Evropská mementa

Zuzana Chlumská

 

Obě diktatury, kterými si Evropa prošla ve 20.století, zadělaly na problémy, které dnešní Evropa stále vleče za sebou jako koule na noze a není schopna je vyřešit. Jedním je i problém multinacionálního státu, který setrvale dlouhodobě nefunguje, jak už jsme se mohli několikrát přesvědčit.

 Po zkušenostech obou Světových válek rozhodly se vítězné mocnosti, na Postupimské konferenci v srpnu 1945, odsunout německé obyvatelstvo ze zemí, kde dosud tvořilo národnostní menšinu. Byl to pokus vyřešit těžko řešitelné. Resentimenty odsunutého německého obyvatelstva komplikují evropskou politiku dodnes.

 Zrovna tak, jako Stalinovo stěhování ruského obyvatelstva do anektovaných zemí a přesouvání původního obyvatelstva kamsi na Sibiř. Znamenalo to nezměrné utrpení milionů lidí a přináší to v současnosti trápení další.

 Vytvoření kategorie občanů-neobčanů v Lotyšsku a Estonsku samozřejmě řešením není a občanům II. kategorie to přináší jen pocit ponížení., obzvlášť, když jde o lidi, kteří se v Lotyšsku narodili a žijí tam celý svůj život. Sociální oblasti se toto opatření nedotýká, jen „neobčané“ nesmí volit nebo být zaměstnáni ve státní správě. Získat postavení plnoprávného občana lze po složení zkoušek z lotyštiny a lotyšských reálií. Pokud se „neobčanka“ provdá za Lotyše, získává „vyšší status“ automaticky. Naopak Rusové, kteří se dnes v Lotyšsku narodí jsou automaticky „neobčany:“

 Wikipedie: „Podle výsledku sčítání obyvatelstva v roce 2011 je počet obyvatel 2 067 887. Asi 62,1 procent obyvatel Lotyšska jsou etničtí Lotyši. Významná je menšina tvořená Rusy (cca 26,9 %),[7] zhruba polovina z nich však nemá lotyšské občanství, nemůže volit a je pod značným tlakem ze strany úřadů, aby Lotyšsko opustila. Většina z nich to však odmítá a Rusko se k této možnosti také staví odmítavě. Návrh na přiznání statutu oficiálního jazyka pro ruštinu zamítli v únoru 2012 lotyšští občané v referendu.

 Opět těžko bezbolestně řešitelné. Lotyšsko obává se vlivu Ruska a neobčané v důsledku opatření věru důvod k loyalitě právě nemají. Problémy na sebe vrší problémy další a konce nedohlédat.

 Nevidím do hlavy Vladimíru Putinovi, zda-li má v úmyslu pobaltské státy opětně anektovat (v současnosti o tom pochybuji), nebo jen využil paniky , která nastala po připojení Krymu, k udělání „bububu“. Jeho výzva Lotyšsku k dodržování lidských práv etnických Rusů v zemi přišla po té, co Lotyšsko na tři měsíce odebralo licenci pobočce ruské státní televize RTR, kterou lotyšské úřady obvinily z šíření „válečné propagandy“.

 Evropská Unie do horkého bramboru „neobčanství“ pro forma občas opatrně šťouchne, ale ani ona s si s ním neví rady a omezí se na výzvy Lotyšsku, aby problém řešilo. Dá se předpokládat, že i ono by tak rádo učinilo, pokud by vědělo jak.

 Celá ta problematika by ale měla být pro Evropskou Unii mementem! Vážným varováním před politikou multikulturalismu, který Evropě nikdy nic dobrého nepřinesl a do budoucna vytvořil problémy téměř neřešitelné, nebo jen za cenu krve a násilí. A obzvláště v dnešní době, kdy tendence k národnímu státu po celé Evropě stále více sílí!

 

Najít tu ideální cestu, by teď mělo být úkolem Evropy, aby nevznikala další mementa, které bude muset v budoucnu bolestivě řešit.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

390 komentářů u “Evropská mementa

 1. Šumaváku, já bych navrhoval jistou velkorysost, aby se Rusosověti a jejich nohsledi necítili diskriminováni.

  EU by mohla v klidu a spořádaně předat Rusku úplně celé území, které měl pod kontrolou SSSR. Tedy pochopitelně s vyjímkou bývalého NDR, to by zase nešlo, dělit Německo. Ale Rusosovětská hranice by byla zcela spořádaně v Aši, ve Folmavě, v Dolním Dvořišti, ve Studánkách a tak podobně. Koneckonců, ty průseky v lesích, kde bývaly dráty ani nestačily pořádně zarůst a je brnkačka je tam obnovit. To pár pluků ruských ženistů hravě zvládne.

  Jak lze soudit z debat na Netu, obyvatelstvu Kotlinky by to celkem nevadilo, většina by jen přeleštila odznaky SČSP a vyvětrala uniformy, aby nesmrděly naftalínem.
  Koneckonců, Rusosvěti to území a ty fabriky fakt životně nutně potřebujou (jak tady dnes a denně vysvětluje Hallladin) a bylo by skutečně ošklivé jim je upírat.

  Kdo chce kam, pomozme mu tam.

 2. Hmm, zas to žere příspěvky 🙁

 3. A hlavně je důležité nepřipustit, aby nějaký pravicově orientovaný nacionalista (sic, contradictio in adiecto) nepořídil nějakému Rusosovětovi poukázku na zubní protézu nebo aby se geniální šachista, potapěč, lovec tygrů, báťuška vší Rusi, pilot nadzvukové stíhačky a doživotní president nenasral nebo aby mu nezaskočil moučník po obědě. 🙂

 4. Ale z jiného soudku…

  „Policisté se sice útěkáře snažili dostihnout, ten ale využil své místní znalosti poměrně komplikované budovy, a muzeum opustil nestandardním bočním východem,“

  Já sice chápu, že ve státě, kde lze na státem placeném postu zaměstnat z vězení uprchlého zločince, který následně (kupodivu) zpronevěří 10 milionů, je možné téměř vše. Nicméně nechápu, že policie si nepohlídala boční či zadní vchod. To je snad v každé detektivce třetího řádu, že se dvojice policajtů rozdělí a jeden jde zadem…

  No a když uvážím, že

  „Podle soudních znalců spadá Prokop svou inteligencí do pásma slabšího průměru a projevuje se asociálně.“

  jímá mně hrůza z těch zločinců, kteří spadají svou inteligencí řekněme do vyššího průměru až nadprůměru a projevují se velmi sociálně. Tam ty škody ve státní správě musí jít do desítek či stovek miliard… 🙁

 5. A to ani nemluvím raději o tom, že pokud policistům unikne pachatel spadající svou inteligencí do pásma slabšího průměru „nestandardním bočním východem z poměrně komplikované budovy“, mohlo by to něco napovídat o všeobecné úrovni policie. 🙂

  Vím, korelace neznamená kausalitu, to se učí snad už na nižším stupni škol středních… 🙂

 6. Mně pro orientaci v krocích Vladímíra Vladimíroviče zcela stačí jeho dostatečně známé prohlášení, že rozpad SSSR byl největší tragedií dvacátého století. Pod tímto úhlem do sebe všechno dobře zapadá. Bleskurychlé obsazení Krymu, které muselo být (vzhledem k tradičnímu ruskému bordelu) poměrně dlouho připravováno, 95% souhlas v referendu s návratem du ruské velkonáruče, přestože před dvěma lety se tato žádostivost pohybovala na 35%, provokace v Luhansku, Charkově a Doněcku, stejný vzor. A moc bych nedal za to, že násilností na Majdanu se zůčastnili třeba tito ruští Arijci (http://oleg-leusenko.livejournal.com/1010183.html) To není z ukrajinského blogu, ale z ruského. Samozřejmě, že to Kyjev nezvládá, vždyť jsou to odchovanci stejněého systému. Jí se „otyšům ani moc nedivím, po tom co si se Sověty užili. Navíc úřední dvojjazyčnost v malé zemi (navíc ve dvou různých abecedách) je tuze nákladná záležitost. Ti Rusové, byť děti stalinských a brežněvovských kolonistů měly dvacet let nato se lotyšsky naučit.V Cechách se po každém Afgánci či Marokánci dost vehemntně požaduje aby se asimiloval, proč by ruští Lotyši měli mít výjimku. Pobyt jako cizinci na základě EU garance o volném pohybu, i když ta je také dost fiktivní, samozřejmě, ale předpokládá to, že aspoň naučí latinku, aby mohli podepsat pracovní smlouvu.
  A jeden z mých nejlepších zdejších kamarádů, pětatřicetiletý původně Moskvan, to shrnuje zcela jednoznačně „nevěřte nám, jsme asijská svoloč“.

 7. Většinový hlas tohoto blogu nesouhlasí s tvrzením, že se český úředník odvolává na Brusel, ale ve skutečnosti je ve své předposranosti daleko pilnější v buzeraci občanstva. Já jsem si z titulního článku nejvíce všiml toho, že EU Lotyšsko vyzývá a Lotyšsko na EU klidně kašle. Lotyši si asi nestihli všimnout, že nově přijaté státy z východní Evropy mají tvrdší podmínky, než ty zakladatelské státy.

  Klasik zpívá v „Dobytí severního pólu“: …Čech se přizpůsobí…

  Svítá.

 8. Nechcete raději diskutovat k závažnějším tématům, než je nějaká Ukrajina nebo Lotyšsko?

  Hasiči v Jeseníku zachraňovali divoké prase z bazénu
  Nevšední podívanou mělo v neděli několik desítek hostů a klientů lázní v Jeseníku. Do bazénu tam spadlo divoké prase a nemohlo se z něj dostat. Podrážděného, vystresovaného kance vysvobodili až přivolaní hasiči. Ten pak napadl jejich velitele, který utrpěl zranění.
  „Operační středisko hasičů Olomouckého kraje vyslalo svou jednotku k záchraně divokého prasete do Vojenské lázeňské léčebny v ulici Myslbekova. Prase se samo snažilo zachránit svůj život a zběsile zápasilo s vodou v místním bazénu,“ řekl Právu v pondělí mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

  Hasiči podle něj zvládli nelehký úkol po několika neúspěšných pokusech pomocí nastavovacích žebříků. „Připravili je tak, aby se kanec dokázal sám dostat z vody. Zachráněnému divočákovi se ale zřejmě naše pomoc nelíbila a při vyproštění se vrhl na zachránce, velitele zásahu,“ uvedl mluvčí.

  Podle myslivců nemělo být nervózní zvíře po vyproštění z vody agresivní, předpokládalo se, že hned uteče. „To se ale nestalo a brzy jsem při jeho útoku pochopil, jak je znát rozdíl mezi mými sto deseti a jeho dvě stě kilogramy,“ svěřil se velitel čety hasičů Jiří Šarman.

  Oděrky a modřiny
  Dramatický konec pro něj ale neměl naštěstí vážnější následky. Hasič utrpěl jen oděrky a modřiny, útok divočáka odnesl i jeho stejnokroj. „Po této zkušenosti bych asi zvolil stejný postup, ale z daleko větší vzdálenosti,“ poznamenal Šarman.

  „Divoké prase po útoku na velitele zásahu bez dalších okolků uteklo do volné přírody. Hasič z preventivních důvodů navštíví lékaře,“ dodal Hošák.

 9. Zajímavé, že multinacionální stát vadí jen v EU, Putinovo následování Stalina a Lenina je evidentně OK.

 10. Dobré ránko!

  Mno… ten článek především není o Putinovi, anobrž o tom, že multinacionální státy nefungujou a EU by měla být v ve směru multikulti zatraceně opatrná, což už prošvihla, takže se může připravit na další, zcela zbytečné problémy.

  Dušane, k k „Putinově největší tragedii“ bych poznamenala, že Rakušani rozpad R-U nevydýchali dodnes a to je to už skoro sto let, Francouzi zas mají kultík Napoleona, ačkoli po tom rabiátovi zůstalo něco mezi 3,5-6,5 milionu mrtvých a Británie na ten rozpad Impéria taky kouká se značnou nelibostí. Prostě všude nostalgie po dobách, kdy byli velcí a mocní.
  V případě Lotyšska jde samozřejmě o to, že se Lotyši snaží Rusy vytlačit a Rusku se zas hodí, že tam má pátou kolonu. Nic dobrého v tom není ani z jedné strany.

  martine, ke kanci bych poznamenala, že když někdo čeká, že se zviřátko vrhne ke svým zachráncům se slzami v očích, tak je trouba a k tomu zachraňování si měl především vzít myslivce s kulovnicí.

 11. a heleme se

  Praha – Palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála při novoročním výbuchu na ambasádě v pražském Suchdole zabil semtex ukrytý v napodobenině knihy. S odkazem na informace nejmenovaného kriminalisty obeznámeného s vyšetřováním, to uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. Pro oficiální potvrzení této informace prý policie čeká na výsledky tří znaleckých posudků.

 12. Halladine, v tom článku se taky píše, že to byl hodný pán, takže lze předpokládat, že je v machometánském nebi a má tam těch 72 panen k dispozici – řeknu vám, to musí bejt makačka! 😀

 13. Hmm…..ti rusky Arijci maj na fotkách velmi podobnou choreografii jako Pussy Riot….
  Asi nějaká místní móda…

 14. Rputi,
  když si k tomu představíš 72 tchýní… děsivé 🙁

 15. Tak jsem si říkal, že už to není zmetkův blog, ale zase jsem se spletl …. No nevadí…

  Celý problém tkví v národních státech, uzávírání hranic, sociální socialistické politice a rovnostářství. Kdyby si Ukrainci, Rusové….Němci, Rakušané….Češi …. v téhle zemi se mi opravdu nelibí, pojďme maruško, se odstěhovat do Paříže, NY, Londýna, Vídně…. a zkusíme si to tam. Pro mne za mne, ať si výběrční místní mafie, tím myslím vlády, parlamenty národních států nechají to právo vybírat své sedumdesátky, ale ať obyvatele nechají svobodně se rozhodnout, kde chtějí žít, jak chtějí pracovat, kde chtějí podnikat. Je to docela zvláštní, protože jsem si říkal, že svobodný pohyb osob, kapitálu, služeb, by neměl nikomu, už z podstaty, nikomu vůbec vadit, protože je to jen možnost a ne povinnost. Ale spletl jsem se, vadí to až na pár vyjímek úplně všem…Přitom je docela rozumné, aby každej, kdo skončil školu vzal bágl na záda a zmizel v zahraničí na zkušenou.

  Samozřejmě, že se rusáci nezastaví a pojedou se sjednocováním daleko dál, až ke Karlovejm varům …ostatně, už tam mají zažádáno o licenci na TV a radio. Takže, jak píše Brouk, oprašte si svazácké uniformy, v rudých knížkách podlepte znovu rohy známek…., udělejte si seznam ze svejch příspěvků na blogu…. budete to potřebovat, až vás předvolaj ke komisi, abyste dokázali kladnej poměr k RVHP a Sovětskému svazu, protože když to neuděláte, dostane se tam někdo horší 😀

 16. Nickname, dovolím si upozornit, že autorem je Ivan Motýl!

 17. Tak že by Ukrajinci a Rusové do Paříže chtěli, o tom nepochybuju. Ale asi se to nebude líbit Francouzům. A existuje mnoho jiných kombinací, které se někomu nebudou líbit.
  Existuje něco jako civilizační a kulturní rozdíly. A ty jsou někdy extrémní.

 18. A oni nedaj pokoj…

  …V Charkově na východě Ukrajiny se právě odehrává protiteroristická operace, policie zatkla asi 70 proruských separatistů. V úterý to podle agentury Reuters oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Současně ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo Kyjev, aby okamžitě ukončil veškeré vojenské operace na jihovýchodě země, které by mohly rozpoutat občanskou válku na Ukrajině….
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/332787-vypuklo-protiteroristicke-tazeni-zatykame-proruske-separatisty-oznamil-ukrajinsky-ministr.html

 19. Rputi,

  ovšem nejsem žádnej expert na vÿbušniny, ale semtex bez rozbušky by nemêl bouchat
  Tajkže kdo tam tu rozbußku nebo něco podobného dal ?

 20. Jj, Jiřiku – vykašlali se na nás už 2x, proč by to neudělali potřetí, že ano? 🙂

 21. Halladine 22 – nejspíš ji přiložili, aby ji pak nemuseli dlouho hledat. 😀

 22. 19 Rputi, pro ty, kdo dobu pamatují ví, že titulek je očividná lež a provokace. Žel to slouží k formování mladších, k budování nových národních mýtů.

 23. A Rputi,
  têch 72 panen je k dispozici Žàdnà pracovní povinnost so tím spojená není 🙂
  Jeden se může nechat škrabat na patách, ovívat vějí´rem 😀
  A hele , komunistickej tělocvikář dorazil ! 🙂

 24. No… ausgerechnet do Paříže…
  Jirko ppa – dovolil bych si maličko nesoouhlasit.
  Lze citovat Angličany: „Francie je nádherná země. Jedinou její vadou na kráse jsou Francouzi.“
  A co na multikulti propagátorka Maruška Lepenová?
  „Příprava pokrmů pro muslimy, židy a děti, kteří nejedí vepřové maso kvůli svému náboženskému vyznání, je v rozporu se sekulárními hodnotami naší země,“ sdělila Le Penová ve vysílání rozhlasové stanice RTL. Dodala, že Národní fronta nebude akceptovat žádné náboženské nároky na školních jídelních lístcích. „Není důvod, aby náboženství vstupovalo do veřejné sféry,“ myslí si.
  Za pravdu jí dávají i nově zvolení starostové z řad Národní fronty. Ti už stačili prohlásit, že v některých jejich městech se nachází příliš mnoho obchodů, které nabízí halal produkty.

  Ale jinak je Francie vskutku multikulturní zemí. Hlavně africká gheta v Paříži jsou tak oblíbená že dovnitř nelezou ani policajti a po okrajích se pohybují minimálně ve dvojicích. A dole na pobřeží jsou Afričani ještě populárnější než ti pařížští. Britské realitní mapy Londýna jsou také multikulturní – je zvláštní, že procento neobyvatelnosti pro bílé se docela přesně kryje s multikulti oblastmi.

