Istanbulská úmluva hýbe ČR.

Pavel Hasenkopf: I já si ji musel aspoň prolistovat … a zde je mé „dobrozdání“:

*

Na Istambulskou úmluvu jsem se nejdříve, cca rok zpět, když se poprvé objevila hysterie kolem ní, díval zhruba stylem: vždyť vlastně o nic nejde, jen další legislativní sračka, aby bylo co podepsat. (Nefandím zasírání právního řádu a mezinárodního práva balastem, ale neumím tomu zabránit a už jsem rezignoval.)

Jenže … když o nic nejde … proč tak hysterčí i nositelé, v tomto případě zejména nositelky (či za co se považují) pokroku? Proč nad tím prostě nemávnou rukou, když vlastně vše, co po nás Istanbulská úmluva chce, už v právním řádu máme?

Proč se tak vyhýbají odpovědi na otázku, co hrozného by se stalo, kdybychom tuto úmluvu prostě neratifikovali?

*

Istanbulská úmluva především není žádná úmluva, maximálně jen podle formy a názvu – jako úmluva se to jen tváří – úmluvy mají obsahovat právní normy, ne politická velkohubá prohlášení.

Istanbulská úmluva je především politický manifest genderismu. Představte si, že by se Marxovi s Engelsem podařilo protlačit komunistický manifest do formy zákona či mezinárodní smlouvy, a budete zhruba vědět, o co se tady dnešní předvoj pokroku pokouší, jakou hru hraje.

Na právo – na to reálné právo, charakterizované principem „jestliže …, pak …“, může mít Istanbulská úmluva vliv „jen“ jako výkladový prostředek. A to v jejím případě rozhodně není málo, protože tato úmluva je první právní dokument vůbec, který definuje pohlaví jako sociální konstrukt a z tohoto pojetí vychází. Tím, že toto pojetí je obsaženo v mezinárodní smlouvě, v případě ratifikace se nejen stane součástí českého právního řádu, ale bude mít i přednost před českým zákonem (viz čl. 10 Ústavy).

Istanbulská úmluva se netýká násilí na ženách obecně, ale jen násilí „genderově podmíněného“.

Istanbulská úmluva kodifikuje a činí právně závazné některé jinak velmi sporné názory. Např.:

„Member States of the Council of Europe …

(r)ecognising that violence against women is a manifestation of historically unequal power relations between women and men, which have led to domination over, and discrimination against, women by men and to the prevention of the full advancement of women;

(r)ecognising the structural nature of violence against women as gender-based violence, and that violence against women is one of the crucial social mechanisms by which women are forced into a subordinate position compared with men; …“

Toto jsou výkladové principy, kterými má být poměřováno každé rozhodnutí, toto je ono soft law, kterým bude postupně vytvářeno – za účasti zvláštního monitorovacího mechanismu („specific monitoring mechanism“, to jsou ty neziskovky) – hard law. Tak, jako za bolševika byl každý, jinak naprosto neškodný zákon vykládán prizmatem ústavně zakotvené vedoucí úlohy KSČ a „pevné(ho) svazku dělníků, rolníků a inteligence, v jehož čele je dělnická třída“ (čl. 4, čl. 1 Ústavy 1960). …

=====

P.S.: Doufám, že pokud se ukáže, že trestní oznámení na Petra Piťhu nebylo dostatečně podložené a de facto je politickou provokací, budou se orgány činné v trestním řízení zabývat nejen trestním oznámením samým, ale přezkoumají i možnost trestního stíhání jeho autorek pro trestný čin křivého obvinění.

 

Pavel Hasenkopf –  Mně docela stačí §§ 6, 140, 144, 145, 146, 150, 159 – 163, 168 – 172, 185 – 187, 194, 195, 198, 199, 200, 201 a 353 trestního zákoníku, abych jmenoval ty, které násilí na ženách mohou nějak pokrývat.


—————————————————————–

PPS
Původně vytečkovaná slova jsem doplnil já, zemědělec… 😉 😀

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 365 komentářů u „Istanbulská úmluva hýbe ČR.

 1. 1351
  Matzurka says:

  Dobré ráno,

  quivisi, to je hezké – takže ledovec se smrsknul dávno před průmyslovou revolucí… to jim to globální oteplení způsobené člověkem nějak neštymuje…

 2. 1352
  maYda says:

  Dobré ráno,

  Dušane, děkuji, právě proto jsem se ptala. Spoléhat na wiki a naše media, který okouzlí každej jouda, kterej nesnáší Putina a Trumpa, je opravdu ošidné.

  Odpověď mně nepřekvapila, obi se tio z toho článku o tom, „jak ruské tajné služby pomohly trumpovi vyhrát volby“ dá poměrně snadno vyčíst, ty texty, které jsou důvěryhodné asi tak jako Haló noviny mají taky podobný styl.
  Podobnost s „JAk Voloďa přemohl zlého cara “ Jana Hostáně čistě náhodná? 🙂

  Ono je tam ostatně dost věcí nevěrohodných na první pohled
  Zejména to „psychologizování“ které líčí Trumpa jako infantilního blbečka – vzhledem k jeho činnosti a jejím výsledkům dávno před tím, než pojal vůbec úmysl vstoupit do politiky, každej, kdo má trochu rozumu, chápe, že ať je jakejkoliv – a netvrdím, že to je kandidát na Mr. Sympaťák – tak infantilní blbeček to prostě být nemůže.

