Pár vět k měsíci Zostřené demokracie

„Kdo stále hovoří o míru, chystá válku.“

(Karel Čapek, V zajetí slov)

Včera se moji spolupracovníci, vesměs tak o 10 až 15 let mladší, domlouvali na tom, jak se sejít „na demonstraci“, a ptali se mě, kde je hospoda Hangár. Tak jsem jim to popsal, načež mi s hrůzou došlo, že slibované „veselí“ moji čtvrt postihne už příští den. Proto jsem se jich provokativně zeptal, jestli se zase – tak jako v srpnu (nebo kdy to naposledy bylo) – nacpou všichni k nám na Letnou, abych zas nemoh’ do svý oblíbený hospody, a jestli by si příště nemohli vybrat místo Letné kupříkladu Letňany. Měli by to na metru a nikomu by tam nevadili. Kupodivu tuhle vážně míněnou invektivu vzali se smíchem.

Dneska jsem myslel, že nadcházející události strávím buď v posteli nebo v nějaké jiné části Prahy. Ale nakonec jsem měl odpoledne roupy a po čtvrté hodině, kdy jsem si – blbec(!) – myslel, že budou ještě všichni demonstrovat, vyrazil nahoru na šipky. Bylo to hrozné! Lidské davy stékaly ulicemi na Strossmayerák a já byl opravdu skoro jedinej, kdo šel v protisměru (což mi jakožto dekadentovi přišlo celkem příznačné). Nakonec mě zachránila má výřečnost, kdy jsem se vemluvil servírce do šipkařské herny ještě před otevírací dobou, čímž jsem získal do páté hodiny azyl před rozběsněnou Pravdou a Láskou. 

… ‎Doufám tedy z čisté z pomstychtivosti, že tenhle seriálový pokus o „český Majdan“ opravdu nevyjde!

Ale není to jenom vztek na ucpané ulice a obsazené hospody, co mě proti téhle akci popudilo. Je to hlavně strach z toho, že bych si musel příštím životem odžít spolu se svými spoluobčany všechny ty jejich dnešní sny, pokud by se jim opravdu splnily. Přišlo by mi to líto čistě osobně, a také bych to pokládal za vážně hodně svinský trest pro můj národ, kdyby měl kvůli takovému kolektivnímu hloupnutí jednou opouštět Evropskou unii ode dneška za 40 let… opět jako poslední – těsně před Rumunskem! Což by ovšem bylo v paradoxním souladu s tradicí nyní tolik oslavovaného listopadu roku 1989.

‎Ale nejsem optimista: 

… Jednou mi kdosi říkal šílenou větu:
„Za blbost se platí hůř než za zlý skutky.“


Šakal

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

683 komentářů u “Pár vět k měsíci Zostřené demokracie

 1. „„Kdo stále hovoří o míru, chystá válku.“

  Svatá pravda….
  O morálce to platí taky. Čím větší kurva, tím víc řečí.

  (kurva – není v tomto případě myšleno počestné povolání dam, poskytujících intimní služby)

  • S tou morálkou to je opravdu tak. Třeba David Rath byl jeden z nejhlasitějších řečníků, tepajících korupci. Až byl přistižen, plíže se v noci ozbrojen revolvérem a obuškem, se svým podílem v sedmičkové krabici.
   Ostatně nejméně demokratický stát ve střední Evropě měl tu demokracii zrovna v názvu. Z této německé džamahůrie pochází i současná kancléřka bývalé Spolkové republiky Německo. Dnes ve třetím světě známém pod názvem „Germoney“. Zemé, kde se rozdávají Eura bez práce.

 2. Dobré ráno vespolek,
  Kocáb je naštěstí mimo politické funkce, takže si může říkat, co chce (ne že bych s ním souhlasila, naopak), ale co se týká Čaputové, tak to mi hlava nebere. Není taková proklamace už vlastizrada ? No Slováci holt mají, co chtěli…i když tuším mandát počtem hlasů získala dost malý.

 3. Dobré zas ráno… Na druhou stranu platí staré: „Si vis pacem, para bellum!“ – tedy, chceš-li mír, připravuj se na válku… No tak v tomto ohledu jsme zoufale nepřipraveni, neschopni ani kontrolovat vlastní hranice, natož je jakkoli ubránit.
  No a Slováci maj co chtěli a píča Putová jen plní zadání, se kterým ji Soroš na tu sesli dosadil… Tam jim ta manipulace davu kupodivu funguje… Tu protivnou vládu, která chtěla vzdorovat, se jim podařilo sestřelit na první dobrou po účelové vraždě toho novináře, kde se dodnes vyšetřilo lautr hovno – ale cíle bylo dosaženo a účel světí prostředky, jak říkala už svatá inkvizice…
  Kdežto u nás? Tak pečlivě připravené červené karty, zaplacení agitátoři, pódia, ozvučení, osvětlení, Quislingové se můžou samou snahou přetrhnout – a smějící se bestie z toho mají povětšině prdel… Což je tak nějak v charakteru tohoto národa, viz Neruda, Romance o Karlu IV. –

  • Nemám o pranárodu (pranárodech) žijících v Kotlince extra valné mínění. Ale značná míra vrozeného skepticizmu jim vždy umožňuje přežít i velké „dějinné události“ v poměrně dobrém duševním stavu. Poslušných ovčanů je určitě méně než 20%.
   Ten Pepa Švejk je jen dobře odpozorovaný, zprůměrovaný Čech.

 4. No a jinak hlásím, že dnešním dnem jsem se o5 zapojil do procesu, už mě ta domácí rekonvalescence tak trochu docela srala, stejně tak můžu rekonvalescencovat v rámci prcovního procesu (to není překlep) na fakultě… Včerejší kontrola proběhla dobře a už mám předběžnej termit na tu druhou kyčel, na 10. února… Docela se na to těším, podle toho, jak dopadla ta levá, tak by se mi mělo výrazně ulevit…

 5. PeSi – gratuluji. Akorát se připrav, že při letištní kontrole si budou biřicové myslet, že máš u pasu nízko zavěšený kolt. (Mně takhle objevili i koronární stent.)

 6. Vlastně pořád to samé:
  „…Obávám se všech možných alarmistů a podivných ideologií, které nám jsou pod heslem pokroku vnucovány. Mám také strach o naši civilizaci, pokud bude pokračovat nekontrolovaná migrace lidí, kteří se k nám hrnou za lepším životem, ale vůbec si nepřipustí, že naše bohatství je ze staleté práce a snažení. Chtějí jen brát. To jsou moje obavy o budoucnost.“

  Václav Krása je sice chabrus na nohy, ale ne na hlavu!

  To PeS – O.K.!:
  Jak to už někdo formuloval: Práce osvobozuje. Je to šílené, ale v zájmu pravdy
  musím říct, že je to pravda. Že ten fakt jenom kdysi někdo hnusně zneužil.
  Kdo se přestane hýbat, brzy umře. Kdo přestane přemýšlet, brzy zhloupne.

  • Boha jeho to je věta. … v zájmu pravdy musím říct, že je to pravda…
   Pardon, budu muset méně psát a víc myslet.

 7. Starý kocoure: psaní cvičí jemnou motoriku 😉 Je vhodné, spolu s vyšíváním, malováním jako terapeutické cvičení po úrazech/poškozeních mozku. Možné i jako prevence ADHD.

 8. Dobré dopoledne,

  PeSi, gratuluji k uzdravení. 🙂

 9. kocoure, to vůbec není strašná věta. A navíc je to pravda 🙂
  Kdybyste věděl, co někteří dokážou za šroubovice a ornamenty, jen proto, aby sdělili něco, o čem nevíte, jetsli to je pravda nebo nepravda, protože to je jen veliké NIC… 🙂

 10. 2 PeS + StK:
  On ten Švejk má jistá pozitiva. To si mi tuhle stěžoval spolužák v hospodě, jak vidí, jak to vypadá za hranicema a jdou na něj chmury. Tak jsem ho ujistil, že tady je taky blbců jak naseto, ale může se utěšovat tím, že my to nakonec ošvejkujeme. Drobet mu to na chvilku rozjasnilo líc.

 11. Zcela OT – jen si dovolím připomenout, že zítra má výročí Pavel Kočí, alias Klaun Parafín… Škoda ho… 2006 – letí to, letí…

 12. Stran zítřejšího výročí: letos nebude vzpomínkové soirée v hostinci?

 13. PeS (21.11.2019 | 11.31)
  Daniela. Bila sem tu prvnííí 🙂

 14. Bezvadny! (Volny preklad vety ze stare anglicke detektivky.)

  „Byl to takovy hajzl, ze by rozpoutal rvacku i v uplne prazdne hospode.“

 15. Dobrý večer vespolek,

  PeSi, držím palce na další rekonvalescenci i doufejme „vítezný“ únor 😉
  Jinak není co dodat, dneska jsem měla „den blbec“, tak se raději uchýlím ke knížce a přívětivému šálku čaje a budu doufat, že to do zítra přejde.

 16. Kdybyste někoho zavraždili, tak se nemusíte bát, že by vás sousedi poznali na snímku ze soudní síně nebo při převozu z věznice.
  Kdybyste se vybourali, třeba vlastní blbostí, tak se nemusíte bát, že by někdo poznal vašem auto, protože registrační značka bude rozmazaná k nepoznání.
  Ale jako onanující muž v parku se dostanete okamžitě na titulní stránky medií. Rozmažou vám nanejvýš penis, ale ksicht ne.
  Při té příležitosti bych se chtěl zeptat přítomných žen – kdybyste uviděla za bukem onanujícího chlápka, vytáhnete mobil, natočíte si ho, poběžíte na Policii a udáte ho?

 17. martin tt (21.11.2019 | 19.21)
  Cítím z Tvého příspěvku emoce, martine tt.
  Jde hlavně o to rozmazání penisu? Klienta to urazilo?

 18. skimici neblbni, já jsem už z oboru venku.
  Opravdu mě, jako člověka, zajímá, jestli je normální natáčet, udávat a zveřejňovat onanujícího chlapa. Kdybych šel někde parkem a uviděl takového chudáka, tak jdu klidně dál, nanejvýš si asi pomyslím, že je vyšinutý, protože kolem je tolik ukecatelných žen.
  Ale já nejsem ani žena ani fízl a udavač.
  A druhá otázka je, proč se celá Evropa zabývá GDPR a ochranou osobních dat, když toho chudáka zveřejní v plné podobě.
  A emoce? U mě? Cynického venkovského advokáta? Já vím, děláš si srandu!

 19. martine,
  upřímně, asi bych odvrátila zrak a upalovala pryč, nejlépe k nějakému dobře osvětlenému místu s vícero lidmi.
  Pokud by se to ovšem dělo třeba před základní školou v době, kdy se to tam hemží nezletilou mládeží, asi bych se snažila přivolat policii rovnou.
  Eee, natáčení na mobil mi moc nejde, takže by mne to asi ani nenapadlo.

 20. Matzurko, děkuji za odpověď. Ta událost proběhla v Ďáblickém háji, což za mého mládí byla úplná divočina. Dneska se Praha roztahuje, ale ten zalesněný prostor stále existuje.

 21. martin tt
  v těch průsvitnejch kornoutech jsou křížaly? Mňam!
  Jestlipak kromě těchto lokálně zaměřených akcí stihli poslat Babišovi petici skrze kolegy studenty v Hong Kongu?

 22. martine aha,
  takže byl někde mimo… no ano, chudák. Lepší když uleví svým pudům takto, než aby někoho znásilnil.

  Na fotky se bez přihlášení nejde podívat 🙂
  Ale věřím, my jsme měli Den otevřených dveří docela nabitý, a nebyli to jen nudící se obličeje. Tyhle akce jsou tu, i na sousedící PřF, velmi oblíbené a frekventované.

 23. To je divný, mně se to otevře bez jakéhokoliv přihlašování (Google Chrome).

 24. Martine – ad 19:21 – moje odpověď na přímo položenou otázku je: Já bych se začala děsně smát. Akorát to by asi toho chudáka dost deprimovalo. BTW: To není hypotetická odpověď, to je popis dávné události. 😉

 25. Na Pavla si večer připiju. Pořád ho vidím na mých šedesátinách–a za týden jsm v Kralupech

 26. OT: Další úžasný článek v Lügenpresse, meritorně snad nemá vůbec cenu jej komentovat: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-obcanska-hlidka-domobrana-civilni-milice-krajni-pravice-neonacismus-extremismus-rasismus-ber.A191119_150235_zahranicni_dtt

  Nová síla v redakci má zřejmě potenciál dosáhnout formátu někdejšího Luboše Palaty, přinejmenším pokud jde o hovadnost žvástů…

  Spíše by mne však zajímalo, co se v Německu děje doopravdy. (Mohl by prosím referovat dvd ?) Článek se totiž zdá nasvědčovat možnosti, že Dobro jaksi přetáhlo strunu, a v hlubinách mysli tohoto stádního národa vyvolalo (snad již roku 2015) reakci, která se s typicky německou těžkopádností (doplňující svůj protipól, typicky německou říznost) teprve postupně snaží vymanit z latentní podoby a nabýt nyní určitějšího tvaru.

  Co jsem kdy viděl v druhé polovině motoru EU, průměrný Francouz budí dojem klidné optimistické víry, že islamizaci země přečká v pohodě přinejmenším stejně blahé, jako před třemi čtvrtinami století německou okupaci. (A třeba má pravdu. Třeba se jeho dodnes živý antiklerikalismus omezuje jen na církev katolickou, a přistoupení k islámu mu časem bude přirozeným, nijak obtížným východiskem…) Ale v Německu to může být zcela jiné?

 27. Dano, vybavila jsi mi strašně starý příběh, který ovšem nemohu doložit jako očitý svědek. Na fakultě jsem míval – v ných očích – krásnou a chytrou spolužačku, kv§li níž jsem si zp.sobil dlouholeté politické nepříjemnosti aniž bych se jí dostal za třetí háček na zádech.Zmizela a já bych ji rád viděl i jako babičku, tahle Petra se jednou v noci vraxela z nějaké fakultní schůze v tom požehnaně prokletém roce jenž je dnes v lepším případě opomíjen, v horším zatracován, když ji na Starém městě, v jedné z těch uliček křižujících Michalskou. obsoupil muž v baloňáku – jak se dnes říká na ostro. O dvě hlavy větší než Petra. Přitiskla se k němu, hmátla pod baloňák a s roztomiůlým úsěvem pravila : “ ty vole i můj kocour má tvrdší péro než ty./ Obšourník vyjekl a zmizel. Tak to aspoň Peťka u Červeného orla v Celetné ulici, nad deckou červeného za korunu osmdesát, vyprávěla a my , znajíce ji, jsme neměli důvodu jí nevěřit.

 28. Dobré zas ráno… 2 martin tt (21.11.2019 | 19.50) – pozvolna dočítám, tak nevím, co už Ti kdo napsal – ale připomíná mi to historku, kterou mi kdysi vyprávěl lehce spřátelený policajt… Že na služebnu přišla rozčílená dáma +- 50 a stěžovala si, že sousedi naproti v baráku souložej při otevřeném okně a ona že se cítí pohoršena a popuzuje jí to a že mají sjednat nápravu… No a tak přišli k ní do bytu – a nikde v dohledu nic… Načež ona – no ale to musíte napřed tady otevřít to okno, pak vylézt tady na tu židli, takhle doleva se vyklonit a pak jim vidíte přímo na postel… Tak jí prej nějak pohrozili, ale ani nevím, jak to dopadlo… On to tehdá dával k dobru jako historku o slušných, ctnostných a pohoršených ženách…

 29. Dobré ráno vespolek,

  Martine, fotky jsou super. Samé usměvavé tváře, organizace stoprocentní. A přišel i Harry Potter 🙂 Přitom hrála cimbálovka…..
  Co mne zaujalo extra – samá hezká děvčata a šikézní dámy (co byla taky hezká děvčata). Nikde žádná potetovaná velryba, nad kterými výše běduje Dušan…

 30. Dusan Neumann (22.11.2019 | 6.31) donré ráno
  Chi 🙂
  Tvá vyprávění začínají (pro atmosféru přidej trochu jazzu) dosahovat Škvoreclého úrovně 🙂

 31. Matzurko, to je venkov, valašský venkov. Za chválu fotek děkuji, většinu z nich dělala moje žena. Ty vesměs špatné kompozice jsou ze školního foťáku a fotil je tělocvikář.
  Ve škole jsou i vyloženě objemné učitelky, ale i ty se pořád usmívají a svoje kila nosí bez mindráků.
  Cimbálovka je dětská mladší garnitura. Starší cimbálovka pomáhala pořadatelsky nebo v kuchyni. Nejlepší cimbalista je ten vysoký kluk vedle mojí maličkosti. Kromě toho, že dvakrát týdně dojíždí za profesorkou do Valašského Meziříčí, je taky, jen tak mimochodem i výborný klavírista. Hraje ale i fotbal a tenis s tatínkem. A tak my tu žijeme.

 32. Ještě pro Danu – děkuji za odpověď, nezklamali jsi. Tvoje reakce by byla přesně stejná, jako reakce mojí ženy. Té se podobná příhoda stala během studia v Gottwaldově v parku vedle kolejí. Já si to nedokázal tenkrát vysvětlit, město plné mladých holek ze Svitu v poměru asi 8:1. Místní kluci chodili k ženským internátům a měli od kamarádů přesné označení – třetí kanál, šestý program. To znamenalo třetí patro a šesté okno zleva. Stačilo písknout a otevřela se skoro všechna okna. A v takovém městě se nějaký zoufalec musel obnažovat nebo dokonce znásilňovat (to se prý v Otrokovicích skutečně událo).

 33. Dobré ráno,

  Martine, i kila se musí umět nosit s noblesou.
  Hezký fotky, zavzpomínala jsem nad nimi na různé podobné akce na školách, které navštěvovaly moje děti.

  stran toho vobšourníka – toho asi muselo docela rajcovat, když viděl, že nějakou babu zaujal natolik, že si to její nádobíčko fotí. 😀

 34. K Martinovu dotazu. On ten Ďáblický háj je veliký, ale u okraje jsou dětská hřiště a kde jsou tam školy, či školky netuším.
  Natáčet na mobil mi přijde poněkud zvláštní, ale mladší generace má tenhle reflex daleko vyvinutější.
  V době, kdy dcera chodila do školky, vyskytoval se na Krejcárku exhibicionista. Jednou narazil na paní ředitelku z té školky, když si krátila cestu od tramvaje. Problém vyřešila deštníkem. Jestli se dobře pamatuji, tak tím aféra skončila.

 35. Martine,
  bavím se představou, co by se uvás stalo, kdyby tam nakráčel nějaký ten pražský „kavárník“ a začal vykládat něco o vidlácích 🙂
  Jestli by ho jenom někdo popadl za flígr a gatě a vyhodil z hospody, nebo by si všichni odsedli, anebo mu někdo rovnou pleštil po papuli… 😀

 36. Matzurko, ten postup je známý a osvědčený. Na mně ho taky zkoušeli, ale já byl připraven. Není třeba provokovat, stačí nebýt místní. Každého hosta přijmou Valaši přátelsky a hned ho začnou hostit. Postupně se na něm všichni vystřídají, takže Pražák se většinou strašně ožere a pak už si nic nepamatuje.
  Za řeči o „vidlácích“ nebo buranech by dostal okamžitě přes držku. Nevzpomínáš na poslance Feriho. A to byly jen Buchlovice, to není Valašsko. Můj švagr, který je tam přiženěn z Valach, na té ochutnávce vína byl. Všechno probíhalo normálně a poslance si lidi v sále ani nevšimli, ale on byl venku a začal se do chlapů navážet. A tak mu otec se synem tu facku dali.

 37. Jo,
  tušení mne nezklamalo, taky jsem si říkala, že c) je správně.
  Jsou situace, kdy jsem hrdá na svou slezskou polovici původu 🙂

 38. Starý kocour (22.11.2019 | 10.18)
  Jejda. Arakain – vůbec nic mi to neříká ..
  Ale ten pan Brichta vypráví p listopadu 1989 hezky:
  Ustanovil se stávkový výbor pražských umělců …

  To zní docela moderně.
  Klíďo by to kavárna mohla nasadit i teď proti babišovi.
  Osobně se divím proč proti Babišovi Kulturní fFronta nestávkuje místo toho aby konzertovali na Letné a na Václaváku. Stávka teď frčí. Stávkují děti proti klimatu, učitelé proti Babišovi, stávkuje mi od rána pravé rameno tak proč ne Pražští umělci?

 39. 2 skimic:

  On ten výraz „pražští umělci“ je stejná nálepka jako „pražská kavárna“. Mně to přídavné jméno „pražský“ nijak nevadí, mám v Praze pár známých a jsou to veskrze normální fajn lidi. Intoši, kumštýři, soukromníci.
  (A Pražkou šunku mám moc rád!)

  Brichta je bigbíťák a ti většinou mluví přímo, bez obezliček. Možná proto s ním sdílím jeho rozčarování nad dnešní situací tu i jinde. Když jsem kdysi na začátku devadesátých let mluvil s Karlem Krylem, už to, že se to nějak šeredně zvrtlo věděl jistě. Hádal jsem se s ním, ale pravdu měl on.

  O Arakain nejde, není to hudba mého srdce, ale o to, že tu stejnou frustraci pociťují různí lidé. Různého vzdělání, povolání, věku.

 40. K tomu přepadeníú znásilnění. Asi znáte historku, jak paní, již téměř přemožená, útočník na ní, začala volat HURÁÁÁ.. To ho tak znechutilo a rozhodilo, že zmizel.
  Ale spíš to bude „Urban legend“.

  • Slyšel jsem totéž přímo od účastnice toho dramatu (ne ale aktérky).
   Ale je to historka stará tak padesát let…

 41. Já mám dojem, že podobnou taktiku dokonce někde doporučovali jako nečekanou reakci, kterou je násilník zaskočen. Ale možná je to taky jen urban legend.

 42. Ještě návrat k nedávným výtržnostem na Národní třídě
  Výtržnictví:
  „Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí hrob, historickou nebo kulturní památku, anebo hrubým způsobem ruší přípravu, průběh nebo zakončení organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta“.
  Takže zákon máme. Jen ho začít aplikovat.,

 43. otázka ale je, kdo a jak ho má aplikovat. To by musel někdo podat trestní oznámení.

  A kdo by ho měl podat? VKJ?
  Řekl, že se tím nebude zabývat a politicky by mu to asi neprospělo, přece jen dost lidí fandí spolku Kaputin a mají za to, že to bylo OK.
  Strhl by se povyk včetně toho, že jde o politický proces a ke zklidnění hormónů, vzrušených nedávným výročím na všech frontách by to neprospělo, spíš by to dál hrotilo situaci.

  A někdo jiný? To vypadá blbě, napaden byl VKJ a ten je dospělej, svéprávnej a nemá zapotřebí nechat za sebe nepříjemné věci vyřizovat jiné….

  A jak to chcete vyšetřovat? Každej bude vypovídat něco jiného podle svých politických preferencí a pravdy se v tom nedoberete.

 44. Fujtajbl vespolek,
  Zcela o. T. – je zajímavý jak dvoucentimetrovej hřebíček dokáže zklidnit tempo. Obzvlášť, když si ho člověk celej zarazí do nohy mezi klouby.
  Takže ležím v komoře nohama nahoře, mám v sobě tetanovku a když si pro něco jdu, vypadám jak Žofré Pérák od Angeliky.

 45. Ptakopysk (22.11.2019 | 14.28)
  kdes v takovou roční dobu natrefil na hřebík ptakopysku?
  1. Chtěl ses někde obohatit o prkna ze šalungu?
  2. Stavíš nové patro králíkárny?
  3. Doma si Tě nikdo nevšímá, taks prostě chtěl nějak upoutat pozornost?
  (pro neznalé šalung = debnenie z dreva)

 46. V plzeňské restauraci U bílé kuželky na Malé Straně pořádají školení o točení piva! Koná se to pro skupinu až osmi lidí a součástí ceny je vypití dvaceti plzeňských . Dozvíte se, co je hladinka, šnyt, mlíko nebo čochtan a prohlédnete si sklep s pivními tanky.

 47. Skimici,
  makám, tedy přesněji řečeno, makal jsem na vánočních výstavách a v depozitáři vypadl příhodný hřebíček z jedné sto let staré štángle a postavil se přesně na stojato, ab,y se mi na něj dobře šláplo.

 48. quivis (22.11.2019 | 15.37)
  Náhodou, doma si mě moje paní velmi cení.
  Jsem docela dobrý ve vyhledávání ztracených jehel a špendlíků.
  Zřejmě je na mně něco neodolatelného – stejně jako špendlíky totiž přitahuji i bodavý hmyz, takže jsem i vyhledávaným společníkem v ložnici 🙂 )

 49. Pod pojmem pivní tank si vždycky představuji neco mezi britským tankem Mark I. a džbánem na vodu FÖRFRISKNING z IKEA…

 50. Ptakopysk (22.11.2019 | 15.43)
  Je vidět, že Tvé příhody mejsou banální!
  Tvůj organismus se tedy mohl setkat se sto let starými organismy. Když to vňoučatům trochu nafoukneš tak je to vlastně něco jak ten příběh o prokletí pyramid a abys nedopad jak Carter co šlápl na rezavej hřebík v Tutanchamonově dače a mohls tedy za měsíc jako obvykle usmrtit, vykrvit, vyvrhnout a osmažit Vánočního Kapra, jels radši na tetanovku.
  🙂

 51. Skimici,
  já jsem vlastně experimentálně zjistil, že ukřižování asi docela bolí.
  Jinak co se týče možných organismů či dalších blivajzů na hřebíku, je to jednak hnojiště mikroorganismů a druhak zajímavá sbirka insekticidů za posledních třicet let. Ranhojič pravil, abych přišel kdyby noha začala černat, nebo kdyvy v ní škubalo. Tady je drsný kraj.

 52. Umělci sobě?
  Filmový tunel jménem Poslední z Aporveru:
  https://www.reflex.cz/clanek/filmy-a-serialy/98578/filmovy-tunel-jmenem-posledni-z-aporveru-nejdrazsi-cesky-film-vsech-dob-jde-do-drazby-a-tvurci-k-soudu.html
  Rozpočet: 240 000 000 Kč
  Dražba – vyvolávací cena: 18 300 000 Kč
  Odhad insolvenční správkyně: 5 000 Kč

  O desítky milionů dnes již neexistující společnost Actor´s Runway Agency připravila Českou televizi (vložila do projektu 18 milionů), Státní fond kinematografie (přispěl 47 miliony), Ministerstvo kultury ČR a Audiovizuálný fond Slovenské republiky.

  • K soudu by měli jít hlavně ti, kteří tu dotaci schvalovali. Když nepoznali, že je to šméčko. Protože z jejich to nešlo.

   • Údajně v tom hrajou naprostý dřeva a je blbá i režie. Treba byl scénář dobrý, takže se to na první poznat nedalo. Nebo dalo, ale ten, co to protlačil, seděl dostatečně vysoko, takže to procpal silou své židle. A kamarád taky rád… Sousto bylo příliš lákavé.

 53. 2 maYda (22.11.2019 | 14.24):
  No já ne. VK jun. asi taky ne, není to plačka.
  Ale když se našel vykřikovač, možná by se našel i nějaký sudič, kterému to způsobilo „psychické trauma“. No ni?

  • Pozn.: Viděl jsem dva záznamy z téhle akce. Jsou jednoznačné a je tam vidět kdo křičí a slyšet co křičí.

 54. Ptakopyskče!
  Upřímnou soustrast. Kdysi se mně stalo něco podobného, když jsem ( maje obuv s tenkou gumovou podrážkou – tuším zvanou Toník) šlápl na lepeňák a zarazil si jej tak, že jsem ho musel vytáhnout štípačkama zapáčením. Moc krve neteklo, což mně klidu nepřidalo, ale nakonec noha zůstala.
  Ještě k tomu ukřižování. Dočetl jsem se, že hřeby musejí procházet zápěstím, nikoliv dlaní. Ta by to nevydržela, takže na většině obrazů a soch je to špatně
  Zda je tomu tak nevím, netestoval jsem to..

 55. Jirko,
  ano, to popisují různé zdroje – že dlaně jsou moc křehoučké a váhu těla by neunesly. Takže skrz zápěstí.
  V tomto ohledu je pak zajímavé, jak je možné, že „krvácející Kristovy rány“ (stigmata) objevující se občas u zvlášť disponovaných jedinců jsou obvykle na těch dlaních….

 56. 2 Starý kocour
  Mě na tom přkvapilo, jak někteří diskutující jsou s to přesvědčovat ostatní, že spolek Kaputin je součástí ANOfertu a Otakar van Gemund je na Babišově výplatnici.

  Co se pak veledíla „Poslední z Aporveru“ týče, tak u tvůrců mohlo jít buď o patologické sebevědomí neumětelů nebo o takový předem připravený tunýlek.
  U těch, kteří to financovali to vypovídá o naprosté neznalosti problematiky trikových filmů.

  • Z komentářů:
   Ženě přišlo předvolání, to si ale nedokázala přečíst, pak obsílky, pohrdání soudem a rozsudek a exekuce a poprava.¨
   Tak je to spravne a tak to má byť……

 57. Dobrý večer. Stehy venku. Dar přítele lasera je lepší než si nechat trhat žíly či vrtat koleno.

 58. Úplné OT:
  Právě jsem se vrátila …z výroční členské schůze spolku seniórů mé rodné vísky. Schůze se zúčastnilo 92 % členů. Pro některé (s nemocemi pohybového ústrojí, celkovým omezením kvůli nemoci, schátralostí stářím, nemocí) je to jediný sociální kontakt s lidmi generace +- 15 let. Kdo nezažil, neví co to je, nemít kontakt s lidmi své generace – s těmi, kdo mají podobné zážitky, kdo žil v určité době, s kým si mohou popovídat o prožitcích svého minlého života. Mladí už mají jiný svět, jiné zážitky, jiné zkušenosti. Tak ten jeden den v roce je …
  Pro mne to ovšem znamenalo několik dnů, kdy jsem připravovala veškeré podklady, zápisy, zprávy, hodnocení, plány, usnesení … Ale jsem z té skupiny, která ještě má praktické a pravidelné zkušenosti s mladší generací. Je super, když se vám paní, která se pohybuje pouze s chodítkem, chlubí, že jí ho pořídili vnuci, aby babička mohla dojít vlastní silou mezi rovňáky. A říká – já jsem se starala o ně a oni se teď starají o mne… Ne každý má tak hezké zkušenosti. A rozhovor s nimi je tím, co je podrží do dalších dnů.
  No nic, jdu ukládat a archivovat příslušné doklady.

 59. Dano, skvělé. I ty, i ti senioři. Kdo nerozumí, ten se dozví, až mu bude….víc než teď.
  Především – nepotřebujeme žádné oficiální státní neziskovky, které tvrdí, že se starají o seniory. Ony a oni se starají o sebe.

 60. Já nemusím, já už ho vidím.

  Zase to zkurvili a sahali na něco, co mělo úspěch.

 61. Jo jo, Martine, akorát ta byrokracie kolem založení a chodu spolku… A to mne čeká likvidace a ukončení existence předchozího spolku, který byl pobočným spolkem pražské organizace. Kurnik, já jsem přece až tak nezlobila, abych teď byla trestána zákonem o spolcích ( já vím, je to názvem jiný, princip je stejný…)

 62. Dano, jen ten, kdo tím prošel, ví, co to obnáší.

 63. Pro nezasvěcené připomínám, že v roce 1990 byl přijat zákon o sdružování občanů. Ovšem to bylo zapotřebí českým úřednictvem (bez pokynů z Brusele) zadministrovat. Což se jin podařilo. A tak Dana a další, co chtějí něco smysluplného dělat, úpí, zatímco státem podporované spolky na to najímají kamarády, kteří se tím živí.
  My blbečci pomáháme „pro bono“ a máme aspoň dobrý pocit na duši.

 64. My chalupáři jsme zvládli přechod ze Sdružení na Spolek asi jen díky tomu, že máme mezi členy tři advokátky a jednu notářku! 😉

 65. V ACC přeměnu zvládl předseda, původním povoláním stavební rozpočtář, po plyšáku ještě i účetní

 66. StK, podle toho jak jsi správně odcitoval, mladý Klaus by se mohl začít těšit na flastr za výtržnicví, kterého se dopustil už jen svojí přítomností na pietním aktu, který už měl vyhrazený jiný subjekt. Precedenty máme, například z doby více než před třiceti lety, kdy jako akt výtržnictví bylo kvalifikováno položení květiny k soše sv. Václava na Václaváckém náměstí. A protože tam vzal svoji nezletilou dceru, čímž, mimo jiné ji vystavil nebezpečí zpustnutí, dopustil se tím i ohrožování mravní výchovy. O to se intenzívně začne zajímat zdejší sociálka a zahájí řízení o odebrání nezletilé za účelem předání do pěstounské péče a posléze adopce. Součástí řízení bude vyšetření nezletilé plzeňskou psycholožkou, která jí vsugeruje vzpomínky, že se na ní dopustil pohlavního zneužívání. Po deseti letech právnieho klanieho a porubanieho vyjde najevo, že to všechno byl nesmysl. Jenže mezitím Klaus bude uvláčený pravdoláskovnými médii za mumlání lidu, že na každém šprochu pravdy trochu, a jak že to doopravdy bylo, když jeho tatík se kdysi předvedl tou amnestií. Dcera mezi tím bude provdána za běžence Aliho Mahmúda Boabduzela, příbuzného jejích korektně přidělených adoptivních rodičů, Trikolóra bude zapomenuta na smetišti dějin. Bude úředně vyhlášen první státní ramadán, společně se zákazem piva, vepřového, a spalovacích motorů používajících jiné palivo než velbloudí trus.

   • Když už tak přemyšlujeme Schumi:
    Jaká bude zkratka státního orkánu… zpět orgánu plně nahrazujícího někdejší StB?
    Co třeba StK DO?
    Státní komise pro dohled nad obyvatelstvem? Myslím , že máme dobře nakročeno. Těch nestátních organizací, které se starají o mravnost a ideovou nezávadnost písemných i verbálních projevů je už dost, stačí je koordinovat s prací policie a pro jednoduchost platit přímo z eráru.
    ===
    Na Slovensku byla nedávno obviněna slepá chodkyně, kterou srazilo auto, protože se řádně nerozhlédla, než vstoupila na přechod!
    No není to paráda?

 67. Já jsem sice neřešila přechod ze sdružená na spolek, ale likvidace BYtového družstva, které už je jenom na papíře, protože všechno bylo převedeno do SVJ, je taky zážitek….

  ono vůbec normální fungování SVJ je zážitek. Stačí, když se to sejde tak, že Jedni z principu nesouhlasí s s ničím, s čím přijdou Ti Druzí. Kde je víc lidí , je jistá naděje, že se tam vyskytne většina rozumných, ale kde se sejde pár lidí, takže každej hlas má docela sílu, to je docela sranda.

  • Nám se podařilo uhájit BD pred prevodem na beznadějně nefunkční SVJ….minimálně zatím.

 68. No, já z hlediska funkčnosti rozdíl mezi BD a SVJ nevidím… Když se lidi chtějí domluvit, tak se domluví. Když mají každej svou pravdu a neustoupí ani o píď, tak to nefunguje bez ohledu na to, jakej to má právní rámec.

  • To je na dost dlouhé povídání, ale nesouhlasím, ostatně mi to potvrzují i šéfové SVJ z okolnich panelaků.
   Prvotně se lidi chtějí domluvit, následně prijde nekdo nový (např.. dědic) silně problémový a SVJ je paralyzované – dost příkladů v okolí.
   Ale to je opravdu na dlouhou besedu, ta sem nepatří.

 69. Tak problémovej člověk se může přistěhovat i do BD.
  Vždycky je to tak, že se lidi musí domluvit. Jo, není to jednoduchý. Jenže co je v životě jednoduchý….

 70. Fakt je, že u nás ten prvotní stav, kdy se lidi chtějí a jsou schopný domluvit, nikdy nenastal. Potížista tu je od začátku a to že se někteří na přistěhovalce koukají jako na vetřelce je jejich nátura a ne SVJ.

 71. Jó, právníci…
  Náš Ústav má svou právničku a najímá si dokonce i externí právníky vždy, když je třeba pořídit něco dražšího než několik málo tisícikorun. Právní dohled jednak při zadávání zakázky do veřejné soutěže (výběrového řízení), aby nebylo podezření, že je zakázka „ušitá“ na míru pro některou z firem (v našem oboru se skoro všichni znají), jednak při vyhodnocování soutěže, aby nedošlo k zvýhodnění některých (jiných) firem. Proces je pak dlouhý, druhý v pořadí často podává protest (posledně se problém točil kolem výrazu „reproduktorová soustava“, zda je to soustava několika bedýnek nebo jedna bedýnka s několika reproduktory) takže se často mezitím změní podmínky na trhu – a může se začít soutěžit znova.
  Cena právních služeb je ovšem nezanedbatelnou částkou pro celkovou investici.
  ===
  Já léta žil v bludu, že stačí poptat požadované výrobky u dostupných firem, projít nabídky, zeptat se kolegů na zkušenosti s podobným zbožím a firmou, pak podusit dodavatele, vyjednat lepší cenu a koupit. Nechat nainstalovat a používat.
  Jó, to je pravěk. To byly heroické časy!

  */ vyskytly se sice sporadické pokusy dodavatelů o úplatek, ale byl bych šílenec, kdybych kvůli tomu měl koupit zařízení, které nemá požadované parametry nebo je výrazně dražší. Nadělal bych si problémy do budoucna.
  Proto nikdy nemohu být politikem.
  [;>D)

 72. Starý kocoure,
  v tomhle ziju dnes a denně. Potřebuji speciální lithiové baterie do vlhkoměrů. Udělám průzkum trhu se známým vysledkem. Nejlevnější prodává odjakziva Natalie z Ostravy. Drobná vada na kráse je, že baterie jsou staré. Obvykle dvě z deseti umřou do měsíce. Takže musím výběrko ojebat tak, aby se tam Natalie nedostala. Zbytek trhu prodává za stejné peníze, protože všichni berou od jednoho dodavatele. Projdu poštovné a balné a vylezou mi tři nejlevnější, z nich vyberu toho supr-dupr nejlevnějšího. Predlozim výběrko vedení ke schválení. Druhý den ho mám a jdu objednávat. S uzasem zjistím, že od včerejška vybraný dodavatel změnil dodací podmínky. Takže dělám nové výběrko vyzadujici nové schválení. Čtyři dny jsou v hýzlu, mých 8 hodin čistého času, které jsem měl věnovat odborné práci za kterou jsem placen. Ale hřeje mě vědomí, že jsem ušetřil daňovým poplatníkům 4 Kč. Slovy čtyři koruny.

 73. Dobré dopolední vespolek,

  Starý kocoure, u nás ta „výběrka“ probíhají stejně – když jsem do nějakého vzdělávacího programu za EU dotace chtěla kit, který tehdy vyráběla jediná firma na Zemi i v přilehlých galaxiích, tak to byl problém vesmírných rozměrů. Nakonec mi dali extra spešl povolení, že to teda můžeme koupit bez výběrka, ale byl u toho vztyčený prstík… a to šlo o položku v řádu tisícikorun.
  Na druhou stranu raději nejmenovaná kolegyně získala dotaci na nákup badatelského hi-tech přístroje, který jí dealer vychválil do nebes, aby nakonec zjistila, že se pro její výzkum zas tak úplně nehodí… takže teď se na to někde v koutku práší a to přitom šlo o položku milionovou.
  Z toho je vidět, jak o tom přidělování prostředků nemají patřiční byrokrati ani páru – kit určený pro výuku měli problém schvílit, drahý přístroj, který kolegyně rozhodně neměla dobře nastudovaný, schválili klidně.
  A tak si tu žijeme, dyjadyjadá… naštěstí to vypadá, že daný přístroj využijí poněkud znalejší a kreativnější kolegové, takže daňový poplatník se nemusí děsit.

 74. ptakopysku,
  tak to nechtěj vědět, kolik času tráví vědci, zejména vedoucí týmů, psaním žádosti o granty… z nichž většina propadne – ne kvůli nekvalitě projektů, ale protože je jich moc (prostě každý píše a doufá, že tentokrát to vyjde…). Naprosto postavené na hlavu – navíc musíme dopředu naplánovat, kolik odborných výstupů z projektu bude (tohle nevymysleli ani socialističtí plánovači !!!!). Kdy pak mají bádat je ve hvězdách, asi po večerech ve svém volném čase nebo tak něco… Ovšem běda, pakliže granty nepíšeš, a dvakrát běda, pokud je opakovaně nezískáváš…I když mi přijde, že by loterie byla spolehlivější systém.

 75. Hmm, nejlevnější a nejdražší nabídku ihned odložím a prolistuju ji až nakonec abych kdyby přeci jenom … ale ono stejně nikdy nic.
  Nejde o státní peníze a tak si holt můžu vybrat z těch, co jsou na trhu relevantní.
  A z druhé strany, o státní zakázky nemám zájem ze stejného důvodu.
  Pracovat s veřejnými zakázkami jak na jedné či druhé straně chce opravdu silný žaludek.
  Je to zvláštní tržní segment na kterém vydělá jediný aktér – právníci, protože ti operují na obou stranách a vždycky vyhrají.

  K papežově návštěvě Japonska snad jen
  – na katolické misionáře mívali japonci takové velké kotle s vařící vodou
  – dvě bomby – nebylo to málo Antone Pavloviči? A mohlo to být i dříve.

 76. Matzurko,
  tohle je jeden z důvodů, proč u nás o granty žádáme minimálně. Kdybychom si ještě hráli s granty, mohli bychom podnik rovnou zavřít, protože bychom nedělali nic jiného než papírovali

 77. Ptakopysku,
  u nás to už bohužel jinak nejde. Neuvěřitelný sešup od devadesátek do současnosti – nárůst byrokracie neuvěřitelný, možnost získat podporu pro výzkum mizivá. Téměř povinný převod na evropské dotace, zrušení národní akademické agentury, hodnocení v cv viz výše. Dotace dostávají jen hoši, co spolu mluví, a pár drobečků ostatní „aby se neřeklo“.
  Teď zrovna odchzí do důchodu několik kolegů z entomologického ústavu – jeden ve svých 80+ je snad jediným člověkem na světě, který se vyzná v daném oboru. Žel, klasický taxonom, žádné hi-tech, nemá následovníka. V sousední Germánii letos zjistili, že sice mají spoustu mladých a progresivních, ale nikdo nepozná mšici od mandelinky…. tak prej letos začali vypisovat granty na klasickou entomologii, resp. podpůrné programy apod. Ono je hezké něčemu zkoumat geny, ale jeden musí vědět, s čím vlastně pracuje… Každopádně, dotyční postarší kolegové nemohli získat granty, neboť nebádají dostatečně moderně… no comment. Je to jako zavrhnout násobilku, protože máme kalkulačky. A pak najednou dojdou baterky a vypnou proud.

 78. Dobré dopoledne,

  já mšici od mandelinky rozeznám. Mohu žádat o grant?

 79. Jo, to že nevyjde předpověď počasí a Vy musíte proto změnit program, je fakt skandál, srovnatelný s tím, že existuje státem chráněná a nedotknutelná instituce, která odebírá rodičům děti. 😀

  Teď ještě jestli za to můžou norové, že předpovádali blbě nebo to počasí, že se nechovalo tak, jak bylo očekáváno.
  Doufám, že se na toto téma rozběhne učená disputace.

  • Dívejte se na to prosím filosoficky, maYdo… Že rodičům odeberou děti, může být z rodičovského pohledu dobře i špatně. Příliš se soustřeďujeme (mohlo by argumentovat Dobro) na případy těch rodičů, kterým se to nelíbilo. Co ti ostatní? Tisíce děkovných dopisů! Jen se neostýchat je ukázat veřejnosti…

   A zcela analogicky tomu je i u zbabraných předpovědí počasí. Koneckonců, ráno stejně nerad vstávám…

 80. Matzurka (23.11.2019 | 10.43) napsal:
  ad „ale nikdo nepozná mšici od mandelinky“

  To je divné. AI dnes rozezná podle ksichtu i asiaty tak proč ne mšici od mandelinky.

 81. Jiným otázkám, jako například: Matzurko, ptakopysku, StK, skimici, … a všichni pozorovatelé vývoje, kam si myslíte, že se tento ubírá? Totiž, když jsem před 35 lety ve vejzkumáku chtěl něco nakoupit, postup, ač odlišný snad ve všech detailech, býval srovnatelně absurdní. Pokud jsem zjistil (dejme tomu počátkem roku), že něco potřebuji hned, musel jsem na to čekat nejméně do poloviny roku příštího. Naopak když jsem nějakou hračku až tak nepotřeboval, ani v okamžiku požadavku, ani v okamžiku dodání, mohl jsem si ji ve stejné lhůtě nechat dovézt bez podstatnějších obtíží a faktického zdůvodňování (podobně jako Matzurčina kolegyně). Papírování kolem toho bývalo mnohem méně (řekl bych, že jistě do jedné normostránky textu na každou položku), to však bylo přirozeným důsledkem absence počítačů a mizivou efektivitou písařek, dekorovaných socialistickými svetříky a socialistickou řasenkou.

  Absurdity vámi popisované, ačkoliv jejich objem dlouhodobě narůstal, jsou (či doposud byly) kompensovány růstem produktivity technologií. Naopak, jelikož platí tzv. Zpátečníkova rovnice
  výroba = spotřeba ,
  něco zvýšenou výrobu zkonsumovat musí. Systémově vzato, je pouhou jednotlivostí, že tímto konsumentem je byrokracie; stejně dobře by to mohly být třeba myši nebo exponenciálně se množící obyvatelstvo jiných kontinentů. Na druhé straně ovšem produktivita technologií naprosto není totéž, co celková produktivita ekonomiky. O té bychom se mohli domnívat, že pod tíhou vámi popisovaných fenoménů jednoho dne musí přestat růst a naopak začít klesat. (Ostatně dle mého názoru tento den nastal už dost dávno, a nynější růst, pokud o něm dosud kdo hovoří, je toliko papírový.) Nemá smysl, abych zde opět vykládal své názory, laskavému čtenáři známé a/nebo proň nezajímavé. Spíše se zeptám: Jak byste prosím příští vývoj vámi popisovaných fenoménů i celého prostředí jimi zamořeného viděli vy?

 82. Zpátečníku,nemám potřebu se dívat na svět filosoficky. Bývá kolem toho většinou spousta keců a nic z toho.

  Tím spíš, že se věnuju činnosti zcela nefilosofické – úklidu a přípravě oběda, takže mi je stejně počasí šumák.

 83. skimici,
  ksichty mají většinou rodný list a nějaké ID.
  Ale mandelinka neví, že je mandelinka, a mšice dtto. Navíc je jim jedno, že jsou u nás invazivní, prostě jdou za žrádlem. A běžnému občanovi je taky jedno, že se tu najednou objevují dříve nevídané druhy (pokud to vůbec registruje, normální lidi mají obvykle jiné starosti), ale až bude sežraná úroda nastojato, tak se bude divit a zlobit – jaktože to nikdo nezkoumá ? Ale to už bude pozdě. Oni ti taxonomové samozřejmě studují i biologii daných tvorů, akorát se za ekology neprohlašují.
  Studium biodiverzity není jen parta žabičkářů, kteří brzdí stavbu čehokoliv (občas mají i pravdu, ale to je jiná pohádka).
  Takže ano, několik málo specialistů je v přírodních vědách potřeba – ale v současnosti o financích na výzkum rozhodují zejména úředníci, kteří asi mívali ve škole z biologie pětky. Přitom tito specialisti potřebují dost málo – na cestovné do terénů (po ČR), pár litrů čistého lihu na preparáty, mikroskop a vybavení k tomu. Foťák, digitální, kterým můžou ty piditvory nafotit.
  No nic no. Pak si přečtu zprávy o tom, jak pár hejhulů dostalo na natočení „filmu“ miliony, a stejně film nedokončilo….
  Třeba to po německém vzoru dojde i někomu u nás.

 84. Zpátečníku,
  naprosto nedokážu odhadnout, jak se to bude vyvíjet.
  Na přelomu tisíciletí byly ty nákupy na tři kliknutí přes PC, dnes máme na tuto agendu speciální oddělení… a kolikrát se něco „podělá“, a příslušný ústav musí doplácet (a např. sníží všem výplaty, nebo se neopraví kanalizace atd., podle toho, jaké má kdo vedení). Co pamatuji, tak pro neschopnost byl zatím vyhozen jen jeden „sekretářka“, průšvihů už bylo dost.
  A předpisy jsou stále komplikovanější, grantové agentury to navíc mají pro jistotu každá jinak. Audity a financkontroly každoročně, co kdyby si někdo koupil jinné zkumavky, nebo nedej Darwin, přístroj nevysoutěženým způsobem (a viz výše – nejlevnější nemusí vyhovovat v řadě parametrů).

 85. A mám silné podezření, že výše uvedený přístroj kolegyně získala spíš na základě genderkvót a nutnosti „podporovat mladé a nadějné“ – zrovna se vrátila ze zahraničního pobytu, tak se předpokládalo, že o tom něco ví.

 86. Matzurka (23.11.2019 | 11.53) napsal:
  Ale ne, Matzurko, já to myslel úplně vážně.
  Proč by AI nemohla ty žoužele i sama podle těch scanů kategorizovat?
  Já vím houby jak je ten strom vysoký a košatý, ale příklad:
  scan -> a boží stvoření je pinknuto do přihrádky čtvrtý ředa nalevo od shora – 6 nohou, 6 křídel, 7 očí, dva ocasy, zelený tykadla.
  Případně do prádelního koše Miscellaneous – Různé – to aby si vědci nepřipadali neužiteční a kvůli grantům. Tam by spadla žoužel náhodně vylosovaná stejně jako Vás vylosují na letištní kontrole k očmuchání tím přístrojíkem.

 87. skimici,
  nedokážu si to představit. Evoluce nových druhů je proces dost dlouhodobý, ale probíhá kontinuálně. Klasičtí morfologové sice druhy popisují podle zjevných znaků, ale např. u brouků se to dá rozlišit až podle tvaru vypitvaného penisu… ostatně, u octomilky taky Drosophila melanogaster a její příbuzní druhy ssimulans a yakuba… jeden musí vědět, na co a kam se dívat. Poslední slovo měly vždy experimenty (ppokud to bylo opravdu důležité) – tedy zkusit křížení a sledovat viabilitu potomstva. nebo zkouknout chromozomy. Nebo genetickou variabilitu (moje doména). Nedokážu si představit, že by to všechno AI zvládla, rozhodně ne za mého života 🙂
  Tak si asi bude lepší pustit film „Šaman“ se Sirem Connery 🙂

  Ale nechtěla jsem tu fňukat, jen že byrokracie skutečně přerostla v molocha kde všude.

 88. Mám to z Verneovek
  Conseil, ten Aronaxův sluha (20 000 mol pod mořem) to dával i přes okno ponorky. Žoužel se jen krátce mihla a už to měl zatříděné.

 89. A omlouvám se za překlepy, odbíhám kontrolovat, co se děje na sporáku a v troubě 🙂

 90. skimici,
  Verne nedokázal předpovědět úplně všechno. Navíc se jim tam míhaly žoužele viditelné pouhým okem, což dejme tomu u hmyzu nemusí být až tak pravidlem – a spousta žoužele žije i v půdě, ze které je nutno žoužel napřed vyhnat (dělají na Ústavu půdní biologie). Odkud vyhánějí žoužel koelgové z ústavu parazitologického snad ani nechtějte vědět… 😀
  Vlastně ani ta vodní žoužel… máte tam plankton, a v tom je žoužele hafo a hafo.

 91. Zrovna jsem dočetla poměrně debilní detektivku, kde byl vrah výsledek pokračující evoluce lidstva, který byl extrémně fyzicky zdatný, mimořádně inteligentní, krvelačný a zcela bez zábran. Zabil několik lidí, který doslova rozsápal.
  A myslím, že zrovna s tou evolucí tak, jak ji tam popisovali, to takhle nefunguje. Jakože ty mimořádné schopnosti u nového druhu se začnou projevovat poměrně najednou, během několika týdnů.

  Vraha nakonec nezavřeli, protože se na něj prý nevztahují zákony, neb je to nový druh a ne člověk a odvezli si ho do nějaké laboratoře na výzkum. A stejný mordy se začaly objevovat i jinde, protože i u jiných příslušníků druhu se najednou projevila evoluce.

 92. Matzurko
  … rozlišit až podle tvaru vypitvaného penisu
  stačí!!! Pěkně brutální věda!
  Už k tomu rafěji nic nemám 🙂

 93. skimici,
  zlomyslně přiznávám, že jsem vaši reakci očekávala (jsou i méně drastické příklady, ale zas nejsem entomolog a taky si lépe pamatuji ty brutální).

  maYdo,
  to byli Xmeni, ne 🙂 ?

 94. Jak pročítám nářky stran výběrových řízení, u nás jak přes kopírák. Jak jinak. Čím státně institucionálnější, tím horší. Už ani nejsou lidi rozumějící matérii pro výběrové řízení. Směřuje to k výběrovému řízení na zpracování výběrového řízení…

  Podle mě řešením je zrušení zákona o veřejných zakázkách. Protože nechrání erár, ale naopak. Je souborem pravidel soupeření o erární kořist. O peníze daňových poplatníků.

  Od počátku sleduju zavádění IT u nás. Vyjádřeno na jednotku výkonu, účinnost (praktická využívanost oproti potenciální) po počátečním strmém růstu klesá. Účinnosti brání dílem v legislativě a dílem ve „firemní kultuře“ konzervovaný systém na úrovni staré desítky let. S nadsázkou „středověk plný počítačů“, které nahradily pergamen a duběnkový inkoust. Za současného extrémního nárůstu pergamenu a duběnkového inkoustu do tiskáren.

  Malinký příkládek plýtvání. Do databáze pro rychlý přístup k frekventované třídě dat (klíčové údaje pro zpracovávání agendy), jsou ukládána nefrekventovaná data agendy (dokumenty), která zabírají největší datový prostor a extrémně zvyšují nároky na kapacitu databázových úložišť pracujících ve zvláštním režimu zajišťujícím bezpečnost. Místo toho aby v databázi byla jen frekventovaná data, a k nim přidružené dokumenty s nefrekventovaným přístupem byly na jiném úložišti, jako například NAS. Pro obecnou představu je to podobné, jako by veškerý obsah počítače, třebaže to není funkčně potřebné, byl uchováván v drahé rychlé paměti.

  Ptakopysku, ….baterky… stačí doplnit parametr o datu výroby či datu spotřeby.

 95. Matzurko, z čeho všeho ji vyhánějí mám představu.
  Potěšilo by mě, kdyby za mě vyhnali boreliózu. Obávám se, že v minulosti ji mám nedokonale přeléčenou. V mezidobí mě zas něco porafalo. Autodiagnostika mi signalizuje možnou polymorfní neuropatii. Příznaky nejsou vážné. Zatím.

 96. Matzurka (23.11.2019 | 13.06) napsal:
  No dobře, už jsem se v tom sice dále nechtěl hrabat ale
  nebudu předstírat že mě to nezaskočilo, to zatřiďování podle penisu. Pokládal jsem to za Urban legend a na základní škole nám o tom paní učitelka také neřekla.
  Věřím, že pokud dostane na stůl forenzní patolog ten orgán beze zbytku těla, dokáže asi určit i rasu. Byl to černoch (je to černý) byl to Asiat (je to malý) atp.
  Podle tvaru … to už je na specialistky z Perlovky …
  Ale že se to zkoumá i u brouků mi přišlo zvláštní. Bez legrace. Prostě několik set let vědci zkoumají brouka nebo jiný organismus ze všech možných hledisek a když už prostě všechno našli, tak alespoň zkoumají tvar penisu ?
  Mírně a se zájmem jsem v jinak nudném šedivém sobotním odpolední pozdvihl obočí 🙂

 97. Schumacher (23.11.2019 | 13.30) napsal:
  moc čteš Schumi a jseš vnímavý. Kdysi se jedno děvče učilo na zkoušky a já jí ze skript zkoušel. Medička. Musím říct, že v zásadě u všech onemocnění jsem si tenkrát uvědomil, že mám jasné, zcela učebnicové příznaky.

 98. ne nebyli. Byla to česká detektivka a odehrávala se v Brně. A bylo to blbě napsaný, takovým tím popisným stylem, který je asi nutný ve filmovém scénáři, ale já to v knihách nemám ráda. Takovej ten styl, kdy v momente, kdy vstupuje postava do dveří, je čtenář obdařen kompletním popisem toho, jak vypadá a co má na sobě, včetně barvy fuseklí.

 99. „Musím říct, že v zásadě u všech onemocnění jsem si tenkrát uvědomil, že mám jasné, zcela učebnicové příznaky.“

  To je normální, Jerome Klapka Jerome, pokud vím, si diagnostikoval všechno s výjimkou horečky omladnic.
  MYslím, že mu lékař tehdy doporučil jako terapii vyvarovat se odborné literatury, které nerozumí.

 100. Zpátečník (23.11.2019 | 11.30) napsal:
  zajímavá otázka Zpátečníku, nebo tedy spíše dvě otázky jsem rozpoznal:
  Kam se bude vývoj ubírat (mmch, nejedná se o pleonasm?) z hlediska
  1. absurdit byrokracie
  2. růstu produktivity technologií

  1. Absurdity byrokracie – jsem optimista. Uvolnění (např) let devadesátých se neopakuje často a nastává. Vidím vývoj jako kvalitativně vzrůstající spirálu. Třeba teď jsem maximálně spokojen, když si uvědomím, že příběh Zeměměřiče K byl napsán ve „zlatém věku“ po velké válce, roku 1922.
  2. růst produktivity technologií vs Zpátečníkova rovnice výroba=spotřeba
  Nerozumím. Driverem a podmínkou trhu, směny a tedy disponibilní spotřeby je výroba. Co není vyrobeno nemůže být spotřebováno. Produktivita technologií je pro mě ne zcela jasně uchopitelný termín. Asi více a levnějí?

 101. Schumi,
  tohle jsou baterky za stovku. Na e-shopu nemáš šanci si do objednávky zadat nějaké datumy. Mimoto lithiovce stačí blbé skladování a máš po kapacitě i když datum je v daleké budoucnosti. Jen tak pro zajímavost – přesně stejně dostaneš i baterie v ceně tisícikorun, protože prodejce se potřebuje zbavit baterek těsně před koncem data spotřeby. Takže ti do tvých deseti dá osm nových (míň ne aby nepřišel o zákazníka) a přihodí dvě co brzo umřou. Odběratelé to řeší tak, že objednávají o dvě, tři baterky víc, než doopravdy potřebují. Pro sichr.

 102. Jsem také sugestibilní. Po přečtení jakehosi lékařského almanachu jsem na sobě diagnostikoval i mimoděložní těhotenství – jak z názvu patrno, onoho oudu netřeba, což u mne odbrzdilo manifestaci příslušné diagnozy.
  Pak mi to někdo zkazil řka, že i tak ho potřebuji.
  No, a já ji nemam !

 103. skimici,
  opravdu nejsem entomolog, takže fakt nevím, kdy koho a proč napadlo zkumat ausgerechnet zrovna tento orgán. Můžu se leda domýšlet, že to třeba fakt někdo zkoušel přes genetiku (tedy křížit jinak podobně vypadající brouky), a oni se mu nechtěli množit nebo co… tak se pak pitvou pídíli, co jim nešlo či vadilo… nebo je to možná standardní entomologická pitevní procedura… ty hmyzí penisy mají prostě tvar odpovídající samičímu organánu jako klíč a zámek. Takže klidně zvedejte obočí až k ofině a výše, ale Matka Příroda ví své (i bez výběrových řízení).

  Schumi,
  ani parazitolog z tebe borélii nevyžene, ale prohání se jim tu v patách i pár virologů, a u nich už nějaká naděje je 🙂 I když oni spíš bádají na tom, jak vůbec zabránit infekci.

 104. organánu… jdi si udělat svůj „čaj o páté“ raději už teď.

 105. Dobré odpoledne. Praktická otázka: K záznamu not používáte MuseScore? Lilypond? Sibelius? Já zkouším ABC notation a Musescore, přičemž musím říci, že Musescore považuji za povedenější. V ABC neumím zapisovat vícehlasy.

 106. Matzurka (23.11.2019 | 14.45) napsal:
  organán vzor banán?

 107. To jednou u nás v kanclu někdo nanesl otázku „jak to dělají kachny“. Už nevím, z čeho to vyplynulo, ale kancl tím žil asi týden.
  Ukázalo se, že jde o velice sofistikovanu záležitost, kdy kačeří orgán funguje jako jakási vývrtka, která se do kačeny našroubuje. Po tomto výkonu ovšem uschne a upadne a kačer má na nějaku dobu utrum, než mu doroste nová vývrtka.

 108. Obávám se, že se při komplexitě příznaků nepletu. Naštěstí to vypadá, že hlava v pořádku. Jenže to může být subjektivní, protože hlava, která není v pořádku si nemusí uvědomovat, že není v pořádku.
  Poznámka: Borelie není virus.
  Problémem není jako taková, ale imunitní reakce organismu na ni. Zánětlivé procesy. Vliv životosprávy zahrnující i míru stressu, který může být spouštěčem. Toho bylo na přelomu roku více.

 109. Koukám, že doplňuji partu. Když spadne jehla nebo špendlík, také je to moje nožka, která ho spolehlivě najde. Hřebíček v noze také velice dobře znám. Pokud v místnosti létá jediný komár, vím že to budu já, na kterém bude hodovat. Ale stran toho posledního. Vždy v říjnu j nám do chýše nalétávají komáři, popřípadě lezou brabenci nebo pabouci. Já následně vypadám jako po neštovicích. Naposledy se vloni rodina usnesla, že jsem dotáhl z chaty blechu. Letos jsem se k problému postavil aktivně. Při jízdě po krajině jsem hledal tzv. vrhel, velice dle mého hezkou žlutě kvetoucí kytku. pověsil jsem dva pugety jeden nad hlavu a druhý k nohám. A mám pokoj od toho hnusného zvířectva. První uschlé rostlinky jsem vydrhnul do polštářku, který mám pod hlavou. Taky to funguje.

 110. Schumi,
  pravdu díš, popletla jsem klíštěcí chovatele. Jedni na studium borelie, druzí na encefalitidu.

 111. Skimici: přepisuji staré zpěvníky. Skládat hudbu nebo zapisovat slyšené neumím.

 112. nickname,
  ale copak? Trest boží, že se nemodlíte? Nebo alternativní trest od soudu?

 113. nickname (23.11.2019 | 16.27) napsal:
  aha.
  A nezkoušel jste tedy nějaký sheet music scanner? Třeba zrovna ten Sibellius?

 114. Dana (23.11.2019 | 15.49) napsal:
  Dík. Má za sebou vkusnou červenou kytku 🙂

 115. 2 František I. – ad kytka vrhel. Já jsem obětí komárů taky jako první, takže mne to zajímá, ale můj Google pojem vrhel jako kytka nezná. Nabízí mi nějakého profesora …

 116. Matzurko, kdyby to ve mně zkusili vyhubit aniž zahubili mě, jsem jim k dispozici. O mechanismu přenosu borelie z klíštěte jsem si přečetl, jenže v mém případě už se stalo a proto je to plat prtné.

 117. quivis
  buď opatrnej.
  Kytka se jistě nejmenuje „vrhel“ (tedy od slova vrhnouti) bezdůvodně.

 118. Opravdu. Je mírně jedovatá a používala se k vyvolávání zvracení. Také se osvědčila v přípravcích proti revmatismu a prý podporuje prokrvování. Jeden známý si od této kytky slibuje náhradu viagry. Narozdíl ode mne je farmaceut. I tak jsem mírně skeptický.

 119. Přesně. Vrhel je lidové označení. Právě pro ony oceňované vlastnosti. V jedné staré knížce po dědovi tuto kopretinu označovali jako vhodnou proti štěnicím a spolu s domácím mýdlem i proti vším. Knížka byla bohužel bez vazby. V podstatě jenom svazek volných listů. Já ji už rok hledám, protože tam byly receptury na výrobu mýdla, lojových svíček, způsoby, jak barvit různě dřevo, apod. Doufám, že to ženuška nespálila.

 120. Františku,
  výroba mýdla a lojových svíček – ty ses dal ke hnutí „survival“ 🙂 ?
  Mýdlo jsme z kostí vyráběli na gymplu ve cvikách z chemie… a existuje spousta ručních výroben, kde to klohní i z jiných než živočišných tuků, receptů bude habakuk.
  Ty svíčky jsem nikdy nezkoušela, ani barvit dřevo, ale tipovala bych to na nějakého šikovného restaurátora.

 121. Ptakopysku: muziku mám rád, na hraní obě ruce levý, tak alespoň polínko k českému muzikantskému umění přiložím. Jak pravil Dietrich Bonhoeffer: v kostelích by se měly hrát staré české písně, neboť je i neumělý hlas může zazpívat.
  Skimici: Zatím zkouším levné řešení, pár písniček naklikám, zopakuji si hudební nauku a pak uvidím, co dál. Zkusil jsem OCR přes Audiveris / MuseScore, nepodařilo se.

 122. Matzurko, to byla kniha pro hospodyňky. Jinak děda mýdlo vyráběl. Zbylo mi po něm asi 50 kg. Sice hnědé, ale krásně pěnilo a bylo lepší než všechny šampony. Jednu dobu jsem měl tuku, že jsem nevěděl, co s ním. Nakonec šel do kafilérie. Ty lojové svíčky byly zajímavé. Nějak se z tuku získával stearin. Dubové dřevo se zase barvilo siřičitanem železnatým či co. No, musím doufat, že ten salát někde bude.
  Tak již postupně ozobávám můj kaki strom (tomel, tuším Rossyjskaja). Ještě začátkem listopadu byly plody trochu trpké, teď suprové. Ideální přímo se stromu, jako mléčný kokteil nebo usušit na datle. Jsou ale poloviční, než ty kupované. Ovšem chuťově nesrovnatelné. Legrace se na ten strom podívat. Holé větve bez listí a na nich oranžové plody. Letos sklidím 227 plodů. Tedy polovinu už mám v sobě. Kupodivu přežil zimu ve zdraví, což se například meruňkám nepovedlo.

 123. Nickname, co to máš za OCR? Jak se dá získat?

 124. 2 Matzurka (23.11.2019 | 9.50) – pozvolna dočítám… „kolik času tráví vědci, zejména vedoucí týmů, psaním žádosti o granty… z nichž většina propadne – ne kvůli nekvalitě projektů, ale protože je jich moc (prostě každý píše a doufá, že tentokrát to vyjde…). “ – todle skvěle komentoval Jarda Šesták, načež byl ujištěn, že on už nikdy zádný grant nedostane… Zcela demokraticky. Stejně, jako ten jeho vyhazov z fyzikálu…

 125. k noční debatě o bytech – možná se pletu, školy nemám, ale bytové družstvo je z hlediska vlastnictví něco jiného než společenství vlastníků jednotek. Uznávám, že domluva více lidí je obtížná tak i tak.

  Dnes jsem absolvoval výlet do zatáčky před Vídní. Slíbil jsem ženě, že budu jen nezúčastněným řidičem. Netuším, jak budou vypadat další víkendy, ale nic nesvědčilo o spálené zemi, snědených krámech a chudých samoživitelkách nebo důchodcích. Zvolna jsem pochodoval uličkami nákupních center, nic nesháněl, jen jsem měl za úkol ve stanovenou hodinu a minutu být na sjednaném místě. Moje žena je naštěstí převlečený chlap, takže měla seznam, podle kterého prošla jen přesně určené obchody a tak jsme, včetně oběda, byli za tři hodiny z Brna na cestě domů.

  V úterý tam jedu zase, protože vnuk má narozeniny a naše optičky pořádají mecheche s rozhledem z nejvyšší budovy Čech.

 126. “ ale bytové družstvo je z hlediska vlastnictví něco jiného než společenství vlastníků jednotek.“

  Tak o tom, že to z hlediska vlastnictví není totéž není sporu, Martine.
  Ale když se lidi nejsou schopný domluvit a najít kompromis, tak nefunguje pořádně ani jedno. Všechno má svoje pro a svoje proti. Pro barák je nejlepší jeden vlastník, který se o něj stará a byty pronajímá a kde údržba a opravy nejsou závislé, jestli se na jejich potřebnosti shodnou všichni nebo ne.
  Podotýkám, že jedním vlastníkem nemyslím všelijaké spolky, kde se pod jednou hlavičkou skrývá tlupa rozhádaných sousedů.

 127. Mám dojem, že se nedávno změnila pravidla pro hlasování v SVJ. V družstvech byla zapotřebí majorita přítomných, u SVJ se vyžadoval 100 % souhlas, teď už je to taky majorita, což je rozumné.

 128. >> maYda (23.11.2019 | 20.27)
  Stejný názor měl jeden můj známý, takto majitel malé, leč velmi úspěšné (a výnosné) stavební firmy. Jeden vlastník coby objednatel je ideál. Několik rodinných spoluvlastníků mu prý přinášel na mysl zvolání pana Načeradce (Muži v ofsajdu): „Příbuzní, rozejděte se!“ Bytové družstvo či SVJ lze jako zákazníka akceptovat snad jen v případě krajní nouze, kdy nedostatek jiných zakázek by znamenal konec firmy. A domy v obecním vlastnictví – tak to ruce pryč.

 129. TŘI HODINY?

  Und als er näher kam und das Einkaufszentrum sah, weinte er über sie …
  (Lukáš 19:41)

  Naštěstí pro tyto příležitosti Steve Jobs vynalezl iPAD. Ještě nohy namasírovat Alpou (okolo obchodů s dámským zbožím nejsou žádné lavičky) a předtím si čichnout něčeho výrazného aby to znecitlivělo nosní sensorický systém – do oděvů, prádla dávají patrně něco proti molům či hmyzům. Možná jsou to i nějaké psychoaktivní látky, jteré u žen navozují pocit slasti a otupují vnímání či interpretaci čísel (velikosti, ceny).

 130. dvd, to chápu… spoluvlastníci a příbuzný k tomu, to je fakt na mašli.
  I když je pravda, že já mám jako klienty občas SVJ, ale zařizuje to správcovská firma a s těmi se komunikuje docela dobře. Když se o údržbu stará správce, tak to obvykle funguje, protože na toho spíš dají než na souseda, o kterém se domnívají, že má nekalé úmysly.

 131. Spokojený večerní fujtabl,
  Mám takový dotaz pro majitele realit – v rodině pronajimaji byt a nastávající nájemník tvrdí, že by měl mít v bytě trvalý pobyt, neboť instance trvalého pobytu na obecním úřadě byla zrušena. Domnívám se, že trvalý pobyt v najatém bytě mít nemusí ani omylem. Namátkou mě napadají lidumilové typu exekutorského úřadu, kteří by mohli provést exekuci majetku dalšího nájemníka, atd. Atd.
  Netušíte někdo, jak to s institutem trvaleho pobytu v nájemním bytě je?

 132. Lojové svíčky? Zbláznili jste se? Takové plýtvání! To je materiál pro Kolíkovy (řečené Kostelecké) řeznické prémiové výrobky. U nich máte záruku, že jejich podmíněně poživatelná část pochází ze zvířete.

 133. Ptakopysku, hlášený trvalý pobyt pro exekuci nestačí. To by bylo exekucí na majetek obecních úřadů… Stačí prokázat ukončení nájmu a uzavření nové nájemní smlouvy.

 134. Ptakopysku, vlastník nemovitosti má smůlu. Stačí aby nájemník měl v ruce písemnou nájemní smlouvu, byť na dobu určitou, tak si může zařídit trvalý pobyt i bez souhlasu vlastníka. Trvalý pobyt je pouze evidenční údaj a neplyne z něho nájemníkovi řádné právo ani povinnost. Vztah majitel-nájemce se nemění. Ani pro exekutory. Pro ty je spíš zajímavý soupis věcí v pronajatem bytě (v nájemní smlouvě), které jsou ve vlastnictví majitele nemovitosti. Tolik vlastní zkušenost jak se zřizováním trvalého pobytu, tak návštěv exekutorů v bytě nájemníků.

  • Zcela souhlasím, toto právo přihlášení k trvalemu pobytu je primo uvedeno v občanském zakoniku.

 135. Ale když se lidi nejsou schopný domluvit a najít kompromis, tak nefunguje pořádně ani jedno. — Bytové družstvo či SVJ lze jako zákazníka akceptovat snad jen v případě krajní nouze, kdy nedostatek jiných zakázek by znamenal konec firmy. — No, kupříkladu tady se soused zateplovač úporně domáhá zateplení 60 cm silné obvodové zdi (z cihel), aby tím pro dům získal dotace… Dle mého názoru problém nemusí být jen v samotné absenci domluvy, ale možná spíše v tom, že sdílení a propletenost vlastnických práv (a povinností) nikoho nevedou k tomu, aby si svůj postoj promyslel až do konce a nesl za něj plnou odpovědnost.

  „Já to jenom navrhoval, věděl jsem, že to neprojde…“ V takovém případě jaksi padají zábrany navrhovat pitomosti. Ale i naopak: Tentýž zateplovač s poukazem na údajnou nutnost zateplování (kterou však nedokáže technicky ani ekonomicky zdůvodnit) již přes deset let blokuje opravy hydroisolací. Z (mezitím již neexistujícího) spárování teras tak do výše pasu vyrůstá zlatobýl kanadský, zdálky poměrně podobný výše diskutovanému vratiči…

 136. Dobré ráno,

  Ajajaj, ošklivý Klaus si kopl do marxistů, to si dovolil hodně.
  https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/626330/do-mladych-ceskych-marxistu-si-kopl-i-klaus-ml-odbornici-myslenky-mohou-lakat.html

  V článku se pak dočtete, že VKJ kroutil nad počínánám marxistické iniciativy hlavou a že marxistické iniciativě nezabrání prosadit svoje myšlenky a poslat ho a jemu podobné na smetiště dějin.
  Jinak je to obhajoba marxismu na téma, že dnešní marxismus je jiný, lepší než ten stalinistický a že to tak Marx nemyslel.

 137. Co není vyrobeno nemůže být spotřebováno. — Přesně tak, skimici. Přidejte si k tomu ještě Co je vyrobeno, musí být spotřebováno. a Zpátečníkovu rovnici máte v kapse. Samozřejmě ta druhá půlka neplatí tak docela. Funguje však dosti dobře na kdysi zde hojně diskutované úrovni pekař / mlíkař (zejména když mezi spotřebitele zahrneme např. i prasata či plísně). V některých (nejen novodobých) případech to ovšem je – či může být – sporné: Kdo například spotřebovává nesčetné příspěvky na FB, z nichž zřejmě nemalou část nečte dokonce ani cenzor? Kdo spotřebovává snad ještě četnější zákony, vyhlášky, právní předpisy a vyprodukované písemnosti vůbec? A naopak dříve, ba dávno: kdo spotřebo(vá)val pyramidy?

  Dle mého neskromného názoru však Zpátečníkova rovnice vcelku platí, a hlavně popisuje to, co popisovat má.

  Produktivita technologií je pro mě ne zcela jasně uchopitelný termín. — Já vím. Ekonomický pojem to asi není, nebo přinejmenším jsem si jej z vědy ekonomické nevypůjčil. Velmi volně řečeno, parní stroj má vyšší výkon než vodní kolo na potoce, a naopak nižší než jakákoliv trochu kloudnější turbina. Ovšem posuzujeme-li ekonomickou produktivitu ekonomických celků, v nichž jsou tyto technologie zabudovány, směr uvedených dvou nerovností nemusí být zachován… Produktivitou technologií myslím cosi jako jejich netto produktivitu, očištěnou od jakýchkoliv byrokratických, marketingových a veškerých netechnických vlivů.

  Zde tedy můj chabý pokus o vysvětlení. A nyní se s dovolením vrátím k výchozí otázce: Jak prosím příští vývoj popisovaného fenoménu – tedy byrokratické buzerace, požírající stále větší část výsledků úsilí produktivních lidí – vidíte Vy?

  • Ach, zcela optimisticky Zpátečníku (toto míním zcela úpřímně)
   věnoval jsem se tomu v bodu 1.
   Dlouhodobě po lokálních zhoršeních nastávají remise a poté recidivy positivních deviací které svět vždy vyšroubují kvalitativně o závit výše.

 138. Výhody SVJ: byt je opravdu ve vlastnictví, avšak je nezbytná domluva všech (zcela všech!) majitelů na investicích a hlavně na řádných provozních platbách: vodné, stočné, společná elektřina, společné teplo (ve společných prostorách) apod. V opačném případě (tj. nedomluvy) se např. (a hlavně) o dluhy neplatiče musí podělit ostatní majitelé (jinak může hrozit i zastavení dodávek těchto médií). Situace dosti běžné – viz informace od různých SVJ v tisku, na internetu a tak. I když se poněkud zlepšily podmínky pro přihlášení SVJ do pořadí exekuce na dlužníka, stejně – při dlouhodobém neřešení těchto dluhů – nemá SVJ moc šancí na zahojení se a dluh zůstává (může zůstávat) nesplacen. Lze tomu čelit důslednou kontrolou „dlužních webů“, což mnohá SVJ dělají formou placené služby u specializovaných vyžírkových firem.
  U BD je řízení investic jednodušší (v krajních případech i vzhledem k možnosti využití institutu náhradní členské schůze) a BD má lepší páky na neplatiče (hrozba zrušení užívacího práva k bytu – ano, je to složitější a časově náročné, ale proveditelné – ověřeno) a i „nekompatibilní“ nájemníky. Následně se může zahojit „prodejem“ družstevního podílu – tj. tzv. „další majetkovou účastí“ nového člena družstva/ uživatele uvolněného bytu.
  Medializovaná nevýhoda až hrozba je možnost zašantročení majetku BD představenstvem, např. formou ručení, existence nesplatitelné půjčky apod., zákazy či omezení ve stanovách nebývají překážkou a náprava – jak jinak, než soudní cestou – je prakticky nekonečná a většinou i nezvratná (kde nic není, ani soud nebere).
  Tato přeháněná komplikace bývá často důvodem ke změně BD na SVJ. U nás v minisídlišti Kamýk je řada BD a SVJ (důsledek to důkladné privatizace bytového fondu polistopadovou garniturou na radnici Phy 12, jejíž rozsah byl nejširší v Praze) a řada z funkcionářů SVJ, která vznikla následnou transformací z BD, této změny lituje (na rozdíl od BFU ostatních členů SVJ).
  Za sebe – po velmi důkladném seznámení s úskalími obou forem bydlení formou poučení a besed s těmito lidmi – jsem rád za zachování našeho BD, čemuž napomohla i nová procedura v „novém“ občanském zákoníku – změnu musí spustit rozhodnutí členské schůze BD a nikoliv, jako tomu bylo ve zrušeném zákonu o SVJ, pouze přání několika členů BD.

  • Bohužel je tržní cena bytu v režimu SVJ vyšší než u BD a proto tak často bývá představenstvo BD pod tlakem hlavně těch, kteří chtějí v budoucnu byt ( resp. členský podíl) prodat. Oni pak rozvrtají stávající BD, zblbnou ostatní na změnu na SVJ na pak zmizí.
   Hodně záleží na stanovách BD, ale ty vznikaly většinou v období euforie z uskutečněné privatizace a teprve v průběhu let se ukazuje, co mělo být jinak. Asi i ten přechod na SVJ by šel ošetřit, ale kdo to tehdy věděl..
   K trvalému pobytu nájemců: zavedením parkovacích zón se nájemníci snaží mít trvalé bydliště v místě nájmu, aby měli levnější parkování.

 139. Včera jsem zcepeněl nad knihou. Takže dnes dodatečně děkuji Daně a Schumimu.

 140. 2 quivis (23.11.2019 | 20.39) – ano, demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k obědu… Ta majorita je tam jasná…

 141. Hm, tak někomu to vyhovuje tak, někomu onak. My jsem přešli do SVJ, ten proces trval už několik let a udržovat BD jako prázdnou slupku už bylo zbytečné.
  Většina lidí to tak chtěla, tak jaksi nemá smysl teď bádat, co je lepší. Když je potřeba se dohodnout na to,, že je nutný něco udělat a jetsli jsou na to prachy a kolik to bude stát, je poměrně jedno, jetsli to je družstvo nebo SVJ.
  Zejména když polovina baráku je přesvědčená, že jakákoliv snaha o opravu, pokud to nepálí přímo je, je motivována tím, že vedení chce dát za společný prachy dát barák do pořádku a pak s ním mají nějaké svoje temné záměry. V případě SVJ jim aspoň lze říct, ať neblbnou, že dokud byt sami neprodají, tak s ním nikdo jinej nic dělat nemůže. I když asi na to moc nedají.
  A to nemluvím o tom, že často jsou jejich znalosti o technické a stavební stránce problému mizivé a jejich kuriozní představy o problému si odmítají nechat vymluvit.
  Po pravdě řečeno, v tom bych teda viděla podstatně lvětší problém než v tom, jetsli to je BD nebo SVJ

  • Ono ani v BD není jednoduché někoho zbavit bytu, i když je to fakticky nájemní byt, protože ve stanovách bývá nájem bytu svázán s družstevním podílem a o ten někoho připravit je sakra fuška (To pak je o vyloučení z družstva a to je martyrium. Zase ale tímto úkonem se může BD bránit nebezpečnému členovi – u SVJ to nejde)…..
   A že lidi nemají technické povědomí a tedy schopnost vidět nezbytnost oprav (a tedy výdajů), s tím souhlasím. A tady právě vidím (a nejen já) výhodu BD, kde to lze schválit i s minimem hlasů (viz ona náhradní schůze).
   Ale tohle je na daleko podrobnější zvážení a vážení důvodů a nato tady není místo.

 142. PeSi, hezký 🙂

  Jinak u nás nehlasují ani vlci ani jehňata, co bude k obědu, ale asi se budu muset odebrat do kuchyně, aby vůbec nějakej oběd byl…..

 143. Ano, při neplacení v BD byla možnost zbavení členství a tím i práva k bytu, ALE BD muselo dotyčnému zajistit „dostatečné“ bydlení, což není jednoduché. U nás jsme takového člena spíše donutili, že dluhy vyrovnal ve splátkovém kalendáři (nebylo to zlovolné, on přišel o zaměstnání a nějak se nechytal).

  • Věřím, i když u nás to byla situace, kdy ten člověk vyhrožoval a napadal sousedy…..současně však byl v podmínce a nějak se to časově sešlo, že si to šel odsedět a tím tiše vyplul z domu – už se nevrátil a my byt pronajali novému členovi (členství toho kriminálníka bylo zrušeno dle stanov pro „hrubé porušení sousedského soužití“, či tak nějank, jsem líný se jít podívat do starých stanov (stalo se ještě před novým zákonem o obchodních korporacích, jehož ustanovení dost nesmyslně a pustě formalisticky si vyžádalo změnu stanov).

 144. No, nevím… Zdá se mi, že na formě hlasování možná zas tolik nezáleží. Představuji si takové situace, jako (mírně?) zatékající paneláková střecha… Může se stát, že toto bude vadit jen těm, kdo bydlí přímo pod ní; a než zatékání dospěje do rozměrů, kdy zasáhne většinu bytů, těm prvním už dávno porostou od stropu krápníky.

  Spíše se mi zdá, že vejboři, bafuňáři čili orgáni by se měli držet zákona. Ten jim přikazuje jednat s péčí řádného hospodáře (pod kterou pěstování krápníků asi zrovna nespadá), a to i navzdory názoru většiny členstva. Ostatně viz též NOZ, § 159, odst. 1:

  Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.

  Koneckonců v nejhorším mohou jít kdykoliv od toho… Na druhé straně maximální zákonnou délku krápníků a podobné otázky upravuje třeba vyhláška č. 268/2009 Sb. Orgáni asi nemohou jen tak čekat, až se na opravě střechy usnese většina.

  Ale toto je téma pro právníka, já naopak již od pohledu jsem vyhraněný a zarytý neprávník…

 145. „Koneckonců v nejhorším mohou jít kdykoliv od toho…“

  To jste mně rozesmál, Vy si to fakt představujete jak Hurvínek válku.

  Ono to není nic příjemnýho, dělat tho, jak Vy říkáte, „bafuňáře“.
  U nás před rokem předseda složil funkci, byt koupili a měl dvě zaměstnání , aby utáhl hypotéku a starat se ještě o barák nestíhal. Navíc to dělal zadarmo a vděku za toho moc nebylo – jen to podezřívání, že se stará jen o nějaké „svoje zájmy“. Obyvatelstvu vyhovoval předchozí předseda, který se vyžíval v papírování a bál se s barákem cokoliv dělat, takže jsme tu například měli v havarijním stavu odpady.
  Já jsem předsedu dělat nechtěla, neb nemám pocit, že bych se na takovou funkci hodila, mám poměrně náročnou profesi, neovládám potřebné papírování a časově bych to taky nijak nezvládala. Krom toho jsme dělala místopředsedu a v tom jsme byla ochotna pokračovat.
  Tři největší kverulanti to samozřejmě odmítli. Oni se prý nikam cpát nebudou a prý žádné ambice nemají. Dalšího kandidáta zavrhli, protože má sousední barák a u nás jeden byt, tak prý je „ve střetu zájmů ( nevím, v šem ten střet spočívá, ale prostě ho nechtějí) Nakonec zůstala jedna osoba, která byla svolná a zároveň přijatelná pro všechny. A o ní zase kverulanti odmítli hlasovat, protože usoudili, že určitě máme nějaký čachry v účetnictví, protože měli nějaké nejasnosti s vyúčtováním vody a že chceme na někoho hodit odpovědnost a tvářili se, že jsme zrádci, co je nechali ve štychu.
  A kydž se jich zeptáte, jak si to představují oni, tak oni přece nic nechtějí, od toho je vedení aby to zařídilo.
  Takže faktickej stav je, že nemáme momentálně formálně předsedu a o chod baráku se starají nějak byvalý předseda a budoucí předsedkyně prostě proto, že nějaký věci se vyřešit musí a někdo to udělat musí.

  Takže nějaký že „může jít kdykoliv od toho“ si nechte do říše fantazií a bájí. Ona se na tu funkci většinou fakt žádná fronta nestojí a je to poměrně nevděčná činnnost.

 146. je to poměrně nevděčná činnnost — Což o to, maYdo, mně to myslím vysvětlovat příliš nemusíte, dělám to (= neplaceného jednatele) už pětadvacet let. Proč bych – spíše než bych na přání sousedů realizoval stavebnětechnické a architektonické absurdity – nemohl jít konečně od toho?

  Už jsem zde myslím zmiňoval podsouseda, který se domáhá zateplení šedesátky cihlové zdi, protože v pokoji, kde úpí zimou, nemá vůbec žádné vytápění… Než toto, může být snazší vedení svěřit jiným, a v rámci svých práv společníka jen bedlivě sledovat, zda s péčí řádného hospodáře postupují oni.

 147. Zpátečníku – ad 12:44 – a kdo to zaplatí? Členové výboru, protože konali v zájmu celku s péčí řádných hospodářů ???? Když se na schůzi neodhlasuje oprava a tím i finanční krytí?

 148. No jo, prostředky na účtu jsou, ale když má každý jinou představu, co by se za ně mělo opravit, jak je to halt těžký…..

  A na co teda dotaci, kdyžb prachy na účtu máte? A co budete dělat, když tu dotaci nedostanete?

 149. No, zateplovač opakovaně říká, že léta platil vysoké daně (korporátní manager ve velmi pěkném postavení, viz též Petr Hampl na toto téma), a tudíž je chce formou dotace zpátky…

 150. A až budou dávat dotace pozůstalým, když někdo odejde dobrovolně z tohoto světa, aby nezanechal větší uhlíkovou stopu, tak se půjde pan manažer taky oběsit?

 151. 60 cm cihlová zeď již dnes z hlediska součinitele prostupu tepla není žádný zázrak, nicméně větší problém bývají otvorové výplně a způsob jejich provedení …

 152. Jedna spoluvlastnice baráku (ne bytu) už si na mne najala čtvrtého právníka (tedy, ani ne tak ona, jako v.z. její manžel). A jelikož o barák se pečovat musí, tak dělám, opravuji, platím co je třeba a zatím to pořád nějak jde. Nikdo jiný na to (podobně jako v jiných případech) prostě není.