 25. Rputi…jediní, kdo se vždycky na podstatné kroky vykašlali, jsou obyvatelé kotliny. Nechápu, že se obecně čeká, že někdo vyjede z hory a všechno za vás vyřeší. Houby,…proto mne doslova dráždí „objektivní přístup“ a po průseru konstatování, že se zase někdo na nás vykašlal…a tak je zase chyba jinde. Proč by za svobodu v kotlině, ač jí v podstatě chce jen pár jejich obyvatel, měl „platit“ francouz, angličan, neměc? Napřed se musí z toho želé v hlavě stát mozek a pak se nebudeš ptát, kdo zas způsobil, že se mává bílou vlajkou…

 26. ještě bych dodal, že někteří francouzští politici už jedou na multikulturní vlně tak, že by jim Kocáb záviděl. Jean-Luc Mélenchon – předseda nějaké malé levicové strany v Marseille prohlásil: „Budoucností Francie jsou Arabové a Berberové z Maghribu“

 27. 30-to byl prý podvrh, ty volební plakáty. On to neříkal.
  Ale pravda to je 😉

 28. (8)„Většinový hlas tohoto blogu nesouhlasí s tvrzením, že se český úředník odvolává na Brusel, ale ve skutečnosti je ve své předposranosti daleko pilnější v buzeraci občanstva.“
  Martine, to si ten „většinový názor tohoto blogu“ vykládáš jako Jirka (takže to 2 by bylo, teď ještě těch 98 😛 )
  Já z toho mám jiný dojem. Osobně s tím tvrzením zcela souhlasím. Jen z něj nevyvozuji nevinnost soudruha v Bruseli, který je minimálně spoluvinníkem, hlavně iniciátorem. A domnívám se, že podobně to vidí i těch hypotetických 98, jak už zde občas zaznělo.
  (10) Ovšem Andy, tam to není žádné multikulti. Rusové jasně určují, co je kultura a co ne.
  (11) Nevydýchali, mají kultík, koukají ….. Ale dělají jen Rusové.
  (17) Do Francie se takhle svobodně stěhovali Arabáci, do Británie Pakoši, do Německa Turci, k nám cikáni. Jsou s tím jakési problémky. Ale jako teorie je to moc pěkné, říká se tomu myslím „multikulti“ 😛
  (viz ptakopysk podrobněji)

 29. jo, žere…
  Pasivní resistence
  od třicetileté války se jedná o velmi dobrou strategii k přežití. Během třicetileté války bylo obyvatelstvo Kotlinky zdecimováno takovým způsobem, že Hitler je v porovnání s tehdejšími vojevůdci mírumilovný hošík s pytlíkem bonbónů v ruce. A že se zde vždycky rodili velmi dobří vojáci. Na české šermíře se odkazovali ve svých knihách špičkoví francouzští a němečtí učitelé
  šermu jako na autority, čeští žoldnéři byli a dosud jsou vyhledáváni pro svoje kvality. Atd. atd. Ovšem s přežitím obyvatelstva má heroismus vojáků velmi málo co společného. Jsme prostě na místě, přes které přecházejí armády všemi směry a pasivní resistence s aktivním odporem v okamžicích nejvyšší nouze je zřejmě nejvýhodnější strategií přežití. Nabubřelé řeči o hrázi odhodlaných bojovníků, boji do posledního muže, heroických činech, …a val mrtvých kolem nich… jsou sice fajn, ale po plnejch hřbitovech gerojů, kteří se nechali pobít, civilistech prolétnuvších se komíny, či hnijících někde ve škarpách, neštěkne ani pes a uvolněnou niku prostě obsadí někdo jinej. Tady ty lidičkové, co tu bylí, se obvykle vzchopí v okamžiku, kdy není kam uhnout a pak se dějou věci nevídané. Jak říkám, tato strategie funguje docela dobře už nějakých čtyřista let a až bude potřeba, tak se prostě buď strategie změní, nebo nás někdo semele, jak před těmi čtyřmisty lety… 😀 😀 😀

 30. Jiřiku, takže za Mnichovskou dohodu si můžeme sami? Tak fajn … už to radši nehul! 😀

 31. Dobré ráno,

  “Příprava pokrmů pro muslimy, židy a děti, kteří nejedí vepřové maso kvůli svému náboženskému vyznání, je v rozporu se sekulárními hodnotami naší země,” sdělila Le Penová ve vysílání rozhlasové stanice RTL. Dodala, že Národní fronta nebude akceptovat žádné náboženské nároky na školních jídelních lístcích. “Není důvod, aby náboženství vstupovalo do veřejné sféry,”

  Vezmu-li v úvahu, jak časdto mají děcka vepřový ve školní jídelně a že obvykle mají na vybranou ze dvou jídel, z nichž jedno je obvykle bezmasé, fakt nevím, co ta ministryně řeší…

  To je takovej problém si vzít jídlo bez vepřovýho nebo jen přílohu?

 32. Jirko ad 17 – Rusové a Ukrajinci už Tě poslechli a řekli si „v téhle zemi se mi opravdu nelibí, pojďme maruško, se odstěhovat do Prahy a Karslbadu…“,
  a nebudeš tomu věřit, ale najdou se lidi, kterým se to zase nelíbí.
  Věřil bys tomu?

  Máš nějaký plán, kdo by se měl odstěhovat kam, aby se to všem líbilo? Jak dlouho?
  Bývaly doby, kdy se v Německu z každého přistěhovaného Turka radovali. Dnes už to ten dojem nebudí. Stejně jako u Alžířanů v Paříži.

  Jestli ono to stěhování národů nebude trošičku složitější, než si představuješ…

 33. Šimone – ad 36: Verba movent, příklady táhnou…

 34. “ Je to docela zvláštní, protože jsem si říkal, že svobodný pohyb osob, kapitálu, služeb, by neměl nikomu, už z podstaty, nikomu vůbec vadit, protože je to jen možnost a ne povinnost. “

  no, on ten volný pohyb probíhá obvykle odtamtud, kde se nedaří, tam, kde se daří. Místním se to přirozeně nelíbí, protože se obávají, že přistěhovalci se začnou živit z bochníku, na jehož pečení se nepodíleli a nepočítalo se, že se budou podílet na konzumaci.

 35. maYdo,
  podle volebního programu Lepenové se bude denně ve školních jídelnách podávat vepřový řízek s bramborovým salátem, pečené vepřové koleno na černém pivě s chlebem, marseillské vrabce s bramborami dauphine, prdelačku, ovar s křenem, vepřový steak s broskví, eidamem a francouzskými bramborami. Učiněný zemský ráj to na pohled.

 36. Ajrovko, svatá prostato! A co to tedy vyvádí ta IV. Říše římská tu v KOsovu, tu v Lybii…

 37. No, za Mnichov samozřejmě nikoliv, ale za to, že se vojsko vzdalo, zcela nepochybně….
  Šumaváku, volný pohyb osob a kapitálu, jak jsem psal nahoře, není pro každého a daleko více lidí chce zústat doma, než odejít. Ale když existuje možnost svobodné volby, je tak nějak, daleko méně třecích ploch a svět je svobodnější. Podle toho co píšeš, by asi bylo nejlepší bejt v KLDR…. žádní cizinci, klid na práci, žádnej cizej vliv…žádné multikulti obohacování …. jednolitej národ v šedé uniformě. …ale tak to není, že ne.

 38. když ono je blbý, že pohyb osob, kapitálu a služeb nikdy neprobíhá současně a taky to nikdy neběží stejným směrem. Většinou pohyb osob s sebou přináší služby, o které nikdo z usedlíků nestojí, načež potom dochází k pohybu kapitálu někam pryč, což se usedlíkům také nelíbí. 😀 😀 😀

 39. Ptakopysku,

  za to , že za třicetiletě války přišly českě země o 2/3 obyvatelstva může spíš plenêní vojsk a nàsledný hlad, než vraždění.

 40. MaYdo, proto taky říkám, že rovnostářská sociální socilistická politika podpor, dotací, privilegování, pozitivní diskrimance, je vlastně ten největší průser. Jinak naprosto nerozumím, jak by ujídal ze společného člověk, co se přistěhuje a pracuje… fakt bych to chtěl vysvětlit…

 41. Za mávání bílým praporem může ta francouzská fabrika, co je vyrábí a teď už zase jede na tři směny.

  Nejhorší je, že se vždy najdou lidé a politici posedlí tím, že Česko má být být mostem nezi východem a západem.
  Aby byl potřeba most, je třeba napřed vyhloubit příkopy, pak teprve lze budovat mosty.
  A mosty jsou určeny k tomu, aby po nich dupaly obě strany.
  Tak čemu na tom nerozumíte?

 42. (37) Problém to není, ale je to dobrá příležitost pro přistěhovalé potížisty, aby dělali kravál a pro tamní místní pitomce, aby se zviditelňovali na své „chápavosti“ k multikulti. Odhaduji, že těch druhých bude i více.
  (42) V podstatě se snaží (v rámci dost malých schopností) hasit požáry založené jinými. Zazlíval bych soudruhům z Brusele ledacos, ale konkrétně Kosovo „zadělali“ ruku v ruce Srbové (ti navíc s vládní autoritou v ruce) a Albánci z Kosova, Libye byla také místní podnik. Jistě, existuje i možnost nechat to být, výsledky viz Sýrie.

 43. Pravda, existují prý zvedací mosty… ale ani ty se nezvedají samy, i tam musí někdo z jednoho břehu točit klikou… 🙁

 44. Jejda, to je zase řečí. Okecávat, proč to nejde. Omlouvám se útlocitným přispěvatelům, že se stále opakuji s jednou větou – silnější pes jebe.
  To není jen proklamace, ale návod k použití. Zdarma.

  Venku je zase pěkně, jedu za klientem na kole. Ani přesmykač Campagnolo nevydrží věčně, ale díky volnému trhu je nový přesmykač okamžitě k dostání.

 45. 48
  Kdyby se Syrie nechala být, Asad by dávno vzbouřence porazil, a byl by klid. Nebylo by tolik mrtvých , ani totálně zničenà země.
  Lybie to samé.

 46. Jirko, tak dobré jídlo není pro každého, dobré školy nejsou pro každého, volný pohyb osob není pro každého… co ještě?

  Začíná mi to něco připomínat…

 47. AK – a pan lesník je Srb, protože uznání Kosova si udělali také Srbové sami…

 48. No Šumaváku,

  kdyby tu by bal volný pohyb obyvatelstva a ještě větší nezaměstnanost , asi by ještě víc klesly mzdy . A to by se mnohÿm líbilo….:-)

 49. “ Okecávat, proč to nejde“

  přiznám se, že nějak nevím, co teď zrovna konkrétně vlastně okecáváme, že nejde…..

 50. tedy byl tu dotaz zda si za mnichov muzeme sami .
  no a kdo za nej muze ? 😮

 51. “ Jinak naprosto nerozumím, jak by ujídal ze společného člověk, co se přistěhuje a pracuje… fakt bych to chtěl vysvětlit…“

  Tak sousta lidí se stěhuje se záměrem mít se lépe. a ne se záměrem usadit se a pracovat.

  a k tomu bych jen podotkla, že zrovna zde žijící Rusové a Ukrajinci nejsou většinou příjemci podpor a sociálních dávek pro přistěhovalce a většinou pracují.

 52. Halle,
  vždyť to víceméně píšu. I když to plánovité vyvražďování obyvatelstva vojskem hrálo taky svoji roli. Třeba takový Jičín. Tam zbylo naživu snad devět lidí z celého města. Nebo Benešov u Prahy, bývalo to významné kulturní a hospodářské centrum kraje s klášterem. Ten se z řádění Švédů nevzpamatoval dodneška a pro jistotu se pořád tváří jako dlážděná vesnice. Tady máme taky jednu obec, kde kamkoli kopnete na poli do země, jsou základy domů a statků zmizevších v třicetileté válce. Tehdy to bylo docela velké město, které srovnal se zemí a skoro totálně vyvraždil jeden nasranej maďarskej velitel soukromé armády, protože podnikatelský záměr mu zkazil Vestfálský mír.

 53. 2 Pavel Kořenský – ad 5 – no, jeden takovej donedávna bačoval na minfin… Dneska tam bačuje jeho alter ego…

 54. ad 56 – samozřejmě že Beneš, protože byl línej tam jet a dát těm čtyřem po hubě! Nebo to vidíš nějak jinak?

 55. Mimochodem, nyní je názorně demonstrováno, proč Rusko nejdřív Krym okupovalo a poté udělalo referendum. Snaha udělat to jinak končí protiteroristickou operací. Ono demokracie „vocaď pocaď“… 🙂

  Podle mne by bylo nejlepší, kdyby bylo vyhlášeno referendum po jednotlivých oblastech (včetně Krymu) ohledně budoucího uspořádání. Anebo ještě lépe, udělat volby a potom nechat zvolené vedení oblastí rozhodnout, co dál – po vzoru CSFR. Ale to asi od nikoho nemůžeme chtít.

 56. (51) To „se“ je takové užitečné, neurčité slovíčko. Kdyby Assada a Sýrii nechal být (konkrétně, ne „se“) Putin a Irán, tak by už možná ten klid byl. Jenže nenechal.
  Ad Libye, těžko by tam byl větší klid, než je. Ledaže by Kaddáfí vymlátil cca 2/3 obyvatelstva …..
  (53) Ne udělali, ale zadělali.
  To jsme je uznali jen my? A pokud bychom je neuznali ani my, ani nikdo jiný, Srbové a Albánci v Kosovu by se objali a políbili, stiženi náhlým návalem lásky k bližnímu?
  To jsou vše ty zajímavé alternativy, takřka bez vyjímky horší než zvolené, jen špatné řešení.

 57. Ad 56 – no, měli jsme spojeneckou smlouvu se západními mocnostmi, která garantovala naší uzemni integritu… Mnohem silnější, než Budapešťská deklarace. A houby nám pomohla.

  Takže, jestli chcete být konzistentní ve svých tvrzeních, musíte buď tvrdit, že za okupaci Krymu může Ukrajina, anebo že za Mnichov může Německo.

 58. Dobrý den,

  tohle je téma jako vystřižené pro Zpátečníka. Já osobně si myslím, že házet dnešní trable na dvě totality (nacistickou a komunistickou, když jsou strukturálně úplně stejné) není správné. Ony byly, podle mého názoru, až výsledkem nějakých dějů. Nakolik nevyhnutelným, to nevím, resp. nepodstoupil bych kvůli tomu nějakou bitvu. Ale přijde mně nesporné, že děje jsou následkem idejí. Jako byla průmyslová revoluce následkem liberálních idejí, tzn. odstraňování privilegií. Je přece evidentní, že se část světa vydala po lockovsko-smithovsko-jeffersonovsko-madisonské myšlenkové linii a část světa po hobbsovsko-rousseaussovské. Orientálci tohle dilema neměli, protože tamní myšlenkový základ vylučuje možnost volby. Tam je vše předurčeno, dáno. Žádná volba.
  Takže já bych řekl, že ta evropská mementa jsou v opuštění liberálních idejí a nástupu imperiálních ambicí někdy v závěru 19. století a vznikem národních států (tamtéž). Těch území, kde národní stát kopíruje nějaké historické území, je nemnoho. Migrace obyvatel různých regionů byla vždy součástí všech procesů, v tom bych potíž neviděl. Na Spiši je obec, která se jmenuje Spišské Vlachy. Ptal jsem se, jestli něco v tamním nářečí (rečování) znamená slovo Vlach, protože v češtině je to středověký výraz pro Itala (asi tehdejšího Lombarďana????). Mysleli si, že si dělám legraci a druhý den jeden přišel a pravil, že „Spišský hrad stavali Taliani“.

 59. Hele Šumaváku…i ty už podsouváš? Já jsem jen konstatoval, že dobré jídlo není pro všechny, ale týkalo se to jen množství. Proto to bylo v konotaci s tím, co vyrábí Babiš a spol a že to je dobře, že takovej trikatel existuje.
  Dobré školy nejsou pro každého, protože prostě ne každý vychovává děti k tomu, že škola je to nejlepší, kam mohou v dětství chodit a s tím volným pohybem je to stejné. Nic jiného nepíšu, že každý, kdo chce, má mít tu možnost. ježiš marja jozef…. 🙁

  No a přiznám se, že je mi úplně jedno, ze které země je číšník, kuchař, recepční…… traktorista. To nejpodstatnější je to, jestli svou práci dělá dobře a za dobrou práci zaplatím tak, abych nemusel každý měsíc shánět nového člověka a čím lépe zaměstnanec pracuje, tím vyšší má odměnu, za svou činnost. Mám trochu problém s tím, že přívalem cizinců cena práce klesne…. myslím, že nikoliv, spíš stoupne počet zákazníků…

  MaYdo, jaký je rozdíl mezí tím mít se lépe a přijít do země pracovat a usadit se. myslel jsem, že to je v podstatě to samé …i toto bych si přál vysvětlit…

 60. Tady je ale vodvaznejch, nezbabelejch, ochotnych se branit sebevetsi presile, ze nejni kam pro same hrdiny plivnout.
  Tak se techto gigantu ptam: jste ochotni se branit az „do tech hrdel a statku“?
  Nebo jenom do vyse kreditniho zbytku a pokud mozno jaxi v „remote“ rezimu?
  Urcite znate nazpamet adresu naboroveho strediska pro dobrovolniky k obrane – ceho? vlasti?-co to je, to obcane vsehomira prece neznaj. . .eurorise?, evropy?, sveho vinneho sklipku?, jachty?
  Tapu vtom (prosimich za vodpusteni), tak mi otevrte oci. . .
  Hubou se uz tady dobil minimalne Vladivostok.

 61. (56) Tam hlavně Frantíci, ale i Britové dost dobře neodhadli, že je to válčení nemine. A pokud i odhadli, věděli, že doma jim to (ještě) neprojde. Takže viníků by se pár našlo, kromě pochopitelně nás.
  (61) To máš těžký, když se rozpadal SSSR, všichni se báli (a bojí) referend jak čert kříže. Proč třeba Krym jo a Čečna ne ….. Skylle se vyhna, Charybdě neujdeš …. Zatím se všichni v rámci možností snažili hranice neměnit. Není to ideální, ale alternativy jsou velmi nevábné.

 62. AK, ve světle toho, co ten precedent v Evropě znamenal a znamená by bylo možná lepší to Kosovo nedělit tím stylem, že rozbombardujeme a nakreslíme hranice. Jistě by se našly i jiné způsoby řešení tamějšího problému, kdyby se usilovné hledalo a nešlo tou nejjednodušší cestou… Anebo to nechat vyhnít, na spoustě míst se to tak řeší.

  A co se týče obětí… To bombardování mělo také oběti…

  Jinak obdobnou argumentací lze naprosto bez problémů dojít k závěru, že k anexi Krymu si „zadělali“ Ukrajinci…

 63. Zdravim pane kolego feudalisto,

  vidim ze pusobite na vetsinu komentatoru trochu jako“rudej hadr“ (zadne dvojsmysly, prosim 😉
  Ja, musel vyhodit vcera sofera! Predstavte si ze zajel z vozem DO MYCKY !!! . . . kdyby to videli Anglicane ,tak je trefi…..
  Zdravim i vas pratele a hezkeho dne preji;-)
  No co dodat…kdyz napisu prvni vers zname pisne
  “… Rascvetali jablani i gruši“,
  …komu z vas okamzite nenaskoci zbytek dvojversi? 😉

  A to je to o cem jsem psal minule ze na komentarich nekterych z vas je videt, kde a v cem jste vyrostli………..je to ve vas, s prominutim, jak v koze 😉

 64. 67 ano tak to je presnejsi – muzeme my a dalsi .

 65. to 70
  😉
  . . je me kazdopadne jasne , ze pro vas jsem to mel napastova v „azbuce“ . . .
  ,-)

 66. Brouku, no jo, personál, to je věčný kompromis. Ale ta myčky, to je docela problém, i když mají nové kartáče. Zvlášť když mají doma v garáži má řidič nový kyblík s vlažnou vodou čerstvou, mořskou houbu. Mimochodem, letos dost podražili vosky, všiml jste si? Já tedy zrovna to leštění karoserie poslední dva roky dělá sám, to víte, mám to na celý víkend a děcký křik moc o víkendu nemusím .-D

 67. jinak petre konzistentni muze byt i druha strana ze 😮

  pak je to jak jsem psaval .
  umelej stat
  prudil
  spolehal se vic na dohody a slusnost jako na sebe ….

  ale vlastne kecam , fakta jsou jina a je to jina situace 🙁

 68. Ptakopysku 34 a dál…Samozřejmě. To je lapidární pohled bez tohočasového ideologického okecávání určeného poddaným aby nereptali a nadšeněji plnili vrchnostenské příkazy. Obecné jevy. Třicetiletá válka sice trvala pětkrát déle než Protektorát, ale v porovnání s jejími nezamýšlenými důsledky pro zdejší poddané obyvatelstvo tehdy masově neaspirující být „národem“, Protektorát byl idyla. Pokud jde o „české obyvatelstvo“ v roce 1945 bylo početnější než v roce 1939. V přírodě obecně měřítkem kvality podmínek je nárůst či pokles populace. Bez výjimky. Podle tohoto jsme na tom v posledních dvaceti letech hůř než za Protektorátu. V lidské společnosti tyto podmínky nemusí být omezeny jen na materiální. Lidé nejsou bakterie. Jeví se to tak, že ačkoli materiální podmínky se zdají být nejlepší než kdy před tím, v komplexitě prostředí podmiňujícího růst nebo pokles je ještě něco dalšího co je činí ne až tak dobrým jak se zdá.

 69. Tedy, nerozumím, co je kontroverzního na konstatování, že „nějakého zboží“ není dost pro všechny. Fakt. Samozřejmě, že nebylo, není a nebude do okamžiku, kdy nějaký génius přijde na to, jak odstranit vzácnost nebo chcete-li omezenost zdrojů. Až budeme žít v Raji, tak bude dostatek pro všeho a pro všechny, protože v téhle instituci všechny statky a služby vznikají z Jeho vůle a nikoli jako výsledek lidské činnosti. Takže to konstatování je prostým popisem světa kolem nás. Jen je otázka, co a kdo hodnotí jako dobrou školu, jídlo, pití, auto.

 70. „MaYdo, jaký je rozdíl mezí tím mít se lépe a přijít do země pracovat a usadit se. myslel jsem, že to je v podstatě to samé …i toto bych si přál vysvětlit…“

  To se budeš muset zeptat cikánů emigrujících do Kanady nebo arabských puberťáků, zapalujících auta v Paříži.

 71. to 74

  Mate naprostou pravdu pane kolego, jak se tak rikava
  „nejlip si to clovek udela sam“ ,ze? ,-)
  ja jdu neco delat, tady je me, na muj vkus, skoro uzko. . . . ,-)
  Hezky den preji

 72. AK, in re 67 – problém je, že ve světle Kosova se výrok „všichni se v rámci možností snažili hranice neměnit“ mění na „někdo může, někdo ne“.

  A v mezinárodních vztazích se „nékdo může, někdo ne“ rozhoduje silou.

 73. „No co dodat…kdyz napisu prvni vers zname pisne
  “… Rascvetali jablani i gruši“,
  …komu z vas okamzite nenaskoci zbytek dvojversi?“

  no, jak je vidět, znáte to taky brouku.
  Takže jste pravděpodobně vyrůstal v tom samém co my.

 74. Aerokarle,
  ad Lybie – tam se situace mění každým okamžikem, zranění demokratičtí lybijští bojovníci po vítězství demokracie a arabského jara (za mohutné materiální a letecké podpory NATO 🙂 ) přepravení k doléčení a rehabilitaci do Kotlinky se nemohou vrátit domů, protože se z nich mávnutím proutku stali teroristé, kteří by byli neprodleně popraveni

 75. 76 Schumachere, ad počet českého obyvatelstva za protektorátu. Děti ze smíšených manželství byly hlášeny k národnosti české (ne vždy). Jen otec-blbec poslal syna zhebnout do Ruska. Byl jeden takovej od Netolic. Jednoho poslal na Stalingrad, druhého hájit atlantický val. Ten první se vrátil se Svobodou, druhý s Montgomerym.

 76. 83 – PeSi – jo, to c.k. hovno co si pred sebou valí, v tom toho brouka poznavam. . .celej hrdobec 🙂

 77. Modroptáku, samozřejmě, že děje jsou následkem dějů a ideí předchozích, takže když to vezmem od začátku, tak nějaká opice v Africe, pojala ideu, že by nebyl marnej nápad slézt z toho stromu dolů.
  Imperiální ambice tu opici chytaly vždycky, když se buď prudce zlepšila ekonomická situace a ona si na tu ambici mohla dovolit, nebo se naopak situace zásadním způsobem zhoršila a nezbývalo nic jiného než výboj, aby se k nějakému zdroji dostala. Což bylo typicky stěhování národů.
  Když se Španělům podařilo v 15. století postavit dostatečně velké lodě, mohl Kolumbus objevit Ameriku. A začít s kolonizací.
  Imperiální choutky už měl Napoleon a pravý imperiální boom nastal už v 19. století kdy královna Viktorie kralovala i Indii.
  A Bismarck v té době budoval Velké Prusko, respektive Německo, tak ten kolonialismus trochu zanedbal.
  Což se Německo pokoušelo napravit v I. Světové válce, ale holt to nevyšlo a přepisovaly se hranice a vytvářely státy, což se ne každému líbilo a tak se pomalu líhla válka další.
  A to, co provozuje svatá matička Eunie není vůbec nic jiného než moderní kolonialismus 21. století a mohou za to právě ty imperiální ambice.

 78. 65 Jirko ppa etc…. Těch pár odevšad z různých kultur číšníků, kuchařů, recepčních a traktoristů, které potřebuješ, nečiní problém. V malém se to snese. Problém nastane, když tenhle pelmel nevytvářející a nereprodukující feudalistovu kulturu dosáhne nějaké kvantity, která změní kvalitu. Jestliže z pohledu feudalisty mít například za kuchaře mouřenína jeví se jako příjemné ozvláštnění, pak žití v mouřenínské kultuře by feudalista nechtěl. Protože kdyby chtěl tak v ní žije. Jenže nežije, protože ví proč. Mít traktoristu z Tramtárie je jedno, žít v Tramtárii je druhé. Představa, že případná tramtarijská většina tvořená tramtarijskými příchozími bude sdílet a rozvíjet feudalistovu kulturu, jeví se mi jako ne až tak rozumná.

 79. Schumachere, zajeď si NY…abys věděl, o čem mluvím. Profese, které jsem jmenoval nejsou nic jiného, než „mé“ profese, kde zaměstnávám lidi. Vůbec mi nevadí taky majitel hotelu Ind, šéf automobilky Němec, akcionář řetězce Francouz…rentiér Jugoslávec, či dokonce Brazilec finanční magnát a uhlobaron. Pořád a celou dobu budu tvrdit, že mne ta svoboda se stěhovat podnikat a poskytovat služby těší daleko více, než dráty na hranicích, chránící „tu správnou“ kulturu a proscovní trh před cizáky.

 80. 77 Modrej, krom toho nedostatek něčeho je popudem vývoje. Kdyby opice měly na stromech hojnost, neměly by důvod slézat dolů a za nějaké miliony let by se z nich nevyvinuli ekonomové. To, že se vyvinuli je důsledkem toho, že opice na stromech se neměly až tak dobře jak by si přály. Proto tady plkáme.

 81. ježišmarjá
  imperialismus nastal mnohem dřív , skoro součaisně s Kolumbem. Co jiného bylo dobytí Mexika, Peru , kolonie v Karibiku i jinde. Včetnê amerických osad
  Možná se tak tomu neřikalo, protože praxe předbêhla teorii.
  Koncem 19 století ta tvorba impérií končila
  A americko – španělská vàlka, spojená s obsazením Filipin byla poslední epizoda

 82. to 84
  😉

  Samozrejme ze vyrustal…..ten rozdil je ,ze jsem byl, mozna donucenej ,nad vsim tim sajrajtem kterym nas krmili se zamyslet, opatrit si informace a nemalo prehodnotit. Coz uznavam nekdy boli. 😉
  bohuzel lide kteri sem pisi posledni dobou(ne vsichni!) komentare, neco takoveho prokazatelne neudelali, (nejspis protoze to boli;-)

  . . .(jinak jste mozna zbytecne, agresivni, ale pokud je to vas styl ,omlouvam se;-)

  ….a ted uz jsem opravdu pryc ,-)

 83. 92 jirko ppa etc…“melting pot“ NY a USA, kde vznikal „americký národ“ ne jako etnický, ale jako politický, generující tamní kulturu a navíc na anglosaském základě. Není to celý svět. Krom toho všichni jmenovaní weltmani jsou menšinou. Já znám jednoho….

 84. Když už hledáte kořeny „imperielismu“, dovolila bych si připomenout Římské imperium, které nakonec na ten imperialismus dojelo.
  Ríše se rodí, rostou, snaží se uhájit dobyté pozice a zanikají. Tak tomu bylo, je a bude. je to stejně přirozený cyklus jako střídání ročních období.

 85. 84 maYdo, to je prosté. Jen biologie. Zadrátováno v neuronové struktuře jako když ve tmě takhle uděláš rukou a neomylně nahmátneš vypínač. Jako když jdeš, když řídíš auto apři tom koordinuješ mnoho činností. Asociace vyvolané tím či oním podnětem. Jinému, když slyší povědomé zvuky kutálky cuká v pravici. A dalšímu se vybavuje něco dalšího. Obrazy, zvuky, vůně….vše je zadrátováno.

 86. Jsem straaaašně straaaašně krásný …. Chytrý… Hloubavý ….
  A mám nutkavou potřebu to každý den připomínat, přestože sem vlastně vůbec nechci chodit.
  Demonstrativně odchàzím. A už sem nenapíšu. Nikdy ! 😉

 87. 77 Modrej a to je také příčina toho, že jsi. Mám delikátní otázku. Kdy se v průběhu vývoje „opice“ v člověka objevila „humanaction“?

 88. „ten rozdil je ,ze jsem byl, mozna donucenej ,nad vsim tim sajrajtem kterym nas krmili se zamyslet, opatrit si informace a nemalo prehodnotit. Coz uznavam nekdy boli.“

  Ten rozdíl taky může být v tom., že někdo nemusí ani přehodnocovat, protože ví, že to je sajrajt od počátku.

  A nevím, co Vám na mém prostém konstatování, že kaťušu znáte, tudíž jste patrně vyrůstal ve stejném prostředí, připadá agresivní.

  S Vaším kádrováním na téma, co všechno je v těch, kdo s Vámi nesouhlasí to je poněkud slabej čajíček, nemyslíte?

 89. Jasně, schumi, je to jako když v radiu slyšíte nějakou písničku, kterou zrovna nemusíte a přitom se vám usadí v hlavě.

  Já jsem nesnášela od Spálenýho Učitelku Josefínu a ta takhle fungovala naprosto spolehlivě 🙂

  Zvláštní je, že to funguje jen na ty protivný písničky…..

 90. (68) Mně na tom trochu zaráží, jak všichni vědí, co kdo udělal blbě (obvykle skutečně blbě). Málokdy a málokdo, jak se to v daný moment, s danými politiky a s danými voliči mělo udělat lépe. Dost často to nevím ani já, ale pak jevím jisté pochopení pro ty, kteří na rozdíl ode mne museli konat (nebo nekonat). Což se týká i (82), to „v rámci možností“ holt existuje.
  (86) No a kdyby vyhrál Kaddáfí, myslíš, že by to bylo nějak zásadně lepší? Nebo jako v Sýrii?

 91. to 105 106
  😉
  A vy dva „mudrci“. moje prohlaseni “ a uz jsem pryc“ se vztahuje ke komentari 80, kde
  to oznamuji. co jste z toho vypointovali vy dva, je me sice trochu zahadou,ale vychazim z toho ze cist psane a psane zaroven pochopit, jsou dve podstatne rozdilne veci,ze ,-? . . .a nejni to nejspis kazdemu dano……
  jinak rozhodnuti kde a kdy budu a kde uz ne, ponechte s dovolenim na me.

 92. A šofér s kuchařem se taky vrátí ! Tenhle příspěvek se nevztahuje k žádnému jinému konkrétnímu příspěvku ! ; )

 93. Aerokarle,
  Lybie lepší, či horší…. nejsem Lybijec, Lybijci mě nikterak neohrožují a neohrožovali, takže jestli je to tam lepší, či horší je mi úplně u zadele. Já jsem jenom psal, že je to tam už zase jiné, než když jsme v Lybii pomáhali nastolit tu demokracii a jaro proti zlosynovi Kaddáfímu. Evidentně tam dobrosynové nevládli ani po převratu a nevládnou tam ani teď.
  Tedy Kaddáfí by mě byl býval ohrožoval, když byl na návštěvě v Praze jako náš rodný bratr, protože měl tendence jezdit za děfkama v obrněném transportéru. Soudruzi to naštěstí vyřešili tak, že StB svážela děfky, chlast a proviant Kaddáfímu do hotelu, aby nemusel vážit kroky.

 94. 107 – myslím, že „nepředkládat jako vážné míněné nepřijatelné smlouvy“ a „nedělat kroky, které Rusko musí chápat jako nepřátelské, než je pečlivě přípraven další postup – anebo je odsouhlasit s Ruskem“ jsou vcelku nízké nároky na to, co by politici měli být schopni dát… Za ty peníze…

  Problém je v tom, že když se řekneme „v rámci možností, výjimky možné“, tak si někdo jiný řekne „v rámci možností, výjimky možné“. Způsobem, který se nám nemusí líbit. Ještě jednou, buď pravidlo nemá výjimky, anebo znamená libovůli toho, kdo má dost síly si výjimku obhájit.

  BTW, všimni si, že světová diplomacie anexi Krymu bere jaký fait accompli. Mám pocit, že dění na východě UA je „Šanghajský manévr“ – agresivní a naprosto nepřijatelná akce, ze které „pod tlakem světového společenství“ po dosažení dílčích úspěchu vycouvá a celé to dá vzniknout pocitu „zastavení agresora“, který v tichosti zahladí předchozí úspéchy.

 95. Schumachere, v okamžiku, kdy se ten tvor rozhodl, že už ho nebaví být nadále lidoopem, ale bude pokračovat v dráze člověka.
  A mám k Tobě obrovskou prosbu, velikou žádost, zkrátka a dobře moc Tě prosím – zanechej v konverzaci se mnou příměry ze světa zvířátek. Díky.

 96. ptakopysku, v životě jsem nebyla v Lybii, ale na blogy iděsu psávala jedna, co byla vdaná za Lybijce. Její vyprávění lze shrnout – před tím nás buzeroval Kaddáfí, ale bylo víc peněz. Teď nás buzerujou islamisti a prachy nejsou, infrastruktura v piheli, bordel jak v tanku. Takže asi tak…

 97. 111 Alternativou byla federace. Buď Kyjev pochopí, že federace bude, nebo se oblasti s touho po federaci přidruží k federaci.

 98. Zdravím!
  Jak dočítám , tak se mně z kapsáře paměti pořád a pořád vnucuje věta, kterou jsem někde četla (a mám dojem, že zde dokonce psala): „kde v hlavě vlají prapory, je rozum v perdeli“ 😕 Asi je to pravda odvěká, že „první obětí války (i propagandické) je pravda.“ 🙁
  Protože jsem po 40 let „oddělovala zrna od plev“, jsem zvyklá čerpat informace z mnoha zdrojů (třeba i ze „zvědavce pod postelí“,zejména proto, že tam v souvislosti s Ukrajinou publikují překlady zahraničních-zejména amerických-autorů ); překvapuje mne proto, že i renomovaným novinářům stačí jedna věta (ještě k tomu vytržená z textu), aby věděli, co bylo, je a dokonce bude 😕 Ale to je věcí jejich svědomí, nikoliv mého 😕
  Ad Mnichovská dohoda: Je překvapující, že dodnes některým není jasná úloha Beneše a našich „věrných“ západních spojenců ohledně Mnichova, ačkoliv tvrdí, že jim je v této souvislosti vše jasné) ; stačí si přečíst Beneše: Mnichovské dny , a pokud někdo touží mít autentickou zprávu od nejpovolanějších, tak G.M.Gilbert: Norimbersky denník, str.108:
  25.12.1945 Norimberk -Goringova cela :
  „Tak sme sa dostali k rozhovoru o Mníchovskej dohode:
  „Veď v skutočnosti to bolo celkom jednoznačné“, začal.“Daladier ani Chamberlain nemali najmenši zaujem obetovať alebo riskovať niečo na záchranu Československa.To mi bolo nad slnko jasné.Osud Československa bol v podstate spečatený za tri hodiny. Pootom sa ďalšie štyri hodiny dohadovali o slove“záruka“.Chamberlain sa stále vykrúcal. Daladier tomu sotva venoval pozornosť.Iba tam takto sedel.“Goring si vystreal nohy,zvalil sa na svoju postel a sklonil hlavu s unúdeným výrazom. „ Jedine, čo robil, bolo, že z času na čas súhlasne zakýval.-Nemal k ničomu ani najmenšie námitky.Já som jednoducho žasol, jako ľahko sa tá věc Hitlerovi podarila.Veď koneckoncov vedeli,že Škodovka mala zborjovky na území Sudet a že Československo nám bude 25.marca vydané na milosť a nemilosť.Keď Hitler navrhol, aby určitá výzbroj ,ktorá byla na druhej strane hranic, bola prevezená na uzemie Sudet, len čo ho obsadíme, myslel som, že to buchne.Ale kdeže-ani muk.Dosiahli jsme všetko, čo sme chceli; jednoducho takto“-luskol prstami.“Oni netrvali na tom, aby sa aspoň formálne s Čechmi poradili- nič.Nakoniec francúzsky vyslanec v Československu povedal: „Tak teda, já musím odsúdenému doručiť rozsudok.“ To bolo všetko.Otázka záruky bola vybavená tak, že ostalo na Hitlerovi, aby sa zaručil za zvyšok Československa.Ale oni dobře vedeli,čo to znamenalo.“

  Ale nedělám si iluze, že ti, kterým se urodil v hlavě opačný „názor“, budou ho ochotni po tomto „hlasu ze záhrobní“ přímého účastníka Mnichovské dohody tento názor změnit 🙁

 99. nickname, já pořád ještě doufám, že se to může podařit, ale visí to na MMF – buď federace + prachy nebo nic.

 100. (111) „Nepřijatelnost smlouvy“ – já ji neviděl. Snad nepřijatelná je, někteří Ukrajinci ji přijmout chtěli. Je jen takový paradox, že záležitost mohla skončit nepřijetím nepřijatelné smlouvy – jenže část Ukrajinců a Putin chtěli jinak.
  Ono je prakticky vše „v rámci možností“. Hlavně to totiž musí „prolézt“ přes domácí voliče. Viz Vietnam, ten už ke konci „v rámci možností“ nebyl. Žádné pravidlo není bez vyjímek, pokud je potřeba a vůle. Skončí-li tahle tahanice jen anexí Krymu, považuji to, opět „v rámci možností“, za nejméně špatnou variantu z možných.

 101. Kurva, píča, blesk.

  To jsme říkávali v mém nejmladším mládí, když jsme chtěli našeho mladého kamaráda donutit, aby tu větu vyslovil a ukázal, že neumí vyslovit ani ř, ani č.
  Bylo to ve Znojmě, jednom z nejkrásnějšíh českých měst.

  Byl jsem zařazen do dvou procent, děkuji, neznamená to, že jsme jen dva s Jirkou, vím o dalších adeptech na zařazení do skupiny 98:2 (čti blbci versus zbytek světa).

  Ve všech předcházejících kecech se znovu potvrzuje, že silnější pes jebe, i když si to někdo nechce přiznat. A okecávání, jak to nejde, je projev sobeckého nadhledu těch, co vědí, co by bylo pro ostatní lepší. Live and let live!

 102. Westiku, to bude nejaky canc. Zadny vyznamny server o tom nepise, a odkazovany clanek na cnbc je pul roku stary…

 103. 120 – nikdo ji nevidél, což je pro začátek indikativní. V té podobě co byla ji nepřijala ani Majdanovská vláda 🙂 Dle mne Q.E.D.

  Nějak mi uniká, proč by Putin nechtěl, aby to nepřijetím nevýhodné smlouvy (a následné jednáním s ním, jelikož nějakou smlouvu UA potřebuje podepsat) skončilo. Objektivně řečeno, komu by vadilo, že to odmítnutím té smlouvy skončilo, je EU 🙂

 104. (122) Petře, je možné, že je to „canc“ ;v tomto světě, kde lžou nejen politici a diplomaté, ale i novináři,je těžké vyznat se, co je „propaganda“ a co je „fakt“ 🙁
  Myslím ale, že s podobnou akcí ŠAO uvažuje ….

 105. Ad 121,
  my jsme místo „blesk“ říkali polobotka. Líp se to hodí jednak rytmicky, druhak sémanticky. Polobotka je rodu ženského a netříští se tak jádro zvolání.

