Kampak na nás o Vánocích s Rybou!

Jestli pro mě nějaká věc představuje opravdové Vánoce, není to ani bramborový salát, ani vůně jehličí nebo „rozzářené dětské oči“, či jak znějí všechna ta klišé k nesnesení ohraná výstupy televizních hlasatelů a kolovrátkem reklamní kampaně. Je to vánoční mše pátera Josefa (Jiřího) Zrunka, která bohatstvím svých hudebních nápadů a neobvyklými hudebními prostředky zdaleka překonává hudbu proslulého Jakuba Jana Ryby. Někteří odborníci ji hodnotí úplně nejvýše – česká muzikoložka doktorka Terrayová dokonce praví, že: “…Paschova Vánoční mše pro své kouzlo, neopakovatelnou originalitu a zemitou sílu nemá obdoby ani v jedné ze známých vánočních mší.“ Navzdory svým kvalitám se však tohle Zrunkovo dílo nikdy nestalo tak široce známým jako podstatně konvenčnější hudba Rybova.

 

Mše vznikla roku 1766, tedy v epoše tzv. „zlatého věku vánoční hudby“, za kterou je považována druhá polovina 18. století, a bylo dlouho připisováno Edmundu Paschovi. Zrunek i Pascha měli dosti podobný životní osud i zájmy. Oba františkáni, varhaníci, hudební skladatelé, oba moravského rodu souběžně působili na Slovensku a při sestavování sborníků církevní hudby dokonce spolupracovali. Určit tedy správně autorství tohoto opus nebylo vůbec snadné a dodnes není zcela jistě potvrzeno.

 

Udivující množství melodických motivů, které se v tomto jediném díle vyskytují, by jinému autorovi vystačilo na několik dalších, podobných. Melodie se tu rozpínají od slavnostního zvuku chrámové hudby k prosté zpěvnosti lidových písní, použité hudební nástroje představují obvyklý instrumentář tehdejší lidové hudby. Vedle vznešeného tónu varhan se tu totiž vyskytují i zvonce, pastýřské fujary nebo cimbál. Mše je pozoruhodná též tím, že v ní vedle zkrácených textů latinských vystupuje jako rovnocenný jazyk nářečí z moravskoslovenského pomezí. Tahle hudba se nikdy neomrzí…

Radim Gabor

Odkaz  s nahrávkou mše:

Zrunkova Vánoční mše

A já vám všem přeji klidné a radostné prožití vánočních svátků a od Ježíška hlavně zdraví a pohodu !!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

920 komentářů u „Kampak na nás o Vánocích s Rybou!

 1. 901
  maYda says:

  Mně by se to, skimici, taky nelíbilo, ale moje blbost je moje blbost a za blbost se platí. Když jsem politicky známá osoba, musím počítat s tím, že i kdybych někde zapomněla kousek použitýho hajzlpaíru nebo seznam nákupů, může se to ocitnout na první stránce. Natož maily s choulostivým obsahem.

  BYlo by lepší, kdyby maily nebyly zveřejněny, druhá strana si je v tichosti ponechala a použila je k vydírání v případě, ža by vyhrála volby Hillary?

  Dost pochybuju, protože kdyby měla HC na vybranou poslouchart Putina a zůstat v sedle nebo nenechat se vydírat, ale odejít s vostudou, že by to byla lepší situace.

 2. 902
  skimic says:

  901 maYdo
  Teď bez legrace – mně se nelíbilo ani když unikly emaily našeho pana Sobotky.
  Prostě jsem proti fízlování všeobecně. Ostatně stejně špinavé bylo Watergate…

 3. 903
  halladin says:

  Ruskojezeměneomezených možnosti 🙂

  Santa Clausové, ech děduškovja Morozi tam skáčou padákem i s jolkou 😀

  https://youtu.be/0x9cJ6sHT_w

 4. 904
  skimic says:

  Ani třeba Kubiceho úniky. To je jen ukázka, že je zkažený stát sám o sobě

 5. 905
  halladin says:

  Skimuici,

  špionáž a podobné srandy jsou tu odjakživa.
  Jestli se ti to líbí nebo ne je úplně fuk.

 6. 906
  skimic says:

  Špionáž Halle beru. Ale třeba řízené úniky přes pana Kmentu a podobně jsou jen ubohé politické sviňárničky.

 7. 907
  skimic says:

  Nebo třeba Watergate. To byl taky řízený únik.

 8. 908
  halladin says:

  Inu, skimici,

  když děláš něco nepěknýho, (což dělá kde kdo) nesmíš se při tom nechat chytit !
  Jinak jsi pak nejen za lumpa,ale i za vola!
  Já říkal jeden moudrej :
  Když si blbej,nezůstává ti nic jiného,než být slušnej a poctivej ! 😀
  Jinak z průserů nevyjdeš ! 😉

 9. 909
  maYda says:

  902 – skimici, mně se nelíbí taky fízlování obecně. Ale realita je taková, že v politice je to evidentně běžná praxe a pokud se chci věnovat politice, tak s tím musím počítat a nějak se s tím vypořádat. Nebo jít dělat něco jinýho a politice se obloukem vyhnout.

