EET – proč?

Motto:
7  pracovních dnů před začátkem druhé fáze EET se dosud neregistrovalo 170 000 živnostníků, na něž se EET vztahuje.

Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček:
„A i kdyby existovala úplná a dosažitelná auditní stopa, tak stále platí, že pro Finanční správu jsou hlavním přínosem systému EET online informace o tom, jak se vyvíjejí tržby daného obchodníka.!!!
Zdroj: http://www.penize.cz/dan-z-prijmu-pravnickych-osob/320812-neni-duvod-pro-vyjimky%21-s-sefem-financni-spravy-o-eet

 

Sankce:
V případě, že fyzická osoba, fyzická podnikající osoba či právnická osoba závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, lze jí uložit pokutu až do výše

500 000,-Kč

Konkrétní rozsah pokut a sankcí je pak následujicí:

Podnikatelé, jak právnické, tak fyzické osoby, se mohou prohřešit nesplněním těchto povinností a dostat za ně následující pokuty:
– zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně, (až 500 tisíc Kč)
  –  vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, (až 500 tisíc Kč)
  – umístit informační oznámení, (až 50 tisíc Kč)
  –  zacházet s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. (až 50 tisíc Kč) …. atd viz:
http://www.podnikatel.cz/pruvodce/elektronicka-evidence-trzeb/pokuty-a-sankce-u-evidence-trzeb/

Existuje nějaký rozumný důvod, proč bych měl investovat vydělané peníze do pořízení zařízení, abych mohl dostávat takovéto pokuty a FÚ mi provozovnu v podstatě kdykoliv zavřít?

Příspěvek byl publikován v rubrice Ekonomika a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 293 komentářů u “EET – proč?

 1. Šumaváku,

  tu pokutu můžeš dostat i za to, že se neregistruješ, a ono zařízení si nekoupíš.

  V případě, že fyzická osoba, fyzická podnikající osoba či právnická osoba závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, lze jí uložit pokutu až do výše 500 000 Kč.
  Protože tím bezpochyby zmaříš evidenci tržeb u sebe.
  A ta vyměřená pokuta bych řekl, že bude mnohem vyšší, než když „zapomeneš“ zaevidovat nějakou jednotlivou tržbu.
  Ta sazba do půl melounů je maximální, za jednotlivé pohřešky se určitě maximální pokuty dávat t nebudou.
  U neregistrace a nezakoupení patřičného vybavení bych jí nebyl udiven. A srovnání dvou databází nemůže být problém.
  Ale každý svého štěstí strůjcem.
  PS. Kur….. mě bolí koleno, musel jsem vstát a dát si prášek. Protu tu v tomto nemravném čase straším.

 2. Halle,
  soucítím s tebou kvůli kolenu (není čas ten kloub už vyměnit ?), ale jinak mi přijde, že fakt obhajuješ neobhájitelné.
  Pokud by přišel Lucifer a všem sdělil, že půjdou do pekla bez ohledu na míru hříchů, tak zjevně jen moudře přikývneš hlavou, vygůgluješ, jak je jiným v pekle hezky, a právě vyděšeným dušičkám budeš předestírat, že budou hezky v teple, bez starostí, a že ty vyprávěnky o nebi jsou stejně jen takový kecy a nebe nikdo nikdy neviděl, zatímco hříšníků je fakt moc.

  A spíš bych to viděla, že než se nechat buzerovat s Damoklovým mečem nad hlavou, Šumavák zahlásí důchod… 🙁

 3. Halle,
  mění se počas a nad naším Azorem se vytvořila tlaková níže, kterážto sem leze a bolej z toho oudy a okončetiny rozličné. Mě kupříkladu bolí celej člověk a botky samochodky jsem si obouval v sedě na židli, neboť mnou cloumala obama, že pokud půjdu do dřepu, už se z něj nezvednu a do práce se budu muset kutálet.
  Na Podblanicku je zataženo, místy jemně mží, teplota kolem nuly. Státem opečovávané silnice za peníze daňových poplatníků ((c) Halladin) jsou samá díra, ve vyjetých kolejích stojí voda, místy jsou přes silnici ledové plotny, na okreskách jsou úseky plné bahna, takže je třeba mít oči na šťopkách. Bohužel italský tyl jízdy, kdy autista vyjedede z obce, položí cihlu na plyn, vesele zvolá Avanti! a věnuje se spílání ostatním účastníkům provozu, bohužel v našich podmínkách není možný.

 4. Dobré zas ráno… Ta dnešní cesta byla nějak blbá… Včera jsem se dozvěděl, že zas dalšího kamaráda si můžu vymazat z adresáře a tak jsem většinu cesty myslel na to, kterej strom z toho našeho lesa bude ten příští… Ale aspoň to prej šlo rychle… Aspoň, že tak…

 5. 2 ptakopysk – jednoho autistu znám… Leč to, jak vesele zvolá Avanti si představit nedovedu… Spíše bych tipoval, že tak za třetím výmolem by se uchýlil do ústraní a plakal by, jak se proti němu ten ošklivý svět za peníze daňových poplatníků spiknul…

 6. k nám dorazilo globální oteplování. Ještě v sobotu jsem natáčel na Modrém knoflíku (957m/nm) závod ve slalomu, tradiční Bačův pohár, pořádaný rodinou Jiřího Parmy a washingtonským Sokolem a včera odpoledne jsem vracel ž se staženou střechou neboť venkovní teploměr ukazoval 19°C.

 7. Jinak z dnešního Macka:

  Miroslav Kalousek:
  „Základní nepravda, kterou říká Andrej Babiš, je ta, že dluhopisy jako on si koupilo 73 tisíc domácností. Dluhopisy vydané Agrofertem s úrokem šest procent v nominální hodnotě jedné koruny si totiž koupil jen Andrej Babiš. Nikdo jiný. O to právě běží. Předseda představenstva Agrofertu dal souhlas s vydáním dluhopisů pro svého majitele, udělal to tak, aby je nikdo jiný koupit nemohl. Pokud by si každá ze 73 tisíc domácností, které si koupily státní dluhopisy, mohla koupit za šest procent dluhopisy Agrofertu, tak to logicky udělá, protože byly mnohem výhodnější než ty, které vydával stát. Ale lidé si je koupit nemohli, protože o tom nevěděli. A v tom je ten obrovský rozdíl mezi státními dluhopisy a dluhopisy Agrofertu, které si koupil vlastník Agrofertu. První postup byl podle práva, druhý byl zneužitím práva. Jestli chce dnes Andrej Babiš, který se choval jako podvodník, vystavit ty desetitisíce poctivých lidí ztrátě jejich úspor ze státních dluhopisů, tak je podvodník na druhou.“
  „Toto je úkol pro exekutivu, aby přesně podle zákona prověřila, a už to dávno měli udělat, všechny případy Andrejů Babišů, Radovanů Vítků, kteří se dopustili – z mého pohledu – tohoto dvojího podvodu, a pak věc případně předala orgánům činným v trestním řízení. Ale jsem bohužel přesvědčen, že to Finanční správa neudělala hned v počátku proto, že jeden z hlavních podvodníků se stal ministrem financí. Zdůrazňuji, že v tom Andrej Babiš nebyl sám, že subjektů byla řada a jsou tam ještě skandálnější případy, než je on. Když si někdo vydal dluhopisy s úrokem 18,5 procenta, tak to musím říci, že Andrej Babiš ještě podváděl málo.“
  „Není pochyb o tom, že Finanční správa měla jít po těchto případech. Měla vyhodnotit, zda byl pro vydání korunových dluhopisů nějaký jiný důvod než neplacení daně a zda výše úroku dluhopisu odpovídá tržním podmínkám možnosti financování dané společnosti na trhu… To měla udělat už v roce 2014. V roce 2012 jsme nepochybovali, že těch několik šizuňků, kteří zneužili právo, bude v prvním roce své teoretické daňové povinnosti vystaveno přísnému šetření a případným postihům. Nemohli jsme ovšem tušit, že největší z těch šizuňků bude na začátku roku 2014 ministrem financí, který si dosadí na finanční správu své lidi, a nikdo si nedovolí po něm jít.“

  Kalousek je sice kurva k pohledání, ale to ještě neznamená, že výše uvedené není pravda…

 8. Myslenka, ze Babisovo podrizeni budou prezkoumavat chovani sveho sefa je naprosto bizarni 🙂

  Inu, volici chteli stret zajmu… maji ho mit. Volici chteli za ministra nejbohatsiho cech, co bere dotace a brutalne optimalizuje dane… Maji ho mit.

 9. Vedoucí úloha KSČ byla taky ošetřena zákonem. Dokonce v Ústavě. To samé zákony norimberské. Zákonné ošetření chujoviny neimplikuje správnost nebo oprávněnost tchujoviny.

  BTW, pořád si myslím, že to, co zde předvádí Halladin nemůže být životní postoj, ale nějaký druh pózy pro internetové diskuse. Nikdo přece v realitě nemůže být takový mongol.

 10. Já nevím, co si stěžujete?!

  Svět má Putina a Trumpa!
  Kotlinka má Zemana a Klause!
  No a Šumavák má Halladina!
  S kým byste se hádali, kdyby Halladina nebylo? 😀
  Prostě vám dělá sparringpartnera!

  I když pravda, občas se zacyklíte a dokážete se hrdlit i 2-3 dny o jednu a tu samou blbinu.
  Se vám divim. Hall jinej nebude a vždycky si najde něco, v čem vám může oponovat. A vy mu na to vždycky skočíte… 🙂

 11. PeSi,
  ještě by měl Kalousek připomenout, za jako vlády a jakého ministra financí k těm machinacím (jinak to snad nazvat nejde ?) s dluhopisy došlo. Že se to vyvalilo až teď…. To byl tak dlouho v deliriu ?

 12. Ksceno, slibu FU ani zadneho jineho statniho organu nelze verit. Jedeme ve stylu catch as you catch can.

 13. Matzurko,
  to by jistě bylo elegantní řešení, jít do penze. Jenže – v to moc nevěřím. Šumavák má své koníky rád – a co s nimi ? Z penze je neuživí.
  Ledaže by našel někoho, kdo by se jich ujal.
  Na druhé straně není extra zdravej – jako fůra nás vrstevníků. Takže…. čort znájet.
  Šumavák položil otázku – a nikde nebylo psáno – neplatí pro Halladina.
  No a co se týče výkladu zákona… Je mi líto, ale vykládám si ho tak, jak jsem napsal.
  Jistěže můžete spekulovat, že Babiš nebude mít koule, aby masívně sankcionoval.
  Já bych řekl , že bude, a že bude dost těch, kteří mu zatleskají.
  Ale to je jen můj odhad, a nejsem neomylný.

 14. Že mu někdo tleská přece vidíme každý den.

 15. Dobré ráno,

  „Jistěže můžete spekulovat, že Babiš nebude mít koule, aby masívně sankcionoval.
  Já bych řekl , že bude, a že bude dost těch, kteří mu zatleskají.“
  V tom souhlasím s Halladinem. Na nějakou sprosťárnu, podraz a odírání lidí má Babiš koule vždycky a těch, kdo mu budou tleskat, taky je dost.
  jednak těch, kdo vědí, že se jim sankce vyhnou a odnesou je ti druzí, co nejsou s Babišem kamarádi, jednak těch jednoduchých duší, co si myslí, že co živnostník, to zloděj a sžírají se závistí.

 16. (11) Nestěžuji, prostě mne to nebaví (většinou).

 17. PeSi,
  ad kácení v našem lese – to je o zvyk. Moje babička se dožila dvaadevadesáti, jako poslední ze svého lesa, tátovi bude letos osmaosmdesát. Cca do pětasedmdesáti oba vnímali kácení v jejich lese poměrně citlivě, pak, když se stali posledními stromy, dosáhli nirvány a už je nechávaly úmrtí o generaci, či dvě mladších stromů v klidu. Už jsem přistihl tátu, že říká o úmrtí cca o dvacet let mladšího souseda – nojo, von už byl starej. Čistě mezi náma – snad bych se ani nechtěl dožít tak vysokého věku. Takňák ten život na hodně starý kolena stojí víceméně za hovno.
  Ale srandičky na téma kácení v lese někteří lidi fakt moc nepobíraj. Šel jsem v pátek v podvečer po našem okresním městě s kosou na obilí přes ramenou. To je taková ta hovadská záležitost s kosou dlouhou skoro metr a na kosišti mající z proutí udělaný takový ten chňapák, aby to skládalo obilí hezky do řádku. Musím říct, že lidi na mě čuměli dost blbě. K paní, která na mě civěla fakt vyjeveně, jsem prohodil: „No co co, jdu do práce!“
  Skoro mi připadalo, že místo aby se zasmála, se trošičku vyděsila. Až pak mi došlo, že byla ve věku, kdy už by mohla být na seznamu.

 18. Rputi,
  uvidíme na konci týdne, zda
  a)to číslo 170 000 bylo pravdivé
  b) kolik jich zůstane na konci týdne.

 19. Které číslo je pravdivé přece určuje Babiš.
  Viz prosincový nárůst tržeb.

 20. Docela hezké zamyšlení.

  J.Jílek:
  …A koho budu volit? Přece toho, kdo mne nedráždí a kdo se mnou sdílí
  pohled na svět. Tedy lidi, kteří mi nebudou nabízet pomoc, starost o mne,
  dokud si neřeknu. Lidi, kteří věří, že jsem schopný se o sebe postarat a
  chápou, že mám své zájmy a ambice, stejně jako oni. Lidé, kteří slušnost
  nepovažují za hloupost a nedávají najevo, že oni vědí daleko lépe než já, co
  je pro mne důležité a co nikoliv.
  Zdroj: http://janjilek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=588078

 21. Rputi,
  nikdo takovej už roky nekandiduje…

 22. Ptakopysku,

  k cestám. Normální příjezd do naší vesničky nestřediskové z Hustopeč je vyřazen. Začínal mostem přes železniční trať Brno-Břeclav-Bratislava, a ten most bylo nutné zbourat a postavit znovu.
  Zbourán byl někdy začátkem podzimu, a hotovej má prý být koncem tohoto roku.
  Normální spojení s Hustopečemi se objížďkou prodloužilo o asi 8 km.
  Bydlíci v naší vesničce ( a autobusy) používají kratší, nouzové řešení. ( Na kartičku s povolením)
  Jedna polní cesta, vybavená úzkým mostem přes tuto hlavní železniční trasu byla vyasfaltována, ale teď už se změnila v tankodrom.
  Řeší se to plněním děr kamenivem.
  Ta cesta je úzká , jen pro jedno auto, je tam pár rozšíření, ve kterých ten, co je k rozšíření nlíž počká, až auto z protisměru přejede.
  Takhle tu radostně žijeme.

 23. halladine,
  takovou situaci znám velmi dobře. Taky jsme to tu zažili. Dokonce tu v jednom výmolu autobus ulomil kolo a z Karosy si to přijeli vyfotografovat, protože nevěřili, že je to vůbec možné. Vzhledem k tomu, že po skrytí mostu bylo zjištěno, že se jedná o jakési unikátní technické řešení, musela být použita nestandardní technologie renovace a k také k tomu, že práce začaly v listopadu, a také tehdejší zima byla až do půlky dubna, jsme si užili neobyčejně tři čtvrti roku dlouhé tankodromové období. Mmch. jedna ze zničených objízdných silnic ještě nebyla opravena. A už je to dobrých sedm let. A ta opravená silnice už se začíná zase sypat…

 24. 9,2, píše daňová správa

  Druhá vlna elektronické evidence tržeb startuje již 1. března 2017. Dotkne se odhadem 250 tisíc podnikatelských subjektů z maloobchodu a velkoobchodu. Zatím si však autentizační údaje vyzvedla jen čtvrtina z nich. Finanční správa proto nabízí podnikatelům možnost vyzvednout si autentizační údaje na územních pracovištích FÚ v rozšířených úředních hodinách, a to v termínu od 13. do 28. února 2017, vždy pondělí až čtvrtek od 8 do 17 hodin, v pátek od 8 do 15 hodin. Celý proces nastavení pokladního zařízení vyžaduje jistou časovou rezervu, proto apelujeme na podnikatele, aby si autentizační údaje vyzvedli co nejdříve a nevystavovali se zbytečným komplikacím spojeným s prodlením.

  http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/novinky/2017/autentizacni-udaje-k-eet-si-zatim-vyzved-7874

  Jedna čtvrtina z 250 000 je 62500. zbývalo neregistrovaných ( k 9.2) 187500

  To číslo 170 000 ke konci minulého týdne není reálných.

 25. A tak s komunikaci mezi ERP a portalem FU se daji delat divy, proti kterym je uctenka v nedanovem rezimu slaby odvar :}

  Mimochodem, zajimave je, ze silnice jsou v takovem stavu navzdory neustale vyssimu vyberu dani…

 26. 27

  😀 To říkám já a kalkulačka z Woken.
  Mezi 9. a 18 únorem se určitě registrace nezastavila na číslech z devátého února.

 27. Na druhou stranu, kde by ta zeme mohla byt, kdyby nebylo Putina…

 28. 32-Přesně. I jiné země.
  Třeba teď Francie. Docela mne překvapuje, že jistá část obyvatel může zapalovat auta v době výjimečného stavu, ale to je asi eurovýjimečný stav … Protože v tom obvyklém by už všechny „demonstranty“ dávno pohřbívali po zásahu policie nebo armády ? A když pomyslím, že je to voda na mlýn Le Pen, tak v tom Putina nemůžu nevidět.

 29. A jsem zmatený i z jiných věcí… Třeba nedávno, když Charlie Hebdo „urážel“ muslimy, tak na jejich podporu kráčeli evropští politici v průvodu (byť poněkud specifickém), protože svoboda slova v Evropě je nedělitelná. No a teď nějakou bláznivou Slovenku zatýká zásahovka, protože urazila muslimy ?

 30. Přemýšlel jsem, co napsat … Bylo jich víc, redakce, ale zase je to jeden časopis …

 31. „Finanční inkluze“ ve školství
  Otázka – nj, ale co s řediteli, kteří na gymplu zoufale drží 10 Pepků Vyskočů, protože jejich odchod znamená ztrátu příjmu?

  V.Klaus ml.:
  …Jakýkoli jiný způsob financování je kočkopes, který nemůže úspěšně fungovat. Bude mít své vítěze, například ředitele poloprázdných a nikterak úspěšných škol, kteří nyní vyplní tabulky, zakouzlí s rozvrhem a hodinami a „peněz bude dost“.

  Bude mít své poražené – demotivované ředitele úspěšných a plných škol, neboť proč se snažit o nějaký nábor studentstva? Proč jít na den otevřených dveří přesvědčovat rodiče? Vždyť bude jedno, zda má škola 800 nebo 500 žáků. Učí? Učí. Tak peníze dostane…
  https://www.novinky.cz/komentare/429814-komentar-pred-branami-ceka-financni-inkluze-ve-skolach-vaclav-klaus-ml.html

 32. Halladine, mě neřeš, na srovnávání registrů já jsem připraven.
  Já jsem si vystál frontu na živnostenském úřadu a živnost nákup/prodej, maloobchod /velkobchod zrušil.
  A jestli – toť otázka – to dojde až k drobným službám,a až ke mně, i tam mám připravené řešení.
  Do vývoje mých tržeb je každému prd.
  To už se párkrát pokoušela i spořitelna při řádném splácení úvěru na barák. Nepochodila.

  Ono to samozřejmě může být i jinak – že to Babiš měl naprosto nepřipravené a ta čísla jsou jeho typická – SR ušetřil 60 miliard – k rozdělení a použití není ani koruna, tržby 4% restaurací narostly o 100%, ale Staťák říká o 7%…atd.
  čili neví kolika lidí se to týká – >Těch navíc vybraných 18 miliard je naprosto přesně spočítáno… 😀 😀 😀

 33. NoName,
  domnívám se, že francouzský vyjímečný stav bude mít asi svoje špecifiká. Už na téma studentských bouří a policejních zásahů v roce 1968 byla natočena jakási francouzská veselohra, kde se hrdina pokoušel uprchnout z hořící Paříže se Silver Ghostem vyfutrovaným penězi, zlatými cihlami, opékačem topinek a manželkou v kožichu…

 34. 38
  Takže ses přesunul do “ třetí vlny“ – zatím 🙂
  Pak jsou ovšem – zatím – úvahy zda EET ano či ne zbytečné.
  Ostatně – do toho „řešení“ ses článkem zařadil sám 🙂

 35. 40

  Je otázka, zda těch, kteří si v poslední době vyřešili své problémy podobně jako Ty nebylo více.
  Prostě zrušili živnostenské listy na maloobchod, protože to měli jen pro strýčka Příhodu, a moc to nevyužívali.
  Takže z toho čísla “ 250 000 spadajících pod režim druhá vlna EET“ ubylo.

 36. 39

  Pokud si pamatuju, tak se ty zvýšené pravomoci policie a s ním související omezení občanských práv ve Francii týkalo jen případů podezření z terorismu.

 37. 41 Halle nečaruj!
  Kdyby se odhlásili, tak by se vědělo!

 38. Drb z vyšších vrstev – Sexymozek Paroubek se porafal s manželkou že to vypadá na rozchod od lože a snad i prý od stolu. Zda je důvodem seštěkání mezi hrdličkami Paroubkův nápad o návratu do politiky, nebo zda čtyřiašedesátiletý mozek už není tak sexy pro potřebnou třiačtyřicítku, se v odborných kruzích vedou vášnivé diskuse.

 39. Rputi, pokud se kupříkladu Šumavák odhlásil po 9,2, tak pochybuju.
  K nějaké aktualizaci ze strany berňáku není praktický důvod. Kdo se přihlásí, tak se přihlásí. Změny jsou denně.
  Až skončí registrace, tak se vezme poslední aktualizovaný seznam živnostenského úřadu k 28,2 a zkontroluje se s registracemi pro EET

 40. 44

  Paroubek se navíc začal znovu sbližovat se svojí exmanželkou Zuzanou, kterou bral i na rodinné dovolené.

  Dvě manželky současně na dovolené.. Kdo z vás to má ? 😀

 41. Existuje rozumný důvod. Výše transakčních nákladů spojených s nepořízením EET zařízení. Chceš-li i nadále podnikat. Můžeš zavřít krám, jenže nějak se musíš živit. To nese nějaké transakční náklady, které nutno poměřit s transakčními náklady na pořízení a provoz EET a na placení daní. Alternativou je žít v bídě či jednou nohou ve vězení. S bídou jako důsledkem. Nebo se nechat zaměstnat tím kdo má EET. Nebo obcí či státem. Což je možnost leckde obtížně dostupná. Mladý a zdravý má větší šanci. Nejschopnější z mladých, kteří nemají pocit vázanosti k rodné hroudě mohou včas emigrovat. Otázka je kam. EET a obecně daňová zátěž včetně administrativy mají jako transakční náklad vliv na produkční schopnost.

  Zdrojem blahobytu nejsou daně. Zdrojem blahobytu je produkce, která primárně uspokojuje potřeby. Daně jsou na ní závislé. Daňové zatížení má vliv na produkci a produktivitu.
  Vyšší míra přerozdělování vede ke snížení produkce a ta ke stoupající míře přerozdělování ve snaze udržet přerozdělovanou sumu na konstantní úrovni. Horším případem je snaha zvýšit přerozdělovanou sumu. Logické, protože se snižující se produkcí se zvyšuje množství „potřebných“ čerpajících z veřejného rozpočtu. Obecně, snaha o vyšší míru „spravedlnosti“ tedy rovnosti distribuce produkce, snižuje produkční schopnost. S důsledkem, že bohatství je rozdělováno rovnoměrněji, ale je ho méně. To má důsledek projevující se v soutěži se společenstvím, ve kterém takové proměnné mají odlišné hodnoty. Toto je nutno hodnotit komplexně a v delším časovém měřítku. Chybou je účelové vybírání dílčích parametrů, které má dokázat, že ten či onen systém je lepší či horší.
  Snaha o krátkodobou stabilitu může v delším časovém měřítku vést k nestabilitě a k přirozené reakci směřující ke stabilitě. S ní jsou spojené nějaké nějak někým různě pociťované transakční náklady odrážející se v lidském jednání, které má důsledky, které jsou příčinami dalších důsledků…a tak dále.

  Přerozdělovat či nepřerozdělovat? Nepovažuji za správnou otázku. Krajní hodnoty nefungují a krajní koncepty nefungují. Jsou utopické. Libertariánský jako komunistický.
  V praxi to není otázkou ano či ne, ale otázkou míry. Tak to v lidské společnosti bylo a bude.

  Obecně, vyšší míra solidarity uvnitř soutěživějšího společenství vede k jeho převaze v soutěži se společenstvím s nižší vnitřní mírou solidarity. Dlouhodobě ale ve společenství s vyšší mírou solidarity klesá schopnost jedinců. Obě krajní strategie jsou dlouhodobě nefunkční.

  Obdobně strategie označované jako K a jako R. Nyní jako „kvalitnější“ a „lepší“ je uváděna strategie K (nižší plodnost, vyšší kvalita) oproti strategii R(vyšší plodnost, nižší kvalita). Například strategie K reprezentovaná bílou rasou a její euroamerickou civilizací bílých (zvlášť „WASP“), oproti strategii R reprezentované barevnými, především černými, zde například Cikány a jinde jinými, například Araby. S příslušnými znaky a projevy rasy a kultury. Jenže nyní pozorujeme, že K stratégové se dostávají do defenzivy. Z obecných přirozených příčin tak jako je to v případě popsaném v předešlém odstavci. Extrémní K strategie je nefunkční tak jako extrémní R strategie. To, že jsme kulturou K stratégů, neznamená, že jedinou správnou. A obráceně. Dlouhodobě není udržitelný stav ani K ani R. Není to otázkou Ano či Ne, ale otázkou míry na škále mezi krajními hodnotami. Optimum se pohybuje mezi nimi. Proměnných a zpětných vazeb je mnoho a vztahy jsou mezi nimi složité a v celém komplexu nepostižitelné. Dlouhodobě uměle to uřídit není v možnostech člověka.

  Jediné co funguje, je spontánní řád. Se všemi výhodami, nevýhodami důsledky. Při jakémkoli zásahu do něho ve snaze o „dobro“ bychom si toho měli být vědomi.
  Jenže realita

 42. Rath to má tuším dodnes, . Ale ten sem nechodí 🙂
  a obě ženské současně na dovču snad nebral ani on 🙂

 43. Ještě by to chtělo nějaké hezké jméno pro „nepřihlášené k EET“. Něco jako kulak v zemědělství.
  To by se lépe pranýřovalo.
  Až se „zkontrolují ty registrace“.

 44. 44 ptakopysku, prakticky spíš rozchod od ledničky.

 45. Schumi,

  přesně , krajní varianty, které ta či ona strana upředňostňuje z ideologických důvodů, nefungují.
  Funkční je stav někde mezi.

 46. Ad (46,47): Již otcové-zakladatelé socialismu byli duše rozevláté. Starost o dělnické hnutí byla vyvážena potřebou více pomocnic, viz Marx, Lenin, Fučík …
  Rodina, to bylo něco co bylo potřeba vykořenit a zlikvidovat.
  Ad 48: „Bílou“ civilizaci dvakrát málem zničili hordy socialistů.

 47. 52 – fajn, Halle, tak proc tak podporujes neustale zvysovani dani a monopolizaci ekonomiky? o neni tak zcela stav mezi… 🙂

 48. výška daňových sazeb je otázka názoru na přiměřenou míru toho stavu mezi.
  A monopolizace – moc nechápu, co máš na mysli.
  K monopolizaci dochází na trhu samovolně. Neustále vidíme příklady fůzí mezi firmami, což je bezesporu krok ke zvýšení monopolizace.
  Prodejní řetězce bezpochyby vedou k zániku drobných firem. Atd, atd.

 49. No, sazby dani jsou nejvyssi v historii a obecne rostou. Tj. stav mezi by byl pokles.
  Monopolizace – prakticky vse, co Babis dela – v obou svych funkcich – omezuje male podnikani. Kontrolni hlaseni, EET, dalsi administrativa… Vsechno tot se lepe snasi velkym platcum, kteri maji silne ucetnio a pravni oddeleni, nez malym platcum, kteri musi vse sledovat a hlidat sami, anebo strednim, kteri maji malou uctarnu se 2-3 ucetnimi a pravnika externiho za vysokou sazbu…

 50. Na poznámku „sazby dani jsou nejvyssi v historii a obecne rostou“ odpovědět „ale jedna sazba klesla“…
  Co se podívat třeba na DPH nebo spotřební daně, Halladine ?

 51. Hale, mas neuveritelny talent vytrhnout jednu slozku globalniho problemu a udelat z ni zaver 🙂

  Celkove zdaneni neni zdaleka dano jen sazbou dane z prijmu… ze ano… Pravdou je, ze nyni pre volbami doslo k malemu poklesu o asi dva dny, nicmene konstantne se potulujeme v cervnu.

  V roce 1929 byl den danove svobody 19.2.

 52. Mimochodem, v roce 2000 byl den danove svobody 6.6. Za krize doslo k protazeni nekam do druhe pulky cervna, nyni za boomu se to vicemene vratilo, kde to bylo…

 53. Vývoj daní z příjmu fyzických osob je tady. http://www.ucetnikavarna.cz/uzitecne-tabulky/vyvoj-sazby-dane-z-prijmu-fyzickych-osob/
  Do roku 2007 bylo progresívní zdanění.
  Takže nejen jedna sazba.
  Se spotřebními daněmi máte pravdu, ale do nich hodně mluví EU, která stanovila jejich minimální výšku

  Úroveň spotřebních daní ve všech členských státech Evropské unie, a tedy i v České republice, musí splňovat hranici minimálních sazeb stanovených směrnicemi Evropské unie. Tyto sazby jsou uváděny v eurech. Pro přepočet na cizí měnu se používá kurz platný k 1. pracovnímu dni měsíce října předchozího roku zveřejněný v Úředním věstníku Evropských společenství.

  Porovnáním sazeb v tabulce zjistíme, že některé tabákové výrobky v České republice zatím minimální sazby daně stanovené EU nesplňují. Pro přizpůsobení bylo naší republice poskytnuto tzv. přechodné období do 31. 12. 2006. Dále počítáme, že do konce roku 2007 bychom měli zvýšit minimální sazbu daně u cigaret ještě o další 4 EUR za 1 000 cigaret (tedy na 64 EUR – v ostatních členských státech vstoupí v platnost již 1. 7. 2007).

  I minimální sazba daně pro motorovou naftu se bude měnit. Dle směrnice EU č. 2003/96/EC by s platností od 1. 1. 2010 místo dosavadních 302 EUR měla být 330 EUR/1 000 l.

  http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d1565v1541-vyvoj-inkasa-a-sazeb-spotrebnich-dani-v-ceske-republice-a-evropske/
  Atd atd.

 54. Takze bych to dlouhe povidani uzavrel tim, ze od roku 2000 je mira zdaneni vicemene konstantni, tam kde se jedna sazba snizi se druha zvysi. Dnem danove svobody smyka jen hospodarsky cyklus.

  Pravdou je, ze jsem udelal metodickou chybu, za bolsevika bylo zdaneni pravnickych osobo vicemene stoprocentni 🙂

 55. Petře,

  prohlášení „Halle, tak proc tak podporujes neustale zvysovani dani “
  a „od roku 2000 je mira zdaneni vicemene konstantni, tam kde se jedna sazba snizi se druha zvysi.“

  jsou poněkud v rozporu. Nikoli malému.

  pokud je zdanění od roku 2000 více méně stejné , ani nemohu podporovat neustálé zvyšování daní 😀

 56. Ale pánové, o daně jde až v poslední řadě. Nejdůležitější je mít pod kontrolou tok informací, tak říkajíc prst na tepu doby.

 57. Jo a trošku se opět hroutí Řecko, ale to už je taková rutina v podstatě …

 58. Nejsou v rozporu. Jen se musis, Hale, podivat v trochu vetsi perspektive – dejme tomu 80 let. A celosvetove. Potom se prestanes zamerovat na vitezstvi typu „mira zdaneni klesla od minuleho roku z 46,4 na 46,3“, ale zamyslis se nad „za poslednich 100 let vzrostla mira zdaneni z ca 12 na ca 45 procent“.

 59. NoName, nic, co by rotacka a Deutsche bank nedokazala usspesne… odlozit o dalsich par mesicu.

 60. Petře,
  na to co bylo za komoušů nebo před 20 lety sere pes.
  Zajímá mě vývoj v dobách, které pamatuju.

 61. 70-v Německu a Francii je před volbami, teď se to fakt nehodí…

 62. Halle, ja se drzim hesla, ze kdo si nepamatuje historii, bude si ji muset zopakovat. A zrovna opakovani radosti jako krach 29 nebo pulstoleti diktatur se mi zas tak opakovat nechce.

 63. Pokud vím, tak zákon o EET odhlasoval parlament. Kolik je povinných subjektů EET? Za každým nejméně jeden volič. Ten má rodinu. Nejméně jednoho dalšího voliče. Plus další, kterých se EET nepřímo negativně dotklo. Kolik je to celkem voličů? Koho volili? Koho budou volit?

  69 Petře, nežiješ si nyní jako prase v žitě užívaje úžasných civilizačních výhod a pokroku ve srovnání před sto lety?

  Ano, je otázka nakolik je to stav čerpající z nerovnováhy minulosti, dlouhodobě udržitelný, protože jinak nerovnovážný a cyklický.

  Jak tomu bude za osmdesát let nelze předvídat, protože vývoj není lineární. Vysoká všeobecná míra blahobytu je nemotivující. To se projevuje ve snižující se zdatnosti populace. Která vede ke snížení produktivity a konkurenceschopnosti. Kunetka aby chrochtal blahem musí mít kolem sebe dostatečnou hustotu dalších kunetků vytvářejíci kunetkové prostředí, a současně dostatečné zastoupení sice nekunetků, ale motivovaných jimi být. Proč být kunetkou, když stačí to co je. Co se namáhat. Ovšem závidět lze. Navíc se stoupajícím blahobytem klesá míra snahy a podíl snaživších se. Nevíc další blahobytnější generace na základech sněžící se předešlé už není tak snaživá. Většinou. Zanedbatelná menšina není významná. Tak se růst z přirozené příčiny zastaví a přejde v pokles, který se z přirozené příčiny zastaví a přejde v růst. Vědomá lidská snaha může přirozenou oscilaci zmírnit nebo prohloubit. Podle toho v jaké intenzitě a v jakém bodě jak zapůsobí. To co se krátkodobě jeví jako stabilizující může být příčinou budoucí nestability vedoucí ke změně k vyšší stabilitě. Tendence ke stabilitě systému na nižší energetické úrovni. Také není kunetka jako kunetka.

  Jsou kunetkové krátkodobí, střednědobí, dlouhodobí. Teoreticky by mohl být i Kunetka věčný. Vševědoucí a všemohoucí…

  Petře, neser.

 64. 64 Halladine, tyhle kosmetické úpravy někoho časově a lokálně zvýhodňující a tak i zamýšlené, jsou systémově nepodstatné.

 65. Hele, Schumi, samozrejme vime, ze dekadence je nejlepsi obdobi pro uzivani si blahobytu. Jen ty konce byvaji dramaticke.

 66. 73 Petře, chceš, nechceš, neovlivníš. Jediné co můžeš, je včas nějak reagovat a omezit tím vlastní újmu.

 67. Pokud vím, tak Norimberské zákony odhlasoval Říšský sněm. Kolik je židů ? Za každým nejméně jeden volič. Ten má rodinu. Nejméně jednoho dalšího voliče. Plus další, kterých se Norimberské zákony nepřímo negativně dotkly. Kolik je to celkem voličů? Koho volili? Koho budou volit?

  Schumachere, chápete, jak absurdně se ptáte ?

 68. 76 😀
  Pro takový případ je vrcholným uměním se ve vhodnou dobu vhodně narodit.

 69. [28] Divy s ERP a EET. To jako myslíš, kolika způsoby se dá blbě zasunout certifikát do třívrstvé aplikace? Kdo nezažil neuvěří. V dobách, kdy jsem garantoval komunikaci přes starý portál, jsem na to sepsal troubleshooting a všechny hotliny jsem zahajoval: „Udělali jste všechno? Žádnou chybu jste nenašli? Tak to projdeme znovu spolu.“. Většinou se našla chyba už v prním bodě. Výjimečně ve druhém.

 70. 78 No jo, to je pravda. To mi nedošlo. Teď alespoň už vím kdo může za Druhou světovou válku…

 71. A čo mátě na mysli tým „absurdný“ ?

 72. „pokud je zdanění od roku 2000 více méně stejné , ani nemohu podporovat neustálé zvyšování daní“

  proč bys nemohl? Podporovat můžeš, akorát v případě, že je míra zdanění navzdory Tvé snaze stále stejné, se Tvoje podpora míjí účinkem. Ale jestli je míra zdanění konstatntní a konstatní asi zůstane, pak tím spíš se tážu, k čemu ten cirkus s EET, když se vybere více méně stejně.
  Otázka je, jestli by bylo líp, kdyby se platilo víc. Já bych řekla, že by bylo líp, kdyby se platilo míň a nedotovaly se nesmysle.

 73. Nedělejte ze sebe Halladina, Schumachere 😉
  Živnostníků, lékárníků, učitelů, řidičů autobusů, zdravotních sester (doplňte si aktuálního škůdce, který krade nebo chce vyšší plat) není dost na to, aby změnili poměry ve volbách. Koblihomilů je prostě víc.
  A demokraticky hlasovat o tom, že sousedovi dáme do domu kameru, zda nedělá něco zlého, je prostě … divné ? I kdyby se to odhlasovalo ?

 74. „na to co bylo za komoušů nebo před 20 lety sere pes.
  Zajímá mě vývoj v dobách, které pamatuju.“

  jelikož zas tak mladej nejseš, abys nemohl pamatovat, co bylo před dvaceti lety, tak bych to tipovala na alzheimera. 😀

 75. 81 – Verseillska smlouva. Jak rekl Foch – to neni mir, ale primeri na 20 let.

 76. Neuveritelne presne… Rekl to v unoru 1919.

 77. Já nevím. Pokud by se mi nechtělo do EET a jednou z voleb by bylo zrušení živnosti, tak bych živnost nerušil, úřadům nic nehlásil a prostě nepřijímal hotovost. Jestli bych to označil za „dovolenou“ nebo něco jiného, je fuk. Když to za rok, za dva skončí, ušetřím 1000,- Kč a čas s obnovováním.

 78. No jo, maydo .-)

  Těch dvacet let jsem plácnul blbě 🙂 Měl jsem spíš napsat 30.
  Nějak jsem si neuvědomil, jak ten čas letí, a kolik ho od Sametu uteklo.
  Ale argumentovat daňovou situací za R-U ……….
  Nikde dnes není daňová situace jako byla tehdy,ani nikde nebude, čili se jí ve svých úvahách odmítám zabývat.
  Toho Němce, co chodí okolo, a všechno krade v budoucnosti nevylučuju.
  Zatím ale ( klepu na dřevo) nenastal 😀

 79. No ale když prchnou sem, bude jich moc tady.
  A problém nezmizí ?

 80. 89

  I tak ale nadále přetrvává vysoká nezaměstnanost 10%, čtvrtina negramotných – v roce 2007 to byla skoro polovina.. Problémy zemědělství se suchem
  A jak asi myslí Aero (pokud jsem špatně pochopil, tak se omlouvám), přírustek obyvatelstva je rychlejší než vytváření nových pracovních míst.

  Ekonomické důvody emigrace.

 81. (93) Dotaz byl, před čím prchají. O problémech nic, tak ty nerozvíjím.

 82. Megalomanie po polsku.

  Ze strategické koncepce, kterou po půl druhého roku trvající přípravě v těchto dnech v Gdyni představil Národní bezpečnostní úřad (BBN), vyplývá, že polská armáda má za deset miliard zlotých (63 miliard korun) nakoupit tři moderní ponorky. V plánu má také nákup dalších šesti nových lodí, výzbroje i zařízení a následně chce začít operovat i mimo Baltské moře, se kterým Polsko spojuje 843 kilometrů dlouhé pobřeží.

  Polská vojenská flotila má být podle strategie, kterou vzápětí podpisem potvrdil prezident Andrzej Duda, přítomna nejen ve vlastních teritoriálních vodách Baltu, ale také v Severním, Norském, Středozemním a Černém moři. A nejen tam – strategie hovoří o přítomnosti v Atlantském oceánu či Arktidě.

 83. 84 NoName, pak je to tedy rozhodnutí většiny. Pak je to v pořádku. Když většina je spokojená. Kdyby nebyla, volila by jinak. Ledaže by demokracie nefungovala. Ale to ne, že …

 84. Chlap, co si začne s o tolik mladší ženskou je vůl………
  A ženská, která si vezme o tolik staršího chlapa je (většinou) hloupá nebo zlatokopka..
  Jistě , i výjimky se najdou- jako vždy.
  Ale – z předsedy vlády se stal obyčejnej starej chlap, a jak je na tom dnes s penězi je otázka.

 85. To byla, Halle, jen takova demoverze – ale pro rubou predstavu dobre 🙂

 86. Mala krize, ani z toho nebyla poradna valka…

 87. Mimochodem,
  to srovnání cen v Německu ještě neproběhlo, zatím se o něm ještě spekuluje.a snížení cen brání nedostatek bytů vzbuzený přílivem imigrantů, které je třeba ubytovat.

 88. hmmm to se nam to tu rozjelo .
  a pak ze nemam pravdu ze vetsinove zde soutezi internacionalni socialismus s nacionalnim 🙁

  ale tedy ze by , ti co vidi dál a znají fakta, meli SZ vysvetlovat ze ta demokracie neni jen vule vetsiny :O to jsem tedy necekal.

 89. ale mozna ta vule vetsiny vyjadruje postup SZ v znamych ( natoz neznamych ) pripadech

 90. Max snad 5 Kč za minutu za volání v roamingu z EU je skutečně největší problém občanů ČR.

 91. On sice Mládek není žádnej génius, ale problém je na straně Sobotky, který chce vypadat jako rázný politik před volbama.
  Nepomůže mu to ani náhodou. Ani čssd ve volbách.

 92. (113) Jistěže není, ale když už se soudruzi v Bruseli rozhodli to zrušit, tak proč asi k tomu má Mládek kecy? Že by on obhajoval neviditelnou ruku trhu?

 93. On pan profesor sázel na koníčky? Vida, vida. Asi měl na sále málo adrenalinu.

 94. 116-no protože operátoři zřejmě skutečně lehce zvednou domácí hovorné ?

 95. 100 – ten Paroubek si fakt označení „prase“ zaslouží.

 96. tY TAJNÉ TARIFY JSOU TAKY PONĚKUD ZVLÁŠTNÍ….

 97. Co je na nich tajného, když o nich každý ví ? Akorát nejsou v ceníku.
  Třeba u aut naprosto běžné. Přijdete do autosalonu a domluvíte se na ceně, která v ceníku není.

 98. Honzo ze Ž. ad [90] – živnost se dá i (zdarma) přerušit, třeba do 17.11.2030… 😉 😀 😀

  Je vidět, že tím nežiješ… 😀 😀 😀

 99. Hrozba odchodem ke konkurenci funguje např. i v energetice, dodávce služeb atd.
  Co je na tom tak neakceptovatelného ?

 100. 102 Petře, svědí mě záda, akorát nevím kdy a jak moc to rupne. Trhy jsou dost nahoře.
  Co to udělá s jakými aktivy, jestli je čas sebrat žetony a přeměnit na cash pro případ zajímavých výprodejů nebo do těžkých kovů. Řecká bilance je pořád v mínusu, Itálie jde dolů. Jednoduše – sociální výdaje vysoké, produkce klesá. Kromě toho v dohlednu je konec intervencí ČNB a posílení Koruny. To by při konverzi aktiv na zdejší měnu nebylo příjemné.

 101. Schumi, těch korun bylo vytištěno tolik, že je možné, že koruna dále klesne.
  Letos prý už byl vytištěn bilion Kč….

 102. Schumi, jsem opatrný optimista – ten bilion papírků se nikam neztratí. Naopak, bude vržen na trh. Koruna by posilovala jen v tom případě, že by ČNB zase ve velkém koruny nakupovala zpět. A Rusnok by je v kanceláři pálil v kamnech.

