O jednu třetinu starostí méně

aneb: jedna třetina potřebných zásob je na místě, kde má být:

první třetina doma

seno 2012

teď ještě upravit a dobře upevnit to zakrytí , aby to déšť a sníh neničil…A asi začnu dělat dřevo, protože mi zmizely vlašťovky. Peří, že by je sežral kocour, jsem nenašel, ale kdyby už měly odletět, bylo by to velmi znepokojující… 🙁

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

388 komentářů u “O jednu třetinu starostí méně

 1. K tomu senu gratuluju, ale s těma fóglama jsi mi radost neudělal. Jdu číhat na vlaštovky.

  Loki – co říkají brablenci?

 2. Šumaváku, tihle dva ti pomáhali?

  Co budeš dělat koncem září? Mám si vzít pilu?

 3. Dobré poledne,

  u nás vždycky mizely vlaštovky v půli září. To by teda byl měsíc předstih….
  Fakt je, že na chalupě to počasí v posledních dnech taky bylo spíš podzimní.

 4. Rputi,
  mravenci druhu Formica rufa se vůbec nechtějí bavit. Kupy ženou do štoku, mladé královny, které nezabloudily a které nesežrali mlsní predátoři, se vrátily do rodných mravenišť hned po rojení. A to se nerojily všechny! Moudřejší a zkušenější královny jim to zatrhly.
  Zdá se, že zelení lumíci tak dlouho oteplovali, až se z toho ochlazuje.
  I já, ač připraven, otužován a na pobyt ve vyšších polohách zvyklý, jsem si uhnal kašlíček, ačkoli jsem tu a tam přitápěl v krbu – v srpnu (protože noční teploty od Anny padaly pod 10°C !). Z ještě vyšších poloh jsou již hlášeny přízemní mrazíky při vyjasnění.
  Podle vývoje minulých pluviálů by toto mělo kulminovat někdy kolem roku 2030. Možná již kolem roku 2020 se zelnými lumíky začne topit, pokud již nebudou utopení…
  };D)))

 5. Já bych řekl, že bude tuhá zima, zemědělci ze Šumavy shání lidi na štípání a skládání dřeva už teď …

 6. Hlášení od Písku: Včera vlaštovky ještě spatřeny.
  .
  Ad divana a olympijská jména, předchozí hospoda:
  To mě taky fascinovalo, jak si reportéři div nezlámali jazyky u různých čínských či korejských závodnic, a pak jako by se nechumelilo slyšíš: Kateřina Emmons, nebo Kateřina Nash…
  Nechápu taky a toto umělé přechylování je imho pitomost. Ty ženské se tak nejmenují, a když to jde s těmi Kateřinami výše, případně další Jacques, nebo Karolínou Peak, tak ostatní argumenty jsou směšné.

 7. kdyz jsme se tu bavili o to “ zastrel si sveho vyberciho “
  tak jsem tu mel kolegu se zajimavym nazorem.
  Tvrdil ze nema vubec zadny problem se zakazem noseni strelnych zbrani v britanii, pokud ale bude ochranka premiera taky chodit jen s obuskem.

  Aplikujte si to vsude a mozna by se ta zachrana sveta omezenim vlastnictvi zbrani trochu zpomalila

 8. Sulík píše o Finsku:
  Najsolídnejšia krajina Eurozóny
  Ratingová agentúra Moody´s potvrdila Fínsku najlepší možný rating (AAA) so stabilným výhľadom. Aj iné krajiny eurozóny majú najlepší rating, konkrétne Nemecko, Holandsko a Luxembursko, avšak s negatívnym výhľadom. Dôvodom sú obrovské záväzky, ktoré na seba tieto krajiny prevzali v rámci dočasného (EFSF) a trvalého (ESM) eurovalu. Nie tak Fínsko. Fínska ministerka financií, Jutta Urpilainen, mala dosť odvahy na to, aby súhlasila s pomocou len v prípade solídnych záruk. Napríklad za peniaze poskytnuté španielskym bankám dostane Fínsko ako záruku 40 percent sumy v nemeckých dlhopisoch. V úplne inej pozícii je Slovensko. Nielen, že sme najchudobnejšia krajina eurozóny, ešte aj budeme v pomere k priemernej mzde platiť najviac. Ivan Mikloš tvrdil, že iné krajiny budeme zachraňovať len keď dostaneme záruky, ale všetky peniaze sme doteraz poskytli bez akýchkoľvek záruk. Iveta Radičová tvrdila, že do Grécka nepôjde ani cent, no poskytli sme vyše jednej miliardy, ktorú už zaručene neuvidíme. A Robert Fico pošle španielskym súkromným bankám ďalšiu miliardu eur, kvôli ktorej doma ošklbe všetkých, ktorí tvoria hodnoty. Možno by nezaškodila stáž vo Fínsku.
  .
  K tomu ovšem sarkastický komentář jednoho z diskutérů :
  …vo fínsku menia mozog?

 9. Loki, no nepotěšils! Nicméně dík! Doufejme, že se ledovec nerozšíří až na Šumavu, museli by koníci lyžovat. By měl Šumavák opatřit každému paraple.

  Pro laiky zde autentický popis co takový pluviál obnáší:
  …Zakladatel „filozofie selství“ a jeden z nejvýznamnějších představitelů naší rurální literatury spisovatel Josef Holeček napsal: „Otec se narodil r. 1813. Vypravovával, že za jeho mládí mnoho let za sebou bylo mokrých. Těžké jílovité půdy zkysly, zarostly plevelem a trávou, nadělaly se močály, rozšířily bažiny. Pamatuju, jak nám obilí zrůstalo na polích, jak otec nevěděl, má-li nedosušené svážet nebo čekat na lepší počasí, a jak svezené zase vyváželi za humna a snopy rozestavovali, aby se usušily. Stejně bylo se senem. Pole se orala do záhonů na krok širokých, mezi záhony stála voda, z ní vyrůstala přeslička a pryskyřník a jen na hřbetě záhonu bylo trochu chatrného obilí. To se počalo měnit, když mokrá léta minula. Mokrá léta padala až do r. 1860, ale stále řídčeji…“
  http://www.vesmir.cz/clanek/nase-male-pluvialy-(2)

 10. Ten ledovec jste do toho zapracovala na základě čeho, Rputi ? 😉

 11. NoName, jen tak pro srandu, jak koníci lyžujou …. nechcete mne peskovat, že v období pluviálu nebyla Šumava zaledněná, že ne? 😀

 12. Řeč je o malých pluviálech, teda pokud bereme příspěvky i odkaz … A tam ledovec nevystupuje, zdá se.

 13. Když na ledovci, tak snad bruslit, ne-ééé? 😀

 14. NoName – 13 – Zajisté, že ne. Pluvia je latinsky déšť.

 15. No, abychom se vrátili k tématu, tak já Vám povím,jak to bude :

  Zima přijde v říjnu. Napadne sníh, Šumavák se zavěje a bude dopravní kalamita. Pak to sleze. Jen na Šumavě budou závěje i nadále, Šumavák zavalen obden. Když nebude zavalen, poteče mu na seno nebo se pod tíhou sněhu prolomí střecha nebo tak něco,prostě příroda to už zařídí, aby se neflákal, zatímco my v nížině se flákat budeme a budeme nadávat, že není žádná zima.

  Neboť u nás v nížině bude po oblevě v polovině října, kdy veškerej sníh zase sleze, okolo nuly, ani podzim ani zima a bláto. Cca půl roku bude takový to počasí, kdy pozdní podzim přechází plynule do časného předjaří, což se pozná jen pohledem na kalendář. V polovině dubna konečně uděří mrazy minus deset stupňů a napadne sníh. Anžto už budou stromy kvést, tak pomrzne, co pomrznout může. Nebude na slivovici, třešňovici a jiné -ice a nezbyde, než se uchýlit k tuzemskému rumu. Movitější zamozřejmě asi radši zvolí skotský import z ječměne. Movití dekadenti francouzký z vinného odpadu.

  Konec předpovědi,howgh 😀

 16. Přátelé, omlouvám se za nepřítomnost. Dělali mi střechu a trochu pohli asi o metr s anténou a já oněmněl a oslepl. Ještě to není OK, ale zato mám hotovou střechu i s okénky a nové a funkční okapy. Synek už se těší, jak se bude stěhovat.

  O zimě mi nemluvte, páč jsem se vrátil od Rudého moře, kam jsem odjížděl v rámci akce „Nechci slevu zadarmo“. Teploty kolem 36 Celsiusa o půlnoci, 90% vlhkost a padesátky ve dne. V tom okamžiku byly pro mne chadna z rána sladký a milý sen. Když jsem se brodil z vodu, procházel jsem pruhem vody, teplejší než, když si napouštím vanu. A já ji rád hodně horkou. Martine, pozdravují tě tví spolutrosečníci. To tehdy asi musela být hodně velká sranda.

  Zima bude hodně zlá, protože mi hlodavci na chatě vybrakovali mé zásoby jedu na myši. Ani jsem ty pytlíky nemusel otvírat. Navíc mi přes noc sežrali třešňové želé piškoty u postele tak šikovně, že jsem zjistil, že v nich nic není, až když jsem dostal chuť na sladké a zjistil, že držím pouze prázdný obal bez jediného drobečku. Jenom s hov… V jednom úlu jsem zase našel téměř dva kg loňských žaludů.

 17. Tak, pokud myši u Františka I. dobrovolně páchají hromadné sebevraždy jedem, je to ještě horší než si Rpuť myslí (za předpokladu, že jej nevyplenili (zelení) lumíci – u těch bych se tomu nedivil, naopak pozdě, pozdě, příliš pozdě!).

  Jedna dobrá zpráva:
  http://www.presseurop.eu/cs/content/article/1742582-nad-solarni-energii-zapada-slunce
  (… a nejen nad soláry, také větrníky jdou do kopru, je už načase vzít solární a větrníkové zlatokopy hákem.)

  Šumaváku, budeš muset častěji prohlížet svým ořům kopyta. Jakmile jim začnou narůstat plovací blány, je to definitivně v pérdeli!
  };D))))

 18. Přiznám se, že na to, kde těm koníkům ty blány narostou jsem i já zvědavý 😉

 19. Františku, to teda bude zima jako řemen, když si včely nosí do úlu žaludy 😀

 20. olympijská jména v české televizi. Jejich výslovnost je odrazem strachu z nelibosti jednoho starého a zasloužilého učitele, který sedí na postu šéfa. Jeho osobitý výklad spojuje několik různých pohledů a proto je v tom takový zmatek.
  Katřina Nash není Nashová, protože je to Češka, kterou známe a tak se na ní aplikuje pravidlo, že když se Češka vdá za cizince, tak se její příjmení nemusí přechylovat. Totéž Emmons a mimo sport třeba Peak. Ovšem pokud je to cizinka, tak strach z velkého tlustého Oty velí přechylovat a to dokonce jména, kde se v původním jazyku vyjadřuje pohlaví přímo tvarem příjmení – např. -dottir. Takže máme ty různé -dottirové. Zajímavé jsou kombinace na samohlásková zakončení, třeba Wozniacki.

  Jen jednou se při přenosu z klasického lyžování pokusila tehdejší spolukomentátorka, bývalá reprezentantka, jméno se mi už vykouřilo z paměti, používat ta jména tak, jak byla za dlouhá léta kontaktu s nimi zvyklá. Druhý den už spolukomentoval někdo jiný, poslušnější.

 21. Loki, nedávno jsem zachytila, že už krachují i čínské firmy, které vyráběly solární panely. Takže je to asi opravdu nahnuté …
  Syn jedné mé známé, pracoval u firmy, která ty solární elektrárny stavěla a velice se těšili na domluvený kšeft v Němcích teď v létě …. sešlo z toho, není zájem…

 22. strach z velkého tlustého Oty
  Otík Cotýdendal? Redakce sportu má velení v mauzoleu?

  S jásotem nad soumrakem sluneční energie počkám, až za Smiřicemi odmopntujou ty hnusný panely a zase tam biude obilí nebo aspoň řepka či kukuřice. Já vím, biopaliva taky nic moc, ale pořád aspoň líp vypadá, než panely v pleveli.

 23. Já už mám taky chvílema pocit, jestli nejsem gay. Já na ty ženský nějak nejsem a nejsem … 😀

 24. Bože, to je vůl – někdo by se měl zabývat, jetsli není demokracie ohrožena tím, že Klaus něco řekl a Feničovi se to nelíbí. 😀

  „Prosím, pančelko, von Vašík Klausů ohrožuje demokracii“

  Maj to starosti naše mravní autority a opory morálky.

 25. tak musím přiznat, že houfující se ptáky jsem pozorovala letos už tak před 3 týdny. A myši, které se dříve do baráku začaly tlačit v první vlně ke konci srpna, to už letos mají za sebou také minimálně 3 týdny. A ořechů, pokud nepomrzly, je hodně, ořech za barákem je osypaný, že větve sahají až po zem a musela jsem je podepřít. Cibule mi letos nevzešla, takže odhadovat kvalitu zimy podle slupky nemůžu.
  Nic, mizím, jdu uklízet sklep, zítra dovezou uhlí.

 26. Ono by se to dalo říct taky tak, že podle Feničova pojetí demokracie ohrožuje demokracii někdo, kdo říká, co si myslí a ne to, co je povoleno. 😀

  To jsou žy intelektuální paradoxy….

 27. …Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) odvolal generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka. Od úterý pověřil vedením této státní agentury Petra Očka, ředitele sekce fondů EU…
  …Zakázku získala firma Glafin, podle médií ji vede Křížkův známý. Hospodářské noviny uvedly, že policie má vážné indicie, že se ve skutečnosti žádná soutěž neodehrála. Na webu agentury se sice oznámení o vyhlášení tendru objevilo, ovšem asi až se zpožděním. Zavedené realitní kanceláře prý proto o soutěži vůbec nevěděly….
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/ministr-kuba-odvolal-sefa-czechinvestu-kvuli-zakazce-snu_242905.html

 28. Krasnej pbrazek…. Gratuluju….

  No a k dalsimu, snad jen ze musim bejt lezba, protoze jsem na zensky. Ale nevim jak se to rekne latinsky, tak to mam pech 😀

 29. nojo jeden moula odvola druheho moulu aby jmenoval tretiho moulu. Nic se nedeje oni totiz moulove maji mimiku na rozdil od smoulu

 30. Nahodou ja mam Franze pomerne v oblibe….. A to nejn proto, ze je tetovanej.
  Nejakej czech invest ci neco podobneho a vedeni ucetnictvi stylem ukradli jsme ukradli nam, mne bere asi tak stejne, jako kdyz bychom si povidali o tom kdo ma vetsi rajcata 😀

 31. No, Jirko, ono toho o Franzovi zas tolik řečeno nebylo. Víc se z toho jeden dozvěděl o oslovených tatérech.

  Zejména ten poslední byl boží 😀
  V Indii je klid a já tu nebudu, ja vocaď půjdu je skvělej komentář ke kandidátovi na prezidenta 🙂

 32. Něco pro Juru, až zavítá:
  Kaplický – Rejnok pro Budějovice.
  http://art.ihned.cz/architektura/c1-57001950-projdete-se-rejnokem-od-kaplickeho-budova-za-dve-miliardy-by-mela-stat-v-roce-2015?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

  Ten interier mi nepřipadá špatný. Jen to pokrytí pláště bude hezké tak do prvního většího deště. A pak začne foukat a usadí se prach a za dva tři roky tam budou mít botanickou zahradu … pochybuji, že zrovna to byl úmysl.

 33. Maydo -27 – taky že perseidy padají. Stačí temnější dvorek s výhledem na severovýchod. Právě teď jsem před chvílí viděl dva kousky pod Polárkou.
  No ale Události jsou v televizi daleko zajímavější. Právě teď tam paní říkala, že státní fond kinematografie žádné veřejné peníze nemrhá, protože si na výdaje „vydělá vlastní činností“ – to fakt řekla ! Vybírá totiž z každé vstupenky do kina 1 Kč. Tuhle úplně novou ekonomickou „teorii o vydělávání peněz“ pronesenou s vážnou tváří budu hodně dlouho vydýchávat. Veslovský ve studiu neprotestoval, vše je v oukeji :-).

 34. Hele, ještě k tomu Antlovi. Šumi chtěl něco do legislativy. Něco rozumného a zjednodušujícího jistý drahý a komplikující postup.
  Já mu napsal, na koho se obrátit. To o čem píšete vy, jsem popsal slovy ´a má s věcí vlastní zkušenost´. To obvykle stačí. Některým však ne.
  Já mu nepsal, že ho má milovat nebo volit.

  To jen aby bylo jasno.

 35. Oteplovači,

  tady nic moc. Temnější dvorek by sice byl, ale nebe je vidět jen kousek mezi barákem a PAvákem. Navíc za kopcem sítí „světla velkoměsta“, což viditelnost zhoršuje. Ale aspoň jednu jsem zahlídla. Na chalupě to je, když se to vydaří, podívaná, okolo jedenácté zhasíná veřejné osvětlení a místní chodí brzo na kutě, takže nic neruší.

  Já teda radši ty meterority, než zprávy. Ekonomických teorií jakož i jiných blábolů, které se obtížně vydýchávají, lze dost vyslechnout i v reálu a já musím šetřit svoje astmatické plíce.

  Ale je to hezká teorie – dá se pak říct, že stát si taky vydělá vlastní činností, protože z veškerého prodaného zboží nebo poskytnuté služby vybírá určitou částku?

  Že by se mi třeba ty daně líplatily, kdynbych věděla, že si je stát vydělal vlastní prací 😀

 36. Ad Kaplického Rejnok. V květnu jsem si udělal výlet do Modeny, speciálně jen abych se podíval na to nové Muzeum od Kaplického. Respektive od Andrea Morganteho – italského architekta, který pracoval ve Future systems a nakonec ten projekt dokončil on.

  Zde je link na Morganteho pracovní web jeho nového studia SHIRO : http://www.shiro-studio.com/ferrari.php

  A zde blog o tom, jak se muzeum stavělo: http://museoferrari.blogspot.cz/

  Barák je to zcela jedinečný a ve spojení s rodným domem Enza Ferrariho tvoří jedinečný komplex.

  Dnes jsem celý den jezdil po vlastech českých, takže jsem i několikrát slyšel v rádiu předsedu Jihočeské společnosti přátel hudby Antonína Kazila, který představil časový harmonogram projektování Rejnoka, ale o dvou miliardách nutných k profinancování mlčel jako hrob 🙂

  Mám pocit, že to dopadne jako s rychlobruslařskou halou pro naši šampionku…

 37. Tak jsem se těmi skicami prošel, žádný interier tam nebyl, jestli se tím nemyslí ty kresby hlediště.
  Nic tak krásného jsem od doby, co jsem záviděl těm, co zůstávali ve školce odpoledne a četli jim Neználkova dobrodružství neviděl. Ani ve VaTM tak hezké náčrty smělých projektů budoucí socialistické kulturní vybavenosti sídlišť neměli.
  No a nakonec se to má stavět v kasárnách ve Čtyráku, což je od Budějic dost daleko, aby to nerušilo. Tam moc lidí nezabloudí.

 38. Kaplického rejnok:
  „Do velkého sálu se vejde až tisíc lidí, kteří mohu okem sledovat okolní přírodu.“

  Proč by to dělali? A večer, po tmě? Za dvě miliardy?

  „V menším sálu se sejde maximálně 400 posluchačů.“ Obávám se, že i ve velkém…

 39. Investori sa zbavujú talianskych dlhopisov – Zahraniční investori od vlaňajšieho júna výrazne znížili objem talianskeho dlhu vo svojich portfóliách. Ich angažovanosť klesla na najnižšiu úroveň od začiatku roka 2005, informovala o tom talianska centrálna banka.
  Podiel talianskeho dlhu v rukách zahraničných investorov dosiahol v apríli 36,5 % oproti takmer 41-% v marci a vyše 50-% v júni 2011. Analytici upozornili, že tento údaj zahŕňa aj dlhopisy, ktoré kúpila Európska centrálna banka (ECB), aby znížila úročenie talianskeho dlhu. To znamená, že v skutočnosti podiel dlhu v rukách zahraničných investorov ešte nižší – podľa odhadov okolo 29,7 %
  Z dnešního IHned – 14:11 Veřejný dluh Itálie v červnu vzrostl na rekordních 1,973 bilionu eur (49,5 bilionu Kč) a rozpočtový deficit za pololetí stoupl o 1,1 miliardy eur na 47,7 miliardy eur.
  http://ekonomika.sme.sk/c/6496526/investori-sa-zbavuju-talianskych-dlhopisov.html#ixzz23Taedelu

  Profesor Hankelovy: Euro je německý sebeklam – což je důvod, proč němečtí střadatelé a spotřebitelé ztratí vše, proč D-Mark je nejlepší řešení pro Německo
  http://www.spar24.de/news/eurokrise/professor-hankel-der-euro-ist-ein-deutscher-selbstbetrug/
  https://www.facebook.com/pages/Prof-Dr-Wilhelm-Hankel/113655338677582?ref=ts

 40. Dobré zas ráno… 2 Šumavák ad 46 – to jako myslíš při sjezdu ODS? Že by jim zbylo celých 400 členů? Leda by to pojali jako rodinný výlet a přizvali i milenky…

 41. Dobré ránko!

  Myslím, že je to pro německé občanstvo typické – https://encrypted-tbn3.google.com/images?q=tbn:ANd9GcT1F2-s0D2rxXwpRjQHK0ygdVCoqSBwPMKYQx5Xptzun-ANSH91Wg

  „Kancléřka se dobře prodává – mimo Německo“
  …Je to neuvěřitelné, ale je to tak: za celou dobu trvání krize eura nevěnovaly německé časopisy kancléřce uprostřed bouře jedinou titulní stranu. Až budou v budoucnu historici pátrat v archivech po dokumentech o evropském sjednocení, budou překvapeni – během krize si Němci kupovali noviny pojednávající o zlodějích a psím výcviku…
  …Časopis ji prezentuje jako jakousi vzdálenou příbuznou se zajímavým zaměstnáním, a nikoliv jako kancléřku zastiženou v okamžiku pro Evropu dramatickém. Merkelové to vyhovuje. Domnívá se, že svou práci zastane nejlépe tehdy, když ji národ nesleduje příliš zblízka […] A má pravdu. Němci ji považují za dobrou osobnost pro boj s krizí. Ale raději se to nesnaží ověřovat moc zblízka…
  http://www.presseurop.eu/cs/content/news-brief/2515141-kanclerka-se-dobre-prodava-mimo-nemecko

 42. Ten rozhovor s prof. Hankelem, který sem pastla Jaka, je zajímavý, jen si marně lámu hlavu proč strejda Gůgl ho urputně překládá jako „Hankelovy“ 🙂

  rejnok – potíž je v tom, že architekti navrhují monumentální solitéry, které potřebují veliký prostor. Na Hradčana se taky nedá koukat s 20 metrů. A kvůli rejnokovi nelze zbourat půl Budějovic… 🙂

 43. Já vím, že s Lokim nejsme moc populární, když stále tvrdíme, že církvím všeho druhu, kam řadím i komunisty, šlo a jde jedině o moc a majetek. No a když se dnes na Novinkách objevil tento článeček, http://www.novinky.cz/domaci/275863-interaktivni-mapa-ukazuje-jaky-majetek-chteji-cirkve-po-statu.html , tak jem si kliknul na tam uvedený odkaz. Service unavailable.
  Ale třeba nějaký ten dobrý křesťan, či věřící komunista bude mít více štěstí… Na mém názoru to nic nemění. Co černoprdelník, to gauner, zloděj a vyděrač. Výjimky neexistují.

 44. PeSi, jedna věc je, co křesťanství znamenalo pro Evropu v historii (v tom se rozcházíme), druhá věc je současné konání svaté církve katolické (v tom se shodujeme).
  A jako vždy je problém v přesnosti informací.

  … „Už Josef II. odejmul církvi plné vlastnické právo k tomu majetku, Masaryk jim pozemkovou reformou část pozemků odebral úplně,“ vysvětlila spisovatelka. Připomněla, že podle soupisu majetku, který za první republiky provedl kardinál Beran, církev hospodařila na 210 tisících hektarů, zatímco dnes požaduje 260 tisíc hektarů. „A kde najednou se vzalo těch 50 tisíc,“ nechápe…
  http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Protirestitucni-spisovatelka-fackovala-Halika-zemrelym-kardinalem-i-vuli-lidu-242582

 45. Rputi, je dost možné, že soupis kardinála Berana se týkal pouze církevního majetku, který patřil pod jeho správu. A tam rozhodně nepatřil majetek klášterů.

 46. vytrezviteli, to je to – všechny informace jsou kusé a často nepřesné.
  Ale:
  1) skutečně prolamují ty restituce r. 1948?
  2) jak je to doopravdy s těmi „náhradami“?

  …„Já mám ten samý problém, ale trošičku naruby. Já jsem totiž také zavalen e – maily, ale mne se lidé tázají na něco jiného: jsem dotazován, zda bych vedl spory související s připravovanou diskriminací vůči ostatním restituentům a s veřejnou podporou církevních subjektů proti jím ´konkurujícím´ subjektům, například proti nadacím, soukromým školám atd.,“ překvapil ParlamentníListy.cz advokát Hrádela, který se jako jeden z mála právníků vyjadřuje veřejně právě k církevním restitucím. Je sice jejich odpůrcem, ale tvrdí, že pokud zákon parlamentem projde, zároveň s tím se nastartuje i boom soudních tahanic…
  http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Advokat-Cirkev-chce-majetek-ktery-ji-nikdy-nepatril-242608

 47. Jo jo, co křesťanství znamenalo pro Evropu v historii – To je jednoduché – potlačení a likvidaci veškeré antické kultury, vědy, lékařství a zdravotnictví. Epidemie moru a malomocenství pro větší slávu církve svaté a Krista. Více jak tisíc let naprostého úpadku pro větší slávu bóži a hromadění majetku právě touto církví. Atd. atp.

 48. PeSi, antické hospodářství bylo ve psí a s ním zákonitě i kultura. A nerozvrátilo ji křesťanství, anobrž „barbaři“.
  Řím byl zničen r. 455 a teprve 624 nebo 626 vzniká Sámova říše, jako obrana proti Frankům a Dagobertovi, který usilovně „pokřesťanšťoval“ Evropu.
  Antická vzdělanost a kultura už byla dávno v háji. A jestli se někde zachovali antické spisy, tak to byly hlavně křesťanské kláštery.

 49. Rputi,
  kláštery skladovaly antické spisy proto, aby Umberto Ecco a Dan Brown měli o čem psát. 🙂
  Koneckonců antické znalosti uchovávali (nerozvíjeli, ale uchovávali) i musulmani. A dost dlouho. Třeba španělští Maurové na tom byli civilizačně mnohem líp, než poddaní Jeho Nejkřesťanštějšího Veličenstva Alfonza VI. Což bylo někdy kolem roku 1100. Až Alfonso X. o stopadesát let později uvolnil maurské překlady starověkých filosofů ke studiu na universitě v Salamance. Jinými slovy, kdyby nebylo Maurů třeba Džábira(Maur ze Sevilly) a několika islámských konvertitů – namátkou ekonom Ibn Khaldun, lékař Ibn Siná, filosof Ibn Ružd, matematik Ibn Tufajl – bylo křesťanství v zadeli i s celou svou slávou, protože by za renesance nebylo na co navazovat.

 50. Ptakopysku,(57) podepisuji slovo od slova.
  Ovšem já polemizuji s Pesovým přesvědčením, že antická kultura mohla přetrvat i po pádu Říma a že ji zničilo a potlačilo křesťanství. Ono už nebylo moc co potlačovat. To, co se zachovalo v klášteřích a u Maurů byly zbytky.

  Uvědomme si, jak ta Evropa tenkrát vypadala! Jedna vlna barbarů za druhou, kteří měli v patách Avary. A když si konečně každá skupina našla nějaký ten flek, kde mohli existovat, tak si ho ale také museli zatraceně hájit. Prostě Evropa té doby byl ukrutnej, necivilizovanej, barbarskej čurbes!
  A barbarskou hordu můžeš buď pozabíjet, nebo zkrotit vírou v nějakého boha, který jim „dá“ zákony, etické i morální a posléze i kulturu, která je na té víře postavená.
  Na tom, konec konců, jsou postavena všechna náboženství.
  A Evropa začínala od nuly. Tady to křesťanství skutečně znamenalo pokrok a řád, aby se to všechno nepozabíjelo navzájem.

 51. Rputi,
  njn to se ovšem dostáváme do oblasti co by kdyby. Je to defakto jedna z odnoží fantasy literatury. O těchhle „coby kdyby“ hezky píše třeba Poul Anderson v Hlídce času. Ale zpět do reality.
  V době… řekněme Kolumbuse… bylo na planetě několik středisek civilizace s náboženstvími vskutku různorodými. A jedině křesťanská evropská civilizace byla natolik aktivní, že defakto obsadila celou zeměkouli.
  Současní musulmani, že se k nim pořád vracím, jsou stejně jako jejich předkové stojící na troskách egyptské, či osmanské říše, v pozici saprofágů hodujících na mrtvole. Když nezbyde nic k žrádlu, zakuklí se a čekají na další mrtvolu. V podstatě v současnosti začínají hodovat na mrtvole civilizace euroatlantické. Samozřejmě bych připodotkl – oni nepřátelskou civilizaci nezabijí. Oni si prostě jenom počkají, až chcípne sama.
  Každopádně víra prostě k člověku patří. Současný člověk má někde v šišce zakódovaný jakýsi „timor vanitas spiritus“ (ať sem za zdělance) a tohle vakuum se snaží ucpat buď vědou, nebo náboženstvím. Trochu blbý je, že těch druhejch je víc. Koneckonců pokus, jak funguje společnost bez nábožka a bez buzeračních zákonů a pohůnků moci, proběhl v Českých zemích po skončení třicetileté války. A nebylo to vůbec nic hezkého. Myslím, že nikomu z místích jurodivých bojovníků za totální svobodu by se v té době nelíbilo. I když možná jo. Koneckonců, jak se tady v Kotlince říká“ „Pradědeček každého šlechtice byl loupežník“. 🙂

 52. Dobré ráno,

  rputi, ad „architekti navrhují monumentální solitéry, které potřebují veliký prostor. Na Hradčana se taky nedá koukat s 20 metrů“

  Hradčana nebyla navržena jako solitér. Hradčana jsou poměrně složitý a přirozeně se vyvíjející,nikoliv navrhovaný se vyjíjející komplex staveb od různých architektů a stavitelů z různých období.

  Jinak stavbu, která má dva koncertní sály celkem pro 1400 lidí, nelze navrhnout jinak než jako monumentální solitér. Otázka je, jetsli je v Budějicích takovej hlad po koncertech a společenských událostech, že se ty prostory pro 1400 lidí uživí.

  Taky je otázka, jetsli bylo základním účeůlem stavby obdařit Budějice koncertním sálem nebo postavit pomník Kaplickému.

 53. omlouvám se, oprava .

  Hradčana jsou poměrně složitý a přirozeně se vyvíjející,nikoliv navrhovaný komplex staveb

  jeden hledá slova a pak tam zapomene nějaký navíc…..

 54. ptakopysku, drobně nesouhlasím – to není „co by, kdyby“, prostě to tak bylo, např. i jistý Fredegard ve své kronice o Sámově říši něco zaznamenal.

  ad.“Pradědeček každého šlechtice byl loupežník”.
  No dyť – o tom jsem právě psala.
  Ona ta dnešní doba má vlastně k době tehdejší lecjakou paralelu.
  Teď se schválně opravdu dopustím „co by, kdyby“:
  Zkus si představit, že se za 1000 let ztratí všechny noviny a internet a potomkové budou mít jen tak pár záznamů z nějakých obecních kronik, či tak něčeho. Co myslíš, že by se tam dočetli? 😀
  Krom toho, že místní hasičové (zbrojnoši) asistovali u „pálení čarodejnic“ a po spálení čarodejnice si ještě na tom ohni upekli prase (strašný barbaři), by tam bylo i něco o tom, jak „Bakala kníže“ vydal nařízení zemské, že v Klášteře sv. Havla všechny jeho svaté spisy uloženy budou a jeho svatá slova na zdech psána býti mají (voni měli málo papíru) ku potěše lidu obecného. Též nařídil ražbu mincí českého eura, které po celém knížectví užívati se mají. Leč zpupné hrabě Babiš opovědělo knížeti a razilo své mince vlastní (1 babiš český). I zaplakalo kníže a vyslalo svou zbrojnou družinu, aby zpupné hrábě na hrdle ztrestala: „Pobijte všechny, nikoho nešetřte!“ A tak byli zahubeni všichni kdož pobývali na hradě Babišov do posledního pacholete. A biskup Bursík, oděn v zelený pluviál pak slavnou mši zelenou v katedrále sv.Gora sloužil, pod obrazem sv.Havla, jehož mistr Theodorik Niger (on prý byl Čech a jmenoval se Černý) v zeleném rouchu a s věncem zelených bobků kol hlavy, vymalovati ráčil…¨
  Fujtaxl! 😀

 55. maYdo, jasně, že ta stavba musí být veliká, o tom není sporu. Jenomže koncertní sál by „nějak tak měl být lidem po ruce“ a zbourat kvůli tomu půl Budějic taky nejde. A když si budou lidi muset vzít na cestu bandasku s kafem, tak tam nejspíš nepůjdou.

 56. Já se tedy domnívá, že jich tam tolik nepůjde ani s případnou bandaskou. A zase jsme u toho klasického: postavíme si pomník, on to někdo zaplatí a nějakou dobu to vydrží. A až to bude na spadnutí, my tu už nebudeme. Totéž jsou ty akvaparky, místa setkání a podobné zhůvěřilosti. V Německu jsou zhusta takovým pomníkem kryté bazény vzniklé většinou před cca půl stoletím. Návštěvníci Železné Rudy mají takový příklad hned několik metrů za hraniční čarou.

 57. No, když se to nebude využívat a udržovat, tak to chátrání půjde poměrně rychle.

  Máme slušnou vyhlídku, že se ještě dožijeme plamenných prohlášení a demonstrací kulturní fronty na téma, že památná stavba chátrá a někdo by s tím měl něco dělat.

 58. Rputi,
  v té své [56] a [58] naprosto nebetyčně kecáš (a navíc si odporuješ), nehledě na to, že bys musela s PeS(em) vymezit co je míněno antikou, co kulturou, vlivy náboženství na obé v geografickém kontextu.
  Jediné co křesťanství opravdu naučilo Evropu a oblasti do kterých expandovalo opravdu dokonale by „double think“
  Tvůj letopočtový konec antiky nesouvisí s koncem Říma a už vůbec ne s barbary. „Barbaři“ byli lidé, kteří nosili vousy, ale nebyli bez kultury ani hloupí, naopak. Jejich pojetí osobní svobody a individualismu překračovalo ve všech směrech to, co následovalo s vnucením křesťanství. Proto také nemohli odolávat tupé křesťanské podřízenosti a poslušnosti.
  Tvoje představa barbarství je zcela poplatná tomu, jak barbary vykreslovala římská republika, posléze římské císařství a posléze křesťanské římské císařství, skutečnost je tím věčným katolickým přepisováním historie překryta podobně jako dnešní křesťanské svátky překrývají různé svátky předkřesťanské, založené na astronomických a přírodně-klimatických pozorováních, agrotechnických lhůtách apod.
  O těchto Tvých názorech jsme diskutovali již vícekrát (bezvýsledně), meleš pořád stejně, což svědčí o tom, že to v sobě máš zažrané hodně hluboko, ale nijak Tě to neopravňuje z výšky a s přezíráním odmítat názor jiný. Vyhlédni ze své krtiny pohlédni do modernějších interpretací archeologických a letopisných výzkumů, dost se odchylují od těch, které jsi znala.
  Pro začátek zkus třeba dokujunkies.org (vím, že s němčinou nemáš problém).
  Já Ti jen říkám, že se mýlíš a svůj omyl ještě důrazně prosazuješ.
  Nesouhlasím s Tebou. Naštěstí jsi zapomněla na Kopčema.
  Klidně si ve svých omylech žij…

 59. Loki, ale já netvrdím, že byli hloupí!
  Já tvrdím, že tu byl „ukrutnej, necivilizovanej, barbarskej čurbes“. A to byl, protože, když se stěhujou národy a ještě se při tom mezi sebou mydlej, tak nic jiného než čurbes vzniknout nemůže.

  A 58 píšu „já polemizuji s Pesovým přesvědčením“ – takže nepřezírám, nýbrž polemizuji s naprostým respektem vůči PeSovi i vůči tobě! A dokonce vaše názory chápu a v mnohém s nimi souhlasím.
  Ale přesto si myslím, že křesťanství, po těch všech zmatcích působilo jako jednotící prvek a jako inspirační zdroj pro celý kontinent. To se prostě zpětně nedá zrušit.

 60. Příspěvek k diskusi o volebním právu:

  Macek:
  Šest týdnů působí v Česku firma „Kouzelná půjčka“, kterou vlastní britská firma Laurence et Partner Ltd. Ta půjčuje menší obnosy maximálně na 30 dnů a kupříkladu za půjčku 5500 korun na 20 dnů klient zaplatí úrok a poplatek ve výši 1235 korun, což znamená, že roční procentní sazba nákladů (RPSN) dosahuje závratných 3938 procent.
  Během těch šesti týdnů získala již pět set klientů, kteří mají kupodivu volební právo..

 61. Rputi
  Tvůj výklad skutečně souzní s tímto Popovým:


  Zákonem na Zemi je sám nebeský řád.
  Tak jedni výš, ostatní níž musí stát.

  – které bylo základním znakem uspořádání evropské civilizace, chceš-li pak kultury, až skoro do konce 19.stol n.l., a které církevníci mocně podporovali, protože církevníci pochopitelně byli tou kastou stojící „výš“ – jen s komunisty měli problém, kdo je výš či ještě výš.
  Byli právě církevníci, kteří si mocně pohrávali s tím tzv. „římským dědictvím“ – tj. oni se podvodem stali schvalovací autoritou, tedy tím, kdo schvaluje dědice říma, coby římské císaře.
  Že to nebouchlo, bylo jen díky možnosti odejít do Nového světa (dobrovolně nebo násilím) – jsou čtyři hlavní oblasti kam odcházeli (byli „odcházeni“)…

  Foundry i Modrý pták Ti k tomu konci Říma již již dříve přihazovali ekonomické důvody jeho zhroucení, s tím souvisí již tehdy nekonečná chamtivost církve, nekončící nedodržování dohod s „barbary“ a vlastní vyčerpání rozděleného Říma (a to i nábožensky v rámci křesťanského fanatismu a již jmenované chamtivosti).

  A pokud si myslíš, že na tyto mocenské ambice rezignovali, mýlíš se opět.
  Jako jednotící síla však nejsou opět k ničemu a nikdy nebyli k něčemu. Vždy rozvrtali (použil bych jeden vulgární výraz, který je výstižnější – začíná i končí stejně: rozm…li), co mohlo bez nich fungovat. Naposledy EUhniji.

  Jen díky těm ztěžka vyvzdorovaným a krví zaplaceným náboženským svobodám (s četnými regresemi) od 14. stol do současnosti a spoléhání na sekularizaci namísto oproštění se a plošného léčení (vakcinace) viru víry, si dnes mohou musulmani v Evropě nárokovat (byť ve zcela jiném kontextu) své „náboženské svobody“, které pro Evropany znamenají v lepším případě konverzi, v tom žádanějším však smrt nevěřícím…
  (F. Herbert to vtipně popsal: misionare protectiva funguje spolehlivě)

  S tím rozdílem, že dnes žádný Nový svět není k dispozici.

  No nemám času nazbyt. Budu dělat něco užitečného.

 62. Rputi, na problém je možno pohlížet i tak, že prosazení křesťanství způsobilo pád Říma, ta časová shoda je nepřehlédnutelná. No a rigidní katolicismus nikdy nic dobrého nepřinesl. Evropa se zmátořila až s příchodem reformace, Anglie vybudovala impérium, až když se zbavila vlivu katolíků.
  Dodnes jsou na tom protestantské země výrazně lépe než katolické.

 63. Zkoušela jsem tu mapu http://www.cirkevrestituce.cz a funguje docela dobře. Zobrazuje restituční pozemky červeně až do jednotlivých katastrů. Takže už chápu urozeného švejka, proč to tak tlačí…;-))

 64. Heh…
  ad Lokiho 68. Nějak se mi vybavil německý dokument Germáni. Připadal mi velmi dobře zpracovaný pro laickou veřejnost. Nejsem archeolog, takže nemohu říci, jestli tam byla nějaká podprahová sdělení. Kromě lehce vyčnívajícího nacionalistického náboje to bylo srozumitelné i mě, primitivnímu ssavci. Když jsem na to koukal, úplně mi lezly bulvy z důlků, jak se historie opakuje. Export římské civilizace do prostředí kmenových svazů lidí, kteří žili na úrovni doby kamenné. Stavění měst podle římského vzoru, obchodování s domorodci, přijímání Germánů do římských vojsk a jejich velitelský výcvik. Úplně člověk před sebou viděl třeba Afghánistán. Akorát ten konec nás ještě čeká.

 65. Zdravím. By mě zajímalo, jestli ten nástup křesťanství ve starém Římě nebyl náhodou způsoben spíš než barbary degradací starořímské společnosti. Prostě dospěla do stádia, kdy zpohodlněla tak, že se jí už nic nechtělo. Ani existovat. 😉

 66. Loki, ale já si vůbec nemyslím, že rezignovali na mocenské ambice a na cokoli jiného. To mi jen podsouváš. Naopak – feudalismus a katolická církev, to byla účelová symbioza za účelem dosažení úspěchu, získání bohatství a udržení moci, to je naprosto nepochybné.

  Foundry, těch sekt, které vznikaly ve stejné době bylo víc, ale z nějakého důvodu právě to křesťanství lidem vyhovovalo nejvíc. A Římská říše nebyla jediná, která v těch prvních stoletích n.l. zanikla. Ono se totiž změnilo klima – a daly se na pochod do té doby úspěšné kmeny v mírném pásmu Asie a daly se na pochod kmeny ze severu, které tam ztratily obživu:
  ……Rozšířily se děsivé zvěsti, že na severské kmeny doléhají nové a větší nehody než obvykle a že v celém prostranství, které se táhne od Markomanů a Kvádů až k černomořskému pobřeží bylo nenadálou silou vyhnáno ze svých sídel množství barbarských národů a ty se potulují se svými rodinami roztroušeny kolem Dunaje…
  (Ammianus Marcellinus: Rerum Gestarum Libri, rok 376)

  Prakticky celosvětové dlouhotrvající ochlazení, při kterém se zásadním způsobem rozrostly ledovce a hladina oceánů poklesla na úroveň o 2m nižší než dnešní stav, mělo na svědomí zánik mnoha kvetoucích civilizací včetně indické kultury a „stěhování národů“, které se stalo jednou z hlavních příčin zániku Římské říše…
  http://www.volny.cz/breta.benes/Starsi/txt/klima.htm

  ptakopysku – prostě ani tenkrát to multi-kulti nezvládli v říši, nad kterou slunce nezapadalo … proto tak často říkám, že snad by v Bruseli měli více studovat historii…

 67. Dano, bylo to jako dneska. Posírá se to, pravidla morálky neplatí, lidé mají strach a to je nejlepší podhoubí pro vznik sekt. Lidé prostě hledají společenství, ve kterém by se cítili v bezpečí.
  Proto tenkrát volili Krista a dneska volí,Jehovisty, Veverky, Babiše, Topku a bůhví co ještě. V podstatě z čirého zoufalství.

 68. Ani to křesťanství nebylo jednotné a vznikala celá řada odnoží a sekt, z nichž jedna začasté srdečně nenáviděla druhou.
  nemluvě o tom, že jednu dobu byli v Evropě papežové dva a dokonce snad i tři a hádali se o to, kdo je papežštější papež.

  Jinak těch příčin rozpadu Říma je zajisté mnoho a i historikové se přou, který je podstatnější a který méně. pochyb uju, že by na to stačilo křesťanství samo o sobě. Zejména, když z počátku bylo značně o kejhák se k němu hlásit. Jenže protože asi mělo prostřednictvím církví tehdejším lidem co nabídnout, tak časem církve zesílily natolik, že mohly pomýšlet na mocenské pozice a zasahování do politiky. Kydž na to mohly pomýšlet a začaly těch pozic dosahovat, pak pochopitelně chtěly ty pozice i udržet. Ve vzájemné politicko-ekonomickén symbioze se světskými vládci.

  K dominantnímu postavení a patentu na správnou víru se nakonec dopracovali ti, kteří si uměli vybrat s kým se spojit. zrovna tak jako neschopnější obchodníci nejvíc zbohatli, nejschopnější vojevůdci dobbývali nevíc území, nejschp
  pnější vladaři budovali velké říše…

  jak se říká „Bůh přeje nejsilnějšímu praporu“.

  Rozpadla se Římská říše proto, že ji rozvrátilo křesťanství, které chtělo získat to, čemju se dnes říká geopolitický a kulturní prostor pro sebe nebo se křeťanství zmocnilo prostoru, který se začal uvolňovat díky rozpadu velké říše a úpadku jeí kultury?

  Na to asi neexistuje jednoduchá a vyčerpávající odpověď.
  Jak by vyladala Evropa, kdyby nebylo křesťanství
  A co by tu bylo místo něj?

  Mohlo by to být docela zajímavý povídání – nechcete se do toho někdo pustit? 🙂

 69. A hele, Nečasovi nějak povolujou nervy!

  …“Takto může mluvit jen někdo, kdo nemá zodpovědnost za momentální stav země,“ řekl v úterý Nečas novinářům po setkání se senátory ODS…
  …Klaus v pátek na Sněžce prohlásil, že zvyšování DPH je nerozumný tah, brzdí ekonomiku. „Já jsem zásadně proti tomu, aby tato vláda zvyšovala daně, a jsem proti tomu i v tomto konkrétním případě,“ řekl Klaus…
  http://www.novinky.cz/domaci/275977-necas-se-obul-do-klause-on-nema-odpovednost-za-momentalni-stav-zeme.html

  maYdo, to si pište, že nechtěl! 😀

 70. Moc hezká debata – já měl s „vírou“ několik metodologických problémů, např.: jak člověk, tzn. nedokonalý tvor, může rozumět záměrům dokonalé bytosti? Nebo, časový faktor dokonalosti, tzn. superlativu: jak lze zlepšit (v čase) dílo dokonalé bytosti? Klíčem k řešení záhady je Lokiho (čau), citát v 71 a Foundryho upřesnění o rigidnosti (já bych raději použil slovo „strnulost“). Je to společnost elitářská, kde platí jiné zákony pro elitu a jiné zákony pro zbytek osazenstva. A když už Rpuť zmínila morálku, tak je to morálka strachu. Je to všechno možné, ale rozhodně to není důraz na jedince, na individualitu a vůbec si nemyslím, že by byla škoda takovou morálku opustit. Naopak. Každá společenství jednotlivců, které oddělí odměnu od výkonu, je určeno k zániku (jeden komentátor mě za toto prohlášení kdysi označil za marxistu, protože prý jsem přesvědčen o platnosti historického materialismu). Pravidla morálky platí, pouze jiná než bych si přál já – plnění bez námahy. Jestli ta morálka platí tady nebo v Bruseli, je fuk. Jo, a ukrutnosti, které si mezi sebou prováděly nebo provádějí různé sekty – nedávno např. nacisti s komunisty, jsou zajímavé snad jen proto, že je fascinující kolik vzácných zdrojů jsou ochotny vynaložit na nelidské jednání.

 71. Modrý ptáku – to ale není žádná debata. To je jen pravidelná a populární čtvrthodinka nenávisti vůči křesťanství. Výlety do historie jsou obzvláště zábavné. Karel Martel musí rotovat v hrobě a litovat, že se u Poitiers tak snažil. Nebýt jeho, tak bychom krásně pod Saracény rozvinuli dědictví římské kultury. Možná by i ženské mohly řídit auta. 2000 let se v jedné větě sepsuje na jednu hromadu a je hotovo. My přeci teď už všechno víme a známe a to, o čem přemýšleli lidé před 1000 lety, byly úplné blbosti.

 72. Modrý ptáku, myslím, že požadavkem „víry“ není rozumět záměrům dokonalé bytosti, ale věřit v její existenci.

  A elitářská a „morálku strachu“ uplatňující byla většina společností, co jich svět pamatuje. Tím to nehájím, jen se domnívám, že církev svatá jako instituce i společnost, mající svoje kořeny s tou institucí propletené, v tom nejsou žádnou výjimkou.

 73. Jinak ale mám dojem, že kdyby nebylo křesťanství, tak ti, kdo v jeho jménu ovládli Evropu, by ji prostě ovládli ve jménu něčeho jiného. Víra, stavící na neprotivení se a uznávající na tomto světě hierarchii, se hodila do tehdejší situace.

  Jedinec sám byl příliš křehký a ohrozitelný, ve společenství byla daleko větší šance na přežití. A aby společenství, aby mohlo splnit svůj účel, muselo mít svoje pravidla a nemohlo si dovolit vnitřní spory. Když nastaně nějaká kritická situace, tak se i v dnešní civilizované společnosti vyhlašuje vyjimečný stav a omezují se práva jednotlivce.

 74. Modrý ptáku, čau!
  V jednom s Oteplovačem musím souhlasit – to nebyla debata, to bylo takové Součkovské…
  Jinak je zřejmé, že historické povědomí je skutečně zoufalé, tudíž je to marné.
  Martine TT: Je to marné!
  };D)))

 75. Oteplovači, já vím, že je to co by, kdyby, ale zdaleka nejsem přesvědčen, že katolicismus byl z hlediska obrany (západo)evropské civilizace tím nejefektivnějším řešením.

 76. Modroptáku, já mám v tomhle raděj ten termín rigidita. Strnulost je možné změnit, ale rigidita je něco neměnného, „zabetonovaného“, na věky ztuhlého ve svých zákonech. A jakékoli společenství je rigidní, tedy se přestane vyvíjet a jde zákonitě do kopru. A Eunie, se svým utahováním šroubů, dělá vše pro to, aby se do tohoto stavu dostala.

  Ale vraťme se do dob formování katolické církve. My si už vůbec nedovedeme představit tehdejší život. Tvrze a městečka nebyla opevněná jen tak pro nic za nic. Uvnitř hradeb relativní bezpečí, za hradbami lesy, bažiny, medvědi, vlci, lapkové, hejkalové a další nebezpečí. Pokud někdo vycházel, tak vždycky raději ozbrojen a v houfu. Potkat kohokoli bylo riskantní. V Praze na Poříčí byl trh z otroky a i když si je páni doma víc hlídali, tak otroci prý ani moc neutíkali. Takovou otrokyni sice každou chvíli někdo zfackoval nebo povalil do sena, ale pořád to bylo lepší než chcípnout hlady a zimou někde v lese. Individualista prostě tenkrát moc šancí na dlouhý život neměl.
  Myslím, že už to tu vypočítával Jura, o kolik je dnešní život bezpečnější.

  A zkus si představit, že sis „dolapkoval“ (jinak to snad ani nešlo) větší majetek, zabral nějaký vhodný vršek, postavil na něm tvrz a opevnil. Sám to nezvládeš, potřebuješ čeleď. A zkus si představit, že by ses opevnil třeba někde ve Šluknově a měl tam ty, kteří tam jsou. Ono se to zas až tak nelišilo. Můžeš sice sice ty, co se ti nelíbí vyhnat nebo pozabíjet, ale kdo ti pak bude dělat na poli a v lese, kdo se ti postará o dobytek. Stát u každého z nich s bičem v ruce a osobně je hlídat, taky nemůžeš? Tak si obstaráš šafáře, aby hlídal jejich těla a kněze, aby ohlídal jejich duši. Natluče jim do hlavy boha a desatero a ty můžeš spát o něco klidněji. Občas necháš někoho zmlátit holí, aby byl klid a když už to opravdu nejde, hodíš ho do hladomorny, ale nesmíš to přehánět, aby ti tam někdo zbyl. Takže pak je opravdu lepší, když věří, že bůh si přeje aby nekradli a nezabíjeli.
  Ano, byla to morálka strachu, ale ona ta doba fakt nebyla žádná legrace.

 77. hele tech par milionu let co tu nektere opice zacali chodit jen po ctyrech ( pokud nejdou ze sklipku) tak vzdy nekdo- silnejsi pes- byl nad.
  nekteri dele nekteri tvrdeji – vzdy ale slo o to ovladat ovce pro sve blaho.
  No je mi egal zda to byl svetsky nebo nebesky reditel – vzdy se to opakovalo a opakuje porad.
  obcas se najdou uvedomele ovce ktere se slovy “ ted uz to budou ti spravedlivi“ pomohou vymenit reditele stareho za reditele noveho – ten ale zase zacne vyuzivat vse pro svuj uzitek.

  No je pravda , a muzete tu o tom diskutovat, ze nekteri ( vetsina) o tom vzdy nechala napsat sve pravdy. Nektere pravdy byly napsany lepe nektere hure. Ted se ty pravdy prou ktera je spravna .
  Dle mne zadna kazda jen popisuje skutecnst aby vyznela ve prospech pravdy kterou popisujici chtel.

 78. Foundry 86 – ono to máš celkem fuk, jestli katolicismus, pohanství nebo machometáni. Ono by to nebylo lepší. Ten všeobecný čurbes potřeboval jednotící myšlenku, která by tomu dala nějaký řád. A je už tak v lidské povaze nastolený řád utužovat a utužovat, až je to tak utužené, že se to nehne. A pak to bouchne a jede se znova.
  Kdybychom tenkrát volili pohany, tak tu dneska Loki spílal Perunovi… 🙂

 79. Já se přiznám, že jsem pokřtěná, ba biřmovaná katolickými duchovními. Dnes, ve svých 77 letech konstatuji, že náboženství mi bylo úplně k ničemu, nikdy mi nepomohlo řešit četné katastrofy, které mě v životě potkaly.Katolické náboženství mě navíc odpuzuje zálibou v sadomasochistických příbězích a vyobrazeních (takový sv. Šebastián, to je síla!), je celé depresivně laděné,vlastně odporné, plné deviací a psychopatologie.
  Nijak nepozoruji,ač jsem vhodnou adeptkou,že by nějak ulehčovalo vyrovnat se s blízkostí smrtí. To už spíš budhismus.

 80. Rputi, máš tam chybu ve směru. Křesťanství se šířilo od křesťanské Římské říše k barbarům. Od roku 313 bylo křesťanství rovnoceným a přeferovaným náboženstvím.

 81. Baubo, každé náboženství je určeno k ovládání masy lidí, ať už v dobrém či špatném smyslu slova a zřejmě je potřeba mít svého boha a náboženství velmi silná, protože se vytvořila prakticky ve všech společenstvích, která se tu na zemi vystřídala.
  Kultura, která tu vládla 2000 let je kultura křesťanská, ať se to komu líbí nebo ne, ať věří nebo ne.
  A dokonce i v dnešní době, ovlivněném vědou a ohromným věděckým pokrokem, se z hlouby podvědomí vynoří potřeba víry a původní srandovní sekta, co hlásala návrat k přírodě, je najednou mocnou náboženskou organizací, která zelenou víru vyhlašuje za nezpochybnitelnou, jakož i povinnost „vylézt zpátky na strom“ a tam blaženě vřeštět ku větší slávě bohyně Gaiy. A jde zas jen o prachy a ovládnutí mas, dnes jako tenkrát.

  A když se udrží dostatečně dlouho, nahradí křesťanskou symboliku, symbolikou zelenou a v rámci té symboliky začne vznikat nějaká kultura. Konec konců, Maurové také považovali křesťany za naprosté barbary.
  Tak už to holt na světě chodí…

 82. Rputi,

  já myslím, že nejen že si neumíme představit tehdejší život, ale hlavně myšlení. dám velmi jednoduchý příklad – Vy si ještě umíte představit, jaký to bylo, když jste neumela číst a otevřela jste knihu?

  Já tedy ne, neumím si představit ten stav, kdy vidím nějaký černobílý breberky na papíře a nevím, co to má být. I když vidím text v písmu mně neznámém, tak vím, že to je písmo a že slouží k záznamu slov a myšlenek.

  Je toho mnoho, co jsme vštřebali podvědomě a ani si neuvědomujeme, že to nosíme v hlavě, ale nevíme, jak viděli svět lidi na počátku křesťanství, co nosili v hlavě.

  Jinak je přirozené, že slabší jednotlivci zvyšují svoje šance na přežití vůči silným tím, že se sdružují. Konec konců jednotlivec by ani mamuta neulovil a nakonec i řada zvířat žije ve společenstvích a ne sólo.

  Nakonec svoboda jedince , dovedená doi absolutna, znamená v podstatě vyloučení z jakéhokoliv společenství. všichni chca nechca v nějakém společenství žijeme a respektujeme aspoň do jisté míry jeho pravidla.

  A mezi tou potřebou opírat se o nějaké společenství a řád a potřebou individuální svobody se tak nějak plácáme všichni a celej život. A každej jsme v tomhle jinak nastavenej. Někdo jen trochu, někdo hodně.

  Stejně by mně zajímala ta vize, jak by vypadala Evropa bez křesťanství…..

 83. Juro, já jsem snad, prokristapána, nikde nenapsala, že křesťanskou víru přinesli do Říma barbaři! To tedy opravdu nepřinesli!
  Ale nejspíš to bylo nějaké „virulentní“…

 84. V klášterech se žádné antické spisy nezachovaly.
  Nejvíce se jich dostalo do Evropy až s počátkem novověku, důležitou úlohu zde sehráli též učenci, kteří byli nuceni při dobytí Konstantinopole roku 1453 utéci do Evropy, kam sebou přinesli mnoho z pokladů antické vzdělanosti, které zůstaly na Západě pozapomenuty.
  Předtím byly v Evropě známy z antické učenosti jen věci, které překládali židi pracující pro muslimské vládce na Pyrenejském poloostrově, zejména lékařské spisy. Období mezi pádem říma a karolinskou renesancí se taky někdy nazývá temnými stoletími, protože vlastně o té době moc nevíme a jestli měli mniši nějaké opisy antických knih, tak si na nich mohli tak akorát cvičit latinu pro své bohoslovné potřeby.

 85. Rputi,

  na ten návrat k přírodě bacha – návrat k přírodě by mohl planetu zruinovat, zatímco budování velkoměst spasit :

  http://www.national-geographic.cz/detail/exkluzivne-pro-national-geographic-velkomesta-jsou-nejlepsi-lek-na-bolesti-planety-5849/

  a ekologické eletromobily taky nejsou to pravý ořechový….
  http://www.national-geographic.cz/detail/elektromobily-nici-prirodu-mnohem-vic-nez-auta-na-benzin-12003/

  No a pak si z toho m á někdo něcoio vybrat. Pokud nejste vzdělaná v příslušném oboru, tak musíte prostě věřit nebo nevěřit. |A pokud máte protichůdné odpovědi, můžete věřit jen jedné.

  Začínám uvažovat o nabídce výměny švestek za slivovici 😀
  U nás v podhůří totiž kupodivu nepomrzly. Ale není to tradičně paličská oblast, tak nevím, nakolik jsou ty švestky na slivovici použitelný.

 86. Dobrý podvečer… Celý den jsem kroutil volantem a teprve teď dočítám… 2 Rpuť, ad 58 – a polož se na otázku, co bylo příčinou pádu Říma? Zločinec tu popsal ekonomické důvody. Leč zapomněl zmínit jednu nesnášenlivou sektu, co měla ve znaku rybu, a co ve velice nábožensky tolerantním Římě dělala akorát bordel, do té doby, než se stala státním náboženstvím. A nastalo vítězství ideologie nad realitou a vzápětí šla do prdele i ta ekonomika. A vznikl vnitřní rozvrat, kterýho ti barbaři akorát využili. Byli by blbí, kdyby ne. Ale likvidace zbytků antické kultury se velice ochotně ujala církev svatá a začala obracet Evropu na prach, popel a křesťanskou víru. Se svatostí šla ruku v ruce špína a nemoce, zhruba až do roku 1000, kdy celá křesťanská Evropa očekávala příchod Krista a očekával se konec světa. A on se nekonal. A teprve tehdy utrpěl křesťanský fanatismus drobné trhlinky a začal zpětné sbírat od Arabů všechno to, co v té Evropě do té doby tak pečlivě zničil. A k tomu se ty kláštery hodily, když mniši měli čas a mlíko. A důvod k tomu byl ten, že ti, co nebyli tak úplně křesťansky vypatlaní, si uvědomili, že arabský chalífát dobývá jednu zemi za druhou a že mají asi jakousi technologickou výhodu – právě z té antiky.
  Historie se opakuje. Právě teď kozomrdi dobývají jednu zemi za druhou a v evropě probíhá cílená likvidace vzdělanosti. Pod dohledem černoprdeláků, zejména církve svaté, katolické. A Vítové si mohou navzájem blahopřát…

 87. Aha, tak on už ledacos napsal Loki. No holt postupně dočítám…

 88. PeSi – a šimsisi, že píšeš v podstatě to samé co já, jen volíš trochu jiný úhel pohledu?

 89. Slivovice – reklamní sdělení firmy Rudolf Jelínek není zdroj. Kdo dočte odkazovaný článek do konce, tak se dozví, že Pan ředitel od Jelínka je jediný páleničář, který si stěžuje na nedostatek.

  Reklamní článek je spíše okecáváním toho, že u Jelínka se pálí ze švestek, které jsou odevšad, jen ne z Valašska. I u té vychvalované limitované Vizovické slivovici museli sami napsat:

  Vizovická slivovice

  Společnost v roce 2003 osázela vlastními švestkovými stromy jižní stráň vizovického údolí, část Vizovic zvanou Těchlov. Pět let poté sklízí sadaři první úrodu. Vizovická slivovice je spojením úsilí jelínkovských mistrů, dokonalého pálení a přirozeného zrání po dobu přesně 365 dnů. Svou zlatavou barvu a plnou ovocnou chuť získává destilát díky sušeným švestkám, jež jsou do slivovice přidávány během zrání.

  Důsledně střežená zralost plodů a sběr po jednotlivých odrůdách. jichž je v sadech celkem devět – Čačanská lepotica, Stanley, Gabrovská, Hanita, Presenta, Valjevka, Toptaste, Katinka a Čačanská rodná, je téměř zárukou kvalitního vyzrálého destilátu.

  Podle těchto odrůd je jasné, že sad je osázen resistentními odrůdami z Balkánu, tzv. Bystřička – místní podoba Švestky domácí tam není vůbec.

  Švestky na Valašsku někde pomrzly, někde opadaly suchem, někde jsou a někde je jich hodně. Na naší zahradě jsou tak akorát na balony – švestkové knedlíky po valašsku. Hned vedle v Lipině – vzdušnou čarou jeden a půl kilometru, je švestek dost.

  Švestky jsou palitelné vždycky – i když bych výsledek třeba nemusel nazývat slivovicí. Vysoká aromatičnost švestek umožňuje neuvěřitelné ředění a tam, kde už by zasáhla i potravinářská inspekce, tak se výrobek nazývá třeba Plum Vodka.

 90. 2 Rpuť – a Ty píšeš, že sis schválně zapálila barák a jásala nad spáleništěm, ve svatém přesvědčení, že jsi udělala to jedině správné, aby sis po 40 letech vzpomněla, že dědeček měl svýho času takové mazání na ty ošklivé vředy, co se Ti v poslední době vyrazily, a šla jsi se šťourat v tom popelu, zda tam ten recept náhodou nějak nevydržel? Stále přesvědčená, že ten barák jsi spálila správně a ve prospěch lidstva? Tak to jsem si teda nevšim…

 91. Tedy, ja kojkam jako blazen….. Bezvyhradni ateiste probiraji veci o panu Bohu…… Musim rici ze se mi to moc libi. Taky ty „podstaty viry a proc a jak 😀
  Ze Vas to bavi a hlavne zajima, ja to mam pomerne jednoduche, kdyz neco potrebuji, prinese mi to Jezisek a nebo se s nim dohodnu na jindy. To je fajn, ze toho nema vic, jinak by se strhal 😀

  Jinak bych rekl ze konicky by meli zrusit. A to plosne a zakonem. Jsem nejen mrtev, ale uz se asi rozkladam……

 92. 2 Loki – Vanitas, vanitatum et omnia vanitas.
  Církev svatá křesťanská dala své kořeny fašismu, nacismu i komunismu. V neposlední řadě i EU. A zelenejch… „Věř, nepochybuj, opakuj posvátné mantry, drž hubu a krok…“ A pokud se odchýlíš – pobijte je všechny, bůh si už ty své pozná.
  Už Kryl zpíval: „Nad mozkem poslušnost a nad rozumem víra a správná příslušnost je víc, než v botě díra!“

 93. 2 Jirka původní – to víš, to už je úděl nás, antitheistů, znát a ovládat dokonale ideologii nepřítele. To už věděl starej Sun Tzu…
  Věřícím stačí opakovat posvátné mantry do zblbnutí, hlavně, když je tam furt páteř, všeholid a chlebíček navíc. Já ostatně proti věřícím nic nemám, ať si každej věří třeba ve svaté hovno, když mu to pomůže… Ale mám hodně proti institucionalizaci víry a zvláště tehdy, když se mi takto institucionalizovaná víra začne srát do života. A je mi úplně jedno, jestli je to uličnickej důvěrník a donašeč StB, nebo arcibiskub církve katolické (a donašeč StB).
  Všechno jedna verbež. Pokud má někdo potřebu nechat se obveselovat zrůdama, nechť si je platí. Já tu potřebu nemám. A jak jsem již zmínil, já jsem z Aurory nestřílel, ani jsem nepodával náboje. Takže spor dvou křesťanských sekt na téma, kdo z nich byl větší hajzl, mě nedojímá…

 94. Jirko, to není debata o Bohu, to je debata o církvi 🙂

 95. Jirko, o Bohu tu neřekl nikdo ani slovo. O tom fakt nic nevíme. Ale, přece jen, něco jo, církev není Bůh.

  My ateisti to máme u Boha, je-li, dobré.

  Buď měl pravdu Hus s předurčeností a pak jsme ateisté, protože On to tak určil.
  Anebo neplatí předurčenost, a pak to máme u něj dobré, protože ho neotravujeme furt s nějakýma prosbama, neodvoláváme se na něj a zejména ne, když uděláme něco zlého. My nevěřící říkáme, že je něco boží, spíš když jde o něco pěkného nebo mile hloupého.

 96. Martine,

  nejen ředitel firmy jJelínek.
  I můj dodavatelo slivoice brečí, že nebude co pálit, přiznám se, že jeho brek mně dojímá víc, prpotože když nemá, neprodá, No což, ‚jsou i jimé ušlechtilé kapaliny.

  jelínkovu slivovici jsem jednou ochutnala na nějaké příbuzenské sešlosti a nic moc.

 97. Nechci se vubec prit, ze jste presvedceni, ze tomu tak je, co pisete, ale nechava mne to zcela chladnym….. Jen si myslim sve. Ale protoze je to vec primo intimni, tak z me strany to je posledni prispevek o tomhle tematu.

  Jen ta Slivovice…. No nechci se moc prit co a jak , ale az se moravaci naucej delat palenky poradne a ne jen jeden rok, ale tak nejak kontinulne a furt ve skvele kvalite, muzeme si poklabosit o tom, ze je spatny, ci dobry rok. Protoze pak to nebude „reklamni sdeleni“ popripade „prodikt plejsment“

  PeSi, ja se vubec nerozciluju a nechci Ti oponovat, protoze k tomu neni duvod, neni totiz mozne vyvratit presvedceni, ostatne neminim Ti ho ani brat nejakou polemikou, ci dokonce rikat, ze to mas spatne nastavene. Neni k tomu vubec ani jeden duvod. Ja jsem si to nevymyslel, ze danovej poplatnik cirkve plati. Stejne jako OH, … Divadlo, vystavy……. Knihovno…… Filharmonii…… Vcelare….. Proste jsem si to nevymeslel a nechci to vubec nejak resit.

 98. Slivovice asi letos nebude. Spíš najisto nebude. To málo, co přežilo velikonoční mrazy teď padá suchem. Možná jinde to je jinak. Ale já, chodě po zahradě, pláču. Zato jablek bude zas hodně. Tak se musím domluvit se svými společníky z loňska a dohodnout zpracování na kvas a posléze vypálení… Loňská se vyvedla.

 99. hmmm..ti, kdož vírou opovrhují, asi nezažili ještě žádnou skutečnou ránu osudu. Až nějakou přežijí, mohou soudit. Moje babička byla osoba velice věřící. Byla tak vychována a život ji nešetřil. Manžela doopatrovala po těžké nemoci ve svých 54 letech. To už za sebou měla pohled do hrobu svým dvěma dětem – oběma synům. A čekala ji ještě jedna taková rána, když pochovala svou mladší dceru v jejich 59 letech a oba zetě. Jen víra jí pomohla to vše unést a přežít. Na některé věci lidi, věda, učenost ani příroda nestačí, člověk se musí opřít o cosi vyšší, co „dá“ všemu smysl.

 100. No nazdar, to to vzalo šajtli…
  Rpuť si vzpomněla na Markomany a Kvády (barbary barbarské potulující se podél Dunaje), Oteplovač Karla Martela…
  …a Dana přihodila babičku.
  To nemá chybu.
  Tak já už jdu, jdu, jdu, už mám všechno hotový…
  abych někomu nenarušil intimní sféru.
  };D)))

 101. Dobré ránko!

  Nemyslela jsem si, že se toho dožiju, ale Zářné Komunistické Zítřky jsou vážně na dosah

  Že valná část Romů v komunismu už žije, je všeobecně známo. Leč pokrok nezastavíš a tak přibývají další:
  …„Já a moje přítelkyně dostáváme od státu 14 tisíc měsíčně. To je částka, která už nejde vymáhat soudem, v exekuci…
  http://www.novinky.cz/finance/275893-prace-uz-se-nekterym-zadluzenym-cechum-nevyplaci-radeji-ziji-z-davek.html

  I to lze ale ještě vylepšit: Bedingungsloses Grundeinkommen (BGE)
  …je nakloněn zavedení základního nepodmíněného příjmu [označení pro pravidelnou peněžní dávku vyplácenou ve stejné výši všem občanům státu], díky němuž by měl podle svých slov volnější ruce. A který by zbavil všechny ostatní útlaku v podobě práce za mizerný plat…
  http://www.presseurop.eu/cs/content/article/2500581-berlinska-kyberbohema-nechce-pracovat

  Nejsou originální, s podobným nápadem už kdysi přišel Tlustý, který to měl nejspíš také „odněkud“. Ta myšlenka je ovšem tak „dokonalá“, že už jen čekám, kdy se jí chopí Brusel a vyhlásí ji jako doktrínu.

  Myslím, že takovým ideám říká se: „Opovážlivé spoléhání na milost boží“.

 102. loki, to je tim, ze si se nekoukl na Dobu ledovou a veverkovo roztaceni jadra. pak proste nemuzes chapat souvislosti 😀

 103. Loki, neodcházejte, ještě se k tomu nevyjádřila MaYda 😉

 104. V některém díle Clarka (nebo Lema?) odvysílali mimozemské inteligenci celou Summu theologiae.
  Odpověď byla: šum bez informační hodnoty.

 105. Hmm, dovolím si k debatě o „křesťanství“ doplnit jednu skromnou poznámku: ačkoliv můžeme mít z dnešního pohledu jakékoliv výhrady k metodám „církve svaté“, které zvolila k rozšiřování svého vlivu, nelze zřejmě popřít, že „přijetí křesťanství“ pohanských kmenů -zejména slovanských – vedlo k centralizaci i světské moci a tedy postupně ke vzniku státu-tedy i českého státu ; nebýt pokřtění knížat slovanských kmenů na území „Boiohemie“ r.845 a hlavně údajný křest Bořivoje (883 ?) zřejmě bychom dopadli jako polabští Slované 🙁
  Osobně jsem v otázce „víry“ na tom úplně stejně jako Baubo – i s tím příklonem k buddhismu 🙂
  .

 106. Děkuji westíku, myslel jsem na Setkání s Rámou, ale jak jste teď napsala 120, došlo mi, že jsem měl knížku „Setkání s Rámou/Rajské fontány“, proto ta špatná asociace (protože v Rámovi byla mimozemská inteligence jenom sprostředkovaně).

