Kontrola funkčnosti

Ahoj!
Dostal jsem info, že zmizely komentáře, ale já je všechny vidím, i u starších článků. Máte to ještě někdo také bez komentářů?
U minulého článku byl vyčerpán limit, tak doufám, že tady to bude fungovat normálně! Když ne pište na mail.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 109 komentářů u “Kontrola funkčnosti

 1. Dobré ráno,

  u mně dobrý. Nekontrolovala jsem, jestli nezmizely ojediněle nějaké jednotlivé komentáře., ale vypadá to, že jsou všechny, aspoň v minulý hospodě.

 2. Jinak, dnes je to týden, co mě přesunuli sem a včera bylo 14 dní od operace – a zatím dobrý… Tedy, so far, so good… A oufám, že to vydrží. Včera mě vyndali stehy a já se mohl konečně pořádně osprchovat, člověk by neřekl, jak takové drobné radosti dne dokážou potěšit. Tak se mi tak vybavuje nějaká ta snad španělská šlechtična co spadla do potoka a tím pádem se umyla – a odebrala se na kajícnou pouť do Jeruzaléma… Tak si tak říkám, na těch královskejch a šlechtickejch dvorech – to musl bejt smrad…

 3. PeS
  Buď rád že i do Frágy po tisíci letech přišel pokrok a neofrňuj nad Španělskem. Tam se myli často.
  Zato z Frágy píše Abrahám syn Jakubův cosi o divných snědých černovlasých týpkcích (a bacha, on jako sefardský žid fakt sám jako ariec nevypadal). Frága byla sice tou dobou prima na byznis z otroky potom co panonskou nížinu obsadili Huni (bylo nutno cestu ze Španělska přes Kyjev k Chazarům posunout výše) ale o těch by mluvil jako o otrocích stejně jako o svých aškenázi lokálních partnerech by mluvil jinak.
  Takže o čistotě v tehdejší Praze nemám iluze.
  Mladá dívka byla tehdy zhruba za dva otroky.
  Jinak mě zaujal původ slova otrok. Ot-rok. Někdo kdo se nemohl účastnit rok-ování, sněmování, porad. Z řady důvodů. Třebaže byl ještě dítě. Výraz pro dítě je v chorvatsku dodnes – otrok.

 4. 2 skimic (29.10.2019 | 10.25) – obávám se, že o Tvém tvrzení ohledně mytí a hygieny vůbec v latinsko-evropských zemích by se dalo s úspěchem pochybovat… Čistota patřila k těžkým hříchům, a inkvizice by Ti už vysvětlila, jak se mýlíš… No a nezapomeňme, že když „král Slunce“ nechal postavit Versailes, v celým zámku nebyl jeden jedinej záchod! No a už zhruba tehdy se začaly vytvářet ty správné evropské hodnoty…

 5. Dobré dopolední vespolek,
  píšu, vidím, a snad iodesílám 🙂

  PeSi,
  tak to je super, jen tak dál, hoj se a uzdravuj !

  A ten vlčák vypadá sympaticky, naštěstí mu přpes hlavu nepřetáhli balaklavu, žeaby nebyl identifikovatelný 😀 Jo, kdyby mi zacvakal zubama u zadku, taky bych měla problém.

 6. Dobrý, přispěvky vidím, takže OK.

  Ještě mne napadlo k TV NOVA, co by asi dělali Sorošovci a Bakalovci, kdyby to nekoupil český Kellner, ale nějaký ten oligarcha z Ruska nebo Číny – konec konců, když financují fotbalové kluby, tak proč ne TV ?

 7. Funguje.
  U minulýho článku byla za posledním komentářem cedulka „Komentáře nejsou povoleny“. To je nějaká novinka, co si tak pamatuji, tak když se dřív komentáře naplnily, cedulka nebyla, jen se neobjevilo komentářové okno.

 8. S tou Novou, záleží na tom, zda ji majitel hodlá používat jen jako stroj na peníze (pak je dost jedno, kdo je ten majitel), nebo zda ho nenapadne trochu to politicky přišolíchat dle svých preferencí. Nejsledovanější televize je dost mocný nástroj, pokud by byl užíván bez „tlačení na pilu“.

 9. Nakonec by ani nemusel šolíchat dle vlastních preferencí (viz Kellnerovo prohlášení ve výroční zprávě či kde, které, jakkoliv zdrženlivě formulováno, dokázalo i na úsporné ploše jedné či dvou vět tehdy pravdolásku dokonale rozběsnit), úplně by stačilo, kdyby zpravodajství, komentáře a publicistiku vyčistil od veškerého progresivistického, multikulti a oteplistického biasu, který dnes (a už hezkých pár let) promořuje veškerý mainstream.

  Nova by se tak prostě vrátila [kus cesty] k neutrálnímu, nepředpojatému, objektivnímu zpravodajství, které kdysi, dávno tomu, v dlouho, předlouho všemi již zapomenutých časech, bývávalo základní úlohou veškeré žurnalistiky.

 10. Hele, ono to vypadá, že když se vyčerpá limit, tak odkaz na komentáře z titulní stránky zmizí. Teď je nový článek a odkaz je zpátky

 11. Zpátečníku (29.10.2019 | 11.55) ano, to by bylo ideální. Jenže, kde je nějaká záruka, když mnohé z toho přináší peníze? Mimo to, s Kellnerovou angažovaností v Rusku a v Číně bude nějaké to podezření na ovlivňování asi vždy existovat.

 12. zpoza louže také stejné. Zdá se, že se zobrazování textu zrychlilo – ale stejně musím psát pomaleji. V dlouhých slovech se ztrácejí písmenka.

 13. Matzurko,
  pokud vím, tak Číňani byli zaháčkovaný v TV Barrandov. Pokud po čínské straně člověk něco potřeboval, bylo od něj hezké, že si na TV Barrandov zadal reklamu, pak na něj šikmé oko pohlíželo laskavě. Ovšem Soukup je obtížně akceptovatelný šílenec i na čínské poměry…

 14. skimici,
  mě o středo – a ranně novověkém Španělsku o mytí neutkvělo nic. Jediné, co mi utkvělo je, že její nejkatoličtější Veličenstvo Královna vydalo interní pokyn pro své dvorní dámy, že nesmí souložit častěji, než pětkrát denně, protože častěji je proti božímu pořádku. Ergo na španělském králvoském dvoře všichni souložili jak zrzavý brabenci.

 15. ptakopysku,
  zrzaví (ani jiní) brabenci moc nesouložejí, jsou sociálním hmyzem a ti mají po rojení šmytec 🙂 Takhle králíci ….

  Ad Nova, Kellner na mne nepůsobí jako dement, takže silně pochybuji, že by divácí TV NOVA měli místo svých oblíbených seriálů cosi jako „O vůdci Maovi“ nebo nové výpravné zpracování Čuka a Geka…
  Možná to prospěje kvalitě této TV, IMHO ji dost převálcovala Prima. Když jsem nakoukla do programu, co z USA produkce tam je, tak je to dost bída….A ano, pochybuji, že by Kellner začal dělat třeskutá talk shaw a la Soukup.

 16. Tady u nového článku komentáře jsou, u minulého včera večer bylo napsánoo, že nejsou povoleny a dnes tam na komentáře žádný odkaz není, prostě kromě textu článku tam nic není.

 17. Což o to, AeroKarle, dokud bude možné podezřívat bez důkazů, pravdoláska vždy někoho podezřívat bude, kupodivu vždy své oponenty (zejména ty na straně zdravého rozumu) a kupodivu vždy z toho nejhoršího. Zatím nebyl objeven způsob, jak se tomuto vyhnout.

  Spíše mi prosím šlo o cosi jiného. Dokážu si plasticky představit, jak takový Tabery či politruk jeho typu předstupuje před své skutečné chlebodárce a slibuje jim ještě intensivnější zápas s fake news a ještě sveřepější boj s nenávistí. Jenže vejsledek furt nikde. V Čechách holt (nejpozději od let 1938/39) propaganda nikdy moc nefungovala. Ba co více, vposledku byla spíše kontraproduktivní, účinek byl záporný (v porovnání s propagandistovým záměrem).

  Jakkoliv mi Kellner vždy připadal temný a pochybný, nikdy jsem nepochyboval o tom, že se (dosti úspěšně) snaží uvažovat v dlouhodobém horizontu, v desítkách let. A musí mu být přitom jasné, že již dříve než ve střednědobém se v Čechách jakákoliv propaganda vždy znemožnila a stala nanejvýš terčem výsměchu. Naopak poctivé úsilí o objektivitu by se proto mohlo vyplatit už v horizontu několika let. Již jen proto, že by tak obsadil dosud nikým příliš neokupovanou niku…

 18. Má premisa o zrzavejch brabencích je podložena důkazy, protože zrzavejch brabenců mám plnou zahradu, na rozdíl od brabenců černejch.

 19. Matzurko (29.10.2019 | 15.10), „O vůdci Maovi“ nebo nové výpravné zpracování Čuka a Geka… je bez politického rizika, to by ohrozilo jen sledovanost. Horší by byl nenápadnější vliv, takový nějaký podprahový. A jelikož Kellner fakt není dement, tak pokud by chtěl nějaký vliv mít, tak právě ten.
  Zpátečníku (29.10.2019 | 15.20), na to nemusí být P&L (která to fakt přehání), to riziko prostě je. Mně by se moc líbilo, kdyby tu volnou niku někdo obsadil, ale kolik procent diváctva by to ocenilo? Přispěvatelé Šumaváka nestačí … 🙂

 20. AK,
  jaký podprahový máš na mysli ? Já si to fakt nedokážu představit, na rozdíl od zvýšené frekvence reklam propagujících O2 nebo Home Credit.

 21. Otázka je, co je dnes objektivní. Většina lidí má totiž tendenci hodnotit jako „objektivní“ to, co je v souladu s jejich názorem a to, co není, odmítat.

  Navíc novinářstvo obecně se netěší velké důvěře, takže ani tomu, že to, co říkají, je objektivní, jim většinou lidi nebudou věřit.

  A navrch je tu skutečnost, že často lidi, co se domnívají, že smýšlejí demokraticky, ve skutečnosti jsou s demokracií dost na štíru.

  Takžeb suma sumárum, pojede se dál kočárem černým podél bílýcg skal. kellner je vbyznysman a pokud koupí Novy sleduje nějaké zájmy, tak to budou nejspíš jeho zájmy a orientované ekonomicky. Nebo třeba chce konkurovat Babišovi a chystá se na vstup do politiky.

  Každopádně jakožto nediváka TV Nova se to nejspíš mého života nijak nedotkne.

 22. Matzurko (29.10.2019 | 15.51), třeba jen poměr zpráv dobrých/špatných, frekvence zmínění někoho/něčeho. hosté v pořadech, v podstatě inteligentnější verze toho, co dělá ČT.

 23. Par hodin jsem vcera v aute slysel, jak se Demokrati predhaneji v kviceni, jak je to vlastne spatne, ze Trumpovi hosi a pes ocistili svet od hromadneho vraha, prznitele kdejake zajate holky, nemluve o ovcich stadech. Titulek, oznamujici odchod tohoto lidumila byl oznamen v mistnim Pravu (Washington Post), ze v osmactyriceti letech zemrel muslimsky nabozensky vzdelanec (scholar) a ted to jeho vsivacke jmeno.(Neco je v tom o baghdadu). O vyctu jeho obeti ani zminka.
  Nikdy bych neveril, kam az muze sahat nenavist vuci Trumpovi. To, ze saha az pres ocean vidim, kdyz si tuknu na nejake zpravy z Evropy. Jestli nejaky dacan odpali (nedej Boze) bombu nekde treba ve Francii (ci jine byvale kolonie vlastnici zemi), bude to mit na triku Trump.

 24. Nejdřív hlášení na Šumavu: Vše chodilo až do doby, než vyppršela exspirační doba článku. Nadále tam všechno je, ode mně i od ostatních.

  Nenávist: Byla je a bude.Jenom se m zdá, že čím jsou lidi bohatějším, tím větč´ší nenávist si pěstují. A tím jsou sobečtější (Děti a tak podobně…) Možná, že je to nějaká zpětná vazba aby se více množili ti, kteří nejsou tak bohatí? Regulace genofondu?

  PeS-ovi přeji vzedmutí regeneračních schopností organismu. To je závislé (jak pravil můj kardiolog) v nemalé míře na dobré náladě rekonvalescenta. Takže: „ať jeho dům zní smíchem!“

 25. ptakopysk (29.10.2019 | 15.21)
  Ptakopysku – ti Tvoji rezatí brabenci vypadaj nějak takhle když sexují?
  https://www.youtube.com/watch?v=a1LTwWhDJ-Q

  na Youtube to dal nějaký entomolog amatér a není si jist jestli se jenom neperou.
  Chtělo by to second opinion. Příliš vážné, než abychom to takto odbyli.
  V každém případě, černý to můžou dělat stejně jak ty rezatý. Akorát že je nemáš na dvorku pod dohledem. Že jsou zrzky vášnivý taky není vždycky pravda.

 26. 2 Stary kocour (29.10.2019 | 18.11) – děkuji… Leč zatím jsem v medicentru a tady to zas taková sranda není – ale snažej se, aby se to vše dobře zhojilo.
  Nicméně máte pravdu – kolega nad stolem má nápis: Vaše dobrá nálada asi nevyřeší všechny vaše problémy, ale rozhodně nasere tolik lidí ve vašem okolí, že stojí za to si ji udržet!

 27. Stary kocour (29.10.2019 | 18.11)
  ad „PeS-ovi přeji vzedmutí regeneračních schopností organismu.“

  Hlavně aby mu to neshodilo deku a nenastyd mu cemr …

 28. … psali že pes vyčmuchal Al Bubákího podle ukradenejch podvlíkaček a test DNA jeho zbytků ukázal shodu.
  Takže víme, že v tunelu se odpálil někdo, kdo nosil podvlíkačky co kurdský špion někomu ukrad.
  Teď již více chápu, proč ho američani zase prosichr pohrbili do moře. To kdyby se v tom někdo chtěl šťourat …

 29. Karle, ….přišolíchat podle svých politických preferenci….
  Nehledej za tím nic komplikovaného.
  Ty preference jsou:
  1. Prachy
  2.Prachy
  3. Prachy

 30. Rakouská škola si všimla:
  https://www.kurzy.cz/zpravy/517686-bitcoin-prohnany-rakouskou-skolou/

  Co na to zdejší Rakouská škola?

  Problém vidím v tom, že Bitcoin neodstranil nutného prostředníka (autoritu) C při transakci mezi A a B. Na rozdíl od fyzicky drženého příkladmo zlata, kterým lze směnu provést přímo, Bitcoin je kabát v cizí šatně.
  Na rozdíl od zlata nemá prvotní užitnou hodnotu založenou na vlastnostech, pro které se zlato stalo oblíbenými „penězi“. K porovnání možno rozvinout úvahu, proč se penězi nestaly například diamanty, způsobilé koncentrovat cenu v daleko menší hmotnosti a objemu (zlato je jako zlato, má standardní vlastnosti, je dělitelné a spojitelné). Oproti tomu Bitcoinu, uznávám, že v moderním světě odlišnou výhodnou vlastností je, že umožňuje platbu na libovolnou vzdálenost prakticky rychlostí světla, která je výhodná především při směně za „nehomotné“ zboží dopravitelné stejným způsobem, a kromě toho umožňuje v krátké době velké množství transakcí. To úředně „uznávané peníze“ umožňují také. Jenže prostřednictvím autority C, monopolu cechu bankéřů.

 31. maYda (15.57) má samozřejmě pravdu, že s objektivitou to není jednoduché. Natožpak s absolutní objektivitou, kdyby tuto někdo požadoval, jakože by mohl, byť ovšem poněkud idealisticky. Na druhé straně je možné se o objektivitu upřímně snažit. Sice třeba nakonec objektivní stejně nebudu, ale snahu lidé uvidí a ocení. Anebo aspoň neuvidí zjevnou, do očí bijící podjatost. I to se počítá.

  V ČT sice dnes zřejmě (nevím, televisor nemám) není vidět nic než podjatost, takže lidé mohli za déle než půl jedné generace (od vzbúry 2000) také zapomenout, jak nepodjatost vůbec vypadá, ale zdá se mi, že mnozí by ji stále poznali. Anebo aspoň umějí identifikovat podjatost. V té souvislosti si vzpomínám na toto:

  Jedna moje příbuzná, která ovšem má s mainstreamovými žurnalisty společného pouze to, že též je vyhraněně, bytostně pravdoláskovní, kdysi chovala psa, a to v poměrně hustě zalidněném prostředí. To se během dlouhých let jeho života pochopitelně pojilo s drobnými, ale opakovanými a četnými, chronickými konflikty. (Smí pes do záhonů? Smí pes ke stromkům? Kdo může za to, že se opět serval s támhletím psem? Atd. atd. atd.) Těch jsem naštěstí býval svědkem velmi zřídka, ale o to více se mi pak snažila jejich meritum přiblížit. A tu se děla jedna nesmírně podivná věc…: Kdykoliv totiž (což ovšem bylo, jak se správně domnívala, nezbytné v zájmu objektivního posouzení sporu, jakkoliv jsem se oň nezajímal ni zbla) reprodukovala a rekapitulovala také pohled protistrany, vždy tak (ve svých 50 či 60 letech) činila pokaždé stejnou, strašlivě zpitvořenou výslovností, asi jako holčička ve 2. třídě ZDŠ. Na které straně sporů byla pravda, posuzovat ovšem nechci a nemohu, pes je již 10 či 15 let ve věčných lovištích. Jde mi právě jen o ten tón řeči. S ním by sice do televize nebo do svědecké ohrádky jistě nešla, ale někde v pozadí zůstává stále, jsa součástí celé její osobnosti. A byl by na jejím dně i v případě, že by pracovala v mediích; sice tam nepracuje, ale má k tomu mnohem blíže než já. Zde dojem, jehož se nijak neumím zbavit: bytostně neobjektivní. Vlastně to asi přímo souvisí s oním bytostně pravdoláskovní, kterým jsem tento odstavec začal.

  A teprve teď se dostávám k onomu Mně by se moc líbilo, kdyby tu volnou niku někdo obsadil, ale kolik procent diváctva by to ocenilo? — No, těžko říci, AeroKarle. Ale hádal bych, že o dost víc, než kolik jich nyní oceňuje onu očividnou, páchnoucí pravdoláskovní podjatost, plížící se z televise jak plyn.

  Horší by byl nenápadnější vliv, takový nějaký podprahový. — Jenže jak by jej asi vykonával, s kterými lidmi? Kdyby např. ti, kteří tam jsou teď, začali takňák nenápadně, podprahově velebit Putina (zhruba jako ČT Václava Havla), do roka či dvou lidé k Rusům pocítí stejnou nechuť jako během dlouhého letního večera 21.8.1968.

 32. 2 Schumacher (29.10.2019 | 19.33) – ad zlato… Pokud někdy navštívíš mou přednášku o vývoji fyzikálních (a jiných) měření, názorně ukážu, že zlato je veličina extenzivní, dá se k ní přidávat a od ní ubírat a lze k ní vytvořit etalon (např. trojská unce). Oproti tomu, bankovky všeho druhu jsou veličiny intenzivní, včetně toho bitcoinu, jejich hodnota je určena jen a pouze dohodou na dohodnuté škále. (odtrhneš-li kus bankovky, máš hovno a ne menší hodnotu…) Na těch bankovkách jsou sice jakási čísla, ale hodnota té bankovky je opravdu určena pouze dohodou na dohodnuté škále. (na jedné bankovce máš číslo 1, na druhé 1000, leč 1 dolar má větší hodnotu než 1000 rupií – pokud se něco drasticky nezměnilo…). No a to přidávání a ubírání je aditivní, tedy lineární. Když budeš mít půl kila zlata, bude Tě zajímat cena z gram a pak už je to trojčlenka. Když budeš mít půlkilovej diamant a prašíš do něj a kousek odštípneš, ta cena toho odštěpku lineární není a půl kila diamantovýho prášku je mnohem levnější, než ten půlkilovej diamant. Takže zlato je v tomto případě mnohem vhodnější… Nebo jakýkoli jiný kov… Takže asi tak…

 33. Tak pan ministr Hovňousek navrhuje, aby občanku měly děti už od 6 let.
  IMHO se děti ještě dost vzhledově mění, takže by se kvůli fotce musely ty občanky opakovaně nákladně vyměňovat (dětské pasy taky platí jen 2 roky).
  Tak proč pan ministr nenavrhuje mnohem levnější řešení – děti hned po porodu očipovat? 😉

 34. skimici,
  s tim O.J. jsem na tenkem lede. Pamatuji si ho, kdyz hral fotbal za Buffalo. No a potom hral na housle v Daliborce. Jestli neco mezitim natocil, nevim.

 35. Došlo mailem – ale spíš je to jen FN – vymyšlená historka:
  Skvělá odpověď novináře ze Sky News Australia mladým klimatickým demonstrantům.

  „Jste první generací, která si vyžádala klimatizaci do každé třídy ve škole; vaše školní úkoly děláte na počítači a televizi máte doma v každé místnosti. Celý den používáte elektronické přístroje a místo abyste šli do školy pěšky tak se necháte vozit veřejnou dopravou, případně rodiči až ke škole.
  Jste generací s největší spotřebou zboží vůbec v celé lidské historii: neustále kupujete nové oblečení podle poslední módy abyste byli „in“. Vaše protesty jsou ohlašovány a organizovány přes počítače na sociálních sítích přes internet.
  Omladino, vypněte klimatizaci a počítače, jděte do školy pěkně po svých, nechte doma vaše telefony a raději si přečtěte knížku a místo kupovaní jídla v kiosku si udělejte doma sami obložený chleba!
  Je jasné, že nic z toho se nestane: jste generací egoistů, nevychovanci, jste manipulováni lidmi, kteří vás zneužívají a tvrdí vám, že se jedná o vznešenou ideu a přitom si sami žijí v západním luxusu. Probuďte se a zavřete zobák! Především se napřed řádně informujte o realitě než začnete protestovat! Nebo jde jen o to ulejt se ze školy?“

 36. OT: No jo, se svým lehkým Aspergerovým syndromem (který jsem si kdysi sám diagnostikoval, abych nemusel býti účasten francouzské konversace, když neumím francouzsky) holt postrádám veškerou sociální inteligenci… Dokonce se podezřívám, že celou naleštěnou a vyciselovanou teorii zkurvenosti jsem si před časem vytvořil čistě jen proto, abych si nějak namodeloval lidské chování, jemuž nejsem schopen porozumět intuitivně. Jen prosím považte, co jsem zjistil až teď, po 12+ letech chaotických, zcela nestrukturovaných debat, a co by mne samotného nikdy nenapadlo:

  Podsoused, který se jako jediný v domě domáhá zateplování nejen kvůli dotacím, nýbrž také pro zvýšení komfortu bydlení, a ustavičně si stěžuje na chronická podzimní, zimní a jarní nachlazení, rýmy a nachcípanost, působenou lezavým chladem, permanentně vanoucím naň a jeho lože přímo od obvodové zdi domu, totiž v pokoji, kde se mu tato příkoří soustavně dějí, nemá vůbec žádné topidlo! Celý svůj byt o nějakých 40 či 45 m2 vytápí jedněmi akumulačkami na noční proud, umístěnými do dlouhé chodby spojující pokoj a kuchyň…

  — — —

  Totiž, tak jako už dlouho tvrdím, že česká literatura stále postrádá román postihující dnešní dobu, občas mě napadá, že jeho tématem by též mohlo být právě zateplování starších, již po generace pokojně a spořádaně stojících domů… Jsou k tomu nejméně dva dobré důvody:

  • Zateplování je silnou metaforou ztráty identity. Až jednou všichni zemřeme a za 50 nebo 100 let bude někdo procházet širšími centry a periferiemi měst, dnešní vleklé deprimující spory, olezlé billboardy, antény mobilů i paraboly, abundantní a redundantní dopravní značky i slaboduchá graffiti odtud dávno vyvanou, a zůstanou tu pouze zateplené fasády, prznící, groteskně glajchšaltující a karikující domy možná kdysi pěkné, jejichž původní průčelí z roku 18** či 19** však příští chodec nebude umět, ba ani mít jak si představit.

  • Bez dotací (a zelené politiky vůbec) by nebylo zateplování. Na pěnovém polystyrénu žádný technologický zázrak není: Šuntovní materiál, snadno vyrobitelný již před 50 lety. Proč si lidé dodatečně nezateplovali staré domy již tehdy? Dotace takto jsou další silnou metaforou, metaforou všech zvenčí vnucovaných deformací, ničících českou ekonomiku a společnost.

  Pročpak dosud nikdo nesepsal třeba román Zateplovač Zelí aneb Nechci dotaci zadarmo ? Snad by postava Zateplovače, neúnavně mezi sousedy agitujícího pro omlácení krásné a kultivované, 90 či 120 let staré fasády, mohla časem proniknout i do městského folklóru přinejmenším stejně, jako kdysi postava Péráka…

 37. Zpátečník (29.10.2019 | 21.14) napsal:
  Mňo, ona zdejší záliba ve štukování, co mělo zakrýt holou pr.el stavitelů (nemám na kamenný dům, tak tam na fasádu ty římsy a “buchty” místo pravého šutru holt naštukuju) – ve mně vzbuzuje asi stejné nadšení jak necitlivě zateplený barák …

 38. Ehm, StK, možná bych na začátku spíše psal: „Pracuje sice mj. i s nepopiratelnými fakty…“ V tvrzeních oteplovačů narážím na velmi málo čehokoliv, co by nešlo zásadně zpochybnit. (Už jen ta jejich „globální teplota“… Co to je? Jak je to definované? Jaký má fysikální význam?)

  pokud to uděláme nejpozději do dvanácti let — Pozor, čas běží! Logicky, dnes už na to mám jen asi jedenáct a čtvrt roku…

  Hm, já vlastně nevím… Podle mého skrovného názoru nemá žádná polemika se Zelenými velký význam, a racionální mi připadá nemožná, nerealisovatelná… Lepší by snad bylo vždy důsledně aplikovat jimi tolik propagovaný princip předběžné opatrnosti na ně samotné.

 39. Zpátečníku, a nebylo by lepší, než se vrhat do zateplování, nejdřív se zamyslet nad topením? Já teda nejsem topenář, ale když si topí každej po svém, tak to asi nebude moc efektivní

  A s těmi dotacemi nevím, ono vždycky není moc jednoduchý je dostat. A mám takovej dojem, že příprava podkladů k žádosti o dotace je docela slušněj byznys.

 40. A proto jsou environmentalisté (environmetálové?) tak směšní:
  „Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ uvedli aktivisté v prohlášení, které má ČTK k dispozici.
  Kéž by to jednou skutečně dotáhli do konce. [;>))

 41. Nojo, maYdo, jenže to by si jednak musel připlácet za elektřinu (ovšem je asi pravda, že i kdyby si ta jediná kamna přemístil z chodby do pokoje, byl by na tom o kus lépe), jednak si do pokoje natáhnout tlusté dráty… Se zateplením to bude mít zadarmo (tedy ještě výhodněji než pan učitel Zelí) a všechno pěkně zvenčí.

  Navíc muset se začít zamýšlet až po 12 letech pevného přesvědčení, to člověka náramně irituje…

  Chápu-li to správně, dotace jsou dnes omezeny (https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/bytove-domy-zatepleni-zdroje/) částkami 510 a 450 Kč za m2 obvodové stěny a střechy. (Okna dnes většinou již plastová.) Je-li to pravda, v našem případě nejde o žádnou lukrativní částky…

 42. „Mimochodem, znáte prosím nějaký citlivě zateplený barák z té doby, skimici?“

  No, předkové na zimu narovnali kolem chalup zásobu dřeva na topení. To bylo bezesporu citlivé zateplení. Přes zimu se spálilo, v létě nebylo potřeba a na podzim se udělala další zásoba.

  Jinak oni taky nebyli tak rozmazlený. Já si ještě pamatuju, že u některých mých spolužáků se topilo jen v kuchyni, kde byla rodina přes den a v pokoji, kde se spalo, byla zima.

  Myslím, že větší úsporu než zateplování by přineslo snížit teplotu v bytech o dva – tři stupně. Což by neměl být problém, protože většina městských obyvatel v podstatě byty přetápí.

  Teda až na toho Vašeho zateplovače, Zpátečníku 😀

 43. „Se zateplením to bude mít zadarmo (tedy ještě výhodněji než pan učitel Zelí) a všechno pěkně zvenčí.“

  no, on to bude mít zadarmo. Ale Vy mu všichni připlatíte na to, že je škrt a nechce si pořídit pořádný topení.

  Vsadila bych se, že navíc jsou ty akumulačky z roku raz dva a že jejich výkon v poměru ke spotřebě taky nebude zrovna excelentní.

 44. Inu, maydo, mám zde jednu fotku z počátku 60. let, kterou se mi podařilo (dle obrázku na titulní stránce novin) spolehlivě datovat do zimního období. Dědeček sedí spolu s batoletem kousek od radiátoru ústředního topení, má na sobě košili s rozhalenkou, tmavou, možná flanelovou, přes ni svetr, přes něj svetr, oba nejspíše vlněné…

 45. navíc jsou ty akumulačky z roku raz dva a že jejich výkon v poměru ke spotřebě taky nebude zrovna excelentní — Z roku raz dva jsou ty moje, tak asi 195*… Zatím mi nijak nevadí, ač po termostatu a ventilátoru v nich není ani stopa.

  Na druhé straně účinnost elektrického vytápění je vždy 100 %. Kampak by se jinak teplo ztrácelo? Jiná věc ovšem je, že (bez výše zmíněných prvků) se teplo z kamen uvolňuje i v (denní) době, kdy po něm člověk tolik netouží.

 46. „Inu, maydo, mám zde jednu fotku z počátku 60. let, kterou se mi podařilo (dle obrázku na titulní stránce novin) spolehlivě datovat do zimního období. Dědeček sedí spolu s batoletem kousek od radiátoru ústředního topení, má na sobě košili s rozhalenkou,…“
  No, v šedesátých letech na vsi nebylo ústřední topení zrovna obvyklým jevem. většinou se topilo v kamnech. Ale je fakt, že chodit ve svetru připadalo lidem normální. Dnes má většina za to, že musí být tak teplo, aby mohli chodit v triku.

  Tak se složte sousedovi na svetr. VYjde to levněji než zateplení a barák se tím nezmrví. Dotaci na ten svetr sice nedostanete, ale myslím, že i tak ušetříte. 😉

 47. OT – když jsem jela z práce, bylo zavřeno v Albertu na Andělu. Uvnitř se hemžili zaměstnanci a všude stály plný košíky, vypadalo to, že lidi byli vyhnáni velmi rychle a nákupy nechali na místě. U vchodu stála ochranka a všechny odháněla. v mediích ani ťuk, co se tam semlelo.

 48. Schumacher (29.10.2019 | 19.09) – jistěže prachy. jenže ty Kellnerovy jsou částečně závislé na politice.
  Zpátečník (29.10.2019 | 20.08) – Zpátečníče, tím si nejsem jist. osobně se domníván, že těch pradoláskyplníků, spokojených, když slyší tu svou pravdu, je víc, než těch, kdo mají zájem o pravdu padni komu padni (a to za předpokladu, že by ji byl v Nově vůbec někdo schopen). Takže jako cílová skupina jsou pro komerční podnik dost marginální.
  Ta podprahovost je právě v té nenápadnosti. Velebení Putina by nefungovalo, šikovný mix zpráv a hostů IMHO ano.

 49. Hele, maYdo, a to se neobáváte, že bychom tím pošlapávali jeho lidská práva? I kdyby bydlel v baráku od sklepa po půdu pokrytém echtovními renesančními sgrafity, má nezadatelný nárok předělat jej na pasivní dům…

  Do galerie (odkaz na niž zde ani jinde pochopitelně nechci vidět) jsem právě přidal jednu náhodnou fotku, těsně před tím, než mi vyplivla baterka, zatímco světlo skomíralo již hezkou dobu. Ale určitý dějinný trend z ní myslím lze vysledovat i tak.

 50. šikovný mix zpráv a hostů — Ale mají tam někoho šikovného, AeroKarle? To je právě to, co jsem trochu zpochybňoval… Pravdolásce propagandu dělat neumějí; uměli by ji dělat Rusům? Pořád to jsou víceméně ti samí lidé; většina žurnalistů je prodejných až běda.

  Ale posoudit to neumím, televisoru nemaje. Přeji dobrou noc.

 51. Kdyby někdo chtěl interní HD 4TB interface SAS. Koupil jsem ho s představou, že se mi do počítdla vejde is adapterem SAS>SATA, ale nevejde se o pár milimetrů. Stá mne asi 1900 korun.

 52. Dobré ráno vespolek,

  maYdp, ad zateplení, Zpátečník se myslím baví o městských domech – a ty nebyly zarovnávány dřívím ani když ta města vznikala…

  A koukám, že kost TV Nova nevydržela – zase se pozornost obrací na hospodaření ČT, a aby řeč nestála, nutno rozcupovat letošní medailisty.
  Tak to jsem fak ráda, že u nás nemáme jiné problémy, všechno je v pohodě a duha se klene…

 53. Dobré zas ráno… IMHO, velmi dobrý Štěpánek na Psu… Dost se to shoduje se zkušeností mého kolegy, kterej nechal dceru „studovat“ v Kanadě, načež zjistil, že celé to studium není nic jiného než omílání politicky korektních frází a manter… Pěkně děkuju, jž jsem dnes zvracel…

 54. Zpátečník (29.10.2019 | 22.03) napsal: dobré ráno
  Zateplení historický domů namátkou zde:
  https://magazin.aktualne.cz/bydleni/ddm-cesky-krumlov/r~63933604b7b511e780320025900fea04/
  Přičemž si
  a. ponechám svůj pohled na historizující kašírované patlaniny třeba i z toho 18-19 století.
  b. pokud se to současnému majiteli líbí, nechť si nechá fasádu navrhnout třeba od Davida Černého či Michala Davida
  c. technicky lze jistě dnes při rekonstrukcích zajistit cokoliv, tak proč by nebylo možno fasádu zateplit a ty kašírovaný pičičandy co ukrajinec kongem při přípravě podkladu odstraní tam zase znova nalepit. Anebo udělat nový – jako živý, nebo dokonce nový „pravý“ kašírovaný.

  Bavíme se o tom kašírovaným aranžérským nánosu. Pokud z fasády vyčnívá kamenná římsa, krakorec, atd, jde to ukrajinci kongem „odjebat“ jen s potížema, (námaha), navíc má kecy statik, tam se zarazí a raději to stavaři přiznají 🙂
  Od architektů či památkářů – očekávat pomoc – je samozřejmě hloupost. Architekt by do stavby rád včlenil některé detaily svého penisu (ego) zatímco památkář by rád krov obydlil původní faunou (stavebník by měl v povolení podmínku – sehnat autentický červy).

 55. Dobré ráno,

  Matzurko, já vím, že Zpýtečník má na mysli městské domy, ale je to jedinej případ toho, co bych nazvala „citlivým zateplením“, který si vybavuju. 🙂

  Předkové nějaké „zateplení“ neřešili. Postavili barák podle zvyklostí, tak, jak jim vyhovoval.

  Pravda je, že „citlivě“ zateplit barák moc nelze. Jen ojediněle lze dosáhnout přijatelného kompromisu.

 56. IMHO se srovnává nesrovnatelné. Naši předci žili v chladněšjších prostorách, za komančů se teplem nešetřilo a nyní se šetří a hledají úspory.
  Za války jsme topili jen v kuchyni, kam se na noc přenesla pohovka pro otce a tak se tam i spalo. Zbytek bytu byl v zimě nevytápěný.

 57. „Takže jako cílová skupina jsou pro komerční podnik dost marginální.
  Ta podprahovost je právě v té nenápadnosti. Velebení Putina by nefungovalo, šikovný mix zpráv a hostů IMHO ano.“

  No, když tak slýchám stesky na ČT, tak se mi teda nejeví, že by pravdoláskaři byli marginální skupinou.

  A konec konců, kdyý mají pravdoláskaři propachtovanou ČT, proč by jiná názorová skupina nemohla mát propachtovanou Novu? Jak jinak chcete, aby společnost byla názorově pestrá a pluralitní?

 58. Možná by neškodilo vrátit se k těm chladnějším prostorám, spíš než zateplovat. Ono by se to nejspíš pozitivně odrazilo i na zdravotním stavu.

 59. Zpátečníku (29.10.2019 | 23.59), všechno je to v rovině „kdyby“. V Nově nikoho šikovného nemají, konec konců, zřejmě ani v ČT, když tak pitomě „tlačí na pilu“. Abych to krátce shrnul, Kellnerův business z velké části záleží na Rusku a Číně, není tedy nepravděpodobné, že vlády těchto zemí bude chtít udržet přátelské a nenasrané. Číňani IMHO k nasrání nepotřebují nijak moc, štětí se nad každou blbinou. Alespoň mne by neudivil nějaký nátlak na TV v tomto směru. A jelikož je Kellner zřejmě dost schopný, dle výsledků, tak by si na to někoho šikovného našel.

 60. K teplu domova, jedněmi uhláky rodiče vytápěli dva pokoje propojené dvoukřídlými dveřmi, třetí pokoj měl kachláky, v těch se také topilo. Teplota kolem 19ti celaskonů. Kuchyň vytápěná jen vařením, teplotu nevím, odhad tak kolem 16 – 17, k ní připojený pokojík, původně asi pro služku, vůbec bez vytápění, ten byl jen na spaní jedné osoby. Po zavedení plynového kotle a radiátorů v bytě tak kolem 20ti , v pokojíku, který jsem mezitím zabral já, taky. Před radiátorem od kotle jsem tam měl elektrická kamínka. Vzpomínám na večery, kdy jsem si četl v křesle a na břiše pod mikinou mne krásně hřál kocour.

 61. Děkuji Skimici a Matzurce za pomoc se sháněním údajů pro debatu se sluníčkářem. Myslel jsem si, že když je gymnaziální učitel matematiky, tak je mu též vlastní určitá pokora k reálnému světu. Skončili jsme u toho, že zavření katalánských politiků je demokratické, protože je nikdo za politickou práci nezabil. Pak už jsem neměl sílu. Víra je prostě víra. Kurasův článek mi to opět připomněl.

 62. PeSi, o zlatu jako o veličině jsem neuvažoval… Pohled fyzika na obchodní záležitost. Vědecké zdůvodnění jinými slovy, že koule je kulatá….Já když „vidím“ objekt, neprovádím komplexní analýzu optických dat a porovnání s databází, která mi zjeví kouli. To ponechávám na svých většinou dobře pracujícich sybsystémech. Co diamantů se týče, jsou další parametry, nejen velikost, kterymi se pro peněžní použití liší od zlata.

  Zateplování…. Kdyby v minulosti měli dostupné stavební materiály s dobrými funkčními u izolačními vlastnostmi, například duté komůrkové cihly a tvárnice, stavěli by z nich. Protože je neměli, stavěli z toho co měli,co bylo dostupné, a… Osvědčené. Síla tradice. Ne, že byli masochusti milující zimu. Leč byli zvyklí, a třebaže by i s nevelkým i náklady by mohli postavit třeba chalupu lépe, nenapadlo je to. Tak jako jiné. Protože pradědek,dedek….odpor k novotám. „No jo, pořídil si traktor. Koně mu nejsou dost dobrý“. Dodatečné zateplování je nouzové řešení. V nové výstavbě má být snížení ztrát součástí konstrukce. Ne jako u developerskych projektu, že ve snaze ušetřit, na železobetonový skelet nalepi izolaci.

  Nynější výstavba je odrazem způsobu života ustupujiciho od trvalého usidleni, při kterém se znají generace žijící na jednom místě. Vysoká mobilita pracovní síly.. Většinou se nepočítá s vicegeneracni životnosti. Ani se nepočítá s celoživotním zitim na jednom místě. Proto napriklad v USA ty papndeklové domky, které nevydrží větší vítr a hoří jak táborák. Příčina je všeobecně kulturní. Všeobecná kultura toto posiluje zpětnou vazbou.

  Kellner a CE TV… S pobavením čtu komentáře intelektuálů, jak pro ně je příznačné, hlubomomyslně hledajících v obchodní transakci jiný význam než obchodní zájem. Od majitele O2 je to dobrý tah propojení do jednoho obchodního projektu. Co si koupil? Zavedenou značku, archiv – vysílací práva, a především zákazníky. Masu dutohlavů, novodobých otroků dřepících před plackami, a obchodníků snažících se prodávat jim svo zboží.

 63. kejko,
  rádo se stalo.
  Souhlasím, sluníčkáři mají svou víru, kterou nezvikláte. Asi by to bylo na sociologickou nebo psychologickou studii, kdyby se tím ještě někdo zabýval…

  Zateplování historických budov v Krumlově – jo, zejména těch, co jsou z kamene a mají obvodové zdi kolem metru široké :). Ukazovali nám je v jedné restauraci naproti hradu, asi ze stejného století, jako hradní základy.
  A souhlasím, snížení teploty v bytě o pár stupňů by určitě prospělo.

 64. Kejko, zajisté, že zavření katalanskych politiků je demokratické. Byli odsouzení na základě zákona vydaného parlamentem zvoleným ve svobodných volbách, soudci jmenovaným na základě stejným systémem stanovené procedury.

  Demokracie je jen forma vlády. Je přinejmenším omylem ji pro její podstatu přičítat dobro.

  Ostatně jskapak demokracie, když je to království.

  A zdejší republika? Res – publica. Tomu rozumím. Ale Re – publica? Kouzlo nechtěného, nechtěně vystihující skutečnost.

 65. Ad zateplování:
  Žil jsem 30 let bytě, kde bylo v létě často 30° i v noci, byl pod střechou, kolem střechy nižších budov, v zimě 14° stále zavzdušněné topení (poslední, 7. patro), netěsnící okna, venkovní stěny vlhké. Ty bylo ve všech místnostech – ten byt zabíral celé patro. Ke snídani jsem chodil v kožišinové vestě. Válendu jsem musel dát k jiné stěně – u venkovní stěny „stékal“ dolů studený vzduch ochlazený od venkovní stěny přímo na spáče. Barák byl z roku 1934.
  Teď mám v bytě 24° v zimě, (topení moc nehřeje), v létě tak do 27° – ale žaluzie musí být stažené. Předloni náš věžák zateplili, za minulou zimu jsme platili o 2 500.- méně (ale byla krátká zima, kolik za to může polystyren nevím jistě). Chodím v tričku a bermudách.
  ===
  Takže kdo chce, ať nezatepluje, bude mít barák s krásnou historickou fasádou a bude, jak tu někdo podotkl, „zdravější“. Já si radši nechám ty bermudy. [;>))

 66. 2 Schumacher:
  To je demagogie / slovíčkaření. Hitler byl ustaven taky demokraticky, patrně o Mao nebo Pol pot. Ostatně komunismus jsme v Kotlince zvolili „demokraticky“ už nejméně dvakrát.

  Jistěže re-publica. Protože tu „veřejnost“ tvoří ze značné části ovčané. Mají jiné (neslučitelné) požadavky na organizaci státu a na zákony nejen vůči věrchušce, ale i vůči partikulárním zájmům uvnitř té masy.

  Spokojené ovce obvykle následují vůdčího berana. Kamkoliv. Jsou to ovce. Že bečí není podstatné. Ovce zkrátka bečí.

  Ale nenakrmíš – začnou se cukat. Některé i opustí stádo. Až jich bude hodně, bude revoluce. Nebo převrat – nastoupí jiný beran. Místo černého bílý. Nebo strakatý. To je vše.

 67. 2 Schumacher (30.10.2019 | 11.09) – „Co diamantů se týče, jsou další parametry, nejen velikost, kterymi se pro peněžní použití liší od zlata.“ – no a to je vono… Neexistuje jednoduchý lineární vztah, proto to nikdy nemůže být měna. Nebo bys snad chtěl po bankovním úředníkovi, aby zvládal složité, nelineární vztahy, navíc poplatné momentálnímu znaleckémuvkusu?

 68. 2 kejko (30.10.2019 | 10.51) – to mi připomíná film „malý unavený Joe“, kde si Bud Spencer nabíjí pistoli a říká – „měl jsem delší rozhovor a došly mi argumenty.“
  S takovejdlema je možné diskutovat jen s klackem v ruce. A škoda rány, kteá padne vedle…

 69. 24°? Tak to je docela příjemná teplota na to, sednout si na chalupě ven do stínu na kafíčko.
  Ale v bytě, kde bych měla pracovat, sedět u počítače ( to je docela výkonný topný těleco, akorát není na klíně tak příjemný jako ten Karlův kocour) a vařit – to bych asi zdechla. Radši svetr než 24 a bermudy….

 70. kejko (30.10.2019 | 10.51)
  ad : „Skončili jsme u toho, že zavření katalánských politiků je demokratické, protože je nikdo za politickou práci nezabil.“

  No ano. Demokratické. Už se ostatně vyjádřil i Schumi.

  A skutečně je zatím nikdo nezabil.
  Takový Lluís Companys tehdejší šéf Generalitat de Catalunya by mohl vyprávět.
  No vlastně nemohl. Zdrhnul do Francie, tam ho vydali gestapu, ti ho dál pošoupli zpět do Barcelony a nad Barcelonou je takový kopec. Montjuïc. A na kopci je pevnost stejného jména.
  No a tam ho 15 října 1940 popravili. Zastřelili.

 71. maYda (30.10.2019 | 13.25) napsal:
  Radši svetr než 24 a bermudy…
  To říkaj obvykle ty, co nemaj hezké nohy do minisukně. V kanceláři musí být hlavně HEZKÉ a motivační pracovní prostředí a ne že to tam je jak v reklamě s tuleněma.

 72. já jsem, skimici, momentálně doma, neb jsem nastydlá a kolega mi včera vyhrožoval, že jetsli to ode mně chytí a přijde proto o dovolenou, tak že mi ji nechá k úhradě.

  Krom toho moje metody potírání chorob přinášení nýsledky, které jsou vůči okolí poněkud drastické.

  A mám tu 18 stupňů a jsem spokojená a ani ten svetr mít nemusím.
  Na miniskuně teda fakt už nemám věk ani nohy a kdyby šlo o podnětné estetické prostředí, tak by možná bylo vhodnější, kdybych chodila do práce v burce.

  já měla s těma minisukněma vůbec pech. Na gymplu mi je máti zakazovala, pak přišly do módy midi a když se mini vrátily, tak už mi bylo před čtyřicet a vypadala jsem v mini jako diblík ve starobním důchodu.

 73. „Protože tu „veřejnost“ tvoří ze značné části ovčané. “

  V poslední době mám trochu problém rozlišit, co jsou ovčaně a co občané, kteří nesdílí stejný názor….

  Například voliči Schvarzenberga a Drahoše považují za ovčany ty, co volili Zemana.

 74. Proč tolik lidí přičítá demokracii dobro, to je nějaká epidemie…

  MaYdo, v tom případě je logické, že od ovčanské demokracie očekávat dobro je pošetilé. Ostatně očekávat dobro samo o sobě. Navíc dobro je relativní.
  Vládce: „Dobro je když poddaní platí daně.“

 75. Od sluníčkáře mně to zarazilo. Předpokládal bych vyšší princip mravní nebo tak něco, protože chodil na Miliony chvilek.
  K zateplování – před skoro 10lety jsem přestavoval domek (staré základy). Pasivní domy mně celkem zajímali. Přízemí plná vápenopísková cihla + polystyren. Patro dřevostavba 2*4 + dodatečné rošty (kamenná vata). Pocitově je skoro jedno kde jste. Spodek možná trošku větší setrvačnost (víc si uvědomujete rozdíl teplot mezi uvnitř a venku). Vršek reaguje „rychleji“. Realizace spodku pohoda, lidi mají více zkušeností a materiály jsou dostupnější. Vršek se musel víc promýšlet a řešit. Cenově asi šul-nul. To že by v domku chtěli bydlet i za 100let nepředpokládám. Sami jsme vlastně „rekonstruovali“ domek z 30let. Náklady na stavbu (materiál), díky vysoké míře svépomoci +- stejné jako klasické stavby. Časová náročnost výstavby byla vyšší. Jsem maximálně spokojen a neměnil bych. Rodiče žijí ve stejně starém domě. Realizaci rozumného zateplení u nich si moc nedovedu představit. Zatím by to nebylo ekonomicky výhodné.

 76. Ono i spojení „občanská demokracie“ je na pováženou. Jako „lidová demokracie“
  Vodojem na vodu…

  Zastupitelská demokracie…
  Že není používán termín „Zastupitelská svoboda“? To by bylo už moc nápadné.
  Někoho by mohli i napadnout, že to znamená svobodu zástupců. Ono tomu tak alespoň zčásti je skrze imunitu.

 77. Po bankovním urednikovi požaduji především aby nebyl spolu s bankou. Protože jestliže je úředníkem, pak jde o banku centrální, ježto banka obyčejná, soukromá, úředníky nemá, ježto to není úřad.
  Vzdy když vzpomenu na prodej zlatých rezerv ČNB. Kam podle představ úředníka, který má tu opovazlivost nazývat se bankéřem, zlato mělo padnout?

 78. Já nemíním nikoho, schumachere. Já se jen ptám, jak se pozná „ovčan“ a jak občan, který zastává názory, s kterými já nesouhlasím a má jiné představy o uspořádání státu, než já.

  Protože zdravej rozum mi říká, že aby byla demokracie demokracií, tak nutně musí existovat občané, kteří mají jiné názory, jiné představy a jiní priority. Včetně takových, kdo nemají mezi těmi prioritami politiku a zaobírání se s ní a nebo fandí jinému politickému klubu.
  Takže ovčan je kdo?

 79. No, já mám dojem, skimici, že původně se tím pojmem „úředník“ myslel každý, kdo pracoval v nějaké kanceláři a dělal nějakou administrativní práci. Bankovní předník oak je ten, kdo úřaduje v bance. Zaměstnanec banky. Bankéř je majitel banky.

  Centrální banka mi spíš připadá, že to je víc ouřad než banka, jen se tomu „banka“ říká.

 80. Z clanku Big Bena:

  „„Jen intelektuál dokáže uvěřit úplným pitomostem,“ kdysi takto intelektuály pochválil George Orwell. Aldous Huxley vnímal intelektuála jako „člověka, který objevil něco zajímavějšího než sex“. Pro spisovatele Petera Stauba „intelektuální námaha je obvyklá technika, jak se vyhnout přemýšlení“. José Ortega y Gasset vnímá „tunel pod zdí intelektuálního snobství“ jako „jedinou cestu zpět k realitě zdravého rozumu, ale většina ji nenachází, protože je pod jejich úrovní“. Arthur C. Clarke definuje intelektuála jako „někoho, kdo byl vzdělán nad hranice své inteligence“. Lionel Trilling zaznamenal, že „v nejtajnějším srdci každého intelektuála je skryta naděje získat moc, touha své ideje realizovat tím, že je vnutí ostatním“. Paul Johnson pozoruje, že „intelektuálové si libují v pocitu, že zastupují lid“. A Eric Hoffer si všímá, že „vládnoucí intelektuálové zacházejí s lidskými masami jako surovinou na experimentování a plýtvání“.

  Do hloubi duše intelektuálům hledí indický neurolog a filosof Abhijit Naskar: „Podobně jako náboženský fundamentalismus, nezkrocený intelekt dokáže člověka zaslepit vůči potřebám druhých. Dávejme světlo ignorantům, ale ještě víc vzdělancům, neboť ješitnost vzdělanosti dělá z moderních lidí větší ignoranty, než jsou běžní ignoranti.“

 81. K optimální teplotě – vnímání je jistě dost individuální. Já bych u PC v 17stC docela mrzla – jednak mám tlak spíše nižší, a když se nehýbám, zebou prstíky. A druhák, má artróza už si libuje v teplotách vyšších – takže je ze mne typická laboratorní krysa, fungující nejlépe při 21stC 🙂
  Ale při tréninku v tělocvičně samozřejmě preferuji teplotu nižší, byť ně tak, aby nám přimrzaly ruce k činkám. Naopak při relaxaci preferuji i pár stupňů nad dvacet, a klidně se na kanapátku s knihou a šálkem čaje poblíže ještě zahalím do plédu (skotský si budu muset pořídit) a libuji si v teploučku a měkoučku jak králíček Azurit. Pro dovolenou u moře chci teplo do třiceti, pokud na horách, dvacet stačí.
  Prostě nelze se asi zavděčit všemu avšem najednou.

 82. MAtzurko, jistě. Jiná teplota je příjemná v lítě um moře a jiná v kanceláři, kde musíš makat. Myslím, že člověk je i jinak nastavený v zimě a jinak v létě. Když jsem v letních třicítkách měla doma 24 při stažených žaluziách a zavřených oknech, připadalo mi, ře tu je poměrně chládek. Ale zase když venkovná teplota klesla cca na 26 a otevřela jsem okna, bylo to příjemnější, než těch 24 při zavřených oknech.

 83. Matzurka (30.10.2019 | 16.12) napsal:
  ad “ Pro dovolenou u moře chci teplo do třiceti, pokud na horách, dvacet stačí.“
  To si moc nezalyžujete.

 84. MaYdo, politici jsou všichni občané dělají i politiku. Proto i voliči. Třebaže v užším smyslu politikem je míněn kdo se „politickou“ činnosti živí.

  Ovčan nekriticky a poslušně přejímá aktuální státně úřední, vládní, vůdcovský názor.

 85. Hory v létě jsou pestřejší a dávají více možností užití si než rozličné klouzání když je hezky či obcerstvovani se když je nehezky. Velmi příjemně jsem byl překvapen zaplaváním si v alpském jezeře. Že v pozdním létě voda nemusí být ledová jsem předpokládal. Jestliže se léto vydaří. Ale že byla tak příjemná, bylo nad očekávání. Nad to úžasně čistá.

 86. Schumacher (30.10.2019 | 17.46)

  Ovčan nekriticky a poslušně přejímá aktuální státně úřední, vládní, vůdcovský názor.

  No proto Schumi asi takováto entita „ovčan“ reálně neexistuje. A jistě bychom nenašli nikoho, kdo by se k takovéto charakteristice sebe sama přiklonil.

 87. martin tt (30.10.2019 | 17.43) napsal:
  skimici, na hory je možné jet i v létě.

  Ano. Matzurka ale mluvila o dovolené.

 88. Aby demokracie byla demokracií…
  …i kdybychom měli opozici vyrobit…

  Já bych na té demokracii až tak nelpěl. Stačí nějaká svoboda umožňující mít beztrestně vlastní názor. Třeba odlišný od názoru odhlasovaného demokratickou většinou, a i žít podle něj, když neomezuje svobodu jiného a neohrožuje schopnost přežití obce.

 89. Skimici, těch, kdo „nekriticky a poslušně přejímá aktuální státně úřední, vládní, vůdcovský názor“ je plné Německo.

 90. skimici, ano, horal martin tt zjevně ví 🙂
  Já na hory jedině v létě – v zimě je tam moc zima 🙂
  Nelyžuju, tedy ne ten adrenalin z kopce – mně stačí běžky – ani nesnowborduju, ani sáně, ani boby – nazdar bazar. Nic pro co by se muselo utratit nechutné množství peněz za výstroj a výzbroj a pak stát ve frontě na vlek. Hory nejlépe pěšmo, za „nordické“ hole a pohorky není nutno utrácet majlant. Rovněž lze zvolit trasy dle aktuální nahloučenosti turistů – těmto se vyhnout. Nikdy mne neoslovilo svištění z kopců – nemám ráda rychlost – a davy lidí taky ne. Já tam chci relaxovat; na Matějskou pouť jindy a jinam (pokud by mne vůbec nějaká taková pitomost napadla).
  Ale lyžařům vždy přeji, ať si to užívají a bez úrazů, já zatím přihodím do domácího krbu další polínko a čaj obměním svařákem 🙂

 91. Skimici, dovolenou na horách lze užívat i v létě. A naopak, v zimě v teple na jihu.
  Mnozí tak ke své spokojenosti činí. Na rozdíl od těch, kteří v zimě vyhledávají ještě větší zimu a v létě ještě větší hic aby v prvním případě se vraceli omrzlí a ve druhém spálení.

 92. „Ovčan nekriticky a poslušně přejímá aktuální státně úřední, vládní, vůdcovský názor.“

  No, to bych netvrdila. Názor přejímaný nekriticky a poslušně nemusí být ten aktuálně úřední. Viz Havlovi pohrobci.
  Navíc by to znamenalo jedince, který se blaženě usmívá nad tím, že cokoli stát činí dobře činí a to teda si umím spíš představit, že potkám na václaváku yettiho, než takovýho ovčana.

  Kařdý názor má vedle rozumných a kritických vyznavačů i ty poslušné a nekritické. Ostatně já bych se víc, než těch poslušných obávala těch, kteří tvrdí, že jejich pravda je ta jediná správná. Protože to jsou ti, kdo nakonec ty poslušné a nekritické utáhnou na vařený nudli.

 93. No, já měla sjezdovky ráda, to zas jo. ale drahně let tomu, co jsem na nich stála naposledy a i brácha, kterej jezdil na hory rok co rok, už pověsil sjezdovky na hřebík s tím, že netřeba si rozbít hubu jen proto, že by chtěl dokazovat, že na to ještě má.

  jen stěma běžkama je potíž, že když už se dostaneme na chalupu, obvykle není sníh. Od tej doby, co se nás netýkají jarní prázdniny, tam jezdíme jen na vánoce a to bývá dost bída a taky krátký dny.

 94. Na druhé zamyšlení,
  proč se při školních „lyžařských“ výcvicích propagují jen sjezdovky ? Zrovna běžky by IMHO děťátkům pěkně prohnaly faldíky a celkově by náklady byly nižší… ? Teda, na běžky musí být skutečně počasí, žejo, umělý sníh asi nikdo na trasy nenafukuje… tak by místo lyží hezky capali zimní přírodou a dýchali z plných plic horský vzduch.

 95. maYdo,
  já „sjezdovala“ jen v rámci školních povinných akcí. Ovšem v té době jsem měla boty Botas na šněrování, a jen spolužácí věnující se lyžím sportovně machrovali s „klipsáčema“ 🙂

 96. MaYdo, řeč je o kategorii ovčan.
  Ovčan není definován nekritickým přejímáním jakéhokoli názoru. Ne každý nekriticky prejimajici jakýkoli názor je ovčan.

  Blazenstvi není podmínkou. Ale podrobeni se. A nejen to, ale přesvědčování ostatních, že tak to má být.

  Nebezpeci je ze strany poslusnych. Kdyby tech nebylo, král může hulakat jak chce. Bez potřebného počtu poslusnych je mu to plat prtné.

 97. „Ovčan je ten, kdo za sebe nechá rozhodovat jiné, aniž by se snažil rozhodování ovlivnit. “

  To nějak nemá hlavu a patu…
  Proč ovlivňovat ty, které nechám za sebe rozhodovat? Když jsem někoho nechala za sebe rozhodovat, tak proč bych do toho kafrala? Bylo to přece moje rozhodnutí, že v tomhle případě ať to rozhodně někdo jiný.
  A pokud mi to nevyhovuje, vždycky mám možnost rozhodnout se sama.

 98. Kdybych měla ostatně soudit podle toho, v jakých souvislostech to slovo „ovčan“ slýchám, tak je nejvýstižnější defineice “ ten, kdo se nechce rozhodovat, jak já si představuju“ :-D,

 99. protože ti zvolení často brzy zapomenou koho a co mají reprezentovat. Proto by se měli často zodpovídat voličům i pod hrozbou odvolání.

 100. No, ale to v obecné rovině není věc mého rozhodování. To je na těch politicích
  Otázka je, jetsli bychom si pomohli. Přijdou jiní a zase zapomenou.

  A na to, že volby povětšinou vyhrávají a sedí tam ti, co zrovna mně nereprezentují, jsem si už docela zvykla.

  Ta snazší odvolatelnost… no, zní to hezky, ale jak zabráníte tomu, že se budou jednotlivé skupiny přetahovat s tím odvoláváním mezi sebou?
  Řekla bych, že v nátlaku na odvolávání mají větší praxi kruhy, který reprezentují milionchvilkaři. A mám dojem, že když odvolali nedávno ministra kultury, tak to bylo prvě proto, že to byl jeden z míla, kterej nezapomněl, koho reprezentuje.

  A představa, že parlamentní volby a celej ten cirkus kolem toho budou třeba dvakrát do roka, mně teda taky velkým nadšením nenaplňuje….

 101. Ovčan, ovčan – dříve se tomu říkalo mlčící většina.
  Já říkám – často nesouhlasně mručící, ale neochotná/neschopná se angažovat.

  Sluníčkáři a podobní nejsou mlčící ani nesouhlasně a potichu mručící. Tudíž se nejedná o ovčany, ale o o jinak smýšlející ne-ovčany. Podmínkou k zařazení do stáda mezi ovčany je ochota jít se stádem a bečet jen potichoučku.

 102. Třeba tuhle jsem někde četla, že se někdo vyjádřil že lidi se dělí na občany a obyvatele. Zemana zvolili obyvatele a občani jsou ti, co volili jeho protikandidáta.
  Obvyklej povýšenej názor sluníčkářského elitáře.

  Ale není to rozdělovní na občany a ovčany vlastně to samý?

  Možná by neškodilo přestat kategorizovat lidi a rozdělovat je na občany a ovčany nebo obyvatele nebo blbce.

 103. “ často nesouhlasně mručící, ale neochotná/neschopná se angažovat.“

  ježíš, to je strašný slovo, „angažovat“, „angažovanost“. Si pamatuju, že se hodnotila za bolševika „angažovanost“ do posudků…

  Já mám totiž kacířskej názor, že on takovej Franta nebo Pepa, co na něj ty uvědomělý občani ohrnujou nos, protože je vyučenej nějaký řemeslo a má třeba malou firmičku a maká, takže nemá čas se „angažovat“, nejvýš si večer zanadává na politiku u piva, je nakonec pro spolenost prospěšnější, než celý zástupy angažovaných…

 104. Domnívám se, že D-fensův výraz „vohnout“ je výstižnější. Člověk, ochotný sloužit každému režimu.

 105. Zvolení zástupci a zastupitelská demokracie …
  V kontlinkovské variantě se osobně cítím zastoupen spíše jaksi “ex officio.”
  Ne tedy že bych si nedokázal sám vybrat, je mi však obvykle přidělen někdo jiný …

 106. Slovo „intelektual“ melo kdysi, kdysi davno velice pozitivni, obdivu hodny vyznam. Jako mlady kluk jsem si myslel, ze tito vzdelani lide musi prijit s padnymi argumenty, ze socialismus byla uz tehdy rozpadajici se stavba z karet a ze titiz lide podpori existujici, fungujici kapitalismus. Jak jsem mohl byt tak naivni! Zakladem fungujiciho kapitalismu je konkurence. Je to prave konkurence, ktere se vetsina povetsine nic neprodukujicich intelektualu boji. Prijmou na universitach svou definitivu a vetsina z nich muze vylitnout z kuze, kdyz soused, klempir, ma lepsi auto, krasnou lod a druhou chalupu u more, kdezto pan profesor Indicke literatury ctrnacteho stoleti musi nasrane cekat, az mu podle celozivotni smlouvy pristim rokem pridaji par susnu. Nema totiz koule na to, aby sel se svym intelektem do ringu poprat se o vetsi cast kolace. Bodejd by pak takovy neucil jemu sverene, dosud prazdne hlavy, ze kazdy ma mit zaruceno vitezstvi a jistoty. Vsichni, i ti, kteri se ani nehnou. Vsichni maji mit stejne a ten klempir by se mel o sve prachy podelit s tema, kteri misto navstevovani prednasek nebo uceni se remeslu vyrvavaji po namestich s kymsi (Soros?) jim pridelenymi cedulemi.

  Ja zde, prosim, mluvim o sve americke spolecnosti. Jestli se ma pozorovani mohou vztahovat na deni ve spolecnosti ceske, bude to nejspis podobnost ciste nahodna.

 107. To maYda:
  Angažovanost je slovo, které je taky hodně zprofanovné. Ovšem „aktivita“ je nově rovněž „bak-bak“. Tak jak nazval ty lidi,kterým to není jedno a snaží se něco udělat?

  • A jistě – klempíř Pepa je užitečný všem. Jenže patří k těm „potichu mručícím“. Je tedy taky „poddajný ovčan“.
   Ostatně ovce ve stádečky jsou přece užitečné, že ano. Mléko, vlna… Takže ovčan je popis postoje k věcem společným, nikoliv hodnocení užitečnosti.

 108. Už i já jsem dostal ten úžasný mail:

  Ahoj, příteli

  Omlouváme se za vniknutí do vašeho soukromí, zejména kontaktováním
  tímto prostředkem pro obchodní transakci tohoto rozsahu,
  ale kvůli jeho závažnosti a naléhavosti se proto stalo nezbytným
  abych hledal vaši pomoc. Laskavě mě kontaktujte prostřednictvím mého
  soukromá e-mailová adresa (barristeroscarluis1972@gmail.com) pro více
  informací o převodu (8,5 milionu USD), který zbyl můj pozdější klient
  a
  státní příslušnost vaší země. Chci vás představit jako příštího příbuzného
  mému pozdnímu klientovi, protože nesete stejné příjmení jako mému pozdnímu
  klient. Podrobnosti o této transakci vám poskytnu, jakmile budu
  slyšet od tebe.

  S pozdravem,

  Barrister Oscar luis Esq
  __________________________

  Tak kdybyste někdo chtěl ty prachy, můžete se o tam o ně přihlásit na jeho mailová adresa, rád je přenechám.

 109. A proč je nějak nazývat?
  Někdo se snaží tím, že dělá dobře svoji práci, někdo něco dělá třeba v rámci obce, farnosti nebo třeba Sokola, někdo třeba vede nějakej dětskej oddíl nebo okrašlovací spolek, hraje ochotnický dovadlo, je dobrovolný hasič nebo člen červeného kříže a přitom může být všem politika šumák. Něřeší poslance, starají se o to, aby dělali dobře práci, aby fungovala obec, farnost, sokol….

  Je snad něco víc, když se někdo „snaží něco dělat“ okolo politiky? Takovýhle lidi se snad nesnaží?

 110. „Takže ovčan je popis postoje k věcem společným, nikoliv hodnocení užitečnosti.“

  Aha, takže takovej milionchvilkář Minář nebo jak se ten tajdrdlík jmenuje, není ovčan, ale poctivej pracovitej klempíř ano…

  Takže lepší neužitečnej angažovanej občan, než poctivej pracovitej „ovčan“?

  no, tak v tom případě kéž bychom měli víc ovčanů, kteří by dělali užitečný věci a nerýpali se jen v tý politice…..

 111. Problém je, že v těch „věcech společných“ už skoro nikdo není schopen diskutovat o názorech a navzájem se vyslechnout, ale všichni se navzájem nálepkují.

  Pro sluníčkáře jsou „ovčani“ lidi jako vy, protože lidi s takovými názory jsou ovce, co se nechaly zblbnout propagandou a táhnou za vedoucím beranem, kterým je Putin. Nebo Zeman. Nebo babiš. Taky byl kdysi v kursu Klaus.

  TAkže jsme nakonec ovčani všichni, protože komukoliv se kdokoliv může jevit jako ovce, co táhne za veducím beranem.

  Ale jen svobodný ho mají ve znaku, toho berana 😀 😀 😀

 112. Zrzek Minář není sice ovčan, je „angažovaný“, ale není užitečný společnosti. Tedy většině. Některým ovšem užitečný je.
  (Moc prosím nepřekrucovat, tady to není zvykem, myslím… [;>/)

  • Za nálepkování nemůžu. Jen se snažím definovat pojem ovčan jako člověka neangažovaného, o společnost se příliš nezajímajícího, víceméně poslušného.
   Ale nemusím to dělat, mi je ten rozdíl jasný a každý ať si s tím pojmem naloží, jak se mu zlíbí.

 113. Ctu tady v Mlade fronte, ze:

  Komunisté se odmítli distancovat od Grospiče.

  Je ten komunista chlap, nebo to jine, co jeho jmeno naznacuje?

 114. Dobré ráno vespolek,

  no pro mne je „ovčan“ (ačkoliv tento termit nepoužívám) člověk, který nepřemýšlí o tom, koho případně volí. A pak nadává, že to zase dopadlo blbě. Resp., nevolí vůbec a dtto. Přitom ale pro společnost může být přínosem svou profesí; také v tom vidím spíš jeho postoj k politice a ne jeho práci.
  Bráno do důsledků, pokud by se na volby vyflákla podstatná část voličů, tak se může stát, že opět slavně zvítězí KSČM, protože ti mají své voliče jisté… stejně jako ANOnisti, ti zjevně docupitají k volbám taky. A není to zas tak nepodstatná věc, protože nechat „rozhodovat“ jiné a jen se snažit přežít mne psychicky staví do role nevolníka… ale to je jen můj subjektivní pocit, nikomu ho nenutím.

 115. Dobré zas ráno… 2 Matzurka (30.10.2019 | 19.08) – „tak by místo lyží hezky capali zimní přírodou a dýchali z plných plic horský vzduch.“ – Živě si přestavuji Krušné hory – hlavně nad Jáchymovem – v době inverze… No, nějak tu rakovinu do sebe dostat musej…

 116. Jinak bych podotknul, že ohledně Němců má Foundry naprostou pravdu. Tam je to samej ovčan… „Já sice vím, že ta politika je špatná a neúnosná, ale budu je volit, protože jinak by to mohlo být horší“. Přesně takhle masově podporovali Hitlera až do samého konce války.
  Podobná ovčanská společnost je JAponsko. Japonec nepřemýšlí, prohlásí Hai, wakarimašta (ano, rozuměl jsem) a jde to udělat, ač je to sebevětší blbost. Protože co kdyby, že…

 117. 2 maYda (30.10.2019 | 20.53) – tak si to ještě tak 5x, 6x přečtšte a možná vám to dojde…
  Zvolíte si v baráku domovní správu. Na schůzi se dozvíte, že plánují totální pitomost, leč peníze nesmrdí. Ozvete se s námitkou, nebo „jim do toho nebudete kafrat“ – pokud ano, jste vzorná ovčanka… A teď to zobecněte na čtvrť, město, okres, kotlinku…
  Opravdu vzorní ovčané tu pitomost budou ještě obhajovat proti oponentům…

 118. 2 P.M. (30.10.2019 | 22.04) – můj oblbený spisovatel Paul Johnson před nějakým časem napsal knihu intelektuálové… Tam je to velmi dobře popsáno (vyprděno, vyzpíváno)…
  Ve stručnosti – znáte nějakou typicky ruskou voňavku ráže „Duchy Moskvy“? Složí vola na 10 metrů. No a vezmete typické hovno, tou voňavkou ho polejete a máte intelektuála, jak když vyšije…

 119. 2 PeS:
  Ano, Němci jsou „disciplinovaní“. Poznal jsem v mládí svoji německou pratetu – ta se z adorace „Dolfiho“ nedostala do smrti. A neodsunutí v Sudetech plnili dodávky (kontingent) poctivě. Když neměli dost vajec, tak je za draho koupili v konzumu a tamtéž opět odevzdali. za třetinu ceny.
  Jenže – Rusové jsou na tom podobně. Kdysi Stalin nebo dneska Putin. Na ikony se sahat nesmí.
  Japonští montéři v našem ústavu dělali dva dni práci, kterou jim přikázal jejich šéf i když věděli, že je to pitomost. Ale šéf přikázal…
  My tomu čelíme švejkováním.
  Možná je to takový ten český pohled věčného nespokojence. My si na ikony rádi plivneme. Čert ví, co je horší.

 120. Držte palce mému malému kocourovi Pinďovi – jde v 9:00 na kastraci. Je mi ho líto, ale on si se svým mužstvím moc neví rady.
  A kočičí prostitutky tu jaksi nejsou k mání. [;>)

 121. PeSi,
  pochybuji, že se na lyžařské výcviky jezdí do Krušných hor či jiných českých pohoří. Možná Krkonoše, Šumava, ještě tak Jeseníky. Ale dcera byla poprvé v Itálii, podruhé v Rakousku, a jak tak klábosím s kolegyněmi o dítkách našich, ostatní jsou na tom podobně, a je jedno, jestli chodí na devítiletku nebo osmiletý gympl.
  Johnson, myslíš toho, co napsal sérii „Dějiny…“ ? Budu muset pohledat, zda je to jako e-booky, hardcopy mám jen tu o židovském národu.

  Starý kocoure,
  ano, adorace mi pěkně brnká na nervy – má jinak velmi inteligentní sestra volila Hilšera, protože je sympatický na plakátech… a vzdálená příbuzná v Kalifornii volila Hillary, protože je žena; dtto kolegyně ze Slovenska u Čaputové. A přitom jsou ve svých profesích vysoce dobré a pro společnost určitě přínosné.
  A švagr z Ostravy (teď už v důchodu a sledující Ordinaci – se budu muset zeptat, co říká na Kellnerovu akvizici :)…; ovšem inženýr strojař a výše jeho důchodu je spíš nadprůměrná) zas volil Paroubka „bo mysli na lidi“, a teď určitě Babiše, i když se už raději ani neptám…

 122. Dobré ráno
  hledal jsem jakýsi překlad a zcela náhodou mi vyhledávač nabídl frázi týkající se slova „hezká“ v cikánštině
  Ke slovu byla tato fráze uvedena jako první, tedy asi z hlediska používání jazyka důležitá a frekventovaná:

  „Sas šukar, kajča na sas až ajsi goďaver. – Byla hezká, jenže nebyla zvlášť chytrá.“

  Jeden nikdy neví kdy se to může hodit, tak se s vámi podělím 🙂

 123. PeSi, Pandury mají původ u socanů, možná si vzpomeneš. Topolánek jen snižoval ztráty.
  „Původně v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) schválila nákup 199 transportérů (a opce na 40 dalších) za 20,8 miliardy korun. Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli údajnému porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr. Na jaře 2009 ale byla po rozhodnutí stejné vlády podepsána se stejnou firmou smlouva o nové zakázce, a to na 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.“

 124. „Zvolíte si v baráku domovní správu. Na schůzi se dozvíte, že plánují totální pitomost, leč peníze nesmrdí. Ozvete se s námitkou, nebo „jim do toho nebudete kafrat“ – pokud ano, jste vzorná ovčanka… “

  Na tej schůzi se o té plánované kravině hlasuje. Takže ano, půjdu na ni, vznesu námitky a budu hlasovat.
  Ale nemá žádnej smysl na schůzi nejít, nehlasovat a nevznášet námitky, ale snažit ovlivnit ty, co na tu schůzi půjdou, aby hlasovali tak, jak se mně zamlouvá.

 125. Chápu tvůj názor na ODS, ale nákup transportérů schválila již Špidlova vláda, vláda Grossova nechala vypsat výběrové řízení a Paroubkova vláda kontrakt podepsala.
  V Topolánkově vládě byla ministryní obrany Parkanová, politická turistka (ODA, KDU-ČSL, TOP 09), která všechno nachystala, lépe řečeno, nechala to nachystat podřízené. Máš pravdu v tom, že smlouvu podepsal nástupce Parkanové, lékař neurochirurg Martin Barták, který jí celou dobu dělal náměstka.

 126. Ale nemá žádnej smysl na schůzi nejít, nehlasovat a nevznášet námitky, ale snažit ovlivnit ty, co na tu schůzi půjdou, aby hlasovali tak, jak se mně zamlouvá. – někdo něco takového navrhoval? 😛

 127. „no pro mne je „ovčan“ (ačkoliv tento termit nepoužívám) člověk, který nepřemýšlí o tom, koho případně volí. A pak nadává, že to zase dopadlo blbě. Resp., nevolí vůbec a dtto.“

  No, oni na výsledek voleb často nadávají i takoví, co intenzivně přemýšlejí, koho volit, ty volby prožívají tělem i duší a ty volby nedopadnou podle jejich představ.
  A voliče Těch Druhých, nazvou vovčany, blbci, všeholidem nebo nevzdělanci.

  Ale mně je víceméně jedno, co přesně znamená „ovčan“. Mně spíš než o obsah toho slova šlo o to, jetsli by nebylo lepší takové nálepky nepoužívat. Zvlášť když je používají všichni a každej si pod tím představí něco jiného a nic to nevyjadřuje, jen jistou dehonestaci toho, komu je ta nálepka přilepena.

 128. „někdo něco takového navrhoval? “

  To je příklad situace, kdy nechám za sebe rozhodovat jiné, ale snažím se je ovlivňovat.

  Proč bych někoho nechala za sebe rozhodovat a snažila se ho ovlivňovat, když můžu rozhodovat sama?

 129. To je holt zastupitelská demokracie, hojně rozšířená. Rozhodují námi zvolení zastupitelé, na úrovni obce, kraje, republiky, částečně i EUnie, kde je sice volíme, ale s rozhodováním je to vachrlaté. Základní ovlivnění je volba zastupitelů, vyšší úroveň jejich kontrola a ovlivňování po volbách. Jak správně vystihla Matzurka (31.10.2019 | 6.24), ovčan nepřemýšlí koho volí, ještě častěji nevolí vůbec a potom případně na výsledky voleb nadává.

 130. Matzurka (31.10.2019 | 8.11) To ja jsem pred nasima volbama v 1916 kecal na SKYPE s kamaradem tam u Vas.Jeho duvodem, proc on by volil Hillary bylo, ze Bill Clinton umi hrat na saxofon a Trump ne. Na moje spitnuti, ze Heydrich hral pekne na piano a Nero na housle neco divne brebentil.

 131. 2 martin tt (31.10.2019 | 9.18) – aha, děkuji. Takže socani a vlající péro to jen dorazilo… No, jedna vebež…
  Ale spíš měli nakoupit ojeté Felicie – jedna taková jich u Tábora dokázala zrušit 5…

 132. 2 maYda (31.10.2019 | 9.33) – viděla jste někdy ja se pase stádo ovcí? Pěkně svorně, v jednom bloku, žádná nevybočí, přední linie pěkně serou před čumáky těch dalšch řad, pořádek musí být.

 133. 2 maYda:
  Pro mě je nálepka spíše zkrácená charakteristika. Nechce se mi vypisovat „pasívní člověk, který příliš nepřemýšlí nad tím, co bude a je ochoten pro své pohodlí přistoupit i na řešení, kterému moc nerozumí“.
  Nikdy bych sluníčkáře nenazval ovčany – sice moc nepřemýšlí (museli by nutně přijít na to, že se účastní pitomosti), ale zato jsou aktivní. Někdy až příliš.

  2 Matzurka:
  Co týče jinak uvažujících: Můj synáček (44 let, vedoucí programátor v jedné velké firmě v Praze se dal na environmentalistické myšlení. Vstal od oběda a odjel beze slova do Prahy, když jsme si se ženou dělali legraci ze sv. Gréty. Čekáme, jestli ho to nepřejde. Písemně (mailem) si zakázal témata hovoru: náboženství – stav klimatu – svoboda volby pohlaví atd. Odvětil jsem mu, že hubu jsem musel držet skoro celý život a nemohu mu zaručit, že se o něčem takovém nezmíním. Ještě se v Ostravě neukázal. Jeho žena, jen o dva roky mladší překladatelka z několika severských jazyků se dokonce byla přilepovat kamsi na pražskou magistrálu – proti konci světa či čemusi podobnému. Děti pochopitelně nemají, „protože do takového světa….“ Ale dovolenou si dopřávají docela opulentní. Letecky.
  No – a teď babo raď.

 134. P.M. (31.10.2019 | 10.16) napsal:
  To ja jsem pred nasima volbama v 1916 (sic!) kecal na SKYPE s kamaradem

  Skutečně požehnaný věk, P.M. gratuluji.

 135. „ovčan nepřemýšlí koho volí, ještě častěji nevolí vůbec “

  Volby nejsou povinné. A každý se může svobodně rozhodnout nedat hlas nikomu, když na politické scéně nevidí nikoho, jehož volba by byla ku prospěchu věci.
  Když přijdeš do krámu, kde mají samý mizerný zboží, tak přece taky nemusíš koupit aspoň nějakje šunt, když nemají žádný kvalitní zboží….

 136. Stádo ovcí jsem viděla, táta je dokonce choval, ale nějak nevidím souvislost s nálepkováním těch, kdo mají jiné preference.

  Taková je prostě povaha demokracie. Kdo má ty preference většinové, tak vyhrává. Ostatní mají smůlu.

  A ví někdo, jak to změnit?
  Zrušit demokracii a zavést nějakou osvícenou diktaturu? Nebo rozpustit parlament a nastolit přímou demokracii?

  Jo, Hitler a komunisti uměli demokracii využít a dostat se díky jí k moci. To je riziko, který v sobě demokracie nese.

 137. K těm lyžákům – my jsme byli na VŠ taky na Mariánské. Ale žádnej smog, pamatuju se, že bylo tehdy nádherný počasí a já jsem se tam za týden docela zbavila potíží s průduškama.

  Běžky a sjezdovky se střídaly. Škola měla vlastní vlek, nafasovali jsme takový ty nahazovací kotvy a vozili je omotaný kolem pasu. Většinou to byl opravdu hlavně výcvik, na závěr jsme měli jeden den na veřejné sjezdovce a celodenní výlet na běžkách.

 138. Útržkovitě ještě k tomuto: Japonec nepřemýšlí, prohlásí Hai, wakarimašta (ano, rozuměl jsem) a jde to udělat, ač je to sebevětší blbost. — Japonští montéři v našem ústavu dělali dva dni práci, kterou jim přikázal jejich šéf i když věděli, že je to pitomost. — (Netřeba upozorňovat na mírný rozpor mezi těmito citacemi.) Jednou mi jeden spolustolovník (na nějakém delším semináři) porovnával (na základě svých zkušeností snad z jakési sklárny) český přístup s americkým a japonským stylem řízení zhruba takto:

  — — —

  „Tedááá, Franto, sypu si popel na hlavu.“ (Sebere se stolu popelník plný smrdutých vajglů a teatrálně jej nad ni zdvihá.) „Pamatuješ, jak sem tehdá řikal, že větší debil než ten náš americkej řiditel nemůže na světě vůbec existovat? Tak já to teď slavnostně vodvolávám. To si piš, vodvolávám! Víš, co po mně teď chtěl ten kretén Japonec, kerej tu je vod ledna místo něho? Šestnáct atmosfér! Jen si to představ: Šestnáct!!! Ať kotel roztápíme na šestnáct atmosfér, že prej bude mít vyšší účinnost, fabrika ušetří a do atmosféry pude míň tohodlenctoho cé ó dvě…! Pablb! Prostě pablb. Kretén na kvadrát! To žlutý hovado na tuty chce, abysme tu všichni prolítli střechou!!! Eště teď mi je z něj šoufl… No nic. Tak zkrátka dál topíme na jedenáct jako dycky, i to je vyloženě vo hubu, dyž uvážíš, v jakym stavu ta rezavá mrcha už léta je. Akorát nikdy nezapomeň, že dyž vopisuješ do sešitu čísla z manometru, vode dneška už nepřičítáme tři atmosféry jako dosud, anóbrž rovnou pět. Pět, pamatuj si to! Vodčítej pět, a se štěstim to tu ňák doklepeme do penze, nebo aspoň do dne, kdy toho kreténa zas vykopnou…“

  Oproti tomu, je-li žaponské i dělnictvo, je scénář poněkud jiný: Šéf si prostuduje historická čísla v sešitu, kdysi ve fabrice zanechaném českým personálem, nyní se nudícím na dávkách v nezaměstnanosti, chvilku cosi počítá na žaponské kalkulačce, pak předvolá předáka a nařídí 1,6 MPa. Japonský předák, obratem se dostavivší doprovázen dvěma nejstaršími japonskými dělníky, se rozzáří nad šéfovou moudrostí, několik okamžiků všichni společně postojí slavnostně zasněni nad skvostnými perspektivami firmy, pak se dělnictvo po pás ukloní šéfovi a spěchá přitopit. Spektakulární exploze nastane koncem téhož dne. Předák, který zázrakem přežil, se přes dvůr dopotácí do administrativní budovy, tam před šéfem padne na zem v gestu orientální pokory a s nářkem bere veškerou vinu na sebe. Ale šéf už není žlutý, nýbrž bílý jak sníh: Ví, že jeho šéfové (které odpovědnost a tím méně názory jeho podřízených nebudou naprosto nijak zajímat) jej za toto nepochválí. Samurajský kodex bušidó, k němuž se jeho rodina po generace hlásí, byť nyní už jen neformálně, mu zde poskytuje východisko pouze jediné.

  — — —

  Ovšem, jak uzavíral můj referující, japonský styl zas má obrovskou výhodu v bezprostřední zpětné vazbě: Když manager náhodou nařídí nějakou pitomost, zjistí se to hned.

 139. No, tak koukám, že Kuras napsal pokračování…
  https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/big-ben-jak-z-intelektuala-udelat-cloveka.A191029_204110_p_spolecnost_wag
  „Čili pohyblivou a proměnlivou realitu si neidealizuj a neideologizuj, neboť tím ji znehybňuješ a vyřezáváš z nekonečných kontextů, a neber ji jako jedinou správnou pravdu, neboť tím ji povyšuješ nad Věčno a Tvůrce Vesmíru. Rouhání se tomu kdysi říkalo a trpělo se za to v pekle. Dnes se tomu říká politická korektnost a vytváří to peklo na zemi vydávající se za nebe.“

 140. maYda (31.10.2019 | 10.32) A každý se může svobodně rozhodnout nedat hlas nikomu, když na politické scéně nevidí nikoho, jehož volba by byla ku prospěchu věci. – a já se zase mohu svobodně rozhodnout, koho považuji za ovčana.

 141. Starý kocour 10:20 – taky mu říkám synáček, i když je 193 cm/120 kg. Co už naděláme, když jsme to nezvládli v jejich dětství. Za svoji vychovatelskou výhru považuji, že mě pořád ještě poslouchá a se mnou mluví. Kdo z vás to má?
  K volbám nechodí. Proč taky? Jeho spolužáci, kteří se dali na komunální politiku, jsou … Takže vzal za své moji teorii o tom, že „svině“ se hrabou nahoru po zádech těch stejných „sviní“.
  Tak si dejte, v případě nicnemajedělajíčnosti, dohromady tuto pyramidu:
  – na obecní úrovni se největší (vynechám úvozovky) svině prodere nahoru.
  – kandiduje na krajské úrovni a stane se sviní 2. stupně.
  – mezi stejnými sviněmi je ta největší a proto kandiduje na poslance
  – díky svým schopnostem (svinským) se dostane do Parlamentu.

  Nebudu unavovat dalším výčtem, snad jsem tu svoji teorii popsal.

 142. 2 martin tt (31.10.2019 | 11.46) – přesně dle této teorie si říkám, co za kurvu musel bejt Dubček, když byl tím krajským nájemníkem…

 143. Úmyslně jsem se nevyjadřoval k debatě o posunu času. Moje stanovisko je známé, pro ty naivy, kteří píší něco o slunci a nadhlavníku, bych dodal, že u nás je poledne na 18. poledníku jindy, než na 15. Zkurvení Pražáci! 🙂

  Lyže jsem si užíval v době, kdy vlek byl jen jeden a než čekat u vleku, chodili jsme na běžky. Podvečer jsme cestou domů sjížděli na běžkách i ty sjezdovky (neupravené rolbami). Pamatuje tady někdo boule na Hromovce nebo v Májovej muldě? Na Luční Boudu jsme i s holkama (plavecký nároďák) chodili pěšky z Pece. Od Výrovky jsme dělali řetěz, protože nebylo vidět od tyče k tyči. Ale byla sranda a zvládli jsme to. Od Kapličky to bylo už jen asi půl kilometru, ale jak je známo, umrznout vyčerpáním se dá jen 50 metrů od cíle.

  Před třemi lety jsem byl v Rakousku a diváci šíleli, když jsem na běžkách sjížděl upravené, vyholené sjezdovky. Já ještě vím, jak se dělá telemark.

 144. PeS 11:57 – souhlas. Každý z těch tzv. reformátorů (jedno kde) byl svého času svině a pak (možná) prozřel. Díky svému věku jsem osobně poznal mnoho takových, kteří na konci 40. let a v letech padesátých, likvidovali ve jménu lepších zítřků nepohodlné a nesouhlasící. Pak se najednou přerodili? Prdlajz!

 145. Boule na Hromovce (Labuti, Zahrádkách, slalomka v Harrachově, …) pamatuji, obvykle nad kolena. Na běžkách bych si to nelasnul.

 146. „a já se zase mohu svobodně rozhodnout, koho považuji za ovčana.“

  To můžeš. Zrovna tak se můžeš svobodně rozhodnout, koho považuješ za vola a koho za osvíceného mudrce.
  Jenže Tvoje rozhodnutí z niho neudělá ani vola ani osvíceného mudrce.

  Když se ale svobodně rozhodneš, že je někdo vůl, tak se s mím potom těžko budeš domlouvat na čemkoliv jako rovný s rovným. Zejména, když mu budeš dávat najevo, že to je vůl, bude jeho ochota k nějaké rozumné domluvě značně snížena. Konec konců, kdo by se taky chtěl domlouvat o čemkoliv s někým, kdo ho má za vola, že jo?

  Stěžejní problém dnešního marasmu je v tom, že tu je několik part, které mají patent na rozum a ostatní považují za blbce a ovčany, co tomu nerozumí a když volby nedopadnou podle jejich očekávání, tak je to proto, že lidi jsou blbci a blbě volí. Takže místo poměřovaní pindíku, kdo se více angažuje za společnou věc by možná neškodilo zkusit se zamyslet nad tím, jetsli by nestálo za to, přestat kádrovat a lidi rozdělovat na občany ( ti, co jsou se mnou v jednom stádu) a ovčany ( ti jsou v nějakém jiném státu a sežírají nám travičku)

 147. Jinak, Karle, samozřejmě se můžeš svobodně rozhodnout, že voda má téct do kopce, akorát ta voda to asi nebude akceptovat.
  A můžeš se i svobodně rozhodnout, že ty, kdo jsou smířeni s tím, že voda do kopce sama od sebe nepoteče, budeš považovat za ovčany.

  Ale tej vodě to bude stejně jedno….

 148. Jistě maYdo,
  už léta tvrdím, že ostré hranice existují tak leda v elektronice a atomistice. Zbytek jsou plynulé (rozmyté) přechody.
  A člověk s opačným názorem není blbec, je to člověk s jiný názorem. Tak to mám dokonce v preambuli na svém blogu.

 149. 2 martin – postupně… Lyžovat jsem nikdy neuměl, neumím a už taky nikdy umět nebudu. No a asi ve věku 25 let jsem přestal předstírat, že mě to baví a rodině jsem na horách dělal akorát taxikáře. A vůbec, zimu nemám rád…
  Ad čas – ano, řadě lidí to nevadí. Mně a poustě dalších to střídání vadí a to dost. Tak bych rád, aby se s tou blbostí přestalo. V pohodě a spokojenosti jsem ve středoevropském čase prožil mládí, kdyby mi to vrátili teď, byl by to vítaný bonus.
  Ad kurvy – také jsem jich pár zažll. Skalní bolševici, co zvolili špatnou stranu. A nejhorší byli ti, co emigrovali a pak nás přišli velkopansky poučovat. Protože oni samozřejmě věděli a vědí všechno nejlíp. Takže jsem na ty jejich kecy poněkud alergickej…

 150. Mno,
  tak znovu a snad srozumitelněji – nenálepkuji, ale slovem „ovčan“ bych skutečně označila jen člověka, který se rozhodne využít/nevyužít své voličské právo a volí/nevolí aniž by o tom více přemýšlel (i nevolení je volba). Protože jsou u nás volby tajné, považuji toto rozhodování za intimní a nijak se na to nikoho neptám. Pokud má někdo potřebu se svěřit, pak klidně respektuji, je-li jeho volba odlišná od mého hlasu a nadále s dotyčným komunikuji naprosto stejným způsobem jako dříve. Maximálně nahlas zapochybuji, zda-li to byla volba šťastná, ale než pak poslouchat tirády na oslavu voleného a pytel hanby na jiné kandidáty (což párkrát následovalo), tak raději nezkoumám.

 151. A ještě bych podotkla speciálně pro maYdu,
  pokud se rozhodnu rohlík nekoupit, budu mít maximálně hlad. Nejít volit či volit proti svému svědomí by mohlo (podtrhuji) mít následky daleko horší a ne jenom pro mne. Takže podrobuji kandidáty či programy aspoň částečné analýze, abych, pokud není jiné možnosti, volila to nejmenší zlo. A spí se mi pak dobře, a nemám potřebu veřejně a pořád dokola ventilovat, proč toho či onoho a či vůbec johoho. Howgh.

 152. Jak tak na to koukám, tak svobodné rozhodnutí je nevolit, všechna ostatní jsou nálepkování, patent na rozum a poměřování pindíků. K té špatné nabídce: Ano, obvykle za moc nestojí. Ovčan se na tom zastaví a dál nic nedělá, maximálně nadává. Občan se snaží nabídku zlepšit. Třeba nabídnou se sám může každý.
  Pobaven s tématem končím, nic jiného už asi nevymyslím. 😛

 153. Svobodné rozhodnutí je to, které udělá každý za sebe a ne proto, aby někomu vyhověl nebo se zalíbil.

  S tím, jetsli je výsledkem hlas pro nějakou stranu nebo rozhodnutí k volbám nejít, to nemá co dělat.

  Poměřovájní pindíků není to, jak se kdo rozhodně, ale pindy o rozdělování na ovčany a občany a prsení se, že já občan se „angažuju“ a ovčan ne.

 154. martin tt (31.10.2019 | 12.13)
  Pak se najednou přerodili? Prdlajz!

  Martine TT, tady útočíš přímo na základy Evropských Hodnot (všimni si, že Tě šetřím a nepoužil jsem místo vcelku neškodného „utočíš“ mnohem ostřejšího termínu „popíráš“).

  Napravení hříšníka působí totiž Nebi a vrchnosti obecně velikou radost!

  „Říkám vám, že stejně tak bude v nebi větší radost z jednoho hříšníka, který činí pokání, než z 99 těch, kdo jednají správně a nepotřebují činit pokání.“ (Lukáš 15:7)

  Dělat věci správně a nehřešit je banální. Šedivá kariera. Hřešit a napravit se, možná i druhé napravovat – to je cesta!

 155. “ Nejít volit či volit proti svému svědomí by mohlo (podtrhuji) mít následky daleko horší a ne jenom pro mne.“

  Jaký horší následky?

  To, co je pro Tebe „volba podle svědomí“ je „proti svědomí“ mnoha dalších voličů. Jak si můžeš být tak jistá, že zrovna Tvoje volba nebude mít následky ještě horší než volba jiných?

 156. “ Hřešit a napravit se, možná i druhé napravovat – to je cesta!“

  Dnes by každej napravoval každýho…

  i ten Kuras. Článek jinak dobrej, ale řekněte mi, k čemu návod na to, jak přesvědčit intelektuála? Za prvé je to házením hrachu na stěnu, za druhý proč pořád někoho předělávat a napravovat?

 157. OT – kdybyste slyšeli, jak něco bouchlo, ta to byl ten šutr, co mi spadl ze srdce, když mi dcera nahlásila, že magnetická rezonance dopadla OK a potvrdilo se, že její problémy jsou důsledkem stresu a přetěžování páteře a ne něčeho horšího.

 158. skimic (31.10.2019 | 10.31) napsal:

  P.M. (31.10.2019 | 10.16) napsal:
  To ja jsem pred nasima volbama v 1916 (sic!) kecal na SKYPE s kamaradem

  Skutečně požehnaný věk, P.M. gratuluji.

  Ty volby si presne pamatuji, skimici. Volili jsme pro prednostu c.k. pojicejniho sboru. Vyhral to tehdy nejaky Brettschneider.

 159. 2 Schumacher – moc děkuji za vaši doušku. Ano podvědomě jsem spojil demokracii s „dobrem“. Chvíli mi trvalo než mi to došlo (pár dní). Byl to vlastně rozhovor v duchu Kurasova článku. PeSi Krušné hory jsou perla Čech a zvlášť v zimě 🙂

 160. Noira Fridrichová na PL: Měla jsem to štěstí, že nikdo v rodině nebyl členem komunistické strany, takže pro nás příchod nové doby byl i startem nových životů.“ Dodala, že se pro novinařinu rozhodla v šestnácti a bez sametové revoluce by se asi na tuto dráhu nedala, protože její dětský plán byl se provdat do západního Německa.
  Škoda že ji to nevyšlo. I když na zdejší situaci by se nezměnilo pranic. Nadávalo by se na někoho jiného.

  • Ne, původně můj překlep, který jsem pak úmyslně nechal tak, jestli si někdo všimne. A všiml. Nora není jen Ibsenovo drama ale i díra v zemi. Asociacím se meze nekladou. (Tedu u mě.)

 161. To byl asi překlep.

  Chudák Okamura, tak on ho Hlídací ňafík zažaloval za nálepku „podvodný server“. Ajelikož je ˇnafík naprosto standardně registrovaný na adrese mezi kedlubnama a kompostem (kde nebyl k nalezení, asi hlídal jinde)…. tak Okamura prohrál a nesmí nálepkovat. A tak je to správné a tak to má být !

 162. 2 Matzurka:
  To je ta „égalité.“ Někdo smí* nálepkovat a jiný nesmí. Někdo smí demonstrovat a jiný je za to popotahován. Někdo smí do TV a jiný není pozván.
  Takhle by se dalo rozporovat celé to heslo Velké francouzské revoluce. Jiný výklad slov. Právě pracuji s její hymnou jako se scénikou. Naštěstí umím francouzsky jen pár slovíček. Třeba „merde“.
  */ Narážím na žertík „Pitomio“

 163. Nora
  je jiným slovem pelech. Ustálené slovní spojení je „pelech neřestí“. Lze tedy říct i „nora neřestí“. No a takové pitominy mě napadají. Co se mnou. Ostatně mít dětský sen, že se stanu manželkou nějakého Němce (tedy v té době hypotetického bohatce) je taky docela zajímavé sdělení – říká cosi o „čistých dívčích ideálech“.

 164. Stary kocour (31.10.2019 | 18.30)
  ony jsou revoluční francouzské písně většinou vyložitelné jaksi jednoznačně

  třeba ten refrén u Marseillaise:
  Aux armes, citoyens, Do zbraně občané,
  Formez vos bataillons, Formujme bataliony,
  Marchons, marchons ! Pochodujme, pochodujme!
  Qu’un sang impur Nechť nečistá krev (těch nepřátel co se v první sloce jejich synům chystaji podřezat hrdla)
  Abreuve nos sillons ! Napojí brázdy našich (polí).

  Velmi nacionalistické. Velmi násilné! Velmi neevropské!

  Vždyť jen již první verš
  Allons enfants de la Patrie, Povstaňme děti otčiny (Vaterland)

  Tak fátrland, hoši, jo?

 165. Přitom to podle hry zpívá na Nuselské louce.
  Možná že tedy trefí ale lká že už to neuvidí anžto je slepý. Z hry si ale nepamatuji, jestli nebyl slepý od narození.
  Já sem tu hru dokonce coby školní dítě videl. Fidlovačku. Mučili nás dokonce i ruskejma válečnejma filma.
  Z Fidlovačky si přesto matně vybavuji, scénu, kde žid Šábeles (nebo podobně) nahání zadluženého barona Dudka …
  Nebezpečné xenofobní stereotypy byly s antémou dány do kolébky nového demoktarického státu.

 166. OT – lovím na filmové databázi, na co by se tak dalo kouknout a dívala jsem se na film Zahradnictví.

  Docela mně zaujala věta “ Sestry společně přežily válku a německou okupaci a staraly se o malé děti svých manželů, kteří byli zatčeni za protinacistický odboj.“

  To jako ty děti nebyly taky jejich? Tři páni manželé jako jeden muž si nasekali levobočky, načež je zavřeli a levobočci zůstali na krku manželkám?

  Na to se budu muset podívat, to jsem zvědavá, co to bude za mámení – pábení…. 😀

 167. Skimici,
  Jak tě tak čtu, začínám mít pocit že posvátné texty chápeš příliš doslovně. Ty bys byl štont doslovně chápat i Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské.

 168. Nemám, chtěla jsem jednu vyřezat, ale protože jsem poněkud nastydlá a líná, tak jsem se nedokopala k tomu, abych si obstarala základní surovinu k vyřezání.

  Zítra sice koupím dáni na trhu, ale tu nebudu vyřezávat, udělám z ní polívku.

 169. 2 Stary kocour (31.10.2019 | 18.41) – inu, to je realita, že čisté dívčí ideály jsou velice pragmatické… Jedna bývalá kolegyně si jako mladá dívenka vzala dobře situovaného mažela, jakmile manžel zestárnul a mohlo by dojít na vynášení nočníků tak ho bleskurychle šoupla do starobince, rozvedla se, a sbalila o 25 let mladšího profesora… Z katedry samozřejmě odešla… Pamatuju, jak kolega jim psal do pamětní knihy Na starý píči se nejlíp cvičí!
  Tak asi tolik k čistým dívčím ideálům… A jak mi při rozvodu říkal kamarád psycholog – nedělej si nejmenší iluze. Chlapi maj tendenci uvažovat dost idealisticky, zatímco ženská uvažuje tvrdě pragmaticky a racionálně a jde si za svým, jak slepice po flusu. Naivně jsem si myslel, že o deseti letech se animozity otupily a že by se to mohlo zkidnit – leda hovno!
  A ne nadarmo se u tajných služeb učí, že když na člověka míčí chlap a ženská, nejdřív odpráskout ženskou… Protože jinak odpráskne ona jeho, zcela pragmaticky.

 170. maYda (31.10.2019 | 19.48) napsal:
  A dlabeš to tak že napřed uřízneš temeno nebo jaksi “laparoskopicky” skrz oko, tlamču atd?

 171. Docela jsem si na Halloween zvykl.Vsude na barakach jsou pavuciny a kostlivci se opiraji nonsalantne o postovni schranky. Vyrezane dyne se svickama vevnitr se sklebi ze schodu. Za chvili zazvoni u dveri a maly Superman rekne :Trick or treat! a vytahne si z me misy hrst bonbonu. A leti k sousedum. Mama nebo tata zamavaji z povzdali. Bydlime uz v podhuri. Ta decka, ktera bydli na samotach v udolickach a na pasekach se nejak daji dohromady ( tedy, jejich rodice) a prijedou do nasi golfove vesnice na vlecnaku nalozenym slamou. Seskacou ti mali loupeznici, pirati, vily a vlkodlaci a rozprchnou se po domech kolem. Vrati se pak na vlecnak, az maji pytliky ci tasky plne dobrot. Nemusim se bat, ze by jediny zdejsi pacholik prisel v masce Grety. . .Dixie!

 172. 2 Pes – ad dívčí ideály:
  Ano, moje pozorování je stejné. Něžná žena se téměř vždy dokáže postarat sama o sebe. Chlap bývá často „ožebračen“. Starý mládenec je totiž komická figura, zatím co stará panna je trochu hrozivá diagnóza.
  Neplatí to pro pravé primitivní samce – ti se brání fackami a končí to následně policejním vykázáním a nastává „fáze ožebračování“. Jeden můj kolega a jeden celoživotní kamarád by mohli vyprávět! A to nikoho nefackovali! Další (současný) kolega k tomuto finále pomalu spěje. Zatím lítá a shání peníze na opravu domu, na dovolené v Alpách a podobně. A jeho žena čeká, až se ji povede výměna manžela za perspetivnější model. (Teda ne že by to někteří chlapi nedělali taky, speciálně politici. Všimli jste si, kolik z nich má novou mladší ženu? A kdo to inicioval? Nová, mladší zlatokopka? Chlapi bývají nesmírně samolibí a která dokáže na tuhle strunu zahrát, je vítězka.
  (Topolánek, Nečas, Paroubek…)
  To je taky systém dost značného počtu „samoživitelek“. Nechat si udělat děcko a pak žít samostatně z alimentů. Ovšem často dopadnou bledě – starat se jako jediná osoba byť jen o jednoho sviště je zatraceně náročné, bona drahá. Rodiče onemocní nebo umřou a ze sviště se pak stává uzurpátor, který matinku šikanuje a někteří sáhnu i k brachiálnímu násilí.
  Pak, v další generaci, jsou z takových jedináčků naprosto necitelní sobci. Než je zkrotí další, chytřejší zlatokopka.
  ===
  Najít poctivou ženskou, která táhne tu „káru“ s chlapem dohromady je obrovské terno. Po sexuální fázi manželství nastává „práce na přežití“. Vášeň a iluze se vytratí a pak musí nastat tolerance a kamarádství – i když ta postel vůbec není na závadu. [;>)
  Je jich pár v mém okolí – a záviděl bych jim, kdybych taky „neměl to štěstí“. Ale mezi námi – bylo to někdy zatraceně těžké ukočírovat vztah, aby byl oběma ku prospěchu.

 173. Já nejsem žádná expert na řezání dýní, skoimici

  Já ji řezala asi dvakrát za život. už je to pár let, to byly děcka malá. Dnes už je Haloween nebere. Ledaže dcera natře černou rtěnku, nandá nějakej černej mantl a vyrazí s kámoškama na nějakou párty.

  Kdysi jsme taky dlabali řepu. to v dávných dobách, kdy jeme netušilil co to je Haloween. Našli jsme ji při rodinné dušičkové vycházce a vydlabat ji a strašit s tím kolemjdoucí se jaksi nabízelo.

 174. maYdo
  Řepu jsi už jednou zmínila. Není ale na strašení moc malá?
  Přemýšlel jsem i u melounu. No jo. Jenže ten je v létě. A straš někoho v příjemné letní noci. Dušičky se objevují až když je lezavo a Sangrie zamrzá.

 175. Přijít mi tu pachole v masce Gréty,
  tak to bych se fakt dost vyděsila 🙂

  MaYdo,
  k dceři gratuluji – vzácné případy, kdy negativní výsledek je vlastně pozitivní zpráva, žejo 😉

  A Halloween moc neslavíme, co dcera opustila věkovou kategorii koledy už vůbec. Mám raději svůj klid, i když veselení místo dušičkových truchloher je mi sympatičtější. Ale holt náš svátek to není a Samhain (což je i začátek nového roku) se nějak obnovit nepovedlo, slovanské převálcovali křesťani komplet, a tak nezbývá než to v klidu přečkat.

  Když jsme u těch strašidel – dcera dnes otráveně kvitovala, že ve škole v rámci ČJ shlédli filmové zpracování Erbenovy Kytice, a že už to jednou viděla, tak se jí to nezdálo – prej horory má raději veselejší a balada Vodník byla hnusná vůbec (v závěru je snad slyšet zlověstné křupnutí a pode dveřmi se začne rozlévat krev, my víme proč). Tak jsem podotkla, že na Erbena holt je krátkej i Dracula s Frankensteinem – ve Svatém Lese by to byl určitě trhák, akorát na to ještě nepřišli… Každopádně jsem opět zalitovala, že mnohem zábavnější předělávka Semaforu se zjevně ve videozáznamu nedochovala. Budu muset pustit aspoň audio, ale holt Dvořáka co Polednici je nutno vidět 🙂

 176. Řepy jsou různě velkí, záleží na druhu. U nás je to řepnej kraj a na polích se pěstovala krmná řepa a cukrovka, ty jsou velký dost.

  Melon by byl z hlediska zpracování ideální, ale je pravda, že je k dispozici v době, kam strašení nepatří. Můžeě si ho sice koupit v listopadu v obchoďáku, ale hlava z melounu, to prostě není ono….

 177. Schíza, no možná, já to neviděla a ani mne to neláká,
  byť Polednice v podání Polívky bude asi taky dobrá. Ale ne humorná.
  Stačilo mi vidět Máchův Máj (v jedné z hlavních rolí Stropnický jr. – od toho počinu jsem k němu získala averzi, do politiky se začal cpát později a rozhodně to tím nevylepšil), a divím se, že Mácha nevstal z hrobu a nešel strašit tvůrce toho filmu.

 178. No, hlava z melounu – navrch zelený uvnitř rudý – je každodenní realita. Na to není třeba nějakej přiblblej svátek…

 179. Fake news and John Brown.
  Cerny muz pod bicem otrokare zil, 3krat opakovat,
  kapitan John Brown to zrel.
  Sebral z Virginie cernych pratel sik,
  prapor svobody pak zdvih.

  Hmmm. Autor pisne opomnel episodu, kdy John Brown se svymi peti syny vyvlekli v Kansasu pet chlapu o pul noci z posteli a rozsekali je na kusy savlema. Proc? Protoze s nimi nesouhlasili v otazce legitimity otroctvi. Jako spravny radikal, vzal to John od podlahy. M.j. – mozna se po tech vrazdach povysil na toho v pisni opevovaneho kapitana.

  K tomu, jak „sebral ve Virginii cernych pratel sik“:
  Kdyz mu slo v Kansasu o kejhak,vzal se svymi syny roha na vychod. Ti kluci uz byli ctyri, jeden to nakoupil za uteku. Pridalo se k nim PET cernochu, kteri utekli nekde z plantaze . Tak to je ten sik, ktery „prapor svobody pak zdvih“, jak pisen zpiva.

  Jo a mezi tim se furt zpiva Glory, glory aleluuuuja (3krat minimalne.) Pak prisli roznaseci svobody do Harpers Ferry v Zapadni Virginii. To misto dobre znam,steka se tam Potomac a Shenandoah River. Byl jsem tam parkrat na ryby , taky s rodinou na vylet. Krasne mestecko na vysokem utesu, prehlizejici soutok rek.

  No, nic, zpet k pisnicce a pribehu v ni opevovanem. Nas kapitan se rozhodl vykrast mistni zbrojnici. V noci – prihodna chvile pro revolucionare – zautocili. Kdyz videl hlidac zbrojnice na neho se zenouci mamlasy, vzal roha. Vzbudil vsak posleze cele mestecko. Probuzeni, nasrani obcane popadli sve kvery a obklicili zbrojnici. Chteli jit zase do postele a tak poslali Brownovi zpravu, at se v klidu vytrati a vsecko bude o.k. Na odpoved se ozvala rana ze zbrojnice, ktera zabila jednoho z nejvazenejsich obcanu Harpers Ferry. Byl to mistni kovar. Byl cerny.

  Pak uz se s Brownem moc nedomlouvali. Dalsi dva jeho parchanti byli na vyradu a on v zelezech. Glory, glory, aleluuuuja.Pak ho, po dlouhem, verejnem soudu trhli.

  „Zvony Charlestonu v dali teme zni. . .“ zpiva pisnicka tklive dal. Neni to zadny Charleston, kde se tancuje charleston. Je to dedina Charles Town. Jediny zvon, ktery tam kdy zaznel byl zvonek na dostihach, ktere tam behaji. Mozna jeste zvonek na kole nejake stare babky.

  New Yorske noviny, opomejice Brownovy vrazdy a nasili z nej udelaly bojovnika za svobodu. Ovlivnily natolik nektere sve ctenare, ze i jejich pradeti (nehlede na nektere v daleke Evrope) si nadale pobrukuji „Glory, glory aleluuuja, kapitan John Brown to zrel.“

  Fake news?Fake news!

 180. P.M.,
  dokonalé.
  A teď rozeberte tu veselejší „Nááááróóódil se Kristus pán, veselme se …“, tak nějak po Mothy Pythonovsku 🙂
  Taky „fejkňůs“, ale nesmí se to říkat.

 181. Matzurko, kdyz uz jsme u toho:

  Kde se John Brown sere na toto:

  Povez ci smich voni v dali,
  kdo tak pevne kracet zna?
  To jde oddil pionyru
  nase mladez odvazna.

  Pionyr neleni ani chvili,
  vzdy dobre vykona praci svou,
  pionyr dojde k cili,
  nebot mysli na vlast svou.

 182. Dobré ráno vespolek,

  P.M., doufám, že s tím nestrašíte koledníky 🙂
  Takových songů znám povícero…. zpívala jsem na základce ve sboru a pravidelně jsme se účastnili soutěže „Pochodeň, která nezhasíná“.
  A konec konců, pionýr je „pioneer“, a člověk si může představovat leccos, žejo. Místo socialistického závazku se třeba pral s divočinou a medvědy 🙂

 183. Dobré zas ráno… 2 P.M. (31.10.2019 | 22.37) – to máte jako s Mašínama – banda sprostejch loupežnejch vrahů, dnes částečně adorovaná. Akorát se o nich nezpívá písnička. O to více se o jejich „hrdinství“ nablilo v novinách…

 184. Tzv. Jemelíkova věta z Astonova dnešního úvodníku:
  Lze položit i jinou otázku: jaké postavení musí občan mít, aby státní zástupce zastavil jeho trestní stíhání?

 185. Dobré ráno,

  koukám, že ta doba uhelná vzala nějakej rychlej konec… No jo, ono se ochladilo. Že by aktivistům byla zimička?

 186. Dobré ráno

  na otevřeném twitteru mají
  We love trees and cuddling, we hate coal and capitalism
  Máme rádi stromy a objímání, nesnávidíme uhlí a kapitalismus.

  Na českém plakátu pak – kapitalismus klima nezachrání.

  https://twitter.com/AgainstCoal

  Ale já nevím co z toho děláte za vědu. Jsou mladí a protisystémoví. Chtějí měnit svět. Časy se mění.
  Kdyby alespoň skládali hezký písničky. Třeba jako tenkrát v zásadě ti samí Dylanové, Peter Paul a Mary (Baez na můj vkus přehrávala jak Chramostová).
  Nebo nakonec i Peter Seeger (viz třeba ta píseň o tom aktivistovi abolicionistovi). Byl jsem ještě malej a tak jsem naštěstí neznal slova – strašlivý aktivistický srágory – ale teď, když to poslouchám a rozumím, tak jsem se zase naučil vypnout vnímání textu.
  Když jsem poprvé z desky na gramci slyšel Segerovu „If I had a Hammer“ od Peter Paul and Mary, byl jsem okouzlen. Zvlášť jak tam na konci refrénu dělali takový to něžný ú-ú-ú (a nevyli v té pasáži yak příšerně jak Matuška).
  https://www.youtube.com/watch?v=_UKvpONl3No
  Pohazovala tou blond hřívou tak opravdově – hned bych se přidal a večer bychom začali měnit svět. Minimálně až do rána, než by zhasla tráva.
  Kdybych tomu ovšem tenkrát rozuměl, litoval bych, že to kladivo nemám 🙂

  Tak holky a kluci, dělejte aspoň hezký písničky, prosím 🙂

 187. Dobré ráno.
  Ad skimic 9:22 Nejsou protisystémoví. Naopak. Včera jsem si dopisoval na ksichtoknize s paní senátorkou a starostkou Prahy 10. To je matroš.
  Uhlí zakázat! Jádro zakázat! OZE! Klima!

 188. Dobrý den po delší pauze. Žiju, nová práce se mi líbí. I když šroubkárna jak kuličkárna.
  Ad zateplování: Zateploval jsem. Zkuste si bydlet v domku, který má max 30cm zeď, ve štítu 15. Statika naštěstí OK.
  Zateploval můj táta. Táta mýho táty. Táta táty mýho táty. „Zateplovalo se“ respektive stavělo s ohledem na povětrnostní podmínky vždy. Domy se stavěly i s ohledem na vnitřní klima. Kolik m3 musí mít třída, pokud je v ní 30 žáků apod. Pohled na staré stavby máme zkreslený tím, že jen ty nejcennější přetrvaly řádění černé ruky socialistů.
  Stavělo se s pomocí materiálů co byly dostupné. Vnitřní dřevěné ostění. Jíl smíchaný s otrubami mezi dvěma prkny. Vnitřní příčky místo z hebla z vepřovice. Na horách dřevěná stavba z prken a trámů pobitá z boků eternitem.
  Náš dům by bez „necitlivé“ rekonstrukce v sedmdesátých letech nestál. Nová střecha, nové podlahy, WC, koupelna. Kupovali jsme to s wavkami, karmou, schnilými podlahami, naštěstí bez dřevomorky. Opravy ze sedmdesátých let jsme museli odstranit, jít až na klenby, wavky pryč, koupelna, odpady dtto. Šlo to udělat autentičněji. Zbourat a postavit z nové. Nelze udržet vše staré. Hospodářství bylo výrobní jednotka. V továrně se muselo vyrábět. Bez ekonomického provozu není budova udržitelná.

 189. Kdysi jsme pro Prahu 10 dost dělali. Řekla bych, že kdyby měla tamní radnice být co k čemu, tak bude mít paní starostka plný ruce práce i bez senátorování.

 190. 2 HzŽ:
  Souhlasím. Okamžitě všechno zakázat! Ale opravdu!
  Po půl roce by žádní aktivisté nepřežili – ani ti poslední, skrývající se v posledních ostravských uhelných dolech. [;>D)

 191. Jo, nickname, souhlas. Barák by si měl v zásadě vydělat na provoz a údržbu. Jistě lze dotovot některé unikátní stavby, které stojí za zachování, ale těch je omezené množství, nelze to utáhnout v masovém měřítku.

 192. Co se vám nelíbí na budovatelských písních našeho mládí? Já jsem nějakou náhodou natrefil ve věku cca 15 let k takovému zpěvníčku – hned na první stránce začínal text slovy: „Jistě dychtivě listuješ…“.
  Tehdy jsem se snadno učil, co jsem přečetl, to jsem si pamatoval. Při cestách z hostinců domů se hodilo a později na vojně ještě víc, když jsme pěli režimem nenapadnutelné písně. Nic nemá lepší účinek na spáče, jako text (po půlnoci):
  „Zní zpěv a smích náš po kraji,
  zní v každý směr i kout,
  tam, kde se kosy blýskají
  a kde zříš ocel kout!
  Ach, rozezvuč se z plných plic
  a rozezpívej ještě víc,
  ty země, která rodíš lid,
  jenž kráčí slunci vstříc.“

  Oblíbená byla i ta o Frantíkovi:
  „Když ráno frézu roztočil,
  svou druhou krasavici,
  hned se s ním svět zatočil
  a měli si co říci.
  Víš, to je nějak tím,
  že si vůbec neumím,
  představit život bez tebe,
  bez tebe, bez tebe, bez tebe.“

 193. A co:
  Proto hurá do dolů.
  všichni mladí pospolu
  ať s v ráj už brzo promění!

  Myslím, že tam bylo něco o tím, jak milá posílá milého, aby fáral … 😉

 194. Hampl ve svatém zápalu nedomyslel, že bez zákazu DDT bychom čelili větší migrační vlně než čelíme v důsledku osvíneckého kolonialismu.

 195. StK
  Schumacherova věta: jaké postaveni nesmí občan mít aby policie nezahajila účelově jeho trestní stíhání?

 196. Budovatelské písně mají někdy docela pohnutý osud.

  Bez chleba nejde jíst
  a bez vody nelze pít,
  bez očí se nedá dívat,
  bez radosti nejde žít
  .Ať je tak, nebo tak,
  ze života vždycky má,
  jenom ten kdo život žíje,
  než ten, který nevnímá.
  Že každý den začíná tmou, končí sluncem
  stačí se jenom trochu porozhlédnout,
  kolik je kolem krás,
  dým z továren a houfy dětí nad pískem,
  tisícem věcí život rozkvétá a rozvíjí se v nás
  Dnes naprosto profláklý Drejslův Rozkvetlý den, užívaný jako symbol padesátých let byl v roce 1952 tvrdě kritizován v Literárních novinách jako nepodařená kopie amerických vojenských pochodů. Umělci to mají těžké v každé době.

 197. maYda (1.11.2019 | 9.50) napsal:
  moje řeč, maYdo.
  Účelem baráku (kromě vytvoření bránitelného perimetru vůči nepřátelským organismům) je zabezpečit aby bylo s co nejmenšími náklady dosaženo teploty ca 37 st C v rektu (o něco více v dutině tělní a o něco méně měřeno pod paží).

  Každý to stavěl jak uměl vzhledem k dosaženému technickému pokroku.

  V zásadě je to úloha o tom, jak v létě udržet pivo chladný a v zimě čaj teplej.
  Tedy termoska. Pak potřebuješ zabezpečit nějaké to světlo, což taky lze různýma průhlednýma vrstvama. Aby to bylo tenký tak vakuum mezi stěnami a trochu výměny vzduchu nejlépe otevíráním otvorů mimo teplotní maxima a minima s filtrací zároveň s jeho potřebným dohříátím či ochlazením.

  Tak se to holt tak staví, aby nemusely být stěny metrové a na střeše drn, tak to holt dělají ze skla a kovové konstrukce. Elementary my dear Watson.

  Blbé na tom je, že je velmi obtížné na ten skleněný povrch nakašírovat ozdobné římsy a držtičky či takový věžičky jak dělají děti z mokrýho písku na Baltu či Gaudí v Barceloně (Sagrada Familia).
  Za to jde na to promítat třeba Havlovy projevy nebo oduševnělou tvář presidenta Zemana.

  • Toto je Zpátečníku ovšem příšerné
   Ale tady nejde prioritně o zateplování ale o to, že majitel bude totálně krchbrch drrr.crrr ..
   Zaniklo v šumu …
   Zhotoviteli se povedlo citlivě přiznat původní vepřovice
   🙂

 198. Martine a Baubo, ano,
  toto náš sbor měl v repertoáru. Jakož i další…

  Země je sluncem zlatá, a nikde ani stín,
  na mezích voní máta a v žitném chlebu kmín.
  Stíny jež svítí bělí modř zvolna mění v měď,
  v slavnostním tichu trubka velí „K vlajce hleď !“

  Červená, modrá a bílá, jsou barvy země mé,
  červená, modrá a bílá, k nim hlavy zvedněme !
  V té vlajce je síla a jednota a řád,
  červená, modrá a bílá nám věčně bude vlát !

  První dvě řádky by se ještě daly, i nápěv nebyl ucho trhající, ale celé to končilo divže ne řízným budovatelským pochodem. Jojo.

 199. Zpátečníku – 1.11.2019, 10:58 :
  To vúbec není sporné.Ta čísla sedí (miliony obětí zákazu DDT v Africe), kdysi jsem to dohledával na stránkách WHO. Další obětí zákazu DDT jsou naše peněženky. Ostatně příběh freonů je dost obdobný, s tím že obětí jsou pouze naše peněženky :-).

 200. Někdy je MZ vipný i na stokrát obehraném tématu
  Včera: Novináři jsou jako tasemnice, jen z nich vycházejí další a další články …

  🙂

  Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/politika/zeman-radil-u-soukupa-neznam-hloupejsiho-cloveka-nez-je-cesky-novinar-jsou-jako-tasemnice.56fe43e8/

  Má ale na můj vkus příliš omezenou zásobu vulgarismů či skrytých vulgarismů, kde převažují témata rektální ři fekální. Je to patrně dané blízskostí německy mluvívích kultur. Je poté osvěžující slušet vulgarismy (a dopouštět se jich) zemí jižních, s tématy odvozenými od sexu a pohlavnch orgánů 🙂

 201. „Země je sluncem zlatá, a nikde ani stín,
  na mezích voní máta a v žitném chlebu kmín.“

  hlavně že ty meze, co nechali rozorat, opěvovali ….

 202. No dovolte, skimici, jaképak krchbrch drrr.crrr ?!? Majitelem je gigant, v jehož rozvaze za 2018 se v první řádce (Aktiva celkem) skvějí (bez mizerných pár desítek milionů) rovné tři miliardy. Staveb si cení na pěkných 888 milionů. Tato se navíc nachází v památkově chráněném území (na frekventované ulici spojující dvě čtvrti, ba dvě městské části), u jehož starosty (v době, kdy zateplování vypuklo) zaručovalo mimořádný rozhled a všeobecnou vzdělanost již samo jeho vysoké postavení ve straně Zelených.

  Takovéto nezpochybnitelné entity nemohou nikdy zateplit špatně, naopak jsou v tomto progresivním směru nesporným pionýrem.

 203. To vúbec není sporné. — No, já nějak nevím, Oteplovači… Na jednu stranu je pravda, že mocnosti kdysi odvšivovaly (své vlastní) vojáky tak, že jim za límec diskrétně vhodily lopatičku DDT, na druhé straně se mi (již kdysi) při manipulacích se spraym obsahujícím DDT dělávalo drobet slabo (dávno předtím, než byla jeho škodlivost vůbec diskutována, takže placebo efekt bych spíše vylučoval). Tudíž že by mě umluvili do role dobrovolníka, který bude DDT denně mlsat, čímž prokáže jeho zdravotní nezávadnost, se mi jeví poměrně málo pravděpodobné. Čísla samotná jsem zpochybňovat nechtěl.

 204. 2 maYda (1.11.2019 | 13.50) – no, s tím rozvoráváním bych byl opatrnej… Celou dobu, co hospodařilo JZD, byla v mém okolí struktura polí oddělená mezema a polníma cestama. Jen co to restituoval jeden sedlák, všechno to rozvoral a nějak ignoroval, že je to celý ve svahu. Tak první průtrž mračen mu to spláchla – jemu, blbovi jsem to docela přál, cizí smůla potěší, ale rozhodně jsem to nepřál těm lidem, co jim najednou nateklo na dvůr a částečně do baráku skoro metr bahna…

 205. PeSi, povídejte mi o tom. Taky jsem měli kdysi metr ornice ve sklepě.
  Ale ty meze rozoralo JZD a ten rok, kdy nám ta průtrž spláchla pole do sklepa, tam vyseli kukuřici na siláž. Ta kukuřice klíčí poměrně dlouho, takže nebylo ještě skoro zakořenění a vzalo ji to taky. A do třetice to pole zorali po spádnici, ne po vrstevnici.

 206. Nemohu zapomenout dob, kdy jsme byli na seminarich ujistovani o skvelych vysledcich Trofima Denisovice Lysenka a akademicky Lepesinske. Stejna nostalgie jima meho kolegu z tech svetlymi zitrky prozarenych let. Se slzou v oku (on tvrdi) mne poslal vzpominku:

  Vyrostlo žito zlaté jak kukuřice
  A kukuřice velká jak borovice
  Té straně nebylo ve světě rovno
  Ačkoli na poli rostlo tam hovno.

 207. Jo jo, P.M., právě v školním a pedagogickém prostředí sovětská věda žila a dýchala, podobně jako dnes oteplismus i ostatní výboje progresivismu… Jedna babiččina kolegyně si takto, pouhou neúnavnou propagací stejnojmenného dobytčete a jeho heroických, vpravdě neuvěřitelných výkonů, vydobyla přezdívku Kráva Poslušnica, užívanou posléze též ve sborovně.

 208. Vojenská verze budovatelské písně:

  Bez špeku – nelze jíst a bez piva nelze pít,
  bez cigaret nelze kouřit a bez ženskejch souložit…

  Atd. Vojáci jsou hrozní sprosťáci, viďte….

  • Jejda, StK, Vy jste musel slouzit u nejakeho super fajnoveho pluku! Tak slusne u nas v Lounech u bigosu nemluvil ani narukovany katolicky farar!

 209. Zpátečníku 1.11.2019, 14:18:
  DDT jistě není žádná pochoutka, ale toxický opravdu není. Jakýsí lékař/chemik kdysi pojídal půl roku denně kávovou lžičku DDT. Zhoršily se mu jaterní testy a po vysazení byly během měsíce v normálu. LD 50 je fakt vysoká – 1500 mg/kg (a třeba u aspirinu je 200mg/kg) . Jediné co je u DDT nepochybné, je že je persistentní a velmi pomalu se rozkládá. Jediná škodlivost, která byla tvrzena (ale posléze zpochybněna) byla, že se ztenčují skořápky vajec orla mořského. Jakýsi šikula vypočítal, že cenu pouhých pár desítek milionů lidských obětí během myslím 30 let, bylo zákazem zachráněno asi 19 párů orla mořského.

 210. Dočítám… někde jste tam v té diskusi o pandurech taktně zapomněli na Karlíka Kühnla, který poslední den ve funkci MNO (už po volbách) nákup těch původních 199 kousků podepsal…

 211. Tak včera byl Halloween svátek rozsvícených tykví.
  Dneska je u katolíků Den Všech Svatých. Co se dělá dnes? Když se břinkneš kladivem do prstu, taky prý je uvidíš.
  A Greta stávkovala v Los Angeles a musí zpět do Evropy aby byla včas v Madridu na prosincový sjezd.
  Pomalu by měla napsat nějaké sebrané spisy, dokud to někoho baví. Myslet i na zajištěné stáří a ne jak čutálisti třeba co to hned rozfrncaj (nebo jejich holky).

 212. Je-li tomu tak, Oteplovači, tím lépe pro Petra Hampla (kterého jinak občas podezřívám ze sklonů k demagogii). Ale sypat si kvůli tomu DDT do čaje prozatím nejspíš ještě nezačnu…

 213. Do poštovní schránky žuchnul dopis. Od proslulého veřejnoprávního podniku provozujícího lampárnu blbejch. Že poste restante fousatý prase s požadavkem vysvětlení proč neplatím poplatek když mám elektroměr. S výhružkami co všechno ošklivého mě čeká jestliže neodpovím. Když mi klesnul krevní tlak, naložil jsem s tím jako s každou nevyžádanou reklamní korespondencí. Ekologicky. Dopis obyčejný, nedoporučený. Přišel nějaký dopis?

 214. OT: Otázka je, koho by podpořili globální miliardáři, kteří dnes podporují spíše stranu svých ropných obchodních partnerů a jejich rychle se množícího = zisk slibujícího obyvatelstva. Naše situace není tak odlišná od situace našich předků od Chlumce – desítkami let práce a placení daní jsme dokonale pro-finacovali stát, který se v případě opravdu špatné bezpečnostní situace v Česku i v Evropě postaví proti nám. Ba dokonce peníze vydělané naší rukou – budou financovat druhou stranu. Otázka je, jestli už dnes se dá budouchí civilizační konflikt takto předjímat a nějak se na něj připravovat.

  (…)

  Čistě finančně vzato – doufejme, že že konflikt nebude nutný ještě velmi dlouho, protože zatím jsou karty z přízemního hlediska „bot, konzerv a patron“ rozdány tak, že v případě povstání proti terorismus podporujícímu Euro-establishmentu – máme možnost se statečně vzbouřit a hrdinně padnout „za principy“, ale zatím nemáme prachy na to – prosadit svou.

  http://petr-kubac.blog.cz/1910/valka-penez

 215. „Dneska je u katolíků Den Všech Svatých. Co se dělá dnes?“

  Chodí se zapalovat svíčky na hřbitov. Ale pracující lid to dnes nechává převážně na víkendy.

 216. počkej maYdo,
  Den (obyčejných) zesnulých je až zítra, 2. listopadu.
  Dneska je den svatých, tedy v jistém smyslu taky zemřelých, ale nenosej se ty svíce zítra?

 217. Nostalgie. Dnes, před 39 lety jsem v Tatře 57B z proletářského ráje směřoval k přechodu Nagykanisza-Varaždin, abych se uhnízdil v prohnilém společenském řádu, který mi dovoloval vykořisťovat sebe sama, Byla už tma jen vesnické hřbitovy, které jsem míjel blikaly stovkami svíček. Přišlo mi to symbolické.

 218. Dušane, dýchls na mě nostalgii. Jeden strejda měl Tatru 57A, po mém dědovi, druhý 57b. Auta mého dětství a prázdnin.

 219. Dnes, 1. listopadu, slaví římsko-katolická církev svátek všech Svatých a slouží k tomu patřičnou mši. Slovo „všech“ znamená, že Svatých je více než dnů v roce a jsou do tohoto počtu zahrnuti i ti, kteří jsou svatí, ale lidi to neví. To ví jen Všemohoucí. Je to pravděpodobně překovaný polytheismus předkřesťanských národů.
  Na hřbitov se chodí rozsvěcet svíčky, protože už od začátku týdne jsou (alespoň jednou za rok) umyty hroby a vyhozeny dekorace z loňska. Nová dekorace je rozložena a svíce jsou zapáleny nejpozději 1.11., protože zítra ráno půjdou svíčkové báby vyšpionit, kdo tu svíčku nemá nebo koupil příliš krátkou a ta v noci zhasla. Pak to budou až do adventu roznášet po vsi.

 220. Skimici, nevím, jak kde, ale u nás se ty svíce nosily vždycky v předvečer. Letos ale půjdu až zítra, protože bude víkend a snad se někdo připojí na malou vycházku.
  Já mám dušičky docela ráda a procházka po osvětleném hřbitově k nim patří.

 221. A kontrola svíčkových bab tady v Praze nehrozí. Kdysi tam někdo chodil taky rozvěcovat pravidelně svíčku, asi nějaká z tátových sestřenic, kterou jsem nespíš v životě neviděla. Ale už pár let tam nikdo nechodí, jen já.

  Moji rodiče jsou pohřbení v mé rodné vsi, svíčku vžycky zapaluju poslední říjnový víkend a na den D nechávám sousedce svíčku, aby ji zapálila, až půjde za svými nebožtíky.

 222. Z historie – Svátek Všech Svatých, 1. 11. , se slavíval v minulosti více. Byl to den, kdy se navštěvovaly hroby, rozsvícely svíce a u hrobů se potkávali příbuzní zemřelých. Někteří jen v tento den. Památka zesnulých, 2.11. byl dnem pro zapomětlivé. Nicméně tzv. „Dušičky“ se slavívaly (t.j. chodilo se na hřbitov a zapalovaly svíce) minimálně celý následující týden po Všech svatých, ortodoksní i celý měsíc,

 223. maYda
  “snad se někdo připojí na malou vycházku”
  Takhle to vypadá jednoduše když je hrob za rohem. Horší to mají ti, co jsou daleko a musí autem či jsou za mořem. Každý nemá tryskáč a holt riskne, že ho baba holt pomluví.

 224. StK, už je. Zpěvy už skončily. Vyrazíme pobýt do Budějic. Mám přezuto a přežárovkováno na zimní provoz.

 225. Skimici, můžeš se projít, svíčku zapálit doma a předkům věnovat vzpomínku. MYslím, že tchyně to tak dělala.

 226. 2 skimic (1.11.2019 | 19.20) – „Tak včera byl Halloween svátek rozsvícených tykví.
  Dneska je u katolíků Den Všech Svatých. Co se dělá dnes?“ – no co by se dělalo – přece se katolí…
  Jinak – ti všichni svatí hlavně pochodují… A dopochou si zpívají… Hezkou písničku… https://www.youtube.com/watch?v=wyLjbMBpGDA

 227. No, naši mi to musej odpustit, že – jsa v procesu rehabilitace – letos jim na hrob nic nedám… Ten hrob jsem nechal dost opravit, rel. nedávno, jako obvykle mi ségra nic nepřispěla, tak je to teď případně na ní tam dát aspoň kytku. A když ne, tak se taky prd stane…

 228. holčina umí, a teď slezu dolů, vyhrabu staré LP „Buddy Rich & Gene Krupa duel“, kde to drum boogie také je v asi 12 minutové verzi a dám si to ještě jednou…

 229. Zatraceně Dušane, postaral jsi se, vím, že nechcačky, o moji delší bezspánkovou noc. Jako ty, avšak opačným směrem, jsem vylezl na hůru a vyhledal Benny Godman Quartet s Gene Krupou, ale hlavně kvůli Lionelu Hamptonovi – jeho vibrafonová sóla mi berou dech. A když už jsem tak hrabal v těch elpíčkách, tak jsem si snesl Pictures at an Exhibition od ELP, i když jsem se vždycky nejvíc těšil na konec druhé strany, na Louskáčka od Čajkovského. A aby toho nebylo málo, tak jsem vytáhl i Yessongs (trojalbum). Při tom jsem si vzpomněl na Vargu, ale to bych seděl u gramofonu do rána. I tak se musím odstěhovat z ložnice, protože Vlasta by neměla, probuzená v tuto dobu, pro mé hudební vzpomínky, pochopení.

 230. John Brown a Fake News – pokracovani.

  Ja jsem se vcera nejak moc netrefil. Ono mne ani tak neslo o tu vysolichanou bajku o nejakem grobianovi. Ty fejk njus me na tom zlobi vic.

  Ono tehdy bylo otroctvi v americke spolecnosti pro mnoheho hanbou.Bylo uz jen otazkou casu, kdy otroctvi pujde od valu. Lide ( i na Jihu) sli ke krizku, ale hlavne uz se to nevyplacelo. Debata vsak vrela, hodne bylo na vazkach. Novinari na obou stranach delali vsechno pro to, aby vrava neustala. Pripad Brownuv byl usazen na prvnich strankach novin. Fake news o dobrotivosti jeho srdce a o cernych matkach, ktere k nemu do kriminalu prinasely sve deti, aby jim pres mrize pozehnal zahnaly racionalni debatu o skutecnem problemu otroctvi, ale hlavne danovych komplikacich a jinych, poctivou debatou vyresitelnych problemu mezi Severem a Jihem do kouta a pak az do kanalu.

  Nerikam, ze vymyslene bajky o hrdinovi Brownovi cilene cpane do krku svindl a lez netusicimu obecenstvu zavinily to, ze se z Jihu na Sever a zpatky zacalo strilet. Kdo vi. Mohla to vsak byt zrovna tato bajka, ktera prevazila rucicku na vazkach. Tri ctvrte milionu ztracenych zivotu v pristich ctyrech letech bylo zaplacenou cenou.

  Fake news!

 231. Dobré zas ráno… Mno, oficiálně EU žádnou hymnu nemá… Nicméně už stihli tu přiblblou odrhovačku zprotivit většině lidí…

 232. Nepřipadá vám, že tahle verze Ódy připomíná spíš pochodovou bojovou píseň?
  Asi jako Marseillaise.
  Diskuze pod tímhle snímkem je docela výživná. …“jsem hrdá na to, že Slovensko je členem EU“… Ta politika se na*ere do všeho.
  Jo a odrhovačku můžete udělat ze všeho. Stačí to dostatečně často opakovat. Jeden čas to byl klavírní koncert B-moll P.I. Čajkovského. Pak Orffova Carmina Burana. Málo nápadití hudební redaktoři, to je všechno.
  Na Beethovena se nezlobme. Stejně nakonec ohluchl…
  (A někteří hudební vědci tvrdí, že měl Beethoven nějaké černošské předky. Jednak podle určitých hudebních schémat, jednak podle fysiognomie obličeje. Ale nakonec – není to jedno? [;>))

 233. Stary kocour (1.11.2019 | 22.39)
  Dobré ráno St k
  Moc šikovná holka. V té pasáži ke konci jak hraje rimshoty a rimclicky (takové ty údery přes ráfek bubnu) se jí povedly i takové ty “zakopávací” synkopy což boogie-woogie odlehčí.
  A je vidět že se baví. To je důležité.
  Mohla by na něco hrát i Greta. Přišla by na jiné myšlenky a povolila by jí ta zaťatost. Talent by mohla po rodičích nějaký mít.
  Tady je tak pošmourno, že kdyby přes noc fakt něco vylezlo z hrobů, docela by to mezi procházející se lid – co si snaží skrčit hlavu co nejvíce mezi ramena – zapadlo.

 234. Dobrí dopoledne,

  tož, Matzurko, kdo s čím zachází s tím také schází…

  Mimochodem, tu hru a roli, v níž tu Havlovou tak adoruje, jak je skvělá, dost strhala kritika i diváci.

 235. Jsem Barbar!
  Veškrnovou jsem neměl rád kvůli hereckému projevu selky a kvůli vizáži – rušil mě detail úst. Moc se mi nelíbí tváře typu Jů a Hele = taková ta ústa jak když se rozřízne tenisák.
  Královnu Kristýnu – hru – z doslechu dobře znám a naučil jsem se moudře přikyvovat a positivně reagovat když o ní jde řeč. Řeč o ní jde jen ve specializované části veřejnosti, jinde hru neznají.
  Sám jsem jí neviděl. Odradil mě sám sujet a potom i obsazení.

  Sujet:
  malá krpatá ošklivá, na co sáhne to podělá, lůzryně co nakonec uteče ke katolíkům nicméně před tím stačí v Praze uloupit jistě pocivě uloupené sbírky Rudolfa druhého.

  Obsazení:
  Jiřina Jirásková a Dagmar Veškrnová v roli opěvované kavárnou je pro mě diskvalifikace 🙂

  S Gretou to pan psychiatr srovnávat nemůže. Je sice taky krpatá atd ale ona byla sama oloupena. O dětství.

 236. «Nazinotstand?»: Dresden will Demokratie stärken
  píše Frankfurter Allgemeine Zeitung
  https://www.faz.net/agenturmeldungen/dpa/nazinotstand-dresden-will-demokratie-staerken-16464046.html

  «Vyjímečný stav proti nacismu?»: Drážďany posílí demokracii

  Frážďanská radnice odhlasovala poměrem 29:28 (Zelení, Komouši, Socdem a kupodivu svobodní FDP) . Je to rezoluce, nic to neznamená ale je to signál, že s němci ty Dušičky fest mávaj.

 237. skimici,
  hérečka je to ale taky, ne ?

  Veškrnovou jsem mívala ráda, když hrála komické role v době svého mládí. V divadle jsem ji nazažila, a ani mi to nijak nechybí. V TV jsem zahlédla kousek Její pastorkyně (nebo co to bylo), ale nějak mne to nepřimělo sledovat to celé.

 238. Aha, než jsem to nadatloval (a přečetl si e-mail, který během toho dorazil), skimic byl rychlejší a výkonnější.

 239. No, mně Veškrnová jako herečka nevadí. V divadle jsem ji neviděla nikdy, jen ve filmech.

  Docela ráda bych stihla na Vinohradech Lva v zimě s Töpferem a Veškrnovou.

 240. To by mně zajímalo, co se dělá, když město vyhlásí „stav nacistické nouze“

  A vsadila bych se, že Hřib bude usilovně přemýšlet, jakou nouzi vyhlásit taky, aby nezůstal pozadu a byl „in“ a „trendy“

 241. To by bylo hezke kdyby se tim sami ridili.
  Bohuzel , levicaci a menitele zitrku uz od Marxe soulozi jak o Modrou stuhu.

 242. Jak se zdá, bude třeba začít obnovovat na západě Kotlinky hraniční zátarasy.
  I když sktečná idiocie je vždy nějak překoná.
  Nebo to možná udělat jinak – legalizovat tvrdé drogy. To by mohlo ty nejpokrokovější aktivisty poněkud zredukovat. Když nic, tak to docela nahradí doporučovanou sterilizaci.
  K tomu plakátu – jak to že gender-blbové neřvou něco o rasové diskriminaci? Na plakátě není ani jeden „neběloch“!!

 243. Kytice vlastně byl první projekt kde už hudbu nedělal Šlitr ale Havlík, že?

  Jan Kovanic vzpomíná i na novou pošlitrovskou posilu Janu Molavcovou.
  Na to si pamatuji. Strejdovi se totiž objevil u gramofon singl, kde na jedné straně Moavcová zpívala přejatou píseň „Hej Tony“
  https://www.youtube.com/watch?v=E-OaL7EZm5I
  (druhá strana bylo něco strašně ukvíleného a nepamatuji se už co).

  Originál „Hej Tony“ kupodivu nenazpívala nějaká vesnická dechovka poblíž Mnichova ale nečekaně „Britský Umělec“ co si říkal Leapy Lee (Graham Pulleyblank) pod názvem „Good morning“
  https://www.youtube.com/watch?v=f5xjCbZ_Blc

  Uvědomíme-li si, že na ostrovech byl zrovna konec 60tých let s obrovským výběrem, jeví se volba umělce a songu tím bizarnější.
  Jedinou motivací Molavcové snad mohlo být očekávání brzkého vystoupení v Ein Kessel Buntes – němci oblíbené revue. Česky Kotel plný barevného. Barev. V zásadě Eintopf, kam by se píseň dobře hodila (zejména pokud by byla doprovázena uměleckým baletním souborem Friedrichstadt-Palastu)

 244. Molavcová byla Jitka.
  Před tím zpívala takovej nějakej popík, ale v Semaforu se našla.

  Viděla jsem ji naživo v českoskalické sokolovně, kde měla vystoupení se Štědroněm a ještě nějakou ženskou, snad Špinarovou. Koncert někoho, jehož píseň se dala koupit na deskách, byl v okolí taková kulturní událost, že jsme se na to vypravili, i když nešlo o nějaké naše idoly. To ještě zpávala ten holčičí popík.

  Molavcová prý měla před tím koncertem strašnou trému, protože pocházela z nedaleké Řešetovy Lhoty a v publiku měla plno příbuzenstva a známých.

 245. 2 Zpátečník (2.11.2019 | 12.42) – “ takto svobodomyslné demokraty máme hned pár kilometrů za hranicí“ – jo jo, už několik století… Jen ten druh svobodomyslnosti se v průběhu dějin lehce měnil… Ale jen lehce…

 246. 2 skimic (2.11.2019 | 11.58) – „Jsem Barbar! Veškrnovou jsem neměl rád kvůli hereckému projevu selky a kvůli vizáži – rušil mě detail úst.“ – no, většinu lidí spíš rušily ty její kozy…

 247. Kdybych uměl hrát na saxofon alespoň tak jako Molavcová….
  Představení 55 Semaforu v parku na Hanspaulce se mi líbilo. Vyhledávám co by se mi mohlo líbit. Proto toho ke kritizování mám málo. Kdybych se pídil, mmnoho bych našel. Jenže se nepídím. Tak jako vyhledávám krmi chutnou, nikoli nechutnou abych ji obsáhle zkritizoval.

 248. 2 maYda (2.11.2019 | 12.57) – „To by mně zajímalo, co se dělá, když město vyhlásí „stav nacistické nouze“ – no, co by se dělalo – nacisti trpěj nouzí, tak se na ně pořádaj dobročinný sbírky… Něco jako „sypejte ptáčkům“! Ptáčkové vás pak poserou…

 249. Schumi
  Molavcovou nevyhledávám vůbec, jen vzpomínám na jediný singl co jsem slyšel. Pak si jí už pamatuji akorát z televize * ranní vysílání pro děti.
  A vlastně si ani nejsem jistý, jestli to nebyla Patrasová.

 250. Veškrnová… mám ji asociovanou jako holku z porcelánu. Dobré. Jinak z epizodických rolí, když jsem se ještě, dávno tomu, dívával na televizi.

 251. Můj táta tvrdil, že Dáša Havlová byla nejlepší jako Holka na zabití.
  Jinak ty dětské pořady dělaly , jetsli se nepletu, všechny. Molavcová, Patrasová a Haničincová.

  Pokud vím, Haničincovou provázel čertík Bertík, Patrasovou žížala Jůlie a Molavcovou skřítek Melichar

  Jinak se omlouvám za pochybení, ta z tej Řešetovej Lhoty byla Jana Matysová. Ony vypluly s tou Molavcovou zhruba ve stejný době a navíc byly stejný typ a stejný iniciály, tak jsem se spletla.

 252. Molavcová v pořadech pro děti účinkovala a účinkuje dodnes,
  plně při tom využívé své komické i hudební nadání. Spolu s černým divadlem měla např. povídání o svém kamarádovi Jojo, které hodně zlobilo 🙂
  A někdy miunlý týden jsem ji zaznamenala v odpoledním vysílání Kouzelné školky (hledala jsem nějaký pořad k žehlení prádla), a tam už vystupovala nikoliv jako mladice Jitka, ale jako prateta Alžběta z Pradávna – ustrojená byla tak nějak snad k WWI, a vysvětlovala dětem, co byly „psí dečky“ pro pány a cylindr.
  Milá dáma, a co Dolly Levy v Hello, Dolly ! v Karlínském divadle byla senzační (dokonce tam doběhl zazpívat svůj part i pan Suchý, zjevně uřícený cestou ze svého představení, a při textu „Hello, Dolly, špatně jsme tě hlídali !“ se divadlo bavilo dvojnásob 🙂 ). Pak zas odspěchal dohrát své přestavení….
  V té Kytici vystupovala taky, co Dornička ve Zlatém kolovratu.

 253. IMHO velmi dobrej Hampl…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Propagandisticky-trik-kavarny-Nekomu-se-hodi-abychom-misto-dulezitych-veci-resili-Zemanovy-nohy-mysli-si-Petr-Hampl-Na-listopad-si-obstaraji-dav-bezmozku-601871
  „Hrdina, k jakému by se dnes mohli hlásit příslušníci elity, by mohl žít třeba takto. Pochází z prominentní komunistické rodiny. V dětství měl pochybnosti o své pohlavní identitě. Vystudoval Oxford nebo London School of Economis. Nikdy nepracoval, ale byl aktivní v šesti neziskovkách. Byl zvolen členem dětského globálního klimatického panelu. Pak začal působit jako koordinátor nějakého evropského programu a nakonec získal mezinárodní cenu za mezináboženský dialog. Pravidelně se vyslovoval ve prospěch volné migrace a proti xenofobii… „

 254. Ještě
  „Chystají se tedy bujaré oslavy puče, který společně provedli lidé z vedení StB a skupiny podporované Georgem Sorosem. Prý to má být osvobození. Jenže výzkumy ukazují, že naprostá většina těch, kdo mají reálnou zkušenost se současným i s předlistopadovým režimem, pokládají ten předlistopadový za lepší. Prostě trapas.“

 255. Kdybych uměl tak pěkně formulovat jako Hampl…
  Na jedné straně jsou ti, kdo tu chtějí žít, pracovat a vychovávat děti. Proti nim „kosmopolitní třída“ sestávají z těch, kdo doufají, že vydrží ve službách globální elity. Česká republika pro ně není vlast, ale jen území, které chtějí vydrancovat, a zmizet. Ti druzí jsou bohatší, vzdělanější, ale bez charakteru, bez ideálů a nesmírně snadno manipulovatelní.
  Myslím si totéž, ale spotřeboval bych na to aspoň třikrát více slov.

 256. PeS (2.11.2019 | 16.42)

  Copak trapas. Pro mě je to čirá hrůza. Bylo to jen o fous.
  Kdyby ti komouši nebyli tak vypatlaní, mohli Máně a jejímu Vořechovi dát šanci koupit šmuk od Neckermanna, v kině pustit Supermana a dovézt víc mandarinek.
  Ti dnes zklamaní o moc víc nechtěli.
  Školní rřídy povinně nahnat do divadlla na nějakou Havlovu hru aby je bujnost přešla.
  A mohli tu být doteď i bez převratu.

 257. 2 skimic (2.11.2019 | 17.43) – „A mohli tu být doteď i bez převratu.“ – no a vždyť tu taky jsou… Akorát trochu jiná parta… A ta iluze převratu pro ně byla důležitá – aspoň je co připomínat a oslavovat… Pamětníků je čím dál míň… Nehodí se připomínat, že shromáždění na Albertov svolal UV SSM… A blili tam z podoby takový zrůdy, jako Katětov – a zblblí studenti jim tleskali… A i ta národní třída byla IMHO schválně – aby tu vládnoucí kliku co nejvíc zdiskreditovali. Povedlo se… A komanči v parlamentu pak jednohlasně zvolili Havla prezidentem – a mohla v klidu nastoupit ta druhá parta.
  A demokracie pááánuje…

 258. BYli sjem navštívit předky a pak se sde synkem projít. Takonř’čili sjem to tím, že jsme se stavili na pivu. SYnek si dal „volbu sládků“ – sametový ležák, speciál, prý uvařený v Plzni nejlepšími sládky na počest sametové revoluce. Já si dala IPA z Vinohradského pivovaru. Samozřejmě jsme ochutnali oba obě piva.

  S tou poctou revoluci se sládkové moc nevytáhli, to vinohradský bylo lepší. 🙂

  i když synek si nestěžoval, možná to je jen typ piva, který nemusím. Prý nějaká speciální technologie, co potlařuje hořkost a zvýrazní bylinkové tóny.
  Mně to připadalo takový nějaký placatý…

 259. A komanči v parlamentu pak jednohlasně zvolili Havla prezidentem — A protože na některé věci by se zapomínat myslím nemělo, dovolím si připomenout, co jsem sem už skoro jistě někdy psal:

  Toto také pokládám za hlavní důvod, proč každý správný pravdoláskař — v naprostém rozporu s tím, co jsme tehdy mohli vidět v televisním přenosu — vždy až do umdlení trvá na tom, že Klause komunisti zvolili presidentem dvakrát.

 260. Jenže toho Klause nevolili jenom samý komunisti. 😀

  A byl to HAvel, kdo prosadil pro ně generální pardon, takže mohli volit prezidenta. Krom toho není třeba příliš mnoho politické předvídavosti k tomu,a by bylo jasný, že Švejnar je pro komunisty totálně nevolitelnej a že kdyby proti Švejnarovi kandidovala Červená Karkulka, tak zvolej tu Karkulku.
  Teda, nejspíš by ta karkulka byla lepší volba než Švejnar.

  Na druhu stranu, při tehdejším složení parlamentu by kdokoliv, aby byl zvolen, musel být volen i komunisty. Nebo aspoň by tomu komunisti museli helfnout tím, že by se zdrželi.

  Docela aby mně zajínalo, jetsli by to samý přehazovali Švejnarovi, kdyby vyhrál on.

  Jinými slovy, jim nevadí, že pro Klause hlasovali komunisti, jim vadí, že nehlasovali pro Švejnara. 😀

 261. Veškrnová si střihla roličku (kterou jsem nepochopil jako mnohé z tvorby pana Herze) v Buldocích a třešních, tam vskutku vynikly jeji přepodklady. Její bavlněný spoďáry mě budou pronásledovat do smeti.
  Pak si jí ještě pamatuju z Upíra z Ferratu, jo z toho filmu, kde Pištěk totálně dokurvil nádhernou Škodu 110 Super Sport. Ale v Holce na zabití byla fakt dobrá.
  Molavcovou a Suchýho od dětství zhluboka nesnáším. Asi že tajtrlíkovali pro lidi o generaci starší, než jsem já. Ale mě se nelíběj kabarety, tak mi tihle dva nesedí třeba proto. Psychoanalytik by se na mě stran Semaforu a M+S vyřádil.

 262. Jo, šel. To byl nějakej Sládek, který tu provozoval partaj, který říkal Republikánská. Myslím, že to byl totální magor.

  V tej volbě byli tři kandidáti, jednoho měli komouši, samozřejmě Havel a třetí byl ten Sládek. Zavřenej byl za nějaký kecy, ale tak nějak bylo zřejmé, že to bylo v souvislosti s volbama.

  K čemu to extempore bylo, není úplně jasný, protože přesto, že byl zavřenej, tak se o něm hlasovalo a jeho zavření na výsledku nic nezměnilo. A kdyby ho zvolili, tak by na tom taky jeho pobyt v base nic nezměnil. Asi by ho museli pustit, když by byl tém prezidentem…
  NA to asi protokol ani ústava nepamatuje, co s tím, když zvolenej prezident zrovna sedí…

 263. ptakopysku,
  mít v oblibě Semafor není povinné 🙂
  Já si koupila komplet CD Semaforu, ale jen ten první set, šedesátá léta – písničky fajn, hrál s nimi ještě i Walda…z tvorby po smrti Šlitra se mi líbila už jen ta Kytice, Jonáše a Melicharovou taky nemusím.

  Jo. Veškrnová hrála v Holce na zabití, stejně jako v Holách z porcelánu, a v obou rolích jí to sedlo. Toho upíra si sice vybavuju taky, ale už jen matně… Prostě když hrála něco jako vesnická trdla, tak jí to šlo. Ostatní nic moc.

 264. A jako člověk se mi Veškrnka totálně zhnusila, když už jako první dáma měla promluvu do TV – seděla na křesílku, prezident již tehdy těžce nemocný, a ona jako měla referovat nebo co… ovšem mlela hlavně o tom, kolik má starostí, neboť ochořela i jejich boxerka (tedy čubička rasy boxer), teď už si nejsem jistá, jeslti ten nebohý čoklík neseděl u ní. O prezidentovi toho moc neřekla, ačkoliv jsem měla pocit, že právě tyto informace národ očekával.
  Prostě buran na trůně, kolotočářská „honorace“.

 265. Ptakopysku, musi to byt, jak rikate, otazka generacni. Vy uz jste si meli z ceho vybirat. Mluve jako starecek – pro nas tehdy byla kazda synkopa, noticka swingu, ci kratsi sukne, ruze z Texasu ci Klokoci tim, na co jsme od narozeni cekali. Z poslouchani Radio Luxenberg a vtjimecnych Decca desek jsme tusili, ze jinde hraji neco jineho nez dechovku, ci cymbalovku. Kdyz pak cesky zazpivali Vcera nedele byla – nic o praci, nic o budovani, jenom, ze byla nedele, zacinali jsme se smat. Kdyz zatancovali kluci a holky ve Starcich na chmelu a Pilarka znela z radia jak Ella Fitzgerrald, byli jsme z toho na vetvi tak, ze kdyby Jirka Slitr ci Suchy slozil sebevetsi kravinu, v nasich ocich by to kravinou nebylo.

  Ma to vsechno moje blaboleni neco s pocitem svobody? Ma. A jestli si nekdo mysli, ze ne, at si trhne nohou.

 266. Nojo, maYdo, v roce 2003 byla presidentská volba tajná, a Klaus zřejmě nějaké hlasy od komunistů měl, byť čistě teoreticky mohl všechny získat odjinud.

  V roce 2008 se hlasovalo veřejně (aklamací), ale kupodivu mi teď dělá potíže najít údaje, kdo jak hlasoval. Mám dojem, že komunisti (tj. ti z KSČM) nominovali Bobošíkovou, a po jejím odstoupení nehlasovali pro nikoho. V každém případě Klaus získal 141 hlasů, Švejnar 111, celkově jich však bylo k disposici 281. Takže já si výše citovaný výrok pravdolásky pamatuji jako flagrantní lež, ale teď mám problémy to doložit.

 267. Matzurko,
  Vávra v jakémsi rozhovoru, kdy šla řeč mimo jiné o Dáše, prohlásil, že každá herečka má poměrně krátké období, kdy je tele a dobrý režisér toho dokáže využít. Poté podotkl, že některým herečkám to vydrží celý život.

 268. K čemu to extempore bylo, není úplně jasný — Pokud si vzpomínám, zavřením Sládka tehdy snížili kvórum, takže ke zvolení Havla stačilo o kolo méně.

 269. Ať už „plyšák“ byl v režii komoušů, StB nebo Soroše, výsledek považuji za pro mne uspokojivý. Ještě si totiž pamatuji poměry předplyšákové. Považuji ho za uspokojivý i obecně, ale chápu, že se některým lidem do roku 1989 žilo snáze. Pár jsem jich i znám a pamatuji proč.

 270. P.M. toť otázka. V době, kdy jsem byl harant, už zpíval Olda Veselý, dejž mu pámbu věčnou slávu, od roku 1960 hrály Synkopy, v roce 1968 začal hrát Progress Organization, začal psát Ota Petřina, Pavel Vrba. Naskakoval jsem do jedoucího vlaku. Řikánky Suchého a Šlitra mě neoslovily.

 271. Jo, to je možný, Zpátečníku. Já se zas v těch volebních tanečcích moc neorientovala.

  V tej druhej volbě, tuším komunisti odešli, protože když odstoupila Bobošíková, nebyli ochotni hlasovat ani pro jednoho kandidáta a odešli ze sálu. Pravdoláskaři, tuším, od tej doby šíří legendu, že tím umožnili Klausovo zvolení.

  Netuším jak, protože pokud by měli Klausovo zvolení „neumožnit“, tak by museli hlasovat pro Švejnara. Pokud v tom zase teda nejsou nějaký kličky ala kvórum 🙂

  ale halt se to hood, aby to ten Klaus měl na talíři. já myslím, že i kdyby zvolili toho Švejnara, tak by měl Klaus na talíři, že toho chudáka nechal zvolit schválně, aby mu hodil na krk Ceskou republiku 😀

 272. 2 AeroKarel:
  Finančně jsem se svým stavem srozuměn (zcela spokojen asi není nikdo), ale stran budoucnosti Kotlinky a euroatlantické civilizace vůbec velmi, velmi nespokojen. Pořád mi to příliš připomíná zánik Říma říznutý Kulturní revolucí v Číně nebo Kambodži.
  Vnuky sice nemám, ale už teď je mi líto těch mladých – až jednou přijdou na to, jaké pitomosti se buď zúčastnili nebo aspoň ji nerozporovali. Možná až jejich děti
  si uvědomí, že přírodní zákony (a obecná povaha lidská) se nedá ošálit nebo změnit sebelákavějšími hesly.
  Vzpomínám na to, jak „prozřeli“ voliči komunistů po válce.
  ===
  Diskuze o tom „co by kdyby“ se mi jeví jak pláč nad rozlitým mlékem. Do krajáče ho nedostaneš sebevětším litováním.
  ===
  Británie přes smutně komické prvky v konání jejich sněmovny si asi elementárně uvědomuje, že záchrana svobody se jmenuje brexit.

 273. Hušák ze sazky (nemám ho rád) na NP:
  Příští ekonomická krize, a ona někdy nějaká přijde, rozhodne o pevnosti Evropské unie. To považuji za více problematické než cokoli jiného. Pád jižního křídla Evropská unie nepřežije a před nás bude postavena osudová volba – s kým a jak.
  Ale jako Sibylla se jeví docela rozumně.

 274. No jo, StK, kdyby se ta choroba omezovala jen na nás, tak bych přemýšlel, co jsme v onom roce 1989 udělali blbě (asi toho bylo dost, ale to je, dle Kiplinga, jiná historka). Vzhledem k tomu, že je postižen celý svět západní civilizace, tak to vše asi nebude následek roku 1989 zde, jak by se podle některých komentářů mohlo zdát. Že jde západní civilizace do kopru, to asi jo. Otázka je, co ji nahradí, existující alternativy mají dost svých problémů také, jen jiných. Řeším si tedy své problémy a ty světové jen ve chvílích volna a příslušné nálady. 😛

 275. TAk pokud jde o tu třetinu, co prý má pocit, že za komunistů bylo líp, ona je taky otázka, jak se dělal ten průzkum.
  Za prvé – čtyřicátníci nejsou moc relevantní, protože byli děti. Když si vybavím, jak se mi jevil svět, když mi bylo deset, tak se mi taky jevil poměrně idylicky.
  Za druhé ti starší byli tehdy na začátku profesní kariery nebo na vrcholu pracovních sil, dnes jsou většinou důchodci. Když se vyptáte třeba na dostupnost lékařské péče, tak tehdejšímu třicátníkovi se to může jevit tehdy lepší, protože tenkrát halt toho doktora nepotřeboval a tak si jen pamatuje, že péče byla zadarmo. Noa když se vyptáte na dostupnost bydlení, tak leckomu, kdo nedosáhne na hypotéku, se to taky mohlo jevit v tehdejších poměrech lepší. Takže Vy poctivě odpovíte, že s lékařskou péčí jste tehdy neměli problém, že se Vám jeví, že pro vás bylo snažší sehnat byt, než pro Vaše potomky a ano, s výplatou jste taky vyšli tehdy líp, než dnes s důchodem. A nějakej vyhodnocovač to shrne, že si zkrátka myslíte, že tehdy bylo líp.

 276. Spisovatel Vondruška (toho rád mám, mám několik „Vondrušků“ v knihovně) k věci:

  „…jak jsem říkal na začátku, jsme bytosti, které mají biologickou a sociální podstatu. Ať chceme, nebo nechceme, tak se v první řadě musíme postarat o rozmnožování svého rodu, o to, abychom se uživili a vychovali své potomky. To je kánon přírody. A tudíž hodnoty, které zastávalo křesťanství v náboženské rovině, tyto hodnoty stabilizovalo.“

 277. V tej druhej volbě, tuším komunisti odešli, protože když odstoupila Bobošíková, nebyli ochotni hlasovat ani pro jednoho kandidáta a odešli ze sálu. — Nojo, maYdo, jenže čísla, která uvádím, říkají, že Klaus získal více než polovinu ze všech hlasů, tj. nejen přítomných. Jestli tedy komunisti opravdu odešli, ke Klausovu zvolení to nijak nepřispělo. (Leda mohli hlasováním pro Švejnara dosáhnout toho, že by Klaus byl zvolen menším rozdílem…)

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_prezidenta_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky_2008

  Pravdoláskaři, tuším, od tej doby šíří legendu, že tím umožnili Klausovo zvolení. — No, správný pravdoláskař (např. snad Fendrych, ale doložit to teď neumím) tvrdí zcela výslovně: Klause dvakrát zvolili komunisti.

 278. Zpátečníku, fendrych je blb, který nic jiného než blbosti netvrdí. A nikdo mu ty jeho blbosti nevymluví, protože on má pravdu a má a má a má a bude dupat nožičkama a třepat ručičkama. S těmi, kdo ho berou vážně, je to to samý.
  Zabývat se jeho tvrzeními je zbytečně vynaložená energie a čas. Ten by tvrdil, že Klause zvolili komunisti, i kdyby nebyli komunisti v tu dobu vůbec v parlamentu.

 279. To: Ptakopysk.
  Jezusmarja, at vas ani nenapadne, ze to „trhani nohou“ bylo namireno na vas! Ja jen, ze kdyz jsem prisel domu z vojny jako petadvacetilety chlap v roce 1965, bylo to jak prijit do noveho sveta. Ferlinghetti a Robinson Jeffers v Plamenu a Literarkach, Skvorda na vysluni. Tam za vodou v rakosi a Cervena reka, vzpominane Klokoci – to byl pro me ten balicek, ktery jsem tehdy dostal darkem. Ja jsem uz jako maly kluk sledoval Vlacha, hlavne Gustika Broma. To bylo neco jineho. V tom petasedesatem vsak byl pro me Semafor symbolem k lepsimu se menicich casu. Tu muziku a jakkoliv dneska ocenovane texty mne od te doby nikdo nemuze odparat.

  • Ja vim! Ono to uz zacalo pred sedesatym tretim, nez jsem narukoval. Byl vsak nekdo ze zucastnenych u bigosu na dva roky v Lounech? Cokoliv potom bylo jak navrat z Gulagu. Tim mne to vsecko kolem pripadalo jako ze je a bude konecne sranda.

 280. Ten by tvrdil, že Klause zvolili komunisti, i kdyby nebyli komunisti v tu dobu vůbec v parlamentu. — No vidíte, maYdo, to už můžete rovnou napsat: Ten by tvrdil, že Klause zvolili komunisti, i kdyby nebyli komunisti (a téměř nikdo jiný) nezvolili koncem prosince 1989 Havla…

 281. 2 P.M. (2.11.2019 | 20.06) – ale to bylo až před tou další volbou, kdy hrozilo, že by ho třeba zvolit nemuseli… Ale ta první volba byla jasná jednohlasná záležitost… Takže každýmu bylo ihned jasno… Kdyby aspoň jeden se jen pro forma zdržel – ale ne, už se nemohli dočkat, až si svého vypěstovaného disidenta dosaděj za prezidenta… Ten den jsem ztratil poslední zbytky iluzí…

 282. Na maturitní ples nám tehdy máma sehnala nějak přes ČSTV Sputniky. Někteří uvědomělí a někteří zastydlí rodiče se sice pohoršovali, ale pro nás to byl nářez

 283. Dušane
  Muchová – to až zas někdo bude psát jak to před 89 bylo lepší.
  Tyhle Janečkovy a jiné sračky zněly z radia od rána do večera.

 284. Pro Starého kocoura a další příznivce pana Vondrušky
  https://www.kupredudominulosti.cz/vondruska-vlastimil-2d-kazda-spolecnost-ktera-zapomnela-ze-musi-chranit-sebe-a-sve-hodnoty-se-v-minulosti-dostala-do-krize-nebo-zanikla/

  ptakopysku,
  Modré efekty jo, ale tady
  https://www.youtube.com/watch?v=ckNMjjxNWGk
  vypadají jako kompars z Formanova filmu „Vlasy“ 🙂
  Nic proti tomu, ten film mám ráda, jenže jak stárnu a dozvídám se věci, tak mi nějak celí milí hippies lezou čím dál tím víc na nervy.

  Ale všeobecně, když se mi líbí něčí produkce, tak to přeci neznamená, že se mi nemůže líbit i něco dalšího, nebo ne ? Mám ráda i swing, Ježkovy skladby, oblibuju rock & roll, ale The Beatles složili to nejlepší až v pozdějším období; můžu Dylana a Simona s Garfunkelem, ale klidně si poslechnu The Queen, bluegrass i folk, folkrock… manžel mne naučil poslouchat i Nirvanu a ACDC 🙂 Nejhůř se mi ale poslouchá současná popová scéna, i když sem tam se nějaký hezký kousek najde, obvykle ani nevím, kdo je interpret. A z repertoáru našeho pěveckého sboru by metalisti dostali mrtvičné záchvaty 😀
  Asi to mám jako s výtvarným uměním či vínem – líbí/nelíbí, chutná/nechutná, koukatelné/nekoukatelné. Nejsem zas takový fajnšmekr… ale ani snob.

 285. skimici – pamatuji jako dnes: otevírák Hajaja Rock, pak pořadí si nepamatuji,ale některé texty tak trochu Tom Dooley, Bít se a tlouci (na tehdejší dobu politicky odvážné), Staggerlee, Tancovala žížala, Žalu jsem dřív se smál, instrumentálky Apache a FBI a na závěr na thedejší dobu nezvykle dlouhá Už jsem řek (What did I say), Na Sputnicích bylo zajímavé, že ke všem klasickým rockům měl alternativní české texty.

 286. Suchému nikdo nemůže upřít, že je geniální textař. A to nemyslím Kamarádi, Tulipán, Jí to jsem ještě žil, ale třeba napsat český text na rytmus boogie woogie je strašně těžké a jemu se podařilo v Zlomil jsem ruku tetičce, nebo jeho texty k skladbám Duke Ellingtona – Caravan, Sentimental Journey – nazpívané s skupinou Erastus, to nemá chybu.

 287. Muchová byla sázka pana Janečka, že udělá zpěvačku z kohokoli, zaleží na velikosti poprsí. O kolik to bylo samozřejmě bylo nevím, ale bylo to veřejným tajemstvím.

 288. Dobré zas ráno… 2 hlavson (3.11.2019 | 1.24) – jo, od jisté velikosti se zpěv stává druhořadou záležitostí. stejně tak ksicht, barva očí apod.
  Pak už člověk nevnímá nic jiného…

 289. Matzurka (2.11.2019 | 22.45) dobré ráno

  klučík na tu dobu (beze srandy) dobrej, ne? 🙂
  No jo Marsyas, domina Michnová tvrdila, že se to bez ní všechno pos…- Což se taky pos ale ti kluci (Skála, Nekezchleba a Kalandra) se neztratili.
  Podívám se zblízka
  https://www.youtube.com/watch?v=29vP6HLYPFI&list=PLLCNVAqJvmC1mn-6dZUvlUJZRQtJ5HmE5
  Spousta věcí od Joni Mitchell, Neila Younga, Nash a Crosby, Carol King – zjevení.
  A ten poslední odkaz. Dětské šaty, je taky klasika. Heart of Gold – Neil Young .

  V zásadě třeba „Břímě“ se mi od něj líbí víc než
  https://www.youtube.com/watch?v=FepKp0yM4lk
  od The Band (The Weight),

 290. Dobré ráno vespolek,

  skimici, já vím,
  hodně „cover“ verzí, ale neudělali ostudu žádnému. Naopak.
  Mám ráda taky tuhle klasiku:
  https://www.youtube.com/watch?v=TiQGgDgUlRE

  Škoda, že zaklepal na nebeskou bránu tak brzo…

  O zákulisních sporech s Michnovou naštěstí nic nevím, zpívala nádherně. A Marsyasu to šlapalo taky dobře. Ale dobře to šlapalo i takovému AG Fleku, např. tohle je legendární
  https://www.youtube.com/watch?v=uP91UELx4Bs

 291. Matzurko
  Klepání na nebeskou bránu je samozřejmě taky nesmrtelná klasika.
  Docela prima je, že dělali i české texty a tím to více zpřístupnili.

  Mám moc rád od Marsyas „Já jsem pasák“ (Já i můňa)
  https://www.youtube.com/watch?v=YWouFvKA1dE
  To udělali jen proto abych si vždy bolestně uvědomil, že se k té Skálově kytaře, tomu velmi podařenému country kolovrátku prostě přiblížím jen velmi vzdáleně.
  Když jsem ho to viděl hrát zhruba na dva metry, vypadá to děsně jednoduše 🙂

  AG Flek je řemeslně dobrý, neznám. Jiný šálek. Asi by to mělo úspěch na Portě.

 292. PeSi,
  Olympici mi kupodivu moc neseděli. Třeba taková éra Korna byla naprostý zoufalství. Kupodivu popík Petra Hejduka, mi vadil míň. Třeba Černovláska byla z pohledu adolescenta úžasná věc. Pak přišel Broum, doba rockových oper, a začali být zase k pposlouchání. Ale Janda mi neseděl nikdy. Takovej divnej hajzlík, kterej nejlíp ví, jak má která kapela správně hrát, dokáže zachytit politiký vítr a vézt se na něm. Nezapomenutelný byl jeho rozhovor, kde tvrdě tepe Abbu, že špatně hraje, protože foršrift pro popík je tak a tak. Ten kdyby byl za socíku ministrem kultury 🙂 🙂 🙂 No, po hadráku uchopil osu dějin za správný konec a živí se teď vydíráním obyvatelstva.

 293. Jo, viděla jsem „Pasáka“ i na koncertě (most likely to byla nějaký folkový fesťák), a bavila jsem se i Kalandrovou pohybovou kreací – tak nějak tam i vyskočil do výšky apod. Hlavně byl proti můně Michnové docela trpajzlík, tak to jen podtrhnul.
  Jo, AG Flek je spíš folkový žánr, s nima hrával i Vlasta Rédl, a klidně pak dali i desku dohromady s Hradišťanem.
  V tomto případě lze hovořit o jisté „fluidnosti“, tedy napříč hudebními žánry, a jeden druhý nevylučuje ani netluče… i když Bachovy varhanní koncerty bych do toho zas tak netlačila, ty zní nejlépe v nějakém barokním chrámu.
  Nojo, byla jsem na koncertě samotného Rédla, a zrovna v ostravském evangelickém kostele (prej ve stylu holandské renesance, z červených cihel) – narváno až po strop, a zážitek na celý život. Stejně jako vánoční kocert Hradišťanu, ještě taky v Ostravě, to bylo v již rekonstruovaném kostelíku sv. Václava (pozdní gotika). Ta akustika tam byla prostě Boží 🙂

 294. Co se týče „poslouchám hudbu tu a tu a všechno ostatní je špatně“ žertovným příkladem je písnička Špinavý záda. Nahrála ji Argema v aranžmá hospodskýho rocku a Jasná páka alias Hudba Praha v jazzrockovém kabátku (znalci netlučte mě. Já si fakt nepamatuju, kterej den se ta parta jmenovala tak a kterej den onak).
  Bitvy o to, které aranžmá je lepší, si nezadaly s bitvami o pravost Rukopisů.
  Mě osobně jako hospodáři se víc líbí ta argemácká verze, ale že bych kvůli tomu krvácel na barikádě, na to jsem až příiž velký primitiv…
  Kdo si chce pposlechnout Argema je tady: https://www.youtube.com/watch?v=fEPgyHndjgY
  a Jasná páka jako Hudba Praha tady: https://www.youtube.com/watch?v=TiU094NNfp4

 295. Skimici, ty neznáš AG Flek? A co jméno Blanka Táborská? Možná je můj pohled zkreslený tím, že se v naší kanceláři na přelomu 70. a 80. let scházeli Viktorin s Markytánem a Daťkou a „v pracovní době“ skládali AG Flek.

 296. Proč bych lhal, Martine-TT? To je moc náročné pamatovat si co jsem kde komu řekl jinak.
  Neznám, no. Na Portu jsem nejezdil a teď když jsem to rychle načetl, jednalo se zpočátku o severomaoravský fenomén a to bylo děsně daleko.

 297. Petr Kalandra a večery U Holečků…..pak pred půlnocí cesta jedničkou z Petřin, kde jsme si (7_15 lidů) sedli uplne vzadu na zem a kytaristi muzicirovali až na Špejchar, kde vetsina vystupovala….byl velmi obětavý, ale na kytaru mě nenaučil….oživlé dřevo. 🙁
  Akorát si už nepamatuju, zda to bylo pred první nebo až před druhou svetovou….a jdu si ho pustit na TýTroubě.

 298. skimici,
  takhle my tu žijeme 🙂
  Alkehol tu hraje po zábavách, stejně jako Keks, Markýz John, Aleš Brychta – toho dokonce podesírám, že je už po smrti akorát že mu to zatím nikdo neřekl… Pravda, už jsou všichni zralí na bezbariérový přístup, jejich původní fandové už to mají za sebou, nebo jsou v šaškecu, nebo užívají invalidního důchodu. Čas pádí jako jelenice a neptá se, kdo je kdo.

 299. Sečteno a podtrženo,
  mydlí se mezi sebou leda natuplí fanoušci, muzikanti se přinejmenším respektují, pokud si něco nezahrajou spolu, i kdyby z hecu (viz ten Beethoven od Deep Purple).
  Co mne ale trochu potměšile nebo zlomyslně těší, pořád zůstává asi to „co Čech, to muzikant“, i kdyby jeden zrovna neprodukoval, alespoň hudbu vyznává. A u táborových ohňů se pělo a pěje pořád, docela směska…
  Tak si říkám, kolik v nás zůstalo z Keltů, když zjevně máme mnohem blíže k anglofonní hudební tradici (jo, já vím, jsou to Anglo-Sasové, ale možná věděli, proč zdrhli z pevniny na ostrovy)… ta plejáda muzikantů je tu obdivuhodná. Co takoví Germáni, jejichž spřízněnost nám je neustále podsouvána – mají oni nějaké folkaře, country ? To se asi na Oktoberfestu nehraje…
  Jde to vůbec porovnávat ? Nohavica překládá a zpívá Okudžavu a Vysockého, a je schopen to reprodukovat i v polštině, takže ho naši bratři Slovani mají rádi taky. Žeby i slovanská linie…
  Mno, jdu raději nakrmit kocoury a dát si odpolední šálej čaje, a taky si pusítm něco z tytrubky, dokud je to ještě povoleno 🙂

 300. Ten Vašek Moravců z TV je opravdu příjemný člověk – a vůbec není namyšlený:
  <„Pane Moravec,“ začal Faltýnek. „Pane Moravče, prosím, vokativ. Máme dbát jako veřejnoprávní pořad na kvalitu češtiny,“ ozval se Moravec. „Omlouvám se, Václave, vy teď máte nějak nový kodex,“ prohlásil Faltýnek. „Ten kodex není nový, on je z roku 2004, pane místopředsedo, ale pro vás je možná nový,“ uvedl na to konto Moravec.
  To je „školení v přímém přenosu“. Proto mám Moravce tak rád. [;>))

 301. StK, možná, že Tvoje nespokojenost se stavem civilizace je do značné míry zapříčiněna tím, že máš množství informací za zdrojů, které předkové neměli. Které kdyby měli, byli by víc znepokojeni. Protože následné průsery byly velké.

  • Lépe nevědět? Neznáme dna ani hodiny? [;>) [;>/
   Ne, Schumi, to se nedá vrátit. I když se to možná vrátí samočinně.
   Mnohá SF s tím počítá. Podobně periodický jev jako doby ledové.

 302. P.M., Ohlasy písní amerických…. Co je dneska zdrojem pro nynější zdejší ohlasy?
  Zdroj vyschnul. Nutno padnout na zadel a na hubu. Aby bylo z čeho zvedat. Protože právě proces zvedání je zdrojem.

 303. Je zajímavé, že hudba „z konzervy“ se na rozdíl od jiných produktů nekazí. Někdy mám pocit, že spíš zraje jako víno. Ale to může být relativní vzhledem k hudebnímu dnešku. [;>))

 304. Jo. Taková Plaisir d’amour
  Volně:
  Radost z lásky, co trvá jen okamžik, zatímco žal přetrvá celý život, všechno jsem opustil kvůli mrše Sylvii, která zas nechala mě kvůli jinému amantovi.
  Ref: Jak voda něžně vtékala do říčky kolem louky, tak mi Sylvie opakovala jak mě má ráda. Voda stále teče, ale ona se změnila.
  https://www.youtube.com/watch?v=-WvXpgLtTwY

  Napsal někdo v roce 1784 a nám má stále jaksi co říci, kvůli kulturním souvislostem, zejména že jde stále randit na louce a zamilovávat se a odmilovávat se.
  S burkama to bude trabl a naši potomci si budou muset zvykat na jiný sujet i jiné melodia.
  Tady je červnový Top 10
  https://www.youtube.com/watch?v=HxlXmodOQco
  Arabštinu ovládám jen turisticky, třeba „děkuji“ se řekne „šukran“ takže ani nevím, jestli ten bojovně znějící zpěv znamená vyznání lásky či výzvu k džihádu.

 305. StK, mám pocit, že zrajou i fotky. Když je nechám uležet na disku, některé mi připadají lepší než čerstvé 😀

 306. Dobrý večer. Ad režim a komunisté. Jsem rád, že komunisti šli v roce 89 alespoň částečně do pryč. Jeden bývalý komunista mi tvrdil – ve straně jsi mohl být z jakýchkoli důvodů, ale po roce 89 nemáš právo mluvit do politiky, pokud jsi už jednou komunistou byl. Mnozí se toho nedrželi.
  Kdybych chtěl dělat svojí práci, musel bych být ve straně, musel bych donášet tajné policii, musel bych dělat spoustu věcí, které bych dělat nechtěl. Možná by byla šance někde se schovat v nějakém koncernovém podniku ve výpočetním středisku.
  Lidé jsou hříšní, jak v Praze tak Míšni. I dnes narážím na loupežníky. Je však šance měnit dresy, pokud s šéfem nesouhlasím. Mohu se objednat a zaplatit si nemocnici v Praze, když už je náš kraj pro VZP pouze zdrojem financí.
  Četl jsem, že pád komunismu přivodil Neckermann a Quelle. Ne úplně. Dalším důvodem byla neschopnost konkurovat „vědecko-technické revoluci“, která přicházela ze Silicon Valley. Neschopnost centrálního plánování reagovat na každý den se měnící tržní podmínky.

 307. Dobrého večera – nebo spíš už noci – přeji . Na fackobůku jsem se dočetla jinou variantu toho, co že budeme 17. oslavovat: Den zmrtvýchvstání studenta Šmída…

 308. Já jsem toho 17.11: oslavovala nastěhování do svého doupěte.Teda, ono to bylo už skoro rok zpátky, ale nějak jsme se dřív nedohodli na termínu. Byl to první a taky poslední mejdan, kterej můj byt zažil.

  Tak bych mohla oslavit 30. výročí jedinýho mejdanu v mém bytě.

  Pamatuju se, že se zpožděním dorazil nějakej mládenec z Moravy a tvrdil, že přijel přes Palackýho náměstí a my jsme ho přesvědčovali, že kecá a v Praze se nevyzná, protože ta tramvaj přece jede přes Národní třídu. No, nekecal, ony ty tramvaje byly odkloněný, aby na tej Národní nepřekážely.

 309. Já nebudu oslavovat nic. Jen jsem zatraceně rád, že k událostem, 17. listopadem 1989 započatým, došlo. Přes všechny omyly a přehmaty je výsledek lepší, než to předtím. Možná to bude tím, že nejsem ani idealista, očekávající ideální výsledek, ani pesimista, domnívající se, že všechno je na hovno, jen včely na med (a med je taky na hovno). 😛
  No a zbytek je, jako obvykle, na nás. Nikdo jiný na to není. 😛

 310. Dobré ráno vespolek,
  AK, asi tak.
  Nechci vzpomínat. V tom období a pár následujících letech jsem měla dost osobních starostí zahrnujících pár tragických událostí (následky na duši mám dodnes).
  A během revoučních týdnů jsem byla čerstvě nastoupená učitelská síla na jednom ostravském gymplu. 80% dětí tam bylo z rodin „kádrově nezávadných“, a chodili nám do školy s vyvalenýma očima a strachem (nevím proč, ale študácí z VŠB je odchytávali před školou a přesvědčovali, že mají ti nedospělci stávkovat a do školy nechodit, bo je revoluce). Nebylo to příjemné.
  Jediné pozitivum – když jsem pak byla z toho místa „odejita“, tak jsem se obrátila jinam a to vyústilo v realizaci mého dětského snu, vědecky bádat v laborce… 🙂

 311. Dobré zas ráno… Teda, ten Macek je taky kus vola – je vdět, že v životě neučil:
  „Představte si, že by platy učitelů byly stejným způsobem navázány na výkon jako platy řemeslníků. Úroveň vzdělanosti žáků se zvýšila o 10% = zvýšení platů o 10%. Obávám se ovšem, že by některý učitelé zemřeli hlady, proto to volání po plošném zvednutí platů…“
  a) Jestli jsou platy řemeslníků navázány pouze na výkon, tak já jsem čínskej bůh srandy… Známej zedník za tu samou práci bere dnes min. 2x tolik, než před pár lety. To jen příklad.
  b) Úroveň vzdělanosti, pokud ji budu měřit známkama, mohu zvednout ihned, pokud slevím nároky na příslušnou známku… Opravdová úroveň vzdělanosti se pozná až v praxi, ale na to, aby ovčan uměl v neziskovce blekotat „four legs good, two legs bad“ zas tak velkou úroveň vzdělanosti nepotřebuje…
  c) Přál bych mu, aby si stoupnul za katedru a alespoň rok učil na nějaké průměrné škole. Za učitelský průměrný plat. Ony by ho ty kecy přešly.

 312. P.M. (3.11.2019 | 15.50) a Dusan Neumann
  (4.11.2019 | 2.23) napsal:
  …nesmrtelný text. je tam všechno

  Dobré ráno vy dva patrioti.
  Tak abyste se neváleli v nostalgickém snění a přišli na jiné myšlenky. ten americký páj zahrnuje i University of California, Berkeley, která plodí i „dárečky“ typu Scott Holmquist, který potom vyváží demokracii do Evropy.
  Viz socha černošského dealera v Berlíně.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sok-v-Berline-I-oni-jsou-lidi-Cernoch-prodavajici-drogy-ma-sochu-v-parku-602012
  Scott Helmquist – švédské jméno, sám o sobě mluví jako o američanovi a francouzovi. Narodil se v Minneapolis.
  Hele, nechte si kus toho americkýho koláče i na doma, chlapci 🙂

  • A to ti nějak nedošlo, že American Pie byl napsán v době kdy si se ještě pokoušel louskay Mateřídoušku? A že Helmquistovi nepostavili tu sochu v pokrokové Minnesotě ale v Berlíne?

 313. Úžasné…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sok-v-Berline-I-oni-jsou-lidi-Cernoch-prodavajici-drogy-ma-sochu-v-parku-602012
  „Na Görlitzer Park v berlínské čtvrti Kreuzberg, kterému místní říkají „Görli“, upírali pozornost lidé z různých koutů Německa. Objevila se tu třímetrová socha drogového dealera. Její autor Scott Holmquist tvrdí, že i drogoví dealeři si zaslouží naši solidaritu a mají lidská práva.“
  Tak jsem zvědav, kdy se podobná socha objeví na Václaváku… Jako důstojná protidominanta sv. Vencovi… Ještě máme proti Německu v oblasti těch Evropských hodnot mnohé co dohánět…

 314. 2 skmic – psal jsem to nezávisle… Úžasné, viď? Tak jsem zvědav, kde se objeví socha pedofilního vraha – taky je to člověk a zaslouží si naši soldaritu…

 315. 2 PeS Macek je kus vola. Ale tady je to taková intuitivní polopravda (© doc.Dr.Dr.M.Malík, CSc.)
  Ad a) Řemeslníci nejsou penězma navázaní pouze na výkon, ale určitá korelace tam je. Pokud někdo dělá hodně mizerně, tak se to nakonec na penězích ukáže.
  Ad b) O známkách nepíše. Rozumné kriterium, které by se ukázalo v krátkém horizontu asi není. Ale zase po pár letech by se to usadit mohlo.
  Ad c) Souhlas.

  Podle mého je obrovský průser v tom, že se spousta prostředků vyplýtvá na pitomosti a na učení pak zbývá míň a míň.

 316. PeS
  A na psi usi jsem hlasku o vaclavaku a kontrapunktu ke stavajicimu monumentu exporteru volu vymazal 🙂

 317. 2 Honza ze Žižkova (4.11.2019 | 9.06) – „Proč na Václavským Václaváku? Tam jsou in natura.“ – no právě proto… Genius loci!

 318. Dobré ráno,

  taky mně přepadá nechuť k tomu výročí, když vidím to masivní třeštění, srovnatelné s dělostřeleckou přípravou oslav Velkého října nebo prvního máje za bolševika.

  Přitom bych třeba i zašla se projít po Národní a zapálit tam svíčku, kdyby to bylo pro normální lidi. Ale když tam budou soutěžit celebrity a svazáci, kdo více uctil a usmrkanci budou kádrovat. kdo je hoden položit květinu, kdo ne a kádrově nevhodné květiny budou házet do koše, to nemá s listopadem, s tím, co jsem od toho čekala, nic společnýho.

 319. 2 PeS Pravda, z toho zbytku, co mě napadl, se tam najde většina. Zase by to tam zabíralo moc místa, na Letné je ho víc.
  Ještě že nejsem urbanista.

  2 StK Zlatokopky sbírají ještě dražší kovy.

 320. No vida, tak jsem se teď o vizitě dozvěděl, že v pátek bych možná mohl jít domů. Tak fajn – a děkuju za průběžné držení palců…

 321. PeSi,
  doufám, že to „jít domů“ je dvojnásob pozitivní – jednak se přesuneš do svého domova, jednak to skutečně bude pěšmo 🙂

 322. No, tak pěšmo to nebude, to mi zatím nedovolej, i když je to relativně nedaleko, ale ještě tak 3 neděle bych to kromě tréninku neměl příliš zatěžovat…

 323. skimic
  P.M. (3.11.2019 | 15.50) a Dusan Neuman

  (4.11.2019 | 2.23) napsal:
  …nesmrtelný text. je tam všechno

  Dobré ráno vy dva patrioti.
  Tak abyste se neváleli v nostalgickém snění. . .

  Sypu si i za Dusana (s dovolenim) popel na hlavu. Za pokani pro rozjitreni Vasich pocitu slibuji, ze vyvinu tlak ve sve golfove vesnici, aby nas zastupce v Kongresu prosadil, aby se letiste v Atlante prejmenovalo k sedmnactemu listopadu po jednom z ceskych polistopadovych presidentu. Netroufam si zadne z jmen vybrat, prosil bych Vasi expertisu. Do tohoto listu, prosim.

  • „zapíčenýho“? Tak jste rikaval, PeSi, tomu vasemu. No…tomu, co jako bocaka psal divadelni hry. Ten nas neni takovej intelektual.

 324. OT: Tohle mi připadá zajímavé… Snad jako kdyby Novinky usilovaly o určitou vyváženost, či co… Po vyštípání mladého Klause tam Nacher píše možná ještě ostřeji, a pravdoláskou soustavně tabuizovaná témata zmiňuje ještě zřetelněji: https://www.novinky.cz/komentare/clanek/je-treba-zabit-kellnera-aneb-nepritel-elit-dil-druhy-40302238

  Zatímco u Kellnera se o ovlivňování politiky mluví v mlhavém oparu nekonkrétních podezření (konkrétní je třeba let prezidenta Zemana letadlem PPF), Zdeněk Bakala otevřeně financoval politické strany. A zatímco Kellnerovi, byť můžeme najít v jeho byznysové historii kontroverzní počiny, stále ještě nehrozí, že by ho někdo mohl v místě jeho podnikání lynčovat jako Zdeňka Bakalu, pokud by se vydal na severní Moravu. A to dokonce nejen mediálně, ale možná i doslova a do písmene. No a v neposlední řadě Kellner zatím nedosáhl stavu, aby kvůli jeho podnikání vznikla parlamentní vyšetřovací komise.

  (Zvýrazněno mnou, pokud tedy prohlížeč zvýraznění zobrazí.)

 325. Jo, a abych ilustroval způsob myšlení pravdolásky, dovolím si zde (z Novinek snad vůbec poprvé(!)) ještě ocitovat z diskuse pod článkem:

  (…) v případě PPF to tak jasné podle mne není, minimálně od doby, kdy se centrála PPF (PrvníPrivatizačníFond-původně české peníze) přestěhovala do Holandska, tedy tam, kde bydlí Putinova dcera…………

 326. https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/terorismus-made-in-france.A191102_174249_p_zahranici_wag
  „Harpon konvertoval k islámu již před dlouhou dobou a pravidelně se účastnil ranních a večerních modliteb v místní mešitě, kde působil radikální imám, který byl z Francie téměř deportován.“
  – může mi někdo vysvětlit, co znamená „téměř deportován“? Přijde mi to podobné, jako když holka doma oznámí, že je tak trochu těhotná…

 327. Asi chyba překladu?
  Rozuměla bych výrazu „málem deportován“, což chápu, že s imámem to bylo nahnutý a už to vypadalo, že ho deportují, ale cosi se na poslední chvíli zhatilo.
  Prostě už moc nechybělo, ale podlení kaplka do poháru ještě neukápla.

 328. OT. Přišla jsem domů a dcera seděla u noťasu v kuchyni. Ptám se, proč se usadila v kuchyni a opustila svůj kout.
  prý „tady se mi líp pracuje, mám to blíž do ledničky“

  No, aspoň vím, že to není takovž ten studijně anorektický případ, co půl semestru dramaticky prokvílí, že kvůli stresu ze studia nespolkne ani sousto.

 329. Dopad – důsledek učitelské stávky: od časného odpoledne se o mne přetahují matky dětí školou i školkou povinných. Rozhodla jsem podle toho, kdo přišel dřív. Takže ve středu fičím hlídat do Těrlicka děti své neteři (5 měs., 3,4 roky – stávka ve školce). Dcera (jiné bydliště, jiné školy a školky) nakonec využije mladší babičku. A to jsme v dojezdu cca 65 km. Co ti jiní rodiče? Kdyby se alespoň od čtvrtku zlepšila výuka a vůbec….

 330. Dano – u nás předali učitelům podpisové archy, kde se požaduje, zda budou stávkovat a když ne, tak proč! Nic se nezměnilo.

  • Hodláte jít na demonstraci Milionu chvilek?
   Pokud ne, uveďte řádný doložitelný důvod!

   Je to ale pořád lepší než kdysi, na prvomájový pochod se omluvenky prakticky nevydávaly.
   Anýbrž – nic nového pod sluncem.

 331. Dceřina škola nestávkuje, ale např. automobilka ano – ovšem vyučování praktické probíhat bude.

 332. Aktualizace – všichni učitelé dostali na svůj osobní E-mail vysvětlující agitační text školských odborů. Je třeba vysvětlit rodičům, že učitelé stávkují za lepší vzdělání pro jejich děti, ne kvůli penězům, jak se snaží někdo naznačit.

 333. Hm, ono se vždycky stávkuje za nějaký vyšší cíle a ne pro mrzký prachy.

  Pamatuju jednu známou, jak si tu kdysi, když Rath ještě jako šéf lékařských odborů, strašil se stávkou, jak si tady u mně v kuchyni kladla dramaticky ruku na srdce a jak prý by i strašně ráda vysvětlila, jak to pan doktor se všemi, tedy i s mojí maličkostí myslí dobře.
  Tomu vzdělávání by asi prospělo hlavně aby děcka chodily i v pátek do školy a nestrašily po ulicích, že se blíží konec světa.

  Stávka za prachy by byla OK, v případě, že by šlo o podceněný obor nebo došlo k nějakému nedodržení dohod ze strany státu. to je OK, proč by se nemohli brát o svoje práva a platy.

  (Já tedy nemám přehled, jak jsou na tom běžní kantoři, možná to opravdu žádná sláva nebude a navíc nevidím důvod, proč by neměli být dobří kantoři dobře placený. Už proto, že ve školství ti chlapi chybí a když nebudou slušně zaplacený, tak se tam nepohrnou.)

  Ale proč kolem toho taková omáčka, že to je pro lepší vzdělání dětí? Tohle pokrytectví, že vlastně nejde o moje zájmy, ale o nějaký vyšší cíle je trapárna….

 334. P.M. (4.11.2019 | 14.23) napsal:
  Zdravím z Bukurešti. Zrovna maj par hodin novou menšinovou vládu.
  Ad letiště v Atlantě – to se jmenuje po nějakých dvou místních zasloužilých ne? Čím se Vám znelíbili že by se to mělo přejmenovat? Proč se vůbec letiště musí po někom jmenovat taky nechápu.
  Hele, P.M. Dejte si na tom golfu na počest nastupájuščego 17- ogo listopadua raději panáka 🙂

 335. Dana (4.11.2019 | 18.17)
  Dano a vlastně na co Vás ty matky potřebují? Nenajdou si čas s těmi dětmi jít do průvodu a tím je podpořit? Podpořit klima alespoň stávkou je dobrá věc, když už EU nedokáže zorganizovat nějakou dětskou křížovou výpravu proti vyhynutí.

  • Skimic – Třeba na to, aby mohly: a) zúčastnit se přednášky na právnické fakultě nejmenované VŠ (v rámci studia a přípravy na budoucí povolání, resp. osobní kariéru);
   b) aby mohly vykonávat svou OSVČ a tím přispívat na dotace této vlády…. 🙂

   • Ale no jo Dano, už jsem si níže vysypal na hlavu popelník 😉 nejsem v kotlince a netušil jsem že pro změnu stávkují učitelé.
    Takže si vykasejte ve středu rukávy ať to s dětma odsejpá 🙂

 336. Martin-tt mi do toho vnesl jasno.
  Není to akce děti za školou ale vyjímečně učitelé.
  No jo. Akce stíhá akci a já jsem z toho hirš …

 337. Tedy, pokud vím, na francouzské poměry téměř deportovaný, resp. málem deportovaný už představuje velmi vysoký stupeň deportovanosti…

  Z komentářů pod citovaným článkem jeden optimistický: Z podobné „unie“ už jsme jednou vystoupili (1918) a dostali jsme pak 2x po držce, zleva i zprava. Draho jsme za to zaplatili. Takže nemyslím, že chybu máme opakovat. Momentálně hrají v EU hlavní roli progresivističtí pomatenci, ale prakticky ve všech zemích proti nim narůstá odpor, který nemůže skončit jinak než jejich odstavením. V demokracii nikdo nemá patent na trvalé vládnutí, zejména když vládne blbě. Záleží jenom na občanech – voličích, kdy k tomu obratu dojde. To, že dnes ještě většina mlčí není podstatné, hlavní je, co si o tom myslí. V roce 1989 se u nás velká většina bála podepsat „Několik vět“, ale v listopadu pak bylo za pár dnů vymalováno. A to vládla totalitní partaj s milicemi a pohotovostními pluky.

 338. Greta neni smutna. Greta neni vesela. Greta je nemocna.

  Ja vim, ze po ranu mne bude usklibano „patriotu“ a tak. Jestli se citim aspon trochu povolany o vecech kolem mluvit, je to Priroda, ve ktere ziju. Byl jsem lovcem. Jsem rybarem, ktery chodi vyhradne na pstruhy. Rad se divam kolem. Progres, ktery vidim kolem, je neuveritelny. Pstruzi moc nedebatuji, jestli je U.S. v nejake Parizske dohode. Chteji cistou vodu. Lokalni jeleni (Jelenec virginsky) byli v dobe osidlovani vychodu temer vyhubeni. Osadnici potrebovali neco k snedku. Dnes si vysadite macesky pred dum a zbudou vam rano jen v hline otisknuta kopytka. Ve state Kentucky pred dvema sty lety nasli uhli tak hned pod povrchem, ze to jen buldozery nabiraly. Obrazky z te doby pripominaji Hirosimu. Dnes produkuji v Kentucky tolik dreva, ze nestaci kacet. Loni tam lovci ulovili 7700 kusu jelena Wapiti. To je jelen, ktereho pred dve ste lety vytriskali do jednoho. Dnesni jeleni tam maji vetsi parozi, nez jejich pradedeckove v Skalistych horach,odkud pred asi sedmdesati lety privezli par Wapiti na znovu rozmnozeni. Proc se jim tam tak dari? Ti stari uhlobaroni tehdy vedeli, o co jde. Nechali svrchni pudu odhrnout a pak se dali do uhli. Pak nechali tu dobrou hlinu rozhrnout zpatky. (Zadne predpisy, zadna Parizska smlouva. Navic, stalo to prachy.) Jeleni a jejich potomci jsou jim vdecni. I ja jsem jim vdecny. Jejich generace dala U.S. na mapu sveta.

 339. Dobré ráno vespolek,

  P.M., jenže je to jako se vším – někde super, jinde ouvej. Já zase viděla marnotratně zalévání palem v Kalifornii kolem zbohatlických bungalovů i nákupních center – aby řeka Colorado do Mexika sotva docmírala a vysychá jim a vymírá její delta… jo, teď prej má Mexiko úmluvu, kolik vody je jim puštěno z přehrad, aby ta delta nebyla úplně na poušť… ale na opravdovou obnovu to nestačí.

 340. Dobré ráno z slunečné Bukurešti. Včera mi to v autě chvíli odpoledne ukazovalo 26 st C ale furt to není ono.
  Kéž bych měl alespoň jeden zbohatlicjý bungalow v Kalifornii. Slibuji že bych chodil močit do řeky Colorado abych i já svým malým dílem zabránil zániku její Mexické delty.

 341. Dobré zas ráno… Jsem rád, že jste mě utvrdili v realitě… Téměř deportovaný tedy znamená, že na něj udělali bu-bu-bu a jinak se hovno děje a on si může vesele dál kázat svůj teroristický islám. Ergo, Francii jako takovou můžeme odepsat, za chvli z ní bude další muslimský pašalík… Pragmaticky by se dalo říci – chuj s nima, ale přece jen – 2 sousední chalífáty, Francie a Německo, už dohromady sežerou kus Evropy a to je znát. A Karel Martel nikde… Místo něho jen ten francouzskej gerontofil a ta německá píča, s cílem likvidace Evropy. No, oni děti nemaj, asi věděli proč. Francie je sice zkurvená země z podstaty, ale toho vína a sýrů mi bude líto. Ten komentář raději dále nekomentuji… Si tacquises…

 342. Jo jo, PeSi… Ostatně po všech těch letech je myslím vcelku zřejmo, co chci říci, když něco označím za optimistické

 343. Dobré ráno,

  je vidět, PeSi, že začínátě chápat ty politické souvislosti.

  ad Francie :

  https://www.reflex.cz/clanek/komentare/98254/strelba-v-bayonne-rozproudila-debatu-o-islamofobii-francie-chysta-pochod-na-podporu-muslimu.html

  Ti frantíci všechno řeší pochodama…. Možná kdyby se místo pochodování ptali lidí, čeho se obávají a co potřebují.

  Ale to bych asi chtěla od politiků příliš… Ještě aby si kladl nějakém požadavky, ten hloupej neosvícenej lid, že jo?

 344. Novinky.cz:
  „Policie uzavřela Wilsonovu ulici v centru Prahy, protože u Národního muzea zajišťuje neznámý kufr.“

  Zato několik známých kufrů se povalovalo docela blízko. 😉

  • Už to prý pyrotechnik otevřel a nic v něm nebylo….
   Z komentářů: dneska vám v Praze ukradnou i bombu z kufru…….

 345. Ad smutná Gréra:

  „Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade udržet ve srovnání s předindustriálním obdobím zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn. “

  A to klima to taky podepsalo? Zavázalo se, že bude spolupracovat?

 346. Tedy, poněmecku (jak jsem to měl prve napsané), ne po německu (jak jsem mechanicky opravil poté, co spelling checker řval).

  Celkem maličkost ve srovnání s prasárnami, které jsem mezitím napáchal a snad už i spravil v jednom svém zdrojovém textu…

 347. Schwarzenberg:“„Češi se smějí. Měli by demonstrovat!“ “
  Přeřekl se, měl říci: Češi se MI smějí.

 348. Miri…
  Nejjednodušší by bylo…kdyby zmizel a byl zmizelej. Ale když si… zatím… mohou dovolit luxus si takhle hrát… Je jim hovno zle. Je to jejich věc. Přirozeným vývojem tahle dočasnost skončí. Jako vždy v dějinách.

  Znovu pročítám knížky Richarda Marcinka. Sympatický divous.

 349. Dobrý den. Pokud mám zirkonový kroužek na čtvrtém prstu levé ruky, je to něco jako mithril nebo kryptonit?

 350. Nickname, to ještě nic není. Až stáhneš do ledničky, a místo piva vytáhneš draka, bude to signál, že bys měl přejít na slabší konopí.

 351. K tomu generálu Pavlovi, řekl:
  „Bývalému režimu jsem v uniformě sloužil šest let, členem strany jsem byl 4 roky, zatímco novému demokratickému režimu jsem v uniformě sloužil 29 let.“
  Mysůlím, že z kavárny jsem slyšel:“Jednou komunista, vzdyčky komunista.“
  Ale to bylo jen o Zemanovi.

 352. Matzurko, otázka je, co si slibuje Pavel od navážení se do Zemana. Pokud vím, tak Zeman kroutí druhé volební období a jeho další kandidatura je vyloučená. Vymezovat se vůči němu je nejen hloupé. ale i zbytečné.

  A co s prezidentem, kterej neumí nabídnout nic jinýho, než nadávání na svého předchůdce?

 353. Což o to, Šimone, Brusel vůbec neznám, ale v Paříži bylo možné bez nejmenších problémů najít (a natočit, ovšem s problémy, popřípadě i dost podstatnými) zcela africké prostředí už nejméně před 30 lety…

  • Zažil jsem obé – opakovaná 14 denní školení tam i tam, takže jsem jednak chodil v Paříži do těchto míst (tenkrát měl lákala exotika místních jídel), ale v Bruselu jsem měl pocit normálního evropského města.
   Pravda – cca před 20-25 lety…..

 354. Šimon klein (5.11.2019 | 15.44)
  Ad “tenkrát měl lákala exotika místních jídel”
  Nakonec z Vás vyleze že jste tenkrát přeci jen taky ujížděl na tuctu čerstvých lahodnývh ústřic zapitých lahví lahodného Chablis?

 355. O.T.
  Mám chvilku na kávu a tak v zapadajícím slunci (další slunečný den s teplotou čryřiadvacet) koukám z 12 patra na panorama Bukurešti – dominantou je známý Ceausescův palác. Obrovitá stavba imperátora, momentálně sídlo parlamentu ….
  Kdo to někdy viděl ví, jak obludně obrovité to je.
  Ale od loňska hned vedleční něco ještě tak o třetinu vyšší , taky obludně široké a se známými byzantskými kopulemi.
  Katedrála spásy lidu!
  Pojme 5 000 ortodoxních oveček! Největší objemově na světě (výška x půdorysy atd)
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Katedrála_spásy_lidu
  UNFUCKINGBELIEVABLE !!!!
  ( česky Žjooooova !!!! )

 356. Mmch
  Dnes jsem konečně pochopil, že
  ta legracni pripona -ul
  Vzor Teatr -> Teatrul divadlo
  Je určitý člen, který se tvoří příponou zatímco neurčitý stojí samostatně před substantivem
  Žjooova 🙂

 357. Bo, já nevím, jak moc se kavárna ozývá stran prezidenta. Mitrofanov plká o tom,že bychom si měli ujasnit, co od tej funkce chceme , ale místo, aby se teda vyžvejkl k tématu, kňourá, kdo všechno je vošklivej na Ukrajinu a to včetně Trumpa, Merkelové a Macrona v jednom pytli. O prezidentovi skoro nic.

 358. Ad pochody Frantíků proti… čemukoliv. Myslím, že je to podstatný rys národní povahy. Od děcka jsem z rádia slyšel, že ve Francii se stávkuje a pochoduje. Takže bych tomu nepřikládal větší váhu

  Ad generál Pavel: Je to fešný chlap (pokud to mohu jako chlap posoudit) a tudíž je velká naděje, že jej ženské budou volit. Typ Richarda Gera. No nevhoď mu to… A žen je u nás nadpoloviční většina, hlavně mezi důchodci. (Žijí déle než chlapi.)
  Ad katedrála: To je už vlastnost všech katerál – být obrovská, impozantní, dech beroucí, A účinkuje to i na bezvěrce jako já. Když jsem na Kronštadtu vešel do Velkého mořského chrámu sv. Mikuláše, asi deset minut jsem zíral s hlavou zvrácenou ke stropu i jinam, tak to prostě funguje. Místní kněz mě uklidňoval – že to přejde. Nepřešlo. Takhle člověk stojí třeba u pyramid v Gíze. A jak říkám – jsem bezvěrec!
  Tak je to správně soudruzi, tak to má být!

 359. 2 Matzurka (5.11.2019 | 14.28) – ono si člověk nevybere… Já se před chvílí dozvěděl, že kandidaturu na prezidenta „zvažuje“ i velkej Zima, tedy jeho bolševická magnificence… A marně si říkám, že tolik jsme snad nezlobili…

 360. 2 Šimon klein (5.11.2019 | 15.44) – „v Bruselu jsem měl pocit normálního evropského města. Pravda – cca před 20-25 lety…“ – něco málo let přidej…

 361. 2 skimic (5.11.2019 | 15.59) – „ujížděl na tuctu čerstvých lahodnývh ústřic zapitých lahví lahodného Chablis?“ – děkuji, již jsem dnes zvracel…

 362. StK, tvorba pocitu lidské nepatrnosti je účelem projektu.

  Ja bych mu to laso hodil. Posral by se jak by spatřil červenou hlavičku.

 363. Stary kocour (5.11.2019 | 16.46) napsal:
  Ad Frantíci a pochody – ano. Němci stejně tak. Samozřejmě když u toho byl virbl a píšťaly, bylo to energičtější.
  Ad ženy – ano, ženy jsou nadpoloviční menšinou.
  Ad katedrály – ano, ale tady ta nová je fakt zvnějšku děsná. I rumuni to říkaj.
  Ale patriarchové si holt poměřovali ty tentononc 🙂
  Zasvěceno svatému Ondřejovi a tuším taky na počest povznesení Krista.
  V každém případě je to v dvoumilionové Bukurešti od minulého roku jak ajfelovka.
  Nikam se před tím neschováš. Je vidět odevšud a vidí tě všude …

 364. Simone, staci tokument Markisy o zlocincich v Nitre. Policie pry monitoruje… Vstycky dys sfistim kolem Pisku, povstychnu si nostalgisch „to to Lety, to to Lety…“

 365. Koukám, že to bude dobrý paniptikum, ta volba prezidenta.

  StK, já teda nepovažuju Richarda Gere ani za velkýho inteligenta a myslitele, ani za nějak extrovního herce, ale fešák to je, to se mu nedá upřít. Ovšem že ty s ním byl srovnatelnej generál Pavel? To snad jen pokud jde o tu inteligenci nebo herecký kvality.

  A nehodila bych to ani originálu Richarda Gere, natož nějaký kopii. 😀

 366. koukám, že česká a eunijní kavárna též mají ujímání. Spojené státy dnes zahájily proces odstoupení od Pařížských klimatických dohod. Podepsal lze rychle, vyklouznout bude trvat rok. Zdůvodnění je prosté – dohoda je ve svých závěrech (udržet teplotu maximálně o 1.5°C vyšší než je dnes) nesmyslná a nikdo neví jak a proč toho dosáhnout. Podle Trumpa by jen poškodila americké hospodářství aniž by přispěla k řešení problému, pokud vůbec nějaký je. S kontrolou emisí začaly USA už v šedesátých letech a mezi 1970 – 2018 se emise snížily o 74%.. Na rozdíl od zbytku světa jen největší blbci tady prohlašují CO2 za pollutant.

 367. Dušane,
  jo, je tu nějakej kvikot a pískot, zaťaté pěstičky a lkaní. Naštěstí má Trump všech pět pohromadě, i když občas mluví rychleji než myslí. Držím palce, snad se z toho nestane obdoba Odcházení…. Brexitu 🙂

  skimici,
  to je fakt síla, připomíná mi to Leninovo mauzoleum. Co ti Rumuni mají potřebu stavět taková monstra ?

  Prezidentské pokusné balónky… no jen ať se hezky odkopají předem. Třeba časem vyplují i lepší kandidáti.
  PeSi, chraň Darwin hledat kandidáta v ČB…..

 368. AfD (nebo někdo, kdo jejím jménem vystupuje) se naváží do polo-Němky a polo- Indky, že není vhodná představitelka pro Dresdener bambino. Se jim divím, Češi mají Madonu i Jezule černé jak boty a nikoho to neprudí. A prý jsme rasisti…

 369. Dano
  To je v zásadě pozitivní zpráva. Automobilky nebudou potřebovat tolik zaměstnanců a ti mohou konečně zaplnit volná pracovní místa. Podle zaměstnavatelů postupem času totiž došly i posily z Ukrajiny a Mongolska.
  Ostravsko si konečně vydechne.

 370. Skimici – dost hloupý humor. Možná je Hyunday první vlaštovka…Ostatně dnes jsem četla, že prodeje nových aut klesají, hlavně elektromobilů.

 371. Dano
  To nebyl humor. Není normální že zaměstnavatelé dováží tak masivní počty pracovníků. Není normální, že zájemci o práci si chodí akorát pro razítko že je nechtějí.
  Kamarád z nejmenovaného velkého podniku se tomu brání tak, že “zájemce o práci” vystaví celodennímu zničujícímu školícímu rituálu.
  Prostě ztracený den zatímco mohli už popíjet v hospodě a hrát automaty. Rozkřiklo se to a chodí jen ti kdo mají opravdu zájem. Asi tak desetina. Maximálně. A ani z toho si nemůže pořádně vybrat ….

 372. Skimici, a jak to souvisí s omezením pracovní doby ve firmách? Ti uvolnění jsou těmi, kdo pracují a nechodí si pro razítka a dávky. Asi jsem chyběla při hodinách logiky… 🙂

 373. Dano, že firmy prosperují tu lépe, tu hůře je normální věc. Co není normální, to je blbnutí soudruhů z Brusele kolem automobilismu, ale ale i s tím bude nutno se vyrovnat. Nevím, kolik je v Hyunday agenturních zaměstnanců, ti to odskáčí jako první, obvykle. Kmenové zaměstnance si firma zatím drží, i tím prodlouženým weekendem s platem 70% za volno.

 374. Dano
  No přece tak, že když to bude dlouho trvat, přestanou organizovat ty volne smeny za 70 procent a pocet pracovniku nastavi na nižší, optimální úroveň. A ti uvolnění potom mohou zaujmout pracovní místa jinde, kde se pracovní síly nedostává.
  Každý vyhrává. Hyunday bude na parametrech a druzí dostanou kvalifikovanou pracovní sílu a ministerstva nebudou muset organizovat zahraniční nábor a dávkaři co stejně nikdy dělat nebudou zústanou v hospodách a hernách.

 375. A jak to ovlivní ty dávky? Ty situace, kdy si „žadatelé“ o místo chodí jen pro razítko, že jsou nepotřební a pak si jdou pro dávky? To jste tu nadhodil vy…

 376. No Dano,
  Na ta volná místa přijde přece více reálných uchazečů, NEJEN dávkaři.
  Jakkoliv i zde jsem spíše pesimistický, protože si je ukradne jako obvykle stát a udělá z nich úředníky co budou zajišťovat dovoz těch mongolů …

 377. No, rád bych věděl, kterej normální člověk, znalej elementární fyziky, by si dneska koupil sám a dobrovolně elektromobil…

 378. PeS-i, já. Od děcka jsem totiž po elektromobilu toužil. Záviděl drezínám na nádražích atd. Jenže elektromobily jsou pro mě, důchodce drahé a nemají potřebný minimální dojezd bez nabíjení cca 200 km. Takže nic.

 379. Drahé jsou, ale těch 200 km už zvládnou, alespoň už ty lepší. Mně ale nijak nelákají, protože pořádný auto má mít chladič, stupačky a kardan! 😛

 380. „těch 200 km už zvládnou, alespoň už ty lepší.“

  Ono ale nestaší, že to zvládnou, taky se musí dobíjet. Háček je v tom, že benzin u pumpy natankuješ za pár minut, ale dobíjíš několik hodin. Nemluvě o tom, že když parkuješ u chodníku, tak obvykle není k mání dobíjecí zásuvka.

  Kromě toho není pravda, že elektromobily neprodukují emise a nemají výfuk – mají, akorát je namontovanej na elektrárně a ne na autě.

 381. Komentoval jsem jednu věc z toho, co napsal Stary kocour. O tom ostatním, co pochopitelně vím, jsem nepsal nic.

 382. ….rád bych věděl, kterej normální člověk, znalej elementární fyziky, by si dneska koupil sám a dobrovolně elektromobil…

  Třeba já. Kdybych moc toužil po té hračce a měl peníze nazbyt abych si za ně tak pořídil něco co mi při stejném nákladu vytvoří méně dopaminu než jiné.

  (Protože odhlédneme-li od uspokojení základních potřeb nezbytných pro holou existenci, nejde o nic jiného než o dopamin. A i jejich uspokojování je jím podmíněno. V podstatě celou ekonomii lze zjednodušit na aktivitu zajišťující přežití jednotlivce a druhu, v podstatě genů, která odměňována pocitem slasti, zjednodušeně dopaminem. Tak je to přirozeně nastaveno bez ohledu na hledání a nalézání zkratek ve snaze získat odměnu bez oné záchovné snahy)

  Koupě takové věci, například elektromobilu je koupí dopaminu, který jejím nabytím a používáním je v organismu vytvářen.

  Lidé tak utrácejí za daleko méně užitečné věci. Například za drahé nepřesné hodinky, když levné mohou mít daleko přesnější. Nebo za placaté auto bez střechy a s maličkým kufrem. Nebo za vzácnou průhlednou formu uhlíku. Jako statutotvorný symbol příslušnosti k sociální skupině. Pocit výjimečnosti. Mít něco co většina nemá. Nebo co pro někoho má nějakou zajímavou výjimečnou vlastnost.

  Koupě elektromobilu pro mě při dnešních parametrech za dnešní cenu není výhodná.. Na druhou stranu, kdo denně najede několik desíítek kilometrů po stejné trase, má kde nabíjet, a je to pro něho ne jediné, ale doplňkové auto, a něco přes půl milionu za to, nemusí to být Tesla, za to může zaplatit aniž by ho to bolelo, naopak udělá si tím radost, proč ne…Neodsuzuji to jen pro to, že pro to nemám využití, proto, že pro mě je to drahé nebo dokonce nedostupné.

  Koupě či nekoupě je záležitostí možností a preferencí. Ne znalosti elementární fyziky. Mezi kupci prvních motorových vehiklů, a vůbec všech novotin byli výstředníci, kteří je nutně nepotřebovali. Byla to pro ně hračka. Právě oni tím financovali vývoj směřující k větší kvalitě a dostupnosti. Každý kdo si koupí elektromobil, dotuje tím dostupnost pro ostatní v budoucnu. Co dnes je luxus, zítra je standard.

 383. Elektromobily nemají výfuk, který je na elektrárně.
  Jistěže. „Jezdím tady, smrdím jinde.“
  Je to přenášení ekologické zátěže jinam.
  Aby jedni žili ve France -Ville, druzí pracují a žijí ve Stahlstadtu. Podle svých schopností a potřeb v podmínkách kultury, do kteé se narodili a kterou spoluvytvářejí.

 384. ..zatím jen jako hračku na odpolední vyjíždku, kde bych na křižovatce vytahoval u ujížděl Mustangům i Lamborghini k dalším světlům než bych přišel o řidičák. na to by mi při takovém režimu dojezd 60km stačil.

 385. Ale jo, schumi, vždycky vynálezy začínaly tím, že je kupovali výstředníci. Jde jen o to, že ten ekologickej efekt nemusí být tak báječný, jak si myslí ekonadšenci, co nevidí za obzor a že to přináší jisté nesnáze praktického charakteru. Nevím, jetsli bych si něco takovýho koupila jen tak z plezíru. Moje finanční situace mi nedovoluje tak drahé plezíry a a jako praktickou věc č investici bych to nekoupila.

  ale s tím dopaminem je to zajímavá teorie. Myslíš, že kdybychom občas nenápadně přihodili šéfovi dopamin do kafe, tak by neměl potřebu pokoušet se realizovat všeliké bláznivé nápady, protoře by už neměl potřebu zvyšovat jeho hladinu?

 386. Karle, kdepak ta nebezpečná a nespolehlivá kombinace elektřiny a drahého benzínu nakupovaného po plechovkách. Pořádný vehikl má mít kotel, žárové trubky…
  Vody a uhlí jsou všeobecně dostupné. Uhlí se při cestách snadno skladuje a je bezpečné. Popel a škvára z něho nacházejí užitečné uplanění, zejména v zimním období znamenítě zlepšují sjízdnost cest.

 387. Maydo, víc by mohla vysvětlit Matzurka. Dopamin do kafe by asi nefungoval, a i jinak je to složitější. Ale například heroin by tak fungovat mohl. Šéf by spokojeně zalezl do koutku, kde by setrvával, a posléze by z něj už nevylezl. Produkci dopaminu zvyšují jiné látky. Zákonem také zakázané. Ovšem po nich, než by jimi sešel, projevoval by se jak naspídovaáý veverka. S odpovídajícími důsledky. Zkratky ke štěstí obcházející záchovné činnosti jsou zhoubné.

 388. Pro romantiky mám jeden nápad – lehký, zcela ekologický elektromobil. Na ploché střeše fotočlánky. Když svítí slunce, jednak stíní jezdce, jednak vyrábí elektřinu. Když nesvítí, odtlačí se na krajnici (proto musí být lehký) a řidič si něco málo pojí z konzerv a pak, kryt střechou si i schrupne – to je to pravé cestování bez kvaltování.

  Asi by se to ale dnešním „řítičům“ nelíbilo. Chce to nespěchat a kochat se. Tedy přesně to, co ti dnešní králové silnic nedělají. Ostatně – v ne tak vyhraněné podobě určitě zná i AeroKarel.

  Cesta je cíl!

 389. „projevoval by se jak naspídovaáý veverka“

  JAko naspídovaná veverka, to je u něj normální stav.

 390. Dobré ráno,
  Takový východ slunce ve městě Vlada Napichovače,
  Syté červánky nad Drákulovem.
  Dopaminy se zrovna uvolňují ze synaptických štěrbin.
  Zatím mám pocity typu “k.rva za co?”
  To jsou ty Schumim popisované mechanismy kdy se dopaminy dostanou do tzv “center odmêny” ale přitom zrovna za takovouto odměnu moc nestojíš :-p

  Svítání v Bukurešti – imprese jak noha 🙂

 391. Dobré ráno vespolek,

  Schumi, houby, nejsem fyziolog 🙂

  A elektrovozítkům – pro můj běžnýprovoz by klidně stačilo i golfové vozítko, tedy s bytelnější kapotou pro zimní období. Ale to by řítiči (jak je hezky nazval Starý kocour :)…) i v našem malinkém městě asi prokopali palubovky nebo okousali volanty svých naspídovaných vozů.
  Jenže zima, malá rychlost, a ne tak „surplus“ rozpočet – takže náš „druhý“ vůz je opět ojetá Fabie (když jsem před měsícem byli nuceni naši ojetinku Feldinku dát na šrotiště, neboť technickou by už nedostala ani po léčbě v Lurdách).
  Problém s elektromobily vidím v tom, že např. v Praze mají občas ekoteroristi nápady typu „zakázat vjezd všem ne-elektromobilům“, a myslí to vážně. A v Německu už snad plánují „dotace“ na jejich nákup…. opět dotace.

 392. ještě jednoho panáka Jacka Danielse. Kentucky se hroutí do leva. O pár hlasů vyhrál guvernérskou sesli odborářskýspolečenský oprávce. A Virginia, stát Roberta E. Lee, se po 30 letch otočila a ovládli jí Demokrati. Hnutí mysli těch debilů je poněkud nepochopitelné. Di Virginie se v posledích letech přestěhovaly davy bohatých sociálních revolucionářů z Ny a NJ, kterým se už zajídaly lupičské daně v těchto státech. Jenže si sebou přinesly ty idiotské socialistické zvyky a přetvářejí Virgini do podoby toho, z čeho zdrhli. Aby je pámbu očistnou třicetidenní sračkou navštívil. Začíná mi být z toho ouzko a začínám se ptát s Roubíčkem : a jinek globus nemáte:

 393. Dušane,
  a jaké je tedy teď rozložení demokratů a republikánů ve státech v celé USA ? KOlik států D a kolik R ?

 394. Dobré ráno: PeSi: zirkonový jak zirkonové keramické nože. Zirkoniové(?) cihly se používají v kotli na spalování dioxinu kousek od nás. Snad jsem to nepopletl.

 395. Dobré ráno,
  možná jsem úplně blbej, školy nemám, ale celovečerní debata ujela někam, kde se mohou teoretici ráchat ještě mnoho hodin a dní. Já, hloupý pasáček ovcí (ukradený název), jsem Danin večerní komentář pochopil úplně jinak. Doufám, že tak, jak byl Danou zamýšlen (my kovozemědělci z Dálného Východu máme podobné náhledy).
  Dana, snad, chtěla upozornit na to, že naše prosperita a stálý růst, který umožňuje natahovat pracku státních zaměstnanců a státu vůbec, se začíná ohýbat směrem vodorovným a potom i berg ab.
  Za sebe domýšlím, že nižší nebo dokonce záporná procenta růstu, neodpovídají optimismu státního rozpočtu a požadavkům nepodnikatelské sféry. Jak asi na to bude MF reagovat? Spořit? Hovno, hovno, slavný soude! Daně, to je ten nástroj.

 396. Dobré zas ráno… tak jsem se trochu koukal po internetu… Takže pánové, ty ideokecy si nabouchejte do kecek… Opakuji: kterej normální člověk, znalej elementární fyziky, by si dneska koupil sám a dobrovolně elektromobil?
  Pod pojmem normální člověk myslím někoho, kdo v této zemi pracuje za současné platy. Nikoli Soroše, co by to měl jako hračku. A potřebuje tím autem denně dojíždět do práce cca 15 km a více – tedy 30, pokud v té práci nechce bivakovat. Takže min. 150 km za běžný pracovní týden, pokud nepojede na nějakou delší vzdálenost. Ten člověk bydlí na normálním sídlišti a parkuje u chodníku na ulici, podobně pak u zaměstnavatele.
  Mno a koukal jsem – výkvět Škodovky za pouhých půl mega – baterka (zaokrouhluji) 37 kWh, max. dojezd 253 km, doba nabíjení přes rychlonabíječku cca 2 hod., normálně 4 – 5 hodin. Takže při optimistické účinnosti 80%, mi u tý rychlonabíječky teče cca 1,7 A/min a jističe zpívají píseň práce, u normálního nabíjení je to 0,7 A/min při téže účinnosti.
  Já mám velmi úsporný diesel – ten 2 l motor se jim opravdu povedl – a na plnou nádrž ujedu skoro 800 km, po dálnici při optimální spotřebě i víc.
  Takže trasu Plzeň – Košice ujedu na jednu nádrž a pak natankuji za cca 5 minut. Ten vychvalovaný elektromobil na tutéž vzdálenost (cca 750 km) bych musel 3x dobíjet a rád bych viděl, kde dovolej použít rychlonabíječky – ne všade na to maji dimenzovanou síť. Takže doba jízdy se prodlouží min. o 6 hodin, spíše šak o 15 – a to můžu tak akorát spát… Pěkně děkuju.
  Z Prahy do Grenoblu – 1200 km – jsem jezdíval 12 hodin a 2x tankoval. To by se ten elektromobil opravdu vyplatil – a to vůbec neuvažuju nějakou tu amortizaci. A že ta baterka vydrží tak 6 let a ten poslední rok prudce ztrácí kapacitu.
  Takže jo, samozřejmě, spousta lidí v tejhle republice má kdykoli k dispozici zbytečnej nějakej ten milión a mohou si dopřát hezkou hračku, na kterou se mohou z okna zálibně koukat, než jim to někdo ukradne. Šlapací dynamo k tomu a po troše snahy můžeme vyrazit na cesty.
  A teď tu o Sněhurce…

 397. Aktuální zpráva z učitelských vod. Zatímco media jsou plná odborářských keců o nejméně polovině stávkujících škol, tak realita je příznačná.
  U nás nestávkuje ani jedna základní škola v okolí. Nasraní rodiče by totiž přišli nafackovat učitelům, kteří by je nutili hledat pro dnešek dohled nad žáčky, kteří mají být ve škole.
  Trochu jiná situace je u gymnázií. Tam je to rodičům jedno a studenti si rádi udělají mejdan pod kaštanem s hudbou, cigaretkou, pivem a možná i něčím vonícím.
  Z okresních měst je slyšet o připojení ke stávce, ale města (rozuměj politici) nachystali náhradní program a obědy pro žáčky. A největší rozruch dělají krajská města přes Ostravu, Brno až ku Praze.

  Z jedné konkrétní školy – debata na chodbě – „Máte málo? Zeptejte se manželů, jestli mají víc, než vy!“ „Nemají, ale ti politici si přidávají miliony, tak my chceme taky.“

 398. skimic (5.11.2019 | 15.59) napsal
  SKIMICI !!!
  až teď jsem našel vaše opovážlivé vyjádření – už jsem mnohokrát psal, že plivátka nevyjídám ! A šablééé taky není moje parketa ! (Teda bohužoužel z důvodů moji nemoci jsme teď absolutní abstinent – hrůza – tak mě teď neserte !)
  A ona exotika byla v jídelnách a stáncích těch osmahlejších občanů (nebo taky neobčanů) Francouzské republiky – prostě tam byli musulmani a negři – tenkrát ještě černoušci a ti druzí, oblečení v pytlech, leviskách a adidaskách.
  A pokud jsem viděl na plotnu, tak mi do jídla ani neplivli ani nepřisypali semtex.

 399. Podobná destrukce jako u plošné inkluze, kde jsou výdaje sedmkrát vyšší, než architekti inkluze uváděli. https://www.novinky.cz/historie/17-listopad/clanek/komentar-stavkujte-proti-nesmyslnemu-financovani-skol-vaclav-klaus-ml-40302422

  — — —

  A pěkné zúčtování s ČSSD: https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/politika-cssd-umira.A191102_223805_p_politika_wag Stejným způsobem by ovšem bylo lze českou politickou scénu pojednat kompletně, hezky zleva doprava. Totiž od umírněně progresivního levého středu až po divé fanatiky levičáckého progresivismu; pravice zde není.

 400. 2 nickname (6.11.2019 | 7.28) – „zirkonový jak zirkonové keramické nože“ – tak jen pozor, to je sice materiál velce tvrdej, ale taky velice křehkej… Průhledná (čistá) forma se často zaměňuje za diamant a laik to skoro nepozná – pokud nezná spolehlivý identifikační trik, tak jedině na rentgenu… Zirkonium je kov, z toho by šel ten kroužek udělat snandno a byl by velice odolný. Podobá se stříbru.
  Zirkonový kroužek bych asi musel sesintrovat z prášku, podobně jako ty nože…
  (ten identifikační trik je založen na různé tepelné vodivosti. Zirkon vede teplo špatně, diamant je ideální vodič tepla. Takže když vám někdo tvrdí, že tenhle kousek je diamant, stačí olíznout a když vás to zastudí na jazyku, pak je to opravdu diamant. Pokud nezastudí, je to zirkon…)

 401. Dobré ráno,

  „Za sebe domýšlím, že nižší nebo dokonce záporná procenta růstu, neodpovídají optimismu státního rozpočtu a požadavkům nepodnikatelské sféry. Jak asi na to bude MF reagovat? Spořit? Hovno, hovno, slavný soude! Daně, to je ten nástroj.“

  Mám dojem, že vláda už na tom pracuje. Něco jsem zaslechla o nějakém zasedání, kde se hádají, že jsou omezováni v debatě, neb nemohou kafrat, jak dlouho chtějí.

  A pokud jde o ten pokles, tak ono asi jde o vcelku přirozený průběh hospodářského cyklu, ne? O tom, že je třeba počítat s poklesem se mluví už docela dlouho.

  Stran stávky – podle kolegy, otce dítek školou povinných na nic takovýho nepřišla řeč.

 402. Schumachere (5.11.2019 | 23.32), nejen voda a uhlí, ale ekologicky voda a dřevo, tedy dřevoplyn. 😛 Jeden známý má auto, Dokogenem vybavené (a je truhlář). Ptal jsem se ho, zda to zkoušel zpojízdnit, prý jo, ale jelo to blbě.

 403. 2 PeS:
  Kdo nechce elektro, přece nemusí! Kdo jezdí do Grenoblu (nebo do Moskvy) k tomu rozhodně nepoužije elektroauto. Já bych volil letadlo.

  V Petersburgu (RF) je „promořenost“ elektromobily podstatně vyšší, než u nás. Pošťáci, zásobování, církve atd. Snad každé desáté/dvacáté auto. Jezdí to potichu.

  Pro mé občasné jízdy na chalupu (100 km) by mi elektro stačilo. Tu nabiji, tam nabiji. Údržba: +/- 0. Ale cena je pro mě odpudivá a taky – zkoušel jsem s tím popojet – ona je to dost těžká věc. Měl jsem pocit jako kdysi v Oktávce – v té staré. Auto na setrvačník.
  Pořád lepší, než šlapat na kole nebo prdět na motoběžce. Nebo jet autobusem, což je díky Babiškovi nejlevnější způsob dopravy. Ovšem jede jen 2x denně.
  Ale koupím si na jaře normální auto na benzín. Za 20% ceny.
  Bo…

 404. Kdyby ty elektrovehikly nebyly tak drahé, tak se hodí pro nějaké ty pošťáky a rozvážkové služby, mající vlastní garáže, dále jako druhé, „městské“ auto pro někoho, kdo má domek s garáží, nebo bydlí ve velkém domě s garáží a dostatečně dimenzovaným přívodem proudu – tam nevím, jak je to s bezpečnostními předpisy. Na cesty, kde by se muselo během jízdy dobíjet, to není a nejspíš ještě nějakou tu chvíli nebude. Jako každá nová technologie to bude postupně zdokonalováno a klesat cena. Což dotace spíše brzdí.

 405. 2 AeroKarel (6.11.2019 | 10.28) – jo, to je další jádro pudla – přenosová soustava. V Táboře mám barák, kde topím elektřinou – akumulační nádrže. Ta otopná soustava bere max 15 kW, celej barák má max. 20 kW. Aby nám to povolili, museli jsme nechat předělat celý přívodní systém do baráku, silnoproud kabel – měď – a do země. Když čtu, že 15 kW si vezme jedna rychlonabíječka, tak dobíjecí stanice pro cca 10 elektromobilů aby měla vlastní transformátor z VN a vlastní silnoproudý rozvaděč… A docela bych se vsadil, že většina rodinných domků (a chat) na těch 15 kW zdaleka nedosáhne…
  Stalo se mi před pár lety – byl mráz cca -30, obě nádrže jely naplno, k tomu bojler, a já jse vstával v půl pátý ráno – musel jsem – to šel ještě levnej tarif – a já si chtěl trochu přitopit v koupelně – 2 kW etaviro – no, a hlavní jistič to už neudržel… Živě si představuji, jak půlka malé vesnice nabíjí přes noc elektromobily rychlonabíječkama a na rozvodně lítají rafiky od čerta k ďáblu…

 406. StK metr čtvereční dá zhruba sto až dveste wattů, podle technologie. Pro přímý pohon slabé.

  K elektromobilům… plná náhrada, při nynější technologii by znamenala desítky až stovky milionů tun akumulátorů s reálnou několikaletou životností. Vytěžit, vyrobit, recyklovat. Plus k tomu výroba elektřiny a infrastruktura. Ne každý má chalupu pokrytelnou panely. Plus akumulátor.
  Vozit ve vehiklu nekolikametrakovy akumulátor není řešení. Řešení je palivový článek a vodík či metanol. Přechodně hybrid s menším akumulátorem a generátorem poháněným vícepalivovou turbinkou. Kompaktní a lehké řešení. Na benzín,naftu, olej, alkohol… Co hoří a teče. Jenže, to by přineslo větší nezávislost jedince na palivarskych monopolech. A jak to danit… Čekám snahu zdanit výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu. Jako nepřímé zdanění slunečního svitu.

  • … jo a ještě zdanit jedincem vydýchaný vzduch a výhled do kraje. Vodu už zdaněnou máme, zdá se, že i dešťovou.
   Začíná to připomínat divokou grotesku. [;>))

 407. Tohle je výborný:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vaclav-Cilek-Sametova-revoluce-Jdete-do-prdele-rekl-mi-Hrabal-Neni-co-slavit-ale-nezapomenme-Neutikejme-pred-602258
  „Historii si připomínat musíme. To je málo platné. Ale slavit – mně už se to nechce slavit. Ale zamyslet se nad tím, to ano. Udělat si svodku z analýzy a vybrat ta pozitiva a negativa, jako když to píšete na papír. A pak najednou zjistíte, že není co slavit, ale také že bychom na to neměli zapomenout.“

 408. Hele, to je nějakej freudovskej komplex, že euroelyťáci jsou fascinovaný u akademickýho Bláta schopností zabít lítou králičí šelmu a tu pak svlíknout a teď u toho lampasáckýho manekýna tím, že prej umí zabít jednou rukou ??
  Škoda, že to nevěděl můj děda – ten jednou rukou takhle zabíjel ty králíky…….
  Asi nějakej buzerantskej komplex.

 409. Jinak ještě k předchozímu – zájemcům o přenos energie bych doporučil zajímat se o Poyntigův vektor. A porovnat energetickou náročnost se současnou produkcí Temelína… Ty výsledky by byly přinejmenším zajímavé… Ale to je samozřemě mimo duševní obzor pirátů, dobroserů a greténistů všeho druhu. Pro ně teče proud ze zásuvky v neomezeném množství… Dobro došli!

 410. 2 PeS (6.11.2019 | 11.55)
  Urban legend o jednom českém kandidátovi na presidenta, že si nechal natolik zautomatizovat barák na elektriku, že to vážně dotáhl na vlastní trafačku.
  Podstatná část historky byla o záchodu s elektrickým otevíráním dveří, vypadlým jističem a že neměl v oné místnůstce s sebou mobil.

 411. Nějaký vypointovaný vektory, takhle bysme tu novou Evropu nevybudovali!

  Já myslím, že pro nadšence do elektromobility a obnovitelných zdrojů je na hranici pochopitelnosti Ohmův zákon. Kirchhofovy už jsou za ní.

 412. PeS (6.11.2019 | 13.09) napsal
  S Cílkem souhlas zde:
  “ v tomto kontextu říkám, že máme jedny z nejmoudřejších politiků, jaké jsme kdy měli!”
  ANO – zažil jsem Husáka, Bilaka, Indru, Dubčeka a to dnes je skutečně ne tak šílené. Navíc tu nemají Rusáky .

  “ Na celém světě se dnes lidé obávají dvou zásadních věcí – a to je ukradená budoucnost a zplundrovaná planeta.”
  Pro mě osobně s tím pan Cílek může jít taky do pr.ele jak mu již jednou radil pan Hrabal.

 413. 2 Šimon klein (6.11.2019 | 13.13) – co máš proti kvalifikačním předpokladům? Jeden umí zabít a stáhnout králíka, druhej prej umí zabít jednou rukou člověka – no to jsou přece činnosti, se kterými se prezident setkává dnes a denně, tak je dobré, být na ně připraven… Nebo snad ne? Představ si takovou státní návštěvu na nejvyšší úrovni – a na slavnostní hostině by chyběl králík – a kvalifikovaný kandidát k ostudě hostitele bleskurychle vypomůže, zabije a stáhne… Co si přát více? A kdyby náhodou někdo protestoval, tak ho kandidát zpacifikuje jednou rukou…
  Ještě by měli umět rozdělat oheň třením dvou dřev, to se taky v politice hodí…

 414. 2 Honza ze Žižkova (6.11.2019 | 13.39) – já se obávám, že tihle nedokážou pochopit ani zákon zachování energie, tím méně první větu termodynamiky…

 415. 2 PeS
  Ad kvalifikační předpoklady. Proč jsem si jenom vzpomněl na admirála Bensona ze Žhavých výstřelů 2?

  Ad pochopení: To záleží na tom, kde máš zákon zachování energie na škále složitosti. Já bych řekl, že je nad Ohmovým. A prý první věta termodynamiky.

 416. Tohle je dobrý!
  https://prima.iprima.cz/ranni-kavicka-terezy-spencerove/6-11-2019-svet-pri-stredecni-ranni-kavicce-terezy-spencerove
  „mladí lidé jsou plni nejistot vyplývajících nejen z každodenního života, ale i z toho, jaká budoucnost je čeká, a tak pro ně univerzita Radboud v nizozemském Nijmegenu hned za univerzitní kaplí vykopala „cvičný hrob“, aby si v něm… na karimatce a s polštářem… mohli zameditovat o tom, jak to všechno pinožení beztak jednou skončí… memento mori…“
  To by se tu mělo zavést taky – pro všechny dobrosery povinně!

 417. No, já bych s tím Cílkem vcelku souhlasila v tom, že hrabaní se v minulosti je útěk od budoucnosti a přítomnosti.

  Stran té ukradené budoucnosti – ono je jaksi přirozeným během věcí, že každému ta jeho budoucnost ubývá a zbývá ji méně a méně. Záleží na tom, jak využijete čas, dokud ho ještě můžete něčím naplnit. Nemám strach z ukradené budoucnosti. Ostatně je to jen taková hezky znějící fráze.

 418. No, nevím, PeSi. Vzhledem k tomu, že cílem každého dobrosera je vstoupit do dějin a mít svůj pomník, tak aby naopak nedošlok tomu, že když si vyzkouší ležení bez pomníku, tak budou o to víc tlačit.

  A na co karimakku a polštář? Leh na zádech v rakvi, s rukama zkříženýma s vloženou svíčkou a podvázat bradu. Žádná karimatka, žádnej polštář. Když nácvik, tak pořádně.

 419. 2 PeS:

  netřeba žádného vzděláni na prosazování elektromobility. Stačí malá kalkulačka, pár dat z netu a násobilka. Kolik se do aut nalije benzínu a nafty a kolik by bylo potřeba GW na nahrazení stejného dopravního výkonu. Když to bude počítat v GW tak mu to vejde i na displej. Bude se divit, kolik by tu muselo být Temelínů.
  Neschopnost přenosové soustavy pomíjím.
  Nicméně: Neobnovitelné zdroje opravdu jednou dojdou (o jaderné fúzi se povídá již od mého mládí a furt nic) a pravnuci si s tím budou muset poradit. A přestanou pořád kmitat odkudsi kamsi a převážet miliony tun věcí z místa na místo.
  Bude jich muset být mnohem méně. Když nebudou ochotni snížit porodnost, postupně vyhynou (vybijí se ve vzájemných válkách) až na optimální počet.

  To nevyřeší žádná sv. Greta, ale vývoj sám. Do té doby se mohou přilepovat hysterici na magistrálu jak chtějí, nic se nezmění do doby, než se za litr benzínu nezačne platit 1500.- Kč. Měli by si přečíst Clavelova Krále krysu. Nebo Bídné roky, případně Malevil.
  „Dlouhodobě udržitelný rozvoj“ je stejný nesmysl jako „všichni podle svých schopností, každému podle jeho zásluh“.

 420. Tak jsem se dozvěděl, že se ve sněmovně zase kecalo a nedohlasovalo se.
  Nevíte jestli by Cromwell nemohl vstát z mrtvých a zopakovat v naší sněmovně svůj výrok:

  „Je nejvyšší čas ukončit vaše zasedání, jež jste zostudili opovrhováním vším dobrým a poskvrnili všemi neřestmi. Vy mrzké děvky! Což jste svým nestoudným pletichařením a podlostmi neznesvětili toto posvátné místo a z Božího stánku neučinili doupě lotrovské? Jak hnusně odporní jste celému národu, jenž vás pověřil k napravování křivd! Tak tedy! Seberte si své saky paky, zamkněte za sebou a ve jménu Boha, jděte!“

 421. Generál Petr Pavel: Za členství v KSČ se nemusím omlouvat, nikomu jsem neublížil

  To jsem slysival casto i davno predtim. Pokud si pamatuju, clenstvi v partaji nekoho okamzite posunulo v poradniku na prideleni bytu. Bylo podminkou pro vykonavani mista zastupce reditele na zakladni skole. Reditel byl v partaji kazdy, jako treba mistr na dilne ve fabrice.Nevim, jak to bylo v zemedelstvi, ale mezi predsedy JZD moc nestraniku asi taky moc nebylo. Atd.

  Pan general rika:“…nikomu jsem neublizil.“ A coz ten, ktery byl odsunut o nejmin jedno misto dozadu podpisem stvrzujicim clenstvi v KSC? Jestli to byl jiny kolaborant – lampasak, slzu pro nej neuronim, ale tento alibismus se tyka vsech, kdo do te zpropadene partaje kdy vlezli. Kazdy z nich nekomu ublizil.

 422. Matzurko,
  po včerejších volbách drží Republikáni 27 guvernerských seslí a 30 místních vlád zbytek ovládají Demokraté, jedině v Minnesotě se podílejí obě strany. Demokraté kontrolují HI, WA, OR, CA, NV, NM, CO, IL. VA, MD, NJ, NY, DE, CT,MA, NH, ME, RI,

 423. Elektromobilita byla hodně rozšířená začátkem minulého století. V New Yorku, jezfili mlékaři, pošťáci a elektrické omnibusy v hojném počtu před 1.sv. válkou. Dnes je těchto vehiklů nejvíce ve Washingtonu protože Obama nařídil federálním úřadům nakoupit neprodejné GM Volt. Zdá se, že to s životností lithiových baterek není zatím kritické. Znám tu majitele několika desetiletých Priusů jezdících s originálními bateriemi. Dojíždějí do práce 90 km…

 424. OT (pro ptakopyska?): Románské a gotické umění na Podblanicku. Pěkná skromně vypravená knížka (která se mi teď náhodou dostala do rukou), líbí se mi.

 425. To jsem z toho Hirš, kolik jich vlastně je?
  50 států + 5 teritorií + 1 D.C. = 56 ?
  Nebo se to nesčítá a je jich 50?

 426. Vypadl mi Demokraty ovládaný Vermont… D.C. není stát, takže nemí zastoupení ve federálním Kongresu. Stejně nemají zastoupení ani svěřenecká teritoria

 427. No… Mně se z toho klipu zvedá žaludek.

  Možná je to profesionální deformace, ale nemůžu si pomoci. A objevilo se tam pár tváří, kterých jsem si vážil. Vážil, tedy minulý čas.
  Kdo si nezjistí v jaké hře má vystupovat je, sorry jako, idiot.
  Pokud si to zjistil a přece vystoupil je to samé.

  Kdysi dávno jsem mluvil s Josefem Laufrem, když vystupoval v našem Ústavu a ptal jsem se ho, proč proboha nazpíval tu trapnou agitku o kapitánu Minářovi… eee Minaříkovi. Prostě ho prý sebrali večer z domova (právě se vrátil z nějaké koncertní šňůry), zavezli do rádia a zeptali se ho, jestli chce i nadále zpívat.
  Chtěl. Tak to nazpíval. Na první dobrou. A ostudu si tím vyrobil doživotní.
  Takže tak. No aspoň nebude na tom mém osobním pranýři tak sám.

  Asi to je o pocitu nadřazenosti.
  Umělci versus burani.
  Pražáci versus vidláci.
  Intelektuálové versus lopaťáci.

  Prý je to 20% obyvatel kotlinky. Vzhledem k tomu že v Praze žije 10% obyvatel je to docela představitelný počet.

 428. Ten klip je dost strasidelny. Pripomina mne ty silence u nas, kteri uz tri roky z pedestalu sve nadrazenosti rvou a rvou, protoze si nemohou pripustit, ze prohrali volby.

 429. Jenže, jestli dovolíte, i sebetrapnější klip je kvalitativně méně nebezpečný i méně škodlivý než jakákoliv snaha o cenzuru, i kdyby byla zatím neúčinná.

  Co třeba toto https://drive.google.com/file/d/1FQiQd1vYXUKqgstDsOwtXc4k8Iij5th8/view ?

  Navíc být blb je základní lidské právo, a bylo by ošklivé komukoliv bránit jej uplatňovat. Toto platí obecně. Co se však onoho neblahého klipu týče, obávám se, že jeho inherentní trapnost nemusí být velké většině možná početných a určitě hlasitých přívrženců Dobra vůbec zřejmá; z toho hlediska může úspěšně plnit zájmy svých tvůrců a chlebodárců.

 430. Zdravím zdejší obyvatele se dnem výročí VOSRu. Už to teda není takový voser jako za těch předchozích bolševiků, protože ti dnešní místo toho budou slavit měsíc zostřené demográcie, boje za svobodu (nemám tam mít velké S ? Možná jde o toho černoprdelnického europoslance, jehož fotka mi vždycky evokovala nemocného s wasserkopfem) a Jevropejské hodnoty, přičemž vrcholem tohoto švajnfestu bude v prosinci Vzkříšení Tříputnového.
  Následovat bude oslava svaté trojice (ve zdejších reáliích se jmény Ježíšek-děda Mráz – Santa Klus) a pak už milosrdné zakončení roku opiliádou.
  Bojím se, že spojené medyjální síly mě v průběhu toho měsíce Štěstí donutí k atentátu na vlastní zdraví, protože to nevydržím a ožeru se jako carský oficír a tím i navíc se prokážu jako nehodný těchto Záchodních hodnot…..
  EU akbar a dreimal hoch !
  (jistou omluvou mi budiž fakt, že jsem dneska lítal už v pět po sídlišti s půlročním chlupatým ďáblem, který se rozhodl toho využít k sežrání všch amínků, listů a hovínek, které jsme potkali; tudíž jsme dosud silně podtrženej).

 431. Dobré zas ráno… Já se vám divím… Místo, abyste oslavovali výročí revoluce, která sice byla v říjnu a přitom to byl listopad (a vedl to ten Lenin, co byl vlastně Uljanov),
  tak tady rozebíráte jeden trapnej a přiblblej klip… Takhle ten socialismus nevybudujete!

 432. 2 Zpátečník:
  Ano, být hrdým blbem je svaté právo každého. Ale třeba na silnici nebo v ordinaci lékaře, případně při zásahu plynaře v domě si říkám, že by zrovna tohle blbové být neměli.
  Jan Werich, často citovaný klasik, kdysi pravil „Kde blb, tam nebezpečno!“

  Ale neberu jim jejich názor. Mě výjimečně vadí forma. Trapný pokus o modernu. Někdy si říkám, že když si představím u hlavních protagonistů jejich hasnoucí popularitu je náhle vše pochopitelné. Zaujmout publikum. Positivně nebo negativně.

  Druhý impuls aby se někdo účastnil takové šílenosti může být všeobecný pocit marnosti, frustrace. Když se dívám na věrchušku, naši EU i světovou mám taky pocit, že by potřebovali pár facek a doživotně internovat kamsi na Kamčatku. Ale jsem už dost starý na to, abych věděl, že přilepením se na přechod magistrály nebo demonstrací na Letné se to nijak nezmění. Dokonce ani nezhorší.

  Megamomentkáři by určitě ocenili, kdyby na ně nalítli policajti a pár jich zmydlili – bylo by co točit, o čem psát atd. Publicita, je vám to jasné?! Jako dítě, které zlobí, aby si ho dospělí všimli. A ono ne… Takže kopou řvou, nožičkami a mlátí pěstičkami do podlahy.

  • Oprava: Takže řvou, kopou nožičkami a mlátí pěstičkami do podlahy.

   Ještě k „Bratříčkovi“: Příliš mnoho slov. A druhá věc – nikoho nezajímá, s kým se hádáte a proč, To je důvod, proč nečtu diskuze. Dva se do sebe zakousnou jako psi a trhají a trhají a problém je zcela zapomenut, Oni se tam chodí jenom pozurážet a článek je jen záminka. Stejně jako fotbalový zápas pro rowdies.

 433. 2 Šimon klein (7.11.2019 | 8.49) – „Bojím se, že spojené medyjální síly mě v průběhu toho měsíce Štěstí donutí k atentátu na vlastní zdraví, protože to nevydržím a ožeru se jako carský oficír a tím i navíc se prokážu jako nehodný těchto Záchodních hodnot…“ – klídek, nebyl bys první… Nezapomeň, že už Kefalín se ožral jako svazák!

 434. PeSi, i když jsi dlouholetý cynik, tak tahle reklama je skvělá, já ji rozprostírám mezi okruh mých známých velice často.

 435. 2 Stary kocour (7.11.2019 | 9.15) – V Římě, při shlédnutí Collosea jsem konstatoval, že by se měl obnovit starobylý zvyk házet křesťany lvům. Hlavně ty profesionální – zásobárnu či líheň by měli hned vedle… Ale museli by napřed v tom Collosu spravit podlahy, aby si chudáci lvi nepolámali tlapičky… Rozšíření na politiky se nabízí samo…

 436. Dobré ráno,

  „Asi to je o pocitu nadřazenosti.
  Umělci versus burani.
  Pražáci versus vidláci.
  Intelektuálové versus lopaťáci.“

  Jo, StK, to jste vystihl naprosto přesně…..

 437. Martine, vegan taky nejsem, zábrany morálního rázu taky nemám, ale požívat masožravé savce je neobvyklé. Možná je tam nějaký chuťový problém, nevím. Taky může být otázka věku. Zajímavé na tom je, že u sladkovodních ryb jsou ty masožravé chutnější než bíložravé.

 438. Jinak koukám, že čím více se blíží výročí zmrtvýchvstání studenta Šmída, tím více se všade skloňuje liberální demokracie. Tak mě napadá stařičký vtip, že rozdíl mezi demokracií a liberální demokracií je asi jako rozdíl mezi aktem a pietním aktem!

 439. „Ale třeba na silnici nebo v ordinaci lékaře, případně při zásahu plynaře v domě si říkám, že by zrovna tohle blbové být neměli.“

  No, tak politicky nepřijatelné názory nevylučují, že je někdo fachman ve svém oboru.

  Pamatuju kolegu, který byl neuvěřitelně naivní a přesvědčený, že ten Marx to myslel dobře a přitom to byl velmi schopný projektant.

 440. “ Dva se do sebe zakousnou jako psi a trhají a trhají a problém je zcela zapomenut“

  jo, takhle jednu dobu fungovaly moje děti.
  Konflikty končily tím, že na sebe hystericky ječely a předmět sporu byl dávno zapomeut, šlo jen o to, toho druhého co nejvíc znectít.

  Jednou jsme se odněkud vraceli a šli jsme s chotěm každý po jiné straně ulice a doprovázeli každý jedno naštvané dítě, hudrující jako krocan. Docela to zabralo, než jsme došli domů, tak se vyhudrovali a vychladli.

 441. 2 MaYda:
  Měl jsem na mysli „blba obecného“, ne člověka jinak politicky zaměřeného než já.
  Již jsem několikrát psal, že se klidně nechám operovat skalním komunistou, pokud je dobrý chirurg. Např. teď točím s hercem, který je sluníčkář text, povídky, které jsou mírně řečeno nesluníčkářské. Nesmí to ale být poznat, je to přece profík!!

 442. Stary kocour (7.11.2019 | 8.55) …

  Dovolím si jen dvě výhrady k tomu, co píšete.

  1) Ať se promnezamne hádají, nehádají-li se zde pod okny. Jak mohou vypadat diskuse na FB, si nechci raději ani představovat. Jmenovitě Bratříčka nesleduji vůbec, takže jeho názory neznám. Jenže mazání profilů, orchestrované Kartouzovým stádem trollů a prováděné FB a Zuckerbergem spolupracujícím s Merkelovou, to myslím je zcela jiná kvalita.

  2) S těmi Chvilkaři, to prosím pokládám za velké nedorozumění. Anebo marketingový trik, podobně jako u Pirátů. Oni vůbec nejsou protirežimní. Oni jsou prorežimní. Že by proti nim byla nasazena policie, tím méně pak justice, dávno již promořená progresivismem, se mi zdá býti zcela mimo realitu. Ostatně kdopak by tu policii asi poslal? Ministr Lásky, sedmiprocentní Hamáček? Nebo snad pražský primátor?

 443. 2 Zpátečník 12.48:
  ad1: Mazání profilů je nepřípustné – jenže se koná. Znám několik lidí, kteří FB opustili a nejen z tohoto důvodu. (Já tam nikdy nevstoupil, protože celou tu „sociopaticku síť“ nesnáším. Ukazuje „zadek povahy“ tamních lidí.)

  ad2: Asi tu nastalo zmatení pojmů. Co je to „prorežimní“? Jestli se režim takto snaží zabránit dalším svobodným volbám, tak je to prorežimní. Policie musí mít nějaký důvod zasáhnout – a já se bojím, že ten důvod se už někde připravuje – pár provokatérů, nějaké ty dlažební kostky, Molotovův koktejl…
  Nemám žádné „své zprávy“, jen tak dumám, co by MOHLO nastat. A zásah policie by byl Megamomentníky vítaný. To je to, co potřebují pro svou selfpromotion. Bijí tady lidi jako policajti v roce 89´ ne Národní třídě!! Nějaký ten student Šmíd by se taky našel.

  Musíme Zpátečníku spolu najít definici slova „prorežimní“. Jinak naše debata nemá smysl. Režim – to je vláda? Volené i jmenované instituce? Nebo co?

 444. Režim – to je vláda? Volené i jmenované instituce? Nebo co? — No, já prosím užívám své (ovšem opět v lecčems vágní) definice šestisložkového režimního konglomerátu: http://sumavak.blokuje.cz/dotace#comment-264726 , http://sumavak.blokuje.cz/zamysleni-na-muellerovou-zpravou#comment-278768

  Přihlédneme-li blíže, uvidíme, že Chvilkaři jsou v dobré shodě se všemi jeho složkami. Kupříkladu i s mocí výkonnou, uvědomíme-li si, že k ní vedle Babiše patří i výše zmíněný Hamáček, jeho progresivistická ČSSD, a především nesmírně početná bažina státního úřednictva, vyfutrovaného a ve svých posicích opevněného služebním zákonem.

  • 2 Zpátečník:
   Už jsem to dnes podotkl. Praha není celá Kotlinka. Ale je tam soustředěna valná část administrativy. Která si ovšem neuvědomuje, že kdyby se rozpadla organizace státu, museli by v těch troskách plavat a snažit se znova někde uchytit. Jenže ty plovoucí židle už by mohly být obsazeny těmi, kteří teď pokřikují po náměstích.

 445. Já ano, maYdo!
  Vím, co není režim. To je každý, kdo se domáhá svých „práv“ a vynechává (zatím) svobodné volby, tedy mínění většiny. Už to samo o sobě je nadutost.
  Druhá věc je, že protestují (Milion chvilek, Proti vyhynutí atd., ovlivňují ČT, Evropské hodnoty atd. a nemají žádné racionální řešení. Navíc každé právo sebou nese nějakou povinnost. To taky nikde nevidím.
  Mají právo protestovat. To je vše.

 446. Stary kocour (7.11.2019 | 12.46) napsal:
  No jo. Milionkrát rozpitvávaný a interpretovaný pokus Stanleyho Milgrama porozumět holokaustu, tedy to co udělali němci židům.
  Němci byli zvyklí plnit rozkazy.
  Milgram, sám žid, se prostě snažil ukázat, že američani by to dokázali taky.
  A v 65ti procentech mu to tak vyšlo.
  Námitky jsou zhruba dvě:
  1. maličko si přiohnul interpretaci výsledlů a popis experimentu (nové, ca 2 desetiletí – nedokážu posoudit, nemám protokoly ani svědky)
  2. zatím to prostě američani neudělali

  Jinak samozřejmě v kotlince to má tradici. Poslouchat a plnit rozkazy.
  Iniciativně.
  Případně je drábsky ještě zostřit viz balený koblihy.

 447. Jinak tedy, základní, ba fundamentální systémovou vadou Milgramova experimentu je IMHO to, že nepopisuje chování lidí vůbec, nýbrž jen těch, kteří se doň nechali naverbovat. Tím jsou jeho výsledky nenapravitelně vychýleny, neb již toto ukazuje na určitou jejich manipulovatelnost, která se může významně lišit od manipulovatelnosti populace.

 448. No a čistě jako myšlenkový experiment či cvičení: Podobně jako estébáci kdysi Jakešovi za zády na studenty poslali esenbáky (převlečené za paragány) plus Zifčáka, zkusme si představit Hamáčka, jak Babišovi za zády posílá na Chvilkaře dnešní policejní bouchače… Takový novodobý, naducaný Machievelli… Opravdu nevím, pořád mi do takovéto role nějak nepasuje.

 449. 2 Stary kocour (7.11.2019 | 13.29) –
  „Teď žijeme v krásné, svobodné zemi, kde si každý může říkat a dělat co chce, může se svobodně rozhodovat. Tyto hodnoty nelze ničím nahradit. Teď se máme dobře.“
  To si dělá kozy, ne? To už minimálně 10 let není pravda. A od té doby, co tak nadšeně obhajovala EET a tím likvidaci drobných podnikatelů, si může žvástat a já jí stejně nebudu věřit ani kolik je hodin…

 450. 2 skimic (7.11.2019 | 13.35) – „Jinak samozřejmě v kotlince to má tradici. Poslouchat a plnit rozkazy. Iniciativně.“ – jak kde, pane. to opravdu spíš u těch skopčáků… Většina se to naopak vždycky snaží nějak ošvejkovat a obechcat.
  Ale ano, jsou zde iniciativní blbci – měli jsme jednoho takovýho na katedře – otevřeně jsme ho posílali do prdele… On to byl povahou zupák, snažil se kdekoho buzerovat – jednou na mě takhle něco zkoušel a já na něj začal řvát, že se od něj buzerovat nenechám. Zakvičel něco, že si půjde na mě stěžovat a šéf katedry ho tehdá poslal do prdele taky, i s tou stížností. Od tý doby se mě bál a dal pokoj. A když se nás snažil úkolovat, tak jsme se mu vysmáli a poslali ho do prdele.

 451. 2 skimic (7.11.2019 | 13.35)
  Kurt Gödel po příchodu do USA rozebíral jednou ex privata industria tamní ústavu a zjistil, že tato ústava – při dodržení v ní obsažené logiky – by umožnila vznik režimu hitlerovského typu. Vědci o tom v Princetonu podiskutovali a tím to usnulo. Jenže ne nadlouho. Kurt Gödel byl pozván k soudu, aby obdržel americké občanství. Soudce, člověk značně erudovaný, vedl s budoucím občanem USA intelektuální rozhovor na politicko-filosofická témata a najednou padla z jeho strany otázka, zda by se v USA mohlo stát něco takového jako v Německu. A Gödel se rozjel. Naštěstí zasáhl jeho svědek (Albert Einstein), zarazil ho a naznačil soudci (byl to jeho dobrý známý), že tudy cesta nevede. A tak se Kurt Gödel nakonec tím Američanem stal.
  Tato a několik dalších historek o Gödelovi viz George Dyson: Turing’s Cathedral

 452. Inu přátelé,
  pesimismus je asi taky českou tradicí. Neboli – kdo si chce stěžovat, vždycky důvod najde. Jak jsem starý, tak si říkám, že vždycky může být hůř (a často to tak je), ale taky že nemusí. Počítaje s horší variantou bývám čas od času příjemně překvapen, že nenastala.
  Já vím, Hitler měl rád svou fenu – takže to nemohl být špatný člověk. (Argument mé drážďanské pratetičky.) Na druhou stranu je to pozitivní zjištění – bez ohledu na EET a zdražení rumu a cigaret. Pokud se to tiše nerozplyne až nastane neziskový řev. Nejspíš rozplyne. Ale – co kdyby ne?!

 453. Ad Milgramův experiment (ono jich je víc):
  Ti lidé, kteří byli ochotni se do toho zapojit nevěděli, co je čeká a co se od nich očekává, takže je to docela reprezentativní výsledek, odpovídající realitě.
  Kdyby se zopakoval dnes v nějaké modifikaci, asi by dopadl stejně, nebo ještě hůř. Ten uzurpátor je v nás – viz dětská šikana ve školách. Co si kdo může dovolit, to si dovolí. Proto máme (měli bychom mít) zákony proti „přirozenosti lidské“.
  Ostatně primáti to mají stejně, jenom nemají ty zákony. [;>))

 454. Proto máme (měli bychom mít) zákony proti „přirozenosti lidské“. – to je začarovaný kruh. Ty zákony by museli udělat zase jen lidi.

  • To říkám dávno. Práva žen versus islám. Nebo homosexualita.

   Ale diskuze (pokud mohu věřit strejdovi G.) je stejně blbá, jako na našich webech…
   Naši křesťanští Cikáni okrádají islámské zbohatlíky v lázních v Klimkovicích. No není to krása!

 455. AeroKarle: Nějaké zákony přece máme, ne? [;>D)
  Ty nepsané (slušnost, poctivost, ohleduplnost atd.) stejně buď máme v sobě nebo ne. Pokud ne, špatně se dodržují. Ale kdesi musí být norma. Byť nedokonalá a lokální. Srovnej zákony evropské a zákony šaríja. Nebo Desatero. To všechno jsou zákonné normy.

 456. dvd (7.11.2019 | 15.27) napsal:
  Nojo – to dnes zní skoro jako pohádka, viď?
  Takový to mudrování komu to americký občanství daj a komu nedaj, sáhodlouhé rozhovory … Asi by dnes soudce zíral i s Godelem a Einsteinem jak se poměry změnily – masivní influx z jihu …

 457. Stary kocour (7.11.2019 | 16.06) napsal:
  „Ten uzurpátor je v nás – viz dětská šikana ve školách. “

  Starý kocoure, na takovéto paušalizace jsem extrémně sensitivní.
  NENÍ TO V NÁS. Nikoho jsem na škole ani na vojně nešikanoval. Ani v zaměstnání. Znám SPOUSTU lidí, kteří jsou podobní. Takové jednání je normální a šikanují LIDÉ DEFEKTNÍ.
  To neznamená, že nejsou v celém lidském spektu potřební. Jejich duševní porucha ve smyslu neovladatelné agresivity je evolučně užitečná. Jinak vy tu už dávno nebyli. Jsou ale zapotřebí v situacích ohrožení společenství. Ve fyzických střetech potom padnou a případně se vyregulují navzájem. V dobách míru se to dá ventilovat bojovými sporty, třeba fotbaloví rowdies.
  V KAŽDÉM PŘÍPADĚ je nutno jim aktivně bránit aby v běžném životě neškodili ostatním. Samozřejmě násilně. když je to nutné. Prášky jsou na nic. Nedá se kontrolovat jestli to berou.
  Není to v NÁS. Je to v NICH.

  • I my (Vy i já) patříme do množiny.
   Jestli jsme nebo nejsme „v průměru“ si nemůžeme určovat sami. Jinými slovy – jako obvykle se nedá určit hranice toho „defektu“. Někdo nešikanuje, naopak je ochoten se nechat šikanovat, jiný šikanuje jen tak trochu.
   Že znáte spoustu lidí, kteří nikdy, ale opravdu nikdy nijak nikoho nešikanovali – to jste docela šťastný člověk. Nebo tu jemnější šikanu (manipulaci) prostě nevnímáte.

 458. OT: Ve velkých německých městech bude mít za dvacet let imigrantské kořeny až 70 procent obyvatel.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-migrace-obyvatelstvo-urad-odbornik-migrant-puvod-britanie-pristehovalec-pracovnik-ekonomika.A191105_092615_zahranicni_dtt

  Tak nevím… Ale, prosím pěkně, směl bych zde užít metod volných asociací? Totiž, zcela první, co se mi k článku vybavilo, je jedna taková stará češtinářská etuda, ještě z dob války…:

  Česká žena je ráda, že je ženou.
  Německá žena není ráda, že je ženou.

 459. Ti lidé, kteří byli ochotni se do toho zapojit nevěděli, co je čeká a co se od nich očekává, takže je to docela reprezentativní výsledek, — To „takže“ tam podle mě nepatří, StK, nelze tak snadno činit takovéhle implikace. Podobně je jen omezeně signifikantní, kolik dek či hrnců se prodá na zájezdě (někam na hrad či do dáli) zdarma, neb na takovéto zájezdy se přihlásí vždy jen určitý druh lidí.

  Zkrátka, „ti lidé, kteří byli ochotni se do toho zapojit“ nevypovídá dostatečně o populaci jako celku.

 460. užít metodu volných asociací

  Jednak jsem šel spát asi ve dvě a vstával před šestou, jednak jsem u datlování zrovna telefonoval.

  A ještě bych se mohl vymlouvat na to, že klávesnici (Silitek) jsem koupil tuším 1991…

 461. Stary kocour
  (7.11.2019 | 20.29) napsal:
  No samozřejmě se nedá určit ostře hranice toho defektu.
  Je ale nesporné, že je šikana rozpoznatelná obecně, jinak by ostatně toho obecného termínu nebylo zapotřebí.
  Nemá smysl to relativizovat kvůli neostrým hranicím.
  Poznám co je šikana. Každý to pozná. I debil. Rozdíl je v tom, jestli se toho aktivně účastní aniž by to bylo nutné k jeho přežití ve skupině.

 462. Ale Starý kocoure, nepředpokládám, že se tu budeme “masit” nad tématem šikana.
  Impulsem byl pro mne ten Milgramův efektní pokus a jeho zvšeobecňující interpretace ad nakonec ten ďábel v NÁS.
  Jsem založením individualista. Za svého ďábla je odpovědný jeden každý z NÁS když už tedy tu množinu mám použít.

 463. Dobré zas ráno… Tak za chvíli bych měl být převezen do domácího ošetřování, takže další vstup bude patrně již z pražského domova.
  Takže čím dál, tím líp – jak ta baba říkala, když z těch schodů padala…

 464. Konecne zase jednou dobra zprava! Doma je doma – prima jste to, PeSi, zvladl. Ti doktori jsou sikulky. Enjoy!

  TY doktory chvalim. Prave me manzelka dovezla ze spitalu. Je ctvrt na tri rano.) Vcera jsem se cely den brodil v rece, nic jsem nejedl ani nepil. (Ja blb!) Prisel jsem domu v pet a jeste pred veceri jsem se poradoval se sklenkou cerveneho. Pri veceri pak jeste jedna. No a po veceri pak vzal taktovku muj zlucnik. . .Do toho drinku, ktery mne naservirovali pres zilu do ruky mne primichali morfin, takze je vsecko ruzovejsi.

 465. Tak poslušně hlásím, že jsem o5 doma. Tak zas až na jaře… To se pak rozjařím… Teď se musím pozvolna rozpodzimnit…

 466. OT – To si takhle jednou po ránu jedna otevře idnes, přečte si titulek „Žena, která žije s kuchařem, to má těžké. Doma jsme málo a nevaříme tam, lituje šéfkuchař“ a zjistí, že aniž to tušila, je provdána už čtvrtstoletí za kuchaře…..

 467. Dobrý den,
  Ad srovnání „my vs Němci“. Za druhé války to bylo tak. Kdo chtěl být Němcem a chovat se tak, tak se jím stal. Kdo nechtěl, ten se jím nestal. Neodsuzuji ty, kteří si němectví vybrali v ohrožení života či rodiny. Neodsuzuji ani ty, kterým bylo němectví přiřknuto úředním šimlem – viz říšští občané odloučeni od Němců po první válce. Na druhou stranu neplatí „já se spletl“. To říkal i Onkel Dolfi, když zjistil kolik tanků má Rusko.
  Tj. proto, aby se někdo choval jako Němec bylo nutnou (nikoli postačující) podmínkou být Němcem či jeho přisluhovačem.

 468. No, téma pohřeb Gotta versus pohřeb Chramostové je už sice notně omšelé, ale je to entréé k k zajímavému úhlu pophledu.

  jen bych podotkla, že to přečceňování politiky není jen specialita pražské kavárny, ale jde napříč politickým spektrem.

  „Pro zmíněnou část takzvané pražské kavárny je horší a nepochopitelnější, že se někdo o politiku nezajímá, než že se postavil na špatnou stranu politické barikády.

  Snadno omluví, že někdo byl dříve politicky aktivní komunista. Zejména když nyní je na jejich straně, protože správně tuší, že i jim by se mohlo snadno stát, že nenaskočí vždy na správnou politickou vlnu. Pro ostatní je podstatnější, jestli jejich soused je lidsky slušný člověk, jak je zdatný ve své profesi, jak se stará o rodinu, a jestli jim pomůže, když to budou potřebovat. Jeho politické angažmá je už tolik nezajímá a vlastní politické angažmá jim přijde jako pošetilý nápad, což ovšem neznamená, že by politiku vůbec nesledovali. Jsou to dva odlišné přístupy k životu.“

  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/forum/prazska-kavarna-na-rozdil-od-ostatnich-dava-politice-prilisnou-vahu.A191105_151209_pozice-forum_lube

 469. StK, jako starý kocour dobře víš, že z pohledu každého režimu jsou nejnebezpečnější ignoranti. Odpůrce lze přetáhnout na svoji stranu. Ne ignoranta.

  „Politická angažovanost“ dneška je nákazou ze včerejška. Kádrovací mor. Ti, kteří v tom vyrostli, jen obracejí polaritu. Kádrovali buržousty, pak odmítače „obrodného procesu“, pak pomýlené“ oním procesem, pak „staré struktury a přátele starých pořádků“,… kohokoli kdo nesdílí jejich „prohlédnutí“ a přesvědčení.

 470. Politika jako špinavá pěna… Z povrchního pohledu to tak vypadá. Jenže to je Kunderova dovedná manipulace co by intelektuálského pozéra, dávajícího tomu slovu pejorativní význam. Politika je všednodenní praktická činnost při řešení záležitostí v nějaké rovině, a omezené na právě tu rovinu.

 471. maYda (8.11.2019 | 11.34) napsal:

  „Pro zmíněnou část takzvané pražské kavárny je horší a nepochopitelnější, že se někdo o politiku nezajímá, než že se postavil na špatnou stranu politické barikády.

  POCHOPITELNĚ!
  Hříšníka můžeš napravit ale co s materiálem, kterému je to fuk? Ani Losna ani Mažňák?
  NEZÁJEM je vnímán dokonce hůře než apostáze. Odpadnutí od víry je zločin stejně jako rozvod, ale nezájem, ten je NEODPUSTITELNÝ!

  Kdykoliv jsem teď v kotlince, skočím na letišti do auta a hned žhavím Český Rozhlas Plus, co jsem minulý měsíc objevil.
  Neuvěřitelná sranda.
  Nyní tam mají hraná pásma k listopadu. Dnes před půl hoďkou o vzniku Demokratické iniciativy. Mandler a tak.
  Udýchaní herci, kdo zná pásma před r1989 o partyzánech, je to jak přes kopírák. I tak mluví. Vzásadě pindy jak starej Pláteník z Okresu na severu. Jen změněné strany kdi je hodný a kdo je zlý.

 472. Někteří to kádrování mají v sobě natrénované. Pravicová úchylka, levicová úchylka, oportunismus,… a jiné ismy, z ruštiny převzaté rozličné „… ovštiny“.
  K označování a ostrakizování lidí, kteří šli rovně svou cestou, zatím co cesta oněch kádrováků byla křivolaká.
  Je to v nich natáhnuté jako mrtvolný smrad, kterým ve svatém nadšení jiným otravují život.

 473. Million moments zatím nic. Žádná příprava nových „spontánních“ nezaplacených demonstrací, když proti babisovské a protibenešové nacasované právě do finiše vyšetřování čapío hnízda skončily fiaskem. Zbývá necelých deset dní….

 474. Skimici, já nic, já jen pastla kousek článku. To aby mně autor třeba nepopotahoval, že jako kradu autorská práva 😉

  Mně ten článek potěšil, protože se opakovaně setkávám s tím, že „neangažovat se“ je fuj. A nejen od pravdalásky, přeceňování politiky a přičítání jakési vyšší hodnoty politické angačovanosti nad jinými činnosti jde napříč politickým spektrem.

 475. Schumacher (8.11.2019 | 16.11) napsal:

  „Politika jako špinavá pěna… to je Kunderova dovedná manipulace co by intelektuálského pozéra.“ Rikas, Schumi. Kdyby jeden nevedel co a jak, mohl by si myslet, ze Kundera byl od te spinave peny vzdycky na hony vzdaleny.

 476. Kundera
  nebudu předstírat že se mi líbí. To samozřejmě ne, ale to je vedlejší.
  Nejhlubší zážitek mám z první knížky kterou jsem četl. Žert. Byl jsem student a Žert měl příchuť zakázaného ovoce. Nebo se to teď alespoň tvrdí. Neměli jsme to doma a někteří spolužáci o tom nadšeně mluvili …
  V každém případě to trvalo dlouho, než se mi to dostalo do ruky. Nadějně ohmatané. Dychtivě jsem to přečetl a ještě na poslední stránce jsem doufal že to přijde. Nepřišlo 🙁
  Vůbec nechápu proč to bylo zakázané, proč ho bývalí kamarádi zakazovali 🙁

  Táta měl knihovnu narvanou kompletním Škvoreckým a spoustou věcí. Ptal jsem se ho daleko později proč neměl i Kunderovy knihy.
  Odpověď byla váhavě udivená a úpřímná „no … protože se mi to nelíbilo …! To bylo krátce po 1989.
  Pamatuji se, že jsme se na sebe vyjeveně podívali a začali jsme se řehnit jak blázni … a zbytek rodinné sešlosti si nás pohoršeně prohlížel 🙂

 477. Jo, taky jsem nechápala moc to nadšení Kunderou. Vždycky jsem z těch knih měla pocit, že se cítí tak nějak nadřazen svému okolí a že nepíše příběhy o lidech, ale popisuje nějaký divný breberky pod mikroskopem. Podobný pocit jsem měla z Párala.

  Mně vždycky z těch jeho knih připadalo, že napsal někdo jako Ludvík Jahn, hlavní postava Žertu. Arogantní, přesvědčený o své vlastní pravdě a neschopný citu, hrabající se ve vlastním pocitu křivdy a neschopný si připustit, že stejně jako skřípli soudruzi jeho, on ve jménu té své pravdy ubližoval jiným.

  No a teď si vemte, že v těch jeho knihách jsou samý takový hnusný postavy. Nebo nějak pokřivený.

 478. Inu, ať se mládí vydovádí…. A što takoje si představují pod tím „zásadním obratem“?

  Že by třeba chtěli zrušit všelijaké ekoposudky, EIA, energetické štítky a jiní nesmysle, aby se ušetřila výroba papíru a snížila ekologická zátěž z tiskařských barev a tonerů, který se na várobu těch dokumentů spotřebujou? To by bylo záslužný, za to bych jim třeba i buchty donesla.

  Ale dost pochybuju, že budoucí filosofové mají nějakej ánung, kolik papíru se na všechny ty posudky potiskne a co to obnáší….

 479. In re Žert: Ludvík Jahn byl semlet od komunistů. Coby komunista.

  A k dnešnímu výročí:
  Podivným smutkem je má duše chora
  Francouzsky Mont Blanc – česky Bílá Hora

 480. Já jsem od včera těžce ekologickej – pořídil jsem Schumim doporučovaný tablet s externí pamětí. Z Říše středu za celých 106,- Kč vč. poštovného.

 481. Žert nebyl napsán aby se líbil. A za přečtení stpjí zvláště dnes. My v tom Kunderově Žertu totiž žijem. Nekorektní vtip v hospodě o nějaké političce a nedejbohu o buzerantech nebo Mohamedovi? Zkuste na americké universitě a dnes i ve veřejném prostoru vyslovit „negr“ (dnes se skrývající za pokryteckým „n-word“) a máte po karieře. A kdyby byla povinná vojenská služba došlo by i na pracovní tábory. příkladů denně. Jen se nehezká platnost Žertu rozlezla po světě.

 482. Jo, aktuální to asi je, na to,a by se to líbilo, to asi napsaný nebylo, ale to nic nemění na tom, že Ludvík Jahn je v podstatě peknej mizera a jeho duchovní otec asi nebude o nic lepší. A ten svůj osud si docela zasloužil.

  A myslím, že ti Vaši političtí korektníci to stejně nepochopí. Budou to vnímat jako specifikum komunistického režimu a něco, co se přece v Americe nebo demokratické Evropě nemůže stát. Vůbec jim nedojde, že se totéž děje kolem nich.

 483. …to se mýlíš. A kdo zvolil Trumpa? Jsme si toho až bolestně vědomi. Re.Žert – psal už to dvd.

 484. TAk ti, co práskají za nekorektní výroky, určitě Trumpa nevolili.
  A toho Ludvíka Jahna si umím představit, jak, kdyby tu pohlednici nenapsal sám, ale seděl v tý komisi, tak, přesvědčen o své odeologické pravdě, vyhazuje někoho, kdo byl ještě včera jeho soudruh, že školy.

  Já si teda myslím, že ten aktuální přesah Kunderovým cílem nebyl. Že chtěl jen ukázat, jak oškliví komunisti byli zlí na hodný komunisty.

  Ale uznávám, že i když to asi nebylo autorovým cílem, tak je to aspoň o něčem.
  A Žert jsem přečetla nejmíň dvakrát, takže t docela stačí.

 485. A většina těch, kdo volili Trumpa, Žert nejspíš nečetla. Oni vědí svoje i bez Žertu a bez Kundery. Kdoví, jetsli vědí, kdo byl Kundera.

  • Kundera je známý. Ne jako Jágr, ale dost. Nedávno právě Žert zmínil (konzervativec) Mark Steyn ve svém celonárodně šířeném pořadu.. .Šk..vorecký na rozdíl od Kundery byl laskavec. To se „bývalého“ komunisty dalo těžko čekat.

 486. A ještě ke Kunderovi: když se ukázalo, že tenhle etalon morálky se svého času projevil jako udavač, tak se objevila celá řada objasňovačů a vysvětlovačů, že to bylo vlastně jinak.
  Trochu mě to připomnělo aféru okolo Günthera Grasse, když se v roce 2006 ukázalo, že byl příslušníkem Waffen SS. Osobně mu to nevyčítám, protože v okamžiku kdy byl povolán k vojenské službě moznost volby Wehrmacht versus Waffen SS neexistovala, ale kontrast mezi tím, že to šest desítek let nebyl s to přiznat ale přitom byl schopen kdekoho kritizovat – tak tomu říkám nedostatek sebereflexe.

 487. Dusan Neumann (8.11.2019 | 20.28) napsal:
  je to samozřejmě jako se vším. Líbí nelíbí. Já byl asi moc natěšený z té zakázanosti a proto trochu zklamaný ze zápletky – komoš ničí komouše.

  Ale jako vždy – snažím se najít něco zajímavého když už to čtu a skoro vždy něco utkví. Od té doby jsem to nečetl ale pamatuji si následné diskuse s kamarády u piva a vína po hraní někde. Zaujala nás vedlejší linka příběhu. Hudební a česká nebo spíše moravská folklorní (nikoliv jen hudební) linka.
  Jahn byl nějaký muzikolog.

  Strašně jsme se nachechtali – román totiž začíná jakýmsi setkáním se soudruhem Togliatti kde se zpívaly revoluční písně. Avanti popolo. Šli jme zpátky na kolej pod obraz a tu v té době již absurdní píseň jsme ječeli z plna hrdla.
  Avanti popolo, alla riscossa, Kupředu národe k vykoupení
  bandiera rossa, bandiera rossa … rudá vlajka, rudá vlajka (vlaje)

  To jako kontrapunkt ke Škvoreckého knížkám napraných jazzem

  Potom ještě jeho úvahy nad synkopami v moravském folkloru s tou druhou a třetí jaksi zpožděnou, těžkou dobou (to bylo dobréú

  až k úvahám o významu evropského folkloru coby zábavy šlechty již ve Versaille bylo moderní předvádět „pravý vesnický“ život s krojovanýma lidičkama (jak si je šlechta představovala) s „pastýřkami“ . Marie-Antoinette na to byla od rakušáků v dětství tak zvyklá, že si nechala ve Versaille postavit „opravdovou“ vesnickou chaloupku a tam si hrála na venkovanku.
  Obdobnou funkci rozptýlení plnilo i předvádění divokých zvířat – nyní persitující ve formě cirkusů …

  Prostě Kundera a Škvorecký popisují stejnou dobu ale z jiného úhlu. Z takového, na který byli zvyklí a jaký společně se svými známými a kolegy žili.

  Kunderův svět mě neoslovil. Škvoreckého svět strašně moc. Je to i můj svět.

 488. Dušane, já měl za to, že „nigger“ odpovídá českému pejorativnímu výrazu negr, kdežto „negro“ neutrálnímu černoch. Proto ten dotaz, zda jsou oba výrazy na indexu společně a nerozdílně.

 489. Kundera mi nikdy „neseděl“, ale Žert jsem četl zamlada, tedy v době hluboké normalizace. A dost na mne zapůsobil, takže jsem později neměl Černé barony za zase až takovou srandu.

 490. Foundry
  Neříká se negr to je nekrorektní správně je afro-američan
  Tady ale pozor na mechanické uplatnění modelu
  Neříká se cikán, zde se to ale nenahrazuje spojením indo-čech, indo-slovák nýbrž se z nějakého důvody používá slovo rom.

 491. Anglický výraz gypsy je pro cikána dokonce nejen nekorektní ale i nesprávný je ze starého gypcian, někoho z Egypta. Frantíci zas mysleli že jsou z Česka (Bohemian). Snědé tváře v Praze popisuje již Ibn Jakob ale romové údajně přišli až potom.

  • Obvykle cigoši.
   Je zajímavé, že když jsem kdysi točil v nápravně výchovném ústavu romskou kapelu, žádali mě, abych i nich nemluvil jako o Romech, Že oni jsou normální cikáni.

 492. 2 Schumacher 16.04:
  Co taky se starým kocourem, který sedí na sloupku a jen pozoruje cvrkot na dvorku. Na svém i sousedově. Nemá chuť se přidat ani k holubům ani k prasatům. O slepicích a ovcích nemluvě.
  Když si to, co za svého života viděl, v hlavě přehraje jako zrychlený film nezbývá mu nic jiného, než se smát.

  Domnívám se, že i obuvníci, byť se dívají lidem po botách (profesionální deformace), mají velmi podobné poznatky.

  Právě jsem dorazil z frekvence, kde knížku o islámském vpádu do Frankrajchu (SF) čte bytostný sluníčkář. A velmi dobře.
  Bo (neboť) kšeft jest věc svatá.
  [;>))

 493. Muj zlucnik se bouri, kdyz jen ctu o srovnavani Skvoreckeho a Kundery. Dej vedle sebe Kunderovy nomenklaturni kadry a jejich problemy s beznadejnou budoucnosti postav z Konce nylonoveho veku. Kunderovy emigranty a Skvoreckeho emigranty.

 494. Moje srdeční záležitost je Prima sezóna. Neumím si představit, že by něco takového byl schopen napsat Kundera.

 495. maYda (8.11.2019 | 23.48) dobré ráno
  Chi, no zrovna tyhle povídky 🙂
  … Danny ještě úplně mladej, nádherná doba když se musej holky ukecávat a ono to naštěstí nikdy napoprvý ještě nevyjde, a tak znovu: zleva, zprava, horem, dolem se to do nich hustí aby … zas nic, nebo otec .. a už se spřádaj plány na zítra kudy se na to půjde tentokrát.

  Největší a zcela zásadní životní poznání jsem učinil zhruba v Dannyho tehdejším věku a spolu sním vyjímám:
  „Byly doby, kdy mi dělalo problém, jak začít. Asi v kvartě jsem objevil, že je to jedno.“
  Přesně tak 🙂

 496. Přečteno, licovky.cz
  Nejez svíčkovou, spasíš planetu. Hovězí maso má totiž nejhorší uhlíkovou stopu.

  Jen se obávám, že se brzo dozvíme, že nejmenší uhlíkovou stopu má maso lidské …

 497. když jsem u tí nostalgie, dal jsem dnes notnou dávku. V Bohemian Hall v New Yorku vystoupil Spirituál kvintet. Z původní ststavy jsou v něm uý jen Tichota a Vančura (i Zdena Tichotová se přidala později). Uvědomil jsem si, že jsem je poprvé viděl v julděfuldě v roze 1964 když dělali předskokany jednomu z mála amerických idealistických komunistů – Peteru Seegerovi. (Ten na rozdíl od soudruha Hall si skutečně vydělával jen sbíráním a hraním lidových a dělnických písní a bydlel ve srubu na skále nad Hudsonem. Dneska by ten pozemek stál miliony, tehdy o něj nikdo nestál.Byla to čirá nostalgie takže nehodnotím nic jenéhonež ten návrat do minulého století. Najednou se mi vybavovaly texty, přestaly bolet klouby a průnik písniček se vzpomínkami mi zaškrbotal hlas neboˇjsem se přidal. Stálo to ze ten 500km výlet. Jen mne mrzelo, že jsem si nemohl dát víc než dvě šťopičky čerstvě nabízené whisky z Třebíče. Už si moc nepamatuji jak chutnala Golden Crown z Hradce, ale tahle bezesporu jemnější byť kurevsky drahá (prodává se ve flašce z českého broušeného skla, takže nevím, ale jako exotické zboží si asi najde na manhattanu snobské zákaznictvo.. Takhle si tu žiju…..jo a vrátil jsem se domů a tady -5C. Ta Greta se nějak fláká.

 498. Dibré sobotní ráno.

  skimici, určitě jsem tu už psala, proč zrovna prima sezóna. Já jsem taky chodila na „kosteleckej“ ( ve skutečnosti náchodskej) gympl. Takže mohu potvrdit, že když končí vyučování, opravdu poskytuje hotel Beránek výhled na studenty, táhnoucí přes náměstí, taky jsme se tam ulejvali ze školy na kafe. Na zámeckém kopci se opravdu randí, i když já to potěšení neměla. Popis cesty, kusy Danny doprovází Marii, sedí, i když když jsem to s dcerou absolvovaly před oádr lety s knížkou v ruce, ztroskotak)ly jsme na tom, že tam zrovna něco upravovaly, musely jsme to obejít a už jsme se na tu trasu netrefily. Někteří moji tehdejší profesoři učili za mlada i Škvoreckého. „Vojta“, který je zmíněn co by češtinář, byl pan profesor Vojtěchovský, dej mu Pán Bůh věčnou slávu, nás měl na angličtinu. Celej život byl na Škvoreckého pyšný, kdykoliv měl příležitost, seznamoval s jeho dílem studenty, normalizace, nenormalizace a myslím, že jeho setkání se svým žákem, když po revoluci Škvorecká přjel do Náchoda bylo jednou z jeho obrovských radostí.

  Jen z toho Port Arturu už není vidět, jak zapadá slunce nad náchodským zámkem, protože tam postavili panelák, který cloní výhled. A ta hospoda je poněkud zpustlá a zavřená. To ovšem není Prima sezona, tím začínají zbabělci.

  „Kostelec“ je zkrátka i moje středoškolský mládí. A nic na tom nemění, že ten můj Kostelec je o nějakých třicet let mladší.

 499. Jóó, Spirituál Kvintet….

  Já na nich byla jednou v klubu Na Petynce, to byli v sestavě Tichotovi, Nedvědi (mám dojem, že Tichotová bývala za svobodna Nedvědová), Irena Budweiserová a Oldřich Ortinský.

  On ten Spiritual býval taková úřestupní stanice a prošel jím leckdo. Někde mám kazetu z koncertu snad Dvacet let spirituál Kvinetu , kde si zvou na jeviště svoje bývalé členy a někdo to komentuje, že brzo budou největší kvintet ve vesmíru.

  Taky mám někde CD, tuším že padesát let a taky už není nejnovější.

 500. maYda (9.11.2019 | 10.08)
  Port Artur vypadá poněkud jetě.
  Škoda. Snad ho nezateplí jak si zoufá Zpátečník.
  Zrovna tady mi ty pičičmundičky na fasádě nevadí. Trochu jako dům rodičů ca konec 19 století,

 501. Tak jsem se časově s Port Arturem tak moc nesekl. Dům a hospoda z roku 1904. Postavil a hostinec založil jakýsi žid. Rudolf Stark co dělal i kantýnskýho v kasárnách.

 502. Něco méně „Spirituálního“, ba dokonce přízemního. Střízlivost sama. Terezea Spencer píše o Češích na PL:
  Takže jsme dobří, ale nikoli zcela jedineční. Jistě, Zeman rozšiřuje zahraniční politiku vlády ve vztahu k Číně nebo Rusku, v čemž ho aktuálně následuje, mimochodem, třeba Macron. Ale doma je za to bit jako žito. Myslím Zemana. Takže to také asi není ten výdobytek, na který se ptáte. Ne, asi na nic nepřijdu. Těch třicet let jsme se chovali jako poslušní členové „svobodného světa“, v němž není namístě troufnout si mít nějak přesvobodný názor. Otázkou je, jestli tak postupujeme ze setrvačnosti, ze strachu, z lenosti, nebo z absence vlastních idejí. To nechám na experty…

 503. Dobré zas ráno, tedy poledne… Dnes ráno jsem to nevydržel a přítelkyně mě odvezla na fakultu, kde jsem musel konstatovat, že po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo (a asi ani v Mukačevu neštěkal pes)… No a využil jsem toho, že jsem si oscanoval propouštěcí zprávy…
  Jinak, zas jedno výročí: „8. listopadu 1620 u letohrádku Hvězda na Bílé hoře zbyl z vojsk království českého poslední praporec, moravský praporec Šlikův.“ Jak praví Kryl. Už nepraví, že byl složen z německých žoldnéřů, nicméně bojoval až do konce. Takže příští rok to výročí bude kulaté… Dokonce hodně kulaté…

 504. No, ten komentář měl být včera, ale nějak jsem ho neodeslal, an jsem znaven odpadl spinkat… Tak jsem k tomu akorát připsal ten úvod.

 505. Stary kocour (9.11.2019 | 11.59) – nějak jsem nezaznamenal, že by se Macron jezdil do Číny učit stabilizovat Frantíky, ale možná to Terezák sleduje podrobněji.

 506. No, ona nenapsala, že se Macron jezdí učit do Číny jak stabilizovat Frantíky, ale že Macron se taky snaží rozvíjet styky s Čínou. Což činí celá Evropa. Když byl čínskej prezident v anglii, královna ho vozila po Londýně ve zlatém kočáře a lady Katherine, manželku korunního prince doprovázel na recepci ke stolu první tajemník komunistické strany Číny.

 507. Macron s číňanama podepsal kontrakty za ca 13 mld euro tedy okolo 330 mld korun. Je jich asi sestkrat vic Taky bych chtěl mít tak úspěšného presidenta co by podepsal na nase pomery aspon 50 mld korun.

 508. Jenže ten náš takové pravomoci nemá. Ostatně myslel jsem, že jen v socialismu uzavírá kontrakty president a první tajemník, a ajta, ve Francii to je taky tak!

 509. Quivis
  sypu si popel na hlavu – špatně jsem se vyjádřil.
  Kontrakty uzavřely pochopitelně společnosti, které s Macronem byly na návštěvě, nikoliv Macron sám. Jako třeba když se Zemanem jede Kellner.
  S čím větším zvířetem jedeě, tím více lidí na potřebných posicích potkáš – základní princip.

 510. maYda (9.11.2019 | 13.50) – srovnává Zemana a Macrona. A jak mám Macrona v silné neoblibě, tak nekecal takové servilní nesmysly jako Zeman a přivezl (prý) nějaké zakázky. Zeman lezl Číňanům do prdele až hanba a zakázky nikde. O nic víc (mně) nejde.

 511. Náhodou, maYdo, Port Artur by se dal zateplit parádně! Jistě by se na to sehnaly i dotace… I ty pilastry by se nejspíš daly pěkně vomlátit, vypadají, že jsou jen ze štuku. Ostatně mají tam zdárně nakročeno již těmi plastovými okny. Polystyrén pak možno překrásně, byť třeba i jen geometricky, pomalovat pastelovými barvami v duchu dnešní infantilisované a infantilní doby…

  https://mapy.cz/zakladni?x=16.1684455&y=50.4125236&z=17&pano=1&source=addr&id=9807747&pid=33893232&yaw=1.042&fov=1.571&pitch=-0.064

  Avšak vážněji: Velmi pěkná fasáda, např. ve srovnání s pseudobarokem (či pseudorokokem) o kus dál: https://mapy.cz/zakladni?x=16.1653766&y=50.4158001&z=15&pano=1&source=muni&id=2463&pid=33876917&yaw=0.539&fov=1.571&pitch=-0.322 . Tvarosloví dekorací, ač nejspíš objednaných někde ze vzorníku, mě docela zaujalo tím opakujícím se motivem kruhu. (To opakování taky ukazuje, že architekt možná nebyl zas takový eklektik či rutinér, jak by se mohlo na první pohled zdát.) Jakási předzvěst secese či co, zároveň v jiném východočeském městě (ovšem veskrze prorostlém textilním průmyslem), které mám dost prochozené, jsem nikde nic podobného neviděl.

  A pak to jméno… Port Artur… v roce 1904… Jestlipak by si hospodu takhle (v duchu slovanské vzájemnosti) pojmenoval Čech?

  — — —

  Prima sezóna… Smím-li být zcela otevřený, z hlediska literární kvality mi jako vrchol Škvoreckého tvorby (tím spíše jeho povídek) nepřipadá. Jenže o to více tam vidím, jak se na jakési elementární úrovni – ještě předtím, než se musel nějak vyrovnat s nacismem, komunismem a neomarxismem – Škvorecký díval na svět.

  A je pro mne těžko představitelné, že by cokoliv podobného kdy napsal výše diskutovaný Kundera.

 512. 2 Zpátečník
  Proč ne?
  Z té doby je píseň co začíná „Z Port Artůra je fůra / sedí na ní Kanimůra../
  Ona ta rusko-japonská válka se projevila i v české části starého mocnářství.

  Co takhle současná varianta?
  „Z Port Artůra je fůra / sedí na ní Okamůra../

 513. Zpátečníku, já nikomu Prima sezónu nevnucuju. Já ji mám ráda, protože je tak krásně vystižená atmosféra města, kde jsem prožila svoje gymnaziální roky a mám na to fůru krásných vzpomínek a znám místa, který autor popisuje.

  Jetsli to je nebo není vrchol Škvoreckého tvorby, mně je jedno. Já hodnotím knížky čistě subjektivně, jetsli se mi líbí a nějak mně osloví.

 514. Nojo, dvd, ale zas tákovej sukces ten Port Arthur pro tatíčka cara holt přece jen nebyl…

  I když je tedy pravda, že žádného výrazného (ač třeba jen dílčího) úspěchu v té válce gosudar také nedosáhl. Ta přitom pro tehdejší generaci musela v jejím poklidném, spořádaném světě být prvořadou událostí; byl by hřích ji nezužitkovat komerčně i v lokálních dimensích jména lokálu.

  Ostatně pro generaci mých prarodičů bylo např. potopení Titaniku čímsi, co v nich tiše doznívalo snad 60 let; když se mi o něm mimoděk zmínili, dosud v tom byl kousek živého zážitku, jakkoliv jen vzdáleně zprostředkovaného.

 515. 2 Simon.klein (8.11.2019 | 19.14) – tohle je mimořádně zdařilý komentář… Skoro bych se s ním ztotožnil:
  „Vyházel bych je všechny ze