 103. Abych se neškrábal, budu se muset víc zajímat. Krmit, hřebelcovat…

 104. Zkurvenej den… Jak jsem ráno psal, že kamarád… Tak cestou domů jsem se stavil ve své oblíbené vinotéce (aspoň na kafe, dokud zas nepojede výtah) – a tam mě čekalo parte druhýho kamaráda… Ještě v pátek v té samé vinotéce jsme si přáli hezký víkend, nabádal mě, abych dobře dojel a že se zas sejdem. Jen si stěžoval, že asi něco blbýho snědl, že mu není dobře od žaludku… Znaje jeho stravovací návyky jsem se ani nedivil… To bylo v pátek – a v sobotu rychlý konec.
  O co je to pro mě horší – byl to jadernej fyzik, pracoval jako specialista na ozařování, a znal se se spoustou mejch kolegů a kamarádů… Nevyčerpatelnej zdroj historek… A já ty lidi z těch historek osobně znal… Manželka primařka na onkologii, syn taky onkolog a taky primař – a už mu pomoct nemohli… Tak už se holt „u orla“ na společné snídani nesejdeme…

 105. 2 Rpuť ad 115 – on pan chirurg, z milosti UK profesor co nezná procenta, by se měl poučit o významu latinského – Si tacquises, philosophus mansises!
  Ze své germánské životní zkušenosti jistě znáš význam slova „Fachidiot“!

 106. 131 PeSi,
  to povětří je fakt dost divoký a hrozně to vyčerpává a kdo má nějaký problém, ani o něm nemusí vědět, tak holt už nemá problém. Kape to v poslední době jen což!

  Na Pafka je ten termín jak dělanej! Jak ten chlap otevře ústa k něčemu jinému než k oboru, tak je to taková katastrofa, že si jeden říká, že to snad ani nejni možný…

 107. Policie ve Francii již nemusí dvakrát varovat než vystřelí.

 108. Tak od nás půjdou do zahraničí nejen doktoři ale i učitelé..
  Británie u nás začne verbovat

  Velká Británie čelí vážnému nedostatku učitelů. Začne je proto shánět v jiných evropských zemích. Jedním z prvních míst, kde má začít velkolepá, státem placená kampaň, bude Česko. Tuzemští pedagogové by přestěhováním na ostrovy získali podmínky, o jakých se jim u nás ani nesní.

  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/britanie-lovi-ceske-ucitele-nabizi-jim-kralovske-platy-a-benefity_418488.html

 109. Dobré zas ráno… Z dnešního Macka:
  „Všimli jste si, jak jsou media plná komentování situace ve Francii, kde již po mnoho dnů zuří nepokoje, hoří auta a ničí se další majetek? Nevšimli? No, bodejť! Ještě byste si mohli myslet, že to je důsledek kulturního obohacování!“

 110. 137 Matzurko,
  v tuhle chvíli je už úplně jedno, co je pravda. Začátek občanské války je v rozběhu… 🙁

 111. Dobré ráno,

  vzpomínáte, jak to bylo se zprávami o katastrofě v Černobylu? A toho rozhořčení po revoluci, že neinformovali včas, protože představa , že připustí, že ti nejlepší a nejmoudřejší něco zvorali, byla nepřijatelná, neuměli se s tím vypořádat tak s tím vylezli až když to už stejně kdekdo věděl?
  a to tenkrát šlo takový věcvi utajit daleko líp. Žádnej internet a za železnou oponu vystrčilo noc jen pár vyvolených.

 112. >> maYda
  Těsně po Černobylu jsem byl se synem ve Volarech. A když 1.5. ráno začala vyhrávat dechovka, potomek (4 roky) se tam chtěl jít podívat. Tak jsme byli očumovat prvomájovou veselici. Co mě docela překvapilo bylo, že souzi důstojníci pohraničníci se mezi sebou bavili o Černobylu a vyměňovali si informace z německé (tedy přesněji západoněmecké) TV. A měl jsem pocit, že nejsou nijak politicky zocelení – alespoň jak z jejich diskuzí vyplávalo.

 113. Hehe

  Inu ono velmi záleží jak se informace podají, že! Stačí podat normální agendu za doprovodu mocných emocí a hned to vypadá jinak!

  „Ruský prezident Vladimir Putin si nechává sestavit psychologický profil svého nového amerického protějšku Donalda Trumpa. Podle předběžných závěrů analýzy prý Trump rád riskuje, ale dokáže být i naivní. Uvedla to v pondělí americká televize NBC News.
  … Situace je velmi vážná a celý Putinův tým je nervózní,“ řekl.“
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/429922-putin-si-nechal-vypracovat-trumpuv-psychologicky-profil-a-znervoznel-z-nej.html

 114. Tak ti nevím , Rputi.

  Zatím to vypadá, že Putin dokázal utajit všechno, co utajit chtěl. A najednou o něčem píšou emerické noviny.
  Takže buď Rusové chtěli, aby se o tom vědělo, ( nevím, co by z toho měli,protože výsledky se asi Trumpovi líbit nebudou ale možná jsem jen nechápavej) anebo je to pokus diskreditovat Trumpa ve stylu “ ten Trump je natolik nestálej a nepředvídatelnej, že i Putin je z něj nervózní)

 115. 143 dvd co jsi, tehdy v šestaosmdesátém na prvního máje dělal ve Volarech? Takový uvědomělý pravičák? Navíc se synkem? Vodit ho mezi strejdy pohraničníky a indoktrinovat ho už v jeho čtyřech letech? To jsi neposlouchal zahraniční rozhlas, že máte být zalezlí? A nebo jsi tam plnil zvláštní úkol a hlásil o čem rozprávějí aby tamní pohraniční sbbor byl ideologicky očištěn od podvratných živlů naslouchajících imperialistické propagandě?

 116. 145 halladine, velmi se snaží Putina a Trumpa rozesrat před schůzkou. Jenže ti nejsou blbí, nedají se.

 117. (147) Nebo holt musí mít senzaci – u nás třeba PL, Jílková. 😛

 118. 146
  🙂
  Taky mohl zkoumat cestu přes kopečky, potažmo provádět špionáž pro imperialisty.
  Anebo tam prostě má rodinu, nebo dostal poukaz od ROH do místního rekreačního zařízení.
  Každej si může vybrat.

 119. 145 Halle,
  sestavování profilu nového presidenta je zcela běžná agenda!
  Putin nemusel nic utajovat ani prozrazovat – dělá to každý. Prostě normálka.
  A hláška „i Putin je nervózní“ má ilustrovat Trumpa jako zásadní nebezpečí! 😀

 120. Zcela běžná agenda, řekl bych rutina to je. Ale výsledky se tutlaj.

 121. 151 Halle,
  výsledky se tutlaj …. a místo nich se vymyslí jiné… 😀

 122. 152

  Něco je shnilého ve státě německém. Soudní pitvu by měl hradit stát.

 123. Halle,
  ad 154 – to je tradice. Už za II. WW platili příbuzní lidí, co byli zavražděni nacisty, náklady na pohřeb.

 124. 148- PL myslí s pravda lásku nebo parlamentní listy?

 125. 1521-ty výsledky jsou jak opsany z USA levicovych médií.

 126. Ptakopysku,
  ale to byly nepřátelské živly 🙂

  Tady šlo o vlastní občany, zabité teroristy

 127. Teď čtu na novinkách.cz, že jakási Jana Párková, která se vydává za Skotku – bydlíť v Edinburgu – vyhrála jako sedmnáctiletá v Euromilionech jednu megalibru.
  Jedná se o dívčinu jiskřivého intelektu (jako první věc si koupila kabelku od Aloise Vutona), pak si koupila renžrouvra a dva baráky a v současnosti uvažuje o tom, že zažaluje sázkovou kancelář za to, že je její život prázdný.
  Měl bych k tomu dvě poznámky – jednak Jane Parker stopro není kmenová Skotka, ale nějaká náplava, protože žádný Skot by takhle nerozhazoval peníze a už vůbec by si nekoupil kabelku od nějakýho zablešenýho Francouze i kdyby měla desetkrát správný tartanový vzor, který by mu ladil ke kiltu, či k plédu. A druhak bych, jako male chauvinistic pig, celkem přesně věděl, jak jí naplnit život. (Myšleno samozřejmě v původním významu slova život) Věřím tomu, že by se v národu potomků Kennetha MacAlpina našel odvážný kaskadér, který by zvládl ono vrcholné číslo…

  http://i2.mirror.co.uk/incoming/article5330855.ece/ALTERNATES/s615/lottery-winner-main.jpg

 128. Halladine,
  evidentně nebyl čas, ptát se, kdo je kdo…

 129. Ptakopysku,

  voni Skotové (ještě za samostatna) velmi, velmi kamarádili s Frantíky!
  A francouzští králové mívali skotskou gardu !

 130. Halle,
  to, že s někým kamarádím, ještě neznamená, že si od něj koupím kabelku 😀

 131. Zajimave je, ze nahle jsou informace od Putina relevantni…

 132. Petře, Vy se potřebné dialektice nikdy nenaučíte.

  Třeba Putin je tak schopný, že zvládl ovlivnit volby v USA i brexit, ale nezvládl převrat v Černé Hoře, kde je půlka obyvatelstva proruská…

 133. 48 – V praxi to není otázkou ano či ne, ale otázkou míry. – Schumachere, jistě mi odpustíš, že si co terč vybírám právě Tvůj příspěvek, zatímco by se (zdánlivě) nabízely daleko lákavější. (Samozřejmě kupříkladu příspěvky citované z cs.wikipedia bez špetky vnitřní logiky ve skutečnosti za polemiku nestojí.)

  Einstein říkával: Make everything as simple as possible, but not simpler. Ostatně, co to vlastně znamená zvulgarizovat nějakou teorii? (Ty levicové se k tomu hodí lépe než jakákoliv jiná…) Učinit ji přístupnou primitivům? No, to asi také, zejména však ji zjednodušit natolik, že přestává reálně fungovat, ztrácí vnitřní logiku, a stává se toliko nástrojem demagogie.

  A ono přílišné zjednodušení 48 bych s dovolením spatřoval v jednorozměrnosti.

  * * *

  Solidarita ve skutečnosti je cosi jiného, než toto slovo znamená ve zpaskřiveném newspeaku. To (téměř všichni) víme. Zejména však není jednorozměrná. (Pro socialistu či konformistu je solidarita vždy vynucená, navíc vyjádřitelná mírou solidarity; ta mu okamžitě splývá s mírou přerozdělování. Míra přerozdělování – pokud bych měl vše převádět na jediné číslo – ovšem je z mého hlediska totožná s mírou útlaku. Spojíme-li to celé dohromady, solidarita je totéž, co útlak. Pokládáme-li to za absurdní závěr, musíme si uvědomit, že vyplynul právě z té jednorozměrnosti; bez ní bychom k němu nemohli dospět.) Podívej se třeba na takový šachový klub: Spolučlenové Tě jen stěží budou nechávat vyhrát, jakmile zjistí, že na žebříčku notoricky trčíš trapně nízko (odhlížím od případu, že bys byl jeho hlavním a nenahraditelným sponsorem, což ovšem je patologická situace), ale do nemocnice Ti budou nosit pomeranče, pak květiny, nakonec se Ti složej na věnec a kolektivně Ti do novin sepíšou ten nejkrásnější nekrológ, jakej si jen lze představit. Podobně a obecně je zcela běžné, že mezi dvěma subjekty existují zároveň vztahy kooperace i vztahy konkurence.

  Zkrátka, míra solidarity je zavádějící pojem.

  * * *

  K-stratégové, r-stratégové: To samozřejmě je relativní vždy (dub versus bříza, kokosová palma versus dub…). Relativní to (trošku paradoxně) přestává být, když se na to koukneš diferenciálně, z nějakého bodu, v němž se nacházíš a kde chceš svou situaci vylepšit. Pak lze jednoznačně určit, zda užíváš K-strategii, r-strategii, popřípadě obě. Budeš živit tadyhle Pepíčka dalších pět let na VŠ, anebo raději dalšího potomka, kterého čerstvě zplodíš? Samozřejmě pokud je Pepíček fakticky negramotný, neb nechodil ani do základní školy, zatímco na další dítě můžeš inkasovat porodné a dál sociální dávky zvyšující příjem rodiny, máš volbu optimální strategie velice usnadněnu.

  Problém nicméně je v něčem jiném: Zatímco je poměrně jasné, co je to r-strategie (bříza těch nažek vyprodukuje více), co K-strategie přesně znamená? Přidat každému semínku živin, čímž se stává těžším? Vylepšit jeho letové vlastnosti? Jenže jak? Co jestli se dolet zdokonalí natolik, že většina už přistane tak daleko, že stanoviště už jsou zcela odlišná a pro daný druh nevhodná? Co jestli právě tohle je naopak podmínkou pro přeskok do nových vhodných, ale velmi vzdálených stanovišť?

  Podobně u toho Pepíčka. Ovšemže pude na vejšku; jenže na jakou? Bude študovat na inžinýra? Nebo raději půjde na některou z humanitních fakult, aby se z něj stal cenzor, aktivista, politruk či zkrátka všeobecně nějaký ten pohůnek nyní panujícího pseudoliberálního režimu? Těžká volba, ledaže je Pepíček blbej jak troky a na strojárně by nepřežil ani první semestr…

  Tudíž dle mého názoru problém primárně opět není v (jednorozměrné) míře, v procentu nastavení strategie mezi K a r, nýbrž v porozumění tomu, co to ta kvalita (a tedy i K-strategie) vlastně je v konkrétních podmínkách. Hlediska zdravého rozumu totiž mohou být přesně opačná k hlediskům, na nichž stojí aktuální režim. A řekl bych, že v režimech dekadentních či perverzních (© Robejšek) bývá právě toto pravidlem.

 134. No jo, NoName… Je videt, ze jsem nenavstevoval MaxLen katedru…

 135. Matzurko,
  za tím jejím fejsem jsou zajisté four years of hard work, challenges and self-sacrifice. Edinburgh je drsné město a s nikým se nemazlí. Když máš před sebou čáru, musíš ji sjet, když máš před sebou sklenku single malt, musíš ji polknout, stojí-li před tebou cosi, musíš to přeblafnout. A což teprve big challenge zvaný Hu-hu coctail! 😀 😀 😀

 136. Matzurko, nákup Range-Rover za £18000 naznačuje, že nějaké skotské geny mít musí. Jen jestli pro tu kabelku neletěla do Sapy. 😉

 137. On byl hospitalizován, po uzdravení, resp. zlepšení stavu propuštěn a udržován ambulantně. Nejspíš přestal brát léky a proto na kontrolu nepřišel. U schizofrenie dost časté.

 138. Jaké zlepšení stavu umožňuje propustit dvojnásobného vraha ? Ať je v ústavu, ochranné léčbě, co já vím … Ale ve svém stavu už vraždil.
  Jaké jeho právo je povýšeno nad práva jeho potenciálních dalších obětí (viz vražedkyně ze školy nebo z obchodního domu) ?

 139. vytrezviteli,
  celkem mi není nic ani po oné Jane, tím méně po jejích genech 🙂 Ani netuším, jak řečené auto vypadá, a kam jít pro jakoukoliv kabelku (nosím sportovní „city“ batůžek, neb s vícero kapsičkami je daleko užitečnější – a vejde se do něho i poskláddaná plátěna nákupní taška či menší nákup).
  Slečna mohla dát celou výhru na charitu…a byla by opět šťastná a bez peněz, ne ? Nebo si zaplatit školné na dobré univerzitě…
  Má to někdo starosti 🙂

 140. Nu coz, NoName, blizi se volby… Hraje se na zavist.
  Treba se nam zase vrati progresivni zdaneni… Nejlepe v Rooseveltove verzi, s horni sazbou 99 procent… Anebo ve svedske variante s horni saybou 105…

 141. Maturko,

  ve Skotsku se na VŠ na rozdíl od Anglie neplatí.

 142. Jsou lidé, co platí na dani z příjmu FO desítky až stovky tisíc ročně, a jsoou takoví, co neplatí nic (když se třeba započítají děti, dokonce se jim vrací peníze formou negativní daně).
  Je logické ještě více zdanit ty, co už platí a ulevit těm, co i tak neplatí.

 143. Halle,
  šišmarjá, copak se v Aj studuje jenom ve Skotsku ? Božebožebože….

 144. Matzurko 🙂

  Proč by Skotka měla jít studovat do Englicka a platit, kdyý může studovat doma satarmo ?
  ono jde hlavně o tu chuť dělat něco rozumného…..
  Takže jsem chtěl říct jen to, že by se mohla vzdělat, (kdyby se jí chtělo, potažmo toho byla schopná) i bez placení školného.

 145. No, precetl jsem dnesniho Macka. Mohu potvrdit, ze i ja zvazuji ruzne varianty, jestli budou bolsevici zvysovat dane…

 146. 2 ptakopysk ad 160 – opřít kolo, to ještě možná… Ale naplnit život?

 147. Halle,
  ty kuliferdo. S jejím IQ se nebojím, že by ji na nějakou školu „sátarmo“ vzali…Ale máš pravdu v tom, že zřejmě toto dítko štěstěny svůj potenicál vidí jinde (viz operace poprsí).

 148. Proc bych se mel stehovat? Ono, tim, ze delam shkoro vyhradne pro zahranicni firmy… Nic, nepujdu do detailu… 🙂

 149. Že je Sobotka blb je tak nějak zjevné už delší dobu, akorát to teď potvrzuje.
  A co se týče boje proti zbohatlíkům a zlodějům, tak to se s Koblihou nemůže rovnat… Tuhle agendu už řeší někdo jiný…

 150. BTW, už se podařilo realizovat slíbené navýšení mezd řidičům autobusů ? Když už se slibují další peníze ?

 151. Metzurko, mně je to taky celkem jedno, ale když už začal ptakopysk zpochybňovat její pravé skotství, kvůli rozhazování za auta, tak mne zaujala zmínka ve Vašem odkazu, že si kopila Range-Rover za £18000. A zaujetí vychází z toho, že zmiňované auto vypadá takto: http://www.landrover.cz/Images/L405_17_EXT_LOC30_HSE_Tablet_450x259_285-251120_450x259.jpg?v=1 a za uvedenou sumu se IMHO dá pořídit leda v ojeté variantě cca 10 let staré.

 152. PeSi,
  však píšu, že nějaký potomek Kennetha MacAlpina… Ani jeho otec, ani on se nelekli piktských žen a plnili jejich životy jen to po Highlands hučelo. Jejich potomci už budou asi poněkud změkčilí, ale věřím, že po požití půl lahve pětadvacetileté Mortlach by byli schopni přijmout tuto výzvu.

 153. Soroš neví kam dřív!

  …“ Projekty, které nejsou ovlivněny volebními otázkami, mají mnohem menší šanci na získání peněz, protože subvence již budou částečně vyčerpány za účelem financování politických aktivit proti PVV a Geertu Wildersovi, nebo proti jiným stranám a politikům, které nejsou po chuti OSF a SDM…. “
  https://gatestone.eu/soros-islamism/

 154. Hmm,
  auto je hnusná obluda. To takhle malinkej Mini, to by bylo něco.
  Jinak stran dívčina vzhledu – jestli je čistokrevná Skotka, tak budu muset pozměnit svůj osobní pohled na vynález whisky – původně jsem si myslela, že se museli skotští mužové něčím zahřát, neb pod kilty drsně fučí a mrznou kolena… mňo.

 155. Matzurko,
  ve Skotsku je poměrně pozoruhodný rozptyl od dívek podobajících se mladistvému Siru Connerymu, přes jemně ochmýřené klony Williama Wallace až k uhrančivým zrzkám se zelenýma očima irského typu.
  Krásně je to vidět na tomto výběru: https://www.google.cz/search?q=scotch+girl&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj7u4_ni6HSAhVCchQKHZ10Cq4QsAQIGg&biw=1440&bih=767#tbm=isch&q=reporting+scotland+weather+girl&imgrc=_
  V každém případě pro Skotsko platí whisková varianta přísloví „Krása anglických žen a jejich kuchařské umění udělaly z Velké Británie námořní velmoc“.

 156. a stran auta – nemůžeš posuzovat jenom podle vnější vizáže. Je to auto přímo nabité fíčurami, o nichž se dávným uživatelům RangeRoverů brázdících neprobádanou Afriku ani nezdálo. Například málo místa, plná automatika a elektronika úplně všeho vyhnojující se vždy, když to nepotřebuješ, slabá průchodnost terénem, neuvěřitelné ceny náhradních dílů a dílenské práce… prostě samá pozitiva a výhody. Když máš takovéhle auto, dáváš světu zcela jasně najevo, že máš tolik prachů, že ani rozsypaná devítistupňová automatická převodovka tvou image neotřese.

 157. (196) Matzurko, malinkej Mini je krásnej, ale dneska už veterán. To, co se dnes jako Mini prodává, je hnusná vobluda!

 158. Ptakopysku,

  on ten macAlpin prej byl spíš Pikt. 🙂 Ale to je fuk, stejně se to pomíchalo.
  No a životy se tehdy plnily , len taký fukot fšeobecně.
  V tom Skotsku byly ženské docela v nevýhodě. Vody divoké, stromů málo…. 😀

 159. 168 Zpátečníku, nevidím mezi námi rozpor. V jednom krátkém zjednodušujícím povídání zachycujícím volný proud myšlenek, nelze žádanou zachytit komplexitu. Když ani v rozsáhlém pojednání. K a R strategie jsou samy redukcí a redukcí je omezení na ně. Ono to ani, protože je mnoho paramerů, jak jsem psal, nejde nastavit. Samozřejmě, že „stačí nastavit parametry mezi K a R a pojede to“, je chybné. Mé povídání je snahou naznačit, ne obsáhnout. Že je mimo lidské poznání a schopnost nastavit parametry pro úspěšný“ když ani nevíme co to znamená, mnohagenerační vývoj, když ani neznáme parametry. Lecos funguje jen v krátkém úseku. Či jen zdá se. Je to jako s léčbou. Nějaký postup se může jevit jako užitečný, pacient se zdá vyléčeny, ale umře na nečekané vedlejší účinky léčby. Také jsem chtěl, jak to samo vyplynulo, poukázat, že extrémní parametry nejsou funkční. Nejde o jedno nebo druhé, ale o míru obojího. A ne jen o jedno nebo druhé, ale o míru mnohého dalšího.

 160. Halle,
  taťka bykl snad čistej Kelt, mladej byl míšenec – Kelt po taťkovi a Pikt po matce. Jeho děcka už byly jenom čtvrtinoví Keltové. Asi ty piktský baby měly v sobě něco, co nám dnes už uniká, třeba schopnost odházet metr sněhu z pastviny aby měly ovce co žrát, najít v závějích zapadaného úplně ožralého klanového vůdce a odtáhnout ho na zádech domů či schopnost zmlátit tu uječenou svalnatou couru z vedlejšího klanu, co my víme?
  Nebo jim zpovykané Keltky v drsných skotských podmínkách prostě vyhynuly a museli brát to co bylo k mání.

 161. Ptakopysku,

  nebo taky jinak. Když zdědíš náhodou království, příjdeš tam a koukáš, jako sůva z roští , vo co go, a jestli nějakej novej poddanej nemá ruku zbytečně blízko dýky, asi ti nezůstane nic jiného, neř najít nějakýho chlápka s dcerou, kterej je mocnej tak akorát – ani málo, ani nebezpečně moc- A tu dceru si vzít, a doufat, že alespoň toho tchána nenapadne tě zapíchnout a dceru provdat znovu.

  Přijít někam do cizího, a ještě si přitáhnout babu z ciziny – velké štěstí by s tím asi neudělal. Nakonec i ten Honza z Lucemburku si musel vzít místní babu, i když byla starší, a pokoušela se nosit kalhoty.
  Takže nad přednostmi Piktek proti Skotkám bych moc neuvažoval.

 162. Zajímavý rozhovor v TV v Sama doma s Eliškoi Haškovou Coolidge. Vyjímečná žena s vyjímečnými názory. Něco dokázala, něčeho dosáhla. A jako jedna z mála, koho pustili na TV, ač volila Trumpa a hrdě se k tomu hlásí.

 163. Halle,
  já si myslím, že uvažovali. Taťka Alpín Mac Echdach určitě před svatební nocí uvažoval nad tím, jestli to, co mu proradní Piktové šoupli do postele, je chlap, nebo ženská. A když to otěhotnělo, tak mu spadnul kámen ze srdce.

 164. Hmm…ptakopysku, TV byla zapnuta za účelem kontroly, zda všechny zásuvky fungují. A sedím před ní, srkám horký čaj s valašským penicilínem, protože po hodině stepování před domem a sledování práce ČEZ technika, který měnil spálenou HDSku, jsem prochladlá na kost. Snad to přežiju bez následků. Ale ta Eliška – zkuste si ten rozhovor vyhledat v archívu – fakt to bylo…inspirující. 🙂

 165. „Le Penová je na trojdňovej návšteve Libanonu, počas ktorej sa už stretla s jeho najvyššími predstaviteľmi. Dnes ráno ju mal vo svojom sídle prijať veľký mufti šejk Abdul Latíf Derián.

  Krátko po Le Penovej príchode ju jeden z pracovníkov muftiho kancelárie požiadal, aby si prikryla hlavu šatkou… Le Penová sa vrátila k svojmu autu a odišla.“

  Srovnani s temi Svedskymi slepicemi v Irane se nabizi samo sebou…

 166. od zdanění zpátky k EET.

  podle dosud platného zákona č.112/2016 Sb., o evidenci tržeb, je nutné, aby byly splněny dvě podmínky, formální náležitosti pro evidovanou tržbu a zakládat rozhodný příjem.

  Podle §5, písmeno a) je to platba v hotovosti. Podle §5, písmeno b) je to platba sice bezhotovostní, ale příkazem na účet plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat (což je typicky platba kartou v hypermarketu). Ty další můžeme opomenout.

  Z toho plyne logickým výkladem, který je podpořený Metodikou Generálního finančního ředitelství Č. j.: 119930/16/7100-10114-109736,:

  V případě, kdy se jedná čistě o platby převodem z účtu na účet, inkasa nebo bartery, nejsou
  formální znaky evidované tržby dle § 5 ZoET naplněny, a tudíž takové platby nejsou
  evidovanými tržbami (resp. nepodléhají evidenci tržeb).
  Obdobně jako u plateb převodem z účtu na účet nebudou formální znaky naplněny v případě
  vkladu hotovosti na bankovní účet poplatníka.

  V těchto dvou odstavcích se skrývá řešení – dokud to Babiš nějakou novelou nezmění.

 167. AK,
  ad mini – souhlas.

  ptakopysku,
  ty ses minul profesí; genetické studie o původu našich předků by v tvém podání měly naprosto jinou jiskru 🙂
  Ty Piktice byly hlavně děsně zmalovaný – asi kérkama („pict“ jako „pictured“ čili obrázkoví)
  https://www.google.cz/search?q=ancient+Picts&biw=1360&bih=863&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiG7-GWo6HSAhVBUBQKHeHrA6sQsAQILw
  A prej snad napochodovali z pradávné Ibérie, nejpříbuznější Baskům… jojo, genetika je mrcha. Ale byli to ještě lovci-sběrači, co tam doputovali, kampak na ně nějací zemědělci 🙂

 168. Eliška Hašková Coolidge – archiv ČT čas 1:07:50.

 169. Z toho je videt, jak dusledne, s peclivou znalosti podnikatelskeho prostredi a domyslenim dusledku Babis zakony pripravuje…

 170. 215

  O kalouskovi nemluvě 🙂
  skoro každej zákon byl u nás fůrukrát novelizován , a hodně dlouho před Babišem.

 171. Hale, nevzpomenu si, ze by jsi na nejakou opravnenou kritiku Babise reagoval jinak, nez poukazanim na Kalouska.

  To musi byt dost depresivni videt, ze genialni ministr a spickovy podnikatel je vicemene stejny, jako zkorumpovany zlotrily alkoholik…

 172. Petře,
  oni ti oba ministři měli stejnej legislativní aparát. Snad si nemyslíš, že oba „své“ zákony psali sami.
  Babišovo plus je v tom, že pokud se našel problém, byl ochoten ho okamžitě odstranit.

 173. Kalousek si myslím, že o chybě svého zákona věděl, a nic s tím neudělal.

 174. Petře,

  ani soft se kolikrát nepodaří napsat pro jednou dokonale, aby se nemusely ustavičně přidávat opravy chyb, které se najdou za provozu, viď ? 😀

 175. Si myslis Ty, ze Kalousek vedel… Kazdopadne prokazatelne ten zakon vyuzil Babis, ne Kalousek… A ani to nevypadalo, ze by to nejak hodlal resit, dokud to na nej nyni pred volbami nevytahli…

  Kazdopadne, chapu to spravne, ze za nekvalitni navrhy svych zakonu Babis nemuze?

 176. Halle, samozrejme ze LZE tvorit sotware bez chyb. Jsou na to jine metodiky rizeni vyvoje a testovani… Snad si nemyslis, ze software pro rizeni letoveho provozu se tvori stejne, jako Word… A kazdou chvili rizeni letoveho provozu nefunguje, protoze program vykonal neplatrnou operaci..

  Je to primarne otazka nakladu a presneho vymezeni scope.

 177. Šumaváku,
  hladce oholena, dobře naladěná, slušně oděná, co by za takovou výše zmíněný Kenneth dál…

 178. Babiš chce dotačně tyto ( i své dividendy) zdanit. Top to nechce podpořit.

 179. Ptakopysku,
  mám jinou děvu , popíjející skotskou. Jde ti mailem 🙂

 180. Ono, treba v nemocnici bz nebzlo dobre, abz prisel doktor k pacientovi na pristrojich, on exnuty a na pristroji svitilo BSD…

  Nemluve o tom, ze ve vzduchu jsou auta rizena pocitacem…

  Proste ber to tak, ze metoda vystrelim na trhu verzi po alfa testech, oni mi uzivatele radi udelaji beta testy zdarma neni jedina mozna. Ale levna.

 181. 226 – divis se, pred volbami? Kontrola nad kasou ma pro neho ma sakra vyssi hodnotu, nez 50 mega.

 182. Kalousek mne moc nezajima, ten mi dalsi 4 roky vladnout nebude…

 183. Co když se vytvoří aliance „všichni proti Babišovi “ ?

 184. Jako vsichni vcetne komunistu? No tak tomu neverim ani nahodou… Pro ne je Babis optimalni spojenec a vice versa.

  Tyto akce vsichni proti jednomu ve snemovne moc nefunguji, viz napr. posledni volby na Slovensku… Obvykle se stavaji veci obvykle… Veci neobvykle se stavaji neobvykle.

 185. komunisté nevím. Ale socdem, ods, top, lidovci se starosty

 186. Anebo je taky mozne, ze svobodni ziskaji 55 procent a sestavi jednobarevnou vladu…

  Myslel jsem, ze se bavime o moznostech, jejichz pravdepodobnost neni limitne se blizici nule… 🙂

 187. o té Zuno bance jsem nevěděl ostatní ano. Že to Kalous posvětil použitím u státních dluhopisů potvrdili i tady.

 188. Petře,

  měl by to být nesmysl. Pořádnej levičák by radši udělal seppuku, než by šel do takové koalice.
  Ale Sobotkou si vůbec nejsem jist.

 189. No, jestli Sobotka neutrzi hodne silny vusledek ve volbach (a zatim nevidim duvod, proc by to melo byt jinak), nebude jiz dele silnym faktorem.

 190. Stbák se nám rozjíždí … Klade otázky ohledně morálky !
  Takhle to dopadá, když se nedá po čuni zavčasu …

 191. OT – je tu někdo, kdo má (či alespoň zkušenosti) telefon Blackberry 10 clasic, model SQC100-1, 0S 10.3.2.2876 ???

 192. Halladine,
  to víš, našinec si nemůže dovolit bejt na sociálních dávkách v Anglii. 😀

 193. 243 Zpátečníku,
  Šabatová měla jít sedět už po Kuřimské kauze! Ta baba je strašnej křivák!

 194. Tak to je smutne…

  Starsimu synovi jsem ukazoval elektrickou stavebnici, kterou jsem dostal asi v jeho veku. Nektere kondenzátory uz byly vytekle, ale většina byla OK a něco jsme poskladali.

  Ptal se mne, proc ta hracka není v poradku. Ja na to: „Vis, tu stavebnici jsem dostal uz davno, když jsem byl tak maly, jako Ty“. Reakce byla okamzita – „před stovkami, stovkami let?“

  Tak snad ještě dopsat poslední vuli… 😀

 195. A Zeman si zase pouštěl hubu na špacír v parlamentu

  Co byste řekli člověku, který v polovině Šumavy vytvoří poušť. Kdyby se hájil tím, že je zapotřebí dezertifikace, čili rozšíření pouště, tak byste ho poslali do blázince. Proč jste neposlali do blázince Martina Bursíka? To je ta nejprostší a nejjednodušší otázka, kterou vám mohu položit.

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeleny-mordor-zlocin-na-Sumave-Proc-jste-toho-fanatika-Bursika-neposlali-do-blazince-hovoril-Zeman-k-poslancum-476523

 196. Petře 😀 😀

  To dítě žije ? Ovládl ses ? 😀

 197. Po mě chtěl vnuk, abych mu vyprávěl o dinosaurech…

 198. Pánové,
  můj děda, ročník 1879, mě jako kluka prováděl po Praze, učil mě znát slohy (i do takových detailů jako je oslí oblouk či kasulové okno) a jednou jsme zabloudili k nejmladšímu novogotickému kostelu v Praze, což je sv.Antonín na Štrosmajerově náměstí. U vchodu je pamětní deska stran vysvěcení kostela (1914). A já, pachole nevinné, jsem položil dědovi otázku: „Dědo, když jsi byl mladej, to byla gotika?“

 199. Dobrý podvečer,

  zpátečníku, krůček správným směrem? Pozdě po funuse. Když si na tu ženskou netroufli v souvislosti s kuřimskou kauzou a za tu realitní makléřka, po které ještě chtěla tou mrchou navedená figurantka sto tisíc, tak bych si nedělala velký naděje, že se jí zbavíme.

  Teda, ne že by mně netěšilo ji vidět za mřížema, kam za to, co v tej funkci ombudsmana předvedla, jednoznačně patří. Konec konců to zneužití pravomoci asi nebude omezený jen na tyhle tři značně medializované případy.
  Ale na druhou stranu – politická situace tomu nepřeje. Především by to zneužili pravdoláskaři a kulturní fronta k mohutné kampani proti prezidentovi. Už vidím ty titulky, že ochránkyně lidských práv seděla za bolševiků a za Zemana. Věc by se táhla roky, ona se b ude odvolávat a než by na to zavření došlo, pokud by k němu došlo, umřela by v úřadě ombudsmana, senilní a sešlá věkem.

  Ale zase kdyby ji tahali po soudech s nejistým výsledkem, aby si taky ochutnala, co si musely užít oběti jejích „lidskoprávních“ aktivit, to bych jí opravdu přála. Jenže ona se tím trápit nebude. Čeká ji buďe vítězství a o ščistění nebo aureola politické oběti a mučednice. Otázlka je, co je pro ni sladší.

  je živoucím důkazem toho, že v disentu nebyli jen slušný lidi, ale taky pěkný zmrdi a kurvy.

 200. Z druhé strany – kdysi jsem slyšela jednu paní říkat“ to víte, já ještě pamatuju, když byly Hradčana dřevěný“.

 201. maYdo,

  já koutkem oka zahlédl Šemíka, jak skáče 🙂

 202. Halle,
  jsem k danému tématu hojně zásoben literaturou, takže si mám odkud osvěžit paměť. 😛 Při druhém harantovi si už člověk zvykne, takže u vyprávění o stratovulkánu Doupovské hory, či jak hned vedle vznikalo hnědé uhlí, mě poznámky „A dědo, to jsi byl tehdy malej, jako jsem teď já?“ mě nechávají ledově klidným. Ale třeba až se rozpovídá ten třetí holomek, něčím mě ještě překvapí.

 203. Halladine,
  tedy tebe bych spíš podezíral, žes měl doma ve pajzu z Šemíka šišku salámu.

 204. No jo, pakopysku,

  to jsem ho tam měl nechat vránám a mouchám, když tak blbě doskočil ? 😀

 205. Tak se to musí!

  Paní Le Pen přivezli k domu Velkého Muftího a když vystoupila, zjistili, že nemá zakrytou hlavu a dokonce jí ten hadr přinesli a chtěli po ní, aby si ho přehodila!
  Marine prohlásila, že v žádném případě a odkráčela zpátky do auta a odjela!
  https://gatestone.eu/le-pen-headscarf/

 206. Dobře to ten Zeman řekl!!!

  Tak poušť se tam jistě vytváří záměrně, aby se imigranti z Afriky při cestě z Německa k nám cítili jako doma a nepotřebovali nějakého Hasila či Kiliána (Nowotného) aby je provedl lesem a bažinami…
  To je jasné! 😉
  Protože ti, co podporují imigraci z Afriky a kůrovce na Šumavě, to je více méně stejná množina (Schwarzenberk by řekl: Magorů, ale to já ne) lidí.

  To nemůže být náhoda!

  Umíte si představit, jak by AI Českou republiku pomluvila po celém světě, kdyby se nějaký Mohamed ze Sýrie, který se dostal přes středozemní moře, přešel tisíce kilometrů pěšky až do Mnichova (tam mu hajzlové nedali azyl)při cestě z Buchenau do Kvildy někde (bez televizních kamer!) utopil v rašeliništi????

 207. (239) Posvětil použitím, ale zákon neudělal (viz 221). Není žádný „Kalouskův zákon“.

 208. 263 — viz též http://sumavak.blokuje.cz/je-ekonomicky-program-prezidenta-trumpa-protekcionisticky#comment-214522

  261 — Tohle mimochodem mají pěkně vyřešené třeba chasidi. Tam rabín nesmí na cizí ženu vůbec pohlédnout (při její návštěvě se má dívat stranou), tím pádem ani nemá šanci zjistit, že je oděna nepředpisově. Jinak lze ale předpokládat, že Le Penová pravděpodobně měla celý průběh návštěvy propočtený předem…

 209. Tak mě napadá…
  kdysi jsem četl nějakou knihu o nějakých primitivech kdesi v Ázii, kde muži nosili jedinej kus oděvu – vydlabanou tykev nasazenou na penisu. Samořejmě přivazanou k šňurce kolem pasu, aby nedošlo k nečekanému striptýzu. 😀
  Bylo by docela zajímavé, kdyby sem přijeli a trvali na zachovávání jejich odívacích zvyklostí 😀

  Bodří Engličané mají přísloví když jsi v Římě, chovej se jako Říman,

  No, po našich muslimských hostech bychom to rádi…..

 210. (265) To mně Zpátečníku taky napadlo. Předem promyšlené gesto.
  (266) Nová Guinea, kniha Heinrich Harrer, „Přicházím z doby kamenné“. On ten pán nebyl jen těch „Sedm let v Tibetu“, což filmaři po svém zvyku poněkud doprasili. Obě knihy jsou hodny doporučení.

 211. 267

  Jo, to je ono 🙂
  Někde to mám v knihovnách, ale je to strašně dávno , co jsem to četl.

 212. „Bylo by docela zajímavé, kdyby sem přijeli a trvali na zachovávání jejich odívacích zvyklostí :-D“

  zajímavý by to bylo, ale myslím, že po první zimě by na tom trvat přestali 🙂

  jinak ony jsou občas k vidění plavky, který toho o moc víc než ta tykev nezakrytí.

 213. „Tam rabín nesmí na cizí ženu vůbec pohlédnout (při její návštěvě se má dívat stranou),“
  jo, to je taky nějaká pravoslavná bajka….
  potkal zbožnej mnich skupinu jeptišek a tak sklopil oči. A matka představená, která šla s nimi, mju řekla “ kdybys byl opravdu mnich, nevšiml by sis, že jsme ženy a oči bys nesklopil“

 214. 265 Zpátečníku,
  Le Pen nemohla vědět, že jí ten hadr přinesou. V tom mém odkazu je video.
  Ona tam prostě jen přijela bez zakryté hlavy a oni ji nechtěli pustit a přinesli šátek.

 215. Rputi,

  úřad toho muftiho tvrdí, že ten šátek byl předem dohodnut.

 216. Anebo jinak

  Podle tiskového oddělení muftího byla Le Penová předem informována o požadavcích protokolu na takovou schůzku.

 217. 273, 274 – to jsou sakra jine formulace.

  Co takhle, kdybychom si dali do pozadavku protokolu povinnost mit klobouk z veprove kuze? 🙂

 218. (275) Jistě by to při nějaké vhodné příležitosti (tedy, že by někdo účinek uznal za vhodný) šlo.

 219. Petře,
  ty formulace jsou rozdílné, ale smysl je celkem podobný.
  Pokud někomu řekneš podmínky,za kterých lze setkání uskutečnit, můžeš předpokládat, když příjde , že s pdmínkami souhlasí.
  Jinak se ANI nemusel unavovat.

  Myslím si to samé, co Zpátečník.
  Marina tam šla jen proto, aby mohla oodmítnout šátek.

 220. A muftího a jeho bandu nenapadlo, že jí nahrávají.

 221. 276
  Nemyslím, že by existovaly nějaké křesťanské předpisy, které by považovaly nějaký kus hadru za nečistý či zakázaná.
  Srovnání s vepřovicí neobstojí.
  Jinak Angličani byli nějací kolonizátoři, ale nikdy by si nedovolili muslimským vojákům dávat cokoli vepřového a hindům kravského.
  Dokonce i u nábojů se rozlišovalo, čím jsou namaštěné.

 222. 278

  Muftiho banda neměla na výběr. Prostě jí tu hadru nabídnout museli. 🙂

 223. Asi jo, ale to dokazuje snadnou využitelnost fanatiků.

 224. Prostě jí nabídli hadru na hlavu podobně jako při návštěvě synagogy vám prodaj nebo půjčí jarmulku.
  Mimochodem, máme tu zubního laboranta, který v jarmulce chodí imrvére :-)Mladej kluk kolem 30.
  A je fakt dobrej laborant

 225. Vždyť já to nijak nepopírám. Od nějakých muftího poskoků těžko očekávat nějaké strategické přemýšlení, případně nevylučuji, že i oni a muftí byli s výsledkem spokojeni. Paní LePen byla zaručeně spokojena.

 226. Ono se prostě nijak jinak jednat nedalo.
  Kdyby nenabídli, mohla by Marína teoreticky říct. “ No jo, neměla jsem šátek. Kdyby byli vstřícní, určitě mi nějaký mohli půjčit.“
  Jistě, mohli říct “ Věděla předem, že má mít šátek, tak ať si trhne“
  Ale to by taky nevypadalo dobře.

 227. Sobotka s Babišem se hádají čím dál víc. Možná budeme volit předčasně.

 228. Pak je ovšem paní Marine šikovná, docílit takovou situaci. Doklad malé předvídavosti muftího, pokud ovšem se výsledek nehodil i jemu (nevylučuji).
  Nebudeme. Jen probíhá předvolební masáž. Dluhoslav na něco takového nemá koule (a bylo by nutno to sehrát mistrovsky, aby si předčasnými volbami pomohl, což přizdisráč a udržovatel asi nezvládá), Bureš by si už vůbec nepomohl, ledaže by se cítil reálně ohrožen tvrdým přístupem Dluhoslava a to viz výše.

 229. 287 — Pak je ovšem paní Marine šikovná, docílit takovou situaci. — No, ona by (v současném kontextu) samozřejmě bodovala i v případě, že by ji tam pustili bez šátku. Jak už jsem psal, spočtené to myslím měla dobře.

  Přeji dobrou noc.

 230. Ale než usnu, fakt nevylučuji, že to mohlo být win-win. Neznám dokonale podrobnosti tamní politiky, abych mohl odhadnout, zda si nepomohl i muftí.

 231. Babiš má momentálně vysoké preference, takže nemá proč čekat. Může prohlásit,že v této rozhádané vládě se už nedá rozumně pracovat. Atd atd.
  Od Sobotky nečekám rozpuštění koalice ani náhodou.
  Ten se bude držet premiérské sesle jako…………
  Po volbách na ní sedět nebude.

 232. Mufti se ukázal jako někdo,kdo je ochoten jednat skýmkoli ,je vstřícnej,ovšem zachovává základní pravidla islámu.
  Pokud si nepomohl,určitě si neuškodil.
  Umírnění muslimové budou spokojeni,na radikálech tolik nezáleží.
  Těm by se stejně zavděčil jedině tím, že by Marínu zbičoval,popřípadě jí uřízl hlavu. 🙂

 233. Dobré zas ráno… 2 Petr Kunetka ad 248 – podobné: A mami? Ty si ještě pamatuješ toho Žižku, nebo už ne?

 234. “Finanční inkluze” ve školství
  Otázka – nj, ale co s řediteli, kteří na gymplu zoufale drží 10 Pepků Vyskočů, protože jejich odchod znamená ztrátu příjmu?
  V.Klaus ml.:
  …Jakýkoli jiný způsob financování je kočkopes, který nemůže úspěšně fungovat. Bude mít své vítěze, například ředitele poloprázdných a nikterak úspěšných škol, kteří nyní vyplní tabulky, zakouzlí s rozvrhem a hodinami a „peněz bude dost“.
  Bude mít své poražené – demotivované ředitele úspěšných a plných škol, neboť proč se snažit o nějaký nábor studentstva? Proč jít na den otevřených dveří přesvědčovat rodiče? Vždyť bude jedno, zda má škola 800 nebo 500 žáků. Učí? Učí. Tak peníze dostane…
  https://www.novinky.cz/komentare/429814-komentar-pred-branami-ceka-financni-inkluze-ve-skolach-vaclav-klaus-ml.html

 235. A jelikož je svatýho Kunetky, tak přeji vše nejlepší! 🙂

 236. Klaus mladší podle mě nemá pravdu, je mi líto.
  škola s více žáky bude mít víc tříd, a tedy víc odučených hodin. A nepříjde o peníze, když pár lemplů vyhodí.
  Naše fakulta dostávala od komoušů pevné peníze. Nikdo si nedělal starosti s tím, že odpromovala jen půlka těch, co byla v prvém ročníku. O žádné peníze nepřišli.

  Je otázka , zda některé školy nemají větší počet zájemců, protože poskytnou potřebný papír, a nevyhazujou.
  Na bajky, že si rodiče a studenti vybírají školy podle kvality výuky nevěřím.
  Aspoň na venkově, kde je řidší síť škol a vzdálenosti mezi nimi ( školami stejného druhu)větší to neplatí.
  Si myslím.

 237. Ja slavim petra a pavla. Ale i tak dekuji 😉

 238. Hale, jako obvykle – nekteri rodice ano, nekteri ne…

 239. Dobré ráno vespolek,

  Halle,
  „Na bajky, že si rodiče a studenti vybírají školy podle kvality výuky nevěřím.“
  Nevěř. Ale porovnej si čísla, kolik je přihlášených na které školy, a kolik reálně berou. Momentálně mám přehled jen o zdejších víceletých gymnáziích – na státní to před třemi lety bylo cca 150 přihlášených na každé škole, brali 30. U soukromých se školným to bylo méně evidentní – na škole, kam chodí dcera, se to naplnilo akorát, druhé gymnázium (údajně nejhorší v ČB a s nižším školným) nacpáno nemá. Porovnám-li náročnost s kdejakou ZŠ, rozdíl vidím dost podstatný. Dcera např. vaření fakt nemá, zato 5 hodin NJ i AJ týdně… v AJ mají jako běžný úkol napsat esej na dané téma s minimálním počtem slov… pokud se bude dařit, bude mít s maturitou také adekvátní Cambridgské zkoušky a ekvivalent z němčiny. Od loňska začal být značný převis zájemců i na této škole; nově tedy zavedeny i SCIO testy jako součást přijímaček (dříve jen pohovor, částečně v AJ). Jasně, to asi ve vesnických školách není, ale „bajky“ to fakt nejsou. Tam, kde rodiče možnost výběru mají, opravdu vybírají.

  A nepleť do toho VŠ za socíku, Klaus jr. se vyjadřuje ke školám s řediteli a žáky, nikoliv děkany a studenty.

 240. Těžké rozhodovat – mne by zajímalo to „kouzlení“ kolem odučených hodin, nějak si to moc nedovedu představit.

  … Bude mít své vítěze, například ředitele poloprázdných a nikterak úspěšných škol, kteří nyní vyplní tabulky, zakouzlí s rozvrhem a hodinami a „peněz bude dost“.

  Bude mít své poražené – demotivované ředitele úspěšných a plných škol, neboť proč se snažit o nějaký nábor studentstva? Proč jít na den otevřených dveří přesvědčovat rodiče? Vždyť bude jedno, zda má škola 800 nebo 500 žáků. Učí? Učí. Tak peníze dostane…

 241. Dobré ráno,

  Tož, tam, kde rodičům jde o to, aby dítě mělo „papír“ si vybírají podle toho, aby mu dali papír, tam, kde jde o kvalitu vzdělání, vvybírají si školy, které poskytujou vzdělání. I na tý vesnici se často nabízí víc míst, kam lze dojíždět.
  Ono ani tak nejde o to, který přístup je správný, ale o to, aby škol s různými přístupy bylo co nejvíc a rodiče si mohli pro děti vybrat, co jim vyhovuje.

 242. Hlavně by stačilo chvíli nic neměnit.
  Vždy, když něco aspoň trochu sedne a všichni účastníci se v tom naučí chodit přijde další změna. Změna změna změna. To je heslo dne.

 243. „vvybírají si školy, které poskytujou vzdělání“

  … poskytujou kvalitní vzdělání.

 244. Matzurko,

  zase, jedná se o Budějice. Pro Pražáka možná venkov, fakticky ne.To státní říkáš , že brali jen 30. Ti nepřijatí šli asi jinam, že ?
  Třeba do těch soukromých…
  Pokud na té jedné škole bylo zájemců akorát, na druhé ještě míň, podle mě je něco špatně. Tedy bylo. Fakticky vzali každého, kdo se přihlásil.
  Gympl by měl být výběrový.
  No , teď už se to s tím vaším asi děje, když spřísnili přijímačky.

  Tu fakultu jsem do toho zapletl proto, že systém financování je dnes pro všechny typy škol více méně stejný. Na žaka či studenta , vsjo ravno.
  Na VŠ to vede taky k tomu, že se mnohdy zavádějí, většinou na fakultách humanitního směru nesmyslné druhy studia. A stát do toho nemá co kecat.
  Taky jsem mohl napsat, že na gymplu si taky moc hlavu nedělali z toho, že někoho vyrazili.
  Alespoň ne kvůli financím.

 245. Rputi,

  třeba na výuku některých předmětů rozdělí třídy na poloviny. Vzhledem k tomu, že není předepsaná hodinová dotace na ten či onen předmět (snad jenom celková za všechny ročníky), tak záleží na škole, jak si žáky na ten či onen předmět rozdělí – nejčastěji se třídy „půlí“, např. do laboratoří nebo jazykovou výuku. A „půlení“ může být deklarováno jako zkvalitnění výuky… žáci mají hodin stejně, ale učitelé víc.

 246. 306 Matzurko,
  nemlich to půlení je mi jasné!
  Jenže nemohou půlit všechno, takže to bude jen část. Vrtá mi hlavou hlavně to další kouzlení.

  Otázkou také je, jestli s tou změnou financování se ten objem peněz významně nesníží. To by ten odpor byl pochopitelnější.

 247. NoName,

  ty diskuze o změnách financování školství neprobíhají proto, že někoho chytil reformní fantas.

  Probíhají proto, že kde kdo -včetně PeSa tady- naříká, co za verbež skoro negramotná jim leze na školy. (samozřejmě s tou negramotností zveličuju)
  Já těch nářků slyšel víc. Třeba od děkanů lékařských fakult, a taky jednoho cévaře, učícího na brněnské fakultě , majícího pár hodin týdně ambulanci u nás jako melouch.
  Ten mi řekl, že má strach z budoucích dochtorů, co se o něj budou starat, až bude starej a nemocnej.

 248. A změna financování zlepší studijní výsledky průměrného žáka nebo omezí počet vysokoškolských studentů (to je jediná šance, jak zvýšit kvalitu, ale je v přímém rozporu s inkluzí a potřebou mít 50% VŠ vzdělaného obyvatelstva) ?

  BTW, paradoxně ve státní správě můžou zůstat i borci bez maturity.

 249. Ale ono se dá rozpůlit prakticky. Při nejmenším jde v každém předmětu rozdělit třídu na lepší a slabší polovinu. otázka potom ale je, co na to kapacity, protože to zmanená pak mít na jednu „rozpůlenou “ hodinu dvě třídy.

 250. prakticky všechno, mělo být..-)

  kde se vzala potřeba mít 50% VŠ vzdělaného obvyvatelstva?
  Potřebujeme schopné techniky a inženýry, kvalitní lékaře, soudce a učitele, ale zrovna tak potřebujeme šikovné zedníky, pekaře nebo třeba švadleny. Dokonce i schopné a kompetentní úředníky v přiměřeném počtu a ne přemnožený jak pulci v rybníku.

  Ale tohle žádná direktiva o 50% vysokoškoláků v populaci nezajistí. Co naopak nepotřebujeme, jsou hufy zoulfalců z humanitních fakult, pitomce typu mladýho Stropnickýho nebo tu slépku, co ač vystudovala sociologii, má takovej přehled, že „dává patriarchátu maximálně rok“.

 251. 50% VŠ vzdělaného obyvatelstva) ?
  To je nesmysl zavedený šílenci v EU.
  Inkluze taky,

 252. Halle,
  ti nepřijatí pokračovali na ZŠ a budou se hlásit někam znovu v 15ti letech.
  Srovnání dvou soukromých – na dražší je mnohem větší zájem, to levnější má tradičně „podvis“. Na dceřině škole pokud student nesplňuje prospěch, je doporučen přechod jinam. Třicet je norma pro všechna víceletá gymnázia (státní i soukromá), maximální naplněnost (na povolení kraje) je 34. Minimálně jedno státní to v dceřině ročníku naplnilo hned po přijímačkách. Obecně se má za to, že víceletá gymnázia poskytují kvalitnější výuku než paralelní ZŠ – pokud by to tak nebylo, tolik dětí by se tam nehlásilo.
  Polemizuji s tvým bajkovým výrokem, že rodiče nevolí školy dle kvality výuky. Moje informace IMHO dokazují, že se mýlíš, neboť rodiče (ti, kterým na tom záleží a mají možnost výběru) zatraceně bedlivě sledují, kam dítě dát – takže mnozí i raději než na méně kvalitní soukromý gympl, volí pokračovat na ZŠ.

 253. Tomas ma na psovi hezky clanek o dialektice. Smutne, jak se vse vraci.

 254. Hale, uk a irsko u nas verbuji prohramatory a konzultanty jiz od roku 92. Nabizi ca dvounasobek prijmu u nas. ani se o tom nemluvi, ani nejsou moc uspesni.

  takhle samozrejme stat prichazi o dane.

  Mimochodem, prestehovanim se programatorovi zdvounasobi efektivita prace, ac dela vse stejne jako predtim 🙂

 255. Ale jistěže je mi jasné, že 100% těch, kteří neuspějí s přijetím na ten státní víceletý gympl nejde na soukromý gympl.Někteří ale asi ano. A asi neumíme stanovit procenta.
  Zase jsem nebyl dost přesný.
  No ale to je přednost diskuze, že se v ní postupně upřesňují formulace a myšlenky.
  Ovšem zase vzniká otázka – nač je ten druhej, horší soukromej gympl, když si spousta lidí myslí, po nepřijetí na státní víceletý gympl , že pokračovat na základce je lepší ?
  A proč si to myslí ? Jde o peníze ? Anebo je ten gympl fakt tak špatnej ?
  A pokud ano, neměl by ho někdo zavřít ?

  Matzurko, já tu situaci u Vás neznám, jen se ptám…..

 256. 315 – ano, u daní. Určitě tu zůstanou doktoři, mladí, kteří dostanou nástupní plat 35.000 a s příplatky za směny se jim došplhá na 40.250 Kč, aby jim stát na návrh ČSSD sebral 10.050 na dani, oproti 5.250 při platu 35.000, takže sice vydělají o 5.250 Kč víc, ale zůstane jim z toho celých 450.(Ty platy uvažuju v hodnotě superhrubé mzdy – pro rýpaly a lehčí výpočet). Opravdu motivující. Nebo žeby ČSSD navrhlo výjimku pro lékaře?

 257. Petře

  programátoři jsou poněkud jiná kategorie.
  Na naše poměry ( a na rozdíl od učitelů) jsou placeni sice ne královsky , ale na české poměry slušně.
  Potřeby lidí jsou různé.
  Kupříkladu si myslím, ýe spousta zubařů, ( hlavně zubařek) kdyby se zvýšily ceny ošetření 2x, tak omezí prscovní dobu. Sice ne na polovinu, ale omezí.
  Přece jen přestěhování je spojeno se spoustou nepříjemností, a pokud ten zdejší plat není úplně mizernej…..

 258. Dano,
  Přes 1000 českých doktorů pracuje v Německu. Tam ty progresivní daně jsou odjakživa.

 259. Ano, hale… programator je jina kategorie a je jedno, kolik jich odejde… narozdil od doktoru nemusime resit, ze maji tretinovy plat, nez na zapade…

  Jen by stalo ta to se zamyslet, kde chces nabrat ty dane na placeni doktoru A ucitelu…

 260. Tim chci rici, ze je u nas obecne nizsi uroven mezd a unika mi, jak vyresit specielne jedno povolani.

 261. Petře,
  tak si myslím, že udržovat daně z příjmů právnických osob na poloviční sazbě než v Německu je nesmysl.
  Petře , ty ten třetinový plat můžeš vyřešit odstěhovním. Anebo , protože tě zaměstnává soukromý sektor si můžeš vyjednat vyšší odměnu za práci. 🙂
  Nepodléháš mzdovým tabulkám , ani omezeným zdrojům zdravotních pojišťoven.

 262. 324
  Pardon, teď jsem napsal nesmysl. 19% není polovina z 30%.

 263. Halle,
  ano, co jsem slyšela (JPP), je to jak o penězích, tak o kvalitě školy.
  Ale motivace jsou i další – např. kamarád tam dal syna jen proto, aby nemusel pokračovat na ZŠ ve třídě s cca třetinou nepřizpůsobivých. Dost možná ho bude tlačit do přijimáček do prváku na státní, takže ty 4 roky místo druhého stupně bere jako azylovku (není to horší než ZŠ, ale všichni žáci z majoritní populace). Navíc to má na pěší vzdálenost z domova – v tom mají docela štěstí, neboť téměř všechna zdejší gymnázia jsou v centru, jen několik ulic od sebe.
  Jo, a máme tu jeden výběrový I. stupeň – děti během roku rozděleny jak psala maYda, na A a B půlku podle prospěchu. Bohužel, končí to 5. třídou – úspěšnost těchto dětí v přijímačkách do primy jakéhokoliv zdejšího gymnázia je 100%; těch pár jedinců, co na víceletý nejdou, se musí přilepit do nějaké šestky ZŠ.
  Na okraj ČB majíi nějakých 100 tisíc obyvatel, a na ta gymnázia dojíždějí dítka třeba i z Novohradska (rodiče pracují v ČB, ráno dítko vysadí před školou), Suchdol nad Lužnicí… teď má dcera spolužáka z Prachatic, je na intru.

 264. No, doktori take resi tretinovy plat prestehovanim. Kde je rozdil?

  Pripomenu, ze v soukrome sfere je nizsi prumer mezd, nez vr statnim – jestli se posledni dva roky nezmenilo…

 265. A samozrejme, podobne jako doktori podleham omezenym zdrojum nasi ekonomiky… takze me moznosti jednani jsou vicemene stejne omezene, jako u doktoru…

 266. Petře,

  to srovnávání průměrných mezd ve státním a soukromém sektoru je poněkud ošidné…
  Stát nezaměstnává prodavačky v Kauflandu, ani dělníky u pásu. atd
  Nějaké školníky, vrátné na úřadech atd. To je z nízkokvalifikovaných profesí asi vše. A asi i to se řasto řeší externími firmami – kromě těch školníků a uklízeček na školách.

 267. Jen aby ono to čertovo kopyto nevězelo v tom, že se soukromým školám, při té příležitosti, to financování zkrouhne … a bude se krouhat …. a krouhat….

 268. Dovolte mi abych se usmál a položil jednoduchou otázku? Proč jsou programátoři zvláštní kategorií, která dostává nadprůměrné platy? V soukromé sféře? Možná je to proto, že se nějak odlišují. Třeba tím, že své práci rozumí – na rozdíl od některých, kterým stačí jen vysedět odolnou prdelí předepsanou dobu a získat papír za docházku a schopnost naučit se otrocky něco nazpaměť?

 269. Když už tak sedím u klávesnice – z 329 vyplývá, že stát zaměstnává samé vysoce kvalifikované odborníky. A proto je musí přeplatit, aby neutekli do soukromého sektoru, kde by měli míň.

 270. Petře Kunetko,
  v GB v současné době vzniká jisté pnutí stran zaměstnávání inostranců. I v programátorské branži je tento trend pozorovatelný. S vysokou pravděpodobností to má souvislost s Brexitem.

 271. Na druhou dtranu hale stat nezamestnava manazery a konzultanty… takze se to tak nejak srovna. Median mezd je na tom stejne.

 272. Ptakopysku, z frekvence kontaktu od nigel frank se mi nejevi. Ukecavaji mne stale v pravidelnych intervalech..

 273. ale zatim mne neoslovili uspesne a nehodlam prijmout. Ale jestli prijde ostra progresivni dan, vypocet se muze zmenit.

 274. Petře ,
  zaměstnává ! 🙂

  Když na některém ministerstvu zavřeš oči, hodíš kamenem, určitě aspoň dva poradce či konzultanty trefíš !
  I manažeři se najdou na různých polostátních úřadech

 275. Petře ,
  zaměstnává ! 🙂

  Když na některém ministerstvu zavřeš oči, hodíš kamenem, určitě aspoň dva poradce či konzultanty trefíš !
  I manažeři se najdou na různých státních úřadech

 276. Jinak jít pracovat jinde není jenom otázka peněz. K čemu mi bude víc peněz, když budu bez přátel, rodina beze mne nebo taky bez přátel … Možná budu dýchat hnusný vzduch v Číně … Atd. atd.
  Ale o tom asi diskuse není.

 277. Petře K.
  copak agenti, ti ukecávají furt, ale když pak přijde na poslední fázi u možného zaměstnavatele, dostávají přednost místní. Mladej tuhle říkal, že někteří kolegové se vrací domů, protože poměr cena/výkon v GB, přesněji řečeno v Londýně klesá pod akceptovatelnou hranici. (Londýn je kurevsky drahé město, co si budeme povídat. 😀 ) Kupříkladu ho udivilo, že se vrací Ukrajinci, nebo třeba Rumuni. Ale oni doma budou pracovat pro zahraniční firmy za třetinové, či ještě nižší platy, ale nákladová část se jim sníží násobně, takže na tom přesunu domů fakt vydělají.

 278. 340

  Co by nebyla. Psal jsem o tom nahoře , že přestěhování sebou nese nevýhody, ne vždy kompenzovatelné penězi.

  Petře,

  Velká Británie má zavedeno progresivní zdanění s třemi sazbami daně. Do ročního příjmu 35 000 ? činí sazba daně 20 %, příjem od 35 000 ? do 150 000 ? podléhá potom 40% sazbě daně a příjem nad 150 000 je zdaněn 50% sazbou daně. Současně je však ve Velké Británii zavedena vysoká základní daňová úleva ve výši 7 475 ?. Současně je zavedena poměrně vysoká sleva na manžela či děti.

 279. 331 Na jednoduchou otázku proč jsou programátoři zvláštní kategorií, která dostává nadprůměrné platy je jednoduchá odpověď :

  Spiknutí. Programátorská lobby. Zatím co všeholid na ně dře, oni jen sedí, klofou do klávesnic a berou za to šílené peníze vydřené z poctivě pracujících lidí. Celý svět je ovládán programátory a řízen z tajné programátorské lóže. Kunetky a podobnými. Ve službě mrzkému mamonu hromadí bity. Co bity, dokonce bajty! Ale my si na ně posvítíme. Odhalíme a rozprášíme to spiklenecké hnízdo. Bity a bajty patří všeholidu!

 280. 343

  Jsem jenom obyčejný sekáček trávy, školy nemám, ale furt slyším, že ajťáků je málo ,že furt chybí…
  Von v soukromém sektoru trh nefunguje ?

 281. ptakopysku, hale, mne zadna nabidka v uk nestala ani za jednani… takze nevim, jak to v uk vypada… 🙂

 282. Hale, funguje. Dokonale. nabidka je relativne neelasticka, takze rust poptavky – na ktere se babis vyrazne podili – prinasi rust ceny…
  dokonala otazka fungovani trhu…

 283. 338 – manazeri i konzultanti maji tabulkove platy. Co pamatuji, Tr12 koncila nekde kolem 60 tisic?

 284. 348

  Nemohu sloužit, nevím.
  Ale tabulky se v čase mění.

 285. Hale, tyka. Ciste objektivne je vlada Babise v mun prospech. Jako spravny pravicak ale citim odpovednost za vic, nez svou penezenku…

 286. 349 A sákryš. To jsem netušil, že až tak.

 287. Honzo, samozrejme. Ale ti nejedoz v tabulkovych platech a nezvysuji prumer 🙂

 288. Jeste schumi prokecnes, ze babis je nastrcena figurka it guildy…

  Oops…

 289. No, co vim, ve statnim se plati tabulkove, akorat se obcas objevi penize navic… a nemyslim, ze ty penize navic padaji do vykazu… ale s jistotou nevim.

 290. 351

  Petře,
  právě jsi vyhrál Halladinovu cenu za ftip roku. 🙂
  Netěš se, není s tím spojeno žádné finanční ocenění

 291. Honzo ze Ž,
  bude ubit bytama a ubytován bitama 😀 ?
  Teda kruci, teď ta exekuce vypadá divně…

 292. ŘeDitel ČT má plat někým určený, a plus odměny, odhlasovávané Radou ČT.
  I ty peníze se někde vykazují, ale mám pochybnost, že mezi peníze vyplácené státem.
  Ta televize není státní, ale veřejnoprávní instituce, neplacená z rozpočtu.

 293. 356 Ha! Vidím, že jde do tuhého. Nutno poštvat navzájem jednotlivé lóže, aktivovat agenty v Redmondu a v zapečetěném vagónu zaslat sčoty. Proledatáři všech sítí spojte se!

 294. No, spjs bych rekl, ze jsi nepobral pravicovou mentalitu. Pochopitelne, protoze u nas vidis prevazne zbohatle bolseviky 🙂

  Ve skutecnosti pravicak poklada prospech spolecnost za prilis dulezitou vec – nelze ji nechat k domrveni vlade…

 295. [360] Taky by mohl být prohnán algoritmem SHA, ale to záleží na tom, kolik toho ještě vykecá.
  Ovšem jestli jsou sedmadvacetichapadloví fluorovodíkoví hlavonožci imunní, tak máme po hehe.

 296. Správně to je: Spojaři všech zemí proletujte se……
  A tak vznikl internet.

 297. 363

  Aha, čili většina těch, co o sobě prohlašují , že jsou pravičáci jsou ve skutečnosti zbohatlí bolševici.
  Skutečnej pravičák je Petr Kunetka a 5-10 dalších !
  Takhle to myslíš ?
  No, když se nad tím zamyslím, nemusí to být špatná teorie 😀

 298. Uz je pozde, schumi. Doufam, ze vsechny tve stroje obsahujici cipy maji sepsanou zavet…

 299. Hale, trochu vic, ale kdyz se podivas na volebni vysledky…

  u nas by nemel sanci ani program republikanu. O libertarianech, kteri jsou v us treti nejsilnejsi, ani nemluve…

 300. 364 By se to mohlo dotknout. Ne sedmadvaceti ale osmadvacetichapadloví.

 301. 371

  Kam Vás vede slepá vášeň !

  Zatím ochránci lidských práv obviňují režim v Baku z oklešťování svobod a umlčování kritiků. V zemi bohaté na ropu a plyn působí největší západní ropné společnosti včetně BP, Exxon Mobil či Chevron. Řada západních vlád včetně české usiluje o přízeň Baku, neboť považuje ázerbájdžánský trh za alternativu k trhu ruskému, který je postižený sankcemi Evropské unie kvůli angažmá Moskvy v ukrajinském konfliktu.

  Předpokládám, že ty jmenované firmy pravidelně dávaj Alijevovi všimné….
  Parchant, ale náš parchant !

 302. ;°) A hergot, to sem to pos… Tak si dávám pozor, ani sčítání jsme se nezúčastnili a teď se kvůli nevinné větě dostanu do seznamu. Tady na tý židli sem si říkal nevyjadřuj se, nevyjadřuj se, nebo se dostaneš do seznamu – a vida.

 303. 367 Petře, víš co je to brutální síla? Nekonečný zástup fluorovodíkových osmadvacetichapadlových hlavonožců se sčoty. Žádné čipy. Objem ničím nenahradíš.
  Elce pelce do pekelce, příkon není výkon, rub není líc, rozpadni se v nic!

 304. Kejko 😀

  když myslíš, nemluv, když mluvíš, tak nepiš atd 🙂
  Tak ještě přidej jméno, rodné číslo, adresu, ať to těm sepisujícím seznamy ulehčíš ! 😀

 305. Pravicoví, levicoví….
  Ještě že je dost i normálních.

 306. Hmmm,
  tak idnes vynalezlo nové slovo. Ti, kdo ve Švédsku zapalují auta, házejí šutrama po četníkách, rabují krámy a kšeftují s drogami jsou prosímpěkně POTÍŽISTÉ. Nové slovíčko do slovníku. Tak si zapamatujte – v Čechách páchají trestné činy MLADÍCI, ale ve Švédsku jsou to POTÍŽISTÉ. Lze se to dočíst v reportáži, kde je jednak napsáno, že Trump musí něco hulit, když prohlásí cosi o dění ve Švédsku a druhak je popsáno, že švédská policie si dovolila zasáhnout proti drogistům v no-go zoně Rinkeby (která ovšem neexistuje, stejně jako neexistuje no-go zóna Tensta, a je v ní bezpečněji než na Kladně). Tím mírumilovné obyvatele oprávněně rozzlobila a oni se museli realizovat tak, že zapálili deset automobilů, poničili několik výloh obchodů, zničili vstupy do metra, házeli kameny na policisty, jednomu z nich zranili ruku, přepadli a zmlátili fotografa místních novin a ukradli mu vybavení.
  Švédští nacionalisté se samozřejmě hluboce mýlí, když nepokoje spojují s přistěhovalci, protože jenom duše prostá si může myslet, že ve čtvrti, kde nikdo jiný než přistěhovalci nebydlí, dělají bordel právě přistěhovalci. Směšné. Měli by být odesláni na převýchovu…

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/svedsko-nepokoje-rinkeby-trump-projev-dyr-/zahranicni.aspx?c=A170222_094107_zahranicni_ert

 307. Trochu jak ten vtip s breznevovym novym telefonem a casovym posunem… asi vsichni znaji… 🙂

 308. Schumi ad 373 – a co když je jedno useknuto?

 309. Skoro vzdy, kdy zatknou drogoveho dealera 🙂

 310. Stejně za to může Trump. Kdyby blbě neprorokoval, tak se to nestalo. 🙂
  Navíc švédští poliši neuměj střílet.
  Já bych mu tu kulku dal k úhradě 😀

 311. 2 Petr Kunetka ad 316 – a nakouknul jsi do diskuse? Já jo… Většina přispěvatelů má jasno. Jednou provždy…

 312. 384 Šumaváku, nevadí. V tom je půvab virtualizace. Jednoduše se dopočítá.

  Žádná trapně přerostlá chobotnice pobřežní otravující blbce, kteří neměli dost rozumu a trpělivosti počkat v konzervě až ji to nemajíc otvírák přestane bavit.
  Navíc mám dojem, že ta akční malba je z Neffovy překopávky. Protože Verne byl blbec… Stejně tak zplevený Robinson Crusoe.

  Ovšem obrázek je to pěkný.

 313. 382 ptakopysku, pro mě jsou to všechno Švédi. Tak jako zdejší pětiprsťáci pro Anglány a Kanaďany jsou Češi. Nevím proč bych měl rozlišovat. To je jejich problém. Ostatně už kdysi s nimi byly problémy. Dlouhých třicet let. A dosud nevrátili rudolfínské sbírky.

 314. PeSi,
  můžu o něco poprosit ?
  dávejte to číslo komentáře , na které odkazujete jako prvé na řádku.
  Nám, co máme to udělátko od Honzy ze Žižkova to hodně pomáhá.
  To číslo se ukáže jako odkaz na příslušnej koment.
  Pěkně prosím, když ne, tak ne.

 315. 391 Kdepak halladine. My, kteří to udělátko nemáme bychom byli diskriminováni nerovným přístupem k informacím. Když rovnost tak i v informacích. Jinak ten socialismus nevybudujeme.

 316. Schumi,
  a Ďáblovu bibli, která na rozdíl od sbírek byla naší provenience !

 317. 389 je to kupodivu z jednoho starého Vilímka v červenývh deskách. Ilustrovar Burian. Měl jsem doma.

 318. Shumi,
  s Tvým zamítavým stanoviskem mě smiřuje to, že ty to děláš správně i bez požádání. 🙂

 319. 395 To je laskavé. Ještě nejsem tak, že bych to potřeboval.
  397 Abych si to nevynaložil nějak nevhodně.
  396 Znám ilustrace jen šrafované ze starých červenozlatých vydání. Burian je výtečný. Leč ve spojitostmi, pokud, s neffovkami by mě to drobet rozladilo.
  398 Vůbec ne. Jen občas nějaká alergie na kyslíkatce. Přebývat v kyslíkatém dvounožci je krušné. Jen dvě kráčivé a dvě chápavé končetiny. Kromě dalšího. Navíc pohled jak kyslíkatci vzdálenému příbuzenstvu osekávají chapadla není nijak povznášející.

 320. [400] Pokud by byl zájem, pošlu i já. Jsou ty udělátka v sadě 3. Jedním se dělají odkazy do vlastních komentářů, druhý dodělává odkazy v cizích komentářích a třetí schovává něčí komentáře.
  Každý bere co chce, já jsem jen donašeč.

 321. Propánakrále!
  Může mi někdo objasnit, proč nizozemská tajná služby vůbec zaměstnává někoho marockého původu, když sám ten původ je bezpečnostním rizikem?

  …Nizozemská tajná služba suspendovala svého příslušníka, který byl součástí týmu chránícího šéfa nizozemských nacionalistů a antiislamistů Geerta Wilderse. Člen bezpečnostní služby je podezřelý, že poskytoval utajené bezpečnostní informace neupřesněné kriminální organizaci. Uvedla to agentura Reuters s tím, že tajná služba povahu uniklých dat nesdělila…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/zrazeny-wilders-clen-jeho-ochranky-pry-vynasel-tajne-informace_418779.html

 322. 403

  Inu, Rputi,
  bez agentů arabského původu do arabských komunit nepronikneš.

 323. 404
  stejně asi jako albánských nebo třeba vietnamských.
  Otázka je, zda ti agenti budou spolehliví.

 324. 401

  A já už myslel, že si vydělám nějakou provizi 😀 😉

 325. 404 Halle,
  to sice ano, leč proč ho pak zaměstnávat nemlich jako člena ochranky a nemlich Wilderse?

 326. OT: A jako jsem zde včera spekuloval o skutečných motivech LePenové, drobet si zaspekuluji opět:

  Mají v té redakci krtka, rafinovaně sabotujícího multikulti propagandu? Či je to tajný ctitel povídek Šimka a Grossmanna, který prostě nedokázal odolat? Anebo pravdoláskaři ztratili už i poslední zbytek schopnosti vnímat absurditu svých žvástů?

  Švédská policie odmítá, že by cokoli tajila, a zdůrazňuje svou dlouhodobou politiku, podle níž není etnický původ podezřelých zveřejňován.

  http://echo24.cz/a/iFwpA/zapalena-auta-a-rabovani-policie-vysetruje-nepokoje-ve-stockholmu

  Jinak tamtéž docela pěkně Tomáš Vaněk: http://echo24.cz/a/wNHJX/chce-juncker-zrusit-nato Ovšem jeho myšlenku („Každý totiž ví, že rezolucemi, hlasováním a summity se bezpečnost uhájit nedá a nikdy nedala.“) nutno dotáhnout ještě o kousek dále: Podobně je holt na místě i obava, že zrůdné a zhoubné politiky PL nás žádné blogy samy o sobě nezbaví.

 327. Omlouvám se, leč zvyk je zvyk a tradice je tradice… Slušnost mi obvykle velí oslovit dotyčného ustálenou zkratkou 2 – že aby bylo jasno komu je to hlavně určeno. No a pak následuje odkaz na číslo příspěvku uvedené latinským ad. Jedině tehdy, pokud jde o příspěvky typu ad nauseam, pokud na ně vůbec reaguji, jde se slušnost upozadit. Tímto stylem tady píšu od počátku Šumaváka a psával jsem jím ještě i na NP v dobách, kdy se tam dalo diskutovat.
  Takže své zvyky a svůj styl měnit nebudu…

 328. 404 Proč tak složitě? Jestliže se celá série jeví jako vadná, nepoužije se. Jistější a výhodnější než testovat kus po kusu. S rizikem, že v důsledku chybné technologie se časem se zhoršení parametrů projeví i u kusů, které prošly.

 329. (396) Vilímkovy Verneovky mají originál ilustrace od Riou, Benetta a Neuvillea. Alespoň ty moje.

 330. 409 PeSi, co je to ta ustálená zkratka 2- ???

 331. 408 Zpátečníku, však pravím, že když Švéd jako Švéd, tak Švéd jako Švéd. Měli bychom uvažovat o vízové povinnosti dřív než Švédové tu začnou dělat bordel. Tak jako Češi ve velké Británii a či v Kanadě.

 332. blbej článek, Petře

  obvyklá reklamní metoda.
  O příznivých věcech se mluví ( výpočty pro ty co vydělaj) – no a ti, co by nevydělali, stejně socany v žádném případě volit nebudou.
  Takže kašlat na ně.
  Stejně jich matematicky není moc (1%), a ve volbách jsou bezvýznamní.

 333. 2 Schumacher – k Schumachorovi
  fonetická blízkost 2 (two) a to

 334. ti, co by nevydělali stejně by socany nevolili i kdyby se o progresivní dani nemluvilo.

 335. 414 — Technicky vzato, Schumachere, nevím, jak to přesně myslíš. Jedna věc jsou pseudošvédi někde v Malmö; ti švédské občanství myslím už léta mají, přinejmenším někteří. V článku ale byla (také) řeč o čerstvých imigrantech, kteří právně asi většinou jsou v postavení žadatelů o azyl. Pomineme-li otázku jejich etnicity, ostatně zhusta dost nejasné poté, co se takovou módou stali Syřani, věru nevím, nakolik lze jako Švéda označit někoho, kdo se narodil na jiném kontinentu a švédské občanství (ani status azylanta) nemá.

  Naopak má občanství jiného státu, jehož se nelze zbavit pouhým odhozením pasu. A zde mohu navázat na Tvůj 390: Jako Češi se ti zloději či pasáci mohou třeba jevit Angličanům. Proč bych je ale já (na základě logiky diskutované v minulém odstavci) nemohl stejným právem považovat za Brity?

 336. 415 Halladine, ano. Paradoxní, že bezvýznamní jsou jen ve volbách.

  Kdyby jich nebylo, jak by na tom bylo zbylých 99 procent? Co by udělali socialisti? Z těch 99 by udělali 100 procent a spočítali by to znovu. Nové jedno procento. A tak dál…
  Až by to došlo tak daleko, že zbytek by měl blahobyt jako v Somálsku.

 337. 419 Zpátečníku, jo. Tak i tak. Když je Švédi přijali mezi sebe, je to jejich problém. Odpovídají za ně. Je to jejich vizitka. Přijede odtamtud, má nějaké švédské papíry, že je odtamtud, je to Švéd. Nejsem Mengele abych každého na perónu měřil šuplérou.

 338. 421 — No dobře, Schumachere, a vedle toho má ještě dejme tomu afghánské, etiopské nebo somálské občanství, a navíc se také hlásí k Islámskému státu (přiznáme-li mu právní subjektivitu). Obě ty entity dohromady se Švédskem nesou za dotyčného odpovědnost společně a nerozdílně, nebo leží celá už jen na Švédsku?

  Pokud to druhé, pak je Česká republika myslím z obliga, co se týče těch Cikánů (ostatně leckdy dost možná narozených ještě na Slovensku).

 339. 421

  Jak by na tom bylo těch 99 % ?
  Někteří z nich by se posunuli na místo toho jednoho procenta :-

 340. Ostatně, ve vyspělém zahraničí také nerozlišují, jestli jde o Čechy nebo o občany České republiky. Pro ně jsou všichni Češi. Někdo tady by si měl horempádem rozmyslet, jestli stát (otázku suveréna pro tenhle případ nechme stranou) postaví na principu národa politického, tedy universálních hodnot pro všechny, vynucovaný na všech bez výjimky, nebo národa etnického a pro tento národ. Protože v tom druhém případě, jestliže je považováno za žádoucí a je prosazeno, dokonce i válkou, aby svůj etnický stát měli například Albánci, mohou ho mít i Češi. Ostatně pozoruji, že západoevropská politika je komplexně protislovanská, a jestliže se to v některých případech lokálně a časově lokálně tak nejeví, tak jen proto aby prostřednictvím podpory jednoho oslabili druhého. Pro ně jsme ksindl z východních gubernií hluboce pod úrovní těch z jejich bývalých exotických kolonií.
  ____________________________________

  „Šéf oddělení propagandy plukovník von Wedel však brzy Groteho vyvedl z omylu : !Propaganda je propaganda, ale skutečné cíle války na Východě nemají s nějakým osvobozením nic společného.“
  (Karel Richter : Případ generála Vlasova.)

  Co by plukovník von Wedel řekl později v nové službě? :
  „Propaganda je propaganda, ale skutečné cíle boje proti komunismu na Východě nemají s nějakou demokracií, lidskými právy a prosperitou nic společného.“

 341. 423 Zajisté halladine. Jíš rybu od hlavy.

 342. Hale, mne je to uplne jedno, jak socani pachaji sebevraždu 🙂

  Kazdopadne nejde ani tak o blby clanek, ale o to, ze BabisPres se pustil do CSSD skutecne s razanci a CSSD zjevne nemá odpověď.

 343. Dobrý podvečer,
  tož Zpátečníku, Etiopie či Somálsko si s nějakým ručením za svoje občany hlavu neláme, naopak Švédsko si je uvázalo na krk dobrovolně. Tož když po tej odpovědnosti tak touží, nechť si ji užijou.

 344. 424 – Schumi, četla jsem teď švédskou detektivku. Kromě brutální vraždy dvou starých lidí se řeší, že nějak prosáklo, že zabitá stařenka před smrtí blábolila něco o cizincích. A náckové jsou z toho auf a někdo zastřelil Somálce v uprchlickém táboře a policie se bojí, že uprchlíci si to odnesou. Nakonec se ukázalo, že vrahové jsou opravdu uprchlíci, ale ne ti hodní muslimové, ale – tramtaradááá, ano, kdo hádá, že Češi, hádá správně.
  Jmenovali se Lozhar Kraftzcyk a Andreas Haas, tedy jména vskutky typicky česká. 😀 A prý se vydávali za cikány, prorože každej lump ví, že vydávat se za cikána je spoelhlivá scesta k azylu. On teda byl jeden blonďák a druhej plešatej, ale v zemi, kde chodila do školy Škrlová co by chlapeček Adam a nikdo si nevšiml, že to není třináctiletej kluk, ale třicetiletá ženská, asi blond cikáni nejsou n ikomu divný 😀

 345. Až se jednou naučím fotografovat, půjdu a všechno si to vyfotím znovu. Totiž až… Samozřejmě jestli! A jestli z toho všeho ještě něco zůstalo. A jestli to tam ještě vůbec bylo, už když jsem to fotil poprvé…

  — — —

  427 — No jasně, maYdo. Šlo mi jen o určitou konstrukci, kterou jsem vzápětí aplikoval jinde.

  424 — Ostatně pozoruji, že západoevropská politika je komplexně protislovanská — No, já bych možná řekl, Schumachere, že především je (možná ne vždy vědomě a přiznaně, fakticky ale v mnoha svých rysech) tradičně koloniální, jen s tím malým rozdílem, že tradiční koloniální sféra se jim dnes stala zdrojem zásadních problémů*, které si v plném rozsahu naprosto nepřipouštějí, nicméně pro jistotu si (pomocí kdysi osvědčených a četnými rysy svého aparátu dosud podporovaných prostředků i nástrojů) místo ní raději hledají a exploatují koloniální sféru novou.

  Jinak ale primárně protislovanské to myslím moc není, řekl bych, že kupříkladu ve Francii se Rusko a Rusové celkem těší upřímným sympatiím a respektu.

  *) A/nebo se jim dávno dokonale vymanila, např. JV Asie.

 346. Petře,
  ¨socani sice páchaj sebevraždu, ale tím, že mají v čele neschopné loosery v čele se Sobotkou.. 🙂

  Ty progresívní daně jsou v Evropě i Americe naprosto normální, ty pravicové argumenty proti jsou úplně zcestné.
  Když se argumentuje útěkem firem, příliš drahou pracovní silou a daněmi, jeden se musí divit, že v Německu vůbec ještě zůstala jediná fabrika a jedinej bohatej člověk.

 347. 429

  jo, to sedí. Neokolonialismus v novém prostoru.

 348. Hale, vis, v americe jsou třeba progresivni dane, ale mira zdaneni nekde „trosku“ jinde. Také proto mají sedz trh na 8 procentech místo nasich 15 – a nepotrebuji k tomu ani EET.

  TO asi nebzl ycela dobrz priklad.

  A vzhledem k tomu, ze nyní pracuji pro jednu y mnoha firem, které z Nemecka utikaji ani ten druhy priklad nebyl uplne nejstastnejsi. Sice ekonomicke procesy trochu trvaji, ale Nemecko uz je moc pekne rozjete – bez vysavani dceřinek – coz je vicemene ziti z podstaty – by to vypadalo dost jinak.

  Nebyly dobře priklady. Ještě muzes Svedsko, je li Ti libo 🙂

 349. Anebo receno jinak, Nemecko zije z kolonii, ale ty se jim uz nejak emancipuji…

 350. Zrovna včera jsem psal email na dve nemecke vysoke manazery s tim, ze na centrale mají bandu idiotu, kteří nejsou schopni si zavazat tkaničky, neřkuli pomoci s problémy, ktere vedou firmu ke krachu (kvuli cemuz na ne nemecky majitel neustale rve, zatímco se mnou mluvi slusne).

  V patek predkladam akcni plan, který bude v dusledku znamenat, ze dva lide budou mit sanci si hledat nove vyzvy. Jeden uz hleda nyní. Tradicni nemecka hrdost a pocit nadrazenosti musí jit stranou, kdy jde o preziti firmy… Ac je mi jasne, ze jen co se z bryndy firma dostane, nehynouci vdek bude vyjadren v beznem korporatnim stylu – ale s tim pocitzam a nechavam si to zaplatit 😀

  Tolik k Nemecku…

 351. 428 maYdo, to máš z toho, že čteš takovéhle tydlecty.
  Já místo toho čtu Harryho Pottera, aktuálně se zabývá knihou lektvarů s poznámkami prince dvojí krve. Řeším vztah mezi sazbami US dluhopisů vs rakouský bankovní sektor a konečně jsem se na kytaru naučil vybrnkávat „Kisses for me“ aby bylo poznat, že to není Internacionála.

 352. 434 Petře, možná dostaneš i dubové ratolesti.

 353. 2 Schumi ad 413 – 2 = to
  Už od dřevních dob unixu se používaly takovéto zkratky či akronymy… Napřholub: BTW – by the way… AFAIK – as far as I know… ASAP – as soon as possible… nedávno vzpomínané BFU – bloody fucking user či běžný Franta uživatel… BFN – bye for now… FY – fuck you… LOL – laughing out loud… atd.
  Proběhly pokusy ty zkratky počeštit – to se povedlo snad jedině v případě BFU… Ale uznáš sám, BTW je elegantnější než počeštěné MMCHD – mimochodem (kde netuším, zda jde o letopočet či o odchrchlání…)

 354. TAk to se hluboce skláním, Schumi. Moje znalost hry na kytaru postoupila, k monotonnímu drnkaní na nejjednodušší akord. PAk sjem usoudila, že pokdu mám něšjaký talent, tak hudební ani pěvecký to rozhodně není. Tak jsem s tím skončila, což rodina přijala s velkým ulehčením.

 355. 430 Halladine, to sice mají, ale na jiné úrovni. A kromě toho odlišný daňový systém mající spoustu úlev na daních i skrze rozličné investiční nástroje. Nejlepší na tom je to, že čím víc máš, tím výš dosáhneš. Proto se vyplatí se snažit.

 356. Petře,

  z německa utíkají firmy s nízkou přidatnou hodnotou, ve kterých by Němci za ty peníze nebyli ochotni pracovat. Viz foundryho firma. A celkem úspěšně je nahrazují sofistikovanější výroby. Zisky z těchto dceřinek se pomocí nízkých cen jejich výrobků přenášejí na mateřské firmy – odběratelky.
  A nahrál jsi mi
  „bez vysavani dceřinek – coz je vicemene ziti z podstaty – by to vypadalo dost jinak. “

  Ano – a nízkým zdaněním těch dceřinek u nás úspěšně Němcům pomáháme.

  USA

  Federální sazba daně z příjmu fyzických osob se v USA pohybuje od 10 % do 35 %. Horní sazbě však podléhají již velmi vysoké příjmy. Většina občanů daní část svých příjmů nejvýše 25% sazbou daně. Manželé platí nižší daně, protože mají vyšší daňová pásma pro jednotlivé daňové sazby. Většina příjmu tak spadá do nižší daňové sazby a celková daňová povinnost manželského páru je nižší.

