„Dvanáctero figur zápasu perem“

Karel Čapek, 1931

1. Despicere. Spočívá v tom, že se polemizující musí uvést jako intelektuálně a mravně nadřazeny svému odpůrci; nebo, což je totéž, je nutno dát najevo, že odpůrce je omezenec, blbeček, skribent, tlachal, nula, dutá nádoba, epigon, taškář, nevzdělanec, onuce, plevel, zmetek a vůbec subjekt nehodný, aby se s ním mluvilo.

2. Termini. Principem je užívání jistých specielně polemických obratů. Napíšete-li dejme tomu, že po vašem zdání pan X nemá v něčem pravdu, odpoví pan X, že jste se na něho “zákeřně vrhl”. Jste-li toho náhledu, že něco pohříchu není v pořádku, napíše váš odpůrce, že nad tím “lkáte” nebo “roníte slzy”. Podobně se říká “láteří” místo protestuje, “klevetí” místo poznamenává, “spílá” místo kritizuje a tak dále.

3. Caput Canis aneb používání takových slov, jaká mohou vzbudit o potíraném odpůrci špatné mínění. Jste-li rozvážný, je možno o vás říci, že jste opatrnický; jste-li nakloněn prostým a věcným důvodům, možno říci, že jste všední a triviální.

4. Non habet je variací na figuru třetí. Jste-li třeba učený myslitel, je možno říci, že se vám nedostává lehkého vtipu, smyslové bezprostřednosti a intuitivní fantazie. Kdybyste však náhodou byl bezprostřední a intuitivní, je možno vás usadit objevem, že se vám nedostává pevných zásad, hlubokého přesvědčení a vůbec etické odpovědnosti.

5. Negare. Spočívá v tom, že se vám prostě upře, co jste nebo co je vaše. Tvrdil-li jste neústupně po deset let, že věříte v čertovu babičku, je možno jedenáctého roku o vás polemicky prohlásit, že nikdy jste se nepovznesl k pozitivní víře v existenci čertovy babičky. Je to možno proto, že nezasvěcený čtenář to o vás beztoho neví a zasvěcený má z toho zlomyslnou radost, že se vám upírá nos mezi očima.

6. Imago. Místo odpůrce, jaký skutečně je, se světu podvrhne jakýsi nepodobný hastroš, načež se tento hastroš polemicky vyvrací. Například polemizuje se s něčím, co potíraný odpůrce nikdy neměl na mysli a nikdy v tom smyslu neřekl; dokazuje se mu, že je pitomec a že se mýlí, na jakýchsi tezích, které jsou opravdu pitomé a mylné, ale nejsou jeho.

7. Pugna je figura příbuzná figuře předešlé. Odpůrci nebo věci, kterou zastává, se dá falešný název, načež se polemizuje s těmito libovolnými obecnými slovy. To se dělá hlavně v tzv. boji zásad. Odpůrce se nařkne z nějakého nepatřičného ismu, a pak se tento ismus vítězoslavně potírá.

8. Ulixes. Podstatou je uhnout na jiné pole a mluvit o něčem jiném, než o čem se vede spor. Tím se polemika výhodně oživí, slabé pozice se zamaskují a nebere to žádny konec. Tomu se také říká unavovat odpůrce.

9. Testimonia. Tato figura značí dovolávání se nějaké autority, třeba “již Pantagruel pravil”. Při jisté sčetlosti lze na každé mínění nalézt nějaký citát, který je jedním rázem zdrtí.

10. Quousque. Tato figura je podobna předešlé, jenže se nedovolává žádných autorit. Řekne se prostě “to je dávno odbyto” nebo “už dávno překonané stanovisko” nebo “každé dítě ví” a tak dále.

11. Impossibile. Odpůrce nesmí mít pravdu nikdy a v ničem. Kdyby se mu přiznala jen špetka rozumu a správnosti, byl by polemický zápas jaksi ztracen.

12. Iubilare. Toto je jedna z nejdůležitějších figur a spočívá v tom, že z literního boje je vždy nutno odcházet s gestem vítěze. Expertní polemik není nikdy poražen; vždy je to ten druhý, kdo “byl usvědčen.”

 

Zdroj: http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/263730-falesne-argumenty-do-kazde-diskuze

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 313 komentářů u „„Dvanáctero figur zápasu perem“

 1. 1301
  krista says:

  Díky, to jsem netušila.

 2. 1302
  Šumavák says:

  MP ad 1296 – měl bys pocit uspokojení, že jsi světový (v mnoha zemích se jezdí vlevo) a že ostatní jsou tupouni, kteří jedou všichni v protisměru a ohrožují Tě! 😉

  Pokud byste hloubali, odkud je zvyk jezdit vlevo, tak již staří římané …, když jeli na koni se míjeli vlevo, protože v pravé ruce drželi šavli(tedy meč), kterou měli zavěšenou na levém boku, aby jim nepřekážela při nasedání.

 3. 1303
  jasan says:

  maYdo

  Payne

 4. 1304
  maYda says:

  “ Bojuješ se svou představou Svobodných, ne s tou mojí nebo dokonce realitou. Navíc marně.“

  Karle, já s nikým nebojuju, já si jen pohrávám s představou, že jsem nejistý, nerozhodný volič, přišla na předvolební meeting, mám určité výhrady a hledám argumenty pro a proti a jestli jim to hodit nebo nehodit:-)

  Já přece jako volič vůbec nemám zapotřebí se SSO bojovat – mně stačí jim to nehodit. 🙂

  A promiň, ale jak chcete získat voliče jinak, než přesvědčováním lidí, kteří kladou dotěrné a třeba i nepříjemné otázky? Kteří šťoutají a testují a snaží se kandidáty dostat z naučené role, aby zjistili, co v nich doopravdy je?

  Odkázal jsi mně včera na „strany, které nenutí k přemýšlení“ – ale že právě voliči, kteří přemýšlí, kladou dotěrné otázky, to Ti nedošlo?

  Já ti tady servíruju na stříbrném tácu, po čem je mezi voliči poptávka, kterouby právě SSO mohla uspokojit a ty mi řekneš, že bojuju jen se svou představou….

  TY jejich volební výsledky jsou asi taky jen moje představa, co?

 5. 1305
  Rpuť says:

  maYdo, inu, Havlovi se podařilo, co chtěl. Hospodské plkání se převtělilo v nepolitickou politiku a tak se tlachá…. a tlachá a na to, že se to musí taky sakra odpracovat se jaksi zapomíná. Dojeli na to politické strany a dojedou na to i nejrůznější uskupení, pokud nezačnou makat.

 6. 1306
  jasan says:

  Rputi to mi povídej…
  je to presne ono – makat se nikomu nechce… a pokud někdo „maká“je pro řadu ostatních „divnej“… mám s tímteď docela čerstvou zkušenost…

 7. 1307
  jasan says:

  a koukám – pokud to není drb – že se makat nechce ani Machovi… „Europoslance Petra Macha bude nyní jistě víc vidět a slyšet v médiích, může ukázat, že je politikem seriózním (odmítá také spojení s extremisty maďarského Jobbiku nebo řeckého Zlatého úsvitu). Zároveň se nechce usídlit v evropské centrále a míní se účastnit toliko schůzí parlamentu ve Štrasburku, ne už práce v bruselských výborech.“

  To by nebylo dobré….

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Ondrej-Konrad-Svobodni-na-startu-dlouheho-behu-321341

 8. 1308
  Rpuť says:

  Jasane, doufejme, že je to tím, že zatím nemá anung…

 9. 1309
  AeroKarel says:

  (1304) Já Ti včera napsal, kde se můžeš dočkat odpovědi na ty otázky. Ode mne ne, protože já politiku, prezentaci ani program Svobodných nedělám. Já je jen volím, z jednoduchého důvodu: Nechci být nevoličem a ostatní vůbec nepřipadají do úvahy (to je třeba to bavení s komunisty, to je prostě jeden ze vstupních filtrů). Momentálně uvažuji, zda se více zapojit (to je onen statut „příznivce“), ale rozhodnut zatím nejsem. I pokud se rozhodnu, ovlivním maximálně Prahu 5. Takže ano, servíruješ, ale na špatnou adresu.
  Ty volební výsledky lze vysvětlovat různě, viz systém poloprázdná/poloplná.

 10. 1310
  jasan says:

  Rputi

  také doufám…. možná že se mu to pokusím připomenout…

 11. 1311
  maYda says:

  No, to bych chtěla vědět, co je poloplného na výsledku nějaká tři procenta, což je obvyklé v místních volbách, když je hranice do parlamentu 5%. 😀

  Nenech se mýlit úspěchem v těchto volbách. Lidi mají Unie dost a proto mají více šancí ty partaje,které se deklarují jako protievropské. V místních volbách je poptávka jiná.

  a to bavení – nebavení s komunisty….

  JAk se chceš nebavit s komunisty, když s nimi sedíš v jednom parlamentu? Je to je parlamentní strana, poměrně silná. Nebavení se s nimi je hzeký gesto, ale realita je taková, že komunisti mají volební zisk kolem 20 % a jsou silou, s kterou je nutno počítat.

  Od strany kterou volím,chci, aby prosazovala věci,které jsou v mém zájmu. S kým se baví nebo nebaví je z tohohle hlediska irelevantní.

 12. 1312
  Schumacher says:

  1311 maYdo, ta strana není od toho aby prosazovala věci, které jsou ve Tvím zájmu. Skutečnost je taková, že vyláký Tvlj hlas aby prosazovala věci, které nejsou ve Tvoém zájmu. Znáš vtipy o demoverzi… Když se dobře prohlédneš najdeš otisk obuvi na své zadeli. Po dalších volbách Ti přibude další.

 13. 1313
  Schumacher says:

  1296 Modrej, nejde o to abys získal výhodu oproti jiným lidem. Jde o to aby výhodu z těch pravidel získali všichni. Aby všichni věděli, po které straně se jezdí, jak mají projíždět křižovatkou, jakou rychlost kde od koho mají očekávat, kudy jezdit, kudy chodit a podobně. Aby ta pravidla byla univerzální. Přednosti, světlelné signály, značky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *