795 komentářů u “Historie svobodné republiky

 1. K 1041 zespoda: Karle, a čím jsou teda ti Rusové vinni?

 2. Jj, Svobodná republika žižkovská! A Radion Mac Peressam. Primátor Dittrich …. jojojoj! Kde jsou ty časy! 🙂

 3. Dával jsem to sem již do dolní hospody [1031], ale myslím, že se jedná o událost, která je natolik významná, že ji stojí za to ji i zde zopakovat. Zcela jistě se jedná o nesmírně zajímavý strategický krok Ruské Federace na dnešní globální šachovnici.

  Rusko oznámilo konec plynovodu South Stream viz http://jdem.cz/bq8u59

  Rusko dnes oznámilo konec plánované výstavby plynovodu South Stream, který měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do střední Evropy, a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy v Turecku řekl, že Moskva není s to bez bulharského souhlasu výstavbu realizovat. Podle šéfa ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexeje Millera je projekt za 40 miliard dolarů (téměř 885 miliard Kč) mrtev.

  Miller oznámil, že Rusko se dohodlo s Tureckem na výstavbě podmořského plynovodu s kapacitou 63 miliard krychlových metrů ročně, tedy stejnou, pro jakou byl projektován plynovod South Stream. Memorandum o výstavbě plynovodu, který povede přes Černé moře směrem k Turecku, podepsal dnes Gazprom s tureckou partnerskou společností Botas.

  Neznám elegantnější způsob, jak si vytřít hýždě s vyčůranými eurokomisaři a jejich socialistickou Evropskou unií… 😉

 4. A politologům, podivujícím se nad tím, že Sýrie se rozesrala vlastní silou, připomenu jenom, čemu všemu zvnějšku Assadi odolali, dokud do jejich i obyvatelskými silami rozesrané země nezačali zasahovat z blízkého i vzdálenějšího okolí.
  Prostě, dokud se v rámci “arabského jara” nerozesrali sami, nikdo zvnějšku neměl naději.

  (1) Rusové jsou vinni zasahováním do syrské občanské války. Buďto je špatné do ní zasahovat vůbec (nejsem proti), pak je to ovšem špatné ve všech případech, nejen ze strany Západu, Saúdů a Kataru či koho, ale i ze strany Iránu a Rusů, nebo to špatné není, pak ale opět ode všech. Na to ruské a Iránské zasahování konkrétně zde nějak nepřijde řeč.
  Posuzovat přínosnost v té které strany v Sýrii si nedovolím, maje zkušenosti jen z našich končin.

 5. [1044 zespoda] Karle, to je jak kolovrátek. Kdyby ti rozesírači v rámci Arabského jara neměli podporu západu, byl by tam už dávno klid.

 6. Karle, prosím o nějaké odkazy, jak Rusové zasahovali do povstání v Sýrii.

 7. Jo, jo, rozerali to zevnitř – ovšem dodávky zbraní byly z venku, a když to rozesrání zevnitř nestačilo, chtěli to Amíci , Anglání a Frantíci vybombardovat. No, nedošlo k tom – protože nikoli asfalt, ale Putin.
  No a z Amiky rozesraného Iráku tam teď lezou radikálové, se kterými si kdysi Saddám věděl rady.

  Jo, a z Evropy se tam houfně sjížěj radikálům posily – sakra, neměly by se proti té Evropě vyhlásit nějaké sankce ? 😀

 8. No, teď jsem z toho zhola zmaten, skimici. Celá Komárkova pasáž zněla:

  Západní společnost má geniální mechanismus, který zajišťuje její stabilitu po celá dlouhá období a nenechá situaci dojít tak daleko, aby k nějaké podstatnější změně, ať už k lepšímu nebo k horšímu, mohlo dojít.

  a bezprostředně před ní Komárek popisoval případ, kdy se naopak na přelomu 1989/90 systém sesypal dokonale. Odtud zřejmo, že těmi celými dlouhými obdobími nerozumí věčnost. Zbytek článku jest v zásadě eulogií na ten fakt, že v dnešním světě se úžasný objem destruktivní energie rozptýlí disipativním žvaněním, které je sice na nic, ale přesto podstatně lepší než kupříkladu upalování nebo narážení na kůl. Nevím, co bych na tom měl v duchu minulého 1036 ještě komentovat; již teď jsem polopatický až hanba.

  Navíc jsem zde už před lety psal, že paradigma systému se změnilo: Zatímco stabilita předlistopadového režimu se opírala o nemožnost proti němu [veřejně] i jen špitnout, současný režim je naopak stabilní díky tomu, že zcela demokraticky nechá každého, státníka, politika, atd. atd. až po internetového přispěvatele, vykládat ty nejsamozřejmější pravdy i ty nejšílenější voloviny, aniž by se tím na režimu jako takovém cokoliv změnilo. Ovšemže, up to a point…

  No nic, zkusím chvilku ještě dělat něco méně neužitečného.

 9. Zpátečníku,
  ani se mi nechce kontrolovat úplnost té pasáže, jelikož mě vykolejily, Dvě věci:
  * je jakýsi geniální (a známý, protože si ho Západní společnost minimálně osvojila, pokud ho tedy přímo nenašla) mechanismus: JAKÝ ?
  * co to je Západní společnost vs Francouzská Revoluce, Napoleon, Hitler atp

  V té posloupnosti tak, jak to Komárek uvádí. Se mi do toho nechce. Protože proč taky? Ad Delacroix.

 10. Situace se mi nyní jeví tak, že již zcela evidentně nazrál čas na takovou další pěknou barevnou revoluci někde na Blízkém Východě, tuším třeba zrovna v tom Turecku… 😉

 11. Bohouši ad 4 – jaký krok? Vždyť o co jde? O nic!
  Italští pekaři a mlíkaři využijí podmínek a obratem vyvinou , nové, lepší, kosmické technologie využívající pece na dřevo EU dotovaných olivovníků a ruskou zpupnost využijí ke “ kvantovému skoku“ ( správně česky „Quantensprung“) v technice. Následně tuto technologii vyvezou i do Bulharska, aby se jim bulharští občané nehromadili kolem Říma.

  A Turci, změkčilí pohodlím ruského plynu totálně zaostanou ve vývoji a to nejen technickém (spalovat plyn umí každý blbec, ale vytopit solárním sluncem pec na pizu na potřebných 400 °C, to je věda!)ale i hospodářském.

  Není čeho se bát, asociovaná Ukrajina žádný plyn krást nebude.
  Až tudy žádný nepoteče.

 12. Ostape, když mohou všichni tak všichni.
  Oni kdyby Rusové nezasahovali na východní Ukrajině, tak už by tam také byl klid. Že ?
  😉 😀 😀

 13. Maydo, ad úžasný plán s Ukrajinou. Za dobré tiché řešení považuji ve zrychleném řízení udělovat pracovní víza, bez nezbytných úplatků. Jestli si myslíte, že Ukrajinci na projekty nemají … jak se staví satelity u Kladna? Bez projektů? Ukrajinci jsou zákazníci. Ročně se k nám stěhovalo přes 50.000 cizinců, nikdo si toho ani nevšiml. Situace se může opakovat. S povolením k trvalému pobytu zmizí i problém se zaměstnáním Ukrajinců. Při první příležisti kupují byt v Lubech a jdou pracovat do Markneukirchen do Warwicku.

 14. … Co s tema rusakama furt mate? Ti maji starosti sami se sebou. Viz Brent Crude a Souvisejici USD/RUB (no tak dobre. I EUR/RUB)
  Ja sleduji fosilie na ct24. To uz za chvili nikde neuvidim. Jo, to byly holky internacionalistky jak remen… I Petruska byla pravicova ….

 15. Šumaváku, ale jistě. Drobný problém je v tom, že na Ukrajině tu válku rozpoutala vláda vzniklá dosti nekonvenčním způsobem (a troufám si tvrdit, že za demokraticky zvolené vlády by k tomuhle nedošlo). Ale v podstatě máš pravdu.

  Koneckonců stačí jít o pár měsíců zpátky a pak by stačilo, aby se nikdo do Ukrajiny nesral a k celé slavné revoluci vůbec nemuselo dojít… 🙂

 16. Halladine, dobrý večer. Ad [12]. Mno, není to tak dávno, co to již přátelé Turecka a Erdogana zvláště, přece zkusili, takže já to vidím na to opakování téhož. S kapku větší intenzitou…

  Zasejc by se mohla zopakovat přestavba parku Gezi nebo něco podobného sluníčkového, zeleného. Vojenský převrat nebo bratrskou internacionální pomoc bych viděl až jako nejkrajnější řešení. Přece jenom těch Turků je kolem 75 milionů a troufne si na ně dneska málokdo…

  Tuším, že nyní veřejnoprávní úderka z ČT a ČRo spolu s Burešovými Kosteleckými uzeniNovináři zaměří svou pozornost na Turecko. To se panečku dozvíme spoustu nových věcí o mrzkém Erdoganovi. Anebo náhle přijde neodolatelná nabídka z EU, urychleně vyzývající Turecko ke vstupu do EU, ovšem pokud předtím splní jeden drobný domácí úkol… 😉

 17. Přece bys Schwarzenberkovi nezakazoval výlety mezi lidi na Majdan! Ale fuj! 😉
  Když už ono samo vypukalo…

 18. Inu, ať si výletničí, ale pak ať neřve nad rozlitým mlékem.

  Popravdě, já sám nemám jasno, jestli radši nedělitelnost hranic nebo právo na sebeurčení. Ale pokud někdo od někoho vyžaduje jedno či druhé a sám se tím neřídí, tak se mi to holt poněkud ekluje. Západ si momentálně vyžírá to, co si uvařil. V Kosovu, v Iráku… A my bohužel s ním. Co mě trochu děsí, že ti blbci vypadají skoro jako kdyby chtěli napadnout jadernou velmoc…

 19. Mimochodem, za úžasnou ukázku schizofrenie považuju fotky ze 17. listopadu, kde nějací demonstranti mávají vlajkami Ukrajiny a Tibetu. V případě Ukrajiny bojují za nedělitelnost hranic, v případě Tibetu naopak za právo na sebeurčení. Dva vylučující se principy a těm vlajkonošům na tom nepřijde nic divného…

 20. Nickname, já pořád nerozumím, za co bojujete….

  Jistěže by nebylo marný snížit byrokratickou zátěž. Ovšem nejen pro přistěhovalce, ale i pro řadu jiných úkonů, například pro zakládání firem.

  Ono totiž v podstatě nemá smysl omezit byrokratickou buzeraci selektivně v jedné záležitosti, a jindenechat tu byrokracii bujet vesele dál.

  Na druhou stranu, pokud se sem přistěhovalo z východu i přes tu byrokratickou zátěž 50.000 lidí, tak mám za to, že kdo se chtěl stěhovat, většinou se odstěhoval. Jistě situace je teď horší a dá se čekat, že přibyde těch kdo by rádi zvedli kufry. Ale pořád nějak nevidím těch stotisíc volyňáků, čekajících jak na smilování, aby jim bylo dovoleno se přistěhovat.

  Nechci Vám brát iluze o Ukrajincích – zákaznících, ale co vím, nejvíc staví Rusové. Jako investoři. Ukrajince najdete spíš mezi zedníky.
  Ovšem mají i svoje vlastní stavební firmy se vším všudy.

 21. Ostape, zdravím. Ty se divíš? Jsou to přece majitelé rudých knížek. Ty jsou zvyklí se s lecčíms vyrovnat. Už od r. 48…

  A také se hluboce mýlíš ve svém hodnocení jedné velké země jako jaderné velmoci. Vždyť president jedné nejmenované takyvelmoci je přesně pojmenoval jako „-pouze regionální mocnost-, jejíž akce na Ukrajině jsou výrazem slabosti, nikoliv síly“… A to mu musíme věřit, vždyť přece vzor demokracie by si do svého čela nezvolil naprostého nesvéprávného blbce…

 22. Podle informací z Palby u Doněckého letiště dál probíhají boje. Zdá se, že odpolední příměří zůstalo pouze na papíře.

 23. Bohouši, dovolím si použít svůj oblíbený citát z Pratchetta:

  Jaký to musí být člověk, aby dokázal pověřit známého kriminálníka řízením jednoho z nejdůležitějších městských úřadů? Kromě, řekněme, průměrného voliče, samozřejmě?

 24. Ostape, ad 20 – pěkně po pořadě! Napřed právo na sebeurčení a pak hned nastupuje nedělitelnost hranic!
  To je přece naprosto jasné! 😉

 25. Miluju Dámu s Hranostajem.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Dáma_s_hranostajem#mediaviewer/File:Leonardo_da_Vinci_-_Lady_with_an_Ermine.jpg
  Pro neskutečný výraz onoho Hranostaje, X-krát přemalovaného aby mu to (Hranostajovi, jí a malíři) prošlo.
  Potom nastoupili vlámští altmajstři. Ti byli dokonalí. Kromě Vermeerovy
  Dívky s perlovou náušnicí
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Vermeer#mediaviewer/File:Johannes_Vermeer_(1632-1675)_-_The_Girl_With_The_Pearl_Earring_(1665).jpg
  už postavy měly obvykle ty nemocné vypoulené oči a ichtylí tváře s divnýmii čely.

  Jde to znovu do módy …
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zemanovo-pocinani-je-za-hranici-vseho-mozneho-rozjel-se-vytvarnik-Cerny-348142

 26. Hm..
  Žádejte po EU náhradu škod, vyzval Bulhary Putin
  Putin dnes Bulharsku doporučil, aby požadovalo na Evropské unii náhradu škod způsobených stornováním výstavby. „Pokud bylo Bulharsko zbaveno možnosti chovat se jako svrchovaný stát, ať aspoň žádají na Evropské komisi peníze za ušlý zisk. Jen přímé výnosy z tranzitu by bulharské státní pokladně přinesly ročně nejméně 400 milionů eur,“ uvedl Putin.
  Miller oznámil, že Rusko se dohodlo s Tureckem na výstavbě podmořského plynovodu s kapacitou 63 miliard krychlových metrů ročně, tedy stejnou, pro jakou byl projektován plynovod South Stream. Memorandum o výstavbě plynovodu, který povede přes Černé moře směrem k Turecku, podepsal dnes Gazprom s tureckou partnerskou společností Botas.

 27. Je to s tou Malaysií podivné a zřejmě motivované politicky.

  …Malaysian Insider pak citoval malajského experta Dr. Chandru Muzaffara, který věří, že rozhodnutí o vyloučení jeho země z vyšetřování je politicky motivované, zaměřené proti členům, kteří by mohli naléhat na věcnost a objektivitu místo dělání závěrů předem, a místo překrucování výsledků vyšetřování tak, aby k takovýmto závěrům dospělo. Dr. Muzaffar si zvláště myslí, že vyšetřování je záměrně vedené zaujatě jako útok na Rusko…
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5158

 28. Dobré ráno,

  Jé, Vermeer, to jste mně potěšil, skimici, toho já mám ráda. 🙂

 29. Tak ono z toho Zemana hrabe všem …
  Asi se nudí.
  Moje zlomyslná duše se docela dobře baví při pohledu na ty zkřivený ksichty.

  A jak se po ránu kloužete?

 30. 36

  No, nevím, nevím. Není to na žalobu ?

 31. Chraň nás pánbu ! Nevej EU prezident – Polák Tusk prý slíbil, že skoncuje s krizí !
  Pokud si Rusové nevymýšlej !

  Nový předseda Rady Evropy Donald Tusk slíbil, že „s nelítostnou rozhodností“ skoncuje s ekonomickou krizí v Evropě.

  Bývalý ministerský předseda Polska prohlásil, že Evropa má podporovat své sousedy, kteří sdílejí její hodnoty.
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_01/Novy-predseda-Rady-Evropy-hodla-skoncovat-s-krizi-0856/

  Další Spasitel….

 32. Třeba chce Tusk zrušit sankce, co vy víte! 🙂

 33. No jestli se nepletu, tak jedinými sousedy Evropy kromě samý vody je Rusko za Uralem, Gruzie a Azerbajdžán. Dejme tomu ještě Turecko, protože přes Bospor by jeden z tej Evropy do Asie doplivl…..

 34. maYdo,

  on si přivlastnil pojem Evropa pro EU. Ale to jistě víš, 😉
  Martin by řekl “ Nerob sa sprostá !“ 😀

 35. Dobré ráno vespolek,
  zde sněžoprší, naštěstí nad nulou, takže na zemi už jen vlhko. Neklouže, doufám, že to ještě chvíli vydrží.

  Stran Turecka, barevná revoluce v členské zemi NATO ?

  Skimici,
  bomba 😀 !!!

 36. No bůh buď Ukrajině milostiv …. ona ta Halič a Lvov…

 37. Máš prístroj? Vinen!

  …Státní zástupce Ladislav Hradil se proti rozhodnutí soudu na místě odvolal. Na dotaz České justice, jaký trest pro zastupitele státní zástupce i nadále navrhuje, vysvětlil Miroslav Mališ, že každý ze zastupitelů má zaplatit předmětnou škodu ve výši 25.000,- Kč, která nevznikla, ale vzniknout mohla, aby si uvědomili, jaká je hodnota peněz. Státní zástupce Ladislav Hradil již dříve pro tisk uvedl, že zastupitele stíhá mimo jiné z výchovných důvodů. Celý proces už stál kvalifikovaným odhadem několik se tisíc korun.“
  http://www.ceska-justice.cz/2014/12/statni-zastupce-operoval-v-trestnim-rizeni-ucasti-starosty-na-seminari-v-parlamentu/

 38. Několik ranních poznámek:
  S tím Tureckem by to bylo obtížné. Přece Erdogan a stávající politické vedení země se dostali k lizu demokratickou cestou s morální podporou EU, když byli vyšachováni oškliví následovníci Kemala Atatürka, zastánci laického státu a – pochopitelně – nedemokratičtí důstojníci. Jeden by řekl, že ta podpora demokracie v některých zemích může mít překvapivé konce. Akorát ti představitelé tzv. atlantické civilizace jsou nepoučitelní jako ti školáci z „Obecné školy“ co si přes varování museli to namrzlé zábradlí olíznout.

  Včera jsem dostal následující odkaz: http://www.loupak.cz/video/srandicky/19281-expert-ve-firme
  Nejdříve jsem se bavil, leč pak jsem si připomněl jednání před několika lety v jedné významné inženýrské firmě v jedné neméně významné zemi. Vzhledem k tomu, že ona firma měla trochu bramboračku v harmonogramu výstavby, navrhl vedoucí projektu oné firmy řešení, nad kterým jsem zůstal s otevřenou pusou. Taktéž měl otevřená ústa onen vedoucí projektu, když se dozvěděl, že pokud něco podobného udělá stavební firma o své vůli, pohybuje se (v Evropě) smluvní pokuta v šestimístných částkách – pochopitelně v € ! Nicméně jsem pak musel čelit řadě připomínek, z nichž některé mohly být předlouhou pro onen clip.

 39. AD Vermeer Dívka – na sateltním programu HISTORY jde upoutíka – pohled na tento obraz , jenže … za chvilku dívka mrkne a jde si ke stolu vypít kafe. Naprosto dokonalá podoba, výborně udělané.

 40. Dnešní SpiegelOnLine přináší článek jak v Drážďanech manifestovali „rasisté“ ze spolku „Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu“ a pokrokoví protidemonstranté jim zahradili cestu.
  A hned pod oním článek je další s titulkem: „Islamisté zavraždili v Kenji 36 dělníků“

 41. U Macka se píše:
  „Nápad na reformu důchodů – půlka důchodu by se počítala podle toho, kolik odvádějí do důchodového systému děti dotyčných rodičů. To znamená, že bezdětní lidé by měli poloviční důchod, ale protože by ušetřili to, co jiní vydávali na děti (což není málo), tak by si to v důchodu z těchto úspor v pohodě dorovnali. Vedlo by to též rodiče k tomu, aby své děti řádně vychovávali a dohlédli na jejich vzdělávání.“
  Přece za komunistů byly daně pro bezdětné vyšší (tzv. daň z impotence). Nebylo to v důsledku totéž? To bychom kopírovali nechutné komunistické zvyky.

 42. Dodatek k 52:
  Ten druhý článek už tam není. Zřejmě byl rasistický či tak nějak.

 43. Zpátečníku, Tvé „jako kdybych dnes hájil dejme tomu výhody procesoru Z80 oproti i8080/85. Nad tím bych se možná též dovedl pěkně rozohnit a zároveň svoji posici hezky věcně vyargumentovat, jenže bych tím nijak nezměnil, že stejně už je jaksi po sezóně.“ se mi líbí. …Kdyby prezident Beneš nepřijal demisi…kdyby v osmašedesátém…kdyby…Stále si přehrávají stejné události, všechno to co prosrali a navzájem se utěšují oním kdyby. Tou virtuální realitou, ve které ce cítí být vítězi. Navíc jsou lidé, kteří kvůli historicky starým a nezměnitelným záležitostem se i vraždí. Na kterém konci naklepávat vajíčko…

  Uprchlíci, kvóty…jsem zvědavý jak je tady chtějí udržet. Není to obecný vzorek populace, ale je to výběr. Jsou to lidé velmi informovaní a motivovaní. Jejich cílem je západní Evropa.

 44. Halladine, ad 46. Něrobím sa sprostá. Evropa je kontinent, jehjož hranice jsou jasný. Že si to Tusk vykládá jinak, je jeho problém. Měl dávat při zeměpise ve škole pozor. 😀

 45. dvd, ad expert ve firme :

  rozeslala jsem ho na několik adres. Dcera na to koukla a řekla, že jí připadá, že u nich ve škole to občas funguje taky tak. 🙂

  Naproti tomu kolegové nijak nereagovali, asi jsou už zvyklí ( nebo to znají)

 46. maYdo, tohle kolovalo po Síti už někdy v létě, takže pravděpodobnost, že to znají, je poměrně vysoká.

 47. 60 – v osmidimenzionálním prostoru ?……PROSTĚ je namalujem…..a ještě zbyde prostor na časovou osu…….

 48. Dobrý den.
  Honzo: dokážu.
  Maydo, teď bojuji se šrotem, aby rozpohyboval jiný šrot. Šrot ve smysl starý krám, klump, kepl.

 49. Sněží…sněží..mráz kolem běží…A na té ledové krustě to je paráda! Auta dnes na silnici nevidět,jen sem tam nějaký traktor nebo náklaďák, poklizet drůbež jsem dnes šla v botách s protiskluzovou podrážkou a i tak jsem několikrát málem spadla. A nemocné vnučce už je také líp, tak jdem vyrábět těsto na chaloupky. Já vůbec nevěděla, že zápal plic může být infekční. Člověk se furt učí.

 50. TAk hlavně, abys ho nechytla, Dano. 🙂

  Jinak nám před kanclem parkuje od rána, něbo spíš asi od večera, tramvaj. Tramvaják sedí uvnitř, čte si noviny a čeká, co bude. Aut jezdí málo, náhradní doprava asi funguje. Žádné z dětí nehlásilo zádrhel na cestě do školy.

  Kolega, který tu byl ráno podezřele brzo, přiznal, že už včera nějak nestihl odjet a v kanclu přespal. Kolegyně dojela večer v pohodě do divadla a večer musela ve střevíčkách s podpatky pěšky.

 51. (6) To je vše na úrovni dohadů, co by kdyby. Každopádně do Tuniska nezasahoval prakticky nikdo, do Egypta jen kecy. Zásah byl v Libyi, ne zrovna úspěšný, ač chybí srovnání, jak by to tam vypadalo bez něj a po nějaké době trvání průseru v Sýrii, tam je otázka, kdo do toho začal šťourat jako první, adeptů je hodně. Ve všech těch zemích byly a jsou nahromaděné problémy, takže představa, že situaci lze nějak rychle a úspěšně vyřešit (ať už zasahováním či nezasahováním) je poněkud mimo.
  (7) Materiální podporou Assadovy vlády, bráněním řešení v RB. Nijak netvrdím, že by ta řešení byla úspěšná, pouze že se také angažují.
  (17) Ukrajina a demokraticky zvolená vláda – ukrajinsky demokraticky zvolené vlády dovedly Ukrajinu k ekonomickému prakticky krachu, politicky k majdanu a ve spolupráci s Ruskem k občanské válce. V tom už je ta poslední vláda příslovečná třešnička na dortu.
  (47) US ambasádu tam mají a to dle některých politologů přece stačí. Co se v mládí naučili ….. 😛

 52. Martine, dostal, děkuji, přepošlu.
  1,2,4,8,16,32,64

 53. (6) (66) konečně máme jasno a vysvětlené „kdyby“ (6 66 – od ďábla jest)

 54. V Praze nejezdí tramvaje. Asi k ránu sprchlo….

  49 Rputi, vysvětlení by bylo, jenže když tu někdo nedodržuje „Ham spirit“ tak, že mít nick je na hovno, o jistých záležitostech se tu rozepisovat začíná být o hubu. Tady se dá leda o počasí, o receptech, koho kde bolí, nebo nanejvýš našich vztazích s Tchajwanem…

 55. 66 – Aerokarle, kontrolní otázka: když Rusko dodává zbraně řekněme Indii nebo Číně, je to zasahování do vnitřních záležitostí země? Když nám Švédové prodají Gripeny, je to zasahování do našich záležitostí? A pokud ne, v čem se to liší od dodávek zbraní vládě Sýrie?

  A co se týče Ukrajiny, fascinuje mě, že za krach, povstání i občanskou válku může Rusko. No hlavně že to víme. 🙂

 56. Dano, za chvíli vyjíždím na Vsetín a chtěl bych asi ve tři pokračovat do Ostravy. U nás se jezdí normálně, blbci se vybourali už včera a tak je volno.

 57. Schumi, nejseš ty nějaký pesimista?

  AKarle, když jsem před arabským jarem líčil, jak je Egypt zranitelný, málem jste mě utloukli argumenty, jak je jejich policie a vojsko všudypřítomné a tvrdé. O slabosti E jsem se však dozvěděl od jednoho černouše, který tam působil tři roky. Nakonec se ukázalo, že pravdu měl onen černouš. Ono někdy stačí cvrnknou do dominových kostek, což americká černá opice za pomoci EU udělala.

  Hehe, assad a Rusko. Samozřejmě, že ho podůorují. Vždyť spolu měli podepsanou dohodu o spolupráci, vč. zbrojní oblasti. A Putin není Rompuj. Co je tu nejasného?

  Apor, víte, že máme nového prezidenta?

 58. (70) Já psal, že to bylo poněkud širší, než jen dodávání zbraní. Navíc, býval dobrý zvyk nedodávat je do zemí v občanské válce, ale nikdy ho nedodržovali všichni. Vládě Sýrie v zemi s občanskou válkou. Asi podobně, jako když USA dodají zbraně vládě Ukrajiny, čemuž se zatím vyhýbají. A nehodnotím to, pouze jsem uvedl Rusko mezi zeměmi do Sýrie šťourajícími.
  Co se týče Ukrajiny, napsal jsem to trochu šířeji. Ovšem, cítíš-li potřebu to zužovat na Rusko a Janukovyče, nemám s tím problém.

 59. Mimochodem,
  kdesi jsem četl, že v té Sýrii to začalo po Majdansku. Snajpři, co stříleli do demonstrantů i polišů.

 60. Františku, hlboce pochybuji, že bych tě argumenty utloukal zrovna já, který si uvědomuji zranitelnost nejen Egypta, pro spoustu neřešených a policií a vojskem skoro neřešitelných problémů. Do těch kostek opět cvrnká celý houf, ale hlavně je to vnitřní. Není-li hluboký vnitřní průser, cvrnkání nepomáhá.
  Na jednoduchá řešení typu „když stranu x/y podpoříme/nepodpoříme bude vše růžové a dvojitá duha ….. jsou zde jiní, snad zkušenější.

 61. Jasně. Nehodnotíš. To vidím… 🙂
  Nic, díky za odpovědi. Byly poučné.

 62. [78] Ten Mig vypadá jako kdyby měl napůl vysunutý podovozek. Tuší někdo, co by to mohlo být?

 63. “ Zásah byl v Libyi, ne zrovna úspěšný, ač chybí srovnání, jak by to tam vypadalo bez něj“

  A jak bys chtěl zajistit to srovnání? To srovnání přece chybí vždycky.

  To bys mohl rovnou vtrdit, že chybí srovnání, jak by svět vypadal, kdyby se Hitler v pěti letech utopil v rybníku. 🙂

 64. hele, Karle, když se tu psalo, že za problémy Ukrajiny stojí hlavně jejich vnitřní problémy, tak jsi tvrdil, že to hlavně rozšťourali Rusové.
  A teď zas tvrdíš, že za problémy Sýrie může především vnitřní situace a že kdyby nebyly vnitřní problémy, tak se to nemohlo zvenku rozšťourat.

  Promiň, ale já mám pocit, že si protiřečíš.

 65. 73 Františku, jsem realista.
  80 Ostape, otázka je odkud je celé to video. Jakému stroji odpovídá průhledový displej, proč by „pronásledující“ letoun měl povysunutý podvozek. Nevypadá na Mig 31. Že by „Nor“ neměl informace, co se nachází v blízkosti jeho stroje? Jako v době „velbloudích“ stíhaček? Úleva „norského pilota“…připadá mi jako by měl arabský přízvuk. Znalci by mohli napsat víc.

 66. Ten MIG se snaží drze nacouvat do toho Nora, ale ten se nedá – tady letí on……moloděc…….a ten hajzl ruskej neuhne a neuhne, když chce Nor zabočit doprava, takže pak musí nechtě doleva……
  Maj oba vůbec vůdčí listy ??

 67. Mno, co dělá mig 31 nad mořem se dost divím…No a stíhačka letící zezadu za jinou mo vidí, stíhačka vpředu tu letící za sebou vidět vůbec nemusí.

 68. Ahoj!
  Vy to vidíte úplně chybně.
  Ten Nor si tam klidně stál, kouřil a hlídkoval, když to zezadu kolem něj prohučel ten mig tak blízko, že s ním tlaková vlna smýkla do strany.

  Letadla Norska a Nato, nikdy cizí letadla v mezinárodním vzdušném prostoru nesledují, nekontrolují a neobtěžují!!! To si pamatujte! 😀 😀 😀

 69. (77) Ještě dodám, že ta syrská vláda je, co se zvolení týče, něco jako naše předlistopadová.
  (81) No, prostě chybí. Nepsal jsem, že ho chci. Jen by mne to trochu zajímalo, jaký vývoj by to vzalo a proto nejsem zase až tak přesvědčen, že lepší. A dokázat to nemůže nikdo, ani stoupenci či propagátoři jiného postupu.
  (82) I tak by se to dalo zestručnit, ale já tu povětšině psal, že současný stav Ukrajiny je souhrn mnoha faktorů. Konkrétně, že k Majdanu to dovedly ukrajinské vlády jsem psal několikrát, hlavně v reakci na to, že podle některých glos tam celý problém způsobil návštěvou či návštěvami Schwarzenberg.
  Rusové vnitřní rozpolcenost přikrmili a využili.
  Sýrie podobně, ale tam jde hlavně o náboženství.

 70. Do perdele, oni rusové mohou za to, že Majdanisti nedodrželi dohodu sprostředkovanou EU ?
  Rusko může za to, že poslanci z východu většinou pláchli, anebo pokud nepláchli, museli hlasovat jak jim nařídili ? případnějim vzali hlasovací kartičky..
  A určitě Rusové mohou za to , že první zákon odhlasovaný po převratu byl proti ruskému jazyku.
  A ta blondatá copaň, když kecala ho vystřílení Rusů na Východě a hození jim atomky na hlavu taky určitě četla z papíru , co napsalo KGB , a donutili ji te přečíst pod pistolí.
  Jasně, za vším jsou rusové a najmě jistý Putin.

 71. Vlády Saudské Arábie nebo Kataru nebyly zvoleny nikdy. Přesto jsou to kámoši a můžou zbraní koupit, kolik chtějí.
  Takže míra demokratičnosti voleb, resp. existence voleb v zemi není zase až tak úplně univerzální kritérium ?

 72. To je , KArle taková filosofická otázka….

  Může vůbec to srovnání chybět, když stejně nemůže existovat? 😀

  „Rusové vnitřní rozpolcenost přikrmili a využili.“

  OK, KArle ale těžko můžeš trvat na tom, že něco dělají Rusové. je to fuj a když to dělá nněkdo jinej, tak je to správné.

  Teda trvat na tom můžeš, ale vypadá to poněkud divně…..

  Nikdo tu nevrdil, že tam něco způsobil Schwarzenberg. ten už na to nemá. Akorát si tam jel přihřát politickou polívčičku a zviditelnist se.

  Nicméně stává se jistým ukazatelem, že jak se kolem něčeho m otá pravdaláska, nic dobrýho z toho nekouká.

 73. 89 NoName, je jediné univerzální kriterium. Zájem.
  Sice jsou to kurvy ale jsou to naše kurvy.
  Divím se, že se tomu ještě někdo diví.

 74. 86 Šumaváku, to je jasné. Ten Rus na to tak šlapal až se samým úsilím začal vysunovat podvozek. To u Mig 31 je bezpečnostní opatření proti překročení Mach3 aby se vehikl nerozpadnu. Tuhle fíčuru, kterou se dá ušetřit za zpomalovací sloty odkoukali od Luftwaffe. Mig 31 je okopčený JU 87 známý jako Stuka.

 75. zasr. Putin ! …..právě současně nejezdí výtah a neteče voda……u tý je alespoň dle vodáren předpoklad do 16,00, ale ten výtah…to je do zítra….AVRUK !
  To ani pro tu vodu nemůžu (např. balenou, mytí jsem vzdal).
  Sem zvědavej, jak bude psovi šmakovat pivo……

 76. 91-ale je lehce komické, požadovat po Sýrii nebo Libyi plnění „demokratických pravidel“, které neplní ani jeden z našich spojenců v oblasti. Hájit územní celistvost a zároveň právo na sebeurčení. Atd.
  To se pak hloubavější jedinci zacyklí a začne to být „složité“ a „mnohofaktorové“ …

 77. (88) Pokud vás Halladine nenaučili číst ve škole, já to dohánět nebudu.
  (90) Pokud chybí, nelze ovšem jednoznačně tvrdit, že nějaké (jakékoliv) řešení je jednoznačně dobré, jiné jednoznačně špatné.
  Já ovšem nic takového nenapsal ….. že vše ruské je fuj a vše neruské dobré.
  (91) I já se divím. 😛

 78. (95) Jste zřejmě stoupencem hesla, že každá složitá záležitost má jednoduché, rychlé (a dokonale špatné) řešení.
  Jinak souhlasím, je to komické, proč to tedy děláte?

 79. 84 Šimone, znovu jsem pozorně zhlédl video.
  Vidím to na nedovolené předjíždění zprava a následné vybržďování. Byla tam cedule „Práce na vzdušném prostoru“ s omezením rychlosti na 240 majlí za hodinu. Nor ji držel podle předpisu, Rus vzadu to nevydejchal, a když Nor nereagoval na blikání ani houkání a neuhnul mu z levého pruhu, předjel ho pravým a vybrzdil ho. Jestli má čistý trestní rejstřík a nemá žádný závažný záznam o přestupku v evidenční kartě pilota, viděl bych to na kratší podmínku, s přiměřeně dlouhou zkušební dobou a zákazem lítání na jeden šestnáct měsíců. Po půlce může žádat o podmíněné upuštění od zbytku výkonu zákazu.