  To jsou jen federální daně…… Ve většině států jsou i místní daně.
  Pak je ještě odvody pojistného – ale bacha, jen sociálka.

  http://finexpert.e15.cz/mzdy-a-zdaneni-prace-v-usa

 357. 2 Petr Kunetka ad 434 – víš, my třeba máme k našim studentům trochu jiný, osobnější přístup… Takže je nenecháváme hledat nové výzvy, leč přímo doporučujeme… Já, jako kluk z vesnice, jim obvykle doporučuju pást ovečky – je to práce na zdravém vzduchu, dá se říci že v sepětí s přírodou, na rozdíl od dřevorubectví tam nehrozí riziko padajícího stromu – prostě samé výhody… Kolega, jako typický produkt města, jim zas nabízí práci dlaždiče – během několika hodin mohou mít dobrý pocit z dobře vykonané práce – a ty chodníky to potřebujou… No a další kolega jim ze zcela komerčního hlediska doporučuje navštívit nejbližší Kaufland a posečkat tak hodinu za jednou z pokladen a vstřebávat dojmy – neboť to bude jediná práce, která pro ně bude k dispozici…
  Musím konstatovat, že tento přístup má cosi do sebe…

 358. 439
  Schumi,
  i u nás si můžeš odepsat nějaké úroky na hypotéku. penzijní spoření a stavební spoření- cosi ti přidá stát atd. atd.

 359. 438 maYdo, zdůrazňuju v y b r n k á v a t. Občas i s troškou rytmu. Rosu na kolejích, že je k poznání, že to není Janáček. Na akordy jsem ještě nedosáhnul. Trochu cvičím po práci. Sousedi si stěžovali. Má produkce neladí s talmudickým skučením. I když se divím, protože kytara se průběžně stále rozlaďuje, struny jsou v bědném stavu a nástroj na několika místech opravovaný vteřiňákem sám by potřeboval generálku. Uvažuju o koupi nového. Jestli to má význam… Potom co i přečetl o technice hry na kytaru, propadl depresi.
  Leč mým heslem je „Lepší mizerně než vůbec. Hlavně, že mě to baví.“

  Zkus vybrnkávat podle sluchu. Nějakou jednoduchou melodii. Jen tak, pro svoji zábavu. bez ambicí. Jen pár tónů. Jakou mají logiku. Třeba Tě začne bavit. jen o to jde.

 360. Hale, Ty strilis dokonale mimo :).

  Dcerinky jsou ve ztrate. Argumentovat mirou zdaneni je totalni ulet, zdaneni postihuje jen mistni firmy.

  Ti tri, co prisli, respektive prijdou o praci jsou IT. Jestli mas pocit, ze to je podradna prace… 🙂

  Spolecnost, pro kterou delam a prchla z nemecka – zivi se uz jen vysavanim dcerinek – je automotive. Mohu Te ujistit, ac konkretneji kvuli NDA nemohu, ze nizkou pridanou hodnotu si predstavuji fakt jinak.

  Den danove svobody v USA je 21. dubna. U nas 3. cervna. Celkem rozdil, nemyslis? Jinak jsem doufal, ze uz vis, ze vygooglit si jednu sazbu a porovnat neni optimalni cesta ke srovnani miry zdaneni, ale zjevne se mi nepovedlo… 🙂

  Atd., atd…

 361. 444 PeSi, jak Tě znám, tak je to nějaká bejkárna. Z té bych mohl mít depresi jako když jsem slyšel na kytaru hraný Bugatti step.
  Ale jestliže rozhodnu k vážnějšímu pokračování a ke koupi nového nástroje, budu s Tebou konzultovat. Ostatně i mé prosté brrrnk může znít lépe.

 362. Ja vim, PeSi, ze je lepsi individualni pristup… Ale je nemam uplne v sobe tu snahu vzdelat a vychovat, ja to spise kosim… 🙂

 363. 442 halladine, já nemyslel zábavní program pro chudé.

 364. JJ, NoName, take jsem zachytil, ale uz se mi ani nechtelo postovat… Zlikvidovat stredni tridu a zbytky vzdelani je mnohem dulezitejsi ukol…

 365. Vidím, že Halladin je expertem i na americké daně. Sice nemá smysl srovnávat jenom daň z příjmu, vzhledem k tomu, jak nízké jsou US nepřímé daně, ale tak je to Halladin.

  Co se týče německých firem-úplně zle na tom zase nejsou, a ani výdělky v Německu nejsou úplně takové, jak si v ČR lidé mnohdy myslí…

 366. Petře,
  ty dceřinky jsou právně české firmy. Kupříkladu Škoda. Daň ze zisku platí tady.
  Že odesílají dividendy za hranice ( je jiná věc)Ti tři…
  No, zřejmě se lepším do Česka nechtělo :-)I podle tebe jsou neschopní.

  Firma může být ve ztrátě taky proto, že matince prodává za nízké ceny. A matinka to prodává dráž.
  Kdysi byla situace podobná v aero vodochody americké vedení podepsalo za Aero smlouvu na výrobu částí vrtulníků. Za nižší, než výrobnéí ceny.
  Když bylo Aero na krach , vrátili to ČR.

  Zpráva z roku 2003
  iž bezmála miliardu korun prodělalo Aero Vodochody na výrobě civilních vrtulníků Sikorsky S-76+. Největší česká zbrojovka jich dosud americké firmě Sikorsky Aircraft Company čtyřicet čtyři. Ztrátovost projektu, který byl za obdivných prohlášení odborníků zahájen před třemi lety, potvrdil viceprezident Aera Viktor Kučera. „Na jednom vrtulníku firma tratí kolem dvaceti miliónů korun. U prvních kusů to bylo ještě více, protože při zavádění nového programu jsou náklady vyšší,“ řekl bývalý člen vedení Aero Holding František Duda. V době, kdy se cenově nevýhodný kontrakt uzavíral, byla společnost již dva roky manažersky kontrolována největším americkým leteckým výrobcem, firmou Boeing. Výměnou za slib Boeingu, že bude Aeru pomáhat v prodeji letadel, stát poskytl Aeru garance na revolvingový úvěr 300 miliónů dolarů i na emisi dluhopisů za 200 miliónů dolarů. V případě, že Aero nebude schopno zaplatit, bude za něj muset dluhy vyrovnat stát z peněz daňových poplatníků. Ke konci roku 2002 měl podnik úvěry ve výši 10 miliard korun a splácí je. „Nemáme úvěry po lhůtě splatnosti,“ řekl Kučera. „Uzavírání takových smluv není normální, ale stát především u strategických oborů intervenuje i mírně netržními prostředky,“ míní prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Michael Sheedy, viceprezident firmy Boeing Česká, jež drží 35 procent akcií Aera, neuměl vysvětlit, proč se kontrakt uzavřel za těchto podmínek. Uvedl, že to ani nezjistí, protože tehdejší vyjednavači ve firmě už nepracují. Mluvčí České konsolidační agentury vlastnící třetinu akcií Aera, Jiří Pekárek, se k tomu nevyjádřil. Fond národního majetku, jenž stojí za dalším státním akcionářem, a. s. Letka, odkázal obrátit se s dotazem na Aero. „Snažili jsme se dostat mezi civilní výrobce a jednalo se o první takový kontrakt,“ odůvodňuje Kučera. Přestože výroba běží naplno už druhým rokem, teprve nyní začal podnik jednat s americkým odběratelem o nových cenách a tak ztráta i nadále poroste o stovky miliónů korun. Podle Kučery vrtulníky začnou vydělávat koncem příštího roku. „Musíme ale v Aeru prosadit plán redukce výrobních nákladů,“ podotkl Sheedy. Aero má se Sikorskym dohodu o výrobě 15 až 30 vrtulníků ročně.

  Od roku 2000 do konce toho letošního bude ve Vodochodech vyrobeno celkem 71 vrtulníků, a celková ztráta z této produkce už podle některých zdrojů přesáhla 1,5 miliardy korun.

  Zbrojovka Aero Vodochody zdraží o 22 procent vrtulníky Sikorsky S-76C, které dodává stejnojmenné americké firmě. V dalších létech cena ještě poroste. Smlouva z roku 2000 byla pro Aero značně nevýhodná, podle odhadů na ní firma už prodělala 1,2 miliardy korun, Aero tak uzavřelo smlouvu novou. „Sikorski Aircraft Corporation (SAC) nám kromě vylepšení ceny zvýšila objednávky na rok 2005 z původně očekávaných jednadvaceti na dvaatřicet vrtulníků. Už nyní v prosinci bychom měli vrtulník poprvé vyrobit beze ztráty,“ sdělila na středeční tiskové konferenci viceprezidentka Aera pro program kooperací Monika Vajnerová.

 367. NoName, nezapomeňte si vzít prášek ! Krevní tlak je mrcha ! 😉

 368. Sc humi,

  já se pokoušela o tu kytaru tak dávno, že ani nevím, kde ta kytara je. Nejspíš se rozpadla stářím. Po mně jí adoptoval brácha, který na ni dosáhl podstatně lepších výsledků. On – na rozdíl ode mně – má hudební sluch a umí zpívat. Je spousta jiných činností, který mně baví a přitom nemají tak drastické dopady na každého, kdo se ocitne na doslech 🙂

 369. (421) Schumi, třeba by místo šupléry šlo použít takový ten vzorník odstínů. 😛 http://www.vzornikral.cz/
  (428) Maj Sjöwall/Per Wahlöö byli dost pošuci (on IMHO více), ale následovníci je koukám bohatě překonávají.
  (455) Není to marný hlavsone, ale ta moje červená Vilímkova vydání mají originály francouzských kreseb. A jak jsem tak po Halladinově způsobu zjistil, je to věda: http://amber.zine.cz/AZOld/zones/verne/vilimek.htm Burian je až u těch pozdějších, ta se mi nikdy nedostala do ruky, ač jsem jich zamlada přečetl dost.

 370. Hale, fakt nejsi moc v obraze.

  Namatkove:
  – pobocka ve ztrate proste v CR dane ze zisku platit nebude a nebude, i kdyby jsi se postavil na hlavu a odrazel usima a nasadil sazbu 124 procent. Vykazani zisku v CR je otazkou politiky, ne realneho hospdodareni
  – dostat firmu do ztraty chybnym nastavenim cen je naprostio stupidni a snadno napadnutelna taktika. Najdi si na wikipedii heslo transfer pricing. Kdyby jsi chtel o neco lepsi taktiku, najdi si heslo management fee. Oboji je dost zastarale, management fee se jeste obcas pouziva, pricing uz jen zcela vyjimecne. Modernejsi metody si necham pro sebe.
  – firma, pro kterou delam se do cech presunout nechtela. Puvodni myslenka byla presunout do cech nektere cinnosti, ktere budou delat ceske opice. S prekvapenim se ale po presunu zjistilo, ze centrala neni schopna zajistit cinnosti, o kterych si myslela, ze je na ne expert. A nezbyva ji – a vlastne uz to probiha – nez zacit z centraly odvadet i to, co nechtela. Zajimave je, ze se vcelku ochotne o CR presouva i cast nemcu.

 371. NoName, myslim, ze upadek v nemeckych firmach, ktere s lidskymi zdroji pracuji nebude zas tak zly. Firmu, pro kterou delam vlastni myslenkovy souputnik Taylora…

  Pro mne dobre, samozrejme. Mohu prodavat sve s;luzby za polovinu nemecke freelancerovske sazby, k vseobecne spokojenosti vsech zucastnenych.

 372. Petře,

  žádná firma ve ztrátě daně platit nebude.Nejen dcera.
  Možná, že je to stupidní taktika, nicmémě to Amíkům z Boingu prošlo.
  ČRF zaplatila záruky za půjčky, a Boing jí vrátil Aero ( prodal zpět) za 2 Kč

  http://www.euro.cz/byznys/za-dve-kacky-800618

 373. Zločinče, ty nejsi v obraze. Dokonce ani Dušan to nezná tak dobře jako 454.

 374. 457

  z té švédské spisovatelské dvojice i mi, coby levičákovi šla hlava kolem 🙂

 375. NoName – 450 – Já bych řekl, že to je něco jiného, než si myslíte :-). Spíš to připomíná trylkování ptáků větřících jsro. Takže tuhle tajemnou zprávu bych rozšifroval následovně: Neodvratně se blíží březen, kdy americká vláda musí předložit kongresu (sněmovně ?)rozpočet na fiskální rok 2018, který začíná 1.října 2017 🙂

 376. Hale, porad Ti unika to hlavni. Dcerinka obvykle neplati dane proto, ze ji cenrala poslala do ztraty umele. maloktera centrala zaklada dceinku proto, aby na tom prodelala – ja chapu, ze se Ti to muze zdat divne, ale dcerinky se zakladaji za ucelem zisku.
  Mistni firma tuto moznost nema.

  Otazka: komu uskodi zvyseni dane z prijmu? Zahranicni montovne nebo ceske firme zahrnujici plne spektrum sluzeb?

 377. >> AeroKarel
  Ty původní ilustrace u Vilímkova vydání byly převzaty z francouzského vydání. Hlavní ilustrátoři byli Henri de Montaut, Édouard Riou a George Roux. Ono jich ještě bylo několik, ale to bych musel poškrabat po truhlách nebo zkusit, zda by si nevzpomenul strejda Google.

 378. AK< ten Kristek je uz na pohled uplne typickej. Vzhledova podobnost s tim Pavkou Morozovem zcela mimo diskuse.

 379. Takze placani CSSD o tom, ze zde montovny nechteji jsou pro mne zdrojem pobaveni. A udivu, zda nekdo takto pruhledne lzi veri…

 380. 464
  petře, vždyť o tom umělém posílání do ztráty píšu nahoře.
  Mimochodem, Škoda je taky dcera, a daně platí.

 381. (467) Mně na tom zaujala ta náplň práce a tak vůbec, vizáž už je jen mušička.

 382. Hale, takze souhlasis s mym zaverem 468.

  Co se tyce Skodovky, vcelku jasne pisi, ze placeni dani je politikum – pro VW je vyhodne – z mnoha duvodu – zde tyto dane platit. Zda odpovidaji skutecnemu zisku Skodovky je uplne jina otazka.

 383. No, já bych řekla, že výsledek toho popotahování pana Křístka se dal dopředu odhadnout. Nějak mi připadá, že to bylo divadýlko – vyvolal se dojem, že i Hate Free je pod kontrolou a všem se měří stejně a zároveň se do budoucna může hodit a image toho spolku zajisté prospěje, že byla očištěna. Může se na to odvolávat a na jakýkoliv levárny příště se bude obtížněji poukazovat.

 384. K 468 jsem nenapsal ani Ň. Nemůžeš usuzovat, zda souhlasím, či ne.
  K montovnám – třeba ta Nošovická byla pro těžce postižené Ostravsko dobrá.
  Otázka je, zda mnozí nezaměstnaní mají kvalifikaci na něco lepšího, než montovny. A každý zaměstnaný platí, a nemusí se mu platit jako nezaměstnanému..

 385. Halladine, ad 440, no, že by zrovna výroba nábytku, kterou nikdy nikdo nezrobotizuje, byla činností s nízkou přidanou hodnotou? Opět osvědčuješ svůj, dejme tomu, nedostatek úsudku. Říká ti něco třeba Rolf Benz? Nebo Koinor?

 386. Takze montovny korporaci dotovane z dani mistnich firem jsou fajn. Inu, kazdemu co jeho jest 🙂

 387. 477
  Petře, na jejich podporu byly určeny speciálně daně českých firem ?
  Já to odlišit neumím 🙂
  Co šlo z daní obyvatelstva, co z daní ČEzu ,co z daní Škody a co z daní Firmy rejsek, sro , Dolní Kotěhůlky.

 388. Foundry,
  takovej luxus jako Rolf Benz neděláš. 🙂

 389. To je takovy vcelku zakladni princip, ze dane jsou neadresne. Detailneji to rozebiraji prakticky vsechny ucebnice verejnych financni.

  To znamena, ze dane kazdeho se pokladaji pouzite na vsechno. Jinak receno, jelikoz dane ceske firmy plati a z dani se subvencuji zahranicni montovny, lze rici, ze z dani ceskych firem se subvencuji zahranicni montovny.

  Dobrou.

 390. Jinak receno, jestlize platim dane a vlada je pouzije na nejakou pitomost, mohu ji opravnene kritizovat za plytvani mymi danemi. Vlada nemuze pouzit argument „do toho nemas co mluvit, protoze Franta byl pro a byly to jeho dane“.

 391. OT: http://janota.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=588297

  O prokurátorských excesech kolem absurdní kvalifikace TČ jsem se možná zmiňoval již např. v souvislosti s Lukášem Nečesaným (kdyby byl kadeřnici napadl a kdyby byl měl z nějakého důvodu v úmyslu ji zavraždit, nic mu v tom nebránilo). Mimochodem, systémově je k tomu nejspíš zrcadlově symetrická absurdně nízká kvalifikace v těch případech, kdy je policii zřejmé, že pachatele asi nevypátrají. No nic, jen další z dokladů pro můj názor, že systém opravit asi nepůjde; neopravitelný je už jistě déle než 15 let, možná déle než skoro 25. Snad pouze počátkem 90. let existovalo časové okénko pro jeho vyčištění (nemuselo být zcela důsledné, bylo by stačilo exemplární), které ovšem bylo nutnou podmínkou opravy.

  Po Janotovi, až se kolo dějin trochu pootočí, bych tam jednou klidně pojmenoval nějakou ulici. Ale teď si raději půjdu číst něco jiného.

 392. Inu, demokracie se rozviji, zpatecniku. Rovnost pred zakonem je jiz prekonana.

 393. JJ – objevujeme objevené a strašně se divíme!
  Jak dlouho je známo, že dítě získá 60% inteligence než jde do školy? Pokud se s ním ovšem něco dělá a ne že se tak nějak „svobodně“ poflakuje…

  …Vědci nyní varují, že některé dnes populární výchovné metody mohou dokonce zpomalovat vývoj dětského mozku.
  …proč je u dnešních mladých lidí i teenagerů vyšší míra osob s psychickými poruchami nebo trpícími úzkostmi v porovnání s obdobím před padesáti lety…

  Zdroj: http://ona.idnes.cz/moderni-vychova-neni-prinosem-pro-mozek-dite-plac-kontakt-p37-/deti.aspx?c=A170221_222035_deti_haa

 394. janotův poslední text idnes smazala: nevím, co ten člověk spáchal a je-li to vše tak, jak popisuje. Ale 12 let za prostřelené dvěře místo podmínky byl pro něj rozsudkem smrti. Kdyby ty dva gangstery sejmul medostal by o mnoho víc. Tady je ten text:
  Tímto textem se před čtyřmi hodinami rozloučil dlouholetý bloger Jaroslav Janota, který byl odsouzen na 12 let nepodmíněně za to, že během exekučního výkonu výstražně vystřelil. Po dopsání textu spáchal sebevraždu skokem ze sedmého patra panelového domu.
  Systém našich exekucí je nejhorší na světě, exekutoři dostávají za své „služby“ až sedmnáctinásobek konečné „dlužné částky“ (například v Německu nesmí platba přesáhnout jednonásobek a částku pravidelně platí stát). Sám jsem v roce 2014 pro jeden zapomenutý dluh ve výši 40 Kč, na který mě 10 let neupozornili, měl ze dne na den obstaven účet a musel jsem obratem zaplatit 6.000 Kč. V ČR probíhá okolo milionu exekucí ročně a v současné době mj. existuje už několik tisíc „exekučních exulantů“, kteří z důvodu exekuce žijí v cizině a čekají jen na změnu zákona, aby se mohli vrátit…
  Aktuálně: Od doby napsání statusu iDNES článek znepřístupnily. Anastacio Marquez si ho naštěstí prozíravě uložil:
  „Když vám vezmou právo rozhodovat o svém životě
  Potom už vám toho mnoho nezbývá. Ani naděje. Zbývá vám jen to poslední právo a poslední svoboda. Svoboda rozhodnout o své vlastní smrti.
  A tuto poslední svobodu už si nesmíte nechat nikým vzít. Je třeba myslet na heslo všech revolucionářů a bojovníků proti diktátorům. Svobodu nebo smrt. Když vás někdo záměrně a bůhví z jakých malicherných příčin připraví o vaši svobodu, zbývá už jenom smrt. Je lépe čestně a svobodně zemřít, než existovat jako otrok. Nejhorším druhém otroctví je totiž otroctví dobrovolné.
  Už Tomáš Masaryk napsal koncem 19.století svou práci o fenoménu sebevraždy v moderní době. Sebevražda je konečné řešení bez možnosti opravných prostředků. Vždycky jsem ji považoval osobně za selhání a zbabělost. Ale někdy je člověk zatlačen do kouta a nemá jiný čestný únik z beznadějné situace.
  A přesně v takové situaci jsem se ocitnul. Ne vlastní vinou. Proto jsem se rozhodl pro definitivní odchod z tohoto světa. Než se nechat zavřít na 12 let do vězení a nechat se šikanovat, beztrestně urážet či ponižovat od sadistických vězňů či dokonce dozorců, tak je lépe definitivně odejít. Ale jako svobodný člověk. Policie, státní zástupce a soudy si udělají čárku a hodí to za hlavu. Mrzí mne takový konec. Překonat silný pud sebezáchovy je opravdu těžké. Ale musím jej překonat. Žádná jiná možnost mi zkrátka nezbyla. Líbilo se mi tady, ale asi jsem se měl narodit v nějakém právním státě. Možná příště. Toto je můj definitivně poslední blog. Sbohem a Amen.
  Autor: Jaroslav Janota | středa 22.2.2017 15:58“
  Popis kauzy za niž byl zemřelý odsouzen je zde:
  http://janota.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=588297

 395. 488 Dušane,
  ono se o tom už psalo, když se to událo a líčení bylo zhruba stejné. Asi se to opravdu událo, jak líčí.
  Strašný svinstvo. A ba triku to má hodný chlapec Pospíšil, který ty exekuce takhle „uplácal“!

 396. Z Francie přímo 😀

  …Právě jsem slyšel v rádiu, že Macron obvinil ruské hackery, že nabourali počítače celého jeho týmu a že ruská tisková kancelář Sputnik šíří falešné zprávy o jeho sexuální orientaci. Ale ta přeci není tajemstvím pro nikoho, kdo ví, že si vzal za ženu svoji bývalou učitelku, která je o dvacet čtyři let starší než on.“
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/francie-dopis-z-parize-06v-/p_zahranici.aspx?c=A170221_220429_p_zahranici_wag

 397. 463-Oteplovači, já vím, že je v tom i kus marketingu a že se NASA potřebuje prodat … Ale mne to nevadí 😉

 398. Zatracenej putin. Ekonomika sily italie a ovlada cely svet…

 399. K Janotovi

  Exekuční systém je u nás svinský. Zažil jsem na vlastní kůži, ostatně jsem o tom kdysi psal.
  Není mi jasné pár věcí – oni u nás exekutoři mohou otvírat byty sami ? Bez policie ?
  Já tu exekuci měl, ovšem exekutora jsem nezahlédl, všechno se vyřídilo písemně.
  O té exekuci – byl pan Janota předem vyzván písemně k zaplacení ? Byla mu návštěva exekutora předem nahlášena ?
  Jak vlastně vznikl jeho dluh ?
  Já to nevím, takže se ptám. Je to zajímavé, protože do exekuce se lze zřejmě dostat velmi snadno.

 400. 493 Halle,
  před pár lety noviny psaly, že u toho policie být nemusí.
  A cosi se mi plete, že snad tím zdůvodnili exekutoři proč nosí pistoli, ale to už si přesně nepamatuju.

 401. 450 NoName, zjištění je to zajímavé, závěr z toho učiněný je chybný.
  463 Oteplovači, ano. Ale asi správně předpokládají, že v Kongresu jsou tak hloupí, že to odkývají. Bez ohledu na to by mě potěšilo, kdyby odkývali. Účel světí prostředky. Lépe vynaložené peníze než na šíření pravdy, lásky, demokracie, lidských práv a prosperity všude tam kde o to nestojí. S výsledekm, že jsou ve větším srabu než před tím.

 402. No, v tom mém případu šlo o to, že jsem se přestěhoval do nově postaveného domku v rámci stejné vesničky nestřediskové.
  Popšta na starou adresu chodila bezproblémově na novou, a postupně, jak chodila pošta jsem dával na vědomí pisatelům, že se adresa změnila.
  Ovšem v jisté chvíli pošta přestala dopisy doručovat a na obálku napsali „adresát se odstěhoval“ a poslali zpět…
  Tak došlo k tomu, že jsem prošvihl zaplacení jaklési pojistky v ceně něco přes 100 Kč.
  Stálo mě to přes 7 000…..,.
  Docela jsem se naštval, protože doručovatelka byla moje pacientka, a moc dobře věděla, kde bydlím.
  Ovšem bylo to podle jakéhosi rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu po tom, co kdesi došlo k omylu, nějaká důležitá zásilka byla doručena tomu špatnému Novákovi ze dvou v jednom vchodě.
  No a ČTU následně nařídil, že adresa musí být naprosto přesná , jinak se nemá zásilka doručit.
  Zajímavé ovšem bylo to, že jsem v té době změnil i místo ordinace – z jednoho konce Hustopeč na úplně opačný konec -a pošta s adresou na starou ordinaci bezproblémově chodila na novou….
  Tu doručovatelku jsem seřval na doby. ASi rok měla strach, a pak zase začala chodit 🙂

 403. Dobré ráno,

  487 – rputi, tak nějak mám dojem, že úžasné objevy madame Narvaezové se berou ve zdejších končinách za samozřejmé nějakých třicet let. Přinejmenším celou dobu, co moje generace dospěla jk rozmnožování. Pokud vím, kojení obhajoval už profesor Švejcar, málem před půl stoletím.

 404. Dobré ráno. A abychom měli obrázek odvětví či subsystému, jemuž se ve své době říkávalo „spravedlnost“, úplný, je zde ještě tohle: http://www.lidovky.cz/rath-rozsiril-zalobu-na-stat-dik-/zpravy-domov.aspx?c=A170222_130026_ln_domov_jho

  Zde možná stojí za to všimnout si též jednoho příspěvku v diskusi, s mými chaboučkými znalostmi velmi obtížně vyvratitelného: „Taková chyba od českého státního zástupce nemusí být vždy z blbosti. Může jít také o úmysl, jak nahrát obžalovanému na smeč.“

  Mám koneckonců dojem, že v posledních letech o tom, že by se systém dal opravit, už vlastně nepíše nikdo; za neopravitelný jej tedy implicitně mají zjevně všichni (resp. všichni, co něco někam píší). Je to škoda. Myslím si totiž, že kdyby se nějaké vážně míněné návrhy na opravu systému vyskytly, musely by být nesrovnatelně zábavnější než výtvory profesionálních humoristů.

 405. 497 maydo,
  nejen Švejcar!

  Ale není to na Googlu !!!
  Mám veliké obavy, že s vědou a znalostmi vůbec jsme se dostali do roku 0!
  Vše, co bylo je out, tak to pořece nebudeme číst. A když to není na Google, tak to není vůbec a musí se znova, vjdedecky, vybádat! 😀

 406. 498

  Mám výrazné pochybnosti, že by se v tomto případě dalo i jen uvažovat o snaze Jiráta nahrát Rathovi.
  Bezpochyby blbost, a neudržení huby zavřené.

 407. 500 — Pochybnosti ovšem nic nevyvracejí, halladine (vyjma případného tvrzení, že žádné pochybnosti nemohou existovat).

  To ale jsou pouhé detaily. Sice nikoliv nepodstatné (pro Rathovy právníky naopak mohou být zásadní), ale pro porozumění systému myslím zcela vedlejší. Na systémové úrovni přitom platí princip absolutní nedůvěryhodnosti (o němž jsem tu kdysi možná už něco napsal).

 408. Mno,
  že je něco nedůvěryhodné se může zdát komukoliv cokoli.. Včetně vyjádření onoho pana Janoty.
  O spoustě věcí v jeho blogu nebyla řeč. A mohly být důležité.

 409. Kazdopadne, 12,5 roku za strelbu, ktera nikoho nezranila – po nasilnem vniknuti do meho bytu – mi prijde off..

  Co bz dostal, kdyby jednoho z nich trefil. Dozivoti?

 410. 487 Rputi, je to tím, že lékařská věda pokročila. Kdo kdysi byl blbý, nyní je dis. Jak bude fungovat v reálném životě s lejstrem o alternativním vzdělání, po vypuštění z umělého světa plného asistentů se neřeší.

  Každý člověk se rodí s komplexem nějakých vloh. Ty rozhodují o nepřekročitelné horní hranici výkonu. na prostředí záleží nakolik se jí přiblíží. Co platí ve fyzickém sportovnu, platí i v mozkovnu. Rozdíl mezi trénovaným a netrénovaným může být značný. Člověk se nerodí s plně vyvinutým mozkem, podle představ minula. Člověk se z přirozených příčin, v porovnání s ostatními vyššími savci rodí jako nedonošený. První léta života jsou velmi důležitá pro formování mozku, který není prostou nádobou. Co se nestihne v nich, nestihne se vůbec. Člověk se nerodí člověkem. Rodí se jen s různou mírou vloh stát se člověkem. Pak záleží jak se v té předurčenosti rozvinou.

  498 Zpátečníku, nejde o úmysl, ale o chybu. Někdy méně znamená více, mlčeti zlato. Není rozumné nechat se vyprovokovat, podlehnout pocitu vlastní důležitosti a vyhovět svrbění jazyka. Pár vteřin slávy může znamenat vysoké transakční náklady.

 411. Hm….

  S pudem sebezáchovy, o kterém ve svém příspěvku mluvil, bojoval podle svědků v trenýrkách na balkóně asi hodinu. Policejní vyjednavač ho bohužel nepřesvědčil a Jaroslav se nakonec vrhl dolů vstříc smrti. Byl na místě mrtvý.

  Kdo dal vědět onomu policejnímu vyjednávači, že se pan Janota chystá na sebevraždu ?
  Že by někdo, kdo četl onen blog ?

 412. 505 halladine, bylo by třeba znát celý případ.

 413. Planetární objev – vzpomněl jsem si na Bohouše. I jakou by měl radost z úspěšného letu Falconu.

 414. Přesně to říkam, Schumi.

  Jen z toho, co říká jen pan Janota se nedá udělat objektivní závěr.

  Těch dluhů měl za 1,5 melounů, u soudu přiznal, že se k řešení stavěl laxně. Ti exekutoři mu říkali, že jsou exekutoři.
  Prý je ohrožoval i z balkonu, když byli před domem.

 415. 510 Halle,
  oni tam byli nějací svědci a zřejmě ho přemlouvali a když už si nevěděli rady, zavolali policii.

 416. Nikdo nerika, ze Janota byl nevinny. Jen premyslim o trestu 12,5 roku napriklad ve srovnani s postrelenim zlodeje na uteku s trvalymi nasledky, za ktere byl policista osvobozen…

  Proto se ptam, co by dostal, kdyby nekoho z nichj zranil? Zabil? Kdyby zabil nevinneho kolemjdouciho?

 417. To Rputi nechapu… Po uspesne vlade CSSD a ANO…

 418. Honzo, novinar. Cituji z nejakeho platku mistniho vyznamu…

 419. 509 Petře, nad vyjádřením znalce jsem zvedl obočí. I nad zadáním znaleckého posudku, které z toho lze dovodit. Jediné co by mě zajímal, jestli byl zákonný důvod ke střelbě.
  Paradoxní možná je, že obžaloba se opírá o obhajobu „mířil jsem na nohy“. Protože jestliže mířil na nohy a místo toho trefil hlavu, lze to vyložit jako nedbalost. Naopak, kdyby se hájil, že pronásledoval nebezpečného pachatele, který nereagoval na opakované výzvy k zastavení, nereagoval ani na výstražnou střelbu, po využití všech zákonných prostředků které měl k dispozici, nezbyla mu jiní možnost, než útěku zabránit střelbou, která v takovém případě může vést i k usmrcení. Jsem zvědavý na definitivní rozsudek.
  Víc někdy u piva.

 420. Muzeme, mne zajimal ten pripad jen jako srovnani – proste porad mam intenzivni pocit, ze nam ta rovnost pred zakonem moc nejde…

 421. 502 — Což o to, těch Janotových blogů jsem si včera samozřejmě přečetl více, i o dalších tématech, a nějaký dojem jsem si z nich udělal. (V těchto dnech ovšem není vhodná doba jej rozebírat blíže.) Pro celkový obraz však nejsou jednotlivé detaily podstatné, lépe řečeno nejsou podstatné jednotlivě. (Diskutovat o nich příliš dopodrobna a bez zřetele k celku může ostatně být i projevem určité pošetilosti.)

  Díváme-li se však na různá (pro nás třeba i sama o sobě fakticky nezajímavá) místa systému zároveň, můžeme si odfiltrovat velkou část chyb, nahodilých i systematických, jimiž jsou detailní a dílčí informace zatíženy, a sestavit si celkový obraz, přičemž se stanou dvě důležité věci:
  — Jednak většinou lze nespolehlivou část informací odsunout stranou, abstrahovat od ní, a přejít tak k závěrům, jejichž spolehlivost je zásadně vyšší; kvantita přerůstá v kvalitu. (Všimněte si prosím, že kupříkladu konkrétně zde není vůbec třeba zkoumat, zda Janota věděl, že v bytě má právě exekutory a ne jen běžné lupiče, stačí připustit si obě alternativy současně; náš závěr bude stejný.)
  — Jednak už nevidíme jen pouhou jednotlivost, která je pro nás prakticky nevýznamná (nejsme-li s dotyčnými sami nijak přímo spojeni), nýbrž celý systém, v němž sami žijeme a který se nás tudíž dotýká velmi hmatatelně.

  Ale toto vše jsou naprosté triviality, jako téměř vše, co sem opakovaně píšu. Nicméně kupodivu stále leckdo leckdy argumentuje, jako kdyby nebyly. Těžko říci proč; možná nemá systémový pohled, možná o něj nestojí, možná se mu (i jen podvědomě) brání.

  — — —

  506 — Schumachere, souhlasím, že právě onoho velkého dne mohl Jirát podlehnout určitému pocitu triumfu, a veřejně říci něco, co si nerozmyslel dost. Jenže také nemusel, a já to zvenčí neumím rozlišit. Všímám si jen — na té své systémové úrovni — toho, že systém zatím (a pět let už pro pozorování je základna dlouhá vskutku dostatečně) žádnou velkou vůli ani schopnost Ratha pravomocně odsoudit neosvědčil. A to přitom sice má právníky jistě velmi dobré, nikoliv však zázračné.

  Ještě bych se s dovolením zastavil u té vůle: Napadne Tě vyměnit si display v NB, a už shromažďuješ materiál, šroubováčky, pinzety, usedáš, montuješ, a tak dále. Zde na základě tohoto pozorování (tj. pohledu na montujícího Schumachera) lze myslím plným právem a v souladu s běžnými konvencemi říci, že entita jménem Schumacher projevila vůli vyměnit display, a že (odtud zcela triviálně odvozeno) tedy příslušnou vůli má či v jistém okamžiku měla. Jenže co kdybychom přešli na úroveň jednotlivých neuronů? Máš snad v mozku takový, který má vůli – či je nositelem vůle – vyměňovat ten display? To ale už je (dle všech poznatků neurověd) naprosto nesmyslná otázka.

  Analogicky tomu však je i s vůlí systému, jen o jednu či několik úrovní výše. Je to cosi, na co můžeme usuzovat z jeho celkového chování a/nebo z určitých interních mechanismů, které vypozorujeme. Vůle konkrétního úředníka, resp. činitele tohoto systému s ní ovšem naprosto nemusí být totožná: Nejenže si úředník může klást jiné cíle, odlišné od cílů systému o 180 či něco méně stupňů. Zejména však je to cosi pojmově odlišného, na jiné a navzájem obtížně převoditelné úrovni, s podobným rozdílem jako mezi Tvojí vůlí a vůlí Tvého jednotlivého neuronu.

  Proto má velmi dobrý smysl uvažovat i o takovýchto teoretických možnostech:
  – systém má vůli Ratha odsoudit, ale Jirát mu to o své vůli umně sabotuje;
  – systém nemá vůli Ratha odsoudit, a Jirát mu i přes svoji opačnou vůli dělá vola.

 422. 520

  Petře, jsi srandista. 🙂

  S platy může vláda dělat jen dvě věci.
  Zvýšit minimální mzdy
  zvýšit platy státním zaměstnancům. Nic jiného, a to udělala. Za vydatného reptání pravice.
  ostatní je na “ vykořisťovatelích“ 🙂

 423. 513 …odradí od snahy získat vyšší plat. Dodal bych dosáhnout vyššího zdanitelnějšího příjmu. Představy ČSSD asi nesahají mimo zaměstnanecký poměr. Ve kterém výše platu je omezena i v neveřejné sféře pozicí. Je neúčelné vynaložení většího úsilí nad nezbytné pro udržení v pozici nebo pro zařazení na vyšší pozici. Závislost platu na výkonu nebývá lineární. Nelineální zdanění znamená další zhoršení poměru. Co se skrývá za snahou dosáhnout vyššího příjmu? Vyšší výkon. Který většinou znamená vyšší produkci užitečných statků. Většinou užitečných. Opak znamená nižší produkci. Co je důsledkem nižší produkce užitečných statků? Kdyby četli alespoň Marxe.

  Tohle by těm dutohlavcům vysvětlil i Milouš Jakeš. Jako bych ho slyšel:
  „…No to dá rozum, že se nebude víc snažit, když za to víc nedostane. Za tu svoji práci. Když mu ji zdaní tak že dostane ještě míň než kdyby se nesnažil. A když se nebude snažit, když se nebude snažit nikdo, tak se nic nevyrobí. My jsme to s tím zdaněním trochu přepískli, bych řekl. Protože když lidem sebereme tu jejich…iniciativu, tak z nich nedostaneme ten výkon co potřebujeme. Co všichni potřebujeme…“

 424. No, taky je muze uspesne snizit zdanenim, odvody, monopolizaci, podporou montoven s nizkou pridanou hodnotout, menovou a fiskalni politikou… A muzu pokracovat do aleluje.

  Tvrzeni, ze s platy muze vladta delat jen dve veci je notne, notne zuzene…

 425. Babinskej se mstí!
  Jak je to dlouho, co byli živnostbíci ujišťováni, že stát bude zpočátku při udělování pokut zachybná hlášení, benevolentní? No ani náhodou!
  ….Státní mašinérie spustila devastující pokutománii. Za administrativní pochybení, korunové rozdíly nebo jen nezaviněné opoždění padají desetitisícové pokuty. Malí živnostníci se třepou strachy a místo podnikaní a vytváření hodnot, nedělají nic jiného, než stokrát dokola kontrolují účetnictví, kontrolní hlášení a další hromadu lejster. Dobře ví, že by pro ně tak velká pokuta byla likvidační…
  http://pravyprostor.cz/zivnostnici-ziji-ve-strachu-statni-masinerie-spustila-devastujici-pokutomanii/

 426. Ježišmarjá..
  Tvrdit, že se někdo nebude snažit a argumentovat ztrátou motivace, když stát z toho vezme třeba třetinu je nesmysl. Pořád zůstávají dvě třetiny, které na motivaci stačí.

  528
  Petře,
  naopak, taková montovna sníží nezaměstnanost, a zvýší cenu pracovní síly. Čili podporuje růst mezd v oblasti. Pokud totiž k nové montovně přejdou kvůli platu nejen nezaměstnaní ale i již zaměstnaní jinde, dosavadní zaměstnavatelé budou muset přidat, aby neodešli.
  I v tom spočívá odpor proti novým investicím. Velká nezaměstnanost se leckomu hodí, lidé se musí spokojit s nižšími platy..

 427. Rputi, to neni nic noveho. Je pravdou, ze za posledni tri roky se atmosfera vyostrila, proto se vytraci ochota podnikat. Coz je samozrejma zcela v intencich levicove vlady, ktera se snazi vytvorit uzkou vrstvu velkych zamestnavatelu a zbytek mit jako zamestnance – coz jsou jejich volicske skupiny.

 428. Hale, nestaci. Od urcite urovne si clovek rekne, ze mu zvysene usili za ten vladou osekany prijem nestoji. In extremis – kdyz Ti od urciteho pasma vezme 99 procent, jaka bude tva motivace pasmo prekrocit.

  Jesli myslis, ze montovna s platy kolem 13-15 tisic zvysi nejak vyznamne prispeje rustu mezd… Kdyz si teda zodpovime na otazku, zda by vice nepomohlo snizit dane mistnim firmam nez davat danove prazdniny montovnam.

  Navic vetsina montoven pouziva agenturni zamestnance z ciziny…

 429. Ja to chapu presne naopak – vytvareni montoven vytvari vrstvu „working poor“, bez motivace a realne moznosti najit lepsi praci.

 430. 525 Zpátečníku, to jsou velmi pěkné komplexní úvahy. Systém vs meze volnosti systémového článku podmíněné systémem, význam variant jeho chování v mezích daných systémem i mimo meze, a v tom případě fungování samoregulace systému ve vztahu k vymykajícímu se článku a důsledkům jeho chování.
  Systém, který způsobuje, že statisíce lidí v zákopech proti sobě se navzájem vraždí, třebaže osobně jedni proti druhým nic nemají, a nebýt systému (systémů) by se domluvili.

  Již staří Římané říkali, že „Senatori boni viri, Senatus autem bestia.“
  Jenže my se pořád divíme, že jak takhle chytrej člověk může bejt tak blbej.
  Inteligentní i hloupý může být jen člověk. Kolektiv může být jen hloupý. Kolektiv nikdy nemůže být inteligentnější než jedinec. Vždy bude méně inteligentní než nejinteligentnější jedinec v něm.

  Jirát – nesoudí, není soudce, je žalobce, procesní stranou v soudním řízení.

  Vyměnit dispej…Jako bych se viděl. Sakra kam jsi schoval tu kameru?

 431. 534

  Petře 🙂
  Hyundai Nošovice
  Průměrný hrubý měsíční příjem v automobilce činil loni 32 568 korun, v dělnických profesích 29 922 korun. Dodatek kolektivní smlouvy platné pro léta 2014 až 2016 v pátek podepsali zástupci vedení firmy a odborů.

 432. 529 Rputi, ano, jak moc je to hloupé by pochopil i Jakeš.
  533, 534 Petře, ano. Jenže vysvětluj to těm, kteří tuhle příjmovou kategorii pokládají za střední vrstvu…

  K montovnám. Je to montovna jedoucí určeným tempem. Člověk v ní je součástka pracující určeným tempem. Přesně tak jak je po ní požadováno. Tím je vymezena její pozice, výkon a odměna kterou dostává. Proces je nastaven na optimální využití pracovní síly. Cokoli mimo nastavené parametry je špatně. Vyšší schopnosti nejsou žádoucí. Pro ně není vyšší pozice. Překvalifikovaná pracovní síla je nevhodná pracovní síla. Ovšem socialisté jsou tím nadšeni. Jejich ideálem je aby tak fungovalo všechno. Pod jejich velením. Každý na vymezené pozici, výkonem a odměnou. Jako kolečko stroje, kterému je určeno točit se rychlostí definovanou strojem a být podle toho mazáno. Navíc radostné a vděčné. Báječný svět zítřka. Kupředu levá…

 433. 536 Přesně, halladine. Představa socialistů o úrovni střední třídy…. Už svítá, podle čeho nastavovali ta daňová pásma.

 434. [533] Stačí si přečíst pár detektivek od Stouta. Motivace N.Wolfa vzít případ v době, kdy se jeho příjem dostal do nejvyšších daňových pásem.

 435. No, vis, ja pro takove firmy delam a jako ERP konzultant vidim vsechny cisla. Vzhledem k memu NDA to nehodlam komentovat.

  Snad jen sni sladce 🙂

 436. Ale fascinuje mne, ze jsi presvedcen o tom, ze znas cisla lepe nez ja, o kterem vis, ze je mam tak rikajic v ruce… 😀 😀 😀

  To uz je skutecne odvaha…

 437. 539

  Honzo, jaká konkrétní sazba byla u toho Wolfa ?
  já nepopírám, že nesmí být nastavena příliš vysoko.

 438. 531 PK přesně. Vytváření elektorátu. Netvrdím, že je to promyšlený záměr. Spíš systémové pudové jednání mající historický původ. Zaměstnanecké pracující masy ve velkých silných odvětvích jako hybatelé. Kapitalismus podkopávající sám sebe. Nechejme kapitalisty vytvořit velkou masu našeho voličstva. K tomu je i podpoříme. Pak je svrhneme. A bude blahobyt a tančit se bude všude.

 439. Co je Hale prilis vysoko? 🙂
  Jde o to, ze od urcite urovne clovek neni ochoten investovat vice usili. Reknu to takhle, i kdyby byla dan nula, nebudu pracovat vic, nez urcity objem hodin. Proste delat 20 hodin denne mi nebude stat za to za prakticky libovolnou sazbu.

