Je libo deklinaci, dámy?

Zuzana Chlumská

 

Opět se rozběsnila bouře kvůli přechylování. Myslím si o tom své, ale konec konců, nechť se každý jmenuje, jak chce. Proč by se slečna nemohla jmenovat Novák, když se ji to líbí.

 

Leč čeština žádá si skloňování a pokud tu deklinaci rovnou nezrušíme, měli bychom nejdřív vědět co s tím. Tedy s těmi sedmi pády? Podle vzoru kost, píseň nebo vzoru žena?

.

 1. Novák
 2. Půjdu tam bez Nováky…. nebo Nováki …?
 3. Dám dárek Nováci/Nováce.
 4. Vidím Novák/Nováku
 5. Paní Nováci/Nováko!
 6. Mluvím o Nováci/Nováce
 7. Jdu tam s Nováci/Novákou

O množné číslo se raději ani nebudu pokoušet …. 😀

 

Vypadla na mne z netu paní Kadlec, skloňovat by se měla podle vzoru píseň:

1.Kadlec, 2.Kadlece, 2.Kadleci, 4.Kadlec, 5.Kadlec, 6.Kadleci, 7. Kadlecí

 

Nemám pocit, že by to bylo ono, tak zkusíme vzor žena:

1.Kadlec, 2.Kadlecu, 3.Kadlecu, 4.Kadlece, 5.Kadleco, 6. Kadlece, 7. Kadlecou.

Taky nic moc, spíš ještě horší

 

A což takhle kdyby i mně na stará kolena začal brát čert a já se rozhodla pro změnu. V mém případě jedná se vlastně o přídavné jméno.

 

 1. Chlumský
 2. Bez Chlumskyé je blbina, takže Chlumské.
 3. Dtto
 4. Chlumskyou – Chlumskou
 5. Chlumský!
 6. O Chlumskyé – Chlumské
 7. S Chlumskyou – Chlumskou

No řekněte sami – stála by mě celá anabáze za to jen kvůli prvnímu pádu? No nestála!

 

A protože příjmení neoznačuje jen příslušnost ženy k muži, jak se některé dámy domnívají, ale hlavně příslušnost člena k rodině, týká se to i pánů u příjmení, která jsou vlastně přídavná jména přivlastňovací. Třeba takový pan Janků by se tedy měl vzbouřit, že on nechce přechylovat a tvrdit, že on není žádný Janků, nýbrž Janek …. No byl by, byl, ne, že ne … 😀

 

Cizí příjmení jsou nesklonná a i když to českému uchu zní cize, nějak to pobereme – Peak, Jacgues, Emmons …

U českých příjmení ta deklinace hrozí. Protože jazyk je komplexní systém a jeho gramatika by se měla dodržovat. Jinak můžeme vzít za vděk googlem …

 

Paní Novák bude chodit do město a v obchod v dlouhý ulice kupovat česká gramatika….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

963 komentářů u „Je libo deklinaci, dámy?

 1. 951
  maYda says:

  Dobré ráno,

  včera jsme si zaplesali na bále včerejších knihkupců – tedy hlavně jako diváci, neb jsme vydrželi jen přes dekorování maturantů a prváků a volbu královny plesu, načež, když hrozilo, že se opravdu začně tančit, potomstvo rezolutně žádalo odchod.

  Byla to taková generálka, ten příští maturitní bude synkův. Nějak nám ty děti stárnou.

  no a jedeme na chalupu. Dočetla jsem se, hlkedajew , jak, vypadá sjízdnost, že :

  „Vrstva uježděného sněhu ve vyšších polohách Krkonoš, Orlických či Železných hor je krytá interním posypem“
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/dopravu-misty-komplikuje-ujety-snih-dsd-/domaci.aspx?c=A130209_081839_domaci_jj

  týý jo, to jsou vymoženosti – interní posyp. 🙂 Co je interní pokyn bych věděla, ale posyp??? 🙂

 2. 952
  PeS says:

  2 Foundry – ad 950 – jenže kdo chvíli sral, již sere opodál… Takže i kdyby to teď začli říkat a snad i dělat, jsou už úplně mimo mísu, neb ty daně jsou už schváleny.
  A mouřenín splnil úkol, mouřenín může jít – i se slavnou ODS třeba do prdele. Moc lidí pro ně brečet nebude. ODSák dneška je totéž, co komanč z roku 1988.

 3. 953
  martin TT says:

  Máte pocit, že je zle? Kdepak, v Kanadě je hůř. Ve sněhových bouřích tam zahynuli tři lidé, z toho dva při dopravní nehodě. To je ale krutá země!