 80. 96 Karle, zubař nemusí umět až tak dobře číst. To jeho klienti neocení. Pro ně je důležité, že dobře a pokud možno bezbolestně trhá, vrtá a záplatuje. Takový zubař je žádaný. Kdežto sečtělý zubař, u kterého je to obráceně, má před ordinací prázdno a čeká ho žebrácká hůl. Pokud si včas nekoupí nějaký knižní velkoobchod.

 81. 97-argumentovat (ne)legitimitou voleb a tedy i vlády Asada v kontextu toho, kdo a jak se dostal k moci v okolitých zemích včetně našich spojenců je prostě směšné.
  Tečka.

 82. “ Pokud si včas nekoupí nějaký knižní velkoobchod.“

  Tak ani na to nemusí být sečtělej, hlavně když má nos pro kšeft 😀 😀 😀

  A kdo může za tu ledovku?

  Putin? Zeman? Klaus?

 83. 95 NoName, to není komické, nýbrž logické. Požadování nesplnitelného, nepřijatelného a nemožného je jedním ze základních nástrojů politiky. Jako bychom nic nevěděli příkladmo nic o událostech let 1914 a 1938. Nejhorším snem politika pro takový případ je, že protistrana ono nesplnitelné, nepřijatelné a nemožné splní. Proto musí mít v záloze další naprosto nesplnitelné požadavky, nejlépe o něčem co neexistuje. Třeba zničení neexistujících zbraní a podobně. Něco jehož neexistenci a proto zničení nelze dokázat.

 84. 101 maYdo, že se ptáš. Tak sečtělá.
  Jako bys nevěděla, že „Mráz přichází z Kremlu.“

 85. 102-v každém případě je to souhrn mnoha faktorů, přičemž Putin a Asad jsou faktorovatější než jiné faktory. Hlavně Putin, který vnitřní rozpolcenosti přikrmuje a využívá. Souhlasíte ?

 86. 100 NoName, jak směšné? To jsou jen trapné výmluvy beránka obviněného vlkem, že mu proti proudu kalí vodu. Ostatně v nynější mediální době je to méně pracné a levnější než si například potopit vlastní fregatu.

 87. Schumi, já to vidím jednodušejc. Ten Nor chtěl zabočit doprava a najednou kouká, von je tam Mig. Tak leknul, chlapec, to se stává. 😀 😀

 88. Jak pjekné!

  Rusové řekli , že Jižní proud nebude, ale Eu o něm bude jednat.

 89. [106] Oni Norové používají vodníky jako piloty? 🙂

 90. 105-ale no tak, není to jednoduché, když se vám opakovaně spontánně vzniklá opozice opakovaně rozuteče nebo zmigruje k těm zlým.
  To pak máte faktorů, že se nedopočítáte.

 91. 107-protože po ukončení krize Tuskem bude dostatek prostředků na jeho výstavbu.

 92. Ostape, některý Norové jsou dokonce i černý! 😀

 93. 104 NoName, v každém případě pro Rusko je lepší, že ISIL je než kdyby nebyl. Rozdělení pozornosti. ISIL se jeví jako aktuálnější hračka. Při ukrajinské krizi přišel jak na zavolanou. K tomu OPEC odmítá snížit produkci ropy, média sice papouškují jak Rusko je z toho na huntě. Jenže Rusko vydrželo ještě horší a kromě toho ať jsou někteří proti Putinovi, jsou velmi citlivé jak jim někdo sáhne na matičku Rus. Kdo je z toho velmi nepotěšený, je konkurence v USA, které hrozí nerentabilita při otvírce nových polí. To je investorsky velmi citlivé. Snažím se o fundamentální ekonomický pohled, protože jak my historicky a dialekticky materialisticky vyškolení Marxisté, na rozdíl od idealistů, jejichž éterický duch se vznáší nad vodami a zbožné přání je realitou, víme, že ekonomika je základem politiky. Že mnohé na první pohled nevysvětlitelné, nepochopitelné a nelogické události mají velmi vysvětlitelnou, pochopitelnou a logickou příčinu. Tím netvrdím, že všechno je dílem promyšleného úmyslu konkrétních lidí. Když jedno mraveniště vede válku s druhým mraveništěm (doufám, že tu není Modrej, ten tuhle mojí argumentaci tuze nerad, protože humanaction…)také o tom nerozhoduje královna ani sbor mravenců. Je to mechanismus nad uvažování (kdyby nějaké v našem smyslu měl) jednotlivého mravence. Leckdy při dějinném pohledu se divíme „Jak tohle mohl někdo dopustit“. No, dopustil. Okolnosti donucen každý aby vzal kámen a někam ho položil aniž věděl co, jaká stavba vznikne.

 94. 109 NoName, jistěže. Zbourá pár baráků a nabourá do Pentagonu. Jsem zvědavý na projevy vděčnosti v aktuálním dění.

 95. 112 Rputi, to mě nenapadlo. V to jejich éru mohl sedět nějaký ručníkář. Podle toho nenordicky znějícího zaklení.

 96. 106 Rputi to by měnilo náhled na věc. Neletěl v odbočujícím koridoru a při přelétávání do z levého do pravého ohrozil letadlo letící v průběžném koridoru požívající práva přednosti v letu. To je přestupek. Pokuta, tři trestné body a šest měsíců nelítat.

 97. (100) Podobně jako argumentovat legitimitou té vlády. Holt jste se někam připletl a vyrazil se vám názor.

 98. 108 Ostape, možné je všechno. Ve StarWars jsme viděl admirála, který vypadal docela jako kapr.

 99. 118-je Sýrie členem OSN ? Má displomatické vztahy prakticky se všemi zeměmi ?
  Jak víc legitimní by vláda Sýrie měla být ? Jak legitimní je vláda SA, UAE, Kataru ? Jaká odlišnost dělá vládu Kataru o tolik akceptovatelnější než je vláda Sýrie ?

 100. AK má vždycky pravdu a názory má stabilní, nevyrážejí se mu jako ostatním. A pořád to někteří nechtějí pochopit.

 101. 118 Karla, jako bys nevěděl, že podle potřeby a situace se upřednostňuje legálnost, legitimita, zájem většiny, zájem menšiny, vyhlášení referenda, nevyhlášení referenda, právo národa na sebeurčení, právo státu na celistvost a nedotknutelnost hranic…
  Pro každý případ ono vhodné. za arbitra se považuje kdo tahá za delší konec lana. Nebo se to alespoň domnívá.

 102. 121 quivisi, kdo že má vždycky pravdu? AK? Avtomat Kalašníkova? Vřele souhlasím.

 103. Koukám, že nám ten Ajrovka nějak pifíkovatí. 😀 😀

 104. 116 NoName, tohle mi nedělej. Taková kalamita, tramvaje nejezdějí, já to rozkliknul a napřed se zděsil, že něco uteklo…..

 105. Jestli AK je AK podle Schumiho tak jsme tu ztracený!

 106. 125-je to nový level, adoptovaný černoch ze židovské rodiny jako rasista a antisemita.
  Jestli je i homosexuál, tak je to fakt v … 😉

 107. 128

  NoName,
  ještě by mohl být lesba… Když je možná končita buřtová, pak nelze vyloučit vůbec nic !

 108. Ono od doby, co zabili Kadáfího a v situaci, kdy je dost možné, že budeme potřebovat Írán je vlastně Asad úplně nejhorší z těch, co zbyli.

 109. Sakra, dnes jsem se naštval . Přišel pacien s rentgenem na Cd, tak jsem to cédo strčil do notebooku a vono nic ! Noták to cédo odmítl vzít na vědomi…
  Až doma jsem zjistil , že to cd načetly xp běžící ve Virtualboxu 😀

 110. Čím dál lepší!

  …„Na 70 procent hrozí vojenský konflikt na Ukrajině a nejen tam. Tato informace je závažná a mám ji z německých zdrojů,“ nechal se v úterý slyšet slovenský premiér Robert Fico na fóru organizovaném Hospodárskými novinami. „Je třeba si uvědomit, že pokud se na Ukrajině něco stane, pokud tam vypukne válka, tak Slovensko bude velmi trpět,“ prohlásil slovenský premiér…
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kvuli-ukrajine-bude-na-70-procent-valka-varoval-slovensky-prmeier-robert-fico-1wp-/zahranicni.aspx?c=A141202_134332_zahranicni_im#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

 111. (122) Ale já to přece vím. Syřani (tedy Assad)přece mohou zbombardovat a zaplynovat celou Sýrii, protože jsou v OSN a vrazi z vólstrýtu se kamarádí se Saúdy, naopak Ukrajinci nesmějí na opolčence křivě kouknout, neboť jsou v OSN a kamoší se s vrahy z vólstrýtu a Schwarzenbergem. 😛

 112. A co tam je teď?
  Leda že by ty spolehlivé zdroje v Německu (doufám že ne ty samé co vydávají zprávy k malajsijskému letadlu) měly na mysli, že dosud je válka jen na 20% Ukrajiny a rozšíří se na 70% Ukrajiny…

 113. Po těch, po kterých střílel Asad už střílí i Západ.
  Z „umírněné opozice“ zůstala monitorovací kancelář v Londýně. Samozřejmě, spontánně vznikne nová umírněná opozice, speciálně v případě, že se Sýrie ještě více sama rozesere. K tématu dalšího samorozesrání Sýrie se nakonec nedávno sešli „Spojenci“,kteří si změnu vlády v samorozesrané Sýrii tak nějak explicitně přejí.

 114. AK – ad 135 Správně! A z toho samého důvodu mají opolčenci (jako kosovci) právo na sebeurčení a teprve po nastolení práva sebeurčení nastupuje nedělitelnost hranic.

  Radši to moc nerozebírej, nebo i Ty přijdeš na to, že vývozci demokracie měří ve stejných situacích každému jiným metrem.

 115. Šumaváku, to může dopadnout jediným známým způsobem – Jaceňuk vydá 548 prohlášení o napadení Ruskem, EU řekne: „No jo, zase“ a druhý den se probudí a zjistí, že Rusko je o něco větší.

  Zatím Putin takový blbině odolává. Zatím…

 116. Už je to tady…
  Maros Sefkovic am Dienstag.
  Er und seine Kollegin Kristalina Georgiewa betonten außerdem, dass der neue Streit mit Moskau die EU darin bestärke, sich in ihrer Energieversorgung unabhängiger von Moskau zu machen.

  http://orf.at/stories/2256064/2256065/

  Zastavení Southstreamu EU posílí a sníží energetickou závislost na Moskvě.
  A EU bude o S-Streamu příští týden jednat bez ohledu na stanovisko Moskvy…

  Což samozřejmě mohou, že… 😀

 117. No a EU a konsorcium S.Stream zatím v klidu, zřejmě někde na dovolené, podřimuje. 😉

 118. Jj – tomu se říká „dělat si huby latrínu“!

  …Ministři zahraničí členských zemí NATO obvinili Moskvu z pokračující snahy o záměrnou destabilizaci východu Ukrajiny…
  …Generální tajemník NATO připomněl, že už fungují čtyři svěřenecké fondy, na nichž se v září aliance dohodla na summitu. Z těchto peněz NATO pomáhá Ukrajině s reformou systémů vojenské logistiky, spojení a počítačové techniky, kybernetickou obranou. Peníze také slouží na podporu ukrajinských vojenských veteránů…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/nato-rusko-zamerne-destabilizuje-vychod-ukrajiny_326003.html#.VH3gK9KG-NA

 119. Šumaváku by mě zajímalo, jestli si uvědomují, že po podepsání smlouvy TTIP by je OVM+ další mohli žalovat pro zmaření zakázky.
  Vono takovejch 200 000 000 € mít nebo nemít docela zamrzí

 120. (138) V životě by mne to nenapadlo popírat.
  Ovšem, nerad zapomínám, že blbnou i vývozci jiných věcí, než je demokracie. IMHO i horších, ale to už je ta věc názoru.

 121. VA – Voest alpine Linz… za roury.
  No ale zase bude v Linci čistší vzduch, když ty železárny omezí výrobu, že? 😉

  Šéf OMV to bere s klidem…
  Es bestünden Lieferverträge zum Gasknoten Baumgarten, egal wie Russland das Erdgas dorthin bringe.
  Oni berou plyn v uzlu Baumgarten (NO) a je jim jedno, jak ho tam Rusko dopraví.

  😀 😀 😀

 122. Pozítří, 4,tého má mít Putin projev v tom jejich parlamentu.

 123. Klesající ceny ropy se amerických producentů nedotknou pokud podle API a podobné studie Rand neklesnou na 54 dollarů při zpracování ex-situ a na 35 dollarů při místním, in-situ, zpracování pokud denní produkce přesáhneprvních 500 milionů barelů a bude stoupat po 25 000 barelech denně až na miliardu barelů. (Bakken dnes produkuje milion barelů denně) a pak se produkce udrží – cena by se měla stabilizovat mezi 35 – 40 dollary za barel.

 124. Otázka laikova pro Pavly. Neznám strukturu trolejových sítí městské dopravy, ale určitě jsou jednotlivé skece odpojitelné a navzájem isolovatelné. Proč nelze do odpojené sekce zavést např. nízkonapěťový stejnosměrný proud do zkratového obvodu a dráty ohřát. (se střídavým by to jistě šlo také).

 125. Dušane – 150 – protože nic takového trolejové sítě nemají. Tedy odpojitelné jsou, ale není tam kudy přivést ten „žhavící“ proud. Ta infrastruktura na to není stavěná, protože podobná událost se stává tak 1x za 10 let. U tramvají se to stalo vůbec poprvé.
  Tuhle strukturu s možností vyhřívání vodičů má ČEZ na dálkových rozvodech el. proudu. Ale ne na všech, jen na těch modernějších. Ono je to dost drahé, protože ty troleje jsou dost dobře (čím víc, tím lépe) vodivé a není úplně levné a triviální k tomu připojit něco, co se při zkratu ohřeje méně než trolej a zároveň se to lokálně někde nepřepálí.

 126. 150

  proč namáhavě a draze pracovat na tisících km vedení, když to za den roztaje samo ? Nikde nevisí na hřebíků stovky elektrikářů, které by na to šlo nasadit.

 127. 66 Aero
  ad „Zásah byl v Libyi, ne zrovna úspěšný, ač chybí srovnání, jak by to tam vypadalo bez něj “
  I Sám Nejvyšší teď imho podobně mudruje. A to má ty paralelní vesmíry a vlastně všechno co si usmyslí že (nejen k simulacím) má… 🙂
  Sto bodov! 🙂 S Ním se vždycky dohaduju a tedy vlastně obchoduji. Jak ale navléknout toto ještě netuším 🙂

 128. Dušane – čistě jako intelektuální cvičení si zkus spočítat, jak velký odpor má čistý měděný drát o průřezu cca. 50-60 mm2 v délce třeba 2km (tedy 1 km dvou trolejového vedení, 1000 metrů tam a 1000 metrů zpět).
  A jaký vnitřní odpor musí mít zdroj, aby poskytoval potřebný proud a neohřál se dřív/víc než samotné vedení chlazené větrem o teplotě cca. -5 stupňů Celsiusa.

 129. 15 – ČEZácké dálkové kabely (ty zavěšené samozřejmě) jsou vlastně docela složitě strukturované víceprostorové „trubky“, ve kterých je nacpané i vlastní nosné lano (pro vynesení této „trubky“ mezi jednotlivými VN sloupy), dále jsou uvnitř komunikační vedení (metalická i optická) a systém pro to odmrazování.
  Trolej je „obyčejný jednoduchý drát“.

 130. 146 Šumaváku
  v Linzi mě ve čtvrtek odpoledne řádně nakrkli. Přijel jsem na Hauptplatz hlasicky od řeky, z garáže nahoru k tramvajové zastávce, rychle doleva do první uličky (řaka záda) a do sekačkového bufýče na housku se sekačkou. Rok jsem tam nebyl a ta dobrá sekačka byla najednou jako z Budějovic. Humus! Taková plastiková jako v Česku. Fuj. A ani koňskou neměli, jenom s nějakejma pepřema. Linz už kromě toho koncentráku směrem do hor není ničím zajímavý …

 131. 99 Schumi – a teď si vem, že na všechno koukáš zrcátkem z různých posic. Otevře na Tebe hubu a zrcátkem na to koukáš nalevo a napravo. Nahoře a dole, potom si tomu sedneš za hlavu a takto koukáš. Pak si vezmeš do ruky ty kleště nebo vrtačku. Já se divím, že Ti zubaři si okamžitě nevypíchnou vlasní oko, a o pacoušovi vůbec nemluvím. Bravo.

 132. Žhavení trakčního vedení, taková obří trafopáječka…ehm…no tak to snad i právník….

  Co nějaká mechanická metoda využívající rozídlných mechanických vlastností ledu a troleje? Nějaké vibrační oklepávadlo pracující na vhodné frekvenci? Technicky by to nemuselo být složité.

 133. 157 skimici, pak se nedivím, že čtení pro ně není až tak prioritní. Musejí se na všechno dívat obráceně. Pak mě nepřekvapuje, že výbornou zubařskou pověst mají židé. Jsou na to skvěle trénováni. Čtou odzadu.

 134. Chi, a to ještě nemluvím o tom, proč se vlastně ráno u holení vidím zrcadlicky ale ne vzhůru nohama 🙂

 135. Dušene, ano, v případech kdy už pumpují. Ne ve fázi průzkumu a otevírání nových vrtů a technologii těžby z břidlic a v obtížných podmínkách.

 136. Schumi – 158 – Ano, vibrátorové řešení je celkem triviální. Tedy jakmile vymyslíme zařízení pracující na vhodné frekvenci (za domácí cvičení lze spočítat resonanční frekvenci toho zmíněného drátu prověšeného mezi sloupy vzdálenými cca. 50 metrů a vybaveného tlumícími členy které slouží k jehoho rovnoměrnému napínání při střídání teplot). Až louskneme tento oříšek, lze se zamyslet nad tím, jak se bude chovat ledová trubka na tom drátu v momentě, kdy se ten drát tím mechanickým kmitáním trochu ohřeje a na rozhraní měď-led vznikne vrstva vody. A jak se to kmitání bude tou vodou přenášet na ten led… 🙂

 137. HM, tak kdyby byl můj zubař nemehlo, tak ohroženo je především moje oko….

  teda , mohla bych si nechat brejle, ale poněkud to překáží a sklo v oku taky nic moc….

  Stran ledovky – taky by se mohly rozdělávat pod vedením ohně. Ale to by nevydejchali zelený, protože v tom mokru by to čoudilo.
  😀

  taková ledovka prý nebyla v Praze tčicet let. Jsou prostě věci, na které je příliš nákladné být připraven a případná kalamita jednou za čas stojí méně než nákladná průběžná opatření….

 138. Volové 😀

  málokdo z Vás toho přečetl tolik co já 🙂

 139. 160 skinici, Ty se holíš podle zrcadla? Holím se podle citu, elektricky Philipsem, poznám jak to bere podle zvuku i hmatem, ale případně zvládnu i klasicky s pěnou na mokro.

 140. Ono je třeba si představit tepelný výkon potřebný na rozmrazení. –Jinak otázky odmrazování jsou docela zajímavá oblast technické fyziky. Tak se např. mnohdy zapomíná, že vrstva ledu je vlastně tepelný izolant. Tak třebas otázka zda odmrazovat „zevnitř“ (to je zde diskutovaný případ) nebo „zvenku“ (odmrazování letadla na letištní ploše) může být i pěkně zapeklitá.

 141. Pavle, je mi to jasné. Přiznám se, že netuším jaký průřez má trolej, Odpor zanedbatelný i při km délce. Ohřev by musel být ve velmi krátkých pulsech, také aby zdroj neshořel, ale nedovedu spočítat lokální přehoření v místě ztenčení troleje, zavěšení a k tomu místní přechodové odpory v napojení atd. Vnitřní odpor zdroje by také musel být proměnitelný…. zkrátka byl to jen takový nápad

 142. 163 Maydo, s tím ohněm by to šlo. Dát avízo partě snědých spoluobčanů, že sberny z ato dobře platí, jen je třeba dřív než se to sundá, opálit izolaci. Určitě by na něco šikovného přišli. Pak už by bylo třeba jen je hlídat a včas odehnat.

 143. 167 Dušane, zvlášť v místech přechoďáků by se děly věci…Všude by bylo nové vedení. Včetně Dopravního podniku.

 144. Dušane – 167 – ohřev v krátkých pulsech ? Tím tu hmotu té mědi neohřeješ, když se zvenku pemanentně chladí vodou a proudem vzduchu o teplotě -3 nebo -5 stupňů.
  Jediné čeho docílíš je lokální přehřátí v místě vyššího odporu (typicky napojení zdroje na tu trolej) a místního přehoření.

 145. Schumi, hovoříme o současné situaci – Bakken, Marcellus, Utea, Colorado basin….tam to už všude teče….(Barnett v TX už od roku 1947)…vzhledem k tomu cena neklesá dost rychle…a vsadím se, že až klesne pod 2 dollary, hned se objeví zdaňovací geniové…

 146. 170 Pavle
  to bys koukal. Zkus si dršťkovku v starobylém talíři ohřát v mikrovlnce. Efekty vidno i naproti náměstí. ŽD jednou zkusila alobal—

 147. skimici – jak bych to nejlépe popsal ? No, zkus si vzít do jedné ruky metr dlouhou měděnou tyč o průměru 2 cm a do druhé ruky roli alobalu nebo starobylý talíř se zlatým lemováním 🙂

 148. Schumachere, je fakt, že pro vyloučené spoluobočany mají zelení slabost a tak by jim asi trochu toho čoudu odpustili, ale zase bychom je nemohli odehnat, protože lidský práva.

  Tak prostě počkáme, až ledovka opadá. Podle zpráv prý je už v provozu několik linek.

 149. 173 Pavle,
  bez legrace – Ty tu měděnou tyč metr dlouhou o průměru 2 cm určitě máš. Já jí taky kdysi na chalupě měl (tedy čtyřhran) taky. Teď jí nemám, ale určitě bych tu konfiguraci v obýváku ozkoušel. IMHO se nestane nic cítitelného neřkuli viditelného. Tedy mimo tu veikou mikrovlnku. Na radaru jsme ale jednou pekli králíka … nepoživatelné

 150. ,,, jo aha, teď tu diskusi chápu když kouám na čt24. Je zima a namrzlo a se nejezdilo. To přejde. Zase bude mokro či horko atp. nebo nebude zrno či jádro.

 151. (150) To mně taky napadlo, ve verzi, že pokud těmi dráty teče proud nějaké ztráty jsou a jaké jiné, než tepelné. Ale zřejmě nejsou na rozmrazení dostačující, holt navrženo je to na ztráty co nejmenší.
  Jakákoliv „fičúra“ by se vyplatila jenom, pokud by „klimatické extrémy“ houstly a mohutněly, na což se CO2 usilovně připravujeme.
  Taková CCS legislativa napáchá škody, s nimiž zpoždění pár tramvají či vlaků nemůže soutěžit.

 152. Z Palby

  pokles cen ropy negativně zapůsobí na vývoz surovin ale díky poklesu kurzu rublu a tím zlevnění ruského zboží pro zahraniční zákazníky vznikne rekordní obchodní přebytek !!!

  PS: pracuji ve velkoobchodu který vozil topenářské zboží do Ruska a už tam bohužel nevozíme nic !!! a ted domlouváme první dodávky zbží z ruska do čech !!!

  Že by na tom něco bylo ?

 153. Skimici, no, nejezdilo se – jak se to vezme. Nejezdily tramvaje. Ale náhradní doprava fungovala docela dobře.

  Hůř na tom jsou lidi, co se nedostali z Prahy domů kvůli nejezdícím vlakům nebo na Moravě, kde se zasekly vlaky v polích nebo tam, kde vůbec nejde proud.

 154. Ale houby. Akorát že je to moc rychlý (dneska EUR RUB 67 a Brent 67) takže akomodace nestíhá a kdo má dobrý lokální zdroj a bílého koňe, vydělá na krátkodobém diferenciálu. Střednědobě se pochopitelně fixuje k USD (no dobře, k EUR taky) a ceny to inflačně doběhnou. Kdo ted‘ jedná ad 179 (ad levný vývoz), okrádá majitele anebo, pokud majitelem je, tak je úplně blbej 🙂

 155. 181

  Jak okrádá majitele ? Proč je úplně blbej ?

 156. Skimici, možná, že Šumavák mezi svými koni má i bílého.

 157. skimici – 176 – no to je to, o čem mluvím. Magnetron v mikrovlnce pere do toho prostoru cca. 1kW a ohřeje to leda kousek alobalu nebo zlaté lemování talíře (pravda, ohřeje to hodně). Když napereš stejný výkon do metrové měděné tyče, nestane se víceméně nic, protože to vzniklé teplo se vytratí (měď je velmi dobrý vodič tepla) do okolí takřka hned. A teď si představ, že ta tyč je dlouhá cca. 2 km a je ponořená ve vodní lázni o teplotě třeba -3 stupně, jejíž teplota se vlivem okolí víceméně snaží zůstat stabilní. 🙂

  Ono si to lze představit i jinak. Vem tu stejnou metr dlouhou měděnou tyč, přišroubuj na ni topné těleso z elektrické trouby (cca. 2-3 kW) a vystrč to na mráz. Schválně, jak moc se to ohřeje…

 158. Halle – představ si, že máš dovoz něčeho. Třeba Gran Moravia přes Rakousko, Jižní Itálii, Klaipeda, Minsk až do Moskvy. Nebo zubmí pastu Erilex do Moskvy. Každý má ceny v EUR, na ruble se to přecvrčkuje v daném kursu. Sýry a pasty tedy cenově porostou v rublech (se s tím svezzou všechny ostatní životní i neživotní náklady a ceny a cenový index poletí)- Kupodivu letí i rublový plyn a dýzl a benzín. Letí i nájmy. Letí i dovoz tubek topenářských i ventilů. Majitel i kvalitního místního výrobce, pokud není charita, státní podnik nebo debil, bude lehce pod cenou přicmrndávat a ceny zvyšovat. A to každý den pozoruji. Ten kdo psal z toho velkoobchodu na Palbě to vidí z podobného úhlu jako řidič kamionu anebo prodavačka za kasou. Vidí krátkodobý pohyb. Nic to nevypovídá o trhu. EUR za 42 Rublů před rokem a teď za 67 Rublů dokáže krátkodobě zamávat s city, pokud nejseš otrlý. Už jsem to jednou zažil v 98 při místním defaultu. Někdo se i oběsí …

 159. 186 Pavle
  … no jasně. Já prostě jen pomalu dočítám a nebylo mi jasné, že jde o namrzlé vedení…

 160. „…jde o namrzlé vedení……“

  Oj, jak mnohosmyslné spojení 🙂

 161. Hele, maYdo, to zas počkej, co jsem napsal až tak blbě ? 🙂

 162. Co furt s těma tramvajema máte?

  Vždyť přece Matěj zahájil svoji práci ve fci náměstka primátorky výrokem, že Pražané musí víc chodit pěšky!
  Nevím jak to na tom magistrátě dělají, ale všimněte si prosím, že kdykoliv nastoupí nový primátor, postihne Prahu, bez ohledu na roční období, pohroma z deště!

  PS.
  celopražské problémy s globálním oteplováním( a tentokrát se opravdu oteplilo!) je třeba řešit lokálně!
  – např. na sběrač tramwaje izolepou připevnit letlampu namířenou dopředu na ten drát! Když to funguje na letištích… 😀
  – jako další řešení vidím, dopředu na tramwaj připevnit trolejbusový „klacek“ a ohřívat jen ten kousek troleje nad tramwají.Sběrač by z ohřátého drátu jistě získal dostatek proudu jak k jízdě, tak pro ten přední kontakt. Obzvl v praze, kde tramwaje jezdí stále z kopce (na cestu do kobpce bohužel již nemají před záběrovými koly bedýnku písku s trychtýřem) a mohou tedy navíc proud vyrábět!
  A pokud by ani to nezabralo, mohou cestující vystoupit a tramway tlačit. Když na Sibiři mohou cestující roztlačovat túčko… 😀 😀

  https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/10429454_870033769695343_5519373212632411363_n.jpg?oh=b14e6f77183842cdac24764811f8c6ed&oe=54D54897

 163. Kdyby se chtěl Matěj projít, tak bych doporučoval špalír, mohl by být dlouhý. Pro případ, že by umdléval, by mu mohlo být mechanicky pomáháno z obou stran.

 164. Ó nikoliv, skimici, naopak to spojení je geniální a má použití ve velmi rozmanitých souvislostech 🙂

 165. 195 aha. Jsem urcite starsi, tak to pro jistotu formálně donavrhnu: Ahoj maYdo! Moc mě těší 🙂

 166. Myslíš třeba špalír podél tramwajových kolejí z Václaváku do Vinohradské? 😀

  Úplně vidím ty titulky:

  Praha, jako jediné město na světě má tramvajovou trať se zdymadlem!
  V Praze jezdí tramvaje výtahem!
  V Praze jezdí auta skrze tramvaje!
  V pražském centru zajíždí tramvaj pod zem a využívá koleje metra. Ne, to není ňujorská nadzemní podzemka! Nasedli jsme Na můstku na tramwaj a vyjeli na nákladovém nádraží…

  atd…
  😀 😀 😀

 167. Ale jistě , Skimici. Ta cena v rublech se bude postupně zvyšovat. Ale pokud se někdo bude snažit na nové trhy, zdraží jen natolik, aby ta cena byla jak pro dovozce i konečného zákazníka zajímava. Stále bude ziskový.
  A i kdyby to byla jednorázová akce, vydělat se na ní dá.

 168. Škoda, že po sobě nemohu ty příspěfky editovat, stylistika mi tam opravdu stojí za psí štěk. A přitom by stačilo tu a tam opravit pár jednotlivých slov nebo občas kus škrtnout, jenže to vidím až napodruhé, a až je-li to vysázeno proporcionálním písmem… Tuhle po mně sousedka chtěla vyměnit pásku v psacím stroji, a také už jsem musel chviličku docela přemýšlet, jak tam má přesně vést, notabene v bytě, kde nešlo najít si a podívat se na nějaký ten instruktivní obrázek na internetu. Časy se holt mění, a neproporcionálnímu písmu člověk odvykne dříve, než se kolo dějin stačí otočit o plných 360°.

  Ad 10, skimici… No, geniální…: Pokud mohu posoudit, Komárek svým způsobem též píše tongue-in-cheek, přičemž osobně si nejspíš myslí, že už stejně je dávno všechno v pytli. Užitečné může být přečíst si některý z jeho tří románů; budete-li číst jen jeden, asi bych zdvořile doporučoval Černý domeček, ty druhé dva jsou poněkud psány à la thèse, jakkoliv to ovšem je relativně původní these Komárkova. Samozřejmě druhý Josef Jedlička (se svým Krev není voda) Komárek v Černém domečku pořád ještě není, ale i tak…

  * * *

  Inu, a teď se prosím podívejte o 30 let zpátky, a představte si, že smíte tehdy říkat, co si myslíte, psát, co si myslíte, a všechno to si v příští vteřině jednak smí, jednak může přečíst kdokoliv ve státě, kdokoliv v soclágru a kdokoliv na světě. Z takovéto představy – byl-li by mentálně schopen k ní dospět – by jistě na jedenkaždého člena politbyra šly mrákoty. To by oproti všem samizdatům, průklepovým papírům a psacím strojům s neproporcionálním písmem byl jistě rozdíl nejen kvalitativní, leč vpravdě nedozírný. A jestliže se paradigma režimu – dokonce jedno z jeho základních paradigmat – dokázalo převrátit zcela naruby, a on je přitom dnes právě tak samosvosvorný, jako býval vždycky, což to není geniální? Představte si, že by byl Gorbačov, když tehdy vyhlašoval svoji glasnosť, kterou, pokud jsem mu správně porozuměl, vždy chápal jakožto postupné, řízené, dávkované a koordinované povolování šroubů, měl jednak k disposici onu materiálně-technickou základnu komunismu (či jak se tomu tehdy říkalo), kterou poskytují počítače všude a dráty odkudkoli kamkoli, jednak tu genialitu, že by se byl vykašlal na své výchozí představy o řízené informovanosti a místo toho nechal každého, ať si žvaní, co chce, přesně jak to činil hostinský Palivec… Vsadil bych na to, že v tom případě mohl bejt generálním tajemníkem ještě dneska.

  No, a teď si prosím představte třeba francouzské encyklopedisty, jak burcují národ k revoluci prostřednictvím internetu, a do toho jim žvaní 30 milionů pitomců, jako jsem já, všichni vybroušenou francouzštinou, všichni s úžasnou výmluvností, překrásnými rétorickými obraty a pregnantními i patetickými odkazy k francouzským i antickým klasikům. (Tam by to bylo samozřejmě vedle klávesnic a drátů navíc vyžadovalo i všeobecnou gramotnost.) Vzniklo by cosi, co by nedokázali dostatečně plasticky pojednat ani Monty Pythoni… Ovšem tehdy nic takového jako internet dávno ještě nebylo, a myšlenky ani destruktivní energie za nimi se tudíž nestačily kanalizovat dostatečně rychle. Bydlíte-li v činžáku, experimentálně seškrťte průsvit odpadního potrubí dejme tomu na 1 cm^2, ponechte tak pár desítek let, a uvidíte úsvit Velké Francouzské / Říjnové Socialistické Revoluce v malém. Ale i tehdy – díky efektivnímu, od Římanů převzatému a po staletí průběžně zdokonalovanému právnímu systému, jakož i různým technickým vynálezům a zdokonalením – se, relativně vzato, po naprostou většinu doby jen žvanilo (případně pěly vlastenecké a republikánské písně) a po pouhé nepatrné procento času vraždilo. Pochopitelně jakmile vraždění již bylo jednou zahájeno, každej si začal dávat majzla, co kde komu říká, čímž momentální hodnota (jak jen bych jej nazval?) koeficientu politickoduchovní očisty dále poklesla, vraždění úměrně tomu zesílilo, a tak dále a tak dále s kladnou zpětnou vazbou, dokud se nenarazilo na jakési meze technické povahy. Tolik k Vaší druhé otázce.

  * * *

  Nyní dlužno krátce se zdržeti u dalšího podstatného pojmu, a tím je fáze (a fázové posuny všeho druhu). Včera či kdy jsem se poněkud nevlídně zmínil o (z hlediska této debaty pouze nahodilé) skutečnosti, že Dr. Vaněk nyní říká věci, které měl před dvaceti lety dělat. Zkuste si někdy spočítat, jak by vypadaly interferenční obrazce, kdyby (elektromagnetické) vlnění nemělo fázi, nýbrž jen amplitudu… Dost jinak, ale také by leckde (a celkově) byly o dost výraznější. Anebo si prolistujte Feynmanovu knížku o kvantové elektrodynamice: Integrací přes všechny myslitelné trajektorie (třeba fotonu) se ty nejdivočejší, které by napadly jedině moderního fyzika, navzájem vyruší, a nakonec dostaneme cosi běžného, důvěrně známého a rozumného.