  A kdyby měl s Putinem nějakou tajnou dohodu, pak by byla na místě otázka, jak to ví nějakej štěkoun z novin, kdy, kde a kdo se s kým sešel a o čem jednali, když to uniklo tajným službám?

  NIcméně řadě lidí se to bude zdát věrohodné , protože když někdo napadá Trumpa a Putina, tak se nechají opít rohlíkem.

 3. 1353
  maYda says:

  MAtzurko, tak ono se vlastně globálně otepluje už od poslední doby ledový 🙂

  Kdyby ne, těžko bychom si tu psali, protože na ledu nic neroste a naší pradědečkové by tudíž nemohli přejít od lovu k zemědělství.

 4. 1354
  maYda says:

  ZAujalo mně na Psu:

  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-diktatura-s-jakoby-lidskou-tvari-fdc-/p_zahranici.aspx?c=A181107_205359_p_zahranici_wag

  Nepíšou tam ti Paynové dva? Já mám dojem, že jsem tuhle četla tamtéž něco od nějakého Payna a to byl úúúúžasnej blábol, tohle a tamto sotva mohl napsat jeden člověk.

 5. 1355
  Zpátečník says:

  1354 — Jo, Paynové jsou dva; pamatuji ještě jejich otce, když vystoupil proti komunisty plánované demolici (snad všech) budov vysokých škol dole na Albertově.

 6. 1356
  skimic says:

  Zpátečníku
  tak můj profesor by Vám doporučil (nikoliv oficiální žebříčky) následující spisovatele
  * Bernard Minier
  * Guillaume Musso
  * Jérome Levy
  * Patrick Bauwen
  * Patrick Thilliez
  * Patricia Bussi

  Z nichž minimálně ten první je překládán i do č.j. (J. Žák) – „Mráz“, „Noc“ či „Tma“, horkou novinkou (2017) je „Zkurvenej příběh“ (nevím jestli je přeložený).

 7. 1357
  Schumacher says:

  1344 quivisi, souhlasím s ním. Nějaký zájem za tím je, nějaký byznys projekt. Ovšem otázkou je koho míní „nás“. Jakou zájmovou skupin či potenciální pacienty uzavřeného oddělení Pl…

 8. 1358
  maYda says:

  To jsou bráchové?

  jeden šije do Unie, co to je za autoritářský režim a druhej je celej potento z Macrona, jakej je to v porovnání se Zemanem demokrat. To mi moc kompatibilní nepřipadá….

 9. 1359
  Zpátečník says:

  1356 — Děkuji, skimici, příležitostně se na to podívám. S mírným překvapením vidím, že výtisků Miniera má Městská knihovna dost (od jednotlivých titulů i násobně více, než třeba Hakla nebo Viewegha), a z nějakých 90 % jsou rozpůjčované.

 10. 1360
  Zpátečník says:

  1358 — To mi moc kompatibilní nepřipadá… — Však také jeden vystudoval jadernou fyziku na matfyzu, zatímco druhý medicínu (jakou vykonával praxi, teď nevím, ale vím, že byl či je členem všelijakých etických komisí). Můžete hádat který je který.

 11. 1361
  Zpátečník says:

  1358 — To mi moc kompatibilní nepřipadá… — Však také jeden vystudoval jadernou fyziku na matfyzu, zatímco druhý medicínu (jakou vykonával praxi, teď nevím, ale vím, že byl či je členem všelijakých etických komisí). Můžete hádat, který je který.

 12. 1362
  Schumacher says:

  1347 Dušane, to je jako by zdejší dostávali zbroj a kuši. Ale může to mít logiku. Neznám tamní poměry. Třeba nutno čelit smečkám vlků, tlupám rudokožců či vzbouřených otroků. Případně čelit sovětské invazi. Pro ten případ bys jim mohl opatrně zjevit, že Sovětský svaz už není. Nebo aby pomohli Texasanům proti afghánským (to je nějaká prdel poblíž Guatemaly nebo tak nějak) teroristům přijedším přes Mexiko na velbloudech. Či proti zeleným mužíkům z létajících talířů, aby je zadrželi než je vyřídí Trump ve stíhačce s pomocí armádního vysloužilce živícího se jako pilot práškovacího letadla.

 13. 1363
  maYda says:

  No, tak knihovna, která nemá moc knih od toho pisálka Wievegha, by u mně měla plus 😀 😀
  Ale mám dojem, že v poslední době se jeho literární činnost omezuje na fňukací sloupky v lidovkách.

  Od Miniera jsem četla Tmu a docela se mi to líbilo.

 14. 1364
  Schumacher says:

  1340 skimici, ovšem není to úžasný svět, ve kterém můžeš být kýmkoli a čímkoli? Abys na sklonku života mohl spokojeně konstatovat „Vším čím jsem byl byl jsem rád.“ ?

 15. 1365
  Zpátečník says:

  1363 — Účelem srovnání bylo porovnat počty výtisků s českými populárními autory, bez ohledu na jejich kvalitu; co píše Viewegh teď, není z tohoto hlediska relevantní.

  Kupříkladu tohohle tam mají 4 výtisky (přičemž vydání z konce 60. let, které jsme si na ZDŠ se spolužákem čítávali „pod lavicí“, fakticky však ostentativně na lavici, blahovolně tolerováni našimi učitelkami, je tam nejspíš dávno rozkradené):

  https://search.mlp.cz/cz/titul/novely-a-texty-pro-nic/52581/

  A teď si asi budu číst ještě daleko a daleko menšinovějšího autora…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *