Mezinárodní den studentstva

 

Je třeba Mezinárodní den studentstva slavit a připomínat.
V prvním protektorátu Němci ze dne na den zavřeli vysoké školy, aby v ČSR nerostla zbytečně další inteligence, se kterou bude mít protektor problémy…
V dnešním druhém protektorátu – pardon! V „suverénní“ republice se sdílenou suverenitou – jde protektor ke stejnému cíli, jen jinými prostředky – nikoliv zavírání VŠ, ale jejich rozšiřování (kvantita na úkor kvality – že prý 40% populace musí bý vysokoškoláky), inkluze, alternativní školy, karierní řád a deklasace učitelstva… prostě není potřeba další inteligence, se kterou bude mít protektor v budoucnu problémy.

Trocha historie:
….Škola nabrala zpátečnický kurs. Ten vyvrcholil přijetím Politického zřízení školského v roce 1805. Základní filozofií tohoto předpisu, rozhodujícího a směrodatného pro celou první polovinu 19. století bylo, že „Rakousko nepotřebuje lidí učených, nýbrž dobrých poddaných“.
Historie se opakuje…

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 939 komentářů u “Mezinárodní den studentstva

 1. Jak to tehdy vlastně bylo doopravdy? Šlo se ještě vystěhovat či studovat v zahraničí? Děda mi vyprávěl, že bylo možno dostudovat i na německých vysokých školách, bezproblémové byly technické obory a snad i lékařství. Tzv intelektuální obory asi neměly šanci.
  Zajímavé bylo, proč to tenkrát němci vůbec umožňovali? Báli se že nebudou kádry v zemi, kterou pokládali za důležitou průmyslovou základnu? Děda ještě říkal, že kamarád dostudoval v Bratislavě.
  Už je to strašně dávno a je na tom nános ideologie.

 2. … Když se přijel podívat na místo nepokojů státní tajemník K. H. Frank, byl davem zbit a okraden jeho osobní šofér.
  Zejména to druhé je na Václaváku běžné dodnes.

 3. a zajímavý článek a poslední věta imho naprosto sedí.

  „Málokdo si přitom vzpomněl na 28. říjen 1939, který by měl být skutečně zapsán v české moderní historii zlatým písmem jako ukázka odvážného postoje vůči totalitě. Zdá se, že naše společnost má tendenci uctívat spíše mučednictví nežli hrdinství.“

  http://iforum.cuni.cz/IFORUM-2430.html

 4. jejda to je blabol 🙁

  ze klesa uroven vetsiny VS je pul na pul na techu u vesla vlady a na tech u vesla na VS.
  Samo ze u stamgastu v tom musi byt rise a protektor 😮 🙁

  no a kdyz si clovek proletel kousek o hospodu niz tak si jeden musi zapremyslet zda je pes a simon krestan nebo laska spravdou dohromady.

 5. Co tak pročítám, nejpružněji se zorientovali černoprdelníci a vyučování zakrátko pod jinými hlavičkami obnovili.

 6. 2 skimic od strejdy Guugla
  Náhradou za to, že vysoké školy otevřeny nebudou, byla učiněna nabídka, že jistý omezený počet českých studentů bude moci studovat na německých vysokých školách v Říši. Již v letním semestru 1941 bylo mimořádně s Hitlerovým souhlasem na německé vysoké školy přijato 35 studentů medicíny a technických oborů. U příležitosti Háchových 70. narozenin v červenci 1942 pak byla založena nadace, která měla poskytovat českým studentům stipendia na studium v Říši. Zájem o studium v Německu projevilo v roce 1942 celkem 3500 studentů, z nichž bylo 380 přijato. Uchazeči museli prokázat „pozitivní vztah k Říši“, dobrou znalost němčiny a byli „rasově a státně-politicky“ přezkoumáni. Část uchazečů o studium na německých školách byla motivována i snahou vyhnout se pracovnímu nasazení v Říši.

  Říšský ministr pro vědu, školství a osvětu Bernhard Rust vydal 1. května 1942 k možnosti studia českých studentů na německých vysokých školách zvláštní výnos, ve kterém stanovil, že čeští studenti nesmějí být přijímáni na školy v několika říšských župách (zejména v těch sousedících s českými zeměmi2)) a že musejí mít vhodný rasový původ. Memorandum RSHA místním odbočkám bezpečnostní služby (SD) požadavky na rasový původ českých uchazečů shrnovalo:
  Podle tohoto výnosu děti české národnosti mohou být připuštěny ke studiu na vysokých školách, jestliže jsou vhodné k poněmčení; protože jde o příslušníky cizí rasy, jsou zde příslušny služebny SS reprezentující říšského komisaře pro upevnění německé rasy. Rozhodnutí o tom, zda jde o lidi vhodné k poněmčení nebo nikoliv bude záviset na dobrozdání o politické spolehlivosti a charakteru, jakož i na výsledku šetření o rasovém původu. Toto rozhodnutí se musí sdělit příslušnému školnímu úřadu.

  Zjištění o schopnosti k poněmčení se bude dít podle zásady, zda ten či onen příslušník českého národa představuje pro německé obyvatelstvo svým charakterem, vlohami a posouzením jeho rodinného původu cenný přirůstek. Je vždy podstatné, aby se soudilo spíše podle celkového obrazu než jenom podle jednotlivých kladných charakterových nebo rasových vlastností. Je nevyhnutelné, že se ve všech případech bude postupovat individuálně… Vyskytnou-li se pochyby, musí se konečné rozhodnutí ponechat Hlavnímu říšskému bezpečnostnímu úřadu (RSHA). Po skončení poněmčovací akce se musí sepsat úhrnná zpráva o zkušenostech a rasově zajímavých okolnostech.
  Čeští studenti měli být na německých školách patřičně rozptýleni, aby nevytvářeli žádné skupiny a měli být pod stálým dozorem nacionálně-socialistického studentského svazu, nejlépe za účasti německých studentů z Prahy ovládajících český jazyk. Studovat mohli pouze některé obory – jako v zásadě nezávadné byly označeny obory technické, přírodovědné a medicína, v jednotlivých případech pak i obory hospodářské. Zcela nepřípustné bylo studium práv a různých společenskovědních oborů.

 7. Pepánku – to neřeš…..a pozdravuj toho Beka….a řekni mu, ať tu vodu pije jenom převařenou…..

 8. V naší firmy byl za socíku technický náměstek (původem Slovák), člen KSČ a v kádrových materiálech měl promoci na technické univerzitě Stuttgart v r. 1943

 9. Tedy pokud jde o mne, mohl by se v ní i utopit…..ale to by asi byla kosmická škoda pro moderní muzikologii…..a zase by jedna hvězda Brnu chyběla, Hollan by to asi časem sám nevytrhl…..

 10. 11 – ani nevím, jak to bylo s VŠ studiem ve Slovenském štátě….tipoval bych, že žádné podobné represe nebyly.

 11. Mno, na slovensku zas moc vysokých škol ,kromě univerzity v Blavě nebylo, a spousta Slováků studovalo v Praze a možná i v Brně.
  Teď už nemohli.

 12. A jak to bylo s možností tehdejších slovenských občanů studovat v Reichu ?
  Ten příklad quivise je jen jeden, ale co bylo obecně možné ? – jak dvd ukázal, jakési řešení bylo i pro „odbojné Čechy“, což případ Slovenska zdaleka nebyl.

 13. Potomsttvu jsem se snažil vždy zařídit druhou školu v zahraničí a co nejvíce stáží a postgraduálů co nejdále to šlo. Kvůli lepšímu rozhledu i kvalitě. Je spousta ústavů v kotlince, kde bych nelitoval ani okamžik pokud by byly zavřeny. Ekologických etanolistů či sociálně politických antropologů kdyby ubylo, svêt by se nestal o moc horším 🙂

 14. Halladine, bratislavská technika (SVŠT) byla založena někdy kolem 1937/38 … VŠE možná o rok-dva později.

 15. No, my, co máme trochu slušnou paměť, jsme na tom blbě… My si totiž pamatujem, že ta samá magnificence, co má dnes plnou hubu demokracie, pravdy a lásky, byla sekernickej komanč a v rámci likvidačních výborů SSM (jo, jmenovaly se jinak) vyhazovala nepohodlné spolužáky ze studia. A není osamocena…
  A jen si dovolím připodotknout, že prostitutka je povolání, kdežto kurva je charakter…
  Jo, kde jsou ty doby, kdy profesor na VŠ, neřkuli prorektor či rektor, měl být vzorem charakteru a morálky. To je ale blbej vtip, co???

 16. (17) ono takových univerzit je i na to Zpápaděš neurekom, není nutno být tak krátkozraky.

 17. 20 quivis
  To je samozřejmě pravda. Asi jsem se vyjádřil nesrozumitelně.

 18. 19 kterou konkréní magnificenci máš PeSi na mysli?
  Já do toho nevidím ale nedomnívám se že by libovolná magnificence současná nebyla jen karieristickým podvraťákem. To je snad jakýsi předpoklad.

 19. Jak tak prolejzám weby – je to slabota.
  Na Albertově zněly samé Hluboké Pravdy a lidí tak odhadem do 300; Pithart během projevu neumřel.
  Na Hradě kameraman zabírá každého jednoho aktivistu již asi po osmnácté, odhadem tam aktuálně zbývá 100 – 200 otužilců, řeční jakýsi hastrmánek….
  Tři stovky bylo jakýchsi antinacionalistů, prý šli kolem Liháče, někdo od nich jel autem po chodníku, bude to řešit magistrát (proč? proč ne policie ?).
  Na Letné je prý cca 200 lidí.
  Tak se asi mimořádně kouknu večer na ČT, co z toho vyzobou.
  Kam se tohle hrabe na fotbalové manévry na Spartě……

 20. A tohle doporučuje 9 z 10 terapeutů:
  ——

  Pod střechou u náměstí Václava Havla, jak se nově jmenuje piazzetta Národního divadla, se ve 13:00 slavnostně otevřel Obývák Václava Havla. Jsou v němž stolky s křesílky a knihami o Havlovi i od Havla, lidé si mohou vyzkoušet také psací stroje, píše ČTK.

  Otevření Obýváku Václava Havla sledovaly stovky lidí. Viděly mimo jiné úvodní scénku se zásahem příslušníků někdejšího Sboru národní bezpečnosti. V Obýváku Václava Havla se bude do 17:00 konat čtení z Havlových knih. zapojí se do něj například Jan Ruml, Dan Bárta, Tomáš Halík nebo Monika Pajerová. Kulturní program na Národní třídě potrvá až do večera.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/17-listopad-demonstrace-albertov-policie-fdk-/domaci.aspx?c=A161116_133024_domaci_fer
  ———

 21. No, pokud vím, tak řada revoltujících studentů byli svazáčtí funkcionáři. Napadá mně Mejstřík, ale nebyl určitě jedinej.Tyhle typy jsou furt stejný. Už od dob Kundery a jeho Ludvíka Jahna, kterýmu připadalo naprosto v pořádku, když vyhazoval jiný a když to potrefilo jeho, najednou to byla křivda, za kterou bylo nutno se pomstít.

 22. Tak zase se zřejmě ušetřilo za autobusy, svážející spontánně uvědomělé občany z celé republiky a Brna zvláště.

  Možná přispěla i zkušenost z 28.10., že jet do Prahy slavit státní svátek nemá cenu, protože obchoďáky jsou zavřené… 😉 😀

 23. Spíše bych to tipoval na strach, že kvůli modrým zonam nebude kde ty busy zaparkovat….resp. zaparkovat někde u Kolína a dál holt pěšky a MHD…..

 24. Na to naletěli jen neznalí, dnes je otevřeno všude (ale tančit se nebude).
  Na 1. máje a 17. listopadu se kšeftovat smí.

 25. a hele – Luegepresse sama píše o 600 lidech na Letné…..esli von ten Pithart neměl s těma xenofóbama praudu…..

 26. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vysmech-studentum-a-Petru-Pithartovi-a-jina-hodne-smutna-vzpominka-na-rok-1989-Lide-u-TV-nemlci-pisi-463240
  A zas jsem o 30 let mladší!
  “ Bývalá mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová se rozepsala, velmi kriticky, po zhlédnutí projevů z Albertova. „Přátelé, mám takový dotaz: Vystoupí v dnešním defilé trapnosti v Praze také někdo jiný než komunista, příslušník StB, bývalý komunista a současný akademický kariérista nebo student právě prolézající řití establishmentu, to znamená těm výše jmenovaným? Nevíte, jaký je další program? Jsem poněkud zmatena, začala jsem si totiž poslouchajíce ty proslovy připadat jako 17. listopadu 1989,“ rýpla. Na Albertově vystoupili rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, rektor Masarykovy univerzity Brno Mikuláš Bek či expremiér Petr Pithart.

  „Poslouchám tu ‚petici‘ z Albertova. Já se řežu. Já vidím sjezd SSM, či shromáždění studentů k výročí VŘSR…“ rýpl si rovněž do shromáždění na Albertově Petr Suchánek.“

 27. 2 skimic ad 22 – tu naši, pane, tu naši… Co si ji tak dojemně zvolil celý akademický senát… O cizích magnificencích si myslím (a vím) své, leč tyto můžu mít – a mám – veskrze u rekta… (nikoli u rektora – lidi si to pletou…)

 28. 2 Šimon klein ad 24 – tak obývák bychom už měli… Kdy přijde na řadu ta nejdůležitější místnost? (a nemyslím tím kuchyni…)

 29. „Kdy přijde na řadu ta nejdůležitější místnost?“

  Zajisté máte na mysli meditační místnost?

 30. 34 PeSi,
  já to vidím v barvách!

  Takovej pěknej socialistickej hajzlík z Kerasu – Bechyně, zvednutý prkýnko, okolo nablito a v míse transparenty „Pravda“, „Láska, „Demokracie, Svoboda“ a samozřejmě červené srdíčko blikající do rytmu.
  A nad tím nápis „Hajzl V.Havla“ …… tam je genitiv vy neznabozi!

 31. Trošku jsem si zdřímnul.. Už vypukl Majdan ? 😀

 32. „jsem za to rád“ nezní moc česky, vbe škole nás učili „jsem proto rád“ 😉

 33. 39 Quivis
  správně „jsem tomu rád“ nebo „jsem za to vděčný“.
  „Jsem za to rád“ má snad být anglicismus – nevím přesně, anglisté budou vědět.

 34. 38 Halle,

  „Asi nejen já jsem byl překvapen v metru, když parta mladých mužů a žen se rozčilovala, co budou dělat na Národní 17. listopadu, když tam to hovado nejde, a bude tam nuda. Přemýšlel jsem, co se tak závažného stalo, co tak rozezlilo naší budoucí inteligenci z Karlovy univerzity (dle dvou agresivních inteligentních odrostlých děvčat, které si průběžně povídaly o přednáškách na UK).
  A ten důvod jsme zjistili záhy: prostě prezident Zeman tam nepříjde, možná ani další, takže tam bude nuda, a oni slíbili, že tam budou držet jakýsi dohled, či jak to nazvat. Zda oficiálně, či jen tak pro zábavu a výtržnosti, se nepodařilo zjistit. Ale prostě to hovado jim zkazilo zábavu, protože tam nejde, a tím pro naší inteligenci ztrácí Národní a 17. listopad půvab..
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/238-univerzita-karlova-to-hovado-tam-nejde-co-tam-budeme-delat

 35. no mozna lepsi jak se s tou prevarenou omyt
  kdyz uz jste tu tak jazykozpytni

 36. jinak jsem za to rad ze mne toto spojeni prozradilo 😀
  vuz : “ „Jsem ZA to rád“ místo správného „jsem tomu rád“ nebo „jsem rád, že“ zavedli a prosazují kolaborantští televizní a novinoví reportéři. Stejně tak od nich pochází jiná zrůdnost – „dva roky zpátky“ místo správného „před dvěma roky“. Moc dobře vědí, že když budou prznit češtinu anglicizmy, budou nadřízenými chváleni, protože kvalitní čeština není v zájmu Říše. “
  http://www.ontola.com/cs/di/je-spravna-vazba-jsem

  skoda ze jim tu zaprodanost a anglicizmus trochu hati :

  „Důvodem, proč se konstrukce jsem za to rád hojně objevuje v dnešním úzu, je silná knižnost obratu jsem tomu rád. Jazykoví uživatelé hledají novou konstrukci, která by byla méně knižní a hodila by se do běžného denního vyjadřování, i hovorového. Nacházejí ji v analogickém obratu, jehož součástí je vazba za to, totiž v obratu jsem za to vděčen/vděčný, a obě konstrukce jakoby spojují do jedné. Rozšiřování konstrukce jsem za to rád v dnešní češtině lze sotva bránit; nelze ji považovat za chybnou. Změna předložkové vazby je v historii jazyka častým jevem.“

  viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/dotazy/0031.html

 37. (32) Bývalá mluvčí je zřejmě dvojjediná. 😛
  (39) Nicméně se to, přes nečeskost, dost rozmáhá. Bral bych i „jsem tomu rád“, případně „jsem za to vděčen“.
  (42) Jo Pařát … 😛 Velmi originální autor, svého času dost bláznil na Neviditelném psovi.

 38. (44)„Rozšiřování konstrukce jsem za to rád v dnešní češtině lze sotva bránit; nelze ji považovat za chybnou. Změna předložkové vazby je v historii jazyka častým jevem.” – třeba ne, ale mne to mlátí do oka, případně tahá za uši. Cit pro jazyk se netvoří v poradně, ta to jen nějak okecá.

 39. nebo to bude odchazejici generaci 😮

  to zas bude mucedniku skimici

 40. jsem za to vděčný mi uši nerve.
  Jsem za to rád rve.

 41. Na co je jazykový ústav, když kývne na jakoukoli pitomost ?

 42. Quivisi ad 47 – ano, ano, typický anglikanismus.
  Ale Pepa má pravdu. Vazba by za to měla být. Zvl.u redaktorů v televizi!

 43. jo jo starecek taky ten sirup nechapal

  byl odchazejici generace – ale toho bylo skoda

 44. To je ale Obludárium !
  Ten Venca na kobyle musí být opravdu kamennej, tohle snášet: poctu Heydrichovi, poctu Gottwaldovi, poctu Havlovi, dnešní slovní průjmy…teď tam například mluví zase ten Bek – von si asi tu vodu vozí z Brňa, to není možný…..

  Od slintů protektorátního tisku, zvl. typu „extremisté – antifašisté – aktivisté“ abstrahuji….

 45. No musim se priznat, ze jsem zcela nadsen, ze jsem se nechal kropit pri palachove tydnu, ze jsem se na Narodni schoval pod autem, ze jsem si zvonil klicema….. I kdyz je pravda, ze jsem byl jeste vice nadseny, ze mi do podpisu opozicni smlouvy zilo svobodne a ze se navzdory panu prezidentovi Klausovi se podarilo prosadit castecne i restituce ukradeneho…. Vse ostatni neni vubec dulezite. Jo a ceske skolstvi? Je to Vas problem, je to vase volba. Chcete statni skolstvi, chcete ministerstvo aby rozhodovalo, to ze se rozhoduje jinak nez chcete je jen Vas problem. Je to vase volba je to vase rozhodnuti a samozrejme i dusledky.

 46. Obludárium u kobyly pokračuje – můj bývalý kolega Danda Kroupa.
  Ale o tom, že absolvoval SPŠ elektro v Ječné a posléze odešel ze studia na FEL ČVUT poté, co propadl k nám – o tom se v živočichopisu tohoto pfilosofa nedočtete.
  Jde o temnou technokratickou skvrnu na osudu tohoto humanisty…..
  Ale mluví jak kniha. Brožovaná, plná Velikých Slov.

  U toho Patočky měli asi vodu dováženou z Brňa – Danda, můj bývalý šéf UFO-Sokol….

  No a teď je tam nějaká scénka Ze života hmyzu – dva maskovaní hovnoválové.

 47. Rputi – nikomu to neříkej – ale jo !

  A moc se mi líbilo, jak profesor Danda ze z Plzně promlouval o inteligenci a jak národ bez inteligence (a ta se samozřejmě rodí jen na VŠ) je blbý a tak…..on dává za pravdu zde jednomu lehce zmatenému příspěvku výše, ze kterého vyplývá, že to státní školství opravdu není všechno – samotnému Dandovi (a dalším) bylo uznáno VŠ vzdělání po absolvování „podzemní domácí univerzity“ u pfilosofa Patočky (nevymýšlím si, to je ověřitelné).
  No a posléze mu nic přes senilátorství za ODA nebránilo v té profesůře na plzeňské Sorboně…..

 48. 48 Pasáčku
  já jsem zde otrlý a negativně profláklý. Vám se ale divím. Co cílujete?

 49. 55 Ahoj Jirko ppa
  co co Ti jde? Já měl koženou udu vycpanou rudým právem a kulicha s bambulí vycpaného rudým právem taky. Skoro to nebolelo :.)
  Proč cítíš potřebu si to zde osvěžovat? Máš špatné svědomí?

 50. Dobrý podvečer,

  a nešlo by říkat prostě “ jsem rád, že….“?

 51. skimici – vy jste bratři – on je taky zde otrlý a negativně profláknutý.

  K jeho 44 – uvedl, zcela správně a logicky, dvě protichůdné citace – to jsou ty paradoxy.

  Abych jen tak neplácal o jiných – „jsem za to rád“ se mi nelíbí, odporuje to mému porozumění češtiny a nepoužívám to. Dokonce nepoužívám (až na výjimky) ani „jsem tomu rád“, protože mi zní archaicky.

 52. skimic co bych mel cilovat ( teda to ale trha usi 😀 )

  obcas se divim i sam sobe ale kdyz si prectu masaz za kterou by se ani PaL nemohla stydet …

 53. safra martine a jak lze vyjadrid kdyz jses za neco vdecny – jsem za to vdecny .
  to mi i mistni hlidka odsouhlasila. A co kdyz za to nejsem vdecny ale pouze rad ?
  Tak to asi nemohu vyjadrit. Pouc mne prosim 🙂

  jinak to ale stejne byl jen ukrok z toho ze nerozumim te zumpe.

 54. ale asi ano – melo to byt
  jsem rad za to ze te zumpe nerozumim .

 55. „Ani se nenadějeme a můžeme být v objetí Východu, varoval studenty na Albertově Pithart.“

  A ten to zná z vlastního mládí. Pst, o tom se v kavárnách nemá mluvit!

 56. Skimici, nemam spatne svedomi, mok bych rici, ze naopak, ale nevim co je opak spatneho svedomi.

  Jen mne prekvapuje to co ctu, nic vice, nic mene. Chapu, ze to nevidis, kdyz tu ctes porad, ale ten posun k nostalgickym glosam je videt. Ale to je jedno. V podstate ani netusim, proc jsem to psal. Mozna proto, protoze jsem to otevrel, kdo vi….
  každém

 57. Začíná se blížit hodina pravdy.
  Každý čech bude kdedomovmůjit a kdožsúboźíbojovníciazákonajehoPodpisovník.
  Doufám, že to proběhne normálně a klidne.

 58. pasáčku, poučím tě osobně.

  Tady jen napíšu, že jsem rád, že nejsem sám, komu se použití časového určení „několik dnů, měsíců, roků zpátky“ nelíbí. A je úplně jedno, jestli je to amerikanismus nebo rusismus. (ago – nazad).

 59. 69 budu rad

  ale vsechno neni jen pritomnost a pak musim urcit kdy to bylo/bude 😀

  poucim Te odobne

 60. 62 no slovo právnílka neni samozřejmě slovem božím a tak jsem se vychechtal dosyta.

 61. Tak a v Brně oslavy vyvrcholí lampionovým průvodem (prý jako symbol).
  Hodně ovčanů si to bude pamativat spíš jako symbol data o deset dní předcházejícího!

 62. 73 – možná se ti ze Shit Brno v tom neorientujou…..vypadají na to.

 63. Martine TT, pasáčku a Jirko ppa.
  Pàlí vás dobré bydlo a tak se prostě skvěle bavíte. Není to tak?

 64. 67 Jirko poa
  Ad posun k nostalgickým glosám.
  Čo bolo to bolo.
  Víš co já jsem jako zase dva roky pravidelný čteč registroval?
  Byl to zcela neuvěŕitelný posun hodnot.
  Jak bys hodnotil positivní Trumpovinu btřeba z mojich úst a zároveň z úst Halladinových?
  Zároveň jeho obžalobu od Feniče a spol?
  Jde to skrze kultury.

 65. „jsem rad za to ze te zumpe nerozumim .“

  no, já bych to „za to“ vynechala. Jsem rád, že…atd. je dostačující, prož by ta, mělo být to „za to“ nějak nechápu. vždycky se říkalo „jsem rád, že…“

 66. tedy nic mne nepali ale proc by to kdyz uz melo byt dobre bydlo?

  taky by mne mohlo palit dobre bidlo. 😀

 67. 76 pomožte mi tedy pasáčku dobrat se té druhé půle.

 68. rekl bych ze nas nikoho to dobre bydlo nepali – umime se s dobrym bydlem vyrovnat.

 69. 67 Jirko ppa
  Opak špatného svědomí je přece dobré svědomí. Jen si děláš psinu.

 70. Tak 6. prosince – Lucerna – Cigánski diabli, maďarští symfonici a Svěcený – k tomu já a moje žena na balkoně vpravo. Kultůra muší bejt.

 71. Skimici, nepali, jen jsem nadsen, ze mohu byt spokojeny. Jiste diky krvi a potu, ale mohunsi rici….. Dnes pred mnoha lety jsem ztraril sve okovy, jako kazdy kdo chtel. A jako sedlak a hotelier si zivot uzivam, jako kazdy kdo si privydelava, jako financni magnat.

  Jinak jsem si pocetl v diskuzi o porodech a dalsich vecech co setykamzrozeni zivota. Docela mne prekvapiło, vlastne ani ne, ze se k tomu vyjadruji skoro jen otcove. ….. Tak si taky prihodim polenko. Jsem nadsen, ze vsech pet decek co mam je zrozeno v porodnicich, protoze je to o zivot se narodit. Kdyby to sło vymyslet jinak, budu prvni, kdo prispeje na nove metody, ale bohuzel to nejde a zeny nejsou zadnanzvirata, aby mohli doma vsechno oddrit. Ja bych to nedal vubec a to jsem opravdu dost drsnej. Treba si v klidu a pohode zasiju dlan po pruniku nozem na dovolene a pak zalepim ducktapem….. Protoze preci nepopluju za doktorem dva dny.ja bych zenska bejt fakt nechtel

 72. „dobrat se do druhé půle“? Jen neuváznout mezi půlemi!

 73. 81 padsáčku
  V kontextu poslední komunikace se to tedy pokusím shrnout:
  Prostě se dobře nebavíte. Souhlasíte?

 74. 86 nebudu Vas tedy trapit – bavim.

  Ale musi to tady bohuzel byt cernej humor

 75. Padacku
  , já jsem se mohl třeba uřehtat nad 84 od Jirky ppa. I jsem si představil jak by se u toho tvářil. A i si dovedu představit jak si navzájem zašíváme dlaň. Já bych třeba použil rybářský háček a jeho kořalu. Šel bych samozřejmě do té stodoly co má pálenici. Kdo ví co má ve flaškách.

 76. skimic, ja se nasmal taky, jirka by si ruku nikdy nezasival. Musela mu ji zasit manzelka on nesnasi krev.
  No a do palenice byste asi nemohl – te je plna
  celniku

 77. 89 to je v poradku freud to popsal – tak chapu 🙂

 78. Skimici, to neni vtip, ja si fakt zasil dlan, ukazu jizvu, je to dost dobrej dukaz. Kdysi jsem byl na plastice na Vinohradech na brigade, jeste na skole, jako „lapiduch“ a tam jsem se naucil zasivat. Neni to nic tezkeho. A mam posunutou hranici bolesti a tak ze zasivanim nema zadny problem. Krev mi nevadi, Pepo nestvi 😀

 79. Jo kdyby to byla prava dlan, tak by si to jen prelepil, ale deckam jsem chtel ukazat to, jak je mozne se osetrit, kdyz je nemocnice 400 km daleko.

 80. Z jizvy se nepozná, jestli jsi to zašil sám nebo to šila manželka 😀
  ledaže by se našel nějakej expert, kterej by to posoudil ze způsobu šití, ale na to by asi neměl dost srovnávacích vzorků 😀

 81. Manzelka nesije, nevari, neplete….. MaYdo, jsi zapomela? Prave proto, je to ma zena , nevzal bych si nikoho, kdo by tohle mela rada

 82. 90 pasacku
  V te palenici jsem uz byl. Hlidali me pejskove Bedrich a toho druheho si nepamatuji. Vim, ze kdyz jsem sedel, mel tlamu asi pul metru nad moji hlavou. Ale oni to tenkrat byli jeste stenatka.

 83. 97 no to se mate. To mne tam jirka nikdy nevzal , kdyz jsem neco chtel tak mi to radeji dovezl do Prahy.
  Ale ja stejne moc nepiji a kdyz tak rum nebo merunku.

 84. Skimici, 😀 Ano, byla to jeste stenatka. Ted jsou to mladi panove, co si nechavaji nosit od postacek piskotky.

 85. 99 – jo, psal jsem to už včera. Ale ještě nebyl čas, abych se zeptal, protože ty lidi znám, i tu agenturu.

 86. Jak že to bike ocelové srdce republiky ?
  „V Ostravě si 17. listopad coby Den boje za svobodu a demokracii připomnělo zhruba šest desítek lidí. „

 87. 100 Jirko ppa
  byl to nezapomenutelny zazitek. Poprve v zivote jsem videl zo dokaze mlada laska.

 88. Skimici, doted pise Bedrich Lokimu milostne dopisy ….. A on proste neodpovi 😀

 89. Jirko ppa
  jseš cynické zvíře, Ten pohled Bedřicha mluvila za vše …

  Ale z jiného soudku – s Dušanem se předběžně domlouváme na oslevě nehillary a o diskusi o Trumpovi. Někdy v prosinci. Je tedy pravda, že pivo můžu ale párek nedám. Přežil bys třeba rybu? Mohlo by to být příjemné odpoledne. A Dušan Ti potvrdí, že se dokážu slušně chobvat, tedy, přestože se snažím prosadit se, umím přes veškerou bolest i naslouchat Ale to víš ostatně taky.

  Ti brnknu nebo zaesemeskuji ale byl bych potěšen kdyby to vyšlo.

 90. (69) Jo, to je problém s vyjádřením minulosti. Podobně je to se současností, tam už nikdo, kdo má do prdele díru a do médií přístup (jakýchkoliv) nezná než vtutochvíli. Když pak dodá, že „je to o …“, tak je cool a in. A když je policajt nebo hasič, tak „provádí“. Ne někoho, ale něco. 😛
  (84) Jirko, ač otec, prakticky jsem se nevyjadřoval k porodům, ale k svobodě volby. Ten porod byla jen inicializační nálož.

 91. Jirko ppa
  jeste si vzpominam,
  mel sem v kapse zazvorovy chlebik z bruselskeho letiste co jm rad ja i mi psi.
  Jak jsme popijeli na zahrade kavu, Bedrich mi nad ramenem strcil tu krokousi tlamu az ke stolu jestli by jako neco nebylo.. Dal jsem mu z kapsy ten zazvorovej piskotek a byl v sedmem nebi. Tedy – jen mi vlhce zafunel pod kosili na krku, laska to nicmene nebyla.

 92. Ještě se přátelé pozeptám. Bál jsem se dnes z domu vystrčit nos. Je možné, že sedmnáctý listopad již odezněl a mohu tedy konečně jít bezpečně vyhodit smetí?

 93. 107 – kdy v prosinci? Vísš, kdy dojede Dušan?

 94. Martine TT to si řekneme
  Nad volebním ránem to Dušan zmínil. Tedy to zapití a přibližný datum. Věřím, že přežije, když nepoobědvá jenom se mnou 🙂
  Ty to máš sice malinko dál, ale rád bych Tě taky viděl. Ekonomům to nějak vykomunikuji taky.

 95. Co to je za šaškárnu, že poslanci stáhnou podpisy pod návrhem zákona?

  Poslanci snad o návrzích hlasují. A když něco odhlasují, tak už se to zpátky dát nedá. Jaký význam má, že „stáhnou podpisy“? Tedy promě toho, že ze sebe udělají blbce, protože co jinýho je někdo, kdo něco podepíše a pak si to ještě rozmyslí?

  Můžu snad u obchodní smlouvy stáhnout podpis?

 96. Z FB:

  „Vrcholní zástupci lidu dnes položili věnce u pomníku nezabitého studenta. Oslav se zúčastnili, vedle významných státních představitelů, také zástupci studentů a pracující inteligence. Uctili společně památku bojovníků za svobodu a demokracii a vyjádřili svou jednotu v boji proti reakčním myšlenkám jinak smýšlejících. Společně pak uvítali delegaci americké ambasády, přinášející pozdrav přímo od samotného George Sorose. Svými vyjádřeními demonstrovali své jasné odhodlání nenechat narušit naší svobodu a demokracii oportunistickými živly a ruskými agenty, kteří požadují svobodný přístup k informacím a právo běžného občana vyjadřovat se k zásadním otázkám státní politiky. Čelní představitelé se pak v společné jednotě odebrali pokřtít knihu „Náš Václav Havel“
  Byly zaznamenány snahy o narušení akce skupinkami odlišně smýšlejících, situaci však vyřešili policisté z antikonfliktního týmu ve spolupráci s kolegy z pořádkové policie. S Bruselem navždy a nikdy jinak!“
  https://scontent-mad1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15055683_1110695872359214_78945910094174908_n.jpg?oh=7bec58880df896a347c5ff7e4e81afc9&oe=58BA9B11

 97. Hezký sváteční večer. K dnešnímu datu jen dodám: Jsem ráda, že jsem se 17. listopadu 1989 dožila a jsem ráda, že moji rodiče se nedožili dnešních dnů. Některé diskuze jsou mírně řečeno překvapivé.

 98. Mají spolu velmi dobré vztahy, Obama Merkelovou dokonce označil za “svého pravděpodobně nejbližšího mezinárodního partnera”.

  To je zvláštní. Ti černoši, arabi a mexikánci preferují ženy rubensovského typu s ohromným zadkem.

  Nikdy jsem nepochopil co je na tom rajcuje. Budu si muset někdy nechat udělat ptakopysčí školení ve věži. Něco na tom přece být musí.

  Keira Knigtley je sice populární herečka, ale na Merkel prostě nemá.

 99. 117 Dano
  „jsem ráda, že moji rodiče se nedožili dnešních dnů“
  To si budete muset později s rodiči vyříkat mezi sebou.
  Já bych si nic takového říci neodvážil. Moji rodiče totiž stále žijí a od svého otce bych za takovýto statement dostal strašlivý pohlavek.
  A vím, že bych ho cítil. Tatínek je stále ve formě.

 100. (111) Nevím, jak kde, ale odpoledne cestou z domova do garáže jsem potkal hodně znuděných policajtů v autech, ti ale nijak neškodili a hráli si hry na mobilech, jinak nic vyjímečného.
  (117) Mně už to ani nepřekvapuje, akorát lépe chápu, jak mohlo dojít k druhé republice a roku 1948. Lidi jsou čím dál, tím stejní.

 101. maYdo,

  skupina poslanců má právo zákonodárné iniciativy . Musí jich být určitý počet.
  že ten návrh má podporu tolika a tolika poslanců se dokáže jejich podpisy.
  Svůj podpis,dokud ten návrh parlament nezačne projednávat stáhnout můžou. Možná i později,ale zjišťovat semi to nechce.

 102. Skimici, moji rodiče už, bohužel, nežijí. Oba se dožili 17.11.1989, oba byli nadšeni ze změny poměrů – a přiznejme si, stačilo by aby si početli tak den dva zpět tady a jejich ideály o změně poměrů by vzaly za své. Myslím, že tohle vysvětluji zbytečně.
  Když čtu nářky některých současníků nad tím, že „tohle jsme nechtěli“, – říkám si, co vlastně chtěli? Nad titulky o rozkradeném státu si říkám, kde by byli ti podnikatelé, OSVČ, firmy, kdyby 17.11.1989 nebylo. Mají těžký život, stát jim háže klacky pod nohy čím dál víc a čím dál větší, ale ta svoboda, možnost je nade vše.

 103. 122

  A pokud ten podpis stáhne víc poslanců , a počet zbylých je menší, než je stanoveno,parlament ho neprojedná.

 104. Dano
  budu hnusný a vím že nespravedlivý a vím, že jste nemyslela to co jste řekla doslova
  “jsem ráda, že moji rodiče se nedožili dnešních dnů”
  Dostala byste stejný záhlavec jako já, kdybych to náhodou před tatínkem z úst vypustil.
  A stejně upřímně bych za to flákl i své potomstvo.
  Kňučení nepomůže, počítají se jen činy.
  A proto jsem taky kvitoval onen článek, který končil …
  ale vlastně to nebudu opakovat. Také proč. Je to k tématu a má to číslo tři …

 105. Dano,

  Vaše mentorování, doprovázené neotřesitelnou jistotou, že jen Váš názor je správný, je poněkud otravné.

 106. Pokud vím, nic strašného se dnes nestalo. Ani jeden mrtvý, ani Uhl nic nehlásí.
  Spějeme tedy bezkonfliktně k Výročí Úmrtní.
  Zaplať pánbůh, že to jde tak hladce a možná se to nezadrhne ani na Výročí Televizní Revoluce.

  Já jsem strávil den příjemně, sháněl jsem jako vždy sušené pomeranče, mandarinky a citrony do věnce. Prochodil jsem ale troje střevíčky než jsem našel duši spřízněnou co má i sušenou limetku.
  Skořici hřebíčky a vavřín už mám. Na ten věnec nad dveřmi si sousedi potrpíme a soutěžíme, kdo ho má nejhezčí a nejvoňavnější.
  Děáme jich samozřejmě několik. Mámě, před dům, před byt,
  je to krásné.
  Začínají tím pro mě Vánoce ačkoliv vůbec netuším proč se ten věnec vlastně dělá.
  Zvyk …

 107. Dano, neotřesitelně správný Halladin tě chce kárat? Tss…

 108. Mnnoo….tak vidím, že dnešní švajnfest je u konce……dobro došli

 109. Skimici, ten věnec je tradice poměrně novodobá. Pokud jde o sušené limetky či pomeranče, stačí ostrá kudla, nařezat na plátky a nechat na teple 🙂

  Ale neber mně zas tak vážně, protože já leckdy nakonec taky to sušený ovoce koupím. 🙂

 110. a dorostu se to taky moc líbí.
  Motaj ty věnce s námi u stolu a sušejí to ovoce a všichni popíjíme voňavý svařák v rodinné sešlosti včetně „cizích holek“ a cizích kluků atd.
  Tu skořici a hřebíčky a vavříny kupuji každoročně v létě už na Kypru a na tyto chvíle u stolu se fakt moc těším 🙂

 111. 132 maYdo
  ale děláš ty věnce taky ručně v balíku rodiny nebo to kupuješ hotový? Já si to prostě nedovedu představit to koupit . ..

 112. Že Daně nevadí ten nástup neomarxismu je celkem její věc, ale jako demokrat by to měla ostatním aspoň tolerovat. 🙂

 113. 134 Rputi
  budete se divit, loni jsme s kolegy a kolegyněmi oškubali vánoční strom v bruselu na grand place, v hospodách si vyprosili to ovoce a večeřeli jsme s tím věncem nad dveřmi. Belgoši ani Frantíci nechápali a letos psali, že už mají nasušeno ale že je problém sehnat vavřínový listy.
  Kdo se stará ten má 🙂

 114. (128) Halladine, pokud vy zmiňujete otravnost, je to klasické „chucpe“.

 115. Dano, možná by to chtělo poměřovat tu dobu něčím jiným, než nářky některých lidí….

 116. (136) Zemanův staromarxismus je lepší? Tolerance vypadá takhle? tenhle blog nikdy jaksi neměl v plánu vytvoření politické opozice, ale kladl si za cíl, informovat i o méně známých faktech a pokusit se vyjádřit jakýsi jednotící názor na obecné dění. Bohužel se ovšem , čím dál častěji,m objevují příspěvky fakty pohrdající a vyvracející kdykoli, cokoli a kohokoli, včetně vlastních předchozích názorů…. 😛

 117. Skimici, samozřejmě vlastní výroba. To by byl hřích nevyužít různý druhy chvojí, co máme na zahradě.

 118. Jo, Rputi
  Vy sama víte, jak jsem na tom s konfesemi ale třeba ten věnec a to shánění a tvoření a ten finální dojem se mi moc líbí.
  Já nevím jak moc je to katolicko protestantský relikt, dokonce, když už o tom takto uvažujeme, jsem přesvědčen, že se jedná o klasické Idolatry se všemi konsekvencemi…
  Ale je to moc hezké, voňavé a již několikátá generace nás to oblibuje.

 119. Vavřín, to je zajímavá inspirace, to budu muset vyzkoušet.

 120. 141 maYdo
  jaký chvojí a jaká zahrada? To co narvete cestou dolů výtahem?

 121. maYdo
  Bez legrace
  Vavřín se dá od léta pěstovat za oknem a do toho věnce potom pasuje!
  Navíc se z toho dá škubat do polívky :§

 122. 126 Dano
  čtu to kolem dokola a zbývá mi jěště 55 minut abych si ro přečetl zítra.
  Jste tajemná jak Řásnovka.
  Spát už neusnu. budu čekat, co se přede mnou za 55 minut obnaží. Dano. Nepomůžete?
  Já vím, že neusnu ani potom a budu přemítat jak to vlastně Dana myslela.
  pomůže mi mrkev, rýže, hrášek, koriandr, česnek, zázvor, anýz ….

 123. Až (když) dosáhnu vaší vytrvalosti v otravnosti, tak vynechám zrcadlo a hodím si mašli. Ne z lásky k jiným, ale z úcty k sobě.

 124. Přátelé
  kdo z vás tu jen plká a kdo z vás se i na něco dívá a doporučí pro losery jako já, co zústali doma, popíjí červený, připravují jednohubky typu
  sušená meruňka, na tvrdým sýru, očko a broskvovo česnekový chutney se zázvorem
  Moc dobrý a nenáročný. je k tomu zapotřebí sehnat papričky a macesy a fůru limetkový šťávy

 125. Ježišmarjá…

  Marx se zabýval vztahem dělnická třída x kapitalismus , vykořisťování atd. Samozřejmě zjednodušeně vyjádřeno. Tehle problém, či antagonismus nadřadil všemu ostatnímu
  Fakt si myslíte, že se něčím z toho ti,které označujete za všelijaké marxisty zabývají ?

  Kdybyste za Marxovy následníky označili západní odboráře,byl by to sice nesmysl,ale bylo daleko oprávněnější.

 126. maYdo – 115 – čistě apoliticky a fakticky.

  Jde o návrh zákona (zde by bylo možné najít jistou analogii s návrhem smlouvy, nikoli s jejím podpisem).
  Na to, aby se PSP ČR nějakým návrhem zákona vůbec zabývala, je nutný určitý počet poslanců, kteří svým podpisem potvrdí, že navrhují aby se o takovém zákonu vůbec jednalo a případně hlasovalo. Když jich není dost (snad třetina plného stavu nebo kolik), tak jako by se nic nestalo a PSP ČR o návrhu toho zákona ani nejedná, natož aby hlasovala.
  Je to taková pojistka, aby si každý poslanec každý den nevymyslel pět nebo patnáct návrhů všelijakých prapodivných zákonů a neparalysoval tím Sněmovnu.

  Takže ano, svůj podpis POD NÁVRHEM zákona vzít mohou a když jich bude dost, tak to spadne pod stůl a projednávat se to vůbec nebude.

  Nicméně to není hlasování a podpis pod tím návrhem není jako podpis pod smlouvou. Hrubý ekvivalent podpisu pod obchodní smlouvou je až skutečné hlasování po třetím (nebo kolikátém) čtení v PSP ČR.

  Tohle je spíš obchodní ekvivalent toho, že někam pošlete návrh nějaké smlouvy a druhý den jim zavoláte, že společník s návrhem smlouvy nesouhlasí, ať se na to vykašlou a hodí to do koše.

  V obchodním styku budete v takovém případě za naprostého pitomce, ale u poslanců se to tak nebere, tam jsou pitomci všichni už z definice a kdyby se bazírovalo na detailech a/nebo na jakési důstojnosti, osobní integritě či nedejbože dodržování slibů, tak by se ti troubové ani nesešli, natož aby o něčem hlasovali.

 127. P.S. Pokud by někdo z výše řečeného snad nabyl neblahého dojmu, že si příliš nevážím těch lidiček, kteří se (vetšinou ke svému úžasu a víceméně omylem) ocitli v PSP ČR, tak má naprostou pravdu, tak se škaredě plete.

  Není to tak, že bych si jich „příliš“ nevážil. Já si jich nevážím vůbec. Ani moc, ani trochu, ani příliš, ani málo, prostě a jednoduše vůbec 🙂

 128. Ooops, pravopisná oprava

  P.S. Pokud by někdo z výše řečeného snad nabyl neblahého dojmu, že si příliš nevážím těch lidiček, kteří se (vetšinou ke svému úžasu a víceméně omylem) ocitli v PSP ČR, tak se škaredě plete.

  Mělo být správně.

 129. Skimici, vavřín za oknem mám. Ale jeden vypadá poněkud uschle a druhej jsem asi moc oškubávala do tej polívky. I do jiných pokrmů. TAky se mi nikdy nepovedlo udržet vavřín, aby přežil zimu.

  Chvojí vozím z chalupy. Máme tam různý druhy jehličin a ještě něco naškubu u sousedů.

 130. Děkuji za výklad, Pavle.

  teda, na mně, prostého občana, to dělá dojem, že něco vymysleli v parlamentním baru a podpisy odvolali, když se ráno probrali z opice.

  Kdyby radši právní řád vyčistili od blbejch záknů a předpisů, než vymejšlet další a další voloviny.

 131. AHA, tak odtud větérek vanul,
  proto vyzýváno (naštěstí marně) ku týdnům neklidu.

  Tak, jako nám páni posranci v neklidných týdnech propašovali církevní restituce, mělo to být tentokrát volební právo pro cizince v Kotlince. Zatím jen pro „občany EU“, leč on takový Němec tureckého původu, či Belgičan původu marockého jsou také vypečení.
  A je nutno se tázat, jak by asi dopadly volby v Teplicích a okolí….?

  Naštěstí:“…Jenže nejkompetentnější poslanci ústavně právního výboru se postavili proti, takže kauza „cizinci“ se stala největším sporem týkajícím se nového volebního zákona, ve kterém jsou jinak i mnohem důležitější věci…“
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/poslanci-hraji-o-118-tisic-novych-volicu-z-ciziny-f54-/domaci.aspx?c=A161117_200032_domaci_fka

 132. M.Šichtařová:
  …V ekonomice se velice změnilo myšlení. Místo ekonomů, kteří v minulosti stavěli na prověřených hodnotách, na lidském chování a psychologii, tak přišli matematici. A do centrálních bank jsou dosazovány momentálně dvě sorty lidí.
  Za prvé vysloužilí politici, kteří jsou jmenováni z titulu toho, že jsou kamarádi nějakého politika a vlastně to mají jako určitou trafiku a ti tedy ekonomice a finančnímu trhu nerozumí.

  A druhá sorta lidí, to je ten aparát, který slouží jako určitá podpora vysloužilým politikům a to jsou ti matematici. Takže vlastně v této sortě lidí se úplně ztratilo vnímání, cit pro trh, cit pro ekonomiku, pro lidské chování.

  Centrální banky momentálně fungují jako analogie nějakého centrálního plánovacího úřadu za socialismu, kde se ekonomiku snažili propočítat, ale nikoliv tržně cítit….
  http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/v-cechach-se-spojila-orwellovska-vize-s-urednickou-neschopnosti-rika-ekonomka-marketa-sichtarova–1670074

 133. Dobré zas ráno… K jazykovému okénku – těší mě, že nejsem sám, komu se nelíbí rozšiřování rusismů a anglikanismů v češtině (a povšimněte si, že mě to těší a ne že jsem za to rád nebo že jsem tomu rád…) Stejně tak používám obrat „před dvěma měsíci“ a nikoli „jsou to dva měsíce zpátky“! A na pozdrav „měj hezký den“ nejraději odpovídám „ty mi taky“! Kupodivu to občas funguje a několik svých kolegů jsem naučil používat i češtinu, navzdory úsilí Karla Olivy a jeho melody boys… No, místo Karla tam na tom gustavu sedí teď někdo jinej, tak možná přijde i renesance českého jazyka. Karel je původně matematickej lingvista (a shodou okolností můj spolužák), tak mu tyhle jemnosti asi ani nepřijdou na mysl… On je vůbec svérázná postava, co ho znám…

 134. 2 skimic ad 118 – inu, u keňských vopic a jejich humanoidních příbuzných ta velká prdel symbolizuje hojnost potravy a plodnost, tedy blahobytné pokračování rodu. Tyhle pověry rády přežívají celá staletí… No a taková vopice se řídí hlavně svou první signální soustavou…

 135. 160 PeSi,
  ono to hlavně znamená širší pánev a tedy většinou i snadnější porod, to je, oč tu běží!

  Ale myslím, že v tomhle pádě všeobecné obliby, jde o něco jiného. Ono se odhalovalo, odhalovalo a odhalovalo, až už celkem nebylo co…. jen ta P…l! Tak ať to stojí za to, když už se odhalí, že ano?!
  Tak teď už zbývá odhalení jen ta řiť. Takže vbrzku čekám kampaň: „Holá řiť to je vono!“
  Konec konců i ekonomicky se bude hodit….

 136. Jo jo…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Doktor-Skala-ktery-to-nezna-z-druhe-ruky-stavi-mnohe-pohadky-o-17-listopadu-z-hlavy-zpatky-na-nohy-Otazka-stala-bud-modernizace-nebo-kapitulace-a-kolosalni-majetkovy-prevrat-463218
  „„Pravdoláska“ po sezóně už sama nemá co nabídnout. A tak bere hlavně role kádrováka a práskače na cizí objednávku. Komparsu honů na čarodějnice – tu domněle „pročínské“, onde zase „proruské“ atp. Je to i parádní kšeft. „Hybridní válečníci“ typu George Sorose své kaprály stimulovat umí. Rozpočty – i všelijaké „task forces“ – mají pro dané účely i příslušné ambasády. Randál na dálkový ovladač bere útokem právě „hodnoty“, do jejichž dresů se jeho gážisté hastroší. Až po respekt k výsledkům voleb, organizovaných podle všech liberálních kánonů. „Kavárna“ dává najevo, že se jím řídit nehodlá. A sama se pasuje na „elitu“, před níž ti, komu daly přednost milióny voličů, mají buď srazit kufry, nebo se rovnou pakovat. Ve jménu „demokracie“ napadá samy základy demokracie. Co jiného má takový švindl po ruce, než lež a nenávist?“

 137. No a koukám, že se někdo producíruje po střeše Hlavova ústavu… Jestli to jsou najatí ostřelovači, tak jdou kapku pozdě… Šlendrián!

 138. PeSi pozor !
  Ty tady souhlasis s nazory komunisty.
  To se zdejsim kadrovakum nebude libit.
  Mozna i džakop džanda si tě dá do blacklistu…..

 139. 2 Šimon klein – ono se toho zdejším kádrovákům nelíbí více. Zejména to, co se v realitě příčí jejich pohledu na svět. No a já už jsem zvyklej – já už se nelíbil mnoha kádrovákům. Hlavně tím, že jsem nebyl línej si přečíst „pravidla hry“ a pak jim samým v tom omáchat čumáček…
  No a taky jsem si početl reportáže o těch včerejších dějinných událostech – na většinu z nich pasuje Krylovo: „na rohu ulice vrah o morálce káže!“
  Mám na mysli gaunery typu Halík, Putna, komunistickej rezižer Menzel, dokonce i vlezdoprdelista Polívka si přišel přihřát polívčičku… Hlavně, že musej poučit ty blbý voliče, jak jsou blbí. A jak by oni vládli lépe, nebejt těch blbejch voličů… No, asi je bude třeba vyměnit!
  Nějak jim nedochází, že ten blbej volič jim už dávno prokouknul tu jejich hru na předání moci od jedněch komunistů druhejm pod dojemnou péčí zrzavýho skřeta, aby se těm jeho milovanejm komunistům hlavně nic nestalo.
  No a pak máme dnešní stav, kdy na většině vysokých škol jsou na postech rektorů komunistický kádry, o děkanech fakult nemluvě. Ale hlavně, že nejsou jako oni – nejsou, jsou horší!

 140. A hleďme, tak Babinskej nemá účtenku!
  Jj, „všetci kradnú“! I MinFin!

  …Finanční správa – tedy Generální finanční ředitelství – ani ministerstvo financí nedokážou vyvrátit podezření, že porušily zákon o zakázkách, když software pro EET zřejmě objednaly bez soutěže od počítačového gigantu IBM. Přitom úmyslně využily složitý postup, který má zakrýt, že k porušení zákona došlo. Jako kdyby nestačilo, že oblast informačních technologií je složitá sama o sobě, finanční úředníci všechno ještě zkomplikovali nepřehlednými byrokratickými kličkami. Ozřejmit postup státu při pořízení počítačového systému EET proto musí začít už vysvětlením, co se vlastně koupilo…
  http://echo24.cz/a/wmJNY/ministerstvo-financi-nema-uctenku-za-nakup-pocitacoveho-systemu-eet

 141. Ale jděte, moravská vesnice (no dobře, maloměsto) stejně těba jako americké maloměsto prostě není unlimited multikulturní. U nás na vsi (tedy v maloměstě) by jistě neprošel ani GayPride pochod a podobné věci.
  Myslím, že místní takovou potřebu nemají a pokrokáři můžou provozovat své aktivity někde jinde.

 142. Dobré ráno,

  nickname, zdá se, že hrozí náboženská válka ve Valašských Kloboucích?

 143. Já se jen těším, až si zase počtu něco o tom, jaká je ta Amerika vzor demokracie – a mezitím čtu o tom, jak jsou lidi fyzicky napadáni za to, že v souladu se svým svědomím volili toho špatného Trumpa… Příznivci demokratů demokraticky zapalují auta a rozbíjejí výlohy. Bytostným demokratům se zhroutil svět – není zrovna po jejich!
  Pak ještě nějakou tu pohádku o svobodě slova, popř. svobodě projevu – starostka si dovolí pronést něco o opici na podpatcích – a v důsledku svobody slova je odejita…
  Demokraticky zvolené zástupce v jiných zemích je třeba odstranit a na jejich místa dosadit vhodnější a přitom ty země zcela rozesrat, pokud ne rovnou humanitárně bombardovat…
  Mně se zkrátka ta selektivní demokracie strašně líbí… Ano, ta proslulá a typická „vláda lidu“ – jak kdysi rozebíral Werich. Zda se jedná o druhý pád – koho čeho, nebo o třetí pád – komu čemu. No, je to samozřejmě ten třetí pád, ale ten blbej lid se tomu vzpouzí! A přitom je to jen pro jeho dobro…

 144. Tak prý BBC v noci hlásilo, že Česká republika protestuje proti presidentovi….

 145. (159) PeSi, od „Ústavu pre jazyk český“ pomoc nečekej, na vlastní vývoj jazyka má minimální vliv.

 146. 173 – UJČ přece „nevyvíjí jazyk“ prokristapána!
  Nebo si myslíš, že Matfyz vyvíjí matematiku???

  A ani ho „vyvíjet“ nemá!
  Bádá v oblasti jazykových zákonitostí a pokud se někdo optá, tak mu řeknou je-li to v souladu s jazykovým územ či nikoli.
  To jen KSČ a Liška si mysleli, že by zrušili ypsilon! 😀 😀

 147. „To jen KSČ a Liška si mysleli, že by zrušili ypsilon!“

  to jsme zvědavá, jak by Liška bez ypsilonu napsal New York. 😀

 148. 176 maydo,
  prostě by se psalo Nový Jork – jakýpak problém? 😀

 149. BTW,v Turecku zatýkají stovky lidí denně, mimo jiné i z akademické sféry, tisíce Turků žádají o politický azyl v západních zemích, Ergogan mluví o právu Turků na řecké ostrovy, části Sýrie a Iráku, a „Evropané“ mlčí. Nebo se tváří, že se nic neděje.

 150. vzhledem k jistým charakteristikám češtiny by mně taky zajímalo, jak by se vyjádřil rozdíl mezi „mladý“ a „mladí“. Navrhuju vyslovovat po staru a psát „mladí“ a „mlaďí“ 😀

 151. teda rputi, NOvý York bych ještě snesla, ve starších textech je to někdy takhle přeloženo, ale ten Jork teda tahá za oči 😀

 152. „Nebo se tváří, že se nic neděje.“

  jste jak malej, NoName. Samozřejmě se nic neděje, je to věrný spojenec a kandidát na členství v EU, tak jak by se mohlo něco dít?

 153. 182 – to už je jak Opráski s českí hystorije…..
  No ale zvikejme sy……..

 154. 178 NoName,
  no pokud na Erdogana nemá EU opravdu účinné páky a to nemá, je lepší se mu v tom nešťourat. Čím víc se bude šťourat, tím víc bude řádit.
  Já jsem jen zvědavá, co s ním podnikne Rusko…

 155. Nešťourání bych chápal, ale k ćemu jsou pak ty bláboly o hodnotách a lidských právech u jiných ? Takové Bělorusko je v porovnání s Tureckem demokratický ráj…

 156. “ k ćemu jsou pak ty bláboly o hodnotách a lidských právech u jiných ? “

  Jak jako u jiných?
  Bělorusko není věrný spojenec, na to nemůžete brát stejnej metr jako na Turecko. A jetsli tam je demokratický ráj, tak je to jen důkaz jejich vychytralosti a podlosti. určitě to jen předstírají, aby vrazili klín do evropské jednoty.

 157. 185 NoName,
  to je tak ze setrvačnosti. O něčem blábolit musí, tohle mají naučené, nemusí nad tím přemýšlet a jestli to souhlasí s realitou je naprosto nezajímá….

 158. 187 – hele Maydo, nemáš Ty nějakej vedlejšák iDěsu ?
  Ale vážně – tento talent si schovej, brzo ho budeme potřebovat…..

 159. Ale zase, k počeštování (resp. poslovenšťování) cizích výrazů dochází celou dobu, stačí se podívat, jak se ve 20-30 letech psaly třeba názvy sportů, elektroniky atd. a jak se píšou dnes.
  Mladým to už asi nepřijde, ale pro mne je Čile pořád takové … divné ? 😉

 160. Šimone 😀 😀 😀

  nějak se musím zaopatřit na starý kolena 😀

 161. Ad Valašské Klobouky: jak jsem pochopil, radnice odmítla na danou akci poskytnout kulturní zařízení, resp. stáhla svůj souhlas.

 162. Tj. radnice nic nezakázala, jen se na dané akci nechtěla podílet pronájmem sálu.

 163. Perlička: Symbolem nezvládnuté migrační a sociální politiky se stala afghánská velkorodina, jejíž existenci vypátral rakouský bulvární tisk letos v dubnu. Jde o otce, matku a devět dětí, kteří dohromady pobírají 5682 € na dávkách a dalších 2570 € na dvě postižené děti, dohromady tedy 8200 € měsíčně. Otec dorazil do Rakouska v roce 2011 sám, o dva roky později mu bylo povoleno sloučení rodiny. Žádné z dětí se nenarodilo v Rakousku. Pár se snaží o desáté dítě, ale vzhledem k věku matky (44 let) už má potíže s jeho početím, tak žádá o umělé oplodnění. Část nákladů na toto oplodnění (předběžná vyšetření, ultrazvuk, vyšetření kvality semene atd.) nese veřejná zdravotní pojišťovna, tedy opět „peníze cizích lidí“. http://1url.cz/otqJ7

 164. 196 Aero,
  to už je staré. Už je trumfnul čtyřnásobně ženatý prchlík v Německu, co nemůže jít do práce, protože neustále přejíždí od jedné manželky k druhé…. 😀

 165. BTW, ti zadržení Češi v Turecku…
  Zdá se mi docela divné dokumentovat svoji trestní činnost (z pohledu Turků) na Facebooku a ještě jezdit přes Turecko … Jsou místa, kde se o všem tak dlouho a zbytečně jako v Evropě nediskutuje a docela často se i střílí. A taky jsem četl, že to není poprvé, co se s Turky zapletli. To je docela odvážné, ne li přímo hloupé.

 166. Nezdá se, že by svou činnost příliš promýšleli, ano.

 167. Valašské Klobouky – jako obvykle je to trochu zamotané. Ve městě je Kulturní dům Klobučan, ten má svého šéfa. Ten šéf nebo jeho zástupkyně jednají s agenturami, které nabízejí svoje umělce. Jedna z takových agentur sídlí ve vedlejším Brumově a běžně dodává všelicos. Celá záležitost je měsíc stará, před měsícem oznámila agentura umělcům, že v Kloboukách ne. Proč se odstartovala celá záležitost dne 16.11.2016, tři dny před údajným termínem, to nevím. Spustil to ten citovaný ateistický blog, ze kterého je patrné, že nejde o ateismus, ani satanismus, ale o osobu starostky. Takže odtud vítr fouká.
  Podle vývěsek a plánu akcí je v listopadu koncert slovenské skupiny Fragile – 26.11.

 168. 2 Šimon klein ad 183 – chybí tam Čile peru, žehlím, válím…

 169. 2 NoName ad 190 – připomíná mi to jednoho kolegu: je to worksheet, aneb, jak by se řeklo po česku – pracovný hárok!

 170. Autor tohočlánku na ateistickém blogu se prohlašuje za militantního ateistu a navíc studuje politologii. Možná se chce jen zviditelnit.

  Samozřejmě zákaz koncertu je pitomost. Na druhou stranu je fakt, že je otázka, jestli lze formulovat jako „zákaz“ to, že město odmítlo pořádání koncertu v prostorách, které mu patří.

  Ale za svou víru autor bojuje vskutku plamenným mečem a se svatým zápalem 😀

 171. Na jinou notečku:
  Procvičoval jsem s vnukem otázky ze zeměpisu na pondělí (7. třída). Dost jsem zíral.
  Ukázat na mapě řeky Madeira nebo Xingu, záliv Moskytů nebo poloostrov Ungava jsem bez pomoci Googla neuměl ani já. Samozřejmě tam byly i podstatnější otázky, proti nim nic.
  A řekl bych, že takvé detailní zeměpisné znalosti zaberou v mozku místo pro věci užitečnější.

 172. To jste pořád ještě dobrý. Kromě zálivu Moskytů jsem ty názvy ani v životě neslyšela.

 173. Já jsem si doteď myslel, že Madeira je ostrov. A ono je to fakt i řeka v Brazílii !

 174. 204 Quivisi,
  to se stává, když kantor podlehne dojmu, že jeho předmět je nejdůležitější na světě.
  Na základní škole má dítko dostat přehled o světě, ve kterém žije. Na detaily je času dost, až se začne na něco specializovat – od toho je odborné vzdělání.

  Jediné dva obory, které se musí probírat víc do hloubky je výuka mateřštiny a matematika.
  Mateřština proto, aby dokázal vůbec vyjádřit, co se vlastně naučil a taká proto, že jazykový cit se vyvíjí veprůběžně a velmi dlouho. A v neposlední řadě proto, že při dalším, už odborném vzdělávání, nebývá na mateřštinu čas.
  Matematiku by se měl více do hloubky učit hlavně proto, že se zároveň naučí logicky myslet, což je pro další, zejména technickou výuku, základní nutnost.

 175. Madeira je víno !! 😉
  Vy si tady blbnete s porody a češtinou, a že EU zrušila víza Ukrajině „pro krátkodobé pobyty“ (jednotka krátkodobého pobytu je jeden furt) vám zřejmě uniklo!
  Těšíte se?
  Američtí poradci z Ukrajiny z CIA a FBI už se urychleně stahují do ČR a Rumunska, přestože na Ukrajině žádní nebyli a nikdo se jim do spontánního majdanu nemontoval.

  Doufám že nás tu cestou do Německa neušlapou…

 176. To už prošlo? Já myslel, že stále jde jen o návrh.

 177. Protože já třeba když házím kameny, tak lehké …

 178. 2 Šumavák ad 208 – no, neuniklo… A opravdu se těším… Počítám to mezi další reakce na zvolení Trumpa…

 179. 2 NoName ad 211 – vedle toho článku je zajímavá anketa o pomoci prdlíkům…
  „Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?“ – a tady jsem na rozparcích… Počítá se mezi materiální pomoc darování 7,97 g olova do týla? Znám docela dost lidí, co by se této materiální pomoci rádi zúčastnili… A denně jich přibývá…

 180. (208) Neuniklo, ale nevadí. Kdo sem z Ukrajiny chtěl, už tu dávno je.

 181. Mimo to, firmy řvou že nemají zaměstnance a korupce na vyslanectvích a konzulátech to brzdí, takže pokud by se pohyb uvolnil, je to spíš plus.

 182. Třeba na Týdnu je napsáno, že bezvízový styk pro Ukrajinu začne platit až ve chvíli, kdy budou schválena nová pravidla na blokování bezvýzového styku ze strany členských zemí. A ta jsou teprve v jednání.
  Takže bezvízový styk v této chvíli schválený je, ale ještě není prakticky povolený ?

 183. Já jen nějak nerozumím, proč se proto dekujou z Ukrajiny američtí poradci. Jsem myslela, že si na Ukrajinu brousí Putin chrup. To ho bezvízový styk tak vyděsil, že poradců již není třeba, protože strašlivé nebezpečí bylo zaženhnáno?

 184. maYdo,

  udržovat poradce někde v cizině cosi stojí. A nač utrácet,když se stejně USA chystají na Ukrajinu hodit bobek ?

 185. Madeira je i krajka….

  Já měla málem mrtvici, když se dcera v tercii (ekvivalent osmé třídy) učí ve fyzice převody rychlostí km/h na m/s a zpět pomocí konstant 0,28 a 3,6. Teda, v učebnici to odvozeno mají, ale pedagog postup přes krácení či nedej darwin rozšiřování zlomků nepreferuje, pro něho je nutno znáti konstanty. A počítat na kalkulačce. Takže při mém citlivém vysvětlování, jak na to jít přes zlomky (ty uměla už v páté třídě nebo kdy se to probíralo), napřed dítko chytlo hysterák, že jí pletu, potom přešla na pubertální vzdor, a nakonec neochotně uznala, že je to vlastně jednoduché….. Na pubertu by fakt měly být prášky (pro rodiče), a jsem zvědavá, jak prudce vzroste kvalita výuky po zavedení kariérního řádu.
  Pořád mi nejde z hlavy ten požadavek na aktuálnost obsahu, co má být v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky – jestli bude tedy z osnov škrtnuta Pythagorova věta jako zastaralá a děcka na základce rovnou přejdou k variační a numerické analýze v nehladké mechanice kontinua….

 186. (218) Ona je to otázka, kdo a odkud se dekuje, hoaxů kolují spousty.

 187. (222) Na první pohled to vypadá divně, ale co, Finové to ověří a třeba to bude fungovat. On se konec konců člověk bez školy učí taky tak nějak komplexně.

 188. Matzurko, tady jsem ne zcela porozuměl – proč tam motat konstantu 0,28? Já to kluka učil, že km/h : 3,6 = m/s. A naopak, m/s x 3,6 = km/h.
  To 0,28 je beztak zaokrouhlené a pak z toho lezou nesmysly – 36 km/h je zřetelně 10 m/s, s pomocí oné „konstanty“ je to však 10,08 m/s.
  Neboli, pokud si to vynásobí zpět pro kontrolu (k čemuž juniora nutím), v životě se nedopočítá.

 189. Petře, tak něco takovýho praktikuje waldorfská škola. Ale netuším, nakolik je nto efektivní, rodičové, kteří tam dávají dítka, bývají poněkud svérázní.

  Kluk tam chodil půl roku a je to už dávno, kontakty dávno nemáme a já ani neměla zájem je udržovat, takže netuším, jak dopadli spolužáci, kteří tím systémem prošli naž ke střední škole.
  Ale rozhodně se domnívám, že to není systém, který by byl schopen produkovat budoucí vědce, inženýry a lékaře.

 190. 222 Petře,
  to je asi tak stejné, jak kdyby se zedník rozhodl, že teď se mu chce stavět 1. patro, pak možná tu střechu a pak si střihne kousek 4. … a dál se uvidí…. 🙂

 191. Mno, možná je to první krok k zavedení univerzální konstanty Pyšvejcovy… S tou se dá dopočítat úplně všechno!

 192. Jaký konstanty? Vůbec si nevybavuju, že bych při podobných převodech počítala s nějakou konstantou.
  Je teda fakt, že ačkoliv mám technickou profesi, takod maturity jsem se nesetkala s tím, že bych opotřebovala takový převod počítat.

  Ani u děcek ne, u dyskalkulika to bylo nad jeho schopnosti a dcera si s tím poradila sama.

 193. A nezavděčí se a nezavděčí… 😀 😀

  … „Nejdůležitější projev byl ten, který letos nezazněl. Z mlčení prezidenta Miloše Zemana, jenž se oslav vůbec nezúčastnil, mrazí snad ještě více než z loňského vystoupení vedle extremisty Martina Konvičky. Mlčení Miloše Zemana demonstruje rozšiřující se propast lhostejnosti vůči hodnotám 17. listopadu,“ píše komentátor…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Muz-z-Bakalovych-novin-kope-do-Zemana-Ze-vcera-mlcel-z-toho-mrazi-vic-nez-kdyz-stal-loni-vedle-Konvicky-463350

 194. Je vůbec možné, aby člověk z praxe neznal Pyšvejcovu konstantu? Neustále mě tenhle svět překvapuje…

 195. 227 – je vidět, že zapomínáte. Stavět napřeskáčku bylo zvykem, než přišel geniální sovětský stavitel Zlobin. Vynalezl Zlobinvu metodu, která spočívala v tom, že se nejdříve postavily základy, pak přízemí, pak 1. patro, pak 2. patro a tak dále.

  To není vtip, tak mi byla kdysi tato metoda vysvětlena – organizace práce a pohyb na pracovišti.

 196. Ví někdo kam a komu se odvádí pokuty udělené úřadem pro ochranu hospodářské soutěže ?

 197. 231 – dycinky Lavočkinova konstanta ( já takto rysovál a ruka papála, dalžno sdělať remont…).

 198. Též bulharská, kybernetická konstanta. Neplést s konstantami PID regulátoru.
  Tisíce let Bulhaři jen bulhali, nyní však radostně spějí ke komunismu.

 199. 237 – se mnou v dobách minulých začala na FELu studovat parta Bulharů.
  Po krátkém seznámení s jejich působením se na fakultě uchytila hláška: blbej jak inžeňér ze Sófije….

 200. Foundry,
  konstanta je odvozena co 1000/3600 v učebnici. No koukala jsem na to jako tele na nová vrata, neb stejně jako maYda jsem nějakými konstantami neztrácela čas a prostě si to vykrátila. A málem mne kleplo z toho, že dítko je nuceno si pamatovat debilní konstantu, místo aby procvičilo zlomky. To je teda „návaznost“ předmětů či interdisciplinární přístup, jak se tomu říká dnes…

  Ti Finové jsou snad masochisti – studenti neprojdou fyzikou a chemii (a nemusí se tudíž ptát, k čemu jim to bude ?), zato budou mít praxi v kavárně. Asi mají nedostatek personálu na espresso… i když to z kapsle udělá už i cvičený šimpanz.

 201. Když ono je s dítětem daleko lehčí „diskutovat“, než ho učit násobilku.
  Já jsem nikdy moc disciplinovaný nebyl, takže nemám vysoké nároky, ale občas, když potkám moderně vychované dítě, mám co dělat, abych ho neinzultoval…. Když vidím, co je schopné říct matce … A ta se usmívá, prý se to usadí …

 202. Matzurko, z čeho to odvodili, je mi celkem zřejmé. Nicméně mi uniká smysl 🙂 Blbý je, že se dítka všechno učí tak nějak přibližně…

 203. U nás si specielně paní spolubydlící na nějakou moderní výchovu nehraje – když začne bejt junior drzej, přiletí záhlavec a je klid.

 204. Dobrý večer,

  musím se přiznat, že mně se záhlavce neosvědčily, Potomci měli hbité reakce a rychle vykrývali, takže se důstojná exekuce proměnila v nedůstojnou šťouchanici, jak jsem se snažila se k tej kebuli před ty kmitající packy dostat.

  Ale zvýšený mateřský ječák udělá taky své…

 205. Foundry,
  jo, tak to jsme s tím uniklým smyslem dva 🙂
  A moderní „výchovu“ taky neoblibuji, byť brachiální osvětu stačí jen nabídnout („A co takhle pár facek ?!“) 🙂 Můj ječák je taky dost iritující, klidí se i manžel 🙂 Ale i tak mám dojem, že jsem ve srovnání s mými rodiči neuvěřitelně benevolentní (na druhou stranu mi dcera tvrdí, že se mne bojí půlka její třídy – netuším proč, nikdy jsem je neučila, při exkurzi na mém pracovišti jsem byla miloučká jak pěnkavička…. pravda, už u nás došlo na pár „zarachů“, i zabavený mobil).

 206. Náhodou, já bych ten finský způsob nepodceňoval. Studenti si při práci v kavárně (jak je v článku uvedeno) procvičí angličtinu a ekonomii (zejména tu číšnickou, tedy „7 a 5 je 15 a 8 je 27, takže to máme 38 euro) a svědomitě se připraví na karieru ve které budou vařit kávu somálským jaderným fysikům a alžírským gynekologům. 🙂

  Navíc budou ušetřeni frustrujících okamžiků, kdy je někdo zastarale učil do slepé mapy Jižní Ameriky zakreslit řeku Surinam nebo prudil s výpočtem úrokových splátek. Též nudné hodiny fysiky odpadnou a mladým Finům nebudou nějaké tmářské poučky bránit v tom, aby si koupili ekologickou rychlovarnou konvici a šetřili jejím polovičním příkonem životní prostředí.

  No a chemii a biologii přece normální Fin k životu nepotřebuje už vůbec. Ještě by ho to svádělo k tomu aby vařil drogy, vyráběl výbušniny nebo drze poukazoval na to, že když potká sob soba, mohou mít sice radost oba, ale mladé sobátko z toho nevznikne i kdyby se vzájemně tahali za ocasy do skonání světa. 🙂

 207. Jenom snad tu II. světovou válku bych s tou matematikou příliš nespojoval, aby jim z toho nevzniklo takové to „Já mal horečku aj štyrdsaťosem stupňou a išli zme na zteč. Atomaty, guľomety a tak sme bili tých bolševikov, ech čo to tárám, fašistov a na to, že máme horůčku sme něpozerali…“

  Nebo dokonce „Soudruzi, já vám to řeknu naprosto přesně. Takový samopal má kadenci ta-ta-ta-ta. A někdy i větší.“

 208. 2 Foundry ad 244 – buďte rádi, že nežijete v Norsku!

 209. 2 Pavel Kořenský – že Tě tu vidím – tak letošní finále MF-Feat se mistru světa Markovi nějak vymklo z ruky. No a vůbec to bylo zajímavé… Bližší když tak osobně…

 210. Mimochodem, Dušane, když se objevíš, ozvi se mi, prosím(foundryman na quicku).

 211. pánové skimici, Martine TT a Jirkoppa – budu v Čechách od příští neděle.

 212. PeSi – Aha, tak kdyžtak mail. Já to nějak letos nesledoval, když se na to holky vybodly.

 213. PeSi – nebo ještě lépe, co někdy, někde pokecat u piva/vína/čaje/kávy/whisky nebo jiného oblíbeného nápoje.

 214. Trump ohlásil první členy kabinetu – ministr spravedlnosti senátor Jeff Sessions, poradce pro národná bezpečnost generaál Mike Flynn a ředitel CIA kongresman Mike Pompeo.
  Sessions byl prvním senátorem, který vyjádřil Trumpovi podporu a vytrvale mu v kampani pomáhal. Je to republikán z Alabamy kde sloužil jako alabamský, později federální prokurátor.
  Generál Mike Flynn (Demokrat) je bývalým šéfem vojenské kontrarozvědky. Trumpovi dělal vojenského poradce. Za největší civilizační nebezpečí považuje islámský fundamentalismus a netají se tím, že by ho chtěl vyhladit.
  Mike Pompeo ja absolvent West Point,(červený diplom) býval aktivním důstojníkem, pak vystudoval práva na Harvardu. Pompeo po výběru pouze stručně prohlásil, že se svými rozvědčíky udělá všechno, aby Amerika byla bezpečná dnem i nocí. Pochopitelně, že progressivisům už cuká obočí a vytahují třeba ne Sessionse, že před dvaceti lety vyprávěl vtipy o KKK. Bbci.
  Další zajímavost Foxxon, největší čínský vžrobce iPhonů, oznámil, že bude uvažovat o přemístění části výroby do USA a Bill Ford zavolal Trumpovi, že zatím nebude realizovat převedení výroby pick-upů z Kentucky do mexika. No vida, stačilo „primitivní“Trumpovo prohlášení, že se zasadí o snížení korporátních daní ze zisku na 15%.

 215. Hmm, když tak čtu tohle:

  http://zpravy.idnes.cz/svedsky-novinar-pasoval-syrana-dnd-/zahranicni.aspx?c=A161118_181739_zahranicni_mlb

  měl bych jeden otázku.

  Když si přivezu (klidně za svoje, na penězích daňových poplatníků netrvám) bez dokladů ilegálně do ČR nějakou patnáctiletou slečnu třeba z Thajska, budu taky za hrdinu ?