  To, že v politické (a společenské) sféře Evropané většinou říkají a dělají (ne)správné věci v nesprávnou dobu, je malý zázrak. Díky tomu se téměř veškerá jejich aktivita přitom vzájemně eliminuje, anihiluje, vyruší, a škody tak vznikající proto jsou relativně malé; ba dokonce jako výsledek tvůrčího kvasu a heroického vzepětí leckdy zůstane cosi drobného, relativně rozumného. Vděčíme za to samozřejmě i evropskému individualismu. Prosím porovnejte s čínskou Kulturní revolucí: Tam se rovněž diskutovalo, ovšem chvilku, řízeně, koordinovaně a v tomto smyslu koherentně, pak (za stálé, nyní již freneticky nadšené, diskuse) všichni uchopili klacky a utloukli zpěvné ptactvo, načež vypukl hladomor. (Jistě byste mohl namítnout, že mezi Kulturní revolucí a např. obnovitelnými zdroji, fotovoltaikou, větrníky, biopalivy atd. nejsou zas tak velké rozdíly. To vskutku nejsou, máte pravdu. Ale až to jednou budou historici příštích civilizací studovat, zjistí, že odlišnosti byly především právě v té fázové nekoherenci a posunech.) Anebo takový epileptický záchvat… Tam problém taktéž souvisí s tou náhlou časovou koherenci funkcí neuronů. Samozřejmě epileptický záchvat může, poté co odezněl, působit i očistně; zejména ve srovnání se současnou permanentní kocovinou. Avšak ne každý jej vždy přežije, a naopak může s sebou vzít i další kolem sebe.

  * * *

  Už je to skoro rok, co jsem několikrát za sebou označil zdejší diskuse jako skličující. (Možná dokonce krajně skličující, nepamatuji se.) Můj pocit tehdy vycházel spíše z toho, že jsem zde viděl vytrvale hájit názory, které je z libovolného širšího pohledu nevyhnutelně nutno pokládati za neopodstatněné, mírně řečeno. Sám jsem velmi skeptický, pokud jde o možnost jakékoliv změny systému k lepšímu, přinejmenším ve zbývajících létech mého produktivního věku. To snad může nyní posloužit jako částečná omluva mého pustě neproduktivního žvanění. (Shodou okolností se totiž jinak zabývám věcmi, kde pouhé úsilí nestačí, je potřebná jakási úroveň koncentrace či co, občas i nápad, a když je člověk nemá, je lépe dělat něco jiného, o čehož kvalitu výsledků se nestarat.) Další – pořád jen částečnou – omluvu si dovoluji hledati v tom, že kdybych, jak jiní činili, se pokoušel eventuálním nesmyslům v diskusi oponovat věcně, zůstával bych na rovině, která je z hlediska třetí strany, těch, kdo mohou cokoliv fakticky ovlivnit, prakticky stejně, ba přímo nerozlišitelně stejně neinformovaná jako ta případného oponenta.

  A ze všech těchto důvodů se mi jevilo nakonec ještě tak nějak nejlepší pokusit se demonstrovat – zavrtáním hlouběji, anebo naopak pohledem s trošky nadhledu, z jiné roviny, s úrovně o jednu či dvě vyšší –, jak a nakolik je to celé nanic.

 169. Horší ale je, že teď poslouchám rondo ze 4. Beethovenova klavírního koncertu, úplně jako bych jej nebyl nikdy předtím slyšel. Je to možné? Sice bych neuměl zahrát ani notu, a tím méně ji z toho, co jsem kdy poslouchal, přehrát zpaměti, ale přesto mám kdesi v hlavě, tam, kde k nim nemám vědomý přístup, uloženy stovky hodin hudby — kterou si ovšem nedokáži vyvolat, ale zpravidla se vyvolá sama, jakmile ji slyším znovu.

  Někde se stala chyba.

 170. Multiplikační efekt politické korektnousti …. hm!

  Jedno pořád nemohu pochopit – proč se krásná, inteligentní, černá lesba chce vyrovnat tomu ošklivýmu, blbýmu, bílýmu, maskulinnímu hnusákovi? 😀

  V.Vlk: „Problémem je, že pokud začnete lhát či upravovat pravdu v jedné věci, má tato „úprava“ pravdy multiplikační efekt.“
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-pravo-a-politicka-korektnost-v-praxi-f6j-/p_spolecnost.aspx?c=A141201_234555_p_spolecnost_wag

 171. Muhehehe!
  Koukám, že v Židlochovicích je veselo. Asi bude něco ve vzduchu. 😀

  Pan starosta Židlochovic očekával presidenta Zemana s plackou V.Havla na saku.
  Byv Zemanem poučen, že ho nenaštve, neb měl Havla docela rád, pan starosta Havla sundal a vzal si placku se Schwarzenbergem.
  Nějak asi nepostřeh, že volby skončily.

  …Na Zemana čekala kantorka z gymnázia Dagmar Nováková s červenou kartou a pískala na píšťalku. Zkritizovala ho za to, že zemi dělá v cizině špatné jméno.“
  http://www.novinky.cz/domaci/355251-starosta-privital-zemana-s-plackou-havla-na-hrudi.html

 172. Dobré ráno,

  „a do toho jim žvaní 30 milionů pitomců, jako jsem já, všichni vybroušenou francouzštinou,“

  No, jetsli by ta jejich francouzština byla tak „vybroušená“ jako čeština některých diskutujících nebo i blogerú na idnes….. 😀

  “ experimentálně seškrťte průsvit odpadního potrubí dejme tomu na 1 cm^2, ponechte tak pár desítek let, a uvidíte úsvit Velké Francouzské / Říjnové Socialistické Revoluce v malém. “

  TAk já myslela při ranní rozcvičce s gumovým zvonem, že mám normálně ucpanej odpad a on to úsvit revoluce…. 😀

 173. Dobré zas ráno… Schumi, namísto vymýšlení píčovin typu mechanické oklepávadlo (ať klepeš jak klepeš, poslední kapka jde stejně do kalhot…) bys nám měl spíše vysvětlit, proč je správné platit pokutu za škodu, která se nestala, ale mohla se stát… Pak je ovšem nutno stíhat všechny muže schopné erekce za znásilnění, protože sice nikoho neznásilnili, ale mohli znásilnit…

  Pouč prosím… Logika toho počínání mi poněkud uniká, tak ať vím, co mě čeká…

  Navíc jezdím autem a proto jsem mohl zavinit celou řadu dopravních nehod… Sice jsem žádnou nezavinil, ale mohl bych zavinit… A napadá mě spousta dalších věcí, které jsem mohl udělat a neudělal… Třeba jsem to prokurvátorský hovado neumlátil kladivem…

 174. PeSi, estli on to nebude ten novej emerickej systém boje proti korupci, co zmiňoval Shapiro.
  Nevzal úplatek, nevzal …. ale moh by!

 175. Prý je kalamita. Díval jsem se dneska ráno na slovenské ranní zprávy a na Slovensku (čtyři kilometry od nás) nic. Jen mezinárodní vlaky z Čech a do Čech jsou zrušené nebo o několik hodin opožděné. Při tom na Slovensku je stejné počasí, jako u nás. PeSi, procento prokurátorů, kteří se snaží ochotně vlézt do patřičné řitě plněním přání a politické objednávky, je stejné jako procento těchže vlezdoprdelistů v jiných profesních skupinách i občanstvu, jako takovém.

 176. Dobrý den. PeSi (205), pochopil jsem nutnost radiového klidu. Dobré čtení je Pejchal na Finmagu, také Česká justice.
  Zpátečníku, díky za příspěvky.

 177. Není to ani dlouho, co se politici kasali, že z Vrbětic se odvezou zásoby munice a uplynulo předepsaných sedm dní od posledního výbuchu. Tak právě teď – ještě je to slyšet, vybuchl ve Vrběticích další muniční sklad. Rachot jako o Božím těle je slyšet, občas přehlušovaný místním rozhlasem, který oznamuje, že není potřeba propadat panice, protože další munice sice vybuchla, ale ještě se neví nic konkrétního.

 178. A pokud jde český dopravní kolaps, tak mluvící hlava v TV vysvětluje, že to bylo způsobeno „přetechnizováním“ lokomotiv. Prostě máme příliš moderní, přezabezpečované lokomotivy, které jsou tím pádem zranitelnější. Holt, není nad staré diesly nebo páru.

 179. 209,210-kolega právě vyrazil pro děti do školy ve Slavičíně, volali mu, že se škola zavírá …

 180. 207-chodil jsem do školy v B. Bystrici. Stalo se, že nasněžilo přes den třeba půl metru. Tak holt půl dne nebo den v BB nic nejezdilo (a taky přes Donovaly), než se to uklidilo. Byl to faktor, se kterým se počítalo a počítá.

 181. Dano, mám to a budu mít z první ruky. Pyrotechnici tam nepracovali, ale výbuchy se daly očekávat. Místní vědí, jaké zásoby tam jsou, kolik toho je, jak je to rozložené a jaké je riziko pokračování. Do medií se uvolňuje jen část informací.

  Přesto strach nemám, i kdyby to bouchlo všechno najednou. Teď jsou jenom uzavřené silnice, které vedou kolem areálu.

 182. [197] Jak jsem se teď dozvěděl z letáku, tak nejdelší tramvajová linka v Praze je šestnáctka. Tak slavnostní špalír těch >20 km. To by bylo, aby si to neužil.

 183. Jinak ještě k tomu rozmrazování drátů… Početní rozcvička… Typický tramvajový drát v kopcovaté Praze má zhruba kruhový průřez (se zářezy) 120mm2. To mrznoucí mrholení vytvořilo vrstvu ledu asi 3 mm silnou. Zjednodušeně uvažujeme kruh, pak průřez ledu samotného je 135 mm2. Na 1 km drátu je to objem 135 litrů, tedy zhruba 135 kg ledu. Měrné skupenské teplo tání ledu je 334 kJ/kg… (teplota byla těsně pod nulou) Takže zanedbáme-li průběžné chlazení větrem (což v praxi zanedbat nemůžeme), vychází nám že na odtání jednoho kilometru drátu potřebujeme cca 45000 kJ. Takže pokud bych to chtěl roztát zhruba za hodinu, potřebuju výkon 12.5 kW na 1 km. Pokud bych to byl schopen roztát beze ztrát, což nejde. No a to není zas tak málo. Dočetl jsem se, že Praha má 133 km tramvajových tratí. Takže 266 km tam a zpátky – což nám dává cca 12 GJ jen na samotné rozmrazení… Hezké, že?
  Konec malé početní rozcvičky… Případ, kdy účinnost je sotva 20%, protože se celý systém průběžně ochlazuje mrazivým větrem a odvodem tepla mědí dopryč si laskavý čtenář či spanilomyslná čtenářka může dopočítat sám…
  Tolik k tomu poroučení větru a dešti…

 184. 205 PeSi, vymýšlení píčovin je relativně bezpečné. Například i v době hlubokého míru a socalismu bylo bezpečné věnovat se vynalézání perpetua mobile, za předpokladu, že to nepoškozovalo socialistickou ekonomiku. Mašíblovství bylo tolerováno, neboť kdo si hraje, nezlobí například psaním či podepisováním nějakých pobuřujících petic ohrožujících státostranu. Jeden takový se dokonce stal ministrem školství.

  Co se týče Tvého dotazu, bavíme se ve velmi obecné rovině a naprosto neosobně, nic a nikoho nejmenujeme a podobnost s čímkoli reálným je naprosto vyloučena popisované je čistě virtuální, hypotetické a nemá nic společného s reálnými žijícími osobami, úřady a podobně, s čímkoli se nacházejícím na nejmenované planetě v nejmenované části vesmíru.

  Lze to vysvětlit specifickou náturou onoho, zkrze podstaty toho se zabývajícího tím čím se zabývá a činí co činí, dílem od přirozenosti, dílem z příležitosti a zvláštního ražení, z osobní i obecné tradice a všeobecné kultury onoho prostředí s přihlédnutím k ignoranci zahrnující elementární neznalost podstaty toho co je předmětem posuzování. A konečně již ze samé podstaty onoho nejmenovaného oboru v němž vědecký důkaz je z principu vyloučen.

  O příčině existence jsou dvě teorie. Podle jedné pravděpodobně jde o zvláštní druh nákazy, šířící se vesmírem od planety k planetě a zasahující specificky vnímavé jedince.
  Podle druhé jde o zvláštní genetickou mutaci. Ať tak či tak, jde v naší Galaxii o všeobecně rozšířený a známý druh, popsaný ve Stopařově průvodci.
  Cituji: „nejsou ani tak zlí, jako nevlídní, byrokratičtí, panovační a bezcitní. Nehnuli by prstem ani pro vlastní babičku, kdyby ji chtěla spolknout žravá Blátotlačka z Traalu, pokud by neměli písemný příkaz, vuyhotovený s dvěma kopiemi, poslaný shora, odeslaný zpět, vrácený k doplnění, archivovaný, ztracený, nalezený, podrobený průzkumu veřejného mínění, znov ztracený, tři měsíce kompostovaný a nakonec přeměněný v rašelinu na podpal.“

 185. No, pokud jde o čtyři cm ledu u Muzea, tak to vypadá tak, že v pondělí večer začaly jezdit blbě tramvaje, v úterý nejely vůbec a ve středu začínají jezdit skoro normálně.
  To je hovno kalamita, tohleto.

 186. PeSi,
  když se tebou naznačený problém bude na magistrátě demonstrovat na 2 metry dlouhém drátu, bude to fungovat při zapojení do zásuvky ve zdi pražské radnice. Každý osvícený radní, gynekolog, či primátor ti odsouhlasí dotaci pro masivní nasazení. Co víc si může výzkumník v oboru rozmrazování trolejí přát? Proč to nefunguje se svede na technické obtíže, za které může negramotný personál První pražské trolejářské s.r.o. který nedokáže realizovat vizi.

 187. Schumi – tohle neber osobně – když nestačí podezření, tak musí tedy existovat důkazy. Tak ať mi někdo vysvětlí, proč se očekává doba trestního řízení 2 roky? Já jsem jen prostá venkovanka a délka trestního řízení pro mne byla nepochopitelná už u Ratha, nehledě na jiné případy, které tak zvedly občany při poslední amnestii. Nemělo by se, namísto mlácení ukrajinské slámy, zaměřit občanstvo na tento problém? Nikdo nevíme, jestli se v soukolí neoctneme my sami v pozici vyšetřovaného.

 188. martine TT,
  k Tvému tvrzení o stejném počasí na Slovensku doporučuji se podívat na nějakou meteorologickou mapu Slovenska. Na většině tratí je nad nulou a pokud okolo nuly tak neprší. A tam kde snad by ta ĺadovica mohla být (u hranic s Moravou), budou nejspíš jedzdit diesely.
  A k Tvému tvrzení o vlezdoprdelismu mám 2 poznámky:
  (a) některá povolání přitahují vlezdoprdelisty více, některá méně
  (b) vlezdoprdelismus řidiče tramvaje nebo instalatéra není zdaleka tak nebezpečný jako ona vlastnost u státního úředníky, soudce atp.

 189. To je otázka, jetsli je na Slovensku stejný počasí. Na Liberecku, hlásil choť, žádná kalamita není, protože tam neprší a nepršelo. Přitom je to blíž než Slovensko.

 190. 2 Schumi – jo jo, Cimrman by měl radost… Lepší příklad úkroku stranou by si snad ani nemohl přát…

 191. Übersetzung: Pesi, pokud jde o případ stíhání zastupitelů kvůli škodě, která nenastala, ale mohla nastat, tak Schumiho příspěvek chápu jako: Vogonovi je vše jasné.
  Je náš problém, že nechápeme Vogony.
  http://www.pixelio.de/media/184439

 192. 223 – „mlácení ukrajinské slámy“ – to to zadunělo!
  V kontrastu s bědováním, že „Putin v Rakousku“ vyznívá zvláště pikantně! 😀 😀

 193. teda, Dano,myslím, že vyšetřování za to, kd ejsem vzala nějaký ten milion pod púostelí nebo v krabici mi fakt nehrozí 😀

  na druhou stranu mám dvě poznámky : Měla jsem za to, že nakládat jakkoliv s ajetkem obžalovaného lze až po pravomocném rozsudku.

  A taky mně překvapuje odsouzení manželky dotyčného za výběr z obstaveného účtu.

  http://www.lidovky.cz/prvni-rozsudek-v-kauze-homolka-dbaleho-manzelku-soud-potrestal-za-manipulaci-s-kontem-gl3-/zpravy-domov.aspx?c=A141024_113324_ln_domov_ogo

  Copak se v tom případě účet neblokuje, aby z něj vybírat nešlo?
  Nebo o obstavení neví banka, která peníze vyplatila? ( dost pochybuju, že 700 000 si vybrala někde u bankomatu)

 194. MaYdo 🙂

  ono chvilku trvá, než se rozsudek nebo příkaz k obstavení dostane do banky. a chvilku to tvá, než se ta blokace v bance zavede do systému.

 195. Tak nevím, proč by mělo trvat déle dostat rozsudek do banky, než doručit ho vlastníkům účtu.

  A zavést blokaci do systému vůbec není složitý. Tys nikdy neztratil kartu do bankomatu? Zablokovat účet po ohlášení je otázka minut.

 196. a k příbuzným stíhaného se to dostane rychleji?

 197. Halladine,
  já bych řekl, že realizace příkazu na obstavení účtu je rychlá záležitost. Daleko déle se asi čeká, než banka milostivě plombu (nebo jak se tomu říká) z účtu sejme. Zkušenosti s tím naštěstí nemám, ale mám zkušenosti třeba s převodem peněz do banky a z banky pryč. Nechci samozřejmě žádnou komeční spořitelnu jmenovat, abych nebyl za osobně zaujatýho, ale jsou takové, které si drží prachy na svém mezibankovním účtu do poslední vteřiny zákonné lhůty. A pokud se jim do převodu přimíchá víkend, je až na ulici slyšet šustění, jak si uvnitř všichni mnou ruce. Srandovní je třeba čtení obchodních podmínek společností, zabývajících se transferem peněz mezi různými měnovými oblastmi – normálně transfer běží 24 – 48 hodin, pokud jsou peníze odesílány z české pobočky, trvá 4 – 5 dní.

 198. 231

  maYdo, to není zablokování účtu. To je blokace jen karty. A jde to rychle, protože to jde telefonem.
  Ta soudní blokace jde písemně a poštou. Pokud do toho nejsou zamontovány datové schránky.

 199. „Manželka exředitele Homolky ….. vybrala peníze krátce poté, co kriminalisté kvůli kauzám jejího manžela obstavili Dbalého majetek včetně rodinného konta. Podle vyšetřovatelů přitom musela vědět, že s účtem nemůže disponovat.“
  Zdroj: http://www.lidovky.cz/prvni-rozsudek-v-kauze-homolka-dbaleho-manzelku-soud-potrestal-za-manipulaci-s-kontem-gl3-/zpravy-domov.aspx?c=A141024_113324_ln_domov_ogo

  Ono je totiž divný hlavně to, že „podle vyšetřovatelů musela vědět“.

  Tak buď věděla – t.j. prokazatelně jí bylo nějakou formou sděleno nebo doručeno rozhodnutí o obstavení majetku a to bylo soudu doloženo.

  Nebo si vyšetřiovatelé myslí, že „musela vědět“ – t.j. na základě toho, že manžela sebrali, možná odvezli auta a počítače nebo co já vím, usoudila, že se to týká i konta a žr z něšj nesmí vybírat ani ona.

  A jestli dostala podmínku za výběr z odstaveného konta, protože se vyšetřovatelé domnívají, že musela vědět, že z něj nesmí vybírat, je velmi zásadní rozdíl proti tomu, že by byla odsouzena na základě toho, že byla s obstavením konta a zákazem výběru i pro ni prokazetelně seznámena.

  Nicméně bych se divila, kdyby paní neměla na advokáta , kterej by nebyl tak blbej, že by tenhle důkaz nepožadoval, takž si myslím, že je zase nějaký slohový cvičení snaživého novináře, který netuší, že mezi tím, že si vyšetčovaztelé něco myslí a že něco doložili je nějakej rozdíl.

 200. [234] No tak speciálně u banky bych čekal, že budou mít datovou schránku a v takovém případě jsou úřady povinny ji použít.

 201. [235] maYdo, podle toho, co jsem zatím viděl naživo i zprostředkovaně (třeba přes http://paragraphos.pecina.cz/ ) bych řekl, že to slohové cvičení být nemusí a dotyčná může být opravdu popotahována. Koneckonců zrovna včera se tu objevil odkaz na článek referující o „výchovném“ stíhání za škodu, která nevznikla.

 202. Jenom bych dodal – ty 4 – 5 dní trvá, než dotyčná společnost má v ruce potvrzení, že transfer můj český účet – jejich český účet proběhl a mohou s danou částkou manipulovat. Následný transfer na účet příjemce je rychlý. Mám vyzkoušeno, že třeba do GB je maximálně 6 hodin mezi okamžikem, kdy mi pošlou emajl, že ode mě dostali prachy na český účet a okamžikem, kdy se mi ozve britský příjemce, že peníze na svém účtu má.

 203. No, ono se to té paní vyplatilo i přes to odsouzení.
  Dostala jen podmínku, a peníze vracet nemusí.

 204. Halle,
  Vlado viděl film Anděl svádí ďábla a patrně ho přitom cosi napadlo…

 205. S Mečiarem jsem se potkal jen jednou, a koukal na mě znažně nevlídně 🙂

 206. Ostape,

  poptahována ve smyslu, že byla za to souzena, je možné.

  Mně ovšem zaráží, že byla nejen popotahována, tedy souzena, ale i ODsouzena na základě toho, že „podle vyšetřovatelů musela vědět“ a nebylo doloženo, že věděla.

 207. 227 nickname, pochopil správně. Vogonská kultura. Velmi komplexní jev. Některé obory jsou vogonstvím velmi prostoupené. V nepřímé úměře k jejich reálné užitečnosti. Užitečnosti pro jiné, samozřejmě, ne pro Vogony. Mezi pekaři a mlékaři je vogonství prakticky nerozšířené.

  223 Dano, jak bych to jen…asi takhle : Když jdeš do lesa na houby a najdeš hříbek, pátráš po okolí, jestli nejsou další. V případě podezření je to podobné.

  Nelze posuzovat podle informací v médiích, ale nutno znát celý případ. Ne jen jeho odraz v mediálním zrcadle.

 208. Halle,
  seděl v křesle a otevíral na tebe hubu? 😀

 209. Muhehehe!
  Tak koukám, že Pussyny to berou takříkajíc globálně! 🙂

  …Autoři petice dále vysvětlují, že Američané ze zásady respektují odlišné názory, ale kvůli účasti třech výše zmíněných aktivistů na pouličních nepokojích ve Fergusonu prý pohár trpělivosti přetekl. „Jsme přesvědčeni, že účast cizích státních příslušníků na podobné akci je nepřijatelná. Žádáme proto americké úřady, aby jim odebraly víza a neumožnily jim nadále pobývat v naší zemi,“ vyslovují hlavní požadavek autoři petice v jejím závěru…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-neni-vtip-U-Obamy-lezi-petice-proti-Pussy-Riot-348127

 210. Rputi,
  všimni si nového zajímavého newspeaku – vypálení kusu města, bitky s představiteli zákona, nerespektování rozhodnutí soudu, tomu se teď v Americe říká „akce“.

 211. Jo… jen tak mmch. neznásilnil někoho z vás před čtyřiceti lety Bill Cosby? Můžete se přidat k žalobě. Hromadná žaloba má výrazné množstevní slevy a ten dědek Cosby má peněz jako sraček.

 212. Zdravím!
  Hele, Valašníci, už jste se odtrhli ?
  Tohle byla moje první dnešní informace z domova i ze světa … 🙂

  „Příměří uzavřené s valašskými separatisty nefunguje.
  Od rána probíhají boje. Výbuchy jsou slyšet až na Slovensku“, píší zasvěcení.“

  http://zlin.idnes.cz/nerizene-vybuchy-v-municnim-skladu-ve-vrbeticich-f70-/zlin-zpravy.aspx?c=A141203_082825_zlin-zpravy_ras#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

 213. 246
  Skoro se trefil . Seděl, a nevkídně na mě koukal s hubou zavřenou.
  Bylo to nékdy v prosinci 89, a byl jsem pozván za účelem kooptace do okresního výboru VPN.
  Ovšem Mečiara kooptovali o den dřív, okamžitě to ovládl , a mou kooptaci zrušil 🙂

 214. Halle,
  bodejť by divně nekoukal. Přece si nenechá od cizího foukat do polífčičky…

 215. ptakopysku, tak „akční“ ono to bylo, ne, že ne… 😀

  Co se Cosbyho dotejčí, vážně o tom uvažuju, příspěvek k důchodu by se hodil! 😀
  Jen mi tak vrtá hlavou, že ti nadsamci jsou vždycky takoví hrozně bohatí. Aby obžalovali nějakýho čističe bot, to se nestane. Zvláštní…. 🙂

 216. Rputi,

  téda !
  Doufám, že neuvažujete i o žalobě na mně ! 😀 😉

 217. Co je to moravskej zubař proti Cosbymu?! Ani v novinách by to nebylo! 😀 😀

 218. [256] Určitě ne. V podstatě by to znamenalo vyměnit komplet všechny troleje…

 219. (256) Leda že by oteplisté zařídili častější výskyt námrazy. Dosavadní frekvence je nedostatečná. 😛

 220. no za sociku (pamtujete Silvestra 1978?) kdyz byla námraza, tak vyjelo na koleje speciální vozidlo s odizolovanou plošinou a na ní maník s kladivem ci nějakým bac hamrem. sem tam do troleje majznul a ledy padaly ještě padesát metrů před tím speciálem. Odtávat nemá smysl.Skoda energie. Cili nejblíže byl tomuto v celku primitivnímu, ale energeticky nejméně náročnému řešení byl Sumacher. Jesli jsem někoho nepřehlédl.

 221. Já bych byla pro „vyhřívání“ trolejí. A Česko by se rázem stalo zemí zaslíbenou, kde pečení holubi padají, stačí hubu pod trolejemi otevřít. 😉

 222. Dano, proč hledat slepé uličky když tu je osvědčené řešení :-), mechanické odstranění téhle krustičky je to nejjednodušši co může být a už se v Praze dělá od té doby co omrzly první troleje.

 223. Dano, já bych teda doporučovala naopak tu pusu pod trolejí dobře zavřít, aby do ní náhodou nějakej ten pražskej holub nespat. Je to prolezlý chorobama a parazitama, hřaduje to po zasranejch půdách a kdoví co to žere. 😀

  Nejsem vybíravá ani moc cimprlich, ale pražskýho holuba bych do huby nevzala. a když už by mi do ní spadl, tak bych ho hezky rychle vyplivla.

 224. OJOJOJ! Nespadl , samozřejmě, nikoliv nespat.

  To je tak, když se spí nad klávesnicí 😀

 225. ještě k těm přesným výpočtům pro spanilomyslné čtenářky. Ono je samozřejmě dobré, si uvědomit které vlivy zanedbáváme, ale na druhou stranu je špatně, když si některé nezanedbatelné věci vůbec neuvědomujeme. Například to, že ty dráty jsou v gravitačním poli (Praha že 🙂 ) a že tedy nebude spousta ledu na tolejích čekat, až je někdo ohřeje a roztavi, ale jako napotvoru spadnou na zem, páč je ten ztenčený ledík nahoře neudrží a padat na zem umí i ten led.

 226. Vida, vida:

  …Někteří pozorovatelé navíc považují nedávné demonstrace proti prezidentu Zemanovi za skryté vměšování USA do vnitřních záležitostí České republiky,“ komentuje Kiracofe a dodává v závěru svého komentáře, že neférová politika USA vůči Maďarsku a ČR přispívá k pnutí ve střední i východní Evropě, kde je již do velké míry destabilizována Ukrajina. ..
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-jejda-Cinske-medium-pise-o-nas-a-o-Zemanovi-348422

 227. Rputi, teď jde o to, co jsou ti „někteří pozorovatelé“. Protože tipuju, že v reálu prostě reaguje vnitročeské spekulace, o kterých se v našich novinách už dva týdny píše (viz Kojzar atd).

 228. Tak nevím, válčit s Ruskem nota bene v zimě asi naše munice neumožňuje:
  „Novou sérii výbuchů dělostřeleckých granátů či leteckých pum v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku odstartoval velmi pravděpodobně prudký pokles teplot.“

 229. No oni ti Amíci maj za sebou tolik barevných revolucí, že na ně automaticky padne podezření, i kdyby nebyly důkazy

 230. A další jobovka:
  “ V Záporožské jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny se stala nehoda. Ve středu to podle agentury Reuters oznámil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Ukrajinské ministerstvo energetiky tvrdí, že nehoda nepředstavuje žádnou hrozbu.“
  Na základě věrohodnosti ukrajinských infomací z poslední doby bych doporučovat aktivovat G-M měřiče.

 231. Údajně problém není na reaktoru a elektrárna má už od pátku plánovanou odstávku. Problém je to spíš z energetického hlediska, už teď měli málo elektřiny.

 232. Ostape, já bych hlavně řekla, že „někteří pozorovatelé“ už delší dobu bedlivě sledují, kam ty Amíci všude strkaj nos, neb se to pozorování zatra vyplatí.
  A Shapiro si při nástupu taky zrovna nebral servítky a krom toho všichni vědí, proč tu je. 😀

 233. Když „plánovanou odstávku“ ohlašuje premiér? A v Černobylu měli tehdy taky „plánované testy“.

 234. nickname, to fakt netuším. Ale jednak tam je víc bloků a údajně je problém jen na jednom, jednak to stejně od pátku nejelo.

 235. Quivisi,

  ony v tom Čenobylu fakt byly nějaký testy. A při těch to generálně podělali.

 236. quivisi, premiér ohlašuje poruchu. Odstávka už byla v běhu pár dní.

  Hele, vím o tom stejné prd jako vy, jen mi přijde zbytečné panikařit.

 237. V takovém nepořádku jaký je při občanské válce si dovedu představit, že někdo ukradl i naftu do záložních generátorů.
  Kolik investovali v posledních 20 letech do modernizace řízení?
  Snad to MAAE hlídá dobře.

 238. Vzpomeňte si na katastrofické předpovědi při jakémkoli škytnutí Temelína. Mimochodem, tohle je VVER-1000, což by měl být nástupce toho, který je třeba v Dukovanech. Černobyl měl úplně jinou konstrukci a mám pocit, že částečně i jiné určení.

 239. S Černobylem to nelze srovnávat. Několik manažerských chyb, jiný typ reaktoru (grafitový).
  Na druhou stranu velkoústá vyjádření premiéra připomínající Dluhoslava I. o bezpečném ukončení detonací v muničním skladu, ostřelování civilní infrastruktury, rozkradené prostředky nezbytné pro chod státu …

  Ministr energetiky je patrně správný muž na správném místě.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Yuriy_Prodan

 240. Ukrajina je už téměř úplně evropská země, téměr asiociovaná a vysoce europerspektivní, nepředpokládám tudiž nějaké nestandardní postupy v jaderné energetice nebo čemkoliv jiném. Výjimkou je střelba raketomety na baráky s civilisty, ale to jsou Rusáci a separatisté, na ty se může.

 241. Ale od včera je tam vláda jiná. Je v ní ten SPRÁVNÝ MUŽ i teď?

 242. Mno, pánové, já vám teda nevím – spíš mě napadá, jestli na tý enerický fangli nepřibyla jedna hvězda…..

  …Připomeňme, že Petro Porošenko vydal dekret, jímž bylo uděleno občanství Ukrajiny rodačce z USA Nataliji Jareskové, která vedla investiční fond Horizon Capital, bývalému ministru zdravotnictví, práce a sociálních věcí Gruzie Alexandru Kvitašvilimu, a partneru švédské investiční společnosti East Capital, rodáku z Vilniusu Ajvarasu Abramovičusu. Očekává se, že vedením ministerstva financí Ukrajiny bude Jaresková, bude Kvitašvili mít post ministra zdravotnictví a Abramovičus bude ministrem hospodářství…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/cizinci-ve-vlade-ukrajiny-vrazda-vlastni-ekonomiky/

 243. (272) „….. a krom toho všichni vědí, proč tu je.“ Ta formulace „všichni vědí“ se mi odedávna líbila. 😛
  (279) Hlavně v Černobylu zkoušeli něco hodně přísně zakázaného (a jiná konstrukce taky).
  (281) To nebyly „manažerské chyby“, to byla činnost výslovně zakázaná.

 244. Ajrovko, je to jednoduché, Shapiro to veřejně řekl a tedy se dá předpokládat, že to „veřejnost“ – tedy „všichni“ vědí. 😀

 245. A ad munice ve Vrběticích – Dost by mě zajímalo, kdo ji prodal komu a jaké množství a pro koho je (nebo byla) určena…

 246. 291

  ASi ji koupily za lacino soukromé firmy od státu, s tím, že je někde prodaj.

  Koukal bych se po pojistných smlouvách…….

 247. Dopřál jsem si masochistickou půlhodinku v podobě tiskové konference presidenta Zemana na Moravě. Bože, to je hovado. nic jíného se k tomu nedá říci.

 248. Niko, o tom článku vím a považuji ho za celkem závažný. Ale docela rád bych viděl, jak z té fotky, co byla na Aeronetu, někdo tahá nějaký text. Nemám problém s tím uvěřit tomu, že US ambasáda se tu snaží zasahovat do vnitřních záležitostí, ale prostě ty „důkazy“, co byly v tomto případě poskytnuty, považuju za nesmysl…

 249. 297-to je přímá účast, podobně jako Babiš. Už není důvod dělat to jinak, lidé si zvyknou.

 250. halladine, já si to dal přímým přenosem na ČT24.

 251. 294 – co lepší, nebezpečnější…

 252. (293) Čím dál, tím stejný, Dušane.
  (302) Vyjímečně souhlasím. Aeronet smrdí. Celý.

 253. 302

  No , mě by fakt nenapadlo překládat transparent , který nesu.

 254. Namrzlé troleje – třeba by to vyřešil duhový průvod.

 255. 306

  N|emáte bůhví jakou představivost.Na Palbě byly fotky ukrajinských samohybných děl a tanků vedle školky v Mariupoli

 256. Z diskuse o muničáku:
  „Bydlím asi 5 km vzdušnou čarou od Vrbětic a to co tady média píší jsou pěkné blbosti a vůbec tomu nevěřte. Dnes od 7 do pul 10 byl jeden výbuch za druhým, snad co každou sekundu. I z fotek pořízených z okolí a kopečků je zřejmé, že kouř stoupá úplně z jiného místa než jak byla první exploze. Nejvíce byly podle článků slyšet rány a třásly se celé domy úplně v opačných obcích ležících od Vrbětic, než jako první výbuch. A jestli samovolně vybuchuje něco v posouvajícím se kráteru, to by bylo ran pár, ne kanonáda přes dvě hodiny. A úsměvné na tom je, že v prohlášení se píše cca 20 neřízených explozí. V tom ,,nejlepším“ myslím i 20 najednou. Takže děkujeme mediím a všem nejvýše postaveným v našem státě, že nám podávají nepravdivé informace a snaží se snaží ututlat co se tam dnes vůbec stalo.“ ….

  Pokud je to pravda, a nikdo to tam nepopřel, tak opět média – no comment

 257. Mno, takže v záporožské elektrárně jim shořelo trafo:

  „Dle informací provozovatele jaderných elektráren Ukrajiny Energoatom, dne 28. listopadu 2014 v 19:24 došlo k odpojení třetího bloku Záporožské jaderné elektrárny od sítě účinkem ochrany proti vnitřnímu poškození generátoru. Důvodem pro odpojení se stalo poškození navíjení transformátoru napětí sekce napájení pomocné jednotky bloku.

