Obydlená zatáčka, aneb žít Brno

Ptakopysk podivný

Nahlédl jsem o prvním prosincovém weekendu do Brna, jak to činím už mnoho a mnoho let. Je to takový rituál. Zajdu na pivánko, pocourám po štatlu, okouknu, jak jde život, cestou něco sezobnu a tak. Nezúčastněný čtenář by si mohl myslet, že jsem po tolika letech obrněn proti překvapením, ale Brno dokáže člověku rozhodit čakry, kdykoliv se mu zachce. Zkrátka, letos jsem si zase znova uvědomil, že žít Brno je hlína. A nebojím se prohlásit, že rok od roku je to stále těžší hlína.

Snahu dostat se z dálnice na Zvonařku jsem odpískal už někde u Rosic, protože tam začínala kolona vedoucí až kamsi do orientálních zemí za Brnem. Přískoky jsem se po hodině proplížil ke sjezdu k výstavišti a byl jsem rád, že jsem rád. Překvapilo mě, že jsem zvládl vymotat se z uzlu za Šrajbeckým tunelem a ve svatém nadšení nad tím, jak jsem dokázal přelstít hlavolam značení dopravních inženýrů z magoše, jsem špatně dešifroval značení uzlů tunelu u Kéniku a místo do Medlánek jsem odjel via Svitavy. Na autostrádě jsem při vyhlížení možnosti provedení otočení do protisměru vzpomněl na dopravní hádanku, kterou mi bylo řešit mezi velbloudářskými stezkami Veveří a Lidická. Drže se striktně značek, kroužil jsem tehdá jednosměrkami furt dokola bez šance se dostat na některou z hlavních tepen. Nakonec mi ruply nervy a nedbaje dopravního značení, vjel jsem do vnitrobloku, projel kolem užaslých domorodců v galábíjích, kteří pokuřovali vodní dýmky, hovořili o pádu Komety a popíjeli čaj u svých ohnišť, prokličkoval mezi ženami připravujícími večerní kebab a dětmi hrajícími si na ďaury a ifríty, prosmykl se mezerou mezi dvěma jurtami a rozhlédl se. Kolem svištěli šejkové ve svých korábech, z otevřených dveří rychložerů se linula vůně kebabu, na chodnících přešlapovaly dívenky více, či méně lepých tvarů, z heren se ozýval cinkot automatů… Lidická! Byl jsem vysvobozen ze zakletí. Ale zpět do žhavé současnosti. Současné Brno je poslední dobou fascinujícím způsobem rozkopáno. Kamkoli jedete, narazíte. Jestli očekávají nový příchod generála Torstensona, nebo anšlus nevím. Ale už jsem vycvičen, takže jsem nechal stát auto na předměstí a šalinou jsem se transportoval po kýžených cílech. Šalinou… mňo… ehm… na zastávce jsem se snažil vnést lingvistické světlo poznání do Pišvejcovy a Pidižvíkovy hlavy. Výsledek byl ten, že když se jednička objevila na obzoru, Pidižvík zvolal hlasem jasným a zvonivým: „Dědo, šulin už jede!“
Štaca jenom zašuměla.

Chtěl jsem havěti ukázat brněnské vánoční trhy, takže jsme dojeli až na Padovec, což je bývalý bufet proti hlavnímu nádraží. Magošem evidentně cloumá obama před teroristickými útoky, protože člověk zakopával o nastražené betonové obrubníky, napříč postavená auta Empů, potkával četníky v neprůstřelných vestách se samopaly… no budiž. Je to móda, politici z magoše se mohou hrdě bít v hrudní košíčky, že zabránili, neumožnili a zajistili. Třeba jim to přinese bodíky v příštích volbách, koneckonců ono je celkem jedno, kterým oknem magoš vyhodí peníze daňových poplatníků.
Zjistil jsem, že některé palposty byly obsazeny Empy a policisty ve výkonu trestu. Proč by jinak stál strážce pořádku na doslech od pouličního hudebníka hrajícího tak zvířecky falešně, že jsem to poznal i já? Jako psychicky labilní jedinec bych hudebníkovo trápení ukončil dobře mířenou ranou během deseti minut, ale strážce zákona stál neochvějně jako skála na Helgolandu. Kráčeje kolem mekáče na křižovatce Masaryčky a Kapucínského náměstí, tradičně jsem proklel debila, který dopustil zánik Černohorky a vyjádřil křesťanské přání, aby se smažil v kotli na sedmé úrovni pekla.
Hodlal jsem projít spodkem Zelňáku kolem krokouše na rathausu na Svoboďák, odtud kolem sochy exekutora nesoucího pračku na Moravské, kde jsem chtěl opět nastoupit na šalinu zpět do periferních slumů. Chtěl jsem ukázat havěti, co jsem měl s sebou, stánky s ozdobami na stromeček, koupit jim grilovaný oštiepok a sobě klobás s chlebem. Svařák ne. Svařák se neprodává, protože by musel obsahovat víno, koření a cukr. Prodává se turbomošt, který obsahuje … no… něco určitě obsahuje, ale co??? Každopádně to nepiju.

Nalezl jsem do předvánočního ruchu na Zelňáku a zjistil jsem, že úbytek stánků zase pokročil. A docela brutálním způsobem. Zatímco loni jsem cestou nalezl alespoň jeden stánek s foukanými ozdobami na stromeček, letos už jsem neobjevil žádný. Po prodejcích grilovaných oštiepků se slehla země, stejně jako po klobásnících. V Radniční, která bývala plná stánků od Zelňáku až po Panskou, to byla bída s nouzí. Poněkud rozčarován jsem vedl havěť na Svoboďák, že jim ukážu Betlém. Takovej ten velkej, dřevěnej, vyřezávanej. Jsem si myslel, že ho havěti ukážu. Houbeles! Místo betlému se na Svoboďáku urodilo k primátorskému pyji velké bílé varle. Jenom jedno. Asi magoš už nemá ani vindru z toho rance peněz, které po sobě zanechalo předchozí odeesácké vedení města. Hlavně že mají betonové zátarasy…

Na Moravském náměstí, kde jsem si vždycky u stánku před nástupem do šaliny dával klobás dlouhej a tlustej jak sloní chobot, bačovala nějaká charita. Všechno v bílejch megastanech… Nanynky převlečené za anděly… ze všech charitníků čišelo nadšení pro Věc, škvírami v nadšení odkapávala dobročinnost jako med, na nás nahlíželi s laskavým pochopením, jako na zbloudivší ovečky, které je třeba přivést zpět do stáda, nebo se s nimi alespoň podělit o jejich vlnu… neudělalo se mi tentokrát dobře na Moravském náměstí.

Jediné, co zůstává ve štatlu nezměněné, jsou lidi. Přátelští, usměvalí lidičkové a člověci, ochotni s vámi prodiskutovat problematiku kolemjdoucího holuba, pocintanejch vnoučat, náhlého záhadného zmizení fronty na bramborák, přestože bramboráky byly na place, prostě všeho, co zásadním způsobem hýbe světem o první adventní neděli. A hlavně – malebné dialekty od hantecu, po veleslavínskou češtinu s přízvukem, jaký už v Čechách neuslyšíte, zněly z každého hloučku a byla radost naslouchat. Tohle se zakázat nedá a přesně kvůli tomuhle do štatlu jezdím.

Takže zdarec, zase napřesrok…

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

244 komentářů u “Obydlená zatáčka, aneb žít Brno

 1. Takže vlastně návštěva ve zřícenině babylonské věže… 😉

 2. Ve své podstatě ano. Koneckonců ruiny mám v popisu práce a lingvistická stránka věci je příjemným zpestřením 😀

 3. Dobrý štědrý večer,

  ptakopysku, turbomošt je svářo, kde je místo vína jablečnej mošt a jabkovice.

  Sochu Jošta jsi vnoučatům neukázal?

 4. maYdo,
  neukázal. Kolem Jošta bylo v čase mé návštěvy budováno kluziště. Ano, Jošt teď stojí uprostřed kluziště. To nevymyslíš, to je možné jenom v Brně. A bronzové moudí bylo tudíž nedostupné

 5. Moje dcera Ti vzkazuje, že když nepiješ turbomošt, o hodně přicházíš. 🙂
  A jestli jsi prý vynechal Cejl, tak žes taky o hodně přišel. Pokud bys tam šel, mohl bys taky o něco přijít, například o peněženku.

 6. maYdo,
  turbomošt jsem zkusil loni – jednu odlivku a docela slušně mě z toho bolela hlava. V Brně pro sichr piju jenom vybrané produkty pivovaru Černá Hora.

 7. A co se týče Cejlu, nezřítil jsem se z jahodníku na znak, abych v podvečer blomcal s bílým xichtem po Cejlu 😛

 8. Prý stači projet tramvají, nemusíš tam blomcat pěšky. 😀

 9. Jezisek prave vypadl. Udrenej. Ja jsem z te hromady vytahl flasku hodne stare skotske. Jeste jednou: Co je spatneho s Vanocemi?

 10. Ptakopysku, ja neumim ty smajliky. Jakoze je tam ten, co se od ucha uchu smeje. Dik.

 11. Dobré zas ráno… 2 ptakopysk – dle dojmu z mé poslední návštěvy této malebné vesničky bych soudil, že ten Pidižvík měl pravdu…

 12. Teda, už jen ten název – turbomošt – asocijuje nutnost místní pobočky ministerstva úlevy. Hodně místní… Tak do deseti metrů…

 13. PeSi,
  čistě mezi náma – pít svařák z jablečňáku jsem přestal už v prvním semestru. I jako chemikovi mi tahle kompozice připadala nechutná.

 14. 2 ptakopysk – ale na druhou stranu, když někdo trpí úpornou zácpou, tam by to mělo pomoci… Cimrman sice doporučoval rozrazil či dokonce lomikámen, ale kde tyhle bylinky teď v zimě seženeš… Akorát bych byl opatrnej s tou rychlostí – víš sám, že s rostoucí teplotou se reakční rychlost zvyšuje… A jak ten jeden dotyčnej – než stačil pomyslet a rozsvítit…

 15. Ostatně, když upravím titulek příspěvku dle reality na: Shit! Brno!, pak je ten podivuhodný nápoj na svém místě…

 16. 2 Šumavák – nedokážu posoudit, nepožil jsem dosud ani jedno…
  Ostatně, stará pravda říká, že Evropa končí východně za Negreliho viaduktem. Člověk tam sice jet může, ale na vlastní nebezpečí… Natož si tam dát pivo… (i když, jsou výjimky…)

 17. Starobrno šlo v poslední době hodně nahoru … Zní to divně a sám se divím, že to píšu, ale je to tak.

 18. Jo , jezdit do Brna je zážitek 🙂
  Kdysi jsem tam jezdil z mé vesničky střediskové na nákupy, ale dnes je to problém. Než jeden najde místo k zaparkování, najede pomalu tolik jako z Brna do Prahy. 😀
  Ale vedle autobusového nádrží na Zvonařce je parkoviště, a na střeše Vaňkovky se dá zaparkovat taky.
  Pravda, něco to stojí.
  V poslední době jsem dovnitř zajížděl, jen když jsem vezli ifči účetnictví.
  Díky dvěma nákupním centrům v Břeclavské strany vlastně nebyl důvod zajíždět dovnitř.S dětmi jsem kdysi stihl prolézt Brno, ještě když to nebylo tak hrozné.
  Jo, vlastně jsem tam jezdil s Punťou na veterinární fakultě, naposledy jsme tam byli asi před dvěma roky u zubaře.
  No, když tam Punťa ležel , bylo to častěji.Ale to už je tak 8 let.

 19. No, ale Praha j horš.
  Kdysi jsem vzal děti na týden do Prahy. Mladej měl zrovna narozky, a chtěl k nim dalekohled. Jeden jsme po delším vyptávání našli , ale nějak jsem se k němu, vesničan nevzdělanej nemohl dostat . Nakonec jsem tam vjel jednosměrkou, a dva poliši se rázem objevili , A doklady, pane řidiči, a jestlipak víte, co jste udělal…
  Hned jsem začal lamentovat “ Pánové , nebuďte přísní na chudáka vesničana , kterej přijel poprvé do Prahy autem, a teprve před půlhodinou před Prahou vyklepal slámu z bot“ !
  No mkrli do papírů, mrkli na SPZ , zasmáli se , a řekli „Jeďte „! 😀
  Dcera se schovala , aby nebylo vidět, že se řehtá, syn se schoval taky, a nesmírně se za svého otce styděl 🙂

 20. Píšu jako hotentot. Obchod s dalekohledy, přirozeně 🙂

 21. Prátelé, omlouvám se, včera jsem Vám všem popřával klidné vánočky, ale asi jsem málo ťukl do čudlíku, výsledek se nezobrazil a já si toho nevšiml. Takže dodatečně, i když si uvědomuji, že je to k ničemu.

  Jinak k večeři byl obalovaný nilský okoun, protože jsem se lososů již trochu přejedl. Vynikající ryba. Zbytek jsem si dal dnes k obědu na másle s maštěnými bramborami. Také super.
  Takže máme novou vánoční tradici.

  Pravda, původně jsem chtěl minulý týden upytlačit candáta. Vcelku racionalně jsem si řekl, že jen masochysta porybný by šel v tom marastu chytat pytláky. Druhý půjčený prut jsem ozdobil zmrzlými trubčími larvami. Candáta jsem samozřejmě nechytl, ale tlouště ano. Tak jsem raději zmizel od řeky bez poděkování a místnímu bezdomovci udělal radost. Dvě hodiny poté jsem dorazil do Makra lovit nilského okouna.

 22. Mimochodem, Loki si dnes pořádně zařádil na NP. Super.

 23. Ptakopysku, stačilo dát vědět, veliký dřevěný betlém byl na Dominikánském náměstí, pár metrů od Svoboďáku (po cestě Zelný trh-Svoboďák), a od loňska se pěkně opět rozrostl, a byl tam ve stánku i svařák…. Letos byly trhy na čtyřech náměstích. Zajímavé bylo, že na Štědrý den, tedy poslední adventní neděli, vše, absolutně vše bylo zavřeno a hloučky lidí zmatěně bloudily, snažíce navázat na tradici setkání o Štědrém dnu na svařáku. Tolik tedy z Brna. Jo, rozkopané je děsně, přesuny autem po Brně v době špičky dopravní je jen pro extra silné nervy… Všem přeji klidné prožití svátků vánočních 🙂

 24. Dix,
  Zdravím. Letos to fakt nešlo, prosvištěl jsem Brnem jak Šaratice trávicím ústrojím. On jeden úděsnej betlém ze slámy byl na moravském náměstí… Růžově nasvícený… To mě vyděsilo tak, že už jsem dal nepátral

 25. Kluziště… oni tam snad měli mít kluziště kolem nějakého medvěda.Ale Holanovi a spol se to nelíbilo, že prý památkáři a nedovolená reklama, tak si sponzor toho kluziště svého meďoura uklidil a Brňo holt teď dělá kluziště kolem koně za své…tedy: za daně občanů.

 26. Šumaváku,
  Mám pocit, že u toho kluziště stál nějaký Schadewagen a ne medvěd.

 27. Zdravím uprostřed vánočního rodinného návštěvního šílenství. Už se mi podařilo úspěšně přežít 2/3 onoho silně infarktového času – Štědrý den i se Štědrým večerem (včetně pravidelné návštěvy kostela o půlnoci – PeSi-zdravím) a dnešní, vlastně včerejší rodinnou návštěvu v počtu 5 hostů – takže brnkačka, i když až tak moc ne, občas jsou stínové snachy horší než vlastní tchýně :-), a už mě čeká jen přijetí návštěvy na mém hradě, ovšem to je jiný level, neb se dostaví minimálně třináct hostů. Božíhodová kachna s červeným i bílým zelím se vydařila, uvidíme, jak dopadne Svatoštěpánské řízkobraní. Dva druhy zeleninových salátů už jsou hotovy, bramborový čeká na konečné dokončení a brambor na brkaši je plný sklad. Tak snad to nějak přežiju. Hezký zbytek svátků! 🙂

 28. Dobré Štěpánské zas ráno… Já obvykle na Štěpána dělám husu, pomalu pečenou, takže se pozvolna už od večera peče v troubě a ještě nějakou chvíli péci bude. Já tuhle dobu využívám k odpočinku a ke klidu v dobré společnosti (sklenka dobrého vína) a netuším, proč bych měl hostit lidi, který obvykle nemusím vidět ani během roku, natož se někam hábrovat v noci. Leč komu není rady, sám do ní padá…
  Já akorát včera rozdal přebytky rybí polívky – bujabéza, povedla se, bylo by škoda, kdyby se zkazila… zakoupil jsem sobě pomalý hrnec (multifunkční) a teď zkouším, co všechno umí. Ta polívka se v něm opravdu povedla…
  Tak poklidný zbytek těch přiblblejch svátků…

 29. Dano, já jsem půlnoční již po jedenácté zaspal. Sklony navštěvovat kostel v naší pražské vísce mám z rodiny pouze já. To ještě z toho důvodu, že jsem si vždy dobře pokecal s bývalým velebným pánem. No, osud a církev ho odvály jinam a s novým jsem kontakt nenavázal. Rodina zase nechce zapomenout, že jsem se z poslední mnou navštívené půlnoční vrátil někdy za kuropění v půl deváté. Ale musím říci, že jsem tehdy byl opravdu šťastný a se světem i Bohem zcela usmířený.

 30. Koleda, koleda, Štěpáne,

  ladím nový notebook, tak tohle je jen testík 🙂

 31. Matzurko,

  asi jsi byla moc hodná,že ti Ježíšek naježil 🙂
  Jakej, pochlub se ! 😉

 32. Acer Swift ? Bylo zmíněno v diskusi pod minulým článkem ? 😉

 33. Tááák a husička se opravdu povidla… Zelí jen tak kysané, bílé i červené, dušené mi moc nechutná a to syrové kysané je příjemný chuťový kontrast. Houskové a bramborové knedlíky – bramborové opéci dočervena, jsou stravitelnější… No a nikam se jet nechystám, takže ještě něco málo dobrého piva a tím pro mě letošní svátky vyvrcholily… Aspoň, že už je po slunovratu a bude se zas trochu prodlužovat den. Situace, kdy člověk ráno odchází za tmy a za tmy se vrací na náladě nepřidá…

 34. Jo, ten návrat světla mne taky těší. Co si představuju obtížně, to jsou Vánoce u antipodů. Datum je, ale místo návratu slunce jim začne ubývat.