  S rustem dane ma ochota pracovat vic bude klesat…

 440. Jeden z nejzbytecnejsich workshopu, jak jsem v posledni dobe zazil, prave skoncil. Takze zase mne moc neuvidite 🙂

 441. Petře 🙂

  Ty děláš pro Hyundai Nošovice ? 🙂

  Do jednání s odboráři o kolektivní smlouvě a platech pro tento rok vnesla nošovická automobilka Hyundai silnou kartu. Mzdy v automobilce se v loňském roce zvýšily o téměř jedenáct procent.

  „V porovnání s rokem 2014 se průměrná hrubá měsíční mzda u dělnických profesí zvýšila v roce 2015 o 10,84 procenta a dosáhla částky 33 167 korun,“ řekl mluvčí automobilky Petr Vaněk. Na výrazném růstu se podílely také mimořádné směny, které automobilka zařazovala jak o sobotách, tak ve státní svátky. „Bez započtení mimořádných směn by průměrná hrubá měsíční mzda za loňský rok činila 32 417 korun a růst by byl 8,34 procenta.“

  Automobilka Hyundai se výší vyplácené průměrné mzdy vyšvihla mezi nejlépe platící průmyslové podniky v regionu. Přes třicet tisíc korun měsíčně dostávají například horníci v OKD, přes pětatřicet tisíc korun se přehouply také mzdy v hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava, k třiceti tisícům korun měsíčně se blíží i mzdy v Třineckých železárnách.

  Odboráři tvrděj, ten nárůst zkreslují platy vedoucích pracovníků a teamleaderů, kterým v loňském roce enormně narostl příplatek,“

  Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/platy-v-novosivcke-automobilce-hyundai-rostly-frp-/ostrava-zpravy.aspx?c=A160120_2219891_ostrava-zpravy_woj

 442. Petře,
  i já do roku 2007 platil zvýšené sazby daní.

  Bojovat proti pásovým výrobám a montovnám je nesmysl, stejně jako rozbíjení manufaktur v staré Anglii.

 443. 539 Honzo, nečetl, ale jsou případy, že člověk po dosažení nějaké hranice příjmu nepolevuje, protože vlastní činnost mu přináší potěšení.
  Je nějaké procento lidí, pro které samotná práce je odměnou. Žijí ve svém soukromém komunismu. Bez toho by nabyla věda, umění. Mnozí dosáhli i vysokého hmotného ocenění na základě dělání něčeho co je baví bez ohledu na to co z toho budou mít.

  Naopak údělem těch, kteří ač nějaké přijatelné živobytí mají, se nejprv starají o to, kolik jim to vynese, a když nic, tak nic nedělají, je neúspěch. Nad kterým se rozčilují, protože sami svůj přístup považují za „pravicový“. Jenže ve skutečnosti je to myšlení chudiny. „Co mi to teď hned vynese. Co z toho budu mít. A když nic, tak nic. Co bych se namáhal. Zadarmo. Když mě také nikdo nic nedá zadarmo.“

 444. 545 Petře, ale určitě to v souhrnu nebylo marné, jinak by ses ho neúčastnil. I nějaký peníz to přinese. Tak třeba příští zimu si budeš moci dovolit zvednout doma teplotu ze čtrnácti na patnáct stupňů.

 445. [549] Ano, jsou takové případy.
  Zmiňovaný N.W. je líný parchant (něco mezi metrákem a tunou) a bere takové honoráře, že se bajvoko koncem ledna dostane na 99% procentní daň. Jakými argumenty chcete takového člověka přimět, aby opustil orchideje i jídelnu, sedl si do svého křesla v pracovně, zavřel oči a přemýšlel. To aby se A.G., jeho asistent, sedřel a v krajním případě se nechal skoro zabít.

 446. Čemu se divíte?
  Znárodňovat nemůžou, to by je to mohlo taky zachytit, tak jdou na ten socík od lesa!
  Socialismus jak vyšívanej!

 447. 547 halladine, jestli dojde na zdanění robotů, tak prakticky je to totéž. Akorát řízeno státní mocí. Divím se, že dosud nikde nezdanili vercajk přinášející vyšší produktivitu. Třeba v zemědělství. Základním žacím nástrojem by byl srp. Nezdaněný. Kosa už zdaněná. Sekačka nahrazující mnoho ženců zdaněná natolik, že by se taktak vyplatila. Stejně tak v případě dalších zařízení, pluhů, povozů. Kdepak pára či dokonce něco lepšího. Základní potahovou jednotkou by byl vůl. Pluh jednoradličný. Standardní zdaněnou kůň. Tak i v jiných oblastech. Což je nepochybně škoda, protože v jak úžasném blahobytu bychom teď žili, být místo feudálů socialisti.

 448. 552

  Při 90% dani bych taky nehnul prstem 🙂
  Při 30% ještě jo.
  Ale není to tak jednoduché. Zvýšení daní může k práci i motivovat. Jeden ekonom k Sobotkovu návrhu, kterej ostatně zdrbnul, napsal něco rozumného. Není tak moc důležité, kolik zaplatím, ale kolik mi zůstane.
  Nedávno jsem tu napsal, že kdyby se zvýšila cena zubařských výkonů, mnozí by omezili ordinační hodiny. Protože jim prostě stačí suma, kterou vydělali dosud. Hlavně ženy.
  Samozřejmě, nejsou takoví všichni. Jsou i takoví, kteří takový horní limit nemají.
  Ale často jsou lidé zvyklí na určitou životní úroveň , danou disponibilními příjmy. A pokud o část příjdou, budou se snažit si ty příjmy zvýšit na původní úroveň, pokud to progresivní zdanění je únosné.

 449. Mno, jedno musíte uznat. Sobotka chce zvýšeně zdanit i sebe 🙂

 450. Schumi ,

  pokud dojde k nejhoršímu, že roboty převezmou veškerou práci, a většina obyvatelstva bude nezaměstnaná, někde se na podpory bude muset vzít.
  A nemusí to být ausgerechnet daně na roboty.
  ¨Ty prachy se budou moct vzít jen tam, kde nějaké jsou.
  Anebo ty nezaměstnané nechat umřít hlady.
  Pár spisovatelů sci-fi se takovými prognózami zabývalo..

 451. Schumi,

  přebytek pracovních sil vzniklý pokrokem v zemědělství se v 19. století řešil masívní emigraci. Dnes celkem není států, které by přistěhovalce braly tak masivně , jako tehdy.
  Ony ty problémy s roboty budou všude.
  Už vidno, co dělá Trump dnes.

 452. Ptakopysku,
  už máš podanou žádost ? 🙂

  Jinak přesně tak to řešili ti autoři sci-fi – nuceným vystěhováním na nové planety.

 453. Jen v mezipřistání – před časem se i zde ozvaly ojedinělé hlasy, které upozorňovaly na to, že sice min- třeba i fin, může do médií cokoli říkat, slibovat, ujišťovat – ale litera zákona je litera zákona. A pokud se nezmění zákon, slib min(např. fin) je … doplnit dle vlastního uvážení a letory. Nestačím se divit, že i zde se najde nekritický obdivovatel.

 454. Zvýšení daní může k práci i motivovat.

  K čemu létat k jiným planetám ? I tato skýtá nepřeberné množství exotů 😉

 455. Mno, kontrolní hlášení jsou staré zhruba rok.
  Oni slibovali, že budou benevolentní na začátku, než se lidi „zaběhnou“
  Trvalou benevolenci neslibovali.
  To by mohli rovnou naspsat „Lidé, serte na to !“

 456. Nikdo normální přece nemůže od rána do večera obhajovat s nadšením každou chujovinu.

  Co to kontrolní hlášení vyřešilo, agitátore ?

 457. No a k čemu tedy to kontrolní hlášení je, jasánku ?

 458. NoName,
  v jednom nábožku se to nazývá mystickým pojmem „Tajemství víry“ 😀 😀 😀

 459. 547 – ale ja nerikam bojovat proti, ja rikam nepodporovat (z dani firem, ktere maji ponekud vetsi ekonomicky prinos). To jsou sakra jine vyroky.

  546 – ja proste nehodlam NDA porusit, Hale. Ani vytrubovat do sveta jmena svych zakazniku. Ale kdyz se zamyslis, je prece uplne jedno, zda delam pro Hyundai nebo ne. Jestlize delam pro nejakou firmu v automotive, ktera plati nejake penize a nema sebemensi problem za tyto penize sehnat lidi… Tak si troufnu rici, ze mam trochu predstavu o tom, kolik se na dane pozici nabizi v ramci branze. Kdyby ty nabidky nebyly vicemene podobne, tak by bud jedna z tech firem vypalovala nadmerne pesonalni naklady (coz pri kvalite cost cutting v automotive neni real), nebo druha nemela koho nabrat. Je samozrejme mozne, ze v Hyundai vlastni lidumil, ktery rad prenecha ze svych zisku svym zamestnancum mnohem vice, nez je bezpodminecne nutne, ale cisla ze vsech montoven, kterym jsme kdy nabizel sluzby, jsou naprosto konzistentni, rozptyl tak deset procent. Ale je mi jasne, ze zprava tiskoveho mluvciho je pro Tebe mnohem verohodnejsi, nez me informace zalozene na detailni znalosti ucetnictvi nekolika irem, tak proste pojdme dal.

 460. NoName,
  než Vám vysvětlovat, je mnohem účelnější si koupit kilo hrachu, sednout si proti zdi a…… 🙂

 461. 566 – no, ja na nem vydelal tricet litru. Ty zaplatily ruznymi zpusoby danovi poplatnici jako Halladin. Pro mne oba rozmery dobry.

  EET zatim sedesat, ale zatim neni ucet uzavren. Rekl bych, ze to na 6 cifer dotahnu.

 462. Petře,
  zpráva potvrzená odbory. Hyundai si nemůže dovolit jít nízko.. Dělník u pásu v hyundei maká stejně jako ve Škodě.
  A Škoda nabírá……

 463. Jeste by bylo zahodno, aby se Babis inspiroval Cinou (co se tyce miry svobody, kterou chce poddanym nechat, jeho inspirace je zjevna, ale myslel jsem v oblasti dani).

  Funguje to zhruba takto:
  1- vsechny firmy musi zakou[pit neco jako dalnopis spojeny se skenerem. Jde to i nejak propojit s ERP (mnam), ale ma to i moznost rucne vyklepat fakturu do vladou stanoveneho formulare. Dalnopis to automaticky prenasi do FU
  2- pri prijmu faktury ji musite na tomto dalnopise/skaneru naskenovat, odesle se do FU a jiste se tam zparuje

  Jo a mimochodem, DPH urcuje vlada individuelne, takze bychom se mozna dockali nula procent na potraviny ktere splnuji urcite vlastnosti. Konkretne ze je vyrobi firma z babisova koncernu.

  Doufam, ze se soudruh ministr inspiruje 🙂

 464. A ve firme, pro kterou delam – a neni nijak daleko od Mlade Boleslavi – stejne tak, a je ochoten delat ya uplne jine penize. Jiste.

  Hele, ver, cemu chces. Ja verim cislum, ktere vidim v ucetnictvi firem z branze. Vic k tomu nemam co rici.

 465. 563 Halle,
  vždyť taky ano!

  To není první článek, který na dané téma čtu! FÚ, uzavřel rok, nechali si vyjet všech „chyby a nejasnosti“ a už jede mastné pokuty za celý rok ZPÉTNĚ!

 466. Rputi, presne podle zakona. Koneckoncu by mohl byt urednik v prusvihu, kdyby podle zakona nejednal…

 467. Ono 30 táců hrubého za práci u pásu, na směny, víkend/nevíkend, svátek/nesvátek, tlak na minimální nemocnost… To není bůhvíco.
  O tom, jak se stěhuje někdo z Ostravy do Boleslavi, protože o 1000 víc… To ani nebudu komentovat.

 468. ad 571: Halladine, nejspíš jste v citovaném článku přeskočil odstavec:

  Odboráři ale s čísly tak úplně nesouhlasí. „Účetně to asi bude správně, ale ten nárůst zkreslují platy vedoucích pracovníků a teamleaderů, kterým v loňském roce enormně narostl příplatek,“ řekl Radek Kuchař, předseda odborářské organizace v nošovické automobilce. „U operátorů, lidí pracujících na lince, jsou ty platy úplně jinde, takové výše rozhodně nedosahují.“

 469. Ve firme, pro kterou delam by delnik u pasu nesahl na tricitku, io kdzbz u nej stal 7/24.

  Vytriezviteli, to se obcas Halovi stava, ze nejaky kus prehledne. Ja uz to neresim, proste patri k osobnosti.

 470. Tak ještě na chvíli: FÚ má SW přesně podle litery zákona. A jednou za čas se spustí např. dávkové zpracování pokut za pozdní podání nebo za jiné přestupky. Podle zákona. Nikoli podle řečnění min-fin či jeho obhájců. Pokud se nezmění zákon nebo není vydáno rozhnodnutí o plošném prominutí. A nic takového nebylo. Resp. minfin nevydal žádné rozhodnutí dle zákona o prominutí. Jojo, sliby se slibují….

 471. Mňo… pokud bude v Bolce načerno přespávat někde v tý zahrádkářský kolonii u Zalužan, nebo na Horce, pak by přestěhování z Ostravy mělo viditelný finanční efekt. Jinak se obávám, že výše nájmu, či cena za byt rozdíl ve mzdě hravě smázne.

 472. Dano,
  mě připadá, že FÚ dostaly nějaký pokyn vymoci co nejvíce peněz. Jestli to souvisí s volbama a potřebou ukazovat do kamer barevné sloupcové grafy, nebo nějakými babišoidními kouzly na minfin, nebo docela prostě nějak docházejí prachy a je akutně cosi potřeba zalátat… to fakt nevím. Ale samy od sebe ty finančáky takhle určitě nevyšilujou. Cena kapky úřednického potu je v těsném závěsu za cenou kapky potu policajtského…

 473. Vytrizviteli,
  nepřehlédl – jen to napsal vlastními slovy

  546

  Odboráři tvrděj, ten nárůst zkreslují platy vedoucích pracovníků a teamleaderů, kterým v loňském roce enormně narostl příplatek,“

  Petzřed , měl by ses v souvislosti se svým 578 omluvit 😉
  A nezobecňovat z úplně špatného předpokladu

 474. Halle, sice jsi to tam napsal, ale naprosto to v dalsi debate ignorujes. Tak mi nejak unika, jak mam omluvu formulovat 🙂

  Anebo jinak, snazis se vyvratit to, co rikam ve 534? A jestli ano, cim presne?

 475. ad 584. Nevím co jste chtěl říct, ale IMHO odboráři tvrděj, že ten průměr je hausnumero a dělník u pásu dostává úplně něco jinýho. Petr Kunetka tvrdí totéž.

 476. 557 halladine, vývoj není lineární. Výhodnost robotů je v tom, že je má jen někdo. Aby se vyplatil jejich vývoj a výroba, musí být zajištěna návratnost prodejem produkce. To znamená, že na druhé straně je někdo kdo kupuje. Musí to být něco co potřebuje. Musí mít za co kupovat. Za vlastní produkci. A protože vývoj není lineární, je chybou aproximovat. Například nynější poměry jsou například pro někdejšího Athénského patricie nepředstavitelné. „Jak vám to může fungovat bez otroků?“ Pro feudála: „Zrušit nevolnictví? Vždyť se poddaní rozutečou!“

  Nechci otravovat s liberálními ekonomy, ostatně jsou také odrazem své doby, a kdo ví, k jakým závěrům by Marx došel při pozorování pozdějšího světa až do nynějška.
  Stačí když se budeš držet Marxe a dialektického a historického materialismu, historií dělnického hnutí a vědeckého komunismu. Přidej znalost novodobé historie, technologického rozvoje, dej si do vzájemných souvislostí a sám přijdeš na to že máš dostatek podkladů ke zjištění, že Země je kulatá. Zvlášť když doplníš o některé ekonomy, může to být i pošklebovaný Keynes. Nemluvě o Friedmannovi. Adama Smithe zajisté znáš ze studia „tří zdrojů“. Třebaže, bylo docela rozumné, že tohle se u vás felčarů neprožívalo. Jen tak aby bylo splněno. naopak výhodou je, že se můžeš opřít o biologii, tu jste jistě měli na slušné úrovni. Plus novodobé všeobecné vědomosti.
  Fór je v tom, že právě ono opovrhované učení (marxismus oceňuji pro snahu o komplexnost, která chybí nynějším „čistým“ ekonomům)ve spojení s empirií z praxe, a především s vědecky kritickým myšlením, je nástrojem k pochopení, proč socialismus nemůže fungovat. A jestliže už mám být hnusný, ani demokracie, na tolik všeobecně reálná asi jako reálný byl socialismus, kterážto v dějinách lidstva je epizodickou a dočasnou anomálií.

 477. 583 ptakopysku,
  nedávno jsem četla o jednom rozhorleném podnikateli, co měl nesrovnalost 7,-Kč a slíznul pokutu 50000,-.
  Prostě výše těch pokut je zcela neadekvátní a ten se SW nesouvisí!

 478. Ptakopysku, úředníci FÚ musí jednat podle zákona. Takže – je-li v zákoně pokuta, musí ji vystavit do doby promlčení, t.j. obvykle tří let. Změnit to může jen rozhodnutí-pokyn minfin nebo změna zákona. Přes to nejede vlak. Pokud by to neudělali, hrozí jim postih za neplnění pracovních úkolů. Ovšem na druhou stranu pravdu díš, že byli „ponouknuti“ činit kroky nyní tak, aby se státní kasa naplnila co nejvíc (pokyn ke spuštění akce, statistické přehledy kdo a kolik vystavil či nevystavil pokut a příslušné postihy nestíhajícím). Před volbami. Možná za rok bude ministerský pardon a bude se vracet. Ale spíš ne.
  V tomto světle mě moc baví debaty na téma – je to sice v zákoně, ale nikdo to nebude vyžadovat….

 479. Vytrizviteli,
  Každý průměr je hausnumero, počínaje průměrným platem v ČR.
  Tady byly průměry celkem a pro dělnické platy zvlášť. Zřejmě včetně mistů, partuvedoucích atd.
  Nikdo trochu rozumný nepředpokládá, že na ten průměrný plat dosáhne i ten nejméně placený dělník.
  Každopádně , k těm 12-13 000, o kterých psal Petr je hóóódně daleko.

 480. JJ, Dano, pisi to i v 575.

  Ono je to s podnikateli a uredniky FU trochu jako na zapadni fronte. Strilime po sobe tak dlouho, ze uz se prakticky znamen po jmenech a slavime vanoce spolu 🙂

 481. No, zadny dukaz k tomu nemas. Ja sice mam, ale nehodlam kvuli debate porusovat NDA. Navic verim, ze i kdybych Ti predlozil hlavni knihu, tak by jsi vyklada, ze ta trojka nemuze byt trojka, ale je osmicka. V zivote jsme nevidel, ze by Te neco presvedcilo.

  Pojdme dal 🙂

 482. Schumi,

  i těch manufaktur bylo nejdřív pár. Nějakou dobu fungovali malí tkalci a manufaktury vedle sebe.
  Nakonec ten, kdo se na ně nezmohl zkrachoval.
  S těmi roboty to bude takytak.

 483. Petře ,

  V zivote jsme nevidel, ze by Te neco presvedcilo.
  buď neumíš číst, anebo máš mizernou paměť 🙂

  Včera či předvčerem jsem uznal Aerovi, že má pravdu s kalouskem.
  Ovšem on mi to spolehlivě dokázal.

 484. Rputi,
  že by šlo Babišovi o to, aby před branami jeho podniků stály zástupy nezaměstnaných vzniklých udoláním soukromých podnikatelů nesnesitelnou buzerací státních orgánů? Takový ten vlhký sen o primitivním kapitalismu z marxengelsovských časů…

 485. Tak ja Ti to mohu dokazat pouze pod pokutou sto litru, za to mi to fakt nestoji. Jak pisi, ver cemu chces 😀

 486. Petře byla řeč o Hyundai, ne o nějakém krcálku . Včetně toho, že dostal pobídky z daní 🙂
  Ty jsi tvrdil všeobecně, že se v těch montovnách ( mezi které Hyundai taky patří) platí 12 -13 000.
  Já mluvil speciálně o Nošovicích a o jejich přínosu pro Ostravsko.

 487. 598 ptakopysku, nešlo. Jenže zádrhel je v jeho pojetí státu jako firmy. Obecně to není špatný pohled.
  Jenže chyba je v tom, že občané v jeho pojetí jsou zaměstnanci. Ne společníci či akcionáři.

 488. 600 PK …byly nalezeny chemikálie a elektronické součástky, potřebné k výrobě výbušnin…
  To by u mě našli taky.

 489. Schumachere,

  nemáš pravdu, Občany za zam,ěstnance nepovažuje 🙂
  Každé 4 roky je valná hromada, která ho dosadí nebo nedosadí do správní rady. :-D¨No a mezi tím řídí nebo neřídí firmu 😀

 490. No, mas zvlastni predstavu o tom, co je krcalek… pral bych si z nej procento vlastnit 🙂

  Kazdopadne si mne vubec nepochopil. Ja tvrdim, ze kdyz tento „krcalek“ nema problem v kraji s nezamestnanosti 4,4 procent zaplnit fabriku za urcitou mzdu, tak je ponekud malo pravdepodobne, ze k zaplneni fabriky v kraji s nezamestnanosti 7,5 je nutno vyrazne vyssi plat.

  Samozrejme leda ze by majitele fabriky hryzalo svedomi a potreboval se o bohatstvi podelit.

 491. Schumi,
  příkladů, kdy akciovka vyj…. s akcionáři je hafo 🙂

 492. 598 ptakopysku,
  Babiš rozhodně nesní o kapitalismu!
  Chce socialismus, ten zná, nasával ho takříkajíc s mateřským mlékem a nic jiného neumí. Ovšem socialismus pro ostatní a on mezi nimi bude ten největší šíbr! Bude mít největší auto a největší barák a všichni ho budou poslouchat!

 493. Rputi, 🙂

  na to, že neumí nic jiného než socík se v tom kapíku vzmohl docela slušně !

 494. Schumi ad [587] – imho by se vyplatil vývoj robotů na produkci blbců, které socani před volbami nukupují v jakémkoliv dosažitelném množství… 😉 😀
  Inkluze nestačí a ještě se na její produkty bude patnáct let čekat… 🙁

 495. Ono s temi kontakty na zacatek, zdroji a „kamaradstvim“ s bankeri – na vetsinu meli dot inormaci – to slo velmi snadno.

  Znam nejednoho velkokapitalistu ci velkych manazeru preskolenych z agenta StB. Proto i ma poznamka o „pravicacich“. Inu, nejsme jako oni.

 496. Dano, ty jsi také zařazena ve skupině lidí, kteří sice něco dělali desítky let a znají to zevnitř, ale proti Googlu jsou neinformovaní. Já se jen připojím k tvému tvrzení o povinnostech pracovníků finančních úřadů. Software je nastavený, software vypočítává, software vypisuje.

  Podívej se na Petra Kunetku, ten má před očima tvrdá čísla a přesto je zpochybňován, protože novinový článek státní ministerské propagandy říká něco jiného. To je na mašli.

 497. zločinče, já znám skupinu bývalých pracovníků StB, kteří vytvořili organizovanou skupinu lichvářů, vyděračů a posléze i likvidátorů. I oni měli své kontakty a „kamarády“.

 498. MDŽ:

  Am Weltfrauentag wird das Belvedere mehrsprachig und lädt auch internationale Frauen ein, an Workshops rund um die Aspekte Frausein und Frauenrechte teilzunehmen.
  Frauen mit Migrationsbiografie werden Gedichte und Lesungen vortragen und mit den Teilnehmerinnen diskutieren. Es folgt eine Impulsführung zum Thema Die Frau in der Kunst.
  Wir freuen uns auf Ihr Kommen! In Kooperation mit kultur & gut.

  ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺯﻥ „ﻫﺸﺘﻢ ﻣﺎﺭﭺ“

  ﺯﻧﺎﻥ ﻣﺨﺘﺮﻉ, ﻧﻮﺁﻭﺭ ﻭﻣﭙﺘﻜﺮ

  ﺩﺭ ﮔﺮﺩﻫﻤﺎﻳﻲ اﻣﺴﺎﻝ ﺗﺠﻠﻴﻞ اﺯ ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺯﻥ, ﺩﺳﺖ اﻧﺪﺭﻛﺎﺭاﻥ ﺑﻠﻮﻳﺪﻳﺮ (Obere Belvedere) اﺯ ﺯﻧﺎﻥ ﻣﻤﺎﻟﻚ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺎ ﺯﺑﺎﻥ ﻫﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺩﻋﻭﺕ ﺑﻌﻣﻞ ﻣﻴﺂﻭﺭﺩ, ﺗﺎ ﺩﺭ ﻣﺠﻤﻊ ﻳﺎ ﮔﺮﺩﻫﻤﺎﻳﻲ (ﺯﻥ ﺑﻮﺩﻥ ﻭ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ) اﺯﺩﻳﺪﮔﺎﻫﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﺒﺎﺣﺜﻪ ﻭﮔﻔﺘﮕﻮ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ.
  ﺧﺎﻧﻢ ﻫﺎ اﺯ ﻣﻤﺎﻟﻚ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻛﻪ اﺯ ﻣﺪﺕ ﻫﺎ ﻗﺒﻞ ﺩﺭاﻃﺮﻳﺶ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ, اﺷﻌﺎﺭ, ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻫﺎﻱ ﺭاﺑﺨﻮاﻧﺶ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﮔﺮﻓﺖ, و ﺑﺎ ﻣﻬﻤﺎﻧﺎﻥ ﺭاﺟﻊ ﺑﻪ ﺣﻘﻮﻕ ﺯﻧﺎﻥ ﺩﺭ ﺟﻮاﻣﻊ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺷﺎﻥ ﺑﺤﺚ ﻭﮔﻔﺘﮕﻮ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﻛﺮﺩ.
  ﺩﺭاﺧﻴﺮ ﺷﻤﺎ ﺗﻤﺎﺷﺎﮔﺮ ﻣﻮﺯﻳﻢ ﺑﻠﻮﻳﺪﻳﺮ (Belvedere) ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮاﻥ (ﺯﻥ ﺩﺭ ﻫﻨﺮ) ﻳﻌﻨﻲ ﺷﺎﻋﺮﻱ, ﻣﺠﺴﻤﻪ ﺳﺎﺯﻱ, ﻧﻘﺎﺷﻲ ﻫﻨﺮﭘﻴﺸﻪ ﮔﻲ و….
  اﺯ ﺁﻣﺪن تاﻥ ﻣﺎﺭا ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺧﻮاﻫﻴﺪ ﺳﺎﺧﺖ!

  ﮔﻔﺘﮕﻮ ﺑﺎ ﻣﺎﻫﺮﻩ ﺳﺮاﻳﻲ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺩﺭﻱ ﻭﻳﺎ ﻓﺎﺭﺳﻲ اﺯ ﺳﺎﻋﺖ 11-13
  ﻣﺎﻫﺮه ﺴﺮاﺑﻲ ﺩﺭاﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺗﻮﻟﺪ ﮔﺮﺩﻳﺪﻩ, ﺗﺤﺼﻴﻼﺕ ﺧﻮﺩ ﺭا ﺩﺭ ﻓﺎﻛﻮﻟﺘﻪ ﺳﺎﻳنس ﭘﻮﻫﻨﺘﻮﻥ ﻛﺎﺑﻞ ﺑﻪ اﺗﻤﺎﻡ ﺭﺳﺎﻧﻴﺪﻩ. ﻣﺪﺕ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺗﺪﺭﻳﺲ ﻣﻀﺎﻣﻴﻦ ﻓﻴﺰﻳﻚ ﻭ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﺭا ﺩﺭ ﻳﻜﻲ اﺯ ﻣﻜﺎﺗﺐ ﺷﻬﺮ ﻛﺎﺑﻞ ﻋﻬﺪﻩ ﺩاﺭ ﺑﻮﺩ.
  ﺩﺭﺳﺎﻝ 1988 ﺑﺎﻓﺎﻣﻴﻞ ﻭاﺭﺩ اﻃﺮﻳﺶ و ﺩﺭ ﺳﺎﻟﻬﺎﻱ 1990-1995 ﺩﺭﺳﺘﻲ اﺯ ﭘﺮﻭﮊﻩ ﻫﺎي ﺘﻌﻠﻴﻤﻲ ﺩاﺧﻞ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﮔﺮﺩﻳﺪ. اﺯ 1995-2014 ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺩﻭﻣﻲ ﺭا ﺩﺭ ﻳﻜﻲ اﺯ ﻣﻜﺎﺗﺐ ﺷﻬﺮ ﻭﻳﻦ ﺩﺭ ﭼﻮﻛﺎﺕ ﺁﻣﺮﻳﺖ
  Verein Wienerkinder -und Jugendbetreuung ﺗﺎ ﺭﺳﻴﺪﻥ ﻣﻮﻋﺪ ﺗﻘﻠﻋﺪ ﺑﻪ ﻋﻬﺪﻩ ﮔﺮﻓﺖ.
  ﻭﺭﻭﺩ ﺩﺭ ﻣﻮﺯﻳﻢ ﻭﺣﺼﻪ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺩﺭ ﮔﻔﺖ ﻭﺷﻨﻮﺩ ﻣﺠﺎﻧﻲ اﺳﺖ.
  ﭘﺮﻭﮔﺮاﻡ 2 ﺳﺎﻋﺖ ﺭا ﺩﺭ ﺑﺮ ﺧﻮاﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ

  ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻴﺸﻮﺩ ﻛﻪ ﻗﺒﻼ ﺛﺒﺖ ﻧﺎﻡ ﻓﺮﻣﺎﻳﻴﺪ!
  Treffpunkt: Kassenhalle, Oberes Belvedere; Prinz Eugen-Straße 27, 1030 Wien
  Kontakt: +43 1 79557-134, public@belvedere.at

 499. 608 Halle,

  1) Toto není kapitalismus
  2) Bez dotací by se nedomohl

 500. Nikdo nemá tolik důkazů, kolik má Halladin odkazů.

 501. Martine, to neni na masli. Je to velmi poucne a zajimave, velmi mnoho to vysvetluje. Navic mi zkusenosti pomahaji pri ruznych jednanich.

  Takze ne na masli, ale primo naopak – velmi uzitecne a podnetne.

 502. 612 – jj. Ja ze poznal partu „kobylek“, kteri vzdy schrastili nejaky balik akcii, usporadali valnou hromadu, kde se dostali k moci pro nezajem rozstristenych vlastniku, firmu vysali a jeli dale.

  Je zabavne, kolik z „loupezi a tunelovani divokeho kapitalismu“ meli na svedomi kadry a stbaci. Ale kdyz to tak volici chteli…

 503. Dva mi sveho casu podepisovali faktury… 🙂

 504. 617

  Petře,

  Je to velmi poucne a zajimave, velmi mnoho to vysvetluje. Navic mi zkusenosti pomahaji pri ruznych jednanich.

  Takze ne na masli, ale primo naopak – velmi uzitecne a podnetne.

  Dohodneme se na měsíční paušální platbě ? 😀

 505. 2 Petr Kunetka ad 575 – no, přesně takhle se hájili gestapáci – že jednali podle zákona a že jenom plnili rozkazy… To je ta Hegelova šroubovice – historie se opakuje, ale jsme o patro výše…

 506. „Premiér předal prezidentovi demisi ministra průmyslu Jana Mládka. Prezident ji podle Sobotkových slov přijal.

  Další krok byl ale překvapivý. Premiér totiž oznámil, že Ministerstvo průmyslu povede sám, nejméně do sjezdu ČSSD, po němž by chtěl vybrat nového ministra.

  Zda je za jeho krokem promyšlený plán, nebo se prostě jen s prezidentem nedohodl na zvoleném kandidátovi, není známo.“
  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/sobotka-prinesl-na-hrad-mladkovu-demisi-a-jmeno-noveho-ministra-28309

 507. 610 PK, Když vylustrovaní a vyhozeni nesměli bránit pravdu, lásku, demokracii a lidská práva tak jim na výběr moc nezbylo. Tak ti schopní si řekli, že když kapitalismus tak kapitalismus. A když kapitalismus tak kapitalismus jak se o něm učili. Vhozeni do vody, neměli na výběr se utopit nebo plavat jak se dá. Včetně sociálního kapitálu.
  Lorenc (nechápu jak to mohl předpokládat, podle mě je při své genialitě trochu autista) mylně předpokládal, že dostane šanci jakou dostal Gehlen. Nedostal. Dvakrát vazba mu stačila (pikantní na tom je, že za okolností přesně ve starém stylu, staří psi prošlí sametovou čistírnou se novým kouskům hned nenaučili), do kriminálu se mu nechtělo. Měl štěstí v neštěstí Československo se rozpadlo.

  Jeden z takových mi kdysi řekl : „Když jde o peníze, nemám si nač stěžovat. Tak dobře bych se neměl. Ale kdybych si mohl vybrat, radši bych kopal za druhou stranu.“
  Neměl jsem problém podat mu ruku.

  S Lorencem by sis dobře pokecal.

  A protože to bylo jak bylo tak teď to je jaké je.

 508. 621 PeSi je těžké si vybrat. Potíž je v tom, že i nyní režim tvrdí, že zákony a rozkazy jsou správné. A kdo je neplní, dostane po hubě. Když se režim změní, dostanou po hubě ti, kteří je plnili. A tak dál. Proto když už, je dobré držet se v pozici mimo linii prosazování těch nejblbějších nařízení a jakžtakž si udržovat čisté svědomí.

 509. 2 ptakopysk ad 583 – inu, domnívám se, že příčiny jsou jako obvykle 2 – Zu grunt je germanismus a v prdeli se píše s měkkým i! To akorát Neff, PaH-BŽ, tuhle vládu furt chválí… Tam už jde ovšem – obávám se – o třetí stádium vlivu krabčáku (kdo ví, co do toho ti eurozmrdi přidávaj) a dále viz Prof. Parkinson a jeho zákony… Neocenitelný pracovník, který se neustále mýlí… Ergo – Neffa, PaH-BŽ, by si měla každá vláda chránit… (Bory, Mírov, Valdice a podobná karanténní zařízení…)

 510. 604 Halladine, to je pravda. Jenže potíž je v tom, že co jeden akcionář to jeden hlas a akcie jsou nepřevoditelné.

 511. 622
  Ministerský plat navíc ? 😀
  Potřebuje si Bohouš rychle do voleb našetřit ? 🙂
  Anebo se, nedej bože, chystá k nějakému geniálnímu tahu na pidisterstvu, který mu raketově zdvihne preference ? 😀

 512. „610 PK, Když vylustrovaní a vyhozeni nesměli bránit pravdu, lásku, demokracii a lidská práva tak jim na výběr moc nezbylo. Tak ti schopní si řekli, že když kapitalismus tak kapitalismus. A když kapitalismus tak kapitalismus jak se o něm učili. Vhozeni do vody, neměli na výběr se utopit nebo plavat jak se dá. Včetně sociálního kapitálu.“

  Tihle hošani si zavčas kromě známostí a informací, které nikdo jiný neměl, zajistili i kvalitní vzdělání v potřebném směru a to na vokovické Sorbonně – paralelní kursy k těm, ve kterých okresní blbečky cpali marxleninem apod. S lektory a učebními texty, o které ti druzí ani netušili.
  A měli nato dost času – už pět let před plyšákem.
  Takových lidí byly jenom v Praze stovky.
  Měl jsem to „štěstí“ pracovat ve firmě, kam přešlo pět přímých podřízených Lorenze – také s nimi byl dobrý pokec a byli to velmi inteligentní lidi…..to bývá skoro smrtelná kombinace: inteligentní absolutní oportunista…..ba i pan Vykypěl se za nimi občas stavil……už jako renomovaný majitel právní kanceláře….ani moc tím kriminálem nenačuchnul….naštěstí jsem už v té době mířil jinam…..

 513. 630 – jako obvykle. Ale dnes už končím. Šimone – srůstej.

 514. 628 Šimone, inteligentních absolutních oportunistů bys mezi novodobými „demokraty“ našel… Ano. Nemít takové takové lidi ve svých službách je leckdy nepřiměřeně velký luxus. O svých motivech se Ti asi nikdo nezpovídal. .

  Jak pravil Martin : Srůstej.

 515. Halle, snad by jsi si nenechal za potseni jeste platit? 🙂

 516. Zdá se, že obyvatelstvo se od časů Hoří, má panenko nezměnilo. Teď mi říkal kamarád, že na hasičském plese v jedné obci těsně pod Blaníkem někdo čornul hlavní cenu z tomboly – kameru. Hasiči teď mají problém, protože paní co hlavní cenu vyhrála, chce tu kameru a na finanční kompenzaci dlabe. Hasiči tu kameru dostali jako sponzorský dar v za polovičku.

 517. Petře,

  sám jsi mou činnost ocenil, a dost vysoko.
  Nechat si platit za své potěšení je úplně nejlepší, co se může člověku podařit – třeba nymfomanka, která si za povolání vybere prostituci 😀

 518. 639
  Takže plať ! 🙂

  Kdokoli další se může přidat ! 🙂

 519. Proč by se styděl? Hloupej, kdo dává, hloupější, kdo nebere. Zdraví teta Kateřina.

 520. 615 Rputi, to je reálný kapitalismus. Podívej třeba na vojenské zakázky v nekapitalističtější zemi světa. Za kolik je třeba něco co lze za pár dolarů koupit v každém supermarketu.

 521. Něco mi ušlo?
  Halladin vyprodává bubliny do vodováhy nebo nabízí vytrhání kompletního chrupu zdarma, že je takový zájem? Že by hrozila daň ze zubů?

 522. 645 Schumi,
  já to jedu podle rovnice. Čím více státu, tím více socialismu!
  Vzhledem ke genderovým hajzlíkům nutno konstatovat, že stát se už montuje i do toho sraní, takže je to v hajzlu, je to socík! 😀

 523. 647 Rputi, ne, je to kapitalismus se socialistickou tváří. Spojující oba systémy:
  Kapitalisticky pracovat, socialisticky žít. Tak dopadla původně lecčí opačná představa.

 524. 648

  Bravo, Schumi,

  mimořádně jsi se trefil , ač jsi to asi myslel jinak !
  Kapitalisticky pracovat, socialisticky ( za mizerné platy) žít ! 😀

 525. Svatá prostato!
  Baby jako nároková součást sociální podpory? 😀 😀

  …Proto Wegner chce mezi uprchlíky kvóty pro ženy. Ve skutečnosti by to mělo být podle něj provedeno takto: „Na začátku roku se stanoví pro každý měsíc, kolik dospělých mužů a žen může žádat o ochranu do Německa, v případě, že bude více svobodných mužů, tak se na hranicích vrátí.“…
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/politik-cdu-dejte-migrantum-zeny-a-bude-v-bazenech-klid/

 526. Rputi,

  to nemá se sociální podporou nic společného !
  Spíš další způsob, jak omezit migraci.

 527. Dobré zas ráno… Fouká větříček… Leč není hruštiček… Tak místo hruštiček shazuje střechy a větve, leckde i stromy. Tak bacha…

 528. Tak pokud je to pravda, byla by to děsná pérdel !

  Jako by situace McCainův nemohla být ještě horší, investigativní novináři z truepundit.com připomínají, co Wikileaks odhalily v roce 2008, McCain požádal o financování své prezidentské kampaně tehdejšího ruského velvyslance v OSN, Vitalije Čurkina, který zemřel minulé pondělí v New Yorku. Co to je tak překvapující, že nyní McCain je jedním z nejhlasitějších krotiků Donalda Trumpa pro jeho údajné proruské postoje, stejně jako obviňuje Vladimíra Putina z kybernetické války zaměřené proti Hillary Clintonové.

 529. 653 Halle,
  nebereš ty všechno moc doslova? 😀

 530. 655 Halle,
  je to jednoduché! Za prachy cokoliv! 😀

 531. Rputi,

  já si ten dopis na wikileaks mezitím našel, je pravdivej, ale – k té žádosti asi došlo omylem 🙂

  https://wikileaks.org/wiki/John_McCain_fundraising_appeal_letter_to_Russian_Ambassador_Vitaly_Churkin,_Sep_29_2008

  (Otevřít, Download, ťuknout na file, a dopis se stáhne ve Wordu nebo Writeru od Libreofficu – co kdo má

  Oni asi republikáni měli nějakou databázi důležitých lidí, a na ty lidi poslali žádost o podporu. To se dá – spojit databázi s textovým procesorem, a vytisknout sériové dopisy .
  A aparát nebo dobrovolníci prostě vytištěné dopisy strčili do obálek, a odeslali.
  Rusové na to museli čumět jako puci. 😀

 532. 658

  Problém je v tom , že v té databázi asi měli pomíchané Amíky ( kterým žádost o podporu poslat je legální) a cizince, kterým se taková žádost podle zákona poslat nesmí.

  Ne , že by se to tak úplně dodržovalo. 🙂
  Ale asi se to dělá jinak.

 533. Dnes ráno je hlavní zprávou ČRo 1, že ČR je jednou z „energeticky nejšpinavějších“ zemí EU. Máme prý vysokou spotřebu energie, kterou vyrábíme v odporně neekologických elektrárnách.

  Zprávu vydala nějaká obskurní britská ekologická organizace pro čisté zdroje a zde ji šíří Greenpeace.

  Takhle se dělá objektivní nezávislé zpravodajství. Názor několika mongolů z neziskovky bude dnes jedna z hlavních zpráv nezávislého veřejnoprávního média.

 534. BTW, dnes jsem rozkliknul pár našich korporátních nabídek práce v USA a ve všech se požaduje aspoň základní znalost španělštiny …

 535. Noname: dnes jsem rozkliknul pár našich korporátních nabídek práce v ČR a ve všech se požaduje aspoň základní znalost němčiny … Němčina, to je evropská španělština.
  Dobrý den.

 536. video – české titulky

  …Christina Baum, povoláním zubařka, je místopředsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Nazývá multikulturní úsilí mainstreamových stran za plán na „náhradu populace“ a „zánik německého lidu“.

  Citovala studii vydanou Münsterskou univerzitou, která zjistila, že v mnoha západoněmeckých městech 55 až 70% dětí ve věku do 6 let jsou cizinci. Tato realita se již nedá zaobalit tím, že se označí za konspirační výmysl xenofobů a ultrapravičáků…
  http://freedomeurope.eu/video-nemecko-plan-nahrady-populace-je-skutecnosti-christina-baum/

 537. 662-překvapivě u nás ne. Dokonce je ve firmě dost těžké dostat se do jazykového kurzu němčiny-bývá jednou za čas, angličtina pořád.

 538. Fujtajbl vespolek,
  na Podblanicku silný nárazový vítr, polojasno, šest stupňů Celaskona nad nulou. Čelo fronty přes nás přecházelo cca ve čtyři hodiny ráno a nárazy větru byly podle mé soukromé stupnice na úrovni „Chrupalo sklo v oknech“. Což je asi rychlost někde kolem osmdesáti – devadesáti km/hod. Naštěstí nárazy byly krátké, několikavteřinové. To celkem nic nedělá. Zažil jsem vyšší stupeň jenom jednou – když se přes nás přebatolil Kyrill. To se nedalo venku stát a odneslo mi to tenkrát plech o rozměrech 3 x 4 metry přes dva metry vysoký plot a zahodilo ho to na louku pod barákem. Ten plech byl zatíženej šutrama a kusama litiny o váze tak dvou metráků, ale vítr to podebral, zátěž setřásl a pak proběhl výše zmíněný transport.

 539. Není to překvapivé – požadavky matky německé a americké se jaksi liší naprosto logicky.
  Proč by měl německý šéf s českým zaměstnancem mluvit anglicky ?

 540. 667-my jsme německá firma, Halladine, ve které se mluví anglicky. Firemní dokumenty se vedou v angličtině. Jednání taky.
  Je to totižto naprosto běžné.

 541. NoName,
  třeba je to tak proto, abyste nerozumněli šéfům. Když se na něčem potřebují domluvit a nechtějí, aby inostranci věděli o čem je řeč. 😛

 542. Dobrý den. Tady, v Moravské bráně, kdosi zapomněl zavřít vrata a tak tu je pořádný průvan.
  Dnes u nás máme hasičský bál a já slíbila, že půjdu pomoct s organizací. Tak jen doufám, že nebudu přímým účastníkem Formanova Hoří nebo jeho letošní reprízou naživo.

 543. 669-ale tak my trošku rozumíme … Kdyby náhodou 😉

 544. Dobré ráno,

  ráno jsem měla dojem, že se k nám někdo dobývá, než mi došlo, že to průvan, který se protáhl asi nějakými škvírami na schodiště, lomcuje dveřmi do bytu.

  „Proč by měl německý šéf s českým zaměstnancem mluvit anglicky ?“
  Protože když se chce domluvit českej doktors něměckým na diagnóze, tak používá latinslé termíny. Angličtina je novodobá latina.