  Nedělám si z nikoho a ničeho srandu. Šumavák a já víme, co je dneska zima. Byl jsem včera v Brně a cestou skoro jaro. Slunce svítilo, silnice suché, na loukách ani stopy po nějakém poprašku. Cesta zpátky totéž, jen se začalo k večeru stmívat. Vizovice poprašek, plus jeden. Lhotsko bílo, minus tři, Prlov dvacet centimetrů, minus sedm. Horní Lideč třicet centimetrů, minus devět.

 4. 954
  Rpuť says:

  Copak my, ale jak dopadá Dušan by mě zajímalo…

 5. 955
 6. 956

  953 martine kdyz my tady na statlu mame slunce v srdci 🙂
  tady snad ani skarede byt nemuze.

 7. 957
  Schumacher says:

  955 Rputi, má to zásadní nedostatek. Chybí patentovaná hůl na odhánění vlků.

  Co Kajínka se týče, připouštím možnost že je nevinný. Leč s jeho tretsním rejstříkem jde o podnikatelské riziko. Či pracovní úraz. Byl dopaden, když se připravoval na další vloupačku. Takhle je jistota, že už nic nevyvede.

 8. 958
  Rpuť says:

  Schumi,
  myslím, že Kajínek už by si dal bacha. Jen si nejsem jistá jestli by to vzal do Holywoodu nebo na ministerstvo vnitra. Takovej tandem Kajínek-Bradáčová, to by bylo maso. Konec konců jeden Eugène-François Vidocq už byl… 🙂

 9. 959
  Rpuť says:

  …upoutávka jedné pražské střelnice mě fakt odzbrojila. Cituji:
  „Dne 14.2. pořádáme střelbu pro zamilované páry. Jsme přesvědčeni o tom, že není nic krásnějšího, než když dva zamilovaní lidé stojí na stejné straně hlavně. Udělejte také radost svému miláčkovi k Valentýnu.“
  http://klimovicova.blog.idnes.cz/c/320861/Valentyn-na-odstrel.html

 10. 960
  martin TT says:

  Dušan je v pořádku, slyšel jsem ho v ranním vstupu na ČT. Samozřejmě, že tam sněží, dokonce blizzard. Samozřejmě, že jsou potrhané dráty, Dušan nám to vysvětloval už při dřívějších problémech s rozvody el. sítě. Samozřejmě, že se doporučuje neblbnout a nechodit na procházku s vysokými podpatky.

 11. 961
  Šumavák says:

  Zase ty vysoké podpatky v tom vysokém sněhu lépe drží, zvl. když se dole podkovou štulničkou s vidiovým šteftem… 🙂

 12. 962
  Šumavák says:

  A pojďte nahoru!

 13. 963

  Já jsem OK. Nám se to vyhnulo. Pouze vítr asi 60 km/hod a nasněžilo 15 cm. Horší je to při pobřeží. Typická blizzzardová situace . Z jihu, podél pobřeží teplá fronta s deštěm, z Kanady v protisměru studená. Tak kde se obě fronty srazily, začal kolotoč s větry přes 100km/hod a tím vodorovným sněžením. Blizzard se pomalu posunuje na severovýchod. Te, v 5 ráno hlásí NY Central Park 21 cm sněhu, Boston 48 cm, Randolph MA 54,5cm, ST.James NY Long Isl. 79cm a rekord zatím Hamden CT 86 cm., Sněžit má ještě v sobotu odpoledne. Jádro bouře se posubuje přes MA, NH do Maine. Zavřeny jsou dálnice i-95 a I-84 od New Yorku po Maine. Zatím je asi 400.000 lidí bez elektřiny. Většina na venkově se připravila a v garážích jim blafou generátory. Aby se rozvody opravily bude potřeba nejdříve zjízdnit silnice, aby se do postižených míst dostaly opravárenské posádky. V Bostonu přestalo jezdit metro a omezil se i železniční provoz. Zavřena jsou velká letiště v New Yorku, Hartfordu a Bostonu. Zatím bylo zrušeno něco přes 5000 letů. Klíčovým faktorem brzdícím záchranné práce je oslepující blizzard dosahující rychlosti 115 km/hod. V NYC a na LI by měl blizzard skončit okolo 8 ranní. Vzhledm k tomu že se vichr žene z moře, očekává se o 50 cm vyšší příliv, což může vyvolat místní záplavy v ústích vodních toků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *