Jak si stojí dnes Donald Trump

Dušan Neumann


V pondělí vystoupil Donald Trum na shromáždění v Detroitu s nástinem ekonomického plánu. Nejdříve připomněl nedávnou historii Detroitu, kdysi automobilového srdce Ameriky, dnes polorozpadlého města jehož populace klesla za dvacet let z milionu a půl na 700 000 obyvatel, a kde se v bývalých montážních halách automobilek prohání leda průvan. „Detroit je živým, dýchajícím důkazem neúspěšné ekonomické politiky, kterou zastává moje oponentka. Každá politika, každý zásah, a mnoho dalších pokusů, které tady selhaly, jsou podporovány Hillary Clintonovou.“ – řekl Trump.

Trumpův nástin ekonomických změn je jednoduchý a dá se shrnout do několika bodů pod hlavičkou „America first“. Po zkušenostech s komplikovanými plány předchozích vlád, například Obamova zdravotní reforma, která vyšla na 2600 stránkách, je jednoduchost tou jedinou zárukou, že se něco pohne kupředu.

Trump navrhuje zjednodušení daňového kodu, jenž je tak komplikovaný, že se v něm nevyznají ani zákonodárci, kteří jej schvalují. Místo dnešních sedmi daňových kategorií navrhuje Trump 3 – 12%, 25% a 33%. „Podle mého plánu nebude žádný americký podnik platit více než 15% daň z příjmu.Nejvíc na tom vydělají malé podniky. V Hillaryně návrhu by malé podniky platily třikrát více.

Druhým zásadním bodem je značné zjednodušení a omezení regulací, které podle Trumpa dusí americkou tvořivost a představují olověné závaží na americké ekonomice.“

„Amerikanisace, nikoliv globalisace, je naše heslo“ – Amerika zbavená okovů vládních regulací umožní znovu rozvoj amerického industriálního talentu, který znovu vytvoří předpoklad světlé hospodářské budoucnosti. „Budou to americké ruce, které postaví tuto zem na nohy, bude americká energie ze zdrojů této země, která požene ekonomiku dopředu a budou to američtí dělníci, kdo bude najat na tuto práci,“

Aby se tato vize mohla uskutečnit, bude nutné se zbavit washingtonského nepotismu.“ Nemůžeme opravit systém s těmi samými lidmi, kteří ho zničili. Pouze celková změna vedení, může přinést výsledky. Musíme přestat věřit politikům a začít věřit Americe.“

Trump to bude mít těžké, neboť aby se dostal do Bílého domu, musel by dodržovat jistá tradiční politická pravidla, nebo aspoň držet hubu než si pořádně promyslí, co chce říci. Zatím tuto kázeň nemá a ztrácí proto podporu tradičních stranicky organizovaných Republikánů. Nejnovějším důkazem je dopis 50 vysokých bezpečnostních úředníků, obviňující Trumpa z totální nekompetence, která může ohrozit samotnou existenci USA. Trump reaogoval intuitivně, ale přesně komoru. „To si stěžují ti, kteří nás do dnešního marasmu zatáhli a s nimiž v příští vládě nepočítám“ .To, že dopis nepodepsal Jindříšek Kissinger mi dokazuje politickou a existenční zaujatost autorů.

V těchto dnech Trump ještě ztrácí – je asi 12% za Hillary Clintonovou, a to je kritické. jeho jedinou nadějí jsou tři presidentské debaty. Pokud se mu podaří změnit rétoriku a rezervovanějším způsobem v základní konfrontací vizí vytočit cholerickou Hillary, může výsledek ještě zvrátit. Ale moc nadějí tomu nedávám.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 238 komentářů u “Jak si stojí dnes Donald Trump

 1. Njn,

  ona ta emerická demokracie má své meze…. Ocamcaď pocamcaď. A když se někdo odchýlí od základní linie, tak z něj média udělají cvoka, Putinova agenta a bůhví co ještě.
  Já viděl u Trumpa “ záchvaty“ zdravého selského rozumu.

 2. Pro srovnání se ještě pastnu Ulče o Hillary. Je až neuvěřitelné, že jí to všechno prochází:

  Ota Ulč
  USA – STÁTY DIVNĚ SPOJENÉ A VOLBY PŘED DVEŘMI
  V poslední neděli letošního července 2016 jsem sledoval televizní dokumentární záznam osudu člověka, který si třicet let odseděl čekáním na trest smrti v elektrickém křesle za zločin, který nespáchal. Pachatelem byl americký stát Alabama, jeho hanebně si počínající činitelé – pomstychtiví žalobci, neschopní obhájci, všeho schopní falešní svědci.
  Případ takto zničeného života. Jak se mu stát Alabama může omluvit, jak obrovskou finanční náhradu může poskytnout?
  Zbytečná otázka. Stát se neobtěžoval ani sebemenší omluvou. Pouze sdělení ať jde domů, pokud by vůbec něco takového někde našel.
  – – –
  USA je sice federace v něčem spojená, ale všelijak i rozpojená, i důkladně protichůdná. Ve státě Marylandu v metropoli Baltimore, rasisticky hodně nabroušená mladá prokurátorka černoška neuspěla s žalobou proti půl tuctu policistů, takže paní primátorka města, rovněž černoška, z jakéhosi fondu kompenzovala matku zamřelého recidivisty chatrného zdraví šesty miliony dolarů. Leckde kuřba marihuány je pokládána za zločin, ve státu Coloradu je však legální. Hříšným státem Nevadou, kde už leckde fungují legitimní nevěstince, jsem jel do sousedního mormonského státu Utahu, kde mi v restauraci číšník doporučoval nepít pivo, poněvadž by to byl hřích.
  Nevím o nějakém místě na světě, kde by někdo s nadšením platil daně. Ty federální v USA bychom měli platit všichni, ale činí tak jen zhruba polovina obyvatelstva, tam buď legálně či nelegálně sídlících. Druhá polovina daně neplatí, ta toliko požitky od eráru inkasuje. V oněch padesáti státech federace je jich několik jako například slunná Florida či ropou nasáklý Texas, kde státní daň vůbec nemají. Zato trest smrti mají. Nikdo ale nikomu nebrání, aby se kamkoliv odstěhoval. . Jinde, jako bohužel v New Yorku, mé tamější trvalé adrese, státní daň značně existuje.
  Státy se ovšem liší nejen svými zákony, ale i terénem, klimatem , od vlhkých močálů po hodně vyprahlou poušť, liší se svou historií, zejména občanskou válkou v devatenáctém století, vyprovokoval ji jih, vyhrál ji sever, krveprolití to největší v historii země. Prozatím.
  – – –
  V prvním týdnu letošního srpna 2016 se v Brazilii rozjela Olympiáda. Spolu s dalšími miliony zájemců jsem se soustřeďoval na televizní obrazovku sledovat krkolomné výkony gymnastek – ještě předpubertálních holčiček.
  Neméně pozoruhodná byla následující politická reklama, placená prezidentskou kandidátkou Hillary Clintonovou,s úmyslem zdemolovat konkurenta Donalda Trumpa s pomocí příslušně sestřihané montáže záběrů, k dosažení dojmu, že Putin fandí Trumpovi. Při další konverzační příležitosti se na obrazovce objevil portrét stříbrovlasého Juliana Assangeho, australského mladíka, delší dobu se ukrývajícího někde .na ekvadorské či jiné ambasádě.. Assange oznámil, že vbrzku dodá materiály, potvrzující Putinovy opačné sympatie a sice ve prospěch Hillary a rovněž i Ruska.
  Kdo mluví jakou pravdu? Trump tvrdí, že Putina v životě neviděl, nikdy s ním nekomunikoval. Putin prezentuje reality kágébácké, taková je přece jeho celoživotní odborná zkušenost. A v případě Hillary a jejího zacházení se skutečností platí železobetonové pravidlo, vždy dodržovaný princip NEPRAVDA VÍTĚZÍ.
  Hillary pociťovala potřebu tvrdit, že své křestní jméno získala jako poctu Siru Edmundu Hillarymu za jeho výkon zdolání nejvyšší hory světa, k němuž ale došlo teprve za šest let po zrození této jmenovkyně. Proslulými se stalo její pábení v souvislosti s jejím při několika příležitostech opakovaným tvrzením, že při přistání v Bosně byla cílem ostrostřelců, jímž vůbec nebyla. Ovšem patří do kriminálu, k čemuž ovšem nedojde pro její porušení zákona o zneužití komunikace (private email server), ohrožení státních tajemství ,což přivedlo za mříže osobnosti podstatně míň se provinivší.
  V době prezidentování svého manžela Hillary obdržela úplatek ve výši 100.000 dolarů v souvislosti s investicí pouhého jednoho tisíce dolarů ve spekulaci (tzv.cattle futures market) , kde pravděpodobnost takového výsledku byla jedna z 31 trilionů. Nezapomenutelné je její tvrzení, že se rozloučila s Bílým domem jako nemajetná chudinka zcela bez haléře. Netrvalo dlouho, když došlo k odhalení jejího stomilionového dolarového obohacení., za přečtení jakéhosi textu hnedky inkasovala čtvrt až půl milionu dolarů. Zájemce nechť znásobí 24 krát a bude to mít v korunách.
  – – –
  Ari Fleischer, bývalý mluvčí Bílého domu, na otázku , koho bude v prezidentských volbách volit, neváhal s odpovědí, že to určitě nebude bývalá první dáma země. Naposledy seděla za volantem automobilu před dvaceti lety. Publicista John Hawkins zformuloval „25 Reasons Not to Vote for Hillary Clinton“ (Townhall, 5.3.2016), z nichž jsme se například dozvěděli, že příslušníci tajné služby pokládali za přidělení do útvaru její ochranky jako zvláštní druh potrestání. Hillary v Bílém domě vyžadovala, aby se na ni nikdo neopovážil promluvit a rovněž ustoupil za záclony, aby nebyl k spatření. Považována za mentálně nepevnou, podléhala přesvědčení, že vede diskuze s Eleanor Rooseveltovou (1884-1962) a Mahatmou Gandhim (1869-1948). V době jejího výkonu funkce Obamovy ministryně zahraničních věcí, toto ministerstvo poskytovalo mnohé výhody cizím státům, ochotným platit obrovské sumy za přednášky a též poskytovat značné dary ve prospěch Nadace Clintonových.
  Ze zdroje , jehož věrohodnost jsem si dřív už několikrát ověřil,.jsem se dozvěděl mnohé nepříjemnosti , jako například o náhlém smrtelném infarktu , který ve vazbě na samotce utrpěl James McDougal, již odsouzený partner Clintonových a korunní svědek v dosud neukončeném vyšetřování.. Keith McMaskie, nepřežil 113 zásahů pobodáním, James Milan byl nalezen bez uťané hlavy , což coroner („ohledač mrtvol“) ohodnotil jako cosi přirozeného („his deatch was due to natural causes.“)
  Rovněž službu osobních ochránců (bodyguard ) manželů Clintonových nepřežilo dvanáct osob včetně dvou plukovníků.
  – – –
  Vracím se v jiných již souvislostech zmíněné smrti v Libyji čtyř Američanů
  včetně tamějšího amerického velvyslance Stevense. Doslova víc než stokrát naléhavý
  požadavek o ochranu, případně evakuaci dorazil na State Department čili tehdejší rezort
  podléhající nynější prezidentské kandidátce. Tehdy to byla doba podzimu 2011,
  kdy Obama usiloval (úspěšně) o znovuzvolení a velice záleželo ututlat skutečnost, že al-
  Kajda , tehdy Obamou oficiálně označená za již zlikvidovanou nepříjemnost, s touto
  smrtí neměla nic společného a příčinou byla spontánní reakce pobožných
  mohamedánů na video, v Los Angeles vyrobené – video, které nikdo neviděl a tuto
  báchorku včetně mluvčích Bílého domu jakož i Hillary Clintonové toto ona opakovala
  na letišti v Delaware, kde přistávala těla zavražděných za přítomnosti postiženého
  příbuzenstva. A tam ministryně ujišťovala dotyčné pozůstalé o vymyšlené báchorce
  videa, které nikdo neviděl. Svědkyně, matka, která ztratila svého syna, tohle z
  očí do očí opakovala na nominačním sjezdu v červenci 2016 a původní lhářka neváhala v
  televizním interview s reporterem Chris Wallacem obvinit postiženou matku, že zřejmě
  byla svým bolem tolik zmatená, to musíme přece pochopit.
  – – –
  V mezinárodních záležitostech současná americká administrativa pokračuje se svým podivným počínáním. Například výměnou jednoho svého desertéra za pět odsouzených mezinárodních teroristů.. Vyjednávat s iránskými ayatoláhy skandujících požadavek „Smrt Americe!“ Před pouhým týdnem se z Holandska vzneslo letadlo bez zřetelného označení, s nákladem 400 milionů dolarů v hotovosti ( euro bankovky a švýcarské franky) a náklad dodalo v Teheránu a v tomtéž okamžiku se jiné letadlo vzneslo s několika řadu let vězněnými obětmi předchozího únosu. Zřetelné výkupné za rukojmí,výtečný druh obchodu, v němž Irán bude nepochybně pokračovat. Pouze Washington oficiálně popírá tuto nepopíratelnou realitu výměnného handlu.
  James B.Comey, ročník 1960, nynějším povoláním ředitel vrcholné federální policejní služby F.B.I., svědčil v Kongresu ve věci lajdáckého zacházení se státním tajemstvím, čehož se dopustila nynější prezidentská kandidátka Hillary Clintonová ve své dřívější funkci ministryně zahraničních záležitostí. Její počínání hodnotil jako „extremely careless“ , avšak nedoporučil trestní stíhání, jež by určitě postihlo daleko míň závažné provinilce. Lajdácké Hillary zacházení s utajenými skutečnostmi, jež se dostaly do oběhu elektronickou poštou, stálo život iránského atomového vědce. Shahram Amir v roce 2009 záhadně zmizel z náboženské cesty (pilgrimage) do Saúdské Arábie,
  buď unesen nebo přeběhl kvůli poskytnutým pěti milionúm dolarů. Rok poté se vrátil do Teheránu a 7.srpna 2016 mluvčí iránské spravedlnosti potvrdil, že Amiri prozradil státní tajemství a proto byl právě oběšen. Tamější úřady se dozvěděly o jeho proradném počínání zásluhou Hillary korespondence.
  Současně se dozvídáme, že její manžel Bill Clinton byl jmenován čestným předsedou (Honorary Chairman) systému International Sharia School, řetězce škol se svým centrem v Dhubai. K tomuto druhu výchovy dochází ve 170 zemích, deseti tisíce studentů získává islámské vzdělání spolu se znalostí právního systému šárija. Osmina rozpočtu jde na financování jihaddish activities neboli mezinárodního terorismu. Ex-prezident Clinton za své služby (návštěvy arabských vládců, zdůrazňování výchovy podle prosazovaných středověkých principů, neexistence práva pro ženy atd) již inkasoval šest milionů dolarů ve prospěch obou manželů, tedy i prezidentské kandidátky, prezentujici se jako globální prosazovatelka práv žen všude ve světě.
  Hillary již zaznamenala nejedno významné vítězství, jako například rozhodnutí odvolacího federálního soudu ve státě Severní Karolina. Trojice soudců – všichni prezidentem Obamou ve funci doživotně jmenovaní – zrušila platnost zákona, který vyžadoval předložit při volbách důkaz identity dostavivšího voliče. Důkaz totožnosti se všeobecně vyžaduje pro jednání v bankách, na úřadech, při vstupu do nemocnice, takto vylučuje pravděpodobnost podvodů, falešné identity, opakovaného hlasování, k nimž pravidelně dochází v tisících případech. Jinak ale rozhodli Obamou vybraní juristé: výslovným důvodem tohoto soudního rozhodnutí bylo zabránit údajné rasistické diskriminaci příslušníků menšin (které se musí jako kterýkoliv tvor prokazovat touto standardně vyžadovanou identifikací při jednání na úřadech, v bankách, nemocničních prostorách, atd.) Takto zaručeným odstraněním diskriminace se ale umožňuje tisícinásobná jistota podvodů s angažováním hord ilegálně na americkém území se pohybujících.
  – – –
  Do voleb již zbývá méně než 100 dní. Vítězství absolutního outsidera Donalda Trumpa je obtížně představitelné. Dosluhující prezident Obama si při nedávném setkání s nejvyšším představitelem státu Singapuru postěžoval, že člověk tak nekvalifikovaný by ho mohl ve vrcholné funkci nahradit.
  Bohužel, zahraničního návštěvníka jakož i nikoho z víc než 300 milionů spoluobčanů nenapadlo a pokud snad napadlo, nebyl by se odvážil zmínit o některém z neblahých precedentů, právě Obamovi se zmínit o jím opakované gigantické nehoráznosti, že USA, kde on usiloval stát se tím nejvyšším vůdcem a vskutku se mu to po dobu osmi roku dařilo, je federace padesáti sedmi států. Takto mohutně se dovedl přepočítat, tak obtížně uvěřitelný důkaz jsem několikrát viděl na vlastní oči.
  – – –
  Nedovedl bych si představit něco takového třeba v Praze. Tam před pár dny došlo k projevu prezidenta Miloše Zemana tak kurážnému, že nevím o nikom, kdo by se stejně tolik odvážil. Promluvil totiž o samozřejmosti: HROZÍ NÁM SUPERHOLOKAUST.
  Jeho obětí budou stovky milionů lidí. Viděl jsem mapu kalifátu podle představ roku 2020 :v té době už bude jejich polovina Evropy, polovina Afriky a též i podstatná část Asie.
  Mezinárodní terorismus je organizovaná, rozrůstající se síť. Je nutné, aby se mezinárodní společenství spojilo proti svému nepříteli.
  Potřebujeme mezinárodní akci pod vedením Rady bezpečnosti S teroristy se nevyjednává, s těmi se musí bojovat. Chybí nám odvaha – dřív se tomu říkalo appeasement. O některých návrzích se říká, že procházejí třemi fázemi.
  Tou první je šmahem takový návrh zavrhnout, jako nehorázný nesmysl.
  Fáze druhá – o té bychom měli uvažovat.
  Fáze třetí – stává se samozřejmostí, nevyhnutelností
  Dodávám fázi nejposlednější – nepředstavitelnost její realizace.
  Ano, světu je třeba daleko víc takových Zemanů.
  AMEN

 3. Zdá se, že kromě setkání Putin – Erdogan proběhne ještě jedno:
  Ruský prezident Vladimir Putin a britská premiérka Theresa Mayová se dohodli na brzkém setkání, uvedl Kreml. V úterním prohlášení upřesnil, že v telefonickém rozhovoru vrcholní představitelé obou zemí vyjádřili nespokojenost se současnou úrovní politické, obchodní a ekonomické spolupráce mezi Ruskem a Británií. Dohodli se podle Kremlu posílit konkrétní spolupráci v řadě oblastí včetně letecké bezpečnosti.
  Evidentně politika Západu přinese ještě další ovoce, o kterém se nám ani nesnilo. Po vítězství Hillary se ještě budou dít věci. Ale že bych z toho měl nějakou radost, to tedy nemám. 🙁

 4. 3

  Inu, každej kšeft se v době ekonomické nestability, zapříčeněný třeba Brexitem hodí….

 5. Z duhého konce jsou tu Bulhaři, kteří už se nechali slyšet, že by přece jen ten „Jižní potok“…
  Načež jim bylo odpovězeno, že proč ne, ovšem žádalo by si to nějaké záruky.
  Takže uvidíme…

 6. Mno, zase se budu opakovat… Jako kdyby někdy záleželo na nějakých voličích či občanech… Přes všechny problémy má soudružka Hitlery jednu velkou výhodu – vyhovuje zájmům pohlavárů Římského klubu, Trilaterální komise a Bilderberku. A proto bude zvolena.

 7. 7
  Votápek je vůl.

  Trojkoalice Rusko- Turecko -Irán nepadá v úvahu.
  Pokud se Putin setkal s Rúháním, tak ho jen ubezpečil, že zbližování s Tureckem nebude na úkor Iránu.

 8. 10-ale no tak, tohle je přece něco jiného. Tohle je přece rovný chlap a charakter, takže nejde o trafiku, ale o „logické vyústění situace“ a „vyžití schopností a zkušeností špičkového policistu“.
  A Babiš ho ještě úplně nevytěžil.

 9. Dano,
  když si uvědomíte, že Šlachta je šerif, který napřed střílí a potom se ptá…
  Evidentně byl instalován, protože pro něj existuje úkol.

 10. 12

  Mě pobavilo tohle 🙂

  O pozici, kterou by měl Šlachta zastávat přitom dlouhodobě není zájem. Výběrové řízení na náměstka pro pátrání bylo vypsáno už v polovině prosince loňského roku, ale doposud se do něj nikdo nepřihlásil. Dočasně post zastával František Halás, který ale odešel na začátku června a vrátil se do čela Celního úřadu pro Královéhradecký kraj. Podle mluvčí mu skončila doba, po kterou byl pověřen.

 11. 10 Dano
  To asi nezahájí. V té konstrukci bych pochopil
  Kdo, komu a co, ale není mi jasné za co.

 12. Ptakopysku – 12 – bingo! Jen mě děsí, o jaký úkol může jít.

 13. Tak ty kabelky, co dostala Nagyová můžou být klidně nejenom nezdaněny, ale i neprocleny.

 14. Skimici, já bych přehodila slovo “ za“ před spojku „a“.

 15. Dano
  Abych se lépe vyjádřil, není mi jasné, za co eventuelní trafiku dostal.
  U těch poslanců a Nečase se mi zdá ta konstrukce snáze popsatelnější. Dal jim trafiky za to, že nehlasovali proti vládě a zřekli se raději mandátu. Nemyslím, že je to přímo úplatek ale takto s sled událostí jevil.

 16. No, na rozdíl od těch trafik poslaneckých, v téhle se bude muset pracovat.

 17. Inu, Šlachta se stal nepohodlným, protože skřípnul nějaké socdemáky.

 18. Já to vidím tak, že je ještě pár lidí skřípnout. Teda dle vedoucího. Znáte tu historku o Al Caponem….

 19. Celník může velmi těžko skřípnout někoho, kdo nepodniká.

 20. Takže když si něco objednám ze zahraničí a jde to přes celnici, řeší to lékař-internista ?

 21. 25

  řekl bych, že když něco objednáte ze zahraničí, jde to přes celnici, tak vám určí clo a přípdně DPH, to zaplatíte a dostanete zásilku. Anebo taky ne, pokud jde o zásilku z EU, kde by clo být nemělo.
  Kde v tom vidíte práci pro šlachtu ? Za co by vás mohli stíhat ?
  pokud celnice určí clo blbě, není to Váš problém…

 22. Navíc, když neděláte nic špatného, nemáte se čeho obávat.

 23. Halle 28,
  pašování je tak staré jako hranice samotné.

 24. Ale jistě.
  Ovšem to, že si něco pro sebe v zahraničí objednáš, a necháš poslat poštou není pašování.

 25. Halladine,
  a co si tak uvedomit, ze pod MinFin vznikne alternativni financni policie? Predstava, ze celnici se zabyvaji pouze celnimi zalezitostmi uz prece davno neplati. –Vzpominam na pisalka, ktery nasel jeden z plusu vstupu do EU v tom, ze nebudou (az na vyjimky) treba celnici. Ovsem nekde v zaveru mel neco jako „pripadne mohou byt povereni jinymi ukoly“.

 26. Před nedávnem se tady vedla diskuze nad změnou zákona o DPH a rozšíření pravomocí CÚ v trestním řízení, kdy CÚ získává pravomoc PČR – podat přímo soudu obžalobu sprostého podezřelého. Prostě obdoba FiPo. A velet tomu bude Šlachta. Hezky to do sebe zapadá. Jak život ukazuje, ne každá podaná žaloba je … ukončena výsledkem:Vinen. Ale chvíli to trvá.

 27. ne každá podaná žaloba je … ukončena výsledkem:Vinen.

  To je docela běžné. U všech druhů trestných činů, které se dostanou k soudu.

 28. Ptakopysku ad 3 – To víš, Rusko je totálně zhroucené, v hajzlu a na huntě, tak Putin leze do prdele každému, kdo se jen trochu nechá!
  Ale Štětina se Schwarzenberkem aet consortes mají půlky pevně stažené, tam se nedostane!
  Trochu váhám u Evropských hodnot… tam si těmi staženými půlkami nejsem úplně jist.

 29. Hm, Turci prý zavřeli nějakej hraniční přechod do Sýrie…..

 30. Hale – a ty víš nějakou Šlachtovu, která byla ukončena výrokem :“Vinen v celém rozsahu“ ??
  Když i v novinách deklaroval, že na výsledku obžaloby mu nezáleží?

 31. Jedna vlašťovka jaro nedělá…
  Je třeba si uvědomit, že v r. 2014 se dle Spolkového úřadu pro migraci oficiálně (tj. nahlásili to tomu úřadu!)vystěhovalo 914 000 (slovy: skoro milion)!! Občanů Německa.
  Proto Merkel vítá 1 200 000 nových voličů.

  Kolik jich opustilo Německo loni se mrknu až se vrátím od doktora.Pokud to DVD nenajde dřív.

  A to není řeč o těch, co se třeba prostě jen odstěhovali např. do ČR…

 32. Šumaváku,

  ovšem o tom , zda něco půjde k soudu nerozhoduje Šlachta( anebo policie vůbec, ale státní zástupci.
  Anebo se pletu ?
  A jo, něco určitě u soudu prošlo, bylo rozhodnuto o vině, ovšem to nikoho nezajímá…..

 33. „ne každá podaná žaloba je … ukončena výsledkem:Vinen.

  To je docela běžné. U všech druhů trestných činů, které se dostanou k soudu.“

  Běžné, jo?
  Ukončení výsledkem „nevinen “ taky není žádný vítězství. Už jen řízení samo je takovej zásah do života, že škody se napravují velice dlouho, pokud to vůbec ještě jde.

  Když přijdeš během zdlouhavého řízení o firmu a práci, když se to vleče léta, který bys mohl trávit něčím rozumnějším a bez hrozby kriminálu nad hlavou, když z Tebe leckdy už ani výrok soudu o nevině nesmyje cejch „toho kriminálníka“, kterým Tě dávno obdařilo Tvoje okolí, když rodina nevydrží a rozpadne se, tak se to dá sotva odmávnout rukou jako že to je běžné a že se vlastně nic nestalo, protože nakonec tě přece nezavřeli.

 34. 42 Zpátečníku
  … díky za odkaz. Určitou satisfakci spatřuji v tom, že to kromě orientálních despotických dynastií typu KimČongů semele zhruba po jedné dvou generacích i ty soudruhy.

 35. A k článku – Dušane, naděje umírá poslední. Brexitu jsem dva dny před už taky nevěřil.

 36. 43
  Nepletu, pletete se Vy , Dano

  V rámci vyšetřování se zjišťují všechny důležité okolnosti a shromažďují se důkazy. Po ukončení vyšetřování může vyšetřovatel rozhodnout o zastavení trestního stíhání; rozhodnout o postoupení věci jinému orgánu; podat státnímu zástupci návrh na podání obžaloby. O podání obžaloby, tj. postavení před soud, rozhoduje výhradně státní zástupce. Soud pak rozhoduje o vině a trestu obžalovaného.

 37. 47

  dtto 🙂
  byl to skoro zázrak, ovšem zázraky se příliš často nedějí.
  Ne, že by nepotěšil 😉

 38. 45, 46 — Hm, skimici, své názory na zdejší justici i celý právní řád jsem zde zmínil již tolikrát, že by jistě nemělo pražádný smysl se znovu opakovat. S dovolením bych proto otázku pojal snad ještě trochu šířeji, a zahrnul do ní i článek pana Neumanna:

  Dejme tomu, že
  1) vůkol panuje všeobecné rovné (byť nikoliv nutně přímé) hlasovací právo;
  2) náhodou jste členem establishmentu, a máte tudíž vliv, moc a majetek.
  Co uděláte?

  Jistě můžete (u)dělat spoustu věcí, a jiné zas nemůžete. Nicméně, a k tomu se snažím směřovati, v (neznámé) odpovědi na právě položenou otázku dle mého názoru tkví důvod, proč zde máme to, co zde máme, jakož i vysvětlení, proč zde vidíme právě ty kandidáty, které vidíme.

  Avšak samozřejmě všeho do času; dynastie Kimů jednoho dne padne, přijde svoboda a s ní svobodně zvolený představitel nové Koreje. S nezanedbatelnou pravděpodobností, jež by plně opravňovala si vsadit, lze předpokládat, že to bude nějaký Kimův příbuzný.

  A (jak se snažím naznačit) nějak podobně — ač zároveň dost jinak, ovšemže — je to i v té Americe, ba dokonce i zde…

  Podívejte se prosím třeba na tohleto: http://petrhampl.com/rozhovor-kolaps-civilizace Má s tím nějakou šanci ve volbách? Zdá se, že moc ne. Jenže proč ne? Proč ne, jestliže ve srovnání třeba s Dienstbierem těžko (mně i průměrnému voliči) najít nějakou přednost posledně jmenovaného? A jestli Hampl někdy zázrakem uspěje, neukáže se nakonec, že vlastně je v pátém koleni prasynovec třeba Štrougala nebo Baráka?

 39. „Svaté jaro“

  …A co se týče těch mladých mužů, Římané měli termín, říkali tomu „svaté jaro“. Je to o tom, že v zimě ti mládenci seděli doma, protože se nic nepěstuje, bavili se, popíjeli a na jaře je pak chytlo něco jako poloviční šílenství nebo nadšení. Vytvořili skupinu a šli dobývat jiné země, šli si najít nějakou novou perspektivu. V římské mentalitě, byť jsme od toho hodně daleko, to máme dobře popsané, bylo celkem jedno, jestli zahynou nebo ne. Tak úplně jedno ne, ale šli do konfliktu, šli do obsazování nějaké cizí země, cizího ostrova s velkým nadšením. A takové malé „svaté jaro“ se podle mě týká těch utečenců, mužů, kteří jdou ze zemí s touto tradicí, že je doma nečeká nic dobrého, a tak je zapotřebí jít jinam. To je skoro jako biologická síla, to nemá nic moc společného s běžnou politikou, to je doopravdy jako puzení dobyvatelů. Něco, co Evropa ještě znala ve středověku nebo možná i v 16. století, ale posléze to už ztrácela a dnes jsme od toho daleko…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Filozof-Cilek-Utecenci-maji-puzeni-dobyvatelu-znaji-radost-z-nasili-My-si-dobre-pamatujeme-jak-nas-islam-chtel-dobyt-Konvicky-se-spise-zastavam-381308

 40. 50 Zpátečníku
  otázka 2 je imho manipulativní
  Členem establishmentu se prostě přece nikdo nestává náhodou. Nebo ano? Potom tedy snad jen jako nastrčený bílý kůň.

 41. Oprava, nikoliv otázka ale spíše „postulát“ číslo 2

 42. 52 — Ale ne, skimici… Náhodou jen asi v takovém smyslu, jako jste se náhodou narodil ve 20. století. Jedná se mi čistě o to, co udělá člen establishmentu; to je celé.

 43. 54 Zpátečníku
  no jelikož jistě musel vynaložit značné úsilí aby se členem establishmentu stal, jistě udělá všechno proto aby jím zůstal. Co přesně je asi typ od typu a situace od situace a cílová skupia od cílové skupiny různé.
  Někdy pomůžou i zdánlivé průhledné manipulativní hovadiny jako používal ten indický právník. Hladovka a lidská práva. Ačkoliv tam ještě asi nebylo všeobecné volební právo. Ale fungovalo by to teď taky.
  Jak on se jenom jmenoval…

 44. No ale je dodnes na všech indických bankovkách. To nedosáhl každý.

 45. 55 — No, já pochopitelně nevím, co establishment v jednotlivých svých oudech udělá. Snažím se jen postupovat asi tak, jako kdybych řešil rovnici: Její kořeny sice neznám, ale pokusím se aspoň určit jejich vlastnosti. Ergo, vychází mi, že establishment (který přímo disponuje jen menšinou hlasů) využije své moci, vlivu a majetku k tomu, aby
  1) volby tak dopadly, jak mu vyhovuje;
  2) a/nebo zařídil, že výsledek voleb, ať už jakýkoliv, jeho postavení nezhorší.

  Jinými slovy, jsou-li si všichni rovni (např. v tom volebním právu), avšak někteří rovnější, ti rovnější vždy nějak užijí svoji moc k tomu, aby prosadili svou vůli i navzdory formalitám volebního mechanismu, ne-li snad díky nim. (To ostatně plyne takříkajíc přímo z definice, neboť ona moc či vliv je právě ta schopnost prosadit svou vůli.)

  Tím máme rovnici vyřešenu, byť stále přespříliš obecně: Establishment udělá to, že ten volební mechanismus zmrví, zkurví, aneb (v původním významu toho slova) zkorumpuje tak, aby fungoval k jeho prospěchu. Banalita, ale je možná dobré uvědomit si ji znovu.

  Pořád sice nevíme nic, je zde však alespoň výchozí bod, kde lze začít zkoumat, proč se objevují právě ti kandidáti, které vidíme…

 46. Zpátečníku 59,
  výchozím bodem by vám měla být především typologie kandidátů, které lze rozdělit do skupin.
  Když oddělíte ty, kteří si skutečně myslí a mají fakty podloženo, že jsou schopní národ někam vést – a těch je minimum – zbyde vám banda vychcánků a psychopatů.

 47. 59 Zpátečníku
  bez potíží souhlasím.
  Pokud se odrazíme od posledního bodu, zkusme ověřit, jestli jsme vlastnosti kořenů určili správně. Nebo zkusme dosadit kořeny se známými vlastnostmi.
  Třeba sama sebe. Ukáže se třeba, že rovnice se nerovná. Můžeme takto postupně vylučovat vlastnosti, které kořeny NEMAJÍ.
  U mě se to například nerovná 🙂

 48. … Je úžasné, co vzdor všeobecnému úpadku během léta opět vyrašilo podél obrubníků, ač chodník i vozovka beznadějně zamořeny asfaltem. Na pár metrech napočtu nejméně deset druhů rostlin, z nichž ovšem většinu neznám jménem; a pan doktor Sádlo by jich na stejném místě jistě našel nejmíň dvacet… Běžně sahají po kolena.

  61 — Rputi, tím vůdcovstvím to možná jen zbytečně komplikujete. Zastupitelská demokracie by teoreticky měla fungovat tak, že ke společnému zájmu dostatečně velké skupiny voličů se vždy najde někdo, kdo jej bude representovat.

  62 — Možná začínáte ze špatného konce, skimici. Jednak, podívejte se třeba na jistého Baracka Husseina O. — nejspíš to nebylo tak, že v sobě shledal presidentské schopnosti, a na základě toho se na příslušných místech ohlásil jakožto kandidát. Pravděpodobnější se mi zdá, že si jej vybral ten establishment, v němž BHO původně žádné význačnější postavení asi neměl.

  Za druhé, pokud bych od sebe začal já, touhu pustit se do praktické politiky u sebe shledávám řádově zhruba stejně velkou, jako ochotu v 80. letech vstoupit do KSČ. Zároveň však v příslušném ohledu nemám sebemenší schopnosti. Chybějí tedy hned dva zásadní parametry. Ovšem kdyby naopak byly hypoteticky oba přítomny, narazil bych na předchozí bod: spíše než voličům bych se musel nabízet establishmentu.

  Zkrátka, v pokusech o analýzu bych raději nepostupoval od vlastností kandidáta, nýbrž establishmentu.

 49. (63) Zpátečníku, ke společnému zájmu dostatečně velké skupiny voličů se vždy najde někdo, kdo jej bude representovat – najde. Nikde ale není zaručeno, že to bude někdo kvalitní. Spíš by se asi dalo říci, že štěstí má ta skupina, pro kterou se kvalitní politik nebo i demagog najde a ty ostatní mají smůlu. A někdy mají smůlu všechny skupiny, nikde nikdo.
  S tím establishmentem, ano i ne. V dobách revolučních může silný jedinec prorazit, občas i mimo ně (Bureš, establishmentu ČSSD a ODS zřejmě nelibý).

 50. Zpátečníku
  takhle se to dělá, viz aero 64 „-)

 51. Býval to důkladně etablovaný establishment.

 52. Zpátečníku 63,

  s žádaným politikem je to jako s žádanou modelkou – nejlepší je ta s nejméně výrazným obličejem.

  Na nevýrazný ksicht, postrádající jakékoliv charakteristické rysy se dá namalovat jakýkoli obličej, který je zrovna zapotřebí.
  (To není bonmot!)

 53. Líbí se mi, že zde nejen padlo, že demokracie jako systém skončila, ale také velmi přesné zdůvodnění, proč se to muselo stát 🙂

 54. Pokud skončila, pak tedy někdy byla. Kdy byla ona blahá doba?

 55. 65 — Kvalita zaručena jistě není, AeroKarle, jenže v zemi, která má asi třetinu miliardy obyvatel, by člověk čekal, že by potenciální relativně kvalitní kandidáti mohli existovat v počtu snad i stovek kusů.

  Babiše stejně jako Trumpa ovšem nutno počítat k establishmentu; odtud jejich politická dráha začala. U Babiše se zdá zvláštní hlavně to, že se do politiky pustil osobně, ač si mohl někoho najmout. To má zjevné výhody, ovšem těžko bude moci sám sebe vyměnit. Trump je z příliš vzdáleného prostředí, než abych o jeho pohnutkách spekuloval.

  70 — Nojo, PK, jenže to zcela opomíjíte, že rovné hlasovací právo je jen jedním z historicky existujících volebních systémů. Kupříkladu takový kurijní systém fungoval velmi pěkně, a majetkový či daňový census má asi delší tradici než ono.

  Dokonce by myslím stálo za to studovat takovouto thesi: Demokracie funguje tím lépe, čím lépe odpovídá váha hlasu voliče jeho faktickému vlivu a moci.

 56. Aerokarle,
  podle mě ta blahá doba byla mezi roky 1990 až 2000. Ale ke konci už se to začalo trochu hnojit…

 57. (72) Zpátečníku, člověk by čekal, ale … Dějiny GB jsou dost dobře známy, je to země demokratická a dost lidnatá. Nebudu zabíhat moc do minulosti, ale třeba W.S. Churchill byl výborným politikem pro krizovou dobu a možná by bal v době klidnější, ale to nebyl tak oblíbený. Každopádně, další výraznou osobností po něm byla až Thatcherka a takřka hned po ní Blair. Pak IMHO až doteď zase nic. U nás Klaus, jak ho nemám rád, tak v době jeho premiérování snad i Zeman a zase nic. Tak pproč by nemohl nastat bída i v USA. Konec konců, připadá Ti někdo z kandidátů v primárkách kvalitní a výrazný?

 58. Ano ptakopysče, ve srovnání se současností mi ta doba připadá podstatně lepší. Ovšem obávám se trochu syndromu ZVS a když tak zavzpomínám, bylo i tehdy průserů a ostud dost. Jen jsme jen tehdy doufali, že se to snad časem zlepší. Řekl bych, že šlo hlavně o ten dojem.

 59. 74 — V těch amerických primárkách? Nemohu sloužit; moc jsem to nesledoval, a všechny jedině skrz media. Rozhodně jsem tam nikde ve středu pole neměl vytipovaného druhého Reagana…

  Člověk by asi měl přemýšlet i o škůdcovské roli medií…

 60. (76) Já to taky nesledoval nějak podrobně, ale nikdo výrazný se mi tam taky nejevil. Tak jsem to prostě přičetl svému názoru, že výrazní jedinci jsou jen velmi zřídka a navíc není zaručena výraznost pro mne do plusu.

 61. Tak jsem to chvilku hledal, protože bundesamt pro migraci to taktně přešel a zabývá se „migrací vzniklými příležitostmi pro investory“, ale tabulky přišedších a odchodších jsem nenašel.
  Ale : 2015 oficiálně přišlo do Německa 2,1 mio lidí a odešlo ca 1 milion, takže pozitivní bilance o 1,1 milionu potenciálních voličů.

  2014 : 1.464.700 přišedších, 914 000 odešlo z DE, přebytek 550 700 potenciálních voličů. (to ještě vypadá jako německá statistika a ne politický slint jako za 2015!)

  No a kromě toho mají perfektně podchyceno že v DE se navíc pohybuje od 150 000 do 570 000 nelegálních a neregistrovaných migrantů…

  Takže tzv. výměna obyvatelstva prostá, sotva s prostou reprodukcí. Zatím…

  https://mediendienst-integration.de/migration/wer-kommt-wer-geht.html

 62. Dobré ránko!

  Z FB:
  „Tati, kdo platí závodníkům účast na Olympijských hrách?“
  „My z daní.“
  „To nemají svoje peníze z reklamy?“
  „Mají.“
  „A kolik z toho máme my?“
  „Nic.“
  „Aha…“

 63. Naštve-li se Bulharsko či nenaštve-li se?
  V geografické spojitosti s Řeckem a Maďarskem by to ještě mohlo být zajímavé….

  „Ano, vidíme a víme, že by se bulharská strana chtěla vrátit k tomuto projektu, ale my jsme utrpěli určité ztráty v důsledku selhání evropských partnerů vůči tomuto projektu, a nyní nám nějaké úmysly nestačí, potřebujeme železobetonové záruky právního charakteru. Ty neexistují,“ konstatoval Putin.“
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/putin-chce-li-bulharsko-jizni-proud-my-chceme-zelezobetonove-zaruky/

 64. Po letišti v Incirliku, ještě přechod do Sýrie, kterým byla zásobována Al-Nusra!
  Báťuška Putin to vskutku bere od podlahy. A to musí mít ještě v ruce žolíka, který mu umožní držet nezbedu Erdogana na uzdě i v budoucnosti, protože řečičkama o nejdražším příteli se zajisté oblbnout nenechá.
  Vůbec se nedivím, že demokraté v USA prskaj jak křeček!

 65. 82

  Holt ekonomika nepustí… Turecko přišlo ruskými sankcemi o fůry peněz, příjmy se snížily, ruští turisté chybí, i Evropanů cestuje do Turecka méně, rajčata atd není kam prodat, stavební firmy mají v Rusku utrum, a to všechno se projeví na tureckých daňových příjmech…..

  Ty zemědělské sankce hned zrušené nebudou, Rusko jde tvrdě za co největší potravinovou soběstačností a ruské firmy jěště potřebují ochranu proti konkurenci.
  Ruská vláda nasypala do potravinářského průmyslu a zemědělství fůry peněz v úvěrech.

 66. Ten bulharský zájem se Rusku při vyjednávání s Tureckem docela hodí…..

 67. Halle 84,
  soudím, že šachy by měly patřit k povinné politické průpravě…

 68. MaceK:
  Kdyby si Lionel Messi zlomil nohu o zadek Jennifer Lopez, tak by celková výše pojistného plnění přesáhla státní rozpočet Slovenska.

  To je ekonomika, dámy a pánové!

 69. Merkelová si už neví rady:
  Merkelová navštíví Česko, se Sobotkou bude řešit uprchlíky i Turecko.

 70. Aerokarle,
  ano, průsery byly, o tom žádná pochybnost. Ale když je srovnáme s průsery současnosti… Obávám se, že teď by skoro žádný tehdejší průser nezvedl ze židle ani pochůzkáře.

 71. quivisi,
  😀 😀 😀 jste mě rozštípal hnedky po ránu.

 72. A zdá se, že Deutsche Bank má nakročeno do kytek…

  „Nejrůznější skandály a soudní procesy Deutsche Bank od roku 2012 vyšly již na více než dvanáct miliard eur. Na další případné pokuty vytvořila rezervy ve výši 5,5 miliardy eur.
  Tato rizika se odráží také ve špatném výsledku stress testů. Deutsche Bank letos byla mezi nejhoršími deseti z celkových 51 prověřovaných evropských bank.
  Šéf banky John Cryan přistoupil k radikálnímu snížení nákladů, což znamená například uzavření 188 poboček, propuštění 9000 zaměstnanců či odchod z některých zahraničních trhů.
  http://archiv.ihned.cz/c1-65396220-deutsche-bank-se-topi-v-potizich-zlepseni-je-zatim-v-nedohlednu

 73. Mne chodí notifikace z Focusu a Weltu, a Deutsche Bank je v titulkách poslední týdny tedy hodně často … Asi to bude fakt velký průšvih.