  Ostatně vzpomenu-li na Vojnu a mír, tak v nevím, jakém díle se popisuje, že když napadl Napoleon rusko, vzedmula se v ruskej šlechttě vlna vlastenectví a v korespondeci a konverzaci začali používat ruštinu místo do té doby běžné francouzštiny.

  A to nemluvím o něčině v 19. stletí, protože tehdy se německy sice běžně mluvilo v půli evropy, ale je fakt, že ta půle evropy byla rakouské císařství nebo německo.

 545. To jste mě NoNme překvapil, já myslel , že Continental je americká firma.
  Zřejmě máte globální rozsah, zatímco Nicknamova matka ne.

 546. NoName, potvrzuji. Konkrétní příklad – česko německá firma HiTech – 50:50, všechno se odehrává v angličtině. Jediný, kdo na jednáních mluví německy, jsem já o přestávkách na občerstvení. Dokumenty v angličtině, samozřejmě to musí být pro úřady překládáno, tady do češtiny, pro německou dceru do němčiny.

  Nebudu komentovat Googlenauta, ale rozdíl mezi NoName a nickname (kromě jiného) je v geografické vzdálenosti od hranic BRD. I tady u nás byla většina zblblá supersvětovostí angličtiny. Moje žena suplovala těhotnou němčinářku a musela vysvětlit dětem a pak i rodičům, že pro valašského zedníka nebo servírku je do Rakouska blíž než do Ameriky. Dneska s potěšením sklízíme poděkování, protože k německému základu se angličtina doučuje jako druhý jazyk snáz.

 547. 651 – Rputi, dovolím si s první větou, tebou uvedeného citátu páně Robejška (Elita totiž potřebuje národ více než národ elitu), nesouhlasit. Ne, že bych si myslela, že opak je pravdou. Myslím, že národ a jeho elita jsou spojené nádoby. Vždyť i tady se kdysi naříkalo, že jsme tam,kde jsme, protože nemáme elity. Ty se nám v historii opakovaně podařilo dílem vybít, dílem vyhnat. A to, co tu zůstalo, si buď dávalo pozor, aby je za elitu nikdo nepovažoval, nebo se za elitu začali vydávat ti, kteří sice byli elitáři, ale spíš kádry. A protože každý národ-stát svou elitu musí mít, tak dnes je nám tvrzeno, že „elitou“ je kdejaká pěnice či komediant.

 548. BTW – kde se vzal výraz „fičung“? V pokojíčku je klidno, ale pohledem z okna registruji ten „fičung“. Sousedovi to právě sebralo několik trapezových plechů z přístavku. Protože jsem od něj na západ, tak to letělo na druhou stranu.

 549. Tedy tohle je od USA dost hnusný!
  Zakladatele serveru WikiLeaks Jualiana Assange, který se ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, aby nemusel být vydán do Švédska kvůli nařčení ze znásilnění, navštěvuje americká herečka Pamela Andersonová. Hvězda seriálu Pobřežní hlídka se zapojila do kampaně na podporu mužů, kteří byli falešně obviněni ze znásilnění. Média spekulují o jejím vztahu k Australanovi. Andersonová jej v rozhovoru pro australský rozhlas nepopřela.
  „Rozhovory s Julianem jsem strávila více času než se všemi svými exmanžely dohromady,“ přiznala Andersonová.

  Já vím, že Assange mají jisté kruhy v USA dost za nehtama, ale že by byl až takovej hříšník, že na něj nasadí Pamelu Anderson? Assange není takový duševní gigant jako David Hasselhoff, ten její intelektuální nápor nemůže vydržet. Předpokládám, že Pamela si nesundá tričko. To by asi Ekvádorci rovnou vyhlásili Spojeným Státům válku.
  Jsem zvědav, kdy rupnou Assangeovi nervy a vzdá se mariňákovi na Grosvenor Square 24.

 550. 677 Dano,
  chápu, jak to myslíš, ale to je samozřejmé.
  Ovšem pro prosté přežití – nikoliv ve smyslu fyzikálním – národ bez elity přežije, ale elita bez národa nikoliv!

 551. Dano, to je na delší debatu. Když budeme používat výraz „elita“, ale každý bude mluvit o jiném obsahu tohoto slova, tak se k souhlasu nedokopeme. I Robejšek v tom udělal guláš, protože ta jeho elita, která potřebuje národ, je ta samozvaná nebo uměle vytvořená „elita“ (tzv. elita). Naprosto souhlasím s tvojí 677 v tom, že opravdová „elita“, tedy někdo, kdo vyčnívá v žádoucích konotacích, byla vybita nebo vyhnána. Přesto stále existuje a to přes mohutný odpor těch, kteří na to nemají. Nemyslím tím finančně, ale to doplňuji pro blbečky, ne pro tebe.
  Otázka k diskusi – má se takto, mnou chápaná elita, hlásit ke své elitnosti, zveřejňovat a propagovat se a ukazovat svoji elitnost na venek? Nebo je takové chování projev té rádobyelity, která to musí vyřvávat do světa, protože jinak by si jí nikdo nevšiml?

 552. 680 – Rputi, dovol dotaz – fyzikálním nebo fyzickém?

 553. Rozdíl je také ve velikosti. Jsme ve srovnáním s Noname malá rodinná firma. Malé šroubky, elektrikáři, ajťáci se znají s kolegy osobně. Němečtí kolegové mají většinou střední školu. Anglicky se dorozumí, ale německy pochopí i vtip. Tím netvrdím, že moje němčina či angličtina se vyrovná jejich znalosti cizích jazyků. Německy mluvím jako Východní Gót (v překladu: Tatar).

 554. Prošel jsem školou cíleně vychovávající elitu – O.Krejčí, Š.Fülle, D.Vondráček a další. Po revoluci se učitelé zaměřili na ještě elitnější elitu.
  Pro poznání reálného života člověk musí padnout na hubu. Občas slyším od „nových Čechů“ my nejsme jako ti dole – rozuměj dělníci – a touto větou u mne nejeden přešel Rubikon. Výjimečný člověk je poznán ve své obyčejnosti.

 555. Martine, já chápu elitu jako ty, kteří jsou jako elita vnímání veřejností, ostatními. Takže moje odpověď na tvou otázku je: skutečná elita se ke své elitnosti hlásit nemusí, protože ji má udělenou od ostatních – má přirozenou na základě svých znalostí, schopností a charakteru. 🙂

 556. (668) Němci anglicky, to je běžné, ale když musí, tak dokonce i Frantíci!
  (677) „pěnice či komediant“ jsou přece celebrity. 😛

 557. Ptakopysku, to není šroub ale šnek. A pracovat jako šneci jim německá matka nedovolí!

 558. 682 martine,
  mea culpa – zajisté, že fyzickém! 🙂

 559. Já jsme asi ve Francii potkal nepravé Frantíky, ale anglicky se snažili domluvit, v Paříži a Provence. Někdo říká, že nemají rádi Angličany, a když neangličan, tak i angličtina jde.

 560. 681 přesně tak, Martine. Jak někdo nad sebe vystrčí plácadlo s nápisem „Jsem elita“, pozor na něj. Už jen to, že někdo uvažuje o tom jestli je či není elita, je znakem toho, že není elitou.

  680 Rputi, elita je relativní. Každý národ má elitu. Nelze ji odstranit bez odstranění celého národa. Jen snížit její úroveň. Obrazně jde o tvar pyramidy. Její strmost, velikost základny… Kolikrát tady v různých souvislostech opakuju, že nejde o to jestli ano či ne, ale o rozprostření na škále.

  Jsou kultury které ve vztahu k vlastní elitě trpí autodestrukční chorobou.

  Elita bez národa v etnickém smyslu? Samozřejmě, že i ta je. Od nějaké úrovně parametrů národnost není významná. V některých oblastech či oborech, pokud jde o špičku, je naprosto nevýznamná.

 561. Šumaváku,
  beru zpět. To mě nenapadlo, že šneky se nemohou stát německým vývozním artiklem, protože je to proti německé přirozenosti 😀

 562. 675 Martine, přetrvávající význam němčiny v této evropské oblasti je založen na historické a generační setrvačnosti. Pro mladé Němce a mladé firmy je angličtina standard. Němčina je zde stále významná, ale pro nejmladší generaci jako druhý nerodný jazyk.

 563. 691 Schumi,
  ta elita musí přinejmenším z něčeho vyrůst – tedy z národa, či oboru. Elita jen tak sama od sebe vzniknout nemůže.

 564. 667 protože německý šéf neumí česky, český zaměstnanec neumí německy, zato oba jakžtakž aby se domluvili umějí anglicky, a tato drobná komplikace není překážkou vzájemně výhodného obchodního vztahu. Mají-li zájem, lidé se domluví jakkoli. nemají-li zájem, nedomluví se ani společným jazykem.

 565. 695 Rputi, každý národ má svoji elitu, ale ne veškerá elita má svůj národ.

  Elita vzniká přirozeně v každém společenství na základě přirozené nerovnosti.

 566. Ve vsech firmach, pro ktere jsem delal, byla anglictina komunikacnim jazykem. Prekvapive I v nemecke firme v CZ je podle mne lepsi umet anglicky, nez nemecky.

  Nemecka firma ma totiz pobocky po Evrope a ty musi spolu komunikovat, ze ano…

 567. Tak tohle se mi moc libi…

  Jsou-li povinné daně solidaritou, pak je znásilnění aktem lásky.

  Z Macka.

 568. Však on ten neúpěšný sebevrah, až bude instalován do funkce, to německým firmám zatrhne – to nejde, aby používaly jazyk eurozrádců….
  Tedy i mé bývalé matičce – Deutsche Telecomu.
  Předpokládám, že přejdou na bavorsko – marocký dialekt.

 569. 701 podle zákona nelze zúřadovat jinak. Ovšem než nést náklady trestního řízení, věznění a léčení na náklady daňových poplatníků by bylo výhodnější ho nechat padnout v Sýrii a tak se toho blba definitivně zbavit.

 570. “ ty, kteří jsou jako elita vnímání veřejností, ostatními. Takže moje odpověď na tvou otázku je: skutečná elita se ke své elitnosti hlásit nemusí, protože ji má udělenou od ostatních “

  Problém, Dano, je, že nevíme, kdo je vnímán veřejností jako „elita“, protože vlastně nevíme, kdo je „veřejnost“ a kdo ne. Například v mediích se často tvrdí, že veřejnost si myslí to nebo ono a když se zeptáš konkrétních lidí, tak zjistíš, že ani jeden si nemyslí to, co „veřejnost“.
  Zrovna tak je otázka, kdo je „elita“. Každý si představuje něco jiného a vidí tu elitu v něčem jiném. Někteří i v těch financích.
  Člověk může být elitou ve svém oboru a lidsky nic moc…. Nebo naopak.

 571. A ještě jedna otázka – národ potřebuje elitu – k čemu konkrétně? Jen se ptám. Zajímalo by mně, k čemu kdo z vás potřebuje elitu.

 572. 698 Ano, Petře.
  Jenže tu a tam některým ještě nedošlo, že od doby generálního gouvernementu se lecos změnilo.

 573. „Někdo říká, že nemají rádi Angličany, a když neangličan, tak i angličtina jde.“

  tohle jsem slyšela už nejmíň před třiceti lety 🙂

 574. 702 – Schumi – tady bohužel zapracovali Turci….

 575. 704 Zajisté maYdo.
  Když se ráno podívám do zrcadla abych tam někoho viděl.

 576. Schumi
  myšlenku elit s pojmem pyramida spojil kdysi Erich Kästner:

  Belauschte Allegorie

  A. Sämtliche Steine der Pyramiden
  gleichen einander so ungefähr.
  Nur in einem Punkt sind sie verschieden:
  Die unteren Steine tragen viel mehr.

  B. Ihre Anteilnahme ist ehrenwert.
  Die Steine haben sich wohl beschwert?
  Es sind nun mal nicht alle die Ersten.
  Die Untersten haben es immer am schwersten.

  A. Wäre es nicht in solchen Fällen
  besser, man kippte die Dinge um?
  Pyramiden auf den Kopf zu stellen,
  fände ich nicht dumm.

  B. Dann gingen die Pyramiden in Trümmer.
  Die Steine fielen und würden gehoben.
  Doch wieder wäre die Spitze oben
  Und unten wären sie breit wie immer.

  A. Wenn bei den Menschen, pardon! bei den Steinen
  alles wie wild durcheinander gerät,
  schließlich liegt doch zum Schluß, wie Sie meinen,
  unten und ewig die Majorität?

  B. Das meine ich. Die Geometrie ist vernünftig.
  Da hilft kein Weinen. Da hilft kein Hauen!
  Da hülfe nur eins.

  A. Und das wäre?

  B. Künftig vielleicht keine Pyramiden mehr bauen.

 577. No, nabízí se srovnání… Za varovný výstřel 12 let, džihádistovi 3 roky a 3 měsíce…

 578. 707, Šimone, no a? Místo spravedlnostního cirkusu by bylo výhodnější ho pustit, jako že je blbej, ale že to není trestné, a nechat ho aby se dostal kam chtěl. Samozřejmě, že pod diskrétním dohledem a ve finále bez dokladů. Případně s něčím co by ho diskrétně diskreditovalo v tom směru, že pracuje pro opačnou stranu než ke které se hlásí. Přišlo by to levněji než proces a všechno kolem. Chápu, že to nejde, pravidla pro to nejsou nastavena. Je to škoda. Na druhou stranu se to v nákladech na masu ostatních souzených a odsouzených ztratí. A když to daňovému poplatníkovi nevadí, když se to nemá vliv na volební preference, tak co…
  Naproti tomu v případě Krejčíře zdá se, že je na dobré cestě že shnije v Africe. Sice je projevován formální zájem o jeho vydání, ale jen aby se neřeklo. Zásadní výhodou, je že sám učinil mnoho proto aby tam zetlel.

 579. (702) To posrali Turci, chytli ho a vrátili.

 580. 709 dvd, to je tak obecná záležitost, že jako že Země je kulatá. Ovšem občas se najde někdo komu se přihodí pocit, že on je objevitelem.

 581. 710 PeSi, takový je zákon…
  Buď rád, že do těch se kterými pracuješ, se nedá kecat.

 582. 711 – Schumi – ohledně možného osudu toho pomatence s Tebou souhlasím, ale mám dvě poznámky/otázky:

  — jaké „přípravy teroristického činu“ se dopustil (dle původního zamýšleného obvinění), když byl chycen teprve na cestě tam – jak poznám na „cestovateli tam“, že je budoucí terorista nebo novinář nebo třeba humanitní pracovník apod. Písemně nic nemají a on sám to popírá;
  — schvalování a podpora terorismu – už tady se ukazuje, jak gumový paragraf to je. Jeho naroubování na tohoto maníka, který sice chová sympatie k Isilu, ale nehlásal to veřejně poslouží k prvnímu testu jeho akceptovatelnosti veřejností – no a pak už to můžeme použít na každého, kdo se eráru znelíbí. Konkrétně mi tento „trestný čin“ připadá obdoba “ schvalování atentátu na reichsprotektora“.
  Náhubkový paragraf…..

 583. Trump : „Moc patří lidu“

  V různých jazycích to lze vyložil různě.

  Prvomájový průvod. Kutálka, transparenty.
  Velká cedule s nápisem „Moc patří lidu!“
  Kohn se obrátí na Roubíčka a komentuje: „Prej že moc patří lidu…“
  Roubíček na to : „A nemaj snad recht? Lidu toho patří moc.“

 584. Elitu potřebuje každý, kdo nevěří na absolutní rovnost.

 585. 718 — Ach jo, Martine, hned dva toxické pojmy jediném v osmislovném příspěvku… Když si to člověk rozebere, už i rovnost před zákonem je dosti fishy pojem.

  Nač akceptovat slovník protivníka? Známe — anebo umíme si představit důsledky –, které to může (a nejspíš bude) mít? Proč asi od samého počátku píšu zásadně o establishmentu?

 586. Mimochodem, to je zajímavé — a kdysi shodné pozorování už kdosi uvedl, jen nenavrhl žádný mechanismus, kterým by jej vysvětlil –, že když do počítačového textu člověk cosi vsouvá, má tendenci vsunout to o (přesně) jedno slovo vedle. Nad tím mechanismem se asi budu muset zamyslet, až někdy nebude co jiného na práci… Sorry.

  Ale teď se snad raději pokusím dělat užitečnější věci.

 587. „704 maYdo, k čemu voda potřebuje mokrost?“
  To já netuším, musíš se zeptat vody. Já Ti nanejvýš můžu říct, k čemu potřebuju já vodu. Ale to bychom tu byli hodně dlouho. 🙂
  Vždyť i slivovice je z poloviny voda.

 588. „704 Zajisté maYdo.
  Když se ráno podívám do zrcadla abych tam někoho viděl.“

  výborně, schumi, aspoň jedna srozumitelná a jasná odpověď na mmou otázku 🙂
  Ale jinak se do odpovědí nikdo nehrne. Což je poněkud překvapivé, čekala bych, že kdo má tak jasno v tom, že národ potřebuje elitu, tak ví taky k čemu 🙂

 589. 719 – Zpátečníku, úmyslně jsem byl stručný, protože jsem chtěl vyslovit jednoduché tvrzení. Elita je pojem vertikální, rovnost je pojem horizontální. To se navzájem vylučuje. Dá se to zjednodušit i pohledem méně rozměrným – Elitu nepotřebuje ten, kdo vidí jen horizontální rovinu a nic mu z ní nevyčnívá. A naopak.

 590. maYdo, ale jen ta valašská slivovice. A domácí, ne průmyslově vyráběné směsi.

 591. Dobré odpolední vespolek,

  troufnu si s jedním OT problémem obrátit na zdejší ajťáky:
  Mám prográmek napsaný v Perl (asi pro Linux). Potřebovala bych ho použít, ale netuším, co a jak – sice jsem se coby samouk naučila používat moduly v Rku, ale Linux je IMHO jiná váhová kategorie. KOlega ajťák je přetížen jinými úkoly (a navíc čestně přiznal že, Perl není jeho šálek čaje), tak mi možná nezbyde než se do toho pustit sama… kterou příručkou a čím začít ? Linux na jednom PC mám (Ubuntu), příkazové řádky mi hrůzu nenahánějí…Ten prográmek musím instalovat, PC napojit na doporučenou databázi, a pak už je to jen pár příkazů… takže učebnice zvící 600 stran nejsou potřebné….

 592. Já taky nejsem expert na Perl, nicméně Perl běhá na všem, tedy i Windows. Na druhé straně, pokud se připojuje do nějaké databáze, je potřeba mít knihovny pro tu databázi, takže Linux dává více nadějí.

  Pokud máš Ubuntu, běž do příkazové řádky a napiš

  sudo cpan

  Pokud se objeví něco jako
  cpan[1]>

  je to dobré, Perl s modulem cpan už nainstalovaný je a není pak problém cokoliv doinstalovat (třeba chybějící podporu pro použitou databázi).

  Pokud ne … Budeme hledat, jak perl naistalovat. 😉

 593. 722 maYdo, jaká otázka, taková odpověď.

 594. „maYdo, ale jen ta valašská slivovice. A domácí, ne průmyslově vyráběné směsi.“

  Jistě, Martine. Ta průmyslová směs obsahuje sice taky z poloviny vodu, ale není v tom slivovice 😀

  Mimochodem, nemám tušení, jak se ředí echt valašská slivovice. Tuším, že obvyklé ředění pálenek je cca na 40%. jednou jsem pila i 60%, myslím, že to byla hruškovice, ale to pro mně už není pitelný. Všechny chutě a vůně přebije špiritus.

 595. 724 Martine, myslíš tím onen pověstný bolehlav pálený z všeho možného plný vyšších alkoholů a dalších fujtablátů?

 596. 721 zkusím jinak : K čemu liška potřebuje ocas, ryba ploutve, rak klepeta, medvěd kožich Martin TT játra, obloha modř, noc tmu, mozek závity…?

 597. 728 vše etylalkolového co po odpaření zanechá na skle fleky považuju za sajrajt. Třebaže, ano, některý mi v přiměřeném množství i chutná.

 598. 718 Martine, to je jako říct mokrost vody potřebuje každý kdo nevěří na její absolutní suchost. Elita je neoddělitelnou součástí (protože elitnost jako vlastnost) každého (nejen) lidského společenství.

 599. Schumi,
  ad 732 – nojo, když ono je to s tebou těžké. Když ty nahlížíš na všechny alkoholy pohledem myče oken…

 600. Tak zase znovu pro ty, kteří před lety nečetli moje přednášky o slivovici.

  V prodávaných splaškách nemůže být polovina vody, protože jejich lihovitost je méně než polovina. Howgh!

  Jak se ředí průmyslově vyráběné ovocné pálenky, kde je slivovice jen jednou z mnoha, nebudu popisovat, protože jsem sice vysokoškolsky vzdělán, ale nemám praktické zkušenosti z provozu lihovaru.

  Slivovice na Valašsku, tedy ta slivovice vyráběná z vlastních švestek z oblasti jižního Valašska a v pěstitelských pálenicích, kde si celý postup pod dohledem páleničáře ovlivňuje zákazník sám, je po druhé destilaci tzv. lutru v síle kolem 55 až 57 objemových procent alkoholu. V tom nejlepším případě.
  Po změření stupňovitosti a teploty je páleničářem navrženo doředění pramenitou vodou z vlastního místního pramen na cca 50,5%. Někdo tu radu přijme, mizivá menšina je „chytřejší“. Pak na to doplatí.

  Po návratu z pálenice se slivovice v demižonu nechá v chladnu tzv. vyvětrat, asi dva týdny bez zátky. Protože azeotropická směs etylalkoholu s vodou má více procent než vypálená kořalka, síla klesne na přibližně 50%. To je pak domácí valašská slivovice. Její kvalita nespočívá v síle, ale v kvalitě suroviny, kvasu, pálení i místní vody z pramene.

 601. 729 – je mi tě, Schumi, líto, že ti někdo podstrčil ten fujtajbl místo ušlechtilého destilátu.

 602. Já když slyším slivovice, mám pořád před očima prince Charlese, jak mu na návštěvě Hostětína na Uherskohradišťsku nabídli slivovici. Aristokratem zoceleným pitím čehokoli po čem se mohl motat, ten panák viditelně otřásl. 😀 😀 😀

 603. [737] Kdosi mi vyprávěl, že na výletu do Skotska měl s sebou i něco tuzemského rumu. Poté, co jej nabídl místním na zahřátí, označili prý Čechy za statečný národ.

 604. Ve velké Británii je nejběžnější lihovitost slušných pálenek tzv. 100% PROOF. Odpovídá cca 43% objemových. Ono to má historicky souvislost se zdaněním. Zkouška se prováděla střelným prachem.

  Maximální povolená spotřebitelská lihovitost skotské whisky se obchází tzv. klubovými kolekcemi. Dnes lze i na dálku po internetu. Stanete se členem klubu a můžete si potom objednat zvolenou single malt cask strengths. Za sebe bych poznamenal, že jsem vyzkoušel leccos, ale nad 50% se prosazuje líh, jak psala už maYda.

  Tuzemský rum by patrně otřásl kýmkoliv a kdekoliv, ale nikoliv svojí sílou. My jsme kdysi dávno likvidovali východní Němce obyčejnou vodkou, protože oni pili jen naředěné blafy kolem 20%.

 605. 734 to jo ptakopysku, od té doby co jsem zařadil Finlandii mezi čistící prostředky.
  736 Martine, za ušlechtilý destilát považuji etylalkohol v laboratorní kvalitě.
  Když vážně… spotřebu přes játra mám dost malou. Rád si pochutnám. Když už. I kvalitní rum, třebaže je to sprostá pálenka z třtiny. případně s troškou dochucovadla, třeba vanilky. Z malé pálenice, dokonce košer, mám jablkovici. V jednom případě meruňkovice zafungovala jako účinný lék. Akorát se s despektem dívám na přehnané okecávání ušlechtilosti všech těch ožíradel. Také jsem ochutnal i dost drahé pitivo, ale na zadel jsem z něj nepadnul. Nemám na to trénované patro. Samozřejmě, že příběhy kolem toho jsou pěkné. čím dažší pitivo, tím větší příběh. Nakonec je to jen o tom příběhu. Je to jako ve výtvarnu. Když to má příslušnou signaturu, je áááách lecos na čem by jinak zrak se zalíbením nespočinul. Když se to náležitě podá, lidi jsou schopní vidět neviditelné, slyšet neslyšitelné, chutnat nechutnatelné.
  Samozřejmě že nejen to valašské pitivo vyráběné pro vlastní spotřebu má žádanou kvalitou a ráno, když se to moc nepřežene, nebolí palice. Akorát jak se kolem toho tak jak kolem čehokoli jiného začne moc pábit, mívám nutkání to zlehčovat. Cibetkové kafe a malíček takhle…

 606. 735 Martine, jednou jsem větral, jenže na flašku zapomněl, tak větral a větral. A když jsem si po roce vzpomněl, zjistil jsem, že mám vyvětráno. To je ilustrace jak s tím na tom jsem.

 607. NoName,

  díky to na první pohled vypadá slibně. Tak já se s tím zkusím poprat, a kdyžtak budu zoufale volat o pomoc 😉

  Ad alkoholové nápoje,
  mně se podařilo otřást Mexičanem a dvěma Rusy (kolegové v zahraniční laborce), a to po nabídnutí klasického fernetu české provenience. Mexičan zezelenal a šel to vyplivnout do umyvadla, Rusové statečně polknuli, načež jeden zůstal ohroměně zírat, a druhý zajásal „jóločka !!!“ Všichni zúčastnění pak souhlasili, že přezdívka „lak na rakve“ je velmi výstižná… Do druhé nožičky už nechtěl nalít nikdo 😀

 608. Matzurko,

  To je pitelné tak s tonikem, a možná by jim chutnalo 🙂
  Asi jsi na ně byla řádně nakrknutá 😀

  OT
  Když jsem byl naposledy v OV, tak mi tu odešel Ntb, doma se do něj dal novej disk a nahrál nový systém.

  Měl jsem Obamy ,jak se tu připojím na net,když nemám napsané hesla.
  A ejhle ,on si ten ntb s novým diskem a systémem nějak hesla zapamatoval. To snad není pravda….
  Anebo mi ve vpořádkovně kompů ty připojení nějak vkopírovali do nového systému ?

 609. Raději se běžte podívat na Nova Cinema – Stopařův průvodce po galaxii.

 610. Hele, víte co? Nesahejte mi na Jindřichohradeckej rum… A je to rum, ne žádnej tuzemák, či co… Když jsem v dobách her a malin nezralých sjížděl Lužnici či Vltavu a u břehu prosekával led, abych ty lodě na tu vodu vůbec dostal, byla flaška Jindřichohradecký plachetnice nutná a postačující podmínka funkčnosti! QED!

 611. 2 Matzurka ad 744 – mno, jsou i jiní znalci… Onehdá jsme jeli do Japonska a protože jsme všichni dobře znali toho hlavního profesora, co se o nás měl starat (má ten odbourávací enzym), tak jsme každej měli s sebou flašku pravýho ferneta. No a dorazili jsme a protože jet-lag, tak se nám vůbec nechtělo spát… Tak šéf prohlásil, že pro žlutý držky je to škoda, v 7-11 jsme koupili led a obrovskou flašku toniku a seděli ve společenské místnosti a popíjeli… No a druhý den, když profesor dostal dárečky a fernet tam nebyl, tak viditelně posmutněl… No a nastala chvíle nás mladších – hele Tošio, tohle jsme Ti ještě přivezli my… A on se viditelně rozzářil a prohlásil, že takovouhle dobrotu v Japonsku nesežene…
  BTW, tady je vidět ten pokrok v Japonsku… V roce 93, když jsem tam byl skoro rok, neexistovalo oslovovat profesora křestním jménem – a tím pádem mu tykat – ve společnosti ostatních… Stejně tak ovšem neexistovalo, že by si profesor byť jen náznakem řekl o flašku… Leč doba pokročila a Tošio by pomalu bral jako urážku oficiální oslovení, zejména v přítomnosti studentů. Nejsou takoví všichni, ale je jich docela dost… A Tošio není sám, kdo v Japonsku dokáže ocenit dobrej Fernet. Což je btw evropskej unikát…

 612. No, hodně podobnej je Jaegermeister. Mám na něj vypěstovanou alergii.

 613. V jednom receptu mám Angosturu bitter, v Česku nahradit Fernetem. Vlastní zkušenost nemám, ale bude to asi něco podobného.

 614. Fernet je jedním z dědictví monarchie. Podobně, jako bramborový rum.

 615. [694]- Schumi, mladá generace zapomíná, že pro přežití je třeba znát jazyk protektora… 🙁
  😉 😀

 616. Ohledně němčiny stačí kouknout na mapu. Angličtina jako komunikační jazyk je hezká věc, když není zbytí, taky ji používám, ale kšefty se domlouvají u piva. A tady je s Němci nebo Rakušáky němčina nenahraditelná.

 617. Martine TT – 718

  „Elitu potřebuje každý, kdo nevěří na absolutní rovnost.“
  A kdo dnes věří na absolutní rovnost, považuje se za elitu a na tu rovnost rozhodně není zvědavý v praxi. 😉 😀 😀

 618. 723 – Omlouvám se, až teď jsem zas u internetu, navíc jen na otočku. – Což o to, Martine, že existence elit ihned logicky vylučuje rovnost (v jediném myslitelném rozumném smyslu slova), se rozumí samo sebou, a právě tak je tomu i obráceně. Ale co má být? U toxických pojmů jsou logické rozpory, bezprostředně vyplývající z jejich užití, zcela běžné, a jsou podstatnou, ač nikoliv jedinou složkou jejich toxicity.

  Ostatně v lidské společnosti neexistuje nižádná aplikace pojmu rovnost, o které bych věděl nebo bych si ji dokázal představit, a kterou bych mohl považovat za oprávněnou a relevantní. Rovnost je pouhý levičácký buzzword, který jim slouží k tomu, aby jedny štvali proti druhým. Ale to samozřejmě ví každý (včetně nich).

  Drobátko složitější je to s elitami. V autonomně fungující společnosti mi připadají jako pojem sice vždy inherentně vágní (ledaže by společenská struktura byla definována zcela rigidně, a kdesi bylo taxativně vymezeno, koho k elitám počítat), přesto však užitečný a v mnoha kontextech rozumně použitelný. Jenže jak je tomu v Protektorátu, v komunismu, nebo v dnešním režimu, zkrátka ve všech těch všivých časech, kdy má slušný člověk jít od toho? Tvrdím, že tam jde o pojem jednoznačně toxický a že to je dobře doložitelné právě i způsobem, jakým je užíván dnes. (Což lze číst i jako moji kritiku jednoho místa úvah páně Robejškových.)

  Daleko důležitější myslím je, že vzdor vší logice zde psychologicky žádný rozpor není, a ještě žádnému modernímu levičákovi nečinilo nejmenších obtíží mluvit o rovnosti i elitách v jediné větě. A chytá je snad někdo za slovo? Konfrontuje je se smrdutým bahnem pokrytecké vnitřní rozpornosti, v němž se plácají? — Upomíná mne to na dávné doby, kdy jsem opakovaně býval obtěžován marxismem-leninismem. Ten totiž také je pln protimluvů a logických rozporů, pro dostatečně vzdáleného pozorovatele možná až komických. (Jenomže který pozorovatel byl dostatečně vzdálený poté, co si SSSR pořídil ICBM?) Pokud však nebylo možné vstát, lektora (anebo i jen ubohou učitelku) setřít a vymáchat mu ksicht v louži těch duchovních exkrementů, jež čerstvě vyprodukoval, potom do očí bijící logické rozpory ideologie, jíž jsem byl nucen naslouchat, naopak zvýrazňovaly její numinózní povahu. Obávám se, že velmi podobně je tomu i dnes.

 619. OT: Skvělý Kapitán a nepřítel, zejména první část. Úžasný minimalistický Greeneland, vytvořený z těch několika úsporně vylíčených prvků, a zejména z toho, co v něm není. Napsal to, když mu bylo už 84 let…

 620. M.Konvička:

  „Případ jódových tablet ukázal, kam tahle země spadla za 25 let vlády naivů, sobců a dobroserů.
  NEZÁVISLE na tom, zda francouzský únik radioaktivity byl nebo nebyl nebezpečný, se pár lidí shánělo … a tablety, podávané jako 1. pomoc při zvýšené radioaktivitě, nikde nebyly. Těch pár na skladech se hned vykoupilo …
  V 80. letech byly tyhle tablety ve velké zásobě v každé škole, v každé fabrice, každé nemocnici, každé lékárně, každém protiatomovém krytu. A neustále se doplňovaly. Jenže pak se uvěřilo na věčný mír… zásoby expirovaly a vyřadily se.
  Jasně, při jaderné válce USA x SSSR by byly platné, jako mrtvému zimník – to platí i dnes. A na velkou válku se v 90. letech přestalo věřit. Jenže SAFRA – po Evropě je spousta jaderných elektráren; terorismus je už přes 10 let krutou realitou, a navíc tady máme „jestřáby“, provokující Rusko.
  Takže teď by se měla příslušná ministerstva chytit za nos a rychle (klidně potichu) s tím něco udělat. Netuším, jak je jodid draselný drahý, ale tuším, že to bude pakatel…“

 621. 767 PeSi,
  s tím, že lumpové to vědí a Samsung si nekoupí a ti ostatní žvaní …. a žvaní …. a žvaní … a roboti naladění na určitá slova poslouchají….

 622. 767

  Hlavně si nemusí připojovat televizor na net.

 623. Esistesišimli, tak máme výročí!
  Samotný Vítězný únor, tfuj, tfuj,tfuj na stotisíckrát!

 624. 759 Ten totiž také je pln protimluvů a logických rozporů…
  Zpátečníku, to je dialektika…

 625. Dobrý den. Ad Velký bratr (Bratr?): Pokud používáte mobilní telefon, můžete být odposloucháváni. Pokud používáte Windows, také. Pokud má
  Ad pokuta z FÚ (pokračování mého příběhu): za příkladné plnění povinností (např. dlužná částka zaplacená před doměřením daně) bylo penále pouze 15%. Z toho lze vyvodit, že při prvním pochybení budou živnostníci postihováni podobnou marginální pokutou – např. 15% z maximální pokuty, pokud půjde prokazatelně o opomenutí, nikoli o úmysl.

 626. Národní galerie zavřela!
  Nebylo by kratší vyjmenovat, kde ještě není bordel? 🙂

  …Podle zdroje blízkého redakci nenastoupila v sobotu ochranka do práce, důvodem mají být finance. Galerie tudíž není střežená, což představuje ohrožení všech sbírek. Proto jsou objekty uzavřené a zaměstnanci mají pokyn sdělovat, že jde o technické důvody.

  Okolo budov NG krouží zmatení turisté,i cestovní kanceláře se o celé situaci dozvídaly se zpožděním…
  Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/narodni-galerie-zavrela-udajne-kvuli-ochrnace-20170225.html

 627. Rputi,
  když ta nová hlídací agentura nabídla nižší cenu. Tenhle způsob výběru veřejných zakázek je cesta do pekel.

 628. V privátu bez dozoru vlastníka funguje nižší cena a více dárečků. Nakonec všichni skončíme u jednoho z pěti největších dodavatelů šroubků a vroubků.

 629. 2 dvd ad 775 – no, to je přesně osud Švehlova mostu z Tábora na Bechyň – podstřelená nabídka a najednou je firma v insolvenci – a rekonstrukce mostu v nedohlednu. Ale dokážu si představit, co by následovalo, kdyby zastupitelstvo nevzalo tu nejlevnější nabídku – takovej Ištván Tosipiš by se posral do vejšky…

 630. Může být součástí výběrového řízení i požadavek na vázaný vklad na účet vedený u banky povolené ČNB? Z tohoto vkladu by se hradily všechny reklamace, které by firma nebyla schopna opravit do smluvené lhůty.

 631. 2 Nickname.
  Ano. Systém záruk („bond“) je naprostý standard v investiční výstavbě. Akorát v ČR budou nejspíš nějaké ta česká specifika.

 632. Zcela OT
  jako cyklista honoris causae jsem před chvílí podřimoval na schůzi našeho cyklistického spolku a znuděný kolega, zíraje z okna náhle zvolal: „Hele, žumpouš!“
  Přiznám se, že mě ten pojem udivil. Vyhlédl jsem tedy ven a koukám, že ke svému služebnímu vozu kráčí svižným krokem místní manažer parciálně fermentované biomasy. Že se mu říká žumpouš, což je prý mazlivý zkrácený výraz pojmu žumpotechnik jsem doposud netušil. Ba dokonce jsem ani neznal stručnou charakteristiku jeho duchovního potenciálu „Co v savici, to v palici.“ Když kolegové picyklisté zjistili, že neznám základní informace o tomto gentlemanovi, rozpovídali se. Řeknu vám, že o prosté duši, jejíž chlebem vezdejším jsou výkaly spoluobčanů, by se dal napsat román. Domnívám se, že Padesát odstínů hovna by zcela zastínilo směšné a zvířecky nudné odstíny šedi. Namátkou vyberu: Kolegyně cyklistka Jana, zakoupivší se na venkov, potřebovala poprvé vyvézt žumpu. I vyhlížela z okna Žumpouše, jestli nepojede kolem. Žumpouš projel, Jana na sebe hodila fěrtoch a kacabajku a vyběhla ven. Žumpouš mezitím zastavil před domem pana Oukleje a jal se konat svoji vysoce sofistikovanou a adrenalinovou práci. Pak nechal čerpadlo pracovat a odebral se k Ouklejovům na pivánko a cigárko. No a protože to nebyla první žumpa, kterou ten den vybíral, měl už v sobě těch pivánek povícero, pečlivě proložených několika vysokovoltážními panáčky. Jana slušně zaklepala, vstoupila k Ouklejům do kuchyně a oslovila Žumpouše rozvaleného na lavici: „Prosímpěkně, já jsem tady nová, tamhle odshora ze vsi, kdybyste měl chvilku, byl byste tak laskav a mohl mi také vyvézt žumpu?“
  Žumpouš přehodil domovinku z jednoho koutku do druhého, zamžoural v zoufalé snaze zaostřit svýma oteklýma kalnýma očima na ten zástup neustále se přeskupujích ženskejch a dutým hlasem pravil: „Nóóóó, paninkóóó, vítééé… mušíme počkat, kolik toho Ouklej za poslední měsíc vysral. Jestli tam pak na vás zbyde nějaký místo.“
  Paní Ouklejová včas Janě přistrčila židli, takže lehce se zapotácevší Jana usedla, vyfasovala do jedné ruky lahváč, do druhé domovinku a zapojila se do nenucené diskuse, zabývající se poměrně detailně tvorbou výše zmíněné biomasy. Po druhém lahváči získala pocit, že když na ni Žumpouš zrovna nedýchá a vítr vane od ní k Žumpoušovi, že je to akceptovatelný jedinec s hlubokými znalostmi ve svém oboru. Odborník během diskuse co chvíli odbíhal monitorovat činnost stroje a znaleckým zrakem zjistil, že Ouklej svojí produkcí zdaleka nezaplnil nákladový prostor, takže pro paní Janu tam zbylo ještě místo. Promptně odsvištěl k její nemovitosti a vykonal, co mu bylo vykonat, ještě než Jana vyřachla třetí lahváč a vybafala osmou domovinku. Domů se doštrachala ve stavu lehoučce rozevlátém a manžel usoudil, že na takto delikátní mise bude muset chodit on sám. Evidentně není vhodné nakládat na bedra křehké ženy tak těžké úkoly.

 633. Tak ti ptakopysku pěkně děkuju za připomínku mé dnršní činnosti. 🙁

 634. Halladine,
  copak, copak? Schůzoval ji, podřimoval, lil do sebe pivo, kouřil machorku, jezdil s hovnocucem?

 635. Zdá se, že žumpoušové všech věků mají určité shodné osobnostní rysy.
  V jisté vsi, kdež jsme vlastnili chalupu, vyskytoval se též jistý žumpouš, zvaný Habešan. Žumpoušství nebylo je oficiálním povoláním a provozoval jej pouze růčo a na černo.
  Jednou takhle, když jako obvykle lovil kunčafty kolem konzumu, ¨byla už situace kritická. V krku měl vyschlo a v kapse průvan a jak tak uvažoval na nutností to nějak řešit, zahlédl matičkou mou rodnou.
  „Pani, nepotřebujete vybrat žumpu“, zahulákal od kostela ke konzumu.
  Matička chopila se příležitosti a mávala ručkou že ano.
  „Tak si připravte dvě zelený“, lakomil se Habešan.
  Matičce přišlo to příliš. „A jedna by nestačila“, zařvala směrem ke kostelu.
  Habešan se zadumal a ztěžka povzdychnul nad krutým osudem. „Tak jó, dyť vy toho tolik nenaserete“ hulákal přes celou náves.
  Máti pod tou pumelicí poněkud poklesla v kolenou, ale nesla to statečně a přežila bez ztráty kytičky. 🙂

 636. Ptakopysku,

  v domě v OV mám žumpu ,která má zřejmě rozbité potrubí pro přepad do kanalizace. Takže jednou za 14 dní až 3 týdny musím strčit do žumpy čerpadlo, a suplovat ten rozbitej odtok.
  Dnes kolem poledne zas nastala ta libá chvíle…..
  Na té kanalizaci se makalo uvnitř ještě před Vánocema, ( výměna a zdvojení potrubí s oddělením vody z koupelen a kuchyní od WC)ale není to kompletně hotové.

 637. 2 ptakopysk – tak jsem Tvoje 782 přečetl Blance a když se zklidnila z křečovitého smíchu, tak Tě mám pozdravovat… A že jsi důkazem, že i o hovně se dá psát poeticky…
  A já dodávám – kam se hrabe Neruda…

 638. PeSi,
  zjistil jsem, že nejlepší příběhy píše život sám. Pak už jenm zbývá taková drobnost – hodit to na papír.

 639. No ,každopádně ten žumpouž napomohl zapadnutí náplavy mezi starousedlíky. Po těch lahváčích a prccích si asi tykali 🙂

 640. Halladine, křesťanské pořekadlo :“nevědomost hříchu nečiní“ není v čs. právním řádu zakotveno, ale zato je tam zakotveno, že žumpa je vodotěsná jímka(stavební povolení nutné) sloužící ke SHROMAŽĎOVÁNÍ(!) sraček a NESMÍ !! mít přepad do kanalizace, natož eventuálně zakončené ČOV. O čerpadle ani nemluvě…
  Myslím, že si koleduješ…

 641. Ono taky v čs.právu neplatí, že nevědomost hříchu nečiní, ale že neznalost zákona neomlouvá.

 642. Šumaváku,
  Nicméně mi OVAK účtuje stočné,kvůli tomu přepadu. Kanalizaci na dešťovou vodu jsem rekonstruoval předloni, a je v ní cosi jako revizní jáma s deklem. Pod ní po proudu by měl být napojen ten přepad.
  Na celé Slezské je tomu tak – řídké se odvádí, husté odváží hovnocucy.
  Slezká nemá čističku, ani není v plánu ji stavět – prý není kde. Takže to všechno,naředěno o dešťovou vodu jde do Ostravice.

  Možná jsem použil špatnou terminologii,a měl jsem napsat septik 🙂
  Ale odjakživa jsme tomu říkali doma žumpa. 🙂
  A vyváželo se to tak jednou za rok

 643. Já,neznalý poměrů jsem se na Ovaku ptal,zda by nešlo tu „žumpu“ zrušit, a napojit na kanalizaci rovnou….
  Že prý nešlo ,ta kanalizace na to není stavěná, a není ta čistička.

 644. Z FB:

  „Diktáty se ve školách skoro nepíší, protože děti se učí psát už jenom tiskace. Píší příliš pomalu, nečitelně, s chybami. Experti žádají, aby se rychle vrátilo psací písmo. Autor v článku uvádí příběh z jedné berlínské rodiny. Prvňáček se naučil neuvěřitelně rychle rozeznávat písmenka, psát ale první tiskací se s potížemi naučil až za půl rok. První slova začal psát až za dalších šest měsíců. Není to nijak ojedinělý případ. Odborníci to nazývají „koktavé psaní“, způsobené metodou výuky. První pokusy o psaní dopadají takto: Písmenka lítají na všechny strany, malá písmena jsou větší než velká, velká písmena uprostřed slova, jiná miniaturní. Mezi jednotlivými písmeny je jednou velká mezera, jindy jsou namačkaná na sebe. A že by dítě mohlo mít vlastní rukopis? Obavy vyslovují jazykovědci, pedagogové, rodiče i učitelé. Děti na prvním stupni mají děsivé problémy se psaním díky tomu, že se v celém Německu v prvních třídách začíná jednotně tiskacími s odůvodněním, že se děti takto naučí rychleji číst. V článku se píše i o tom, že zakrňuje jemná motorika, problém, na který upozorňují i naši odborníci při zavádění zjednodušeného nepropojeného písma v našich školách. A já jenom dodávám: Je zřejmě třeba nenechat kámen na kameni, nová levice u revolučního zrodu nového světa. Braňme zdravý rozum, pokud ještě máme čas.“
  https://www.welt.de/politik/deutschland/article162363920/Druckschrift-macht-Kinder-zu-Schreibstotterern.html

 645. Dobré zas ráno… Tak jsem zas o něco klidnější, ani v tom Německu, ani v USA nešlo o multikulturní obohacení… Aspoň to tvrdí tampříslušná policie. Jinak sice vědí hovno, ale tímhle jsou si jisti… Prý psychicky narušený občan… Jen mě napadá, jak se tento liší od multikulturního obohacovače?
  „Posečkej lásko má okamžik, vždyť svět je veliký otazník!
  pořád se jenom ptáš, však odpovědi – tý se nedočkáš!!!“

 646. Nějakej cvok se najde vždy avšude….
  Je poněkud problém,že to nikdo nepozná, a nechávají se běhat po svobodě běhat po svobodě.

