svědků, jakým fofrem se z německejch kolaborantů stali ti nejhrdinštější partyzáni…

 239. DAno a proč by zrovna německá televize falšovala film tak, aby to vypadalo, že jsou v armádě fašisté.
  Kdyby to byla ruská, budiž, tam by zájem byl.

  Tím nechci říct, že Němci by nějakého falšování nebyli schopni, jen že to není v souladu s jejich politickou linií.

 240. Tedy. Hezké ráno jaksi samozřejmě, ale Mariím ještě hezčí 🙂

 241. 2 ptakopysk ad 235 – no a dnes tam bojují čeští teroristé, vyznamenávaní in memoriam a mající pohřby s vojenskými poctami… (jen přebírám terminologii zdejšího PŠM)

 242. Jinak – „Austrálie zvýšila stupeň teroristického ohrožení na druhý nejvyšší na čtyřbodové škále. Hrozba je prý spojená s příznivci Islámského státu.“
  Ta čtyřbodová škála – viz minulé opatření:
  „Austrálie zvýšila stupeň pohotovosti z “Pohoda” na “To bude dobrý, vole”. Zbývají jim dva vyšší stupně: “Kurňa, možná budem muset o víkendu zrušit grilování” a “Grilování se ruší”. Tento nejvyšší stupeň si ovšem dosud žádná situace nevyžádala.“

 243. Dano, 263 – konecne někdo prijal, co se zde snazim od brezna rici. Mam pocit dobře vykonane práce 🙂

  Dusane, 249 – ja souhlasim s tim, ze UA, ani Rusko nejsou Evropa. Ale ve chvili, kdy jsme se rozhodli UA asociovat k EU a zacit na jejich spor používat nase, zapadni paradigmata, je logicke a spravne, ze je pouzivam v plnem rozsahu. Urcite si vsimnes, ze dokud se EU a USA nevlozily do sporu, bylo mi to jedno…

  Viz napr.: https://www.youtube.com/watch?v=n2fg_XV-FuI&feature=player_embedded

  Kdyby to bylo v Asii, je mi to jedno. Kdyby se to stalo před dvemi lety, bylo by mi to jedno. Jestlize se to ale deje v zemi, kterou prohlašujeme za demokratickou zemi, asociovanou k EU a nekoho, koho podporujeme proti vlastní mensine (neboť v tomto pripade je gta menšina spatna a nehodna podpory), tak mi to jedno není.

 244. Dobrý den. Pokus s SSD diskem na Windows NT 4.0 skončil – zdá se – neúspěchem. WinNT nemají příkaz TRIM a po několika měsících provozu se systém na disku odporoučel do věčných lovišť. Asi to bude tím, že jsem nevypnul SWAP. Za pokus to stálo.

 245. Dobré jitro – vlastně dopoledne,

  především přání Mariím, tedy zejména MaYdě…

  A měl bych dotaz: co je vlastně Evropa? Kde začíná, to snad víme, ale kde končí? Tak trochu mi to připomíná tu Werichovu definici středověku 🙂 snad víte, o čem je řeč.
  Ono už před časem, kdy se koketovalo s přijetím Turecka (nic proti Turkům) do EU, jsem s tím měl problém.

  Mne učili, že geograficky Evropa končí na Urale. Pak jsem zjistil, že Evropa končí v Praze u Bulhara, a ještě později mě přesvědčovali, že končí někde u Chebu. 🙂
  IMHO: nedalo ono by se to rozlišit vírou? PeS promine, ale fakt: pravoslaví (o islámu ani nemluvě) je natolik odlišné od katolicismu a jeho odnoží, že by to snad i šlo. Teda odlišit vírou… koneckonců, rozpad antického Říma na západořímskou a východořímskou část je napovídající.

  A Dušane, ano, jako taky bývalý „osmašedesátník“ 🙂 jsem měl z SSSR své obavy; kulky z kulometů nad hlavou a pod. Stejný strach jsem měl ale z Němců – vyprávění předků. Němce už beru – ovšem Rusy taky. Protože, málo platné: Rusko je přece jenom poněkud jiná entita. Bylo by lepší hodně slabé Rusko pod Jelcinem, nebo sebevědomé Rusko pod Putinem? IMHO: tyhle země na východ prostě IMHO potřebují báťušku libovolného (to vč. Ukrajiny).

  No a situace v zemích bývalého SSSR mi nejvíce připomíná stav po smrti Alexandra Makedonského.

  Děkuji za vlídné přijetí… ev. i za odpověď.

 246. Fujtajbl poránu,
  na Podblanicku od včerejška prší, je bezvětří a je cca 10°C. Počasí, že by člověk ani manželku pro točený neposlal. Než by ho donesla, napršela by do něj třetinka vody.

  Aerokarle, ad 240
  To je zajímavý, jak vynecháš to podstatný: Kdo tam nainstaloval ono “tamní rozhádané marxistické vládní uskupení”. Z vlastních domácích zdrojů to nebylo
  Aerokarle, nezlob se, ale ty jseš jak taková ta klovací slepička na klíček. Rozhádané marxistické uskupení nezpůsobilo válku v Afghánistánu. Kdyby USA nezačalo podporovat mudžáheddíny, žádná vleklá válka by tam nejspíš nebyla. Stejně jako v dalších zemích.

 247. 279 bezpochyby Ukrajina JE Východ, zařazení Evropa jako politické a ne zeměpisné je poněkud zavádějící.

  Máme my jako ČR zájem, aby byla nadále Východ nebo bychom byli raději, kdyby byla Západ? A co vlastně my, chceme být Východ nebo Západ?

  Pokud Východ, tak je to zajímavý posun od roku 1989 a let předchozích…nedostatek odvahy nejspíš by to určoval, odvahy se změnit a vyvíjet k lepšímu.

 248. Fauste, já s definicí vírou naprosto souhlasím. Ta víra formovala lidi a společnost přes tisíc let a ač jsme sekulární, spousta východisek je prostě hluboce zakořeněná v základech (koncept individuality, morální kritéria a jejich pružnost, respektive nepružnost).

  Mimochodem, to je asi hlavní důvod, proč se Ruska nebojím já. Myslím, že jeho ambice jsou velmi striktně vymezeny ruskou, resp. pravoslavným obyvatelstvem. Těch je u nás pár tisíc. Většinou jako turistů v Karlových Varech.

 249. skimicíííí,
  tak to teda ne, Toma Waitse NE !!!! 😀
  O tomto interpretovi se sytě hádáme s manželem – je jeho fanouškem, ale já si v tom případě klapám na uši opolstrovaná sluchátka (stejně staromódní, jako rád Dušan – přes celé uši a hezky nahoře se spojovacím drát) a pouštím něco onačejšího.

  A Mariím taky gratulace 🙂

 250. Proč by zrovna západní novinář sahal k falšování nebo upravování obrázků a videa? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

 251. Andy, neměla by být primární otázka, zda UA (jako celek, nemyslím aktuální politickou reprezentaci, která se koneckonců k moci ani nedostala volbami) má zájem stát se Západem? A zda je ochotna k tomu, aby se tak stalo, přijmout západní normy chování a fungování?

  Jestliže by o tom, zda se nějaká země stane součástí Západu nebo Východu měl rozhodovat Západ, vracíme se tak nějak do koloniální doby…

 252. Podle mne, ale skutečné jen podle mne, byl zachovat v UA status quo neutrální země. Tj. nechat si od cesty řeči o budoucím vstupu UA do NATO a EU.

 253. Matzurko, na Toma Waitse mě upozornil Klaun, dej mu Pánbu….atd.

  Tom Waits není odpočinkový popík. Většině jeho věcí jsem, jak říkám v takových případech, ještě nedorostl – přeloženo – nedá se to poslouchat. Ale někdy je ta záležitost zajímavá, někdy si najdu text a koukám a chápu Klauna a nakonec i poznávám kus sebe.

 254. Petře zločinče, moc se mi líbilo komuniké anglické britské královny z minulého týdne. Netahejte mě do politiky, o budoucnosti Skotska si rozhodnou Skoti sami.

  Ale masáž je maximální. Dnešní česká televize ráno v zahraničním zpravodajství ukázala čtyři filmové herce a muzikanty, kteří chtějí zachovat Velkou Británii celistvou a jen ten Sean Connery byl ukázán jako vyjímka, která potvrzuje pravidlo, ten chce samostatné Skotsko. Všeholidu už neřekli, že ten jeden je Skot. Proč?

  Umíš si představit aplikaci Ukrajiny na naše poměry? Valašská iredenta s hlavním městem ve Valašských Kloboukách by požadovala autonomii s následným připojením ke Slovensku? 🙂

 255. Vítem jak se pozná, že Schwarzenberg není mrtvej? Vyhlásil válku Putinovi!

  Pokud někdo snad má problém s mým cynismem, tak si dovolím upozornit, že pouze reaguji, na jeho vlastní prohlášení pro media!

  …Sankce proti Rusku se prý dávkují postupně. Schwarzenberg by se je ale nebál přitvrdit hned od začátku. „Od začátku tu měl být ten nejtvrdší postup. Takhle má agresor čas se přichystat a přizpůsobit, což také dělá. Válka se nemůže vést na půl plynu,“ myslí si…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Schwarzenberg-Nejsem-mrtvola-jsem-nazivu-a-hybu-se-Valku-proti-Putinovi-nesmime-vest-na-pul-plynu-To-je-na-facku-jak-postupuje-Evropa-334721

 256. Jestli mohu, doporučuji se podívat například zde

  http://ukrajina.tv/2008/

  „Podle výše jmenovaného listu Putin pohrozil, že v reakci na pozvání Ukrajiny do aliance může Moskva iniciovat odtržení východních regionů a Krymu od Ukrajiny. V souvislosti s úvahami o přijetí Ukrajiny do NATO zaznívá na ruské půdě myšlenka na překreslení hranic čím dál častěji.“

  Tj. varování (ač bylo formulováno přímo ve vztahu k NATO, což je logické, neboť proběhlo počas setkání NATO v Bukurešti) bylo jasně položeno na stůl již před 6 lety. Proč bylo z naší strany naprosto ignorováno je jinou otázkou.

 257. Martine, takový výrok a přístup vyžaduje skutečného státníka.

  Jinak jako hlavní město navrhuji Zlín 🙂

 258. No evidentne vychod UA chcecbyt Vychodem a zapad – to je otazka.
  Hubou chce, činama je jak Vetrelci a Attila dohromady.
  Mne staci jako buffer Slovensko (zdejsi Slovaci prominou).

 259. Simone, neutralni Ukrajina byla dobry buffer…

 260. I Janukovyc, at byl jaky chtěl, byl proti nejakemu zásadnímu priklonu k Rusku…

  Fakt mi hlava nebere, co nas vedlo k tomu narusit v zasade prijatelny stav věci…

 261. martine,
  jo. Každá muzika más vé místo – operu nejraději v divadle, folk na klubové scéně, country u táboráku, lepší popík je ideální pro aerobic, rock poslouchám při řízení auta.
  Mně se třeba líbí několik písní Leonarda Cohena, ale nesnesu víc jak dvě-tři za sebou, neb mi to přijde jednak depresivní, jednak na jedno brdo. Naopak Abbey Road dám klidně celou, a můžu u toho dělat cokoliv.

 262. Co se Toma Weitse týče, shodla bych se panem Matzurkou, jsem jeho velký fanoušek…a jeho koncerty jsou dodnes zážitek.

  Petře, zaprvé vaše představy o Rusku viz 285…proč tedy sakra tedy dvacet let okupovali ČSSR? Jo vlastně, to nebyl nikdo z Ruska, to byli ti záhadní Sověti…a Brežněv byl ukrajinec či co…

  A zadruhé, proti koloniálnímu zřízení ničehož nenamítám, ale demokratické právo podporovat toho, kdo by mi byl jako kolonizátor milejší si ponechám:)

 263. Petře
  ad 288 – souhlas. Tak nějak to celé na mnr dělá dojem „všemohoucího a vševědoucího“ bílého muže.

  Co – u všech všudy – ale Západ (ať už definován jakkoli) vlastně nabízí?
  – kult spotřeby (McDonald, Coca-Cola)
  – kult tzv. demokracie
  – kult hospodářského růstu; ovšem včetně tunelování, investičních bublin… a já nevím, čeho všeho ještě – třeba pornografie, třeba pedofilie, třeba… však vy si to doplníte.

  Víš, Petře, že jsem ekonom – už delší dobu bývalý. A tak nějak to na mne dělá dojem
  jednoho ze znaků imperialismusu 🙂 (tak jsme tomu říkali na škole) :
  – boj o nové rozdělení světa.
  No, on to nebyl až tak velký „pokrok“ – viz má zmínka o boji diadochů po Alexandrovi…

 264. 2 martin ad 291 – no, pokud zachováte bezvízový styk a celní unii ohledně slivovice, tak proč ne? Akorát se obávám, že by s tím měla drobný problém ta obydlená zatáčka před Vídní… Navíc, kdybyste si nazpět povolali všechny politiky emigrovavší do Prahy, považoval bych to zavítaný bonus…

 265. Petre,

  ty vidis nekde po tom vsem moznost neutrality UA?
  Cele nebo jeji casti ? A ktere?
  Tohle ten Zulukafr zkurvil na desetiletì!
  Dtto EU.

 266. Zlín je na rozhraní Slovácka a Valašska, pravověrní ho za hlavní město nikdy neuznají.
  I kdyby měli ve Vsetíně chodit jenom na 3. ligu ! 😉

 267. Andy, to byl úplně jiný režim a značně nestabilní (mimo hranice dané ortodoxií a nacionalismem se dostal jen na ca 40). Například ČSR se sice k tomu režimu přihlásili dobrovolně, ale už po 20 letech přestal ideologicky fungovat a byla nutná okupace…

  Putin dle mne staví na kombinace nacionalismu a ortodoxie. To má potenciál k vybudování trvalejšího impéria, ale nemá možnost vyjít z hranic daných těmito dvěmi kritérii a dle mne jsme před ním v naprostém bezpečí.

 268. Simone, proto pisi „byla dobry buffer“ a „nechapu, proc jsme se v tom museli vrtat“.

  Dnes uz nejlepší mozny výsledek je dle mne zapadni Uklrajina financovana EU a pod nasim primym vlivem jako neutralni buffer… Jsme si pomohli, fakt.

 269. Fauste, Zapad zvykl nabízet hlavne osobní svobodu a moznost jiz ta svým stestim vlastním usilim. Jest pravdou, ze v obou těchto bodech se situace mirne zhorsuje, stále je ale – obzvláště v tom prvním – před ostatními…

 270. Petře 293 – Rozděl a panuj, kde nemůžeš panovat, zlikviduj!
  Zulukafři holt zulukafřej a je úplně jedno, jestli to provozujou vlastnoručně nebo přes manipulaci!

 271. Proč tedy sakra tedy dvacet let okupovali ČSSR?
  Hm, hm, hm. To jsou neznalosti. Pomalu jako Aerokarel. Kdybych měl kindrstube, musel bych se zeptat: Robíte sa sprostým na zposob Švejka? Protože to sakra byla už dvacet tři let jejich sféra vlivu (gubernie, kolonie, země kam vyvezli demokracii) a někdo jim ji chtěl vzít.

 272. Mazturko, prisam buh, doposud jsem ten clanek necetl, ale podle mne je vytecny. Prirovnani Putina k Bismarckovi mne nenapadlo, ale v mnoha smerech ma smysl (vcetne pravděpodobného rozchodu s „vypjatými“ nacionalisty a radikály).

  Myslim si, ze jak v pripade Bismarcka, tak v pripade Putina bylo spojeni s vypjatými nacionalisty dano situacni nutnosti…

  Mam nad cim premyslet 🙂

 273. OK, Petre. Finsko nebylo a neni pravoslavne, proc ho Rusko porad chce?
  Dtto ruzne muslimske ci rozhodne ne pravoslavne zeme mongolskeho typu?

  Dobre, muzeme verit, ze Rusko o CR nema nejmensi zajem a nijak ho nehodla obsazovat ani ovladat. Je to duvod ho podporovat v jeho snaze ovladnout Ukrajinu?

 274. (301) Faust: asi bychom měli rehabilitovat S.Huntingtona: Střet civilizací 😕

 275. Andy, nejsem si zcela jist, zda Rusko porad chce Finsko jako soucast impéria, ci jako nárazníkovou zonu. Dále, jedna věc jsou vypjati nacionaliste a blouznivci typu Zirinoskij, druha věc je vladnouci car – a nijak jsem nezachytil, ze by to slo i z těchto mist (mohl jsem prehlednout). A treti věc je, ze Finsko si Impérium vybojovalo a mohou tam byt resentimenty v tomto duchu.

  Co se tyče vztahu k UA, před Majdanem jsem snahu Ruska ovládnout Ukrajinu nepozoroval… Podle mne by stačilo po Majdanu zachovat standardní mezinárodní chování, tj. nezasahování do vnitřních věcí a neuznání vlády do voleb… Ono by se to tam usadilo jako po oranžové revoluci, prostě by si to zase oligarchové nějak rozparcelovali.

  Ten stav, který tam byl, vyhovoval všem. Rusku i nám, že má neutrální nárazník, oligarchům, že si mohou v guberniích vládnout jak chtějí, a nakonec zjevně i obyvatelům, kteří podporují oligarchy dodnes…

 276. A podle mne v dnešní situaci nejméně škodlivé řešení je tlačit UA do plné federalizace (jestli je to jeśté vůbec možné, podle mne pŕíméŕí nevydrží – jedna nebo druhá strana dostane pocit, že posílila a pozici u jednání vylepší) a dát najevo, že UA nikdy nebude součástí NATO a k členství v EU jej čeká dlouhá cesta… A bude konzultována s Ruskem tak, aby ekonomická spolupráce byla k prospěchu všem zúčastněným.

  Krym je pasé, de facto se jen dokončilo to, co bylo sílou potlačeno v roce 1995.

 277. slivovice – Valašsko – Zlín. Někteří vědí, ostatní v tom mají guláš.

  Stažení valašských náplav z Prahy – proč ne, ale kromě politiků by pak odešli i další a to by se zbytek náplav z Olomouce posral!

  Fauste, ahoj, že zrovna ty budeš citovat jako pramen poznání Leninův „Imperialismus jako nejvyšší stádium kapitalismu s jeho pěti znaky“?

  Pro zopakování:
  1. vznik monopolů
  2. vznik finanční oligarchie
  3. vývoz kapitálu
  4. vymezení sfér vlivu
  5, snaha o znovurozdělení světa

  Možná to není přesné, ale takto mi to utkvělo v hlavě.

 278. (314) Andy, nevšimla jsem si, že by Rusko „pořád chtělo Finsko“; měla jsem dojem, že si jen přeje , aby Finsko bylo NEUTRÁLNÍ a nebylo v NATO. PROČ to Rusko chce ? Podívejte se na mapu 😕

 279. 316 mně je úplně jedno, zda ho chce jako součást impéria, nárazníkovou zónu, hřbitov či jen tak, protože se mu líbí jeho jezera, prostě ho chce.

  Ale no tak…pozoroval? A co poslední volby? Proruský prezident urputně mediálně a zřejmě i finančně podporovaný? Jak byste mohl, kde byste k tomu asi přišel, k informacím z Kremlu? Čí jsou ti oligarchové ( současní)?

 280. Petře,
  já o ten článek včera zavadila náhodou – a celkem mne taky zaujal, takže si to převaluji v hlavě. Z opisování vás nepodezírám, jen jsem si říkala, že by se vám asi mohl líbit.

 281. Andy, jestli chce jen to, aby Finsko nevstoupilo do nepřátelské aliance, je to vcelku pochopitelné… Můžeme se bavit o tom, zda spravedlivé, ale vstup aktivity Varšavského paktu na Kubě také nenesli v USA dobře… A to nemají 600 km společnou hranici… Prostě velmoci nemají rády nepŕátelské státy na hranici, s tím nic neuděláme.

  Ten „proruský“ president jednal s EU o asociaci a neměl sebemenší tendenci nechat UA pohltit Ruskem (je možné že měl, ale zabránil mu v tom Majdan, samozřejmě. Ale nějak si to nemyslím). Nicméně stále si jej zvolili občané UA sami, a co se týče podpory, mám pocit, že my jsme zase velmi urputné podporovali Tymošenkovou… Prostě děláme to obě strany, ale úspěchy jedné ani druhé _doposud_ nevedl k nevratným důsledkům. Do Majdanu.

  Oligarchové jsou sví a hájí své zájmy. Někteří vidí lepší progres svých zájmů při spolupráci s EU, někteří s Ruskem, některým to je jedno…

 282. (321) Andy, co Vy s tím ? Konečně se probudit a otevřít oči 😕

 283. Dokonce Janukovyc (kdepa je? Budiz mu země lehka?) velmi vehementne protestoval proti Anexi Krymu, ac byl v Rostove jen z milosti Rusu… Takze zas tak prorusky nebyl.

 284. 324 a začít fandit Rusku jak Baniku?
  Ani omylem:))

 285. Čistě humorná představa,
  po osamostatnění Skotska byla obnovena monarchie a korunován Sir Thomas Shaun Connery I. Edinurgský přezdívaný 007…. já vím, má už svůj věk a zdravotní problémy, jen jsem se nad poslední kapkou čaje zasnila 🙂

 286. A proč je slunce žluté ?
  Jestli byste se k tomu Petře mohl vyjádřit … 😉

 287. 326

  Putin si právě přečetl 326 a usedavě pláče…..

 288. 329 zřejmě usedavě nepláče, ani se nesměje. Možná si dělá seznamy…nejspíš proto zde má takové sympatie:)

 289. Jen mi není jasné, že když to Finsko nechtěli celou poválečnou dobu sověti za podmínky,že bude neutrální ( a vstup do varšavské smlouvy po něm taky nechtěli) přičemž doma mohli mít kapík ,jakej chtěli,
  proč by to Finsko měl chtít najednou Putin. Vojenský význam Finsko ztratilo,už nebyla situace, že by z hranice mohli děly bombardovat Leningrad…

  Jasně , Andy- jste na seznamu , a máte rezervovanou palandu v Gulagu ! 😀

 290. (254) Nacistické symboly na blembácích? Onehda kvůli tomu byl povyk kvůli asi dvěma pitomců místního původu, sloužili v Afganistánu.
  (263) Pravda nebo manipulace v médiích? Bylo, jest a bude, dělají je lidé.
  (283) Lituji, ale koukni se do nějaké historie. Marxisty do Afghanistánu nasadil SSSR, pak jim pomáhal a to je důvod občanské války, v níž později USA podporovaly mudžáhidy. Ostatně, to SSSR nepraktikoval jen v Afghanistánu, ale tam to narazilo na největší odpor. Jinak s tebou cítím, že tě tak irituje náraz na jiné informace.

 291. Jo, jen tak mne napadlo, jaká klika je, že se tohohle nedožil rejpal. Takhle ho „nemá na triku“ tenhle web.

 292. Aerokarle,
  ježišmarjá… šla řeč o tom, kdo rozesral Afghánistán a čím. Takže znova – když po puči šéfovali Afghánistánu proruští loutkoherci, neměli mudžáheddíni čím je dostat od moci. Tím, že Američani dodali mudžáheddínům zbraně, rozpoutali v Afghánistánu občanskou válku, kterou NÁSLEDNĚ

 293. …scheisse Eingabetaste, noch einmal…

  Aerokarle,
  ježišmarjá… šla řeč o tom, kdo rozesral Afghánistán a čím. Takže znova – když po puči šéfovali Afghánistánu proruští loutkoherci, neměli mudžáheddíni čím je dostat od moci. Tím, že Američani dodali mudžáheddínům zbraně, rozpoutali v Afghánistánu občanskou válku, kterou NÁSLEDNĚ, opakuji NÁSLEDNĚ, flekovali Rusáci svým vstupem. Fakt prohazuješ následek s příčinou.

 294. ad 300 – Wow Andy, to bych do Vás neřekl 🙂
  Jsem ho viděl před pěti lety v Den Haag a úplně mě to odvařilo!
  Dával i Filipino Box Spring Hog
  http://www.youtube.com/watch?v=eIVOt4fbs0U

  Kathleen was sittin down
  In little reds recovery room
  In her criminal underwear bra
  I was naked to the waist
  With my fierce black hound
  And I’m cookin up a Filipino Box Spring Hog

 295. Palandy v Gulagu … pro účastníky zájezdu po čtyřicátém roce věku nejsou tyto vymoženosti potřeba. Neplníš normy … bum, prásk, letíš do kouta.
  Ruské pravidlo: s kým sousedí Rusko?

 296. Ono to bylo s tím Afganistanem poněkud jinak.
  Vlád se zmocnili marxisti,načež Amíci začali podporovat povstalce, Včetně Usamy bin Ladina. Až pak tam nastoupili Sověti.

 297. … následně, opakuji následně flekoval kancléř svým vstupem. F8=Ich stimme zu.

 298. Halle,
  nezapomeň, že nakonec nastoupil do Afghánistánu Rambo a Rusáci to definitivně odpískali.

 299. nickname,
  vás když potká váš dějepisář, tak se nejspíš usedavě rozpláče 😀

 300. Nojo, ptakopysku , já to začal psát, a přerušilo mě pár telefónů. A pak jsem sháněl někoho na lité podlahy.

 301. Martine.. ohne srande, a teď mi ale řekni, v čem ten Lenin neměl pravdu?? Krom toho, že to řekl právě Lenin? Kdybych nebyl líný, tak Ti na tohle téma napíšu esej… 🙂
  Jo, a blahé paměti jsem se tady ptal, co si myslíte, že přijde PO kapitalismu, a byl vyštván dědou z Vysočiny coby rudým propagandistou. Nicméně: skutečně si myslíš, že kapitalismus je vyvrcholení dějin? Já to právě nevím, jen se ptám… a skutečně je mi to osobně jedno – už toho moc nepožiji.
  Jinak pozdrav – dost jsem se bavil Tvým popisem při hlídání vnoučat.

  Westíku: já Huntingtona NIKDY nezavrhl – tak nějak dochází na jeho slova.
  No a vzhledem k tomu, že i já absolvoval dost neurvalý dentistický zákrok, pak s Vaším pejskem solidarizuji . pravda, mně ten zákrok platila pojišťovna. Můj Alánek je již skoro bezzubý, neboť je norník a brousí si zuby o různě drny a kamení… 🙂

  No a Petře: myslíš, že osobní svoboda je to pravé ořechové, co osloví lidi? Já osobně to beru, pro mne je to velmi podstatné, ale pro lidi na východ od nás? Kteří mají problém, co dát dětem do misky? Ev. si dokonce dokáži představit situaci nezaměstnaného i v ČR? Myslíš, že bude slyšet na osobní svobody??
  A zase nevím, jen se ptám…
  Bůh ví, že nejsem havlovec čí pravdoláskař, ale jedna věta (se Havla ptali, čím mohou pomoci NÁM) zněla: pomozte SSSR (tehdy). No, zapadlo to… ale něco no tom bylo. To byla jedna z vět, kdy jsem s Havlem souhlasil – jinak z devíti z deseti vét byl nesouhlas.

 302. 337 díky. Sovy nejsou tím, čím se zdají být:)

 303. PeSi ad 302 – „povolat zpět politiky…“ To by pak Ištván s nimi nepřipustil, aby hlavním městem nebyla Olomouc a došlo by na valašky a k těžkým, bratrovražedným bojům: Otázkou by bylo, kdo by měl více slivovice a lepší kontraktory… 😉

 304. No Name ad 328 – ale ono není slunce žluté.Ono hraje všemi barvami. To, že ho vidímě žlutě, je dáno naší vzdáleností od něj a vlnami, které vysílá.
  Jako vidíme žluté Číňany… 😉 😀

 305. (335) No, to se právě lišíme v určení prapříčiny. Rusové co tací, tedy armáda, tam fakt vlítli až když jimi instalovaná, zásobovaná a podporovaná, rozhádaná a mordující se navzájem komunistická chunta měla od mudžáhidů na kahánku. Jenže ten prvopočinek rozesrání byla její instalace a tu fakt neučunili Amíci. Pokusím se někde najít nějaké odkazy.
  (338) S kým chce! 😛
  (340) Jo, zmocnili …. Kde vyučení, s čí podporou?
  (346) „Nicméně: skutečně si myslíš, že kapitalismus je vyvrcholení dějin? „ Buďto je, nebo není, každopádně zatím nikdo nic lepšího nezná. Teoreticky možná, prakticky ne.

 306. Uz rozumim Masinum, ze se s tim moc nemazali, daleko vice, nez drive. Ten panslavismus a rusofilstvi uplne odkapava i z cisla prispevku a nejen z pismen.Soudruzky ucitelky by mely radost, jak se jim povedla vychova.

 307. Aerokarle,
  nějak jsi ve svém 350 opomněl (určitě omylem) masivní vyzbrojení mudžáheddínů Američany. Bez americkejch zbraní by si mudžáheddíni ani neprdli. A AŽ POTOM tam vlítli Rusáci.

 308. Fauste: Co přijde PO kapitalismu? Po kapitalismu v ČSR přišel socialismus. Teď přichází korporativismus.

 309. (349)Šumaváku:včera jsem tady -v souvislosti s černobílým viděním některých diskutérů – chtěla napsat, že bílá NENÍ bílá a černá NENÍ černá- ale pak jsem usoudila, že by to nejlépe vysvětlil PeS 😕 I když -pravda-jak vysvětlit slepci podobu velblouda 🙁

 310. (353) korporativismus ? Ten už přece existoval v 30tých létech -sice v Itálii … 😕

 311. Andy,
  sice mi není jasný, koho co jste svou (351) chtěla oslovit, či, jak je Vaším zvykem, urazit, nicméně svou adorací Mašínů jste ztratila zcela kredit.
  Mašínové – IMHO – naplňovali definici teroristy víc, než kdokoli jiný (najděte si tu onu definici, prosím).
  Nicméně – jako blahé paměti Argonant na PvF – Vám i za sebe uděluji černý puntík (a to jsem se na PvF o Vás pral) – protože… no, protože Vás zde rozebrali už jiní, takže proč nositi sovy do Athén, že?
  Přísahám, nebyl bych Vás oslovil, ale ta adorace Mašínů – no fuj.

