Kypr: Část první – Paraziti

Včelka

Kypr v roce 2007 vypadal jako ráj, byť mimo zavlažované oblasti poněkud vysušený. (Kypr je závislý na zimních deštích, které naplní nádrže. Pokud prší málo, je zle.) Lidé pohodoví, dobře placení, žádní chudí, žebráci, bezdomovci. Pokud se někdo dostal do situace, kdy by mu hrozila chudoba, vyřešila to obvykle tradičně soudržná širší rodina, ale i spousta možných i nemožných sociálních dávek, které mohl dostat od státu či místních úřadů. Když před asi dvěma lety vláda nabídla jakýsi mimořádný příspěvek, tuším, že na Velikonoce, chudým, přičemž bylo požadováno, aby o něj přišli v přesně určeném termínu na příslušné úřady požádat osobně, stálo ve frontách asi dvacet tisíc lidí, z toho bylo asi tak 20 (dvacet osob, ne dvacet procent) – Kypřanů.

80 % lidí bydlelo ve vlastním domě (žádné maličké chaloupky), 80 % mladých studovalo na vysoké škole, velká část v zahraničí, zejména v Anglii a Řecku, vydatně podporovaná jak rodiči, tak plošným příspěvkem od státu. Nezaměstnanost asi 3 %, čili lidé, kteří vlastně pracovat nechtěli a zbytek rezidenti z jiných zemí. Stát hospodařil s přebytkem kolem tří procent. Přijetí eura nezpůsobilo ani nejmenší problém – přešlo se na něj plynule, bez jakýchkoli otřesů, zdražování apod. Velké množství soukromých škol a zdravotnických zařízení, ačkoli na Kypru nedostávají od státu žádné dotace.

Dnes jsou ve všech městech tzv. Community Markets, ve kterých se chudým vydávají trvanlivé potraviny, aby se rodiny zachránily před hladem. V době, kdy vznikaly první, zásobovaly pár desítek lidí, Dnes jsou to desetitisíce – většina z nich jsou Kypřané. Stojí ve frontách na jídlo a základní životní potřeby. Ti, kdo na tom ještě nejsou tak špatně, do těchto míst přinášejí potraviny. Další pořádají akce, na kterých se jídlo vybírá. Spousta domácností má vypnutou elektřinu – nemají na zaplacení. Nezaměstnanost je 15 % a stále se zvyšuje. Týdně zanikají desítky, možná stovky malých firem. Výlohy obchodů jsou stále častěji zalepené a ozdobené nápisem K pronájmu. Makarios Street, hlavní obchodní třída v Nikósii, je mrtvá – polovina obchodů už skončila, druhá se k tomu chystá. Rodiče stahují studenty ze zahraničních univerzit a ze soukromých základních a středních škol, protože je nemohou finančně podporovat. Výstavba domů se prakticky zastavila. Mladí absolventi jsou bez šance na práci. Státní nemocnice mají neuvěřitelné čekací lhůty a u doktora se čeká hodiny, navzdory tomu, že péče je mizerná. Soukromé až na výjimky zejí prázdnotou. Na letošní Velikonoce, nejdůležitější kyperský svátek, žádný příspěvek nebyl – jen potraviny od charity. A to je teprve začátek.

Co se stalo, jak k něčemu takovému mohlo vůbec dojít? Já osobně vidím tři hlavní příčiny. O první z nich je tento článek.

Výsledky průzkumu veřejného mínění na Kypru v  roce 2012: Drtivá většina kyperských studentů si přeje stát se státními úředníky.

Když jsme se před více než šesti lety přistěhovali na Kypr, byla mi spousta věcí nepochopitelných. Např. proč žádná státem vlastněná organizace nemá otevřeno déle než do půl třetí, a to nikdy, takže chcete-li poslat či si vyzvednout balíček, musíte si vzít v práci volno, proč se nejvíc operací ve státních nemocnicích provádí o víkendu, proč je čekací listina uchazečů o práci učitele tak dlouhá, že nově zapsaný uchazeč má šanci začít učit nejdřív tak za 10 let atd.

Státní úředníci, celý státem placený sektor (zdravotnictví, školství atd.) plus zaměstnanci státem vlastněných organizací (jako kyperský ČEZ, Telecom a tak) jsou totiž privilegovaná vrstva, a to tak, jak se nám, nadávajícím na přebujelý český státní aparát, ani nezdá. Platový průměr více než dvojnásobek soukromého, důchody čtyřnásobné, zdravotní ani sociální (důchodové) pojištění neplatí vůbec, zdravotní péče včetně nadstandardní zdarma (na Kypru se platí poměrně vysoké poplatky, s ročním limitem, krom státních úředníků mají na péči zdarma nárok ještě lidé s příjmem pod určitou hranici). Pracovní doba 7 hodin, přesčasy placené trojnásobkem, důchody vypočítávané pouze z posledního platu, čili téměř každému byl krátce před důchodem razantně zvýšen plat. Vysocí úředníci důchod za každou z těch vysokých funkcí – stačilo tedy vysokého úředníka na pár měsíců jednou nebo dvakrát přesunout na jinou židli a měl nárok na dva nebo tři důchody. K tomu spousta nedaněných náhrad za naprosto cokoli – např. archiváři dostávají příplatek za přenášení šanonů.

Když byly některé z těchto výhod rušeny, demonstrovali policajti kvůli tomu, že jim sebrali příspěvek na ošacení. Na můj udivený dotaz, jestli stát po nich opravdu chce, aby si platili uniformy, se mi dostalo útrpného pohledu a vysvětlení, že jde o příspěvek na civilní ošacení.

Další věci, třeba zákonem stanovené zvyšování platů minimálně o inflaci (dvakrát ročně), třináctý a čtrnáctý plat, obrovské částky (nedaněné) při odchodu do důchodu a spousta dalších věcí, které už si ani nepamatuju. Samozřejmě definitiva.

Mohutné odbory státních zaměstnanců jsou téměř tak mocné jako vláda. Ve státním sektoru pracuje přibližně 20 % práceschopného obyvatelstva. Dostat práci ve státní správě jde výhradně a pouze prostřednictvím příbuzných a známých – kdo má mocnější, místo dostane. U vysokých funkcí to asi nikoho nepřekvapí, koneckonců to v Česku i leckde jinde není jiné, nicméně tady to platí i pro běžné úředníky a nejsem si jistá, jestli ne třeba i pro vrátné a uklízečky. Tyhle práce na Kypru absolutně všude vykonávají cizinci, Kypřan by se takové práce ani nedotkl, jedinou výjimkou je právě státní správa.

Plýtvání se netýká jen prebend státních úředníků, tady jsou příspěvky, nad kterými zůstává rozum stát – na topení, pokud bydlíte na horách (nikoli na chlazení, když bydlíte tam, kde je vedro). Pro matky početných rodin do smrti – tedy nikoli jen v době, kdy jsou děti malé, ale i když už dávno vydělávají. Na elektřinu pro turecké Kypřany a uprchlíky ze severní části Kypru (po turecké invazi v roce 1974). Všem potomkům uprchlých otců desetitisícové (v eurech) příspěvky na výstavbu domů. (Matek ne a neptejte se mě proč. Když to začalo být neúnosné z důvodu diskriminace, tak ty matky dodatečně přibrali, to bylo tuším loni, a jejich potomkům je začali vyplácet taky). Dlužno podotknout, že se peníze vyplácely, ač bylo téměř 40 let po invazi a potomci se na severu ani nenarodili (přímí uprchlíci příspěvky dostali už mnohem dříve). Dávky všem studentům bez ohledu na to, jestli bydlí doma u rodičů a školu mají za rohem a zdarma, nebo studují v zahraničí a platí školné. Dávky absolutně na kdeco, ale nikdy nějak rozumně cílené. Příjmy se nezjišťovaly – prostě buď jsi uprchlík, student, bydlíš na horách – pak máš nárok. Máš čtyři děti – máš nárok, máš míň – nemáš nárok. Tenhle přístup byl prakticky u všech sociálních dávek snad s výjimkou té zdravotní péče.

Taková byla situace před šesti lety, nicméně Kypr to zvládal celkem snadno. Samozřejmě, nemohlo to trvat věčně, stačilo si spočítat jenom jak budou narůstat výdaje na státní důchody. To ale nikdo neřešil, na tomhle se podílely více či méně všechny předchozí vlády.

Pak si Kypřané svobodně a demokraticky zvolili prezidentem komunistu Christofiase. Co se dělo potom, bude tématem druhé části.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ekonomika a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

263 komentářů u “Kypr: Část první – Paraziti

 1. Jj – kde jsou ty časy, kdy mě v r. 1970 nepustili z Jugoslavie do Řecka a na Kypr, abych jim tam náááhodou neudělala komunistickou revoluci 😀
  Ale oni Řekové k tomu levičáctví vždycky tíhli….

  Včelko, dík za článek!

 2. ZAjímavý čtení, Všelko. Vzalo to hezký fofr během pěti let…

 3. tohle by mohlo maličko zamíchat kartami na čtyřixu našli ropu ve velkém:
  http://www.moneymorning.com.au/20130227/the-arckaringa-basin-could-be-the-largest-shale-oil-find-of-all-time.html
  bohužel jsme zase na blbý straně zeměkoule.
  It’s located in an area of Australia called the Arckaringa Basin and contains as much as 233 billion barrels (or more) of recoverable shale oil.

  That’s more than all of the estimated oil in Iran, Iraq, Canada, or Venezuela. And it’s just 30 billion barrels shy of the estimated reserves in all of Saudi Arabia.

 4. Máme se na co těšit… krásná inspirace pro státní správu a EU…

 5. pokud se ty odhady ropy v té Australské pánvi potvrdí, budou si muset dát pěknýho majzla, aby se jim nam najednou nevylíhnul nějaký Hugo .

 6. Hezke, krasny clanek…. Jen bych uvital sdeleni, kdo vlastne s tim vubec zacal. Konce zname jsou predem dane pro kteroukoliv zemi, kde se takto hospodari. Ale kde je ten bod zlomu? Kde je ten posledni krok nad propasti? Vse ostatni je pouze marginalni dusledek toho drbnuti do domina.

  Frantisku, umeni je ryze subjektivni vec, nejses preci revolucni umelecka gada … Nebo jo?

 7. Aby tomu bylo porozumeno lepe….. Jak je mozne, ze s tak nadherne zeme se stala silena socanska vyzrana zeme…. Kdy nastal ten okamzik, kdy se porusili zakladni principy, ze se samo nenakope.
  Mimochodem ja nejak nema ke Kypru zadny kladny vztah, byl jsem tam jednou na vikend a nemohu si nejak vzpomenout na cokoliv, co by mne prinutilo jet tam jeste jednou. Asi je to mnou a domorodcema. Proste si napoprve nepadneme do oka a je vymalovano. Nebo mozna i tim, ze slibovany a zaplaceny vyhled na more byl prekryt obrovskou nakladni lodi, co tam byla uz nekolik let uvizla, kdo vi, jak to bylo. Ale asi tam uz nebudu hyzdit krajinu svou pritomnosti….

 8. včelko, díky
  je to jako přes kopírák s řeckem

 9. 8 Poté, co objevili krásu keynesiánství. Zjistili, že letošní půjčkou mohou vyhrát letošní volby. A co bude po volbách … nebo za patnáct let… Po nás potopa.
  Jedinou ozdravnou kůrou je státní bankrot, tak jako u nás.

 10. Nickname, ja vim… Jen chci najit TEN bod zlomu…socialiste jsou tu furt a vzdy budou

 11. Pokud vůbec lze najít nějaký určitý bod zlomu, já bych ho viděl tam, kde začne stoupat státní dluh, když země není ve válce.
  Ale spíš bych to viděl ma salámovou metodu bez výrazného bodu.

  Včelko, díky.

 12. Neví náhodou někdo, zda Kypřanky rodí doma nebo v porodnicích ? By to mohlo ledacos objasnit 😉

 13. 11 Znal jsem jednoho, ten skočil z třicátého patra. Letěl kolem dvacátého, říkal si … furt dobrý … 😉
  Jak se dělají dluhy. Festung Eger, pevná hráz socialismu atd atp:
  Město si vzalo půjčku na stavbu kulturáku v akci Hej-rup, dílo vrcholného socialismu cca 150mega:
  http://mestocheb.cz/na-rekonstrukci-byvale-svobody-si-mesto-vezme-uver/d-933549/p1=37783
  Nyní má rozjetý dotační projekt za 150mega, dotace asi nebudou:
  http://m.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/cheb-uz-s-penezi-z-rop-severozapad-prilis-nepocita-planuje-si-vzit-uver–1211448
  Váš a náš hejtman se nemohou dohodnout, kdo víc krade z EU, tak nezaplatí pokutu za zlodějny ani jeden.

  … Za tři roky sekera třista mega. Roční investiční rozpočet města je také třista mega. Na radnici vládne socialistická koalice ČSSD+ODS, dluhy se neplatí.
  Zkuste si představit, že byste během tří let udělal dluhy ve výši vašich odpisů, resp. poloviny ročního obratu.

 14. Jirko, ale nickname TEN bod zlomu přesně popsal: bod zlomu je ve chvíli, kdy objeví, že je možné vyhrát volby půjčkou/slibem – a tedy stylem po nás potopa. Já bych k tomu jen doplnil – objevením marketingovým nástrojů, které to můžou prosadit.
  Od té chvíle už je to jen sešup z kopce. Někdy pomalejší, někdy rychlejší, ale už jen sešup.

  A taky díky Včelce za článek. Jen by nemusel 1.díl končit zrovna v tak napínavém momentu, teď nemůžu usnout …

 15. Panove ja rozumim …. Ted mne spise pripada, ze cely problem je ve volicich. Tedy v tom ze je demokracie. Nic ve zlem, ale furt mi to takhle vychazi, ze pokud je volebni pravo zcela rovne a pro vsechny ma stejnou vahu, tak to sklouzne vzdy k tomu ze zeme bude plajte. Jestli tomu dobre rozumim, tak rikate jinejma slovama to same.
  Je tedy vubec nejaka moznost reseni v systemu vseobecneho volebniho prava? Tedy jestli je mozna svoboda v demokracii? Nemyslim tim jen ty ekonomicke „oblasti“ ale treba i svobodu se vykecat na jakekoliv tema? Bavam se, ze pro mne to je jasne, ze to nejde.

 16. 13 vy si nedáte pokoj
  nojo třináctka, tak to je jasné, to je schválně, jestli se to tu znova ujme 😀

 17. 18 Pan Kohout vysvětluje, že pokud umožníme, aby stát byl čas od času zugrunt, sami úředníci se budou bránit rozšiřování státního aparátu. Na každého příchozí úředníčka se budou koukat ne jako na spojence, ale jako na toho, kdo jim ujídá z koláče.
  17 Vovka Mlynář. Jirka (Služ)Pivec.

 18. Druhou část už píšu.
  Bod zlomu? Oni si na to založili už při vzniku Kyperské republiky, a další vlády to kreativně rozvíjely. Občas se dostal k moci pravičák či někdo se zdravým rozumem, kdo to trochu zbrzdil. Jako byl předchozí prezident Papadopulos, který je ekonom a manažer – ten právě tu zem předal s přebytkem Christofiasovi. Máme-li ale být fér, tak je třeba podotknout, že v jeho době byl ekonomický boom.

 19. 16 krade se i jídlo, se toho chytne někdo od bendla a zrušej to všechno

 20. Rputi- ad 17 – to už je nejvyšší čas, aby se stal komisařem EU !

 21. Nemůže se stát komisařem EU, anžto ho tady všichni nenáviděj. Říkají mu Katastrofias. Veřejně, i v novinách.

 22. Ad 16: NoName, nesouhlasím. Zvěrstvo je právě to vykupovat za peníze. A jak píšou i v tom článku, sběrné dvory zůstávají, takže kotle se zbavíte bez problému.
  Ad. 24 „Nemůže se stát komisařem EU, anžto ho tady všichni nenáviděj“ – nejsem si jist, spíš mi to na komisaře připadá jako dobrá kvalifikace. Jestli je ještě k tomu neschopnej, ale zapálenej, tak je jeho jmenování takřka jisté.

 23. Kypr není jen řecký. Jak se daří turecké části? Stejné geografické podmínky, dvě odlišné kultury. Řek Zorba….

 24. Při rekonstrukci baráku jsem vyvezl asi 500 kg kovu, tučňáku. Staré radiátory, blatníky, trubky, pračka s meděným kotlem atd. Proč bych to nemohl PRODAT ?

 25. Doufám, že vedení požádá některého (ústavního) právníka o pomoc.

  Chystáte amnestii ? 😉

 26. Aha, NoName (29), já to napsal neúplně. Zvěrstvo je (podle mě) to stanovení výkupní ceny státem a z toho se odvíjející problémy.

 27. 30- Vojtěch Filip? No, řekla bych, že situace, kdy si pravičáci mysleli, že zakazovat KSČ(M) je hloupost a teď se musí seriozně zabývat pokusem dotyčných bolševiků je velmi spravedlivá.
  Nedali na varování…

 28. Nickname – a proč Svobodní nepředložili doklady před posledním dnem lhůty? Já vím, česká vlastnost je plnit v poslední den, ale

 29. no já nevím, ale mě nepřijde, že stát stanovuje výkupní cenu železa, tu pokládám v podstatě za tržní. Spolu s NoNamem si myslím, že je to prašivina zakazovat výkup železa. Železa se přeci nezbavujeme, je to hodnota jedna z nejstabilněších.

 30. 35 Už jsem jim napsal … zákon neřeší situaci, kdy poslední den připadá na svátek, ale i tak to mohli podat o 48hodin dříve.

 31. 35 Dano, jsetli oni nejsou „vpravo“ jako mnozí, ne ve skutcích, ale hubou.

 32. 36: tak jsem si sehnal trochu informací a dávám vám za pravdu. Mám se holt takhle striktně vyjadřovat jen k věcem, o kterých něco vím. Mea culpa.

 33. No, dane kdyz vyjdou na svatek se taky odevzdavaji napred… Cele to dokresluje muj vjem SSO jako party amateru, kteri toho moc nenapracovali a nenapodnikali… Kteri to urcite mysli dobre, ale ta praxe chybi.

  Budiz jim je doprana…

 34. Ale aspoň je vidět, že Svobodní už mají nějakou politickou váhu. Kdyby byli bezvýznamní, tak by se nikdo neobtěžoval.

 35. 41- to se mi nezdá, podobným stylem se odkopávají z cesty kamínky politických stran už roky. Ta strana měla šanci ze začátku, kdyby si dali poradit, teď už je to jen takový folkloreček.

 36. Ale houbeles, že to není ošetřebno v zákoně

  „Připadá-li poslední den lhůty/doby na sobotu, neděli nebo (státní) svátek, je posledním dnem lhůty/doby nejbližší následující pracovní den. Toto důležité pravidlo, jak judikoval Ústavní soud, platí v celém právním řádu, včetně práva ústavního (nález ÚS president republiky v. poslanecká sněmovna z 17. 12. 1997 o počítání času, sp. zn. Pl. ÚS 33/97, č. 30/1998 Sb., N 163/9 SbNU 399, NALUS: 30868, ASPI: JUD31529CZ).“

  http://iuridictum.pecina.cz/w/Po%C4%8D%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD_%C4%8Dasu

  A lhúta na placení daní se, Petře, taky nezkracuje kvůli svátku. Letos byl poslední termín na podání přiznání 2.dubna.

  „Lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů končí ze zákona 31. března. Vzhledem k tomu, že letos tento den vychází na víkend, vychází poslední možný termín až na úterý 2. dubna, neboť 1. dubna byl svátek – Velikonoční pondělí.“

  http://probyznysinfo.ihned.cz/c1-59614210-nezapomneli-jste-dnes-je-posledni-den-pro-podani-danoveho-priznani

  Buďto je Filip ouplně blbej, protože by mu to měli smést sze stolu, púrotože to je blbost a nebo Svobodní kecají , že to je kvůli termínu a zvojtili ještě něco.

 37. to 44
  Hájek??? Já tam vidím, že to říká Mynář

 38. 45 – To se Schumacher jen přepsal, je to přeci jasné.

  Co mi ale jasné není a fakt by mne to zajímalo je, proč Svobodní čekali s odevzdáním tak dlouho…Jaký k tomu měli důvod…prostě jen nepřemýšleli nad možnými důsledky nebo nějaká nenápadná vzpoura proti pateři( když už musím, tak až na poslední chvíli).

 39. Schumachere, píšu jen o řecké části. Severní Kypr je oddělený, podmínky tam jsou jiné, zatahovat do tohohle „kyperský problém“ by z toho udělalo guláš.

 40. Normální virální reklama! 😀
  Lidi si řeknou: „a že zrovna komunisti je chtějí zakazovat…“ to jim dám hlas, abych je proti komoušům podpořil… 😉

 41. v severní části Kypru vládne turecké hospodářství, tedy klídek, pohoda a hospodářský růst. Nebo se nějak zásadně mýlím ? 😉

 42. 50 Včelko nejsem mimo mísu. Jen, že řeč je o Kypru, pokládám za zajímavé porovnání obou částí. Pokládám za příznačné, že probém má řecká část…

 43. Andy,

  zajisté se nabízí otázka, proč to neodevzdali dřív. Odpověď je – měli na to ze zákona právo. Odevzdání 2. dubna je letos, s ohledem na svátky, přípustné.

  Nějaké emoce jako „vzpoura proti páteři“ nebo výčitky, proč to nepodali dřív, jsou bezpředmětné. O Žádnou vzpouru nešlo. Podali dokumenty, které měli podat v termínu, který zákon připouští.

  Posun na den následující má logiku, lhůta k podání se nemá zkracovat jen proto, že letos vyšel poslední den na víkend nebo svátek.

 44. 52 Zajisté, Šumaváku, kdo nic nedělá nic nezkazí, zatím co Řekové dřou jak Zorba 🙂

 45. 55- jistě, Maydo. Ale prakticky každý, kdo má nějaký zájem a není tupý jak bramborová kaše nekouká jen na to, na co má ze zákona právo, ale i na důsledky svých činů.
  Možná že má Šumavák pravdu a „lidi si řeknou“, ale spíš ji nemá a bude to přesně naopak- jak správně napsal Kunetka…parta amatérů, kterým chybí praxe …a já podotknu, kteří nejsou absolutně ochotní přijmout rady zkušenějších.

 46. Včelko, děkuji za zajímavý článek. Jak napsali už mnozí přede mnou, ta paralela s Řeckem je nabíledni. Juž jsem zvědavej na jeho pokračování. Poněvadž vás neznám, mám vás prosím oslovovat pán nebo paní?

  Ad Svobodní. Za svou osobu jako jejich příznivec a hlavně volič jsem opravdu rád, že se Svobodní neřídí radami zkušenějších. Zkušení to dopracovali až do situace, v jaké se nyní nacházíme…

 47. Andy, amatérismus vidím spíš v tom, že pravidlo o to, že v den státního svátku se případné lhůty přesouvají na následující den nevysypali rovnou.

  pokud jde o důsledky – o důsledcích by bylo možno mluvit, kdyby to podali opreavdu pozdě. Ale v poslední den nebo týden předem má, aspoň pevně doufám, před zákonem rovnost. Jakmile začneme připouštět nějaké „důsledky “ z toho, že bylo podáno včas, ale ne dostatečně v před by se tedy mělo podávat stihnu, aby se nemuselo počítat s nějakými důsledky, jen tak pro jistotu, tak zavládne takovej chaos, že Evriopská ústava je proti tomu přehledná jak jízdní řád. Kdy by se tedy mělo podávat „bez rizika důsledků“. Den předem? Dva dny předem? Nebo podle toho, kdo by mi mohl zatápět?

  Důsledky mohou přijít, až v případě nesplnění termínu. Přes to nejede vlak. Pokud tedy prokážou Svobodní, že podali druhého, tak má Filip smůlu.

 48. Jistě, MaYda má v 43 pravdu. Možná se jen Filip v horlivosti přehlédl. A plnění lhůt je v Čechách, ale i na Moravě zásadně činěno v poslední den. Je to typická česká vlastnost. Ovšem u politické strany mě tento postup poněkud zaráží. Přece jen, usilují o moc ve státě, s tím souvisí i stanovování pravidel pro občany a jiné subjekty státu, tak proč předvádět, že sám mám pravidla téměř na háku?
  Amaterismus? Langsamismus?

 49. ouha, uniklo mi, že se mi věty zapletly cdo sebe .

  VYluštění rébusu :

  Jakmile začneme připouštět nějaké “důsledky ” z toho, že bylo podáno včas, ale ne dostatečně v předstihu, jak by se tedy mělo podávat, aby se nemuselo počítat s nějakými důsledky?

 50. Ještě tu nepadlo, tak aby nezapadlo – Kypr na počátku řecké krize nakoupil značné množství řeckých toxických papírů, neb na něj apelováno, aby pomohl …. no nevyplatilo se …

  Bohouši, Včelka je jedna chytrá holka, takže asi „paní“. 🙂

 51. PArdon, Dano, ale proč by to mělo zarážet a proč komentovat, jetsli bylo podáno první nebo poslední den?

  Z právního hlediska to nemá váhu. Termín byl dodržen. Nelze klasifikovat, jetsli byl dodržen lépe nebo hůř, více nebo méně včas, prostě byl dodržen. Není důvod u uložení sankce nebo stížnosti.

  Mně spíš zaráží amatérismus poslanců, že navrhli pozastavení činnosti strany, ačkoliv je zřejmé, že pro to není žádný důvod a nebyly splněny podmínky.

  Buď jsou naši zákonodárci opravdu tupci prvotřídní nebo Svobodní mlží a ten problém není jen v termínu odevzdání dokumentů.

 52. Dano, i minuta před půlnocí, kdy vyprší lhůta k odevzdání, je řádná lhůta a nic špatného na tom není. Já sám odevzdávám svá daňová přiznání rovněž poslední den. Je to naprosto v pořádku. O těch, kdo daňové přiznání podali již dříve si nemyslím, že jsou předposránci, ale zrovna tak nejsem žádný daňový amatér či to tvé prapodivné slovo na lang… (pomalý…?)

  Prostě mám na to právo!. A domnívám se, že toto není ani typická vlastnost obyvatel ČR. Je to dle mého soudu obecná lidská vlastnost. Počkejme si, co vyplodí komis s. Falmera a poté uvidíme a zbytečně to nevyhrocujme…

  Rputi, děkuji. Já si na jméno matně vzpomněl, ale nebyl jsem si jist. Když nevím, tak se slušně zeptám…

 53. Maydo, nemám na Vás email: mohu použít Vaši rešerši o počítání času pro Svobodné?

 54. Tak to je nářez podle úplně všech pravidel: předložení zprávy v poslední den prý znamená, že „mám pravidla téměř na háku“. Jdu blejt, velebnosti.

  Mimochodem, v tom řevu, že si dovolili podat to na konci zákonné lhůty, nějak zaniklo, že kvůli údajnému zpoždění chtějí subjektu rovnou pozastavit jeho činnost.
  Takže když já se o pár dní zpozdím s podáním přiznání, tak si zasloužím pozastavit činnost ? Vám to připadá jako přiměřená sankce ?

 55. Nickname, jak je libo, jen nevím, jetsli lze jeden napastovaný odstavec nazývat „rešerší“. 🙂

 56. A hele, vždycky jsem si myslel, že termín se při svátku zkracuje dopŕedu 🙂

  No nic, amaterismus samozřejmě – pro mne – čiší z té reakce. Jestli si – podobně jako já – mysleli, že to podali po termínu, tak to měli podávat po termínu. Jestli si mysleli, že to podali v termínu, tak měli okamžitě Filipa rozstřílet.

  ta reakce je, omluvte můj dojem, reakce amatéra.

 57. Jinak jsem zapomněl pochválit povídání nahoŕe. Je dobré, ale nenapadá mne, co k tomu dodat. Prostě každý socialismus končí stejně 🙂

 58. Bohouši, já jsem z těch, kteří se snaží podávat daňové přiznání co nejdřív nikoliv z předposranosti nebo obav z důsledků, nebo touhy být vzorný občánek, ale z důvodu přízemně praktického – na finančáku bývá klidněji. 🙂

  Pokud podávám na poslední chvíli, tak proto, že mi nějaké jiné přízemní důvody – moc práce, neodkladnější věci k vyřízenáí, zapomenutý formulář či choroba -zabránily podat dříve.

  nevím, co se dá z toho soudit, o národní povaze nebo o tom, co je tady zvykem a typické….

  Myslím, že u lidí většinou hrajou roli ty přízemní důvody. Prostě nestíhají. Pochybuju, že si někdo na začátku roku řekne “ a letos si zalajdačím a vzepřu se proti státu a just dám to přiznání až poslední den.“

  TAky myslím, že dobíhají různé účetní a splatné lhůty, takže leckdy ani nelze jinak, než dělat přiznání na poslední chvíli.

 59. MaYdo, já bych si nikdy nedovolil mluvit o ostatních plátcích daně jako o „předposráncích“. To byla pouze nadsázka z mého rozčilení nad tím, že zde zazněla kritika nás, kteří si necháváme podání daňového přiznání na poslední chvíli. Pokud je to v zákonném termínu, tak ať mě nikdo nekritizuje. Je to moje právo. Tečka.

 60. Nerozumim proc bych mel podavat neco drive , nez na co mam pravo dane v zakone. Nechapu treba, proc by banka mela posilat uroky statu a ne na muj ucet. Ona korunka ke korunce….. A je na nove boticky, ze.

  Cele te polemice nerozumim a hlavne, nechapu, proc nejakym „filipem“ ziskavaji Svobodni na prestizi. Omlouvam se vsem priznivcum a podporovatelm, ale zatim je neberu, jako neco co bych vubec mel komentovat pozitivne. Tedy ze bych byl prijemne prekvapen z jejich konani. Ale je fakt, ze jsem feudalista a 🙂

 61. My Ti rozumíme… oni feudálové moc pochopení pro svobodné poddané nikdy neměli… 🙂

 62. Naopak… Ja se poucil z dejin a vim, ze mi vyhovuje vice svobodny clovek, ktery je vzdelany a sebevedomi. Protoze takovemu nemusim nic rikat a on vi. Nemusi mit odbory, nemusim mu resit stovky dalsich veci a obe dve strany jsou spokojene.

  Jo a jen takova perlicka. Jeden nas traktorista zacal nosit triko, kdyz uz je teplo… Jo a ma na zadech napsano „v dobe krize investuji do zlata“ uplne se bojim co ma napsano vepredu. Musel jsem si to vyfotit, takze dukaz mam 😀

 63. Vzdĕlaný a sebevĕdomÍ. Lépe to snad ani nejde napsat 😉

 64. Pojďte se z Kypru podívat také do Německa ,kde byla před čtyřmi týdny ustavena nová volební strana, která se v září bude ucházet o přízeň německých voličů – Alternativa pro Německo 😕 A doporučuji si přečíst její základní program !

 65. 49, nojo, zase jsem to nejhlavnější nenapsal, už si nekdy připadám jako L. Sobota. 🙂

 66. 79 divano, ano, už jsem o tom četla dřív, že prý to bylo zmanipulované. Spousta podpisů v anketě PROTI jakékoliv lokalitě pojmenované po byvším presidentovi přibylo po článku na D-FENS, to se jim samozřejmě nehodí do krámu. Vyhlásí anketu novou a ta dopadne stejně, pokud oni nebudou manipulovat výsledky… Jinak hlásím vítězství v aktivitě s peticemi na obranu zelené Kraví hory, dnes jsme slavnostně odevzdávali archy primátoru Ondrekovi a opravdu nadšen nebyl. Během 3 týdnů jsme získali pod peticí 5414 podpisů !!! Předčilo to veškeré naše očekávání:-) Od změny územního plánu se ustoupilo, firma stáhla požadavek. Leč petice běží dál, určitě takové pokusy o změnu parku na stavební pozemky budou v budoucnu hrozit i nadále.

 67. westíku 77 – jo, to by šlo. To bych podepsala! 🙂

 68. 81 dixi, některé petice nejsou jako ty profláknuté a mají smysl

 69. Dobrý podvečer,

  Bophouši,ale já to vůbec nemyslela na Tebe. 🙂
  Spíš na ty, co ve všem hned hledají příznaky nějaké charakterové vady či zlozvyku,včetně toho,kdy doneseš na ouřad daňové přiznání.

  Jinak si myslím, že Mach k tomu mohl přistoupit civilněji. Velká slova o politických tlacích a zvůli už nikdo nebere vážně,tím každej mává jak praporem. Kdyby z Filipa a spol. udělal prostě jen troubu,který n ezvládne primitivníáí administrativní úkon, protože se ani neobtěžoval si ověřit jak je to s lhůtami podání, což ví každá bába v podatelně, myslím, že mohl zabodovat víc.

 70. Včelce jsem ještě nepoděkoval za článek, tak tímto to činím. Malá brečí, jako obvykle v tuto dobu před koupáním.
  Zvenčí se mi také některé kroky pana kocoura nezdály, leč nyní zapadají do sebe. Tím, že to pan Mach učinil od počátku politickou kauzou, budou se k tomu muset politické síly nějak postavit. Nejde o pouhý správní akt, který úředník po uvědomění si kostky ztuženého pokrmového tuku na hlavě vezme zpět.

 71. Včelce děkuji za článek,
  a napjatě očekávám druhoý díl – snad se mi do té doby přestanou dělat mžitky před očima z toho prvního. Nářez podle všech pravidel to zdaleka nevystihuje…. a nemůžu si nerýpnout, čím to, že potíže mají zejména státy Jihu, kde podle Jirky je přece duha nad obzorem, a páteř blahosklonná (se nedivím, za takových podmínek… ?).
  IMHO lidi jsou fakt všude stejní, a na mamuta se nejde, dokud se může ležet s plným břichem na kožešinách a maximálně si navzájem vybírat blešky…

 72. Jenže voliče, nickname, moc nezajímají politické hry.
  Voliči je šumák, jetsli se k tomu budou muset politické strany postavit. Volič má úplně jiný starosti a jiný zájmy.

  Ale je škodolibej a kdyby někdo nachytal Filipúa na švestkách a vyporášil mu kaťata, potěší ho to.

  Voličům jde houby po tom, jetsli je MAch skvělý politický stratég, ale počítá se to, že po něm komouši šli a uřízli si vostudu, neb byli úplně blbí.

 73. MaYdo, na Svět knihy určitě…

  Ad Svobodní a nedodání výroční zprávy.
  Na netu jsem našel rozhovor se členem té komise Vladimírem Koníčkem ze dne 30. 4. 2013. Žel bohu je to komunista a rozhovor byl navíc z komunistických Haló novin, tak mi to prosím nevomlaťte vo hlavu. Odpovídal totiž rozumně. Viz http://www.halonoviny.cz/articles/view/5893377

  Co se stane stranám, které nedodají výroční finanční zprávy, nebo je dodají neúplné?

  Strany, které jsou v tzv. normální činnosti a zprávu nedodaly, nebo dodaly neúplnou, u těch sněmovna požádá vládu, aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu pozastavení jejich činnosti. Vláda tak většinou neučiní hned napoprvé, ale až poté, co daná strana nesplnila podmínky zákona opakovaně, několik let po sobě. U stran, které mají už pozastavenou činnost a nedodaly zprávu, nebo ji mají neúplnou, sněmovna požádá vládu, aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu jejich zrušení.
  U některých se tak děje i opakovaně, protože proces zrušení politické strany určitý čas trvá. Jen minulý rok sněmovna navrhla na zrušení pět politických stran a hnutí. Zjišťujeme však, že některé malé strany nebo hnutí, které vznikly např. před komunálními volbami, ani neví, že mají nějakou výroční zprávu odevzdávat, a k činnosti je donutí až dopis z Nejvyššího správního soudu o nařízeném jednání o pozastavení činnosti.
  A po kontrolním výboru a sněmovně pak chtějí, aby rychle konstatovaly, že mají všechno v pořádku. Vždyť zprávu včera odevzdaly. Kontrolní výbor a poté sněmovna se však výročními finančními zprávami zabývají jen jednou ročně. Letos to bude na nadcházející schůzi, která začíná 7. května.

  Upozorňuji, že v roce 2011 měli Svobodní podobný problém. Jejich Výroční zpráva za rok 2010 byla neúplná.

  A co se týká termínu odevzdání do 1. 4. tak na tomto webu http://iuridictum.pecina.cz/w/Po%C4%8D%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD_%C4%8Dasu jsem našel toto vyjádření:

  4. Připadá-li poslední den lhůty/doby na sobotu, neděli nebo (státní) svátek, je posledním dnem lhůty/doby nejbližší následující pracovní den. Toto důležité pravidlo, jak judikoval Ústavní soud, platí v celém právním řádu, včetně práva ústavního (nález ÚS president republiky v. poslanecká sněmovna z 17. 12. 1997 o počítání času, sp. zn. Pl. ÚS 33/97, č. 30/1998 Sb., N 163/9 SbNU 399, NALUS: 30868, ASPI: JUD31529CZ).

 74. Bohouši, ten samý odkaz na ty lhůty jsem dávala o něco výš.:-)

  NA Svět knihy se nejvíc těší dcera, která se tam zřejmě míní o víkendu odstěhovat. A vymáhá všechny zapomenuté platby, kdy jsem jí řekla „kup si to ze svého, ja Ti to pak dám“, aby byla na tu událost patřičně připravená. 🙂

 75. MaYdo, ahoj. Tak to se hluboce omlouvám, já to přehlédl.

 76. což Ty, Ty nejsi advokát, ale i Filip ho přehlédl… 😀

 77. Matzurko…ano, stále si myslím, že na Jihu se mi klene duha…to je samozřejmě jen můj pocit a můj pohled. Kdybych se zamiloval do Východu, jistě by se mi duha objevila i tam, bez ohledu na cokoliv.

  Té polemice o Svobodných vůbec nerozumím, stejně jako nerozumím, proč by někdo měl sledovat komunistické kroky. Jo, tak si uřízli kšandu, ale není nic staršího, než včerejší kšanda, i kdyby to hovínka.cz, psali každý druhý den.

  Petice jsou kouželné. Dělí se na ty co podíšu já, ty jsou správné a vždy něco pořádného řeší a je úplně jedno, že jsou zmanipulované úplně stejně, jako ty co se mi nelíběj a tedy jsou ty fuj fuj. Pro mne peitce, které se dotýkají práv někoho jiného, bez jakékoliv odpovědnosti, jsou všechny fuj a ošklivé a zmanipulované a trapné….
  Stejné je to „to bych jim podepsla, že Rputi, včera říkáš, že lidi jsou paka, že hledají novou stranu a to mají zkušenosti, jak to dopadá a teď šup, nová strana v Německu a je vymalováno. jaký je rozdíl, mezí Bártou, Okamurou, jakoukoliv novou stranou, která kdekoliv vznikne? Žádnou….. napřed musej něco udělat a pak teprve se uvidí… Podívejte na Svobodné… je to smutek….

 78. Dobrý večer.
  Komu nestačila diskuse o porodech a dětech, ten si může zapnout na čt24 Hajdpárk se soudružkou Marksovou-Tominovou.
  Za sebe musím říct, že jsem tv pečlivě vypnul a ovladač odnesl, aby se to nemohlo samo zapnout …

 79. Jiřiku, předpokládám, že s tím, co píšou v programu, je povolenou souhlasit …. nebo ne? 😀

 80. 45 pravda Martino, Mynář, vždyť píšu, že mu nemůžeu přijít na jméno…

 81. Dobrý podvečer… Jest mi potěšením poděkovat Včelce za brilantní článek – moc mě těší, že jsi nezahořkla a že Tvé texty jsou stejně názorné, jako ten návrh důchodové reformy, který jsem měl to potěšení Ti tehdá oponovat.
  Leč má tehdejší (jediná) výhrada zůstává – jsi moc chytrá holka a rozumí Ti jen několik málo lidí. Potřebuješ někoho, kdo by Tvé myšlenky nejen dokázal pochopit, ale kdo by je dokázal i prodat.
  Ideální by byl někdo jako Foundry, který k tomu má přirozený talent. Ale o tom jsme se spolu bavili již dříve.
  Takže moc díky za skvělý článek a těším se na pokračování…

 82. Dobrý večer …
  Včelko – Vy na Kypru žijete?
  Díky za článek. Já jsem tam trávil asi čtyřikrát dovču. Poprvé když ještě byla kyperská libra, potom ještě několikrát a vloni naposledy. Nádherné moře zejména na jihovýchodě a úžasná příroda na severu.
  Když jsem tam byl poprvé, šokoval mě bordel, špína a bída na severu proti jihu. Samozřejmě nic strašného. Na sevetu prostě klasické, spíše čistější, lepší Turecko. Šok byl v tom kontrastu.
  Když jsem tam byl vloni asi naposled, šokoval mě stejný bordel i na jihu (přičemž výrazné zlepšení na severu, ale možná je to zase jen o tom kontrastu). Hotely jeden na druhém zaplňují volná místa na plážích, Rusáků víc než v Izraeli a z pohodových Kypřanů jsou … vlastně jich tam jeden ani moc nevidí. Těch Kypřanů …

 83. ad 98
  Shumachere, ano 🙂
  jenom, protože to tady čtou i jiní, tak jsem si dovolila upozornit 🙂

  Včelko, taktéž děkuji. Ale čekám další pokračování – moc prosím!

  Pamatuji na Vaši koncepci důchodů ve spojení s prodejem Telecomu. A Vaše dohadování
  s Halladinem.
  halladinové vyhráli.

 84. ty blbé žluté xichty to dělá furt? Normální emotikony to neumí?

 85. Díky za článek, je moc fajn.

  Jirko, ptát se kdy nastal bod zlomu je úplně a zhola zbytečné a odpověď je jednoduchá a VŽDY stejná.
  Bod zlomu nastal, když došla škvára. A škvára došla (stejně jako u subprime hypoték, Northern Ridge a dalších podobných bublin) v momentu kdy se nějaký šťoura úplně blbě a zbytečně zeptal, jakou mají ty baráky (akcie, dluhopisy apod.) cenu. Kdyby se ten blbec nezeptal, mohlo to fungovat dodnes.

 86. Mimochodem, literárně dobrodružně kritické okénko – dneska vyšla další kniha Dana Browna „Inferno“. Bohužel nikoli zatím česky, nicméně anglicky čtoucím ji mohu vřele doporučit. Zatím jsem sice přečetl necelou polovinu (je to poměrně obsáhlé dílo), ale je to dle mého názoru dobré, svižné a řekl bych, že řádově lepší než jeho minulá kniha „The lost symbol“. Krom toho, popisy krás renesanční Florencie v této knize jsou pěkné a při příští návštěvě si tu knihu vezmu jako turistického průvodce. Podobně jako jsem měl kdysi v Paříži „Da Vinci code“.

 87. Schumacher, Šumavák:
  Severní část má své problémy, jiného druhu. I když i ty ekonomické – jsou mnohem chudší než jižní část, mají na svém území okupační vojsko, byť turecké, mají už toho taky dost. Vojsko si dělá co chce, vláda poslouchá vládu tureckou a navíc se jim tam stěhuje pořád víc Turků, kteří na nátlak Turecka získávají občanství, čili kyperští Turci se pomalu ale jistě stávají menšinou a to se jim nelíbí.
  Krom toho jejich stát neuznává nikdo kromě Turecka, takže např. na cestování potřebují pas vlády Kyperské (řecké) republiky. Legrační je, že na tenhle pas cestuje i premi=r a členové vlády :-).
  Je třeba přiznat, že ta jim ho vystaví bez problémů, turečtí Kypřané mohou na jihu bydlet i pracovat, což jich mnoho využívá, až donedávna byli dost nadstandardně podporováni ze státních peněz atp. Je to jednostranné, bohužel, severní část vstřícná opravdu není.
  Turecko Kyperskou republiku neuznává, nedovoluje jejich lodím a letadlům přistát na svém území, čímž mimo jiné ignoruje požadavky EU, které se prý chce stát členem (řekla bych, že se současným premiérem už o to ani moc nestojí).
  Původní konflikt sice vyvolali kyperští Řeci, ale už dávno je na tahu turecká strana.

 88. Co se táče oslovování, jsem holčička, a dávám přednost tykání 🙂

 89. Co se týče oslovování, jsem holčička, a dávám přednost tykání 🙂

 90. skimic: Pohodoví Kypřané se v turistických oblastech vyskytují pouze jako manažeři, majitelé, zaměstnanci bank apod. Všechen hotelový a další personál jsou Bulhaři, Rusové, Filipínci a tak. Už to ale asi dlouho nepotrvá – momentálně začali hoteliéři dostávat dotace na pracovní místa, na které přijmou Kypřany, pokud tam dotyčný pracovník vydrží aspoň půl roku. To jsem teda fakt zvědavá, jestli to k něčemu bude – podle mě je to blbost, ale Kypr to celkem nic nestojí, anžto na boj s nezaměstnaností dostali od EU nějaký balík peněz.

  Pozn.:
  Oni samozřejmě nemůžou prohlásit, že hotely mají zaměstnávat Kypřany, to by nebylo evropsky korektní, tak to vyřešili tak, že dotace jsou na člověka z pracáku, který alespoň tři roky na Kypru platil sociální pojištění 🙂

 91. 95 jirko ppa, majetek města je čí? Magistrátu, potažmo primátora a zástupců lidu, nebo občanů města? Podle mého názoru volení zástupci jsou pouze správci, nikoliv vlastníky, takže jim do toho správcování prostě leckdo kecat může. Koneckonců ani já přesto jako výhradní vlastník určité nemovitosti si nemohu dělat, co chci, už proto, že je památkově chráněná. A respektuji to.

 92. Sakra, napsal jsem komentář a ten zmizel – takže jen stručný výcuc: Viníkem evropského srabu je naprosto hypertrofované všeobecné rovné volební právo a nejstrašlivější vynález v dějinách „společenský (nebo také veřejný) zájem“.

 93. Jo a jinak přeji dobrý večer a chválím za článek 🙂

 94. Včelko, díky za článek, postupné tvé reakce a za další díly. Takový vhled jinam je pro mnohé z nás přínosem. Takže jedno velké děkuji!!!

 95. V USA je den daňového přiznání 15.dubna. Ten den jsou pošty otevřeny do půlnoci. Já už to několik let podávám elektronicky, ale stejně to málokdy stihnu před desátou večer – samozřejmě ten poslední den. letos jsem byl ale frajer, odecvzdáno už ve 4 odpoledne.

 96. Foundry zdravím. Zapomněl jsi na korektnost.

 97. Včelko, welcome back. Není nad svědectví z první ruky.

 98. Dušane ahoj. Koukám, že v noční době jsi tady jediný živý 🙂
  Asi půjdu taky spát, dobrou.

 99. Včelko. Jakpak k tomu přídu prosím já? Já se taky hlásím mezi živé. Já jsem prosím v pilné práci… 🙂

 100. Včelko zdravím a taky děkuji. Přímá zkušenost je víc než desítky článků, tak se těším na druhou část.
  Kam jste to prchla, probůh? :)))

 101. Dobré ránko!

  Jak je to dlouho, co Brusel tvrdil, že znárodnění bankovních vkladů na Kypru je výjimka, která se nebude opakovat?
  Namlsali se …. už je to tu!

  …Úterní zasedání se zaměřovalo na hierarchii věřitelů, kteří by měli nést ztráty v případě hrozícího krachu a nutnosti záchrany banky. Ministři se shodli na tom, že jako první to musí být akcionáři a bankovní kapitál. Další pořadí ještě není zcela dohodnuté – řada by měla přijít teoreticky nejprve na držitele podřízených dluhopisů, pak majitele nadřízených obligací a nakonec na klienty, kteří bance půjčili své peníze v podobě vkladů…
  http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/at-banky-zachranuji-jejich-veritele-diktuji-unijni-kalouskove_270181.html

 102. no namlsali namlsali, já napřiklad nikde nedohledal, jak to na tom Kypru s těmi zdaněnými vklady nakonec vůbec dopadlo. Co se tak šušká, Rusové to převedli pryč a zůstaly tam prý jen snulovaná konta.

 103. Ale Rputi, to je samozřejmě v pořádku a zcela v intencích toho, že bohatí platí vyšší daně, lidé jsou si rovni před státem a na vše mají nárok ze zákona. Vůbec se tomu nedivím a tleskám. Není totiž daleko doba, kdy se nebude brát jen těch směšných 100 000 , ale třeba i tři tisíce a níže. Já to pokladám za skvělý začátek a doufám, že to konečně dotáhnou do konce….

  Nickname, Vy jste neuvěřitelný optimista a snílek 😀

 104. Ad Rusové na plážích a v hotelech. Minulý rok jsem byl na Krétě a tam byli v hotelu daleko nejhlučnější Němci. Velké rodiny, zastoupeny všechny generace… Žádný respekt, žádná pravidla. Ohledně hluku, zavírací doby bazénu, v restauraci. Možná ale byli východní 😉
  Rusy bylo poznat hlavně podle oblečení (mají zvláštní sklony k nevkusu-přestože jsou značkoví od hlavy k patě) a elektroniky (super foťáky, iPady, iPhony).
  Ale zákazníci to asi budou dobří, rusky mluvící prodavači nebo prodavačky byli v každém větším obchodu, lékárně atd.

 105. To víš, Jiřiku, na chudej lid musí bejt přísnost! Co kdyby neodpovědně zbohatnul? 🙂

 106. Rputi, nevim kde je hranice mezi malym a velkym okradanim, kdy ta nerovnost je jeste prijatelna a kdy uz je fuj. proj jedno zdaneni, ktere je stanoveno tim, kolik clovek vydela je spravne a druhe, to same v bledemodrem, uz neni?

 107. Mimochodem…. Je zajimave, ze prichodem jedineho Plekance a jedineho Zidlickeho, je team zcela jiny. Kdyby jeste Hadamcik dostal virozu na delsi dobu, bylo by stesti uplne…

 108. Team byl jiný už s Kanadou … A dojeli i hráči, kteří předtím Lojzu nemuseli (třeba Hudler).
  Bych to všechno na Lojzu neházel.

 109. Ja Vim Noname, ze to s Kanadou bylo o fous lepsi. Ale Lojza je pro mne stejny vinik jako Bilek. Jak trener neni dobry, tak se nedanicplatny…. Mimochodem, Vrbata je tento rok uplne tragicky,

 110. Jiřiku, obávám se, že ti ne zcela rozumím. Já jsem, na základě článku, konstatovala, že Brusel má chuť znárodňovat vklady, což je fuj – co je na tom špatně?
  Hranici mezi „velkým a malým okrádáním“ jsem vůbec nezmiňovala, neschvaluju a vůbec. Co ti člověče vlastně vadí?

 111. Vrbatovi to nejde, to je fakt.
  Ale už jsem optimista. Pokud hráči udrží trend, semifinále bude. Přesto, že rozhodčí budou tlačit Švýcary a fousatý dentista se bude usmívat v hledišti …

 112. Dobré ráno,

  Nickname, němci, jakmile opustí hranice rodné říše, jsou jak utržení ze řetězu, to platí už léta. 🙂

  Ale nemusíte proto jezdit na KYpr pro náročné zážitky s Němci, já mám dopcerla hrůznej zážitek s jejich neukázněností z JIžního města
  Něco zařizovala v nějakém paneláku o mnoha podlažích a institucích, kde byl taky hostel. A do takovýho toho rozhrkanýho panelákovýho výtahu, kde všechno vrže a máte pocit , že se za chvíli utrhne, pro šest lidí, se naskládalo minimálně deset německých teenegerů. Protože jsem netušila, že se jich tam narve tolik a neprchla včas, skončila jsem v rohu bez možnosti vystoupit, takže mi nezbylo, než tu jízdu ve výtahu, skřípajícím a trhajícím sebou pod tou zátěží, s nimi absolvovat celou, nějakých dvanáct podlaží. A to se výtahů dost bojím, protože když jsem studovala, kolovaly po fakultě legendy o studentech, kteří sešíleli po té, co uvázli ve výtahu v pátek večer a našli je až v pondělí ráno.
  A asistentka, která vstupovala do výtahu a ten se nečekaně rozjel při otevřených dveřích a přes tři patra ji vlekl mezi kabinou a stěnou šachty, bohužel jen legendou nebyla. Dlouho jsem potom prchala z výtahu, když už jsem do něj vlezla, v nejbližším podlaží, jakmile to v něm trochu skříplo.
  A teď to nešlo, protože mi deset či více německých puberťáků odřízlo únikovou cestu.

  Uff, to byl teda adrenalinovej zážitek…Ale ten výtah byl očividně bytelnější, než se jevil.

  A hlásání o počasí :
  „Bůh mi seslal krásný ráno“ – vždycky se mi ta písnička vybaví, když je takhle a šplapu do kopce na Santošku. 🙂

 113. Tak nebyl to nickname, ale NoName, nebyl to Kypr, ale Kréta …
  Ale v zásadě je to jedno 😉

 114. “ Není totiž daleko doba, kdy se nebude brát jen těch směšných 100 000 “

  Jirko, kde se bere směšných 100 000 a za co? Že bych se tam šla ucházet o místo….. 😀

 115. Noname, hrajou s celkovym prehledem a evidentne je to zacalo bavit a mne taky. Coz je v podstate pro to nejdulezitejsi.

  Routi, hele, mne vzdy prekvapuje to dvoji videni, ze dokazes najit tu mez, kdy sikana, okradani a nesvoboda je jeste OK, spolecensky prospesna a socialne spravedliva a pak ty druhe, hnusne, odporne a do zahuby vedouci….. Mozna mne rozciluje, ze tenhle cit pro miru nemam, kdo vi….

 116. No jo, Noname, když VY jste si tak podobní…
  a o KYpru se tu pořád mluví…

  Ostatně Nemci na krétě nebo na KYpru, řvou všude. 🙂

  V dobách, kdy bylo těch východních plný českosaský Švýcarsko, říkal jeden můj známý, že zatímco jiní tam jezdí lézt nebo chodit, Němci tam jezdí řvát.

  „Kdyby jeste Hadamcik dostal virozu na delsi dobu“

  To se snad dá zařídit, ne? Stačí becherovka nebo slivovice.

 117. Jiřiku, toť jednoduché – já jsem zastáncem minimálního státu, kdežto ty „nulového“, což nejen já nepovažuju za možné. Odtud ty rozpory.

 118. Nemci rvou? No Asi jo, stejne tak i dalsi „narody“ ono spis jde o to kdo do takovejch hotelu jezdi. Klid, pohoda, zadna zaviraci doba a tak je docela draha sranda….ale to neni to nejdulezitejsi, vite co je nejhorsi na dovolenejch ve spolecnosti druhych? Kdyz ma nekdo nevychovany a rvouci deti, co nerespektuji nic jineho, nez brutalni nasili….. Klika je, ze jsem tohle videl jen jednou v zivote pri dovolene se znamejma a v hotelu, „sezeravypijcomuzes“ na Malte….. Nic obludnejsiho jsem nikdy uz pak nezazil. Klika je, ze uz tomu je velmi davno a hlavne, ze jsme si dali bojkot takovejm pratelskejm setkanim

 119. Nejsem si úplně jistý, zda je povinný porod v nemocnici příznakem nějakého extra minimálního státu. Faktem je, že mezi mimimálním minimálním státem a maximálním minimálním státem může být rozdíl 😉

 120. NoName, přestaňte už s těma porodama, nebo se tu znova odrodí celý vesmír 😀

 121. Tak tedy povinné očkování, školní vzdělání ve stylu Marie Terezie …
  Porody škrtám. 😉

 122. Rputi, ono je to velmi osidne, se klasifikovat sam do nejake skatulky….. Ja se naopak obavam, ze to je jako kdyz vsichni anorekticke slecne rikaji, ze by se mela najist, protoze je prilis hubena a ona se vidi v zrcadle jako neuveritelne tlusta. Tak se vidi treba i pravicove strany, pritomje to moderni socialni demokracie 😀

 123. Šumaváku 145, kdyby jen Německo… 🙁

  NoName, já jsem cca 3x napsala, že ať si dělaj, co chtěj! Mám si podat kolkovanou žádost s ověřeným podpisem, abyste to vzal na vědomí? 😀

  Jiřiku, ses ptal, tož jsem odpověděla.

 124. 145: počtěte si o tatínkovi. To byla jinší třída. Plojhar hadr. Nevíte proč musí mít každý německý kancléř požehnání z Lubjanky?

 125. „i v prosinci 1989, po pádu berlínské zdi, ještě věřila, že demokratický socialismus má budoucnost“

  Věří i dnes, ne? Co jinýho je Brusel?

 126. maYdo, Brusel není socialismus. To je učebnicový příklad spolupráce zájmových skupin při pucování ostatních. Tam je koncentrovaná „veřejnost“ – příjemci (výrobci všeho, co na trhu nemá zákazníka), média (která vyrábějí tzv. veřejný zájem), „nezávislí“ experti (ta veřejnost, která tvrdí, jaká neštěstí všechny potkají, když nebude realizováno opatření XY v závazné směrnici číslo 82 784) a byrokrati (plnící veřejný zájem).

  Občas do toho ještě vstoupí domácí byrokrati, kteří pošlou do Brusele něco, s čím by doma neuspěli, a tamní byrokrati to zúřadují podle předchozího postupu. Domácí byrokrati následně mohou povídat, že to mají ve všech civilizovaných zemích. Tím všechny případné odpůrce předem pošlou do kategorie necivilizovaných. Případně ještě do role věřících, kteří se modlí k volnému trhu, který nikdo, nikdy a nikde neviděl, tudíž není ověřen. Game over. Poněkud neomaleně (avšak přímočaře) to popsal Foundry ve 113.

  P. S. Prima text Kateřino.

 127. Asi jo, Modrý ptáku, ale v každém případě se to mně, běžnému občanovi, který oba ty systémy a rozdíly mezi nimi nestuduje jako jev, ale jsou pro něj prostředím, ve kterém žije, jeví velmi podobně. 🙂

 128. Viděli jste tohle?
  Senátoři ústavně-právního výboru budou od 9:00 projednávat senátní návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.

  To už budou diktovat obchodníkům jak mají mít otevřeno?

 129. Ad 153:“To už budou diktovat obchodníkům jak mají mít otevřeno?“
  Ano. Odpověď je v Modroptákově 151:
  „mají to ve všech civilizovaných zemích.“

 130. zdravím, Včelko,a děkuji za informace o Kypru ! Ad (153): odborům, pokud se pamatuji, se hrubě nelíbilo, jak jsou zaměstnanci obchodů krutě vykořisťováni v neděli a o svátcích – domnívám se tedy, že naši neúplatní senátoři a poslanci ( neúplatní proto, že ačkoliv je jim leckdy rozum dokonce vnucován, neberou) budou řešit, zda tento „nešvar zatrhnout“ 😕

 131. 146- já bych ty porody neškrtala- kdyby Merkelová rodila dejme tomu obrok od sedmnácti do pětačtyřiceti a navíc doma, buď by byla maximálně v pětadvaceti mrtvá nebo by aspoň neměla čas vymýšlet teď blbosti.

 132. hezké…a ta dělnická třída si tu pěst může tak akorát žužlat. Ale soudruzi mají pochopení: odpočinek přednější peněz. Však se pak složí jiní…

 133. Ahoj! On je na to i tlak ze sousedních zemí. V Rakousku svátky světí, o nedělích se nepracuje (obchody ani na nádražích) a kdybyste viděli co se tady v obchodech ( přestože máme všechno otrávené, že?) děje o sobotách a nedělích, tak byste i chápali, že ti rakouští obchodníci řvou, že jim utíkají tržby jinam…
  S myšlenkou mít otevřeno i v neděli přes katolickou církev neprorazili, tak otravují sousedy.

 134. ad 159 – Rputi, já myslím, že nejsnáze ten povinný fond bude plnit státní tiskárna cenin.
  A ostatní si řeknou: „Co bychom se honili za ziskem, když nám ho stejně seberou! Franto, kup nám (Lesy ČR) nová auta do terénu… hummery…“

 135. Bublan chce dodržovat Desatero.Pomni, abys den sváteční světil.
  Proč je z těch svátků vyjmut 17. listopad? Je to snad svátek druhé kategorie? Vůbec je to divné. Pokud vím, pracující se o práci ve státní svátek perou, neboť to zakládá nárok na příplatky. Asi jsem se mýlila, Bublan nejlépe ví,co je dobré pro všeholid.

 136. 159 Soudruzi podniky nejen znárodnili, oni jim pak sebrali i provozní kapitál. O každou investiční kačku museli žadonit až v Prahe.

 137. 156- Nároky na státní rozpočet jsou předem neodhadnutelné, avšak minimálního rozsahu.

  Vidím, že Bublanovi jde líp mlácení nebezpečně svobodomyslné mládeže než psaní zákonů a počítání.

 138. Nickname, já si ty investiční limity živě pamatuji…A když se nevyčerpaly, nepřváděly se do nového roku.
  A když se vyčerpaly, bylo také zle…

 139. Teď jsem v rádiu slyšel, že stát vydá nějaká nová pravidla pro cestovky ohledně pojištění. Paní z asociace cestovek namítala, že za takových podmínek cestovky nikdo nepojistí, na to nějaký ministerský poskok řekl, že to je v pořádku, že je vztah mezi soukromými subjekty, a že když ne tak že ne, že stát jenom určí „rámec“.
  Takový detail, že je to rámec, který vylučuje možnost dohody soudruzi už neřeší.

 140. nickname, nesebrali. Investiční kačky se rozdávaly na konci každého kalendářního roku přece. Když to šlo dobře, tož už začátkem prosince se objevily na účtu. A čerpejte!!! Když vám něco zbyde, další rok dostanete o to méně.
  Co na tom, když v průběhu roku začalo zatékat střechou – jenom havárie, to pokryješ z mimořádných nákladů nebo z rezerv. O investici ani nemluv…až na konci roku.

 141. No Name, víte co je cestovek v BRD? A kolik mají fondů na prosazování svých ideí?
  Jednou jsme v EU tak se mohou využívat i v jiných zemích a lidi nemusí riskovat s českými.
  Zvl. když je chtějí pojišťovat u zahraničních pojišťoven, že? A český soud rozhodl, že pojišťovna je povinna platit cestovatelům 100% nákladů, bez ohledu na výši pojistného.
  I já bych se na to to… tento…

 142. Šumaváku, možná, že jim jde o oživení trhu …. 😀
  Každej podnik, kterej má našporováno si zákonitě řekne „no přeci nejsme volové“ …. a už se bude vesele nakupovat…

 143. 170 Kdo ovládá němčinu alespoň jako Kulík blahé paměti, jede s německou cestovkou. Levnější, lepší servis.

 144. Ne všichni jezdí nutně na Kanáry nebo do Dominikánské republiky, nickname.
  Poznávací zájezdy, víkendové zájezdy, zájezdy pro děti, obecně zájezdy autobusem-tam bude pro spoustu lidí německá cestovka s nástupem v Drážďanech nebo odletem z Berlína naprd.
  A to nemluvím o tom, že jde o podstatu věci-ale to Vy jako Svobodný určitě víte 😉

 145. Nickname, ano nemecke cestovky poskytuji lepsi standard za mene penez. Jak to delaji netusim, ale je to tak. Tedy aby bylo jasno, rekodne mene penez a pyramidalne lepsi standard….

 146. Ha, my jsme dnes dostali výsledky písemné částí. Čeština 77%, matematika 88%.
  To se dá. Systém do konce maturity zpochybňovat nebudeme 😉

 147. na ucilisti by snad mohl stacit vyucni list,ne? Kdyz bude zednik sikovnej,je mi jedno, ze by nezvladl maturitni test z cestiny

 148. na ucilisti by snad mohl stacit vyucni list,ne? Kdyz bude zednik sikovnej,je mi jedno, ze by nezvladl maturitni test z cestiny

 149. na ucilisti by snad mohl stacit vyucni list,ne? Kdyz bude zednik sikovnej,je mi jedno, ze by nezvladl maturitni test z cestiny

 150. MaYdo, tohle blbnutí na kvadrát nemůže skončit jinak, než že každý obdrží k 18 narozeninám potvrzení, že má maturitu.

  Přece není možné každý rok měnit podmínky! Není možné, aby študáci nevěděli, z čeho vlastně budou za půl roku maturovat!
  Rozvrtali vzdělávací systém k úplné nemožnosti, stálo to vyhozené miliardy a výsledkem je snížení vzdělanosti.

 151. Si holt musite vybrat…. Bud skola pro vsechny a nebo vzdelavani pro ty co chteji. To prvni stoji celou spolecnost dost penez a vysledek vidime dnes a denne, druha stoji taky dost penez, ale ne celou spolecnost, ale ty co o vzdelani stoji. No a tak spolecnost by mohla venovat tuto sumu treba sampzivitelkam k Vanocum…. Aby se neprohubovali socialni rozdily

 152. No a ta představa, že se dnes dítě narodí doma, pak ho nenaočkují a nakonec bude maturovat u CERMATu … Sodoma Gomora. 😉

 153. A nejn to Noname, predstavte si ze treba bude mit jmeno „pulnocni boure“ nebo Mencestr junaityd….. Proste mor a nestovice 😀

 154. zatim to vypada,ze blbnu na kvadrat ja. 🙂 sorry. Internet v mobilu jeste nemam
  zmaknutej, proto znasobeny prispevek

 155. no, kdyz si vzpomenu na dohady
  chote s matrikarkou v porodnici o tom, jestl Marie Magdalena smi byt bez pomlcky, tak nejen wpulnocni boure

 156. Jiřiku, neříkej mi, že potřebuješ odstranit konkurenci 😀

 157. Já se přiznám, že mně není jasné, proč by neměla vláda stahovat finanční prostředky ze státem vlastněných organizací. Proč by neměla určovat, kolik finančních prostředků má taková organizace použít na cokoli – mzdy, opravy, investice atd.. Byla to nějaká vláda, která tam vložila finanční prostředky (které stáhla prostřednictvím berní z jiných alternativních použití, které samozřejmě původním vlastníkům chybějí), tak nějaká jiná vláda změní pravidla fungování. Tamní byrokrati (já vím, že si hrají hru na řízení) nejsou vlastníky a jsou (jako každý v žoldu státu) od toho, aby plnili příkazy svých nadřízených. Přistoupili na hru „zákon dal“, tak musejí přistoupin na hru „zákon vzal“. To není jednosměrka a vláda jako vláda.

  Stran otvírací doby – tak vlády určují kdeco – od délky pracovní doby, přes bezpečnostní, hygienické, účetní, požární, rodičovské a jánevímjakéještě standardy. Protože přece musí být „nějaký rámec nebo nějaká pravidla“. Tak proč ještě také neurčovat dobu prodeje? Mně to přijde naprosto logické a etatisté se zaradují. Že si zaměstnanci vydělají méně, protože přijdou o příplatky? No a co?

 158. Modrý ptáku, jste se pomátl, či co???
  …Cimrman hadra…

 159. MP 😀 presne tak… Ostatne i v Rakousku jsou v nedeli otevrene obchody. Tedy ne vsechny, ale jsou. A pak taky, v nedeli , to je ten kdy je zavreno,, se mame valet a jist neco dobreho

 160. Ne martino, jen čeká, jestli mu na to skočíme a začneme „vysvětlovat“. Onanie prej už nefrčí! 😀 😀

 161. ne, Rputi, modropták tak zákeřný není.

  Už jednou tady psal „vidění“ (a nebudu hledat, pamatuju si). Vyplnilo se, sic ne veškeré body, ale vyplnilo se.

  A nemusíme vysvětlovat

 162. martino, já neříkám, že je zákeřný. Má z toho legraci. 🙂

 163. hehe, „se mame valet a jist neco dobreho“
  …od feudala priznacne…
  …a hnuj od lipicanu Vam vykyda kdo?
  …a stribrneho srsne Vam nalesti kdo?
  …domyslete to…jinak vam vidle zarazi do kopy hnoje…prinejlepsim…do hrudniku uz to je kriticke.

  mozna to je ten zlom, kdy si ubozak uz nenechal kalet na hlavu a zadal trochu lidstvi.

  Možná to je ten zlom, kdy arogance povýšeného panstva překročila meze.
  Tak jako dnes: stejná arogance panstva, ale ještě není bída

 164. 194, kdo? Třeba žid odvedle. Ten může, je neděle, po šábesu. No a o šábesu zas obráceně na revanš…

 165. Schumi, Karel Veliký, tuším 789, taky zakázal lichvu mezi křesťany …. aber die Koncen… 🙂

 166. že by Darwin? Nebo jen silnější pes jebe?

 167. add 200 – ne, jenom život není spravedlivý. A tak je to správně. Většinu kriplů vybičuje navzdory – a dokážou věci

 168. Martine,
  řekla bych, že podstatou „Darwina“ je „silnější pes ŽERE“.

 169. Matzurko, vzhledem ke genetické rozmanitosti obyvatel Kotlinky, bych soudila na tu martinovu variantu… 😀

 170. Hele, naprosto bazne….. Pater a politici jsou vladci bez odpovednosti, co delaji, delaji na natlak volicu, protoze ti je voli. To ze se nam to nelibi, je sice hezke, ale co s tim, ze aaaano. Jestli si politici mysli, ze je pro otroky lepsi nechodit v nedeli nakupovat, jiste najdou pro to v casti otroku podporu a je vymalovano. Stejne, jako kdyz se ma ontrolovat, cim se topi, kdo kam chodi do skoly….. Ze maji mit blondaci ve stredu volno…. To vse se v demokracii muze stat. Ve svobodne spolecnosti samozre ne, ale ve ted ano.

  Neprovokuji, ze se ma i odpocivat, kazdy at si urci jak a kdy. Bohuzel si tohle mohu urcit jen pro sebe, pro vetsinu to urcuje nekdo jiny.

 171. TAk že by politici našli podporu v tom, že se nebude moct nakupovat?
  Pro řadu lidí je to hlavní víkendový program.

 172. http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-59884600-foglova-nova-vedecka-rada-ustr-precan-pithart-tuma

  Byla najmenovaná nová vědecká rada ÚSTRu. To je dobře. Bývalí komunisté vysvětlí národu, jak teď to zvládnou lépe. Ani nevím, jestli Svobodní mají tento ústav na seznamu zbytečných institucí. Zlatý Cibulka.

  188 MP, správně. Pokud stát vlastní podniky, občany, proč by s nimi nemohl dělat co se mu zlíbí? Kdo vlastní stát? Úředníci a aktuální většina ve sněmovně. Nechápu, proč si politici hrají na imaginární ukazatele jako schodek rozpočtu, když si v klidu můžou peníze dotisknout. 😉

 173. (182) „Aby se neprohubovali socialni rozdily“
  To je nějaká nová varianta orálku? 😛

 174. http://www.svobodni.cz/media/stanoviska-strany/1764-poslanci-adaji-vladu-o-pozastaveni-cinnosti-svobodnych-nebyl-duvod/

  Vážení páni poslanci na slovo poslouchají KSČ(menševiků), resp. pana Vojtěcha Filipa a žádají zrušení Svobodných. Tak to má být. Vyčuhuje – ufiknout.

  Pro pozastavení činnosti Svobodných hlasovali s jedinou výjimkou všichni přítomní poslanci z ODS, TOP09, VV, ČSSD, KSČM. Jediný, kdo hlasoval proti, je poslanec za ČSSD Miroslav Váňa.

  Proč píši menševici? Každý řádný bolševik je carský agent, nebo pasák, nebo bankovní lupič nebo všechno najednou.

  Dle tohoto hlasování jsem pochopil, že žádný z poslanců nejenom že nikdy nepracoval pro soukromníka, ale ani nebyl zodpovědným úředníkem.

  Pane šéf, já bych chtěl přidat … tak přidejte, přidejte.

 175. Jo a hele, vite ze ustavni cinitele a poslanci a tak, nemusi stat frontu na korunovacni klenoty? Jdou prednostne, ja kvuli tomu jedu z deckama a vsichni si jdeme stoupnout a vystat frontu, vzal jsem je kvuli tomu ze skoly…. Po druhe za dobu skolni dochazky a treba se tam ani nedostanem, kdyz se tam pujde podivat delegace ze snemovny…. Divnej svet…. 🙁

 176. Čtěte ekonomy „Školy veřejné volby“. Tam to všechno je. Přemýšlivějším doporučuji antidepresiva – RVHP byla procházka růžovým sadem oproti diktatuře, která se prosazuje. Někdy mě napadá hříšná myšlenka, že třeba takový Gorbačov byl daleko liberálnější (a tím myslím řádově) než slavná EU-komise, o naší „pravicové“ vládě nemluvě. On se totiž snažil dát lidem svobodu.
  Jelcin, ze kterého si dnes všichni utahují kvůli chlastu, byl svými činy velice blízký libertariánům. Jeho reformy evokují Stolypina, díky němuž se Rusko začalo vzmáhat. Jistě, 90. léta, mafie atd. atd. Nicméně, nedostali dost času (stejně, jako my). I USA, UK atd. si prošly obdobím „gruenderského kapitalismu“, kde se sice nejednalo v rukavičkách, ale všichni na tom vydělali. Intenzivně si přeju, aby se šmahem zrušily všechny zákony, přijaté od r. cca 1995.

 177. Přátelé, tak jsem dočetl to „Inferno“ (celkem záhul, cca. 500 stran anglického textu za dva dny, ale když ono se od toho skoro nedá odtrhnout) a musím říct fakt DOBRÝ.

  Kritika to asi strhá, protože jak se v „The Da Vinci Code“ pokoušel Dan Brown nasrat církev, tak u téhle knihy přemýšlím, koho vlastně chtěl nasrat. Ekologické aktivisty ? Levicové spasitele světa ? WHO ? Různé humanisty a pseudohumanisty ? Opět církev ? Lékaře bez hranic ?

  No, nejspíš všechny. 🙂

 178. Jirko, v kolik jste tam šli a jak dlouho jste čekali ? Já tam vyrážím s mladou zítra ráno v sedm, tak abych měl rámcovou představu.

 179. Ad 208 – nad bandou debilů v parlamentu se snad ani nemá cenu rozčilovat. Ty prasečí xichty snad ani nikdo nemůže brát vážně.

 180. 213 Já se rozčiloval včera nad předsedou a místopředsedou naší strany, napsal jsem jim ostrou prosbu z lázeňského trojúhelníku, pak jsem ještě dopsal rešerši od Maydy. Vždy jsem naštvaný, když já a nebo moje parta uděláme botu. Takto jsem v klidu a vychutnám si boj stejně jako boj Kocoura proti exekutorovi. Snad nás nedají k exekuci. Paměti kata Mynáře. 😉

 181. Ještě bych se podělil o pocit lehkého pobavení nad zděšením analytiků a Ministerstva financí stran dalšího propadu ekonomiky. Kdyby četli Šumaváka, dávno by věděli, že zvyšování daní a usilovné přerozdělování k ničemu jinému vést nemohou.
  Propouštíme 5 lidí, němečtí kunčofti nejsou ochotni platit české odvody započítané v ceně.

 182. Nickname, to hlasování vypovídá především o úrovni intelektu hlasujících…Nikoli o SSO.

 183. Hmm, tak to jste mě nahlodal, Pavle. Mě se nejlíp četla Angels and Demons, pak Da Vinci Code a Lost Symbol se mi už tak nelíbil. Navíc mám rozečteno The Fountainhead a jsem teprve někde uprostřed těch asi 800 stran, a to se zas tak dobře nečte. Ale asi si to seženu.

 184. Niko – tak to vám asi to „Inferno“ sedne. Je to rozhodně spíš jako Andělé a Démoni než jako Lost Symbol nebo Da Vinci Code.
  Tedy různé ty kryptogramy, umělecká díla, architektura atd. jsou tam rozhodně taky, ale v principu je to spíš akčnější a ústřední problém se týká žhavé současnosti a nikoli dávné minulosti.

 185. Právě proto si myslím, že až to kritikové dočtou a sežvýkají, tak to poplivou, protože Brown v té bezpochyby povrchní novele, vhodné leda jako čtení do letadla, klade poměrně nepříjemné otázky vůči současnému mainstreamovému pojetí lidských práv, rovnosti ras, pohlaví a socialismu vůbec. Jediné co tomu nebudou vytýkat je to, že by to bylo nudné, jinak zpochybní úplně všechno, přesně v souladu s tím, co je ústředním motivem té knihy – problém zvaný „denial“. 🙂

 186. Mimochodem, dochází k zajímavému jevu – dle klasického Keynese dopustí moudrá vláda mírnou inflaci, aby zvýšila zaměstnanost. A vice versa – je na místě restrikcemi obětovat zaměstnanost, aby bylo zabráněno nemírnému růstu inflace.
  Moderní vládní „ekonomové“ postup zdokonalili – dopřáli nám dobrodiní jak rostoucí inflace, tak i rostoucí nezaměstnanosti.

 187. Ještě doplnění k 221 – tím neříkám, že souhlasím s Keynesem, ba naopak, dle mého soudu by všobecně rovně zvolená banda ignorantů vůbec neměla strkat své špinavé pracky do hospodářství. Prospět nemůžou, můžou jen uškodit.

 188. Mimochodem, velmi bych doporučil číst to v anglickém originálu.

  Mám obavu, že při překladu do češtiny dojde k naprostému znehodnocení značné části té knihy, pokud překladatel nebude vyslovený génius. Jisté napínavé zvraty je možné napsat tak jak jsou napsány, jen v angličtině, v češtině je to nemožné, protože mužský a ženský rod…

 189. Lehoučce odbočím do kultury,
  nahrál jsem si z TV Noha rymejk Barbara Conana, protože mi bylo líto vyhazovat peníze v kině. Tedy řeknu vám, když to srovnám s výletem na Kokořín… aspoň tam byly ty skály pískovcový, občerstvení… Co bylo v Barbarovi Conanovi? Prd.
  Trochu kecám – byly tam skály pískovcový. Krve bylo jak na jatkách, Conan vypadal jako troglodyt kříženej s neanderthalcem, Hrdinka v kritických chvílích ječela jako ve dobrejch filmech z šedesátejch let a tak podobně. Ale když řekne Conan Senior jednou prošitej šípama durchumdurch, seknutej mečem, jataganem, stillem, zubním párátkem, oboustrannou sekyrou, řemdichem, palcátem a nožem na ústřice… tedy v okamžiku, kdy divák čeká explozi atomové pumy, nebo navléknutí prezervativu na hlavu toho nesmrtelnýho důchodce, tehdy řekne dědek Conanovi: „Miluji tě synu“ a zvrhne na sebe škopík s tekutým železem a konečně natáhne brka… A takovejch umělecky ztvárněnejch scén je tam asi tak půl filmu. Samozřejmě nejlepší kámoš Conana není pirátka Belit, ale nějakej obtloustlej černoch. Středisková vobec se tam jmenuje Kalba.
  To by se z toho jeden posral… 🙁
  Vypadá to, že natočit sword and sorcery, aby se na to dalo koukat, je v současné době pro hollywoodské filmaře nesplnitelný úkol.

 190. Foundry – 221 – jsi si jist, že roste inflace ? U nás ? V EU ? V USA ?

  Já ten dojem opravdu nemám a statistiky to taky nijak zvlášť nepotvrzují.

 191. Jo.. a mladej Conan mluvil hlasem astmatického důchodce. Chvílema to znělo jako když odkašlává astmatická ovce v mlze poblíž Scaraborough. Příšerný!!!

 192. Ha ha ha. Vidím, že tím, že jsem neviděl nové zpracování Conana jsem o nic nepřišel. To je dobře.

  A ano, natočit v dnešní době sword and sorcery JE nesplnitelný úkol. Protože politická korektnost. Conan (ve své knižní podobě) rozhodně není politicky korektní. Je to primitiv, který dobře válčí, moc nepřemýšlí, chlastá a klátí co mu přijde pod ruku. Jo a taky krade a není buzerant. Uznej, to se zfilmovat v dnešní době nedá a ani nesmí.

 193. Pavle K., jistěže roste. Přičemž CPI je jen pro balamucení veřejnosti, akcie, komodity atd. vůbec nezahrnuje. Ale i CPI +2% ročně (cca) se ti zdá málo?

 194. 225- já vydržela do toho škopku…a to bych jako cílová skupina pro svalovce měla koukat na celý film nejméně třikrát.
  Fakt už chybí jen, aby byl ústřední válečník teplej.

 195. Foundry: no CPI 2% je víceméně to, na co cílí centrální banky. U nás je to mám dojem méně a v USA si nejsem jistý, ale mám dojem, že loni taky méně.

  Akcie, komodity atd. bych do toho nepletl, protože tam se v současné době uplatňuje to šílené QE, kdy banky dostaly obrovské sumy a neví co s tím a půjčovat nechtějí. Takže to jsou jen bubliny a bublinky. Konkrétně akcie jsou jak v USA, tak v Evropě totálně odtržené od reality a ten pád na hubu bude opět děsivý. A zase se to bude zachraňovat, protože banky budou mít tentokrát prachy nikoli v bezcenných hypotékách, ale v bezcenných akciích. Já si jen kladu otázku, kdy to praskne. Jestli letos na podzim nebo až příští rok…

 196. Andy – 230 – nejsem si úplně jistý, jestli žánr sword and sorcery a zejména jeho filmová zpracování měla na zřeteli jako cílovou skupinu ženy.
  Tedy je možné, že ano, ale já měl vždycky pocit, že cílovou skupinou těch knih a filmů jsou spíš lidé jako já. Tedy podivní geekové s atrofovaným svalstvem, brýlemi a touhou po dobrodružství. Ale možná se pletu a můj dojem je deformován tím, že moje žena vždy preferovala romantické komedie. 🙂

 197. Andy,
  asi tak. Přesně u toho škopku jsem byl zralej na útěk od obrazovky. Ale byl jsem zvědav, jestli i zbytek filmu bude tak slabej, jako úvod. Byl… 🙁
  Ještěže jsem na tom nebyl v kině. To bych si musel urvat ruku a nafackovat si s ní.

 198. Pavle,
  a taky je Howardův Conan zachranitel bezmocně ječících nohatých prsatých dívek všech ras (kromě Belit, samozřejmě) Žádný takový, že by ho Anželína Žolí, Keryen Moss, nebo podobná nedomrlá chcíplina kopnula do hlavy a Conan by se složil. To by bylo genderově neprůchozí. Jo a ta slavná čórka Ahrímanova srdce z Hadí věže, jakož i ostatní zlodějinky, byly ve filmu zmíněny jednou větou.

 199. ptakopysku – a v neposlední řadě, zabít velblouda ranou pěstí do hlavy je týrání zvířat 🙂

 200. Mimochodem, na tom původním filmu je zajímavé to, že ačkoli se děj toho filmu nikde v původním Howardově díle nevyskytuje (a nevyskytuje se ani u jeho následovníků – S.D.Camp a další), tak scénáristé poměrně citlivě vyzobali reálie Conanova světa a ušili docela hezký příběh. A podložili ho naprosto skvělou muzikou B. Poledourise.

  To se dneska už nevidí. Ten úvod od rozhovoru malého Conana s otcem až po odvádění dětí do Vannaheimu je jedna celá skvělá scéna. A vůbec nevadí, že knižní Conan nikdy otrokem nebyl a do „civilisovaného“ světa se dostal poté, co Cimmeřané napadli Venarium, což byla Connanova první bitva ve které vykuchal pár nepřátel, bezprostředně po bitvě si smočil knot s nějakou dívkou a bylo mu v té době necelých patnáct let. To nebylo možné zahrnout do scénáře ani v letech 80. 🙂

 201. 232- zcela jistě. Primitivní pudy, svaly, zběsilé výrazy…kdyby byla cílová skupina „nedomrlí muži“, vypadal by Barbar Conan jako účetní ze Sběrných surovin.

 202. Ptakopysku,
  kvůli tobě se snad na toho Conana i někdy podívám…. tedy, na starýho Černonegra asi hned tak někdo nemá…. taky to dotáhl daleko, ni ? Ale astmatická ovce v mlze u Scarborough mne dorazila 😀
  Takže se raduji ze svých UK kanálů, nebot i dnes jsem očkem sledovala poklidné vyvražďování v Midsomeru.

  Pavle, dík za tip. S tím čtením v originále vřele souhlasím; mám dokonce nepříjemný pocit, že dobré překladatele taky odvály větry neznámo kam (IMHO Harry Potter je docela doprasený, přitom zrovna jazyková stránka se v tom Rowlingové povedla velice dobře). Ale musím se přiznat, že mne více než současné temné piklení víc baví to tajuplno v hlubinách času, i když templáři a Ježišovo pokrevní potomstvo mi už taky drobet lezou krkem. Já jsem zrovna dolouskala Anansiho chlapce od Neila Gaimana, a jsem taky spokojená, i když od tohoto autora u mne pořád vedou Američtí bohové a Nikdykde (s dobrým překladem).

 203. ptakopysku – ale to není jenom Conan. Dnešní publikum skutečně není mentálně způsobilé a dostatečně odolné, aby vstřebalo syrové autory minulého století.
  Dokážeš si kupříkladu představit, že by Hollywood realisticky natočil něco od H.P.Lovecrafta ? Třeba takové „Hory šílenství“ – to by byl fascinující film. Až na to, že půlka publika by měla doživotní traumata hned a druhá půlka měsíc po premiéře.

 204. Hm, koukám, že jsme dobře zvolili Záhadu Blair Witch, i když dcera teď odmítá otevřít okno, že prý kdo ví co by vylezlo z křoví za oknem

 205. Joooo,
  a víte vy vůbec, kolik bylo Julii a Romeovi ? Normálně na kriminál, takhle kazir mládež.

  Andy, nikoliv, účetní přeci sní o tom, že je svalouš, svého skutečného vzhledu si je bolestně vědom. Odvozuji to z toho, že romantické filmy pro ženy (?) taky nemají coby hrdinky kolozubé prostorově výrazné jedince s neurčitým pohlavím, ale vždy ženy když už ne plných sexy tvarů, tak aspoň v rámci možností vzhledu bezvadného, s dokonalým účesem a mejkapem i za silné vichřice či po pádu do jezera.

 206. Ano, Romeo by šel sedět a Julie nejspíš do polepšovny. Už je to tedy dávno, co jsem to četl, ale pokud se nepletu, tak Romeovi bylo 16 a Julii 14. Nebo tak nějak podobně.

 207. 242- to se pletete, podívejte se na některý výtvor Rosamundy Pilcher- samej předkus, beztvaré hadry, krátké nohy, prsa žádný…
  Romantický film pro ženy, kde je hrdinka prsatá krasavice není pro ženy, ale pro chlapy. Ti navíc ještě můžou manželkám otloukat o hlavu, že kvůli nim koukali „na takovou blbost“.

 208. Aha,
  tak Pilcher jsem opravdu ještě nezhlédla, já měla na mysli spíš Angeliku nebo filmy s Jeanem Maraisem – ten by tedy kvůli nějakému strašidlu na kordy nešel 🙂
  Se budu muset dovzdělat, ale to raději přežiju i toho pochcíplého Conana, Pilcherová mi fakt nahání hrůzu.

  Pavle, jo, tak nějak.

 209. No jo, Marais, ten předhoní i kočár se čtyřspřežím… 🙂

  Ovšem ten by asi šel ve skutečnosti na kordy, spíš kvůli svalovci než ženské sexy plných tvarů.

 210. „Vstupenka na Titanik“

  …Ředitel ruského institutu se vyjádřil i ke krizi v EU a možném budoucím připojení Ruska. „My chceme, aby EU vyšla z hluboké krize, v níž se nachází. Ale abychom do EU vstupovali či podepisovali nějaké smlouvy, to v žádném případě. Bylo by to stejné, jako kdybychom si koupili vstupenku na Titanic. Chápeme ale, že pokud EU nenajde z této krize východisko, zasáhne to v jisté míře i Rusko. Můj osobní názor je, že Titanic se potopí za dva, tři roky a EU se pak bude skládat z pouhých pěti či šesti států,“ prognózoval…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Putinuv-expert-v-Praze-rekl-jak-dopadneme-Doslo-i-na-Havla-a-knizete-272126

 211. Fujtajbl poránu,
  dovolil bych si s Andy mírně nesouhlasit, tedy konkrétně s (244). Asi se každej koukáme na jiný filmy, ale vezmeme-li jako etalon jezevčíka Ivetu Simonovou, tak jsou všechny hrdinky Rosamundy Pilcher nohaté. (Ehm… tedy kromě dam… řekněme… středního věku) Hrdinky jsou středně štíhlé a s normálními až malými ňadry u sportovních postav. Předkus velmi mírný. Dokonalý makeup je samozřejmostí. Vzhled odpovídá představě německého režižéra o Angličance. Mám jisté podezření, že lovci talentů se pohybují někde ve Schlesig-Holstein, severním Vestfálsku, či Meklenbursku. Protože jistý vliv konzumace nakládaných herinků tam prostě je.
  Pokud na sobě dámy nemají vyloženě pracovní oděv (outdoorové kalhoty s puky a blůzku vhodnou na čaj o páté), jsou zásadně oblečeny do decentního kostýmu jemných pastelových barev. Zajímavé je, že většinou celý film za všech okolností chodí v jedněch hadrech. Maximálně ve dvou.
  Prsatá, nohatá, velmi štíhlá, suverénní blonďatá krasavice, s dlouhými vlasy, která si vždy se vším ví rady a pracuje jako ředitelka umělecké agentury nebo majitelka realitní kanceláře – to je zásadně záporná postava. Vyskytuje se obvykle hned od samého začátku a hlavní hrdina ji klátí jak zrzavej brabenec, dokud mu nespadnou šupiny z očí a neuvědomí si, že chtěl vlastně už od ranného dětství držet za ruku hlavní Hrdinku a naslouchat jí. No a pak už jenom čeká na tu jednu jedinou bouřku, aby mohl hrdinku zachránit v seníku a tam s ní osm vteřin duševně splynout a následně ji několik hodin držet za ruku, povídat si a naslouchat jejím problémům.

  Filmy Ingy Lindströmové jsou samozřejmě jiný kalibr. Všechny Hrdinky vypadají jako klony Agnethy Fältskog v nejlepších letech, všechny vedlejší hrdinky vypadají jako Agnetha Fältskog někdy jindy. http://jdem.cz/23a73
  Tam není co popisovat…

 212. Dobré ráno vespolek,
  ptakopysku, jsi zjevně znalec 🙂
  Agnetha, to je ta, co se ve své době říkalo, že má nejhezčí zadek na světě 🙂 ?

 213. Dobré ráno,

  hlavně tam mají pořád naleštěný auťáky, ptakopysku. 😀

  A ne jako já, když jsem ráno shledala, že deset metrů od místa , kde parkuju, odbagrovali půl zahrady včetně toho, co se zove „drobná zahradní architektura“ a prach z demoličních a výkopových prací ve spojení s rosou vytvořuil na kapotě tenký, leč přilnavý blátivý film.
  Zlatej zimní sníh.
  Asi to budu muset vzíz přes myčku 🙁

  Pokud jde o pánskou populaci, na které by ženské oko spočínulo se zalíbením, tak je Pilcherová aspoň pro mně hlubokej propadák. Všichni chlapi tam vypadají jako pitomí manekýni z reklamy na pánský deodorant ( mladší generace) nebo na Geriavit Pharmaton ( starší generace). BYli by věrohodnější, kdyby se začali dvořit hrdinčině mladšímu bráchovi.

 214. Matzurko, těžko soudit, neboť ptakopyskova dokumentace je neúplná a tuto partii neukazuje 😀

 215. Ptakopysku, koukám, že mám značné mezery ve vzdělání. Asi to nenapravím. Jsou dvě věci u kterých se nepřemůžu – špargl a Rosamunde Pilcher… 🙂

 216. (224) Co se překladatelů týče, poslední dobou se genius vyskytuje zřídka. Genyjuse jak kdyby klonovali.

 217. Špargl jo, s Rosamunde jsem dosud neexperimentoval. Podobně jako s českými (a vlastně i jinými) seriály.

 218. Vidím, že se debata zavedla na Rosamundu, špargl a představy o ideálech režisérů a producentů o mužské i ženské kráse a typologii. A zatím v médiích zuří bouřlivá diskuze o činu Angeliny Jolie. Už se vyjádřil i Hájek a po zásluze to schytal, nikoli za daný názor, ale politické angažmá. A mě by docela zajímal názor zdejších. Pánů i dam.
  Nicméně pokud se někdo vyjádří, počtu si až večer – teď musím okopávat brambory, vysazovat celer a papriky a odpoledne na návštěvu dvaadevadesátileté příbuzné do nemocnice. Tak snad večer se zapojím do případné diskuze.

 219. >> Matzurka
  Stran „Černonegra“ podotýkám, že ač existuje spousta vysvětlení jeho jména, on sám jej vysvětluje jako „Černý oráč“. Negger je v Mittelhochdeutsch vskutku oráč. Kdybychom se měli v překladu do češtiny řídit analogií, tak by to byl „Černý rataj“.
  A k tomu věku Romea a Julie: matně si vzpomínám, že s tím měl nějaké potíže Franco Zeffirelli. BTW: Herečce, která hrála Pannu Marii v Passoliniho Evalngeliu sv.Matouše prý bylo 14 let.

 220. Ahoj! PojĎte nahoru, pokračovat v tůře po Kypru.

 221. dvd,
  já bych plédoval pro anglo-germánskou genezi Šwarcíkova jména. Tedy Černovejcák. Pravděpodobně měl některý z jeho předků zajímavou genetickou mutaci…

Komentáře nejsou povoleny.