  Automatika ochrany bloku zareagovala dle projektového algoritmu. Blok je převeden do studeného stavu bez připomínek. K radiačním rizikům nedošlo. Předběžné hodnocení úrovně události dle mezinárodní škály jaderných událostí INES: pod škálou/úroveň „0“.

  V současné době probíhají práce na obnovení napájení pomocné jednotky. Připojení k síti se plánuje k 5. prosinci.“

  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-streda-3-prosince-ukrajina-rusko-separatiste/r~4357ec8a7a0111e48ee3002590604f2e/

 258. poškození navíjení transformátoru napětí
  a hezky čřesky „poškození vinutí transformátoru“
  A čím to poškození bylo vyvoláno? Zkratem, výrobní vadou, mechanicky, vytečením oleje ….?

 259. Jakkoli se můžeme ošklibovat nad Zemanem, zůstává neoddiskutovatelným faktem, že dosáhl v ČR absolutně nejvyššího volebního výsledku v parlamentních volbách 1998 (skoro 2 mega hlasů) a též v přímé volbě si získal 2,5 M hlasů.O tom se nějakému Sobotkovi nebo Babišovi může jen zdát. Předstihl i Klause a Topolánka s jejich nejúspěšnějšími výsledky (1992, 2006)
  Toho Škrholu hraje záměrně, je to podle mě taková lidová figura jako byl Tonda Zápotonda. Na rozdíl od pana Shapira zná Z. důvěrně český elektorát.

 260. Jó, jó, kdo se ptá, moc se dozví.
  Případně: A kde je ten soudruh, co se předtím ptal? 🙂

 261. 309-kolega bydlí v sousední obci a popsal to naprosto stejně.

 262. Vrbětice? To je ta obec, kde slaví Silvestra už od října?

 263. Matzurko, to závidíš, co?

  “ Podle nejnovější analýzy DNA musel některý z mužských příbuzných (bratr nebo otec?) tohoto krále vychovat(!!) dítě, které jeho žena (švagrová nebo matka) zplodila s jiným mužem (zahradníkem nebo podkoním).“

  Která redakce dělá ty analýzy DNA???
  Nemohla by si nechat udělat analýzu DNA toho redaktora, co to napsal?

  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/60713/to-je-svet-nic-uz-neni-svate-v-britanii-nekteri-vedci-zpochybnuji-puvod-kralovny-alzbety-ii.html?fb_action_ids=681212338664160&fb_action_types=og.comments

 264. Brejčír,

  Šumaváku, my děláme analýzy jen z mutantů vlastnoručně vychovaných 🙂

  By mne zajímalo, kdo to britským vjedcům sponozoroval – jestli nějaký zarytý anarchista nebo co… Oni mají v UK tu vladařskou pozici fakt tak napevno s pokrevní linií ?
  A jo, sponzoring na takové blbostě jim fakt závidím, jinak invenci ne, to vypadá, že namají do čeho píchnout 😀
  Kdyby raději vymýšleli, zda by nešla genovou terapií léčit třeba hemofilie anebo muskulární dystrofie….

 265. No, tak já myslím, Šumaváku, že podobně by se dala zpochybnit legitimita leckterého rodu 😀

  Docela věřím, že když to nešlo jinak, leckterý panovník to radši neřešil, hlavně že byl dědic.

  otázka ovšem je, kdo by to po tej Alžbětě vzal, kdyby teda nebyla legitimní. Představ si, že by našli nějakýho bezdomovce, z kterýho by se vyklubal potomek Richardova levobočka…..

  Ale jinak mi není jasné, jak byl nástupce Richarda spřízněn se svým nástupcem a mám pocit, že jako vzdálený bratranec nemusel mít nutně stejný chromozóm Y jako Richard

 266. Šumaváku, mně z toho vyplývá jediné – Richard II. nebyl synem svého otce.
  Jeho (tedy nevlastní) sestra byla manželkou Jindřicha VII. a jak v její, tak v Jindřichově linii nic zpochybněno není. Takže Bětka II. je z obliga. 🙂

 267. „Kdyby raději vymýšleli, zda by nešla genovou terapií léčit třeba hemofilie anebo muskulární dystrofie….“

  On to jim asi, Matzurko, nikdo nedá prachy, to není taková senzace.

  Ostatně, jestlli se nepletu, tak jde jen o porovnání DNA, to asi není zas tak velkej badatelskej výkon. Nebo se mýlím?

 268. Hm, tak jestli byli Richard III. a Jindčich VII. příbuzní tak, je Jindřich byl ženatý s Richardovou nevlastní sestrou, tak pak opravdu nevím, jak by mohl mít J. s Richardem shodný chromozom Y….

 269. maYdo, oni byli příbuzní. Plantageneti něli v rodině Jana z Gentu a Tudorovci byli jeho potomci.

  …Ač nekrálovskou, přec významnou linií rodu byli Beaufortové, potomci Jana z Gentu, 1. vévody z Lancasteru a jeho třetí ženy Kateřiny Swynfordové. Beaufortům náležel titul vévodů ze Somersetu a byli jednou z prominentních lancasterovských rodin ve válce růží. V legitimní větvi vymřeli po meči v roce 1471. Byli předky Jindřicha VII. Tudora, který se v roce 1485 stal anglickým králem. Větev Beaufortovců odvíjející se od nemanželského syna Jindřicha Beauforta, třetího vévody ze Somersetu, přežívá dodnes pod jménem Somerseti a jsou nositeli titulu vévodů z Beaufortu….
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Plantageneti

 270. Tak to jo…

  Ale ten gen se mohl ztratit klidně ještě před Jindřichem Tudorem, ne? 🙂

 271. maYdo,
  samotné porovnání DNA profilu badatelský výkon skutečně není, chci to po svých studentech v rámci cvičení a u zkoušky 🙂
  U tak starých pozůstatků je výkon z toho vůbec nějakou DNA dostat, a samozřejmě udělat ten profil, aniž by přitom došlo ke kontaminaci současnou DNA. Na to musí být docela „vytuněná“ laboratoř a obvykle to dělávají dvě nezávislá pracoviště, aby se vyloučilo pochybení lidského faktoru.
  On taky mohl být kukačka ten Richard III. 🙂

  Kdyžtak zkusím pohledat původní publikaci, která se tím DNA výzkumem zabývá, takhle střílím naslepo – Brandtovy věty jsem zatím nenašla, tak snad aspoň v genetice budu úspěšnější.

 272. Pokud se ztratil u Tudorovců, tak určitě. Pokud se ztratil u Platagenetů, tak je to asi jak jsem psala v 324.

 273. No, to je pravda, Matzurko, to by mohl 🙂

  kdoví, kolik genetických linií by se našlo, kdyby se to bralo jeden panovník po druhém:-)

  Konec konců, chlapi pořád někde v poli válečném a když táhl kolem hradu fešnej trubadůr….

  Radši to nechat spát.

 274. Mno,
  pro zvědavé a zvídavé, originál vědecké publikace v AJ je volně ke stažení zde, v supplementary information najdete i rodokmeny:
  http://www.nature.com/ncomms/2014/141202/ncomms6631/full/ncomms6631.html#supplementary-information

  Suma sumárum, novináří jsou senzacechtivé hyeny všude…. mitochondriálka jim sedí, tedy dva současníci – potomkové Richardovy sestry, mají stejnou DNA jako tento jejich praprastrejda (jediná mutace u toho současného vzorku se za více než 500 let mohla přihodit, tudíž nevýznamná). Co se týká markerů v linii otcovské, jsou to skutečně vysoce variabilní úseky. Z pěti současníků, potomků Johna Gaunta, takto jednoho ze dvou potomků Edwarda III, ovšem nikoliv z linie vedoucí k Richradovi, jsou 4 mužové se shodným profilem, ten pátý se odlišuje. Ovšem ani jeden z nich nemá profil podobný Richardovi, a publikace kdesi mezi odstavci připouští „false-paternity“ v obou liniích s tím, že už předchozí bádání dospěla k odhadu, že tato falešná paternita se v průběhu staletí vyskytuje v 1-2% případů.
  Ti novináři jsou na žalobu, a pokud to zmiňovaní vědci nepřivedou na pravou míru, měla by je královská rodina popotahovat taky – navrhovala bych skřipec nebo něco podobného.
  Tak zoufalé spekulace…… Navíc jak jsem při prolétnutí UK tiskem zjistila, současné panovnictví skutečně není vázáno na krevní linii.

 275. Jo,
  a nejde o ztrátu genu, ale o profil tvořený souborem variabilních markerů, podobně jako se používá v kriminalistice. Jsou ovšem všechny na chromozomu Y, takže je tím paternitní linie určena poměrně dobře. Tak rychle zase nemutují, aby se změnil jeden typ v druhý.

  V zásadě by to chtělo hlavně vyvzorkovat Edwarda III., tedy přímo z jeho pozůstatků, a bylo by jasno kdo a kde. Tak doufám, že je někde dobře pochován a magory k němu pouštět nebudou.
  K vládnutí se musí vychovávat, a pořád být lepší potomek krve nekrálovské, ale zdravé, než dopadnout jako již dřívě zmiňovaný španelský Habsburk Karel II. Očarovaný.

 276. Matzurko, dík!
  Ona špecifiká britských vjedců v kombinaci s novinářskými hyenami je zcela vražedná kombinace pro cokoliv! 😀

 277. No,
  ti vědci jsou v tom napůl nevinně. Jen si tak zaspekulují o falešném otcovství, a novináři se o zbytek postarali. Nebo se tak vědci postarali o publicitu svého výzkumu…
  Raději nebudu psát, co si myslím o údajně jednom z nejrenomovanějších vědeckých časopisů Nature.

 278. No ty královské rody jsou tak pomíchané,že by se mohl kterýkoliv evropský příslušník královskéhorodu ucházet o titul krále z důvodů gědičnosti v kterékoli zemi 🙂

 279. Halladine, když už jste se pustil do Forsytha, přečtěte si ještě Ikonu. Tam je rozebíráno následnictví ruského cara. Docela zajímavý shluk podmínek, co všechno musí takový panovník splňovat, přičemž rod není až tak důležitý… 🙂

 280. Ale jo,podmínky byly- třeba náboženství. Ale já mluvím o právech vyplývajících z příbuzenství. Samozřejmě těch potencionálních následníků jsou tucty.

 281. Matzurko,
  my, zootechnici, takovouto situaci taktně nazýváme „přilití krve“ a velmi to prospívá potlačování degenerativních tendencí… 😀

  Zrovna včera, předevčírem jsem koukal na jednoho opěvovaného hannoverského hřebce (To je takové staré plemeno jako královský rod v GB) a na ty vollbluty v jeho původu a vytvořil jsem novou definici plemene:
  “ Hannoverský kůň je takový kůň( bez ohledu na původ), kterého rada plemenné knihy zapíše do plemenné knihy.“ 😉 😀 😀

  Protože ten i vzhledem připomínal cokoliv, kromě klasického hannoveráka. 🙁

 282. Ostape ad 339 – např. se musí dokázat včas zbavit všech ostatních zájemců… 😀

 283. No v tomhle románovém případě to za něj udělali jiní. 🙂

 284. Šumaváku,

  velmi výstižné 😀

  Se divím, že na tom Hollywood ještě nespustil nějakou sérii, o potomcích falešné krve a intrikách a úkladech…. Možná by to byl větší trhák než svého času Čelisti, nebo Titanic. Ty fantasy mi v poslední době přijdou na jedno brdo, bez nápadu, vycmrndlé, stokrát okopírované.
  A např. nechápu, proč už zas udělali remake Robina Hooda, když Ivanhoe by mohl být stejně úspěšný ? A jestli mi slouží paměť, ani by nemuseli měnit předlohu ve smyslu přežití hlavního hrdiny. Ale ono je asi pohodlnější recyklovat Artušovskou legendu do zblbutí….
  To jsem od genetiky poněkud utekla, že 😉

 285. Ivanhoa natočili dokonce i Rusové 🙂

  Asi si podle jména mysleli , že jde o Rusa 😉

 286. Halle,
  pravdu díte, nějak mi toto uniklo – knihu jsem četla jako povinnou literaturu k maturitě z AJ, ale film jsem neviděla ani jeden (a to v USA adaptaci z osmdesátých let hraje i Sam Neill, později dr. Grant v Jurassic parku :)…)

  Jdu se stydět do pelechu, dneska jsem už na odpis.
  Všem přjei dobré noci a hezkých snů.

 287. Matzurko, nic si z toho nedělejte, já zase viděl název „Čelisti“ a chvilku mi trvalo, než mi došlo, že nejde o hráče na smyčcový hudební nástroj… 🙂

 288. Ostape 🙂

  Ale já už fakt blábolím, viz ty překlamdopjqkůrrnkjv…..ZZZZzzzzzz…..

 289. Remake ? Dnes?? O tom jak židé, Izák s s Rebekou ( „čarodějnicí“, kterou miloval templář!)pomáhají s pomocí pasáčka vepřů a zbojníků na trůn Ríšovi ?
  By je nezachránil ani ten útěk z Aglie. 😉 😀 😀 😀

 290. Dobrý večer, všem.

  Blíží se start kosmické lodi Orion neboli MPCV, Multi-Purpose Crew Vehicle, Víceúčelová pilotovaná loď

  Za několik hodin 4. 12. 2014 by měla odstartovat z Kennedyho mysu nová americká vesmírná loď Orion na svou první testovací misi „EFT-1“ (Exploration Flight Test 1). Poněvadž raketa, která by ji měla standardně vynášet do vesmíru, ještě není vyrobena (jedná se o raketu SLS – Space Launch System), tak ji nyní do vesmíru vynese současná nejsilnější raketa USA a to Delta IV Heavy. Je na ní úžasný pohled s těmi dvěma boostery, co má po stranách.

  Start by se měl odehrát v čase 13:05-15:44 SEČ, tedy našeho času. Samotná mise bude poměrně krátká, bude trvat pouhé 4,5 hodiny, takže dnešního večera se v případě úspěšného startu dočkáme i přistání (pěkně do oceánu s padáky tak, jak jsme tomu byli zvyklí u projektu Apollo a jeho předchůdců Gemini a Mercury)…

  Loď uskuteční pouhé 2 oběhy kolem Země, přičemž ten druhý bude mít nejvzdálenější místo cca 5.500-5.800 km daleko od Země a poté půjde již rovnou na přistání. Dalšího letu se dočkáme nejspíš až roku 2018. Třetí let v poořadí, tentokrát již s lidskou posádkou, by se měl uskutečnit teprve kolem r. 2021. Američané, jak se zdá, nikam nespěchají… Festina lente… Potom už prý budou létat na Mars a k asteroidům. Podpora života samotné lodi Orion je celkem 21 dní. Ovšem k ní se váže ještě servisní modul (vyrábět by ho měla evropská ESA), takže hlady a nedostatkem kyslíku američtí astronauti, až poletí na kýžený Mars, snad trpět nebudou…

  Na palubě bude speciální čip, do kterého byla laserem vypáleno hodně přes milion jmen. Koncem října jsem sem o té možnosti nechat si vyvézt své jméno do vesmíru psal. Pokud jste to někdo mimo mne využil, tak se o to více těšte spolu se mnou a celou mou rodinou na úspěšný start…

  Pro názornější informace sem dávám několik odkazů:

  – Obrázek lodi Orion a rakety Delta IV Heavy na startovní rampě:
  http://jdem.cz/bq89r5 (obrázek je možno si zvětšit, je ve vysokém rozlišení).

  – Velice hezky udělaná animace celého letu Orionu (trvá něco kolem 4 minut) a je v HD:
  http://jdem.cz/bq89y4

  – Zde by měl běžet přímý přenos, určitě poběží i na NASA TV, ale zde běží již nyní:
  http://spaceflightnow.com/2014/12/02/orion-eft1-mission-status-center/

  Tak si to prosím zítra (dnes) užijte a ať Orionu přeje počasí a štěstí, aby mohl úspěšně odstartovat. Nechať je Vesmír a Prázdnota provází svou přízní…

 291. Zde je ještě jedno poučné video „Orion: Trial By Fire„:
  http://jdem.cz/bq8988
  lze ho nastavit i na HD.

  Chtěl jsem ho dát původně do předchozího příspěvku, ale Šumavákův web umožňuje beze ztráty kytičky vložit pouhé 3 odkazy.

  My všichni, co jdeme zítra na Šakalovu přednášku, tak zřejmě přijdeme o přistání. Takový je život. Nevyzpytatelný a krutý. Ale Šakal se svým Horním Žižkovem má samozřejmě přednost… 😉

 292. 346
  Já k maturitě nečetl nic, všechno jsem měl dávno přečtený 🙂
  A Walter Scott patřil k mým oblíbencům.
  Přesto jsem měl mezery – některé slovenské obrozenecké spisovatele. Ty jsem dohonil až po tom, co jsem se přiženil na Slovensko – probráním tchánovy knihovny.

 293. Dobré ráno vespolek,

  Halladine, pokud jste měl všechno přečtený, dobře vám tak 🙂 !

  Já jsem ženská vybíravá, i co se literatury týče. Co zavání až příliš romantikou mne moc nebere, takže jsem ráda, že nám angličtinářka udělala rozumný výběr doporučené literatury. Já to nakonec ze seznamu přečetla všechno (už nikdy nebudu mít tolik bezstarostného volného času jako na gymplu….)
  Co jsem „nedala“ byly autoři ruské provenience, pokud tedy nešlo o sci-fi…

 294. Matzurko,
  co se týká čtení, byl jsem jako smrt.:-) Bral jsem všechno. Já přečetl i tu Vojnu a mír, a fůru dalších ruských klasiků.

 295. Mno, co se týká zrušení Soutstreamu. Rusko ( pokud se povede turecký projekt) prodá to , co prodat chtělo přes Soutstream. Náklady budou menší, protože podmořská trasabude kratší.
  No a pokud se zastaví transport přes Ukrajinu, budeme mít problém……

 296. Dobré zas ráno… 2 BohousB ad 350 – Festina lente – to je zpevněná čočka?
  To se nedivím, že nespěchají… Jsou důležitější věci, než lítat do vesmíru – jak se ostatně přesvědčil ten šéf projektu přistání na kometě… Košile je důležitější…
  No a potom, nestíhá se lítat do vesmíru, když se musej organizovat převraty a vyvážet ta správná demokracie. Ta propaganda kolem toho taky něco stojí – no není to sranda… Co taky ve vesmíru, že? Ještě tam neotevřeli ambasádu, tak nemohou organizovat spontánní revoluce. Baráky se střechama pro snipery tam taky zatím nejsou – tak co tam?

 297. 354 nickname, jsou blbí či neinformovaní či oboje. Myslejí si, že čím hůře se lidé v Rusku budou mít, tím lépe. Jako by neznali či si nepřipouštěli okolnosti vývoje v Německu po Světové válce. Říkají si pravice, objevili Hayeka tak jako jiní Marxe, Engelse, Lenina. Jejich rozhled je od ranní kocoviny k večernímu flámu, papouškují o ruských tancích, o chybějcích vložkách, hajzlpapíru a banánech a od svých komunistických vrstevníků se liší jen tím, že mají obrácené znaménko.

 298. tak vida, rusové budou na vojně jezdit na elektrokolech.
  https://www.youtube.com/watch?v=-43rUpta1BE
  to jim chválím, s tím rozhodně nenadělají takovej bordel po zeměkouli (včetně jejich uzemí) jako s těmi odstavenými Zily a Uraly.
  Pro zajímavost, kolo s těmi řemenem staženými baterkami ujede 320km (baterie typu dálka) a maximální rychlost je 110km/h (baterie typu speedy Gonzáles). Cena je cca 300 000 rublů. Pro srovnání, Čína staví podobná vozítka za padesát tisíc kč.Ale na druhou stranu, nejde čínanům na to připevnít kalašnikov 🙂

 299. Festina, to je italská stáj. Do žlaby dávají čočku místo ovsa, proto byli jejich koně tak rychlí. Reaktivní pohon. Kdyby prase mělo křídla…

 300. Но на беду грянул Крымнаш, и 44 млрд руб, которые в 2016-2020 гг. должны были пойти на реконструкцию и строительство автодороги, а также моста через Лену, решили перенаправить на инфраструктуру Крыма и, в частности, строительства моста через Керченский пролив. Всего на развитие Крыма планируется потратить порядка триллиона руб, а Сибирь может немного подождать.

  http://vasily-sergeev.livejournal.com/6730766.html

  Hlavně že mají Krym 🙂

 301. Rezy: to je sjednotí v podpoře cara. Nesměji se Rusům ani Ukrajincům. Směji se politikusům resp. analýzám předkládaným k věření.

 302. (363) Tam je to teď interbanditální záležitost, už dlouho vítězí Putinův bandita. 😛

 303. 364, netuším Nickname o čem mluvíte. Pokud Car zanedbává tímhle stylem východ, tak se mu to vrátí. Jezdit tyhle trasy o deset či patnáct let déle ve stejném blátě a přitom svět most přes Kerčskou užinu, to se bude asi všem zůčastněným líbit.

 304. rezy, vy jste to nečetl? Já ano. Když Rus nemá polské zelí, uskrovní se a chroupe tuřín od bábušky. Když ani ten není, oloupe si břízu k svačině. Čím bude hlouběji do žlabu, tím víc bude báťušku milovat.
  K čemu autostrády. Saně stačí.

 305. Vrbětice – nechce se mi komentovat něco, co zde bylo probráno dálkově řízenými experty. Stačí si prohlédnout diskuse k oficiálním zprávám. Mezi blbečky, kteří opakují to, co si media myslí, že by měla pustit z nepřesných informací politiků, se míchají místní, kteří vědí, o čem píší.

  Několik odkazů:

  http://zpravy.idnes.cz/nejhlidanejsi-misto-v-cesku-dp6-/zpr_nato.aspx?c=A121129_021308_zpr_nato_inc

  https://www.google.cz/maps/place/Vrb%C4%9Btice,+763+24+Vlachovice/@49.1143999,17.910025,2927m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x47137b56ccef8fe1:0x28cdb233a560ff37

  http://www.vtusp.cz/vtuvm

  Další nápovědy – rakety SS-20 a zpracování paliva.

  Likvidace paliva z raket NATO v areálu Bochemie, vybudovaném s dotací českého ministerstva obrany přes 30 milionů Kč.

  Přeprodej munice z balkánských skladů po přebalení v Česku a vývozu do Iráku.

  Prej pojišťovna!

 306. 368, jo to bejvalo Nickname. Možná stará generace, ale dneska??

 307. dvd – nezlob se, ale my se řídíme podle slovenského počasí, takže znám nejenom internetové mapy posledních dnů, ale i konkrétní údaje z konkrétních stanic. Je jasné, že na Žitném ostrově jsou jiné podmínky, než v Popradu, ale přesto i na Slovensku byly v pondělí oblasti s deštěm a teplotami pod nulou. Jen jako dokreslení napíšu dnešní situaci u nás. V Kloboukách 4 nad nulou, vysoká oblačnost, bez deště. Horní Lideč (kde je i železniční spojení na Slovensko), jeden nad nulou, siholí. Horní Lideč je od nás šest kilometrů severně, siholení je místní výtaz pro jemné až nejjemnější mrholení. Ve Vsetíně, což je jen dalších dvacet kilometrů severně, ale padesát výškových metrů níž, bylo ráno v devět hodin minus jeden stupeň mrholilo a voda namrzala na chodnících na ledovku. Na silnici je posoleno – vlhko, ale na mostech (nadjezd nad nemocnicí) ani sůl nestačila a klouzalo to. Když se podívám na meteorologickou mapu, tak je v Holešově jeden, v Mošnově dva a v LIberci osm stupňů. Nemusím nic měnit na mém přesvědčení, že Slováci zvládli ledovku lépe než my.

 308. Nickname,
  pokud dcera nechce být ve 4 letech princezna (či jiná dívčí role) ale vědátor, tak raději volejte psychiatra nebo připravte šrajtofli na přeoperování pohlaví ve vyšším věku.
  Klidně mi nadávejte do genderových stereotypistů, ale hraní si s panenkami je IMHO veledůležitý výchovný prvek pro budoucí mateřství.
  Jo, najdou se vyjímeční jedinci, kdy holčička s tatínkem raději buší kladívečkem do ponku, ale rozumný tatínek jí i při této činnosti bude dávat najevo, že je malá ženská a ne kluk.

 309. Matzurko,

  dnešní generace mladíků je tak levá, že děvče , umící zatlout hřebík bude na roztrhání 😉

 310. “ Dceři jsou čtyři roky, jak z ní udělat vědátora?“

  Řezat, řezat, řezat!

  Nikoliv dceru, ale rodiče. 🙂

 311. Putinův aktuální projev….že by opisoval ze Šumaváka?

 312. (371) Praha neměla prakticky žádné problémy s ledovkou na silnicích, ale ty troleje prostě namrzly. A nikde jsem nenašel reálný receprt, jak tomu zabránit. Takže vyjímečně ajznboňákům spíše věřím, že jediné, co by mohli udělat (kromě posolení trolejí 😛 ) by bylo vůbec nevyjet a to by to schytali stejně.
  (372) Se mnou nebušil ani kluk (a že je doma i v garáži dost do čeho bušit), ale kdyby projevila zájem potomkyně, raději bych jí dával najevo jak správně bušit, než co je či co být má.

 313. Schumachere,

  přiznám se ! Ten projev jsem Putinovi napsal já ! 😉

 314. 377 Halladine, mám to chápat jako doznání, žes mi nahlížel přes rameno?

 315. 378

  Schumachere, fuj !
  Tak primitívní ! 😀

 316. Schumachere,

  ty dvě stránky , ve kterých jsi nadával na Američany jsem vyškrtnul. Ne, že by to nebyla pravda, no ale ….;-)

 317. A odlet Oriona stopnut, prý je někde pod letovou dráhou na hladině loď, což se asi nesmí.

 318. Halladine,
  jistě, milovaný tatínek dcerku všechno naučí, ale pořád ji tituluje dívčím oslovením – a hlavně by ji měl varovat, ať to před svým vyvoleným nepředvádí moc brzo. Aby si nakonec nevzala lenocha, co ji bude z kanape navigovat, že má kromě vaření a péče o dítě ještě vyměnit kola na autě a postavit zahradní altánek. Nene !
  Raději ať ho sám proklepne, a pozve k vzájemnému seznamování na sekání trávy, štípání dřeva či podobné aktivity – pokud se mládenec nezraní, postupuje do dalšího kola 🙂

 319. Ono je to s dělbou práce v domácnosti občas velmi srandovní 🙂
  Jednou jsem zase v kychyni žehlil plenky a přišlo sousedka . Ta kuchyň byla naproti dveřím na chodbu, a pokud někdo stál ve dveřích, a nebyly zavřeny kuchyňské dveře, byl perfektní přehled.
  A sousedka mě sparřila při oné bohumilé práci, a hned mě začala nahlas vychvalovat.
  Bejvalce to očividně nebylo vhod 🙂
  No a příště, pokud jsem prováděl onu činnost, a někdo zazvonil, radši mě v té kuchyni zavřela 🙂

 320. KOntroluji palivové ventily u booster raket, startovní okno skončí už za hodinu.

 321. Tak uvidíme, jestli se jim podaří ty ventily rozhýbat.

 322. Promiň Martine, ale ona byla na Slovači v úterý poĺadovica ? Já ji tam totiž nenašel. Nu a když ona nastane, jako před dvěma lety v Bratislavě, tak trolejová doprava zkolabuje. A zkolabovala. Ostatně v Káhiře problémy s ledovkou v úterý také neměli.

 323. Vypadá to špatně. Ventil na nádrži s vodíkem pořád nepracuje tak, jak by měl. Takže ještě 40 minut a pak asi až zítra…

 324. 384 Matzurko, krom toho naprosto nehodné pro prezentaci za účelem bližšího seznámení, protože u děvčat jsou hledány jiné přednosti a dovednosti než výměna kulových čepů u přední nápravy.

  392 Bohouši, měli si na to objednat ruský Proton. Tam by to Voloďa poklepal francouzákem a hotovo. Zatím co HOLLYWOOD už rutinně dobývá galaxii, NASA se stále potýká s problémem jak se vyštrachat na oběžnou dráhu. Alespoň, že to šíření míru, demokracie, lidských práv a prosperity všude ve světě jim za ty šílené prachy funguje.

 325. Matzurko, jeden problém je, že děvčata často odmítají brát na vědomí výsledky takových rodičovských testů, a špatný „prospěch“ nápadníka berou jako rodičovskou schválnost.
  Protože láska….

 326. Schumachere, není to tak dlouho, co zrovna u Protonu nějaký Voloďa namlátil francouzákem či kladivem jedno z čidel polohy vzhůru nohama (podle vyjádření odborníků ho tam jinak než hrubým násilím dostat nemohl), raketa se po startu chvíli potácela, zkoušela letět vodorovně a pak raději spustila autodestrukci… 🙂

 327. Ventil…zajímavé, Honeywell po připsání 0,03 procenta se na NYSE kótuje za rovnou stovku.

 328. 395 Ostape, protože si vzal malej francouzák.

 329. Halle,
  jestli moudrý netuším, ono taky záleží na tom, jestli tatínek dokáže to kladivko do ruky vzít za správný konec… obecněji řečeno, nechme děti být dětmi, ale nezapomenout, že opravdu existují rozdíly mezi maminkou a tatínkem. A jestli bude jednou dívenka raději vrtat v motoru a manžel zatím upeče vánoční cukroví, to už je jejich věc, ne 🙂 ?

 330. Protože láska…. ano.
  Taky to od rodičů vyžaduje opravdu velmi diplomatické schopnosti – viz vánoční příběh s rubínem, kdy Hercules Poirot byl nucen jet na venkovský anglický dům pátrat po zlodějovi. Chování paní domu je v tomto ohledu velmi poučné 🙂
  Dále pak paní Kondelíková, abychom byli také ti budíci 🙂

 331. Schumi, vony to sovětský metody holt musí použít někdy i „vyspělá“ konkurence. Žel Bohu to tak vypadá, že to dneska odpískají. Ostap má pravdu, nicméně Američané pokud vím, tak už takto problémy s ventily řešili…

  Mám-li hřešit na svou chatrnou paměť, tak startovací okno bylo původně stanoveno na termín od 4. do 6. prosince. Tak ještě dva dny máme k dobru…

  Ostape, Rusové přezbrojují i v raketových nosičích a tuším i na Protony jednou dojde. Teď oznámili, že končí s raketami typu Rokot. Taky za cca 3 týdny by měli vyzkoušet svou novou raketu Angara, nyní již typu 5 (těžká verze). Zkoušku v červnu s lehkým typem rakety Angara 1.2 úspěšně zvládli.

  Čas 15:40 se nebezpečně přiblížil… 🙁

 332. 394 Halladine, záleží na parametrech testů. Například tatínek dřevorubec je může mít nastavené jinak než například zubař. Umět na autě všechno opravit je sice praktické a chvályhodné, jenže praktičtější je schopnost vydělat na nové auto. V praxi je žádanější válet se v exotické cizině pod manželem, než aby on se v tuzemsku válel pod autem.

 333. Bohouši, řekl bych, že Kosmonautix sledujeme oba 🙂

 334. TAk asi nic….je 15:40 a odpočítávání nezačalo.

 335. Ostape, nejenom ten. Ten je v mém příépadě pouze jeden z mnoha…

  Konec. Odpískali to. Těšme se na zítra. Ovšem předpověď počasí na zítra je poněkud horší. Z dnešních 60 % je zítra na 40 %. Škoda…

 336. 391 – dvd – nedá se nic dělat, musím přiznat, že moje dojmy nemohu ničím dokázat. Kromě toho si pamatuji nanejvýš, co jsem dělal dneska dopoledne a už vůbec nic ze začátku týdne.
  Obecně usuzuji z vlastní zkušenosti, že počasí v Čadci, Žilině i Púchově je stejné, jako na naší straně severovýchodní Moravy.

 337. Ještě mi povídejte, že nemáte nikdo rodinný přijímací rituál? Já myslela, že v každé rodině je někdo, kdo je pověřen prověřením zájemce o přifaření se do rodiny. U nás jsem to já. Když starší dcera přivedla představit svého vyvoleného, zrovna se vyorávaly brambory. Milý chlapec dostal do ruky košík a hurá na pole. Na oficiality bude čas až bude po práci. Ta mladší dovedla toho svého v létě. Zrovna se sušilo seno. Tak dostal hrábě a ukaž co umíš. A teď na mě dokonce připadla povinnost „přivítat“ vyvoleného neteře. Toho dovedla den před Silvestrem. Akorát bylo potřeba odstranit na hřbitově rám hrobu,který jsme rušili. A krumpáčem se oháněl statečně.
  Dlužno dodat, že onen rituál má výhody pro všechny zúčastněné. Chlapci vědí do čeho jdou a nic moc už je v takové rodině nepřekvapí. Ta horší je, že nemohou později uplatnit reklamaci,když věděli…No a děvčata si tou zkouškou ověří: Neutekl teď, neuteče ani později.

 338. maYdo,
  z hlavy nevím, myslím, že to vyšlo to ve sbírce „18 oříšků k rozlousknutí“, a rozhodně přečíst, v seriálu to docela zaniklo.

 339. Matzurko, dík.

  Asi bych si to měla přečíst, i když jestli se potomci vyvedou po mně, tak to bude akorát „zaplať pán Bůh, že ji/ho konečně někdo odvede“ 🙂

  Zrovna dnes bych je dala zadarmo komukoliv 🙂

 340. 398 Matzurko, to je asi tam na jihu nějaká tradice…

 341. Bohouši, já se co nejpokorněji omlouvám.

  Obskočil mně nějaký bacil a drží se mně pevněji, než Káča čerta. Vždycky to už vypadá, že se sbírá k odchodu a zas si to rozmyslí.
  A hlavně mně přepadá, zvlášť ve vytopenýcjh prostorách, kd eje více lidí pohromadě, nekontrolovatelný kašel.

  Takže radši kašlu na přednášku, enž abych kašlala na přednášce 🙂

  Pozdravuj šakala a všechny, kdo dojdou.

 342. Mno, ono takovej francouzák… Jestlipak víte, že kousek vedle se tomu říká Englander?

 343. 2 BohousB ad 401 – „Teď oznámili, že končí s raketami typu Rokot“ – jak se tak koukám, co se děje v přední Asii (Prešpurk a okolí), asi nastupují inovované rakety typu Kokot!

 344. maydo 🙂
  do patnácti řež, po patnácti střež, po osmnácti děkuj tomu, kdo odvede čerta z domu ? 😀

 345. Ale hovno, vážení… Každej si tu hubu musí nabít sám, nikdo jinej to za něj neudělá… A co by zblblej kluk neudělal pro kus prochcanýho masa, že? Tak ze sebe dělá blba a votroka a v pomatení smyslů řekne to svý Ano, aby za nějakou dobu slyšel – Jménem republiky…
  Probatum est… Takže ani jednej dceři jsem do ničeho nekecal, je to jejich život a já ho za ně žít nebudu. Jen jsem jim suše sdělil, ať nepočítají s tím, že bych dělal hlídacího dědečka. AFAIK, zatím to zabralo… Ostatně, na vypěstování toho správného vztahu k dětem stačí jedna dvanáctihodinová služební cesta přefakanovaným letadlem.
  Jo Herodes… To byl panečku král, ten to s dětma uměl…

 346. TAk nějak, Halladine…..

  No, zítra chodí Mikuláš, tak třeba si je nějakej čert odnese 😀

  Jenže bych si nepomohla, protože mně dnes namíchli, že nejsou schopný se domluvit, aby si předali klíče od babičky. A kdyby je za to odnesl čert, byla bych na nákupy a další výpomoc pro babičku sama.

  A na domácí práce taky….

 347. PeSi,
  z toho letadla jsi právě vylezl 🙂 ?

  Jižní tradice neznám, já i manžel jsme ze severní Moravy. Ale souhlasím s Danou, jen ať se mladej zapojí co nejdříve; je ale samozřejmě na dceři, jak se pak rozhodně.
  V podstatě jde jen o to, ukázat ji vyvoleného i v zátěžových situacích apod.
  Jestli usoudí, že je jí milejší esoterický filosof, tak je taky na nedělní obědy zvát nebudu; pokud za mnou přijedou na víkend i dětmi s tím, že zatímco já budu honit děti košťátkem od rošťáren mi mladí posekají trávu a naštípané dříví srovnají do přístěnku, tak to budou vítáni.

 348. Halladine, Ty jsi zlatej jak moje korunka 🙂

  Už se těším na louskání. 🙂

 349. Sakra, ti čínští komouši jsoiu zatraceně schopní !

 350. No, komousi… Hale, já tam nějakou dobu byl… Vsechno jine, nez komousi. Spolecenske rozdily, proti kterym je viktorianska anglie hadr…

 351. Koukám, že všichni jsou na Šakalově přednášce o architektuře. A architekturu tu právě provozuju v praxi. Spolu s vnučkou stavíme perníkové domečky. Chaloupky už jsou ve stavu hrubé stavby – čeká se, až zatvrdne pojící materiál a pak se přidělají střechy. Letos to nebude chalupa pro každé vnouče, ale do každé rodiny jedna. I tak je jich 5. Vnučka už spí a já uklízím tu spoušť. 🙂 Snad mi ještě zbudou síly na focení a umístění na rajče. 🙂

 352. Tak jsem se vrátil z přednášky mistra Šakala…

  Přednáška jako vždy OK, příště bude „Libeň„. Šakal si při svém mládí nebyl schopen vzpomenout, na dotaz dámy z publika, kdypak že bude přednáška následující? Tak se má žena dozvěděla od našeho známého, který ty přednášky organizuje, že se Šakalova Libeň bude konat 28. ledna 2015. To pro info pro místní, třeba DVD, kteří potřebují dopředu plánovat, aby v čas přednášky nebyli třeba u svých Bajuvarů a MaYda se jistě do té doby stihne vykurýrovat…

 353. Do tý doby, Bohouši, stihnu zase něco chytnout 🙂

 354. Ale Libeň, to si vychutnám….

  Leží nám v tej lokalitě dvě žádosti o umístění stavby na ouřadě. Z toho jedna, která se řeší už deset let….

 355. Hlavně, Dano, abys měla ty chaloupky v souladu s územním plánem 😀

 356. Dano,
  tebe by měly tvoje děti na rukou nosit a modré z nebe dodávat v pravidelných intervalech; takovou babičku jim musí všichni závidět 🙂 (já tedy určitě)
  My těm našim tak akorát zapálíme vzpomínkovou svíčičku a perníčky holt budu muset s dcerou napéct sama. Právě jí začalo bolez v krku, ale doufám, že na „paragrafu“ neskončím…tfuj, tfuj, tfuj, dobrá sílo při mně stůj !!!!

 357. Ano, už aby Ukrajina byla šlenem EU a NATO:
  „I nový ukrajinský parlament zůstal věrný tradici rvaček. První se odehrála ve čtvrtek, pouhý týden po ustavující schůzi. Nervy na uzdě neudržel Volodymyr Parasjuk, který ještě před nedávnem velel dobrovolnické rotě na Donbasu. Zdálo se mu, že ve Vrchní radě získávají posty stoupenci proruské Strany regionů. „

 358. Ahoj! Quivisi, to byl ten co seděl za mluvícím Porošenkem v maskáčích?

 359. MaYdo, ony zatím vypadají, že jsou chráněné památkovým úřadem. Jedna křivá dopředu, druhá dozadu, další nabok…Já prostě na jemnou titěrnou práci nejsu. Já tak sekeru, krumpáč, motyku, hrábě. V nejhorším kelňu. :-)))

 360. Dano, to moc nehlásej, jinak je památkáři prohlásí za kulturní památku a nedovolí, abyste je snědli.

 361. PeSi, ahoj. Ad tvá impertinentní [418].

  Tobě by se líbilo víc, kdyby se jmenovala UR-100N (rusky УР-100Н)? Původně to totiž byla mezikontinentální vojenská raketa – v kódu NATO to je SS-19. Ona nemá moc velkou nosnost (cca slabé 2 t na dráhu ve výšce 400 km). Takže ji nahradí Angara 1.2.

  Nevím, jestli bychom ji jako členové EU neměli správně nazývat EURockot. Ono je to s ní totiž totiž takto:

  Kvůli mezinárodnímu využití ji Rusové pojmenovali Rockot a spolu s Němci založili společnost Eurockot – sídlo společnosti je v Brémách. Jeden let stojí cca 14 milionů dolarů. Tady máš na ně odkaz: http://www.eurockot.com/

  Na raketě Rockot asi nejvíc vadí její palivo. Pohonnou látkou je totiž asymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý. Ten asymetrický dimetylhydrazin má být odporně jedovatej (nejsem chemik) a používají ho i Protony a proto, když Rusům nějakej Proton havaruje v Bajkonuru, tak je z toho pokaždé velkej průser. Půlka Kazachstánu je votrávená a Kazaši vždy z toho několik měsíců přímo šílí…

  Proto Rusové vymysleli tu stavebnicovou řadu raket Angara, které používá jako palivo speciální petrolej a kapalný kyslík. Rusové to dokonce nazývají ekologickým palivem. Stejné používají i ty jejich nové Sojuzy. Tam, když dojde k havárii, tak celý Kazachstán jen rozkvete… 🙂

 362. maYdo,
  ať si Belgičani ty „french fries“ vetknou za ucho nebo někam jinam, stejně jsou mnohem lepší americké brambory, resp. jejich prapředek nahrubo krájené „chips“ z anglické dvojky „fish nd chips“ (bramborové lupínky jsou něco jiného, byť si to „chips“ dávají do názvu taky).

 363. Tak, vesnice je hotová, kuchyň jakžtakž uklizená, ještě dát Šárce atb a hurá do hajan. Zítra mě čeká zubař. A musím s sebou vzít Šárku – nesehnala jsem hlídání, takže sbalit hromadu pastelek, papír, knížky a snad to tam vydrží.
  Kdyby se někdo chtěl kouknout na tu mou starobylou dědinu, tak je tady: http://dannag.rajce.idnes.cz/Pernikova_vesnice_2014 . No, nic moc… 🙁

 364. Matzurko,

  Belgičani se prý ksichtí na Američany, že jim ty brambůrky ukradli, že první, kdo je vymyslel, byli oni. 😀

  Ovšem mám dojem, že fish and chips je hlavně britská záležitost. Prý na ně kapou ocet 🙂

  A balí se do starých novin, což je klíčové pro některý detektivky. Někdo si přinese fish and chips, koukně na obal, zahlídne tam nějakou zprávu nebo fotku, dá si dohromady dvě a dvě a rozluštění záhady je na světě 🙂

 365. Jsem zaujatý, ale nejlepší bramborovoé lupínky jsou od pennsylvánské firmy GOODS, neboť jsou fritované v sádle.

 366. Martine, kontakt předán. Poděkoval, uvidíme. Přeci jenom to není tak jednoduché, jako jít k zubaři.

  Dano: krásné. Malá má 38, je zpocená jak vrata od chlíva. Ven nechodíme, jinak je čilá, takže dobré.

 367. K tématu vlákna: Šakal opět podal solidní výkon, ostatně jako vždy. Mimo jiné jsem z něj vyrozuměl, že závory, klasikem zmiňované v citátu níže, se s veškerou pravděpodobností nacházely na Tachovském náměstí, za pseudobarokní branou, o níž jsem rovněž nevěděl.

  „Zachraň se kdo můžeš, Žižkov soptí!“ Chodcům promenujícím po Husová Street se naskytlo hrůzně krásné divadlo. Z kráteru vrchu Žižkova vy­šlehly plameny, sopečný dým stoupal k oblakům a žhavá láva se valila po úbočích dolů přes zuřivé protesty hlí­dačů, ničíc pečlivě upravené záhony a nešetříc ani čerstvě natřených laviček. Zástup prchajících zlatokopů, kteří trpce pykali za svoje bezbožné rouhání, pádil cestou necestou dolů ke trati, v patách maje hřejivý proud roztavených sopečných hornin. Podle nejstarších pa­mětníků naskytla se tak mohutná a velkolepá podívaná naposledy roku 1877, kdy průtrž mračen přerušila ani­movanou zahradní zábavu listonošů, konanou na celém prostranství sadů na vrchu Žižkově.

  Uprchlíci dospěli v divém honu až k přechodu přes trať a taktak že podběhli pod klesajícími závorami, a již tu byla vřelá láva, které včasným stažením šraňků pohotovým výhybkářem bylo zabráněno valit se dále do žižkovských ulic a obtěžovat chodce.

 368. 444 – Tedy, musím přiznat, že nejvyšší počet perníkových domků, které jsem kdy viděl stát vedle sebe, byl jeden; a je tomu dnes téměř již padesát let, krucipísek. Ten ovšem oproti vyfotografovaným tehdy vykazoval určité technické zdokonalení, okna totiž nebyla namalovaná, nýbrž vyříznutá (ještě před pečením, pěkně lege artis) a před konečnou montáží zasklená červeným celofánem, zřejmě přilepeným bílkem. (Na celofán snad i sněhem domalován kříž příček? Už nevím jistě.)

  Jelikož okna tudíž byla takříkajíc funkční, inspirovalo mne to k myšlence a následně i pokusu zavést dovnitř osvětlení, pročež jsem přikročil k hloubení rýhy (v perníkové základně) pomocí lanového bagru Matchbox či možná Corgi Toys (ještě tu někde je, musím se podívat), za účelem položení elektrického vedení. Avšak jelikož nepamatuji světlo linoucí se zevnitř, pravděpodobně jsem zámysl nedotáhl do konce, a odtud lze právě usuzovat, že už to těch padesát let bude. Xakru.

  O dva tři roky později bych osvětlení asi již zvládl, to už jsem měl praxi. Jenže nikdy později už žádný perníkový domek nebyl. (Nepočítaje kupované, protože kupované se nepočítají.)

 369. Jo, ale já jsem prosím, teď, když už nejsem úplně sám, kdo zde čas od času odkazuje na pana Pecinu, sem chtěl dát i odkaz na jeho konkrétní případ: http://paragraphos.pecina.cz/2014/12/prazsti-predkriminaliste-pujdou-pred.html . A sice (a zejména) kvůli jedné větě z jeho stížnosti, na kterou tam odkazuje on:

  Osobám s menšinovou sexuální orientací svědčí oprávnění pochody typu Gay Pride konat, nikoli však být chráněny před tím, aby jiní občané proti jejich konání protestovali, ať už z jakýchkoli pohnutek, náboženských nebo politických.

  Protože to je přesně to, co žádný pravdoláskař a žádný pseudoliberál nikdy nepochopí a nikdy neuzná, ledaže by tím pravdoláskařem a pseudoliberálem zároveň být přestal.

  Jinak pokládám za potřebné zmínit, že s největší dávkou právnického myšlení (v tom smyslu, jak tento pojem chápu já) se v posledních letech setkávám právě u Peciny – snad proto, že vzděláním ani profesí právník není.

 370. Pecina se prý kdysi pokusil ukrást Čulíkovi Blisty, a byl kolem toho docela slušný povyk.
  A byla řeč i o vybílení účtu Blistů

 371. [451] Pročetl jsem si usnesení policie o odložení trestního stíhání Tomáše Peciny a přijde mi, že nešlo o vybílení účtů, nýbrž o mizernou komunikaci mezi Pecinou, Čulíkem a Kotrbou…

  Příslušné dokumenty jsou k nalezení zde na konci stránky:
  http://blisty.cz/art/15055.html

 372. Tomáš Pecina je matfyzák, kterým průměrní právníci pohrdají. Já ho počítám k české právnické špičce, i když titul nemá.

 373. Ostape, díky za ten odkaz v tvé [452] na článek „Jak se přednáší o Ukrajině„. Za přečtení to opravdu stojí.

  I ten první o ČT je dobrý, ale ten už jsem četl minulý týden. Dostal karmu…

 374. 452

  Procházková je děsná kráva. Už to, že si v několika zemích , ve kterých působila, pořídila místní manžely, aby se pak s nimi rozvedla…….

 375. Pardon, abych ji nekřivdil, vzala si jen Afgánce, s Čečencem jen žila

 376. Dobré ráno vespolek,

  Dano, ten skanzen je nádherný 🙂 !!!

  Paní Procházkové je kolik ? Symptomy jejího zanícení pro jednu jedinou pravdu jsem kdysi měla taky, ale tak jako teenager, kdy jsme samozřejmě spolu s Brontosaurem chránili přírodu i proti její vůli 🙂 Po třicítce mě to přešlo, možná díky celkem vyrovnanému osobnímu životu…nemusím hledat náhradu v zachraňování jiných.

 377. Dejte hysterce Aztéka, dejte hysterce Inka…

  Dobrý den.
  https://czpremysl.wordpress.com/2014/07/03/chovanec/
  Pan ministr (chovanec) šel do sebe a chce zakázat omamné a návykové látky. Jako první zruší poslaneckou kantýnu, doufám. Aby zákony nebyly přijímány pod vlivem.
  Poté zakáže nálevny a bary, prodej návykových látek v obchodech.

  Doufám, že se jeho spolustraníci a voliči těší na suchou budoucnost.
  Jen nechápu, co je na takovém boji nákladného. Prostě se nebude chlastat, ne?

 378. 460 Matzurko, „díky celkem vyrovnanému osobnímu životu…nemusím hledat náhradu v zachraňování jiných“ To je výstižné.

 379. 454 kocoure, vím jak Pecinu zarazit. Nechat ho vystudovat práva….

 380. 463

  No ne vždy to platí. věřím , že jsou lidi, pro které není důvodem takovýc aktivi nepřitomnost dobrého osobního života

 381. 427, To je smutné, Petře. Tak už i Tebe dostali. Vždyť přece každý ví, že…..
  To je varovný příklad pro každého před cestou do Číny. Vrátí se s vymyým mozkem jako agent čínského komunistického režimu. Každý navrátlilec z Číny by měl být zavřen do karantény a případně podroben intenzívní demokratické a lidskoprávní převýchově.

 382. 461 nickname, ano. Ministr Chovanec má moji plnou podporu. Nutno zavést všeobecnou prohibici zahrnující i dorhu nejrozšířenější a nejnebezpečnější, etylalkohol.

 383. Somálští piráti – není nad ruské řešení 🙂

 384. Noname, kolik dáváme za nesprávné tetování? Tak je to dobře. Co když v Bahrajnu je každá podobizna prezidenta zároveň jeho majetkem, propůjčeným poddaným. Zde by se jednalo o pohrdání soukromým majetkem, ne majestátem.

 385. Dobré ráno,

  Dano, chaloupky jsou boží. Máš kolaudační souhlas 🙂

  Tak jsem si nad tou Procházkovou vzpomněla na jednoho mýho dávnýho šéfa, který vždycky říkal, že tento jednoduchý pohled na svět je normální u jedinců do konce puberty. 🙂

  Nějak mi připadá, že jistým minus téhle civilizace, že čím dál více jedinců si ho může udržet až do penze a vlastně nikdy nedospějí…..
  Chovanec je blb, to se jinak říct nedá….

 386. 2 Schumi – kdepak, nejnebezpečnější je dihydrogen(mono)oxid. Návykový a silně toxický.

 387. Ale notak NoName! EU si přece na svém území za peníze svých daňových poplatníků může stavět co chce!
  Hlavně že ty roury nebudou patřit Rusům!

 388. 476-no to může, ale co s rourama bez plynu ?
  Jedině žeby reverzní tok ?? Protože ten řeší prakticky jakýkoliv problém s plynem.

 389. Co by? Ve Varně se postaví terminál na zkapalněný břidlicový plyn z USA.
  Když už tam budou ty roury…
  A také aby Rus viděl, že se EU bez něj obejde!

  Opustíš-li mě, nezahynu… psal jeden básník. 😉

 390. Problém je v tom, že Turci přes Bospor plynové tankery nepouštej, Je úzkej, mélkeja kdyby to bouchlo tak je Istambul . …….. jo, přesné tam

 391. A proč myslíš, že píši, že ho EU bude stavět ve Varně???? 😀 😀 😀

 392. No, oni ho ctéj stavét Ukrajinci u sebe 🙂
  Ale jinudy než přes Bospor to nemůže jít – ten emerickej plyn

 393. Ukrajinci chtějí stavět. Hloupost. Někteří politici/mafiáni chtějí provize. Když jim svěříte výstavbu terminálu v Hamburku, rádi ho postaví i tam.

 394. V Hamburku je trochu problém s místem… a kromě toho tam mají terminály na uhlí z Austrálie a Číny pro jejich ca 17 nových uhelných elektráren… 😉

 395. “ Provoz nových, moderních zařízení tedy ukazuje, že původní, robustní ruské pohyblivé schody byly extrémně předimenzovány oprávněně. Např. původní ruská pohonná hřídel ve stanici Hradčanská měla hmotnost 7,5 tuny, u nového typu Otis 1,6 tuny.

  I pro odborníka je totiž dost těžké si představit, jaké provozní zatížení působí na pohyblivé schody s velkou dopravní výškou. V praxi na novém typu např. došlo k destrukci relativně nejméně namáhané hřídele, která slouží k pohonu madel.“

  Zdroj: http://technet.idnes.cz/oprava-eskalatoru-035-/tec_technika.aspx?c=A130411_193856_tec_technika_rja

  A já myslel, že odborníci si sice představují, ale své představy přetvářejí do výpočtů… 🙁

 396. Pohonáři: proč metro nemá několik synchronizovaných pohonů schodů, několik hnacích kladek, např. po 20 metrech?

 397. Si to představuješ jako dopravníky na uhlí, ne? 😉 😀 😀 😀

 398. zdravím !

  No, lidé jsou různí,a proto každý čte(tj.získává informace) z různých míst: já jsem jako smrt-beru všechno, a proto čtu i alternativní zdroje. Docela mne zaujala informace-údajně z přímého zdroje- jak se v Česku dělá „průzkum veřejného mínění“, jak se veřejné mínění ovlivňuje a kým , a vůbec: jak se z neinformovaných lidí dělají voli, kteří pak volí do svého vedení voly 🙁
  http://aeronet.cz/news/jak-funguji-ceske-medialni-agentury-pro-pruzkum-verejneho-mineni-exkluzivni-vypoved-zamestnance-o-praktikach-spin-doctoringu-planovani-vysledku-pruzkumu-prefabrikace-volebnich-preferenci-ovlivnov/

 399. To si dělají….????? 😀 😀 😀

  „I pro odborníka je totiž dost těžké si představit, jaké provozní zatížení působí na pohyblivé schody s velkou dopravní výškou.
  Zdroj: http://technet.idnes.cz/oprava-eskalatoru-035-/tec_technika.aspx?c=A130411_193856_tec_technika_rja

  já teda měla za to, že provozní zatížení se musí spočítat a podle toho se dimenzuje konstrukce. Ono snad ani není nutné aby si ho doborník představil, hlavně že to dobře spočítá 😀

  Doufám, že až budu chtít spočítata nějakej strop, tak mi statik neřekne, že si to zatížení ani neumí představit. 🙂

  To by mně zajímalo, co ten novinář hulí….

  Marjána to nebude, takovou volovinu by nenapsal ani J.X. Doležal v rauši.

  Mimochodem, v diskusi to není nikomu divný, hádají se o to, jetsli jsou lepší ruský nebo jiný schody a jestli vadí, že se stojí vpravo.

 400. budu muset risknout, že při četbě mého příspěvku zase někoho jebne, ale musím se zastat konstruktérů jak těch sovětských tak i současných. Ano, mechanické rázy,dále mechanické krutové nebo délkové rezonance to všechno vybuzováno náhdoným nastupováním vystupováním lidí, to je oč tu běží. Zapadnutej kabát do mezery schodu a k tomu spousta hmoty v pohybu.. etc etc. To je skutečně nepředstavitelné co všechno může nastat, tudíž žádnej sychr není dost velkej, stojí na tom desitky lidí.. K tomu můžete připočist přechodové jevy rozjezdu atd atd. Proto se Rusové např. sychrovali silnější hřídelí a proč ne? V té době byla regulační technika na nějaké urovni a k tomu se musí přihlédnout a mechaniku navrhnout tak, aby se nic nestalo.

 401. To, že to dneska Otis dělá slabší je zřejmě důsledek toho, že si představí víc, než sověti tenkrát, ale je tu furt ten časový rozdíl mezi rohovými razítky a tudíž bych se Rusům rozhodně nesmál.

 402. Hmm..ten Babiš je úžasný. Četla jsem ten jeho projev, kterým obhajuje návrh státního rozpočtu, t.j. když nic jiného, tak by obhajoba měla uvádět alespoň přesné součty. A jestli umí tak počítat, tak začínám mít dojem, že v Agrofertu je coby bílý kůň. Viz: „je překvapující, že tenhle stát nebyl schopen spočítat ani to, kolik se tu rodí dětí, takže teď jsme udělali program na výstavbu kapacit základních škol v dalších místech naší země, a mateřských škol. Přihlásilo se, div se světe, 7 mld – 7 mld. nám tady chybí mateřských škol a základních škol. (?),“ řekl si své ke školství Andrej Babiš.“ – to asi počítal potřebu pro celou zeměkouli a přilehlou galaxii, nebo ne? Kolik že má Země obyvatel rodu homo sapiens?

 403. Statikové to mají Maydo mnohem lehčí, sečtou všechna zatížení ale neřeší velké dynamické rázy. Jen ta která lze předpokládat nebo jsou v tabulkách oblastí etc. Strojař musí mít řešení i pro případ, že si někdo na schodech veze nějakou konstrukci jako zavazadlo a na konci vystupu mu vypadne a šprajcne celej naloženej eskalátor.

 404. S „výbušným“ odhalením přišel německo-nizozemský analytický tým, který detailně zkoumal zprávu o tragické havárii letu MH17 nad východní Ukrajinou.

  Novináři z německé veřejnoprávní televize a deníku Süddeutsche Zeitung spolu s experty z nizozemské investigativní skupiny Argos zjistili, že v dřívější verzi zprávy (publikované 9. září 2014) byla část viny za zřícení letounu s 298 lidmi na palubě přisouzena Ukrajině. Tuto větu však později někdo vyškrtnul.

  A konkrétní výhrady na adresu Kyjeva? Podle expertů se dopustil zásadní chyby, když neuzavřel vzdušný prostor nad místem, kde později zahynuli cestující a posádka MH17.

  Pouhé tři dny předtím tam totiž separatisté sestřelili vojenský letoun – ve výšce 6500 metrů. Ukrajina pak sice nebe v prostoru zavřela, ale pouze do výšky 9750 metrů. Velká dopravní letadla přitom létají jen o kousek výš.

  http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-patek-5-prosince-ukrajina-rusko-separatiste/r~2d78ea987a3f11e4a10c0025900fea04/

 405. Taky pěkný…
  http://byznys.lidovky.cz/export-do-ruska-kvuli-sankcim-stagnuje-kontrakty-prebira-cina-pbh-/firmy-trhy.aspx?c=A141126_174515_firmy-trhy_mmu#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-souvisejici.clanky.clicks

  Zatímco se EU chystá přidat na sankční seznam další ruské společnosti a ukrajinské separatisty, ekonomické dopady v Evropě jsou stále citelnější. V srpnu, kdy byly sankce poprvé zavedeny, spadl export ze zemí EU do Ruska o 19%. Číslo reflektuje i protisankce Ruska na dovoz potravin z EU. Například italský export hotových výrobků do Ruska klesl téměř o polovinu.

  Dopad je o to větší, že evropské společnosti nemohou bez licence prodávat výrobky, které by mohly mít potenciální vojenské využití. To se týká třeba i traktorů, jeřábů nebo součástek pro opravu aut a náklaďáků. Za bezlicenční prodej hrozí pokuta až do výše 10% ceny prodaného zboží. Na licence se však čeká dva až tři měsíce, což obchodování dáel zpomaluje.

  Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/export-do-ruska-kvuli-sankcim-stagnuje-kontrakty-prebira-cina-pbh-/firmy-trhy.aspx?c=A141126_174515_firmy-trhy_mmu#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-souvisejici.clanky.clicks

 406. Rezy, já se nesměju Rusům, ale tomu, jak to napsali novináři.

  To, že …“i pro odborníka je totiž dost těžké si představit, jaké provozní zatížení působí na pohyblivé schody…“ je samozřejmě blbost.

  Odborník si samozřejmě představí ledacos, i ten kabát zaseklej do schodů a takové ty věci, co všechno může nastat, co si ani ten odborník nepředstaví, jsou brány do úvahy tím, že se vždycky nechává nějaká povinná rezerva právě pro neočekávané situace.

  Samozřejmě, i tak může nastat natolik mimořádná situace, kterou prostě „spočítat “ nejde, jakože někdo hodí na schody bombu, ale to už se rozhodně nebavíme o běžném provozu.

  Ale tak, jak je to napsaný, to vyznívá, že konstruktéři vlastně nevědí, s jakým zatížením při navrhování schodů počítat a co se tam vůbec během provozu děje.

  To se téměř rovná šíření poplašné zprávy 🙂

 407. 496 jo, přerostlé Apollo. Nouzový projekt jako náhrada za Constellation. Pospojované sudy s palivem jako do trucku plus kyslík aby to mělo v čem hořet, s pikslou pro lidi na vršku. Tisíce tun v luftu aby se vrátila jen ta pixla. Prý vícekrát použitelná. Jo, ten malý zbytek z toho všeho a navíc po repasi. Žádné dotankovat a na start. A tomuhle říkají „kosmická loď“. Přitom je to obyčejná kapsle jako na začátku před více než padesáti lety. Alespoň že něco. Raketoplán se mi líbí víc. Jednou se vrátí, USAF na úspěšně pracuje na technologii. Když Obama zkrouhnul NASA rozpočet, pracuje na tom armáda. Má na to páky, protože bezpečnost je mocný argument. Kdyby na to šly peníze vyhozené na šíření demokracie, lidských práv, prosperity a arabského jara, bylo by to o dost dál. Jenže to by hlasy voličů nepřineslo. Tak pořád je to Ciolkovskij, no ten bude furt platný, W. Braun a jeho A4 (V2).

 408. “ Strojař musí mít řešení i pro případ, že si někdo na schodech veze nějakou konstrukci jako zavazadlo a na konci vystupu mu vypadne a šprajcne celej naloženej eskalátor.“

  Ale o tom se bavíme, rezy, že ho mít musí – viz můj předchozí příspěvek.

  A že nějakej novinářskej matla, kterej neví, jakej je rozdíl mezi statikou a statistikou a plete si dynamiku s dynamem napíše nějakej blábol v tom smyslu, že jeden má dojem, že to nepočítají, ale věští z lógru.

 409. Ostape, docela zajímavý odkaz na online zpravodajství z Ukrajiny.

  -Ukrajinci vyklidili v Doněcku starý terminál.
  -děda Mráz bude na Ukrajině nahrazen Svatým Mikulášem
  -Ukrajina chce kupovat elektřinu od Rusů !!!
  -bulharský premiér pindá proti sankcím
  -Orbán se McCaina nebojí

  No a proč zrovna Mikuláš ?

  „Podpisem asociační dohody s Evropskou unií jsme zvolili evropský směr rozvoje. To se odrazí také na novoroční koncepci,“ vysvětlila pohnutky pro zavedení nového trendu zástupkyně kyjevské radnice Hanna Starostenková.

  Ono Mikuláš není úplně novoroční, ale zase Starostenková je v Evropě ještě krátce. Na dlouho to asi taky není, křesťanští svatí přece uráží muslimy.

 410. Schody, no, včera jsme na nich jeli se Šakalem. Před tím jsme se drobet navečeřeli….

 411. 498 rezy, jednoduše nešetřili materiálem a dali tam víc železa. Bez kurvítek.

 412. (492) Westíku, přečetl jsem alternativní zpravodajství aeronetu. Fabulace.
  O kvalitě média vypovídají i jeho čtenáři – viz komentáře.

 413. 2 Šumavák – ad 488 – jo, to by se ti odborníci ale museli napřed naučit trojčlenku a podobné zbytečnosti… Místo toho uměj redukovat stavy a propouštět tzv. přestárlé zaměstnance, kteří se ty potřebné výpočty naučili. A to se vyplatí, protože šetřit se musí, ať to stojí co stojí!

 414. MaYdo,

  nejsem technik, ale přepokládal bych, že se spočítá projektovaná zátěž, a břidaj nějaké bezpečnostní rezerva navíc.
  No a pokud ta náhle vzniklá zátěž překročí onu bezpečnostní rezervu, stane se průser.

  Jistě, všechno se dá předimenzovat, ale stoupá cena zařízení, a taky cena provozu. Ono rozhýbat tu hřídel co váží třeba 10 tun bude stát víc, než když má 2 tuny,

 415. 506, no já to tak nečtu, naopak si umím představit všechno co můžou předpokládat a dalších xxx připadů, které nikoho ani nenapadnou. 🙂 Nechal bych strojní konstruktéry těhle věcí na pokoji, že se tak vyjádří a novinář to napíše, nic v tom poplašného nevidím ..

 416. Schumi – už víme, kdo za to může.
  Ad regulace schodů – nejde jenom o úsporu materiálu, ale i o bezpečnost a účinnost. Divím se, že se jim schody rozjely neplánovaně opačným směrem. Pravděpodobně nezafungovala jedna z ochran. Nemusí to být chybou výrobku, ale i znalostmi finálního zhotovitele. Špatně zapojený drát.

 417. Suamchre, těžko kolikrát takhle na dálku rozhodnout, jesli se jedná o kurvítko nebo o umysl mít soustavu vždy pod kotrolou. Třeba ta uvedená destukce hřidele co pohání madla byla v místě, kde si to konstruktér přál(v případě xxnásobného přetížení), páč chtěl mít ostatní části ochráněné proti nějakému zablokování a když už se má něco poškodit, at je to součást která se snadno vymění. Nejsou uvedny žádné podrobnosti, takže bych nechtěl vic spekulovat. Na strojích jsou běžně momentové střižné spojky, pérové spoojky a vůbec existuje spousta strojních fíglů, jak přenést nějaké přetižení do místa, kde se pak snadno opraví…

 418. No a existuje vůbec směrnice EK pro eskalátory ? Akční program EU k eskalátorům ?
  Není ČR jedna ze zemí, která harmonizaci eskalátorů v EU sabotuje ?

 419. (510)nj, nickname, jdu se stydět do kouta (jako nekvalitní čtenář) 😕

 420. Np, jak jsem ten článek pochopila já, ono tam jde o běžném opravy nebo výměny následkem opotřebení.Za to není třeba nadávat ani Rusům, ani nikomu jinému, ( vyjma novinářů 😀 )každá věc či zařízení má svou životnost.

  Ale čemu nerozumím :
  „Svého času v DP Praha předpokládali, že nové schody od renomovaných výrobců budou mít životnost v řádu desítek let bez nutnosti větších oprav. Tyto představy ale vzaly záhy za své.
  Zdroj: http://technet.idnes.cz/oprava-eskalatoru-035-/tec_technika.aspx?c=A130411_193856_tec_technika_rja

  Nebylo by lepší se na tu životnost zeptat výrobce, než to nechávat na své bujné fantazii?

  Tím spíš, že mám neurčitý dojem, že co nejdelší fyzická životnost většinou není prioritou, protože než se zařízení rozsype, tak zastará technicky?

 421. ad 516: Neco jako „v ramci boje proti globalnimu oteplovani bude od roku 2020 maximalni prikon eskalatoru 2kW. Od roku 2035 bude vystavba eskalatoru zakazana. Vyjimka se udeli eskalatorum pohanenym primo fofrnikem, slunecnikem, mesicnikem nebo parem volu. „

 422. Vánoce z pohledu Schumiho 😉
  Sliby, že přijde Ježíšek – šíření poplašné zprávy,
  „Když nebudeš poslouchat, nic nedostaneš!“ – vydírání
  „Když budeš hodný, Ježíšek ti přinese…“ – podplácení
  Otevření dopisu Ježíškovi – porušení listovního tajemství
  Výroba vaječného koňaku – nedovolená výroba lihových nápojů

 423. Dobré odpoledne všem. Tak jsem prospal úspěšný start Orionu, poděkování Dušanovi, který to jediný okomentoval. Let probíhá přesně podle plánu…

  Takže pokud to odhaduji z hlavy dobře, tak kolem 17:30 našeho času by Orion měl úspěšně přistát v Pacifiku…

 424. My tady taky prošvihli, Bohouši. 🙂

  jeden kolega to měl puštěný u sebe a neřekl nic, hamoun jeden 🙂

 425. já to díky Dušanovi sleduju asi od desáté minuty letu.

 426. 522 sliby, že přijde Ježíšek – záleží na adresátovi. Zpravidla půjde o poškození cizích práv. Jen například v případě, že adresátem bude dítě souseda, člena či voliče KSČM, by takový výrok mohl být šířením poplašné zprávy.
  Vánoce všeobecně – omezování svobody vyznání, například když se nepostíš, neuvidíš zlaté prasátko (kdo pohrůžkou jiné újmy nutí jiného k účasti na náboženském úkonu (půstu)

  zabití kapra – týrání zvířat
  zapalování svíček – obecné ohrožení
  vánoční salát – ohrožování zdraví závadnými potravinami
  zpěv vánočních písní – porušení autorského práva, podle okolností i výtržnictví či
  nenadělení dárků podle přání – týrání svěřené osoby, případně osoby žijící ve společném obydlí
  „Půjdem spolu do Betléma…“ – zavlečení (kdo jiného lstí zavleče do ciziny nebo ho přiměje aby se do ciziny odebral (přinejmenším ve stadiu pokusu)

  Jenže Vánoce jsou až za čtrnáct dní, kdežto dnes „naděluje Mikuláš“.
  To je paragrafů jak nahnáno.

 427. MaYdo, ahoj. Já si to pustil ze záznamu na Technetu: http://jdem.cz/bq9hk5 (je to pouhé 1,5 min). Takové jsou konce notorických spáčů…

  Teď zbývá ještě úspěšně přistát, trochu to šplouchne a můžeme gratulovat…

  Hezké odpoledne Quivisi i vám a vůbec všem příznivcům kosmonautiky… 😉

 428. 518 MaYdo, to je v důsledku zásadního nepochopení pojmu „renomovaný výrobce“.
  Takovým je například Microsoft. Nejen mnou velmi často renomovaný.
  Velmi záleží na souvislostech.