 312. Nickname-
  Korporativismus + tripartita + rovnostářský kolektivismus + militarismus( slyšel jsi Kharla a Zaorálka předevčírem v PS?)+kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu, soukromé vlastnictví výrobních prostředků je povoleno, ovšem, musí sloužit především zájmům celku… + nejlepší evropský politik ( než se spustí s Putinem)

  co mi to jen připomíná….???

  Ale pokrok nezastavíš, dnes je k tomu ještě multikulturalismus.

 313. a samozřejmě se pletete, Fauste, byli to opolčenci, ne teroristé…

 314. nickname:
  jo, dík za odpověď, ale nezlobte se, ČR není tak dalece směroplatná 🙂
  Tady je možný ouplně VŠECHNO.
  Ale fakt ouplně všechno.
  🙂

 315. Aerokarle,
  nojo, ale takhle bys tímhle způsobem uvažování musel dojít až k Alexandrovi Velikému, prvnímu Evropanovi, který tudy procházel a cestou se z čiré nudy navzájem masakroval s domorodcema. Jen tak pro zajímavost – Alexandr kolem roku 330 př.n.l. prošel Afghánistánem od Čarikáru údolím řeky Kábul, odkud odbočil na sever do Kundúzu. Přesně tudy o pár let později courali Britové, Rusáci a Američani… což samozřejmě dokáže domorodce nasrat.

 316. 359 –
  Ale Andy, já Vás mám za velice inteligentní bytost a takové veřejné vyznání lásky mi způsobuje lehké uzardění (což, jak sama uznáte, je v mých 68 letech na pováženou). 🙂
  Nicméně: Mašínové fakt nejsou můj šálek kávy… krom jiného i proto, že KDYBY (vím, kdyby neplatí) se blahé paměti ordneři dostali k činu na četnické stanici, tak tady s Vámi neplkám; a kdyby náhodou Mašínové potkali mého otce v téže funkci, tak jsem vyrůstal jako poloviční sirotek.
  Totě moje zkušenost.
  A ano, Mašínové měli samozřejmě zkušenost jinou, Vy osobně taky jinou… ten problém v Česku holt je pod povrchem dějů…

  Takže: nejsem Argo, nejsem soudce, omlouvám se za ten černej puntík… ale musíte připustit, že jsou i mnohovrstevnaté pravdy.
  Dixi…

 317. Ptakopysku,
  o axiomech se nediskutuje, ty se jen přijímají a uznávají.
  A stanovisko : „Vždy, všude a vším jsou vinni Rusáci“ je(!) axiom.

 318. 361 – kdo co byli opolčenci? Mašínové??

  Ale Andy, že Vy si se mnou hrajete nějakou hru, jejíž pravidla určujete Vy sama? A jí je neznám?
  Ne ne, no nic, měl jsem k tomu dalekosáhlý komentář, leč jsem ho smáznul: nejsem v stavu na nějakou flame, chtěl jsem se jenom poučit. Tak jako na – blahé paměti – NP.

  A na flame skutečně nemám a za svou poznámku osobní na Vás se ještě jednou omlouvám: to ti Mašínové, víte?

 319. Já hry nehraju, tedy zde, Fauste. Zkrátka jsem tu dostala delší přednášku, skoro až cyklus přednášek na téma „opolčenci“ a definice sedí přesně.

  Na flame je ještě čas, až zatopíte v krbu…zima bude dlouhá, plameny budou šlehat až do komína.

  Raději mi napište, pokud tedy je to pro vás možné, konverzovat s opuntíkovanými, jak je v Podbrdí, co jsem se odstěhovala nemám zpráv…co houby?
  Rostou, mrchy?

 320. Quivisi – Holič? Ten z oficíny vedle pekárny, naproti mlékárně?? NIKDY!!! 😉

 321. Logika má svá omezení a hranice.
  Oponování vždy a za každou cenu ne.

 322. A pokud už tedy probíhá diskuse o politické ideologii, dovol bych si vložit jeden citát:

  Henry Louis Mencken:

  „Hlavní rozdíl mezi kapitalismem a socialismem se zdá být v tomto: v kapitalismu sleduje člověk svůj vlastní zájem otevřeně, přímo a poctivě, kdežto v socialismu ho sleduje pokrytecky a pod falešnými záminkami.“

 323. Starší definice byla:
  V kapitalismu je člověk člověku vlkem. V socialismu je tomu naopak.

 324. Houby rostou
  v okolí Moskvy je Putinovým nohsledům nalézat desítky kilogramů hub za jediný den. Podle (předleninského takže by mohlo být v pořádku) ruského přísloví je velká úroda hub předzvěstí války a špatných časů.
  Schwarzenberg: „Od začátku tu měl být ten nejtvrdší postup. Takhle má agresor čas se přichystat a přizpůsobit, což také dělá. Válka se nemůže vést na půl plynu.“

  Kombinace Schwarzenberga a ruské nadílky hub tvoří třaskavou směs, která vyústí v celoevropský konflikt. To jsou radosti 🙁

 325. Andy,
  Houby rostou i v podbrdí… ono prší furt a je celkem teplo.
  Ovšem to není osobní zkušenost: já tam s Alanem nechodím, neb to je na zabití: on čmuchá zajíce/kance čico, a na houby kašle. Ale co já?? že.
  Chlubila se sousedka, že našla za „chvíli“ v jejich lese 50 hříbků… takže asi rostou.

  To je poněkud lepší téma, než Ukrajina, což?

 326. Ještě časová poznámka
  je vidět, že se blíží Halloween. Nejen výše zmíněný Schw. se s blížím svátkem (ne)mrtvých začíná projevovat, ale i Jičínský píše na NP, ba dokonce jsem dnes zahlédl plakát, že ve vedlejším městysu vystupují Kamélie. A to do dne H zbývá ještě měsíc a půl! Asi si půjdu pustit Ghostbusters, abych se dostal do nálady a nelekal se kdečeho.

 327. 2 Šumavák – ad 348 – No bóže… Tak se trhne i Olomoucko a Hranice na Moravě budou zas plnit svou hraniční funkci. Obávám se, že syrečkama to proti slivovici moc nevytrhnou… To leda, že by sféra vlivu Olomouce zahrnovala i Prostějov a využili Starorežnou… Zkrátka proti otužilým valašským horalům nemaj hanáci šanci.
  Podobně jako ve Skotsku – Highlands vs. Lowlands… Akorát nevím, zda po použití valašky vznikají podobné světelné a energetické efekty jako v tom filmu Highlander… Nutno experimentálně ověřit…

 328. 2 Simon klein ad 304 – šílíš? Dyť by ji cikáni do tejdne rozkradli a prodali do sběru! Nehledě na to, že by přitom mohl nešťastnou náhodou zahynout nevinný kolemjdoucí kavkazského vzezření… (tedy tmavší pleti)

 329. „Ara es l´hora!“
  Tak co bude? Vyhlásí Schwarzenberg Španělsku válku?

  …Katalánská vláda plánuje navzdory nesouhlasu centrální španělské vlády na 9. listopadu referendum o samostatnosti regionu, v němž žije na 7,6 milionu lidí. Povzbuzena je i tím, že přesně za týden se podobné hlasování uskuteční ve Skotsku. Podle průzkumů si referendum přeje 80 procent Katalánců, pro úplnou nezávislost je jich kolem 45 procent….
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/285874-katalanci-slavi-narodni-den-a-demonstruji-za-nezavislost/

 330. Rputi,
  budou se dít věci. Katalánci budou označeni za opolčence, začne se počítat, kolik je mezi nimi infiltrovaných ruských vojáků, EU si znovu utáhne šrouby – vyhlásí Rusku další sankce, do Španělska se dostaví američtí kontraktoři, naše zbrojovka nepojede na tři směny, ale na šest. A Volkswagen se z toho posere, protože bude mít už druhou pobočku v nepřátelské zóně…

 331. (363) Pokud bych chtěl nějak kamuflovat vinu SSSR za rozjebání Afghanistánu, tak by to byla zajisté velmi efektivní metoda. Četl jsi ten odkaz z 356, http://mv.iir.cz/article/download/21/17 ?
  Řekl bych, že je to tam vypsáno dost podrobně. Ne, že by Amíci sem tam neudělali nějakou pitomost, ale v tehdejší době byla možnost podpořit opozici nebo nechat Afghanistán SSSR a čekat, kam bude pokračovat. Muslimský terorismus nekvetl zdaleka tolik, jako teď.
  (366) Mainstream zde je spíš „za vše a všude mohou Amíci“. Ale diskutovat se zatím smí – nebo ne?

 332. ptakopysku, Hollande by tam moh poslat Cizineckou legii – to by byl ten správnej maglajz!

 333. Aerokarle,
  muslimský terorismus pod přílivem amerických zbraní v Afghánistánu rozkvetl měrou nevídanou. Jedním z Američany podporovaných mudžáheddínů byl cumbajšpíl i nějakej Usáma bin Ládin a jeho kamarádi scházející se v intelektuální kavárně Al-kaidá. 🙂
  Když nad tím tak přemejšlím, které teroristy podporoval a vypěstoval Sovětský svaz? Napadá mě Che Guevarra. Nepřímo přes palestinský filtr by to byla partička, která pobila izraelské sportovce v Mnichově… Matně si vzpomínám na Rose brigade, ale fakt už jen matně.

 334. Ad 386
  tím nechci nikterak naznačovat, že by Amíci každým svým krokem seli dračí setbu, neboli vypěstovali novou teroristickou buňku, to samozřejmě ne. Jenom tím chci říci, že i mistr tesař se někdy utne. Jako třeba když si Římani vypěstovali Arminia a mnohé další, kteří je nakonec eliminovali.

 335. A ten Usáma, co on vlastně provedl, že ho pokldááte za mudžaheddína? Dvojčata si shodili amíci sami( říkal mmj.Hájek a to je NĚJAKÝ EXPERT), jinak mu nikdo nic nedokázal a vlastně byl nakonec nebožák vytažen z úkrytu a nakonec zabit…Tak jaký terorista?

  Ptakopysku, bez legrace, jestli ten poslední odstavec myslíte vážně a skutečně netušíte, kdo školil Arafatovy spolupracovníky, kde a za co, tak vám asi taky dám černý puntík…za zasloužilou ignoranci faktů.

 336. 2 ptakopysk ad 383 – ještě zapomínáš, že vopice vystoupí se zcela zásadním projevem o neporušitelnosti hranic a jen tak mimochodem pohrozí, že bude bombardovat koho chce…

 337. Andy, ignorace faktů se zde všeobecně nějak rozšířila. Z voleje mne napadá podpora opolčenců v Angole, to ještě pamatuji s dětství…

 338. andy,
  problémy s chápáním čteného textu, že? Přitom dneska není horko, nedochází k prudkým změnám tlaku… ještě nedostatečná hydratace mě napadá. No nic…

 339. Prostě velmoci si pravidla tvoří, jak potřebují, a nelze je dlouhodobé držet ponížené a slabé a ignorovat jejich zájmy.

  Jak jsem si myslel, že nás druhá světová válka poučila.

 340. Arafat… Arafat… nebyl on, stejně jako Obama, nositelem Nobelovy ceny míru?

 341. Ke článku. V Bulharsku jsem nebyl. Zato teď jsem se vrátil z Luhačovic, takovou relaxaci jsem už dlouho nezažil. Tak snad za chvilku dočtu a začnu se zabývat civilizací.

 342. Nečti to, nebo si celou relaxaci zničíš! 😉

 343. (386) No jo, já tu podporu mudžáhidů nepopírám, já jen píšu, že napřed si tam SSSR pěstoval svoji vládu (nepamatuješ?, dost se o tom psalo i zde), pak tam vlítnul a pak teprve Amíci začali podporovat ve větším. Co vyleze z Al-kaidy tehdy ještě nevěděl nikdo.
  Stran té podpory, mimo to, co jsi napsal, jen tak po paměti: V Řecku ELAS, Peru, Světlá stezka via Cuba, v Angole jedno z tamních hnutí, s kubánskou pomocí zvítězilo, v Německu RAF, Kaddáfímu semtex jsme sice dodávali my, ale jak to bylo s poslušností, to asi víš, IRA, OOP, snad si časem ještě na něco vzpomenu.
  (387) Jo, ani já nepovažuji nikoho za neomylného, včetně Amíků. Oni se nějak nedovedou vžít do myšlení některých národů.
  Jenže v tom nejsou sami. Oni nedovedou, Rusové ani nechtějí.

 344. (393) Takže za vše mohou Němci? 😛
  Ono to není zase až tak jednoduché, jak si Kremlík představuje.

 345. Ad Luhačovice-hlavní „obchodní“ ulice z kolonády už je opravená ? Byli jsme tam v květnu a celá byla vybagrovaná. Působilo to poměrně rušivě. 😉

 346. Nojo, Angola – UNITA – tomu šéfoval Jonas Savimbi, že? Ale to přece nebyl terorista podporovanej rusákama. Ani kontraktor podporovanej USA. On byl maoista jak voči. Dobrosrdečnej. Vzal partičku Čechoslováků na hezký výlet africkou krajinou… Dokonce mu National Geographic věnoval jedno číslo.
  Docela by mě zajímalo, jak to bylo s tím švýcarským doktorátem. V NG psali, že ho má, teď se píše, že ho nikdá neměl. Ale Plzeň ve Švýcarsku není, že ne?

 347. Honzo,
  žejo ?
  Tak teď ještě koho korunujeme v Katalánsku, nějaké návrhy ? Žeby Antonio Banderas ? Sice není Sir ani Katalánec, ale carevna Kateřina Veliká taky nebyla Ruska rodem 😉

 348. Taxem se kouknul na wiki, jestli mě paměť neklame. Angolskou FNLA podporovaly USA, MPLA SSSR, UNITA byla maoistická.
  Akorát mě tak napadlo, že by se mělo nějakým planetárním zákonem zakázat, aby železničáři fušovali do politiky. Když to tak vezmete – Pačauri, Savimbi, Gross… jeden lepší než druhej.

 349. Honzo – Šumavák má pravdu ! Nic nečti !
  Nálety hysterickych Fojtíků a euroPŠM jak výšitý…
  A variace na téma Toč se toč můj kolovrátku (můj ne, proboha!)…..

 350. Tolik slov, tolik teorií, tolik reminiscencí!
  Přitom za použití Occamovy břitvy je příběh prostinký. Krize a zájmy zbrojařských firem vyvolaly potřebu bubáka. To se podařilo a výsledek je uspokojivý, slezina NATO odsouhlasila zvýšení výdajů na zbrojení. EU bude platit, až se prohne a vyslábne. Obama může být spokojen a také už se dál ve věci neangažuje, pouze plká.
  Vedlejší efekty přestavení jako válka gangů na Ukrajině, sejmutí letadla, nebo ubohé kejkle předváděné elitou EU jenom vhodně zahalují jeviště mlhou a sytí propagandu všech stran.
  Mám kontakt na významného českého zbrojaře. Ten tuto mou představu podpořil a mimochodem si mne ruce. Obchody se rozhýbaly, že neví kam dřív skočit.

 351. Zdá se, že Davis Cup se české squadře poněkud vzdaluje. Berdych očekávání nezklamal – zklamal na celé čáře, Rosol svoji hru také poněkud prosr… kazil. 🙁

 352. To je docela hlína 😀
  Pět bojových vrtulníků typu Black Hawks a jeden Chinook přistály v úterý kvůli husté mlze poblíž obce Gruta v provincii Kujavsko-Pomořansko. Vojáci se vraceli z cvičení NATO v Litvě a netrefili na základnu v Západním Pomořansku. Když se na cestu ptá řidič automobilu, není to nic zvláštního. Jaké ale bylo překvapení, když se obyvatel polské obce Gruta na cestu dotazovali piloti amerických vojenských vrtulníků. Vojáci kvůli špatnému počasí ztratili orientaci a raději nouzově přistáli v poli.
  Ještě že nikdo z těch Amíků nezačal mluvit rusky, jinak by to byl masakr. Myslím, že i tak vesničani čuměli jak péra z gauče.
  Grippeny nemají kolmý start, takže mě se to stát nemůže, že by mi u baráku přistála čáslavská spárka a pilot se dotazoval na cestu do Rpuťovic, kde mají cvičné střelby. 🙁 Škoda, mohl bych machrovat před tátou, kterej na vlastní vočadla viděl přelétávat nad rodnou vískou Graf Zeppelin

 353. ptakopysku, ještě to tak!
  Tady byl v posledních dnech randál, že se okno nedalo otevřít a kolem nosu mi lítalo snad všechno, co v tom NATU mají! Ale jak začalo lejt, tak je to asi zmátlo.
  Jen jeden Apache mi tu řádil po zahradě, maskoval se jako kosák, v zobáku měl žížalu a strašně řval!

 354. Rputi,
  nemystifikuj, jak mohl řvát s žížalou v zobáku ?! 😀

 355. 410 – ten popír byl novej,nebo použitej ? 😉

 356. Matzurko, z vonkajška to tak naozaj vyzeralo!
  Pravda je, že řvala ta žížala, no…

 357. Matzurko,
  možná ten kosák zařval opačným koncem těla. Třeba jsou ze žížal strašný větry, co ty víš?

 358. Šumaváku,
  myslíš, že žížala řvala Hilfe, nebo tak něco? V tom případě by se jednalo o žížalího samce. Řev říjných žížalích samců mě nutí mít na jaře zavřené okno na zahradu.

 359. A co když řvala Rpuť ?
  že jí kosák krade žížalu 🙂

 360. ptakopyskůůůůů.
  žížala je genderově správný hermafrodit !!! Tvor budoucnosti !!!

  Spíš bych tipovala, že zatímco kosák č.1 přemítal o degustaci žížaly, opodál řval kosák č.2, kterému ta žížala utekla.
  Anebo ten kosák byl přestrojený školitel Apache Chuck Norris, a to potom jo, mohl řvát i s žížalou v zobáku :)…

 361. Matzurko,
  že by dovedení hesla „Udělej si sám“ k vrcholné dokonalosti ? 🙂

 362. Matzurko,
  já vim, ale slyšela jsi už někdy řvát hermafrodita?

 363. Kosák řval něco jako „Kama“ a jako zdělanej občan vím, že Camage byl volací znak Apache v Iráku.! Žádná „žíža“, natož samec!

 364. Halle, ano,
  na rozdíl třena od hlemejždě si stačí sám.
  Tasemnice taky…

  ptakopysku,
  neslyšela 😀 😀 😀 😀 😀

 365. Matzurko,
  má to i nevýhody…
  Alimenty z nikoho nevyrazí 😀

 366. Ptakopysku, slyšet řvát hermafrodita je poměrně vzácné.
  Snad leda, je-li gay a provozuje sám se sebou poprvé anální sex.

 367. Zajímavá otázka..

  Může být vůbec hermafrodit gay ?;-)

 368. Ptakopysku, taky jsem se pobavil nad 411.
  A vzpomněl na ten klasický vtip:
  Nemachruj a ukaž.

 369. Halle, když „ví, čí je“, tak asi ano.
  Ale taková Conchita Buřtová je hermafrodit zcela programově a zřejmě jinak gay.

 370. Šumaváku,
  teplá žížala??? A zrovinka když jí drží kos v zobáku???
  I když… dějou se věci i mezi lidima:
  Na olympiádě se ve finále volného stylu potkali na žíněnce Rus Medveděv, nechvalně známý svým speciálním držením zvaným preclík, a český borec Vohrada, chlápek protřelý životem. Trenér našeho borce před zápasem provádí instruktáž: „Pepo, koukej se od něj držet daleko. Jestli se ti jednou dostane na tělo a chytne tě do preclíku, jseš ztracenej. Ještě nikdo se z toho držení nedostal!“
  Zápas začal. Oba stokiloví borci okolo sebe pomalu krouží, občas zkouší nenápadné výpady. Pak se najednou Rus vymrštil, plácnul svojí obrovskou tlapou Pepu přes záda. Tomu se podlomila kolena a Rus už byl za ním a doslova ho zmáčknul svým obávaným držením. Diváci už jen čekali na hvizd rozhodčího, když v tom najednou Pepa děsně zařval, Rus s překvapivým výrazem ve tváři vylétl do vzduchu, plácl sebou na zem a Pepa mu přistál na hrudi. Protože s dechem vyraženým jedním metrákem živé váhy se blbě zápasí, rozhodčí odklepl vítězství Pepovi. Ten se ihned po zápase vymanil z hloučku novinářů a zamířil do šaten. Tam ho trenér zpovídal, jak se mu povedlo Rusa přeprat.
  Pepa povídá: „No, když mě praštil a pak zmáčknul, zatmělo se mi před očima. Nemohl jsem se skoro hýbat, ale když jsem znovu otevřel oči, přímo u huby jsem měl koule. Tak jsem trochu pootočil hlavu a vší silou se zakous. A nikdy bych nevěřil, kolik energie v sobě člověk najde, když se kousne do vlastních koulí!“

 371. Šumaváku,
  smích prej prodlužuje život, ale když se dusímm čajem, tak mám spíš na kahánku 😀 !!!

  Rputi,
  bacha na to, pokud slečnomladík Conchita nema OBOJÍ pohlavní orgány, tak se může přestrojit leda za… cokoliv, ale žížalu ne. Definice hermafrodita je zcela exaktní, na tom nic nezmění ani případné plastiky.

  Halle,
  na doktora máte v obecné biologii povážlivé mezery 🙂

 372. Matzurko, to máš samozřejmě pravdu, ale ten chlap kozatá, fousatá činí vše pro to, aby ten dojem hermafrodita budil. Asi se najdou takoví, co je to rajcuje a on si připadá velmi sexy.

 373. (402) Jo, Savimbi, to byl pěkný dárek, ale tábor míru a socialismu podporoval Kubánci i přímo MPLA. (404) 😛
  (406) Až příliš prostý.

 374. Rputi,
  a dobře mu tak, mně je ten člověk vlastně úplně … buřt. Dokud mne nenutí se chovat stejně a neobtěžuje mou rodinu, ať si za své peníze na sebe přišije nabo navěsí, co se mu líbí.
  Již v antickém Římě….

 375. Já ,když to buřt vidím, tak mě napadá to staré:

  Jééé pane, vy jste, až na ty fousy, neuvěřitelně podobnej mé tchyni!
  No dovolte, já nemám vousy.
  Vy ne, ale moje tchyně jo!

 376. [405] Beru to po kouskách, po malých, z části se bavím, něco přeskakuju.
  Horší je, že se nahrnulo pár neodkladných povinností ne zcela příjemných, které se mi nechtělo vyřizovat z tabletu. Ale teď už začínají hlavně pozitiva, i kočky už vypadají, že nám odpustily.

 377. Tak mě napadá… že je-li Obama připraven z Iráku bombardovat i Sýrii, měli by se na to v Kuvajtu dobře připravit… 😉 😀 😀

 378. Honzo,
  akolika kočkama jste milostivě vlastněni 🙂 ?

 379. tzurko ,proč ?
  Když má hermafrodit obojí, je vlastně sex s kýmkoli normální:-)

 380. My si z toho děláme srandu, ale to je vážná věc, to dokazuje, že ta cvičení nejsou zbytečná a že mají své opodstatnění !!! 😉
  Jaké z toho plyne poučení?
  V prostoru EU není radno přepínat navigaci na systém Galileo!

 381. Halle,
  tak jo, asi jo, ale to je mi taky putna – viz výše buřt 🙂

 382. Šumaváku,
  ale oni udělali to nejlepší, co v dané situaci mohli. Kdyby za kniplem seděli Poláci, tak by letěli, dokud by měli v nádržích kerosin a pak by se všema vrtulníkama křápli doprostřed nějaký městský aglomerace.

 383. Rputi,
  soudě podle toho, jak utajujou důvody, si nejspíš hoši hráli na Top Gun…

 384. Ad 347 Tak to je. Navíc:
  We don’t know what will happen or when, but there are owls in the Roadhouse.
  Sovy se drží spíše stranou ale vždy informované 🙂

 385. A poliši už prý mají toho hajzla,co zabil to devítiletý děvčátko.
  Rychlá práce. Asi dostane doživotí,a v base to nebude mít jednoduchý…

 386. 448-přes veškerou elektroniku je moderní stíhačka pořád velmi nebezpečnà a komplikovaná věcička.
  Předjímat topgunovskě chovàní pilotů se mi zdà předčasné a zbytečné.

 387. Jo . za chvilku kdo máte Nova Cinema poběží Wall Street. Michael Issurovič ve své imho životní roli (samozřejmě bez Daryl Sheena a rejžy by to nebylo celé. Gordon Gekko v celé své kráse. Dokonalé. Bez legrace. Už se na to těším, asi po desáté 🙂

 388. (451) Chybí-li stíhačky dvě, je to první logická myšlenka, nevěří-li člověk na ufony či bermudské trojúhelníky..

 389. 452
  na Dajto běží Jeník Vandamů o život v Izraeli. Poslanie. Krásný záběry míst, kam se v životě nepodívám…

 390. Tak podle ČT bylo těch emerickejch helikoptér celkem 6 a neměly mapy. Znamená to, že stačí mlha a navigace selže? Ti hoši nevěděli kde jsou! Tak jim z místního Turistického centra přinesli mapy a ukázali. Hoši se zorientovali, mlha se zvedla a vrtulníky odlétly…
  Ehm…ehm…

 391. Rputi,
  Apache nejsou na mlhy stavěný. Mlha je ruskej diverzní vynález pocházející ze sibiřskejch bažin a povodí velkejch řek. Proto se s Apachema bojuje zásadně v místech, kde mlhy nejsou – pouště, polopouště, čtvrtpouště. Se koukni na nějakej akčňák, kde jsou helikoptéry a mraky, mlha, nebo kouř. Vždycky ta helikoptéra spadne.

  P.S.
  tak Jeník zabránil planetárnímu konfliktu, když hodil valník semtexu do žumpy pod Chrámovou horou a s fešnou Izraelkou Sofií Milos odpádil vstříc novým loupežím a krádežím vloupáním. netušil jsem, že JCVD točil i béčkový filmy. A tohle béčko bylo. S kvalitní hudbou, krásnejma záběrama z Izraele a ještě celkem pohyblivým Jeníkem(bylo mu jednačtyřicet, vořechovi, když to točil) se to dalo zkousnout.
  Ještě jsem zapoměl připomenout, že na Primě dávali Pravdivé lži. Já osobně si to pustím z cédéčka, aby mě každejch dvacet minut nerušilo deset minut reklam. U štángle tančící Jamie Lee Curtis – to je nejlepší erotická taneční scéna všech dob 😀 😀 😀 Tia Carrere je velmi kvalitní padoušice, Art Malik jako Aziz je dokonalej terorista…

 392. Kolo kolo Mojský, za čtyři Donský.

  Hezky se vyspinkejte a pak mi prozraďte, kterej grázl nařídil plnit Plzínku do odpornejch hnědejch lahví. Jestli se dozvím, že to byl zase Putin, tak už zaslouží na budku !!!!

 393. Dobré ránko!

  Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu …. tak dlouho se zavírají oči před realitou …. tak dlouho se vymýšlejí umělé konstrukty o mírumilovnosti islámu ….

  A CO TEĎ S TÍM ISILEM, že ano?

  Tytyty kupodivu nefunguje! Nadávat na ně můžem hůř než na Putina a stejně to nebude nic platné! Sankce se použít nedají! Tak co teď, když multi kulti selhalo na celé čáře?

  Jak se vylhat, jak to okecat a hlavně jak nenaštvat naše vlastní islamisty, které jsme si s takovým usílím pracně vypěstovali?

  Mívali Čechové takové přísloví: KDO SE BOJÍ, SERE V SÍNI!
  I proto je slavná EU na hrnci!

  …Německo se nepřipojí k leteckým úderům proti radikálům z Islámského státu (IS). V pátek to podle agentury Reuters prohlásila mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové. Nálety zatím podnikají jen Spojené státy, brzy se k nim údajně přidá Francie. Německo mezitím na svém území zakázalo veškeré symboly a propagandu související s IS…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/347535-nemecko-se-k-naletum-na-islamsky-stat-nepripoji.html

 394. Tak by mě zajímalo, kam až je J,Fištejn ochoten zajít. On sám si musí být vědom toho jak lže. Pryč je brilantní analýza, na jakou jsme od něj byli zvyklí a nastoupila kojzarovská agitka. Velmi nebezpečná agitka! Smrtelně…!
  ….Sankcemi ovšem nemůžete čelit válce. Jsou dobré jen jako preventivní opatření schopné válce předejít. Nyní jediná možnost zastavit Putina spočívá v použití jeho vlastních prostředků. Situace je mimořádně nebezpečná právě kvůli existující nerovnováze: Putin je připraven použít vojenskou sílu pro obsazení území sousedních evropských států, zatímco Evropané a Američané nejsou schopni odpovědět na výzvu silou….
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-cena-odvety-za-eskalaci-krize-na-ukrajine-f42-/p_zahranici.aspx?c=A140911_221406_p_zahranici_wag

 395. Rputi, je to trochu jinak:-)
  Dlouhá desetiletí se Západ sral do muslimských zemí. Často podporoval jejich nepřátele.
  No a někteří muslimové už toho maj dost.
  I ta Isil by nebyla tak silná,kdyby se k ní nepřidali frustrovaní iráčtí sunnité,kteří se po odstranění Saddáma ocitli v pozici utlačovaných šííty. Přidali se ,protože tohle hnutí jde proti Západu. A nepřítel mého nepřítele atd.
  A všichni si pamatujeme, že Saddám občas měl plnou hubu islámu, ale ve skutečnoti se tak nechoval. Neutlačoval ani křesťany, a dokonce křesťanské církve podporoval. I finančně.

  Každé hnutí potřebuje nějakou ideologickou náplň, a ten islám je jaksi nejvíc po ruce ,a má šanci působit univerzálně, bez ohraničení na jednotlivé arabské státy a národy.
  Je to tedy snaha sjednotit Araby proti Západu.Těch snah už tu bylo víc,a byly neúspěšné
  Ten islám je jen vnější obal.

 396. Halle, to je omyl!
  Všechny Araby, respektive muslimy, zaštiťovala Al-Kajda, která už ale nehraje první housle. IS je výhradně sunitská záležitost. Nejen proti Západu, ale i proti šíitům, wahábismu (Saudové) nebo alevitům a dalším sektám v Sýrii … atd

 397. Rputi,jistě 🙂
  Jedná se o sunnitskou větev.. Oni jsou ti muslimové tak rozdělení, že úplně univerzální muslimské hnutí snad ani nejde vytvořit. A dostat pod jednu střechu irácké sunnity i šíty asi nejde. Možná by se dalo dodat – zatím, ale na obzoru nic takového není vidět.

  Na druhé straně – ve Vaší 460 jste vy hodila všechny muslimy na jednu hromadu – ač tomu tak očividně není,jak správně píšete v 463.

  Prostě ta 460 a 463 nejsou v souladu.

 398. Dano, Lipold je vedle, jak ta jedle.
  Socialismus je „západní“ vymyšlenost a Lenin pečlivý výpěstek konspirativně propašovaný do Ruska. Ostatní už jsou „jen“ následky.
  Pokud chceme zakázat Hitlera, nesmíme se ovšem kamarádit s Pravým sektorem a prosazovat multi-kulti i za cenu sebezničení. Tlak vyvolává protitlak, národní ohrožení vyvolává nacionalismus. Bylo, je a bude!

 399. Halle – myšleno 459 a nikoli 460, není-liž pravda?
  Ale ani v té 459 nehážu všechny machometány do jednoho pytle – OVŠEM – neochota většiny muslimských přistěhovalců přijmout evropskou kulturu a zákony je naprosto ideálním podhoubím pro politický islamismus, ISIL apod.

 400. Rputi,
  správně ,459.mea culpa.
  Ale tak mě napadá- neustále se vzpomínají problémy s arabskými přistěhovalci v evropě, a nějak postrádám rozlišení – kdo dělá ty problémy ? Jsou to sunnitští Arabové nebo ti šíítští?
  Zdálo by se logicky,že to budou ti sunnité, ale nikdy to nebylo nějak explicitně řečeno.
  A možná, že by to stálo za to to rozlišit, a případná opatření aplikovat cíleně.
  Tedy – rozlišit ty, kdo dělájí problémy a kdo ne, a víceméně sekáj dobrotu.
  Nenaštvat nějakými sankcemi ty složky ,které se chovaj přijatelně. A nenahnat je do náruče extrémistům.
  Ale třeba se pletu, a ta arabská emigrace v EU je jen sunnitská.
  Nemám o tom složení ani představu.:-)

 401. Halladine a jak to zjišťovat ve čtvrti, kam neozbrojený člověk raděj vůbec nechodí a i policie tam raděj nestrká nos?
  Jistě tam žije i mnoho slušných, ale dohledávání by bylo životu nebezpečné. Ta další, svárlivá a nenávistná generace už vyrostla.
  Je jich příliš mnoho a jsou příliš nezvladatelní a příliš rozhodnutí žít na náš úkor, než nás zabijou. Tahle situace normání řešení nemá a po dobrém neskončí… 🙁

 402. Rputi,

  ale ty komunity mají nějaké centra, motlitebny,či dokonce mešity. A jejich orientace na sunnitskou , či šítskou větev by neměl být problém zjistit,a orientačně zjistit počty Arabů,které je navštěvují taky ne.

 403. Takhle to asi místní MV zjištěné mají, jenže
  Jak vidno, Německo i Anglie raděj moc nedutaj, aby se jim tam nějakej imám nenačuřil….

 404. 406 Baubo, to je jen logické řešení krizí. Občané se neprojevili jako dostatečně uvědomělí, když oslyšeli výzvy aby do posledního drobku vykoupili supermarkety a tím oživili ekonomiku, tak jim ty prachy, v nichž je vtělen jejich čas a život, to znamená kus jejich života, jim seberou a přerozdělí jiným prostřednictvím „užitečného statku“ nazývaného zbraně. Stejně tak být těžařem a dodavatelem plynu ze západu, dělal bych na sobě uzleve snaze vyvolat embargo na ruský plyn, bez ohledu na to kterou stranou vyhlášené. Někteří sice za příčinu takových událostí považují telegram jednoho vladaře druhému, kde stojí, že je vůl, jenž já za vším takovým vždycky, tak jako Friedmann když byl ještě v konci, ke stáru nějak blbne, hledám prachy.
  Úžasnej kotel prachů, jachty se zlatejma kouhoutkama, super éra, fára, nekonečnej zástup prsetejch blondýn, nekonečný dny plný úžasnýho šukání, hulení a chlastání.
  No a aby se to všechno dalo v klidu užít, je nutnej ten sociální smír, aby lidi v našem úžasným supermarketu měnili svůj čas za zboží ve kterým je čas jinejch lidí. A aby byly spokojený a nedělali randály. Tak jim dáme tu demokracii, když jí tak chtěj, ty tři prdele stran plnejch lidí, který by se jinak neuživili a který máme podchycený. A mezi nima si svobodně můžou vybírat jako ty jogurty v tom supermarketu. V iluzi že budujou tu úžasnou civilizaci. Podle úžasnýho sloganu „Modli se a pracuj“ jak jsme jim ho upravili na „Vol, konzumuj a pracuj“. Makaj jak potřebujeme. Než chcípnou tak jako nakonec chcípne každej. A tímhle z nich dostaneme ten jejich čas. To úžasný nenahraditelný něco z čeho se dá udělat všechno.
  Akorát některý jako třeba tihle tady nám to kazej. Tyhle hospodský šťouralové. Voni neco tušej. Naštěstí se vždycky servou o kost, kterou jim předhodíme. A maj po ftákách. To je prdel jak je volili a teď jim nemůžou přijít na jméno. Úžasný jak vždycky naletěj a jak se z toho vykecávaj. No tak popojedem…..

 405. zdravím!
  nepřipadáte si někdy jako Alenka v říši divů a za zrcadlem ?

  „Pátek 12. září takovým neuvěřitelným dnem byl. Nejprve EU a USA ráno uvalily na Rusko nové sankce, a odpoledne byla po konzultacích mezi EU, Ruskem a Ukrajinou realizace asociační smlouvy EU s Ukrajinou odložena na rok 2016. Podle eurokomisaře pro obchod Karla de Guchta tak „vzniká prostor k projednávání veškerých problémů, které mohou vzniknout, načež bude na třech zúčastněných stranách, aby se rozhodly, co bude následovat 1. ledna 2016“ … další mejdan ? 😕

  http://literarky.parlamentnilisty.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/18290-poroenko-ve-stopach-janukovye

 406. Tý vole, to je vono. Jak když škrtneš sirkou v benzínový nádrži. To úžasný islámský nebezpečí. Už viděj, jak ženský tady budou pod lajntuchem, jak přijdou vo vepřový. A vo pivo a budou muset kecat střízlivou hubou.
  Naskočili a už jedou. Voni si v tom svym ajfru ani nevšimmnou, že příčinou tohohle nejsou musulmani, ale ty který si sami zvolili. Jejich vlastní vláda. Jenomže vod toho jsou média, aby do nich nalili, že musulmani a Putin. Nebo kdokoli jinej jak potřebujeme.

 407. Westíku, to je fakt hrozný!

  Asociace se odkládá ! A tedy i zářné zítřky pro ubohé ukrajinské obyvatelstvo, které mělo být asociační dohodou zahrnuto blahobytem a s sociálními jistotami !
  Anebo ne?
  Jeden by měl chuť nakopat celé EU do pérdele. Když Janukovič navrhl trojstranné jednání mezi Ukrajinou EU a Ruskem o problémech spojených s asociační dohodou, tak to EU odmítla a shodili ho.
  A teď jsme zase tam. Jen mezitím zařvala fůra lidí……

 408. Dobré ráno,

  462 – Dano, všem, co nad prodejem čehokoliv s Hitlerovskou tématikou naříkají “ my za to můžeme“ mám jen jednu radu “ Tak to nekupujte“.

  My, co takový věci nekupujeme, s tím fakt nic nenaděláme.

  Jinak se to dá řešit jedině zásahy shora, zákazy, sankcemi, konfiskací závadného zboží.

  Brekoty na téma, co to o „nás“ vypovídá a za co si „my“ můžeme, míněno „my všichni“ a morální rozhořčení nad kolektivní vinou nevyřeší nic. Jen ten, kdo říká “ my všichni za to můžeme“ si připadá tak nějak jiný, lepší než ti, co zahrnuje do toho všeobjímajícího „my“.

 409. 471 Ano, Halladine. To není žádná novinka. Za to Ti nenalejou. Bylo to ve zprávách. Nějakej počet něčím naloženejch náklaďáků odněkud vyjel a někam dojel. Pak se vrátí a vyrazí s novým nákladem. A bude další úžasná zpráva, že dojel humanitární konvoj č.3.

  Tak jsme si pěkně pokecali, pěkně to těm či oněm nandali a dokázali jsme si jak jsme chytrý, zdělaný, jakej máme přehled a jak bysme byli skvělý, kdybysme byli připuštěný k veslu.
  Blíží se poledne a zas kus nenahraditelnýho životního času v prdeli.

  Vzpomínám na jirku ppa…co všechno chtěl říct tím co říkal, že nebyl až tak moc nesnesitelnej…

 410. Schumi 🙂
  Blíží se poledne a zas kus nenahraditelnýho životního času v prdeli.

  To je asi nejhodnotnější příspěvek tento týden 😀

 411. Copak Schumi? Manželka nevaří a ty seš hladovej? 😀
  „Blíží se poledne a zas kus nenahraditelnýho životního času v prdeli.“

 412. Ahoj!
  že prý bude sucho, předpovídali oteplovači…
  tak hlásím, že u mě jsou spodní vody saturovány natolik, že jejich hladina je ca 3-5 cm nad úrovní terénu… 🙁

 413. Ahoj. Zajímavý moment se odehrál ve čtvrtek ve 22 hod na ČT24. Rozhovor s belgickým novinářem (nezajímavý, o skládání komise Junckerem a o Jourové) byl osvěžen nenádalou poznámkou toho novináře, že doufá, že Jourová nebude takový průšvih jako byl Fülle.
  Evidentně zaskočený reportér se zeptal proč byl Fülle takový průšvih. Odpověď stojí za to :-).
  http://jdem.cz/bqmr43
  Je to od času 6:00.
  No vida, za ukrajinskou krizi je zodpovědný přímo náš člověk :-).

 414. 581 Rputi, hrnec polívky na plotně to jistí, víc si nemůžu dovolit, zima se blíží a mám předzásobeno v sobě. Poněkud rozladěnej ze zjištění, že elpíčka se samy nezdigitalizují. Dilema jestli při odpolední vycházce plzeň nebo budvar.

 415. 479 ano Halladine, občas se tu ze mně stává filozof. Z donucení.

 416. k (473) dodávám onu dohodu o odložení (abyste to měli jednodušší) 🙂
  “ Dohoda mezi Ukrajinou a EU o přidružení byla odložena na rok
  Z Korrespondent.net včera 20:41

  Toto opatření bude příležitostí k diskusi o problémech, které mohou nastat v souvislosti s důsledku podepsání dohody o přidružení EU-Ukrajina smluvními stranami.
  Ukrajina, Rusko a Evropská unie se dohodly na odložení provádění dohody o přidružení do 31. prosince 2015. To je uvedeno ve společném prohlášení, komisaře EU pro obchod Karel De Guchta, ministr hospodářského rozvoje Ruska Alexeje Uljukajeva a ministra zahraničních věcí Ukrajiny Pavlo Klimkina. Příkaz byl podepsán po konzultaci tripartity, která se dnes 12. září se konala v Bruselu.
  “Aby bylo možné plně podporovat stabilizaci Ukrajiny, Komise je připravena v případě ratifikace ukrajinské dohody o přidružení s EU nabídnout větší flexibilitu. Tato pružnost umožní odložit účinnost smlouvy o prozatímním uplatňování zóny volného obchodu, rozšíření autonomních obchodních opatření a o výhodách EU pro Ukrajinu do 31. prosince 2015 “- píše se v dokumentu.
  Smluvní strany poznamenaly, že budou pokračovat v konzultacích o obavách vyjádřených Ruskem a pokrok v jednání o těchto otázkách bude vyhodnocen v průběhu třístranných ministerských schůzek. “Probíhající proces by měl být součástí komplexního mírového procesu na Ukrajině, s ohledem na právo Ukrajiny rozhodovat o svém osudu, stejně jako o své územní celistvosti,” – říká se v prohlášení. Dokument také uvádí, že Rusko a Ukrajina potvrdily, že bude pokračovat v uplatňování preferenčního zacházení a volném obchodu v rámci SNS.“

  ukradla jsem to z http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/09/13/ukrajinska-svodka-12-09-2014/ 😕
  A všimněte si poslední věty „….Rusko a Ukrajina potvrdily, že bude pokračovat v uplatňování preferenčního zacházení a volném obchodu v rámci SNS “ ; takže Rusko bude pokračovat v bezcelním styku s Ukrajinou ,a možná i s původní slevou na plyn … Pane Bože, ty vidíš, s jak malou špetkou rozumu je řízen tento svět 🙁

 417. Zdar.
  Domnívám se, že viníkem eskalace muslimských aktivit na poli terorismu je kromě Arafatích potomků OPEC,v jehož zájmu je udržovat muslimské země v rozvratu a hádkách, současně hrát na obě strany se Západem ( i Východem).

  Pěkná konspirační teorie, že?

  Né, já vím, že to rozcupujete, ale zkuste se nad tím zamyslet místo obligátního nadávání na Amíky.

 418. Oteplovači, to je skvost! 😀 😀
  „Jean! Za tu bouřku můžete vy!“

 419. (490)Rputi, já bych se tak neradovala: až se to Eušéfům uleží v hlavě ,uvrhnou na nás všechny kompenzace pro celou EU za Ruskem uložené sankce; pak ještě přijde USA s požadavkem na vrácení marně vynaložených 5 miliard USdolarů na mejdan, a na konec přijdou nás dorazit opolčenci …. zapomněla jsem ještě na někoho ? 🙁

 420. westíku,
  zapomněla jsem ještě na někoho?
  Ano, na Andy

 421. westíku,
  ještě čistě mezi náma – ten mrak, co sem ke mě teď dolezl ze směru od Westlands – ten jste si taky mohla nechat vypršet nad chalupou!

 422. Westíku, já se neraduju, to je „smích skrze slzy“, když vidím, jak to kroutěj, ohýbaj, vedou do ještě většího průšvihu, aby si nezadali a ještě nás mají za takové blbce, že uvěříme, že si Fülle jel úplně na vlastní triko, a EK o ničem nevěděla.
  Ale ta představa, jak se v Bruseli hádaj , kdo za to může, je taky skvostná. Taková socíková! 😀 😀

 423. Ptakopysku, nemyslím, že bych westíka či Rpuť stála někdy jednu jedinou korunu:)
  Vlastně je to přesně naopak.

 424. Andy,
  😀 to je asi pravda, ale nikterak vám to nebrání chtít po nich kompenzaci za utahování opasku kvůlivá Ukrajině. Nosíte vy vůbec opasek????

 425. zatím jsem po nich chtěla jen jediné a v tom mi nevyhověly, takže myslím, že do další předem prohrané bitvy se pouštět nebudu.
  Já si utahuju jedině korzet, opasky nechávám vám chlapům:) Tedy těm, co ještě nejsou odkázáni na kšandy.

 426. 497
  Já si utahuju jedině korzet, opasky nechávám vám chlapům:)

  A je to něco platný ?Jen se slušně ptám 😉

 427. Andy,
  korzet, to je věc. Kolegyni do toho jednou oblékli. Prováděla na Českém Šternberku – pan Zdeněk tam semo tamo pro turisti uspořádá animované scénky ze života obyvatel hradu. Narvali jí do korzetu a natáhli na ni rokokové šaty. Říkala, že do toho okamžiku netušila, jak rovně lze sedět a proč dáma vždy seděla na krajíčku židle, či křesla. A co obnáší návštěva toalety 🙂 Chodily tam prý ve třech. Jedna vždycky konala a dvě jí držely šaty nad hlavou. Sáhl jsem do depozitu a ukázal jsem jí kalhotky určené přesně těmto dámám a pochopila, že tehdá současné toalety opravdu, ale opravdu nebyly potřeba…

 428. 498 jistě. Neexistuje žena, které by neslušel. Tedy, pár mne jich napadá, ale i jim by jistě vylepšily pěkné háby vzhled. Předkové to měli zmáknuté.

 429. Andy, začněte šetřít !
  Příští rok budete muset možná živit i mě !
  No,ještě to není jisté, zvážím to, jak moc mi Vás bude líto ! 😀

  Ale moc nedoufejte ! 🙂

 430. ptakopysku, místopřísežně prohlašuji, že Andy po mně a po westíkovi nechtěla, abychom jí držely šaty nad hlavou.
  To já jen, že je tu řeč, za co jsme placené! 😀 😀

 431. Já to tak moc nepočítám, Halladine. Stejně jako nepočítám roky do důchodu a kolik mne stojí mé nadané, ale líné dítě.
  Jen vzhledem k nedostatku zubařů a vašemu renomé to asi bude škoda a vzpomínám na různé paměti lékařů, kteří odcházeli do důchodu až v době, kdy už skutečně sotva lezli.
  Já jsem v tomhle po tátovi, který pokládal odchod do důchodu za neštěstí a odkládal ho vlastně až do smrti:)

 432. 502 Potvrzuji,ptakopysku, že jsem to po nich nikdy nechtěla. To už by mi připadalo bezpečnější vlézt do hadí jámy.

 433. že bychom tu měli až tak nebezpečné diskutérky? 😮

 434. Drahé dámy,
  ani ve snu mě nenapadlo, že byste vy tři jako dívenky v rozpuku hopsaly v rokokových šatečkách po zámku Nové Hrady u Litomyšle, dělaly pukrlata na hraběte Jeana-Antoina Harbuvala de Chamaré a chodily mu ve francouzské zahradě za keříčky. 😀 😀 😀

 435. Andy, samozřejmě „mně“. „Mě“ pouze ve 2. a 4. pádě.

 436. Líné, ale nadané dítě? Pche, a co teprv, když se ti dítě dá na …. (ne, drogy to rozhodně nejsou, jsou i „horší“ věci!) Hele, platí ještě za kimajzí adresa, že bych ti poslala, čím mě vytočila ta moje? Tady to dát nemůžu, to už bych tu nevydržela vůbec…:-)))

 437. ptakopysku, to už se tenkrát nesmělo! Dovedeš si představit, jak by ty podolky u sukní vypadaly? 😀

 438. Dobré odpoledne,

  no toto, ptakopysku, podezřívat dámy, že byly divenky v rozpuku už za časů hraběte de Chamaré??? To je nějaká kindrštůbe?

 439. Kinderštube ne, ale úcta k vrstevnicím Makropoulos 🙂

 440. Ale copak tak najednou?

  …Katar zřejmě přestává být útočištěm pro vrcholné představitele egyptského Muslimského bratrstva, jehož členem byl i loni svržený prezident Muhammad Mursí. Monarchie prý požádala řadu příslušníků Muslimského bratrstva, aby její území opustili, napsala agentura AP s odvoláním na jednoho z exulantů…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/347594-muslimske-bratrstvo-opousti-utociste-v-kataru.html

 441. 509 ne neplatí, andyonaseznamu, to je stálice:)

  Hele, moje dítě si například včera udělalo poslední zkoušku, ne že by předchozí termíny neudělalo, ale prostě se přihlásilo až na úplně poslední, vůbec si nepřipustilo, že by ji nemuselo udělat. Je fakt, že jejich profesoři na to pečou neuvěřitelně a klidně se s nimi domlouvají:“ Hele, vezmi si na freefest index, já tě tam vyzkouším“.
  Skripta nemá, učebnice nemá, jeho učební pomůcky v batohu jsou tužky, Apple, cigára a tetovací souprava:)
  Musela bych se zbláznit, kdybych to ještě nějak moc prožívala.

 442. maYdo,
  nyk píšu, že mě to ani ve snu nenapadlo! Se nenechám uřknout přece…. 😀
  I když… třeba Szapkowski má všechy čarodějnice v prostorových parametrech Raguel Welch i když jim je přes třista let. Tris Ranuncul, nebo Yennefer z Vengerbergu. Holky prostě uměly čarovat. Ale Andrzej je takovej dost umanutej jedním směrem, takže jeho názor na vzhled dam v nejlepších letech není úplně směroplatný.

 443. Andy,
  kliiid. Můj potomek studoval némlich stejně – 515 jako přes kopírák – a v praktickém životě si vede velmi dobře. Voni ty haranti jenom zkoušej, co vydržíme.

 444. Jj, ptakopysče – s čarodějnictví už jsem byla obviněná několikrát, dokonce mi jeden tasemník advokátní komory vyhrožoval, že ve středověku by mne upálili.! Ale zatím jsem vždycky vyvázla! 😀

 445. Fšechny ženský jsou čarodejnice,už od narození ! A jak stárnou, je to čím dál víc i vidět !
  😀

 446. 519 – a nektere se i hodne snazi to o sobe dat vedet, ze?
  Ale u tech to clovek pozna skoro ihned. . .

 447. (483) Evidentně ten Belgičan přeceňuje možnosti EU i Fülle. Nebo nechce, aby přišla řeč na jejich Van Rompyje. I když, i ten je (byl) schopen naškodit spíše nicneděláním, než něcoděláním.

 448. Jsme, Halladine, jak jinak než pomocí černých kouzel bychom dokázaly přesvědčit chlapy, aby nám věnovali část svého drahocenného času?

 449. 520

  Šimone, ani kouknout na ně netřeba ! 🙂

 450. Andy, asi jo,

  ale některým to čarování moc nejde !

 451. 524 to nevím, já si nestěžuji:) I když uznávám, že odčarovávat si ty fousaté bradavice z nosu je čím dál tím těžší.

 452. 523 – tak toho jsem nastesti zde usetren. . .Medusu opravdu nemusim, bylť jsem varovan jiz davno. .

 453. hmm,
  (493) ptakopysku, ani nápad;, držím se biblické zásady: každému, co mu patří 😕
  (516) Andy: pošla jsem bankovní výpisy od minulého tisíciletí, ale na účet od Vás mně tam „nenaběhla“ ani koruna; tak se nevytahujte jako tričko od Vietnamce 😕
  (516) Halle, čarodějnice nikdy; od mých 24let vždycky jen “ ta zrzavá saň z ředitelství“ – to víte, zlý zelený pohled, a kdy jsem začala chrlit oheň a síru …. 🙁

 454. Jéje Westíku,

  já byl vždycky na zrzky 🙂

 455. Halle,
  a celý život jste se míjeli jak Angelika a Žofré.

 456. Aerokarle -521- No, já si na rozdíl od místních „agentů Putina“ 🙂 nemyslím, že za všechno může Vólstrýt a EU. Ten konflikt na Ukrajině vždycky byl (bojovalo se tam ještě v roce 1953), byť latentně, a bohužel místní ukrajinští papaláši neměli čas se jím zabývat. Měli holt všichni, jeden vedle druhého, moc práce s kradením plynu. Ale Fülle vedl komisariát pro rozšíření, vypracovával k tomu podklady a připravil tu smlouvu o přidružení. To mu nikdo neodpáře. Odvolat neposlušného komisaře není pro předsedu jednoduchá legrace.

 457. Ptakopysku,

  obávám se, že nejsi tak úplně přesný 🙂
  Ale nebudu to rozpitvávat 😉

 458. Ptakopysku, chlíváku !

  Ty se mě snažíš dotlačit k nemravnému vyjádření ! 🙂

 459. Oteplovači – s tou přístupovou smlouvou to bylo tak, že se neustále „zpřesňovala a zpřesňovala“ až byla tak zpřesněná, že už by si Ukrajina ani neškrtla, ale EU by mohla „všechno“ a Ukrajina by se tak prakticky stala protektorátem. To byl ten moment, kdy Rusko nabídlo prachy a Janukovyč se šprajcnul, protože požadavky EU byly neúnosné.
  Tenhle proces určitě netáhnul Fülle sám z čiré dišperace! Těch vlivů, požadavků, záměrů a tlaků tam jistě byla celá řada, takže je celkem vyloučené, aby si to smolil někde v koutě na koleni bez vědomí ostatních.

 460. (530) Ale jo, titulárně to měl „na triku“, dobře mu tak.
  Ze skutečného autorství bych ovšem podezříval spíše nějakého dobře naprogramovaného ouředníka. A za inspirátory spíše Radu, zvláště některé osobnosti, než slavnou Komis.

 461. chudák Fulle, on by to udělal líp, ale ten Brusel..

  Nebudu to rozvíjet, jestli někdo něco slyšel o osobní odpovědnosti, tak stejně ví. „Kdyby sem to byl věděl, tak by sem sem nechodil!“

 462. Hm,musím se Fůleho zastat.

  Je zaměstnanec EU, pokud psal on tu dohodu on,tak ji psal tak, aby byla pro státy EU co nejvýhodnější. No a to se mu podařilo.
  No a že ukrajinská vláda při vyjednávání asi nedělala co měla , je taky pravda. Ukončit jednání o smlouvě, a těsně před podpisem zjistit, že je blbá, nesvědčí o profesionalitě vyjednavačů.

 463. A komisaři při své práci NESMÍ(!) zohledňovat zájmy národních států !!! 😉 😀
  Natož Ukrajiny!

 464. Šumaváku,
  dáí se říct, že Fule uplatnil zájmy celé EU . O zájmy ukrajiny se musí starat až po jejím vstupu do EU.

  Ovšem zda bylo moudré a vhodné z odpuštěním ojebat Ukrajinu je zase jiná záležitost.

 465. martine, tvoje představa, jak si mezistátní smlouvu smolí Fulle sám doma pod peřinou je rozkošná. Skoro tak rozkošná jako ta stížnost EUkómis, že to Fulle zpackal a nebejt jeho, bylo všechno v pořádku.
  Odpovědní jsou totiž všichni! 😀

 466. Rputi, Fulle si nic doma nesmolil a moje představy jsou jiného druhu než Fulleho domácí pohyby pod peřinou. Ale když někam lezu (nepsal jsem já to tady už několikrát?), tak bych měl vědět, co se ode mě čeká a jestli to snesu. Zvlášť když lezu na vedoucí místo. A o smolení jsi si začala v 534. To jsem ještě mlčel na zahradě.

 467. Rputi, Vaše představy o mechanismech uvnitř EK jsou zvláštní. Dost dobrý popis lze pročíst tady – http://jdem.cz/bqmuq4 ,bohužel v pdf to neumím – ale stojí to za to – popis od opravdového insidera.
  To, že Fülle řídil tým, který to sepisoval, z něj sejmout nemůžete, i kdybyste se rozkrájela :-).

 468. Tak v daviscupu postupuje Francie, Berdych se Štěpánkem nezklamali.
  Shrnuto: Berdych se nesrovnal s přechodem na antuku. Lukáš Rosol neobstál. Štěpánka zradila bolavá záda.
  Otázkou samozřejmě je, proč tam teda chodili – nesrovnaný, neobstátý, s bolavejma zádama.

 469. Oteplovači, já nejsem ta, která to z něj snímá. Mně jen připadá „ganz komisch“, když EUnie jako taková zvorá co může a člen komise vykřikuje, že to všechno Fülle!
  Já být slavnou EU, tak stáhnu ohon a stydím se v koutě. 😀

 470. Ptakopysku, Berdych se Štěpánkem (a Rosolem) vyhráli Davis cup dva poslední ročníky, jednou byli ve finále, teď semifinále.. To je velmi, vemi solidní výsledek ….

 471. jen se ptám – a on fulle to něměl na starosti?

 472. Oteplovači, sorry, mea culpa – domnívala jsem se, že to byl člen EK. Dobře tak novinář – ale ten to odněkud musel mít, že „zavinil Fulle“. Z prstu si to nevycucal!

 473. NoName,
  čo bolo, to bolo. Terazky idú domov

 474. Ale rputi, to je normální hledání „kdo za to může“.

  A „ganz komisch“ je ten spolek od začítku, tak co byste od nich chtěla čekat.

  Hlásání houbové – v lese u Kytína za hodinku košík. Hlavně babky. Pár bedel, nějaký suchohřiby, u nás zvaný „slaďáci“, jeden klouzek a dva hříbky.

  Mám kvas na kyselo, takže večeře je jasná. Zbytek zamrazíme jako smaženici.

 475. 551-ano, ze SEMIFINÁLE. Co by za to jiné tenisové země daly.

 476. houby – na karlštejnsku nerostou, aspoň nenasbíráme ty nejedlé ..

 477. Jinak ad Fulle :
  V mej profesi nese odpovědnost ten, kdo dá na dokumentaci autorizační razítko. I když je to obvykle dílo celého týmu a leckdy na tom ten, kdo autorizuje, nic jinýho, než to orazítkování neudělá.

  No a že to EUnie pos-ala , víme dávno. Otázku, jestli za to může zrovna Fulle nebo někdo jinej z toho spolku , považuju za poměrně podružnou.

 478. (552) maydo, jak slyším o houbách, jdou na mne mrákoty; sousedé mne asi nenávidí, neb mně včera přinesl jeden soused 1 koš (velký) bedel, 1 koš (velký) hub-směsku 🙁 A ještě zlomyslně dodal,že sousedka pro mne chystá další koš ….úúúú 🙁 A syn ani pes houby nežerou … 🙁

 479. maYdo, podružné to je, kterýho vola to napadlo.
  Mně jen děsí ta představa, že „nějakýho vola“ napadne „nějaká volovina“ a on ji bez zábran a bez kontroly uskuteční!
  Co když Jourovou napadne, že takovej matriarchát by nebyl k zahození? 😀 😀

 480. No, rputi, tak to by mi vadilo ze všeho nejmíň, u nás doma ten matriarchát už dávno máme, protože co nezařídím, to není 🙂

  A k zahození to opravdu není – pro chlapy 😀

 481. Westíku, houbám se říkalo „maso chudých“ . Nechte je vyhladovět a uvidíte 🙂

  Moje děti to mají rozdělený. Dcera je nerada jí a ráda sbírá i čistzí a krájí. Syn je jí rád, ale chodí na ně nerad a jen tak bloumá a poskakuje kolem, takže nic nenajde a je otráven. Va kuchyňské práce jakéhokoliv druhu taky nemusí. Prostě nejlepší, aby houby samy připochodovaly na talíř.

  Ale smažený bedly, to by si dala i ta naše koza mlsná. I když jinak z polévek houby vytahuje a když dělám chlupačky nebo testoviny s houbama, uzme si část, než na to dám houby a naloží s tím dle své chuti.

 482. On celý ten systém Komise je šejdrem.
  Napřed se z eurouvědomělých politiků, což je hlavní a jediná kvalifikace, najmenují lidi a ženské 😉 😀 ve správném poměru a pak se pro ně hledá funkce a její náplň.
  No a podle toho to funguje…

  Kdyby předseda napřed rozdělil jednotlivým zemím funkce s jasnou náplní, státy k tomu nominovaly tři odborníky a z těch by si mohl vybrat, s možností odvolat a dosadit náhradníka z těch původních tří, mohlo by to možná i fungovat.

  Netvrdím, že efektivně, ale alespoň trochu…

 483. O tom, že existují profesionální personální agentury ani nemluvím…

 484. Šumaváku, to by se na té profesionální personální agentuře museli být schopní domluvit.
  Jourovou najmenovali jen proto, že všem vadila nejmíň …. tristní….
  Špidlu najmenovali proto, že neměli kam ho honem vykopnout … ještě horší…

 485. (560,561) Trochu se v tom plete politická schopnost (a zodpovědnost) a odbornost. Jako v celé přeslavné EU.

 486. Rputi,
  vynechala jste plachtu, do které by se jeden zabalil a lehnul vedle silnice, aby sběrači mrtvol měli lehčí práci 😉

 487. Halladine, on takovej seznam nejni k zahození! A hlavně ty věci mít doma…. a hlavně vědět kde! 😀

 488. Ale jo.
  Mám elektrocentrálu, fůru bandasek na benzín a solární panel.

 489. Dobré dopoledne vespolek,
  co máte s těmi katastrofami ? Jakoby nestačilo to hnusné počasí…

 490. No, na rozdíl od předchozích katastrof je tohle takové konstruktivní! 😀

 491. Dobré ráno,
  Maydo ad 559 co jsou chlupačky ?

 492. Ad 570 – krajový název pro nedepilovaná lýtka dam

 493. Ptakopysku 😀 😀 😀 projasnil jste mi ráno.

 494. Jo, to bude ono,
  třinecká babi to nazývala „chupoče“, a jelikož se to konzumovalo polité vyškvařeným špekem, tak to pro mne bylo absolutně nepoživatelné…. slizké, podivně „chlupaté“, a navrch ten špek…. 🙂

 495. DObré ráno,

  Kačeno, viz Halladin.

  Někde se tomu říká taky klouzáky a myslím, že to má ještě celou řadu krajových názvů.

  U nás se to konzumuje se smaženou cibulkou a zelím, lze doplnit zbytky vepřového, uzeného či „mastnýho ptáka“, jak nazývá můj choť husu nebo kachnu. Nebo s houbami nebo jako přílohu, pokud máte víše uvedených mas více než zbytek.

  Včera jsme to měli s něčím, co jsem koupila v suoerhyper a jmenovalo se to „husí ramínko“. Byly toho čtyři velké kosti s nějakým masem a po upečení a obrání bylo akorát pro mně a děti k obědu a k tomu ty chlupačky. Za ty peníze, co to stálo, skvělej oběd.

  Choť, který mastný ptáky nerad a navíc je má zapovězené skrz vysoký cholesterol, včera nebyl doma, tak jsme si s dětmi dali do nosu. 🙂

 496. Matzurko,
  to klouzavé je právě vono! Kysané zelí navrchu, polité dietním biosádlíčkem se zlatavými osmaženými kostičkami uzeného bůčku, důkladně vyhladovělý jedinec si přidá žďabíček krkovice pečené s cibulí a kmínem, k tomu půllitr dobře vychlazeného plnotučného pivánka s bílou smetanovou čepicí pěny…
  Když člověk v tomhle sychravém podzimním počasí přijde ze zahrady, nebo z pole, je to naprosto dokonalá kombinace vitamínů, cereálií, minerálů a koncentrované energie. Tofu se sojovou omáčkou zabalené v řase nori, zdobené plátkem nakládaného zázvoru gari s kalíškem saké tomu prostě nemůže konkurovat.

 497. 562 Rputi, to je u nás holt taková tradice. Do funkce přes kriminál.

  O mastném ptáku byla včera úvaha. Opatřiti chlazeného, ne zmražku z hypěrďoury či cosi vychrtlého. Příliš duté ptáky nerad. A jaké zelí je ke kachýnce nejlepší a kterak ptáka táhnout aby byl s křupavou kůžičkou, ano, takovou akorát zlatohnědou, kmínovanou a slaňoučkou, která udělá křup a pak se na jazyku rozplyne, a přitom uvnitř ne vysušený. A aby byla hojnost nejen vypečeného sádlíčka, ale i hnědého slaného sosu vpíjejícího se do houskových a bramborových knedlíčků. Cítím tu harmonii chutí od prvního sousta, začínajícího křupavou kůžičkou, ta se musí první, než zklihne, až k vytírání vejpečků z pekáče. Zapíjet plzeňským s budvarem, řezaným půl na půl, ve kterém se snoubí hořkost plzeňského s tělnatostí budvaru.

  Tua tam si lze dopřát bez ohledu na cholesterol, hubnoucí předsevzetí a další vymyšlenosti. Z jedné podzimní kachýnky trubky nezarostou.

 498. Dobré ráno!
  Když jsme u těch krajových názvů. Moje babička pocházela z východních Čech
  (Kostelec n.O.) a matka převzala její terminologii. Bramboráky smažila v lívanečníku a říkala jim „kramfleky“. Tohle křehounké a lahodné jídlo prozářilo mé válečné dětství. Brambory v nějaké podobě jsme měli denně, takže se mi dost zprotivily, ale na kramfleky nedám dospustit.

 499. Díky všem za osvětu. Chlupaté knedle znám, ale překvapila mě kombinace s houbama. V naší rodině včetně babiček se vařily minimálně nejspíš proto, že se strávníky nenadchly, takže jsem je do běžného sortimentu nepřijala. Měla jsem kdysi dávno kolegyni, která je vařila ze syrových strouhaných brambor a suchých housek. Připadalo mi, že jsou skvělé a tak jsem je asi 4x v uvařila, byla to děsná patlačka, kuchyň poblemcaná, výsledek problematický a strávník, můj jediný – slunce mého života, nasraný… 😀 😀 😀 posledních 20let jsem na ně ani nevzdechla.

 500. Mě tak napadlo,
  že možná existence chlupaťáků souovisí s tím, jestli se v domácnosti nacházela kachlová kamna s troubou a prase. (Nemyslím člena rodiny, ale užitečné zvíře.) Moje babička měla po hospodářství plno práce a kvůli každému, kdo přišel že má hlad, nemohla lítat do kuchyně, aby mu nandala. Takže udělala chlupatý knedlíky, zelí, maso, nandala do pekáče dolů knedlíky, na ně obdělané kysané zelí, navrch dala maso (obvykle nějaké kousky, bezkonkurenčně nejlepší bylo pečené koleno) a celé to polila sádlem s osmaženými škvarky. No a přiklopila to druhým pekáčem a šoupla to do trouby. Pokud se v kamnech víc topilo, pekáč putoval na krovec, což byl prostor navrchu na peci. Tam bylo teplíčko, takže jídlo vydrželo celý den okamžitě konzumovatelné a zespoda se to nepřipalovalo. Všechny chutě se tak úžasně propojily a vonělo to celým barákem. Každej kdo přišel, si buď nandal na talíř, nebo užíral přímo z pekáče. Kočky byly zaparkovaný pod pecí, šmajchlovaly se pod nohama, vrněly jak dynamo a čekaly, co komu odpadne od huby.
  Jj. kde jsou ty časy…

 501. Dete k certu! !
  Nejmene dve hodiny do obeda a vy takhle! !
  Smiruje mne s tim pouze fakt, ze se uz pece ten vcerejsi kralik, co mi dal soused (asi v kraji radi myxomatoza cico). . .
  Zenuska se ale stará o to, aby nebyl moc dietní.
  Pivo se chladi, spenat vlastni sklizeň . . . polifka take sqelá.
  Odchazim slintat do ustrani.

 502. Ptakopysku ad 580 souhlas. Jsem přesvědčená, že spousta lahůdek je vázaná na existenci kamen s pecí. Bramborové placky pečené na sucho na plotně, maštěné škvarečky nebo plněné dušenou kapustou…..hmmm nebe v hubě. Koláče pečené v peci roztopené dřevem, nedostižné.

 503. Takovýhle věci já raděj vůbec nečtu! Nejsem masochista!

 504. ptakopysku,
  ty cereálie ti tam sice drobet chybí (mouka na zahuštění těsta ?), ale dle posledních názorů dietologů jsou stejně k ničemu, neb milion let evoluce rodu Homo posledních deset tisíc let zemědělství ještě nepřepralo… to jen aby se dobře prodávaly muesli tyčky (jinak přeslazené a s polevou ze ztuženého pokrmového tuku jsou horší než krajíc poctivého chleba se sádlem a cibulí).
  Tentýž dietolog také radí, jíst podle individuálních potřeb, takže s tvým popisem (návrat ze sychravého pole role) i Schumiho zásadou (jednou to neublíží) by naprosto souhlasil 🙂
  Ten popis s kachlovýma kamnama je boží… lidi dřeli jak koně, ale uměli si užívat i prostých věcí. Asi půjdu hodit pár polínek do krbu, čistě kvůli atmosféře 🙂

 505. Zdravím !

  Tak vy takhle -v neděli , v den Boží , místo povznesení se k duchovnu vy dlabanec, a ještě k tomu bůčkový 🙁 Sankce na vás ! Jako za oné kruciáty r.1425, vyhlášené na to plémě amalekitské, Bohu nemilé a západu protivné-husity (stejně jste jejich potomci, a trest boží platí do sedmého pokolení !) 😕
  Prostě zákaz vývozu škvarků, , kachen, hus … a vůbec , a nedbat na následky ( jak v tom roce stalo v Horní Lužici ,když zakázali vývoz sleďů do Čech) , ať se ti čeští kacíři udusí suchými chlupatými knedlíky …. !
  Protože historie je zlomyslná a ráda se opakuje připomínám tuto historickou historku ( za pomocí A.Sapkowkého): v tom roce 1425, když se Reichstag radil o zákazu obchodu s těmi zatracenými husity, jistý hornolužický rytíř Jindřich Dohna z Grafenštejna na vlastní pěst, nečekaje na rozhodnutí Reichstagu, zadržel dodávky panu Hynku Bočkovi z Kunštátu , podobojí, jeho náramně oblíbené nakládané sledě ; rozhněvaný pan Boček napřed slušně: prý víra je víra, ale herynek je herynek, o víře možno mluvit, ale slanečky neodpírat ;,leč Dohna odmítl heretikům slanečky dodávat ; ať se ti kacíři krmí bůčkem třeba i v pátek ! Což byla chyba: Džbán trpělivosti přetekl; „pan Boček se dopálil, svolal své houfy a vtrhl do Lužice s ohněm a mečem.Jako první lehl popelem hrad Karlfrýd,pohraniční celní bod, kde byly transporty se slanečky zadržovány….Tři dny pan Boček plundroval a pálil. ……„

 506. westíku,
  když už zmiňujete Sapkowského – vedla se tu řeč o Afhánistánu i zapůjčil jsem si knihu Zmije, o které anoncováno, že jest to příběh afghánský. Fantasy je tam pramálo, jenom jako leitmotiv. Jde o výsek ze života ruského poddůstojníka v afghánské válce. Pro fajnšmekry fantastické množství ruských vojenských slangových výrazů (se slovníčkem na konci), filosofování nad důvody ruské přítomnosti v Afg. i nad vlastním pinožením jednotlivých aktérů konfliktu, odskoky do minulosti – Alexandrova vojenská výprava, britský pokus o ovládnutí této země, i vysvětlení důvodů ryze materiálních, které vedou velmoci k obsazování tohoto nehostinného území. Dobře se to čte. Vřele doporučuji.

 507. Dědeček byl starostovic, ze statku, do školy chodil bos a maso měli jen v neděli a o posvícení. Jnak se jedlo skromně, peklo se jednou za čas, chleba musel vydržet dlouho. Mastilo se sádlem, máslo bylo pro trh. Nulaprocentní jogurty a musli tyčinky neznali, pomeranč ochutnal když si ho jako kluk vystřeolil na střelnici. Jako student obdržel od F.J.I. památeční peníz, o který nás připravila první amnestie V.H.I., tedy nějaký propuštěný kriminálník, kerý si u nás přilepšil.
  Jíst lze všechno co dělá dobře, ale v přiměřeném množství, dieta je pro zdravého škodlivá. Lepší méně dobrého než příliš špatného. Hru na „tohle my nejíme , to je nezdravé, komusi kdysi po tom bylo špatně“ nehraju. Všimněte si toho „my“. To je příznačné. Kachýnka, prasátko, husička, jsou zdravá krmě. Ale ne furt. Jsou to sváteční jídla. Ostatně přejedla by se, mít je denně.

 508. 585 pan Boček mi připadá jako velmi sympatický člověk. Já sledě také rád.
  Nyní to nazýváme demokracie, svoboda a lidská práva. Tehdy tomu říkali víra. Jenže stejně tako tehdy a jsko vždycky, jde o nějaké ty sledě.

 509. (586) ptakopysku, dík za upozornění: ale hned zítra mají do Jihlavy napochodovat Sapkowského „Boží bojovníci“; čekám, že přijdou k obědu …. 🙂 Leč i na tu Sapkowského „Zmiji“ se podívám…

 510. westíku,
  velebiti nadpřirozenou božskou krmí, no hele jak nám to sváteční rozjímání jde 🙂
  Bojují zejména hladovci, aby se k jídlu dostali….

  Schumi,
  ad 587, IMHO jste trefil jádro pudla.

 511. Westíku, kamlůpak na mně se suchejma chlupačkama… i s těma houbama je to jedlý.

  kramfleky se říkalo u nás doma, ale nějak to vymizelo. Na koleji byl bramborák častou krmí, ale když jsem se zmínila o kramfleku, nikdo nevěděl, o čem je řeč.Brácha taktéč. Takže tím nějak kramfleky vymizely z rodinného slovníku.

  ale pekly se na normální pánvi a v rodinách mých spolužáků se pekly takto i lívance. My jako pražští přivandrovalci jsme je dělali na lívanečníku a tak mi takové lívance připadaly divný.

  Bramborové placky lze péct na železné plotýnce na plynovém vařiči, ale ta atmosféra tomu chybí. Placky jsou oévšem i tak dobré, se sádlem nebo cibulí a choť si na ně maže povidla nebo, když nejsou, i marmeládu.

  Bramboráky se u nás ve vsi pekly taky na sucho na rozpálené plotně. Moje máti na to vzpomíná a jednou jsme tu spekulovali s Honzou žižkovským, který to rovněž znal od své matky, jaký že v tom byl fígl, že se to na tej plotně nepřichytilo.
  To ale asi fakt chce ty kamna a taky zkušenou hospodyni. Možná taky správný druh mouky a brambor…..

  CHlupačky s houbami jsou u nás krajové jídlo, mizející s tím, jak postupně přestávalo být vepřové maso luxusem pro určité vrstvy.
  Je to kraj, kde se na vánoce pekl hubník a houbový kuba na slavnostní stůl a kyselo a bramboračka s houbama bylo běžně hlavním chodem večeře.

  Krom toho se zabíjelo vždycky v zimě a po létě obvykle byly zásoby vepřového pryč, za to hub v lesích dostatek.

  Jinak věechno to jsou jídla sice prostá a nenákladná, ale když se dobře připraví, tak si fakt pochutnáte. 🙂

 512. Jo, westíku, přečtěte si ve „Věčně zpívají lesy“, jak se chystala vánoční hostina na Medvědím dole. Kdepak nějaký rozjímání, na to nebyl čas.

  A proč? Protože bohatá tabule měla symbolizovat rozmanitost darů Božích.
  Nejde velebiti pána, aniž bychom se radovali z darů jeho 🙂

 513. 2 Schumi ad 577 – zkus pomalu pečenou husu/kachnu. Viz:
  http://www.toprecepty.cz/recept/16047-pomalu-pecena-martinska-husa/
  Já už to jinak nedělám, výsledek vynikající a nedá se to zkazit. Při přendavání na mísu stačí upustit cca tak z výše 10-15 cm a maso krásně odpadá od kostí. A kůžička je naprosto dokonalá, zvlášť, když ji tak půl hodiny před koncem poleješ malou sklenkou studené vody.

  Zcela zdravé a dietní jídlo, zvlášť s dobře udělanými knedlíky, (variace houskové, bramborové, bosáky, karlovarské a špekové; připomínám, že bosáky a bramborové prudce získají na stravitelnosti a nutriční hodnotě, opečeme-li je na sádle do červena). Ty knedlíky si samozřejmě dělám sám a tím zabezpečím, že nemám na talíři kynutý nasákavý blemc. Pěkně tuhé, na řezu kompaktní. No, i ty chlupatý by snad šly, ale taky bych si je musel udělat sám…

  No a kombinace bílé a červené kysané zelí to jistí… Kysané, nikoli sterilované. Nejlepší za syrova, jen zlehka propláchnout a pokrájet.

  Pivo k tomu bych já doporučil plnotučný Únětice, velmi stravitelné pivo. Kdepak, Únětická kultura má svou tradici…

 514. 591 maYdo, prosté placky z vařených brambor, takové ty flekaté, jsou lahůdka. Na plotnu se nepřichytávaly proto, že co se na ní zprvu přichytilo, to se vypálilo, veškerá ta mastnota ze sádla, až se vytvořila nepřilnavá vrstva. Kromě toho jsou nepřilnavé samy od sebe, poprášené moukou. Proto litinové nádobí se musí vytírat do sucha a ne drhnout v sedmi vodách se saponátem. Jeho povrch má výt pěkně začernalý. Dobří kuchaři, to znají, v profesionální kuchyni se nepoužívá teflonové nádobí. Teflon, když se přehřeje, je zdravotně ehmm…problematický. Opatrně s tím. Když už tak keramický povrch.

 515. Důslednost nebo bezcitnost?
  „Bílý dům zakázal rodičům Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa před jejich popravou vyplatit výkupné Islámskému státu, který oba novináře zadržoval v Sýrii. Pokud by se o to příbuzní pokusili, hrozilo by jim trestní stíhání.“

 516. PeSi,
  Únětická kultura ? A nevynalezli i ten nyní zprofanový „římský“ hrnec ? Když měli rozvinutou keramiku a hrncová pole :)…

 517. (591,592) maydo, jsem sice z velkoměsta, ale prázdniny jsem trávila jako dítě u svých příbuzných na vesnici, takže tyhle krmě znám 🙂
  No, a „vánoční hostina“ u nás doma symbolizovala „rozmanitost darů Božích“ ,ale já trpěla hladem, protože takového „kubu“, „kapra na černo“ a pod. jsem nemohla ani vidět, tím spíše jíst ….. 🙁

 518. A proklikal jsem různé „proskotské stránky“ a facebooky a videa, ta kampaň je nakažlivá v tom nejpozitivnějším slova smyslu. Tanec, zpěv, báječná nálada. Kontrast s oficiální „No“ kampaní. To agentury a zasloužilí politici prostě nedají.

 519. NoName,
  taky jsem zvědavá, jak to dopadne – ať už jakkoliv, bude to zajímavé.

 520. 593 Pesi, to zkusím. Jen knedlíky….sice už dělal, ale s těstem si zatím ne až tak rozumím, ale nic co by německý důstojník nezvládl podle příruček. Když to budu považovat za modurit, šlo by to. Případně nechám na tchyni, je těstově velmi zručná a multiknedlíková. Ano, zelí kysané. Jen lehce ho propláchnu, abych trochu srazil kyselost, to je dost kritická operace, hodím ho na cibulku lehce obdělanou na, jak jinak než na sádle, přidám trochu cukru, aby se zakulatila chuť. Dusím do měkka, nesmí se rozvařit. Moravské blembajzovité zelé nerad.

  V troubě aktuálně karbanátky, půl hovězí, půl vepřové, koření – pepř, majoránka, zázvor, tymán, česnek, sůl, na to na kolečka cibule, drobet podlito a pečeno pod poklicí. Brambory vařené ve slupce. Prostý poddanský nedělní oběd. V mezidobí zaháním žízeň kalifornským Shirazem z místního tuzexu (Lidl) za šestašedesát Kč, ředěným vodou půl na půl. Je drobet kyselejší než Cabernet téže provenience a jako štáva do vody velmi obstojí.
  Včera jsem si vyhodil z kopejtka, koupil úvod do aritmetiky a učebnici matiky pro propadlíky. Až to naštuduju a naučím se trojčlenku a zlomky, přihlásím se na matfyz 🙂

  Darinka s Naomkou nad námi od rána za asistence rodičů ječí, brečí, řičí, skučí, dupou a zdatně prohánějí odrážedlo.

 521. Svchumachere, placky, jo, ty se na tu plotnu nechytí, ale já měla na mysli bramboráky. U nás ve vsi je kdysi pekly tak, že se těsto nalilo naběračkou na rozpálený plát kamen.

  westíku, kubu u nás na vánoce neděláme, ale kapra na černo jo. Poněkud jsem ale zjednodušila přípravu, tak, že ho nevařím v omáčce, jak mně to naučila babička, ale opeču pod grilem a omáčkou se jen přeleje. A není k němu knedlík, ale jen houstičky, které peču v podvečer, takže jsou úplně čerstvé.
  %Stědrovečerní menu u nás nikdy nebylo krajoví, protože prarodiče řili a rodiče vyrostli v Praze. Když se v mí rodní vsi usadili natrvalo, měli první vánoce problém sehnat kapra, protože to tam nikdo nejedl. dodnes to nikdo moc nejí, kuba žř nefrší, takže buď vinnou klobásu nebo řízek. Aspoň neznabozi. Vlastně nevím, co večeří místní křesťani.
  Budu se muset zeptat bráchy, jeho spolužák, jehož někdy využíváme pro dřevorubecké práce, je opora místní farnosti.
  Ale možná to berou tak, že klobása není vlastně maso 🙂

 522. Matzurko, jenom jestli ti Skotové v podstatě nejsou nacionalisté. 😉

 523. NoName,
  určitě, přímo národní budíci 😉
  A v těch kockatých sukních a štulpnách jim to moc sekne 🙂

  Schumi,
  u nás to moravské taky nešlo, i když ho napřed máma vařívala dle třineckého receptu (s „přívarou“, Darwin mne netrestej, ségra to odškrabovala z rendlíku lžičkou a labužnicky pojídala), pak přešla na „pražský“ a to už jedl i táta (narozen v Praze) i já. Manžel je přitom z Frýdku-Místku, a kyselé zelí napřed odmítal, ale když jsem to jednou, ten pražský recept, udělala pro sebe, tak mi to skoro celé zbaštil. Zjevně taky ten moravský nerad 🙂

 524. NoName -328 -proč je slunce žluté ? Petr Kunetka na vaši zlomyslnou otázku odmítl odpovědět, tak já to zkusím :-).
  Sluneční spektrum je vyzařováno skoro přesně podle křivky pan Plancka pro absolutně černé těleso s teplotou něco přes 5000°C viz.http://jdem.cz/bqmzr6
  s maximální intenzitou ve viditelné oblasti (400 – 700 nm).
  Lidské oko vnímá světlo čípky (barevné vnímání) a tyčinkami (černobílé – noční vidění).
  Při velké intenzitě světla (což je náš případ za slunečného dne) hrají hlavní roli čípky. Čípky mají vrchol citlivosti někde kolem 560 nm, což je žluté svštlo:
  http://jdem.cz/bqmzs9 . Poznámka – 1 nm = 10 Angströmů.
  Proto je slunce žluté :-).

 525. 2 Matzurka – ad 596 – ten jim samozřejmě Římané ukradli a nechali v Římě patentovat…

 526. Dobré poledne
  Matzurko – co znamená přívara? Něco jako prívarok? Tedy cosi zadělávané moukou?
  Kdysi mě Slováci vystrašili vystrašili tekvicovým prívarkom. Znělo mi to příšerně a asociovalo príškvarok. Naštěstí to tenkrát nevyšlo 🙂

 527. 601 Schumi, nevím, proč by moravské mělo být rozbahněné, záleží na kuchařce, zahušťuji nastrouhaným syrovým bramborem, toť Slovácko, takže to nesebere špičku.
  602 maYdo, také máme na Vánoce kapra na černo, a díky tomu, že je to menu jednou ročně, když zavoní, jsou tu vánoce… Kluci s rodinami, kde mají jiné zvyklosti vnesené snachami, si chodí pro porce (pro sebe) našeho tradičního (mám hodné snachy). Ke kapru na černo se podává domácí vánočka, ale to je spíše asi rodinný zvyk. Porce kapra nechávám provařit v hotové omáčce (viz Sandtnerová). Není nad to se držet tradice, toť takový ostrůvek jistoty v současné nejisté kvasící době:-)

 528. 2 Schumi – ad 601 – tak někdy pro změnu zkus kysaný zelí jen opravdu zlehka propláchnout, překrájet trochu drobněji, nandat do misek a nechat stolovníky přikusovat jen tak syrové. V jednoduchosti je dokonalost. Dušené kysané zelí je zvrácenost, hereze a kulinární aberace. No ale když to někdo chce…

 529. 607-prívarok není nic specificky slovenského, v Maďarsku se to jmenuje főzelékek a třeba v závodce mého bývalého zaměstnavatele v Maďarsku byl každý den aspoň jeden „főzelékek“.
  Je to hustá omáčka z různých druhů zeleniny, se kterou se obvykle jí kus masa, nebo volské oko nebo vařené vajíčko nebo kus klobásy nebo úplně nejčastěji „fašírka“ (maďarsky fasírt), to je v podstatě karbanátek.
  Na wiki je tento stručný popis.
  http://en.wikipedia.org/wiki/F%C5%91zel%C3%A9k

 530. 609 PeSi, takové zelí nevím, jak by se přikusovalo k huse, škvarkovým knedlíkům…. Tak holt jsme zvrácení, jsme kacíři a trpíme kulinární aberací:-))) zdraví tě jedna odkojená Moravou 🙂

 531. Tak kralicek byl vynikajici. . .a jak to citim, minimalne dvojpivní. . .jdu si splnit recept. . .

 532. 610 … každý den aspoň jeden “főzelékek”
  Úplně jste mě rozložil 🙂

 533. OT : na domě letáček, dnes ráno mezi 8:00-10:00 svoz nefunkčních domácích spotřebičů a železa, vynesla se hromada, která čekala „až bude cesta na sběrný dvůr“, jehličkové tiskárny, nefunkční topinkovač, autobaterie a další… No a v 8:05, když jsem šla s Jesskou ven, hromada u domu nebyla. Prostě něco funguje nezávisle na politické orientaci a díky za to :-)))

 534. Aha – ten suffix co je za főz – to je ta bájná maďarská záložka?

 535. „Prívarok/főzelékek“ je zřejmě to, co se ve staročeské kuchyni nazývalo „šalše“. Dávalo se to do misek a namáčeli si do toho kousky masa.
  Původ slova je z latiny – salsus neboli „osolený“, odtud salsa v italštině či španělštině.

 536. Oteplovači ad 605 – tak to vidí kosmonauté ve vzduchoprázdnu.
  My pozemšťané, pokud už slunce vidíme – já ho neviděl už asi 14 dní- vidíme občas i rudé a nebude to čípky. 😉 😀 😀
  (Někteří ho sice vidí rudě, protože k nám přichází z východu, ale ani to nebude ten pravý důvod.)

 537. Šumaváku, tady bývá rudé pravidelně na západě! 😀

 538. Jsem se upsal, főzelékek je mn. číslo, jídlo se jmenuje főzelék, a tím jednou denně jsem naznačoval, že je to jídlo oblíbené. U nás v závodce je každý den taky aspoň jedno jídlo s knedlíkem. 😉
  Podle mne je to odvozené od főzni, co znamená vařit, je to tedy „výsledek vaření“.
  Pro přesnější výklad už by to chtělo nějakého skutečného Maďara.

 539. A tanec salsa vznikl tak, že hospodyně do főzelékeku místo normálních paprik dala papričky jalapeño…

 540. 620 Šumaváku, moje fantazie mi dodala do tvé poznámky toho tolik, že mě to pobavilo do zbytku dne, díky!

 541. „Főzelék je druh husté maďarské dušená zeleninová směs. Főzelék je speciální kategorie v maďarské kuchyně, ne tak docela jako polévka , a tenčí než guláš . [1] To je prostě vařené, obvykle dušení, ne kaše.
  Főzelék mohou být vyrobeny s různými přísadami, včetně zelí , papriky , brambory , zelí , rajčata , hrášek , mrkev , kapusta , kedlubny , čočka , fazole , squash , špenát , šťovík , zelenými fazolkami a míchanou zeleninou. [2]

  To je obvykle zahuštěný s jíškou a / nebo zakysanou smetanou , a některé kombinace z následujících může být přidána: nakrájenou cibuli , papriku , bobkový list , černý pepř , kopr , kmín semena, česnek , citronovou šťávu , petrželku nebo ocet . [3] Při požití sám je často zakončena pörkölt , smažená vejce , uzené klobásy , maďarské masové kuličky ochucené česnekem, nazvaný fasírt a další smažené potraviny.“
  http://en.wikipedia.org/wiki/Főzelék

 542. Dixi, nejen Vám 🙂
  Žívě jsem si představil maďarského hospodáře s knírem, jak po ochutnání řízného prívarku temně zamručí: főzelék!

 543. 486 – vypada to, ze hlas rozumu zacina vitezit a vracime se k tomu, co se melo udelat na zacatku – pri jednani o asociaci s eu neignorovat ani vychodni UA, ani Rusko…

 544. 2 dix – ad 611 – přikusuje se velmi dobře… Dcera a její přítul žádné jiné nechtěli. Je to zajímavý chuťový kontrast a to maso a knedlíky lépe vyniknou…

 545. Fozelék… omlouvám se, že nehledám jinou klávesnici (jsem líná), ale přijde mi to, že začíná bitva, která je ukotvena jednotlivými názory na „ten správný“, jenže odpíchnuto od krajových zvyklostí, dostanete se opět k velkému množství druhů.

 546. 614 dix, takle jsem přišel k laserové tiskárně/kopírce odložené u popelnic. Ve výborném stavu, jen ojetý válec, nový přišel na sedm stovek. Tiskne jako nová a už se zaplatila.

 547. 628 Schumi, u nás se vyhazuje opravdu to, co už žádnou recyklaci či renovaci či restauraci nemůže podstoupit, ale vzpomínám na dobu, kdy můj muž obcházel „železnou neděli“ po okolí a tahal do baráku vše, co se může hodit… Prostory docházejí, rodina se rozrůstá a ledacos se přehodnotí. Našla jsem krabici plnou alu plechovek z různých nápojů za komančů nedostižných (Západ) a přemýšlím, zda hodit do popelnice nebo nabídnout sběrateli?

 548. Uff, dodávám že ta krabice byla u nás doma, ne že bych k ní přišla jinak….

 549. „Főzelék mohou být vyrobeny s různými přísadami, včetně zelí , papriky , brambory , zelí , rajčata , hrášek , mrkev , kapusta , kedlubny , čočka , fazole , squash“

  probůh, co to je „squash“?
  Měla jsem za to, že to je nějaká sportovní hra, který se hraje pálkama…

 550. 626 PeSi, záleží na tom, nakolik se nechá naložené kysané zelí podusit, ale stále basíruji na tom, že jen tak nakrájeno nezíská potřebnou konsistenci, aby dělalo žádoucí doprovod k huse a škvarkovým knedlíkům:-) Ale proti gustu žádný dišputát, hlavně když chutná:-)

 551. maYdo – Rpuť nás jenom zkouší …
  Je to ta tekvica. Česky kürbis 🙂

 552. Prívarok je prívarok. U nás se dusí a někdy se ani nemusí zahušťovat.

 553. Ach tak, díky. jeden se pořád má co učit. 🙂

  Docela by mně zajímalo, jak spolu souvisí název hry a dýně.

 554. Kysané zelíjen tak je skvělé třeba k vinné klobáse.
  K masu a knedlíkům je lepší podušené.

 555. no vida, tak podle překladače to znamená :

  dýně, tykev, sirup, čerstvá šťáva, tlačenice, nával, hra s míčem

  nebo taky :

  rozmačkat, slisovat, usadit, zpražit, setřít, umlčet

 556. MaYdo, nejspíš míček vypadá jako malá dýně. 🙂

 557. 636 – od měkkého míče. Zmáčknutelný.

 558. KYsané zelí syrové i dušené já můžu k lecčemus a taky je to skvělý základ na saláty. K těm mastným ptákům ale mám nejradši dušené červené zelí.

  U nás se pekly taky tzv. zelníky, to byly slané lívance, kde se do vykynutého těsta přidávalo kysané zelí. Případně škvarky nebo jimi upečené zeníky posypat

 559. 642 maYdo, červené výhradně ke kachně a zmiňované zelníky dělám pod názvem zelňáky a je to skvělé! Díky martinovi TT jsem začala dělat s kysaným zelím i bramboráky a setkalo se to s velkým úspěchem:-)

 560. Aha,
  zas již stojím opodál )

  skimici,
  „přívara“ se u nás doma říkalo tomu, co se během dušení zelí zahušťovaného moukou a v první fázi orestovaného na škvařeném špeku, přichytilo na okraji rendlíku – tedy jakási směsice zelné šťávy (zvané v Třinci „kapušňonka“; v zásadě to, co se odcedí před vhozením do rendlíku), mouky a špeku, s připečenou příchutí…..

 561. Aha!
  Matzurko – takže přívara není přívarek a jedná se v zásadě o collateral damage 🙂

 562. Skimici, a z těch právě vzejdou úplné zázraky;-)

 563. 617-618- i to lze vysvětlit. Slunce se jeví rudé jak při východu, tak při západu. Je to proto, že paprsky procházejí mnohem silnější vrstvou atmosféry než třeba v poledne. Molekuly dusíku rozptylují světlo nejvíce v modré oblasti spektra (proto je obloha modrá) a výsledkem ochuzení o tu modrou je posun k rudé barvě.

 564. Mám to jen nakoukané z USA hyper-super,
  ale „squash“ byla spíš tykev, tedy něco víceméně žlutého a protáhlejšího tvaru, uvnitř tužší konzistence, zejména mexická kuchyně to využívá hojně; zatímco „pumpkin“ bych označila jako dýni, velkou a oranžovou kulovitého tvaru – chuťově sladší, takže se dlabe na „jackhead“ čili strašidláckou lucernu na Halloween, a z vydlabaného vnitřu se dělá buď rozmixovaná polévka nebo s muškátovým oříškem, skořicí a dalším kořením sladká náplň do křehkého koláče („pie“ nebo počeštěno páj; baští se v podzimním období, na Halloween povinně – co taky s tím vnitřkem, že, a také je nedílnou součástí večeře na Den díkuvzdání).

 565. skimici,
  ano 🙂 Jediné, co mi teď vrtá hlavou, proč se tomu říkávalo „přívara“, když Třinecko je víceméně ovlivněno polštinou a znělé „ř“ se snaží tímto válcovat 🙂

 566. Oteplovači, dík! 😉
  A já si až do teď myslel, že to souvisí s vlnovou délkou červeného světla, že jako když je nejdelší, dosvítí nejdál… 😉 😀 😀

 567. Rputi
  ad 651 – chtělo by to nějakého zkušeného vyjednavače. Hlavně s pevným charakterem, který neuhne. Třeba takový Štefan Füle bude brzo volný.

 568. Naštěstí, Karle, naštěstí – jinak už byl ISIl v celé Sýrii!

 569. Držet linii je pro někoho tak důležité, že radši vypadá jako … komik ?
  „Umírněná“ syrská opozice, když tedy opomenu to, že nemá žádné jasné vymezení ani ohraničení nikdy nebude lepším spojencem Západu než svých pomatenějších bratrů z ISIL. Oni se neliší v cílech, jenom metodách.

 570. Škatulata na blízkém východě:

  „Právě nová „Obamova“ válka v Iráku a v Sýrii přitom vytváří zcela nové pavouky vztahů a má přepsat mocenskou rovnováhu na Blízkém východě. Jen pro představu: Írán nabídl Američanům pomoc, ale byl oficiálně odmítnut, byť právě Írán dodal iráckým Kurdům zbraně jako první a jeho vojáci už v Iráku proti IS bojují, zatímco jim nad hlavami létají americké stíhačky. Jinými slovy, USA a Írán v Iráku proti IS spolupracují, ale ani jedna strana si nechce zkazit image tím, že by veřejně přiznala, že koordinuje postup s „šílenými mulláhy“, potažmo „Velkým Satanem“. Mezi logickými potenciálními partnery USA se ocitl také syrský prezident Bašár Asad a stále více se mluví i o dalším „nemyslitelném“ partnerovi, Straně kurdských pracujících, která je sice na americkém seznamu teroristických skupin, ale bez níž se bude proti IS v kurdských oblastech bojovat hodně složitě. IS přitom stále hlasitě vyhrožuje především Saúdské Arábii a ta se proto sbližuje s nenáviděným Íránem a ten je pro změnu jednou z opor Asadovy vlády v Damašku…

  A další oporou Asadova režimu je Rusko, které v poslední době prohlubuje spolupráci s Izraelem, ten je pro změnu „znepokojen“ Al Kajdou na Golanech, tedy de facto na „svých“ hranicích, a s příměřím s Hamasem v Gaze prý podle premiéra Netanjahua souhlasil hlavně proto, aby si uvolnil ruce čelit hrozbě džihádu, a přitom tajné služby Izraele a Saúdské Arábie jsou už nějakou dobu v kontaktu… Teď je na Obamovi, aby si kvůli plánované tiché spolupráci s Íránem uvolnil ruce ze sevření vlivné americké proizraelské lobby, a s tím by mu měla pomoci avízovaná cesta izraelského ministra pro mimořádné záležitosti Juvala Steinitze do Washingtonu. Zkrátka, neuvěřitelná škatulata na Blízkém východě se dala do pohybu…“
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Novinarka-Spencerova-Obama-pocita-s-dlouhou-valkou-Kyjev-siri-lzi-A-co-bude-dal-To-by-byla-jizda-kdyby-334550

 571. Halladine,
  nevím, jestli westík, ale JÁ ANO 🙂
  Prosímprosímprosímprosím….

 572. Jinak to spoijenectví umírněných povstalců s ISILEm – pokud je to pravda- je pěknej kopanec do koulí Obamovi, a celému západu 🙂

  Asad s Putinem a Iránci se musej řehtat jako koně 😀

 573. Matzurko,

  stačí doc, anebo jinej formát ?
  Počkám, až vás bude víc, a pošlu najednou.

 574. (657) Halle, beru tu Zmiji (ale doufám, že mně nepošlete nějakou ženskou !) 🙂

 575. Westíku, tak trochu tuším, co máte na mysli- ale nebojte se – ženské zatím po internetu posílat neumím ! 😀

 576. Kristo,

  nenašel jsem Váš mail, pošlete mi prázdnej mail na seznam

 577. 650- Šumaváku, to jste si myslel úplně správně a taky to tak je. Není tam žádný rozpor. Rayleighův rozptyl je mnohem menší o delší vlnové délky (červená) a větší u kratší vlnové délky (modrá). Proto lze klidně prohlásit, že červené světlo (s delší vlnovou délkou) dosvítí v atmosféře dál než modré (s kratší vlnovou délkou) :-).

 578. 😀 Oteplovači – a teď tomu bude rozumět už i Kunetka a PeS. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

 579. Odešlo, doufám jsem nikoho nevynechal.

  Jinak já si otevřel a nahlédl , a zdá se mi to velmi podobné jednomu ruskému filmu,kterej mám na DVD

 580. Halle,
  díky, došlo. Mám Kindle, ale taky nějaký převaděč, tak si to tam kdyžtak předělám.

 581. Šumaváku – no právě tihle dva to vědí dávno i beze mě. Proto mi bylo divný, že na dotaz NoNameho, proč je slunce žluté, Petr Kunetka neodpověděl. Pouštět se do spekulací, že se třeba Noname ptal a naprosto ho nezajímala odpověď, nemám vůbec odvahu :-). Zvonka to tak vyzerá :-).

 582. 673-chtěl jsem doplnit spektrum otázek na Kunetku ohledně Ukrajiny, Sýrie a podobných těžkých témat. Důvod žlutosti Slunce by mohl být konsensuální, dokonce by mohl být uznán i humanitně vzdělanými.
  Pokud tedy nepřipustíme, že Slunce se stalo žlutým prostě samo, podobně jako revoluce v Egyptě nebo Tunisku. 😉

 583. Oteplovači, já to ale četl tak, zda by Kunetka nemohl zase vysvětlit něco, co všichni vědí, co je všeobecně známé a nikdo o tom nepochybuje, aby to pochopili opravdu VŠICHNI! 🙂 😀
  No a já z toho (349) udělal platonovský vtip, že objektivní realita je vždy pestřejší než její odraz, který právě vidíme v naší jeskyni.
  A proto nikdo z nich nereagoval…
  … si teda myslím. 😉

 584. Halle, díky ! Nějak se mně doma ten zvěřinec rozšiřuje: syn, pes a teď ještě zmije … 🙁

 585. atzurko, odešlo znovu v MOBI
  To už do kindlu dostanete

 586. >> Matzurka et alii
  Mezi betonovou a ocelovou částí ohrazení terasy mají sídlo „vosy“. Jsou jen tak individuálně zalezlé v mezerce, žádné klasické vosí hnízdo vidět není. Mají však zbarvení jako vosy, nicméně nejsou nijak agresivní, v letu připomínají spíše mouchy – technikou letu i zvukem. Nesmírně je láká světlo. Pokud před svítáním rozsvítíme, nalétávají na sklo okna v celých houfech. S rozbřeskem pak postupně mizí. Že by nějaké včely samotářky? Ovšem vosí mimikry bych označil stupněm superkvalitní. Co to může být? (Na vysvětlenou – bydlíme ve 4. patře na hranici parku s loukami a stromy.)

 587. Halle,
  díky, ušetřil jste mi chvilku vztekání se nad dalším softwarem 🙂
  Já totiž 50% své práce trávím analýzou dat, a softíky na to dělají nadšenci, ovšem tím pádem je formát dat nejednotný a tak neustále něco převádím z formátu do formátu.

 588. (654) To je problém „kdyby“… lze si představit nebo napsat cokoliv.
  (656) Těžko ztratit něco, co nikdy neměli. Sýrie je už dlouho „sovětská“, tedy dnes ruská.

 589. Matzurko, není zač, já to pro sebe převáděl na epub,a když už je program otevřenej, jeden převod navíc – dvě kliknutí myší

 590. 674-Noname- V exaktních disciplínách nemá konsensus vůbec žádné místo. Je úplně jedno, kolik lidí si myslí, že v molekule vody je 30 atomů vodíku a ne 2. Konsensus se nekoná. Lze snadno dokázat. V otázkách ohledně Ukrajiny, Sýrie, Egypta a Tunisu to tak není a z podstaty být nemůže. Já myslím, že tohle dobře víte.

 591. [675] Což mi připomnělo nedávnou diskusi na ksichtoknize, kde kdos uváděl, do jaké katagorie zahrnuje lidi, kteří vysvětlují vtipy. Moje odpověď, že někteří lidé by se měli zahrnout, sklidila poměrně bouřlivý ohlas.

 592. Halladine, koukám, že nakladatelství Leonardo evidentně nemá o moje peníze zájem, protože Zmiji vydalo jen na papíře. Takže bych si též dovolil poprosit o kopii. Veliky.kombinator na gmailu, klidně v DOCu…
  Předem díky.

 593. 2 dix – ad 632 – já Tě snad někdy pozvu… Jedeš na prase? Jestli jo, tak já se budu snažit přivézt zelí, které konzumujeme ke kachně a k husičce atd. atp.
  K tomu praseti se taky bude hodit…

 594. Ten ruskej víceprezident Rogozin je drzoun !
  n
  Tak to je na válku , ruský vícepremiér Ragozin urazil ukrajinského ministra obrany
  „O Opici s granátem jsem slyšel. Ale o Opici, který sní o jaderné´m granátu, slyšel poprvé.“ 😆 – Dmitrij Rogozin napsal, komentoval prohlášení ministra UKRobrany V.Geleteje , o nutnosti vývoji jaderných zbraní Ukrajinou. 😕

 595. 2 dix – já neříkám, že dušený zelí neumím a nedělám, naopak – a chutnalo (mé kamarádce, která mi ale předem řekla, že syrové radši ne)
  ale dcerka a její přítul – a já taky – upřednostňujeme to syrové, plné křupavé chuti, oproti tomu dušenýmu.
  Ale každej máme jiné chutě…

 596. Díky, proplazilo se to v pořádku až ke mně…

 597. PeSi, a kde to syrové kysané zelí berete? Nákládáte ho sám?

 598. Halladine, já se přidám.

  začínám mít docela slušnou zásobu doporučené četby, až si jednou pořídím taky čtečku. 🙂

 599. 691 PeSi, ráda bych jela, říkám naprosto upřímně!, ale čáru přes plány mi dělá Jesska, má jít na kastraci a nevím, jak na tom bude s potřebnou péčí z mé strany. Určitě ale bude příležitost, abych ti při nějakém setkání připomněla tvoji nabídku!!! a to bych vzala to, které dělám já, dušené, ale v žádném případě to není zasmažený blivajz, to mi věř:-)

 600. maYdo,
  jasně, a přítelkyně se sukní v hrsti šlape !
  Nic ve zlém,PeSi,nemohl jsem odolat ! 😉

 601. Tedy, aby bylo jasno. Přidám se k prosebníkům o Zmiji.

  Teda, není to ode mně hezké, když dcera před pár lety škemrala o hroznýše, řekla jsem, že jen přes mou mrtvolu.

 602. Halladine, chceš tím snad naznašit, že bych se měla zamyslet, kdo šlape bráchovi, když nakládá zelák?

 603. maYdo,
  a v čem to chceš ? A na kterej mail? Ten do práce ?
  mám to v doc, mobi a epub

 604. Halle,
  ale no tak ty Bojovníky prosimich taky, když vám to tak dobře jde… to nemusíte drobit, mně od Szapkowského naštval Zaklínač, ale ostatní vlastně neznám, a nehodlám ho diskriminovat na základě nepovedené půlky eposu 🙂

 605. maYdo
  to zelí má fantastické čistící vlastnosti !:-)
  No, radši to nebudu rozebírat ! 🙂

 606. To je fuk. Možná v docu, to se dá snad jak na čtečku, tak do počítače.
  a radši na ten pracovní mail, ale je to v podstatě jedno, když budu vědět, že je něco na cestě, tak bych si to ohlídala.

 607. No, tak jsem roznesla po rodině utajeně naložené utopence, sklidila pochvalu, a mohu tedy brát nedělní večer jako úspěšně zakončený. Přeji všem příjemný zbytek víkendového času:-)

 608. (689) Halle, děkuji za nabídku, ale -jak jsem výše psala- Boží bojovníci jsou už na pochodu, a zítra mají dorazit ; já mám stejně raději knihu jako takovou, když mohu převracet stánky , a papír tak hezky šustí…. 😕 Prostě jsem a zůstanu „konzerva“ 🙁

 609. Ano, Halle, slyšela jsem, ale mám podezření, že brácha ho do zeláku pěchuje pěstí.

  On je totiž ten náš zelák kapánek ouzkej na to, aby v něm někdo to zelí sešlapával.

  Loni se zelí obzvlášť vydařilo, zeláky jsme naplnili dva a poslední zelí se dojídalo začítkem srpna. A bylo vynikající.

 610. Matzurko, v tom případě si ale řekněte i o Narrenturm, ať tu trilogii nečtete od prostředka. 🙂

 611. (707) hmm, o s těmi převrácenými stánky jsem to přehnala 😕 správně to měly být stránky 🙁

 612. maYdo
  doc dokindla nedostaneš, ale decera tuším kindla má, ne ?
  Pošlu ti obojí, doc i mobi

 613. Jo, dcera má kindla.

  muž ji původně koupil synovi, ale ten nějak nejevil zájem. Radši tahá batoh plnej knih. Tak se čtečky zmocnila dcera, ta je spokojená, že čeho má brácha plnej hrb na hřbetě, ona strčí s přehledem do kapsy. 🙂

 614. westíku, ovšem tohle bude horší – to už těch nasejřenejch bude moc!
  A zítra začíná na Ukrajině společné cvičení armád NATO a Ukr. Vojáků NATO má být údajně 1300.

  …Spojené státy nově uvalily sankce na mohutné ruské státní firmy Gazprom, Gazprom Něfť, Surgutněftěgaz a Rosněfť a zakázaly západním společnostem podílet se na hlubinné těžbě či průzkumu ropných nalezišť v arktických vodách nebo pobřežním šelfu. Podle odborníků jde o podstatné a citelné rozšíření dřívějších sankcí, které se týkaly pouze zákazu vývozu vyspělé technologie a těžního zařízení…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/347647-rusko-ma-problem-sankce-tvrde-zasahnou-jeho-ropne-projekty.html

 615. Tak buď si to přečteš na počítači v doc, anebo u dcery na kindlu v mobi

  Matzurko,tři maily, tři díly

 616. Já se omlouvám – k té vlnové délce a barvě Slunce atd atp jsem se zcela záměrně zdržoval komentáře, v přesvědčení, že to samozřejmě všichni vědí a že jde o bohapustou srandu.
  Teď vidím, že je to míněno docela vážně, tak kromně záření absolutně černého tělesa – což je paradoxně Slunce – hraje roli i lom světla na rozhraní atmosféry, tedy Schnelův zákon, kdy delší (červenější) vlnové délky se lámou jinak – pozvolněji – než ty krátkovlnné…

 617. Mno,Rputi,

  na druhé straně tam byly kooperující firmy, většinou emerické, a ty budou mít po žížalkách taky.

 618. Halle, no právě proto píšu, že už těch nasejřenejch bude moc – ty prachy, které v tom mají ty západní firmy nejsou žádná sranda. Mě to přijde jako pustá provokace těsně před mezinárodním vojenským cvičením v zemi, kde probíhá občanská válka…
  Trochu silný kafe na můj vkus!

 619. >>dvd,
  z hlavy nevím, ale poptám se kolegů. Něco se mi vybavuje, že už někdo podobný dotaz vznášel, možná jde o stejný druh. Pokud zítra u oběda potkám kurátora sbírek z „enťáku“, bude info promptně.

 620. Šišmarjá,
  tady se toho nakecá… 🙂

  Halle, díky, došlo fšecko, nemáte náhodou i nějaký volný čas nazbyt, žeabych se mohla pustit do čtení rovnou a bez výčitek svědomí 🙂 ?

  Westíku,
  já byla konzerva taky, a vlastně pořád ještě jsem, ale je-li snazší si pořídit knihu e-bookovou, volím toto. Ale jinak souhlasím, šustění stránek dloubání do tlačítek nenahradí (dotykáče se mi hnusí, tak jsem v tomhle polokonzerva :D).
  Taky na dovolenou se lépe balí čtečka, jakož i na jakékoliv akce, kde se dá předpokládat prostoj a delší čekání (čekárny kdekoliv) – a kindlík se dá hodit do batůžku či kabelky, a je vystaráno.

 621. >>dvd,
  poždímáním mozkových závitů mne napadlo tohle – pestřenka
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Pest%C5%99enky

  Ona je to vlastně „moucha“, tedy hmyz dvoukřídlý, na rozdíl od blanokřídlých vos… ale na přesnější determinaci, případně korekci se raději fakt zeptám odborníka, já bych to určila leda na základě genetického identifikačího markeru…. kdyžtak můžete pár exemplářů odchytit, a naložené v lihu poslat – můžu to zkusit „hodit do stroje“ 🙂

 622. HAlel díky.

  Jen mi divný, že to nepročlo, bylo mi sice vyhrožováno, že mám už dost plnou schránku, ale rezerva tam ještě byla a navíc jsem to pročistila.

  Dals tam koncovku .com nebo.cz?

 623. TAk nevím, asi to fakt souviselo s tou schránkou. No nic, dík za info, budu muset poklábosit s naším ajťákem.

  Jinak na volny došlo v pořádku, díky.

 624. FB:
  „Dnešní volby do zemského sněmu v Braniborsku „Velké vítězství“ pro AfD, poprvé kandidovala v Braniborsku a hned získala 12% a stala se tak 4 nejsilnější stranou a v podstatě jedinou pravicovou (volby vyhrála levicová SPD, následovala středová CDU, a po-té ultralevicová Die Linke): Großer Gewinner ist die Alternative für Deutschland (AfD), sie erreicht aus dem Stand 12,0 Prozent (ARD) / 12,0 (ZDF). Die eurokritische Partei ist damit neben Sachsen, Thüringen auch in Brandenburg nun im Landtag vertreten. Výsledky do zemského sněmu v Durýnsku, také první kandidatura a také úspěch!!! 10 % a 4. pozice, (volby vyhrála středová CDU, následovala ultralevicová Die Linke, po-té levicová SPD) AfD je tak již ve třech zemských sněmech německa: Sasko, Braniborsko, Durýnsko, a v Europarlamentu!!!“

 625. OT: PENB. Dobrý večer, právě jsem se naučil novou zkratku obohacující (euro)socialistický newspeak, a přičlenil jsem si ji k dávnějším BSP, SČSP atd. Od správní firmy (jako s.r.o. totiž vlastníme bytový dům, kde ale bydlíme jen sami) zrovna dorazil dotaz: „…prosím o sdělení, zda budete zajišťovat energetický štítek budovy, nebo zda jej máme objednat. Cena za bytový dům je od cca 12.000,- bez DPH, záleží na kvalitě podkladů. V současné době čekáme na aktualizaci nabídek.“

  No a já si dovolím se zde zeptat (především snad zde přítomného členstva Svobodných, ale každá rada je ovšem dobrá): Jakpak se této zhovadilosti lze prosím nejlépe vyhnout? Nelze-li, jak to jde nejlépe obejít?

 626. nejsem členstvo Svobodných, ale doporučuji po vzoru jejich předsedy otočit se ještě do roku 2015 k štítku prdelí ( hymna a prápor), za rok jistě Jourová vyjedná zmírnění buzerace v Bruselu a Mach to doladí v parlamentu.

 627. Zpátečníku, co já vím, tak nejlépe okopírovat všechny účty za plyn, elektriku a topení – tedy za energetický výdej domu/bytové jednotky atp. Detaily nevím, jsem to ještě nezkoušela.

 628. 731, 732 — Děkuji za rady (a třeba se ještě nějaké sejdou). Nechat to vyhnít vskutku vypadá jako nejpřirozenější řešení. Lze doufat, že pokud pár měsíců před deadlinem stále bude energetického štítku prosto dejme tomu 80% postižených nemovitostí, erár už nějaké řešení najde (a bude se chvástat, jak je vstřícný, schopný a flexibilní). Naopak bych nerad servilním přístupem morálně a finančně poškodil nejen sebe, ale i ostatní majitele nemovitostí, na něž by se tím jedině zvyšoval tlak.

 629. Chili – huba v plamenech, PeS si stěžuje na mdlou krmi.
  Jalapeňo – chuťové buňky nadranc, PeS brblá, že dost fádní.
  Naga Jolokia – nukleární výbuch v hubě, PeS konstatuje, že už je trochu cítit nějaká chuť a na sousto si stříká pepřový sprej.

 630. Dneska byl zae jeden z těch dnů, kdy by člověk neměl vylézt z postele. jenomže, to by o tom musel předem vědět. Ozval se mi Larry. Je na návštěvě u dcery. Dali jsme si sraz v městečknu New Hope na břehu Delaware. Městečko pěkné, tradiční, i George Wasington se tu zastavil, ale hlavním magnetem jsou vetešníctvé honosně se tvářící kapo starožitnosti. Zejména ženské se tu přehrabují v šatech z dvacátých, třicátých a pámbu ví ještě jaký let. I Elvise manekýna tu nabízejí hned vedle beatlesovských parafenálií. Podstatné ovšem je, že jsou tu restaurace s ceduličkou Zagat (což je americká obdoba michellinských hvězdiček). Do města jsem dorazil v pohodě. Svítilo sluníčka, teploměr se došplhal k 27C a dalo se courat v kraťasech a tričku. A teď to začalo. Zastávkovalo okno v řidičových dvěřích. ne a ne se vyškarabat nahoru. Ježo sebou vozím dílnu, zastavil jsem na parkovišti u benzinky a pustil se do toho. Sundat dveří panel u Volvo je otáskou pěti minut. Ale člověk se musí při tom ohýbat až ke spodnímu okrají dvěří, v mém věko za doprovodného funění a skřípotu kolen. Nějak jsem v tom cvrkotu přehlédl, že mělkou kapsu vestičku opustila peněženka. Přišel jsem na to, až když jsem chtěl parkovat u hospody kde na mne čekali Larry s dcerou. Ještě dobře, že jsem se v té chvíli neviděl v zrcadle, zřejmě bych se nepoznal. Vrátil jsem se na místo opravy, ale nic jsem nenašel, a to jsem po čtyřech lezl okolo zaparkovaných aut k potěše několika přihlížejících. Zesmutněv, ohůásil jsem ztrátu na policejní stanic, dojel k hospodě, nechal Larryho děvče za mne naházet čtvrťáky do parkovacího automatu. Nakonec jsem ještě od Larryho dostal na benzin – přijel jsem skoro z prázdnou nádrží neboť v New jersey za mostem je gallon levnější o 35 centů…Doma jsem našel na telefonu několik vzkazů. ten první nepotěšil – byl od policejní služby V lambertville a oznamoval, že nikdo žádnou šrajtofli nepřinesl. Další tři byly od nějakého Joea Fritmana, který mi oznamoval, že našel něco mého „osobního“, že je to nedotčeno a ať mu zavolám. I zavolal jsem, popsal šrajtofli a on mi nabídl, že vyjede za město asi 15k na křížovatku přivádějících silnic. Volvo zradilo podruhé. Vyměnil jsem dveřní vypínačovou armaturu za tu ze zrušeného, nastartoval a zhasly všechny kontrolky až na „check engine“ a auto upadlo do kulhajícího nouzového nastavení, které umožňuje dopjdat třicetikilometrovou rychlostí do servisu- Ono je v té sestavě vypínačů i tlačítko na zamykání dvěří a kufru, a to je nějak propojené s mozkovou centrálou tohodle čertova vynálezu. Zítra budu mít co dělat, po nočním žebrání o informace na Internetu, abych tu zlomyslnou prašivku rozpohyboval.Na místo setkání jsem dojel jagoušem. Joe už čekal a odmítl i pozvání na pivo, sklenku vínka nebo večerní snack.
  Tak to nakonec, po celodenní anabasi, kdy jsem podobně jako Švejk několikrát končil v New Hope a navrtěl skoro 600 km, dopadlo dobře. Te’d jen jakej průser asi způsobím ráno…

 631. ad 735 – ona se už řada amerických firem odstěhovala do Vitnamu, Malajsie a Thajska… V tomhle globalisace funguje hladce.

 632. Pane Neumanne,

  buďte rád ,že jste narazil na poctivce.
  Už to potěší. No a auto nějak zprovozníte.

 633. Dušane,
  sláva Joeovi Fritmanovi 🙂 !
  POzitivní je, že v tom marastu věcí se našel cizí slušný člověk.

 634. 735 Čína má výhodu, že je tak velká a zajímavá pro investory, v Česku udělali úředníci a vláda to samé co dělá Čína a výsledek byl, že kdo mohl, ten utekl. V ČR není ani jediná matka, investorský zájem minimální, jen developeři ( víceméně pračky peněz) a občas nějaký sklad, protože je to v Evropě a jezdit se tu může s kamiony sem tam po libosti:). Vlastně:(

 635. Dobré ránko!

  Dušane, připojuju se k Matzurce – Joeovi třikrát sláva!
  A držím palce!

 636. A nebude v tom spíše ten vztah k sankcím a základnám, že bratři Poláci nechtěj držet basu? Ono se to Rassmussenovi nejspíš nelíbí!

  …Polsko se chce stáhnout ze společného obranného projektu visegrádských zemí (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a rozhodlo se opustit jednání o budování společného protiletadlového radarového systému. Napsal to dnes list The Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s polským rozhodnutím…
  Zdroj: http://www.lidovky.cz/polsko-nechce-budovat-radarovou-obranu-v-ramci-visegradske-ctyrky-tvrdi-tisk-1xa-/zpravy-svet.aspx?c=A140914_205705_ln_zahranici_ele

 637. 730 – Zpátečníku, pokud neprodáváte žádný byt jen pronajímáte, máte jedinou šanci, jak se vyhnout PENBu – stylem: Není žalobce, není soudce. Ovšem je potřeba zapracovat na neexistenci žalobce – hodného souseda, který upozorní příšlušný ouřad.
  MMCH: Kdo vlastně kontroluje plnění oné zhůvěřilosti a ukládá sankce?

 638. Dobré zas ráno… Dušane, tomu se říká den blbec, který má i své světlé stránky. Gratuluju, že jsi natrefil na slušného člověka, který bude za svůj dobrý skutek jistě po zásluze potrestán.
  Jinak jsi mi rozšířil katalog aut, které bych si radši nikdy nepořídil. Jakmile mi auto dává najevo, že je chytřejší než já a že lépe než já ví, kam a jak chci jet, je nejvyšší čas, aby takto nasíralo jiného majitele…

 639. Jinak – z dnešního Macka: „Zpráva: Američtí vojáci se ztratili v Polsku, s vrtulníky proto přistáli na poli.
  Dodávám: Když se asi dvacet ruských vojáků objevilo na Ukrajině a tvrdili, že se ztratili, všechna media psala, že něco takového je zcela vyloučené…“

 640. PeSi,
  na Ukrajině nikdy není tak hustá mlha, aby se v ní mohl někdo ztratit, protože je to chudá země. V Polsku, členovi bohaté EU, takové mlha je. Mohou si ji dovolit.

 641. 746, 747-o tom není potřeba přemýšlet, to je v prvním případě (Rusové) nutné odsoudit a ve druhém (Američané) se z toho potěšit.
  Kromě toho všichni víme, že není jedno, zda to dělá ten nebo onen. I takové narušení hranice může být zločinem nebo velmi správným krkem k zajištění „národni bezpečnosti“ (to už je skutečný newspeakový pojem).
  A ruku na srdce, když jste byli malí a na poli u vesnice přistála vojenská helikoptéra, nebylo to fajn ? Kolikrát člověk i odznáček dostal.

 642. Jo jo, to se stávalo docela často, že ke „strejdovi“ zaletěl na návštěvu jeho brácha. A byl tak hodnej, že nás kluky vzal i dovnitř a ledacos nám ukázal… No, už je to nějakej ten pátek…

 643. 2 ptakopysk – no jestli voni tu mlhu náhodou nevyrábějí z těch neprodejnejch jablek… Jako vedlejší produkt při zkvalitnění úrody zkapalněním…

 644. A Čulík se rozčiluje, že Hekrdla napsal, že by jeho redaktor Dolejší za svůj článek zasluhoval přes hu.. ústa 🙂

 645. Halle, Čulík měl sklony k hysterii odjakživa. Zřejmě má pocit, že v tom světovém čurbesu jeho osobnost a medium nějak zaniká. Každá záminka dobrá! 🙂

 646. >> Dušan Neumann
  On takový den blbec který nakonec dobře končí zas takový den blbec není.

 647. Zemské volby v Durynsku a Braniborsku
  http://www.spiegel.de/politik/deutschland/wahlanalyse-afd-in-thueringen-und-brandenburg-gefragt-a-990953.html
  Překládám alespoň titulek: Nezaměstnaní, dělníci, živnostníci – všichni volí AfD
  Základní úvaha hlavních stran v Německu je, jak dostat AfD do nějaké vlády aby se vládnutím poněkud znemožnila. (Asi jako ve Francii FKS.) Ovšem je tu problém: všechny partaje dělaly z AfD nepřítele lidstva asi jako RAF a NPD v jednom – a teď je přizvat do vlády?

 648. Dovolím si odkázat na Tomáše Haase, kterého cituje dnešní Macek v botách. Takže citace citátu, protože je to napsáno lépe, než bych dokázal:

  Václava Klause nebere nikdo vážněji, než jeho odpůrci. Proto se po každém jeho vystoupení vyrojí desítky komentářů v mediích a tisíce v diskusních fórech, ve kterých jejich autoři přesvědčují jeden druhého, že je Klaus vůbec, ale vůbec nezajímá a že ho nikdo (myšleno oni) vůbec nebere vážně.

  Doplňuji PeSa, který pastnul první odstavce o bloudící US.Army.

 649. (744) Chceš dát vědět, až bude k mání nějaká aerovka? Tam je to se zárukou. 😛

 650. ACH JO! To snad nemůže nikdo normální napsat!
  No, může, já vím …. píšou se i jiný kraviny!

  …„Pamatuji si pouze jeden příklad, kdy takové dělení evropského státu proběhlo bez zbytečných negativních emocí. Na mysli mám rozdělení Československa před dvaceti lety. Vše proběhlo civilizovaně a v přátelském duchu zejména díky úsilí bývalého československého a později i českého prezidenta Václava Havla. Od prvního dne rozdělení země panují mezi Českou a Slovenskou republikou standardní přátelské vztahy,“ poukazuje Romanov na Havlovu zásluhu…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rusky-historik-zapojuje-do-valky-na-Ukrajine-a-dalsich-svetovych-otresu-Vaclava-Havla-To-budete-koukat-335067

 651. Mno, článek by blbej nebyl, ale s tím Havlem je úplně mimo.

 652. To mi připomíná:
  Tak maminko, blahopřeju vám, máte krásnou holčičku, a teď jen potřebujeme vědět, kdo je otec?
  Pane doktore, Spartakiáda.
  No, maminko, chápu, že jste teď rozrušená, ale přesto, potřebujeme konkrétního otce.
  Ale pane doktore, když vám cirkulárka uřízne prst, taky se ptáte, kterej zub to byl?

 653. Inu coz, bude dodávat NATO, bude dodávat Rusko, nějak tu proxy válku vyválčit musíme…

 654. Dobré dopoledne,

  Pokud mně paměť neklame, Havel byl poměrně nasrán, že se mu Československo rozpadlo pod rukama a že země, kde vládne bude jen poloviční.

  Ale nejsem historik, tak asi nemám gebír na to, abych oponovala 🙂

  A když chválí Havla, tak to jistě i pravdaláska uzná , že i rusák může mít někdy pravdu 😀

 655. zdravím!

  (763) NoName, s tím Vaším požadavkem nových sankcí proti Rusku asi chcete rozvrátit dobré vztahy mezi Ruskem a EU, k jejichž nastolení nastal právě čas 😕

  „….nastal čas navázat oficiální vztahy mezi EU a „ruským“ Eurasijským svazem a zahájit jednání o vytvoření zóny volného obchodu mezi EU a „ruskou“ Celní unií. „Potřebujeme udržitelnou politiku ve vztahu k Rusku. Nastal čas neschovávat se za hesla typu „Zóna volného obchodu od Lisabonu po Vladivostok…..Nastal podle mého čas pro oficiální vztahy na nejvyšší úrovni spolupráce Evropské unie s Eurasijským a Celním svazem. Nastal čas, aby představitelé EU přestali předkládat fragmenty, ale ukázali celý obraz.“ Hádejte, kdo to napsal ?

  http://literarky.parlamentnilisty.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/18301-tefan-fuele-nastal-as-propojit-eu-s-ruskym-celnim-svazem-

 656. A víte, co bude sranda?

  Až to dopadne jako na tom středním východě. Západ ukrajince vyzbrojí a ti pak usoudí, že přece jen bližší bratři na východě a vybaveni zbraněni ze všech států Eunie a z USA se s mocnějším sousedem dohodnou na společném postupu. 🙂

 657. Kazdopadne bych řekl, ze v TOP 10 nejstupidnějších lzi UA vlády by 763 zasloužilo když ne první misto, tak urcite bednu…

  Ze by Rusko, které ma koncenci převahu takovou, ze UA armadu drti jen lehce vystuzeni dobrovolnici, mělo potrebu používat jaderne zbrane na svých hranicich je bezva for. Když to ale říká oficialni predstavitel země, kterou durazne podporujeme, tak zesměšňujeme i sebe.

  Mimochodem, existuje něco jako smlouva o nesireni, která je co do sily a zavaznosti o několik trid jinde, jako budapestske memorandum (jehož obsah a vznik je vykladan dost zjednodusene)

 658. westiku, Fulle uz dost dlouho nice nevyjednal. Naposledy navrh asociace s UA (která byla prepsana, a stejne nakonec odlozena).

 659. Petře, na první místo v tom žebříčku bych nominovala buď Boeing nebo tvrzení, že nepokojeně na Ukrajině začali tím, že vojska RF vtrhla na Krym. Jen se nějak nemůžu rozhodnout… 🙂

 660. Rputi, já mám na prvním místé agentku Mášu. Nejedná se o velikost či dopad lži, ale pouze a výhradně o její hloupost…

 661. Petře, máš pravdu – teroristku Mášu těžko něco překoná – toť esence blbosti! 😀

 662. Houstne…

  …Irácký prezident Fuád Masúm požádal v Paříži o rychlou pomoc světa proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). Ve francouzské metropoli v pondělí začala mezinárodní konference, která má sladit společný postup proti IS. Jednání se účastní čtyřicítka zemí včetně České republiky a zástupců deseti arabských států….

 663. 746 PeSi, není bloudění jako bloudění. Nutno rozlišovat bloudění přátelské a nepřátelské. Bloudění US army bylo bloudění přátelské, to je něco naprosto jiného. Takové bloudění není ani blouděním. Přátelská armáda zásadně nebloudí. Nepřátelská také ne, protože bloudění jen předstírá.

 664. >>DVD,
  tak kolega prosí o fotku, pokud možno – vosy imitujícího hmyzu je mnoho, a podle slovního popisu to nevydumal….

 665. (775) To máš v zásadě pravdu. Pozná se snadno, podle toho, co zabloudivší dělá. 😛

 666. AK, k tomu bloudeni, to bude slozitejsi… Rusti vysadkari bloudili po Ukrajine, nikomu nic zlého nedelali a hned je zatkli. USA piloti bloudili po Polsku, nikomu nic zlého nedelali a nikdo je nezatkl…

  Nebude to odlisovani tak jednoduche 😀

 667. Aero, neléčí, je na nemocenské a ředitel nemocnice to s ním po návratu bude řešit.

 668. Petře 779 – ale mohli by! Tedy ti ruští! 😀

 669. 778 – mně připadají nepříčetní v té nemocnici víceméně všichni, co s těmi dětmi přišli do styku…to jsou slepí nebo blbí nebo oboje?

 670. No, podle mne ty Amíky měli zatknout !
  Měli povolený přelet, žádné bloudění ! Na to určitě papír nemají ! 😀

 671. (779) Když ono se neví, zda „nikomu nic zlého neudělali“, nebo je při ničem nepřistihli. 😛
  (782) Tak je to článek v novinách ….. ale ten dojem to budí.

 672. Stojí, stojí… Ale kdyby seděl, stejně by nepustil !!

 673. 785-ono se neví, to samo… Naopak některé věci se ví, i když důkazy nejsou. Protože je známe (Rusy).
  V zásadě je uzavřený axiomatický systém, kterým se dá odůvodnit cokoliv. A ani k tomu není potřeba žádných informací. 😉

 674. Ahoj
  Přečetl jsem si toho Fülleho a vysloveně mi tam chybí slib, že závěry 14.EUsummitu splníme a překročíme…

  To musí být kvalitní matroš! Kosovo už je v Schengenu?

 675. „Naopak některé věci se ví, i když důkazy nejsou.“

  Jo, v církvi se tomu, tuším, říká „dogma“. Kdo pochybuje, bývá vyobcován. Nebo upálen.

 676. Rovněž jsem si přečetla Fulleho a nějak nevím, o čem to vlastně mluvil. Vzletné fráze bez jakéhokoliv obsahu a vztahu k realitě.

 677. 782 – andy, víte jak to je se sestrami a primářem… Obzvláště v malé okresní nemocnici…

 678. http://zpravy.idnes.cz/do-ceska-se-chteji-tri-rodiny-ne-ctyricet-uvedla-sefka-cechu-na-ukrajine-13f-/domaci.aspx?c=A140915_141759_domaci_jpl#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box

  Takový krok by navíc u ukrajinské vlády mohl vzbudit dojem, že se k ukrajinským Čechům Ukrajinci „chovali špatně“, což není pravda, tvrdí rodačka z Kyjeva, jejíž prarodiče přišli na Ukrajinu koncem 19. století z Moravy.

  Tomu rozumím. Nikdo z nás nechce naštvat ukrajinskou vládu. I když, kdo by mohl ukrajinskou vládu podezírat z něčeho špatného ? Je to ta nejdemokratičtější vláda na světě a havlovské srdce je v porovnání s velkostí ukrajinských srdíček mikroskopické.

 679. A hele, podle Hlasu Ruska požádali Amíci o spolupráci v boji proti ISIL Irán..
  A dostali košem.

 680. 792 793…najdi aspoň jeden rozdíl.

  No, já to tedy nedokázala.

  Jestli je typickým rysem zarytého individualistického pravičáka s kuší, že se přemění v socialistu, aniž by si toho všiml nebo si tu možnost alespoň připustil, pak RPutin vskutku vyhrál:)

 681. 795

  He ? 793 je moje, a je to čistě jonom informace.

  Rozuměl jsem správně, že Putin je inkarnace Rputi ? 😀

 682. Andy, uprimne receno, ja mezi konstatovanim, ze UA dlouhodobe ignoruje zajmy i prava svých mensin, a konstatovanim, ze nedoslo k dohode mezi USA a Iranem, nevidim mnoho podob.

  Mozna mi chybi ten spravny odstup…

 683. Premyslim, jestli ma byt znakem pravičáka fakt, ze podporuje poslapavani individuálních prav ze strany vlády…

  Nevim, nejak jsem te nerozpoznatelnosti neprisel na kloub, omlouvam se.

 684. Anebo je Putin Rputin majetek ?
  To by na tom byla dobře, prej někde zašil 40 miliard.
  |Asi začnu se Rputí kamarádit ! 😀

 685. Bože, geniální slovní hříčka, a Vy to svým pitváním úplně skazíte !

 686. NoName,

  já pitvával rád, a chybí mi to ! 🙂

 687. Pak není divu, že inteligentní a vzdělaní disktující z fóra utíkají, nebo jenom občas zaskočí s vtipným a trefným hodnocením nebo poznámkou !
  To jsou fakt perly sviním… Nebo tak něco.

 688. (795)
  Nononono….
  Petr Kunetka a levičák?? Byť i s kuší? 🙂
  Andy, to jste hodně přestřelila…
  A všimněte si, jak jsem tolerantní (c) Forbína

  P.S. Bych řekl, že je realista – ahoj, Petře.

 689. Petřew, mlčte !

  Andy řekla, že jste socialista, tak jste socialista ! 😉

 690. No tak jo, jdu si raději pročítat Marxe 🙂

 691. Náhodou, Petře, on takovej Marx…
  kdyby tady byl kajan, tak ještě SŘLI a von Hayek 🙂
  Aneb ať žijou klasici:

  Jak se pozná, že je to klasické?
  Řekl bych, že je to dílo, které nepodléhá vlivům, proudům…
  Aha, tedy trvá ve své hodnotě?
  Ano…
  Tak tyhle knihy mám takhle dole. Kdyby přišel vzdělanec, ten se rád ohne…

  (c) po paměti citovaná Forbína bez záruky na přesnost. Na význam ano.

 692. Zachytil jsem nový slovní obrat, hodný zaznamenání:
  „Lže jako když Evropská komise propagační materiály tiskne!“
  🙂 🙂

 693. Kolo kolo mojský za čtyři donský.

  Přeju hezké odpoledne.

  PeSi, tys rodák z Tábora. Tak jsem si vzpoměl. Jsem penzionovaný vojín od podzimu ’75. Ale ještě následujícího roku jsem měl kontakt s Drhovicemi, kde jsem sloužil vlasti. Prý toho roku se ráno při nástupu nad štábem Táborskejch tankánů vyskytovaly dvě americké helikoptéry. Co o tom víš ? Ten co lítal na Lipno, toho jsem na povelu maloval jedenáctkrát a dycky frnknul. Jo a esli dodnes existuje tam hospoda U Pejšů, tak pozdravuj.

 694. Halle, no jasně: To jsou ty politicko-konspiračně-maniplační metody!
  A když na sebe jeden bezelstně vykecá, že je na zrzavý …. tak je to jednoduchý! 😀 😀

 695. (812) PK: hmm, každý týden nový názor, každý týden nový nepřítel….:-?

 696. „Pravda je sama sebou jen tenkrát, jak teď vím, stojí-li proti mocným, jedno již, jak se ti mocní jmenují a odkud přišli a ve jménu kterého čerta mluví – stojí-li proti každé moci sama a kousavá a zuřivá, škaredá a pronásledovaná.
  Snad přeženu, když řeknu, že vzteklý pes, určitě ne vzteklý, ale rozhodně takový pes, kterého je možno kopnout a uhodit, ale nikdy však hladit a krmit z ruky. Vidím, že se usmíváš, Lote, a možná máš proč. Měl jsem tohle všechno vědět včas.“

  Ivan Kříž: Pravda o zkáze Sodomy

 697. Petře, řekl také:
  Lepší výměna zpravodajských informací má pak členským zemím pomoci …
  To jako že jim dá pár internetových adres na YT a nějaké blogy ? 😉 😀 😀

 698. Halle, to v tom tanku musel sedět Putin osobně! Nebo Terminátor! Jedním tankem sundat šest ukrajinskejch …. jj, dostali na zadel, chlapci!

 699. S ukrajinským výcvikem není divu.
  To jsou všechno rychlokvašky, co nemj natrénováno. protože nebyly prachy na naftu a střelivo.
  Ti opolčenci asi ve výcvikových táborech v Rusku dostali pořádnej záhul.

 700. (814) Děsivá kniha 🙁 Stejně tak na mne znepokojivě působí Nebezpečné známosti a Hostina … 🙁

 701. Ano, westíku, ano – velmi děsivá. A taková přímo prognostická – však jsem měl kdysi dávno v úmyslu napsat esej: Prognóza coby krásné umění :-). Bylo mi to rozmluveno… 🙂

 702. Tak Minecraft je prodanej Microsoftu, řeč jde o dvou gigadolarech. Hezky si ještě naposledy pohrajte, než hru Nadellovi lidi uchopěj a pořádně ji po microsoftím apgrejdnou.
  Tohle je rozkošná formulace, ta se idnesu fakt povedla:
  Zakladatel studia Markus Persson na svém blogu reagoval, že po finalizaci dohody opustí Mojang.
  „Nejsem podnikatel. Nejsem CEO. Jsem nerdy-programátor, který rád vyjadřuje svoje názory na Twitteru,“ napsal Persson. Svůj příspěvek ukončil prohlášením, že to není o penězích, ale o zachování duševního zdraví.

  V originále: „I don’t want to be a symbol, responsible for something huge that I don’t understand, that I don’t want to work on, that keeps coming back to me. I’m not an entrepreneur. I’m not a CEO. I’m a nerdy computer programmer who likes to have opinions on Twitter. It’s not about the money. It’s about my sanity.“

  Kdybych se byl býval nebyl flákal, moh’ jsem bejt taky takovej plachej programátor, kterej je nucenej prodat firmu… 😀 😀 😀

 703. Rputi, 821 – to opravdu věříš té zprávě? Dívala ses, kdo ji vydal?

 704. Dano,
  myslíte, že ta hlava je sádrová? Je to stejně marast. Dřív se ukřižovávalo, upalovalo, věšelo, teď se pižlaj hlavy. Blbá móda.
  Jen tak mimochodem, stran informačního mrdníku – zajímavá byla kombinace rozhovoru ukrajinského generála domlouvajícího výměny zajatců, který pravil, že vzbouřenci všechny neukrajinské kontraktory na místě střílejí, zatímco ukrajinci ruské žoldnéře nechávají naživu a zpráva, že Ukrajinci nedokážou dát dohromady šestatřicet vzbouřeneckejch zajatců, protože se jim někam poztráceli.
  články zde:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ukrajinsky-general-zajateho-cecha-jsem-zatim-neosvobozoval/r~32744f44300a11e4bf0e0025900fea04/
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/285792-vymena-zajatcu-na-ukrajine-se-komplikuje-kyjev-nemuze-nektere-najit/

 705. Dano, vzhledem k tomu, že se pamatuju, jak na vypuknuvším Majdanu, na záběrech „západních televizí“ nesli bezhlavé tělo policisty a vzhledem k tomu, že to hlásila už i AI, OBSE a Člověk v tísni, které ze sympatií k opolčencům nelze podezírat, tak bych těm zprávám i věřila.

 706. Trochu se bojím, že Porošenko by to neoznámil.
  Že by to vysvětlovalo ty zajatce, které kyjevští nemohou najít k výměně?

 707. muhehe
  tak kdyz teroristi napisi ze tu hlavu poslali UA vojaci tak to musi bejt pravda ne 🙁 😮

 708. nojo, když islámští teroristé zveřejní video, že uřízli hlavu americkému novináři tak je to také jasně Putinova propaganda.
  Kdo by to měl zveřejnit, abys tomu věřil?
  Obama osobně?

 709. No, já nevím,ale na palbě se to ojevilo určitě už před devátým září, mluvilo se jak o tom, že to dělali Ukrajinci s opolčenci, tak i naopak, jedna povstalecká televize řekla, to prověří, a nakonec řekli, že je to fake, a fotky asi pocházejí ze Sýrie.
  Mimochodem , v tom doněcku předpokládám,že pošta nefunguje, a chtěl bych vidět blázna , co by se s uřezanýma coural po nepřátelském území osobně.

  Možná,že Ukrajinci hlavy řežou, ale že by byli tak blbí, aby je roznášeli, nevěřím.

 710. 830-videa od teroristů jsou pravá, odborníci to říkají. A je dost možné, že experti jsou přímo i u natáčení. Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. Ještě včera jsme byli ve vàlce s Eastasií, dnes už zase s Eurasií.

 711. Halladine, Syřani vypadaj krapet jinak. A že ty zajatý opolčence nemůžou najít, je taky pravda. Krom toho AI a OSN už proti tomu protestovali, takže se dá předpokládat, že ty hlavy někdo viděl.

 712. Halle,
  třeba to posílali Messengerem, nebo DHL

 713. Ukrajinci a Rusově jsou stejný druh. I co se barbarství týče.
  A na obou stranách bojují magoři, kteří si to došli užít.
  Nemyslím si, že je jedna strana výrazně surovější než druhá.

 714. No Name, viděl jste film Okupace v 26. obrazech? Nemyslím si, že si Rusové, Ukrajinci nebo třeba ve filmu zmínění ustašovští Chorvati (a ti jsou snad už Evropa) mají co vyčítat.

 715. (836) jj, Ukrajinci jsou barbaři. Rusové jsou ještě větší barbaři.Ostatně vše, co přišlo z Východu, je barbarské. 😕 Jasným důkazem toho jsou Čechové, kteří přišli od Pripjati, tedy ze stejných končin jako Ukrajinci a Rusové 🙂

 716. westíku,
  evidentně se to s těma magorama, co tam zůstali, nedalo na jednom krtinci vydržet. 😀

 717. ptakopysku,
  žilibyli tři bratři – Čech, Lech a Rus. Rus byl línej a blbej, zůstal sedět doma na zadku; zbývající se vydali trajdat světem. Čech si zabral Kotlinku, Lech se musel docajdal až k Baltu…. tak nějak prej 🙂

 718. 832 fauste ja nevim
  ale podivuji se jak kdyz to ma byt ve prospech opolcencu tak to je pravda
  Dokonce uz i AI nakonec potvrzuje pravdu
  Jedine serioznejsi by mohlo byt OBSE ale nikde jsem nenasel zadne potvrzeni.

  no jo ale cui bono ?

 719. V tomhle se přidávám k pasáčkovi. Koneckonců na Palbě to proběhlo tak čtrnáct dní zpátky a to to tehdy posílali pro změnu povstalci nešťastným ukrajinským matkám. A vzápětí to šlo zase opačným směrem. A už tehdy bylo poukazováno na pravděpodobnou nefunkčnost pošty.

  To že se nám nějaká teorie líbí neznamená, že je pravdivá. 🙂

 720. Tak, tak. Jedine, co se zda byt skutecne spolehlive dolozeno je, ze UA nejake zajatce „ztratila“.

 721. Petře, ale AI i OBSE už protestovali „proti zvěrstvům“. Obávám se, že jen kvůli obrázkům to nebylo.

 722. Rputi, zvěrstev se tam deje hodne OBSE i AI rozdavaly kritiku na obe strany… Nenasel jsem, ze by byl ten protest konkretne kvůli rozposilani hlav…

  Kazdopadne, myslim, ze pro nas jsou zajimavejsi výsledky DE voleb, nez situace v UA..

 723. Dobry vecer z Bruxellesu
  hypoteza:
  Jsem prijel bojovne naladen proti eunii a roztal jsem uz pri predkrmu s vybornou bagetou a o rybach a vinu ani nemluvim. Zase jsem selhal. Obvykle si to vysvetluji moralnim selhanim. Me proste utahnou na dobre vino, jidlo, usmevy, slusne chovani atp atp. Tezko tomu celit a ty bruselske fuj instituce jsou od centra strasne daleko. Nejmene par kilometru.
  Vim, ze to co tu casto pisu je dusledek vyvazovani. Komunisty nesnasim doted vcetne osmasedesatniku a tim se diskvalifikuji z mnoha debat. Vyvazuji je od te doby co si pamatuji. Vsechno americke bylo dobre protoze oni byli komunisti. I ty rifle, anglicaky, zvejkacky… bylo to fajn. Rudy Pravo bylo super z druhe strany. Absolutni sracka a tedy nejobjektivnejsi denik. Stacilo to prevratit a jeden mel opravdu duveryhodnou informaci.
  Ted to prevracim take. Stejne jako dnes. CT nebo CR jsou imho stejne prodejne neduveryhodne devky jako vzdy. Akorat mladsi.

  To co mam ale na mysli je neco jineho a uvedomil jsem si to kdyz jsem u te obedovecere mluvil i s rusakama. Neni to nebezpecne to vyvazovani? Ja si pro sebe odpovidam: JE.
  Proc? Proto, ze v dnesni dobe lze najit spoustu informaci. Asi i pravdivych. Na sobe to vidim takto: kdykoliv najdu EU brainwashing, mam tendenci hledat neco kontra. Obvykle to najdu. A nebo najdu, ze to EUhujeri zkomolili nebo uplne prevratili.
  Nebo ze to Obama team goebelsovsky prevratil. Nebo ze Nejsme jako my. Vsechna ta ohrana schemata. Kdybych na to mel naladu, budu stejne vykonny jako ten Ernest od jakehosi Vlka. Toho obdivovatele Horejsiho. Tam je to stejne psina. Pes zere psa. Naprosto neduveryhodne existence se rezou navzajem. Vlk… jediny kdo z tech diskuteru pod Horejsim byl normalnibyl jakysi Pepa Repa.
  Kupodivu, ta nenavist jde skrze nejtuzsi fajnsmekry. Blisty se hadaji. Neuveritelne…

  Pak mluvis s tim rusakem, jis tu dobrou rybu v blbem bruselu a pijes vyborne vino a vidis kolem sebe lidi {krome arabacu] co se usmivaji a je jim fajn.

  Pak si rikas – neprehanis to vyvazovani?

  V Rusku {a prilehlu] jsem fakt skoro stejne casto jako na severu, zapade a jihu od Ruska daleko {a prilehlu]. Srovnavam, odkud bych chtel s tim dobrym vinem a rybou vyvazovat.

  Moskva, to pratele opravdu pri vsi ucte a pri mem velmi dobrem vztahu k ruske kulture, fakt neni.

  S panem pasackem bych si ale asi taky nerozumel. Kvuli tomu vyblikavani, Treba. Nikdy se ale nepotkame abychom to museli resit. Ta dalnice je tak ucpana ze to nastesti uz neumoznuje.

  VYVAZOVANI JE IMHO UPLNE NANIC…

 724. Ostape,
  ještě se říkal vtípek, jak blomcal Mojžíš s národem pouští, a Sára mu do toho krafala „Tady ne, tady to divně smrdí…“, a tak cárali, cárali, až jí to krásně vonělo. A tak mají Židi Izrael a Arabové ropu.
  Možná jsem to vyčetla ze zde zmiňované knihy Ví Bůh 🙂

 725. Rputi, AI je organizací, která má protestování jako základní kámen svého programu. Vzpomínáš na její závěty a protesty proti diskriminaci menšiny u nás? Tohle opravdu není pramen pravdy.

 726. skimici,
  já jet do Bruselu, tak zbaštím tolik čokoládových pralinek, že bych se potom fakt raději nevyvažovala 🙂
  Neřešte to a užívejte dobrého. Brusel jako město s dlouhou historií (takže určitě je se na co koukat i kde debužírovat) nemůže za to, že v posledních letech při zasedání EU parlamentu a komisí mají nejvyšší koncentraci kreténů (myslím povahových, nikoliv tu diagnózu) na metr čtverečni.

  Meziplanetární fórek:
  Potká Země Mars, a ten říká „Ty nějak blbě vypadáš, co se ti stalo ?“ A Země na to „Ale, chytla jsem lidi !“ A Mars opáčí „Neboj, to přejde !“

 727. No jo, a kde je teda ten pramen pravdy?

  Tak mi připadá, že jsme se kruhem dostali k tomu, že vlastně nevíme o nic víc, než když žádný noviny nebyly, jen občas pocestnej za polívku povyprávěl, jak je ve světě…..

 728. ad 826: „Dano, vzhledem k tomu, že se pamatuju, jak na vypuknuvším Majdanu, na záběrech “západních televizí” nesli bezhlavé tělo policisty a vzhledem k tomu, že to hlásila už i AI, OBSE a Člověk v tísni, které ze sympatií k opolčencům nelze podezírat, tak bych těm zprávám i věřila.“

  Já si pamatuju, jak jste vy sama uznala, že jste na video jen lehce koukla, nic k tomu nečetla a zmýlila se. ( O žádného policistu s uříznutou hlavou nešlo).

 729. Matzurko
  o ten Brusel nejde. Cokoladu nemusim a vafle mi nastesti ani za skoro petadvacet let nezacaly chutnat.
  To vyvazovani bylo klicove.
  Vim, ze mam tendenci k vyvazovani a vim, ze to pouziju.
  To zasadni je – jak daleko potom mam k treba tomu uchylovi co udelal Sitko?
  Par kilo. K Fondove s kulometem nedostatecny obvod hrudniku. atp…
  Kam az se s tim vyvazvanim jeden muze propadnout byla uvaha.

 730. Pravda je ve víně.
  Jen se neví ve které flašce.

 731. „Pravdou se setri, mozna proto, aby zbyla…“ 🙂

 732. skimici,
  jako mudrování nad vínem dobrý…. ale přiznám se, že dnes nejsem filosoficky naladěna, proto moje čokoládová zkratka 🙂
  O tom propadnutí – velíte tomu sám o sobě, takže IMHO hloubka propadu je úměrná vaší ochotě se propadat a vyvažovat.
  A jdu do špajzu najít aspoň Lindt hořkou s pomerančem.

 733. (824) Bodejť by nevěřila, když také ukřižují tříleté děti! 😛
  (853) Pramen pravdy si každý musí najít a hlavně prověřit sám. Pravda, teď je toho na prověřování více.

 734. pasacku, co ja… Mne to tak nejak stezi vyjde na stara kolena… ALe co s tou hromadou budou delat nase vlady? 🙂

 735. AK, jste vzdy existuje deduktivni zpusob. Reknu priklad, deklarovana hrozba Ruska UA jadernymi zbranemi… Anebo Ruske tvrzeni o sestrelu MH17 ukajinskou Su-25, at to mam vyvazene.

  Nezavisle od toho, ktre strane sympatizujes, kterou pokladas za prolhanou, kterou za barbarskou a ktere klidne privines na hrud jako vlastni… Jsou to tvrzeni, ktera nepojdou sebemensi kritickou analyzou.

 736. No jo, Karle, ale jak to tak vypadá, když si každej najde vlastní pramen pravdy, tak se akorát všichni pohídají, který pramen je ten správný. Každý přísahí na ten svůj preamena nepřipustí sí, že ta voda nemusí být pitná.
  A přitom to všechno kolem rozhamtají a zakalí, takže nakonec už ani není vidět, kde jakej pramen prýští. 😀

  Jediná nezpochybnitelná pravda je, že mi potomek snědl chlupatý knedlíky, co jsem si je schovávala na zítřejší oběd. 😀

 737. vyhrozovani jadernymi zbranemi je pravda .
  zresleni je pouze v sile jaky duraz na to ktera strana klade.

 738. No, vidim, ze treba Vy to pasacku nedavate (zde nemyslim to, co prohodil Putin na (s nejvetsi pavdepobnosti zaranzovany dotaz), ale na tvzeni Jacenuka, ktere sem rano postovala Rput).

  Obdobne samozrejme lze ohnout sve uvazovani tak, aby se sestrel stihackou zacal jevit jako mozny…

 739. Jo, a byl to Heletej, ne Jacenuk. Obcas si detaily nepamatuju 🙂

 740. Děvenka moje starostlivá navštívila Brusel takňák v nesprávný čas v nesprávném místě. Autobus je vyklopil v nějaký lehce vybydlený čtvrti a průvodce jim ukázal támdletím směrem je centrum EU, tak se propletli děsnou štreku mezi vágusama a došli až k ouřadovnám, kde prozměnu kromě hlídacích šimpanzů nebyla noha. Vono proč taky – víkend k večeru, ocelově šedá obloha, mžení, kurevská zima. Kypělo to prý životem úplně stejně, jako La Defense v únorovou neděli večer. Domnívám se, že to nebyl od dotyčné cestovky ten úplně nejlepší nápad, jak ukázat Brusel v nejlepším světle 😀 😀 😀 Ale nakonec všechno dobře dopadlo. Cílová destinace – Skotsko bylo skvělou náplastí za bruselský prožitek.

 741. (863) Která neprojdou, tam je to celkem snadné.
  Problém jsou ta, kde je směs lži a pravdy namíchána rukou obratnou a školenou. Ale to, co mne udivuje, jak skoro každý investuje námahu do vyvracení lží a lumpáren jedné ze zúčastněných stran, převážně opomíjeje(íc) ty ostatní. Přivinout nejsem já schopen ani jednu.
  (864) Víš o lepším řešení?

 742. AK, ve chvili, kdy je jedna strana prezentovana jako nase, je vyber stran, u ktere kritizujs pitome lzi a lumpany, dle mne naprosto logicky.

 743. Koneckoncu, vetsinu tech ruskych ani nezname – minimaln ja ruskou tlevizi nsleduji a noviny nectu 🙂

 744. Že by svinčík pod klávesou ‚e‘? 🙂

 745. Jetsli vím o lepším řešení? No, jistěže, měl si vzít z mrazáku rýžový nákyp a ne sežírat vlastní matce chlupačky. 😀

 746. Dobré ránko!

  Dokud nepochopíme, že na Ukrajině jsme se dostali zpět do období raného feudalismu a jeho boje o moc, dotud si Ukrajinou nebudeme vědět rady. Přirovnala bych to k Čechám tak od konce 10.století přes století 11, s jeho bratrovražednými boji mezi Boleslavem III., Jaromírem a Oldřichem. Začalo vyvražděním Slavníkovců a pokračovalo snahou o eliminaci jednoho Přemyslovce druhým.

  Mentálně to vůbec nemá co dělat s 21.stoletím a tak je s tím nutno i zacházet. Jinak hrozí, že problémy se potáhnou další roky a my budeme přihlížet k, pro nás naprosto nepochopitelné, destrukci.

 747. A velmi rozumný rozbor situace prof.Krejčího:

  …Co je na aktuálních posunech matoucí? Duch Minska znamená hledání dohod mezi povstalci a Kyjevem za pomoci Ruska a OBSE či EU. To je velmi dobře nastartovaný proces. Porošenko dvakrát prohlásil, že má mírový plán, ale dokud nepředložil Putin svých sedm mírových bodů, nebylo o čem jednat. Jakmile je vyslovil, začalo se uvažovat o zastavení bojů a k tomu v zásadě došlo. Západ na to reagoval novými sankcemi, což je zcela nesrozumitelný tah. Jediné, co se nabízí jako vysvětlení, je, že Američané potřebují zatlačit Rusko do problémů, aby měli volné ruce v Sýrii. Chystají bombardování Sýrie. I když tentokrát ne vládních pozic, ale pozic svých loňských spojenců. Přece jenom potřebují držet Rusko stranou, protože jeho politika v Sýrii se ukazovala jako mnohem perspektivnější než to, co představoval – a stále bohužel představuje – Západ.

  Další faktor, který nechávají média úplně stranou, je otázka říjnových parlamentních voleb na Ukrajině. Ty celou situaci nesmírně komplikují a v řadě ohledu určují momentální povahu konfliktu na Ukrajině. Pravděpodobnost, že se dokáže zabránit přestřelkám do konání voleb, je téměř nulová. Vyžaduje to permanentní tlak ze Západu na kyjevské politické elity. Tyto volby by mohly odstavit od moci některé politiky s extremistickými postoji, kteří se dostali do vlády formou puče. Tato možnost je velmi reálná. Aby zmínění extremisté zabránili svému propadu, potřebují konflikt prohlubovat, potřebují krev. Navíc celé tyto volby budou velmi problematické, jsou z nich téměř vyřazeni komunisté, Strana regionů odstoupila od voleb, ale v celých oblastech země se volby pravděpodobně nepodaří zorganizovat. Tak trochu to připomíná „svobodné volby“ v Afghánistánu…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Putin-predlozil-mirove-body-a-Zapad-uvalil-nove-sankce-Profesor-Krejci-sleduje-co-USA-chystaji-335226

 748. Dobré ráno vespolek,

  Ostape,
  fakt „hezký“, prostě Azováci jsoutakoví sluníčkoví lidé, co ?
  Upřímně řečeno by mne zajímalo, proč je tahle banda psychopatů označována pro své neonacistické snahy jako ultrapravice. To přece s ekonomickou podstatou státu nemá co dělat, pokud jim jde jen o etnickou nebo jakou čistotu.

 749. 877 to je zase plk. Boje o moc se táhnou celými dějinami lidského světa, rozhodně déle než nacionalistické masakry typu Srbové-Chorvati.
  Mentálně to naopak je typické dvacáté a jednadvacáté století, stačí se rozhlédnout po světě, který skutečně není jen Evropa, ale třeba i Afrika.

  Prof.Krejčí je fajn, ale představa, že USA rozjede boje s gigantickým Ruskem, aby mohlo picat Syřany je…s prominutím naprostá pitomost.

  A jestli z voleb někdo odstranil komunisty, měli bychom si z nich vzít příklad…jenže to jsme už bohužel prošvihli.

  Dobré ránko.

 750. Matzurko, tohle rozdělení vymysleli komunisti, aby „hodný“ extremisty odlišili od „zlejch“ a nějak se to drží, jak košile veš.

 751. Muhehehe!
  Tak ruský rozstřílený batalion se vyfotit nepodařilo, ale 34 německých tanků Leopard u Lvova ano! 🙂

  „Ministerstvo obrany SRN oficiálně vyvrátilo zprávy ukrajinských masmédií o tom, že v této zemi se údajně nacházejí německé tanky.“
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_09_15/SRN-vyvratila-zpravy-masmedii-o-nemeckych-tancich-na-Ukrajine-8669/

  Možností je hodně 🙂
  1) Server kecá a nikdo nic nenapsal a nevyvracel
  2) Ukrajinská media dudlíku nemajíc, cucala si palec
  3) Německé tanky jsou na Ukrajině v rámci cvičení NATO
  A pokud tím chtěl nějaký ukrajinský redaktor strašit Putina, měl by být zbaven svéprávnosti! 😀

 752. Rputi, a kde jsou teda ty fotky, když se je podařilo vyfotit? Dokud nebudou a dokud nebude jasné, že jsou pravé, je ta informace jen plácnutím do vody.

 753. Zdá se, že Ukrajinci jsou schopni na Ukrajině vyfotit prakticky jakýkoliv tank 😉

 754. Mno …. takže je to jasné, před pár dny se zpráva objevila na Twitteru a chytil se toho kde kdo. Ve skutečnosti jsou fotografie z října 2013.
  https://www.youtube.com/watch?v=pXpe6hUsb7g&app=desktop

  Z čehož plyne naučení že mediální manipulaci dá se čelit jen tím, že se lidí píděj až se dopíděj! 🙂

 755. Aha, než jsem to video dohledal, už to napsala Rput.

 756. 890-Putin je scopný všeho.
  887-problém je, že prostor, ve kterém se pídíte je taky virtuální.

 757. 891-jistě, na druhou stranu to moje video by se falšovalo přece jen podstatně hůř.

 758. 2 hipík ad 808 – no, v roce 76 jsem se v Táboře vyskytoval a o něčem takovém nevím… To by se určitě rozkecalo. Poměrně dost mejch spolužáků a kamarádů pocházelo z lampasáckejch rodin a to se člověk občas dozvídal věci… Je fakt, že kolem pilotů se dělo ledacos, ale tohle už asi ne…

 759. Dobré ráno,

  A co to vůbec je, „právo na užívání ruštiny“? On má Porošenko na ruštinu snad copyright, aby rozhodoval, kdo smí ruštinu užívat a kdo ne?

 760. …Tranše MMF, poskytnutá Ukrajině v srpnu je jedinečnou události, myslí si ekonom Michael Hudson. Poprvé v historii byla tranše přidělena státu, ve kterém probíhá občanská válka. V článku publikovaném na Global Research, Hudson konstatuje, že v dubnu letošního roku, MMF schválil celkovou částku úvěru ve výši 17 miliard dolarů, což je 8 krát víc, než předepisuje postup organizace…
  http://www.globalresearch.ca/the-imfs-new-cold-war-loan-to-ukraine/5400682

 761. A na které straně ty německé tanky bojují?? 😉

 762. A nepropadly tam třeba nějakou časovou smyčkou ještě ze druhé světové? 😀

 763. Dobrý den. Zpátečníku, ad PENB: lepší odpověď než předřečníci nedám. Stojíme před stejným úkolem.
  Ad Islám. Pan Šedivý píše o zpravodajském pokrytí islámských buněk. Pan Vlk o prorůstající islámské kultuře. Píší o důsledcích, popisují probíhající děje. Nenabízejí řešení, resp. obranu proti popsaným negativním jevům.
  Plán na „řešení“ – resp. úsilí o zachování bezpečné A svobodné společnosti by mělo mít ideová východiska, nabízet praktické kroky. Mělo by to být „řešení“ univerzálně platné.

 764. nickname, a kdo tvrdí, že cílem je zachování bezpečné a svobodné společnosti?

 765. nickname – nabízené řešení – ozbrojte se a mentálně se připravte na to, že střelba na útočníka není zločinem.

 766. nickname, a jakou ideu navrhujete vy? 😀
  1) přestoupíme všichni preventivně na islám. Situaci to neřeší, protože nevíme, jestli se máme dát k sunitům nebo šíitům.
  2) Běžence v duchu křesťanské západní humanity přijmeme a dáme jim všem podporu v nezaměstnanosti. Situaci to opět neřeší, protože tolik rotaček nemáme.
  3) Všechny zabijeme.
  4) Hodíme si mašli.

 767. Tak to pozor, muslimů je více druhů.
  Palestincům můžete udělat prakticky cokoliv.
  Kosovským Albáncům nesmíte udělat nic. To samé Bosňákům.
  Iránská teokracie je jeden z nejhnusnějších režimů na světě.
  Saudská teokracie je přítel, respektujeme jejich odlišnosti.
  V Iráku je to jak kdy, podle situace. V Afganistánu taky.
  Myslete trochu dialekticky až doublethinkově.

 768. NoName, u toho Iránu bych zaváhal. Sice je to jeden z nejhnusnějších režimu na světě, ale ješté pořád to může být bezva spojenec proti ISILu.

 769. 906-to je oříšek. Ale to Velký bílý otec ve Washingtonu, který není bílý určitě rozetne.

 770. Tak bezva, Ostape, Iranska teokracie je jednim z nejhnusnějších rezimu na svete. Nesleduji nejnovejsi situaci, nebylo mi to s tou eurasii jasne 🙂

 771. gen.Šedivý to napsal podle mne přesně…a když vidím, jak Češi( a Slováci po SNP taky), smějící se bestie s uspokojením sledují problémy svých spojenců a mají prdel z černobílého muslimského křesťana Obamy, jakoby jim nedocházelo, že než sem dojdou ty pravé muslimské problémy, bude Obama dávno v kelu, takže to zas tak moc k smíchu není…

  Ale proč ne…Kaabaret:)

 772. 2 martin ad 903 – jo jo… Optimista se učí anglicky. Pesimista se učí čínsky. Realista se učí střílet.

 773. Andy,
  odkud máte informaci, že sledují s uspokojením?

 774. Ono je to celé nějaké divné.
  Většina členů NATO a EU je oficiálně multikulti a importuje desetitisíce muslimských imigrantů ročně.
  To samé NATO proti islámu bojuje. EU zatím ne, ale asi to přijde.
  EU a USA podpořili svržení převážně sekulárních diktátorů, kteří uměli islamisty pořešit. A teď řeší, co s islamisty, které nikdo neřeší.
  Chápeme, že moc muslimů pohromadě generuje problém. Přesto všechno jsme podpořili vznik Kosova a BiH jako muslimských států. A dali po prstech Srbům, kteří řešili to, co my řešit teprve budeme.
  Ono je to celé nějaké divné. 😉

 775. Martine, nabízené řešení je účinné krátkodobě. Než se vaše město stane Detroitem.

 776. nicname – moje město? Bavíme se o Vašem městě! Ještě není Detroitem? Brzo bude! Jste připraven? Máte nabito?

 777. NoName – na druhou stranu – nejlepší absolutistická teokracie na světě je v Tibetu a za její svobodu je třeba intenzivně bojovat! 😉

 778. NoName – čtyři dohromady, tři kluci a jedna holka – švédská aktivistka. Kdo z přítomných byl někdy na Luníku?

 779. Martine, nabito nemám. Zatím nemohu říci s Morávkem „věřím v Boha a své pistole“. Pokud musím „řešit“ situaci individuálně, řeším jí útěkem. Co jiného jsou „dobré adresy“, dražší čtvrti, domky ve městech, satelity, než útěk před nechtěnými sousedy.

 780. Jednou jsem jel kamarádem Štěpánem z Plzně – on jel k rodičům, kteří ho kdysi odložili do děcáku. Bavili jsme se i o našem rodném městě a on, protože k nám jezdil jenom na návštěvy, říkal, hele, tady Čechů moc nebydlí, viď?

 781. Tak nevím, školy nemám, ale jak jsem se dočetl, právě přijatá ukrajinská amnestie se nevztahuje na „osoby, které se dopustily terorismu“. Pokud si dobře pamatuju, tak ukrajinská strana označovala za teroristy paušálně všechny povstalce, koneckonců celé svoje tažení nazývali „protiteroristickou operací“. Takže mi vychází, že z pohledu Ukrajiny nikoho z bojovníků domobrany neamnestovali. Mám tam něco špatně?

  Viz poslední odstavec zde: http://tinyurl.com/kqto797

 782. ptakopysku, to bude jedna z TECH informaci. Treba ja mel pocit, zde vcelku zoufale brojim po tom, aby se Zapad vzpamatoval a to malo sil, co je ochoten napnout, napnul spravnym smerem na svou zachranu (misto treba angazovani v UA, kde se investuje obrovske usili bez jakekoliv vize uspechu).

  A ono je to ve skutecnosti uspokojeni…

 783. 2 ptakopysk – ad 921 – ten Putin je ale démon… Já bych tipoval, že hlasování se bude muset opakovat dle směrnic EU, zvlášť když vezmu v potaz afinitu Američanů k fujtajblíkům… (jistě znáš tuto stupnici).

 784. PeSi,
  mě zaujalo, že je to čistokrevná Ruska a mimoděk jsem si vzpomněl na jedno ohavné, nepravdivé a utrhačné přísloví, se kterým zásadně nesouhlasím, pravící, že Američan je v podstatě vysprchovanej Rus.

 785. To Skotsko, co se chce odtrhnout – to taky Putin?

 786. maYdo,
  to asi ne. To bys Skoty hluboce uraila. Skotové jsou víceméně Piktové, zatímco Putin bude asi Viking s jistými semitskými rysy. Ale jsem na výsledek referenda zvědaf. Neméně zvědavi jsou severní Irové, Katalánci… Žijeme v turbulentní době 😀

 787. Zvláštní na té Rusce je, že žije v New Yorku a ne v Novočeboksarsku…když všichni chtějí k dobrotivému diktátorovi

 788. Andy,
  vona za to nemůže. Do USA se přestěhovali její rodiče ještě za Gorbyho, to byly v Rusku jiný poměry. 😀
  Musíte číst mé příspěvky pečlivěji. Mim jiné jste nepostřehla, že píšu, že jsou v USA jako infiltráti. Byli tam poslaní KGB za účelem zplození dcery s americkým občanstvím, která musí v roce 2014 vyhrát Miss New York. Důvod je jasný – rozvracení USA zevnitř.

 789. Pořád čtu, že svoboda a nezávislost něco stojí.
  A teď Skotům každý vykládá, kolik je bude nezávislost stát.
  O tom to přece není ? Třeba jim to za to stojí ?

 790. Ptakopysku,

  taky jsem zvědavá. Zejména na uplatnění hlásaného principu o nedělitelnosti a územní celistvosti. 🙂

  Že nikdo na tomto posvátném principu netrval, když se rozpadal Sovětský Svaz. 😀

  Teda, ne že by mi vadilo, že se rozpadl. Ale princip je princip a to, co je po něm taky žádná výhra. A mělo by to jedno plus – jeden magor se dá uhlídat líp, než několik naprosto nevypočitatelnejch a nečitelnejch magorů.

 791. 930 no je dávno plnoletá, řekla bych, že už je dávno zpátky…a všimněte si, jak jsem umírněná a netvrdím, že je to zmalovaná, nepříliš hezká paní( abych nebyla podezírána- oprávněně-z malého nadšení nad vším ruským).

 792. Tak jsem si na Aktuálně přečetl titulek:

  USA jdou do boje s ebolou. Do Afriky pošlou tisíce vojáků.

  Nebyla to původně nějaká nemoc ??
  Asi dostala od Putina zánovní Grady…..

 793. Andy,
  je plnoletá, vyhrála, teď může rozvracet a nikdo si ničeho nevšimne. Až pak advokáti 🙂
  Mmch. – kdyby se vám líbila, podesíral bych vás z jisté úchylky 😀 😀 😀

 794. Šimone,
  třeba budou suplovat zdravotní kordony – dřív, když se něco takovýho šustlo, počkalo se, až všichni obyvatelé zamořené vesnice vyhynou a zetlí. Teď se kdekdo kdevšude courá, tak třeba ti vojáci udělají sanitární koridor a budou zastavovat všechny, kdo by měli ten blbej nápad někudy se ze zóny vypařit courat. „Kol mrtvých val a oni v jeho středu“, jak pravil dávný bard.

 795. Info k vojenské situaci
  Při dnešním dopoledním přesunu do Prahy jsem na dálnic A93 někde okolo 175 km (mezi Řeznem a odbočkou na Teublitz) předjel – Anka bubnuj! – kolonu vozidel AČR. A další jsem pak předjížděl na A6 okolo 880 km (blízko parkoviště Wittschauer Höhe).
  Abych předešel případným dotazům:
  (a) AČR = Armáda České republiky
  (b) Obě kolony se pohybovaly směrem ve kterém bylo lze tušit českou hranici.
  (c) Vozidla byly Tatry s přívěsem. Na ložné ploše auta i přívěsu bylo po jednom necivilně tvarovaném kontejneru.
  Halladina, co na to Palba?

 796. ptakopysku – možné je i toto vysvětlení – cituji opět z toho dílka:

  „“USA zřídí v Monrovii ústřední velitelství. Bude řídit americké vojenské aktivity a podpoří mezinárodní úsilí,“ stojí v tiskovém prohlášení Bílého domu.

  Krom Libérie budou Američané v boji s ebolou pomáhat také v Sieře Leone, Nigérii a Guineji.

  Prezident Barack Obama označil současnou epidemii krvácivé horečky za ohrožení národní bezpečnosti a televize Fox News i další americká média s odkazem na dobře informované vládní zdroje referují o tom, že Pentagon v současné době považuje boj s ebolou za prioritu číslo jedna.“

  To by ale zase vypadalo spíše na ty Grady……tak ti fakt nevím…
  Ale on nám to už nějaká eurosoudruh vysvětlí.

 797. dvd – třeba zabloudili….obdoba orientačního běhu je v současnosti velmi populární v řadě armád dislokovaných v Evropě……

 798. 937 dvd, když jsem četl A93, říkal jsem si, že se stavíte u nás. No tak nic 🙂

 799. Šimone,
  myslíš že na ně udeřila polská mlha, jako ondyno na americké vrtulníky?

 800. DVD ad 937 – 500t nábojů pro kurdy z našich armádních skladů v Německu?
  Německo se samozřejmě do podpory bojujících stran na středním východě nemíchá!!! To dá rozum.

 801. Nejspíš zapomněli přepnout tablety z Glonassu na GPS, případně se orientovali dle Galilea……

 802. DvD,
  Tvoje 937 byla zkopírovaná, a vložena na Palbu do topiku „Stalo se dnes “ v oddělení „Aktuality“

 803. Voni jsou vtipní i jinde…

  Miroslav Ptetter, Břeclav
  Úterý, 16. září 2014, 15:08:04 |
  Souhlasím |
  Nesouhlasím |
  +7

  Vzbouřenci v Doněcku na východě Ukrajiny v neděli nakrátko vnikli do sídla českého generálního konzulátu.

  … došli se podívat co jim vlastně nabízí Porošenko a celá ta slavná gEyU. Když tam ale našli jen holů řiť s namalovanou americkou vlajkou, a v okolí otvoru samý puklý vřed a hemaroidy s českým manuálem, tak se pokřižovali, zatajili dech a rychle oděšli.

 804. 944

  Zřejmě objevili tank T72 modernizovaný některou ze zemí Nata -bývalého člena Varšavské smouvy.
  Vypadá to, že tentokrát porošenko mluví o dodávkách z NATO pravdu a pro změnu lžou vlády NATO. 🙂 Pokud je to pravda.
  Naše asi nebudou – máme jich modernizovaných jen 30, a dalších, nemodernizovaných 130 ve skladech.

 805. Rputi,

  v Tankovém praporu se jezdilo ještě na válečných T34.
  Když jsem byl na vojně já, 76/77, můj tankový prapor měl T 54/55
  a zhruba v té době se začaly přicházet do armády první T 72. Ta první dodávka byla z ruska, další se vyráběly licenčně na Slovensku v Martine.

 806. Tak pokud ještě někdo pochyboval, kvůli čemu ty sankce:

  …Barroso připustil, že vměšování Moskvy do procesu příjimání obchodní smlouvy bylo dlouho odmítáno. „Připouštím, že přizváním Ruska k těmto jednáním je jistým způsobem vyslovení souhlasu ze strany EU o existenci sfér vlivu a může teoreticky znamenat jisté omezení suverenity Ukrajiny,“ připustil Barroso…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prestizni-americky-casopis-Valka-na-Ukrajine-vubec-nemusela-byt-Putin-stejne-dostal-co-potreboval-335278

 807. nickname,
  inspirace pro vaše město
  http://www.sasmcb.cz/o-nas/objekty/komunitni-centrum-maj/
  Pro úplnost – nové KC bude téměř na křižovatce, kde před nedávnem probíhaly policejní mannévry na téma „rasistické bouře“ případně „cikánské rvačky“. Obklopeno paneláky s problémovým etnikem, které je ale v CB skutečně mnohem méně problénové než lekcde jinde po ČR.
  Ovšem ne bez zajímavosti mi přijde umístění stanice PČR do přízemí 🙂

 808. Matzurko,
  umístění je v pohodě. V holešovických jatkách byla umístěna vechtrovna v přízemí největšího hampejzu v ČR. Vchod měli oddělený, ale vždycky jsme dumali nad tím, jestli si někde v policejní šatně nějakej policejní Monte Christo lžicí nevydlabal tunel ve zdi, aby se dostal o patro vejš.

 809. ptakopysku, tedy já nevím, ale mezi Donem Boscem a bordelmamá je jistý nezanedbatelný rozdíl! 😀

 810. (905) Palestici mohou udělat skoro cokoliv.
  (913) Kosovo ani BiH nejsou muslimské státy. Mimo to, jaké by bylo alternativní řešení?
  (917) Fungovala dost dobře, než to Číňani rozesrali a nahradili podstatně horší kulturní revolucí a Velkým skokem. Nebo snad někoho napadali?

 811. ad 956 re 917 Správně. Stejně fungovala dost dobře pospolitost lovců lebek v Tichomoří než jim to Evropané rozesrali, že?

 812. [956] – no v osmnáctém a devatenáctém století se celkem často mlátili s Nepálem. Ve dvacátém už na to neměli prostředky…

 813. quivisi to nic, on je Ajrovka na heslo.
  Tibet má zařazený pod porušování lidských práv v Číně a basta! 😀

 814. ptakopysku,
  no ona má PČR služebnu jen o pár metrů dál, tak ji tam jen přestěhují – ale přesně podle hesla „důvěřuj ale prověřuj“.
  Jinak ti Salesiáni se snaží, na nějaký sportovní kroužek k nim chodil i synátor kolegyně, kteří rozhodně nejsou z vyloučené komunity – prostě další Dům dětí a mládeže (v ČB je jediný a přesně na opačném konci města, takže na kroužky je nutno dojíždět), navíc v blízkosti rostoucího sídliště. Kdo všechno to sponzoruje netuším, určitě přispívá i město, ale v tom případě jsou to dobře vynaložené finance – nikdo nemá zájem na poflakující se mládeži v ulicích.
  A nějaké komunitní centrum už na Máji bylo, a zřejmě fungovalo docela dobře.

 815. Přečteno:
  Vít Pohanka, zpravodaj ČRo, je po několika hodinách zadržení separatisty opět na svobodě. O dnešním incidentu řekl generální ředitel ČRo Peter Duhan. „Já to svým způsobem beru jako šikanu českého veřejnoprávního média.“

  Třeba jen chtěli vysvětlit našemu zpravodaji co je objektivní zpravodajství. 🙂

 816. Dobrý podvečer,
  tož, Bosna a Hercegovina sice není oficielně muslimský stát, ale muslimů tam bylo požehnaně už před mnoha a mnoha léty za časů Jugoslavie, když jsem tam byla s nějakým zájezdem.

 817. Ptakopysku ad 921
  To je opravdu divne. Jezdi hodne na kole. To ty nohy nad kolenama. Patrne ale jenom na trenazeru v uzavrene mistnosti. To ta hlava, oci a siroka pusa. Hmyz by byl problem. Mouchy, vcely a tak. Sermirska maska by to resila ale to zas neni na kole efektni.
  Jsem si dovolil sousredit se na ostatni markery, nejen na prsa, ale i na tu hlavu s podrobnostma. Tedy ne zdanlive povrchnejsi ale zasadni uvaha ze kozy jsou mensi nez hlava …:)

 818. A 925
  to me zaujalo po dlouhe dobe nejvic. Ze american je vysprchovanej rus… rusaci to tak neverou. Ale uz jsem mnohokrat videl vesnici s polorozpadlymi roubenkami drevenicemi, kde vrznou vratka a vyjde sosna ruska s vymydlenyma ruzovejma ouskama, vonavaa opravdu krasna. Toto se u vidi ale opravdu jen za Uralem anebo vyjimky v Rostove, gorod papa…
  Ze skoro vsech je ale po par letech tlusta sprosta ruska matrona. Podobne je to s asijskyma holkama. Treba jizni Korejky. To mi syn co tam strabvil na universite pul roku potvrdil. Neodolatelne ale po tricitce nepouzitelne.
  Vysprchovanej rus…. no nevim.

 819. 961 ad Vit Pohanka zadrzen
  to byla zdanlive ta dobra zprava dne. Neni on to ten zpravodajec z Ameriky? Tak jsem si rikal: konecne ho svobodny americky lid za ty strasne kecy na CT a CR zadrzel. A zase nic…

 820. 964
  to by me fakt nepobourilo. Kdo ma na kole bobra, to je jeho vyber. Ale neni to videt. Dokud je na tom kole. Tyto dresy mely byt videt a je to jen ukazka toho ze ty femi husy na opravdickem kole nikdy nebyly….

 821. (959) Na rozdíl od tebe, která chválíš pokrokovou komunistickou okupaci (nevím, zda zakončit otazníkem či vykřičníkem). Heslo máš „mupy mup“, „proletáři všech zemí, spojte se“, „vláda lidu“, nebo nějaké z Maovy knížky, které já neznám? 😛
  To porušování lidských práv je až následek, to, co mě se nelíbí, byla dost fujtajblová imperiální okupace. A okupace komunisty s následným útlakem – vám pokrokářům to možná nevadí, mně ano.
  (962) Jo, byli tam hodně dlouho a pořád kolem toho byly nějaké tahanice. Ono je to tam hodně nesnášenlivé vše (snad s vyjímkou Slovinců, původně fungujících pod Předlitavskem). Ale v té nedávné historii to Srbové, od komunismu k nacionalismu přeorientováni, vzali popořadě: Kdo nechtěl Jugošku s vedoucí úlohou Srbů, hup na něj. Slovinsko, Chorvatsko, BiH, Kosovo …. Dalo to dost práce, tyhle kratochvíle jim rozmluvit (ostatní byli o něco poddajnější), ale podařilo se. No a jedním z výsledků jejich čunění je to samostané kosovo a dodnes rozbordelená BiH.
  (967) Není. Tam blbnul Kubal. Tomu teď ČT udělala nějaký pořad zde, viděl jsem upoutávky, ale ke shlédnutí nenašel odvahu.

 822. Sláva, AK zná Maovy knížky – jen s nějakou výjimkou!
  A co Tito, ten taky chtěl vedoucí úlohu Srbů?

 823. No ano, Srbové třeba v Chorvatsku měli počkat, zda skončí znovu v Jasenovaci, a když ano, až pak se měli brànit. Je to tak jednoduché a jasné…. Tedy Aerokarlovi.
  Samozřejmě, existuje něco jako historickà zkušenost, tu Aerokarel aplikuje na Rusy 7 krát denně.
  Srbové ale pracovat s historickou zkušeností nesmí.

 824. (970) Neumíte číst, takže napíšu rovnou, že neznám. Ten dojem budíte vy a kupodivu, i Rpuť.
  Tito nechtěl. Já někde něco takového napsal, nebo se zase jedná o vaše představy?

 825. No a v Kosovu ty masové hroby z dob srbské krutovlády vykopávají dodnes. Našli jich snad víc než chemických zbraní v Iráku.

 826. 973 hledají je stejně úspěšně jako těch třista srbských chlapců rozřezaných na orgány v chalupě u moře, tam co našli důkazy- kuchyňský nůž a tři kapky krve, neznámo zda lidské nebo zvířecí, na podlaze:)

 827. Kvůli srbským chlapcům ale nikdo Prištinu 78 dní nebombardoval…

 828. (971) No, měli. Protože by byli za oběti a ne za ty (a právem), kteří ty lágry zřizovali pro Chorvaty, Bosňáky, Albánce ….. Jednoduché to máte jen vy.
  Spíš neumí než nesmí. Protože ani ten Jasenovac nebyl prvopočátek tamních dějin a Srbové toho také mají „na triku“ dost. Pokud by trochu pracovali s historickou zkušeností, mohli by se některým omylům vyhnout.

 829. skimici,
  mě osobně dáma nějak nesedí. Působí na mě příliž mužně, skoro jako kdyby jí vybírala porota pocházející z Kalifornie. Patrně má skryté vlohy, které se projevují při osobním kontaktu. Třeba je velmi temperamentní při boji za mír, nebo zná nevšední finty při ochraně životního prostředí, co já vím. Proto jsem se omezil jenom na konstatování nejzřetelnějšího markeru odlišujícího jí od jejích předchůdkyň.
  Miss NY 2013: http://www.contactmusic.com/pics/lf/ms_america_day_1_planet_090113/miss-new-york-mallory-hagan-2013-miss_20046906.jpg
  Miss NY 2012: http://beautypageantnews.com/wp-content/uploads/2012/01/Johanna-Sambucini-1.jpg

 830. (975) To máte pravdu, že 78 dní to nebylo. Paramilitární srbské bandy se srbskou armádou tam řádily déle.

 831. 975 ne, kvůli nim bombarduje horda srbských maniaků a jejich věrných přátel každého, kdo nekřičí spolu s nimi, že Kosovo je jejich:)

  Samozřejmě byla chyba bombardovat Prištinu. Měli je tam nechat se navzájem vyvraždit, pořád to říkám…a ten Havel mne neposlechl, trdlo jedno paličaté:)

 832. A kdy přesně Srbové hromadně vyvražďovali Chorvaty, znalče ?
  A ono ani Osvětim není začátek dějin …Abych parafrázoval lehce ujetý výrok. Chtěl jsem tedy napsat debilní, ale pak jsem se přemohl.

 833. (980) Nechcete si raději přečíst nějaké dějiny Balkánu, zvláště ty se vztahem k bývalé Jugošce, pak se nebudete muset přemáhat v označení svých nápadů. Možná se i za znalce vyhlásíte, já na to neaspiruji.

 834. Ne, kvůli nim bombarduje horda srbských maniaků a jejich věrných přátel každého, kdo nekřičí spolu s nimi, že Kosovo je jejich:)

  Ne, kvůli nim bombarduje horda ukrajinských maniaků a jejich věrných přátel každého, kdo nekřičí spolu s nimi, že Donbas je jejich:)

 835. Stačí napsat jeden příklad, kdy Srbové masově vyvražďovali Chorvaty, Aerokarle. Jistě nějaký znáte, když tak vytrvale naznačujete.

 836. „třista srbských chlapců rozřezaných na orgány v chalupě u moře, tam co našli důkazy- kuchyňský nůž a tři kapky krve“

  Tak si kladu otázku, jak je to s použitelností takových orgánů…..

  Aneb něco takovýho je evidentní blbost nebo propagandistickej blábol průhlednej jak čerstvě umytá výloha…..

  Jinak ovšem bych řekla, že na tom Balkáně by nejradši řezali hlavy všichni všem, když už na to došlo. Ostatně nejen na Balkáně.
  Hledání viníka, který za to všechno může, zatímco ostatní byli odjakživa hodní a byli by dál, kdyby si někdo jiný nezačal, je poněkud pošetilé.

 837. Ajrovko, teokracie je vláda, která svou moc odvozuje od moci božské.
  To fakt nemá z Čínou vůbec nic společného – veř mi! 😀

 838. no, já jsem původně chtěla vznést dotaz na jednu valašskou specialitu.

  Ale zdejší valaši tu nejsou, asi se jim něchce někam, kde se střílí 🙂

 839. Takže ty srbské masakry Chorvatů, které tak nějak umožnili nezačít dějiny Jasenovacem se nedovíme…

 840. (985) Však jediného viníka také nikdo příčetný nehledá. S jistou vyjímkou Slovinců je to, jak už zde i jinde bylo mnohokrát napsáno, vše nastejno. Srbové měli po rozpadu Jugoslávie v rukou federální armádu prakticky pod vlastním velením, tak se ji pokusili využít a vybudovat si oblíbené „Velké Srbsko“. Neprošlo to ve Slovinsku, ti se ubránili, neprošlo to v Chorvatsku, tam to narazilo na zrovna stejnou ideu „Velkého Chorvatska“, pak se to o to pokusili v BiH, nejdřív proti Bosňákům a Chorvatů dohromady, pak si někteří Chorvati řekli, že v dorozumnění se Srby by mohlo být větší Chorvatsko i Srbsko na úkor Bosňáků, ale to už byli příliš na očích, tak nešlo ani to.
  Zcela nevinný tam není nikdo.
  (986) A já snad tvrdím, že Čína je teokracie? Za komunismu to tak mohlo vypadat, ale nepsal jsem to nikde. Tibet, na rozdíl od zde vzpomínamého Kosova nebo BiH teokracií byl. Zda ti to připadá jako dostatečný důvod k okupaci Čínou, nevím. Mně ne. Já se jim nechci plést do jejich formy vlády.

 841. 985 a 991 musím naprosto souhlasit ( byť tím možná Maydě přivodím lehký shock:)

 842. (990) Teď momentálně nedozvítte. Nářkem zde, ať makají jiní, konkrétně já, opravdu ne. Zvláště když ty doporučované Dějiny zde nemám a a při zdejším puntičkářství, požadovaném na každém oponentovi, z paměti psát nebudu.

 843. Já bych tu Jugoslávii tak nedramatizovala! 😀
  Oni jsou bratři jihoslovanští takoví temperamentní a dokuď je Tito držel na krátké uzdě, tak to šlo a pak se tam rval každej s každým.
  On ten vícenárodnostní stát bez osobnosti v čele nějak nefunguje. Natož, když se do toho začne montovat někdo zvenčí. A začne podporovat ty největší grázly. Tak to prostě nemůže dobře dopadnout.0

 844. Ve Slovinsku se angažovali snad s výjimkou jedné jednotky výhradně útvary JLA dislokované v Chorvatsku. Představa, že to všechno Srbově proti vůli Chorvatů….
  Dubrovnik rozstříleli Černohorci. Ale ti pak změnili stranu, takže se jim to nepřipomíná.
  Je prostě jednodušši zredukovat to na Srby. Nebo Saddama.Nebo Assada. Nebo bin Ládina.
  Dle aktuální potřeby.

 845. pro zabedněnce – útok jugoslábské armády v roce 1991 na Liku, stovky Chorvatů zabitých, ostřelování Gospiče, stovky chorvatských civilistů zabitých, Ostřelování Karlovce raketami, žádný vojenský význam pouze teror – desítky mrtvých, celé ulice vypáleny (měl jsem tam tehdy nějaké příbuzné). Chorvati se v odvetě nechovali o nic lépe. jako v každí občanské válce je na všechn stranách jen málo spravedlivých. Skutečně, Karel radí dobře, nejdříve to chce si něco přečíst, aby a tak dál…

 846. 993-jak mám hledat něco, co není ?
  Srbové se tak jako Chorvaté za druhé světové vàlky nechovali nikdy. Ustašovské Chorvatsko jde mimo jakýkoliv ràmec. A zůstane to tak, i kdybychom přečetli tisíc dějin Srbska a Balkánu.

 847. Dobrý večer. Téma diskuse? Jediný spravedlivý? Kořen všeho zla?
  Matzurko, díky za nápad. Zdejší farníci ani mniši tak aktivní nejsou, škoda. Na okrese se sejde v neděli (velikonoční) v kostelech do 1.000 lidí. Jenom o půlnoční je plno, berou to jako malý silvestr.

 848. “ i kdybychom přečetli tisíc dějin Srbska a Balkánu.“
  No, zkuste alespoň ty výše doporučené, případně ještě nějaké další, tisíc jich být nemusí.
  A pokud se tak Srbové nechovali za druhé světové, dostatečně to napravili ve válkách po rozpadu Jugoslávie.

 849. Ostřelování Karlovce raketami, žádný vojenský význam pouze teror – desítky mrtvých, celé ulice vypáleny..

  Ostřelování Doněcka raketami, žádný vojenský význam pouze teror – desítky mrtvých, celé ulice vypáleny..

 850. (999) Spíš zda má vůbec cenu, nebo zda lze najít jediného spravedlivého nebo kořen zla.
  IMHO nikoliv, jen různé odstíny šedé.

 851. Navíc si myslím, že katolické a evangelické sociální služby mají pod vládou socialistických hatemanů utrum. Hašek něco mluvil o tom, že chce spolupracovat s církvemi, tj. za církevní finance provozovat sociální služby. Tj. v klidu mohou típnout všechny nestátní sociální služby, případně výběrově ty křesťanské.

 852. 1000-aha, Chorvaté věděli už v roce 41, jací budou Srbové v roce 91, tak si je předvraždili.
  Vy jste vážne argumentační génius.

 853. Údajně je dodnes nezvěstných 30 000 chorvatských Srbů..

 854. tak nevím, co se furt hrabete ve druhé světové, od té doby se lidé naprosto změnili…jako se změnili od doby Kateřiny Veliké do druhé světové…tedy co se týče morálky a chuti vraždit, obsazovat cizí území a vítězit v nesmyslných válkách.

 855. Nickname,
  „hate-man“ jako hejtman 🙂 ? Dobrýýýýý….
  Ti Salesiáni jsou tu už dlouho, a dělají co dělají bez ohledu na globální oteplování a změnu hejtmanů. Moc o tom nevím, jen vídám občas nějaké poutače, a jak jsem výše avízovala, někdo z kolegů se zmíní, že tam chodí dítě /většinou k všeobecné spokojenosti). Na tom sídlišti se taky začalo něco dít už dříve, teď ale vystavěli novou budovu na celkem příhodném místě – nezbývá než držet palce 🙂 Rozhodně bude lepší, když bude omladina bušit basket na střeše střediska, než aby v parčíku vedle odhazovala použité stříkačky nebo hulákala do pozdních nočních hodin své kulturní dědictví.Poliši budou nadosah, takže doufejme žádné rušení nočního klidu, pro začátek.

 856. (1006) 😛 Kéž by.
  Ale fakt je, že co dříve nevzbudilo prakticky žádnou pozornost, to už dnes obvykle potichu neprojde. Že to vesměs projde s doprovodem keců, to už je věc jiná a přece jenom pokrok, i když …..
  Někdo z „pokrokářů“ zde zmiňoval Palestince. Bez onoho pokroku by už dávno víceméně rozptýleni žili normální životy jako Arméni, maloasijští Řekové, sudetští Němci či kdo byl ještě odněkud vyhnán. Není to žádný zázračný stav, občas dá někdo najevo, že ho to přece jenom sere (občas i důvodně), každopádně je to prakticky (a naštěstí) už jen víceméně folklor.
  Péčí pokrokářů (či „revanšistů“) jsou Palestinci udržováni v táborech, kde jim místo normálního života zbývá jen nenávist. A možná je jejich bratří prostě jen nechtějí. V tomhle měli výše zmínění, zcela zpátečnicky, lepší osud.

 857. 1009

  Jací bratři ? Arabové nejsou jednotný národ,a hodně se od sebe liší. Byli rozdrobeni , a vyvíjeli se odněleně. Někteří pod brity, Italy, Francouzi…
  Takže s Palestinci nemají kromě jazyka moc společného, a navíc palestinci nemají moc chuti se asimilovat.

  nakonec i ti Sude´táci se svými organizacemi jistým způsobem odlišují od ostatních Němců, a stále prohlašují, že mají právo na návrat a odškodnění.
  Proč ten údiv, že se Palestinci chovají podobně.

 858. Jací bratři ? No něco jako naši slovanští bráchové a sestry Rusové nebo Srbové. Ty dříve vyhnané si prostě rozebrali bez podobných detailů.
  a navíc palestinci nemají moc chuti se asimilovat. Chuť asi neměl nikdo jiný před nimi. Ovšem, museli. Údiv vidíte jen vy (třeba se ráno ještě někdo najde), já uváděl jen tu skutečnost.

 859. Palestincům to taky „někdo“ vysvětlil….

 860. Ti vyhnaní Rusové a Srbové žili dlouho v jednom státě ( Sojuz, Jugoslavie, – takže ta sounáležitost existovala.
  U těch arabů tomu tak není..
  ostatně – nerad bych byl obviněn z nějakého rasizmu, ale opravdoví Arabové podle mně ( samozřejmě se můžu mýlit) žijou jen na Arabském poloostrově.
  Severní afrika a ostatní dnes arabské země byly Araby podrobeny vojensky, zřejmě reletivně malým počtem ozbrojenců, kteří se postupně asimilovali s původním obyvatelstvem s tím, že podrobené obyvatelstvo převzalo řeč, kulturu a náboženství vládnoucí vrstvy – podobně jako Skotové a Walesané.

 861. Vy tady vtipkujete?
  Dočetl jsem se zde spoustu sice udržovaných, ale bohužel přece jen hodně starých vtipů a klišé. Rus žijící v Tuzexu a tak.
  Jen jeden je nový, že Kosovo není muslimský stát.

 862. Draft zprávy Rady Evropy tvrdící, že premiér Kosova je mafiánský boss, uvádí, že diplomaté soukromě potvrzují: Západ v Kosovu upřednostnil stabilitu před spravedlností. Autorem návrhu zprávy je Dick Marty, švýcarský liberální demokrat, který získal proslulost jako zpravodaj Rady Evropy o amerických tajných věznicích i v Evropě. Jeho zpráva uvedla, že Thaci fungoval během války jako boss zločinné mafie.
  Vedl skupinu, která páchala vraždy, bití, obchodování s orgány a drogami a další zločiny. Nucený odběr orgánů a obchod s nimi páchali i v Albánii…
  http://www.euractiv.com/sections/enlargement/kla-guerrillas-harvested-murdered-serbs-organs-say-eu-investigators-303776

 863. Dobré ránko!

  Tak pan europoslanec „Zahradil připustil, že v ukrajinské politice jsou extremistické prvky. Ale, že se zatím nezdá, že by radikální síly v této zemi nějak posilovaly.“
  Tak nevím, mně už samo pokračování bojů kolem Doněcka připadá dost extrémní. A neurčité sliby o „určité“ autonomii na tom nic nemění.

 864. Je to legrační.
  Pokud Srbové nechtěli žít v Chorvatsku, měli se sbalit a vypadnout.
  Pokud Albánci nechtěli žít v Srbsku, nikdo je nemohl nutit a řešením je samostatnost.
  Pokud Rusové nechtějí žít na Ukrajině, ať se sbalí a vypadnou.
  Ale pořád jsou lidé, kteří v tom nachází logiku a jsou schopni oapkovaně dokazovat, proč je naše stanovisko ke všem třem kauzám naprosto OK.

 865. Ako polovičný Slovák by si mal vediet, čo také sú tie „špecifiká“.

 866. 1018-ale ja som aj polovičný Maďar, to je v slovensko-maďarské, příp. středoevropské kauze win-win situace.
  Prostě v případě obratu zarecituju „A magyarok istenére esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk!“ a jedu dál 😉

 867. NoName,

  překlad prosím:-)
  něco můžu tušit, ale taky můžu tušit blbě.

 868. To je Petöfiho Nemzeti dal, Národní píseň. O tom, že na boha Maďarů přísaháme, že otroci už déle nebudeme.
  Nakonec, je nás nejmíň 15 milionů, že jo 😉

 869. NoName ,
  to už jsou Maďaři jako Židi,taky maj vlastního Boha ? 🙂

 870. Jaj,
  tak to božstvo by mne zajímalo taky 🙂 ?!

  Počítá se, když jedna z mých prababiček pocházela od Slovensko/Maďarských hranic 😀 ? Ono to tehdá asi stejně ještě všechno byly Horní Uhry….

 871. NoNeme,
  fakt win-win pozice…
  Nad Tatrú se blýská bys taky uměl zaspívat 🙂
  A co tuhle, taky znáš ?
  Od Trenčína jede vlak, sedí na něm Šaňo Mach… 🙂

 872. 1024, problém je, že neumím spívat. Nevím co to je. Ledaže bych se poradil. Z někým.

 873. No jo, zpívat. Asi po sobě budu muset číst 🙂

 874. Slyšet to můžete tady:

  https://www.youtube.com/watch?v=XsS9k5vEZGg

  To víte, v překladu to není ono, to si musí člověk vychutnat světovost a srozumitelnost maďarského jazyka, jak pravil jeden starý vtip o sedmi pilířích RVHP.

  Na přímé dotazy rovnou odpovídám, že maďarsky neumím. Znalost slov jako bazmeg nebo istenem je obecně rozšířena.

 875. DVD,

  Celkemdobrej článek, ale s tím ruským zbrojením je to poněkud přehnané. Poněkud se zapomíná na to, že za Jelcina se dávalo do armády strašlivě málo.
  Kupříkladu Amíci postavěj každej rok 2 jaderné ponorky, někdy i 3. Rusové postavili 2 za 10 let.
  Spousta peněz se dala na to, aby se armáda dostala do ucházejícího technického stavu se současnou výzbrojí, protože nebylo ani na náhradní součástky a údržbu. Až pak se začalo modernizovat.
  Takže se vlastně dohání zanedbané financování.

 876. 897 nedrozumím tomu. Jak, masa muslimských přistěhovalců,….teroristů…?
  Kterak to přijde že se někdo někam přistěhuje? Odpoledne přijdu domů a hele v mém domě bydlí někdo nový?

  Tak vážení, vezměte rozum z prdelí do hlav. Správně to pochopil Breivik. Že problémem není islám jako takový, problémem nejsou přistěhovalci, problémem nejsou cizinci. Problémem je vlastní vláda, která je k nám pouští přes hranice. Problémem jsou námi volení zástupci schvalující zákony, které nás činí bezbrannými obětmi. Problémem jsme my sami, kteří je volíme. Muslimové činí jen to v čem jim není zabráněno.
  To je to samé, jako když kdosi připluje někam přes moře, vyleze na přeh, rozkorčí se a prohlásí, že ve jménu Jejího veličenstav zabírá…. Kdyby se vyřítila rota ozbrojenců, propíchla ho i s většinou ostatních, zbytku uřazala uši a na jedné lodi je poslala zpátky s připomínkou, že jestli nějací příští, že dopadnou daleko hůř, tak by to dopadlo jinak. Prostě tady je naše, žije se tu po našem a naše to i bude. Aby to tak bylo a zůstalo se zajišťuje reálnou mocí. A ne, že se do baráku pustí kde kdo a pak se naříká. Ne muslimové jsou vinni. My sami jsme vinni.

 877. >>dvd – holt už ta mediální blbost byla do nebe volající a keců a lží bylo už tak moc, že to bylo kontraproduktivní, tak musely novinářské hyeny hodit zpátečku.
  Slova zpravodajců, bohužel, nebrala vážně nejen naše vláda, ale celý Brusel viděl v Rusku mužiky v láptích.
  A v neposlední řadě Obamu, Barossa nebo Rumpála nelze považovat za státníky. Politikusové, co umí tak akorát cvrnkat kuličky… 🙁

 878. Schumi, zírám. Jak je možné, že nějaký státní zástupce má vlastní mozek? A používá ho 🙂

  Breivik – co jsme se dozvěděli? Jen to přeosáté a dovolené? Dovolil si někdo napsat, že to bylo PŠM infiltrovaných teroristů?

  Ovšem státní zástupce, který mluví o tzv. svépomoci, která je obecně zakázána, protože by šla proti monopolu státu na ochranu práv občanů? Mimořádná doba si žádá mimořádné prostředky – ševče, nebudeš nic namítat proti Nobelově ceně Míru?

 879. Routi, ty se necítíš novinářskou hyenou? Já bohužel ano! Studoval jsem to, pracoval jsem tam, vydával jsem vlastní „Valašské Noviny“. Byl jsem prodejnou děvkou, která to, co viděl a slyšela, dávala ve formě písmenek veřejnosti na vědomí.

  Tentokrát bez smajlíků.

 880. 1028-ta báseň (a její zhudebnění) je fakt dobrá. Šándorovi se povedla.
  A třeba prakticky každá maďarská pop a rock kapela ji má v repertoáru.
  A není považováno za klišé ji na koncertech zazpívat.

 881. NoName – proto je to „Lidová píseň“. Dovolil jsem si ten posun, i když přesný překlad říká „Národní píseň“.

  Petofi to složil pro revoluci roku 1848, v Čechách to bylo obdobné, dneska by je všechny pozavírali.

 882. nevíte někdo, proč v rámci koreknosti překládá Translator Google slovo fasz jako kurva? My poloviční Maďaři a všichni vojáci Západního vojenského okruhu víme, že je to něco jiného. Slovo lófasz bylo běžnější než Dobrý den.

 883. A po přestávce se zase ponoříme do procesu.

 884. (1014) Právně není, na rozdíl třeba od Iránu.
  (1017) To jsou ovšem vaše teze, nepamatuji, že by zde někdo něco takového psal.
  (1030) Ano. Problém je jen s tím „pouštěním přes hranice“, tomu asi lze těžko zabránit. Ale „nekrmit“ by asi stačilo.

 885. 1035-I tehdy je Rakušáci pozavírali. A povstaleckou armádu porazili dokonce s pomocí Rusů, barbarských mužiků ! U Világose.

 886. (1036) S překlady a překladateli jsou problémy, poslední dobou, zdá se, překládá každý, kdo má do prdele díru a není drahý.
  Poslední zaznamenaný výkon, „SNAFU“ přeloženo jako „Chaos“.

 887. Dobré ráno,

  Moje tchyně byla poloviční maďarka. Moje děti jsou tedy z osminy maďaři.

  Moje babička sice neměla žádnou maďarskou krev, ale maďarsky si ještě něco pamatovala, neb jako dítě chodila v Sedmihradsku do maďarské školy.

  Martine,
  včera jsem našla na internetu náhodu recept na pokrm, zvaný „kontrabáš“. Údajně je to valašská specialita. Je mi ovšem podezřelé, že v receptu byl sterilovaný hrášek. Patří tam správně opravdu zelený mladý hrášek nebo uvařený suchý hrách?

 888. To je tady dnes Maďarů … Aspoň z osminy či jedné miliontiny 😉

 889. (1041) Mám nějakou „moravskou kuchařku“ a ketchup se tam dává málem i do kafe ….. 😛

 890. Ti zpravodajci jsou určitě koupeni Putinem a zřejmě ani nečetli Dějiny ruského národa.
  To se pak člověk nemůže divit.

 891. „překládá každý, kdo má do prdele díruů
  hlavně gooogle překladač. 🙂

  Někdy z něj ovšem padají věci, že než ten gůglovej překlad převést ještě do sprozumitelné češtiny je jednodušší si text přeložit postaru se slovníkem v ruce.

 892. NoName, klid,
  jestli zítra Skotsko vyhlásí samostatnost a začne vítat navrátilce z diaspory, tak začnu v genealogii hledat Pikty. No odněkud se moje obliba skotské vzít musela, ne 😉 ?

 893. Vilagos – to slovo zlidovělo v češtině.

 894. Ahoj. Tak se hlásím ke zlomkovým Maďarům díky Varšavské smlouvě :-). A potvrzuji MartinaTT -1036- lófasz. Neumím to písmenkově – jen foneticky. Při obzvláštním nasrání bývalo použito “ lófasza šegedbe“. Slušnější říkali „apát fasza“ :-).

 895. Dobrý den: Maydo: odkudpak? Manželka je rodem z Heleny, vzdálení příbuzní jsou ve Velkém Láku, v Békešskej Čabě.
  Noname, každý jsme odněkud a přes šest lidí se znáte s celým světem 🙂
  Schumi: děkuji za odpověď na mojí „islámskou otázku“. Odpověď není úplná, neboť ti „nebezpeční“ nejsou čerstvě přišlí, ale ti „u nás“ vychovaní.
  Ad Breivik: frustrovaný magor s opačným znaménkem. Magor ať magoří v magořinci.

 896. Take mam pocit, ze co je napsano v 1026 jsem – ac s mensi presnosti – psal davneji… A stacili mi k tomu otevrene zdroje.

 897. maYdo, ten recept je určitě blbě. Kontrabas jsou v zásadě brambory s pohankou, zapečené s uzeným bůčkem. Pochopitelně okořeněné. Česnek, majoránka, pepř a sůl.

  Tradiční místní recept ti můžu napsat až doma, ale jen tak z hlavy je to dostačující.

 898. (1045) Nepochybně je četli a nejen je. Člověk se nediví.
  (1046) U programu mi ty chyby tak moc nevadí, lidi by měli odvádět lepší práci.
  (1051) Nejspíš vačka. A bavil jsem se ještě kdysi dávno za federace, když se v novinách někdo rozčiloval nad slovenskými návody, že to není k rozumění. Vadilo mu slovo „príruba“. 😛

 899. MArtine, tak to byl nějakej fakt divnej recept. Uzený žádný a místo toho mrkev a sušené houby.

  Netvrdím, že by to nebylo jedlé, já dělám všelijaké směsi luštěnin a obilovin, podle toho, co je zrovna ve špajzce a prostor pro improvizaci je dost široký. Ale v tradiční venkovské kuchyni se používal, pokud vím, sušený zralý hrách a ne zelený hrášek.

  Nickname, z jižního Slovenska. Komjatice se to jmenovalo. Ale manželova babička prý poznala děděčka ve Vídni a dědeček byl z Hané a praděd si takového zetě nepředstavoval, tak dceru vydědil. nebo vyhnal, to už nevím. Každopádně tchyně nevyrůstala tam, ale v Sudetech.

  Aby to nebylo ejdnoduchjé, tak tchán pocházel ze zakarpatské ukrajiny. Ale zemřel mladý a před tím s rodinou nežil a tchyně taky s příbuznými neměla moc pevné vazby, spíš žádné, takže o manželově předcích a příbuzenstvu mám velmi málo informací avětšinu jen zprostředkovaně, co manželovi stihla povyprávět tchyně. A ta navíc moc sdílná nebyla.

 900. Maydo, díky. Moji příbuzní osidlovali Dolní Uhry, s hornouheráky nejsme v žádné přízni 🙂
  Aerokarle, můžete nastoupit. Křivkové kolo = vačka. Překlad z němčiny.

 901. Recept bez uzeného je fakt divnej:)

  Tedy, teď bych si dala něco takového…šoulet například. Děláte mi chutě, sakryš.