 106. Neradí stran zákonů na Ukrajině náhodou čeští sociální demokrati? Zeman myslím měl předvolební heslo o přívalu zákonů. Což splnili a zahnojili české zákonodárství tak, že se v něm skoro nikdo nevyzná…
  Tedy tím pojmem „příval“ si nejsem úplně jistý, ale významově to bylo „po tri kokoty“

 107. (123) Z následného vývoje je vidět, že nechtěl. Ten Krym musel připravovat minimálně pár týdnů, na to nestačila ta doba, kdy to na Majdanu zahoustlo. Q.E.D.
  (121, 127) V Praze „kurva, píča, koloběžka“, ale využití širší.

 108. 130
  Ale houby
  maximálně 14 dní, a dalo by se to stihnout za týden
  Vojáci asi většinou byli na místě, a spousta věcí se řešila operativně, za pochodu

 109. 112 Modrej, když Tě to tak moc irituje, tak jo. Nerad působím utrpení.

  Ovšem, ….“v okamžiku, kdy se ten tvor rozhodl, že už ho nebaví být nadále lidoopem, ale bude pokračovat v dráze člověka“…. se mi jeví jako velmi humorné.

  Možná že bychom to mohli i blíže datovat. Například podle nálezů bronzových nástrojů. Podle nejstarší břitvy. Kdy si člověk uvědomil, že není opice? Když si poprvé oholil vousy. Z toho plyne závěr, že prvním člověkem byl muž. Žena se jím stala když si poprvé oholila nohy. Pozoruhodné je, že volebního práva se jí dostalo dříve.

  Inu, nemá každý to štěstí, že byl stvořen jako člověk. Jen my, kteří jsme se vyvinuli z opice víme jaká to byla hrozná fuška. Den za dnem, krůček po krůčku. Ta muka, jsem ještě opice – zvíře, nebo už člověk? Mám už humanaction nebo ještě ne? A navíc to vědomí, že nevíme kdo jsme a kam směřujeme je trýznivé. Náš složitý svět je plný složitých nezodpovězených otázek. Nemá každý to štěstí….

 110. Ajrovko, zřejmě má Putin nejen schopného ministra obrany, ale taky schopné operativce a měli připravené všechny možné scénáře, ze kterých vybrali ve vhodném okamžiku ten, co nejvíc odpovídal situaci.
  Nemůžeš něco připravovat moc dlouho dopředu a chtít, aby to v daném okamžiku precizně sedělo.

 111. AK, nerad připomínám, ale mezi odmítnutím té smlouvy a anexí Krymu se něco stalo, co Ruský postoj zjevně změnilo.

  A jinak připomenu, že generální štáby mají rozpracované plány pro kde co, jen je použít. Předpokládám, že s alternativou příklonu UA k NATO museli počítat a mít připraven další postup. To jsem myslím i v prvních dnech psal, že se jasně jeví, že to jde podle připraveného plánu.

 112. Petře a nechybí té EU právě generální štáb, nebo tam koukaj do křišťálové koule? Nějak mi to tak připadá…

 113. 129 Rputi, to například vysvětluje, proč mezi proslulými ekonomy je tak málo miliardářů, a mezi miliardáři tak málo proslulých ekonomů. Nepřipisuji to jeich skromnosti. To semé platí o finačních a podobných analyticích. Jsou lidé, kteří se živí tím, že vydělávají peníze. Jsou lidé, kteří se živí tím, že učí jak vydělávat peníze. Od těch druhých je dobré si držet odstup. Jen jednou jsem dal na rady „expertů“. Byla to zajímavá zkušenost. Už tu chybu neudělám.

 114. (134) Asi stalo, ale do ženský, do melounu a do Putina nevidíš. 😛
  Možná klasická poslední kapka a kdo ví, která to byla.
  Rozpracované jo, ale na týden to nevidím.
  (135) Generální štáb by měl mít politické vedení. Koho navrhuješ? Rompyje, Rudou baronku, nebo doplnit zvěřinec někým novým?

 115. Ajrovko, pro začátek by možná stačilo, kdyby jim někdo řek, že je také dobré mít v záloze aspoň plán B, když už ne i C a D… 😀

 116. 132 Schumi, snad si zapamatuji 🙂 Člověk se vyvinul z opice prací. Kalvín-Malthus-Marx. Jen předvoji dělnické třídy se dostalo tohoto osvícení. Ostatní se z opice dostávají okurkami.

 117. Vývoj a vývin. Prosím nezaměňovat. Jedno je dějinná nutnost, druhé přírodní zákonitost… Biologie 2-

 118. Běžte už do háje s tou EU..
  Ta neřídí vůbec nic 🙂
  Proč se asi Ukrajině říkà “ kaganát Nuland “ ? 🙂

 119. Schumi 132, já bych řekla, že to bylo v okamžiku, kdy slezla z toho stromu. Bylo to dost odvážné rozhodnutí a musela na sebe vědomě vzít riziko, protože vůči šelmám byla v nevýhodě.
  Ale bylo to rozhodnutí velmi prozíravé. Předkové goril a šimpanzů raděj zůstali v bezpečí na stromě a od těch dob jich, spolu s pralesem, stále ubývá.

 120. 142 Opice, která sleze ze stromu se stává člověkem. Úžasné. Za jedna. Putovní vlajka Olgy Borisovny.

 121. 134 PK, nepředpokládám, že šlo o nějaké vyznání lásky, ale o cosi fundamentálního. Sice si nemyslím, že politika je vždy racionální, ale vždy má racionální základ. To co pozorujeme, co je nám vystavováno, je špička ledovce. To nejdůležitější, reálné zájmy, jsou pod hladinou. My pozorujeme jen „že“. Jevy, kterým přikládáme důležitost a snažíme se z nich věštit jak z kávové ssedliny. Svoboda, demokracie, legalita, legitimita, právo na sebeurčení, právo na nerozdělení, právo na…, princip ten či onen, historicky odůvodněné, bolševici, nacionalisti, extremisti, humanita.

  Krize nazývaná jako „finanční deprese“ a podobně trvá, zbožné předpovědi o oživení a zkoušení zázračných metod prodavačů deště, které mají nastartovat raketový hospodářský růst zajišťující pro jednu kažou prdelnekonečné množství židlí, nadále úspěšně pokračuje i přes adoraci každé desetiny procenta „růstu“ jako známky zásadního obratu. Nevyšlo prodloužení času o expanzi dál na východ, takovou, jaká poskytla nastavený čas expanzí po rozpadu sovětského bloku. Selhal forbes založený na představě, že stačí nasypat miliardy, podpořit „ty správné“ a začnou se sypat stamiliardy. Rostou sociální výdaje ale i nasranost obyvatelstva. Jedněch, kterým je, podle jejich mínění málo dáváno, druhých, kterým je podle jejich mínění příliš bráno. Zázrak se nekoná, „Drang nach Osten“ studenou cestou nevychází. Docházejí zdroje na korupci čím dál tím nasranější masy voličů, kterým dochází, že slibované perpetuum mobile na pečené holuby nefunguje.

 122. Rputi,
  mám dojem, že to slezení ze strmů nebylo tak úplně dobrovolné . V těch oblastech těch stromů díky suchu nebyl nějak dostatek – savanyv

 123. nickname, Schumi se neptal, kdy se stala člověkem, ale kdy poprvé provedla human action. To je krapet rozdíl. 🙂

 124. Halladine, celý prales neuschnul od večera do rána. Prostě ustupoval.

 125. Jistě, a nasi drazí předkové sestupovali ze stromů stále častěji, az tam zůstali
  Kdyby ten prales uschnul najednou, asi by se nestihli přizpůsobit , a vymřeli by

 126. 142 Rputi, to ne, protože podle Toho Jehož Jméno Se Nesmí Vyslovit v souvislosti se zvířaty, společný předek člověka a lidoopů je ještě zvířetem. Ne-člověkem, protože nemá humanaction. Habilis, Erectus, Sapiens, Neandertalensis, Sapiens sapiens. Americanus či Conqistadoris? „Divoši“ zprvu některými nebyli považovánni za „lidi“.
  Podobně jako „podlidé“ Homo Judansiensis na rozdíl od Homo Ariaticus.
  Já v tomhle potud ne a odtud už ano mám dost problém. Od kdy se člověk vyvíjel už ne jako zvíře, ale jako „homo economicus“, mající „ekonomické“ myšlení, které zpětně akcelerovalo jeho lidský vývoj, jehož vrcholem je jeho protagonista ve fraku na červeném koberci ve Stokholmu?

 127. No, operace na záchranu koholiv ze spáru draka se plánuje docela dost dlouho, pokud tedy není v akci mossad a Yamal, že…. to pak jde velmi rychle. Pokud jde o obsazení toho nešťastného poloostrova, tak když řeknu půl roku, ještě jsem velmi optimiscký a přehnal jsem to…

  Schumachere, to ohánění se …když si tak dobrej ekonom, proč nemáš ferari a nejsi bohatej, je úplně stejně logické, jako když …si jaderný fyzik, tak proč nemáš jadernou elektrárnu?….když si analyzuješ alkoholy na chemickotechnologické, proč nevyrábíš nejlepší pálenku na světě? …. chápeš rozdíl?

 128. Teda, nerad narušuji vaše kruhy, ale mohu-li mluvit za sebe, tak já se zásadně z opice vyvíjím za pomoci silné dršťkové polévky… V nouzi lze i gulášovka… Je pravda, že prací jsem to nikdy nezkoušel… To musí být bolestivý vývoj…

 129. 151 Jirko, chcete naznačit, že k úspěchu je třeba nejenom hlava ale i keš, love, resp. Kapitál?

 130. Taky si myslím, že Krym nebyla žádná spontánní operace, na to šlo vše až příliš hladce a rychle.
  Nevím, zda je příklad s jadernou elektrárnou úplně nejvhodnější.
  Lepší je podle mne příklad sportovního trenéra. Spousta vynikajících trenérů hrála průměrně nebo podprůměrně, nebo dokonce vůbec nehrála. Přesto umí jiné hráče špičkově připravit.

 131. Jirko ppa,
  ne že bych se chtěl nějak připojovat k PeSovi rušit tvoje kruhy, ale čeští potravinářští chemici a analytici dokážou dělat pálenky nejlepší na světě. Třeba špičková becherovka, kterou jsem kdysi dávno ochutnával u jednoho velmi nadějného studenta potravinářské chemie, nikdy Karlsbád neviděla a kdyby takovou teď vyráběli ti poťapaní frantíci, lidi by jim urvali ruce. Ale chemici jsou buď skromní a svými znalostmi se nechlubí, protože nemají čas ani mlíko na mrdačky s ouřadama a nebo nemají obchodní střevo, které je k ofiko produkci bezpodmínečně potřeba.
  Ale stejně to tvoje přirovnání pokulhává. Zjednodušeně řečeno – jaderný fyzik, když bude mít k dispozici štěpný materiál, spustí jadernou reakci. Organický chemik ze surovin vyrobí vynikající pálenku. Ale ekonom, když má k dispozici peníze, nebo fabriku, nebo obojí, se na 98% nestane finančním či průmyslovým magnátem 😀 😀 😀

 132. Dobré odpoledne vespolek,

  ptakopysku, díky za 34 🙂
  Doporučuji přečíst si něco z obecné ekologie, o K a r strategii :), myslím, že tam taky najdeš hodně paralel.

  Nickname ad 140, neznámkujte tak přísně. Za mých mladých let se v biologii používalo obojí, tedy vývin pro jedince (od oplození po dospělce, ontogeneze), zatímco vývoj spíše na fylogenezi, tedy evoluci druhů. V tomto česká terminologie trochu kulhá, neboť první je v AJ „development“, druhé „evolution“, a zatímco se anglicky něco „evolve“, v češtině se nic neevolví 🙂 Vyvíjení se pak může být vztaženo na jedince i druh, a dnes se myslím používají vývin/vývoj naprosto zaměnitelně.

 133. Mno, co já kdy slyšel, tak operaci na záchranu ze spárů draka musel udatný řitíř naplánovat bleskově a stihnout za dopoledne, neb odpoledne by již byla princezna stažena z jídelního lístku a on by byl za vola. Ledaže by to byl řitíř masochista a býti za vola by si vyloženě užíval… Pak bych tomu rozuměl – jen mě udivuje, že je jich tolik…

 134. 2 ptakopysk – já bych Tě doplnil: „Ale ekonom, když má k dispozici peníze, nebo fabriku, nebo obojí,“ – a vyjede s tím na Saharu, tak za půl roku je písek nedostatkový zboží!

 135. 154 – jj. Rámcový plán musel existovat velmi dlouho. Dle mne každá velmoc s ofensivně použitelnou armádu má rámcové plány pro to, jak tu armádu použít v oblasti klíčových zájmů. V drtivé většině zůstávají jen plány, a generálové si mají s čím hrát…

  Dle mne nejpozději od listopadu muselo Rusko vidět, že se situace na Ukrajině může hnout pro ně nevhodným směrem. Pro rozpracování rámcového plánu do detailů je to času až, až.

 136. Noname, sportovní trenér…ano, to jsem měl použít. Ale to je celkem jedno, protože celý ten argument proč věhlasný ekonom nemusí být fananční magnát, je zcela jasný, ostatně se stále plete ekonom s účetním, což je jistě jen takové přehlédnutí. Nedovedu si představit, že by třeba Misses, ač ho zcela a bez limitu, uznávám, by byl jako finanční ředitel pro firmu přínosem, stejně jako Hawkins, by nebyl dobrý ředitel vesmírného programu. Ono totiž to lidem splívá a pak vznikají trapná nedorozumění….Jistě, Careras, mohl řídit jeden věhlasný operní dům, ale to byla vyjímka, protože tam v podstatě jen nastavoval tvář objektivům kamer a neměl ani podpisové právo ke kontu 😀

  ps. ono k tomu mít jadernou elektrárnu, úspěšný lihovar, či trénovat, musí být i něco jiného, než bejt v oboru graduován a mít tisíce vydaných článků v Nature, prostě nerozhoduje počet nobelovek…

 137. Což vo to, Smetana taky řídil věhlasnou hudební školu v Praze a prosperoval. Jenže měl za zády provozního ředitele pana Hellera. Bez jednoho, či druhého by šla škola do zadele. Protože Smetana nebyl ani náhodou ekonom ba ani účetní a Heller měl prozměnu chování takového kalibru, že by ho s otevřenoou náručí přivítali akorát na jatkách, či v pohodnici. Je zajímavé, že spolu vycházeli v pohodě a proto prosperovali.
  Mmch… nedovedu si představit, že by nějaký podnikatel neměl alespoň mlhavý pojem o fungování účetnictví a dlouhá léta by prosperoval.
  Ale zase vím o pánovi, který nadělal docela dost peněz, chtěl si rozšířit portfolium a koupil prosperující špeditérskou firmu. Zachoval se poměrně neuvěřitelně, protože neaplikoval soudružské „Důvěřuuj, ale prověřuj.“ nýbrž se spolehl jenom na výroční zprávy a jednou vystoupil z náklaďáku u zákazníka (bavilo ho jezdit, tak jezdil s jedním ze svých vozů), přišel k němu nenápadný pán s aktovčičkou, prokázal se mu a pravil: „Tak si z toho auta vyndejte svoje osobní věci a dejte mi klíčky od vozu. Už není váš, stejně jako celá firma.“
  Tak tam stál na place, pečlivě od účetních oholený a připadal si jako blbec.

 138. “ Dle mne každá velmoc s ofensivně použitelnou armádu má rámcové plány pro to, jak tu armádu použít v oblasti klíčových zájmů. ů

  jo, jo, vždy připraven. Třeba v telůevizi prý mají připravené nekrology všech celebrit ze všech možných oblastí, které se průběžně aktualizují. Když pak celebrita sejde ze světa, stačí sáhnout do šuplíku.

  Takže bych se dost divila, kdyby generální štáby neměly plány pro všechny možné eventuality. Štěstěna přeje, jak známo, připraveným, na morálku kašle a nějakými úvahami na téma, na které straně je pravda, se nezatěžuje.

 139. Ono to jde také naopak… že i vynikající hráč může být trenér na prd… 🙂

 140. Schumachere, právě jsem se vrátil a jsem rád, že jsem Tě pobavil. Jednou se mě ptali moji dva kamarádi přírodovědci, kdy se ekonomům přemění „člověk živý“ v „člověka jednajícího“. Já na to, že okamžikem, kdy zahodí pleny a sedne si na nočník. Nepochybuji, že mně rozumíš 😉
  No a před nějakou chvílí se mě ptali, proč by se měli studovat „Rakušany“ a nikoli hlavní proud? Odpověď, že Rakušané nemají v úmyslu vylepšovat svět a tvrdí, že je lepší se mýlit z vlastní vůle než z cizí, je neuspokojila. A pak mě začali přesvědčovat, že to bez dohledu nejde. Myslím, že to školství nic jiného vyprodukovat nemůže. Samé budoucí dva chlebíčky navíc.

 141. Jirko ppa etc., jestli by byl přínosem to nevím, ale každopádně odmítl místa ve dvou správních radách. V jedné v roce 1926, v druhé v roce 1927 s tím, že ty banky do čtyř let „půjdou světem“ v důsledku vlastní úvěrové expanze a on s takovou ostudou nechce být spojován. Ta jedna šla, v případě druhé se spletl. O rok.

 142. NoName 160 – to jsou lidé z kategorie „pustíme ty ubohé myšičky z laboratoří na svobodu“ atp. Prostě chaoti, co jen milujou zvířátka… 🙁

 143. >> 168 Když slyším o romštině, berou mě čerti. V článku se sice správně říká, že mnoho Romů mluvících romštinou, zahynulo za války, ale už se nedořekne, že jich zahynula většina. Romštinu už pomalu tím pádem skoro nikdo neovládá.
  Po válce sem přišli Romové nejen ze Slovenska, ale také Romové z nejrůznějších koutů Rumunska. To nejsou národy, to jsou klany a jejich nářečí se často liší tak, že si mezi sebou nerozumí.
  Jak tohle chce, proboha, někdo kodifikovat jako „romský jazyk“?

 144. Řešení je snadné….
  Barosso ho zná:
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/332508-barroso-zaclenovani-romu-do-spolecnosti-se-musi-resit-na-mistni-urovni.html
  A musí-li se věc řešit na místní úrovni, navrhuji za peníze vyčleněné na integrační programy pro různé Kocáby kupovat (samozřejmě po výběrovém řízení) Romům jednosměrnou jízdenku do Bruselu a přidat k ní 200 € do začátku.
  A tím by byla u atomária vytvořena základní možnost ( pokud by se s nimi bruselský úředník domluvil a jistě ano!) k unifikaci a kodifikaci jednotného romského jazyka v celé EU.
  A ČR by kromě slov robot a tunel poskytla světu i další výraz… ty pičo!!!!

 145. Modrý Ptáku, no vidíš, už i z tohoto důvodu je mi velmi …no prostě skvělý to pán.
  Na druhou stranu, práce ve správní radě taky ale vůbec není, taková ta, výkonná účetní, jako třeba finanční ředitel. Já se jen snažím vysvětlit, že ne každý ekonom musí být hned finanční magnát a že když není, není to vůbec nějaký ukazatel toho, že to co říká , jsou bludy…

  A proč by mělo státní školství produkovat něco jiného, než konformní a souhlasící jedince, co drží jeden směr, bez ohledu na ty řeči okolo. A to že je školství zcela státní, i když se říká něco o soukr. školách, je nepopiratelný fakt. Nebo snad není příspěvek ze státního rozpočtu na každého žáka? Není akreditační komise? Neschvylují se nějaké ty plány škol tak nějak na ministerstvu, či kde?

 146. 171 Nevím, jestli pan Barosso ví co mluví, když chce nechat řešení romské otázky na místních.

 147. 172 – esitonenitim, ze Bory jsou jedinou morgošskou univerzitou. . .
  Absolvent Oxfordu se pry take pozna dle vyslovnosti. . .

 148. nickname, ta olaština není jedna, to je spousta nářečí podle klanů.

 149. Podíl práce na polidštění opice – pořád nám říkali, že máme studovat klasiky přímo a ne z nějakých výcuců.

  Becherovka na VŠCHT – ptakopysku, to není možné, abys pil tu moji. Ale podle pochvalného mručení asi ano. Nebyla to pochopitelně moje zásluha, ale přebíral jsem štafetu. Becherovku, Rum a Gin, dodnes mám doma recepturu a dokonce, zdravím soudruhu praporčíku, prístroj.

 150. Nickname, no právě… Kolem toho atomária už by to byli jeho místní…tak by s nimi mohl dělat zázraky!

 151. Mé Dany mi rozumí – sedím v novém domě, venku bouří a Gagarin to už nemůže vidět. Gott sei Dank.

 152. Nejsem ničí agent, ale Karlovi dík za všechno. Můj otec se dožil po sedmnácti letech na lůžku jen jedenašedesáti. Jeho otec jen padesátky a dědeček jen čtyřicetidevíti. Gott sei Dank, že jsem tu už přes limit. Koukám na mokrou trávu, portské je ještě poloplné a život je krásný.

 153. Nechal jsem se ukecat na teflonovou pásku pro těsnění vodovodních armatur. Dělal jsem s ní už před čtyřiceti lety na plynovodech, ale dneska a na vodě zklamala. Kam se hrabe na tradiční koudel. Nebo máte jiné zkušenosti?

 154. Martine, já su furt v očekávání. Ale za oknem to vypadá slibně.

 155. Dano, podle radaru bys už měla sedět ve vaně.

 156. Já mám na plyn zkušenost s koudelí a barvou…z doby, kdy si otec vylepšoval kádrový profil jako pomocník instalatéra…
  Ale s tou páskou to také neumím.
  Teď už je na to taková nějaká teflonová(?) niť, takže se lépe v těch závitech drží.

 157. s teflonovou páskou na vodovodní tentononc mám na chalupě ty nejlepší zkušenosti…
  Holt se jí tam musí navinout víc, ty s kterými se potkávám jsou dost tenký….

 158. martine 188 – patrně dorazily, ale ono se to nepozná, my máme vlastní. Když po té revitalizaci položili dlažbu, posypali pískem s vápnem v cca 1cm vrstvě a nechali být – „vono to tam časem napadá“. Něco napadalo, něco ne a to tu lítá ulicí. Naštěstí dnes řádně zapršelo, jinak máme všichni auta jak prasata.

 159. 171 Šumaváku,
  k té poslední větě:
  A ČR by kromě slov robot a tunel poskytla světu i další výraz… ty pičo!!!!
  údajně nakreslený kosočtverec je česká specialita, jinde nepoužívaná

 160. Martine TT – 183 – teflonová páske ne – 8 z 10 instalatérů tvrdí, že do závitu
  patří teflonová nit. Praxe potvrdila.

 161. divano je to tak, nikde jinde na Západ od od česka jsem ten symbol neviděl, pokud ho někde nevyryl český turista.

 162. Děkuji, nezklamali jste. Vyzkouším nit. Nerozebiratelnost by mi nevadila, už tu dlouho strašit nehodlám, ať se dědicové nadřou.

 163. Tak jsem zase dočetl a vyskočilo mi k té písničce pokračovaní:
  „paplili Tumany za rekoj.“
  Je to možné vůbec. Nevím, co jsou Tumany a řeku nikdo nepřeplivne. To by byl potok.
  Tak nevím, jestli to není nějaký vzpomínkový klam.
  No mě se to vybavuje i dál, ale je to stejně nesmymyslné. „Vyšla na břeh Katka, na vysoký, krutý břeh.“
  To bude nějaká blbost. Ale tak to mám v hlavě.

  Co se z toho vyvozuje, že se mi to vybavilo? To by mě taky zajímalo. Třeba se konečně dovím, jaký že jsem doopravdy.

 164. …a krutoj běreg je „příkrý břeh“ – zapomínáš, chlapče, zapomínáš…já teď díky častějším návštěvám ruských a ukrajinských blogů si ten jazyk, přiznávám, že těžce, obnovuji

 165. (138) Říci to můžeš i Ty, jen je otázka komu.
  (141) To nevím, kde se to tak říká? V nějaké straně?

 166. 165, Modrej, je posazen. A kdyby jen to mělo být kriteriem, i náš kocour a ….Ale to by bylo o těch zvířátkách.

  Co se týče rakouské školy, poskytuje neutrální analytický nástroj.

  161 Jirko ppa etc…zásadně se mýlíš. Na jadernou elektrárnu toho potřebuješ strašně moc. Kdežto na zbohatnutí na základě ekonomických znalostí potřebuješ kromě hlavy už jen nevelký počáteční kapitál, který si můžeš opatřit jako námezdní síla. Třeba jako účetní, analytik a podobně. Nebo ježděním traktorem u nějakého feudalisty. Pak zapojíš hlavu a na základě svých znalostí investuješ svůj maličký kapitálek tak výhodně a tak ho budeš obracet a zisk reinvestovat až vyděláš svoji první miliardu. Protože máš ten intelekt a všechny ty úžasné znalosti, které povyšují Tvoji humanaction vysoko nad onu těch ostatních a umožńují Ti vidět příležitosti, které oni a ni netuší a vyhýbat se rizikům, která oni nevidí. Jenže, jenže to nějak nefunguje. Proto jedni mají tu Nobelovu cenu a druzí mají ty prachy. A není to tím, že ti první by ty prachy až tak moc nechtěli.

 167. juro-p,
  rozplynuly se mlhy nad řekou (je tam „nad rekoj“). Krutoj bereg je břeh příkrý, takže asi Kaťuša musela dávat majzla, aby z toho vysokého příkrého za mlhy neslítla. Pakliže na tom břehu ještě ve druhé sloce začala pět píseň pro svého milovaného orla, o němž se ve třetí sloce dovídáme, že bojuje kdesi v dálném pohraničí (na čínské hranici ?) a tak mu ta píseň letí pozdravem, lze se dpmnívat, že to byla příznivkyně adrenalinových zážitků. Anebo byla ňáka divná, mužskýho má někde bojišti, a ona si klidně pěje v rytmu téměř pochodovém.
  Já chodila na základce do sboru, a účastnili jsem se soutěže ruských písní „Pochodeň, která nezhasíná“. Joj, my jsme se v Ostravě měli 🙂 Ale taková „Smugljanka Moldavanka“, ty byl nářez podle pravidel, zatímco uňuchmaný „Step šumí a vlní se Bááááájkal, a z lesů kde slaný je důůůůůůl, tam s uzlíkem vrací se tulááááááák, co nad světem zlámal už hůůůůůůl“ je textově celkem solidní country, nebýt ovšem ukvílené melodie (vhodné pět za doprovodu balalajek, banjo by to nedalo).
  Manžel má dodnes noční můry z píčelky na základce, která je co dítka prvního stupně nutila se učit texty písní přepsané do latinky, bez pochopení obsahu neb ruštinu ještě neměli, a zpěv hodnocen známkami. Kromě Geroje Čapajeva umí ještě dalších pár hitovek, které s oblibou po požití povolených substancí prezentuje takovám barytonem, že se Alexandovci můžou schovat 😀

  Ale asi mne to tolik nepoznamenalo, ti Beatles zanechali vjem trvalejší a ke své radosti jsem tuhle objevila i webovku Motownu 🙂

 168. Dušane,
  ten link na vraha z vólstrýtu 😉 je velmi zajímavý, leč i nadále je pro mne historická paralela nemožná. Ještě mne napadlo, že ten nešťastný Krym byl pro Ukrajince spíš jako pro naši první republiku Zakarpatská Ukrajina….

 169. Petře Kunetko – „nerad připomínám, ale mezi odmítnutím té smlouvy a anexí Krymu se něco stalo, co Ruský postoj zjevně změnilo.“
  Olympiáda

 170. No, mně tedy ruská kultura nic moc neříká. Jediná výjimka je Bondarčukova „Vojna a mír“, zpracováním i typologií postav mi přijde o 2 ligy výš, než hollywoodská verze s Hery Fondou. Hubeného Pierra prostě nejde skousnout.

 171. 2 martin ad 183 – teflonová páska je naprosto sqělá na naftu, oleje, benzín a podobné qvapaliny.
  Na vodě to není to pravé ořechové, neb nebotná… Na rozdíl od tej koudele. Lze použít, ale musíš dát víc vrstev a při zařezávání závitu má tento tu pásku tendenci shrnovat. Na vodu se mi naopak velice osvědčila jakási modrá sračka v plastové lahvičce, kdy stačilo nanésti na závit, a utahováním se to rovnoměrně rozchňachňalo po celé ploše závitu a během minuty hezky zatuhlo. Používám na spoje, kde vím, že to nebudu hned tak rozebírat. Popř. jako pomstu předků – až to bude rozebírat nějaký ten dědic či pradědic…
  Jinak na vodu – zejména na pitnou vodu – jedině koudel. Namotat tenkou vrstvu po závitu, uhladit nasliněným palcem, nasadit šroubení, dotáhnout do patřičné polohy a už na to nešahat… Ona ta koudel v tom závitu krásně nabotná a za nějakejch 150 let to budou ukazovat jako sqělou přírodní technologii, která nekape, těsní, nepovolí – a je-li nejhůře, dá se snadno rozebrat…

 172. Hrr a hrr a hrdina Čapájev,
  von byl vepř a vepředu,
  on komandoval svoje vojáci,
  dělal s nima legraci …
  nebo
  Pó řécé cé cé Kubáni
  plave hovno veliký,
  čékají na něj kozáci,
  májí na něj kyblíky,
  takhle véliký …

 173. Bouře tááhne, bouře tááhne,
  kapitááán si z flašky náááhne.
  Náámoořnící jsou už ožralí,
  lodivoda krysy sežrali.
  Bouře tááhne, bouře tááhne,
  kapitáán si z flašky nááhne.

 174. Schumi, ještě ad 132 (musel jsem se přemístit, tak jsem psal ve spěchu) – mě to nijak neirituje. Jen bych řekl, že jsme se zasekli. Tebe moje odpovědi neuspokojily a já už nic nového nevymyslím.

  Jirko ppa etc., zaregistroval Tvoji 161 při rychlé odpovědi Schumimu. A to vysvětlování – to si z Tebe někdo vystřelil a Ty jsi skočil na špek.

 175. Dobrý večer,

  ovládejte se, ruský agenti… 🙂 Víte, co to s jemnocitnou duší brouka a spol. udělá, až zjistí že znáte nejen Kaťušu, ale i jiný častušky?

  to já tu mám jiný povyražení….

  Dítko – tedy nejen moje dítko, ale všechna dítka zmrskala test z dějepisu na téma „68“. Profesorka se namíchla, pustila jim za trest dokument o Pražském jaru a okupaci a zadala další test.

  A potomek mně teď moří dotazy, kdo patřil k reformnímu křídlu a kdo ke stalinistickému. Už se mi ty komunisti poněkud pletou….

  Kdo všechno podepsal zvací dopis? Indra, Kolder, Barbírek, Bilak? Pamatuju si to správně? Mám pocit, že mi jeden chybí, neb jich bylo pět.

 176. Maydo, chybí ti tam Švestka. Barbírek mi naopak v paměti neutkvěl.
  Poněkud depresivní je, že o našich zážitcích se už učí v dějepisu 🙂

 177. Foundry,
  jakápak kultura, pár lidovek a budovatelské odrhovačky…. kultura je Čajkovskij. A jestli jsem na hodinách Aj dávala pozor, tak ausgerechnet býval Louskáček oblíbená vánoční záležitost v UK.

  Quivisi, Rputi, ano,
  to byly interpretace mých rodičů. V jejich zpěvníku se nacházelo i Avanti popolo, sedni si na kolo, dej pozor vóle, sedíš na kóle, avanti popolo, sedni si na kolo, pojedeš z vršku, nabij si držku; ale to už není ruská píseň.
  V zásadě mi přijde, že s povinným zpěvem některých písní se český národ vyrovnal po svém – humorem a švejkováním 🙂

 178. Jo, jo Foundry, nemládneme…. 🙂
  A navíc ten osmašedesátej už nepamatujou nejen studenti ale nejmíň polovina profesorskýho sboru.

 179. Matzurko, zrovna Louskáček ve mně vyvolává dodnes hlubokou frustraci. Na studiích jsem jednu dobu chodil s frekventantkou baletní školy. Zrovna tancovala v Louskáčkovi a já musel protrpět nekonečné zkoušky a přes můj odpor k baletu se u toho ještě příjemně tvářit a chválit. Od té doby nenávidím balet skoro jako Jirka Rusko a k Louskáčkovi mám odpor specielně.

 180. Já taky nejsem velký milovník baletu, ale měla jsem jako malá knížku „Louskáček a myší král“, což byla asi předloha toho baletu a ta se mi líbila.

 181. Hmm, to by mě docela zajímalo, jak se dnes vysvětluje rok 1968. Já bych z toho měla strach. Ale já jsem z jiné kategorie a nechápu vývoj. 🙂

 182. No, Dano, řeč byla o okupaci a nikoliv o bratrské pomoci. Tohle jsi chtěla slyšet?

 183. MaYdi, Branald napsal takovou hezkou knížku – tuším se to jmenuje Děkovačka bez pugétu a v ní popisuje docela zajímavě události kolem 68. Tak pohled zevnitř, co se dělo, možná by to mohlo aplégra víc zajímat.

 184. No, já straej „baleťák, balet nejen můžu, ale např. šavlový tanec z Bachčisarajské fontány, tak to byl přímo bonbónek. A pak samozřejmě Plisecká a Njurejev…. joj!

 185. Dano a z čeho bys měla strach?

  Dějepis jsou především fakta. Není to výuka toho, co si o tom děti mají myslet. A kdyby náhodou jo, tak moje děti jsou poměrně odolný a zeptají se doma, když se jim něco nezdá.

 186. NO jo, MaYdo, zabrání – vojenská okupace a de facto podřízení se jinému státu, může dnes mít zvláštní souvislosti

 187. no, Dano, ještě to přivolávej!
  když to půjde stejným tempem jako dosud, předstihnou i ten srpen

 188. Dobrý večer, dosti pevně jsem přesvědčen, že tuhle pasáž jsem už někde četl dříve:

  Student třeba řekl: „Tohle je dramatický moment.“ A Zich na to: „Co je to dramatický? Máte vlastní definici? Budete citovat? Koho? Jaký moment máte na mysli? Časový? Dějinný?“

  Jenže kde? Každopádně nějak ukazuje vzdálenost mezi bodem, kde jsme, a bodem, kde bychom měli být, aby debata mohla nabýti smyslu. Tehdy ještě bylo možno mezeru překlenout. Je to možné dnes? A pokud ano, kdo má – nemluvě o síle – zájem to udělat? Z které strany propasti?

  * * *

  A podruhé(?) to čtu v Odchodu ze zámku. V téže knize zjišťuji, že Šerha (u konce http://sumavak.blokuje.cz/pozvanka-na-sakali-prednasku#comment-83695) skutečně existoval:

  Umřel soused Jan Šerhant. Bývalý Baťův osobní letec, potom noční stihač v Anglii (68. squadrona). Skutečný člověk, ne mlok, jakých je teď plno. Postava, kterou bych chtěl literárně exploatovat.

  (…) Pohřeb Jana Šerhanta. Kamarádi letci ve starých anglických uniformách RAF nesou na polštářku vyznamenání. Farář čte Šerhantův životopis, je to životopis řádného muže. Soused se ke mně naklání a vyjeveně šeptá: „Já myslel, že to byl nějakej úředník v pojišťovně.“ Starci v uniformách nepůsobí komicky, ale dojemně. Tak odcházejí muži, na které by měla být vlast pyšná. Vztek a marnost.

  (viz též http://fcafa.wordpress.com/2013/03/01/the-bata-raf-airmen/)

  K vybalancování celého 300-stránkového románu posléze Putíkovi zcela stačí věnovat Šerhovi jednu pětistránkovou kapitolku (ze 44) a pár dalších řádek na asi třech místech textu.

 189. Zpátečmíku, 228 opravdu nepatřilo vám! 🙂

 190. Foundry,
  já balet taky nemusím, nicméně mi přijde, že konkrétně ty odrhovačky mají s kulturou pramálo společného. A že obliba Čajkovského nedělá z UK ruské špiony 🙂

  No, a právě jsem spokojeně shlédla na BBC1 další díl detektivek Shetland, kde se obyvatelstvo ostrova Faire veselilo při tradičním „cèilidh“. Jelikož mi při tom cukaly nožky, dá se usuzovat, že jsem víc Kelt než Slovan 🙂 ? Dechovku nesnáším :), ale dixie mám ráda.

 191. maYdo,
  zmíněné detektivky jsou podle románů Anne Cleeves, možná dobrý tip na víkendovou četbu; seriál je IMHO udělaný dobře.

 192. „zabrání – vojenská okupace a de facto podřízení se jinému státu, může dnes mít zvláštní souvislosti“

  a mohla bys mi vysvětlit, jaký a čeho že se mám obávat?

 193. MaYdo, nemusíš se obávat ničeho. Prostě tehdy západ podporoval síly v ČSSR, které chtěly jít jinou cestou než cestou k socialismu, dokonce se ozývaly hlasy volající po pluralitě a povolení více politických stran, což v podstatě omezovalo vliv SSSR na vývoj v ČSSR. A Rusko přece má právo zasáhnout, když jsou jeho zájmy v jeho sféře vlivu ohroženy. Co jiného Brežněvovi zbývalo? Nebo to bylo jinak?

 194. Tak zřejmě , Dano, máš jasno, „jak se učí “ o osmašedesátém. Tak nevím, proč se ptáš. Kdybych ti odpověděla něco jiného, než co sis odpověděla sama, patrně bys stejně nebyla spokojena, protože odpověď by neodpovídala tvému očekávání.

  Jinak kdyby tě to opravdu jen zajímalo a nechtěla jsi především politicky rejpat, tak by sis asi sama dokázala odvodit, že děcka ve středoškolském věku už cosi o osmašedesátém a ruském vpádu slyšely a nějaký ponětí o tom, o co šlo, mají a nějaký ideologický výklad, pozměněný podle aktuální politické situace, by asi sotva mohl něco změnit v tom, se se v nich léta utvářelo.

 195. Ještě dodám, že já nečekám, až se děti o některých věcech dozví až ve škole. Takže si fakt nemusím dělat těžkou hlavu z toho, „jak se to teď učí“.

 196. Čistě technická, aby někdo nepřišel o prachy.

  To 119 je typická westíkovina, tedy „přání otcem myšlenky, uvedené na webu totálních podivínů“ srovnatelné s dementy ze Zvědavce.

  Lze se o tom přesvědčit ptostým pohledem na změny cen zlata na libovolném obchodním webu poskytujícím grafy týden, měsíc či rok zpět. http://www.kitco.com je celkem standardní web a je to tak skoro 100 let zpět.
  Zkoumavým zrakem lze zjistit, že za poslední rok cena zlata klesá a za poslední měsíc klesá poměrně rychle (celý čtvrtrok předtím setrvale rostla) díky přirozené korekci a také díky tomu, že hedge fondy přehazují prachy z papírového zlata a dalších komoditních futures (s pochopitelnou vyjímkou ropy a plynu) do akcií v předtuše růstu akciových trhů.

  Kdyby se někdo (kdokoli) chystal emitovat měnu podloženou zlatem, tak by byl trend nejen opačný, ale ty skoky ceny zlata směrem nahoru by byly víceméně úplně mimo rozsah běžných grafů. Nicméně nic takového se neděje, takže jsou v zásadě dvě možnosti. Buď se vůbec nic nechystá nebo ta bájná měna o které píší tu a tam různí anti-ami nebude krytá zlatem, ale ruskými dumkami a tóny balalajky 🙂

 197. „je to tam uvedeno tak skoro 100 let zpět“ jsem chtěl napsat.

 198. Jinak tedy myšlenka obchodovat ropu a plyn za zlato a rozdrtit tak Západ je pochopitelně pro všelijaké pro-asijské pitomce velmi lákavá.

  Nicméně má jednu zásadní praktickou vadu. Kde nic není, ani smrt nebere a pokud západní státy zlato nemají (a ony jej většinou opravdu nemají), neměly by za co nakoupit a tudíž by Rusko a další přidružené státy neměly komu prodat. A protože i Rusko nebo Čína potřebují nakupovat všechno možné, musely by nejprve zaplatit zlatem na Západ (čímž by přišly o zlato které by mělo krýt jejich novou měnu) a teprve pak by mohly očekávat nějaké přijmy ve zlatě ze Západu za své suroviny.
  Když z celé úvahy vynecháme (pro jednoduchost) to zlato, jde o prostý barter a tedy o to, zda Západ by vydržel déle bez surovin z Ruska nebo Rusko bez výrobků ze Západu. Což je sice na první pohled zajímavá hra „na kuře“, ale v tomto ohledu tahá Rusko za kratší konec. Stačí jim nějakou dobu nedodat náhradní díly pro technologie týkající se těžby (embargo na určité technologie je čistě administrativní záležitost) a jsou v prdeli jak sláva indiána.

 199. zdravím, P.Kořenský,
  těší mne,že jsem u Vás neupadla v zapomnění, a že dokonce na mne myslíte i v noci 🙂
  Co si více může ženská mého věku přát? 😕
  A abych zmírnila Vaší informativní pajdavost :já si „Projekt dvouhlavý orel“ nevymyslela 😕
  „O nutnosti „deamerikanizovat“ mezinárodní systém otevřeně mluví také Čína a vlastně všechny státy BRICS, stejně jako většina Latinské Ameriky a další regiony světa. Rusko i Čína mají nesmírné zásoby amerických dolarů a možná že už mají i nějaký konkrétní plán, jak se jich zbavit a znehodnotit je, ale je jisté, že to nebude žádný blitzkrieg – kdyby se USA ze dne na den zhroutily, prohrají všichni.“
  http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/17225-vstup-ukrajiny-do-eu-je-dal-jen-iluze

  Spěte klidně dál 😕

 200. Dobré ráno. Westíku, ad „nesmírné zásoby amerických dolarů“. Proč by si měla (státní) banka držet v „nesmírnou zásobu“ znehodnocující se hotovosti? Není ta „nesmírná zásoba“ v amerických státních dluhopisech? V dluhopisech amerických společností?
  Neplete si autor(ka) rohlíky a truhlíky?
  O Tereze Spencerové:
  http://www.fedorgal.cz/blog/index.php?itemid=233

 201. 233 – Dano Dano, logika, fakta? I ty naivo:) Ty to schytáš.

 202. Teda používat citace od Fedora – to je skoro jako od Mitrofanova…
  Chce to dost kachní žaludek …
  PeSi – počkej na mě….

 203. Dobré ránko!

  Petře 134 – „mezi odmítnutím té smlouvy a anexí Krymu se něco stalo“

  Jak tak o tom přemítám, a hlavně čtu a slyším – nic jsme nevěděli neviděli, neslyšeli, netušili a to pořád dokolečka, tak si už delší dobu říkám, že to přece není možné, to by museli být všechny tajné služby v narkoze.
  A když, na druhou stranu slyším ten zesilující jekot na téma Putin v POdněstří, Putin na Baltu, Putin ve Finsku a Putin v Tramtárii, a když vidím, co ta Kyjevské vláda vyvádí a provokuje, tak mi z toho logicky vychází, že všechno je jinak.

  Takže bych řekla, že v té nějak v té době se Putin dozvěděl, že „Krym je v plánu“ a měl dost času se připravit.

  Samozřejmě, že to mělo proběhnout jinak, Západ počítal s tím, že Rusko vtrhne na Krym, bude střílet a Ukrajinci budou střílet zpátky a už to bude lítat. A přidá se Gruzie, možná Moldávie a budou další „Majdany“ a SNS se rozpadne, jak domeček z karet.

  Je to jen teorie, samozřejmě, ale vysvětluje to, jak je možné, že byl Putin připravený tak perfektně. A vysvětluje to i proč Ukrajina pořád tak vyvádí a řve, že na ni Putin útočí, i když opak je pravdou.

 204. Dano, nevím, nevím
  jsem jenom obyčejný sekáček trávy, školy nemám…
  Ale paměť màm a dost dobrou….
  V roce 1968 šlo o modifikaci socialismu demokatičtějšího, a nějaká obnova kapitalismu nebyla na stole. Jo , nějaké projevy , i zásadně protisocialistické byly , ale rozhodně neměly zastàní. Tedy větší ve společnosti

 205. Halladine,
  to jsme se jen kruhem dostali ke „komplexním znehodnocením“ o vstupu vojsk Varšavské smlouvy. Prostě to schvalujeme a učíme, Dana to ví. Sice nevím odkud, ale zřejmě má ověřené zprávy, přece by si to necucala z palce. 🙂

 206. Dobré zas ráno… 2 Rpuť – to si pleteš… Ve Finsku byl Lenin… (viz titulek toho známého obrazu…)

 207. 242 Šimone, máte-li lepší informace o autorovi, sem s nimi. Máte-li lepší informace k tématu, prosím o totéž.

 208. Dobré ráno,

  k tomu vstupu vojsk bych dodala, že Dana tady zase omílá vlastnoručně vytvořenou mytologii o tom, že tu někdo tvrdil, že „Putin má právo“ nebo že „nemohl jinak“. To tady ale nikdo netvrdil. je to pořád dokola a pořád vyvracet něco, co nikdo nenapsal, ale někteří si myslí, že to čtou mezi řádky, už je poněkud únavné.

  “ A Rusko přece má právo zasáhnout, když jsou jeho zájmy v jeho sféře vlivu ohroženy.“

  U velmocí, Dano, nehraje roli ani tak to, jestli mají právo zasáhnout jako jetsli mají prostředky. To právo se vždycky nějak zdůvodní. JAk říká Martzin : silnější pes…atd.
  A to. že si velmoci brání oblasti svého vlivu a podle možností je i rozšiřují, je jaksi přirozené. USA přece taky zasahují tam, kde se domnívá, že jsou ohroženy jejich zájmy.
  že si myslíme my tady že to právo nemají je věc, s kterou se určitě zatěžovat nebudou.

  „Prostě tehdy západ podporoval síly v ČSSR, které chtěly jít jinou cestou než cestou k socialismu, dokonce se ozývaly hlasy volající po pluralitě a povolení více politických stran, což v podstatě omezovalo vliv SSSR na vývoj v ČSSR“

  já přece vím, co bylo v 68. Jen bych k tej pluralitě podotkla, že by to s ní asi nebylo tak žhavé a Rusoví se jí asi nemuseli bát, když i čtyřicet let po té a dvacet let ve „svobodné“ společnosti dělá leckdy i poměrně vzdělaným a inteligentním lidem problém pochopit., že když někdo nesouhlasí s tím, že jě něco běloskvoucí, tak to ještě neznamená, že trvá na tom, že to je černý.
  Ono by to vůbec nebylo tak žhavý, když vezmeme v úvahu, že „přední osobnosti“ byli všichni komunisti. K nějaké velké demokracii nebo kapitalismu by určitě nesměřovali.

  No ale proč já si tu otloukám klávesnici, že jo, když v tom, jak co se učí o šedesátém osmém máš evidentně jasno.

 209. Já mám z ruské kultury nejraději Bulgakova. I když nevím, zda to byl Rus, narodil se v Kyjevě.
  A tím myslím můj seznam i končí. Vlastně ne. Bratři Strugatští a K. Bulyčov, spisovatelé scifi.

 210. maYdo, on tu byl přece Šik a propagovala se „Třetí cesta“. Bylo již prokázáno, že je to blbina, ale některým to stále straší v hlavě.

 211. 248 – a vy sam o Fedorovi nic nevíte? To vás ten hysterický tón jeho příspěvku ne varoval ?
  A k tématu ? Tema Galova příspěvku byla Spencerová…mám k ni neutrální postoj – psavec…

 212. PeSi – podmínečně příští pátek , nejlépe následující utery a/nebo středa ….

 213. Třetí cesta byl stejně jen trochu načančanej socialismus. NIc jinýho. To, že „ČSSR chtěly jít jinou cestou než cestou k socialismu“ je mýtus.

  Ostatně těžko kráčet „cestou k socialismu“ když tu už tenkrát byl a nebylo třeba k němu kráčet 😀

 214. 251: Noname – nejraději mám nejchytřejšího z Rusů. Idiota. Taky Aljošu. Toho našla babička u popelnice. Zápisky Alexandra Ivanoviče z podhůří Kavkazu, neviditelná Aircobra útočila na nepřátele. Kavkazský jezdec. Собака Баскервилей – rusko anglické vydání, ze kterého jsem se učil angličtinu.
  Odvážná školačka, Gulja Koroljevová … knihy mého mládí. Daleko od Moskvy jsem nedočetl. O mladých mičurincích a sedmizrné pšenici. Nebo devítizrné?

 215. Šimone, Spencerovou jsem dodnes neznal, nečetl. Fedora Gála znám trochu z televizních rozhovorů, splývá mi v mlze devadesátých let jako spolumajitel Novy, zájem o menšiny.
  Z Gálova příspěvku jsem porozuměl, že Spencerová ráda píše. Z jejího článku mi přišlo, že nemusí vědět o čem píše. Ovšem novinář není jenom hledač pravdy, je také ampliónem, resp. opakovačem informací, které někde zachytí. Ze zachycených informací musí čtenář vydestilovat, co potřebuje vědět.

 216. (240)nickname, já jsem ve sklepě Ruaské ústřední banky její aktiva NEKONTROLOVALA 😕 K čemu je Vám CV novinářky Spencerové-píše odlehčeně -proto tedy dolary x dluhopisy ; zřejmě Rusové za dolary nakoupili americké dluhopisy ,které asi zase za dolary vyměňují , no 😕

 217. Životopis autora je důležitý. Ukazuje na znalost tématu, předpojatosti.
  Rusko a Čína mohou vzájemně obchodovat např. ve zlatě. Netuším, jak by se to mohlo dotknout Spojených států. Ve zlatě už obchoduje např. Irán s Tureckem.

 218. nickname, pokud by se začalo platit zlatem všeobecně, tak na to dojedou všichni, kdo platí ničím nepodloženými bezcenými papírky. Jen ty dluhy, potvory jedny, zůstanou ve stejné výši.

 219. „Jinak tedy myšlenka obchodovat ropu a plyn za zlato a rozdrtit tak Západ je pochopitelně pro všelijaké pro-asijské pitomce velmi lákavá.“

  Četla jsem teď po létech znovu Přetížení od Arthura Haileyho, což se odehrává v době ropné krize v sedmdesátých letech a tam se něco o nákupu ropy za tzv. „zlaté dolary“ taky kmitl.

  Nutno dodat, že problémy s výstavbou elektráren, předpovědi o nedostatku elektřiny, hrozba blackautu, přeceňování alternativních zdrojů, všchno to tam je. Včetně zelených teroristů a konstatování, že sluneční elektrárny nejsou jako zdroj žádnej zázrak. Poprvé, před léty, jsem to četla jako sci-fi, které nám zatím hned tak nehrozí.

 220. 252 NoName například „Slyšel jsem planetu Zemi“… a další.
  Naprosto jiné než anglosaské apokalyptické vize.

 221. 263-třeba Clarke je technooptimista. Ne všichni byli pesimisté.

 222. maYdo, co by, jak by, kdyby zlato – na to jsme tu všichni příliš málo fundovaní. Patrně by nastal všeobecný veliký čurbes a hospodářský propad. Háček je v tom, že ruský mužik a Číňánek z hrstí rýže přežijí spíš než my.

  Kořenský ovšem dopouští se zásadní chyby – od Čierne pri Čope jsou pro něj všichni „asijští pitomci“. A podceňovat protivníka se ještě nikomu nevyplatilo…

 223. Rputi, Kořenský to má blbě. Kdepak v Čiernej pri Čope. Asie začíná na východ od Pardubic. Zda je osídlena výhradně pitomci, o tom se nic nepraví
  Ale vzhledem k tomu, jak si vedou Číňani a Japonci, to asi nebude tak docela pravda.:-)

 224. Každý ví, že Asie začíná za Negreliho viaduktem.

 225. NoName, nevynechávat Sergeje Lukaněnka 🙂

  Dano, Maydo, ta diskuse krásné ukazuje, jak diskutujeme naprosto mimoběžně. Někteří tvrdí, že Rusko udělalo to, co se asi dalo očekávat a provedlo to – na rozdíl od nás – promyšleně a technicky dobře. Druhá strana tvrdí, že Rusko je zlo a nemělo na to právo (a kdo tvrdí něco jiného, je ruský agent). Nejen, že ty dva názory nejsou v protikladu, ale netvoří ani jednotnou diskusní základnu.

  Mezinárodní právo není pro velmoc nic rozhodujícího či zajímavého.

 226. K tomu zlatu – Hailley byl zřejmě zastánce zlatého standardu, píše o tom i v Penězoměncích. Ale jsou to jen spekulace. Mně jen to Přetížení zaujalo tím, že v situaci vidím jistou podobnost a před těmi cca pětatřiceti lety se lidi upínali k víře ve stejné věci.

  no a jdu si sbalit papíry – kolega přehodil páteční výjezd na dnešek. Bohužel jeem s tím nepočítala a tak nemám optimální „outfit“.
  No, po půdě a sklepích jsem už v sukni a světlém saku lezla, tak zbývá jen doufat, že nezmrznu.

 227. Petře, na tebe reagovat budu. S tvou 268 více méně souhlasím, jen jedno – tvá závorková poznámka směrem ke mě, „- (a kdo tvrdí něco jiného, je ruský agent)“ je čistě jen a pouze tvou – a bohužel i několika dalších – projekcí. Nikdy jsem neoznačila nikoho, kdo má jiný názor než já jakýmkoli přívlastkem, přiznávám právo na různé názory, zatímco od jiných to za své odlišné názory schytávám nejen já, ale i další, plnými hrstmi. Nebo i čteme každý něco jiného? Poslední dobou se nestačím divit.

 228. Nickname – 259: CV pisálka je důležité – ano, proto zmiňují toho Fedora, kolegu sociologa Kellera…..
  257: děkuji za potvrzeni mé ctyricetileté zkušenosti s novinarskymi troubami …hlasnými.

 229. GMO – na konferenci ruských zemědělců? Četli jste to dál? Máme dost půdy a schopností vypěstovat organické potraviny! Polichotil zemědělcům a poslal do US vzkaz, že si Monsanto nemusí ani škrtnout na ruském trhu.

  K nočním úvahám – Louskáček je taky konec Obrázků z výstavy od ELP – kdo zná tuhle zkratku? Nutcracker – pusťte si to, ještě dneska se mi ježí srst jako za mlada. Ale to dokážou i Kartinky.

 230. Tak mě napadlo – „GMO jako biologická zbraŇ“ – je to scifi, nebo by to bylo možné? Tuší o tom někdo něco?

 231. Dano, promiň, souhlasím, že Ty ne. Začal jsem na konkrétní to jako konkrétní, a poté jsem přešel k obecnému 🙂

 232. je to ale sranda na tom svete 😀
  a kdyz to uz tak jen ctu, abych nedelal ruske agenty s kisingera, 😀 tak musim poopravit jirku.
  jirko to je dikobraz a ne zmetkuv blog 😮

 233. (274) martine TT, a) Musorgskij-klavír, b)Ravel- orchestrální úprava

  tzv.vážné hudby (vč.ruské) máme doma m2 🙂

 234. Abych nezapomněla – všechno nejlepší všem Dušanům, zvláště tomu zdejšímu.
  Jo, Martine, sedmdesátá léta a rocková scéna, to byly doby! 😉

 235. 274 Martine, četl jsem to. Rus ví co je dobré. Rus má všeho dost. Rus se pouští do boje se západní zvrhlou pavědou, vlastně „pavědou“.
  Kdyby se jí Rusi dříve nenakazili, už všichni jezdí pabědou.

 236. pasáčku, kdybych měl čas a mlíko, tak bych zjistil skóre závodů o nejpilnějšího přispěvatele. Na špici by určitě byl Halladin se Rputí. Když nemají nic lepšího na práci…A když nemají chlapa…

 237. nickname, Rus si objeví sám svoje geneticky upravené cokoliv. Ale tuším, že ruský zemědělský trh je natolik zajímavý, že se Monsanto snaží a Medveděv si mohl klidně kopnout.

 238. Martine,
  od Čajkovského jedině b-moll !!! Ani Labutí jezero mi nic neříká, byť je to světový hit.

  Nickname,
  Idiota jsem viděla zfilmovaného. Za socíku, ve filmovém klubu, v hlavní roli černobílého filmu Gérard Philipe. Nádhernej chlap, francouzský šarm. Škoda ho.
  Jako knihu bych to nedala, i ve sci-fi preferuji jiné autory (dá se Isaac Asimov považovat za Američana, když s rodiči přiemigroval z okolí ruského Smolenska ve svých 3 letech 🙂 ?)

 239. Krasne dopoledne na rudem blogu vam vsem, mym fanouskum obvzlast 😉
  V hlavnim meste monarchie je prekrasny jarni den, zahradnik upravuje travnik , radost ve vzduchu. . .
  Pratele, kdyz ctak ctu jak vetsinu z vas Ruska kultura obohatila, vas kolega Soudruh Halladin, vam v minulem clanku poslal link na zajimavou ukazku ruske kultury (a pridal veseleho smajlika,ze?) Protoze mam obavu ze to nekterym z vas uniklo, budu od te dobroty a dam vam ho sem pro jistotu jeste jednou:

  http://m.youtube.com/watch?v=JHQqJDBjfSM

  Zaroven se omlouvam vsem kterym jsem se moji nevhodnou zminkou o „Divadelku ve Slanem“ dotknul a urazil jak jejich vkus tak i kulturni rozhled.
  Jako projev dobre vule posilam z vlastni iniciativy jeste jednu ukazku sice jiz trochu zprofanovaneho, ale kazdopadne Ruskeho umeni a s pranim hezkeho dne doufam ze si to patricne uzijete.
  http://www.youtube.com/watch?v=oavMtUWDBTM

  Jeste mala poznamka, tenhle link ma pres osmnact milionu „kliku“, tak prece nemuze byt spatny, ze? 😉

 240. Ja proti GMO nic nemam. Snad jen to, ze monopol nikdy neni zadna vyhra a mozna si pamatujete to, kdyz jeste psal clanky, tesne po Terra Madre v Torino, kde byl jeden panel konference venovanej, prave tomuto.
  Ale kazdy sveho stesti strujcem a pokud nejaky sedlak jeste je schopen si „udelat“ svoje osivo, tak klobouk dolu, ostatne celkem dobre se zname a vim, ze po EU jich moc neni sobestacnych. Ale v podstate je to jen poza a draha k tomu. Nakup osiva vyjde samozrejme levneji.

  Petre, opravil bych Te…. Ale Dana to idelala i za mne. Snad bych jeste dodal, ze nepritel meho nepritele, nemusi byt muj pritel.

 241. martine nepocitej – je to stejne jedno 🙂
  skoncit by to mohlo jedine tak ze
  – blbe ctes
  – blbe pocitas
  – neznas fakta
  – neni ti rozumet
  – podsouvas co nikdo nenapsal
  – nedej boze ze bys byl 2

  a navic stejne je to dikobraz, bohuzel , a je jedno kdo tu premenu spustil

 242. 285-odvrácenou stranou je ale snížení biodiverzity, když už tedy opomineme závislost na dodavateli.
  Třeba u banánů je vzhledem k redukci na několik málo odrůd každá nemoc či plíseň potenciálně likvidační pro celý segment a tohle hrozí i u obilovin nebo čehokoliv jiného.

 243. jirko zase kecas 🙂

  jsem nasadil brambory a vsech sedesat jsem mel z vlastniho vypesteni od brachy 😀

 244. Čajkovskij b-moll koncert pro klavír a orchestr je pěkný v podání Glenn Miller Orchestra. Zakoupil jsem sobě třídeskové album válečných vysílání GMO (to je náhodička!) a tam je to taky.

  Dano, stárneme a proto se nám věci z mládí líbí, protože těm novým nerozumíme.

 245. 288 Noname, viděl jste někdy banán? Teda banánovník. Já ne, ale známý ze země kde rostou tvrdil, že co tu kupujeme nejsou žádné banány. Podobně asi s bramborami – známe jen „A“, „B“, „C“. Když bramborový král vyprávěl o rohlíčkách a dalších odrůdách, které si nepamatuji, bylo to jak příběh z ráje.

 246. Brouku,
  ale no tááák….
  Od povinného zpěvu častušek (čemuž se šlo bránit humorem) k obohacení je fakt daleko – a co se dá považovat za kvalitu, je uznáváno celým světem, i když je to ruské.

 247. (292) no,nickname, soused má sadbu „rohlíčků“ ,a to žádný bramborový král není,jen pro vlastní potřebu 😕 A vloni na vánoce dokonce „rohlíčky“byly v jihlavském supermarketu -kdo hledá, najde 🙂

 248. 283 Matzurko, ani za Rusa ani za Američana. Asimov je Žid. Tedy, bohužel už v minulém čase.

 249. noname/nickname
  banan tady nikdy nemuze byt poradny banan – jak by sem dojel ve spravnem stavu zralosti?

  jo to kdyz se utrhne banan primo z trsu co si farmar povesil na verande to je aspon chut 😀

 250. 297-no jo, je to pech, dostat AIDS díky transfuzi při banální operaci.

 251. 264 No Name, ze „Setkání s Rámou“ (všechny díly)na mě padala deprese. Hlavně z toho ksindlu, který tam reprezentoval lidskou „civilizaci“ a o který neustále zakopáváme.
  Závěr jsem ne až tak úplně pochopil.

 252. Schumachere, já si pamatuji jen Nadaci. A to, že Amish šéfují vesmíru z centra galaxie.

 253. Nickname,
  banánovník se mi roztahuje v pokoji, výška cca 150cm, průměr dtto. Z listů cintá sladká šťáva, kterou musím dokolečka vytírat, jinak se nám lepí pantofle k podlaze. A kolkolem vyhání mladší bratříčky; ovšem nemáme skleník, tak banány nikdy neurodí. Ale i tak ho asi přestanu zalévat a pak zkompostuju, protože se jako domácí květina projevil naprosto nevhodně 🙂

 254. westiku, Rusko dostalo v roce 1990 13 půjček na restrukturalizaci. Až do roku 1999 mělo roční inflaci 141% se záporným růstem 5% a něco. Báječné Polsko jich dostalo 9 a mělo roční inflaci 50% a 3% růst a něco. Informace po roce 1999 po ruce nemám (a tyhle jsou víceméně náhoda). Rusko byla do roku 1999, kde po rozpadu komunistického bloku klesala délka dožití (já si osobně myslím, že se jen zreálnily statistiky). Ale hezky se to čte.
  On je Jeffrey Sachs velký zastánce pomoci všem tzv. rozvojovým zemím. Nepřetržitě žádá její zdvojnásobení. To je taková úchylka, kdykoli někdo mluví o pomoci, tak zdvojnásobuje. Jen mu nesmíte sdělit, že za 50 let utratily pomáhající instituce, státy a soukromí dárci už 4 (slovy čtyři) bilióny USD. To je neuvěřitelné číslo a výsledek? Nikdy a nikdo o výsledku nemluví. Jen o tom, že kolabuje pomoc proto, že mají málo peněz.

 255. Asimov je především autorem tří (až čtyř?) zákonů robotiky. Ráma je A.C.Clarke. Ten na Ceylonu moc meditoval. Nadace je zábavná z počátku, ale jak se začne filosofovat u Gey, tak je to sluníčko, rostlinky, zvířátka a harmonie – fujtajbl!

 256. 296- westiku, i u nas na chalupe maji sousede rohlicky, ale i dalsi a dobre odrudy. . .pry se daji sehnat primo ve VUB v Keřkově.
  Takze brambory kupuji po sousedech.

 257. Už jsem se možná zmínil, že Boží muka pokládám za Čapkovu nejlepší knihu a povídku Elegie za jeho nejkrásnější. A v ní prosím je tenhle dialog:

  Boura seděl nad svým vínem, pil z lítosti a sotva pozoroval, že byl Holeček pryč. “Váš bratr zmizel,” hlásil mu Holeček chvěje se chladem a vzrušením.
  Boura potřásl hlavou. “To mu je podobno.”
  “Dovolte,” mluvil Holeček netrpělivě, “šel po schodech nahoru, a náhle zmizel; ven vůbec nevyšel, jako by se zpropadl.”
  “Právě tak, ano,” kýval Boura, “jako by se zpropadl. Vždycky to dělal. Odběhl, nikdo nevěděl kam; a pak se vracel s tváří podivnou a zahloubán do sebe, jako by viděl víc, než lze pochopit.”
  “K čertu, rozumějte mi: neodběhl, ale zmizel. Vždyť je to absurdní. Zmizel na chodbě; dva strážníci stáli u vrat a neviděli ho vyjít.”
  “Podivín, skutečně podivín. Už v dětství byl takový – ano, nevypočítatelný; samotář, strašně nestálý, krutý a zamyšlený. Málo ho znáte.”
  “Ale což nechápete,” namáhal se Holeček. “Zmizel jako duch, jako by prošel stěnou.”
  “Chápu. Byl tak nemírný ve všem, tak těkavý. Nikdy se nestaral o to, co smí, jako by neměl svědomí ani hranic. Tak často, tak často nás uvedl v úžas!”
  “Cožpak je možno zmizet?”
  “Nevím. Můj bratr nechodil do škol, nemá ponětí o vědách; neví vůbec, co je možno a nemožno. Opravdu, neobyčejně pohrdal vším učením.”

  Mám dojem, že zdejší diskuse je v poslední době charakteristická mimoběžností rovin, z nichž jednotlivé příspěvky vycházejí a na nichž též zůstávají; ostatně sám ji ještě zhoršuji tím, že sem občas cosi připíšu na další rovině, nejméně již třetí.

  A tak si říkám, jestliže snad je tato mimoběžnost (ne-li neslučitelnost) neodstranitelná, nešlo by ji nějak akceptovat a učinit z ní umělecké dílo?

 258. (284)Prosím o čerstvé zprávy z Vídně. Wiener Staatsoper už na svá prkna nepustí Annu Netrebko a Hvorostovského? A Gergiev už nesmí dirigovat? Hanba jim, putinovcům! Vystoupili, nacionalisti mizerní, na zahájení v Soči!

 259. (243) Teorie Terezy Spencerové (když už jsem její jméno zahlédl), nebo nějakého jiného pošuka z Literárek, případně Blicích listů či Zvědavce?
  (270) A pak že azbuci neblbnou jako EU ……

 260. (305) MP, když jste tak dobře informován, moc by mne zajímalo,kdo a kolik Rusku půjčil , díky !

 261. (311) Hmm, AK, a kam chodíte Vy pro Vaše informace ? Blesk anebo jiné hodnotné zdroje ? Ale abych Vás uklidnila: pročítám i náše zcela objektivní média : Idnes, Novinky, Lidové noviny atd…… 🙂 Jsem totiž jako smrt: beru vše .. 🙂

 262. Zpátečníku,
  mám naprosto stejné pocity. Vámi navržený způsob řešení je geniální 🙂 !!!!

 263. Já jsem naštěstí kulturní barbar, takže je mi jedno, zda Staatsoper půustí azbuky na půrkna či nikoliv, ale urublu, podloženého zlatem, jsem se opravdu zasmál. A navíc jsem se podíval, kdo tento děsivý plátek vydává. Pak už mi bylo vše jasné. Mimochodem, nezmocnil se autor trochu jiné skutečnosti? Tedy, že Rusáci vydávají občas zlaté mince? Mimochodem jako i jiné státy včetně nás? Potom stačí trocha fantasie, která autorovi nechybí a novinka je na světě.

  Ještě více jsem se zachechtal onomu GMO. Trochu o problematice něco vím, páč jsem na jisté úrovni s onou zpropadenou a hnusnou firmou měl cosi do činění. Kdysi v době, kdy se na Srbsko řítila spojenecká pomoc, kdosi poslal do tamní muslimské enklávy pytle s potravinovou pomocí. Tedy pytle s kukuřicí. Normální. Pouze byla malinko obohacená milým broučkem, který nám v Evropě do té doby chyběl.A kdosi milou kukuřici zasel. Brouček má tu vlastnost, že rád žere kořínky kukuřice. A ta potom padá. Právě proto se GMO kukuřice pašuje ve velkém do Itálie, jižní Francie a pašovatelské zloduchy už prý odchytili i v Rakousích. Brouček se samozřejmě neomezil pouze na EU, ale již se usídlil v Moldávii, Ukrajině a oblažuje prý i Povolží. Navíc Monsanto prodalo onen patentovaný gen i minimálně jedné ruské šlechtitelské stanici. Ještě větší legrace spočívá v tom, že i sami Rusáci patří v oboru upravovaných plodin mezi špičku (vzpomeňme na onu dobrou Mironovskou, ta ve svou dobu válcovala naše lány, kobaltová bomba nekobaltová). Takže již mají spousty gmo vlastní provenience. Já se například již dva roky snažím propašovat z Ruska jejich GMO hrušku, odolnou proti plísni hruškové, s plody sladkými jako pomyslný cecek a vysmívající se mrazu. Na dobré zakrslé podnoži prý stromek dorůstá max. dvou a půl metru.

  Také se směji ruskému národnímu bohatství. Rusko tady bohaté určitě bude, ale ruský stát asi moc ne, i když tam prosadili reformy podle pana Tlustýho (tušímže např. jednotné dph aj.), které se prý osvědčily. Ale krade se tam ještě o řád více než u nás. Kdybyste byli na mém místě při naštěstí mé řídké návštěvnosti v tamních byť moderně vybavených masokombinátech, asi byste si své ideály o zemi, kde zítra znamená včera, nechali pro sebe. Dodnes vidím, jak do našeho vzdáleně podobného salámu Junior, tady tuším zvaného Moskevský nádherný, přidávali buničinu. Na cca 300 kg 60 rolí toaletního nebarveného papíru. Naštěstí bez oné prostřední trubičky. Na moji poznámku, že by bylo možná lelší použít růžový typ kvůli barvě, odpověděli, že ten je příliš drahý. Kam my na ně s naší draze dováženou CMC z Finska.

 264. Pro mne jistě ne. Já mám křesťanskou duši a rád pomáhám jiným lidem.

 265. Františku I.
  pokud je ten toaleťák nepoužitej, tak bych s tím neměl problém. Vlákninu člověk stejně potřebuje. Podívej se, jak dopadnou srnky, když žerou řepku… 😀

 266. Ptakopysče, ani s tím bych si nebyl moc jistý. Ale jich je mnogo, takže se tam nějaká tisícovka snadno ztratí. Určitě by mě to mrzelo méně, než článek, který nás, včelaře, nabádá, abychom, když kvete řepka, raději včely zavřeli do maštale a krmili cukrem nebo ještě lépe škrobovým hydrolyzátem. Z toho je med jedna báseň a v Česku nemáme laboratoř, která by to zjistila. Když je pustíme na řepku, prý nám chcípnou na postřiky v květu a hnojiva. Babo raď.

 267. Bananu je dost druhu, jen se nesmej dovazet… Problem plisni a nemoci je jen otazkou plantazi tech s „kvotama“ a Pepa ma recht… Dovazene se nedaji jist
  K GMO nemam nic a hlavne se vubec nechci poustet do diskuzi , ze seminka klicej a ze vlastne staci si vzit jednu gmo kukurici s sup, muzu mit za pet let cele pole jen ze seminek. To je fakt takova hlina 😀

 268. westiku, vidím na 2 konkrétní půjčky od MMF v objemu 26,5 miliardy USD.

  Na webu MMF by to asi šlo najít přesně, stejně jako u Světové banky, ale prokousávat se těmi šílenými výkazy nebudu. Oni totiž absolutní výši jednotlivých půjček „halí“ do různých KPI (klíčových ukazatelů výkonnosti), aby předvedli, jak to „pěkně zabralo“. Když vezmu v potaz „“výkon““ ruského a polského hospodářství se zahraniční pomocí a českého bez zahraniční pomoci ve srovnatelném období, tak mám skoro jistotu, že zahraniční pomoc je nejlepší cestou k mizerné výkonnosti.

 269. No těm srncům se rozpadnou játra, protože nesnáší bioetanol a MEŘO .
  Nedostatek vlákniny nebude primární problém… 😉
  Na druhé straně… dřepčík s nedostatkem vlákniny v řepce také mívá problémy a proto na doplnění sežere i stromy v širokém okolí pole…. 😉
  Nebo že by hlady, když sežere tu řepku?

 270. Františku, to jsou zkušenosti z válečného Leningradu. Tam se, pokud si dobře vzpomínám, pekl chleba s pilinama.

  Jinak si myslím, že ten ruský plošný zákaz GMO nebude tak plošný, ale nedalo se zakázat jen Monsanto, to by zajisté porušilo jakési mezinárodní smlouvy. 🙂

 271. Petře, popis špionky odpovídá stranickému školení o diverzantech cca v r. 1955 😀

 272. 324 – a neměla s sebou i vajíčka americké…chci říci rusosovetskeho brouka….nebo hrdobce ?

 273. Jaro je tady,
  migrace z jihu jede na plno. A nejenom fóglové!
  Italské námořní úřady jenom za poslední dva dny zachránily na moři na 4000 běženců převážně z Afriky. Podle Alfano dorazilo jen za letošek k italským břehům 15 000 migrantů. Ministr odhaduje, že jen v Libyi je mezi 300 až 600 tisíci lidí připravených k cestě. „Toto je střídmý odhad potvrzený eurokomisařkou pro vnitřní záležitosti Cecilií Malmströmovou,“ podotkl.
  Dá se předpokládat, že letos, nejpozději napřesrok, dostaneme do každé domácnosti na Vánoce přiděleného černocha. Já vím, že kapr je kapr, ale když už jsme si odhlasovali Lisabonskou smlouvu, žádné výjimky se trpět nebudou.

 274. 2 Petr Kunetka – je zajímavé, že článek se vůbec nezmiňuje o tom, zda se pokoušela fotografovat nádraží… Přitom, jak již praví klasik, nádraží se fotografuje snadno, protože se nehejbe…
  Teda, to je opravdu prdel v přímém přenosu… Úplně se mi vybavil Pepa Nos a jeho „agent Sí Aj Ej“!

 275. Mimochodem… Jestliže Ukrajinská vláda tvrdí, že to, co se děje na východě je záležitost ca 1-2 tisíc teroristů placených Ruskem a zároveň protistrana předkládá třeba tohle:
  https://www.youtube.com/watch?v=nPMI7QVcHss
  tak je jasné, že alespoň jedna z těch stran lže.

  Celé je to naprosto špatně 🙁

 276. 2 ptakopysk – běženec – a na moři – jsme svědky zázraku! To bych opravdu chtěl vidět, jak 4 tisíce negrů běží po moři…

 277. 2 Petr Kunetka ad 329 – no co, několik málo ztroskotanců a samozvanců… Jako bys to neznal…

 278. PeSi,
  evidentně moc dlouho běžet nevydržej, když je Taloši musej tahat z vody. Libyští šamani v přípravnách kempech by se měli nad sebou zamyslet, jestli někde nedělají chybu ve výuce. Nebo běženci přes všechny pokyny a nařízení nastupují cestu přes Středozemní moře najedení a s umytýma nohama. Nebo ignorují vícejazyčné nápisy „The only way with greasy legs“, „l’unico modo per Greasy piedi“ instalované na bóje italskou pobřežní stráží.
  Kombinace vysoké hmotnosti a absence hydrofobní vrstvy dokáže utopit i vodoměrku, natož černocha…

 279. JJ – on Kadáfí sliboval, že je na to moře nepustí.
  Sice používal drsné metody, ale ony ty lidi odradily. Tolik kandidátů na utopení, to fakt není zrovna ono.

  Petře, ty snímky z Doněcku a Luganska jsou o husí kůži … nejen ….

 280. Petře, nám to trvá přece jen o něco déle….
  Ale ono to nejde do nekonečna, ať si Brusel vykřikuje, co chce! Díky internetu se toho hodně provalí a zatlouct nedá.

  Já jen doufám, že se na ta videa koukne taky třeba Dana a uvědomí si, že tam jsou taky „Dany“…

 281. The Washington Post udělal anketu mezi Američany, kteří tvrdili, že události na Ukrajině pozorně sledují. Jednou z otázek bylo, kde ta Ukrajina leží. Umisťovali ji od Kanady po Austrálii.

  …Kromě toho redaktoři zjistili překvapivou závislost úspěšnosti orientace na mapě s radikalitou stanoviska k dění v Kyjevě a na Krymu. Doslova prý platilo, že čím více se dotyčný „sekl“, tím radikálnější zásah od americké vlády požadoval…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kde-lezi-Ukrajina-ptali-se-Americanu-Takto-to-dopadlo-314697

 282. (321) MP, díky ! Zkusím něco vygooglit 🙂
  (325) Rputi, jestli ta špionka nebyla ve skutečnosti převlečená Tymošenková 🙂

 283. Rubrika „Monkey Cage“ (opičí klec) listu WP, dělá podobné průzlumy každý měsíc. Výsledky jsou podobné anketám jež dělával Jay leno na ulicích LA. Není tedy kupdivu, že přibližně stejné procento lidí odpovědělo korektně kde leží Ukrajina jako a že Obama je muslim. Za zmínku stojí citát H.L. Menckena podle nějž se rubrika nazvala „demokracie je jako řídit cirkus z opičí klece“.

 284. Krejčí má pravdu:

  …Situace na Ukrajině ukazuje, že bezpečnost ve 21. století nemůže být založena na vojenské převaze ani na izolaci. Bezpečnost ve 21. století je založena na vzájemné závislosti. Jinými slovy, před extremisty ve Washingtonu, Bruselu, ale i Moskvě nás normální lidi chrání právě fakt, že ekonomiky těch států jsou natolik propojeny, že nelze „potrestat“, aniž by sebe nepotrestal Západ…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Profesor-Krejci-Moskva-nestoji-o-vychod-Ukrajiny-Trestanim-Ruska-Zapad-potresta-sam-sebe-314642

 285. Jj, Dušane – „Opičí klec“, to je přesné. 😀

 286. Stejně si myslím, že za těmi problémy hledáme strašně složitá vysvětlení. Podle mne kořenem problému je…

  HDP/hlava dle PPP:

  Rusko: 21246 USD
  Ukrajina: 7208 USD

  A jinak mne tato krize naučila mimo jiné si vážit si práce novinářů, kteří svou práci dělat umí.