 35. No a včera jsme měli trochu nezvyklej sváteční den .hromadně jsme zajeli do bejvalčiny ordinace , bejvalka spravila synovi jeden zub, já zase ošetřil dceři jeden bolavej, bejvalka naimpregnovala mladší vnučce zuby 🙂
  Zjistil jsem,že jsem ještě mít vrtačku v ruce nezapomenul 🙂

 36. Dojíždíme dojížďáky. Salát, který se letos obzvláště povedl, ryby… Akorát to vychází. Ani drobek na zmar, nepřibude mnoho pro předjarní shazování.

 37. 39 PeSi, s duchovnem bojuješ systematicky. Samá těžká jídla. Na Tebe si nepřijdou 😀

 38. Haladina ad 38. JE! Já například znám Jonathana…

 39. Aerokarle,
  V klokánii mají také radost ze slunovratu. Dny se začnou krátit, ochladí se konečně na nějakých pětadvacet, dvacet stupňů.. Před Vánocemi bylo zbs. v Sydney 41 stupňů Celsiových přes den a v noci kolem třiceti.

 40. Tak trochu politiky – právě jsem vyslechl projev staronového českého prezidenta. To byla vítězná řeč.

 41. Dobré odpoledne,

  u nás se rovněž dojíždí salát a ryba. K snidani a k večeři, obvykle vydrží až do silvestra. K obědu na boží hod je tradičně krůta s nádivkou z ořechů, kaštanů, rozinek a brusinek a se zeleninou a dnes nějaký zvěřinový guláš s bramboráčky. Nemasožravci se spokojí s nádivkou a omáčkou. Tak ještě kafíčko a procházka a svátky budeme mít pomalu za sebou. Ale všichni máme volno i v dalších dnech, takže se nadále budeme věnovat jídlu, relaxaci a procházkám. Teda, potomstvo ještě studijním povinostem, ale to už není moje věc…

 42. Ještě k těm křesťanskejm svátkům – na Parlamentních listech se vyblil z podoby slavnej biskup Malý:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Biskup-Maly-Vy-chcete-branit-nasi-kulturu-Naucte-se-nejdriv-poradne-dejiny-K-nasi-kulture-patri-i-pomoc-v-nouzi-517654
  Je to síla – ten zmrd se neštítí jakékoli lži. Ale je pod tím zajímavá diskuse, uvádějící některé bláboly na pravou míru.
  Ale mulitikulturalistum se to bude líbit – než je taky někdo obohatí…

 43. Halle,
  ty zvědavko, teď ses usvědčil, že moje texty fakt nečteš !
  NoName má pravdu, a Schumi mi tehdy volbu pochválil, je to pro nenáročné uživatelky trochu větší „mazlík“ 🙂
  https://www.czc.cz/acer-swift-1-celokovovy-sf113-31-p56d-stribrna/215858/produkt
  Vybráno víceméně na Netu, a zatím spokojenost, až na to, že se definitivně do mého života vplížily W10. No co se dá dělat.

  Ad gurmánské hlásání – u nás tradice poražena. Já ryby nejím a dceři kapr nechutná, takže štědrovečerně se u nás usalašil losos a pro mne řízek krůtí, brsalát zas jen pro mne a manžela, dcera požadovala americké brambory (kyselé nerada, včetně okurek). Kapr osmažen jen pro manžela včera k obědu (s bramborovým salátem), já repete, dcera krůtí řízek s brambory vařenými. Dnes dojížďáky, v obměně pro všechny uspokojivé :), přidala se i vařená sladká kukuřice. No, a zítra už budu muset vymyslet něco čerstvějšího.
  Já si ten noťas opravdu zasloužím 🙂

  A k velkému překvapení naší dceři největší radost z dárků udělala velká plyšová ovečka, co sedí na zadku a vyvalené oči evokují jisté zažívací potíže. Celek je komický, a čtrnáctileté slečna, vláčející hračku v podpaždí od Štědrého večera téměř všude, mne a manžela poněkud vyvádí z míry. Naštěstí víme, že to není nijaká úchylka, leč prostě vyjádření radosti nad vytouženým dárkem. Já mám ráda plyšáky do dnes 🙂
  Nicméně pod stromečkem byly i nějaké zajímavé knihy, takže se spokojeně rozkládám na kanapi, po ruce silný cejlonský čaj, cukroví, na nose brýle… pár chvil nirvány, než zase budu muset nastoupit ke všem svým povinnostem 🙂

 44. Ahoj!
  Mám dotaz: nemáte někdo elektronicky novelu
  John Steinbeck: „O myších a lidech“ (jiný název:“…jejich je království nebeské“ ) ??

 45. Zdravim pekne po svatkach. Hned po ranu jsem se z Mlade Fronty dovedel, jak nam ten zhuverily Trump utraci nase prachy. Pisou tam, ze Trump jezdi na dovolenou do svych resortu, co ma po Americe, nejvic na Floridu. Stalo nas to jeho cestovani sest melounu. To skromnak Hussein Obama jezdil po petihvezdickovkach, ktere mu, chudackovi, nepatrily. To znamena, ze jsme calovali krome cesty jeste najem. S Trumpem to mame zadara.Podle clanku je vsak utracecem nasich dani Trump. Abych ale nebyl nespravedlivy. V textu je veticka, ktera rika, ze vylety a dovolene Obamy a enturaze jeho osklivky nas staly za tech mizernych osm roku necelych, ano, necelych devadesat sedm milionu.Mozna jsem zapomnel nasobilku, ale zda se mi, ze jsme na tom s tim rozhazovacem Trumpem o facku lip.

 46. (48) Masochisto. Já jsem si dal jelení kýtu na jalovci a na První opilce ani nevzdechl. Kdo by si taky kazil tak chutnou krmi. Teď si ještě udělám pěší výlet do garáže pro rozbrušovačku a mohu uvažovat, co k večeři. Zbytek šneků nechám na Nový rok.

 47. Šumaváku,
  chceš to v mobi, anebo pdf ?

  Matzurko,
  pěkná mašinka,líbila by se mi,ikdyž bych si asi vybral variantu s trochu silnějším procesorem.
  Ale protože mám dva provozuschopné ntb, jeden s i3, druhej s i5, a i když jsou poněkud omšelé, zatím fungují, takže utrácet nebudu.

 48. Šumaváku, já to mám v epubu. Naopak sháním od téhož autora Veselý čtvrtek a Plameny zářivé.

 49. Pesi, prosím, prosím, mě taky. Díky.

  Akarle, nalezl jsem plaketu Svazarmu z jakýchsi závodů ze sedmdesátých let. Zatím jsem ji použil pouze jako nosiče vonného olejíčku, když ženuška zapomněla vypnout pod pánví. Vypadá to na pančovaný bronz. Pokud chceš, je tvá.

 50. (58) Františku, díky za nabídku, na tyhle šroty mám vlastní zdroje, bohaté …

 51. Jo, vnučka už ho má.Ale já nestihl ani nahlédnout.

 52. 65 Slyšel, dobrý. Problémy ústavních protikandidátů by měl posoudit ústavní psychiatr.

 53. Schumi, já myslím, že jim stačí vidět, jak ten „senilní, pomatený, alkoholik“ mluví 15 minut správně česky spatra, aniž by ztrácel myšlenku a souvislosti.

  To je musí hrozně děsit, i bez ohledu na to co říká !

 54. The darkest hour. Jak titul prelozi do cestiny, nevim. At tak, ci tak, nevynechejte film uvidet. Je dobre, skvele, si pripomenout, ze se mezi nami sem nebo tam vyskytnou lide genialnosti a sily Winstona Churchila. Jak mu jeho zena (druhy nejvetsi hrdina teto epopeje, podle me) pripomina, ze jeho velikost jde ruku v ruce s jeho nedostatky. Moment, kdy je Anglie blizko zhrouceni, kdy Evropa je prevalcovana nacisty a zbytek anglicke armady trci v Dunkirk, mnozi, vetsina v Parlamentu vidi vychodisko ve vyjednavani s Hitlerem. Zoufaly, skoro zlomeny Winston se incognito projede londynskym metrem. Lide tam ho okamzite poznaji a on je pozada o radu. Vysledkem je jeho slavny projev v Parlamentu, ktery konci jeste slavnejsim „My se nikdy nevzdame!“

 55. Cetl jsem novorocni projev presidenta Zemana. Jako nezucastneny volic a ne intimni znalec mistni sceny rikam, ze projev, oslovujici momentalni situaci a problemy, byl velmi dobry.

 56. Dobré zas ráno… 2 Šumavák ad 67 – no a navíc říká to, co si myslí velká většina těch nesvéprávných a pomatených voličů, které se ještě nepodařilo vyměnit (či eliminovat).
  A říká to souvisle a logicky provázaně. Z toho se samozřejmě průměrný novinář – PaH-BŽ – musí zákonitě posrat!

 57. Ty si z nás střílíš každý den několikrát, Halladine.

  Ale vítej! Jak se dívám, tak nikdo z přispěvatelů nemá čas na blbosti. Asi jim pokračují svátky i po těch státem posvěcených dnech. Nebo využívají povánočních slev.