 429. Právě teď dosáhnul Orion nejvyšší bod své dráhy (cca 5.800 km) a od této chvíle bude už pouze klesat…

 430. 527 Bohouši, dík, také jsem se potěšil. Jen aby to takhle fungovalo i při dalších letech. Tak větší nouzovou náhradu za Apollo mají. Na podnikání výletů v blízkosti Země to stačí. Ne na Mars. Na to je třeba pořádný vehikl, s umělou gravitací a stíněním. Najít způsob jak levněji dopravovat orbitální náklad a dostat tam silný, mnohokrát použitelný a hlavně spolehlivý pohon. A hlavně. Kde na to vzít prachy, jak je vyrazit z daňového poplatníka. Například, že kdo ovládá vesmír, ovládá zemi, že Čína a Měsíc.. Kvůli tomu si i velký skrblík utrhne od úst Kentucky chicken.

 431. Škoda, že se nedá uvažovat, že Zemi ovládá „lidstvo“-¨, šlo by všechno líp.

 432. (518)„Nebylo by lepší se na tu životnost zeptat výrobce, než to nechávat na své bujné fantazii?“ – něco jako „Slečno, ten salát je čerstvý?“ 😛

 433. Schumi, ahoj. Já vím, tobě by se určitě líbila asi loď typu Discovery, řízená zvlčilým počítačem Halem 9000, že jo… 😉

  Na to si asi ale ještě nějaký (dlouhý) čas počkáme. Nic lepšího zatím USA nemá. A Rusko je na tom podobně. To odstínění by měla tato loď zvládnout. Proto je nyní plná různých měřících pristrojků. Nicméně i mně se tato loď včetně servisního modulu jeví jako nepříliš velká pro tak ambiciozní úkol. Tam doletět opravdu bude zřejmě úkol pro mnohem větší vehikly, nežli je tento. K tomu mj. ještě taky zbývá zkonstruovat nové rakety s nosností srovnatelnou nebo i větší, nežli měl Saturn V, blahé paměti. USA to kdysi měla v plánu – rakety Nova. Smiřme se s tím, že přistání na Marsu se mnozí z nás již asi nedožijí. Leda bychom tam poslali stádo astronautků, trpaslíků. Na umělou gravitaci asi taky můžeme zatím zapomenout…

  Ale buďme vděčni i za tento krok, který se současnému pánovi bílého domku nepodařilo zatrhnout. Už to má chudák nervní taky za pár…

  Jinak ad Orion. Jeho přistání bude sledováno i pomocí Dronu. Už tam poletuje a čeká a čeká… 🙂

  Přistání se nám kvapem blíží… 🙂

 434. Jenom připomenu, že Discovery „byla postavena“ na oběžné dráze.

 435. Ostape, proč myslíš, že píšu o těch nových těžkých raketách. Ten marsovský vehikl se bude určitě stavět na oběžné dráze. A navíc, jedna země by to těžko zvládla…

  Přistání probíhá OK.

 436. Takže můžeme gratulovat…
  já to prošvihla, zrovna jsem dorazila.

  ještě aby měl vedoucí projektu politicky korektní košili!

 437. Ahoj. tak jsem konečně slyšel názory archeologa Bárty naživo – tedy v rádiu. Neštěstí. Brouk pytlík. Jeho nadšení pro mezioborové vědecké panely nemá mezí. V tomhle jsou spolehlivým vodítkem názory na mezioborová setkání, které kdesi popisuje R. Feynman. Nechápu proč je tolik lidí z něj vedle sebe.

 438. 533 Bohouši, to si piš. Nejvíc mě sere, že se toho nedožiju. Že se nedožiju toho čeho bych se chtěl dožít. Letů k planetám, užitečné fůze, nových pohonů, relativistických a mezihvězdných letů, alespoň trošičku odblbnutého lidstva Jenže neznám dne a ni hodiny, i když to hodně dobře půjde, zbývá mi zhruba pětadvacet let života, v jehož sklonku budu blbej a prolezlej ztrpčujícíma chorobama. A co je to pětadvacet let? Nic. Těch minulých uplynulo jak ubzdění. Kdybych mi pomohlo, že bych upsal duši, sakra, že bych to udělal. Kdybych mohl získat prázdné životy těch, které zajímá lautr hovno. Jak já toho Fausta chápu….Vlastní krví…. Kurvaštelunk!

 439. Rezy ad 499 – vždyť Tě nikdo nenutí se těm ruským eskalátorům smát.
  My spíše vzdycháme, jak dlouho vydržely a k výsměchu je Otis…

 440. 539 Oteplovači, Feynmann měl úžasné přesahy.
  Bárta? Nepřipadá mi, že tak moc přehání. Konečně, nejen Egypt, ale Řím…chvíli to jde nahoru, chvíli dolů, trosky starého jsou základem nového…

 441. Schumi ad 509 – formuloval bych to tak, že tam dali více LEPŠÍHO železa…

 442. Dobrý večer vespolek,

  tak Oriona si taky pustím leda ze záznamu, a budu k tmou přikusovat stylovou čokošku 🙂
  Jo, taky bych se chtěla dožít dalších realizací ze sci-fi povídek, i když třeba recyklaci vlastní vody a la Duna bych teda nemusela… Tak si dám aspoň panáka whisky a budu se prostě lidsky radovat 🙂

  Bártu jsem neslyšela, ale u jiných vědeckých kapacit pozoruji, že pokud se posunou mimo svůj obor a přidá se vyšší věk, nejenže broukoptlíkovatí, ale přímo jim hrábne. Asi to funguje jako se superstar, kdy za úspěch se platí mimoňstvím, tak holt kapacity zvyklé rozumět úúúplně fšemu začou mluvit do fšeho.

 443. MaYdo, to myslíš, aby tam neměl zobrazený nějaký ty hambářky hambatý?

  Oteplovači, v názoru na archeologa Bártu se shodneme na 100 %. Dokonce se shodnu i s A. K. … 😉

 444. mmch, Elvíra (šéf RNB)zkoušela vyhodit pár dolarů (jedna až dvě intervence) pro změnu v pátek, ale moc dlouho to nedrží… Ale Tataři jsou urputní …

 445. Nickname ad 514 – a co když to nebyl špatně zapojený drát, ale jen spálená pojistka a převodovka zařadila na neutrál… a dál už se postarala ta zasraná hnusná zemská přitažlivost?
  To znám. Mně když zastaví kůň tak také pokračuji dopředu a dolů. Zastavím s autem v kopci, nezabrzdím, v převodovce chřupna a auto se dá do pohybu zpět a dolů… 😉 😀 😀 😀

  A na tom eskalátoru stáli lidi a bylo-li jich dost…

 446. Rezy ad 515 – to ano to jo…“ jak přenést nějaké přetižení do místa, kde se pak snadno opraví…“ ovšem, překvapivé mi na tom přijde, že „údržba“ se tomu pak diví…

 447. MAtzurko,

  tak o tom, jak fungoval například replikátor na palubě voyageru nebo z čeho byl takový „pstruh ala krém“ v Červeném trpaslíkovi taky radši nepřemýšlet 🙂

 448. Matzurko – „i když třeba recyklaci vlastní vody “
  … recyklací vlastní vody je přece pivo Budweiser.
  To pivo už někdo pil… 😉 😀

 449. MaYdo a to autoři Červeného trpaslíka ani neznali Františka I. 😀 😀

 450. Eskalátory
  U inkriminovaných eskalátorů jde o výrobky firmy KONE (Finsko). Jejich provoz je reverzibilní – reverzace se pak většinou provádí pomocí přepínací spojky která je součástí (planetové) převodovky. (Automobilisté vědí.) Pro případné kritiky podotýkám, že jsem výrobní či montážní dokumentaci výrobce nestudoval, takže to ti Finové mohou dělat ouplně jinak i když nevím jak. Docela si dovedu představit, že chyba nemusí být v mechanice, ale přepínací jednotka dala prostě omylem impuls na přesunutí spojky. Jak a proč – nevím. Jak se před půl stoletím říkalo v NASA: „I am not that kind of engineer.“
  S čím musí konstruktér počítat? Se vším, co by mohlo nastat. Proto se u dopravních zařízení – a speciálně pak pro převovodovky – definují spektra zatížení. Ta se berou z výsledků dlouhodobých měření. Ze spekter zatížení plyne, co už stroj nemusí vydržet. Ve stavařině je ekvivalentem to, že dům vydrží skoro všechno, ale nebude se přeci projektovat na náraz dopravního letounu (9/11!). Ze spekter zatížení pak plyne životnost, kterou deklaruje výrobce. Tvrzení, že si Popravní podnik hl.m. Prahy myslel, že to vydrží x let je blbost na kvadrát a v mých očích to o něm něco vypovídá.
  Porovnávat hmotnost ruské (tedy sovětské) hřídele a hřídele jiné je rovněž nesmysl. Ono totiž taková zvětšení momentu setrvačnosti může negativně ovlivnit npjatosti sousedních sílců při bestacionárních stavech. (To se stalo před dávnými lety na jednom velkorypadle – tuším v SHD.) Otázka eskalátorů, dálkové pasové dopravy a pod. ke dosti komplikovaná. Na mnoha normách ISO pak bývá poznámka „It is not intended for use by the general engineering public.“
  A poslední poznámka: norma na eskalátory v EU pochopitelně je. A ty sovětské eskalátory jsou o něco rychlejší než norma stanovuje.

 451. BTW – o posunu významu pojmů formou změny názvů, resp. pojmenování už něco věděl před skoro 70ti lety starej Orwell, takže nic nového……počkáme 2 generace a pak to sprostě a jednoduše opajcnem i s chlupama – kohopak zajímá historie, ni ??

 452. „Výbuchy v muničních skladech bude přímo ve Vrběticích v sobotu řešit předsednictvo bezpečnostní rady státu, do níž patří premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš, ministr vnitra Milan Chovanec, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr obrany Martin Stropnický.“
  Zdroj: http://zlin.idnes.cz/lide-z-okoli-vrbetic-musi-znovu-pryc-hrozi-nebezpeci-tvrdi-policie-1f1-/zlin-zpravy.aspx?c=A141205_192357_zlin-zpravy_wlk#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

  Skoro bych řekla, že tahle sestava může, pokud budou ve firmě napáchat víc škod, než bouchající muničáky.

 453. Valaši jsou tvrdohlaví a nechtějí se vzdát vládním vojskům…
  Valašské království bojuje za sebeurčení a osamostatnění…

 454. …pokud budou ve formě, napáchat víc škod…

  dvakrát čti, jednou klik ….:-)

 455. Tak se dozvídám, že další finskou jadernou elektrárnu (Hanhikivi) postaví Rosatom. Řekl bych, že po tom co Areva předvedla v Olkiluoto se zas tak moc nedivím. Ovšem co Westinghouse?

 456. Ale jinak mi přijde vcelku veselé, že občané musí pryč kvůli ohrožení života (čího??) a vedení státu na jejich místě bude zasedat. Doufám, že kromě prokazované odvahy, budou mít páni ministři i maskáče!!

 457. Šimone – 556 – Já bych hlavně řekl, že server na který vede odkaz je nějaké podivné hnízdo jakýchsi náboženských pošuků. To za prvé.

  Za druhé, existuje mnoho velmi racionálních argumentů proti kanibalismu. Šíření nemocí a parasitů jen jeden z mnoha. Neobávám se proto, že by byl kanibalismus legalisován ani v tomto, ani v příštím století. Už proto, že pro stát je krajně nevýhodné, aby mu někdo konsumoval daňové poplatníky, když může baštit dovolené substance jako jsou brambory, knedlíky či vepřové.

  Na té teorii „oken“ patrně něco bude, jistě je to zneužíváno poměrně často (z hlavy mně napadá třeba odpor proti jaderné energetice či globální oteplování), ale není důvod to zmiňovat v souvislosti s nějakým nábožensko-moralistickým blábolením o kanibalismu, incestu, buznách apod.

  Mimochodem, v tom linkovaném článku je zmínka o incestu. Co je na něm vlastně špatného ? V moderní době, kdy je antikoncepce celkem běžná věc, je incest v podstatě neškodný. A i v dobách, kdy se o antikoncepci nic nevědělo, se celkem hojně praktikoval, zejména mezi šlechtou. Tak asi 6000 let do minulosti, až do starého Egypta, Indie, Inků, Aztéků apod. A 1.sv. válku proti sobě vedli bratranci… Byla to v tehdejší době víceméně jediná možnost, jak udržet majetek tak nějak v rodině 🙂

 458. DVD, ad [562]. Zdravím. Zrovna před hodinkou jsem si to rovněž přečetl. Co je nějakých sedm let zpoždění u Frantíků u Olkiluoto?

  Není-li pak lepší si položit namísto otázky, co na to Westinghouse, otázku jinou, co na to McCain?

 459. Tak ty Vrbětice, to je sranda na kvadrát. Ve finále se zjistí, že šlo o prostý pojistný podvod nebo o pokus zamaskovat čachry v účetnictví.

  Skoro bych řekl, že stát by neměl vlastnit a pronajímat nemovitosti, když to neumí. Pokud stát objekt pronajal a jako vlastník se měl dle smlouvy starat o ostrahu, jak je možné (pokud tedy budeme věřit novinářům), že tam místní chodili dírou v plotě na hříbky ?
  Kdysi dávno jsme dělali poměrně velkou zakázku pro podnik Benzina a tahali jsme optické kabely kolem jejich nádrží se strategickými zásobami bensinu a nafty. Tam by si do areálu pro hříbky opravdu nikdo cizí nezašel, jak to bylo hlídané.

 460. 565 – Pavle: kam ten odkaz vede je mi bohapustě jedno, pokud ten Overton bude umístěn u zahrádkářů na webu, furt je to on…
  Ta aplikace na kanibalismus je jenom příklad použití této technologie….příklad….ještě jednou: příklad….
  uff…
  ale máš pravdu: daňový poplatníci se NEMAJÍ papat;

 461. Jenom by mně zajímalo, co tam v těch skladech ve skutečnosti mají, že jsou z toho všichni podělaní až do úrovně předsedy vlády. Obyčejné dělostřelecké granáty to nejspíš nebudou. Podle připosranosti všelijakých čunitelů to skoro vypadá jako kdyby tam měli UFOna z Roswellu nebo pár jaderných hlavic, které se podařilo vyšmelit s Rusákama před rokem 1989 za barevnou TV, videorekordér a pár kazet německého porna.

 462. Ta technologie je stará jak lidstvo samo a je využívána k dobrému i zlému.
  Využití k dobrému – připomněl bych snahu F.D.R. dostat USA do války.

 463. No, tak ono i proti homosexualitě lze najít spoustu racionálních argumentů…..
  Abyses, PAvle, nedivil, až bude po Václaváku pochodovat Kanibal pride parade s Bursíkem a káčou biomadsou, okusujícími stehenní kost, v čele 😀

  „…. A i v dobách, kdy se o antikoncepci nic nevědělo, se celkem hojně praktikoval, zejména mezi šlechtou. Tak asi 6000 let do minulosti, až do starého Egypta, Indie, Inků, Aztéků apod.“

  No jo, taky to na nich bylo leckdy vidět 🙂

 464. Šimone – 568 – ale jistě, ta technologie masírování davu funguje a používá se.
  Nicméně se nemohu zbavit dojmu, že kdyby byl podobný článek napsán někde jinde a někým jiným a věnoval se mnohem palčivějším problémům než je křesťanská posedlost sexem druhých lidí, udělal by řádově větší službu.

  Jako příklad by se dalo jistě použít mnoho lepších témat. Z hlavy mně napadá třeba zneužití terorismu ke šmírování obyvatelstva, zneužití trestných činů všelijakých šílenců k omezení volného prodeje a držení zbraní, tolerance komunismu, zařazování všelijakých hololebců k takzvané „krajní pravici“ (ačkoli jde ve skutečnosti o levičáky jak poleno), tolerance velmocenského chování Ruska, ekologistická agenda (oteplování, soláry, větrníky, žárovky) či takzvaná „lidská práva“ projevující se tím, že somálský pirát dostane odškodnění za to, že byl nepřípustně dlouho držen ve vazbě na lodi a zároveň ho nelze oběsit bez průtahů na nejbližším jeřábu (když už tedy moderní lodě nemají ráhna).

 465. Pavle, nevím zda jaderných, ale spekuluje se o SS-20, O nějakém „přebalování“ a přeprodeji do Sýrie…

  No a pokud tam nejsou jen hlavice, ale třeba celé rakety… ony by stačily kaťuše… mohlo by to tam po okolí vypadat jako v Třeboni, než Čochtanovi došly sirky… 😉

 466. maYdo – 571 – Nechtěl bych se bukvic nijak extra zastávat, ale nějaký racionální argument na toto téma by mně fakt zajímal. IMHO totiž žádný racionální neexistuje.

  Ano, na těch šlechticích apod. to vidět bylo. Ale civilisace jako taková to přežila, takže proč se stresovat ? Zejména tedy v době, kdy antikoncepce existuje, je široce dostupná a risiko vzniku dementních dětí z incestních styků je celkem marginální u běžné populace. A u měnšin (cikáni) je to jedno, protože pokud má vypitý tatík děcko s vypitou mámou, tak dítě bude na odpis tak jako tak. I kdyby oba rodičové pocházeli z velmi vzdáleného kmene.

 467. a když jsem tu nedávno fsntazíroval o jaderné elektrárně a prolhaných mluvkách z Kyjeva, tak jsem byl kárán! A teď ttu skladujeme jaderné bomby či co! 🙂

 468. Šumaváku – 573 – tak o tom, že tam byly rakety (nevím zda tedy SS-20 nebo nějaké SS-xyz) se snad ani nespekuluje. Pokud tam byl závod pro přepracování prošlého raketového paliva, bylo by divné, kdyby tam neměli ty rakety s prošlým palivem. 🙂

 469. Zpátečníku – jistý rozdíl je v tom, že Dahmer to nedělal legálně. Legálně se to dělá leda v Africe a občas tam pozvou na hostinu leda francouzského presidenta. 🙂

 470. 578 — Nó, legálně, nelegálně… Marihuana taky pořád ještě je leckde nelegální, a přesto se dávno dostala do jakéhosi Overtonova okna, které se též ustavičně posouvá, aniž by to nutně mělo svůj obraz v liteře zákona.

  Konkrétně tenhleten Dahmer (pokud si ho tedy s někým nepletu, stránku jsem teď nečetl) toho koneckonců taky nenechal proto, že by na něj byla dopadla železná pěst spravedlnosti, nýbrž proto, že se mu doma hromadila biomasa v rozsahu, který už nedokázal spořádat, a v podstatě si s ní nevěděl rady. Proto se sám obrátil na policii — totiž, pokud né Dahmer, tak někdo jinej ve stejný situaci.

 471. 572 – tak já to psal hlavně proto, že v současnosti čelíme velmi masivní „kanibalské“ ofenzívě o tom, jak výhodné jsou sankce proti Rusku, jak civilizovaná vláda a společnost je na Ukrajině a jak vůbec, ale vůbec nepotřebujeme ruský plyn apod. – to vše s použitím této metody( která je samozřejmě velmi stará, což jsem – pro nepozorné čtenáře – zmiňoval už v dalším příspěvku)…ten Orwell si to také samozřejmě nevymyslel, psal jsem to hlavně proto, že si tu manipulaci ne vždycky uvědomujeme.
  Samotný kanibalismus byl zmíněn jenom jako značně kontroversní námět a pro zvýraznění jednotlivých manipulativních kroků.

 472. 581 — Samozřejmě, Šimone K., však ten kanibalismus taky beru jako mezní případ, kterým kamsi směřuji…

 473. Šimone – 581 – No, pokud by výsledkem té okenní manipulace bylo to, že se staneme nezávislí na Ruském plynu a ropě a vůči Rusku se zavedou krajně tvrdé sankce, které budou civilisované státy opravdu dodržovat, tam u mně dobrý a velmi rád se nechám manipulovat.

  Bohužel, historická zkušenost mně učí, že jsou to všechno jenom kecy a skutek utek. Kdyby Rusáci obsadili Pobaltí nebo třeba Finsko, tak jedinou reakcí ze strany EU a NATO budou petice na webu a mlácení prázdné slámy v Bruselu mezi moučníkem a kávou. Jo a možná Obava pronese nějaký projev ve smyslu „Ts ts ts, to se nedělá, ty Rusko ošklivé, zklamalo jsi mně. Za trest si nedám po obědě doutník…“

 474. [575] quivisi, protože jste nejspíš myslel mě, opravdu máte pocit, že jsem vás káral? Pročetl jsem si znovu svoje příspěvky 271, 275, 277, 279, 310 a 313 a stále mám pocit, že tam jsou primárně argumenty a ne vaše hodnocení.

 475. 582 – Tak speciálně u Vás vím, že to nemusím vysvětlovat 🙂
  to bylo pro některé další účastníky, neboť jsem seznal, že z příspěvku byly akcentovány….nehlavní údaje.
  Z poznámky o marjánce vidím, že jste pochopil, co jsem chtěl vypíchnout.

 476. (571) Hledat argumenty proti něčemu, co nelze ovlivnit, ale na zavření to obvykle není, je dost zbytečně vynaložený čas.
  (581) A zároveň kampani o tom, jací fašisté jsou Ukrajinci, jak je zcela mírumilovné a neimperiální Rusko provokováno Západem vůbec a USA základnami speciálně, jak ruský plyn vůbec není zneužíván k politickým cílům – využítí technologie je vskutku univerzální. On už jistý Machiavelli ….. 😛

 477. 583 – nějak jsem během svého života si nevšimnul, žeby se tlamocvikem (a to ta kanibalská metoda nic jiného není) dosáhlo technického pokroku…..
  Pokud jde o sankce, zcela nesouhlasím, považuji je za vyjednávací katastrofu, za chybu, což jak víme z bonmotu „Hovna v sametu“ je více než zločin……

 478. Obecně vzato mně bavi, kolik existuje šílenců, kteří touží být v jedné kleci s medvědem, když se na obranu proti medvědovi staví nová „železná opona“.

  A ona se staví, to jedna z mála věcí na které se s Putinem shodnu. Já jsem si té opony užil cca. 25 let a udělám všechno pro to, abych byl příště na té druhé straně. A pokud je k tomu nutno mediálně adorovat jiného bývalého sověta, so be it. Když nic jiného, je to další nárazníkový stát mezi Ruskem a civilisovaným světem, který kdyžtak poskytne čas a prostor k organisování účinné obrany. Kdyby se Ukrajina přichýlila k dubisku, dělí nás od říše zla jenom Slovensko, což je poněkud málo (jakkoli nechci Slováky podceňovat, partisáni v Tatrách jsou partisáni v Tatrách a ponorku na Štrbském plese také nelze považovat za zanedbatelnou palebnou sílu).

 479. (589) Zdá se, že imunita vymizí po přibližně stejné době medicínsky i politicky (a to jen za předpokladu, že vůbec kdy byla). 😛

 480. Já jsme se vždycky domníval, že nárazník je něco pevného, co jaxi zachytí velmi silný náraz….a že se nevytváří tím, že ho rozeseru (např. planejma nadějema) a následně mu řeknu, že mu na tu rozesranost půjčím (za lichvářských podmínek), ale musí napřed provést ekonomickej štryptejz…a vůbec: já mám teď jinou výkladní skříň své principiálnosti tajdle vo kus dál u Syřanů, řekněte si vo prachy doma v Evropě….
  no, zacyklená debata mě nudí, takže přeji (skoro) všem dobrou noc….

 481. Schumi – 587 – No mně na tom mate jedna věc. Když se jedná o naprosté banality typu „konkubína nechala špehovat manželku předsedy vlády“ či „opilý podnikatel přejel soudružku z rozvojové země“ či dokonce „vypasené prase z Monaka si dovolilo inkasovat 10 haléřů z prodané jízdenky MHD“, tak to létají odposlechy, vrtulníky, komanda, prokurátoři, zabavené tuny zlata, kufry s hotovostí apod.

  A tady, když bouchne docela velký muničák (a 15 tisíc tun je dost velký muničák), tak se víceméně nic neděje, OČTŘ nekonají, kukelníci nelétají, úniky do médií nejsou, prostě pohoda, klídek, tabáček. Jen čunitelé od náměstků ministra až po předsedu vlády rejdí jak splašené myši a ústy tiskových mluvků předkládají veřejnosti poněkud obtížně uvěřitelné historky o munici jenž samodetonuje vlivem námrazy a tak podobně.

  Kdybych byl paranoidní, tak bych spekuloval o tom, jestli si kus toho skladu nepronajal svého času Saddám, aby tam uskladnil své chemické zbraně, které se nenašly v Iráku… 🙂

 482. Teď prosím trochu vážněji, a zároveň ovšem též tongue-in-cheek, jako vždycky… Hloubavějším čtenářům jistě bylo od počátku jasné, že axiom zkurvenosti je pouhým fundamentálním kamenem v základech teorie zkurvenosti. (Bohužel pořád nemám čas dopsat ten esej, ač se jeho potřeba jeví stále naléhavější.) A ta – vedle mnoha jiného – říká, že pro samotného badatele zpravidla nebývá dobré pojem zkurvenost, označující jistý stav (sub)systému, vztahovat i na lidi. Vždyť cožpak člověk, bytost Bohem stvořená, je systém, potažmo subsystém? A má snad člověk stav?

  Zde však nespočívá ta hlavní výhrada. Teorie totiž říká, že největší riziko badatelovo spočívá v tom, že jakmile jednou začne o zkurvenosti uvažovat v kontextu s lidmi, neodvratně tím vstupuje na šikmou plochu, na jejímž úpatí se bude se vší pravděpodobností jevit sám sobě jako poslední spravedlivý. A to by pochopitelně byla katastrofa, proti níž se uhnilé končetiny prvních rentgenologů nebo legendární Slotinův malér se šroubovákem jeví jako pouhá neškodná lapálie. Než být tímto svědomím světa a posledním spravedlivým, to už bezpochyby je nesrovnatelně lepší nebýt vůbec.

  Jenže nežijeme v ideálním světě, a občas člověk holt na sebe musí odpovědnost a riziko vzít, i kdyby znamenalo možnost, že zaprodává svoji nesmrtelnou duši. Prostudujte si prosím, co dělám: (Je to podobné, jako když si dávní rentgenologové natahovali rukavice z gumy zahuštěné olovem.) Vynořilo se téma kanibalismu. Já nechávám vynořiti se Dahmera; nijak, všimněte si prosím, neříkám, že byl zkurvenec. Kdyby šlo o reálnou situaci, nejen o pouhý příklad, ve druhém kroku bych vytáhl na světlo Boží – pokud možno co nejjasnější, ostré a poskytující plastický obraz – pár zastánců kanibalismu. O nich bych také nikde neříkal, že jsou zkurvenci.

  Pozn. 1: Časem to, doufám, přečtou ti, s nimiž jsem byl včera na večeři; především v souvislosti s tématem, které jsme tam vlastně ani příliš nediskutovali, bylo ten den zmíněno spíše již dříve.

  Pozn. 2: All for now, jdu si lehnout.

 483. Šimone – 592 – No mně nějakých pár desítek milinů lidí nasraných krajně na Rusko přijde jako docela dobrý nárazník. A pokud si navíc na to půjčí na vhodný úrok, aby tu nasranost vyfutrovali moderním armádním klackem, tím lépe.

  Koneckonců i ty Mistraly by mohla Francie prodat Ukrajině, pokud si na ně Ukrajina vezme úvěr od Societe General. Kšeft je kšeft.

 484. V této souvislosti mně tak napadá, jestli by se nedal ten bouchající muničák opatrně prozkoumat a to dosud nevybuchlé střelivo prodat Ukrajině se slevou. Vyřešilo by se tím několik problémů naráz.
  Jednak bychom Ukrajinu jednoznačně podpořili, za druhé bychom se zbavili problematického zboží a za třetí by se zvýšilo HDP. A kdyby si na to Ukrajinci vzali úvěr u ČS tak by mělo profit i Rakousko (skrze Erste). Proč už vlastně dávno Zeman neagituje v Kyjevě s Krtečkem ?

 485. Dovolím se vmísit do debaty,

  PavleK, a jsou ti Ukrajinci opravdu nas… na Rusko ? Mně to tak nepřipadá; naopak jsou jistě dopálení na EU či USA, které se jim montuje do vnitřních záležitostí, planě slibuje a kulové dodržuje…

 486. Matzurko – no já znám Ukrajinců jenom pár (tady v ČR i tam na Ukrajině) a nasraní na Rusko jsou všichni. Naopak k EU vzhlíží s poněkud telecím očekáváním, podobně jako lidé u nás někdy v roce 2003 nebo tak nějak…

 487. Hm, tak můj muž taky nějaký Ukrajince zná a ti od počátku říkají, že když jde Ukrajinec proti Ukrajinci, je to v háji, ale že by byli nasraní zrovna na Rusku, že je toho příčinou, to nějak ne. A EU jim je vcelku ukradená.

 488. Je rozdíl mezi pravobřežními Ukrajinci a levobřežními. Výrok „Ukrajinci jsou nasraní na Rusko“ má asi tak stejnou relevanci, jako výrok „Čechoslováci jsou nasraní na Německo“ v roce 1938.

 489. Hmm, tak koukám, že ty Vrbětice nějak gradují. Lidé co se dneska v poledne mohli vrátit domů jsou opět evakuováni a zítra (proč až zítra ?) se budou evakuovat i další vesnice v poněkud širším perimetru. Začíná to připomínat film „Blízká setkání třetího druhu“. Jen si nedokážu představit jediný důvod, proč by měli emzáci přistávat ausgerechnet v nějaké díře po granátu někde na Moravě. Leda, že by chtěli natankovat slivovici. 🙂

 490. A proč bychom vlastně měli jednoznačně podpořit Ukrajinu? Tedy, v kontextu 596 ani ne tak Ukrajinu, jako spíše pár mafiánů, kteří jsou momentálně u lizu. Neboli, nutí nás něco jednoznačně podpořit Bugsy Siegela proti Costellovi a Lanskymu?

 491. Jinak, Pavle, promiň, ale představa, že stát, kde zatím každá vláda rozkradla, co mohla a současná se nejeví lepší, za půjčku z EU vybuduje funkční a moderní armádu, která se stane spolehlivou hrází a věrným spojencem proti ruskému medvědu a ještě bude tu půjčku vzorně a bez reptánísplácet včetně těch nevýhodných úroků jeví se mi poněkud pošetilou…

  Já spíš očekávám, že až budou rozkradený i půjčky z EU, další prachy nebudou a přehnaná očekávání o blahodárné náruči matičky EUnie budou definitivně zklamána, tak shledají, že to Rusko není zas tak špatný.

 492. Foundry – 600 – tak oni ti Čechoslováci v roce 1938 na Německo celkem nasraní byli a vygradovalo to po 2. sv. válce odsunem Němců ze Sudet.
  A dodnes se vede spor o to, zda se mělo či nemělo válčit s Německem už tehdy a zda neměl ten odsun proběhnout už v roce 1937 a jestli Mnichovská dohoda byla OK nebo nebyla.

  Tahle paralela je IMHO dost nebezpečná. Ještě by nějakého naivního snílka mohlo napadnout, že správná cesta je bránit se a preventivně odsunout Rusáky do Ruska. Podobně jako někteří bojovníci na Netu hlásají, že by bylo fajn odsunout muslimy z EU zpět do jejich domorodých prdelí.

 493. Foundry – 602 – „A proč bychom vlastně měli jednoznačně podpořit Ukrajinu?“

  Protože nemáme koule a technické prostředky na to, abychom Rusko jaderně vybombardovali do doby kamenné bez obav o jejich odvetu ? Protože se Rusko s ohledem na jeho velikost nedá rozumně vojensky obsadit ? Protože se Rusové nezbavili svého pošahaného mesianismu a chtějí si pořád hrát na světovou velmoc, která je konkurentem té naší ? Protože ruský způsob života je tomu našemu (tedy přesněji řečeno mému, ale bude nás asi víc) zcela cizí ?

 494. maYdo – 604 – ale jistě, že to tak nejspíš dopadne. Ale mezi tím uběhne tak 15-25 let a to už budu (s trochou kliky) mrtvej a bude mi to srdečně jedno.
  Opravdu nechci podzim života znovu prožít v náruči ruského medvěda na blbé straně železné opony. A pokud je nutno pro tento účel obětovat Ukrajinu, nemám s tím problém. Já nikdy netvrdil, že jsem nějaký lidumil.

 495. Dano, teď jsem viděla perníkovou vesnici. Obdivuju tě, jsi úžasná babička.

 496. Pavle K., schválně jsem psal „Čechoslováci“ nikoli „Češi“. Neboť Čechoslováky byly i 3 miliony sudetských Němců. A Slováci na Němce taky nijak moc nasraní nebyli. V roce 1938.
  Nevidím potřebu bombardovat Rusko. S Ruskem jsme neměli do převzetí moci bolševiky celkem žádný problém (ani zbytek Evropy), třeba Krymskou válku je těžko přisuzovat Rusům. Soudit tisícileté Rusko na základě 70-leté epizody je poněkud, no, kulantně řečeno, zcestné.
  A obchodovat je vždycky lepší než bombardovat. Poněkud mě překvapuje, že u tebe nacházím podobné názory jako u pomatenců P&L.

 497. No a historicky je levobřežní Ukrajina Rusko, pravobřežní Ukrajina Polsko. Těžko z toho lepit jeden svorný stát.

 498. Foundry – 602 – nebo ještě jinak. Pokud se snažíme operovat na území, které tradičně ovládají kmenoví náčelníci (mafiánští kmotři, zájmové skupiny, náboženské sekty apod.) je historicky nejúčinnějším nástrojem rozeštvat je mezi sebou a nechat je, ať se částečně či zcela sežerou. Zbytek chcípne hlady či na nemoce nebo se bude dát v budoucnu poměrně snadno vojensky porazit. To je zkušenost prověřená mnoha staletími.

  Je to zoufale nákladné, je to příšerně pomalé, ale je to asi jediná možnost, když se kdysi prošustroval jediný okamžik mezi lety cca. 1945-1950, kdy bylo možno Rusáky porazit jaderným bombardováním bez obav z odvety.

 499. Foundry – 610 – no já rozhodně nejsem Pravdoláska a ani se s nimi nijak neztotožňuji. Ale pokud PL soudí, že bez Ruska (a Číny) by bylo na planetě lépe, tak se s nimi v tomto jednom jediném pohledu shoduji.

 500. Jinak tedy aby to nevyznělo, že nějak nemám Rusáky rád. Já proti nim nic nemám.
  Pokud se vzdají všech jaderných, chemických a biologických zbraní, stáhnou se do prostoru mezi Ukrajinou a Uralem a opustí úplně vše od Uralu na východ, tak uznám, že to mohou být časem i neškodní sousedé (kamarádi ne, to ani omylem).

 501. Nahlížím a nestačím se divit.

  Vidím, že místního generalissima – jaderného bombometčíka jeho utkvělá manie v zabíjení Rusů atomovými bombičkami stále ještě nepustila. Zaslouží si právem řád Julije Volodymyrivny Tymošenko, zdobeném dubovými pařezy…

 502. Budou i nějaké výroky o nižší rase, nebo si je máme domyslet sami?

 503. 615

  Jadernému bombometčíkovi jaksi ušlo, že Rusko na nikoho útočit nehodlá, třeba jen z toho důvodu, že na to nemá. Ani počet obyvatel, ani ekonomické prostředky
  Jediné, co udržuje jsou jaderné zbraně, jako jediný obranný prostředek. A ten potřebují, protože v posledních deseti letech USA mnohokrát zaútočily na někoho, kdo byl zřetelně slabšíí.
  A taky obdivuju jeho nadšení pro USA. USA se totiž staraj jen o dobro USA, a jeho spojenci jsou pro něj jen naprosto postradatelný kanonenfutr.

  S výjimkou Izraele.

 504. Koukněte na světové zbrojní výdaje
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_military_expenditures

  U Ruska je třeba vzít úvahu, že hlavní část zbrojních výdajů teprve dohání doby za Jelcina a začátku putinovy vlády, kdy byla ruská armáda úplně bez peněz, a taky tak vypadala.
  Výzbroj šrot , nebylo ani na náhradní součástky. Zatímco USA stavěly každý rok 2 jaderné ponorky, Rusové postavili za prvních 10 let po zániku SSSR jen dvě……

 505. Dobré ráno vespolek,

  no, já znám Rusů jenom pár, vesměs přesídlených mimo Rusko, stejně jako Ukrajinců. Ani jednu z jejich domovin jsem nenavštívila; takže opravdu těžko se považovat za objektivní…. Nicméně u těch přesídlených pozoruji, způsob života natolik podobný mému, že radikální řešení mi opravdu na mysl nejde; spíš se přikláním k Foundrymu – obchodování stylem „já pán – ty pán“.
  Ovšem obávám sem, že vzhledem k velikosti Kotlinky jsme „kanonfutr“ pro kde koho.

 506. NO teda…. co se v katolické Itálii nestane…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/355596-italska-skola-zakazala-vanocni-jeslicky-kvuli-mozne-diskriminaci.html

  Tak něco podobného jsem zažila na vlastní kůži v maturitním ročníku na socialistickém gymplu. Trochu nám hráblo, tak jsme na zadní stěně ve třídě udělali y barevného papíru obázky zimních radovánek – sněhuláka na sáňkách, krmelec atd., a ze stropu visely 3D sněhové vločky.
  Soudružka profesorka na občanskou výchovu se mohla zjevit, schopná to hnát snad na KV KSČ, že krmelec jsou stylizované jesličky…. my koukali jak puci, věřící byli ve třídě snad dva, a moc se toho neúčastnili, snad pomáhali vystřihovat ty vločky…. tak musel krmelec pryč.

  Takže vstřícná předposranost (pardon, ale výstižnější výraz neznám, tohle politická korektnost IMHO fakt už není) opravdu není jen českým fenoménem.

 507. Vrbětice jsou takovým mikrokosmosem zdejkší společnosti. Nedovedu si představit americkou vesnici kde by nějaký federální (spíše státní) útvar nařídil evakuaci aniž by místní vládě (starostovi) důkladně nevysvětlil důvody. Vsadím se, že by vesnice jako jeden muž odmítla takové rozhodnutí jako nemístný zásah do jejich suverenity. Stačí si vzpomenout jak nevadské „vesnice“ zablokovaly úložiště jaderného dopadu, a že ta byla zabezpečena na nejvyšší dosažitelné technické úrovni.

 508. Orion je politický úspěch, nikoliv vědecko-technický. Je jen důkazem, že v NASA přes všechny Obamovy reorganizace, šílené programy jako předání technických informací „pokrokovým“ muslimským státům a podobná zvěrstva, se nadšncům podařilo zachránit něco z programu Constellation. Hlavně, že se podařilo zachovat team odborníků, kteří, až ten ušatec půjde do hajzlu, dokážou navázat na opuštěné programy.

 509. Dušane,
  ad 621, holt české vesnice byly příliš dlouho nevolnické…

  ad 622) Gratuluji a doufám, že se sláva NASA bude brzy zase hvězd dotýkat 🙂

 510. OT OT, předvánoční průzkum trhu,

  jakou čtečku pro teenagera ? Z levnějšího konce, bude to jen na čtení.

 511. Pokud se stane nějakej průser typu granátu zaseknutého ve střeše objektu , ve kterém je pár desítek tisíc tun munice, je třeba odtamtu´d lidi dostat, co nejrychleji, a na kecy je času dost.

  A srovnávat to s nějakým úložištěm, které asi nebouchne, je úplně mimo.

 512. 624 Matzurko, rozhodně PocketBook 623. Mám, od jara, spokojený.
  Kindle má sice o trošku lepší displej (Paperwhite oproti Pearl), jenže PocketBook má bezkonkurenční podporu formátů, včetně doc. Bez potřeby konverze.
  Nebo novější 626, dražší, tenčí. O něco rychlejší- v tom vidím jediné zásadní plus. Oproti 623 nemá zvukový výstup, ale ten je nouzovka, protože nijak kvalitní.
  Nic jiného bych nekupoval.

 513. A na co jiného by měla být čtečka, než na čtení?

 514. pardon, tun, ne desítek tisíc tun. Trochu jsem ujel. 🙂
  Jde o větší množství munice, než bylo uskladněno v objektu 12 (12,8 tun), a menší než v objektu 16 (52 tun munice).
  Ale furt to dokáže udělat pořádnej maglajz

 515. Aha, takže kdyby ten místní rozhlas co meluje dokola ohlásil to, co by policejní šéf oznámil starostům, že někde zasekl nevybuchnutý granát – asi 15 sekund v telefonním rozhovoru – tak podle Halladina zastávajícího totalitární přístup k občanstvu jsou to kecy.

 516. …. nejde o tunu, granáty, ale násilnou nezdůvodněnou evakuaci – zakořeněnost totalitního myšlení profesionálních dobrodějů kteří jsou přesvědčeni o své vlídné neomylnosti v organizování života druhých, ještě neprozřevších individuí…

 517. 622 Dušane, nechci Ti brát iluze, ale při pokračování Bushovy světové politiky bys měl jiné starosti. Naštěstí, třebaže Obamova vláda, ne sám Obama jak víš, stejně jako ne sám Bush, przident musí umět po…ehm…naslouchat, protože když nenaslouchá tak..no, mohla by ho potkat nějaká nehoda, v ní pod republikánským tlakem a tlakem zájmových skupin v ní pokračuje umírněně. Bohužel v důsledcích také velmi průserově s dlouhodobými následky. Spočítej náklady a porovnej s rozpočtem NASA.

 518. Pokud je nutná evakuace , tak je třeba evakuovat. Pak si to občanstvo přebere. – a pokud se mu zdá důvod k evakuaci nedostatečný, tak bude protestovat, anebo žalovat u soudu.
  Vždycky se najde pár pitomců, co spekulují a pak je dostat odtamtuď stojí další problémy.
  Jako o povodních – někrerým se nezdála evakuace nutná, a pak je sbírali vrtulníky se střwech.

 519. A předpokládat třeskutou inteligenci celého obyvatelstva je ještě větší bláhovost.
  Já osobně nepovažuju za moudré se hádat a diskutovat s pyrotechniky a hasiči.
  Pokud mi řeknou, že je třeba evakuovat, tak seberu svých pár švestek, psa, kočku a půjdu.
  Je to jejich povolání.
  Ptát se jich, jak vrtat zuby nebudu.

 520. Bush se z malérů v Iráku poučil. Obama jen dokončil plánované stažení, ale bez Bushova zabezpečření. Bush by sotva odsouhlasil Sarkyho invazi Libyie a protože byl věřící křestan, těžko by podporoval muslimské rebely bypalující křesťanské kostely v Syrii. Na rozdíl od Obamy to nebyl blbec. Rád bych měl starosti a deficit Bushovy vlády, neomeené senátní sabotáží kongersovým Demokraty Reidem a Pelosi.

 521. 614 zajisté Pavle. Když tomu věříš….
  „Odzbrojení? Zajisté. Nejdříve odzbrojte vy a my se pak s našimi generály poradíme co dál.“

 522. Pokud si vzpomínáš, tak Bush Putina neprovokoval a když bylo třeba vyrazil do Moskvy…

 523. A beru na vědomí, a jsem smířen s tím, že vždy berou v úvahu tu nejhorší možnou variantu, a nakonec se nmusí vůbec nic stát.
  Ale riskovat by se mohlo škaredě nevyplatit.

 524. Vzdávám to a akceptuji, že Halladinovi je princip osobní svobody a zodpovědnosti cizí. Amen

 525. 632 Halladine, dobrosernost by neměla být přeháněna.
  „Chcete zůstat? Tady podepište, že na vlastní riziko. V pořádku, nashledanou.“
  Za děti zodpovídají rodiče.

 526. Poučení z maléru v iráku je na nic, když už ten malér způsobil. A ke zdůvodnění použil lži.

 527. Obyčejnej člověk ví o výbušnínách a nebezpečí houby.
  Na to si platím hasiče a pyrotechniky.
  A v evakuaci pro nebezpečí ohrožení své osobní svobody nevidím.
  To vidím naprosto jinde.

 528. Jo, Schumachere,

  a v případě, že tam lidi zůstanou a bouchne to, co pak ?
  Necháš je tam bez pomoci, anebo tam pošleš zdravotníky a hasiče, aby riskovali životy ?
  Obojí se mi zdá problematické.
  Včasná evakuace obě varianty vyloučí.

 529. 636 Dušane, Bushové se jeví jako větší pragmatici. Věděli, že není dobré mít dvě fronty. Kromě toho prezident se může pohybovat jen v mantinelech nějakých zájmů, které mu presentují jiní. To co vytýkám Obamovi není zlý záměr či špatná vůle, ale nevzdělanost. Je smutné, že americký prezident neví co ví tahle naše hospůdka. Nebo, horší,ví,ale dělá jako by nevěděl. Třeba proto, že musí….

 530. 642 Halladine, psal jsem, že „na vlastní riziko.“ Co je na tom nepochopitelného?
  „Obyčejný“ člověk toho neví spoustu, a přece se rozhoduje. Každý člověk se každodenně rozhoduje o záležitostech, které nezná úplně, či dokonce téměř vůbec a jejichž důsledky nedokáže předvídat. Natož například při výkonu volebního práva.
  A nejen o záležitostech svých, ale i o záležitostech ostatních.

 531. ¨Schumachere,

  ve většině toho každodenního rozhodování nejde o krk.

 532. Dobré dopoledne,

  No, já mám dojem, že se evakuaci nikdo nebránil, takže se nedá mluvit o tom, že by šlo o násilnou evakuaci. První muničák tam bouchl už před několika týdny, před pár dny další. A do autobusů, pokud vím, nikdo nikoho násilím nerval ani nehrozil zastřelením, když nenastoupí.

  A vcelku chápu, že lidi nejásají, když sotva se vrátili, musí se sbalit, ale tady jim asi vadí spíš to, že nevědí, jak se to bude vyvíjet dál, než fakt samotné evakuace.

  Když už tam jeden výbuch byl a když to bouchlo znovu před pár dny, tak když je vyhlášená evakuace, není třeba lidem nic vysvětlovat.

  Asi bych v takové situaci taky koukala vypadnout a moc neřešila, jestli další kanonáda hrozí zrovna kvůli granátu ve střeše, spíš by mně zajímalo, co vzít s sebou a kam odjedu.

 533. Schumachere,

  ta tvoje čtčka už pravděpodobně není v prodeji. A cena nástupců silně připomíná drahotu.

 534. maYdo,

  předvedla jsi zdravej slskej rozum 😉
  A jdu dělat něco užitečného.

 535. 613 ano, bez Ruska(před tím Sovětského svazu a před ním bez Ruska) a bez Číny by bylo na planetě lépe. Bez Rusů a Číňanů, samozřejmě. Zhruba bez asi miliardy a půl. Lidí. Rozklenul by se mír tak jako v dobách před Ruskem a Čínou. A by byl dokonalý bylo by třeba přidat k nim další potížisty. Potížista je každý kdo nesouhlasí s Pax Americana či Pax Jednokdovládne. Samozřejmě, že tím to nekončí, protože potížisté jsou i doma. Mají nevhodné hodnoty, nevhodné názory. Spotřebovávají zdroje, ubírají kyslík a vůbec jsou nevhodní. Nezaslouží si život. Jedině my. Nositelé civilizace, jediných správných hodnot. Jedine my naklepáváme vajíčka na správném konci.

  Někdo před více než sedmdesáti lety byl přesvědčený, že za všechno zlo může nějakých pár milionů nějak definovaných lidí. Tak je nechal sebrat a zahubit. Kromě toho v dalších souvisejících událostech zahynuly desítky milionů.
  Teď se dovídám, že za všechno zlo mohou jiní a že by nebylo, kdyby nebyli. Nějaká miliarda lidí. Kdyby existovalo zázračné červené tlačítko a stačilo by ukázat na mapě světa…. Jsem rád, že takové tlačítko není.

 536. TAk ono by bylo bez leckoho na světě lépe…

  Třeba Hitler si myslel, že by bylo na světě lépe bez židů.
  Machometáni si myslí, že by bylo lépe bez nevěřících psů.
  Někteří zelení si myslí, že by bylo Zemi lépe bez lidí, kteří využívají poznatky civilizace adrancují zdroje

  Prostě nejlíp vyhubit celá lidstvo a hned bude na světě líp 😀

 537. Mimochodem, nezdá se vám, že rpuť se neobjevila nějak podezřele dlouho?

 538. 649 Halladine,
  624 Matzurko,
  nutno se podívat po netu, jestli ještě někde je. Když není, tak koupit 626. Drahota, no, prostě kvalita něco stojí. Jinou možností je počkat a šetřit na lepší, než teď koupit levnější a horší a pak se nad tím mrzet. Chápu, Vánoce na krku a co koupit. Jenže v tom je právě to jenže. Zásadní chybou je činit zásadní rozhodnutí a kupovat zásadní věci před Vánocemi, protože Vánoce. Sen obchodníků.
  Jako rozumné vidím udělat radost nějakou drobností, kluk je už veliký aby pochopil, a čtečku koupit později. Ostatně, znáš „čokoládový test“, moudrost o levném zboží, a že čas jsou peníze. Kluk je velký, bylo by dobré si s ním promluvit a vysvětlit, že buď levnější a horší hned nebo dražší a lepší později. Nebo dokonce levnější a lepší.

 539. Od Rputi mám pozdravovat… Ale takovou radost, abych sdělil proč se delší dobu neobjevila, tak tu zas některým diskutujícím neudělám…

 540. PeSi, tož snad aspoň prozradíte, zda ji nesklátila choroba.

 541. 646 Halladine, to je jen iluze z nevědomosti. Každé rozhodnutí je rozhodnutím v řetězu událostí, které mají zásadní význam. Někeré menší, některé větší. Nidko nevíme co nás čeká za nejbližším rohem. Na nejbližší křižovatce. Děláme spoustu špatných rozhodnutí, která nemají závažné či žádné špatné následky v důsledku pro nás příznivých okolností. Děláme spoustu dobrých rozhodnutí, která mají špatné následky v důsledku pro nás nepříznivých okolností.

 542. Schumachere, a což takhle přiznat obyvatelům, že když byla vyhlášena evakuace, tak se prostě svobodně rozhodli, že radši vypadnou, neb jde o kejhák?

 543. Jejda – asi ty emerický filmy nejsou moc pravdivý:

  Všude vlastenecký hrdina(než vlastní hrudí zakryje handgranát) zařve „bomba!“ a následně přítomná ochranka (a to jsou pouhý místní cliftóni – policie a haťiťi sice teprve přijížděj, ale hned v první vteřině po výkřiku znějí jejich sirény – asi hrdinu slyšej) vyhání lidi z budovy ven..ale možná se každýho ptají, zda nechce zůstat a nechávaj si to podepsat, to už v záběrech není.

  Pokud by to už bouchalo (a sakra dlouho – hodiny a dny), případně by bylo léta obecně známo, co se kousek od dědinky nachází za svinstvo, které se mžikem může změnit v peklo, pak si myslím, že odmítnout evakuaci by chtěl jenom hluchej a intaktilní stoupa, to není o suverenitě ale zdravém rozumu a rozumném strachu léty poučených obyvatel…ostatně i v té uhlazené tývý reportáži si lidé stěžovali hlavně na délku odloučení a nikoliv apriorně na fakt evakuace.

  A tu suverenitu a (ne-?)spoléhání na ouřady bylo dobře vidět na reakci obyvatel při záplavách v New Orleánsu…..

 544. (653)Na tom vyhubení lidstva něco bude. V zamořené oblasti kolem Černobylu je ráj pro faunu i floru všeho druhu. Přírodovědci jásají. Dokonce se tam po sto letech objevili znovu mědvědi hnědí.

 545. Baubo, jo,
  to přímo ozářené pochcípalo, ostatním jdou mírně radioaktivní pozadí k duhu 🙂

  Čtečka by měla být překvapením,
  spíš jen nápad, aby mi má jedenáctiletá dcera pořád nebrala můj Kindle. Chtěla by svůj notebook, ale na to je fakt ještě brzy; snažím se jí vysvětlit, že až ho skutečně bude potřebovat, tak ho dostane, a přiměřený jejím potřebám (stejně jako tomu bylo u mobilu, na vysněný dotykáč si našetřila sama). Domácí úkoly má povoleno dělat na mém domácím PC.
  Kyžtak to navrhnu dospělým synovcům, kteří si již vydělávají a vloni jí k vánocům společně nadělili malý sedmipalcový tabletek (na tom hraje nějaké hry), případně se složíme, a holt místo několika drobností bude dárek jeden a kvalitnější.

 546. Jo,
  na to poslouchání knížek je spíš manžel, ale musím napřed povzpomínat, jak moc letos zlobil 😉

 547. A udělal jsem si k polokulatému výročí radost – koupil jsem si konečně vlastní multifunkční tiskárnu, takovej malej bobíček od HP….a dokonce jsem si i našel, jak na ní scanovat……musím se sám pochválit, nikdo jinej to širokodaleko neudělá.

 548. 666

  Šimone, a když udělá, stejně to odflákne ! 😉

 549. Halle,
  hezký, ale není už to moc mrňavé ?

  Šimone,
  to jsem si udělala podobnou radost před rokem – sice to neumí obracet samo listy, ale scanuje, kopíruje a především tiskne. Už mi to ušetřilo několik večerních či víkendových cest do práce, a dítko je nadšeno taky, neboť tatínek má sice dokonce barevku, ale inkoustovou, a jelikož inkousty došly či zaschnuly, tak to moc dobře netiskne. A dítko celkem dost věcí do školy s radostí vytiskne doma, než se ve škole honit do PC učeben nebo stát frontu u erárního zařízení…. 🙂

 550. Taky jeden, co má jasné řešení, kdo za to může:
  “ Miliardy investované do výzkumu viru HIV? Vyhozené peníze, lék už je na světě, prohlásil ve svém kázání známý americký pastor Steven Anderson. K „Vánocům bez AIDS“ podle něj stačí jediné: „popravit homouše, jak to doporučuje Bůh“.“

 551. Matzurko -jo, to jsem zapomněl, tiskárna je – jak říkají naši úhlavní nepřátelé – lázernaja…..je konec s přeposíláním dcerám a následnou organizací setkání za účelem rychlého předání tisků….a hned jsem našel i pražskou firmu s alternativními kazetami za zlomek ceny (Alza – 1600; tito: 250-350) a je to s doporučením známého….

  Ještě k těm čtečkám: je dobré si porovnat parametry:
  – rozlišení: 800/600 px je něco jiného, než 1024/758(768)pixelů; podsvícení ? ano/ne (jak si bude dítko číst pod peřinou ?), rovnoměrnost podsvícení (tam občas nějaká prohrává), wifi – ano/ne (sama si automaticky po přihlášení stáhla nový OS), dotykový displej ?, množství podporovaných formátů atd.). Srovnatelná Kindle 5 je ještě dražší, než mnou propagovaná 626 Lux 2, která mimochodem před rokem vyhrála v testech Computeru.
  Tyhle mašinky se furt vyvíjejí a tak má cenu si kupovat něco, co je univerzálnější a tudíž chvíli vydrží….což obvykle nebývá to nejlevnější.

 552. Záporožská elektrárna bude mimo provoz přinejmenším čtyři měsíce:
  http://inforesist.org/avarijnyj-energoblok-yuzhno-ukrainskoj-aes-6-dekabrya-budet-ostanovlen-na-4-mesyaca/

  Rusové jsou ochotni dodávat Ukrajině elektřinu pouze pokud budou zajištěny dodávky na Krym:
  http://www.regnum.ru/news/polit/1873833.html

  Po dokončení výstavby plynovodu do Turecka přestane být Ukrajina tranzitní zemí, budou využívány alternativní trasy:
  http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_06/Miller-nejsou-zadne-zaruky-toho-ze-po-navratu-k-Jiznimu-proudu-ho-nebude-EI-blokovat-5914/

 553. Matzurko.

  mrňavá slečna, mrňavá čtečka. 🙂

  Matzurko , ten tvůj aparát bude taky inkoustovej,,,,,,

 554. Prošlo mi rukama už několik čteček, ale Kindle je Kindle. Optimálně ta podsvícená.
  Stojí sice relativně dost, ale zase, chvíli vydrží.

 555. Šimone, ahoj. To já scannuju od 91. roku. Během té doby jsem vystřídal postupně 4 scannery… 😉

 556. Co se týče toho malého PocketBooku, tak nevím jak tenhle konkrétní kousek, ale ty nejlevnější co byly na trhu před dvěma lety měly údajně problémy s výkonem. Doporučuju zajít někam na specializovanou prodejnu, pobavit se s prodavačem a vyzkoušet.

  Jen tak pro zajímavost, výrobce je ukrajinský (i když tipuju, že se to stejně dělá v Číně).

 557. Ahoj lidi, Pes je zlatej, přines simku na připojení, snad to půjde, aspoň, abych nakukovat mohla.

 558. Nazdár, Milá Rputi.
  Já si říkal, kdepak je dneska to tvý „Dobrý ránko„!

 559. [678] I když jak tak koukám na specifikaci, tak to vypadá, že to má stejný procesor jako ta 626.

 560. Ostape, sorry, ale ta poznámka o „kárání“ byla se smajlíkem,. 🙂

 561. Noname

  mám dva Kindly, ale stejně v poslední době čtu na iPadu.
  Šimone, jakej typ ? Laserovku ještě nemám, zato 3 inkoustový. A nedávno jsem v naššem PC kčeftu viděl nový sytém ikoustových universálek – nejsou na kazety, ale na boku jsou nádržky, do kterých se lije inkoust.

 562. zdravím, rputi, taky jsem se tázala, kam jste tak náhle zmizela. 🙂

 563. Tak vítej Rputi !

  678 – Ostape – viz Computer 22/13; to podsvícení u Paperwhitu je bráno jako excelentní, ale podporované formáty :-((…..jinak byla až pátá….:-|
  Osobně mi 626 vyhovuje a výdrž má také dost dlouhou – samozřejmě záleží na délce využití a nastavené intenzitě podsvícení.

 564. Šimone, já měl na mysli ten Halladinův PocketBook 515 Mini. Asi jsem to nenapsal dostatečně zřetelně. Jinak doma mám jednu 623 (žena) a jednu 626 (já) a jsem vcelku spokojen. Alespoň co se týče čtení ePUB a PDF, jiné formáty nepoužívám.

 565. 684 – Halle: je to MFP M1132 a bohužel asi bude výběhová, na stránkách HP CZ už není a v Datartu také zmizela, takže místo „za roh“ na Novodvorskou Plaza jsem musel „až“ do Holešovic…..
  Rozhodoval jsem se podle půdorysu (mám na stole místo pouze v sektoru B 16…) a pročetl o asi 100 tiskárnách všechny stránky na Alze, CZc i Mironetu (a Electroworldu a Datartu) a tahle byla půdorysně nejmenší.

 566. No, mám dojem, že Ukrajinci odprodali 49 % akcií toho plynového tranzitního systému.
  To byla skvělá investice ! 🙂

 567. 691 – Halle – tak teď vidím, že je v Datartu zase mají:
  Brno, Opava, Ostrava, F-M….z moravských.

 568. 692 – u mne rozhodovalo, že tisknu relativně málo a tak to asi i zůstane. Takže inkoustová nikoliv a i cena per copy je u mne prakticky nedůležitý parametr.
  Ty „dolévací“ by mi bohužel zasahovaly do sektoru C 17 a tam mám straašně dlouhou čubu na dobíjení rodinných mobilů, tabletů, čteček apod.

 569. No, já občas tisknu fotky a labely na CD a DVD…….Takže inkoustová.

 570. [686] Quivisi, díky, četl jsem nedávno výcuc z tohohle článku, ale kompletní text je lepší…

 571. Když tiskárnu na doma, tak jedině laser. Stará HP Laserjet4L zvládá i tištění příloh do časopisu, 5x 100 stránek oboustr. Scaner mám extra. Takový PC skansen, ale funguje to.

 572. Levné laserovky prakticky vyřadily z boje levné inkoustovky, výrobcům tedy nezbylo nic jiného než zlevnit cartridge do inkoustovek, nebo přejít na to nádobkové plnění inkoustu. Ale to je jenom dobře.
  Mám ještě ve škole pár kousků LaserJet 4L, 5 a 6P, a jsou to poctivé výrobky, tonery do nich stojí pár stovek, a pokud neodejde pec, jsou nezničitelné.
  I v dnešní době ale platí, že levná tiskárna = drahý provoz. Máme ve škole nějakou multifunkci, A3, byla drahá, cca. 40 000, ale toner na 15 000 stránek stojí nějakých 1200 bez DPH. Do těch malých za ty samé peníze dostanete toner tak na 1500 stránek. Na doma ale samozřejmě stačí i nějaká LaserJet 1005.

 573. Baubo ad 661
  – už jsem to někde psal…to nejsou žádní medvědi, ale zmutované veverky!!!
  A Kuchtová Vám potvrdí, že je to ještě 9970 let naprosto neobyvatelné!
  Také je již známo, že Hirošima ani Nagasaki ve skutečnosti neexistují a je to jen virtuální realita šířená medii!
  Jen se podívejte, jak dopadlo Chicago po tom , co tam Fermi pod tribunou fotbalového stadionu skládal ty grafitové kostky.
  Je pleite stejně jako Detroit… 🙁
  😉 😀

 574. A jinak souhlasím s AK, pokud doma člověk netiskne něco speciálního v barvě, tak je lepší laserovka. Podobné náklady na tisk jako na levné laserovce se dají dosáhnout jenom inkoustovkou z podstatně vyšší cenové kategorie. A k tomu zasychá inkoust …
  A levné laserovky existují i v podobě multifunkcí, dokonce i s duplexem a v síťové verzi (kabel i wifi) už za pár tisíc.

 575. 700…sem rád noname, že jste mi potvrdil, že jsem si domů koupil levnou lejzrovku s multifunkcí……je tedy bez wifiny, ale ty už byly jednak dražší, druhak půdorysně větší.
  Tahle stála (a stojí ještě a fšude u řetězců) 3,199,-.

 576. Wifina u tiskárny pro stolní kompy je docela zbytečnost. Nic nevede tak rychle jako drát.
  U jedné tiskárny to mám – a stejně nepoužívám.
  Samozřejmě – u nějaké větší kanceláře s mnoha kompy a společnou tiskárnou to ušetří kabeláž. Ale pokud už ta kabeláž je……

 577. Ta HP LJ4L je sice nezničitelná a tiskne a tiskne, ale W7 už se s ní nebaví ….. naštěstí mám stále XP.

 578. Hehum,
  no, to moje multifunkční tiskátko je HP LaserJet MM1132MP, tak to asi inkoustovka nebude… a o půdorys na pracovním stole šlo taky 🙂

  Stran čteček díky za „input“,
  jsem se Šimonem na stejné vlně – ráda si poslechnu zkušenosti uživatelů, stejně jako prošmejdím rady i recenze na Netu. Rozhodně to nebude nákup typu „tak co bychom ještě koupili, no třeba čtečku“, ale vznikla jistá potřeba – nikoliv urgentní – takže jsem o tom začala uvažovat. Pokud se mi nebude nic pozdávat, tak to klidně nechám na její narozeniny v létě 🙂 a mezitím budu okukovat slevové akce.

 579. Hele – už erár ty valašský opolčence převálcoval ??
  Už jsem několik hodin neslyšel žádnej vejbuch…….a přitom mají tolik krásnejch cílů ve Slavičíně jako na dlani.

 580. A někdy jde staré tiskárny připojit tak, že se k nim sežene starý printserver a když už je to v síti, odpadne spousta problémů. Pokud je stará tiskárna hodně užitečná, stojí za to dokonce připojit ji k nějakému starému PC s XP nebo Linuxem a používat to PC jenom jako printserver. Ale to spíše někde, kde je víc uživatelů…

 581. 2 martin – Hele, nejsou tví spoluobčané nějak nervózní? V tisku, TV aj v tlači jsou ubezpečováni, že je vše v pořádku a pod kontrolou – a oni navzdory oficiálním informacím stahují kalhoty, ač brod je ještě daleko… http://zlin.idnes.cz/demonstrace-valasske-klobouky-proti-skladu-munice-vrbetice-plo-/zlin-zpravy.aspx?c=A141206_123541_zlin-zpravy_eb#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
  To přece nejde, nevěřit oficiálním médiím… Jedna pochybnost se vloudí a už tu lavinu nikdo nezastaví… Vždyť i zástupci vlády se nebojej a jedou tam… (no, v tý squadře ještě chybí Šláfenberk a Nečas – a kdyby jim to bouchlo pod prdelí, to by teprv byly veselý vánoce. ale tu radost nám neudělaj…)

 582. Dobrý večer.
  Ad homosexuálové: Stará kniha o nich píše stejně jako o smilnících, nevěrných a jiných hříšnících. Pokud někdo volá po vybití homosexuálů a ne zároveň ostatních hříšníků, je nekonsistentní.
  Proto nářky „konzervativců“ jsou pouhým vyvoláváním přízemních vášní, není to touha po „obnově společnosti“, ať tím myslíme cokoli.
  Ad čtečka: jakákoli je dobrá. Kdybych kupoval dnes tak minimálně 1024×600, s podsvícením.
  Ad tiskárny: testuji Epson M100 – tisk údajně 4hal/A4, k tiskárně za 3.000Kč dostanete inkoust na 12.000 stran.
  Dále testujeme Epson WP 5620 (6.000 Kč) A4 tiskne za cca 40 hal, duplexní skener i tisk, skenování do PDF.
  Epson se chlubí piezoelektrickými hlavami nové generace, výše uvedené tiskárny by měly mít voděodolný inkoust.
  Druhý dodavatel inkoustové technologie je Canon, jeho technologii používá i HP.
  Za rok se mě zeptejte zda nezasychá inkoust, zda je tisk skutečně levný atd.
  Upozornění: voděodolný inkoust u Epsonu mají buď černobílé tiskárny nebo řada Workforce.
  Halle: Do kanceláře bych vám doporučil v.u. tiskárny.
  Ad laserové tiskárny minulých generací: Dosud používáme HP 6P, HP 1105, Lexmark E120n a další levné stroje.
  Noname: Do školy jako barevná A3 multifunkce přijde Epson s cca půllitrovými zásobníky, cena bude snad do 40.000 Kč. Náklady na A4 by měly být nižší než u porovnatelné laserové konkurence.
  Kdo má potřebu levné barevné A3, je tu Brother.
  Pro tisk fotografií Epson L800, žel inkoust se může smývat.
  PS: byl jsem na školení.
  PPS: i v nižších cenových hladinách můžete tisknout normovanou A4 barevně za 1,50 Kč.

 583. Demonstrace jsou naprosto v pořádku.
  Stát něco zanedbal, a pořádně. Lidé maj právo i důvod protestovat.

 584. zdravím!

  Nechci vám kazit víkendovou pohodu, ale jen řeknu mírně: je na co se těšit! 🙁

  http://svobodnenoviny.eu/sokujici-usneseni-kongres-prave-vyhlasil-rusku-valku/
  http://www.ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2014/december/04/reckless-congress-declares-war-on-russia/

  Co k tomu uvést ?
  Je patrno, že i v tom nejvíce“svobodném,demokratickém,lidskoprávním ,mírumilovném “ a vůbec -nej státě-USA (jak je nám neustále vštěpováno ),je jednodušší za nějaký princip bojovat (zejména cizíma rukama), než se jím řídit.Nepochybně je to dáno tím, že i i tam „k vládě se stále přijímají lidé chabých mravů, lidé nepevní, nestálí, usilující pouze o svůj osobní prospěch. Z toho vyplývá nezbytný důsledek, že většině národů na světě se daří špatně. Poněvadž ti, kteří vládnou jiným, neovládají se sami, nevládnou podle norem, nýbrž podle své libosti je překrucují a to ještě podle toho, jak sami říkají, jak prý státní zájem vyžaduje.“ (J. A. Komenský roku 1660) 🙁
  Ach jo, už z toho všeho začínám trpět nediagnostikovanou depresí …. 🙁

 585. 709-mám doma barevnou laserovku (LaserJet CP2025), tisk je není drahý, ale tonery stojí 4×2200 Kč. To je jediný problém. Pak vydrží, při tom objemu tisku 😉

 586. Jo výše uvedené 😀
  Já už myslel nějakej it termín, co neznám 😀

 587. K multifunkcím Canon: minulý měsíc jsem odepisoval dvě Canon Pixma multifunkce u známých. Hloupé je, že s odpisem tiskárny přijdete i o skener. Tisk neuvěřitelně drahý, pokud tiskete pár stránek za měsíc. Tiskárna nejdříve vyčistí hlavy. Tím spotřebuje i 10% náplně. Na jedné z těchto tiskáren se byly náklady přes 10Kč / černobílá A4, právě z důvodu čištění. Inkoust se nakupoval originální i alternativní, obé bylo zbytečné. Pak tiskárna vyhlásila chybu „už netisknu, ani se nezapnu“ a jedinou možností opravy bylo vyhodit jí do šrotu. Jako náhrada slouží stará levná laserová tiskárna, ke vší spokojenosti.

 588. (706) Sedmičky jsou u potomka a u potomkyně. Takže je dokonce lepší, když nemohou tisknout moc pohodlně. Ale jinak díky.

 589. tak doufám, že k nám domů přijde nějaký „odepisovač tiskáren“ až někdy po hafo letech…bobíček je dneska nový….

 590. Šimone, záleží na výrobci, kdy řekne – je čas na novou. U HP laserovek to bývaly desetitisíce stránek.

 591. Dobrý večer. Vidím, že stran laserových tiskáren jste tu všichni z nějakého levného kraje.

  Když jsem si někdy kolem r. 94 kupoval již svou druhou laserovku HP LJ4 (tu opravdu velikou), tak jsem si do ní já neskromný člověk přikoupil nejdražší PC rozšiřovací kartu, co jsem si kdy koupil (ta karta WinJet 1200 stála pouhých 48.000 Kč, víc než samotná tiskárna), aby má tiskárna tiskla ne tehdy obvyklých maximálně 600 dpi, ale rovnou 1.200 dpi. Byla od americké firmy LaserMaster. K tomu jsem přikoupil můj druhý scanner za 60.000 Kč (tříprůchodový) a koupě za 132.000 či 135.000 Kč byla na světě. Nelituji toho, ale byla to šílenost…

  Tiskárnu mám dodnes, ale prakticky již na ní netisknu. Je to záloha. Ve své době tiskla neuvěřitelně dokonale a hlavně sytě, krytí toneru měla neskutečné, což oceňovali všichni mí tehdejší zákazníci, poněvadž v rámci šetření se tehdy tiskly knihy na pauzáky, namísto jejich osvitu na filmy. Toner musel mít tehdy vysokou kryvost a hlavně držet, aby nahradil film. Nové dnešní laserovky se s ní naprosto nemohou měřit.

  Teď mám už asi 6-7 let laserovku Samsung ML-3561ND síťovou s duplexem a USB (snad i ten paralelní port to má), 1200 dpi a 28 stran/min a 320 MB RAM a drahá v tomto vybavení ani nebyla. Náklady na str. A4 neřeším, nezajímají mne…

  Nyní se již na pauzáky netiskne, do tiskáren se posílají rovnou PDF, filmům prakticky rovněž odzvonilo, takže i já šetřím lesy…

 592. Děkuji za hezké přivítání. Mám to tu bezvadný, jedna bláznivá, druhá hluchá. Bláznivá zrpí nespavostí, dneska ve 2 hodiny jsem už řvala, jestli nedá pokoj, že dostane na prdel. To vzbudilo tu hgluchou a přišla se mě zeptat, co se děje. Zařvala jsem já do ucha, že ta druhá dostane na prdel, protože neměla vyladěné naslouchadlo a to velmni pískalo. I přišla setra, kterou to nemile probudilo na noční a ptala se, co se děje, že tu tak strrašně řvu…… :))))
  Tedy jestli si někdo myslí, že tohle dlouho vydržím….

 593. doporučuju vatu do uší. Zakapat voskem by už bylo trochu drastický 🙂

 594. Nickname,
  v práci mám HP LaserJet 1320 cca deset let, a stále tiskne. I když občas zlobínkuje, a při náročnějším obrázku ho vynechá, načež místo dalšího textu mám stránku plnou čtverečků a nějakých bzzzbzzz. Kdy to začne dělat je většinou dobrý generátor náhodných čísel… ale vesměs mi to ještě neleze na nervy natolik, abych se začala pídit po lepším modelu. Dokud necuckuje papíry a jdou do ní koupit tonery….

 595. Nickname, každá slušná laserovka i v dnešní době by měla mít měsíční výkon několik desítek tisíc stran měsíčně (30.000 či 50.000/měsíc, nyní mnohem, mnohem více).

  Pouze taková ta domácí chrastítka jsou na tom řádově hůře. Ty jsou ale zase tak levné, že až odejdou, tak si člověk snadno za pár korun koupí novou. HP LaserJety z devadesátých let byly kvalitou zcela jinde, nežli je tomu nyní. Jak by řekl přítel Zpátečník, ta dnešní láce provázená její věrnou sestrou „šuntovitostí“ se někde a na něčem projevit musí… 😉

 596. Náhodou tiskárna s wifi není od věci, je li odlehleji od hlavního computeru a sdílená dalšími přístrojíky.
  Výběr je taky dobrý, pokud ovšem nevleze do hry záludný parametr. Například že (kromě úzce specifikovaných technických parametrů) noťas musí být červenej a multifunkce bílá a nejede přes to vlak …

 597. Milá Rputi. Srdečně zdravím. Tvé nemocniční vyprávění [724] mi připomnělo obraz od jednoho velmi, velmi starého malíře, kterého máš určitě ráda, stejně jako já…

  Tady to je. Je to to známé podobenství o …
  http://jdem.cz/bq9pm2

  Nemohl jsem si pomoci. Bylo to silnější nežli já. Ty mi to odpustíš, že jo … 😉

 598. Rputi, zdravím a přeji brzské uzdravení ! Co Vás to napadlo marodit tomto čase ? No, mne čekají nějaké strasti na orthopedii dva dny po mých narozeninách 16.12…ufff … 🙁

  (723) BohoušiB,přihlašuji se K Vám a k Vaší tiskárně-ta moje v počátcích 90tých let stála stejnou částku; k ní ještě kopírka ….Tiskárna odešla po dlouhých a strastplných 16ti létech v důsledku opotřebení válce 🙁 Pak jsem měla jakousi HPLaserJet a nyní Minolta M911P – jsem s ní spokojena , umí vše, co potřebuji 😕

 599. Westíku, i já vás srdečně zdravím. Panečku, to byly ceny. Hrůza…

 600. Dobrý večer,

  rputi, přeju rovněž, ať se rychle uzdravíte.

  Bohouši, to je obraz cesty ke světlým zítřkům?

  K tiskárnám nic nemám.

  Navštívili jsme výstavu barokního rytce, archeologa a architekta Giovanni Battisty Piranesiho.

  Názorná ukázka :

  http://www.paestum.org.uk/wp-content/uploads/2013/05/ar10.jpg

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/Giovanni_Battista_Piranesi,_Ponte_Salario,_Engraving.jpg

  Žádná laserovka, pěkně čárečku po čárečce leptaný nebo rytý do ocelové nebo měděné desky. Musel to být velmi pracovitý pán 🙂

 601. 2 westík ad 711 – klídek, Karlík a někteří další to budou brát jako písmo svatý. O kterém se jak známo nepochybuje, neboť jinak hranice… Jan Hus a Giordano Bruno by mohli vyprávět – kdyby mohli…

 602. Bohouši, takové pěkné podobenství.
  Ad ceny v devadesátých: alternativa se jmenovala cyklostyl. Později jehličková tiskárna. Za tu cenu to šlo. Tisk černobílé A4 za 1,50Kč.
  Maloobjemové tiskárny bylo pole neorané, trh nenasycený. Kdo měl štěstí, zprivatizoval ofsety okresního výboru dříve než byl vydán zákaz nakládat s majetkem, mohl vydělat majlant. Kdyby nechlastal.
  Ad Epson: produktový manažer se chlubil, že černá je opravdu černá. Moje nezkušené oko s tím souhlasí.

 603. 736-kromě černé bývá problémem třeba stříbrná nebo zlatá …
  V reklamkách, u techniků asi ne 😉

 604. 727 — To mne sice odhaduješ v zásadě správně, Bohouši, ale domů jsem si před již drahně lety koupil ouplně obyčejnou HP 1010, drobet hračkovitou, leč dokonale postačující. (Pravda, pro uspokojení dnešních Windows musím trapně předstírat, že to není tahle, nýbrž ňáká jiná packardská, sic bych pro ni už neměl drivery, avšak s těmi podvrženými je vše v dokonalém pořádku.) Za ni jsem tehdá platil skoro přesně tři tisíce, zatímco když jsem cca 10 let předtím kupoval do školy LaserJet III (nebo snad ještě II ?) stála u Martina Mosingera přes 40 tisíc korun, inflací dosud daleko méně ohlodaných, a celý nákup byl v době těsně popřevratové dosti dobrodružný. On i ten jmenovaný byl — a musel být, jinak by se do toho dovozu nebyl pustil — poněkud dobrodruh, přestože možná ne tak velký jako v pozdějších letech.

  U těch čtyřek kvalitu plně potvrzuji, ač ovšem HP LJ4 bylo cosi zhola odlišného od HP LJ4L. Tisk byl doslova reliéfní, člověk by skoro řekl, že tenké čáry snad byly vyšší než širší… Kdybych byl chtěl kvalitu domácího tisku vylepšit, před pár lety jsem k tomu měl docela šanci: Stačilo se dívat, co druzí uživatelé kladou k popelnicím. Morálně opotřebených LJ4 tam tehdy bývala spousta, dnes pochopitelně už jsou téměř všechny povyhazované.

  S technologií tisku offsetových předloh na pauzák jsem však příliš spokojen nebyl. Když jsem pak uviděl knihu vytištěnou, nadával jsem si, proč jsem použil tak tenké čáry v záhlaví (musel bych se podívat do zdrojáků, ale tuším 0.5pt, vyšly pěkně blbě) a patkové písmo. Jenomže ve chvíli, kdy pan nakladatel řekl, že použijeme pauzák, už jsem měl sazbu hotovou, a byl automaticky předpokládal, že půjde na osvitku.

 605. Matzurko, nazdár. Nikolivěk. Ale blízko. Pieter Brueghel starší Podobenství o slepcích (1568).

  Ale Boschův „Marnotratný syn“ či „Poutník„, 1487-1493 stojí také za to:
  http://jdem.cz/bq9p42

  anebo tohle, ne? Pouť života
  http://jdem.cz/bq9p85

 606. (740) jj, Foundry, Pieter Brueghel – myslím, že „Podobenství o slepcích“ 🙂

 607. 602 – Jó, cožpak Lansky versus Siegel… Mně se prosím vždycky líbila tahleta historka (zde z Wikipedie):

  On October 23, 1935 he and Charles „the Bug“ Workman walked into the Palace Chophouse in Newark, New Jersey to murder Dutch Schultz. Weiss went up to the barman and waiters and requested them to lie down on the floor. At the same time Workman walked past Weiss and opened fire on Schultz and his three associates. All of them were fatally injured and died of their bullet wounds within a few hours or days. Immediately after the shootings, Weiss, fearing the imminent arrival of police, fled the scene and jumped into the waiting getaway car. He ordered their getaway driver, Seymour „Piggy“ Schechter, to drive off without Workman, who was still finishing off Schultz in the restaurant’s restroom. As a result of his being left behind, Workman was forced to travel back to New York alone, on foot.

  The next day, Workman filed a complaint to the „board“ of Murder, Inc. that he had been abandoned by Weiss and Piggy at the murder scene, an offense punishable by death. Weiss defended himself by arguing that Workman had returned to the men’s room not for the purpose of making sure the job had been completed (as Workman claimed), but simply for the purpose of stealing Schultz’s money and other belongings. Therefore, argued Weiss, the job was already done and Workman had chosen to remain at the scene strictly for selfish personal reasons, thereby jeopardizing their escape and increasing their risk of capture. The board decided it had to make an example of somebody, and that Piggy was more expendable than Weiss. Despite his protestations that he was only following Weiss’s orders, the hapless Piggy was tortured and killed by the mob, while Weiss escaped punishment.

  Dovoluje nám totiž pohodlnou a krátkou, leč barvitě ilustrovanou cestou dospět k řadě poučných závěrů, namátkou kupříkladu:

  1) Určité názorové diference, ba řeklo by se snad i rozmíšky, se občas vyskytují na všech úrovních, nejen mezi společenskými skupinami, ale i uvnitř nich, a tak dále až na úroveň jednotlivců.

  2) Způsoby jejich řešení, nezávisle na povaze a velikosti těchto skupin, zpravidla bývají ze strukturálního pohledu navzájem velice podobné.

 608. (741) BohoušiB, byl jste rychlejší – ale jen o chlup 🙂

 609. jojo Brechl – jak jsem se dozvěděl, že se správně holandsky čte ten Brueghel…jako když se snažíte decentně odplivnout a von z toho vyjde….chrchel.
  Pardon……

 610. Dobrý večer, jo, ceny kdysi – monitor Nokia za 70, tiskárna Minolta za 54, mobilní telefon za 80.

  Teď mám doma multifunkci Canon MF 4410, ale tisknu už minimálně. V kanceláři je HP LaserJet 2035.

  Vrbětice – zcela z blízka jsem viděl, jak televize pomocí tří až pěti lidí vyráběla na objednávku pobouřené a demonstrující občany. Podle iděsu dokonce Jarmek ovládly protesty – Leda velký kulový. Schválně jsem se díval na zprávy, abych mohl posoudit – nebydlet tady, tak bych se skoro bál.
  Když to tento týden bouchlo, bylo v Základní škole velké divadlo. Zatímco výuka dětí normálně probíhala, jurodivá přírodní matka (léčivé čaje a splynutí s přírodou) běhala po chodbě školy a řvala na ředitele, že je vrah, protože drží děti ve škole, zatímco z Vrbětic je mrtvá ves.

  V tom lese jde o moc velké peníze – přepracování raketového paliva, překladiště střeliva pro další dodávky do ohnisek konfliktů, a to vše za vědomí těch nahoře.

 611. Šimone ad 745 – já to odjaživa čtu „brajgl“ a obrazy tomu odpovídají… 😉 😀

 612. Zpátečníku, máš dobrý postřeh. Já jsem mj. kvalitu výtisku na pauzáky opravdu kontroloval bříšky prstů. Tisk skutečně musel být plastický, aby byl výsledek OK. Vždy se samozřejmě tisklo s maximálním množstvím toneru.

  Nicméně díky té kartě WinJet1200 s jejím na tu dobu vysokém rozlišení 1200 dpi jsem dělal tiskařům radost. Na rozdíl od kolegů, kteří tiskli v 600 dpi. Mě a mé tisky si velice považovali.

  Navíc není pauzák jako pauzák. Na rozdíl od francouzských, tehdy běžně používaných pauzáků Cansone, jsem já zásadně tiskl na mnohem kvalitnější německou značku Papierfabrik Schoellershammer (95 g/m2). To bylo panečku jinší kafe. Jenže i ono to začalo po zhruba 10 letech po roce 2000-2002 šuntovatět. A již to nebylo ono…

  Ovšem vývoj šel mílovými kroky dále, já začal docházet se svými obřímy PostScriptovými soubory čím dále tím více na osvitové jednotky a jejich RIPy, ale i to časem přešlo. Osvitky s jejich filmy a cenou kolem 70 Kč za A4 filmu začaly mizet a vše nahradilo universální PDF. Již nikam nechodím, posílám to na FTP či Úschovnu, sedím si tak pěkně doma v teplíčku a mohu pěkně morousovatět…

  Foundry, vidím, že máš přehled nejen přes kanapíčka…

  Nickname, já ti dám cyklostyl… Anebo jehličkové tiskárny… Jedině dokonalý tisk… 🙂

  Westíku, ještě jednou zdravím. Obdivuju vaši odvahu s těmi odkazy na ty alternativní zdroje. Tímhle kádrováky vysloveně iritujete a máte u nich vysloveně špatnej kádrovej profil. Gratuluji! U mě dobrý!

  Mainstream to netiskne nebo cenzuruje a já těm lidem děkuji za jejich snahu suplovat práci novinářů a překladatelů. A že to jsou třebas podivíni s tím orgonitem, odporem k jaderným elektrárnám, GMO, zelenáčstvím, léčitelstvím, magií a já nevím čím, nebo jsou-li levicoví nebo pravicoví je mi rovněž zcela jedno. Působí mi vnitřní radost. Na mně je, co si vyberu. Já si vždy přečtu konkrétní článek, který je buď dobrý nebo špatný, ale posuzuju si to já, podle svých duševních schopností, třeba omezených, ale mých a je mi šumafuk, zda o kus dál je něco, z čeho se kádrovákům zvedá žaludek. Takový Ron Paul, Patrick Buchanan atd. určitě nejsou bytosti vymyšlené KGB. Zato třeba o slovutném senátoru McCainovi si myslím, že je horší ruského Žirinovského. Je to planetární magor. A tohle střevo možná vystřídá toho nynějšího splašeného ušouna. V mainstreamu už je dnes pouze čistá propaganda a nalejvárna. A ruskej tisk číst mi taky vůbec nevadí. Takže se držte… 😉

 613. Ha,
  tak „Brajgl“ taky maloval obrazy plné lidiček, co si na jejich pinožení musí divák brát lupu, aby viděl, co to tam kutí 🙂
  Fakt to vypadá, že s Hieronymem chodili do stejné výtvarné školy, i když Hieronymus mi přijde jako daleko větší fantasy.
  No, zase mám co studovat.

 614. http://milos.chytrak.cz/1989/zeman-tm.php

  Dobrý den. Něco o zpětnovazebním řízení.

  Jsme si vědomi, že rozevření těchto alternativ popírá některé deklarované jistoty. Nemůžeme přiznat jakékoli skupině řídících pracovníků, právo na neomylnost a nekontrolovatelnost. Nemůžeme vidět ani budoucnost evropské vize jako bezrozpornou a bezkonfliktní, má li to být vize živá a skutečně strhující. Lze pochopit, jestliže se někteří řídící pracovníci sami pokládají za symbol této vize, důležitější však je, pokládají li je za takový symbol jiní. Dnes již plně prokázané dlouhodobé zaostávání rozhodně nepřispělo k prestiži Evropy a nepřispívá k němu ani trvalá neochota přiznat za toto zaostávání vlastní odpovědnost.

 615. Dobré ránko!
  Jj, odhadnuls mě Bohouši správně. Ale můžu všechny, i Breughela i Bosche. Ale do pokoje radím nevěšet. Je to takové poněkud na oběšení. 🙂

 616. 746 Martine, nemám televizní trychtýř ani nesleduju hlavné média, tak to mám jen z drihé ruky svých zpravodajců. Je jim podivné, že na to jak intenzívně investigativně rozebírají kdejaké uprdnutí, jak celé zpravodajské štáby div nebivakují před soudními síněmi, o Vrběticích toho moc nepodávají. Že ačkoli se drze derou všude, tam se nikdo nepokusil proniknout aby měl materiál pro unikátní reportáž. Podivné ticho. Jako by jen shořel kurník. Mohlo mi něco uniknout, ale ohlasy tady mi to ticho potvrzují. Smrdí to.

 617. (752) Rputi, přeji Vám nejen dobré ránko, ale dobrý celý dnešní den ! Doufám, že Vaše uzdravení je na dobré cestě !

 618. Hezké pozdravení do nemocnice Rputi!
  Já tam budu od zítra taky na pár dnů.

 619. Dobré ráno všem,
  a zejména těm, co v nemocnici jsou nebo se tam chystají – ať jste zdraví do vánoc, a užívate si je doma.
  U nás je ve špitále švára, ale už na pooperačním a během týdne by ho měli pustit domů, tak mu taky držíme palce.

 620. 704 Matzurko, správně. Nejít pod rozlišení 1024×768. Důraz na kvalitu zobrazení, podporu formátů, rychlost a ergonomii.

  Od Pocketbook se mi líbí osmipalcová čtečka 1200×1600, už dobře nahradí knížku, ale na každodenní tahání velká. Displej je Pearl, o trochu méně kontrastní než Paperwhite.
  Nejnovější čtečka Pocketbook 650 s displejem Paperwhite, foťákem a rozpoznáváním textu se ne až tak povedla. Zobrazení v reálu není tak kvalitní jak by mělo být a použitelnost foťáku s následnou konverzí do textu je špatná, podle recenzí to funguje pomalu, nedokonale a s velkou spotřebou energie.

 621. Všem marodům přeji rychlé uzdravení (se) !

  P.S. To (se) je důsledek jedné epizody staré půl století. Vynikající češtinář zavedl diskuzi, zda ta částice tam je potřebná, nadbytečná nebo chybná. K závěru jsme se tenkrát nedobrali.

 622. (753) Schumi, tuto oblast života znám jenom z literatury západní provenience (např.Engelmann:Moji přítelé milionáři), leč dovedu si (podle té literatury faktu) živě představit ,jak to chodí.Tyhle sklady mají „soukromé“ firmy ; jim se nechá něco si vydělat ; četla jsem , že to jsou marže, o kterých se lidem ani nesnilo. Ale na druhé straně, musejí ty „banánové“ republiky také sloužit. Např. atašé nějaké velmoci nechá vzkázat,“..hele, tahle firma by měla dodat tyhle zbraně, je potřeba to dostat na Ukrajinu nebo Kurdům nebo …. Oficiálně od toho máme ale ruce pryč.“ Domnívám se, že tak se to dohaduje v rámci těch satelitních států, přísl.tajná služba to má pod kontrolou, a dá se docela dobře ovlivňovat lokální povstání nebo nepokoje.

 623. Zdravím všechny a zvláště Rpuť! A přeju brzký návrat „dodom“, jak říká Laďa Větva.

 624. dvd,
  tak to už je skoro jako můj Hundík, akorát místo 6 mám R 🙂
  Upřímně řečeno, ani jsem netušila, že na sporťáku by mohl být automat…

 625. Matzurko, jedenáctiletá holka, je-li rozumná a „k tomu“ by měla mít svůj notebook. Naučit se jeho správu a co nejlépe ho „dospěle“ využívat.

 626. Pokud jde o novinářstvo, které se kupodivu necpe na do středu dění ve Vrběticích, přičítala bych to hlavně tomu, že reálně hrozí, že by jim něco mohlo bouchnout pod prdelí a mohli by přijít k nějaký ouhoně.

 627. maYdo,

  novinář , co by tam vlezl ( do zakázané zóny) by asi byl trestně stihatelnej. A přece jen riskovat současně vyhození pérdele do vzduchu a nechat se zavřít, potažmo alespoň se nechat popotahovat u soudu – kdo by o to stál ?

 628. Halladine, s 1 GB RAM by se akorát trápila. Kolem 6 tis. už jsou k mání výrazně lepší.

 629. Doporučuju nahlédnout na Giga-comp. Měli tam zajímavé nabídky.

 630. ale houby, Foundry ,

  já takovej jeden netbook mám. Některej z těhle – http://cz.packardbell.com/pb/cs/CZ/content/models/dot-s Na to , co potřebuje taková malá holka, úplně stačí.
  ale samozřejmě že větší ramka neuškodí.
  Já vybral ten nejlacinější.

  A když bude starší, koupí se něco většího. Teď to nemá smysl, nevyužila by to, a stejně by to zastaralo

 631. No to se moc pleteš. Klukovi je taky 11 a na výpočetní techniku má větší nároky, než já i paní spolubydlící. Nezapomínej na hry.

 632. Foundry,
  tak to jo, na hry to není, to máš pravdu 🙂 Ale tak nevím, hraj holky hry náročné na Hardware ? Obávám se, že kdybys měl splnit jeho nároky dostal až ke třiceti tisícům. 🙂
  Ale s tím netbookem se dostane na net, spustí skype i s obrazem, bývá tam předinstalovanej Word, a spousta aplikacíé tam pojede.
  A vezme to do ruky, a může vandrovat po bytě. A vydrží to slušnou dobu na batreky.

 633. No a my tu spekulujeme o tom, co koupit Matzurkině dceři, a Matzurku jsme jaksi úplně vynechali 😀
  Nic ve zlém , Matzurko 😉

 634. Schumi,
  o rozumu pochybuji několikrát denně – puberta v plném proudu 🙂
  „K tomu“ to myslím taky není, tedy PC používá na úkoly (teď zrovna píše krátký sloh o 150ti slovech – tak jsem ji poučila, kde je „word count“), na procvičování matematiky (pro mne úleva, příkladů on-line se dá najít dost a aspoň jí to hned řekne počet chyb – bere to tak trochu jako hru a tudíž míň keců okolo), samozřejmě na e-mail a facebook, poslouchání písniček z youtube, případně stahování „roztomiloučkých“ obrázků koťátek v růžovém. Jo a občas nějakou onlajnovku. Na většinu jí stačí staré PC s Linuxem, ale do školy potřebuje MS sedmičky, tak má povoleno jít na můj. Do IVT předmětu i jiných dělá zejména prezentace v PowerPointu.
  Možná jí – bude-li jaro a léto deštivé – ukážu, jak si jde hrát s moduly v R prostředí…. a ten noťas plánujeme podle toho, kolik budou vyžadovat ve škole, případně pokud se u ní objeví hlubší zájem. Teď mi to fakt přijde jenom jako že „já bysem chtěla vlastní“ čistě pro ten pocit vlastníka. No… možná je to umocněno vlivem spolužáků ze zámožnějších rodin, i když pořád lepší chtít noťas, než dvacet párů značkových bot…
  Opravdu si přeje nějaká „cool“ sluchátka v neonovém provedení, a kvalitnější minirepráček, co jde ďobnout i do mobilu, neb ho mají ve škole povoleno o přestávkách používat (v hodině cinknutí znamená zabavení a předání rodičům), repráčky v mobilech vesměs nestojí za nic. Takže pořád máme dost možností v zásobě.
  Ale taky přiznala, že čtení na čtečce ji baví víc, než z knihy klasické – holt časy se mění, a mně jde hlavně o to, aby četla…. 🙂

 635. Halladine,je vidět, že se nepohybuješ mezi juniory. Minecraft je žrout paměti jako prase, to samé War thunder (který navíc vyžaduje rychlé připojení). A to jsem jen tak letmo zahlídl, čím se junior zabývá. U holek to o moc jiné nebude.
  4 GB je minimum – alespoň tedy kluk nijak výrazně nefrflá. Tyhle NTB jsou k mání mezi 6-7 tis.

 636. Mám dojem, že dcera vůbec hry na počítači nehraje. Kromě školy hlavně kouká na seriály a klábosí přes facebook s kámoškama.

  Když jí bylo jedenáct, tak jsme měli doma jeden počítač a ten byl na heslo, pouštěla jsem tam děti jenom když potřebovali kvůli škole. No, někdy taky na hry nebo televizi, ale jen když jsme byla doma. Ale pak už to nešlo, protože potřebovali dělat prezentace a hledat na internetu a já někdy pracovat a jeden počítač prostě nestačil.

  Pokud jde o ty seriály, díky jim se dcera docela chytla na angličtinu, kterou před tím srdečně nenáviděla a pohybovala se na hranici propadnutí.

 637. Foundry,

  jednu vnučku mám v prvním ročníku na gymplu, druhou o něco mladší jako Matzurčina dcera.
  Obě jsou okompované.
  Ale že by hrály něco z toho, co píšeš jsem si nevšiml.
  A u her záleží na procesoru a grafické kartě. U těch velkých ntb za 6-7 tisíc nic moc.

 638. Proocesor tam má nějaký dvoujádrový AMD, nic moc extra, ale nestěžuje si. Grafiku ani nevím. Má normální ASUS v uvedené cenové relaci.

 639. Nic zlého tu nečtu,
  pouze užitečné názory uživatelů a rodičů – což vítám 🙂

 640. S tím noťasem ale fakt raději počkáme – i z výchovných důvodů.
  Náročné hry nehraje, aspoň jsem si nevšimla – a není to něco, co by dělala každý den. Líbilo se jí nějaké stavění Impéria, připomínalo to starý Řím, ale jinak to jsou nějaké stupidní „malovačky a oblíkačky“. V tom Linuxu jí to ale jede nějak hůř, a na mém PC to má zakázané (tatínek si na své PC nenechá ani dýchnout… ale myslím, že ho má i dost zahnojené, takže dobře tak, pokud mu zase klekne, nemá to na koho svádět :D).
  Já občas dělám náročnější výpočty, beží to i půl dne, takže paměť potřebuji nezatíženou sajrajtem z her.
  A teď ďubkám na Netbooku, jedno z prvních Eee z roku 2008 nebo kdy, ještě s tou menší obrazovečkou…. mám to v obýváku hned vedle kuchyně, na čtení zpráv a komunikaci, ovšem rozežraně připojený na standardní monitor, páč očička tolik neslouží 🙂
  Asi jsme dost pořítačová domácnost, i když jenom uživatelé, do hardware tomu nelezu a ani se v tom moc nevyznám.

 641. Halle,
  pouze jedna poznámka na okraj – u nás žádné „se“ nic nekupuje, obvykle to jde vybrat manžel nebo já a platíme penězi z našich výplat. Větší investice raději promýšlíme; ono i to má výchovný charakter a umožňuje dopřát si kvalitnější a trvanlivější věci; zejména já jsem v tomto ohledu dost konzervativní.

 642. 751 — Nevím, nickname, proč do textu zasahujete, bylo by to vyšlo nastejno. Cožpak dnes je (nepočítáme-li Severní Koreu) ve světě socialismus jinde než v Evropě? Ještě to Téčko někde mám, ale už dlouho jsem jej neměl v ruce. S takto dlouhým odstupem lze u autora zřetelně pozorovat určité posuvy, k lepšímu i k horšímu.

  Ovšem ve formulaci „Možnou katastrofu přibližuje i to, že umění odejít, jako součást politické kultury, je tím nižší, čím nižší je tato kultura.“ přece jen komunisty značně podcenil. Ve skutečnosti pak dokázali odejít v okamžiku pro ně optimálním, a způsobem, nad nímž musel třeba takový Rudolf Hess, tou dobou dosud trčící ve špandavské věznici, bezmocně blednout závistí.

 643. No, tak jsem odchytil dceru, ta mladší vnučka má zatím netbook, ale příští rok ji dcera dá svůj starší notebook, který nahradila novým letos v létě.
  Takže asi jsi Foundry pravdě blíž.
  A současně je to návod pro Matzurku – koupit si novej ntb a ten dosavadní dát dceři 😉
  A napsala mi

  Radím zatial netbook, /osobne by som kúpila klasický počítač/ a počkať, potom kúpiť lepší notebook, okolo 15 rokov, tie najlacnejšie hry aj tak nestíhajú a za pár rokov, keď to bude už potrebovať aj do školy a veci náročnejšie na grafiku už ten notbook bude totálna haraburda.

 644. 781

  matzurko, to jsi ani nemusela psát . Postaven dům, hypotéka atd.
  Naprosto jasné. Na plýtvání penězi neni.

 645. AHoj!
  Pojďte nahoru, trochu se ohřát…
  ==============================================================================

 646. A poznámka z Palby

  Ted Babiš v Moravcovi říkal, že

  „EU nemá peníze a dluží členským státům asi 23 miliard EUR. Nám taky dluží peníze“

  Tak jsem zvědav ž čeho chce EU financovat Ukrajinu.

  Navíc když Rating Itálie se propadl těsně nad spekulativní pásmo.

 647. Minecraft je napsán v Javě. To vysvětluje vše 😉

  Momentálně mají v Okay elektro i jinde HPČko 15.6 palce za 6666 Kč. Má to nějaký dvoujádrový Atom maskovaný jako Pentium (s výkonem na úrovni lepších starých Core2Duo), 4 GB RAM, 500 HDD, integrovanou grafiku Intel, Win 8.1 64 bit. Optimální koupě pro dítě.
  Starší model s 2 GB RAM jsem před půlrokem koupil malému, Minecraft na tom jede, i spousta jiných her (Skylanders a téměr vše ze Steamu).

 648. Halle,
  a na jaře nové auto (a že jsem dlouho zvažovali, jestli nové anebo další ojetinu).
  Ale zas to neznamená, že zbytek roku baštíme jen chleba s tvarohem a mléko 🙂
  Ne fakt, i když jsme PC rodina, tak je to pro nás především pracovní nástroj, a dítko to chce IMHO z rozmaru spíš jako hračku… což se mi dvakrát nelíbí. Já domů nový notebook nepotřebuji – PC jsem si koupila vloni a tak, aby nějakou dobu nezastaral; takže dítko zdědilo ten předělaný na Linux (a původně byl tento PC manžela, já ještě měla tehdy svůj VIAO koupený na přelomu tisíciletí během USA pobytu). Napřed byla nadšená, teď se ofrňuje 🙂 Eee netbuček používat může, ale je na Xpéčkách, a dle kolegy ajťáka se ani nemám snažit tam cpát sedmičky či ještě něco lepšího (ani nechci).
  Suma sumárum, dcera má přístup na tři počítače, a vlastního tabletka i dotykáče, tak jí neuškodí po něčem delší dobu toužit. Kdoví, třeba si na něco lepšího i přispěje našetřením z kapesného 🙂

 649. A v případě, že dítě není hráč a nebude hrát nějak extra moc, zvážil bych i tabletonotebook, desetipacový. Parametry má na úrovni spomínaného notebooku HP, ale ta roudělatelnost a vyuŽitelnost jako tablet je skutečně praktická.

  Něco takového http://www.alza.cz/asus-t100ta-32gb-gray-dock-d523106.htm

  Tohle má starší a běhá na tom taky skoro všechno (ale na hraní má ještě desktop, který je výkonem jinde). A v ceně je i Office 2013 Student, to taky není k zahození.

 650. 774 cool neonová sluchátka jako má Tereza odvedle. Jak hrají není až tak podstatné…. K tomu neonové tkaničky aby to ladilo. Když brejle tak aktuální styl levicový intelektuál konce šedesátých let aneb myšák Marvin. Chápu. Jsem už out of date a zralej pro hrob.

 651. 791-jenom technická, mladému jsem koupil bluetooth reprák Raikko nebo tak nějak a hraje to teda překvapivě dobře. Bych to od takové krabičky nečekal.

 652. Schumi,
  ta sluchátka jsou kupodivu z její hlavy 🙂 Jak hrají budu kontrolovat já, a šunt jí nepořídím, vždyť hraje už sedmý rok na klavír… a nárokuje ještě hodiny zpěvu.
  Totiž, v tomto ohledu nás čeká ještě další investice, neboť pianino začalo na d2 vydávat jakési drnčení, nad kterým si přivolaný odborník jen zazoufal. Pak podotknul, že jsou na dceři znát hudební pokroky, když jí to vadí, a doporučil výměnu nástroje za méně dodraný.
  A chce dcera ještě začít tancovat, „jako Tereza vodvedle“ 🙂

  NoName,
  jo, Raikko mám v hledáčku. Sama jsem si koupila v létě JBL Micro II, a zbytek rodiny mi ho závidí; ale ten už se snad ani nedělá, neb šmejdi přišli s inovací – bluetooth – a je o pár stovek dražší. Ještě mám vyhlédnutý jeden, ale kamsi jsem si zalořila lísteček s názvem… budu muset projet historii v kompu 🙂

 653. Dobré odpoledne… ad 774 a diskuse okolo… Já si jen dovolím malé připodotknutí – mám 2 dcery – každá měla cca od 10 let vlastní počítač (doma). Hlavně proto, aby se s tím naučily pracovat – a aby neotravovaly a nelezly na ten můj. Ale bylo jasné, že ten počítač je pro „práci“. Potřebuješ tohle do školy? Jo, máš to tam. Co si tam dáš navíc je tvoje věc. Ale nechoď pak za mnou, že se to posralo… V rámci stejné logiky ta starší dostala později notebook, žádný dělo, ale docela slušnou funkční mašinu. Potřebuješ lepší? Ušetři si.
  Možná jsem naivní, ale v dnešní době považuju notebook pro trochu rozumějšího a svědomitějšího školáka za základní potřebu. Prostě vercajk. A mám problémy se závistivějšími kolegy, kteří v tom spatřují nepatřičný luxus. „Jak je možné, že student si ze svého grantu koupí notebook?“ – já dodávám – no asi proto, že ho potřebuje.
  No a opakuji – notebook. Žádný dělo, ale slušnej – a žádná pseudohračička. Se slušnou kapacitou disku a operační paměti a pokud možno s různejma slotama na periferie. No a nainstalováno vše potřebné, základem je dobrý antívirák.
  Já sám mám na „cestovním“ notebooku ledacos. Od docela slušné sbírky veškteré literatury, až třeba po binární fázové diagramy – a jak se hodily na jedné konferenci – Hi P., can we look on some phase diagram?
  A ten notebook je opravu „vercajk“. Takže jsem důležité maily vyřizoval i na dovolené… ale opakuji, přimlouvám se za „plnotučný“ notebook. Oproti nějakejm tabletům, což je píčovina hlavně na hraní, ale na práci to není.

 654. 794-já jsem k rozhodnutí dát dětem vlastní počítače dospěl poměrně brzy taky, hlavně proto, že na tom mém furt něco rozhasili nebo zapráskali disk nebo jsem je nemohl vyhnat, když jsem potřeboval pracovat…
  Tehdy šlo o desktopy, ale dnes jsou notebooky tak cenově dostupné, že jsme pak přešli na noťasy. A vzhledem k cenám dnes myslím ani nemá cenu uvažovat o repasovaných noteboocích, za ty problémy to nestojí.

Komentáře nejsou povoleny.