  Ta ženská Hepnarová u nás,co vzala náklaďákem ostrůvek plný lidí byla v dobách ,kdy terorizmus, jak ho známe dnes téměř neexistoval..
  Je zajímavé, že se tehdejšímu zastupujícímu prezidenta Štrougalovi (Svoboda byl zravotně neschopen úřadovat) nechtělo nechat popravit ženskou, a uvažoval o milosti.
  Aý když psychiatři vyloučili možnost nápravy, byla žádost o milost,podaná matkou Hepnarové odmítnuta..
  To jsem kdesi četl, ve wiki to není.

 647. 795 Rputi, někde jsem poslouchala, jak je důležitý pro vývoj mozku postup učení tak, jak byly školy zvyklé a to zejména spojování písmen.

 648. To najíždění na chodník byl už kolem r. 2000 oblíbený vtípek německé mládeže.
  Zažila jsem 2x na vlastní kůži a není to nic moc! 🙁
  Pokud se nic nestane a policajt není zrovna u toho, nikdo to neřeší.

  To takhle jede auto s omladinou a rozhodne se obrátit. Tak si najede na chodník mezi lidi. S klidem. Lidi uskakují a mlaďoši z toho mají děsnou hlínu.
  Holt se někdy nepovede…

 649. 798 Kristo,
  zajisté!
  Rozvoj jemné motoriky a rozvoj inteligence spolu úzce souvisí, což už bylo dokázáno před X? lety!
  Ono i to zavazování tkaniček u bot mělo svůj význam. Prostě ty prstíky rozhýbat.
  Ale to se zas opičíme po Německu a tak to cpeme i sem, neb je to nové a ze Západu …. jeden by brečel!

 650. 800

  Zdá se , že komouši buď měli v mnohém zdravej rozum,anebo byli mírně zavostalí 🙂 za trendy-možno si vybrat 🙂

 651. 801 Halle,
  kdyby v Mocbě bylo, zajisté by zavedli!
  Imunní nebyli ani vůči Západu, takže když se podařilo protlačit množiny, bylo už na Z. dávno out!

 652. 796 – byl to cvok !
  Celou dobu řval: alelujá, alelujá a prokladal to temně pronášeným otčenášem……kdepak terorista….

 653. Ze vzpomínek mé matky jsem se dozvěděla, že její babička narozená 1848 svobodné matce dokázala už ve 4 letech ručně štykovat. Tím pomáhala matce, která se šitím živila. Mám 5 letou vnučku, která má problém s uzlem a pokusy navléknout jehlu vzdává s komentářem :“To nezvládnu.“ Tablet ale zvládá bez obtíží.

 654. Dobré dopoledne,
  evidentně se blížím úrovni pětiletého dítěte. Taky mi v poslední době nějak nejde navlíkat jehlu. Tablet nemám, ale myš zvládám taky bez obtíží.

 655. 804 Baubo,
  zajímavé je, že s tím tabletem se klidně naučí třeba ve 20 (i později), ale pokud do 20 nepřišije knoflík, horko těžko to pak dohání.

  Konec konců, stará anglická psychologická škola řadila mezi druhy inteligence i inteligenci manuální. Asi věděli proč.

 656. Dobré předpolední,

  no oni komouši sice učili psát správně (z dnešního hlediska), ale pochybuji, že za tím bylo víc než „dělalo se to tak odjakživa“. Smutné je, že tento způsob výuky byl opuštěn )protože „komouši“ nebo „nemoderní“, i když od psychologů víme dost.
  Mám v živé paměti, jak jsme se učili psát psací písmenka – napřed desítkyy řádek obloučků, vlnovek, kudrlinek, pak jsme to spojovali do písmenek….snad celou první třídu. A v sešitech se později známkovala i úprava – u slohovek to bylo samozřejmé.
  Přišívánéí knoflíků, poutek, obšívání dírek a dokonce snad i štupování ponožek bylo součástí „pracovní výchovy“, stejně jako jsme vyráběli jehelníčky – pravidelně maminkám k MDŽ. To ještě pan Podlaha svůk kutilský pořad neměl… 🙂

 657. Matzurko,

  spíš „dělalo se to odjakživa,a není důvod to měnit“

 658. A kdesi jsem četl argumentaci,že římská vojenská moc začala upadat,když kterýsi císař povolil ze soucitu legionářům přestat nosit těžké brnění. 🙂

 659. 806 To všechno je inteligence. Jen má různé podoby.

 660. Jo, pracovní výchova začala být po revoluci fuj. Ono se nějak mělo za to, že to byl komunistickej produkt, žeb aby se intelektuálové přiblížili dělnickej třídě nebo co.

  Jenže dřív i v těch „lepších kruzích“ aspoň holky nějakou tu manuální východu měly. Neštupovaly ponožky, na to byly komorný, ale učily se třeba vyšívat. Hádám, že z hledika rozvoje motoriky je to nakonec jedno, jestli vyšíváte dečku nebo štupujete fusekle.

 661. Význam vzdělání není v prostém nalití vědomostí, ale v cvičení a vývoji mozku. Vzděláním formovaný mozek je výkonnější než neformovaný. Proto je významné formovat ho různými činnostmi, třebaže není předpoklad, že budou konkrétně významně použity. To platí o činnostech rozvíjejících jemnou motoriku, o matematice, o činnostech cvičící spolupráci částí mozku. O činnostech co možná komplexních. Paměť, logika, koordinace, emoce….Mozek není neměnná hmota. Člověk se rodí s mozkem nehotovým. Na jeho formování pokračujícím z prenatálního vývoje velmi záleží. Význam vzdělávání není v přípravě pracovní síly předurčené vykonávat předurčenou práci v mraveništi. Je ve vytváření člověka. Jako sochy tesané z kamene. Z hrubých do stále jemnějších rysů. Které nakonec stářím omšejí, kámen se rozpuká.

  Proto vzdělání je užitečné bez ohledu na to jak mnoho a k čemu je v životě člověka využito.

  Poznámka : Život člověka je kontinuum od početí do smrti. Narození je jen změna prostředí.

 662. 813

  Dobrá argumentace proti těm,co tvrděj,že se učí prakticky absolutně nepotřebné věci

 663. Proto důležité jsou matematika, přírodovědno, historie, výtvarno, hudba…i přišívání knoflíků a drobné technické a řemeslné znalosti a dovednosti navíc hodící se v běžném životě. Takový nejen specializoavný, ale všeobecně připravený člověk je nezávislejší a svobodnější.
  Třeba tohle někomu překáží….

 664. Proto důležité jsou matematika, přírodovědno, historie, výtvarno, hudba…i přišívání knoflíků a drobné technické a řemeslné znalosti a dovednosti navíc hodící se v běžném životě. Takový nejen specializoavný, ale všeobecně připravený člověk je nezávislejší a svobodnější.
  Třeba právě tohle někomu překáží….

 665. 804 Baubo, ano mládež upadá. Už ani neumí pracovat s pazourkem…
  I když, aby se to jednou zas nehodilo…

 666. Jedním z mých literárních hrdinů byl a je inženýr Cyrus Smith.

  Je pozoruhodné, jak málo jsou mezi hrdiny zastoupeni právníci. Určitě to má nějakou významnou příčinu.

 667. Esli to nebude tím,že poptávka po právnicích-hrdinech není příliš veliká.
  Naopak,je docela velký počet lidí,co se domnívají, že každej právník by měl být nejpozději při promoci zastřelen,případně humánně utracen jiným způsobem 😉
  No,vím,že silně přeháním :-

 668. Schumi,
  proč pazourek ? Stačí i běžné dovednosti typu „woodcraft“.

 669. On ten Cyrus Smith v době dospívání rozhodl o mém nasměrování na technickou SPŠ a následně na CVUT.
  Ať žije !

 670. No a další oběť své nemoci – řidič najel do lidí V Londýně….
  To bude tím počasím. Kdepak terorista…..

 671. No, tak umíte si představit na místě Cyra Smithe právníka? To trosečníci nepřežili týden. ale jistě by byli poučeni o svých právech a zemřeli by hlady s podepsanou smlouvou o zastupování v řízení o náhradu utrpěné škody v kapse.

  Podotýkám, že Martin TT není typický právník, neb je především valach a pak teprv právník, navzdory tomu, že je pražská náplava 🙂

 672. Teda zastala bych se Perryho Masona, hrdiny soudních síní, ale otázka je, zda by jeho netody a přístup vůbec fungovaly v realitě a hlavně je otázka, jak by byl použitelnej v situaci trisečníků na pustém ostrově.

  Jak se vůbec ta verneovka jmenovala? Mně se vybavujou Dva roky prázdnin, ale to byli trosečníky školáci a Dvacet tisíc mil pod mořem a to se proháněl hrdina s kapitánem Nemem v ponorce. Ale tady mám totální okno, i když jsem to četla.

  Ostatně Verne bude brzo na indexu, neb je evidentně rasista a xenofob a genderově taky nic moc.

 673. 771 – Jistěže, Schumachere, dialektika. („Konečně jsem to pochopil,“ radoval se, volně citováno, počátkem 50. let jistý akademik, „je to takovej kafemlejnek: teze, antiteze, synteze!“) Mám-li Tvé poznámce rozumět tak, že
  – levičácké žvásty demaskovány jakožto dialektika;
  – dialektika zároveň demaskována jakožto žvást,
  pak mohu jedině souhlasit.

  Kdyby sis však (to ale nepředpokládám) snad myslel, že na dialektice něco je, pak si dovoluji upozornit, že v novověku jest tato výlučně specialitou německé filosofie, pověstné svojí takřka adolescentní žvatlavostí. (Trvající ostatně podnes; kde přesně si myslíte, že tkvějí kořeny třeba té myšlenky, že by třiíčka mohla být západní civilizaci prospěšná?) Možná stojí za pozornost, že v anglosaském myšlení se nikdy nic tak směšného jako dialektika nevyskytlo. Z pohledu zvnějška je dialektika v zásadě totožná s představou (méně ohleduplní by řekli s bludem), že všechna fakta dokazují, že máš pravdu.

 674. 791 – Ono taky v čs.právu neplatí, že nevědomost hříchu nečiní, ale že neznalost zákona neomlouvá. – Zajisté, maYdo; to však nutno vždy vidět v pevném spojení s výrokem anonisty Pelikána, že doba, kdy občan mohl rozumět zákonům, již minula.

  Budu se cítit zavázán tomu, kdo dodá přesně znění (které jsem teď líný hledat).

 675. Ale já vlastně chtěl cosi úplně jiného. Pražská poznávací soutěž! Už tak dlouho tu žádná nebyla…

  http://zpht.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSC31689-2400.jpg

  Takhle nějak jsem si prosím vždycky představoval tu zahradu z Bratrstva bílého klíče…

  Poznámky:
  – K Vltavě odtud je skoro přesně kilometr, a naopak všemožná sídliště běží ještě četné kilometry dál, o šmoulovech nemluvě.
  – maYda myslím má slušnou šanci.
  – Kdo uhodne, kde to je, může nádavkem ještě určit, které triky jsem užil při editaci.
  – Co kdyby někdo prostě zavolal na to telefonní číslo a zeptal se? Byl by to poctivý trik, anebo podfuk?
  – skimic by počítám tipoval zadní branku nějakého hřbitova.

 676. Zpátečníku,
  jako mimopražský obyvatel jsem předem diskvalifikována,
  ale mám dotaz k jednomu náhrobku – kolínský pan řídící učitel Fried byl mimozemský Klingon ?

 677. 831 — Omlouvám se, Matzurko, bohužel ty startrekové (či jaké) reálie vůbec neznám, proto otázce nerozumím. (Ty žehnající ruce prostě znamenají, že byl z rodu Kohenů, ať už se sám zabýval čímkoliv.)

  Jinak ty ostatní fotky na nástěnce jsou už dávno zastaralé, podmíněné tehdejšími (takřka nulovými) možnostmi editace. Pokud někoho opravdu zajímá, co vlastně fotografuju, mohu poslat čerstvější odkaz(y) e-mailem.

 678. (819) Schumi, a co E.S. Gardner, dokonce ve třech převtěleních? Advokát, státní zástupce a soukromý detektiv, ovšem původně taky právník?

 679. Matzurko, to není klingonský, ale vulkánský pozdrav. 🙂

  Pro zpátečníka minilekce : klingoni a vulkánci jsou mimozemské rasy humanoidního typu. Vulkánci nemají emoce a uvažují přísně logicky. Typickým znakem jsou špičatý uši. Kultovní postavou Startreku je Mr. Spock, když nedávno zemřel Leonard Nimoy, jeho představitel, fanynky ho oplakávaly.
  Klingoni jsou naopak výbušní a rváči. Mají svérázné zvyky, například zlomená klíční kost o svatební noci prý přináší štěstí do manželství. FYzicky se vyznačují kostními útvary na čele.

  Tradiční vulkánský pozdrav na rozloučenou je věta „žij dlouho a blaze“, doprovázený pozdviženou rukou v gestu jako je na pomníku kolínského pana učitele. To gesto si zkuste, zjistíte, že udržet prtsy v takovékle poloze není tak jednoducjé, jak se zdá 🙂

  Více zde:
  http://startrek.asatem.cz/rasy/k/klingons_r.htm
  http://startrek.asatem.cz/rasy/v/vulcans_general_r.htm

 680. K tej fotce : protože já bych mohla vědět, předpokládám, že to je někde v oblasti Radlic a Malvazinek, i ta vzdálenost od Vltavy by tomu odpovídala. Ale takových míst je tu povícero, může to být někde na druhé straně kopce nebo zadní branka zahrady v sousední ulici. Možná sjem šli už mnohokrát kolem, možýná chodíme poblíž, aler tamtudy jsme nnikdy nešli.
  jen ta zadní branka hřbitova se mi nezdá, ten strom vlevo za zdí je obalen nějakými plody. Nejdřív se mi to jevilo jako ořešák, ale spíš by to mohly být meruňky. Ty jsou tady poměrně hojné, ale ne na hřbitově.

 681. 835 — udržet prtsy v takovékle poloze není tak jednoducjé — Udržet snad není problém, spíše je tam bez přehnané volní kontroly dostat. Všechno holt chce praxi, i to kněžství.

  836 — Nejdřív se mi to jevilo jako ořešák — Skutečně je, i na čb fotce se to pozná třeba dle typického postavení plodů v těch dvojicích a trojicích. Za ořešákem je nejspíš jasan.

  Jinak s tím hřbitovem to byla falešná stopa, motivovaná jen tím, že si skimic dříve učinil dojem, že fotím samé hřbitovy. To sice je pravda, ne však úplná.

  No, zadní branka zahrady to myslím není. Na leteckém snímku zahrada vypadá dost zvláštně (docela rád bych znal její historii), ovšem ne už tak tajuplně. Z určitého důvodu se kolem chodí poměrně dost.

  Plech branky je natřen hodně již zkřídovatělou zelenou, tedy blednoucí a táhnoucí trochu do modra či ke chladnějším barvám. Totiž, doufám, že tomu tak dosud je, fotka je z léta 2015. Ale desítky let to tam vypadalo víceméně stejně…

 682. 834 Karle, výjimka potrvrzující pravidlo. Detektivkový žánr.

 683. Zpátečníku,
  tak to se omlouvám za StarTrekovou odbočku – já jejich velka fanynka taky nejsem, jen mi v hlavě utkvěl ten pozdrav – maYda to rozebrala podrobněji.
  Tak mne napadá, jestli to jsou žehnající ruce, jestli to autory onoho sci-fi seriálu neinspirovalo k tomu Vulkánskému pozdravu… a není to fakt jednoduché, levou rukou to zvládám bez problémů, pravou ne – pořád se mi rpzjíždí malíček od prsteníčku, tu středovou mezeru ale udělám 🙂 A jsme znovu u té jemné motoriky; pianisti s tím prej mají menší problémy, a já kdysi před mnoha lety na klavír hrávala….

 684. 828 Zpátečníku,že v anglosaském myšlení pro to není název, neznamená, že to neexistuje. Je to myšlení praktické, reálné.

  Pro mě dialektika je „dialogos“. Na Hegelovi, Feuerbachovi ale ani na Kantovi nemám ustláno. Čím dál od reálných věd, tím více blábolení.

 685. Halle,
  díky, ale tenhle příběh mne nikdy neoslovil, a dceru už vůbec.

 686. Mi i mým dětem se v příslušné době líbil,mým dětem taky.
  Ale každy podle svého gusta.
  Já měl doma všechny díly. Ještě jsem to neviděl,teprve stahuju.

 687. 846 halladine, znám, dokonce asi všechny díly. Dobré.

 688. 845 Matzurko, ovšem tohle není problém její sociální vrstvy.

 689. Schumi,
  možná není, ale vrstva, které se to týká, je s tím v pohodě ?

 690. 829 — Laskavý čtenář tohoto vlákna mi zrovna poslal odkaz na Pelikánův výrok: http://echo24.cz/a/whydH/prokoho-jsou-zakony-kdokoliv-vteto-zemi-je-vydiratelny-statem — I celý ten navazující článeček se mi tuze líbil.

  841 — Nojo, Schumachere, jenže to praktické reálné myšlení právě není (ona ML) dialektika; ta jsou ty žvásty navíc. Na dvorku vydlážděném žulovými deskami si postavím žebřík, nechci, aby mi podjel, proto jej stavím strměji — teze! –, lezu nahoru, kácím se dozadu — antiteze! –, nicméně během pádu mi žebřík stejně ještě podjíždí (směrem ke zdi) — syntéza! To je celé, nic víc v té marxistické dialektice opravdu nikdy nebylo a není. Neumí ani předpovědět, že by žebřík mohl podklouznout, ani že by se mohl zvrátit zpátky, tím méně pak určit podmínky, za jakých se tak stane.

  Oproti tomu anglosaská filosofie (k níž, nevím proč, počítám i svého oblíbeného Wittgensteina) umí jinačí věci. Tak třeba rozpoznávat bláboly… Totiž, podstatnou její částí je kupříkladu zkoumání hranic, za nimiž jazyk ztrácí svoji vypovídací schopnost.

 691. Koukal jsem teď na rozhovor s Velkým Vožděm. Takové pravomoci, co si nechal odhlasovat, snad neměl ani Gottwald. Jestli vyhraje, tak to bude ve firmě velmi zajímavé…

 692. Myslím jestli vyhraje parlamentní volby, tak se začnou asi dít věci převeliké. Sobotka už mediím pro jistotu sdělil, že Velký Vožď premiérem teda nebude. Ani omylem. Jedinou výjimkou by bylo, že by Velký Vožď premiérem chtěl být. Pak by mu to Bohouš povolil.

 693. 853 ptakopysku,
  jak tak na něj koukám, začínám si být „až moc jistej v kramflecích“! A to jsou přesně ty momenty, kdy si má člověk začít na sebe dávat pozor, neb má velkou šanci šlápnout do hovna… a uklouznout…
  (a ochotný Bohoušek zajisté šlupku z banánu rád přihodí)

 694. 855 — Jenže jak, Rputi? Premiér zavolá ministrovi lásky, ať na příští zasedání vlády nezapomene přivézt doutníky, v sousední místnosti pak bude sedět nějaký jiný Šlachta, ovšem sociálně-demokratický, plus parta jeho zakuklených bouchačů, ti dotyčného zatknou (důvod by se jistě našel, praxe je v tomto směru bohatá zkušenostmi), uvězní v protileteckém krytu a popřípadě časem uspořádají tajný proces?

  Protože mám ten neodbytný dojem, že věci již dospěly tak daleko, že podobný scénář se jeví přece jen o cosi málo pravděpodobnější, než slepení životaschopné koalice proti Babišovi, i kdyby si kladla za cíl jen jeho demontáž…

 695. Koalice proti Babisovi skonci tak, jak koalice proti Ficovi na Slovensku…

 696. Ten film byl fakt zlatej – až na to, že do děje přimontovali sovětské špiony,kteří se snažili unést postavu, jejíž předlohou byl autor knihy. 🙂

  znal se osobně s leninem a trockým, a spekulovalo se, že pracuje pro Sověty.
  Nedávno vyšlo najevo že byl britskej špión… 🙂

  no ale stejně…..

 697. Poněkud OT,
  zakoukala jsem se do třetího dílu dokumentu o panu M. Formanovi, vzpomínal na filmy Hair, Amadeus, Valmont…pak mi blesklo hlavou „škoda, že odešel“. Ale pak jsem si zase uvědomila, že jeho české filmy ze 60. let (Lásky jedné plavovlásky apod.) se mi strašně nelíbí, naopak většina USA produkce ano… takže je dobře, že odešel. Schííííza 🙂

 698. Ad starej fízl: Má vlastní policii. Má státní policii. Má soudy. Podíváte-li se na ČT, zjistíte že postavičky opěvující Štrougala (stará Vlaštovka) i Topolánka (uvědomělý trafikant Voloďa K. od Špalíčku) nyní opěvují nového Vůdce.
  V horních patrech se nový Stauffenberg nenajde, resp. bude stejně úspěšný jako jeho předloha. Mohou ho leda potkat hříchy mládí, vzkaz od Franty nebo něco podobného.
  Čtenářstvu doporučuji k přečtení zprávu o stavu médií.
  http://pctuning.tyden.cz/multimedia/hry-a-zabava/45463-the-wall-street-journal-gate-pewdiepie-a-pad-tradicnich-medii
  Vhodné je i video pána jménem Sargon of Akkad:
  https://www.youtube.com/watch?v=V1ulkykn7jc

 699. 862 — Vlastní policie… Cožpak ji Lavrentij Pavlovič neměl taky?

  No nevím, zda bylo 858 porozuměno… Čas jít si lehnout.

 700. 2 Matzurka
  Ty filmy z českého období se mi jeví jako filmařsky dobré filmy, ale mají něco společného, co bych nazval úsměvem skřeta či výsměchem z nadhledu. To platí pro Konkurs, Lásky jedné plavovlásky i pro Hoří, má panenko. Vždy jsem měl pocit, že ty filmy jsou zároveň dobré, ale i nelidské. V té době „nové vlny českého filmu“ jsem měl raději Menzela než Formana. Ty ostatní (Smidt, Schorm, Chytilová, Němec, Passer, Jireš a ti ostatní, na které si momentálně nevzpomenu) bych řadil někam mezi ty dva výše uvedené.

 701. Menzel je laskavej, Forman byl sarkastickej.

 702. >dvd,
  jo, ta nelidskost mi v tom asi vadí. A lezou mi na nervy všechno z „nové vlny“; asi je to na mne příliš filosofické nebo co…

  Dost zajímavé je si porovnat Formanova Valmonta (bez hereckých superhvězd) a Frearsovy Nebezpečné známosti (nacpané hvězdami jako John Malkovitch, Glen Close, Michelle Pfeifer, Uma Thurman, Keanu Reeves…) Co předvedla Annette Beningová jako paní de Merteuil mne totálně odrovnalo – já bych tu megeru snad uškrtila vlastníma rukama 🙂 Valmont byl naopak, byť zmetek par excellance, hodný soucitu a něhy – na to teda Malkovitchovo pojetí nedosáhlo… a taky se mi moc líbil poněkud odlišně pojatý konec, s těhotnou Cecile (zatímco v druhém filmu potratí). A rozdílná je i atmosféra filmů, kdy Forman vše ladil do jásavých barev, zatímco Frears do zapudrovaných paruk… U mně vítězí Valmont :), kde mi právě přijde, že Forman dodal tu lidskost….

 703. Nebo vřelost…

  Foundry, jo. Ale pak to Formana asi přešlo 🙂
  I když ne úplně, z Goyových přízraků jsem dlouho měla noční můry – ale film je to skvělý, ne že ne.
  Manzela mám docela ráda taky, ale spíš filmy ze 70.-80. let.

 704. Dobré zas ráno… Tak konečně už jsem část cesty jel za světla, nebo aspoň pološera… Docela příjemná změna…
  Naštěstí blížící se rovnodennost Bureš s Ozubenou pleší ovlivnit nemůžou… No, jenže se člověk namlsá a pak zas přijde ta Hitlerova pomsta…

 705. K těm filmům – Formana můžu, pokud ho beru jako karikaturu… Menzel se mi totálně zprotivil jedním vysílaným rozhovorem v devadesátejch letech (kde elitářsky tvrdil věci tak na pár facek) a od té doby pilně pracuje na tom, aby mě v mém přesvědčení utvrdil… Chytilová a spol – VUS na které se nedá koukat, takže na ty pozdější jsem preventivně radši vůbec nešel a zdá se, že jsem o nic nepřišel…

 706. Mám takovej dojem, že prakticky všichni tihle umjelci ten socialismus potřebovali, aby se měli vůči čemu vnitřně vymezovat… A přitom pilně spolupracovali… No a najednou se nemají vymezovat vůči čemu, snad jedině vůči té své spolupráci… A to se jim zas moc nechce… Těžkej život…

 707. 858 Zpátečníku,
  ve svém 855 míním, že takovej, „co si myslí, jak moc to má na háku“, bývá na nejlepší cestě do toho šlápnout a vlastnoručně se odepsat.

 708. Rputi, 🙂

  Proč to ti chytrolíni neudělají jako v Německu nebo Rakousku, kde čověk s čistým příjmem do 15 nebo 20 tisíc neplatí nic, protože se stará sám o sebe a nemusí čerpat od státu dávky a podobně. Tady se tihle vyčůraní politikové snaží vycucat ze všeho maximum a je jim jedno, kolik živnostníků a drobných podnikatelů zničí,”

  Je pravda, že to tak v oněch zemích je, ale jen díky systému progresívních daní.
  U nás už taky není česká pošta, zprivatizovali ji, a má otevřeno víc hodin ,než původně.

 709. 875 Halle,
  ovšem nezapomeň dodat, že paní, která poštu provozuje, to má jako přidruženou výrobu ke květinářství.

 710. Jak přesně systém progresivních daní souvisí s tím, že někdo neplatí nic ?
  U nás platíme všichni procentuálně stejně a přesto spousta poplatníků nic neplatí.

 711. >> Matzurka
  Menzel a 70. a 80. léta. Snad ano, ovšem Kdo hledá zlaté dno (1974) nutno vytknout před závorku, neb šlo o pomazání se exkrementem, aby panstvo shlédlo na autora okem shovívavým.

 712. NoName,
  evidentně ještě stále nechápete dialektiku současného světa. Vaše představa, že po zavedení progresivní daně odsud odejdou mnozí, na něž se to bude vztahovat, protože usoudí, že poměr cena/výkon v pomhle státě poklesl pod akceptovatelnou hranici, je nesmyslná. A přitom je to tak jednoduché: Když budou zavedeny progresivní daně, tak chleba bude! A máslo bude… I smetana bude! I Fibich a Dvořák.

 713. 876

  Ano, Rputi,
  dělat to jako jedinou činnost zkrachovala by i ona. Ale byla by to i možnost pro nějakého hospodského , jak si rozšířit příjmy.
  Samozřejmě, není to univerzální lék, a v mnohých obcičkách už ta pošta dávno není bez náhrady.
  Ale co vím,tak ten systém Pošta partner se má rozšiřovat.

  NoName,souvisí to tak,že do určité výše ( tuším 10 000)se sice daně neplatí,ale ti nad tím limitem fakticky platí 20 % daně , protože do daňového základu při superhrubé mzdě bylo zahrnuto i pojistné placené zaměstnavatelem.

 714. z čásky nad limitem,samozřejmě ne z celého výdělku.

 715. Hospodský obvykle otvírá odpoledne a jede do noci. Ráno dospává.
  Otvírat poštu ráno v 7 je pro něho jistě zajímavý doplňkový business.

 716. Halladine, menší skupina lidí teď platí daně příjmu jako mourovatá, docela velká defacto neplatí nic a nebo v podstatě symbolicky.

  Chtít po těch, co platí jako mourovatí už teď, aby platili ještě více, aby se rozšířila skupina těch, co neplatí nic situaci určitě zlepší. Nakonec, empiricky už se to ověřilo mockrát.

 717. (877) Souvisí volně. Socialistickou myšlenkou, že ty schopnější nutno za každých okolností potrestat a odrbat.

 718. Ptakopysku,
  Představa, že třeba šéf ČEZu kvůli progresivní dani z důvodů nasrání rezignuje a přihlásí se na úřadu práce je úsměvná.
  Tu progresívní daň platí v německu i šéfové VW , BMVatd.
  I ti němečtí dochtoři ji platí.
  Fungujou.

 719. Je tady spousta lidí někde mezi, halladine. Ti od státu nic nedostávají, jsou moc bohatí na jakoukoliv dávku. Za ty dva-tři tisíce, co se jim Babiš s Halladinem chystají měsíčně vzít mohli dětem pořídit lepší školu, investovat do bydlení…

  Takhle to vyháže oknem stát.

  Šéf VW jistě dokáže své příjmy optimalizovat, to je jiná liga. Ale to vám už myslím napsali diskutující asi stotisíckrát.

 720. Hospody, které vaří, u nás začínají pracovat od sedmi, aby bylo v jedenáct co podávat. Ale hospoda se pro lidi otevírá v deset, protože personál jede na dvě šichty. Dopoledne a chvíli poobědě jedna holka, odpoledne a večer druhá. Je to rodinná hospoda, kde pracují všichni, kromě hlavy rodiny, ta se živí samozřejmě jinak, aby bylo finanční jištění. Vedlejší hospoda, kde je jenom jeden chlap, otevírá až v jednu odpoledne. Od těch sedmi od rána je ale v hospodě jenom kuchařka, připadně nějaký hokr. Těžko budou mít v kuchyni pobočku pošty, nebo bude odbíhat k šaltru. Z toho by se hygienici podefekovali do výšky.
  Každopádně v té první hospodě famílie zítra končí a nastupuje tam nový nájemce. Z Prahy. Všichni jsme zvědaví, co to udělá s cenami, s velikostí porcí atd…

 721. Dobré ráno,

  „Proč to ti chytrolíni neudělají jako v Německu nebo Rakousku, kde čověk s čistým příjmem do 15 nebo 20 tisíc neplatí nic“
  ,Tady se to řeší „slevou na poplatníka“, která se odečítá z už vypočtené daně. Takže v konečném výsledku ti, co mají nízký příjem opravdu nic neplatí, protože se jim to sníží o tu slevu.

 722. Halle,
  já jsem nepsal, že skončí a přihlásí se na pracáku. Jenom jsem psal, že se přesune z daňového pekla jinam.

 723. No co se divíme?

  A.Babiš 2013:
  „„Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. Že pomáháte zakládat inovátorské firmy, to je super, ale je to na prd,“ ozřejmil podle MF Dnes Babiš situaci nebohému zástupci Jihomoravského inovačního centra, které pomáhá začínajícím společnostem.“

  Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/211595/komentar-babis-hrima-z-brna-male-firmy-jsou-na-prd.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

 724. Ad Menzel – že má na svědomí Zlaté dno, jsem netušila. JInak po revoluci se mi jeví, že se z něj stal zatrplý moralista bez smyslu pro humor. S tím, co natočil (až na to Zlaté dno) v 70. a 80. letech nebo dokonce s tím, co předváděl na prknech Činoheráku jako opilec, vracející se z plesu, mi to nějak nejde do hromady. To přece nemohl natočit a zahrát takovej zapšklej dědek.

 725. „ovšem nezapomeň dodat, že paní, která poštu provozuje, to má jako přidruženou výrobu ke květinářství.“

  No, na tom není nic špatnýho.V mé obci rodné bývalo předválko takových „přidružených výrob“ povícero. Malé hospodářství a k tomu třeba obchod nebo výčep piva. Nebo obchod a hospoda. Pro malé obce, kde se řada provozoven nevyplatí na celej úvazek je to docela rozumný řešení.

 726. Ptakopysku,

  kam se přesune ?
  Do Rumunská ? Kromě pár postkomunistických zemí všude progresivní daně jsou. 21 zemí EU jemá.
  I v USA….
  ¨Samozřejmě,jemožné diskutovat o tom,jak jsou ty progresivní daně nastaveny.

  Rovná sazba daně u daně z příjmu fyzických osob je tak v letošním roce zavedena např.: v Bulharsku 10 %, Černé Hoře 15 %, Estonsku 20 %, Gruzii 19 %, Litvě 15 %, Lotyšsku 23 %, Makedonii 10 %, Rumunsku 16 %, Rusku 13 % a Slovenskou 19 % a Ukrajině 15 %.

  Při zohlednění těchto skutečností u české 15% sazby daně zjistíme, že je ve skutečnosti vyšší např. než 19% rovná sazba daně na Slovensku. V Česku je totiž jiný „daňový základ“ než na Slovensku. V Česku je daňový základ „superhrubá mzda“ (tj.z hrubé mzdy zvýšené o sociální a zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem za své zaměstnance), na Slovensku pouze hrubá mzda.

  Rovná 15% sazba daně v Česku přináší samozřejmě nejvyšší daňovou úsporu občanům s nadstandardními příjmy. Daňové podmínky pro boháče jsou tak v Česku jedny z nejpříznivějších na světě.

  http://www.finance.cz/zpravy/finance/228769-kde-plati-bohaci-nejvyssi-dane/

  Těžko tomu říkat daňové peklo.

 727. “ menší skupina lidí teď platí daně příjmu jako mourovatá, docela velká defacto neplatí nic a nebo v podstatě symbolicky.“

  to platí jen pro daň z příjmu. Ale jinak platíme daně všichni jako mourovatí- I takovej bezdomovec, když si koupí za vysomrovamý prašule krabičák, tak odvede státu skoro 20% DPH z ceny, kterpou zaplatil

 728. Halladine,
  jj svatá pravda. I u nás na vsi se člověk bojí hodit šutrem, aby netrefil někoho s nadstandardními příjmy. Mě to vždycky děsně vytáčí, když se mezi nimi ráno musím prodírat na autobus.

 729. Rputi,

  spousta těch inovačních center a technických parků stála stát fůru peněz, a zkrachovalo.
  Případně zejí prázdnotou. I tady se o tom psalo. A kritizovalo jako vyghozené peníze.
  No a Blesk bych si jako informační zdroj nevybral.
  Ne že by ostatní noviny byly bůhví jak seriózní, ale Blesk drží primát v neserióznosti.

 730. 890 – Rputi, rikam pored, ze zajmem socialist je par montoven fungujicich v uzke spoluprace s vladou a pote pechota u linky…

  No nic, pro mne dobry…

 731. Na autobus? Ty svůj nadstandardní příjem nevozíš autem? 😛

 732. K těm daním bych poznamenal, že záleží nejen na jejich výši, ale i na tom, co za ty daně občan dostává a jak se – za ty daně !!! – k němu stát chová. A z tohoto hlediska jsou české daně vskutku daňové peklo.

 733. Nejde Halle o inovacni centrum, ale o to, ze Babis jasne deklaroval, ze vlada bude podporovat velke firmy, ne male.

  Koneckoncu, byl by sam proti sobe, kdyby rikal cokoliv jineho.

 734. (896) Blesk je, na rozdíl třeba od PL, seriózně neseriozní. 😛

 735. 895

  Vidíš,ptakopysku,

  tudíž se nemusíš obávat, že by progresivní daň významně postihla někoho známého 🙂
  A na šéfa ČEZu se můžeš vykašlat 🙂

 736. AeroKarle,
  teď zrovna nevozím. Řeknu to krátce: dvouhmotový setrvačník.
  Autolékař byl laskavý a empatický. Když mi volal, doporučil mi, ať si sednu a pak mi šetrně sdělil výše uvedené. Pak si ověřil, že je mi dobře a tep mám pravidelný a sonorním hlasem zaševelil částku. Je to radost, tydlecky ekologický vynálezy.

 737. DVD,

  vejce a slepice – co bylo dřív ?
  Můžeš ovčanstvu poskytovat skvělé služby z nízkých daní ?
  Za málo peněz dost těžko pořídíš hodně muziky.
  Služby státu třeba ve švédsku i Německu jsou dobré – ovšem z vyšších daní….

 738. Halladine, stát nejsou jen služby. Stát je i míra osobní svobody. A ta je u nás poslední dobou hodně okrajovaná. Pusťte si zprávy, každý den jeden zákon,jedna vyhláška, která přikazuje, zakazuje, omezuje, sleduje. Vzpomeňte,jaké jste měl jako občan povinnosti před cca 20 lety. Dnes – přes prales zákonů ani nevíte, co vše musíte dodržovat, činit, konat či nekonat. A za každý přestupek, byť nevědomý, drakonické tresty. A zatím vláda, přímo ministerstvo vedené AB si s právem, pokud mu nevyhovuje, hlavu neláme. Viz: http://echo24.cz/a/iLQtd/babisuv-resort-ignoruje-ustavni-soud-kontrolni-hlaseni-nezmeni

 739. Halle, vzhledem k vyvoji danove sazby a kvality statnich sluzeb si dovolim rici, ze mezi vyskou dani a kvalitou sluzeb neni az tak vyznamna korelace.

  Mimochodem, den danove svobody ve SVycarsku je 5. kvetna, ca mesic pred CR. V Nemecku 13. cervna, tj. skutecne jen o par dni po CR.

  Ja Ti nevim, Halle, zda je to dano sazbou dane…

 740. 896 Halle,
  v tom r. 2013 to psali i jiné noviny – pamatuju se na to.
  Tohle prostě bylo na FB po ruce. 🙂

 741. Dano,

  nemám pocit, že jako „obecného“ občana by mě něco omezovalo.
  V konkrétních oborech jistě fůra omezení je.
  Jako zubař jsem jistě mnoha regulacím a předpisům podléhal, a musel je znát a respektovat.
  Ovšem s tím nemá běžný občan nic společného, stejně jako já třeba s předpisy v oborech o dobývání uhlí, či výroby oceli.
  či hygienických norem v hospodské činnosti.
  Kdybych si chtěl otevřít hospodu,jistě bych se musel zajímat.

 742. Halle, ja mam napriklad jako pocit, ze mne omezuje neuveritelne mnoho veci.

  Napriklad jako smudla s par fakturami mesicne musim podavat mesicne DPH a kontrolni hlaseni, sestavovat vykaz pro CSSZ a zdravotni pojistovnu, ve smlouvach osetrovat ochranu osobnich udaju…

  A mohl bych pokracovat dlouho. Velmi dlouho.

 743. Možná je to i proto, že s většími zásahy státu do osobní volnosti občanů souhlasíte, takže nevnímáte. Např.: kontroly kotlů, povinnost PENB, noční klid, kouření, zavádění nových institucí a jejich pravomocí, které sledují, zda občané „vychovávají“ své děti správně, např. zda souhlasí s povinnou inkluzí ve školách, genderovými zásadami, multikulti převýchovou, pamlsková vyhláška a na hromadu dalších tu ani není místo. U každého mi možná namítnete, že je v zájmu a pro dobro lidí. Ale cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Spíš dobrými úmysly užitečných idiotů.

 744. Jistě petře,

  důležitá je jistě i výška příjmů.
  S tou daňovou svobodou lze konstatovat, že v Německu jsou vyšší nejen daně , ale i průměrné příjmy.
  A těch pár dní posunu daňové svobody se projeví v sakra vysokém rozdílu daňové výtěžnosti v Eurech.

  Rputi,
  mea culpa, nevšiml jsem si data, já myslel,že je to ze současnosti.
  No ale přiznám se, že být ministrem financí,koukal bych na to obdobně, jako Babiš, i když jako socialista mám názor přesně opačný. 🙂
  Upřesním – ta podpora by samozřejmě měla být, ovšem obávám se, že na to byly vyčleněny peníze, a místo toho, aby se s nimi zacházelo rozumně, po nějaké úvaze. nějak se utratily, aby se utratily.

  výsledek nic moc.

  To se nemohlo líbit žádnému rozumnému minfin.

  Ovšem vylít s vaničkou i dítě taky není to správné ořechové…..l.

 745. (904) Spíš husák, Dano.
  (909) „nemám pocit, že jako “obecného” občana by mě něco omezovalo.“ ano, to zde stále vzbuzuje v některých jedincích údiv (já to beru prostě jako anomálii).

 746. Hezky si vynechal to Svycarsko, kde maji mesic pred nami 🙂

  A co se tyce prumernych prijmu, myslis, vladni vydaje jsou take vztazeny k prumernym prijmum, takze to neni tak zcela factor k tomu, proc jsou rozmlaceny silnice…

 747. Dano,

  kontroly kotlů…
  Neslyšel ,jsem ,že by vedly k nějaké buzeraci bez příčiny.
  A už vůbec si nemyslím,že z titulu osobní svobody má mít někdo neomezené právo obtěžovat dýmem své sousedy.
  A v dobách , kdy jsme i s Punťou oba byli mladší, jsem při obchůzkách vesnice viděl pár komínů, jejichž dým opravdu v pořádku nebyl.
  Jelikož topím plynem, takmě to téma opravdu nevzrušuje. Pokud bych měl ( musel mít) kotel na pevné palivo, a pálil to , co se pálit nemá..
  Nakonec – dají se získat dotace na pořízení ekologických kotlů.

 748. Někteří lidé se na „to koukají jako Babiš“ dost často…
  Přestože „ho nevolí“.

 749. Ono ani komunisté nebuzerovali bez příčiny.

  Nikdo neměl právo neodvést lidovědemokratickému zřízení předepsané odvody, páchat diverzi ve fabrice nebo podkopávat lidovědemokratické zřízení.

  A i tehdejší halladinové s Punťou při obchůzkách viděli tu sedláka schovávajícího úrodu, tam tam živnostníka prodávajícího mimo systém…

 750. Petře,

  jsou jistě věci , které lze u nás pořídit díky nižším úrovním třeba platů o něco laciněji.
  Ovšem kupříkladu vybavení do nemocnic , nakupované ve světě laciněji nedostaneš. A je toho víc. Vlastně cokoli dovezené z vyspělejších zemí.
  Prostě ta daňová výtěžnost na ovčana je u nás nižší než v Německu.

 751. 918-zato já domů plyn, vodu, elektřinu, auto atd. levněji dostanu ?
  Ne, nedostanu. Ale já jsi musím poradit, já nemám komu zvýšit daně.

 752. 915 halladine, to se mýlíš. Kvůli tomuhle necinkali. Aby nemohli pálit co chtějí, smrdět kde chtějí, dělat randál až do rána. To by nebyla žádná demogracyje a svoboda aby se jeden nemoh bavit. Když se to nějakýmu bolševikovi nelíbí může se odstěhovat.

 753. NoName,
  mám obamu,že mít souseda,pálícího v kotli všeliké svinstvo,koukal byste na to poněkud jinak.
  Zřejmě ho nemáte.¨
  Buďte rád.

 754. Takového souseda mám, halladine. Roky stížností, focení, dokumentování problému (dělá to hlavně souseda přes barák, oni to schytávají napřímo).

  Ale nikdo si na něho netroufne, je to takový bodrý vesnický imbecil, trochu mi připomíná jednoho zdejšího diskutujícího. Není mu co vzít, je dost zákeřný. Na takové si žádný úředník netroufne.

 755. 919

  NoName,

  myslíte,že já důchodce,platím za plyn ,elektřinu atd míň než vy ¨?
  potažmo fůra pracujících,vydělávajících méně než Vy ? 😀

 756. Já jsem odpověděl na vaši hlubokou úvahu na téma „jak nemocnice draze nakupuje“ (zřejmě se tím mělo odůvodnit další zvýšení daní).

 757. 904 – vypadá to, jako když se dvě husy potrefily navzájem – ten Vodrážka blábolí taky příšerně…..

 758. NoName, .-)

  Pak ovšem celkem nechápu,proč odmítáte něco,co by vám či sousedovi mohlo pomct.
  Je to nové opatření,nic neúčinkuje okamžitě.

 759. 917 NoName, tohle mi připomíná vtip jak odbojářům ani po letech nedošlo že je dávno po válce, a že sabotovat válečné úsilí je kontraproduktivní. Tak mnohým ještě nedošlo, že zakrátko už bude třicet let….jenže oni si to pořád nesou v sobě. Chtěli by Švýcarsko. Se všemi výhodami. Jen bez omezujícího švýcarského pořádku. Rádi se bojí. Že přijedou ruské tanky už tak moc nevěří. Teď se bojí muslimů. Zatím co jejich staré jsou prázdné, nemají ani valný zájem o chrámy vzdělání. Jejich novým chrámem je shoppingpark. Své nákupní košíky jsou odhodláni bránit až do posledního výtisku Koránu.

 760. Postoj českého občana vůči státu výtečně ilustruje vtip, který koloval v 70. letech:

  1. občan: Já bych tu rád žíl tak před 300 lety. To člověk mohl žít v souladu s prostředím, pohybovat se jako jeho součást a mít čas poznávat svět v souladu s ním.
  2. občan: To je blbost. Kdyby ses narodil jako robotěz, tak by tě nijak extra život nečekal. A i kdyby jako pan hrabě – mohl bys umřít na nějakou banální nemoc v mladém věku. Kdepak, já bych tu rád žíl za 300 let, kdy už budou dnešní problémy dávnou minulostí.
  3. Občan: Já bych tu rád žil teď, ale copak mě ty kurvy nechaj´?

 761. 924

  NoName,
  ty daně jsou u nás nižší,než ve většině evropských zemí.
  Úlevy na daních , které zavedla ODS pomohly jen těm nejbohatším.

  No a možná nějakým úplně nejchudším,co extra moc neplatili ani předtím,takže výpad byl minimální.

 762. 920 – úžasné, Schumi, opravdu úžasné. Protože jeden-dva na vesnici čmoudí, tak vydáme zákon,který sice na ty čmoudily nestačí, ale může být využit pro buzeraci nečoudilů, pokud budou vyčnívat. Randál – už vidím, jak zákon dokáže zjednat noční klid v domě s cigány, zatímco spolkům a ostatním řádně znepříjemní pořádání akcí. I já porušuju pravidelně jednou ročně zásadu nočního klidu, a to při každoročním rodinném sletu, na kterém se schází kolem třiceti lidí a protože bratrancův syn hraje v rockové kapele, každoročně nám hrají. Sice do 21 hod., pak se přechází na hru na kytary a zpěv od Nedvědů po lidovky, ale často až skoro do kuropění. Řeším to tak, že týden před akcí obejdu sousedy a požádám je o schovívavost. Nevadí jim to a většina mi řekne, že už se na ten kocert zadarmo těší. Nestěžoval si nikdo. Ale možná letos pro mne přijedou hoši PČR a odvedou mne v klepetech.

 763. 925

  Šimone,moc dobrej postřeh.
  Stejně jako tesař zatlouká hřebíky s kladivem,co má, soudce soudí se zákony ,které mu dal parlament.
  Nemůže si je sám vymýšlet.

 764. Ten tesař, si na rozdíl od toho soudce může to kladivo vybrat a koupit sám 🙂

 765. Takze Ty Halle navrhujes zvysit dane, aby stat mel vice penez… Prvni otazkou je, zda zvyseni dani vubec prinese zvyseni vyberu.

  A ma protiotazka, nebylo by lepsi nechat ekonomiku rust, cimz se zvysi prijem i bez zmeny sazby? Jak se koneckoncu delo poslednich par let?

  Co myslis, jaky vliv ma zvyseni dani na vykon ekonomiky?

  Kazdopadne uplne bokem debaty je, ze danovy vyber soustavne roste a kvalita statnich sluzeb se jaksi nejevi rust.

 766. Čekám na doručení lepítka na Ipad.
  Pak půjdu do květinářství zaplatit inkaso 🙂

 767. Konečně to Petře někdo napsal – výběr daní je každoročně vyšší, ale kam se ten vyšší příjem státu ztrácí? Kam vybrané peníze jdou? Že by na nový úřad pro kontrolu pravdy? Nebo genderovým studiím a organizacím, nebo na Pride-parade? Na silnice asi ne, i když – pokud Agrofert zaexpanduje do stavebnictví, možná půjde.

 768. >> Petr Kunetka
  Když občas narazím na nějaké rozhodnutí „orgánů“ (tam zařazuji politiky všech úrovní a exekutivní byrokracii) tak si často říkám, že přeci ten člověk nemůže být tak blbej. Ale on je.

 769. Petře ,

  říct zvýšit daně není ten správnej termit..-)
  Někomu zvýšit,někomu snížit. Ta progrese by se týkala i firem.
  A mírně omezit odtok peněz do za hraničí.

  pánové,já nemám problém pochopit to, že se někomu nelíbí možnost , že on osobně bude platit více daní.
  Ovšem dělat z toho, že on osobně zaplatí víc otázku toho, že kvůli tomu zkrachuje ekonomika tohoto státu, když tak funguje celá rozvinutá Evropa je poněkud nemístné a zavádějíci.

 770. Dano, navic mame prakticky nulovou inflaci. Takze asi tak.

 771. 938 Halle,
  drobná chybka v rozvaze – je to právě jeden z důvodů, proč Evropa přestává fungovat!

 772. Halle, ekonomika spise zpkrachuje, kdyz do ni budou hrabat takovi diletanti, jako Sobotka.

  Osobne nejak vyznamne vice dani platit nebudu, o tom Te ujistuji. Kdyz bude mit nekdo potrebu mi je zvysit, zoptimalizuji. Zdaleka jeste nevyuzivam vsechny moznosti. A kdyz to bude prehanet, budu platit dane nejake jine vlade, ktere budou stacit – stejne delam prakticky vyhradne pro zahranicni firmy.

  Mozna bych zvazil vyssi dane, kdybych videl, ze s nimi vlada dela neco uzitecneho. Ale viz 936…

 773. Ty jsi Halle necetl ten clanek, co jsem tady prekladal, o rustu dani za Rimskeho imperia, a jak to skoncilo… Ze ne?

 774. Bavime se o rustu vyberu dani v poslednich letech… Srovnej si inflaci a rust vyberu od roku 2010.

 775. Co se tyce optimalizace dani, proti Babisovi jsme v teto chvili uplne pristipkar. Ale soudruh ministr je pro mne vzorem.

  Udelam vse pro to, abych mel pomer cisteho salda ke statu v pomeru k obratu takovy, jako ma on.

 776. rputi,

  Evropa přestává fungovat kvůli blbostem z Bruselu, do výšky a způsobů placení daní, s výjikou spotřebních daní zatím EU moc nekecá. zatím….
  Ale jo, Petře. přihlaš se coby dańovej rezident v německu 🙂

 777. „Zvýšíme daně, protože ve vyspělé Evropě to funguje“.

  No ano, to je silný argument. Na to těžko něco odpovědět.

 778. Prtře,

  s tím římským iperiem poněkud pleteš příčiny a následky.
  Ty daně se zvyšovaly především proto, že na Římskou říši neustále útočily kmeny a národy, na kterých se v případě jejich porážky moc vzít nedalo.
  Do té doby Řím bojoval s celkem bohatámi zeměmi, obsadil je a kromě přímé kořisti následně zdanil.
  Těmi daněmi se ta porážka říma odsouvala, bez ní by Řím skončil o něco dřív.
  Tuším v Zamarovském byla zmínka, že různí ekonomové zkoumali, jak ten Řím zachránit.
  Nenašli řešení…

 779. No a nepomohlo by ekonomice státu, kdyby dostali halladinové poloviční penzi ?
  Proč by měli ekonomice státu pomáhat jenom Kunetkové ?

 780. Špatně NoName.
  Správnej význam toho co říkám je “ s daněmi se dá hýbat,protože není pravda, že by progresivní daně samy o sobě likvidovaly ekonomiku.
  Progreaivní daně neznamenají všeobecné zvýšení daní. Někomu zvýší,někomu sníží.
  Mohou znamenat jak zvýšení celkových odvodů daní, stejně jako jejich snížení.
  Záleží na konkrétním nastavení.

 781. Jak už jsem psal, navrhuji NĚKOMU snížit penze. Třeba vám. Není to nic osobního, prostě se bude hýbat penzemi. Někomu se zvýší, někomu sníží. A když to ekonomice pomůže …

 782. 949

  Vzhledem k daním a odvodům,které halladin za dobu své činnosti odváděl , by to bylo zajímavé 🙂

 783. A určitě máte víc než Máňa z druhého konce. A i po snížení budete mít víc než Máňa.
  Není důvod si stěžovat.

 784. 951

  Podle progresivního zdanění by museli z penzí ubrat těm s výškou sakra vysoko nade mnou 🙂

 785. Systém je průběžný, halladine. Na to, co jste odvedl sere pes. Bohoušové (a jeho voliči) to tak chtěli.
  Zásluhy se nepočítají.

 786. O tom, kdo je nad váma a zda má dost přece nerozhodujete vy, ale politici a odborníci.
  To je stejné jako s pocitem, že NoName nebo Kunetka mají dost a proto zvýšení daní unesou. Prostě jste byl vybrán na snížení penze. Stát to potřebuje.

 787. Jo, a samozřejmě chápu, že se vám to nelíbí. Ale potřeby státu už jsou takové…

 788. Noname ,

  pletete se . Zásluhy se počítají . Do vzorce pro výpočet penze se braly platby pojistného jak z mého sociálního pojistného, tak můj plat ještě za socíku .
  Údaje o zaměstnání na Slovensku (1978- 1992)si vyžádala sociální pojišťovna u své slovenské obdoby.
  Nejprve mi sociálka vyměřila provizorní důchod, po započítání slovenské doby zaměstnání mi ho zvýšila a doplatila zpětně.
  No a jelikož OSVČ platí menší procento pojistného z příjmů než zaměstnanec Máňa, ten rozdíl v penzích bůhví jakej není.

 789. (939) Měli jsme, Petře. Už „utěšeně“ roste (na rozdíl od úroků z vkladů).

 790. No a nebylo vám jako OSVČ trapné platit méně než zaměstnanec se stejným příjmem ? Nebo jste jenom využíval možnosti dané zákonem ?
  Když vám to teď přijde nespravedlivé a chcete narovnávat ?

  Přemýšlíte někdy o tom, co napíšete ?

 791. S tím slovenským zápočtem to bylo zajímavé. Na mou osobní žádost mi slovenská sociálka vystavila potvrzení o tom,že jsem tam pracovalod -do.
  To potvrzení jsem poslal české sociálce a ta požádala svou slovenskou obdobu o konkrétní údajeo výši platů a daní.

  mimochodem – letos budu ještě platit daně a pojistné za loňský rok.
  A bude to mastné , a nic už z toho nebudu mít.

 792. “ Kam vybrané peníze jdou? Že by na nový úřad pro kontrolu pravdy? Nebo genderovým studiím a organizacím, nebo na Pride-parade?“
  Kam jinam – samozřejmě tam. Otázka je, jetsli opravdu potřebujeme úřad pravdy nebo jestli spíš pár lemplů nechce mít dobrej šolich, kde se nemusí namáhat skutečnou prací.

 793. NoName,postupoval jsem přesně podle zákona.
  Já ty zákony dodržoval, a neprotestuju proti výšce penze,kterou má ona Máňa,ani si nestěžuju na výšku té své.
  Nkdo mi nebránil platit větší pojistné, abych měl penzi větší.
  Ta možnost tu byla. Aměl bych tu penzi větší.

 794. No ale teď je klíčová „pomoc ekonomice státu“. A tu bychom dosáhli snížením vaší penze. Která je i tak vyšší jako ta, co má Máňa. Takže není důvod si stěžovat.

 795. Noname ,

  za prvé nevíte jakou penzi má ona fiktivní Máňa, za druhé nevíte, jakou penzi mám já 😀

 796. Ale no tak, vy nevíte, kolik platím na daních já, ale přesto tu už týden plácáte, že zvýšení daní určitě unesu.
  Se stejnou znalostí já tvrdím, že snížení penze pro vás nemůže být problém. Uskromníte se a bude. Kor když to ekonomika státu potřebuje.

 797. Halle, ja take postupuji podle zakona a nehodlam jinak. Jen rikam, ze male zvyseni sazby ode mne neprinese vetsi vyber a citelne zvyseni ho citelne snizi.

 798. Když dělám randál já, je to má svoboda, když druhý, je to zásah do mých práv. Švýcarsko ano, ale bez švýcarské buzerace.
  Jak zní tlesknutí jedné ruky?

 799. 9+67

  Petře ,
  je na tobě , co s případným zavedením progresivní daně uděláš. Já s tím,když ještě byla, nedělal nic.
  No ale – pokud říkáš, že z Tebe stát nevytlačí kačku daní navíc, tak proč se čílíš ?
  Pokud tak udělaj i ostatní, vo co go ? 🙂 😉

 800. NoName,

  máte pravdu, když říkáte, že nevím ,kolik vyděláváte.
  Jen tak tuším,kvůli vašemu křiku, že v té kategorii , ve které se daně podle sobotky mají snížit to nebude 🙂

 801. „mimochodem – letos budu ještě platit daně a pojistné za loňský rok.
  A bude to mastné , a nic už z toho nebudu mít.“

  Nepovídej!!! TAkový překvápko!!! 😀 To jsme teda fakt netušili, že když jsi loni pracoval, tak budeš msuet zaplatit daně 😀

  Jsem z toho škookovaná ještě víc,než když mi kdysi jedna osvícená osoba sdělila, že když budu pracopcavt doma , stejně musím platit daně. Mimochodem, byla to doktorka. Tohle přesvědčení, že jiní nemohou vědět takový banality a je třeba je poučit, to se snad na tej medicíně musí vyučovat. 😀

  Mastný to možná bude, když jsi mastně bral, budeš mastně platit. A co skuhráš, že z toho nebudeš nic mít? Daně snad platíš proto, že to stát potřebuje, a ne abys z toho něco měl. 😀

 802. Schumi, když pořádají akci sousedé a vědí, že se protáhne, použijí můj postup. Všichni ve vesnici víme, kdy pořádají hasiči noční hasičskou soutěž v požárním útoku (mmch druhou největší v republice) a tak všichni vědí, že se té noci u nás ve vsi moc nevyspí. Kdo chce spát, jede na návštěvu nebo na přenocování jinam, kdo nechce spát, jde na tu akci. Prostě normální lidské soužití, ke kterému není potřeba zákon.

 803. 973 Dano, když to vyhovuje, pak je to v pořádku.
  A jestliže to někomu nevyhovuje? Může se svobodně odstěhovat. Na den, dva, tři,…do Švýcarska..

 804. maYdo,

  houby víš 🙂

  ono je to trochu jinak….

  A nepochybuju, že fůru lidí nesmírně pobavím 😀
  Já byl během posledních let poněkud lenivej, a byl s fakturováním pojišťovnám poněkud pozadu . Ne moc. Jen půl roku. 🙂 No,nebyla to jen lenivost , taky únava.
  Přece jen nějaké roky jsou tu. A byly i jiné problémy.
  No, nepředpokládal jsem náhlé ukončení činnosti, tak jsem předpokládal že ty faktury postupně naúčtuju,pomalu a postupně.
  Když mi VZP nesměle sdělovala, ať s tím zpožděním něco dělám, tak jsem je sprdnul, ať jsou rádi, že je úvěruju 🙂 Že maj stejně deficit 🙂

  Takže ten loňskej rok bude o účtování 3 měsíčních výdajů a 7 měsících příjmů.

  Skončil jsem v březnu a příjmy chodily ještě v září….
  A protože sociálka započítá do odpracované doby jen pojistné za celé roky, a z odpeacované doby mi mi do dalšího celého roku 3 měsíce chybí….
  Leda bych šel na 3 měsíce na brigádu, ale zdravotně to nevypadá…..

  to sociální pojistné,které letos zaplatím se mi na penzi nijak neprojeví.

  Mám si z toho dělat vrásky? 🙂
  Přežily se horší věci.

 805. 970 – prace navic, jinak je mi to putna.

  Kdo zaregistroval, ze Facebook podepsal smlouvu s MinVnitra?

 806. Schumi, nikdy není nic, co by vyhovovalo všem, resp. každému. Ale určitě i tomu, komu se něco nelíbí, je víc příjemné, když ten, kdo způsobí jeho chvilkový diskomfort za ním přijde a požádá jej o schovívavost nebo prominutí.
  A asi v tom jsem klepla na jeden z důvodů takového bujení zákonných příkazů a zákazů. Lidi nechtějí s nikým mluvit, diskutovat, domlouvat se. Proto raději volí cestu lobbingu a uzákonění svého „práva“. Ono to zní hezky: právo na čistý vzduch, právo na noční klid, právo na oběd či posezení v restauraci bez kouře – ale ďábel je v detailu – každý zákon jde zneužít, použít proti tomu, kdo se z nějakého důvodu znelíbí. A proti zákonu obrana není.
  Takže – proč se domlouvat se sousedem, že bude tento víkend řezat dřevo, když si mohu klid zařídit zákonem a místo diskuze se sousedem zavolat příslušnou instituci, aby zjednala můj komfort. Mohu si tak žít v klidu bez otravného domlouvání. Každý ve své bublině. Možná proto, že naše vesnice je až na dálném východě, proto u nás ještě domluva se sousedy je. Pravda, ne vždy a ne se všemi, ale je. 🙂

 807. já se Ti, Halladine, do účetnictví montovat nebudu a klidně budu dál vědět houby.
  jen mně fascinuje, že tu na jednu stranu kážeš, že vyšší zdanění je OK a že se to nelíbí jen těm, kterých se to taky týká a přitom prohlašuješ, že sám z toho taky nic mít nebudeš. tak platíš ty daně pro blaho státu nebo abys z toho něco měl ?

 808. 962 maYdo, také na nezaměstnané a potřebné sociálních dávek, jejichž počet vroste zvýšením daní. Což znamená větší potenciální elektorát, který je nutno naklonit si z daní. Které je proto nutno zvýšit…

  Ne, že nechápu socialisty a jejich dobré úmysly. Například snahu o zdanění rozličných neproduktivních statků. Jenže to vede ke snížení motivace přičiňovat se o ně, ke snížení poptávky po nich. Což má multiplikační efekt. Leckteré z nich jsou zastupitelné co se týče schopnosti působit potěšení. To znamená rozšíření zdanění na další statky a tím i na další lidi. To vyžaduje kontrolu, ta vyžaduje úřady, zaměstnance, náklady. Navíc alokace některých statků jinam umožňuje uniknout zdanění i kontrole. Některé neproduktivní statky lze maskovat jako produktivní. To vyžaduje další zákony, podzákonné normy, kontroly, úřady, náklady. Mnozí ti, kterým jsou přičítány takové statky, na které je pohlíženo jako na luxus, mají větší část onoho potěšení neviditelnou, protože překonali úroveň „mít“ a jsou na úrovni „užít“. S potřebami uspokojovanými jinak než lokálními daňově zatížitelnými statky. Potřeby ve větší míře uspokojují službami, větší význam než „vlastnit“, pro ně má „ovládat“. To na co socialista pohlíží jako na záviděníhodný luxus, jsou jen kulisy.

 809. maYdo,

  norozumíš. O daně a zdravotní pojištění vůbec nejde.
  Daně a zdravotní pojištění bych zaplatil tak jak tak. To mi nevadí. Jen část díky zpoždění fakturace zaplatím trochu opožděně. Ale zaplatím.
  U té sociálky bych z toho dřívějšího zaplacení měl nějaký užitek. Ve formě vyššího základu pro výpočet penze. Takhle ho mít nebudu.
  Ale protože jsem si to více méně zavinil sám, nenadávám.
  Ani na sebe, ani na stát. Holt vis major
  Holt se někdy předpoklady člověka ( že vydržím pracovat ještě pár let) nechtíc změní.
  týden před zavřením ordinace se mi koleno podělalo definitivně, takže ta penze byla na poslední chvíli.

 810. 979 maYdo, to právě je ta dialektika. Jednota v rozporu a rozpor v jednotě vytvářející přechod z kvantity do kvality. Nesnaž se to pochopit nebo se zblázníš.

 811. (978) Dano, Lidi nechtějí s nikým mluvit, diskutovat, domlouvat se. – jak který. Vy ve vesnici se domluvíte, já se svým okolím taky, domnívám se, že ti „lidi“ je pár kverulantů, dělajících kravál a zákonodárci a jiní orgánové se toho rádi chytí, protože to zmnožuje jejich moc a vypadají pracovitě.

 812. AeroKarle,
  u nás se lidi přestanou spolu domlouvat coby dub. Jen co ovce s rozšířenou působností seženou dost hyen… ehm pardon… kontrolních orgánů na kontrolu topenišť a kotlů. Protože práskání sousedů za to, že jim vystupuje z komína dým, už běží jako na drátkách a teď se víceméně jenom čeká až orgáni začnou konat. Neboť lidi jsou z principu svině a udávání mají jako druh sportu. Bohužel si ty hovada neuvědomují, že oni už jsou také na určitých seznamech a budou řešeni díky jiným uvědomělým občanům. Očekávám, že tak do dvou, tří let každý půjde mlčky domů z práce, zamkne branku, zatáhne rolety a se sousedem pro jistotu nepromluví ani slovo.
  Komunisti byli proti současné politické garnituře naprostí hovnaři.

 813. Ptakopysku ?:-)

  být takový pesimista jako ty, asi si hodím mašli 🙂

 814. Dobrý den. Kdyby dnešní vláda byla chytrá jako – neříkám Klausova – ale aspoň z poloviny jako Jakeš, tak by místo gestapa nasadila na čistotu ovzduší fištrón. Proč lidé topí mokrým dřívím, proč topí dřevotřískou, spalují rozbité gauče atd atp? Kdy to začalo? Když zdražili uhlí, elektřinu a plyn. Samozřejmě, souvislost časová neznamená souvislost příčinnou, ale možná něco na tom bude.
  Řešení: 1) snížit zdanění uhlí, koksu, plynu a elektřiny pro domácnosti.
  2) ve státních lesích povolit prořízku i soukromníkům.
  3) v akci za čistá velko i maloměsta zrušit mýtné na dálnicích a snížit daň z benzínu o 5Kč, z nafty o 3Kč. Proč chudák Ptakopysk jezdí v rámci ekologie smradlavým rozkodrcaným dehťákem? Protože vláda trestá chudé za jejich příjmy vysokým zdaněním cest do práce. Tak vysoké daně nemají ani v Německu.

  To by se ovšem mohlo stát pouze, pokud by celá vláda dohromady měla inteligenci levé hemisféry generálního tajemníka Jakeše.

 815. Halle,
  ad 965 – ale to je naprosto vedlejší, jakou kdo má doopravdy penzi. Prostě snížej penzi tobě a podpoří to statistickými údaji získanými naprosto stejně, jako Babiš získal své údaje o EET na konci loňského roku. 😀

 816. Halle,
  my jsme to tuhle probírali při obědě. Insider, co seděl s náma u stolu, se šklebil jako hovado a pravil, že kdyby práskače odtajnili, tak by v kraji přežila necelá polovička obyvatel.

 817. (985) Tím spíše je dobře, když to někde, jako třeba u Dany, funguje.

 818. Petře Kunetko,
  ad smlouva Cukrberka s firmou. Já jsem si všiml. Přistál mi na monitoru od Cukrberka dotazník, abych uvedl, doložil a odpřisáhl, jinak že bububu. No… krátce jsem se zamyslel a případ Arschbook jsem odložil ad acta.

 819. 988
  Ptakopysku,

  myslíš, že by vyšel Lex Halladin a ubrali mi z penze sólo ? 😀

  Důležitá je definice toho práskače.
  pokud někdo ohlásí , že viděl jistého snědého občana, jak krade Ptakopyskovi z vrecka šrajtofli, co je to ?
  Práskač, anebo svědomitej občan ?

 820. Pokud vidím, že chudí lidé topí čím mohou, aby jim nebyla zima a udám je, co jsem?
  Podle nového překladu „udavači nevejdou do Božího království“. Viz 1.list Petrův, 4,15 http://www.bible21.cz/online#1petr/4

  Ať nikdo z vás netrpí jako vrah, zloděj, zločinec nebo udavač. Trpí-li však jako křesťan, ať se za to nestydí, ale chválí za to jméno Boha.

 821. Halle,
  řeč v 985 šla o komínech a občanských komisařích kontrolujících tyto, jestli se nepletu.

 822. Schumi – mimo jine se zivim zefektivnovanim procesu 🙂
  ptakopysku, jak to tusil tak nejak dopredu a ksichtoknihu ani nezacal…

 823. Ad Lex Halladin,
  Halle, uvědom si, že už jenom svou existencí určitě naplňuješ skutkovou podstatu několika trestných činů. Žádný extra zákon by se kvůli tobě nemusel schvalovat.

 824. Ptakopysku,

  představa, že polovina obyvatel vašeho kraje bonzla svého souseda kvůli komínu se mi zdá poněkud přehnaná. 🙂

 825. „pokud někdo ohlásí , že viděl jistého snědého občana, jak krade Ptakopyskovi z vrecka šrajtofli, co je to ?
  Práskač, anebo svědomitej občan ?“

  Přece rasista a xenofob.
  Já nevím,jak můžeš být, Halladine tak politicky neuvědomělej, že Tě tak jednoduchá odpověď nenapadne. Nebo spíš že Tě vůbec napadne, že občan snědé pleti by mohl někomu štípat štrajtofli.

  Jestli ty nebudeš potřebovat tudlenctu převýchovu, abys myslel správně, jak se na evropského občana sluší.

 826. 993 nickname, samozřejmě že udávání je svinstvo. Ale hlásit se to musí.

 827. Petře,
  oni to mají už teď docela sofistikovaně rozdělené. Firmy, skupiny, jednotlivci. Všichni podezřelí musí doložit co, eventuelně kdo jsou, pokud jsou skupina tak „za koho kopou“ atd. Přičemž způsob dokazování kdo člověk je, je velmi podobné doložení dokladů nebankovních úvěrových společností. Kladou neobyčejně zajímavé otázky. Fakt skoro jak na fízlárně za starejch dobrejch časů.

 828. Ptakopysku,neříkej:-)

  maYdo,

  starýho psa novým kouskům nenaučíš. A já jsem pes dost starý… 🙂
  Nicméně napadne, jelikož jeden takovej se o to pokusil s mým otcem.
  Ten se projevil nejen jako rasista a xenofob, ale také jako násilník, prozože následně toho občana sfackoval.

 829. Halladine,
  já své sousedy znám 😀 😀 😀 Domnívám se, že je drží na uzdě jenom to, co by ti ostatní napráskali na ně, kdyby se to provalilo 😀

 830. 991 ptakopysku, ono je to stejně nevymahatelné. Nejhorší co se může stát, že z FB budeš tak nějak vyhozen. Což není katastrofa, když tam nemáš data k která přijít by byl problém. Dtto Google.

  996 Petře, došel jsem k témuž k závěru. Nemusím mít všechno a být všude.
  Se zefektivňováním procesů by ses u nás vyřádil. Pokud by Tě z toho nekleplo.
  Zkouším (na zdejší poměry) inovativní způsob tvorby dokumentů. Místo abych podle osnovy hledal a souvisle do „příběhu“ zapracovával data roztroušená ve zdroji, což znamená mnoho opakovaného hledání a listování, projíždím zdroj a když narazím na potřebná data, vkládám je na příslušnou pozici podle osnovy příběhu. Je to nezvyklé, ale velmi efektivní. I od počítače se lze něco užitečného naučit.

 831. 1001 ptakopysku, ovšem na druhou stranu to dává úžasné možnosti. Třeba být někým úplně jiným než jsi.

 832. Přátelé z Olomouckého kraje víte, že u Vás kandiduje na hejtmana lékař světová kapacita,manažer a nositel kříže svatého Václava? Jmenuje se Otto Košta a byl to právě jeho výrok, který mě v těchto volbách zaujal ze všeho nejvíc,, Umím řešit vážnější problémy, než jaké mají politici ́ ́.

  Otto celý život pomáhá lidem. Ukázal, že je skutečný lídr, který umí zvládnout svůj pracovní stres i stres lidí kolem sebe a vyšel vždy s nejlepším výsledkem.Za těch 34 let bohaté kariéry ukázal empatii,manažerské dovednosti,sebedisciplínu,psychickou a fyzickou odolnost.Teď chce pomoci celému Olomouckému kraji.

  Po všech těch letech co tu vládli tradiční politici si Olomoucký kraj zaslouží skutečného a hlavně charakterního hejtmana.Prosím udělejte si dnes čas a dejte mu hlas.

  To psal Andrej před volbama. A dnes …

  http://olomouc.idnes.cz/odvolavani-hejtmana-olomoucky-kraj-oto-kosta-ladislav-oklestek-hnuti-ano-1rn-/olomouc-zpravy.aspx?c=A170227_084544_olomouc-zpravy_stk

 833. NoName – podle informací z Olomouce, posloužil Košta jako vábnička na voliče, jako mouřenín, co udělal svou práci a může jít. Od samého počátku bylo v plánu: ANO neměla v olomouckém kraji žádného vhodného kandidáta na lídra do krajských voleb a tak přesvědčili nestraníka Koštu, přičemž od počátku bylo v plánu po nějaké době Koštu vyměnit. Akorát on to nějak nechce pochopit, nemůže pochopit, že sehrál roli, o kterou nestál a kterou by ani hrát nechtěl. Prostě naivní mouřenín.
  BTW: Ty pověsti o alkoholismu jsou vymyšlené, jedinkrát se podařilo jej nachytat po nějaké akci a bylo to použito k jeho likvidaci. A nikoho „nebolí“, že jej zničí i jako člověka.

 834. Inu, Dano, v tomto pripade bych rekl, ze jej do spoluprace s proflaklym STBakem, ktery v businessu pouzive metodu strong arm, nikdo nenutil…

  Ne, ze by mi ho nebylo lito, ale takovym tim zpusobem, jakym zleduji zbytky ovce, ktera se pokousela stat learem vlci smecky…

 835. 830 (pražská poznávací soutěž) — Ach jo, těžká práce… Tady je to v barvách, to identifikovatelnost asi příliš nezvyšuje:
  http://zpht.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSC31689-1800-4.jpg

  Jenže co tady? Tohle už je opravdu hodně popisná fotka:
  http://zpht.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSC31688-1800.jpg
  To už by mohlo být snadné…?

  — — —

  Tedy, abych nějak vysvětlil, proč jsem to sem vůbec dával…: Frustrovalo mne, že když vidím například takovouhle fotku:
  https://www.instagram.com/p/BPnNj-eAMkC/?taken-by=milansykora_ig ,
  okamžitě vím, odkud to je. A co je ještě horší, stejný detail jsem si pár let předtím fotil taky. Počet takovýchto kolizí (jak bychom řekli nejen v informatice) je statisticky významný, vpravdě alarmující, a o čemsi svědčí. Hlodají mne obavy, že o tom, jak následkem rostoucí šuntovitosti, jmenovitě mnohaletých aktivit developerů (také již v dobách kdy se jim dosud říkávalo jinak) detaily povětšinou zmizely, a celky, které by stály za pozornost, tím spíše.

  (Anebo se člověk — totiž já, ale nejen já — už natolik pohybuje jen v navyklých schematech, že i pokud někde něco náhodou přetrvalo, už to ani nevidí, dokonce už ani nehledá… Kdoví: třeba zrovna uprostřed sídliště Velká Ohrada zůstala zázrakem uchována boží muka jak od Lady, a je jen moje pitomost, že se tam, zatížen předsudky, po nich nejdu shánět…)

  No nic. Ale ten pan Sýkora, ten má i na Instagramu obrázky docela efektní (i takové, kde mu člověk tu rozpoznatelnost rád promine)…

 836. Inu, Zpátečníku, že šuntovitost světa vzrůstá, věděla už stará Janečková, když remcala, že místo aby mladá poctivě kůže žvejkala, tak to fláká a drbe je pazourkem.

  Pokud jde o ty developery, nic novýho pod sluncem.Vemte si, co zmizelo v 19. století, ke ketrému mnozí vzhlížejí, jako období rozkvětu a pokroku. Hausmanizace Pařiže, u nás nová výstavba na Starém městě…
  i na ten pro nás romatickej Žižkov zařvaly staré usedlosti.
  Ale ruku na srdce – Vy byste dnes v takovém břichu Paříže či pražské židovské čvrti bydlel?

  Pokud jde o ten alarmující fakt, tak ono dnes ledacos už bylo napsáno, pověděno, namalováno, zahráno a pochopitelně i vyfotografováno. Nová témata už nenajdete, maximálně stará v novém balení. Halt s tím Sýkorou asi chodíte po stejných cestách. Dnes víte, co asi a kde najdete na Smíchově či kde se dá nafotit třeba industriální zpustlá architektura a zrovna tak to vědí i jiní fotografové a chodí tam. Jako houbaři, když vědí, kde rostou křemeňáky a kde ryzce.
  Fotografové mají tu výhodu, že záběr tam – na rozdíl od hub, který vybere ten, kdo přijde první- zůstane napořád. 🙂

 837. Tak to je síla….

  „Drahá rodino, odpusťte mi. Nebuďte smutní, neoblékejte černé šaty a netruchlete. Žádal jsem vás, abyste mě oženili, a vy jste to neudělali. Takže si, s boží pomocí, vezmu 72 panen v ráji,“ stojí v jednom dopisu. Podepsán je pod ním Alá Abid Akídí, jemuž bylo zhruba šestnáct let, když se přidal k Islámskému státu.

 838. Když se někomu přihodí cerebro-testikulární inverse, je problém…..

 839. Jj – to už jsem kdysi četla, že vědátoři patří mezi nejohroženější skupinu, co se vymývání mozku dotýče! Dej jim sebeblbější myšlenku a začnou dumat, že by na tom třeba něco mohlo být… 😀

  …A když už se zdálo, že boj o první Trumpův dekret bude ponechán na americké justici, vstoupí do hry o tomto víkendu čeští vědci a oznámí světu, že naše vědecké instituce nabídnou působiště všem vědcům ze zmíněných zemí, které Trumpův výnos postihl. Další dokonalá fraška a komický pokus o zviditelnění, tentokrát v odvozeném českém podání.

  Tuší tito lidé, kteří se snaží vystupovat jako mluvčí české vědy, vůbec něco o zemích, o nichž mluví, a o tom, zda tam nějaká věda vůbec existuje? Mají představu, jak to v Somálsku, Libyi, Jemenu atd. vypadá? Jediným možným partnerem pro vědeckou spolupráci mezi zeměmi ze seznamu může být Írán, kterému by třeba v Řeži u Prahy mohli pomáhat v kontroverzním jaderném výzkumu. Je toto záměrem našich vědců, nebo jenom exhibují a nevědí, co mluví?…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-ceska-veda-diky-trumpovi-rozkvete-d9v-/p_zahranici.aspx?c=A170225_170327_p_zahranici_wag

 840. Rputi,

  oni to snad asi ani nemyslej vážně, jen se chtějí zviditelnit.
  Jinak já bydlel na koleji s jedním jemencem,co studoval přírodní vědy 🙂
  Třeba v tom jemenu nějakou vědu dělá ! 😀

 841. 1017 Halle,
  stejně jako „nemysleli vážně“ podporu X-tého sjezdu KSČ a jeho závěrů… 😀

 842. 2 Petr Kunetka ad 1009 – no mně ho není líto vůbec. Buďto netušil, co je ta slovenská kurva zač – a pak je to individuum neschopné samostatné existence a kandidát na zbavení svéprávnosti – nebo to tušil, ba přímo věděl a pak je to jeho věc – důvěřovat kurvám se nevyplácí… Spíše bych řekl – dobře mu tak a jen houšť a větší kapky. Ten hajzl zatím nenasral dost lidí na to, aby ucítil vítr pod nohama a kolem krku konopí!

 843. No, nabízet můžou, ale já být jemenským vědcem, tak radši počkám těch devadesát dní na USA, bnež abych se hrnula do nějaký český republiky.

  a z druhé strany – zkušenost se syrským učitelem a jeho početnou rodinou nás mohla naučit, že není snadné se zavděčit v našich primitivních podmínkách hostům na tak vysoké úrovní.

 844. 1018

  Rputi,
  to bych nesrovnával, tehdy asi museli.Dnes asi na sebe (svá jména) chtějí upozornit veřejnost. Dobrovolně

 845. 1021 Halle,
  že tenkrát se snad ještě pochopit, ale koho chtějí upozorňovat teď?
  Soroše? Ten se na ně zvysoka…

 846. (1011) Zpátečníku, někde u Břevnovské pláně? Už jsem tam dlouho nebyl, ale jeví se mi to trochu povědomé.

 847. Ad (995): předpokládejme, že chudý člověk požádá o sociální dávku a dostane 1.000 Kč měsíčně. Kolik suchého dřeva si za 12.000 Kč koupíte? Kolik stačí na zimu?

 848. nickname,

  tu cenu mě stojí plyn na topení, vaření a teplou vodu na celý rok.

 849. 1013 – že šuntovitost světa vzrůstá, věděla už stará Janečková, – No, možná bych se měl pokusit nejprve trochu definovat pojmy, jichž s oblibou užívám.

  Šuntovatěním prosím rozumím proces, v němž novější lidské výtvory (např. dům, zákon, obouvátko) oproti starším se stejnou či obdobnou základní funkcí ztrácejí
  – faktickou a/nebo tvůrcem předpokládanou životnost;
  – kvality (tj. nejen svoji kvalitu základní), mezi nimi často i opravitelnost;
  – přesahy transcendující dále, i mimo záměry tvůrce.

  Šuntovitostí se pak jednoduše rozumí výsledek tohoto procesu.

  S šuntovitostí světa je to drobet složitější. Mám na mysli (ten) svět, který nás obklopuje; ve skutečnosti si jej však opovážlivě omezuji na svět západní. Můj dojem šuntovitosti světa totiž může souviset – a pravděpodobně též souvisí – s dvojím relativním úpadkem, jednak významu západní civilizace ve srovnání s ostatními za posledních zhruba 100 let, jednak českého úpadku ve srovnání s Evropou za posledních skoro 80 let. (V každém případě na Západě šuntovitost obvykle pociťuji nesrovnatelně méně než zde, ač se s ní tam ovšem setkávám také.)

  – – – – – – –

  Ve světle těchto definic je jasné, že šuntovatění mohlo a nemuselo nastávat i v jednotlivých obdobích minulosti. Kniha mohla být šuntovatější než manuskript, ovšem nemusela: záleželo čistě na kvalitách (práce) písaře ve srovnání s typografem.

 850. 1013 – Vy byste dnes v takovém břichu Paříže či pražské židovské čvrti bydlel? – Přijde na to, co bych tam hledal… Koneckonců ve 20. okrese (s výhledem na železnici, ovšem zrušenou, ač koleje tam dosud byly) jsem chviličku bydlel, podobně i v jedné ulici, co padá od metra Abesses, ve vnitrobloku, možná o dalších 50 let starším, než uliční fronta… Podobně bych to snad vydržel i na tom Josefově, někde v podkrovní učenecké komůrce…, tedy, pokud bych tam měl zavedenou elektřinu.

  Nová témata už nenajdete, maximálně stará v novém balení. Halt s tím Sýkorou asi chodíte po stejných cestách. Dnes víte, co asi a kde najdete na Smíchově či kde se dá nafotit třeba industriální zpustlá architektura a zrovna tak to vědí i jiní fotografové a chodí tam. – Však taky nová témata vůbec nehledám; rád bych si jen (vlastně už spíše jen dodatečně) zachytil, co zůstalo ze starého světa. Přitom situace se v tomto směru značně změnila: Bydlím kupříkladu ani ne sto metrů od okraje jedné (původně středověké) vesnice. Ta během mého života kompletně zmizela (krom dvou domů, z nichž jeden je až poválečný). Nejenže jsem si ji mohl nafotit (aparát jsem měl myslím od třinácti let) a neudělal to; dnes hledám cizí snímky, a nenašel jsem skoro žádný. A žádná fotka k desítkám domků versus desítky fotek téhož detailu, to už myslím opravdu je rozdíl kvality…

  Jinak ta kladka je na ústavním hřbitově v Bohnicích. S určitým údivem si teď uvědomuji, že jej znám už skoro přesně 30 let. (Tehdy mi jej ukázal kolega, pracující v ústavu Akademie v Kobylisích.) V posledních letech se z toho hřbitova bohužel stala móda; znechucen zjišťuji, že o něm jistí mašíblové z naprosto nejasných důvodů mluví jako o nejděsivějším místě v Praze. Ale tehdy v 80. letech celkem pokojně zarůstal bezinkami, a v posledku byl tak dokonale neprostupný, že tu kladku (na jižní straně kaple sloužící i jako márnice; kladku samotnou prý užívali pro dopravu pytlů vápna do sklepa) jsem našel až po mnoha letech – a to jsem přitom, pokud si dokážu vzpomenout, mezitím nejméně jednou prošel těmi pár metry mezi kaplí a jižní zdí hřbitova; ovšem vegetace byla tak hustá, že by kladku dokonale skryla i na metr.

  Ještě počátkem 90. let tam v JV části hřbitova býval hrobeček se zvláštním křížem z tlustého drátu, natřeného havraním stříbrem, který vypadal udržovaný: někdo tam nosil svíčky a kytičky; ovšem ty vypadaly natolik nehřbitovně, že jsem váhal, zde jej takto zdobí pozůstalí, anebo zda si jej (snad kvůli tomu kříži) adoptovaly děti…

 851. 1023 – Nojo, AeroKarle, jenže to by zas o hodně přesahovalo ten kilometr od Vltavy… Zahrada je (ač jsem se tomu sám divil) v katastru Smíchova, hned u jedné z několika málo tras, kudy se chodívá, chce-li se jít na vycházku tam, kam se na vycházku chodívá hodně často.

  Ale je pravda, že ten masivní zděný plot (kupodivu) dosti připomíná zmenšenou ohradní zeď Hvězdy či Břevnovského kláštera…

 852. Nedávno jsme tu probírali neadertálce:

  …Především se nám ale podařilo optimalizovat spotřebu energie.
  Klíčem k tomu je gen s názvem BolA2, který kóduje bílkovinu důležitou v procesu zpracování železa. Není náhodou, že moderní člověk v sobě nese více kopií této sekvence, než je zvykem u ostatních tvorů včetně neandrtálce – čtyři nebo šest, někteří z nás i dvanáct. Z potravy mohli naši předci čerpat více železa, díky čemuž tvořili více červených krvinek, jejich krev tedy přenášela více kyslíku. Stali se schopnými uběhnout maraton nebo uštvat antilopu. Zrodil se lovec bez drápů a bez tesáků, ale nejnebezpečnější ze všech. Oproti mozkovně slavné australopitéčí dámy Lucy toho v hlavě měl třikrát tolik. Nárůst intelektuálních kapacit se však ne náhodou projevil právě ve chvíli, kdy naši předkové dokázali výrazně navýšit přísun energie přechodem na masitější stravu…
  Zdroj: https://xman.idnes.cz/lidska-evoluce-miseni-druhu-dpv-/xman-styl.aspx?c=A170226_231348_xman-styl_fro

 853. Takhle se hrabe!

  Paříž předčasně vyměnila velvyslance!
  …Podle serveru Mondafrique, který se odvolává na nejmenovaného diplomata, vydalo francouzské velvyslanectví v Bangui Středoafričanům „stovky a stovky víz“, aniž žadatele řádně prověřilo. Věc vyplula na povrch poté, co francouzské bezpečnostní složky zadržely několik radikálních muslimů, kteří do Francie přicestovali právě ze SAR…
  https://www.novinky.cz/domaci/430613-pariz-vymenila-prekotne-velvyslance-v-praze-ma-problem-z-minule-mise.html

 854. Dej blbovi funkci!

  …To obchodníci ze sousedství škol jsou nadšeni. Od ledna dokonce počítají vyšší tržby.
  Právě díky školákům a studentům.

  „Museli jsme navýšit objednávky baget, salátů, koláčů, sladkostí, chipsů i coca coly,“ usmály se prodavačky prodejny potraviny vzdálené odhadem 500 metrů od gymnázia a 400 metrů od základní školy.

  „Bohužel ti nejmenší chodí na čokolády, lízátka, bonbony a chipsy, což nás jako matky netěší. Starší berou salám a rohlíky, bagety nebo saláty,“ líčily prodavačky středního věku.
  Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/pamlskova-vyhlaska-deti-vymenily-jogurty-za-vlasak-a-kolu-z-vecerky-20170225.html

 855. Maydo, břicho Paříže – Les halles – byla secesní tržnice v místech, kde od sedmdesátých let stojí ten barák naruby – Pompidou Center. Já ji ještě v roce 1967 zažil a dokonce někde na FB jsem uveřejnil nějaké fotky. Bylo to úžasné místo, ale bydlet se tam nedalo. Les Halles byly dvorany litina a sklo. Zašlé a churavějící, ale ještě plné života. Naprosto kosmopolitní. Ve čtyři ráno si tam člověk dal za frank kyblík cibulačky. Ale p