  Já jsem si odpracoval denní dávku a mířím domů, kde mě čeká milující náruč – ovšem nad kouřícím se obědem. Co se tak dá vymyslet k bramborovému salátu, aby to nebylo notoricky opakované?

 58. Kouřící oběd, když jde o bramborový salát?
  Tak dej vědět, co k němu bylo za překvapení 🙂

  Dcera ráno vyrobila kouřící topinku, nějak se zasekl topinkovač. Ale to by asi nebyla vhodná příloha k bramborovému salátu.

 59. Tak já ještě nepracoval,kromě toho, že jsem si dopoledne uvařil kafe. 🙂
  Až po obědě si půjdu zazubařit 🙂

 60. (73) Kromě kapra různé druhy řízků, smažený celer, opečená sekačka, karbanátky ….

 61. Tak děkuji, jen AeroKarel se snažil. Vím, že to byla těžká otázka. Smažené všelicos je právě ta snadná a notorická odpověď.

  Pro maYdu – vepřový řízek.

 62. No, já bych navrhla třeba ještě opečenou vinnou klobásu….

  Ale vepřovej řízek – taky dobrý. I když klasickej vídeňák je z telecího.

  My měli špagety s rajskou omáčkou. Po třech dnech hodů docela bodne jednoduchý jídlo.

 63. Jojo,
  já dneska dala úplně obyčejné lečo. A zítra bude asi taky nějaká snadná rychlovka, aby se trávicí trakt mohl vzpamatovat 🙂
  U nás je zbytek bramborového salátu obvykle spotřebován na chlebíčky k svačině, ale letos jsem ho udělala tak akorát, takže už na ně ani nedošlo.

  A konečně jsem se dostala k přečtení vánočního projevu pana prezidenta, a nemám námitek, ba naopak, mluvil mi dost z duše.

  A jdu dobíjet kindle, i když už zítra budu muset začít s pracovními povinnostmi, co nesnesou odkladu…

 64. Mňo… Vepřové kostky na šampaňském grand veneur s krupicovými noky, pečená jehněčí kýta à la Provence se šťouchaným bramborem a cibulkou, plněná muškátová dýně, hovězí na burgundském a bouquet garni. Pořadí absolutně na přeskáčku. Už aby byly běžné dny naplněné houskami, salátem Rumcajs, sekanou, zauzeným gothajem…

 65. Zdravím ve chvíli mezi vánočními a povánočními návštěvami.
  Ad 73 – Martine, já nakukuju až teď, takže můj tip k br.salátu je uzené. Ač k němu je nejlepší bramborový salát z teplých brambor, tj. bez majonézy. Ale i k tomu s majonézou se dá. 🙂
  Jinak mi dcera vyprávěla, jak při sledování pohádky O dvanácti měsíčcích se neudržela a hodnotila výkony Marušky slovy: „Ta Maruška je fakt šikovná, jezdí na koni, prohání se na lyžích“ a vnuk k tomu dodal: Úplně jak Chuck Norris!
  Tož tak u nás.

 66. Nakonec se tady sešly použitelné rady.

  vinná klobása – to bych mohl zkusit, protože já ji nejraději s mým syrovým kysaným zelím, ale za pokus to stojí.

  na chlebíčky – to mě nenapadlo a přitom je to tak samozřejmé – kolik set jsem se jich za mládí najedl!

  uzené – i to vyzkouším. My máme oba druhy bramborových salátů, klasický s majonezovojogurtovou zálivkou a i ten klasický s brambory a cibulí zalitými horkým vývarem a dochucený octem.

  Ovšem až příště, protože ty letošní dávky jsme mezitím snědli.

 67. 81

  grand veneur…. Chytils nějakou pohlavní chorobu ? Ale francouszké názvy neznám….. 😀

 68. grand veneur … myslíš česky „velký venerik“? 😉

 69. Omáčka. Ptakopysk nahradil portské šampaňským.

 70. 85
  velký venerik…..
  Komtur řádu sv.Syphylise 😉

 71. Halladine, musíme přestat, nebo se nás budou tázat na používání šnekacích vidliček!! 😉

 72. Hulváti a nevzdělanci!
  Původní recept měl jako surovinu maso z medvěda a jmenuje se proto Velký lovec. 😀 😀 😀 Kdyby se to jmenovalo Velký venerik, bylo by to jídlo, které měl v oblibě spíše nějaký skladatel či spisovatel, než hajnej. Syfla ulovíte častěji v salónu vyšší společnosti než v lese.

 73. MartineTT,
  Obávám se, že naložit na týden či dva medvěda do portského s kořenovou zeleninou by asi nebyl úplně nejlepší počin. Četl jsem, že do portského naložili nějakého aristokrata, ale nebylo to kvůli zjemnění masa, nýbrž kvůli funusu na opačným konci oceánu. A šoupli ho do sudu bez mrkve a bez celeru.

 74. … a tak vznikla legenda o lidech s rudou kůží v Americe! 😉

 75. ptakopysku, já znám jen omáčku Grand Veneur. Je-li to marináda, tak se rád poučím. Ale snad napřímo, ti dva pubertální vtipálci si to nezaslouží.

 76. Ptakopysku ,

  máš naprosto špatné informace,
  Autorem receptu byl jistý francouzský markýz,o kterém bylo známo,že co neskočí do vody, anebo nevyleze na strom….
  Přezdívku velký lovec dostal právě pro tyto aktivity, Přesněji -pojmenoval ho tak král Karel VIII,když slyšel o jeho úspěšných výbojích. Bylo to řečeno jak s úctou,tak s určitou mírou závisti.
  Tenhle titul se stal všeobecně znám, dokonce do té míry, že dotyčného markýze nikdo nejmenoval jeho pravým jménem a titulem.
  (Je známo, že král Karel VIII měl problémy s velikostí jistého orgánu.)
  Bohužel, onen francouzský markýz se, jako mnoho jiných šlechticů zůčastnil tažení Karla VIII do Itálie, ( 1494-1498)kde se mu podařilo chytit nejmenovanou pohlavní nemoc, následkem které posléze přišel o jistý orgán.
  Prostě mu upadl.
  Zpočátku uvažoval o sebevraždě, nakonec,jako mnoho jiných, ve Francii i jinde 😀 ;-), našel útěchu… ve vaření.Vymýšlel všeliké bejkoviny, spočívající v různých nesmyslných kombinacích ingrendiencí.
  Tahle omáčka mu nedopatřením vyšla, a protože, ač přišel o onen orgán, titul velký lovec se příliš vžil,než aby byl zapomenut, a ona omáčka obdržela jeho jméno.

 77. Taktopostižených bylo i mnoho jiných francouzů, protože zatímco šlechta kompenzovala své komplexy vařením, francoužtí králové je kompenzovali opakovaným válčením v Itálii, takže podobně postižených francouzských šlechticů přibývalo.
  To v konečném důsledku přispělo k rozkvětu francouzské kuchyně,
  Dá se tedy s určitou malou nadsázkou tvrdit, že kdyby Kolumbus neobjevil Ameriku, neměla by francouzská kuchyně takové postavení,jaké má dnes. 😉

 78. Nebyl by odkaz? Funkci nejvyššího lovčího znám jinak.

 79. Ten titul byl neoficiální, a s tradičními tituly a funkcemi na panovnických dvorech neměl nic společného 😀

 80. Dobré zas ráno… 2 ptakopysk ad 91 – to k tomu nepřihodili ani bobkáč? No, nevím nevím… Že by jako konzervant stačilo samotné portské?

 81. Myslím, že do toho porstkého naložili admirála Nelsona, když ho vezli od Trafalgaru pohřbít do Anglie.

 82. Nelsona uložili do brandy 🙂
  Portské má příliš nízký obsah alkoholu, coby konzervační tekutiny (19-22%),
  brandy 35-60 %

 83. Tak najít informací o vraždě v Německu je v mainstreamu skoro nemožné, tam musí informovat o důležitějších věcech, jako je poplácání po zadku nějaké „zpěvačky“ ćlenem Trumpova štábu nebo o rasismu na Facebooku „rapera“ Bangy.
  A „žurnalisté“ se pořád nestydí, naopak, cítí se jako lepší lidé…

 84. Lidovky u článku zrušily diskusi. 😛 Ne, že bych se tam chtěl vykecávat, ale je to symptomatické.

 85. ještě že nejsem mediálně zajímavej. Po pérdeli plácám rodinné příslušnice imrvére. 😀

 86. 2 NoName ad 108 – já bych tipoval malýho… Teda, ne toho biskupa…

 87. A obecněji:
  Jak se člověk stane novinářem? Nízké IQ, neschopnost se uživit skutečnou prací, vlezdoprdelismus,sklon k bájné lhavosti, …

 88. Dobré odpoledne,

  no, hlavně neumí psát. Čte se to blbě a je to chaotický.

  a diskuse pod článkem je taky zrušená.

 89. Mno,já bych se spíš ptal, jak se člověk stane Borisem Johnsonem 🙂

 90. 110 – urcite to jsou dobre predpoklady. Na politika je navic nutnost byt alespon trochu presvedcivy, toto je mozna delici lajna mezi politiky a novinari…

 91. 110

  Navíc utkvělej názor a naprostý nedostatek sebekritiky.

 92. Ted mne doslo, proc se kureci prdeli rika biskup.Ctu tady, ze hned tri anglicti biskupi, jeden z nich dokonce arci pr…biskup, si pri oslavach narozeni Krista ze svych kazatelen otreli svou svatou hubu o Trumpa.Jeden z nich vyuzil kazani k tomu, aby dal do late ty, co zrovna nehori laskou k buzikum. Inu, biskup.

 93. BTW, zpráva OLAF asi není příznivá, Babiš press mlčí a ANO ve vládě dělá vše proto, aby to nešlo ven…

 94. Dobrý večer vespolek,
  tipuji, že umělkyně zkoumající lidskou sexualitu… a jí podobní mají zjevně se svou sexualitou problém. Doporučila bych jim návštěvu sexuologa i psychiatra.

 95. 119

  Kráva pitomá, nebeská….

  Se divím, že ji majitel nebo správce domu nenechal zavřít už při instalaci.

 96. Mno, já bych tipoval, že by to chtělo chlapa… Ale velice odvážnýho, či slepýho a hluchoněmýho – aby na ni vůbec vlez!

 97. 110 A ten kdo je na tom nejhůř dostane Pulitzerovu cenu 😀

 98. 125-jednoho dne udělá svět bum … A věci se vrátí k normálu.
  Ale těm, co budou u toho, těm nezávidím.

 99. Dobré odpoledne,

  128 – zajímavé. Není náhodou Turecko členem NATO? 😀

 100. 130 Zajímavé odhalení. Volič ano hraje účtenkovku, krade dekly z plotu a kytky na hřbitově.

 101. 131 – přesně tak, Schumi. Volba ANO (nebo třeba ČSSD) je dozajista podmíněna určitým komplexem charakterových vlastností, např. afinitou k cizímu majetku.

 102. Mno, taky jsem si myslela, že mi někdo ukradl věnec na hřbitově… Pak jsem si vzpomněla, že když jsme chtěli vyrazit na předušičkový víkend, tak nenastartovalo auto, takže z výletu sešlo. TAkže nebylo z čeho věnec udělat, protože nebylo chvojí a na hrob jsem proto dala jen kytku v květináči.

  jetsli to teda nebylo s těma dfensovýma liliema podobně….

  Generalizace o tom, že voliči kohokoliv jsou nevzdělanci, zloději a vůbec bůhví jací darebáci, či tupci svědčí především o deficitu demokratického myšlení u generalizujícího….

 103. „Volba ANO (nebo třeba ČSSD) je dozajista podmíněna určitým komplexem charakterových vlastností, např. afinitou k cizímu majetku.“

  No, já bych spíš řekla, že je podmíněna zoufalstvím z toho, co se jinak nabízí. Konec konců leckteré nesmysle nejsou jen a výhradně z dílny ANO nebo ČSSD.

 104. Dobrý den,

  jsem si zcela jist, že hrát účtenkovou loterii může jen naprostý debil a takový čin je neobhajitelný. Jestli volí stranu A nebo stranu B je lhostejné (osobně nechápu, proč se někdo hlásí k volbě strany, když máme tajné volby).

 105. Hrát každou loterii může jen naprostý debil.
  Ta účtenkovka má jednu výhodu – je zadarmo.

 106. Jak říká MP, erár ty prachy co vybere vždy nějak utratí. Takže je to fuk.

 107. Proto je lepší erár ve vybírání nepodporovat.

 108. 135 MaYdo, jak to, že není na výběr?
  Robotovat na panském nebo svobodně prodávat svoji pracovní sílu zaměstnavatelským monopolům.

 109. 143 – no, já teda robotuju na svým…. Ale stran výběru jsem měla na mysli výběr politických stran.

 110. 145

  maYdo, houby robotuješ na svém. 🙂
  To bys musela projektovat přímo pro zákazníka.

 111. Robotuju na svém, mám živnostenský list a za sebe platím daně a pojistné.

  Vždycky pracuju přímo pro zákazníka, tím je ten, kdo si mně na práci najal. Menší věci – úpravy bytů a tak dělám společně s kolegou, on obvykle řeší architekturu a kontakt s klientem, já technické věci a projednání s úřady.
  Větší věci se ovšem dělají v teamu, to není práce pro solistu a jeden by to ani nemohl zvládnout. Je to docela běžný způsob. Každý děláme svůj díl, s některými lidmi ani nepřijdu do kontaktu. Opět pracuju pro toho, kdo si mně najal.

 112. To jste nějaké družstvo? Nebo je to Švarc systém?

 113. Dobré ráno,

  quivis, nejsem prodavačka ani kadeřnice. Takže o žádnej zavrženíhodnej „svarcsystém“ nejde.

  Ostatně většina lidí, co to slovo používají s poněkud pejorativním přízvukem, stejně nemá ánug ani o tom, jak funguje švarcsystém, ani o tom, jak fungují pracovní vztahy mezi tzv. „svobodnými povoláními“ ani o tom, jak funguje koordinace projektu a skladba profesí, které se na něm podílejí.

 114. No prosím, ale stálo by to za osvětu. Aby se v tom Babiš vyznal … 😉

 115. maYdo,
  není důležité ,jaké má kdo povolání. Švarc systém je o tom, že místo aby byl jeden zaměstnanec, je živnostník a místo toho, aby dostával mzdu, proplácejí se mu faktury.
  Někdy je takovýto vztah oprávněně fungující,jindy ne.

  Mimochodem,jsou všichni spolupracující s ateliérem tvého šéfa živnostníci, anebo jsou mezi nimi i nějací zaměstnanci ?

 116. Doporučil bych pro dlouhé zimní večery seznámení s pracovně-právními předpisy, vývojem od roku 1990 a pak by snad mohl někdo zasvěceně definovat „švarcsystém“.

  Tato poznámka není určena maYdě, protože ta zná detaily z vlastní zkušenosti.

  Já osobně se do práce pana Sysifa nepustím, těch třicet centimetrů přes noc pěkně přimrzlo a od rána svítí slunce. Teplota se z nočních minus devíti dostala na minus dva (na kopcích ještě méně) a tak jsem vytáhl běžky.

 117. 152

  Takže právě právník potvrdil, že maYda pracuje ve švarcu 🙂

 118. Halladine, víš prd.
  Jak o švarcu, tak o tom, jak pracují projektanti a jak funguje projekt.

 119. „Mimochodem,jsou všichni spolupracující s ateliérem tvého šéfa živnostníci, anebo jsou mezi nimi i nějací zaměstnanci ?“

  Nevím a je mi to jedno. Mně zajímá, kdo velí projektu a jaký kdo má v tom projektu úkol, jak má vypadat výstup a kdo a kdy mi má dát podklady a komu mám co kdy předat já.
  jak má kdo ošetřen pracovně právní vztah se mně nijak netýká, zrovna tak, jako se kolegů netýká, jak to mám se šéfem nastavený já.

 120. Něco vědět brání zaujetí pevného stanoviska. 😛

 121. maYdo,

  ochotně ti přiznám , že vím houby o organizování projektování.
  O švarcu něco vím, spousta mých známých tak pracuje.

 122. 2 Martin ad 152 – viz První Brandtova věta… Ostatně, jako vždy. Zde je každá snaha marná, práce je to přímo Syfilisova…

 123. No, je vidět, že o tom víš houby.

  ale abysis nedělal iluze, tak nejen o projektování. Švarcsystém totiž zdaleka není jen to, že “ místo aby byl jeden zaměstnanec, je živnostník a místo toho, aby dostával mzdu, proplácejí se mu faktury“

  Například ten blábol o práci „přímo pro zákazníka“. Kdo je podle tebe zákazník? Stavebník? Budoucí uživatel?

  Potom takový restaurátor, který dělá průzkumy na omítky pro rekonstrukci historického objektu nebo statik, který zpracovávává statický posudek, taky nepracuje „přímo pro zákazníka“. Jsou to vesměs živnostníci, pracují na objednávku za faktury, ale sotva tomu můžeš říkat „švarcsystém“. Jedná se obvykle o poměrně dost specializované profese, které se jedné firmě nevyplatí zaměstnávat, protože by je plně nevyužila a neuživila.

  Způsob, jakým pracují projekční ateliery je ověřený a funkční a mimochodem, fungovaly tak projekční ateliery na západě dávno před tím, než nějakej švarc mohl pomejšlet na zavedení švarcsystému.

  To, že když někdo nemá zaměstnaneckou smlouvu, tak někteří ječí, že „švarcsystém“ a vůbec dehonestace všech svobodnějších ( a tedy státem hůř kočírovaných ) profesních vztahů je dílo špidly. Špidla je dávno v bruseli, ale jeho bláboly o švarcsystému někteří papouškují s vytrvalostí, který by slušela nějakým rozumnějším věcem.

 124. Švarc systém je vztah reálně obdobný zaměstananeckému, avšak založený na svobodné vůli stran a vymykající se předpisům pracovního práva.

 125. MaYdo,

  dávání zakázek živnostníkům není nic proti ničemu . problém je , když jsou takto zaměstnávány obvyklé zaměstnanecké vrstvy.
  Například manžel jedné sestřičky pracoval jako živnostník, a přitom bagroval na bagru, který patřil “ zaměstnavateli“.