 107. ad dvd – ač nejsem tázán, poslal bych zpátky asi tohle: http://www.youtube.com/watch?v=htKY2oD85rs a za nějakej ten roček bychom byli svědky zrodu nové supernovy, neboť ona neznámá civilizace by se po vyslechnutí klipu pro jistotu anihilovala. 🙂

 108. NoName, ano byl to A. Clarke v Rajských fontánách, kdy se poprvé na scéně objevuje Xenostellar.

  V této knize je několik velmi jedovatých poznámek věnovaných náboženství.
  Pochopitelně nemohu odolat, abych si nesmočil:

  „Zatímco se různá náboženství svářejí o to, které z nich je majetníkem skutečné pravdy, podle našeho názoru je otázka pravdivosti náboženství zcela zanedbatelná… Pokoušíme-li se náboženství přiřadit nějaké místo ve vývoji člověka, pak se nejeví ani tak jakýmsi trvalým výdobytkem, jako spíše obdobou neurózy, jíž musí civilizovaný jedinec projít na své cestě od dětství k dospělosti.“

  **** **** ****

  „Známý výrok dr. Charlese Willise (Hawaii, 1970), že totiž „náboženství je vedlejším produktem podvýživy“, se sám o sobě stejně málo užitečný jako ono dvouslabičné slovo, jímž Gregory Bateson toto tvrzení poněkud neesteticky popřel. Co měl dr. Willis zřejmě na mysli, bylo
  (1) že halucinace vyvolané dobrovolným nebo nedobrovolným hladověním jsou ukvapeně vykládány jako náboženská vidění, (
  2) že hlad v tomto životě usnadňuje uvěřit v kompenzace v životě posmrtném, což je – patrně inherentní – psychologický mechanismus sebezáchovy…
  … Lze vskutku označit za ironii osudu, že průzkum drog takzvaně rozšiřujících vědomí prokázal, že jejich účinek je přesně opačný, a to tím, že při něm byly objeveny přirozené zdroje „bohotvorných“ chemofarmak přímo v mozku. Objev, že i ten nejoddanější stoupenec jedné víry může být obrácen na víru jinou podáním přiměřené dávky 2-4-7 ortho-para-theosaminu, byl patrně nejničivější ranou, jakou kdy náboženství utrpělo.“


  **** **** ****
  Relace, kterou zmiňuješ je doslovně zde:

  „Tou dobou už byl totiž Xenostellar více než důstojným partnerem ja-kéhokoli pozemského logika. Částečně to zavinila filozofická fakulta Ch-cagské univerzity; v záchvatu nezřízené pýchy začátkem června odvysílali Xenostellaru celou Summu theologicu, a to s katastrofálním výsledkem…

  Čas 2069.06.02 GMT 19.34. Relace 1946, sekvence 2.
  Xenostellar Zemi:


  Provedl jsem analýzu argumentů vašeho Svatého Tomáše Akvinského, jak jste požadovali svou relací 145, sekvence 3, čas 2069.06.02 GMT 18.42. Větší část obsahu se jeví jako náhodný šum, a tedy bez informační hodnoty, avšak v tištěné sestavě, která následuje, je obsažen alespoň výčet 192 zjištěných logických chyb, vyjádřených pomocí symbolické logiky dle vaší referenční matematické encyklopedie odvysílané relací 43, čas 2069.05.29, GMT 02.51.
  Omyl 1… (následuje 75 tiskových stran sestavy)“


  Ale to je asi opravdu hrubý nálet do něčích intimních sfér…

  Lokiho axiom:

  Pro šťastného věřícího, jenž ve své víře nachází oporu, je asi neskousnutelné zjištění, že má ve své CNS nějakou závažnou chybu. Že je vlastně dost těžce nemocen…

  Je snadnější to vydávat za přednost, že áno?

  Jenže to jsme odbočili od církevníků, kteří virulenci a šíření této nemoci všemi silami podporují a nemocné zneužívají k vlastnímu prospěchu (nijak to nevylučuje skutečnost, že někteří církevníci jsou nemocí sami nakaženi).
  };D)))

  Nepochybuji o tom Jikro ppa, že někdo je schopen uvěřit, že zemské jádro roztáčí praveverka a dokonce umí měnit jeho spin… Auvajs!
  {;-7

 109. Loki, zdravím. Že se taky ukážeš a zdržíš dýl! :-)))
  Jen jsem chtěla poukázat, že ač věda, technika a sci-fi mají jasno, lidská duše tápe a tápati bude. A to je dobře. Jinak by tu bylo nudno, smutno a neveselo.
  A pro změnu mizím já. :-)))

 110. Vidím, že westík byla rychlejší.
  Cestou ze zdravotního střediska jsem míjel dvě již velmi věkem opotřebované osoby, původně patrně ženského pohlaví, nabízející všem kolemjdoucím výtisky populárního hraničářského časopisu „Strážní věž“…
  Věřili byste tomu, že mně nenabídly?

  A poslední relace s Xenostellarem:

  „Čas 2069.06.08 GMT 15.37. Relace 6943, sekvence 2.
  Xenostellar Zemi:

  Hypotéza, která se ve vašich sděleních nazývá Bůh, nevykazuje sice logické chyby, zato je však nadbytečná, jak dále dovodím.
  Jestliže začnete pracovat s předpokladem, že vesmír byl, cituji, „stvořen“, konec citátu, entitou označenou jako „Bůh“, pak jeho stupeň organizovanosti musí nevyhnutelně být vyšší než jeho výtvor. Takto jste tedy víc než zdvojnásobili rozsah původního problému a učinili jste první krok regresní důkazové řady, jež je divergentní a nekonečná. William Occam naléhal již ve čtrnáctém století vašeho letopočtu, aby entity nebyly bezdůvodně zmnožovány.
  Nechápu proto, proč debata o tom pokračuje dál.“

  };D)))

  Ptakopysku,
  Ty vrahu, než jsme stačil stáhnout zvuk, málem jsem byl také anihilován v hrstičku mezonů…

 111. 2 Loki – ber to tak, že Archimedes také hledal pevný bod ve vesmíru, který by mu umožňoval pohnout Zemí. A tady se nabízí veverka se žaludem. Jak prosté… Ostatně, úloha žaludu v dějinách je stále poněkud nedoceněna… Leckterý žalud, správně izolován, napáchal by mnohem méně škody…

 112. Ahoj Dano, také Tě zdravím, nesouhlasím s Tebou (na tápání nemám čas };D) ), ale když se TI to líbí, užívej si. Určitě je to lepší, než když Ti vyčítají, že „děláš šoféra na gestapu“!
  No ne?

 113. Souhlas PeS(i), již jsem tuto myšlenku podobně ventiloval nahoře v první odpovědi Jirkovi ppa…

  V té době ledové (4) je to míněno jako sarkastická nadsázka, navazující na předchozí díly chechtal jsem se u toho velmi srdečně, než mi doklaplo, že to někdo jednodušší může vzít vážně, podobně jako některé moje sarkastické poznámky.

 114. Dobré ráno,

  Noname,

  Vyjádřit se k k čemu? Nejsem neurolog, abych se kvalifikovaně vyjadřovala k neurologiským poruchám. A otázky víry považuju za hluboce privátní a osobní záležitost.
  Aneb nemusím rozumět světu jiných, ale chápu, že je mají a nepovažuju je proto za blbce.

  Svět se zbláznil, pravice navrhuje zvyšování daní a levice je proti.

 115. Noname,
  🙂 koledujete si neuváženými poznámkami, pane kolego!

 116. trošku OT: „Víra Tvá Tě uzdraví“ 🙂 Tak by mohl znít vzkaz pro Hegera 😕
  http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=754445

  Pokud si vzpomínám, v temném středověku katolická církev dovolovala souložit jen za účelem plození potomstva, přičemž nebylo věřícím souložit v době půstu nebo náboženských svátků – očekávám, KDY bude i v této (prý) racionální době, kdy vládne (údajně) rozum, zákonem dovoleno souložit jen na určitých místech v určité dny nebo za určitým účelem ( pod sankcí drastické pokuty ) 🙂

 117. westíku,
  jj už od tenmého středověku se traduje jako jedna z výhod manželství, že v této instituci člověk může souložit, i když se mu vůbec neche. 😛

 118. Dobré pozasráno!
  >dvd: ad 121, já bych to vyhodnotil jako zvukový záznam tramvají projíždějících zatáčkou Chotkovy silnice.

  Co se týče víry zdejších ultraatheistů v nevíru jenom bych podotknul že „vědecký“ marxismus-leninismus nejenom že používal stejných (ne)logických zvratů ale byl jenom nepatrně umanutější, teda jestli vůbec umanutější, než zdejší blogoví pokračovatelé vyznavačů zbožštělého Rozumu – Logosu, od Voltaira po Dawkinse.
  Protože se kartesiánsko-kantovskou, Newtonovskou vědeckou logikou příčiny a následku nedá dokázat, že něco neexistuje, důkaz neexistence Boha jak v něj věří monotheisté od Židů po muslimy nahrazují zase jenom vírou, tentokrát v neexistenci Boží ať už pod jakámkoliv jménem.

 119. Rejpale,

  potíž je v tom, že se v podobných debatách velmi často zaměňují pojem „víra“ za příslušnost ke katolické církvi.
  Nemusíte to nikdo vztahovat na sebe, to je moje zlušenost i mimo tento blog.

  Samozřejmě, že nějakou víru má každý, neb každý v něco nebo někoho věří. Třeba i v ten rozum, jehož existence je někdy stejně neuchopitelná jako ta Boží 🙂

 120. Loki – 129 – naopak, ten jednodušší o tom vůbec nepřemýšlí. Je všeobecně známo, že do osidel sekt a různých obskurních spolků upadají nejsnáze vzdělanci a lidé inteligentní. Zkus nějakému inťošovi vědecky zdůvodnit neexistenci hejkala. Okamžitě ti uvede aspoň 10 důvodů, proč by hejkal MOHL existovat. Jakože hejkal se tradičně vyskytuje v pohádkách, které odráží staleté zkušenosti prostého lidu, vyjmenuje aspoň 20 slovutných kapacit, které hejkala někdy slyšely, popíše jak on sám už 2x v lese slyšel cosi, co by za hejkala mohlo být považováno. Vynadá ti, že zpochybňuješ existenci něčeho s čím nemáš žádné osobní zkušenosti a nikdy jsi to neviděl a než prolije hrdlem láhev budeš mít před sebou zaníceného bojovníka za ochranu hejkalů jako ohroženého druhu. 😀

 121. V Ostravě mají úžasnou tiskovou mluvčí. Myslím, že nadporučík-bakalář Gabriela Holčáková by měla razantně vstoupit do literatury. Je to ta dáma zcela vlevo: http://www.infoportaly.cz/public/images/foto_clanku/911/stredni-3-mezinarodni-setkani-expertu-na-domaci-nasili.jpg
  Verbálně nevybavený jedinec by prostě napsal, že z porodnice utekla celostátně hledaná těhotná dívka a policisté udělali zátah, vypátrali jí na blízké autobusové zastávce a zavolali jí záchranku. Gabriela uchopila téma takto: Okamžitě započalo pátrání v objektu, v okolí nemocnice a dále se postupovalo po vytyčené trase, kde by se dívka mohla pohybovat. Pět minut před druhou hodinou ranní byla dívka kontrolována strážníky v prostoru zastávek MHD. Kontrakce těhotné ženy iniciovaly přivolání záchranářů a rodička byla převezena zpět do nemocnice. Perfektní, žejo?

  Mmch. dívčina má na fotóčce z 29.4.2009 napsáno, že je nadporučík a v současnosti má hodnost poručíka. Jestli ji třeba náááhodou nechtěl nějaký vlivný orgán konfrontovat a ona se nenechala… takhle na hladovej žaludek mi fantazie pracuje naplno.

 122. Ptakopysku, nevím jak policie, ale armáda přešla na systém, kde se dle funkce pohybuje i hodnost-takže klidně můžete jít s hodností dolů, když jdete dolů v hierarchii.

 123. nj,ptakopysku (135) tak jsem právě odložila (anti)ságu Kare Holta :Král (o norském králi Sverrem I.-konec 12.a začátek 13.stol.); ti zarytí norští křesťané (vč.králů, kněží a biskupů) zásadně souložili MIMO manželství ( i když se jim (prý) nechtělo -tak mně to alespoň připadlo) 🙂

 124. vira v boha
  vira v narod
  vira v Eu
  vira ve starost a spravedlivost statu

  lidi porad jen v neco veri.

  no ja verim sve ZD ( je to jednodussi 🙂 )
  a verim castecne sobe ( prece jenom nemam vyzkousene vsechny mezni stavy )

  dal bych rekl ze je to veci kzde v co veri. Treba Loki ve veverku co toci jadrem – hele schvalne pokud tomu nekdo veri je dulezite aby takovej clovek musel vedet pravdu?

  Jo a vira v boha byla jedna z veci co me matce pomohlo prezit ztratu otce. Je to jeji vec a ja jsem za to rad

 125. Joj Loki, praveverka, to je mazec. Ale jestli si to videl, tak jeste vetsi pecka byla, zcela bez legrace, kdyz se tech vacicaku ptaji, jestli se neboji, ze….. A voni rekli…. Ze at jde tam, ze mu reknou tajemstvi, proc se neboji….. No a po te odpovedi jsem se velmi dlouho smal na cele kino….

  No a zase jdu…. Vecer se podivam, kam pokrocila doba

 126. Rputi i s tímto paradoxem (ke kterému jste se přiblížili spolu s Rejpalem t&T, byť každý z jiného konce) si Clarke ve zmiňovaném románu rozkošně pohrával, cit.:


  Dohnán k zoufalství bezvýsledným úsilím porozumět Všehomíru, mudrc Dévadása prohlásil posléze rozlíceně:

  Veškeré výroky, jež obsahují slovo Bůh, jsou mylné.

  Na to okamžitě odpověděl Sómasirí, žák nejméně blízký jeho srdci:
  „Věta, kterou právě říkám, má na konci slovo Bůh. Avšak nevidím, ó Velebný Mistře, v čem se může tak jednoduchý výrok mýlit?“
  Dévadása o tom přemýšlel po několik poyí. Poté odvětil tentokrát se zjevným uspokojením:

  Toliko výroky, které neobsahují slovo Bůh, mohou být pravdivé.

  Po chvilce, co by sotva stačila vyhládlému lemurovi, aby polkl prosné zrnko, Sómasirí opáčil:
  „Vztahuje-li se tento výrok i na sebe sama, pak, ó Ctihodnosti, nemůže být pravdivý, neboť slovo Bůh obsahuje. Pakliže je ovšem mylný –“
  V tomto okamžiku rozbil Dévadása Sómasirímu o hlavu svou žebrací misku, a měl by proto být ctěn jako skutečný zakladatel Zenu.

  Znovu také vytanulo, že téměř každý v boha věřící (bez ohledu na druh jeho víry) je prakticky neschopen pochopit, že víra (v entitu zvanou buch, buh, bůh) nemá antagonismus (to co tu Rejpal označil za nevíru ultraateistů – cit: „nahrazují zase jenom vírou, tentokrát v neexistenci Boží ať už pod jakýmkoliv jménem.“ ) Vědecký hento tento do toho vůbec nemusel být zatahován – je stejně redundantní, jak jsme již já i PeS konstatovali – on navíc ani nepodával náboje a já byl ještě příliš mladý i na to!

  Entita s proměnnou Buch, Buh, Bůh je entita zbytná a zcela redundantní, proto víra jako modus operandi pojímání a fixování zbytné entity je pouze tušený, ale neošetřený Fatal Error postiženého procesoru (CNS).
  I přes časté chybové hlášení a občasné zatuhnutí celého systému, známá a trpěná…

  Pochopitelně diskusí o ničem (redundantní entita) nelze dojít k jiným, než nijakým výsledkům.
  Zvláště, když chybí nadhled.
  };D)))

  A NoName, všiml sisi, stačila několikrát protočit (převzatý) názor. };D)

  Tak tedy pápá, musím roztáčet kola.

 127. Loki, když tedy víra v božskou entitu nemá antagonismus, tak proti čemu to tedy třeba Hawkins pořád bojuje? Nebo on vlastně, antagonismus k víře v Boha nemaje, bojuje ZA víru v Boha?

 128. Westíku, Krále od Kare Holta mám na poličce u postele skoro rok a stále jsem to ještě nedočtl, hlavně tedy proto, že se to, jako bezostyšná antikatolická propaganda zapšklého marxisty-protestanta prostě nedá číst. Nakonec jméno nakladatele (Svoboda) a rok vydání českého překladu (1983)ledacos napoví.
  Takže popis hlubokého středověku očima severského socialisty asi zůstane nedočten. To si raději přečtu nějakého Lojzu Jiráskojc, kterého jsem letos podědil po kamarádovi kompletního, a nebo Dalimilovu Kroniku,, či Zbraslavskou Kroniku které mi také sbírají prach na polici, když už budu chtít vědět něco o středověku.

 129. Disputace o existenci či neexistenci boha je takřka výlučně mužskou záležitostí. Pro prakticky založené ženy (mimo mystičky typu sv. Terezie, a tam mám pochybnosti o jejich duševním zdraví) je víra dar, který změkčuje tvrdé argumenty rozumu a pomáhá tak snášet mnohdy krutou a frustrující realitu.

 130. Bodré podoledne, o budějickém rejnokovi jsme se právě včera bavili a došli k závěru, že pravým účelem vymaložení těch dvou miliard je aby někdo vydělal. Protože kde by se v Budějicích vzal zájem o naplnění takové „kulturní“ kapacity, když stávající prostory rozhodně nepraskají ve švech. Včera za přihlížení zasi dvaceti lidí se na náměstí snažilo jakési folkové hudební těleso o třech muzikantech a zpěvačce podporované mikrofonem a neseštelovnými rámusidly. Krom toho, rejnok je z ruky a kdo by tam chodil takovou dálku. Takže tam bude nutno zavést autobusovou linku. Že by se širé okolí zkulturnělo a sjíždělo vozidly za kulturními zážitky, pochybuji, protože otázka je proč tak nečiní dosud. Nevím jaký zázrak by měl nastat. Nejvyšší čas zarazit tu megalomanskou stavbu, jestli to ještě jde. Nejlépe tak, že nedat peníze. Tenhle projekt je podobně šílený jako megalomanský projekt na splavnění zdejšího úseku Vltavy. Nákladní doprava to nepotřebuje, protože sem vede železniční koridor. A co by se tak výhodně vozilo po vodě…Prý turistický ruch, kol řeky vyrostou hotely a bude blahobyt. Tohleto pravil starosta Jirsa z Hluboké. A z ODS. Jak jinak. Už slyším nářky, že nezbývají peníze na to či ono, že se bude muset zdražit veřejná doprava a služby, a budou vyšší daně, že město má nejen prázdnou kasu ale je zadlužené. Hlavně, že bude mít toho prázdného rejnoka.

  Připomínám osazenstvu, že se sedmým pádem se pojí předložka „s“ a nikoli „z“. S kým, s čím. Nikoli z kým, z čím, jak je k dočtení čím dál častěji leckde na netu, ale bohužel i tady. I v řeči mluvené se sluší zřetelně odlišovat tyto sykavky a ne po způsobu lidu poddaného „demogratického“, užívati jednu všeobecnou a lenivost v řeči nechat vstupovat do písma. Krleš.

 131. Schumi, a kdo vlastně platí stavbu toho rejnoka a za čí peníze se to bude provozovat?

 132. ale, ale, rejpale ! Jak jste přišel na to, že autor je „zapšklý marxista-protestant“ ?
  A když už se „potulujete“ na severu,tak si přečtěte knihu „Sága o svatém Olavu“ od Snorriho Sturlusona (1178-1241)- také budete tvrdit, že je to „bezostyšná antikatolická propaganda“ od „severského socialisty“ ? 🙂
  A vůbec si Vám ani neodvažuji doporučit knihu L.Frýborta: Prokletí rodu Slavníkovců ( o sv.Vojtěchu) 🙂

  Inu, život v těch létech nebyla jen „procházka růžovým sadem“ 😕

 133. maydo – provozuje Jihočeská společnost přátel hudby a investora zatím tají:
  …V poslední době se ale objevují informace o tom, že sponzorem by mohla být ruská společnost TVEL. Tento výrobce jaderného paliva je také generálním partnerem Hudebních slavností Emy Destinnové, které JSPH pořádá.
  Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/kaplickeho-rejnok-by-mohl-privitat-prvni-navstevniky-uz-v-roce-2016-1c2-/architektura.aspx?c=A120814_124820_budejovice-zpravy_pp

 134. O tomhle se tu moc nepíše, protože Palestinci…

  …Egypt dokonce pohrozil, že bude-li třeba, na pásmo Gazy zaútočí….
  …To se naštěstí nestalo a obě země úzce spolupracují. Egypt se vraždou svých policistů konečně probudil a uvědomil si, že situace na Sinajském poloostrově se mu zcela vymkla z rukou. Mursí prohlásil, že jej vyčistí a nepoleví, dokud neobnoví klid a pořádek. Propustil guvernéra Severní Sinaje i ředitele zpravodajských služeb, který ignoroval varování izraelských kolegů před útokem, protože nevěřil, že by muslim zabil muslima při večeři po skončení ramadánu. Mursí zahájil mohutnou ofenzivu s pomocí letounů, vrtulníků, tanků i vojska, která je první takovou akcí od podpisu egyptsko-izraelské mírové dohody v roce 1979. Izrael ji povolil, přestože Sinaj je podle smlouvy demilitarizovaná zóna. Stejné povolení dal Egyptu v posledním roce už několikrát, když se situace na Sinaji začala zhoršovat. V současnosti tam proti ozbrojencům zasahují tisíce egyptských vojáků…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/egypt-islamisticky-prezident-si-prisvojil-absolutni-moc-pm2-/p_zahranici.asp?c=A120813_224536_p_zahranici_wag

 135. Westíku, Hrdá porážka a Bouře pod jitřenkou jsou co? Vždyť je to norská verse Rudé záře nad Kladnem!
  A po přečtení Vekslájka od Frýborta zrovna nemám nutkání si od něj přečíst nějaký takyhistorický román.

 136. Rputi, Jihočeská společnost přátel hudby je asi bohatiá, když si troufá na provoz takovýho kolosu 😀

  ad ruský investor, – ani pravdoláskařům zřejmě nesmrdí ruské peníze, když jde o pomník jednoho z jejich svatých mučedníků 😀

  Westíku,

  v Kristině Vavřincové je zmínka o jakýchsi „špatných křesťanech“, vyznávajících hříšnou víru, kteří čas od času pronikali od východu.
  Patrně mohlo jít o pravoslavné křesťany, protože pokud vím, protestantismus v době Kristiny Vavřincové nebyl aktuální.

  Ono to v době pronikání křesťanství a pohanských kultur bylo vůbec s tou mravností všelijaké, protože leckde se praktikovalo i mnohoženství nebo všeliké obřady, kde „každý s každým“.
  Takže považuju za docela pravděpodobné, že zatímco se deklarativně přijalo křesťanství, tak se to praktikovalo nadále postaru.

 137. rejpale, ad a) pokud „socialista“ napíše dobrou knihu, tak si ji přečtu …proč ne ? Knihy Hrdá porážka a Bouře pod jitřenkou neznám 😕
  ad b) Pavel Frýbort NENÍ Luděk Frýbort 😕

 138. W3estíku, děkuji za opravu mého omylu o dvou Frýbortech. Domníval jsem se, že jsou jeden a ten samý. Hrdá porážka vyšla někdy v šedesátých letech v edici KAPKA. Bouře pod jitřenkou je pokračování.
  Co se Krále týče, tak mi hlavně vadí samotná kniha, či lépe řečeno její styl krátkých vzpomínek, které jako kamínky v hromadě štěrku na cestu jsou přehazovány lopatou. Je velice těžké sledovat nit přáběhu, pokud tedy kniha nějaký ucelený příběh vůbec má. Zní spíše jako sborník surových anekdot ze středověku, ale eleganci, ani náboj třeba Canterburských povídek, které jsou skutečným dílem středověku, to zdaleka nemá.

 139. rejpale ( 161) Jako ten „Král“ nějak takhle vypadají původní islandské ságy (kroniky ) ! Koneckonců vychází toto dílo z původní ságy, sepsané za živora krále Sverra .
  Když si přečtete Kosmovu kroniku, Pokračovatelé Kosmovi,Zbraslavskou kroniku apod. – ono to o moc jiné není 🙂 Srovnávat středověké kroniky s Canterburskými povídkami -no to už můžete tyto kroniky srovnávat s Dekameronem od G.Boccaccia 🙂

  Mimochodem: Luděk Frýbort (kromě těch Slavníkovců) napsal ještě z „dějin Čechů“ knihu Praotcové ( o příchodu Čechů do kotlinky)- nutno ovšem vzít v úvahu, že to není historické vědecké dílo 😕

 140. In re Luděk Frýbort: píše do NP a pokud zrovna nehází exkrementem na Čechy a ČR tak to je i ke čtení. Ovšem o jeho knihách (vydával mu je Josef ANNONCE Kudláček) to už říci nelze – a ta slavníkovská epopej je absolutně shittoidní výplod.

 141. no, dvd, já se také za Kelta (podle Praotců) nepovažuji 🙂 Ale proč je podle Vás „slavníkovská epopej“ dle Frýborta „shittoidní výplod“ ? Legenda jako legenda …. 🙂 Ty svatovojtěšské legendy mně připadají stejně „věrohodné“ jako Frýbortova legenda .. 😕

 142. >> westík
  Aniž bych teď mohl jít do detailů (měl jsem to z knihovny), tak mně vadila nevalná úroveň věcná (daná nevalnou úrovní znalostí) a i slohově to nebylo nic moc. Ale to je možná tím, že člověk má na „tuzemskou“ historickou literaturu trochu přísnější měřítka než na tu zahraniční. Asi to bude tím, že k postavám jako je Ivanhoe nebo d´Artagnan je ten odstup přeci jen poněkud větší. Co se pak vojtěšských legend týče, tak dávám přednost legendě Q (Versus de passione sancti Adalberti), i když si myslím, že to s tím autorstvím O.Králík poněkud přehnal. (Na vysvětlenou: dějiny, obzvláště pak dějiny české a středoevropské, se speciálním zřetelem na časný středověk mne fascinují už více než půl století.)

 143. UFFff.. Ahoj!
  ad 154 : Rejnok a TVEL
  Jen ať staví! Až TVEL a Rusové vyhrají tendr na dostavbu Temelína, zjistí se,že rejnok není zdaleka tak vytížený jak se předpokládalo,investor zabetonuje ty „oči“ a prohlásí to za nejhezčí mezisklad vyhořelého paliva na světě, aniž by se rakouský „akční výbor boje proti Temelínu“(se tak fakt jmenujou!)zmohl na jedinou blokádu ve Wullovitz…

 144. Rejpale, ad 161:“Je velice těžké sledovat nit příběhu, pokud tedy kniha nějaký ucelený příběh vůbec má. Zní spíše jako sborník surových anekdot ze středověku,…“ 🙂

  Čéče, to ale bible také ne a zní to jako sborník sadistických anekdot ze starověku… :-D) :-)) :-D)

 145. >dvd – On taky člověk bere Mušketýry a Scotta jako pohádky svého druhu, takže mu to vymýšlení tak nevadí. Nikdo si snad nehrál s fakty a postavami víc než Feuchtwanger, ale nikomu to nevadí, protože to dělá víc než věrohodně.
  Pošlete mi na mailík svou českou adresu a já vám něco pošlu, když jste tak na ten raný středověk. 🙂

 146. Šumavo, ona ale Bible tak byla nejenom psaná, ale i myšlená :). Přečti si Kurasovo Zakázané ovoce vědění. Samozřejmě Kuras rozebírá Torah, ale zato ho rozebírá jako drama i jako komedii o tom, že lidstvo bylo stvořeno k obrazu Stvořitele.

 147. Maydo, nevím, obávám se, že hodně bude z peněz daňových poplatníků, z rozpočtu města.

 148. K obrazu Stvořiitele?
  Tak to teda se ten image Stvořiteli nějak nedaří….

  možná by to chtělo nějakou PR agenturu. 😀

 149. Westíku, to Kosmas, nebo Zbraslavská kronika se mi proti Holtovi čtou jako Walter Scott proti Karlu Marxovi. A to nemluvím o ideologii, ale literatůře.

 150. Záhada paliva E85. Loni jsem zkoušel E85, když jsem jí v nádrži měl většinu, cukalo to a netáhlo. Po několika desítkách km motor už pracoval normálně. Mám nádrž na 45 litrů, vždycky doplňuju na plnou. V tomhle týdnu dobral 20 litrů E85, pak 20 litrů naturalu 95, pak 15 litrů E85 a nakonec 36 litrů E85. Očekával jsem, že motor bude trochu zlobit, než doplním natural, ale běží normálně. Záhada. Je pro to nějaké vysvětlení?

 151. Maydo, Kuras má myslím na mysli Stvořitele jak stvořil lidstvo k obrazu svému, ne jak lidstvo stvořilo Svořitele podle svých, pramenících z nevědomosti,představ. -)

 152. Schumi, určitě!
  Například tentokrát nebyla (jako minule)zbylých 15% voda, ale benzín…

 153. Schumi, zamýšlíš pomoct HDP tím, že dáš vydělat výrobci motorů a mechanikům?

 154. 2 rejpal – pokud chceš komedii a anekdoty, doporučuji Roak Bradford: ČERNOŠSKÝ PÁN BŮH A PÁNI IZRAELITI… No a vyjde Ti, že ten stvořitel, pokud existoval, musel bejt pěkně sadistickej a cynickej hajzl…

 155. Rejpale, já bych to, být Tebou, s těmi božími obrazy moc nerozmazával, protože mě by Ti mohlo i napadnout, že Bůh byl vlastně Salvator Dalí…. 😉

 156. 2 Foundry – zadrž… Já si vzpomněl na anabázi kocourovu, an zjistil, že kromě benzínu by měl lejt do auta i něco jiného – do k tomu určených nádržek… Tak bych to dále nerozváděl…

 157. Šumavo, a jak víš, že nebyl?

  PeSu, Bradforda mám někde v moji americké knihovně v češtině i v angličtině vedle sebe, ale už je to přes dvacet let, co jsem to měl naposled v ruce.

 158. Ten Roark Bradford (kniha) se v angličtině jmenuje“Ol‘ Man Adam An’His Chillun“ a v dnešní politicky korektní době je považován za knihu rasistickou tak, jako při vydání byla v mnoha zemích považována za rouhavou a svatokrádežnou a jako taková zakázána.
  Už si ty příhody moc nepamatuju, ale pamatuju si, že byly srandovní.

 159. Pesi, ono to bylo také tím, že kocour ignoroval varovný signál na palubce i to, že auto hulí jako by jelo na páru nebo se vstřikováním GM1 (u německých stíhaček). A jel by durch i kdyby ho auto fackovalo. Ten bílý byla voda ve spalování, ten černý následoval když těsnění úplně prohořelo.
  Foundry, nerad takto sponzoruji, co by špiritus mohl přihodit nedobrého ?

 160. Schumi, minimálně podstatně zkrátí životnost ventilových sedel a ventilů, nebude se líbit vstřikům a otázka je, co to udělá s písty. Špiritus saje vodu jak houba, ostatní si jistě dovodíš.

 161. Foundry, rozumím tomu tak, že je teplotní problém při spalování chudé směsi? A voda že způsobuje korozi? Nacucání vody palivem se nebojím, spotřebuju dřív než natáhne. Ne, že bych chtěl ušetřit, jen jem zvědavej jak to všechno v praxi funguje a proč se děje co se děje. Běžně to míchám tak půl na půl a jen v létě. V Budějcích mám pumpu blízko, pěkně to voní a zvedá oktany. Ne, že bych pozoroval nějaký zázračný účinek. Ale jede to a dokonce bez protestů. Příště dotankuju pětadevadesátkou.

 162. 2 Schumi – já jen doufám, že na své experimenty máš odpovídající auto – nejlépe půjčené… Vlastní Bentley či Rols Royce bych takto netejral… Martin tiše trpí, když čte o tvých fotografických experimentech, já tiše trpím i tehdy, když čtu o pouze teoretických úvahách… A opakuju si Murphyho zákony…

 163. Jak říká název – o jednu třetinu méně starostí. U mne teda spíš o polovinu. I když…
  Hlásím, že brambory jsou vyorané a výnos je letos opravdu parádní. Akorát mám trochu obavy o bílé odrůdy – Marabel a Adéla – jeví náznaky brzké hniloby. Zato Rozary nezklamaly – vysoký výnos, kvalitní hlízy. Teď ještě vybrat mezi stálými zájemci, koho uspokojit, komu prodat a komu zopakovat, že pěstování brambor ve velkém se letos nekonalo. Možná narok. I když každý rok na podzim tvrdím, že letos naposled…
  Tož tak my tu žijem.

 164. Čína jede – dnes –
  Hromadění pokračuje: Čína dovezla více zlata za 6 měsíců než je celá portugalská zlatá rezerva. Nyní jsme opět zjistili, že Peking i nadále koupil zlato v podobě 68 tun z Hong Kongu v červnu. Letos, k dnešnímu dni celkem (6 měsíců)? 383 tun.
  http://www.zerohedge.com/

  K tomu z 8.11.2011 – Podľa údajov hongkonského štatistického úradu v septembri nakúpila Čína v Hongkongu rekordných 57 ton zlata. To je o 30 % viac oproti predchádzajúcemu mesiacu. V treťom štvrťroku doviezla Čína z Hongkongu približne 140 ton, čo je viac ako za celý rok 2010.

 165. 2 Dana – Inu, komu není vzájemné rady, tomu není hospodářské pomoci… Se říkávalo dříve a jak se tak koukám, bude se říkat i nadále…

 166. Dpbré ránko!

  Ostatně soudím, že Cermat musí být zničen!

  Jeden by si myslel, že si v tom Cermatu snad dělaj z nebohejch študáků srandu. Ale ne, oni to ti giganti ducha myslí vážně!

  „Příručka Cermatu má studenty připravit na reparát ze slohu.“
  …Zadání také může nastolit problém, s nímž se má polemizovat. Takže podle Cermatu by se při názvu „Láska na první pohled nemá se skutečnou láskou nic společného“ nemělo psát o tom, že láska na první pohled není skutečná láska.

  „Názvem zadání může být i citát, ten vymezuje základní myšlenku, například: ‚Svět je tuze malý a o náhody tu není nouze‘,“ uvádí dále Cermat s tím, že student by se neměl rozepisovat o tom, že náhody neexistují…
  http://www.novinky.cz/veda-skoly/276108-prirucka-cermatu-ma-studenty-pripravit-na-reparat-ze-slohu.html

 167. Dobré zas ráno… Furt si tu stěžujete, co všechno není a čeho všeho je nedostatek, tak aspoň jedna pozitivní zpráva:
  http://www.novinky.cz/domaci/276136-pohlavnich-chorob-znovu-pribyva.html
  A bodejť ne, když tu parádu buzerantů zaštiťuje sám primátor hlavního města Prahy a vrchní kundolog.
  Kdepak, mezinárodní vědecká konference si záštitu nezaslouží…
  Není on ten primáš náhodou členem ODS? Strany, která hubou podporuje tradiční hodnoty, včetně rodiny? Ve skutečnosti strany kurev, lhářů, zlodějů a podvodníků? Té strany, co nám tu František vždy tak dojemně brečí, abychom je proboha volili, jinak že nastane konec světa?

 168. PeSi – a jsou vás snad 4%? …. Tak vidíš ….!
  Jen hezky počkej, až budou všichni vjedci! 🙂

 169. My jsme velkopěstování brambor zrušili už před 10 lety, sadíme jenom v zahradě, a jenom jeden rok jsme museli dokupovat.
  Tento rok budeme dokupovat cibuli, žádná sláva. Zato rajčata jsou parádní, první kusy dozrály minulý týden, a to je docela pozdě.
  Co se týče trnek, vypadá to na mimořádný rok (my nemáme, ale vidím u sousedů). Jablek je taky plná … Hodně.

 170. Schumi, já bych měl hlavně obavy o těsnění palivové soustavy, spalování pochopitelně taky. Na E85 se dělají úpravy, mění se štelování elektroniky.

 171. Někde jsem nedávno zachytila, že pumpaři v Němcích ten E85 odmítají odebírat. Skoro nikdo na něj nejezdí…

 172. Rejpale ad 180 -já nevím jestli byl.Ale jestli byl, tak církev svatá římská prošvihla návrat spasitele na zem a nezaslouží si podporovat… 😉

 173. E85
  V Německu se už před lety byla aféra s akcí „tisíce děkovných dopisů pro etanol“ – viz např. http://www.lobbycontrol.de/blog/index.php/2009/07/erneut-verdeckte-meinungsmache-heute-biosprit/
  Reklamní agentura organizovala psaní „čtenářských“ dopisů do solidních novin a časopisů, v nichž byl vychvalován „biosprit“ až do nebes.

  Daně se musí vybírat ať to stojí cokoliv
  Německo má spotřební daň na kávu (ještě před 10 lety mělo i na čaj). Pokud jste si nechal poslat kávu např. ze Švýcarska do Německa a myslel si, že když jste pod celním limitem máte vyhráno. Z hlediska cla a DPH sice ano, ale ne z hlediska spotřební daně. Ta totiž nezná pojem minimálního množství. Ovšem pozor – ani dovoz z EU nebyl a není jen tak volný. Koupíte-li kávu např. v Nizozemí – kde spotřební daň na kávu není – musíte se při dovozu do Německa se spotřební dani nějak vyrovnat. A tak se rozhodla německá celní správa, že to tak nenechá. A začala konat. Výběr se pohyboval v rozsahu do 10 EUR za výkon, celkem se vybralo asi 25 000 EUR, náklady činily 800 000 EUR. Na to pak poukázal Spolkový účetní dvůr. Následně se sice příslušný „Kaffeesteuergestz“ poněkud změnil, ale šíleností je v něm i nadále poměrně dost.
  Ona německá spotřební daň na kávu je zároveň i hezkou ilustrací Lafferovy křivky. Do roku 1953 byla ona daň 10 DM/kg což vedlo k obrovskému pašování z Belgie do Německa – říkalo se tomu cášská kávová válka (Aachener Kaffeekrieg). Pak se ona daň snížila na 3 DM/kg – a výběr daně výrazně narostl. Dnes je ta daň 2,19 EUR/kg, u rozpustné kávy je asi dvojnásobná.

 174. zdravím !
  dvd: osobně mne -zejména ranný středověk také baví (asi proto, že když mne otravuje současnost,ponořím se do středověku; když se vynořím, tak jsem šťastná, že žiji v té „blbé“současnosti :-)Knihu O.Králíka :Šest legend hledá autora (vč.překladu legendy Q) vlastním (už je dost ohmataná),a na rozdíl od Vás Radimovu autorství legendy Q docela věřím.Ostatně Frýbort (jak píše v úvodu své knihy) vycházel z Králíkových rozborů těch legend .
  Ostatně takových „obrazoborců“ mezi literáty je více: francouzský G.Messadié (Král David, Mojžíš, Žhář (život apoštola Pavla) a zejména v knize Člověk, který se stal bohem) rozborem pramenů (u posléze uvedené knihy rozborem kanonických a apokryfních evangelií a toho mála, co bylo zveřejněno z rukopisů od Mrtvého moře) uvádí vžité představy (zejména jak je známe z Hollyvoodu) vniveč 😕
  Rejpale: Bradford je kouzelný 🙂 Vlastním jak Černošký pánbůh a páni Izreliti, tak Starej zákon a proroci 🙂
  Dano, nezoufejte ! Každý máme svůj kříž: mne ke všem starostem a potížím rozbolel zub -a tak si s „vírou“ v srdci říkám :koho bůh miluje, toho křížkem navštěvuje ( a hledám v psacím stole tel.číslo svého zubaře) 😕

 175. >> westík
  Jak je známe z Hollywoodu… Tady bych připomenul jeden obzváštní výplod – Charlton Heston coby Mojžíš (The Ten Commandments).

 176. Já si v tomto případě říkám: Host do domu, hůl do ruky! 🙂

 177. westíku, „vóno je to těžkýýý“, pokud si to člověk neprobádá takříkajíc vlastnoručně 🙂
  Mně připadá pravděpodobnější teorie Vilíkovského:
  …Stylisticky byly Versus probádány J. Vilikovským – ukázal, že jsou věrným zpracováním C(anaparius) a používají jeho způsob vyjadřování. Pravidelný středověký hexametr s odchylkami od klasických pravidel, pro svou dobu typickými.
  http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CFkQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.mravenec.cz%2Fhenry%2FFile-hist%2FVojt%25C4%259B%25C5%25A1sk%25C3%25A9%2520legendy.doc&ei=5qMsUNaSIqXf4QSzxICwAg&usg=AFQjCNENRNSFVXbdivzrLqWkwFQQIO_kNg&sig2=1rN8qgYsJN7q9QHpvvQGkg

 178. Dobré ráno,

  mám tomu rozumět, rputi, že když bych si koupila pytlík kafe v Holandsku nebo když mi někdo přiveze odtamtud jako dárek pytlík kafe, tak bych se vlastně měla někde přihlásit a doplatit daň?

  Jinak mi dnes přišla zajímavá reklama :

  „Vyvolávejte skutečné fotografie za 1,99 Kč přímo z rajčete!
  Ukažte známým opravdové fotografie z dovolené. Návštěvě taky nenabídnete jídlo na monitoru.“

 179. maYdo, sice jsem to sem nepsala já, nýbrž dvd, ale je to tak.

 180. ehhh,Rputi (203) Vilíkovský, Urbánek, Králík …..každý z nás vybere to, to se mu líbí. Musím přiznat, že JÁ jsem při psaní těch legend (Q i CI, CII) neasistovala ( a ti zmínění vědátoři asi také ne) 🙂 Připomíná mně to „bojový“ střet mezi Vlčkem a Třeštíkem ohledně prvních Přemyslovců (nějak se nemohli dopočítat) ….a teď jsem se dočetla, že zrovna Bořivoj (Přemyslovec) byl synem snad Rostislava Mojmírovce a tedy strýc Svatopluka Mojmírovce …. a Vojtěch Slavníkovec byl vlastně synovec sv.Václava Přemyslovce (a tedy vlastně také Přemyslovec a (snad) také Mojmírovec) …….no, podle K.Poláčka : aby se v tom vyznalo prase pana faráře … 🙂

 181. @dvd: Dane se vybirej nejenom at to stoji co to stoji, ale kazdy prostredek dobry. A tak financaky v Nemecku nakupuji za nemale penize CD s daty kont nemeckych obcanu ve Svycarsku.

 182. konvertuji k islámu, budu dopředu připraven na státní svátky, které se z Hamburku přes Berlín a Brusel začnou uznávat i u nás.
  Myslíte, že budou nějaké zvláštní ramadánové legitimace, aby se poznalo, kdo světí a kdo se fláká? Nechcete založit občanské sdružení?

 183. westíku, oni byli strašně plodní a co je kupodivu, pokud se dá ze záznamů soudit, tak jich celkem dost přežívalo a dětskou úmrtnost měli hodně nízkou – na tehdejší dobu. A že se to vdávalo, ženilo mezi „knížaty“ se dá přepokládat.
  Asi si budeme muset počkat na nějaký solidní genetický rozbor. Ovšem nedej pánbůh, aby byla Drahomíra někde zahla – to by v tom byl hroznej guláš! 😀

 184. Náhodou, „Návrh příslušné dohody rovněž stanoví rovnoprávnost mužů a žen.“ (v Hamburku).
  To doteď v Hamburku asi nebylo. Takže je to dobré, ne ?

 185. Rputi a dvd, přijměte omluvu.

  To jak jsem zvyklá, že vždycky po ránu tu hází odkazy rpuť. 🙂

  k obsahu příspěvku zbývá jen dodat, že to by se v Německu stát nemohlo (c)dvd. 😀

  Jinak k tomu placení za každou cenu :

  Potřebujete se dovolat na jistou společnost, spravující telekomunikační sítě. VYtočíte číslo. Obyčejný, ne bezplatnou linku. Telefon zazvoní, hocr sre spojí. nejdřív vyslechnete recitaci na téma , že z důvodů zkvalitnění služeb jsou hovory nahrávány. Následuje výklad, jaké číslo máte zvolit, pokud chcete to, či ono. Vyslechnete si to od jedničky do devítky, kdy na komnci se konečně dozvíte, že pokud jste si nevybrali, sliskněte devítku a spojí Vás s operátorkou. což víte od samého začátku, protože Vy potřebujete oddělení dokumentace sítě a to žádný správce sítí v nabídce předvoleb nemá.
  Když to zvedne operátor(ka), musíte opakovaně vysvětlovat, než dotyčné(mu) docvakne, kam by Vás měl odkázat.
  PAk dostanete číslo, a kdyýž ho vytočíte, nikdo ho nebere.

  Poslední dva odstavce vzal čert, to je normální, když se někdo po něčem pídí ( možná na tom oddělení dokumentace taky slaví ramadám), ale tak mně napadlo, kolik na hovorném asi stojí ta úvodní předehra…..

  Zaujalo mně jen, že Vám řeknou, že Vás spojí na operátorku a pak to zvedne chlap. Jak to je v tomhle případě s genderovou diskriminací?

  Diskriminuje dotyčná společnost muže tím, že je zaměstnává na pozivci operátorky?
  Nebvo ženy tím, že tuto pozici považuje za ženskou práci a přispívá k vytváření genderového stereotypu?

  Rputi – ad Cermat: padstatné je, že pro někoho bylo vydání úříručky dobrej kšeftík.

  Jetsli je ale ten metodický návod celý v tom duchu, jako citované ukázky, tak bych toho podle příručky moc nenapsala. A to byly moje slohy hodnoceny vzždycky dobře a ještě po létech deformace technickým vzděláním mně kamarádi, kterým jsem psávala dlouhé dopisy, nabádali, abych zkusila psát.

 186. Ahoj, posílám pozdrav z dovolené. Rybník teplý, čistý, pivo obstojné, počasí perfektní, strava špičková (vlastnoruční), jen internet žádný. Pokud by se někdo nacházel poblíž Brandlína, ozvěte se, zajdeme na pivo.

 187. Skandál LIBOR: New York začíná kvůli podvodům vyšetřovat sedm obřích světových bank
  Skandál LIBOR se rozšiřuje – zatím je v něm potrestaná jen britská banka Barclays. Americká prokuratura nyní začala vyšetřovat Citigroup, Deutsche Bank, JPMorgan Chase, HSBC, Royal Bank of Scotland a UBS.
  Sedm obřích bank bude mít o pár vrásek navíc – budou muset předat dokumenty a záznamy komunikace ohledně určování jedné z nejdůležitějších úrokových sazeb světa – sazby LIBOR.

  http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-svet/c1-57050060-skandal-libor-new-york-zacina-kvuli-podvodum-vysetrovat-sedm-obrich-svetovych-bank

 188. Pesi, zatím přežilo, podle technické motor jako nový. Aby ne, když je. Jsem zvědavý co dneska, o palivovou soustavu se nebojím, špiritus nerozpouští nezpuchřelé moderní hadičky a těsnění. Sedla ventilů jsou tvrzená, tam by neměl být problém. Jezdím langsam, nešlapu tomu na krk. U foťáků by mi nic jiného nezbylo než je dát do servisu, to by znamenalo zaplatit jako za nové. Tak jsem nic neriskoval. Tyhle opravy vypadají složitě jen bez servisní dokumentace. Když máš dokumentaci a náhradní díly, zvládne je i cvičená opice. Jenže já to neměl a tak musel postupovat analyticky,krok po kroku, na základě obecných principů a znalosti konstrukce a podle toho co našel na netu. Děkuji. V servisu se nepárají s rozebíráním objektivu a s čištěním snímače, ale vymění celý díl. V záruce zaplatí výrobce, po záruce zákazník. To co bych zaplatil můžu špórovat na nový foťák jestli ho budu potřebovat.Zatím nevím jaký a jak moc bych ho využil. Mám čím fotit, pořádzjišťuju, jestliže nejde o mezní světelné situace, omezující nejsou technické limity, ale já. Lepší foťák neudělá lepšího fotografa.

 189. Krle, rybník Mežura ne severu? Vidím Tvoje ťápoty na břehu. V rybnících pod obcí se asi necachtáš, do Kakalíku bych nelez. Jsem na jihu, ale trochu z ruky. Tak zdravím.

 190. dobré popolední po zasránu!
  Rputi, co se týče plodnosti ve starověku, tak oni jednak neměli televizi a na Libici nebo Levém Hradci bylo v těch kamenných zdech sychravo i v létě, natož v zimě a navíc jakákoliv antikoncepce byla zakázána! :)) On nakonec i můj táta (ročník 1896) byl z pěti dětí a to se na hejtmanství v Poděbradech topilo!

 191. rejpale – 219, to sice jo, ale jednak těch Přemyslovců je fakt jako psů, takže i na tehdejší poměry byli docela snaživí a dvojak většinou zhruba každé třetí dítě v rodině zemřelo před dosažením dospělosti. Zdá se, že u Přemyslovců jich neumíralo tolik, pokud se dá ze záznamů soudit.
  Asi byli dost odolní ti Přemyslovci. No museli být! Prakticky od sv. Vencla se to pořád vraždičkovalo, kastrovalo, oslepovalo a likvidovalo a nějak jich vůbec nechtělo ubejvat, z čehož povstávaly další rodinné rozbroje .. 🙂

 192. Ethanol v benzinu nevadí pokud vůz nestojí déle než tři týdny. Pak se etanol začíná separovat. Vzhledem k tomu, že má nižší výhřevnost, stoupá spotřeba paliva a klesá výkon motoru. Výroba ethanolu a jeho míchání zdražují konečný produkt. Žádné subvence to neožulí. Moderní řízení motoru dokáže pracovat i s menším oktanovým číslem paliva a kdo jezdí vlažně může bez problému jezdit místo na super i na normal.
  Včera jsme se vrátili z Charlestonu docela slušným průměreme 16 uzlů za hodinu (cca 30km/hod). Dnes balíme a vracíme se na sever. Čeká nás obligátní tisícovka km….

 193. Dobré popolední,

  PeSi,
  v odkazu
  http://lamac.blog.idnes.cz/c/283414/Ekolog-vi-vsechno-lepe.html

  jsem narazila na větu :

  Něco podobného teď prezentují zelení fanatici – rozklad vodíku pro energetické účely je u nich stejný snadný, jako dojít na dříví do lesa.

  Možná se pletu, ale mám dojem, že téhle problematice něco víte. Můžete se k tomu nějak vyjádřit?

 194. Dušane, spotřebuju, než se stačí odseparovat. Zajímají mě provozní vlastnosti. Neúčastním se krysího závodu většiny, která tady jezdí jako podebraná. Je děsuplné jak někteří riskují aby se v koloně propracovali o pár míst dopředu. Přitom celkový průměr nemají lepší. Počítal jsem si průměry, rozdíl mezi pohodovou a ostrou jízdou na těch stošedesáti km co jezdím, je asi čtvrt hodiny. To se nevyplatí.
  Jo, nižší cena směsi je umělá. Podstatnou část ceny benzínu tvoří vysoká daň.

 195. Sucho, které postihlo americký Středozápad výrazně negativně ovlivnilo letošní zemědělskou produkci kukuřice. Výsledkem jsou prudce roustoucí ceny a nedostatek krmiva pro dobytek. Situace se stává natolik kritickou, že i Obamova vláda uvažuje o dočasném zrušení „ekoligické“ povinnosti míchat 10% ethanolu do benzinu, což vyvolává bouři nevole mezi těmi agrárními kolosy, které do ethanovolové technologie investovaly miliardy dollarů. Mimochodem, zákon schválil G.W.Bush, který se v posledních dvou letech u moci začal chovt v hospodářské politice výrazně socialisticky.

 196. Rejpale, ano – lodˇ 43ft Island Pilot, 2x Volvo Penta po 250 k, prop pods, 360°otočných – top speed 35kt

 197. maYdo,
  ad 223 nejsem sice PeS, ale stran důvěry veřejnosti ve vodní pohon čehokolif jsem pro jednoho jurodivého spoluobčana vychvalujícího auto poháněné elektrolytickým vodíkem sepsal takový krátký elaborát protkaný kupeckými počty. Zde je odkaz na tento elaborát: http://www.ptakopysk.cz/Prani/Auto_na_vodu_snadno_a_rychle.htm Snad ti to pomůže v orientaci v suboblasti hermetických nauk zvané hydrogen in status nascenti.
  Snažil jsem se sepsat to tak, aby porozuměl i absolvent deváté třídy ZDŠ a doufám, že jsem tam nenasekal žádné fatální chyby. Kdyby jo, prosím ctihodné učené kolegy, aby se nestyděli a ruče mi napsali.

 198. Dušane, koukl jsem se na internet, to je hezká lodička, jenom s těmi malými nádržemi na palivo moc daleko nedojede. A ta 53 ft je sice větší, ale daleko od břehu bych se s ní asi taky nedostal.

 199. Jo, díky , ptakopysku. Já měla dojem, že PeS jednou dělal nějakou přednášku o vodíku u Vodičky a tak se tu zmínil o něčem, co by mpohl být pohon budoucnosti a asi jsem si to nějak chybně spojila.

  MYslím, že stačí se podívat na ty jiné stránky, co na ně odkazuješ a dočíst až k :

  „Doplňuji aktuální záznam živého vystoupení pana Jaroslava Duška – Divadlo na Kampě, kde autor vodíkového generátoru přímo jeho funkci popisuje (cca od 32.minuty):

  http://www.ct24.cz/kultura/126678-on-line-duse-k-z-divadla-kampa/

  A je jasno, jak to je s tím vodíkovým pohonem 😀

 200. maYdo,
  to co zkoumá PeS a jeho kolegové je principielně něco jiného. A protože v tom je moc „počtů“ a znalostí přírodních zákonů, tak to vodíkoví jurodivci ignorují, neboť jim to hlava nepobere.

 201. No, já jsme si pak vzpomněla, že to je něco, co není pro ekologický aktivisty.

  momentálbně ovšem na slova jako motor, auto a podobná naladěna poněkud negativně, neb auto, které mi bylo slíbeno na středu, nenío ani dnes.
  Příslib zítřka beru s rezervou a psychicky se připravuju na přesun rodiny čítající mimo jiné dva pubertální navrátilce s bágly špinavého prádla a uvolněnou morálkou, vlakem.

  Když se s tpou vidinou smířím, můžu pak už být jen příjemně překvapena :-d

 202. jazykové okénko

  Vyhozený ředitel DP Vladimír „Lich“ se skloňuje podle vzoru „pán“. Tedy Lich, Licha, Lichovi – nikoli „Liche“.
  Že primátorem Prahy je Bohuslav Svoboda a nikoli Sobotka už je pouhá drobnost.
  A že se dvě klaky rvou o koryto, je zcela běžné a nezajímavé … 🙂

  Vyhozený ředitel dopravního podniku se rozloučil: Vysypal z rukávu jména…
  Vladimír Lich, kterého dozorčí rada pražského Dopravního podniku odvolala z vedení firmy, na tiskové konferenci přenášené ČT odmítl důvody, které byly pro jeho odvolání uvedeny. Podle něj se jedná o iniciativu některých pražských politiků ODS, kteří ovládali Dozorčí radu. Nyní je podle něj na primátoru Bohuslavu Sobotkovi, aby v radě udělal pořádek.
  Že se jej dozorčí rada Dopravního podniku pokusila odvolat prý Liche nepřekvapilo. Dostal prý avízo o takovém pokusu tři dny dopředu…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Vyhozeny-reditel-dopravniho-podniku-se-rozloucil-Vysypal-z-rukavu-jmena-243147

 203. Jen na okraj:
  Na ČT24 se 15.8. něco před 17.oo ptali jednoho z odborových předáků DP (konkrétně Luboše Olejára) na situaci, načež panu odboráři jela huba jak šlejfířovi – neustále omílal, jak tohle vedení dělá chyby, mj. velmi intenzivně obhajoval onu předraženou zakázku na jízdenky, neb jsou tyto jízdenky obzvláště kvalitní – ostatně k tomuto bodu se po několika minutách ještě jednou vrátil. Redaktor ČT byl informovaný asi tak jak naši novináři bývají, takže mu nepoložil otázku za co že byla provize 0,27 Kč za jednu každou jízdenku a ani se ho neoptal na vedlejší zdroj příjmů onoho „odborového funkcionáře“ – dělal totiž poradce bývalému řediteli Dvořákovi.

 204. Rputi, PaH tvrdí, že se to jméno čte Lič, tak asi proto tam cpou to -e. A moje jméno se čte Najka, aby bylo jasno… ;-))
  Jinak v té dozorčí radě jsou politici ODS spolu s TOP09 a odvolali ho všichni až prý na 2 odboráře…

 205. A Sulík překládá z němčiny:
  Dôvod, prečo európskym politikom nikto neverí, je úplne jednoduchý: Lebo klamú a tárajú. Nemecký týždenník „Wirtschaftswoche“ zostavil 10 najväčších „Euro-klamstiev“ a veru je na zaplakanie, čo dokážu európski top politici narozprávať:
  1. Wolfgang Schäuble, nemecký minister financií v júli 2010: „Eurovaly dobehnú. To sme jasne dohodli“. Ako vieme, čoskoro príde trvalý euroval. Robert Fico si išiel nohy dolámať aby ho Slovensko schválilo čím skôr.
  2. Giorgios Papandreu, bývalý grécky premiér v marci 2011: „Splatíme každý cent…“ . Rok a pol neskôr je nad slnko jasnejšie, že Grécko nikdy svoje dlhy nesplatí. Hlavne, že aj Slovensko prispelo miliardou, napriek tomu, že Iveta Radičová verejnosti prisľúbila, že do Grécka nepôjde ani cent.
  3. Mariano Rajoy, španielsky premiér v januári 2012: „Španielsko dosiahne svoj cieľ, deficit na úrovni 4,4%“. Už vtedy bol tento cieľ nereálny, dnes je zrejmé, že deficit bude vyšší ako 6,4%, navyše Španielsko požiadalo o 100 mld. eur pre svoje banky. Robert Fico, ktorý doma šklbe všetkých, ktorí tvoria hodnoty, bez reptania prispel.
  4. Mario Draghi, šéf ECB vo februári 2011: „Taliansko nie je riziková krajina.“ Toto je vtip roka, Taliansko totiž má vážne problémy sa úverovať a musí platiť čoraz vyššie a vyššie úroky. ECB pravdepodobne čoskoro začne opäť s nákupom talianskych (a španielskych) dlhopisov.
  A tak ďalej…

 206. Niko – myslíte LiCH jako Churchill, pokud dobře chápu? No proč ne, jestli na tom ten pán trvá 🙂
  Dotyčný Lič je prý Svobodova figura a odtud ta patrná antipatie.

  JInak páni politici „kecaj kudy choděj“ a žádný žebříček s nimi nehne. To by museli dostat po papuli okamžitě, jak to z ní vypustí. Je to jako s psejkem. Když udělá loužičku, taky musí dostat na zadek hned, protože později už tu spojitost nepochopí… 🙂

 207. Tak dnes jsem mel prijemnou navstevu, timto zdravim, a ta se ptam….. Sumavaku, uz se planuje nejake to „prase“ na Sumave? Mam se zeptat, jestli a kdy, protoze by se rad, opet, zase, zucastnil… Takze slibu jsem ucinil za dost…..

  No a jen tak pro pousmani…. Kamarad se u nas zastavil jinej, popil a jeste nez prestal spravne artikulavat a mluvit srozmitelne si zavolal taxika, ten kdo vozi ridice a auto do mista bydliste. No a pa hodine, kdyz uz sotva stal, prijel taxik s ridicema …… No a pak dostal silene vynadano, s Prahou nebyl problem, ale von od nich nikdo nechtel ject na kole, na kterem prijel …..jiste, ze ho nakonec odvezli, ale myslim, ze si jeste ted klepaji na cela

 208. Jirko, tuhle jsem se ptal tady na Šumavákovi, jestli je něco v plánu na konec září – asi to přehlédl. Ptal jsem se, jestli si mám vzít pilu – na to dřevo.

 209. Martine diky… asi jsem byl „mimo“. Rad vyridim

 210. To udělal kamarád moc dobře, oni jsou ti sosáci (SOS drink) levnější než normální taxi.
  Ale kolo asi fakt ten sosák, co normálně řídí auto poživšího, ještě ve službě neřídil.

 211. dobrý večer
  nenašla jsem hlasování senátorů o DPH, ještě není nebo špatně hledám?

 212. zato jsem našla, že se zpěvák korte chystá emigrovat do izraele
  myslím, že to není dost daleko, měl by jít dál ..

 213. A to mohou mluvit o štěstí, že jsem tam nebyl na návštěvě já…Na koni.

 214. Sumavaku, ze by dali kone do kufru? 😀

  No a muzete mi rici, kdy konecne se bude chtit lidem pracovat? Ja jenom bychom potrebovali nekolik lidi na manualni praci. Vse naradi bychom poskytli, to vse mame. Jen bych byl rad, aby to prislo. Preci jen sest hodin v traktoru a pak zbytek do dvanacti, nbez obeda mne ponekud zmaha, a to jsem na dovolene……stejne ty sochari, co pracujou na fasade….. Jestli ja nejsem moc opovazlivej, abych chtel po lidech praci za penize a trochu te odpovednosti…. Jo ja vim, lidi nejsou, pan vedouci rikal, ze snad pristi stredu…..kurnik, kde jsou ty krize, kde jsou nezamestnani, co berou jakoukoliv praci, ze maji hlad…. Co to je tohle?
  No snad by pan prezident mohl neco zaridit, ze jako by rekl treba, ze v Senegalu nejen ze chodi slusne a ciste obleceni, ale ze neni ostuda, pro prumerneho senegalce, jit pracovat….. Je to skoda, lide mu jiste visi na rtu, co zas rekne.

 215. Šumaváku, pokud by byl kůň střízliv, tak snad žádnej problém, ne 😀

 216. Jirko, když se ptáš, kde jsou lidi – já už jsem to sem psala tuhle, nějak se nikdo nešim, ale to neva já to sem pastnu znova:

  Nemyslela jsem si, že se toho dožiju, ale Zářné Komunistické Zítřky jsou vážně na dosah

  Že valná část Romů v komunismu už žije, je všeobecně známo. Leč pokrok nezastavíš a tak přibývají další:
  …„Já a moje přítelkyně dostáváme od státu 14 tisíc měsíčně. To je částka, která už nejde vymáhat soudem, v exekuci…
  http://www.novinky.cz/finance/275893-prace-uz-se-nekterym-zadluzenym-cechum-nevyplaci-radeji-ziji-z-davek.html

  I to lze ale ještě vylepšit: Bedingungsloses Grundeinkommen (BGE)
  …je nakloněn zavedení základního nepodmíněného příjmu [označení pro pravidelnou peněžní dávku vyplácenou ve stejné výši všem občanům státu], díky němuž by měl podle svých slov volnější ruce. A který by zbavil všechny ostatní útlaku v podobě práce za mizerný plat…
  http://www.presseurop.eu/cs/content/article/2500581-berlinska-kyberbohema-nechce-pracovat

  Nejsou originální, s podobným nápadem už kdysi přišel Tlustý, který to měl nejspíš také “odněkud”. Ta myšlenka je ovšem tak “dokonalá”, že už jen čekám, kdy se jí chopí Brusel a vyhlásí ji jako doktrínu.

  Myslím, že takovým ideám říká se: “Opovážlivé spoléhání na milost boží”.

 217. >> Jirka atd.
  Když se tenhle problém řešil asi tak před půl stoletím u zaměstnavatele mého táty, tak na tvrzení s.ředitele „No jo, souzi, nejsou lidi“ reagoval táta zvoláním „Lidi jsou, ale nejsou pracující“. Měl z toho tenkrát nemalý průšvih.

 218. No jo Rputi, to ja cetl… No a co? Ja to rikam furt, ze stat je famozni podnikatel, ktery plati uplne nejlip. Je jen skoda, ze se nerekne taky to, ze to vlastne plati Ti, kterym konkuruje a hlavne, ze to rikaji jen oni, ostatni se dobre bavej a rikaj co vsechno stat delat musi, ze aby jeden lidskej zivot …… A to je ten vysledek.

 219. Jirko – no a to! Prostě sociální stát dovedený ad absurdum.
  To není tím, že stát existuje, ale že tzv. „sociální kjorektnost“ přerostla všechny myslitelné meze a hlavně i všechny myslitelné rozpočty.
  To nemůže žádný stát na světě vydržet, tedy zákonitě klekne a tedy nastanou sociální bouře. Nejen tady…

 220. Motor na vodu jsem taky zkoušel. Tak potvrzuju co povídal ten mladej v tom Cílkově pořadu. Jenže navštívili mě chlápci v černejch brejlích a důrazně mi vysvětlili jak by bylo moc dobrý toho nechat. Tak od tý doby jezdim na ten dotovanej špiritus, protože je to o moc lepší než chvíli jezdit zadarmo a pak dodejchat….

  Tyhle bláboly ve veřejnoprávní TV za peníze daňových polatníků mě tak nažhavily, že bych byol ochoten zvolat „Vraťe se soudruzi, vše odpuštěno! A na pomyslnou hranici bych i neekologické polínko vlastní rukou přiložil. I dnešek má své Lysenky, Lepešinské a Kahudy.

 221. Rputi, to zase je nějaký novinářský veledílo….
  Velmi pochybuji, že plat by mohl jít na splátky dluhu do poslední koruny a nenechat někomu na živobytí.
  Pokud, samozřejmě, to neřeší nějací vymahači dluhů.

  No, ale z nápadů berlínské kjyberbohémy bych velké obavy neměla. Při diete, sestávající z levné čokolády, kuřecího kebabu a instantních polívek lze počekávat, že ten nepodmíněný příjem zas tak dlouho pobírat nebudou. 😀

 222. No a Rputi…. Kdo se bude bourit? Ty co berou penize od statu? No ta snad ne, ze ne…. Ty co to skutecne platej? Vzdyt to je pitomost, neni jich dost. A hlavne, v koltine je socialismus pritomen skoro furt, kult rovnostarstvi, vyhaneni tech co se lisej je zde pritomen od doby vzniku „naroda“ . Ono je to tim, ze si vsehild mysli, ze ma na neco narok. A politici na to slysej a … Treba si nechte vsichni vypravet o tom, jako jsem to slysel dneska, jak to je s vseholidem ve Svycarsku. Ale tam jsou proste Svycari, to je asi problem.

  Podle meho, zadne socialni boure nebudou. Lide jen vyuzivaji toho, jak tady furt pise Modry ptak, vyhody blizsi kosile, protoze kabat je ponekud dale. Ale ze ho budou potrebovat, vydelaji si na nej, hodne malo si ho bude chtit ukrast.

 223. A z pravicové ODS hlasoval proti tomu daňovému paskvilu jediný Kubera…

 224. Svět se zbláznil…
  Pravice zvyšuje daně a levice je proti……

  A Kubera dostane stranickou důtku za neposlušnost.
  Ten by se mi za prezidenta líbil. Když už teda musíme nějakýho mít….

 225. JIrko, samozřejmě, že se budou bouřit, až ten stát nebude na výplaty mít … a nejen bouřit …

 226. 2 ptakopysk ad 227 – „aby porozuměl i absolvent deváté třídy ZDŠ“ – i Ty optimisto.

 227. 2 maYda – ad 223 – Ano, něco o tom vím. Vyjádřit se mohu, ale nevyjádřím…

 228. Pesi, když termodynamické zákony pochopí i právník….

 229. To je tajné, Martine. Právník něčemu takovému nesmí rozumět. Jestliže rozumí, pak jenom předstírá, že je právník.

 230. OT: Rejpale – při ruchlosti 30kt, to opravdu daleko nedojede – nějakých 300 mil, ale když se to začne courat rychlostí lodí Liberty 10-12 kt/hod, tak se doplazí až na vzdálenost 1200 nm, Jenže Tomovi vyhovuje couračka po Karibiku, Bahamy a Bermudy, na což nádrže Issland Pilot stačí.

 231. ad šumavský čuník – pokud se nestane něco velmi nepředvídaného rád bych v kotlince pobyl od konce září do 18.října.

 232. Dobré zas ráno… 2 jura-p: No, já jsem koukal nejen na tohle hlasování, ale i na tu církevní zlodějnu. Takže kdybys náhodou potkal Pavla Eyberta, tak mu můžeš říct, že už vím, koho rozhodně nebudu za Tábor volit a že se mu omlouvám za to, že jsem si o něm myslel, že je to slušnej člověk. To, že je to prodejná kurva mu říkat nemusíš, to už jistě ví sám…

 233. Dobré ránko!

  Potěmkinovy dálnice
  Vzhledem ke stavu financí mne hláška, že budeme mít nových 300km dálnic, poněkud zaskočila. Vysvětlení je ovšem famózní a neuvěřitelné – přeznačíme rychlostní silnice!
  Velký iluzionista Dobeš vysloví „Sim sala bim“ a bude hotovo. Kam se hrabe Coperfield! Na mapě se to bude krásně vyjímat a zejména řidiči (nejen)Středočeského kraje to jistě ocení.
  😀

  …Převod 300 kilometrů rychlostních silnic na dálnice rázem udělá z Česka mnohem atraktivnější zemi pro zahraniční firmy. Klíčem bude změna v mezinárodních autoatlasech, kde jsou současné rychlostní silnice označeny jako běžné komunikace…
  http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-57050170-nova-vabnicka-pro-investory-preznaceni-silnic-na-dalnice-prospeje-ekonomice-rika-dobes

 234. No vida… http://ihned.cz/c1-57039320-ohen-uhasen-londyn-je-na-rozpacich
  Kdo že to tak mermomocí chtěl olym-pyjádu do Prahy?
  „Olympiáda zatím přišla na devět miliard liber, konečný účet však může být ještě vyšší. Není proto divu, že většina Britů si přeje, aby tu po odjezdu sportovců a fanoušků něco dlouhodobějšího zanechala.“ – Jistěže zanechala… Nutno však honem rychle zašťourat v kanalizacích a čističkách… A nějaký to olympijký hovno se jistě najde…

 235. 2 Rpuť – raději nemyslím… Hledat příčiny konání některých jedinců může být sice zajímavé, leč marné počínání, zvláště, když ta prvotní příčina je zřejmá – holt ho fotr včas neutřel do prostěradla.

 236. PeSi,
  ad 257 – myslíš? Je pravdou, že po napsání elaborátu se mnou onen jurodivec přerušil styky, takže poslední dobou už nejsem informován o nejnovějších vědeckých úspěších. Škoda…

 237. dobré ráno, ad 273 a 262 jde o stejné hlasování ? U jury-p se mi zobrazuje ZAMÍTNUT u Divany PŘIJAT…

 238. AHoj! No, mně se zase u Jury zobrazuje, že nebyl přítomen….

 239. Kubera, v odkaze 262 NE, v odkaze 273 ANO. Jura v obou nepřítomen…

 240. Jde o různá hlasování. Jura dal odkaz na hlasování o návrhu „přijmoutů a Divana o návrhu „zamítnout“

 241. Ještě k těm dálnicím.
  Zajisté, že vás napadlo, že se budou stavět další mýtné brány … a platit … a platit . platit … a Kapsch se opět nakapšuje, jakož i jiní.
  Jen ty silnice budou děravější … a děravější … a děravější …

 242. Opakovaným hlasováním zmást nepřátele? :-))

 243. co tam hulí? Hlasovali napřed o přijmutí a pak teprve o zamítnutí? Nebo to napřed zamítli a pak to ještě jednou zkusili přijmout?
  Nebo že by… aktualizace a inovace hlasovacího SW firmou co dělala registr aut?

 244. Kačeno, pravděpodobně se hlasovalo o dvou návrzích. První byl návrh zákona schválit a druhý návrh zákona zamítnout. 😉

 245. No nevím, Rputi, rychlostní silnice jsou zpoplatněny už teď, lépe řečeno od zavedení mýta… Takže jsou tam i brány a předěláním rychlostní silnice na dálnici se v této věci nezmění nic.

 246. rputi co je na tech dalnicich divneho?
  tak aspon bude nasinec moct jezdit za 1500 korun na delsich usecich.
  A prece jenom je potreba vybrat penize at je na udrzbu a stavbu chodniku

 247. Šumaváku, si se hlasovalo v pořadí, jak byly přijaty návrhy hlasování. Nejdřív byl předložen návrh hlasovat o schválení návrhu zákona a jako druhý byl podán návrh nahlasování o zamítnutí návrhu zákona. Časová posloupnost hlasování o návrzích tak, jak byly podány… Nelogické, ale logické. :-))))

 248. dobrejtro po zasránu!
  Rputi, fšímla sisi té fotečky dole vlevo v odkazu 269? To jenom o kousek výše PhD JXD píše o blbém výrazu v tváři v důsledku zblbnutí a zdětinštělí po použití drog. To musí ausgrechnet na sobě dokazovat, že má pravdu? o)

 249. Jo jo, tak nas cekaji hladove boure, Rputi, Jen jsem zvedavej, jestli to bude po televiznich novinach s Rejem a Zuzanou, nebo po Prostreno….. Protoze to jsou zasadni informace 😀

  Jen pro informaci….. jak se tady „tvori“ pracovni mista…… po vyplate socialnich davek se tak deset, ctrnact dni nic nedeje a pak se zacnou trousit prvni, co by chteli nejakou tu korunu. Samozrejme, ze jim nejde o to, aby se nejak zmohli, ale o to, aby vecer meli na pivo a cigara. Ale ne moc, tak tri stovky, vic by jim zena sebrala a to nemaj za potrebi….. Tak tyden pred novou vyplatou se jiz trosi hloucky vetsi ale furt je to jen na cigara a pivo. Jsou tu dve vyjimky, ale ty jen potvrzuji pravidlo….. PREJ BOURE….. Houby s octem, do prace zacnou chodit. Vzdyt uz i ploty se nedaj dat do zberu, nebot jsou betonove sloupky a umela hmota…… A kanaly hlidaj polucajti. Takze to vidim optimisticky 😀

 250. rejpale, J.X.D. je nepochybně poněkud infantilní, ale řekla bych, že to má od přirození, nikoliv od marjánky. A ouplně blbej taky není.

  Jirko, jen počkej, až nebude na dávky pro cikorky … !

 251. rputi, od marjánky asi ne, on bral, spolu se svým kámošem potetovaným profesorem scénické hudby jíná svinstva než trávu.

 252. Až nebude na dávky pro cikorky, bude se střílet. Podívejte se třeba na youtube a rozhovory s bílými z východního Slovenska. Nebo na diskusi pod články o střelbě v Hurbanove.
  Chybí skutečně málo a bude to výbuch.

 253. jirko mel jsi na mysli , svou do prace zacnou chodit ,ze jako bude vic policajtu na hlidani kanalu ?

  hele komu se v poslednich letech stalo ze mu nekdo z dediny zazvonil na dvere – hele mate tu furu dreva , nechcete ji posekat ja zrovna nemam praci?

  tak az to bude bezne , napiste mi prosim budu tusit ze uz je asi krize

 254. Dobrédopoledne,

  tak jsem si po ránu v radiu vyslkechla nějaký povídání a lušném chování v %Cechách. sice jedním uchem, alew názory posluchačstřva mně zaujaly.