 287. Kořenem problému, nejen na Ukrajině je nenažraná hrabivost.

 288. Blbne se dokolečka … doslova. Takové nějaké zbytečné….

 289. Tak na to placení jsem zvědavá! A na ty dodávky na Slovensko taky, konec konců.

  …Biden poděkoval Ficovi, že Slovensko se sousední Ukrajinou spolupracuje na možnosti rozšíření jejích energetických zdrojů. „V otázce reverzního toku plynu na Ukrajinu premiér Fico potvrdil, že Slovenská republika je připravena uskutečnit všechny příslušné kroky za předpokladu, že ukrajinská strana splní své finanční závazky a dodrží smlouvy zajišťující dodávky zemního plynu z Ruské federace na Slovensko,“ uvedl tiskový odbor slovenského úřadu vlády…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/333036-biden-telefonoval-ficovi-tematem-byly-dodavky-plynu-na-ukrajinu.html

 290. Platba zlatem za naftu a plyn

  Pokud kdokoli ( třeba Rusko ) řekne, že od zítra prodpává jen za Zlato , v zasadě je několik možnostî
  1. jeho dosavadní zákazníci řeknou “ Putine trhni si, a koupěj jinde – pokud je kde
  2. pokud není dostatek nafty k nákupu za dolàče či eura. , povzdychnou si , a budou shánět zlato na trhu, což asi v důsledku změny poptávky povede ke změnê cey zlata

  Další věc je, že pokud se dá nafta koupit jinde jinak za dolary?, není jité, zda je k tomu dot třeba tankerů
  3 podaří se rusku za zlato prodat stejné množství ropy jako dosud ?
  A pokud ne, překousne menší přísun deviz a snížení příjmů do rozpočtu ?

 291. Halladine, další z možností je, že Čína bude platit Rusku za naftu ve zlatě a pak jsme namydlený. Komplet.

  Ale já bych raděj počkala, co se z těch všech hlášek vyvrbí.

 292. Halle i Rputi, včera se vám dostalo vysvětlení od rozumného člověka (239). Co chtít více?

 293. nickname, esistesišim, píšu v 351, že bych počkala, co se z toho vyvrbí. 🙂

 294. Rputi
  to asi ne, jsou spojenci, navzájem si do kapes nepolezou

 295. Kterej vůůůůůůl?! Korunovanej! Kdo tohle vymyslel? Pepek Vyskoč?
  Slovensko má nakoupit plyn a prodat ho Ukrajině? A to myslí někdo vážně?

  …Tento týden slovenský přepravce plynu Eustream sdělil, že obrácení dodávek v kterémkoliv ze čtyř plynovodů dodávajících ruský plyn přes Ukrajinu na Slovensko by porušovalo podmínky smlouvy s ruským Gazpromem. Ten již o uplynulém víkendu zpochybnil zákonnost plánů na zpětné dodávky plynu….
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/ukrajina-rusko-rakousko-to-tradicne-kouli-na-obe-strany_303732.html#.U0WKrKh_uuk

 296. Nickname, nicméně v 239 je vynechána ochota obyvatelstva do toho „jít“. Udrží se déle – třeba v Německu – vláda, když nebude čím topit a svítit, anebo v Rusku vláda, když nebude čím těžit a bude bída?

  On mužik strádání vydrží… Zatímco my zde moc ne.

 297. Rputi, náhodou, bezva kšeft. Pro Rusko.
  Slovensko koupí za 400 za m3, které zaplatí a prodá Ukrajině za 268, které Ukrajina zůstane viset (anebo v jiné verzi zaplatí z daru EU). A ještě jako bonus dostane Gazprom nějaké penále za porušení smlouvy.

  Tak nějak se mi pořád zdá, že plný ruských agentů je Brusel.

 298. Petře, naozaj to tak vyzerá- Jen přímočarost tý blbosti je poněkud zarážející…

 299. Halladine, vysvětloval jsem vám to velmi nedávno. 239 Pavla Kořenského je úplně stejné vysvětlení, které jsem podal cca před 2 týdny. Hledat to nebudu. Mudrlanti se z geopolitckého běsnění přesunuli do zúčtovacího běsnění. Dolar by jako zúčtovací jednotka skončil a nahradilo by ji zlato.
  Jestli mudrlanti chtějí zasadit konečnou ránu americkému imperialismu a vrahům z vólstrýtu, tak mohou prostě a jednoduše přestat dodávat ropu nepříteli ihned nebo zítra. Vystačí si s barterem s Číňany, Brazilci, Indy a já nevím s kým ještě. Nemusejí kvůli tomu exhibovat vlastní mentální tupost prostřednictvím hypotézy, že „uvnitř zeměkoule je druhá, která je větší“. Tohle je fakt k neuvěření.

 300. MP, jen taková drobnost – celé to vzniklo ze zprávy hodně pochybného serveru, který tu tezi prokazoval linkem na jiný pochybný server v angličtině. Pár dalších serverů typu zvědavec to převzalo. Jinak drobný detail – ten odkazovaný článek v angličtině byl asi půl roku starý a mluvil o něčem úplně jiném 🙂

  Oproti tomu je 24 letá špionka s manuálem a jateční pistolí vrchol seriozní novinařiny. Ač jisté úvahy o přechod na mezinárodní zúčtovací měnu alespoň částečně krytou zlatem občas padnou, jak víme, je to celé někde úplně jinde…

 301. Možná bych použil reálný přiklad – když zbytková Jugoslavie začala používat marky, znamenalo to nějaké posílení Německa? 🙂

 302. Petře, nepoužívali dolary, takže používáním marek posílili Německo a oslabili USA. To je přece úplně jasné 😉

 303. je to marný, je to marný…zdá se, že koncept státních obligací, veřejného dluhu, deficitu, obchodního dluhu a rezervní měny zůstane obětem socialistického humanismu neuchopitelný. Co se týče splatitelnosti dluhu, je to snad to jediné v čem souhlasím s Keynesem, že vzhledem k jeho obrovitosti jsme všichni už stejně mrtví. Amereický dluh je dnes asi 17.5 bn dolarů. Zahraniční investoři drží asi 4.5 bn. Žádný z investorů není tak nemoudrý, aby měl dollary v kufrech v trezoru nebo postelí. Za volné dollary nakoupili Treasury bonds, čili státní sluhopisy, kterou nesou úrok. Ne veliký, ale bez hrozivých výkyvů.. A obsluha dluhu, podle tohojak jednotlivé emise obligací dosahují data splatnosti, je zatím spolehlivá. Z toho, kdo a kolik drží vyplývá, že žádná hrozba, že by tyto dluhopisy někdo ve smaze rozbít dollarovou směnou bázi masově vrhl na trh, nehrozí. Pokud by to chtěl takovém udělat, musel by je nabídnout se značnou slevou, aby byly pro kupce atraktivní. Jelikož diskont nemá na výnosnost vliv, připravil by se prodejce o značnou část hodnoty a kupci si mnuli ruce. Tak blbej nikdo není. Čína samotná by si podřízla větev na níž sedí a její konkurence by to s radostí uvítala. Z těch 4.5bn drží Čína 1269 mld, Japonsko 1182mld, sdružení karibských bank (Kajmanské ostroby, Bermuda atd) 291 mld, Belgie 256 mld, Brazilie 245 mld,. konglomerát exportérů ropy, 238 mld, Tajvan 182mld, Švýcarsko 175 mld, Velká Britanie 1163 mld, a zbytek menších investorů 208 mld. O 12.bn dollarů se dělí americké investiční fondy, penzijní fondy. domácí investoči, FED a další instituce a nezanedbatelné množství soukromých investorů. K tomu musím dodat, že FED není „státní“ banou, ale velké vlastnické podíly v něm mají velké mezinárodní banky, Proto zrušení FED je lákabý, ale nerealistický požadavek. Opakuji as po stodesáté, že USA jsou s Čínou v pozici hospodářských siamských dvojčat. S Japonskem je to podobné. Dollar jako zbožní substituent tuto závislost jen symbolizuje.

 304. Oprava – k letošnímu dubnu vlastní zahraniční entiry 5.1 bn dollarů. takže zájem neubývá….

 305. Hm …. a to nafukování dluhové bubliny skončí jak…?

 306. Dušane, víš, já chápu, že si někteří poučenější uvědomí, že pomáhají financovat Vaše rozpočtové šílenství a nelíbí se jim to. Že dobré zboží mění za haldy papíru. Tomu lze opravdu porozumět. Jenže pointa není v „nelíbí se mně to“. Pointa je v tom, že evidentně nevidí alternativu (pro vyloučení všech pochybností, to není obhajoba americké fiskální politiky a monetární politiky FEDu). Prostě zjevně považují nákup amerických aktiv za lepší než kupování jiných aktiv. Nebo pro úplné pochopení, upřednostňují držbu amerických aktiv před držbou jiných aktiv. Můžu mít mnohokrát nerad Marťana, ale pokud má jeho aktivum vyšší výnos a méně rizika než alternativní, tak ho budu držet.
  Proč na řešení své nelásky jdou laikové „““logickým retězcem“““ změníme zúčtovací jednotku, zničíme USA, je za hranicí mojí chápavosti.

 307. Rputi, buď inflací nebo odpisem těch aktiv. Ale to je někonečně jiný příběh než blábolení o nahrazení dolaru jinou měnou.

 308. MP – víš dobře, že fiskální politiku posledních vlád USA neobhajuji, Rakušan ve mně ani nemůže, ale rozhodující je ten servis dluhu, který je zatím lepší než jiné alternativy. I když mi nad některými finančními krkolomnostmi současného světa . viz některé německé dluhopisy nabízené s negativním výnosem – zůstává rozum stát, risk a náklad za nahražení zelených papírků jinými je zcela mimo jakoukoliv logiku. Snad kromě sebevražedných socialistů.

 309. Dušane, my dva se o tom přesvědčovat nemusíme, když píšeme (jinými slovy) stejné věci. Tedy fakt je, že na negativní výnosy jsem zapomněl 🙂

 310. V 239 je špatně úvaha, že by Rusko a čína musely nejdŕív nakoupit n Zàpadě za zlato. Pokud mají dolary, není důvod, protože USA rozhodně nemohou odmítnout přijmout platbu v Dolarech.
  Pokud některě státy nedrží jako rezervy zlato, rozhodně ho mohou na trhu koupit
  Že by to cosi udělalo s cenou zlata a dolaru je jasné.
  Samozřejmě je tu riziko ztrát při masívním projdeji dluhopisů poklesem jejich tržní ceny.
  Pokud by to ovšem plynulo z nepřátelských důvodú , a šlo o politické rozhodnutí, pak každá válka něco stojî
  A pokud ten „útočící“ stát vlastî už předtím vétší množství zlata, jeho cena by se zvýšila, čímžy možná došlo k částečné kompenzaci ztrát z poklesu prodej í ceny oněch dluhopisú.
  Ale i tak by šlo o velmi riskantní akci.

 311. 373
  Jsem skromnej, můžeš mi říkat Halladine 🙂

 312. Vypadá to, že představa uškodit hospodářsky těm, co nemám rád, je tak lákavá, že někteří ji sveřepě rozvíjejí i když si uvědomují, že by tím zbídačili nejen sebe, ale i ty důležité, jejich srdci blízké.

  Ve skutečnosti neobchodují státy, ale miliony podniků a nedělají to proto, aby nějaký stát byl mocnější, ale aby vydělaly na své přežití a na živobytí pro stamiliony lidí. A obchod jim jde, protože mají co nabídnout a někdo jejich zboží potřebuje. Mezinárodní obchod a obchod vůbec není strategická hra.

 313. P.S. Dano, děkuji, my to tady neslavíme: Dovedeš si přdstavit ten kalendář se jmény sebranky z celého světa. Ten by moje zeď v kuchyni asi neunesla. Ale otevřel jsem si večer láhev Zinfandelu, rozpůlil avocado abych kompenzoval cholesterol z uzených buráčků, pustil si DVD koncertu Willieho Nelsona s kamarády a odmítl přemítat o bolestech světa.

 314. Wall Street Journal ruskou misinformaci ověřoval. Článek zde_ http://blogs.wsj.com/emergingeurope/2014/04/08/security-firm-denies-involvement-in-ukraine/
  Skutečně nechápu jak po zkušenostech s bolševickou desinformační mašineríí (v Čechách třeba poklad v Černém jezeře), může někdo těm kágebáckým gaunerům věřit jediné slovo. Zdá se mi, že přivinutí se k mocnému dubisku je v českých genech. Bojím, se že další generace lidí, co mají v hlavě mozek, zase začne brzy balit kufry.

 315. Dušane, těch desinformací je tolik na obou stranách, že aby se prase vyznalo. Viz třeba ta „ruská špionka s jateční pistolí“.
  A pokud mne paměť neklame, měl tenhle blog odjakživa tu výhodu, že se vždycky našel někdo, kdo „věděl“ a desinformaci opravil. Jak jinak bychom se dobrali jádra pudla?

 316. tedy ja co nevidim daleko bych u moznych desinformaci z obou stran byl stale vice neduveriv vudci informaci z ruska.
  ale je fakt ze diky vyhode tohot blogu se vzdycky nekdo nasel kdo vedel a ty desinformace mi opravil. 🙁
  Doboha pise to tu rozumne Dana, Dusan, Korensky ale jsou vzdy umlaceni fakty jen proto protoze se tim da utocit na EU a USa.
  O tech co ctou spatne a nevidi dal ani nepisi.
  Vetsina z tech co neveri rusakum se zde za posledni mesic boji vubec napsat – vzdyt mame osobni zkusenost.

 317. juro-p, to jsem před cca 2 týdny vysvětloval – kdo vlastně obchoduje a k čemu ta měna slouží.

  Ale občas se „pohotově“ přihodí užitečná věc. Takže pro zájemce: na dnešním Psovi je článek Pavla Kohouta, který uvádí strukturu amerických věřitelů, resp. držitelů amerických aktiv. Tím bych řekl, že je to uzavřená věc.

  P. S. Pro milovníky výstředností ještě doporučuji přečíst diskusi pod článkem, resp. stačí jednoho autora.

 318. MP . to je zajímavé jak si s námi Kohout notuje. Zajímavé je, že Kohout uvádí lednové říslo zadluženosti USA v Číněasi o 100 miliard vyšší něž je to dubnové.Musím se podívat kde těch 100 miliard lítá, kdyby náhodou šly okolo. Mně by stačilo vědět, kde Hillary za svého ministrování prošustrovala 6 miliard, které s z účetnictví ministerstva zahraničí nějak vypařily. Že by ji zato poslali do Sing Singu jako Maddofa o tom pochybuji. Na to jsou to moc velké peníze a žádná věřitelská žaloba.
  P.S. Komentáře na NP už dlouho nečtu. A ujistil jsem se, že dělám dobře..

 319. 382 dusane cetl jsem ze cina a rusko prodavali a myslim belgie nakupovala

 320. pasacku, a co když mi desinformace ze strany EU tak nejak vadi proto, ze je to ma vláda a vadi mi, když mi lže… Zatímco u Ruska je mi to u p*ele, protože tam se lze vždycky a nic jiného od nich nečekám?

  Co když se nebojím ani tak o to, že by nas Rusko okupovalo (cehoz dle mne není schopno asi z 20 duvodu), ale o to, ze si zde s nadsenim ve jmenu boje proti terorismu a Rusku vybudujeme systém stejne spatny, jako ten Rusky? A proto kritizuji jakýkoliv pohyb tím smérem.

  Kazdopadne, dle mne uz Ukrajina je skoro pase. Krym zustane Rusku, Ukrajina se bude federalizovat, zůstane neutrální a Rusko tam přestane harašit zbraněmi. Na Ukrajiné budou vládnout vždy mírně pro-ruśtí, nebo pro-eu zloději, tak jako doposud.

  A hlavním protihráčem USA do budoucna je dle mne Čína, ne Rusko. Rusko si jen v tichosti trochu obnoví sféru vlivu, ale klíčový hráč dlouho nebude. A Čína zas tak moc zbraněmi neharaši… I když…

  http://defensetech.org/2014/01/14/congress-reacts-to-chinese-hypersonic-missile-test/

 321. ANo pasáčku, Belgie nakoupila asi za 50 miliard, ale nenapadlo mne, že by to mohlo být od Číňanů. Belgie jako čtvrtý největší držitel amerických dluhopisů je mírně překvapující. Spekuluji, jestli to není od dob, kdy Holanďané, tehdy s Belgií jeden stát, zakládali americké banky a dodnes v nich mají vysoký podíl.

 322. Petre dle mne neni porad ukrajina pase ale je to jedno , lepe nema to cenu .

  jen si tak rikam zda neni , me , jirkovo a podobne – narikani na nasi pater misto na bruxel – zase jina situace.

  nechci to rozebirat – kazdy cteme a chapeme jinak a ja si nikdy o zadnem faktu nemyslel ze je absolutni pravda .

 323. Také si myslím, že Ukrajiné je passé- Federalizace nebo dokonce nějaká forma konfederace bude asi východiskem příštího uspořádání. Krym Rusko nevrátí – nemá důvod a tlak z vnějška není ultimativní. Čína bude nejen americkým, ale především ruským soupeřem. Počítám, že do 50 let bude východní Sibiř čínská a Rusové proti tomu nic nezmohou a ani nebudou válčit. nebudou na to mít .

 324. 385 diky za info ale 50 neni vic jak 100 takze to muselo jit i jinam.
  ja si rikal zda neni belgie nastrceny kupec kdyz jsou vyprodeje.
  Ale uvidime ono se nakonec ukaze kde pohledavky vzrostly.

 325. …opět jsem se tu dočetl, že Amerika končí, Tentokrát už najisto. Poprvé jsem to slyšel snad když jsme místo školy chodili sbírat amerického brouka na družstevní brambořiště. jen mi bylo tehdy divné, že v Dikobrazu měl brouk krovky červeno-bíle pruhované, zatímco ten na poli je měl černo-žluté. Ale dnes je mi to jasné – dědictví zlotřilého rakouska-Uherska. pokud budeme USA poměřovat prodlcí tun oceli, vyrobenými televizory a kolekcemi rozdanými před Vánoci odborovými svazy tak je zjevně pravdou. A vsadím se, že existuje někde i země, která předčí Ameriku ve výrobě logaritmických pravítek. (ještě ho mám skovaný). Ale nějak chmurozvěstům uniká, že Amerika je středem technického a vědecké vzdělání a výzkumu. A to váží víc než všechny kolejnice světa -bez nichž se ten svět neobejde – ale jež lze jen těžko vylepšovat. Všichni stejně víme, že budoucnost patří hliníku. Z velmi střízlivých zpráv z MIT, Sandia, Lawrence Livermore a DARPA, jsem nabyl laického přesvědčení, že USA jsou jen krůček od přelomového skoku ve výrobě energie. Díky nanotechnologiím pokročil vývoj „umělého listu“ tak, že dnes už je na několika na sobě nezávislých pracovištích ve stadiu laboratorních pokusů solární elektrolysa, která potřebuje pouze fotony z dosupného světelného záření. Je to první krok k umělé fotosynteze jejímž cílem ovšem nejsou rostlinné živiny a zprostředkovatelem chlorofyl, ale plynné a kapalné uhlovodíky. A potřebné suroviny – voda a kysličník uhličitý (zatím se experimentuje hlavně s uhelnatým). jako zdroj energie daleko jednodušší a s ohledem na praktické využití bezpečnější než Thoriový reaktor. Výsledkem může být totální nezávislost na fossilních palivech. Podle věřících v konspirativní teorie tahle technologie už dávno existuje a je držena pod pokličkou olejovými magnáty. Těmi, kteerří na výzkum MIT, Sandia i Lawrence Livermore přispívají četnými miliony dollarů. Ekkonomický dopad na trh fossilních paliv, budoucnost OPEC i Putinova Ruska by mi osladil vklouznutí do senility.

 326. Dusane, ono je to mozna ve stylu „jedna amerika konci, druha zacina“… Skoncila amerika padesátých let (a je mi lito, ze jsem ji nemohl zazit) a prisla amerika sedasatych…

  Nu, ja bych řekl, ze tak do dvou let skonci amerika Obamovska a prijde nova 🙂

Komentáře nejsou povoleny.