 126. Ono je zakázáno najmout si řidiče? Jestli jo, tak by měli zavřít úplně všechny, kdo opravuje D1. Protože systém je nastaven tak, že firma vyhraje soutěž na úsek, najme subdodavatele na věci, které nedělá sama a může jim pronajmout mechanizaci – menší firmy, ty mohou najmout ještě menší firmy či živnostníky, ještě menší firmy mohou najmout živnostníky na pozice, které nedokážou obsadit ze svých zdrojů a můžou si navzájem pronajímat mechanizaci. V systému jsou zabudováni zahraniční dělníci, dělníci, firmy, či živnostníci najmutí jen tak na hubu, ilegálové… Také se dějou věci, že ta horní firma neukočíruje, nebo je nenažraná a nezaplatí těm, kteří nemají prostředky na to soudně se bránit, takže se část pyramidy zhroutí z důvodu platební neschopnosti atd. atd. Stavění liniovek je velmi pestrý a turbulentní svět, z jehož řádu by běžní halladinové patrně zešíleli.

 127. Halladine, Halladine…..

  A copak to jsou „obvyklé zaměstnanecké vrstvy“?

  Jinak – OK, a mohl bys quivisovi vysvětlit, že já opravdu nejezdím s bagrem? 😀

 128. 161 – jo, schumi a dodala bych, že ta svobodná vůle je asi to, co tak vadí…..

 129. „Ono je zakázáno najmout si řidiče? “ Podle Halaldine)a je to OK, pokud má vlastní auto 😀

  Jinak přemýšlím, čím by se asi tak dala ta „Fuj – švarcsystém “ pyramida na dálnici nahradit…. Napadá mně jen státní firma – kolos, zaměstnávající všechny profese a financovaný ze státního rozpočtu, jako to bylo za socíku.

  Obnávám se, že by se výstavba dálnic notně prodražila a vůsledek by byl i přes zvýšené náklady v nedohlednu……

 130. maYdo,
  ale jako živnostník, kdybys mohla, určitě bys jezdila!

 131. Nakonec, proč ne, ptakopysku…. i když mně by asi na to už nedali řidičák.

 132. 😀

  No tak předložím očividnější příklad – soustružník hákující každej den u soustruhu ve fabrice,vedený jako živnostník.

  Schumi,
  o té svobodné vůli bych v mnohém případě nemluvil. prostě ten bagrista neměl na výběr.
  A nebyl tím nijak nadšenej.

 133. Tak jsem čekal (podle 148, 150), že se něco rozumného dozvím. Taky jsem v těcg dvou příspěvcích o „švarc systému“ neřekl nic špatného.
  A už tu byly nedůtklivé ohlasy, jen 164 konstatuje fakta.
  MaYdino vysbětlení projektovacích postupů to pro mne jen zamotalo.
  Kamarád v Kanadě, nstrojař, byl zaměstnanec, ale měl asi 1 kubík bednu, ve které měl veškerý SVŮJ vercajk, se kterým šel od zaměstnavatele k zaměstnavateli, Tam je to obvyklé.

  MaYdo, máte taky vůj vercajk, nebo si pronajímáte místo v nějaké projektovně? Jak je to s nájmem projektovny? Jak je to s fakturou, když na projektu pracuje několik samostatných projektantů?

 134. Quvis, za prvé bych se zeptala, co je vám do toho. Konec konců je to mezi mnou a mými smluvními partnery a je to různé případ od případu. Nehodlám věšet na veřejnej web, co mám doma a jaké vybavení s někým sdílím a za jakých podmínek. Trovna tak neodpovídám na dotazy, týkající se smluv, zejména finančnách podmínek. je to věc mezi dvěma stranami, nikomu třetímu do toho nic není.

  Svůj vercajk lze zajisté mít, ale jen pokud je dostupný pro jednotlivce. bednu s vercajkem má doma i kutil, počítač se softwarem za statisíce nebo drahý bagr je jiný level, to z úspor nekoupíte.

 135. Každý má na výběr. A vždy, halladine.
  Samozřejmě, nejde to dohromady s principy „jenom blbec by to nebral, když dávají“, ‚lepší než nic“ a podobnými, hlásanými překvapivě opět halladiny.
  Souvisí to s pojmy jako třeba sebeúcta, ale to bych se asi nakázal zbytečně ?
  BTW, je zvláštní, že vás zrovna Švarc systém tak sere, přitom není právně o nic víc nejednoznačný než třeba „stahování“ z internetu, kterému holdujete ….

 136. „Taky jsem v těcg dvou příspěvcích o “švarc systému” neřekl nic špatného.“

  No, pak byste byl vskutku unikát. 😀
  Mnoho jsem se za ta léta, co pracuju naposlouchala o šwarcsystému a vždycky následovaly lamentace, jak zavrženíhodný systém to je a na jakém zlořinu se tom podílím.

  „MaYdino vysbětlení projektovacích postupů to pro mne jen zamotalo.“

  no jo, no, to je halt těžký, když něco, co bylo aplikováno na prodavačky, kadeřnice se pokoučíte nebo soustružníky napasovat na úplně jinou profesi, kde to funguje úplně jinak….

 137. “ kadeřnice se pokoučíte nebo soustružníky napasovat na úplně jinou profesi, kde to funguje úplně jinak….“

  no jo, pomotanej slovosled…

  prodavačky, kadeřnice nebo soustružníky se pokoušíte napasovat na úplně jinou profesi, kde to funguje úplně jinak….

 138. Jestli ono to není tak, že někteří ve skutečnosti nejsou proti švarcsystému z „principu“, protože jsou mimo něj, ale proti těm, kteří v něm fungují. Že právě jimi se cítí být ohroženi, protože je vnímají jako úspěšnější. Že pro případ, že by se ten systém rozšířil se obávají, že by v něm neuspěli. A ty úspěšné přinejmenším podvědomě vnímají jako konkurenci.

 139. “ No tak předložím očividnější příklad – soustružník hákující každej den u soustruhu ve fabrice,vedený jako živnostník.“

  halladine, celá debata začínala tím, žes tvrdil, že nedělám na sebe, protože nedělám přímo pro zákazníka. Mimochodem, ještě jsi nevysvětli co tím „přímo pro zákazníka“ myslíš.
  a Quvis vytáhl obehranou desku, že teda pracuju na švarcsystém.

  Pokusila jsem se vysvětlit, ač vím, že dávno to marno, jak to funguje v mojí profesi. ale co s tím má , ksakru, společnýho nějakej soustružník nebo manžel Tvý sestřičky, to teda fakt nechápu…..

 140. Schumachere, Špidlovi na tom vadilo zejména, že živnostníci platí malý daně. A v tom smyslu naočkoval populaci – že na ně vlastně všichni doplácejí….

 141. Ostatně ty „obvyklé zaměstnanecké vrstvy “ jsou hlavně úředníci. Představa úředníka ve švarcsystému je vskutku zábavná 🙂
  I když na tom by stát netratil, protože stejně daně a pojistně je jen protřepávání kolujících peněz v jednom pytli, úředníco do státního rozpočtu – na rozdíl od živnostníků a zaměstnavatelů – nepřinášejí vůbec nic.

  ale to se tu taky přemlelo už mockrát…..

 142. No nic. Sysifovské zábavě jsemse oddávala zejména proto, že u nás není třicet centimetrů, ale cca tři, teplota pomalu leze nad nulu a zatahuje se. Užili jsem si cca den a půl zimní atmosféry a balíme, zbytek volna strávíme v Praze.

  Mimochodem, nevíte, kde všude jsou na Hradě ty rámy? Dá se projít mimo před zahradu na baště a IV. nádvoři přímo na hradčanský náměstí?

 143. 180 – tak mohli by být zaměstnaní, ale museli by za ně šéfíci platit odvody a pojistné a to se soudruhům poslancům nezamlouvá. Dokonce ani těm socdemáckejm, co nemůžou přijít švarcsystému na jméno. 😀 😀 😀

  Když to dělá nějakej „fabrikant“, tak je to zločin proti státní kase, ale u poslanců je to přece něco jinýho. 😀

 144. Paráda, paráda – tedy ten sníh. Slunce už zašlo za mraky, ale pořád je těsně pod nulou a tudíž příjemně.

  Vy oškliví! Spikli jste se proti Halladinovi? On za to nemůže, že se v jeho okolí jeden den dodržují všechny nesmyslné předpisy a druhý den je Sodoma a Gomora současně. Nebo obráceně?

 145. Asistenti poslanců nejsou zaměstanci poslanců. Jsou to „živnostníci“
  Poslanci nedostávají peníze na to, aby je zaměstnali, dostávají peníze na to, aby hradili jejich služby.
  Baylo to zkoumáno státní inspekcí.

 146. [182] Nejde (jen) o odvody. On by takový poslanec musel řešit věci, které neumí, ale každý hnusný vykořisťovatel je musí zvládnout levou zadní.
  [185] Buhehehe chlemst
  [184] My se tu jenom bavíme a brousíme si drápky. Já cumbajěšpíl v pauze mezi úklidem. To je zajímavé, jak jednoho potěší, že už může manipulovat smetákem.

 147. Honzo,

  neměnili Vám náhodou kloub ? To mě zajímá, taky mě to čeká…..

 148. [187]
  Týden nemocnice
  3 týdny rehabiliťák
  3 týdny doma do první kontroly (poslední týden zase v nemocnici se žlučníkem)
  Teď mi pomalu končí druhé šestinedělí, tak už můžu tu nohu zatěžovat, ale ještě pořád mám zakázané ty tři základní pohyby (ohyb přes pravý úhel, vnější rotace a přeložení přes zdravou nohu); no co, fusekle jsem se naučil oblékat ručníkem.

 149. (179) Úředníky ve „švarcsystému“ (tedy, byly to celé firmy) myslím zkoušeli na Novém Zealandu, asi tak před 10ti až 15ti lety. Ale jelikož jsem o tom od té doby neslyšel, tak se to asi neosvědčilo.

 150. Basy ve švarc systému prej jsou v USA.
  No,asi to není přímo švarcsystém, ten ase týká jednotlivců.

 151. 190, 191 — Tomuhle ovšem odpovídá spíše jiné slovíčko z dobového newspeaku: outsourcing.

  Ten se mi, přinejmenším ve svém českém provedení, obecně nikdy nelíbil ani trochu (především pro své korupční aspekty), a speciálně se mi nelíbí ve spojitosti s bezpečnostními službami: Na rozdíl od dávnějších vrátných a hlídačů, kteří bývali kmenovými zaměstnanci, nemají zvenku najatí černí šerifové ku střeženému objektu vztah pražádný, a tudíž ani nejsou schopni prakticky rozlišit, zda tam člověk jde krást měď, v ústraní přespat, anebo si tu rozpadající se krásu nafotografovat.

  Zajímavé situace však vznikají, pokud si agentura na hlídání najme bývalé zaměstnance: Takový někdejší havíř či horník, zmítaný konfliktem loajalit k šéfovi, a ke své fabrice, tak krásné ještě i v ruinách…

 152. Ale já prosím chtěl diskutovaná themata zcela opustit, a místo nich sem dát tyto dva odkazy:

  Ondřej Slačálek: https://revueprostor.cz/ondrej-slacalek-cechofobie

  David Martínek, citovaný např. zde (s dnešním datem 30. prosince): http://petrhampl.com/0-glosy-z-osobniho-profilu

  Copak to asi znamená? Vypadá to trochu, jako kdyby se pravdoláska snažila přeskupit své šiky… Nebylo by zas tak divné, kdybychom se od nich právě v nejbližších dnech dočkali ještě nějakého překvapení.

 153. Ouvej, šumaváku, teď jsi teda zamotal expertům na pracovní právo hlavu. 😀 😀

  Jinak diskuse je boží, nejlepší je entita, vykřikující cosi o oloupení státu a že v tom zaměstnavatel a zaměstanec jeli společně 😀

  teda, já přečetla cca dvě stránky, pak už to bylo na jedno brdo….

 154. Aham není teda třeba bránit se, že Švarcsystém je ošklivé slovo.

 155. Švarcsystém je především nesmyslné a velmi často nesprávně používané slovo.
  Zejména v souvislosti s profesemi, kde v zemích, kde je tenhle systém legální, funguje dávno před nějaký Švarcem, co ho údajně vymyslel.

  To, že je nelegální, je zdejší anomálie. To, že někdo není schopen si uvědomit, že profese projektanta je poněkud odlišná od profese prodavačky nebo soustružníka, ovšem není nic než tupost.

  Jinak způsob mé obživy můžete nazývat, jak chcete, ale ujišťuju vás, že je naprosto legální. Platím si pojistné a platím daně. Pracuju na svůj živnostenský list a tedy na sebe.

  Ještě nějakej problém?

 156. „my tady ho asi nikdy neměli“

  jako problém? S tím, jetsli podnikám na švarcsystém? 😀 😀 😀
  TAk to teda jak kdo. VY asi ano, protože byste jinak to téma vůbec nenakousl.

  „ale co Babiš?“

  proč do toho motáte Babiše? Jsem ochotna mu připsat lecjakou lumpárnu, ale švarcsystém a jeho zneužití k dehonestaci a buzeraci živnostníků, v tom je teda fakt nevinně.

 157. Ideální by bylo srovnat odvody a daně zaměstnanců na dnešní úroveň živnostníků s nějakým drobným zvýhodněním živnostnků vzhledem k rizikům. Hromadě halladinů by ubyly zbytečné starosti.

 158. Anebo ještě jinak, zrušit přenos daňových a odvodových povinností na zaměstnavatele. Každý ať platí daně a odvody stejně, lhostejno odkud má příjem. Daňové přiznání by každý podával sám za sebe.
  Viz např. USA.

 159. Jo, to by se mi taky líbilo….
  ale zaměstnanci by asi měli problém s vyplněním daňového přiznání. Museli by se starat. Takhle nemusí.

 160. Závistivý tlak na řemeslníky povede pouze k zvýšení cen jejich služeb. Tak plaťte!

 161. 203, 204,
  1. zjednodušit daňové přiznání
  2. komfortní online i offline aplikace „daňové přiznání“ pro windows XP a výš, OS, Linux
  distribuovaná MF,
  3. online podpora
  4. postupné zavádění postupným snižováním příjmového stropu

 162. Ideálně jako součást jednoduchého účetního programu.

 163. Foundry 🙂

  daleko pravděpodobnější je zvýšení odvodů OSVČ na úroveň zaměstnanců.
  A jelikož se OSVČ zaměstnává sám, ……;-)

 164. neradovala bych se tolik, Halladine…

  Živnostníci tím pádem budou nuceni zvednout ceny. Mnozí firmu zavřou a pokud neseženou zaměstnání, skončí na úřadě práce a na dávkách. A že jich bude, protože zaměstnavatelé je nezaplatí a místa budou obsazena dosavadními zaměstnanci.

  To by byl jinej průvan než zavedení EET, které se týkalo jen určitého segmentu.

 165. Ostatně, Halladine, ty přece víš, jak to bylo a proč jsem sestala OSVČ.
  Že to nebylo kvůli tomu, abych měla nižší daně a upírala něco státu, ale protože mi bylo 44, dvě malý děti a sedm let v domácnosti, tak by mně nikdo nezaměstnal. Takže jsem halt vysypala kasičku, zakoupilam počítač a postarala se o práci sama.
  Ostatně první dva roky jsem pracovala jen několik hodin týdně a vydělala si jen na to pojistný a daně.

  Navíc jsem díky zákonu o minimální dani platila daň cca ve výši 80% toho, co jsem za celej rok vydělala. To byl teda fakt ohromně výdělečnej podnik. Kdybych šla na pracák pro dávky, měla bych vystaráno, pojistný ani daně bych neplatila, a dávky by byly přilepšením k domácímu rozpočtu. Několik let bych na tom byla líp, kdybych ty dávky brala, než že jsme vydělávala jako OSVČ, než se začalo podnikání vyplácet na tolik, že to bylo v domácnosti znát. A celou dobu jsem si poslouchala chytrosti o švarcsystému a jak je to nemravný a jak se tím okrádá stát a nebo naopak jak se tím nechávám okrádat a jak zapláču nad výdělkem, kdejakej pitomec v radiu kvákal o tom, jací jsou živnostníci paraziti. Politici a ouředníci, který ti živnostníci svýma daněma živí. Lidi, který jsou chytrý jak radio a a nemají o podnikání ani ánung.
  Protože jsem postarala sama, tak jsem příživník a málem zločinec, který se živí pochybným způsobem. Kdybych byla šla na ouřad a žebrala o dávky, tak bys ani necekl, všechno by bylo v pořádku, nekradla bych, protože to bych byla chudák nezaměstnanej a všichni se o mně starejte. To je v pořádku.

  Psala jsem to tady už několikrát, tak by se snad i v Tvej socanskej palici mohlo rozsvítit, že rádobyvtípky o tom, že nerobotuju na sebe, protože přece nedělám pro přímého zákazníka jsou poněkud přes čáru a Tvůj jásot nad tím, že OSVČ budou platit stejný odvody jako zaměstnanci poněkud nevkusný.

 166. maYdo,

  nebuď si tak jistá tou podporou.
  Měl jsem kamaráda, pletl se do komunální politiky a starostoval, Začal hned po sametu, nejdřív za ODA, pak za ODS.
  Až ho jednou nezvolili.
  Byl inženýr, nevím jakej, ale po 10-12 letech v politice byl k nepotřebě .Nejdřív bral podporu v nezaměstnanosti, ta skončila, a měl přejít na sociálku.
  Nedostal ani floka.Manželka pracovala,ve společné domácnosti žil ještě syn -ajťák , rozpočítali příjmy na hlavu, a nedostal nic.
  paksi našel místo jako zástupce firmy, vyrábějící kamenonivé potrubí,ale šlo mu to jak psovi pastva. dlužil pojistné.
  nakonec manželka ztratila nervy , šáhla do úspor, zaplatila za něj dluhy, a šel do předčasné penze. I na tu penzi musela doplatit.

 167. Halladine, Ty se umíš úúúúžasně patlat v tom, co je nepodstatný. Dceři je jedna dvacet, mateřská mi skončila před sedmácti lety. Od tej doby pracuju jako OSVČ. Jetsli bych před sedmnácti lety podporu brala nebo nebrala, dnes není podstatný. Ostatně nebylo to podstatný ani tehdy, vůbec jsem o něčem takovém neuvažovala.

  Jistá bych si být mohla, vím, jak to tehdy tady fungovalo, protože jsem v tu dobu znala několik matek, končících mateřskou.

  A nechtěl bys mi radši konečně vysvětlit, co to znamená, že nepracuju přímo pro zákazníka? To by mně teda fakt zajímalo, co si pod tím představuješ….

 168. maYdo,

  radši ne. Mohl bych napsat něco, co by tě naštvalo ještě víc,, a to nechci.
  Neměl jsem začínat. Takovéto diskuze se lehce dostanou na osobní úroveň.
  A vůbec k ničemu to není dobré.
  Měl jsem si sednout na ruce.

 169. Teda,
  to jsem z toho jelen.

  Halle,
  jak můžeš porovnávat situaci, kdy „Nedostal ani floka.Manželka pracovala,ve společné domácnosti žil ještě syn -ajťák , rozpočítali příjmy na hlavu, a nedostal nic“
  s Maydinou, kdy byla na mateřské (nebo zrovna po), dvě děti sotva školou povinné, jediný výdělečně činný manžel ? To už je Silvestrovská „vtipná“ scénka ?

 170. Matzurko,
  ten syn byl rok po promoci, a manželka byla krejčová v textilce……

 171. A syn dělal v malé počítačové firmičce v maličkém městečku.

 172. 210 to se rozumí, že seš zločinec. Oni závidí, že teď se máš lépe než oni, kteří Tvoje dřívější uskromění a úsilí nezáviděli a odmítají ho vidět. Poměřují jen co je teď.
  Jak k tomu přijdou, že se s nimi solidárně nechceš dělit o úrodu ze svého úsilí. O kus svého života, který je v ní obsažený. Oni přece měli právo svobodně se rozhodnout jak vynaloží svůj životní čas, co si odepřou či neodepřou, jakou námahu vynaloží či nevynaloží. Teď mají právo aby se měli stejně dobře. Tvé časové a námahové náklady snižující Tvůj dřívější životní komfort se nepočítají. Jediné co se počítá, je Tvůj nynější životní komfort.

 173. (214) Ne. Vtipného na tom není nic. Ani „vtipného“. Klasická socanská závist. Tohle udrží Zemana na Hradě.

 174. 218

  Nemyslím si, že bych komukoli něco záviděl 🙂
  A už vůbec nic Maydě .-D

 175. To je ten problém s levičáky či socany. Oni si nemyslí, že závidí, oni jen chtějí tu „spravedlnost“. 😛

 176. Aero,

  esli jste si nefšim, i .já býval OSVČ 🙂
  Všechno by se týkalo i mé osoby.
  Leda že bych záviděl sám sobě 🙂

 177. Nevěděl jsem , že objektivita je příznak schizorenie 🙂

 178. Dobré zas ráno… Swetr report – taje, zataženo, mlhavo, hnusně. Prostě závěr roku, jak má být…

 179. Tady je 27°C, slunečno. Závěr roku, jak má být.

 180. Dobré silvestrovské ráno,

  „Neměl jsem začínat. Takovéto diskuze se lehce dostanou na osobní úroveň.“

  Tomu teda říkám úkrok stranou vskutku silvestrovský. 😀 Vždyť jsi tu diskusi začal rovnou v úrovni přímo nejosobnější. 😀

 181. V Praze tak nějak skoro polojasno. Tát nemá co a je cca 8 stupňů. No, pamatuju silvestra, kdy bylo ve čtyři odpoledne +18° a o půlnoci -15°.

 182. Halladin pasován sám sebou na objektivního je takovou skutečně symbolickou tečkou roku.
  Etalon nevoličů. Bude líp. 😉

 183. V Berlíně zřizují silvestrovskou zónu pro ženy.
  Vstup pro ně jen s pásem cudnosti, zámek zamyká a klíče si ponechá policejní ředitel.

 184. 229

  Ale jistě, absolutní objektivita je ideál.Ale jeden se může snažit. 🙂

 185. A hele, reakce na ptakopyskův článek…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Silvestr-z-Brna-Drzitelka-Sorosovy-ceny-si-povidala-s-docentem-environmentalni-etiky-jak-je-Brno-nejlepsi-protoze-tam-chteji-zmenit-svet-Vazne-to-stoji-za-to-518144
  „Brno je úžasné, pokrokové město, kde do volených funkcí pustili nadšené aktivisty, na úřadech sedí osvícení absolventi místních společenskovědních fakult, kteří chápou význam progresivních sociálních projektů a lidé si tam uvědomují, že mít Mercedes je absurdním projevem velkého ega a důležité věci jsou úplně jinde. Tyto názory před silvestrem předestřeli čtenářům MF DNES redaktorka Ustohalová a význačný akademik z Bekovy Masarykovy univerzity, zabývající se etikou životního prostředí.“

 186. 232-a není to pravda ?
  Už jenom to, jak v Brně rezignovali na trapné kapitalistické hodnoty jako je pitná voda, průjezdné silnice nebo parkování, jak ve městě, tak třeba u letiśtě ?
  O brněnských vysokých školách nemá cenu diskutovat, nejenomže jsou lepší než pražské, jsou nejlepší v celé galaxii.
  Novým pohledem na věc je i Výstaviště bez výstav nebo Městská policie Brno (a že je u městské policie obecně laťka nastavená nízko-a v Brně ji dokážou podlézt !)
  Příkladná integrace menšin na Cejlu a Bratislavské je už jenom třešinkou na dortu.

 187. do příštího roku přeji všem šumavákům hodně štěstí, zdraví, dlouhá léta..
  a to ostatní, to přijde samo..
  ivana

 188. 227/228 – já bych se přihlásil s osobním svědectvím. Odpoledne na Zeleném pruhu +13 stupnů, když jsem v Divadelní vykoukl asi kolem desáté večer na teploměr za oknem, tak bylo už minus devět a sloupec klesal před očima. Ráno bylo minus dvacet sedm, horkou vodou jsem zvenku poléval vodní pumpu u Fiata 600 a za klínový řemen protáčel čerpadlo nažloutlou polotuhou hmotou nemrznoucí směsi.

 189. 218 Foundry, nebýt socanské závisti většiny, která Zemana dostala a dostane na Hrad, kdo z té ostatní bídy by byl zvolený? Ostatně, co by si počala menšina kapitalistických zaměstanavatelů nebýt zaměstnávané závistivé a svobodného života neschopné socanské většiny? Jak jinak by to mělo a mohlo fungovat? Představ reálný politický program kterak to změnit.

 190. (235) Jo, byli jsme v Táboře na Benešově mlejně, odpoledne fotbálek v košilích, ráno kosa i v šláfsaku. Návrat naštěstí soukromým autobusem RTO, ten se na ledovce celkem držel.

 191. 2 martin ad 235 – to v Táboře tehdá bylo o půlnoci ještě +10 – v košili na zahradě, sousedi přišli popřát a připít si, pohodička. V jednu ráno jsem usoudil, že půjdu spát a odebral jsem se na ministerstvo úlevy, abych usínal v klidu – a zaujalo mě divné praskání za oknem. To okno jsem otevřel, hned zas zavřel a šel jsem se kouknout na teploměr – a ejhle, -10… No a do rána -25… Jo, to jsou vzpomínky… Jen se pamatuju, že tehdá se nějak příliš nezmiňovali o globálním oteplování, spíš měli starosti, jak rozmrazit ty vagóny s uhlím…

 192. 235 -. jako svobodný jsem měl na krku službu, ráno pěkně jen v košili s přetaženým pulloverem. Návrat domů krušný, ale nic mi neuPřišli jsme s novou metodou. Obřízka okolo krkumrzlo…Více vzpomínám, co následovalo. Předchozí den jem nezabránil srážce svého Fiata se zajícem. skončil v kufru a pak doma. když jsem se ten mrazivý večer vrátil, byli u nás doma už kamarádi, všichni kluci z města, a rozhodli jsme se zajíce udělat. problém byl ho stáhnout. Nikdo z nás s tím neměl žádnou zkušenost. něco jsme si pamatovali z prázdninových pobytů na venkově. I přibili jsme nebožáka za pacičky na prkénko a pověsili na dveře od kuchyně, abychom ho stáhli. jenže opačně. Zajíc visel na dveřích jako kristuspán. A jak se stahuje kristuspán nikdo z nás nevěděl. Přišli jsme s novou metodou. nejdřívě obřízka okolo krku, pak řez přes bříško a snaha stáhnout kůži jako kabát. při každím nové zásahu panáček borovičky.Po několika pokusech se zadařilo. Jen jsme si nebyli jisti, zdali máme nebohé zvíře péci jako kdysi na šlechtických sídlech pekli bažanty i s opeřenou hlavou. Náš zajíc měl hlavu i se slechy. Vyřešila to nedostatečná velikost rodinného pekáče. Zajíc přišel o hlavu ještě před pečením. Jak chutnal si již nepamatuji, ale ráno nám hlava dala vědět, že s borovičkou se to nemá přehánět.

 193. Jedno nekorektní a sexistické přání.

  Do roku 2018 hodně zdravíčka přeji a pánům,aby měli vždy po ruce nějakou prdelku, kterou můžou poplácat.
  Dámám,aby je měl kdo poplácat. A nám všem, aby jsme měli holou prdel jen když chceme. 1:-)

 194. Sobě i vám hlavně přeji, aby plynul s námi všemi!

Komentáře nejsou povoleny.