  Všdechny na jedno brdo :

  Ano, v Česku se lidi k sobě nechovajízrovna slušně a můžou za to – hádejte kdo?
  Samozřejmě politici, protože ti mají jít příkladem. 😀

  Neff m ěl zůstat u normální sci-fi, ta politická mu nějak nejde.

 255. Ja to proste tak nevidim. A jestli se bude strile? Jiste, to je mozne. Ale strelivo take neco stoji a ne kazdy je ochoten nakupovat buldozerem, jako Svarcerburgr….
  No a ted je otazka, pro Ty kteri rikaji, ze se bude strilet, kde bude polucije a armada? Ja jenom, ze mne se neptejte, nebot ja jsem sekacek travy a dokazu strilet o fous drive nez ostatni a to rizika klidne podstoupim. Ale co ostatni, kdyz uz bude vystrileno? 😀

 256. Jo pepo, presne tak, hlad, krize a bida? Ta tu opravdu neni….. I kdyz sochari pracujou na fasade. A na strileni, ci kradeni ve vetsim okruhu, nez je dochazka s dvoukolakem to nevidim…. 😀

 257. Pádím kolem uprostřed pracovního kvasu.
  Pepo – ona až se srovná poptávka s nabídkou, tak to s tím dřívím asi začne fungovat. zrovna včera u oběda jsme problematiku štípání dřeva diskutovali. Domorodec naštípal fůrku dřeva Pražákovi a dotyčný mu zaplatil dvěma lahvemi španělského bílého, které – jak domorodec posléze zjistil – Pražák patrně koupil den předtím v akci v lídlu za osmdesát korun obě. Vypadá to, že domorodec asi začne domlouvat odměnu za práci předem a dotyčný Pražák delší dobu nikoho na práci nesežene. 🙂 Ono to chce čas a ty vztahy se vyladí.
  P.S.
  hraběnka Chotková musela bejt šlank ženská. Teď mám v pařátech její šaty a v pase to odhaduju na nějakejch 70. Zřejmě máme s Ferdinandem d’Este podobný náhled na něžné pohlaví. 😛

 258. ptakopysku neblbniiii – kdyz je pri oblekani roztrhnes tak budes mit prusvih.

  jo a k tomu sekani – byl bych rad kdyby byli taci sousede i u nas ( nemyslim toho prazaka 🙁 ) a cenu bych domluvil dopredu a v penezich.

 259. pepo,
  woe!!! 🙂 🙂 🙂 Teď jsem si poslinil monitor a kolega chtěl volat Chocholouška.
  No nic, jdu zase přišívat cedulky s evidenčníma číslama, nikdo jinej to za mě neudělá. Je pátek, po vobědě mi sem asi začnou lézt lidi a neudělám už vůbec nic…

 260. Hlasování v senátu je logické, ale jednací řád je konstruován tak, aby usnesení bylo vždy, co senát přijal a to, co nepřijal, nemůže být usnesením. Napřed se hlasuje o schválení zákona, pokud to někdo navrhne, pak se hlasuje o dalších návrzích k celému zákonu pokud takové padly.
  Nebylo-li přijato usnesení žádné, otevírá se podrobná rozprava, ve které je možno podat pozměňovácí návrhy, o nichž se pak hlasuje. Pak se hlasuje o odeslání zákona zpět do sněmovny ve znění přijatých pozměnovacích zákonů. Když ani ty neprojdou, nebo není schváleno odeslání do sněmovny, znamená to, že senát k zákonu nepřijal žádné usnesení a zákon začne platit marným uplynutím doby, ve které se senát může k zákonu vyjádřit.
  Já jsem dal odkaz na hlasování o zamítnutí, protože z toho vzešlo usnesení senátu, že senát návrh zamítá, protože to bylo rozhodující.
  Já jsem nehlasoval, protože jsem vyhověl klubu, který mě a několik jiných požádal, abychom za situace, kdy bylo jasné, že zákon neprojde, raději nehlasovali a tím nezasolovali vládě, když výsledek je předem známý.
  Já jsem spolu s několika dalšími vyhověl a o zákonu nehlasoval, čímž jsem jen zmenšil předem známou menšinu těch, kteří byli ochotni toto vládě schválit.
  Kdyby to bylo na hraně a můj hlas by mohl něco změnit, hlasování bych se účastnil a hlasoval bych proti přijetí a pro zamítnutí. Ale k tomu se situace vůbec nepřiblížila.

 261. Tak jsem to popletl!
  Správný odkaz dala Divana, já dal hlasování, ze kterého usnesení nevzniklo.
  Omlouvám se.

 262. jurape nezlob se, je to kouzlo nechtěného, ale když ani známý senátor, kterého známe osobně, poplete odkaz na hlasování – co asi jsou schopny poplést takové krávy jako jistá nejmenovaná učitelka ze Želechovic?

 263. Šumaváku, já vím, že ta zvířata to nezajímá, ale trochu uber pary, abys vydržel aspoň do konce září nebo půlky října.

 264. Martine, taky jsem se nad sebou zasmál. Ale víc se stydím.
  Ale dlouhodobý pobyt mezi těma učitelkama taky vykoná své.

  Aspiroval jsem několikrát, naposledy v noci s tím špatným odkazem, na funkci senátního blba, ale konkurence je příliš tvrdá.

 265. Klasik Vodňanský kdysi použil obrat – apriorně negativistické stanovisko. PeSovi se asi nechce z postele, protože tak nasraný po ránu nemůže být jen tak z četby zpráv.

  Počasí nám chystá nějaké překvapení, noční teploty nad 18 stupňů nebývají ani v polovičce července.

  Krize a práce – všechno se dá ošetřit, ale počítat s nějakou pravidelností nebo časem nejde. Nouze naučila Dalibora housti, ale nouze zatím není. Ani u nás, ani v okolí. Mediální a hospodské řeči neberu vážně. Víkend patří keckám, Kecy, kecy, kecy!

 266. Ptakopysku,

  ona ta hraběnka asi měla silnou komornou, která uměla fest přitáhnout šněrovačku 😀

  No jo, pepo, já myslím, že když se řeší, kdo může za to, že se některý lidi chovají jako hulváti, tak je jedno, jetsli se to svede na brusel, páteř nebo politiky….

  Ono nadávat na vládu a politiky je v českém národě „in“, ale nějak to časem vede k tomu, že se lidi vymlouvají na ty politiky opravdu ve všem. Já nic, to politici. Jedno, jetsli bruselští nebo zdejší, hlavně že já muzikant.

  Ono těm lidem nějak pořád nedochází, že jsou věci,který jim ve volbách nezaručí žádnej politik….

 267. Jj – dostává ta volba grády 😀
  A byla by to výhoda, Kalousek by nemusel sestavovat rozpočet. Paní presidentka by na to vyložila karty a všechno by bylo jasný. Má to holka promyšlený!

  …Do volebního klání o post prezidenta se rozhodla vstoupit další kandidátka – Jana Lysoňková z jihomoravských Křižanovic u Vyškova. Žena, která o sobě tvrdí, že několikrát přežila klinickou smrt, chce pomáhat ostatním…
  …Vidím i do budoucnosti,“ přiznává žena, která se netají svými nadpřirozenými schopnostmi a prezentuje se jako „kartářka, vědma a léčitelka“…
  …podívejte se na naši zdevastovanou zemi a přemýšlejte,“ nabádá vědma potenciální voliče a na svých stránkách zveřejnila jak podpisové archy, tak číslo účtu, na který je možné přispět na její kandidaturu
  http://www.novinky.cz/domaci/276280-prezidentskou-kandidaturu-ohlasila-i-jana-lysonkova-z-krizanovic-u-vyskova.html

 268. S těmi dálnicemi na to kápla žena. Když jsem jí to přednesl, ještě než jsem dořekl, její reakce byla blesková. Dálniční známky. Placený průjezd. No, ty brány samozřejmě taky.

 269. 2 ptakopysk ad 297: „Zřejmě máme s Ferdinandem d’Este podobný náhled na něžné pohlaví.“ – a co s tím mají co dělat šaty?

 270. Ty rychlostní silnice jsou již spoplatněny, jak u osobáků, tak náklaďáků. Takže i dnes na ně potřebujete dálniční známku nebo krabičku do náklaďáku.

 271. 2 Rpuť – ještě tam v tom výčtu chybí astroložka… Nihil novi sub sole – jedna taková už tu byla taky a věštila slávu Prahy.
  No a ber to pragmaticky… Má stát na Pavláku a prodávat Nový prostor, jako jedna Jirkova známá? Takhle je to jednodušší.

 272. 2 martin ad 306 – „PeSovi se asi nechce z postele, protože tak nasraný po ránu nemůže být jen tak z četby zpráv.“ – ale může… Když se chce, jde ledacos…
  BTW, nebudeš někdy na chvíli v poblíži? Docela rád bych s Tebou u všech všudy pohovořil…

 273. PeSi,
  dámské šaty predikují jisté křivky. rozměrové a hmotnostní veličiny, které tu, či onu dámu pro první přiblížení definují a po jejichž vyhodnocení lze uvažovat o dalších aktivitách.
  Tobě když se někdo bude snažit prodat šedavou krychličku deset na deset centimetrů o hmotnosti dvěapůl kila s tím, že je to něco z lanthanidové řady, taky se tím moc zabývat nebudeš. 🙂

 274. 2 Šumavák ad 312 – no, ještě by to chtělo propracovat tu myšlenku, že katolíci a komunisti jsou jenom dvě sekty téže církve. Trochu se pošťuchujou, ale co se škádlívá, to se rádo má… A ta nejsvětější láska je spojuje – láska k moci a k majetku.

 275. 2 ptakopysk – já jen, že to beru pragmaticky… Já když nahlédnu na něžné pohlaví, tak mě nějaký šaty kolem obvykle přestávají zajímat…

 276. PeSi, právě dodělávám plán na příští týden a bude tam jedna Praha. Ozvu se.

 277. tak víkend přede dveřmi a mě čeká fakt náročný – zítra máme pravidelnou výroční rodinnou sejšn. A i když nás bude letos poněkud méně, přesto číslo účastníků dosáhne hodnoty 30, z toho 7 dětí ve věku do 6 let. Ještěže ta trampolína má zavírání ochranné sítě zvenčí! A pak následuje neméně náročný týden, kdy budu hlídací babička na plnný úvazek, a to všech tří vnoučat naráz. No, asi se pár dnů neozvu. Nezbude sil. :-)))
  Tak si, prosím vás, deště nechta aspoň o víkendu na západě, já nemám připravenou mokrou variantu. :-)))

 278. Dobré odpoledne,

  Shumi, ještě bych přidala do seznamu nějaké ty výrobce dálničního značení a cedulí.

  Jirková známá (prodejkyně NP) na Hrad.

  Ráno při čekání na tramvaj mi padl do oka bilboard kandidáta Dlouhého.

  Že prý se zasadí o to, aby pravidla a danné slovo platily.

  Můžete mi vysvětlit, jak to Dlouhý zařídí, aby danné slovo platilo? Že bych ho poslala do toho servisu, kde už třetí den říkají, že zítra už určitě ten díl dodají a hned jak ho dodají, tak ho namomntují a můžu si pro auto dojít.

  Jo, taky bych ,molhlka zavolat do rozholasu, že to je hrůza a můžou za to politici…

  Jenže asi udělám líp, když se podívám na vlakové spojení a pošlu dětem instrukce, že až dorazí z táborů a kursů, maminka s autem je očekávat nebude a sraz k odjezdu na chalupu je na Hlavním nádraží.

 279. PeS – 314 – protože vidí do budoucnosti, ví, že se najde pár pitomců, co jí ty peníze na konto pošlou a pak ho tiše zruší…

 280. Není to komické ?
  Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce naznačil, že je připraven spojit vyšší daně s další existencí své vlády, uvedly Lidové noviny.
  Jenom aby tahle věta před dalšíma volbama neupadla v zapomnění … Premiér z pravicové strany a středopravé vlády ji radši nechá padnout, než by ustopil od zvyšování daní, které i tak vyšší výnos pro stát negenerují.
  Pro koho to ten člověk vlastně dělá ?

 281. Pepo, ale zase, socani by daně zvýšili daleko více a na rozdíl od tohoto, zodpovědného zvýšení by to bylo nezodpovědné zvýšení. Je potřeba vidět to dialekticky.

 282. Mám takový jednoduchý dotaz: co asi tak může být tématem ODS do příštích parlamentních voleb? Já si to vůbec neumím představit. Stejný dotaz platí pro odéesácké radikálnější křídlo, kteří zase hlasují proti tomu, co předtím hlásalo.

 283. Hmmm…Modrý ptáku, jako ten, koho tu považujete za odeesácké křídlo odpovím: Nevím. A jako nečlen, leč volič ODS jsem naprosto zklamaná, zděšená a znechucená její politikou.
  Ale poraď – koho volit? Slyším – SSO – ale zkus se zeptat třeba ráno v krámě, kdo je zná, kdo o nich slyšel? Co zmůže neviditelná, neslyšitelná, va výsledku nanicovatá strana? Asi si budem muset ten socialismus zopakovat. Nejhorší je, že už ani nemůžem dětem doporučit: Učte se jazyky a vyražte do světa. Ono totiž už skoro není kam.

 284. Modroptáku, obávám se (nejen v případě ODS), že krom VŘSR lautr nic. 🙂 Ideje došly už 2006, prachy dojdou za chvíli, tak se ještě nějakou dobu budem koukat, jak se to mydlí mezi sebou o poslední drobečky.
  Hlasy volající po odstranění politiků a partají jako takových značně zesilují, takže to vypadá na Vojenskou juntu … Co s nima, když dobrovolně od koryta nepůjdou? Jedině bejkovec a vidle a brát to hlava nehlava … 🙁

 285. MP – coby? Jako volební heslo budou mít: „snížíme současné vysoké daně!(když je stejně neplatíte!)a zlepšíme ovzduší(až si všichni povinně nakoupíte eko-kotle od 80 000 za ks)“

 286. Modrý ptáku,

  ono je asi poměrně jedno,co budou nabízet, když pak stejně udělají něco jiného….

 287. koukám na přímý přenos s pussy riot
  zrovna jïm přidělují dva roky trestu
  http://www.youtube.com/watch?v=ALS92big4TY&feature=related

  jen mi tak napadá, kdepak se vzali ti věřící v zemi, kde včera znamená zítra
  a aurora přece církev vymítila?
  ale jak vidím, proces jako tady s plastiky za bolševika a tam stejný za budování kapitalismu
  opravdu je to stejný ..

 288. Dano, v první chvíli jsem se polekal, že si vykáme (nevím zač Tě někdo považuje). Položil jsem dotaz z čiré zvědavosti. Já nad nimi kroutím nevěřícně hlavou od doby, kdy chlap, který postavil svoji kariéru na bodrosti a lidovosti, se začal emancipovat a používat cizí termíny. Dnešní stav považuji za agónii a kdybych měl vymýšlet příklad do Nepravidelníku, jak něco zničit, tak by stačilo popsat dnešní politiku premiéra Nepohody. „Pravicová“ strana zvyšuje daně, „levicová“ protestuje, svět se zcvoknul. Můj první šéf, když chtěl sdělit, že je vše naruby, tak říkal: „Židi válčí, Němci kšeftujou a Bulhaři vyrábějí počítače“. Nejspíš to bude vypadat podle Šumavákova návodu.

  Koho volit – to si musí každý srovnat sám. Kromě toho, tímto směrem jsem se ani nechtěl dostat. Mě to opravdu zajímá, s čím přijdou.

 289. Divano…. Ber to tak ze putin chtel, aby ty holky dostaly tri roky, takze jisty vzdor tam jiste je. Na druhou stranu, jeste nekdy uslysim, ze rusko je standardni zeme a je vlastne zapadniho strihu, tak se pozvracim…… Jo a toho kripla „Asandze“ prijala nejaka jihoamericka zeme, ze jako politickyho uprchlika…. Ani nevim jestli se mam smat, nebo brecet….
  Modry ptaku, ja Ti tedy odpovim, ODS se bude drat za prava homosexualni mensiny, protoze pokud to udela, ma svejch ….. a jedinejch 4% jisty. Pak jeste Frantisek a par silencu a bude Necas v parlamentu a o to jde predevsim…… Takze tak.

  Ze jsem se ucil, kdyby ne, mel bych praci v kancelari a votravoval bych lidi po vyjezdech. Takhle je to traparna…. Uz mne to nebavi… Sumavaku rozumim Ti, byl jsem dneska jen sedum hodin v sadech prorezaval stromy a jeste vecer mne cekaji ploty. Muzete mi nekdo rici, proc jeste neni ta krize?

 290. Jirko, homosexuály už jim vyfoukl Dientsbier, ten, co vypadá jako Miloš Zeman za mlada.

 291. A krize není, protože všichni – my tady- děláme jak blbci 😀

 292. 2 Jirka původní – „jeste nekdy uslysim, ze rusko je standardni zeme a je vlastne zapadniho strihu, tak se pozvracim…“ – to jde o to, kam si ten západní střih nastavíš… To víš, pojmy jako západ a východ jsou velmi relativní, to už věděl a zpíval i Pepa Nos…
  Jo, a za ty práva (a nároky) se už dere – tak jsem raději preventivně z Prahy vypadnul, o víkendu tam bude přebuzerantováno. A já, prostý bílý heterosexuál, navíc docela slušně vzdělaný a snad i celkem úspěšný, se dozvídám, že jsem vlastně homofobní zrůda, když je mi z těch buzerantskejch exhibicí na blití.
  A je třeba si opakovat – celou tu akci zaštiťuje soudruh primátor Bohuslav Svoboda, vrcholný představitel ODS. Strany, která si dělá z huby hajzl a z voličů prdel! Inu – buzeranti.
  Co se týče voličů, dovolil bych si jistou prognózu, ale – to víš – my nesmíme ani naznačovat. Jen jsem zvědav, co se tu a jinde dočtu po těch volbách. Hlavně pak o pozvracení strany zevnitř. A že XY je sice hajzl, ale takovej náš, a kdyby tam nebyl on, určitě by tam seděl někdo jiný, mnohem horší… A navíc by se možná přihodil i nedozírný následek! Takže jsme ho tam zvolit prostě museli!

 293. Jirko, jsi si těmi procenty jistý? Já bych řekl, že chlápků, kterým se líbí ženské a ženských, kterým se líbí chlapi, jsou dnes ta procenta, která uvádíš. Ještě zkusí oslovit nějaké další podobné skupiny. Rozhodně to nebudou ti mantáci, kteří pracují, nepobírají dávky v nezaměstnanosti, na bydlení, dopravu, obnovitelné zdroje, boj proti změnám klimatu a tak dále. Ti, kteří pracují, starají se o rodinu, jsou takoví obyčejní, neposkytuje to prostor pro palcové titulky. To je dnes menšina, o kterou nikdo nestojí – není ji totiž co slíbit.

 294. pepo, nebude, odjedou na víkend. Třeba na Hostýnek.

  PeSi, už dlouho hlásáš, koho volit určitě nebudeš. Já si počkám až po aktu. Pak bude zajímavé slyšet, komu jsi to tam hodil. Samozřejmě, nejenom u tebe to bude zajímavá informace.

  Já to vím už dávno dopředu – pro mě a moji rodinu budu volit nejmenší zlo.

 295. 2 martin – no, zatím u nás máme volební právo a nikoli volební povinnost…

 296. TAk přemýšlím, kdyby vláda navrhovala snížení a nikoliv zvýšení daní, jetsli by opozice taky hlasovala radostně pro, jsa si vědoma toho, že vyšší daně znamenají dopad hlavně na ekonomicky slabší vrstvy a podvazování ekonomiky.

  A vychází mi, že ne, že by si nejchudších vrstev všimla leda v tej souvislosti, aby je popíchla, jak nízký daně platí bohatci a jak s nimi nechtějí být solidární.

  Jinými slovy, opozice byla proti, protože chtěla být proti a nvymezir se proti vládě a proto, že ten zákon je blbě a povede ke špatným důsledkům. A taky proto, žre se skýtá lákavá možnost, že by třeba tahle vláda šla od válu.

  No, tak nevím… Kdybyste náhodou měli ve svém obvodě ve volbách volit mezi socdemákem, co hlasoval proti zvýšení daní a odesákem nebo jiným pravičákem, co hlasoval pro, koho byste volili?

 297. JInak je to samozřejmě taky taktika, myslím, že socdemáci měli zkalkulovaný, že nakonec Nečas podporu sežene a zákon projde a tak si můžou risknout, že budou vypadat hezčí a kůůůl.

 298. Omluva, mělo být :

  opozice byla proti, protože chtěla být proti a vymezit se proti vládě a NIKOLIV proto, že ten zákon je blbě a povede ke špatným důsledkům.

  Promiňte mi to zmatení, ale to jedno chybějící slůvko zásadně mění smysl.

 299. >> maYda
  Tak nějak to bude. A jak tak sleduji českou „pravici“, speciálně pak ODS, tak mám čím dál tím intenzivnější pocit, že je-li možno udělat blbost – tak ta blbost bude učiněna.

 300. PeSi, máš pravdu, ale pokud někdo nevyužije svého práva volit, tak se dopředu vzdává účasti – taky možnost, ale pak mají vítězové voleb vyšší procento a více odvahy srát na lidi.

 301. Začínám mít intenzivní pocit, že velmi přibývá těch, kteří říkají: „Já bych volil SSO, ale když oni nebudou úspěšní, tak to nemá smysl.“
  Je velice dobře možné, že když je budou volit všichni ti, kteří to říkají, SSO se do sněmovny dostanou. Není zatím možné od nich čekat zázraky, ale někde ty zkušenosti nasbírat musí.
  Já je volit budu – nikdo jiný nezbývá.

 302. I vzdání se účasti je naplněním volebního práva. A není povinné o tu účast stát.

  S tím vyšším procentem je to otázka… Když dáte hlas straně, která se nedostane do parlamentu, tak vlastně podpoříte ty, co jste nechtěli.

  Ale to jsme tu probírali už před několikerými volbami a vždycky s patovým výsledkem.

 303. 2 martin – no, při jedné z posledních příležitostí volit, jsem svého volebního práva využil. Vzal jsem kandidátní lístky do jednoho paklu, přetrhl jsem je a takto upravené jsem je vložil do obálky a následně do urny, abych dal najevo, co si myslím o prezentovaných kandidátech. S vědomím, že můj hlas bude neplatný.
  Ano, prázdné gesto… Ale alespoň gesto.
  Všechno jedna verbež. A slovy sapéra Vodičky – vinnej, nevinnej, berte to pořadě…

 304. Když je ta řeč ovolbách: kdy přesně budou krajské volby a co ještě se s nimi sveze?

 305. Dobrý večer, už jsem to tady nejspíš kdysi psal: O SSO si žádné velké iluze nedělám, ani o jejich schopnosti se dostat do parlamentu, ani o schopnostech tam eventuálně dělat něco rozumného. Ale i pokud člověk nevěří, že SSO získá přes 5%, má smysl pro ně hlasovat. Zdá se mi totiž, že pohled na jejich volební výsledek, kdyby snad zázračně narostl na jednotky procent, je jednou z velice mála věcí, která by dosud mohla trochu motivovat ODS, aby dělala méně levicovou politiku. Je možné, že kdyby (teoreticky) SSO v příštích volbách měla 4,9%, celkový dopad by byl příznivější, než kdyby posbírala 5,1%.

 306. tak SSO se vám,holoubci, zachtělo. Nu dobrá. Představme si situaci po volbách – SSO získalo 12% a 21 mandátů do sněmovny. Jak ty mandáty naplní? Zná někdo zde více než tři jména členů SSO? Budou na jejich kandidátkách jen členové nebo i nstranníci? Jak bude klub SSO ve sněmovně hlasovat?
  Krušpic, já proti nim nic nemám, naopak, ale neznám-li více, než dvě jména, představující SSO – a to se o politiku docela zajímám, co můžu čekat od celé strany? Nepůjdou cestou ODA, US, VV a ….
  Vím, že ODS z této situace těží, že si nabubřele myslí, že má minimálně svých 15% jistých a potřebovala by dostat za vyučenou. Jenže nedávala společnost kdysi v polovině minulého století za vyučenou pravicovým stranám a ty to dogazdovaly po vítězný únor? Jak to vypadá, musíme se připravit, že si historii zopáknem.
  No nic, jdu hlídat troubu, aby se mi nespálily tvarohové šátečky…. :-)))

 307. Dano, než si teď půjdu lehnout, dovoluji si konstatovat plnou konsistenci s mou poslední větou.

 308. Zpátečníku – tak,tak…asi je nás víc, kdo takto uvažujem..
  A ty šátečky se mi skoro spálily. Taď je v troubě druhý plech, tak snad dopadne líp. :-)))
  A z věcí mnohem důležitějších – vnoučata se mi podařilo uspat pod slibem zítřejších (dnešních) super zážitků, i když ten nejmladší si ještě hodinku vykládal v posteli denní přehled zpráv ze svého okolí. :-)))
  A já řeším složitou cateringovou situaci ohledně zítřejší (dnešní) rodinné sejšn, kdy jsem objednala grilovaná kolena, a v pozdním večeru mi ohlásilo příjezd další rodinné křídlo. Sice jen 3 osoby, zato dospělé…Já snad budu muset zítra koupit kuře, upéct je a vydávat posléze za grilované…ach jo.

 309. dobré ráno,
  tak dnes nezapomeňte si vzít pestré šatičky a hurá do průvodu a pak na střelák
  🙂

 310. Dobré ránko!

  „Nečas dělá fatální chybu, je to na hranici ekonomické sebevraždy, prohlásil Klaus.“

  Tož to jsem žádostivá, co na to pan premier…

 311. Dobré zas ráno… 2 Zpátečník ad „kdyby snad zázračně narostl na jednotky procent, je jednou z velice mála věcí, která by dosud mohla trochu motivovat ODS, aby dělala méně levicovou politiku.“ Tak, a teď ještě tu o Sněhurce… Nebo aspoň o Červený Karkulce…

 312. Dobrý den. Když voláte po SSO, tak jsem tu. Znáte Jakly, znáte Mácha, znáte J.Payne. Spolu s nimi stovky kandidátů známých jen ve svém městě a okolí. Jestli je chcete poznat, jděte s nimi do hospody.

  Šumaváku, ad 312: Amen. Upletl si bič a vyhnal penězoměnce z chrámu.

 313. Ja si myslim, ze SSO je zname jen kvuli Sebestove. Ono to neni vubec zadna legrace a hlavne to stoji penize a usili, byt videt, nekam se dostat, neco vubec udelat. Kdyby vsichni co posou na Sumavu volili Macha, tak se pocet jejich volicu zdvojnasobi

  No a jedna libustka, jak jinak nez kontroly. Tentokrat o te, co byla na hygienu prace a na potravinarske provozy……
  Kontrolorka: ale Vy musite vedet do ktere pracovni skupiny se zarazujete, aby se mohła vytvorit spravna smernice, aby Vam to pomohlo.
  Kontrolovany: myslite?
  Kontrolorka: co tady vlastne delate?
  Kontrolovany: popisuje co vlastne dela.
  Kontrolorka: aha, to bude slozitejsi, navrhuji zarazeni „textilni delnice v otevrene hale“
  Kontrolovany: dekuji Vam mnohokrat tak to tam napiste

  Mlady kontrolor, soucast tricleneho tymu: ale ten cap v potravinarskem provozu (lihovaru) nema co delat?
  Kontrolovany: uz jsem ho mnohokrat odhanel, ale furt se vraci ( cap je dreveny, ve vysce cca deset metru na strese degustacni mistnosti, samozrejme stoji na jedne noze
  Mlady kontrolor: to ale nesmi byt. V potravinarskem provozu nemuze byt nic, co nema s vyrobou nic spolecneho.
  Kontrolovany: ale on tam ma svoji funkci
  Mlady kontrolor: jakou to ma prosim funkci
  Kontrolovany: estetickou
  Mlady kontrolor: vy si ze mne delate legraci, toho capa dam do zapisu a Vy dostanete pokutu…
  Kontrolovany: to samozrejme muzete
  Mlady kontrolor dal vse do zapisu a byla stanovena pokuta, asi ve vysi MaYdina rocniho prijmu kdyz zacinala…… A byl pokyn dat vse do poradku.
  Pri dalsi kontrole, ktera byla po pul roce zavada byla odstranena, nebot dreveny cap si nasel smysl existence. Drzi v zobaku teplomer a meri teplotu prostredi. Samozrejme je to uplne na nic a nikdo nemuze videt kolik je stupnu v takove vejsce a proc by to taky mel nekdo vedet. Ale kdyz ma funkci, muze na strese zustat.

  No a kdyz se mi bude jeste nekdy chtit, mam jeste mnoho podobnych udalosti, co by jiste vystacili na knihu…. Ale jen s kotliny, jinde jsem kontrolu takovouhle, nezazil

 314. Jirko, takových příhod ti tady každý vytřepe z rukávu

  Klient: „Proč jste mému bratrovi sebrali stavební spoření, když není mým ručitelem?“
  Deutsche Bank: „Protože jste nezaplatil splátku.“
  Klient: „Já jsem jí zaplatil“.
  Deutsche Bank: „My jsme to tam neposlali, takže jste ji nezaplatil.“
  Klient: „Já jsem si toho všiml, takže jsem částku vložil přímo. Takže to zaplacené je a já chci vědět, proč jste mému bratrovi sebrali stavební spoření.“
  Deutsche Bank: „No víte, ten váš dluh je dost velký.“
  Klient: „Ale já ho pravidelně splácím. Tak kdy bratrovi ty peníze vrátíte?“
  ….
  Peníze jsme z Deutsche Bank vymlátili až za tři měsíce.

 315. Dobré ráno,
  ad 358 mladý kontrolor… Je šílené, že jsou lidé, kteří jakmile dostanou pidimoc, tak jí začnou s chutí a vehementně využívat k buzeraci, s odůvodněním, že musí, mají povinnost, je to jejich práce…. můj muž říká, že v tomhle byla vojna velkou učitelkou, jedna frčka prověřila charakter.
  Někdy mám dojem, že práci v kontrolních orgánech vyhledávají jen lidé, které nelze pojmenovat jinak než…. po orgánech.

 316. Kačeno, staré české přísloví praví: „Čím větší hovno, tím víc smrdí“. Staletá zkušenost 🙂

 317. Kačeno, ovšem může za to Brusel, jak jsem se tady dočetl. Náš člověk takový není, to jen ta nařízení ze shora a z dálky se musí plnit, aby bylo na kroužky.

  Jinak dobré ráno, dnešní snídani téměř kompletně připravila vnoučata s mírným dohledem z povzdálí. Za to jim bude dovoleno pomáhat dědečkovi při seřizování kol. A když budou celý den hodná, dědeček jim zařídil na 21:45 ohňostroj.

 318. Martine, samozřejmě náš člověk takový je, když má tu možnost. Problém je v poskytování možnosti. Viz energetické štítky.

 319. Fujtajbl vespolek,
  tak zase v rachotě. Zatopil jsem pod kotlem, uvolnil Kylchapův ventil, doplnil vodu a za chvíli, až bude tlak páry, budu moci zapnout náš pokladní počítač. Venku je úplně homosexuální teplota a přes den má být hic jak v krávě, takže jsem rád, že jsem zalezlej v metrapůl tlustejch kamennejch zdech. A kdybych se jó přehříval, máme tu na zámku ještě sklepy s tekoucí a kapající vodou a teplotou kolem 12° Celaskona. Docela jsem zvědaf, jestli k nám budou proudit nějaké davy. Ono v těchdle hicech sem
  a/ lidi choděj, protože je šílenej hic a v zámku máme chládek
  b/ lidi nechoděj, protože je šílenej hic a radši ležej někde u vody
  a dopředu se nikdy nedá odhadnout, jestli zvolej variantu a/, nebo b/
  Mňo, jdu poodmykat to naše vetešnictví a proroštovat muzejní počítač, aby přešel do Turbo režimu.

 320. Rputi, krásně to říká hraběnka Violet Crawley, z mého oblíbeného seriálu Downton Abbey, “ takhle to vždycky bývá, když se těm malým lidem svěří moc. Stoupne jim do hlavy jako alkohol“.

 321. Foundry, to neobhájíš, netahej sem energetické štítky a zůstaň laskavě u jirkova tématu kontrolora na hygienu práce v potravinářských provozech.

  Jako starý praktik pamatuji kontroly bezpečnosti práce z dob, kdy Brusel byl vzdálený pojem kolem Světové výstavy. Kromě vlastní zkušenosti jsem musel v hospodě poslouchat kecy spolužáka z vysoké, který se k nim dal, Byl to kokot i před tím a tak zapadl.

 322. Rputi, uvedomujes si rozdil v tom, ze pokulhava argumentace, kdyz reknes….. Vy bijete cernochy?
  Ja se nebavim o debilnosti firem a jejich vztazich, ale o vztahu stat versus obcan, firma. To je pomerne dost velky rozdil. No ostatne kdyz prijede kontrola musite umoznit jeji provedeni, i kdyby se delalo neco jineho, co se zkazi, utece, nesklidi…. Mozna i tohle je hezke. Uz jste vudeli nahanet kravy na pastvine a kontrolovat jejich usni znamky? Ja ano. Stejne jako duslednost pocitacu znamek, ktera to dovedla do dokonalosti, ze na bejky, co se nechteli nechat zahnat a zkontrolovat musel byt povolan veterinar, aby se „oblbli“ a privezli do vybehu ke kontrole. Nebylo jich moc, asi jenom dvanact, co si vzpominam. Ale veterinare, a vse okolo toho, si musel kontrolovany platit sam. I kdyz to bylo v dusledku kontroly. Jo a. Jen takova perlicka. Zvire po uspani nemuze jit nekolik tydnu na jatka, protoze ve svalech ma zbytky toho „leku“ takze sli pozdeji….. Coz je samozrejme take ztrata. Ale co, zase bych se rozciloval a nadaval na pater, ktera by jiste nedelala nic, co by ji Brusel nenaridil a ona jen s krajni nechuti poskytuje servis tem co je plati……

 323. Věčný boj dvou skupin, co jedna tvrdí, že kokoti jsou všude a druhá, že Kotlinka je ze všech zemí, co jich na světě je, tou nejkokotovatější!
  Aby ovšem mohl martin hlásat, že u nás jsou kokoti nejkokotovatější, musí mu být dána příležitost, např. v Jirkově příspěvku, že jak jeden mladý kokot kokotil. Kdyby byl býval Jirka příspěvek nenapsal, martin by si ani nekvok.
  A kdyby byl býval Brusel nevymýšlel kokotiny, které nutno kontrolovat, pak by mladý kokot nemohl kokotit a Jirka by neměl o čem psát a tedy ani martin se na koho odvolávat.

  Kokotiny jsou prostě záležitost věčná a takříkajíc globální a z ohledem na tento fakt by měly být kokotiny likvidovány v zárodku, v tomto případě v Bruseli. 😀

 324. Ale rputi, kecas….
  Mlady a stary kokoti jsou jen…. JEN V KOTLINE …. Jen zde jsou predpisy a narizeni, kokotiny a debility nastavene ad absurdum a do nekonecna. Jen zde je dana kontrolorum moc podnik zcela zdeptat a zavrit……nedovedu si predstavit ze by na sedlaka ze Spanelska, Francie, Nemecka….. Prisel mladej kokot a tohle rikal.
  A to je prosim zcela exaktne dokazane. To neni zadna novinka….. Jen tomu je potreba, tak nejak, proste si to pripustit……

 325. Jirko, já u toho byla, když jsem musela implementovat euronařízení do svého konání a stálo mě to úplně zbytečně hezkých pár set tisíc.
  Onen mladý kokot a všichni další, nečiní kontroly a výkazy proto, že by snad doma měli nedostatek toaletního papíru, ale protože jsou výsledky těch kontrol zasílány do Brusele.
  Já sama tu mám krabici lejster, které kvůlivá Bruseli musím 12 let schovávat, neb materiály byly nakoupeny za mrzký bruselský groš na základě grantu. Schovávat je musím proto, aby je bylo možno ještě po 12 letech zkontrolovat.
  Na mé německé dodavatele takové požadavky kladeny nejsou…
  Takže já si trvám na svém, kokoti jsou všude!

  Jiná věc je, kdo je ochoten kokotit a buzerovat jako kontrolor. Jsou to lidé zcela specifického ražení a i v občanském životě je lépe se jim vyhnout.

 326. Jirko, nejsou jen v Kotlině!
  Přinejmenším celý Brusel je, až na vzácné výjimky, kokotů plnej! 😀

 327. heh
  jsem lehce dumal nad možnou pomýleností názoru na nízkou hustotu kokotů v kotlince a tak nějak jsem se zadumal nad zabásnutým hejtmanem a vzpoměl jsem bezděčného omylu jednoho zdejšího diskutéra. Jsemť tu nedávno psal o podnikatelích jezdících s kufírkem peněz do Prahy a vracejících se domů se zakázkou, či dotací. Kdosi z místních diskutérů zde poznamenal, že takhle primitivně se to už dávno nedělá, že by se miliony úplatků dávaly keš. No a asi po měsíci byl uloven Rath se sedmi megama v krabici od čůča. Takže i v dnešní době nepředstavitelé je naprosto běžnou realitou. Takže bych spíše věřil jirkovi ppa, že na svém hospodářství nemůže ani hodit cihlou, aby netrefil nějakého kokota.

 328. Dobrejtro po zasránu!
  Taxem si na webu vygůglil, jak to těma volbama f Česku vlastně je. Obzvlášť mne dojmulo sdělení, že v krajských volbách se nevolí kandidáti, ale partaje. A kandidátku partaje jsem našel jenon od socanů ČSSD, které samozřejmě nebudu volit ani omylem. Jo, a taky jsem našečl,m že volby do senátu vyhlašuje pan prezident, zatímco volby presidentské vyhlašuje přítel Štěch.

  Spojené státy to mají značně jednodušší, tam jsou data voleb určena ústavou, případně u místních voleb zákony jednotlivých států. A kandidáti jsou voleni jmenovitě, takže různé čachry partají jsou podstatně omezeny, i když ne vyloučeny, viz na příklad volba Kennedyho kde byl zvolen podvodem z Illinois, najmě Chicaga.

  Jo a děkuji místním flástencům za ochotné a podrobné osvětlení českého volebního systému venkovanu z Idaha! 🙂 🙂 😕

 329. Ále hele, PeSi, přetržením hlasovacích lístků uděláš dojem nejvejš tak na volební komisi (a to si ještě většina jejích členů bude myslet, že to platilo těm vostatnim stranám). Dyž si to rozeberem, možnosti sou zhruba tydle:

  a) vystěhovat se na jinej glóbus
  b) založit a rozvíjet vlastní stranu
  c) vyvíjet nezávislou politickou činnost
  d) vstoupit do existující strany a tuto ozdravit
  e) hlasovat pro neparlamentní stranu
  f) hlasovat pro parlamentní stranu
  g) k volbám nechodit

  Když si teď ty alternativy porovnáš v pojmech poměru užitku k nákladům, popřípadě si uděláš analýzu rizik, IMHO se ukáže, že hlasovat pro SSO je ještě tak nejlepší, mj. pro ty vedlejší efekty, co jsem zmínil.

  Druhé nejlepší by dle některých názorů bylo hlasovat pro komunisty (tj. KSČM, aby snad nevznikalo nedorozumění), a sice právě jen pro vedlejší efekty. Jenže já se obávám, že v tom případě by se, jak by se komunisti blížili k 50%, s nimi ostatní parlamentní strany prostě spojily a domluvily na společné politice…

 330. Dobré jitro!
  OT Prosím místní znalce amerických zvyklostí o vysvětlení, proč je v USA původ z New Jersey synonymem zaostalosti a blbství. Soudím tak z narážek v amerických filmech a seriálech. Děkuji.

 331. Rputi, věřím Jirkovi, že u nás jsou kontroloři aktivnější než je jinde v Evropě zvykem.
  Před letyjela kolegyně s asi 10 klienty, 16 – 25 le,t na „tábor“. Do rekreačního zařízení, kde byli ubytovaní, dorazil kontrolor z hygieny. Když zjistil, že se tam nachází skupina rekreantů označujících se za tábor, jal se kontrolovat i mou kolegyni. Ta byla tak vyděšená že nedokázala adekvátně reagovat. Místo aby ho poslala k brdičkům, koktavě mu vysvětlovala proč nemá seznam účastníků , potvrzení o bezinfekčnosti, lékařská potvrzení…. Ten člověk jenom buzeroval! Když jsem jí řekla, že měl právo tak akorát jí slušně pozdravit, protože za tábor se považuje skupina nad 20 nezletilců, byla překvapená a moc mi nevěřila. Prý, kdyby neměl oporu v zákoně, nemohl by si dovolit jí kontrolovat.
  Musím podotknout, že ona sama, velice ráda a usilovně, kontroluje a komentuje kvalitu práce jiných, i když na to nemá „právo“. Halt jsou lidi, kteří se v kotrolování vyžívají a u nás jich je hafo, někdy mám pocit, že jich je víc než těch, kteří chtějí smysluplně pracovat… 🙂

 332. Dobré dopoledne,

  “ byla stanovena pokuta, asi ve vysi MaYdina rocniho prijmu kdyz zacinala…“
  Tos teda, Jirko, moc velkou pokutu nedostal 🙂

  Zdá se, že do příštího sčítání lidu by se mělo zahrnout i sčítání kokotů 😀

  já teda nevím, jirko, pro mně je debilita je především debilita a pak teprv bych řešila , jetsli je úřední nebo firemní.
  Druhá věc je, co s tou debilitou nadělám, nemaje moci úřední debilitu zrušit.

  TYpickej případ jsou různé operátorky, které musí položit předepsaný sled otázek, které se mně osobně z hlediska problému jeví naprtosto zdržující a dementní. Jenže oni mají ten předpis…

  Fakt se mi jeví nejmíň obtěžující nenechat cloumat zlost svým majestátem a rychle odbýt nezbytné. Asi jako když jdu k zubaři, když se budu v křesle mrskat a řvát, jen to bude více bolet.

  A z veselých historek z natáčení ….

  Jednou nám kvůli stála den a půl práce, protože se podělal server a technik , co to měl na starosti byl na nějakém firemním školení a operátorka trvala na tom, že se na něj máme obrátit, protože nám nemůže dát kontakt na někoho jiného a přepojit nás na někoho, kdo by problém vyřešil dříve, než se dotyčný vrátí proškolen, taky ne.

  Ono se to nezdá tak moc, den a půl výpadek z práce, ostatně ta slečna nám to tvrdila, čímž rozpállila asistenku úplně doběla. 😀 Ale nám tenkrát nechodilo vůbec nic, ani maily, internet, asistentka nemohla proplácet faktury, protože se nedostala do banky, pracovní věci nešly bez klíče na serveru otevřít. A den a půl je někdy setsakra hodně, když se termín blíží nebo specialisti řvou, že včera měli dostat podklady a kde jsou nebo když kvůli neodeslané faktuře nabíhá penále.

  No, jetsli si opravdu hovory nahávají pro zkvalitnění služeb, jak tvrdí, tak měli o čem přemejšlet….. 😀

  ale pochybuju, že by to skutečně udělali ( že by přemejšleli)

 333. MaYdo, s debilní firmou, nemusím uzavírat kontrakt. Debilní „státní“ kontrolor se mi do života cpe ze zákona, vidím v tom kapánek rozdíl….

 334. No, to máte pravdu, KAčeno, jenže když už je kontrakt uzavřený, tak demonstrativní prásknutí dveřma a odchod jinam obvykle znamená víc obtíží, než zatnout zuby a vydržet. A navíc máte téměř jistotu, že další provozovatel bude mít podobná dementní pravidla.

  Jinak lady Violet je naší oblíbenou postavou 🙂

 335. Baubo, kdysi jsem v New Jersey přes rok žil a pracoval, takže mluvím z vlastní zkušenosti.
  Především to co se z Hollywoodu line, je prošpikováno levičáckou ideologií kombinovanou s intelektuálským opovrhováním všeho, co není z Kalifornie. Takže pohled na státy na východním pobřeži není nezbytně objektivní.
  Zadruhé, New Jersey bylo a je státem se silnými menšinami, najmě irskou, polskou a italskou a je navíc dodnes rejdištěm mobu. Navíc zdaleka nejpočetnější církví jsou tam katolíci, což je v silně protestantských Spojených státech dost anomalie. Takže opovržení levičácké holywoodské elity se v těchto politicky korektních časech projevuje i takto i když většina obyvatel státy New Jersey tíhne k levicovým názorům a odbory jsou tam dodnes poměrně silné.
  Za třetí New Jersey není jediný stát presentovaný medii jako zaostalý. Prvenství má skoro jistě Idaho, a Iowa, kterou si mnozí s Idahem pletou ač jsou od sebe tisíce kilometrů vzdáleny, je těsně druhá. Oba státy jsou známy jako zemědělské, Idaho bramborami a Iowa kukuřicí přesto, že oba státy mají výtečné školství a snad nejvzdělanější obyvatelstvo v USA.

 336. Kačeno, kokot nemůže kokotit, není-li mu dána příležitost – neboli, kdyby Brusel nevymyslel kokotinu, nevznikl by na to v Kotlině ouřad.
  To, co na západě funguje, jsou zbytky starého dobrého EHS, které si Brusel netroufne jen tak zbourat, ale dá si zatracený pozor, aby se to náhodou nedostalo do východních zemí. My jsme pro ně dobré odbytiště a zdroj celkem levných výrobců dílů a jako takoví máme držet hubu a krok.
  Kokoti, kontroloři, konfidenti, udavači a jiná svoloč jsou všude a projeví se vždy, když je jim dána příležitost.

  A o kokotech už nechci slyšet, zážitky jsou příliš čerstvé. Udeřila na mne před rokem německá úřední pěst a já půl roku korespondovala na téma: „Lidi, já vůbec nevím, o co jde, prosím o vysvětlení“. Celou tu dobu jsem to z nich tahala jak kos žížalu a ještě po kouskách. Žádný z těch kokotů neměl zájem něco řešit a vyřešit, jen mi pořád hrozili u hlavy a já nevěděla proč. Nakonec se mi z nich podařilo vylomit kopii podstatného lejstra a já zjistila, že někdo zfalšoval můj podpis a předala to celé policii. Byl to velice ošklivý půlrok a nikomu bych to nepřála. A při tom bylo možné to hned na počátku vyřešit několika dopisy během 2-3 týdnů. Ovšem to by kokoti museli dělat svou práci pořádně.

 337. Děkuji, Rejpale, mám neteř, která se dost nešťastně provdala do státu NJ, proto jsem byla zvědavá. Jediný rodilý Američan je její synek, ostatní rodina směsice polsko-německá.

 338. Baubo, nic si z toho nedělejte, mně se v Jersey City, New Jersey narodil kdysi syn.
  Jinak ovšem Princeton, jedna z nejstarších universit v USA, a kde učil Einstein, je v New Jersey. Bell laboratories a Edisonova laboratoř jsou (byly) v New Jersey.
  New Jersey má druhý největší počet milionářů na hlavu, hned po Idahu, a druhý největší příjem na hlavu, ale také nejvyšší daně v USA. Všechny okresy v N.J. jsou, jako v jediném státu USA, oficielně považovány za městské, i když oficielní moniker N.J. je „Garde State“ a zemědelství je stále rozvinuté a produkující.
  Skladba obyvatelstva se dost změnila od doby, kdy jsem tam před čtyřiceti lety žil, viz Wiki.

 339. Kačeno, ono jde o to, že můžete volit mezi vodafone nebo t-mobil – nebo mezi čsob a Detsche bank, ale vyjde to nakonec nastejno, ten systém je všude v základě stejný. Přes to švitoření „čím Vám mohu pomocíííí? se ztratil osobní přístup. Mluvíte s automatem,který je naprogramován. Zrovna tak jako ten úředník.

  ?Můžete si – na rozdíl od státu – zvolit firmu. Ale systém, ten je všude stejný. Jen mají třeba jinde jiné termíny firemního školení 😀
  🙂
  Konec konců ta náhoda. že se stane něco, dco za několik let u firmy ani nepamatuju, zrovna když ten jeden človíček má školení, velmi málo pravděpodobná.

  to jetsli Vaše volba firmy byla dobrá nebo špatná může prostě přes všechno odpovědné rozhodování a zvážení všech okolností nakonec rozhodnout úplná náhoda a nepravděpodobná prkotina, o které jste v okamžku rozhodpování vůbec nemohla nic tušit.

  Ten systém prostě s jednotlivcem nepočítá. Ani nemůže, je příliš komplikovaný a zbytnělý na to, aby nějaký individuální přístup zvládal.

 340. 2 Jirka původní – ad 369 – víš co? Já si počkám, až budeš argumentovat, že si nedovedeš představit, že by na sedláka z Polska, Maďarska, Bulharska a z Rumunska přišel mladej kokot… Přece jsme si všichni tak nějak rovni, nebo ne? Že by přece jen byl někdo rovnější?

 341. PeSi, rovni si preci vubec nejsme. A hlavne nerseim ani Polsko a dalsi. zajima mne jen to co je pro mne dulezite….

Komentáře nejsou povoleny.