  Ale když zaměstnají v managementu uprchlíky, snad mají ještě šanci.

 74. 88-ptakopysku, kdo ví, jak to cítili lidé v roce 1913 nebo 37. Možná také věřili, že to nějak dopadne, že přece není možné, aby se to tak zvrhlo v tak krátkém čase.

 75. NoName 93,
  já už jsem to tu jednou citovala:
  L.Feutwanger – Sourozenci Oppermanovi – Párty tamější smetánky k Hitlerovi v r. 1933 – volně citováno: „Na to mu přece nikdo nemůže skočit!“

 76. NoName – Barbara Tuchman : Guns of August (není lepší studie počátků 1.světové války)

 77. Rputi – a vynikající Viscontiho film „The Damned“ (Prokletí?“)

 78. (83) Rusko jde tvrdě za co největší potravinovou soběstačností a ruské firmy jěště potřebují ochranu proti konkurenci. – ču-čche. Pro spotřebitele trochu problém. Ovšem s vírou v tatíčka Kima, Stalina, Putina zvládnutelný, zvláště lze-li ukázat vnějšího nepřítele.
  (88) Třeba nám ty současné budou s nějakým tím odstupem a vlivem budoucích průserů připadat taky malicherné. Podle mne jde fakt hlavně o ten dojem. Lidi jsou čím dál, tím stejní. 😛

 79. Dobré ráno vespolek,

  Šumaváku, prostá výměna obyvatelstva… no ale to se nám drobátko odchýlili od svého ideálu – blonďatý modrooký dlouholebec, typ árijský nordický 🙂 ?

  Stran Trumpa mám pocit, že víc než přirovnávat k Babišovi je spíš podoben Zemanovi, když řekne hned všechno, co mu slina na jazyk přinese. IMHO nespoléhá na „horních 10 tisíc“ a akademickou intelektuálskou elitu, ale na dolních deset nebo kolik miliónů…. Jenom doufám (jak sleduji přiostřování kampaně), že ho někdo neoddělá – byť by pak možná Clintonku šlehlo radostí a celé by se to muselo vypsat znovu…

 80. Ta databáze trochu kecá. Nelíčí to jen dobu před válkou, ale i celou válku.

 81. Matzurko – tvrdím už dávno, že Trump je něco jako kultivovanější americký Zeman, (není vulgární a nechlastá). A jelikož na Trumpova vystoupení chodí hodně vyznavačú s Colty proklatě nízko zavěšenými, a dnes už má k disposici Secret Service, je pravděpodobnost atentátu mizivá. Na rozdíl od něj je Zeman už president a nemusí si dávat pozor na hubu., což Trump nezvládá a úpochybuji, že se to do měsíce naučí. Víc času už nemá. Podle mne první debata 26, září rozhodne.

 82. 05 – neznám, ale rád porovnám. Zkusím najír na Amazonu.

 83. Čučche, anglicky splendid isolation. Myšlenka dobrá, záleží na tom, kdo ji realizuje a jak. Domnívám se, že korejská, ruská a anglická mentalita je navzájem velmi odlišná. V každém případě bude zajímavé sledovat výsledky evropské potravinové blokády na ruský trh. Já jsem mohl sledovat bankovní trh v přímém přenosu a mohu konstatovat, že evropské banky to stálo mnohem víc, než ty ruské. V potravinářské branži nevím, protože potravináři za všech okolností kvílejí jak obchodníci na istambulském bazaru.

 84. 101-včera se jeho údajné výzvě použít zbraň proti Hillary věnoval Český rozhlas poctivě celý den. Dětinská kampaňovitost… Včetně redaktorky ČRo ve Washingtonu, která taky ví, na které straně má stát.

 85. NoName,
  tak, jako se ve Španělsku bojovalo za Prahu, nyní se v Praze bojuje za Spojené státy. Je to povznášející pocit!

 86. jako obvykle vytrženo z kontextu. když jsem to slyšel popvé ani mne nenapdlo ten výrok vztahovat k výzvě k atentátu. Trump mluvil o tom, že pokud se Amerika chce vyvarovat dalších čtyř let obamoviny, musí pro to něco udělat (tedy zvolit jehoú, zejména zastánci Druhého dodatku by měli (protože pokud Hillary nominuje nějaké levičácké soudce do Nejvyššího soudu, budou se snažit Druhý dodate zbezubit.

 87. [79] Pokud se to má počítat jako voliči, pak se obávám, že se čísla nemají odečítat, ale sčítat. Přijdou ti správní, odejdou špatní. Nanejvýš tomu přidat nějakou váhu, ale to mi přijde, že se dá zanedbat.

 88. Dušane,
  jo, já včera chvíli sledovala CNN, a přišlo mi to jako inkviziční hon na čarodějnice. Udělat z politické síly navádění k vraždě, to už fakt chce silný žaludek.

 89. 107-tak oni v ČRo netakticky pustili ten výrok v originále a tak si mohli posluchači udělat vlastní názor. A vyvodit z toho závěr Hillary a ČRo a dalších mohla skutečně jenom Hillary, ČRo a další.

 90. 109-kdyby o fungování televizí v USA rozhodovala česká televizní rada, byla by FoxNews dávno bez licence, zato CNN by byla velebena stejně jako Česká televize.

 91. (102) Případně Ti půjčím, až budeš zde. Možná mám i 2x, pak půjčím na věčnou splátku.

 92. 112 Aero
  až mi naskočila husí kůže, vydřiduchu,
  co to sakra je „věčná splátka“ ? Jaké je procento? Závazek i pohledávka pokračují na dědice?
  Trochu mi to připomíná trvale udržitelnou inflaci …

 93. Možná to je na „vděčnou“ splátku? Jakože se to nedá sehnat a tedy za zápůjčku je osoba ochotna z vděčnosti něco zaplatit navrch?

 94. Nekolik poznamek do diskuze:
  (1) cu-cche – k problematice Severni Koreje doporucuji knihu https://www.kosmas.cz/knihy/183424/nejcistsi-rasa/ – kde se clovek dozvi, proc vznikl pojem cu-cche a proc vlasne v KLDR nic neznamena; napr. zadna oficialni definice one „ideologie“ neexistuje atp.

  (2) Deutsche Bank – v roce 1997 2. nejvetsi banka na svete, letos na cestnem 54. miste. Zacatek konce byl v roce 1997 kdy naprosto idiotsky byl zakoupen Bankers Trust, v podstate kolabujici invesorska banka USA. DB zaplatila za akcii 98 USD – tedy 8,8 miliard €. Na burze byla cena akcie okol 70 USD. V orvnim kvartala 1998 zatal Bankerc Trust sekeru zvici 488 mil. USD. Aby nikdo neodesel (DB se v tomto typu bankovnictvi moc nevyznala) vyplatila v prumeru kazdemu pracovnikovi Bank.Trustu 1 mil. USD, aby neodchazel. Horsi bylo, ze zblbnuti sefu DB slo tak daleko, ze do prace investicniho bankovnictvi nijak nemluvili a vse ridil vybor – slozeny z „prikoupeych“ investicnich bankeru.
  Banka mela od te doby radu prusvihu, hranicici s kriminalnim stihanim, z nekterych „chyb“ se vyplatila – napr. za zpusobeni likvidace medioveho magnata Kircha (oredstavitel banky slabomyslne kecal) zaplatila nahradu cca 1 miliardy €. Neco podobneho byl pad stavebni firmy Phillip Holzman atd.
  V letech 2012-2015 mela bnka ztratu 4,46 miliard €, zaroven ale vyplatila 11,5 miliardy na odmenach – hlavne v investicnim bankovnostvi. Banka ma na krku na 7800 soudnich sporu, kvuli kterym musela vytvorit reservu 5,4 miliardy. Na pokutach zaplatila v poslednich letech 12,7 miliardy €.
  Do roku 2019 musi banka sehnat kazdy rok 2,5 miliardy €, aby splnila bankovni podminky Basel III. https://www.youtube.com/watch?v=YyknBTm_YyM

 95. Zpatecniku, in re 72 nezapominam, pouze se zkratkovite vyjadruji 🙂
  Je otázkou, jak presne terminologicky odlisit systém zastupitelśke demokracie s rovnym hlasovacoim pravem třeba od systemu zatsupitelske demokracie s placenou volebni registraci…

  Kazdopadne ten systém, který byl na zapade poslední dobou :), zanika…

 96. O Deutsche Bank melduji uz nejakou dobu, kazdopadne uz to vypada zle…

 97. >>dvd 115,
  DB přece měla ještě ten průšvih, že půjčila 5 miliard a dotyčný s tím zmiznul někde v Jižní Americe … už se na to moc nepamatuju…

 98. Deutsche Bank
  Az se dostanu opet k pocitaci, jeste neco pricinim. Jen na okraj: tech 8,8 miliard € zaplatila DB cash – u takovych transakci byva znacna cast v akciich. atd. usw. etc.

 99. NoName,
  možná dělají, ale jen mezi migranty ;)…

 100. Dobré dopoledne,

  vše nej všem Zuzanám.

  písničku dodaka Matzurka, tak já přidám pranostiku. 🙂

  „Slunce jasné v den svaté Zuzany, kyselost z hroznů vyhání.“

  Ovšem nevím, nevím, jetsli je ta Zuzana kádrově OK?

  „Císař Dioklecián si prý zamanul udělat z ní manželku syna a spolupanovníka Galeria Maximina. Zuzana to odmítla slovy: „Nikdy se nespojím s pohanem! Bohu vděčím za víru a setrvám ve věrnosti Kristu.“ Námluvčí prý ji chtěl dle zvyklosti políbit, ale ona reagovala slovy: „Co jsem dosud nedovolila žádnému, nedovolím modloslužebníkovi.“ Pro odmítnutí sňatku s pohanem byla uvězněna.“

  Jasný příapd xenofobie, rasismu a netolerance odlišné kultury.

 101. Ona taky hlavně složila slib panenství.
  Byla to strašná doba.
  Spousta lidí kvůli neporozumění svému tělu a kvůli latentní společenské nenávisti skládala slib panenství a uchylovala se do klášterů jako zmiňovaná Zuzana či v v případě mužů objala katolickou círev a stali se kněžími.
  Dnes by jim moderní doba umožnila coming out.

 102. Skimici, a blizime se dobe, kdy bude tento osud vyhrazen pro heterosexualy… Bude spolecensky neprijatelne nemit coming out, alespon v nejake drobnosti, treba nekrofilie.
  Pedofilii neresme, tam staci prestoupit na islam…

 103. skimici,
  ale neee, IMHO to nebylo jen z neporozumění, ale v klášteřích měli „svý jistý“, konec konců i druhorození šlechtičtí synkové se dávali na dráhu kněžskou, když hrad zdědil prvorozený.
  A u ženských to nemuselo být jinak – když už slečna pro sňatek „přezrála“, ještě pořád se mohla stát i představenou kláštěra… u těch chudých to mohlo být podtrženo neduživostí – co nevolník by se těžkou prací neuživil, tak se domohl skývy a aspoň nějakého živobytí v klášteře. Občas i nějaké to vzdělání zdarma… I když ono se za to posléze začalo platit, žejo, a ne málo…

 104. 127 Petře
  drobné úchylky jako heterosexualita jsou kořením vztahu 🙂

 105. 129-no pokud bude některý z hrdinů ještě i muslim…

  Muhammade, warp 3.
  Ano, Šeherezádo.

  Nakonec to ještě prodají i jako tureckou telenovelu.

 106. Tvůrci nového Star Treku se utápějí v tradiční hnilobné strnulasti. Pro větší drive bych navrhl setkání s vícepohlavní kulturou. Skýtá to více příležitostní homo a současně hetero zápletek.

 107. skimici,
  máš na mysli, že by USS Enterprise přistála v objektu FSS Brno?????

 108. 135-a v dalším dílu by se připojil Holan.
  Neblázněte. Scifi to je, ale až takové ?

 109. ptakopysku, to mi prijde spise jako vytecny namet pro Starship Troopers 3…

 110. Děkuji za přeuctivě za přání a Matzurce za písničky! 🙂

 111. 139-no nevím, je Orbán skutečně diktátor, v porovnání řekněme s Merkel ?
  Jsou velké koalice v Rakousku nebo Německu víc demokratické než FIDESZ ?

 112. [141] Já si o tom myslím svoje. Ten pán sám sebe charakterizuje jako liberálního intelektuála, vzhledem k tomu, že je to překládáno z imperialistického jazyka, tak bych řekl, že je jasno.
  Ovšem kamarádi liberální intelektuálové mají čemu tleskat, a až to začne, budou mektat, že to říkalo, protože jim nedojde, že to přišlo z opačné strany, než jak to mají probrané před válkou s okresním hejtmanem.

 113. NoName, samozrejme je spravne, ze media upoornila na nedostatecnou proevropskou prupravu v tolika zemich. Dalsim pusobenim propa… vzdelavani a vychovy k multikulturalismu lze samozrejme situacxi napravit. Nezastupitelna bude samozrejme i role NGO.

 114. 139 – zajímavé je, jak historik ignoruje základní důvod, proč je většina lidí frustrovaná… Například si vůbec neklade otázku, proč by Trump jako relevantní kandidát nebyl myslitelný třeba v 50. letech…

  Úlet ohledně Polska není hoden historika…

  Věta „Lidé, kteří vědí… Nepoužívají nefér prostředky“ je pokusem o vtip…

 115. Nevíte náhodou někdo jak se to správně teď říká o Turecku? Je to stále nejlepší přítel EU a NATO anebo vlastně Satan?
  A co Muslimská otázka? Všelidové vzedmutí Sunny je dobře protože jako v SA anebo úplně blbě protože zrovna Turecko?
  Palčivé otázky pro kulturní frontu. Uhl již odsoudil ale to je zastydlý trockista. Co mladá krev, jako Dienstbier či Pelikán?
  V každém případě tvůrci puče (pokud to byl puč) podcenili kádrovou otázku. Erdogan není Nečas.
  Místní Šlachta a Ištván byli změkčilí amatéři.

 116. no jo pruzkum co vyhovuje je spravne , pruzkum co nevyhovuje je manipulovany pruzkum.

  ale pruzkum nepruzkum – lepe uz prece bylo .
  tak v klidu do siku s odchazejici civilizaci. 😮

 117. A abych se vrátil k původnímu článku:

  Kampaň před americkými prezidentskými volbami opět přiostřila. Proti Trumpovi začali vystupovat bezpečnostní experti Republikánské strany, navíc se objevil třetí „nezávislý“ kandidát, který může Trumpovi ubrat hlasy… Lze nyní, zhruba tři měsíce před volbami odhadovat, co rozhodne o tom, zda bude v Bílém domě nocovat jeden prezident nebo dva?

  Co rozhodne o vítězi? Jak to myslíte? Vítěz je přece jasně daný, vyhraje Hillary Clintonová. To přece nejsou volby v pravém slova smyslu, spíš jen řízená změna paradigmatu. WikiLeaks nyní konstatují, že padlo rozhodnutí házet všechny další skandály kolem její zkorumpovanosti na Rusko stejně jako v případě hacknutých e-mailů Demokratické strany, čímž se – při míře namočenosti paní Clintonové a jejího muže ve všech možných finančních bahnech – opravdu přibližuje možnost, že americké „volby“ nakonec skončí jako souboj Hillary proti Putinovi…

  A to bude souboj na ostří nože. Jeden americký novinář tuhle cynicky sestavil seznam všech politiků, které Putin podle západních médií tajně řídí a ovládá. Namátkou: má v kapse Donalda Trumpa, americkou zelenou Jill Steinovou, britského labouristu Corbyna (a celou kampaň kolem Brexitu), německé sociální demokraty v čele se Steinmeierem, řeckou krajní levici i pravici, francouzskou Le Penovou, českého Zemana, maďarskou vládu v čele s Orbánem a s ním i nácky z Jobbiku, italského premiéra Renziho, pravici v Rakousku v čele s Hoferem, vlastně všechny krajně pravicové strany v Evropě a všechny krajně levicové strany tamtéž, celé WikiLeaks i s Assangem, nedávno ovládl i amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a nového britského šéfdiplomata Johnsona… A k tomu je Putinovým agentem každý, kdo nesouhlasí s americkou zahraniční politikou, s politikou NATO a západními vojenskými agresemi. A taky každý, komu by ten seznam Putinových agentů snad připadal k smíchu…

  Takže si jen zkuste představit, proti jaké síle ta chudinka Hillary stojí!

  Já vím, je to Spencerová…

  Nicméně, je to bída, že já, levičák, bych v US volbách volil Trumpa…

 118. A Erdogan se vztahy neklesl na úroveň kantýnských jako mají v oblibě zdejší premiéři jako například ten submissivní katolík.

 119. Hezké čtvrteční odpoledne. A vše nejlepší Zuzanám. Nesou slavné jméno, mají hodně slavných předchůdkyň, včetně té české z dob Václava IV. 🙂

 120. 149 ahoj Fauste
  to je mi na tom všem jediné divné. Když i levičáci přiznávají chuť volit Trumpa kdyby mohli, tak jako to třeba říká Halladin a teď Ty, musí to nicméně logicky znamenat jediné: HILLARY NENÍ LEVICOVÁ.
  Bohužel je pardigma levice/pravice tak zažrané, že si LEVICOVÍ američani neuvědomují, že háží hlas vypočítavému monstru jménem HILLARY, nikoliv levici.

 121. Cau Fauste!

  Pripomenul bych jednu…. drobnost. Jedním z hlavních důvodů vzniku demokracie byla jista shoda zajmu mezi vladnoucimi a ovladanymi. Konkretne v tom, ze kdyz jsou ovladani tlaceni prilis tvrde kam se jim nelibi… vznikne revoluce. Takze je dobre dat ovladanym zpusob pozmenit to, kam jsou rizeni i jinou formou, nez revoluci.

  Zacina byt hodne videt, ze tato moznost je uzavrena. Pruzkumy, ktere nikdo krome pasacka nezpochybnuje ukazuji, ze vetsina lidi v Evrope je se smerovanim nespokojena, ale jaksi nemaji moznost veci zmenit… A establishment se misto zmeny kurzu snazi zmenit to, co ovladani maji chtit… Nejevi se uspesne. Odzbrojeni ovladanyhc je logicka tendence a jeji priorita pro EU je zjevna, ale nebude fungovat.

  Inu, kdo se nepouci z histoirie, bude se muset poucit. Jak to zaicna vypadat, tim horsim zpusobem.

 122. neni na druhou stranu divne ze nekteri pravicaci nechteji volit trumpa?

 123. Ad 139 – já to četl už ráno. Slušně napsaný univerzální článek. Kdyby náhodou zavanul vítr opačným směrem a bylo by třeba zaujmout nový zásadní postoj, úplně stačí prohodit jména oškliváků s dobráky a s minimálními dalšími úpravami lze článek znovu publikovat a dožadovat se zamyšlení čtenáře.

 124. Volba mezi Hillary a trumpem je volba mezi zlomenou nohou a cistym prustrelem plic. Dokazi pochopit obe volby pri tomto vyberu, ac podle mne je prece jen zlomena noha o neco lepsi…

 125. 153 no jo tak nezfalsovane pruzkumy a nasledne zfalsovane volby ?

  co uz jako jedinej co tomu neveri mohu udelat .

 126. ptakpopyku, nicmene bych si myslel, ze jista… znacna… jednoduchost mysleni, prezentovana nazorem, ze WWI vznikla proto, ze zastrelili Ferdinanda, by mela autora diskvalifikovat z akademickych kruhu…

  Ono, mozna produkt inkluze…

 127. 157 – o tom, ze volby v Rakousku byly neplatne, rozhodl soud, ne lidi tady… Jste na spatne adrese 🙂

 128. Navic, volby lze zmanipulovat ruznymi zpsuoby, nejen ovlivnenim scitani… Pro demo: volby v CSR 46. Propaganda, i kdyz je treba kratkodobe uspesna, take zvysuje nátlak…

 129. Především i já se připojuji k blahopřání ZUZANÁM…

  Skimici, ono snad ani už nejde o levicovost/pravicovost, jako spíš o zdravý selský rozum…
  copak chudinka Hillary chodila na vysokou školu prezidentství? (c) jistý Obama – který tam bezpečně NEchodil?
  A to, přiznávám, jsem byl z těch, kteří vítali zvolení Obamy za projev demokracie v USA… jo, až tak jsem se mýlil.

  Tady už nejde o nějaké, obávám se, nějaké naše politické rozmíšky, ale o zachování Západu jako takového…

  já vím, že z mého původního angažmá v prognostických ústavech si mohou dělat různě ousměšky, nicméně jsem už tehdá měl obavy zbavení se průmyslu US (viz Detroit) veliké obavy.

  Jestliže Trump vyjadřuje stejné obavy, tak proč bych ho nevolil?

  A nemá to co dělat s levicí/pravicí…

 130. skimici, posledni veta – hezka demonstrace propasti mezi establishmentem and plebsem…
  Vedeni odmita spontanni potlesk posluchacu ze sve organizace…

 131. Ahoj, Petře

  dodal bych, že to jde rychleji, než by nějaký Kunetka 🙂 očekával. 🙂

  Bohužel ovšem, abych zvostal na levicové platformě : vývoj výrobních sil předstihl vývoj výrobních vztahů (na což IMHO dojel tzv. socialismus).

  Moc Tě zdravím

 132. 154 pasáčku
  teď nevím, jestli to nebylo na mě, tak pro jistotu – máte na mysli ten otevřený dopis padesáti republikánů – bezpečnostních expertů?
  Hayden, Čertov, Negroponte …

 133. Ano, Fauste, musím přiznat, že na ten fičák zírám… Původně jsme myslel, že konce demokracie nedožiju… A jestli se rychle nevysekám (dnes jsem zase ve Varšavě), bez problém to stihnu.

 134. Tím nechci říct, že konec je zítra, ale že hodně jezdím 🙂

 135. Petře Kunetko,
  přiznávám, že myšlenka o nedosírných následcích teroristického činu Gavrilo Principa mě také poněkud zarazila. Ale já mezi historiky trávím poslední dobou značně času… jak bych to jenom… mňo…. prostě že by mě tento konstrukt z úst historika nějak uvedl do pomykova, tak to tedy ne. 😛

 136. 165 bylo to na vase “ je divne ze trumpa budou volit nekteri levicaci“
  a problem s trumpem ma asi vic jak 50 dopisovatelu

 137. 167 Petře
  tak to máte ještě čas, když konec není zítra. Znalci tvrdili, že již 33 denní účast na pochodu flagelantů dokáže člověka očistit od všech hříchů.

 138. ptakopysku, tak jestli skutečně historici pěstují představu, že v Evropě existoval pevný a stabilní systém kolektivní bezpečnosti a nad ním se vznášel duch vzájemného pochopení… a toto všechno se sesypalo díky Gavrilovi, tak asi ke článku nemám co dodat.

  Já jako amatér bych si myslel, že Evropa vypadala, jak když někdo nasype několik sudů střelného prachu do ventilátoru v tanečném sálu a Gavrilo byl první kuřák na scéně… Ale nemám ten správný diplom.

 139. pasacku, od roku 1993 jsem nehlasoval pro nikoho, s kym bych nemel problem… Akorat ze byl mensi, nez s ostatnimi kandidaty.
  Před 93 jsme neměl hlasovací právo 🙂

 140. 169 pasáčku
  tak to jistě ano. Trump samozřejmě nějaký echt pravicový filosof není. A navíc si myslím, že můžou být u republikánů (neznám, domnívám se) různé směry tak, jako byla třeba ODA, KDU a podobně, ze kterých nakonec vždy vyleze pravdoláska či jiní elitáři,

 141. Právě probíhá Olympiáda. Fakt. A máme první medaili. Bronzovou, smolně bronzovou. Nebýt nešťastného dotyku, byla by zlatá. Ale i tak. Super a gratulace.
  Asi jako jedna z mála ze zdejší komunity sleduji sporty z Ria každý večer. Ale přiznávám, přestává mě to bavit. Ač výkony jsou skvělé, heroické, neuvěřitelné. A právě to mě odrazuje. Za mého dětství byl sport na Olympiádě také vrcholem sportovního života sportovců, výkony byly obdivuhodné, ale na rozdíl od těch dnešních – uvěřitelné. Když jsem sledovala např. gymnastiku žen, tak jsem si při prostných říkala – je to vůbec v normálích lidských silách tohle dokázat? A pro sebe jsem si odpověděla: Není.
  A namísto toho, aby Olympiáda zaujala širokou veřejnost a přivedla děti ke sportu – ty předvedené výkony je spíš odradí.
  No, možná to s výše uvedenou diskuzí o stavu západní společnosti nesouvisí. Možná souvisí.

 142. Souvisí, Dano, souvisí. Velmi úzce.
  Mimochodem, kolik znáte lidí, kteří intenzivně sledují a fandí našimi olympionikům?

 143. 172 no ja vam v tom nebudu branit ani dal.

  tedy pokud jeste nejake volby budou.
  nebo nezfalsovane volby ?

 144. 176 – budou, ještě dlouho. Římský senát (a většina republikánských institucí) vydržely dlouho po začátku principátu. Jen jejich reálný obsah se jaksi… vytratil.

 145. 173 ano skimici nejak v posledni dobe nemam rad pravdolasku a podobne nazvy ( vetsinou mi pripominaji presne toho kdo je pise )
  elitari – s tim mohu souhlasit.
  i kdyz neverim elitarum tak mam strach i z tech “ jednoduchych “ reseni .

 146. 174 koukám Dano
  zrovna předevčírem bylo moc hezký cross-country nebo jak se to říká koníků. Jakási nudná němka s valachem a šmrncovní tuším novozélanďanka s moc hezkou klisnou bělouškou.

 147. pasacku, vyber mezi elitari a zastanci jednoduchych reseni jsem popsal v 156. O tom, kam povede frustrace volicu z takto pestre nabidky jsem psal vyse 🙂

 148. 178 pasáčku
  já jsem si termín pravdoláska osvoji spíše z praktických důvodů. Ty straničky tak často mění názvy a koalice, že za pár měsíců není jasné o čem byla řeč. A když dnes řeknu „zbytková OF po odštěpení ODS“ nikdo už za prvé nebude vědět o co šloa co bylo OF a za druhé ODS metamorfovala.

 149. IMHO patří používání pojmu „levice“ a „pravice“ do starého žereza. Je nutno ppužívat definovanější rozlišení.
  Zuzaně z Bechyně vše nejlepší!

 150. Ačkoliv, pokud o tom více přemýšlím, dokázal bych se termínu pravdoláska vyhnout. Mohl bych použít třeba termín „egalitářští elitáři“.

 151. 177 – ano, Petře, vskutku se VYTRATIL.
  Senát zůstal, snad i demokratické instituce – akorát vůdce/císař/a ad podobně… byl volen vůli pretoriánů, ev. sílou legií.
  Ovšem kdo dnes má za sebou legie? nebo aspoň jednu malou pramalou legii?
  Nikdo, viď že ne?
  Snad akorát silou „voličských hlasů“.

  A v podbrdí rostou houby a proto, dokud to není zakázáno, hrrr na ně!

  ŽD na houby chodí s nůší… co je proti tomu nějaká „demokracie“! 🙂
  Holt už jsem starej…

 152. Fauste, zaměň si legie za moderní zdroj síly a náhle jako by se rozjasnilo 🙂

 153. …moderní zdroj síly…
  Šálek sojového laté?

 154. Levicovost nebo pravicovost není problém. Zvlášť ne pro Čecha, pokud se to týká USA.

  Rozhodující je zdravý rozum dotyčného, a nechuť k agresi v zahraničí.

  A Ptin si zas dovoluje..

  Dvě Su-čka a dva Horneti se potkali nad Sýrií, ruské letadla ignorovala varování a vybombardovala kemp US podporovaných …… (cokoliv od povstalců po UH).

 155. A zatímco satelity vyfotili čínské hangáry v Jihočínském moři včetně vrat a klik na nich, „obrovské soustředění ruských vojsk“ na Krymu opět dosvědčují jenom „očití svědkové“.

  Rusko-ukrajinská hranice je pro satelity snad zakletá 😉

 156. 193 – anebo opilci v laptich vyvinuli stit krivici svetlo… Kdyz uz jsme vyse zabloudili do scifi… 🙂

 157. No ale podzim je za chvíli tady, ukrajinské zásobníky plynu před zimou určitě plné …
  Je potřeba se připomenout.

 158. No, abychom pomaly pripravili penezenky…

 159. NoName – snad ani ne zakletá (to dá teda fušku, zaklít někoho) jako spíš ZCENZUROVNÁ (a to je hned).

  Petře, zamýšlím se nad termínem „moderní zdroj“… snad nemyslíš mééédia?
  Koneckonců u Zemana se ty moderní zdroje nijak neprojevily? Nebo snad ano? Protože kdyby ano, tak zde na Hradě máme Jeho Spavost – a to bůh ví, jak by dopadlo?
  🙂

 160. Zaplať bůh, jsem odvislý na „větvích“ z lesa, ne na plynu… 🙂

 161. Když už válčíme… ukrajinské jednotky v okolí Donbasu a Krymu jsou na plné bojové pohotovosti, v Lybii ISILové sundali Albatrosa s lybijským generálem, nebo generál havaroval sám od sebe. Ale tam by musely být někde v rodině maďarské kořeny.

 162. to se bude líbit..
  Turecko nabídlo Rusku společné vojenské operace proti IS…

 163. Fausti, peníze 🙂

  Zeman nemá reálnou moc v tom důležitém smyslu…

 164. 201 fuj, už jsem se lekl že Uherské Hradiště …

 165. Pokud si dobre pamatuji, za posledni dva roky do Nemecka prislo ca 2.3 mio migrantu za 2014 a 2015. Nejak mi unika souvstaznost tohoto udaje s tim, ze za roky 2009-2014 oribylo 130 tisic podnikatelu s imigrantskymi koreny.

  Vecne, casove, relevanci…

  Samozrejme, udelat strukturu, jak se uplatnili lide ze soucasne vlny by bylo uzitecne…

 166. Mnohem zajimavejsi statistika mi prislo, kolik novych imigrantu zamestnava Deimler, jehoz reditel tak nadsene myslenku imigrace syrskych inzenyru 🙂

 167. Petře, nemá Zeman reálnou moc? čti peníze? čti cokoli?

  No nevím, nevím… on de facto hovoří jménem „těch spodních deseti milionů“, kteří taky nemají tu reálnou moc, že?

  Tady je článek z Pařátu, např.: http://www.paratdnes.cz/2016/08/Prezident-Milos-Zeman-dobry-nebo-spatny-prezident.html
  Mně se teda nejeví, že by mu chyběla podpora „v tom důležitém smyslu“ 🙂

  Ovšem ať tak či onak: Bezruč/Nohavica:
  Kdo na moje místo, kdo zvedne můj štít…
  http://www.nohavica.cz/cz/tvorba/texty/kdo_na_moje_misto.htm
  a to se obávám, že… kdo?…¨

  P.S. Zemana jsem nevolil, aby bylo jasno – nevolil jsem ani Jeho Spavost!

 168. Petře, nemá Zeman reálnou moc? čti peníze? čti cokoli?

  No nevím, nevím… on de facto hovoří jménem „těch spodních deseti milionů“, kteří taky nemají tu reálnou moc, že?

  Tady je článek z Pařátu, např.: http://www.paratdnes.cz/2016/08/Prezident-Milos-Zeman-dobry-nebo-spatny-prezident.html
  Mně se teda nejeví, že by mu chyběla podpora „v tom důležitém smyslu“ 🙂

  Ovšem ať tak či onak: Bezruč/Nohavica:
  Kdo na moje místo, kdo zvedne můj štít…

  P.S. Zemana jsem nevolil, aby bylo jasno – nevolil jsem ani Jeho Spavost!

 169. Nemá, Fauste. Když Merkelova rozhodne, ze prijmeme utecence, tak je prijmeme.

 170. No jo, Petře, míníš reálnou moc?
  Tu má málokterý president v tomto systému… ovšem Zeman je snad z těch, kteří budou oponovat.
  Ale já taky vím, že je to málo… možná, snad.
  Už jsem příliš starej na to, abych to nějak slovně rozhodl.

  Utečence ovšem NE!!

 171. O to mi šlo. Nikomu s reálnu mocí nevadilo, že se Zeman stal presidentem. Naopak, spousta lidí, kteří by byli naštvaní kvůli Schwarzenbergovi, se zklidnila.

  Na reálném výkonu moci se ale vítězstvím Zemena nic nestalo… EU zavelila přijmout utečence, a už je Sobotka přijímá. Jestli to někdo zastaví, tak to bude Babiš, aby ochránil své jiné zájmy. Ne Zeman.

 172. Jinak Británie samozřejmě reaguje oteplením vztahů s ruskem…

 173. Ale no jo, Petře… Babiš 🙂

  A jsi si tak jistý, že Babiš by stejnou mírou odhodlanosti „nesouhlasil“, kdyby neměl oporu Hradu?
  Si tak jistý nejsem…

  Ať tak či tak, hodně (všimni si, že nepíšu většina) lidí v podhradí věří tomu, co řekne pan president (v tomto punktu Zeman.
  Sobotka pro mne není tak dalece směrodatný – pokud vůbec, že?
  🙂

 174. Myslím, že ano. Jde o udržení jeho impéria… 🙂
  Zatím!

 175. Tak pokud jde o impérium, tak nemám námitek…
  jenže, Petře, impérium – a v Česku? Kdyby někde jinde… ale právě Hamé? Petře, no tak… 🙂

  Je to pro legraci, ale snad k tomu někdo připíše víc…

  Momentně mne můj šestnáctiletý kokrčík hodlá jít venčit, takže musím… 🙂

 176. 213 Petře,
  v tom případě je to pro Brity jasná volba.
  Jak ale socialisti vysvětlí (například) německým výrobcům aut, že zásadový postoj je důležitější než nějaký přízemní kšeft a zaměstnanost mi ale není úplně jasné 🙂 🙂 🙂

 177. Skimici, koneckonců aliance Anglie a Ruska proti zbytku Evropy má tradici…

 178. Taky je úžasná představa těch bruselských chomoutů, že písknou a banky z City přejdou do Paříže a Frankfurtu …

 179. 220

  budou muset, Pokud nedostanou povolení působit v EU.
  Někdo tu jejich dnešní práci bude muset dělat, a udělají to rádi.
  A klientům nic jiného nezůstane, než od těch britských bank odejít.
  Minimálně si ty britské banky budou muset udělat v EU dcery.

 180. 218 skymici jasne ze je GB dobry trh pro EU ale mozna ze i EU bude dobry trh pro GB
  jsou to takove to strileni pred bojem az pri vyjednavani se ukaze kdo je ten vetsi pes.
  Jen nevim jak se najde prunik zajmu kdyz do toho bude kecat 27 vlad na strane EU

 181. 222 pasáčku
  žívý souhlas! Pochopitelně to je a bude pro GB dobrý trh.
  S tím počtem zemí 27 to ale nepřehánějte. Například Sobotka jistě udělá co mu Merkel řekne a ani nebude mít trapný kydy o propocených košilích 🙂

 182. Hale, Evropa má na to, aby se pustila do ekonomické války snad tak s Vatikánem… Já bych se o city fakt nebál 🙂

 183. Pasacku, tomu, ze zde bude jiny premier, durazne prosazujici zajmy CR i za cenu neshody s Nemeckem a nesouhlasu s EU, nemůžete snad verit ani Vy 🙂

 184. 226 představu kde by měl sobotka třeba již zítra být mám vcelku konkrétní ale nechci být před 22 hodinou neslušný 🙂

 185. 227

  Mezi tureckem a Ruskem je řada věcí , ve kterých mají zájmy sstejné, a řada věcí kde jsou zájmy naprosto protichůdné.
  Takže sblížení opravdu jen částečné.
  I to ovšem může nadělat EU a NATO vrásky.

 186. 229 no kde by mel byt sobotka treba zitra ma predstavu spousta lidi .
  kdo tam ma sedet – to uz je horsi.

  228 vzhledem k tomu ze neni jasne kdy k danemu jednani vubec dojde tak jistotu o premierovi muzete mit pouze vy . No a o zajmech CR/EU/ Nemecko v te dobe lze spekulovat – u vas je mi ale jasne ze vite ze nebudou spolu komfortni.

 187. 231 pasáčku
  no já jsem v sobotkovi personalizoval všemožné socialisty a tam bych je milerád poslal třeba zítra. Pokud to díky volebním preferencím není možné, je v zásadě buřt kdo z nich tam sedí a svoji představivost tím týrat nebudu.

 188. 232 pak tam opravdu bude zase sedet sobotka 🙁

 189. 228

  Zájem ČR je dostávat EU dotace. Kdyby GB neplatila do EU rozpočtů, ubylo by jich.
  Volný přístup českých pracovních sil je taky v zájmu české vlády, i když tady mám pochybnosti…..

 190. 233 pasáčku
  a jak mohu ovlivnit vnitřní boj v ČSSD když je ani nevolím?

 191. Skimici, diky za 232, nebudu muset vysvetlovat pasackovi elementarity…

  Hale, jestli je takto definovan zajem CR, tak potes panbu… Navíc CR se tak ci onak presune do pozice cisteho platce.

 192. 235 aha tak to jsem ty socialisty pojal sireji

 193. JJ, souhlas. Není zcela jiste, ze bude vladnout socialista prave z CSSD, nicmene to je jedno.

 194. Petře,

  Loni jsme údajně se slováky vyfasovali nejvíc…
  Čistí plátcové ještě dlouho nebudeme.

 195. Petře ad 205- ještě by sis možná měl dohledat, kolik mio porcí kebabu se v DE sežere týdně… a to už na něj i existují fabriky, kde ho i řežou a ti podnikatelé to jen ohřejí a prodávají.

 196. A tak, Sumavaku, lepsi kebab nez McD nebo KFC 🙂

 197. Prý probíhají trojstranné jednání Rusko- Turecko- Irán.
  A Erdoganovi lidé prý v Iránu jednali s Asádovými.
  Iránský zamini se chystá do Turecka

 198. Petře,

  nějaké noční hulákání v blízkosti mého domu budu klidně postrádat.

 199. Hale, jistě. Přesně takhle to bylo (a spousta podobných věcí) prosazeno 🙂
  Domyslet důsledky přenechám p.t. laskavému čtenáři.

 200. 244 Halle
  mě by zajímalo, jestli ten noční klid do šesti do rána platí i pro muezína. Slunce v létě vychází před šestou a správně by mělo nastat muezínopění.
  Neměla by z toho být nějaká výjimka aby to zdejší muslimy neurazilo? Ostatně nevím proč již dávno muezínovo svolávání nezní z vesnických tlampačů. Aspoň by k něčemu byly.

 201. Petře 241,
  nebylo by jednodušší vyhlásit od 22:00 prostě zákaz vycházení?
  Co se maj co lidi flákat vemku? Domu a do kanafasu a ušetří se za proud a topení! A ještě se rozproudí natalita! 🙂

 202. Petře,

  já mám každej rok na Hody za plotem kolotoče . S muzikou. Nějaká vedlejší větev Kočků Naštěstí už jen 3 dny. Kdysi to bylo táden…

 203. >>dvd 249,
  díky!
  https://www.youtube.com/watch?v=4ssyK4c-obc

  Halle 250,
  to se velmi mýlíš!
  Když to ohlásí rok dopředu, aby to ministerstvo stačilo schválit, tak ti tam budou dělat bengál třeba týden!
  To jde jen o to, že odejmou tu rozhodovací pravomoc obcím, takže o povolení oslavy sv.Pepy v Horních Kotěhůlkách bude rozhodovat ministerstvo!

 204. Doufám, že dnes uvidím pár padajících hvězd. Budu si něco přát.

  P.S. Ne, pane Sobotko, nebojte se 🙂

 205. V podstatě to není nic nového. Noční klid – 22 -6 hodin platí snad odjakživa. Na udání policajti jezdili a nedávali pokuty,i když mohli, jen napomínali.

 206. Kristo, kdyby tam nebylo nic noveho, nebylo by to reseno 🙂

 207. Pro soukromníka se nic nemění. Změny se týkají akcí organizovaných, které musí být v obecní vyhlášce a nelze je povolovat ad hoc.

 208. jhenže pokud si soukromník pozve 40 hostů a budou se veselit do půlnoci (pravidelně), tak stačí jeden bonzák v okolí a kam to spěje?

 209. Kristo, opravdu se pro soukromníka nic nemění? A co rodinné oslavy za zahradě s hudbou zakončené ohňostrojem? Když soused zavolá PČR ve 22:10…

 210. hurá! Máme další jistou medaili, akorát se neví jakou. V semifinále máme mezi 4 páry 2! :-))))

 211. (153 „Pruzkumy, ktere nikdo krome pasacka nezpochybnuje ukazuji, ze vetsina lidi v Evrope je se smerovanim nespokojena, ale jaksi nemaji moznost veci zmenit…“ – to je ta lepší možnost. Horší a reálnější je, že většina ještě dostatečně nespokojena není.
  (234) Zájem ČR je dostávat EU dotace. – zájem ČR, nebo (českých) socanů?

 212. Rozdel a panuj. Dostan je od sebe. Zazen je na chalupy… dej jim klacky a najdi jim, proc se nimi mlatit… Aby je nenapadlo, kde je zdroj problémů…

 213. Já bydlím kousek od sportovního areálu, který se často pronajímá k soukromým oslavám… Ono se pohled těch, co tam oslavují „jenom jednou“ a těch, co takové oslavy zažívají každý víkend od jara do podzimu dost liší…

 214. Noname, vzpomínáte na letiště od haileyho a tu delegaci místních obyvatel? 🙂

 215. Já jsem si vzpomněla na toho právníka, co tu delegaci zpunktoval, když se tu objevil Ed Fagan 🙂 To byla podoba – hotový jednovaječný dvojčata 🙂

  A budeme mít medaili v judu.

 216. Ještě záleží na tom, jak bude vypadat nařízení vlády o hluku. Ale podle současných pravidel ani rodinná oslava nesměla hlučet po 22 hodině (hudba), nehledě na ohňostroj. Pokud vím, tak s výjimkou silvestra, se nesmí konat už dlouho. Když půjdete po městě a budete po 22 hodině vyřvávat, tak vás policajti spacifikují i dnes. A jsou lidé, kteří policajta na sousedy zavolají i dnes, bez ohledu na změnu přestupkového zákona. A nevím, že by obce povolovaly soukromé oslavu.

 217. Kristo, obec nepovolovala, ale musela se oslava – ohňostroj nahlásit dopředu. Teď musíte požádat rok dopředu tak, aby obec mohla povolení vydat formou obecné vyhlášky.

 218. A nebo já špatně chápu. Já vidím změnu v tom, že dnes organizovaná akce musí dodržet hlukové limity. To znamená v případě hudby, že 2 m od fasády obytného domu nesmí hluk po 22. hodině přesáhnout 35 dB (A), což je ticho a v podstatě nesplnitelné, není-li dům hodně vzdálen od zdroje. Dnes, jak to chápu, obec může takovou akci povolit, ovšem musí ji zařadit do obecní vyhlášky. Což znamená dost předvídat. Ale to, že si tam někdo zařadil i soukromníky moc nechápu.

 219. Tak nějak jako Halladin si Němci v roce 1933 pochvalovali Hitlera. Že konečně zavede pořádek, zatne tipec lichvářům atd. atd. Taky to tam začínalo odebíráním práv obcím a centralizací.
  Dtto u nás 1946-48.
  Socani jsou furt stejní, ti národní i internacionální. Nejvíc je všechny serou spokojení lidi okolo.

 220. Krissto, no, já tam čtu, že se to má týkat soukromých i veřejných akcí bez rozdílu.

 221. Skimici, však jsou obce, kde chtěli vyhláškou zakázat chov drobných domácích zvířat, hlavně kohoutů a slepic. Byly to obce, které pod vidinou příjmů, povolily výstavbu satelitů.

 222. A nastupuje Krpálek. Jdu vyhlížet padající hvězdu a přát si…. 🙂

 223. Skimici, a co teprve náš ratlík, když se chce jít nad ránem venčit. To je aspoň 100 dB.

 224. 264 Přesně. Jeden agilní závistivý blb v okolí postačí k otrávení kdekoho a ještě se bude cítit zodpovědně uvědoměle, otrávení budou řešit blba a nebudou zbytečně přemýšlet nad tím, co není jejich starost a bude klid na práci. Jaksi už to tu kdysi bylo, říkalo se tomu pomocník VB, to byla praktická instituce. Hnus. Hezké na tom je, že je možno, aby obec udělila výjimku – takže když bude fotbal, je to něco jiného, než když slavíte narozeniny, to se bude moct řvát do rána, protože kdo neskáče, není Čech!

 225. Na mě v neděli dopoledne v OV dolítl městský poliš , že v neděli sekání trávy a pouštění motorů o víkendu jen v sobotu dopoledne.

  Petře , to je mi jasné, že se těch kolotočů nezbavím.
  Ale budu rád, když toho nebude víc.

 226. 269 Koho že zpacifikují? Řvoucí opilce? No to podle toho, kdo to je. U nás policajti teda moc odvážní nejsou a kolikrát se nějak nemůžou rozhodnout, jestli mají pomáhat, nebo chránit… Oč jednodušší bude zbuzerovat přátele při oslavě padesátin na zahradě k uspokojení sousedstva – konečně bude ten pořádek!

 227. ševcová,

  a fakt je při oslavě po desáté nutno řvát jako na lesy ?
  Když budou sedět a normálně rozprávět, vadit mi to nebude.

 228. Halladine, prokrista, a to jseš nesvéprávnej, že potřebuješ ministerstvo, aby ti zajistilo klid zákonem?

 229. Ovšemže. Jen kdo vyhodnotí, co je ještě v normě? Já tedy už dávno nemám tendenci řvát jak na lesy a už vůbec ne po nocích, nemám na to věk ani postavení, dokonce mi trochu vadí, když se to jednou za čas nese z okolí, ale vzhledem k tomu, že si také jednou dvakrát ročně rádi zahrajem na kytaru nějakou tu odpalovačku typu Pramínek vlasů a to i přes půlnoc, vydržím to i od druhých. Žít a nechat žít.

 230. Nepochybně se to nebude týkat technařských akcí. Tam bych tvrdou ruku zákona viděl jako docela užitečnou, ovšem obvykle je ukryta za zády a dělá jakoby nic, že prý nemůže. Pokud už se odhodlá (tedy její nadřízení se odhodlají), pak ruka zákona trestá místo zjišťování pachatelů a odstraňování problému.
  Vyskočit si na pár slavících na zahradě bude snazší.

 231. 291 Jen jestli nebude potřeba v zájmu pořádku a klidu obyvatelstva posílit stavy orgánů – nedávno u nás dva Češi zjevně nečeského původu vykrádali za božího dne obchůdek, prodavačkám hrozili hrubou silou a jedna z nich volala 158. V centru města trvalo strážcům zákona 20 min, než přijeli – poněkud pozdě. Jak to ti chudáci budou stíhat? No ale více takových opatření a budeme si žít jako v bavlnce – v noci klid, na sjezdovce nám budou dávat foukat, abychom nezodpovědně pod vlivem svařáku někoho neporazili – prevence snazší léčky a navrhuju ještě kontrolovat v zimě lidem hloubku vzorku na botech, klesně – li teplota pod 0 stupňů a bude hrozit na chodnících tvorba ledovky.

 232. Foundry 🙂

  ministerstvo s tím nemá nic 🙂

 233. Kytara a Pramínek vlasů by mi nevadil. Diskotéka nebo dechovka nahlas o půlnoci asi ano

 234. (291) Nejen na sjezdovce, i na řece. Už se orgánové propagují v TV.

 235. 294 Jasně, ale to je právě ono – kdo určí tu normu? O tom se v návrzích nic nepraví. Dosud policie nekonala, když konat měla – např. když poměrně početně zastoupená část minority v sousedním městě dělá rambajz každonočně a hlavně v létě venku, protože druhý den může chrnět do odpoledne, zatímco blbá majorita na ni vydělává, neděje se ani přes neustálé stížností z okolí nic. A najednou to budou moci potírat šmahem na udání – koho si asi k buzeraci vyberou, aby měli čárku?

 236. 294 Veřejná produkce skladeb Michala Davida by měla být trestná v jakoukoli hodinu a zvážila bych, jestli ne i poslech…

 237. Krpálek je frajer !!!
  Asi těm Brazilcům moc nevěří, když do té medaile pořád kousal 🙂

  OT, letmo jsem zahlédla dvě čínské gymnastky, pidižvindy. Tak jsem si ověřila věk – jedna 16, druhá 20. Ovšem obě shodně na výšku 1.4m, a váha 33-34 kg. Ve srovnání s mou třináctiletou dcerou mi přijdou jako bonsai mutantky… strojově přesné cvičení spíš vyvolává mrazení…
  Nevíte, kdy je gymnastika moderní ? S těmi petlemi či obručí je to přeci jen trochu hezčí podívaná.

 238. Ad 293 – vskutku? A kdo asi tu novelu navrhl, když ne Ministerstvo lásky?

 239. Matzurko, dcera měří 153 centimetrů a loni na workcampou v Anglii se držela party thajwanek, který byly stejně velký nebo i menší 🙂 Prý to byl bezva pocit, když kolem ní nebyli všichni jen o hlavu nebo víc větší.

 240. S ránem mi to došlo. Problém je ve výrazu soukromá akce. Rodinná oslava na vlastní zahradě je uvedená jen v titulku. Záleží na tom, jak skutečně zní novela přestupkového zákona. Já ten článek chápu tak, že když si pronajmu na rodinnou oslavu hospodu se zahrádkou, či sportovní areál, tak venku skončíme v 10 večer, pokud se mi nepodaří přesvědčit obec, aby zařadila mou oslavu do vyhlášky. Když ovšem tutéž oslavu udělám na své zahradě, pak záleží na sousedech, zda na mě policajty zavolají, či ne. A to je stejný režim jako dosud. A obojí je soukromá akce.

 241. maYdo,
  zřejmě jsi příliš často tloukla dceru po hlavě litinovou pánví. 😉
  Ono spoléhat úplně na informace od novinářů (zvláště našich) tak docela nejde.
  Krista má pravdu.

  Kdekdo se rozčiluje, co provádí jistá menšina. viz 296.
  Tenhle zákon snad umožňuje větší postih. Hlavně tam, kde má obec či město vlastní policii.
  Vyhláška předpokládám umožňuje obci stanovit pokuty za porušení tohoto zákona.
  Co s tímto zákonem udělá obecní či městský úřad záleží na něm . A občané s tímto úřadem, lepe řečeno jeho volenou částí mohou něco dělat. Volit je či nevolit příště.

 242. Kristo 302,
  NE!

  Realizace bude vypat takto – řekněme, že si budu chtít uspořádat „někde“ venku oslavu svého svátku s muzikou do rána.
  Řekněme, že Městský úřad vydává k 1.1. každého roku Obecní vyhlášku o konání veřejných hlučných akcí po 22.hodině.
  Do teď mohl takové konání dodatečně povolit. Od teď to bude vypadat tak, že já podám (řekněme) nejpozději do 1.12.2016 k MÚ žádost, že chci 11.8.2017 slavit až do rána. Když mi to MÚ povolí, musí to uvést 1.1.2017 v seznamu Obecní vyhlášky. Když to tam nebude uvedeno a někdo mě udá, bude pokuta jako hrom. Výjimky MÚ povolovat nesmí!

 243. Rputi,

  záleží jen na úřadu, jak často vydává vyhlášky. Fakticky je ta možnost omezena jen na to, jak často se zastupitelstvo sejde. Vyhlášky se občas novelizujou a měněj.
  A docela si myslém , že pokud budete pořádat oslavu 60tin nbo jinou, s účastí většího počtu lidí, nerozhodnete se pro ni ze dne na den. Ale budete to mít naplánováno s předstihem.

  Už kvůli tomu, aby si účastníci mohli naplánovat tu účast, a nebyli v tu dobu někde úplně jinde.

 244. Spropitné dávám i při placení kartou bokem v hotovosti a míním to tak dělat i nadále. Bez dokladů.

  A co se týče hluku a noci-žádný nový zákon nic nevyřeší, je to o lidech.
  Já osobně nemám problém s hlukem do půlnoci. Ani když si po půlnoci oslavenci vykládají nebo hrají na kytaře.

  Ale hudba z reproduktorů, a ještě venku, ne někde v místnosti po půlnoci je prostě moc. I kdyź je oslava „soukromá“.

 245. Halle 304,

  MU či policie měli právo zakročit i dnes – viz ono slavné odstranění laviček na sídlišti Janov, aby se cikorky neměli po čem válet atp.
  Jenže začne okamžitě ječet Šabatová, že dyzgrymináce….
  Takže to bude stejné jako před tím, cikorky si budou řvát, kdy si zamanou a normální lidi budou sedět doma.

  Na policejní stát je prostě zaděláno!

 246. NoName 308,
  vy si můžete dělat, co chcete, ale ten pingl ne! Ten musí uvést v daňovém přiznání, že od vás dostal tři koruny padesát …. a odvézt z toho Babišovi daň z příjmu… 🙁

 247. BTW, Idnes překvapivě opět „získala“ obsah zprávy topvyšetřovatele Šlachty. PRÝ obsahuje to a tamto.
  A ČRo to má jako hlavní zprávu. Včetně toho PRÝ.
  Idnes je Babiše, to se ještě dá chápat.
  Ale veřejnoprávní médium pracující na takové bázi… A „žurnalisté“ se nestydí. Ani jim to nevadí.

 248. Dobré ráno
  co se týče Janova – tam se asi v 22.01 35dB dva metry od fasády fakt nenaměří a představa že by policie na udání zasáhla je velmi úsměvná.
  Každá situace má nicméně přirozené řešení. V Chánově už není nikdo komu by to vadilo a tedy udání nechodí a policie zasahovat nemusí. Podobně to dopadne i v centrech měst, určitých čtvrtích a za městy budou chráněné zony pro ty, kterým by to vadilo.
  My jsme prostě akorát jako ostatně ve všem těch 30-40 let za západem pozadu.

 249. Všiml jsem si v jedné restauraci, že při placení (vrchní se dostavila s tiskárničkou) jsem se zmínil o zpropitném a ona zpropitné promptně vytiskla jako položkua započetla do celkové ceny placené kartou.
  To byse jistě Burešovi líbilo.

 250. Třeba v USA, kde je spropitné očekáváno to tak funguje.
  Ale hotovostní transakce je hotovostní transakce.

 251. 306

  Rputi, to je absolutní blbost.

  Pokud při placení dáš po předložení účtenky pinglovi místo 376 Kč 400 stovky, tak si pingl 24 Kč nechá. A svému kůrkodárci odevzdá jen 376 Kč.

  Mimochodem, v Emerice pinglové své díška daní, a emerickej berňák dokáže odhadnout, kolik to díško asi bylo. I když je ta situace v Emerice trochu jiná, a mnohdy je to díško obsaženo v účtence. Prý je základní plat malej, a větší část pinglových příjmů tvoří dýško.
  čili – pokud je díško obsaženo jako položka v předloženém účtu, pak to díško je u podnikatele na straně příjmů, na druhé straně jeho proplacení pinglovi na straně výdajů a nula od nuly pojde. Pokud se platí kartou, jinak to nepůjde.
  Ale to by mohl potvrdit nebo nepotvrdit pan Neumann.
  Zřejmě ten kůrkodárce ty díška pinglům vrací, a má to účetně podloženo, aby to nebylo zdaněno jemu.

 252. Diskusi o nočním klidu už rozvíjet nebudu, myslím, že kdo chtěl pochopit, co je to za střípek, pochopil… Kdo ne, pochopí brzy.

  Ad hotovostní transakce – ty brzy taky zatrhneme. Navíc všechny transakce se budou hlásit na Min Fin (koneckonců se k tomu blížíme a třeba Polsko je v tom ještě dál). Koneckonců, kdo není kriminálník a nepodvádí na daních nemá důvod platit hotovostně či tajit, kolik za co zaplatil…

 253. 317-jenomže pokud je to spropitné na účtence, existuje doklad o tom, že těch 24 korun NĚKDO dostal a ten někdo by měl zdanit.

  K tomu, že berňák umí odhadovat příjem radši nic nepoznamenám.

 254. Jo, je to o lidech. Já v létě o víkendu nemůžu spát s otevřeným oknem. Někde na našem dvorku je partička, která si povídá vtipy. To, že jsou slyšet, i když jim není rozumět, to bych ještě překous. Ale tu babu, která se směje jak rejžák na poslední schod, tu ne.
  Někdy toho nechají v jedenáct, někdy o půlnoci, většinou nevím, protože radši to okno zavřu.

  Samozřejmě sebrat obcím právo vyhlašovat výjimky je pitomost.
  Jenom si uvědomte, že za nafackování starostovi můžete zaplatit i deset tisíc.

 255. 319

  NoName,

  nejen berňák 😀

  Můj rizvedenej instalatér mi vyprávěl o určování výživného na jeho dvě dcery.
  K jeho výpočtu předložil daňové přilhání, ze kterého vyplýval jeho měsíční příjem ve výši X korun.
  Byl docela překvapenej, že mu jako výživné soudkyně určila polovinu této sumy.

  Dovolil si protestovat. I ukázala mu soudkyně prstíčkem , aby přistoupil.
  Když tak učinil, otočila na něj obrazovku svého ntb, kde byly zobrazeny příjmy jednotlivých řemeslných profesí , a to podle okresů.
  A s milým úsměvem mu sdělila, že se jistěže může odvolat, ale dopadne ještě hůř.

  Tak souhlasil. Poznamenal , že ty čísla byly docela přesný….

 256. (312) To musí už teď.
  (317) Pingl si nechá, ale měl by zdanit, jako Nagyová/Nečasová kabelky.

 257. 323-zřejmě se zvýší role vzájemných zápočtů v oblastí prací, služeb etc.

 258. Dobré zas ráno… Swetr report – včera ráno za oknem celých 6 stupňů celaskona, dnes celých 10. O 4 víc, než včera. Jasný důkaz globálního oteplování.

 259. Teď se to jmenuje globální klimatické změny a pořád se otepluje, akorát se někde lokálně ochlazuje, ale i to je důkaz oteplení…

 260. 2 Honza ze Žižkova ad 139 – „Tobias Stone – britský podnikatel, přednášející na vysoké škole a spisovatel.“ – to vypovídá o mnohém…
  Nemýlím-li se, v jedné hře u Cimrmanů vystupuje jistý podnikatel lidumil, v ukázce, jak správně žebrat… Nějak se mi tato postava při čtení toho blábolu vybavila…

 261. Taky vyměšování by se dalo zpoplatnit!

  Každému se přidělá na záchod nějaké to „EET“, ouřad provede kvalifikovaný odhad, kolikrát za den člověk chodí na záchod.
  Dotyčný majitel přijde k hajzlíku, zmačkne čudlík, vyčká na spojení se Babišovým serverem, ozve se bzučák a bude vpuštěn dovnitř. Má-li za ten den už odesr….no, má smůlu.
  Na konci měsíce mu min.fin. pošle vyúčtování.

  Joj! Což ušetříme vody a hajzlpapíru! Ekologie pokvete!

 262. Ptakopysku,

  není. On se s těmi dětmi pravidelně stýká, jezdí k němu na víkendy. Blíží se zletilosti, jedna už má možná přes 18.
  Mohl bych se kouknout do kartotéky, ale nechce se mi.

 263. ad314 – limity hluku se netýkají hlasů lidí a zvířat

 264. S tím by se kristo mělo něco dělat! Viz Honzova 320…

 265. To je bordel: Důvodem je legislativní změť výjimek v energetickém zákoně, která se odehrála v roce 2013. Výsledkem je, že na malé vodní elektrárny přebudované ve zmíněném období dopadla právní fikce, podle které jsou „jako že“ uvedené do provozu od ledna 2016.
  Dělalo se to proto, aby se elektrárnám po opravách restartovala životnost, tedy aby mohly pobírat provozní podporu dalších třicet let. Jenomže nikdo netušil, že důsledkem bude zastavení výplaty podpory.

  http://1url.cz/3tiu1

 266. 331 a co když někdo vyluzuje „nelidský řev“?

 267. Pozvolna dočítám, jak jest z obrázku patrno…
  2 skimic ad 147 – situace se mění každým okamžikem… Téměř se dá říci, že kdo chvilku sral, již sere opodál…

 268. 331 kristo
  takže může skupina ožralů řvát až do rána akorát k tomu nesmí hrát na kytaru?

 269. Vydávat stále nové zákony je důležité. Stojí za nějakou oběť…

 270. Dobré ráno

  „zřejmě jsi příliš často tloukla dceru po hlavě litinovou pánví. 😉
  Ono spoléhat úplně na informace od novinářů (zvláště našich) tak docela nejde.“

  Nějak mi, Halladine, unikla souvislost. 😀 Oni něco psali v novinách o tlučení po hlavě litinovou pánví?

 271. A dceru jsem litinovou pánví netloukla. Litina je poměrně křehká a náraz na tak tvrdou hlavu, jako má moje dcera by nemusela vydržet.

 272. já mylím, že Halladin myslel, že to způsobílo zpomalení růstu.
  Jinak plochá hlava a nízký vzrůst umoźňuje si na tu hlavu postavit půllitr.

 273. A proč? Honza ze Žižkova je zřejmě tolerantní člověk a řeší si to sám. Někdo jiný by zavolal policajty a ti, podle nátury by paní domluvili, nebo dali pokutu. Podle mých zkušeností by spíše domluvili. Na tom novela přestupkového zákona nic nemění.
  Ale vážně. Limity hluku mají smysl tam, kde lze hluk změřit a následně něco udělat. Zařídit příjemnější hlas by šlo asi těžko.

 274. Halladine, svou historkou v 321 jste popřel jeden uváděný důvod pro zavedení EET. Zkuste uhádnout který.

 275. Hm, sedím v čekárně u praktika a oni tu mají volnou wifi

 276. 346
  Netuším. Uveďte dûvod ,ať Vám ho můžu vyvrátit

 277. Říkám si, že je možná dobře, že čas minnesängerů už nenávratně pominul. Dovedete si představit panelákovej blok, třeba na Jižáku a pod okny na trávníku čtyřicet, šedesát minnesängerů (podle počtu v bloku bydlících slečen) jak se snaží navzájem přeřvat, aby si od svých nadržených chlebodárců, jukajících z městské zeleně, vydělali na skývu?

 278. Dobré dopolední vespolek,

  maYdo,
  pochybuji, že malý vzrůst tvé dcery je zapříčiněn nadměrnou fyzickou námahou od pěti let 🙂 Navíc ses již zmiňovala, že tvá dcera je jinak ženská jak se patří, což u těch pidižvíkatých gymnastek jaksi chybí a proto opravdu působí prepubertálně.

  Petře K,
  včera jsi vznesl dotaz, a Viditelný Macek odpověděl:
  „Německý časopis Manager Magazin zveřejnil, že 30 největších německých firem zaměstnává z 1,2 milionu běženců, kteří přišli do Německa minulý rok, pouze 54 osob, z toho jich 50 třídí dopisy u Deutsche Post. Koncern Daimler, jehož šéf Dieter Zetsche v minulosti po boku Angely Merkelové opakoval, jak německý průmysl migranty potřebuje, nezaměstnal doposud ani jednoho.“

  Zbytek práceschopných migrantů zřejmě zakládá vlastní podniky…

 279. Ptakopysk,

  Živě si tě přdstavuju, jak šahæš do kešeně na nájem minesengera 😉

 280. 348 asi by to skončilo tak, že slečny by místo růží z oken vrhaly tchýní jazyky v pucláku. Což by profesi minessäbgera činilo poněkud rizikovou.

 281. Matzurko 350,
  o tom se píše už pár týdnů včetně stížností několika firem, které se stěžovaly na migranty přijaté na zaučení – všichni jim zdrhli… „mooooc těžká práce“…. atp….

 282. 347 – když má soudkyně k dispozici přehled příjmů jednotlivých profesí podle okresů – a jak říkal váš instalatér – odpovídá to skutečnosti, ač jeho daňové přiznání vykazuje příjmy jiné – proč s takovou databází nepracují FÚ a milého instalatéra už nepodrobily daňové kontrole? A jako bývalý berňák vám sdělím sladké tajemství – výběr daní je v pořadí práce na FÚ až na 4 místě, když je dobře. Ale to Babiš nezměnil.

 283. [342] Honza je nepříliš tolerantní člověk, ale:
  Když se hodně naseere, tak je do tmy nočního dvorku seřve, oni se na 5 minut utiší, pak si začnou povídat, co je to za nerudnýho dědka, přijde jim to vtipný a jedou dál.
  Přemýšlel, že by zavolal měšťáky. Ti by přijeli, aby zjistili, odkud to jde museli by se dostat do dvora, někdo by je tam musel pustit, možná by odhalili pachatele, pak jej napomenuli. Ta parta by se na 5 minut ztišila…

  Zavření okna je jednodušší.

 284. 2 NoName ad 193 – viz ta zmíněná parodie na Star Trek, teda spíše Star drek… Copak můžou mít neviditelný štít jen Klingoni? Přitom, takový typický Klingon versus tak vyspělá technologie… Spíše by ho člověk spojoval s pazourkovou sekerou…

 285. Řev ožralů by měli řešit policajti, včetně hry na kytaru. A nepotřebují k tomu žádné limity. Protože kdyby potřebovali, musel by ten hluk někdo změřit a vyhodnotit a to už by ožralové byli někde jinde a dělali něco jiného.
  Nejsem si jistá, zda soukromé hraní na kytaru je hudební produkce ve smyslu nařízení vlády. Spíš ne. Musela bych si to přečíst a to se mi nechce. Ovšem něco jiného je, když budou hosté hrát pravidelně v hospodě a nájemníky nad hospodou to bude rušit. To už je pak v rámci hluku z provozovny.

 286. Halle,
  já bych minesengra nepotřeboval. Mí předkové zpívali v řadách husitských vojsk v bitvě u Domažlic. Jakmile bych já začal zpívat, všichni sokové by se v panice rozutekli.

 287. [345] Na stupně vítězů pravidla nejsou. Ale v šermu platí pravidlo, že šermíř, který odmítne podat soupeři ruku, dostane černou kartu. Já bych to použil per analogiam.

 288. ad plavkyně,
  po přečtení několika AJ článků o slečně Kingové a jejích názorech si pro sebe uzavírám „je to ambciózní tupé poleno“.
  A když koukám na fotky, tak Efimova se bát o ženicha nemusí, zato o tu vyzunu s protáhlým ksichtem nikdo moc stát nebude… 😉 Přitom jsou obě modrooké bloďaté – holt tvar lebky pod kůží je prostě daný…

 289. [348] Minstrel býval snadno řešitelný v časech nočníků. I když i kýbl vody udělá svoje.
  Jenom u toho paneláku je zaptřebí identifikovat toho pravého.

 290. 2 Petr Kunetka ad 227 – titíž špičkoví analytici už viděli Putina minimálně ve Finsku, ne-li dále…

 291. Dobré řešení je injekční maxistříkačka, naplněná inkoustem

 292. Hale, 347 – 😀 😀 😀

  Spousta lidí by to formulovala třeba tak, že se zamyslí. Ta formulace je kouzelná 🙂

 293. PeSi, on tam ještě není? 🙂

  Jsem měl pocit, že už zase Rusko útočí Ukrajinu, a jen díky hrdinnému výkonu praporu Azov bylo Rusko opět s hanbou vypráskáno za Ural…

 294. kristo, výborně, už do toho pronikáte… K čemu přesně tedy potřebujeme ten nový zákon? 🙂

 295. [366] Musel bych přesně identifikovat okno.
  Odhaduji, že vzhledem k vzájemné poloze, by jediné zařízení, schopné doledět až na místo byl bumerang. To by znamenalo ho napřed vyrobit a pak natrénovat. Žižkaperk nebo ještě líp Kapslovna by to jistily, ale obávám se, že modřiny z prvních pokusů mi za to nestojí.

 296. 2 Petr Kunetka ad 367 – no vidíš… Člověk na jeden den vypadne a mezitím se dějou vjecy nedosírného dosahu… A to mě celou dobu ujišťoval nějakej kluk z plakátu, že patříme na západ a ne na východ… Teď jen jde o to, odkaď to myslel, neb tyto pojmy jsou relativní…

 297. 365

  Petře, v tomto případě se zamýšlet nemá význam . Danina logika a myšlení se s těmi mými naprosto míjejí.

 298. Dano, Halladinovy báchorky z kraje, kde „všetci kradnú, iba on je poctivý“ jsou pochybné v mnoha směrech. Prvním pramenem by mohlo být zdůvodnění rozsudku, kde se musí soudce vypořádat se všemi provedenými důkazy, takže musí zdůvodnit, na jakém základě rozhodl tak, jak rozhodl. Proč určil výživné na 50% příjmů atd. Kromě toho existuje tzv. zákonná výdělková fikce – tedy 25 násobek životního minima. Jak se k tomu postupu stavěl kolizní opatrovník? Atd.

  K otázce nočního klidu se nebudu vyjadřovat, mnohé bylo řečeno.

 299. Bez této novely je situace taková. Někdo chce pořádat na veřejném prostranství akci s hudební produkcí přes 22. hodinu. Obec ji povolí a stanoví si podmínku, že organizátor zajistí, že hudební produkce nepřekročí limitní hodnoty hluku. To nejde dodržet, pokud místo konání není daleko od obytných domů. Viděla jsem povolení, kde bylo dokonce nařízeno průběžné měření hluku. To organizátorovi prodraží náklady. Já nevím, jak se vydává obecní vyhláška, ale tipla bych, že nebude administrativně velký rozdíl mezi vydáním souhlasného rozhodnutí podle správního řádu a vydáním obecní vyhlášky. Není rozhodující, že podle článku obce nevydávají rozhodnutí ve správním řízení ač by měly. A nebo akci nepovolí, protože nechce potíže a nebo ví, jak je to s hlukem ve skutečnosti.
  Podle novely přestupkového zákona vydá obecně závaznou vyhlášku a limity hluku se nezabývá. Zabývá se jen důvody, proč někdo chce hlučet i po 22. hodině.A akci do vyhlášky zařadí a nebo ne.
  Venkovní restaurační zahrádky (znám situaci v Praze) mají v naprosté většině provoz povolen jen do 22 hodin, právě s ohledem na lidi, bydlící v okolí. Pokud vím, tak z nějakého důvodu na Staroměstkém náměstí zahrádky měly povolen provoz do 23 hodin, možná je to už jinak.
  Podle mě se to netýká mejdanu na soukromé zahradě u domu. Tam mi nikdo nezakazuje sedět třeba do rána, pokud na mě sousedé nezavolají policajty, protože je rámusem ruším. A to se nemění.
  Takže soudím, že ač to pro obce bude asi trochu náročnější, tak odpadá to, že si lžeme do kapsy, že lze provozovat venkovní produkci hudby a dodržet současné limity hluku. Ještě ale záleží na tom, jak dopadne novela nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

 300. martine tt
  já bych nebyl tak přísný. Si to představ že bydlíš v krajině, kde přijdeš k rybníku, tam sedí šimpanz v krabici a za to, že se chceš podívat na vodu, chce sedmdesát korun. Sedneš do auta, dojedeš na druhej břeh a jdeš k vodě. Tam sedí šimpanz v krabici, zkoukne tě od hlavy až k patě a řekne ti že, máš na koukání na vodu patnáct minut. Po patnácti minutách teda vypadneš a jdeš zkusit jinej flek. Na jinej flek se nedostaneš, protože je tam sesuv. Mě by z toho jeblo…

 301. kristo, „Já nevím,jak se vydává obecní vyhláška, ale tipla bych si, že ebude administrativně velký rozdíl“…

  Autor zastává stanovisko, které zároveň vyvrací 🙂

  Každopádně, nebudu Váš příspěvek rozebírat větu po větě. Kdybych přijal, že všechno je tak jednoduché, jak píšete… Přínosem zákona tedy dle Vás je, že se přestaneme lhát do kapsy? A to stojí za vydání nového zákona a všechny komplikace, které to přinese? A k tomu, abychom si nelhali do kapsy, je nutno zákon?

 302. 376

  😀 😀 😀

  Ptakopysku, těch míst bez šimpanze je fůra ! 🙂

 303. kristo, obecně závazná vyhláška se vydává postupem podle zákona o obcích a metodických pokynů ministerstva vnitra. Správní rozhodnutí je běžnou pracovní věci příslušného útvaru včetně jeho vedoucího. Obecně závazná vyhláška je zpraována v návrhu, musí projít připomínkovým řízením všech dotčených útvarů, poté je projednána Radou a nakonec předložena zastupitelstvu. To se schází (u nás) čtyřikrát do roka.

  Zejména prosím rozlišovat zkušenosti z Prahy a z venkova. Nezapomeňte na novelu veterinárního zákon, která zakazovala podělit zabijačkou sousedy. Teď už je zase nová novela, která to na ně rozšiřuje.

  Jako perličku čerstvou událost z našeho městečka. Jako součást akcí k výročí udělení městských práv byla uspořádána akce „Turci jdou“, kde bylo rekonstruováno přepadení, vyplenění a vypálení městečka. Vše se odehrávalo na louce za hranicemi městečka, účast zahraničních souborů, televize, diváci, děti, doprovodné programy. Jenže součástí byl výklad a ukázky střelby ručních zbraní a dělostřelectva. Vše odpoledne mezi 15 – 17 hodinou. Jenže se našel chovatel ozdobného ptactva, který zažaloval Město i pořadatelský spolek o náhradu škody ve výši cca 125 tisíc korun za uhynulého papouška, která byla způsobena nadměrným hlukem.

 304. Martine, v té „báchorce“ mi vůbec nejde o rozsudek. Spíš o to, že reálně – nevím jak u soudů (o výdělkové fikci vím, ale nechtěla jsem plevelit 🙂 ), ale na FÚ se dělá tolik statistik, statistických šetření, přehledů a tabulek, že přehled o výdělcích te které profese prostě existuje. A když není, FÚ má přesný manuál, jak jej stanovit a může jej využít v kontrolní činnosti. A proto zavedeme EET.

 305. Dano, přesně ten postřeh jsem ocenil.
  Obdobně, jako o kontrolního hlášení nasadíme složitý a nákladný mechanismus, aby FU – pote, co se bude mechanismus složitě rozbíhat a doladovat a resit – získal FU udaje, které již má, anebo je schopen bez problémů získat…

 306. Petře,

  berňák může dělat statistiky jen z toho co dostane. A pokud dostane podhodnocené daňová přiznání, jsou statistiky z nich akorát na dvě věci.
  U zaměstnanců tomu tak většinou není, tam asi ty stetistiky odpovídají.

 307. To není nový zákon. Přestupkový zákon existuje. Tak jak bylo popsáno v článku, novela upravuje postup obcí při povolování akcí po 22. hodině. Zda to je nebo není přínos bez znalosti zákona lze těžko říci. A ano, vítám, že se obce nebudou muset zabývat limity hluku.
  Psala jsem, že tipuji. Znám správní řízení, tak odhaduji, že vydat obecní vyhlášku nebude o moc složitější.

 308. Hale, kdybys věděl, co to třeba je záznamní povinnost… anebo měl zkušenosti s fungováním elektronických pokladen… anebo byl alespoň ochoten poslouchat, co říkám já, který obojí mám… byla by ta diskuse smysluplnější 🙂

  kristo, viz martin.

 309. Omlouvám se, že jsem napsal nový zákon místo novela, samozřejmě.

 310. Berňáky existují od r. 1991. Za tu dobu provedly spousty daňových kontrol, při kterých bylo zjištěno a doměřeno i krácení tržeb – příjmů. Docela slušná databáze.

 311. Dano, přemýšlím… Jak vůbec byly schopny berňáky vybrat nějaké daně, dokud se toho nechopilo naše geniální sluníčko? Tisíce zmatených úředníků, kteří si nechali nalhat, že hospoda na náměstí má tržby jen pár korun ročně… Až nyní, po 25 letech zmatku geniální STBák přináší řešení zmatků, ve kterých se topí prakticky všechny země… USA, Británie, Francie… Nikdo nenašel řešení… Jen Babiš. Po vzoru Chorvatska.

  Neuvěřitelné, jak primitivní propaganda funguje…

 312. A vůbec, co bych si jako člověk z IT stěžoval… Mé služby budou stále potřebnější, nabídka je víceméně konstantní… Za mne pohoda 😀

 313. jj Petře.
  A jedna historka z natáčení: To jednou při daňové kontrole, kdy podnikatel byl již několikerý rok ve ztrátě a neuváděl žádné příjmy, na otázku z čeho žije odpověděl: Vám se nikdy nestalo, že byste šel po ulici a protijdoucí se na vás usmál a dal vám pětistovku? No, mlčeli jsme ještě hodně dlouho, než se nám podařilo zadusit smích. Ani už nevím, kolik jsme mu doměřili.

 314. Mňo… v jednom nejmenovaném městě místní podnikatel na vyřizování žádostí o příspěvky posílal na OSSZ advokáta. Daňové přiznání nula, manželka nezaměstnaná. Bydlel s rodinou ve firemní file v podnájmu, jezdil firemními auty. Vlastní majetek žádný.

 315. ptakopysku, na tom EET fakt nic nezmeni 🙂

 316. ale firma daně platila, ne? To asi nebyl OSVČ, ale společník či akcionář.

 317. Mimcohodem, auta uz mají FU slusne vychytane. Jak v 90. letech oblibene cestovni nahrady za soukromy vuz (to uz dnes v prehnane mire zkusi jen beznadejny sebevrah), tak firemni pro soukrome pouziti…

 318. Petře,
  já jenom jsem přidal historku. Neměl jsem tím na mysli nic argumentačního. Tohle bylo ve zlatých devadesátých a musím říct, že pán tímhle přístupem úředníky dost vytáčel. Stejně tak místopřísežně prohlašuji, že následující text nemá s EET nic společného.
  Koneckonců ani Standa Bernard, když rozjížděl pivovat v Humpolci, nebyl u příslušných úředníků berňáku v přílišné oblibě. Ba dokonce jsem znal dva úředníky, které vyloženě sral, protože oni bezpečně věděli, že krade, ale nemohli mu zatnout tipec, protože dodržoval zákony. 😀 😀 😀
  V současné době pozoruji zajímavý trend, kdy daňový subjekt stěhuje své sídlo pod jiný finanční úřad, protože trpí utkvělou představou, že se po něm konkrétní úředníci vozí. Problém v tomto případě ovšem není až tak jednoduchý. Protože současně s citovými problémy úředníků ještě na daňový subjekt chodí anonymní udání. Finanční úřad koná, penalizuje, daňový subjekt se brání soudně, soudy vyhrává se všemi důsledky, načež daňový úřad koná v jiné věci, penalizuje, subjekt se soudně brání, znovu vyhrává, etc. etc.
  Mě fascinuje ta úřední umanutost, že jednou toho hajzla prostě musí dostat. Mmch. zajímalo by mě, jestli dotyčný konající úředník, který opakovaně není schopen provést úřední úkon zákonným způsobem, je nějak kaceřován.

 319. Ad 383ve světle 379
  Omlouvám se, ale nedá mi to – naposled se vrátím k hluku ze soukromých oslav: Když jeden z mých sousedů mě udá, že jeho ženu z mého nočního zpěvu na večírku v mé zahradě ranila mrtvice (ano, je to absurdní, ale dejme tomu), bude se zjišťovat, zda byl hluk. Okolní sousedi to potvrdí s tím, že hluk byl snesitelný, takový normální oslavový,jednou ty, jednou já, jen ten jeden bude trvat na svém. Samozřejmě bude už vyšetřujícímu orgánu známo, že povolení od obce jsem neměla – tudíž jsem porušila obecně závaznou vyhlášku, vyplývající z novely zákona. Kristo, já bych na zdravý rozum a smysl pro uměřenost moc nespoléhala. Nástroj tu bude a bude snadné jej využít.

 320. 2 Petr Kunetka – Já to dnes čtu se zájmem a značným pobavením… Zejména komentáře typu: Vím o tom lautr hovno, ale vyrazil se mi názor a ten je pevný… Popř. mám na to tu nejlepší kvalifikaci – do prdele díru – a přečetl jsem si o tom (a navíc jsem se o tom ještě bavil s okresním hejtmanem) a proto je to tak, jak to říkám… A ten co to v praxi dělá celá léta o tom ví leda kulový…
  Ale zas se tu člověk lecčemu přiučí…

 321. Dano,
  netuším. Já jsem byl shodou okolností ve správný okamžik na správném místě a byl jsem úřednictvem OSSZ pouze upozorněn na pána před přepážkou, který zrovna podával žádosti svého klienta na další období. Lézt do jeho žádosti by mi bylo pouze v případě, že by způsobil pád systému.

 322. Jo, ptakopysku, takových historek je… V 90. letech schopnosti FU a obecně státních úředníku (ne zákony, jak se často tvrdí) pokulhávaly za podnikatelskou sférou.

  Pamatuji si na svůj šok z roku ca 2001, kdy jsem poprvé narazil na schopn´´eho člověka na FU, který mi dělal kontrolu odpočtu DPH. Čekal jsem, jako obvykle, dvě bábušky v šátku, které netuší, co se děje a kontrolují maximálně, jestli je všude razítko…
  Byla to holčina ca 30, kromě obeslání mne zavolala na telefon stylem „Vy jste malá firma. Vezměte šanon s doklady za celý rok, hoďte mi to na úřad jak se Vám to tento týden hodí, potom si dejte nějaké jednání nebo skočte na oběd, za dvě hodiny přijďte, co se mi nebude zdát poté projdeme“. Jak jsme dohodli tak bylo. Vytáhla tři doklady, ze kterých byly dva fakt blbě, pro nemateriálnost to nechala bez pokuty…

  Od té doby musím uznat, že se FU – i když ne jako celek – posouvají vpřed…

 323. ševcová 395,
  stačí jeden hajzlík ve vsi!
  A dokud ho, nešťastnou náhodou, nesrazí neznámé auto v podzimním šeru z kola do příkopu, má celá vesnice utrum.

 324. Děkuji, ševcová. Já už téma opustil 🙂

 325. Jo, Pesi… Zčásti zábavné, zčásti fascinujicí…

 326. „Jenže se našel chovatel ozdobného ptactva, který zažaloval Město i pořadatelský spolek o náhradu škody ve výši cca 125 tisíc korun za uhynulého papouška, která byla způsobena nadměrným hlukem.“

  No, papoušek asi zrovna chcípl, tak se to hodilo 😀

 327. 2 ševcová – ani to nemusí být mrtvice… Z ledasjakého zpěvu to může být i psotník… A budete popotahována, pokuta 5 litrů a zákaz pobytu v obci! A že to byl Váš barák nebude nikoho zajímat…
  Už se těším na inzeráty: Prodám rodinný domek v Dolním Prdelákově. Spěchá! Prodávající nemá pro objekt v současné době jiné využití!

 328. 387

  Petře , to není moudrej koment, protože vždy se najdou
  1,Lidé, kteří nemají šanci zatlouct příjmy vůbec – zaměstnanci
  2. lidé, kteří mohou šidit minimálně
  3, „blbci“,kteří by sice šidit daně mohli, ale kterým připadá šidit daně tak nějak blbé.

  A tudíž se „nějaké“ daně vyberou, i kdyby berňáky nedělaly vůbec nic. Nebo skoro nic.

 329. A živě si představuji případ jedněch sousedů – sexuálně poněkud náruživějších… No, abych tak nějak lidsky – dotyčná ječí a hejká že opravdu není k přeslechnutí… No a přijde to na ně leckdy i ve 3 ráno… I když – o hudební produkci se nejedná, jestli o rodinnou oslavu – těžko říci. Rodinu zatím nemaj…
  Zas na druhou stranu, je to příjemnější, než když z druhý strany řve celou noc rozeřvanej fakan.

 330. A u těch, co porušují zákon, vždy existuje způsob, jak je dostat. Žádný stát kromě Chorvatska a v budoucnu ČR na to nepotřebujeme vymyšlenosti typu EET, když opustím střední Evropu, ani elektronických kas…

  Pojďme si povykládat o masivním nárůstu výběru po kontrolním hlášení a obrovských doměrcích na jejich základě, anebo máš raději o Červené karkulce…?

 331. Ad 406 Já bych se toho nebála. Věřme naší moudré vrchnosti, že to časem také nějak ošetří.

 332. 2 martin – a nedal by se využít firman nejsvětější a nejosvícenější evropské komise o nucené likvidaci nepůvodních živočišných druhů? Nějak si nejsem vědom, že by v Evropě žila přemíra papoušků za 125 tisíc peněz…

 333. Ševcová, hluk, který byl včera, se změřit nedá. A že má každý jinak nastaveno vnímání hluku ( a nemyslím tím, jak slyší)je taky fakt. Tak si nedovedu představit, že by vás někdo obvinil, že jste zavinila mrtvici svým zpěvem. Tedy, soused třeba ano, ale bylo by mu to houby platné.
  A já si pořád myslím, že soukromé večírky na vlastní zahradě nejsou touto novelou dotčené.
  Tam to pořád závisí na tom, zda na vás sousedi zavolají policajty, stejně jako dosud.
  Ale vyčkejme, až novela vyjde.

 334. Mimochodem, s kontrolním hlášením souvisi jeden drobny lapsus propagandy… Babis se chlubil, jak za první ctvrtleti narostl vyber DPH o 5,3 procenta a to všechno diky jemu, slunicku geniálnímu (s lidmi, co ty dane musí vydělat to nemá nic spolecneho). Rust HDP prehledl jako kolchoznik lany…

  Jenze, v prvním ctvrtleti byl systém vicemene nefunkcni. doladoval se za behu, firmy posilaly celkem hamotiny a financak to vicemene toleroval…

  Za druhé ctvrtleti jsem zadnu sebechválu nevidel…

 335. Ad 409 A věřte, že budete litovat – kdysi strašně dávno jsem ve filmovém klubu viděla Návrat domů o vietnamském veteránovi. Klíč k pochopení ležel zejména v explicitně, ale velmi vkusně pojaté intimní scéně. Po nějakém čase to dávali v televizi a postarali se o náš duševní klid – scéna byla vystřižena zřejmě na podnět nějaké tehdejší fundované rady pro tv vysílání, kde seděla Fibingerová na Fibingerové. Nějak ty vztahy potom postrádaly smyslu.

 336. Jen pro zajímavost, meziroční nárůst HDP byl za první čtvrtletí 2016 3 procenta…

  Ale lidi mu to žerou. U novinářů tomu rozumím, má je zaplacené.

 337. Jinak se tu řeší, že podle nové vyhlášky nebo nového zákona, nebo co to je, nebudou moci obce na hluk v noci udělovat výjimky, ale budou to muset vydávat vyhláškou.
  Provokativní dotaz: Kdo ze zde diskutujících, jejich manželů, manželek, registrovaných partnerů, milenců, milenek, potomků, rodičů či jiných osob blízkých žádal de lege lata o výjimku nebo si bude de lege ferenda žádat o zařazení do vyhlášky?

 338. ševcová,
  natočeno 1978 – ale datováno do 1968, domácí panička Jane Fonda a veterán paraplegik Jon Voight. Síla… do paměti se mi to vepsalo velmi silně, IMHO film do Zlatého fondu světové kinematografie.

 339. “ Rodinu zatím nemaj…
  Zas na druhou stranu, je to příjemnější, než když z druhý strany řve celou noc rozeřvanej fakan.“

  Však se dočkáte, evidentně na tom pilně pracují. 😀

 340. 413 ševcová
  a která scéna? Ta nazačátku nebo ta uprostřed?

 341. Tak teď koukám na proroky povětrnosti – o víkendu prý má být teplo. No, rád věřím, že nejtepleji bude o víkendu v Praze. Takže jižní Čechy to jistěj…

 342. 421 Skimici, je to strašně dávno, ale pamatuju, že jedna byla s veteránem a druhá s manželem. Ta s veteránem, kdy k tomu poprvé došlo.

 343. 423 PeS
  v sobotu se v Praze prý doporučuje hlídat si prodloužená záda nejen kvůli peněžence.

 344. Kdysi jsmew to taky viděla. teď to dávali v ČT nedávno, ale neviděla jsem to. To vystřižení bylo tam nebo to bylo ještě někdy z dřívějška?

  Mimochodem, ten film se mi velmi líbil, ale už si nepamatuju, jak to dopadlo. Mám jen neurčitý dojem, že manžel se vrátil taky raněný a snad nějak psychicky postižený

 345. Jinak je dosti paradoxní, že z filmu, který se dává v TV po desátý večer, vystřihnou citlivě a vkusně udělanou milostnou scénu, ale producírující se naháči uprostřed dne na pride parade nikomu vadit nesmějí.

 346. 430
  Poprvé se scénou jsem to viděla začátkem 80. let, kdy to zřejmě prosadil nějaký osvícenec z filmového klubu jako film, který jasně vyjadřoval podstatu zhoubného imperialismu, který mrzačí lidi ve válkách a žádný tajemník nepocítil potřebu to vidět, tudíž scéna byla. Podruhé jsem to viděla těsně po převratu už cenzurované. Od té doby už ne, tak nevím, jestli to tam teď už zas je, snad ano, na dnešní produkci už to zas tak explicitní není.

 347. 432 ševcová
  šel jsem na to tenkrát hlavně kvůli Rolling Stones a trochu té erotiky. Vystřižené tam asi nic nebylo přestože v maloměstském kině. Jinak mě děj moc nebral.
  431 maYda
  jak to dopadl ten film si nepamatuji protože jsem měl plné ruce práce s novou slečnou co jsem ukecával už skoro celý týden. To dopadlo docela dobře 🙂

 348. 433 Slečnu určitě děj bral a přispěl k celkovému dopadu večera…

 349. Abych to teda dal do kontextu – byla to imho o malinko menší sr.čka než Hair od Foglara a s daleko lepší muzikou 🙂

 350. 434 slečna byla úpěnlivým dějem a sociální stránkou naprosto pohlcena, takže nedokázala efektivně zabraňovat rukám výzkumnicím v ofenzívě a bylo tedy možno posléze pokračovat plus minus na již dobyté linii, což k úspěchu večera nesporně přispělo.

 351. 437

  Vidíš skimici,
  a to furt říkáš, že sociálno je škodlivé 😀

 352. 435 Ano, vyzněním filmy velmi podobné, v době, kdy jsem to viděla poprvé, se mi to líbilo, bylo to dokonale odlišné od toho, co bylo tehdá běžně dostupné. Dnes teda fakt už nic, jak píšete – děj úpěnlivý a celé jakési takové propagandistické to je.

 353. 437 Jinak je milé, čemu vy muži říkáte ukecávání.

 354. Skimici, a není lepší tyhle kulturní vložky vynechávat a soustředit se rovnou na postel nebo kanape?

 355. 441 Pro vás jistě. My, opačné pohlaví, máme taky své sny. Jistě jste viděl Valmonta – tak, jak to dělal Colin, tak se to má dělat.
  Jinak ovšem, když si toto odmyslím, dávám přednost zpracování Nebezpečných známostí s Malkowichem, to se ani porovnat nedá. Malkowich vůbec je skvělý.

 356. 441
  Foundry, přiznej se !
  Žes to byl ty, co v Rusku zavedl “ Puškina znáješ ? Zvězdy smatriš ? Pajďom j….. !

  😀

 357. Hlasitost hudební produkce s vlastním hlasem a kytarou v této souvislosti pružně dořešila OSA, zvýšením poplatků za hudební produkci o 50%.
  Země krále Miroslava za patníkem není a jestli to takhle půjde dál, tak nejbližší svobodnější země bude země krále Vladimíra Vladimíroviče… 🙁

  PS.
  Omezování osobní svobody je v protektorátu prověřeno a vyzkoušeno.

 358. vidis martine – vzdycky to tak je .
  bojujes s turkem a stejne to nakonec posere nejakej nasinec.

 359. 444 no vidis breto tam i konmo dojedes.

 360. Jaksi nechápu. Tady se vede dlouhá debata o novele přestupkového zákona . jestli ano nebo ne a jak přísně, ale nikoho ani nenapadne, že je to celé blbost, že do toho nějakému ministerstvu nic není a nemá se do komunitního zvykového práva vůbec srát. Ministerstvo zrušit, pokud se zabývá takovejma kravinama.

  Tuzery v USA. Pokud se platí kartou je na účtence řádka TIP : Pokud se tam tuzér uvede, obyčejně mezi 10 – 20% z ceny, je praxe taková, že majitel nebo manažer na konci šichty tuzéry sečtě a rozdělí a vyplatí jednotlivým obsluhujícím. Ti jsou pak povinni je dát do daňového přiznání neboť je to dohledatelné, byť obtížně. Já většinou, když je obsluha sympatická, TIP nevyplňuji a na stole před odchodem nechám tuzér v hotovosti. V téhle branži se většinou najímá na částečný úvazek a obsluhující nedostává ani mnimální mzdu $ 7.25, ale něco okolo 3 dollarů. Na konci roku, když dělá daňové přiznání, dožene a mírně překročí výdělek jakoby dostával minimální mzdu. Berňák to většinou neřeší – aspoň jsem ještě o žádném případu tady v okolí neslyšel.

 361. Německo přiznává šedou ekonomiku asi 15% – taky to nikdo neřeší.
  To jen Babiš se pominul a kouká, kde by co komu ještě sebral!

 362. 448
  pane Neumanne, budu Vám oponovat – právě že nás napadlo, že je to celé blbost a že do toho ministerstvu nic není, o tom jsme tady někteří tu debatu vedli. Že je to zbytečnost, pouhý zas klacek, který se bude lidem vznášet nad hlavou.

 363. Nevím, že by u nás existovalo něco jako zvykové komunitní právo.
  Veškeré práva a povinnosti , které mají obce a města , vyplývají ze zákona.

  A co není ze zákona by byla svévůle úředníků a zastupitelů. Nebylo by to právně závazné pro nikoho.

  Rezortní ministerstvo, kterému náleží tato oblast práva je ministerstvo vnitra.

  A je to tak v celé EU, snad s některými výjimkami v GB.

  Takže ty poměry v USA jsem popsal celkem správně.

 364. Ale tady je to také zákon. Vydá si ho okres. Zastupitele si volíme a ti najímají úředníky. S nějakou zvúlí by se dalekoé nedostali. Na úrovni okresu jsou jen tři placení zastupitelé – okresní komisaři. Ostatnbí zastupitelé okresní a městští buˇnejsou placeni vůbec – berou to jako čest a vyjádření důvěry spoluobčanů, nebo jsou na částečný úvazek jako je náš starosta města (16,000 obyvatel), který jest odměněn 11,000 dollary ročně. Městský administrátor – v podstatě výkonný rotmistr starosty má ovšem 65,000 ročně. Vše jest průhledné, Přijetí úředníků a výšku platů musí schválit konšelská rada. Vše je docela průhledné, pokud má někdo potřebu se o to zajímat.

  halldine, kolikrát musím opakovat, že Spojené státy jseou kontinent a federace 50 států, takže poměry v USA popsat nelze.

 365. kdo absolvoval vojnu moc dobre chape EET, hlaseni, aktivity FU a celniku.

  cim vice se buzerovali mladi tim vice orazu meli stari pri spokojenosti gum.

 366. Pane Neumanne,

  Spojené státy vznikly jako několik anglických kolonií, ve kterých platilo anglické právo.
  Dodnes je to vidět. Třeba váš šerif je obdobou anglického šerifa z ještě z dob před Vilémem dobyvatelem, když ještě byla anglie saská. První zmínka o šerifovi je z roku 1034.
  Takže ten vývoj právního systému u nás je úplně jiný.
  U nás bylo 300 let Rakousko, první republika převzala rakouské zákony, a postupně se upravovaly.

  To znamená, že tu neexistovalo zvykové právo, jako kdysi existovalo v Anglii, ( a do určité míry existuje dodnes (třeba neexistence psané ústavy)na rozdíl práva v kontinentální Evropě.

  My nejsme federace, jsme unitární stát, a to právo tudíž musí platit v celém státě stejné.
  Stejně jako máme jednotný daňový systém.

 367. Dušane 452,
  dovolím si připomenout, že ČR je velikostně tak něco mezi Nebraskou a Utahem. Takže ty zákony tomu taky odpovídaj! 🙂

  Evropské právo se odvozuje od zcela jiných tradic, takže ho srovnávat nelze.
  Mimochodem Magna Charta je rok 1215, kdy o nějaké Americe nikdo ničehož netušil.

 368. Pane Neumanne,
  měl jsem na mysli tu situaci s pingly a spropitným.
  Napsal jste to samé, co jsem psal já,

 369. 455 Halle
  V kotlince je zvykové právo již několik set let. Máš právo si zvyknout.

 370. Jděte na kolo. Co je zvykové právo, co je právní obyčej apod., to jste si přečetli na Googlu. Evropské právo, další nesmysl. Možná kontinentální – odkud asi vzali v Americe právní systém? Od Indiánů?

  Jezdil jsem dneska po horách a z nemajecodělajíčnosti jsem si představoval, jak bude otec nešťastné osmnáctky, která už je ve čtvrtém měsíci, hlásit na rok dopředu pořádání svatebního veselí po 22. hodině a petardy, když má být svatba už za týden.

  Komunitní zvykové právo v České republice říká, že rodina nevěsty obejde sousedy se štamprlí a koláčky a řekne, že naše Petra má v sobotu svatbu a tak, když bude trochu hluku, tak že prosí o

 371. Jsem si vzpomněla s tím hlukem… Kdysi se tu ženil kluk ze sousedství. Jak je na vsi zvykem, pár dní před svatbou se slezla mládež z celé vsi s mladým mužem zapít mizející svobodu a postavit slavobránu pro novomanžele. Tehdy bylo zvykem při tom střílet. Což se dělalo snad nějakýma balonkama naplněnýma plynem, technologii přesně neznám. Rány to dávalo jako z kanónu.
  Hluk tehdy nikdo neřešil, pokud se před svatbou nestřílelo, mělo se za to, že to svatebčané odflákli a že to není pořádná svatba.
  Jenže ta svatba byla v druhé půli srpna a to střílení se konalo zrovna 20. a bylo to v roce 1978. A nějakej bdělej občan se našel.

  Asi v deset se tedy dostavili dvě vykulený esenbácký ucha zjišťovat, co se děje. Samozřejmě situace byla jasná, tlupa rozveselené mládeže rozhodně nevypadala na nějaké opožděné kontravolucionáře, nad vjezdem slavobrána a matka ženicha, velice výřečná venkovanka jadrného slovníku, pohostila hbitě ruce zákona párkem, kafem, svatebními koláčky a příslibem, že tej střelby už bylo dost a už se bude jen ve vší početnosti chlastat a hulákat. Esenbáci vděčne přijali párek, koláčky, kafe i slib, popřáli snoubencům hodně štěstí a odjeli. Slib byl dodržen, protože střelivo stejně došlo.

  Akorát nevím, jak to ti dva esenbáci zdůvodnili vejš. Dnes by z toho měli průser, protože to kafe, koláčky a párek by byl nejspíš jasnej úplatek.

  Ve vsi se dlouho chechtali tomu, jak kdosi poslal policajty na diverzanty a místo diverze a kontrarevoluce se konala rozlučka se svobodou. Kdo to byl se tušilo a byla to taková ta nátura, pro kterou je nejhorší katastrofou, když je všem pro smích.

 372. Halladine, Vás vskutku škoda. Měl byste učit historii. Historie světa v 15 minutách. Zbytek hodiny by se posluchači mohli seznamovat s různými pokladnami EET.

  Martine, ještěže ty. už jsem se začal bát, že zase mluvím do zdi.

 373. Pane Neumanne,

  že je rozdíl mezi kontinentálním a anglosaskám systémem práva je všeobecně uznávanej fakt.

 374. OT – nechali jsme si namontovat žaluzie. Máme teď doma dvanáct naprosto stejných letáčků, varujících před tím, že se na šňůrkách může oběsit dítě.

  Předpis evropské unie totiž nařizuje, že letáček se musí předat ke každé žaluzii, která se namontuje. No a my máme tři okna a na každý se montovaly ty žaluzie čtyři.

 375. 462
  študáci v OV měli takovej kanón na karbid 🙂

 376. ad Návrat domů – neskutečná sračka hollydřeváckého stylu. Skoro jako Pytlákova schovanka – ale nemá to ten vtip… A Jane Fonda – vůbec se nedivím, že na tom jednom záchodku na její sochu veteráni chčijou. Inu, tak to dopadá, když nezodpovědný otec dceru včas neutře do prostěradla…

 377. 2 Foundry – ad 441 – je to červený a leží to na podiu – co to je?
  No přece kulturní vložka…

 378. (444) V zemi Vladimira Iljiče, ech, Vladimiroviče, se taky snaží: http://1url.cz/oti1m
  (456) Jistěže to právo srovnávat lze. A nedopadá to pro to kontinentální nijak vábně, to srovnání.
  (463) Ale nemluvíš, jen jsem se chvíli věnoval přípravám a konzumaci krmě. Že je to celé pitomost, podobné zákony, to beru jako axiom. Osobně vedu debatu jen o tom, zda je to ještě větší pitomost, než předchozí stav (v tomhle případě bez pochyby je).

 379. 470

  Srovnávat možná není to pravé sloveso.
  řekl bych, že spíš nejdou kombinovat. Musel by se jeden systém kompletně zaměnit druhým.
  Ale oba jakž takž fungujou, a každý má své výhody a nevýhody.
  A možná, že by náklady takové změny převyšovaly zisk ze změny

 380. (472) Já komentuji to, co je napsáno. Pokud srovnávat, tak srovnávat v obvyklém významu slova.
  Systémy by šly kombinovat snáze, než uživatelé.

 381. To už je druhý incident s muslimy na Olympiádě. Mědia ignorují.
  Jo kdyby to udělal Rus …

 382. 473

  Systémy by šly kombinovat snáze, než uživatelé.

  To není špatná myšlenka 🙂 Jak změnit na angloaský systém bez anglosasů, kteří v tom žijí odmalička ? 😀

 383. Ve Švédsku obžalovali německého studenta za krádež jedů a pokusu vydírat českou vládu

  Poněkud překombinované…

 384. (476) Kombinovat není změnit na, změnit na není kombinovat.

 385. 478

  To je pravda, ale rozhodně by ta kombinace nebyla jednoduchá .
  Myslím si to, ale nechci o tom spekulovat.
  Necítím se se na to kvalifikovaný.

 386. 475 Zpátečník
  Aha. Teď je mi jasné jak jste v se parném létě dostal k tygrovi a lambovi.
  Já se přiznám že zhudebňování textů mi moc nevyorává. Mám raději hudební nápad a potom něco klíďo dopsat či doscatovat nebo dokvokat.
  To byl třeba rozdíl mezi Stivínem, ten chtěl hrát či mezi Mertou, který hrát umêl taky ale měl ještě nutkání něco hlubokého sdělovat a ty kytarové kolovrátky tomu podřizoval.
  máte Zpátečníku pozoruhodně široký záběr. Poslouchával jste někdy Oldřicha Janotu?

 387. Já jsem Dano toho Janotu dal schválně jako příklad, kde se mi sdělení „doprovázené“ hudbou líbí.

 388. A pochopitelně s Vámi nesouhlasím, že v jeho případě jsou melodie podružné.
  Ale to je věc názoru.

 389. 480 — Na Wernische myslím člověk žádný široký záběr nepotřebuje, je to žijící klasik, jehož těžko pominout. Navíc, zatímco jakýsi hlavní proud poesie se už tisíce let snaží vyjadřovat pocity (a kreslit obrazy), postupně stále efemérnější a stále (rádoby) přesněji, Wernischovým velkým tématem jsou ta inherentní nejednoznačnost jazyka a jeho meze, což mi je z mnoha důvodů (včetně snad v jádře neurotických) dosti blízké.

  Poslouchával jste někdy Oldřicha Janotu? — Trochu jo, i když až léta poté, co to psal; možná ale spíše z osobních důvodů, které zde nebudu rozebírat.

  482 — Snad jenom poznamenám, že ty kůlny z dehtových papírů jsem kdysi vídával taky, dokud tam byly.

  Lepší nahrávka Sedmi havranů myslím bývala v mp3 na těch stránkách, co mu před časem zřídil nějaký fanoušek; už ale asi zas zmizela.

 390. Zpátečníku – Sedm havranů by se asi dalo najít v lepším provedení, ale schází čas.
  Navíc – já, coby moravan podstatou, preferuji trochu jiné interprety a jiné písně a jejich sdělení. Někdy příště.
  Teď musím dodělat tu švestkovou a jablečnou buchtu na zítra.
  🙂

 391. To jste mne přistihli – zásadní neznalost. Až do teď jsem o Oldřichu Janotovi neslyšel. příjemné, nostalgické, jakoby chtěl být něco mezi dávným Cohenem, textově epigonem Kryla a v pozadí příjemné drnkající Merta, jen trochu monotonější. Je to jen můj dojem.

 392. Je ten Putin ale hroznej lump, není-liž pravda ?! 😀 😀

  Turecko a Írán budou společně usilovat o ukončení konfliktu v Sýrii. V pátek se na tom v Ankaře shodli ministři zahraničí Mevlüt Çavuşoglu a Mohammad Džavád Zaríf.
  „Çavuşoglu po jednání řekl, že navzdory rozdílným názorům „obě země posílí spolupráci k nastolení trvalého míru v Sýrii”. Podle Zarífa se ministři shodli na tom, že je třeba „zachovat územní celistvost Sýrie a umožnit Syřanům, aby rozhodli o své vlastní budoucnosti”.“
  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/411827-turecko-chce-s-iranem-jednat-o-ukonceni-valky-v-syrii.html

 393. 491 Rputi
  Dobré ráno.
  Pustila jste si to video? Mluví o Afghanistánu. Používá sice plurál ale zmiňuje Reagana ….
  Nevěřím jí ani nos mezi očima a zrovna toto video by mě nepřesvědčilo.

 394. 488 Dušane
  Koncerty Janoty s píše v komorním prostředí bývaly příjemné. Po 89 jsem nicméně nebyl už ani na jednom. Měl jsem to spojeno s jakýmsi snovým nihilismem a pak jsem najednou měl tolik co dělat a co vidět a kam jet, že se mi nechtělo po večerech se nechat příjemně nostalgicky rozervávat. Teď se k tomu ale někdy zase vracím.

 395. skimici 492,
  jj, o Reaganovi oni mluví rádi!
  Mně to stačí, vždyť je ten ISIL jak přes kopírák!

 396. sedet nesedi ale i kdyby sedel tak by nepustil 😮

 397. 497 Zpátečníku
  Rupnika nesnáším skoro tak intensivně jako písničky od Zagorové – nefalšovaná husina a ten pán i když řekne „ráno“ vím, že byl „večer“ a naopak.
  Spíše jsem s údivem pozdvihl obočí, jak jste si oblíbil relativně mladé a nevinné slovo establishment, který začali v sociologickém žargonu užívat vcelku nedávno (v padesátých ?) ?angličani nebo američani (nebudu to hledat) v principu ne zrovna v positivním smyslu slova a Vy to takto chutě užíváte též.
  Vždyť jde o výpujčku normálního francouzského slovesa établir (staršího éstablir) odtud 3 os éstabliss-ent a tedy se suffixem -(e)ment vznikne éstablissement.
  Normální slovo, které si stará fránina vypůjčila ze „stabilis“ odtud slovesa „stabilire.

  Čert vezmi ty sociology. To není první slovo co zcela zk.rvili …

 398. 498 — Ale, skimici, přece byste nechtěl, abych říkal „elity“, nebo snad dokonce „elita“? Establishment je (z mého pohledu) adekvátní a pěkný výraz, do něhož se mi stejně pohodlně vejde Pavel Zeman jako Ivo Rittig (přes Babiše, Sobotku, Uhly a Šabatovou), a na druhé straně mi do něj příliš nepasují třeba lidé z exaktních (i trochu méně exaktních) vědních oborů, pakliže se veřejně neangažují na straně režimu.

 399. Zpátečníku
  chi établir je skutečně od stabilní nikoliv od „table“ jako třeba jídelní stůl, či v kotlince koryto 🙂

 400. Nevlozim přes telefon link z parlamentních listů… imigrant, který zabil švédskou dobrovolníci, nebude odsouzen, neboť byl traumatizovan z vlasti…

  Možná problém s imigranty a temi, co je zde chteji, vyřeší darwin?

 401. 501 — To mi nemusíte vysvětlovat, skimici. Odkázal bych však v té souvislosti též na hezké a významem podobné české slovo (s původním pravopisem) ssedlina.

  498 — A jinak tedy… Je běžné, že minulost, k níž pochopitelně nemáme žádný přímý přístup, archeolog zkoumá z nějaké té odpadní jámy, čili méně eufemisticky ze senkrovny aneb senkrubny. Obávám se, že kdyby se dnes člověk snažil o nynější společnosti cosi dozvědět jen četbou těch současných autorů, kteří mu voní, nedozvěděl by se nic.

  Anebo skoro nic, či skoro nic nového… Podívejte se prosím třeba na Robejška, Tomského, Cílka, Bártu…: Všichni říkají, že je něco špatně, zásadně špatně, a liší se snad jen v tom, do jaké hloubky to hledají. (Totiž, zvenku se zdá, že také tím, kde pod těmi nánosy vidí něco zdravého: Jeden — vzdor svým židovským kořenům — v katolicismu, druhý v zahradách a jejich obdělávání…) Jenže! Říkají nám skutečně něco, co by se nedalo odvodit již z pouhého axiomu zkurvenosti?

  Inspirativní býval Komárek (pokud se právě neutápěl v manýrismu svého jazyka a slohu), teď jakoby se trošku odmlčel. Ale nemohu spolehlivě říci, mám zde totiž jeho poslední knihy, jenže jsem se (z jakéhosi obtížně pochopitelného důvodu) do nich zatím téměř ani nepodíval…

 402. 503 Zpátečníku bravo!
  Ssedlina je dokonalá! 🙂 🙂 🙂

 403. Možná je i docela zbytečné používat cizí slovo Parliament (z francouzského „parce qu’on y parle et ment“ – protože se tam mluví a lže)
  když máme tak pěkné české slovo jako SSEDLINA“ 🙂 🙂 🙂

 404. skimici a Zpátečníku,
  dovolím si oponovat!
  Ssedlina je krásné slovo, ale současný malheur zdaleka nevystihuje. Zde by bylo více na místě něco jako sengrubna – senkrovna – prostě žumpa…

  Malheur, se kterým máme co do činění a který jsme ještě nezažili, dá se nazvat „selháním elit“,
  To je to, co cítí Robejšek, Cílek a mnoho další, jen se to zatím neodvážili říci nahlas. Ale myslí si to naprosto zřetelně.
  Je to tím horší, že s něčím podobným jsme se ještě nesetkali, pořád ještě věříme, že elity by měli být tou silou, která jde v čele společnosti a ukazuje směr. A ono houby! Elita opájí se sama sebou a ke štěstí ji stačí samotná existence a také dav, nad kterým může ohrnovat nos.
  To není letargie (proto nikoli ssedlina), to není ani dekadence, to je jen pouhá holá neschopnost plnit svoji funkci.
  Zřejmě nejvyšší čas ji vyměnit!

 405. Nojo, Rputi. To máte vy, co „věříte, že elity by měly být tou silou, která … “ blbé. Ale co máme říkat my, co žádnou sílu, která jde v čele a ukazuje směr nechceme a nepotřebujeme :-).

 406. 508 a nemůžete to Oteplovači alespoň předstírat když se pan Sobotka, Dienstbier a Babiš tak snaží?
  By Vás taky neubylo. Dřou jako koně.

 407. 507 – Ále no jó, selhání elit… Nemohu si pomoci, Rputi, ale takhle bych to vůbec neviděl… Jednak bych pro označení režimních hlavounů a čelných přívrženců výraz elity sotva použil, jak jsem již vysvětloval výše. Za druhé, elity nicméně pořád existují. (Příklad: Zdravotní problémy, ne moje, na ně se víceméně z pošetilosti nabalily další obtíže. Výměna pár e-mailů, pak se ti lidé ujali věci, resp. pacienta, začali ty problémy systematicky a postupně rozplétat, a dosáhli zlepšení stavu, v něž bych už nebyl nedoufal. Oni jsou elita pořád, stejně jako už za první republiky býval elitou profesor, který tu kliniku někdy před 70 lety založil. Rozdíl je v tomto kontextu hlavně v tom, že ten tehdy byl široce znám a uznáván, zatímco o jeho pokračovatelích dnes media nevědí; spíše naštěstí.) Konečně, vyměnit elity nemusí být nijak dobrý nápad, i pokud je to proveditelné. Ve velkém to zkoušeli komunisti i nacisti – na jedné straně Jáchymov a Buchenwald, na druhé všelijaké ty dělnické akademie, vysoká škola, na níž šlo studovat i bez maturity, atd. atp.; to se mi naprosto nelíbilo, i když uznávám, že těmi školami prošlo také několik lidí, kteří pak předvedli i leccos dobrého.

  Další věcí je protektorátní povaha ČR, podobně i několika jiných států EU. Projevuje se zejména též dvojvrstevností, kdy místní (euservilní) pohlaváry dost dobře nelze vyměnit za přijatelnější, neb jejich moc fakticky není vůbec odvozena od českého voliče, nýbrž delegována shora, zatímco ty eurounijní pohlaváry nelze vyměnit z toho důvodu, že je od voličstva jednotlivých zemí dokonale odstiňuje a isoluje ta lokální euservilní vrstva.

  Mimochodem, tento doposud velmi spolehlivě fungující mechanismus záhodno porovnat s tím, co popisuje Bárta v článku Kolaps civilizací jako mýtus (Česká pozice v Lidovkách z minulé soboty; na webu jsem zatím nenašel): V jeho závěru tam píše o „inertních elitách“ a o tom, jak si budují nárazníkovou zónu.

  508 – Nojo, Oteplovači, zas na druhou stranu je docela příjemné zapojit počítač (nebo varnou konvici) do sítě; a k tomu, aby do ní z druhého konce něco teklo, byly elity zapotřebí. Někdo tehdy vybudování i jen jakžtakž fungující sítě vést musel, nebylo to možné nechat jen na samých elektromontérech – jakkoliv i ti jsou elita alespoň mezi montéry.

 408. Zpátečníku
  v bažinatém terénu si může postavit barák jen vypatlaný magor anebo Petr I který bažiny nechal vysušit…

  Ale k věci – protektorátní elity – nezapomeňte prosím, že europoslanci jsou VOLENI, vláda vzniká z místního VOLENÉHO parlamentu, euro komisař je tedy svým způsobem také VOLEN.
  A to prosím zcela legálně a z vůle MÍSTNÍHO všeholidu.

 409. Čtu:
  Zaměstnanci amerického ministerstva obrany dostali zákaz hrát Pokémon Go v budově Pentagonu.

  Pokud by zaměstnanec některého našeho ministerstva běhal po budově a hrál v pracovní době hru na mobilu, pochyboval bych o jeho inteligenci. Mám nyní jednoznačnou pochybnost o inteligenci zaměstnanců amerického MoD včetně jeho vedení.

 410. 512 – Obávám se, že pro mé nepatrné duševní síly je toto přílišné břemeno, skimici. Chtěl jste potvrdit, co jsem napsal? Chtěl jste oponovat tomu, co jsem napsal? Chtěl jste (mezi řádky) připomenout, že podobně jako tihle byli i poslancové do orgánů někdejší ČSSR zvoleni příslušnými českými a slovenskými voliči?

 411. Mno – jediné, co je naprosto zřetelné, že každý si, pod pojmem elita představujeme něco naprosto jiného. To je pak těžké se shodnout!

  Oteplovači 508,
  vaše vyjádření je asi tak stejně přesné, jako byste říkal, já ve válce žádnou armádu nepotřebuju, já si budu střílet kdy chci a po kom chci, hlavně, ať mi do toho nikdo nekecá! 😀 😀

  Zpátečníku 510,
  já mám na mysli elitu v původním slova smyslu, t.j. osoby, které díky svým kvalitám, zaujímají mve společnosti vedoucí pozici.
  V současné době ti, kteří v té pozici jsou, jakékoliv kvality postrádají a je nejvyšší čas na jejich výměnu – ve smyslu Paretova principu historického střídání elit.

 412. 514 Zpátečníku
  já měl na mysli Váš odstavec
  „Další věcí je protektorátní povaha ČR, podobně i několika jiných států EU. Projevuje se zejména též dvojvrstevností, kdy místní (euservilní) pohlaváry dost dobře nelze vyměnit za přijatelnější, neb jejich moc fakticky není vůbec odvozena od českého voliče, nýbrž delegována shora, zatímco ty eurounijní pohlaváry nelze vyměnit z toho důvodu, že je od voličstva jednotlivých zemí dokonale odstiňuje a isoluje ta lokální euservilní vrstva.“

  Pochopil jsem to tak, že není možno vyměnit ani euroservilní pohlaváry ani eurounijní pohlaváry …
  Namítám, že se jejich moc odvíjí buďto přímo anebo zprostředkovaně (vybírají si team) od voleb místních. problém tedy spočívá v elektorátu místním.

  Já někdy začínám chápat to pasáčkovo 2/98 (vztaženo k elektorátu) …

 413. Možná, že námitka je platná vzhledem k LS a přehlasováním zeměmi. Ale opět – akceptaci LS umožnil výsledek voleb místním elektorátem. Je to imho překvapivě důsledek volby těch, co volili ODS a MT jako menší zlo … o internacionálních socialistech bylo známo jak se zachovají.
  O MT a Měkkém Ano to bylo imo zjevné taky, ale elektorát „menšího zla“ to nechtěl slyšet.

 414. 515 – Nojo, Rputi, alespoň tedy vidíte, proč se tam, kde potřebuji, zásadně držím výrazu establishment.

  516 – Inu, skimici, abychom se opět nezacyklili, zde bych si dovolil prostě odkázat na 50 a 59. Měl jsem za to, že jde o věci již dávno jasné – dlouho předtím, než jsem odkazované nadatloval.

 415. 50 a 59 jste mi Zpátečníku vysvětlil.
  Nicméně co ten odstavec vůči kterému jsem se vyhradil? Možná, že jsem jen necitlivě vytrhnul z kontextu?

 416. 517 – Zas na druhou stranu představa, že pracně zbuntovaná LS posléze neprojde jen proto, že ji nepodepíše president jednoho protektorátu nebo ji ještě předtím zamítne pár tuctů senátorů z ODS, mi vždycky připadala málo realistická… Bývali by museli systematicky a dlouhodoběji hledat další zahraniční spojence, aby to mělo reálnou šanci. A v domácím prostředí čistit, čistit, čistit… Podobně, jako to dnes dělají Poláci.

  Měl-li v předchozích volbách volič možnost na tom něco změnit, je myslím námět k diskusi. Zajímavé by bylo vědět, jak ze svého hlediska dnes celou věc vidí Topolánek. Má pocit, že si celkově pomohl? Hádal bych, že ano. Obává se, že by se – třeba jen s velmi malou pravděpodobností – mohl jednoho vzdálenějšího dne octnout před soudem pro vlastizradu? Hádal bych, že ne…

 417. „No tak tedy dobře, Rputi… Selhání elit.

  Vybrali si pozemek v krásném přírodním prostředí (…) V bažinatém terénu (…) Na přání majitelů je vypnuta diskuse.

  http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-ales-gadlina-08g-/stavba.aspx?c=A160812_114634_stavba_rez

  Uznávám, že existují situace a kontexty, kde mluvit o selhání elit má dobrý smysl a rozhodně to je plně legitimní.“

  Přiznám se, že nerozumím souvislostem mezi barákem a „selháním elit“.

  Pokud jde o bažinatý terén, budiž, já bych na něm nestavěla, ale když se majitelům pozemek líbila byli ochodní investovat do náročného zakládání, budiž, je to jejich věc, jejich peníze a jejich riziko.

  Jak jsem z článku vyrozuměla, majitelům se barák líbí a jsou s ním spokojeni. Architekt je asi taky spokojenej, protože je klient spokojenej. A co s tím mají společnýho nějaký elity, případně jejich selhávání?

 418. 520 Zpátečníku
  zamítne pár tuctů senátorů z ODS …
  Zastřelili by je anebo by je dokonce čekal osud horší než smrt, tedy bez funkce?
  Ale to je vedlejší otázka a v kotlince je ta rezignace na sílu dobrou tradicí . Důležitější je, že většinový elektorát to tak chtěl.

 419. 519 – Tam mi šlo hlavně o tu dvojvrstevnost. Volby toho sice moc nerozhodují, nicméně voliči v nějakém rozsahu ano; jejich vůle by se v suverénním státě samozřejmě prosadila daleko větší měrou, než v protektorátu (ze zcela zřejmých důvodů) nebo ve struktuře typu EU a skrze ni zpět doma (opět z důvodů zcela zřejmých a ovšem drobet jiných). Tento mechanismus mi vždy připadal naprosto jasný a průhledný.

  521 – A co má spokojenost majitelů společného s vypnutím diskuse? Ale uznávám, že není-li věc dostatečně jasná z toho, co jsem napsal, nejspíš nebude jasná už nikdy…

 420. 522 – Ach jo, skimici… Není-li to dost zřejmé, můžeme studovat situaci ještě o něco extrémnější, totiž že by byl nepodepsal Klaus – což by bylo plně legální a legitimní. Co by se dělo v takovém případě? Podařilo by se mu podpis oddálit např. až do počátků ukrajinské či migrační krize, kdy už by věrchuška EU asi neměla sílu LS prosazovat? Pochybuji. Stačí se podívat na běsnění pravdolásek, ať již těch lékařů na jedné straně či pozdějších senátorů sepisujících obžalobu na druhé…

 421. A co vadí na tom, že tam není diskuse? Je vypnutá na přání majitelů. Majitelé patrně byli ochotni nechat svůj dům publikovat v tisku, ale nestáli o diskusi. MYslím, že na takový postoj mají právo.
  Proč taky trvat na tom, že diskuse musí být za každou cenu, když diskuse na idnesu nejsou žádný skutečný diskuse, jen sbírka různých výlevů a když se dá nejspíš očekávat, že každej, kdo má do prdele díru, ačkoliv v životě stavbu zblízka neviděl, bude vědět, že to udělali úplně blbě?.

  Nebo myslíte, že se zrovna kvůli tejhle diskusi zhroutí demokracie?

 422. 524 Zpátečníku
  Klausův nepodpis by byl samozřejmě extrémní ale asi by ani jeho neoběsili. Nejsou padesátá léta. Z bývalého „establishmentu“ (chich) je mi sice nejsympatičtější, nicméně při jeho inteligenci mu nezávidím, že s tím vědomím prožije podzim svého života, jakkoliv se to bude snažit z e svého vědomí vytěsnit…

 423. 526 maYdo
  škoda že se už na těchto forech nemůže v komentářích objevit GeoN 🙂

 424. Skimici, kdo je GeoN?

  „nicméně při jeho inteligenci mu nezávidím, že s tím vědomím prožije podzim svého života, jakkoliv se to bude snažit z e svého vědomí vytěsnit…“

  No, já bych řekla, že to si myslíte Vy. Otázka je, jetsli ten podpis bere Klaus opravdu jako nějaké fatální selhání, kterým by se měl užírat do konce života.
  Otázka taky je, kolik by toho bylo jinak. Klause by sesadili nebo by odstoupil a stejně by to fungovalo jako bychom v tej Unii byli.

 425. „představa, že pracně zbuntovaná LS posléze neprojde jen proto, že ji nepodepíše president jednoho protektorátu nebo ji ještě předtím zamítne pár tuctů senátorů z ODS, mi vždycky připadala málo realistická… Bývali by museli systematicky a dlouhodoběji hledat další zahraniční spojence, aby to mělo reálnou šanci.“

  no a to se chce any byla kotlina samostatna ?
  – spatne elity vsech moznych nazvu.
  – elity ktere se nemely podelat schvalenim a podpisem LS se podelali ( nektere ted zpetne stoji na barikade a rvou),
  – no ten plot by tak akorat znamenal ze se pres nej budou z okoli koukat do skanzenu

  joo a bavi mne ty vyjmenovane elity co ted po svem dlouhodobem pusobeni pisi jak konci civilizace 🙁 ( nemysleno na zpatecnika ). no mozna ze vsem ale spis bych rekl ze konci hlavne jim.

 426. 526 – ačkoliv v životě stavbu zblízka neviděl – No, možná se naopak stavebníci obávali spíše toho, že se tam objeví informace od lidí, kteří tu kreaci viděli v realitě. Nicméně mým tématem nebylo právo majitelů vypnout diskusi, nýbrž „selhání elit“.

  527 – Tady mi ale nejde o to, co by se bylo stalo Klausovi, nýbrž o to, zda by LS, která jednoznačně masivně porušuje české (a nejen české) zájmy, bylo opravdu šlo zablokovat.

 427. „Klause by sesadili nebo by odstoupil“ no a mohl by bojovat proti te hrozne EU.

  aha ale jemu to je jedno on stejne bojuje 😀

 428. „No, možná se naopak stavebníci obávali spíše toho, že se tam objeví informace od lidí, kteří tu kreaci viděli v realitě.“

  Ale i v tom případě mají právo nechtít diskusi. Zejména když se dá očekávat, že místo informací by to byly spíš citové výlevy. Připomínky těch, koho se mohlo cokoliv v souvislosti se stavbou týkat, se řešily v povolovacím řízení, než se začalo stavět. Jakékoliv „informace“ v indesu a jejích diskusích jsou už mimo, věc byla uzavřená, když se stavba povolovala. Tak čeho by se měli stavebníci bát?

  Ale i tak mi uniká souvislost se selháním elit. Mám dojem, že jde o to, že Vám se ten barák prostě nelíbí. Ale to snad není nějaký selhávání elit, když si někdo postaví barák, kterej se Vám nelíbí.

 429. Na archiweb koukám, ale prohlížím si stavby, diskuse tam nečtu.

 430. 530 – Pasáčku, zásadní díru ve Vaší argumentaci – je-li mi tedy vůbec srozumitelná – spatřuji v ignorování toho, že případná suverenita může poměrně rychle vygenerovat jiné politické vedení, podobně jako v letech 1989/90. Poukaz na žalostné kvality současného, jakkoliv věcně správný, proto nemusí být relevantní.

  Lze asi rozumně předpokládat, že i dnes kdesi za naším obzorem existují lidé, kteří čekají na svoji politickou příležitost; to, že o nich teď nevíme, může o jejich kvalitách vypovídat spíše příznivě než nepříznivě.

  533 – Ale i v tom případě mají právo nechtít diskusi. – Právo majitelů nechtít diskusi je nezpochybnitelné; anebo jej snad někdo uváděl v potaz?

  Selháním elit rozumím stav, kdy si někdo něco takového postaví v bažinách, možná za cizí peníze („mladá rodina s malým dítětem“), poté, co to jiný příslušník elit či rádobyelit vyprojektoval. Případná argumentace stavebním řízením apod. je zcela mimo.

 431. Abychom nezapomněli!
  Taky jeden z pokusů, jak se stát elitou v 21. století, pramenící z naprostého nepochopení principu generování elit.

  Jean, co to je na ulici za hluk?
  Průvod gayů, sire.
  A co požadují?
  Lásku stejného pohlaví.
  A kdo jim ji zakazuje?
  Nikdo, sire.
  Tak proč tak křičí?
  Jsou to buzeranti, sire

 432. Zpátečníku – především nevíte, jetsli to bylo za cizí peníze. Jo, možná dědili nebo jim pomohli rodiče. Nebo si vzali hypotéku. Ale to není Vaše věc.
  A že jde o „mladiou rodinu s dítětěm, to z nich činí hned sprosté podezřelé k příslušnosti k elitám?

  A proč by měl být architekt nějakou „elitou“? Kde berete, že dotyčnej architekt patří k nějaké elitě nebo pseudoelitě?

  A proč by si nemohli postavit barák na bažinatém pozemku, když se jim to místo líbí tak, že jsou ochotní investovat do náročného založení?

  Ráčej prominout, ale to jsou argumenty do diskuse jak z Blesku. Fantastický, co dokážete vyvodit z nevinného článečku o jednom baráku.

 433. no vida pomer 2/98 muze byt treba u spatecnika 98 elit na 2 neelitare 😀 muhehe

 434. jinak bych k elitam rekl ze jaky lid takove elity .
  no a jake jsou elity ted odpovida nasi kvalite.
  a jake budou elity nasich deti je opet na tom jak jsme ty dalsi generace vychovali a jak na ne pusobi nase elity. 🙂
  ale ja jim verim ze to nebudou tak zaprdeni a ze to zvladnou zmenit 😀

 435. no a kvitova ma aspon bronz – fratuluji

 436. 2 skimic ad 512 – já bych jen připodotknul, že zcela demokraticky byl zvolen i jistý Adolf Hitler, jinak též muž roku 1938 časopisu Time… A ani nemusel zapřít svůj rakouský původ, na rozdíl od podvakráte oceněné osobnosti roku známé jako keňská vopice…

 437. Fujtajbl vpodvečer,
  stran té vypnuté diskuse u hypermoderního baráku… Ona se totiž objevila v diskusi lokace toho baráku, takže když se na něj člověk podíval z ptačí perspektivy, zjistil, že to je barák uprostřed satelitu, který má kolem sebe asi dva metry místa k plotu a čtyři metry k sousednímu baráku. Následovaly komentáře, že kolem takovýchto staveb je třeba mít prostor, že realitní věta „Vybrali si pozemek v krásném přírodním prostředí, jehož jedinou vadou na kráse byly obtížné zakládací podmínky.“ ve skutečnosti znamená: „Skočili na lep makléři a koupili si parcelu, u které po prvním dešti zjistili, že stojí na bahně a mokrém jílu.“, dokonce se čtenáři hanlivě vyjadřovali o stropě z pohledového betonu, že ležet na gauči a čumět na syrovej beton není úplně ten pravý relax, jiným hnidopichům chyběly na stropě krápníky, další se bavili tím majitelé hodlají mít rodinu a diskutovali, zda budou na ty obrovské prosklené stěny najímat firmu, nebo jestli hausfrau bude otisky dětských tlapiček šmrdlat sama…

 438. 2 ptakopysk ad 544 – no tak to je dokonalé… Leč – jak s oblibou říká kolega: „Zkurvil jsem to a pak jsem se rozhodl, že jsem to tak chtěl udělat.“
  Když se pod tímto úhlem pohledu budeš dívat nejen na nějaké ty stavby, leč především na tvůrčí činnost našich zákonodárců, ujasní se mnohé!

 439. 544 ptakopysku
  Krápníky !!!! Úplně s mě odvařil 🙂 🙂 🙂

 440. Zdá se, že ve švýcarsku došlo k multikulturnímu obohacení místních obyvatel. Sedmadvacetiletý muž ve vlaku polil hořlavinou a pobodal sedm lidí. Český tisk má jasno, že to by Švýcar (podle novinky.cz to byl dokonce Švícar!). Britský Dailymail píše, že to byl 27-year-old Swiss citizen. Což podle mě není úplně totéž.

 441. Tak jsem dohledal místní noviny „20 minuten“ a tam píšou „Ein Schweizer“

  Kdo umí německy, může si počíst.

 442. Asi zase nějaký momentálně dekompensovaný psychouš, jinak hodnej kluk odvedle. V Evropě řádí nějaký virus.

 443. ptakopysku
  ten dům je v každém případě útulný jako letištní budova v Düsseldorfu …

 444. Ach běda.

  538 — především nevíte, jetsli to bylo za cizí peníze. — Ale maYdo, mohla byste prosím napřed nějak vysvětlit, v jakém vztahu je to k tomu, co jsem napsal?

  Jinak architekti tradičně bývali elita, v původním smyslu slova, na tom nevidím nic divného ani dnes. Má snad být místo nich považován za elitu nějaký stachanovský kladač cihel? Nebo mladistvá televizní moderátorka, popřípadě pornoherec, ať již homo- či heterosexuální?

  539 — Zdvořile se omlouvám, Pasáčku, ale bohužel nedosahuji kvalit, které by mi dovolovaly účastnit se debat s Vámi. Z celého Vašeho příspěvku jsem vlastně — bráno logicky a meritorně — porozuměl pouze slovu „muhehe“; to mi dovolilo si Vás zařadit.

  540 — no a jake jsou elity ted odpovida nasi kvalite. — V souvislosti nejspíš jen velice volné bych si dovolil poznamenat, že kdysi před 30 lety jsem se na možnosti jednou se vrátit zpět k tržnímu hospodářství díval dosti skepticky, a to na základě pohledu na své nejbližší kolegy v tamtom výzkumáku. Po roce 1990 mě téměř všichni positivně překvapili.

 445. 553 zarazujete delate to to rad jen nevim pro dokola 😀

  a ze vas kolegove positivne prekvapili jeste neznamena ze to zvladli.

 446. skimici,
  jako reprezentativní prostor by se mi líbil. Sice si nedovedu představit, že bych do tohohle pozval své bývalé kolegy z práce, protože by se kolem půlnoci o ty skleněné stěny pozabíjeli jak těhotné sýkorky, ale takový ty vznešený večeře, kde se chodí sem tam se sklenkou přechlazeného lambrusca s kapkou worcesteru v jedné ruce a talířkem s uzeným lososem, jednohubkama v druhé a vznešeně se hovoří o byznysu, to by snad šlo. Akorát kdyby na chairmana, nebo na CEO přišla touha, tak by všichni skrz ten glásgelendr viděli, koho si táhne nahoru do lustcimry.

 447. 554 — A koho si mám zařazovat, když sobotní brouk kamsi zapadl již nejméně s anulováním těch voleb?

  jeste neznamena ze to zvladli — No, v první řadě se všichni uživili, většinou v oboru, ač ten v republice téměř zkolaboval. Někteří jako zaměstnanci, jiní OSVČ, občas snad někdo něco trochu většího, byť nejčastěji jen s.r.o. Ze zanedbaných postav lethargicky se klátících v ušmudlaných pláštích se během pár měsíců změnili na lidi mající několikrát více energie než já dnes.

 448. Mno, já jsem se radši nevyjadřovala, abych zas nebyla za barbara – mně ten barák nejvíc ze všeho připomíná Titanik v posledním tažení, takže nějakej betonovej strop už je nepodstatnej detail.

 449. Na ten barák se hodí citát z Chandlera: „Z 20 metrů vypadala senzačně. Ze 2 metrů vypadala jako stvořená k tomu, aby se na ni koukalo z 20 metrů“.

 450. 556 a ja zapomnel stamgasti a ….

  tak ze se lide zvladli/zvladnou zivit sami jeste neznamena ze zvladli ty elity o kterych byla rec.

  ale co uz za to ze jsme v EU mohou druzi , ze je LS mohou druzi , elity to nezvladaji a my za ne nemuzeme, muslimove ovladnou evropu ale my za to nemuzeme , vymirame ale mit vic deti to neovlivni …….. proste civilizace odchazi.

  no ja verim ze to zvladneme a ze to zvladnou i ty generace po nas a je jedno zda jsou Y nebo Z.

 451. Foundry,
  ze dvaceti metrů bys na ten barák koukal z okna od sousedů naproti přes ulici. Ta předzahrádka má maximálně pět metrů. Ono to vypadá veliké, ale je to focené širokoúhlým objektivem. Pozemek je jako dlaň…

 452. (510) „Další věcí je protektorátní povaha ČR, podobně i několika jiných států EU. Projevuje se zejména též dvojvrstevností, kdy místní (euservilní) pohlaváry dost dobře nelze vyměnit za přijatelnější, neb jejich moc fakticky není vůbec odvozena od českého voliče, nýbrž delegována shora, zatímco ty eurounijní pohlaváry nelze vyměnit z toho důvodu, že je od voličstva jednotlivých zemí dokonale odstiňuje a isoluje ta lokální euservilní vrstva.“
  To je, Zpátečníku, zajisté reálný problém. Jenže řešení jsou IMHO dvě:
  Přijmout za fakt, že voliči jsou banda blbů, volících zásadně nebo ve většině „špatně“ místní euroservilní pohlaváry i své zástupce v přemoudré EU na základě delegace shora a pak uznat situaci jako neřešitelnou,
  nebo se kojit nadějí, že přece jenom alespoň občas, hlavně v případě velkého rozporu mezi fikcí „shora“ a realitou, se naserou a zvolí někoho neočekávaného. Takže výměnu bych neviděl jako nemožnou, ale obtížnou. Asi jsem povahou optimista.
  (553) Ty cizí peníze zmiňuješ v Tvé (536). Přiznávám, že ani já nevím proč.

 453. Ptakopysku, těch 20 m bylo u Chandlera vztaženo k ženské. Vztaženo k baráku by to muselo být metrů aspoň 80.
  Já jsem zhejčkanej pozemkem zvíci 1600 qm. Akorát to sekání trávy je opruz, na zalití asfaltem je to moc veký…

 454. (562) No jo, zhejčkanej, ale zase o Tobě nepíšou skrz architekturu! 😛

 455. 562 Foundry
  … a s vovcí s to už zkoušel?
  (mám na mysli spásání)

 456. 561 — S tou první (delší) částí zhruba souhlasím. Můj výchozí text o té dvojvrstevnosti moci ale nesměřoval ani tak k tomu závěru, že s tím nelze nic dělat (ač i to může být pravda a ač mne tak zřejmě pochopil Pasáček; ale nevím, bohužel se v jeho příspěvcích orientuji vždy jen s krajními obtížemi), nýbrž k pokusu vysvětlit fatální mechanismus, kterým EU škodí české politice. Odstranění kterékoliv z těch dvou vrstev by vždy znamenalo nejen kvantitativní, ale i kvalitativní změnu: v jednom případě k lepšímu, v druhém k horšímu. (Laskaví čtenáři se mohou přít, který případ je který…)

  (553) Ty cizí peníze zmiňuješ v Tvé (536). — Jistěže, ovšem až za tím „možná“. Proto mi bylo divné, proč mi maYda připomíná, že to nevím.

  Přiznávám, že ani já nevím proč. — Jen mě napadlo, že kdyby někdo stavěl za peníze našetřené z vlastních výdělků, byla by větší pravděpodobnost (nikoliv ovšem jistota), že bude stavět jinde a jinak.

  A trochu obecněji — samozřejmě každý má zákonné právo svůj majetek kupříkladu propít, jenže v některých případech se mi to může (a řekl bych, že rovněž právem) jevit jako ono pracně diskutované selhání elit.

 457. Skimici, to by musela bejt ovce s alergií na zeleninu a jahody, co tam má nasázený paní spolubydlící.
  Skrz architekturu o mně nepíšou, mám barák z roku 1940, ještě poctivá německá práce. Postavil to prej nějakej místní pohlavár NSDAP.

 458. (565)„Odstranění kterékoliv z těch dvou vrstev by vždy znamenalo nejen kvantitativní, ale i kvalitativní změnu: v jednom případě k lepšímu, v druhém k horšímu. (Laskaví čtenáři se mohou přít, který případ je který…)“ Já medituji spíš o tom, kdo, proč a jak by odstraňoval a zda je to vůbec reálné. Případně o tom, že jsou-li voliči náchylni přijmout delegaci „shora“, jsouu zřejmě schopni přijmout jakoukoliv delegaci, třeba i „zdola“, což mne poněkud děsí, ale už ne tolik, co zamlada.
  Každopádně, vždy zůstává nějaký prostor pro překvapení (uznávám, že málokdy příjemné).

 459. (566) Vím, říkal jsi to, když jsme tam seděli na terase. Proto taky jsem přičinil smajlík.

 460. Foundry,
  cítím s tebou, já mám zahradu 3000 qm. Barák taky ze čtyřicátýho, stavěl ho dědeček mý děvenky, takže kvalita je válečná. Ale kdyby byl bombenfest a nemuselo se na něj šáhnout… asi bych se doma dost nudil 😛

 461. Dobrý večer,

  Zoátečníku, vy jste nezmar
  😀

  „538 – především nevíte, jetsli to bylo za cizí peníze. – Ale maYdo, mohla byste prosím napřed nějak vysvětlit, v jakém vztahu je to k tomu, co jsem napsal?“

  To je v tom vztahu, že Vy předjímáte, že to mohlo být za cizuí peníze , protože jste napsal „, kdy si někdo něco takového postaví v bažinách, možná za cizí peníze („mladá rodina s malým dítětem“), poté, co to jiný příslušník elit či rádobyelit vyprojektoval. “

  Heleďte se, ten barák se Vám líbit nemusí, k tomu vás nikdo nenutí. Ale nerozumím tomu, proč v tom vidíte nějaký selhání elit. Z čeho to selhání elit odvozujete, jak jste vůbec přišel na to, že stavebníci patří k tej elitě, zatímco traktorista z Horní dolní, kterej si taky postavil ošklivej barák, se žádnýho selhání elit nedopustil.

  „Jen mě napadlo, že kdyby někdo stavěl za peníze našetřené z vlastních výdělků, byla by větší pravděpodobnost (nikoliv ovšem jistota), že bude stavět jinde a jinak.“

  Aha, tak když někdo nestaví, jak si představujete Vy, tak asi nestaví za svoje a vůbec je podezřelej 😀

  „inak architekti tradičně bývali elita, v původním smyslu slova, na tom nevidím nic divného ani dnes. Má snad být místo nich považován za elitu nějaký stachanovský kladač cihel? Nebo mladistvá televizní moderátorka, popřípadě pornoherec, ať již homo- či heterosexuální“

  Asi toho o architektech moc nevíte…. Jsou to lidi jako každej jinej. Stejný jako třeba doktoři. Někdo si myslí, že je elita a je to jen nadutej nafoukanec. Jinej je perfektní profesionál a za elitu se nepovažuje. Nikdo není povinen býti elitou jen proto, že Vy nějakou potřebujete.
  V minulosti tomu nebylo jinak.

 462. „A trochu obecněji – samozřejmě každý má zákonné právo svůj majetek kupříkladu propít, jenže v některých případech se mi to může (a řekl bych, že rovněž právem) jevit jako ono pracně diskutované selhání elit.“

  To jsme tu ve vsi měli jednoho a ten propil barák…. Jsem teda ale netušila, že šlo o selhání elit 😀 😀 😀

 463. Blbý je, že zahrada je částečně v kopci. Takže moje představa samohybného sekacího traktůrku s šikovným držákem na lahváč vzala bleskově za své. Místo toho se plahočím s křoviňákem.

 464. Musíš si pořádit šplhací traktůrek, foundry. Nebo kamzíka. Nebo pevnej vysokej plot okolo jahod a zeleniny.

 465. 567 – Což o to, AeroKarle, dokud o tom člověk spekuluje jen čistě hypoteticky, obě možnosti jsou představitelné velmi snadno: Jedna vrstva by automaticky zmizela spolu se členstvím v EU (pokud by nebyla ihned nahrazena německým protektorátem), druhá např. tehdy, kdyby se EU – třeba po místních volbách, které by nedopadly dle jejích představ – v nějakém záchvatu aktivismu rozhodla odstranit místní vládu bez náhrady (a s ní i tu svoji nárazníkovou zónu). Samozřejmě to jsou jen spekulace, v praxi bude před zánikem EU velmi obtížné až nemožné se toho dvouvrstvého mechanismu zbavit.

  570 – Marná práce, maYdo; v pozadí jsou mj. i nejasnosti ohledně vymezení obsahu pojmu elita. Sem tam nějaký ten architekt by se možná našel i v okruhu příbuzných a známých; celkem nevím, proč by se přinejmenším někteří z nich nemohli počítat mezi elitu v původním významu toho slova, ačkoliv druhý Kotěra mezi nimi holt není…

  571 – Výklad textu může leckdy dělat potíže; viz např.: https://www.youtube.com/watch?v=B4KBqho0nT0

  Málo platné, pořád se mi zdá, že zdaleka nejlépe zahrálo opus 76 číslo 5 Panochovo kvarteto (které s ním ovšem není na YT). Budu muset zas jednou někde vyhrabat CD… https://www.youtube.com/watch?v=LbnfoPG_uaE

 466. MYslím, zpátečníku, že především bychom se neshodli na tom, kdo ta elita je. Když vezmu v úvahu, o kom všem si někdo myslí, že to je „elita“ ….

  Ale myslím, že kolem toho baráku děláte zbytečný vlny. No, tak si někdo postavil ošklivej barák. A co má jako být? Ošklivý baráky se stavěly vždycky. Proč hned používat bombastické fráze o selhání elit?
  I za Kotěry se stavěly baráky nejen hezké, ale i průměrné, všední a ošklivé. V tom svět není zas o tolik horší. A nejspíš i některé Kotěrovy stavby připadaly jeho konzervativnějším současníkům divné nebo ošklivé.
  Tak to na světě chodí od dob pračlověka Janečka a ještě před tím. Nic novýho pod sluncem.

 467. (574) Já nedovedu uvažovat takhle pasivně, ve své (možná) naivitě si stále představuji okamžiky, kdy se z ovčanů stanou na chvíli občané a ujmou se svých záležitostí. Ten dvouvrstvý mechanismus nepopírám, to je velmi šikovně nastavená lumpárna. Ale žádná lumpárna, diktatura etc. netrvá do nekonečna, dokonce i bez přispění CIA (to není narážka na Tebe, jen takové doplnění možností změn).
  Každopádně dobré noci přeji, ono je to stejně spíš téma do hospody.

 468. Stejně mě ale teď napadá, že ty tři (nebo čtyři?) MiGy 15 či 17, které jsem tehdy odpoledne viděl v ostré nejméně 270° zatáčce nad jedním (východočeským) městem, se vlastně otáčely zhruba nad hřbitovem, což také mohl být ten důvod, proč tam letěly…

  575 — To všechno je marná práce, maYdo, nejmíň trojnásob marná…

  Kdybych se pokoušel definovat elitu, bylo by to asi všelijak subjektivně zatížené; nicméně by mi vyšlo cosi zásadně jiného, než si pod tím slovem představují pravdoláskaři a představitelé režimu, a zároveň jiného, než v jakém smyslu ten pojem užívá třeba Bárta nebo Robejšek. Právě proto sám raději mluvím o establishmentu (viz též výše), což takováto nedorozumění omezuje či vylučuje.

  Barák, pročtete-li si diskusi, zaujal nejen mě; navíc nejméně ptakopyska zjevně dřív než mě. Já jsem jej zde jen lehce nadhodil jakožto příklad (flagrantního) selhání elit (zhruba řečeno dost možná v prvním, druhém i třetím významu toho slova), na čemž doposud nemám co měnit. Že se mi vedle své zjevné nepatřičnosti také nelíbí, je v tomto kontextu zcela nepodstatné a zmiňuji to až teď.

  Přeji dobrou noc.

 469. V bažině stavěl kde kdo..

  Minaret Lednice

  Rozhlednu nechal postavit Alois I. z Lichtenštejna. Stavěla se v letech 1797-1802 a náklady se vyšplhaly údajně na jeden milion zlatých, velkou sumu si pravděpodobně odnesl architekt Josef Hardtmuth. Stavba byla provedena v komplikovaných podmínkách na močálovitém měkkém podloží a tak bylo k zajištění základů použito roštu a pilotů z dubového dřeva. Věž byla vystavěna v maurském slohu a na její výzdobě se s největší pravděpodobností podíleli i arabští umělci.

  Stojí dodnes
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/00/Minaret_in_Lednice_-_se_stromy.JPG/250px-Minaret_in_Lednice_-_se_stromy.JPG

 470. Foundry ,

  existujou takové nízké plazivé křoviny, které spolehlivě udusí veškerej plevel pod sebou.

  Kosit se nemusej.

 471. Foundry
  No tak něco co tu trávu žere a zároveň by se to dalo sedlat. Co takhle velblouda? Ten by unesl nejen futrál na lahváče i s ledničkou.

 472. To by pak šlo mít i jednu dvě ovce a ze sedla je řídit jako to dělá cowboy s krávama. Ty bys byl sheepboy.

 473. Na vršku by mohl být altánek s vodní dýmkou, kanapem a břišní tanečnicí aby sis mohl mezi spásáním dát sváču v příjemném prostředí

 474. (580)„Starý gotický konvent je zbořen a na jeho místě v letech 1711–1740 vystavěn velkolepý barokní. Při jeho zakládání byla použita obdivuhodná technika – je postaven na dřevěném roštu, který leží na štěrkovém podloží. Rošt je v některých místech umístěn na dubových pilotech zaražených do bahnitého podloží, jejich počet je uváděn cca 5100. Trvanlivost roštu zajišťuje jeho stálé uložení ve vodě, která je přiváděna systémem kanálů napájených místními prameny a nouzově vodou ze Střely. Tabulka u východního zrcadla (závěr schodiště) nese vzkaz stavitelů, že bez vody se stavba zřítí. Vodní systém kláštera je považován za technickou památku evropského významu.“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1%C5%A1ter_Plasy

 475. Zatím mám na zahradě jen 2 kachny, stejně mrchy sežraly salát – i když by prý zeleninu žrát neměly.

 476. Však se jim odvděčíš, sežereš je …. 😛

 477. Skimici, ale to uže je sluničkářská propagace islamistiky

 478. Aerokarle,
  běžci nejsou chuťově nic moc extra. Trochu připomínají babiškachny v akci. Ale když je hlad…

 479. Dobré ráno,

  “ ve své (možná) naivitě si stále představuji okamžiky, kdy se z ovčanů stanou na chvíli občané a ujmou se svých záležitostí.“

  Začátek by mohl být v tom, že se přestanou vymlouvat na nějaký „selhání elit“. A kdy si uvědomí, že ty „svoje záležitosti “ není to, kdo sedí na Hradě nebo v bruseli, ale především jejich vlastní životy.

 480. Ad skimicova vize altánu
  vzpomínám si na jednu předvánoční besídku v arabské restauraci. Druhý den byli kuřáci vodní dýmky k poznání velmi snadno, protože tak zelený xichty neměli ani ti největší píči piva s becherovkou. O břišní tanečnici se mi občas zdá ještě teď a budím se zpocený s rukou v nočníku. Arabskou zálibu v obézních sejratých dámách v síťovaném bodystockingu s velkými oky, nikdy nepochopím…
  Spíš bych relax viděl na něco takovéhohlenc: https://www.youtube.com/watch?v=Zw5FhUfDcA4

 481. No jo Dano, to možná my, ale aby to bylo masovější, je obvykle třeba nějaká „inicializace“. Což bývá obvykle nějaký průser.
  A mažu do Mikulova, potomkyně tam má nějaké Židy.

 482. maYdo 590,
  elita je sociologický pojem, to s tím, jestli jsou občané či ovčané nemá nic společného. To selhání přijde zevnitř.

 483. „Já jsem jej zde jen lehce nadhodil jakožto příklad (flagrantního) selhání elit (zhruba řečeno dost možná v prvním, druhém i třetím významu toho slova), na čemž doposud nemám co měnit. Že se mi vedle své zjevné nepatřičnosti také nelíbí, je v tomto kontextu zcela nepodstatné a zmiňuji to až teď.“

  Jo, je to marný zpátečníku, protože já tomu Vašemu květnatému jazyku prostě nerozumím. NA otázku, v čem vidíte to selhání elit v tom, že si někdo postavil barák, který se vám nelíbí, jste neodpověděl, akorát mlžíte vznešenejma frázema, u kterým mám čím dál víc pocit, že jim jaksi schází obsah. 😀

  Pokud jde o tu nepatřičnost, to jsou kecy v kleci. Kdo rozhoduje o tom, zda je stavba nepatřičná? Vy? A z jakého titulu?

  To tu bývalo keců na téma, že na svém pozemku si každý smí postavit, co chce a najednou, když se ten barák nelíbí, je to všechno jinak? Najednou právo vlastníky musí být podřazeno jakési povinnosti „neselhávat jako elita“?

 484. 592 ptakopysk
  byl jsem v jedné azerbajdžánské restauraci a ty holky co břišnětancovaly na stole byly jak z pohádky o jedné z tísící nocí či jak se to jmenuje. Nádherné vysportované plnokrevníčky. Pak tam přišla jedna jak říkáš ty ale to byla jejich manažerka, uklonila se, zkásla nás ještě jednou (jsme naivně mysleli, že stačí, když narvem něco za kalhotky), uklonila se a odešla.
  588 quivis
  kdepak, to bych vedle altánku navrhl minaret pro Halíka

 485. Tedy, mluvím o jedné restauraci v Baku. V Praze jsem v azerbajdžánské ještě nebyl.

 486. skimici,
  tohle byla restaurace některé ze zemí Maghrebu. Azerbajdžán je evidentně jiná třída.

 487. 580, 585 – dubové dřevo má tu vlastnost, že ve vodě tvrdne a nehnije. Proto se používalo v m inulosti k zakládání na pilotách v podmáčeném terénu.
  Stavět na bažinaté půdě mohlo mít svou logiku, mohla se tak využít půda, která nebyla použitelná pro zemědělství. Neškodilo by trochu tej logiky i dnes, kdy ubývá orné půdy a rozšiřuje se poptávka po stavebních pozemcích. Technicky se dá i problematické zakládání zvládnout.
  Druhá věc je i cena takového pozemku, za takový pozemek lze totiž ušetřit nemalý peníz.

 488. Ptakopysk + Skimic – těch kredenciozních dam tu máme plný městys. Asi je tu nějakej divnej luft. I když soused tvrdí, že je to výsledek mnohaletého pečlivého šlechtění, neb ženská musí spolehlivě utáhnout pluh.

 489. 594 – „elita je sociologický pojem“ A mohla byste tedy definovat, co to ta elita je? Kromě toho, že to je sociologický pojem?

 490. Rputi,
  německá AfD chce poslat ilegály na ostrov mimo EU. V souvislosti s návštěvou Merkel člověka napadají nejrůznější konotace. Například ucpat Labe, Dyji a co bude vyčuhovat z vody, obsadit ilegálama…

 491. 604 ptakopysku
  za příprchlíky se budou čerpat nějaké vyrovnávací dotace. Věřím, že pan Sobotka již připravuje vhodnou osobu pro organizování čerpání a ve spojení s místními betonáři nová asylová centra. Na vstupních branách bude nápis: toto asylové centrum bylo postaveno z fondů Evropské Unie. Inšaláh.

 492. ptakopysku 604,
  to bys přece Šumavákovi neudělal! Vyšší Brod by nejspíš zůstal čouhat!

  Ale Zemanovi bys udělal s průplavem radost, to zas jo!
  Teď jen, kde ten ostrov sehnat – Řekové nějaký prodávaj, tak může Andělína sáhnout do kešeně.

 493. rputi, zajímavý, ale odpověď na otázku, v čem je to „selhání elit“ , když si někdo postavil barák, kterej se nelíbí Zpátečníkovi, mi to taky neposkytlo 😀

 494. Jako vhodný ostrov mimo EU se mi vybavuje kupř. Grónsko.

 495. maydo 608,
  tak to se budete muset zeptat Zpátečníka.
  Nejspíš mu stavebníci připadaj moc zpovykaný a nevkusný. 🙂

 496. No dobře, ale patří vůbec k nějaké „elitě“?

 497. maydo 611,
  to se v článku nepraví.
  Ale nejspíš ano, když do toho vrazili tolik peněz a „vymejšleli si“. Ale já fakt nevím víc, než vy!

 498. Pokud by byli zpovykaný a nevkusný ( a proč ještě zpovykaný?), tak tím spíš snad k elitě nepatří, ne?

  Pak je ještě otázka, proč to Zpátečník prožívá jako nějaký „selhání elit“, když kdyby si o tom nepřečetl v novinách, tak o tom baráku ani neví.

 499. Tak když vrazím do něčeho peníze, tak si budu taky „vymejšlet“, protože v tom baráku budu bydlet. A budu chtít, aby vyhovovolo mně a ne někomu, kdo očekává, že splním jeho očekávání stran chování elit. A pochopitelně, když investuju do něčeho, tak chci, aby to splnilo moje požadavky.

  A pokud jde o ty peníze, tož hodně peněz z nikoho elitu nedělá. A to, že si někdo za ty peníze podstaví barák, taky ne. Doby, kdy si „elita“ podle Zpátečníkových představ stavěla vily od Kotěry nebo Loose halt pominula.

  Mimochodem, třeba taková Tugendhat je sice architektonický skvost, ale já bych tam bydlet nechtěla.

 500. 614
  Ani Karlštejn jako takový nesplňuje požadavky na útulnou vilu 🙂
  Ale kdyby měl jeden potřebu ubytovat 100 zbrojnošů, fůru kuchařů,podkoních, komorníků a komorných, čeledínů a dojiček bylo by mu to třeba akorát 🙂

 501. Vila Tugendhat – čí je vlastně nyní? Města Brna?
  Pro Vilu Tugendhat mám slabost. Ty prostory a atmosféra!
  Podle mě ideální místo pro vystavení Slovanské epopeje (některá plátna by se musela samozřejmě sezhora a sezdola trochu srolovat ale toho by si běžný návštěvní nevšiml.

 502. Jestli se alespoň ta vila k něčemu využívá? Možná prohlídky? V noci by se tam dalo i strašit jako na hradech. Po střešním věnci by mohl chodit Mies van der Rohe.
  Ten chlap měl stejně invenci. Desítky architektů ho kopírovaly a miliony lidí v tom bydleli. Namátkou: Chánov, Jižní Město, Luník, Varšava, Minsk …

 503. Farnwort house byl dárek pro Miesovu přítelkyni. Něco jako chata. Jenže přítelkyni vadilo, že tam nemá kde uložit oblečení a že jediný prostor, kde není vidět ze všech stran jako rybička v akvariu, je koupelna. Mies jako tvůrce ovšem trval na tom, že si tam nesmí dát žádný závěsy nebo žaluzie, protože by prý narušila jeho ideu či co. Prostě takový ty intelektuální důvody, který asi měly zamaskovat uraženou ješitnost, že dáma nepadla na pozadí před barákem tak, jak je a má připomínky.

  prý se nakonec po serii různých, leckdy nechutných tahanic kolem toho baráku rozešli.
  ale asi by se rozešli tak jako tak, kdyby nebylo toho baráku, narazily by na sebe ty dvě tvrdé palice při jiné příležitosti.

 504. Jinak ty funkcionalistický baráky vykazují z dnešního hlediska řadu technických nedostatků – obrovský úniky tepla kvůli tenkým stěnám a velkým plochám skla, často jen jednoduchého, tepelné mosty kvůli nedořešeným detailům. Tuhle stránku věci prostě funkcionalisti nějak neřešili.

 505. 620 maYdo
  toto jsem nikdy nechápal, proč když architekt vyhraje soutěž, tak si to nemůže majitel trošku pozměnit v detailech aby se mu to líbilo. Třeba si tam dát ty závěsy, zbudovat nějakou příčku, dostavět komín a krb (pod chatou je spousta místa na dřevo, přívěsný vozík, cirkulárku – udělat tam nějaký kvelb.
  A archiekt je z toho na palici. Nebylo by jednodušší kdyby byla povinnost ty plány se kterými vyhrál někde v tom objektu umístit (budiž, investoval by majitel do nějaké skříně) a na požádání toho architekta mu ty plány čas od času ukázat?
  Kdyby tu stavbu někdo postavil a pak si to postavil někdo úplně přesně vedle, třeba jako jsou vesnické OKÁLY, to bych chápal, a architekt by z toho dostal nějaké procento skrze OSA. Každý by byl spokojený.

 506. „Desítky architektů ho kopírovaly a miliony lidí v tom bydleli. Namátkou: Chánov, Jižní Město, Luník, Varšava, Minsk …“

  Tak samozřejmě, že kopírovali. Důležitý bylo plnit plán bytové výstavby. Ty miliony neměli jiný bydlení, tak bydleli v tom, co bylo.

 507. Skimici, soutěže se dělají na veřejné stavby. Soukromník staví tak, že se nad plány s architektem domlouvá, jak by mu to vyhovovalo. tedy pokud to není nějakej snob , co musí mít barák od Slavného Architekta a architek není magor ala Corbusier, který je přesvědčen, že prvořadý důvod stavby baráku je vybudovat sám sobě pomník a stavebník má líbat zem, kde architekt upustil své dílo a děkovat dnem i nocí za tu čest, že v tom pomníku smí přebývat.

 508. Ten House snad vypada takhle proto, ze to byla pomsta one pritelkyni. . .neco jako humannejsi zpusob uskrceni. . .

 509. 595 – Ajvajvajvaj… Ououou… Tedy, maYdo, Vy mi ale dáváte co proto… Otázky však máte dobré.

  Kdo rozhoduje o tom, zda je stavba nepatřičná? Vy? – No samozřejmě. Nepatřičnost může posoudit každý, tedy i já. Pochopitelně takovéto názory mohou mít různou relevanci; ta je jiná u souseda, který tu hrůzu denně vidí přes plot, a jiná u člověka, který neviděl ani fotku, ba ani vizualizaci.

  A to, co tvrdím, mohu také pádně dokázat: vypnutím té diskuse. Kdyby totiž čtenáři neměli právo rozhodovat o nepatřičnosti, nemohli by tam ani psát věci, které se majitelům nelíbily. Jelikož toto právo mají, majitelům nezbylo nic lepšího, než diskusi zakázat; jinak by byli prostě zakázali ty názory.

  Ještě důslednější by asi bylo si ten barák zaplachtovat. Nevím, zda se něco podobného snad ve skutečnosti neděje… Tedy, měl by to prý být ten RD v Osicích (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ale%C5%A1_Gadlina), jenže na leteckých fotkách jej tam neumím najít. No, asi jsou zastaralé…

  A z jakého titulu? – Ten je prosím zabudován již do základů západní civilizace: Svoboda názoru.

  To tu bývalo keců na téma, že na svém pozemku si každý smí postavit, co chce – To máte pravdu; jenže já je nikdy nevedl, naopak.

  a najednou, když se ten barák nelíbí, je to všechno jinak? – No, nechci nikoho (nepřítomného) podezírat, ale nevylučuji, že zrovna typickému zastánci té svobody stavět na svém po libosti by se líbil.

  Najednou právo vlastníky musí být podřazeno jakési povinnosti “neselhávat jako elita”? – Otázka samozřejmě má několik rovin, z nichž jednou jsou zdejší zrovna platné právní předpisy, zatímco jinou je úloha elit.

  NA otázku, v čem vidíte to selhání elit v tom, že si někdo postavil barák, který se vám nelíbí, jste neodpověděl, akorát mlžíte vznešenejma frázema, u kterým mám čím dál víc pocit, že jim jaksi schází obsah. – Tady mě ovšem uvádíte do těžkých rozpaků, protože k tomu příšernému baráku jsem mezitím soukromě dostal e-mail, který víceméně to samé, co si o té hrůze myslím já, říká nesrovnatelně podrobněji, lépe a odborněji. Nechci jej zde vykrádat, ale na druhou stranu mi zužuje prostor tady říci totéž svými slovy. Zkusím to tedy pojmout trochu obecněji:

  Selhání elit sem původně vnesla Rpuť (507). Ohledně selhání netrpím sebemenšími pochybnostmi, problém však vidím v obsahu toho slova elity. Z mého pohledu elitou není kupříkladu nějaká nevzdělaná a nevychovaná televizní moderátorka armovaná mejkapem, neschopná naslouchat hostovi, nýbrž jen režijním pokynům, jež jí ustavičně proudí do malinkého skrytého sluchátka, a není jí vzdor tomu, kolik prostoru jí věnují všemožná přiblblá obrázková periodika. Naopak elitou pro mne je třeba jemná, erudovaná a nenápadně kultivovaná dáma, ročník cca 1900, která mluví asi šesti jazyky, s plátěným ruksakem procestovala Evropu a přinesla sem jeden vědní obor, nebo pán zhruba stejné generace, který s papírem, tužkou a logárem dokázal počítat statiku betonových skořepin. Toto je problém, jelikož vohnout i zpovykaný pravdoláskař to vše obvykle vidí zcela obráceně.

  Abych tento problém obešel, vybral jsem si – namátkou a tongue-in-cheek, jak už to dělávám – ten nemožný barák (511). Že architekty lze zahrnout do elit, o tom totiž není větších sporů, a to dokonce ani těch klenoucích se přes anticivilisační barikádu pravdolásky. Zároveň tenhleten Gadlina není zas tak nekonečně vzdálen od toho co by šlo považovat za zdejší špičku. Nicméně dokonale selhává, podobně jako jeho kolegové, a sice z tohoto důvodu:

  Zatížen svým oborem bych řekl, že úlohou architekta je řešit jakýsi optimalizační problém: Někdo chce být pod střechou a dívat se přitom do krajiny. Někdo mermomocí chce do bazénu skákat šipkou rovnou z postele. Někdo už nemůže do schodů. Někdo chce bydlet s mladejma, ale zas ne tak, aby vo ně furt zakopával. Někdo se topí v penězích a chce to dát najevo, ovšem co možná decentně. Někdo má pěknou parcelu, a potřebuje barák co nejlépe zasadit do terénu a/nebo krajiny. Někdo potřebuje stavbu esteticky sladit s již stojícími obludami kolem. Tadyhleta místnost, má-li plnit svůj účel, se mi do původně zamýšleného půdorysu nevejde. Tuhle plochu potřebuji nějak vzhledově rozčlenit a rytmizovat. Tady mi tohle z vnějšího pohledu trčí hrozně svévolně, tak musím někde něco přidat, abych to nějak vyvážil a aby to aspoň trochu korespondovalo… Atakdále. Úlohou architekta nyní jest toto vše vyřešit co možná optimálně, maximalizovat užitnou hodnotu (měřenou kritérii stavebníka), minimalizovat náklady… Anebo naopak, když už to musí bejt a stavebník se chce za každou cenu ukázat, použít třeba nezřízeně drahej materiál — ale účelně; kupříkladu tak, aby přispěl ke zvýšení celkové životnosti stavby, ne lepit polodrahokamy na zateplovací polystyrén. Naopak, úlohou architekta není vymejšlet schválnosti a jimi řešit neexistující problémy. A samozřejmě též nikoliv vyblít tam vo deset mixů betónu víc, než je reálně třeba, jen abychom ukázali, že na to máme.

  No a v duchu svých tradičních zobecnění teď řeknu, že právě todlencto, totiž hledat optimální řešení problémů, takových problémů, na něž skladník ve šroubárně nestačí, ale z jejichž řešení může přímo či nepřímo sám těžit, je právě jednou z podstatných úloh elit, ne-li jejich úlohou hlavní. Odtud (moje) vymezení elit, odtud též rozsah a dosah jejich selhávání.

 510. „Kdyby totiž čtenáři neměli právo rozhodovat o nepatřičnosti, nemohli by tam ani psát věci, které se majitelům nelíbily. Jelikož toto právo mají, majitelům nezbylo nic lepšího, než diskusi zakázat; jinak by byli prostě zakázali ty názory.“

  Proto, že ti, kterým se stavba nelíbí, vylejou duši do internetové diskuse, ještě ze stavby nedělá „nepatřičnou“. Nepatřičnost je v tomhle případě naprosto subjektivní. Někomu to připadá nepatřičné, někomu ne.

  Ono takové „lidové hlasování“ má leckdy blízko k tzv.“lidovým soudům“. Otázka je , nakolik byly připomínky opravdu věcné a nakolik šlo spíš o projev závisti, o potřebu sepsout cokoliv, o vulgaritu a urážky. Toho totiž bývá v internetových diskusích obvykle dost hojně , zatímco rozumných názorů, které stojí za to přečíst, jjako šafránu. Nedělám si o obsahu internetových diskusí iluze. a ono asi nešlo o nějaké názory, spíš o spílání, nadávání a podobně.

  No a jetsli se tam objevilo, kde ten barák je, stavebník je tím pádem docela dobře identifikovatelný a i jiní dobří občané, nejen Vy, začali spekulovat, že “ možná ani ne za svoje peníze“, tož tady končí sranda.
  Pokud jde o podnikatele, to už může být docela riziková situace, protože od takových spekulací je už jen krok k případnému udání a hromadě potíží.

 511. „zatímco jinou je úloha elit.“

  A jaká je, prosím pěkně, úloha elit? Kromě toho, že musí naplnit Vaše očekávání, jak se má elita chovat, stavět si baráky, jaké se Vám líbí, nechat si nadávat v internetových diskusích atd.?

 512. Zpátečníku 627,
  obávám se, že zaměňujete elitu oborovou s elitou společenskou, čímž se ovšem dostáváte do problému, který prakticky nelze vyřešit, protože jde o dvě různé věci.

  Klasickým příkladem toho, co máte na mysli je např. sochař Černý, který zcela rezignoval na snahu být kvalitním sochařem a vybíjí svou invenci na společenských, jen řemeslně zvládnutých, provokacích, jako byla např. Europa. Uměleckého na tom nebylo zhola nic, šlo jen o to vystrčit na všechny holou řiť, což ho zjevně velmi rajcuje, takže nad tím veřejně hýká.
  Stejně pak třeba Ztohoven, kterým přijde jako veliká legrace ukrást a rozstříhat presidentskou standartu.
  Nic humorného ani na jedné z těch akcí není, jen pouhá trapná pubertální poluce, která nic jiného než to hýkání ani nezasluhuje. To ovšem selhání elit není, neb Černý či Ztohoven nejsou elitou ani náhodou!
  A darmo argumentovat třeba Rodinem jako elitou, neb na Rodina ti pánové prostě nemají!

  Něco zcela jiného je společenská elita, která nemá za úkol krásně sochat či starat se o šroubky, ale naopak by se měla starat o to, aby se tomu sochaři či skladníkovi slušně žilo bez zbytečných obstrukcí, se zákony, které by mu umožnovaly rozvíjet své schopnosti a žít svůj život jak budou nejlépe umět.
  A to je právě to, v čem Evropské elity fatálně selhávají, dělajíce pravý opak toho, co by mělo být oprávněním jejich existence. Namísto podpory omezují, namísto pomoci škodí a namísto svobody nastolují diktát.

 513. „Naopak elitou pro mne je třeba jemná, erudovaná a nenápadně kultivovaná dáma, ročník cca 1900, která mluví asi šesti jazyky, s plátěným ruksakem procestovala Evropu a přinesla sem jeden vědní obor, nebo pán zhruba stejné generace, který s papírem, tužkou a logárem dokázal počítat statiku betonových skořepin.“

  Zpátečníku, tej dámě by bylo dnes 116 let. A logáro halt taky zastaralo, protože jiní, kteří taky asi byli ve svém oboru elitou, vymysleli kalkulačky a počítače. JInak když se požívalo logáro, počítal s ním prakticky každej, kdo v tom oboru působil.

  Elita tohoto druhu i dnes, akorát o ní nevíte a neznáte ji. Jako jste z tej generace, která je dnes už většinou po smrti, znal jen určitý výsek lidí a ne všechny, tak hal asi neznáte dnes ty, kodo je možno za tu elitu považovat.

  Ono ale asi i za první republiky znalo víc lidí takovou Lídu Baarovou než nějakou špičkovou vědkyni.

  Rput sem možná zatáhla to selhání elit, ale ten barák jako příklad jste sem dal Vy.

 514. No, dobře, docela hezky jste popsal, co je podstatou práce architekta. Ale v čem teda vidíte to selhání, když architekt splnil, co po něm klient žádal a klient je spokojen?

 515. Už jste tu rozebírali „establishment“, čehož jsem se krátce zúčastnil, teď jste přešli na „elity“ zatímco Rpuť jde dál, a zmiňuje (Černý) „osobnosti“ 🙂 🙂

 516. No, tak Černý je beze sporu taky pro některé lidi elitou. 😀

 517. 629 – Inu, maYdo, co se kvality internetových diskusí týče, obecně bych s Vámi asi souhlasil, ale zrovna v tomto případě možná ne. Totiž kupříkladu diskuse o interiéru předmětného baráku vypadá nadprůměrně civilizovaně a obsahuje relativně dost příspěvků, které znějí rozumně a/nebo mají jakousi věcnou hodnotu: http://bydleni.idnes.cz/interier-ktery-navrhla-architektka-radka-valova-fu4-/dum_osobnosti.aspx?c=A130217_094402_dum_osobnosti_rez

  začali spekulovat – Odtud je ještě daleko k nezákonnému původu peněz. Na druhé straně vystavět si něco zjevně a výstředně nabubřelého si nejspíš kladlo za cíl k sobě též přitáhnout pozornost, o tom těžko může být sporu. Pak se majitelé ovšem těžko mohou divit, když pozorný občan začne naznačovat, že si nakradli. Já nenaznačoval nic takového, nýbrž jen to, že stavby postavené z výsledků vlastní práce obvykle vypadají dost jinak.

  631 – Rputi, k tomu, co jste napsala, zatímco jsem se snažil nadatlovat odpověď maYdě, ještě zkusím něco připsat později; teď však bohužel musím do terénu. Prozatím bych nadhodil – vedle té snahy vyhýbat se slovu elita, dnes toxickému – alespo%n tohle:

  Aby mohla existovat společenská elita, musí také existovat společnost, v tom smyslu slova, jaký jste užila. Existuje?

 518. 633 – Náhodou mě ještě před odchodem zastihl e-mail od šakala, takže nemusím odpověď fabulovat sám ani jej vykrádat. Přikládám in extenso:

  …Jen letmo z ulice, pane:

  To, co jsem Vám napsal včera k tomu baráku, ‎klidně dejte do diskuse s mým nickem. Ať jsou tam ty názory pěkně pohromadě. 

  Díky!

  (7:- )) 

  – – – – – – –

  Ten „Kolaps civilizací jako mýtus“ se alespoň částečně dá najít na PressReaderu. Díky za upozornění!
  Jinak je opravdu vtipné, jak zmizela diskuse u toho baráku „v bažinatém terénu“, co jste o něm vkládal odkaz: http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-ales-gadlina-08g-/stavba.aspx?c=A160812_114634_stavba_rez
   
  On je to opravdový výhřez tvorby – a je otázka jaké! Architektura – jako tvorba prostoru – to tedy není. To rozštěpení půdorysu do dvou vzájemně pootočených směrů je zjevně čistě formální. Alespoň není k dispozici žádná situace, která by ozřejmovala, proč tomu tak je. Nalézá se to prý od roku 2012 v obci Osice na Královéhradecku, ale mě se to ani přes opravdu důkladné pátrání nepodařilo objevit, abych mohl z letecké fotografie zjistit, jak se to staví k okolní zástavbě, popřípadě ke světovým stranám. Jestli tedy vysunuté patro sleduje směr nějakého úchvatného krajinného panoramatu, nebo zda je křížení hmot dáno snaze vyhnout se třeba prudkému svahu a podobně. Mám tedy jakési podezření, že kromě snahy utajit lokalitu, chybí výkres situace i proto, že je pro dané prostorové řešení vlastně nepodstatný a z hlediska celkového „hnětení“ té hmoty se jedná o kapric. Což mi nakonec potvrzují tak trochu i obrázky dalších výtvorů pana architekta – http://www.gadline.cz/projekty

  A navíc se to rozdvojení obou směrů nijak zvlášť nepropisuje do nitra stavby – jen z venku vidíme tu hmotu vyčnívající garáže a přesahujícího patra. To, co je vidět na tom půdorysu uveřejněném v obrázkové galerii u článku, je jenom klam zacílený na to, že divák nepostřehne, že celou tu krásně vykreslenou geometrickou hru v reálném prostoru pořádně nespatří. To, že jedním z těch natočených směrů míří stěna mezi šatnou a koupelnou nebo posilovnou a záchodem, opravdu není rozumným odůvodněním celého toho spektáklu. Chodil jsem jednu dobu do ateliéru, kde profesor Šafer tohle velmi důkladně učil – že totiž, pokud stěna v domě z nějakých závažných kompozičních důvodů vybočuje z celkové osnovy ostatního půdorysného plánu, tak ten záměr musí být v domě zatraceně patrný, aby měl smysl. Je to stejné jako s tím sídlištním urbanismem, který byl čitelný tak nanejvýš z vrtulníku, ale chodcům smysl toho podivného rozházení baráků po louce okolo zcela unikal.

  Spíš jde opravdu jen o design, což je u baráku vždycky špatně. On ten Aleš Gadlina, co to navrhoval, je takový „čaroděj druhé kategorie“. Radan Hubička – ten, co dělal vilu Janouškovi v Podolí, nebo Kellnerovi tu jeho „haciendu“ na Modravě – vzhledem k tomu, že je dost slušný architekt, dokáže ve svých pracích tu nabubřelost danou společenským postavením svých zadavatelů ještě udržet v mezích snesitelnosti. Ale tady se to už propadá do obyčejné zbohatlické nestřídmosti. Ani moje jinak dosti dobrá spolužačka Radka Horníková (nyní Válová), která se se svým studiem oooox.com zaměřuje na exkluzivní interiéry, už toho moc nedokázala zachránit – vizte http://www.oooox.com/interier-rodinneho-domu
   
  Ale majitelé se docela obyčejně lidsky chtěli pochlubit. Příspěvky se sice nesly hlavně v tom obvyklém duchu, že  je to „studené a neosobní“, což je výtka dosti chabá a lze ji snadno odrazit, zatímco hlavní námitku, že je to afektované, obžerně marnotratné a navzdory zjevné extravaganci vlastně slabé, nevznesl vůbec nikdo. Nicméně i tak se asi nejspíš hodně divili, co se dozvěděli. Inu, co dělat, Tugendhadtova vila to opět není!  (7;- ))

 519. No, Zpátečníku, tím spíš bych soudila, že majitelům asi vadil spíš tón diskuse, když kultivovanou diskusi nechali.

  “ Na druhé straně vystavět si něco zjevně a výstředně nabubřelého si nejspíš kladlo za cíl k sobě též přitáhnout pozornost, o tom těžko může být sporu. Pak se majitelé ovšem těžko mohou divit, když pozorný občan začne naznačovat, že si nakradli. Já nenaznačoval nic takového, nýbrž jen to, že stavby postavené z výsledků vlastní práce obvykle vypadají dost jinak.“

  Ale jděte. Na tom baráku zas nic tak moc výstředně nabubřelého není. Když se podíváte na půdorysy není to nic obrovskýho, běžnej standard. Výstředně nabubřelej barák vypadá jinak.

  Těch baráků „z výsledků vlastní práce“ zas tolik není. Mladá rodina s dětmi bývá častým stavebníkem, ale většinou staví z hypotéky. Nebo vypomůžou rodiče. Nebo nějaký peníze zdědí. Nebo to spojí s prodejem nějaké nemovitosti, kterou už mají. Maximálně mají stavební spoření. Že by někdo poctivě strkal vejplatu do kasičky a teprv když má našetřeno se pustil do stavby “ z výsledků vlastní práce“ není zrovna obvyklé.

 520. K tomu šakalovi
  samozřejmě, že je to kapric!
  Už jen sám fakt postavení domu na bažině zvící šnuptychlu a nutnost extrahloubkového kotvení, je kapric jako dělo. Nadovedu si představit žádný jiný důvod, který by nějakého stavebníka mohl k tomuhle vést, než pustý kapric!

 521. „Nadovedu si představit žádný jiný důvod, který by nějakého stavebníka mohl k tomuhle vést, než pustý kapric!“

  Já jo. Márete maloufatúntazii , rputi :-). Někomu se to místo může líbit na tolik, že do toho investuje. Někdo proto, že pozemek je levnej.Někdo může ten pozemek zdědit. Jak se psalo o něco výš, na bažině stavet lze a dělalo se to i v minulosti.
  Netvrdím, že se mi ten barák líbí, ale nevím, proč by to měl být nějaký kapric, stavět na místě s náročným založením Sousedy tím stejně neohromí, protože základy nejsou vidět.

  Mimochodem, a sousedi nemuseli zakládat na bažině? Jestli je barák v satelitu, lze předpokládat, že okolní stavby na tom byly se základama podobně.

  Ale pořád nerozumím, jak to souvisí se selháním elit. I za dob Gočára a Kotěry byli druho- a třetiřadí architekti a klienti, kteří měli do elity daleko. Kdo je dnešním Gočárem a Kotěrou, to ukáže čas.
  v tomhle případě nejspíš nejde o žádnou „elitu“ a není to tedy žádné „selhání elit“.

 522. Osice — tak teď už mě to fakt začíná zajímat. To je taková ves mezi Chlumcem a Hradcem, na úrovní té nové pumpy. Musím se tam někdy stavit 🙂 ale ať pátrám jak pátrám, osově vybočené hmoty s patrně plochou střechou nevidím ani v přilehlých vesničkách.
  Možná už to zbourali?

 523. Teda, jak to tak čtu – svatá prostato! Těch váchní a názorů – založených na kvalifikaci, že dotyčná/ej má do prdele díru – to je prostě úžasné.
  Jen snad tomu ještě chybí, kde udělal Masaryk chybu, při zakládání Československa, abychom se tomu mohli příště vyvarovat.
  In medias res: Někdo si koupil barák a naletěl podvodníkovi – typický vůl. Jeho chyba. Aby tu chybu zakryl a nevypadal jako vůl, zakázal diskusi ohledně baráku. Toť vše. A vy tady z toho děláte málem konec civilizace…
  Pamatujte – Nejde-li o život, jde o hovno. No a co? Tak jde o hovno. Moje peníze to nejsou, koukat se na to nemusím – tak o co kurva jde?

 524. Jejda, to je ta pumpa, kde si vždycky, když ráno jedu do Prahy do práce, dávám kafe. 🙂

  A máte pravdu skimmici, taky tam jen půdorys nenacházím. A data jsou údajně z roku 2016 a podle vzhledu krajina to musí být někdy před dvěma měsíci.

  Jsou tam sice připavené nějaké tři pozemky asi k výstavbě, ale tak rychle by ten barák nepostavili. Buď ještě staví a ukazují dobře provedené vizualizace nebo Google maps kecají, pokud jde o data snímků. Nebo to není v Osicích, ale někde jinde.

 525. Skimici,
  Už jsem to psal výše – Osice to nejsou. Je to satelit kousek od Prahy, Zdiby, nebo Zbizuby, nebo tak něco se Z. Až budu u compu, najdu to a dodám souřadnice.

 526. Mno, velmi zajímavej článek:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Co-jsou-to-Evropske-hodnoty-To-co-nam-perou-do-hlavy-z-Bruselu-rozhodne-ne-Historik-se-zamyslel-co-skutecne-spojuje-cely-kontinent-448884
  „A zadruhé, nedělejme si iluze, že patříme „do party“, i když je pro západoevropské země politicky a hospodářsky výhodné s námi spolupracovat. Ale tím to končí. Oni sami nás mezi sebe nechtějí, jsme přece z Východu. Na Západ nepatřili ani Přemyslovci, Piastovci, Arpádovci, Jagellonci a všichni další, kteří západoevropským panovníkům mnohdy vytrhli trn z paty, prolévali za jejich zájmy krev, ale pořád to byli „ti z východu“, kteří nepatřili do Říše římské národa německého.“

 527. no jo, ale v tom článku se píše, že dům stojí v malé obci ve východních Čechách.

 528. maYdo,
  připadám si jako mongol, nebo swahilec, ale ještě jednou: ten barák stojí jinde, než je v článku uvedeno. Jinde než je v článku uvedeno. Jinde než je v článku uvedeno.

 529. OK, ptakopysku, tak stojí jinde. Do teď všichni psali o Osicích. Popravdě řečeno, nevím ani, kde se vzaly ze všech obcí zrovna Osice.

 530. PeSi 646,
  já bych v té souvislosti připomněla Přemysla Otakara – krále železného a zlatého. Moc si vyskakoval, Přemyslovec jeden!

 531. 648 – když lokalizace baráku je v článku uvedena nesprávně, jak věřit zbytku?

 532. Už se dlouho nevařilo. Jak sušíte rajčata? 😉

 533. (646) Spousta keců kolem neoddiskutovatelného faktu, že každý má nějaké zájmy.
  Ale detektivky píše docela slušný, ten Vondruška..

 534. (652) Vůbec, Dano. Sklidím z balkonu a sežeru. 🙂

 535. Ptakopysku
  čerpali jsme z otevřených avšak patrně zakonspirovaných zdrojů. Měl jsem si raději otevřít pivo …

 536. maYdo,
  ano, jsou to Zbuzany u Prahy, ulice U kovárny. Ale nějak nedokážu najít aktuální fotomapu. jak na mapy.cz, tak na google maps jsou staré snímky, kde ten barák ještě nestojí.

 537. Vaše starosti a Rotschildovy peníze 😀 s jedním cizím barákem.

  Mimochodem, docela se divím, lidem, kteří o sobě (nebo o svém domu) nechají psát.
  Co je Avruk někomu po tom, jak bydlím, či co jsem postavil ?

 538. (659) Já se také divím, ale zase, pokud si někdo něco takového nechá postavit, tak proč vlastně, mimo to, aby se o tom psalo?

 539. 654 Dobrý večer, mě celkem překvapuje, jak často jsou zde jako zdroj uváděny Parlamentní listy, mně to připadá jako naprosto nedůvěryhodný bulvár s nedůvěryhodným majitelem, kam píšou vesměs nepříliš důvěryhodní lidé děsné bláboly.

 540. 659 No, někdy to může být prospěšné a dobrý vzor, může to pomoct kultivovat veřejný prostor, když se to podaří, což není zrovna tento případ.

 541. 652 K vaření – co děláte kromě řízků s velkým množstvím nasbíraných růžovek (krom vržení do kompostu)?

 542. No jo, ptakopysku, ale to je jinej barák. Ten v novinách má obě patra jako lichoběžnáky, které se kříží. ten an tej mape má zkosené jen horní patro a spodní je obdélník.
  Na Mapy.cz se dá najít fotka a podle tý to je úplně jinej barák, i když ještě není hotový

  https://mapy.cz/zakladni?x=14.2788775&y=50.0216065&z=19&pano=1&base=ophoto&pid=4826655&yaw=1.754&fov=0.707&pitch=0.061

  Pokud jde o místo, v článku není zmínka o Osicích. Pokud se někomu z vás chce prohledávat všechny ostatní obce kolem Hradce Králové, tak nejspíš v nějaké ten barák objevíte. Mimochodem, ten článek o interieru, který sem dal Zpátečník a který je evidentně o stejné stavbě je cca tři roky starý.

  Podívala jsem se na strány firmy Ged line a všechny fotky jsou odtamtud. Autorka článku je odtamtud asi stáhla a článek si vycucala z prstu aniž zvedla záď od stolu nebo je to píárko architekta. Majitelé možná ani nevěděli, že se nějakej článek chystá. Dost bych se divila, že pokud by chtěli o svém domě nechat napsat, že by neumožnili pořídit skutečné fotografie, jak dům vypadá, když se v něm bydlí a souhlasili by s neosobními fotkami z prezentace architektonické firmy. U některých fotek mám ostatně pocit, že jde spíš o vizualizaci, než reálnou fotku.

  Za těchto okolností bych se fakt majitelům nedivila, kdyby aspoň zakázali diskusi, když už ten článek vyšel.

 543. 658 ptakopysku dík
  s Tvým odkazem se to dalo na katastru docela dobře najít i kdo to je a s trojúhelníkovitou parcelou začínám i půdorysu trochu rozumět…

 544. ještě poznámka – pokud ten odkaz otevřete, musíte záběr pootočit doleva, pak se ten barák objeví. Otevírá se to tak, že je v záběru soused zprava.

 545. No jo, skimici, ale to není ten barák 😀

  A samozřejmě že s tou fotkou už dá zjisit ledacos, včetně katastru a bdělý občan, který má problém s tím, zda si postavili barák za svoje, může konat.

  Že to je jinej barák nevadí, určitě je to taky pěknej gauner, když staví šišatý baráky.

 546. (661) Parlamentním listům není žádná senzace příliš laciná či provokativní. Tak to prostě jednodušší povahy láká.
  (663) Cokoliv, od smaženice narychlo, pokud spěchám, až třeba po houbový guláš nebo hubník či rizoto. Moc dobrá houba, recepty jsou nepochybně i na internetu, kromě mých papírových.

 547. Malý příspěvek k diskuzi o architektuře:
  Když vyrážím na krátkou vyjížďku na kole jedním z několika okruhů, jestl mi jeti kolem této stavby: https://mapy.cz/zakladni?x=17.8170245&y=49.6872636&z=17&pano=1&pid=22906874&yaw=5.742&fov=1.570&pitch=-0.058&source=addr&id=11685240&q=Lou%C4%8Dky%20121%2C%20Odry – snad to půjde přiblížit.
  Zprvu jsem ji hodnotila jako „kapric“ majitele, jako výkřik snahy odlišit se, ale postupem se mi ta stavba (ta uprostřed, ta vpravo je bohužel domem mého spolužáka ze ZŠ, úspěšného, oblíbeného a úctyhodného podnikatele – až na tu stavbu) líbí čím dál víc.(O této stavbě byl i článek v časopise Domov). Takže posun od naprostého odmítnutí, po obdiv. Jak jsem četla o významných stavbách historie, většina si prošla stejnou cestou.

 548. Ševcová – s výjimkou sušení cokoliv jako s jinejma houbama. Mladý, malý do octa, větší na smaženici, pod maso, do polívky, s nudlema, na omáčku.
  Nebo nakrájet na větší kousky, posolit pokminovat , na pekáči trochu podlít olejem a do trouby. Za nějaký dvacet minut vyndat, nechat vychladnout a do mrazáku. nebo do sklenic a zasterilizovat. Mimo sezónu pak na smaženici, pod maso atd.
  .

 549. 668, 670 Dnes jsem je pekla s vepřovou plecí s česnekem a rozmarýnem, pečenými brambory a grilovanou zeleninou a věru nás nenadchly, do octa mám naloženy suchohřiby asi na 100 let dopředu, polívku jo, tu jo – tak uděláme i smaženici, z toho jsem měla obavu, že to nebude nic moc, ale dám na Vaše rady a děkuji.

 550. 669 Paní Dano, Vámi uvedený dům se mi také moc líbí, bohužel dle mého názoru je to dosti zohaveno plotem. To vedle by se dalo považovat za budovy Jednotného zemědělského družstva. proč si ten pán při svých úspěších, nedal poradit,když chtěl stavět, je mi záhadou, kór když by na to asi měl, no ale není sám. Je to ovšem škoda – právě lidi, co na to mají, by mohli stavět něco, co vytvoří ten dobrý vzor a bude radost se na to podívat.

 551. Týýý jo, ševcová, kde roste tolik suchohřibů, že je máte naložený na sto let dopředu?

 552. K (671) bych ševcová přičunil zásadní pznámku: Buďto dělám houbový pokrm, pak ovšem čekám, že chuť a vůni mu dodají ty houby, nebo dělám něco s česnekem a rozmarýnem, pak ovšem bez hub. Mně by se to tlouklo. A jen obecně, můj názor (který nemusí být pro jiné směroplatný), houby samotné bez příliš mnoha přísad péci, smažiti, zapékati, houby s masem nebo v jiných kombinacích raději dusiti.

 553. No jo, tak to mám teda trochu z ruky.

  tady je to bída, nějak tu neprší a v lesích je sucho. A loni to byla přímo katastrofa, alr to bylo asi mizerný všude.

 554. Paní Ševcová, ten plot částečně zkresluje foto, ve skutečnosti docela k domu pasuje – dřevo navazuje na obklad domu a vzhledem k tomu, že všechny ostatní domy jsou od silnice oploceny -zachovává ráz místa – ovšem co mi trochu vadí, jsou ty „hospodářské“ drobné stavby kolem vjezdu.
  Dost často se stává, že terénní úpravy a venkovní doplňky „zabijí“ i jinak povedenou stavbu. Např. srubový dům na kraji lesa, super umístění – a jako konečná úprava zámková dlažba. Děs a hrůza, ač samotná stavba z dálky dokonale zapadá do krajiny.

 555. 677 Ano, špatně jsem se vyjádřila – v podstatě se mi nelíbí jen ten masivní vchod a vjezd, to zdivo a výplň vrat a branky, kdyby to bylo odlehčené jako plot, bylo by to lepší. A jestli je obklad domu dřevěný, což není ze snímku poznat, pak samotnému plotu nic nevytýkám.
  Zámková dlažba je choroba! A dvojbarevná zejména!

 556. 676 V Jesu pršelo poslední týden denně, les vhký, zem teplá – ideál. Vloni ovšem jsme nenasbírali skoro nic.

 557. Posledních pár nocí bylo docela chladných, v podhůří Jeseníků nerostou ani gemby, ač docela zapršelo.

 558. Momentálně jsem kousek od Jemnice, taky nic moc. Ale dostal jsem tip od místních,tak ještě uvidím.

 559. Vy toho kolem toho baráku naděláte… teď jsem ho zahlédl a přemýšlím, zda nemám dát na Archiweb svoji stáj.
  Ta také nemá žádné dvě stěny rovnoběžné a žádný úhel pravý. Navíc , skoro jistě na rozdíl od toho domu, nemá ani vodorovné podlahy.
  Kdo byl architektem sice nevím, ale stavěli to statkoví zedníci systémem: Vylezu na štafle, plivnu dolů a kam to padne, tam stavím! Omítka s taškou to schová…
  😀 😀 😀

 560. Ty historické paralely…
  Měla by si Andělína připomenout!

  …Německo se již od dob Přemyslovců pokoušelo ovládnout své sousedy právě „pátými kolonami“. Vystupňovalo tuto agresivní politiku od vzniku Německého císařství 18. ledna 1871, zvaného také II. říše, mělo nacionalistickou agresi jako heslo v první světové válce. A ve druhé světové válce využilo tzv. Volksdeutsche (Němce, jejichž mateřským jazykem byla němčina, ale kteří žili v Evropě mimo státy s německou majoritou – oproti tzv. říšským Němcům) k zničení celých států nejprve zevnitř. Ve jménu nadřazenosti Německa a jeho Vůdce…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-allah-pece-oplatky-0yz-/p_zahranici.aspx?c=A160814_201608_p_zahranici_wag

 561. Ano, válka širšího rozsahu je jediný způsob, jak přimět EU, aby si začala Ukrajiny více všímat a nalila nějaké další peníze. Pokud si v Bruselu mysleli, že se můžou na Ukrajinu vykašlat, Porošenko je rád přesvědčí o opaku. Co jiného mu taky zbývá, že ano?

  …Pokud se na celou záležitost podíváme střízlivě, nemůže nám uniknout, že primárně jde o konflikt dvou tajných služeb – ukrajinské vojenské rozvědky a ruské kontrarozvědky. FSB nejspíše opravdu odhalila ukrajinskou výzvědnou síť a nebezpečné plány na destabilizaci bezpečnostní situace ve vrcholící turistické sezóně na Krymu. Vedení ukrajinské rozvědky se zřejmě chovalo na poloostrově stejně jako v Donbasu, což považuji za velmi varovný signál. Útok na Krym by totiž vyvolal plnohodnotnou válku mezi Ruskou federací a Ukrajinou a možná i celoevropský konflikt…
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/politika/basta-jedina-nepromyslena-akce-spusti-valku-to-asi-porosenko-nevi/

 562. (687) Ta verze, že se mezi sebou stříleli ožralí ruští výsadkáři a specnaz je půvabnější, ale není na ni kufřík. 😛

 563. No ano, museli to být ožralí ruští mužíci. Ukrajina jenom kvete, jaký by měla důvod dělat trochu rozruchu ? Nedává to smysl.

 564. Aero 689,
  Biden to, na rozdíl od tebe, jako obvyklé kočkování nevzal a Porošenka důrazně varoval!

 565. NoName 688,
  prolézačky zrušit, celorepublikově, pikud možno zákonem. Poslancové Ano zajisté promptně vyrobí…

  …Jak se redakce MF DNES přesvědčila, jen pár desítek metrů od Dominikovy nehody jsou další staré „komunistické“ prolézačky a houpačky, z nichž jedna není ukotvena v zemi a například dvě zdatnější děti by mnohasetkilovou konstrukci zvládly rozhoupat a povalit…
  Zdroj: http://liberec.idnes.cz/uraz-dominika-na-prolezackach-v-tanvalde-ffe-/liberec-zpravy.aspx?c=A160812_131516_liberec-zpravy_tm

 566. O víkendu jsem tu měl na návštěvě svou slovenskou dceru s vnučkou a bejvalkou.
  Dcera prohlásila, že má docela srandu z toho , jaká se na českých webech dělá věda z kontrolního hlášení DPH a EET.
  U nich už to kontrolní hlášení běží dlouho, uzákonilo se to prý ještě za Dzurindy, akorát to minfin Mikloš dal nějaký blbý firmě, co to nedokázala zavést jako software, a zprovoznilo se to až za Fica. A prý to funguje, vratky dph státem se dost snížily. Akorát je prý problém s kšefty s Maďarskem, ale s maďarskem se o tom jedná. Mají se nějak propojit databáze.

  Jak jsem koupil, prodávám.

  No a eet bejvalka provozuje úplně normálně, stejně nějakej doklad pacientům dát za platby musela, tak jim dává ten s eet. V tom programu má uloženej svůj ceník.
  Docela žasnu, protože na počítače není úplně nejšikovnější.. (
  V práci net nemá, odesílá to až z domova po pracovní době.

 567. Rputi,

  jasně , že zrušit ! Minimálně ty komunistické !
  Stejně jako sochy Gottwalda !
  Co tu mají smrdět pozůstatky po komunismu ! 😀

 568. Z Macka:

  „Německý prezident Joachim Gauck v rozhovoru o imigraci v ARD:
  „Elity nejsou žádným problémem, momentálně jsou problémem občané.“

  Ano, nutno vyměnit!

 569. A minulý týden jsem se dočetl, že ŽIžka byl lapka a mordýř.
  Pryč s pomníkem na Vítkově, nahradit osvíceným Zikmundem v zrzavém provedení!

 570. Quivisi 697,
  ale to je pravda.
  Tedy on to byl nájemný žoldnéř, ale ty rozdíly se občas stíraly… 😀 😀
  Takové oblíbené řemeslo zchudlých zemanských synků…

 571. 697 quivis
  nechť se mordýřský buřič smaží v pekle!
  Kdybychom byli v nějaké kultivované katolické zemi, mohl jsem dneska jet na kolo a pak jít do kostela na Mariahimmelfahrt a ne se lopotit pro skývu!

 572. Uáááááá!
  Tak tohle ovšem nemá chybu! 😀 😀

  Z FB:

  „Setkání s Dominikem Ferim na Prague Pride:
  „A kde máte TOPkařský blok a stánek?“
  „Na Pochodu pro rodinu“

 573. Hale, věrohodnost Vaší zprávy poněkud snižuje fakt, že na Slovensku nemají EET online, ale off line. Což je rozdíl nepatrný, asi jako mezi skautským táborem a koncentračním táborem 🙂

  Co se týká kontrolního hlášení, jak jsem říkal, pouze dubluje do té doby existující záznamní povinnost. Problém nebyl v jeho „zavedení“, ale v tom humbuku, nepřipravenosti a dodatečných nákladech a chaosu kolem. Koneckonců, deklarovaný přínos tohoto opatření ve výši 5,3 procenta při růstu ekonomiky o 3 procenta mluví asi sám za sebe… 🙂

 574. Ale kazdopadne, firmy samozrejme VZDY najdou reseni na hodvadiny, které stat vymysli… Pouze to nektere zabali. Zadny specialni problém.

 575. Dobré ráno,

  no, zajímavý je, že teprv po nějakých třiceti letech provozu se ukázalo, že trubky jsou moc tlustý a dítě může mít problém je uchopit.
  To asi měly dřív děti větší tlapky nebo delší prsty?

  Kdyby k úrazu došlo proto, že prolejzačka měla špatnou stabilitu, to by mohla být nedostatečná údržba. Ale že jsou trubky moc tlustý a kluk se nemohl pořádně chytit? To na tu prolejzačku nikdo nelezl čtvrt století?
  Navíc ty bolševiský priolejzačky byly většinou typovky, který jsou na každém sídlišti.

 576. 2 Petr Kunetka – jakápak hádka? Jasná demokratická diskuse…

 577. [701] Tak mě napadlo, jak mi mohla vypadat aplikace EET u zubaře.

  „Pane doktore, už to zase vypadlo, můžete se na to kouknout?“
  „Uáááááááááááááá“
  „Boženko, kolikrát jsem vám říkal, že mě nemáte rušit, když vrtám? Teď mi ujela ruka, budeme tam muset dát víc, pán zaplatí místo dvousetpadesáti třista. Ještě, že to neodešlo, přepište to a rovnou pošlete tu větší částku.“

  Pokud by ten pacient byl propagátor EET, tak bych mu to přál, já jsem přející.
  Mně by se to nestalo, moje paní zubařka už sestru nemá. Mám podezření, že sestra odešla do penze a než by sháněla novou, tak si radši všechno dělá sama.

 578. Trochu jsem se rozhoupal nohama, ale rukama se na tom nedalo udržet. Spadnul jsem dolů na zem, …
  … vyšetření CT potvrdilo sedm zlomených obratlů – krčních i bederních.

  Chlapec, který se trochu rozhoupal a spadl tak, že si zlomil krční i bederní obratle? Prosil bych nějakého odborníka, aby mi takové padání popsal.

 579. Ad 705 My jsme v dětství lezli po stromech a kdo spadl, dostal ještě doma zpéruňk, že když není schopen odhadnout své možnosti, tak ať neřve.

 580. [709] Tak nějak. Když se sotva držím, tak se nehoupu. Když si hraju na Tarzana, měl bych umět šplhat…
  Já občas přemýšlím, jak jsem to dětství přežil. Stromy, na kole, v bazénu přeskakování startovacích bloků s rozběhem, trampolína. Jedna smrtelná past za druhou.

 581. Na kole bez helmy! Ke každému psovi jsem lezla a když mě i přes varování jeden rafl do ksichtu, do tmy jsem se skrývala, protože co by asi doma řekli? My jsme ti to říkali!

 582. Kdesi jsem již dáááávno četla, že na 100 holčiček rodí se cca 110 chlapců. Do doby dospělosti se ten rozdíl vyrovná.
  Jinými slovy, chlapečkové se snaživě pozabíjej, neb lozej, kam nemaj a vůbec páchaj různé zločiny, které jim ukrátí život. Zajisté to zní cynicky, ale přírodní zákony neokecáš a příroda s jistou úmrtností zřetelně počítá.
  Ale ta prolejzačka za to fakt nemůže a já se nepamatuju, že by snad byl někdo někdy proti prolejzačkám protestoval, kvůlivá zvýšenému počtu úrazů.

 583. Petře,

  já vím, že ta EET u nás nebude stejná jako na Slovensku.
  Ani se mi nechce pátrat po rozdílech či shodách. Kdybych ještě pracoval , tak by se mě to týkalo.
  Ale na tabletu mi to vyhodilo nabídku demoverse naší varianty EET. Možná to stáhnu.
  Jak je to s tou online verzí či offline verzi nevím, ale mám dojem , že ta verze naše obsahuje možnost odeslat data později, pokud není připojení nebo nějaká porucha na trase.
  Není možné, aby se zavřel kšeft kvůli tomu, že padne spojení.

  Každopádně , i když ta slovenská verse je jiná , než česká, fakt, že moje bejvalka to zvládla , mi říká , že to musí zvládnout každý 😀
  Je šikovná zubařka, umí spoustu jiných věcí, dobře fotí, ale ty počítače jí prostě nejsou dány.

 584. 714 Anebo ten počítač vycítí konkurenci, takže v její blízkosti dělá z nervozity chybné výkony…

 585. 714 Nicméně jsem přesvědčena, že tady nejde ani tak o to, zda to někdo zvládne či nezvládne (většinou si každý umí najít pomocníka), ale o neustálé a úspěšné pokusy o všemožnou regulaci životů a omezování svobod a stále pevnější svazování systémem vymyšleným k udržení obyvatelstva v područí. A to je podstatné.

 586. ševcová
  😀 😀 😀

  Ona je si svých schopností vědoma, a netrápí se tím.
  Na problémy má dceru a mě. A když nestačíme my, nastoupí mladej, kterej je IT profík.
  A jsem docela pyšnej, že mám na znalostech těch potomků zásluhu.
  Já jim kupoval kompy, a učil základy.
  I když jsme nežili spolu.

 587. Mňo…
  v naší vesničce střediskové mám známého jménem Šuny, vysoce kvalifikovaného specialistu na žízeň. Šelť jednou takhle unaven z rachoty, chtěl se opřít o dětský kolotoč,ten se roztočil, a Šunymu upadlo tělo na zem. Pod kolotoč. Takovej ten socialistickej – uprostře osa, kolem kruh se sedačkama o průměru asi pět metrů. Chvilku přemítal, proč se terén zvedl a udeřil ho do obličeje. Pak zvedl hlavu a dostal ránu do zátylku právě projíždějící sedačkou. Chvíli ležel, aby se z otřesu vzpamatoval a pak zvedl hlavu. Dostal ránu projíždějící sedačkou. On ten kolotoč měl dost švunk, protože Šuny je velkej, těžkej, silnej chlap. Vydržel ještě asi dvacet ran sedačkou, než se kolotoč zastavil. Pak se vztyčil, přepadl přes krajovou trubku kolotoče, odpočinul si, znovu se zvedl a pokračoval na své klopotné cestě životem. Dlužno podotknout, že lidi jsou svině a nikdo ten kolotoč nezastavil.
  Pravděpodobně Šunyho pozoroval i nějaký činovník z národního výboru, protože do tří dnů byl kolotoč bez náhrady demontován a děcka mají po hehe.

 588. [716] O buzeraci a o likvidaci těch, kdo si jsou na svým. Když si někdo vydělá tak akorát na živobytí, tak je mu nutno přidat náklady a počkat, až se z něj stane klient sociálky.

 589. 719 A vytvořit z něj ovladatelnou hroudu, která se dobře oře a ještě lépe se do ní zasévá kdejaká magořina ve jménu peněz a moci těch, kteří mají pocit, že to řídí a hlavně to moc chtějí řídit.

 590. Já ti nevím, Honzo.
  Podníkání je definováno jako soustavná činnost za účelem zisku.
  Pokud někdo nemá zisk……není scopen ho dosáhnout…..

  On ten kapík vede sám o sobě k vylučování slabých z konkurenčního boje.
  Neexistuje právo na podnikání, ať se děje, co se děje. Ať je to výnosné, nebo ne.

  Svého času tu Pavel Kořenský uvažoval, že zlikviduje nějakou firmu, protože málo vynášela.
  Tuším 5% , nebo tak nějak.

  Pokud někdo málo vydělává, je, nebo bude klientem sociálky tak jak tak . Nevydělá si ani na svou budoucí penzi. Musí se mu na ni složit jiní. I na tu minimální.
  A vzhledem k tomu, že vydělává tak akorát na živobytí, nenašetří si ani mimo sociální pojištění.

 591. 718 Je obdivuhodné, co člověk vydrží, když mu fakt o něco jde.

 592. Jj. Jen jsem chtel upozornit, ze mimo dodatecne naklady, ktere uz kde jaka (shodou nahod, vetsinou postkomunisticka) zeme zna je Babisem zamysleny model relativne unikatni, navic obri skok (Slovensko provozovalo plne offline model nekolik let, nez si troufli opatrne zacit s prechodem na castecny online. My chceme po hlave do plneho… ).

  Dnes mam toho ale hodne, takze zatim…

 593. Petře, ale ono je to tak vždycky.
  Tomu, kdo něco zavádí jako druhý,třetí, čtvrtý vždycky zavedení něčeho trvá míň, než tomu prvnímu.
  Ledacos okopíruje, poučí se z chyb toho prvého, případně druhého.
  I v technice je tomu tak.

  Ono stačí vědět, že se to už někomu podařilo, i když s chybami.

 594. 721
  Budu Vám oponovat, Halladine – tak třeba paní, která má manžela vydělávajícího, rodinu zabezpečí tak akorát. Paní chce doma s dětmi zůstat déle, aby je nemusela dávat do útulků za tímto účelem zřizovaných a nějaká emancipace a kariéra je jí jako matce a manželce u pr. Chce ale také pomoci s vyděláváním, aby bylo na lehký nadstandard a třeba si chce vydělat i proto, aby si mohla platit ze svého sociální a důchodové a nepřijít tak o odpracované roky do penze. Peče tedy doma cukroví na živnosťák, pokryje tím své pojištění a ještě zbude na něco. A Bože, EET. Povězte mi, co jiného, než buzerace to je. Ta paní se na to vybodne, protože za to jí to nestojí, šoupne děcka do jeslí a – co Vám přijde lepší?

 595. I pokud někdo málo vydělává, platí minimální odvody, a to není pět korun.

  Varianta, že skončí na pracáku je horší oproti stavu „málo vydělává nebo nevydělává“ ve všech ohledech.¨

 596. NoName,

  nemohu si pomoct, ale vy ty malé živnostníky předvádíte jako pitomce, pro které existují jen dvě možnosti- bídně podnikat, anebo umřít hladem nebo žít ze sociálních dávek. Což je skoro to samé.
  nemyslím si, že tomu tak je.

 597. Není to to samé ani náhodou, je to třeba o sebeúctě…
  Ale jak bych vám něco takového vysvětlil ?

 598. 727 Halladine – svobodný život, sebeúcta, skromnost, zásadovost.

 599. Sebeúcta…

  Já nevím, jestli je to tak.
  Ten bídně vydělávající živnostník, kterého „položí “ eet si musí uvědomovat, že není samostatný.
  Že na něj doplácejí jiní… Protože platí málo do sociálních a zdravotních fondů. Že nepřispívá na penze svých rodičů, ani na zdravotní pojištění svých dětí, za které platí pojistné stát.
  A že v těch fondech na něj budou doplácet , i když bude v penzii….

  Moje sebeúcta by mi nedovolila jen se vézt……
  Ale to je jistě věc názoru…

 600. Když bude na sociálce, nebude přispívat vůbec na nic.

  Teď pošle na minimálních odvodech téměř 4000 Kč měsíčně, od státu nic nechce…

  Na sociálce nepošle nic, naopak, stát vysolí nějakých 8 000 za něho a na něho (minimálně).

  V čem je to lepší nechápu, ale nemusím chápat všechno.

 601. A když se tedy nechá zaměstnat za 11 500 hrubého a na rodinu bude dobírat kdejaký sociální příspěvek, ale bude bez starostí, to se nepoveze?

 602. Myslím, že bude přispívat víc, než jako živnostník, protože za něj bude platit zaměsnavatel.

  Mimochodem, daleko víc, než minimální plat už platí i v Penny nebo Lídlu.Už tam jsou nástupní platy kolem 14 000
  Minimální plat bere tak 3% zaměstnanců. …
  Fakt si o těch lidech myslíte, že jsou tak blbí, že na nic jiného než minimální plat nedosáhnou ?

  Vaše představy o tom, že někdo přestane pracovat, a půjde na sociálku by byly možné , kdyby ta sociálka umoˇžNovala bezstarostný život. Což tedy pravda není.

  Nehledě o tom, že tu sociálku vůbec nemusejí dostat. Sociálka spočte příjmy členů společné domácnosti, vypočítají průměr, a nedaj ani floka.

  Mám jednoho známého, velkého pravičáka, který tuším po 12 letech vypadl z volené funkce, a takhle dopadl.

 603. A pak, když se pokoušel dělat pána domu, tak to od syna schytal naplno.

 604. Chápu hokynáře, co účtujou z ruky do ruky a nechtějí EET. Někdy nechápu ty, co mermoocí museli mermomocí přejít na počítače a web, když stále funguje listovní pošta.

 605. Myslím, že bude přispívat víc, než jako živnostník, protože za něj bude platit zaměstnavatel.

  Zde je každá další diskuse zbytečná.

 606. Sabotér, taková hezká diskuse to byla!
  “ Spropitné, které si ponechá barman nebo číšník, nebude podléhat elektronické evidenci tržeb. Na svém blogu to v pondělí uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Je to součást naší kultury a vhodný způsob, jak ocenit obsluhující personál.“

 607. 767

  NoName, popíráte samotný fakt ?

  Víte, já vznešeným řečem o svobodě nevěřím. Většinou vůbec nejde o svobodu, ale o prachy.

  Maximálně o svobodu platit míň než by se mělo.
  A tu svobodu neplatit by měla jen jedna vrstva osob.

 608. Ale to je informace stará pár hodin, quivisi.
  A soudruh ministr jenom reagoval na nálady veřejnosti, jak má ve zvyku.

 609. 734 Nemyslím si o lidech, že jsou blbí, ale vím, jaké platy jsou u pásu, kde sedí řada ženských, které dělají jeden úkon. A dělají tam mnohdy ne proto, že by byly blbé, opravdu. Život je totiž strašně barevný!
  A neříkala jsem nic o přestání pracovat a jití na bezstarostnou sociálku. Zřejmě se míjíme.
  A skutečně vím, na základě čeho se počítají sociální příspěvky.

 610. Ale i ten nejobyčejnější živnostník odvede na sociálním a zdravotním téměř 4000 měsíčně…
  I když nic nevydělá. To je na zdravotním třeba o dost víc než „platí stát“ za své pojištěnce.

  Takže o neplacení není řeč. To je jenom taková debilní demagogická zkratka.

 611. 738 quivis
  a nemohl by alespoň připravit zákon, který spropitné ošetří, tedy katalog činností a maximálního rozpětí spropitného? Samozřejmě by se zavedla i evidence spropitného a hlášení finančáku aby to šlo překontrolovat. K tomu bude zapotřebí vytvořit nový systém, oddělený od daňových hlášení. Výběrové řízení na studii by mohlo při zrychleném přijetí zákona začít už koncem roku, výběrové řízení na studii vyhodnocení studie v polovině roku příštího, potom předimplementační příprava, nový odbor, posílení finančáků, koordinátor případného postihu, …,

 612. Dobrý den vespolek,

  ptakopysku, ty bys měl psát scénáře :D, tou příhodou ze života jsi mi prodloužil život nejméně o rok…

  Článek o nešťastném Dominikovi ve mně naopak vzbuzuje podezření. Novinář asi nikdy neviděl, jaké tlapajzny mívají dvanáctiletá batolata mužského pohlaví, že chudinky padají z prolejzaček… a matku možná mohli zbavit svéprávnosti, že kluka nechala prolejzat bez dozoru (možná by stačilo nebohého odebrat a předat do péče Bavernetu nebo tak něco). Osobně by mne zajímalo, co to nemehlo na prolejzlách tropilo, že si polámal obratle jak za krkem, tak nad zadkem… čumím oknem na prolejzačku od Kettlera, kterou manžel na zahradě zainstaloval pro dceru, tehdy předškolního věku (to ještě nebyly na plácku opodál prolejzačky obecní), a průmět trubek, po kterých i teď nadšeně s kamarády lezou, spíš odpovídá té lešenářské trubce… No, holt naše rodinka je taky z kadlubu „nešikovné se musí otlouct a když na to nemáš, tak to nedělěj, ty jelito“.
  Vzpomínka z Kalifornie – v městkém parku (městečko dost luxusní a tím pádem i velmi klidné a bezpečné) naprosto úžasných prolejzaček bezpočet, dokonce i se speciálním podkladem – něco jako hrubozrnná guma, takže žádné klouzající louže (ono tam i tak moc neprší) nebo vydupaná tráva až na hlínu; u všech cedule zvící krávy s pravidly používání (do kolika let dětí nesmí bez dozoru, jaká je nosnost apod.) a varování – nelezte na to, když slunce pálí (spálíte si pařátky).

 613. 744 Nebo chlastal s ostatními puberťáky na hřišti v podvečer rum, jsa ve dvanácti na to dospělý dost – a nějak to přepálili. Prej Barnevertet – tito hoši jsou namnoze dosti vyspělí na pracovní tábor!

 614. Vidím tam i další možnosti. V pokrokových zemích se uvažuje o zavedení bezpodmínečného minimálního příjmu pro každého. Spropitné je samozřejmě výběrově diskriminační a proto bych navrhl zavedení bezpodmínečného minimálního spropitného, které by platil plošně stát a to i dělníkům, rolníkům, pracující inteligenci, ženám na mateřské a důchodcům.
  Nechápu, proč by měli požívat výhod spropitného pouze číšníci, prodavači, taxikáři a ostatní gauneři.

 615. Jasně. Ženám na mateřské jo. A co homosexuálové, kteří na mateřskou (zatím) nemůžou ?
  Xenofobii a rasismus máte v krvi.

 616. Halaldine, kednoduchá úvaha, že živnostník do toho „holého živobytí “ zahrne i platby pojistného je asi nad Tvoje chápání. co? 😀 😀
  A není každej Kořenskej, aby zavíral firmu proto, že vynáší málo.

  Jsou lidi, který se tak prostě živí. ten zaměstbanec se taky veze, protože ty prachy za něj dovádí zaměstnavatel.

  Hele, ty Tvoje, respektive Mládkovy mantry o živnostnících parazitech už jsopu docela nuda. Ani za rozčilování to nestojí. jew to pbehraný a jsou to nesmysle. Život je jinej, než se píše ve skriptech z marxismu – leninismu.

 617. No, v každém případě se ta nehoda asi stala dosti jinak. Buď kecá kluk ( i když možná si po ráně do palice opravdu nic nepamatuje) nebo z toho chtějí něco trhnout.

  tedy, ne že by to byla sranda, takhle zlámaná páteř a docela věřím, že si užili svoje. Ale hledat viníka tam, kde není a snaha zhojit se na úrazu dítěte za každou cenu jaksi k soucitu a pochopení nemotivuje.

 618. „A tu svobodu neplatit by měla jen jedna vrstva osob.“
  Svobodu neplatit má akorát prezident, ten neplatí ani daně ani pojistný. vždycky jsem tohle opatření považovala za monarchistický přežitek, nehodný demokratického zřízení.

  Ale když ono bylo pravdoláskařům žinantní chtít něco tak přízemního jako daně po někom tak vznešeném jako tejich svatý Václac a pak už to tak nějakk zůstalo.

 619. http://psajtova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=543814

  A tak si nejdřív prostě vybuduju nějakou tu kariérní pozici, naučím se znakovou řeč, zaletím si na místa, kam se chci podívat. Možná si nechám plasticky spravit svůj naraženej nos, to ještě nevím. Co ale vím je, že nebudu mít dítě podle svého věku. Budu mít dítě až tehdy, kdy si řeknu: „Mám vedle sebe člověka, se kterým chci sdílet celý život. A jsem srovnaná s tím, že se můj život od základu mění.“
  A do té doby pardon, ale ne. Pro dobro moje, táty i toho budoucího uzlíku.

  Už druhý týden zuří na idnes boj o skutečně, ale skutečně samostatné ženy, které budou mít děti, až se budou cítit …

  No co na to říct … Dobře jim tak.
  Mám ve svém okolí několik takových. Chodili se dívat na místa, na které chtěli, navštěvovali letní filmové školy a chránili přírodu a hledali toho pravého…´
  Nepřeji slečně nic zlého, ale pokud takhle myslí ve 30, lepší to už zřejmě nebude.
  Se všemi důsledky.

 620. ševcová,
  myslela jsem to ironicky; chlastat zrovna nemusel, ale jak píše maYda – prostě kluk blbě spadnul, a matka se snaží najít a hlavně postihnout (?) viníka. Z mého pohledu je to prostě blbá náhoda – to se bohužel stává – a honit kvůli tomu zastupitele do třetího kolena je přeci pitomost.

 621. 752 chodili, navštěvovali, chránili, hledali …
  jste si jist že mluvíte o slečnách a ne duhových vílách s fousama?

 622. Duhová víla… to mi něco připomíná. Není to nějaký starší duet z LGBT pochodu?

 623. Se Vám lehce naváží do někoho, kdo se česky neučil a kdo ve svém jazyce nemá tento podivný anachronismus ohledně žen, protože zrušila jazyková reforma někdy v 50 letech ?

  Nicméně, můj příspěvek je GENDEROVĚ korektní. Protože i muži teď mohou toužit po dětech po 30tce. Nepodsouvejte mi Vaše xenofobní vidění světa, ano ?

 624. 753 pochopila jsem, nepodezírám Vás z příklonu k osvícené organizaci jako nejlepšímu opatrovníkovi dětí. Trochu jsem nadsazovala, ale známe příklady, kdy dva dvanáctiletí zbijou a okradou postarší osobu, už to nejsou dětičky, které jen tak (většinou) padají z prolézaček. Samozřejmě to mohla být blbá náhoda, za kterou ovšem těžko může být odpovědný zastupitel.

 625. To je vesele, kdyz se nekdo hada o danich a vubec netusi, jak jsou asi velike, jak se pocitaji a jak to asi vychazi…

 626. Víte, NoName, já taky nechtěla chlapa jen proto, že už mi je přes třicet a že je ode mně očekáváno, že se usadím a budu mít rodinu a tak musím brát , co je.
  A taky jsem si nechtěla mít dítě na to, abych si jeho prostřednictvím plnila svoje sny.

  Tak jsem se nakonec vdala v šestatřiceti, za třičtvrtě roku jsme měli první dítě a pět týdnů po mých čtyřicátinách druhý. Nemyslím, že jsem dopadla nějak špatně, naopak myslím, že líp jsem dopadnout nemohla.

 627. Ševcová ad 745 – nebo se jako zkušený kickboxer předváděl před holkama a chtěl udělat výmyk.A v momentě, kdy měl nohy vodorovně, špičkami nahoru, to neudržel a křápl naplocho na záda na zem.

  Halle, nezkusil jsi, nevíš o čem mluvíš.Být doma bez práce, na soc. dávkách je hrozné v tom, že nemáš co dělat. Kdežto když podnikáš, i když je to šul/nul, máš motivaci k životu. A stát to stojí výrazně méně, než když sedíš leta na sociálce. Kdo zaměstná chlapa po padesátce, ženskou se třmi dětmi, když v regionu je 15% nezaměstnanost.Zaplatí si z minimální mzdy dojíždění 100 km za prací? Zaplatí si z toho nájem bytu aby nemusel dojíždět?

  ZBOHATNE Z TOHO STÁT ??

  “ Protože platí málo do sociálních a zdravotních fondů. Že nepřispívá na penze svých rodičů, ani na zdravotní pojištění svých dětí, za které platí pojistné stát.“ Také ovšem neplatí na tunely, předražené zakázky a běžné rozkrádačky.A na to právě peníze chybí, protože to, co ty uvádíš jsou mandatorní výdaje.

  Jinak se ptám spolu se Šexpírem: není něco shnilého ve státě českém, když ministr financí oznamuje podmínky EET a jejich změny na svém blogu a v zákoně to není, MF se diví že 84% provozoven ještě není připraveno a nediví se , že nevydalo závaznou technickou specifikaci a zákon jasně definující co a jak, podle které by se ty provozovny mohly připravit??

  To si jako teď má opatřit třeba za 50 000 HW a systém, propojující sklady, kuchyni, číšníky a účetnictví, aby se v listopadu dozvěděl, že jeho systém nevyhovuje systému MF (třeba proto, protože neumí Excel 2007 😉 ) a že si musí opatřit jiný, kompatibilní?
  To není vtip, to je např problém jednoho velkého řeznictví v AT, dvoje jatka, výrobní závod a asi 4 prodejny… majitel do toho vrazil snad 200k € a byl na to patřičně hrdý.PO zavedení registračních pokladen (off line!) mu MF sdělilo, že se s tím může dát jí vyfotit, a že musí používat systém určený MF.
  Zatím, než to celé zavře,protože ty peníze znovu nemá, se prý zkusí s tím MF soudit.

  U nás to nebude jiné. A tom , že telefon bude tisknout účtenky, opravdu nejsem přesvědčen.
  Kromě toho už se tři dny potýkám s tím, že velmi vypadává internet a chvílemi není ani mobilní signál.Představa, že mám na place 50 hostů, kteří chtějí platit, není úplně růžová.

 628. MaYdo, tady přece nejde o to, že je to individuální, ale o trend. Že se to povedlo Vám neimplikuje, že se to povede každému.

  Příroda se oklamat nedá.

  A že pokud to nevyjde,tak je to riziko, které jsou dotyčné dámy ochotné nést ? To píšou teď.

 629. Sumavaku, viz ma 2346 v minule hospode. Ale who cares… 🙂

  Jestli to bude jako s kontrolnim hlasenim, prvni pouzitelna specifikace vyjde mesic pred spustenim a nasledne se 4 krat „upresni“…

 630. 762 V pětačtyřiceti začnou kolečko po inseminátorech, za těžké prachy se to podaří, rizikové těhotenství s různými zákroky za další těžké prachy bude následovat, nikomu to nepřeju, ale neduživé dítě bude potřebovat další péči a v jeho deseti letech začne matka už – marná sláva – být unavená, nestíhat nejen fyzicky. Výjimkám čest a přání všeho nejlepšího.

 631. 763-Centrální úložiště receptů se rozjíždí už 5 let, a ještě stále není pořádně rozjeté.
  Dokonce to někdy vypadá, že za chvíli dojede.

 632. Sumavaku, vzhledem k tomu, ze odpovednost za doruceni uctenky je na platci dane, tak to vubec fungovat nemusi. Ba primo naopak 🙂

 633. Dnes vynikajici Macek. Jak o „nahodne“ uprave podminek vyberoveho rizeni kvuli Slachtovi, tak o tom, jak dane pojima Babis. To si dovolim ocitovat…


  Největší tuzemský výrobce biopaliv Preol loni vydělal 336 milionů korun, celý zisk v dividendě vyplatil mateřskému Agrofertu. Na splatné dani z příjmu právnických osob odvedl do státní kasy pouhých 382 tisíc. Tedy téměř tisíckrát méně, než kolik činila zmíněná dividenda, zjistil časopis TÝDEN z výroční zprávy společnosti.

  Jak je takový nepoměr možný? Firmě to umožnily velkorysé investiční pobídky, díky nimž mohla uplatnit obří slevu na dani. A nejen letos. Do roku 2019 by tak mohla získat více než 600 milionů korun.“

 634. Zase musíš vidět Šumaváku i výhody EET. Když už to budeš mít a budou Ti brnknutím prstu vyjíždět účty a všechno se samo posílat a zpracovávat, mohl by sis klíďo pořídit i malý konibar se základním občerstvením. Buřt, červená limonáda a kofola, rum, zelená, nanuk a oplatky. Už by ti to o moc víc času nezabralo …

 635. 769-no a tohle právě musí doplatit ty kadeřnice a obuvníci, které okrádají Halladina o penzi.

 636. NoName, coz vrha uplne jine svetlo na Babisovu snahu maximaliyovat vzber dani neyavisle na cene a skodach 🙂

 637. TAk něcio za něco, NoName. Fakt je, že jsem z toho nedělala trend, mezi vrstevnicemi jsme byla do jisté míry bílá vrána a ani kdyby tehdy byly blogy a fejsbůky, tak vy)ybch to na veřejn ostineřešila. Fakt je, že primární důvod byl, že nějak dlouho nebyl na obzoru chlap, s kterým by bylo možno takový dobrodružství jako zakládat rodinu, podniknout.
  A taky takovej, kterej by byl ochotnej se do toho pustit zrovna se mnou.

  Pokud jde o ty holky – jejich volba. Každá volba má svoje důsledky.

 638. Nevím, MaYdo, zda je o volbu nebo pózu.

  Ale ano, je to jejich věc.

  Já jenom píšu, že mám v okolí pár takových. Ještě před pár lety opovrhovaly (heč, skimici) všemi těmi maloměšťáckými zvyklostmi, jakými jsou manželství, děti, společné bydlení, trapné výlety do ZOO, o megatrapnostech jakými je grilování nebo mytí auta nemluvě. Cestovaly po světě a četly fakt husté intošské knížky a věděly o skutečných, moderních vztazích víc než celá vesnice.

  No a dnes se rády k nějakému grilování aspoň občas vnutí, aby aby aspoň jeden víkend nebyly samy. Chlapy si totižto rozebraly ty hloupé v mladosti a pokud je náhodou néjaký volný, proč by si vybral 40tnici, která pořád věří na zázraky, když může mít o 15 let mladší verzi v té samé mentální výbavě ?

 639. V každé době určitá část populace zůtávala mimo hlavní trend – ať už z jakéhokoliv důvodu.Někdy bylo důvodem chybějící věno, někdy zklamání, často asi homosexualita. Vždycky byly staropanenské tetičky či zatvrzelí staří mládenci a nikdo to neřešil.
  Jenom tahle doba z toho dělá vědu!

 640. NoName, kdysi jsem tu popisoval situaci z pražských staroměstských vináren konce šedesátých a začátku sedmdesátých let. Občas jsme seděli v blízkosti intelektuálních slečen některých humanitních studií. Plno řečí, ale když se nakonec ožraly, tak nám brečely na ramenou, že kdyby si je někdo chtěl vzít, tak by se na všechny ty kecy vykašlaly a vdaly by se a měly děti. Ono to přetrvalo dodneška.

 641. no jo, NONAme, fakt je, že já jsem manželstvím, rodinou a dětmi nikdy neopovrhovala. Jen mi na tochyběl správnej parťák.
  Inťošské knížky mně nikdy nebavily, po světě se tehdy moc cestovat nedalo a vztahy byly staromódní. Když kluk holku zbouchnul, očekávalo se, že ji pojme za choť a obvykle tak učinil.

 642. 778 Já se ale obávám, že tyto dívky, které si pak ze zoufalství vezmou posledního, co zbyl, jakmile saturují svoje přirozené potřeby, začnou být nespokojené, zejména když onen nedostačuje intelektuálně, začnou z něj dělat vola.

 643. 775 NoName
  proč by si vybral 40tnici když může mít o 15 let mladší.
  A co když je třeba šedesátiletej rozvedenej, na 25tiletou nemá prachy a třeba už ani náladu, proč by se nemohl zakoukat do někoho s kým může u krbu rozvážně rozebírat Marcela Prousta a Augusta Villierse de l’Isle-Adama?

 644. To přetrvá vždycky. Některý holky takový prostě jsou.

  Moje matka měla takový staropanenský tetičky dvě. Svobodný sestry mojí babičky, bydleli s nimi v jednom baráku. Ale tam byl ten svobodnej stav danej asi tím, že to byly učitelky bez věna.

 645. 782 učitelky! Nebyl nedostatek věna jen výmluvou?

 646. skimici 783,
  za císaře pána se učitelky vdávat nesměly vůbec! A pokud se vdaly, nesměly provozovat učitelství!

  Holt, navzdory tvrzení feministek, křesťanská společnost uznávala, že ženská má s rodinou fůru práce, která jí zabere hodně času a tak už nemá kloudně čas, zabývat se naplno něčím jiným.
  Naopak dnes se očekává, že žena hravě zvládá obé a navíc je ještě sexy a okouzlující, aby v noci mohla oblažovat mužíčka a za tím účelem pilně studuje sexuální příručky, Kámasútru a jinou vzdělávací literaturu.
  Tak teď nevím, kdo ty ženský vlastně diskriminoval? 😀 😀

 647. teda to jsou mi problemy 😮
  co na to elity ?

 648. 785 Rputi
  to je nelogické. Kdyby se učitelky nesměly vdávat tak by neměly děti a tedy by učitelky během několika desítek let nadobro vymřely. Dnešní zkušenost tomu ale nenapovídá.

 649. 781 – souhlas. V běhu času jsem zaznamenal i takové případy. Chlap dřel, vydělával a staral se, ona mu dávala najevo, že je absolventka vysoké školy.
  I dnes jsou takové slepice, pokud bych mohl částečně reagovat na 785. Podle ženských časopisů by naopak chlap měl zabezpečit rodinu a po návratu domů obskočit manželku, vyvést ji do společnosti a nejlépe na nějakou VIP party, kde je nějaký ten umělec.
  Většinou to ti chlapi nezvládnou, protože finančně zabezpečit náročnou ženu mu zabere čas od rána do večera. Milostivá mezitím z nudy začne zvát domů kondiční trenéry a jiná žigolata. Zase nic nového pod sluncem.

 650. skimici 787,
  Za císaře pána a jééého rodinu… mtata mtata.. 🙂

 651. Aspoň někdo má rozum!

  …Krajský soud v Českých Budějovicích vrátil státnímu zastupitelství případ Martina Konvičky. Ten podle žalobce svými výroky podněcoval k nenávisti vůči islámskému náboženství. Případ nejprve vrátil státnímu zastupitelství českobudějovický okresní soud. Žalobce si však proti tomuto rozhodnutí podal stížnost k vyšší instanci. Krajský soud však stížnost zamítl a případem se nyní bude znovu zabývat policie, řekl státní zástupce Josef Richter, který kauzu dozoruje…
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/pripad-konvicka-se-vraci-statnimu-zastupitelstvi_394329.html

 652. martine TT
  v dobe kterou jsi v 777 zminil se jeden soused – takto technik od kapely (tahal tam bedny) – vypravoval do Slavie lovit mladistve intelektualky vyzbrojen tlustym svazkem M.A.Preston: Fyzika jadra. Tvrdil, ze uspech je zarucen.

 653. Tož u těch mých pratet to byl fakt hlavně nedostatek věna. Prabába se vdávala vysoko přes třicítku a v tu dobu měla prosperující firmu a vyděláno na barák.
  Vlastně byla taky učitelka, ale protože pořádala kursy mlékařství jako soukromá osoba, měla nějaký nařízení císaře pána na háku. Muž někde vyhrabal nějaký její cestovní deník, z kterého bylo zřejmé, že když porodila dědu, dala si pauzu cca tři měsíce a pak nadále jezdila po vlastech českých přednášet, jak dělat sejry.

  U těch pratet možná hrálo roli i to, že manželství rodičů nebylo zrovna moc šťastné. A nejstarší bratr zůstal svobodný, protože podporoval matku a mladší sourozence a tak nějak nezbylo na to, aby založil vlastní rodinu. Ale třeba ho taky nikdo nechtěl nebo se do chomoutu nehnal, kdo ví 🙂
  Ale v rodině bez živitele ( pokud se tak dal nazvat ten karbaník a sukničkář) se tak nějak očekávalo, že tu roli převezme dospělý syn.

 654. No, já bych řekla, že ono je to fifty fifty.
  Zajisté jsou chlapi, kteří dřou a žena jen frflá, protože ona má přece vysokou školu a není s ničím spokojená.
  Ale jsou taky chlapi, kteří se zrovna nepřetrhnou, od ženy očekávají výkonnost a servis služek a vzhled modelek a taky nejsou s ničím spokojení.

  Některý lidi se prostě pro manželství nehodí, nejsou dost zralí, nejsou ochotni přistoupit na kompromisy, které takový vztah nutně přináší, jsou sobečtí, neodpovědní a bezohlední. A nemá to co dělat s pohlavím, jsou takoví chlapi, jsou takové ženské.

  zajisté by bylo ideální, kdyby se tihle brali mezi sebou, ať se požerou navzájem, ale často je to naopak, ti sobci vyhledávají ty obětavé a odpovědné a ti na ně letí. Jó, komu vášeň v srdci hárá…..

 655. „… vypravoval do Slavie lovit mladistve intelektualky vyzbrojen tlustym svazkem M.A.Preston: Fyzika jadra. Tvrdil, ze uspech je zarucen.“

  Fakt? Já bych řekla, ře mladé intelektuálky se štítít čehokoliv, co páchne přírodní vědou a materialismem. Nebo se mýlím a to dílo nemá s jadernou fyzikou nic společného?

 656. 785 maYdo
  ad jádro – zrniny, pokrutiny… Která … by odolala?

 657. O.T. četl jsem, že v Milwaukee nějaký černošský policista zastřelil černocha se zbraní
  Přesto nastaly protesty a demolování atp
  O tom městu jsem nic nevěděl a říkal jsem si, že má osvícené vedení, že zaměstnává afroameričany v policii.
  Když jsem se ale koukl na sčítání lidu, tak by měl být policistou vlastně každý druhý …
  https://www.census.gov/quickfacts/table/RHI125215/5553000,5551000,55

  Dušane, jak se z toho města mohlo stát takové gheto??? Bílých neafroameričanů a nehispánců 37 procent a ztoho většina němců a poláků, jak jsem pochopil z jiných odkazů …

 658. (761) „Představa, že mám na place 50 hostů, kteří chtějí platit, není úplně růžová.“ – Takovou představu Ti nezkurví snad ani Bureš, horší by bylo,nemít tam ani nohu. A pokud by to byly Holanďanky, tak snad nebudu v Burešově žoldu, aby Tě práskly.

 659. NoName 799,
  nejen to! 🙂

  Přepokládám, že se jednalo o tichého, jemného Belgičana s psychickými problémy.

 660. A už ani na Hrad nechodťe (díky MFDěs budou kontroly ještě důkladnější):
  MF DNES účinnost kontrol testovala. Pistoli pronesl reportér hlavní branou u pasu, dlouhý nůž měl jeho kolega volně v tašce. Policisté ho nenašli, ač do otevřené brašny nahlédli.

 661. Nejde o pistoli nebo nůž. Nejdůležitější jsou trencle! 😛

 662. 798

  Aby chtělo platit najednou 50 hostů,muelo by jich být v sále alespoň 300.
  Jinak na prosto nepravděpodobné.
  A na tak velkou stodolu asi někdo opravdu nebude mít jednoho pingla.

 663. Mám Milwaukee docela rád, ale stalo se obětí strojírenské deindustrializace. Navíc tam už sto let vládnou Demokrati. Ten malér se stal v černoškém předměstí. Už jsem o tom dvakrát mluvil na ČRo

 664. Dobré ráno vespolek,

  ke včerejší děbatě o hledání „toho pravého“ – nějak mi uniká, proč ho dotyčná či dotyčné hledají tak pozdě – přeci nalezení partnera a početí potomka může být časově odděleno – a i ty zmiňované aktivity (cestování či učení se znakové řeči) se dá provozovat v páru… No, je to každého svobodná volba.

 665. 806
  Protože žít singl a bydlet v mama hotelu s federální ledničkou a dalšémi službami od maminky je pohodlnější a lacinější než shánět vlastní byt, po jehož úhradě už moc peněz mladému nezůstává.
  Navíc mladí mají často pocit, že nikdy nezestárnou , a tedy hafo času na něco takového,jako život v páru.
  A navíc dífky v rámci emancipace dlouho netoužej po tom , pověsit si na krk nějakýho chlapa, kterému by bylo třeba prát špinavé fusekle a spoďáry.
  A pokud se jeden neožení ,či nevdá , dokud je mladej a blbej, tak později už je to problém,;-)

  Moc přemejšlí, a opravdových princů či princezen na bílém koní je nedostatek ! 🙂

 666. Dobré ránko!

  „Naposledy se ptám, kdo to hodil?“

 667. Ad singl

  Já jsem to na NP poprvé napsala už před 16 lety, v souvislosti s varováním před „moderní výchovou“.
  Jestliže rodiče vychovávají dítko způsobem, že „má právo“ a „ono rozhoduje“, že aby se svobodně rozvíjelo, úplně tím zlikvidují jeho normální vnímání světa okolo sebe a vychovají tvora neschopného spolupráce a neschopného soužití.
  Jestliže je někdo je přesvědčen, že soužití „je o tom, aby bylo po jeho“, tak to logicky nemůže fungovat. A když se takoví sejdou dva, zraje situace na „domácí zabijačku“!

 668. 811
  A když se náhodou najde rodič , kterej se snaží držet dítě v rozumných mezích, tak ve srovnání s většinou jiných rodičů vypadá jako beznadějnej zpátečník a tyran, dítě to bere úkorně, a z rodiče se stává úhlavní npřítel …….
  Nějakmi připadá,že za komoušů to bylo jednodušší .

  Měli to promyšlený.. Dítě se zbavilo rodičů jen když se oženilo či vdalo. A dítko k tomu napomohlo.
  A teď ze mě udělejte zarytého nepřítele demokracie ! 🙂

 669. Halle 812,
  to z komoušema, aniž s jakýmkoli jiným politickým zřízením, nemá vůbec co do činění.
  To souvisí ,s rozvinutou sociální inteligencí, která se, stejně jako jiné druhy inteligence musí kultivovat a pěstit.
  Pokud se toto v útlém dětství zanedbá, je jakákoli snaha o pozdější nápravu velmi obtížná a výsledek diskutabilní.
  A z člověka vyroste „sociální mrzák“, který je nadosmrti přesvědčený o to, „že svět je zlej, nikdo ho nemá rád a všichni mu ubližujou.“
  Tzv. svobodná výchova nevede ke štěstí člověka, ale k doživotnímu pocitu křivdy!

 670. Rputi,

  ale má ! Jednak za komoušů byla větší kázeň , na udržování pořádku stačilo o dost míň policajtů, než je dnes, ale pokud se jeden oženil či vdal , měl dítko , šance na získání vlastního bytu byla veliká, a přitom to finančně nebyl problém. Alespoň ne velký.
  Byly novomanželské úůjčky, za kteých se dal jakž takž zařídit byt, po mateřské jedna měla jisté pracovní místo atd atd.
  Dnes si mladí musí vzít hypotéku, anebo platit dost velkej nájem, a s koníčky a cestováním maj utrum. ATD. atd.

 671. Halle 814 !!!!!
  Kdes to žil, prosím tě ???????

  „…šance na získání vlastního bytu byla veliká…“
  Kulový!
  Lidi se tísnili s babičkou a dědečkem v dvoupokojovém bytě a šance se odstěhovat byla jen na Mostecko nebo Havířov a jít dělat do dolů! Nějak ti slábne paměť!

 672. 816
  A vychovávalo se tak, jak se vychovávalo „odjakživa“, takže to opět nemělo se socialismem nic společného!
  A dětičky papalášů byly nemlich stejná zlatá mládež jako ty dnešní!
  Je to způsob výchovy!

 673. Dobré zas ráno… K diskutovanému tématu z dnešního Macka:
  „Vox populi, vox Dei:
  Bývaly doby, kdy patřilo k bontonu, že muž musel mít stálý příjem, bydlení a teprve se mohl oženit a přivést na svět potomky. A pak pilně pracoval a šetřil na doby nenadálé nouze. Dnes se ti nezodpovědní nejprve množí, a pak táhnou tam, kde jsou ti, co pilně pracují a šetří a chtějí se dělit. To je takový komunistický přístup: aby se měli všichni stejně, tak se to těm schopným a pilným sebere a rozdělí se to mezi lemply a lenochy.“

 674. 2 Rpuť ad 816 – ad “…šance na získání vlastního bytu byla veliká…” – ale jo… Když měl někdo rudej řidičák, tak nějakou tu šanci měl… Nebo když to podepsal zelenejm mozkum či policajtům… Ale když se člověk chtěl živit normální prací, z komančů mu bylo na blití a navíc měl nějakou tu vysokou školu, tak musel být příkladně potrestán a šance na byt byla mizivá.

 675. Rputi,

  já vycházím s vlastních vzpomínek 🙂
  Už jsme měli dceru, a dostali jsme dekret na byt. Čtyřpokoják. On to byl vlastně náš druhej. Nejdřív jsme dostali byt 1+1 po narození dcery jako dočasné řešení.
  Kvůli povolání to nebylo, Zájemců o zubařské místa v TN bylo hafo, a nebyl důvod je preferovat.
  Jen jsme ten byt dostali později – 6 poschoďový panelák s 5 byty na patře na sídlišti začal ujíždět, museli jedno křídlo demontovat, nasázet tam piloty a sestavit znovu. Když jsme se nastěhovali, byl barák plnej mladých párů. Asi ty pilotáže udělali dobře, ten barák dodnes stojí.
  Nic nevím o tom, že bychom někoho upláceli. Měli jsme na oddělení jednu sestřičku, svobodnou matku, dostala byt ještě před námi.
  Ale jistě, situace byly v různých místech různé, a asi se nedá zevšeobecnovat. Takže couvám od svého tvrzení.:-)
  V Praze to asi bylo jiný, tam byl velkej přebytek náplav, a s byty byl problém.

 676. Jinak – po síti koluje takovej nostalgickej blábol, jak se lidi za komančů měli dobře – a tam tyhle blbosti jsou. Jak každej hned dostal byt a výhodnou novomanželskou půjčku atd. atp. Psal to asi nějakej blbej komanč, blbej proto, že se včas nezařadil mezi ty správný kluky a holky, co spolu mluvěj a co se postaraj, ať už si říkaj ČSSD, ODS, KDU apod. Zloději jeden jak druhej… A těch keců kolem toho – o boji s kmotry a s krupicí – a přitom kradli, ani poledne nedrželi. No, ti se holt zřadili včas.
  Jak že to říkal ten Masaryk? Nebát se a včas si nakrást?

 677. S těmi byty možná pravdu nemám, ale tu novomanželskou půjčku, úročenou 2% , s odpisem dva tisíce na první dítě a 4000 na druhé ( pokud si pamatuju) fakt dostal každej kdo požádal do určité doby po svadbě.
  My ji měli.

 678. Novomanželské půjčky se dále měnily, největší boom zažily v 70. letech 20. století, v době „baby boomu“. Tehdy je získaly přibližně ¾ novomanželů. Úvěr byl až 30 tisíc Kčs, tedy asi 1,5 násobek ročního příjmu. Přepočteno na dnešní platy se jednalo o téměř půl miliónu dnešních korun. Ke každé půjčce museli mít žadatelé ručitele, obvykle příbuzné.

  Úroková sazba byla 1% na pořízení bytu, nebo 2,5% na jeho zařízení. Po narození dítěte se dluh snižoval o 2 tisíce korun a doba splatnosti prodloužila o rok.

 679. Halle 523,
  jistě – ty půjčky byly náramné, jenže stát na ně neměl !!!
  A zadlužoval se nemlich stejně jako „socialistické“ státy dneska a nakonec na to socialismus dojel. Stejně jako na to dojede Evropský svaz socialistických republik. Tentokrát to ovšem bude horší… Fakt jsem netušila, že to zažiju 2x … není o co stát!

 680. Rputi,
  Zadluženost státu byla tehdy docela nízká. Teoreticky nebyla žádná, protože dluhy Československa byly teoreticky vyrovnány pohledávkami v zahraničí, až na to, že ty dlužníci ( rozvojové země moc nesplácely.
  Ale pamatuju si vyjádření V. Klause o tom, že naši komouši ( na rozdíl třeba od polských i jiných) se chovali ekonomicky rozumně, a dluhy nesekali. Ne v neúnosné míře

 681. ještěže je halladin takovej mladej, jinak by s dojetím vzpomínal i na koncentrák jak tam každou sobotu dostal zadarmo teplou polífku.

 682. (815)“ ale pokud se jeden oženil či vdal , měl dítko , šance na získání vlastního bytu byla veliká, a přitom to finančně nebyl problém.“ – jo, pokud byl náplava třeba do Prahy, nejlépe i komunista a dostal „podnikový“. Jinak, družstevní výstavba nebo vhodně umřetý příbuzný, ke kterému se člověk včas nahlásil. Vaše tvrzení platilo snad jen s hodně dobrým známým na OPBH. A to ani nemluvím o tom, že mně připadá pořadí byt, dítě logičtější, než dítě, byt.
  (824) Československo nebylo moc finančně zadlužené. Ovšem, co nebylo finančně, to bylo morálně. A technicky.

 683. Pane Neumanne ,

  co naděláte s pravdou.. My tu půjčku měli.

  A ještě bylo prémiové spoření mládeže – tuším do 30 let.

 684. Existovalo něco jako vnitřní dluh, Halladine … Na infrastruktuře třeba.
  A ty výhodné půjčky (jak mladomanželské, tak na baráky) existovali relativně krátkou dobu, nejvíc v 80. letech.
  Měl ji třeba i můj stávající soused. Na stavbu baráku.
  Kdyby jim předtím vśechno nesebrali, nemuseli mu pak dávat půjčku.

 685. Nj, hlavně ten „singl“ fakt nesouvisí se společenským zřízením!

  Ale jednak s výchovou a jednak s všeobecnou feministo-genderovou zblblostí na téma, že nejdřív si jedna musí užít a udělat karieru a na starý kolena, když usoudí, že už si dost užila, tak začne koukat, kde zbyl jakej trubec na oplodnění.
  Problém je, že zbudou opravdu jen ti trubci či zavilí singlové…

 686. NoName, jistě že byl vnitřní dluh , i na té infrastruktuře . Myslíte, že už není ?

  Rputi,

  jistěže souvisí s ekonomickými podmínkami, které ten, či onen režim vytvoří nebo nevytvoří třeba i pro ty mladé.
  Protože to, že biologické podmínky pro pořizování rodiny jsou nejlepší v době, kdy ještě mladí nemají moc peněz,protože jejich profesionální kariera teprve začala, nezměníte.
  Ve 40 už ti mladí budou zazobaní , ale to už na plození dětí není nejlepší čas.
  Ale samozřejmě, nejen ekonomické podmínky.
  To společenské prostředí a důraz na individualismus ale jistě hraje velkou roli.

 687. Byty: ono to bylo nekdy az komicke. Bratr jedne me zname byl zednik s manzelkou, jednim ditetem a v Praze. Ac zednik, nemel na byt valnou nadeji. Lec narazil na mazaneho kadrovaka, ktery mu poradil. A tak dotycny zednik odesel od firmy kmasi k Benesovu do JZD starat se o nemohouci babicku. Pak odesel do Prahy v ramci organizovaneho naboru (byl pocatek 70. let) a byt obratem dostal. Ostatne otazka prideleni bytu byla kdy, kde a kdo. Pamatuji se, jak mi bylo kdysi nabizeno misto v Ostrave a na poznamku, ze finance jsou pekne ale kde budeme bydlet padla odpoved, ze mi mohou nabidnout 3+1 ihned nebo 4+1 za pul roku. Na druhe strane znam okresni mesto, kde se „z verejne vystavby“ nepostavilo 20 let vubec nic a i aparatnici OV KSC tam denne dojizdeli z blizkych obci.

  Stran zadluzeni CSSR to jiz komentoval AeroKarel /827/, tak jen strucnou poznamku. Vite co byly TOZy? Trvale se obracejici zasoby. A jenoho dne provozni finance na TOZy stat sebral a na mirny urok je podnikum zapujcil. Jsem zvedav, kdy se necim podobnym Babis inspiruje.

 688. 830

  nejvíc v 80. letech.

  No a pak už bylo po socíku.
  Jinak ty novomanželské půjčky byly už po 1948

  Málo se ví, že první byly poskytnuty již v roce 1948 jako pomoc v řešení bytové situace mladých lidí. Výše půjčky byla až 7 200 Kčs. Pro srovnání, jednalo se asi o polovinu tehdejšího průměrného ročního příjmu. Tedy ekvivalent dnešních asi 150 tisíc korun. Půjčka byla sice úročena sazbou 3,5%, ale po narození prvního dítěte se úrok rušil a navíc se snížila jistina půjčky o 1/6.

 689. 833

  A jenoho dne provozni finance na TOZy stat sebral a na mirny urok je podnikum zapujcil.

  To udělal Klaus, úroky vůbec nebyly nízké, a firmy se dostaly do problémů.
  Situace vznikla prý tím, že stát kdysi vytáhl z podniků téměř celej zisk na úhradu stavby jaderných elektráren.
  Nakonec se ty úvěry dostaly do Konsolidační banky.

 690. Argumentovat půjčkami na bydlení v roce 48 je trochu debilní, nemyslíte Halladine ?
  V tom roce a po něm spoustě lidí bydlení sebrali, případně přidělili zdarma celu.

 691. 835

  Pardon, nepřesné vyjádření.
  Stát za socíku opravdu peníze firmám vzal a poskytl nízce úročené úvěry.
  Po sametu se z toho udělaly normální komerční úvěry.

 692. ty TOZ byly převedeny na krátkodobé úročení po revoluci tuším za ministra financí z ODS

 693. Halladine, do roku 1953 a měnové reformy byly měsíční příjmy kolem 3-5000. Teprve po přepočtu 1:5 klesly na stokorunové hodnoty. Kde jste ten údaj o ročním příjmu kolem 15 000 sebral? Sestry na příklad braly kolem 3000, po reformě 600 Kčs. Pamatuji si to dobře, protože svou první výplatu jsem brala v červenci 1953.

 694. NoName

  žádná debilita , ale přesnost.
  Vy jste napsal „A ty výhodné půjčky (jak mladomanželské, tak na baráky) existovali relativně krátkou dobu“
  Což není očividně pravda.

  Mimochodem, většině těch,co tu půjčku dostali, stát nic nevzal, protože jim nebylo co vzít.
  Neměli ani fabriky, ani nemovitosti. V době , kdy se bralo, ti , co dostali půjčku ani nebyli na světě, (ti z těch 80 let)

 695. 2 NoName ad 836 – inu, práce obecního blba je těžká a nevděčná… Ty kurvy lidi si totiž občas i pamatujou…

 696. Z mého pohledu je to debilita, argementovat půjčkou na bydlení v době (rok 48), kdy stát vzal bydlení nejenom „majitelům fabrik“ , ale třeba i spoustě obyčejných venkovanů („kulaků“).

 697. 844

  Načež si ti vyvlastnění kulaci houfně brali v 80 letech novomanželské půjčy ?

 698. 845

  Nebo si ty půjčky brali hned po rozkulačení v roce 1948? Šlo o úplně jiné okruhy lidí.
  Není žádná souvislost mezi rozkulačením a půjčkami.

 699. Tak to je fajn, když šlo o úplně „jiné okruhy lidí“.
  BTW, jak to bylo s podporou bydlení mladých za Hitlera ? Nemusí být nutně vśe jenom negativní, že ano…

 700. (834) Tak už od roku 1948 bolševík řešil bydlení a byty pořád nebyly.
  A po zrušení bolševíka a regulace nájemného najednou jsou a hypotéky také. Kdo by to byl řekl … 😛

 701. Píni měšťanostové byli vždycky povznesení nad obecní blby

 702. Kurnikšopa, to byla za socíku dobře, to se nám to žilo! Korýtka plná – teda vybrat co do nich se moc nedalo – bytů přehršel- když ne v bytových domech, tak to jistilo přikázané nájemné – a k tomu novomanželské půjčky. Akorát ten plot – viditelný na hranicích, neviditelný všude kolem …
  By mě zajímalo, jak byly koncem sedmdesátek a na počátku osmdesátek vybaveny ordinace, nemocnice, továrny v porovnání s těmi na druhé straně plotu.

 703. Prostredky na TOZy neznarodnil Klaus, to jen tak na okraj. Pred rokem 89 byly normalne uroceny. A tak to vetsine podniku nevadilo. (Ovsem nekterym to vadilo pomerne znacne.) Ovsem kdyz uroky po roce 90 rostly tak to bylo na povazenou. Jiste, zatracenej Klaus, ovsem kdyby ty penize nesebrala ve svuj prospech Strougalova vlada, tak cely problem nenastal.

 704. Dobré ráno,

  “ Jak každej hned dostal byt“

  to má bejt vtip?

 705. 847 – jo, také rekreace pracujících byla – třeba u moře ještě teď stojí rektreační areál. A kdo nechtěl pracovat dobrovolně nebo se nevhodně narodil nebo si myslel cosi jiného než vedení státu připouštělo, ten se rekreoval v zařízeních s nápisem Arbeit macht frei nad vstupní bránou.

 706. NoName – v ramci boje proti burzoazii provedl rezim tzv. akci B – vystehovani burzoazie i „burzoazie“ z velkych mest. Pokud mel vystahovany trebas chatu, bylo mu hej. Jinak skoncil treba na vymenku na statnim statku Pak se houfne provadelo tzv. administrativni rozdelovani bytu kamz byly stehovany potrebne rodiny. A tak koncem 50. let byla Parizska ulice v Praze dosti cikanska, zatimco v rozdeleneych bytech burzoustu na Vinohradske – tehdy ovsem Stalinove – bydlivali svetsti.

 707. Jo, hypotéky jsou, a lidi, co je nezvládají splácet taky…..

  A výstavba bytů za rok…

  v 60-tých letech se již větši-
  nou postavilo více než 50 tis. bytů za rok. Trend růstu objemu bytové výstavby pokračoval i v následujícím desetiletí, kdy
  dosáhl svého vrcholu. V 70. letech 20. století se dokončovalo více než 80 tis. bytů ročně, z toho se v roce 1975 dokon-
  čilo téměř 100 tis. bytů. Intenzita bytové výstavby tehdy činila 8–9 bytů na 1 000 obyvatel ročně a výrazně převyšovala hladinu výstavby ve většině zemí Evropy

  V roce 1990 sice bylo
  zásluhou příspěvku na výstavbu rodinných domů zahájeno 61 004 bytů proti 55 965 bytům v roce 1989, avšak již v roce
  1991 byla zahájena pouhá šestina tohoto počtu. V dalších dvou letech se počet zahájených budov ještě dále snižoval.
  V roce 1993 tak bylo vydáno pouze 7 454 stavebních povolení,

  Etapa postupného oživování zahajované bytové výstavby po roce 1993 měla svůj první vrchol v roce 1998, kdy bylo
  zahájeno 35 027 bytů (3,40 bytů na 1 000 obyvatel). V dalších letech dochází k postupnému snižování počtu zahájených bytů až na 28 983 v roce 2001.

  Atd atd Ve skutečnosti se staví mnohem méně bytů ročně než za socíku.

  Koukněte statistiku ČSÚ do roku 2012, str. 3, levé dva sloupce.
  https://www.czso.cz/documents/10180/20533754/text.pdf/128a7d50-c011-4171-a125-21cf9a77ec70?version=1.0

 708. Fujtajbl poránu,
  koukám, že Halladin jede naplno! Ale to bude jenom zbytkáč po narozkách.
  Sice se zpožděním, ale přece – Halle jestlis měl fakt ty narozky, tak všechno nejlepší a hlavně zdraví!

 709. Halladine, kolik případů, kdy půjčky za socíku musel splácet ručitel, znáte? Já, jako tehdy mzdová účetní a posléze ekonomka výrobního provozu, docela dost. Jen se o tom nepsalo v novinách, nemluvilo v TV, protože socialistický člověk přece své závazky plní.
  A k těm bytům, co se jich tak moc stavělo – existuje i statistika, kolik bytů bylo zbouráno při likvidaci městských center?

 710. Ty teda zas perlíš, Halladine…..

  „A když se náhodou najde rodič , kterej se snaží držet dítě v rozumných mezích, tak ve srovnání s většinou jiných rodičů vypadá jako beznadějnej zpátečník a tyran, dítě to bere úkorně, a z rodiče se stává úhlavní npřítel …….“

  Moje děti vyrůstaly cca do dvanácti bez televize. Mobily měly jako jedny z posledních a oblečení většinou ze sekáče.
  Úkorně nic nebraly, za tyrana jsem nebyla.

  Většina mladých, s kterými se setkávám, je naprosto normálí a nejeví se ani jako produkt nějaké volné výchovy, kde dítě může všechno, ani jako oběti zpátečnického tyrana.

  Tak kde se, sakra ti lidi vzali, když jediný způsoby výchovy jsou dítě rozmazlit nebo být za tyrana?

 711. DVD,

  ovšem ty podniky za Štrougala nemohly……..
  A následné vlády měly tu situaci podníků vzít do úvahy víc.

 712. NoName,

  i mému dědečkovi komouši zabavili barák, a zavřeli ho na 6 let do basy. Po návratu z basy mu umožnili na splátky ten barák odkoupit zpět.
  Přesněji, zabavili jeho půlku, babičtinu ne.

  Ovšem souvislost s mou novomanželskou půjčkou mi uniká…..

 713. Nelamte si nad tím hlavu, ono vám toho uniká víc.

 714. A jak ti naši dobří komunističtí hospodáři skvěle nakládali s naším uranem!

 715. maYdo,

  asi máš štěstí.. Já vím o rodinách, kde vztahy mezi rodiči vzaly za své.
  A nezdálo, se mi , že by ti rodiče byli až tak přísní, když si třeba nepřáli, aby si patnáctka tahala domů amanta, a v dětském pokoji sexovali.
  A mám na ulici dvě nebo tři rodiny, které to trpěj.
  Byl jsem docela šokovanej, když mi taková patnáctka přišla na ošetření, já myslel že doprovod je tatínek, a on to byl oficiálně tolerovaný amant….

 716. švecová,

  a já tu snad chválil, jak výhodně ho komouši prodávali ? 😀

 717. maYdo 858,
  vy jste na tom s dětma jak Halladin se socíkem!

  Bych se jen optala – kde se tedy berou ti mamánkové, co zůstávají raděj v mamahotelu (já vím, že vaše ne), kde se berou spratkové, co v restauracích řvou a pobíhaj, vylévají hostům do klína polévku atp. (já vím, že ty vaše ne), kde se berou dětičky, co jim tatínek koupí maduridu (já vím, že tě vašim ne) atd …. atd….

 718. „Málo se ví, že první byly poskytnuty již v roce 1948 jako pomoc v řešení bytové situace mladých lidí.“

  Mno, tak moji rodiče se brali v roce 1953. jejich bytovou situaci vyřešil sr’tát tím, že dědu s babičkou vystěhoval z Prahy, což byla nějaská akce, že jako aby důchodci neubírali máísto pracujícícm a jejich velký byt rozdělili a nastěhovali tam nájemníky. Na máti s tátou zbyla jedna místnost, o příslušenství se s těmi nájemníky dělili.
  Nakonec to vyřešili odsunem z Prahy za prarodiči.

  Abych byla objektivní, tak strýci s tetou snad dali byt, ovšem byla to spíš ubytovna a nějak je ubytovat museli, protože tam šli na umístěnku. do místa, kde nikoho neznali neměli zam žádné zázemí. Mám dojem, že se brali ještě jako studenti, protože jako manželé měli šanci, že je někam pošlou společně. Tety rodina měla domek poblíž Prahy, ale jako lékaři neměli šanci dostat místo tak, aby mohli bydlet ve svém. Kromě toho jim tam taky přidělili podnájemníka, já se ještě pamatuju, že bydleli jen v patře, ( rodiče, babička a dva kluci ) a že to odpovídalo zhruba bytu 2+1 a dole bydlel někdo cizí.
  To už odkroutili ty povinný roky na umístěnku, na cestě bylo druhý dítě a mohli si najít jiný místo blíž.
  To první bydlelo cca do svých pěti let jen s babičkou, rodiče vidělo jen o víkendech a dovolených.

  Takže taky takhle se řešila bytová situace mladých lidí….

 719. Já nevím, rputi, kde se berou a neřeším to. Nemám důvod. Moje děti takové nejsou a moji kolegové, kteří jsou ve věku, že by mohly být moje děti, takoví nejsou a spousta jiných taky taková není. Těch mamánků zas neznám tolik. Teď přemýšlím, jetsli vůbec nějakýho znám….

  Vlastně jo, jedna taková byla kamarádka mých rodičů. Dnes by jí bylo skoro sto. Celej život byla jen poslušnou dcerou a celej život prožila v bytě po rodičích, který, až na některé technické doplňky jako lednice nebo wawky zůstal takovej, jak si ho rodiče zařídili.

  Ale pamatuju se, že za mých mladých let takoví taky byli. Nějací takoví jsou, nějací takoví nejsou.

  Ono jde o to, že podle vás jsou všichni mamánkové s volnou výchovou a podle Halladina všechny děti, kterým se trochu přitáhne uzda, to berou úkorně. JAko by mezi těmi extrémy nebyl vůbec žádný střed.

  Dcera se tuhle připletla k debatě mezi sociologem a důchodcem na téma jak senioři vnímaji mladou generaci a byla docela znechucená, jak oba generalizovali a vidělki na tej mladej generaci jen to nejhorší.

 720. Jo, maYdo,
  já to nepopírám. I já v tom domku, co dědovi vzali jednu půlku pamatuju jako malej nějakého chlapíka , kterého jim tam do mansardky dalo MNV či kdo.
  Ani netvrdím ,že v tom 48 dávali ty půjčky masově, a bez ohledu na kádrovej profil.
  Ale zavedené byly, a v těch 70-80 letech masové byly -3/4 novomanželů je docela dost.
  Ale kvůli tomu, že byl komunistickej režim svinskej popírat fakta ?

 721. Zdravím z Eurohnízda.
  Houby víte co je socialismus. Ten naplno probíhá tady 🙂 🙂

 722. Poměrně zajímavě jsou vykresleny podmínky bytové problematiky socialismu v detektivce Václava Erbena „Na dosah ruky“. V podstatě to odpovídá tomu, co píše maYda.
  Jako perličku vnímám popis přeměny akciového bohatství v cáry bezcenného papíru.
  Je to furt dokola, akorát vnější vlivy se různí.

 723. Ptakopysku,

  ani ve snu by mě nenapadlo popírat to,co psala maYda.

  Ale někdy čekám, až tu někdo navrhne zbourání věže na Ještědu – vždyť byla postavená za komoušů, a tudíž musí být špatná……
  Anebo jako za komoušů, pochválit něco na Zapadě, a hned z člověka udělali nepřítele socialismu….

 724. Ale nikdo , HAlladine, ty fakta nepopírá. Akorát nevidím důvod, proč bychom proto měli komunistickej režim chválit a tvrdit, že byl lepší. JIstěže pro pár vyvolenejch lepší byl. Ale já a myslím, že všichni tady halt mezi ty vyvolené nepatřili a patřit ani nechtěli.

  Svoje podporovatele si hejčká každej režim. To, že nekterým poskytoval půjřčky, z něj méně svinskej režim nedělá.

 725. Moje sestra – mladší než já – dostala po svatbě od MěstNV nájemní byt 1+1 v rodinném domku, když majitelům byly „naměřeny“ nadměrné metry a proto museli část pronajímat. Bylo to v letech 1979-1980.

 726. Jinak díky za gratulaci. S rodinou se vypila jen flaška šampusu v sobotu, v neděli se abstinovalo, jelikož po obědě šoféři…

 727. maYdo ,
  ona tu byla řeč o svinskosti či nesvinskosti ? Ale pochybuju , že 3/4 novomanželův těch0 letech by byli podporovatelé režimu.
  Ani si nemyslím, že by z nich většina byla nepřátelé režimu. Většina lidí si tehdy ani jinej systém neuměla představit. Samozřejmě, Aerokarla se to netýká 😀
  Prostě se snažili v daných podmínkách co nejlíp žít.

 728. Dano,

  já zase pamatuji známé mých rodičů – židovský pár, oba jako jediní přežili koncentrák, a po válce se dali dohromady,
  Měli takovej malej činžáček, nevím, jakým zázrakem jim zůstal ještě v 60týchlétech, a měli tam pár partají.
  nevydělalo si to ani na opravy , tak to radši darovali či prodali státu.

 729. “ Většina lidí si tehdy ani jinej systém neuměla představit. “

  V osmačtyřicátém nebo v padesátých letech? 😀 😀 😀

  To ti, co neměli zkušenosti s jiným režimem než s tímhle ještě ani nechodili do školy. Většina si samozřejmě nejen uměla představit, ale i pamatovala jiné poměry.

 730. „nevydělalo si to ani na opravy , tak to radši darovali či prodali státu.“

  Na opravy to nevydělalo proto, že baráky v soukromých rukou byly hodně zdaněny a platila se z toho státu spousta odvodů a nájemné naopak bylo drženo dole.

  Samozřejmě pak lidi barák darovali radši státu ( o prodeji sis mohl v takové situaci nechat jen zdát), to bylo cílem. Nezabavovat, ale lidi ekonomicky domutit, aby se domu museli zbavit. Děda takhle o barák přišel.

  Mimochodem, pokud by ten činžáček stát chtěl vykoupit třeba kvůli nějaké stavbě, cena se krátila u soukromých nájemných domů asi desetkrát, v konečném důsleku by a takovej dům majitel dostal méně, než za poměrně skromnej rodinnej domeček

 731. maYdo,
  když píšu, že nevím jestl prodali či darovali , tak proto, že se odtamtuď odstěhovali do vilky na Slezské, kteý koupili.

 732. maYdo,

  že za socíku se rozlišovalo mezi osobním a soukromým vlastnictvím je mi známo.

 733. Prý Němec napadl prý Rakušany v rakouském vlaku nožem.
  Jak moc je Němec Němec a jak moc Rakušané Rakušané agentury neuvádí.

 734. (855) Zázračný kapitalismus …. Byty prostě jsou, celkem dostupné (ve srovnání s dobou za bolševíka nádherně dostupné) bez doprošování a úplatků. Přitom se teď staví „málo“ a tehdy hodně, hlavně se plnil plán. Nelze, než to označit za zázrak. 😛 (nebo má někdo špatnou paměť a je po zázraku).
  (871) Jistěže vznikly i užitečné věci, obvykle spíš bolševíkovy navzdory a klidně je pochválím. Ovšem to, co zde dnes chválíte, za žádnou pochvalu nestojí, to byl jeden z hlavních průserů života za socíku.
  (875) Holt jsme se pohybovali v jiných společnostech. Fandy režimu jsem potkal jen ve škole a v práci a ani tam nebyli ve většině (obvykle klasičtí vyžírkové s rudou knížkou).
  (878) Jo, takhle jsme přišli o činžovní vilu …. A stát ji prodal sakra pod cenou někdy koncem osmdesátých věrné komunistce (oficiální zdůvodnění). Táta se po plyšáku soudil, ale nevysoudil. Ona se ta zmínka o prodeji pod cenou z důvodu věrnosti straně nějak vytratila ze spisu.

 735. 882
  Jistě, Dodatečně si uvědomuju, jak mi ta novomanželská půjčka uškodila 😀
  Bejvalka má dodnes obývák, co jsme za ni koupili – Dřevotvar Jablonné…

  bytů je dost,protože je nižší poptávka. Svateb a dětí ubylo. Kdo bydlí v mamá hotelu, sˇolo byt si nekoupí….
  Dokonce jsou byty prázdné, protože spousta lidí na ně nemá….

 736. 882 Moje rodina také nevysoudila nic – za pár babek „vykoupené“ lukrativní pozemky v centru města byly prostě holt vykoupené a zastavěné a šmytec. Mým prarodičům nezbylo z majetku nic – a byt tedy nedostali, mlátili se po podnájmech a aby bylo čím topit, prodávali svršky. Jejich syn, můj otec s rodinou, také byt nedostal, živel jeden reakcionářský, navíc pracující inteligent.
  My, třetí generace, už jsme na tom byli skvěle a do podnájmu (garsonka 4×4, v pořadníku na byt na místě takovém, že tolik bytů není dodnes) jsme si jako Halladinovi mohli zakoupit Dřevotvar Jablonné a máme ho rovněž dodnes. Slušné bydlení si všechny generace naší rodiny musely sakra vydobýt vlastními silami. Není divu, že některé argumenty prostě nemohu pochopit, nemám na ty správné buňky.

 737. Jeste k te Fyzice jadra.
  Tady je videt vekovy rozdil mezi mnou a maYdou. V one dobe byli u inteketualek studujicich humanitni obory studenti Fujtajflu*) zadani zhruba stejne jako studenti FAMU. To byla doba, kdy jadernou techniku nikdo nezpochybnoval, tak treba v Holesovicich se planovala jaderna teplarna a studenti oboru byli nahlizeni jako poslove budoucnosti ze 3. tisicileti. Ovsem ostatni fakulty CVUT mely u techto intelektualek smolika. Vzpominam,, jak v ankete o menzach poradane tydenikem STUDENT odpovedela jedna filozovka, ze do jiste menzy nechodi, je tam totiz nekulturni prostredi, neb tam chodi strojari.
  *) FTJF – Fakulta technicke a jaderne fyziky, pozdeji prejmenovana na FJFI – Fakulta jaderna a fyzikalne inzenyrska. Byl na ni obrovsky naval, nicmene podstatna cast prvniho rocniku byla diky jistemu Lojzovi Apfelbeckovi obratem exmatrikulovana.

 738. Víte, dvd, já myslím, že ten věkový rozdíl není tak sdramatický. Ale jako studentka ČVUT jsem do kontaktu se slečnama z humanistických fakult nepřicházela a tudíž nemám přehled, jací chlapci byli u nich v kursu.

  Slečna asi myslela technickou menzu, že by tam bylo nekulturní prostředí skrz strojaře, o tom moc povědomost nemám, akorát se říkalo, že to je nejhnusnější menza v Praze pokud jde o jídlo.

  Samozřejmě se i na mezi architektkami našly nějaké ty intelektuálky, ale ty letěly spíš na literaturu intelektuálně bohémskou, než na fyziku jádra.

  A můj muž by vzpomněl na jednoho, co byl a snad i je páterem u jakési obskurní pidicírkve, že svěcení, to táhne, hotový afrodisiakum 😀

 739. Hmm,
  není co dodat. Mám-li k bytové problematice a novomanželským půjčkám něco přidat z vlastní zkušenosti…
  …raději se zdržím komentáře a nechám tu knihu neradostných vzpomínek zavřenou.

 740. maXdo ,
  nebýt toho že zmiňuješ jakousi obskurní pidicírkev, což církev tvého muže není, skoro bys měla uvažovat nad církevním účinkováním Tvého muže 😉
  Sakra, že bych se přihlásil na bohosloví ?
  No, už je asi pozdě ! 😀

 741. maYdo, skimici,
  konečně jsem se dostal k tomu správnému kompu a ten barák, o kterém jsme vedli řeč, je ve Zdiměřicích a je tady: https://mapy.cz/zakladni?x=14.5327560&y=49.9733531&z=20&base=ophoto
  Takže se můžeš pokochat citlivým zasazením do terénu a náročné práci zahradního architekta. Docela by mě zajímal původní rozměr té bažiny, protože to vypadá, že celá ta čtvrť bude nejspíš stát na bahně.
  Majitelé by se by se koneckonců mohli dojít zeptat k Neffovům, co to obnáší, protože si Aston s Krbovou nechali vybudovat hnízdečko ve Zvoli také na bažině. Až když podzemní voda stoupla skrz navážku, kterou na parcely navozil přičinlivý developer a při dešti se zahrada měnila v lagunu, pochopil proč se tomu prostoru říká Na bahnech. 😀 😀

 742. Kafka fták se píše s v, ne s f. S F je spisovatel.
  Víc mi vadí to dlouhé á.

 743. Tam jsou všechny ulice končící na dlouhou samohlásku. Odhaduju to na jistou disproporci v propojení neuronů obecní rady Zdiměřic

 744. No jo, Zdiměřice…. 😀 😀 😀

  Tak takový muzeum architektonickejch zrůdiček se hned tak nevidí 😀 V tomhle prostředí bude ten barák jako chudej příbuznej. 😀
  Mně teda zmátlo, že to je v „krásném přírodním prostředí.“

  Je mi ovšem poněkud podezřelé, že už před třemi roky vyšel o stejném baráku článek, odkaz sem dával Zpátečník. Podle stavu na fotce bych řekla že je dnes ten barák sotva dostavěnej. Asi to pan architekt seká jako Ba’ta cvičky, takže téměř totožných baráků může stát po vlastech českých povícero.

  Z jeoh oficielní prezentace na stránkách taky byly převzatý ty fotky. Takže nevylučuju ani variantu, že soudružka redaktorka článek sesmolila a vycucala si z prstu, kde stojí.

  Mimochodem, na těch prezentacích není uvedeno, kde dům stojí ( což je dost neobvyklé ) Stavby tam vypadají spíš jako katalogová nabídka, takže těch potrefených majitelů mohlo být i víc. Majitelé taky nemuseli tušit, že o nich někdo píše, poprav)vdě řečeno, kdyby někdo bez mýho souhlasu publikoval, jak bydlím a vyjadřoval se k tomu kde kdo s tím, že na to má právo, tak bych teda taky nebyla nadšená. Popravdě řečeno, s pouhým vypmnutím diskuse bych se nespokojila.

  Nicméně trvám na tom, že na bažině stavět lze. Samozřejmě to něco stojí, ale řekla bych, že stavět na kvalitní orné půde je větší luxus. Pokud jde o astona, tož samozřejmě by ho měl název varovat, samozřejmě by bylo rozumné si zjistit základové podmínky a případně pozemek odvodnit, ale každý svého štěstí strůjcem. Moje zahrada to není a aston ať si sesvým bahnem svobodně naloží, jak chce.

  Já jen nerozumím tej intelektuální omáčce okolo o selhání elit, kterou kolem toho vařil Zpátečník. Když někomu vyhovuje ošklivej barák, jeho věc. Ošklivost nebo krása je subjektuvní pojem, každej to vidí jinak.

  Nemluvě o tom, že v těch Zdiměřicích fakt takovejhle barák není žádnej výkřik, jsou tam daleko horší věci.

 745. No, tam se všechny ulice jmenují podle ptáků. Takže správně česky by to měla být Kavková a ne Kafkova.

 746. Po zmenšení je vidět , že ty ulice mají být fakt ptačí. Spisovatele kafka a špaček jsou, dokonce i spisovatel Lejsek by se našel , ale že by někdo pro název ulic vybíral spisovatele s ptačími jmény….
  Dovedu si představit kávovou zmrzlinu, při nejhorším i kávovou ulici s dlouhým á na konci, ale u těch ptáků mi cosi vadí…..
  No, ale když přechýlená ženská příjmení končí na dlouhé á….
  Sakra, kde se fláká Rpuť ? 😉

 747. Ptakopysku
  Ta střecha, to je fakt „maso“ ….

 748. Spíš bymivyhovovala ulice špaččí, Kavčí atd

 749. Špaččí nikdo z cizinců nevysloví. Po pár sklenkách vína bych to nevyslovil ani já.

 750. 901

  To bude ono . Starosta předvídal, že na tu ulici s tím domem budou jezdit autobusy čínských, japonských turistů a jiné podobné verbeže 🙂

 751. Halle,
  v sousedství o tři baráky vedle mají Sunny Canadian International School. Chudáci imigrantský děti musí chodit do školy v takový bohem zapomenutý prdeli a ty bys jim ještě dával zahulit slovem „špaččí“… Sadisto!

 752. Ptakopysku,

  já je tady pod bajonety nepřivezl ! 🙂
  Tak ať se laskavě naučej třicet tři stříbrných stříkaček … ! 😀

 753. křovasi,
  to už je pár dní staré. Až teď ťo dali na PL

 754. Rusové umístili v Iránu na jednom letišti 6 těhle potfor. https://cs.wikipedia.org/wiki/Tupolev_Tu-22M
  Aby to měli blíž do Sýrie , Už pár dní tam pokládají koberce. 🙂
  A aby to nebylo málo, dnes maj lítat Kalibry . Jak z Kaspiku, tak ze Středomoří.
  Prý cvičení, ale s ostrýma….

 755. Přídavná jména tvořená od názvů zvířat mají koncovku „í“!

  Slepičí, beraní, kavčí, špaččí, vrabčí, orlí………..

 756. Rputi, ještě by mě zajímalo, kdo má na svědomí to dlouhé á v ženských příjmeních ! My Moraváci víme, že Maryčka byla Magdonova !

 757. Jestli vás to utěší, tak tam není Labuťová, ale Labutí.

 758. Routi, ale na lidi to neplatí. V prváku na gymplu jsme měli jedno pololetí třídní a ta byla Špačková, ne Špaččí 🙂
  A herečka Vránová nebo paní Kavková by musely být Vraní a Kavčí.

 759. Ne maydo 912,
  to je odvozeno od Špaček – tedy Špačková je odvozené přídavné jméno přivlastňovací od podstatného jména mužského rodu Špaček. A Špaček v tomto případě není název zvířete, ale člověka.

 760. Halle 909,
  OVA jsou odvozeniny přídavných jmen přivlastňovacích od podsttných jmen rodu mužského.
  OVÁ je přechylování ženských příjmení. Neznamená to, že muž ženu vlastní, jak si myslí feministky, ale příslušnost ženy k rodině!

 761. Rputi,
  je fakt, že dnes už muž ženu nevlastní, ale bývaly doby…. 🙂 celkem nedávné, což se odráželo i v inzerátech jako : vyměním ženu za pytel koksu. zn. nehřeje 😀

 762. Halladine
  asi by to lepe vysvetlila Rput, ale starsi cestina rozlisovala zda jde o prijmeni po otci, pak kratke a – Maryčka Magdonova. Pokud by byla za stareho Magdona vdana, pak by to byla Maryčka Magdonová
  Uff. To jsem si dal praci s tou diakritikou.

 763. Dík , DVD,
  to je zajímavé, škoda, že to nezůstalo.

 764. Bývaly doby ….
  Největší pokrok nastal, když su pramuži začali tahat domů praženy od sousedního kmene za vlasy místo za nohy.

 765. qivisi,

  prostě se ty vlasy líp držely,a navíc ženská, když nechtěla , aby to moc bolelo,pomáhala tím, že se odstrkovala nohama.
  Však si to doma zkus ! 😀

 766. Tak mám dojem, že nebyl jiný výrobce nábytku. I já dodnes bydlím s nábytkem z Dřevotvaru Jablonné.

 767. maYdo
  Jak je známo, vrána je TA vrána. Vraní je logicky taky TA, tak by to byly lesby. Manžel od Vrány by se ted správně musel jmenovat Vraník.

 768. >>dvd 916,
  pravdu díte! 🙂

  přivlastňovací:
  Magdonova dcera, Magdonova žena, Magdonova chalupa, Magdonova zahrada……….atd…

  Osobní
  Paní Magdonová, Marie Magdonová, Žofie Nováková……… atd….

 769. 920 Dřevotvar
  To byl i můj první nábytek v našem společném prvním bytě. Ten jsme dostali přidělen od podniku už rok a půl potom co se nám narodilo robě. Vzhledem k tomu že jsme nebyli komouši jsme to pokládali za malý zázrak. To že se lidi vezmou tenkrát nic neznamenalo. Ani to dítě ostatně nic neznamenalo. S tím se počítalo, že se bude muset nějakou dobu bydlet u rodičů a doufat, že to manželství pár let vydrží.
  Tenkrát jsem si na ten nábytek sehnal z Jablonného i práškové mořidlo neboť jsem správně předpokládal, že to bude do roka do dvou totálně otlučený od různých chodítek, traktorů, aut a jednou dokonce od šipek (to jsem použil řemen a koupil jsem i kyt na dřevo) …

 770. Možná to dlouhé á vzniklo ze zoufalého kvílení šéfa: bože můj, ty jseš úplně magdonovááá 🙁

 771. Halle 924,
  netrap mě, prosím!

  Feministky si nic nevynutili!
  To jsou gramatické kategorie! Jedno je přivlastňování, druhé je přechylování!

  JEN FEMINISTKY SI PLETOU přivlastňování s přechylováním !!!

 772. 926 Rputi
  Původně se jednalo o přichylování. Chlap si prostě přichýlil ženskou a byla jeho. To e tam cpou moraváci aby to znělo spisovně.

 773. 920 Byl to jediný poměrně vkusný nábytek na trhu a my jsme ho měli na objednávku, čekali jsme na něj 3/4 roku. V době, kdy nebylo nic jiného, než tzv. stěny, byly variabilní skříŇky o výšce 140 cm úzkoprofilové zboží. V těch panelových bytech to vypadalo ve všech stejně, dáno stejnou dispozicí, stejnými tvary nábytku – jen Dřevotvar se lišil – nebo si člověk musel vyrobit něco sám, jako my sedačku. Manžel dřevo, já čalounění.

 774. Já, přestože jsem dřevo jsem vyrobil i řadu skříněk a chatu 🙂

 775. Rputi ,

  nepřechylují se jen příjmení……
  S těmi feministkami jsem si samozřejmě dělal srandu. V době, kdy se to ustalovalo asi ani nebyly.
  Ale není to tak úplně jednoduché…

  Nejčastěji frekventovanou byla přípona -ová, nebo -ova. Zápisy byly obvykle prováděny bez diakritických znamének a obě přípony nelze proto odlišit. (Svoboda – Svobodová, Svobodova)
  A BYLO to kdysi JEŽTĚ SLOŽITĚJŠÍ

  V matričních zápisech psaných latinsky se zpravidla užívalo nepřechýleného označení příbuzenského vztahu. Kuriózně dnes působí matriční zápisy psané na konci 18. století německy, kdy ke jménu muže byla přidávána přípona –in (Svoboda – Anna Svobodin). Existují však matriky v latině, kde byla příjmení přechýlena příponou -iana. Např. matrika narozených slapské farnosti z let 1752 – 1790, kde zapisovatelé měli určité potíže s přechodem z původního způsobu přechylování pomocí zmíněné přípony –iana na tvary ženských příjmení, které se tehdy v dané lokalitě zřejmě běžně používaly. Na dvou po sobě jdoucích stránkách v této matrice můžeme najít různé varianty přechylování, kde vedle sebe uvidíme starší tvary s příponou –iana (Svobodiana, Zbraslavskiana, Nevarziliana, Malliana), pokus o inovaci -owin (Prawdowin), německou příponu –in (Czamskin) a české přípony –a (Zbraslavska, Malla) a –ova nebo -owa (Pankova, Kralowa).

 776. švecová,
  z kterého roku je ten váš nábytek ? My měli ty skříňky poloviční velikosti. My rok 78-79
  Takže 4 „vrstvy „nad sebou.

 777. 931
  Poloviční výšky.
  Odhaduju, že ten Váš je mladší.

 778. Halle
  Je to pochopitelně (přechylování v českém provedení) naprostá pakárna. Třeba aby se někdo jmenoval v v té blbé ruštině Svobodova, musel by být manžel Svobodov. Viz Makarov-Makarova třeba.
  Naprosto nesmyslné a nevím kde se to vzalo. Asi Jan Hus nebo němečtí nosočistoplenové kteří z bujnosti kodifikovali na troskách staroslovenštiny zcela artificiální jazyk?

 779. Tak zase na chvilku.

  add architektura na bažinách. To je snad každého soukromý problém, ne? Předek Rejpalův postavil v Poděbradech dům, na který viditelně napsal: Komu se tento dům nelíbí, ať si postaví lepší. Ovšem na svém a za své. Exteriér občas klame, ale pohled na interiér u daného obydlí vzbuzoval dojem nemocnice nebo kanclu. Ale já v tom bydlet nehodlám a do vkusu majitele nemám co mluvit. Dodnes slyším v duchu pana Borna, když popisoval Elektrické podniky od zde jmenovaného slavného architekta, jako vně obrácené veřejné záchodky. Protože šlo o stavbu hl. města Prahy, tedy za prachy občanů města, tak bych v té době asi klidný nebyl.

  Jak se žilo za socialismu….. To jsem se vcelku zasmál. Zvláště poznámka o panu Hitlerovi. To šlo konečně také o socialismus. Jezdil jsem do Krkonoš k jednomu staré rodině na privát. Byli to Němci, kteří z nějakého důvodu zůstali neodsunuti. Starý pán pálil poměrně dobrou pálenku a já ve svých 18 alkohol už neobjevoval. Takže se stalo, že jsme diskutovali a on slovy Halladinovými obhajoval sociální jistoty za pana Hitlera. Nejvíc si pochvaloval, jak jmenovaný socialistický vůdce podporoval drobné zemědělce výrobou fekálních čerpadel na kejdování, malých dynam pro vodní elektrárničky, jednoduchého neseného zemědělského nářadí apod. Též vzpoměl i státní půjčky na barák, na který se dík panu Hitlerovi zmohl. Inu dějiny se opakují.

  Ohledně toho, jak si socialistické čssr mezinárodně stálo, má vcelku Halladin kupodivu pravdu. Oproti Polákům, Maďarům, Bulharům, Rumunům i sovětským lidem jsme se měli relativně dobře a státní dluh byl nižší, než u ostatních jmenovaných. Přiznám se, že podle mne by takový Rohlíček v klidu strčil do galoše oplešlého Bohouška i Babiše. Linie byly vytyčeny v rámci RVHP, o sociální politiku se staraly odbory a KSČ, vyhlašovaly se stavby socialismu, takže do normálního průmyslu šly drobty. Pamatuji se, jak zoufalý ředitel Botany Skuteč právě Rohlíčka přesvědčoval, aby jim z jejich zisků také něco vrátili, protože mají pouze jednu formu na každé číslo bot. Pokud se jim rozpadne, budou děťátka nosit botičky o jedno číslo větší nebo naopak menší. Další ředitel jakési textilky ukazoval, jak tam ženské dělají pod plachtami z igelitu, protože na ně děravou střechou prší. I o tom bych mohl povídat. Uřídit ekonomiku alespoň ve stavu k jakémusi žití byl opravdu problém. A nějak to dokázali. I když si na problémy vlastně zadělali sami.

 780. Skimici 🙂
  Koukni do wiki na přechylování u různých národů a protočí se ti panenky 🙂

 781. Františku
  vůbec nejsme ve sporu,
  Ano, i Hitler měl sociální opatření, alespoň dokud nebyla válka a ekonomika šla úplně do kytek ( ne že by před válkou nebyla v kytkách.
  Před rekreačními zařízeními pro dělníky ( jejich velikostí) na Baltu by naše ROH mohlo akorát sklopit oči a šoupat nohama.
  Ostatně i Musolini dělal cosi podobného.
  Ovšem – považovat zmínku o tom , za pokus o chvalořečení fašizmu mi připadá zpozdilé.

 782. Rekreační zařízení Hitlera a NDR na Baltu. Toto imho soudruzi nedomysleli. Jedním z důsledků rodinné rekreace na Baltu byla prokazatelně vysoká rozvodovost. Není se čemu divit. Teplota místního moře znemužňuje muže nejen pohledově a má krátkodobě i vliv na funkci. Sex on the Beach zůstal jen snem němkyň upíjejících se žalem tímto coctailem v baru za větrolamem.

 783. Sex na pláži aneb „milování v hebkém písku“ To bych teda chtěla vidět v tom písku, kterej vleze všude 😀

 784. Hlášení: mušle jsou prima, korýš taky, pro-forma sklenka Chablis taky a červený Pauillac ještě lepší. Samozřejmě ze zahrádky pečlivě sleduju, jestli někdo nechce tasit nůž a nás obohatit. Mám ho taky, k tomu i vidličku a sadu hrůzostrašných mučících nástrojů k langustě! Tak ať si zkusí -)

 785. „Počet politicky motivovaných trestných činů loni doslova explodoval,“ stěžoval si na jaře spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/soudci-nemecko-terorismus-extremismus-fca-/zahranicni.aspx?c=A160816_142632_zahranicni_mlb

  To je nějaké divné, média přece tvrdí, že imigrační vlna žádný výrazný nárůst kriminality nepřinesla.

  Dobrá propaganda musí být aspoň trochu konsistentní. Takové tradice a tak špatná úroveň dnes …

 786. Halle
  Ja kdyz vidim nastroje pripominajici Beina tak jsem trochu nesvuj a po holkach nekoukam 🙂

 787. MaYdo,
  taky si myslím, že stran obcování na pláži skimic neví o čem mluví.

 788. NoName
  A v článku je, že se to nikomu nechce soudit, že mají strach o sebe a o své rodiny. A já se jim vůbec nedivím. Necítil li bych podporu politiků, z vysoka bych se na to vykašlal a soudil raději závadové projevy ultrapravicových živlů. Stejné je to i v kotlince. Na Šlégrovou a kabelky té dominy má svaly každý. Odebrat dávky a soudit běžnou kriminalitu je ale samozřejmě problém. Vůbec se jim nedivím.

 789. (926) „Feministky si nic nevynutili! To jsou gramatické kategorie!
  Jo, jsou. Nevynutily ! 😛
  (938) jednou do ní, jednou do písku, jednou do ní …. Ta řve …. :-p

 790. 931
  Ano, náš nábytek je o něco mladší, ale oni nedělali jen jeden typ, tuším dva, tak to nemusíme mít totéž. A také jak se to vezme – každá ta naše skříňka sestává v podstatě ze dvou stejných modulů na sobě, boční a zadní stěny vcelku, každá skříňka čtyřdveřová, horní dvířka prosklená, ale to jsme si mohli do jisté míry naporoučet, no luxus na tehdejší dobu. Dneska už je malinko retro, ale docela se nám pořád líbí – a nikdy nebylo třeba jej opravovat, i když zatížení knihami, vinyly a papíry je notné. Naše nová knihovna, zakoupená před dvěma lety, už má police prohnuté do oblouku.

 791. 931
  Zato sedací nábytek měli vždycky šeredný a při pohledu na jejich stránky vidím, že jim to vydrželo; ostatně – dnes bych si u nich nevybrala nic.

 792. Já mám slušné zkušenosti s Dřevem Senožaty (ale až pozdější, když jsme se stěhovali z družstevního, vlastní rukou zbudovaného 1 + 1 do většího. V tom 1 + 1 jsem raději učunil nábytek na míru vlastní rukou a koupil jen stůl, 3 židle a 2 křesílka.
  To Dřevo dělá fakt převážně ze dřeva. Dodací lhůty a pružnost příšerná, ale kam spěchat.

 793. SENOžaty…
  Možná bude na korpusu alespoň dýha?

 794. ševcová,
  ten náš měl některé dvířka skleněné, některé dřevěné, a některé místo skla cosi jako samet.
  Měli jsme od nich ji sedáky, čtvercové asi 80 x 80 zezadu a z boku dřevěná konstrukce, dalo se to rozdělat a každej sedák použít jako nouzové lůžko. Potah velké barevné káro z tkané z hodně hrubých nití.

 795. Tyy brďo. Ještě řekněte že jste od nich měli i konferenční stolek elipsu …

 796. (950) Dřevotříska to není, té se dost vyhýbám.

 797. 954 křowasi
  Já jsem si to se zájmem přečetl ale co s tím? Chybí mi k tomu Vaše průvodní slovo abych na to mohl nějak (eventuelně) reagovat.

 798. 934 Františku I
  Teď jsem Tě spatřil.
  Ja mám tedy nemocnici zafixovanou jinak. Jsou to především nějakým emailem natřený stény na schodišti, žlutým a pak nad tím olupující se barva sestrakatým válečkem
  . Vysoké stropy v pokojích, postele s žlutou opráskanou barvou a žlutý kovovo bakelitový stolečky. Netěsnící dřevěny okna soprýskaným žlutým olejovým nátěrem a stejně tak natřené už asi popáté rezavé radiátory. Nachodbách emailový natěr do výšky 120 cm na hrbolatý umělecký podklad. Žluté skříňky na léky kovové. Všude radiusy.

 799. Jediné positivní byly balkono lodžio verandy. Sehnal se džem nebo kompot, to se vylilo a vyčistilo i s víčkem a hle – byl popelník. To už se dalo i kouřit. Nyní ale, když zrovna jako na potvoru zase pár let nekouŕím, už to prostředí zase není tak atraktivní

 800. 943 – aspoň s jednou osuškou žádnej problém, pokud není pláž oblázková

 801. Tak píšťalky jsou prý už vyprodané… 🙂

  Zřejmě se to Andělíně doneslo k uchu, takže změna plánu!
  Sice přijede, ale o migrantech prý řeč nebude – tedy aspoň veřejně. A debata se studenty ma téma migrace tím padá! Co kdyby, že ano…

  Namísto toho Andělína navštíví vědecké centrum, které se, ve spolupráci s německými odborníky, u nás buduje! Je před volbami a taková mezinárodní spolupráce je pozitivní téma.
  Otázkou je, bude-li to Bohouškovi Sobotků co platné…
  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/uprchlici-maji-zustat-v-pozadi-merkelova-zavita-pri-navsteve/r~ffe1fd58630911e6bff10025900fea04/

 802. Číňané budou v Sýrii provádět výcvik syrských vojáků a poskytovat humanitární pomoc.
  Jen prstíček si ohřejeme…
  Amíky klepne.

 803. Dobré ráno,

  pak se nabízí otázka, proč sem milostivá vůbec jede, když se vyhýbá příležitosti obhájit dsvoje postoje a politické vize a chce jen potlachat na únikové téma.

  Ta baba je normální srab. Ona se bojí, že by jí studentíci kladli ošklivé otázky 😀 😀 😀 Že prej migranty zvládneme a pak si nadělá do bombarďáků kvůli tomu, že by si musela třeba vyslechnout něco, co jí nejde pod nos.

  Sobotka je srab taky, ale to už nějakou dobu víme.

 804. Maydo 965,
  tlachat se nebude jen veřejně.
  V ústraní zajisté se potlachá hodně – Bohoušek Sobotků potřebuje před volbami podržet proti Babišovi.
  Rozruch nežádoucí…

 805. Halle,
  možná dojde k tomu, že až bude po volbách a Clintonová bude chtít otevřít novou frontu, americké jednotky se už do Sýrie prostě nevejdou.

 806. maYdo,
  třeba tu chce Merkel požádat o politický azyl. Co my víme?

 807. 969-no ale z ČR všichni azylanti utíkají do Německa …

 808. Rusové neumístili v Iránu jen strategické bombardéry. Taky pár ptakopyskových jmenovců 😀
  Ptakopysku , jsi slavnej, rusové po Tobě nazvali typ móóc dobrých letadel ! 😀

 809. 2 Rpuť ad 962 – Mě by jen zajímalo, kolik to vědecké centrum v Dejvicích zaměstná vynikajících odborníků jako jsou Inženýři (architekti), lékaři – zejména sexuologové, jaderní fyzici apod., kterým se v Německu v poslední době nějak nedaří sehnat práci… Mám na mysli poslední rok…

 810. NoName,
  Merkel neumí arabsky, plnovous taky nedá, protože by měla porost maximálně jako Norville „Shagy“ Rogers. Pro takové Německo svou náruč neotevírá.

 811. PeSi 973,
  momentálně jde jen o to, že tam na ni pravděpodobně nebudou pískat.

  V Německu to pro Siemense, Mercedes a další skončí kvótami – už se těším, jak pro ně budou vymýšlet práci. A hlavně, jak je u té práce udrží… 😀

 812. 974

  NoName

  Fištejna bych nebral vážně.

 813. (964) Spíš Rusáky, to je jejich pašalík a místodržící.

 814. Halle,
  teď jsi mě nachytal se staženejma kalhotama. To jsem fakt nevěděl, že mě má Šojgu tak rád, že po mě pojmenoval takový suprový letadlo. 😀 😀 😀

 815. Ono v pokrokových západních firmách bude vybírání zaměstnanců za chvíli těžší než sestavení jízdního řádu na železnici-naplnit kvóty dle barev, pohlaví, náboženství, přimíchat LGBT, uprchlíky, transgender…

 816. Silně pochybuji, že jdou Číňané do Sýrie bez domluvy s Ruskem.
  Na stole je momentálně i agenda v Jihočínském moři, tohle bude zřejmě akce proti momentálně společnému „oponentovi“.
  I když, poslouchat mektajícího Kerryho… To je vážně zoufalec. Kámoši v důležitých funkcích zřejmě taky nepředstavují optimální volbu pro vedení supervelmoci.

 817. 981

  To nikdo netvrdí, že bez domluvy s Ruskem. Spíš to Rusům dost dlouho trvalo, než je ukecali 🙂
  Číňané mají prachy, které Rusové nemají. A Sýrie bude potřebovat investice, aby s zmátořila.
  Je zničená víc, než Německo po druhé světové.

 818. Hmmmm…

  Má-li někdo v Pákistánu k dispozici 15-20000 dolarů a není s tím schopen založit rozumnou existenci, tak co čeká od emigrace? Jedině pečené holuby do huby!

  … příběh jednoho zadrženého pákistánského uprchlíka.

  Jeho cesta napříč Amerikou začala v Brazílii, kam ho za 9000 dolarů propašovali pašeráci z domovského Pákistánu. Zde mu vystavili falešný belgický pas a za dalších 4000 dolarů ho různými dopravními prostředky přes Kolumbii propašovali do Panamy, kde ho nakrátko zadržely tamní úřady. Poté, co byl propuštěn, ho libanonský pašerák spolu s dalšími pětatřiceti migranty propašoval do Hondurasu, v němž byl okraden o všechno. Musel se proto obrátit na rodinu v Pákistánu, která mu poslala další dolary, za něž se dostal do Guatemaly, odkud na raftu vplul do Mexika. Zde jeho cesta skončila, byl zatčen a umístěn do detenčního centra, odkud bude pravděpodobně vyhoštěn zpátky do Pákistánu.

  Počet migrantů využívajících jižní trasu skokově roste. Mexické úřady evidují jenom za první pololetí roku 2016 již více než 6300 běženců z Asie, Afriky a Blízkého východu, což je zhruba o dva tisíce více než v roce 2015. Ještě v roce 2014 se čísla držela na úrovni 1800 lidí. Trend potvrzují i američtí pohraničníci, kteří mezi říjnem 2015 a květnem 2016 zadrželi na jihozápadní hranici Spojených států 5350 afrických a asijských migrantů.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-ted-maji-problem-USA-Vali-se-tam-Africane-a-muslimove-Pouzivaji-necekanou-cestu-449344

 819. Honzo ze Ž.
  laickej dotaz bych měl: jak jsi dával lajk u videjka s popiskem „Přirozená reakce na linku“ – co je to ta linka? To je postoj toho chlapa vlevo?

 820. [987] Ano. Linka je poloha, kdy ozbrojená paže je napjatá a hrot ohrožuje soupeře. Má to nějaké konsekvence podle pravidel a dá se o to nádherně hádat.
  Samozřejmě se učí různé cesty, jak se s tím vyrovnat. Varianta, kdy se na to ten druhý vybodne (jako ta holka na videu), se mně osobně líbí. Znám hodně málo šermířů, kteří to psychicky rozchodí.

 821. Dík. Já jsem si to takňák myslel, že se nejspíš takhle nezačíná…

 822. Koukám, že vědeckotechnický parky jsou pro dotační čerpadláře zlatej důl.
  Nedávno byl článek o VTP Vysočina v Jihlavě, teď jde do insolvence park NUPHARO za 300 megašušní někde na vesnici u Ústí nad Labem, další VTP TESORO ve vesnici u Kladna už v insolvenci je. U tý Vysočiny bych to pochopil. Nepojmenovali ho Vysočinaro, protože koncovka -ro je patrně velmi důležitá. Zajímaví jsou i lidé, kteří tyhle projekty rozjíždějí a ti, kteří jim ty projekty schválí. Většinou mají za sebou nějaku tu firmu na budování čehosi vědeckého v insolvenci a bez problémů dostanou další dotaci na další projekt, který jde následně do dalšího konkurzu.

  http://ekonomika.idnes.cz/insolvence-technologickeho-parku-nupharo-fil-/ekonomika.aspx?c=A160817_094636_ekonomika_rny

 823. Pro těch 14 000 „dobrovolníků“ je to ovšem kšeft století!

  …Veškeré prognózy jsou velmi skeptické. Za úspěch by se pokládalo, kdyby aspoň polovina byla schopná někde najít zaměstnání – po pěti letech zaškolování a ‚integrování‘. Dosavadní výsledky jsou katastrofální. Iniciativě ‚wir zusammen‘, ve které se angažuje více než 130 německých koncernů – od Airbusu přes Siemens, Daimler, Thyssen Krupp až po Volkswagen – se doposud podařilo zaměstnat pouhých 443 migrantů. A to i přesto, že se o ně stará 14 000 dobrovolníků z těchto firem!…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pravda-o-uplatneni-imigrantu-Petr-Bystron-prinasi-az-humorna-cisla-a-tez-vzkaz-k-navsteve-Merkelove-449246

 824. Rputi,
  když si představím těch probrífingovanejch mendejs, ty hektolitry kofí a ty kvanta sežranejch kúkís…

 825. ptakopysku 992,
  myslím, že by nám to kafe vydrželo nadosmrti! 🙂

 826. no josef uplne never tomu co ctes – uz jsem ti to psal nekolikrat.
  Pokud ti to pripada az tak zajimave tak si cti ale ne u , zde tak rado oznacovanych, medialnich smoku.
  nejde na web psat spiustu veci ale zkus si cist treba na justice.cz.
  tam najdes lidi co maji prava rozhodovat , v insolvencich je spousta zajimavych dokumentu .
  ale jsou zajimave pouze kdyz se chce cist.
  mozna ze slovutny prof. a doc. a MBA , slovutna VS … jsou vetsi problem nez se zda.

  a predstav si ze treba za stat k insolvencnim rizenim ( pokud nejde o OKD) nikdo nechodi. Treba staci ze maji slne ze udelaji protokol o vymereni – ze rozhoduji veritele podle pohledavek jiz stat neresi.

  No ale ono je vetsinou jednodussi, a modernejsi , napsat ze nekdo zase chtel/vytuneloval dotace.

 827. Makedonci to vyřešili za Angelu 🙂
  Fuj, měla by jim vyhlásit sankce, poslat pro prchlíky letadla do Řecka, a ona nic.

 828. tak jsou ploty ktere postavi na konkretni akci odstrani aby jim na akci nelezl kdo nema.
  i tyto ploty maji bohuzel tu spatnou vlastnost ze se ti za plotem mohou ocitnout jako ti pred plotem.
  ale politici bohuzel casto udelaji veci aby predesli zbytecnym kecum bezejmenych plasilu

 829. Ano, přesně, ploty slouží k tomu, aby někdo nelezl, kam nemá.

  Zbytek je blablabla, blablabla, blablabla.

  Pravda, jak čas pokročil a realita podpořila nebo odmítla argumentaci jedné i druhé strany, je blablabláků stále míň. Už se není o co opřít, není o čem blábolit.

  Jestli tedy opomineme „moudra“ typu „je otázka, kdo je za plotem a kdo před“, kdo je plašil a kdo statečný a podobné skutečně, ale skutečně silné „argumenty“.

 830. jo jo to je jak od pravdy a (ne)lasky

  ja vim a zbytek bla bla bla .

  a tech blablalu a bezejmnenych plasilu je cim dal tim stejne

 831. Ještě chybí „muhehe“ a „štamgasti“ a můžete si to dnes odškrtnout, filosofe.

 832. 1000 jj ono toho chybi jeste vic ale proc to napovidat 😮

 833. 1003 aktivni blbci co chteji mit splney kvoty vyresenych pripadu ?
  jen zaplacenim na miste to je pro cajta splneni carky 🙁 , proto nesnasi to dat do spravniho rizeni.

  tady jsou ted aktivni s rucnim radarem a aby nebyli videt tak si sundavaji zelene vesty .
  asi ta nutna bezpecnost – bez vesty ani krok z auta tady neplati

 834. pasacku, spise je zajimavy ten zaver GIBS…

 835. O.T byl jsem se před chvílí projet v Bruselu metrem skrze tu stanici Maalbek u EU co to tam bouchlo abych dostal hlad a žízeň a ono nic … Už to maj opravený, byl jsem jediný pasažér co asi nebyl úředník , hipster nebo muslim 🙂 strašně dlouho jsem metrem nejel tak jsem si to užil 🙂
  U burzy je znovna koncert „different colous but one people“ moc tomu nerozumím. Je tam horda smažek všech možných barev, bubínky, rytmy a holky s dlouhejma tričkama, koženejma řemínkáa a dlouhýma korálema co si prohlížejí se zalíbením ty smažky. Na buzeranty to nevypadá 🙂

 836. No jo, když si někdo zvykl na pláž s krásnýmí ruskýmí kolchoznicemi …..

 837. zaver GIBS moc nechci komentovat protoze to z tisku je problematicke.
  ne ze bych je chtel hajit ale je jednodusi na zaklade neceho odpustit jak na zaklade stejneho potrestat.

  nicmene plne souhlasim ze to zde je paterni stat jen na povysovani patere nad obcana se sem tam vic pricini PCR, SZ, soud, FU,a ruzne inspektoraty buhvi ceho