  Tedy otázka je čistě teoretická, mám jaksi obavu, že moje drahá by mi takovou společenskou angažovanost a hloubku multikulturního obohacení nejspíš nedovolila. 🙂

 216. (244) Já tomu říkal, že mi „vyskočí ruka“. Fakt je, že to nebylo často, ale občas fakt vyskočila, ještě než jsem měl čas uvažovat o moderních výchovných metodách (což je stejně spíš doména manželky).

 217. Koukám na čt24. Téma Turecko. Jakýsi Josef Raul j z ambasàdy jestli jsem tomu rozuměl dobře. Snaźil se česky ale má takový ten Kyjevský jiddiš akcent. Tskový ty ukrajinský l. T nedají ani slováci, poláci nebo rusaci.
  Pan Josef XY se každopádně držel stranou.
  Přišly noty.
  To je dobře.

 218. Na čt24 jakýsi Petr Ježek ultra komouš, nepřekvapilo mě že se hlásí k ANO. Je skoro ak odporný jako pan Stropnický.
  Je to atejně zajímavé. ANO je útočištěm těch komoußú, kterým se filip nebo kohlíčk ekluje. Těch opravdových. Nechápu proč. Nicn neni třeba šillová. Pithart by mohl ale je havlovský černoprdelník tak to asi nepřekroči

 219. A nezavděčí se a nezavděčí… 😀 😀

  … „Nejdůležitější projev byl ten, který letos nezazněl. Z mlčení prezidenta Miloše Zemana, jenž se oslav vůbec nezúčastnil, mrazí snad ještě více než z loňského vystoupení vedle extremisty Martina Konvičky. Mlčení Miloše Zemana demonstruje rozšiřující se propast lhostejnosti vůči hodnotám 17. listopadu,“ píše komentátor…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Muz-z-Bakalovych-novin-kope-do-Zemana-Ze-vcera-mlcel-z-toho-mrazi-vic-nez-kdyz-stal-loni-vedle-Konvicky-463350

 220. Dělejte to jako myšky, aneb sexuální příručka pro nejmenší

  Z FB:
  Lili Marlen
  17 listopad v 16:21 ·
  Dětská knížka pro mateřské školky určená hned do několika spolkových zemí Německa. Tento paskvil vznikl ve spolupráci SPD – socani a německých Zelených—-
  Už mě nebaví nic překládat,ale tohle ještě pro ilustraci německé zvrhlosti dám… takže paní učitelka předčítá o čem si povídají myšky :
  Někdy si tatínek lehne na maminku a někdy maminka na tatínka. A někteří to dělají jako my. Jako my myši. /LM : dobrý příklad,havět se množí jako krysy/. Vpředu je maminka a zezadu tatínek.
  V poslední řadě obejme Tütü, Didi Neumanna jako popínavá rostlina a políbí ho znovu na ústa. ,, A potom strčí otec svůj kůl.. ,, oh! to dělá můj tatínek také,křičí Leopold .. a strčí ho do její dírky´´ Tomu se říká vagína,opraví ho pan učitel Schröder. ,, a potom vystříká semeno do maminky´´ …
  LM: nikdy mne nenapadlo,že budu překládat dětskou pornografii … tohle je výsledek RUDO-ZELENÉ vlády v Německu a pokud mě je známo,tak tohle je ještě hodně slabý čaj… už vidím jak v křesťanském,konzervativním Bavorsku přijde tříletý syn mé šéfové domů s takovými ,,literárními´´ zážitky …
  https://scontent.fmad3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/14915390_10202399974916751_3909130745867334707_n.jpg?oh=d035bca5f78fcc2bbfce8826e26125cb&oe=58873576

 221. 268 Rputi
  paní Trumpovou je věčná škoda vůbec oblékat 🙂

 222. No ,paní Trumpová asi doposud nahá nechodila(ikdyž by skimic tomu byl rád 😀 )a docela bych se divil,kdyby teď chtěla měnit krejčovou..
  Připadá mi to stejně blbý jako bych já řekl, že nehodlám mít vztah s ( sakra, ptakopysku, která herka dnes letí ?Já to už nesleduju..) a úplně pominul to, že dotyčná ( ať je to kdokoli) by o mě nejspíš ani kolo neopřela 😀

 223. No kdo to platil je celkem jasné, jen říkat se to nesmí…. 🙂

  P.Žantovský:
  „Smysl ale má položit si několik otázek, které s akcemi odehrávajícími se 17. listopadu souvisejí. „Tou první, která se nabízí, je otázka, kdo platil peníze, a to jsou podle mě řádově miliony, za pronájem technických prostředků, to znamená všechny ty zesilovací aparatury a projekční obrazovky. To jsou obrovské částky, a ty musel někdo vydat. Zajímalo by mě, kdo to byl a z jakého důvodu to bylo. Někdo také platil ty pečlivě vyvedené protizemanovské transparenty, kterých tam byla velká spousta. Celá ta akce musela stát opravdu řádově miliony, ne-li víc, ale určitě miliony, za to dám ruku do ohně.“
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Takto-se-Ceska-televize-snazila-rozpoutat-17-listopadu-odpor-proti-prezidentu-Zemanovi-Shrnuti-Petra-Zantovskeho-ktere-ukazuje-mnoho-zajimaveho-463441

 224. 273

  Nemívá zeman v neděli nějakej rozhovor v TV ? Nudu muset kouknout,kde a kdy.
  Co k tomu 17.listopadu řekne.

 225. Halladine, ad 272 – dnes je v kursu Vašáryová a Šiklová! 😉

 226. 2 Pavel Kořenský ad 255 – mail Ti šel a k návrhu rozhodně nejsem proti, jen najít ten čas… Ale teď během prasince by něco mohlo vyjít… Domluvíme se…

 227. Jo,a kdo platil autobusy z Brna ? zase univerzita ?

 228. Šumaváku 😀

  zas až tak neznalej nejsem !
  A nestraš ! Tyhle by si možná o mě kolo opřely ! 😀

 229. (273) Kdopak platí Zemanovo permanentní volební turné, když už je pan Žantovský tak zvědavý? 🙁

 230. 280 Aero,
  Návštěvu krajů má president v popisu práce, takže jsou na to vyčleněny finace. Klaus jezdil zrovna tak, jen to ČT a ostatní mainstream statečně zatloukali. U Zemana to naopak vypichují, jako zvláštní výraz jeho podlých zálib.

  Kdo platil včerejší merendu se dá odhadnout podle umístěných stánků. Např. Člověk v plísni…. a jiné, financované Open Society, což je, jak známo Sorošova akvizice.

 231. Moje žena na každé Á musí odpovědět Bé. Zajímavé je, že se tak chová řada lidí. Někteří i zde.

 232. „A mezi hlavami obou mocností nedošlo k vážnému dialogu už plných šest let! To nebylo ani za období studené války, ale může se dělat politika bez dialogu?“, píše Milan Syruček.
  Když uvážíme, co všechno se dělo minulých 6 let a že při tom k žádnému dialogu nedošlo není politika, ale pustá svévole!
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Trump-a-Augiasuv-chlev-Zkuseny-Milan-Syrucek-shrnuje-jak-Obama-zdevastoval-vztahy-mezi-velmocemi-463173

  2010–2011 Druhá občanská válka v Pobřeží slonoviny
  2011 Občanská válka v Libyi (2011)
  2011 Vojenská intervence v Libyi
  od 2014 Občanská válka v Libyi (2014–současnost)
  od 2011 Povstání v Iráku (2011–současnost)
  od 2011 Občanská válka v Sýrii
  od 2011 Povstání na Sinaji
  od 2011 Post-intervenční násilí v Iráku
  od 2011 Poválečné násilí v Libyi
  2011–2012 Krize v severním Kosovu
  2012 Operace Pilíř obrany
  2012–2013 Operace Linda Nchi (část Občanské války v Somálsku)
  2012–2013 Konflikt v severním Mali
  2012–2013 Povstání M23
  od 2013 Občanská válka v Jižním Súdánu
  2014 Krymská krize
  2014 Válka na východní Ukrajině
  2014 Občanská válka v Libyi (2014)
  2014 Operace Ochranné ostří
  2014 Irácká krize (též: Sunnitské povstání v Iráku)
  2014 Vojenská intervence proti Islámskému státu
  2015 Vojenská intervence v Jemenu

 233. Ad 273: Ozvučení větší akce se vejde do 500.000. 500.000 je větší raut či vyhlášení cen nadace xyz.
  Ad podiv nad registrací kolem půlnoci 17.5 – odpověď je v článku. Je to dáno zákonem o shromažďování. Kdo dřív přijde a registruje událost, ten vyhrává.

 234. Milion Svensonů, to bude docela zajímavé!
  Svensoni se začnou přejmenovávat…

  Neznamená to ono Svenův-syn, nebo se pletu?

 235. 287 – no konečně, už nebudou od domorodců k rozeznání…..

 236. Co je špatného na semitských jménech? Kromě toho že se na vás celníci při zájezdu do Petry dívají divně.

 237. (284) To je dost výkon, stihnout tohle všechno zorganizovat. 😛
  (287) Zcela bez souvislosti s připrchlíky, ten zákon byl dost pitomý.

 238. Spousta zákonů, pravidel nebo tradic je z čistě praktického pohledu docela pitomých. Po celém světě.
  Ale tak nějak tvoří součást identity (dnes sprosté slovo). Odlišuje jedny od druhých, spojuje s minulostí a s ostatními členy komunity…

 239. 291 Aero,
  jj, výkon to je, i když mnohdy stačilo se jen „připlést“.
  V každém případě to takhle v přehledu docela vysvětluje ten neuvěřitelný nárůst státního dluhu.

 240. Dobrý večer

  291, 293 – tak zase když je jeden řiditel zeměkoule, tak má určitě jinší možnosti a schopnosti, než obyčejný smrtelníci 😀

 241. (292) To by bylo ještě dost dobrý, takhle tradiční zákony. Většinou je to ovšem spíš výlev aktivistického zákonodárce nebo úředníka, ke kterému se přidali další, aby se neřeklo, že nic nedělají.
  (293) To by na tom byly USA dobře, kdyby jejich dluh byl z těhle prkotin.

 242. Ehm, já jsem tedy víceméně laik, ale když ten seznam vezmu postupně, tak hned bod 1 – „Druhá občanská válka v Pobřeží slonoviny“ vůbec nesouvisela s USA ani s Ruskem.

  Tam se začali domorodci opět pojídat mezi sebou, což je u nich zvykem už mnoho stovek let a jediný z venku, kdo tam působil a působí jsou od roku 2004 vojska OSN (mezinárodní kontingent UNOCI) a pak francouzská armáda (od roku 2002).
  UNOCI je složené z vojáků z cca. 40 zemí (většinou Afrika a Asie) a velí tomu z pověření OSN střídavě Senegal, Pakistán a (mám dojem) Bangladéš.

  Na povrchu to vypadá jako válka pomuslimštělých lidožroutů ze severu proti pokřesťanštělým lidožroutům na jihu a naopak. V praxi jde ovšem o klasickou kmenovou nenávist založenou na tamním (a obecně africkém) měřítku hodnot, kde platí že „Zlo je když Kalimu někdo ukrást krávu. Dobro je, když Kali někomu ukrást krávu“.

  Žádné velmocenské konspirace bych za tím nehledal, jako ostatně u většiny věcí na tom divném seznamu.

 243. 297 /avle,
  já taky nikde netvrdím, že byli zapletení úplně do všeho.
  Ono úplně stačí to, co „zbude“!
  V podstatě celá severní Afrika a velká část Středního východu. To je docela sakra dost! Nemluvě už vůbec o Ukrajině a hokusech pokusech „stavět školy“, kdy to Nulandová brousila od Makedonie po Kavkaz jen to hvízdalo!

 244. (297) Jo, je to nesmyslná slátanina. Prakticky celý.

 245. 297

  v tom pobřeží slonoviny to bylo složitější. To angažmá Francie bylo docela masívní….
  A mělo příčiny v minulosti.

 246. No, já to pochopil tak, že autor neobviňuje USA ani Rusko, že to všechno zavinily. Jen se pozastavuje nad tím, že o tom představitelé obou velmocí nepovažovali za vhodné/potřebné debatovat.

 247. Ale třeba nerozumím psanému textu, i to je možné.

 248. 301

  byly doby,kdy bylo rusko tak slabé, že se nikdo neunavoval se s nim bavit. Lastně ještě první roky Putinovy vlády.

 249. (301) To máš těžký, s tím debatováním. Hlavy velmocí stejně debatují až potom, co je vše připraveno na nižší úrovni. O některých těch událostech se debatovalo dost živě, o jiných zase nemělo cenu cenu debatovat na téhle úrovni vůbec. Ten seznam ( v podstatě slátanina) s celkem rozumným článkem prakticky nesouvisí.
  Je otázka, kdo vůbec chce debatovat. Obama asi chtěl, zapadalo by to do jeho představy „mírotvůrce“, Putin spíš ne, potřebuje vnějšího nepřítele k utužení vnitřní ruské morálky. Jsem zvědavej, jak rychle to Trump zjistí.

 250. The Independent:

  …Ronald Reagan byl sice ve srovnání s Trumpem státník, ale i tak způsobil jeho nástup do Bílého domu šok. Dnes uctívaný politik – koneckonců Trump oživil jeho heslo Make America Great Again (Vraťme Americe její velikost) – byl ve své době podobně obáván, nenáviděn a podceňován.
  …Předpokládalo se, že jaderná válka s Ruskem je za dveřmi. Netrvalo dlouho a začaly se šířit vtipy o Reaganově chabém intelektu.
  …Z výsledku amerických voleb je každopádně zcela jasné, že velké množství Američanů je přesvědčeno, že jejich země, a především jejich ekonomika, již nějakou dobu nefunguje podle jejich představ. Příliš mnoho lidí přišlo o práci, příjmy střední třídy příliš dlouho stagnují a dluhy federální vlády jsou znepokojivě vysoké…
  https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/420271-trumpovo-vitezstvi-je-demokracie-v-praxi-pise-the-independent.html

 251. 310 maydo,
  když zrovna neberou Vyvolení, tak i kandidatura na presidenta je dobrá! 😀

 252. OT – Včera jsme viděli docela zajímavý film. Teda, příběh byl slabší a závěr poněkud kýčovitej, taky to do jisté míry kulhalo v logice.
  Ale byla tam vystižená velmi dobře společnost, kde nejsou rozdíly, všichni si jsou rovni, všichni mají stejně, žijou stejně. Špatné vzpomínky se vymazávají, slabší a staří se vyřazují a posílají „do jinam“, což je přijatelný výreaz pro etanazii. Povolání se každému přiděluje po ukončení vzdělání. Všichni jsou tak nějak spokojený ve společnsoti, která nemá paměť emoce, ani barvy. TAkže část filmu byla v černobílém provedení.

  Jo, a nejspíš taky žádnej sex. Na rození byly ženský, kterým bylo přiděleno povolání matka rodička. Asi byly uměle oplodněný a děti se pak odchovaly do určitého věku v něčem jako kojeňáku a později přidělený do rodin. Teda, tam tomu říkali „rodinná jednotka“ a po biologické stránce to rodina nebyla. Děti se přidělovaly, jak to bylo s partnery, to tam nebylo, ale nejspíš taky.

  No fuj, běhal z toho šťastného společenství mráz po zádech.

 253. Již lehce po sezóně, ale rozjasnil mi den:

  V kanadském národním parku se ztratil pan Jiří Brady.
  Správce říká záchranářům: „Nechci vám brát naději, ale medvěd už tejden sere metály!“

 254. Jo, Šimone, to je hezký 🙂

  Já to viděla včera na Chechtavém tygru.

 255. Dobré slunečné odpolední,

  maYdo, a co takhle prozradit název filmu ?

 256. Dobrý den
  to mě zase od rána bzučí hlavou
  Kočka leze dírou
  podbarvená tak populární melodií
  https://www.youtube.com/watch?v=j0t8mWJ1ZKg

  Kočka leze dírou, pes oknem, pes oknem,
  Nebude-li pršet nezmoknem.

  A když bude pršet zmokneme, zmokneme,
  na sluníčku zase uschneme.

  Jen mi není jasné proč kočka lezla dírou a pes zrovna oknem? Měli snad děravý dům, či kočka se kočovníkům podesmykla pod stanem? Co ale to okno. Kam vlastně lezli, z příbytku ven či dovnitř? Zbytek už je jen typická předpověď počasí a v závěru vyjádřená naděje.
  Zase vyjde slunce a bude dobře.

  Ta zvěř. Ach ta zvěř… co se tenkrát vlastně stalo, že to starý písmák zaznamenal. Popisuje snad onen archetypální motiv potopy a zachránění se na kocábce a znovuzalidnění (zakočkování i zapsení) světa?

 257. Tož některé dveře mívají kočičí dvířka neboli malou díru kudy se protáhne kočka.

  U nás chodili oknem kocouři, všude pod okny bývaly otisky kočičích tlapek. Pes oknem nechodil, byl to jezevčík a okno bylo vysoko.

 258. jinak starýmu písmákovi se to asi prostě rýmovalo. 🙂

  Podobně se ptá autistický synek, když něco takového zaslechne třeba v písničce. Nebo metaforu. Myslí si, že jde o nějaký sdělení, které musí mít nějaký příbeh a ten příběh musí mít logiku, který všichni rozumějí, jen on ne.

 259. 321 NicName
  Jeremiášem do mě v nedělní odpoledne? Klepl jste se do palce či nepokoušel se o tykví polévku?

  JStore jsem zatím nepoužil. Věci viz výše se dají docela dobře najít.

  Jer 18:13 je taky pěkné maso, mmch

 260. Skimici, nikoli. Hledal jsem odpověď na vaši otázku k melodii snad ze 13. století v Knize.

 261. Díra byla malá , pes velkej . Jinak by na okno nevyskočil .
  To ví každý 😉
  A pes skočil do světnice jako prvý,načež kočka koukala, kde nechal tesař díru.
  A na tom baráku ještě nebyla hotová střecha.
  Proto ta starost o počasí 😀

  Hutně zkácený popis faktů 🙂

 262. 321 NickName
  neuhodnu. I když vezmu hatikvu tak má slova naděje stejně jako Kočka leze dírou. Váš Jeremiáš zato dští Hněv Hospodinův.

 263. Ale houbelec,
  kočka je velmi pružná šelmička a protáhne se leckudy, kde to má zaměřeno fouskama. Tedy i dírou, u níž pes bude jen zběsile štěkat. A jelikož se v baráčku větralo a psík dostal od hospodyně mokrým hadrem, neb jí zaťapal čerstvě umytou podlahu, tak vyletěl tím otevřeným oknem – dveře byly zavřené (aby tam nelezl hospodář či jiná havěť). Kočka zatím tiše ťapkala zahradou a když zmerčila u sousedů tučného myšáka, protáhla se dírou v plotě a záhy chutně pojedla…. to nějak dramatizujete. Kočka vám i pod kapotu vleze; ale ještě jsem neslyšela, že by si tam ustlal pes 🙂

 264. Skimici, v mytickém Kanaánu leze oknem do domu leda smrt.
  Pravda, moje nálada je poněkud ovlivněna svěžím dílkem od B. Kurase „Konec civilizace“.

 265. Musím tedy říct, nickname, že sledovat Vaše myšlenkové pochody není jednoduché … A to jsem nějakých 24 let ženatý 😉

 266. Noname: jsem jednoduchý člověk. Řeknou mi skoč, zeptám se jak vysoko. Systém práce v nadnárodní šroubárně. Myslím, že ženy jsou složitější stvoření než já. Představte si ženu ve vedoucí pozici, pod ní pracuje sedm žen. Myslím, že na takovém oddělení by popis vztahů vydal na nejeden díl Bakalářů.

  Oprava: kniha se jmenuje „Jak zabít civilizaci“.
  Kdo by měl zájem o přednášku o aktuálním dění v Izraeli od mesiánského Žida Johannese Gerloffa má šanci mj. v Praze a v Č. Budějovicích. Ozvěte se.

 267. 329 NickName
  ach so. Mmch, když už jtedy Knihou zalistoval a NoName příspěvek přečetl, tak si uvědomuji, že bibličtí patriarchové měli pro ženu a ženu /manželku/ taky jen jeden výraz a rozlišovalo se to jen podle kontextu 🙂
  Mám mmch moc rád českou versi překladu, kterou jste nabídl.
  Jen pohleďte jak se vypořádals s „překladem“ a přitom zachovala věrnost originálu
  Gen 2:23 Člověk zvolal: „Toto je kost z mých kostí a tělo z mého těla! Ať muženou se nazývá, vždyť z muže vzata jest.“
  Sice je stvořil druhově jako male i female, ale to druhé imho dotvořil až když Adam začal nebezpečně pošilhávat po ovci 🙂
  Angličani si s tím poradili docela dobře. Je to odvozené od Man, tedy Man-Woman pár.
  Hebrejsky je to tuším (foneticky) Iš a Iša (Muž mužena 🙂
  Přiznám se tedy bez mučení, že to zní jako ze strašidelných Hoffmannových povídek.

 268. Bible21 online již uhýbá.
  Pohleďte:

  Adam tenkrát řekl:
  „To je konečně ona:
  kost z mých kostí,
  tělo z mého těla!
  Bude se nazývat manželkou,
  neboť je vzata z manžela!“

  Jakého manžela? Copak stvořil manžela? Ne, stvořil všechny druhy jako male a female. Muže a ženu tedy. Leda, že by se Adam předtím rozvedl s Lilith a kniha o tom pochopitelně cudně mlčí …
  A do problematiky šneků se raději pouštět nebudu. Tam si vystačí třeba i dva tátové 🙂 Ačkoliv, taková tasemnice to dá a druhého/ou snad fakt nepotřebuje?

 269. 331 Představte si ženu ve vedoucí pozici, pod ní pracuje sedm žen. Kdyby tam byl muž,
  tak by to vlastně bylo inversní k Sněhurka a sedm trpajzlíků.

 270. skimici,
  ad 334 – já si teda představuju akorát tak děsný prasárny. Nějakej hampejz, nebo tak něco…

 271. skimici,
  manžel začala říkat Adamovi Lilith, než se s ním rozešla a nabalila si Ifríta. Se kterým měla jen tak mimochodem Mohamedova dědečka. Je to tam sice poněkud ztraceno v překladu, ale znamená to chlap na hovvvv…. ehm…. k ničemu. Man – žel.

 272. Zajímavý titulek:

  V Libyi ostře bojují dva znepřátelené kmeny, spor zažehla drzá opice

  Ve článku už se o Obamovi nemluví, je tam skutečně opice jednoho obchodníka, která strhla dívce z druhého kmene šátek z hlavy.

 273. 336 ptakopysku
  jakého Ifríta? To je něco Fantasy knihovničky?

 274. 337 no vida, jak brainstorming funguje a věci do sebe začínají zapadat
  Lilith prý Adama prudila, že při souloži nechtěla držet v misionářské posici. Oficiální zdůvodnění je že rovnost muži atd.
  Nemohl tam před těmi strašnými lety na úsvitu věků být ještě jeden podstatný problém banálně fysiologický?
  Netlačil prostě Lilith ocas?
  (myslím sten vůj, ze kterého již máme jen kostrč a proto se ženy této poloze již tak nebrání).

 275. [331] Už si nejsem jist, kolik bylo Holek z porcelánu. Jinak je žena ve vedouxí pozici a 7 podřízených dobrý základ ne telenovelu. Mohlo by to vydat tak na 666 dílů minimálně.

 276. skimici,
  Ifríti jsou démoni arabské mytologie. Na vizáž něco jako anděl, nebo Dracula. Podle zaměření. Mám dojem, že s islámem přesáhli až do Indie, kde jsou vnímámi jako andělé nemravové. V tomto duchovním světě se neposkvrněné početí (ani jitrnice) nedá při práci s věřícími použít aby kazatel nebyl na posvátného vola, když se Ifrít dostane úplně všude a neprodleně koná.

 277. RpuŤ – !!!!! přišel mi z tvého počítače virus maskovaný jako jpg. Pokud to došlo i někomu dalšímu, neotvírat.

 278. Hmm, tak už mi taky dorazil. Zvláštní, že ESET ani necekl…

 279. (331) nickname, třeba by měla zájem potomkyně. aerokarel funguje na seznamu, centrum, gmailu i na atlasu.

 280. Avast taky pravil, že nic, mně se nic nezobrazilo, takže nemám tuchy o co šlo.
  Jako, kdyby to mým jménem jen něco rozeslalo a zas to zmizlo.

 281. tedy po strastiplnem vikendu v mnichove kde jsem se zajiste nahodou nesetkal s problemem si tu poctu ty pohledy do dalky – a opet nerozumim.

  nicmene
  jsem tomu rad 😀

 282. Mimochodem – dnes jsem zahájil „my silent war“. Obstaral jsem si do mobilu aplikaci, která mi po oskenování čárového kódu sdělí, jestli je potravina původem z Babišových chemických závodů, či nikoli.
  Aplikoval jsem při týdenním nákupu, pro jistotu jsem projel i ledničku a mohu konstatovat, že u nás jsme čistí 🙂

 283. (333) Skimici: Jan Blahoslav: I řekl Adam: Teď tato [jest] kost z kostí mých a tělo z těla mého; tato slouti bude mužatka, nebo z muže vzata jest.

  AK: posláno na gmail.

 284. 352 Foundry,
  on všechny tak nasejří, že si to pořídí kde kdo! 😀

 285. Foundry,
  a ta aplikace se dá sehnat kde ? Mně to sice na mé stařičké Nokii fungovat nebude, ale dcerátko má mobila novějšího, tak by mohla skenovat 🙂

 286. Jo, to je ono – bez Andreje. Funguje perfektně.

 287. Mimochodem, nemá Klaum Parafín zítra smutné desáté výročí?

 288. Ve FRancii proběhly primárky!

  Vede Fillon, na druhém místě Juppé, Sarkozy až třetí.
  Ovšem daleko přede všemi Marine Le-Pen. Nebude to mít, holka, jednoduché!

  A v Německu Anděla ohlásila další kandidaturu.
  Ironií osudu ovšem je, že jí ohlásila přesně na den výročí zahájení Norimberského procesu. Možná by neškodilo připomenout…
  https://www.facebook.com/113828811983784/photos/a.130889576944374.14249.113828811983784/1324362777597042/?type=3&theater

 289. …to Trump ovšem ví už dávno. Tady byl včera takovej ten den na něž s nezapomíná, jako tuším byl Silvestr v Praze 1979. Odpoedne jsem vyjel na party ke kamarádům pěkně se staženou střecho a sluníčko hřálo, Teploměr ukazoval 22%C. Když jsem se večer vracel, střechu zataženou, stěrače naplno, měl jsem co dělat abych se na těch válcích udržel na silnici ve sněhové vánici

 290. 363 Dušane,
  to bude to globální oteplení! 🙂
  Ale ve vánici se blbě demonstruje, ani pneumatiky pořádně nehořej…. Třeba to ty horký hlavy trochu zchladí… 🙂
  Asi už se na to nemoh pánbůh koukat!

 291. Dobré ránko. Letmo jsem prolétla diskuzi, do závažných témat se nepustím, tak jen něco pro odlehčení.
  334, 340 – že já si nepsala deníček! Šéfovat oddělení o 8 lidech včetně mě-vedoucí, kde bylo 7 podřízených žen – to nebyla telenovela, to byl horror naživo! A ten skončil až přijetím dalšího zaměstnance – muže. Pak už to byla telenovela. 🙂

 292. 361 Dobré ráno
  Rputi. To byly přece jen tzv pravicové primárky. Toho se Le-Pen neúčastnila. Překvapivé je jen to, že Fillon dostal o tolik více než Juppé. Že je pro český tisk překvapivé to, že Sarkozy ostrouhal je pro mě nepřekvapivé 🙂

 293. Dobré zas ráno… Tak nám před 100 lety umřel starej Procházka… Ovšem válka, kterou zařídil na nátlak Německa „svým národům“, trvala ještě další 2 roky. Takže celkem slušnou vládu si v samém závěru totálně posral.

 294. skimici, žabožrout z puszty byl asi tak jasnej jako Hillary tady. Ale ještě bude veselo. Ublženci vyhlásili velkou inaugurační demonstraci ve Washingtonu. Policie bude v pohotovosti, očekává se na 30,000 rozhořčenců. A teď jsem zrovna přečetl vázvu „bikerů“, kteří vyzavli všechny bratry na Harleyích, souznící proletáře, abys se do Washingtonu sjeli …

 295. Dobrý trik!
  Ruský malíř na 90 let ukryl a zachránil carův portrét tím, že přes něj vodovkami namaloval Lenina. Právě ho restaurují!

  …Autor Leninova portrétu, sovětský malíř Izmajlovič (1872–1959), podle Pocelujevové očividně postupoval tak, aby dílo svého předchůdce nezničil. Posledního cara přemaloval snadno odstranitelnými, vodou rozpustnými barvami…
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/421146-restauratori-obnovili-caruv-obri-portret-byl-skryty-za-leninem.html

 296. Dobrý popis:

  …Píše také, že pracovní místa na venkově se zpravidla točí kolem jedné velké lokální firmy – fabriky, uhelného dolu atd. Když skončí, město umírá. „Když jsem vyrůstal, zničilo nás zavření ropné rafinérie. Vyrůstal jsem jen v prázdné skořápce toho, čím kdysi moje město bylo. Když pršelo, tak do naší školy zatékalo. Města se mohou vypořádat se ztrátou průmyslu tím, že vytvoří nová pracovní místa v sektoru služeb – to ale malá města nemohou. Takový model funguje jen od určité úrovně hustoty populace,“ upozorňuje.

  Pokud v jednom takovém městečku nežijete, nedokážete si představit tu beznaděj, píše dále Wong. Velká většina možných kariérních cest vyžaduje přestěhování do velkého města a kolem každého z nich je teď velká, tři sta metrů vysoká zeď, která se jmenuje „náklady na život“. Řekněme, že jste šikovný člověk, co si vydělá osm dolarů na hodinu v lokální firmě, a aspirujete na větší věci. Fajn, tak se připravte, že se společně se svým novým přírůstkem do rodiny přestěhujete do malého bytečku, za který měsíčně dáte 1200 dolarů, a za všechny ostatní potřeby teď budete platit dvojnásobek toho, na co jste byli zvyklí…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Svedectvi-z-USA-Posrali-jste-se-Prehlizite-jak-bidne-ziji-lide-na-venkove-Uz-je-stvete-tak-volili-Trumpa-463641

 297. Dobré ráno,

  365, 372 – tak bez chlapa by to nebyla telenovela. 🙂

  Když nastoupil můj zubař po škole na polikliniku, tak tam byl jedinej mezi snad patnácti kolegyněma. Uvařit neuměl snad ani čaj, ale po půl roce byl schopen nejen konverzovat o vaření, ale vyznal se i v takových pojmech, jako co to je volánek nebo sámek.

 298. Dobré dopoledne vespolek,

  Rputi, ten Wong nezapře americký původ – opravdu je nutné hleat příměr ve Hvězdných válkách 🙂 ? Vždyť i ony jsou jen variantou na klasické pohádkové téma „jak chudý synek ke štěstí přišel“ – je tam princezna, kterou nakonec získá odvážný hvězdný kovboj, synek z farmy se ukáže být princem, a k tomu je třeba porazit zlého čaroděje (s pomocí dobrého).
  A řada našich známých z USA nevolila Hillary kvůli rozporu město x venkov, ale protože je pohlaví ženského stejně jako ony.

 299. 375 Matzurko,
  v každém pádě ten názor asi osamocený nebude.
  Já to sem hodila hlavně kvůli těm dvěma odstavcům – prostě takových „malých Detroitů“ je po Americe povícero a to je pak zajisté průšvih a řada voličů se asi z těchhle lidí rekrutovala.

  A nebezpečí „malých Detroitů“ hrozí i u nás. Vidím to tady, jak to ubývá a ubývá a jak lidé zjišťují, že i třeba jen dojíždění do Tábora, kde by práci našli, je stojí víc, než aby se jim vůbec vyplatilo to podniknout. Když je to hůř placené, zbyde jim z výplaty sotva pár stovek. Tak proč, že…
  Jih je levicový a parazity-podnikatele je nutno škrtit až uškrtit…a míst ubývá a ubývá… Jenže co s tím venkovem pak?

 300. Ad 376
  přednáška z ekonomie (vysokou školu nebudu jmenovat) – paní docentka tvrdí, že Češi jsou líný národ, který se nechce stěhovat za prací. Po námitkách z pléna, že poměr ceny za byt v České republice k průměrnému platu v místě nemá obdoby nikde v západních státech, že prodat (či pokusit se prodat) byt v místě bydliště ani omylem neznamená, že si mohu koupit, či pronajmout byt v místě, kde budu pracovat atp. paní docentka uznává, že z ekonomického hlediska káže bludy. Což jí nikterak nebrání příští hodinu v jiné třídě kázat to samé dál.
  Jen tak pro zajímavost – tohle byla zcela nová informace i pro mě – zaokrouhlíme-li částku 361,8 milionů na celá čísla, získáme hodnotu 363 milionů. (Tatáž VŠ předmět ekonomie) Začínám pomalu chápat, kde MinFin vzalo tu cifru 18 miliard ze zavedení EET.

 301. (374) Dámy, vidíte váš blahodárný vliv zde! Někteří kolegoví zde fundovaně diskutují i o porodech! 😉

 302. Dobrý den. Rputi, ad „co s tím“: chudým dělníkům nízké daně. Lidem se mzdou do 15.000 brutto zrušit všechny zákonné odvody. Pomoci s dojížděním může být nižší daň z benzínu, či možnost odpočítat si je od daňového základu.

 303. nickname: prostudujte si zákon, ty rady vzhledem ke slavám na daních jsou u nízkých mezd dost akademické

 304. 379 nickname,
  A což takhle začít budovat kapitalismus?

  Jinak je to jen další nesystémové rozvrtávání.

 305. quivis: zákony mám prostudované od roku 1997.
  Rputi: kapitalismus se buduje pomocí kapitálu. Tj. aby stavba kapitalismu držela, potřebujete šrouby. Pokud dělníkům ze šroubárny šrouby seberou úředníci na stavbu úřadů, dělníci si moc šroubů nenastřádají a jejich stavby budou vachrlaté.
  Jenom blbec a socialista se může stavět na roveň Pána Boha a bude tvrdit, že kapitalismus lze vybudovat pouhým slovem.

 306. „socialista se může stavět na roveň Pána Boha a bude tvrdit, že kapitalismus lze vybudovat pouhým slovem.“

  Socialista, budující kapitalismus? 😀 😀 😀

  I kfdyž je pravda, že někteří se o to pokoušeli.

  Mám dojem, že Havel snil o tom, že společnost by mohla fungovat tak, že si budou hlavně všichni navzájem poskytovat a platit služby. Že by jako nebyly ta vošklivý fabriky.

 307. nickname: a kolik teda činí letošní roční daň z měsíčního hrubého přijmu 14 tisíc Kč pro zaměstnance se dvama dětmiaženou v domácnosti?

 308. Ona je to přímá úměra – čím více blahosklonné nadřazenosti, tím menší je pravděpodobnost, že se dva dohodnou.
  A čím méně osobní jistoty při jednání, tím větší nabubřelost a blahosklonnost.

  H.Kisinger:
  „…každá administrativa, i nová samozřejmě, musí pochopit: že lze se zapojit do dialogu s Putinem, a to na základě skutečnosti, že je ho třeba brát vážně. Podle mého názoru, předchozí administrativa při jednání s nimi často ukazovala jakousi blahosklonnou nadřazenost.“
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/henry-kissinger-je-treba-aby-trump-bral-putina-vazne/

 309. 2 ptakopysk ad 377 – Inu, člověk se furt učí… Ovšem paní docentka by mohla zalistovat v Příručce počtů kupeckých pro školu, písárnu a dům…

 310. 2 kocour ad 386 – samozřejmě máš pravdu. Bohužel… Už je to 10 let…

 311. 379 – akademické rady zcela odtržené od reality…..resp. bylo řečeno A, ale již nikoliv zbytek abecedy…..Ale zní to úderně, tojo, některé zdejší teoretiky to k volbám určitě osloví.
  btw – vaše řešení pro „chudého dělníka“…..a jaké je řešení pro nezaměstnaného (a nemusí to být jenom dělník), bydlícího v některém z českých „malých Detroitů“? – s přihlédnutím k námitkám z pléna, uváděným ve 377…..

 312. 386 kocoure,
  já si to schovávám na zítřek.
  Organizovat setkání, když hospoda vzala za své a AeroKarel rozbil můj pietní kachel půjde asi těžko. 🙁

 313. 390 neříkejte přece že se nemůžete sejít jenom kvůli tomu, že Aero rozbil kachel. To si fakt nezaslouží 🙂

 314. skimici, máš mail? Napiš mi ho na aerokarel, klidně seznam, centrum, gmail.

 315. AeroKarle
  máš to na seznamu. Já nevím cos rozbil ale je to zjevně horší než kdybys rozbil urnu …

 316. Pokud bude nějaké setkání, dejte vědět. (Do konce příštího týdne bych měl být v Praze.)

 317. nejhorsi je kdyz URNA shodi kachel na urnu

 318. Informace o skutečném stavu:

  Kapela Törr byla v Kloboukách na koncertě v kulturním domě letos v březnu na koncertu se skupinou Alkehol. Někdy v té době se šéf agentury z Brumova-Bylnice telefonicky poptal u šéfa kulturáku, jestli by nebyl volný termín na tuto skupinu koncem listopadu. Tím to tehdy zhaslo. Když došlo na konkrétní jednání a vyřizování papírů, tak se ukázalo, že nejde jen o kapelu Törr, ale taky o satanistickou skupinu Root. Tehdy bylo doporučeno agentuře, aby si tu druhou skupinu dali někde jinde. Šéf agentury souhlasil. To je, jak jsem už psal, záležitost měsíc stará.
  Nikde nebyly plakáty, v programu kulturáku na Internetu to taky nebylo, neprodávaly se lístky v obvyklých předprodejích ve městě.
  A najednou, pár dní před údajným termínem, se objeví na ateistickém webu parádní útok na starostku, protože zakázala koncert. To okamžitě převzaly Novinky a iDnes a kampaň vypukla.

 319. 2 martin ad 396 – inu, kdo chce psa jíst, hůlky si vždy najde… (říká čínské přísloví…) Tady bych se jen opatrně zeptal, komu tam tak děsně vadí ta starostka? Jestlipak to není nějaký ten vyvolenec, co by byl určitě lepší, ale nějak nedokázal přesvědčit ty blbý voliče…

 320. no kdyby bylo okolo Parafína nějaké setkání, dejte mi také vědět.

 321. Quivis: skvělá mzdová kalkulačka je zde: http://www.penize.cz/kalkulacky/mzdova-kalkulacka
  Ze mzdových nákladů na zaměstnavatele ve výši 231.552 Kč/rok má zaměstnanec hluboko pod hranicí příjmové chudoby 184.200Kč. Tj. chudáka erár zkasíruje o 47.352Kč. Kdyby šel na pracák, vydělá si ten chudák víc. A bude mít víc času na rodinu.

  Šimone: Co dělat v malých českých Detroidech? Dělat. Nechat podnikatele podnikat, dělníky dělat, nedanit je nad únosnou míru. Umožnit odpočet projetého benzínu od základu daně.

 322. 391 skimici,
  zaslouží! Dodnes se neomluvil!
  Nehledě k tomu – nedá-li se pověsit kachel, nedá se ani „zasvětit Parafínovi“ jiná hospoda.
  Což samozřejmě setkání nevylučuje.

 323. Mnoo…nickname:
  Jako volební hesla dobrý, ale…..
  Malý Detroit byl výše charakterizován jako malé české měst(ečk)o, kde drtivou většinu lidí zaměstnával jeden velký podnik, který si ale klekl – dost typický případ byl Bopo Třebíč, Bohemia Crystal tuším Zruč, apod. a další. Ostatní průmysl byl téměř kutilské úsilí bez vlivu na zaměstnanost, místa ve službách, které byly opět jen obslužné pro zaměstnance onoho monopolisty. Tyto fabriky buď byly koupeny zahr. konkurencí a posléze výroba delimitována někam na Ukrajinu nebo prostě na trhu přejety touto konkurencí a lehly, případně vytunelovány či kombinace těchto a dalších příčin.
  Ještě tam patří/patřily i městysy se zrušenou vojenskou posádkou.
  Jak rádi místní (a hlavně ti z okolních dědin, kteří v hydře pracovali) by byli, kdyby se našel někdo (z místních asi těžko, platy v takovýchto firmách nebyly na vyskakování, jakkoliv byly i třeba k žití na úrovni „vidláků“), kdo „nechá podnikatele podnikat, dělníky dělat“ – CO a kde ? – máte pocit, že kam plivnete, tam Baťa ?
  Nedanit moc – to není záležitost lidí na místě, to je na patlamentu – tušej vůbec tyhle floutkové něco o „detroitech“ ?
  No a ten benzín – to beru jako malinkatý příklad dalších možných úlev, kterých může být i stovky (především pomoc a ulehčení s možností přístupu k investicím odkudkoliv), takže to nestojí za diskuzi (až tak v desátem levelu) – ale opět to je o řešení vysoko nad úrovní Horní dolní Zruče……
  Jak píšu – volební hesla, která potřebují daleko komplexněji rozpracovat s ohledem na jejich dopad do celkového hospodářství a právního systému – máte něco takového ?
  A jsou si toho vůbec vědomi vaši soukmenovci ???

 324. A nemůžete ten kachel slepit?

  My jsme dostali ke svatbě taky kachel a kus se urazil. Tak jsme ho slepili a visí nám v předsíni dodnes.

 325. 402 maYdo,
  Aero napsal, že „to slepil, ale je to vidět“.
  Rozsah škody neznám, kachel je stále u něj.

 326. maYdo,
  slepit kachel????? Si vodněkaď spadla, ne????
  „Pane Junek, mistře. Moje děti, jak se na posteli kočkovali, srazili tuhle plastiku a přerazili andělíčkovi prdýlku. Nespravil byste to?“
  „Paní, já jsem akademickej malíř, já žádný prdýlky nespravuju. Já jsem udělal slabikář pro děti a ty se podle něj učej už deset let.“

 327. 402 maYdo
  kachel ke svatbě? Jakože – párkrát se rozvede a staví kamna?
  Nebo je kachel něco jiného?

 328. Tohle bude zase nějaká ruská kulišárna….určitě:
  “ „Zvolený prezident potvrdil, že je ochoten normalizovat rusko-americké vztahy. Já jsem mu řekl totéž. Nemluvili jsme o tom, kde a kdy se sejdeme,“ uvedl Putin. Následně také poděkoval odcházejícímu prezidentovi Baracku Obamovi za léta společné práce. Řekl mu prý i to, že jej rád uvidí v Rusku, kdykoliv bude chtít a moci. Putin se navíc s Obamou na summitu i sešel, mluvili spolu o Sýrii a Ukrajině. Obama podle všeho Putina vyzval, aby Rusko plnilo své závazky vyplývající z minských dohod. “

  Typická ruská nevychovanost…. 🙂

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vladimir-Putin-Trump-je-ochoten-normalizovat-vztahy-mezi-USA-a-Ruskem-Ja-take-463654

 329. 406 šimone,
  já bejt Obamou, dám si bacha!
  Odveze ho Putin někam na Sibiř, posadí na medvěda a jakej bude?!

 330. Je yperitový mrak hnědožlutý ?
  Jestli ano, pak se mi to dnes válí za oknem celý den.
  Z vyššího patra nevidím na silnici, ráno jsem jel do lékárny ženě pro ATB hlavně po paměti…..
  Je svatej Petr v jurisdikci haagského soudu ??

 331. 407 – rputi,

  taky by ho mohl nutit se potápět pro amfory…..nebo alespoň tarase bulby…..
  Nejlépe na Krymu…..

 332. 396 martine
  ….. To okamžitě převzaly Novinky, iDnes, Sumavaci a kampaň vypukla.

 333. (399) o koze a voze: „Tj. chudáka erár zkasíruje o 47.352Kč.“
  Jestli to dobře chápu, tak se v takové úvaze jedná o chudáka zaměstnavatele, protože já mluvil o dani z měsičního hrubého příjmu 14,5 tisíce toho „chudáka zaměstnance“.
  A

 334. Já chci taky medvídky!

  „Migranti vypálili halu, kde byli ubytovaní. Neměli jsme dost Nutelly a gumových medvídků, zuřili žháři“
  …Pravidelný průzkum veřejných postojů v klíčových otázkách minulý týden ukázal, že Německo již předstihlo Spojené království na postu nejvíce znepokojeného národa v Evropě v otázce imigrace…

  Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/174710-migranti-vypalili-halu-kde-byli-ubytovani-nemeli-jsme-dost-nutelly-a-gumovych-medvidku-zurili-zhari/

  Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/174710-migranti-vypalili-halu-kde-byli-ubytovani-nemeli-jsme-dost-nutelly-a-gumovych-medvidku-zurili-zhari/

 335. přečteno:
  Německý maják v rozbouřené Evropě. Merkelová to chce zvládnout počtvrté.

  A stále se mi v hlavě motá něco jako: Lenin maják, Lenin zvon …. 😉
  Novináři se zase vycajchnovali!

 336. 415 – Tříska mi přijde realističtější, ale ten Lacina je opravdu lacinej.

 337. Nickname, presne vim o cem pisete a proc. Stejne naprosto presne vim, jak je draha „levna“ prace malo kvalifikovanych lidi a hlavne, vim na 100%, je jejich chudoba vetsine u zadku, ostatne je to videt i zde. Samozrejme to jde resit systemove, tedy prostym zruseni dani od nejake hranice dolu a zaroven neodvadeni dani z pracovniho mista. Je nadherne, jak socialistum jde o pracujiciho cloveka. Pritom kecu maj jako kdyby palacke shazovali.
  No a pak se to da delat jeste „na cerno“, ale to sem nepatri. Jeste by se hodilo napsat to spravne, pokrokove, tedy zvyste jim mzdu.

 338. Dnes jsem byl svědkem předávání výpovědí čtyřem pomocným dělníkům. Za 11.000,- Kč (to jest reálně za 15.000,- Kč) se prostě nevyplatí – nevydělají si to.
  Fůra lidí si neuvědomuje, že zaměstnavatel pouze dává zaměstnancům možnost, aby si vydělali. Ostatní je na nich.

 339. 419 Foundry,
  to je ten věčný rozpor, jak vyrábět zboží za půl darma a zároveň vyplácet vysoké mzdy…:(

 340. Jestli Ty Foundry nemáš nějak všeobecně nízkou tu. Hentu. Produktivitu.
  Sice jsem nikdy nepochopil co tím národohospodáří myslí, ale na dotace se to prý nějak dokládá.

 341. ad 418: Tak to byl teda Trumpův dědeček stejný pacifista jako A. Einstein. Ten taky odmítl odsloužit vojenskou službu. 😉

 342. 422-taky tam postrádám aspoň špetku sociálního cítění …
  Nemůžeme být přece všichni šikovní nebo státní zaměstnanci !

 343. Foundry,
  to tvoje 419 takňák úplně nepobírám. Pojem „nevydělají si to“ je nějaký politicky korektní, či manažerský termit pro „nepracujou“?

  Stran posledního odstavce – já to znám z té druhé strany: „U nás ve firmě máme takový zajímavý obyčej: Když makáš jako šroub, od rána do večera, tak ti šéf přidá práci druhého člověka.“

 344. Zřejmě se blíží situace, kdy to foundryho čalounictví bude třeba přemístit ještě dál na východ.
  Mzdy v ČR stouply,nezaměstnanost klesá…
  A za ty prachy se zaměstnanec k něčemu těžko hledá……..
  A to ještě Foundrymu při exportu nahrává ČNB…

 345. Ptakopysku, nikoli, pracují. Vzhledem k jejich kvalifikaci však vydělají právě jen oněch, dejme tomu, 12-13.000,- Kč. Víc jim za jejich práci zákazníci nejsou ochotni zaplatit. Takže pokud je nařízeno, že mají dostávat minimálně 11.000,- Kč (+ 3.850,- Kč odevzdat státu), musel by rozdíl doplácet zaměstnavatel – na úkor ostatních zaměstnanců. Takže je lepší se jejich služeb vzdát.
  Abych své myšlenkové pochody vysvětlil polopaticky – představ si obchodníka, který kupuje v pekárně rohlíky a ve svém krámě je prodává. S pekárnou je dohodnut na ceně 1,- Kč/ks, prodává za 1,70 Kč/ks vč. DPH.
  Načež stát usoudí, že 1,- Kč/ks (bez DPH) je pro pekárnu málo a že se jí musí platit minimálně 1,50 Kč/ks + DPH. I když doteď oběma stranám i zákazníkům nastavené ceny vyhovovaly, stát svým zásahem vše rozesral. V očekávání vyššího inkasa DPH. Díky tomu bude vždycky někdo bit.
  Holt se nám vrací plánování národního hospodářství.

 346. 419 – a co budou dělat? Půjdou na úřad práce?
  Já vím, že zaměstnavatel nesmí být sociální zaopatřovací ústav, ale co s lidmi, kteří prostě nemají od přírody na to, dělat složitější práci? To asi bude jedna z otázek příštích voleb. Nebo přespříštích.

 347. Ještě připodotknu – specielně pro Halladina: k těm výpovědím jsem se přichomejtnul náhodou u našeho dodavatele.
  Výrobu není nutno stěhovat, ale lidé mohou dostávat jen to, co si vydělají. Od slova dělat.

 348. Dano, ti lidé doteď byli bez problémů zaměstnáni – přines, podrž, zameť, natři a podobně. Dokud se do toho nezamontoval stát.
  Základní zákon – pokud se zvýší cena, klesne poptávka.
  Náš dodavatel nemá kam uhnout, pokud by nám zvedl ceny, dovezeme komponenty odjinud. Protože ani my nemáme kam uhnout – narážíme na cenový strop. O nějakém meziročním zvyšování nemůže být řeč, jsme rádi, když udržíme stávající ceny.
  Moc dobře to znají i v jiných oborech.

 349. Jo takhle, Foundry… my jsme jinej kraj. Já spíš znám lidi, kteří si domluví práci za 16.000,- a držkujou, že chtějí dvacet, pak choděj, když to jde hoodně dobře, čtyři hodiny denně a při vejplatě držkujou, že za tu osmičku už nepřijdou. Nebo nechoděj vůbec a pak si přijdou pro vejplatu a držkujou, když je zaměstnavatel pošle do hýzlu. V každém případě lidi, co dělaj za tyhle peníze, pracujou obvykle na dobu určitou jeden měsíc. To je hraniční okamžik, protože pokud by dělali ještě týden, tak by je zaměstnavatel umlátil krumpáčem, protože by mu prdly nervy. Jestli to vypadá, že proti „lopatám“ něco mám, tak to prosímpěkně ne. Mám mezi nima pár kámošů, jsou to dobrý kluci, silní jako bejci, chtěji dělat a dělaj. U nás, s dvouprocentní nezaměstnaností je o tyhle lidi dost nouze. Skoro bych řekl, že situace je kritická. Práce tři prkýnka a nejni nikdo, kdo by to práci dělal. Ale co se týče filosofů, aktivistů a podobných tvorů, tak bysme je mohli vyvážet…

 350. No,pokud jejich práce není potřebná, a firma se bez jejich práce obejde,naskýtá se otázka,proč vůbec byli přijati.
  další otázka je,jestli firmě neklesly objednávky a pak je propuštění nejméně šikovných či nejméně kvalifiikovaných zaměstnanců podle mého laického názoru logická. Více kvalifikovaný zaměstnanec v případě potřeby toho méně kvalifikovaného zastoupí, naopak stěží…

 351. Halle, na to urcite prijdes sam, ta otazka Te neni hodna…

 352. A jako bonus zkus nadhodit aspon 3 moznosti, jak praci techto lidi Foundryho dodavatel nahradi…

 353. 427 – trochu se obávám, že podobná situace může nastat, když se (údajně) bude vracet nějaká výroba z PRCu do USA. Tam to nebude nenechavý stát, ale odbory, protože těžko bude američan pracovat za hrst rejže jako číňan.
  A to se pak rohlíkuchtiví budou divit – buď budou dražší nebo nebudou žádné…..

  Jsem na ten Trumpův zázrak zvědav…..
  Jinak ale – sláva redneckům za něj, snad se tím ta III.WW trochu oddálila.

 354. Prtře,
  jedna možnost je popsána v 432.
  Prostě se ta práce rozdělí mezi ty zůstávající zaměstnance.
  A bude se sledovat jejich vytíženost.

 355. Šimone,

  ausgerechnet rohlíky se asi do USA z Číny nevozí 😉

 356. 434 PK
  Ukrajinci už pomalu dochází. Ale teď bude Porošenko jednat s EU o zrušení UA víz. Turci už jsou zas v Rusku a Mongoly maj rozebrané dodavatelé automobilek.
  Možná zkusi popřemýšlet a výrobu více automatizovat?

 357. Halle – opravdu ? – to ale zcela mění situaci……
  (Už to nepij 🙂 )

 358. Šimone,

  po dlouhé době jsem si koupil pivo.Tak to abych ho ani neotvíral ! 😀

 359. Skimici, automotive firmy, ale i predni firmy z jinych branzi prechazi na Industry 4.0, tim se uvolni hafo mongolu…

 360. Šimone,

  nevystrašil jsi mě 🙂

  to pivo jsem otevřel 😉

 361. Sice Industry 4 na vypada jako dalsi hype, ale mnozstvi lidi u linek skutecne klesa.
  Coz muze vest k tomu, ze rozdily v celkovych personalnich nakladech (kde navic roste podil manazerskych proti delnickym) poklesnou natolik, ze se zacnou priblizovat vecem jako logistickym nakladum a rizikum tretich zemi…

 362. Šimone, děkuji za (401). Nebyl jen Baťa. Byl třeba i Johann David Starck. Malých Detroidů je spousta. I na místech, kde působili Starckové. Byl jsem na prohlídce továrny, kterou postavili, stroje byly „nové“, ruské, z roku 1950. Možná kořist z Německa. Po revoluci vše skončilo. Něco kvůli hlouposti nových majitelů, něco z nedostatku kapitálu, něco absolutní zastaralostí výrobního procesu. V té době přichází naše šroubárna, dceřinka matičky alpskou vodou odkojené. Nejdříve se sem přesunula ruční výroba, kompletace. Firma sídlila v bývalé školce. Po 10 letech se stěhuje do vlastního, nejdříve přízemní montované plechové haly, dovezené z Německa. Staví se zděná budova, přichází výroba na poloautomatech, automatech. Samozřejmě nadáváme na šrot co nám sem posílají. Některé automaty po odstavení bych dal do muzea. Postupně dochází k obměně výroby, mizí ruční výroba, dováží se novější stoje.
  Dvacet pět let po zahájení výroby v Čechách se otevírá nová výrobní hala, která částečně může konkurovat – nikoli krásou, ale uspořádáním – výrobním halám, které stavěli Starckovi.
  Proč popisuji dlouhou historii malé šroubárny? Rozvoj výroby v místních Detroidech je závislý na náhodě, štěstí, vytrvalosti, pracovitosti, poctivosti, vzájemné důvěře zaměstnanců a zaměstnavatele. Jaké místo má v této historii politik a úředník? Významnou – čím je méně škodí, tím lépe. Kdyby před 25 lety přišel politik a řekl by – nás zajímají jenom firmy, které zaměstnají aspoň 5.000 zaměstnanců, krachují tu doly, porcelánky, strojírny, textilky, chemičky, sklárny … potřebujeme práci pro 25.000 dělníků, tak by tato šroubárna nepřišla. Podobných šroubáren jsou v kraji desítky. Dovolím si říci, že ač se v kraji nevyrobí ani jedno automobil, bez nás by nesjel z linky ani jeden vůz v Evropě.

  Ad (401): Quivis: Co kdyby socialisté zrušili daně zaměstnanců a zavedli zaměstnavatelské daně ve výši 30%? Kolika chudým dělníkům by to pomohlo? Neplatili by přeci žádné daně.
  Daň lze nazvat: Sociální pojištění, zdravotní pojištění, solidární pojištění, Příspěvek na reprezentaci panovníka, … V důsledku daň vždy někdo zaplatí. Daň jde vždy za člověkem.

 363. … ani jeden automobil …
  Šimone, zkusím vaši otázku (co s Detroidy) přeposlat výše.

 364. 445 – takže už teď se dá předpokládat, že případný návrat fabrik nebude znamenat návrat pracovních míst……především těch míst, které si slibovali ti „bílí mužové“, tj. méně kvalifikovaných míst…..

 365. 448 Šimon klein
  to tedy sichr ne. Maximálně přibude další SAP modul 🙂

 366. Presne tak, Simone… Pevne verim tomu, ze navrat fabrik se konat bude, tj. Trump slib splni… 🙂

 367. PK: Industry 4.0 taky potřebuje lidi. A ve vedení nesmí být lidé nerozumní.
  Slovní úloha: pokud automat za 5.000.000 Kč nahradí práci 10 zaměstnanců s platem 11.000 čistého, za jak dlouho se automat zaplatí? Pro zjednodušení výpočtu předpokládejte plné vytížení automatu.
  Zaměstnavatel, který zaměstnanci platí 11.000 čistého je dle paní Marxové zločinec.

 368. 446 – nickname – tohle mne zajímá, ostatně i já samozřejmě takové firmy poznal – teď nemám čas, ale… napište mi na mail, simon.klein na seznamu.
  díky

 369. Nickname, to je otazka pro klasickou CBA… Navic nezapominejme, ze lide – obzvlaste takto mizerne placeni – znamenaji riziko. Schvalne, vite, kolik je pokuta za minutu, kdyz jako dodavatel zastavite linku Skodovky – pozdni dodavka nebo Sperrlager?

  A kdyz mate plnou fabriku lidi, kteri obcas prijdou, obcas ne… No, mam NDA, ale reknu Vam, ze stroj za 5M se firme, pro kterou delam vratil hodne rychle… 🙂

 370. Je-li Trumpův volič dělník původem z těžkého průmyslu, horník, zámečník, lze ho přeškolit i na novou výrobu. Použitelný i je jako obsluha automatu – ačkoli zde jsou často bývalé šičky. Jinak jsou použitelní v obrobně (nástrojárně), jako seřizovači, pokud tolik nestojí o peníze a nezvládají práci na jednom místě, mohou pracovat ve skladu či jako přípraváři. O lidi je dnes nouze.

 371. poslední poznámka, další až snad zítra večer – ad 450 – hezká víra, možná to bude to jediné, co s ohledem na souhlas s mojí 448, těm voličům Trumpa zbyde…..

 372. 404, 405 – koukám, že zatímco my tady honíme podklady na zítřejší kontrolní den, tak skimic má nějakej problém s našim hachlem.

  Kachel nebyl určen k výstavbě jkamen, ale byl to takovej keramickej obrázek. Rzvodem střádat na kamna mi připadá neefektivní, kfdyž si mkonečně zvyknete na jednoho chlapa, tak hne d zase si zvykat na dalšího kvůli tomu, abych nměla pár kachlů na kamna se mi nejeví efektivní.

  MYslím, že nejblíž kamnům by byl známý rozhlasový režisér ( jméno mi teď vypadlo, myslím že na W – jo – Karel Weinlich. nebo Vajnlich? Ten byl prý ženatej jedenáckrát. Ale jedenáct kachlů je na kamna taky málo.

  Spoj je samozřejmě vidět, ale shosli jsme se, že to tak nějak k tomu a k nám patří a že to tak má být.

 373. Presne tak, Simone. Clovek musi cist sliby politiku pozorne…
  Navic nejakou cast lidi prece jen potrebovat ke strojum budou…

 374. Tady se zas vracíme k tomu, že po A je nutno říct i B. V mém příkladu to dodavatel vyřešil jednoduše – po zvýšení minimální mzdy se mu vyplatí mechanizovat. Předtím se nevyplatilo.
  To stejné ve velkém udělají ty „navrácené“ firmy – s hi-tech výrobou ztrácí Čína výhodu levné ruční práce a naopak pociťuje nevýhodu (zatím ještě) nedostatečné kvalifikace. Firmy v USA ale místo lidí nasadí mašiny.
  Pokud ale bude stát moudrý, oseká sociální dávky a o to více bude mohutnými úlevami podporovat drobné řemeslníky a živnostníky – tato oblast vždy byla útočištěm vytlačených z průmyslu.
  Robot nenačepuje pivo ani nevymaluje barák. Ani nespraví tekoucí odpad.

 375. Mno, Trump slíbil snížit korporátní daně o 15% (nebo na 15% – nebijte mne, už si nepamatuju),
  což stačilo k tomu, aby Ford řekl, že přesouvat do Mexika nebude….

 376. 457 – ….tak počal se Zarathustrův zánik…..

 377. Jsem si ani nevsiml, ze se Babis chytil s Pehe… Tak k tomu si dam doutnicek…

 378. 459 – z čeho pak bude platit dávky těm, co na nich – v důsledku robotizace – zůstanou ??

  Leda, že by opravdu ti roboti (ty roboty) začali (začaly) platit daně…….
  a protože patřej „korporaci“ – o co budou nižší korporátní daně, to zaplatí korporace z „hlavy“ robota…….
  hotovej uroboros….. 🙂

 379. Ostatně, u nás nejsou minimální mzdy problémem průmyslu, spíš jsou typické pro hospody, pomocný personál v hotelích atd. Takže tato branže dostane dvojitou pecku – k EET ještě i sociálno v podání Marxové-Engelsové.

 380. No, Foundry, od pristihop roku uz i prumyslu… Mysleno spodku potravniho retezce.

 381. Petře, ano, stávalo se nám, že jsme výrobky posílali letadlem 😉 OTOH pro dodávky velké firmě jsem neprosadil repasi automatu za cca 100.000 EUR. Je to dáno i tím, že odběratel přechází na novou modelovou řadu. Musíme vydržet cca 3 roky.
  Staré automaty s díly se statusem „end-of-life“ nejsou nejspolehlivější řešení. Jeden čas jsem tvrdil, že jsme jako Američané – náhradní díly na automaty jsem kupoval na ebay jako NASA pro raketoplány.

 382. Pokud Čína má rychlovlaky obdobné Japondům, pokud má laboratoř ve vesmírů, tak kromě té výroby za hrst rýže má i slusšně rozvinutou technologii a potřebnou kvalifikaci..

 383. Jen opakuji, že jsem nejdříve bral Trumpa jako menší zlo, ale čím dál tím víc se na něj dívám s roztoucím respektem. Ten chlap je dynamo. Pracuje 16 hodin denně, rychle se orientuje, není v něm špetka pomstychtivosti a už vůbec ne stím osobního prospěchu. Dnes měl schůzku se šéfredaktory networků a deníků, kteří mu nemhli přijít na jméno – NYT, WP, ABC, CBS, NBC a jednou FOX News, která mu nakloněna někdy od začátku roku. Má sjednanou schůzku s Romneyem, který ho nevolil, nepodpořil a do konce kampaně ho označoval za podvodníka,, hoštaplera a egomanika. Kruh aspirantů ma vládní funkce se rozšiřuje. Dnes měl schůzku s Rickem Perrym, bývalým guvernerem Texasu, jehož jsem v minulých primárkách volil. Od voleb uběhlo pohých 13 dní a Trump má pohromadě skeleton kabinetu. Výtrčně se zachoval Mike Pence, když se ho broadwayští blbečci snažili dostat do slovní přestřelky a publikum na jejich podporu bučelo. Pence tam byl s dětma (tuším synovcem a vnučkou) , kteří se k němu přitiskli v té vřavě. Mike jim velmi chladnokrevěn řek – takhle zvučí svoboda.

 384. O.T. Tim Cook znovu útočí
  Po externích displayích rozprášil i divizi WiFi routerů a extenderů
  Kombinace Time Capsule a Airport Express bylo zatím nejstabilnější zařízení co jsem měl a v Aplle infrastruktuře doslova bezúdržbové.
  Jen tak dál, chlapče.
  Že on se chce nakonec fakt soustředit jen ty růžový kabelky a futrály?

 385. Dušane,
  tak jsem si přečetl dnešní IntNYT a má pocit, že toho Trumpa hoši ještě nedokázali vydýchat. –Už něco přes rok mně neustále nabízejí předplatné – je to docela legrace, když napíší, že mám poslední dva týdny možnost získat jimi nabízené výhodné předplatné a pak už to nepůjde – a za měsíc si to zopakují. Frekvence nabídek postupně rostla, až jsem se namíchl a napsal jim, že si počkám na příští presidentské volby abych se přesvědčil, zda jsou s to být objektivní a v pozitivním případě bych pak o předplatném mohl uvažovat. Prozatím se odmlčeli.

 386. Zlé jazyky za tím vidí plíživou změnu strategie během poslední dekády z „Think Different“ na „Think Not.“

 387. Tim Cook je industriální zločinec. Kdybys tuši, že už se týden na starší iMac,kterému odešel HD, snažím na nový SSD naistalovat OSX (jakýkoliv, a nejde to ani přes Terminal, tak bys musel souhlasit, že to nejlepší, co by se Apple mohlo přihodit, aby Cook chytil nějakou akcelerovanou HIV.

 388. NYT mám objednány z doby, kdy ja dávali v internetové formě zadarmo. Od té doby přístup zkrouhli. Nemohu do archivu, ale stejně za četení moc nestojí. Ještě tak WSJ a Washington Times, ale hlavně poslouchám různí rozhlasoví stanice.

 389. 473 nickname,
  díky!
  Včera jsme to spolu s FB zvládli! 🙂

 390. To snad není pravda…

  Royal Navy warships will be left without anti-ship missiles and be forced to rely on naval guns because of cost-cutting, the Ministry of Defence has admitted.

  The Navy’s Harpoon missiles will retire from the fleet’s frigates and destroyers in 2018 without a replacement, while there will also be a two year gap without helicopter-launched anti-shipping missiles.

  http://www.telegraph.co.uk/news/2016/11/15/royal-navy-to-lose-anti-ship-missiles-and-be-left-only-with-guns/

  Je to fakt Telegaph , anebo něco, co tak jen vypadá ?

 391. před pěti lety zlikvidovali nejlepří Navy AWACS – Nimrody- 5 jich koupila Kanada i s posádkami. Britové nemají jediný AWACS. s širokým krutám.

 392. Vyřadili Harriery a lehké letadlové lodě… Na provozování obou letadlových lodí,které se stavějí asi prachy taky nebudou…
  Ale ty Nimrody byly už dost obstarožní letadla.
  Vyřadili úplně protiponorkové letadla, Na vzdušnou včasnou výstrahu mají tuším 7 kousků Boeing E-3 Sentry.
  Ta verze na Nimrodech byla nevyhovující.
  Ale každopádně nedávno při nějaké pátrací protiponorkové akci museli škemrat o pomoc.

 393. NA up-date Nimrodů utratil dvě miliardy liber než je dali do šrotu. Kanadě plně vyhovují . Patrolují od Murmanského moře po Behringovu úžinu.

 394. Rule, Britannia… 🙁

  Vis, Dusane, to je to, co jsem se snazil jednou nadhodit. Je pekne, ze ma UK x krat vyssi HDP nez Rusko… Ale kdyz UK to HDP rozda na socialni korupci a na zbrojeni nezbydou ani dve procenta, zatimco Rusko da 7…

 395. Petře, snad Trump zatalčí správným směrem…

 396. Tolik to nebylo. Na prototyp verze MRA4 dali miliardu liber, furt to nebylo hotové,a nakonec to vzdali, aprototyp sešrotovali.
  Vyvíjet extra takové letadlo je pro Británii už neúnosné. Do té doby to byly upravované a modernizovaané původní letadla z šedesátých let, MRA4 už mělo být nové letadlo, a v malé sérii by bylo drahé.
  Amíkům se ve výrobě asi konkurovat nedá.

  No a Rusové už taky nemají tolik ponorek, co mívali. Na každé fregatě a torpédoborci jsou protiponorkové vrtulníky, a na letadlových lodích taky budou.

 397. No, snad… Navic Britanie neni USA. Ale takovy upadek britskeho lodstva je varovny…

  Halle, argument s nakladnosti vyvoje ponekud bledne v souvislosti s tim, ze Rusko ma vicemene kompletni vyvoj vlastni… A jestlize bude trend pokracovat, Rusko bude mit silnejsi lodstvo – za par let – nez Britanie… WTF?

 398. No a Britové i další mají v plánu koupit emerické P-8 Poseidon na bázi Boinng 737

 399. Petře,
  myslím,že to rozhodnutí koupit ty emerické Poseidony je správné,a vyjde laciněji.
  Jen si to Britové měli ujasnit dřív,a ušetřili by. Kupuje to víc států,série bude větší, a cena nižší.
  Takových vyvíjených a následně zrušených typů je v britské historii víc.

  Britové mají koupit 9 kusů, už jsou objednané, bývalé posádky Nimrodů stážujou u Amíků – u jednotek s těmi poseidony a asi i u těch Kanaďanů na Nimrodech

 400. 477…..

  Ano, je to neuvěřitelné, ale státy rezignovaly přesně na to, co je vlastně důvodem jejich existence a co mají takříkajíc v popisu práce: bezpečnost, zdravotnictví, školství… a HDP se dělí mezi koryta, hypertrofovaný sociální systém a megakšeft s oteplením.
  A navíc došly prachy…

 401. 488 – presne tak. Statz nedodavaji a soustavne zvysuji dane – na to, co nedodavaji…

 402. Dobré ráno
  co furt bručíte, poránu?
  Dejte si raději se mnou zlatavý earl morning čaj, jogurt s meruňkou, pětiminutový vajíčko, v žloutku namočte špičku toustíku a zakončete voňavým espressem ve kterém namáčejte Cantuccini pišingr a ucucávejte.
  Svět je moc hezké místo pro život 🙂

 403. Dobré zas ráno… Tak jak jsem psal včera, dnes odpoledne to bude 10 let, co nám odešel klaun Parafín… Tak si tak přemejšlím, co by asi říkal na tu dnešní šaškárnu. Klauni vymírají, zato šašků přibejvá, jak kdyby je shazovali… A kolik z nich se honosí různými tituly… dokonce i akademickými…
  Jen mě mrzí, že jsme tehdá nedodělali ten projekt. Dneska už to můžu napsat – plánoval tehdá udělat zábavně-vzdělávací cyklus pro děti a protože projekty psát umím, chtěl jsem mu s tím pomoci, že aby to vyšlo… No, ani jsme to nestihli rozpracovat… No nic…

 404. Klauni chybí vůbec a Parafín specielně!
  Tak už jen zdravici tam nahoru Parafínovi s Rejpalem!

 405. Neověřeno:
  Hořké překvapení pro Kyjev. Na Valném shromáždění OSN v New Yorku se stalo něco, co Kyjev nečekal a čekat nemohl. V OSN možná ještě neudeřila „krymská bouře“, ale rozhodně šlo o její předzvěst. Pro příslušnost Krymu k Rusku hlasovalo více států než v historickém roce 2014.

 406. Tak ještě namydlit schody!

  …Odcházející prezident USA Obama na návštěvě v Berlíně dokonce narušil i dlouholetou tradici a slib prezidentovi Donaldu Trumpovi, že udělá vše pro to, aby mohl Donald Trump do Bílého domu vstoupit komfortně a bez problémů. Obama v Berlíně zdůraznil, že v otázkách Ukrajiny a Sýrie se s Trumpem ve více bodech neshodnou, přesto však doufá že Trump dokáže Rusům odporovat, pokud budou ohroženy americké zájmy a mezinárodní normy. Dále Obama vyjádřil svou naději, že Trump se bude stavět k NATO jako k jednomu ze základních kamenů mezinárodní bezpečnosti…
  http://pravyprostor.cz/obamova-agonie-posledni-intriky-odchazejiciho-prezidenta/

 407. „Budoucí americký prezident Donald Trump chce první den ve funkci ohlásit odstoupení od transpacifické obchodní dohody TPP, která je součástí politického odkazu dosluhující hlavy státu Baracka Obamy. Trump ve videovzkazu zveřejněném na portálu YouTube prohlásil, že chce místo TPP, kterou považuje za nevýhodnou pro americkou ekonomiku, dojednat spravedlivé bilaterální dohody.“
  https://www.novinky.cz/ekonomika/421277-transpacifickou-obchodni-dohodu-zrusim-potvrdil-trump.html

 408. Skimici, pet minut? Maximalne 2:30 pak se da namacet, lehce opecena bagetka. Ten cas je na prumerne vejce.
  A souhlasim, svet je skvele misto pro zivot.

 409. K diskusi ohledně britského loďstva a letectva – IMHO, vzhledem ke zdárně pokračující kozomrdizaci Británie a vzhledem k jejich důslednému odzbrojení obyvatelstva, kdy člověk nesmí mít ani kapesní nůž, stejně nebudou žádné takové prostředky potřebovat. Mlátit hlavou o zem se naučej i bez loďstva.
  Ledaže by se snad nasralo pár Skotů a o5 se postaralo o záchranu Británie…

 410. Macek perlí:
  Od poloviny příštího roku si imigranti ve Švédsku budou moci vybírat z více než 2 000 místních příjmení. Úřady doufají, že to usnadní přístup na pracovní trh. Průzkumy totiž potvrzují, že přistěhovalci s arabskými jmény jsou při hledání práce diskriminováni.
  „Je to skvělá zpráva,“ komentovala to Ingegerd Widellová ze švédského daňového úřadu, který společně s Úřadem pro patenty a registrace spravuje agendu změn jmen a příjmení.
  To je zajímavý nápad! Většina švédských jmen končí na -son, tedy syn, takže by bylo logické měnit arabská jména stejným způsobem podle jména otce dotyčného (v saském genitivu): Háfisson, Mohamedsson, Abdulsson… 🙂

 411. 498 Quivisi,
  to už jsem tu nadhazovala předevčírem 😀
  Teď jde jen o to, jestli se to prchlíkům podaří vysvětlit…

 412. PeSi, z tohoto pohl;edu mas vlastne pravdu… Islamisticky stat s modernim a silnym lodstvem, to by medelalo dobrotu…

  Ackoliv, vzhledem k tradicnimu vztahu musulmanu k technice – bydlel jsem v Martine a mel jsem z prvni ruky pribehy z valky irak-iran od lidi s pezetek – bych zas tak velke obavy nemel…

 413. (499) Rputi, já vím. Mne hlavně zaujala ta švédsko-arabská jména. 😉

 414. Fujtajbl poránu,
  ze Skotů se stali závisláci na eurodotacích. Tedy co se alespoň politiků týče. Docela by mě zajímaly názory běžných sériových Skotů, neboť ti zrovna moc do polífky foukat nenechají.
  Třeba mezi nimi roste nějaký ten Wallace, i když Angličané s pečlivostí sobě vlastní možné následovníky Wallaceho vybili, či je milostivě nechali zdechnout ve vězeních, či emigrovat. Posledním úderem Skotsku byla bitva u Cullodenu. Po ní byli zmasakrováni či uvězněni všichni podporovatelé krále Karla Eduarda Stuarta, ve Skotsku byla zavedena vojenská diktatura, bylo zrušeno klanové uspořádání, zakázán skotský kroj a ve Skotsku byla nastolena dodnes trvající vláda hannoverské dynastie. Dalo by se říci, že 16. 4. 1746 u Cullodenu zemřela skotská samostatnost v rámci Velké Británie.
  Ale třeba dnes, po dvoustech sedmdesáti letech, kdy se Anglie stává multikulturní a tudíž slabou, zdvihnou Skotové hlavy. Kdo ví?

 415. 496 Jirko ppa
  dva a půl minuty? To bych měl průhlednej bílek. Záleží asi na tom kde to děláš. Já na to mám takovej malej kastrůlek, kam to hodím když začne bublat a do správné kvality do dobublá (ihned konsumováno tak fakt až za 4-5 minut)

 416. Dvě a půl minuty vaření vejcete na pobřeží středozemního moře je něco jiného, než dvě a půl minuty vaření na Velkém Blaníku a něco úplně jiného než na Sněžce…

 417. Honzo ze Ž.
  nevím, jestli tohle znáš:
  Potkají se dva webmasteři.
  – Představ si, mám novou holku. 90 60 90
  – Cože? Tmavě fialovou????

 418. 507 ptakopysk
  v létě preferuji 102 51 0 a pod plavkama hezké proužky cca max 245 241 222

 419. Jsem myslel, že Apple má jiné, lepší barvy. Hlavně v růžovém spektru.

 420. [507] Znám. To je klasická profesionální deformace.
  Dokud jsem to dělal, tak jsem uměl „přečíst“ PRN soubory v hexu. Bohužel to většinou byly technický výkresy ;o}

 421. Honzo,
  já jsem dokázal číst děrnou pásku. Kde ty časy jsou…

 422. skimici,
  to je u caucasian girl o rakovinu kůže…

 423. Mnohem lehci bylo cist derne stitky 😀 😀 😀

 424. Za mě – 3 minuty naměkko, 5 minut nahniličku a 9 minut natvrdo. Dalším varem žloutek na povrchu zezelená.

  Kdysi dávno jsem si v NDR zakoupil vejcovar. Vloží se vejce, naleje se voda (podle počtu vajec a požadovaného stupně uvaření, nasadí poklička a zapne se. Bzučák kuchaře upozorní, že je hotovo. Nikdy jsem to potom už neměřil.

 425. [512] Jo, stejně mě spousta lidí nesnáší, protože jsou věci, kde kouknu a vidím. Nebo mi to naopak posílaj, jako naše správcová, protože tím ušetří spoustu času. ;o}

 426. Petře 😀 😀 😀 když si člověk nezapomněl brejle, tak jo

 427. ptakopysku, ja si hned pro jistotu dal panaka 😀 😀 😀

 428. Petře,
  to snad měl být plakát z dob americké prohibice. Nejsem si jist, jestli to není fake, protože ty baby dělaj děsný xichty.

 429. Ještě bych dohodil jeden fórek:
  Znáte ten pocit, že pro něco jdete a najednou zapomenete, co jste chtěli udělat?
  To Bůh hraje The Sims a dal „Cancel Action“

 430. Vážení, připravuju si přednášku a potřeboval jsem nějaké ilustrační obrázky. No a přitom jsem narazil na tohle:
  http://www.placata-zeme.cz/
  Ten dotyčnej to myslí vážně… No a zdá se, že má i volební právo… Pokochejte se a pak se nedivte realitě kolem sebe…

 431. Ještě k těm vajíčkům naměkko – je rozdíl, jestli je dáváte do studený vody, nebo až do vařící… Pokud do vařící, tak jsou to ty 2 – 2,5 minuty, pokud do studený, tak max. minutu ve varu. Vyzkoušeno.

 432. PeSi: možná by danému prospěl výlet na Maltu. Nebo k Baltu. Buď to je nákladný fake, nebo to pisatel myslí vážně.

 433. Výlet na maltu by ho na beton nepřsvědčil! Jedině vzít na vesmírnou stanici. 😉

 434. Dotyčnej si dělá pérdel. Ale dal si s tím děsnou práci 😀
  Taky si někdy z děcek dělám srandu. Tvrdím nějakou hovadinu, s úplně vážnou tváří, a s vážnou tváří dokazuju vymyšlenými argumenty.
  Občas naletěj 😀

 435. Ptakopysku, ad (512) – a od té doby co máš brýle to nepotřebuješ a Brailovo písmo jsi ž zapomněl… 😀

  Bacha dnes na chřipku!
  Nepřecházet, abychom nemuseli za deset let se smutkem vzpomínat !! 🙁

 436. K tomu protialkoholovému posteru,
  mne ti investigativci fakt dojímají. Tak za prvé, proč si myslí, že si to dělá srandu z prohibice ? Asi nečetl Zvonokosy, neb ta squadra žen je IMHO přesným zosobněním těch nebohých žedn, kterým na světě nezbyla jiná radost, než takto prudit. Na plakátu zjevně chtějí vypadat přísně, proto ty škleby… a stačí se podívat na jejich módu, a snad nikdo jen trochu vnímající svět kolem sebe to nemůže datovat do doby americké prohibice. Nicméně autor článku na to musel do archivu…. asi už jsem stará nebo co. A že je alkohol metla lidstva se ví už od dob, kdy byl tento nápoj vynalezen…. a zrovna v USA myslím puritáni i mormoni mají k alkhoholu dost negativní vztah.
  Každopádně, ta paní v bílém vlevo, jak ukazuje rozhořčeně na ceduli za sebou, mi přijde spíš jako převlečený chlap-notorik 😀

 437. 528 PeS
  já myslím pane, že hraje roli i velikost, jestli ho bereš z lednice atp, ale důležitý je výsledek, aby se dosáhlo sraženého bílku a žloutek musí být zhruba těsně před tuhnutím, ale ne studenej.
  Jak ale přistupuješ k vlastnímu OTEVŘENÍ vejce. Pokaždé přemýšlím, jestli nožem useknout špičku nebo spodek. Všechno má své výhody a nevýhody. Já tak 70/30 useknu spodek když chci namáčet, někdy vršek když nemám správnou lžičku, což je taky zásadní a neprávem podceňovaný tool. Třeba čajová lžička kterou mají v horších hotelech je pro useknutí spodku a dojedení špičky totálně nepoužitelná. Vůbec nechápu, jak to můžou servírky dát na stůl. Jak si chtějí najít manžela když nerozeznají tak zásadní věci?

 438. Na ČT24 říkali, že v zateplených a plastovými okny utěsněných školních třídách již po deseti minutách stoupá koncentrace CO2 natolik, že jsou překročeny hygienické limity. Učitelé by tak měli každou hodinu na pět minut vyvětrat. Tak hlavně, že ušetří za teplo :-))))

 439. (536) Rputi: zateplení nesouvisí s výměnou vzduchu v místnosti. Výměna oken, resp. okenních rámů ano. Podobně to dopadne u oken dodatečně utěsněných silikonovým nebo PUR těsněním. Pokud by bylo třeba řešit tento problém a nesměla by se otevírat okna, řešením je centrální vzduchotechnika. Dražší řešení jsou rekuperační jednotky do každé třídy. Nechystá se na to zase grant?

 440. Já tedy sekám nožem na máslo. Hračičkové nebo méně šikovní si samozřejmě pořídí tzv.
  Eierschalensollbruchstellenverursacher 🙂 🙂

 441. >> skimic
  Stran otázky na kterém konci rozbíjet vajíčko, doporučuji J.Swift Gulliver’s Travels.

 442. To je zbytečný, až děti zezelenaj, začnou CO2 zpracovávat

 443. 539 dvd
  pane, Ty tedy máš paměť. Dávno jsem to nečetl. No jo, spousta nevinných ale hrdých kvůli tomu zemřelo jenom aby to nemuseli otvírat na užším konci 🙂

 444. Toho Gullivera citoval Bradbury kapitan v 451′ F… 🙂

 445. 503 – já nemám rád slovo populista. Trumpa vynesla k vítěztví otevřenost s jakou se nebál mluvit o věcech, které pálily většinu občanů, ale bylo jaksi nekorektní o nich veřejně hovořit. Na tom není nic populistického jen odvaha vyfutrovaná finanční nezávislostí na politických lobbistech.Tím, že Trump není žádné politické, či industriální skupině zavázán z něj dělá ve Washingtonu nekontrolvatelnou a nepředvídatelnou osobu. Pokud se ale na něj soustředíme tak, jak jej vnímají voliči, tedy na patriota, která má zavedených korumpujících pořádků plné zuby, pak je docela předvídatelný.Zatím jeho přechodová politika je čitelná – konfrontuje své, v politických kruzích neznámé lidi s představiteli establishmentu. nerozeznává mezi Republikány a Demokraty, byť jsou mu Republikáni pochopitelně ideově bližší. Mně bylo jasné už někdo od konce léta, že od bojové retoriky, která vyvolávala nadšení na shromážděních postupně ustoupí. V základních postojích se však přizpůsobovat nebude. Vztah k Rusku je jasný – jednání s rovnoceným partnerem tam kde jsou společné zájmy, ale za udržení pozice síly. NATO neopustí, ale bude tlačit na vyšší spolufinancování. Určitě se nebude chtít míchat do nejistých vojenských dobrodružství neboť jsou nákladná a u voličů nrpopulární. Hospodářsky jsou USA s Čínou siamská dvojčata. I když se to nezdá, finančně drží USA Čínu nad vodou, ale pod krkem. Zadlužení USA u Číny představuje necelých 6% GDP, ale bez amerického trhu by se čínská ekonomika zhroutila během několika týdnů. Takže Trump nebude nic lámat přes koleno, ale postupovat bude po jednotlivých krocích. Začne zřejmě rušením Obamových exekutivních příkazů, přitažením imigrační politiky, zbýšenou ochranou hranic. Daňová a zdravotní reforma zabere víc času s většími kompromisy.

 446. To bylo překvapení!

  …Nejprve se prý Trump pustil do CNN a jejího šéfa Jeffa Zuckera. „Nenávidím tvoji televizi, všichni lidi na CNN jsou lháři. Měl by ses za ně stydět,“ pustil se rozčílený Trump do zkoprnělého Zuckera podle nejmenovaného zdroje, který setkání prezidenta s médii označil za katastrofu. Původně měli šéfové vlivných médií probírat s Trumpem možnosti, jak se dostat blíže k jeho administrativě. „Ale nakonec se vše zvrhlo a dostali od něj pořádně naloženo,“ dodal zdroj…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jak-popravci-ceta-Donald-J-Trump-si-pozval-sefy-medii-a-rval-na-ne-Ale-poradne-To-musite-videt-463879

 447. Rputi, jestli to skutecne tak probihalo verim, ze bylo pro zucastnene pritomne velmi prinosne… Kdyz si nekdo zacne hrat na boha a verit tomu, je jen dobre, kdyz se dostane do kontaktu s realitou…

 448. Skimici, kde otevirat vejce je jasne. Zalezi totiz na dobe od sneseni po konzumaci. Dale neni treba plevelit vejci.

 449. 545 Petře,
  vzhledem k tomu, že (zatím) se neobjevily žádné rozhořčené komentáře zúčastněných, že na ně tedy nikdo neřval, tak na tom asi něco bude… 😀 😀

  Jen houšť a větší kapky. Je jim velice ku prospěchu, když dostanou po nose!

 450. AU!

  Z FB:
  Barbora Tachecí:A teď přivítáme studenta střední polytechnické školy, který připravil program k tématu: „Co dělá škola pro demokracii“…
  Student (nebudu jmenovat): „Jde o to naučit např. studenty, aby nečmárali po lavicích a tím ušetří škole čas i peníze.“
  Tachecí:“Tak to je výborný program a kolik je vám let?“
  Student:“Dvacet dva“

 451. 546 – rozumná rada, ale nedbám. Ví někdo, kterým koncem jde to vejce ze slepice napřed? Díky za radu. Jirka

 452. Aero,

  neznal jste náhodou dr. Dvořáčka ze Žamberka ? Byl taky fanda na staré rachotiny ,jako Vy.
  Motorky.

 453. 549 Jirko
  vmísím se. Trik bude asi v tom, za jak dlouho po snesení vejce na měkko upravujete.
  Jako biolog amatér si to představuji následovně.
  Varianta A.
  Brzo po snesení se kuřátku ve vejci vytvoří vzduchová kapsa někde u širšího konce. Ten se sekem nebo vejcořezem snadno odstraní a toustík od žloutku dělí jen tenká blána
  Varianta B
  Dlouho po snesení kuřátko vydýchá všechen vzduch z kapsy, umře a je skoro jedno z jaké strany to otevřete, jestlii máte správný tvar lžičky.

 454. Na prvni pohled se obe varianty liší pouze tim,, ze v B uz do toho ta chcíplotina nekecá……hemenex ve skořápce.

 455. Skimici…. Jezismarja…… 😀
  Jen snad pro info. Zloutek je „prichicen“ od zacatku az do ochabnuti, skoro v prostredku….a hlavne, kazde vajicko opravdu neni oplozene….. Sve si uzil synek , co se rozhodl pred rokem si poridit co nejvice emu. Ja bych samozrejme nebyl proti, ale tech „kuratovejch“ vajec, neni proste tolik.
  tedy abych to uvedl na pracou miru, on by byl nadsen, kdyby bylo hodne emu, ale ma rad vysledek a ja jsem tu od „zprocesovani“ tedy od krmeni a chovu.
  .

 456. 552- jsem fakt hroznej, ale mně to vrtá v hlavě a tak opakuji otázku: leze to vejce ze slepice tím ostřejším, nebo tupějším koncem napřed? Zda je uvnitř zárodek, nebo ne , není asi rozhodující…Totiž představuji si, že ostřejší konec napřed by byl výhodou pro proniknutí, ale zase síly vzniklé stiskem okolní tkáně by jej zatlačovaly zpět jako klín. A tupějším koncem vpřed- to je divné. No a včíl raďte.. Jirka

 457. Dobrý podvečer,

  emu – to se z jednoho vejce nasnídá celá rodina, ne? 🙂

 458. 556 Jirko
  ptáte se na banality, asi nebudete mít všeobecný technický přehled. Jsou DVA důvody proč leze vejce špičkou napřed.
  1. Špičkou se lépe a bezbolestně rozevřou rodidla
  2. Placenta (slepice ji po porodu okamžitě sezobne aby živiny nepříšly nazmar) přiléhá co největší plochou, což logicky nebude na špičce ale na podstavě.

  Klubání se špičkou navrch je pouze infantilní představa Ridley Scotta, který se jako mladý prostě čízl do prstu když vejce nešikovně otevíral dole.

 459. „Ale to byla hnusná, totalitní škola.“

  Souhlasím. A navíc nám lhali, že je Země kulatá.

 460. 559-pane, máte také mezery:zapomněl jste na to, kdo přestřihne ( přezobne ) pupeční šňůru? Kohout, nebo kachna s diplomem? J.

 461. 561 Jirko
  máte nicméně správný azimut uvažování. V našem zdravorním systému to jistě nebude ani slípka novorodička čí stará zkušená slepice ani vyděšený kohoutek, ale bude to kachna s diplomem 🙂 🙂 🙂

 462. 563 – husa ! nesmysl! nevešla by se k snášečce ( vejce se snášejí, nerodí!!). J

 463. Co si pamatuju ze studia na ZDŠ,tak ftáci rodidla nemají 🙂

 464. takoví znalci porodů a se slepicí mají problém 😮

 465. 567 – jó když rodí slepice, tak tam při tom musí být i husa s diplomem.J.

 466. 558

  ovšem bojovníci proti totalitě mezi žáky to nerespektovali 🙂

 467. 572

  synátor tvrdí,že je to začátek konce světa 😀 😀

 468. 565 Halle
  ach so! Google je nedostupný, proto ses musel vrátit ke skriptům ze ZDŠ 🙂

 469. Skimici 🙂

  kde bych je po tolika letech vzal 🙂
  Ale jako aktuální ftip dobrý 🙂

 470. Mně googgle nejede. A taky mi nejde Neviditelnej pes.

 471. Google evidentě vypadl jen v ČR a ne na dálném východě! 😉
  A byl přetížen dotazy živnostníků na EET !

 472. Když ho nevidíš, jak poznáš, že nejde? 😉 😀 😀

 473. 576 NoName
  Opravdu? A nesjíždíte jen doma zakešovaný stránky?
  Fakt je, že kupodivu záleží na konektivitě. Seznam jede na všem, Google (ani mapy ani nic) mi nejede na UPC českém, na O2 jede, na páteři jede taky.
  Černá můra cloudových servisů. Teď si představte, že budete potřebovat namarkovat deset deka salámu, dva rohlíky a kofolu a nevyjede vám to součet.
  Zlaté lokální spredšíty.

 474. Mně de všechno – šumavák to odhalil. Mimochodem – ta story jak Trump řval na šéfredaktory vyšla z newyokského bulvárního deníku, který podporoval Hillary. je vymyšlená nebo aspoň hodně zveličená. Podle mne je to jen první nástřelná salva levičáckých medií v tažení za zničení Trumpa. Tohle se bude opakovat každý den v nějaké formě. Každý den se někde vytáhne nějaký nespokojenec, který Trumpa volil a bude ho obviňovat, že nepní sliby a že kdyby to věděl tak těm volbám nechodil. Kzždý týden vyleze nějaká nešukatelnice s obviněním, že jí sahal, fňuk, mezi stehna. A to všechno opepřené jak vydíral zaměstnance,. okrádal na daních, paktoval se sPutinem korunované voláním po impeachmentu. Těšte se, bude drsná bitva…

 475. Máme vydržet – prý chovanci soudruha Chovance mají generálku…..

 476. 581 – no můžou opisovat z české tlače, ta s tím má už léta zkušeností…..

 477. 581 Dušane,
  především mají nesmrtelnou hrůzu z toho, že se s tím Putinem opravdu domluví….

  skimici,
  na O2 nejede

 478. na Google dlabu, ale na tytroubo jsem si chtěl v klidu vychutnat film…asi to nějakou dobu potrvá, kromě čistého DDoA k tomu teď přispívají i všichni, co se zkoušejí připojit……indukovaný DDoA…..

 479. Dušane
  OT, všimnul sis jak CNN a media pracují s nálepkováním Trumpova elektorátu coby „alt-right“?
  Proč tomu tak říkají?ě
  Já jako Applista marn vzpomínám, nebyl to mikrosoftí název pro tu klávesu napravo od mezerníku? Na mé klávesnici tam je cmd.

 480. Dušane, dostal jsi mail? (z důvodů organizačních)

 481. 579 – Šumaváku, „Správně vidíme jen svým srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“

  Ale ten Pes už taky jede.

 482. Google negoogle, toto si vážení přátele nenechte ujít až se připojíte
  *** Evropa se stává posledním ochráncem liberálního řádu ve světě***
  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropa-posledni-ostrov-liberalniho-radu-na-svete-obava-se-po/r~4203e70ead7a11e6af6e002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-1
  Kvílí pan Jacques Rupnik (není to ten chasník ze Slovinska?) a doufá, že to spraví jako vždy šrouby, dotece , tedy ukradené a přerozdělené peníze.

 483. Pan Pehe, eeh čo to hovorím, Rupnik též použil krásný termín (ke konci článku) ve spojitosti s vývojem ve Francii vs růst Le-Pen preferencí.
  „Na tahu je tedy umírněná pravice“

  Umírněná pravice…. kde jsem to jenom slyšel. Nebyla to umírněná oposice?

  Být panem Trumpem, najal bych raději do ledna i pár ochutnavačů …

 484. No, myslím, že to ti rádoby liberálové v čele s Andělínou nebudou mít po volbách ve Francii lehké. Ať už vyhraje Le Pen nebo Fillon. O tom pánovi jsem dříve neměl povědomí, teď jsem si přečetl jeho krátký medailonek

 485. Liberál, liberální, další slovo ukradené socialisty všech odstínů.

 486. 595 Foundry
  a co sis o něm přečetl? Nevýrazný Sarkozyho ministerský předseda.
  S Brexitem jsem se mýlil, s Trumpem jsem se mýlil ale ve Francii ani mí pravicoví chamtiví klienti by Le-Pen nevolili a nad Fillonem krčí rameny. Idelní by byl imho Juppé ale ten je už postarší. No uvidíme kdo se nakonec s Le-Pen utká.
  Hollande udrří vyjímešný stav až do voleb, takže k žádným masovým protestům (kromě protestům vůči Le-Pen) nedojde.
  Jedině snad že by upálili zase nějakého policistu jako před měsícem a policajti by zase pochodovali…

 487. Ačkoliv – vedle hyperaktivního porarašeného Sarkozyho by se jevil nevýrazným i Ježíš Kristus, Bar Kochba či Nikola Šuhaj …

 488. Mmch, dvouhodinový výpadek google mohl mít i positivní efekty.
  1. prudiči – nejde to a nejde to
  2. pařiči – nalej nám další
  3. teenageři u biošťávy komunikující přes stůl mobilem – nepůjdem si na chvíli dívky skočit než se to převalí?

  Z posledního by mohl být baby boom,

 489. Za dvě hodiny nepřijdou na to, co by se mohlo a jak. 😛

 490. Skimici, na iDěsu je o něm krátký sloupek. S hrůzou tam popisují jeho plusy.

 491. skimici – 600 – Tak jistě ten výpadek bude mít za 9 měsíců měřitelný efekt ve zvýšení porodnosti, ale v kůži těch chlapců z Cloudflare bych momentálně být nechtěl.

  Na tohle se blbě říká „Ooops, my jsme si ty routovací tabulky mezi Prahou a Vídní vzájemně spletli a naklepli jsme to tam obráceně“ 🙂

  Ale zase by se to dalo odborově využít jako demonstrace toho, co všechno se může stát, když je takový síťový specialista nedostatečně odpočinutý, přetížený, málo placený, hormonálně nevybouřený a tak podobně. S jemným podotknutím, že příště se to může stát i jinde a v mnohem větším měřítku a na mnohem delší dobu, protože když se rozsype páteřní routing, není vůbec jednoduché to dát dohromady. 🙂

  Jinak všeobecná rady pro ty, kteří bez Google netrefí ani do špajzu:

  1. Mít jako primární DNS server nastaveno 8.8.8.8 je sice pohodlné, ale z čistě technického hlediska je to úplná blbost. A blbost na kvadrát je mít k tomu jako sekundární DNS server nastaveno 4.4.4.4 Nebo naopak.

  2. Pořiďte si nějakou (mírně) placenou VPNku. Každý slušný poskytovatel anonymního šifrovaného spojení pomocí VPN nabízí cca. 80-100 přípojných bodů od Acapulca po Zanzibar.

 492. 580-skimici, nemít úctu ke starším, bych něco i odepsal. Ale protože mám, napíšu jenom „ne, nebyly to nakešované stránky“ 😉

 493. Zajímavé, můj první příspěvek, kde byl vtípek na Babiše a EET to opakovaně zamítlo, že prý duplicitní…

 494. Dobré ráno. Být šéfem Aholdu, ukázal bych mzdové náklady na zaměstnance, hrubou mzdu, prémie. Pokud si zaměstnanci stěžují na nízkou výplatu, vysvětlil bych jim, že tak to jejich vláda chce. Z průměrných 19.500 určených na výplaty zaměstnanci dostane prodavačka na účet 12.049 Kč. 7.451 Kč jde do kapsy Babišovi, Sobotkovi a Marxové.
  Automatická kasa, jako je v Tescu přijde na 500.000 Kč. Zaplatí se během jednoho roku. Daně neplatí.

  V odkazu drobná zmínka o „užitečnosti“ rekultivací:
  http://www.tyden.cz/rubriky/veda/biolog-juracka-jak-jsem-podpalil-brdy_406759.html

 495. nickname, dane neplati… zatim. Brzy bude, vcetne zdravotniho a socialniho…

 496. PK: dovedete si představit daň z výtahu? Každý výtah bez liftboye bere práci jednomu chudému. Boháči co si mohou dovolit výtah, si mohou dovolit platit za něj zdravotní a sociální daně.

 497. Tak jsem našel, že onu „proslavenou“ antireklamu ve prospěch L.B.J. při volbách 1964 použila i H.C. při volbách 2016: http://www.politico.com/story/2016/10/clinton-daisy-ad-trump-230528
  Akorát, že Johnsonův volební štáb onen clip po jediném použití stáhl z oběhu, zatímco štáb H.C. ji pouštěl v řadě států. Pikantní je, že z té řady států Clintonová uspěla jen v New Hampshire.
  A jeden hezký názor na povolební USA: http://nypost.com/2016/11/20/dear-liberals-start-practicing-the-empathy-you-preach/

 498. >>dvd,
  to je fakt hezký článek!
  Jen tak musí člověk přemýšlet – svoboda slova je hezká věc, ale vyvolání celonárodní hysterie už méně…

 499. „Americké akciové indexy v úterý pokračovaly v růstu na nová maxima a sledovaný Dow Jonesův index poprvé překonal hranici 19 000 bodů. Americké indexy posilují od amerických prezidentských voleb v naději, že plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snižování daní a zvyšování výdajů na infrastrukturu podpoří hospodářský růst.“
  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/americky-index-dow-jones-prekonal-poprve-hranici-19-000-bodu-pzy-/eko-zahranicni.aspx?c=A161122_222502_eko-zahranicni_fka

 500. V Bruselu tečou nervy…

  „Evropu obepíná kruh diktátorů, který chce zničit její hodnoty, liberální demokracii a životní styl. Bývalý belgický premiér a předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhofstadt má opravdový strach z toho, že Putinovy a Trumpovy páté kolony za podpory radikálních webů „podkopají“ evropskou demokracii. Vidět to prý budeme moci už na jaře při prezidentských volbách ve Francii…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tecou-nervy-tecou-Z-Bruselu-zaznela-hruza-nad-spojenim-Trumpa-a-Putina-A-rusky-prezident-pry-ma-uz-dopredu-vyhrano-463948

 501. Dobré ráno,

  no, tak ono je to s tou evropskou dmeokracií stejný jako s tou řeckou. Nesměli do toho kecat ženský, otroci a spousta dalších lidí, takže na tom rozhodování se nakonec podílel jen zlomek.

  Dnešs se to liší jen tím, že po „otrocích a ženskejch“ se chce, aby hodili nějakej potištěnej papírek do bedny a zvolili to správný zastoupení do brusele nebo do parlamentu.

 502. No jo, vsichni jsou proti EUnijnim politikum, poslednim to obrancum demokracie…
  To skutecne posouva slovo smesnost na novou vyznamovou uroven.

 503. Z FB:

  Dnes na sociálce v Budějcích:
  „Nemáte odvody za zaměstnance“
  „Nemáme zaměstnance“
  „My máme jiné informace“
  „Ale my jsme nikdy zaměstnance neměli“
  „Dokažte to!“

 504. Navštívil jsem dnes svou zubařku a bylo mi cosi platiti, neb úkon pojišťovna nehradí. Došlo i na účtenku a že bude hůř. Podle paní doktorky to všechny kolegyně důchodového věku s EET zabalí, protože na takovou novotu se mohou vykašlat.
  Dobro došli.

 505. Já jsem dnes navštívil svoji kafírnu, kde už jede zkušební provoz EET. Zpoždění je cca 2-5 s, personál si zvyká na to, že v okamžiku odpálení poslední položky účtu se neotevře kasa neb se čeká až co odpoví MinFin. Kasírka automaticky hrábne po zásuvce pokladny, která tam dříve byla vyjetá okamžitě ale nyní to má inu jisté zpoždění. Na mou poznámku, že to není tak zle jsem byl – oprávněně – upozorněn na to, že těch transakcí je momentálně zlomek toho co bude po 1.12. a navíc, promoření internetem je v okolí až nadbytečné. Co ale bude dělat hospodský v Čachrově apod., to je věc jiná. (Třeba Osoblaha by mohla mít připojení via Polsko.)

 506. Důchodci v zubařině to balí i bez EET. Na zubaře a ostatní svobodné povolání to dopadne až koncem příštího roku.
  A do té doby se ukáže, že to není žádná hrůza.

 507. Copak u zubaře nebo v hospodě se zpoždění do řádu minut snese, obsluha si zvykne. Ale v krámě, třeba v takový cukrárně, kde se čeká u pultíku a je tam fronta. Joj, to je jiná.

 508. „A do té doby se ukáže, že to není žádná hrůza.“

  😀 😀 😀

  Podle toho, jak tyhle věci tady fungujou, očekávám, že se spíš ukáže, že to je ještě větší vopruz a průser, než se čekalo. A hlavně se ukáže, že daní se vybere spíš míň než víc.

  Ale nikdo to nezruší, protože ti, co mají to zrušení v rukou, o reálném životě nemají žádnej ánung a zprávy o tom , jak to (ne)funguje budou mít od svých podřízených, kteří jim ve snaze se zavděčit budou hlásit samá pozitiva.

  No a kdyby někdo z plebsu remcal moc nahlas, takže by to rozladilo harmonii šťastných zítřků, bude prohlášen za daňového podvodníka, protože komu jinému, než těm. co šidí na daních, by mohlo to EET vadit? A kontroloři a audiotoři si u něj budou podávat dveře.

 509. maYdo 🙂

  auditora si musíš objednat a zaplatit sama 🙂

 510. Ono i kdyby se ukázalo, že je to průšvih, tak to nikdo nezruší už z toho důvodu, že se bude bát, že dostane děsně přes držku!
  Zkuste si představit, že by k 1.12.2017 přišel Babinskej s prohlášením: „Soudruzi, ehm, tak se nám to ehm, nějak nepovedlo ehm, tak to zasejc zrušíme!“
  Myslím, že by došlo na „kamenování satana“ a Babinskej byl by ukamenován kasírkama za 5 táců…!

 511. 629 – krom toho, obrovskej průšvih už je, že to Babiš zadal IBM bez soutěže!
  A pak to zrušit? Nelze!

 512. Frankfurter Allgemeine:

  „“Ve skutečnosti můžeme argumentovat, že celková ztráta evropské ekonomiky – včetně Ruska – dosahuje kvůli ekonomickým sankcím trojmístné číslo v miliardách,“ řekl. Nejvíce jsou zasaženy pobaltské státy, Polsko, ale i Německo.

  Ekonomové odhadují, že sankce snížily německou výrobu v letech 2014 a 2015 o 13,5 miliardy eur, což odpovídá 60. 000 pracovních míst. Sankce rovněž zabraňují urovnání situace na Ukrajině, zdůraznil Büchel.“
  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/frankfurter-allgemeine-nemecky-byznys-spocital-ztraty-kvuli-sankcim/

 513. >> maYda
  Mne tohle babišovské blbnutí poněkud připomíná heslo nastupující normalizace o „zvyšování úrovně politické práce“ což jsem si tenkrát překládal jako „čím bychom mohli ještě nasírat lidi“.

  A jedna historka o politické korektnosti: v neděli cestou do Prahy jsem na německé straně poslouchal stanici, které po půlhodině vysílá krátké zprávy. A první zprávou každé sekvence bylo železniční neštěstí u Kanpuru. Poslední věta hlášení říkala cosi jako že „indická železniční infrastruktura má nevalnou úroveň, neboť je zhruba ve stejném stavu jak ji zanechali Britové při odchodu z Indie“. Slyčel jsem to dvakrát. Při dalších opakováních zprávy už tato věta chyběla.

 514. Tak ono poctivý zákazník si na účtenku klidně minutu počká ! Než by to ta kadeřnice nezdanila …
  S těmi minutami je to jako s náklady na EET. Pro každého je to jenom PÁR minut navíc.

 515. O.T. Rusáci stupňují napětí
  Už něco přes týden se běžný rusák nepřihlásí na LinkedIn. Důvod to má jednoduchý. Ze zákona ho museli místní ISP zablokovat. LinkedIn totiž nesplňuje podmínku lokalisace serverů a dat na Ruském území. Microsoft (zo zrovna LinkedIn kupuje) si rve vlasy ale zatím s nima nehnul. Asi budou muset vyměknout jako v Číně, anžto jde v případě poměrně nedůležitého LinkedInu s 5 miliony ruských uživatelů nejspíše jen o signál.
  Signál větším hráčům.

 516. [633] Kadeřnice (holič, hospodský, zubař), tam se pár minut zvládne. Čekací pauza se dá vyplnit objednáním na příště, nadáváním na politiku nebo hovorem o zdraví a počasí. Ale fronta na mandarinky, tam to je jinej fičák.

 517. Srbsko už své rozhodnutí další migranty nepřijímat zveřejnilo.
  Teď následuje Holandsko.

  …Amsterodam – Premiér Nizozemí Mark Rutte se shodl s většinou voličů. Oponuje jim jen levicově naladěná minorita. Ostatní jsou zajedno v tom, jak nyní naložit s uprchlíky, kteří se už do „země tulipánů“ nevejdou. Tito budou rovnou posláni pryč. Debata spočívá již jen v tom, zda mají takovíto uprchlíci před vyhoštěním ještě nárok na postel, sprchu a chleba, nebo zda budou prostě naloženi a vyvezeni. Většina Holanďanů chce to druhé…

  Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/174908-uz-zadna-pomoc-migrantum-z-nizozemi-prichazi-velmi-razne-prohlaseni/

 518. Jestli Holanďani začnou uprchlíky vyvážet na severní hranici, tak to se v moři přemnoží žraloci a makrely budou tlustý jak noha…

 519. Myslim, ze po te, co se omluvil za kontrolni hlaseni by bylo lze ruici, ze lze alespon trochu pochopit lidi, co ho podporuji… Ale v souvislosti s timto a hlavne nahlůemu proyreni ohledne dane z dividend…

  Inu, kazdemu, co jeho jest.

 520. Zřejmě nejlepší bude vzít si do hospody ajfoun a objednávat pivo z on-line nabídky. 😀
  Jen ho pak nezapomenout při odchodu po desáté objednávce! 😀 😀
  Ale ono to vlastně dneska jde i z mobilu!

 521. Jsem napnutá jak kšandy!

  P.Robejšek na FB:

  1. příspěvek: „Dnes jsem rezignoval na členství ve správní radě Institut 2080“
  2. příspěvek: „Zítra něco oznámím“

 522. No s eshopy je to komplikované, vydávají se faktury a platí se převodem předem, anebo na dobírku.

  Petře,je to jednoduché, ty dividendy se ho osobně týkají ! 🙂
  Bere jich ze svých firem nemálo ! 🙂
  Žádné prozření ! 🙂

 523. No, praveze onm to dopusd nevybiral pres dividendy, ale pres predstavenstvo… Jenze, kdyby nahodou nekdo opravil poblbly Lex Antibabis, tak by to uz neslo a musel by pres dividendy 🙂

 524. „maYdo 🙂

  auditora si musíš objednat a zaplatit sama :-)“

  Tak když si třeba finančák nebo jiná instituce vyžádá audit, aby nešťastnej živnostník prokázal, že nešidí, tak tomu chudákovi nic jinýho nezbejvá, to dá rozum.

 525. A to si Halle, predstav, ze nekdo zaplati imbusovanou kartou, nebo bitCoinem, nebo pres Paypal…

  Zjevne se nasemu slunicku otevrel uplne novy svet, kde nejde jen o maximalizaci aditiv v jidle, (ale aby to jeste lidi kupovali), likvidace konkurence pomoci statu, maximalizaci vytazku z dotaci a jemne stanoveni takoveho odpusteni dani vlastnim firmam, aby si to lidi nevsimli (takze tento rok jen 1,5 miliardy… 🙂 ).

 526. “indická železniční infrastruktura má nevalnou úroveň, neboť je zhruba ve stejném stavu jak ji zanechali Britové při odchodu z Indie”

  No, pokud mně neklame paměť, tak on už je to nějakej pátek, co odešli Britové z Indie. MYslím, že železnice v tehdejší době na průměrné úrovni by se za tu dobu stačila totálně rozpadnout.

 527. maYdo,

  myslím, že berňák má vlastní kontrolní orgány. Auditorské firmy tu nejsou od toho, aby dělaly práci berňáku
  Audit mají předepsané větší firmy i bez toho, aby měl berňák s firmou nějakej problém.
  pokud máš obrat nad určitou sumu, nebo počet zaměstnanců nad určitý počet, musíš ho mít každej rok. Ze zákona.
  A platíš si ho sama.

 528. Koukej, Halladine,

  ono o tyhle nuance, co může berňák a co může auditor v tom příspěvku nešlo. A Ty to dobře víš. Akorát se Ti to hodí, abys odváděl řeč jinam. 😀

  Jde hlavně o to, jak si to hezky maluješ na růžovo, že za rok už všichni přijdou na to, že EET je vlastně fajn. A na prostředky, jaké má v rukou stát, aby živnostníkům znepříjemňoval život a že těch nahoře se ten průser netýká, neb oni to vždycky obejdou.

  Myslela jsem to sice jako nadsázku, ale na druhou stranu – on zas není takovej problém odhlasovat, že audit musí mít každej živnostník, kterýmu jednou za půl roku neodešla platba kvůli spadlýmu internetu.

  A vůbec, když budu s berňákem v nějakém sporu, tak asi není dobré se spoléhat na jeho kontrolní orgány.

 529. maYdo,

  A vůbec, když budu s berňákem v nějakém sporu, tak asi není dobré se spoléhat na jeho kontrolní orgány.
  Na tom něco je, ale v tom případě si spíš seženeš soudního znalce na účetnictví.
  A nerozčiluj se,když se pokouzším tě vzdělat 😉

 530. V Sýrii začíná mít Asád navrch. Všude postupují, oždibují zrebelantského Alepa, ale na severu je ostřelují turecké děla z tureckého území…
  Jsem zvědavej , co a jestli s tím Putin něco udělá.

  Šimone 😀 😀

 531. 654 Šimon klein
  to nevím, vím co je iNbusák. Zkratka systému s vnitřním šestihranem někdy ze třicátých let ..
  INnensechskantschraube Bauer & Schaurte
  Ve státech známý jako Allen …

  Kartu takovou ale neznám…

 532. No jo, povedenej preklep. Pisu u toho takovy zajimavy programek, tak pisu jak tatar 🙂

 533. jo Bauer & Schaurte rozuměj Bauer Und Schaurte (BUS)

 534. No,petr udělal překlep, a skimic se toho chytil 🙂

 535. To je nějakejch starostí o moje vzdělávání. 😀 Starou psici stejně novýmkouskům nenaučíš…

 536. Je to svátek. PK jich technických nedělá tolik, tak jeden holt musí, no 🙂

 537. 644 – pomalu to dostává obrysy

  B.Pečínka na FB:
  Vcera jsem na prednasce v Golem Clubu mluvil o tom, ze hlasy volicu stredu a pravice lezi na zemi. Jsou to presne ti volici, co odesli od Babise, ale v krajskych volbach nehlasovali ani pro ODS, ani pro topku. Zitra ma jeden pomerne verejne znamy clovek ohlasit vznik nove strany. Rekne si o tyto hlasy? Budu vas informovat.

 538. No, reknu pravdu, skoro dva tydny jsem se valel s pekne hnusnou veci… Hnisava angina… Pomaly se z toho dostavam, ale slavne to jeste neni…

 539. 659 i v textech?
  V mluvě tomu rozumím. vyslovit „MBU“ znamená o jedno klaptnutí hubou méně než „NBU“
  Proto se zpívá třeba umba umba, nikoliv unba unba, a říká se hamba přestože se píše hanba …

 540. Kdybych zitra v jedne male firme z automotive nemusel ukazat protoyp programku, ktery v konecnem dusledku usetri 3 lidi ve skladu a jejich centrala to neni schopna do systemu dostat, tak radeji jeste lezim… 🙂

  A kdo mi chce vycitat, ze uberu o praci 3 lidi… skupina otevira vyrobni zavod na Slovensku v dire, u ktere jsem snad v zivote nebyl blize, nez 50 kilometru. Rozhoduje, jak velkou cast vyroby tam presune, a zda z Nemecka nebo z CR. Nemecky majitel je ze stare skoly a premysli v duchu 80. let a tvrdeho personalniho cost cuttingu… Taky mu to zdaleka nevydelava, kolik by mohlo, ale to neni muj problem 🙂

 541. Fuj, elektrickej obojek! To zkoušíš na Puňťu? Že se nestydíš!

  pokud jde o učení – učím se, když chci a potřebuju – obvšem když chci a potřebuju JÁ. Ne když si někdo jinej umane, že mně musí vzdělávat podle svých představ, aby si natřásl ego 😀

 542. Jak to rikal jeden boxer… Clovek se uci cely zivot. Napriklad ja se po kazdem KO znova ucim malou nasobilku…

 543. Tak úplně to nezruší, ale zřejmě je přístupnej argumentům . Zvlášť když je před volbama 😀

 544. Babiš je přístupnej argumentům – ts, ts, ts.

 545. >> Petr Kunetka [664]
  Nějak jsem si při Tvém oznámení vzpomenul na jeden neárijský vtip.
  Synovi studujícímu v dalekém městě pošle jeho paní matka vzkaz: „Otec bude mít narozeniny, nezapomeň přijet mu pogratulovat.“ Syn obratem odpovídá: „Nemohu, ležím s anginou v posteli.“ A jeho matička na to: „Okamžitě tu šiksu vyhoď a přijeď.“

 546. 671

  To ovšem neznamená,že není možné prozkoumat, jestli ten roční příjem je fakt menší…

 547. >> maYda [649]
  Nikolivěk, železnice zůstala v důsledku údržby ve výši odpisů na stejné úrovni jako v roce 1947. Zatímco jinde ve světě se investovalo nad odpisy.

  Maně si teď připomínám průserový článek v Mladém světě z poloviny 60. let, kdy někdo zjistil, že rychlík z Prahy do Vídně jel v roce 1905 kratší dobu než o 60 let později. Páni od ajznbónu se ohradili, upozorňujíce na to, že teď je tam zdržení na hranicích atd. atd. Jenže politické ledy poněkud tály, takže někdo porovnal rychlík Praha-Pardubice, který měl za c.k. navíc zastávku v Českém Brodě. Dopis jiného železničního nadšence už zveřejněn nebyl. Ten si dal totiž práci a na základě jízdních řádů stanovil závislost doby jízdy na trati Praha-Ostrava na čase. Křivka měla minimum v roce 1948.

 548. Musím tedy říct, že být halladinem je zřejmě mentálně ještě podstatně náročnější, než jsem si doteď myslel.

  BTW, argumenty odpůrců jsou pořád stejné od začátku, proč to Babišovi došlo 7 dní před spuštěním ? A kde se vzala hranice 250 000 ? To se štbák ráno vzbudil a viděl je na stropě ? Tyhle hausnumera mám skutečně rád.

 549. (670) No jestli to vyhlašovat týden před ostrým proovozem není od autora trochu na palici (přes jeho hlavu). Naše hospodská dva měsíce váhá, jestli má koupit přístroj EET nebo zavřít hospodu a když ho na poslední chvíli koupí, tak jí Babiš dohodne, že to není nutné!

 550. Asi mu někdo propočítal, kolik budou koštovat ty podpory v nezaměstnanosti…

 551. Nehledě k tomu, že se jedná o novelu, tu musí teprve schválit vláda, a ta novela bude projednána bůhví kdy.
  Potkud se nenasadí zrychlené projednávání v parlamentu.

 552. Přečtěte si, jak si to Babiš představuje. Podnikatel nejdřív prokáže, že má menší příjem než 250 000, pak požádá o tzv. paušální daň a finanční úřad mu ji možná schválí.

 553. Zřejmě v ANO dali hlavy dohromady, a někdo přišel na to, že by jim to mohlo ubrat hlasy.
  Fakt někoho udivuje, že je to napadlo teprve teď ? 😀

 554. Mne udivuje, že to někdo ještě pořád „chápe“ a považuje za rozumné a potřebné.

 555. Tak mám pocit, že na tu EET by se dala aplikovat fundamentální Černomyrdinova věta: „Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky.“

 556. Já platím daně paušálem celou dobu, co podnikám. A nežádala jsem o žádný svolení, jetsli můžu. Paní na finančáku mi jen řekla, že kdybych to chtěla zmenit, musím jim to ohlásit a že můžu po „novu “ danit až následující rok po odhlášení.

  A někdy mám pod 250 000 a někdy nad. Přitom i když to je nad, tak to někdy vyjde, že po odpočtech neplatím nic.
  Teda, přiznám se, že představa, jak vedu účetnictví a vykazuju každou tužku nebo papír nebo se dohaduju, kolik hovorů z telefonu bylo soukromých a kolik jde na pracovní náklady, tak z toho na mně teda leze děs….

 557. 526 — Paráda, PeSi! Klobouk dolů. Respektive hats off, neb soudě dle fšech těch mílí, původce českých stránek bezpochyby čerpá z nějakých anglických (které jsem byl líný hledat).

  Ovšem co bych upřímně uvítal, by byla vědecká disputace přívrženců teorie placaté Země se zastánci teorie dutosvětosti (tvrdící a experimantálně dokazující, že Země má průměr 6387 km, přičemž jest kulovou dutinou uvnitř jistého nekonečného masivu, naplněnou tím, čemu říkme Vesmír; viz též Bergier a Pauwels).

 558. Mimochodem, jak je to s evidencí, když neberu platby v hotovosti, ale dávám faktury a chodí mi platby na účet?

 559. experimentálně, říkáme; sorry

  687 — Otázka spíše pro Danu, ale mám z toho dojem, že jde o nedorozumění: toto nejsou paušální daně, nýbrž paušální náklady.

 560. 689

  maYdo,
  to už tu bylo několikrát. EET se tě netýká.

 561. no jo a vyber dani jede.
  vcerejsi telefon – bry den Fu …. pane pasacku mam tady hlasenku ze jste v roce 2013 prodal nemovitost za 3,5 mio a nezaplatil dan z prijmu. Prosim kdy ? Ja nic neprodal , ted jsem v aute ale podivam se doma . Ale v tom obdobi jsem neco za podobnou castku koupil od exekutora v drazbe. No ale ja to mam jako prodej. Tak ja se podivam a zitra vam zavolam.
  Dneska dobry den tak jsem to kontroloval a byla to koupe ze ktere jsem vam uhradil dan z prevodu nemovitosti a prihlasil jsem k vam dan z nemovitosti , ktery platim .
  Aha tak ja si tu udelam poznamku ze to je prodej.

  Zitra? Pozitri ?
  Dpobry den FU …. pane pasacku mam tady hlasenku ze jste koupil nemovitost za 3,5 mio , muzete mi prosim dolozit kde jste na to vzal 😀 🙁

 562. No, to tu bylo, ale když se teď začalo vrtat do těch paušálů, tak jsem lehce znejistěla.

  navíc nevím, jetsli se nutnost požádat o paušál a limit do 250 000 bude týkat jen těch, kdo berou platby v hotovosti nebo všech. Kdyby to platilo pro všechny, tak zrovna já jsem v tej kategorii, kdy mi to život zatraceně zkomplikuje.

 563. Pepo,
  A kde jsi na to vzal? Slušný člověk si takové hříšné peníze nemůže vydělat! 🙂 🙂 🙂
  Dělám si hýždě, kdyby to někdo nepobral. Ale znám lidi, kteří to smrtelně vážně mysli. 🙁

 564. 3,5 mega? ZA takový hříšný peníze koupíš, ptakopysku, v Praze byt. Takovej normální, žádnej luxus. 😀

 565. no vidite maydo a v zatacce v exekuci domek ktery po rekonstrukci ma 4 byty 2+kk.

  no jinak josef mne ale opravdu vic zajima kdo v roce 2016 posila nejakou hlasenku ze jsem v roce 2013 nejakou nemovitost prodal/koupil

 566. 696

  nejspíš katastrální úřad, ještě v roce 2013, teprve teď se to na berňáku dostalo na řadu.
  Proč spěchat – pokud by to nebylo v pořádku, dopočítalo by se penále.

 567. No, tak asi hlavně někdo, kdo o tom věděl, stálo mu to za to, aby si to pamatoval celý tři roky a ve vhodnou chvíli to použil. Když si vybavím drby v mej rodnej obci, kdo co prodal – koupil, tak po půl roce po tom už neštěkne pes, po třech letech si už nikdo nevzpomene, natož, aby to hlásil na finančák. I když někdo možná jo, akorát já se stakovejma obvykle nekamarádím a plno lidí tam už ani neznám.
  Bráchu jednou uháněli, že nezaplatil někdy předloni daně za prodej ovčí vlny. Tu vlnu prodal a daně zaplatil táta a na berňáku to smotali všechno dohromady.

 568. Pepo,
  sousedé, kteří mají o tebe starost. Jak píšu, znám takový lidi. A je jich dost. Dokonce mi kamarád říkal, že na něj píšou udání na FÚ lidi, kteří ho ani neznají osobně a nevědí, jak vypadá. Že prý se dokonce s jedním potkal, když vyšel z firmy a ten hlídkující Lojza si myslel, že je vykořisťovanej zaměstnanec a tahal z něj rozumy. Dozvěděl se o sobě takový věci, že se sám sobě vošklivil. 😀 😀 😀

  maYdo,
  myslíš jako, že si Pepa bral na tu dražbu hypotéku? Tak to mě nenapadlo

 569. josef hypoteku 😮
  to radeji nejake ty nahrady 😀

  jinak to nebylo udani – ti by moc dobre vedeli zda to byl prodej nebo koupe 😀

  to musi byt hlasenka co chodi z rejstriku . ale proc ted ?
  nechava si “ vseci kradnu “ projet vsechny zapisy?

 570. pepo,
  možná máš pravdu. Je dost možný, že Andrej nějak potřebuje vyšašit těch osmnáct miliard z reklamy na EET, aby měl před volbama co dát do grafu. Tak se filcuje a filcuje.

 571. 701 – Tomu, ze EET nejake dodatecne zvyseni vyberu prinese veri uz jen Hal a ten 18 mld. nema… Ono to uz trochu dochazi i Babisovi – jak je videt z jeho velmi defensivnich vet a nedostatku dalsiho chlubeni MF ohledne kontrolniho hlaseni… Tak se hledaji dalsi zdroje, aby se to alespon castecne splichtilo.

  Mimochodem kdo vi, ze od 1.1.2017 musi mit zdravotni pojistovny ucet u CNB?

 572. Klaun v příjemné společnosti u Pivoje vzpomenut a oslaven. V oslavování Bureše se ovšem nedejte rušit. 😛

 573. Ahoj!
  MaYdo ad (687) to se dost mýlíš, protože si pleteš pojmy s dojmy.
  Ty neplatíš paušální daň (tu prý zatím platí v republice asi 40 podnikatelů), ale uplatňuješ „paušální odpis nákladů“ k dani z příjmů.
  No a ta paušální daň je, že se s tím FÚ „dohodneš“, že budeš platit třeba 6000 za rok a oni Tě nechají v klidu.To samozřejmě není úplatek, to je prostě daň z klidu.

  Tedy záleží na tom, jakou minimální spodní hranici té paušální daně Babiš stanoví…

  A ta paušální daň, tak jak o tom Babiš mluvil, spíše vypadá jako pokus, z těch lidí nějaké peníze dosta do SR.
  Neb při tržbách(!)250k Kč stačí i nákladový paušál 40% na to, aby živnostník, po započtení odpočtu na poplatníka, žádnou daň neplatil.
  Jo, já vím… on mluví o obratu, to je jasné! Hlavním heslem obchodu je obrat!
  Ale zákazník se brání… 😀
  Nejsem si ovšem jist, zda sám ví o čem mluví.
  Takže dokud to nebude ve sbírce, není důvod se tím zabývat…

 574. Mimochodem, jsou váleční štváči, kteří tvrdí, že už EET jedou a že odezva od FÚ je v současnosti už 12-15 vteřin. A to je zapojeno prý stále jen asi 5-7000 podnikatelů z povinných 40 tisíc.
  Mozná by si na II. správě MV měli opatřit víc lidí a rychlejší servery… 😉 😀

 575. Jo, pravda Šumaváku. Já tomu říkám „paušál“ a tak jsem si to spojila….

  No, platit třeba 6000 berňáku za to, aby mně nechal na pokoji, by pro mně bylo prodělečný. 😀

  Ale je pravda, že nemá smysl zapřahat kočár před koně. 🙂

 576. Pttakopysku, Pepu nepodezřívám z braní hypotéky, ale koupě nemovitosti za 3,5 mio může obnášet i koupi bytu na hypotéku. TY hříšný peníze stejně musí kupující vydělat, aby mohl hypotéku splatit. Ostatně kdyby nebyla vyhláídka na to, že je vydělá, tak by ani tu hypotéku nedostal.

  Prostě milon dnes nejsou žádný velký peníze 😀

 577. Mimochodem,
  když s tím Babiš přišel, tak Bohouška prý skoro kleplo. Že prej takovej bordel si daňoví poplatníci nezasloužej….
  Poštěkali se , a Babiš odešel….

 578. „Je to revoluční zákon, který tady nikdy nebyl. Taky jsme netušili, kolik druhů podnikání tady máme,“ prohlásil doslova ministr financí.

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/babis-navrhl-vyjimky-z-evidence-trzeb-lidovci-jsou-pro-sobotku-rozcilil-141-/ekonomika.aspx?c=A161123_163015_ekonomika_kop#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main

  🙂 To je skoro tak dobrá hláška jako „Nic jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí“ 🙂

 579. Ještě tomu chybí upřímné doznání, že zákon o EET nebyl zasazen do reálného ekonomického rámce a směrnice MinFin o tom, že nedodržování zákona nemá být ani kontrolováno ani sankcionováno a celá ta taškařice bude kompletní.

 580. Nicméně, na celé věci bych viděl jednu positivní stránku.

  Pokud by se hospodští nějak (třeba na Facebooku) zorganisovali a začali lidu systematicky nosit pivo výrazně pomaleji, s odkazem na opruz kolem (ne)funčnosti EET, tak možná toho slovenského dojiče socialismu bude v příštích volbách volit výrazně méně lidí. 🙂

 581. Dobré ránko!

  Nejsem si vůbec jistá, jestli je to vtipný!

  Babinskej fakt nejni lidumil, pokud snad někdo zaváhal.
  Ty E-shopy vypustil prostě proto, že jejich účtování má „svá špecifiká“ a slavné IBM, kterému zadáno bez soutěže, s tím neumí „specificky“ komunikovat…

  A vůbec bych se nedivila, kdyby se ukázalo, že „neumí komunikovat“ ani v případě, že něčí obrat či výdělek je nižší než 250000 ročně. Takže nutno chvíli počkat, než „informace unikne“ – tedy než to někdo vykecá.

  Ani se moc nedivím, že Bohouškovi z toho ruply nervy…

 582. Dobré ráno vespolek,

  Dušane, pokud nakoukneš, co se to děje v Severní Dakotě ???

 583. To bylo v Dakotě po vejplatě,
  whisky jsem Tam pašoval
  a že jsem byl sám jako kůl v plotě,
  s holkou jsem tam špásoval.

 584. Rputi,
  není to tak,jak píšeš.
  Pokud je platba přes účet ( a to je, pokud se zaplatí fakttura předem přes účet), dopravní služby,které vybírají peníze v hotovosti na dobírku jim taky asi peníze posílají ( možná hromadně,možná ne) přes účet jim, EET postrádá smysl. Co je na bankovním výpisu, EET nepodléhá.
  Pokud si objednáš na eshopu zboží k dodání na nejbližší kamenné prodejmě, k vyzdvihnutí a platbě hotově, EET bude. TO je důvod, ne že IBM něco neumí.
  IBM dostalo požadavek,co má jejich systém umět. Pokud cokoli v požadavcích nebylo, IBM to neudělalo.
  Lidé,kteří mají takovou možnost, to využívají docela často,protože je to lacinější.
  Teď ještě jestli budou EET používat ony dopravní služby. Ai by měly.
  Myslím,toho šoféra,co přijede s dodávkou, odevzá zboží a vybere dobírku. To zatím ujasněno není.

 585. Rputi,
  není to tak,jak píšeš.
  Pokud je platba přes účet ( a to je, pokud se zaplatí fakttura předem přes účet), dopravní služby,které vybírají peníze v hotovosti na dobírku jim taky asi peníze posílají ( možná hromadně,možná ne) přes účet jim, EET postrádá smysl. Co je na bankovním výpisu, EET nepodléhá.
  Pokud si objednáš na eshopu zboží k dodání na nejbližší kamenné prodejmě, k vyzdvihnutí a platbě hotově, EET bude. TO je důvod, ne že IBM něco neumí.
  IBM dostalo požadavek,co má jejich systém umět. Pokud cokoli v požadavcích nebylo, IBM to neudělalo.
  Lidé,kteří mají takovou možnost, to využívají docela často,protože je to lacinější.
  Teď ještě jestli budou EET používat ony dopravní služby. Ai by měly.
  Myslím,toho šoféra,co přijede s dodávkou, odevzá zboží a vybere dobírku. To zatím ujasněno není.

 586. Ehm..
  dostal jsem hláčku gateway don´t respond in time,tak jsem to zkusil znovu.

 587. 717 Halle,
  ano – dobírka ujasněna není. A systém to neumí. Čí je to vina je otázka jiná.
  V každém pádě „to prostě nefachá“, tudíž nelze použít!

 588. Pamatujete, kdyz jsem v lete psal, ze to ma zoufale nedomyslene a nedodelane a zas o bude dodelavat za behu…? 🙂

  Kdyby Sobotka nebyl negramotny kreten tak ho v tomto vymacha odzhora dolu… Jenze ten nyni zachranuje sve kreslo…

 589. Dobirka JE platba v hotovosti, jediny rozdil oproti standardu je, ze ji vybira jiny subjekt, nez prodavajici. Ale Ceska posta a dalsi prepravci nebudou mit jiste problem se zakoupenim EET pro vsechny ridice a postacky. Koneckoncu, je to jen par stovek, ze… 😀

 590. Ministr Němeček:

  „Nejnáročnější z hlediska objemu práce na ministerstvu je systém DRG, tedy, aby výkony jednotlivých nemocnic byly ohodnoceny tak, aby to odpovídalo skutečným nákladům. Je to obrovská práce. V Německu to stočlenný úřad dělal pět let a pak to pět let zaváděli. Byl jsem proto hrozně rád, když se mi podařilo zlanařit docenta Duška, jenž má za sebou skvělé výsledky v rámci Národního onkologického registru. Jednou přišel na vládu představit, jak to funguje. Nato vystoupil Babiš a řekl: A na čo potřebujete tamto? Dajtě mi ceruzku a já vám to za dva mesiace spočítam. Musím říct, že i docent Dušek z toho byl v naprostém šoku, protože něco podobného nezažil.“
  http://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/76107/muj-zapas-s-babisem-otevrena-zpoved-ministra-nemecka-o-tom-co-se-delo-v-sobotkove-vlade.html

 591. Petře,
  skoro všechno a skoro vždy se dodělává za běhu. Netvrď mi,že se ti to nestává,když někomu dodáš software. Aspoň občas.
  Nevěřil bych ti 😉
  A když už jsme se tu s panem Neumannem bavili o britské výzbroji.
  Staví dvě letadlové lodě, jedna je už skoro hotová – a furt se něco mění.
  Cena stoupla na dvojnásobek, během výstavby se pořád něco měnilo, včetně typů letadel,které z toho mají lítat, a systému startu letadel. Ta první má skokanský můstek, jako ty letadlové lodě, co vyřadili. UJ té druhé spekulovali s přestavbou na obvyklej způsob s katapulty.
  No, rozmysleli si to.
  Dokonce uvažovali, že stavbu té druhé úplně zruší,ovšem smlouvy jsou postavené tak, že to zrušení by to erár vyšlo dráž , než dostavění.
  Taky zjistili, že asi nebudou mít na provozování té druhé, tak se uvažuje, že tu druhou hned po postavení odstavěj , nebudou používat , a zkusej prodat…

  Zlatej Babinskej …. 🙂

 592. Halladine, dobrá analýza a kvalitní a přesná specifikace požadavků je stejné umění jako je to pak dobře udělat.
  Umí to málokdo, a obvykle nepracuje pro stát.

  BTW. dopravky už teď jezdí za hranicí možností. EET jim to určité vylepší. A dopadne to nlavně na obyčejné řidiče, které si socdedm a ANO berou furt do huby.

 593. Dobrý den. Za systémem stojí skvělá firma, která má zkušenosti z budování Great China Firewall, selektování nelidí do plynu a tak… Asi jediný, kdo je jim vděčný za kariéru je Mayor Mayor Mayor Mayor, dávno před SQL injection.

 594. Pokud dopravky nebudou stíhat, koupěj další auta a najmou další šoféry.
  Samozřejmě se zdvihnou ceny. A eshopům ( a nám taky )nezbude než to zaplatit.

 595. Pokud nemocnice nebudou stíhat, postaví další ordinace a najmou další sestry a doktory. Vidíte nějaké mínus?

 596. Dobré ráno,

  „Je to revoluční zákon, který tady nikdy nebyl. Taky jsme netušili, kolik druhů podnikání tady máme,“ prohlásil doslova ministr financí.

  To snad mel vědět na začátku a ne sedm dní před spuštěním, když má plno lidí nakoupený vybavení. to je přece výchozí stab, na základě kterého se to celý mělo připravovat-

  Bych to celý stopla a podnikatelům by minfin muselo nahradit škody. Pěkně ze svýho. Žádný stotisícový odměny z peněz daňových poplatníků. Ministra zavřít a zabavit mu na úhradu škod majetek.

  Nic jinýho si za takovej šlendrián nezaslouží.

 597. Nickname,

  s těmi nemocnicemi je to trošku jinak. Musí se vyjít s pojistným a platbami od státu..
  Ty eshopy můžou vytáhnout další peníze ze zákazníků.
  Ale v zásadě je váš návrh možný. Tak to zamýšlel kdysi Blair v Británii. Postavit další specializovaná zdravotnická zařízení, ve kterých by se jako na běžícím páse měnily klouby etc, v případech,kdy čekací doby byly příliš dlouhé.
  Jak to dopadlo,nevím,ale myslím,že to krachlo.

 598. Dobré ránko.
  692 – pasáčku, FÚ je přímo propojený s databázi KÚ, takže informace o změnách majitelů nemovitostí má FÚ k dispozici s prodlevou max. měsíc, stačí trošku popracovat s PC, systém sdělí informace, kdy a jak proběhla změna majitele a kdy a jak byla vyměřena daň z nabytí nemovitých věcí, a také samozřejmě upozorní na případy, kdy daň z nabytí nemovitostí nebyla přiznána a vyměřena. To je zpracování informací na FÚ z venku. Potom je další posuzování, a to posuzování, zda převod nemovitostí podléhá i dani z příjmu. Tyto informace se zpracovávají a předávají uvnitř FÚ – tam mohla vzniknout prodleva v posouzení případu mezi jednotlivými odděleními FÚ – oddělením daně z nabytí nemovitých věcí a oddělením daně z příjmů. Ale možná už to za ty 3 roky, co nejsem na FÚ, běhá jinak – lépe a radostněji. Jak je vidět na výstupech minfin. 😉

 599. Maydo, nevíte že ministr s vlastní armádou a policií je z titulu funkce nezodpovědný?

 600. Halle: zapomínáte na základní premisu socialistů a Bureše: dluhy se neplatí. Tj. je možné postavit dalších 100 nemocnic. Slíbit každému co chce. Stačí jen vůle a chtít dobro všech.

 601. Nickname,

  každej ministr je z titulu své funkce nezodpovědný.Zodpovědný je pouze za korupci,pokud se jí dopusti sám.
  Za chyby zodpovědný trestně není.
  Víte kolik lidí by muselo být zavřených v Británii třeba jen za ty letadlové lodě ?
  Anebo za ty nejnovější superdrahé torpédoborce, kterým se v Perském zálivu přehřívaj motory ?
  V případě USA superdrahý, fungl nový torpédoborec Zumwalt, kterému se v Panamském průplavu podělal motor, a museli ho odtáhnout ?

 602. Těch Zumwaltů mělo být původně kolem 30 . Ale je to tak šíleně drahé, že to zrušili, a postavěj se jen 3 kusy.
  A objednali pár nových lodí starého typu.

 603. Nickname,

  furt bazírujete na jednom starém Paroubkově vyjádření.
  Dluhy se samozřejmě platěj, ale současně se dělají nové. Viz rozpočet USA.

 604. Ten šíbr by se měl vrátit k tomu, v čem se orientuje.
  Trus a koblihy.
  Kupovat trus od arabů a rozdávat koblihy.

 605. Ajajaj !

  Zatím nepotvrzené, ale jedna (naše) syrská L 39 vybombardovala turecké vojáky,podporující rebely , a pár jich zabila.

 606. Počínání Vladimira Putina v čele Ruska se nelíbí jen 14 procentům Rusů, zatímco 86 procent si jej naopak pochvaluje, což je vůbec nejvíce od roku 2008. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky nezávislé středisko Levada zveřejnilo na svém webu.

  Píšou o tom skoro všechny naše noviny

 607. 724 – hodne, hodne spatne by se mi zivilo, kdybych podaval tak mizerny analyticky vykon, jako Babisuv tym… Dikybohu tomu tak neni.

  Jedna vec je, ze se v praxi po rlloutu zjisti, ze nejaka funkce, ktera vypadala podle analytickehpo tymu dobre neni vyuzivana, jak bylo planovbano. Anebo ze jina funkce, ktera byla zavrzena pro zbytecnost, vychazi v CBA positivne. Typicky – treba zjistis, ze lide pouzivaji barvicky v Excelu pro odliseni typu zaznamu a bylo by dobre umet podle toho filtrovat. Ta funkce pro to vubec nebyla zamyslena, ale da se pouzit a proc to nepridat?

  Druha vec je, kdyz v projektu tohoto rozsahu relativne tesne pred koncem zacnes zjistovat, jaky je vlastne scope projektu a spekulovat, co do nej patri a ne… Potrebnou infrastrukturu nepocitas, proste neco koupis a doufal, ze to bude stacit… a az tesne pred nasazenim produktu k nemu posadis uzivatele, aby jsi zjistil, zda s nim vubec muze pracovat… Ano, videl jsem i takove projekty. Vsechny meli spolecnou vlastnost. Vlastne dve. Tipnes si jake?

 608. 727 – vlastne neni problem, proste SE zvednou ceny a lidi to zaplatej… Koneckoncu je to na dobrou vec…

 609. 738 – jeste par takovych master pieces, jako zprasene KH nebo EET a nemusi to byt tak samozrejme…

 610. (715,716) Dušana myslím dnes „vede stezka“ na letiště.
  (717) Stačilo tohle: EET postrádá smysl. 😛
  (729) To zde nechápe jen jeden a ten se zárukou nepochopí.

 611. (740) Taky s vděčností vzpomínají na Stalina.
  (743) Zatím mají volby tendenci dopadat neočekávaně. Takže jsem zvědavej.

 612. Pánové,

  reptalo se na kontrolní hlášení DPH, a masivně – dnes to běží, a stížnosti neslyšet…….
  Lidi se to naučili, a zvykli si.
  ¨S tím EET to dopadne podobně.

 613. 742

  Jo, zaplatěj. Furt jsou na eshopech nižší ceny než v kamenných prodejnách, a sortiment větší.

 614. [724] Jsou tu lidi, kteří mají zkušenosti. Zde bych se dovolil soustředit na fáze vývoje a zavádění. Existují na to poměrně tlusté učebnice.

 615. A je to potvrzené.

  Syřané zabili tři turecké vojáky, a dalších 10 zranili.

 616. OT – Na pomoc hořícímu Izraeli vyrazily týmy z Ruska, Řecka, Chorvatska a Itálie

 617. Lidé si zvykli i na komunismus nebo koncentrák, halladine. O smysluplnosti nebo správnosti komunismu či koncentráku to nevypovídá vůbec nic.
  Předpokládam, že byste si jako lid zvykl třeba i na každodenní nakopání do zadku. Je to přece jenom o zvyku ….

 618. Na komunismus si možná lidi zvykli, na koncentrák ne.

 619. [752] Měl bych platit pivo, ale na svou obhabuju uvádím, že jsem hledal obrázek, na kterém byla cedulka, asi z nějakého hradu, kde mají šibenici, aby ji návštěvníci nezkoušeli. Nejsem v googlu tak dobrý, abych ho našel.

 620. Honzo,

  lidi reptaj na každou změnu, která mění něco zaběhnutého. 🙂
  Bez ohledu na to, jestli je změna účelná,nebo ne.

 621. Dano dekuji za komentar. Tak nejak jsem to ocekaval a proto mne ale prekvapilo trilete zpozdeni.
  No uvidime co z toho vyleze – dnesni konstrukce patere ( 🙂 prominte nedalo mi to ) jsou mnohem prekvapivejsi jak konstrukce z driveska

 622. 747 – a prave proto, ze to bylo bezva a zvykli si pociti Babis se potrebu za KH omluvit 🙂

  O nneni pitomej, uz mu to dochazi…

 623. Petře Kunetko,
  trochu OT – hnisavou angínu radím důkladně vyležet a doléčit, známej poněkud machroval a vlezlo mu to na srdce. Nakonec se uzdravil, a machrování ho přešlo taky.

 624. skimici,
  obávám se, že Indiáni Standing Rock Sioux Tribe z toho takový hec nemají – přes jejich rezervaci a kolem Missouri se má totiž táhnout ropovod, proti němuž silně protestují – naposled je rozháněli vodními děly (při -3°C), slzným plnynem a gumovými projektily. Pravděpodobně i nějakými granáty; jedné dívce, co šla jen protestujícím dát vodu, to málem utrhlo ruku (ještě se neví, zda o ni přijde).
  Dle wikipedie šla původní trasa ropovodu skutečně kolem řeky (nebezpečí kontaminace) a dokonce přes několik Indiánských pohřebišť. Rerouting byl zjevně odmítnut… ?

 625. Hm,hnisavou angínu jsem neměl snad 30 let.
  Netuším,čím to.. Při mém povolání….

 626. ! ! ! ! !

  Takže je to jak tušeno – P.Robejšek zakládá pol. stranu. Na svých stránkách píše: „…v deset hodin uděláme s kolegy první krok k získání 20% spoluobčanů, abychom mohli pohnout s 80% problémů naší země…..“

 627. Tak Martin Schulz svůj boj o pokračování své činnosti v Bruseli vzdal a hodlá opět vstoupit do německé politiky. Bude tandidovat za SPD do Bundestagu v Severním Porýní – Vestfálsku. A němečtí vrabci si již dlouho štěbetají, že by chtěl být ministrem zahraničí.

 628. 764

  To může znamenat, že má pochybnosti o budoucnosti EU.

 629. Petr Robejšek – „Realisté“

  Donedávna jsem si myslel, že společnosti nejvíce posloužím v roli kritického publicisty. Ale samozřejmě mi bylo vždy jasné, že změnu politiky lze dosáhnout pouze v politice. Navíc, zejména v poslední době, přibývalo výzev od vás, mých čtenářů, abych své znalosti a zkušenosti nabídl ku prospěchu České republiky aktivněji.

  Jedinec však v politice sám mnoho nezmůže. Ale pak jsem se ocitl v prostředí lidí, které mé názory inspirovaly a kteří měli chuť začít mé myšlenky uskutečňovat. Obklopil mne tým, se kterým má smysl o změnu politiky usilovat. To rozhodlo.

  Společně jsme usilovně pracovali, až jsme stvořili novou politickou sílu, která se bude chovat jinak než zavedené politické strany a hnutí. Stranu, která vyrostla na jasných a srozumitelných základech. Stranu, jejímž růstovým hormonem nejsou ambice, ale myšlenky. Stranu, která umí srozumitelně popsat, jak dosáhne svých cílů. Stranu, která bude věrohodným zastáncem českých národních zájmů a obhájcem tradičních hodnot. Stranu plnou Realistů.

  Realisté se liší od ostatních stran zvolenou metodou vládnutí. Dosavadní styl vládnutí se vyznačuje snahou ovlivňovat vše a to způsobuje, že nakonec vlastně neřídí nic pořádně. My se soustředíme na ty politické, ekonomické a společenské problémy, které splňují následující předpoklady: jsou důležité a zároveň námi ovlivnitelné. Ve zbývajících oblastech chceme snižovat zásahy státu. Jen touto cestou lze rozhýbat ochromenou českou politiku a uvolnit nevyužité možnosti naší země.

  Již nyní vidím, že Realisté dokáží zaujmout a získat zajímavé osobnosti, které chtějí sloužit svému národu, nikoli sami sobě. Ale jsem Realista a vím, že to nestačí. Bez vaší podpory se neobejdeme. Budeme vám vděční, když ji dostaneme.

  Pokud se chcete dozvědět více, sledujte náš Facebook realiste.cz nebo navštivte naše webové stránky http://www.realiste.cz

 630. Matzurko
  stále stejná písnička. Indiáni napadnou dostavník, vlak, ropovod a stateční obránci je někdy odrazí a někdy taky ne, když je velitel mamlas. Jako u malého velkého rohu.
  Skalpovali někoho?

 631. Prdlajs, Halladine.
  On se totiž snažil, aby se nedbalo na mezistranickou dohodu v evropském prdlamentu, že sice nesocialisté budou pro Schulze hlasovat (neměl většinu), ale on odstoupí v polovině období a podle této dohody se zvolí na jeho místo někdo z druhého křídla parlamentu. Schulz letos začal naprosto nestydatě prohlašovat, že on chce zůstat do konce funkčního období, protože byl zvolen atd. atd. Nějak ale valnou podporu nezískal. –Jinak o tom, že by mohl být ministrem zahraničí se spekuluje od doby, kdy Andělína se vymanévrovala do pozice, že CDU nepostaví vlastního kamdidáta a volbou presidenta za SPD se uvolní flek pro Schulze. Ještě je tu ale alternativa, že SPD představí Schulze jako kandidáta na kancléře. A to vzhledem k rozložení voličských preferencí není tak úplně nemožné. Počítá se, že CDU/CSU bude druhá za SPD, mírnou majoritu získá RRG (SPD, Levice, Zelení) a právě pro partnery SPD je Schulz kýženým kancléřem.

 632. dvd,

  já to nenapsal jako fakt,ale jako možnost.
  Situaci v Německu znáte určitě líp než já, takže beru na vědomí vaše vysvětlení.

 633. Vlastně je to i stejné na středním východě. Palestinci napadnou osadníky a ti se někdy ubrání a někdy taky ne a je kolem toho vřava.

 634. Dobrý den,

  připojil jsem se v nedalekém Vsetíně, protože naše malé, podhorské městečko je zcela vypnuto. Něco se přepojuje a proto bylo vypnuto v 7:30. Fakt, přesně v 7:31 satelitního času. Znovu zapnuto bude až v 15:30. Ani kafe jsem si neuvařil, mrazák raději ani neotevřel, natož spustit EET.

  Znovu připomínám, že mám Halladina rád. Kdyby Halladina nebylo, museli bychom si ho vytvořit. Asi je taky potomkem Bűglerů z Leutholdů.

 635. Kdybych měl jít až do detailu, tak, podle lidí, se kterými jsem měl možnost mluvit, i na koncentrák se dá zvyknout.

 636. Teda Martina TT
  Ani kafe jsem si neuvařil …
  Vím že nelakuješ, protože je jednodušší mluvit pravdu než si pamatovat jakou versi jsem komu řekl …

  Jestli to není tajemství – prostě jsi na to kafe neměl chuť? Nevěřím, že by si člověk Tvých kvalit neporadil. Třeba plyn, kamna, kotlík nad ohněm … Kávu rozemlít v ručním mlýnku …

  Prostě jsi neměl chuť protože tě nakrkla případná kvalitativní změna obsahu mrazáku?

 637. kafe jsem si dal až ve své vsetínské kanceláři. Moje žena, která jela se mnou, si zase zašla do Kavárny Pohoda – já ji tam vysadil a jel jsem dál k firmě, která mi dělala zimní údržbu motorové pily STIHL. Já se sice starám, ale jednou za rok to dám profesionálům, kteří se podívají i do střev (třeba kontrolu spojky a spojkového ložiska, vyčištění nádržky, kontrolu mazání řetězu atd.).

  Samozřejmě, že bych si poradil, i kdyby to bylo vypnuté celý týden. My venkované to za prvé umíme a za druhé jsme připraveni. Nepůjdu do podrobností, ale nezemřel bych hlady, nezašel ve špíně a nezmrzl při minus 15ti.

 638. Bourají se dva paneláky Chánově a bude místo nich park.
  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/na-sidlisti-chanov-zacina-demolice-vybydlenych-panelaku-4605
  Zjevně xenofobní Šlechtová k tomu jízlivě podotýká, ten park je dobře, protože s čímkoliv jiným by to dopadlo stejně.
  Tak – pánové Uhl, Dienstbier, Marx – do zbraně.

  Je to samozřejmě současně veliká příležitost. Ten nový park musí mít nějaké jméno a místa k oddychu.

  Pokud to tu čte panFenič, navrhoval bych
  „Matiční park porozumění a oddechu Václava Havla“
  Samozřejmě vybavit Lavičkami Václava Havla.

  Otevírací hapenning by mohl zorganizovat pan Schwarzenberg a performanci dát na starosti disidentovi Vorotnikovi a jeho ženě Natálii Sokol (koza). Jestli je teda přemluví aby se hnuli z Orlíka …

 639. skimici,
  obávám se, že o dostavník ani tak nejde. Ta pohřebiště jsou dost zásadní, a že ropovod kopíruje řeku – zásobárnu i pitné vody je taky dost divné. Sice chápu, že dělat okliku mimo rezervaci je dražší, ale… skalpování se nekonalo, házení kamenů asi jo.

 640. Skimici: pan Schw. je už vyššího věku, mohl by si na něco omylem vzpomenout a řekl by udělejte pro ně něco jako tatínek.

 641. (768) Obávám se jen dalšího tříštění sil.

 642. 780 NickName
  bude stát strašný prachy i deratizace. Nejde to jen tak zbourat, musí se deratizovat i ty základy, krysy tam pak přetrvávají v dírách i přes deset let.

  Jee – Kocáb by jim vlastně na hapenning mohl taky přijet zazpívat.
  Třeba moji oblíbenou píseň

  ***Můj koníček.
  Refrén
  Jak vlezu do sklepa … krysy už jsou tady
  Jakl vlezu na půdu … je jich plno všady
  Když jdu na dvoreček … krysy už jsou tady
  Když jdu do kotelny … je jich plno všady
  Jakpak tohle skončí … krysy už jsou tady

 643. I pro Židy jsou pohřebiště zásadní věc, tak proč se divit Indiánům?

 644. Jak se vlastně má říkat korektně indiánům?
  Ameroamerikánci?

 645. K eventuálnímu tříštění síly by bylo potřeba, aby tu nějaká ta síla vůbec byla. A tu nevidím.

 646. Amerikánec je vždycky tedy druhé slovo
  Ale jak se říká americkým židům?
  Židoamerikánec mi nějak neleze přes rty.

 647. Čechoameričan je mi také nejasné.
  Když třeba pan Diensbier žije tady, neměl by se správně nazývat Amerikočech? (No dobře Amerikočechomoravoslezák)

 648. No jo Mach mne zaujal , sel jsem si jej poslechnout sledoval jsem dej a nakonec vyhodnotil ze to neni ten spravny smer.
  Robejsek ma vyhodu – nezaujal mne vubec a ani nepotrebuji jit si ho poslouchat.

  Ale tristeni to neni protoze se s konvickou a spol nakonec spoji.

 649. (783) Škoda, že spolupráce asi nebude možná. Svobodní mají už nějakou jakž takž infrastrukturu, Robejšek se zase dovede lépe procpat do médií.

 650. Spolupráci menších stran zabránila opoziční smlouva – navýšení procent pro koalice při vstupu do parlamentu. 5% jedna strana, 10% koalice dvou, 15% tří …
  Zajímalo by mě, kolik procent by měla mít koalice jedenácti stran, aby se dostala do parlamentu.

 651. Ovšem ti univerzální létající managoři v pozadí, nevím, nevím…

 652. 793 NickName
  A nevyřešila by to Národní Fronta? Když na to přišel i zbabělý a mstivý Beneš který se tímto zasloužil o stát?
  Teď si představuji, jak se při pečení koblih kdosi zamyslel ….

 653. Všechny složky Národní Fronty by se museli povinně účastnit vlády.

 654. Musely.
  Zároveň by byla povinnost všech stávajících a vznikajících stran se v NF registrovat.

 655. 793 naznacujete ze cim kdo zachazi tim i schazi ?

 656. Vedení NF by bylo svěřeno někomu nezávislému, nejlépe Neziskovým Organuzacím.

 657. (793) Spolupráci ne, jen jití do voleb v koalici.

 658. Skimici, co běžně pijete ? V některých situacích by se mi taky hodilo takové … nastavení 😉

 659. I když, nemusí to účinkovat stejně na každého …

 660. Vždycky jsem si myslel, že Babiš není hloupý, už si t nemyaslím, protože dnes prohlásil:
  „Hospoda, která má menší tržby než 250 tisíc? Ukažte mi takovou hospodu.“

  Tak bych ho pozval u nás na vesnici, kde je v hospodě tříkrát týdně 6 lidí a jednou za týden se jich sejde dvacet (vesnice chalupářů).

 661. 2 Zpátečník ad 686 – samozřejmě, že to Bureš myslel dobře… Ale pro sebe… A pro své pasáky…

 662. NoName
  Pobědval jsem tažené hovězí maso na tymiánu, ňoky a předtím poctivý slepičí vývar a jsem tedy v dobrém rozmaru a zásadě ukojen se chystám odmáčknout nějakou příšernou sapovskou statistiku aby se mi přes noc do rána udělala. Hladový jsem se sžírán pochybnostmi neodvážil, ale syt již nemám zábran.

 663. Jo. Bylo to kromě na tymiánu i na česneku. Čirá radost.

 664. No jo, Tymian a Cesnek… Horsi nez absinth…

 665. Doufám, že fandit Slávii, dělat politika a pracovat se SAPem nebudu muset nikdy v životě.

 666. Jeste bych k tomu vyctu pidal kanibalismus a incest, ale to je oboji uz prece jen trochu prijatelnejsi, nez ten SAP…

  😀 😀 😀

 667. Pánové pánové
  Ani nevíte jak práce s pomstou za prohranou válku duševně obohacuje.
  A to máte ještě štěstí, že jste se nikdy nesetkali s hominidy typu „Konzultant SAP“

 668. Skimici, máme ve firmě asi 300 instancí. Takže tento druh je u nás zastoupen i jako kmenový zaměstnanec !

 669. Svým způsobem i chápu Babiše, že se vystavil trestní odpovědnosti a EET zadal bez soutěže lůzrovi IBM. Srážku se SAPem by neustál ani tento prohnaný komunistický šíbr.

 670. 2 Petr Kunetka ad 721 – jo, jo, kdyby Sobotka nebyl negramotný kretén, to by bylo fajn… Pomalu ráj na Zemi… Jenže je!

 671. Matzurko v rychlosti – plánovaná, chválená a budovaná trasa ropovodu vede ve vzddálenosti míle od hrandic reservace Standing Rock (Sioux). Nevede podél řeky, ale měly by jí křžovat pod vodou. (Missouri). Kryž se trasa plánoval o pohřebištích ani zmínka. Teprve když se do toho vložili akjtivisté všeho ražení tak vzešel i tento argument.

 672. 817 nedivil bych se ani kdyby stopaři našli saúdské stopy (finanční)

 673. 820 skimici,
  stopaři by rádi otisky Putinových spárů!

 674. Dobré odpoledne

  „(768) Obávám se jen dalšího tříštění sil.“

  Ono je co tříštit?

 675. A z úředníků Babiš vyždíme větší daně než z tech podvodnickejch živnostníků! A vo vo to de! ;.)

 676. Jako bych to neříkal:
  Babiš:“My chceme více využívat institut paušální daně a s tím jsme spojili možnost vyjmout některé z EET.“
  čili využívat paušální daně u těch, co dosud žádné daně neplatí…

 677. 826 pan ředitel ví,
  že k zásadním koncernovým a bankovním daním mu v kotlince nedají ani čuchnout. Proto se soustředí na odírání tzv dělníků (vypůjčil jsem si od NickName).
  Každá kobliha doma je dobrá.

 678. Ono je to ale vlastně spravedlivé. Za jednu koblihu má jistotu desetinásobku a vohnout má pocit, že to je báječný deal 🙂

 679. Jak malej uličník!

  „Reakce ČSSD byla velice nepřátelská, já tomu nerozumím, ohradil se ministr financí Andrej Babiš proti kritice jeho návrhů změn u elektronické evidence tržeb, která zaznívá od premiéra Bohuslava Sobotky a opozice. „Žádný chaos není,“ odmítl názor, že jeho návrhy znejišťují všechny, které nová povinnost čeká. Předloží je i přes výhrady premiéra.“
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/babis-navrhne-zmeny-u-evidence-trzeb-pres-odpor-cssd-obraci-se-na-opozici-14r-/domaci.aspx?c=A161124_114422_domaci_kop

 680. Ja proste miluji debaty o EET….
  Obavam se, ze jsem zde jediny, co uz eet pouziva. Tedy asi ne, urcite jediny.
  O zvyku nemuze byt reci, stejne tak ani o tom, ze by se nejaka platba u nas mohla zatajit. Nejen proto, ze vetsina plateb jde pres kartu. Samozrejme neplanuji zadne otravne nepristojnosti, ani neplanuji obcanskou neposlusnost. Vzdyt nas deset ostatni Rudi zmetci utlucou cepicema, ale otraveny vubec nejsem, naopak. Diky fantasticke podpore hoteloveho retezce K. si mohu na chate koupit nove odsolovaci zarizeni. Co si budeme povidat, to stare uz nestalo za nic. Jo a pak taky si mohu dovolit opravit ten sestimetrovy lustr z Murana, na ktery dvacet pet let jen prasilo. A tu novou ruinu taky.
  Pry Robejsek zaloziĺnovou stranu. Jsem rad, ze konecne nekdo udelal krok k tomu, aby povolal stare a proflakle spasitele, co driv pracovali treba s Johnem…. No jak ma nekdo spasitelsky komplex, nemuze si pomoci a sup, naskoci zase na vagon, co jede tunelem do svetla…..

 681. Největším vítězem prezidentských voleb v USA je ale jednoznačně hlava českého státu. Miloš Zeman už má na své straně čínského, ruského a teď i amerického prezidenta. Ještě mu chybí jeho favorit rakouských voleb Norbert Hofer. A pak se český prezident obrátí na veřejnost s otázkou: Kdo z vás to má? A jeho ekipa v čele s tajemným poradcem Martinem Nejedlým bude chtít tuto vzácnou situaci co nejefektivněji monetizovat.

  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/nejvetsim-vitezem-prezidentskych-voleb-v-usa-je-cesky-prezident-ph7-/forum.aspx?c=A161122_142901_pozice-forum_lube&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 682. Že by ta EU zaváděla Švarcsystém? 😀 😀

  Pracovní trh se mění v celé Evropě, vznikají nové a pružnější formy zaměstnávání. Mezi ně se počítá i přechod dosavadních zaměstnanců na volnou nohu, tedy do vlastní živnosti. Eurostat v údajích za první pololetí tvrdí, že tento trend nesledují kromě trvalou krizí postiženého Řecka a speciálního švýcarského případu pouze čtyři země, Chorvatsko, Portugalsko, Rumunsko a Slovinsko. Vesměs jde o státy, které zaváděly registrační pokladny. Pokladny on-line napojené na finanční úřad mají už čtvrtým rokem v Chorvatsku, letos se k nim přidalo Slovinsko, Češi tedy budou třetí. Portugalci zavedli předloni a Rumuni letos pokladny s off-line připojením, které umožňují úřadům namátkovou kontrolu přes internet. Dopady na počet živnostníků jsou obdobné. V Chorvatsku jejich počet klesá už čtvrtým rokem a od zavedení pokladen se jejich počet snížil o 37 procent, tedy o 64 tisíc. Ještě letos je pokles desetiprocentní. V Portugalsko ubyla za tři roky pětina živnostníků, ve Slovinsku jich je o patnáct procent méně než loni, v Rumunsku o pět procent…
  http://echo24.cz/a/wSxbi/jak-probehne-masakr-podnikatelu

 683. trollovat blistama to vyžaduje vybraný vkus

 684. dvd,
  Tohle nenapsal Čulík. A nějak to mezi obvyklé články nezapadá.

  Vím, že je Čulík pražák.

 685. Mno, já to znám ve stylu – to takhle svatej Petr nese plnej pytel kokotů a ten se mu roztrhnul o Tatry… No, co se dá dělat, tak tady bude Slovensko!

 686. 837

  To má strašně moc variant – na Slovensku jsem to slyšel na Hornú Súču 🙂
  Ale s prahou jsem to dnes četl poprvé.

 687. Ano, omlouvám se, na Hustopeče a okolí nebylo pamatováno…

 688. 839

  😀

  Jinak ten článek je takove beznadějnej, chmurnej.
  Strefuje se do Němcové, Bobošíkové.
  Takovej článek bych já napsal 10 minut předtím, než bych si hodil mašli 🙂

 689. 839

  Mě se to založení Hustopeč netýká, jsem tu jenom náplava:-)

 690. Tak všude čtu, jak Trump miluje ty nestydaté Ivnky a Melanie co o nich media ukazují ty velice lichotivé fotografie.
  Prý je to špatné.
  No, já samozřejmě tomu fandím. Asi bych taky nechtěl doma Marx nebo Myrnu Minkoff.

 691. Ostatně, neměl ji doma ani Ignatius Jacques Reilly …

 692. A ad Robejšek. Prima. Asi teď zkusí jezdit po okresech a budovat infrastrukturu odzdola. Z těch lidí, co nejsou v Praze ani v okolí ani v Brňě či Ostravě a chtějí normálně žít. Najde si tam ty skoro ubité ale pořád nadšené Kajany. Budou mít úspěch hned v prvních lokálních volbách a vynese to nahoru ty nejchytřejší, kteří budou na regionální úrovni budovat potřebnou nadstavbu a nejen regionální ale i celostátní programy,
  Z tho pochopitelně vyjde nepopiratelný leader, který se, obklopen širokou základnou odvážně vydá do voleb parlamentních a presidentských.
  Nebo ne pane Robejšku?
  No jestli ne, tak při vší úctě běžte do p.dele a vemte se za ruce s odvážnou a navíc pohlednou paní Šichtařovou.
  Zdraví Skimic.

 693. Ad SAP: jeho způsob použití je dán tím, že Němci naprogramovali něco, co vymyslel Čech. Viz: https://www.root.cz/clanky/prichod-hackeru-cesky-otec-mrp/
  Špatná pověst SAPu souvisí s nevhodnou implementací, neochotou managementu se učit. Je vhodné přizpůsobit podnikové procesy SAPu, nikoli naopak. ProALPHA je dle kolegů o několik stupínků níže.
  Skimici: nechcete si pořídit SAP HANA? Co dříve počítal SAP dny, nyní vidíte rychleji než si uvaříte šálek kávy. Tedy tak to tvrdí v reklamě.

 694. 846 NickName
  já mám kromě normálního vzdělání taky i ty různé MBA atp. Všechno o čem se v článku píše už dávno ozvučil Ivan Mládek v známém songu Zkratky.
  SAP je jen tool, který ve spolupráci s auditorem a poradcem managementu umožní implementovat jinak neimplemetovatené řešení, v lepším případě, v horším případě, tedy běžném, řešení alibistické.
  Je to podobné jako hledání Evropského řešení za pomoci lůzrů u moci. Nereformovatelné. Musí jít pryč.
  Snad to bude takto i se zbožštělým SAPem. Nikdo z opravdu soukromých firem evropského formátu ho nemá. Nemůže si totiž dovolit Centrální Plánování.

 695. 844 skimici,
  to vypadá přímo na absťák! 😀

  Co kdybyste si počkal a hned se nečertil?

 696. Jo, NickName
  až teď jsem to dočetl až k Toyotě vs IBM
  To je obrovská sranda :-))
  Jj, i Kaizenem atp jsem prošel 🙂

 697. (844) Šichtařová se necpe do politiky. Ad Robejšek, jo to mne napadlo taky. Teď bude potřeba najít lidi a udělat nějakou tu infrastrukturu. Stejný problém už dříve řešili v TOP, částečně i ANOnisté, vyzobali co se dalo. A pokud je ještě někdo k mání, je u Svobodných.

 698. Já jsem sem dávala link. Realisty máte tam!
  Lidi měli v Think tanku!
  Nebo myslíte, že si to Robejšek plichtí doma v kuchyni? 😀 😀

 699. tak třeba taky jsou lidi, kteří nejsou k mání pro Svobodný, ale byli by k mání pro někoho jinýho. 😀

 700. jo jo uz to jede skimici – uz objizdi vesnice 🙂

  http://realiste.cz/473B8355D8D1346EC1258075004C8748/$file/robejsek.jpg

  „Realisté jsou tvořeni jednoduchou plochou organizační strukturou s minimem mezičlánků. Díky tomu jsou stranou otevřenou všem talentovaným jedincům, kteří chtějí přispět k šíření a prosazování myšlenek realistické politiky na komunální, regionální i celostátní úrovni.“

 701. 849 aero
  No jasně. Že mě to nenapadlo. Najdou prostě lidi a vybudují infrastrukturu. Poznávací znamení – nejím koblihy?

 702. (850) Povšiml jsem si. Otázka je, kolik lidí kromě mne a Tebe dokáže přesvědčit.
  (851) Na stranu je potřeba více, než ty čtyři v thinktanku a pes. Ideově spřízněné už vyzobali Svobodní, co by bylo ještě jakž takž přijatelné TOP a část ANO. Takže na vytvoření infrastruktury v obcích, kde brát a třeba i krást?
  (854) Na to hledání a nalezení jsem právě zvědavej.

 703. Že vás ten Robejšek tak irituje?
  Zajímavé… 😀 😀

 704. (856) Neznáš „Zpět na západ“, v TV „Čtyři v tanku a pes“? 😛 Neskutečná 3,14čovina. ale název utkví.
  Kosmo jsem zaznamenal, leč neshlédl.
  (857) Na nekritické nadšení už jsem starej pes. Tak uvažuju o možnostech.

 705. „Ideově spřízněné už vyzobali Svobodní“

  No, tak Svobodní se už delší čas projevujou poněkud impotentně, takže pro ty, kterým došlo, že se Svobodnými nikam nedojdou, by to alternativa být mohla.

  TOPáci se svým levicovým knížetem a ANO exkomunisty a exestébáka že by vyzobali něco přijatelného? To se mi nějak nejeví….

  Mimochodem, kolik partají už přišlo s tím, že oni budou dělat tu politiku jinak?

 706. Realisté – uvidíme….
  Na rozdíl od Foundryho považuji Kohouta jen za maskota Partners, ale třeba z něj něco vypadne. Naštěstí tam má i jiné profese.
  U Svobodných není celá řada kvalitních lidí, zvl. ti, co vědí, co znamená mít drajv – to Mach nemá – a mají zkušenosti z vedení lidí.
  Zda podobné sežene Robejšek – to se uvidí.
  Jak říkáme my Evropani – pažijom a uvídim…..

  Pokud si tam vezme nějakého známého politického recykláta – končí než začal.

 707. Tak i MBA … No to ledacos vysvětluje 😀
  A jestli to chápu správně, teď si už musí založit stranu i J&T …

 708. Je velmi nepravděpodobné, že by ti, kteří se rozhodli hospodu zavřít, hodili zpátečku, i kdyby Babišův návrh prošel.

  …Jenom největší výrobce piva Plzeňský Prazdroj uvedl, že pivo přestalo odebírat k začátku prosince několik set subjektů. „Svou činnost momentálně ukončují spíše menší a vesnické hospody, které nepodávají teplé jídlo. Dá se ale předpokládat, že hlavní vlna dopadu elektronické evidence tržeb (EET) ještě přijde, a to s koncem kalendářního roku,“ řekl ředitel obchodu hospod a restaurací z Prazdroje Tomáš Mráz…
  http://ekonomika.idnes.cz/restaurace-konci-kvuli-eet-d0v-/ekonomika.aspx?c=A161124_202650_ekonomika_pku

 709. K etnomasochismu:

  „Měli bychom zmínit také další příznak etnomasochismu: podezřívavost k plodnosti bělochů, obtíženou nepřímým a skrytým „rasismem.” Početné rodiny etnických Evropanů čelí jen zběžně maskované kritice, výsměchu a chabě skrývané nepřátelské ironii. Manželka bývá vykreslována jako údajně vykořisťovaná a podřízená, jako chovná klisna odsouzená k výchově dětí a starosti o domácnost. Bílá „žena v domácnosti” je anti-vzorem, opakem manažerky nebo zaměstnankyně – sterilní, nebo přinejmenším s ne více než dvěma potomky. Plodným africkým (severoafrickým, tureckým…) rodinám žijícím v Evropě se naopak dostává veškeré představitelné péče. Neustále těhotná Afričanka žije na úkor původních daňových poplatníků, její potomstvo zatěžuje kapacitu porodnic a školek do krajnosti a drtí ji tíha jejích domácích povinností – o tomto ovšem feministky svědomitě mlčí, těmto ženám „plánované rodičovství” určené není.“
  http://astraea.cz/guillaume-faye-sexualni-etnomasochismus-a-ztrata-muznosti/

 710. Dobrý den. Skimici, v SAPu neplánujeme. Resp. nad SAPem je vždy nějaký „lepší Excel“, který Po SAPu data nastrká. Podrobné plánování zakázek probíhá opět mimo SAP.
  Noname: 300 licencí nebo 300 konzultantů?
  Šimone, většina „těch co mají drajv“, mají dost práce. Mladší generace „v pohraničí“ – tj. mimo univerzitní města mizí do Prahy a do ciziny.

 711. Nickname, 300 instancí jsem slyšel na nějakém mítingu … Co se týče konzultantů nemám tušení.

 712. 863 – Rputi – doporučuji všem přečíst si diskusi k tvému odkazu. Nikoliv jen vybrané komentáře, které se objevují, ale všechny komentáře v časové posloupnosti. Tam se dočteš, že všechny ty hospody by stejně zavřely, jen se vymlouvají na EET nebo, že jsou to právě ti zloději, co už nebudou moci kradnúť a tak se raději stáhnou. Hlas lidu, hlas Boží.

 713. martine ano ted jsou to ti co kradnu a je dobre ze zaviraji.

  po mesici u lahvace protoze u nich nebude hospoda tak trochu zmeni nazor.

  no a minfin ho zacne menit taky nebot to muze byt i predvolebni problem ?

 714. 871 – pasáčku, na vesnicích změní názor až při prvním pohřbu v místním kostele, když nebude kde udělat kar.

 715. no dano to asi taky to bude treti vlna 🙂

 716. 868 martine,
  tuhle jedny mé známé – ponikatelky taky měly tendenci diskutovat, jak to Babiš dobře zařídil. Tak jsem nevydržela a optala se, jestli taky „všetky kradnú?“
  A byl oheň na střeše… 😀 😀
  No když „všeci“, tak „všeci“, že jo?

 717. Fujtajbl poránu,
  už vešel ve známost akční plán ministerstva financí a hospodářství o založení státního podniku RaJ, který nahradí kradoucí soukromníky v oblasti pohostinství?
  Nebo je to ještě tajné? Já jenom, abych něco neprokec’…

 718. 872 Dano
  Vy toho naděláte. Tak vytiskne doklad ještě jeden. Třetí mu vyjede při platbě kartou.
  Až půjde domů z hospody, už jenom naseká třísky a papíru na zapálení bude mít hafo.
  Stále je ještě místo pro podnikatele, který navrhne tištění na toaletní papír. To by totiž byla opravdu úspora a pro klienta přidaná hodnota.

 719. Stát zajišťuje občanovi stravu pro duši – tv i rozhlasové vysílání, hodnotné internetové stránky, duchovní i profánní pořady. Zvládá-li toto, proč by nezvládl něco tak jednoduchého jako ze ve státním kulturním zařízení načepovat státní pivo do státního džbánku?

 720. Skimici: důležitý je potisk sojovým inkoustem (bez GMO), aby se zabránilo nežádoucím mutacím.

 721. Může být účtenka vytištěna přímo na zboží?

 722. to se teda řítím do pěknýho bordelu…zrovna když to začalo být v Americe napínavý…

 723. Dobré ráno,

  875 – rputi, Vy to pořád nechápete. Neslyšíte – nechcete slyšet – tu druhou nevyslovenou část věty, která zní „jen já jsem jedinej poctivej“. Podle vzorce „všichni jsou zaprdění čecháčci ( jen já jsem hrdý občan)“

 724. “ proč by nezvládl něco tak jednoduchého jako ze ve státním kulturním zařízení načepovat státní pivo do státního džbánku?“

  Mám takové temné tušení, že to už tu bylo a nějak se to neosvědčilo…..

  Ale kdyby to státní pivo bylo Něžnej barbar nebo Sedm kulí, tak by se to dalo snést. Akorát že kolega by určitě protestoval a žádal únětický nefiltrovaný ležák. 😀

 725. Soudruh má zkušenosti. Ještě kdyby obsadil do vedení Kočky úspěch zaručen

 726. ještě tři hodiny na letišti v Londýně…a v počítadle nemám žádnou veselohru…

 727. Jen na okraj EET. Včera dopoledne jsem zhlédl na ČT24 Babiše, jak vysvětluje změny z posledních dnů. Nejkrásnější bylo, jak vyvracel svoje vlastní argumenty stran placení kartou. Jinak se neskutečně roz- i zakecával, zřejmě mu to píaristé nestačili připravit. A nakonec jsem si řekl, že tato země má asi nějaký obrovský hřích, že je trestána takovým politikem. Ale odpověď je jednoduchá. Je to trest za blbost.

 728. v demokratických státech platí, že každý má takovou vládu jakou si zaslouží

 729. Čtu, že Francii vtrhl „ozbrojenec“ do řeholního domova důchadců a zavraždil tam ženu. Policie po pachateli pátrá, ale nevyšetřuje vraždu jako teroristický čin. Další bod pro LePenovou.

 730. [894] Nenalíčená? Minimálně pyskomazem přejetá.

  Dovolím si dotaz. Je k americkým volbám nějaký vhodný dostatečně důvěryhodný zdroj, jako jsou u nás třeba volby.cz? Prostě nějaké místo, kde jsou holá čísla bez komentářů? Dík

 731. Vzpomínám na toho, který slyšel trávu růst. Konečně vyrostla. Doufám, že je nadšený, jak se mu na stará kolena povedlo to, po čem toužil.
  300 nebo 500.000 mladých odešlo na zkušenou do ciziny. Někteří se vrátí a pomohou zlepšit stav našich „věcí veřejných“.

 732. 894 Dušane,
  houby nenalíčená!
  Přece musí být vidět, jak ji ten Trump ublížil! 😀
  Kdyby mohla, namaluje si modřiny! Že by ji normálně na focení pustili neučesanou! Hrábnout do toho hřebenem mohla…

 733. 891-Austrian létá z Vídně na Newark i JFK, oba lety směr Vídeň odlétají z NY do Vídně kolem 17.00 a jsou ve Vídni ráno kolem 8.30, a kolem desáté jede přímo ze Schwechatu autobus Student agency do Prahy. Vypadá to jako poměrně rychlá varianta, a let přes noc…. Akorát nevím,zda je cena konkurenceschopná.

 734. OT – nechci se vytahovat, ale pochklubit se musím 🙂 ještě nepatřím do starýho železa. 🙂 Povedlo se mi přesunout výkresovou složku v archicadu z jednoho projektu do druhýho. Mladý archicadový vlčáci tvrdili, že to nejde a zírali jak puci 😀

 735. 803 – Nevím cenové reelace. S BA to je za $522 round trip.

 736. 901 – dyť jo, trvalo to, ale přecejen si dost Američanů uchránilo selskej rozum.

 737. Trump pozval Orbana do Emeriky.V Bruseli někoho klepne 😀

 738. maYdo,
  třeba budeš slavná jako Anton Pavlovič Televizorov. Ten jako první přenesl obraz na větší vzdálenost. Pokud vím, tak se jednalo o Narodenie Presvätej Bohorodičky a Anton Pavlovič obraz přenesl od Popa Popiče do své zemljanky.

 739. Jenom mi není jasné, proč je roudtrip z NY do Vídně téměŕ 2krát dražší než roundtrip z Vídně do NY?

 740. A bylo to se svolením Popa Popiče nebo bez svolení?
  Protože kdyby bez svolení, tak by to byl přenos bez licence a experimentátor by mohl dostat tučnou pokutu.

 741. maYdo,
  😀 😀 😀 na širé matce Rusi si na licence nehrajou. Zvítězí ten, kdo má rychlejší přenos dat. V tomto případě to byl Televizorov. Kdyby ho tehdá majitel obrazi dohonil, tak se technický pokrok zastavil a mohu-li si dovolit básnickou licenci, měli bychom dnes Pope Popiči…

 742. No vidíš, ptakopysku, k čemu je dobrý, že je pravoslavnej pop obvykle tlustej.
  Kdyby byl Pop Popoič hubenej a uměl rychle běhat, na matičce Rusi by se pokrok zastavil.
  A kdyby se pokrok zastavil na Matičce Rusi, zemi, kde zítra již znamená včera, tak by to mělo pro zbytek světa následky … to, jaksi…no, že by jeden nedohlédl.

 743. křowasi,
  Martin Fendrych to mohl napsat stručně – nemám rád Robejška 🙂

 744. 915 Petře,
  Budou zapotřebí TŘI !
  Jednu účtenku si člověk musí nechat doma, kdyby náhodou vtrhnul exekutor, co si zrovna splet dveře, tak aby exekutorovi doložil, že je ta TV jeho…..

 745. Ad (917) toto prořeknutí tureckého prezidenta znamená, že migrace je řízená jeho vládou. Jak zareagují evropští socialisté? Budou evropské země požadovat proplacení nákladů s živením tureckých turistů? Pošlou turisty na návštěvu Zlatého rohu?

 746. Nickname,
  jenže Turecko je v NATO, Libye nikdy nebyla…
  A jo, to vydírání je více než zřejmé.

 747. Ale no tak, Merkel už je „znepokojena“ děním v Turecku …

 748. Jestli se nepletu, tak Bulhaři odmítli pomoc se stavbou plotu. Řekové odmítli pomoc při ochraně hranic. Tj. pokud Bulhaři a Řekové nepožádají o pomoc, nechat je v tom plavat.

 749. ad (910) – Rakušané na to mají…Někde jsem četl, že se za posledních ca 20 let jejich jmění zdvojnásobilo. Takže tomu odpovídají i ceny letenek, aby jim Altösterreicher neutíkali do Ameriky… 😉 😀 😀

 750. Španělsko je také v NATO a přesto tam američané ztratili při letu dvě atomové bomby.
  Nešel by tento model použít i v Turecku? 😉

 751. Nickname, pletete se

  Bulharsko postavilo plot, a o pomoc požádalo. A co vím,tak nějakou dostalo.
  Řecko jakby smet. Jsou tam i naši poliši.

 752. Řecko žádalo o pomoc při ochraně hranic? Při zastavování člunů a vracení do Turecka? Jestli se nepletu, bylo naštvané na Makedonce, protože chránili svoje hranice.
  Díky za opravu u Bulharska. Tam bych poslal na každý kilometr hranice 200 našich policistů.

 753. A ten bulharský plot je festovní…

  http://img.ahaonline.cz/img/18/new_article/2395243-img-bulharsko-v5.jpg?v=5

  Byli na něj kouknout Rakušáci, a moc se jim líbil..
  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-uprchlicka-krize/379934/rakousko-pochvalilo-bulharsky-plot-proti-uprchlikum-je-nutne-byt-vdecny.html

  Bulharsko už postavilo na části hranice s Tureckem plot, aby zastavilo proud migrantů směřujících přes jeho území dál do EU. Stejně jako Řecko se však obává, že by země byla případným obnovením migračních vln nejvíce zasažena. Tamní vláda už proto požádala Evropskou komisi o pomoc při ochraně svých hranic poskytnutím policistů, speciálních vozidel a rovněž sledovacích zařízení.

 754. Nickname,

  Pozemní hranici lze zablokovat poměrně snadno,.
  V řecku je to trochu jiné. Nejde zadrátovat každej ostrov ( a je jch tam sakra moc), navíc jsou mezinárodní pravidla o pomoci v nouzi na moři,do kterých se prchlíci vejdou.
  A vracet prchlíky do Turecka bez tureckého souhlasu prostě nejde.

 755. Nickname,
  nojo, ale kolik policistů by pak zůstalo v ČR nás ochraňovat před „všetkými, čo kradnú“ ?! Eurohodnota Janda nás určitě neochrání… 😉

 756. Halle: uprchlíci jsou vysíláni s vědomím turecké vlády. Byl o tom i dokument na ČT, kdy se reportér převlékl za uprchlíka. Věděla o nich policie, zkasírovala je. Nyní to potvrdil i prezident. Jak se má jednat s invazní armádou? Možná se Řekům pod tureckým velením líbí.

 757. 931

  No a ?

  Vylodit se na tureckém pobřeží a vylodit tam prchlíky by byl podle nezinárodního práva akt agrese.
  To si Řecko dovolit nemůže. Navíc je Řecko slabší než Turecko, a dokonce na těch ostrovech podle mírových smluv nesmí mít vojáky a základny.

 758. Matzurko: pokud platí, že „všeci kradnů“ tak při vyslání 2.000 policistů by ubylo 2.000 chmatáků.

 759. A když se „prchlíci“ vyloďují na řeckých ostrovech (to není agrese ?), to tam nesmí ani řecký policajt, aby bránil domorodce proti ilegálům ?
  A dva státy NATO se začnou ostřelovat ?

 760. Stejně je to mrhání materiálem. Když upoutají pozornost pobřežní stráže, člun jako debilové propíchnou, místo toho aby je převaděč instruoval, že stačí vytáhnout špunt. Takto je nutno odmontovat motor a koupit člun nový, čímž turisti zvyšují CO2 stopu a přispívají k zániku naší planety.

 761. 937-koupě nového člunu zvyšuje HDP Turecka. Nebo Libye.
  A to je žádoucí.

 762. Příchod migrantů do Evropy má možná českou stopu. Nebyla přeložena „Besídka zvláštní školy“ do arabštiny? „Dobrý den, jsem váš strýček a budu u vás bydlet …“

 763. O.T. Zemřela Florence Henderson, představitelka Carol Brady v sitcomu The Brady Bunch.
  Něco jako Step by Step.
  Pozor – nezaměňovat za sitcom v režii pana Hermana.

  Dá se to poznat – v The Brady Bunch se za každou povedenou hláškou ozve smích diváků.

  V českém sitcomu toto chybí, nebo to čt odfiltrovala.

 764. Matzurko,

  prchlíci nejsou stát..
  A jejich vylodění jako soukromých osob má oporu ve smlouvách o uprchlících a politických emigrantech.
  Podle toho mají uprchlíci,podle práva nárok na to,aby byli přijati do výsledku projednání jejich žádosti o azyl.

  Pokud nepožádají,anebo jejich žádost bude zamítnuta, lze je poslat pryč. Ovšem to ta země musí souhlasit.
  A ony země mnohdy nesouhlasí,ikdyž se jedná o jejich občany.
  (Třeba mnohé africké státy.)
  A tito prchlíci navíc nejsou občany Turecka.
  Taky je nelze vrátit do země,která není bezpečná,což třeba Sýrie a Afganistán nejsou,

 765. Florence Henderson Brady neztznám (to je o rodině strýčka Brady?).
  Ale Umřel Krakonoš František Peterka.

 766. Když Kubánec pluje na Floridu, taky není stát.
  A když se nedotkne US pobřeží, mašíruje zpět.

  To by 10 km od libyjských břehů asi taky fungovalo ?

 767. quivis
  naprosto nesnáším! Je to i tím, že se za někdy za břicho popadám když se jiní nesmějí a naopak 🙂

 768. NNo proto. Mně to připadá jako instrukce pro blbé: Teď se smějte. 😉

 769. (933)a dokonce na těch ostrovech podle mírových smluv nesmí mít vojáky a základny.
  „Osmadvacetiletý Martin Pezlar a třiatřicetiletý Ivan Buchta byli na ostrově Limnos zadrženi v září. Podle řeckých úřadů ilegálně pořizovali záběry zdejších vojenských objektů, za což jim teoreticky hrozilo až 20 let vězení. Češi se bránili tvrzením, že zde byli pouze na dovolené a pořizovali si záběry na památku.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cesi-drzeni-v-recku-propusteni-na-kauci-fcc-/zahranicni.aspx?c=A130115_134132_zahranicni_pps

 770. A nechce se mi věřit, že Erdogan vyhrožuje. Kdyť se s ním domluvila Merkel, a to je nenahraditelný, zásadový politik v čele Německá, EU, Sluneční soustavy i Galaxie.

 771. „nojo, ale kolik policistů by pak zůstalo v ČR nás ochraňovat před “všetkými, čo kradnú” ?!“

  NA co ochraňovat? Když všetci kradnú, tak krademe i my a můžeme si ukradnuté ukrást zpátky. A protože, jak známo, komunismus nastane, až budou všichni krást všem, tak jeslti všetkí kradnú, dospěli jsme na vrchol společenského vývoje.

  Odtud už vede cesta jen dolů, ale to nějak Marx s Engelsem zapomněli pořešit…..

 772. NoName – 947 – Až tak jednoduše by to bohužel nefungovalo. Pokud jsem tomu z těch právních, anglicky psaných textů různých smluv správně porozuměl, musí ke vrácení člověka vyloveného z mezinárodních vod být souhlas státu do kterého je trosečník vracen.
  V případě Kuby tomu tak bylo a je. Tedy když USA vylovily kubánského „trosečníka“ na moři, mohl (nemusel nutně být) být vrácen na Kubu, protože ta s vracením kubánských občanů souhlasila.

  V případě Libye je to složitější, protože to, co lze považovat za libyjskou vládu s vracením trosečníků z mezinárodních vod jednoduše nesouhlasí s (částečně) logickým zdůvodněním, že buď nejde o libyjské občany nebo jejich občanství nelze zjistit.

  Mimochodem, s tím vracením Kubánců to taky nebylo až tak jednoduché. Byla poměrně nedávno taková období, kdy Kuba ten souhlas vypověděla. To když Fidel Castro nechal vyprázdnit vězení a blázince, jejich chovance nechal posadit do člunů a poslal je do USA. Bylo to tuším někdy v roce 1980. Tehdy je USA po odlovení v moři vrátit nemohly.

 773. 955-ono v Libyi je vlád docela dost, a pokud nějaká vhodná chybí, není problém ji ustavit a zaplatit.
  Neexistuje žádný důvod, proč být v téhle věci jediný principiální.

 774. Ono je to s trosečníky (a dle mezinárodních zákonů to skutečně trosečníci jsou) obecně složité. Ty zásady těch smluv jsou víceméně rozumné a datují se do doby, kdy lodi měly maximálně plachty. On se totiž víceméně každý na moři může stát jednoho dne trosečníkem (což u nás poměrně obtížně chápeme, protože nejsme přímořský stát) a proto ty smlouvy jsou postavené tak, že záchrana těch lidí a jejich doprava na nějaký břeh je priorita číslo 1.
  Holt je to dědictví z dob, kdy nikoho nenapadlo, že by se někdo stal trosečníkem jaksi dobrovolně a navíc za úplatu.

  Tahle situace nemá bohužel žádné řešení, protože ty lodě nikdo potápět nebude (neposkytnout pomoc trosečníkům nebo nedejbože potopit člun s trosečníky je době války kvalifikováno jako válečný zločin) a vracet je není kam ani kdybychom je vracet chtěli. Ono už bylo dost případů, kdy z EU vypověděli třeba Nigerijce který měl papíry (a bylo tudíž jasné, že je občanem Nigerie), koupili mu letenku do Lagosu, on odletěl a nigeriské úřady ho nepustily z letiště a poslaly ho zpět s tím, že ho prostě nepřijmou.
  Těm africkým státům to vyhovuje, protože jejich obyvatelstvo je přemnožené a jejich občan žijící byť ilegálně v EU pro ně znamená přísun peněz, protože ti migranti posílají část peněz i z dávek zpět domů svým rodinám.

  Jediná možnost, jak by se tohle dalo řešit, je naprostá demontáž sociálního státu v EU. Tedy přibylý prchlík nedostane ani vorla i kdyby umíral hlady. Jenže pak začne leda krást (nic neumí a po naprosto nekvalifikované manuální práci typu pasáček koz za dvě eura týdně není v EU příliš poptávka) a budeme ho živit ve vězení.

 775. 957 – nebo vybavit zatykaci komando selhavajicimi picačkami…..

 776. NoName – ale tak jistě, koupit si nějakou vládu by asi šlo. To ostatně dělal už Kaddáfí, že bral prachy za to, že nebude pouštět.
  Jenže to není v současné době průchodné, stejně jako je neprůchodné si prostě kus té Libye nebo Alžíru vzít, pojmenovat to třeba „Nová Itálie“, skladovat prchlíky tam a čas od času ten písek popráškovat nehašeným vápnem ve vrstvách písek-prchlíci-vápno-písek-prchlíci-vápno.

  Jenže na to jednak nemá nikdo žaludek a za druhé to vypadá fakt blbě na CNN 🙂

 777. Šimone, na to jich je moc. Někde jsem četl, že v současné době čeká jen v Německu na vyhoštění cca. 40.000 prchlíků. I kdyby další nepřibývali a rozprostřelo se to do deseti let, tak je to víc jak 10 selhání zbraně denně. Což taky vypadá na CNN blbě a krom toho je s tím fůra papírování.

 778. Tak mně z toho vychází jediný závěr – jsou nevratní!
  A zírám, že existuje i seriál o Hermanovo slavných příbuzných. Neměl by se tvůrcům dát taky nějaký metál?!?
  A s těmi přimixovanými smíchy je to IMHO jinak. Jde o varování politickým korekčníkům – pozor, nemyslíme to doopravdy! Jinak by zřejmě spousta komiků bydlela na soudech a následně v hlídaných zařízeních. Ono asi i tak je to o ústa, jak si nedávno v jednom článku stěžoval John Cleese. Monty Python by už dnes vzniknout nemohli. Taky například poslední série Big bangu už ani nejsou k smíchu, jak jsou korektní.

 779. Já jsem líný, právní texty čtu nerad. Ale tu slavnou dohodu o prchlících jsem si přečetl. Ono je tam popsáno nejen co prchlíci smějí, ale i jak to mají dělat. To první se dodržuje, na to druhé se kašle.
  V námořním právu se nevyznám. Věřím tomu, že trosečníky jest zachraňovati. Ovšem ze stejné doby pocházejí předpisy, že piráty je možno věšet na ráhno bez ohledu na národnost či státní příslušnost. A osoba, potopivší člun na volném moři, může být pokládána za piráta.
  Ale třeba je to všechno jinak.

 780. Jo, jestli existuje povinnost pomáhat trosečníkům, tak pokud někoho vytáhnu kousek za výsostnými vodami L., T. nebo nějakého podobného státu, tak ho můžu vyklopit v nejbližším přístavu tamtéž a nemusím ho vozit do I. ani do Ř. Měli by ho zaopatřit jako trosečníka.
  Jestli ono to není tak, že my musíme dodržovat a oni mají práva. To né, že né.

 781. 951

  Řekové tam cosi zřídili po roce 1964, (po kyperských událostech) a Turci tvrdí,že je to porušení mírové smlouvy z Lausanne.
  Oni se vůbec v té oblasti hodně hádaj.

  Egejský konflikt, další z bilaterálních sporů mezi Řeckem a Tureckem, je jedním z nejzávažnějších problémů řecko-tureckých vztahů, neboť téměř eskaloval v otevřený konflikt. Tento konflikt se objevil v 70. letech, konkrétně v roce 1973 a byl ukázkou toho, že Řecko i Turecko upřednostňují sledování vlastních národních zájmů před loajalitou vůči Severoatlantické Alianci, jíž jsou oba státy členem od roku 1952. Egejský konflikt začal v roce 1973, kdy si Řecko začalo nárokovat právo rozšířit šířku svých teritoriálních vod z 6 na 12 mil. Řecká snaha rozšířit šířku teritoriálních
  vod z 6 na 12 mil byla Tureckem odmítnuta s tím, že by se z Egejského moře stalo řecké jezero (více
  než polovina Egejského moře by připadla Řecku). Zatímco Řecko jako signatář Ženevské úmluvy o
  mořském právu z roku 1958 zastávalo názor že ostrovy jsou spojené s mořským dnem, Turecko, které Ženevskou úmluvu nepodepsalo, zastávalo v otázce kontinentálního šelfu a vzdušného prostoru nad Egejským mořem názor, že by Egejské moře mělo být rozděleno vzdušnou čarou napůl, a ostrovy naopak považovalo za prodloužení pevniny Malé Asie. V roce 1974 navíc turecká vláda umožnila tureckým ropným společnostem těžit ropu v oblastech, které byly předmětem sporu mezi Řeckem a Tureckem. Jako vyjádření nesouhlasu s 10 mílovou zónou řeckého vzdušného prostoru navíc turecká vojenská letadla začala v roce 1974 narušovat řecký vzdušný prostor nad Egejským mořem. Od vypuknutí kyperské krizev roce 1964 navíc řecká vláda začala s vyzbrojováním řeckých egejských ostrovů, které se nacházeli poblíž pobřeží Turecka.[23]

  Celé je to komplikované tím,že Řekové kdysi chtěli kusy z pevniny Malé Ázie,ještě o Byzance osídlené Řeky azačali kvůli tomu válku, ve které dostali od Musafy Kemalpaši na pérdel.

  Následně se muselo z Turecka pakovat 2 milióny Řeků,naopak z Řecka půl miliónů Turků.
  V obou státech i dnes zůstaly malé menšiny,a oba státy je utlačují zhruba stejně.

  Pane Kořenský,dík za doplnění mého komentu k Matzurce.

 782. No vidíte, co vše se najde, je-li pobídka. 😛

 783. Jediné průchodné řešení,ikdyž na dlouho, je zřídit obrovské tábory pro prchlíky v Řecku,dát na to Řekům peníze.
  A moc je nerozmazlovat. Zajistit stravu,lékařskou péči. Šmytec.
  Když se tam budou povalovat pár let, bez naděje dostat se do bohatších zemí, tak ten příliv postupně ustane.
  A vypovědět některé mezinárodní dohody.
  Já vím,bude to blbě vypadat.

 784. 955 Halle,
  další možnost je už pak jen střílet to ještě na moři, což by zajisté vypadalo ještě hůř… 🙁

 785. Honzo ad (963)- což kousek za výsostnými vodami… to je za ca20 km!
  Oni je loví ještě ve výsostných vodách!
  Což já bych plně schvaloval, kdyby se ovšem lovili ve výsostných vodách Itálie.
  A pokud by mi připlula cizí loĎ plná lidí bez papírů, do těch výsostných vod bych ji ani nepustil. Ať si to odvezou do té země, pod jejíž vlajkou plují.
  O ochranu výsostných vod bych požádal Putina… ;-). Ony by se jedna, dvě, lodě ztratily z radarů a další už by to nezkoušely. Piráti mají své zkušenosti.

 786. Ano, a pak když se nálady v EU změní a peníze Řecku přestanou chodit, udělá Řecko se stovkami tisíc uprchlíků co ?
  BTW, jak mi řekla jedna Řekyně, je docela blbé krmit uprchlíky a a poskytovat jim lékařskou péči v situaci, kdy má problém s jídlem i zdravotní péčí docela dost Řeků.

 787. 970

  Dyť říkám, dát na to řekům peníze. Když to dělaj pro dobro ostatních , je to nezbytné.
  A vyšlo by to laciněji, než jim dávat podporu v Německu. 🙂
  Ta situace v Sýrii se uklidní, vpadá to, že Asád s Rusy mají docela dobře našlápnuto,v Iráku to vypadá taky nadějněji než před rokem….
  Oni se začnou vracet.
  Ale jestli Vás napadá lepší, lacinější a rychlejjší řešení, sem s ním.

 788. A už tedy vím, že velký úspěch Bruselu=každý rok zaplatit za Ukrajinu plyn.

 789. Aero,

  Turecko spatřuje spory v Egejském moři za komplexní konflikt složený ze sporu o kontinentální šelf,
  teritoriální vody, vzdušný prostor, demilitarizaci egejských ostrovů a spor o ostrůvky a skály v
  Egejském moři neboli takzvané šedé zóny, Řecko za jedinou oblast sporu uznává pouze spor o
  kontinentální šelf.

  Pokud Řecko nebylo celou dobu (od roku 1922)na těch ostrovech vojensky přítomno,pak to fakt vypadá na porušení mírové smlouvy.
  Každopádně to rozšíření teritoriálních vod porušení je. Mění ustanovení mírové smlouvy.

 790. 973

  Nedává EU, půjčuje Světová banka, To jsem žádostiv,kdy to Ukrajinci vrátěj.

  No, EU přesvědčila světovou banku, aby to zaplatila, a nemuselo to platit EU.
  To se dá za úspěch považovat 😀

 791. …Postoj jsem změnil až na základě svědectví bývalého poslance a mého přítele z Božího Daru. Přes tamní nehlídaný hraniční přechod běžně chodí uchazeči o německý azyl na naše území. Sociální dávky, které pobírají v SRN, utrácejí u nás. Za dávky si kupují lázeňské pobyty, anebo si pronajímají byty. Manželka mého přítele zažila dost neomalené a provokativní jednání těchto lidí v autobusu.
  Ti, kteří chtěji vidět, si jistě všimli, že na Václavském náměstí vznikla další (už kolikátá?) kebabárna a kolem ní se soustřeďují časem oplývající, zřejmě arabsky mluvící mladí muži s pověstnými drahými telefony. Vždycky, když tam procházím, vzpomenu si na asi půl roku starou zprávu německé policie, že se jejich úřadům loni ztratilo asi 400 tisíc migrantů…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tak-uz-je-to-tady-Africti-a-arabsti-uprchlici-ziji-nelegalne-i-u-nas-v-CR-Najezdy-migrantu-Babisuv-poslanec-podava-otresne-svedectvi-464309

 792. Teda pánové
  a jpodle jakých smluv postupuje australská vláda? Hodí kvůli tomu na Austrálii Merkel atomovku?

 793. ne že bych si teda myslel, že by to s kámoškami KRC a Madeleine Ulbricht nedokázala …

 794. 978

  Australáci mají problém, oni ty prchlíky ukládali za penízeněkam k sousedům , a tuším místní soud nebo parlament to zakázali

  Austrálie nechá uzavřít kontroverzní detenční centrum na Papui-Nové Guineji, které dříve papuánský soud označil za protiústavní. Kritici dlouhodobě poukazují na špatné životní podmínky v australských detenčních zařízeních, jež dostaly přezdívku „Guantánamo Pacifiku“.

  Pokud migrant dorazí k břehům, je zadržen a poslán do detenčních center na Nauru, kde pobývá kolem 500 běženců, nebo právě na ostrově Manus v Papui-Nové Guineji. Utečenci v zařízeních čekají, dokud není jejich žádost přijata, nebo naopak odmítnuta. Canberra platí ostrovním státům miliony dolarů za provozování táborů.

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1878293-australie-uzavre-kritizovane-centrum-pro-uprchliky-na-papui

 795. 980 Halle
  Kanaďani jsou ale tvrďáci viz ten článek
  Dospělí muži se mohou do vládního programu dostat pouze v případě, že jsou homosexuálové, bisexuálové či transgenderové osoby,

 796. Rozumím tomu tak, že nikdo, anžto kdo by se k tomu doma na středním východě přiznal, bude svržen z věže …
  Nepíšou ale nic o caprafilech.
  Jak se řekne latinsky koza?

 797. Dobrý večer. Na ARD zase reklama na AfD, tentokrát kravály žadatelů o azyl v Bulharsku. „Jak zabít civilizaci“ dočteno. Říkám si, že žádná tolerance k netolerantním je zajímavý postoj. Prakticky by bylo nutné vypovědět sociální dávky, jak je psáno výše. Chceš mít sedm milenek a dvacet pět dětí? OK, uživ je. Chceš krást? Dole v dole potřebujeme pomocníky. Sociální stát se rozpadá pod realitou. Čeští (němečtí, francouzští …) dělníci nestačí uživit papaláše, dotační podnikatele, politiky, úředníky, policisty, vojáky a všechny chudé tohoto světa. I když si všichni jmenovaní myslí, že na to mají nárok. Jedni proto, že jsou povznesení nad verbež, druzí mají razítko, třetí starost o pořádek, čtvrtí pistoli, další to berou jako daň co platí nevěřící. Dělníci ač nemají čas na politiku, pomalu vysvětlují těm nahoře, že šrouby došly. Ti nahoře si musí rozmyslet, koho mají živit, nebo půjdou od válu. Tipuji, že zůstanou živeni ti, co mají pistoli a ti co mají moc.

 798. Možná jsem naivní – ale není dnes technika na lodích, letadlech na takové úrovni, že by šlo hlídat vstup do výsosných vod Řecka, Italie… tak, aby čluny s uprchlíky neprorazily? Stálo by to hodně, ale určitě méně než to bude stát, když imigranti přistanou. Asi by muselo dojít k potopení několika člunů a utonutí cestujících, ale v porovnání s počty, kolik se jich utopí teď, by v případě zdárného přerušení migračního proudu došlo k ušetření mnoha životů. Vyhlásit nárazníkové pásmo a za ním nepřekročitelnou hranici. Jistě, pašeráci najdou skuliny v obraně, ale alespoň by armáda předvedla, jak umí pružně reagovat na změnu . Jirka

 799. Skimici,

  jsme prostě bastardi ! Smiř se s tím ! 😀

 800. Jirko, samozřejmě hlídat vstup lze. Znám firmu, která za peníze EU, ve spolupráci se Španěly vyvíjela software pro bójky registrující malé čluny za snížené viditelnosti. Tj. klasické boat people. Jen proto musí být vůle. Tj. heslo „každý za svoje“ je v tomto optimální. Řeky, kteří tvrdili, že každý kdo se prohlásí za chudáka, má nárok na vilu, ženu a 2.000 EUR měsíčně v Německu za zodpovědné ochránce hranic nepovažuji.
  Řekové se mohou rozhodnout vzdát se území, které nejsou schopni bránit. Mohou požádat např. německou armádu o převzetí kontroly nad egejskými ostrovy. Splatí část dluhu a budou sousedit s demokratickým státem.

 801. Další motivací k zastavení uprchlíků může být ukončení spolupráce v rámci pan-euro-med, resp. barcelonského procesu.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Union_for_the_Mediterranean
  http://ec.europa.eu/taxation_customs/business/calculation-customs-duties/rules-origin/general-aspects-preferential-origin/arrangements-list/paneuromediterranean-cumulation-pem-convention_en

  Sankce zemí posílajících migranty by mohla poškodit některé firmy EU s oněmi obchodujícími, ale dlouhodobě by to mohlo motivovat Turecko k ochraně svých hranic.

 802. NickName
  paradoxně je možná dobře, že se dostal k moci Erdogan, nepokrytě islamistický maník, který přišel v pravou chvíli aby vyškolil marxistické pokrytce v čele s nesmrtelnou tetou. Nic není lepší než náraz na realitu, namočení čenichu do vlastní loužičky a lehké třepnutí po zadku. Pochopí to i malé zvířátko.

 803. skimici,
  kladeš xylofonní otázky. Ale asi jsme fakt o fous jiní, než Afričani. Dokonce jsem viděl jakýsi ošklivý nehezký dokument, kde tvrdili, že i v šiškách to máme trochu jinak srovnané. Kupříkladu myslíme na budoucnost, protože kdo nemyslel, zhebnul. V Africe, kde nemají čtyři zásadní nepřátele budování rozvinuté společnosti, myslet na budoucnost netřeba. V Austrálii nikdy nebylo nutné myslet vůbec na nic, akorát si jeden musel pamatovat, kdy a kde se dá najít něco k jídlu. Proto jsou Australští domorodci totální salámisti a nic s nima nehne.

 804. Ptakopysku,

  nemáš tak úplně pravdu. I u nás se najde dost lidí, co utratěj každou korunu, hned jak ji dostanou.
  A i v té Africe se fůra lidí živila a živí zemědělstvím a dobytkářstvím, což předpokládáí myšlení na budoucnost.

 805. Skimici: žel to socialisté nepochopí. Za viníky čím dál větších průšvihů budou i nadále označováni islamofobové, Izrael budeme bojkotovat, Hamás podporovat. Až Kaczmarczykova projede volby, ☾⭒DU půjde znovu do koalice s ☭PD a budou bojovat především s pravicovým extremismem. Kdo není zelený, je 卐.

 806. Halle,
  ježišmarjá, ty jseš jak maYda. Ty možná bydlíš a long time ago in a galaxy far, far away… ale my tady žijeme v entropickém vesmíru. To tvrzení neplatí absolutně, nýbrž většinově.

 807. 994 A nebylo to spíše tak, že tam, kde se střídají výrazná roční období, se kromě „myšlení na zadní kolečka“ rozvíjelo i technické myšlení a tam, kde se střídaly jiné ( ale stejně významné) události – monzuny, záplavy se spíše rozvíjelo „duchovno“? Vždycky ale byly tyto změny hybateli vývoje, jenže před záplavou se dá utéct, ale kruté zimě uniknout nejde. J

 808. „ježišmarjá, ty jseš jak maYda. “

  memohl bys to, pakopysku, poněkud rozvést, co to obnáší, být „jako mayda“ 🙂

 809. a ten půlměsíc a ten srp s kladivem????
  Není Vás u vás škoda?

 810. 999 hned mu jednu virtuálně flákni. Já Ti ho přidržím 🙂

 811. Ptakopysku,

  to tvoje tvrzení vypadalo docela absolutně. 🙂

  Mimochodem – mít na každém rohu banánovník,fíkovník, či jiné ovoce,teplo , že šaty nepotřebuješ , a topit taky ne, asi by ses ani ty nepředřel 🙂
  Já tedy určitě ne 🙂
  Ani se neodvažuju napsat těch pár činností, co bych byl ochotnej dělat 😀

 812. 999

  A teď jsem ptakopysku zvědavej,jak z toho vybruslíš bez ztráty květinky 😀

 813. A co chcete v té Africe dělat?
  Ráno je zima. Pak jsou 3-4 hodiny přijatelné a pak už je hic až do noci, takže se dá jedině zalézt a moc se nehýbat….

 814. “ Pochopí to i malé zvířátko.-

  A z toho vyvozuješ, že to pochopí i Andělína? Ó, ty optimisto 😀

 815. Jirko, monzunové oblasti – Indie, Čína – byly tisíciletí centrem pokroku a blahobytu.

 816. Ad 1001 ta nabidka je skimici, zajímavá, ale počkám si, jak z toho ptakopysk vybruslí bez tej ztráty květinky 😀

 817. 1011

  vypadá to ,že má problém nazout brusle 🙂

 818. 1011 maydo,
  nenechte se vyhecovat!
  Že vy dva s Halladinem jste nejtvrdohlavější diskutéři ví přece každej! 🙂

 819. Rputi,

  nenapovídej ptakopyskovi 🙂 A´t se z louže dostane sám ! 🙂

 820. Halladine,
  🙂 už notnou chvíli si s tím lámu hlavu, ale asi si potupně ustříhnu kšandu…

 821. Ad Afrika. Ne že bych tam bydlel, možná někdo z příbuzných, ale připomínám, že rovníkové nížinné pralesy jsou hrobem nejen bílého muže. Jak vybudovat civilizaci v místech, kde je průměrný věk dožití 30 let, dětskou úmrtnost nepočítaje?

 822. skimici,
  ty radíš nositelům Thovtových nauk v Egyptě se zavodňováním??? Jak ocamcaď přesáhneš časem na Šumaváka?

 823. 1017

  S tou sýrií by to možná šlo. Odvézt letadlem do Damašku, a Asád by ještě poděkoval za nové rekruty 🙂
  Jsou to z velké části mladíci vojenského věku .

 824. 1018 ptakopysku
  Eeh? Nehacknul tě Zpátečník? Vůbec Ti nerozumím …

 825. nickname,
  proč rovníková Afrika? Proč ne třeba území dnešní JAR, oplývající surovinami všeho druhu a celkem ucházejícím klimatem?

 826. Ad 1010 – ve vědách určitě, nakonec i v technice, ale proč se to tam zaseklo? Proč tedy ( ač stojí na čínských a arabských základech) se ten vývoj bílého muže tak akceleroval a tam to zůstalo v podstatě na kmenové struktuře? Je ten rozvoj díky vlivu církevních řádů v Evropě ( Ora et labora)- čili politiky,organizace, nebo se jen projevila dispozice tisíciletií získávaná v tomto regionu? Obávám se, že to ale příliš zjednodušuji a těch faktorů je mnoho a vývoj je v periodách tam i tady. J

 827. skimici,
  u tvého 1006 vidím staroegyptskou kletbu – kříž či svastika, lebčička, viktorka, kytka a dvě spermie

 828. Ptakopysku
  Žádná kletba, jen čirá radost že umím něco jako v.p. NickName 🙂

 829. 1013 – ale rputi, nenazouvejte brusle za ptakopyska, tohle je jeho kluziště 😀

 830. Ptakopysku,

  i v jižní Africe vznikly říše, se kterými měla docela práci i Británie..
  Zuluové.

 831. Jirko,
  arabská kultura byla spíše takovým nosičem informací a byli pod ní schováni učenci porobených národů. Když se člověk pídí po tom kdo byl kdo, tak zjištíš, že čistokrevnej Arab dobyvatel nebyl z arabských myslitelů skoro nikdo. Ale zaplať Alláh za tento arabský přínos, který umožnil vědomostem přežít dobu křesťanského šílenství a tak mohla probudivší se evropská věda navázat na starověk. Sice to trvalo cca dvanáct set let, ale podařilo se.

 832. Jirko, jednou z příčin prvenství západní Evropy prý byly silné přílivy a odlivy, které usnadňovaly lodní dopravu.

 833. Ptakopysku , děláš si srandu. 🙂
  Ale vytvoření centralizované říše předpokládá nějaké plánování, a kdyby ji Britové nezrušili, nějak by se vyvíjela.
  Jinak ta říše vznikla díky technologické změně ve zbrojení. 🙂
  Víš jaké ? 😉

 834. (1010) Jo, ale dost dávno. Od té doby se pokrok a blahobyt přesunul spíš na sever. Neníliž zajímavé, že v žádné mohamedánské či tropické oblasti se nevyvinul vlastní průmysl?
  (1017) On i Obama sliboval, Guantanamo.
  (1026) Vyráběli Zulu pušky?
  (1029) Silné jsou i jinde, mnohdy i silnější, Mrož spíš tvrdil, že pravidelné. IMHO je to nesouvisející.

 835. V subsaharské Africe byla říše v Zimbabwe.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimbabwe#Ran.C3.A1_historie
  Města v úrodném půlměsíci byla samozřejmě o tisíce let starší.
  Úspěch Evropy lze spatřovat v oddělení mocí – tj. více lidí, resp. institucí se podílí na vládě, to umožňuje lidem více svobody a svoboda při zachování minimálního řádu může znamenat prosperitu. (OK, vím, že píši jako ordoliberál)
  V Evropě došlo k oddělení moci světské od náboženství („mé království není z tohoto světa“). Vládce nebyl bohem. Aby si některé poddané zavázal, musil jim nechat podíl na vládě. Tam, kde se vracel absolutismus – „stát jsem já“, mizela svoboda a s ní prosperita.

 836. Prokrista – prolétla jsem net, nakoukla na diskuze – dnes jsem nepožila, ale vůbec nechápu o co jde. Je to má vina…..?
  Zítra mě čeká dílčí oprava mého hradu, takže se vzdálím bez další diskuze…

 837. Příliv pomáhá Londýnu. Jde těžko dobýt loďstvem, ale je to dobrý přístav. Evropskému obchodu pomáhalo členité pobřeží. Otázka pro Google: jaká byla nejvzdálenější židovská obchodní stanice ve starověku?

 838. Nickname,

  úplně špatně . Bez centralizované státní moci by k žádným koloniálním výbojům nedošlo.
  Šlechta by se mezi sebou mordovala,a navzájem si vypalovala statky.

 839. Halladine, leda prd. Británie stojí na kusu papíru, zvaném „Magna Charta Libertatum“.

 840. Féničané, Řekové, Vandalové, Ostrogóti, Vikingové, Italové, Holanďané, Britové … decentralizované mořské národy.
  Centrálně spravované kolonie … Portugalsko, Španělsko, Francie.

 841. Jirko – 987 – ale jistě, není technický problém ty lodě zjistit.
  Jenže znovu opakuju, z hlediska mezinárodního práva se jedná o trosečníky a je nutno podle toho jednat. Mimochodem, dokonce české Ministerstvo dopravy k tomu vydalo jakýsi dokument určený pro jachtaře ve Středozemním moři. Je tam krom jiného zmínka např. o tom, že kapitán jachty (soukromé či pronajaté) je povinnen poskytnout veškeré prostředky k záchraně trosečníků, ale pojišťovna ani nikdy jiný nehradí náklady s tím spojené (jednorázový nafukovací vor, kouřové bóje apod.).

  Potápět ty lodě opravdu nelze, protože o piráty se nejedná (potápí tak maximálně svou vlastní loď, což skutkovou podstatu pirátství jaksi nenaplňuje, to je tak maximálně pojistný podvod), zejména pokud je na palubě nějaká žena a/nebo dítě, což většinou je, protože plaváčci nejsou úplně dementní.

  Resp. ono by je čistě technicky potopit šlo, ale nenajdeš kapitána, který by si to vzal na triko. Pokud by to byl civilní kapitán, tak se tím okamžikem stane skutečně pirátem (dle mezinárodního zákona) nebo v lepším případě vyfasuje tak 10 let za neposkytnutí pomoci na moři. Ty flastry za to jsou opravdu mastné.
  Pokud by se jednalo o vojenskou loď a vojenského kapitána, tak ten to taky neudělá, protože by se jednalo o zločin s ještě vyšší trestní sazbou. Tedy pokud by k potopení té lodi nedostal přímý rozkaz skrz oficiální řetězec velení. Pak to udělá, ale spáchá tím válečný zločin a spolu s ním poputuje do Haagu ten, kdo mu ten rozkaz dal.

  Tohle opravdu není jednoduché a kdyby to nějak šlo, tak už se to dávno děje nejen kolem Evropy. Ale nejde to, tohle si na triko opravdu nikdo nevezme. Z hlediska mezinárodního práva je potopení člunu s trosečníky horší a morálně zavrženíhodnější než terorismus. Teroristu lze při jisté dávce básnické licence označit za „bojovníka za svobodu“ nebo všelijak jinak jeho počínání okecávat.
  U kapitána lodi v mezinárodních vodách to nikdo neokecá a přímou osobní odpovědnost nese ten kapitán. Takže to prostě neudělá, přes to nejede vlak.

 842. (1033) Taky bych to tak viděl. Možnost rychlejšího opravování chybných postupů, politických i ekonomických.
  (1034) Možná dobrý doklad nutnosti požití! 🙂
  (1035) Konstantinopol bylo také těžko dobýt, měli řetěz a tak. Ale ti Turci byli tehdy prostě pokročilejší, politicky i vojensky.
  (1038) Nejcentralizovanější státní moc mělo Německo a bylo mu to prd platné. Optimální je kompromyš mezi centralizací a kontrolou centralizujících.

 843. (1041) Pavle, máš pravdu, ale na druhé straně, bude to nutné nějak vyřešit. Nevím, zda změnou pravidel nebo jejich „přiohnutím“ (viz Australané), ale nezbytné to bude. Až dojde ke změně nálad, vybuzovaných médii, pochopitelně.

 844. Bohužel, nejsem schopen najít odkaz na jedny anglicky psané námořní stránky, kde se tahle problematika před cca. rokem a půl obsáhle diskutovala a vyjadřovali se k tomu skuteční kapitáni lodí, právníci specialisující se na námořní právo apod. Byla to nějaká stránka v Anglii, to si pamatuju, protože doména končila myslím co.uk.

  Kvalifikovaný závěr té diskuse byl ten, že jediná možnost, jak lze částečně z hlediska mezinárodního práva zabránit těm prchlíkům pádlovat na člunech z Afriky do Evropy by byla vyhlásit oficiálně válku všem státům od Maroka po Egypt a Turecko a zahájit regulerní námořní blokádu jako vojenskou operaci.
  Jenže i tohle by přestalo fungovat v momentě, kdy má ten člun vysílačku pracující na mezinárodně monitorovaném námořním pásmu, potápí se neboť má ve dně díru a odvysílá SOS.
  Pokud to udělá, tak útok na něj je válečný zločin se všemi následky, které z toho plynou.

  To už je fakt průchodnější poslat na sever Afriky pár jaderných střel a udělat tam pásmo radioaktivního skla, které se nedá přejít pěšky. Sice se nebude pár desítek let dát v Tunisu a v Egyptě koupat, ale co už…

 845. Foundry,

  vyprávěj něco o chartě manželkám krále Jindřicha. 🙂
  Silnej král si dělal co chtěl, a nechal bezpohlavit koho chtěl, či toho, kdo se mu nelíbil.
  I Alžběta I vládla absolutisticky, s pomocí výkonné tajné policie a o moc se nedělila.
  To, že podporovala námořnictví , výrobu a obchod je věc jiná.

 846. AeroKarle – já mám obavu, že tohle je jedna z věcí, které pro nás (myšleno Evropu) řešení nemají.
  Ona je ta migrace zatím celkem zanedbatelná, ale pokud se pohne řekněme 10-40 milionů lidí v Africe, tak jsme v prdeli jak sláva Indiána.

 847. Aero, Německo se k centralizované moci dobralo dost pozdě, kdy už byly police s koloniemi prázdné, 🙂
  Přesto začalo okamžitě po sjednocení ekonomicky a vojensky růst, a Britové měli bobky.

 848. Mimochodem AeroKarle, pamatuješ si, jak jsem někdy v roce 1998 nebo tak nějak psal na Neviditelném Psu, že se nám jednou šeredně vymstí to, že posíláme do Afriky potravinovou pomoc a léky ?
  A jak mně tam za to málem všichni kamenovali a Andy O. mně označila za salonního fašistu ? 🙂

  No a tohle jsou ty konce. Bohužel, počátky toho všeho byly položeny někdy v 50. či 60. letech minulého století, kdy jsem ještě nebyl na světě. Stačí se podívat na demografická data různých afrických zemí.

 849. 1044

  Ale bylo by možné ty prchlíky kdokoli vylodit, a asi by se nedalo řvát, že jde o agresi.
  Dokonce by se dalo tvrdit, že se jedná o bohumilé vyvedení civilů z bojové zóny, a jejich návrat na pevninu,odkud vypluli.

 850. halladine – 1044 – to je pořád dokolečka.

  Abys mohl ty plaváčky vylodit (kdekoli) musíš k tomu mít souhlas země v jejímž přístavu je vyloďuješ. Ten jaksi nedostaneš. A jinde je vylodit nesmíš, protože to je z hlediska mezinárodního námořního práva vražda (to se datuje ještě do počátků 19. století kdy se velmoci dohodly, že vysazovat problematické námořníky/trosečníky u neznámých ostrovů je fuj).

  V praxi to vypadá tak, že když ve Středozemním moři jako kapitán rekreační jachty (nebo kapitán lodi Frontexu, to je fuk) ty plaváčky vylovíš a chtěl bys je odvézt třeba do Tunisu nebo do Egypta, tak tě jejich pobřežní hlídka do výsostných vod ani nepustí. A pokud proklouzneš, tak tě v přístavu nenechají je vyložit, protože se podívají do palubního deníku, uvidí že se jedná o trosečníky z mezinárodních vod a řeknou ti, ať je vezmeš do svého domovského přístavu.

 851. (1046) Každá situace má řešení, pokud někdo řešit chce (připomenul bych Thatcherku v GB, když se ujala premiérování, situace taktéž vypadala neřešitelně. Pár let, trochu změn zákonů a najednou byla řešitelná). Zdali se najde někdo jí podobný, těžko říci. On i ten Churchill byl jmenován ministrem a posléze premiérem, když už GB hodně teklo do bot.
  (1047) Bobky sem, bobky tam, centralizované Německo prosralo dvě války.
  (1048) Sice nepamatuji, ale souhlasím s Tebou. A nejde jen o Afriku. Jiná otázka je, jak by se věc vyvíjela bez posílání pomoci.Nejsem si úplně jist, zda z našeho hlediska lépe, tedy že by připrchlíků bylo méně.

 852. Jinak je tedy s podivem, kolik je zde odborníků na námořní právo 🙂

  Já odborník nejsem, nicméně jsem se tyhle věci kdysi (v polovině let 90) alespoň dobrovolně učil jakožto nutný předpoklad k absolvování kapitánských zkoušek nižšího stupně. Sice jsem pak ty zkoušky nedělal, protože ze záměru pořídit si loď se kterou by bylo možno se poflakovat v Karibiku a věnovat se potápění sešlo, ale učil jsem se to.

  A na těch smlouvách a praxi se nic nezměnilo, tohle jsou všechno smlouvy uzavřené někdy počátkem 20. století a pak upravované v letech cca. 1950-1975. Od té doby se nic dramatického v oblasti námořního práva nestalo.

  Jako lze o tom vtipkovat, kreativně to zkoušet vykládat tak či onak (kupříkladu že potopení vlastního člunu zakládá podstatu trestného činu pirátství), ale na věci to nic nemění.

  Bez naprostého a zcela necivilisovaného popření mezinárodního práva ty plaváčky nikdo vracet ani potápět nebude. S tím je nutno počítat jako s faktem.
  Ostatně, kdybychom je začali potápět, o co jsme lepší než třeba somálští piráti nebo piráti v Jihočínském moři ?

 853. (1050) Bereš to dost striktně. Pokud by se třeba našla libyjská vláda, (ne nutně s kompletním mezinárodním uznáním, to nemá ani Kosovo), svolná se zřízením táborů, tak kdo by si něco vzal na těch, kdo by tam lifrovali připrchlíky?
  Horší je problém Turků, pokud to pustí, nikdo si na nic nic moc nevezme a je to mnohem blíž než z Libye.
  Ještě pár atentátů jako ve Francii a najednou bude ledacos mnohem průchodnější. Žádný paragraf není neohybatelný, pokud je vůle ho ohnout.

 854. No,ono těch Afričanů je mezi prchlíky menšina. A začali to Aziaté.

 855. AeroKarle – 1051 – jistě, každá situace má řešení, pokud někdo řešit chce. Problém je jaksi v tom, že u Margaret Thatcher se jednalo o vnitřní potíže v GB a řešila je způsobem, který lze z hlediska mezinárodního práva označit jako civilisovaný a průchodný. A to včetně války s Argentinou o Falklandské ostrovy.

  Na druhou stranu bych připomněl jistého Adolfa Hitlera, který také řešit chtěl a řešil určitou, řekněme „Konečnou otázku“. Dopadlo to pro něj nedobře a stejně nedobře to dopadlo pro fůru dalších v Norimberském procesu.

  Nejsem si zcela jistý, zda v EU existuje politik, který by chtěl vydat rozkazy které jsou z hlediska mezinárodního práva a jeho porušení srovnatelné s rozkazem budovat Osvětim a Treblinku.
  Pevně doufám, že nikdo takový v EU není a za mého života nebude. Pokud by se náhodou objevil, tak bych asi v souladu se svým svědomím udělal všechno pro to, aby nebyl a patrně bych nežil až tak dlouho. Tohle fakt není prdel ani v diskusi na Netu.

 856. 1050

  Pane Kořenský,

  v případě válečného stavu -a blokády, o čemž jste psal, by to průchodné bylo. K vylodění na nepřátelském území žádnej souhlas nepotřebujete.
  Ten potřebujete v míru.

 857. (1052) Potápět nejspíš ne, ač by se dala najít i logika, říkající že počet mrtvých by se tím ve finále snížil. Každopádně, já se k ní uchylovat nechci. jenže mezi střílením a potápěním a naprosto volným průchodem je stále ještě dost široká škála možností, závisející od nálady a vůle. Ukazují to Australané, na pevnině Makedonci, že je-li snaha, jsou i možnosti.

 858. AeroKarle – 1053 – OK, připusťme (čistě teoreticky), že by někdo (EU ? Německo ? Francie ? UK ?) dal dohromady nějakou takovou dohodu s Libyí nebo Alžírskem, propachtoval by tam kus pouště a začal tam prchlíky lifrovat a držel je tam za ostnatým drátem pod proudem (protože jinak je tam neudržíš).

  Jak dlouho by trvalo, než to v OSN odsoudí valnou většinou jako zločin proti lidskosti ? Jak dlouho by trvalo, než by se EU dostala pod zhruba stejný mezinárodní tlak (včetně USA, Číny a Ruska) jako JAR v 80. letech ? Jak dlouho by trvalo, než by ostatní státy schválily embargo na dovoz veškerého zboží do EU a vývoz čehokoli z EU ?
  Máme na to ? Jsme ochotni tohle podstoupit ? A je tu nějaký politik ochotný vstoupit do dějin jako autor myšlenky koncentračních táborů v saharské poušti a její realisátor ?

  To je podobné jako problém s Palestincema. Kdyby to mělo jednoduché řešení, tak to Israel dávno udělal a bylo by po ptákách.

 859. (1055) No, tady už trochu přeháníš. Vyvražďování vlastních občanů je fakt něco jiného, než hledání způsobu, jak omezit příval ilegálních imigrantů. Pokud padly nějaké nápady na potápění a střílení, nebylo to ode mne. Moje úvahy se drží v rámci stávajících předpisů, řekněme na jejich hraně. Ona i ta situace (a to nejsem vyplašenec typu Okamura) začíná být (ne v ČR) dost na hraně. A já se dost obávám, že by se pokračováním současné „bezvýchodné“ situace mohla za tu hranu dostat – tam s tebou souhlasím. proto bych raději trochu přiohnul nebo maximálně využil (to jsou takové terminologické jemnosti) současné zákony, abychom se dostali trochu do reality,

 860. halladine – 1056 – jistě, v době válečného stavu se vylodit můžeš. Jenže to sebou nese spoustu dalšího mrzení.
  Ono totiž v době válečného stavu jsou ti prchlíci buď váleční zajatci (což se dá u otrhanců, žen a dětí obhájit jen stěží) nebo civilní obyvatelstvo.
  Pokud jde o válečné zajatce, jednání s nimi upravují zase jiné mezinárodní smlouvy, které praví mimo jiné to, že je musíš živit, šatit, zacházet s nimi slušně apod.
  Pokud jde o civilní obyvatelstvo, tak platí, že jej nesmíš bez souhlasu přemístit tam kam nechtějí a dokonce je nesmíš ani internovat. Pokud to uděláš, jde opět o válečný zločin. To, že USA nestály před mezinárodním soudem za internaci Japonců na území USA je víceméně náhoda způsobená vyhranou válkou. To by se v moderní době neopakovalo.

 861. (1058) Jak dlouho bude trvat, než to začne řešit velkou většinou zvolená Marine LePen nebo ještě někdo méně liberální? Od kdy OSN něco znamená? Kolik už bylo rezolucí proti Izraeli? S embargem neblázni. Nejenže nic neřeší, ale embargo USA s Trumpem? Číny, která nutně potřebuje každé €? Dostáváš se nějak mimo realitu.

 862. AeroKarle – 1059 – On je problém v tom, že těch prchlíků v EU už pár (desítek)milionů je. A když začneš jejich bližní dusit na moři, tak ti začnou ti, co tu už jsou dělat bordel doma. To je celkem přirozené, mně osobně by se taky nelíbilo, kdyby mně nějaký vypasený Žabožrout nebo upocený Taloš potopil sestru a neteř někde ve Středozemním moři. A to jsem povaha celkem mírná a na rodové krevní msty si moc nepotrpím.

  A když začnou jejich bližní dělat bordel tady, tak máš na výběr opravdu jenom to „konečné řešení“. Jenže na to je jich fakt moc a nikdo na to nemá žaludek to udělat. Vypakovat je někam pryč nejde. Nenechají se a stejně nemáš dost vlaků, letadel, lodí a nikdo je nikde nevezme.

 863. AeroKarle – 1061 – nebuď naivní. Ani LePen ani vůbec nikdo jiný to řešit nezačne a nebude. Už proto, že to řešení fakt nemá.

  Zkus se oprostit od jakékoli politiky, právních otázek apod. a podívej se na to čistě jako na technicko-inženýrský problém. Máš v EU řekněme 20-25 milionů lidí, kteří jsou kulturně nekompatibilní a kompatibilní být nechtějí. Dalších řekněme 20-40 milionů máš na cestě.
  Jak přesně bys chtěl z čistě inženýrského hlediska tento problém řešit ? Deportovat ? Jak, kam, čím a za jak dlouho ?
  Likvidovat ? Jak, čím, kde a za jak dlouho.

  Od určitého počtu narazíš na prostý inženýrský problém spočívající v tom, že se ti to množí rychleji, než to stihneš odvážet/spalovat/zakopávat apod.

 864. Ostatně ono je to docela dobře vidět už v té Francii. Tam se už teď dostávají do situace, kdy by to řešit nějak snad i chtěli, ale technicky nemají jak.
  Když někde pár stovek lidí dělá bordel a zapalují auta či domy, lze tam poslat policii, pár desítek jich sebrat, pár jednotlivců odsoudit apod.
  Když bude někde dělat bordel pár tisíc lidí, lze tam poslat policii a armádu, pár stovek jich sebrat a pár desítek jich odsoudit apod.
  Ale pokud někde začne dělat bordel pár desítek tisíc lidí, tak to řešení nemá. Leda kobercové bombardování. A v tom momentě vznikne (krom tisíců jiných problémů právních, morálních apod.) čistě technický problém v tom, že nemáš dost letadel a vlastně ani dost bomb.