  Přiznejme si to, s čistých charakterem, ušlechtilými myšlenkami a vírou, že vítězství se přece musí přiklonit na stranu dobra v politice nikdo dlouho nevydržel.

  Proto především platí nepodceňovat druhou stranu. Lépe přecenit než nedocenit.

  Ale stejně bych řekla, že ty příčiny nejsou zas tak komlikované a že ta Hillary to prohrála hlavně proto, že prostě už mělo víc voličů dost demokratů než republikánů, že po „prvním barevném prezidentovi“ nechtěli experimentovat s dalším prvenstvím v Bílém domě a že chtěli nějakou změnu.

 10. 910
  PeS says:

  No, pomalu pečenou husu/kachnu/kuře (krůtu jsem ZATÍM nedělal dělám zásadně takto:
  Den předem ráno husu nasolím, nakmínuju (i zevnitř), na prsa trochu majoránky a naložím rozležet do pekáče… Rovnou prsama nahoru, neotáčí se. Večer odpočítám čas, kdy chci ptáka podávat a odečtu 15 hodin… No a podle toho večer ptáka lehce podleju – cca 2 dcl, vložím ptáka do trouby vyhřáté na 90 celaskonů, v přikrytém pekáči. A jde se spát. Tato fáze trvá 10 hodin. Nenakukovat, nechat bejt. Po těch 10 hodinách můžu ptáka zkontrolovat, teplotu zvednu na 120 celaskonů a nechám potit pod poklicí další 3 hodiny. Pak sundám poklici, teplotu na 160 celaskonů, odeberu část výpeku, poleju, popř. podleju a takto dopejkám hodinu, až hodiny a půl. Cca 10 min před dokončením přeliju sklenkou studené vody, aby byla křehká kůrčička. Pokud dobře funguje termostat, je výsledek dokonalý. Maso jde samo od kostí a vůbec není vysušené, kůžička křehká a voňavá. Ani jednou výsledek nezklamal, a to to takhle dělám už asi 5 let. Takže teploty: 90 – 120 – 160 a časy 10 – 3 – 1,5 v hodinách. Původní recept teď bohužel z internetu zmizel…

 11. 911
  halladin says:

  prostě už mělo víc voličů dost demokratů než republikánů,

  to není úplně tak, Clintonová dostala víc hlasů než Trump, za Trumpovo vítězství mohou „americké špecifiká“

 12. 912
  PeS says:

  2 westík – no teď jsem koukal na toho Dadalu – nazval bych to – „jak zmršit sváteční husu“
  Ten výše uvedený recept jsem předal už 3 známejm, kdo vyzkoušel, měl obvykle jedinou námitku – jak má vydržet spát, když jde z kuchyně taková vůně? Tak na to pomůže dobrá digestoř, jinak se jedná o týrání vákečných zajatců, což Ženevské konvence zakazují…
  Já už prostě jinak drůbež nedělám…

 13. 913
  PeS says:

  2 Šimon klein ad 883 – major Terazky by Ti oponoval – když je to americký program, tak musí být v američtině…

 14. 914
  PeS says:

  Povzbudivé zjištění:
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/424830-lide-po-padesatce-jsou-kreativnejsi-zjistili-vedci.html
  „Roztržitost a nepozornost jsou problémem v každém věku, čím je člověk starší, tím je ztráta pozornosti častější. Roztržitost však nemusí být tak problematická.“
  Jako v té historce – manželé přijdou na návštěvu ke známým a užasle sledují, jak muž oslovuje svou ženu neustále „miláčku“, „drahoušku“, „lásko moje“ apod. Když dámy spolu na chvilku odejdou, říká manžel hostiteli – „to je úžasné, jak něžně po tolika letech se chováš ke své ženě…“
  No a on odpoví – „víš, to je tak… Já už asi před pěti lety zapomněl, jak se vlastně jmenuje a bojím se zeptat!“

 15. 915
  halladin says:

  914
  Nejen manželé ,ale i přítulové.
  Aspoň se jeden nesplete 🙂

  Jsou pak velké problémy,když je jeden rozpracován na více pracovištích 🙂

 16. 916
  quivis says:

  Varianta:¨Vrátil se dichodce z lázní a přišel k němu na návštěvu kamarád. Ptá se, kde byl. Důchodce se ho zeptá:“Jak se jmenuje ten keř s trny a krásnými květy?“ „No přece růže.“ „Aha.“ A volá do kuccyně: „Růženko, kde jsem to byl v lázních?“

 17. 917
  quivis says:

  Proto je nutno volit přítulkyně se stejným křestním jménem jako má manželka.

 18. 918
  Šimon klein says:

  917 – uz Cupák v nejakem stoletém seriálu to řešil oslovovanim: Dívko spanilá……

 19. 919
  halladin says:

  918
  Šimone , po 30 letech manželství bys za takové oslovení od sebekritické manželky mohl dostat po ústech 😀
  Že si z ní děláš pérdel,po případě jí předhazuješ věk 🙂

 20. 920
  PeS says:

  No a jinak už se je o patro vejš…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *