O čem si píší kamarádky na penzi…

Dana G
.

.
Ahoj Drahuš,
vůbec nevím, co ti na tvé zprávy o zlomené noze a následných problémech napsat. Snad jediné – přeju, aby vše dobře dopadlo! Upřímně a od srdce.
A protože nic nepotěší tak, jako neštěstí jiného, zkusím ti spravit náladu.
Takže co právě zažívám já:
Představ si, že bydlíš ve starém, hodně starém domě. Zdi jsou festovní, zděné,  tlusté, stropy dřevěné.  Dům procházel několika rekonstrukcemi, které ale byly podřízené tomu, že se šetřilo, protože na gruntovní rekonstrukci nebylo. Jednou z úprav před  více než čtyřiceti lety bylo odvětrávání v koupelně,  které bylo vyřešeno tak, že ve stropě byl udělán průduch na půdu a překryt hustější drátěnou síťkou.
No a letos se na půdu nastěhovala kuna, která si zřídila hnízdo na odchov mladých těsně vedle toho průduchu. Než se podařilo kunu i s mladými kuňaty  vyhnat uplynula nějaká doba. A k čemu směřuju?
Před pár dny jsem v koupelně, hlavně ve vaně pod průduchem,  pozorovala jakési drobné mušky, moc pozornosti jsem jim nevěnovala, jen jsem běžné uklidila. Bylo mi sice divné, že ty mušky se nedají zabít, ale to víš, není čas na přemýšlení. No a předevčírem jsem došla k děsnému prozření – ty mušky jsou blechy! Napadaly do koupelny přes ten průduch a protože mi hned nedošlo, že to jsou blechy, tak se jim podařilo se rozšířit do celého bytu!
Včera jsem z toho měla nervový kolaps, dnes se snažím vlastními silami tu pohromu zlikvidovat za pomoci chemie, ale spíš to vidím na odborný zásah deratizační firmy. Dovedeš si představit tu ostudu na vsi, až tu zastaví auto s firmou, vylezou chlapi v chemických mundúrech a s postřikovači v rukou! ?! Navíc největší drbna ze vsi je moje  nájemnice v bytě pode mnou!
Takže tak u mě. Proti tobě to je skoro nic, ale i to dá zabrat.
Tak se drž, opatruj a ozvi se.
Dana
PS: Přes net se blechy nemůžou šířit!

 

 

Za 2 týdny:

 

 

Ahoj Drahuš,

dík za projevenou soustrast k mé situaci. A ptáš se, jak to dopadlo?

Takže deratizační a desinsekční firma dojela, auto bylo bez popisů a reklamy, hoši zajeli do dvora za barák a převlékli se do ochranných oděvů tam. Nejdřív si ale prohlédli místo činu – půdu a byt. Komentovali to slovy – ježišmarjá, to je velké! (Teda ta slova byla trošku jiná, ale obsah shodný). A konstatovali, že na půdě jsou těch blech fakt mraky.  Po zásahu a během něj měli největší legraci ze mne a mého zděšení nad tím, co mě potkalo. Utěšovali mě ve smyslu – paní, dnes mají lidi plno zvířat v bytech a kdo neměl blechy, ten jakoby nebyl. Buďte ráda, že to jsou blechy, my teď jezdíme hlavně na štěnice. A to je teprv pohroma.

Po ukončení zásahu mě poučovali, jak dál. Přípravek působí delší dobu – několik dnů až týdnů. Po tu dobu by bylo nejlepší, kdybych se mohla z bytu odstěhovat, a hlavně – neuklízet – nevysávat, nevytírat, nevětrat. . Ale  jednou denně bych do bytu měla dojít a projít jej minimálně třikrát dokola, abych nalákala líhnoucí se blechy z úkrytů tak, aby následně po styku s kobercem, podlahou, nábytkem byly zasaženy tím jedem a pošly. Blechy se prý ještě nějakou dobu budou líhnout a já pro ně budu návnadou.

Navíc mi doporučili kontrolní lapače – do plytké misky nalít vodu s trochou jaru. Pokud v bytě budou ještě přeživší blechy, voda je přiláká a já tak budu mít přehled, zda už není odblešeno a zahájit generální úklid. .
Nicméně mě dvakrát nepotěšili. Poprve cenou a podruhé tím, že se bude muset asi zásah opakovat, protože to kuní semeniště je v mezistropním prostoru, v koupelně je strop jen podbitý deskami a na nich obklad z  umělohmotných šablon,  které   už  ale jsou dost za  svou životností,  netěsní, takže prosté  uzavření větracího otvoru nepomohlo. A tak budu muset ten strop strhnout (obklad, „naštěstí“) a udělat nový. Jinak se toho nadělení nezbavím. Až to bude, mám znovu zavolat a oni provedou opakovaný zásah.

 Takže jsem sháněla  někoho, kdo mi ten strop udělá a vymýšlela, jak ho udělat. Obé už mám zajištěno a teď mě čeká realizace.

Takže tak.

A co noha, srůstá?

Dana

PS: v lapačích v obytných místnostech už více než týden ani bleška, zato v koupelně co druhý-třetí den jedna-dvě. Ale o víkendu se bude předělávat ten strop, tak snad….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 613 komentářů u “O čem si píší kamarádky na penzi…

 1. Dano,
  říkej si:je to dobrý, je to dobrý! Hlavně to neškrábat!
  Mně sem jednou zákazníci zatáhli štěnice a to je teprve masakr!!! To nevypereš, nevymrazíš, nevystříkáš sprejem… a žerou a žerou…
  Když si už myslíš, že je to zlikvidované, tak najednou, za tři neděle máš zase řádek kousanců…
  Bacha na lidi,kteří jezdí s ČSD… 😉

 2. Dobré časné odpoledne,

  ještě že nemáme v koupelně jiný větrání než okna. Kuna u nás bydlí léta, ale blechy nám zatím cestu nezkřížily, kuny otravují hlavně bráchu, protože se mu v noci rvou a honí pod podlahou.

  Vidím, Šumaváku, že asi nepatříš mezi ty postižené, kterým nejde proud.

  Já se byla podívat v lese, ten kout, kam chodím na houby byl kupodivu smrští z minulého týdne téměř nezasažen, ale jinak je to děs a spoušť v lese i mimo les.

  A to říkali po tej smršti, že žádný extrémy už nebudou.

 3. 1013 v minulém vlákně – Zpátečníku, ty jsi evidentně nikdy s muslimy v bližším styku nebyl. Protože kdybys byl, tak bys věděl, že na tvou otázku je velmi jednoduchá odpověď – ti umírnění by se okamžitě zradikalizovali také.

  Nóóó… Už vidím tadydle Mameda, jak se radikalizuje… (Psáno foneticky; muslimský sluha našich dávných pařížských známých, takto loajální poddaný marockého krále.) Co jsem ho znával, nebylo mu snad ani padesát, jenže to je na Berbera už celkem požehnaný věk. V zásadě byl téměř dokonalým muslimským ekvivalentem Homera Simpsona. Čtyři děti, dva kluci, dvě holky; myslím, že všechny se mu se ženou podařilo v potu tváře uživit až do bakelaurátu; ty starší dvě určitě.

  Barvitě si představuji, jak přijde za svými pány a žádá o mimořádné volno, jelikož během nejnovějšího teroristického útoku flics omylem postřelili Ahmeda z jeho vesnice, nyní taktéž bytem v Paříži, a on se tudíž rozpomenul na v Koránu mu Prorokem uloženou povinnost džihádu… Ti Mamedovi samozřejmě nemohou odepřít, nic takového naprosto nepadá v úvahu, vždyť v rodině slouží bez přestávky přes dvacet let; naznačují mu ale dosti zřetelně, že kdyby se snad tomu džihádu chtěl věnovat tak soustavně, že by mu bránil v úklidu kanceláře a domácnosti, nákupech a ostatních pochůzkách, nakonec by jim nezbylo, než se poohlédnout po někom jiném.

  Nakonec to jako obvykle skončí kompromisem, a Mamed se bude džihádem zabývat přímo v bytě, dopoledne, poté, co poklidí kuchyň a jídelnu po snídani (což mu obvykle zabralo tak deset minut), v době, kdy se předtím odebral do ložnice panstva a odpočíval na jejich čerstvě zastlaném manželském loži. K tomu si předtím pokaždé naladil nějakou arabskou rozhlasovou stanici (čert ví, co tam poslouchal, samozřejmě jsem nerozuměl ani slovo); ode dneška si tedy – vleže jako dřív – tam v radiu vždy najde nějakého patřičně radikálního imáma…

  Zkrátka, mladí muslimové se pochopitelně radikalizovat budou, neodlučně to patří nejen k islámu, ale i k věku; dokud ale na Západě existují spořádané muslimské rodiny (jež se tamní sociální stát již desítky let úspěšně snaží rozvrátit), jejich otec si už myslím najde cestu, jak synům vysvětlit, že je neživil dvanáct let ve škole proto, aby teď ze sebe vlastnoručně vyrobenou bombou nadělali fašírku.

  (Odbočka: Už nepamatuji, kdy to bylo, circa před 20 lety, jak byly ty bombové útoky v pařížském metru a jedna moje mírně hysterická známá se v něm odmítala posadit, dokud zevrubně nezkontrolovala, že pod sedadlem není další bomba nebo aspoň podezřelá igelitka… Tehdy by nikoho ani nenapadlo Mameda podezřívat, že on či jeho rodina snad do nich jsou jakkoliv zapleteni. Ovšem – a proto to celé píši – recipročně a logicky, právě tak by Mameda vůbec nenapadlo, že by za ty útoky mohl fakticky nést jakékoliv následky, nebude-li tedy přímo zasažen výbuchem.)

  Abych se tedy s dovolením vrátil ke své původní myšlénce: Doposud „umírnění“ i umírnění muslimové islámský terorismus podporují, protože je to nic nestojí. Co kdyby však – třeba i oběma stranami nechtěně – za něj najednou museli splácet určitou cenu?

  — — —

  Prozatím se bohužel musím omluvit, k dalšímu tématu zbylému z předchozího vlákna (tj. k rovnovážné ceně akcií) se asi dostanu až v nějaké příští pause.

 4. Dano,

  co takhle si pořídit nějakého psejka,příslušně antiblechově ošetřeného, a použít ho jako návnadu ?

 5. A už se blbne i v Rusku…
  V sibiřském Surgutu pobodal muž sedm lidí

  Nejméně sedm, ale možná až osm lidí pobodal neznámý pachatel v centru města Surgut v sibiřském autonomním Chantimansijském okruhu Jurga. Všichni skončili v nemocnici. Policie útočníka zlikvidovala.

  Rusi prostě vyznávají filosofii žaves,popřípadě vůžas…..

 6. No, to bylo ošklivý.

  My jsme byli minulý týden na chalupě bez proudu dva dny a některý lesy kolem vypadají na záběrech z letadla jak pokosený pole, ale obešlo se to, pokud vím, než zraněných a ztrát na životech. Dokonce i ve vsi cca 30 km od nás, ksde to vzalo asi na pětině baráků střechy prý byly jen materiální škody.

  Ovšem lesy to tady fakt odnesly, padlo prý dřeva, co se vytěží za deset let.

 7. 3 Zpátečníku, copak muslimové. Nemůžu si vzpomenout, kdy se ozval nějaký rabi v případě, že se to netýká nosatejech. Něřkuli nějaká jejich rada, noviny, politik. Mlčí jako zařezaní.

 8. Dobrý den. Schumi: někdy nevidíme věci a ony se přesto stanou. Kdo bojoval u Sokolova?

 9. 8 — Schumachere, při nejlepší vůli si neumím představit, co by měli (veřejně) říkat, aniž by svoji situaci zhoršili.

  Kvituji jinou věc: V dobách, kdy se zde začaly rojit podivné bytosti s hashtagem #refugeeswelcome, někteří moji židovští přátelé se vyslovovali pro příchod třiíček. Ačkoliv mi byla zřejmá logika jejich uvažování (podobně se 10 či 20 let solidarizovali s Cikány jakožto další menšinou), absolutně jsem si neuměl srovnat v hlavě, jak je možné, že zrovna z jejich hlediska by se mohl (masový) příchod islámských imigrantů v celkové bilanci jevit positivně.

  Tohle je (tj. ty konkrétní lidi, jejichž názory tehdy a dnes si mohu porovnat) teď už konečně přešlo.

  Ještě by si mohli zpacifikovat Šóróše…

  — — —

  K akciím prosím později, vysvětlit základy teorie ZVR je na delší psaní.

 10. 10

  S první větou souhlasím. Ostatně,vůbec nevíme, jestli a jak se představitelé židovských komunit k problému vyjadřovali.
  S jistotou víme jen to,že jsme o tom nic nečetli.
  Zda to bylo proto,že se nevyjádřili,či proto, že si toho novináři nevšimli, či nechtěli všimnout…
  Obo by to vypadalo docela blbě, na jedné straně někoho obviňovat z nenávisti vůči přistěhovalcům, a na druhé straně psát,že Židé si myslí to samé, co oni „nenávistnici“ 😀

 11. Sleduji nějaké izraelské skupiny na FB a teroristické útoky odsuzují pravidelně, oficiální bez dodatků, neoficiální pak obvykle s poznámkou, zda Evropané teď aspoň trochu chápou, proč Izrael dělá to, co dělá.
  Že evropská média tyto informace obvykle neforwardují je věc jiná.
  Nakonec, mnoho médií (na Slovensku třeba Sme nebo DeníkN, které se považují za žurnalistický etalon) obvykle „nevhodné informace“ ignorují tak dlouho, jak to jenom jde, pak krátký článek a rychle pryč z titulky.
  Evropští židé se nevyjádřují z pochopitelných důvodu, úřady i politici obvykle razí ne úplně prožidovskou linii, o sousedech v ulici z Maroka nemluvě.

 12. dobré poledne,

  no a jak to dopadlo s blechama, se stropem a kuním hnízdem?

 13. “ zda Evropané teď aspoň trochu chápou, proč Izrael dělá to, co dělá.“

  No, běžné obyvatelstvo ano, ale do bubliny kolem politiuckých lídrů to evidentně zatím nedošlo.

 14. Nekecají, makají. Pomáhali mj. Francii nastavit bezpečnostní politiku. A balí kufry.

 15. No, zase by se Západ neměl stavět do role úplně nevinné oběti.Kdyby se nesrali do Iráku a Libye,
  Saddám i Kaddáfi si muslimskými fundamentalisty docela uměli poradit.

 16. Západ není oběť. Socialisté muslimské imigranty vítají, protože likvidují konzervativní část společnosti a zároveň jsou jejich voliči.

 17. Ovšem co budeš Halladine dělat až Ti to strana přikáže?

 18. Z toho, co je mi známo o účincích oxytocinu soudím, že patrně navázali na známý pokus sovětských vědců rozdojit kozla. 😀

 19. Halle, je možné, že někteří co si říkají socialisté budou po socialisticku vyřízeni, až nastane ten správný čas. Možná jste slyšel, co udělali soudruzi předválečným soudruhům. Ale já už pět let neplatím známky … by byla jen chabá výmluva.
  Moderní a progresivní křídlo, to je paní Marksová, pan Dienstbier. Ti jsou Kominternou podporováni, aby pěstovali správné názory a postoje. Chemických náhražek není třeba. Socialistům bije srdce vlevo, jen je třeba, aby to v sobě objevili.

 20. 2 maYda–https://www.youtube.com/watch?v=fDWd-8OPhvM
  2 halladin – někdy mám pocit, že o tom zrušení to zapomněli té Kominterně řící 🙂

 21. Jo, dvd, správně to říká soudruh…. Když budete dostatečně masírovat, i kozel bude dojit a xenofob uprchlíky milovat 😀 😀 😀

 22. Pekne Vas vsechny zdravim!Mam Vas vsechny neustale v merku, ctu Sumavaka denne. V poslednich osmi smutnych letech panovani Husseina a jeho rudych poskoku mne (a mnohemu) nebylo moc do skoku. Ted se vsak lamou ledy a ohrozena washingtonska bazina kvici starchy a srsi zlobou. My tady na hlubokem Jihu hvizdame zase Dixie a pucujeme zaprasene sudlice a cepy.At vsak nikoho nenapadne nas strkat do jednoho pytle s gaunery mavajicimi prapory s hakenkrajcem a podobnou svoloci!My si tu jen chceme v klidu louskat buraky bez navodu z federalu, jak na to.Drzte nam tam u Vas palce!

  Nez odtuknu odeslavacku, musim splatit dluh svemu svedomi:Matzurko, kdysi jsem Vam velice hrube na techto schrankach ublizil. Prosim, berte mou omluvu jako ze srdce uprimnou. I am sorry.

 23. jen info, jak to vypadá se zlomeninama v praze
  a to jsem zrovna v tu dobu viděla kus nějakého dílu bolševického seriálu sanitky, kde vozili pacienta z nemocnice do nemocnice a nikde ho nechtěli.
  minulý týden si kamarádky maminka zlomila krček, tak sanitku a ta ji nejdřív povozila,
  nakonec přistála v thomayerce, tam strávila hezký den na čekání, aby jí na závěr řekli, že jsou plní a odvezli ji domů – je vdova, bydlí sama..
  po sehnání protekce, stále vše jak za bolševika, se další den jedno místo našlo..

 24. Lidi jsou čím dál, tím stejní. Lišit se ovšem může jejich motivace. Stran zdravotnictví viz tři sudičky.

 25. divano,
  zvykejte si. Ve zdravotnictví už líp bylo. Pacient se v koloběhu lejster, ISO, razítek, barevných tužek na podtrhávání a.t.p. stává obtížným balastem brzdícím hladký chod daného zařízení.

 26. Dobrý večer,

  tož jdu spát a doufám, že mně ráno probudí budík a ne nějaká bratrská pomoc….. Za rok to bude 49 let.
  Ovšem mám dojem, že ti, co fakt nemají nic společného s islámem mají dnes na svědomí už víc obětí, než někdejší ruská okupace.

 27. Oprava – za rok to bude půl století, 49 let je to letos.

 28. On je nějakej rozdíl, jestli ty oběti jsou tady nebo jinde?

 29. Luboš Zálom ze Strany svobodných občanů :

  „…Bruselská politická aristokracie se pokouší si nás všechny koupit – za peníze, s nimiž nemá žádné morální právo disponovat. Jsou to peníze německých, francouzských, španělských, britských a dalších daňových poplatníků. Jim byly ukradeny státem – nám nepatří. To si musíme uvědomit – nechceme-li být pouhými nesamostatnými kořistníky, ochotnými poníženě se plazit před bruselskými mocipány…“

  Je mi to nějaké povědomé…

 30. (35) Ruská okupace byla (zatraceně) zde. Takže bych očekával srovnávání srovnatelného. Minulá válka? To si leckdo po první světové myslel také.

 31. Srovnatelné není. Putinovo Rusko není Brežněvův Sověstký svaz a Cěská republika a EU není Dubčekovské Československo ( zaplať Bůh, dodala bych).

  No, o tej první světový válce si mnozí mysleli, že byla poslední a že další už svět nedovolí. Jenže k ní vedly jiné okolnosti, než k tej první, takže zkušenosti z první války byly vcelku k ničemu.

  Přirovnala bych to k situaci, že když jsi ucpal díru v liodi, tak i když ucpávka drží, tak pro hlídání, jetsli fakt tudy do lodi neteče, ti unikne, že máš dávno jinde díru, kterou ti do lodi teče.

 32. nebo ještě jinak, KArle:

  neobávám se příliš, že by moje děti musely čelit ruské okupaci. Nelze to vyloučit, ale není to příliš pravděpodobné.

  Co je pravděpodobnější, co je čeká, je riziko, kdy se octnou na špatném místě ve špatnou dobu a pojede tudy nějaká dodávka nebo bude nějakej fanatik střílet. Nebo že budou zase mít jeden názor na doma a jinej do práce, pokud budou chtít nějak přežít. Konec konců nevíš, jak daleko může dojít multikulturní fanatismus, konec konců i ve jménu lidských práv a odkazu VH lzemorálně zdůvodnit budování koncentráků.

 33. Dobré zas ráno… Tak vám přeju příjemné prožití dnešního výročí bez zbytečných reminiscencí…

 34. A z dnešního Macka:
  „Zpráva za 9. února 2017:
  Na 160 tisíc lidí přišlo v sobotu v Barceloně na demonstraci za přijetí více uprchlíků, jak se k tomu úřady zavázaly v roce 2015. Levicová starostka Ada Colauová demonstranty vyzvala, aby zaplnili ulice při pochodu nazvaném „Chceme vítat“. Plná lidí tak byla i třída, která prochází starým městem.
  No comment…“

  Jo, vítat je třeba… Ať to stojí co to stojí… Viz např. http://prvopodstata.blog.cz/1212/pozitivni-evoluce

 35. No vida – a v Belgii se realizoval zasmušilý frustrovaný pick-up… Mám takový pocit, že by Evropská komise měla urychleně zřídit linku důvěry pro zakomplexované automobily… Aby se měly kde svěřit se svými problémy…

 36. 38 Karle, vždyť víš, že to byla Sovětská okupace. Za asistence a podpory ostatních „bratrských“. Jaký to mělo ideový základ. Třebaže se říkalo „Rusáci…“ To je imprinting. Byl jsi imprintován jak čerstvě vylíhlé kachně, chápu, že je těžké se toho zbavit. Rozume si to sice přebereš, jenže „Rusáci“ v Tobě pořád zůstanou.

 37. 41 PeSi, už jen Tvoje připomínka je udržovací reminiscencí.

 38. Dobré ráno vespolek,

  mně byly v r. 1968 čtyři roky, takže moc reminiscencí nemám. Ale koukla jsem se na Wiki, co říká k roku 1968 všeobecně – namátkou vybráno:

  16. března – Při masakru vietnamské vesnice My Lai bylo americkými vojáky povražděno několik set civilistů.
  27. března – Při cvičném letu stíhačky MiG-15 zahynul první sovětský kosmonaut Jurij Gagarin.
  4. dubna – V Memphisu byl spáchán atentát na Martina Luthera Kinga.
  Květen 1968 ve Francii – studentské nepokoje
  červen – Byla zahájena Opotřebovací válka proti Izraeli.
  2. a 3. června – Začaly týden trvající nepokoje studentů v Bělehradě, které si vyžádaly několik těžce raněných lidí.
  5. června – V Los Angeles byl spáchán atentát na Roberta Francise Kennedyho.
  25. července – Papež Pavel VI. vydal encykliku Humanae vitae odsuzující antikoncepci.
  25. srpna – Uskutečnila se Demonstrace na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
  8. září – V Polsku se upálil Ryszard Siwiec na protest proti okupaci Československa.
  13. září – Albánie vypověděla Varšavskou smlouvu.
  2. října – Nejméně desítky lidí bylo zastřeleno během demonstrace v městské části Mexika Tlatelolco.

  Ale raději i tohle:
  22. listopadu – Britská kapela Beatles vydala tzv. Bílé album.
  Premiéry filmů: 2001: Vesmírná odysea, Planeta opic, Tenkrát na Západě, Yellow Submarine …
  Vznikly hudební kapely Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple, Blue Effect …

  Dano,
  doufám, že jsi blechací notíže už vyřešila – mně je občas natrousí na zápraží ježci, co k nám chodí na menáž. Ale naštěstí to stačím likvidovat sama, pomocí parního čističe.

  A dnes odpoledne se hodlám zabývat především košem rajčat, které jsem o víkendu nafasovala od strejdy 🙂 Domácí kečup se mi nechce patlat, tak mám pouze dilema zda zamrazit, nebo zavařit.

 39. 44 z příčiny ignorance nerespektující fyzikální zákonitost, založené na příslužnosti k US NAVY, předpokládali, že jim ten tanker dá přednost v jízdě.

 40. 48-v Leteckých katastrofách jsem teď viděl Vincennes story (to jsou ti, co si spletli iránskou F14 a íránský Airbus).
  V podstatě pro boj nevycvičená posádka (to říkali členové posádky) a namistrovaný kapitán (to neříkám já, ale kapitán druhého U.S křižníku, který plul vedle). Kapitán Vincennes „vyhledával střety“ s iránskými dělovými čluny, při honičce vplul do iránských výsostních vod, a protože dělové čluny bral jako hlavní úkol, problém „letadlo“ v podstatě ignoroval. Mezitím loď volala Airbus na frekvenci, kterou pilot nemohl slyšet… A v časové tísni způsobené potřebou kapitána vystřelit si na loď vyvstala akutní potřeba vystřelit na letadlo.

 41. 49 To sedí, a lze to zobecnit. Napříkad případy nemyslivců s intenzívní potřebou si vystřelit, sebe se utvrzujících, že to co vidí je divočák. Jenže není…

 42. 47 Kdyby už tehdy byl fejsbuk, to by bylo sebeupálenejch…

 43. (45) Schumi, možná to označení „Rusáci“ bylo sice lidové, ale dost přesné. Rusko přešlo plynule v Sovětský svaz, posléze si pořídilo i svým způsobem kolonie. A nejvíc na to vzpomínají právě zase Rusové. Ostatní sice vzpomínají také, ale trochu jinak. Máš OVŠEM pravdu, že je to ve mně jak v koze.
  (48) Plavbě, když už. Nejpravděpodobnější verze bude, že někdo „zaspal“.

 44. V Polsku, jak vime z medii, vladne zpatecnicke, autoritativni, protievropske a kdo vi co jeste Pravo i Spravedlnost, kteri vyhrali volby nejakym omylem a proti kteremu protestuje skoro cele Polsko….

  Rekl bych, ze realita je malinko jina…

  https://www.facebook.com/notesfrompoland/posts/880130228828855

  Rekl bych, ze medialni propagandy uz si vicemene strili do nohy – lide berou media zhruba jak za bolsevika…

 45. (40) Akorát nevím, jak jsi přišla na to, že nezapomínat na jednu dnes výroční lumpárnu znamená nevšímat si lumpáren jiných.

 46. Dobré ráno,

  ad „rusáci“ – jen bych podotkla, že Rusák ze všech nejvyšší, Leonid Břežněv, byl ukrajinec 😀

  Ad blechy : nevím, čím to je, ale přes dlůouholeté sdílení nemovitosti s kunami jsme nikdy potíže s blechami neměli. Jediné, čím jsou otravný, jsou jejich milostné hrátky či boje na půdě uprostřed hluboké noci.

  Ad okupace : Kdyř to zhodnotím pragmaticky, jsou mi milejší okupanti, striktně držení v uzavřeném prostoru, aby nepřišli do styku s místním obyvatelstvem, než blíže neurčený počet islámských teroristů, o kterých nikdo netuší, kolik jich je, kde jsou a jak a kdy udeří, k čemuž mají politici jen kecy o semknutí a že nezměníme náš způsob života ( čímž nejspíš myslí hlavně to, že se neustane s importem dalších možných teroristů a komu se to nelíbí, bude označen za xenofoba, rasditu a následky nechť si opřičte sám))

 47. Těch Ukrajinců , ve vrcholné, i nejvyšší svéře UV KSSS bylo povícero, nebyl jen Brežněv.
  A taky Židů bylo povícero…. Minimálně v prvních dobách po VŘSR

 48. Karle, když už chceš moralizovat o zapomínání, dovol, abych Ti připomněla, že jsem to byla já, kdo první to výročí zmínil.

  Ale nejchtěj po mně, abych tu skoro půl století starou událost z hlediska Evropy a světa víceméne lokálního významu považovala za to nejhorší, co by mně a moje děti kdy v životě mohlo potkat.

  Třeba režim jako v Saudský arabii. nebo že nějakej magor se rozhodne „dostat rusko na kolena “ tím, že zasype Moskvu atomovkama ( vzpomínáš, že někteří tady to považovali za docela rozumný řešení?) a rozpoutá jadernou apokalypsu by bylo daleko horší, než to, že nás v osmašedesátém obsadili Rusové.

 49. Karel nemoralizuje, Karel připomněl.
  BTW, s odstupem času je to připomínání snad i zajímavější.
  Třeba fotografie a filmové záznamy, které se vynořují postupně. Další a další informace z archivů…

  Až se vytratí pamětníci, kteří to zažili, stane se připomínání formálním.
  Podívejte se po obcích na památníky obětem 1. světové války. 40 padlých z obce s 1000 obyvateli je hrozné číslo. Ale už nežije nikdo, koho se to osobně dotklo. Prostě – minulost.

 50. Copak Břežněv, ale Ukrajinec byl i Chruščov (proto jim dal Krym a podle některých se to dnes schvaluje), pak tu byl Stalin – Gruzínec, Lenin (Čuvaš), Dzerdžinskij (Polák), Trtockij (Žid), Rokossovskij (Polák), Berija (Gruzinec) … ale pro jednoduchost myšlení to pro někoho jsou všechno „Rusáci“.

 51. Mně bylo dvanáct, NoNAme, takže se za pamětníka můžu do jisté míry považovat.

  Ale nemohu se ubránit dojmu, že ve světle toho, co by nás mohlo potkat dnes, jsou pravděpodobnější horší věci, než ruská okupace.
  otázka totiž je, jestli to, co se děje v západní Evropě, není skrytá plíživá forma okupace.

  Konec konců, protože v tom šedesátém osmém šlo hlavně o vnitrostranický boj, tak se dá očekávat, že časem by vítězní soudruzi, at už to byl kdokoliv, přitáhli šrouby i bez sovětské okupace.

  Ovšem představa Šiklové jako předsedkyně Svazu žen a Kabrhelové v disentu je půvabná 😀

 52. U roku 1968 je zajimave, ze bylo demonstrovano, ze socialismus je nereformovatelny a nefunkcni system, neslucitelny s demokracii. Zapadni komunisticke strany a zeme byly za toto pouceni vdecne a odklonily se od sovetskeho vedeni.

  Obdobne v roce 38 (respektive 39) jsme pomohli demonstrovat, ze dohoda s Hitlerem neni mozna, neni to verohodny partner a valka proste bude.

  V roce 48 jsme demonstrovali, ze komuniste – kdyz maji k dispozici ministerstvo vnitra – se dokazi dostat k moci bez pomoci zvenci. Finsko nam bylo za toto varovani velmi vdecno, v te dobe meli take ministerstvo vnitra v rukou komunistu.

  Jsme takovy hornicky kanar… 🙂

 53. MaYdo, DNES je to výročí, tak se DNES připomíná.

 54. No, já bych to přičlenění Krymu k Ukrajině tak přísně nebral….
  Krym neměl s ostatními částmi ruska pozemní spojení, a adminitrace byla z Kyjeva mnohem jednodušší. V SSSR to bylo celkem fuk.
  A rozpad SSSR prostě nikdo nepředpokládal….

 55. Aha, takže problém je v tom, že já jsem to připomněla včera, 😀

 56. U roku 1968 je zajimave, ze bylo demonstrovano, ze socialismus je nereformovatelny a nefunkcni system,

  Tak bych to neformuloval. Reformovatelné to možná bylo, ale ta reforma se nelíbila někomu vojensky silnějšímu.
  ˇUplně stejně, jako se některé jiné změny nelíbily USA……

 57. Mno,
  pořád mi nejde na rozum, že Rusové jsou dodnes „rusáci“ a „bacha na Putina“, zatímco s Němci je čile obchodováno, komunikováno, de fakto jsme jejich kolonií a ministr se jim chce omlouvat… mám daleko větší averzi vůči Němcům, přesto je nezovu „náckové“ ni „helmuti“.
  Jestli není horší česká vlezdoprdelistická věrchuška spoléhající se na mlčící většinu, která místo aby jim dala přes držku nebo aspoň vyhodila z okna se raději stará jen o to svý…

 58. Chtěl nastoupit i s autem, nedomyslel to, asi byl krapet jednodušší

 59. Deset námořníků se pohřešuje po srážce amerického válečného torpédoborce s tankerem

  Ony existují neválečné torpédoborce ?

 60. Dobrý den. Ad Němci vs Něnci: obyčejné Němce – zdá se – opustil spasitelský komplex. Samozřejmě jsou vyučováni, že AH byl Rakušák a může za něj Versailles, ale nemyslí si, že byl dobrý nápad začínat válku proti celému světu.

 61. „Ony existují neválečné torpédoborce ?“

  Pokud je třeba, aby zpráva měla počet slov dle zadání, tak se takovej válečnej torpedoborec může hodit. 😀

 62. Nickname, neblázněte.
  Nic je neopustilo.
  Jenom to má momentálně eticko-ekologicko-lidský rozměr.

 63. maYdo,

  spíš bych řekl, že to psala ženská, nějakými znalostmi vojenství nepolíbená.

 64. 2 quivis ad 59 – no, ten Uljanov (Lenin) byl spíš to, čemu se u psů říká „pouliční směs“!

 65. 2 Matzurka ad 68 – někdo nazývá, někdo nenazývá… Pro mě to jsou furt skopčáci, ačkoli mám mezi nimi řadu přátel. Jako jednotlivci jsou OK, ale jakmile je jich víc pohromadě, okamžitě začne fungovat ten übermenschovskej komplex.

 66. No samozřejmě, že existují neválečné torpédoborce! Jsou to dokonce přímo mírové torpédoborce, a vyznačují se tím, že se zúčastňují výhradně mírových misí, určených k šíření demokracie… Jeden takový mírový torpédoborec zrovna tuhle nedávno bombardoval Sýrii, neb se mu nelíbilo, že export demokracie do Sýrie poněkud vázne… No a tím pádem se cítil frustrován a svou frustraci se rozhodl řešit mírovým bombardováním…
  (to je podobný, jako s těma autama… Jako zrovna dnes – takové auto si spokojeně parkuje a najednou je ze svého poklidu vyrušeno nezodpovědným zlodějem, který jej ukradl. No a takové auto pak v panice dělá věci, které by jej normálně ani nenapadly…)

 67. Mé jmeno pro dnešní odpoledne: MHD štafl (Je suis statione de vehicle hromadowy).
  Komu je to dlouhý,stačí si počkat do večera, bude jiný….
  Vcera to bylo např. Catalunya…..

 68. To jsou věci…

  Objednaljsem si novej napáječ k ntb. Eshop byl označen jako firma v Uhersském Hradišti. Dnes měla dojít, poslali mi mail,že dojde až zítra .
  Trošku jsem zapátral…. Zásilka vyšla z Hradce Králové, omylem ji poslali do depa ve stř. Čechách 🙂

 69. OT dotaz,
  nemáte někdo doma vlněný svetr či jiný předmět napadený moly šatními ? Sháním pro kolegy housenky řečeného škůdce, živé, aby bylo možno založit chov pro výzkumné účely…

 70. Matzurko a kůrovce nechceš?
  Těch bys mohla dostat kýbl !! 😉

 71. Matzurko a co potravinoví moli?
  S těma bojuju se střídavými úspěchy. Chystám se vyklízet kuchyň před úpravami, takže by stačilo pytlíky s podezřelými pavučinkami místo do popelnice zabalit do balíku a poslat na poštu.

 72. Zpozdila ses Matzurko o pár let 🙂

  To zemřela extchyně,já vytáhl ze skříně kostelový oblek a že jsou v něm dírky jsem fšim až v krematoriu 🙂

 73. Maydo: a poslat na ministerstvo 🙂
  Noname: možná to lépe skrývají. Znají mě jako „politika napravo od AfD“.

 74. Co je to „moderní stát“? Ta definice je tak široká, ze pokud se to politicky hodí, vejde se do ni i islám včetně práva SARIA a dalsimi stredovekymi atributy.

 75. 89 – no, rekl bych, ze islamska teokracie se sarii je moderni stat – minimalne se jevi, ze se tim smerem vyvyijeji zapadni demokracie, ktere jsou nejmodernejsi 🙂

  Turecko fungovalo jako jakz takz moderni stat, dokud to hlidala armada. Avsak Evropska unie protlacila vetsi miru demokracie a nyni muze sbirat sladke plody sveho usili. Turecko je a bude takove, jake jej chce vetsina…

 76. 88 nickname, znají mě jako „politika napravo od AFD“
  by byl slogan na volební plakát duchaplností si nezadající ty, které už potkáváme pod rozličnými ksichty. Málokdo pochopil a vůbec nikdo nevěděl jaký konkrétní politický program si pod tím představit, natožpak civilizační.

 77. 93 Turecko řešíme snadno. Jen když se nemusíme zabývat Českem…

 78. 90 a navíc jeho různé kmenové distribuce…

 79. Bejvalka si fšimla, ostatní asi taky, ale jsou slušní, takže dělali , že si nefšimli 🙂

  Jen co někam přibudu, udělám ostudu a zas du 🙂
  Ale v jádře byli všichni rádi, že tam jsem a bylo potřepávání rukama veliké 😀

 80. maYdo,

  pottravinoví „moli“ budou nejspíš zavíječi, sice podobní, ale úplně jiná čeleď.

  Šumaváku,
  kýble kůrovců si kolegové nasbírají sami 🙂

  Halle,
  v USA místo evoluce nepropagují šaríu.

 81. Matzurko,

  to máš sice pravdu, ale ta evoluce s tou šariou nijak bezprostředně nesouvisí. V jádře je evoluce v nesouladu s kterýmkoli náboženstvím,které říká,že svět byl stvořen nějakou nadpřirozenou bytostí.
  A nejsem si jistý,jestli v tom turecku šaria platí.

 82. Matzurko, at je to co je to, jsou to potvory hnusny brebery. 🙂

 83. (57) První omyl: Nemoralizuji. Druhý omyl: Po nikom nic nechci. Třetí jen podotknutí: Fantasmagorie nestojí za komentář.
  (59) Ano, ruský stát.
  (68) Němci se alespoň oficielně kají a válčit nechtějí ani tam, kde by mohli (měli). Rusům se po SSSR stýská, oficiálně i mezi lidem a válčí tam, kde by neměli. Malý rozdíl, ale pro mne dostatečný.
  (71) Dnes Lidovky (ČTK) „Válečný křižník Indianopolis“.
  (79) http://zpravy.idnes.cz/rusko-syrie-palmyra-ostrelovani-d4u-/zahranicni.aspx?c=A170531_084611_zahranicni_ert http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rusko-ze-svych-fregat-a-ponorky-zautocilo-na-pozice-is-v-syrii/1500061 😛

 84. „a válčit nechtějí ani tam, kde by mohli (měli).“

  A válčit by mohli a měli kde?

 85. Tak jak je to s těmi Němci, Karle, kde by mohli nebo dokonce měli válčit a neválčí?

 86. Mohl by ses vyjádřit jasně? Chceš říct, že Němci by nás mohli, kdyby chtěli, napadnout a nečiní tak z pouhé šlechetnosti? A jen proto, že netouží si zvopáknout 15. březen 1939, jsou lepší než rusáci?

 87. A my spadáme do kategorie „mohli by“ nebo „měli by“? S kým by Němci válčit nejen mohli, ale i měli?

 88. Ja si myslim, ze ani Rusove nemaji potrebu si zopakovat 21.8.1968. Z mnoha duvodu, mimo jine i logisticky – je dost slozite okupovat zemi, ktera je pres dve dalsi zeme 🙂

 89. No, to by si mohli zopáknout těžko, protože tehdy šlo o sovětskou okupaci s podílem a podporou poláků, maďarů, němců a bulharů. Dnes SSSR neexistuje a poláci, bulhaři a maďaři mají svých starostí dost a nemají zájem ani důvod k okupaci. Němci konec konců taky – i když by mohli, ale nechtějí 😉

 90. 95 – ja Ti nevim, Schumi… ja myslim, ze se Ceskem zabyvame take, a rekl bych, ze nasobne vice nez Tureckem… 🙂

 91. 111 – mimo to, Ruske tanky do Evropy nemohou. Neplni emisni normu Euro 4…

 92. Aaaaa,
  kdeže to bylo poslední evropské cvičení NATO ? A komu jsou nyní podřízené jednotky naší armády ?
  Raději toho nechme.

  Halle,
  ad „V jádře je evoluce v nesouladu s kterýmkoli náboženstvím,které říká,že svět byl stvořen nějakou nadpřirozenou bytostí.“ Houbelec krmelec, málo jsi gůglil.

  Klasikem evoluční genetiky potažmo propagátorem evoluční teorie je prof. Francisco Ayala.
  http://www.faculty.uci.edu/profile.cfm?faculty_id=2134

  Zde i česky:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Francisco_J._Ayala

  Původně studoval na katolického kněze… gůglit jsem nemusela, pracovala jsem v jeho laboratoři. U starého Darwina nikoliv :), leč i o něm se moc neuvádí, že věřící pravděpodobně byl.

 93. Matzurko,
  v tomhle nepotřebuju googlovat.. Evolucionistickou teorii uznal za hodnou pozornosti až papež nějakou encyklikou v roce 1950….
  A to už fakticky nic jiného nezbývalo.
  A pořád tam za podnět začátku pokládají cosi nadpřirozeného…..
  Takhle o tom píše Vlk

  A pak je zde důležitá otázka dostatečné účinné příčiny vývojových změn, zvláště přechodu anorganického k organickému, živému. A především přechod od živého, smysly nadaného tvora k bytosti rozumové, inteligentní, která je tak komplexní a komplikovaná, bez vnější příčiny je pro nás takový přechod nemyslitelný. Jak dlouhá by musela být doba takového vývoje, aby se to vše mohlo stát postupně, náhodou? Statisticky z hlediska pravděpodobnosti to není absolutně možné. Takže učení víry nemá jiného vysvětlení vzniku z ničeho než přijmout inteligentního Stvořitele, který uvedl do existence první hmotu nadanou vnitřní energií vývoje a programem směřování, který dal všemu tak obdivuhodný řád. Tato představa je Boha důstojnější, je velkolepější než přímé časté zasahování Boha na každém kroku vývoje. Od toho bodu nula, od bodu takovéhoto stvoření, s takovou „výbavou“ se pak svět mohl vyvíjet kupředu.

 94. Jinak, pokus o slouceni krestanstvi a evoluce – Pierre Teilhard de Chardin.

 95. s takovou „výbavou“ se pak svět mohl vyvíjet kupředu …. až k vyvrcholení katolickými preláty.

 96. quivisi, rekl bych, ze z pohledu evoluce jsou katolicti prelati slepou vetvi 😀

 97. K právě probíhající diskuzi bych dodal jedno jméno: Pierre Teilhard de Chardin, SJ

 98. dvd, pohoda… Teilharda proste nelze k diskusi o evoluci a vire nepridat… 🙂

 99. Ovšem Pierre Teilhard de Chardin měl se svými církevními nadřízenými docela velké problémy.
  Opakovaně mu nařizovali „držet hubu“ a nepublikovat.

 100. (107,108) Měli by se účastnit akcí NATO. Na ten další nesmysl odpovědět nedokážu.
  (109) Ale to snad nikdo ani netvrdil, leda snad že by to bylo skryto v nějakém tom MaYdině zmateném. Já měl na mysli hlavně přístup k minulosti. Rusové fakt nepůsobí dojmem, že by si uvědomovali, co vše napáchali, na rozdíl od Němců.

 101. 126 – Halle, ja nevim… Prijde mi, ze zase Nemci nasli to spravne reseni pro celou Evropu… Kvituji s povdekem, ze metody, kterym reseni protlacuji jsou mnohem humannejsi.

  Rekl bych, ze klicem k uvedomeni si chyb sve minulosti je, ze Nemci prohrali a Rusove ne…

 102. Němci si nic neuvědomují, prostě to tak mají nařízené. Že jsou teď přátelští, lidští a nesmírně chápaví. A tak prostě plní. Nařízení. V plnění nařízení jsou nejlepší na světě.

  Že ví pořád nejlépe, co je dobré pro ostatní, o tom nepochybují ani na chvíli ani teď.
  Jenom to „nejlepší“ teď nešíří Wehrmacht, ale business a EU.

  Ale až se podmínky změní, Němec bude plnit bez problémů něco jiného.
  Protože-on je k vedení a vědění prostě předurčen.

 103. Tady bych nebyl tak jednoznačný. Znám řadu Rusů, kteří si to uvědomují – a dokonce si to uvědomovali již v dobách, kdy to mohlo mít i negativní dopad. A i Němci byli a jsou různí. Před lety si mi jedna stará dáma stěžovala, jak jí v létě 1939 v Táboře jedna drzá česká řeznice dělala obstrukce při prodeji masa. Na otázku jak se dostala do Tábora odvětila, že tam přsi její manžel sloužil jako důstojník branné moci.

 104. Rusové museli (asi jak kozácký kůň pil z Vltavy) na Smíchově provést bějakou hroznou lumpárnu, že to vymazalo povědomí o lumpárnách Němců

 105. Lumpárnu 🙂

  Jenom jim bylo dovoleno nás osvobodit od nácků. A činit si pak na nás nárok. Tak jen doufám, že se historie nebude opakovat… a že nebudeme muset škemrat, aby nás báťuška od důsledků německých nápadů zbaviti ráčil.
  Na ČT1 běží Pelíšky, IMHO dobrá volba.

 106. „(107,108) Měli by se účastnit akcí NATO.“

  tak jim to jdi, Karle, do Berlína říct 😀 Halt asi Němci nevědí, co je pro ně to správný.

  Němci se nezúčatní akcí NATO nejspíš proto, že to není v jejich zájmu. Nehledala bych v tom nějaké reflexe z minulosti.

  Pokud jde o ten nesmysl, to je halt riziko špatného pochopení. Nejsem povinna chápat Tvoje zkratky 🙂
  Když je neurčitá řeč o tom, že Němci neválčí tam, kde by měli nebo mohli, tož se nabízí, že první na ráně jsem my, kteří jsme s nimi měli pořád nějaký třenice.

  Vzhledem k tomu, že herman se vyjádřil v tom smyslu, že by bylo nejlépe, abychom byli spolkovou zemí, tak k úvaze, že by nás mohli nebom i měli Němci vojensky obsadit už není zas tak daleko.

 107. „Ale to snad nikdo ani netvrdil, leda snad že by to bylo skryto v nějakém tom MaYdině zmateném. “

  Jako že Ty jsi netvrdil, že Rusové mají potřebu zopakovat 21.8.1968?

  A jak teda máme chápat ty řeči o tom, jak jsou rozpínaví, teskní po SSSR a obnově imperia a jak nás to ohrožuje? Mám tomu snad rozumět tak, že nás sice ohrožují, ale vlastně okupaci nemají v úmyslu a nebudou si nás všímat?

 108. Rusové se koukaj na rozpad SSSR stejně jako Maďaři na rozpad R-U
  Prostě jako na situaci,kdy se velká část národa ocitne v zahraničí.
  To by se nelíbilo nikomu…..
  Ti Maďaři s tím mají problém dodnes , a to už od roku 1918 uplynula fůra let……

 109. Halle,
  je celkem jedno, co napsal Vlk, podstatné je, že jsi sám popřel pravdivost svého původního výroku. Proč prostě nemůžeš přiznat, že nejsi neomylný ?

 110. (127) Rusové taky prohráli, ale asi tak, jako Němci v první světové Nebyli obsazeni, měli se na co vymluvit. Takže už si to vlastně stačili okecat, že neprohráli.
  (129) Ale jistě, najdou se vyjímky. U Němců neuvědomující, u Rusů uvědomující.
  (130) Vy jste ze Smíchova?
  (132) Já necítím potřebu něco někomu říkat, ovšem vyhrazuji si možnost komentovat dění. Že nehledáš či nenacházíš neznamená, že nejsou.
  V dalším už bych se opakoval.

 111. Matzurko,

  hodně dlouho církev vystupovala proti evoluční teorii. Čili měla za to, že se to neslučuje s církevními dogmaty.
  Když už prostě byla evoluce všeobecně uznávána, udělali to co udělali – ale se skřípáním zubů. A s výhradami
  I ten de Chardin, upřímně věříci, snažící se dostat evoluci do souladu s cirkví, měl problémy, a byl umlčován. Koukni na něj do wiki.
  A vůbec se nepovažuju za neomylného. Mohla by sis pamatovat , že jsem párkrát opravil sám sebe slovy “ Pardon, bylo to jinak…“

  Předpokládám, že kardinál Vlk, český metropolita vyjadřuje oficiální názor církve….
  Takže tak úplně jedno,co říká, není.

 112. Já Ti možnost komentovat neberu. Ale snad můžu taky komentovat, ne?

 113. 137 – Teilhard byl umlcovan… cirkev je pomalejsi, dnes je uz v kurzu 🙂

 114. A jinak – půl Německa bylo velmi poslušným vazalem Sovětského Svazu. A na okupaci v šedesátém osmém se taky podíleli.

 115. A abych ti ušetřil hledání…

  První zákazy představených se týkaly Teilhardova vysokoškolského působení v Paříži (1925), později i teologických a filosofických publikací. Roku 1947 se tyto zákazy opakovaly a římská Kongregace sv. Oficia je poměrně ostře zopakovala ještě v roce 1962, tedy sedm let po jeho smrti. Po zveřejnění Teilhardových spisů (1955-1962) a v průběhu II. vatikánského koncilu (1962-1965), jehož se zúčastnila i řada Teilhardových přívrženců, se objevila stanoviska daleko příznivější, nicméně římské Oficium se pokusilo tento vývoj zabrzdit svým prohlášením ještě v roce 1981.

 116. „Předpokládám, že kardinál Vlk, český metropolita vyjadřuje oficiální názor církve….
  Takže tak úplně jedno,co říká, není.“

  no, to záleží, v jakém kontextu to řekl. Mhlo to být vysloveno jako osobní názor.
  A jako nekatolík nespadáš pod jeho jurisdikci, takže jedno Ti to klidně může být.

 117. maYdo,

  byla to tak čtvrtina Německa. 🙂
  A východoněmecká armáda na našem území prý nebyla. Na poslední chvíli to bylo zrušeno. Někdo si uvědomil, že by to dost blbě vypadalo.
  Nicméně Dederoni byli ochotní, a švali Rusy proti nám dost výrazně. Ne že by to bylo extra třeba, ale snažili se.

 118. (133) Opakovat nemohou. Už nejsme gubernie, ale člen NATO. Což ovšem neznamená, že si to nemohou přát, což je to, co jsem psal.
  (138) Pěkný. Ale jak tak na různé ty demonstrace v USA koukám, začínám i o USA mít jisté pochybnosti. Víc by asi věděl Dušan.
  (141) Ty zlomky … 😛 (o historii nemluvě).
  Zatracená klábosnice noťasu mimo domov.

 119. maYdo,
  křtěnej jsem katolík 🙂 Že se ze mě stal bezvěrec, je jiná věc.:-D.
  Ale řeč byla o vztahu katolické církve k teorii evoluce, takže to tak úplně fuk, co říká Vlk není. 🙂

 120. No dobře, tak čtvrtina.
  jetsli je pro Vásna tom to nejdůležitější, jetsli šlo o čtvrtinu Německa nebo polovinu….

  pokud jde o ty „mezery v dějepisu“ : vždycky se o tom mluvilo jako o okupaci pěti států ( případně o bratrské pomoci pěti států). jetsli byli nebo nebyli dederóni na našem území, nevím. To, že jsem je neviděla, nic neznamená. Vzhledem k tomu, že jsem tehdy žila ve Východních Čechách, jezdili kolem především Poláci.

  Možná, že si někdo na poslední chvíli uědomil, že by to blbě vypadalo, ale pochybuju, že dederóni účast na okupaci odmítli proto, že by jim to bylo žinantní s ohledem na svoje angažmá v letech 1939-45. Kionec konců nezapomínejte, že kromě špiček byli všichni přesvědčení, že nás jedou zachraňovat před kontrarevolucí, bídou a utrpením.

 121. Amíci zastavili Rusům poskytování víz. Dočasně úplně, od 1,9 se budou víza poskytovat jen v Moskě,

 122. 146 bejt křtěnej jako katolík je diagnóza. Jako by tak nějak nestačilo bejt křesťanem. Třeba jen tak ve smyslu společné propojující kultury. Akorát že katolíci si myslejí, že v tom původně rybářském spolku jsou elitním prvoligovým týmem.

 123. zto je Tvoje věc, Halladine, jestli Ti je nebo není co říká Vlk o evoluci. Mně to fuk je. Mého života se to nijak nedotýká.

  Ale zas bych toho Vlka nepřeceňovala. Ti, co čekají na názor nějaké autority, aby věděli, co si o tom myslet, zase obvykle dají na to, co jim káže farář z kazatelny a moc je nezajímá, co na to Vlk. Teda , znala jsem jednoho, co hlásal, že Vlk má názory kacířské a příliš radikální, ale to byl blázen 😀

  Pokud jde o oficielní názory, tak Vlk nemá co myslet, na to má papeže. 😀 Ale mám dojem, že ten poslední evoluci neřeší, protože se musí objimat s uprchlíkama.

 124. „mám dojem, že jim to zakázali sověti.“

  …. a Němci poslechli.

  😀 😀 😀 😀 😀

 125. (147) o okupaci pěti států, tedy SSSR a jeho vazalů či gubernií. Už se skoro mohu považovat za pamětníka, ale já tu verzi o pěti státech nikdy neslyšel. Pachatel byl a je celkem jasný.

 126. „146 bejt křtěnej jako katolík je diagnóza. Jako by tak nějak nestačilo bejt křesťanem.“

  Když Tě, schumi, křtěj, tak se k tomu obvykle nemůžeš vyjádřit. Zoufalým nářkem, který někdy adepti křesťanství vydávají , neprotestují proti iniciačnímu aktu, ale oznamují, že mají hlad nebo plnou plínu.

 127. maYdo,

  Svoboda položil generálnímu tajemníkovi otázku, jestli jsou v Československu taky německé jednotky. Brežněv odpověděl, že nikoli, že je na poslední chvíli zadrželi a že z toho východoněmečtí soudruzi neměli zrovna radost. Člen sovětského vedení Podgornyj, který byl rozhovoru přítomen, měl dodat: „Vždyť se tak stalo na Vaše přání…“ Na mysli měl Dubčekovy protivníky, jako byli Bilak a Kolder, kteří se s touto žádostí obrátili na Brežněva. Ten jejich přání vyslyšel a na poslední chvíli vydal příkaz, aby východoněmecké divize sehrály jen druhořadou roli. Rozhodnutí tedy padlo v Moskvě a Walter Ulbricht s ním neměl nic společného.“

 128. “ ale já tu verzi o pěti státech nikdy neslyšel.“

  aha, neslyšel…. TYs neslyšel v rozhlase, že „dnes vojska pěti států varšavské smlouvy…“ atd? Fakt ne?

 129. 149 Rozhodnutí vrchního velení Varšavské smlouvy. Prakticky to byla sólová akce Sovětů. Ostatní dělali křoví aby to vypadalo kolektivně. Zakrátko se stáhli. Nechat dederóny hrát významnou roli zavánělo průserem ze zdejšího ozbrojeného odporu s masívní podporou civilů. V ČSLA byla ještě spousta fronťáků.

 130. (150) Schumi, bejt křťěnej co katolík, to Tě obvykle potrefí když do toho ještě nemáš co kecat.
  Takže i já, dost zatvrzelej ateista, jsem pokřtěnej.

 131. (156) No tak dobře, tak přesněji: Neslyšel od nikoho, koho bych bral vážně.

 132. TYs nebral vážně to, co vysílal rozhlas v šedesátém osmém?

  kruci, Karle, pro mně je už ta událost nad tlustou čáriu, je to půl století, ale že takhle to říkali v šedesátém osmém v rozhlase, to si teda pamatuju po celý ty léta.

  A Ty mi tu tvrdíš, žeš to nikdy neslyšel a pokud jo, žes to nebral vážně?

 133. Po pravdě, Sověti tlačili na umístění jejich jednotek v Československu už dlouho, i bez Pražského jara.
  Je známo, že hodně tlačili už na Novotného, a argumentovali, že ČSLA je sama slabá.
  Novotný údajně řekl, že radši bude sám víc zbrojit, ale Sověty do Československa nepustí.
  Taky jsme byli jediní,kde Sověti nebyli. Kromě Rumunska.

 134. (160) Schumi, nic by se nezměnilo, jen by byly jiné kecy. Podobně jako v roce 1938 neměla situace dobré řešení.
  (161) Možná tě to udiví, ale já nevěřím kecům okupantů. Rusáci si prostě zjednali křoví. Bylo to jasné tehdy, je to jasné dnes, můžeš o tom preludovat do alelujá.

 135. No, Rusové s tím ukecáváním křoví moc práce neměli. Dedoroni štvali Sověty proti dubčekovi docela vydatně, a vůbec nečekali na povel.I někteří další.

 136. Rusové (tedy sověti) nikoho neukecávali. Nařizovali.

 137. Dnes jsem narazila na problém: Jak vysvětlit téměř jedenáctiletému klukovi (po prázdninách páťák) a osmileté dívce (po prázdninách třeťák) podstatu filmu Pelíšky nebo Rebelové?
  Tolik můj příspěvek k diskuzi o 21. srpnu 1968.

 138. „Možná tě to udiví, ale já nevěřím kecům okupantů. “

  já jsem neměla na mysli vysílačku Vltava, nebo jak se ta štvavá vysílačka jmenuje, ale tehdejší československý rozhlas, který rozhodně kecy okupantů nešířil a vysílal z nějakého provizorního pracoviště, aby je rusové nezastavili.

  Podívej, nikdo nepopírá, že tehdy měli rusové vedoucí úlohu v tej akci.
  Ale tvrdit, že když rozhlas vysílal, že naše hranice překročila vojska pěti států a jmenovali, který, včetně tej NDR, tak to byly kecy okupantů, je dosti přes čáru. Přinejmenším je to poněkud sprostý vůči těm, kdo vysílali a nevěděli, jetsli jim nejde náhodou o kejhák.

  na základě toho si taky myslím, že ve skutečnosti tu byli ti enderáci taky a když někomu docvaklo, že by z toho mohl být průser, tak je rychle stáhli. Z nějaký dva – tři dny pak mohli klidně Svobodovi tvrdit, že tu žádní němci nejsou. Ostatně – vzhledem k tomu, že tentorát šlo opravdu o tvrzení okupantů, je otázka, nakolik to byla pravda.

  I když chápu, že někomu je dnes nepohodlné připustit si podíl Němců. i když – kdyby nebylo Němců, nejspíš bychom bykli ušetřeni celé té čtyřicetileté šlamastyky.

 139. No, já si myslím, Dano, že děcka na prvním stupni nejsou cílovu skupinou, pro které byly Pelíšky nebo Rebelové natočeni. Myslím, že v tomhle věku na to ještě mají čas a víc jim to dá, až k tomu dorostou.

  Ovšem asi ho stejně nebudou prožívat tak, jako ti, kdo tu dobu pamatují. Jsou věci, které jsou nepřenosné a nesdělitelné. Ale oni budou mít zase svoje filmy, kterým nebudeme rozumět my.

 140. maYdo,

  jistě ani to co píšeš.nelze na 100% vyloučit. Jistě ale dederoni byli těsně za hranicí, a pravděpodobně pomáhali Sověty ,přišlé z Dederonie zásobovat.
  Při plánování okupace to Sovětům nedošlo, ale po upozornění těmi našimi kolaboranty to pochopili.
  Dovedli si představit,jak by se chovali třeba Rusové,kdyby je začali zabírat vojáci, jejichž uniformy se velmi podobaly wehrmachtu.
  Aero,
  nřizuješ,když musíš. Ale když se někdo třese na to, aby se něčeho zůčastnil, (Dederonská věrchuška měla strach, že by se to Pražské jaro mohlo objevit u ních taky) tak mu s úsměvem poděkuješ,pochválíš ho a dohodneš konkrétní spolupráci.
  A nenařizuješ.
  S těmi ostatními to bylo podobné. Tohle řešení navrhovali, ještě než Rusové dali najevo,že o tom uvažují.

 141. Dobré ráno vespolek,

  maYdo,
  „kdyby nebylo Němců, nejspíš bychom bykli ušetřeni celé té čtyřicetileté šlamastyky.“
  Jojo. Kdyby nebylo Němců, nebyla by Osvětim. Kdyby nebylo Rudé armády v r. 45, tak tu fakt neřešíme, kolik a jakých armád nás v r. 68 obsadilo.

  Nejsem pamětník, ale lidi to taky mohli vnímat jako obrovský podraz ze strany Sovětů, tehdy před dvěma dekádami osvoboditelů… a opět, byly nějaké protesty ze strany Západu ?

  Dano,
  Rebelové mi přijdou více jako muzikál, nic moc hlubšího. Pelíšky, ty jsou IMHo mnohovrstevné, a jedna každá postava dost dobře vykreslená. Taky obsazení je vynikající; škoda, že se to už nezopakovalo. Každopádně se to dá v různém věku vnímat různě – v mladším věku spíš jen ten generační konflikt 🙂

 142. „Dovedli si představit,jak by se chovali třeba Rusové…“
  Ono se něco takového stalo. Než vznikla Národní lidová armáda NDR existoval její předchůdce „Kasernierte Volkspolizei“. Při založení (1952) došlo k trapasu. Unifomy byly sice dle sovětského vzoru (nejprve modré, později khaki), ale vedle čepic „placatek“ se uvažovalo i o helmách – ovšem měly se použít helmy zbylé po wehrmachtu. A to se velkému bratrovi hrubě nelíbilo. Nakonec měly „ozbrojené orgány NDR“ (to byl shrnující pojem) ony unikátní helmy, málokdo si ale uvědomoval, že šlo opět o helmu wehrmachtu, která se ale nedostala do výroby, protože její hromadné zavedení nepřicházelo z technických důvodů na sklonku války v úvahu.
  Jedna zajímavost stran německých helem během 2. světové války. Vedle onoho klasického tvaru existovala ještě helma pro parašutisty, která neměla ono snížení v týlu. Ukázalo se totiž, že je to pro parašutistu nebezpečné. Nicméně se tím ztrácel výrazný rys německého vojáka a při komentáři nějakého reportážního filmu o bitvě o Monte Cassino měl americký komentátor poněkud bramboračku o jaké vojáky se v záběru právě jedná.

 143. Matzurko,
  já měl v roce 1968 16, a tak jak to píšeš (lidi to taky mohli vnímat jako obrovský podraz ze strany Sovětů, tehdy před dvěma dekádami osvoboditelů) to opravdu bylo.
  Lidé to nechápali, vůbec nepovažovali Pražské jaro za něco protiruského.

 144. halladine,
  to byl úmysl. Měl tím být zdůrazněn národní německý charakter, aby tak došlo k odlišení od Bundeswehru, jehož uniformy (vzor USA) byly brány jako „kapitalistický převlek“ a „znevážení vlastenecké cti“. Je zajímavé, že řada levicově smýšlejících občanů NDR (hlavně pak bývalí příslušníci kasernované policie) tyto uniformy kritizovala. Ale proti vůli W.Ulbrichta a W.Stopha jim to moc platné nebylo. A v roce 1956 už to ani nevadilo sovětům.

 145. Český rozhlas dnes vítězoslavně oznámil, že „odstraňování symbolů Konfederace“ má v USA už živelný charakter, lidé „nečekají na rozhodnutí orgánů a likvidují symboly spontánně“.
  Odnese si to zřejmě i mozaika s názvem Křižovatka světa ve stanici metra Times Square, protože „příliš připomíná konfederační vlajku“.

  Určitě je řeč o USA ? V Evropě přece jenom trvalo nějakou chvíli, než „aktivisté“ ovládli veřejný prostor. Ale tady, tady stačilo 8 let Husseina v Bílém domě.

  Svět se zbláznil.

  To je degradace velmoci v přímém přenosu. Ale aspoň je krásně vidět, že „aktivisté“ nemají žádné zábrany a názor lidí je skutečně nezajímá (většina v USA je proti odstraňování konfederačních symbolů, přiznal Český rozhlas). Jako nositelé pravdy prostě ví, co je správné.

 146. dvd,

  možná se dederoni chystali na válku, a mysleli si, že dederonští vojáci, obsazující NSR budou v těhle uniformách pro obyvatelstvo přijatelnější než v kopiích ruských….
  Ale to mě jen tak momentálně napadlo, nemám žádný podklad…

 147. Dobré zas ráno… 2 NoName – tak nějak mi USA čím dál víc připomínají EU. Včetně keců o vyjímečnosti… A se zájmem sleduju kulturně-ekonomicko-politický rozpad dříve úspěšného státu… Pod omluvou politické korektnosti… Negroidně-islámská společnost umí jedině ničit, ještě nikdy nic pozitivního nevytvořila. No, co si vytvořili, to maj. Teď můžou už jen držet hubu a tvářit se politicky korektně. A bude hůř…

 148. 2 dvd – ano, národní německý charakter… Neměnný od Bismarcka… Údajně se změnili? Hovno! Jsou furt stejný. Arogantní übermenschové… Metody stejné jako SA. Vzorní následovníci Hitlera. Aspoň tady na jihu je to vidět všade…

 149. 179

  Kecy o vyjímečnosti byly v USA odjakživa.. Co se změnilo,je to,že moc USA klesá.. Hlavně ekonomická,vojenská méně a pomaleji.
  Nastupuje Čína, Indie a další státy, opět se vzmáhá Rusko.
  Po WWII vznikala v USA polovina světové produkce, ten podíl od té doby výrazně klesl.

 150. A hele,
  celkem zajímavý článek.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Martin-Koller-Co-me-odmitli-nechat-rici-o-srpnu-1968-500853
  Bez zajímavosti ani není si to porovnat s článkem uvdeným mezi odstavci
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Milan-Syrucek-o-roce-1968-Americka-novinarka-mi-uz-v-cervenci-v-klidu-rekla-ze-prijela-delat-zpravodajstvi-o-sovetske-okupaci-Ale-kdyz-jsem-o-tom-rekl-Dubcekovi-500780

  Pamětníci doufám zkorigují, nicméně poslední Kollerův odstavec bych podepsala s čistým svědomím.

 151. Pamětníci doufám zkorigují, nicméně poslední Kollerův odstavec bych podepsala s čistým svědomím.

  Přesně 😀

  timeo Danaos et dona ferentes.

 152. Dobrý den. O ničem nic nevím, jen zkusím vyrazit názor na podíl NDR na obsazování ČSSR:
  1) vojáci NDR sloužili v zásobovacích jednotkách. Tj. bez jejich pomoci by nešlo obsadit Čechy, kromě Východočeského kraje.
  2) NDR mělo vždy snahu ochraňovat Němce žijící v ČSSR. Přečetl jsem několik starších východoněmeckých novin o útisku německé menšiny. V roce 1968 byla zaznamenána aktivita rozvědčíků (špionů?), kteří se dotazovali místních, co by říkali na přivtělení k NDR v případě, že by v Praze vyhráli fašisté.
  3) Krušné hory 21.8.1968 přejížděli lidé ve východoněmeckých uniformách, východoněmeckých vozidlech, východoněmecky hovořící. Místní je označovali jako „vojáky NDR“. Pravděpodobně však nespadali pod ministerstvo obrany, ale ministerstvo vnitra.
  ——–
  Jaká byla úloha „obyčejných Němců“ na obsazení ČSSR? Podobná, jako úloha „obyčejných Čechů“ na potlačení Solidarity a zavedení výjimečného stavu v Polsku. Kolega vzpomínal, jak v roce 1981(?) jako voják ZVS každý den ve větrovce a na běžkách procházel turistické stezky v Krkonoších až k hranici s Polskem. Byl zodpovědný za přípravu invaze?

 153. 2 Matzurka – jo, už jsem to četl i tam… Tohle je výstižné:
  „Mezi občany narůstala kritika komunistické strany, která se pomalu měnila ve stále uzavřenější skupinu privilegovaných rodin odtržených od zbytku společnosti. I tento vývoj se v současnosti opakuje, jen pod jiným ideologickým praporem, zato místy se stejnými rodinami a zájmovými klany.“ – jako bych je viděl… Ostatně, nemusím chodit daleko – náš pan soudruh rektor je toho zářným příkladem!

 154. A hele, v Nemecku se jiz zavira za pravdu… viz Macek.

 155. 175, 176 – zajimave je, ze navzdory tomu, je media vykoupala Trumpa za to, ze rekl, ze podil na nasilnostech maji obe strany, je to nazor sdileny nejvetsim procentem americanu…

  Rekl bych, ze trhlina mezi establishmentem a plebsem je jiz rozmeru Grand Canyonu…

 156. Petře,
  že by čas na barvenou/květinovou revoluci ?

 157. >> Matzurka
  Jako pamětník jsem chtěl k oněm Vámi citovaným článkům něco obsáhlejšího, ale protože musím dělat i něco jiného tak snad jen dvě poznámky:
  (1) M.Koller: Ludvík Svoboda se do vězení dostal, pravda jen asi na měsíc. Jistá náboženská svoboda tu – třebas vzhledem k Albánii nebo Číně – byla, leč nebylo lze ji srovnávat se situací v Maďarsku či v Polsku, a dokonce ani v NDR. A ten blahobyt byl jistě vyšší než v SSSR (ovšem tam bylo rozšířeno přesvědčení, že je to vlastně z jejich mozolů), ale pamětníci prázdných krámů a padajících říms z neudržovaných domů mohou mít jisté pochybnosti.
  (2) M.Syrůček: pán mi čím dál tím více připomíná poručíka Duba – „mluvil jsem o tom před válkou s okresním hejtmanem“. Ta americká novinářka byla prostě jednou z mnoha těch, kteří od června čekali v Bavořích až bude o čem psát. Leitmotivem tehdejší (západo)německé žurnalistiky bylo „kdy už to ty Rusy přestane bavit“ a vzhledem k odsouvání/neodsouváni sov. armády ze cvičení v ČSSR se to jevilo navýsost pravděpodobné.

 158. K článkům: ten kdo srovnává normalizační kádrovou politiku s lustračním zákonem srovnává nesrovnatelné.

 159. DVD,

  ono to nebylo na území ČSR stejné…
  V Trenčíně cum beispíl chodil veřejně do kostela i předseda okresního výboru svazu československo-sovětského přátelství,primář gynekologie, jinak strašné hovado.

 160. (166) Vysvětlit těžko, Dano. Kdo nezažil, snad jedině četbou dobové literatury.
  (167) Mně je úplně jedno, jestli tu bylo nebo nebylo pár DDRonů.
  (190) Zřejmě má velmi osobní důvod nemít rád lustrační zákon.

 161. K tomu Mackově článku:
  „Herec Jan Hrušínský:
  Kdyby Československo bylo členem Evropské unie, 21. srpen by pro nás byl jen krásným letním dnem. Kdybychom už tenkrát byli v EU, Rusáci by nás nikdy nepřepadli. Uvědomili jste si to někdy? Nadáváte na Evropskou unii? Chystáte se na podzim volit estébáky a kolaboranty s Ruskem? Podívejte se na fotky z 21. srpna 1968 a zkuste chvilku přemýšlet. Díky.
  Dodávám:
  Kdybychom se tak hloupě nebránili Sasíkům, Braniborům, Prusům a dalším, mohli jsme být nakonec součástí Velkoněmecké říše a ty Rusáky dokonce napadnout! Zkuste chvíli přemýšlet. Díky!“
  No a takhle to dopadá, když se podceňuje a zanedbává antikoncepce… Kdyby si jeho fotr včas natáhnul preservativ, nemuseli bychom číst takovýhle bláboly…

 162. 2 nickname ad 190 – vskutku? Neříkejte… Obojí přece mělo zabezpečit a taky zabezpečilo hladký přesun moci vybraným gaunerům a jejich rodinám – mnohdy těm stejným… Akorát ty bláboly kolem se trochu lišily… Hlavně ty bláboly, kde – jak zpíval Kryl – na rohu ulice vrah o morálce káže…
  Podporovaní pátou kolonou adorující skopčáky a vše německé…

 163. DVD – začátkem dubna 1968 potkala moje setra na Václaváku ruskou turistku, která se potřebovala někam dostat. Slovo dalo slovo a Iva ji přivedla domů. Rozproufila se pochopitelně politická debata, v níž nás Irina Korsunskaja, že Sověti výraznouy změnu nedopustí i kdyby měli československou vládu zlikvidovat. Irina to vždy dokládala větou, „vy tam nežijete a nevíto co jsme to verbež“ Korsunských po invazi protestovali, byli odevšud vyhozeni a v polovině osmdesátých let se jim podařilo emigrovat do USA, kde jsem se s nimi opět setkal. Svět je malej. Podruhé to bylo na semináři naší fakulty,kde koncem května měl tehdy několik přednášek mladý americký ktemlinolog Zbigniew Brzezinski. Z Čech si pak odvezl manželku, za svobodna Hanu Benešovou. Ten nám také zcela přesvědčivě tvrdil, že se věrchuška SSSR obává dominového efektu a Pražské jaro zlikviduje i násilnou formou.

 164. Oni ti ikonoklasti řáděj hlavně v universitních městech, ake leicoví akademici ve volbách rozhodují i o místních zastupitelých. Na venkově je klid. jen uvažuji o doplnění skříně v ložnici o nový Bren/škorpion.

 165. 2 Petr Kunetka ad 186 – já ale nevím, čemu se Tomáš diví? V době, kdy v pobaltí se konají pravidelné pochody veteránů SS za přímé podpory vlád těch zemí, kde v témže pobaltí je česká jednotka podřízená wehrmachtu, což ani za války nebylo, v době, kdy na Ukrajině je adorován válečný zločinec Bandera a operují tam nacistické pluky, v době, kdy oficiální politika EU věrně kopíruje odkaz Hitlera a Goebbelse a kdy Německo připravuje nové zotročení Evropy je přece jasné, že nějaký pisálek musí být za svůj názor potrestán! Co na tom, že má náhodou pravdu…
  Navíc, jeho drazemilovaná ODS se tváří, že nic z toho nevidí…

 166. 196

  Emilie Anna Benešová. Sochařka, praneteř prezidenta Beneše. Vzal si ji v roce 1955

 167. 199
  1955, , podle englické wiki 1961. narodila se v Ženevě , studovala na Welleslay college v Masachussets.
  Z Čech si ji asi nepřivezl.

 168. A hele…

  Spojenci v syrské Rakce bombardují i civilisty, za týden jich zabili 167

  Nejméně 42 civilistů bylo zabito při pondělních náletech mezinárodní koalice v čele s USA na místě ovládaném Islámským státem (IS) v syrské Rakce. Uvedla to syrská exilová organizace SOHR, podle níž je mezi oběťmi 19 dětí a 12 žen. Celkový počet obětí spojenců za poslední týden se podle ní šplhá ke dvěma stům.

  neudělali to Rusové, tak nikdo neprotestuje…..

 169. 172 halladine, jako podraz to vnímal Palach. Proto se upálil. Ne za svobodu, ale za lepší socialismus. Palach byl socialista tak jako Hus byl katolík stejně jako Nepomucký nebyl mučen a zamordovám kvůli zpovědnímu tajemství.

  …jednoho dne přijde božský Kloister a všechny kočky odvede na Fušál…

 170. 204 Odpor proti čemu? Proti těm, kteří zradili jeho socialistické ideály a přátelství se Sovětským svazem? Ideologický guláš socialismu, křesťanství, budhismu, zamíchaný adolescentní existanciální krizí?
  A co Zajíc? Ach ano, počítají se jen ti první. Amundsen, Hillary, Gagarin, Armstrong, Palach….
  Mnohá víra potřebuje svaté a mučedníky.

 171. Zdravím!
  (153) „Už se skoro mohu považovat za pamětníka…“ :-))) Už jste byl batole anebo Vás ještě vozili v kočárku ? 🙂
  Jsem ročník 1938, a tedy si den 21.8.1968 a násl.dny (jakož i pozdější léta vč.kádrování v r.1970 a dobu po kádrování ) opravdu PAMATUJI dodnes velice dobře 🙁
  V těch pohnutých dnech se opravdu mluvilo o německých oddílech v rámci 5ti“bratrských“ armád ,které se couraly na Teplicku a okolí; pak se údajně stáhly. Na Mostecku byly několik dnů „sovětské“ oddíly (složené z bůhví jakých národností i z Asie),které v tichosti byly „uklizeny“ do obce na Teplicku ,a nebylo o nich prakticky slyšet 😕

 172. Ad (195) PeSi: nevím jak v Praze, ale tady na vsi byly lustrace, resp. prověrky lidovou veselicí. V justici to byl fičák, pan okresní soudce se stal okresním advokátem a naopak. Jinak vláda nad podniky zůstala prověřeným. Jediná diskontinuita byla, že náměstek šel dělat ředitele a naopak. Ředitel musel být v milicích, náměstci ne. Do pryč šly podniky, které byly padesát let podinvestované. Zpátečník by zaplakal nad zničenými halami z druhé poloviny devatenáctého věku. Nenašel se mecenáš, který by je udržoval.

 173. Na Ostravsku se vesele demonstrovalo (jako všude jinde) ale o nějaké střelbě jsem neslyšel. Povídalo se, že tehdejší krajský papaláš se znal z dřívějška s velícím sovětským generálem,a domluvili se..
  Jak jsem koupil,prodávám, za pravdivost neručím.
  Já tehdy asi týden s partou neznámých před Rybárnou ( Matzurka možná pamatuje) rozdával trikolory kolemjdoucím a lidé nám tam házeli drobné, za které se večer nakoupily chlebíčky a odnesly do rozhlasu a televize. 🙂 A podepisovaly se petice za vystoupení z Varšavské smlouvy a vyhlášení neutrality
  Holt představy o odboji a vlastenectví obyčejných lidí 🙂

 174. Ischia…v poslední době se to tam na jihu podezřele často klepe. A tahle oblast je hodně citlivá, protože to co dřímá pod ní, kdyby se probudilo, tak migranti jsou ganz egal a i my tady budeme bojovat o přežití.

 175. utkvělo mi v paměti, že se u nás zastavil Josef Kobr, a tu petici nám rozmlouval…..

 176. Mňo…
  moje máti, jako jediná ve vsi, uměla uchovat tajemství, zvládala klást slova na papír a uměla psát na stroji. Když revoluční kvas odezněl a nastala doba zúčtování, psala skoro každému, kdo něco znamenal, omluvné dopisy hýřící sebekritikou. Pomýlení přicházívali pod rouškou tmy, jak se za své pomýlení styděli, já si musel hrát v pokoji, abych nerušil, v kuchyni voněla káva a klapal psací stroj.
  Pak si pamatuju Černocha, toho barda, jak plakal v televizi a prosil o odpuštění.
  Je zvláštní, co si člověk pamatuje za pitomosti.

 177. 210-ale zase by to vyřešilo problém chybějících tiskáren. Nic není černobílé.

 178. Schumi: Vidět Nové Město a zemřít. Také sedí na kotli. Až to Honza Foukal sklepne o tři metry, od Venkůvru po Svatého Františka bude veselo. Prý se zaklepe tak jednou za třista let. Od příchodu bílého muže hlásku nevydal.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Juan_de_Fuca_Plate
  Soudruzi z NASA nejsou troškaři a chtějí trochu namazat Žlutý kámen horkou vodou. Prý tím ochladí krb. Pokud krb neudělá pšouk.
  Na ostrově kanárků je šutr, který se pro změnu může udělat šplouch. Všechno je v pohybu.

 179. Jo, Schumi ad 210 – souhlas!
  Ischias je svinstvo! 😉

 180. >> Schumi
  Napsal jsi to (jistě pochopíš o co jde) dobře. Ale vezme to někdo na vědomí?

 181. 206

  Schumi

  jsem jenom obyčejný sekáček trávy, školy nemám :-),Ale z toho co je známo , se Palach pokoušel vyburcovat lidi k většímu odporu proti okupaci a normalizaci.

  Mimochodem, Rpuť pomáhala organizovat Palachův pohřeb. Viděl jsem fotky.

 182. Dobré odpoledne,

  Jan hrušínský je asi schopnej principál a dobrej herec, ale na herce platí dvojnásob, že se mají držet svýho kopyta, protože jak začnou myslet, produkovat moudra a vzávat nirtod k činům nebo myšlenkám, je to katastrofa…

  „Kdyby Československo bylo členem Evropské unie, 21. srpen by pro nás byl jen krásným letním dnem. Kdybychom už tenkrát byli v EU, Rusáci by nás nikdy nepřepadli. “

  V tej době jsme byli na druhé straně barikády a nikdo nás do EU nezval. Nikoho by to ani nenapadlo. Opravdu velmi pochybuji, že by tu byla ochota k našemu přijetí, i kdybychom se nějak se závislosti na SSSR vymanili. Docela by mě zajímalo, jak si JH představuje, že by k tomu členství v EU došlo. 😀

  Jo, to že dřív nebo později k zásahu dojde, že SSSR nás nepustí, se dalo očekávat.
  Ale zrovna tak se dalo očekávat, že kvůli jedný prťavý zemi si západ pálit prsty nebude. Konec konců si myslím, že on se dubček těm kapitalistům do náruče moc nehrnul. On chtěl jen jinej, lepší socialismus.
  I proto jsou představy, co by kdyby, kdybychom byli v 68 v EU naprosto bláhové. Kdyby nebylo Hitlera, nebyl bu tu komunismus a nebyla by ani EU.

  a Rusáci by nás v tom 68 nejspíš taky neobsadili.

 183. Pan Hrušínský poňěkud pomíjí fakt , že v roce 1969 neexistovala EU, rok existovalo ES (Evropské společenství),které zdaleka nebylo dnešní EU.

 184. Pan Hrušínský má v něčem pravdu. V roce 1968 neexistovala EU, ale existovalo NATO. Kdyby v roce 1968 bylo Československo v NATO, Rusko by nás nenapadlo.

 185. 222 – jenze probehla jalta, navic CSR se do vychodniho bloku radostne zaradila vicemene dobrovolne.

 186. Jestli von si neplete pan principál NATO s EU 😀

  každopádně i ČSSR v NATO je poněkud dadaistická představa….

 187. Pan Hrušínský hrál sice nádherně barona Tuzenbacha ve Třech sestrách, ale ty politické (nebo snad politologické) úvahy jsou mimo jeho možnosti.
  Ostatně členství ČSR (asi by to nebyla ČSSR, ne?) v NATO v roce 1968 je sice hezká představa, leč poněkud z paralelního vesmíru. A případné členství v EU (kdyby tato existovala) by asi bylo na dvě věci, pokud se podíváme čeho je ta EU schopna.

 188. 225

  No , kdyby ČsR měla odvahu požádat o členství v EU, tak by tu Rusové s příslušenstvím byli nato tata 🙂

 189. (166) Vysvětlit těžko, Dano. Kdo nezažil, snad jedině četbou dobové literatury.
  (167) Mně je úplně jedno, jestli tu bylo nebo nebylo pár DDRonů.
  (190) Zřejmě má velmi osobní důvod nemít rád lustrační zákon.
  (206) Co si tak pamatuji, tak Palachovi vadilo kolik a jak rychle se našlo kolaborantů s okupanty. Což mně vadilo taky.

 190. Je to sranda, číst, co si kdo myslí o Palachových pohnutkách.

  K debatě o srovnávání – v listopadu a prosinci 1989 jsem mluvil s řadou nadšených mladých lidí. I když jsem tenkrát nebyl od nich moc vzdálen, mohl jsem jim z vlastní zkušenosti připomenout, že na začátku Pražského jara byli zmlácení studenti, že vypuklo po odstoupení Novotného všelidové nadšení, že se nahoru šplhali kurvy a zklamaný lid brzy říkal, že si to takhle nepředstavoval.
  Půjčoval jsem jim Literární Listy a Reportéry, ukazoval letáky, nasbírané v srpnu v pražských ulicích. Měli mě za starou strukturu, která nechápe, že teď to bude úplně jiné.

 191. Tak zase na chvíli… Add křesťané katolíci- já jsem také křtěný. Dokonce tak, že se mé křestní jméno liší od občanského. Narozdíl od militantního bezvěrce PESa nevěřím, že jsem tady jen proto abych pracoval a při pohledu na bourané maso o evoluci mám drobné pochybnosti. To ostatně i pan Flégr. Ale že bych se nějak zvlášť přel, to tedy ne. Prý, když mne namáčeli, tak jsem odmítal řvát, jak by se slušelo. Prostě vodní tvor. Jinak si říkám, že s tím křestem to není ještě tak zlé. Tedy určitě je to příjemnější než obřízka.

  S panem Kollerem dosti souzním.

  Herci a dochtoři do politiky nepatří….Viz Havel nebo Pafko

 192. Add Tonda Novotný. Pána jsem měl rád. Chodil po svržení v teplákách do hospody Na Marjánce a potrpěl si na Askalonu, Dajánu, Sosnu a podobné cajdáky. A vždy nás obstojně zasponzoroval. Asi třikrát tam vyhrál turnaj v marijáši. To bylo vožralejch….. Bohužel, mne čekala v jednu v noci desetikilometrová cesta k chatce.

 193. O Krásném Tonym jsem četl, že po abdikaci věnoval státu meloun….

  A po srpnu se prý nosily placky „Sorry, Tony, vrať se !“ 🙂
  Já je neviděl, může to někdo potvrdit ?

 194. >> František I.
  Hospod „Na Marjánce“ je několik. Do které že to chodil?

  >> halladin

 195. >> halladin
  Placku jsem neviděl, ale nápis na fasádě ano.

 196. „Ostatně členství ČSR (asi by to nebyla ČSSR, ne?)“

  Nebyla? Já mám dojem, že byla už cca od roku 62, kdy se přijala nová ústava a a přívlastek „socialistická“ do názvu.

 197. maYdo 🙂

  aby požádala o vstup do EU, asi by to nemohla být ČSSR 🙂
  Jinak to máš správně.

 198. „Měli mě za starou strukturu, která nechápe, že teď to bude úplně jiné.“

  No, jiné to poněkud je, ale to všelidové nadšení, šplhání kurev vzhůru a rozčarování, že „takhle jsme si to nepředstavovali“, je zákonitý jev u každé revoluce.

 199. Jo, sorry, já jsem to „by“ nějak přehlídla. Brala sjem to tak, že tehdy republika byla ČSSR.

  Samozřejmě, pokud by nastala situace, že by republika, ať už by se jmenovala jakkoliv, vůbec přišla na myšlenku vstoupit do EU a ta myšlenky by se jevila přijatelná, tak by určitě nebyla „socialistická“. Ale , jak napsal o něco výš dvd, je to představa z jiného vesmíru.

  ale zase mi nemůže principál vyčítata, že jsme ho nepsolechla a nezamyslela se nad tím. Jen jsem došla k poněkud jiným závěrům.

  Esli to nebude tím, že nejsem héérečka 😀

 200. ČSR -> ČSSR v roce 1960
  Došlo k tomu ve spojení s heslem „Socialismus v naší vlasti zvítězil!“

 201. DVD, v zátočině za Stříbrnou Skalicí směrem k Sázavě n/S.

 202. Našim rozumprdům – a kdyby měla bába koule, byl by to dědek!

 203. 2 martin ad 228 – to je naprosto přesné a bohužel nadčasové: „Měli mě za starou strukturu, která nechápe, že teď to bude úplně jiné.“ – leč přesně stejné, jako dříve…

 204. Nahodou, Pesi… Je to jine… Vlajecka ma modrou a ne cervenou barvu, je na ni vice hvezd a chybi dva pracovni nastroje. Neco UPLNE jineho!

 205. Soudruh deBlasio, starosta města New York, prohlásil, že pomník Kryštofa Kolumba, který městu věnovalo v roce 1891 sdružení amerických Italů,, a jeho uméstění na Columbus Circle, by měly být přezkoumány zda-li nesymbolizují bělošskou nadřazenost. podobně by měl být přehodnocen i pomník presidenta T. Roosevelta.levičácké blbnutí se skutečně začíná dotýkat oblak.

 206. Pan Koller si s tou svobodou v ČSSR v polovině šedesátých let pěkně cintá mašli, což potvrdí každý kdo během Najáles slíznul nějakou tu ránu pendrekem a prchal stráněmi Petřína před zyby policejních vlčáků.Následující postihy ve škole také nebyly jen poznámkou v žíkovské knížce. Bez výjezdní doložky nešlo vyjet ani do Jugoslávie. Na rozdíl od Polska Maˇfarska, nikde soukromý švec, cukrářř povozník nebo instalatér. Zbytek soukromých zemědělců stále považován za nepřátele socialismu. Na gramofonové desky s rockem nebo i jazzem, se stály fronty v kulturních střediscích PLR, MLR a NDR. Krámy ve srovnáná s tou Francií stále poloprázdné, města polorozpadlá, v Praze se chodil pod lešením chránícím před padající omítkou. S tou výzbrojí je to podobné. Většina podle sovětské licence. SA-58, Ot-62 a OT64 byly výjimkami. Maďaři měli vlstní verzi AK a obdivuhodný transporter FUG, který většinou končil na laně. A tvrdit, že studentské hnutí jež uálosti spustilo na podzim 1967, bylo zorganizováno KGB je k smíchu. Zajímalo by mne, čím se pan expert tehdy zabýval nebo živil. Třeba nabízel bony v Palackého ulici. To byla viditelně chodníková residentura STB.

 207. 244 – no, hrat si se sircickami v municni tovarne mi neprijde jako dobrz napad…

 208. 246
  bylo toho víc.
  raketomety – jeden kompletně náš starší vz. 51, druhý výrazná modifikace ruského gradu, doplněná nábíjecím zařízením pro druhou salvu vzor 70
  samohybná houfnice Dana.
  Cvičné letadla – delfín a albatros, vyrobeno nejvíce na světě ze cvičných letadel
  Na stát naší velikosti je toho dohromady docela dost.
  K tomu licenční výroba tanků, bvp, stíhaček mig po mig 21 – nejen pro naše vlastní potřeby

 209. 246

  Panu expertovi bylo tehdy asi 13- 14 let 🙂 ročník 1955
  Takže chodil na ZDŠ 🙂
  Bony asi neprodával 😀
  Je známý fakt, že Novotný moc s Brežněvem nekamarádil, kamarádil s Chruščevem,později s Kosyginem, který v boji o moc s Brežněvem prohrál.
  Taky odmítal rozmístění sovětských vojsk v ČSSR…
  Novotného sesadila podivná koalice jak „progresivních “ komunistů, tak konzervativních komunistů velmi prosovětských……
  Takže sovětskou angažovanost bych apriori nevylučoval.

 210. tedy, že se bude ještě velebit Novotný…

 211. Nikdo Novotného nevelebí, ale co je pravda, to je pravda .
  ä přidám ještě jednu zbraň a vyvinutou vyráběnou u nás PL dvojkanón 30 mm vz. 53/59 (Ještěrka.) na bázi upraveného podvozku V3S

 212. 254
  No,nazývat gymnáziem cosi, co je ve skutečnosti druhý stupeň základní školy ( protože to není výběrová škola) se mi zdá poněkud zvláštní.
  Nejde ani o obdobu našich 8 letých gymplů….
  To, co je u nás gympl se v Polsku jmenuje lyceum.
  Ubude něco ředitelů….

 213. halladin má pravdu
  Polské školství se před cca 20 lety stalo jakousi kombinací našeho prvorepublikového školství a našeho školství reálně socialistického. Školní docházka se skládala z 1. stupně („obecná škola“), 2. stupně („měšťanka“) a poté školy výběrové („SVVŠ“). A ten druhý stupeň se nazývá v polsku „gimnazjum“. A celá reforma spočívá v tom, že škola 1. a 2. stupně se sloučí do jedné školy, takže se může stát, že ubyde koryt. A proto ten řev.

 214. Ten řev a kritika u nás je posílen vydatně tím, že se režim Kazcyňského velmi nelíbí EU..
  A proeu plátky u nás tedy řvou jaksi ze zásady. Na cokoli.
  Ne že by Kaczynski nebyl vůl, třeba jeho uvzatost ruským atentátem na prezidentské letadlo o tom svědčí.
  Ovšem i slepé kuře může občas najít zrno.
  A zajímavé je,že podpora Kaczynského u obyvatelstva spíš stoupá,než že by klesala.

 215. Poláci jsou vůbec roztomilí. Jeden jejich expert na ruské státní televizi vážně tvrdil, že se mělo Polsko v roce 1939 spojit s Hitlerovským Německem a společně bojovat proti bolševizmu. Mimo jiné by to prý zabránilo holokaustu. No, chvastouni jsou už v Sienkiewiczových románech.

 216. Zabránilo holokaustu? Nebo by ho Poláci pomáhali Hitlerovi realizovat jako to dokázali v červenci 1941 v Jedwabnem?

 217. >> Baubo
  Je zajímavé, že ve 30. letech minulého století bylo Německo spíše orientováno na možné spojenectví s Polskem proti SSSR, i když armáda tím nadšená nebyla. Ostatně ani „lid prostý“ ne – sousedem obsadivším území před válkou německá bylo přece Polsko. Nicméně Polsko mělo evidentně obavy, že za to Hitler bude něco chtít. Z nyní přístupných dokumentů vyplývá, že obrat u Hitlera nastal až někdy na jaře 1939.
  Stran holokaustu je dobré poznamenat, že předválečné názory na řešení židovské otázky se u Německa a Polska příliš nelišily. Obě strany tehdy měly názor, že nejlepší řešení je vystěhovalectví. Ostatně Krakov (11.8.1945) či Kielce (4.7.1946) o něčem vypovídají.

 218. Nedávno jsem poslouchal bývalého státního tajemníka Prouzu a ač jeho eurohujerství nemusím, ohledně Kaczynského měl IMHO pravdu, když říkal, že Orbán umí být i rozumný i pragmatický, ale Kaczynski nic z toho.

 219. 260 Hitler plánoval holocaust už dlouho před válkou, jak o tom píše v Mein Kampf. Ale protože to v Mein Kampf nepíše, byl Mein Kampf zakázán.

 220. Nepochybné se zdá, že Kaczinski přeskočil Orbana v neoblíbenosti v EU. Je to dáno kromě jiného i jeho postojem k Tuskovi.

 221. Co se týče Polska a Ruska, je to záležitost táhnoucí se několik set let. Každý chvilku tahá pilku. Měli bychom se od toho držet stranou. Nepomáhat Polsku tahat za kratší konec. Ani, kdyby na to přišlo, za delší. Jejich problém je jejich problémem. V Polsku když je to chytne, vytáhnou z pod postelí mapy na kterých je Velka Polska skori až k černému moři. Taková je jejich touha. Když to nejde, spokojí se s i málem, v březnu 39 se snažili přihledět i u nás. Zanedlouho je jejich německý spojenec začal porcovat spolu se svým novým sovětským spojencem. Do vztahu Rusko – Polsko – Německo se neplést. Ani do vztahu Polsko – USA, pro které Polsko a Pobaltí jsou nástupištěm před branou do Ruska.

 222. 244 Logicky by mělo dojít i na bílého otrokáře George Washingtona. Když už, tak důsledně.

 223. JJ, Poláci i Rusové mají fůru příčin se nemít rádi. Poláci kdysi 2x dobyli Moskvu, a snažili se Rusko pokatoličtit.
  Na dnešní Ukrajině, kterou si kdysi podrobili si bůhví jak skvěle vůči původnímu obyvatelstvu nepočínali.
  Rusové jim to následně vraceli.
  Už jsem to kdysi zmiňoval, ale je příznačné, že Rusy nejvíc nemají rády národy,které se pokoušely stát velmocí, narazily na Rusko a prohrály.
  Kromě Poláků třeba Švédové,u Britů přetrvávají sentimenty proti Rusům z dob,kdy se jejich vlivy střetly v oblasti kolem Afganistanu.

 224. Dobré ráno,

  J:X: Doležal v Reflexu navrhuje odstranit sochu a most antisemity Karla IV. Při pohledu do diskuse mně ovšem dosti zarazilo, kolik lidí nepochopilo, že to je fór.

  zdá se, že humor, s kterým jsme přežili dvě totality, v demokratické společnosti zachází na úbytě.

  Na druhou stranu je fakt, že nelze vyloučit, že „hejtfriťáci“ nebo cenzor pornoherec by s takovým nápadem opravdu přijít mohli. Pitomí a zaslepení jsou na to dost.

 225. 266 dvd, když jsem četl, bylo to první co jsem hledal. Našel jen ideová východiska. Jaký že jsou fujtajbl. A Slovani. Rozhodnutí padlo ve Vansee, kde to upekli na balkóně kam si šli zakouřit, protože svými námitkami jim to kazil právník, kterého nedopatřením vzali do party, že jim s tim helfne. Jeho jméno si už nepamatuju.

 226. Sranda ohledně USA je, že oni žádnou „starší“ historii než Jeffersona s Washingtonem nemají. Včetně otrokářství.
  Nemůžou se upnout jinam, ke starší historii. K jiné historii.
  No a pokud se budou hledat „barevné“ počiny… Tak to se nahledají.

 227. 267

  Schumi,už došlo 🙂
  I o odstranění pomníků g.W se mluví,
  Zdá se mi to docela šílené, poměřovat historické osobnosti dnešními hledisky. Žily v úplně jiném prostředí.
  Jsem zvědavej, kdy se začne mluvit v německu o odstraňování Bismarckových pomníků 🙂
  Byl to přece imperialista, a původce války v roce 1870 😀

 228. 228 Martine, to znám. Jedněm zbudou revoluční ideály, druhým zabavené statky. Každý to co má rád. Hodno pozornosti, že ať jde o jakékoli takové dění v historii, charakteristika obou skupin je neměnná.
  Jo, ideály…. „Já šel do války s ideálama, já myslel, že se bude rabovat…“

 229. 273 halladine, v tom případě jsou na dobré cestě. Pak zrušit Ústavu. Jako dílo bílých otrokářů.

 230. No, já mám dojem, že ono to Nmecko jako jednotný stát nemá ty dějiny o nic delší než USA. To, co se nazývalo svatou říší římskou národa německého byl poměrně volný a nesourodý svazek knížectví, vévodství a podobných útvarů.

 231. 268 – take Krymska valka…

  Nicmene, treba Rumunsko – a Besarabie – je jiny priklad. Nemluve o tom, co udelali Cinanum (ajgunska a pekingska smlouva)…

  Za neoiblibenosti Rusu bude tech faktoru vice…

 232. maYdo,

  Každopádně ta říše existovala, a záleželo na jednotlivých císařích, jakej vliv si přisvojil.
  Amerika prostě neexistovala.

 233. V Krymské válce šlo taky o pokusy Rusů dostat se přes Dardanely.
  A to se zase Anglánům nelíbilo.
  Jinak za napoleonovských válek Ruské loďstvo operovalo ve Středozemí, a docela úspěšně.

 234. Petře 🙂

  s Číňany si dělal, co chtěl skoro každý. Včetně Britů a Američanů

 235. to máš pravdu, halladine, ale nakonec to německo nejvíc sjednotil až ten Bismarck.
  A “ národ německý“ byli ve skutečnosti bavoři, prusové, sasové atd.

  Jako laik bych řekla, že to odpovídá tomu, kdyby „národ český“byl rozdělen ještě před dvěstě lety na lučany, doudlebany, pšovany , charváty atd.

 236. Ostatně ještě válka v roce 1866 nebyla válka rakousko – německá, ale rakousko – pruská.

 237. Dobrý den. Odstraňování Bismarckových pomníků? Můžeme začít u nás 🙂 Pozor ironie.

 238. Berme to pozitivně, nickname. Kádrovací komise se vyřádí na pomnících a na lidi dojde až později. Je jistá naděje, že než se prokádrujou všechny pomníky, dojde k převratu a bude třeba opět kádrovat, odstraňovat nevhodné pomníky a tyčit nové.

 239. A já se vysloveně těším na sluníčkářskej řev, až budou zastánci islámu požadovat odstranění busty VH, neb je v rozporu s jejich vírou zobrazovat osoby a uráží je to.

  to bude morální dilema 😀 😀 😀

 240. Ad VH-včera byl na ČRo1 rozhovor s B. Clintonem o Havlovi.
  Vzhledem ke stylu vedení dialogu ze strany redaktorky jsem si nemohl nevzpomenout na klasický vtip:

  Kdo byl podle Vás největší revolucionář v dějinách lidstva a proč právě Lenin ?

 241. Titulek, jako kdyby rusové Ukrajincům uloupili veškerou načerno výzbroj a exportoval ji k do KLDR a pak vyjde najevo, ze ukrajinama podezření,ze nějakém drb, co se o nich povídal šíři rusové. No a anzto Ukrajinci brekem,jak za všechno můžou rusové,sbírají body na mezinárodním poli,zejména u eu a ze Porosenko není o nic duveryhodnejsi než Putin, bylo by dobře brat to s rezervou.

 242. Jadernou výzbroj..zatracena kontrola pravopisu…

 243. Mimochodem a nefinancovali kdysi Obama s madlou nějakou podporu mírového jaderného programu v KLDR?

 244. Maydo, Clinton. USA thedy darovaly Severní Koreji 5 miliard dollarů na rozvoj nukleární energetiky. Clinton to označil za obrovský úspěch a trvalé zajištění míru na Korejském poloostrově.

 245. No to je sranda…
  Tak v libyi se dala dohromady stovka nebo dvě hašašírů, a rázem klesl počet plaváčků do Itálie na půlku.
  A mocná WU a NATO nic 😀

  Tripolis – Lodím s běženci mířícími do Evropy brání z Libye vyplouvat nová málo známá skupina. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na tři nejmenované zdroje. Podle nich je činnost organizace hlavním důvodem, proč se k Itálii dostává méně migrantů. Stočlennou ozbrojenou skupinu, jež působí polooficiálně, prý tvoří policisté, vojáci i civilisté.

  http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-libyi-pry-brani-migrantum-v-ceste-do-evropy-nova-skupina/1518744

 246. 294 – aha, Clinton. děkuji za upřesnění, Dušane. No, myslím, že když už nevíme, odkud jsou motory v severokorejských hlavicích, víme aspoň, kde na ně kimirseni vzali. 😀

 247. 299

  Já bych spíš řekl, že ukradli , nebo koupili plány na Ukrajině 🙂

  Za peníze v Praze dům, a na ukrajině čtyři 🙂
  Co by si nějakej oligarcha nepřivydělal 😀

 248. 297 – můj hlas ve volbách nedostane nikdo, kdo staví kampaň na rejpání do názorových odpůrců.
  Čímž mám jasno a nemusím se k volbám ani obtěžovat. Ani k parlamentním ani k prezidentským.

 249. (297) Kdysi jo, Petře. Kdysi, než lidi zjistili, že v koaliční vládě se vždycky najde důvod (někdy i skutečný), proč programové sliby nedodržet.

 250. 304 – no jo, jde to rychle.

  Na druhou stranu doufam, ze Vysegrad bude potrestan za neprijeti uprchliku tvrde, rychle a efektivne. Agonie EU se nejak vlece.

 251. 304 – nicmene, podle mne se jedna jen o pochopitelny omyl psychicky vycerpaneho atomoveho vedce cestou z laborky a nema vubec, ale vubec nic spolecneho s islamem.

 252. 306-vsak borec explicitně zmiňuje jako důvod islám. To by tam viděl snad i Mánert.;)

 253. 307 – to je prave dano tim vycerpanim a stressem z toho, ze ho zatykaji… 😀

 254. K tomu Turecku, je dost názorně vidět, že násilně urychlit vývoj lze jen diktaturou, což není nevratné. Atatürk a po něm armáda vládli dost dlouho a stejně to bylo plat prtné.

 255. Dobré ráno vespolek,
  asi jsem něco zaspala v dějepisu – může mi někdo vysvětlit, proč jsou země Rakousko, Čechy a Slovensko nazývány „slavkovským“ uskupením ? Včera jsem to zaslechla v komentáři k setkání s Macronem (kterému dost blbě nesedělo sako !!!) a dost mne to udivilo, správně to není ani geograficky, trojúhelník bitevního pole je snad výhradně na jižní Moravě… A při tom „slavkovském“ setkání by jim jaksi chyběla i ruska strana, že.

 256. 311

  Docela blbá definice….. Snad to chtělo říct, že všechny ty tři země tam byly zastoupeny svými příslušníky v společné R-U armádě,ale poněkud mi tam chybí Maďaři.
  A určitě tam nějaké maďarské pluky byly.
  Ostatně Slovensko bylo součástí Uherska, takže….

 257. 312-včera ministr zemědělství celkem vážně řešil DOTACE na provoz vesnických hospod a prodejen. Ta samá vláda dělala všechno proto, aby vesnické hospody a prodejny skončily (EET, kontrolní hlášení, miliardy předpisů, limitů, růst minimální mzdy, nekouření, nesezení, to, tamto).
  A když ty hospody a prodejny skutečně zavřou, chce je vláda DOTOVAT.
  Normální člověk by se aspoň trochu styděl, ale tohle je 21. století. A ve 21. století je možné všechno.

 258. BTW, „Směrnice proti dumpingu“ … Ty vogo …

 259. Dobré ráno,

  Ad Halík – kněz, který se při podávání euchartistuie zaobírá poltikou a kádruje komu podat a komu ne, není žádný kněz. Halík dělá z křesťanství politickou ideologii.
  Hanba knězi, který se při výkonu služby nechává ovlivňovat svou pýchou, svým pocitem neomylnosti a touhou po politické moci, stydí se za svůj původ a povyšuje se.

 260. Jo, o těch dotacích jsem četla už před pár dny. Připomíná mi to klienty, kteří chtěli do bytu hermeticky těsnící okna, kvůli tepelným úsporám a do okenních parapetů větrací tvarovky, aby byt větral.

 261. Mimochodem, do ceskych cirkevnich kruhu trochu vidim… Halik je pro ne obrovsky problem a probehla nejedna uvaha i snaha se jej zbavit… Ale nejak se jim nedari 🙂

  Gabal je pro KDU take dost ulet. Zjevne se pokousi rozkrocit – to se onehda ODS velmi vyplatilo 😀

 262. No a jak vidět, Amerika je země neomezených možností i co do blbnutí ohledně Trumpa :

  http://www.lidovky.cz/byvala-agentka-cia-chce-vybrat-penize-na-zruseni-trumpova-uctu-na-twitteru-1uw-/zpravy-svet.aspx?c=A170824_083020_ln_zahranici_ELE

  Já bych teda hádala, že dáma se chce zajistit na penzi a zvolila proto poněkud netradiční cestu, jak se stát akcionářem Twitteru. 😀

  Ovšem když to člověk bere z tej méně humorné stránky , tak je to dost hrůza, co se děje v Americe, kterou jsme vždycky považovali za baštu demokracie.

  Jeví se mi, že de facto v USA vládnou media a tomu, kdo netančí podle jejich not, dost zdařile znemožňují dělat cokoliv. No, tady ostatně taky…..

 263. 320 – tak nejak bych rekl, ze Trump ve sve valce proti establishmentu v teto chvili brani Alamo…

 264. Petře, zbavit se Halíka by velmi prospělo. Zejména lidem, kteří o něm nemají jiné informace než z medií a argumentují stylem, že “ vždyť dostal v Oxfordu nějakou cenu, tak nemůže být špatný“
  Sousedka na chalupě zprava je věřící katolička, taková ta poslušná dobrotivá duše a lituje, že nebude prezidentem. Ale kdyby ho církev dala do klatby, tak by měl utrum. 🙂

  No, mně by zajímalo, jak by se Halík vypořádal s rozporem, že jako kněz by neměl přijímat politické funkce. Hádám, že za jeho sdělením, že tenhle národ ještě nedozrál k tomu, aby ho zvolil za prezidneta, je možná to,že dostal na vybranou, že pokud by kandidoval, musí se vzdát kněžského stavu.
  Což by znamenalo vzdát se i oveček, které dnes může oblbovat a zpátky by cesta nevedla.

 265. >> NoName
  Že by došlo na mohe slova? Před časem jsem kdesi utrousil, že v rámci programu na podporu venkova bude nutno i podpořit nově vzniklý řetězec malých vesnických prodejen. A dodal jsem, že ten řetězec bude mít takové milé, přítulné jméno – ANDREJKA.

 266. Pokus rozkročit se nepovedl i socanům.
  Většinou tyhle pokusy vedou k nasrání a ztrátě dosavadních voličů – alespoň u tradičnějších stran.
  I Sobotka se pokoušel o rozkročení, a vidíme,jak to dopadlo…

 267. 323-tak mít to pod palcem od obilí na poli až po distribuci občanům je samozřejmě nejlepší.
  Akorát se pak nabízí otázka, proč jsme tento model v roce 89 opustili …

 268. dvd,
  tenhle sektor neslibuje velký zisk, takže ne.
  Ostatně vesnických hospod se chtěl zbavit už Jakeš…

 269. Jojo,
  taky hlasuji pro rozkročení všech těch škrholů, čím širší, tím lepší. Třeba jednou nohou na pramičce, druhou na břehu, a pak do pramičky lehce drcnout 🙂

  Halle,
  když já mám v paměti bitvu u Slavkova jako bitvu tří císařů, kde dva dostali nabančeno. Zejména býti na straně poražené bych si to do názvu nedávala…

 270. halladine,
  mezi venkovskou hospodou za Jakeše a Babišovou venkovskou prodejnou je podstatný rozdíl co se toků peněz týče.

 271. Matzurko, souhlas.

  Ber to, co jsem napsal jako pokus vysvětlit tu blbou definici – tedy vysvětlit, jak k tomu vlastně přišli.
  Ten můj pokus neřeší to, že ta definice je zcela blbá.

 272. Matzurko,
  ona to může být anticipace dějů budoucích. Ovšem je tu otázka, zda tím poraženým jsou ti poražení u Slavkova nebo ten slavkovský vítěz, který za pár let skončil rovněž jako poražený.

 273. Tak ono mít obecní prodejnu, hospodu, poštu a obecní úřad pohromadě se starostou z ANO …
  To se snad ani nedá dělat pro peníze.
  To je čistě srdeční záležitost. Stejně tak jako volba Babiše.

 274. DVD,

  možná ani ne. Spousta těch hospod a vesnických obchodů byla za socíku dotována, a bralo se to jako nutný výdaj pro spokojenost pravujících.
  Ostatně, ztrátových je i řada dnešních prodejen Jednot na venkově.
  I k nim směřují ty plánované dotace.

 275. Ale no tak Petře, věda snad má být ve službách pokroku ?
  Ale opět, proč jsme tedy systém, kde to tak bylo opouštěli a zbytečně 25 let experimentovali s … „kapitalismem“ ?

  Ještě se vrátí MUPY MUP a jsme doma.

 276. No, Babis je takovy hodny samaritan, necha se premluvit, aby tu sit postavil… z lasky k lidem…

 277. 335-tak on už nepotřebuje krást, takže to dělá z lásky …

 278. 331

  Ono vůbec nejde o to, aby ta hospoda obchod atd byly obecní…
  U nás je Pošta Partner,vede to kočka, co dosud měla květinářství, teď provozuje jak to květinářství , tak poštu v prostorách bývalé České pošty, otevřeno má déle, lidé jsou spokojení.
  Ta pošta je v přízemí OÚ, pravděpodobně je dotovaná nízkým nájmem od obce. Ale jistě to nevím.
  Předtím na té poště bylo otevřeno na půl úvazku, a byl problém se tam dostat v době otevření.

 279. U Joviše, halladine, to opravdu nechápeš, že onen řetězec mnou zvaný Andrejka prostě bude týt z peněz daňových poplatníků, kteří budou na něj přispívat stejně jako přispívají na fujtajbly do nafty či benzinu? Kdepak stávající Jednota či COOP nebo babka ve venkovském koloniálu. Ty nejprve skončí a pak nastoupí Celostátní Příjemce Dotací.

  A stran onoho působení oxytocinu na podporu multikulturalismu. Nepojmenoval tuto látku už před desítkami let jistý Aldous Huxley jako SOMA (viz Brave New World – 1932) ?

  Halík, myslete politicky, Halík! A to on myslí.

 280. Petře ad 318-ono jim nestačí říci:“Vade retro, Satana!“ ?
  Jo, to holt minulej papež byl vrchní exorcista, tomu by to fungovalo… 😉 😀

 281. dvd,
  no tak to se (zlomyslně) těším, jak toho vítěze zase požene ten zlej „rusák“… jezusmarjá, já fakt nechápu, proč MŠMT blbne s inkluzema, když by měli pořádně učit dějiny.

 282. Dobrý den. Ad černokněžník: nepochybuji, že by v případě zvolení dostal od soudruha papeže dispens.

 283. Stran oxytocinu,
  včera to myslím proběhlo českým tiskem pod titulkem „němečtí vědci chtějí Čechy očkovat proti xenofobii“ nebo tak něco…. taky na medaili „Za blbost“.
  No ale jsem šťastná z toho, nad čím mají v USA možnost bádat – zjevně mají všechny ostatní problémy vyřešené a duha se klene nad obzorem.

 284. „Ovšem je tu otázka, zda tím poraženým jsou ti poražení u Slavkova nebo ten slavkovský vítěz, který za pár let skončil rovněž jako poražený.“

  já bych to brala jako dobrý memento, že dnešní vítěz často bývá zítřejším poraženým.

  jenže to se od dob Napoleona už vícškrát zopakovalo a přesto další dnešní vítězoví neochvějně věří, že oni jsou vítězi na věčné časy.

 285. 338

  DVD,

  já si to nemyslím. A přirozeně se můžu mýlit. Počkejme si pár let,a uvidíme.
  Mimochodem, to zavádění příměsí do PHM nařídila EU.
  A když už to bylo zavedeno,kdokoli ,kdo by to nevyužil, ač mohl, byl by blbej.
  Kdyby se nezavedla výroba u nás,musely by se ty příměsi dovézt.
  Nemyslím,že by výsledná cena byla nižší.

 286. „Ještě se vrátí MUPY MUP a jsme doma.“

  A jste si jistej, že se to ještě nevrátilo? Mně teda stačí otevřít nějaký noviny a mám pocit, že už doma jsem.

 287. A když už to bylo zavedeno,kdokoli ,kdo by to nevyužil, ač mohl, byl by blbej.

  A když už se zavedla arizace a kolektivizace a … kdo by to nevyužil, ač mohl, byl by blbej.

 288. Nechci jim do toho kecat, nejsem biochemik, ale nefunguje oxitocin hlavně během porodu a kojení? Pokud vím, používá se k rychlení nebo vyvolání porodu.

  Jo, je fakt, že ženská vlivem hormonů na mateřský poněkud blbne, zejména v prvních týdnech, ale to nemá čas řešit nějaký uprchlíky a když už by ten čas měla, tak účinek vyprchá.

  to by mně teda hlavně zajímalo, co to udělá s chlapama 😀 Jetsli by začali blbnout nebo rovnou taky kojit 😀

  poněkud vážněji – a to jako chtějí realizovat jak? Povinně a pod sankcí? Přece nemohou nikoho nutit. Chemicky ovlivňovat myšlení lidí – není to nakonec zrůdnější, než nacistické a komunistické praktiky? Necháme vás fyzicky naživu, ale předěláme vám duši, sebereme vám vaše myšlenky a vaši vůli. Jak humanistické…..

 289. Ani ne.
  Pořad jde o pracku v cizích kapsách, jenom míra brutality je jiná. Někdy je to holt s pěstí do držky, někdy je to „směrnice“ nebo „společný zájem“.

 290. 314 Přičemž suma dotací bude vyšší než suma daňového úniku před zavadením EET. Aneb dotacemi proti šedé ekonomice. Ať to stojí co to stojí. Zaplatí zEETovaní pekaři a mlíkaři.

  Z toho se mi vyrazilo, že v různé míře jsou nejen zaměnitelné statky uspokojující nějakou potřebu, ale i ony potřeby. Klíčový je pocit slasti, který lze vyvolat různými způsoby. Rostoucí transakční náklady na nějaký způsob jsou příčinou hledání jiných způsobů. Přechodu od konzumu jednoho ke konzumu jiného. Jsou příčinou změny priorit a způsobu života. Záleží na míře zbytnosti uspokojující potřeby. Pěkným příkladem je jak na břehu řeky sedí indián, chytá ryby. Kolemjdoucí obchodník….
  Zatím co jednomu jde o to navodit pocit slasti nějakým způsobem spojeným s minimálními transakčními náklady (na nejnižší energetické hladině), jinému, obchodníkovi se zbožím uspokojujícím příslušnou potřebu, a vymahateli berně jde o to aby uspokojení bylo spojeno s co nejvyššími transakčními náklady.

  Proto nejhorší je nefrustrovaný, spokojený či dokonce šťastný člověk, který se nekompenzuje substitučními potřebami a spotřebou substitučního zboží.
  Tomu je nutno bránit….

 291. 348 maYdo, problém s oxytocinem je v tom, že jeho účinek není selektivní. Jím nadopovaný člověk má tak nějak více rád všechny. Ne, že by vyšlo k dorovnání. Jen jako by dojde k transposisi o kousek nahoru. To znamená, že ve stejné míře více miluje i své nejbližší a je schopný pro ně více obětovat. Proto v reálném prostředí se předpokládaný výsledek liší od výsledku experimentu v umělých podmínkách, ve vybrané navozené situaci. Jestliže plošná dostace oxytocinem by znamenala, že lidi všeobecně by byli méně agresívní zato více altruističtí, byl by to problém pro vládnoucí a jejich mocenské složky, kdyby tím byli sami ovlivněni. A další problém je v tom, že v důsledku změn způsobených oxytocinem by poklesl konzum náhražek, zboží přinášejícího dočasné uspokojení za vysokých transakčních nákladů. A třeba by stoupla i porodnost. A došlo by k dalším změnám, které se vládnoucím nehodí do krámu. A nejepříroda aby jím byli zasaženi i oni sami a stali se více altruistickými ve vztahu k ovládaným a nedejbože třeba ke svému národu. Tím by se jeho všeobecný účinek vykompenzoval. To nemohou potřebovat.

 292. Co se týče chemického ovlivňování, nepřekonaný je „Futurologický kongres“ od Stanislava Lema. Velmi doporučuji.

 293. A musím se zkorigovat,
  v tom „vědeckém“ týmu jsou jen dva z USA, zbytek (pět) je z Německa a grant byl taky německý. Takže se duha klene u našich sousedů.

 294. 2 NoName ad 331 – dnes jsem viděl hezký plakát… Fotka rozeřvaných fakanů a u toho:
  Serou vás vaše děti? Volte ANO a poserte jim celý život!

 295. 354 – ano, to jsem take postrehl. Je to ten typ vedy, ktery si clovek s Nemeckem tak nejak tradicne spaji…

 296. 357-věda musí být angažovaná, korektní, laskavá, gender…
  Feynman by dnes letěl z univerzity po pár dnech.

 297. 342 Matzurko, co třeba nějaký retrovir, bakterie či parazit specificky ovlivňující myšlení? Zhruba deset procent naší DNA je tvořeno retroviry. Vypadá to na to, že například retroviry mají velký evoluční význam, a že jsou jednou z příčin rychlejších a větších evolučních změn než by odpovídalo „přirozeným“ mutacím. Třeba za slezení nějaké opice se stromu a její přeměnu v člověka, může retrovirová nákaza. Bylo by zajímavé porovnání zastoupení retrovirů v genomech člověka a ostatních primátů.
  Manipulující retrovirová nákaza by mohla být příčinou diferenciace lidí ve vládce a služebníky. V kasty. Tak jako je tomu v koloniích společenského hmyzu. Možná, že už takový proces probíhá, jen ho nevnímáme.
  Takový „dociloretrovirus“….

  Stačí soft verze. Docilomem.
  To se musí…. protože šaman, velekněz, papež, král, vůdce, parlament, smlouva, brusel, komise… Že něco málo lidí něco „odhlasuje“ a miliardy se z toho zesírají. .
  protože šaman, velekněz…

 298. 2 Schumi – ještě lepší je „Návrat z hvězd“

 299. 358 Zajisté. Feyman patří k mým oblíbencům.

 300. Netradiční kampaň má na svědomí pobočka supermarketu Edeka v Hamburku. Překvapení zákazníci během sobotních nákupů v regálech nenašli velkou část ze standardní nabídky. Chyběla například rajčata ze Španělska, řecké sýry či velká část exotického ovoce. Místo zboží byly po obchodě rozmístěny cedule s hesly odmítajícími xenofobii.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nemecko-supermarket-zbozi-zahranici-xenofobie-flv-/zahranicni.aspx?c=A170824_103447_zahranicni_ert

  Je neuvěřitelné, jak mimo někdo může být.

 301. Mimochodem, v konkretni situaci je mnohem prihodnejsi Obydleny ostrov Strugackych, se zarenim potlacujicim schopnost kritickeho mysleni. Mnohem sikovnejsi, nez nejake naockovani oxytocinem a nasledne pusobeni propagandy…

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Obydlen%C3%BD_ostrov

  Kdyz se na to podivate trochu z vetsi vysky, neprijde Vam desive, co v posledni dobe diskutujeme? Napadlo by Vas to pred treba deseti lety, ze budeme diskutovat takoveto veci?

  Uzasne, jak pokrok zrychluje veci…

 302. „kdo by to nevyužil, ač mohl, byl by blbej.“

  1. Halladinova věta.

  Srovnání, které naznačil NoName, nejenomže sedí, ale je použitelné univerzálně. Když mi to něco přinese, tak jdou všechny zásady stranou, s výjimkou té jediné, kterou jsem uvedl shora.

 303. Schumi,
  nejsem virolog, takže netuším 🙂 Ale toxoplazmóza prej dělá lidi vstřícnějšími a veselejšími, tak by se mohl hodit slogan „kočka do každé rodiny“ nebo tak něco.

  Nějak mi u toho obchodu nedochází, kdo bude to exotické ovoce pěstovat a nakládat na lodě, když všichni tamní odmigrují do Německa užívat sociálních dávek ? To je jak v tom vtipu se slepicí „Naco bych si prcku dřela, když jsou vajíčka v obchodě za pár kaček ?“

 304. Matzurko, tvoje zmínka o slepicích mi připomněla vtip o nálezu mluvicí slepice, která snášela hranatá vejce. Když se novináři ptali vědců, co ta slepice říká, odpověď zněla:
  „JAUVAJZ!“

 305. 369 – co ministryni kultury vadi? Antisemitismus je prece integralni a dlouhodobou soucasti te kultury, co se ni tak nadsene nechali obohatit?

 306. Poněkud mě překvapuje,jak titíž ,kteří podporují zatloukání tržeb a tedy nelegální zvyšování nezdaněných příjmů, na druhé straně morálně odsuzují naprosto legální podnikání 😀

 307. 372 – ehh, jestli „legalnim podnikanim“ myslis vysavani dotaci a vyuziti mocenskych slozek statu pro likvidaci konkurence, tak si asi nejdrive musime srovnat definice…

 308. Bylo legální nabývání majetku panem Josefem Neckermannem? Byl by hloupý, kdo by se tak nechoval?

 309. Petře,
  dotace bere kde kdo, nejen Babiš. A co si pamatuju, ty kontrakty NA SOUČÁSTI biopaliv mu přiklepnula která vláda ?
  Byly daleko dřív,než vzniklo ANo…..
  Anebo se mýlím ?
  Co jsem našel , Tak úleva na daních pro biopaliva prošla v roce 2009 za kalouska.
  nejde o dotace Babišovi, ale o úlevu na spotřební dani při prodeji..
  Přimíchávání je povinné,bez ohledu na dotace, takže by se zvýšení spotřebních daní týkalo zvýšení cen paliv na pumpách….

  Babiš: Z dotací na biopaliva má výrobce biopaliv NULU

  Babiš ale tvrdí, že jeho podnik nemá z podpory ani korunu. „Výrobce nedostává žádnou dotaci, dostávají to přepravci, dostávají to občané, kteří tankují na čerpacích stanicích. Je to absurdní debata a znovu opakuji, že jako výrobce biopaliv nemám žádnou dotaci – ani korunu. Nula,“ tvrdí Babiš a v tomto má pravdu. Zvýhodnění biopaliv totiž neznamená, že stát pošle dotace výrobci, ale že na vysokoobjemová paliva sníží spotřební daň. Lidé je tak mohou čerpat za výrazně nižší cenu.

 310. Pokud nemá výrobce biopaliv z dotací nic, lze mu věřit. Lze věřit i Evropské komisi, že biopaliva jsou škodlivá. Prosadila tedy tato vláda zrušení biopaliv – poté, co to EK umožnila?

 311. Podobně lze věřit, že na obchodech se správou hmotných rezerv se jenom prodělává. Proto je v nejvyšším zájmu státu i nasmlouvaných dodavatelů obchod ukončit. Prodělává stát, prodělává obchodník. Nemá smysl držet ztrátový vztah. Pomohly hmotné rezervy udržet nízkou cenu másla pro chudé rodiny s dětmi? Nepomohly.

 312. “ Napadlo by Vas to pred treba deseti lety, ze budeme diskutovat takoveto veci?“

  zrovna jsme s kolegou konstatovali, že před takovými deseti lety bylo nepředstavitelné, aby takovej Babiš kandidoval do politiky.

 313. Tak jak dopadl lágřík? Prodej pašíků do Vodňan 10Kč/kg. Odvoz přebytečného krmiva (nebezpečný odpad) 3Kč/kg. Likvidace budov a odvoz materiálu 3Kč/kg. Odvoz fekálií a dekontaminace 3Kč/kg. Vysvěcení 500Kč/m2.

 314. A řepku na biolih bereme z Marsu. Ta se pak zpracuje na Venuši, raketami se biolih převeze do rafinerií a tam se přimíchá.
  Kde by v tom řetězci mohl být Babiš ? To je vyloučeno !

 315. Noname: řepka je na bionaftu, to byste mohl vědět. S biolihem přeci nemá koncert nic společného.

 316. Babiš řekl, že z toho nic nemá – slyšeli jste slovo Boží!

 317. 376 – za koho ty dotace vznikly je kompletne out of scope puvodni vety 🙂
  Proste hospodarska cinnost zalozeno na vysavani dotaci a likvidaci konkurence pomoci statu neni v me definici podnikani.

 318. [379] Dovoluji si upozornit, že před deseti lety byl rok 2007, premiéroval Topolánek a opozici šéfoval Jyrka. To už se dalo představit ledacos.

 319. 379 – no ja nevim… pichani oxytocinu, aby byli lide vice refugee friendly… Asi mam slabsi fantazii 😀

 320. 382 Že by to bylo jako s těma tiskárnama?

 321. Nickname ad 375 – starej Neckermann ovšem za to uměl nedostižně (dodnes je velkým vzorem!) jezdit na koni !! 😉 😀

 322. Martine TT – on řekl „nulu“. Už neřekl zda černou nebo červenou a zda by tu nulu měl i bez těch dotací !!!

 323. 370 Petře, „…antisemitismus je prece integralni a dlouhodobou soucasti te kultury, co se na ni tak nadsene nechali obohatit?…“

  Jestli to v širším kontextu správně chápu, tak oné kultury jejíž šíření zde v rámci podpory multikulti podporovali a podporují ti, kteří současně naříkají, že jí je ohrožena nejen jim zaslíbená hrouda rozkládající se mezi Golanami a Akabským zálivem, ale i oni sami tady? A že jestli to takhle půjde dál tak to budou muset vzít sofort luftem na ben Guriona na věčné časy a nikdy zpátky?

 324. Petře proč píchání? Ty jsi nikdy neslyšel o chemtrails???

  Jinak k tomu oxytocinu bych si dovolil poznamenat, že to rozdojení kozla v SSSR vůbec není nereálné a je podmíněno právě těmi oxytocinovými injekcemi.
  Měl jsem spolupracovníka, který hrozně rád pil mléko z Frigery, hned po nadojení (zemědělský inženýr, který i ty mlékárenské filtry po nejkvalitnějším mléce viděl!!).
  Leta trpěl záhadnou nemocí, slábnul, stálé horečky a málem na to umřel.
  Než některého doktora, po tom výkladu o pití zdravého syrového mléka napadlo, že by mohl mít mastitidu ( zánět mléčné žlázy) a ono také jo! Stafylococcus aures v prsu.
  I muži mají nejen své dny, ale i rudimentální mléčnou žlázu.
  Takže po tom ošetření populace oxytocinem předpokládám, že by mužům především rostla prsa, což by ve spoustě vládních politiků (Dienstbier, Pospíšil, atd atd) jistě budilo nadšení !!
  A měli by své voliče mnohem raději. 😉

 325. „Dovoluji si upozornit, že před deseti lety byl rok 2007, premiéroval Topolánek a opozici šéfoval Jyrka. To už se dalo představit ledacos.“

  představit se už dalo ledacos, ale na Babiše fantazie tehdy nestačila.
  A nejen na Babiše……

 326. 370 Morální převaha…Co komu zbývá, když je ho jen nějaký ten milion, zatím těch ostatních přes miliardu?
  Vztaženo do minulosti, v tom početním poměru by v jednom stanu kdesi pod hradbami Jericha pravil Mojše: „Já vám to říkal, že v pěti lidech obcházet hradby a dělat randál bylo v pěti lidech zbytečný.“ Zbytek dne by ze sebe oškrabávali odpadky a s kručením v břiše remcali jak JHVH je nespravedlivý a k nim hnusný. A že kdyby to zlaté tele nerozbili a nevyhodili, že se mohli nacpat.

 327. 366 Matzurko, toxoplasmosa má na lidského hostitele velmi zajímavé účinky, rozdílné pozorovatelné u mužů a žen. U mužů vede k nepozornosti, k prodloužení reakční doby a k riskantnějšímu chování, možná že s tím je spojena i kreativita, u žen k větší pozornosti a pečlivosti, především v těhotenství. Tím přispívá k lepšímu množení a přežití hostitele. Nebezpečná může být pro plod při čerstvé nákaze v období ranného stadia tehotenství. Pokud by soužití trvalo po velký počet generací, je pravděpodobné, že parazit by se změnil v symbionta.

 328. Porošenko odhalil na Ukrajině 3000 ruských vojáků. Ono jak není plot, vojáci chodí nahoru a dolů…
  No a zima přichází. Zásobníky plynu určitě plné…

 329. 🙂

  Každý, kdo v Benátkách zvolá Alláhu akbar, bude okamžitě zastřelen, prohlásil Luigi Brugnaro, starosta Benátek na úterním jednání starostů dalších italských měst, které se věnovalo terorismu. Jeho slova vyvolala na italské politické scéně pozdvižení.

 330. V každém případě za to může Trump, to on polarizoval společnost tím, že neprohrál volby a pořád nechce odstoupit !

 331. 402 – no tak zrovna jsme cetl, ze k impeachmentu chybi jen sest hlasu.

  By mne zajimalo, jestli stihneme driv nejakou secesi v USA, nebo rozklad EU. Libtardi (krasne slovo) zjevne poradaji zavody…

 332. Ono jim totiž vadí, když si někdo u nás nebo v Pobaltí dělá manévry na svém území.

 333. Jo, akorát v Rusku s Ruskem necvičí nikdo z druhé strany planety.
  Je to taková poslabší analogie.

 334. Nakonec, všichni si umíme představit takové cvičení s ruskou účastí na Kubě nebo s čínskou ve Venezuele, to by každý taky mávl rukou, holt každý může cvičit na svém území, s kým chce. Zásady a principy jsou nakonec momentálně nejsilnější zbraní Západu.

 335. Karle já mám teda dojem že Rusům ani tak nevadí, že si cvičí pobalťané na svém území, jako že tam s nimi cvičí Německo nebo USA.

 336. Co je komu do cvičení Rusů a Bělorusů v Rusku a Bělorusku ?

  BTW, snad to nejsou ti samí západní experti, kteří odhalili všechny tři ruské ofenzivy na Kyjev, dva vpády do Pobaltí a předpověděli naprostou katastrofu ruské kampaně v Sýrii ?

 337. 401 — Jenže bohužel je lidská psýché uspořádána tak, že objevení se hlasu rozumu (či často jen rádoby rozumu) v takto pokročilém stadiu zhusta znamená pouze to, že problém již nabyl rozměrů, kdy i ten, kdo s ním nikdy nechtěl nic dělat, si jej již může klidně a třeba i v plném rozsahu připustit bez jakékoliv obavy, že by jej snad musel řešit. (Báli jsme se operace, a tak jsme odmítali možnost, že by naše zjevné a celkem jednoznačně rozpoznatelné potíže mohla být rakovina, dokud nádor nerozbujel a nezmetastázoval natolik, že už je inoperabilní naprosto spolehlivě. A tak podobně; každý to holt již někdy někde viděl.)

  Už dávno jsem tady několikrát (marně) psal, že teroristické útoky jsou jen menší částí problému. Ten má nejméně tři podstatné úrovně hlouběji:
  1) demografické změny: probíhající imigrace z Afriky a arabského světa, početné potomstvo dřívější imigrace ve 2. a 3. generaci, samozřejmě v kombinaci s vymíráním Evropanů;
  2) PL (pseudoliberálové / pravdoláskaři), kteří současnou imigrační krizi zavinili, kteří úporně brání jejímu řešení a kteří — pokud tohle náhodou překonáme — budou eskalovat i další problémy, které způsobili dříve, ovšemže bráníce jakémukoliv jejich racionálnímu řešení;
  3) společenské změny, sociální stát či co, co způsobilo, že zde pravdoláska mohla tímto smrtonosným způsobem rozbujet.

  Takže, jako obvykle nevíme, jsme-li o jeden krok napřed, anebo ve skutečnosti o (nejméně) jeden krok pozadu…

  — — — — — — —

  Teorii ZVR časem, pokud se na ni mezitím milosrdně nezapomene.

 338. „(409) Co jim je do toho?“

  To samý, co je Ukrajině a západu do toho, když si udělá cvičení Rusko na svém území.

  A pokud cvičí jednotky USA v pobaltí, sotva můžeš tvrdit, že cvičí na svém.

 339. no jo, Zpátečníku,a co jako stěmi pdostatnými částmi problému dělat?
  Obávám se, že ani VY ani já demografické změny v Africe nezastavíme.

 340. 412 – kazdopadne, dlouho to nepotrva. Nekde jsem zachytil – snad si pamatuji spravne – ze 17 procent nemcu pod 30 let jsou muslimove. Nechce s emi poctat, ale prijde mi, ze se muslimskeho Nemecka mam cas dozit.

  Inu, dokazi pochopit, ze je vina za WWII tizila tak, ze se rozhodli svuj narod zlikvidovat. Nemuseli ale k tomu nutne pribirat celou Evropu…

 341. No jo, s mimozemšťanama ve Válce světu to bylo jednodušší. Když už to vypadalo, že má lidstvo namále, zklátila je nějaká choroba a bylo po nich.

 342. Omlouvám se za stylistické chyby, v tom mrňavém okénku nevidím dost textu, a spustit editor jsem (byl) líný.

  414 — a co jako s těmi podstatnými částmi problému dělat? — Jak jsem psal, maYdo, mám obavy, že už to stejně je inoperabilní. Ale sám se (vlastně celý život, tedy i dávno před Listopadem) snažím držet systému hodnot z dob, kdy západní svět ještě fungoval, ba vzkvétal; a kdykoliv mám příležitost přesměrovat úsilí tehdy komunistů, dnes pravdolásky tak, aby odteklo do kanálu, snažím se aspoň minimalizovat škody, které působí.

  Neříkám, že to takhle dělám kvůli PL, nejspíš bych to dělal i bez nich. A už vůbec netvrdím, že to nějak účinně pomáhá; stačí se rozhlédnout kolem. Sice to možná je blažená úleva (svého druhu) nechat si vypláchnout hlavu, ale zatím jsem si žádný režimní brainwashing nikdy nedopřál.

 343. (411,413) Takže každý si cvičí na svém území, případně, pokud je sám malý, tak s pozvanými spojenci. A má spoustu keců o tom, jak cvičí jeho potenciální protivník (který také může cvičit i na cizím území, využije-li „dovolenkáře“). Nějak nechápu, co vás na tom tak vzrušuje.
  (412) Zpátečníku, obávám se, že to vše jsou prostě projevy úpadku západní civilizace, víry v ní a v její správnost, tedy i ve zmizení ochoty za tu západní civilizaci bojovat nebo ji alespoň bránit. Trochu mi chodí hlavou pojem „sybaritismus“.
  Zajímavá otázka (odpověď neznám) je, zda civilizace ruská je sice odlišná, ale přece součást té západní civilizace a tedy sice obtížný, ale přece jenom potenciální spojenec, nebo zda do západní civilizace nepatří a je tedy spíš potenciální soupeř.

 344. NIc mně na tom nevzrušuje. Jen si brousím drápy a kecám a kecám :-D.
  A docela mně baví, jak se snažíš vysvětlit, že dvacet bez dvou určitě není osmnáct.

  Jsme přece v hospodě, ne?

 345. Ale docela by mně zajímalo, jestli ti Ukrajinci jsou aspoň o krůček blíž k přijetí do EU, než když mrzli na majdanu a vyháněli zlého protievropského Janukovyče……

  ty knížecí kecy o boji za svobodu byly dojemný, voko nezůstalo suchý, ale myslím, že si za to v zimě nezatopí…..

 346. Dobry vecer, rad bych Vas vsechny pozdravil z Dixie.

 347. Já se na to téma zde vzrušovat nezačal, já jen podotkl, že manévry si může dělat každý jak chce a pozvat si na ně koho chce. Jestli je to dle tebe 18 nebo dvacet, jest mi „na salámu“. (404,407,408,409,411,413)

 348. AK – podle mne Rusko NENI soucasti zapadni civilizace. Nase zajmy se ale krizi relativne malo a je slusna sance na spojenectvi v bodech spolecneho zajmu nez soupereni.
  At delame, co delame, zapadni svet se dostal do faze, kdy musi hledat spojence – a rekl bzch, ye s Ruskem je spojenectvi jednatelne. Konoeckoncu, dnesni Rusko je mene odpudive, nez Sovetsky svaz.. A jak spojenectvi pred 70 lety se yapadnim svetem kvetlo…

 349. Skoro si troufnu rici, ze Rusko bude lepsim spojencem, nez muslimske Nemecko.

 350. Jo, před 70 lety opravdu bylo Rusko lepším spojencem než německo. A to ani to Neměcko nebylo muslimský 😀

 351. (422) Já to Petře taky vidím, že spojenectví podle okolností a taky proti komu. Neozbrojení připrchlíci by měli být hlavně policejní záležitost a tam chybí jediná věc, to výše zmíněné odhodlání naší civilizaci bránit regulací jejich příchodu (který vždy byl, ale vždy výběrový). Na to spojence netřeba, tam je nutno nalézt ono vnitřní odhodlání. Zbytek jsou technikálie.
  Takže, spojenci proti komu? Proti Číňanům?

 352. (423) Z odborné literatury to nevím, ale už několikrát jsem narazil na články, že z demografického hlediska hrozí Rusku převládnutí islámu taky v dohledné době. To by byl dost průser, z jedné strany islámské Německo, z druhé islámské Rusko. Ještě že z východu by to první schytali Ukrajinci a Slováci. 😛

 353. (422) A jedno takový rejpnutí: Nase zajmy se ale krizi relativne malo a je slusna sance na spojenectvi v bodech spolecneho zajmu nez soupereni. – něco podobného tvrdil Edvard Beneš. 😛

 354. 425 – Evropsky kalifat + Vetsi Arabie + Egypt proti ose US-Rusko-Trimori…
  Buhvi, jak bude svet vypadat 🙂

 355. 428 – a mel pravdu. Zajmy s Nemeckem se nam krizily mnohem vice… 🙂

 356. (429) Jo, to by byla zajímavá situace. Předpokládá to ovšem, že by se na Západě Evropy nikdo nevzepjal k odporu. Náznaky už se objevují.
  (430) Nejsem si tím jist. Po válce Německo moc nehrozilo, hrozba Ruska (Sovětského svazu) se proti Benešovu očekávání projevila velmi tvrdě a reálně.
  A dobré noci přeji, jdu chrnět, ráno se skočím juknout po houbách.

 357. 417 — Tedy, abych nepsal jen samé fráze, právě jsem si na dobrou noc vykrájel červivé jablíčko. (Jabloň tam rostla, už když jsem se narodil, možná už od první republiky, a někdy za mého dětství byla přeroubována; je otázka, zda šťastně.)

  418 — No, AeroKarle, zkusme se na to podívat v horizontu nějakých 150 let… Když někteří moji příbuzní před zhruba 105 lety odcházeli do Ruska (totiž, do Kyjeva) zřejmě neměli pocit, že by Rusko byla nějaká odlišná civilizace, jakkoliv si jistě byli vědomi, že je dost jiné. (Ale kdyby byli tehdy hypoteticky šli třeba do Portugalska, bylo by nejméně srovnatelně jiné taky.) Ten pocit se možná vynořil — anebo minimálně velmi zesílil — až s bolševiky, kteří předváděli čistokrevné barbarství. (Ovšem Němci o dvacet let později nebyli barbarští o nic méně.) Bylo to něco, co vyplynulo z ruské podstaty, dosud skryté a ruskými elitami jen postupně kultivované? Anebo to vzniklo nově, z inherentního vražedného barbarství všech levicových vizí o formování nového řádu, nového člověka a nové společnosti? Na to myslím není jasná odpověď; já ji určitě nemám.

  Jinak je zajímavé se podívat (opět v dlouhodobějším měřítku) na vzájemné odlišnosti Francouzů, Němců a Rusů… A také na to, kolikrát jsou Francouzům sympatičtější — a bližší — Rusové než Němci, a naopak (o něco méně) Němcům než Francouzi. Jistě efekt vzdálenějšího spojence proti bližšímu nepříteli, ale zdaleka nejen ten.

  — — —

  A ještě bych se asi trochu ohradil proti tomu „tedy“. Soupeření ani případná spolupráce myslím nutně nevyplývají z civilizační blízkosti; argumentovat touto blízkostí je často jen ideologie. Naopak extrémním případem jsou Němci, jejichž kultura (nejen civilizace) se s naší v lecčems prolíná: Dlouhodobě pro nás určitě byli tím zdaleka nejhorším ohrožením, samozřejmě právě z důvodu velikosti a blízkosti.

 358. 409 – Maydo, kdyby tam cvičily všechny tři pobhaltské armády o síle tří praporů, tak by to bylo k smíchu. Novináři si zase cintají oentli. Všechny tyto manévry tuské i NATO jsou podle stále platných dohod předem oznámeny, podrobně vyčísleny a voejnští pozorovatelé protistran pozváni ke sledování. Až na hysterické novináře, kteří za vším hledají nějkou katastrofu na prodej, se tím nikdo z vojáků jinak než profesionálně nezabývá.

 359. TAk to je jasný, Dušane, že z pobaltské armády se nikomu kolena nerozklepou 🙂
  Novináři ty katastrofy potřebují, aby mohli žít. Fakt je, že když se v novinách psalo, jak probíhá sklizeň, tak na odbyt moc nešly.

 360. Na Arbesáku rostou houby? 🙂

  V každém případě dej vědět, jak jsi dopadl. Podle kolegy nic moc. Podle vycházky do lesa v pátek na chalupě taky nic moc.

 361. Dobré zas ráno… Tak mi nedávno vykradli auto – a teď chápu proč… Protože kdo by to nevyužil, ač mohl, byl by blbej!
  Děkuji za objasnění…

 362. PeSi,
  ono je to vykrádání tvého auta povoleno zákony ?
  Já si doteď myslel že ne.
  Ale asi je , když to srovnáváš s výrobou biopaliv.

 363. 2 nickname ad 380 – vysvěcení? a proč? To se jim tam půjde Duka vychcat? Dyť už to tam přece dost prochcaly ty prasata…

 364. Já bych jen připomenul, že si opravdu netykám s každým… A se socanem obzvláště…

 365. 2 Honza ze Žižkova ad 387 – a založil takovou hezkou tradici, dodnes dodržovanou, že ODS vždy udělá pravý opak toho, co slibuje. K likvidaci drobného podnikání a střední třídy nakročili už tehdy… A vlastizrada s podpisem LS to dorazila!

 366. 439

  Pěknej výkrut 🙂
  jen ne k věci ,ohledně toho srovnání 🙂

  A koukám, pane PeSi , že se Vám nelíbí vůbec nikdo. Asi to bude tím, že jedinej spravedlivej na světě budete Vy 😀

 367. 440 nebyla to vlastizrada, ale velký stádnický čin. S vědomím nedosírných následků v případě nepodepsání. To by mohlo vést k impíčmentu s důsledkem odtrůnění. Pak by nebyla slavná amnestie a klucí co spolu mluví by se tuze zlobili.

 368. Dobrý den. PeSi: ad (438) – moje spekulace.
  Bude probíhat soutěž o podobu památníku. Můj návrh je, vyznačit plot a budovy pouze štěrkovými cestičkami. Možná bránu, u brány jednu ubikaci, jednu latrínu znovu postavit. Líbil by se mi památník „2D“, na celém pozemku tábora. Na památku obětí tam položit kříž a Davidovu hvězdu.
  Alternativa: místo štěrku nízké „ploty“ z růží. Blatná je nedaleko.
  Náklady na provoz a údržbu nízké. Pomník dostatečně důstojný. Mohou tam být jména obětí.

 369. Dostatečně důstojný podnik neuživí dostatečný počet neziskovek.

 370. I sběr Židů pro následné zpracování byl povolen zákony. Dokonce ústavními.

 371. Halle: nezodpověděl jste včerejší otázku: mít příležitost jako Josef Neckermann, využil byste jí? Neberte tu otázku prosím osobně. Myslím, že odpovíte dobře. Tato otázka a předpokládaná odpověď má nedozírné následky. Je legální vždy legitimní? Je nejvyšší moc moc státu? Popisoval jste, že někdy konáte nad to, co máte uloženo státem. Je to správně? Měl pravdu Drda ve Vyšším principu?

 372. No, pokud vím, jeden památník tam už je… Za cikány… Párkrát jsem měl cestu kolem a stavil jsem se tam. Je zajímavé, že nikdy, ale opravdu nikdy jsem tam nikoho nepotkal, zejména ne z našich aktivistů/stek… No, ona tam nikde není žádná kavárna s internetem, kde by se mohli (mohly) realizovat… Ten prasečák stojí jinde, než stál ten tábor (btw, pro osoby práce se štítící), jehož osazenstvo bylo využíváno jako otrocká pracovní síla pro knížecí rodinu, která vůbec, ale vůbec neměla nic společného s Němci, natožpak s nacisty.
  A ten jinej glóbus furt nemaj…

 373. 429 Petře, evropský kalifát a další… Dejme tomu. Jenže celková moc jejímž chapadlem je moc vojenská, závisí na hospodářské síle. Jakou hospodářskou sílu, z čeho pocházející, bude mít kalifát? Jaká je hospodářská síla tradičních islámských zemí neplovoucích na ropě? Je islám způsobilý zajistit produkci užitečných statků potřebnou pro expanzi? O jaké zdejší zdroje se může opřít? Co ve skutečnosti je příčinou expanze islámu? Je to jeho objektivní síla nebo je to stupidismus „vyspělé“ západní kultury, který je i k nám importována? Jaké a jak fungují zpětné vazby? K jakým změnám v politickém spektru došlo za posledních několik let? Neslyšíme od čím dál více politiků výroky, které ještě před několika lety by byly nepřípustné a prostému občanu by za ně hrozilo vězení? Nejsou fakticky tolerovány hanobící výroky proti islámu v médiích a na internetu? Nevytváří tlak islámu a cizorodých kultur na které je naroubován, protitlak? Neexistuje na východ od nás státní entita s přirozeně rezistentní kulturou, která jestliže je ohrožena, nezakecá se a je schopna tvrdě jednat?

 374. 450-minimálně hrozí přechodné období, kdy islám již povládne, ale technologie, zbraně (včetně jaderných) ještě budou k dispozici.

  Nemluvě o tom, že takoví Němci neměli zatím problém být produktivní (dokonce i ti východní) v jakémkoliv režimu. Tak proč ne zrovna v kalifátu ?

 375. Noname: berte to jako malé vidle hozené do soukolí Světové socialistické soustavy. Kdysi jsem státu nějakou kačku pomohl ušetřit, rád ušetřím zas. V důsledku to pomůže oromavakeren. Vidět každý rok jak „policie obvinila nového ředitele muzea a jeho spolupracovníky“ není příliš začleňující. Naopak vidět v TV každý květen Růženu Sivákovou a jejích 20 kolegyň jak se o květiny starají by bylo velmi povzbudivé. Nejkrásnější, možná nejpompéznější hroby na našich hřbitovech jsou hroby romské.

 376. NickName,

  o Neckermanovi vím akorát že měl zasilatelský obchodní dům. Pokud myslíme stejného.
  NoName, srovnávat legitimitu zákonů za Hitlera a dnes mi připadá poněkud uhozené.

 377. PeSi: průnik katastru prasečáku a lágru je u horních třech budov. Zbytek lágru je na dodnes knížecím. To jsou druhé vidle. Návrh předpokládá využít celý katastr bývalého tábora. Mapy jsou a pan kníže, resp. jeho syn snad nebudou proti památníku na pana Karla ze Š.

 378. Halle: jak pan Neckermann k domu přišel. Díky zákonům. Norimberským. Šel byste do toho?

 379. Nickname,

  nic o tom nevím . Arizoval ?
  A k věcem o kterých vůbec nic nevím se nevyvyjadřuju.

 380. Norimberské zákony jsou z roku 35. To neměl s Německem nikdo žádný problém, Říšský sněm, který je přijal, vzešel z voleb.

  Dnešní zákony nařizující povinný odběr nějaké služby, produktu či uctívání nějaké ideologie (homosexuály, ochranu přírody, klimatu) se liší jenom v míře tvrdosti. Holt to dnes z občana nepřijde vymlátit SA, ale nějaký ouřada ho upokutuje k exekuci.
  Zatím.

 381. To neměl s Německem nikdo žádný problém

  Není pravda. Československká vláda PROBLÉM měla.
  A začala s opevńováním pohraničí. ( ŘOP vznikl v roce 1935)

 382. To ale na podstatě sdělení nic nemění, Halladine.

  Se Židy se jednalo dle zákona přijatého zvoleným parlamentem. S Německem se jednalo, obchodovalo, velvyslanci velvyslancovali…

 383. Pomůžu:

  Am 15. September 1935 wurden die Nürnberger Rassengesetze erlassen. Jüdische Kaufleute wurden dadurch sowohl persönlich als auch unternehmerisch unter Druck gesetzt und deren Unternehmen auf legale Weise zu Spottpreisen „arisiert“. Neckermann profitierte mehrfach von diesen Zwangsverkäufen:

  Josef Neckermann ließ sich von seiner Mutter seinen Erbanteil an der Kohlenhandlung in Höhe von 200.000 Reichsmark auszahlen. Am 25. Oktober 1935 übernahm er vom jüdischen Unternehmer Siegmund Ruschkewitz (1871–1940)[2] dessen Textilkaufhaus in der Würzburger Schönbornstraße sowie das Niedrigpreisgeschäft Merkur mit insgesamt 130 Angestellten und 60 Außendienstmitarbeitern unter Übernahme der Schulden und Hypotheken. Die Warenhausbranche steckte in diesen Jahren in der Krise und der Kaufpreis lag deutlich unter dem Wert des Unternehmens.

  Neckermann war 1933 der Reiterstaffel der SA beigetreten und wurde 1937 als Mitglied Nummer 4 516 510 in die NSDAP aufgenommen. Im Jahr darauf entstand durch Arisierung des Unternehmens von Karl Amson Joel, (dem Großvater des US-amerikanischen Singer-Songwriters Billy Joel und des Dirigenten Alexander Joel) – er hatte sich in Nürnberg und in Berlin ein florierendes Textilherstellungs- und -versandunternehmen aufgebaut – die Wäsche- und Kleiderfabrik Josef Neckermann.

  Neckermann drückte den Kaufpreis und richtete beim Bankhaus Hardy & Co. in Berlin ein Treuhandkonto auf – wie sich im späteren Wiedergutmachungsprozess herausstellte – seinen eigenen Namen ein. Neckermann begründete dies damit, dass er das Geld vor dem Zugriff der NSDAP schützen wollte. Der mittlerweile in die Schweiz geflüchtete Joel klagte auf Auszahlung des Geldes, die Klage wurde aber mit der Begründung abgewiesen, er sei „Devisenausländer“.

  Neckermann besaß damit das viertgrößte deutsche Textil-Versandhaus (nach Quelle, Witt Weiden und Schöpflin). Mit den Unternehmen Joels übernahm Neckermann auch den Mietvertrag von dessen Villa in der Tannenbergallee im Berliner Westend, die er mit seiner Frau Annemarie Neckermann bezog.

 384. http://snow.cz/clanek/3673-dva-olympijsti-vytecnici
  A ještě jeden článek v češtině:
  Základ svého úspěchu položil sotva ochmýřený mladý podnikatel díky tzv. arizaci židovského majetku v Německu roku 1935. Židé museli své firmy pod tlakem prodávat pod cenou a šíbři jako Neckermann, mladý člen SA (1933) a poté i NSDAP (1937), po nich skočili. Začal textilními obchody Siegmunda Ruschkewitze a korunoval předním zásilkovým obchodem a továrnou Karla Amsona Joela. Ten později emigroval, Neckermann se usalašil v jeho vile, ale ani peníze za vynucenou mizernou cenu mu neposlal. Joel se jich – bez úroků za ty roky – po řadě soudů s odvoláními domohl až v roce 1957. (Známý americký pianista, zpěvák a skladatel Billy Joel je jeho vnuk.)
  Neckermann se přes nacistické papaláše protlačil do role dodavatele oblečení pro vězně i zimních uniforem pro Wehrmacht. (Nebyl sám, podobně i Hugo Boss, dodavatel pro SA, SS, Hitlerjugend. Rovněž Gustav Schickedanz, zakladatel Quelle, skupoval po arizaci.). Válečný záslužný kříž 1. třídy obdržel osobně od samotného Hitlera.

 385. Halle: myslel jsem si to. Některé věci se nedělají.

 386. 453 – co se tyce ekonomicke sily a produkce statku pro vedeni statu:
  a/ setrvacnost a konzumace kapitalu (viz nase zeme za socialismu, i ke konci jsme drzeli vyssi uroven, nez treba Polsko)
  b/ nemecka krestanska minorita bude stale existovat…

  Mimochodem, k vitezstvi ve valce je treba mit skutecne jistou ekonomiku, ale staci na dost nizke urovni… Viz treba Mongolove…

  Co se tyce zpetne vazby, at delas, co delas, vice nez sestina lidi v Nemecku pod 30 let vyznava islam a ma vyrazne vyssi natalitu, nez domaci. Jednoduse demografie… Nejak si neumim predstavit zadny realny scenar, ktery by toto mel zvratit…

  Co se tyce Ruska, proto jsem psal o ose USA-RUsko-Trimori?

  Ale cele 429 byla jen „snapshot“ odpoved na Karlovu otazku, ne vysledek detailni a precizni analyzy, zas tolik tomu nedavej 🙂

 387. O arizaci teď, když jde o islamizaci. ikonka „vrtění hlavou“.

 388. Arizace byla uvedena jako příklad „zákonného postupu“ v odpovědi na tezi, že když se jedná dle zákona, je to v pořádku.

 389. quivis – ani arizace, ani islamizace – debatujeme o 345 – “kdo by to nevyužil, ač mohl, byl by blbej.”

  Ovšem využití islamizace těmi, co nejsou blbí – to nás teprve čeká.

 390. 475 – no, nekde jsem cetl, ze jizhya byla zhruba ve vysi desetidenniho prijmu rodiny…

 391. 577-no pokud na to bude zákon, těžko něco namítat, Že ano.

 392. Tak tak. A kdo nemohl zaplatit musel konvertovat nebo umrit, zakon byl jednoznacny a pro nikoho nebyl sebemensi problem jej splnit…

 393. 468 nickname, to je dobrá připomínka. Masy připrchlíků v naprosté většině nejsou motivovány šířením islámu, ale přirozenou snahou mít se lépe, co možná nejlépe. Tím co vidí ve „výkladních skříních Západu“. Tak jako zdejší kdysi v katalozích Neckermann Quelle. Pro některé navíc spojené s „horečkou sobotní noci“. Motivem naprostá většiny emigrace nebyla abstraktní svoboda, ale vize mít se hmotně lépe. Plus uniknout zdejší buzeraci a mít svobodu pro přičinění mít se lépe. Jen s tím rozdílem, že představy byly reálnější a v kontextu kulturní kompatibility.

 394. 479 když porovnám s nynější komplexní daňovou zátěží, nevypadá to tak zle.

 395. 455 nejpompeznější jsou hroby romské… Živí jsou na tom o poznání hůře. Až by se chtělo říci, že pro Roma je lepší být mrtvý než živý.

 396. No ale to bude navíc. Socialismus a islám jsou kompatibilní.
  No a halal jídlo chtěl Babiš určitě dělat už před Čapím hnízdem…

 397. 476 – Postavil si hospodu u silnice na Písek, ale chodili mu tam lidi.

 398. Je rozdíl, když zákon někomu něco vezme kvůli tomu , že je takového či makového původu.
  A srovnávat zákony za Hitlera zřetelně někoho diskriminující se zákony dnešními není na místě ) ne že by se dnes nenašly blbé zákony , rozhodně našly, a ne málo.
  Staří Římané na to měli zásadu dura lex, sed lex.

  Takže, dokud se zákon nezmění,měl by být respektován. A změnit ho není nepřekonatelný problém.
  Neuznávat zákony,či je nedodržovat je problém- kdo bude určovat, kterej zákon je nutné dodržovat ,a který ne ?
  Jednotlivec? pak budeme bez zákonů a pravidel,protože každému se nějakej nemusí líbit.
  A anarchie je o dost horší varianta, než řídit se ne úplně dobrým zákonem.

  A perlička – Goring,coby německý „vrchní lovčí“ vymyslel myslivecký zákon.
  Prý platí v Německu dodnes 🙂

 399. Schumi: když moji předkové byli placeni jako „uprchlíci“, chování nebylo lepší dnešních sociálně-šlechtických rodin. Výměnou za relativně skrovnou, ale k ožrání držek dostačující, rentu přijali bažinu. Vyklučili, odvodnili a dnes je z bažiny vydupané městečko. Moc to zavání marxistickým „podmínky mění lidi“.

 400. A i tady se najdou někteří, kteří o tom pochybují, ačkoliv aktualne.cz to prokouklo:
  „na východní Ukrajině Kreml drží obří utajenou armádu“

  Kam se na aktualne.cz hrabou výzvědné družice, za bližší informace o tom způsobu utajení by jistě Pentagon dal hodně peněz (a oni to jen tak vytrubujou do světa, aby Rusové to utajení ještě vylepšili). 😉

 401. 485 – vis, Halle, proc maji v USA druhy dodatek ustavy? 🙂

  Nesouhlasim s tim, ze kazdy zakon je bezpodminecne nutne dodrzovat no matter what, dokud jej nekdo nezmeni.

 402. Schumi,
  udělej si někdy procházku na Olšanské hřbitovy a vem to od hlavního vchodu dolů. Ještě tam na hlavní ulici najdeš hroby bývalé elity (třebas Dr.Baxa a pod.), ale stále se tam zvětšuje počet elity nové (třebas A.Běla).

 403. 487 – a tak nekde jsem cetl, ze Rusove si hodne hraji se stealth technologiemi. Pravdou je, ze mit obri stealth armadu je hodne uzitecne.

  Na druhou stranu, v jistem smyslu je to pravda. Uz pry vic nez milion obyvatel uteklo z Ukrajiny do Ruska, a asi jich tam jeste par zustalo, co s Ruskou vladou sympatizuji vice, nez s Ukrajinskou.

 404. Schumi,
  nahlédni do historie – Osmanská říše. Odhlédneme-li od postupné destrukce říše zapříčiněné tím, že na trůně zůstal dědičný potomek, velmi často značný retard, tak Osmanskou říši držela nad vodou armáda s jedním jediným receptem na válčení. Nějaký rozvoj vědy, či techniky se v podstatě nekonal a Osmanská říše žila z vysávání dobytých území. Když vycucli, co vycucnout šlo a další expandování naopak nešlo, protože turecký recept na vítězství překonalo dokonce i Rakousko-Uhersko, tak se osmanská říše prostě zhroutila.
  Předpokládám tudíž, že po vyčerpání německých zdrojů se Chalifa Almenia prostě zhroutí a bude pohlcen svými sousedy. Jak dlouho to bude trvat se dá dost těžko odhadnout, protože etničtí Němci, pokud budou mít dostatečně silného vůdce, za ním půjdou až do posledního muže, poslední ampule jedu, do posledního kanistru benzínu.

 405. Hm, má dojem, že Dr. Baxa má urnu v malé obřadní sínu Krematoria

 406. Dobrý den,

  nikdy mě nenapadlo, že bych svoji blbost mohl vydávat za hodnotu. A ejhle!

 407. MP, to je hodnota, ktera vyhrava volby… Nikdy nepodcenuj hodnotu hlouposti 🙂

 408. (438) Za dvě hodinky menší košík v mně jinak neznámé končině. Masáky, babky, klouzky, „panské“, praváky. Spokojenost.

 409. Dobré poledne,

  Jo, to bych taky byla spokojená… Kdes na tom byl?

 410. 486 nickname, předci byli nositeli nějakých schopností, znalostí a kultury vedoucí k onomu snažení.

 411. 494 Modrej, proč ne? Kdyby nebylo blbejch, chytrý by se neuživili.

 412. 503-jak píše diskutující na jiném servru,

  Jak to ten Andrej dělá. Čistě náhodou je(byl) ministrem v oblasti, kde státní úřady vyhladili téměř celou konkurenci Agrofertu v palivech.

 413. Taky zajímavé…
  http://www.ceska-justice.cz/2016/07/cr-dostane-zpet-naftu-jen-kdyz-nepoda-zalobu-krailling-je-neprimo-propojen-s-andrejem-babisem/

  Areál na skladování pohonných hmot v Kraillingu, kde je stále ochraňována nafta České republiky, koupila po zkrachovalé Viktoriagruppe společnost s ručením omezeným Krailling Oils Development zapsaná letos. Za nového vlastníka jednala advokátka Kateřina Radostová, kterou se tisk opakovaně pokouší spojit se známou podnikatelskou figurou Tomášem Pitrem. Naposledy se tak stalo letos na jaře, kdy vyšly fotografie Radostové spolu s Pitrem na veřejnosti. Radostová také v roce 2014 kandidovala za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury do Evropského parlamentu.

  Podle veřejně přístupných informací z Německa byla společnost s ručením omezeným Krailling Oils Development GmbH zapsána do obchodního rejstříku letos u soudu v Mnichově. Její základní kapitál má být 25 tisíc euro a předmět činnosti je provoz a údržba zásobníků v areálu Krailling s kapacitou 125 milionů litrů nafty. Podle záznamu toto s.r.o. vede a má právo za něj jednat Vojtěch Csabi z Havířova v České republice.

  Vojtěch Csabi je rovněž jednatelem společnosti s ručením omezeným FAU, která vyvíjí činnost v areálu firmy PRECHEZA patřící přes Agrofert Andreji Babišovi. Jde o nákup, výrobu, skladování a prodej ropných produktů pro velkodistributory, zemědělské firmy, aleatd

 414. Diky Sumavaku, diky za primluvu, Dusane!

  Pekne vsechny zdravim z hlubokeho americkeho Jihu.

  Nez odtuknu „odeslat“,musim se zde vyporadat se svym svedomim: Matzurko, hulvatsky jsem Vas na techto strankach napadl pred paru lety. Prosim, prijmete mou omluvu. I am sorry.

 415. Co se divíte, byl by blbej, kdyby to nevyužil! Zajímavá otázka, jistě jen hypotetická, jestli Halladin se tím svým zákonem také řídí? Jak se dá něco legálně ojebat, tak by to využil, ne? Jinak by byl „blbej“, ne?
  Protože znám skoro všechny triky, jak zubaři ojebávají pacienty, pojišťovny i státní správu, (býval jsem zapojen v několika zubařských ordinacích i společnostech), tak ani nenaznačuji…

 416. Aha, a to tedy opravňuje finanční zprávu poslat firmu do exekuce. Protože to je ZAJÍMAVÉ a někdo NABYL DOJMU ?

 417. NoName,

  v tom vašem článku postrádám informace, zda ty rozsudky jsou prvostupňové, anebo definitívní ,které nabyly platnosti.
  Ten druhý článek naznačuje, že je firma ( firmy) vo skutečnosti Pitrova, a ten už nějaké podvody na krku má.

 418. Ani za naznačování se firmy do exekuce neposílají …

 419. Što takove „naznačuje“?

  Komu patří která firma je uvedeno v obchodním rejstříku.Je pravda, že někdy to je zamotáno do různých převodů a chvíli trvá, než se člověk dobere, co komu patří, ale to by neměl být pro investigativního novináře problém.

 420. A i kldyby měl majitel nějaké podvody za sebou, tak by měla platit presumpce neviny.
  Podváděl-li v případu A, B, C, nedokatzuje to, že podvádí v případu D.

  Zajišťovací žaloby presumpci neviny porušují a tím jsou v rozporu s principy práva.

 421. Ono když jde o Čapí hnízdo nebo vznik Agrofertu, taky se ledacos naznačuje.
  Ale tam volá Halladin po důkazech, jinak je to kampaň …

 422. 513 – akcie na doručitele veřejně zapsané okamžité majitele asi nemají

 423. maYdo 🙂

  Pitr má zakázáno podnikat, a nesmí být ani v orgánech společností.

  Tomáš Pitr v rozhovoru uvedl: „Mám rozsudkem zakázáno živit se jako podnikatel a být ve statutárních orgánech. Jsem pouze zaměstnanec firmy Energy a starám se o parní elektrárnu, jež má v areálu bývalé Setuzy dodávat energii do přilehlé průmyslové zóny. Neřídím podniky, mám ale zkušenosti a dojednávám pro Energy odebírání páry

  V listopadu 2012 byl Pitr předčasně podmínečně propuštěn za dobré chování.[12] Podle svých slov se stará o parní elektrárnu v Ústí nad Labem;[1] podle MF DNES se však pravděpodobně snaží o návrat do světa velkého obchodování.[13]

 424. FAU je s r.o, jak jistě zjistí každý googlenaut (teda když chce, když jsou možné vygooglované skutečnosti nepříjemné, tak google vypadne a googlenaut se začne ptát).

  Tudíž jsou 516 a 517 mimo ?

 425. Jistě,NoName, v obou případech se ledacos zdá,v obou případech jsou podezření.
  pokud máte dojem,že bych dal ruku do ohně za čistotu Babišova podnikání, tak se velmi mýlíte 🙂
  Pokud nedošlo k definitivnímu rozhodnutí soudu, je možné všechno.
  Co se týká Babišova Čapího hnízda,myslím si,že to má tak právně ošetřeno, že ho nakonec nebude za co odsoudit.
  Jistě,můžu se mýlit. Třeba jeho právníky přeceňuju.

 426. Včera jsem měl povídání s kolegou dělníkem, který býval podnikatelem. Kdysi – už to bude 15 let – mu do firmy skočili exekutoři, všechno sebrali, ač byl exekuční příkaz na jinou firmu. Volal na policii, že se stala krádež, ale policista mu vysvětlil, že to sebrání majetku povolil. Bránil se, že chybně. Policista pokrčil rameny. Tak to dal k soudu. Soud se vlekl několik let, vyvázl z toho se čtyřmiliónovým dluhem. Zbývá mu splatit už jen milión.
  Která vláda zavedla likvidační exekuce?

 427. Zaznamenal jsem, že českým mediím téměř unikl zásadní projev Donalda Trumpa k ke změně vojenské politiky v Afganistánu (nejdelší válka, kterou kdy USA vedly) a ke změně vojenské strategie vůbec. Nová politika se dá shrnout do několika hlavních bodů: Pokud se někde budou USA vojensky angažovat, a to jen skutečně v případech vážného ohrožení, nebude cílem vybudování jeffersonovské demokracie a státu západního modelu, ale jedině zničení nepřítele a eliminace ohrožení z jeho strany. K tomu budou potřeba moderní a efektivní síly na něž je nezbytné zvýšit podstatně rozpočet. Zároveň se v případech, kdy se to bude týkat i spojenců, bude vyžadovat jejich finanční i fyzická spoluúčast. O vítězství rozhodují velitelé na bojišti a nikoliv úředník ve Washingtonu. Proto se ruší neúčinný a často idealistický mikronagement z centra a dosavadní „pravidla střetnutí“. Zodpovědnost přechází přímo na velitele na bojištích, jejich úkolem bude co nejrychlejší splnění úkolu za co nejmenších ztrát. Reakce všech vojáků, ktreré znám i reakce vojáků na sociálních sítích a v rozhlase jsou z 90% zcela pozitivní.

 428. A proč teds melete o Pitrovi v situaci, kdy dle soudu stát bezdůvodně poslal firmu, která tak trochu kříží cestu Babišovi do exekuce ?

 429. 512 – kdyz konkuruji Babisovi, ano… Ono uplne staci existence, naznacovani je az moc… 🙂

 430. Halladine,pokud je Pitr zamestnanec není uveden v obchobnim rejstříku, není majitel firmy.
  A se zapisem v TR by mu nezapsali ani dnešní datum.bez ohledu na to, co naznačuje i dnes, toto je realita. Nebo viny naznačují ledacos armády,ale mdloby to aspoň mít hlavu a patu.

 431. noName,
  že je FAU sro, samozřejmě vím. Není třeba googlovat,je to v článcích.
  Ovšem i sro je společnost, jednatel je orgán společnosti. Proti a.s má (většinou,ne vždy ) nižší základní kapitál a jednodušší organizaci.
  Takže 517 je v pořádku.

 432. 521 – zachytil jsem, ale nebylo mi jasne, oc jde…

 433. Vygoglujte si.
  BTW, frma je tak či tak v prdeli. Protože někdo nabyl dojmu.
  Zřejmě ten dojem získal na poradě s nadřízeným.

 434. 528 – to je vcelku jedno. Kdyz rozbijes hrnicek, jak je dulezite, ze ho pote nekdo skusi zalepit… Uz poslani firmy do exekuce napacha nevratne skody… A takova firma, i kdyz prezije, si priste dvakrat promysli, jak zareaguje na Andrejovy navrhy…

 435. Noname, pokud jsem pochopil, firma prodala hafo PHM firmě,která neodvedla DPH anebo spotřební daň ,a už ani nezaplatí, protože vzkrachovala.
  A přitom už nějakej pátek platí zákon, že v takovém případě ta firma, co prodala, ručí za ty neodvedené daNĚ.
  aNEBO SE PLETU ?

 436. 524 – „Nebo viny naznačují ledacos armády,ale mdloby to aspoň mít hlavu a patu.“

  překlad :

  Noviny naznačují ledacos, ale mělo by to aspoň mít hlavu a patu. Zatracen á kontrola pravopisu, nebudu už psát na mobilu v tramvaji.
  Oprava – pokusím se nepsat… 🙂

 437. 520 Otázka je jak ta firma byla moc jiná, že trvalo tak dlouho, než uznali, že je jiná.
  Jestliže šlo o odlišný, nijak nespojený subjekt, například byla zjevná chyba označení v exekučním příkazu, mohlo a mělo to být napraveno rychle. Pak případně jen řízení o náhradě škody vzniklé nesprávným úředním postupem. Co tomu bránilo?

 438. P.M.,
  vítejte zpátky, a pokud jsme měli konflikt, tak už to zřejmě odnesla řeka do oceánu Zapomnění, aspoň u mne (fakt si to nevybavuju) 🙂

 439. 519 halladine, tipuju, že ve finále to vybouchne na neschopnosti prokázat, že pachatel jednal v úmyslu porušit zákon. Postup připravený právníky, argumentace literou zákona, právními názory, kontrolami proběhnuvší bez závad…

 440. 536
  Schumi,

  myslím si to samé.
  A nakonec bude Babiš žádat odškodnění, a dostane ho.

 441. „trump-predstavuje-hrozbu-pro-cely-svet-varuji-psychiatri“
  měla jsem za to, že prohlašívání odpůrců, pokud by bylo příliš nediplomatické je popravit nebo zavřít, za blázny patřilo k praktikám StB—

 442. ad 518 – NoName, 516 není mimo, protože pouze uvádí jistá právní fakta, týkalo se to obecného nesprávného tvrzení v 513. S causou Pitr jste si to spojil bezdůvodně vy.

 443. ad 536, zaslechl jsem, že v roce, kdy probíhala výměna majetnictví Čapího hnízda, podle tehdy platného znění zákonů to trestné nebylo a s tím by prý měla vyrukovat obhajoba

 444. Jo, Babis to da, o tom neni sporu. Sila je na jeho strane.

 445. (498) Za Březinkou u Podhořan. 49°55’27.267″N, 15°34’8.973″E
  49.9242408N, 15.5691592E

 446. 543 – hm, tak to je úplně mimo můj rajón….

 447. „S cílem zvrátit dlouhodobě zvyšující se produkci mléka na evropském i světovém trhu, řešit nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou a maximálně omezit propad cen mléka, vyhlásila Evropská komise dočasnou mimořádnou podporu zaměřenou na snížení produkce mléka.“
  https://www.szif.cz/cs/mp-snizeni-produkce-mleka 😛

 448. Teď tu tu začínám mít trochu jiné starosti. K pobřeží Texasu, přesněji od oblstai města Corpus Christi, se bláří rychlostí as 32km/hod pořádný hurikán, ktegorie 3 s větry přesahujícími rychlost 170km/hod. Tvar pobřečí Mexického zálivu vytváří klimatickou past, v ná se hurikán může točit až 3-4 dny. Srážky mohou dosáhnout až 90cm. Hurikán udeří někdy okolo 4 hodiny ranní SEČ. Z politického hlediska bude pro Trumpovu administrativu Harbey ještě těžší zatěžkávací zkouškou než byla Katrina pro G.W.Bushe…

  Jinak, pro věštce, s klimatickou změnou to nemá nic společného. V posledních deseti letech je aktivita hurikánů ve srovnání s třicátými léty o 2/5 nižší. Ovšem tím, že oblast je 50% více zabydlená než tehdy, jsou škody pochopitelně podstatně větší. Tak nám držte palce . (my na severovýchodě to nepocítíme).

 449. … a já beru auta a jedu k pumpě. V oblasti dopadu hurikánu se zavírají rafinerie (je tam asi 30% všech amerických rafinerií). Vítr na čele front hurikánu 70 mil jižně od Corpus Christi byl byl průzlumným letadlem naměřen na 198km/hod.

 450. Rok po hurikanu Katrina jsem jel ze severni Floridy na Zapad do New Orleans. Nikdy v zivote jsem nevidel takovou spoust! Baraky bez stretch, okna zatlucena deskami, stormy vsechny na zemi. Mosty a najezdy na dalnici totalne znicene. Nikde ani clovicka.Nevim, jestli ten posledni zazitek byl tak spatny, jako pozdeji videt lidi v New Orleans po vsech hororech o chovani nekterych z nich behem katastrofy. . .Drzme palce Texasu.

 451. 546 To není důležité. Důležité je, že patříme na Západ…

 452. Držím palcew, Dušane, ať se to obejde s co nejmenšími ztrátami.

 453. Dušane, za jak dlouho CNN oznámí,že za to mohou ruští hackeři a Putin a že Trump o tom věděl dopředu?

  Ono to vypadá jako že si dělám blbou srandu z vážné věci, ale vsadím boty, že to ten levičácký mainstream zneužije!

 454. TAk přinejmenším Trump určitě nějak nevhodně zareaguje a negativně ovlivní průběh záchranných prací.
  Když se jeden nezachová, tak se nezachová, i kdyby se rozkrájel. Levicová demokratická media už brousí brky.

  Pravdu měl můj děda – novináři by měli bydlet za městem stejně jako děvky prodejný ve středověku. Vždyť to devkay prodejný jsou. Akorát na rozdíl od těch kurev, u kterých to bylo poctivý řemeslo, jde v jejich případě o charakter.

 455. poslouchám radio Wichita Falls, TX a Galveston, Okresy v okolí Houstonu (čtvrté největší město USA, už vyhlásily stav pohotovosti, v okolí Galvestonu jsou obavy o výdrž hrází. V těchto místech by třímetrová vlna zalilo vnitrozemí do vzdálenosto 40km. Povinné a dobrovolné evakuace se týkají už asi 400 000 lidí. To zorganizovat je tedy úkol. Ale už teď se organizuje solidární pomoc. Na mnoha mísyech už dealeři rekreačních pčívěsů je nabízejí případným postiženým, k přechodnému ubytování.
  Teď už za všechno nemůže Bush, ale Trump. Na Putina ještě hurikán neumějí navléknout.

 456. Mám v Dallasu kluka na návštěvě, dnes má letět domů. Držím palce. Nic jiného nemůžu dělat.

 457. Dallas je mimo, letecký provoz neomezen. Dallas to má dostat až v neděli.

 458. Tak aspon jedna dobra zprava! Hlavsone, muzete v klidu spat.

  Ano, ti zeleni teplousi budou mit hody! Hadam, ze sveho Boha Al Gora postavi na ten sokl uvolneny po generalu Lee.

 459. Nad městem Victoria severně od Corpus Christi naměřili stabilní rychlost větru 230km/hod

 460. Jsem se minulý rok těsně minul s hurikánem Matthew v Jižní Karolíně. Tam to nakonec dopadlo relativně dobře (i když sem-tam bylo vidět nějaké škody). Ve městě se jestě pohybovala spousta lidí z FEMA.
  BTW, ty evakuační plány jsou permanentní ? I to zvláštní evakuační dopravní značení ?

 461. Drzim USA palce, at nejsou zadne obeti…

 462. Globální oteplování neexistuje,ale tanker proplul Severním ledovýmoceánem bez ledoborce…

  Tanker, který převážel zkapalněný zemní plyn z norského Hammerfestu do Porjongu v Jižní Koreji, proplul také díky tání ledu arktickou oblast v rekordním čase.

  Ruská vláda nyní předpovídá, že transport nákladu na této trase vzroste do roku 2020 desetkrát.

  Cesta trvala 19 dní, o třetinu rychleji, než kdyby plula běžnou jižní trasou přes Suezský průplav. Ruskou částí Arktidy projela loď za šest a půl dne.
  https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/tajici-arktidou-poprve-proplul-tanker-bez-pomoci-ledoborce-36190?dop-ab-variant=&seq-no=3&source=hp

 463. Ten ruskej tanker korejské provenience s korejským vybavením a francouzským jménem Christophe de Margerie je lodí stavěnou pro provoz v polárních oblastech. Jinými slovy – je sám sobě ledoborcem.
  Což samozřejmě nic nemění na faktu, že se globálně otepluje.
  Ale za měsíc se začne docela svinsky globálně ochlazovat…

 464. No, tak SS Manhattan proplul severozapadni cestou uz v roce 66…

 465. jasně, ptakopysku,

  Ale pokud by se měl proledoborcovat souvislou vrstvou ledu, trvala by ta cesta o hodně déle..
  Ledoborce bůhví jak rychle přes led neplujou.

 466. Petře Kunetko,
  rok 1966 se nepočítá, protože nezapadá do teorie globálním oteplování

 467. Petře, proplul, vezl jeden barel ropy :-), a postupně ho doprovázelo několik ledoborců.
  Ale hlavně – je to úplně jiná trasa

 468. třeba mají zabudovaný ohřev trupu a led kolem nich taje 😉

 469. Vážení odborníci, už jako dítě jsem byl poučen, že ledoborec led nedrtí. Geometrie trupu a síla lodních motorů umožní najetí na ledovou desku a váha lodi potom led rozlomí.
  Tento nový tanker je konstruován podobně, takže z chodu může proplouvat deskou o síle 1,2 metru. S délkou tři sta metrů a 129 000 BRT to není takový div.
  Takových lodí má být celkem 15.

 470. Ani jsem si nevsiml, ze vcera probehly dva kusy multikulturniho obohaceni nozem… Brusel a Londyn.

  Ono uz se to nedostava ani do hlavnich zprav…

 471. 572

  To ví každý. ovšem opravdové ledoborce zvládnou i 3 metry ledu.
  K zajištění celoroční průjezdnosti by byla třeba průchodnost 3,5 metry ledu.

 472. 572 záleží na tloušťce ledu.
  573 Petře, rač si povšimnout, že s ohledem na počet připrchlíků a na všeobecnou míru kriminality není to tak vysoké. „Civilizované“ Chicago či LA jsou na tom hůř. Plus tu a tam štřelba ve škole a podobně.
  Ne, že by nebyl problém, ale tohle trendy vyzobávání případů pod lupou neberu. Ani řeči o tutlání. Po těchle případech zvyšujících sledovanost, prodejnost i hlasy prosťáčků jdou média jak slepice po flusu. Imigrace je vážným ohrožením zdejší civilizace. Především jedůsledkem její vnitřní slabosti, vnitřního rozpadu, opouštění hodnot na kterých je založena. Ne malý vršek ledovce z jednotlivých případů, ale jeho velká ponořená část.
  Politika pracuje s emocemi. Že účel světí prostředky, že je zapotřebí získávat přízeň lidí, oslovovat jejich rozum. Jenže kolik lidí má potřebný kritický rozum a vědomosti. Proto je nutno s nimi ideologicky pracovat jinak. Ukázovat jim jednoduchý obraz nepřítele a tak získávat jejich podporu. Chápu, že většinu lidí jen rozumnými argumety nelze získat. Natož nějakým odborným pojednáním z oboru historie, politologie, sociologie, etnografie… Jenže nejde to bez získání oné většiny pro záchranu všech. A pro boj se sebevražedně zvrácenou menšinou.

 473. Tak! A je tu konecne dukaz, ze Trump zpusobil otepleni v Artide, aby umoznil Rusakum jednoduche proplouvani. NY Times to zverejni a Mlada Fronta Trumpuv podraz dukladne rozebere.Socani celeho sveta budou mit zase duvod k radostnemu cintani.

 474. 575 – ja nemluvil o tutlani, ale fakt, ze uz to nestoji za hlavni zpravy…
  Je otazkou, jak jinak ziskat tu vetsinu, nez vyzobavanim…

  Ale jdu radeji na pizzu, bude uzitecnejsi… Doufam, ze Texas nebude katastrofa…

 475. 577 Petře, to je efekt vaření žáby, a že to není tak NEW! Tak jako jsme si po převratu postupně zvykli na vysokou kriminalitu. Být to skokem ze dne na den, bylo by to na vyhlášení výjimečného stavu. Jednala by o tom vláda, parlament. Nyní to pojímáme jako přirozené riziko, daň za demokracii. Tedy jak kdo. Já ne. Jenže jsem stará struktura, temná síla a přítel starých pořádků. Noví „demokraté“ prostí společné kulturní identity to tak nevnímají. Zvyknou si i na to, že jsou tu a tam stříleni, vyhazováni do luftu a podobně. Přeživší nakoupí svíčky a medvídky…
  Můj mladý avšak znalý kolega na mé remcání lakonicky odpověděl „to je demokracie“. Dávám mu za pravdu. Je to tak, že většina lidí to tak chce. Kdyby nechtěla tak by to netrpěla. Aby nemusela trpět, má na to dostatek svobody. Zatím. Budou volby. Svobodné. Zatím. Většina rozhodne. Jak rozhodne takové to bude. Jaký rozum takový výsledek. Jaký výsledek, takový důsledek. Největší potíž vidím ne v tom jak a čím bránit, ale co bránit. Naději dává, že nejsou jen kavárna a žumpa velkoměsta a podobných oblastí. Pořád je spousta lidí se zdravým selským rozumem, který je snad i lepší než politologické vzdělání. Člověk se zdravým selským rozumem schopní rozlišovat dobro a zlo podle svého prospěchu, je přirozeně odolnější než kavárenský intelektuál, který je živnou půdou pro obskurní ideologie.

 476. Corpus Christi to přežilo celkem Ok, Zničený je Rockport, kde vichr dosahoval rychlosti 230km/hod. Až se tam rozední bude vidět víc. Harvey se točí do vnitrozemí na San Antonio a Austin, Za jádrem zeslábl do kategorie 1 (vítr do 120km/hod). Větším problémem bude trvalý déšť. Některé okresy jsou bez proudu, ale neprotrhlyse žádné hráze. Před hurikánem byly zadržovací nádrže v zíplavových oblastech plné jen z 35%, takže bezprostřední nebezpeční nehrozí. Pokud by se měla naplnit předpověď o srážkách přes půl metru, nastala by as kritická situace. Zatím se naštstí ty nejhorší předpovědi, které mají media nejraději, nesplnily.

 477. Hm , 7 engických polišů přijelo „zatknout “ velmi nebezpečného psa 🙂
  Malýho, desetiletého jorkšíra,kteej prý napadl pošťáka…. .-D 😀

  Mluvčí londýnské policie řekl, že pes je nyní v útulku. Jeho chování bude prý posouzeno odborníkem, který následně určí, jaké další kroky budou nezbytné. Policie také sdělila, že majitelka nemůže jorkšíra vidět do doby, než strážníci vyslechnou dva svědky, kteří byli incidentu přítomni.

  https://www.novinky.cz/koktejl/447211-duchodkyni-prepadlo-policejni-komando-prijelo-si-pro-nebezpecneho-jorksira.html

  Nebyl ten jorkšír muslimskej terorista ?

 478. Jak jinak získat tu většinu? Na to je jediná odpověď. Jakkoli. Je to možná cynické, ale jedině možné. Propaganda nesmí být vědeckou přednáškou. Musí být jednoduchá a rezonující se základními zájmy oslovených. K tomu patří co možná nejhorší obraz nepřítele.
  Ve mně se to pere, nelíbí se mi to. Jenže boj o přežití není rytířské klání. Ušlechtilých, kteří to všeobecně dobře mysleli jsou plné hroby. Proto když není zbytí, je nutno se dopouštět i nespravedlnosti. Je lepší být včas tvrdý než dopouštět se později menší nespravedlnosti. Je lepší dopouštět se včas menší nespravedlnosti než později velké nespravedlnosti. Je lepší dopouštět se dříve velké nespravedlnosti než později krutosti. Je lepší dopouště se dříve menší krutosti než později velké krutost. Je lepší dopouště se dříve velké krutosti než být mrtvý.

  Co se týče migrantů, jsou oběťmi tak jako my. Naším společným nepřítelem jsou ti, kteří formálně a reálně vládnou a kteří způsobují nynější situaci. Důsledkem v budoucnosti mohou být miliony mrtvých na obou stranách. Bez rozlišení vinných od nevinných. S jistotou tvrdím, že oni vládci mezi nimi nebudou. Proto jednají jak jednají. Dřív král jel v čele vojska. Nynější vládci v bezpečí, a je otázka, kteří to ve skutečnosti jsou, nejen ti z reklamních cedulí, ale ti skrývajcí se v pozadí, posílají nakopávače prdelí a žoldnéře na špinavou práci. I na „spoluobčany“. Pod heslem

  „Velký Demokrat Tě miluje!“

 479. 580 halladine, ona celá Anglie je tak nějak specificky perfidní.

 480. 570 „Hledáme členy pro posádku. Čtyřprocentní orientace vítána“

 481. (564) No když projela, tak byla asi silnice volná.
  (567) Souvislá vrstva ledu tam nebyla ani když tam proplouval Belingshausen či Fadějev na plachetnicích.
  (574) Na celoroční plavbu zatím nemyslí ani největší oteplovači.

 482. Bylo by rozumné připustit zde lidožravectví za podmínky, že příchozí lidožravci slíbí, že se budou požírat jen mezi sebou?

 483. 585

  nebylo. Byla by to diskriminace původního obyvatelstva, kdyby mu nebyla rovnoprávná možnost být sežrán.

 484. Roubitschek se cestou z demonstrace na podporu multikulturalismu staví na gábl v restauraci. Probírá se jídelním listkem až si vybere natur. hovězí na hříbkách. Když přinesou, něco se mu nezdá, přivoní, ochutná, zbrunátní a volá vrchního.
  „Co jste mi to dali? Objednal jsem si hovězí, ale přinestli jste mi vepřové! Trejfe!“ „Ne, pane, tohle je hovězí,“ trvá na svém vrchní.
  „Nedělejte ze mě mešuge,“ ječí Kohn. „Přece poznám vepřové od hovězího. Tohle na talíři se narodilo jako vepřové!“
  „To ano, pane, připouštím, že kdysi bylo vepřové. Ale jak račte číst na jídelním listku, je to naturalizované hovězí.“

 485. 586 halladine, nemůžeš chtít hned všechno. To by přišlo časem. Nejprve jako právo, posléze jako povinnost.

 486. 591

  Ani ten nebyl v sev. ledovém oceánu úspěšny.
  A nikam neproplul.
  Poprvé to proplul Nordenskjöld

 487. Antarktidu prozkouvmábal Bellinghausen… k Severo-východní cestě jen poznámla. V letech okolo 1660 bylo takové globální oteplování, že severní cestou proplul jistý Portugalec z Japonska do Portugalska.

 488. nepamatuju, ale loď se jmenovala něco jak „Věčný otec“, četl jsem to loni v nějakém komentáři na příspěvek v CPAC

 489. nickname to je on – Halladine a proč ne, Holanďané tehdy obchodovali s celým známým světem. Nic divného.

 490. Jo, portugalští prchlíci z Asie.
  Ale nevím,jestli je vhodné plout někudy, kudy ještě nikdo neplul s lodí plnou civilů…
  A v tom článku se píše o beringově průlivu, a pak až špicberky…
  řekl bych, že si portugalci udělali z toho frantického špióna pérdel, a ne malou…

  Macao sice ještě nepatřilo Portugalsku, ale běžně tam Portugalci obchodovali a kotvili od roku 1557. A pokud to byla holandská loď, Holanďané měli kolem fůru přístavů taky

 491. Halladin tam tenkrát driftoval kolem Beringova průplavu se svou novou jachtou Korunní princ Eugen a žádnýho zablešenýho Portugalce tam neviděl.

 492. A našel jsem o tom zajímavou stránku http://ecotretas.blogspot.cz/p/david-melgueiro-english.html

  Celé je zvláštní. Cesta sama měla proběhnout 1660 -1662. ovšem ten Frantík to hlásilo nadřízenám až v roce 1700 (leden) A tu informaci měl dostat od francouzského námořníka,usídleného v Portugalsku, kterej s tím Portugalcem osobně znal.

  No nakonec – umím si něco takového představit,pokud by šlo o loď naloženou drahými kovy, po které kde kdo pásl, a jednalo by se o cosi srovnatelného s něčím typu Mission Imposible, anebo s akcí prováděnou Jamesem bondem. 😀

 493. Ptakopysku,nevím ,co je ti divného na mé skepsi. Jako všeobecně uznávaný historický fakt to není, jen jako spekulace, anebo fantasie.
  A první sichr úspěšné proplutí je o 200 let později.

  This problem will remain for future study in the vast archives of historical fantasies.

 494. Celá debata vznikla, pokud se pamatuji, na jedné z klimaskeptických stránek , kde se debatovala „malá doba ledová“, Tehdy tam nějaký Rus přišel s hypotezsou, že malou dobu ledovou zapříčinilo odtávání arktickeého ledu a a jím způsobeného vychýlení Glofského proudu. Tvrdil, že právě v polovině 17, století, bylo na severní Sibiři tepleji než obvykle.Dokládal to i expanzí kozáků na sever, prudkým rozšířením neštovic a dalšími ne zcela podloženými důkazy. Ty ruské archivy mají daleko do přesnosti a úplnosti. Určitě se o tom dá najít více materiálu…tady je třeba nejnovější : http://www.thegatewaypundit.com/2017/07/al-gore-humiliation-nasa-study-confirms-sea-levels-falling/

 495. Kdysi jsem četl, že v době osidlování Gronska vikingy taky bylo v Grónsku tepleji, pak se ochladilo,a vikingové tam také proto vymřeli.

 496. Mezi lety 900 a 1200 tam skutečně bylo relativně teplo. Aspoň natolik, že se tam na loukách pásly krávy.

 497. Jste si jisti, že NOrth_East passage vede kolem p´plu?
  Já si myslím, že je to cesta od Aljašky skezevá kanadské ostrovy k Islandu, ale možná se mýlím.

 498. Ahoj Martine! Dival jsi se dnes na Vueltu? Fantazie! Ti kluci na kolech, ale hlavne ty zabery krajiny a starych mest. Spanelsko musi byt prenadherna zem. (Well, Valassko je taky super, ale je to jaksi z jine becky. . .)

 499. P.M. díval, ostatně se dívám na všechny Grand Tour. Dokonce i sportovně nudné etapy jsou zajímavé jako cestopis po té zemi. Vrtulník si občas odskočí pár kilometrů od trasy, aby ukázal nějakou přírodní nebo historickou zajímavost.
  Před pár lety jsem si dopřál dva dny na Tour v podhoří Pyrenejí. Karavana, zázemí, kočující diváci – to se nedá popsat, to se musí vidět.

  Dneska to bylo jen průměrné, ale včera – Cuenca – paráda. Ovšem Pistolero se nevzdává.

 500. 612

  quivisi, to co popisuješ je severozápadní cesta -z východního pobřeží USA k severnímu pobřeží Aljašky , pžípadně k Beringovu průlivu a dál https://cs.wikipedia.org/wiki/Severoz%C3%A1padn%C3%AD_pr%C5%AFjezd
  Severovýchodní cestě říkají Rusové Severní cesta. Nemají potřebu tu cestu odlišovat- Ta severozápadní pro ně nemá význam.
  Jinak obchodní provoz na severní cestě zřejmě fungoval od počátku ruského osidlování Sibiře .
  Jen to nebyly dálkové tratě, ale cesty menšími plachetnicemi ,velmi podobné vikinkskýckým lodím,které které tam byly od 11 -17 století.Jmenovaly se kochy https://en.wikipedia.org/wiki/Koch_(boat) Pluly od jednoho ústí řeky k druhému.

 501. Ja jsem to jmeno Cuenca nikdy predtim neslysel. Kdyz jsem to mesto vystavene na skalach vcera videl, nemohl jsem te nadhere verit.
  Ja jsem se na kole jen sem tam svezl, ale, jak rikas, Giro, Tour a Vuelta jsou fascinujici lekce v houzevnatosti, ale taky v historii a zemepise. Preju Ti ze srdce, ze jsi to mohl omrknout osobne.

 502. Cuenca – přesně stejně. Dva skalní masivy proti sobě, silnice mezi nimi a nad nimi lávka pro pěší, spojující obě části, nalepené na skalních masivech. Už asi nestihnu všechno vidět na vlastní oči, ale nejméně polovina zážitku ze sportovní akce je vlastně cestopis a cestování na dálku.

  Žena už kritizuje moje klapání na klávesnici, blíží se půlnoc. Tak ahoj!

 503. (615) A tím jsme oklikou zpět u mého původního tvrzení, že někdy to šlo proplout odjakživa i plachetnicí ( a ta fakt led neproráží), někdy zase ne.
  Ta ruská cesta snáze, než severozápadní. Plavba (ne jízda) tam byla celkem běžná, ledoborce jen v pozdním období nebo v době mimořádných problémů.

 504. 618
  Ano i ne. Krátká trať umožňovala, aby se ty malé loďky během krátkého léta dostala od ústí řeky k jinému ústí řeky a možná i zpět do přístavu vyplutí ( ale těmito „lodičkami“ se plulo i po těch řekách)
  během krátkého období polárního léta , ovšem ta etapovitost dopravu něčeho až na konec trasy nepříjemně prodlužovala.
  Ale to nakonec nebylo nic neobvyklého. Obchod například mezi Čínou a Evropou byl kdysi taky etapovitý.
  Doprava čehokoliv na konec trasy trvala několik let. Ale o těch kochách či koších 🙂 se píše, že jich bylo několik tisíc.

  There is documentary proof that in those days the private Russian civil fleet in the Arctic seas numbered up to 7,400 small ships in a single year.

  Podobnost s vikingskými loděmi nebyla náhodná. Pobřeží Bílého moře bylo osídleno z Novgorodu, a v Novgorodu vikingy znali velmi dobře, o tom, že se svého času stali Vikingové stali vládnoucím rodem v Rusku ( Rurikovci) ani nemluvě.
  A postupně se osídlení odtamtuď šířilo na východ.

 505. Dobré zas ráno… K té včerejší debatě – v dobách toho klimatického optima se v polabí běžně pěstovaly melouny – např. pro kuchyni Rudolfa II. Teď jeden soukromý ztebedělec začíná pokusně pěstovat melouny u Pardubic a zdá se, že se daří… Laik by z toho mohl usoudit, že se opět blížíme do období klimatického optima… Ale to se samozřejmě alarmistům nehodí…

 506. Ano, díky výraznému ochlazení… Jeden z hlavních důvodů, proč se v Evropě tak rychle rozšířily brambory…

 507. PeSi,
  ovšem následky byly nedosírné – moře šplouchalo na svazích Krušných hor, kam se člověk z Grafenštajnu podíval, všude byli topící se lední medvědi, bachorem navrch se na vlnách houpaly chcíplé velryby, voda byla plná anaerobních prokayont, vzduchem se nesl zoufalý křik umírajících korálů…
  Dokonce v Polsku jacísi jurodivci Grzegorz Kostner a Tadeusz Rajnolcz, při pohledu na svoje soukmenovce poflakujících se na lodích po oceánu Wodny świat Polski litovali, že ještě nebyla vynalezena kamera, protože kdyby to někdo natočil, mohl by to mít bardzo wielki sukces.

 508. Rychle jak rychle..
  U nás k jejich většímu používání došlo až v druhé polovině 18.století po pruských válkách. V Prusku jejich pěstování nařídil kolem 1740 Bedřich Veliký… V Británii a v Irsku se začaly pěstovat už v druhé polovině 17 století, a odtamtuď je britští a irští vystěhovalci dovezli do britských kolonií v severní Americe.
  A nebylo to jen kvůli podnebí, ale taky kvůli tomu, že měly slušné výnosy i v méně kvalitnějších půdách v podhorských oblastech, kde měly obiloviny výnosy docela mizerné.

 509. PeSi: podobný překmit může nastat i nyní. Proto bych se držel rady mojí babičky a dostavěl jaderné elektrárny. Lepší koukat z tepla do zimy než že zimy do tepla.

 510. Dobré ráno,

  „odtamtuď je britští a irští vystěhovalci dovezli do britských kolonií v severní Americe.“

  a není to nošení dříví do lesa dovážet brambory do Ameriky?

 511. To je komédie…

  fakt, že Trump má o něco početnější rodinu, než měl Obama, patrně zruinuje americkou tajnou službu.
  http://www.lidovky.cz/spojene-staty-nezvladaji-zaplatit-svoje-tajne-agenty-muzou-za-to-vydaje-na-ochranu-trumpa-g83-/zpravy-svet.aspx?c=A170822_121047_ln_zahranici_ele

  Co by si tajná služba počala, kadby byl býval zvolen prezidentem Robert Kenedy? Ten měl celkem jedenáct dětí, pokud se nepletu, to by se musela ochranla rozkrájet.

  Možná by mohli začlenit do ústavy, že prezidentký kandidát smí mít jen jednoho sourozence a dvě děti. Dále jednu manželkun a tchyni už po smrti. Aspoň by se dost zúžil výběr a bylo by to jednodušší.

 512. A to si s tím tajná služba neumí poradit? Vlastně asi ne, Castra se taky nedokázali zbavit. 😉

 513. maYdo,

  brambory měly původ v Emerice jižní. Do Englicka je poprvé dovezl známý pirát Francis Drake, který vyplundroval pacifickou stranu španělských kolonií v jižní Americe. ( 1580)
  Španělé je už používali jako důležitou potravinu pro námořníky – vyřešily problém skorbutu.

  Mezi anglickými a španělskými koloniemi v Americe moc kontaktů nebylo, a ti emigranti si do anglických kolonií dovezli to, co byli zvyklí pěstovat doma.

 514. Hm, to je zajímavý…
  Poněkud mně to překvapuje, protože Jižní Ameriku mám spojenou spíš s tropickými a subtropickými poměry a bramborám se očividně daří i v poměrně nehostinných podmínkách.
  ale je fakt, že tam jsou vysoké hory a tam asi žádný subtropy nebudou….

 515. maYydo,

  brambory se pěstovaly v horských oblastech Peru, kde se jinak obvyklé kukuřici nedařilo.
  A tropy ani subtropy tam opravdu nebyly 🙂

 516. Jinak jsem četl tvrzení, že brambory byly největší profit, který měla Evropa z objevení Ameriky.

 517. Nevíte někdo, co se zas děje? Cestou do Prahy jsou skoro všechny bilboardy přelepovány českejma vlajkama… Že by konec EU? Takovou radost bych si snad ani nezasloužil… Někde to vypadá až srandovně – kde se ještě včera tlemil nějakej starosta či jinej zasloužilej vydřiduch, tam je dnes už česká vlajka… a další, a další, a další…

 518. Jo a jinak jsem cestou viděl následky včerejšího deštíčku… Ale to hlavní už silničáři odklidili – a určitě se přitom nenudili… Pás popadanejch stromů mezi Chotovinama, Košínem a Táborem. Chvála jim, zvládli to dobře.

 519. Jo, halladine, to akorát že člověk má ry stereotypy jižná amerika = brazilie, prales, amazonka a naopak, když se řekne „amerika“ tak se za to automaticky pokládá hlavně severní.

  Vlastně je to srandovní, že ty brambory se dostaly do severní ameriky z jižní oklikou přes Evropu.

 520. Jo, maYdo,
  ale ta jižní Amerika je severojižním směrem docela dlouhá.. A ten jižní cíp je docela blízko Antarktidě, a bývá tam docela k……. zima 😀

 521. To určitě, ale v povědoní je víc ta pod rovníkem. Už proto, že to je větší kus země, ten jižní cíp je dlouhá úzká nudle.

 522. 609 Nástup malé ledové doby začal po roku 1200, na severu a na moři se projevoval nejdřív, v proměnlivosti počasí. U nás už před obdobím husitských válek. Dešti a neúrodou. Ovšem klima zde oscilovalo a byla krátá teplejší období. V roce 1618-20 (nepamatuju přesně, už je do dost dávno 🙂 v Benátkách zamrzlo moře.
  To na co si protioteplovači naříkají, může být návrat k normálu. Nevím co oni považují za normál, možná i tundru, kleč, mamuty. Nebo naopak při krátké paměti a selektivním myšlení, z jejich pohledu „ideální“ počasí z jejich dětství a dětství jejich rodičů.
  Vzpomínám, že v době mého dětství zimy byly zimovaté a sněhovaté, jara jarovitá, léta létovitá leč ne extrémně hicná a podzim podzimovatý, především školní. Kdežto teď počasí je bláznivé. Jenže když nahlédnu do přehledu počasí, dovídám se, že veškeré zimy nebyly až tak zimovaté, jara jarovitá, léta létovitá. Akorát podzim byl stejně protivně školní.
  Možná, že nynější změny počasí jsou předzvěstí ochlazení. No, co dotace na ochlazování se změní na dotace na oteplování. Pumpa na peníze poháněná nepravým perpetuem mobile bude pracovat dál.

 523. 636 PeSi, pozorovali jsme odrazy blesků od oblačnosti včera za soumraku při cachtání na Majdaléně. Cachtáme se většinou večer, až odfrčí piciklisti a je klid.

  Zapomněl jsem doma čtečku. Po návratu z cachtání při hledání náhradního čtiva narazil na kompletního Jiráska. Do svítání jsem zhltnul celé Temno. Dá se. Vezmu to po řadě.

 524. Prý zamrzala i Calaiská úžina, a Vltava bývala zamrzlá ledem zvíci několika decimetrů.
  Stejně jako ostatní západoevropské řeky.

  No řekl bych,že extrémy jsou něco, bez čeho bych se lehce obešel.
  každopádně ta malá doba ledová měla za příčinu neúrody a hladomory.
  A při dalším oteplování si možná pořídíme několikero vlastních pouští.
  A to se vyplatí ! Nebudeme muset cestovat na Saharu,abychom viděli, jak taková poušť vypadá !

  Šumi , a čtečku v notebooku nemáš ?
  Třeba Calibre….

 525. 643 halladine, nemám. Jednak by mi byla plat prtná, protože v cestovním noteboočku nemám knížky, druhak číst knížku na displeji notebooku či tabletu je opruz pro oči.

 526. Hlavsone, doufam, ze uz mate synatora doma pod kridlem. Divat se po ranu na tu hruzu v Texasu nikomu do skoku neprida.

  Byla tady rec o poctu rodinnych prislusniku presidenta Trumpa a mocnare Husseina Prvniho.(Doufam, ze taky Posledniho.)Kde se na Usaka Trump hrabe! To kdyz si Hussein vyjel na dovolenou, musel pro rodinu sve Ohavy najmout jeste jedno letadlo s dvojnasobne velkymi sedadly, aby se tam jeji tety a sestrenice s tema obrovskyma prdelema vmestnaly.Policajtu nebylo potreba; I ti nejotrlejsi gauneri pred tou svoloci utikali o holy zivot.

 527. No, ale zase byl za svou rozmařilost patřičně ztrestán. Představte si dovolenou s tlupou manželčiných tet a sestřebic.

 528. 644 halladine, kouknu. Velmi doporučuju čtečku PocketBook.

  V Budvajzu trochu sprchlo. Pěkná průtržička, která podle meteoradaru měla minout. Neminula. Bohužel s kroupama. Auto je asi poklofané, zas budu vytahovat důlky. Jen aby nebyly moc hluboké.

 529. (647)Ztrestani jsme byli my. Vsechno jsme to museli calovat. Dovede si nekdo predstavit, co plne letadlo tak tlustych bab jen za den sezere?Jeste ze jsme usetrili za ty policajty!

 530. Schumacher,

  mám dva kindly od Amazonu, jednoho kindla nahraného na iPadu, druhého na tabletu od Lenova, takže se nechystám na nákup dalšího hardware 🙂
  A navíc Calibre na ntb..

 531. P.M. berte to tak, že kdyby byl odsouzen k mrskání, tak byste kata a důtky taky cálovali. 😀

 532. V tom pripade bych rad ze svych uspor zaplatil ucet.

 533. Dneska třeba Calpe, kterým projeli před chvilkou.

 534. Nadhera, Martine! A zase:Nikdy jsem o tom prekrasnem miste ani neslysel. . .

 535. 650 halladine, podstata je právě v tom HW. V displeji. Prostě „papír“. Sice ještě ne tak kontrastní jako kvalitní černý tisk na bélém papíru, ale z principu pro oči jako tisk. A zlepšuje se to. Rozdíl PocketBook 623 oproti předešlému modelu je znatelný.
  Proto na čtení, když ne knížku, tak čtečku.

 536. Jestliže máš čtečku Kindle, má kvalitní zobrazení. Dosud snad nejkontrastnější. Mě odradilo omezení formátů, nutost převodu.

 537. Jako obvykle dokonale surrealistická diskuse ó čtečkách.
  Co tak si nejdříve vyjasnit, ó čem diskutujete, znalci ?

  Protože znalec A mele o software, znalec B o hardware.

 538. Schumi ad 642 -jo, já byl také po bouřce bez proudu! 😉

 539. ˇZádná diskuze o čttečkách se nekonala. SChumi chválil a doporučoval tu svou, já řek ,že nic nového kupovat nehodlám 🙂
  Eto vsjo.

 540. Je potřeba vyjasnit pojem Kindle, halladine…
  Vy opakovaně mluvíte o aplikaci, Schumacher o fyzické čtečce.
  Proto je to takové trochu mimoběžné.

 541. NoName,
  mám dva Kindly hardware – kindle 3 a kindle 4
  Až to ostatní je soft. Kindle a EPub Reader na iPadu, a Kindle na Lenovu.
  A taky na kompech.

  Po pravdě – na tom iPedu jsou ty čtečky výborné. Na tom androidu jako dělané na koleně.

 542. A právě proto, že mipřipadá,že jsem čtečkami (ať už hardwarem nebo softem)dostatečně vybaven, nediskutoval jsem o Schumiho hardware.
  Nehodlám nic nového kupovat.

 543. 645 ano, je doma, díky. Sice změna trasy a odletěli tak akorát než tam nastaly deště.

 544. já teda nevím, co řešíte…
  Schumi a Halladine sice možná klábosí o čtečkách poněkud minmoběžně, ale očividně jim to nevadí a jsou v pohodě.
  každá liška chválí svůj ocas, každej spokojenej čtenář chválí svou čtečku. Tak co s tím máte za problém?

 545. ono se říká, že … skřivánek si musí vrznout,i kdyby měl zmrznout.
  Někdo si musí vrznout do debaty …

 546. Martine, nespis jeste? Ten Froomie to dneska na tom kopci rozsvitil! Neuveritelne!

 547. Jsem zvědav, kdy se odhalí, co vynalezli doktoři že SKY. Ten nástup do kopce byl drtivý.

 548. Myslis, ze je za tim neco jineho, nez chleba s maslem a marmeladou pred zavodem?

  Z jine becky:Onehda jste tady mluvili o vselijakych zpusobech, jak se pod Ripem a take Radhostem vselijak obchazi zakon. Pro me byl vitezem v te soutezi borec, ktereho jsi Ty videl v Klobukach na pouti, kdyz vylepil reklamu: KOLECKO SALAMU – 40.00 KORUN. STAMPRLA SLIVOVICE ZADARMO.Genialni!

 549. (641) A deset deka salámu bylo nějakýho salámu a dneska je to pár koleček! 😛

 550. 662 NoName, že sis ujasnil, neznamená, že my se nepochopili 😀

 551. 665 Halladine, ani já. Dokud bude fungovat. U staré se před vyhozením pokusím o opravu zapečením základní desky, víc pokazit nemůžu.

 552. NoName,
  jistě že mě Schumi pochopil 🙂

  Vždyť napsal:

  Jestliže máš čtečku Kindle, má kvalitní zobrazení. Dosud snad nejkontrastnější. Mě odradilo omezení formátů, nutost převodu.

  Koukl jsem ,a ta jeho čtečka fakt umí víc formátů.
  To mi ovšem nevadí. Jednak mám Calibre, a jednak lze poslat soubor v nekindlovském formátu Amazonu, oni ho převedou a pošlou přímo na Kindla – jak na Kindle hardware,tak tak nasoftovej na tabletu či PC. Zrvá to jen chvilku.
  Nepochopil jste jen Vy.

 553. Dobré zas ráno… Ano, od soumraku do svítání bývá temno… Ale že bych ho zrovna hltal, to ne… To raději spinkám…

 554. 2 Schumi ad 648 – já bych se na ty ďolíčky vykváknul a dělal, že je to tak schválně… Vzpomínám na krupobití v roce 2010 – stál jsem u okna a sledoval, jak mi na kastli naskakuje jeden roztomilý ďolíček za druhým… Též jsem se zájmem sledoval zoufalce vybíhavší z domu s dekama a snaživší se honem to svoje auto přikrejt, což jim bylo hovno platný a druhej den jsem je potkával se zkrvavenejma hlavama… No, nakonec tam těch roztomilých ďolíčků bylo asi 25, skla vydržely, tak jsem dělal, že je to tak schválně… A to funguje…

 555. A tak pokud jste se kouknul a je vzájemné pochopení… To kolikrát není ani v manželství !
  Já jsem se bohužel kvůli nedostatku času a odkazů nestal na víkend klimatologem, zbyly mi jenom ty čtečky…
  A zapéct samozřejmě ano. Případně zmrazit. Desetkrát na dvě sekundy zmáčkout on/off. A když to nepomůže, objednat nový na eschopu. To podepisuju.

 556. je vzájemné pochopení… To kolikrát není ani v manželství !

  To je fakt 😀
  Ale někdy se dostaví po rozvodu 🙂

 557. 679 PeSi, Temno je v podstatě thriller…
  Ďolíčky, zdá se nejsou. Posledně jich bylo přes dvacet, dalo to dvě hodiny práce je vytahat.
  680 NoName, to je případ kontextuálního uvažování.
  „Budu dělat nádivku. Dojdi pro rohlíky a když je budou mít kup deset vajíček.“….
  „Rohlíky neměli.“
  „A kde máš vajíčka?
  „???“

  Jenže ony i ty čtečky, bez odkazů…

  A když ano to nepomůže, zjisti jestli to nemá vybitou baterku…

 558. Schumi,

  myslíš , že by se měl NoName dobít ? Myslíš , že má zdířku pro dobíječku , anebo USB ?
  Dost pochybuju 😀

 559. Dobré ráno,

  “Budu dělat nádivku. Dojdi pro rohlíky a když je budou mít kup deset vajíček.”…

  Nevím, co je kontextuální uvažování, ale především je to chybně formulované zadání.

  I když je to jedno, když nejsou rohlíky, nádivka stejně nebude a co s vejcema….. Dtto naopak.

 560. 686-a kde na to měli vzít ? Když podnikatelé neplatí daně …
  BTW, kdo ví, co je s dovoláním Lidového domu … Asi někde zapadlo.

  Ale i jinde je to veselé.
  https://svet.sme.sk/c/20636133/protituristicke-nalady-v-spanielsku-su-coraz-silnejsie-objavuju-sa-utoky.html

  Ta terminologie..
  V jadre problému, ktorý má skupina s hromadnou turistikou, je presvedčenie, že ekonomicky znevýhodňuje robotnícku triedu, ktorá si nemôže dovoliť prenájom bytov, lebo tie sa za podstatne vyššie ceny ponúkajú turistom.
  Hovorca Arran vo vyhlásení uviedol, že vandalizmus v Barcelone bol prejavom sebaobrany. „Hromadná turistika v Katalánsku vytvára obrovskú spoločenskú nerovnosť. Tisíce ľudí sú nútené opustiť svoje štvrti.“

  Členovia Arran nie sú jediní, kto proti tomu v Barcelone bojuje. Protituristické hnutie nabralo na sile od júna 2015, kedy bola starostkou mesta zvolená Ada Colauová, ktoré turistov otvorene kritizuje.
  Po zvolení do úradu Colauová vyhlásila, že sa bojí, že Barcelona „skočí ako Benátky“ – teda mesto, odkiaľ turistika vyháňa miestnych obyvateľov.

  Ta samá starostka by ale chtěla více migrantů. Ti jsou na rozdíl od turistů zřejmě potichu a nikoho nevyhání.

  A to ještě nevíme, co dnes udělal nebo neudělal Trump …

 561. A Babišovi opět někdo něco podsunul, co tak vůbec nemyslel.

  „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká Babiš na nahrávce.

  „Já jsem zprivatizoval Prechezu roku 97 a oni před privatizací prodali tu vlečku nějaké firmě. Takže vlečka v mojí chemičce patří těm zmrdům“,řekl Babiš na nahrávce. Mluvil o také o podnikateli Tomáši Pitrovi, který byl zmiňován v souvislosti s obchody FAU v médiích. „Teďka to koupil Pitr a samozřejmě jdeme po nich. Je to zločinecká banda, která dluží státu na daních asi 200 miliónů korun,“ řekl Babiš na nahrávce.

  Štvavá kampaň nabývá na obrátkách … Kalousek s Chovancem se nezastaví před ničím !

 562. Mimochodem, EU jede jak draha… Kdo nesleduje detaily…

  Krome sporu o kvoty s Vysegradem bezi spor o omezeni zbrani, nyni cerstvy Francouzsko Polsky spor, Madarsko stahlo velvyslance z Holandska…

  United EU stands 🙂

 563. 689-a útok nožem v Marseille o víkendu se už ani nedostal na titulní stránky …

 564. 690 – no, myslim, ze co se tyce Marseilles by na predni stranky patrilo to, ze se o vikendu nic nestane…

 565. Zřejmě se s tím Pitrem MF dnes nemýlila…. Tu FAU zřejmě ovládá přes bílé koně….
  A ten scénář – firma prodá někomu , kdo zkrachuje PHM . Klasický způsob daňových podvodů.
  Pitr má přátelé i v soudním systému, ten trest, co dostal po odvolání byl neúměrně malý.

 566. Každopádně, o tomhle se asi s tím novinářem z MF dnes, či odkud byl asi nebavil.
  Někdo musel Babiše systematický odposlouchávat…
  Nenapadá mě nikdo jiný,než tajné služby…….
  Policie to odmítla vyšetřovat… Podivné…..

 567. Třeba ho bonzuje Faltýnek, aby si zachránil krk.

 568. Je zvláštní, že to podstatné-že Babiš využíval státní instituce k likvidaci konkurence jste přeskočil, hallaldine. A zřejmě se mýlí i soud ? Ohledně FAU ?
  Zato Babišovo tvrzení, že je zatím Pitr berete jako fakt.
  A to jste ten …nevolič, že …

 569. Váš problém, NoName je v tom,
  že pokud někoho nemáte rád, uvěříte o něm všechno zlé.
  Zdá se mi, že kdyby se objevilo tvrzení, že Babiš znásilnil i vlastní prababičku,uvěříte i tomu 🙂

 570. A že Babiš tvrdí, že za FAU stojí Pitr jsem se dočetl až dnes.
  Četl jsem to už dřív od jiných…….
  Pokud se ve věci FAu angažuje Pitrova právnička,asi na tom bude něco pravdy.

 571. K věci nic nemáte, halladine ? Jsou ty nahrávky falešné ? Sestříhané ? Namluvené dabérem ?

 572. Nemusí být falešné, sestříhané být mohou, ale nemám prostředky jak to dokázat či vyvrátit.
  Ten dabér se mi zdá nepravděpodobný.

  A pokud Babiš mluví o tom, že někdo jde po Fau, může mít na mysli Berňák.
  Každopádně tvrdí, že jde o zločince, co neplatí daňě.

 573. Máte koblihu, halladine. A jednu navíc za „konstruktivní myšlení“ vyjádřené větou „A pokud Babiš mluví o tom, že někdo jde po Fau, může mít na mysli Berňák.“

  Celkově obvykle Babiš myslí něco jiného, než řekne. Asi je takový. Popleta jeden.

 574. 2 NoName – no přece by byl blbej, kdyby nevyužíval, když mohl… Nebo ne?

 575. Hele, NoName, volici to tak chteji… 🙂

  Koneckoncu, bylo by hloupe, kdyby Babis investoval do politiky tolik penez a sveho vlastniho usili – coz je pro milionare naprosto zasadni polozka – a nemel z toho zadnou navratnost.

 576. 701-no to je fakt. Keď už bol tým ministrom …

 577. Tak zase na chvíli…

  Martine sorry, má nechuť k cyklistům opět poskočila o stupínek. Když náhodou jedu do lesů autem(teď například dovážím cukr), vždy se snažím odjížďět za někym. Opět se mi to vyplatilo. Tentokrát to odnesl chatař s Favoušem, kterému jsem dal přednost, aby jel první. V zatáčce, o které jsem se již zmiňoval a kde si my s auty běžně pomáháme a couvá ten, který jede do kopce, abychom se vyhli, se opět konal karambol. Tentokrát baba zavalitá na kole z uhlíkatých vláken si to šinula v nepřehledné zatáčce v protisměru, co to šlo. Přátelé, na vlastní bulvy jsem viděl, kterak kolo urazilo autu blatník. Asi byl také z plastu. Baba letěla vzduchem cca dva metry a naštěstí skončila v kopřivách. I kolo vypadalo zajímavě. Podle toho, jak kvílel její mužík (jel naštěstí opatrně), asi stálo hodně peněz. Navíc mu baba nevím proč vynadala. Asi aby měla lepší pocity. Inu, zavolal jsem pomoc, objel postižené a modlil se, aby proti mně nevyjel další idiot. To už je za poslední dva roky čtvrtá podobná událost.

  Ohledně Babiše, od té doby, kdy si najmul socanského ministra zemědělství, aby za něj udělal špinavou práci, se v jeho případě ničemu nedivím. Jen doufám, že se na něj vaří někde voda.

  Sorry Halladine, zvonku to tak vyzerá, jakobys jásal nad tím, že Babiš použil státní moc, aby mu zrušila konkurenci. Tedy ať už ji vlastní kodkoliv, je to sviňárna nejvyššího stupně. Jestli přes starou Vomáškovou patří Pitrovi, je docela podružné. Do krimu se mimochodem dostal za mnohem menší prohřešek než Čapí hnízdo.

 578. Františku 🙂

  To, co píšete , je zajímavé.
  Pokud někdo přestupuje zákon a konkuruje Babišovi, měl by ho Babiš a berňák nechat být?
  Co se týká te konkurence- on Babiš kčeftuje s PHM ?
  Která jeho firma ? Že vyrábí a prodává výrobky pro biopaliva vím.

 579. Ohledně „přestupování zákona“ je tady rozhodnutí soudu, halladine.

  Zbytek jsou konstrukce (ne)voličů Babiše.

  A Babiš samozřejmě s PHM nekšeftuje. Tak jak „nepodniká ve zdravotnictví“. Jenom má fond, který nakupuje zdravotnická zařízení.

 580. >> nickname
  U Joviše, co chcete pomocí FEM počítat, že se Vám ty parametry zdají „nic moc“?

 581. 684 MaYdo, v tom je půvab kontextu. Pro pochopení není nutná obecná formální logika.
  Základem je zkušenost ze soužití, sdílená kultura, kontext, zkušenost, způsob uvažování, představivost, abstrakce. Některé kultury a jazyky jsou kontextuální. Stejný výrok v různém kontextu může mít různý význam.
  Nebo například zkratka : „Čaj“. V nějakém kontextu znamená nápoj. Jestliže naříklad je čas na obvyklé servírování čaje, nebo ze zkušenosti lze dovodit, že je-li požadován čaj, má být jako obvykle servírováno co je třeba jako obvykle, netřeba úplného výčtu. Některé kultury a někteří lidé s tím mají problém. Nestačí pro jednou vysvětlit, že „přines čaj“ neznamená přinést například čaj jako takový, ale vše co je pro jeho přípravu a pití. druhý den se to opakuje. Sluha přinese jen čaj a diví se, že Bwana není spokojený. Vždyť chtěl jenom čaj. Bwana vysvětlí, co tím míní, jenže příští den se to opakuje. Tak když cce čaj, tomu tupounovi musí říct „… kidiko mbili, kikombe mbili…“ A kde je cukr? Aha. „Sugary“. Uf. A zítra zase. Jak z příkazového řádku. I jedna mezera navíc či o jednu mezeru míň a už to nefunguje. Lpění na přesnosti, na dodržování formální logiky v obecné opakující se komunikaci je projevem profesní deformace nebo poruchy osobnosti projevující se mimo jiné absencí empatie.

 582. Zemřela Mireille Darc. Byla to krásná ženská, jediná blondýna, kterou bych vzal na milost. Její prdýlka ve Velkém blondýnovi byla famózní.

 583. Tady skřivánek, musím si vrznout! Babiš a PHM? Nevíte někdo, co dělá Unipetrol? Neměl ho nějaký Babiš privatizovat? Neuzavřel nějaký Babiš dohodu s Poláky, že pomůže přes Grosse privatizovat Unipetrol za to, že mu pak převedou podíl? Nevysoudil na nich cca 2,5 miliardy odškodného za nesplněný slib?

  Vrz, vrz.

 584. 686 – Petře, zaměstnanci ČSSD hezky pláčí na stránkách Parlamentních listů, jak jsou na ně v Lidovém domě vošklivý.

  Ovšem:
  za prvé – dovoluju si předpookládat, že do Lidového domu nepůjde pracovat někdo, kdo s ČSSD názorově nesouzní. U práce ve stranickém ústředí je vždycky třeba předpokládat i politickou loayalitu. Jinými slovy: kdo je a chce zůstat třena i jen neutrální, tak tam pracovat nepůjde.
  Za druhé – Sobotka nastoupil do Lidového domu hne d ze školy. Nikdy neščuchl k pořádné práci. Přece museli vědět, co to je za zmrda, když ho volili za předsedu.

  Tak ať teď nebrečej a nestěžujou si. Ne nadarmo psal Karel Havlíček „nechoď , Vašku, s pány na led….“

 585. Schumachere, ještě chvíli mi něco vykládej o kontextu 🙂

  Přemýšlím, jak by to pojal můj autiskický synek, u kterého nějaká sdílená kultura či zkušenost ze soužití funguje ještě mimózněji, než v případě domorodého sluhy a bílého Bwana.

  Jenže on by stejně cestou udržel v hlavě jen vědomí, že má koupit dvě věci a snad by nezapomněl jednu z toho, takže by volal, co je ta druhá. A zjištění, že nemají rohlíky by jeho duši uvrhlo do zmatku, co má dělat a tak by volal a žádal přesné instrukce.
  A nejspíš i kdyby měli rohlíky i vejce, tak by aspoň hlásil, že cíl splněn a že kráčí k pokladně.

  Halladine, řeč je o nákupu surovin na nádivku, tak do toho smaženici nebo hemenex laskavě netahej 🙂

 586. maYdo 🙂

  nejsi přesná. Sobotka nenastoupil hned do lidového domu. Nastoupil do poslaneckého klubu (2006), což neznamená rovnou místo v předsednictu čssd.
  A zaměstnanci Lidového domu opravdu předsedu ČSSD nevolí 🙂

 587. Lpění na přesnosti, na dodržování formální logiky v obecné opakující se komunikaci je projevem profesní deformace nebo poruchy osobnosti projevující se mimo jiné absencí empatie.

  maYdo, nejsi přesná. Sobotka nenastoupil hned do lidového domu. Nastoupil do poslaneckého klubu (2006), což neznamená rovnou místo v předsednictu čssd.

  Zřejmě ano.

 588. „A pokud Babiš mluví o tom, že někdo jde po Fau, může mít na mysli Berňák.
  Každopádně tvrdí, že jde o zločince, co neplatí daňě.“

  Může,a le nemusí. Každopádně je takové půvabné, když zrovna Babiš prohlašuje za zločince neplatiče daní.

  „A že Babiš tvrdí, že za FAU stojí Pitr jsem se dočetl až dnes.
  Četl jsem to už dřív od jiných…….“

  Mno, vzhledem k tomu, žes to četl nejspíš v babiš presu, lze to považovat za tvrzení páně Babišovo.

  Každopádně to smrdí. Babiš podniká, využívá dotací, rozděluje státní finance, je nevyšší šéf berňáku a ovládá media. Tahle kombinace sama o sobě stačí k tomu, že v podstatě jakékoliv Babišovo tvrzení nelze považovat za věrohodné.

 589. ptakopysku, díky za mizernou zprávu – uměla hrát a byla moc krásná. Já jsem se nikdy nemohl rozhodnout, jestli se mně líbí víc Mireille Darc nebo Debbie Harry.

 590. Jo, Martine,
  kdyby ten Unipetrol dostal tak by obchodoval.
  Ovšem argumentovat, že Babiš obchoduje s PHM, protože nedostal firmu,co s PHM obchoduje mi přijde….. zvláštní….. Čímž netvrdím, že nemá firmu, co s PHM obchoduje. Ale její jmenování by bylo spíš na místě, než jmenovat firmu,kterou zřejmě nedostal.
  A jsem zvědavej na závěrečnej díl GoT. Ráno edna udělala titulky, a už je díl ke stažení.

 591. Předsedu nevolí, ale lze předpokládat, že jde o sympatizanty strany a voliče ČSSD. Danné je to už tím, že jsou tím pádem pracovně a finančně závislí na volebním výsledku. Asi by dost dobře nešlo pracovat pro politickou partaj jako zaměstnanec a přitom si přít, aby volby vyhrála jiná strana.

  Takže se šli dobrovolně s pány klouzat, nechť tedy nebrečí, že si za ně teď lámou nohy.

  Sobotka v každém případě nikdy nepracoval, od školy se pohybuje výhradně ve stranických strukturách. Jestli byl nebo nebyl hned v předsednictvu je nepodstatný detail.
  Zaměstnanci sice předsedu nevolí, ale změna předsedy strany by neměla mít takový dopad na technický chod sekretariátu. Pokud to jsou řadoví zaměstnanci, platí pro ně zákoník práce.

  Pro Paroubka to nic lichotivýho není. Je to diktátor,ale přece jen, jako náměstek z Raje, zná aspoň trochu praxi a asi ho život naučil, že jeden si ušetří řadu starostí, když provoz šlape a zaměstnanci jsou spokojení.

 592. 709 NoName, nevidím to tak kriticky. Nový Panasonic sice stál majlant, jenže displej má TN, baterku bude mít utahanou, v nynější ceně nepředpokládám, že je nová. A v jakém celkovém stavu je… Výkon procesoru má zhruba dvojnásobný při zhruba trojnásobné spotřebě. U Aceru mám největší výhradu k emmc úložišti. S ohledem na určení notebooku by nemuselo vadit. Výhodou je výdrž a displej IPS, třebaže pokryje jen část prostoru sRGB. Pořád lepší než TN.

 593. 721-jinak je možné GoT sledovat i tak, že si člověk předplatí HBO. A jsou tam i titulky !
  Ale stahování je samozřejmě legální, na rozdíl od neplacení daní. A kdo by nevyužil příležitost, když se nabízí. Stahování. Legálně. A za co HBO ty seriály točí ? To není přece Halladinova starost, předpokládám. A jiní jim to už zaplatili.

  724-mám takhle koupený Surface. Jede skvěle. Ale je to o vyzkoušení a konkrétním kusu. Do 14 dní lze vrátit.

  BTW, výkon Atom vs. Core i5. Passmark je jedna věc, realita druhá.

 594. No, mne slo o tu platovou tabulku a nedavny vyrok pane Zaoralka, clanek jsem ani moc detailne necetl 🙂

 595. 726

  To bych asi musel mít satelit,že ?
  Kvůli zapnutí TV 1-2 týdně, a HBO jen kvůli GoT 🙂

 596. Ja se priznam, ze jsem jen cetl knihu. Pockam si na Martina, az dopise 🙂

 597. 728-to je výmluva na úrovni první třídy. Pomocné školy.

  BTW, proč platit za dálniční známku, když po ní pojedu jenom dvakrát za rok ?
  Platit za metro, když jsem v Praze jenom jednou ročně ?
  Za kluziště, když jsem bruslil jenom u mantinelu ?

 598. Pokud bych měl jet po dálnici jen 2x ročně, buď nekoupím známku na celý rok,anebo prostě pojedu mimo dálnici.
  Furt to jde, a při dnešním stavu dálnic to není ani o moc pomalejší – alespoň po dálnicích,kterými jezdím.
  Párkrát mě už z dálnice vyhnali.
  Ale buďte klidnej,mám celoroční známku.
  Jo,maYdo má.

 599. no, ona se dá koupit jízdenka na jednu jízdu metrem, není třeba mít hned celoroční jízdenku…. 😀

 600. Jedno OT: Zažila jsem překvapení – mám zahradu plnou žampiónů. Co s nimi znalci? Smažené jsme měli včera.

 601. Ale řeč je o sledování prémiového seriálu stanice v premiéře, Halladine. Proč pořád uhýbáte ?
  Nejste v situaci, že nemůžete dát pár stovek za kino nebo předplacený TV kanál.

  BTW, ekvivalentem „Pokud bych měl jet po dálnici jen 2x ročně, buď nekoupím známku na celý rok,anebo prostě pojedu mimo dálnici“

  je ohledně HBO

  Prostě se na GoT nedívám ?

 602. 734 – no, ja bych zvladl smazene i dvakrat po sobe… Ale radeji at poradi nekdo, kdo umi varit 🙂

 603. Pravdou je, ze jsem mel tridni akci kousek od Jihlavy, a cestou zpatky jsem se rozhodl jet pres Havl Brod a Kolin… A bylo to rychlejsi…

 604. NoName, myslím, že po „A když už to bylo zavedeno,kdokoli ,kdo by to nevyužil, ač mohl, byl by blbej.“ je každý „údiv“ úplně zbytečný. Citovaný výrok je zcela nová kvalita 🙂

 605. 735

  Proč,když to není zakázáno ? 😀
  Je docela srandovní, když se dělá něco, co zakázáno je ( anebo se tomu aspoň fandí) a na druhé straně se odsuzuje něco , co zakázáno není. 😀

 606. Vy asi vážně nechápete, že je prostě NORMÁLNÍ za služby zaplatit ? Speciálně v případě, jako je tento, kdy je služba dostupná technicky i finančně ?
  A neohánět se jako malé dítě legálností, která je na hraně a došlo se k ní jenom při jistém velmi specifickém výkladu několika zákonů ?

 607. 726 NoName, souhlas, záleží jak je vyladěné a na co má sloužit.

  Například pořád používám EEE s atomem N270. Na psaní a internet stačí, i jako cestovní fotobanka, i film v DVD kvalitě přehraje. Ale FHD v mp4 ze zrcadlovky nezvládne. Ani když frekvenci vyženu z 1,6 na 1,9 GHz, což ještě snese při provozu na síť. Mám tam SSD, to ta někdejší debata o trimu, ehm… Výrobce disku k tomu dává prográmek. Ono i bez toho, jak to používám, by to nebylo třeba. Úzkým místem je procesor a nerozšiřitelná paměť. 1 GB je tuze málo. Jenže když je ve výborném stavu a pro ten účel slouží dobře, nemám důvod se ho zbavovat.

 608. A co se týče GoT, dívat se na to a ještě za to platit, je masochismus. Ledaže bych byl placen za koukání.

 609. Troufnu si tiše špitnout,

  že kvůli TV pořadům není třeba TV přijímače… snad všechno jede i přes Internet, akorát za mnohé kanály se samozřejmě platí; a snad jsem někde zahlédla i možnost si zaplatit i jen za určitý pořad…

  Dano,
  něco by šlo asi zamrazit, ale klidně se z nich dá udělat jak omáčka, tak polívka; vlastně asi všechno houbové. Akorát to nebude tak aromatické jako z hříbků či jiných divokých hub 🙂

 610. (734) Dano, suflé. Žampiony podusit, smíchat s bešamelem, zapéct. Možno přidat pokrájenu šunku. Okořenit to jistě dokážeš. Případně: http://www.recepty.webz.cz/predkrmy/teple/0009.htm Nebo do kloboučků dát kousek nivy, obalit anglickou slaninou nebo něčím podobným a upéci v troubě.

 611. Schumachere,

  ee nemám,mám obdobu – netbook od Packard Bell. Taky s 1 giga paměti.
  Je rozšiřitelné na 2 giga. Provedl jsem,a je to znát.
  Kdesi jsem narazil na prográmek, který když se spustil, tak přesně určil typ ntb na kterém běží a určil, čím upgradovat.
  Pohledám.

 612. Rizoto se žampiony nebo pizzu se žampiony. Nebo pod maso, zapect do omelety. Žampiony se navíc určité dají zamrazit jako jiny houby – podusit na tuku, nechat vychladnout a do mrazaku,aby se mohly brát podle chuti třeba za mesic a nemusely byt cely tyden jen zampiony

 613. Jo, ještě jedna rychlovka : nakrájené osmshnout s nakrajenym porkem a cesnekem na těstoviny a zasypat sýrem. Mnam!

 614. Ten, kdo nedavno videl film o zachrane vojaku v Dunkirk, urcite nezapomene na pribeh toho bezejmenneho chlapka, ktery ve svem primorskem meste v Anglii odvazal svou lodku a vyjel smerem k Dunkirk na druhe strane Kanalu, protoze vedel, ze tam jsou vojaci, kteri potrebuji pomoc.Zadna velka slova kolem toho, proste jel.Nebyl sam, kdo udelal totez.

  Nevim, jestli je to spravne srovnani, ale nepretrzite sleduji opakovani podobneho pribehu na televizi. Ctyrmilionovy Huston se pres noc stal mistem, kde je nespocet lidi uveznen zaplavy vody. Vlada, vojaci a vselijake mistni organizace delaji az nemozne, aby lidi sundali ze stretch zaplavenych domu, aby se postarali o stare, deti a vubec o ty, kdo pomoci potrebuji. V ulicich, kde jen tak tak v vody vykukuji dopravni znacky se prohaneji pramicky vseho druhu. Pluji od dveri ke dverim a jako postaci klepou na dvere. Odvezou do bezpeci kazdeho, kdo to potrebuje. Kdo jsou ti bezejmenni lide v lodkach?Pro koho pracuji? Spolupracuji s vojaky, helikoptery jim davaji pres radio tipy, kam plout, kde je treba pomoci. Ti lide v lodickach se sjeli z celeho Texasu a blizkych mist; zapojili sve rybarske lodky za sve nakladacky a sjeli se pomoci tem, kdo pomoci potrebuji.Dunkirk. . .

  Nemam lod a Houston je daleko. Napisu ale sek a poslu ho tim smerem. Vim, ze nebudu sam.

 615. 746 halladine, díky, ale ušetřím Ti námahu. Paměť je natvrdo. Nerozšířitelná. Takovej šikula, že bych to dokázal přepájet, nejsem. I když, teoreticky, kdyby byly příslušné šváby, a horkovzdušná pájecí stanice a praxe, by to šlo. Opravář základních desek by to zvládnul, jenže bylo by to dražší než za kolik jsem notebook kupoval, za kolem tří tisíc. Navíc bez záruky, že to bude chodit.

 616. Jo,PM, v křížových situacích vždycky ty obyčejný lidi udělají, co je potřeba a pomůžou.Skoro se nabízí srovnání,ze lépe ve spouští po hurikánu, než mezi politiky.

 617. 749
  Kdesi na našem netu jsem četl, že tamní starosta, či co to tam mají nenařídil evakuaci.
  Z dálky těžko soudit, ale možná to byla chyba.
  Jistě mnozí nařízení neuposlechnou,ale leckdo si může myslet, že když není nařízena evakuace, asi to nebude tak hrozné……
  A zůstanou doma.

 618. V krizovych…procsi ten blbec mobil mysli, jeví lip než já, co chci napsat?

 619. No a uz je to tady. Mistni znalec me predbehl, jeste ani voda neopadla.

  Je to smutne, ze musi prijit hruza, aby dala lidi dohromady. Je vsak dobre si pripomenout, ze jeste existuji dobre duse. Nechci predvidat, ze se co nejdrive zacnou objevovat titulky v novinach, ze se tu a tam nasel krivak, ktery neco ukradl nebo jinak vyuzil hruzy kolem. Krkavci se vzdycky najdou. Krkavci jsou vsak I ti, kteri spechaji se spatnymi zpravami, aby se co nejrychleji zapomnelo na ty, kteri sami od sebe nesli kuzi na trh, aby pomohli.Zda se, ze jakykoliv zadrhel nebo nezdar tyto paznehty nesmirne uspokojuje.

 620. Proti dobrým duším a svépomoci nemám vůbec nic. Jen jsem nanesl,co mě napadlo při četbě toho článku. A napsal jsem taky, že je to těžko posuzovat takhle z dálky.
  Myslím si ale, že je lepší preventivní opatření přehnat, než naopak.
  A myslím si, že až skončí tohle neštěstí, tak pokud je co kritizovat, tak to zkritizováno bude.
  Samotnými texasany.
  Uvidíme.

 621. Nerad se opakuji, ale:“Zda se, ze jakykoliv zadrhel nebo nezmar tyto paznehty nesmirne uspokojuje.“

 622. No a už se kritizuje

  Starosta Houstonu Sylvester Turner mezitím čelí kritice, že nenařídil včas evakuaci, když bylo od soboty jasné, že Harvey vyvolá ve městě záplavy. Turner se na pondělní tiskové konferenci hájil, že nebylo možné poslat na silnice vedoucí z města najednou 6,5 milionu lidí. Podle starosty je nutné v krizových situacích postupovat koordinovaně.

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/harvey-si-v-texasu-vyzadal-nejmene-pet-zivotu-trump-povolil-vyhlaseni-nouze-18f-/zpravy-svet.aspx?c=A170828_173224_ln_zahranici_ELE#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main

 623. P.M. _ No a uz je to tady. Mistni znalec me predbehl, jeste ani voda neopadla.

  BINGO!

  Ale k tvé 749. Občas bývám nadlimitně otevřený, ale ve věcech charity nebo pomoci potřebným jsem zdrženlivý. Zdrženlivý v projevu, protože to považuji za privátní věc mezi mnou a tím potřebným a nemusím se chodit na Internet chlubit.

  Je nás naštěstí víc a proto se lidé v našem okolí chovají lidsky. Skutečně potřebné všichni známe a když je zapotřebí, pomůžeme.

  Nemusí být zrovna povodeň, stačí, aby rodinný dům s dětmi vyhořel. Proto chápu ty pomáhající soused v Americe i tvoje pohnutky.

 624. 751 Halladine, to jo, díky. Bohužel, to co bych nejvíc potřeboval apgrejdovat, je naprosto nekompatibilní na bázi dvojité šroubovice.

 625. Posloupnost paznehtovstvi je nasledujici: NY Times, Washington Post, Lidovky, iDnes.No a pak ti, kteri se nad levicackymi reportery reportovanymi zadrhely raduji.Kdyby sedel ve WH Hussein Prvni, o zadrhelech by zminka nepadla.No a cesti odbornici na Amerikyby meli klid v dusi.

 626. “ A napsal jsem taky, že je to těžko posuzovat takhle z dálky.“

  Tak proč se pouštíš do tak náročných úkolů?

 627. >> P.M.
  Mám tomu rozumnět tak, že za panování BHO by houstonský starosta nemohl být kritizován, protože jde o afroamerického demokrata?

 628. Ehm.. starosta má v popisu práce čelit kritice. Pokud by evakuaci nařídil, čelil by kritice, že ji nařídil příliž brzo, či příliž pozdě. Já jsem apriori předpokládal, že starosta je bílej, když čelí kritice, ale on je jak šůvix. Jestli on se holomek nějak pozitivně nevyjádřil o Donaldu Trumpovi?

 629. ”Zda se, ze jakykoliv zadrhel nebo nezmar tyto paznehty nesmirne uspokojuje.”

  měla jsem vzdáleníého prastrýce, který to měl obráceně. Nesnášel bolševiky a bolševický stát a zádrhele komentoval vždycky s tím, že „kdyby tu byl právní stát, tak by se tohle nedělo“. A činil tak se zřejmým potěšením, že zase má důkaz, že tenhle režim nestojí za nic.

  Manželce tím lezl na nervy, protože toho bylo ke komentování dost a on jinou konverzaci, než ty komentáře už nestíhal. Ale jemu to asi pomáhalo snášet různý nepříjemnosti, kterým byli bývalí příslušníci třídně nevhodných skupin za bolševika vystaveni.

 630. TO:dvd At je ten staroste Republican ci Demokrat,cerny nebo bily, je to jen najezdni mustek k pristimu kroku ke kritice Trumpa.

 631. PM, rekl bych, ze uz se media spise strili do nohy to soustavnou kritikou… Uz jen kvuli underdog efektu, ale rekl bych, ze uz je relativne tezko nalezt cloveka, ktery by mediim veril.

 632. Vážení, všimli jste si, jak pod tlakem politické korektnosti začínáme, s prominutím, blbnout?

  Nebavíme se o té kritice, jetsli je oprávněná, vhodná, přijatelná nebo ne, ale o tom, jakého je kritizovanej původu či politického názoru, když ho kritizují.
  Je to přirozená reakce na skutečnost, že novináří píší tendenčně a hledají jakoukoliv záminku ke kritice politicky nevhodných a vyhýbají se kritice politicky vhodných.

  Ať chceme nebo nechceme, nevyhneme se stejnýmu úhlu pohledu, i když z opačné pozice.

 633. Problém je, Petře v tom, že nemusíš mediím věřit, ale ona tě v podstatě donutí k tomu abys nakonec potvrdil jejich úhel pohledu. Příklad – pokud do tebe budou hustit „antirasistickou“ propagandu, začneš si všímat toho, jaké je kdo rasy i v případech, kdybysis toho jinak ani nevšiml. Protože i když to není důležité pro Tebe, považují to jiní za důležité – v tomto případě media, která často suplují autority – a to vědomí, že je to důležité se šíří a Ty na to musíš nějak reagovat.

  takže nakonec, ať chceš nebo nechceš, Tě zmanipulují k tomu, že do jisté míry začneš uvažovat opravdu tak, jak si oni představují, že uvažuješ – tedy jako rasista.

 634. maydo,
  já jen vyjádřil svůj první dojem, a čekal,že mi někdo znalejší místních poměrů, jako kupříkladu pan Neumann ten dojem vyvrátí, nebo potvrdí.
  Ale tuhle povodeň doprovázej i poměrně obveselující perličky :
  Na netu běží video, jak nějakej chlapík chytá v obyváku kapra, či cosi kapru podobného ( nejsem znalec ryb, a toho, co plave v Emerice už vůbec né), nějakej polovlčák usoudil, že je třeba se zdejchnout, uchopil do tlamy pytel s granulema a zahájil samostatnou evakuaci.
  Už méně zábavné je video,jak nějaká paní natočila kajmana, jak ji plave na dvorku za barákem.

 635. Jinak není pravda, žeta kritika pochází jen z leva

  However, Gov. Greg Abbott, a Republican, suggested that residents should leave Houston during his news conference on Friday. “Even if an evacuation order hasn’t been issued by your local official, if you’re in an area between Corpus Christi and Houston, you need to strongly consider evacuating.”

  Retired Army Lt. Gen. Russel Honorè, who led the Department of Defense response to hurricanes Katrina and Rita, told the Wall Street Journal that experience has made officials wary of ordering an evacuation.

  “I’m not trying to be critical of the mayor and history will prove whether they guessed right or they guessed wrong,” he said. “But I do not believe we should leave people in [a] place we know is going to flood. It’s counterintuitive.”

  http://www.foxnews.com/us/2017/08/28/why-didnt-houston-evacuate-before-harvey-hit.html

 636. ježíšmarjá, Halladine, pokaždý když se něco takovýho děje, tak někdo schytá nějakou kritiku. Copak si nepamatuješ, jak po povodních v Praze každej politik a pisálek byl ten největší expert na to, jak se mělo postupovat?

  Přitom v extrémních situacich, jako jsou záplavy v Texasu nebo byly povodně v Praze se často nějaké rozhodnutí dělá v rychlosti, bez některých informací, které mohou být důležité a z odstupu potom se to jeví jinak, protože se znají další souvislosti.

  Po válce je halt generál každej.

  pokud jde o nařízení evakuace — pokud vím, evakuace byla v Praze před povodněmi nařízená a plno lidí ji neposlechlo a z nejrůznějších důvodů zůstalo doma.

  Hnus je, když se podobná rozhodnutí, učiněná pod tlakem za extrémních okolností zneužívají následně k politickým útokům a propagandistické masírce.

 637. Kruci může mi někdo vysvětlit, proč má Jiří Černý nutkavou potřebu docela zajímavej pořad o Mišíkovi prokládat servilními historkami na téma “ já s Václavem Havlem“ ?

 638. Konečně má Texas na googlu posilu, kterou potřeboval…

 639. hm, doufám, že nebudu tak blbnout na starý kolena, ale nejspíš budu blbnout jinak….. ale aspoň to nebudou vysílat rozhlasem.

  Abych byla spravedlivá, já ten pořad poslouchám docela ráda. Má tam dobrou muziku a pokud se drží hudby a nemotá do toho politiku, tak je to docela zajímavý.

  Ale tu úlitbu kultu prostě musí udělat v každém pořadu. Když už nezmíní osobně VH, tak aspoň nějakýho jeho moralizujícího nohsleda.

 640. Tak abych si zase otevřel kancelůář na uvádění blbostí na pravou míru. Několik čísel. Pobřeží postižené vichry přes 200km/hod v délce 240km. Plocha kde během 24 hodin spadly roční srážky – něco přes 50cm – 80 000km2. Vepicentru srážek v okrese Harris napršelo 90cm deště a dalších až 60cm se očekává do čtvrtka, kdy to má skončit. Texas – to je jiná nátura lidí. Pomáhají si, nečekají na záchranu, ale poskytují ji. V případě Katriny v Louisianě docházelo k rabování a mnoho lidí pasivně čekalo na záchranu. Výsledek – 1800 mrtvých. V Texasu, kde je katastrofou postiženo asi 7 milionů lidí, zatím 5 potvrzených obětí. Starosta Houstonu Turner a velení FEMA pracují velmi efektivně. Nařídit dva dny před dopadem hurikánu evakuaci oblasti s 6.8miliony obyvatel by byl čirý nesmysl. I ted místní rozhlas neustále opakuje – i když máte doma metr vody, vylezte na skříň a nepokoušejte se o únik. Je to daleko nebezpečnější než zůstat ubitř. Kdo poslouchal ČRo Svět v 60min se to mohl dozvědět rovnou z mé hubt.

 641. …předpověď pro příští dba dny je katastrofální. V místech, kde se bouřka točí mezi pobřežím a teplým mořem a nabírá vodu, se očekávají srážky mezi dneškem v noci a čvrtkem až 120cm…to je potopa…z radia jsem slyšel, že to ale není nejhorší hurikán v historiii Texasu někdy v 19. století napadlo ještě o metr více deště. Jenže tehdy měl Houston asi 2000 obyvatel na jediném místním pahrbku.

 642. Držím palce Texasu.
  Vodu znám, bydlím u Berounky, takže 2002 a 2013 pěkně z první ruky…

  Nařizování evakuace je pro jakéhokoli komunálního politika víceméně sebevražda. Když jí nenařídí, bude za debila a vraha, protože se nějací lidé utopí a někomu to propláchne barák i s majetkem.

  Když jí nařídí, bude také za debila a vraha, protože se nějací lidé (kteří neuposlechli a neodešli) utopí, části těch co odešli budou vyrabování.

  Osobně jsem v roce 2002 neodešel, ačkoli byla evakuace nařízená a dobře jsem udělal. Alespoň nás tu zbylo pár co jsme s puškami hlídali a sem tam odráželi (zaplaťbůh jen výstražným výstřelem) nájezdy rabujících Cikánů v gumových člunech.

 643. Jinak komentáře naprostých laiků a wikipedických mudrlantů k povodním v tuzemsku i cizozemsku mně osobně baví nemálo už 15 let.

  Kdo neodnosil na ramenou alespoň tak tunu nebo tři pytlů s pískem, kdo nezažil na ulici metr nebo dva špinavé bahnité vody po které se jezdí na člunu a hlavně to celé potom neuklízel (včetně legračních vložek typu chcíplé a poloshnilé prase v obýváku dříve rodinného domku) by se k tomu neměl snad ani vyjadřovat, krom tiše obdivného „Má úcta“.

  🙂

 644. Pavle, přesně. Proto jsem do toho vstoupil jaksi bokem a nebudu to dál komentovat. To dělám pro rozhlas k jejich rozpačitému překvapení.

 645. Diky za Tvou praci, Dusane. Bojim se vsak, ze je to mnohdy hazeni hrachu na zed. Paznehti jsou pravde a realite vskutku velmi odolatelni.

 646. Víš jak to říkal Werich : boj s lidskou blbostí je věčný a nedá se vyhrát, ale nikdy se nesmí vzdát..

 647. Amen! Nekdy mne to vsak pripada, ze jsme na tom jako ti(asi Jiraskem?)vybasneni Moravaci zady u zdi letohradku Hvezda 1620. . .Treba se vsak pletu. Rad bych.

 648. Dobrý den: Dušane, děkuji za zprávy.
  Ad notebook: Apollo Lake je původem Atom. Je to vidět např. při přehrávání devíti video streamů současně. Quick Assist nefunguje. Procesor je vytížený na 30%. Kdo si počká do příštího roku na Gemini Lake, bude mít výkon až o 30% vyšší. Při vytíženém procesoru výdrž baterie klesá, místo 14ti hodin ukazuje 2:30.

 649. Evakuovat milióny lidí je přirozeně blbost. Ovšem evakuovat lidi z nejnižších míst možné je. Při záplavě v 2002 se v praze evakuovalo asi 30 000 lidí, ne celá praha. Nakonec v tom texasu už kolem 30 000 lidí evakuovali, a pokud bude dál tak hnusně pršet, asi jich ještě přibude.
  Mám kamaráda , kterej dělá v Hustopečích cosi jako pobočníka starosty pro katastrofy. Na rozdíl od starosty a radních má stálej flek :-). Volby se ho netýkají. Takoví jsou celostátně řízeni a školeni.
  V případě nějakých povodní má pod palcem nejen Hustopeče ale i všechny starosty okolních vesnic.
  A maj k dispozici počítačovou modelaci záplav podle srážek a výše osídlení.
  Protože jsme kousek od hranic s rakouskem,a některé řeky jsou společné, jsou na tom i příhraniční rakouské oblasti.
  Říkal mi,že tu měl na návštěvě nějakého kolegu z Rakous, a když mu to pustil, milej Rakušák koukal s oteřenou hubou….

 650. Dobré ráno vespolek,

  Dušane a P.M., díky za zpravodajství. Texasu i dalším držím palce, ať není víc ztrát na životech.

  Každopádně mám jeden všetečný dotaz – k oné „jiné nátuře“ – čím je to způsobeno ? Texas co stát „pionýrský“ a Lousiana „otrokářský“, byť oba konfederační ?

 651. DVD: FEM, resp. CFD u nás zkouší konstrukce, resp. jeden z konstruktérů. Na skutečné výpočty forem máme externí firmu. Používáme Solidworks. Toto bych na atomovém počítači nezkoušel.
  Na moje počítání šroubků, šroubů a vroubků počítač dostačuje, byť s poloviční rychlostí proti Core i5.
  Noname: na notebooku si nejvíce cením displeje a klávesnice. Oči a ruce mě živí. Dýchavičnost tolik nevadí.

 652. 789-říká Vám něco Hercules a CGA ? Tak v té době jsem začínal já. Když jste u toho seděl celý den, byl jste opálený 😉
  Život je boj, sedět celý den u 25″ IPS displaye není žádný trénink 😉

 653. Noname: Hercules nebo CGA? 😉 Nebo jste hrál CGA hry emulované na Herculesu? 2×5.25FD, 640kB RAM. Turbo Pascal 5.0
  Oči mám o pár desítek let starší.
  SSD nevyzkouším. Testovaný model nemá SATA kabel a „drive cage“ – 4 šroubky a kousek plechu.

 654. >> nickname
  Tak to zase takový středověk není. To by potom můj první počítač (viz odkaz) byl z doby lovců mamutů. https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_1130
  Jinak zájem jsem projevoval proto, že mě FEM i BIEM živily celou řadu let a ještě teď, v osmém deceniu mám podíl na jedné takové high-tech firmě z oboru.

 655. V Praze nic obydleného zaplavené nebylo.

  Že je hustopečský model záplav nejlepší myslím nepochybuje nikdo zde v diskusi, škoda, že systém nemají i v Texasu.
  Akorát ještě nebyl otestován skutečnou povodní. O hurikánu nemluvě. Pak uvidíme, kdo bude stát s otevřenou hubou.

  A školený úředník se stálým flekem je samozřejmě řešením jakéhokoliv problému. Speciálně ten hustopečský.

  Zjevně nemáte představu, jak vypadá:
  -fakt velké město, kde je fakt hodně lidí.
  -skutečná povodeň.
  To se pak teoretizuje.

 656. 793-jsem měl XT s CGA (s monochromatickým monitorem), spolužák AT s Herculesem (si to představte, 286 a 40 MB HDD !)

 657. Ad 795 – Houston je placatá záležitost s geologicky poměrně homogenním podložím tvořeným naplaveninami. Tam je podle mého názoru animace záplav, podobně jako na hustopečsku, dost jednoduchá záležitost. Daleko zajímavější a napínavější by byla podle mě animace hydrogeologického chování terénu po ústupu vody. To se myslím dopředu zpracovat nedá, respektive dá, ale s pravděpodobností limitující k pravděpodobnosti klimatických modelů.

 658. (781) Ahoj Pavle. Ad komentáře naprostých laiků a wikipedických mudrlantů k povodním v tuzemsku i cizozemsku – mám jednoho známého, který tvrdí, že Praha byla zaplavena proto, že povodí nevypustilo přehrady, aby záplavy pojmuly. Není možné mu vysvětlit, že ty přehrady mají dole na něco takového malou „díru“, pokud by ji měly větší, způsobilo by vypouštění povodeň poněkud posunutou v čase a hlavně, o blížícím se průseru se neví měsíc dopředu, ale ani ne týden, což je málo.
  (795) To bych si dovolil oponovat, Karlím je dost hustě zabydlená čtvrť, i tehdy byl a vyplavilo ho to pěkně, část Malé strany.

 659. 🙂

  On ten “ hustopečskej model“ tak úplně hustopečskej není, je celostátní.
  Kraje mají vlastní krizové řízení, kterému podléhají i ty Hustopeče, a nad nimi je cosi celostátního.¨Krizové řízení se to jmenuje i v těch hustopečích

  To tvrzení, že v Praze nebylo nic zaplaveno mi vyrazilo dech……..

 660. aad 799: a zkoušel jste mu vysvětlit, že vody bylo tolik, že by všechny přehrady musely v průběhu povodně několikrát úplně vypustit, aby se tam všechna voda vešla?

 661. 799

  Ony ty deště v roce 2002 proběhly ve dvou vlnách. Tu první přehrady zvládly, tu druhou,když už byla půda nasáklá, a prakticky všechno, co spadlo odteklo už nezvládly.

 662. 798-zažil jsem povodně v roce 97. Primárním problém je rychlost, s jakou voda přichází. Když už tedy opomenu to, že je těžké předvídat, kde se třeba roztrhne hráz a jaký tedy bude průběh povodňové vlny.
  Kdo nezažil, neumí si představit. Tedy myslí si, že umí, ale neumí. Chvíli je to děsná prdel (v UH jsem viděl ráno borce na zahrádce popíjet pivo a čvachtat se s úsměvem ve vodě po kotníky, a za dvě hodiny z toho byl boj o holý život). Proud vody je neskutečně silný, jste v tom po pás a nemáte šanci. V UH vzal proud vody OTčko a vmáčknul ho do podjezdu u nemocnice. Spousta lidí neuposlechla příkaz k evakuaci a pak se k nim nedalo nijak dostat. A to má UH možná 25 000 lidí, a když jenom 5000 zůstane. nejsou kapacity nějak rychle je evakuovat, když už město plave.

  A taky je v tom psychika, když není zkušenost, nikdo nečeká, že to bude tak hrozné. Hradišťsko čekalo na povodňovou vlnu několik dní, lidi to ukolébalo, sílil pocit, že se nic nestane.
  Když se dá příkaz k evakuaci dnes, téměř nikdo neremcá. Dokud si to lidé budou pamatovat, bude to tak. I záchranné složky jsou zkušenější.
  BTW, až opadne voda … Neskutečný bordel, všude. Smrad, špína, hromady mrtvých zvířat… Totální beznaděj z toho, že to snad nikdy nepůjde uklidit a opravit…

  799-ano, sorry. I Divanin obchod si to odnesl, pokud si to dobře pamatuju.

 663. V 97 jsem si vezl děcka z Tenčína k sobě . Nad Hodonínem jsme zastavili a koukali.z obou stran silnice voda. Chybělo snad 10 cm, a silnice byla pod vodou.

 664. Tak to jste pak expert na záplavy, to je jasné. Když jste to viděl ze silnice.

  Svým příspěvkem jsem chtěl říct, že mudrlanti, kteří mudrují o tom, že se lidé měli evakuovat, protože to „přece věděli“ a starosta měl vydat takový a makový příkaz a že 30 000 lidí snad lze evakuovat netuší, o čem mluví.

  Na něco takového není nikdo připravený. Na rychlost, nepředvídatelnost a razanci přicházející katastrofy. Mnoho těch „pitomých“ lidí z televizních záběrů prostě utéct nestihlo. Udělali, co mohli, ale nestačilo to. Někdy ani není kama utéct, komunikace jsou ucpané, nebo už zničené. Nikdo neodejde bez dítěte nebo babičky. Existuje spousta „nehloupých“ důvodů, proč se to spoustě lidí nepovedlo.

 665. 2 vytrezvitel /802/
  To bývá marná snaha. V tom jsou totiž ty počty a to je moc náročné na přemýšlení.

 666. panebože, za co mne trestáš,,, dovedete si představit jak Houston vypadá? Město přízemních domlů o rozloze Středočeského kraje, s třemi centry na pahorcích vyčnívajících asi 10m nad okolím, Na jihu moře, na severu nádrže.. Do toho naprší za 24 hodin metr deště takže ulice jsou zatopeny až po dopravní semafory… ado toho hustopečský úředník se záplavovým plánem nad nímž zírá Evropa. Pochopil jsem, že jediný rozdíl mezi halladinem a poručíkem Dubem je sto let.

 667. V New Yorku uvažují o odstranění sochy Kolumba.
  Asi bychom měli odstranit i sochy Karla IV, prý byl antisemita 😀
  O přejmenování university, mostu, všelikých náměstí a ulic ani nemluvě 😀

 668. 808

  Vyhlášena byla evakuace pro dalších 8500 z lidí ze čtvrti Northwood Pines.

  Zřejmě i tam existují čtvrtě,které jsou ohroženy víc než jiné……..

  Pokračuje také záchrana lidí, kteří zůstali ve svých domech a odřízla je voda, protože ve městě původně nebyla nařízena evakuace. Jak policie, tak pobřežní stráž zachránily 3000 lidí.

 669. Dobré ráno,

  „Každopádně mám jeden všetečný dotaz – k oné “jiné nátuře” – čím je to způsobeno ? Texas co stát “pionýrský” a Lousiana “otrokářský”, byť oba konfederační ?“

  Matzurko, hádám, že v tom to asi bude. V Texasu nebyly nejspíš bohaté bavlníkové plantáže, kde sice otroci tvrdě dřeli, ale bylo o ně postaráno doslova od kolébky do hrobu a nemuseli řešit, jak přežít.
  Po zrušení otroctví se tihle lidi samozřejmě nenaučili starat se sami o sebe ze dne na den, naopak ten přístup předávali dalším generacím, nemluvě o tom, že ty poslední generace vyrůstají často v tom, že jim „bílí“ něco dluží.

 670. Hmm…povodně. Přidám ještě jeden aspekt – nikdo netuší, odkud ta voda vůbec příjde. U mě třeba z úplně opačné strany než teče potok. Mezi hladinou povodňové vody a rozvodněným potokem byl cca 20 cm rozdíl. Ten potok byl níž. Ostatně podobně tomu bylo i v Bochoři a Troubkách. To se pak těžko předvídá a evakuuje. No, ale co můžu já říkat, já to jen zažila na vlastní kůži.
  A potvrzuji NoNameho poslední odstavec 804 – ta hrůza, když voda opadne, to je teprve útok na psychiku. Bahno všude, rozkládající se mrtvoly zvířat mezi nánosem všeho možného, které z toho bahna ani nejde dobýt, nedostatek vody, jídla. A nad tím stojí člověk s lopatou a připadá si jako by šel s párátkem na písek v poušti.

 671. “ Proud vody je neskutečně silný, jste v tom po pás a nemáte šanci.“

  Letos na vodě jsme se cvakli v peřeji, kde mohlo být hloubky tak po kolena. Musím říct, že ta rychlost a razance, s jakou mě ta voda chňapla a táhla mě mezi šutrama, byla opravdu šokující.
  A to byla jen obyčejná letní peřej, žádná povodeň.

 672. Ono srovnávání Katriny s Harveyem nemi moc k věci….
  Příčiny průserů jsou jiné.
  V New Orleans moc nepršelo, hlavní problém byl, že New Orleans je pod hladinou moře, a hráze, které ho chránily, praskly. Takže mořská voda.. z velké části. Když ty hráze praskly, asi z nich voda, díky velkému rozdílu výšek tekla hodně rychle. Při dešti zas tak moc rychle voda nestoupá, a je víc času utect , či evakuovat
  Houston leží nad mořem… Voda je z abnormálního deště. A je to relativně rovina, takže ta voda většinou neteče moc rychle. Alespoň se to zdá podle videí, kde kajakáři poklidně veslují, a gumové čluny vedou (tlačí) lidé, jdoucí ve vodě.
  to by při silném proudu asi nešlo.
  maYdo,tu sílu proudu dělá rozdíl výšek. Já to zažil na Dunaji. U hráze, před vplutím do plavební komory byla rychlost proudu tak 1,5 km, pod hrází, po vyplutí z komory až 9-11 km/hodinu. A čím blíž k další přehradě rychlost klesala.

 673. (802) To taky. 😛 Dozvěděl jsem se, že by tedy měly být vypuštěny a čekat na povodeň.
  (804) On i ten Pavel Kořenský v Radotíně je pořád Praha, taky Chuchle to chytila fest.

 674. NoName,

  od pátku do neděle (skoro) , ty silnice ještě byly funkční. Dnes už je jich fůra kolem Houstonu pod vodou, nebo poškozené.

 675. Dobré pozdní zas ráno… 2 maYda ad 774 – nihil novi sub sole – poručík Dub měl také nutkavou potřebu sdělovat všem, o čem se před válkou bavil s okresním hejtmanem…

 676. 817

  Ten Trumpův výnos 10 dní před povodní nemohl mít vliv na vůbec nic, 😀 i když se dá samozřejmě spekulovat, zda byl dobrej, nebo ne.

 677. Halladine, určitě. Tisíce idiotů v Houstonu nerozpoznali to, co vy z televize s přehledem. Vše od proudění vody po stav komunikací lze poznat z TV a vygooglovat. Pak porovnat s Katrinou-a je to ! A ti blbci se místo toho utopí !

 678. 815 – Ale žádnej rozdíl výšek, zůženej průtok mezi dvěma kameny. V tom mém případě. Pokud se voda stěhuje odněkud někam, tak si hledá cestu a může vytvořit docela silnej proud i púreakticvky na rovině.

  Abyste se ještě v Hustopečích nedivili…..

  Každopádně jsem měla docela kliku, taky jsem mohla palicí křápnout o nějakej tej šutr a byli byste nadále ušetřeni mých komentářů.

 679. Ale jistě, v místě zůžení rychlost prostě vzrůst musí. Tvoje připomínka je správná, hvovšem svou roli hraje oboje.
  To je příklad Dunaje u Bratislavy, kde je proud silnější a rychlejší, já se trochu bál, a tak skončil plavbu už v Hainburgu, 40 km před Blavou.

 680. Srovnávat Katrinu a Harveyho začali novináři BBC,
  takže připomínky kdyžtak směřovat jim. Ale stejně ten článek hlavně porovnával chování Bushe jr., Obamy a Trumpa…

  Povodeň jsem nezažila (během té poslední jsme zrovna dleli v USA, ale i tak nám záběry ze zatopených ČB brnkaly na nervy dost silně) a doufám, že ani nikdy nezažiju. Jo, jednou jsme se cvakli na rozvodněné Lužnici – dodnes si myslím, že to byl blbej nápad se na tu vodu pouštět. Náš pozemek je mimo záplavovou oblast, ale kdyby ruplo Lipno, tak by nám to asi bylo houbelec platné…

 681. Vrz, vrz. To je prdel.

  Bernoulli.

  Houston.

  New Orleans.

  Hustopeče.

 682. Matzurko, televizní záběry jsou většinou dělány na bezpečném místě a polohou kamery (nízko nad hladinou) a nastavením ohniska objektivu zkresleny. V době opravdového průseru jsou televizní štáby (aspoň v Česku) shromážděny ve studiu.

  Na druhé straně, buď ráda, že jsi to nezažila. Skutečnost je opravdu nepředstavitelná a nepřenositelná. Jak říkal Šlitr – „Zkuste hasit povodeň!“

 683. Martine tt,
  ano, jsem hluboce a srdečně ráda. Některé adrenaliny fakt nemusím. A vzhledem k tomu, co se dá kde ve světě zažít si říkám – zlaté země Koruny české, krajino prastará a poměrně mírná, domove můj milý 🙂

 684. 2 Martin – já si sedím na tlapkách… Ani si nedovolím připomenout zákony zachování a pojmu jako viskozita a Reynoldsovo číslo (to prosím není se zkříženejma nohama…)

 685. Co je to vlastně ta fyzika, to jsme ve škole neměli! 🙂

 686. Bohužel,
  letos se asi budu v době prasete vyskytovat v Blavě, služebně.

 687. MaTZURKO,
  jak tam ( do té Blavy) pojedeš ?
  Sama, s někým, autem (vlastním) či busem nebo vlakem ?

 688. Prase je v sobotu. My jsme se ženou od pondělí ve Wachau, postupně přes Jindřichův Hradec a Český Krumlov docestujeme na sobotu do Vyššího Brodu.

 689. Ach jo….
  http://www.lidovky.cz/foto.aspx?r=ln_kultura&c=A170829_115514_ln_kultura_jto&foto=JTO6da228_14MV5BYjRjMzZmZjItNzkyYy00NjllLTgzYm.jpg

  No, že v tej emerice blbnou s politickou korektností není žádná novinka a že Jih proti Severu je horkej kandidát na umístění na indexu se vcelku dalo očekávat….

  ale stejně vždycky novináři překvapí .

  komentář pod fotografií:

  „Scarlett O´Harrová (Vivien Leighová) a její nerozlučná přítelkyně Mammy (Hattie McDanielová).

  Kdyby si dotyčnej borec přečetl Jih proti severu, co přečetl, kdyby jen nahlédl, tak by mu bylo jasno, že dotyčná nebyla žádná nerozlučná přítelkyně Scarlet OˇHarové, ale její chůva. Byla to už chůva její matky a její matka ji dostala „do výbavy“, když se vdávala.

  ve vydání, která máme doma, není nikde zmíněno, jak se chůva jmenovala a Mammy je v překladu něco jako „mamka“. Mám takové podezření, že nebyla vůbec Mammy, ale Nanny, což znamená anglicky chůva, o čemž ten novinářskej trotl evidentně nemá ani ponětí a píše nesmysle.

 690. Halle,
  autem, jestli vlastním nebo služebním ještě nevím, velitel výpravy je manžel 🙂 (ale jednání na PřF máme oba). Pojedeme asi celá rodinka, při té příležitosti doufám navštívíme příbuzenstvo.

  Martine,
  tak my jsme v ČB určitě do středy odpoledne – už je školní rok, ale sv. Václav není na Slovensku slaven, takže vyrazíme buď již ve středu večer nebo ve čvtrtek ráno. Návrat během víkendu, jestli sobota v noci nebo až v neděli se teprve uvidí podle situace; stejně jako trasa – jestli spodem přes Rakousy nebo vrchem s další návštěvou přibuzenstva v Brně… Vše je zatím předběžné.

 691. Česko je šťastná zem. I ten největší blbec se u novin uživí …

 692. Matzurko,
  jsem kousek od dálnice Brno- Blava, mohli byste se stavit, dát si kafe,kouknout naši přehradu a vůbec 🙂

 693. jak ty sračky od MSN vůbec můžete číst? Mně se nad tím zvedá žaludek, a to jsem ještě nesnídal. Matzurko, ptáš na rozdíl mentality mezi New Orleans an Houstonem. Docela jednoduché. Louisiana je stát tradičně ovládaný Demokraty, tedy původně otrokářskou stranou, jejíž ozbrojenou milicí byl KKK, stranou segregacionistů do pozdních šedesátých let, stranou, jejíž programem je dodnes přerozdělování prostředků získaných z vysokých daní, regulačních poplatků a povolení, stranou jež výměnou za hlasy voličů zavádí minimální mzdy, progresivní zdanění tvořivých a minimalistickou péči od kolébky po hrob. Lidé v N.O. vychovaní tímto systémem nebyli schopni se o sebe postarat, chovat se ukázněně a civilizovaně a jen paasivně čekali na pomoc úřadů. Houston, přestože stejně jako N.O. je skoro se 70% černošský, je stejně jako Texas tradičně republikánský. Obyvatelé, přes negativní osmileté působení obamovské eunijní ideologie, jsou stále ještě více individualisté schopní se v adversních podmínkách orientovat, připravit se na a nečekat, jsou solidární a v podstatě zodpovědní a schopní improvizace. Harvey a Katrina jsou učebnicovým příkladem chování společnosti in dividualistické (z hlediska ekonoma volně trřnéú a společnosti paternalistické, kolektivistické a socialistické.

 694. někdy fakt ta uřední kobyla řehtá příliš…..

  takže my zpracováváme dokumentaci na národní kulturní památku v majetku magistrátu a jistej úřad nám odmítá poskytnout jako podklad průzkum, který si nechali zpracovat za státní peníze a syslej ho v archivu. Prý pokud chceme kopii, tak jedině se souhlasem autora, že prý to chrání autorský zákon.

  Že prý si můžeme pořizovat výpisky, to je v pořádku…. Takže kdybych se nastěhovala na půl roku do archivu a celou věc opsala a obkreslila, tak se na to autorskej zákon nevztahuje a když bych si donesla foták a ty stránky nacvakala, tak to nesmím.

  já teda nevím, ale není poněkud ujetý posuzovat stejnými měřítky pravidla pro román a pravidla pro průzkum ?

  Kdybych trvala na tom, že stejně se má zacházet s mou dokumentací a zítra mně přejel autobus, tak mají klienti smůlu, protože ji nemůžou použít, když nebudou mít souhlas….

 695. Dušane,
  díky za potvrzení mých spekulací 🙂
  New Orleans jsem bohužel nikdy nenavštívila, byť z hlediska muzikologie je to nepochybně unikátní oblast. Nicméně historicky je zjevně Lousiana od hrdého Texasu (Remember the Alamo !!!) odlišná převelice… téma na disertačku.

  Halle,
  díky za nabídku, ale necháme to na „rain check“ – manžel v Brně studoval, takže to by pak chtěl navštívit všechny své spolužáky v daném regionu. A to bychom tam popojížděli až do vánoc 😀

 696. maYdo 🙂

  ono je to stejné i s tebou.
  Ty ten projekt zákazníkům prodáváš, takže podle něj mohou stavět. I kdyby Tě přejel autobus, anebo ti spadla na hlavu pavlač :-)Ale nesměj ho dát nikomu jinému , aby si podle toho postavili domek taky.
  Museli by ho zaplatit znovu, i kdybys ty plány sprostě okopírovala, a až na tu identifikační tabulku v tom nic nezměnila.
  Jsou takoví architekti, co jeden projekt na domek – furt ten samej- prodaj několik tisíckrát 🙂

 697. Halladine, víš o tom kulový.

  „Jsou takoví architekti, co jeden projekt na domek – furt ten samej“

  A proč ne, když řešení se svědčilo, klient chce domeček, jako má soused a cena mu vyhovuje….

  Jinak on každej domek se stejně musí napasovat na konkrétní podmínky, takře v tom prakticky vždycky nějaký změny budou a jsou věci, který vždycky musíš dělat znovu.

  A nestačí plány jen namalovat , sje taky o projednání na úřadech a dozor během stavby. Pokud se architekt věnuje i tomuhle, tak to, že „jen přemaluje rozpisku“ mu zase tolik práce neušetří.

  A paní zpracovatelka taky za ten průzkum dostala zaplaceno a není to žádný tvůrčí počin, na základě kterého by někdo mohl třeba natočit film a narejžovat na tom. Je to popis něčeho, co je. Navíc badatelé si z toho můžou dělat výpisky a obkreslovat a vytvořit třeba velmi podobný výstup – pojednání na hranici plagiátorství a my to nemůžeme ani ofotit, ačkoliv na záladě těch informací vznikne úplně jiný druh produktu – dokumenatce, kde budou údaje v té práci zpracované použitý v úplně jiných souvislostech.

  Sorry jako :-). ale proč se teda ten průzkum vůbec dělal, když je takovej problém s jeho použitím k účelu, pro který s e obvykle průzkumy dělají?

 698. No, mi ten projektant ten projekt jen vypracoval, a stavební povolení atd jsem si vyřizoval sám.
  Mám dojem , že problém je v tom,že ten výzkum potřebuješ ke komerčnímu využití – vypracování vlastního projektu.
  Jinak máš podle mě dvě možnosti, buď za nějakej obolus koupit od té firmy,co dělala ten průzkum kopii – a přeúčtovat to majiteli té stavby, na kterou máte spáchat ten projekt, anebo si mezi čtyřma očima promluvit s někým zodpovědným ze strany majitele nemovitosti, a říct mu,, že buď daj k dispozici onu kopii, anebo je to bude stát víc.
  Ale na to možná nemáš 😉

 699. A další věc je, že by nebylo špatné kouknout do smlouvy mezi tím majitelem a firmou, co dělala ten průzkum, co je v ní o tom,k čemu se ten průzkum, či co to bylo , může použít.
  Třeba ten úředník, co má ten průzkum pod palcem kecá…..

 700. Klimatolog, hydrolog a architekt ve třech dnech.
  To je neuvěřitelný záběr.

 701. Halladine, samozřejmě nic proti tomu, aby si klient vyřizoval stavební povolení sám. Pokud se tak dohodnou….

  A rady si nech. Samozřejmě, když bude nejhůř, tož nějak ten souhlas seženeme a sfotíme si to. Jde o to, že to je z principu blbost. Stavební archivy takhle nefungujou.

  Mavíc majitelem průzkumu je stát, majitelem nemovitosti je stát a peníze za projekt budou taky státní. TAkže je to trošku na hlavu, abych loudila po státu více peněz, abych mohla od státu pořídit kopii. tedy za předpokladu, že bych byla tím, kdo má co kafrat do smlouvy a penz, to teda v tomhle případě, zaplať Bůh, opravdu nejsem, na to jsem malej pán.

  jinak nejde o výzkum, ale průuzkum ,cozž je dost rozdíl, zejména proto, že výsledky výzkumu mohou být chráněny patentovým právem.

  U průkumů jde o zmapovaní toho, co všechno se v území nachází a co by mohlo mít vliv na stavbu. Od historického vývoje památky přes technický stav baráku nebo zjišťování , jaký tam žijou a rostou potvory až po to, jaký jsou v území sítě a ochranná pásma.

  Fakt nevím, proč by se měl elaborát, který popisuje, že barák má na střeše nějakýho pajduláka nebo že na staveništi žijou vzácnýí myší, který nežijou jinde v Evropě, chránit zrovna autorským prácem.

 702. A úředník nekecá, úředník má jen blbej a nesmyslnej předpis, na kterým trvá.

 703. „aspoň neplácám, že v Praze nebylo nic zaplaveno…….“

  halladine, radši toho poměřování, kdo víc plácá, nech, aspoň co se mojí profese týká 😀

  P.S. To není osobní útok, ale přátelská rada. 😀

 704. Autorské právo
  Pamatuji-li se dobře, tak náš justiční ministr (uvědomiv si zřejmě, že řekl co neměl) se pokusil zarazit otíštění poskytnutého rozhovoru s tím, žejeho odpovědi jsou jeho autorským dílem a on nesouhlasí s uveřejněním.

 705. Náš justiční ministr je blb….

  Co bys chtěl, je to pták pelikán, ten umí akorát doširoka otvírat zpbák.

  Ale ornitologové se prý radují, že mohou sledovat, jak pelikán brání čapí hnízdo. 😀

 706. ÚČTENKOVKA – to se teda někdo na minfinu pěkně nadřel, než vymyslel takovej geniální název 😀 😀 😀 😀 😀

 707. maYdo,

  to je od tebe hezké, že se naprosto nestranně zastáváš NoNama 🙂
  Protože to plácání nebylo na tebe 🙂

 708. já vím, že to nebylo na mně, Halladine. Já jsem přece nic o tom, že v Praze nebylo nic zaplaveno, nepsala.

  Jen jsem tě přátelsky upozornila, že bys měl dbát jisté opatrnosti stran poměřování, kdo víc plácá.

 709. 840 MaYdo, je to autorské dílo. Měli smluvně ošetřit podmínky užití.
  842 halladine, takových hnusáků je víc. Napíšou jednu knížku a chtějí zaplatit za každý výtisk.

 710. 843 MaYdo, horší je, že je to autorské dílo. Kdyby na to přišlo, z jeho změny by mohl být probém. Přemaluješ fasádu, nebo dokonce posuneš okno, a žaloba na krku. Je žádoucí smluvit právo na jakoukoli změnu díla. Zajímavým právním problémem by mohla být kopie díla při stavbě svépomocí. Zhotovení jakékoli věci pro vlastní potřebu není omezeno bez ohledu na to o jakou věc jde, není-li výslovně uvedeno, že je omezeno.

 711. Hm,to by mně teda zajímalo, co je autorský dílo… Když opíšu telefonní seznam, je to taky autorský dílo? A jakej je rozdíl v tom, jetsli si ten produkt nafotím nebo opíšu, když opsat se to může i bez souhlasu autora a vyfotit je proti zákonu?

  každopádně je to projev obvyklé debility instituce, spravující ty takzvaně veřejné neboli vyšší zájmy.

  A navíc mám u tej instituce další požadavek na vyjádření, s kterým mají už měsíc skluz a nehne se to, protože „musím ještě konzultovat s kolegyní a ta je na dovolené“

 712. maydo, což nechápeš, že si Schumi potřebuje zdůvodnit vlastní existenci na úkor daňových poplatníků?

 713. Maydo 🙂

  Tvoje upozornění by mělo směřovat i jinam . Protože ,ač si NoName myslí, že to jsou moje výplody ( čímž mi lichotí 🙂 ) jsou to většinou věci přečtené jinde. Matzurka zmínila BBC, ale jsou to i jiné zdroje.
  Ná kterých se mi zdá, že něco je.

  Ostatně -to srovnávání New Orleansu s houstonem je poněkud předčasné .Povodeň v Houstonu zdaleka neskončila.
  A svépomoc obyvatelstva je sice moc dobrá a záslužná věc, ale sama o sobě stačit nemůže.
  Zajistit útulky pro evakuované obyvatelstvo mohou jen státní nebo městské orgány.

  Schumi,
  já netvrdím, že jsou to hnusáci :-). Autor mého domku v době ,kdy jsem stavěl jich prodal asi 1000. Kolik jich prodal dodnes netuším.
  Ale já ho viděl postavený v sousední vesnici , líbil se mi, tak jsem ten projekt koupil. Chtěl jsem přízemní domek, abych na stará kolena nemusel do schodů ( dnes si libuju, že jsem udělal dobře), měl základní domek, v několika variantách i plány jak ho rozšířit.
  A vzorovej domek postavený ve Svitavách,na který jsme se s dcerou jeli kouknout.

  Nakonec mi ale přístavbu vyprojektoval individuálně,či spíš jsem si ho vyprojektoval sám,a on to nakreslil.A modifikovalo se to podle hygieny, protože já s těmi plány šel na hygienu, protože to měla být původně ordinace.

 714. „843 MaYdo, horší je, že je to autorské dílo. Kdyby na to přišlo, z jeho změny by mohl být probém. Přemaluješ fasádu, nebo dokonce posuneš okno, a žaloba na krku.“

  Schumachere,
  za prvé k věci :
  to nejde o barák, ale o průzkum, týkající se baráku. I kdybych barák v rámci změny natřela na červeno a postavila vzhůru nohama, autor průzkumu s tím nemá co dělat, jeho atorských práv se, co dělám s barákem vůbec netýká. Jeho by se týkalo, kdybych ten průzkum opsala i s chlupama a vydala ho pod svým jménem.

  Za druhé : K těm změnám :

  Sorry, ale tady jseš v hlubokém rozporu s vlastnickým právem. Zkus navrhnout vlastníkovi jakékoliv nemovitosti, že by se musel ptát autora návrhu, jak má natřít barák nebo jetsli smí posunout okno.

  Zvlášť pikantní by to bylo u rekonstrukcí, kde autoři ještě nejsou po smrti 75 let nebo kolik to je a autorská práva přecházejí na dědice.
  to by většina baráků dávno popadala, protože shánět ještě všechny architekty a stavetele, co měli co dělat s takovým 70 letým činžákům, tak se neprojedná vůbec nic.

  S autorskými právy stran dokumentace se blbnulo po revoluci dost ve velkém. Nicméně se snad už dosáhlo poměrně uspokojivého výkladu, že autorská práva se vztahují k návrhu, k dokumentaci a nikoliv ke stavbě jako takové.

 715. Dušane, jánsjem zvykla, protože, jak užb jsme uvedla, v mojí vlastní profesi v těch autorskejch právech dosti plavou a výklady jsou všelijaké, zmatené a tak vůbec.

  Každopádně je pitomost trvat na tom, že projektant má právo kafrat až do smrti každýmu, kdo má barák, který navrhl, do každý úpravy.
  Nebo dokonce že vlastníik nemovitosti si ho musí sám sehnat a žádat o souhlas.

 716. „Ale já ho viděl postavený v sousední vesnici , líbil se mi, tak jsem ten projekt koupil.“

  Tak co máš za problém s tím, že někdo jen přemaluje rozpisku? Ostatně sám ji mohl vidět, že i když domek vypadá stejně, tak se na tom dělaly individuální úpravy

 717. MaYdo,

  normální projektant takové problémy nedělá. Ale zaregistroval jsem v našem tisku případy, že autor projektu žaloval stavitele, když nějak měnil stavbu proti původnímu projektu. Anebo chtěl přestavět.
  Jak ty soudy skončily , ovšem nevím.
  Buď se o tom nepsalo, anebo jsem si nevšiml.

 718. maYdo,já s tím nemám žádnej problém. Dostal jsem projekt, který se mi líbil, tak jsem zaplatil, a nespekuloval.

  Ta moje přístavba byl opravdu individuální projekt.. Nepasovala do žádné varianty,kterou měl vypracovánu a nabízel.

 719. To jsem taky zaregistrovala, Halaldine, v našem právním řádu je možný všechno. A taky nevím, jak to dopadlo.

  Tak oni architekti mají v tomhle docela sklon k blbnutí. Vem si Miluniče s jeho nápadama, že by chtěl tantiémy z čumkaret, na kterých je Tančící dům.

 720. 2 maYda
  (1) Autorským právem se zaštiťoval A.Tenzer, aby před japonskými vlastníkyuhájil „svoji“ fasádu.
  (2) Stran opakovaných projektů si matně pamatuji, že autor Šumperáku Josef Vaněk byl silně popotahován, protože přece za projekt už jednou penize dostal, tak by snad další paré měl dávat jen za režijní náklady. Ale nějak to usnulo.

 721. Jméno Tenzer jest mi povědomo, ale o žádných tahanicácíh stran fasády nevím. Co kolem toho bylo?

  Šumperák vznikl za hlubokého bolšešvismu. Já šla na fakultu v polovině sedmdesátých let, a to už se stavěly. Popravdě řečeno, netuším v jakých smluvních vztazích se mohl jeho autor tehdy pohybovat.
  Vcelku běžné bylo, že podobné projekty produkovali architekti vedle zaměstnání. To se nějak mohlo. Jiná věc je, že pokud jde o domečky, tak asi většina jich fungovala stylem prodávání nějakýho typu, co se osvědčil, v tom nebyl autor šumperáků zas tak velká výjimka. Akorát ten šumperák byl nápadnej. 🙂

 722. Jinak DRUPOS prodával v osmdesátých letech katalogové typy domků individuálním stavebníkům běžně. Měšlis jerm tam i odělení ( no, oni to byli dva lidi), kteří fungovali jako poradna pro stavebníky a snad měli i ouřední hodiny.

 723. Řekněte mi, jetsli sním nebo bdím, jetsli ej to hoax nebo skutečnost. ale lidovky tomu věnují docela vážně míněný článek.

  Aférou, která bude hýbat politickou scénou, spustila dáma, která napsala na nějaký stránky že jí umřel pes a byla sprdnuta Bělobrádkem, že pes neumřel ale chcípl.

  Kalousek se už k tomu vyjádřil, že jemu taky pes umřel, ale bělobrádek trvá na tom, že psi neumřou, ale chcípnou.

  Zdá se, že politická krize kvůli chcíplému či umrlému psu je na spadnutí.

  http://www.lidovky.cz/zena-litovala-zemreleho-psa-belobradek-ji-pripodobnil-eko-etno-bio-vychrtline-1he-/zpravy-domov.aspx?c=A170829_123601_ln_domov_rsa

 724. Psi můžou pojít, zcepenět, chcípnout. Paní které to vadí muže pouze umřít. Vše ostatní by byla urážka.

 725. 2 maYda
  Tenzer byl architekt hotelu Jalta. A když ten hotel koupili Japové, chtěli tam udělat jinou fasádu a Tenzer se točil na autorském právu – a fasáda zůstala v provedení sorela.

  Šumperák vznikl v 2. polovině 60. let. Problém byl, že vyprojektovat stavbu bylo možno pro fyzickou osobu jen na jednorázové povolení při splnění řady podmínek. Ovšem nebylo možno vzít projekt a „přepsat rozpisku“ a prodat projekt opakovaně. Jak to ten Vaněk udělal, že mu to procházelo – netuším. (Asi si v knihovně půjčím knihu o tomto projektu. Třebas tam něco bude.) Ovšem když se ukázalo, že by z toho měl autor peníze, bylo nutno zasáhnout. A kdosi (ministerstvo stavebnictví ?) vymyslel geniální řešení. Projekt byl už jednou vymyšlen, prodán a zaplacen. Když se bude dodávat další paré podkladů, nic nebylo nově vymýšleno a tedy autor není už autorem onoho dalšího provedení a peníze za to nemůže chtít. A zřejmě ve vzduchu visel i trestná čin „nedovolené podnikání“. Architekt Vaněk z toho ale nějak vyklouzl.

 726. 868 – no jo, no… Presne jak rika Hal, komu se nelibi, muze se soudit. Sice je firma zlikvidovana, ale to je v pohode 🙂

  Vypada to, ze se nam to dost prodrazi, to Babisovo podnikani.

 727. Někdo to tu předpověděl:
  U obce Columbia Lakes jižně od Houstonu se protrhla protipovodňová hráz. Úřady vyzvaly obyvatele, aby okamžitě opustili své domovy.

 728. 875

  Pravděpodobně měl nějakého ( nebo nějaké- povícero)zájemců o projekt 🙂

 729. Texas… drzim palce, at jsou ztraty na zivotech co nejmensi….

 730. Dvd, pokud šlo o hotel Jalta, tak nebylo třeba se točit na autorském právu, je to v exponovaném památkově chráněném území a teoreticky by podmínky památkářů měly být daleko neprůstřelnější argument.

  jenže víme, jak je to s památkařema… dva měsíce schvalujou díru 10×10 cm někde ve dvořejsou stáááášně důůůležitý a tváří se, že chceš tou dírou zničit komplet celý národní kulturní dědictví a pak nechají na Václaváku zbourat barák a pustí tam nějakou příšeru.

  ještě že ti japové nekoupili svatovítskou katedrálu. S autorským právem Petra Parléře nebo Matyáše z Arrasu by žádnej problém neměli.

 731. „Ovšem nebylo možno vzít projekt a “přepsat rozpisku” a prodat projekt opakovaně. Jak to ten Vaněk udělal, že mu to procházelo – netuším. “

  Vaněk mohl mít celou řadu jednotlivých povolení. Ne na šumperák I , šumperák II, ale na stavbu tam a tam pro pana Vopičku a stavbu tuhle a támhle pro pana XY. Asi by chvíli trvalo, než by si někdo všiml, že to seká jak Baťa cvičky.

 732. (847)Mavíc majitelem průzkumu je stát, majitelem nemovitosti je stát a peníze za projekt budou taky státní – no a čemu se tedy divíš? Ty od státu a jeho oudů ještě čekáš nějakou logiku?
  (854) Třeba inspirace „Lítačkou“. 😛

 733. 883

  Jak by mu na to přišli,pokud by každý jednotlivý projekt byl v gesci jiného stavebního úřadu ?

 734. „majitelem průzkumu je stát, majitelem nemovitosti je stát a peníze za projekt budou taky státní – no a čemu se tedy divíš? Ty od státu a jeho oudů ještě čekáš nějakou logiku?“

  to není nápad od státu, ale od Halladina 😀

 735. 885 – V Čechách se přece všechno vykecá 😀

 736. Docela pochybuju, že by pracovníci stavebních úřadů za socíku měli síť ,ve které by se navzájem informovali o tom,kdo u nich požádal o stavební povolení a s projektem od koho.

 737. 886

  maYdo, vůbec jsem netušil,že autorem onoho průzkumu byla státní firma,anebo úřad.
  Nicméně – i když se jedná o vlastnicví státu, jedná se o různé organizace státu, a pravděpodobně každá vystupuje nezávisle na jiných státních organizacích a úřadech.

 738. Sebevětší blbost najde svého obhájce 🙂

 739. K Babisovi jako schopnemu manazerovi snad jen jedna takova vtipna…

  Dosla mi z FU vyzva k dolozeni podkladu, na zaklade kterych jsem si narokoval nejaky odecet z dani z prijmu… Byl by to celkem logicky pozadavek, nebyt toho, ze vsechny tyto podklady jsem dodal pred 4 lety. Ale mezitim jsem presel na OSVC – misto toho, aby ty podklady prelozili ze slozky „Kunetka – zamestnanec“ do slozky „Kunetka – OSVC“, tak mne honi jako zdutou kozu.

  Navic, chteji 4 doklady. Tri z nich ma k dispozic statni sprava. Nechapu, proc v 21 stoleti se musim zabyvat tim, abych zasel na jeden urad, vyzvedl tam papir a ten odnesl na druhy urad…

  Jestli takto ridi i svou firmu, je mi naprosto jasne, proc potrebuje dotace…

 740. 892 – samozrejme, FU neuznava doklady vystavene jinym uradem pred vic, nez mesicem. Nicmene to vubec neni rlevenanti k memu vypraveni.

 741. Halladine, autorem průzkumu byla nějaká baba. ale platila to státní instituce. ne firma, instituce. že Tě baví se v tom šťourat. Prostě je to blbej nesmyslnej byrokratickej vopruz.

  Ale jetsli si myslíš, že co stát činí, dobře činí a my jsme blbové, co nechápou jeho dobropdiní, klidně so i to mysli dál.

 742. MaYdo,
  jedna věc je , že to platil stát, ale udělala ,vyfakturovala a zkasírovala nějaká bába, předpokládám , že seoukromnice.
  Anebo baba zaměstnaná u státní organizace ?
  Pokud ta baba je soukromnice , dbá o své zájmy, a pokud ten státní orgán umožnil blbě sepsanou smlouvou s tou babou, že nemůže s tou zprávou dělat to či ono, a tím oné babě umožnil napodobit onoho architekta, co prodá jeden projekt víckrát a prodat onen průzkům taky případně vícekrát… třeba vám………..
  Momentálně mi vůbec nepřipadá, že když stát, tedy nějaká jeho organizace, podepsala blbou smlouvu, takže mě obviňuješ ponekud špatně :-), když píšeš, že si myslím,že všechno, co stát činí dobře činí. 😀
  Naopak, činili blbě.

 743. maYdo – Lidové Noviny jsou politicky korektní noviny a proto je celkem logicky zajímá, jestli se politik nedopustil nějakého přestupku proti politické korektnosti.
  A protože práva zvířat jsou (nebo brzy budou) víceméně stejná jako práva lidská, je celkem logické, že politik který se vyjadřuje v tom smyslu, že „zvíře chcíplo“ či „zvíře uhynulo“ nebo dokonce „zvíře pošlo“ poškozuje svým verbálním projevem lidská práva zvířat a afrických opic zejména.

  Tudíž musí být po zásluze peskován a vláčen médii. Doba je holt taková.

  Mimochodem, z čistě politického hlediska to asi bylo opravdu od Bělobrádka poněkud netaktické, protože jsem shodou okolností byl dneska nucen zavítat při nákupech do prodejny „Pinia“, neboť mně dcera pověřila nákupem nějakého nesmyslu. Tuším, že se to jmenovalo „Pistáciové máslo“.
  No a co čert nechtěl, tak tam byl hlouček právě takových těch etno-eko-bio kravek (což je víceméně základ klientely tohoto podniku) a probíraly právě tento Bělobrádkův lapsus. A než jsem přišel u kasy na řadu, tak jsem se z doslechu stihl dozvědět, že by ho jednak měli zavřít za týrání a pohrdání zvířaty, druhak ho žádná z těch čarodějnic nebude volit (to mně tak nějak nepřekvapilo) a za třetí, že zrůdy jako on určitě podporujou i zabíjení prasátek, telátek a kuřátek, aby je mohli sežrat.

  Takže ano, je to sice divné a IMHO zcela úchylné, ale registrované voliče to zřejmě zajímá a ve volebních výsledcích to může sehrát svou roli.

  U populace, která má většinově pocit, že maso se líhne v regálech supermarketů, krávy jsou fialové a koníci zavření ve výběhu u stájí jsou tam umístěni proto, aby se kdejaká běhna a její fakani mohla s nimi ňuchňat a přivodit jim koliku pomocí kilogramů nahnilých jablek a mrkve je možné víceméně vše.

  Doba vymknuta z kloubů šílí…

 744. Pane Kořenský,

  kráva je na sežrání, prase taky, ale pes je (alespoň pro mě) něco zcela jiného.
  Nedávno mi umřel pejsek, a ujel jsem 500 km,abych ho pohřbil doma .
  Takže ty ženské jsou možná z různých důvodů krávy, ale o psech si myslím to samé,co ony.

 745. Dobré ráno vespolek,

  dovolím se přidat ke kritice Bělobrádka. Ta paní o svém pejskovi psala na svou Facebookovou stránku; je tím pádem jedno, jaký je terminus technicus, prostě tím vyjádřila svůj citový vztah k danému zvířeti.
  Netuším, v jakém vztahu je k panu Bělobrádkovi (a proč měl potřebu lézt na její Facebook), ale jeho poučování o volbě termínu mi v daném okamžiku přijde přinejmenším hulvátské, a jestli to pak označoval jako „vtip“, tak i přímo idiotské. Zjevně má empatii bedny kytu.

