Katalyzátor Katalánsko

Je pro mě srdeční záležitostí, abychom už neprohlubovali příkop mezi východní, západní a střední Evropou“ prohlásil Juncker a odmítl finanční sankce proti Maďarsku a Polsku kvůli rozporům s Bruselem v migrační, příp. justiční politice.

 Juncker  ( ZDE* ) tedy oficiálně přiznal, že kopali příkopy.
Teď už jsou ty příkopy nepřekročitelné, tedy přichází doba pro „budovatele mostů mezi národy“ …

Až se naši politici přihlásí, že ČR by mohlo být takovým mostem mezi západem a východem, nezapomínejme, že po nás, po mostě, budou dupat obě strany…  🙁 !!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 867 komentářů u “Katalyzátor Katalánsko

 1. No,já bych si toho Junckra vyložil trošku jinak,ale každý si může vyložit co chce jak chce.

 2. Kazdopadne z Katalanska nyni EU boli hlava asi radove vice, nez z odmitnutych kvot… Ve srovnani s tim, jak se EU stavi k Polsku a Madarsku je ticho ohledne Spanelska usirvouci…

  Inu… Vitejte v EU.

 3. 3
  Představte si 800 raněných při demonstracích v Rusku ! 😀
  To by bylo řevu ! 😀

 4. Dobrý večer,

  už to zase funguje, sláva Šumavákovi 🙂

 5. No jo, to tak bývá, že kdo zametá před cizími prahy , často zapomíná uklidit ten svůj….

  Obávám se , že to je předobraz toho, co by se dělo, kdyby se začala rozpadat celá Unie….

 6. Že by v nynějším demokratickém Španělsku horší než v komunistické totalitě devětaosmdesátého na Národní třídě?
  Není možná!

 7. to je takovej hezkej údaj – věří mu 51 % – ale co nebo v čem mu věří?
  Když bude tvrdit, že 1a1 jsou dvě, tak by mohl dosáhnout i na víc procent, ne? 😀

 8. 2 maYda – byl takovej film… A motto: Věř, věř, ale čemu věříš měř!

 9. 9 Také mě hned napadlo, že na něco zapomněli. Vypůjčit si Zifčáka.

 10. 10 Zkušenosti jsou. Legie Condor, pár náletů a bylo by.

 11. 6 Nebo vystoupit z NATO. Kavčí hory by lehly popelem.

 12. Aero, já neměl na mysli řev raněných demonstrantů ,ale řev pravdoláskařů v Evropě i jinde.
  Momentálně jsou nějak ticho 🙂

 13. Asi, asi, to tam má být napsaný 😀
  Kdybych takhle napsala v pátý obecný slohový cvičení na téma „jak psát zprávu“, dostanu kouli.

 14. Nějak mrtvo. Snad se nebojíte, že vám bude zas někdo počítat příspěvky?

 15. 20

  Já si našel pár docela zábavných knížek 🙂
  Ale už jdu spát – zítra mě čeká běhání po několika ambulancích.

 16. Dobré zas ráno… Tak se nám jeho španělské veličenstvo vyblilo z podoby… Že teda jako si království pozvracet nedá… Mno, mám pocit, že by měl zalistovat v libovolné učebnici evropské historie a počíst si o tom, jak dopadl nějakej Karel I. a Ludvík XVI. Ono potom pozdě sobě bycha honiti…

 17. No jo, vždyť jde o prachy. Bez Katalánska bude Španělsko menší,chudší a méně významné…

 18. Petře Kunetko,
  já se domnívám, že takto dojde k narovnání pokřiveného podnikatelského prostředí. Doposud mohl na konkurenční, či nepohodlnou firmu kleknout pouze agent Bureš, se spuštěním účtenkovky má Burešův klekací aparát k dispozici každý občan České republiky. To mi připadá férové. Tobě snad ne?

 19. 17 Halladine, i veřejnoprávní média se o tom nezmiňují jak jen mohou. Zato všeudeje plno střelce z Las Vegas, který neměl rád country.
  Že by komunisti měli pravdu, když učili, že buržoazní média ohlupují lid bulvárními zprávami aby nepřemýšlel o důležitých záležitostech?

 20. V souvislosti se střelcem ve Vegas – já jsem teď neměl čas se nějak hnípat v internetu – bylo někde v českých kanálech napsáno z čeho ten chlap střílel? Nestřílel mimo jiné z automatické zbraně?

 21. Někde jsem zaslechl, že si poloautomatiky předělával na automatické.

 22. Tak americký Přemek Podlaha… Rozsah masakru mi nějak nesedí k poloautomatu, ledaže by měl čtyři ruce. Předpokládám, že už byl několik let v hledáčku některé z tajných služeb. Takže lze očekávat vlnu požadavků na odzbrojení Američanů. Jestlipak už se vyslinila Hillary, nebo nějaký další demokrat?

 23. Dobrý den. K Las Vegas se přihlásil ISIS. Komentátor to kontroval tím, že ISIS se potom může přihlásit i k hurikánu Irma.
  Ad Katalánsko. Znalci čekají fičák. Prý to bude spíš styl „Slovinsko“ než „Chorvatsko“.

 24. Jj, Hillary uz se vyjadrila. Predpokladanym zpusobem…

 25. Tak Hillary se už vyjádřila. Vpadá to, že představa hekatomb mrtvých, které by pachatel ještě ve volných chvílích mohl umlátit tlumičem, jí nedává spát.
  „Představte si počet mrtvých, kdyby měl střelec tlumič, které se snaží zpřístupnit Národní asociace držitelů zbraní (NRA)!“ varovala loňská prezidentská kandidátka Hillary Clintonová na adresu mocné lobbistické organizace. „Můžeme a musíme odložit politiku stranou a povstat proti NRA!“ vyzvala.

 26. Dobré ráno,

  ad střelec – prý pronesl do hotelu celej arsenál. A pravdu máš, ptakopysku, už jsem viděla článek o někom, kdo prý nebyl pro odzbrojení, ale masakr jeho názor změnil.

  Do volila bych si konstatovat, že španělskýmu Veličenstvu se projev moc nepovedl a vůbec v tom hamtají jak v ….

  Další krok bude „humanitní bombardování“?

 27. [25] Mám obavy, že tak jednoduché to nebude. Nebo si snad někdo myslí, že FÚ půjde na základě účtenky po Agrofertu? Nebo aspoň po nějakém jejich stánku s kuřatama?

 28. Hillary a spol. je nuchutná. Takhle si na tragedii přihřívat politickou polívčičku…..

 29. ad 25 – ono je sice hezký, že prý na základě účtenkovky nepůjdou po obchodnícíh z ministerstva ( i když velkou věrohodnost takovému tvrzení fakt bnepřikládám), ale ono je dost blbý to, že když zákazník udělá chybu, tak mu přijde hláška, že platba nebyla registrovaná.

  zákazník pak v lepším případě zanevře na obchodníka a půjde nakupovat jinam, v horším ho napráská, že neregistruje platby. Ministerstvo je pak z obliga, ono nic, to občan podal oznámení.

 30. maYdo,
  už jsem to našel. Kytarista prozřel. Usoudil, že počet držitelů nelegáních zbraní se sníží na nulu tím, že se zakáže držení legálních zbraní. Nejsem si úplně jist, jestli je to realitě odpovídající myšlenkový pochod.

 31. Geniální nápad. Kdybychom odzbrojili armády, zavládl by mír. -)

 32. Paddock postupně přitáhl do hotelu 23 zbraní, dalších 19 našli u něj doma. Střílel z automatu, údajně ilegálně modifikovaného z poloautomatu, z fotografie zbraně a zásobníku na +- 30 nábojů, usuzuji, že to byla ráže 9mm. Byla opatřena dvojnožkou a stavitelnou pažbou. Zbraně nakoupil legálně v Nevadě, Arizoně, Kalifornii a Texasu. Orošel všemi federálními prověrkami. Byl stále držitelem piotního průkazu. Údajně byl milionářem. Minulý týden údajně vyhrál v kasinu 40 000 dollarů a poslal na Filipiny 100 000 dollarů. Proč se vražedně zradikalizoval je nyní tím nejdůležitějším cílem pátrání.

 33. 32 Ptakopysku, tlumič významně ztěžuje odhalení zdroje střelby.

 34. 43 Dušane, příčina radikalizace není významná. Základem je geneticky a sociálně podmíněná patologická osobnost hostitele nakažená infekčním memem, který dodal racionalizační záminku. Finále bylo výsledkem dlouhodobé frustrace a směřování. Ten člověk hledal „důvod“. „Důvod“ si ho našel.

 35. Fakt netuším,co je na tom pravdy, ale na čt fčera tvrdili,že ve státech se dá za 200 doláčů koupit jakási sada,pomocí které se z poloautomatu dá udělat automat.

 36. 46 ptakopysku, při vhodné konstrukci tlumiče se dá střílet i dávkami. Ve střelecké praxi vadí rozměry tlumiče. Proč neměl takový tlumič? Jestliže střílel více zbraněmi, opatřenní a vyzkoušení více tlumičů bylo náročné. Zbraně hromadil delší dobu tak jak osobnostně směřoval k jejich použití. K asistované sebevraždě kompinované pomstou na společnosti. Neplánoval dlouhodobě konkrétně, jen si vytvářel podmínky pro příležitost. Nepočítal s tím, že přežije, jen učinil opatření aby si zajistil potřebnou životnost.
  Konkrétní koncový ideový motiv není významný. K činu měl jak z hráze do rybníka.

 37. Z toho, co jsem viděl a slyšel Paddock střílel pouze dávkami. Vyprázdnil několik zásobníků.

 38. Vrátil bych se ke Španělsku, jak a s jakými důsledky se rozvine situace.
  A ke zdejším volbám. Vážím mezi Svobodnými, ANO, KSČM.

 39. Schumi,
  já nepíšu, zda se dá střílet dávkami s tlumičem. Já píšu, zda se dá střílet dávkami s tlumičem bezhlučně V ukázce, kterou jsem dal do svého 46, ten chlap tedy dávkou bezhlučně ani omylem nestřílí. Schválně si to pusť.
  Tím se tak nějak snažím naznačit, že Hillary ve své argumentaci k tlumičům poněkud blábolí…

 40. A já se vrátil z Brna, kde jsem nechal cosi krve , konečně se najedl,dal si kafe a pojedudu před dvanáctou do Břeclavi ukázat se na neurologii.
  Nemá někdo na prodej starší, ale zachovanou tělesnou schránku ?
  Na nynější mě poněkud začíná srát.

 41. S tlumičem se dávkami střílet nedá. Funguje na základě potlačení nadzvukové expanze plynů, na stejném principu jako tlumič výfuku. Při střelbě dávkou vyplní expandující plyny komory tlumiče tak, že nejen další expanse do komor je omezená, ale únik plynů z komor zpomaluje úsťovou rychlost střely.

 42. 49 – takhle jednoduché to není. Hromadění zbraní je většinou stejnou úchylkou jako hromadění automobilů, obrazů, známek nebo krabiček od sirek. Atentát musel Paddock plánovat několik měsíců. Zjistit původ motivace je důležité zjistit. Třeba to pomůže k dalšímu zpřesnění vydávání povolení k nákupu zbraní.

 43. Ale stejně je USA srandovní země. Ten řízek si nanosí do hotelového pokoje 23 zbraní a nikomu to není divný. Vždyť se o ten arzenál při utírání prachu musela pokojská přerazit…

 44. 53, 60, podle testu preferencí mi vycházejí Svobodní, v klíčových otázkách dokonce sto procent. Jenže zatím mě ten spolek kompenzovaných autistů nepřesvědčil. Jejich program mi připadá nesourodý a bez civilizační vize. Ani někteří jejich zdejší přívrženci, deklarující se jako „pravicoví“. Rozhledem, konstruktivností, rozvážností, nadhledem, tolerancí, vstřícností, či dokonce empatií…
  Sice vypadá pěkně, aby lidé měli svobodu, jenže záleží na tom, v rámci jaké kultury ji jací lidé jak využijí. Podle toho jak, žít mezi nimi může být náročné, omezující a výrazně zvyšující transakční náklady na vlastní svobodu. Nedílnou součástí svobody je odpovědnost. Volba ANO je pro mě volbou proti až do nynějška vládnoucím koalicím. Všeobecně vidím absenci pozitivní kulturní základny. Pravicovost se projevuje především jako rétorická, a svoboda jako svoboda činit cokoli bez ohledu na svobodu druhého. Optikou protestantské morálky se mi aktuálně nejpravicovější jeví KSČM.

 45. 59 Dušane, ano, je stejnou úchylkou, leč rozdílně se projevující a rozdílně rizikovou, podle konkrétní záliby. Případy, že hromaditel obrazů či chovatel zlatých křečků vystřílí lidi jsou méně časté než že tak učiní hromaditel moderních zbraní.

 46. Kdyby některá z „pravicových“ stran měla jako hlavní a zásadní programový cíl většinový volební systém a redukci parlamentu, na jednokomorový o třetinovém počtu než má nyní, zvažoval bych…
  Jenže je reálně nemožné, aby kapři sami vypustili rybník poměrného zastoupení.

 47. Aktivistický protiislamistický politický byznys mě netáhne, protože je náhražkou a projevem absence pozitivní, přirozeně rezistentní kultury. V principu nejde o svobodu, o obranu vlastní civilizační kultury, která i bez islámu dopadá jak dopadá, když její vlastní chrámy jsou prázdné, ale o strach o plné nákupní košíky.

 48. Schumi,
  a co Realisté, SPD (Okamura), SPO či Piráti ?
  Mně podle nějakého stupidního dotazníku na netu vyšlo, že mám volit ČSNS. A to skoro nevím, co to je zač 🙂

 49. BTW,
  včera už Babiš začal povykovat, že půjde do opozice, a že se prej Okamura může dostat vysoko. Asi mu začíná drobátko cvakat…

 50. Ale jo, nickname, proc ne. SNad dosahnete aspon na penize 🙂

 51. 70 – matzurko, natáhl jsem odkaz na Kurase, ale ještě před vložením jsem aktualizoval stránky Šumaváka. Takže sem ten odkaz tuplovaně nevložím a jen se zeptám, celého čtenářstva, je to srozumitelný rozbor a návod? Případně proč ne?

 52. Je to celkem slušný článek. Jako návod bych to já neviděl.

 53. Dobré odpoledne,

  Matzurko, já si přece jen nějaký komentář dovolím: ta ženská musí mít velmi ubohý život, když ji něco takového uspokojuje.

  Především si myslím, že by se měla léčit.

 54. Maydo, to jsou takove ty zaryte svazacky, pozdeji domovni duvernice… To se neztrati za zadneho nedemokratickeho rezimu…

  Jinak podle mne vytecny clanek ohledne FAU… Zde fakt neni kladnych hrdinu… Pouze nekomu chovani na hrane prochazi a nekomu ne. Nicmene ucet zatahneme my.

  https://www.krajskelisty.cz/olomoucky-kraj/okres-prerov/17852-jak-babis-kleklna-firmu-fau-kdyz-se-dve-bestie-perou-o-stamiliony-a-dusledky-si-zaplatime-my-vsichni-z-dani-tenhle-pribeh-proste-nema-kladasy.htm

 55. 2 Schumi ad 63 – jen jestli Ty nejsi náhodou nějakej anorektik…

 56. 2 Matzurka ad 70 – četl jsem… Ovšem Kuras zapomíná, že na ODS je v jedné věci naprostý spoleh – jakmile se dostanou k moci, udělají pravej opak toho, co slibovali. Takže si se zájmem čtu ty jejich slabomyslný výkřiky na plakátech a představuju si ten pravý opak… Ta strana potřebuje jedno – rozpustit a vypustit. Kanceláře vypálit a spáleniště posypat solí…

 57. Martine,

  srozumitelný ten článek je, ale spíš jenom jako úvaha IMHO rozumného člověka. Kdo o tom přemýšlí všeobecně, může ho trochu nasměrovat, kdo o tom nepřemýšlí vůbec, nemusí ho číst 🙂
  Docela mne překvapilo, že víceméně neguje volbu stran, u nichž jsou předpovědi úspěchu mizerné.

 58. 2 martin ad 73 – viz výše… A ty pipipipiráty raději vůbec nekomentuju – já tam pár lidů znám osobně a není o co stát…

 59. 82 – vidim, ze fraze „going postal“ dostala novy, jeste hruznejsi rozmer…

 60. Terry Pratchett – Going Postal – Zaslaná pošta?

 61. 67 Matzurko, ČSNS? Prakticky zdejší umírnění naci soci. Nevím jak si stojí na jihu. Ovšem kdybyste se chtěli trhnout, a nabídli azyl a občanství, tak i za manželku jsem zmocněn prohlásit, že berem.

  79 PeSi, ODS… jak reakce zhrzené milenky. Avšak souhlasím. Resuscitace nežádoucí. Natož exhumace. Tuhle jsem šel kolem a co nečouhalo z rovu… kus fialového saka a bílá ponožka. Když už něco, tak pořádně zahrnout.

  77 Petře, zakládáš fabriku na velorexy poháněné akumulátorovými vrtačkami?

  69 Nickname, jestliže budu volit sebe, tak si štrachání do vršku s lejstrem do urny odpustím a onu část času než sám skončím v urně využiju lépe a radostněji.
  Ostatně nevím proč jako poddaný bych měl mít volební právo. Navíc když parlamentní demokracie je forma vlády přenášející odpovědnost z vládnoucích na ovládané. Parlamentní volby jsou legitimizací toho stavu.
  Míjím ceduli za cedulí, hesla Svobodných jsou stejně duchaplná, jako hesla ostatních. Jestliže jejich úžasný mozkový trust nevypotil nic ani chytřejšího ani alespoň vtipnějšího, mám tuze malý motiv abych se štrachal. „Můžeme“…první co na to napadne, je „To mi fakt můžete.“ Program jsem letmo prohlídnul. Mohli si dát „NATO, pevná záštita míru a kapitalismu.“ Dočetl jsem někam k podpoře veřejné dopravy, pomyslel cosi „a prachy na to chtějí vzít kde?“, něco o socialistech a dál nepokračoval. Program mi připadá nekonzistentní aby si každý něco vybral. Třeba se pletu, třeba je to hluboce konzistentní a civilizačně nosné, ovšem v tom případě to převyšuje mé mozkové možnosti.

 62. „hesla Svobodných jsou stejně duchaplná, jako hesla ostatních“

  Schumi, já bych řekla, že sjou ještě duchaplnější….

  OStatně i kdyby nějaká partaj vyhrála skutečně s převahou a začala uplatˇmnovat nějaké změny – jedno jakým směrem – po dalších volbách nevyhraje , přijde jiná a ta začne rušit zavedené a zavádět nové.

  NAkonec to dopadne jako s hostincem u Kamenného stolu, když mu šéfovali dva bráchové, co spolu nemuvili a střídali se po týdnu jako hostinští a kdyby se nevrátila teta Božena, která utekla s dramatickým umělcem a ujala se vlády nad hospodou pevnou rukou dřív, než ji ti dva inteligenti přivedli cugrunt.

 63. Schumi,
  zatím to na odtržení nevypadá, o ČSNS tu nevím nic, ani plakát jsem nezahlédla – tady to bývá spíš TOPkoidní, ba i Babišmejdovo… Nějak utichnul povyk kolem „knížete“ z Hluboké, ovšem co se mele pod hladinou netuším. ODS i zdejší socdemáci mne moc nezajímají…
  Z volebního cirkusu mne včera donutil zvednout obočí incident v ulici Na Sadech – jela jsem vyzvednout dceru na Palačák, a na Dlouhém mostě ve směru do města se to nějak zadrhlo. Po pár metrech přískoků bylo jasno – tři autínka cuknutá do sebe… jedu pomaličku kolem (tedy pokračuji ve svém směru jízdy), a koukám – první mělo logo Starostů, druhé TOPky, a ve třetím, které zřejmě drclo čumákem do topáckého, seděl velmi nadurděný senior s seniorkou vedle….
  Takže asi tak. Už aby ty volby byly za námi.
  Na plakátek Svobodných jsem zaregistrovala mladistvě vyhlížejícího Macha v bílém tričku s dlouhými rukávy (ještěže nemá bílou košili s kravatou jako Spongebob), Realisty reprezentuje Robejšek v bílém tričku s modrou hvězdou, ovšem s decentním sakem navrch. Taky za ním někdo vykukuje. Kostelníci zavěšují svoje modlitbičky na kliky aut u Kauflandu. Zájem voličů prozrazují ty pohozené na zemi…

 64. Zdravím při večeru a přeju všem Františkům, i když se třeba jmenují jinak, vše nejlepší k dnešnímu svátku.
  Vidím, že už se tu řeší volby. Akorát mám dojem, že ten článek pana Kurase, na který tu byl odkaz, mnoho četlo nepozorně. 🙂
  I já jsem si nedávnu udělala z nudy jakýsi test, s kým v politice nejvíce souzním, a kupodivu mi vyšlo, že s těmi, které jsem zatím vždy volila. Tak nevím. PeS si ode mne kůrku nevezme. 🙂

 65. No jo, Renčín… Bohužel se to dalo čekat – on byl už hodně nemocnej… Škoda ho…

 66. 2 Dana ad 92 – inu, když je miluješ, není co řešit!

 67. 95 – PeSi, já je nemiluju. Jsem na ně dost naštvaná a vyčítám jim spoustu chyb a omylů, stejně jako jejich minulost. Ale řídím se tím, co napsal Kuras v předposledním odstavci nad hodnocením jednotlivých stran. V těchto volbách stojí na jedné straně oligarcha, který pomaloučku přebírá stát jako svou firmu a proti němu – klubko hadů, kteří se kroutí a navzájem škrtí. Podle mne není doba na volbu malých stran. Obávám se, že hlas Machovi, Robejškovi či někomu jinému zprava, je hlasem propadlým a v důsledku připočteným právě Babišovi. Ale možná se mýlím. Byla bych ráda, kdybych se mýlila.

 68. Dlabáček s Rambouskem osiřelí.
  Dlabáček přeje Rambouskovi k Novému roku.
  Rambousek: „A vy mě taky můžete šťastnej a veselej.“

 69. Hm, dřív každý hlas, který nešel straně mluvčího, šel komunistům. Teď propadne oligarchovi. Přece jen jsme se za to čtvrtstoletí někam posunuli.

 70. No to je teda smutný, ten Renčín… 🙁

  Můj oblíbený karikaturista. Máti někde měla od nás knížku s jeho podpisem. Byli jsme tenkrát s bráchou ještě nezadaní oba a tak jsem pana autora požádala, aby jí tam napsal, že přeje zdraví a vnoučata. 🙂 Smál se tomu a napsal. Že se prý určitě dočká. No, trefil se 🙂

 71. Vladimír Renčín, R.I.P.

  A jauvajs – moje „svatá trojice“ humoristů (Jiránek, Kantorek, Renčín) si už může zahrát nebeský mariáš…

 72. A na záchodě na dveřích zevnitř máme už léta obrázek, jak paní klepe na kadibudku a říká. „Vylez, Františku. Pan doktor má pravdu, nemůžeš celý život trávit jen tam. Také žít je třeba“
  Toho Františka jsem přeškrtla a napsala nad to jméno mého nejdražšího chotě 😀
  To bylo v těch šťastných dobách, kdy jediný, kdo ten hajzlík využíval jako studovnu byl choť, protože potomci se ještě nevyšplhali na mísu a neuměli číst 🙂

 73. (92) Dano, mně taky vyšlo to, co volím (a ne jako nejmenší zlo, to už mne pustilo).
  (97) A je to malá strana. Bez hlasů se nestane větší.

 74. Mno, mně ta politický scéna začíná připomínat moderní verzi legendy o Svatoplukovi.

  „A je to malá strana. Bez hlasů se nestane větší.“

  Hezká úvaha, ale realita je taková, že těch malých stran, co by chtěly vyrůst je na politický scéně třináct do tuctu. Takže nakonec nedostanou ani tolik hlasů aby dosáhly na nějakej ten příspěvek, natož aby se dostaly do parlamentu.

 75. JInak mi podle volební kalkulačnky vyšla největší shoda s partají, která jaksi už prokázala jistou politickou impotenci. Takže k čemu shoda, když ta partaj prakticky nic z toho neprosadí?

  Jinak o druhé místo se dělí Referendum o Evropské unii – partaj, o který jsem v životě neslyšela a Dělnická strana sociální spravedlnosti.

  Úplně na chvostě je ČSSD, ale ui s těmi mám shodu 20%. S komoušema 30%. Popravdě řečeno mi připadá, že tam halt ty partaje píšou, co je napadne, co kdo chce slyšet.

  A taky ty otázky pro lecjakou partaj mohou být poměrně okrajové. Například komouši prý tvrdili, že chtějí, aby klíčové firmy spravovala veřejná moc nebo tak něco. No prostě znárodnění. Prý to tuhle vykřikoval někdo u anděla. Ale v tej kalkulačce nic takovýho není. Anžto komouši taky nemusí EUnii, tak není nic překvapivého, že v x otázkách ohledně EU jsem s nimi byla ve shodě, zatímco zcela zásadní témata, kvůli kterým bych komouše nikdy nevolila, se v tej kalulačce vůbec neprojevila.

 76. Test je pochopitelně velmi zjednodušující, našel jsem tam několik otázek, na které není pro mne jednoznačná odpověď.
  Každopádně, mně už přestalo bavit volit stranu, která mé požadavky stejně nesplní, ač se do PS dostane. Jak už jsem párkrát napsal, dopřávám si luxus volby těch, kdo alespoň navrhují věci mně milé a ještě se mi na hlavu nevykakali.
  A shodu 30% s komouši, to jsem nedokázal.

 77. No, tak to zas není takovej problém, pokud nesouhlasíš s více věcmi, které prosazuje politický mainstream. Protože komouši jsou v řadě případů taky proti. Viz ta EU.

  Ale ono nejde jen o to, že jste oba proti, ale i důvody, proč jste proti, a tam už se nemusíte vůbec shodnout.

  A jak už jsem napsala, otázky na ty nejzásadnější věci, kvůli kterým bych komunisty nikdy nevolila, v tom testu vůbec nejsou.

  „dopřávám si luxus volby těch, kdo alespoň navrhují věci mně milé a ještě se mi na hlavu nevykakali.“

  tak bez tohoto luxusu se obejdu. Věci mně milé jsou, zaplať Bůh, zcela mimo politiku.

 78. Ach jo. 🙁

  Když jsem tu smutnou zprávu četl, vzpomněl jsem si na jeden jeho nesmrtelný

  „Já jsem chtěl podat šoufek. Toto je šoufek. Já nevím, co vás na té vysoké škole učí…“

 79. No a pak ještě jeden:

  „Dobrý den pane úředníku. Po zkušenostech z minula jsme si sebou přivedli tlumočníka…“

 80. Pavle 🙂

  a jeden aktuální .

  „kdyby dřív rodiče používali víc řemen, nemusela by dnes politcká scéna vypadat tak, jak vypadá“

  a jeden sexistický

  „Viš, proč, Marie, žijeme radši s vámi než s delfíny? Protože ženský nemají studený a vlhký ploutve“

 81. Také přidám svůj oblíbený: U lékaře stojí nahý muž a je otočený zadkem k lékaři. “ A takhle rozpolcený jsem i uvnitř, pane doktore“.
  Mně to do toho období reálného socialismu velmi zapadalo…..

 82. a ještě jeden sexistický

  to si povídají dva pánové při poheldu na ženskou, která drhne na valše v neckách prádlo:

  “ I kdyby se japonci strhali, lepšího robota dohromady nedají. „

 83. … Protože ženský nemají studený a vlhký ploutve”

  Jak které… 🙂
  Ftip “ Vyměním ženu za pytel koksu , Zn nehřeje“ musel mít nějakej základ 😀

 84. Dobré zas ráno… 2 ptakopysk ad 99 – no, a uvážíš-li, že oligarcha je komanč?… A navíc StBák?

 85. No a ad Renčín – můj oblíbený byl ten pán na židli, Dlabáček si připravuje foťák a povídá Hamáčkovi – Položte vedle něj nenápadně krabičku sirek, aby si lidi udělali představu, jak velký je to blbec! (no a když si tak promítnu naši politickou scénu…)

 86. Typický kravaťák stojí před šílenou pastouškou a pred ním strejc s kloboukem a bičem v holinkach, v ruce šoufek:
  „Tak vy mi nabízíte televizi…..barevnou….a na splátky ?!
  MATKO, PODEJ MI PUŠKU !!!!

 87. 118 Ano. To je základem jejich představ o kapitalismu. Včerejší soudruh, dnešní kapitalista, má na nočním stolku jako Bibli „Kapitál“, pod polštářem „Postavení dělnické třídy v Anglii“, po návratu z golfového klubu čte Dickense vzdychaje „jo, to byly zlaté časy.“ S oblibou říká, že by mimo zákon postavil socialisty a lidi kteří si opravují tiskárny, protože první kazí morálku dělnictva a druzí kšefty. Když se víc opije, v kruhu svých někdejších sojmenovců, nyní také kapitalistů, mumlá „málo jsme je na Národní mlátili.“

 88. 121

  Schumi,
  dost pochybuju o tom Kapitálu pod polštářem 🙂
  Přečetlo ho,myslím si, docela málo lidí 😀
  Docela pominu to, že mi kdysi Foundry doporučil přečíst první díl :-)jako podmínku pochopení základů ekonomie
  Dodnes jsem se k tomu nedodostal 🙂

 89. 121 – no, znam podobne typy, ale neznam nikoho, kdo by chtel postavit mimo zakon lidi, co si opravuji tiskarny… Vlastne, mane mne napada myslim Tesla, ktera chtela zakazat lidem hrabat se v software, ale nevim, zda mne pamet neklame.

  Navic, slusnou cast podobnych typku trh vycistil. Typicky treba majitel jednoho velkeho nakladatelstvi v 90. letech… Ten byl uplne lozeny, a nyni je nakladatelstvi… mnohem mensi.

 90. Honzo, jsou moderni, ctou ho v Kindlu 🙂

 91. 123
  neznam nikoho, kdo by chtel postavit mimo zakon lidi, co si opravuji tiskarny

  Ale znáš, NoName 😀 😀 😀

 92. Halle, ja tu debatu zas tak uzce nesledoval, ale mam pocit, ze pouze tvrdil, ze pro IT oddeleni jakekoliv firmy jsou takoveto opravy naprosto ztratova zalezitost…

  To, ze pro soukromou osobu, ktera vnima hodnotu sveho volneho casu relativne nizko, to ekonomicke byt muze je druha vec…

  A ze by chtel NoName nekoho zavirat… neverim 🙂

 93. Honzo, ja byl taky staromilec, ale kdyz jsem zjistil, ze pulka kufru, co si balim na sluzebku jsou knizky, abych se vecer nenudil…

  Ac uz moc na sluzebky nejezdim 🙂

 94. Petře 😀

  vypadalo to v diskuzi, že to považuje za cosi na úrovni zločinu proti lidskosti 😀 😀

 95. tiskárny – jak příznačné, že každý diskutující vyčetl ze stejných slov něco jiného.

 96. 133 – no, tak v principu souhlasim. IT oddeleni, ktere opravuje tiskarny, zaslouzi rozprasit a toho, co o opravach rozhodl, exemplarne popravit (jestli se nebavim o „IT oddeleni“ firmy s 5 uzivateli, kdy se „IT manazer“ nudou kope do zadku).
  O tom zadna…

 97. Domaci kutil, ktery ma z opravy poteseni (tj. dodatecny prijem) je samozrejme uplne jiny pripad.

 98. Dobrý den.
  Aerokarle, co je charakteristické? Not found?
  Ad opravy: Právě jsem předal k opravě odborné firmě mikroskop Leica. Patrně jen rozbitý konektor, součástka za 10Kč. Udělal jsem chybu?

 99. 139 – od toho, jak postupovat ohledne HW a jeho oprav jsou vcelku slozite vypocty v ITILu… 🙂
  Skutecne na spickove urovni nejde jen o samotne naklady, ale jak se u zarizeni pohybuje MTBF, MTTR a dalsi ukazatele (jen pro zajimavost, ze to neni o pocitovkach, ale seriozni analyze treba https://en.wikipedia.org/wiki/Mean_time_between_failures )

  Vetsina IT oddeleni k tomu pristupuje castecne intuitivne. Schopnost stanovit linii – kdy je lepsi HW vyhodit do kose bez toho, aby se na nej nekdo i jen podival, kdy stoji za to se alespon podivat, co je rozbito a nechat nekoho rozhodnout, zda opravit nebo ne a kdy preferovat opravy a v jakem rozsahu – je jeden z rysu, ktere odlisuji spickoveho IT managera od… mene spickoveho.

  Oproti tomu muzeme postavit Schumiho pohled, ze tiskarnu opravil.

  A kdo chce vidi, ze jsou to dva naprosto odlisne – a prakticky v nicem se neprekryvajici –
  svety.

 100. 141 – no jo, clovek v poslednich dnech tak nejak lepe chape, co jsou to ty evropske hodnoty… Myslim, ze snahu patrit do tvrdeho jadra bychom meli zintenzivnit. Chtelo by to nejake to zmlaceni demonstrantu proti necemu, polygamie, rozhaneni meetingu nepohodlnych stran bojuvkami… Odkup medii, volicu a politiku robber baronem je sice slusny vklad – Italie je nam prikladem – ale v kontextu aktualniho deni na tvrde jadro nestaci.

 101. [142] No, já si skoro troufnu tvrdit, že to odhadl docela dobře. MTBF už se počítá na měsíce, náklady opravy byly minimální (po vyhodnocení posílení ega – [137] možná dokonce záporné) a navíc náhrada novým zařízením by pravděpodobně (výběrové řízení, odvolání, dovolání, …) nebyla ani teď.

 102. Honzo, a jeste existuje centralni limitni veta 😀

  Ale ano, kalkulace ma obecnou platnost, plati i pro Schumiho, jen parametry jsou uplne jinde. Napriklad vetsina IT… teoreticky… nekalkuluje posileni ega, ani nedela opravy zdarma (ale napriklad co se delo u nas bylo, ze se nejake hodne hranicni zarizeni nechavalo k oprave nocni sluzbe – aby se kluci nenudili, kdyz uz nebyly disky ke ghostovani 😀 ).

 103. 139 nickname, jestliže je řešeno jestli rovnou vyhodit nebo opravit mikroskop Leica, pustil bych se do opravy. Autorizovaný servis mikroskpů Leica je drahý. Autorizovaná oprava v předpopelnicovém stavu je neekonomická. Ovšem předpokládám, že smyslem otázky nebylo získat radu, nýbrž že jde o otázku jaká například v kriminalistice patří mezi zbytečné, že Hlaváčku. Proto radím autorizovanou opravu. Pro případ vyhození mě informuj kde mám čekat u popelnice, protožemít mikroskop Leica je můj sen a navíc možnost se v něm pohrabat jen kvůli rozbitému konektoru by bylo vítaným bonusem.

 104. 145 ano Petře. Kalkulace, transakční náklady v konkrétním případě.
  Stále tiskne.

 105. 149 – ale jiste chapes, proc se tyto opravy v business sfere nedelaji…

 106. 150 Chápu. Obchodní model. Nejsou kupovány věci, ale služby zohledňující komplexní náklady.
  Na rozdíl například od jednorychlostního NoName mám pochopení pro různá řešení v různých situacích, zahrnující mnoho faktorů.

 107. proc se tyto opravy v business sfere nedelaji…

  Protože se nevyplatí majiteli opravovaného zařízení,anebo firmě provádějící opravu ?

 108. Halladine, halladine,
  zanedbáváš vojenské zpravodajství. V Sýrii běží na plné pecky ofenzíva vládních jednotek podporovaných Rusy. Na ISILském materiálu probíhají kupříkladu ukázky použití střel s plochou dráhou letu odpalovaných z ponorek. Vypadá to, že Islámský stát stěhuje materiál a lidi do škol a nemocnic, kterýmžto objektům se doposud Rusové vyhýbali. Teď už se nevyhýbají. Takže zrušili mimo jiné i školu obovenou člověkem v plísni. Maně se může nevzdělanec ptát, bylalito fakt škola, kterou isilové vojensky využili, nebo to byl od začátku vojeský objekt maskovaý za školu.

 109. Dobrý podvečer… Je velice zajímavé, že jsem se dnes z tisku ani z tlače nedozvěděl (kromě jiného), že dnes by slavil narozeniny zrzavý skřet Václav Letiště Ruzyně… Chápu to správně, že se hodí ho připomínat jen když se to hodí? A že dnešní připomínka by mohla připomínat jeho slavné „humanitární bombardování“? Kolik že tehdá bylo těma humanitárníma bombama zabito civilistů a hlavně dětí?
  No a současná situace v Katalánsku – to by se zas velkej humanista vyblil z podoby… Naštěstí už nevyblije… Chuj s nim…

 110. 156 – Jo, taky jsem to četl. Makroň je ještě větší Francouz, ež jsem si myslel.

 111. ptakopysku,
  zajímavé je spíš to,že syrská armáda se dostala přes eufrat, a ted závoděj s Kurdy vedeným spolkem m podporovaným USA,kdo dřív obsadí ropná naleziště.
  A rusové si myslej, že USA ostřelujou Asádovce z území patřící ISILU a vůbec se jim to nelíbí.
  taky tvrděj, že ISIL předává své území opozičníkům bez boje, zatímco proti asádovcům bojují.

 112. 156, 157

  Tak to samé se d alo dlouhá léta číst i tady – prej kdo chce pracovat,práci si najde 🙂
  Tak proč jste najednou tak zlí na chudáka Macrona ? 😀

 113. PeSi,
  hezké vzpomínkové povídání o VRHovi uďála Klára Samková pro PL. Vyjmu jednu roztomilou větičku: „Jestliže v očích svého národa Václav Havel – na rozdíl od vnímání zbytkem světa – zklamal, pak je to tím, že právě toto nikdy nepochopil … totiž, že život není divadlo. Bohužel,“ přispívá do úvah nad životem Václava Havla advokátka a porevoluční poslankyně Klára Samková.
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Tragicky-Vaclav-Havel-Klara-Samkova-rizla-do-ziveho-vcetne-tematu-Havel-a-sex-456570

 114. Halladine,
  samozřejmě když to napíše pravicově orientovaný komentátor, má to úplně jiné konotace a vyznění, než když to vypustí z huby socialistickej graeofil 😀 😀 😀

 115. Macron je houby socan, jen byl nějakou dobu u socanů zaměstnanej 🙂
  Něco podobného měli socani ve vládě i u nás.
  Jak se ten mladej jmenoval. sakra.
  Socan nebyl ani náhodou.

 116. Halle,
  ale stejně to musí být uzajímavé – trefíš školu a vybuchne muničák…
  Jinak předpokládám, že ISILové vzdávají boj na americké frontě v aději, že se jim výměnou podaří odcestovat do Evropy. Trochu to připomíná konec II. WW a zoufalou snahu Němců dostat se z dosahu Rusů.

 117. 165

  Jo, to srovnání sedí. Anebo když Saddam poslal svoje letadla do Iránu, proti kterému dlouhá léta bojoval.

 118. ptakopysku,mi úplně stačí zpráva,že jednu tu školu platil člověk v plísni 😀

 119. 152 halladine, zeptej se tam. Možná, že by věděl Modrej.

 120. Proč se neopravuje: rozbila se rychlovarná konvice. Rozkaz zněl jasně – ať se na ní kouknou elektrikáři, resp. elektrikář Jirka, který má zlaté ručičky a dovede opravit vše od tabletu po mnohatunovou mašinu. Jirka vzal konvici do ruky, podíval se na ní a zeptal se šéfa: opravdu chceš, abych konvici dvě hodiny opravoval? Nebo mám jít opravovat automat 4724, kvůli kterému nemůžeme dokončit zakázku? Konvice vzápětí skončila v elektroodpadu.
  Schumi: Leica je kvality školního stereomikroskopu. Zvětšení menší než 100x. Pokud to budu opravovat já a opravím to, dostanu céres, že stojí práce jinde. Pokud to neopravím – zničil jsem firemní zařízení. Pokud to externí firma opraví za 2.000, vydělá si, mě to nestojí čas, nástroj za cca 10.000 v nových cenách je opět použitelný …
  Zjišťujeme, že optické mikroskopy bez výstupu na monitor jsou daleko méně použitelné pro naši práci. Zatím zůstávají lupy, dokud nebude veškerá kontrola elektronická.

 121. 170 – nickname – kalkulace, chlapci, kalkulace. Kdo to někdy dělal, ten rozumí a ani nepotřebuje vysvětlení. Kdo to neví sám od sebe (ze svého vzdělání a praxe), tak to nepochopí, čehož je ukázkou tato zbytečná diskuse.

  Tvůj příklad s Jirkou, který je placen proto, že udrží v chodu automat 4724 a oprava tiskárny (totiž konvice) by byla za jeho minutovou mzdu příliš drahá, je výborný. Stejně jako výrok „stojí práce jinde“. Ve sféře, kde práce jinde nestojí a v pracovní době za peníze ze státního rozpočtu je možné se bavit tzv. úsporou, tam se může stát všechno…

 122. Z vaseho povidani o lokalnich zadrhelich a vzdy blbych zprav z Bruseli, take nestastnem Katalansku mne vychazi, ze nejenom my tady v Americe s nekoncicimi hurikany,po prohranych volbach z retezu urvanymi levicaky a s vrazdicimi blazny mame starosti nad hlavu.

  Neni vsak vsechno v cudu. Mel jsem tu u domu na dva dni dva chlapiky, kteri museli zaskocit za moji dele uz moc neefektivni kostru. Tata a syn. Po telefonu normalni chlap, ve skutecnosti gigant. Jeho syn jakbysmet, minus volny krok a zadne pandero. Zavolal jsem je, protoze uz jsem nestacil na prerostle stormy a vselijake chrasti, ktere nam zakryvalo vyhled na golfove hriste a hlavne peknou horu na obzoru. Tem dvema to vzalo dva dny a uz mam dusi v peri. Jejich prace byla concert. Pritahli za nakladackem nejakou masinu, ktera zminene stormy a kere prezvykala na male kousicky a vyplivla je na hromadu. Ta masina rvala jako tur – nedalo se domluvit. Tata dole ve zmole porazil strom. Mrkl se nahoru a ukazal rukou. Synator zacouval autem presne tam, kam si otec pral. Hodil mu pak do strze lano, tata ho privazal k padlemu stromu a kluk strom autem vytahl k te urvane masine, ktera strom v nekolika minutach prezvykala na kousky. A zase a zase. . .Ja jsem se snazil pomahat, ale vic jsem se jim pletl do cesty. Porad se na me vsak v tom revu smali.

  Vidime ted na golfak, take na nasi milou horu. Po praci jsem je oba pozval na pivo. Tatik kyvnul, ze na jedno. Mlady si porucil Koka Kolu; vecer bude az do pul treti rano rozvazet postu.Pri tom jednom pivu prisla rec taky na politiku. Byli oba zdrzenlivi a vazili kazde slovo. Za sprostarnu povazovali vyslovit jmeno Obama, ci Clinton.

 123. Jo, jo, to jsou, P.M., ti „nevzdělaní primitivové“, co volí Trumpa… 🙂

 124. 175 Ani nevite, jak je dobrym pocitem byt jednim z nich. . .

 125. Ale jo, umím si to představit 🙂

  je to rozhodně lepší představa, než představa pocitu, že bych patřila mezi ty povznesený intelektály, co mají za to, že mít jiný názor než oni může jen blbec nebo darebák.

 126. P.M. – soused odejel za otcem do Států, kde dělají práce všeho druhu. Nejsou specializovaní na rizikové kácení, ale ovládají všechny tesařské, truhlářské, malířské a zednické práce. Otec je tam už řadu let, syn jezdí na půl roku a pak zase na půl roku sem. Asi mají ti valašští vystěhovalci nějakou tradici. 🙂

  To, co jsi popisoval, je u nás skoro nemožné. Lidi by byli, já sám jsem se takhle živil dva roky v Německu v letech 1990 a 1991. Kde jsou ty časy! Dneska by tad museli mít on-line připojení elektronické pokladny, aby platba za práci neušla bdělému oku.

  Naštěstí si Valaši poradí a dneska jsem pořezal šest kubíků kulatiny na topení. Sousedovi, protože on už nemůže. Bez EET.

 127. Ahoj Martine, bylo dobre te videt na Dusanovych a Aero K. fotkach.
  Vis, ja si tady tech machru, co umi popadnout za jakoukoliv praci velice vazim. Existuje takovy network mezi sousedy, rybari, tenisty a hlavne v tech malych kostelikach, kde se lide znaji a prihraji si podle potreby. Osobni doporuceni znamena velice moc a kazdy fachman si dava velice pozor, aby si udrzel dobrou reputaci. Mnou zmineny chlapik se mne prevelice omlouval, ze neprisel driv, mel plne ruce prace po tom nasem hurikanu.No a ja jsem ho uz doporucil kamaradovi, ktery potrebuje taky srazit par stromu. Srovnej takoveho cloveka s nejakym pro Stat predstirajicim praci byrokratem! Placena dovolena? Placene pojisteni? Co je to? Reknu ti vsak, ze vim, ze lide tohoto druhu by nemenili za nic. Byt na svem rovna se stesti a spokojenost. M.j.moji znami krajane co se tady ocitli jako ja byli a mnozi jeste jsou mezi temi moc dobrymi, at je jejich oborem to, ci ono.

 128. Tam nepatří smějící se panáček! Měli bychom plakat,že to Amíci nezvládají! Kamten svět spěje?

 129. Mňo… při svém pojíždění světem jsem se zastavil v jedné meníčkové hospodě na oběd. Protože rostou houby, byla v nabídce bramboračka s houbama a kuře na houbách s rýží. Kuře nebylo žádnej smradlavej hadr, jakej prodávají řetězce. Stehno bylo přes půl talíře takže i strávník, kterému jde primárně o hmotu, si přišel na své. Fantastická bašta včetně půllitru kofoly za 130 šušní tvrdé české valuty vypodložené prací. Pochválil jsem a nechal jsem pozdravovat v kuchyni. Nájemce hospody byl dobře naladěn, tak jsem se zajímal, odkud kuřata berou, že to podle chuti asi nebudou babišáci. Byly od místního výrobce, který zásobuje jenom své okolí. Nájemce posléze polohlasem pravil, že od babiše by nekupoval, ani kdyby byl jediný výrobce kuřat ve sluneční soustavě. Pro jistotu nebudu psát, kde ta čarovná hospoda je, protože to tu čte leckdo a snadno by se mohlo stát, že by na producenta, či hubatého hospodského někdo kleknul a pak by v nabídce byly kosti s kůží obalené ve strouhance, jako je tomu poslední dobou u pithartových pikantních kuřecích křidýlek. Nikdy bych nevěřil, že je možné ještě zmenšit objem masa na, v podstatě bezmasé, části kuřete. Ale když se ruka k ruce vine, jde to, přátelé. U KFC se stal dodavatelem…. Nebudu prozrazovat – hádejte kdo?

 130. Ptakopysku,

  už jsem ti to tuším jednou říkal, ale kdybys jel přes Hustopeče,zastav se v Řeznictví na náměstí . Dobře se najíš, sice na stojáka, ale fakt vařej dobře.
  Ten majitel má ještě jedno řeznictví na výpadovce na Šakvice.

 131. 170 nickname, souhlasím, to je rozumný postup. Dnes vyhodím něco, co bych včera zkusil opravit. Protože je to opravitelné s takovými náklady, že mně se oprava nevyplatí. Třebaže jiném v jiné situaci by se vyplatila. Tak jsem řešil konvici. Přeměřil, rozebral, přeměřením zjistil, že závada není ve spínači, ale v topném tělese. Vyhodil, koupil novou. Podobně mikrovlnka. Závada ve zdroji. Vyhodil (daroval někomu, kdo se v tom hrabe a mohlo by se vyplatit opravit)a koupil novou. Opravuju věci, které by jiný vyhodil a vyhazuju věci, které by jiný zkusil opravit. Jednoho ani druhého nepovažuju za nerozumného. Kromě toho, i rozumní lidé si počínají nerozumně. Protože jsou lidé. Sává se, že dojdu k závěru „že jsem se na to rovnou…“ Jenže, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Je třeba znát míru.

  173 martine, někteří i po pracovní době… Opravenou tiskárnu dostala kolegyně navrátivší se z onkologického léčení. Aby nemusela chodit k síťové. Mám z toho dobrý pocit. To je má odměna. Jen dobrý pocit. Nic víc. Ani neví, co předcházelo tomu, že dostala tiskárnu, když takové už „nejsou“.

 132. Halle,
  bohužel mé cesty letos vedly jinudy. A vzhledem k tomu, že na jižní Moravě nikdy nebylo tak zle, aby se lidi museli živit vyřezáváním, foukáním, či pečením jesliček, nepojedu tam patrně ani teď na podzim při svážení betlémů na vánoční výstavu. 🙁

 133. Teď jsem kouknul na ten kafáč. Tak tohle mě naprosto míjí. Kafe nepiju, zákusky nejím a sezení nad jakoukoli tekutinou v nádobě s obsahem menším než 500 mililitrů považuju za fatální ztrátu času.

 134. Halladine,
  ani interiér mě nedojímá. Nemám rád provozovny tohoto typu. I kdyby tam byl v kuchyni španělskej král a jídlo roznášel katalánskej premiér 😀 😀

 135. Webovky Bario Gotic Cafe jsou taky dobře vochcapekulární. Asi jim je dělal asi nějakej gigant ducha. Jsou akční, dynamické natolik, že hlavní nabídka se jim stěhuje z horního okraje na dolní, z některých stránek nemají návrat na mainpage, nezobrazuje se jim jídelní lístek, texty „Ve Spolupráci“, „Sledujte Nás“, „Sociální Síťe“ svědčí o vytříbeném lingvistickém vzdělání tvůrce. Asi jim to někdo vystřihnul, když si zapomněl vzít prachy na zaplacení. 😀 😀 😀
  http://barriogoticocafe.cz/

 136. Jo, ptakopysku,
  ten jídelní lístek jim vypadnul,ještě minulý týden tam byl.
  Ale je na tom facu, proto jsem dal odkaz na něj,a ne na webovky.

 137. Halle,
  tak ten burger bych teď nedal. 🙁 Moje zubodravkyně se mi hňácala v moudráku vpravo dole a jak jsem na ní měl na doraz otevřenou tlamu, asi se mi něco hnulo v uchycení pantu, takže teď mluvím a jím jen tak napůl huby, protože nemůžu otevřít naplno. Kupřikladu mě to odnaučilo kejchat… Takže burgr bych musel konzumovat – nejdřív dekl, pak tu kostku ve skluzu, pak burgr, pak salát a nakonec sokl. Asi by na mě lidi dost udiveně čuměli 😀

 138. Tak jsem přišel z oběda a díky hospodskému živnostníkovi toho už asi odpoledne hlavou moc nenadělám. Hovězí vývar s kapáním a masem, kus pečenýho mrtvýho prasete na kmíně s deseti bramborovými knedlíčky a šoufkem špenátu způsobily totální odkrvení mozku, takže teď sedím u stolu ve vegetativním stavu a čekám, až mi slehne, abych mohl jít do depozitu rovnat věci a provádět další duševně nenáročné činnosti, protože mozek se asi nahodí nejdřív někdy k večeru…

 139. Já jsem obědval půllitr zeleninoovocného blivajzu od UGO, vypadajícího a chutnajícího jako rozmixovaný obsah sekačky na trávu. Což bez koruny za stovku nic moc. Leč sebezáchova to vyžaduje.

  Ptakopysku, zlobivý moudrák nejlepší vyndat, je leda tak komplikací.

 140. 199 a PeS pokud možno bez poznámek, jóóó ?!?

 141. Schumi,
  ty máš sníženej žaludek, nebo zácpu? Ptám se, protože mě by se při rychlém běhu na onu místnost žaludek zaručeně zvednul. Což by vyvolalo stack overflow s nedosírnými následky.

 142. 198 To ses spravil zázračně rychle. Ta hospoda musejí být Lurdy, nebo Tvoje žrádlochtivost dala zapomenout i na namožený pant.

 143. Hubu naštěstí pootevřu alespoň na takovou škvíru, aby mi tam prošla lžíce.

 144. Jejda, takhle veřejně hlásit vegetativní stav, jen aby to nadřízený orgán nepečet a nesnížil vám služné. 😉

 145. 204

  Ptakopysku,
  nic moc se neděje . Tvoje zubodravkyně ti při anestezii ( předpokládám, že ti ji dala) napíchla nějakou cévu, takže teď tam máš hematom, kterej brání tomu, abys mohl otevřít pořádně tu díru,které někdo říká ústa a jiní tlama. Ono se to vstřebá, ale chvíli to bude trvat.

 146. 202 ptakopysku, mám zažívání jako kachna. Akorát loni po houbách které jsem jedl jako všichni, mi na rozdíl od všech ostatních bylo trochu šoufl, což za volantem při sestě za známými se až tak neprojevovalo, jen po vystoupení jsem vrhnul mohutnou šavli do křoví sousedům. Zpátky řídila manželka, protože po podstoupení náročné gastroterapie z místních zdrojů jsem byl ne až tak střízliv.
  Důvodem aktuálního způsobu stravování je pocit, že se mi srazilo nejen oblečení, ale i auto přesto že ho neumývám vodou teplou nad čtyřicet.

 147. quivisi,
  nadřízený orgán pozitivně hodnotí pořádek v depozitářích. A toho lze docílit i při celkové absenci neuronových propojení.

 148. 205 Spoléhám na diskrétnost zdejší hospody. Jsem rád, že její vhodnost konečně chápou všichni.

 149. ad 196 ( ptakopysku, výslovně uvádím: Nevztahujte si to na sebe!!)
  Zázrak přírody: I blbci mají zuby moudrosti!

 150. Honzo ze Ž.
  právě že v prvních dnech to bylo v pohodě. Huba fungovala jak má, akorát ty píchance do dásně bolely jako kráva, což je u mě standardní reakce na anestezii a postupně to odeznívalo. Ovšem poměrně zvláštní věc – po dvou týdnech jsem se ráno probudil a nemohl jsem procpat kartáček do pusy. Během dne to maličko povolilo, takže jsem začal srozumitelně mluvit. Teď po pár dnech už do poloviny otevřu chlebárnu dobře, ale na ten hambáč z halladinovy reklamní vsuvky ještě ani náhodou hubu nemám. A když kejchnu, kam mám pocit, že mi Vladimir Kličko jednu ubalil na čelist pravačkou.

 151. 213 ptakopysku, seš nějak háklivej na hubu. Takhle jsem to měl když si moudráky vzpomněly, že by se o kousek chtěly proklubat. Dáseň kol nich tak nateklá, že jsem usínal s korkovým špuntem mezi zubama, aby se to o sebe nepresovao. Nejsložitější bylo otevřít hubu. Pak to na čas povolilo aby se zopakovalo. Nakonec šly všechny naráz ven. První dva dny byla huba s jídlem bylo horší, ale kecala furt dobře, přesto, že zákrok byl rasovskej, zuby držely jak skála. Vpravo dole se to muselo rozebrat po kouskách…
  Zbyla z toho lehounká parestézie v dolní čelisti, rtu a po stranách jazyka, když si vzpomenu, tak o ní vím. Asi také důsledek háklivosti na znecitlivující injekce. Ale až na tu maličkost je úleva, že jsou pryč.

 152. Když jsem si představil, že bych se měl v podobné situaci živit plátkovým sýrem – nebo např. jedlým papírem- tak ve mně vznikl pocit, že bych si připadal jako bankomat. Ale nechci pomyslet, co by ze mne vylezlo…

 153. 214

  Schumi,spíš částečně poškozenej mandibulární nerv.On probíhá hodně blízko špiček kořenů , a pokud se lověj úlomky, není problém ho poškodit.

 154. Jirko,
  tvrdá měna by to určitě nebyla. 🙂 Kam se ale hrabeme na Karla IV. Otce vlasti, blahé paměti. Ten když koupil památnou ránu dřevcem, měl ulomené oba panty. To musel být pocuc bez oblbováků a umělé výživy

 155. 2 Schumi ad 199 – sice bez poznámek, leč s nabídkou – zahrádka pozvolna zarůstá býlím (které není bílé) a do toho padají přezrálá jabka. Nechceš se přijít nakrmit (a přitom mi jen tak mimochodem posekat tu zahrádku)? Křoviňák zapůjčím, ten Ti to rovnou rozmixuje… A nejsou v tom žádný stabilizátory a chemický přísady, samej biomateriál včetně hlemejžďů (no a semtam nějaký to kočičí hovno – soused choval kočky a ty nějak zdivočely…) V případě zájmu dodám bližší součadnice… Když teda chceš žíti zdravě…

 156. z tisku:
  Babiš: Budu-li premiérem, tak po čtyřech letech v politice skončím

  Skromný člověk, já bych asi usiloval, aby mou firmou byla následně i EU.

 157. Ahoj. Malá poznámka na téma Katalánsko. Do Barcelony jezdím často, jsem tam za posledních 17 let minimálně 2x za rok. Dost přesně popisuje situaci kolem referenda p.Vlk zde :http://neviditelnypes.lidovky.cz/migrace-svobodna-barcelona-vrata-do-evropy-f2e-/p_zahranici.aspx?c=A171005_234632_p_zahranici_wag
  Řekl bych, že pro odtržení je tak třetina, ale hlasitá. V průběhu času se to spíše zmenšuje. Lze na to usuzovat třeba z počtu katalánských vlajek (nápadně podobných kubánské) na balkónech paneláků. Když mluvím s místními o jejich politicích – docházím k závěru, že naši čeští socani jsou pravicoví extrémisté :-).

 158. 223
  naši čeští socani jsou pravicoví extrémisté 🙂 .

  Dobrej postřeh, fakt to tak občas vypadá 😀

 159. Aúúúú,
  proto jsem se rozváděl ? Aby mě místo mangelky buzerovala s uklízením bejvalka ? 😀
  A takovej jsem tu měl útulnej bordel… 🙁 🙂 😉

 160. Vždyť sis nedávno liboval, jak jsi šťastně rozvedenej!?! 😉

 161. 223 – o to víc by byla nepochopitelná reakce Madridu, kdyby se ta vláda chobvala pragmaticky a demokraticky, jenže vládnou socialisti. I v momentech největšího rozhořčení, po omezení autonomie, nebylo pro samstatnost více než 48% voličů. Kdyby ten madridský debiil měl v hlavě trochu mozku, tak to referendum podpoří s poukázáním na následné nevýhody a pro odtržení by byla sotva třetina. Takhle může čekat, že odpor naroste an starnu osamostatnění se přidají i ti, kdo až dosud váhali nebo jim to bylo jedno. ¨Kolik důkazů musí lidstvo ještě nashromáždit, aby mu došlo, že socialismus opravdu nefunguje a je to jen jiná forma diktatury.

 162. 222 halladine, znám. Ono vánoční přání bylo pěkným tématem literární scifi soutěže. Jenže nemyslel zpalnýrovat pozemek, nýbrž tu jablkovou úrodu zpracovat ve stylu cibetkového kafe. Na kočičí jablkovici.

 163. lidovci byli dycky svině ( a maskovaní socialisti) – ještě mám ten Jiránkův vtip na ledničce

 164. Ahoj Dusane. Tva posledni veta v 227 by mela byt omilana od rana do vecera. Hlavne tem, kteri uz ted odevzdali svou osobni svobodu a pravo urcovat si zpusob vlastniho zivota Statu. Taky kazdemu Statu, ktery proda svou suverenitu.Svoje hranice. Svoji kulturu. Sve Masaryky, Havlicky, Palacke a Stefaniky za vidinu jakesi bezpecnosti zit v grupe. Ty zaruky bezpecnosti jsou tak platne a maji stejnou hodnotu, jako mely kdysi davno. Mnichov ukazal jejich hodnotu. Pro ideje a take vysledky mnohymi vzyvaneho socialism muzeme, pro obcerstveni mysli z nasich seminaru Marxismu – Leninismu, mrknout na dnesni Venezuelu. Nebo snad Severni Koreu?

 165. Martine, budu na Tebe zitra vzpominat. Letim do Kalifornie, kde se bude konat valassky summit v Palm Springs. Budeme tam za recnickym pultem stridave dva vsetinaci. Nase dve zeny budou obecenstvem. Uz je slysim protestovat ne tak nad obsahem projevu, sestavajicich v nadavani na mistni obamoidy a vsetinske bolseviky, ale spotrebu kalifornskeho vina. Ahoj!

 166. Dobré zas ráno… Tak další smutná zpráva – Armin Delong to má za sebou… Osobnost české elektronové mikroskopie – fakticky zakladatel. Znal jsem ho osobně a jevil se mi vždycky jako fajn chlap. Škoda ho, ale 92 – to už je požehnanej věk…

 167. P.M. viz 233. Neodevzdali svoji suverenitu státu, ale ve prospěch jiného, kdo se postupně stal reálným suverénem, reálným vlastníkem státu jako organizační strukury navenek se jevící jako suverén. Stát je projevem suveréna navenek. Není státního zájmu. Je jen zájem suveréna tvořícího stát. Za „státní zájem“ se schovává jen reálný suverén, vlastník státu. Jestliže i směrem dovnitř, plyne z toho, že „občané“ nejsou reálným suverénem.

 168. Suverén, není-li jím jednotlivec, ale pospolitost jednotlivců, je vytvářen společným zájmem. Proto je nutno se nespokojit s vystaveným obalem, ale ptát se a zkoumat kde je reálným suverénem a jaký je společný zájem. Přitom je nutno počítat s tím, že je-li reálný suverén odlišný od nominálního, snaží se to zastírat a překážet zkoumání.

 169. Jo, k té touze někoho zavírat za něco …

  My nemáme nic jiného než trestní represi, neexistuje jiná přirozená brzda. Za posledních sto let došlo k dramatickému vývoji ve zneužívání drog. Za první republiky to byl luxus pro smetánku. Nebyla sociální ani lékařská péče. Byly tam přirozené bariéry. Kdyby pračlověk snědl psychotropní houby, zapil je medovinou a práskl sebou na zem, sežere ho první medvěd, který by šel kolem, a bylo by hotovo. Dnes mají lidé úplně jiné starosti, než aby přežili. Já to považuji za projev sociálního parazitismu, jak se říká: Zahulíme, uvidíme.

  A copak jsme měli něco jiného i na kulaky nebo různé P.M. a nebo teď na pěstitele konopí ? Na PARAZITY ? Prostě zavřít, zabavit, hotovo. Trestní represe. Nemáme nic jiného. MY, suveréni.

  A tohle bude blábolit o touze jiných zavírat …

 170. Dobré odpoledne
  „Ve španělích vládnou lidovci,ne socani…..“ A on je v tom snad nějakej rozdíl?

 171. já nejsem socan ani lidovec, takže žádnej rozdíl fakt nevidím. 😀

 172. 240 NoName, to je logický důsledek přeregulovanosti ve snaze „My lépe než vy víme co je pro vás dobré.“ S klecovým odchovem je neoddělitelně spojena prohibitivnost a potlačení přirozených zpětných vazeb. Homo Sapiens sapiens se nevyvinul v klecovém odchovu. Alternativou ke klecovému odchovu je svoboda a s ní neoddělitelně spojená odpovědnost. Taková byla svoboda i odpovědnost například onoho pračlověka. Nynější stav je prohibitivně paternalistický. Jeho alternativou je stav svobodně odpovědný, čili návrat k přirozenému stavu. Proměnné jsou na obou stranách rovnice. Normy jsou takové jaký je suverén… Máš komplexní legislativní návrh v oblasti trestní, sociální, zdravotní, fiskální, pojišťovnictví, mezinárodního práva (jsme vázáni dohodami o potlačování obchodu s drogami)opírající se o analýzu stavu, různé varianty, předpokládané důsledky a s nimi spojené transakční náklady? Včetně toho, že nejsme na izolovaném ostrově, a jaké důsledy by měla jen zdejší liberalizace? Navíc aby to bylo politicky průchodné přes omezence a prohibicionisty závislé na protidrogovém byznysu vázaného na drogový byznys? Tak to sem hoď jako suverén.

 173. Ale teď už docela chápu, proč vás P.M. tak sere, Schumachere.
  On a jemu podobní jsou kazem v matrixu. Po útěku z klecového chovu přece měli zajít na úbytě. A on si sem drze vypisuje, že žije a je spokojený. Jak mohl tu bezbřehou svobodu zvládnout ?
  A ano, všechno je nesmírně složité a komplexní. Proto nic nejde. Maximálně to udělat jestě složitější a komplexnější.
  Ó společenském nebezpečí semínek konopí, rozstřikovačů nebo neonů snad nikdo nepochybuje. Už takové drdy ledacos naznačují.
  Nakonec, všichni ještě pamatujeme, jak nebezpečná mohla být kniha, rádio, nebo LP3cko se závadnou muzikou.

 174. Jo,maYdo,
  člověk nepolíbenej počítači nepozná rozdíl mezi notebookem se systémem od Applu a s woknama 🙂

 175. maYdo,
  Každej má jinýho pánaboha. V tom je ten rozdíl 🙂 🙂 🙂

 176. Halladine,
  Rozdíl odhalí v okamžiku, kdy se pokusí zavřít okno programu…

 177. No, já to vidím spíš tak, že „všetkí kradnú“ a to včetně autora tohoto hesla. 😀

  Aneb jeden za osmnáct, druhej bez dvou za dvacet a třetí za třikrát šest.

 178. Jistě,maYdo

  něco mají všichni společné,v něčem se odlišují.
  Kupříkladu – já i ty máme dvě nohy a nos, přece máme některé, dost důležité detaily odlišné 😉

 179. 245 NoName, to je zajímavá úvaha. Za předpokladu, že by to tak bylo, proč mě nesere Dušan? Třebaže splňuje veškeré Tebou uvedené předpoklady.

 180. Znáte se osobně, a to převažuje.
  Někdy převáží první, někdy druhý faktor. Třeba podle toho, co bylo dříve. Taky osobní sympatie/antipatie. Nic neobvyklého.

 181. 252 NoName, to ano. Ovšem v tom případě proč bych vůbec stál o setkání s emigrantem, který zradil socialistickou vlast? To by bylo zásadní překážkou osobního setkání a sympatií. Kdybych byl takového smýšlení, které mi podsouváš.

 182. 248 ptakopysku, ovšem pokud uživatel Apple ví co je to program.

 183. 252 NoName, dlužíš odpověď jak bys řešil drogy v jednotlivých oblastech a v jejich vzájemných souvislostech.

 184. Já mám tedy poměrně starou verzi MacOSX, ale tam jsou taky tři tlačítka-akorát v levém horním rohu místo pravého.

 185. Marihuanu bych prostě neřešil. Je to stejné jako s doma páleným chlastem-jde dost dobře rozeznat, kdy jde o kšeft a kdy o hobby.

 186. (232) Co se Dušane týče těch místních, pro mne jsou to kostelní socialisté. Ve Španělsku nevím.
  (242) Což v obou případech neznamená, že rozdíl existuje nebo je podstatný.
  (244) Politickou průchodnost nezajistím, ale můj osobní názor je, že jediné změny by byl obrovský úbytek drobných krádeží a odstranění jednoho druhu korupce. Spotřeba by se IMHO nezměnila, možná posunula ke kvalitnějšímu materiálu.
  (247) V teorii nebo praxi? 😛

 187. 258 – tlačítka v levém rohu jsou od počátku až po současný OSX Sierra

 188. 259 NoName, jenže to nejde „neřešit“. Nutno změnit nejeden zákon. A jsou ty smlouvy. Marihuanový ráj uprostřed prohibice. Marihuanová turistika. S ní spojený zisk, ale i problémy. Marihuanová imigrace. Vývoz. Reakce okolních prohubičních států. Pohraniční režim. Nejsme ostrov.

  To nejde jen tak něco vyhodit z provázaného systému.
  Po odinstalaci programu jsem chtěl ručně dočistit, vyhodil nějakou DLL, sáhnul do registrů a to byl mazec…

  Šlo by legalizovat pro občany ČR, jenže to by neprošlo jako diskriminační a stejně by prakticky nezabránilo problémové turistice a imigraci. Zákon liberalizující pro tuzemce by byl porušován. To by bylo nutno kontolovat, postihovat…. A zas bychom byli kde jsme. Třeba domýšlet do důsledků. Že konopí není katastrofa, to vím. Že by to v tomhle segmetu trhu zlikvidovalo drogový byznys. A že negativní důsledky by časem opadly tak jak by se časem vytvořila záporná zpětná vazba. Otázka je jak to uvolnit. Ono nejde říci „zákon to sice zakazuje“ ale my to osvíceně tolerujeme.“ Kromě toho jsou tu vedlejší problémy jako riziko výkonu činností pod vlivem takových látek. To je zákonem také postihováno. Už jen alkohol je problém. Alkohol je největší problém, ale relativně neviditelný, protože jeho konzumace je zabudovaná do zdejší kultury. Škody jsou velké, ale jsou součástí kalkulace.
  Je to složitý systém. Proto problém není jestli, ale jak. Na to třeba odborníků a především politické vůle. Osvícenosti. S nynějšími politiky, s nynějším parlamentem… Se zájmem části represívního aparátu „vždyť jsme už do toho tak investovali…“ Dejme tomu, že osvícený panovník by to zvládnul, jenže tihle? K legalizaci dojde, bude to pomalý proces, ve kterém bude probíhat adaptace.

  Nejde to „neřešit“. Jde o to jak to vyřešit. Proto se ptám. Tichá tolerance jako v případě doma pro vlastní potřebu páleného chlastu není systémovým řešením. „Ono je to sice zákonem zakázané, ale když se to nepřehání, tak se to toleruje.“ Představa, že tak by to bylo ve všem je znepokojivá. „My sice víme, že, ale když on nezlobí. Jestli začne zlobit tak si pro něj dojdeme a smázneme ho.“ Právní jistota jak řemen…
  Ono to tak pomalu je v praxi. Někde přimhouřejí oko, jinde stačí jeden joint předaný druhému k potáhnutí a je trestní stíhání. Protože tohle je trestný čin. A policista nesmí nevidět, nehledě na to, že každá čárka dobrá, a státní zástupce a soudce musejí žalovat a soudit… Protože je to jejich zákonná povinnost. Tohle všechno platí daňový poplatník včetně sociálních dávek nepracujícím huličům (tím nemyslím ty, kteří si tu a tam dají jointa jako my pivo v hospodě). Plus subkulturní zvyky na to navázané, sekundární kriminalita, tvrdé drogy. Sociální problémy.
  Co všechno je třeba změnit. Na to musí být politická vůle vynucená náležitým tlakem.

  Jak přejít od umělé regulace k přirozené. Mám alespoň hrubou představu. Jenže neznám nikoho dalšího kdo by měl alespoň takovou a nikoho kdo by tomu chtěl rozumět.
  Proto se ptám. Kdysi to vyřešil ten medvěd co šel kolem. Jenže MY jsme civilizovaní, máme systém, který chrání před tím medvědem, či umrznutím, či umřením hladem. Místo toho máme spoustu složitých a propletených pravidel. Která zesložiťujeme, zmnožujeme, proplétáme. Jak vylepšit klecový odchov.
  Proto se ptám.

 189. 261 Dušane. Kladivo. Spolehlivě zavírá okna u všech systémů. Navíc zajišťuje, že už se neotevřou.

 190. Ježíšmarjáááá!!

  Poslouchala jsem v kuchyni rádio a začínalo studio Junior. A začali tím, že přivítali hostku, což doprovodila paní hlasatelka vysvětlením, že se to tak může říkat, když jde o holku nebo paní.

  Převýchova v přímém přenosu….

 191. 264

  Není nad původnost,kde kdo po ní touží..
  Lidé chodí přes most, tak já půjdu louží…..

 192. Na radiu Plus používají někteří označení hostka už nejméně rok.

 193. Někdy potíže narostou do té míry, že než oprava, nejlepším nebo dokonce jediným možným řešením je instalace nového systému. Je možné, že už jsme minuli bod poslední možné opravy.

 194. No, já radio plus neposlouchám. Moje radio je country radio a tam jsou ještě relativně normální, i když s reklamama mi pijou krev. Ale není to veřejnoprávní radio a z něčeho žít taky musí….
  To radio junior ostatně taky neposlouchám, poslouchaly to děti když byly malý. Poslouchala jsem pořad před tím a něco jsem dělala, tak jsem radio nechala běžet.

  Ale před tím to uváděl už hlasatel, že to slovo tam padne, takže asi to dostali befélem a patlali se v tom, aby to náhodou někomu neuniklo.

  Dcera mi tuhle položila filosofickou otázku, zda jsou teď ty dětský pořady blbější, než když byla malá nebo jestli jsou pořád stejně blbý a jí to jen tak nepřišlo, protože byla malá a tudíž blbá taky.

  ale je to hnus. jenže co na tom, když z těch norskejch fondů tolika lidem kape, že jo?

 195. jedna hezká jedovatost z Chechtavýho tygra :

  „Respekt jsou Haló noviny pro ty, kteří se cítí být vzdělaní.“

 196. Historicky již byly doby, i celkem nedávno, kdy se celá velká skupina zákonů a pravidel přestala aplikovat ještě předtím, než byla formálně zrušena (konec 90. let, východní Evropa). (Pravda, jenom proto, aby se to celé oklikou vrátilo. Zatím v soft verzi, ale formálně jsou možné a připravené i tvrdší verze).

  Já osobně nevěřím, že to jde zvrátit evolučně, systém produkuje víc přisluhovačů a „účastníků“ než kterýkoliv systém předtím.

  Takže zhroucení. Se všemi důsledky.

 197. 271 NoName, východní Evropa byla v tom specifická, šlo o zásadní změnu systému. Příznačnější je tohle pro pro anglosaský model po obou březích Atlantiku. Staré stále platné, ale nepoužívané, mrtvé zákony. Za louží i rozporu zákony federální a místní.

  Co se týče systému, souhlasím. Netěší mě to, ale i podle mého je už neopravitelný. Snahy ho zachránit vedou k dalším nežádoucím důsledkům, snahy je odstranit vedou k další regulaci s dalšími nežádoucími důsledky. Takže zhroucení. Se všemi důsledky. Možná, že dokonce včetně toho kolemjdoucího medvěda 😀

 198. Dobrý večer. Á drogy. Protože se mě často ptají, na jakém modelu jedu, cítím se být odborníkem.
  Převýchova je dobrý byznys. Souzení a obhajoba také. Proto jsou nutné represe. Proto je nutné platit metadonovou „léčbu“. Lepší způsob legálního podávání heráku neznám.
  K souzení: posuzují se „objektivní znaky trestného činu“, nebo systémově jedou nezákonní papíroví draci? O kolik procent šňupkomanda snížila nabídku, případně zdražila suroviny? Kde seženete nejlepší matroš? Co kdyby statistiky vogonů počítaly pouze akce 100m2 záhonků a více, kilová varna? Stíhat stejně, malé ryby do statistik nepočítat. Stíhat černá BMW s ústeckou značkou 1. září před každou střední školou? Nebo to jsou tajní? Všichni je vidí, i vogoni, nikdo nekoná.
  Obhajoba: „pod vlivem“ považovat vždy za přitěžující okolnost.
  K převýchově: je rozjetá akce: „metadon z peněz zdravotních pojišťoven“. Těšíte se? Můj skromný návrh je zrušit státní podporu převýchovného obchodu. Pod podmínkou, že peníze poskytnuté soukromníky na tentýž účel nebudou dvakrát daněné.
  Vliv na rodinu: zrušit likvidační exekuční zákony, zavedené „právníkem“, socialistou Bohuslavem Sobotkou.

 199. 271 – coz je duvod, proc jsem se obdobnych diskusi vzdal, podobne jako myslenek „volby mensiho zla“, „postupneho zlepsovani“ ci „zlepseni zevnitr“ .

  Vznika nam zde opet korporatvismus. Pokladam kazdy korporativismus za nezivatoschopny. Bud se mylim, vznikajici system je uzasny a bezva a ja se nejak s myslenkou, ze jej zde mame… Anebo mam pravdu a pote nema smysl, abych se nejak aktivne snazil o jeho zlepseni, nebot to jen prodluzuje agonii. Podobne jako nema smysl placat do vody na plazi ve snaze privolat tsunami…

 200. Medved je zajimavym prikladem zasadni zmeny systemu… dokonce nekolikrat po sobe.

 201. Systém vylepšit nelze. Dle mého soudu má zabudována 2 fatální kurvítka – všeobecné rovné volební právo a nekryté peníze. Zhroucení je nevyhnutelné.

 202. Jsem zvědavej, jak to u soudu státní zástupce ustojí. Že to byl podvod, to nepochybuji ani chvilku. O možnosti ho dokázat už trochu jo.

 203. Hezký pozdní večer. Dnes jsem se zúčastnila setkání absolventů jednoho bývalého prestižního středního vzdělávacího ústavu (původně SVVŠ, posléze gymnázia)a ještě pořád zpracovávám dojmy. Ze 13-ti sešlivse absolventů, jeden hlasitě, až skoro hystericky, hlasitě prohlašoval, že bude volit ANO a A.B. Jen jeden. Ostatní přiznávali různé preference. Obávám se, že ti všichni ostatní, rozprsklí do různých seskupení, způsobí následnou vládu AB.

 204. AK: několik otázek, které budou muset OČTŘ zodpovědět:
  Kdo má zisk z nezákonného jednání? Koncern? Fyzická soba? Majitel koncernu?
  Byl jako statutární zástupce zodpovědný?
  Vznikla uvedeným jednáním škoda?
  Jednala skupina více osob?
  https://echo24.cz/a/pZt37/suman-zverejnil-bankovni-vypisy-podle-nichz-capi-hnizdo-patrilo-babisovi

  Teď záleží na obratnosti Lenky a Iva. Jestli umí počítat. Tady jde o víc než o počítání kabelek. Proti čápům je nabito, supi musí změnit směr, nebo je některý zbloudilý brok smete z oblohy. Dolétají. Protože si nepamatují, že supi nelétají s jinými ptáky.

  Hradní pán si musí držet odstup. Zatím to vypadá na dalších pět let / jízdu na lafetě, ale musí být hodně opatrný.

  Také je možnost provést vojensko-politický převrat. https://www.youtube.com/watch?v=a0Yzqd_pkg8

 205. Karle, já teda jsem taky přesvedčená, že šlo o dotační podvod.

  Nicméně zcela bez ohledu na to, zda šlo o podvod nebo ne, na tom článku je několik věcí špatně.

  Za prvé : už to, že článek se opírá o posudek, který si zadal časopis. Otázka je, nakolik je takový posudek objektivní. Co když bylo naznačeno, že posudek by měl vyznít tak, aby měl časopis Reportér o čem psát a v jakém duchu by o tom chtěl psát?

  Za druhé : autor ve slepé naivitě vykecá, že ho k tomu inspirovalo zjištění, že dva jeho spolužáci chtějí Babiše volit a že si proto uvědomil, že se tu o věci nevede seriozní debata.
  Sorry jako :-), ale jak si teda představuje seriozní debatu? Že všichni okolo budopu mít stejný názor? A demokracii si dsnad představuje tak, že nikdo nebude volit někoho, kdo se mu nelíbí?
  A to nekomentuju, že jen na základě toho, že pánové poštěkali u piva na téma, zda je nebo není Babiš gauner, tak vyhodí časopis prachy za jistě ne levný posudek? to teda mají nějaký divný hospodaření 😀

  za třetí: to jsou novináři, nebo aspoň ten jeden,, nejsou schopni uvědomit, že to neustálé vysvětlování a osvětování, jak mají lidi vidět ty věci správně ( t.j. jako vysvětlovač a osvětovač) mají spíš opačný účinek?

  Prostě ten článek je totálně o ničem…. nezbývá, než doufat, že soud odvede kvalitnější práci, než autor článku.

  A v tom, že s dotacema podvádí každej druhej, má autorův neosvícený spolužák bohužel nejspíš pravdu. Ostatně nevím, co na tom autora překvapuje. Vzdělání a inteligentní lidé podporovali Lenina, volili Hitlera, budovali u nás socialismus, vstupují k jehovistům, demonstrují, když ve volbách nezvítězí ten správný kandidát, podpurují všelijaké pošahanéa ktivisty všeho drtuhu nebo se jimi sami stávají. Tak proč by nemohli volit Babiše?

 206. Dano: krásný devadesátý, kdy Andrej kšeftoval s Frantou. Jenže čas je prevít. Andrej je o dvacet starší. Možná je tu nový Franta, a ten bude rychlejší.

 207. “ Obávám se, že ti všichni ostatní, rozprsklí do různých seskupení, způsobí následnou vládu AB.“

  Hm, takže volit Babiše nebo nevolit Babiše, vsjo ravno, stejně způsobí následnou vládu AB? A jak víš, Dano, že oni ano a TY ne?

 208. Maydo: posudek / zpráva je IMHO napsaná dobře. Nevaří z vody, tam, kde odhaduje na to upozorňuje.
  Může to dopadnout jako Agrotec, kdy soud konstatoval, že trestný čin se stal, jen se nepodařilo dokázat, kdo to byl, tj. všichni se vyvinili.

 209. (279) To máš možná pravdu, ale co s tím: Volit všichni ODS nebo dokonce oranžgutany? Pokud jo, jak to docílit?
  (281) A popírá to něco z toho, co jsem napsal?

 210. NIckname, posudek je možná napsaný dobžře. ale po tej úvodní omáčce o neseriozní debatě a pomýlených spolužácích jsem jaksi už zbytek jen přelítla. O dotační politice nevím nic moc a o postupech už vůbec ne,a bych byla schopna posoudit kvalitu posudku, posuzuju kbvalitu článku a te je nevalná.

  A i kdyby byla napsaná dobře, tak na možnodsti, že je napsaná na objednívku to nic nemění. Konec konců i u soudu se objevují posudky, které si protiřečí a přitom jim po formální stránce nelze nic vytknout. A nepochybně se tak stane i v případě AB.

  jo, ten soud nespíš tak dopadne. Vlk se nažere a koza zůstane celá. Já bych řekla, že nejrozumnější by bylo to teď nechat na soudu a nedopouštět se spekulací.

  Jinak Babišovi vydláždila cestu především plejáda politiků a vlád před ním. A samozřejmě media. Není pravda, že jsou za všechno odpovědní voliči. Volič může ovlivnit jen velice málo, protože se mu dostává velice málo informací.

 211. nepopírá to nic, jen podotýkám, že ten článek je mizernej. A že novináři by měli informovat a soudy včetně posudků nechat na soudcích.

 212. 283 – MaYdo, nemám povědomost kdo konkrétně přispěje k volebnímu zisku AB. Mám jen tušení: Robejšek?,Sehnal a ODA?, Mach?, Matějka s Rozumnými? Já budu volit jako minule tak, aby můj hlas nepropadl a nepřipadl nakonec AB. Já vím, mnozí tady volbu menšího zla odsoudí, ale co si počnou, až po jejich volbě převáží to zlo větší?

 213. DAno, k volebnímu zisku Andreje Babiše přispěli především ti, co mu připravili půdu.

  Všichni před ním. Všichni, kdo zklamali důvěru voličů. Gross se svými nevyjasněnými miliony. Nečas, který totálně nezvládl svou funkci a nechal se oblbnout ženskou. Topolánek, který se kasal že Lisabon nikdy a pak podepsal. Vesměs všichni, kdo kdy mluvili o občanech jako o primitivech, nevzdělancích a blbcích, jen proto, že nevolí tak, jak si oni představují, všichni, kdo mluví o zaprděných čecháčcích, všichni, kdo mluví o těch, kdo tenhle cirkus financují, jako o parazitech či podvodnících…atd. Ještě bych mohla dlouho pokračovat.

  Tihle všichni především přispěli k tomu, že Babiš se dostal tak, kam se dostal. Všichni před tím svoje voliče zklamali. BAbiš si nekoupil voliče za tu koblihu, ale za víru, že on je nezklame. Někteří prostě do omrzení věří, že v těch kamnech se tentokrát už opravdu netopí.

 214. “ Já vím, mnozí tady volbu menšího zla odsoudí, ale co si počnou, až po jejich volbě převáží to zlo větší?“

  S tím, co si počnou, bych si starosti nedělala…. Nebudou to přece první volby, který tak dopadly, takže už asi vědí,m jak na to, ne?

 215. Dobré ráno, tak jestlipak by se mi povedlo uspat sám sebe vlastními příspěvky aspoň stejně spolehlivě, jako jimi uspávám imaginárního laskavého čtenáře? Nutno vyzkoušet, nejlépe snad na restech z minulého vlákna:

  692 Ad Bilak Zpátečníku, líto by mi ho nebylo, považoval bych to (i u dalších) za zasloužené, ale nezměnilo by se nic, jen komouši by měli své mučedníky.

  Nojo, AeroKarle, jenže o Biľaka šlo až na skoro posledním místě; figuruje zde také proto, že s ohledem na to, co napáchal, a s ohledem na jeho nevalné lidské kvality bych jeho případné justifikace neželel více než dejme tomu oběšení Mrázka nebo Sviteka. Samozřejmě se neumím pro porovnání přenést do paralelního vesmíru, v němž byl Biľak potrestán, takže zůstáváme jen v oblasti dojmů; můj dojem, a poměrně neodbytný, však je, že tím, že dotyčný nebyl ani postaven před soud, podobně jako (téměř žádní) další jeho soudruzi, se tuze upevnilo prostředí, v němž se snad vůbec nikdo neobává, že kdy ponese právní a morální důsledky takových svých skutků, o nichž dobře ví, že by – ihned nebo po určitém čase – mohly být chápány jako vlastizrada. Vedle příkladů, které jsem již uvedl, co třeba takové projednávání Lisabonské smlouvy? Nemohu se ubránit dojmu, že v onom paralelním vesmíru, v němž byla Biľakova odpovědnost vyvozena i po více než 20 letech, by probíhalo odlišně. Quislingové by si leccos déle rozmýšleli, a kdyby se i přesto rozhodli české zájmy poškozovat, obtížněji by si na pomoc hledali další poskoky.

  A jinak tedy, se svým vyhraněně neprávnickým právním cítěním, bych necítil rozpaky vyšetřovat jako případného vlastizrádce i například dnešního cenzora, který smazal text jakkoliv směřující k hájení samostatnosti či obranyschopnosti…

  — — — — — — —

  Zpátečníku, kdepak. Po uplatnění tělesné odpovědnosti zjevných škůdců a viníků je logické pokračovat uplatněním tělesné odpovědnosti jejich zjevných přisluhovačů, skrytých přisluhovačů, potenciálních přisluhovačů, zrádců ve vlastních řadách…

  Což o to, Schumachere, to je velmi pravděpodobné. Bylo řečeno, že rozdíl mezi radikálními a umírněnými muslimy je ten, že umírnění doufají, že nás podřežou ti radikální. Bez ohledu na platnost a relevanci tohoto výroku však myslím stojí za povšimnutí, že podobný trojúhelník existuje i zde. Tělesná odpovědnost establishmentu je (vedle jeho v praxi velmi vzácné obavy, že by svými zhůvěřilostmi porušil ekonomiku natolik, že by vposledku i sám sobě mohl přivodit mírné strádání) fakticky jediným zpětnovazebním mechanismem, který brzdí jeho zvůli vůči umírněným i vůči radikálům. A teď, pěkně prosím, vtip je v tom, že toho, co říká předchozí věta, si jsou vědomi nejen radikálové, ale i umírnění.

  Jedním z triviálních důsledků ovšem je to, že umírnění se lynčovat establishment nechystají vůbec, dokonce ani umírněně; programově to přenechávají radikálům. Společným zájmem umírněných a establishmentu ale je, aby papiňák nebouchl. Protože však umírnění nemají žádnou možnost, jak zmírnit oheň nebo opravit pojistný ventil, musejí doufat, že tušení tělesné odpovědnosti zastaví establishment včas, snad jej i přiměje jít dobrovolně od válu výměnou za beztrestnost, podobně jako komunisty v roce 1989. K tomu však umírnění (dle předchozího odstavce) nevyhnutelně potřebují existenci radikálů. A radikálové, pokud papiňák vybuchne, budou ovšem postupovat tak, jak píšeš a jak je v historii obvyklé.

  (Před pár lety jsem se zde – ovšemže jako vždy marně – pokoušel vyložit, jak v teorii her fungují smíšené strategie; a sluší se teď poznamenat, že smíšenou strategií je také ta, kterou umírnění užívají.)

  Lze samozřejmě očekávat, že kupříkladu takový pornoherec Janda, který doposud je pouhou figurkou, by v případě výbuchu pravděpodobně nesl důsledky těžší než ti, kdo jej do jeho další nechutné role formálními i neformálními prostředky dosadili. Jednak byl mnohem více vidět, jednak pancéřové podvlékačky – které, pokud nějaké vůbec existují, se ovšem podobají běžným stejně málo jako létající koberec běžnému koberci –, co by dotyčného uchránily dejme tomu před kůlováním, totiž asi budou dost nákladná investice, dostupná až jeho nadřízeným. Proto, naznačuješ-li, že tělesná odpovědnost, až na ni jednou dojde, bude uplatněna způsobem tak nepravidelným, že se bude z mnoha hledisek jevit nespravedlivý, máš jistě pravdu.

  Jenže je myslím třeba si okamžitě všimnout též toho, že jde o jev daleko obecnější, a že např. v trestním řízení platí pro poměrně široké (víceméně jakési střední) pásmo deliktů ta zásada, že postih je nepřímo úměrný provinění. Možná jde o speciální případy širšího principu, který C.N. Parkinson odhalil ve svém nesmrtelném eseji o bodu mizejícího zájmu a který bychom mohli stručně formulovat tak, že (v určitém pásmu) je zájem věnovaný problému nepřímo úměrný jeho významu…

 216. Vtipný diskutér.

  Na iDnes je titulek:

  Na Valašsku se srazilo auto s jelenem. Paroháč střet nepřežil.

  A v diskusi někdo napsal. Chudák, zahýbá mu žena a ještě ho zabije jelen!

 217. (288) Dano, počnou si zrovna to, co by si počali, kdyby volili kohokoliv jiného.
  (291) Ano Zpátečníče, v paralelním vesmíru …. Je ovšem otázka, zda by v paralelním dotyčný „na saka nepůšťat“ mohl vůbec škodit. Asi něco, jako „kdybychom přijali švýcarské zákony o …., byli bychom na tom jako Švýcaři. Oba víme, že nebyli. Bilak nebyl příčina, Bilak by následek mnoha věcí našeho konkrétního vesmíru, v němž jest nám se pohybovati.

 218. 273 nickname, to je na obsáhlejší diskusi mezi zainteresovanými. Například etadon není „heroin“, naopak začal být problém se Subitexem, neb toxíci zjistili, že když si ho rozpustí a napumpují do žíly, dostaví se kýžený efekt. Takže to co se mělo stát substitucí vedoucí od návyku, stalo se drogou. Jsem toho názoru, že prohibicionosti, liberalisti, regulátoři, psychiatři, psychologové, adiktologové, policisté, státní zástupci, soudci, politici, novináři…jsou většinou mimo mísu, protože každý z nich je indoktrinován obecnými i profesními sdílenými memy a zájmy, které brání kritickému myšlení a vidění celku. Jsou jak slepci ohmatávající slona, a navíc ani neochotni popsat alespoň podle toho co nahmatají. Protože když podle hmatu se jim začně jevit jinak než v jejich učených foliantech, nehledají chybu v nich, ale v nedokonalém hmatání. Leckteří si ve své uhlířské víře nezadají s náboženskými sektáři a jsou v ní neméně úporní jako ti bažící po droze.

 219. 291 Zpátečníku, nepřímá úměra postihu za provinění je v podstatě „nakupujte ve velkém, nakupujte se slevou“. Čím větší škoda, rtím relativně nižší postih počítaje v člověkodnech strávených ve vězení za jednotku v níž je škoda vyčíslena.

 220. Dobrý den. Schumi, potvrzeno praxí: není háčko, skočíme na šlehárnu pro kalíšek dobroty.
  Na šlehárně odborný pracovník / odborná pracovnice – „odvyklí“ heráci na substituční léčbě – vydá odborně nalitý kalíšek metadonu smíchaného se sirupem. Není to tak dobré jako háčko, ale dá se s tím přežít suché období.
  Zkušenost říká, že jediný rozumný způsob substituce je zůstat suchým alkoholikem / suchým narkomanem.

 221. Martine – 294 – také jsem chvíli po přečtení onoho titulku přemýšlela, kdo vlastně nepřežil. 🙂
  Jinak přes víkend se ze mne stala odbornice na krmení kočky lžičkou. Teda – krmení – spíš podávání kapek po lžičce. Faust se ježí jen co mne zahlédne. Ale snad přežije. V pátek se dostal k návnadě pro potkany a všecko sežral. Veterinární ošetření mne opět trochu ochudilo a navíc ty kapky….

 222. Dano, jako jeden z tech, kteri pravdepodobne prispeji k volebnmimu zisku vsem stranam, ktere prekroci 5 procent, Ti klidne reknu, co si pocnu, az se tak stane.

  Vubec nic 🙂

  Jak jsem si nic nepocal ve chvili, kdyz jsem mensi zlo zvolil a to se mi odmenilo tim, ze se spojilo s tim vetsim… 🙂

  Volby chapu jako nastroj k vyjadreni svych nazoru na to, co by meli mi zastupitele prosazovat. Nemam sebemensi problem si priznat, ze tyto preference jsou v nasi spolecnosti tak okrajove, ze za daneho systemu nebudou schopny vygenerovat ani jednoho zastupitele. C’est la vive, system je tak nastaven.

  Teoreticky bych mohl zvazit volbu second best, jenze to narazi na dva problemy – z meho pohledu jsou rozdily mezi alternativami nepatrne a ruzna zla jsou soumeritelne velika. Navic je nemala sance, ze to mensi zlo se „z donuceni“ a „krajni neochout“, aby „predesli nedosirnym nasledkum“ spoji se svym bratrickem vetsim zlem. Nebylo by to poprve.

 223. Dobré ráno,

  Dano, držím palce, aby kocour přežil a nezanevřel na Tebe kvůli těm kapkám doživotně 🙂

 224. Problém best, second best nebo least evil budu řešit tradičně tak, že si připravím několik variant, na poslední chvíli z ní metodou ententýky vyberu jednu a tu tam hodím.
  Letos to budu mít zajímavější, protože v den D budu ve špitále. Voličský průkaz už mám, v nejhorším ho zahodím nebo si ho schovám na památku, taky varianta.

 225. teda Honzo, tomu říkám občanská odpovědnost… Já si kladu otázku, jetsli má smysl k těm volbám vůbec chodit….

 226. Dobré dopolední vespolek,

  minulý pátek mi bylo při nákupech v centru nedobrovolně vyslechnouti agitaci ANOnistů. Z toho, co lze vysledovat na netu, se mi taky dělá šoufl. Takže pomalu zraji k rozhodnutí xenofobně a rasisticky volit Okamuru… ne že by se mé názory až tak kryly s jeho programem, ale spíš ze zoufalství, vzteku a vzdoru. A nezbývá než doufat, že se historie bude opakovat – Al Capona nakonec dostali za prkotinu…

 227. 303 – a to zase ja jo, beru to jako povinnost…

 228. Jinak já to mám rozdělené jinak :
  1 – zásadně nevolitelní (KSČM, ČSSD, zelení a veškerá marxistická verbež, Babiš)
  2 – nevolitelní z důvodu ztracené důvěry – ODS
  3 – nevolitelní pro nesmyslný, žádný nebo chaotický program to jsou třeba okamůrovci a jiní exoti, kteří staví na jednom tématu – třeba odporu proti imigraci, ale v ostatních tématech opakují klišé
  4 – volitelní, ale pro jejich neschopnost se mi ta volba jeví naprosto zbytečnou.

  A včil mudrujte, jak si z tohohle vybrat 😀

 229. „beru to jako povinnost…“

  Ach tak, já měla za to, že volební právo je právo a nikoliv povinnost. 🙂 A že nevolit je taky volba.

  Mně se prostě nechce pomáhat k moci buď exotům, co jim jde evidentně o moc a nic slušnýho se od nich očekávat nedá nebo zástupcům stran, které už u moci byly a ztratily svým konáním důvěru. je to vzorec, který se bude opakovat.

 230. 307 – no, myslel jsem jako moralni… Je pravda, ze treba ve svycarsku je za nevoleni snad i pokuta 🙂

  Mimochodem, co se tyce slozeni parlamentu, neni zadneho rozdilu mezi nevolenim a variantou 4. Nicmene, pocit je to uplne jiny…

 231. Maydo: můžete také zvolit sebe 😉 Vím, že jsem nejlepší a proto se zvolím.
  O nevolitelnosti některých třípísmenkových: Možná jinde to je jinak, ale tady v kraji jsou díky svému jednání pro některé nevolitelní. Tj. např. já nejsem konkurencí pro třípísmenkové. Ti, kteří volí mě by tři písmenka nevolili. Mj. pro jejich ochotu spojit se s kýmkoli. Zdejší ANOnisté jsou béčkem třípísmenkových.

 232. [303] Já k nim nepůjdu určitě ;o} Ale pro případ, že by volby přišli ke mně, jsem přípraven. Na rozdíl od toho, co ten jeho pásek má Čochtan schovanej.
  Ještě je tam pořád varianta, že si ten papír nechám na památku.

 233. maYdo,
  mně se třeba tahle klišé docela zamlouvají:
  „Podporujeme tradiční hodnoty naší společnosti a považujeme fungující rodinu za její podstatu. Rodina zasluhuje ochranu a podporu. Za základ rodiny považujeme tradiční svazek muže a ženy. Odmítáme propagaci a podporu názorů a chování, které ohrožují fungování rodin a výchovu dětí v rodině. Podporujeme systém rovnováhy občanských svobod a povinností. Občané mají právo na ochranu svého soukromí, identity, osobních informací a dat před preventivním špehováním státu. Občané mají právo sdílet a využívat svobodně informace na internetu, pokud se to nedotýká práv a svobod jiných občanů. Základem naší prosperity je práce široké střední třídy zaměstnanců, malých a středních podnikatelů a firem. Tito lidé jsou oporou státu. Musíme podporovat jejich aktivitu, podnikavost, pracovitost a vzdělanost. Stát jim musí sloužit, protože oni jsou plátci daní, z kterých žije.“

  Já si ten program SPD přečetla celý – jasně, že tam asi nenajdu, jak toho či onoho chtějí dosáhnout, a že program musí být celkem jasný a tudíž zkratkovitý – ale vzhledem k tomu, jak si teď jdou s Babišem po krku, se mi jejich volba jeví jako zajímavá 🙂 Nejsem fatalista, takže nevolit není v mém repertoáru.

 234. 298 nickname, ano, metadon (prometho) měl sloužit jako náhrada k potlačení abstinenčních příznaků v jejich akutní nejsilnější fázi, po relativně krátkou dobu, a usnadnit přechod k abstinenci. Jenže se stal náhražkou drogy překlenující období jejího nedostatku mezi dávkami. Tak se substituční léčba stala udržováním v závislosti. Závislost obecně není čistě biochemický proces, tedy „sama o sobě“, ale je posilována a udržována komplexem s ní a s prostředím a se způsobem života spojených návyků a stereotypů. Tím pevněji zakotvených čím déle trvají a čím jsou provázanější. Podmínkou úspěšnosti léčby je proto včasnost, důslednost, komplexita. To znamená včas vytrhnout z celé drogové kultury, prostředí, sociálních kontaktů. To je nákladné. Je zálažitostí konsensu, v jakém případě se snažit vylovit, v jakém případě nechat utopit. Aby topící se nestahoval pod hladinu další. Nepřipomíná to Šumavu a kůrovce?

 235. Bože, kde se vezme tolik andělů, nových osobností, které, nezatížené žádnou minulostí, nás vyvedou z pouště? A co když se ukáže, že to jsou jen další Krysaři z Hammeln? Budeme hledat další anděly? Vždyť je nás jen 10 mil., andělé dojdou.
  Pardon, po přečtení diskuze mi to nedalo, berte to jako pokus o humor. A v žádném případě osobně.

 236. Honzo ze Ž.,
  já ležet v nemocnici a přijít za mnou komise s urnou, tak bych se spíš lek’…

 237. 304

  Já si myslím,že těsně před volbama vezmou Babiše do basy 🙂
  A jinak jsem dnes přežil prvou infusi a čeká mě 12 dní spolužití se zavedenou kanylou v ruce.

 238. Jsem toho názoru, že když už, tahat z vody topící se, kteří volají o pomoc. Ne topící se hmatající kolem sebe aby stahovali pod vodu ostatní aby se z nich stali zombie takoví jako jsou oni sami.

 239. 317 – přeji ti výdrž s péčí socialistického zdravotnictví. Před pár lety jsem taky musel ležet s kapačkami a naštěstí mi dovolili vlastní notebook na pokoji.

 240. 314

  Kdysi jsem četl, že narkoman na drogách (heroin atd) utratí za drogy měsíčně 40 000.Je to už docela dávno,bůhví,kolik je to dnes.
  Takže mu nezbývá než krást. A musí nakrást násobně mnohem víc,protože za ukradené dostane jen zlomek ceny.
  Stojí za úvahu,zda není přijatelnější mu ten metadon dávat zadarmo, a umožnit mu tak, aby nekradl a neotravoval tím občanstvo.
  Nemám pevný názor pro anebo proti.

 241. Dano: ta „zátěž z minulosti“ je vcelku aktuální. Třípísmenkoví se neumí srovnat, nepodporují rovné a přímé, naopak je vyhánějí. Alespoň tak je to u nás. Těmi rovnými a přímými nemyslím „béčko“.

 242. Dano,
  a ty nějakého anděla vidíš ? Já tedy ne.
  Faustovi držím tlapku, náš Zrzeček bohužel obdobnou záležitost nerozchodil – když začal blinkat bylo už na léčbu pozdě.

 243. Dan a další – myslím, že jsem byl jedním z nejhlasitějších propagátorů „nejmenšího zla“ na těchto stránkách. Už nejsem, protože moje definice „nejmenšího zla“ se lišila od představ jiných komentátorů.

  Do debaty o nadcházejících volbách jsem se přestal zapojovat, protože jsem nedávno zjistil, že se budu v termínu voleb nacházet na úplně jiné části zeměkoule.

 244. MAtzurko, jsou to hezká slovíčka, ale něco v tomhle smyslu měla v programu už leckterá partaj. Napsat to do programu není problém, ale která partaj tady to pro to skutečně něco udělala?

  Ve mně ten člověk a jeho partaj nebudí důvěru. Je v politice už dlouho, vystřídal a založil několik partají, i volbu prezidenta si střihnul, prostě mám pocit, že mu jde o moc za každou cenu.

  Ostatně obvyklý konec takových krásných představ je ten, že když s edotyčnáá partaj dostane k moci, tak zjistí, že s tím špehováním státu a omezením svobody a se vládne snadněji, že nevzdělaní blbci jsou poslušnější, než myslící vzdělanci a že to z tej vládní sesle vypadá jinak než zdola.

  Taky nejsem fatalista, ale radši se věnuju věcem, kde to má smysl. V těch volbách ho jaksi s ohledem na složení politické scény poněkud postrádám…..

 245. 319

  Chodím ambulantně, a před pár lety,když jsem ležel na neurochirurgii v Brně se nikdo nezajímal o to, že mám sebou netbook.

 246. maYdo,
  a co takovej pan kníže ? Těch politických turistů je více, a i SSO se poněkud znesvářila… Ale i tak, dva kouhouti na jednom smetišti… Babiš začíná útočit čím dál tím víc (na socany a SPD), myslím, že v příštím týdnu u něho propukne hysterie naplno.
  Jen na okraj – za Realisty u nás kandiduje člověk, který se minule kandidaturou za ANO dostal na magistrát.
  Ad klišé – mají je v programech všichni, takže je to chabá výmluva.
  Ale volení/nevolení je každého soukromá věc, nehodlám přesvědčovat, jen jednat dle svého vlastního svědomí.

 247. Jejda,
  a všem přítomným úpícím pod péčí našeho zdravotnictví přeji, aby to bylo OK a vyhojeno co nejdříve !!!

 248. 313 Matzurko, nejlepší „ochrana a podpora“ je nesrat se do toho a nechat volně dýchat. Místo přidělování nechat svobodně alokovat.

 249. Narkoman dovede vyžít levně. Plechovka toluenu na den.
  Ti co chtějí lepší zboží, musí více krást, loupit, případně se prodávat, všechno dohromady.
  Pomáhat má smysl těm, kteří chtějí opustit svojí kulturu, všechny přátele a začít znovu z nuly. Pro některé byl kriminál přijatelnější než pomoc, kterou jsme jim poskytovali. Žel i v malých městečkách je k dispozici plná škála pokušení. Proto jsme chtěli vybudovat místo na samotě, kde by byli odkázáni na sebe a svoje ruce, jako to mají např. v Tyře.
  Několik let zpátky měli recidivu dávno odvyklí narkomané, kteří po odvykací kůře hodně lidem pomohli od drog. Už tu nejsou.

 250. 325 – tak ambulantně, to je lepší. Nemohl by sis píchat doma sám? Nedalo by se to domluvit?

 251. [308] Petře Kunetko: jen velice málo kantonů, pokuta symbolická, ca. 3 sfr. Od 65 let není účast povinná, tedy ani „pokutičky“ nejsou. Volební/hlasovací lístky s předstihem 4 týdnů v poště, možnost zaslání; omluva předem vyvazuje z povinnosti také. Volby online se připravují. Zajímavé je, že vláda chce zapojit do testů poprvé hackery, aby ověřila schopnost/nenabouratelnost systému.

 252. „Bože, kde se vezme tolik andělů, nových osobností, které, nezatížené žádnou minulostí, nás vyvedou z pouště? A co když se ukáže, že to jsou jen další Krysaři z Hammeln? Budeme hledat další anděly? Vždyť je nás jen 10 mil., andělé dojdou.“

  Dávno došli, Dano, respektive nikdy tu žádní andělé nebyli, vždycky tu byli jen krysaři z Hammeln.
  Z pouště se musíme vyvést sami, každý svou vlastní cestou.

 253. Doma ? ? Proč – mám to do hustopečcské nemocnice kousek.
  Jsou na to zařízeni personálně i prostorově. Denně maj dvě várky – na osmou a na 11. hodinu
  Vzal jsem si sebou čtečku, a nakonec jsem si zdřímnul. 🙂

 254. 328 – no právě, Matzurko, sama potvrzuješ, že jedni za osmnáct, druzí bez dvou za dvacet. Tak proč zrovna ten a ne tamten?

  Chabá výmluva? Proč chabá výmluva? Já prostě Okamuru volit nechci. Není pro mně důvěryhodný a nemyslím si, že by to bylo zas takový terno proti Babišovi. Nermám za potřebí se vymlouvat.

 255. 331 nickname, návyk na drogy je jen jeden z mnoha zhoubných návyků. Co teprve „Born free“ pro všechny z klecového chovu… Efektivita například ve „vyloučených lokalitách“ je prakticky nulová. S ohromnými náklady vynaloženými za desítiletí. Marně.
  Obecně platí, že účinně lze cíleně pomoci vybraným jednotlivcům, kteří mají na lepší osud. Ne plošně bez ohledu na vlohy. Homo Sapiens sapiens se nevyvinul převýchovným působením zvenčí,ale výběrem. Dost hnusným. Evoluční proces z princpipu vylučuje aby všichni byli happy. Výsledkem snahy dosáhnout toho uměle se v důsledku po delším čase projeví tím, že všichni na tom budou hůř než před tou snahou.

 256. 335 „Z pouště se musíme vyvést sami, každý svou vlastní cestou.“
  Amen.

 257. Schumi,
  dost ostře nesouhlasím. Držet se tvého názoru by znamenalo , že by poddaní makali pod karabáči drábů a v manufakturách se pracovalo 16 hodinn denně.

 258. (339) Bohužel nám do toho kecají ti, které volíme/nevolíme.

 259. Nejsem ještě plně rozhodnuta vůbec k volbám jít, jako pražský volič ale možná podlehnu emocím a dám svůj hlas VKjr. S odstupem nahlédnuto však konstatuji, že každý hlas voliče dává uchazečům vstupenku mezi politickou třídu. V tomto prostředí se pak i nejsvětější z nich změní v darebáky naprosto odtržené od běžného života. Někde na YT jsem zaslechla myšlenku jakéhosi zkušeného diplomata, že nejslabším článkem jsou dnes elity.

 260. 2 Dana ad 315 – pokud vím, tak jednoho krysaře s morálkou krysy jsi se tady svýho času zastávala docela vehementně…

 261. [342] VKjr. mi občas leze na nervy dost hodně, ale Černochová a Humplík by ušli. Ovšem ta parta jako celek. Možná je zahrnu do širšího výběru.

 262. (313) Zní to hezky, ovšem říká či píše to člověk naprosto nedůvěryhodný.

 263. Honzo,
  nakonec jo, po provedení širšího výběru provedu užší… ale volit určitě půjdu. I kdyby nakonec s pytlíkem popkornu a pocitem, že jinak než jako cirkus pro pobavení se to brát nedá.

 264. Kdyby si tak volič mohl ty kandidáty rozkrájet a znovu poskládat do nového kandidáta 😀
  Kousek z toho, kousek z onoho 😀
  To by se volilo 😀

 265. Zemřel Jean Rochefort. Poručík Desgrez z Angeliky, plukovník Toulouse z Velkého Blondýna, La Taupe z Cartouche, Fernand Mondego…
  87 let je úžasnej věk.

 266. [346] Parafrází klasika: „Když se volby berou jako cirkus, tak to docela ujde“
  Jenom mě irituje, že se nemohu posunout do role neplatícího diváku. Ať divák či spoluúčinkující, zaplatím.

 267. Matzurko,
  důvěryhodní jsou lidovci, protože u nich máš 100% jistotu, že udělají úplně cokoli, aby se dostali do vlády, důvěryhodná je ODS, protože u ní máš jistotu, že udělá pravý opak toho, co má ve volebním programu, důvěryhodná je soc-dem, protože udělají několikanásobek toho, co mají ve volebním programu. Já vím, je to děsivé, ale je to tak. U Babiše můžeme tušit, co by se dělo, kdyby vyhrál volby, protože se už předvedl. U Okamury nevíme, stejně jako jsme nevěděli, co dokážou Věci veřejné, ale předpokládám, že Okamura bude díky svým spolusoudruhům velmi snadno sestřelitelný. Nějak se mi nechce věřit, že by na tom byl inteligenčně líp než třeba Vít Bárta. Je to prokletý žlutý ďábel, takový Harry Mi-kota, české politiky, třeba nás překvapí.

 268. 340 halladine, kde by se vzaly manufaktury? Jestliže jim předcházel vývoj jehož byly důsledkem, z jaké příčiny by se zastavil jimi? Jestliže poměry by byly takové, že vylučovaly vývoj, kde by se vzaly? Jenže ono to nebylo tak, že kdosi jen tak v důsledku záblesku geniální osvícenosti, či osvícené geniality zakázal dráby s karabáčem. Nehledě na to, že v manufakturách nebyli. Příčinou theresiánských a josefínských reforem nebylo lidumilné osvícení, ale hospodářsky vynucená nutnost. Stejně jako v případě zrušení nevolnictví v Rusku skoro o sto let později. Proto, mimo jiné (protože pravoslaví konzervující ranný středověk, kdežto jinde alespoň katolictví konzervující pozdní středověk, či dokonce buržoazní protestantství) Rusko bylo tak zaostalé což bylo příčinou dalších událostí a jejich rozvoje až do současnosti a protažených do budoucnosti (protože pravoslaví je fakt průser). Obdobně zrušení otroctví v USA. Obdobně pád nevolnického socialismu.

 269. Zapomněl jsem na Piráty. Ti mi připadají, že do nich někdo leje europeníze trychtýřem. Domnívám se, že Žít Brno je jejich předskokan. Jejich reklamy, rozbory a rozhovory s jejich hlavním rastafariánem jsou na xichtiknize, v mainstreamu, bojím se navštívit veřejné toalety, protože se bojím, že jejich kandidát na mě bude hledět i z pisoiru.

 270. ptakopysku,
  v TV to ze zdravotních důvodů nesleduji, ale v některých debatách místo Okamury vystupoval místopředseda Fiala, a to údajně věcně a solidně, nenechal se vytočit. Nemyslím, že by dosáhli na premiérské křeslo, ale jako strana v opozici se mi nejeví špatně – zejména, pokud budou schopni blokovat prasárny příštích vítězů… čili beru to jako volbu dobré a silné opozice.
  Věřím svým instinktům – na Bártu se mi stačilo jen podívat…nabubřelý Napoleonek jak vyšitej.
  Ale díky za názor, projdu si určitě i další kandidáty SPD – dělám to tak ostatně vždycky, než se pro někoho rozhodnu.

 271. 😀 😀 😀 teď moucám skývu k obědu a zaskočilo mi z reklamy na „Jedu volit Vaška do Prahy“ V prvním okamžiku jsem se vyděsil, že obživlo Letiště. Druhé cuknutí vyvolala možnost, že Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas byl biřmován jako Václav a jde natvrdo do voleb. Pak jsem se začetl wo co is going, a újra it van! Matka tří dětí, které není lhostejné školství, mi rozsvítila světélko na konci tunelu nevědomí. Hnutí se jmenuje „Podporujeme Vaška do Sněmovny“ (zkratka PVS) a subsystémem pro venkovské věřící je akce „Jedu volit Vaška do Prahy“. Nevěřil bych, že přijde chvíle, že ODS bude recyklovat volební spoty TOPky, nebo sluníček. Ale třeba na to někoho z topkařů, či havloidů lapnou.
  Na xichtoknize je to tohle: https://www.facebook.com/krouzkujutrojku/posts/1549276965132391

 272. húúú, to je děs…. Další fanklub?

  Průser české politiky už z devadesátých let je v tom, že je málo kritických voličů a mnoho nekritických fanoušků.

  On asi ten demokratickej systém logicky a nevyhnutelně k takovým koncům dospěje….

 273. 313 a další (k SPD)…: Sice bohužel nemám vůbec čas, ale kdo má, zde se může podívat, jak ke konkrétnímu (notabene jejich hlavnímu) thematu mluví člověk z SPD (nevím, jak to tam mají s členstvím), a udělat si vlastní obrázek. Volný a delší projev, navíc mimo náměstí a řečnické tribuny, může myslím vypovídat daleko věrněji a přesněji, než deklarace v programu.

  http://www.studiosumperk.cz/post/165865686414/debata-20160926

 274. Mimochodem, už dlouho se chci laskavého čtenářstva zdvořile optat: Kdo vlastně prosím četl Houellebecqovo Podvolení? (A kdo ne?)

  S dovolením sem zas nahlédnu (snad) někdy večer…

 275. nějakej Petr Fiala, je nebo byl předseda ODS. To je ten samej nebo je poněkud přefialováno?

 276. Mně tady ta předvolební diskuse připadá jako diskuse lidožravců o druhu a množství zeleninové přílohy na hostině pořádané nově zvoleným náčelníkem, na které hlavním chodem má být někdo z nich.

  Rozhodující jsou základní sdílené hodnoty populace obývající území.

 277. Ono je úplně jedno, co která parta má v programu, protože pokud už něco z toho zavede, tak jakmile půjde od válu, tak to její následníci stejně zruší.
  Pokud to teda není nějaká prasárna, která vyhovuje vládnoucím elitám a běžným občanům jen komplikuje život.

 278. ještě bych se zeptala – a co když uzavřou Babiš aTomio koalici? JAk se vám bude líbit tahle varianta?

 279. Citát:
  Vztah ženy a muže je psychologický.
  Ona psycho a on je logický.

 280. Ad 360 Houbeles – Podvolení
  Zručně napsáno, v krátkosti bych to charekterizoval jako rozvedení dávné hlášky z forbín Osvobozeného divadla, které resuscitoval pan Werich v divadle ABC někdy okolo roku 1960, nahrávače místo pana Voskovce dělal Miroslav Horníček.
  Ve scénce popisují kde co mají v knihovně, pan Werich sdělí, že takové ty knihy, co zajímají vzdělance, má v knihovně až někde dole, načež mu Horníček přisvědčí. „Ano, vzdělanec, ten se rád ohne“

 281. 364 maYdo, vždycky je to produkt nějaké déletrvající kultury, třebaže se tak nejeví.

  365 Jako Stalin s Hitlerem?

 282. 366
  Příliš nám chlapům fandíš 😀
  Co všelicí chlapi udělali kvůli ženským za nelogické věci, ba dokonce občas kokotiny snad ani není třeba vzpomínat 😀

 283. 364 Vládnoucí elity tak nějak všeobecně komplikují život.

 284. Než volit ODS, radši KSČM. Ti alespoň jsou ochotni poučit se z krizového vývoje…

 285. (347) Matzurko, já o žádném důvěryhodném politikovi v činné službě nevím. Moc mi to nevadí, počítám s ním. Ovšem, u tohohle je pro mne problém, že je extrémně nedůvěryhodný.
  (360) Já ne. Frantíky moc nevyhledávám, s čestnou vyjímkou Mauroise a občas Merle.

 286. Nobelovku za ekonomii dostal Thaler :

  „Behaviorální finance jsou moderním a progresivním směrem finanční teorie, který na rozdíl od tradičních financí předpokládá, že se investoři a další účastníci finančních trhů nechovají vždy zcela racionálně. Mnoho finančních rozhodnutí je ovlivněno tím, jak lidé informace interpretují a jak podle nich jednají, což není vždy racionální.“

  To jsem netušil. Úžasný objev. Co na to Modrej….

 287. „… ale volit určitě půjdu. I kdyby nakonec s pytlíkem popkornu a pocitem, že jinak než jako cirkus pro pobavení se to brát nedá.“

  no právě. Já cirkusy nerada. Už jako dítě mně to nebavilo.

 288. maYdo,
  roztrhnu roucho své, tvář pomažu popelem a za hlasitého lkaní se po kolenou vypravím na nejbližší svatý kopeček…. 😀

  AK,
  a v čem ten extrém spočívá ? Povídej, přeháněj. Já Tomia osobně neznám.

 289. Mimochodem, vzpomněl si někdo při výčtu Třískových filmových rolí na Lidi z maringotek?

 290. maYdo,
  nikdo tě volit nenutí, ani do cirkusu nemusíš chodit.
  Pak ovšem nechápu, proč tě o tom baví klábosit ? A popichovat ty, kteří naději ještě neztratili ?

 291. Netřeba, Matzurko, já jsem taky neměla v plánu zbytovat svědomí, že nebudu volit Tomia a že případnou neúčastí ve volbách způspobím nějakou celonárodní katastrofu.

  Ale vážně – Tebe nenapadla ta možnost, že se ti dva po volbách mohou spojit do koalice?

 292. Prioč by mně nemělo bavit o tom klábosit? Klábosit třeba o filměch mně taky baví ‚, i když se nehodlám stát filmovou divou.

  A naději jsem rozhodně neztratila. Jen ji vkládám jinam než do toho, co sama nakonec nazýváš cirkusem.

 293. Tak koalice s burešem hrozí u všech, hláška o tom, že předvolební sliby neodrážely povolební realitu už použita byla. Teď to spíš vypadá, že má ochočené Piráty. Jednak je podezřelé, kdo jim platí kampaň a jednak se už i k tomu vyjadřovali VELMI neutrálně…

 294. No, to já si tak v tom svém širším výběru udělám jako jednu z rozhodovacích položek pravděpodobnost koalování s ANOfertem. Pro mne je vyšší u ODS než u SPD.
  Strany se 100% (ČSSD a lidovci) se do mého širšího výběru nedostanou.

 295. Uvažuju, že bych volil Svobodné.
  Tak se snažte mě nenasrat.

 296. (375) Tak minimálně vykradl svou předchozí stranu a zbytek je celkový dojem z toho jak mluví, co mluví …
  Podrobně: Zruší armádní mise bez posvěcení mandátu OSN. Zavede osmitýdenní vojenský výcvik jako ve Švýcarsku – nesmysl oboje. Zavede zákon proti lichvě. – nefunguje. Zavede policejní kontrolu hranic – drahé, nefunkční. Prosadí účinný zákon o zpětném prokázání majetku nad 20 milionů a 100% daň. – populismus jak z praku. Zavede přímou demokracii, referendum a odvolatelnost politiků. – odvolatelnost je horší než neodvolatelnost, taky populismus. Prosadí, že vládu bude jmenovat a řídit přímo volený a odvolatelný prezident. – to znamená překopat celý politický systém. Uzákoní trestní odpovědnost politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy.
  Prosadí časově omezený mandát soudců a jejich hmotnou odpovědnost. – to si v praxi ani neumím představit. Deprivatizuje vodárenské společnosti do rukou měst a obcí. – to ať si zařídí města a obce. Zavede povinnost zahraničním korporacím investovat polovinu zisku v ČR. – do toho ať se stát radši nesere.
  Nebrat.

 297. pokud si k tomu představím negaci, tak je AK pro stranu Přímé Diktatury.

 298. „Prosadí účinný zákon o zpětném prokázání majetku nad 20 milionů a 100% daň.“

  jak to myslí „zpětně“? Copak může zákon platit zpětně?

  A 100% daň – co to je za volovinu? To jako každýmu, kdo víc jak dvacet milionů, seberou všechno?
  Uvědomte si, že dvacet milionů dnes není zase tak moc – stačí zdědit větší nemovitost, třeba činžák nebo nějaký pozemky a už v tom lítáte.

 299. 388 Debilové měli kliku, že nenarazili na svižně jednajícího psychopata či na své kolegy z rychlé roty UOOZ.

 300. „Prosadí, že vládu bude jmenovat a řídit přímo volený a odvolatelný prezident“

  no, já teda nevím, jestli přímo volený prezident je zrovna nějaká velká výhra… 😀

 301. 389 Proč by zákon nemohl platit zpětně? Zákon může platit jakkoli podle vůle zákonodárce. I když zákon… když na to přijde, nač zákon? Nanejvýš Ti před popravou přečtou, čeho ses dopustila. I když ani to není podmínkou.

 302. Tak protestní strana musí být do jisté míry extrémní, aby zaujala a prorazila v médiích, která by ji jinak ignorovala. Což je vidět na preferencích těch neextrémních. A beru v úvahu náš poměrný politický systém, ve kterém se extrémní zvraty moc prosazovat nedají. Já bych spíš od nich čekala, že budou některé zhoubné tendence brzdit.

 303. (388) To fakt hledali dost důkladně, 5 hodin, jak by to zakamuflovali. 😛

 304. 394 – 5 hodin není tak moc, protože sepisovali protokol a kdo to někdy zažil, jak policista hledá na klávesnici písmenka, tak to považuje za obvyklou dobu.

  Nejstrašnější ze všeho ( z toho odkazu) je vyjádření GIPS.

  V souvislosti s případem se MF DNES dotázala na Policejním prezidiu, jak má postupovat občan v okamžiku, kdy jej k zastavení vyzve člověk v civilu jedoucí v civilním autě? A jak mají podle zákona v takovém případě postupovat sami policisté?
  „Policejní prezidium ČR nebude v tuto chvíli poskytovat jakékoliv informace do skončení prověřování. Byť se jedná o dotazy obecného charakteru, tak tyto zcela zjevně směřují ke konkrétnímu případu z Plzně,“ reagovala mluvčí prezidia Ivana Nguyenová.
  Zdroj: https://vary.idnes.cz/ridic-probliknuti-policista-civil-advokat-vyslech-gibs-napadeni-px4-/vary-zpravy.aspx?c=A171009_155433_vary-zpravy_ba

  Takže až vás přepadne dvojice mafiánů v tmavém mercedesu a vytáhne na vás pistoli, tak si pamatujte, že Policie neví, jak se máte zachovat. Nesmíte se ani zeptat na číslo průkazu, natož se bránit, jinak vás GIPS sejme. Kdyby vás sejmul ten mafián, tak budete aspoň za hrdinu na Nově. Ergo kladívko!

 305. 356-Matzurko a 386 Aerokarle – Plán zavést trestní odpovědnost politiků za hlasování je totální, kolosální pitomost, která vůbec nikoho nikde ještě (zatím)nenapadla. Vážně někdo chce, aby o „správnosti“ či „nesprávnosti“ hlasování politika rozhodoval státní zástupce, policie a soud ? A neříkejte, že taková pitomost není možná. Dostatečně pitomý státní zástupce, na to, aby obvinil volené členy zastupitelstva za hlasování, se již našel, a myslím, že dokonce ne jenom jeden. Naštěstí nenarazil/i na podobně pitomého/pitomé soudce a (zatím) se to netýkalo parlamentu, kde mají naštěstí, z velmi dobrých důvodů, imunitu.To svědčí o tom, že systém vyvažování mocí, jakkoliv nedokonalý, jakž takž funguje. (Výsledkem výše popsaných akcí OČTŘ je, že zastupitelstva a rady obcí o důležitých věcech hlasují tajně a předem se dohodnou, že alespoň jeden bude proti.) To, že Okamura do své řeči občas zamíchá pár naprosto racionálních vět, nic nemění na tom, že patří do blázince – to je myslím vyjádření úplně mimo politické názory.

 306. 396 Na Pankráci by měli vyhrazené jedno křídlo. Kdyby měli odpovídající komfort a vycházky, mnozí by ani nepoznali rozdíl mezi ochrankou a bachaři.

 307. 395 Přidat plyn… A mít dobrého advokáta a známého psychiatra.

 308. Schumi (398): to jsou ti nejlepší z nejlepších. Nechat cvičit rekruty ve Fallúdže.

 309. Jinak jsme se tu dozvěděli, že jedna xxx nemá koho volit, a protože dle sebe soudí ostatní, nelenila nám to tu zopakovat aspoň 15x… De gustibo non est disputandum…

 310. Ivan Hofman na ČRo říká, že on by volil stranu, která by zrušila kapitalismus 😀

  Nezapomněl mu někdo vysvětlit, že jedna taková tu už byla a dokonce se jí ten kapitalismus na čas zrušit povedlo? 😀

 311. No a jinak – nevím, školy nemám, leč přesto – pokud ve fabrice mi někdo bude soustavně vyrábět zmetky, tak nejprve to jako varování pozná na platě a bude-li pokračovat, tak ho vyrazím… Navím – opakuji školy nemám – nakolik se toto může lišit od politiků a škod jimi způsobených…
  Takže já souhlasím s tou zpětnou zodpovědností – až do těch hrdel a statků!

 312. Jinak – nutil někdo ty čuráky a pizdy aby se producírovali v parlamentu a brali za to několikanásobek platu pracujícího člověka? Nenutil… Ergo – každému, co jeho jest. A za zkurvenej zákon patřičný trest.

 313. Teorie máš PeSi hezký, ale v praxi by to byla tragédie.

 314. 395 Možná, že si teď říká „Jastli mi to blikání za to stálo…“

 315. 407 Jako by příčinou mnohých tragédií nebyly právě hezké teorie…

 316. No,po pravdě, většina poslanců zdvihá ruce pro zákon, aniž by o tom měli tucha.
  Hlasují podle stranického rozhodnutí, a nezbývá jim než doufat, že těch pár poslanců z jejich klubu vědí,co říkaj,když tvrděj, že zákon je dobrý.
  A s tím nikdo nic nenadělá.
  Holt takových géniú, co rozuměj úplně všemu moc není – ve skutečnosti jsme jen tři či čtyři 😉 😀 😀

 317. 406 Pesi, nutil někdo ty čuráky a pizdy aby volili ty debily do parlamentu? Nenutil… Ergo – každému, co jeho jest. A za zkurvený volení patřičný trest.

 318. 411 Halladine, v tom případě by poslanci měli volit třetí menší komoru parlamentu z odborníků, kteří by tomu rozuměli. Případně ti čtvrtou ještě menší, pátou…a nakonec jednoho, který by to odhlasoval sám. V tom případě by pak bylo úsporné zrušit všechny předešlé stupně a ponechat onoho posledního. Jednou za čtyři roky by ho zvolili a bylo by. Ave Caesar! Nakonec by se to obešlo bez onoho rituálu jednou za čtyři roky.

 319. No, tak když chcete tu trestní dopovědnost politiků řešit, tak by mně zajímalo, jaké instanci by příslušelo soudit politiky za špatnej zákon a kdo by rozhodoval, který zákon je špatný a který ne.
  Taky bych chtěla vidět to dokazování a jak se bude určovat míra zavinění a odpovídajícího trestu.
  Případně kdy je chyba přímo v zákoně a kdy je chyba v chybném výkladě či aplikaci zákona. Joj, to by byly právní bitvy a paragrafy by lítaly vzduchem, alew ovbávám se, že jiný efekt by to nemělo.

  Každopádně bych odhadovala, že náklady by mnohonásobně převýšily efekt a že levněji by nás všechny v důsledku vyšlo nechat škodit politiky beztrestně.

  No, taky by mě zajímalo, jestli toho Okamůru a ty ostatní mudrlanty vůbec napadlo, že by takovej zákon mohl platit i pro ně 😀

 320. 395 – nejvyssi cas zakazat kamery v aute
  413 – oni is k odvoleni uplne staci sami, ze ano. Volby jsou platne nezavisle od ucasti

 321. 417 — Jojo, Křowasi, Robejšek tam Veselovského deklasoval velmi pěkně. Udělal mi radost. Musím totiž s hanbou přiznat jednu takovou trapnou věc: Ani vlastně nevím proč, ale Veselovský mi je, co ho tak vídám na obrazovce a slýchám, od počátku lidsky odporný. Těžko to přesněji vysvětlit, ale snad to může být zejména tím, že všechna jeho východiska, která se v politických debatách drze snaží implicitně vydávat za nezpochybnitelná, jedině správná a tudíž samozřejmá, jsou ve skutečnosti bez výjimky zcela prázdná, dutá a lživá. Holé pokrytectví, řekl bych. Jenže pokrytectví většinou bývá víceméně obranné (obvykle bývá poslední linií zákopů, když někoho nachytali při pochybném jednání). Veselovského pokrytectví je útočné.

  A poslední dobou se to bohužel ještě zhoršilo, nejméně dva roky mi je lidsky nesmírně odporný.

  — — —

  Zpátky k Robejškovi: Jeho asertivita je myslím v dnešní situaci nezbytná, tudíž žádoucí, ale celkově se obávám, že je pozdě.

  Bude dost smutné, jestliže se nakonec ukáže, že Svobodní plus Realisté dostali v součtu přes pět procent. Kdyby tento případ nastal, lze však spravedlivě vyčítat jejich voličům, že si neuměli vybrat, na kterou z těchto stran se měli soustředit a kterou prozatím vynechat?

  Jenže to video teď má na YT uvedených 557 shlédnutí. Být to 20 000, asi by případ rozebíraný v předchozím odstavci byl poněkud méně akademický…

 322. Ještě tedy k tomu Podvolení: Děkuji za odpovědi, třeba časem ještě nějaké přibudou… Dovolil jsem si se zeptat hlavně proto, že jsem si teď v září román znovu přečetl, a jevil se mi podstatně lepší než při prvním čtení. Tehdy se mi totiž zdálo, že v jeho struktuře jsou hluchá místa (např. pobyt v klášteře), a teprve nyní jsem si uvědomil, jak asi mají fungovat.

  Znepokojivý dojem je myslím účinně podtržen také vší tou hladkostí a plynulostí textu, kterým zřejmě dále napomáhá i jazyk překladu.

  Z Huysmanse jsem bohužel přečetl jen pramálo (podobně jako třeba z Karáska ze Lvovic), proto neumím podrobněji rozklíčovat pasáže, v nichž o něm vypravěč mluví a uvažuje. Ale s ohledem na celkovou kvalitu románu nějaký podstatnější význam asi mají.

  Mělo by být asi jasné, že Houellebecqovi hrdinové si nemyslí totéž co autor; jenže co si doopravdy myslí ten, to mi už hodně dlouho vrtá hlavou. Nejspíše se budu muset pozeptat…

 323. Zpáečníku, po tvém dotazu jsem si Podvolení stáhnul do čtečky. Čeká mě v příštích čtrnácti dnech mnoho hodin v letadle a tento text také přelousknu. Pak se k tomu vrátím, což ty pochopíš, protože tvoje návraty jsou klasické.

 324. Dobré zas ráno… No vida – Air Berlin krachuje… Není divu – oni vypadali, že krachujou už před cca pěti lety, když jsem měl tu smůlu a letěl jsem s nima. Už tehdá dostala hrůza nový rozměr a jen se divím, že jim ta agónie vydržela až doteď.

 325. Halladine,
  v Praze je draze. Už za starého Rakouska existovalo přísloví: „Za peníze v Praze dům, ve Vídni dva.“

 326. Složité předpisy, nestaví se, k tomu airbnb, → drahé byty.

 327. Tomáš Tyl:
  Na počátku pokryl Bůh zemi brokolicí, květákem a špenátem, zelenou a žlutou a červenou zeleninou všeho druhu, aby muž a žena mohli žíti dlouho a zdravě.
  A Satan stvořil Algidu a Rafaelo. A zeptal se: „Ještě pár horkých višní k té zmrzlině?“ A muž odpověděl „Ano, rád“ a žena poznamenala: „Mně prosím ještě horkou vafli se šlehačkou .“ A tak každý nabral 5 kilo.
  A Bůh stvořil jogurt, aby si žena mohla uchovat figuru, která se muži tak líbila.
  A Satan vytvořil z pšenice bílou mouku a z řepy cukr a zkombinoval je. A žena změnila svou konfekční velikost z 38 na 46.
  I řekl Hospodin: „Zkuste můj čerstvý okurkový salát.“
  A Ďábel k tomu stvořil dressing a česnekový toast jako přílohu. A mužové a ženy si po tomto požitku povolili pásky alespoň o jednu dírku.
  Bůh ale vyhlásil: „Dal jsem vám přece čerstvou zeleninu a olivový olej na ni!“
  A Satan vytvořil malé briošky a Camembert, humrové chlebíčky a kuřecí prsíčka na másle, k čemuž bylo již třeba druhého talíře. A hladina cholesterolu lidstva stoupala k nebesům.
  Tak Hospodin stvořil běžecké boty, aby jeho děti ztratily nějaké to kilo.
  A Satan stvořil kabelovou televizi s dálkovým ovládáním, aby se člověk nemusel obtěžovat s přepínáním. A mužové a ženy se smáli a plakali před blikající obrazovkou a počali se odívati do strečových joggingových dresů.
  Nato Bůh stvořil brambory, s nízkým obsahem tuku a bohaté na draslík a další cenné látky.
  A Satan odstranil zdravou slupku a vnitřek rozdělil na plátky, které pak smažil ve zvířecím tuku a poprášil pak spoustou soli. A člověk získal dalších pár kilo.
  Pak Hospodin vynalezl libové maso, aby jeho děti nemusely zpracovávat tolik kalorií, a přitom aby se zasytily.
  A ďábel stvořil McDonalds a Cheeseburger za 99 centů. A pak se Lucifer zeptal: „Hranolky?“ A člověk odpověděl: „Jasně – extra velkou porci s majonézou!“ A čert řekl: „Tak to má být.“ A člověk utrpěl srdeční infarkt.
  Bůh si povzdychl a stvořil čtyřnásobný bypas.
  A Satan vynalezl státní zdravotní pojištění…

 328. Dobrý den. Ad nemovitosti: jsou brány jako ochrana před jednáním centrálních bank. Tj. ten kdo si chválí, jak devalvace rozpumpovaly ekonomiku, nechť také chválí rostoucí ceny nemovitostí.
  Část bytů v Praze (i jinde) je „investičních“, lidé je kupují ne s úmyslem v nich bydlet, ale v nemovitosti uschovají část hotovosti. Airbnb pokryje náklady na údržbu bytu, v lepším případě zaplatí část hypotéky.

 329. Hezky zahýbou s cenami „sociální byty“, kdy část trhu převezme stát. Přeplatí developery, aby stavěli v Praze sociální bytečky 40m2 za lidových 1.500.000 Kč, Praha dodá pozemky a projekt zasíťuje. Bytů musí být v Praze aspoň 10.000, aby zbylo na všechny kamarády Matěje S.

 330. Dobré ráno,

  „Bude dost smutné, jestliže se nakonec ukáže, že Svobodní plus Realisté dostali v součtu přes pět procent.“

  Nabízí se myšlenka, proč nejdou Svobodní a Realisté společně, ale pak by nestačilo pět procent, ale museli by mít deset. Aneb nula od nuly pošla…

  Ono se to hezky řekne “ tak si založte stranu a kandidujte, když chcete něco změnit, ale výsledkem je přehršel pidistraniček, které nejsou schopné dosáhnout volitelné hranice nebo obsadí jedno – dvě křesla v parlamentu.
  Fungovat by to mohlo, kdyby se spojili do jedné velké strany. ale protože hlásají sice skoro to samý, ale v tom, co je obsaženo v tom „skoro“ nejsou ochotní hledat kompromis, tak je to jen taková hezká teorie, která nemá šanci přerodit se do praxe.

  Je to neuvěřitelné, ale ty straničky se ještě naopak názorově štěpí, takže ještě více ještě menších pidistraniček. U Svobodných lze už ten proces vystopovat, u Okamůry je v pokročilém stadiu, realisté jsou na scéně příliš krátce a nejspíš je to taky čeká.

  Samozřejmě kromě nutnosti z některých stanovisek zustoupit nese to slučování ještě jeden nepžříjemný fakt, že počet pozic se bude muset dělit větší počet lidí a na některé se nedostane. Což je asi ten hlavní důvod, protože o to v tej politice primárně jde.

 331. Ptakopysku, hádám, že Pán Bůh měl skončit, než stvořil ten jogurt 🙂

 332. Pro fanoušky žánru: byl jsem o víkendu na Blade Runner 2049, po dlouhé době film, který nenudil, nebyl úplně předvídatelný, nebyl optimistický a happy… Atmosféra a provázanost s původním filmem taky zvládnutá. Dávám 90% 😉

 333. Maydo, neni zcela trivialni to spocitat presne (kvuli dHondtovi), ale minimalni pocet kresel, ktery se da ziskat, je myslim +-9…

 334. Snad jsem se nedopustila porušení nějakých práv, když jsem to přeposlala kolegům.

  Strávili jsme víkend na šéfově chalupě popíjením piva a pojídáním pečeného prasete, které jsme proložili obrovským borůvkovým knedlem se šlehačkjou v nedaleké horské boudě, tak se mi to jevilo poměrně aktuální.. 🙂

  Fakt je, že o tom, kdo z těch dvou stvořil prase a pivo, není žádná zmínka.

 335. 2 ptakopysk ad 425 – a z toho plyne otázka: Opravdu byste chtěli po smrti do ráje?

 336. A hele, pirati uz pripustili, ze do vladz s ANO by sli. Inu, dobro dosli…

  Blade runner – diky za recenzi!

 337. “ ale minimalni pocet kresel, ktery se da ziskat, je myslim +-9…“

  TAk to si potom nejsem jistá, jetsli některé strany mají dost členů, aby ten minimální počet, v případě, že přelezou hranici volitelnosti, obsadily 😀

 338. >> maYda
  To se snadno vyřeší pojmem „nezávislý na kandidátce PARTAJE“ – ostatně kolik měla členů ta původní Okamurova strana na začátku právě končícího legislativního období?

 339. Jsem si tak vzpomněla na knížku Hoši z Pavelské ulice. 🙂

  Nikdy jsme ji nečetla, protože mně za a literatura tohoto druhu netáhla, za b to bylo o chudé dělnické mládeži, tuším že v předválečné Budapešti a za c jsme z toho měli úryvky v čítance, což samo o sobě stačilo k vyloučení ze seznamu knih, které jsem byla ochotna otevřít.

  Ale v tom jednou úryvku bylo popsáno, jak si parta kluků hrála na vojaky. Podle ztoho, kdo byl větší nebo kdo koho přepsal, se udílely šarže, Výsledkem bylo, že byly obsazeny prakticky všechny hodnosti od maršála až snad po poručíka a ti všichni měli na povel jedinýho vojína, kterým byl ten nejměnší kluk, ktrerý nikoho nepřepral.

 340. Blade Runner hodnocení: Fuka 90% a Spáčilová 60%. Takže asi bude fakt hodně dobrej. (Spáčilová sci-fi absolutně nepobírá a origo Blade Runner ji nezaujal, takže je těch 60% je na Spilku fascinujících.)
  NoName, kolik vás v kině bylo? Co tak čtu komentáře, lidi na to moc nechoděj, akorát ti skalní.

 341. 431 NoName, podívám na recenze a zkonzumuju až se k němu dostanu. Obávám se, že tak jako u ostatních scifi kultovních trháků, především téhle provenience, budu nejen technicky trpět jak zvíře. Ovšem když je alespoň snaha o dobrou filmařinu, něco protrpím.
  Radši čtu a nechám pracovat představivost. Nedráždí mě scénáristovy a režisérovy představy… Dostal jsem se k několika knižním dílům StarTreku, promítl si je jako film, dobré.

  Když se pomyslně vrátím do vzdálenější minulosti a z ní se podívám na současnost, z tehdejšího pohledu ve „scifi“ žiju. Občas bych se rád probudil…

 342. 439-Počítal jsem, tak 60. Ale zjevně lidé, kteří věděli, vo co go.
  To když chodím s juniorem na Transformátory a Mimoně, je kino plné, to je fakt …

 343. 439 – co jsem slysel, tak novy Bladerunner skutecne nasleduje puvodniho – financni propadak, ale jeden z nejlepsich filmu v historii… Go figure…

 344. Na Mimoně??? To jsou takový ty jednooký žlutý pajduláci?

  V tom případě, No NAme, musíte být hóóódně obětavej otec, že jste ochoten takhle trpět.

 345. Mně se tam ten zobrazovaný svět nelíbí. Na jednu stranu zajímavá podívaná, na druhou stranu se toho obávám, když si představím, co to udělá s mým podvědomím, co se kam uloží, s čím zkombinuje, jak ovlivní reakce v reálných situacích. Čím mi prospěje? Budu spokojenější, zdravější, šťastnější, úspěšnější? Co dostanu za zaplacené hodiny koukání?
  Divné otázky. Dřív mě nenapadaly. Jak mnoho jsme ovlivňováni médii a virtuální realitou? Nakolik jsme přitom sebou samými? Kolik v nás zbývá sebe sama?

 346. Schumi, tolik filosofie po ránu? Podzimní depka? Nebo snad předvolební?

 347. 444 Nutno vidět. Viděli ostatní. Nestát se vyvržencem. Pak koupit pajduláka. K němu další pajduláky. Nestát se vyvržencem. Pak hru, další hru, další pajduláky. Rok, dva. Pche, pro debily… Teď jiný film s jinými pajduláky a jiné hry. Tyhle boty, tohle triko, tenhle mobil na tyhle hry. Nestát se vyvržencem, outsiderem. Tenhle styl, tyhle placky, tyhle hadry, tohle fáro. Leasing, hypotéka, půjčka. Vykazovat znaky, vyznávat nebo alespoň předstírat kulturu smečky. Nestát se lůzrem. Mít status. Lajky. V gangu. Ve správném gangu. Firmě. Straně. Postoupit v hierarchii. Nestát se vyvržencem…

 348. Já jsem jenom byl na Mimoních.
  Ale když všichni myslíte… 😉

  Nejsem přívržencem názoru, že Honzíkova cesta je lepší než dnešní nevímjaksejmenujetobarevné a že zatímco rytíř s drakem je skvělý, Ash se svými pokémony je špatný, protože komerční a povrchní a nevím co.

  Předpokládám, že nikdo z vás nesbíral céčka, nesypal si do úst šumák, neměl takové ty divné šaty (jako Depešáci a Duran Duran), nebo předtím háro a vůbec nedělal nic tehdy „moderního“, ale od malička louskal Platóna a chodil do kina jenom na Tarkovského a Buňuela.

  Je zásadní rozdíl mezi Old Shatterhandem (na kterého zřejmě byli všichni) a který celý film mlel o úctě a respektu k jiným, a Ashem, který dělá to samé s pokémony ? Ano, forma je jiná, i míra komerčního využití. Ale jinak je to pohádka. Pozitivní vzor. Nebo tak něco.

 349. 447 – a takto to funguje po veky veku… Rekl bych, ze kdyz prvni postopice slezla ze stromu a ve vlasech se ji zachytil list, tak druha opice pote, co slezla ze stromu si list do vlasu zastrcila take…

 350. No jo, NoName jinymi slovy… Pravdou je, ze ten predel vznika rychleji.

  S pokusem udat detem Knihu dzungli jsem moc neuspel, zatimco ja ji hltal s nadsenim. Mam obavu, ze stejne dopadnu s Vernem ci Mayem. Oba byli za naseho detstvi 100 let po sezone, ale jeste drzeli. Ted jsou 120 a uz ne.

  Ale to je mozna tim, ze mame pokrok – coz znamena, ze se veci deji rychleji 🙂

 351. Dnes je Eragon …
  A např. LOTR a Hobita děcka čtou pořád.

 352. Asi jsem mimoň já…. 🙂

  Synek je jaksi předurčen k jistému vyvrženectví svou diagnozou, dcera to neřeší. Ne, že by nevykazovala jisté znaky smečky, ale její smečka neřeší loga ani mobil. Ale není a nechce být poslušná smečky ve všem. Na kamarádky, které mají na to řešit hadry, loga,mobily a šminky hledí se shovívavým nadhledem. Být z hlediska těch, co se štvou,aby nebyli za každou cenu vyvrženci, outsiderem je pozice, která jí vyhovuje a ve které se cítí dobře.

  Samozřejmě jsme si nějaké ty animáče odtrpěli. Ale myslím, že nejhlubší dno byla doba ledová a nějakej bláznivej jelen. Nebo medvěd?
  Klik animáče miluje dodnes, Simpsony zná nazpaměť, ale kouká na ně na počítači se sluchátkama , zatím co my, zbytek rodiny se díváme na druhej počítač na něco s živými herci a ne s namalovanými pajduláky.

  jo, jo, kdeže jsou časy studia Bratří v triku, Jiřího Trnky a Švankmajera….

 353. 451 – LOTR a Hobit nejsou ani sto let… 🙂

  Maydo, animaci samotne bych nic nevycital, proste technika delani tech rychlych obrazku jak kazda jina. Viz Karel Zeman 🙂

 354. Oproti Době ledové, hlavně poslední jsou Mimoni intelektuální žně …

 355. Když vám otec podsouval desky s Matuškou a Hammelem, poslouchali jste je ?
  Já tedy ne.
  Proč by moje děti měli číst a poslouchat, co já ? Hledají vlastní cesty. Jako každý v jejich věku.

 356. 446 maYdo, to Blade Runner. A to jsem ho neviděl. Co teprv kdybych ho viděl.
  Kdepak předvolební. To v čem žijeme, jak žijeme, volební uchazeči, jejich preference, výsledky a důsledky voleb, jsou součástí a důsledkem kultury v obecném smyslu. Je to generováno systémem a současně to generuje systém. Nynější volby nic zásadního nezmění, systém je dostatečně velký a mocný, aby jejich výsledek vykompenzoval. Nejsou silou, která by změnila systém fugující jako (zjednodušeně podáno) Kinoautomat. Pro změnu musí být dostatečný tlak, který způsobí takovou nestabilitu systému, že k jeho zhroucení či zásadní změně postačí relativně slabý impuls. Pak dojde k revoluci, čili k převratu. V obecném smyslu, protože ono „bolševické“ pravidlo platí obecně, nejen pro zvláštní případ „bolševické“ revoluce. Jestliže nastane taková příčina, nebude místně omezena, ale přinejmenším bude celoevropská. V takovém případě je reálné nebezpečí rozvratu a růst preferencí sociálfašistických politiků jako je Okamura.
  Jde o natolik komplexní záležitost, že je nemožné s vyšší měrou pravděpodobnosti odhadnout vývoj v horizontu desítiletí. Může být podmíněn události globálního významu mimo Evropu.

  K volbám: Zásahy ve snaze stabilizovat systém oslabují přirozenou regulaci spontánním řádem, prohlubují nestabilitu a vyvolávají potřebu dalších zásahů s týmiž důsledky.
  Úplná umělá regulace je mimo lidské možnosti. Jednou z možností, pokud volit, je, alespoň pro dobrý pocit podpořit spontánní řád. Dát hlas Svobodným.

 357. No, já céčka nesbírala, mně toi minulo, to už mi táhlo na třicet 🙂

  My jsme sbírali obaly od žvejkaček, etikety od lahví, obaly od čokokolád.

  Pokémoni mi taky připadali ještě poměrně přijatelní. Ale ten výtvarnej styl mě prostě neoslovuje.
  JInak to byla tehdy taková sluníčková móda to odsuzovat proto, že se v tom bojuje. ( Otázka, proč, za co, kvůli čemu šla jaksi stranou a bylo to bráno tak, že boj je sprostý slovo, protože to je násilí a vede nutně k agresivitě a k tomu, že z rozeného andílka pod jejich vlivem vyroste masový vrah )

  Samozřejmě decka měly plyšovýho pikaču a když jsme byli u babičky, tak na to koukay ( doma v tu dobu neměly kde) a půjčovaly si seriály v knihovně, ale čas to přivál a čas to odvál. Masoví vrazi z děcek nejsou. Ale taky je to možná tím, že rozhodně něbyli ani rození nadílci

 358. „Když vám otec podsouval desky s Matuškou a Hammelem, poslouchali jste je ?
  Já tedy ne.“

  No, můj maldší brácha poslouchal desky s Hamellem, zatímco otec radši Ježka. 🙂 Pokud jde o Matuško, shodli se oba na tiché toleranci.

 359. Sociálfašista Okamura. Takový Hitler přece minimálně na začátku kdekomu vyhovoval. Eliminoval protivníky, problémové skupiny… Ano, někdy se to vymkne.
  Ale Okamury systém potřebuje. Teď jako strašáka, pak jako řešitele mimo obvyklé mantinely, kdy řešení uvnitř mantinelů přestávají stačit.

 360. [432] Minimální počet křesel, který se dá získat je pochopitelně 1, jenom je nutný dvoukrokový scénář:

  1. Dostat se do parlamentu.
  2. Rozložit stranu na kousky.

  Probatum est

 361. 455 NoName, jen pozor, aby ty „vlastní cesty“ byly jejich cestami, aby nebyly předem lajnované jinými, směrem, který bys nechtěl. Ke stádu, které láká mocným bučením. Tohle si snaž ošéfovat. Chápu, že je to obtížné, protože vliv stáda je mocný.

 362. Ale to je pořád stejné, Schumachere. Ta rizika. A kdyby člověk věděl, jak to dělat správně …

 363. 455
  Já chodil na koncerty Prúdov :-). Byljsemna posledním společném před rozchodem Hammela a vargy 🙂 Matuška mi nevadil.
  A co to dokazuje ?

 364. „Jednou z možností, pokud volit, je, alespoň pro dobrý pocit podpořit spontánní řád. Dát hlas Svobodným.“

  Tak to mi teda není moc jasný, jak podpořím zrovna volbou Svobodných spontánní řád….

  Nebylo by možno vysvětlit?

 365. 460 NoName, souhlas. Zárukou, že se to nevymkne je nepočetnost zdejší populace nutně předurčující lokálnost. Nejsme Německo třicátých let. Jen tak tak, že si uchráníme Tuzemák s mravenčanem.

 366. 466 Honzo, u mě záleží jak kvalitně se ráno vyseru. A protože dneska bude zelenina a ovoce od UGO, je důvodný předpoklad, že zítra to nebude lepší.

 367. 455 – no, treba mi podsouval Vern, toho jsem bral 🙂

  Ale to neberte, jako ze si stezuji, ze neberou, co jim podsouvam. Jen takovy postreh, ze zivotnost mnoha „typicky detskych“ veci se nejak zkratila… Foglar vydrzel… 60?… let, dnes bych si ho ani netroufl…

  Na druhou stranu jsem s dcerou shledl nejaky dil My little Pony a prekvapila mne nejen mira klasicky pohadkove morality (mnohem mene zabalene, nez treba v Old Shatterhandovi), ale treba to, ze otevreli ne zcela jednoduchy filosoficky spor (zemedelec x ochrance prirody) a k memu obrovskemu udivu se priklonili k zemedelci 🙂

 368. [470] Souhlas, start do dne je důležitý.
  [471] Jo, některé autory jsem nedal. Některé s chutí. Třeba Ransome. Horší bylo to, co nám podsouvali ve škole. Dneska mám v tabletu pohádky od Němcový.

 369. 467 nickname, to je chvályhodně aktuálně multikulturní. On bílý, ona černá.
  Také Pohádky z Mechu a kapradí jsou vhodné, protože soužitím dvou mužíků boří genderové stereotypy. Hodno doporučení je Povídání o Pejskovi a kočičce, připravující na legalizaci vztahu různých druhů. Naopak naprosti nevhodné je O loupežníku Rumcajsovi, propagující vzpouru proti vrchnosti, její zesměšňování, heterosexismus a zpátečnický model rodiny.

 370. (450) Z Knihy džunglí četla dětem manželka, když ještě číst neuměly. Ne ale ze starého krásného vydání, ale z nějakého modernějšího (prý by nerozuměly přechodníkům). Greyovky a Curwood, případně Verne se nechytily ani u kluka (já to hltal).
  (455) S tátou jsme měli hodně literatury společné (v knihách byla věnování, tak vím, že je dostal v dětství), děti se mnou už méně. Fakt je, že zamlada jsem moc jiných možností než číst neměl (městské dítě), tak jsem přečetl kdeco (doma spousta ELKů a všeho možného).
  (456) Jo, mně jde už taky hlavně o ten dobrý pocit.

 371. OT: víte jak poznáte film pro staromilce či intelektuály? Záběry jsou delší než pět sekund.

 372. 473 Honzo, Ramsoma já také. Nedávno jsem „objevil“ Jiráska. Bratrstvo je zajímavé dobrodrůžo.

  471 Petře, jak se dostala k My Little Pony? Naservírováno doma jako žádoucí, nebo trpěná nákaza zvenčí?

 373. Halladine, nic to nedokazuje.

  Jenom že preference dětí a rodičů jsou odlišné odjakživa.

 374. 478 – zvenci. S tim trpenim… vis… v zasade mas jen dve moznosti, vedet nebo nevedet 🙂

 375. 463 NoName, „Kdybych to věděl, tak bych tam nechodil“ „Vědět před dvaceti lety co vím teď, no to přece je jasné, že…“
  Některé zkušenosti jsou generačně nepřenosné, či jsou přenosné, leč nebyly přeneseny. Pak další generaci je souzeno aby si znovu rozbila hubu. Nebo i hůř.
  Škoda, že se nemůžu vrátit v čase, najít se a říct „Tak hele, je to tak…“
  Je mnoho obecného, nadčasového a zobecnitelného, co by mohlo být obsahem příručky
  „Návod na použití vlastního života aneb co jste se nedozvěděli od rodičů a ve škole“.

 376. 480 Chápu. Stádní vyrážka. Profylaxe je velmi obtížná. Nutná přiměřená léčba a doufat, že to odezní bez závažných následků.

 377. No vida, zas jsm o něco chytřejší… Já dodnes netušil, že nalepit si výnosnou poslaneckou sesli v EUlamentu pod prdel, znamená podpořit spontánní řád…

 378. Preference….
  Všechno je dáno tím, k čemu se dostaneme v určitém věku. následně dospějeme, a přestaneme kvůli jiným starostem sledovat aktuální trendy ( Ne vždy a všichni, ale většinou)
  A to, co jsme poznali v tom věku , upřednostňujeme i později.

 379. 479 NoName, zásadní je, na jakém základě se preference vytvářejí. Kde se berou. Z jakého prostředí. Nemyslím ty přirozené, ale kulturní. Jsou preference prospěšné i neprospěšné. Například zvyšující schopnost přežití a nebo snižující schopnost přežití.

 380. 484 PsSi, už se toho tam narozvracel dost, teď to bude rozvracet tady 😀
  Nic lepšího na výběr nemáš.

 381. …protože dneska bude zelenina a ovoce od UGO, je důvodný předpoklad, že zítra to nebude lepší…
  Schumi, zkus vždycky ráno spolknout živou žábu. Od toho okamžiku se budeš těšit na věci příští, protože to nejhnusnější už budeš mít ten den za sebou.

 382. Ovšem, byl jsem seznámen s thezí, že šlo o to, rozložit EU zevnitř… Jo, věřím tomu stejně tak, jak jsem to věřil kolegovi, kdy s obdobnými slovy vstupoval do KSČ v říjnu 1989… Určitě to tak bude… No a že peníze nesmrděj, věděl už starej Vespasianus!

 383. 2 Schumi ad 487 – to posoudit nech laskavě na mně… Já Ti taky nevnucuju, koho bys měl volit Ty… Jen, že historie se opakuje – jednou tragédie, podruhý fraška (potřetí animace?)

 384. Ostatně – viz Kryl:
  „Demokracie dozrává do žaludečních vředů
  Bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů
  A je to mýlka soukromá snad optického klamu
  Že místo srdce břicho má
  A místo duše tlamu!“

 385. 448 NoName, rozhodně například Václav Klaus. Už jako mladej byl starej. Ovšem, dotáhl to až na Prezidenta.

 386. Dobré popolední,

  tak koukám, že si budu muset pro porovnání volebních programů udělat snad excelovskou tabulku… 🙂
  JInak docela zajímavé a nepřekvapivé:
  http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Fiedler-To-se-nam-najednou-a-rychle-vyrojilo-zachrancu-ceskeho-lithia-507043
  Nedůvěryhodný sociálfašista Okamura vždy hlasoval pro zařazení tohoto bodu do projednávání….

  A jinak, stejně nakonec volby hackne Putin, žejo 🙂 ?

 387. 491 PeSi, nechal bych si poradit lepší artikl. Víš o nějakém?
  Ale jistěže…záleží na náladě. Flaška půlplná nebo půlprázdná.
  Před šesti tisíci lety…Aton nebo Amon. Na odpovědi záleželo koho krokodýlové budou mít k obědu. Já to tak kruciálně neberu. Čím víc si uvědomuju jaké hovno jsem. Ale když si můžu vybrat a budu-li mít náladu štrachat se do kopce…

 388. A jinak, stejně nakonec volby hackne Putin, žejo 🙂

  Samozřejmě, jak jinak ! 😀 😀

 389. PeSi,

  a co tahle:
  „Tak hle jak se perou
  jen pohleďte na ně
  jak úplatky berou
  a svrbí je dlaně
  Jen pohleďte na ně
  jak zatančí tance
  když namísto daně
  jim dají kus žvance

  Tak pohled‘ jak s vervou
  tu do sebe mlátí
  než hrdlo si servou
  a život si zkrátí
  Tak s křikem se boulují
  s tupostí mezků
  a páni se radují
  Utáhnou přezku

  Když v hospodě pijí
  tak pozor dej na ně
  jak na klubko zmijí
  jež zabíjí laně
  Tak pozor dej na ně
  v té podivné době
  Vždyť při této hraně
  jde o krk i tobě!

  Pít klít rouhat se víře
  pak sedět v díře
  nějaký rok
  Klít pít co hrdlo ráčí
  vždyť osud stáčí
  už poslední lok“

 390. 2 Schumi – neporadím, i kdybych věděl. Tu hubu si každej musí nabít sám a vlastním přičiněním, neb výmluva – za to můžeš ty, neboť jsi mi to takhle radil – je pak východiskem ze sobě si Bycha honění…
  Naopak, u všech radilů a doporučovatelů mám pocit, že to dělaj – jak říkal Werich – částečně z blbosti a částečně za cizí peníze…
  Já jsem si přebral dostupná fakta a mám jakousi už dosti ucelenou představu. Ale je to moje představa a rozhodně to nikomu nebudu radit, natož přemlouvat či vnucovat…

 391. Dobré odpoledne, v nedostatku času jen letmo nadhodím dvě témata, která kupodivu zcela postrádám v (zdejší) diskusi o volbách:

  A) Proč vůbec hlasovat? Zdá se mi, jakoby si spíše jen málokdo uvědomoval, že otázka i odpověď mohou mít minimálně dvě roviny:
  — s cílem podpořit určitý politický program (např. udělit lidská práva zvířatům, apod.);
  — s cílem ovlivnit konkrétní a momentální politickou situaci směrem, který pokládám za potřebný (či aspoň v rámci možností optimální).
  Zbývá už jen maličkost, totiž uvědomit si, že výběr strany může záviset (a v nestabilní či nestandardní situaci snad i zásadně) též právě na té rovině. Intuitivně toto vše voliči jistě v nějaké míře dělají, avšak vědomě možná jen málokterý.

  B) Sice mám dojem, že se stále více přibližujeme 30 či 40 let starému paradigmatu my a oni, ale na volby by se myslím měl vztahovat spíše pohled já, politická strana, její voličstvo. Totiž, co bych si měl počít v hypotetickém případě, kdy bych zjistil, že nejlépe mi vyhovuje předpokládaná politika takové strany, jejíž presentace zjevně míří na jiné lidi, než jsem já? Co když – samozřejmě čistě hypoteticky – je díky všeobecnému rovnému hlasovacímu právu pro rozumnou politiku nezbytná také podpora primitivů a blbů?

  No nic, jen samozřejmosti a banality, jak už tak píšu vždycky… Snad by ale stálo za to si je rozmyslet napřed teoreticky; snad se za nimi skrývá i část odpovědi na otázku, jak je možné, že po tak dlouhou dobu dokázaly parlamentní strany (lhostejno, které to v daném okamžiku zrovna byly) tak systematicky, masivně, a přitom bez výraznějšího odporu postupovat proti většinovým zájmům voličů, a to i v nejzásadnějších otázkách.

 392. 2 Matzurka – no to je ovšem něco zcela jiného… Tehdy to byla totalita, kdežto dnes je to demokracie… A ještě se máme co učit od toho demokratického západu… Tak vyspělou demokracii jako ve Španělsku zatím ještě rozhodně nemáme… I když, snahy tu jsou…

 393. 2 Zpátečník – totéž, leč stručněji, už vyjádřil Renčín, blahé paměti… Demokracie je vláda většiny. Většina národa jsou blbci. (*) Děsím se závěrů, ke kterým směřuji…

  (*) tuto větu bere spousta lidí jako axiom. Např. celá tzv. kavárna, šmejd Drahoš, celá současná vládnoucí garnitura a další gauneři…
  Všimni si, jak málo lidí prosazuje přímou demokracii typu referenda…

 394. 494 Matzurko, v případě lithia jsem se napřed tuze spravedlivě rozhořčil, jenže pak zklidnil. Nerostné bohatství vždy patří tomu, kdo je schopný se k němu dostat a využít je. Tady někdo, „suverén“, tedy jeho pověření zástupci začali umožňovat přípravu těžby tomu kdo přišel, že chce těžit. Tak ať těží.

  Připomíná mi to vtip jak pekař Mojše přijde za rabínem a stěžuje si: „Rebe, slyšel jsem, že k nám do štadtlu má přistěhovat další pekař. To bude konkurence. Co s tím? Co mám dělat?“ Končí to tak, že…

  Tak tu budou těžit třeba Australani. Určitě zisk prožerou lépe a radostněji.
  Co se týče ODS a povolení k průzkumu, je jasné, že o průzkum žádá potenciální těžař. Nevynakládá kapitál jen tak pro potěšení, aby si zazkoumal.

  Případ lithia je stejný jako případ prodeje OKD. Nehledejme korupci v tom co lze vysvětlit hloupostí a neschopností. A „neinformovaností“. Když skuhráte nad tím, jaké legislativní paskvily vycházejí z parlamentu, nedivte se, že v ostatním to není lepší.

  I těch údajných deset procent je pro zdejší hlupáky luxus.

 395. PeSi,
  španihelská demokracie nás už začíná pomalounku polehounku dohánět. Někde jsem četl zaručeně fake message, že se španělské divize začínají stahovat „kolem“ Katalánska. Už chybí jenom cvičení vojsk NATO na katalánských pozemcích.
  Ovšem Katalánci jsou v uvažování už dál. Aktuálně řeší, zda být, či nebýt členem NATO: http://www.ara.cat/en/Catalonia-NATO-member_0_1507049460.html

 396. A ještě bych dodala,
  že lituji všechny, kteří opovrhují současnými animovanými filmy. Pravda, ty filmy hluboce filosofické otázky neřeší, ba ani nemají kdovíjaké scénáře – ale co zábava jsou mnohdy výborné i pro rodiče. Zejména Pixar dříve proslul skrytými významy (např. červený závoďák se jmenoval MacQueen – ale kdopak už dneska zná sexy chlapa Steva MacQueena, který proslul láskou k motocyklovému i autozávodění…). Dítko mi vyrůstá v době, kdy se filmy posunuly od Příběhu hraček až k současnu, řadu filmů jsme zhlédli a některé i opakovaně. A jsem k nim naladěná pozitivně, neboť právě ty „vtípky“ pro rodiče mne baví. Mimoni jsou mí oblíbenci, v práci mám hrneček s jejich postavičkami co držák na psací potřeby (a jakby ne, když přešli přechod na Abbey Road). Identifikuji se s šavlozubým veverčákem Scratem z Doby ledové, už pro ten neurotický tik v jeho levém očku :D, a přitom je to vlastně chudák plahočící se za svým žaludem… První díl Shreka se dal nejen přežít, ale i s chutí zasmát – místo princezny zelená zlobřice se všemi průvodními znaky neměla chybu, stejně jako ukecaný Oslík (doporučuji originální znění, byť překlad a dabing byl velmi dobrý). Ovšem pokračování všeho jsou už slabší a slabší odvary. A řada filmů je taky k nepřekousnutí – multikulti sluníčkárna, že by jeden … brečel.
  No ale, kdo neviděl, nepochopí. Konec konců v dceřině stávajícím věku jsme do kina běhali na nekonečná dobrodružství Šimona a Matouše kdekoliv; přitom hlavním tahákem bylo, jak silák někoho namáznul (asi obdoba Obelixe) a krasavec nějakého lotra profackoval. Dnes jsme při nějaké repríze vydrželi deset minut, než jsme si raději pustili něco jiného. A Vinnetoua, kterého jsme taky v „jugošském“ provedení vyloženě žrali, dnes ani náhodou.
  And the times, they are changing…

 397. Stran lithia je vhodné podívat se, se kterou firmou bylo podepsáno memorandum, pak se podívat kde sídlí, pak se kouknout na hodnocení firmy třeba bloombergem. To jsou minimální vstupy, které zvídavému čtenáři umožní udělat si obrázek o naší politické reprezentaci a o tom, co jsou schopni podepsat za mísu čočovice.

 398. 500 Zpátečníku, to je nejvýznamnější příspěvek z celé téhle volební diskuse.
  Proč…Proč například stádo antilop koňských strpí aby si z něj lvi vybírali krmi, jestliže jako celek je silnější než kterýkoli lev ale i než lví smečka?

 399. 506-na konci „jedničky“ Mimoni zahrají Revolution od Beatles tak, že mne jenom tenhle detail za návštěvu stál.
  A kdo viděl původní Šmouly z 80. let nechápe, že se to smělo vysílat. Skvělé narážky, vypointované situace …

 400. Matzurko,
  když už tu probíráš filmy pro pamětníky – nedávno jsem si pustil Kačera Howarda a kupodivu se na to dalo koukat. Tak jsem stáhl ještě Návrat vražedných rajčat a taky furt stejná ptákovina. Ale je možné, že začínám senilnět.
  (Ono tam bude asi trochu podvědomí. Když holky nosily ty srandovní účesy a vysoko vykrojený plavky, byl jsem mladej a krásnej. Btw. tvůrci Vražendých rajčat mě doteď štvou, že na začátku tak brutálně zařízli promítání filmu „Holky v bikinách přibíhají na pláž a sundavají si horní díl plavek“)

  https://ulozto.cz/!jheAcVqOrsLs/kacer-howard-hq-avi

 401. Hm, v tom Matzrčině odkazu je prokopírovaný stručný výcuc odpovědí na otázky, které jsem položil v 507. Mě se nechtělo znovu prolejzat zdroje a kopírovat to sem, ale z toho komentáře udělat Ctrl-C a Ctrl-V zvládnu:
  Podle agentury Bloomberg nejsou informace společnosti o jejím majetku, kapitálu a výdělku a akcie jsou ve ztrátě.
  Společnost je zapsána v daňovém ráji na Britských panenských ostrovech pod registračním jednacím číslem 1655704. Majitel neznámý.

 402. 512 – kdyz dojde k akci, policie proti armade nema realnou sanci. Navic Spanelskou ma dost slusnou armadu… Nebude problem Katalansko okup… ec, co to taram… udrzet v legitimnim svazku Spanelska v souladu s ustavou.

 403. 508 Matzurko, no a? Třeba někdo ví, co se z toho kamení dá dostat a jakou to může mít cenu. Tak jak to věděl kupec OKD. Je obvyklé, že kupující nakoupí za úžasně výhodnou cenu proto, že má informace, které nemá prodávající. Například o technologické využitelnosti o které prodávající, v tomhle případě zastupující ho náčelník, politik či úředník, nemá ani páru. Je na nás pohlíženo, a to důvodně, porotože tak se chováme, koloniálně. Jako že zdejší náčelnictvo nemá ani páru. Jako že nemá. Je hloupé a neinformované. Je vybíráno na krátkých několik let, které stráví vzájemnými půtkami aby se existenčně zajistilo na zbytek života. Z principu nemůže mít zájem na výhledu na desítky let. Za svůj nejen politický, ale i životní horizont. Má jiné zájmy než dbát o blaho poddaných. Neřekne si „hele někdo má zájem o průzkum, co zajímavého by tam mohlo být? Nemohlo by tam být něco cenného co bychom sami těžili a využili? Jak zjistit o co jde? Jaký rezort by se měl začít starat, které odborníky požádat?“
  Na to bychom museli mít stabilní odborně zdatnou vládu se stabilními rezorty.
  Na to abychom měli takovou vládu, museli bychom být….

 404. 513 ptakopysku, to se mi líbí. Nejlepší předpoklady pro pro podnikání tady.
  Z toho by mohla být zajímavá arbitráž se zajímavým výsledkem.
  Třeba ji vlastní nějaký Mošt. Nebo Kakala, Vdoláček, Hepta, Usanovič…

 405. [500] Ad A) Proč vůbec hlasovat?
  – s cílem zabránit určitému politickému programu (např. udělit lidská práva zvířatům, apod.);
  – s cílem ovlivnit konkrétní a momentální politickou situaci proti směru, který pokládám za škodlivý.

 406. Petře,
  o tom žádná, že by policie neměla proti armádě šanci,ovšem pošle vláda do Barcelony vojáky s těžkými zbraněma ?
  A pokud se jednou začne střílet….. bude to pěknej průser…

 407. (500) Zpátečníku, A – nerad nechávám rozhodovat jen jiným něco, co mohu, byť jen minimálně, ovlivnit. Měl bych z toho blbý pocit. B – nejmenší zlo, praktikoval jsem, přestalo mne to bavit.
  (504) Potenciální těžař změnil majitele. Ale nechává mne to dost klidnýho. Diamu se do toho prý nechtělo. V OKD bych ale korupci hledal a nejspíš i našel.

 408. 515 Petře, nejde o reálnou šanci, ale o komplexní transakční náklady na takové řešení.

 409. Halladine,
  ve Španihelsku jsou na občanskou válku zvyklí a mají s ní zkušenosti. Zase se u Madridu bude bojovat za Prahu. Starý dobrý časy se vrací.

 410. Dojde k přestřelce, první mrví, eskalace, další mrtví… Což povede k tomu, že Katalánci řeknou „tak fajn, my zůstaneme.“ Nebudou projevy občanské neposlušnosti a odporu, nevznikne ozbrojené hnutí, nebudou atentáty na představitele centrální vlády. Bude mír a klid, z Katalánska dál budou proudit daně v neztenčené míře…

 411. 522 Karle, nedivím, že Diamu se nechtělo. Je to státní podnik, mají své jisté. Jiný by se zaradoval nad úžasnou příležitostí. Hned by věděl co třeba k těžbě, zařízení, lidi.

  Tři turisti, Američan, Rus, Čech u Viktoriiných vodopádů.
  Američan: „Já bych udělal superzábavní park.“
  Rus: „Já bych tu postavil obří hydroelektrárnu.“
  Čech: „Já bych se na to vysral.“

  Proto to dopadá jak dopadá.

 412. Zdravím !
  No,protože v minulém životě jsem měla blízko k hornímu zákonu, a pak ještě (jako místostarosta v naší maličké obci) k ložiskovému průzkumu (tentokrát kvůli uranu – sedíme totiž tady na Vysočině na ložisku uranu) taktéž jakousi australskou firmou (kterou jsme „rukou společnou“ vyprovodili ze země bez jakéhokoliv glejtu), zaujal mne článek, rozebírající už proslulé „memorandum“ k průzkumu(a snad k následné těžbě) lithia na Cínovci ( s poznámkou, že vedení n.p.Diamo snad o aktivitách „pana ministra Havlíčka“ nemuselo ani vědět ,jako nevědělo o aktivitách australské firmy zde na Vysočině ohledně uranu 😕 ) :
  http://www.novarepublika.cz/2017/10/havlickovo-memorandum-o-vypalnem-z.html#more
  Všimněte si věty,že Australané nemusí do země ani „hrábnou“, a mohou se snažit (snad i úspěšně) „dojit“ z nás miliardy -docela tomu věřím 🙁
  Přeji hezkou „zábavu“ 😕

  http://www.novarepublika.cz/2017/10/havlickovo-memorandum-o-vypalnem-z.html#more

 413. 529 Ano, to by mohlo být. Ďábel skryt v detailu. Zeptal bych se pana ministra co tak významného a pro nás užitečného ho vedlo k podpisu. Za předpokladu, že obsahu rozuměl.

 414. 529 k uranu je tu jak nas… údaje jsou tak nějak neveřejné, ale kladívkáři tak nějak vědí. K tomu lithium a další, třeba něco důležitého do polovodičů, kondenzátorů a podobných… Vypadá to, že brzy dojde k závažnému porušování něčích lidských práv.

 415. 532 Pivo lze pít doma, či si ho donést do místa smluveného kolektivního konzumu, rohlíky ze supermarketu do mrazáku a rozpéct… Akorát zubaře či praktického lékaře takto do zásoby opatřit nelze. Bude hůř. EET asi zůstane a přibudou další buzerace. Třeba omezení prodeje alkoholu. Nebo koupě specializovaného nářadí jen na živnosťnák a povolení, aby kutilové nepřipravovali licencované živnostníky o zisk a erár o daně.

 416. 523 – no, to uz si ale zjevne rozmysleli a prijali. Pred tydnem…

 417. 529 mě napadá, že lidé, kteří volí tak hloupou vládu si to bohatství nezaslouží.

  Čtěte Bibli, tam to všechno je…. Jákob a Ezau…za misku čočky. Učebnice ekonomie. Miska čočky teď či vyhoda z požehnání zítra? Obdoba čokoládového testu. Ekonom Josef ve službách faraona. Krávy a klasy hubené a tučné…

 418. Ještě si dovolím
  k dětstkým pořadům – Čtvrtkovy pohádky dabované Bohdalkou byly u nás v rodině vždy vysoce ceněné, a to jak dospělými, tak i rodiči. Rumcajz v podání Hogera taky. Maková panenka, víla Amálka – všechno krásně namluvené i vykreslené, vše k sehnání na dvd.
  U nás pak dítko ještě velmi milovalo Káťu a jejího pejska Škubánka (čte Jitka Molavcová), taktéž Dorotku a papouška, a samozřejmě Boba a Bobka 🙂 Naopak seriály na kanálu Disney nějak nemuselo… párkrát koukla, a bylo jasno. Tančící růžovoučké barbíny ani skrznaskrz čarodějnické střední školy nezaujaly. Není nad Malou čarodějnici s havranem 🙂

  NoName,
  a co takhle gumídci a kníže Ignor ? A jeho úžasný podměrečný tupounek Stoupa, taky neměl chybu 🙂

 419. Ale jo, český animovaný pohádky, to je klasika. Ale ty mimoňové se mi fakt nelíbí. A šmoulové mně taky nijak nezaujali. Ani jedni zkrátka nejsou můj typ 😀
  mimochodem, mám dojem, že to je čistej socialismus.
  nejvíc mně ale vytáčel šmoulí jazyk a když tak mluvil na mně náš mladej, tak jsem mohla vyletět z kůže.
  Bohužel se to nedalo využít, pokud měl odšmoulit odpad na kompost, nebylo to o nic rychlejší než když ho měl vynést. Kdyby to rychlejší bylo, pravděpodobně by mně to s univerzáílním slovesem „šmoulit“ poněkud smířilo.

 420. Český dabing Šmoulů není moc povedený, je hodně infantilní.
  To taková maďarská verze…;-)

 421. Maďarská….
  Jak se řekně maďarsky „táta Šmoula“ ?
  Já je původně znala v polštině díky v Ostravě dosažitelné TV Katowice… zejména výrok toho s vybuchujícím balíčkem „Něspodianka !“ býval docela hláška 🙂

 422. A Šmoulové jsou „Hupikék törpikék“.
  V překladu „Šmolkově modří trpaslíčci“. 😉

 423. Tak to bych se na to asi i dívala 😀 😀 😀 !!!!
  Maďarština má své kouzlo.

 424. Jo, Poláci jim vlastně velmi nenápaditě říkají „smerfi“.

 425. K tomu lithiu a pod. Jsem prostý venkovský hoch a asi díky selským genům inklinuji k řešení: potřebuji to životně důležitě těžit? Ne
  uškodí tomu fakt, že to bude ležet v zemi i nadále? Ne
  Lze předpokládat, že v budoucnu bude cena narůstat? Ano
  No tak bych zaujal pozici výše zmíněného Čecha i Niagarských vodopádů.
  Celou lidskou existenci charakterizuje fakt, že z míst, kde je něčeho víc (energie, suroviny) to rozptylujeme po matičce Zemi tak, že jednou se bude její složení více méně průměrné. Pak jakékoliv místo se zvýšenou koncentrací dané komodity bude mít obrovskou cenu. Nehledě k tomu, že nemáme představu, jaké možnosti exploatace budou za sto let.
  Nějaké dluhy socanů a hypotéky politických lídrů jsou mně ukradené.
  Kolik mají např. v Japonsku surovin a kam to dotáhli. Největší bohatství je v lidech – tam je potřeba hledat budoucí prosperitu.A ne v tom, že vybrakuji co se dá a pak mně nezbyde, než dělat nádeníka.
  Podvolil bych se jedině v případě referenda, které by to doporučilo. Ale stejně budu proti.

 426. 545 – zapominas na zakladni tezi socialismu – co muzes prozrat dnes nenechavej na prozrani budoucim… Co nemuzes prozrat dnes, na to si pujc od budoucich.

 427. 538 Matzurko, Ignor a Stoupa jsou mí oblíbenci. Škoda, že nekandidují.

  545 Jirko, to ano, ale neplatí v případě kolonie. Je právem kolonizátora těžit a je povinností kolonizovaných to nejen strpět, ale i dodat levnou pracovní sílu.

 428. 547 A pravidlo generační: Co můžeš prosrat dnes, nenechej na prosrání budoucím.

 429. 545 A za hubenou kompenzaci, jestli vůbec, od kolonizátora nakoupit spoustu vyřazeného válečného harampádí.

 430. 545- Halladine, nebyl bych si tak jistý. Vzpomeňte, co bylo vidět v rozpálené věštecké troubě!
  A že prej“ Díra v zemi! Kdo by to mohl ukrást!!“ A jak to dopadlo…

 431. Schumi,
  ano 😀
  Debata během pochodu.
  Stoupa naříkavým hlasem:“Knížo, Stoupu bolejí nožičky…“
  Kníže Ignor podrážděně: „Ty bys chtěl taky odpočívat každých 40 kilometrů !!!“

 432. 552 Matzurko, to bylo velmi bezohledné k mé bránici… 😀
  Jako bych je slyšel…

 433. Tak už chápu, proč prezident je připraven jmenovat Babiše premierem.
  Dnes totiž nějaký vysoký funkcionář vezeňské služby zdůvodňoval potřebu, aby vezni pracovali, tím, že „nesmí ztrácet pracovní návyky“.

 434. (545) Při důsledné aplikaci této ideologie by Arabové dále sbírali velbloudí hovna a my jezdili koňkou. Ač v mnoha ohledech staromilec, nejsem si jist, zda bych tím byl potěšen. Já bych se pouze vyhýbal extrémům, třeba jako s naším uranem do Ruska.
  (548-550) Schumi, když vidím zhoubný vliv diet, tak budu radši tlustej. 😛

 435. 553 Leč vláda v Madridu za faktické vzala :-d

 436. 554 Karle, to byla ironie a humor. Měl bys stravu obohatit o ryby.

 437. Takové zamyšlení, které mně dneska napadlo, když jsem si hledal na Internetu nějakou dobrou muziku.

  Hodně se v poslední době hovoří o islámských potrhlících, sociálních sítích, virálních reklamách, propagandě na Internetu, kybernetických válkách a podobných novotách.

  Proč někoho už dávno nenapadlo přeložit tohle:

  https://www.youtube.com/watch?v=G1G9D8A4Fiw

  v titulcích do arabštiny a virálně to šířit po Internetu s podtextem, že víceméně všichni co jsou na tom videu k vidění je průměrné obyvatelstvo EU, které fakt nemusí migráčky, jenom v té aréně je jich asi tak 5x víc než je celkový počet bojovníků Islámského státu a dalších asi tak 3x tolik nesehnalo vstupenku na ten koncert ?

  🙂

 438. Díval jsem se dnes na Zemana v Radě Evropy. Až na ty vyčichlé bonmoty a pár přiblblých rad, aby se Ukrajinci dohodli s Ruskem, mluvil docela rozumně – zejména o neúčinnosti sankcí a o podpoře Izraele.

 439. Dobré zas ráno… 2 Matzurka ad 508 – tak jsem se podíval na aktuální ceny v tom článku zmiňovaných kovů (Alfa Aesar, čisté kovy, čistota 3N tedy 99.9%) A ejhle – cena za 1 gram v Euro:
  Sn (cín) 0,49
  Nb (niob) 1,42
  Li (skloňované lithium) 2,90
  W (wolfram) 3,74
  Ta (tantal) 15,36 a teď se podrž nebo si sedni
  Rb (rubidium) 86,40
  Ano, 86,40 teuro za 1 gram rubidia v třídevítkové čistotě… Hezký dárek pro soudruha Bakalu, že? Takže se obávám, že ten odkazovaný článek je velmi pravdivý. Zas jedna socanská malá domů… Ceterum autem censeo, ČSSD esse delendam!

 440. 563 Dušane, koho jiného kdy podpořil Izrael než sebe?

 441. Dobré ráno vespolek,

  PeSi, mne na tom zaráží i to načasování – po „kauze lithium“ snad socany nebude volit nikdo… ? Upřímně řečeno, ministr Havlíček už musí mít někde tučné konto, jinak nechápu jak mohl memorandum hrozící další arbitráží podepsat.
  Fakt je, že v daném světle se nějaký 50 megašušní za Čapí hnízdo hladce ztratí…

  Dušane,
  podle kvikotu v médiích jsi možná slyšel jiný projev 🙂

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Svetove-ohlasy-Pane-Zemane-dekujeme-ale-my-Ukrajine-nic-nezaplatime-prislo-z-Moskvy-No-a-je-toho-spousta-i-odjinud-507552

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hadka-kolem-Zemana-a-Krymu-vrcholi-Jakub-Janda-Laudat-Foldyna-se-smeje-Hasek-a-Ovcacek-dodali-nova-fakta-dusno-bylo-v-CT-507549
  Z diskuze pod tímto článkem:
  „Měrná jednotka hlouposti 1 laudát už byla schválena mezinárodní komisí. Originál bude uložen v Sévres u Paříže.“ 😀

 442. 564 PeSi, že by přec jen Bakala? BIS už by měla vědět. Jde o strategický státní zájem. Přesněji, mělo by jít.

 443. 2 Schumi ad 548: „Ignor a Stoupa jsou mí oblíbenci. Škoda, že nekandidují.“ – jak to, že ne? Ovšem pod pseudonymy…

 444. 565 – Schumi, to je dost pitomá otázka. Teď například velká pomoc Portoriku.

 445. Přišlo mi během noci:
  Před vobama všude Babiš. V televizi Babiš. Venku reklamy – Babiš. V novinách Babiš. Člověk aby se bál otevřít seznam spolupracovníků StB…

 446. Dobré ráno,

  no, já nějakýho Stoupu znala. Ten by se do parlamentu hodil, byl to exot, totální mimoň a blázen.

  Jinak se tento týden daří. Včera jsme zaspala, protože, jak jsem měla za to, měla jsem nedopatřením staženou hlasitost budíku. Dnes jsem zaspala a zjistila, že to nebylo tou halsitostí, ale z nějakého důvodu nefunguje zvonění, jen to potichu pípá. Hodně potichu.

  No a mezi včerejším a dnešním neúspěšným buzením se vydal na odchod pevný disk pracovního počítače. Půl dne ztráty snahami ten počítač přinutit k nějaké aktivitě, sháněním počítačového mádga a následným přesunem k domácímu počítači. A vyhlídka na to, že než bude schválena a realizována oprava, nezbývá mi, než tahat svůj noťas do práce.
  aspoň že tu opravu nemusím platit.

 447. ad 564 – že za memorandem bude socializace ztrát a privatizace zisků nepochybuji. Nicméně na Rb se Bakala nenakapsuje. IMHO cena Rb není vysoká kvůli jeho vzácnosti, ale kvůli nízké poptávce. Roční spotřeba v US je odhadovaná na 2tuny, ano slovy dvě tuny. Zásoby v Kanadě, kde ho vyrabí jako byprodukt při těžbě draslíku a cesia jsou v řádu 100kt. Když už ho někdo Rb mermomocí potřebuje a výrobce se musí nějakým pidimnžstvím crcat, tak si to nechá zaplatit.

 448. 569 Dušane, zeptat se snad můžu, ne? A proč právě Portoriku?

 449. Schumi,
  to bude srdeční záležitost. V Izraeli je populární film Lelíček ve službách Sherlocka Holmese a tak po devastaci Portorika hurikánem Maria je snaha obnovit království Fernanda XXIII. v plném lesku.

 450. 572 Ano, ďábel je skryt v detailu. Třeba v nákladech na záskání Rb v požadované velmi vysoké čistotě. Jako by se někdo divil, že kolik stojí dort v Café Sacher, když obilí na něj je za hubičku. Porovná cenu sachru a obilí a křičí jaký že podvod, když obilí není za majlant.

 451. 574 prakopysku, no vida, já věděl, že za tím něco bude 😀

 452. No, ono to rubidium je hlavně extrémně reaktivní, takže získat kov požadované čistoty je tím pádem extrémně náročné – a drahé. (hodit kousek rubidia do vody vyvolá efektní výbuch) Uchovávat se dá pouze pod petrolejem nebo pod minerálním olejem. Leč neříkám, že to nejde a zvlášť v poslední době význam alkalických kovů dosti stoupá… U Rb se jedná hlavně o využití ve fotovoltaických článcích – zvýšení účinnosti.

 453. 571 Také občas nasadím vlastní techniku ve prospěch veřejného blaha. Právě včera jsem musel sáhnout právě po vlastním vehementu pořízeném za utržení si od huby. Čímž si zkomplikoval práci oproti tomu, že bych zůstal v blahé nevědomosti.

 454. Já kašlu na veřejný blaho, schumi, já musím stíhat termín. 🙁
  I kdybych to měla nakreslit ručně husím brkem, jak mi bylo naznačeno. Chtěla jsem na to nějakou výpomoc a místo toho jsme měli co dělat, aby nám někoho nesebrali na jinej projekt.

 455. ale kolik Rb je v solárních článcích potřeba? Jsou to gramy na m2 nebo spíš miligramy? Ono ani Li v Li-ionkách není nějak mnoho. Na celou baterii v Tesle je třeba cca 10kg lithia. Navíc není třeba v produkčním řetězci mít lithium v metalické formě. Plně dostařuje jako uhličitan. Jo a kdyby někdo chtěl hodně vydělat na prvku, kterého je pro Li-ion batterie málo, tak bych doporučoval kobalt.

 456. 579 – prace je nyni neuveritelne… Ale konec boomu prijde, a nerekl bych, ze ve velmi vzdalene budoucnosti… Budeme vzpominat na to, co to byla prace 🙂

 457. S tou prací je to zajímavé. Hlavně u manuálů. Lidi v produktivním věku (od osmnácti do padesáti), co chtějí dělat, samozřejmě všichni dávno pracují. Třeba fabrika tady u nás mohutně rozšiřuje výrobu, protože svět se stará o odbyt, takže obě strany válečných konfliktů nejen že používají stejné zbraně, ale i střílejí stejnou firemní municí. Takže do sebe vsákla lidi z profesí, kde ještě nedávno platilo: „Když se ti nelíbí pracovat za tyhle peníze, můžeš jít, za bránou čekají desítky dalších.“ Pláčou zejména firmy ze stavebnictví, kde se platilo na hranici minimální mzdy a semo tamo dost často se neplatilo vůbec. Lidi tedy odešli do fabriky, kde mají v půl třetí padla, v půli měsíce jistou vejplatu a pokud nevlezou s cígem v tlamě do haly, nezkusej něco šlohnout nebo nepřijdou se zbytkáčem ráno na šichtu, tak perspektiva do nejbližších měsíců je růžová a optimistická. Takže stavaři paběrkují mezi tím, co zbylo. V práci jsou zpátky dědkové, jsou zaměstnáni mentálové co nedokážou rozmotat kabel namotaný na cívce, uprchlíci z pavilonů opic… Peklo. Jdete jako kmenovej ráno na stavbu, kde máte dělat fasádu s bandou přidavačů. První telefon, že přidavače bolí břicho a nepřijde, druhý telefon nemoc, třetímu ujel autobus a přijde odpoledne, zbývající dva se neozvou vůbec a nepřijdou. Stojíte na stavbě jako debil a čekáte, jestli se někdo neobjeví. Neobjeví. Takže zavoláte šéfovi a jdete domů s nadějí, že se do zítřka ty hovada vychrápou z vopice, nebudou mít absťák, nebudou sjetý a tak budou místo osmičky makat šestnáctku, protože buchví jestli přijdou pozítří.
  Přiznávám, že teď bych měl docela strach, nechat si postavit barák některou z místních proslavených firem. IQ majitele a účetní má stejnou hodnotu jako suma IQ všech zaměstnanců.

 458. 581-pole, studna, nářadí a aspoň základní know-how …

 459. Telička je sebestředný hajzlík.
  A to,jestli vychází nebo nevychází s Babišem nehraje pro mě žádnoiu roli.

 460. Hale, tak mne je jasne, ze pro Tvuj nazor na Ano nehraje roli prakticky cokoliv 😀

  A vazneji, je mi vzdalen ukazovat Telicku jako nejakeho hrdinu, na to bys mne mel znat. Jde mi o to, ze uz to opadava… A ze je to hezky vypocteno, protoze se to udrzelo do voleb – kolikrat to vypocitali spatne a zacalo to mesic pred volbami ci tak 🙂

 461. Telička má především kamarády. Díky kamarádům umí leccos zařídit. A zařizuje.

 462. Petře, že se telička rozešel s Babišem je jasné už skoro dva měsíce.
  Jen to zatím neřekl na tvrdo.
  A je pro Euro. To mi úplně stačí 🙂

 463. 589 halladine, euro nebo koruna…prakticky euro je o trošku výhodnější pro hotovostní platbu v eurozóně, netřeba směnit. K funkci pokladu nejsou způsobilé ani koruna ani euro.

 464. Schumi, asi takhle.
  S korunou máme stále svobodu volby, zDA U NÍ ZŮSTAT,ANEBO NE.
  Od Eura ke koruně by asi bylo velmi těžké se vrátit.

 465. 591 To je jen technikálie. Když to šlo za Zápotockého, po rozpadu federace…
  Krom toho to nejsou plnohodnotné peníze, ale v podstatě stravenky.

 466. 2 Pavel Kořenský – správně: Kdo může za to, že sám náčelník dával tak zvrácené rozkazy…
  A já bych řekl, že za to můžou všichni… S výjimkou náčelníka, samozřejmě…
  Měli bychom se nad sebou zamyslet…

 467. Ale houbeles.
  Teď prostě nastoupil administrativní Viktor Čistič. Provede se minimalizace škod. Zdá se, že babišáci se spoléhají na to, že jim to většina národa sežere. Asi sežere.

 468. Já tomu jaksi nerozumím….

  Ministr nechtěl, aby se souhlasilo a vydal v tomto smyslu pokyn, aby se připravil dopis. První verze dopisu se mu nezdála a nechal předělat úvod. Dopis tedy vznikl ve více verzích a omylem se poslala ta první.

  Dobře, chápu, že MŽP má bordel v kurníku, může poplést dopisy a omylem pošle koncept místo konečné verze. Ale kde se vzal dopis, kde se něco schvaluje, když všichni od začátku byli zajedno v tom, že se to schválit nemá, to mi teda hlava nebere….

 469. maYdo,
  hlava Ti to nebere, protože Ti ta hlava myslí. Klasickému vohnoutovi to bude jasné: von to ten Babišův ministr nechtěl a voni to na něj všichni nějak narafičili.
  Není tonic nového. Asi před 2 měsíci ředitel Národní galerie vysvětloval, jakže vznikl ten trapas, že chtěl aby mu z příspěvku pro NG od jednoho sponzora bylo přisypáváno k platu. Prý to bylo jinak. Vzniklo nejdřív několik verzí textu týkajícího se této problematiky a jednu z nich – kterou on samozřejmě předtím zamítl – nějaký zloduch (zřejmě agent Milana Knížáka) jen tak ukradl a poslal adresátovi. (Zda tam padělal i podpis už dotyčný neuvedl.) Jenomže ne všichni lidé v této zemi trpí senilní demencí a tak si někteří pamatují, jak dotyčný ředitel ono řešení obhajoval jako běžné v té civilizované západní Evropě.

 470. On ten Brabec je vůbec divný pták.
  Mně dneska dopoledna zaujala jeho argumentace v tom smyslu, že podpis vůbec není jeho podpis a že to není směroplatný, protože to je jen elektronický podpis.

  Tohle by si měl zapamatovat každý daňový poplatník, který podává skrz datovou schránku třeba daňové přiznání a použít to např. u soudu. 🙂

 471. Nebo naopak, měl by si to zapamatovat každý řidič, který skrz datovou schránku dostane obsílku k řešení pokuty. Není to ouřadem podepsané, je to jen elektronický podpis a tím pádem to není směroplatný, říkala Máňa. 🙂

  Kdyby se takových řidičů našly tisíce, byla by to fajn rebelie 🙂

 472. Dobrý večer,

  ad bordel na MŽP, tzn. bordel jako synonymum nepořádku. Vždy si vzpomenu na krásnou paní Božidaru, která v roli bordelmamá pravila, že „v bordelu musí být ordnung, jinak by nefungoval“. Ještě bych dodal, že v bordelu jsou pracovnice. Na ministerstvu jsou zaměstnanci. Ještě mě napadly další košilatosti, ale vchází ŽD.

 473. 602 Modrej, je mi potěšením, že ses sem opět zavítal. V rámci angličtiny a anglických historických reálií jsme doma narazili na „Postavení dělnické třídy v Anglii“. Přitom došlo na marxovky obecně a na otázku, co bylo příčinou tak silné nenávisti Marxe a Engelse nejen ke Slovanům všeobecně, ale i k Čechům. Jestli jsi na to v marxovkách narazil…
  Manželka si pořídila si tričko s fotkou „Margaret Thatcher head in hands“…

 474. Dobrý den. Ad 604: nejen v biblistice, ale i při textové kritice je vhodné mít načteno z originálu:
  http://www.mlwerke.de/me/me05/me05_080.htm
  … ein Vernichtungskrieg der Deutschen gegen die Tschechen bleibt jetzt die einzige mögliche Lösung…
  Japa to socialisté překládají?
  Ad 603: Pavle K. Myslím, že ministr ptáček není vůbec hloupý. To by nebyl ministrem. Poměry na ministerstvu odpovídají poměrům ve státní správě. Pan ministr se potrestá tím, že si po obědě nezapálí doutníček. Pan ředitel bude potrestán odebráním vánoční kolekce.

 475. Halle: máte pravdu. Engels kritizuje německou nedůslednost, nedostatek národního cítění a sebevědomí. A co připravuje pro Čechy:
  Die Revolution wird siegen, und die Tschechen werden die Ersten sein, die von ihr erdrückt werden.

 476. 605, 606, díky, manželka rozumí i germánsky, předám.

 477. Halladine, přečetl odkaz, s ohledem na ideologii v době napsání jsem velmi opatrný, M a E z toho vycházejí jako slavjanofilové, což asi nebyli.

 478. Tedy založit svůj názor na něčem co napsal Čestmír Amort? Račte prominout, při vašem vzdělání.

 479. Dobré ráno,

  No, tak to je teda fakt divnej pročeskej názor, když autor hlásá, že „Revoluce bude vítězná a Češi budou jako první rozdrceni.“
  😀 😀 😀

 480. Ostatně stačí se podívat na data, kdy za a vyšel článek Čestmíra Amorta, za b kdy vyšla práce, o které píše. Byla to doba, kdy M+E byli ikonami režimu a podobná díla se stavěla k dílům obou klasiků asi tak jako církevní kulty k životům svatých.

  jetsli se nemýlím, skutečnost byla taková, že M+E byli spíš němečtí nacionalisté a víra v podřadnost slovanských národů jim nebyla cizí. Možná, kdyby se toho Hitlera dožili, tak by si s ním docela notovali.

  jenže protože třetí a nejcvyšší z tej svatej torjice byl Lenin, bylo nutno se tvářit, že slovani byli z hlediska marxismu OK

 481. No, já nevím,ale tohle semi zdá jako kritika Němců..

  Revoluční Německo se muselo vzdát celé své minulosti, zejména ve vztahu k sousedním národům. Současně, s vlastní svobodou, musela prohlásit svobodu národů, která ji dosud potlačila.

  A co dělalo revoluci v Německu? Úplně ratifikoval starý útisk Itálie, Polska a nyní Čechy, německou Soldateskou. Kaunitz a Metternich jsou zcela oprávněné.

  A pak Němci požadují, aby jim Češi věřili? A Češi si myslí, že se nechtějí připojit k nějakému národě, který se zároveň osvobozuje, utlačuje a zneužívá jiné národy?

  Jedním z nich verdenkt že nechtějí krmit shromáždění, jak je naše melancholie, bázlivý, jsou v přední části své suverenity třesoucí „Národní shromáždění“ ve Frankfurtu nad Mohanem?

  Jeden verdenkt nich, že vzdát se z impotentní rakouské vlády, což se zdá být tam ve své bezmoci a kulháním, ne aby se zabránilo rozpadu Rakouska nebo alespoň organizovat, ale musí být uvedeno? Vláda, která je sama o sobě příliš slabá, aby uvolnila Prahu z zbraní a vojáků Windischgratze?

  Ale ti, kteří jsou nejvíce lítí, jsou odvážní Češi, ať jsou vítězoslavní nebo zbití, jejich pád je jistý. Přes čtyři sta let útlaku ze strany Němců se nyní pokračuje v pražské pouliční boje, honili Rusy do náručí. Ve velkém boji mezi západem a východem Evropy, ve velmi krátké době – možná za pár týdnů – stihne představuje nešťastný osud, Češi sousedil s Rusy na straně despotismu proti revoluci. Revoluce bude vítězná a Češi budou jako první rozdrceni.

  Němci jsou opět zodpovědní za tuto porážku Čechů. Jsou to Němci, kteří je zradili do Ruska.
  Kostrbatý překlad je dílem googlu. 🙂

  Ale připomenu. Němci kolempoloviny 19 stoletízůstávali rozdrobeni. Svolali něco jako sjezd do Frankfurtu – a pozvali dokonce Palackého a čechy.
  Ten přirozeně odmítl – německé snahy o emancipaci se Čechů netýkaly. Dost možná z nich měl i strach.
  Dával přednost existenci Rakouského císařství před jednotným Německem. Přirozeně , Slovanské národy měly v Rakousku docela velký početní podíl. V jednotném Německu by ten podíl bylmnohem méně významný.
  Tehdy Palacký říkal “ Kdyby Rakousko nebylo, museli bychom ho vytvořit.“
  Co Engels vyčítá Němcům ( německé revoluci) je to,že ignorovali zájmy slavanských národů, a tím přišli o jejich možnou podporu.
  Aspoˇn tak to chápu.

 482. 611

  dvd,
  ne vždy komouši lžou.
  Kdesi jsem zachytil výrok.
  “ O socialismu a komunismu nám komunisté lhali.
  O imperialismu říkali pravdu “ 😉

 483. Samozřejmě je možné studovat nejenom originální texty, ale i tehdejší úřední praxi. Jak se choval německý stát (ne rakouský) k Čechům, Polákům, Kašubům, Lužickým Srbům na svém území? Jak to reflektovali socialisté?

 484. „No, já nevím,ale tohle semi zdá jako kritika Němců..
  ů

  A neměl byses radši probudit, když máš tak divný sny? 😀

  Halladine, ten článek je recenze českého historika, působícího v době, kdy M+E byli nekritizovatelnými ikonami režimu a jakmákoliv kritická zmínka byla o kejhák. nebo aspoň o obživu na dílo jiného komunistického, působícího v době ….atd.

  Není to o tom, co si opravdu mysleli M+E, ale co se hodilo do ikonografie. Je to adorační dílo, nikoliv faktografické.

 485. maYdo,.

  máš to popletené. 615 je origo engelsův článek,na který dal odkaz nick name. Respektivě jeho překlad.

 486. (616)„O imperialismu říkali pravdu” – o tom sovětském (ruském)?

 487. Ach tak, já měla za to, že je řeč o tom článku soudruha Amorta. Nicméně je mi láska Engelse ke slovanstvu poněkud podezřelá….

  I když v konečném důsledku je poměrně jedno, jestli tíhl k nacionalismu nebo propetářskému internacionalismu. Když tě pošlou do koncentráku kvůli původu, není zas tak podstatné, jetsli jde o původ sociální nebo etnický.

 488. V díle pana Engelse je toho ke čtení více. Některá témata rozvinul pan říšský ministr propagandy ve své řeči k českým novinářům. Konečným cílem je samozřejmě vítězství Nové Evropy, Civilizace a Revoluce. Zde musí osobní sentiment či sobecké zájmy stranou.

 489. Vždyť jsem to psala, že s Adolfem by si rozuměli, kdyby se ho dožili 😀

 490. Maydo, Engels byl socialista revolucionæř, a zřejmě ho poněkud sralo, že německej protislovanskej nacionalismus brání sjednocen í proletariátu 😉

 491. Halladine, začtěte se do pramenů. Proto se za socialismu opomíjela výuka jazyků, proto ruští socialisté vymysleli novou abecedu, aby mohli ovládat myšlení lidí. Cizinec i mrtvý autor jsou nebezpeční.

 492. Já bych tomu Engelsovi docela přála, aby se proletariát, jedno jakej, sjednotil natolik, aby jako buržoasního živla roznesl vidlema…

  Myslím, že by lidstvo mohlo být lecčehos ušetřeno. I když on by se časem našel nějakej jinej blázen, kterej by chtěl napravovat svět. Spasitelů je vždycky dostatek.
  Nakonec proč ne? On ty škody vždycky někdo zaplatí a ten svinčík, jakej z toho spasitelování obvykle vzejde, se aspoň na chvíli pokusí uklidit…..

  JInak, Halaldine, to co tu plkáš, jsou marxistický klišé a propaganda.
  Přesně takhle nám to říkali na gymplu a později na vysoký během výuky marxismu – leninismu.

  Ale jak už jsem napsala o něco výš: Pro ty, co skončili v koncentráku, bylo v konečném důsledku jedno, jetsli to bylo kvůli národnosti nebo sociálnímu postavení.

 493. Já bych doporučil Neue Rheinische Zeitung pod vedením Marxe a Engelse. Slovník je vskutku pokrokový: Češi jsou psi, Chorvaté chátra, dokonce i (případné) demokraty mezi Čechy označuje Engels jako darebáky a fantasty. Terminologie se dále vyvíjí: „zvířecky přiblblí Slované“, „přiblblí slovanští oslové“, „ničemní slovanští a rusínští psi“, „čeští psi“, „chorvatská chátra“.
  Nechce se mi opakovat to, co je orientovanému člověku zřejmé, nicméně si dovolím uvést na závěr jeden citát Bedřicha Engelse:
  „Příští světová válka se neomezí jen na reakční třídy a dynastie, způsobí zmizení celých reakčních národů z povrchu země. A to je také pokrok“.
  KONTROLNÍ OTÁZKA: Který nšmecký politik se vyjádřil obdobně?

 494. Hm, že by nakonec česká intelektuální pravdoláskařská elita tím, že na vlastní národ ohrnuje pysk a dává najevo, že je druhořadý, ctila odkaz Marxe a Engelse? 😀

  to jsou mi paradoxy….. 😀 😀 😀

 495. 627, v tom případě ve srovnání s tím snad i Der Sturmer byl výrazově uhlazenější, a MeinKampf čítankou pro první třídu. Kdepak Zčistajasna Kdesevzal. V lidských dějinách není žádné zčistajasna. Dolfiho vídeňské období bylo zpočátku marxistické. Ti vyfouknutí komínem nepředpokládali, že jeden z ideových základů toho pochází od jednoho z nich.
  Když vezmu vybrané pasáže ze „Starého zákona“, přidám vybrané pasáže z novinářské a literární tvorby Marxe a Engelse, přisypu anglickou koloniální praxi při nakládání s Bůry, přimíchám bolševickou praxi z Ruska, podleju sociálním darwinismem, okořením germánskou mytologií, podusím na závisti a za tepla servíruju na nenávisti, nedivím se, že poté krmi kus světa skončí na jednotce intenzívní péče.

 496. Jejda, to je ma skolni nemcina… Poprosim radeji nejakeho lepsiho nemcinare 🙂

 497. Pro všeobecný přehled doporučuji
  http://www.zeit.de/1998/23/Karl_Marx_der_Visionaer_und_Rassist
  A i když nejsem zrovna přesvědčený googlnaut, narazil jsem na
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/historie-valku-proti-slovanum-dzo-/p_spolecnost.aspx?c=A111107_222234_p_spolecnost_wag

  A ještě něco: objevila se tu myšlenka, že – po té akci tajných policajtů u Plzně – budou nejspíše zakázány kamery v autech. Zdůvodnění by mohlo být stejné, jako pro kamery u domu: kamera kouká ven a zabírá lidi, kteří k tomu nedali souhlas. Mám ale pocit, že 2 země Evropské mumie to již učinili: Portugalsko a Rakousko.

 498. Petře,
  to je furt ten nicknamův článek,. a nemůžu si pomoct, jde o kritiku Němců. 🙂
  kromě jiného obviňuje Němce, že nahnali Čechy do náruče Rusům.

 499. JJ, proto jsem si radeji pomohl anglictinou – viz 633 a od dvd 634…

 500. 2 dvd ad 611 – já sice nechci podceňovat jejich vzdělání, leč bych si dovolil připomenout, že dotyčný byl hlavním sekerníkem procesů 50. let se spisovateli a jinými umělci…

 501. PeSi,
  asi jsem nebyl dobře pochopen. Pozastavoval jsem se nad tím, že někdo se vzděláním by byl ochoten stavět na expektoracích onoho autora. (Jinak mám nějak dojem, že existoval ještě jiný Č.A., takto sochař, snad vnuk sochaře Viléma.A. – ale to by snad věděl nějaký kunsthistorik.)

 502. Dobrý večer,

  měl ten Amort něco společnýho s herečkou Světlou Amortovou? Tedy kromě politického vyznání, v tom to byli zřejmě ptáci z jednoho hnízda.

 503. a dorazily volební lístky. Musím říct, že Cibulka nezklamal – název jeho strany zabírá skoro celou přední stránku 🙂 A je tam přehršel podivných uskupení, o kterých jsem v životě neslyšela.

  Víte třeba, že existuje partaj Sportovci? A kandidáti jsou fakt samej trenér, sportovní poradce, objevila se i profese „sportovní kustod“ – to by mně zajímalo, co takovej člověk dělá.

 504. Zaplať pánbůh, že Matějka už zase vypadl od Svobodných.

 505. Matějka – to je další pidipartaj, ne?
  Zdrhlej od svobodnejch.

  Problém je, že mají všechny tyhle pidistrany program jak přes kopírák. Takže voliči se rozdělí mezi ty partaje podle svých osobních sympatií a žádná z nich nepřeleze hranici parlamentu. Vyhozený hlasy…
  Kdyby se dali dohromady, tak nějakou čšanci mají, ale to by museli být schopni se domluvit.

  jo, jo, to jsou ty konce, když někdo ve škole nedával pozor, když se probíraly Starý pověsti český a legenda o synech Svatoplukových…

 506. No jo, Svobodní… Dnes tu běhala po ulici nějaká mládež a strkala za stěrače nějaký papíry. Evidentně volební letáky. Jsem si říkala, která partaj asi měla tak uhozenej nápad. No, můžete hádat třikrát.

 507. Dvd:-)

  Nemusím znát každého komouše. 🙂

  Mimochodem,on se ten Béďa Engelsů rozčiloval 2x. Poprvé, když Windischgraz rozstřílel Prahu (na Němce) a podruhé,když české a chorvatské pluky potlačily povstání ve Vídni a v Uhersku.Takže to nebyly výhrady proti čechům atd sakumprásk 🙂
  No a dělat z Bédi antisemitu,když řadu let přispíval Židovi Marxovi na chléb jeho vezdejší je taky poněkud mimo…… 🙂

 508. halladine,
  ono to s tím Marxovým vztahem k judaismu je poněkud složitější. Jeho postoj ilustruje závěrečná věta jeho publikace „Zur Judenfrage“: Die gesellschaftliche Emanzipation des Juden ist die Emanzipation der Gesellschaft vom Judentum. Jen tak na okraj: onen spis používala ve 20. letech minulého století KPD, když bojovala o stejné voličstvo s NSDAP.

 509. Dobrý den. Halle: jak určujete Žida? Praktikovaným vyznáním? Výchovou? Geneticky? Dle Rassengesetze?

 510. nickname,
  třeba podle toho, jestli otec dotyčného byl rabín a matka byla paní rabínová. 😀 😀 😀 U Marxe bych si tipl na 100%, že to byl Žid. Koneckonců ještě jsem neslyšel, že by rabína mohl dělat někdo jiný než Žid a Karlíkův otec rabín byl.

 511. Ptakopysku, jestli se nepletu, tak se pletete. Pokud ovšem nepoužíváte slovo „rabín“ v ezdrášovském smyslu „zákoník, znalec zákona“

 512. >> ptakopysk
  Otec Karla, Heinrich Marx, byl právník. Rabín se v rodině vyskytoval až o generaci dříve.

 513. i když … v Německu je možné všechno. Možná bychom se mohli shodnout na kompromisním stanovisku, že Marx je Žid asi tak jako Merkelová je Polka. Nebo jako je Kocáb farář.

 514. Veliký Googlenaut asi ještě hnípe, jdu googlit…

 515. Tak si sypu potaš na hlavu. Máte pravdu. Dědeček z otcovy strany byl rabín. Otec přestal praktikovat. Měl jsem to o generaci posunuté. Tak v tom případě by to chtělo genetický test, zda je 100% syn Izraele, nebo zda se Karlíkova matka v nestřežené chvíli spustila s neobřezaným podomním obchodníkem s vysavači, jehož matka posluhovačka se spustila s majitelem realit a obchodníkem koloniálním zbožím Icikem Jajtelesem.

 516. Zdravím při pátku třináctého.
  Něco mimořádného? Vnoučata školou povinná z jednoho krajského města mají dnes školu jen do 11:30, pak musí školní budovu opustit, neb „vtipálek“ nahlásil, že 13. 10. ve 13:00 bouchne bomba. Sice ve vedlejším domě, který patří jednomu bývalému vysokému politikovi, leč budovy sousedí bezprostředně, takže pro jistotu musí vyklidit i tu školu. Čímž dost hodně zkomplikoval život rodičům, kteří musí zajistit hlídání dětí.
  Kdoví, co se ještě dnes semele.

 517. ptakopysku, opět vedle
  Podle zásady „matka jistá, otec nejistý“ to splňuje Karel Marx na 100%.

 518. >> Dana
  Tak např. před 130 lety se narodil jistý Jozef Tiso.

 519. 654

  „Šalamoune, Vy jste žid?“
  „Ano, pane.“
  „Óóóó, Šalamoun je žid!…“
  „A aby jste věděl, můj strýc je rabín.“
  „Taky žid?“

 520. Dobré ráno,

  židovský původ a antisemitismus se vylučovat nemusí. Zejména když rodina přestala víru praktikovat. Snaha rozejít se, vymezit, se může převážit až do nenávisti.
  Třeba se halt karlík za ten židovský původ styděl.
  Nemluvě o tom, že židé bývali zdatní obchodníci a bývali majetní, což mohlo být pro Marxe který přežíval vydržován gójem, dost hořký sousto. Takže i závist vůči úspěčšnějším příslušníkům etnika mohla vést až k odporu vůče etniku jako takovému.

  Prostě to, že KM byl židovského původu nevylučuje ani jeho ani Engelsův antisemitismus.
  A že víra o podřadnosti slovanských národů byla oběma blízká, to snad je vcelku známo. I když ve škole nám to tak samozřejmě nevykládali.

 521. A dodatkem k /663/: před 40 lety vrcholil „Německý podzim“ únosem letadla „Landshut“. A tak jsem si něco o tom přečetl abych si osvěžil paměť. A došlo mi, že tehdejší intelektuál nebyl ve srovnání s tím dnešním o nic menší svině.

 522. Nejnovější kandidát na prezidenta: http://www.prezidentblanik.cz/
  Citát:
  Pokud nejsme v demokratickém státě schopni korupci vymýtit, měla by být dostupná pro všechny a ne jen pro hrstku vyvolených. Bude-li každý z nás korumpován, budeme se mít všichni stejně dobře.

 523. dvd,
  hm, tak to jsem přehlédl. Já se zajímám o duševní pochody svých bližních až v okamžiku, kdy se mě přímo dotýkají. Díky našim německým eurobratrům místní kraj oplývá pouze tabulkami na domech „Zde žil xxx s rodinou, všichni zahynuli v roce 194x v táboře xxx“ To málo, co zbylo po první Evropské Unii, nepraktikuje a je promíseno s domorodci, takže s praktikující židovskou populací nepřijdu skoro vůbec do styku a informace in vivo tutíž nemám. Evidentně internet není tím úplně pravým zdrojem informací, protože třeba tady: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/%C5%BDid%C3%A9 mám pocit, že si ze čtenáře autoři dělají hýždě.

 524. ptakopysku, jistě je to sranda či pokus o ni, ale ten poslední vtip (Povídá Roubíček Kohnovi) je vynikající.

 525. Dobré zas ráno… 2 dvd ad 667 – to je dokonalé… „Peněz je v naší zemi dost, jen se musí dostat ke správným lidem. O to se postarám, mám s tím dlouholeté zkušenosti.“
  A kdo jsou ti správní lidé?

 526. dvd,
  necyklopedie je už taková, občas se trefí, občas méně. Rozkošná je ovšem i ta větička z poslední vůle. 😀

 527. To je dobrej návod jak zmanipulovat volby.:-D nebo aspoň pod záminkou možnosti upadnutého hlasu zpochybnit výsledek.

  Stačí sedmiletá holka, kam se na to hrabou ruský hackeři 😀

 528. nickname,
  vystoupit z europarlamentu? Teď? Když tam ujo Andrej místo neschopného Teličky nainstaluje špičkového diplomata a konečně se rozklene duha???

 529. ujo už má svoje osmašedesátníky. Wagenknecht, Telička, Válková … Myslím, že právě tito se budou snažit „odčinit svou vinu“ obětováním kozla.

 530. Podle židovských předpisů je ˇZid každý, kdo má židovskou matku. Velmi rozumné ustanovení.
  Umožňuje ošetřit případy, kdy se židovka vdá za někoho významného ať už ve smyslu společensky postaveného, či movitého, anebo třeba nějakej poklesek židovky mimo manželství.
  Naopak jen židovský otec nestačí, což kdysi asi vedlo k tomu, že takový potomek neměl dědická práva.
  Ale to se jen domnívám,jistě to nevím.

 531. maYdo,

  Marx nebyl antisemita, on byl proti všem náboženstvím ( Náboženství je opium lidstva)
  Že někteří Židé brali jeho odmítání všech náboženství osobně jako antisemitismus je věc jiná, a Marx za to nemůže.

 532. 659

  Dopoledne nehnípu, ležím a kape mi infuze.
  mimochodem, Marxovy rodinné poměry jsem vygooglovat už před řadou let, takže mám předgooglováno 🙂

 533. Aha. Já myslel, že ještě chrníš. A ty jsi zatím jako čečetka poskakoval po zdravotnickém zařízení.

 534. halladine,
  kdybys pozorně přečetl co sem pod 650 dal Zpátečník, tak bys věděl, že i onen výrok „Náboženství je opium lidstva“ je Marxův plagiát.
  A tvrdit, že Marx nebyl antisemita stejně jako že nebyl čechožrout, tak to je už trochu přes míru. Stylově bych řekl chucpe.

 535. Dvd,

  je úplně fuk, jestli ten výrok byl Marxův originál, anebo to někomu ukradl. každopádně se k té myšlence hlásil.
  A tvrdil , že při vyloučení náboženství se ztratí rozdíly mezi Židy a ostatním obyvatelstvem

 536. Socialismus téměř nečinil mezi náboženstvími rozdíly, ani mezi národnostmi, ani mezi filozofiemi. Po akci K následovala akce A, po ní byla na řadě B …
  Základní ideou a cílem socialismu je stvoření nového člověka. Vždyť proč stavěli mauzoleum – usilovali o vzkříšení nesmrtelného vůdce (… věčně živý…) Má-li dojít ke stvoření nového, musí to staré zemřít. Proto byli „bývalí lidé“, proto byla „poražená třída“, proto se pěstovalo „nové myšlení“. V novém světě není místo pro staré lidi.

 537. 686

  No,určité rozdíly mezi náboženstvími se dělaly. brala se do úvahy ochota kolaborovat, popřípadě úroveň odporu proti režimu.
  Obecně vzato byly všechny náboženství považovány za škodlivé.

 538. halladine
  nechám Marxe být, neb s marxistou o Marxovi nejspíš diskutovat nelze. Nicméně za /684/ vyjadřuji pochvalu před nastoupenou jednotkou. Pohov!

 539. První šli proti katolíkům, na Slovensku byli vylikvidováni řeckokatolíci. Další šli Židé uvnitř strany, napojení na sionistické centrály. Musela se zničit Armáda spásy – polovojenská imperialistická organizace. Adventisté s centrálou v USA…

 540. 681 Marxovy rodinné poměry zmínil již Modrej v Nepravidelníku.

 541. Dvd 🙂

  Marxista nejsem ani náhodou, to bych musel znát Marxe o hodně lépe 🙂
  Spíš bych řekl, že hodnotím dostupné informace poněkud jinak.
  Ono je docela bláhové myslet si , že komunistický historik hodnotí všechno špatně, a zastánce kapitalismu hodnotí všechno naprosto objektivně.
  Lišky mají ve zvyku chválit vlastní ocasy, a hanit ocasy lišek jiných. 🙂
  A týká se to úplně všech .-)

 542. 668 ptakopysku, to já jo. In vivo každý pátek večer a občas i jindy. Sice mít nad námi tančícího derviše by bylo horší, ale na druhou stranu vyznavč tiché kontemplace by byl o moc lepší. Nedivím se když JHVH to skučení musí furt poslouchat, že se občas nasere.

 543. 691 halladine, nejsou jen komunističtí historici či zastánci kapitalismu.
  Jsou i normální lidi.

 544. Ptakopysku, židovská otázka může být velmi důležitá. Například jestli sklidit a prodat Heršlovi, neb na stojato prodat Abelesovi.

 545. 694 halladine, může být. Jenže potíž je v tom, že já nahluchlej nejsem!

 546. Schumi,
  normální lidi se marxem nezabývaj, natož aby ho rozebírali. na to musí být jeden svým způsobem švihnutej 😀

 547. 687 halladine, všechna náboženství ne. Například komunistické.

 548. 698, právě normální lidi se jím musejí zabývat. Chtě nechtě…

 549. 679 halladine, míníš ty předpisy, které byly vzaty za základ „Norimberských zákonů“?

 550. Obávám se (kvůli 689), že nickname nikdy neslyšel o píteřích Plojharovi nebo Stehlíkovi….

 551. „Socialismus téměř nečinil mezi náboženstvími rozdíly, ani mezi národnostmi, ani mezi filozofiemi. “

  No, ne tak docela. Pokud jde o filosofii, tak byl zatracený rozdíl mezi tou jednou správnou a těmi ostatními.

  JInak Halladina navrhuju za obhajobu Karla Marxe na Řád zlatého Jambora. Když si pospíšíme, může mu ho ještě připíchnout Milouš na klopu na Hradě.

 552. 702 máš pravdu. Asi je chyba ve mně. Ovšem jestliže tohle vezmu za žádoucí způsob způsobem odstranění některých potíží, klapky na očích mohou být způsobem odstranění jiných potíží. Ovšem v tom případě se pak nelze divit, že nebudu slyšet ani vidět…

 553. „Obávám se (kvůli 689), že nickname nikdy neslyšel o píteřích Plojharovi nebo Stehlíkovi….“

  A to jako proč by neslyšel? Protože napsal, že prvně se táhlo proti katolíkům?

  Samozřejmě , že se táhlo proti katolíkům. Celý řády se likvidovaly. A jak jinak nazvat babický případ?

  To, že režim byl ochoten akceptovat spolupracující kněze a že se našli takoví, kteří na tu spolupráci přistoupili a tudíž byli hájeni, přece neznamená, že komunisti se nepokoušeli církev a věřící likvidovat a nebo aspoň kontrolovat.
  chdit do kostela bylo kádrové mínus a mohlo přinášet potíže celou dobu komunistické nadvlády. Existence pátera Plojhara či spolku Pacem in terris na tom nice nemění.

 554. 705 maYdo, nejen na Marxe lze pohlížet jinak než pohledem absolventa politického školení onoho či protivného. Bylo by zajímavé jak by, nejen on, popisoval a glosoval nynější svět.

 555. 707 quivisi, vzhledem k orbitu se nás to netýká.

 556. 689 nickname, napřed proti pravoslaví. V čemž pro Lenina mám pochopení. Pravoslaví je konzervace ranného středověku. Tma. Katolictví je na tom o něco lépe, konzervace vrchoného feudalismu. Nejlépe je na tom protestanství zrodivší se z bužoazie.
  Komunistická ideologie pocházející z devatenáctého století importovaná k nám ze Západu přes Rusko, přinesla tmu kterou tam nabrala.

 557. Krásná slečna vypráví přítelkyni: „Tak jsem si narazila chlapa, Je to milionář s jachtou, chatou v horách, letadlem.“
  – „No to je teda senzační toho se drž!“
  – „Ále, prosím tě…. Nechala jsem se pozvat k němu domů do nádherný vily, samý mramor, perský koberce a pak otevřu ledničku a představ si! On nemá ani jedno máslo…“

 558. zdravím!
  Nechte už ty „klasiky“ K.Marxe a B.Engelse obrácet se v hrobě (ostatně nebyli mezi Němci jediní,kteří by v inkriminované době proti Čechům použili násilné praktiky („Buďte tvrdými. Rozum lebka Čechů nepřijme, avšak ranám i ona porozumí“)vzkázal světoznámý Theodor Mommsen ,takto můj oblíbený autor „Římských dějin“ 😕
  Raději se věnujte aktuálním tématům-např.českým volbám .
  Co se člověk nedozví v Literárních novinách ……. ufff 😕
  http://literarky.cz/politika/domaci/25001-volby-2017-realita-kterou-nerozdychate

 559. Už jsem to odeslal. Skutečným autorem článku může být pan Komárek, pokud dokázal udržet hladinku. Nebo pan Prchal. Je zmíněna legenda o Michálkovi, kterému vadí korupce. Autorem může být někdo z NFPK.

 560. No, ruzne PR si Andrej pred volbami zaplatil, to jo…

 561. 703
  Schumi,

  Halacha říká, že Židem je ten, kdo se narodil z židovské matky. Norimberské zákony to nerozlišovaly

 562. (715) nj, nickname,“já neříkám tak ani tak,ale na má slova dojde….“ 🙂
  Je do jisté míry požehnáním pokročilého věku, že člověk je cynikem, který už nevěří nikomu …ani Vám (nenastoupil jste cestu politika ?) Jak víte (nebo si to jen „myslíte“), že ,že „jde o placenou reklamu A.B.?) 😕
  Pro mne je většina našich (a nejen našich) politiků „lotry“ ,proti kterým byl loupežník Sarka Farka úplný břídil 🙂

 563. 708 „chdit do kostela bylo kádrové mínus a mohlo přinášet potíže celou dobu komunistické nadvlády.“
  Možná někde, kde byla uvědomělá desítkářka. Moji spolužáci na VŠ zo Slovenska nám říkali, že tam na dědině chodil v neděli do kostela i předseda místní KSS(otec jednoho dalšího spolužáka).

 564. O volbách mám jasno, zabývání se jimi je plýtvání vzácným časem.

  718 Halladine, zajisté, že jaké povědomí o tom mám abych v kavárně nebyl za úplného tupouna. V určitách kruzích spolu se šnekáním, sluší se dát najevo příslušné kulturní zdělání. Ovšem jedině za tím účelem, protože praktický význam to pro mě má podobný jako například znalost jaký je důchodový systém u kmene Jívarů.

  Pokud jde o porovnání Halachy s Norimberskými zákony, chtěls naznačit, že Norimberské z nějakého náhledu byly tolerantnější?

 565. 720 quivisi, sice to bylo to kádrové mínus. Tehdy a na tomhle světě. Ovšem odměna království nebeského za to předcházející mučednictví ve víře bez pochyby stojí. Doposud si nikdo nestěžoval. Ostatně mučednictví je pro křesťana radostí.

 566. Kam jsme se to až dostali. Jen jsem se zeptal v 644…

 567. 720 – samozřejmě, že v praxi to bylo jak a kde a komunisti věděli, že bude lépe netlačit moc na pilu. V mej rodnej obci předseda SSM za mlada ministrantoval a po revoluci se stal soukromě hospodžícím zemědělcem. do kostela chodil poctivě celej život.

  Ale přece nejde o to, že se to trpělo. Jde o to, že pokud se někdo uvědomělej našel, tak potíže byly. Že ten uvědomělej mohl dělat potíže a třeba za to i být odměnen ( dobrým posudkem, postupem v karieře apod). že poznámka, že rodina je nábožensky založená mohla znamenat například pro dítě odepření přístupu na školu. Nebo zaraženej psotup v práci.
  Nejde o to, jetsli se to dělo v míře malé nebo jen někde, ale o to, že to vůbec bylo umožněno.

 568. „mohl dělat potíže a třeba za to i být odměnen “

  Tak to se leckde dodnes nezměnilo …. 😉

 569. 724 maYdo, důležité je mít dobrý timing. Naopak poznámka, že rodina není nábožensky založená, nebo že je nábožensky založená v jiné konfesi, mohla být v nevhodné době velmi nevhodná. O čemž například Hugenoti by mohli vyprávět. Ani za RU bezvěrectví nebyl kdovíjaký bonus.

 570. Abych změnil téma:

  „Svíčková taky nechutná všude stejně,“ říká k dvojí kvalitě potravin ředitel z Nestlé.

  Nad tou drzostí jsem se protočil. Nevzpomínám si, že nestlé dělalo průzkum jaké máme jiné chutě než o pár set, pár desítek, či o kilometr dál než sousedi.
  A čím to je, že naše chutě se vyznačují tím, že ve výrobcích pro jejich uspokojení jsou vždy levnější suroviny snižující výrobní náklady, když zdejší prodejní cena je i vyšší.

  Nejen v potravinách, ale i v netuzemských pracích prostředcích na netuzemské hadry.

 571. Pokud jde o porovnání Halachy s Norimberskými zákony, chtěls naznačit, že Norimberské z nějakého náhledu byly tolerantnější?

  Lze to z jistého hlediska tvrdit:-)
  Norimberské zákony ti udělili právo být Židem,i když Halacha ne 🙂
  Jistě by tě to v Mathausenu či jiném zařízení potěšilo 🙂

 572. 72ř – no já bych s dovolením podotkla, že tu je přece jen jistý malý rozdíl….

 573. Dobré zas ráno… 2 Pavel Kořenský – a proč? Snad nechceš, aby byli zdraví a čilí? Naopak – margaríny, umělá sladidla, výrobní salámy apod. – aby ztučněli a dřív vychcípali… O to míň jich přitáhne sem… Navíc s rostoucí obezitou klesá i porodnost – já v tom vidím samá pozitiva.

 574. tak to bych chtěl vidět když jsme měli ostré střelby na Doupově, jestl by někdo zastavil cvičení Varšabské smlouvy Štít72. Přeživší houbaři by skončili v Jáchymově. Kriminál tam pořád byl funkční.

 575. 736

  Především by ty houbaře na Doupov nepustili.
  Z Doupova mám v živé paměti poněkud neplánovaný kombinovaný cvičný útok motostřeleckého praporu a asi dvou rot divokých prasat 🙂
  Pohled na sestavu rozvinutých BVP1 promíšených desítkami divokých prasat , “ útočících “ stejným směrem jako BVpéčka byl velmi působivý 🙂

 576. 728 halldine, ano nepotěšující důsledek plynoucí z účelu světícího prostředky. Jenže bylo „nabito“

 577. Dobré odpoledne.
  Schumi: věřte či nevěřte, výrobci si provádějí průzkumy trhu. Při srovnání kuchyní ČR vs Bavorsko, tak si raději dám oběd za šest Euro v bavorské kantýně, než steak v nejlepší restauraci v našem městečku.

  Westíku: ad (719): máte pravdu, jsem politik. Považujte mě prosím za osobu nedůvěryhodnou, která je schopná vyslovovat zkoumatelné (testovatelné) výroky.
  Článek v Literárních novinách považujme za pravdivý, dokud se neprokáže opak.
  Kdo je autorem článku? Osoba autora ovlivňuje věrohodnost díla.
  Tento? https://is.muni.cz/th/427079/fss_b/Bakalarska_prace_-_Tomas_Kulhanek.pdf
  Nebo někdo z těchto? https://www.google.cz/search?q=novin%C3%A1%C5%99+Tom%C3%A1%C5%A1+Kulh%C3%A1nek
  Autorem je někdo bez historie v oboru, bez článků, nejenom na téma politika.
  Jaké médium pro zveřejnění bylo použito? Literárky s téměř stoletou historií, dnes vlastněné pravděpodobně(?) majiteli mediální agentury.
  K samotnému článku: forma dialogu je jednou z autorských forem a není nutné autorovi vyčítat, pokud by dialog probíhal pouze v jeho hlavě. Pěkně to shrnuje redakce – V našich silách není v tuto chvíli ověřovat, kdo je a není Ondřejem M.
  Zkusím vytrhnout několik vět z kontextu:
  jeho (Babišova) situace je poněkud unikátní v tom, že má vlastní peníze a zajištěné příjmy jinde… Jak veliký je (bývalý) Babišův podnik mimo oblast státních dotací, regulací, zakázek? Jak je v těchto oblastech ziskový?

  Slovo „poctivě“ nemyslím jako v souladu s pravidly a morálkou a tak. K miliardám se úplně „poctivě“ přijít nedá. Svět je boj, o čemž většina lidí nechce nic vědět. Myslím to v kontextu „poctivě pracovat“ ve smyslu „dělat věci pořádně, naplno“.
  Relativizace hodnot i jazyka. Tj. „poctivě“ neznamená poctivě. „Pořádně“ neznamená pořádně. Kvalitu a poctivost práce pana B. můžeme ohodnotit např. u pečiva značky Penam.

  Šlachta byl takový ten policejní dříč, co dlouho musel koukat, jak jsou někteří nedotknutelní a když mu mamlas Nečas tak trochu omylem nechal volnější ruku, tak se toho snažil na maximum využít a tyhle nedotknutelné honit, kde se dalo.
  O panu Šlachtovi a jeho práci si můžeme dočíst z veřejných zdrojů. Odpovídá tento popis realitě?

  S tím Čapím hnízdem to ovšem taky nevypadá úplně čistě.
  No jistě, jednalo se o obezličku, jak obejít nedokonalá pravidla pro udělování dotací. Ale takových obezliček, jak se vyhnout daním, dosáhnout na dotace a podobně, je v podnikatelském světě mraky a Babiš tehdy vůbec netušil, že to může jednou být problém. Morálně to úplně čisté samozřejmě není, ale je to na úrovni běžné daňové optimalizace.

  Zde autor konstatuje, že: jsou nedokonalá pravidla pro udělování dotací. Že padesátimilionový dotační podvod je podvod na úrovni falešného cesťáku. Že podvody, resp. „obezličky“ jsou součástí podnikání.

  Nechci dělat rozbor každé věty článku. Z výše uvedeného jsem chtěl ukázat, že autor článku považuje význam slov za něco relativního, nesnaží se popisovat skutečnosti tak, jako získat emoce čtenáře a hlas pro pana Babiše ve volbách. Všechny znaky znaky ukazují na neoznačenou předvolební reklamu. Jako malí jsme říkali – udělal jsi to proto, žes blbej a nebo navedenej? Autora článku nepovažuji za blbce, proto předpokládám, že nepravdivý, resp. polopravdivý a zavádějící článek sepsal proto, že byl navedený. Dospělí lidé se většinou nechávají navést k něčemu za úplatu či za protislužbu. Tj. článek považuji za placenou neoznačenou předvolební reklamu, porušují nejen volební zákon, ale především normy novinářské etiky a etiky obecně. Z hlediska autora článku je ten článek napsaný „poctivě“, tj. „pořádně, naplno“, tak jak mu zadavatel určil a jak ho zaplatil.

 578. >> nickname
  Děkuji za [739]. Rád bych Vám někdy osobně stiskl ruku.

 579. (739) díky, nickname, za vysvětlení-napsal jste to „krásně“ 🙂 Ovšem to, co tady píšete, je mně známo-pro mne rozbor článku opravdu dělat nemusíte 😕 Jen si dovolím připomenout to, co jsem kdysi tady psala v souvislosti s výkladem slova “ pravda“-tedy „relativní pravda“(„absolutní pravdu“ znají jen nebesa, a jak známo my,lidé neznáme jejich řeč :-?) . Poznání a hodnocení skutečnosti ,tedy i skutečností týkajících se osoby B.,je vždycky věc subjektivní: pečivo z PENAM nekonzumuji, neznám autora článku, a ani B.( a vlastně ani Vás )takže „nevím“, a nemám důvod věřit a nechat se ovlivnit kýmkoliv z jmenovaných .
  Můžete být ovšem „klidný “ -emoce už ve mně vzbuzuje pouze můj syn a naši dva psi-nižádný politik 🙂

 580. OT(?): Zdá se mi, že by zde neměl chybět odkaz: https://www.klaus.cz/clanky/4181

  — — — — — — —

  S tímhlenctím Babišem… Těžká věc, už před několika lety jsem se zde snažil vyložit, proč jej pokládám za dokonale nevolitelného (estébák, naprosto nejasný původ majetku, dva masivní konflikty zájmů: podnikání, vlastnictví medií), k tomu pak přibylo, jaké lidi si přivedl s sebou (Pelikán, Jourová, Krnáčová, Telička…), a zároveň jsem až do minulého týdne neznal osobně vůbec nikoho, kdo by jej za volitelného pokládal. Po celou tu dobu jsem tedy neměl důvod se k tématu vracet; naopak by pro mne bylo tuze obtížné vysvětlit imaginárnímu (ve skutečnosti však pro mne prakticky nepředstavitelnému) voliči, proč Babiš ne.

  Ta kampaň s Čapím hnízdem se mi bohužel jeví dosti ambivalentní – na jednu stranu Babiše vykresluje v měřítku srozumitelném i vohnoutovi (podobně jako ondyno s tím Grossovým bytem), zatímco skutečný rozsah jeho majetkových nejasností je nejméně o tři řády větší, na druhou mu její zjevná načasovanost může nějaké voliče vposledku ještě přilákat…

  OT: Mimochodem, z (krátkých) textů o těžbě lithia mě prosím nejvíce zaujal tento: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/cesko-chce-sverit-tezbu-lithia-firme-z-danoveho-raje-s-neznamym-vlastnikem_450130.html

  Kolem a kolem vzato, úžasným úspěchem establishmentu, jakkoliv prohnilého, je nyní po čtyřech letech spoluvládnutí vykreslit ANO coby protivníka ČSSD, a naopak. Nahlédne-li každý laskavý čtenář do svého ledví, nedívá se náhodou na ty dvě strany (resp. stranu a hnutí) podobně?

  A kdo by se pak zajímal o nějaké alternativy mimo toto podsunuté dilema, že ano?

 581. žádnej úspěch se nekoná 🙂 Odjakživa platí, že největší nepřítel je koaliční partner 😉

 582. 739 Tohle všechno si lze odpustit, když se takovéhle nečte. Pak není nad čím se rozčilovat.

 583. Dobré ráno. DVD, beru (740) jako pochvalu, i když si ji nezasloužím. Také bych se rád se všemi vámi někdy setkal, leč jsme omezeni ve třech dimenzích 🙂 Ale nestěžuji si. Cácorky ještě spí, tak jedno malé kázání:
  Jsem rád, že mohu být na Šumavákovi, protože zde jsou lidé chytřejší než já. Medicínu jsem studovat nemohl, nevykuchám ani kapra. Práva bych nedal, nezvládl bych telefonní seznamy. Architekturu? Nenakreslím ani domek. Trojrozměrná představivost a manuální zručnost není můj obor. Literatura? Z mých příspěvků vidíte, jak je potím.
  Schumi: trochu se mi rozleželo Vaše hodnocení pravoslaví vs. katolictví vs protestantství. Je jak z pera Jiráskova. Kdybyste se zajímal o historii více, uvidíte, že ne vše je tak jasné. V Německu slaví 500 let reformace. My slavíme 600 let? Ne, 1150 let. Hlavním „darem“ reformace byla bible v jazyku srozumitelném lidem. A s tím přišli bratři ze Soluně. Pokud byste vzal ruskou státní praxi, jednotu trůnu a oltáře, pak s tím pravoslavím budete mít pravdu.
  Ad hluční sousedé: určující není v tomto případě víra, ale kultura. Nejsou to chasidé? Takoví ti co nad nimi např. pravověrní litevští ohrnovali nos?
  Ad (745) obvykle nečtu, nerozčiluji se.
  Ad (741) Westíku, děkuji za odpověď. Vaše přemýšlení o pravdě, resp. usilování o pravdu považuji za určující znak Západu. Mohu mít pravdu? Poznáte pravdu a pravda vás osvobodí. Co je to pravda?
  Jiné kulturní okruhy měly svoje mágy, prostému lidu říkali: Neptej se. To je šéf / vrchní kouzelník a on všechno ví, ty jsi jen kolečko, tak se otáčej. Skulinou v časoprostoru na Západ pronikla možnost ptát se. My tomu říkáme anticko-křesťanské dědictví. Logiku jsme zdědili od Řeků. Je tento výrok pravdivý? Co o něm můžeme říct na základě jiných výroků? Dokážeme ho?
  Hledání pravdy máme v genech díky křesťanství a židovství. Žalm 119 – Tvoje slovo je pravda.
  Jazyk máme po rodičích a jejich rodičích. Psanou řeč jako formální způsob domluvy máme po Féničanech, resp. po nejstarších městských civilizacích.
  Vzdáme-li se logiky, vzdáváme se řeckého odkazu. Vzdáme-li se hledání pravdy, vzdáváme se odkazu židovsko-křesťanského. Vzdáme-li se jazyka jako formálního dorozumívacího systému, vzdáváme se civilizace.

 584. nickname 🙂

  Pěkně jste se rozepsal, ale máte tam chyby 😉
  Telefonní seznam je medicína,ještě víc než právo. 1150 let.. Oblasti pod nadvládou Říma byly křesťanské mnohem dřív než Čechy. Navíc Slované sem přišli až po zániku západořímské říše. A přivedli si sebou své vlastní bohy.

  Vynechal jste Římany a kladete důraz na Řeky. Ale co na nás řeckého mělo vliv, dostalo se to masivně do Evropy až přežvýkáno Římany..
  Velmi správně naznačujete,že bychom měli oslavovat spíš 600 let než 500.
  Kdo řekl „My všichni jsme husité,jen jsme o tom nevěděli“ ?
  Jenže v Německu se evangelíci udrželi trvale, Čechy byly násilím rekatolizovány.
  Takže moc nemá kdo oslavovat, i když komouši se do určité míry snažili to napravit.

  Pravda. Tady jste v souvislosti si církvemi poněkud mimo. O pravdě všechny církve i náboženství jen kecají . Dodnes a všechny. A byly nesnášenlivé, když jim někdo na jejich „pravdu “ sáhl, anebo zpochybnil.
  Všechny, včetně Židů, reformovaných církví i husitů.
  Odbočím-
  včera večer jsem si po nějaké době přečetl Vespasiánův životopis. A pobavil jsem se 🙂 Za jeho vlády vypuklo v Judei židovské povstání , které Vespasián vyřešil dosti zásadním způsobem, vedoucím dokonce k přejmenování Judey na Palestinu. Ale to většina tady ví.
  Co mě pobavilo,byl názor, že to povstání vzniklo, protože se Římané snažili zakázat Židům obřízku 🙂
  Téměř nadbytečnej, či zbytečnej kousek kůže, a jakej vliv měl ( s následky) na světovou historii 😀

 585. Dobré ráno,

  „Pokud byste vzal ruskou státní praxi, jednotu trůnu a oltáře, pak s tím pravoslavím budete mít pravdu.“

  No, tak o skutečné jednotěa oltáře platila lze mluvit především v anglii a anglikánské církvi, kde je úřadující panovník zároveň hlavou církve.

  Pokud jde o pravoslaví, není to zdaleka jen ruská záležitost a ortodoxní církev neuznává žádnou hlavu církve jako je na západě papež. Oficiálně je hlavou církve kristus a ten sídlí v nebi.
  Samozřejmě se různí patriarchové a církevní hdnostáři snažili plést do politických techtlí a vladaři naopak v círvi prosazovat svoje lidi, ale ta deklarovaná jednota trůnu a oltáře nebyla nakonec o nic většií, než na západě.
  To heslo možná razil Petr Veliký, který se v tomhle shlédl právě v tej Anglii a chtěl prosadit stejný model. Nebo spíš podobný, protože by se mohl stát nejvýš hlavou patriarchátu na svém území, ale někde na středním východě, v řecku. Konstantinopoli a jinde, kde působila ortodoxní církev, by na něj asi házeli bobek.
  Ale stejně se mu to nepovedlo, církev trvala na tom, že co je boží je boží a coje císařovo, je císařovo.

 586. zdravím!
  (748) nickname,krásná slova,ale ….realitu(též někdy nazývanou „pravdou“) (zpravidla krutou, cynickou,a tudíž nežádoucí) IMHO většinou každý člověk vidí a hodnotí jinak ( takže těch „pravd “ máme x 😕
  A s těmi „pravdomilovnými“ západními geny…. jak si vysvělíte slova Senecy : „Hledání pravdy je tak vysoko nad námi jako pravda sama“ ? 🙂
  Pro dnešní večer Vám doporučuji se též kouknout na Východ: třeba na Čínu ,když už zřejmě pohrdáte Byzancí a její vzdělaností…takový Lao-ce a jeho kniha Tao te ťing ( česky: O Tao a cnosti)……

 587. Dovoluji si poněkud změnit téma. Když v roce 1984 získal Nobelovu cenu za literaturu Jaroslav Seifert, objevil se v The Times následující dopis:
  Udělení Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi posiluje přesvědčení, které zastává mnoho studentů literatury, že se tato cena stává stále více odměnou za prostřednost. Z českých spisovatelů, nominovaných v minulosti na Nobelovu cenu, si určitě zasloužil jisté mezinárodní Jaroslav Vrchlický a Karel Čapek byl tichošlápkem takové prostřednosti, že mu klidně tu cenu mohli udělit. Seifert našlapoval ještě daleko opatrněji než Čapek. Seifert byl, spolu s velkým počtem spisovatelů trvalejší hodnoty, v roce 1929 vyloučen z Komunistické strany, avšak v padesátých letech se ukázal být mistrem takových sentimentálních žvástů, jaké se čekaly od básníků, neschopných věnovat se traktoristkám. V poslední době píše Seifert verše přesládlé, nevolnost vyvolávající sebelítosti. Rádi bychom však dodali, že stále obdivujeme raného, mladicky komunistického Seiferta.

  Autoři: Karel Bruštík a Robert Pynsent. Kdo to všechno podepsal – netuším. To „velké množství spisovatelů trvalejší hodnoty“ jsou Ivan Olbracht, Helena Malířová, Stanislav Kostka Neumann, Josef Hora, Marie Majerová a Vladislav Vančura.
  Ale měl bych tu ještě jednu poznámku týkající se Seiferta. Letos vyšla moc pěkná knížka „Prahou Jaroslava Seiferta“. Autorem je Jaromír Slomek, ke kterému mám poněkud ambivalentní vztah, ale o tom možná někdy jindy. Prvním zastavením oné publikace je seifertovský pomník na adrese Táboritská 1 (pochopitelně Žižkov). Člověk se dozví úplně všechno, kdo jej navrhl, kdo jej odhaloval, kdo navrhl nápis na pomníku, kdo o pomníku hovořil, kdo recitoval – ale něco tam chybí: kdo pro ten pomník dal k dispozici ten pozemek. Inu, zmiňovat nějaké buržousty zřejmě není vhodné. Dovoluji si to napravit: byli to manželé Lubomír Kočí a Olga Kočová.

 588. (753) a pro nickname ještě doplňuji: oni ti Řekové(duše Západu) jsou ten (po pádu Západní části říše římské) onen Východ -Byzance,která udržovala vysokou vzdělanost v době ,kdy západní „barbaři“ byli ještě „křupany“ 🙂 Nějak byste se s touto okolností měl smířit 😕

  (754) dík za informaci-Seiferta mám ráda -na rozdíl od Vančury,který údajně jest “ etalon nejkrásnější češtiny“,i když pro mne je nečitelný 🙁 Přežila jsem Markétu Lazarovou,ale Obrazy z dějin přes veškerou snahu jsem nedočetla – stydím se … 🙁

 589. halaldine,
  možná, že bychom se měli dohodnout, kdo z nás hovoří o voze a kdo o koze – či naopak.

 590. DVD,

  Ty píšeš o zásluhách těch, co dali pozemek k dispozici..
  Já si zagoogloval , a našel tohle :

  niciativa k vytvoření pomníku vzešla od majitelů domu, jimž patří malý pozemek u stanice tramvaje Lipanská. Opravena byla také opěrná zeď, z níž plastika vyrůstá.

  Ten pozemek a jeho součást ( Opěrná zeď) potřebovala opravu a údržbu, které by majitelům domu nepřinesly žádný prospěch . Dům sám je , zdá se mi, velmi slušně udržován.
  Přistavit se na něm k domu asi moc nedalo- musely by padnout okna na fasádě domu přiléhající k pozemečku.
  Takže to vidím ( kromě chvályhodné snahy o postavení pomníku) taky na úspěšný pokus, zbavit se něčeho, co nepřinášelo zisk , a vyžadovalo náklady a údržbu.
  Je taky možné ( ale jistě to nevím) že ta nudle byla nejen poskytnuta , ale i prodána…
  Já ovšem vůbec nic nemám proti tomu, když se setká prospěch veřejný a soukromý. 🙂

 591. Pozemek (spíše pozemeček) nebyl prodán, ale zdarma poskytnut. Nějaké ty opravy té zídky jsou – vzhledem k odhadnutelném výnosu z onoho domu (stejní vlastníci) – natolik zanedbatelnou položkou, že představa, že vlastníci ten plácek dali k dispozici aby ušetřili je poněkud mimo mísu. Ovšem můj povzdech se týkal toho, že když na 3 stránkách oné knížky mohl být zmíněn Zdeněk Svěrák (přednesl tam báseň), Tomáš Halík (vybral na ten pomník verš) a řečníci(Daniel Herman, Vladislava Hujová a Jiří Dědeček) – nehledě na čadu dalších – tak by Jaromíru Slomkovi neupadla ruka, kdyby vzpomenul těch, kteří ten plácek poskytli. Leč mám pocit, že oblíbené zvolání martina tt – je to marný, je to marný, je to marný – je aplikovatelné i na tento případ.

 592. DVD,
  to nejsou jenn nějaké opravy zídky, ta zídka je prakticky nová, a ten kovový plot taky. Mimochodem ,asi před měsícem jsem objednával kovovou branku, podobnou plotu, kolem pomníku, a láce opravdu vypadá jinak… 😀
  Celkové náklady byly odhadnuty na 1,5 – 2 melouny. Pro někoho je to zanedbatelná položka – ale jak řekli pan Khon ( anebo Roubíček ?) mít ,či nemít meloun a půl je rozdíl 3 melouny 😉
  Autor návrhu se zřekl honoráře, stejně tak i někteří další.
  Každopádně – majitelé domu ušetřili náklady na opravu, v nikoli zanedbatelné výši, a vedle domu jim stojí něco, co nesnižuje hodnotu jejich majetku, dobře vypadá, a udržovat to bude někdo jiný.

 593. Dobré poledne,

  Halladine, dnes teda jseš s tím bytím mimo mísu fakt ve formě….

 594. Vyvracení teze o temnu ruského pravoslaví poukazem na někdejší byzantskou vzdělanost?

  Jednota trůnu a oltáře není typická jen pro Rusko, ale v Rusku měla povahu orientální despocie, jejíž ozvěna v tamní kultuře dosud přetrvává.

  Hledání pravdy nemáme v genech, nýbrž v kultuře. V genech máme vlohy pro kvalitu myšlení a pro osobnostní předpoklady ji využít. Tato genetická podmíněnost je velmi silná, třebaže u člověka je méně zřetelná, či spíš méně pozorovatelná, protože schopnost ji pozorovat je kulturně politicky potlačována, protože lidé jsou si rovni“.
  Včera jsem sttrávil příjemné odpoledne s prasetem. Ne na talíři, ale s živým. Ne domácím, ale divokým. Zatím ještě prasátkem. Byv požádám o nafocení na péefku. Bylo úžasné pozorovat jeho chování. Rycí instinkt…
  Lidé takové instinkty mají také. Jako lidé obecně a jako jednotliví lidé, kteří se jejich různým namícháním a intenzitou liší od sebe navzájem. Člověk je živočich jako každý jiný. Nevyvinul se cílenou převýchovou jedinců, nýbrž evolucí druhu.

 595. „Autor návrhu se zřekl honoráře, stejně tak i někteří další.“

  a kdo ještě za to měl dostat honorář? Herman za řečnění? Svěrák za recitaci? Halík za to, že vybral báseň? Ti se zřekli honoráře? ôóóó, jaká to šlechetnost 😀 😀 😀

  to Ti fakt nedocvaklo, že uvedení jména těch, kdo pozemek poskytli zdarma, je aspoň obyčejná lidská slušnost?

 596. mAydo,

  oni byli několikrát v tom, co jsem četl jako iniciátoři celé akce. Jako mojitelé domu a pozemku.
  A je docela otázka, zda si vůbec přáli, aby byli zmíněni konkrétně jmenovitě.
  Já to fakt nevím, ale nevylučuju to,že si nepřáli , aby byli jmenováni.
  Samozřejmě, není problém , aby si kdokoli zjistil, že barák.č.p to a to má za majitele toho a toho, ale to už vyžaduje určitou snahu.
  No a kdo se zřekl honoráře. Jedna věc je návrh samotného pomníku,další mohou být autoři návrhu zídky ,kovového plotu atd. Co já vím.

  Každopádně se píše…

  Nadačnímu fondu se podařilo získat přiměřené množství prostředků a to díky porozumění a osvícenosti partnerů a sponzorů, které mimo jiné přesvědčilo nadšení protagonistů vznikajícího díla. K nim lze přiřadit i autora sochařské části projektu, který se, jako někteří další, vzdal nároku na honorář. Po roční práci se přání stalo skutečností.

 597. Copak zeď, ale manželé se každý jmenuje jinak?
  Nás učili, že příjmení Kočí se neskloňuje, takže OLGA KOČÍ.

 598. Teda vy se fakt dokážete rejpat v neuvěřitelnejch prkotinách…..

  0statně manželé se mohou jmenovat jinak, případně se může vyjimečně příjmení Kočí skloňovat i takhle.

 599. quivisi,

  úplně stačí , aby nějakej matrikář v minulosti neznal pravidla , napsal jméno manželky blbě, a pak už se to táhne….
  Následně se to opisuje….

 600. Anebo se manželé při svadbě dohodnou na používání jmen Kočí x Kočová, pokud je to v rodině manžela zvykem.
  Ale vařím z vody.

 601. A vůbec 😀

  Např. Česká mluvnice Havránkova-Jedličkova ve vyd. z r. 1960, s. 104: „Od mužských jmen Kočí, Krejčí znějí ženská příjmení Kočová, Krejčová.“ Ale už ve vydání téže mluvnice z r. 1970, s. 119, po úvodní kodifikační větě „K mužským jménům Kočí, Krejčí přísluší ženská příjmení Kočová, Krejčová“ se po několika řádcích věnovaných typu Široký, Dolejší na konci odstavce uvádí: „Typ Dolejší, Ho řejší působí na typ Kočí, Krejčí, takže se pak i u těchto jmen objevuje v žen. rodě nezměněná podoba Krejčí, Kočí.“ — Tato stať pro NŘ byla v původní verzi napsána před deseti lety (r. 1961); jak patrno z uvedené citace z r. 1970, od té doby se mluvnická kodifikace ženské podoby Krejčí, Kočí poněkud změnila.

 602. Westíku, teď mátu? Měla jsem za to, že bylinky se sází na jaře.

 603. (774) maydo,asi máte pravdu s tím termínem sázení,ale sazeničky přinesla česká pošta v pátek. Kam s nimi? Téměř nerudovský problém 🙁

 604. (776) Halle, 11 sazeniček, z toho 2 vzrostlé … ?

 605. No, venku se to prý sází ještě v září, snad se so stihne uchytit i přes zpoždění.
  11 květináčů,na fšechny okna co máte ? 🙂

 606. To jakovám pošta ooslala mátu sama od sebe?

  no já mátu moc nechovám v oblibě, leda tak do mojita, tak bych s tím asi ten nerudovskej problém měla taky. Tím spíš, že máta je poměrně životaschopná a když se utrhne ze řetězu, tak roste všude. horší je už jen dobromysl, ten na chalupě místy vytlačil trávu z trávníku.

  joj, kdyby se nám tak chtěla rozplemenit bazalka…. ale tu ven nemůžeme vůbec dávat, chutná slimákům a vždycky byla první, co na záhonerch sežrali.

 607. Jen tak pro zajímavost – sledujete někdo ty rakouoské xenofoby a srandovní kvičení na ČT?

 608. ptakopysku, podívám se
  Zemské volby v Dolním Sasku vyhrála SPD – 37,3 %. Následuje CDU – 34,9 % (nejhorší výsledek od roku 1959). Zelení rovněž ztratili (z 13,7 % v roce 2013 na 8,5 %), stejně tak poklesla i FDP (z 9,9 % pokles na 7 %), AfD se tak tak dostane do sněmovny (5,5 %), Levice se tam asi nedostane.
  Rakousko okomentuji za chvíli.

 609. (780)no, maydo, tak se přiznám: došla mně šalvěj jako koření, a nikde v okolí (do kterého zahrnuji i Jihlavu) není k mání; tak jsem se rozhodla samozásobit do budoucna , a objednala jsem sazenice všeho možného (vč.té bazalky a šalvěje) 😕 No, sazenice došly ,a na zítřek je avizována i dodávka šalvěje (jako koření).

 610. šalvěj u nás na zahradě taky slušně bují. Máme tam jednu prastarou rostlinu a ta sama stačí zabrat docela slušněj prostor. Ale moc ji jako koření nevyužíváme, spíš k léčivým účelům.

 611. Ale u bazalky jsem měla za to, že to je typická letnička. Na jaře se vyseje a pokud se nesklidí, tak na podzim zajde.
  i když tu obchoďákovou někdy v zimě píchnu do truhlíku na okno a ona si tam vegetí nějakou dobu, ale obvykle nevydrží dlouho.

 612. Předběžné výsledky v Rakousku:
  ÖVP – 31,6 %, SPÖ – 27,1 %, FPÖ – 25,9 %
  Zelení ani jejich odpadlíci (PILZ) se do parlamentu asi nedostanou, strana NEOS asi ano.

 613. Vzácně vyrovnané skóre. SPÖ a FPÖ jedno procento rozdíl. Myslím, že si lídři z SPÖ s úlevou právě převlékají spodky.

 614. Titulek DIE WELT:
  Rechtsruck In Österreich – Sebastian Kurz hat die Nase vorn

 615. Rakousko, stav 20:58
  (hranice vstupu do parlamentu jsou 4%)
  ÖVP – 31,4%
  FPÖ – 27,4%
  SPÖ – 26,7%
  NEOS – 5% (prohlašují se za liberály, nic bližšího o nich nevím)
  PILZ – 4,1% (soukromý podnik uprchlíka od Zelených)
  ZELENÏ – 3,3 %
  OSTATNÍ – 2,1%
  asi tak 1/3 z těch ostatních získala KPÖ

 616. 🙂 😀
  Poslední čísla průzkumů předpovídají hnutí ANO 25,1 procenta. Komunisté by měli získat 14,4 procenta a třetí SPD 10,5 procenta. Strana Tomia Okamury v současné době velmi výrazně posiluje, v létě byla ještě pod hranicí možného vstupu do Poslanecké sněmovny.

  Vítěz minulých voleb, ČSSD, je pod vedením lídra Lubomíra Zaorálka na čtvrtém místě se ziskem 9,8 procenta, což je oproti září výrazný pokles.

 617. Myslím, že koalice je jasná. Dobrý den. ČSSD bude na tuto koalici útočit zleva, ti zprava budou umlčeni prokurátory.

 618. Dobré ran o,

  Babiš, komouši a Okamůra – jestli existuje něco jako koalice snů, tak tohle je koalice nočních můr.

 619. maYdo,
  žádná taková koalice nebude 🙂
  Zato se chystá koalice “ Všichni ( nebo skoro všichni ) proti Babišovi.
  Socani s Kalouskem a ODS…

 620. 794 – no to vidím jako chiméru, maximálně komouši by mohli Babiše trpět jako takající opozice, ale Oka,ůra a Babibureš?

 621. týýý jo, to je fakt chudák, ten Babiš. Všichni proti němu. Přímo mučedník. Neměl by být navržen na svatořečení ještě zaživa?

 622. 794 maYdo, jaké jiné ovoce bys čekala z tohoto stromu?

 623. Kalous nepůjde s Kanimůrou ani s Komančema. Koalice KKK se nekoná. Tj. koalice StB, ÚV KSČ (jr) a Kanimůra je přirozenou koalicí vyvržených.
  Holobrádek s Plojharem půjdou tam, kde bude šance. Tj. „budou při tom“. Jednou týdně se ohradí proti xenofobnímu asiatovi a tím učiní svému svědomí zadost. Lid si žádá, lid dostane. Máte pasy?

 624. No, tak komouši jsou Andrejovi blízcí, co si budeme namlouvat. Vždyť u nich kdysi byl.

  A pokud jde o Okamůru a Babiše, tož u těch mně nepřekvapí nic. Ostatně nebyli by první stranou, krerá se tváří, že jde nejvážnější konkurenci po krku, ale jen do voleb.

  pokud to pro ně bude výhodné tak tu koalici určitě udělají. Pokud ji neuzavřou, nebude to pro nějaké principy, ale protože by to byla ztrátové a nevýhodné.

 625. 793 Jako že při dolování lithia budou mít možnost přemýšlet, kde udělali chybu? Jáchymov není až tak daleko.

 626. 803 maYdo, bude to výsledek volby. Jaký démos takový „krátés“.

 627. Schumi: v Horním Slavkově, resp. v Krásně se lithium těží.
  Ad 805: krátés + systém.

 628. 800 ze nevznikne koalicni antibabis vlada… Abych byl uplne striktni, ze vlada ktera vznikne, bude mit duveru Ano.

 629. Hint: volby na Slovensku a koalice anti-Fico… a jak to skoncilo.

 630. Iráčané ( irácká vláda) a iráčtí Kurdové se dali do sebe. A USA prý nad Kurdským územím vyhlásily bezletovou zónu, a prý sestřelí každé irácké letadlo,které se tam objeví.

 631. „maYdo,
  u komoušů byl kdysi kde kdo :-)“

  No a? To přece není argument proti tomu, že AB, bude-li se to jevit výhodné, bude ochoten se s komunisty spojit. A komunisti, pokud by jim nabídl se podílet na vládě, by určitě neodmítli, na takovou satisfakci léta čekají.

  Jinak samozřejmě že mi je známo, že u nich byl kde kdo, včetně některých, kdo proti nim dnes halasně vystupují a předvádějí se, jací jsou antikomunisti.

 632. Petře,ono to záleží na výsledku voleb.Pokud socani ,top, ODS a lidovci nezískají dohramady většinu v parlamentě, antibabišovská vláda přirozeně nevznikne.
  Pokud ano, tak vznikne.
  Ale nevím, co očekávat od Pirátů . Okamura a Babiš si dost nadávaj, u komoušů si nejsem jistej, ale po nějakém jednání a slibech by možná nějakou podporu Babišovi mohli dát.
  Ale do vlády nepůjdou, a Babiš by je ani ve vládě nechtěl.
  Bude to zajímavé.

 633. 803 – jistěže to bude výsledek volby, schumi. Demokracie už je taková, že přináší častěji výsledky, které nejsou jednomu po chuti.
  Ale demonstrovat do ulic proti tomu nepůjdu, ani si nebudu štrykovat protestní čepičku. 🙂
  Nejsem demokrat a výsledky voleb ctím.

  Pstatně opakuju to tu neustále – neházejte všechno na voliče. Každý z nich má jen jeden hlas z několika milionů a zatraceně mizernej výběr. Nehodlám upírat zodpovědnost všem těm, kdo tu vládli. Mají na tom podíl rozhodně větší než voliči.

 634. 813 – soucasne volebni preference tomuto slepenci nedavaji zadnou sanci na vetsinu (dve z tech stran budou rady, kdyz prelezou hranici), a navic – viz co se stalo na Slovensku.

  Netvrdim, ze Babis bude premierem. Ale nova vlada bude mit duveru, podporu a alespon polovinu ministru za Ano.

 635. „Ale do vlády nepůjdou, a Babiš by je ani ve vládě nechtěl.“

  Nevěřím ani jednomu ani druhém. Pokud by se to jevilo výhodné, tak půjdou a babiš je vezme.

 636. Kanimůra a eStBák najdou společnou antiimigrační notečku. Pokud se vynechají gastarbeitři z Vodňan. Do toho možná zavedou odvolatelnost a trestní zodpovědnost politiků, pokud to bude koncern požadovat.
  Piráti se s Andrejem domluví jako v Praze. Domluví se, že heslo „pusťte nás na ně“ bude pro toto volební období povoleno pro zbytky socialistů, ODS a Kalousků, pak se uvidí. Na konci volebního období je semele do párků. Také se dohodnou na elektronizaci státní správy, zejména na zrušení hotovostních plateb. A legalizaci koncernové ganjy.

 637. Halle,
  že by USA chtěli nainstalovat Kurdistán podle osvědčeného vzoru Palestina? Tím by zabili tři mouchy jednou ranou. Rozesr.. ehm destabilizovali by na desítky let Turecko, Irák a Sýrii jedním šťouchem. Si to představ, desítky let dodávání zbraní do regionu, desítky let mravenčí práce v diplomatické oblasti, protestní nóty, těch Campů, co by se mohlo urodit. Leckdo by na tom udělal kariéru. Kurdové mají výdrž a tah na branku jako Palestinci, dokonce bych se odvážil věštit, že jsou i chytřejší, takže jejich inženýři by dokázali míchat směsi a stavět rakety z trubek od kamen daleko efektivněji než ta velboudářská havěť.

 638. maYdo, netvrdím, že by komouši do vlády nechtěli. Jistě že chtěli .
  Ale varianta, že ve vládě (tentokrát ještě) nebudou, je obojstranně výhodnější .
  Kdyby je momentálně vzal babiš do vlády, mohli by to proti němu propagandisticky využít. To by bylo řevu !
  A to, že by KSČ šla do vlády s prohnilým kapitalistou a oligarchou 😀 by se nemuselo líbit ani voličům komoušů.
  Metoda postupných kroků.
  Kdysi komouši špidlovi nabízeli bezvýhradnou podporu v parlamentěve ve všem , co měla čssd v programu, a nic za to nechtěli. Špidla tehdyy odmítl.
  Pokud by Babiš vzal jejich podporu ,už jen to by byl pro komouše obrovskej úspěch.
  A komouši jsou realisti.

 639. Ptakopysku,
  je to možné. Irácká vláda kamarádí s Iránem víc,než se USA líbí, není vyloučeno, že by po porážce isilu mohli Iráčané říct “ děkujeme za dosavadní pomoc, ale už se můžete vrátit domů“
  Kurdové by jim asi nějakou základnu na furt dali.
  Ovšem co na to řekne Erdogan …. 🙂

 640. Realisti, to je Robejšek.
  Sranda je, že Babiš, jak správně říká Halladin, ÚV KSČ ani nepotřebuje ve vládě. Buď se mnou budete koalovat, nebo půjdu s komančema proti vám. Chcete mít lebky rozštípané jejich sekyrkama?

 641. „V Rakousku zvítězil kluzký populismus, komentují volby německá média“

  To je nááádhernej titulek. Jak za zlatých časů rudého práva a ztroskotanců a zaprodanců. 😀

 642. GDPR Dano je uzasny kseft. Vetsina IT firem co znam se na nej tesi vic, nez na Y2K… Take si asi smocim zobak…

 643. Petře, já se v tom smočím z druhé strany. Už se těším na vychvalování od odborníků. Je to právničina.

 644. No to mě těší, že si smočíte. Akorát mám dojem, že vše, co lze zneužít, zneužito bude – viz odkaz 796. Abyste nebyli druhými cíli.

 645. Říkal jsem šéfovi – když na nás neklekne Andrej, nemáme se čeho bát. Nejvýš 10mio Eur pokuta.

 646. 823 Zajisté. Jestliže volby dopadnou podle majitelů „jediného správného názoru“, je to demokracie, jestliže dopadnou jinak, je to kluzký populismus.

  Ovšem tady to bude naqprosto jiné. U nás to nebude kluzký populismus, nýbrž stoupenci starých pořádků, příznivci agentů temných sil, nesvéprávní debilové, rudí zmetci a koblihoví zaprodanci.

 647. 818 ptakopysku, ano, akorát ne USA, spíš… ale tady to vyslovit by si jeden zas vykoledoval.

 648. 806 Ano. Historicky neinformovaný by řekl, že KSČ byla líhní kapitalistů.

 649. Dano, ja GDPRF nechtel a nehlasoval pro… Ale kdyz to tak volici chteji…

 650. Místo optimalizace výroby blbosti. Zabere to jen týden času, možná dva.

 651. 802 Nickname, jako volební reklama nepřesvědčivé a závěrečná otázka „máte pasy?“ vysloveně kontraproduktivní. Nechápu, proč se tak snažej aby byli nevolitelní. Ale kdy jinak nedaj…

 652. Nickname, to jste z hodne levneho kraje… V nejmenovane ERP firme se uz na to trese skupina o trech projektacich a 12 pesacich… A myslim, ze budou mit o praci na leta postarano…

  Mimochodem mne zaujalo, ze Svobodni dokazali kontaktni kampani oslovit mou matku – uplne mimo jejich zaberu (typicka trida D, navic v duchodu).

 653. Zdravim vsechny z FNKV. Soucastky byly vymeneny, ted netahnu a srustam.

  K volebni diskusi. Jak by se libila koala ANO, ODS, Pirati? Samozrejme, jestli to aritmeticky vyjde.

 654. Honzo – ale jo. Dorazit ODS, aby se jiz netrapila, je humanni akt.

 655. Schumi: nejsem obyčejný politik. Zde věštím z kávové ssedliny. Chvilkový záchvat deprese.
  Honzo: uzdravte se.
  Petře: GDPR nám předžvýkají pražští právníci. Centrála s tím nechce mít nic společného.

 656. Matzurko, efektivni jak utoky CNN na Trumpa…

 657. Ad. pohostinství: po fotbálku chodím opět do hospody a překvapivě tam nikdo nepřibyl. Ty davy, co chtěly chodit, až se zakáže kouření nedorazily. Kdo ví, kde se stala chyba (opět).

 658. matzurko 🙂
  ty útoky jsou mnohdy tak nemístné a nechutné, že si leckdo řekne „A just mu to hodím!“

 659. Hele, co je to s tim lithiem… Agrofert chce vstoupit i do tezebni branze?

 660. 847 Co s ním? Co s výnosem? Na krmení opic aby zůstaly na stromech? Nejlepší kdyby se propadlo rovnou do Austrálie a byl od něj pokoj.

 661. 846 Halladine, ano. Na druhou stranu, když začnu uvažovat, že bych to hodil jinému, přečtu si autentické myšlenky od autentického reprezentanta, a přejde mě chuť.

  To je podobné jako v případě KSČM. Že se poučili a že dostávají rozum…jenže pak dloubnu pod skořápku a je tam to samé co si nezadá s tím před třiceti a více lety. Kecy o „reakčních…“

  ANO? Navzdor. Když zapomenu na tragického modroknížu na obraně a na duhovou tragédku na magistrátu.

  Kdyby šanci měla TOP, snad i ano. Jako protiváha. Jestliže nenacházím nikoho moudrého, tak alespoň aby ti, kteří prolezou, se navzájem co nejvíce škrtili a měli tak méně času a síly na sužování poddaných svými úžasnými projekty. Když se jimi probírám, tak Kalousek mi připadá jako fajn chlap. Nebo Okamura z Hammeln. Aby v systému poměrného zastoupení byly síly co nejvyrovnanější.

  ODS a poučení z krizového vývoje? Slušný lídr, pravice… Jenže pak promítnu jak by kdyby se vrátila devadesátá fialových sak. Kdeže by byly ideály.

  Ať vybírám jak vybírám, nevyberu. Samá šmakuláda s výhledem na gastro entero. V lepším případě.

  Netěší mě to, jenže je to tak.

 662. 841 Putin podporuje ? To je nejlepší doporučení. Zvážím.

 663. 829 nikname, tuze bych rád. Kdyby alespoň světlo na konci tunelu. Kulturní základ, přehled, reálnou civilizační vizi, moudrost, uvážlivost… Nenacházím.
  Jenže vzít pas a frrr…. není dobrý program pro uchazeče ani pro voliče.

  „Já bych to kormidlo vzal…“
  „Co když to nepomůže, a půjdeme ke dnu?“
  „Nóóó…kdo máte záchranný člun, můžete se připojit ke mně“

  To radši toho kdo vypadá jak Mažňák junior ze Stínadel.

 664. Tak doba fialových sak je snad za námi, ale mně spíš napadá, že není strana, kde by bylo jisté, že nepůjde s Babišem do koalice.
  A jestli něco nechci, tak volit partaj, která by se s Babišem spřáhla.

  Ostatně někdy si říkám, že ta doba fialových sak byla ještě poměrně idylická a proti dnešním časům nevinná.

 665. 854 maYdo, v tom případě vol Svobodné. Nemáš co ztratit. Přinejhorším vezmeš pas…

 666. V případě Svobodnejch se mi jeví rozumnější jit misto k volbám na procházku do parku a koukat NS barevný listí
  Společenský přínos vyjde na stejnou, ale prochazka udela dobře tělu i dusi

  Měn
  Mu tělu

 667. 852

  Schumi,
  Neni ten, co by se zavděčil lidem všem…
  koukni na sebe… Byl bys docela fajn chlap, ale…..opravuješ tiskárny..
  Tss,Tss 🙂

 668. 857 Halladine, ano. Je to silnější než já. Zdává se mi, že jsem tiskárnou. Probouzím se zalitý potem ze strachu, že mi dochází papír a toner.
  Podepíšeš mi petici pro adopci tiskáren?

 669. Honzovi ze Žižkova přeju pohodové srůstání! 🙂

 670. 859 Halladine, jistěže ne. Nejsem printofil. Spokojím se s registrací a s právem na daňovou slevu na toner a papír.

  860 se připojuju.

 671. Ahoj. Pozitivní zpráva na závěr dne. Dostal jsem dopis od A.Babiše. V něm napevno slibuje, že tyto volby jsou jeho poslední pokus změnit vládu tradičních politiků a že žádný další nebude !!!

 672. (841) Já si to vysvětluji úrovní PL. Což je asi tak úroveň Okamury.
  (845) Pokud ani neubyl, tak to lze považovat za zázrak.

 673. “ Je třeba si zde, mezi představiteli věřitelů, uvědomit, když někdo neodvádí daně, tak to dluží nám všem ostatním, a my ostatní jsme jeho věřiteli,“

  No, já nejsem placená z daní, mně nikdo nic nedluží.

  Spíš bych nastolila otázku, jetsli autoři podobných zhovadilostí nedluží něco daňovým poplatníkům za to, že kvalita jejich práce rozhodně neodpovídá lejich luxusním platům, na který se jim skládáme všichni.

 674. Co zdejší ekonomická pravicově liberální sekce říká na bitcoin? Před časem jsem jich něco koupil. Místo uncí zlata. Svobodné peníze… Jak jsem se tu ptal, jestli jsem neudělal blbost. Teď kouknul a protočily se mi oční bulvy. Kde že zůstalo zlato. Tím už mám odvoleno 😀

 675. Schumi,
  nechceš svou epizodu s bitcoiny upřesnit ?
  člověka potěší , když slyší o cizím neštěstí (c) Š+G
  Anebo štěstí ? 😉

 676. No já mám s Bitcoinem jeden zásadní problém. Je to virtuální měna a jako taková je čistě spekulační a její hodnota může z hodiny na hodinu klesnout na nulu. Stačí vypnout proud nebo zakázat směnu Bitcoinu na „fiat money“ a naopak.
  Na krátkodobých spekulacích se dá zatím celmem jistě zbohatnout, ale jako víceméně koservativní investor tomu nevěřím.

  Asi je to dané i tím, že můj celoživotní obor je IT a vím, jak lehce a naráz lze znemožnit všelijaké šifry, zabezpečení a obecně věci, které se ještě včera jevily teoreticky neprolomitelné a absolutně platné.

  A krom toho, v dnešní turbulentní době, kdy se všelijak ekologicky blbne, nikdo nezaručí, že za pár let půjde v EU proud. Pak budou všechny elektronické investice jaksi v prdeli jak sláva Indiána.
  To raději to zlato a dostatečné množství munice vhodné ráže…

 677. 867 Halladine, je to relativní. Kdysi když ty naleštěné prdy byly za hubičku o nich uvažoval, jenže zdejší znalí fundamentalisti byli názoru, že jedině zlato a stříbro. Dal na znalé a vyprdnul se. Loni na podzim jsem měl trochu IT období a začal se zajímat, jenže než se dokopal, bylo jaro a jeden už stál co unce zlata. Měl jsem vyděláno něco z akcií díky brexitu a US volbám, že tu ruletu zkusím, pár jsem jich koupil a děj se vůle a praxe svobodného trhu. No a koukám, jeden je za pět tisíc. Tak jestli nechat ležet nebo sebrat. Nakoupit za peníze, které jsem měl tak před šesti, sedmi lety, měl bych teď dilema jestli koupit červené nebo žluté auto, koupit Agrofert, kandidovat na prezidenta, a podobné nesmysly. Naštěstí jsem nekoupil, tak jsem takových hloupých nápadů ušetřený. Nevím co bude zítra, či za rok. Třeba i nula. Ale budu moci říci, „Byl jsem při tom.“

 678. 868, Pavle souhlasím. Zítra může být nula. Snažím se to brát jako v kasinu. Prohra by byla mrzutá, ale ne tragická.

 679. Pro jistotu se připravuju, že se budu chlubit: „To pamatuju, tehdy jsem přišel o majlant.“

 680. Schumi,

  konzervativec jako já bych řekl – využít momentálního kurzu a rychle prodat. 🙂
  Ovšem já jsem až tak konzervativníá,že bych to nikdy nekoupil 🙂

  Na loterie hrátky s akciemi a podobně nevěřím.
  Vlastně nevěřím omu,že by amatér jako cum beišpíl já mohl mezi vlčáky obstát.
  Měl jsem jednoho známého,kterej to provozoval , taky mi o tom udělal dvouhodinovou přednášku, ale skončil na mizině. 🙂
  Vím, že nikdy doopravdy nezbohatnu,ale na mizinu taky nepříjdu.

 681. Dobré zas ráno… 2 Oteplovač ad 862 – což se dá ovšem chápat i tak, že žádné další volby už nebudou… Viz Hitler – a historie se opakuje… Heil Bureš!

 682. 2 Schumi – a co takhle investovat do něčeho, co má trvalou hodnotu? Například takovej sněhulák, to je investice, která vydrží… Někdy i do druhého dne…

 683. Dobrý den. Schumi: doufám, že chápete proč vám nikdo nedoporučil hraní rulety. Mít a nemít milion bitcoinů je dva miliony rozdíl. Bitcoiny (altcoiny) lze považovat za nekryté poukázky, jejichž množství je omezené algoritmem / matematicky.
  PeSi, ad (873): doplnění mé (817). Je šance bojovat proti prokurátorům?
  Ad (863): poslední kapka. Ruším živnost.

 684. 2 Petr Kunetka ad 875 – a Bureš si je platí… Tedy sponzoruje… Něco jako Hitlerjugend…

 685. Nickname, proc rusit? Staci, kdyz plnite plan trzeb… 😀

 686. Víte první: koho budou volit věznice? Toho, kdo jim o 25% zvýšil platy pár měsíců před volbami. estébáka. Koho budou volit vogoni?

 687. Dobré ráno. Koukám, že kolem voleb je rušno. Já zůstávám na svém. Vím, že PeS ani kůrku…ale na druhou stranu, těch zákonných opatření, které se zde zmiňují, bych se od své volby zcela jistě nedočkala. Stejně jako smlouvy, kterou mi včera poslal Andrej a kde zbývá jen doplnit můj podpis. A protože ji nepodepíšu, nemůžu ani v budoucnu vynucovat – poukazovat na její (ne)plnění. Tož tak.

 688. Dobré ráno vespolek,

  já si tedy koalice netroufám odhadovat – jasní jsou pro mne jen ANO s Piráty. Pokud se proplazí lidovci, hadím způsobem budou koalovat s kdekým, jako vždy.

  Petře,
  ten článek je z prezidentských voleb 2012, Tomiol zjevně sháněl podporu všude 🙂 Upřímně řečeno, taková koalice by mi skoro přišla jako menší zlo než holport s ANOnisty…

 689. 876 Nickname, v tom se „oficiální“ měny altcoinům přibližují. Čím je krytá Koruna, Euro… Milion btc bych sice neměl, ale nějakou tisícovku v ceně tehdejších dvou, tři uncí zlata ano. Nic co by mi přivodilo noční můru. Možná by bývalo stačilo abych se o btc zajímal alespoň tak jako například o volby a podobné obecné politikum, o kterém sice je příjemné kecat, ale nic z toho. Je to takové „čtení pod lavicí“. Jenže nezajímal. Koukal jsem do cizích talířů, spolu s ostaními „prožíval“ politická dramata, místo toho abych se věnoval svému byznysu.

  Je to přesně tak jako ve vtipu jak Kohn obchodník s galantérií navštíví rabína aby se poradil a stěžuje si jak Roubitschek naproti co obchoduje s ausgerechnet stejným artiklem prosperuje, ktežto jemu samému se daří jen tak tak. Rabi se zamyslí a praví „To je jednoduché, takový obchod je pro jednoho starostí až až. Rozdíl je v tom, že Roubitschek má na straosti jeden obchod, kdežto voni mají na starosti dva. Svůj a Roubitschkův.“

  To platí obecně, nejen o tomhle.

 690. A vida, jen co jsem se tu vykecal, už klesá, o tři sta dolarů…

 691. Dobré ráno,

  Matzurko, já teda nevím, kde bereš tu jistotu, že když byl ochoten se spustit Okamura s komunistama v minulých volbách, tak že se nespustí s Babišem v těhle volbách. Je evidentní, že pokud jde o cestu k moci je zcela bez skrupulí.

 692. Okamura podle mne nebude mit s tichou podporou, protoze programovy prunik je citelny. Podobne komunisti, pirati a KDU. Vstup do vlady je samozrejme jina, ale umim si jej predstavit – obzvlaste u KDU a piratu.

  U CSSD a ODS spise ne, ale pote, co predvedl na Slovensku Most si netroufnu na silne vyroky… TOP to nikdo ani nenabidne…

 693. Stát je nejhorší hospodář a přesto poslanci chtějí jednotné aby stát těžil lithium! Tak máme kapitalismus nebo ne?

 694. Nesledoval jsem ten kabaret, takže, všichni poslanci?

 695. „předpokládat, že vůbec někdo má nějaké skrupule je humorné“

  OK, tak řekněme, že v případě Okamury se mi jeví, že záporná hodnota skrupulí je u mně za hranicí volitelnosti.

  Mimochodem – jak se to řekně správně správně? Je „zápornější“ hodnota větší nebo menší?

  Řekla bych, že větší, ale minus jedna je víc, než minus deset. ovšem mráz je větší, kdy je minus deset, než minus pět, i když teplota je nižší.

 696. Kdysi jsem si tu dělala srandu, že nám znárodní vláda každej prd. Obávám se, že daň z prdů se brzo stane realitou……

 697. maYdo,
  stran skrupulí je IMHO Tomio ještě pořád „čajíček“ – ve srovnání s Baišem, Kalouskem, Sobotkou… vlastně skoro s kýmkoliv.
  A že tě to vůbec zajímá, když volit nebudeš…

 698. Ještě nejsem rozhodnutá , jestli půjdu volit nebo ne.
  A nevolit je taky volba. Občanská práva tím snad neztrácím. Nebo jo?

  A nevidím důvod, proč by mně nemělo zajímat, co plkají politici, který bych sice nevolila, ale nelze vyloučit, že budou v příští vládě.
  To Okamurovo vyjádření o komunistech jako demokratech je dost přes čáru. A je jedno, že to říkal před minulými volbami. Pochybuju, že od tej doby zázračně prozřel.

 699. Ehm, jestli dovolíte, poměrně často se ve shorauvedené debatě vyskytuje Okamura a SPD. Přitom se mi ve vší úctě ta debata zdá být metodicky špatně, a sice z toho důvodu, že zcela obchází otázku, k čemu by hlasovat pro SPD mělo být dobré. (Připadá mi to podobné, jako diskuse zda Savo ano nebo Savo ne, aniž by si její účastníci ujasnili, k čemu jej zamýšlejí užít.) Dále bych si jen dovolil odkázat zpět na [500].

  Totiž, mohl bych tu rozepsat celou Zpátečníkovu volební geometrii, jenže jednak nemám tolik času, jednak by nikoho nezajímala…

 700. 905 navíc když není Savo jako Savo. Pod značkou Savo není jen roztok chlornanu sodného.

 701. Zpátečníku,

  dovolím si připomenout, že jsem Tomia Okamuru zmiňovala jako opozici Babišovi (Dana taky vybírá stranu proti Babišovi, byť jinou); navíc jako jedna z mála se SPD zásadně vymazuje proti nelegální migraci a islámu co ideologii.

  Jinak pro zájemce zde názory paní Šichtářové – stručně komentuje ekonomickou část programů jednotlivých stran
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/S-CSSD-do-pekla-radny-hospodar-Babis-s-ucetnimi-triky-Marketa-Sichtarova-za-vas-precetla-ekonomicke-vize-vsech-kteri-se-mohou-dostat-do-snemovny-508060

 702. „zcela obchází otázku, k čemu by hlasovat pro SPD mělo být dobré.“

  Já tu otázku neobcházím, já na ni jaksi nenacházím kladnou odpověď. Otázka je, jestli zrovna já mám hledat odpověď na otázku, k čemu by bylo dobré udělat něco, co udělat nechci….
  Tu otázky by snad mohli zodpovědět ti, kdo ho chtějí volit. Snad pro to nějaký důvod mají, ne?

  K čemu by tedy bylo dobré volit Okamuru?

  a souhlasím se schumacherem – není Savo jako Savo. 😀

 703. 2 Zpátečník ad 905 – tuto otázku by si měl vyřešit každý sám a to v případě jakékoli volby. Napřholub – Chci předat tuhle zemi Německu? Volím TOP 09! Chci tady davy Připrdlíků? Volím KDU-ČSL! Podporuji nacisty na Ukrajině? Volím ODS! Atd., atp.
  Volič, pokud je svéprávný, si tu otázku jistě sám sobě zodpoví…

 704. 2 Petr Kunetka – ale že mu to došlo až na poslední chvíli, co?

 705. 914 – takova smula, ze to neslo zjistit drive a musel – chudak – s timto zlocincem sedet 4 roky ve vlade. Jedno oko nezustane suche dojetim a smutkem nad tim, jak musi moralne trpet tim, ze 4 roky kradl s nekym, o kom takto nahle zjistil, ze je zlodej… 😀 😀 😀

 706. protože k platnosti voleb není stanoveno quorum…

 707. Tak nejen Zaorálek. Ten zákon, postavený na presumpci viny někdo musel vymyslet a schválit. To nevěděli, o čem hlasujou? To neuměli proškolit úředníky, jak s tím nástroje zacházet?

  A nebo si mnuli ruce, když se to schvalovalo, že konečně mají účinný nástroj naty darebáky podnikatele, na ty zloděje a příživníky, co je jejich jediným cílem přehazovat tisícikoruny lopatou z hromady na hromadu a okrádat stát o daně a všichni levičáci jim k tomu nadšeně tleskali?

  jedou v tom všichni tím, že to umožnili, nejen Babiš.

  Vždyť staví zákony na tom, že každej podnikatel nebo živnostník je z principu „parazit“ a „příživniík“. Blbnou veřejnosti hlavu, aby se takový zákon jevil jako ochraňující lidi před jejich zvůlí, – a teď, protože to asi smrdí průserem, tak najednou ten starej pokrytec Zaorálek brečí jako želva?

  No jo, je před volbama…

 708. quivisi,
  velmi případná poznámka.
  Takže, kdyby se všichni, co nechtějí koblihy, na volby vykašlali, tak koblihář vyhraje se 100% hlasů a může diktovat. I kdyby dorazili jen zaměstnanci Agrofertu…. Fujtajbl !

  BTW,
  nektěří srovnávají Babiše s Trumpem. Ha, ha, ha.
  Spíš si říkám, že průzkumy taky viděly Clintonku v Bílém domě…

 709. Matzruko neboj se, komunisti mají taky velmi uvědomělé voliče, ti to dostanou jako stranický úkol a k volbán se ukázněně dostaví.

 710. No jo, kdyby všichni….

  Jeden můj kolega říkával, že „kdyby všichni“ dodržovali, co hlásá marxismus, tak by to fungovalo a byl by to nejlepší systém na světě.

 711. Já se vrátil z poslední infuse, a cestou z5 se zastavil v řeznictví na šumavskou směs s rýží ( coby zdejší flaštenec 😉 ) za 61 Kč. A s EET ! 🙂 😉
  Záviď,ptakopysku !

 712. EET funguje, no jistě …

  Včera se v diskusi nějaký bystrouš podobně sugestivně ptal, JAK může elektronický recept ztrojnásobit dobu obsluhy v lékárně, to přece není možné, má doma počítač a tam vše odsýpá …
  Stačí si nechat ukázat dobu odezvy centrálního úložiště receptů, aby pochopil. Tedy, pokud vůbec odezva je.

  BTW, elektronický recept nemá workaround.

  Takže, nepojede úložiště, není vydaný lék.
  Nejede připojení, není lék.
  Recept nejde přečíst, není lék (doteď šlo zavolat doktorovi, co tím, teď šup zpátky k lékaři pro opravený recept).

  No a pokud je lékař 30 km…

  No ale (ne)voliči to tak chtějí.

 713. 912 — Já to, PeSi, s dovolením myslel ještě o trochu obecněji: Volím stranu S, protože má nejpropracovanější program? Volím stranu S, protože její program nejlépe odpovídá mým zájmům? Volím stranu S, protože její program je nejreálnější? Volím stranu S, protože hlasy pro ni, byť by i zůstaly pod pěti procenty, establishmentu nejdůrazněji ukážou, co se mi na něm nelíbí? Volím stranu S, protože — třeba i neúmyslně — režimu nejlépe nasype písek do ložisek?

  909 — Abych se přiznal, Matzurko, SPD, jejím personálním složením, programem ani historií jsem se nikdy příliš nezabýval a nevím o něm prakticky nic. Takhle zdálky je prostě beru jako stranu protestu proti celému režimu (tj. zdaleka ne jen proti ANO), navíc jako jedinou protestní stranu, hlasy pro niž mají velmi slušnou pravděpodobnost, že nepropadnou. (Např. Piráti, abych tak řekl, totiž jsou dle mého názoru protestní stranou jen asi do té míry jako Zelení.)

  Jakožto protestní strana by ovšem logicky měli být oposicí. Dostanou-li se do nějaké vládní koalice, možná nakonec může být leckdo překvapen…

  910 — Nojo, maYdo, sice za to, jak hlasujete, odpovídáte jedině vlastnímu svědomí, jenže pokud v poměrném volebním systému Vy hlasujete pro stranu S a támhle (ve stejném volebním obvodu) Igor Škvor pro stranu T, výsledek je úplně stejný, jako když Vy hlasujete pro T a Škvor pro S. V tom se může skrývat i určitá motivace přemýšlet, jaké vlastně jsou důvody hlasovat pro strany, pro které hlasovat nebudete.

 714. Jo, maYdo,

  měla jsi na tapetě služby státu…. Nám právě ze státních peněz postavili novej most , spojující naši vesničku nestřediskovou se světem. Cena skoro 130 melounů.
  Takže jsem momentálně se službami tohoto státu docela spokojenej.
  Na ten most se muselo dostat z daní…. atd.
  Jo, a cestou domů jsem se zastavil pro známky na poště, sídlící v budově OÚ.
  A koukám , budova zateplená, a z tabulky na fasádě koukám, že (zase) z peněz EU…
  Ta naše starostka je docela schopná dojička 🙂

 715. Halle,
  prima, ale když se někam přisype, jinde bude scházet. Ty peníze se v Bruseli nelíhnou.

 716. Matzurko,
  jistě je to částečně z našich příspěvků do Brusele, ale na většinu se museli složit daňoví poplatníci jinde.
  A stará moudrost říká „Hloupej, kdo dává, blbej,co nebere.
  Můžeš si myslet, že jsem hnusnej prospěchář, ale v mém případě je už internacionalismus passé,:-) a na daňových poplatnících jinde mi bůhvíjak nezáleží 🙂

 717. ad 924 a 925 – jojo, to je tak, když se vynechají souvislosti. Jeden si dokonce pochvaluje, že je dobře, že na hlavním nádraží je zastavárna. On si tam pořídil skoro nový mobil, za třetinovou cenu….

 718. Zpátečníku,

  a k čemu by to, s dovolením bylo, popřemýšlet o tom, jaké má kdo důvody hlasovat pro stranu, keterou já volit nebudu? Nemyslíte, třeba, že ji nebudu volit právě proto, že jsem pro sebe žádnej důvod ji volit nenašla?

  Kromě toho letos kandiduje cca 35 uskupení, aspoň v Praze. Zhruba o třetině jsem se dočetla až z volebních lístků.
  Vy si fakt myslíte, že mám čas teď, týden před volbama, sednout na zadek, hledat na internetu jejich programy, teze, texty, články, hledat na ně reference, prověřovat si lidi a pak ještě popřemýšlet o důvodech, které by mohli mít k jejich volbě jiní, když už jí žádný nenecházím?

 719. NoName,

  myslíte, že by to těm poplatníkům jinde nevzali,kdybychom my nečerpali ?
  On by ten Brusel ty prachy v pohodě rozšustroval jinde.

 720. Halladine, v dobře spravovaném a dobře hospodařícím státě by třeba vesnička Vaše středisková na ten most měla.

  Moje výhrady se netýkají toho, že bych nebyla spokojená s tím, kolik kdo vydojí z Brusele. měla jsme na myslí něco úplně jiného.
  Ale to bys asi nepochopil, pro Tebe zřejmě služby státu přestavují oholit lidi jinde daněma až na kost a vám nasypat.

  „jistě je to částečně z našich příspěvků do Brusele, ale na většinu se museli složit daňoví poplatníci jinde.“

  No, tož bych řekla, že je to Vaše starostka dojička, která daňovým poplatníkům jinde ty prachy dluží.

  Ostatně ty příspěvky se vzaly kde? Samozřejmě z peněz daňových poplatníků.

  To je jedno, že jinde.

  Proč by, proboha, nějakej sedlák třeba v irsku nebo vinař v portugalsku měl přispívat na most v Hustopečích?

 721. to je hezká logika , Halladine… Takže když ti seberu peníze, kje to OK, protože kdybych Ti je nesebrala já, tak bys je prošustroval určitě jinde, je to tak?

  No, vlastně je to z mej strany dobrý skutek. Bráním ti v prošustrování peněz.

 722. maYdo,

  nějakej sedlák třeba v irsku nebo vinař v portugalsku měl přispívat na most v Hustopečích?
  On taky nnepřispívá, přispívají Němci Švédové a snad i Britové.
  Ti irové a Portugalci jsou na tom asi přibližně jako my, případně přispívaj jen o málo víc , než dostanou zpátky.
  Těch čistých dárců není zas tak moc.
  Na občana asi platěj nejvíc EU ti Švédové, aspoň to tak bylo ještě nedávno.

 723. 933

  přesněji

  Lze rozlišit dvě skupiny států, které se podílí na přerozdělování prostředků z rozpočtu EU:[2]

  „Čistí plátci“ – země, které do rozpočtu přispívají více, než z něj získávají. Jedná se především o Německo, Itálii, Spojené království a Francii. Dále sem patří i Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.
  „Čistí příjemci“ – země, které z rozpočtu získávají více, než do něj přispívají. Jedná se o méně vyspělé země. Do této skupiny patří země jako Španělsko, Irsko, Řecko, Portugalsko a členské státy, které se k EU připojily v roce 2004 a později, ale rovněž Belgie a Lucembursko, ve kterých se soustředí administrativní výdaje evropských institucí.

 724. maYdo,
  chápeš to špatně. Ty peníze seberou těm poplatníkům tak jako tak. Takže by je oni osobně určitě nerozšustrovali jinak 🙂
  Opravdu to není tak, že mi šáhneš do kapsy , a nějak utratíš sama. 🙂
  Tady do kapsy šáhne vlastní stát, peníze pošle do brusele, a ten je rozšustruje 🙂
  A pokud si myslíš, že kdyby nebylo příspěvků do Brusele, tak se sníží daně, tak se asi pleteš 🙂
  Svého času tu tuším MP psal, že když mu jednou seberou prachy, je mu úplně fuk, co se s nimi děje dál 🙂

 725. Halladine, nevokecávej!!
  Umění zahnout za roh je ti vlastbní, ale zase se honíš na nepdostatných prkotinách.
  Tak teda selka z Německa nebo rybář ze Švédska, jetsli Ti to zní lépe.

  Z mého hlediska je špatné, že stát občanovi sebere peníze a pošle je na nějakejnadnárodní ouřad pryč a tam ty prachy pošlou někam ouplně jinam, kde z nich dotyčnej plátce má akorát kulový a něco z tohjo mají peřdevším ti, co tenhle systém drží při životě a jsou na něm závislí – tedy neproduktivní ouřadové, politici, byrokrati.
  Že jsem napsala něco o irském sedlákovi a portugalském vinaři, i kdyź čistí plátci ani jedna země nejsou je nepodstatný detail. Jenže ty se budeš šťourat právě v těch detailech a budeš je přehrabávat, jako když slepice hledá na hnoji červa.

  Z Tvého hlediskla je to ovšem OK. Tak bych se v tom případě otázala, kdysi můžu přijet pro Tvou penzi. Přece bys ji stejně rozházel, takže je všechno v pořádku 😀

 726. „Opravdu to není tak, že mi šáhneš do kapsy , a nějak utratíš sama. 🙂
  Tady do kapsy šáhne vlastní stát, peníze pošle do brusele, a ten je rozšustruje :-)“

  No a jakej je v tom rozdíl? Já ho teda nevidím. Až na to, že ten stát je meziščlíánkem,a le on z toho, co sebere lidem z kapes taly prošustruje slušněj díl. Konec konců platí bruselský poslance a spoustu bruselský agendy.

 727. maYdo 🙂

  pokud mi šáhneš do kapsy , tak
  a) nefšimnu si, a můžeš šustrovat
  b) všimnu si , a pak a1) dám ti po ústech a nešustruješ
  a2) nedám ti po ústech, ale zavolám poliše. A zase nešustruješ.
  S těmi daněma je to jinak. Zaplatíš, povinně, a co už s nimi vláda udělá většinou nesleduješ.
  ostatně,mám dojem, žes tu kdysi psala, že stejně daně z příjmů neplatiš … 😉
  No a pro tu mou penzi si klidně přijeď – až ti parlament odhlasuje, že ti ji mám dát 😀

 728. No, to bejvávalo. dnes vydělávám víc, tak platím.

  Nemluvě o tom, že paltím 20% daně z každýho rohlíku. nebo tak nějak okolo – abysis zase nezačal honit riko, že to je vlastně edevatenást nebo že rohlík má jinou daňovo sazbu, nebo nějakou jinou prkotinu.

  A vůbec, nestáčej řeč jinam. Pořád jsi mi neobjasnil, proč by se mělo půl Evropy skládat na most v Hustopečích. Konec konců mosty se stavěly odjakživa a EUnie k tomu nebylo třeba. Kdo ho potřeboval tak ho zaplatil. nNbo se lidi složili. Akorát že tenkrát nemusela firma, co to stavěla, živit na jednoho pologramotnýho přidavače ještě tři byrokraty s diplomama.

 729. 2 maYda ad 919 – tohle tady slýchám a čtu nejméně 25 let… Trochu ohraná deska…

 730. 937 Ano.

  Nejde jen o to kdo a v jakém čísle je absolutním plátcem či příjemcem. Ne o to, že z odevzdaného se část vrátí, nebo dočasně ve vybraném případě, protože je nutno zkorumpovat tamní obyvatelstvo, dokonce vrátí víc než bylo odevzdáno, ale o to, že vše co je odevzdáno je odejmuto z alokace těmi, kterým za účelem odevzdání bylo odebráno.
  To znamená, že je-li odebráno a odevzdáno 100 (mínus transakční náklady) a na dotacích vráceno 120, alokační ztráta je 100, tedy všechno to co bylo odebráno.
  Je to tak jak pravil Modrej, že je mu kulový co s tím co mu sebrali udělaj.

  Zajdu ještě dál. V odebraném se skrývá jaká univerzalita? Co je nutným obsahem?
  Čas. Ne sám o sobě. Lidský čas. Čas konkrétních lidí. Konkrétního člověka. Čas, který je kusem jeho života. Čas, který by mohl využít jinak. Po svém. Podle své svobodné vůle. S tím co je mu odebráno je odebrán kus jeho času, kus jeho života se vším všudy. Odebráním času je vyvlastněn, znevolněn, zotročen. Nemůže být útěchou a vůbec ne argumentem, že například za hodinu nucené práce na panském (jedno jestli osobně vynaložené, nebo odevzdané v něčem zástupném v čem je obsažena jeho práce, čas, život)obdrží od panstva obdrží protihodnotu podle panského uvážení, až o ni stojí či ne. bez ohledu na to, že onu hodinu svého života mohl vynaložit na cokoli jiného podle svého uvážení. Třeba na nicnedělání a civění jak po modré obloze plují bílé mraky.

  Proto nelze souhlasit s argumentem, že sice platíme, ale že je nám to v nějaké míře nebo dokonce ve větší míře vraceno. Ztráta je stoprocentní. Vše co zdejší výběrčí odeberou a odevzdají, je nutno pokládat za ztracené. Celý kus života v tom obsažený.

  Den daňové svobody je ve skutečnosti dnem svobody v obecném smyslu.

  Jak dlouhý je lidský život? Řekněme, že třeba i osmdesát a více let. Skutečně? Jak byste se cítili, kdyby vám přišel výměr, že je vám odebráno čtyřicet let života? Smířili byste se s tím? Nejspíš ne. Jenže když je vám život ubírán kousek po kousku, ono se to ani nepozná. Ono to nebolí. Ani si na jeho konci neuvědomíte, že jste žili třeba jen čyřicet let. Nebo třicet…

 731. maYdo, já nepsal , že ten most platila EU, ta platila zateplení obecního úřadu.
  Most platil stát ( prostřednictvím kraje ,ale to je fuk – kraj má peníze od státu.)
  Víska s 1300 obyvateli by asi na ten most neměla, takže proto stát…

  Schumi 🙂

  fakt nemám pocit, že bych v části roku do dne daňové svobody nežil.
  A docela mi příjde srandovní, že ty, jehož příjmy jsou z největší části pocházející z daní proti těmto daním brojí 😀
  Nestydíš se, žít z uloupeného ? Co s tím uděláš ? Budeš pracovat satarmo, anebo si najdeš práci v soukromém sektoru ? 😉

 732. Mňo,
  odebrá a rozdá jiným dle úředníkova uvážení. Čili dělají z občanů nesvéprávné debily. Jako by nestačilo, jak s penězi daňových poplatníků nakládají národní vlády, ještě máme skvěle placený extra amt v Bruseli – ten přece ví nejlépe, že jsou nutné cyklostezky odnikud nikam a rozhledny v údolí více, než dejme tomu dobré školství.

 733. Matzurko,
  Brusel peníze dává, ale žádosti o financování toho či onoho si dáváme a prvotně schvalujeme sami.
  Takže v tomhle bych na Brusel nenadával.

 734. Halle,
  zjevně víš o dotačních programech houbelec.

 735. A pořád nevím, proč by měli daňoví poplatníci živit tu bruselskou svoloč.

 736. Matzurko,nevímjak ve vědě, ale vím, že u nás existují orgány ( jejichž průsery byly v tisku propírány a některé případy skončily i u soudů) které posuzují žádosti o dotace ,a až od nich to jde do Brusele.

 737. 949

  Protože to jejich vlády a parlamenty odsouhlasily ? 😉 A koho jsme si (my sami ) zvolili, toho máme.
  Ale vůbec se nehodlám s tebou hádat, že ty platy a penze nejsou velmi, velmi přehnaně vysoké. Jsou.

 738. Halle,
  nikoliv. Bruselský úřada se zamyslí, co by tak asi mohli kde dělat, a posedne ho myšlénka na „výzvu“. I rozdá svému mančaftu úkol, aby jeden každý vymyslel, co by se v rámci jeho vize mohlo podpořit – nazvou to třeba „transfer technologií“ (čím blbější název, tím lépe). Pak se panstvo sesedne, sepíše 80ti stránkový manuál, z něhož vyplývá zejména to, že se nesmí zadotovat ABCD, alébrž EFGH, že musí být v týmu v pořádku gender poměry a kdovíjaké ještě, že se nesmí podpořit malé týmy ani velké týmy…. prostě kvůli těmto manuálům u nás vzniklo celé nové oddělení, a stejně teď kolega po auditu dostal penále, neb údajně výběrové řízení proběhlo špatně. Nicméně, až se bruselské panstvo vyčerpá vymýšlením nesplnitelných podmínek, sešle tuto výzvu národním úřadům, aby to vyhlásily a pak kontrolovaly. Načež chytrolín naoko založí malou firmičku….
  Suma sumárum, na jeden dobrý projekt se prošustruje ekvivalent i více peněz na naprosté hovadiny, které lidi vymejšlejí, žeaby se čerpalo. Že je vaše starostenstká dojička zatím rozumná a čerpá na věci smysluplné neznamená, že se to tak děje všude. Hustopeče nejsou Evropa. A i ona jednou funkci opustí a to se pak možná budeš divit i ušima.

  A raději toho nechám, už jsme to tu rozebírali vícekrát a nikam to nevedlo. Howgh.

 739. Halladine, ale když jsem psala, že bych nastolila otázku, jetsli spíš nedluží něco stát daňovým poplatníkům, tak jsem fakt nemyslela poměr přítoků a odtoků peněz mězi bruselí a ČR.

  Spíš jsem myslela to, že těm o kterých bylo řečeno ministrem financí, že všichni jsme jejich věřiteli, stát přinejmenším dluží jistej vděk za to, že oni ten stát živí. Vděk, který by se projevil v rozumnějších zákonech, menší byrokratické zátěži, respektování presumpce neviny, omězení moci úředníků, včetně toho, že už by si žádnej politik nedovolil nazvat ty, z jejichž peněz je placen, příživníky nebo parazity, aniž by vzápětí opustil úřad, oděn pouze v kabát z vostudy.

  S tím přece to, že jste si v Hustopečích nasosali, ať už z Brusele nebo od státu, na zateplenej ouřad a novej most s tím fakt nemá co dělat.

 740. Matzurko,

  Absolutní souhlas s tímhle.
  Že je vaše starostenstká dojička zatím rozumná a čerpá na věci smysluplné neznamená, že se to tak děje všude.
  Přesně.
  Ale , ač lze Bruselu vyčítat leccos, nemá nijakou zásluhu na rozumnosti naší starostky-dojičky.
  Ale vinu na tom, že jiní dojiči u nás rozumní nejsou , taky nenese.,
  A jistě že jsou z fondů EU některé peníze vynaložené nesmírně pitomě.
  Ale přímo u nás ,ve vesničce nestřediskové vidím jen rozumně vynaložené peníze . A pod kopcem ,na kterém ta naše vesnička nestředisková leží ,je železniční trať Praha-Brno-Blava .
  A ta byla celá za EU peníze rekonstruovaná. A velmi bych se hádal,kdyby někdo tvrdil,že to byly špatně vynaložené peníze.

  Miímochodem,pochlubím se: Na železniční stanici naší vesničky nestřediskové stojí i několik rychlíků . Hééč ! 🙂 😉

 741. Halle, nekdy – a neni to zridka – je to uz z Bruselu nastaveno tak, ze dotace NELZE cerpat rozumne; a prakticky nikdy je nelze cerpat bez nejake miry korupce (uz to samo o sobe je pruser jak mraky).
  Navic, existuje vcelku dany seznam firem, kterym musi pripadnout prace…

  Ne, na dotacich neni nic dobreho. To, ze se za ne obcas postavi neco rozumneho je maximalne zmirneni skod, ktere dotace napachaji…

 742. (924) Korupce pěstovaná přímo EUnijně. Odhaduji Halladine, že byste i heroin bral, kdyby na něj z Brusele připlatili.
  (935) To je ovšem dokonalé nepochopení toho, co MP napsal.
  A obecně, tenhle pohyb peněz od občana a obce výš a některé zase zpět slouží pouze k ovládání občanstva, jeho zastupitelů a korupci.

 743. mAydo,

  já bych spíš řekl, že ti kritizování jsou spíš něco jako neplatiči výživného :-), než ti, co živěj stát 🙂
  Ale spíš si myslím, že jsem byl celé roky blbej,když jsem platil daně jak jsem platil 🙂
  A dcera moje rodná asi měla pravdu, když se jednou po sdělení,kolik platím velmi bavila a prohlásila, že zřejmě,dokud já budu platit daně ,ČR nemá šanci zkrachovat 🙂

 744. 945 Halladine, co jiného mám dělat, když mě platíš 😀

 745. Může Ti být útěchou, že občas ve mně hlodne svědomí.

 746. Petře,
  jste tedy pro to, abychom jen platili příspěvky do EU,a nic nečerpali ?
  To je jediné , co bychom mohli, aniž by na nás EU byla zlá. 🙂
  Dokonce by to možná uvítali. 🙂
  Ovšem zbavit se povinností platit ty příspěvky nepadá do vystoupení z EU v úvahu.
  A možná ani pak – viz požadavky kladené na GB při brexitu.

 747. Shumi,
  tvoje výčitky svědamí asi nelze označit za to, čemu vy právníci říkáte „účinná lítost“ 😀

 748. 961 – no, mabidka heroinu zdarma je take lakava, ale necham si ji zajit 🙂

 749. Schumi,
  já tě určitě njeplatím ! Pokaždé při placení daní píšu do okénka „Zpráva příjemci“ poznámmku “ Nepoužít na plat Schumacherovi !“ 😀 😀

 750. Haladine, to je volovina.
  Pokud bys srovnával s neplatiči výživného, tak stát postupuje, jako kdyby těm, co alimenty platí, je zvedal,aby zaplatili i za ty , co je neplatí.

  Státu jsou ukradený „neplatiči výživného“, stát to řeší tak, že vymýšlí další a další pitomosti a. buzerace na ty poctivé, co platí.

  Kromě toho proti nim setrvale vede štvavou kampaň v mediích o tom, jak živnostníci obecně neplatí daně nebo nebo že platí málo na důchody a zaměstnanci na ně doplácejí.

  Samozřejmě pak státu procházejí buzerační zákony včetně zákona o zajišťovacích příkazech, který lze, jak se ukázalo, velmoi snadno zneužít k likvidaci nepohodlných firem.

 751. quivisi,
  myslím, že jo – Putinova propaganda skrznaskrz. Možná si brousí tesáky na české lithium 🙂 ?

 752. „Podle analytiků švýcarské banky UBS jsou virtuální měny jako například bitcoin spekulativními bublinami velmi pochybují o tom, se tyto měny někdy v budoucnu získají statut klasických měn.“

  Připouštím, že je to diskutábl. Jenže pokračování vyjádření mě dostalo do kolen:

  „Nezávislost a nulová regulace budou ve finále hlavními překážkami masovějšího rozšíření a užívání.“

  Stojí přečíst si to několikrát za sebou. Úžasné. Za virtuální měnu si dosaďte cokoli. Třeba Internet. Cokoli.

  Nezávislost a nulová regulace jako překážka rozšíření a užívání…
  Tohle by každého ze Svobodných mělo rozpálit doběla.

 753. Halle, ja jsem si uplne jist, ze odpovedel 🙂

  Kazdopadne, nebyl jsem pro clenstvi v EU, nejsem pro nej a nebudu pro nej, dokud se EU bude chovat jako superstat. Nejsem pro to, abychom nejake prispevky platili ani nejake dotace dostavali…

  Mimochodem, Britanie v Indii skutecne masivne investovala. Proc se trhli?

 754. 965 Halladine, naštěstí (tedy naštěstí jen pro tenhle případ) jsou jiní, kteří moudře alokují za Tebe 😀

  Ne, že bych neměl dobrou vůli, jednou jsem se dokonce zvednul, že skočím za roh do domácích potřeb pro prádelní šňůru. Jenže to nelze, protože prý nějaký zákon a lidská práva, a že volby, demokracie, vůle občanů. Tak jsem ušetřil čtyřicet korun a zúřadovalo se to jako obvykle. A co myslíš, že se nestalo. Do měsíce ho tam měli znova. Za to samé. A co myslíš, že se nestalo. Ušetřil jsem dalších čtyřicet korun. A tak to jde pořád. Neřád.

 755. 970 – no, to je nazor vlad po celem svete poslednich 20 let. Co je noveho? 🙂

 756. Petře, buď té lásky, vezmi na vědomí to, že jsem mírně zavostalej a nechápavej a řekni natvrdo, “ Ano, jsem pro, abychom platili příspěvky EU a nebrali od ní dotace, popřípadě nejsem pro to, abychom platili příspěvky a nebrali dotace 😀

 757. 971 Proč se trhli? Třeba se nechtějí mít dobře. Třeba proto, že jsou masochisti. Viděl jsem fotografie na kterých se propichovali a tvářili se při tom, že se jim to líbí. Bylo k tomu napsáno, že je to jejich tradice. Nebo si říkají, že tolik dobra si nezaslouží, a že bílému muži je nutno odlehčit od jeho břemene. Nebo, je to tím, že jak píše můj oblíbenec F.X Doležala, konopí nejen hulí, ale přidávají ho i do jogurtu a do všeho. Tak je to možná i tím. Nebo že mají vysoký tlak protože příliš solí. Když se to z Londýna snažili omezit, tak jako nás nejen to pro naše blaho čeká z Brusele, že prý tůdle, a šli si sůl nabrat z moře. Na snahu britské správy zajistit dodržování dietního režimu, nějaký Gándí vyhlásil úplnou dietu. Nejen neslanou, ale i nemastnou. Zkuste jíst jen neslané nemastné. To se nedá. A na koho to svedl? Na anglickou kuchyni. Proto se trhli.

 758. Halle, jsem pro, abychom neplatili prispevky a nebrali dotace. Vzhledem k pozici cisteho prijemce bych byl prekvapen, kdyby EU mela protesty.

  Ale ta otazka je mimo kontext vzhledme k tomu, ze ja jsem proti byti v EU jako takovemu a je pro mne relativne mimo resit jednotlivosti vztahu, proti kteremu jsem 🙂

 759. 973 Nejpíš to, že to není názor vlády.
  974 V těch záporech jsem dočista ztracenej. Bratře otče Cyrile a Metoději, vyjádři se jasně, co tím chceš říct.

 760. 975 Zpátečníku, proud migrantů zde nepozoruji. Na rozdíl od té pomsty za Mnichov jinde.

 761. EU v Bruseli to s námi myslí dobře. Kolik stojí hadry. Každou chvilku jiná móda.
  Tohle snadno a levně vyřeší lajntuch. Žádné nářky „Co si mám vzít?“ „Já nemám co na sebe!“ Nanejvýš jednou za dva roky jeden letní, jeden zimní. V dubnu a v listopadu přehodit. Bude kontrolovat náboženská policie.

 762. 970 — No, abych se zde poněkud postavil do role ďáblova advokáta: Nachviličku jsem se teď zamyslel, co bych asi udělal, kdyby mi některý zákazník nabídl platbu v bitcoinech (místo CZK nebo EUR, v nichž obvykle fakturuji). Požadoval bych nějakou přirážku oproti aktuálnímu kursu? A kolik? Pět procent? Deset? Dvacet? Že bych mohl naopak slevit, to mne vlastně napadlo až teď…

  Nezávislost může být u měny docela problém. Nejde totiž jen o nezávislost na centrálních bankách, ale bohužel také na (ekonomické a právní) realitě. Něco zcela jiného by asi bylo, kdyby zde existovaly miliony lidí majících sjednány nájemní, úvěrové, pracovní a vůbec jakékoliv dlouhodobé smlouvy v BTC… A kdyby takové smlouvy existovaly, jakpak by to vypadalo s jejich vymahatelností…?

 763. 980 — Což o to, Schumachere, to já tady u svého šrajbtyše taky ne. Ale úplně stačí, abych vylezl před barák, a cestou na autobus zde potkávám nejméně o řád Afričanů (a jejich potomků) více, než před dejme tomu třemi lety.

  Vaněk zcela jasně mluví o proudu migrantů do Evropy. A nejpozději až se kurs německé politiky obrátí, kam se ty nově příchozí asi pokusí Němci, jako vždy vzorně disciplinovaní, pokusí cestou nejmenšího odporu vytlačit?

 764. britanie v indii masivně investovala
  ehm……..

  Petře, jstě že by EU měla námitky. On totiž den dotační systém má skončit, zatímco příspěvky ne 🙂
  Celej systém dotací se má změnit na vratné půjčky.

 765. 985 – “ British had invested £270 million in Indian infrastructure, irrigation and industry by the 1880s (representing one-fifth of entire British investment overseas) and by 1914 that figure had reached £400 million“ – wiki

  Cela Indicka zeleznice – 4. nevetsi na svete – byla zainvestovana Brity…

  To bych oznacil za masivni investovani…

 766. Schumi,
  ty proud migrantů nevidíš ? No dočkej času… On ten Kurz vedle u Rakušáků nevyhral volby jen tak pro ty jeho ušiska (a že je má 🙂 !!!).

 767. (953,969) ehmm, Matzurko, zřejmě nějaký Putinův záměr v tom bude -:?

  „Nejsem český Elon Musk“, říká ČESKÝ vynálezce (jménem PROCHÁZKA) unikátních baterií-mají to být velmi bytelné baterie. Má zájem o tuzemské lithium.
  A dokonce to tvrdí v českých Lidovkách .Někde v Dolní Suché už staví nějakou halu …

  https://byznys.lidovky.cz/nase-baterie-vyuziji-i-banky-a-nemocnice-rika-jejich-vynalezce-prochazka-1oa-/energetika.aspx?c=A171016_175842_energetika_mber

 768. (987) no tak, zločinče ! Přece tak masivní zainvestování železnice v Indii neprovedli Britové pro „krásné oči Indů“ -stejně tak bych nečekala, že do těžby českého lithia nějací Australané budou investovat z náklonnosti k Čechům 😕

 769. westíku,

  vy mne děsíte – český Elon Musk je maskovaný Putin ? Komu patří společnosti He3da a fond Battery Unite ? Začínám se bát…

 770. (991) třeba je ten Procházka opravdu maskovaný Putin ,to víte, ten „zlosyn“ je schopný všeho-i naučit se česky … 🙂

  Zajímavé je, že naše politická“ elita“ neví o tom ,co se děje kolem Ostravy (jestli si dobře pamatuji, tak jsem měla v Horní Suché u Č.Těšína nějaké příbuzné) a spěchá předat ložisko nějakým Australanům :
  A jak praví onenn Procházka: “ Domácí zdroj kritických surovin je pro nás strategický. Musíme sice začít výrobu s cizím lithiem, ale v roce 2022 můžeme plynule nabíhat na lithium těžené v Krušných horách. Náš komplex je schopen zpracovat veškerou místní těžbu.
  Když to všichni podpoří, může to dopadnout tak, že česká firma bude těžit české lithium, koncentrát se bude zpracovávat v české chemičce a ta bude dodávat materiály, které půjdou do baterií. Potom budou baterie využity lokálně nebo vyvezeny do světa. Vyvezeme tedy pouze přidanou hodnotu.
  Po skončení životnosti chceme navíc baterie vykupovat zpátky. Vyroste tu i recyklační továrna, jelikož recyklovat je pro nás výhodnější než nakupovat nové materiály.“

 771. (992) No pro mne je zdrojem klasická kniha Johna Guntra: “ Asie jaká je“

 772. 990, 992 – a presne tak nedava EU dotace jen tak pro nase krasne oci… Se snazim prikladem Indie ukazat, ze naivita je na strane nadsenzch prijemcu EU dotaci…

 773. 987 – prosím o v ysvětlení, proč při té masivní inveszici do indických železnic nezavedli britský rozchod, aby mohli pro tu investici dodávat své produkty?

 774. Ač se to nezdá, ten odlišný rozchod koleje v Indii není pro dodavatele zas tak velký problém – o tom by mohla vyprávět Lokomotivka Škoda Plzeň. Mimochodem v době, kdy pro „nepokrokovost“ parních lokomotiv už bylo rozhodnuto o ukončení jejich výroby, indický ajznbón další parní lokomotivy ve Škodovce poptával. Ovšem proč se ten Lord Dalhousie tenkrát rozhodl pro široký rozchod je mi tedy záhadou.

 775. 997, 1000 – problematika rozchodu britskych (a tim padem i indickych) zeleznic je vskutku zajimava. CO pamatuji, tak v 19. stoleti meli v Britanii 7 ruznych…

 776. Ono ten rozchod má taky odlišnosti i na straně kolejí – přestavníky vyhybek, délka pražců atd.

 777. V první polovině 19. století ano, ale to železnice začínala. Jako normální rozchod je označován tzv. Stephensonův rozchod, který byl v nominální hodnotě odpovídající 1435 mm v Británii uzákoněn jako jednotný roku 1846.

 778. ad 947 – typické… Vím o tom hovno, ale vyrazil se mi názor a ten názor je pevný… QED…

 779. 1003 – prvni zeleznici v Indii postavili 1837, takze jeste pred uzakonenim.
  Kazdopadne z nejakeho duvodu si v Indii oblibili rozchod 1.676.

  Buhvi proc…

 780. BTW, až tento rok Indie podepsala memorandum s Japonci o vysokorychlostní železnici. Doteď nemají nic, jenom tu „britskou“.
  Holt Incredible India.

 781. No a žprvní vlak do Prahy úřijel 1845 a po rozchodu 1435 ! A asi mse to nějaký ten pátek stavělo. Bývá zvykem, e se něco zavede když se to purčité provedení rozšíří.Aže o těch masivních investicích do železnic rozhodovali Indové jak se to bude dělat? Hm, hm …
  i
  O tempora, o mores! Zubařovi se vyčítá, že rozumí všemu a teď se začnou ajťáci zabývat železnicemi …

 782. Proč ne? Hraní s vláčkama je poměrně neškodný hobby.

 783. (977) “ Vzhledem k pozici cisteho prijemce bych byl prekvapen, kdyby EU mela protesty.“ – tak to já bych zase překvapen nebyl. Ono ani tak nejde o to, zda je někdo čistý příjemce nebo čistý donor, jako spíš o zachování mechanismu, poskytujícího moc. Takže to by asi neprošlo.
  (982) Zpátečníku, neviděl bych to na nezávislost na ekonomické a právní realitě. Naopak, na tvrdou závislost. A počkám na názor právní sekce, jak je právní vymahatelnost smlouvy ovlivněna smluvní měnou.
  (992) Knihu doporučuji. Jen si nejsem jist, zda byla Halladinem pochopena.
  (997) Od kdy je rozchod překážkou dodávky produktů?
  (1000) Nebožka Tatra Smíchov dodávala (dost technicky zastaralé) tramvaje asi na 5 různých rozchodů.

 784. Aero 🙂

  On ten autor dost británii chválí a přisuzuje jí kladnou roli. Ale i tak tam popisuje střelbu z kulometů do demonstrantů v uzavřeném prostoru, která rozčilila i W.CH. Asi 25o mrtvých a stovky zraněných

  Anebo popisuje skoro vzpouru britských úředníků,když měli být nasazeni indičtí soudci s britskými právnickými školami.
  Anebo jednu dost masivní britskou akci v Etiopii, provedenou převážně indickými jednotkami a placenou z indického rozpočtu.

 785. On se ten Stephensonův rozchod rozšířil ve většině Evropě nějak automaticky. Ostatně první parní řeleznice na našem území (Severní dráha císaře Ferdinanda) nakupovala u Stephensona, který vlastně založil rozchod 4 ft 8 1/2 in. O tom indickém rozchodu viz /1000/ rozhodl indický místokrál Lord Dalhousie. Možná, že chtěl aby indické železnice měly co největší přepravní kapacitu. (V tomhle směru ho překonal jistý Adolf Hitler.) –Škoda, že se už nemohu optat tchána. Své encyklopedické znalosti z dějin železnice vyvětloval tím, že je přece „k.u.k. Eisenbahnerkind“.

 786. AEro,

  Vzhledem k pozici cisteho prijemce bych byl prekvapen, kdyby EU mela protesty.” – tak to já bych zase překvapen nebyl. Ono ani tak nejde o to, zda je někdo čistý příjemce nebo čistý donor, jako spíš o zachování mechanismu, poskytujícího moc. Takže to by asi neprošlo.

  Přesně.
  A taky prevence. Už to by scházelo, aby si kdekdo vymýšlel extrabuřty.
  EU si pozvracet nedáme ! 🙂

 787. >> Matzurka 991
  Já z toho mám takový zvláštní pocit. Tak zmiňovaná firma Magna Energy Storage by mohla naznačovat, že má něco společného s Magna International (Frank Stronach), ale nemá. Jediným akcionářem je eseróčko, které má dva vlastníky. Nepřekvapovalo by mne, kdyby došlo na dotace a crowdfunding. –Jestli to zní pesimisticky, tak poznamenávám, že realitě našeho světa odpovídá prohlášení „už na své svatbě jsem přemýělel jaké budu jednou platit alimenty“ (c) Michael Crichton.

 788. (1011) Nejsem idealista, domnívající se, že někde bude existovat čiré dobro (nebo taky čiré zlo). Jistě, investuje ten, kdo má k investici za prvé, co investovat, za druhé odvahu tak učinit. Svou investici riskuje v případě neúspěchu a činí ji pro zisk. Nic víc v tom není. Každopádně, výsledky světa, kde to takhle funguje a konkurenčních, vesměs už krachnuvších systémů, hovoří naprosto jasně.

 789. už na své svatbě jsem přemýělel jaké budu jednou platit alimenty” (c) Michael Crichton.

  Jistý ministr zahraničí ( Kavan) se při vstupu do Nato zajímal, zda a jak se dá vystoupit 😀
  A on to opsal od Crichtona ! 😀

 790. 1016

  Jistě, ale dělat z toho zásluhy o Indy asi není přímo na místě.
  Ta železnice byla postavena pro hospodářské účely, a ne proto, aby Indové mohli někam jezdit na víkend 🙂
  Z pobřeží do vnitrozemí a naopak bylo třeba dopravovat zboži.

 791. Řeč nešla o zásluhách, ale o investicích. Není dobré zaměňovat pojmy a dojmy.

 792. Za zasluhy, dostatečně nehodnocené Indy, kteří přesto odešli z britské péče vydával Petr Kunetka.

 793. Mimochodem, Britanie v Indii skutecne masivne investovala. Proc se trhli?
  Řeč šla o důvodech odtržení.

 794. Dobrý den. Halle ad 1013. Něco o tom vím. Možná i proto, že jsme byli systémem tak trochu zlikvidováni. 1) není pravda, že by naši úředníci „něco“ rozhodli a tam šli peníze. 2) OTOH není pravda, že by Brusel sám o sobě nařídil „tam musí jít prachy“. Je to v režimu sdílené zodpovědnosti. Tj. obyčejný daňový poplatník musí přistupovat k osobám dotčeným sdílenou zodpovědností dle starého přísloví. Spolu kradli, spolu viseli.

 795. 1022
  Ale jistěže, nickname. Je to sdílená zodpovědnost.
  Ale ti naši úředníci dělaj prvotní výběr projektů.

 796. Halladine: ale jistěže NE! Nastudujte si:
  https://www.strukturalni-fondy.cz/cs/Fondy-EU/2014-2020
  1) na úrovni EU se domluví částka. (EU)
  2) dohodnou se programy (EU + ČR)
  3) je schválen systém řízení a kontroly (EU + ČR)
  4) výhlasí se výzvy (navrhuje ministerstvo, schvaluje EU).
  5) do výzev se přihlásí projekty
  Projekty jsou schválené podle domluvených pravidel, menší projekty AFAIK neschvaluje „Brusel“, větší neznám.

 797. Jistěže by to teda chtělo nastudovat pravidla schvalování …

 798. Nickname,
  nejsme ve sporu. O bodech 1, až 5 vím Možná jsem měl napsat prvotní výběr přihlášených projektů.
  A nevyloučil bych možnost, že pro nedostatek rozumných projektů a pro neustálé nedočerpávání přidělených sum (či kvót)se schvalují i projekty dejme tomu méně rozumné.
  A navíc se občas vyskytne korupce.

 799. 1022 nickname, jestliže zjistíme, že to stojí za hovno, pokud to není předmětem důležitého vědeckého zájmu, tak se v tom nešťouráme, ale vyhodíme.

 800. Dobré zas ráno… Z toho odkazovaného článku mám pocit, že Jasan sice brečí hezky, ale na blbým hrobě… Škoda, že už sem nepíše, ledacos by se dalo vyříkat rovnou… V ústavu už většinou taky poštu nepřijímá, prakticky všechny maily se mi vrátily jako nedoručitelné… A mně se tenhle postoj, že všechna zvířata jsou si rovna a některá jsou si rovnější, nějak nelíbí. Sice se netajím s tím, že je rozhodně volit nebudu, ale o některých záležitostech by se dalo i diskutovat. Leč, když není zájem, sám do ní padá…