  Na okraj – nejsem biop-eko-vego blbka, šunku i řízky dlabu s chutí, a vím, jak to vypadá na jatkách, kde jsou k tomu účelu odchovaná zvířata porážena. Cizí zvířata nekrmím, leda v zoo za patřičný obolus nakoupenou adekvátní potravou (největší zážitek ze San Diega Wild Park – podala jsem pod dohledem ošetřovatele krmení žirafě :)…) Ale naši domácí mazlíčci umírají, případně jsou (v nejhorším případě) uspáni na veterině.

 746. V Texasu už 18mrtvých, Houston nemá kamdávat evakuované, a žádá o pomoc federální vládu. Docela pozdě.
  Měli nachystáno evakuační místo pro 5000 lidí, už první den jich tam bylo skoro dvojnásobek.
  Radši se zdržím hodnocení.

 747. Mluvil jsem o krkavcich, radujicich se z tragedie predtim. Zda se, ze se meli Texasane poradit jak na to v Rusku.

 748. na tenhel blábol raději nebudu reagovat neboť by se mi nedostávalo expletiv.

 749. Dobré zas ráno…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vaclav-Klaus-mladsi-krtil-knihu-primo-pred-ministerstvem-skolstvi-a-na-verejnost-tam-vypustil-silna-slova-O-neziskovach-a-exministryni-Valachove-A-nejen-to-501849
  No, já bych k tomu jen suše připojil, že na vysoké školy slibovali 4,5 GKč (tedy miliardy, pro ty, co se nevyznaj v předponách jednotek). Slibem nezarmoutíš… No a teď, poslední návrh Pilné kurvy je 700 Mega… To je trochu jiné číslo, že? Těch 700 milionů je učiněnej prd. Řízená devastace českého školství řádně a zdárně pokračuje. No co, blbcům se lépe vládne a mlátit hlavou o zem se mládež ráda a dobrovolně naučí sama.
  Ještě by si skladník ve šroubárně chtěl číst Vergilia v originále a zanedbával tak svoje povinnosti, což by vedlo k nedosírným následkům… Já strašně fandím dnešní mladé generaci co si tak nadšeně pořizuje pitomstvo a jen doufám, že se nedožiju toho báječného nového světa, co se pro ně chystá…
  Tak dobro došli…

 750. Panr Neumanne,

  pamatuju si, jak jste jásal nad invazí do Iráku, a nadával mi do komoušů, když jsem projevil pochybnosti, jestli to bylo moudré…
  Dnes už je jasné , že nebylo, většině lidí, možná i Vám…….

 751. kráva je na sežrání, prase taky, ale pes je (alespoň pro mě) něco zcela jiného.
  😀 😀 😀
  Pes je taky k sežrání, věř tomu, halladine. 😀 😀 😀

 752. Ptakopysku,
  vždyť píšu, že pro mě ne.
  Pokud pro tebe ano…… je to Tvůj problém.
  Ale pokud bych byl postaven před problém,jeastli sežrat svýho Punťu anebo tebe, ;-)….. 😀

 753. Dnes jsem v rozhlase slyšel, že ve Španělsku pořádají bitvu rajčaty a jak se prý ti účastníci odreagují a vylijí si svůj vztek.
  Někdy mám pocit, že taková bitva probíhá i tady na šumavákovi.

 754. 908 – a v Praze je prý nějaká firma, kde si můžeš rozbíjet nábytek a mlátit do všeho kolem a vylil si tak svůj vztek.
  Na Šumavákovi probíhá nikdy nekončící bitva proti blbosti.

 755. Bitva proti blbosti – a je tu rozhodčí, co definuje ty blbosti?

 756. Pohoda by nastala, kdyby se ujala ta stará sovětská myšlenka: Pačemu bukvy, veď vsjo jásno.

 757. Dobrý den. Petře – ke komunikaci s FÚ zbývá jediné – ustoupit, zaplatit, změnit FÚ.
  PeSi: co může skladník ve šroubárně učinit, aby školství zlepšil? Hlasovat nohama. Nebo založit neziskovku a čerpat granty na „Evaluace komunikace sloučení inkluze a kontinuální specializace na všech stupních a druzích pedagogických pracovišť“. „Motivace pedagogických a nepedagogických pracovníků k celoživotnímu sebevzdělávání a sebevýchově“.

 758. Bělobrádek, vysvětlení je snadné: ideový základ KDU-ČSL.

 759. 906 obyvatelé Papuy – Nové Guiney by podotkli, že k sežrání je i lecos jiného…

  Ještě k 915, mnozí konservativní ekonomové šprtající katechismus místo bižule mají stejný. V nejvyspělejší zemi na světě je možné učit, že Země je stará několik tisíc let, že se netočí, pořádat opičí procesy, tyhle a jiné pitomosti exportovat a z téhle pozice se pošklebovat kriticky myslícím jak jsou omezení. Jenže všeho do času.

 760. 912 quivisi, je takový rozhodčí. Čas.

 761. Trochu OT, ale pro pobavení: Včera jsem zaslechl v radiu Kolínskou, pražskou zastupiču za melouny, jak říká, že podchody pod magistrálou u Wilsoňáku jsou špinavé a oku nelahodící. Když je vyčistí, jsou za tři měsíce zase stejné, tak je zavře a zřídí na magistrále přechody. Chytré přechody, prý. 😛

 762. 912 – neobtěžujte prosím technickými podruznostmi.
  Prostě se bojuje. A jak statečně !

 763. Inu, jak psal Kryl:
  Přílišná oddanost ideálům končívá tím, že v rámci boje za potírání alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.

 764. (916) Schumi, z našeho hlediska jsou to s tou Zemí hlouposti. Ale jelikož ta země opravdu je nejvyspělejší na světě, tak ta svoboda tvrdit i blbosti asi bude v celkovém efektu přínosná. Škoda, že jí už i tam ubývá.

 765. 914 – ze by to byla dalsi metoda FU, jak zamezit lidem ve vyuzivani *zakonnych a legitimnich* odectu – proste jim to tak administrativne zkomplikovat, ze radeji mavnou rukou?

  No, popremyslim, jak se k tomu postavim. Zatim to vidim tak, ze u bodu k dolozeni toho, co je na uradech jim uvedu, ktery urad ma tyto informace k dispozici a jejich e-mail adresu na podatelnu… Cimz podle mne vyhovim duchu vyzvy….

 766. Dpbré ráno,

  Kd ejsou ty zlatý časy, kdy nám vrcholným úletem připadaly feministky, které se urážely, když jim někdo řekl, že jim to sluší…..

 767. pokud jde o Belobrádka, mně je jedno, jak kdo nazývá odchod domácího mazlíčka, ať si tvrdí, že si odnesl třeba velký manitou, ale fakt mně fascinuje, jaký starosti politici, placení z našich daní, mají.

 768. 910 – chystáme se vyklízet kuchyň, nemohli bychom je pozvat? nebo nabídnout starý skříňky?

 769. quivisi, k otázkám položeným v 912. Já osobně považuji za blbost všechny projevy, se kterými nesouhlasím. Tudíž rozhodčím jsem já. Ale nikdy by mě nenapadlo s nimi bojovat (to už je mimo položené otázky).

 770. Petře: tak jako jsou někteří pohoršeni tím, jak jim advokáti kazí řízení, tak jsou někteří znechuceni, že by chudý dělník mohl sobě žádat odečty. Maul halten und weiter dienen.

 771. 921 Karle to jo, jestliže hlasatelé těch pitomostí neupírají svobodu ostatním.
  Leckterý hlasatel svobody jí míní jen pro sebe a názorově spřízněné.

 772. 926 Modrej, nechávám si rezervu pro případ, že bych zjistil, že se mýlím. Což se stává. I to, že posléze přijdu na to, že se je to ještě jinak. Což v mém případě je často.

 773. Odjinud:
  „Demokracie je pro mnohého politika jako tramvaj. Sveze se v ní kam potřebuje a vystoupí.“

 774. AK – 921 _ Je to sampzřejmě blbost čas od času šřená tiskem. Ma žádné veřejné (státní) škole se to neučí. Čas od času se někde zorganizuje skupina ortodoxně věřících a požaduje, aby se vedle vávojové teorie učil i tzv, „inteligentní design“ Sjedou se televizní štáby a novináři, jsou projevy, nakonec to skončí u soudu, který to zamítne a kreacionismus i nadále vyučuje pan farář v nedělní škole. Pamaytuji na takový případ i tady před lety, kdy se o to v převážně amishské vsi Dallas pravověrní pokusili. Asi půl roku bylo o čem psát.,

 775. Ta záležitost se „chcíplým psem“ má docela zajímavý kontext. Ta „paní“ je totiž známá blogerka Lucie Sulovská, asi 20letá studentka, budící pozornost svými dnes dost neobvyklými konzervativními názory (podle Bělobrádka „ultrakonzervativními“), jakože manželství by mělo být mezi mužem a ženou a děti by se neměly vyrábět na zakázku apod. Tyto názory nezastává ve svých blozích nijak zvlášť militantně, spíš klade chytré otázky. Na FB si ovšem dovolila ukázat svou slabinu, napsala vzpomínku na svého psa, se kterým doma vyrůstala, podle mě velmi střízlivou, nijak ubrečenou. Bělobrad se ovšem hned chopil příležitosti a „zavtipkoval“, zřejmě jako odvetu za nějakou dřívější diskusi na FB, kterou jsem nesledovala, ale tipuji, že mu asi Lucie kladla „nevhodné“ dotazy ohledně údajně křesťanského zaměření jeho strany v rozporu s hlasováním a jinými jeho projevy.

 776. Kdo hájí pana předsedu na FB:
  Kateřina Bursikova Jacques
  Taky se mi jednou nevydaril vtip. Chvili mi trvalo, nez jsem pochopila, ze mi v ruce vybuchla bomba. Paroubek ji tehdy za pomoci mych milych spolustraniku odjistil a odpalil, par novinaru tu spinavou praci rozfoukalo. Jo, pred volbama se s vami nikdo nemazli, tusim, jak Pavlovi Belobradkovi je. Jedna takova bomba totiz znici uplne vsechno, at uz za sebou mate cokoliv. Jste v haji. A Babis se Zemanem muzou zemi rabovat nebo prodavat Cinanum a Rusum, muze letet korejska raketa nad Japonskem a uprchlici umirat ve Stredozemnim mori, vsechno je to jedno, protoze cela zeme se bavi o tom, jaky jste debil. Jo, nekdy se to tak semele…

 777. 936, Chvála debilům upoutávajícím pozornost na sebe. Díky nim je víc klidu na vydělávání prachů.

 778. Káča biomasa má myšlení a vyjadřování uvědomělé soudružky.
  Přímo ji vidím, jak horuje, oděna v modré svazácké košili a ve svazáckým znaklem mna poprsí, proti imperialistů a odvolává se na korejské děti, které chtějí žít v míru.
  Takmovejhle typ je uvnitř pořád stejnej, za bolševika, za nacistů nebo jindy, mění se jen dobové atributy.

  Původně jsem chtěla napsat, že je…, ale proč urážet zvíře, které je – na rozdíl od ní – užitečné nebo osobu, která se na rozdíl od ní živí poctivě nejstarším řemeslem, jaké lidstvo zná, že jo?

 779. 935 – Honzo, buď rád, že budou aspoň chytrý přechody, když už máme blbý radní.

 780. Co udelal Kateřině J. Paroubek netuším. Ta dáma ze sebe debilku udělala sama v přímém přenosu.
  A Bělobrádek šlápl do něčeho hnědého a hodně smradlavého, a tim „vtipkováním“ to ještě po sobě vydatně rozmazal.

 781. V podání Kateřiny Jaujau
  je Bělobrádek hošík naivní, politickými větráky neošlehaný…. ach jo. Že si přisazuje zombík Kalousek mne nepřekvapuje, jen se děsím, která další strašidla si budou přihřívat polívčičku a zviditelňovat se….

 782. „ale tipuji, že mu asi Lucie kladla “nevhodné” dotazy ohledně údajně křesťanského zaměření jeho strany v rozporu s hlasováním a jinými jeho projevy.“

  Jestli slečna Sulovská je pro Bělobrádka příliš ortodoxní, protože není nakloněna „moderním trendům ve vývoji rodiny“, tož „důstojnej pán“ v naší obci se musí zmítat v neřešitelných rozporech, protože na jednu stranu káže z kazatelny, že křesťan musí volit křesťanskou stranu a kupovat křesťanský tisk, jinak propadne peklu, na druhou stranu je natolik „ortodoxní“, že prý odmítá křtít „děti hříchu“. 😀 😀 😀

 783. maYdo,
  Já mám dojem, že katolické církvi od pádu totáče velmi narostly růžky.
  Za socíku byli rádi, že se vůbec někdo chtěl pokřtít či osvadbit v kostele, dnes si kladou podmínky.
  Co vím, ani ve středověku nebyl nemanželským dětem upíran křest, ba dokonce to bylo nepředstavitelné, aby se někdo křestu vyhnul.
  Já bych asi řekl onomu faráři řekl, ať si trhne, a nechal bych dítě pokřtít u evangelíků.
  Pokud bych byl věřící.
  A pokud vím,tak si křesťanské církve křesty a svadby navzájem uznávají.

 784. 948 – v Polsku se za krest ci svatbu plati – nektere polske pary se nechavaji odavat v CZ, protoze je to tu zdarma (a jako bonus je slusna sance, ze je bude oddavat polsky farar na misijni vyprave…)

 785. Halladine, je vidět, že nejseš vesnickej katolík. U evangelíků, to jsou mi nápady. 😀
  Nemluvě o vecech praktických,. katolík je v místě, nejbližší evangelící ve městě.

  Dotyčnej farář je především takovej poslušnej dogmatickej trouba. Mi připadá jako typickej případ, kdy chlapeček nejeví schopnosti vůbec k ničemu, tak ho dají na faráře. kázání nějak sesmolí a co má dělat má napsáno v Bibli nebo mu řejkne vrchnost, tak nic nezkazí.

  Dotyčný dítě, o kterém jsem slyšela, nakonec pokřtil a dokonce mu dělalo později nějakou dobu ministranta. Akorát dědeček se naprdnul a chodil nějakou dobu jinam, ale už se to nějak urovnalo.
  Asi to urovnala babička – svíčková baba, ty si musí i dlstojnej pán předcházet.

 786. maYdo, jistě že nejsem vesnický katolík 🙂
  Katolík jsem křtěnej , jinak bezvěrec. 😀

  Dotyčné dítě pak dělalo ministranta – tak co vytahuješ případy z před doby ledové ? 😉
  Já myslel,že je to aktuální …

 787. Mimochodem,ministranti bývaj jen kluci .. Není to dyškrimynace? Neměli by s tím něco genderisti dělat ?
  A to, že ženská nemůže být kněz nebo papež je taky dyškriminace ! 🙂

 788. No, dítě je dnes dospělý, ale farář je furt stejnej jouda. 😀

  Jsem si myslela, že by mohl jít do penze a že by novej farář mohl pozvednout život v obci, ale on jen sešle vypadá, ale ještě se do penze nechystá.

  A stran tý diskriminace – a to si představ, že u pravoslavných mají oltářní prostor oddělený ikonostasem – to je taková stěna s dveřma, kudy prochází kněz a je vyzdobená ikonami, kdyby to někdo nevěděl – a za tu ženský nesmí vůbec.
  Když křtí kluka, projdou i ikonostasem a když křtí holku, tak jen obejdou křtitelnici.

 789. 952 – omyl. Ministrantem může být, a třeba u nás i je, děvče.

 790. Ministrantem jo, ale papežem ne 🙂

  Od dob papežky Jany se to ostatně kontroluje, jestli to není ženská, mají prý na to ve Vatikánu speciální židli 🙂

 791. Předpokládám, že v Hustopečích už křtí a oddávají v kostele úplně každého. A doporučování katolíkům, co by měli a neměli odráží tuto bezpochyby hlubokou zkušenost …

 792. Díky za informaci,Dano,to jsem netušil
  Co se tady děje v kostelech při mši netuším,nechodím tam .
  Jen jsem se doslechl, že před svatbou musej ženich s nevěstou 3x na faru , a jsou školeni.
  To poslední školení bylo pro mě poněkud překvapivé , kaplan tam dotáhl sexuologa, a se slovy “ Když Vám to bude pasovat v posteli, bude vám to pasovat i jinak odešel, a nechal je tam samotného se sexuologem.
  Přiznám se, že když mi to dotyčná „mladá paní“ v ordinaci vyprávěla , otevřel jsem ústa, a asi jsm moc chytře nevypadal .
  Na tu sexuologickou přednášku jsem se už radši neptal 🙂

 793. Vy jeste, Noname, nemate pokrteneho krecka? 😀

 794. Ale máme tady jeden zajímavej případ. Jedno děvče se vdalo, ovšem po třech měsících se s ní manžel rozvedl.
  Byl totiž rozpracován, ještě před svatbou, na více pracovištích.
  To děvče je z katolické a lidovecké rodiny – takže požádala v Římě, aby to její manželství zrušili.
  Jinak by už totiž nemohla mít další církevní svadbu.
  jak to dopadlo, nevím.

 795. 958 – to si rozhoduje kazdy farar sam. A;e „skoleni“ jsou relativne obvykla.
  Nicmene, je pochopitelne, ze kdyz nekdo chce od cirkve nejaky obrad, cirkev se snazi zajistit, aby splnil nejake podminky… Treba ze vi, co je to za obrad a co ta cirkev vlastne tvrdi… 🙂

 796. Jo,NoName,
  já měl i církevní svatbu, v roce 76.
  Nikdo mě s ničím,jako bezvěrce neotravoval.

 797. Ale jo,Petře,
  Jenže jsou poměrně časté svatby, kdy jeden věří, a druhej ne. A ten nevěřící do toho jde, jen aby vyhověl. Ať už partnerce, anebo jejím příbuzným.
  Bývaly doby, kdy církev provdala věřícího za pohana, a ani nemusel být pokřtěn. Stačila primsignace.

 798. Tak tohle se mi zdá ubohé… Kritizovat první dámu, že nastoupila v New Yorku v lodičkách.
  Z letadla už vystoupila v teniskách, tak o co šlo ?
  Asiměla vN.Y nastoupit v gumácích a montérkách ?

 799. Halladine, církevní obřad prostě není o vyhovění.
  Ale v té záplavě nepochopení je to detail…

 800. Halladine – ale jistě, já také celkem pravidelně (cca. 1x za čtyři až pět let) pohřbívám někde kolem našich stájí morčata, pohřbil jsem kočku a dokonce dokonce si na ty němé tváře vzpomeneme každoročně na Štědrý den a jdeme symbolicky rozsvítit svíčku na místo, kde jsme kdysi pohřbili první morče. Prostě proto, že máme rádi zvířata.

  Nicméně můj příspěvek byl o něčem maličko jiném. Byl odpovědí na otázku maYdy jak a proč může vypuknout politická krise či předvolební cirkus kvůli nesmyslu na facebooku a reakci nějakého politika na něj.

  Tady vůbec nejde o to, že nějaká dáma napsala, že pes jí umřel a byl pochován se všemi poctami nebo o to, že selský synek uvyklý tomu, že když se připravuje polévka, začíná recept slovy „Na dvorku chytíme slepici a usekneme jí hlavu…“ na to reagoval tak, jak reagoval.

  Jde o to, že dnešní politicko-korektní doba je natolik zblblá, že někomu vůbec stojí za to se takovou kravinou zabývat, psát o ní v novinách a sáhodlouze diskutovat.

  Je to skoro tak zblblé jako vážně míněné články na téma, že kdo nemá sex na prvním rande není ani tak odpovědný nebo stydlivý, ale je to „demisexuál“ (viz http://ona.idnes.cz/demisexualita-nova-sexualni-orientace-dy4-/vztahy-sex.aspx?c=A170829_141042_vztahy-sex_haa )

  Nevím proč, ale tak nějak se mi posledních cca. 10 let vkrádá na mysl ten citát ze Saturnina, že to nejlepší co by pro nás mohl Osud udělat je to, že nás čas od času popadne za límec a vyhodí na mráz. A to jako celou západní civilisaci bez vyjímky. 🙂

 801. 962 halladine, v tehdejších poměrech každý zářez na katolické pažbě byl dobrý.
  Teď je to jako vstup do prestižního klubu. Školení, čekání, přezkoušení. Pak už jen samé benefity a budoucnost v ráji zaručena i s hříchy. Z těch se lze vyzpovídat a vykoupit. Než s takovou pokryteckou cestovkou, zůstali jsme poctivými hříšníky. Jsou jiné cesty.

 802. Pane Kořenský,

  především se ukázalo, že Bělobrádek je necitlivej blb, který si nevidí do huby.
  Vůbec netuším,zda měl s tou paní , co psala o svém umřelém pejskovi nějaké nevyřízené účty, a pokud ano, nezajímá mě to.
  Tímto svým vyjádřením nemohl získat žádné sympatie, spíš naštval docela velkou skupinu lidí, co maj doma nějakého mazlíčka. A ukázal neúctu k někomu, komu je smutno.
  V tomto momentu nasral úplně všechny,protože levičák, či pravičák, oba mohou mít rádi svého psa či kočku
  Ukázal se jako blb jako člověk, a ještě větší blb jako politik.
  A tou svou zpátečkou , že prý vtipkoval se shodil ještě víc.

 803. 958 Halladine, to byl moudrý kaplan.

  Když si představuju dobrého flanďáka, byl by to třeba takový jakého hrál Bolek Polívka v Zapomenutém světle. Poznal jsem i skutečné. Třeba jezuitu, kapitulního vikáře Kučeru od Sv. Víta, úžasného člověka. Bylo s ním príma povídání. Akorát Mormoni a Jehovisti se mi vyhýbají. Při své misijní činnosti toho musejí stačit mnoho, a já jsem tuze ukecaný…

 804. 957 NoName, když se křtějí kanóny, tanky, bombardéry… aby pro větší slávu Boží mordovaly ty na druhé straně… A tam se děje také tak…

 805. Schumi,
  ale zase to má jednu obrovskou výhodu, kterou evidentně nevidíš. Já, nebo možná i ty, se na konci cesty ohlédneme, přehlédneme všechny zákruty, spokojeně pokýveme hlavou nad štrekou, kterou se podařilo projít, sykneme bolestně při vzpomínce na kaluže a výmoly, které nám bylo projít a odebereme se do nicoty. Třeba trochu nasráni, že se to, či ono nepovedlo, třeba trochu spokojeni, že se povedlo to, či ono. Pak zhasne světlo a nebude už nic.
  Katolík se ohlížet nemusí. Vyzpovídaný a vykoupený spokojeně hupsne tunelem světla tam, kam se celý život toužil dostat. Simple and easy step.

 806. Hustopeče, jo, už si vzpomínám. Naše tetka tam žila v hříchu, protože utekla od manžela ke své lásce. I když spolu byli přes třicet let, tak si ho nemohla vzít, protože by to byl hřích – její manžel ještě žil. Teprve po jeho smrti, jako šedesátnice, se vdala. Zase v kostele, ale protože ten hustopečský blbec to odmítl udělat, tak se vdávala někde na vysočině. Jo, Hustopeče a okolí je kraj razovity.

 807. ptakopysku – 973 – a nebo hupsne tunelem a „wzoooom“ a najednou je v kotli a čerti do něj šťouchaj vidlema. V tomhle to mají ti katolíci blbý.

  Výhoda nás, agnostiků, je v tom, že těmi předsudky netrpíme. Pokud Bůh není, so far so good. Pokud je, tak se jistě nějak dohodneme, zejména když za života žijeme přiměřeně slušně a snažíme se nikomu neublížit… 🙂

 808. Stejně má Pámbu nás atheisty nejraději, protože ho furt nevotravujeme blbejma modlitbama.

 809. Nějak se necítím kompetentní vstupovat do právě rozběhlé diskuze, snad je dvě poznámky:
  (1) Osobně rozlišují mezi pojmy ateista a agnostik.
  (2) Pokud Bůh není, jsou na tom věřící i ateista/agnostik stejně. Pokud je, tak na tom může být věřící lépe. Není tedy lepší být věřící?

 810. Ateista má snazší život, věřící snazší umírání.

 811. dvd – 977 – Pokud Bůh není, tak na tom stejně nejsou. Věřící bude prašeredně zklamán, agnostik nepřekvapen a nevěřící potěšen.
  Pokud Bůh je, tak věřící bude (možná) potěšen, agnostik nepřekvapen a nevěřící poněkud vyjeven.

  IMHO je ideální být agnostikem. 🙂

  Ale to všechno je poněkud zjednodušující pohled na celou tu disputaci. Správná otázka totiž zní „Pokud existuje Bůh, jaká je jeho jurisdikce ? Vztahuje se i na nevěřící nebo soudí pouze věřící ?“ 🙂 🙂

 812. No a v neposlední řadě je tady otázka, kterou si my agnostikové klademe poměrně často. Pokud Bůh je, tak který vlastně ? Ten křesťanský s (poněkud nudným) Rájem a (poněkud adrenalinovým) Peklem ?
  Nebo ten, co lidi po smrti pošle do Věčných lovišť (což by celkem šlo, hovězí já rád) ? Nebo ten zachmuřený, co bojovníky posílá buď do prdele nebo do Valhally ?
  Samé otázky 🙂

 813. Schumachere, co křtí a co ne a koho oddají a koho je věc církví.
  Mají prostě svá pravidla. Dožadujete se u rybářů nebo zahrádkářů účasti na jejich obřadech bez členství ? Hrajete okresní přebor bez registračky ?
  Když chci svatbu v kostele, čekají v kostele, že přistoupím na pravidla pro svatby v kostele. To je celé. Hodnotit pravidla jako idiotská jistě můžu. Ale proč pak usilovat o svatbu u instituce s idiotskými pravidly ?

 814. Mňo…
  když si vezmete, že vesmír je starý cca 13,8 miliardy let, Yunnanozoon je starý 525 milionů let, Lucy z rodiny Australopithecus afarensis by letos v srpnu bylo tři a půl milionu let a jistý Jé Ká se narodil před dvěma tisíci a sedmnácti lety, tak mi připadá jako nesmírně odvážné tvrzení, že Bůh je tady jenom pro katolíky. Skoro jako kdyby si to tak pro sebe vymysleli, nebo co…

 815. „Pokud Bůh není, tak na tom stejně nejsou. Věřící bude prašeredně zklamán, agnostik nepřekvapen a nevěřící potěšen.“

  No, já bych neřekla, že bude věřící zklamán…. Pokud pak už nic není, tak mu nestihne dojít, že by měl být zklamán. Ovšem ani nevěřící si neužije potěšení z toho, že měl pravdu.
  akorát ten agnostik bude nepřekvapen, protože aby byl překvapen, na to by musel být naživu a to už nebude.

 816. No ale před 2017 lety se jenom upgradeovalo a rozšiřovalo licenční ujednání. Předchozí verze je přece jenom starší …

 817. A ne všichni nové podmínky akceptovali. O paralelní verzi pro Araby nemluvě.;)

 818. Dobrý podvečer… Právě jsem dostal jeden krásný vtip – neodolám a podělím se:

  Dva buzeranti toužili po dítěti. Smíchali svoje sperma a náhradní matka byla uměle oplodněna.
  Když se dítě narodilo, Elton a David byli uvedeni do oddělení, kde leželo tucet děti ve svých postýlkách. Z nich jedenáct řvalo. V rohu leželo jedno klidné dítě. Přišla sestra a oznámila, že jen jejich dítě je to šťastné.
  „Není to nádhera?“ řekl Elton Davidovi. „Všechna, tato miminka pláčou… jen náš syn je spokojený. To jen dokazuje převahu „homosexuální“ lásky!“
  „Ted‘ je šťastný,“ řekla sestra, „ale sledujte, co se stane, když mu vytáhnu z prdele dudlíka …..“

 819. „tak mi připadá jako nesmírně odvážné tvrzení, že Bůh je tady jenom pro katolíky.“

  TAk oni tu žádní katolíci nebyli ještě nějakých 1000 let po JK, nejdřív tu byla tzv. Prvotní církev a teprv po roce 1000 se odštěpila tzv. západní – katolická – církev.

 820. No, já bych řekl, že ateisti a agnostikové jsou s Ním za dobře nejen proto, že ho neotravují, jak praví moudře Dušan, ale také proto, že jejich stav je výsledkem Jeho vůle. Já chápu víru jako další způsob „poznání“. Pýcha rozumu vedla k ještě odpornějším zločinům než byly páchány ve jménu „mystické intuice“.

 821. maYdo – 983 – no a nejveselejší na těchto disputacích je to, že se tak nějak předpokládá, že Bůh buď je nebo není.
  Jen málokdy a málokoho napadne, že by mohlo existovat ještě něco zcela jiného. Třeba to, o čem píše můj oblíbený sci-fi autor Dan Simmons (Hyperion, Pád Hyperionu, Endymion, Vzestup Endymionu, Ilion, Olymp apod.)

  Že třeba vědomí (duše) je kvantový jev, který se šíří jako vlnoplocha kvantovou pěnou zcela nepopsaných Vesmírů a v okamžiku smrti si vědomí prostě vytvoří nový Vesmír. Jinými slovy, „Jaký si to uděláš, takový to máš“ 🙂

  Mimochodem, Simmonse vřele doporučuji, je to opravdu dobré čtení. Zejména tedy Hyperion a Endymion.

 822. maYdo – 983 – To jsem měl asi napsat jako první.

  Ono není až tak úplně jasné a zcela vědecky prokázané, že duše (ať už si pod tím pojmem představíme cokoli) po smrti zanikne jako když se zhasne.
  Co když existuje dál a jen zmizí někam, kde to zatím neumíme změřit pomocí klasické fysiky ?
  Tam pak může „něco“ být a nemusí se jednat nutně o Boha (libovolnou deitu nebo množinu různých deit, dle vyznání).
  V takovém případě by se „zhasnutí“ jaksi nekonalo, ke všeobecnému překvapení atheistů. Agnostik by v takovém případě překvapen nebyl a věřící v libovolnou deitu by mohl být překvapen příjemně (modlení fungovalo) i nepříjemně (modlení je úplně k ničemu). 🙂

 823. Pavle, já zase odkazuji na svého oblíbeného Teilharda de Chardin. Ten také předpokládá, že veškerá získaná znalost je určitou formou energie jež se přelévá z individua na individuum a ještě v mnohých jiných rovinách a formách a soustřeďuje se a zse transformuje z z bodu, jež Teilhard nazývá Omega. jediný rozdíl mezi agnostikem a atheistou je v tom, že atheista popírá, či nevěří, že existuje bůh jako entita vědomá si vlastní existence. Všechny ostatní formy nepoznatelného jsou akceptovány.

 824. 981 NoName, o idiotských pravidlech píše kdo?

 825. dneu,
  u této teorie je tragická jedna věc – Objem veškeré znalosti na planetě je konstantní, ale obyvatelstva přibývá geometrickou řadou…

 826. Idiotská pravidla…
  O tom není řeč.Za idiotská pravidla to považuje ten z páru kandidátůna manželství, kterej je bezvěrec, celá cirkevní svadba je mu u … , a je ochoten podstoupit církevní svadbu, jen proto, aby vyhověl druhému z páru …
  Ten z páru ,který je věřící a o svadbu opravdu stojí je přiveden do nepříjemné situace,protože je nucen spokojit se se svatbou civilní, která ovšem není v očích církve plnohodnotná, a podle církve nevzniká manželství, ale konkubinát.
  Což samozřejmě věřícímu z páru vadí….
  Takže nikoli pravidla idiotská ( určitou logiku bezesporu mají), ale necitlivá ke členu vlastní církve…

  Jasně, ten věřící si do páru může najít jiného věřícího, toho nevěrce pustit k vodě, a nebude problém……

 827. 985 NoName, jsou to distribuce lišící se uživatelským rozhraním.

  988 Modrej, nejlépe, jak psal Pavel, jsou na tom agnostikové. Nemarní čas rituály víry ani jejím vyvracením. Navíc, pro případ, že Něco, neotravují to. Ono to má na starosti celý vesmír a ne aby se to zabývalo zkučením kohosi odkudsi z modrozelené planety ve spirálním rameni kdesi u okraje jakési galaxie. Vypadá to tak, že ono to má nejraději ty, kteří zbytečně neobtěžují, nestěžují si a pořád se na onom něčeho nedožadují. Kdo má ty věčné nářky furt poslouchat. Byl jim dán rozum aby se sami starali, tak ho mají užívat a ne otravovat s každou blbinou. To je pořád „dej, nedej, nedopusť, přidej, naděl…“ A toho randálu co kolem toho nadělají. Ono stačí mít v doslechu jednoho takového skučícího. A když takových jsou miliony, chápu, že to může být k nasrání a to pak se dějí věci…

 828. 994 halladine, oba mají zvážit co pro ně je důležitější a ne za každou cenu mít všechno. Buď rituál, nebo jeden druhého. Kdo dává přednost rituálu, dává tím najevo, že druhého dostatečně nemiluje.

 829. Schumi,

  lidé už jsou takoví, že toho chtěj víc najednou 🙂
  A je to komplikovanější. Vzdát se rituálu znamená podle toho, čemu věřící věří žít v hříchu…..

 830. Dobré ráno,

  PAvle, ad 989 – no, co my víme o tom, jaké podstaty je Bůh a duše…. Může to být klidně zástupný termín pro cosi, o čem píše DAn Simmons.
  Konec konců tušíme sice, že existují další rozměry vesmíru, ale myslím, že smyslově a mentálně jsme vybaveni pro třírozměrný svět.
  Bůh určitě není fousatej pán na obláčku, ale možná je to průnik jiné dimenze do našeho trojrozměrného světa.

 831. 996-přesně tak. Ale když už se tedy nevěřící rozhodne podstoupit rituál „v kostele“ a nedělá mu to problém, jistě mu neudělá problém absolvovat těch pár sezení s farářem navíc. Nebo něco jiného.
  Protože, tam u nich to tak prostě mají. Farář vyjde vstříc nevěřícímu tím, že přehlédne, že je nevěřící. Na oplátku nevěřící jistě může absolvovat formální úkony vyžadované institucí.

  Je zajímavé, že halladin splní sebevětší chujovinu požadovanou státem, protože přece pravidla a platí pro každého …
  Ale církve, ty by měly vlastní pravidla porušovat, protože halladin chce.

 832. Dobré zas ráno… Já bych jen doplnil, že hlavní a mnohdy jedinou příčinou rozvodu je právě svatba… A spousta lidí si to furt neuvědomuje…

 833. NoName,

  hlavní moje myšlenka byla ta,že za socíku tomu bylo jinak. Já byl osvadben v kostele,a nikdo mě s ničím neotravoval.
  Ale jistě,asi to bylo z protekce ,protože ta církevní svadba byla 3 dny před civilní,což nebylo povoleno, a poněkud ilegálně – večer v Kremnickém kostele, a moc nás tam nebylo.
  No a pan velkoprobošt byl známej tchyně.
  Takže , uznávám po řádné úvaze, že to mé tvrzení moc průkazné není, i když jsem dřív na několika církevních svadbách byl, a o těch komplikacích při svadbách věřící x nevěřící jsem neslyšel.
  ostatně si myslím( jistě neskromně, že bych možná zvládl ty pohovory klehce a spřehledem.

 834. “ oba mají zvážit co pro ně je důležitější a ne za každou cenu mít všechno“

  tož, to je přímo základní předpoklad, aby se vůbec do takovýho podniku jako manželství pouštěli, bez toho to nefunguje.

  Potíž je v tom, že zrovna o otázky svatba v kostele ano – ne neexistuje rozumný kompromis. Svatbu v kostele buď máte nebo nemáte. Vždycky je jeden, který musí ustoupit.

  Jiná věc je, že když už se rozhodne ustoupit bezvěrec, tož by měl počítat se vším, co taková svatba v kostele vyžaduje.

  Ale velmi bych se vyvarovala postoje, že to, zda mi partner vyhoví nebo nevyhoví je nějakým důkazem, jak moc mně miluje.

 835. „Vzdát se rituálu znamená podle toho, čemu věřící věří žít v hříchu…..“

  Také by se dal říct, že žít s nevěřícím, který neuznává svátost manželství a obřad podstoupil jen formálně je rovněž žití v hříchu. 😀

 836. 1002 – můj otec se zenil v roce 1975 a musel absolvovat asi 5 sezeni. Rikal, ze to bylo zajimave (a ze se s farerem celkem vylili, nevim, jestli mesnim vinem). Takze nemas tak uplne pravdu…

  Mimochodem, kdyz se clovek zamysli, co se pri svatbe v kostele slibuje, tak by mne zajimalo, jak to muze ateista slibit bez toho, aby lhal…

 837. 1004
  Nemáš pravdu, maYdo .
  Pokud Bůh ( prostřednictvím faráře) manželství požehná, v žádném případě nemůže jít o hřích 😉
  Já tu vzpomínal tu primsignaci, a nejsem si jistej, zda všichni vědí, vo co šlo.
  Jednalo se o požehnání pohana křížem, nikoli o křest, a po tomto jednoduchém úkonu byl kněz ochoten osvadbit křesťanku s pohanem.
  Bylo to zavedeno poměrně pozdě, týkalo se to hlavně Skandinávie, a umožňovalo to postupné a celkem bezbolestné mezidobí k pokřesťanštování Vikingů.
  Možná taky pragmatické opatření – oni by se ti Vikingové násilím pokřenšťanšťovali asi dost blbě. 🙂

 838. 1005
  Petře,nejsem si vědom toho, že by něco z toho,co jsem napsal bylo v rozporu s tím,co píšeš ty.
  Já se ženil během ZVS, takže nějaké opakované návštěvy na faře by byl problém..
  A taky si nejsem vědom toho, že bych v kostele sliboval něco,co bych pak neplnil

 839. 1007 – cituji „hlavní moje myšlenka byla ta,že za socíku tomu bylo jinak. Já byl osvadben v kostele,a nikdo mě s ničím neotravoval.“ Nebylo to jinak, ale stejne jako dnes – zaviselo na farari, jestli Te osvatbi z voleje, nebo ne… Mimochodem, ja se zenil 2008 a oddavajici se jen zeptal, jestli nejsem ateista 🙂

  Co se tyce slibu, uplne namatkou… vychoval jsi deti v krestanske vire? 🙂

 840. Já osobně ne, ale křesťanské výchově jsem nebránil. Obě děti byly pokřtěné,a absolvovaly i biřmování….

  Nemyslel jsem si, že by jim tomělo uškodit.

 841. 1009 – hele, ten slib neni „nebranit“ 😀

 842. 1010
  Ale jo, ale všechno se nemusí dělat osobně 🙂
  Ostatně, i v kompletně věřící rodině se o to většinou stará matka. Simmyslím.
  Křesťanská výchova byla zajištěna. 🙂
  Docela pochybuju, že by se církev staralo,kdo to zajišťuje.

 843. Nickname,
  zajímavé je tohle…

  Text byl původně napsán se záměrem uveřejnění v Katolickém týdeníku. Žel se do nadcházejícího, ani do žádného z plánovaných čísel nevešel

  On si Katolický týdeník dovolí cenzurovat, či aspoň nezveřejnit něco, co napíše český primas ?

  A kardinál musí nakonec tohle své prohlášení zveřejnit prostřednictvím Parlamentních listů ?

  Zajímavé………

 844. Halle: katolická církev je jednou z nejsvobodnějších organizací na světě. Díky tomu, že je všeobjímající či „po celém světě rozšířená“ musí zahrnout opravdu velké množství názorů/postojů. Někde je nenáviděná pro své konzervativní, jinde pro liberální názory.

 845. Napadl mě poupravený:
  Otče, může být papež komunista? – V žádném případě! Encyklika Pia XI je dosud platná. Jak byste chtěl spojit oheň a vodu?. – A otče, může se komunista stát papežem? – Inu, nevyzpytatelné jsou cesty Páně. Pomni na proměnu Šavla v Pavla.

 846. Nejsvobodnější…
  Spíš bych řekl vojensky organizovaná.
  Šéfové se nevolí, ale jmenují shora….
  Toho Duku jmenoval papež.

 847. Vrz, vrz.

  Zase si vykládají ti, co o tom hovno vědí s těmi, kteří to prožili.

  Jsem z rodu, kde vždycky jeden ze synů byl farářem a jedna z dcer jeptiškou. Porušil to až můj otec a já ho následoval. Ovšem římsko-katolický rituál mě neminul. I v roce 1956 bylo možné chodit na Základní škole na Uhelném trhu do náboženství.

 848. Halle: kolik divizí má papež? 😉
  Martine: Otevřete si „Vyznání“ karthaginského biskupa a tam najdete jméno cenzora – mého prapraprastrýce. Linii přerušil děda. Příbuzné jsem našel v seznamech internovaných při „Akci K“. Děda byl na druhé straně. Když byl nemocný, tak jedni návštěvníků byli ti ze seznamů.

 849. 1015 Nickname, tak to jsem se mýlil, dosud se domnívaje, že nejsvobodnějšími jsou například Quakers.

 850. Nickname,
  Asi by se počty armád a počty divizí daly spočítat podle počtu kardinálů a arcibiskupů. Ale protože je vrchní velitel absolutně mimotický, je to armáda minulosti, či spíše operetní. Papa Ratzi patrně viděl maličko do budoucnosti, nebo spíše obdržel pokyn jak bude muset papež konat v blízké budoucnosti a protože se to neslučovalo s jeho viděním světa, abdikoval. Tohle třeba Klaus nedokázal…

 851. Schumi (zkouším poslat podruhé): za quakery (u nás Křesťanské sbory) mluvit nemohu. Vyznavačské církve, tj. ty, kde se členem stáváte na základě osobního rozhodnutí, mají často nastaveny „kontrolní mechanismy“. Může to být absence záclon v kalvínském Holandsku. Může to být důraz na „sborovou kázeň“ českých bratří. Může to vést k diskuzím, koho do sboru (církve) přijmout, či naopak koho vyloučit. Viz povzdech Jana Karafiáta, když byl farářem na Valašsku (v Kloboukách?): Místní četníci mají pro sborovou kázeň větší pochopení než církevní ústředí v Praze.

  Ptakopysku: tak jako církev ovlivňuje svět, tak svět ovlivňuje církev.

 852. Na druhou stranu, papez si vzdycky divize kupoval 🙂