 153. Nějak mi uniká, co teď řešíte…
  „No jo, prostředky na účtu jsou, ale když má každý jinou představu, co by se za ně mělo opravit, jak je to halt těžký…..“
  Protože platí ono ustanovení o „péči řádného hospodáře“, jehož nedodržení je přímo trestné, pak alespoň v našem BD platí, že akce typu „otlučení krápníků“ navrhuje samozřejmě představenstvo (které si tím chrání vlastní prdel, což není vůbec prdel, protože statutáři ručí i svým osobním majetkem !) členské schůzi ke schválení.
  Ještě se nám za 21 let BD nestalo, aby nebyli případní kverulanti přehlasováni; hlavní problém při tomto procesu je zajistit dostatečný počet lidí na schůzi, aby vůbec něco rozhodli dříve, než případné „krápníky“ prorostou do přízemí.
  No a tady může k akceschopnosti pomoci právě zákon o obchodních korporacích, pod který – poněkud nepatřičně – patří kromě družstev třeba výrobních i ta bytová. Viz citace ze zákona:

  § 644
  (1) Členská schůze je schopna se usnášet, pokud je přítomna většina všech členů majících většinu všech hlasů, nevyžaduje-li tento zákon nebo stanovy účast členů majících vyšší počet hlasů (u nás má všech 63 členů každý jeden hlas).
  § 645
  Členská schůze se usnáší většinou hlasů přítomných členů, nevyžaduje-li tento zákon nebo stanovy vyšší počet hlasů.

  Náhradní členská schůze
  § 647
  Není-li členská schůze schopna se usnášet, svolá ten, kdo svolal původně svolanou členskou schůzi, je-li to stále potřebné, bez zbytečného odkladu, náhradní členskou schůzi se stejným programem, a to stejným způsobem jako původně svolanou členskou schůzi a samostatnou pozvánkou.
  § 648
  (1) Náhradní členská schůze je schopna se usnášet bez ohledu na počet přítomných členů, ledaže stanovy určí něco jiného (JSME FRAJEŘI, VE STANOVÁCH JE MINIMÁLNÍ ÚČAST 10 ČLENŮ)
  Tímto způsobem – a při známé lenosti členů někam chodit a myslet – se případné investice prosazují docela dobře. A jejich odůvodněnost může následně podléhat široké debatě a případná vyvozená neodůvodněnost bafuňářů je posléze jejím důsledkem v rámci pravidelných voleb.

  Má něco podobného SVJ ??

 154. A dovolím si trochu uťápnout stranou:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Starosta-Novotny-pise-Prochazkove-Mate-mou-podporu-ja-bych-tomu-hovadu-rozkopal-na-miste-drzku-Toto-je-oficialni-stanovisko-Prahy-Reporyji-604499

  Tak to máme tohoto rypákoryjce, následně hrdlořezský jesenický Dlouhý nůž s příznačným jménem Lang (nadále v zastupitelstvu) a pak několik klaunů: zhrozená Mylka, his masterś voice Stanjura, His Master Bean, kupka jakási, potom tisíciobročník Baxa….snad jen ta Udrzhená mívá světlé chvilky, ale tváří tvář pirátorovi and his high boys je každý alespoň s IQ tykve přijatelnější….

  No nevolte to, žejo ???
  (Ano !)

 155. Skimici, máte pravdu s těmi okny, ale větší problém bych viděla v tom, že se v baráku topí akumulačkama….

 156. „) Náhradní členská schůze je schopna se usnášet bez ohledu na počet přítomných členů, ledaže stanovy určí něco jiného (JSME FRAJEŘI, VE STANOVÁCH JE MINIMÁLNÍ ÚČAST 10 ČLENŮ)
  Tímto způsobem – a při známé lenosti členů někam chodit a myslet – se případné investice prosazují docela dobře.“

  No jo, Šimone, nás je 7, když se sejde kompletní 100% členstvo. A s volbama to máte těžký, když je problém najít aspoň jednoho, kdo by byl ochotnej to vzít na sebe.

  • To souhlasím, ono i u nás v BD s tolika členy byl obrovský problém dovolit pátého do představenstva, přes rok jsem fakticky byli čtyři, pátý byl již dávno natrvalo odstěhovaný. Naštěstí si u nás koupil byt (tedy družstevní podíl + další majetkovou účast od toho odstěhovaného) mladý pár, oba velice schopní a on byl dovolen coby vejbor.
   Velmi užitečný v současné mizérii celosídlištně organizovaného odporu proti megalomanii vládnoucích fetek, udělat si pomníček zahuštěním minisídliště o 7000 lidech další dostavbou pro 10000 lidí na stejné ploše. Bohužel proti uplaceným úředníkům, zcela nepokrytě opovrhujícími zákonnými postupy při schvalování výstavby a s podporou vládnoucích politických šmejdů, asi nemáme šanci.

 157. Mně je vcelku jasný, že ten úbytek je 1% stávající hmotnosti a že tedy letošní procento je o něco menší než to loňský, a za těch 50 let se celá plovi a proto nenasčítá.

  A ten titulek k tej úvaze, že v 70 budu mít půl mozku svádí, ne? 😀

 158. … se celá polovina nenasčítá…. To se už asi projevuje ten úbytek, co?

 159. maYdo
  nefrflej a zkus na všem vidět alespoň něco positivního
  Až budeš stará, budeš mít sice malej mozek zato velký uši.
  (po dosažení 30. roku věku rostou uši člověka rychlostí asi dva milimetry za deset let.)

 160. A k čemu mi budou velký uši? Slyšet asi líp nebudu, když si tak vybavuju, jak jsme museli hulákat na starší předky.
  Ledaže by se na nich dalo plachtit…. ale takovou hrošici asi neunesou.

 161. a já pořád co mi to v tý palici chrastí a von mi tam poletuje ubylej mozek

 162. 60 cm cihlová zeď již dnes z hlediska součinitele prostupu tepla není žádný zázrak, nicméně větší problém bývají otvorové výplně a způsob jejich provedení … — Na druhé straně, skimici, ta průteplivost asi bude plusminus stejná, jako bývala před 80 lety… A s topením krom nejvyššího podlaží a suterénu nějaké zásadní problémy dříve nikdy nebyly, přestože elektřina tehdy bývala vůči příjmům možná dražší a bolševik plomboval stykače, aby do spotřebičů, jejichž wattáž neochotně schvaloval, neprýštilo více nočního proudu, než byl ochoten pro nebudovatelské účely tolerovat. (Právě jsem byl nedobrovolně zatažen do další debaty o zateplování, jejíž délku odhadnete z času minulého příspěfku.) Okna tam má chladem stižený soused plastová, již cca 15 let, za lepší plastová je asi měnit sotva bude. Teď říká, že mezitím instaloval podlahové topení (příkon neuvádí) a isolaci celé obvodové zdi zevnitř 15 cm minerální vlny. A že mu tam zima coby důsledek nízké teploty vlastně už prý není, že však pociťuje chlad od průvanu, který mu provívá celou místnost. Přitom mluvil v přítomném čase, kdy venku není -15°, nýbrž malinko přes 10°C. Mimochodem, v tričku s rukávy nad loket, v tenkých teplákách a crocsech naboso…

  Je přesvědčen, že zateplení fasády by situaci zlepšilo, navíc tvrdí, že zlepší statiku budovy. Ta přitom nejeví žádných vad, ani zcela laicky mně, ani statikovi, který to zde před šesti(?) lety prohlížel. Tedy, s nepatrnou výjimkou toho, že se konstrukce domu pomalu rozpadá odshora, v důsledku zatékání trvajícího (a snad i zvolna narůstajícího) přes 10 let vinou odmítaných oprav isolací…

 163. po dosažení 30. roku věku rostou uši člověka rychlostí asi dva milimetry za deset let. — Čili jeden a čtvrt centimetru do devadesátky? Co takhle vídám, hádal bych i více…

 164. Teď jsem koukal na bednu, kde povídali, že top 09 budou šéfovat dvě ženský – Pekarová a Adamová. Šel jsem pohledat cíle TOPky a poněkud jsem užasl. Přijetí eura, sirotků z uprchlických táborů v Řecku, boj za klima. Docela by mě zajímalo na koho cílí. Jurodivé stahují piráti. Skoro bych řekl, že TOPka se potácela na hraně propasti a volbou nového předsednictva vykročila vpřed.

 165. Jsou to Eurohujeři. Připomínají partu námořníků ucházejících se o lukrativní job na Titanicu.

 166. Volí je cca 5% voličů. Obyvatelstvo Kotlinky je poněkud skeptické k zářným zítřkům

 167. Vtipná poznámka z diskuse:

  „Nejprospěšnějši by byla spolupráce TOP 09 by s KDU. Po volbách může KDU za TOPku sloužit zádušní mši a ona ji za to může jít za rakví.“

 168. 2 Ptakopysk (24.11.2019 | 19.39) – „Teď jsem koukal na bednu, kde povídali, že top 09 budou šéfovat dvě ženský – Pekarová a Adamová.“ – tak to jsem zvědav, kdy se smrtelně rozhádaj a rozeštvou se… I kdyby mělo dojít k rozštěpení osobnosti…

 169. Skimici,
  Působí poněkud chlapeckým dojmem. Abychom se ještě nedočkali nějakého veřejného vystoupení. Kaminkautu, nebo jak tomu LGBT bytosti říkají.

 170. Tak jsem od vas pozpatky uz o devet hodin, prestoze jsem v Karlovych Varech. Carlsbad je mestecko kousek na sever ze San Diego. To mestecko dostalo sve jmeno po Karlovych Varech, kdyz v 1896 nasel nejaky chlap pramen vody, ktera ma stejne slozeni jak Karlovka. Pramen dostal sve jmeno a mesto po nem tez. Je tu krasne. Barak plny rodiny a krocan pro Dikuvzdani uz je pripraven na pekac. Kdyby jeden nevedel, ze Kalifornie je plna popletenych levicackych blbu, myslel by si pod palmami, divajic se na slunko zapadajici do Pacifiku, ze je v nebi.

 171. Dobré ráno vespolek,

  P.M., díky za připomínku, nastal čas péci jablkové koláče (apple pie) 🙂

 172. 2 P.M.: „Kdyby jeden nevedel, ze Kalifornie je plna popletenych levicackych blbu, myslel by si pod palmami, divajic se na slunko zapadajici do Pacifiku, ze je v nebi.“
  Ale jaké je to s levičáckými blby v nebi nikdo neví. Co když stejné? [;>))

 173. Dobré zas ráno… Ad: „Kdyby jeden nevedel, ze Kalifornie je plna popletenych levicackych blbu, myslel by si pod palmami, divajic se na slunko zapadajici do Pacifiku, ze je v nebi.“ – dívaje… Aby si o Vás nemysleli, že jste holčička…

 174. Ptakopysk (24.11.2019 | 22.13) napsal:
  M P-A má nicméně docela hezké ozubení.
  Nechápu ptakopysku, proč zdvíháš obočí nad LGBT bytostma.
  Zrovna Ty, který seš otužilý týpkama z fantasy všech možných vesmírných pohlaví.
  A má hezké brýle, jimiž mi trochu připomíná Velmu Dinkley ze Scooby Doo, což je také veselá parta.

 175. Hmm…..dobytkáři si také značí krávy tak, že mají vytetovane jméno majitele…….
  Sem videl takovej film: Road to perdition……proč sem si sakra vzpomněl zrovinka na něj ???
  No, rád se podivam na druhej díl…..

 176. Spíš mě zajímala transkripce těch jmen blízkých do arabštiny.
  Tedy předpokládám že to nejsou mohamed, mustafa ale jeník, jiřinka atp

 177. 2 skimic: Volil bych jakoukoliv jinou vnitřnost. Bez plic nebo střev se žít moc nedá, bez pohlaví jak vidno, docela dobře, je ambivalentní.

 178. Ono i ta hlava může být jen dutá, jak dokazují někteří naši pos.anci.

 179. Starý kocour (25.11.2019 | 8.20) napsal:
  Za starých dobrých časů, kdy tvorové Gomo Sapiens byli dimorfní zhruba jedna ku jedné, jejich jedinci (HLAVy) byli zatřiditelní do jedné z těch dvou PO-lovin.

 180. Při snídani mi málem zaskočilo – naši úředníci objevili Ameriku.
  A taky další „nezbytnou“ činnost, kterou se mohou obětavě (za naše peníze) zabývat. Průmyslové výrobky se budou příště nálepkovat podle opravitelnosti – t.j. jestli jdou rozebrat, jestli jsou pro ně náhradní díly, jako mají trvanlivost po záruce atd.
  Jednak je to nesmysl z hlediska času (jak chtějí ohodnotit trvanlivost předem!) jednak tu bude obrovský tlak výrobců šuntů na „lepší“ nálepku a jiní to odmítnou zcela, protože „inovace, rozumíš?“ Nálepky prý zastaví technický pokrok.
  Nové a nové modely a každý rok si vyměň mobil, tablet, program nebo cokoliv jiného. A hlavně zaplať!*
  Ale myslím, že výrobci modní elektroniky a hadříků mohou být v klidu, úřednictvo teprve dumá jaké by měly být kategorie nálepek.
  Německá důkladnost, ruská nezničitelnost, švýcarská přesnost a solidnost, japonská vymakanost, čínská láce…
  Почему некоторые наклейки!

  */ Dokonalý strojek na peníze typu „Oslíčku otřes se!“ je pronájem programů na cloudu. Neskutečná sviňárnička srovnatelná snad jen s počínáním OSA a výpalným mafie.

 181. Všimli jste si, že naši Piráti nějak zcela ustoupili od slibů, že zajistí volné stahování čehokoliv z netu, novější (slabší) ochranu duševního vlastnictví atd?
  A právě na to lovili mladé „stahovače“ her, filmů a muziky. Místo toho chtějí objevovat neobydlené byty pomocí elektroměrů atd.
  Kdy se začnou povinně montovat do aut GPS indikátory, aby se zjistilo, zda své vlastní auto používáte dostatečně často – a pokud ne, bude vám dočasně zabaveno pro obecnou potřebu těch, kteří (na) auto nemají. [;>))

 182. 2 skimic (25.11.2019 | 8.04) – Inu, když ji miluješ, není co řešit…
  Ale bacha na to – nějak mi připomíná kudlanku nábožnou…

 183. Starý kocoure (25.11.2019 | 8.40), nejen nálepky a nejen naši. EUnijní genitální vymyslili, že každá věc musí být složitelně rozebiratelná a opravovatelná. Ne, že by mne občas nesraly zapertlované výrobky, nebo šroubky, pokud možno nemanipulovatelné jakýmkoliv běžným šroubovákem. Ale nařídit to u všeho, navíc povinnost zajistit zásobování náhradními díly, to je (jako obvykle) nesmysl.

 184. Dobré ráno,

  “ Ne, že by mne občas nesraly zapertlované výrobky, nebo šroubky, pokud možno nemanipulovatelné jakýmkoliv běžným šroubovákem.“

  No, já myslím, že to zůstane a nezbyde ti, než dát výrobek do servisu k opravě za drahý peníze.

  Dokonalý jsou v tomhle servisy mobilů – „opravu“ mobilu, vykoupanýho v řece, mi nabídli za skoro dvojnásobek ceny nového. Přitom evidentně ta oprava obnášela to, že ten mobil prostě vymění.

 185. 2 maYda:
  I ten servis musí kupovat náhradní díly. Pokud se někdo z vás odhodlal podívat do tabletu nebo mobilu brzy pochopí, že přeletovat nějaký procesor by byla práce pro vraha – a to dobře proškoleného vraha. Mění se tedy celá deska. Jenže pro výrobce je výhodnější, když si „zákazník“ (co si vlastně může zakázat?) nucen si koupit „inovovaný přístroj“, nějaká ta zbytečná fičura navíc, cena pochopitelně vyšší – a byznys jede! Takže jakékoliv opravy jsou nežádoucí. To je jeden z argumentů, se kterým souhlasím se zelenými. Inovace pro inovaci, stále nové vymyšlenosti. A lidi to kupují, aniž by ten předchozí přístroj byl vadný nebo zastaralý. Tenhle šílený kalup (galop) se už na Západě tančí dlouho.
  Jsem proto netančící. Nehodím se tak do dnešní doby.

  * Koupit si hodinky za 120 000.- Kč? Na to, abych věděl, kolik je hodin?

  * Koupit si ohebný mobil za 80 000.-? Je to na telefonování nebo na ohýbání?

  * Koupit si TVP s úhlopříčkou 1,4 metrů, když mohu sedět jen dva metry od obrazovky? To jako sedět v kině v první řadě – tedy nejlevnější lístek.
  Atd., atp.

 186. My si koupili 3D tiskárnu. Když jí po roce něco natvrdo odešlo, odvezl jsem ji na reklamaci, oni si ji tam nechali a poslali novou. Rozdíly: místo prostoru 10×10×10 má 12×12×12, lepší kabely, lepší mechanické zpracování, možná lepší firmware. Každopádně tiskne věci, které ta předchozí nezvládala.
  Já si nestěžuji a jestli ji v centrále firmy zrecyklovali, opravili, vyhodili nebo poslali zpátky do Číny je mi fuk.

 187. Zdravím!

  Na vědomost se dává, že letošní MEMORIÁL PAVLA KOČÍHO se bude konat 6. prosince (aby mohl i Dušan) v 18 hodin, klasicky u Pivoje.

 188. KOCOURE,
  nevýslovně jsi potěšil staříkovo srdce. Nerad bych, aby se na Pavla zapomínalo.

 189. Je to den po aerovkářské mikulášské, ale budiž.

 190. Jo a s těmi opravami, je dobře, pokud si něco snáze opravím sám (pokud se něco změní, na což moc nevěřím). Opravám v servisech brání vysoká cena práce. Daná hlavně daňovým zatížením. Opravovat něco, co už má svá léta a oprava by stála skoro jako nový výrobek, je nesmysl.

 191. Četl jsem. To byla dobrá rána. Vyčadili šperky za miliardu

 192. Ovšem modus operandi dobře ilustruje onu větu „to by se v Německu (obecně: na Západě) stát nemohlo“. Zabezpečovací zařízení totiž nemělo záložní zdroj (akumulátorovnu), takře stačilo zapálit příslušnou trafačku a pro hasičský zásah bylo nutno vypnout v jejím okruhu elektřinu a cesta byla volná.

 193. záložní zdroje, záložní klimatizace, etc. se ve státní správě zásadně kupují až po průseru. Národní muzeum by mohlo vyprávět, když upekli všechny servery v servrovně, protože neměli záložní klimatizaci pro případ výpadku té hlavní. Zjistili poruchu až v okamžiku, kdy se ozvalo požární čidlo…

 194. jestli jsem to správně pochopil, tak se lupiči naprosto nezodpovědně nedodrželi Brandschutzbestimmungen, Sicherheits- ani jiné Vorschriften. Neomluvitelné Schlamperei. Skoro jako kdyby se to odehrálo v Rakousku

 195. Kocoure, super, díky.

  P.M. V US Karlových Varech vyrábějí zajímavé obaly na uzeniny. Jde v podstatě o jakési PU punčocháče s různorodou mřížkou. Uzenina sice vypadá krásně, ale občas se povrch při svlékání trhal a cena také nebyla malá. No, nepovedlo se mi to na českém trhu prosadit, ač jsem se tři roky snažil. Ne všechno se povede.

  Když jsem slyšel, koho si Ťopáci vybrali, opět jsem viděl svět radostněji. Sice nemám o mnohých našich spoluobčanech vysoké mínění, ale tohle snad i jejich voliči nerozdýchají. Myslím, že pan kníža je na kapačkách.
  Omlouvám se dopředu místním neznabohům. V neděli jsem surfoval po TV. Náhodou mi tam vyskočil Duka. Chtěl jsem pokračovat v brouzdání, ale dovyslechl jsem jednu větu. Potom už jsem jenom zíral. Je to velice chytrý pán a paní redaktorka s ním měla velké problémy. Zvláště, když narazila na smilstvo kněží a adopce u homosexuálních párů. Líbila se mi statistika, že za 30 porevolučních let bylo stíháno tuším 12 kněží, z toho odsouzeno osm. Z těch osmi sedm bylo členy komunistické odnože Pacem in Teris. Co se týká rétoriky, tak se mu jakž takž vyrovná snad jenom Klaus st.

 196. Taky jsem Duku zahlédl a zaslechl. Pro změnu zase on nějak nemohl rozdýchat, že jemu se za tu hovadinu v Brně nikdo omlouvat nebude.

 197. Ve čtvrtek jsem se účastnil i další zajímavé akce s Babišem, Schilerkou a Dostálkou. Tedy, přátelé, netušil jsem, jaké mají tyto dvě jmenované doslova prdele. Naneštěstí bylo vidět pod stoly, kterak přetékají. Teď už vím, co znamená termín „malá židle“ a jak nechutně to vypadá. Také mi tito vládní činitelé neodpověděli na dotaz, zda statistiky o výběru daní mají potvrzené ze statistického úřadu. Babiš to stočil na platy starostů. Prý letos vyberou nejvíc od doby revoluce. Proto jsme asi skončíme rok s 40 mld. sekerou.
  Babiš bohužel lhal, jako když tiskne, ale tzv. upřímně. Mluvit tedy umí a navíc vypadá velice skromně. Kurva.

 198. AKarle, ani nemůže. Brání podle zákona svoje náboženství. Zkus někde uvést hru, například jak prase šuká Mohameda. To je něco obdobného. Co by asi udělala předsedkyně Topky?

 199. Aerokarle,
  já jsem sice pohan, ale pokud by kdokoli v Brně uspořádal skromnou sešlost, aby kázeňsky vyřešil po starozákonním způsobu režiséra a scénáristu, zasponzoroval bych fůru makadamu, neboť mě tahle partička obrala o několik hodin mého života a rád bych jim to vrátil.
  Vůbec se Dukovi nedivím

 200. „jak prase šuká Mohameda“
  a nedej Alláh, aby to bylo obráceně 😀

 201. je to pyčou ke zdi. Míšu včera sundal amazonskej náklaďák, jehož řidič zřejmě telefonoval, tak dokonale,že je auto na odpis. Míša to naštěstí odnesla jen modřinami po pásech a nataženým svalem na krku. To znám, dost dlouho to bolí a bolívá od toho i hlava. Takže nevím jak se ve středu dostanu na letiště. V nejhorším si budu muset vzít tax a to bude dražší než byla letenka.

 202. Kruci Dušane,
  to je teda pech. Ale hlavně, že se Míše nic moc nestalo…

 203. POZOR!!………..POZOR………POZOR!!!

  Na vědomost se dává, že letošní MEMORIÁL PAVLA KOČÍHO se bude konat 6. prosince (aby mohl i Dušan) v 18 hodin, U Skřetů – třída obránkyně míru Milady Horákové 52.

 204. PeS (25.11.2019 | 7.28) napsal:
  Dobré zas ráno… Ad: „Kdyby jeden nevedel, ze Kalifornie je plna popletenych levicackych blbu, myslel by si pod palmami, divajic se na slunko zapadajici do Pacifiku, ze je v nebi.“ – dívaje… Aby si o Vás nemysleli, že jste holčička…

  Tak to je to prvni, co me tady po ranu privitalo! Well, ani na nebesich nezpivaji po cely cas. . .(To jsem opsal od jednoho mistniho hipika.)Obavam se obhajovat svuj prechodnik ve vete nahore. Taky bych vsak ani na okamzik nechtel byt zamenovan za holcicku. Mozna se pletu, ale kdyz uz jsme se rozhodli byt rypaci:

  „Kdyby jeden nevedel,. . ., divajic se. . .“

  Ta prvni tri slova mluvi o treti osobe, tudiz „divajic se“ je prislusny prechodnik.

  Je vsak velice pravdepodobne, ze se, jako obvykle, pletu. Jak jsem vsak nahore rekl, mezi ty kalifornske blby prima zapadnu. Ten nahore zmineny kalifornan taky rekl, ze „Svet je nadherne misto k narozeni“ a ja s nim souhlasim. O prechodnicich Lawrence nemluvil.

 205. 2 P.M. (25.11.2019 | 18.11) – jednoduché pravidlo (muž, žena, všichni) – 1) a – ouc – ouce, 2) e – íc – íce… pro přechodník přítomný…
  Takže napřholub: jda, jdouc, jdouce, a dívaje, dívajíc, dívajíce… U přechodníku minulého je to trochu složitější, tam jsou koncovky (nic), ši, še pokud třetí osoba jednotného čísla minulého času po odtržení l končí souhláskou tedy např. prdl, příslušné přechodníky pdr, prdši, prdše – nebo koncovky v, vši, vše, pokud končí samohláskou, tedy např. sral – srav, sravši, sravše… Ale ty minulý přechodníky se zas tak moc nepoužívaj…

 206. 2 P.M. (25.11.2019 | 18.11) – pak jsou ještě ovšem lokální zvyklosti, kdy jsme používali od chtít tvar chca – tedy „chaca nechca, musím to udělat…“ popř. od slova přijít jsme vytvořili přechodník příjice s výslednou větou – Syfilis k tobě, půjdeme na pivo… No a další dobročinnosti se meze nekladou…

 207. „Chca-li jít na pivo, musíme nejdřív spočítat labinu.“ Oblíbená to věta odpolední ze školních let, když jsme vyčerpáni vypadli z laboratoří. Nebylo-li dodrženo, krávoviny nesmírné vznikaly a grafy obludné se plazily po milimetrovém papíře. Kde ty časy jsou…

 208. PeSi a další – chceme-li být přesní, tak ty tři možnosti jsou přiřazeny takto:
  1. mužský rod v jednotném čísle
  2. ženský a střední rod v jednotném čísle
  3. všechny rody v množném čísle

 209. Ted jsem s tema prechodnikama spleteny jak ten masinfira ze Svejka, ktery si za prase nemohl zapamatovat cislo lokomotivy, kterou ma kocirovat. Kdyz mu poradili nejakou pomucku jak si to zapamatovat, popletli ho tak, ze vsechno znasobil trema, protoze si vzpomnel na Trojici Bozi a v panice pak uprchl do poli. Ta jeho lokotka tam, podle Haska, furt stoji. . .
  (Toto z originalu kdysi pretiskl Zpatecnik.) Dofam jen, ze s tema prechodnikama to nedopadne jak s tou odfukujici masinou a nestastnym ajznbonakem.

  Hore zdar!

 210. 2 martin tt (25.11.2019 | 18.51) – jistě… a pro sichr jsem neuváděl výjimky… Jak říkala jedna naše češtinářka – čeština nemá pravidla, ale soubor výjimek…

 211. Ano, soud dějin je neúprosný…

  …A za zvonění klíčema se odsuzujete k třiceti letům zostřené demokracie nepodmíněně….

 212. Já mám pro přechodníky v češtině jedno zlaté pravidlo – nepoužívat je 🙂 !!!

 213. To je jak když jedna paní říkala manželovi, že viděla fakíra, co jedl meče a on na to, že u nich ve školní jídelně jeden žák jí mlaskaje.

 214. Ad Duka a hovadina v Brně, jistěže to bylo napřesdržku, kdyby tam nějaký nešťastník, nic zlého netuše, přišel a byl uražen. Jenže Duka tam nebyl a žaloval, že byl on poškozen. S tím prasetem a Mohamedem by to stálo za pokus, ale bylo by to dost o hubu. Musulmaní se nesoudí, viz Rushdie nebo Charlie Hebdo.

 215. PeS (25.11.2019 | 20.44) Asi Beneš věděl, co napáchal! 😛
  Dokument dále sděluje, že nacistické a komunistické režimy prováděly masové vraždění, genocidu a deportace a zapříčinily ve 20. století ztráty na životech a omezení svobod rozsahem nevídané v celé lidské historii. Odsuzuje akty agrese, zločiny proti lidskosti a masové porušování lidských práv, jež páchaly nacistické a komunistické režimy. Staví na roveň nacismus a komunismus (bod č. 3). – celý dokument bude asi pěkná slátanina, co taky čekat od EP, ale s touhle částí náhodou dost souhlasím.

 216. Víš, Karle, ona je vcelku pitomost se kvůli něčemu takovému soudit. Tej hře to jen dodá publicity, kdyby ji prostě kritika strhala jako blbost, tak by zdaleka nedosáhla takové publicity nebyla by vyhledávány diváky, kteří chodí do divadla demonstrovat svoje politické postoje.

  Problém je, že kdyby byl hrou v opačném duchu osobně uraženobčan politicko korektního vyznání, ačkoliv tam nebyl a hru neviděl, je velmi pravděpodobné, že by to bylo hodnoceno úplně jinak.

 217. „Bod 18 konstatuje, že skutečnost, že v některých členských státech stále zůstávají na veřejných prostranstvích (v parcích, na náměstích, na ulicích apod.) pomníky a památníky oslavující totalitní režim“

  Fajn, tak by mohl EP jít příkladem a odstranit tu zlatou sochu Marxe, co darovali německu číňani a co u jejího odhalení měl oslavnou řeč předseda Evropské komise Juncker. 😀

 218. No, nacismus a komunismus jsou více méně to samý, jen bych podotkla, že nevím nic o tom, že by u nás Rusáci vypálili a kompletně vyvraždili celý vesnice. TAkže z ryze sobeckého českého hlediska jsou asi ti rusáci přece jen o něco přijatelnější. Ostatně tehdy se Evropě hodili a je otázka , jak by to dopadlo, kdyby nebojovali na straně spojenců.
  Samozřejmě, kdyby bojovali na straně Němců, tak už bychom si nejspíš podobné otázky nekladli.

  Jen bych podotkla, že i ten komunismus v Rusku je německej import.

 219. maYda (25.11.2019 | 21.04) – no jistě. S tím kdyby bude nutno počkat, až (jestli) to někdo zkusí. Zatím komentuji jen to, co se stalo.
  maYda (25.11.2019 | 21.14) Jen bych podotkla, že i ten komunismus v Rusku je německej import. – ano i ne, jak by řekl Sir Humphrey. Fakt je, že teoretické kořeny marxismu jsou hlavně v Německu a že Němci Rusům Lenina promptně dodali, i s nějakým tím zlatem, ale druhý fakt je, že Rusové, s invencí a zvyklostmi sobě vlastními, učení dost doplnili a změnili na marxismus-leninismus, jednu dobu i na marxismus-leninismus-stalinismus. Zda by se z toho starý Marx otřásl hrůzou nebo ne, to už nikdy nezjistíme.

 220. S těmi přechodníky: Mám takovou teorii, že jeden leckdy nevěří, že cosi, co má tvar 3.os. j.č., by mohlo zároveň býti přechodníkem. Následkem toho nikdy nenapíše: „Horečně píše a maluje, jsemť zmíry zaneprázdněn,“ neb se to jeho jazykovému citu příčí, a místo toho plodí: „Píšíce a malujíc…“

  Tady je to zpracované snad docela pěkně: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99echodn%C3%ADk

 221. marxismus-leninismus-stalinismus — No, jinak tedy Džugašvili, ač kult své osobnosti vypěstoval do rozměrů, při pohledu na něž by se i ten nejoraženější faraon šel stydět, termín stalinismus velmi tvrdě odmítal a ty, kdož jej vyslovili, pronásledoval. Příčinu to mělo jednoduchou: Označoval se za leninistu, tím pádem implicitně též za (jediného) legitimního politického a duchovního dědice onoho fenomenálně nenávistného skřeta. Kdyby byl řekl, že je stalinista, znamenalo by to, že se od Lenina nějak odchyluje; což by mu popřípadě někdo mohl vyčíst, třebaže jistě ne nahlas.

 222. Francouzskej import. Germánie byla jen překupník. Část zboží v německém prostoru zůstala a zmutovala do nacismu. Adolf byl původně sociální demokrat, jak vzpomíná na svůj vídeňský pobyt.
  Evropskými potentáty beztrestně oslavovaná francouzská revoluce byla předobrazem pozdějších revolucí. Včetně požírání sebe sama.
  Co nacistů se týče, škoda, že se nedozvíme, jak z pozice rasové teorie nordického nadčlověka a jejího důsledného uplatňování by se vyrovnali například se spojeneckými Japonci. Bylo by klánie a porubanie. Už i jen v Evropě se Španěly a Italy. Jejich ideologie byla pro krátkou trať.
  Ostatně i doma, jak o tom šly fóry, že blonďatý jako Hitler, štíhlý jako Göring, ztepilý jako Goebbels.
  Nejlepší metodou jak testovat správnost teorie je důsledná praxe.
  Proč například komunistická ideologie a na ní založený režim vydržely tak relativně dlouho? Protože nebyla důsledně uplatňovaná.

 223. Zpátečníku (25.11.2019 | 22.24) jo, to je dost možný. Fakt je, že jsem na ten pojem občas narazil a svoji logiku má.
  Schumi (25.11.2019 | 23.00) , nevím, jak by to bylo v teorii, ale v praxi se Němci s rasismem vyrovnávali celkem pružně. I s Japonci, i třeba se semitou muftím. Hodili se, tak se nějaký důvod našel.

 224. Schumacher (25.11.2019 | 23.00) napsal:

  „Proč například komunistická ideologie a na ní založený režim vydržely tak relativně dlouho? Protože nebyla důsledně uplatňovaná.“

  Souhlas, Schumi. Napada mne v teto souvislosti Trumpuv vyrok o totalnim kolapsu socialisticke Venezuely.

  „Venezuela se nepolozila proto, ze metody socialismu byly nastoleny nespravne. Ne. Totalni kolaps prisel proto, ze mistni socialiste dodrzeli presne to, co socialisticky plan predepisuje.“

 225. Já přechodníky rád. Kdysi dávno v minulém století se je snažili v rozhlase vymýtit. Tehdy jsme s Ondřejem Neffem dělali Agenturu Mikrofora a vsázeli se, že do každého příspěvku jeden vrazíme. Pravidla sázky si už nepamatuji, ale bylo na nás mračeno.

 226. Je to ještě horší než jsem si mysle. Když jsem oznámil, že 6. večer jdu k Pivojovi, dozvěděl jsem se, že jako vánoční překvapení jsme dostali lístky do Rudolfina. Budu mít sebou navíc kamaráda, kterého táhnu do Prahy, protože ho nemohu nechat samotného. Během tří pozdně letních měsíců mu zemřely – matka, tchyně i mamželka, a to je i na tuhýcho chlapa trochu moc. Zkusil jse odmítnout, ale neprošlo to. Koncert začíná v 19.30 takže bych v deset mohl být u Pivoje, vydržíte-li.

 227. K tomu usnesení EU, jmenovitě:
  “ … režimy prováděly masové vraždění, genocidu a deportace a zapříčinily ve 20. století ztráty na životech a omezení svobod ….“
  se prý připojili zástupci amerických Indiánů

 228. quivis (26.11.2019 | 7.52) napsal: dobré ráno
  Přinesli jim lidská práva. Jednou v roce, konkrétně poslední listopadový čtvrtek (pozítří) jim za to děkují. Tradici posléze převzali i obyčejní američani a svátek nazývají Thanksgiving.
  A vůbec, je to záslužný text, kdyby se učitelé na školách neorientovali, můžou to použít aby dítka historicky-interpretačně nebloudila a mohla se to navrčet zpaměti.
  A raději si to fakt přečti celé ve schváleném zněníi s těmi paragrafy o popírání a fake news, aby ses pak nedivil, až na Tebe dopadne rotující palcát liberální demokracie.

 229. quivisi, .přinesli jim lidská práva… Ano, Tisíce děkovných dopisů…

 230. Dobré zas ráno… 2 AeroKarel (25.11.2019 | 20.59) – „Staví na roveň nacismus a komunismus“ – faktická poznámka – komunismus jako takový nikdy nikde nebyl. No a jinak, možná bys měl ten svůj souhlas sdělit přeživším z Osvětimi a podobných zařízení, co je Tebou nenávidění Rusáci osvobodili od Tebou milovaných Němců… Občanům Lidic, Ležáků a Javoříčka ten svůj souhlas dost dobře vyjádřit nemůžeš…

 231. PeSi (26.11.2019 | 8.45), Mně stačí, že tomu říkali komunismus. O co šlo a kde to bylo, je celkem jasné. A kdybych chtěl blbnout jako Ty, tak bys třeba mohl svůj nesouhlas sdělit vězňům gulagů. důstojníkům v Katyni, českým muklům na uranu pro Rusy, postříleným na čáře …
  Že bych nenáviděl Rusáky je stejná pitomost, jako že bych miloval Němce. Přátele mám mezi jedněmi i druhými. Zajímají mne jednotlivci a i těch je moc málo, které bych miloval nebo nenáviděl. Státy a organizace jen, pokud dělají něco, co se mne týká nebo týkalo a ani tam to není nenávist nebo dokonce láska.
  Občané Lidic, Ležáků a Javoříčka by nepochybně souhlasili s tím, že je postihlo jedno těch svinstev, někteří možná i s existencí toho druhého, které je nestihlo stihnout. Už se jich nezeptáme.
  Existence zločinů nacismu není ospravedlněním zločinů komunismu, ani obráceně. Zvláště, pokud se ta dvě svinstva podporovala asi stejnou dobu (±), jako spolu bojovala.

 232. Dobrý den. Františku I. (23.11.2019 | 19.20) ad OCR: zkoušel jsem se registrovat na MuseScore a tam nahrát PDF. Používá jako službu program Audiveris. Zatím neúspěšně.
  https://musescore.com/import

  Ad žíly: zvládám cca 5km chůze denně (podle krokoměru), poté noha bolí, přecházím do vodorovné polohy. Dřep s bolestí v lýtku zvládnu. Píšu to zde pro zájemce o léčbu.

 233. Takže ZMĚNA:

  Na všechny světové strany se vytrubuje, že memoriál Pavla Kočího se letos koná 6.12.2019 od 18.00 nikoli U Pivoje, neb tam už mají plno, ale U Skřetů – třída obránkyně míru Milady Horákové 52, Modrý pták tam udělal rezervaci.

  Šumaváku, můžeš to přibít na vrata?

 234. OT: „Vytvořit nebo obnovit politickou a ekonomickou svobodu je mohutnou výzvou. Musíte omezit moc vlád, jejíž rozmach si politici vždy přejí. Musíte zajistit bezpečnost soukromého majetku navzdory rovnostářům, kteří rozdmýchávají závist. Musíte omezit zdanění navzdory nátlakovým skupinám, které chtějí větší a větší výdaje. Především pak musíte vybudovat a udržet čestnou a jasnou zákonnost při vědomí toho, že pokušení prodávat vliv, handlovat s výsadami a obcházet pravidla nejsou nikdy větší než v časech zásadní změny. (…) Těžší snad je zavést smysl pro osobní odpovědnost, který všeprostupující, všeposkytující a všekontrolující stát nevyhnutelně oslabuje. Dlouho poté, co socialistické hospodářství bylo diskreditováno, socialistické postoje stále přetrvávají. Schopnost upřednostnit kombinaci nezávislosti a rizika před závislostí a jistotou, lze nabýt až časem. Vskutku, svoboda a odpovědnost se musejí stát druhou přirozeností, než budou opravdu v bezpečí.“

  Zdroj: https://brichacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=735457

  Jak vidím, Tomáš Břicháček zůstává v blozích na iDnes, je tam však uklizen do pozadí, takže čtenost má jen minimální.

 235. Mne ty AK komentáře připomínají „a vy bijete černochy“ jen v trošku obráceném gardu

 236. Ad U Skřetů, mají tam do 22, takže Dušan by asi nestíhal.

 237. Přečteno:
  „Na přijetí dětí z řeckých táborů apelovala na vládu nová šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg.“
  Copak na to musí být vláda? Třeba na Orlík by se vešlo i víc sirotků. Chce to neřečnit a jít bpříkladem.

 238. Pan Schwarzenberg kdysi postavil jeden tábor u Písku. To byly zrovna polomy v polesí a nebylo, kdo by je zpracoval.

 239. Matzurko: už jsme si vykoledovali. 300 mega? Kdy pan kníže daruje památníku pozemky, na kterých lágr skutečně stál?
  Ad výběrová řízení: každé výběrové řízení lze napadnout. Kdo je vypisuje, schvaluje, je jednou nohou v kriminále. V konečném stavu jsou na zodpovědných místech ti, kteří výzvu přijali, na kriminál jsou připraveni a podle toho se chovají.

 240. Tak se pak můžeme někam přesunout a s Dušanem budeme ve spojení, Pivoj je beznadějně zarezervovanej 🙁

 241. Změna!

  POZOR!!………..POZOR………POZOR!!!

  Na vědomost se dává, že letošní MEMORIÁL PAVLA KOČÍHO se bude konat 6. prosince (aby mohl i Dušan) v 18 hodin, U Skřetů – třída obránkyně míru Milady Horákové 52.

 242. pro jistotu můj český telefon (v Rudolfinu bude vypnutý) 739323874

 243. „Připadám si jako otrok na plantáži, který se v noci ve snech vrací do své země,“ podotkla. Připomněla také verše Viktora Dyka o vlasti, kde říká: „Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne, zahyneš.“ rika zhrzena emigrantka Kunderova.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vera-kunderova-emigrace-milan-
  kundera-exil-disidenti-havel-komunismus.A191126_115517_domaci_pmk

  Tak ja Vam vsem gratuluju! Kunderova v rozhovoru rika, ze se v emigraci citi “ jako otrok, ktery se ve snech vraci do sve zeme“, se do Cech nikdy nevrati. Jak z rozhovoru zni, je urazena, ze v Ceskoslovensku po Plysaku nekdo pripomnel, ze v padesatych byl jeji manzel hrdym bolsevikem. To, ze misto na trune disentu bylo zasednuto Havlem, Kunderu, podle slov jeho v emigraci dodnes trpici zeny, hluboce urazilo.

  • Inu – stěžujeme si na nenávist, na rozdělenou společnost.
   Ale sami nenecháváme už „prakticky mrtvé“ na pokoji. Proč?
   Pro osobní úlevu?
   Čímž nemyslím, že by v reakci na článek bylo něco nepravdivého. Jen se mi zdá zhola zbytečné tohle rozpitvávat.

   • Ja bych s Vama, StK, souhlasil, kdyby se me, jako emigranta, remcy te komunisticke brecy netykaly. To interview je v dnesnich novinach. Ta baba se mnou a mymi znamymi emigranty na stejne lodi nikdy nebyla. Odvykl jsem si nereagovat, kdyz se mne osobne neco dotkne. Kdyz takove blbe jelito mluvi o emigrantech a ja bych na to nic nerekl, zaradil bych se mezi ty, kteri jak tady denne ctu, pred triceti lety vyjadrili svuj postoj zazvonenim klicky a pak se odebrali do bezpeci sveho soukromi. Dalsich tricet let pak stravil mnohy ci mnoha z nich nadavanim na toho ci toho, ze s bolseviky bylo nalozeno prilis sametove. Nadavani a svalovani viny na „ty ostatni“, obavam se, v blizke budocnosti neprestane.

 244. Mno, IMHO, ty dva zmrdi si nemaj co vyčítat… No a Kundera holt neměl ty správný vazby na Soroše…

 245. 2 P.M.:
  Nepřestane, protože mají pilné žáky, kteří kolikrát předčí své učitele. Dívám se na mladé environmentalisty a vidím mladé komunisty. Mladí musí být (asi je to přírodní zákon) zásadně proti starým. Až se stanou staršími, budou noví mladí zase proti nim. Ale to si zatím ani neuvědomují, natož aby si to připouštěli.

  Já jenom P.M., že si člověk možná uleví, ale na věci se nic nezmění.
  Co mě opravdu irituje je podpora nynějších mocných (střední článek) těm mladým. Oni se jich totiž, ti páni ředitelé a hejtmani bojí. Bojí se o svá polstrovaná křesla. A tuhle zbabělost opravdu nemůžu vystát.

  Ale – nic s tím nenadělám, ani kdybych šel hlavou proti zdi.
  Zbyla by jedna rozbitá hlava krvácející za hlubokého nezájmu kolemjdoucích.

  To uměl snad jen Karel Kryl. Proto ho začali považovat za odpadlíka od „Havlovy víry pravé.“

 246. lidi si musejí své politiky vychovat. Já jsem místní poslance obtěžoval telefonáty a dopisy a ještě jsem ani neměl občanství, Sousedi se divili, kroutili hlavou v pevném přesvědčení, že se nic nezmění. Ale když začne poslance otravovat 50 lidí a vyhrožovat mu protestními akcemi, ono se pomalu něco změní, pomalu ale změní.

 247. Jen na okraj. Tenhle týden jsem zaznamenal více článků a návrhů, aby se do volební horečky zapojila i Michelle Obama. Odhaduji, že demokratům se zatínají svěrače, že by mohli ztratit hodně černých hlasů. Něco ten Trump dělá dobře.

 248. Vis, Dusane, ono by to bylo pozehnanim. Nevidim soudneho cloveka, ktery by nezaregistroval maskovanou nenavist v te osklive herce. Nenavidi vsechno, jen trochu belejsi, nez vyglancovane nedelni meltonky. Rad bych byl svedkem debaty mezi Trumpem a ji. Driv nebo pozdeji by po nem skocila a popadla ho za pacesy.

 249. helemse – u nás se vysypal Facebook už je hodinu nedostupný

 250. Starý kocour (26.11.2019 | 21.23)

  Ja bych myslel, StK, ze kazda huba, zkrvavena uderem do zdi, udela do te zdi aspon zdibecek zacatku diry. Vzpomnel jste Vaseho osobniho pritele(Zavidim Vam!) Karla Kryla. Co na tom, ze ti, kteri nechteli slyset neprijemnou pravdu Kryla zavrhli? Ti z nas vsak, kterym pomohl otevrit oci, mu za smutnou pravdu neprestaneme nikdy tleskat

  Ani omylem se ke Krylovi neprirovnavam. Nicmene, je to pro me zadostiucinenim, kdyz jdu pri sve navsteve vesnice, kde jsem v sedesatych ucil, kdyz me (obycejne v hospode u piva) oslovi nejaky postarsi chlap a rekne:“Pane ucitel, vy ste nam to ve skole rikaval, ze Rusi su okupanti a komunisti su jejich kolaboranti.“ Zalehta to u srdce. Kdyz nasleduje:“Mozu vas pozvat na stamprlu?“, citim se, ze Komensky ma ze me radost.Ze me tehdy v sedmdesatem za me remcy ze skoly vyhodili? Stalo to za to.

  • Jo, tak to má být, P.M.
   Ke konci už člověk bilancuje ať chce nebo ne. Je dobré se ohlédnout (občas, všeho moc škodí) a být s trasou „celkem spokojen“.
   Úplně rovnou stopu po sobě zanechávají obvykle jen pitomci.

   • Ja Vas, StK, mohu ujistit, ze moje „zivotni stopa“ vypada, jako kliky haky vyrobene ve snehu chlapem, miricim domu po deseti pivech a sedmi (malych) borovickach. Zajimave, ze si jeden vzpomina jen na zatacky, ve kterych byla nejaka sranda.

 251. Zdravím všechny vůkol. Dneska večer jsem oslavil v Brně narozeniny našeho vnuka (kromě jiných činností a darů) výstupem na nejvyšší budovu České republiky. Osvětlené noční Brno nevypadá z té výšky tak špatně, jako za denního světla dole.
  Akci zorganizovala naše optička ze společnosti Diamond Optic – doporučuji všem pidlovokým. Odborné části akce se zúčastnily jako optimetričky mladé studentky tohoto oboru – o dorost je postaráno. Hlavním tahákem byla kolekce firmy Lindberg – něco takového jen tak neuvidíte ani jinde ve světě.

 252. já jsem pidlovoká… 🙂 Ztratila jsem sklo u brýlí. Doufám, že to stihne optik vyřešit do soboty, protože potřebuju jet na chalupu pro chvojí.

 253. Martine tt
  Ad “Osvětlené noční Brno nevypadá z té výšky tak špatně, jako za denního světla dole.”
  Odsud z Frankfurtu mám dnes podobný zážitek 🙂
  Ai ty příšerný glúhweiny a buřty jsou stejný jak v Brně. I stromeček kupodivu mají.
  Frankfurt je město, kam bys fakt na dovču nejel. Divné místo.
  Ale co bych nakonec pro kšeft neudělal .

 254. Být pidlovokým musela být s mladými optičkami v Brně radost 🙂

 255. maYdo
  Jestli se to jmenovalo turbomošt nevím, ale můžuTě ubezpečit, že na vánočním trhu u Römer měli podobné úchylárny.
  Žít Frankfurt….

 256. Dobré ráno vespolek,

  copak Obamová, ale kandidaturu ohlásil Bloomberg, a vizionáři v něm vidí pro Trumpa vážného soupeře…. ?

 257. Mate Matzuko slyset, jak po Bloombergovi vyjeli nasi mili prerozdelovaci majetku! Comrade Sanders a vsichni jeho soudruzi vresti, ze svym obrovskym bohatstvim Bloomberg znesvedcuje jejich svatou myslenku, ze jedine moralni v jejich vysnenem socialismu je mit holou rit.( Pardon my French.)

 258. P.M.,
  asi mají tušáka, kdo vyhraje primárky… ty komentáře, co sjem četla, právě zmiňují, že self-made man proti Trumpovi je to nejlepší… že má miliardy poctivě vydělané, sponzory tím pádem nepotřebuje… takže těžký kalibr. Nevím, nedokážu posoudit, odsud nedohlédnu. Jinak libtardům přeji, aby jim žilky samým vztekem nepopraskaly 🙂
  Přerozdělovači chtěji sice holou řiť (to je odborný termín, netřeba se omlouvat 🙂 ), ale sami ji mají v bavlnce a hedvábí, žejo.

 259. Uz se tesim, jak se ve verejne debate mezi sebou porvou. Socialismus je zalozeny na zavisti, jak vsichni vime. Nemakacenci , to znamena socialisti, budou na Bloomberga k me radosti kvicet jak opice. Ne, ze bych mu to nepral.

 260. A kdo se porve, demokrati mezi sebou při primárkách ?
  A kdo kromě Trumpa kandiduje za republikány ?

 261. Psychologická újma z toho, že má někdo jinej názor??? — No, náhodou, maYdo… Zrovna v pondělí mi bylo (v souvislosti s tématem zateplování) doslova vyčteno: Že se nestydím mít jiný názor než ostatní! Tedy, ono to mělo dokonce formu: Že se nestydím mít jiný názor než všichni ostatní!!! Jako kdyby, až na mě, byl barák pln zateplovačů stejně vášnivých a stejně odhodlaných jako soused Zateplovač…

  Jinak si s dovolením myslím, že takovéto psychologické újmy ve skutečnosti jsou až takříkajíc třešničkou na dortu. A že podstata problému je o něco hlubší, mnohem širší a obecnější, totiž že tkví v neschopnosti standardně argumentovat; snad i v zániku dříve po staletí kultivovaného povědomí o tom, jak standardní debata vůbec vypadá, nebo by alespoň vypadati měla.

  Konkrétně zde: Člověk by (IMHO) čekal, že zateplovač přicházející s ideou zateplit vysvětlí, kde vidí přínosy, vysvětlí, jaké budou náklady, a obojí nějak porovná… Avšak v realitě nic takového nevidíme. Zateplovač vyráží do překvapivých útoků stylem: Vyhlásili Zelenou úsporám, musíme zateplovat! Žádost si musíme podat nejpozději do (dejme tomu) 31. března! Pak se zas, přibržděn více či méně jemně, jaksi stáhne do sebe, až do nové Zelené úsporám… Ale ono mu to v jistém smyslu přece jen funguje. Vytvořil tak atmosféru frustrovaného očekávání, kdy že už se konečně podaří dům zateplit, v níž je skutečnost, že argumenty pro absentují či přinejmenším nikdy nebyly validně zformulovány, zatlačena do pozadí, ba do nebytí.

  — — —

  Mimochodem, několikrát jsem zde poukázal na to, že dnes (vlastně, jak teď doplním, poprvé od poslední třetiny 19. století) zcela chybí román, postihující českou současnost. Domnívám se, že jeho tématem by mohlo být právě zateplování již stojících budov. Zateplování, které ničí autentickou tvář českých měst a městeček mnohem plošněji a soustavněji, než plastová okna či o něco dříve bonnský šindel a balustrády podnikatelského baroka, je dle mého názoru velmi silnou metaforou dnešní šuntovní doby. Až se někdo podívá na dnes sto let staré domy za dalších padesát či sto let a bude se zajímat, co zde zůstalo po dnešní době, uvidí právě zateplování. A což teprve ve spojení s tématem dotací, které zas plasticky symbolizují deformace české ekonomiky…

 262. Zpátečníku, ne že bych byl fandou zateplování, ale vedle našeho baráku je budova strojní průmyslovky, kterou před pár roky taky oblepovali polystyrénem. Laickým okem soudím, že se její podoba nezměnila. Na našem baráku by to asi nešlo, protože na fasádě jsou štukové ozdoby, ale na té průmyslovce myslím žádné nebyly. Jiná věc je, zda to, při nezměněné velikosti oken (ta také vyměnili, ale velikost zůstala), má nějaký význam, zvláště s ohledem na to, že s tolika lidmi v místnostech stejně musí nějak větrat a vzduchotechniku s rekuperací IMHO nemají.

 263. Zpátečníku, nic ve zlém, ale Vy asi budete debatovat tak dlouho, až Vám ten barák spadne a nebude co zateplovat.

  Jetsli máte pravidla tak nastavený, že lze cokoliv provést jen když budou souhlasit všichni a zároveň všichni máte svou pravdu, že které odmítáte ustoupit, tak to nemá řešení a budete se handrkovat ještě na troskách toho, co býval váš společný dům.

  Jinak já osobně si myslím, že zateplování je námět na odborné pojednání a ne na román. Ale proti gustu žádnej dišputát, ale to si radši přečtu dobrou detektivku.

  K tej šuntovní době bych podotkla, že třeba produkty funkcionalismu, stylu z doby první republiky byly po stavební a zejména po tepelné stránce leckdy taky velmi šuntovní a s neekonomickým provozem.

  Otázka je, čemu říkáte „autentická tvář českých městeček“. Na tu tvář nemá vliv jen jestli se nějakej barák zateplí nebo jestli si nějakej podnikatel postaví vilu v duchu podnikatelskýho baroka, ale celkový životní styl a uspěchaná doba. Zateplování je jen malej zlomeček v tom všem, to jen Vám se teď, vytrženo z kontextu , jeví jako megaproblém. Nevybavuju si žádné městečko nebo město, kde by zrovna zateplení mělo tak fatální vliv na jeho urbanistickou strukturu a „genius loci“

  To samý mohli říkat předkové, když se do staré zástavby začaly stavět třeba ty funkcionalistické domy nebo stavby, převyšující okolí o patro či dvě , to se dělo už na přelomu století, co přelomu, už v 19. století.

 264. No, AeroKarle, jestli to, co vidím na StreetView (snímek z poloviny roku 2017) je stav po zateplení – a to asi ano, okna vidím již plastová, a fasáda se naopak jeví být beze stop patiny –, tak se jim to (až na drobná zjednodušení původně štukových dekorací) povedlo z toho polystyrénu nakašírovat dost věrohodně aspoň pro pohled zdálky. Druhá věc je, nakolik to bylo opodstatněné ekonomicky (přičemž protože to financoval de facto stát, dotace do toho nelze započítávat, to je jen přesouvání peněz z jedné státní kapsy do druhé státní). A třetí věc, jaká bude životnost polystyrénové fasády (IMHO navýsost šuntovní materiál) v porovnání s autentickou. Ale takhle na pohled (v tom StreetView) mi tam více než fasáda vadí ta plastová okna.

  U nás je to trochu složitější masivním užitím keramických obkladaček, najmě tvarovek (celá vstupní osa, zábradlí teras a šambrány). To vše by Zateplovač nejraději nechal omlátit. Na zateplovák by se sice daly nalepit jiné, ale tvarovky už se vyrábějí jen jako kusovka, a ani běžné neautenticky vyhlížející obkladačky nejsou zas tak laciné, aby pak šlo ještě mluvit o ekonomické návratnosti. Ale zateplovat musíme, jsou na to dotace!

  Horší věc je, že – když se to stejně musí zateplit, že áno – Zateplovač již přes deset let odmítá i běžnou údržbu. Kupříkladu nátěry plechování z pozinkovaného plechu…

 265. Jetsli máte pravidla tak nastavený, že lze cokoliv provést jen když budou souhlasit všichni — To nemáme, maYdo, platí jen obecná povinnost jednatelů jednat s péčí řádného hospodáře. Pod tu ovšem odstartování několikamilionové stavební akce (na kterou mimochodem na účtu nejsou prostředky) bez přezkoumání ekonomické a stavebnětechnické opodstatněnosti však myslím příliš nespadá. Podobně ani ponechání baráku bez údržby.

  Co se týče té autentické tváře, psal jsem tam o domech sto (míněno 80, 120 apod.) let starých, tedy těch, které dnes tvoří cosi jako širší jádro měst. (Je ovšem pravda, že mnohé tamní fasády se zjednodušovaly už za první republiky, některé, kupříkladu secesní, pak dostávaly slušivý brisolitový kabátek třeba v 70. letech…) Tam ty fasády dnes všelijaké zásahy pochopitelně chtějí; je ovšem otázkou, zda tak brutální, jako otlučení a zateplení polystyrénem. Naopak zástavba tam bývá již desítky let celkem ustálená, nově se staví spíše o pár ulic dále.

 266. Někde jsem četl, že zateplovat se dá i zevnitř, holt budete mít o něco menší podlahovou plochu. 😉

 267. Druhá věc je proč vůbec, quivisi. Nejvíce se zateplování fasády domáhá soused, který bydlí za 60 cm silnou zdí (cihlovou až na betonové překlady nad okny) a nad nevytápěným suterénem. Poznámka architektky, že lépe by bylo zateplit strop toho suterénu, jej z cesty za velkým cílem nijak nevykolejila.

 268. “ platí jen obecná povinnost jednatelů jednat s péčí řádného hospodáře. Pod tu ovšem odstartování několikamilionové stavební akce (na kterou mimochodem na účtu nejsou prostředky) bez přezkoumání ekonomické a stavebnětechnické opodstatněnosti však myslím příliš nespadá. Podobně ani ponechání baráku bez údržby.“

  No jo, to je potom těžký, když každý evidentně máte jinou představu, co to je „péče řádného hospodáře“.

  A nepsal jste tu nedávno, že na účtu prostředky máte?

 269. Dobrý den. Ad zateplování: ještě že jste na mě narazili. Nazývají mě odborníkem.
  Zateplování zevnitř: provedeno v panelovém domě, 5cm polystyren na boční stěně, perlinka, štuk. Panelák „karlovarák“, rok dokončení cca 1990. Dotyčné je v bytě zima, byt „nejde vytopit“. Po ohledání na místě: používá se jedno topení ze tří. Polehčující okolností je, že dotyčná je vdova, důchodkyně. Šetří kde se dá.
  Zateplování podlahy: Dům 1941, německá socialistická výstavba pro dělníky v nedaleké letecké továrně. Dům byl zateplen,10 cm polystyren, půda nahrazení škváry 10 cm vatou. Majitel přízemních bytů si stěžuje, že na něj jde ze sklepa zima. Že byty nejdou vytopit. Při bližším ohledání zjištěna původní podlaha – dřevěná podlaha na trámcích, jako izolace od sklepa škvára. Strop sklepa je z betonových překladů. Majiteli bytu doporučeno změnit skladbu podlahy – dnes již prohnilé. SVJ je ochotné zaplatit materiál na izolaci (polystyren) pod podlahou. Nemá smysl izolovat strop sklepa, pokud je nad ním hnijící a vlhnoucí podlaha. Strop dnes můžete zateplovat pouze fenolickou pěnou. Polystyren nelze použít z požárních důvodů. Skelná vata je ve sklepě z důvodu vlhkosti nepoužitelná.

 270. Zpátečníku, povedlo z toho polystyrénu nakašírovat dost věrohodně aspoň pro pohled zdálky. – jo, to je přesně můj dojem. A o ekonomické stránce (včetně těch plastových oken, na našem baráku nechávám renovovat ta původní) taktéž pochybuji, psal jsem i proč.

 271. „Tam ty fasády dnes všelijaké zásahy pochopitelně chtějí; je ovšem otázkou, zda tak brutální, jako otlučení a zateplení polystyrénem. “

  no, zateplovat nemusíte jen polystyrenem….

  Na druhou stranu je otázka, zda zateplení zavrhovat, kdy zateplení může ušetřit náklady a majitel stavby je vděčnej za každou korunu. Architektonická kvalita je sice hezká věc, ale když chátrá, protože není na opravy, tak stejně dlouho nevydrží.

 272. Zpátečník (27.11.2019 | 13.09) napsal
  A co pronajmot suteren?

 273. A nepsal jste tu nedávno, že na účtu prostředky máte? — Psal, maYdo. Ovšem na opravu a řádnou běžnou údržbu. Terasy evidentně budou chtít novou hydroisolaci, což znamená všechno nové až po (železo)betonovou desku. Asi by dávalo smysl zároveň pod jejich dlažbou zateplit, kvůli ztrátám tepla z bytů pod nimi. Ale to by měl ideálně potvrdit či zkorigovat nějaký odborník, kterého by napřed museli být ochotni objednat, aby to celé prohlédl a případně i udělal nějaké sondy či měření. Podle mne je toto finančně celkem reálné i s opravou fasády.

  No jo, to je potom těžký, když každý evidentně máte jinou představu, co to je „péče řádného hospodáře“. — Takhle bych to snad ani neřekl… Naopak se ukázalo, že o tom, že takový pojem vůbec existuje, se někteří jednatelé s 20- a 25-letou praxí poprvé dozvěděli až asi před měsícem. (Shodou okolností ode mne.)

 274. A co pronajmot suteren? — Ten už pronajatý je, skimici, ovšem s výjimkou sklepních kójí (a chodeb) právě pod zateplovačovým bytem.

 275. Na druhou stranu je otázka, zda zateplení zavrhovat, kdy zateplení může ušetřit náklady a majitel stavby je vděčnej za každou korunu. — To se rozumí, maYdo.

  Ještě lépe myslím bylo toto vidět na onom nešťastném bonnském šindelu, který český svět počal zamořovati již hluboko v 90. letech. Samozřejmě, že mně připadá hnusný. Samozřejmě, že majitel nemůže a nesmí trpět zatékání, něco se střechou udělat musí, a ovšemže v rámci svých finančních možností.

  Dohromady v tom však spatřuji další (a výrazný) doklad postkomunistické zludračenosti.

 276. “ Naopak se ukázalo, že o tom, že takový pojem vůbec existuje, se někteří jednatelé s 20- a 25-letou praxí poprvé dozvěděli až asi před měsícem. (Shodou okolností ode mne.)“

  „“ platí jen obecná povinnost jednatelů jednat s péčí řádného hospodáře. “ – to jste psal někde o kus výš.
  To jako chcete tvrdit, že jednatelé nebyli seznámeni se svými povinostmi? A že jednatelé svou funkci vykonávají aniž tuší, zada a jaké povinosti mají?

 277. maYdo,
  jednatelé pak konají s úsměvem na rtech a bez stresu.

 278. „Dohromady v tom však spatřuji další (a výrazný) doklad postkomunistické zludračenosti.“

  Ale kdeže, bonský šindel se používal a používá i v zemích, kde žádnej komunismus nebyl. Nehledejte za vším politiku. Důvody použití jsou obvykle ty, že někomu vyhovuje cena nebo nároky na údržbu a jsou lidi, kterým se líbí. Jsou i stavby, kde vypadá docela slušně.
  Azbestové šablony, za bolševika poměrně běžná krytina, jsou podstatně horší krytina – rozhodně nevypadají líp než bonský šindel a navíc když je sundaváte, tak s nimi musíte zacházet jako s nebezpečným odpadem.

 279. OT: A opět mi přišlo e-mailem:

  Z diskuse pod článkem na echo24 „Zrodí se z Chvilek politická síla, která porazí Babiše?“ (https://echo24.cz/a/SBXU2/zrodi-se-z-chvilek-politicka-sila-ktera-porazi-babise#disqusAnchor) — Diskusní příspěvek (Robert Sternad)

  Pamatujete hnutí “Vyměňte politiky”, které taky (jako “Milion chvilek”), organizovalo protivládní protesty v Praze už v roce 2010? Hnutí “Vyměňte politiky” vyzvalo voliče, aby nevolili parlamentní strany. Od roku 2011 začala iniciativa oficiálně podporovat nově vzniklý subjekt hnutí ANO Andreje Babiše.

  Prohlášení hnutí “Vyměňte politiky” z roku 2010: “…musíme něco podniknout, abychom změnili politickou kulturu v České Republice. Naším cílem je, aby zkorumpovaný establishment (TOP09, ODS, KDU- ČSL, ČSSD, KSČM) odešel do politického důchodu a neotravoval vzduch svou arogancí.

  Prohlášení hnutí “Vyměňte politiky” z roku 2011: “Čtyři a jeden důvod, proč podporujeme Andreje Babiše (23. 11. 2011): ANO 2011 vnímáme jako jedinečnou šanci dotáhnout to, co jsme si dali za cíl už minulý rok: skutečnou výměnu politického establishmentu následovanou potřebnými změnami politického systému v této zemi…K dosažení žádané změny legálním způsobem je potřeba mít dostatečný realizační potenciál, tj. schopný odborný a manažerský tým, přístup do médií a tím i velké peníze. Toto je nabídka pana Babiše…My jsme uvěřili, že je tento projekt vytvářen s čistým záměrem. Jsme už velcí kluci. A jsme připraveni nést za toto rozhodnutí odpovědnost. Věříme, že ANO 2011 může být tím očekávaným světlem na konci tunelu!”

  Akce hnutí “Vyměňte politiky” tehdy podpořila Aňa Geislerová, Marta Kubišová, Aneta Langerová a další umělci, atd. (dnes bychom řekli: kavárna). Ted’ mají, co chtěli.

  Jestli Milionchvilkaři dosáhnou toho, po čem tolik touží, budou po tom v budoucnu ještě někdy toužit? Nebo budou na dnešní dobu s odstupem let vzpomínat jako na Zlaté časy za Babiše?

  Já se strašně praštil do čela, jelikož se mi vybavilo, že tady nějaká taková iniciativa těsně před nástupem ANO do politiky opravdu byla! Dokonce si i vybavuju, že jsem s hořkým úsměvem sledoval její příklon k Babišovi a říkal jsem si tenkrát, jak se asi politika takového predátora bude těmhle morálním mimózám líbit.

  Je legrační, jak se vlastně vyplnila nejhorší očekávání, která jsem s touhle iniciativou a jejich nadšenou podporou hnutí ANO spojoval. A jak prakticky titíž lidé blbnou vesele ve stejném duchu dál! Spíše špatně vysvědčení to ovšem vystavuje moji skleróze, jelikož mi dochází, že jsem na tuhle groteskní skutečnost takřka dokonale zapomněl. Až dotyčný diskusní příspěvek mi to zas připomenul.

  Zde doklady o zmiňované iniciativě „Vyměňte politiky“:

  Článek o iniciativě: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vymente-politiky-vyzyva-po-langerove-i-kubisova-nebo-geislerova.A100511_104245_domaci_vel

  Videovzkazy organizátora iniciativy i známých osobností určené veřejnosti: https://www.youtube.com/watch?v=s8D1MFF_n2U

 280. Pokračování (rozděleno kvůli max. počtu odkazů): Prohlášení o podpoře, kterou iniciativa dává hnutí ANO Andreje Babiše https://www.parlamentnilisty.cz/profily/MUDr-Jan-Hysek-2217/clanek/VYMENTE-POLITIKY-Ctyri-a-jeden-duvod-proc-podporujeme-Andreje-Babise-9700

  Obzvláště rozkošné video spravedlivě rozkacené skupiny Nightwork doplněné atmosférou „hezké české“ hospody s cigaretami a bez EET: https://www.youtube.com/watch?v=7DrCRJn2q5I

  Jinak tedy, já bych (na rozdíl od pisatele) možná zvýraznil spíše: A jsme připraveni nést za toto rozhodnutí odpovědnost.

 281. To jako chcete tvrdit, že jednatelé nebyli seznámeni se svými povinostmi? — Inu, řeknete-li to takhle, maYdo, tak holt musím přiznat, že právě toto tvrdím. Externě, třetí stranou, seznámeni určitě nebyli. Právnické vzdělání nemá žádný, kdo si co soukromě načetl, je čistě jeho věc. Takové ty moje zmínky před pár lety, že by pro jednatele bylo dobré si prolistovat aspoň NOZ (89 / 2012 Sb.), asi nepadly na žádnou extrémně úrodnou půdu. Už třeba tenhle paragraf…:

  NOZ § 159 (1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.

  A že jednatelé svou funkci vykonávají aniž tuší, zada a jaké povinosti mají? — Asi jak který…

 282. Ale kdeže, bonský šindel se používal a používá i v zemích, kde žádnej komunismus nebyl. — Což o to, maYdo, to i blbec jako já chápe, že bonnský šindel se tak asi jmenuje podle Bonnu, a ne dle Brjansku, Bělgorodu nebo Bugulmy…

  Tou postkomunistickou zludračeností jsem spíše myslel skvosty jako toto:
  https://zpht.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSC62532-1800.jpg
  https://zpht.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSC62530-1800.jpg

  Naopak eternit pro mne již od mého dětství má svůj půvab, jakkoliv popelit se v jeho prachu asi dvakrát zdravé není…:
  https://zpht.rajce.idnes.cz/nastenka/#DSC62944-1800.jpg

 283. Zpátečníku, jedna věc je, jestli někdo zná pojem „péče řádného hosdpodáře“, věc jiná, jestli někdo zdravým selským rozuměm chápe obsah toho pojmu.

  Vy jste přesvědčen, že činíte dobře, když hájíte architektonické kvality stavby a odmítáte zateplení a trváte na opravách fasády.
  Soused je přesvědčen, že dobře činí, když chce prosadit něco, co by mohlo přinést úspory na vytápění a menší spotřebu lelektřiny a ušetří baráku náklady, protože na to přispěje stát.

  Oba jste přesvědčeni, že jednáte s péčí řádného hospodáře. ( to, jestli ten pojem znáte nebo ne, je irelevantní, podstatné je, že tak jednáte ).

  Jenže naplnění péče řádného hospodáře není trvat na svém stanovisku, ale dohodnout s ena něčem, co jste schopni akceptovat oba.

  Upřímně řečeno, když nejste schopni se deset let dohodnout, co s barákem, který potřebuje údržbu a má velký úniky tepla a poměrně neúsporný způsob vytápění, tak mi připadá, že s tou péčí řádného hospodáře asi budete poněkud na štíru všichni….
  opravenou.

  Především mám dojem, že v tom Vašem spolku máte velmi neurčitě nastavená pravidla, což vede k tomu, že místo aby se řešily problémy, dohadujete se o výkladu pravidel.

 284. 2 nickname (27.11.2019 | 13.27) – „Dobrý den. Ad zateplování: ještě že jste na mě narazili. Nazývají mě odborníkem.“ – tak teď jsem si vybavil Hanzlíka ze Slavností sněženek, jak jde narážet ten sud piva…

 285. Jo, to jo, maYdo, úspory na vytápění jsou v principu nesporné. Otázka je jejich výše (v případě mého bytu mi vychází – porovnáním spotřeby v topné sezóně a mimo ni – optimisticky cca 2000 Kč ročně, reálně možná pod tisícovku). Zateplovači zatím (tzn. za celých 10+ let) žádný konkrétní odhad úspor (např. v kWh) ještě nepresentovali. Takže návratnost může být řádu stovek let…

  Pravidla jsou daná společenskou smlouvou, vytvořenou de facto městem před privatizací. (Teoreticky nám to nemuseli prodat, pokud by vypadala jinak.) Není upraveno ani to, kam přesně sahá byt a kam společné prostory a instalace…

 286. „Tou postkomunistickou zludračeností jsem spíše myslel skvosty jako toto:“

  No, ale v těch vašich odkazech není tím nejhorším rozhodně ten bonský šindel, ale celkový přístup a proporce porovnávaných staveb.
  Ono by to vypadlo zhůvěřile i s tím eternitem, který pro vás má tak nostalgický půvab, i když jinak je to pěkný svinstvo.

  Ale ani to, že si někdo slepí takovou hrůzu nemá co dělat s postkomunistickou zludračelostí. Takovýhle příšernosti najdete po celý zeměkouli.

  Každej nemá na architekta a každej nemá vkus a prostředky, ale potřebuje tu střechu nad hlavou, tak si slepí něco takovýho. A ani doby minulé toho nebyly ušetřeny, jen se tyhle zrůdnosti nezachovaly nebo jsou brány dnes jako roztomilá kuriozita.

 287. „Pravidla jsou daná společenskou smlouvou, vytvořenou de facto městem před privatizací. (Teoreticky nám to nemuseli prodat, pokud by vypadala jinak.) Není upraveno ani to, kam přesně sahá byt a kam společné prostory a instalace…“

  Zpátečníku, a neutahujete si ze mně?
  Já si sice už moc nepamatuju detaily privatizace, ale určitě jsme řešili stanovy a v těch stanovách bylo jasně popsáno, kdo tvoří vedené, kdo má jaké pravomoci a povinnosti, délka funkčního období vedení atd.
  A dělalo se prohlášení vlastníka a tam jsou byty a společné prostory definovány, bez toho by nám to ani nezapsali do katastru.

 288. i když jinak je to pěkný svinstvo
  Jedinou, ale zcela zásadní chybou eternitu je to, že hodně vydrží. V současnosti neexistuje adekvátní náhrada. Zákaz eternitu roztočil kola spotřeby, protože zákazník je nucen nakupovat lisované sračky, které by si jinak nikdy nekoupil.

 289. Zpátečníku, a neutahujete si ze mně? — Kdepak, maYdo, přinejmenším tentokrát ne.

  Tohle prosím není SVJ (což možná je Vaše situace). Čili v katastru to (= bytový dům jako celek) zapsané bylo od kolaudace či od kdy, měnil se jen vlastník.

  No nic, za chvíli budu muset do terénu.

 290. Omluva za spěch; ve skutečnosti jsem chtěl napsat: …zatímco na bonnský šindel, který se mi technicky nezdá zas tak odlišný, holt ne…

 291. Na letohrádek královny Anny patři břidlice.
  Ale je to památka první kategorie, na to nemůžete brát stejný měřítka jako na nějakou přístavbu stavebníka, který má hluboko do kapsy, bydlí na jedný hromadě s těhotnou manželkou a tchýní a stavbu flukuje za pomocí kamarádů, aby ušetřil.

 292. Aha – a vlastník je teda kdo? Zateplovač? Vy? Nějakej spolek, co se nemůže dohodnout?

 293. JInak naše stavba je tayk od počátku zapsaná jako jeden celek, a měnily se jen položky v rubrice „vlastník“ – místo jedně položky jich zapsali cca 7.

 294. „„Vidíme globální trend, že se městské a venkovské obyvatelstvo vzájemně stále více vzdalují. Zastupitelská demokracie je všude v hluboké krizi. Města i venkov vidí problém, odpovídají na něj ale odlišně,“

  Tak myslím, že extempore soudruha piráta Prahu venkovu nepřiblíží….. a pražáky taky namíchne, protože by měl řešit konkrétní praždké problémy – špatně fungující dopravu, otřesnou pražskou byrokracii, nevyhovující úklid a další a ne si hrát na mezinárodní politiku.
  Pokud se chtěl zabývat něčím takovým, neměl kandidovat v komunálních volbách.

 295. A ješte k těm mezinárodním stykům na úrovni rychtářů.
  Nadpis článku na webu:
  Starosta Řeporyjí Novotný píše Putinovi.

  Jestli on neviděl ten obraz od Repina: Kozáci píší sultánovi. 😉

 296. Zlatej, stříbrnej, diamantovej eternit s azbestem ! Nic lepšího na střechy najmě starých chalup bez vázacího pozednicového věnce není, nebylo a bohužoužel už nikdy nebude !!
  Ten azbest tam byl proto, že měl v podstatě „nulovou“ tepelnou roztažnost, tedy to měly i eternitové šablony. Na stařičké chalupě jsem byl nucen (poté, co se střecha změnila v docela hustý cedník) nechat vyměnit krytinu. Kamenný barák bez onoho věnce si opět žádal pouze něco lehkého, bonnský šindel jsme zavrhli (žena z projekce s ním měla ty nejhorší zkušenosti zvl, při použití v podhorských oblastech, což je i naše Vysočina).
  Takže opět šablony, avšak ty – bez azbestu a tudíž „nějak“ v teple pracující – musely být dány na latě a kontralatě, což jednak přitížilo silně barák a hlavně střecha přestala být pochozí !!! Pro opravy a kominíky ouplně na hov….ideální.
  A k tomu prý jde o nebezpečný odpad – potichu se ale ví, že nebezpečný je případný dýchatelný azbestový prach, nikoliv samotný azbest (např. dotykem apod).
  Takže likvidace starých šablon probíhala tak, že řemeslníci je – už dávno narušené po 80 letech mechem a drsným podnebím – plné prachu házeli ze střechy na zahradu, kterážto vypadala posléze jako po výbuchu sopky – tráva,kytky, stromy, obrubníky atd. v barvě polní šedi wehrmachtu. Následně se již prakticky čisté staré šablony odvozily do přistaveného kontejneru a odvezly na skládku – nikoliv do okolí, kde v té době byly za každou osadou, ale 100 km na skládku prý nebezpečného odpadu.
  Za odvoz a skládkování jsem potopitelně zaplatil zcela ofiko na fakturu (kvůli erárním kontrolorům – to měli bobky i samotní řemeslníci a to přitom byla firma prý místního mafiána, takto absolutního okresního monarchy) před cca 15 lety dvacet tisíc……
  No, jak píšu herr wachmajstr – já to pro tu ekologyji udělal vopravdu rád…….

  • Eternit je fajn, jenže mi ho po padesáti letech začal žrát mech. Šablony křehly a praskaly. A náhradní nebyly. Takže napodobenina z jakéhosi plastu. 80 klacků – ovšem bez práce.
   Zatím drží, ale… Ale co mi potom, co bude za padesát roků.. [;>))

 297. Nesleduji
  ten zateplovačský problém podrobně, nejsa vlastníkem jiné nemovitosti než dřevěného srubu. ten zateplovat netřeba, pouze zamazat škvíry mezi rámy. Hned je tam teplo a za chvilku zase zima – podle toho, jestli naláduju kamna a přikládám nebo ne. V léotě fajn – když se větrá jenom v noci. Ale je to 700 m nad mořem, to je taky fakt.
  Zateplili nám tím „odpadním“ polystyrénem náš věžák (betonová kostra a panely, dvě stěny venkovní) – a platíme za otop méně. Otázka je, zda je to „klimatickou změnou“ nebo zateplením. Ovšem situace za horkého léta se citelně zlepšila – v bytě není tak horko. Tvrdá data nemám.
  Negativum? Máme o cca 10 cm menší balkon. To se dá přežít.

 298. Pokud si dobře vzpomínám, tak o problémech se zateplováním tu psával kdysi jura-p.

 299. Jo, panelákům to asi prospěje. Izolace v dobách dřevních nic moc. Architektura taky nic moc.

  • Panelák (věžák) je asi nehezký, ale bydlí se tu dobře. Skoro 65 let starý, ale všechno bezvadně funguje.

 300. Náš rodinný činžáček cca 120 let, o krásu mi ani tak nejde, běžný tehdejší standard, bydlí se v něm taky dobře. Silné cihlové zdi, klasická okna, dost vysoké místnosti se slušným půdorysem pokojů 6×4 m …

 301. Dalsi Fake News: Znate tu pisnicku od Beach Boys o tom, jak v jizni Kalifornii nikdy neprsi? Prsi. . .

 302. Matzurka (28.11.2019 | 6.08) napsal dobré ráno
  Jakmile na mě mluví více než jedna žena najednou, přestávám se orientovat a zde je vás plná fara 🙂
  Podle názvu je první chorál o zpruzelých pannách, což mi navozuje bublický příběh o deseti pannách co šly na svatbu jednoho semity ale jak kecaly, nedolily si některé z nich petrolej a ženich je proto nepustil dál, což je pochopitelně nakrklo anžto tam čekaly přes noc jenom kvůli tomu.
  Těch pět si stěžovalo tak usilovně, že se o tom doslechl i jakýsi Matouš a příběh si zapsal. Když na děvčata patřil, pokrčil rameny a zabrblal něco v tom smyslu, že holt v dnešních časech „nevíš dne ani hodiny“

  Co se tam vlastně zpívá?
  Prudentes virgines aptate lampades? Marně v té latině hledám výzvu aby dolily petrolej. Aptate lampades je spíš aby nějak manipulovaly s lampou?

 303. skimici,
  zpaměti vám to neodrecituju, takže text můžu přepsat až večer. Každopádně jo, je to o těch pěti moudrých pannách, které olej měly, zatímco těch pět lajdáků nejenže nebude slavit, ale zjevně nevejde do království nebeského. Tuším se to dá i zkrátit jako „kde je připraven, není překvapen“ 🙂
  Já nejsem latiník, takže mi stačí jen ta historka, než že bych se pídila po přesném překladu. Naše sbormistrová si v tomto žándru libuje, takže jich máme ve repertoáru povícero, ony ty SSAA úpravy pak nevyznívají nejhůř.
  A nebylo to na faře, ale v rekonstruovaném pivovaru ve Vlachově Březí – dříve se v té místnosti snad nechávalo naklíčit obilí… ovšem klenba stropu prozrazuje dobu vzniku, i když se to pak přestavovalo
  https://www.svatebniatlas.cz/misto/169-pansky-pivovar-vlachovo-brezi/

 304. Dobré zas ráno… 2 Matzurka – „kde je připraven, není překvapen“ – no, aby to nedopadlo jak s tím řezníkem v Čochtanovi, co měl ten opasek „buď připraven!“ a když ho Čochtan na rybníce zvrhnul, tak on nebyl připravenej…

 305. Malý příspěvek k diskusi o potřebnosti vzdělávání – zcela nový obor!
  Jaképak asi budou mít absolventi praktické uplatnění?
  Bordelmamá? Šéf striptýzového klubu?
  Dodal bych okřídlenou větu „…a tohle platíme z našich daní!“ – ale to už všichni dávno vědí. Takže Dobré ráno!

 306. Matzurko
  SSAA – co to je pro svatého krišnu za podivně syčivou zkratku trochu připomínající dvě kdysi populární německé nevládní organizace?

 307. Tak to už je i na mě moc. Pán Vylíčil nám to vylíčil v temných barvách, nicméně fakta žádná. Kdo, kdy, kde…
  Ale slovo „čtrtý“ psané takovými „bukvami“ už varuje předem.
  Přiznávám slavný soude, jsem pravičák, ale ne blbec!

 308. Matzurka (28.11.2019 | 7.51)
  hezké stavení na těch fotkách. Povšiml jsem si ženské ruky
  3. Lampy s mašlí.
  6. Netopýři či rubáše na stěnách dodají chorálu středověké tísnivé autentičnosti.
  6. Původně modrozelený pás krepáku (vedený stoly dorsálně) nahrazen krepákem šedo-hnědým (4). Veselý zelený k obědu a šedý potom k chorálu?

 309. OT (jen v rychlosti, než si vlákno dočtu): https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-slucovaci-sjezd-v-don-giovannim-vaclav-klaus-ml-40304990

  V české společnosti zejména mezi mladší generací je poptávka po klimatické politice. Což má i mainstreamovou podporu. Skutečně když se vám třeba nelíbí vojenské zátarasy na vánočních (tedy čím dál častěji „zimních“, nikoli křesťansky vánočních) trzích západních měst a hrůzná bezpečnostní situace tamtéž – tak strašíte a manipulujete a tak.

  Kdežto vykládat, že máme sedm let času a pak už se klimaticky usmažíme a přiletí Ptuluhu, pán temnot, jest zcela v pořádku a vědecká rada Univerzity Karlovy to projedná a zohlední. Například.

 310. 2 quivis (27.11.2019 | 17.32) – no a jak jsem se dnes ráno dočetl, tento geniální stratég počítá s válkou a zvažuje, že by zaútočil jako první… Tipoval bych, že tento věrný následovník kadeta Bielgera použije svou nejzákeřnější superzbraň, kterou nezřídka používá proti svým politickým oponentům – vystrčí na ně svou holou prdel. Vojska ruské federace se v panice a hrůze rozutečou a obecní policajt z Řeporyj zabere jménem starosty celé bojiště… Co nedokázala za celou poslední dekádu loutková vojska NATO vedená tím šášulou Pavlem, dokáže jiný Pavel, von Řeporyje…

 311. Já pořád čekám, kdy naši na (některé) politiky se specializující diagnostici – MUDr Hnízdil a MUDr Stránský – navrhnou pro onoho řeporyjce nějakou vhodnou medikaci. Zvláště, když jim dignoza na dálku nedělala dosavad nijaké potíže.

 312. 2 PeS:
  Smysl počínání takových čípků je jediný – zaujmout co nejširší veřejnost. Tohle přece dělají i malé děti a puberťáci – i ti zastydlí. Musím konstatovat, že se to panu „starostovi“ daří. Inu lidi (většina) jsou furt stejní. (Bééééé!)
  ===
  Ale asi brzy přestanu číst cokoliv. Těch informací je tolik, že je marné se v nich pokoušet orientovat. Samá konspirace a předpoklady. Respektive – už se nedají číst ani anti-sluníčkářské weby. Neboli – čeho je moc, toho je příliš. Mám pocit, že Anti-Kavárna Pražská (AKP) se tajně zmocnila všech webů a teď mocně přidává plyn, aby vozidlo vyletělo z první zatáčky – tedy aby informace „z druhé strany“ byly tak fantaskní a přehnané, že se stanou nejen neověřitelnými, ale i neuvěřitelnými.
  U mě se jim to asi brzy podaří.

 313. skimici,
  zkratka je pro typ úpravy – soprán1, soprán2, alt1, alt2. Jsme sbor ženský, takže T pro tenor a jiné mužské hlasy tam nenajdete.
  Stran mašlí – my to měli v úpravě pro koncerty, takže bez těch cancourků a hodovních stolů, jen pódium, klavír, a židličky pro diváky. Akustika je tam slušná, co víc si přát.

 314. Dobré ráno, já nevím, dvd, jetsli by medikace ještě zabrala…. mám dojem, že to je na svěrací kazajku.

 315. Starý kocoure,
  Vylíčil má poněkud „svojskou“ interpretaci, ale i odkaz na uvedený dokument v AJ
  https://www.opu.cz/wp-content/uploads/2019/11/Berlin-Action-Plan-on-a-new-European-Asylum-Policy-English.pdf
  Osobně se mi ten „Akční plán“
  nelíbí, a to tak, že hodně.

  „This Action Plan was published on the occasion of a European Conference on European Asylum and Migration Policy which took place on 25 November 2019 in Berlin, Germany“

  Pět bodů:
  1.Compliance with EU Asylum Law
  2.Fresh start for the sharing of responsibilities
  3.EU-wide status for refugees
  4.Rescue at sea and temporaryEU relocation programme
  5.Better accessible EU funding for civil society organizations and municipalities

  Pod každým odstavec dva, jak máme být na migranty hodní, zachraňovat a živit, a nasypat penízky toto činícím neziskovám, jakož i zmíněné neziskovky dekriminalizovat… Bod 2 je samozřejmě o přerozdělování…

 316. 2 Matzurka:
  Jenže takových „akčních plánů“ jsou tisíce, kdybych se měl zabývat jen procentem z nich, zešílím do týdne. Jak jsem psal nahoře – je čas na informační hygienu.
  Ono se nepíše o tom, co se stalo, ale o tom, co někdo řekl, co si někdo myslí, co by někdo rád, co si někdo myslí, že si někdo jiný myslí…

  Na vojně to byl tzv. „generátor klamných cílů“ – vytvářel na obrazovce radaru spoustu zdánlivých letadel, mezi kterými se ty skutečné, nesoucí bomby ztratily.

  Teď mám stejný pocit. Informace inspirované konspirací. Nyní „random fake news“
  Nikdo nic neví, ale všichni o tom mluví.

 317. No, já souhlasím s kocourem. Ta úderná rétorika a bití do bubnů mně odrazuje obvykle bez ohledu na politický obsah.

  Včera jsem našla na facebooku mé dcery odkaz na stránku s psychologickým poradenstvím. Tak jsem to projela – co mně zaujalo, byl článek o tom, jak se psychicky vyrovnat s výsledkem voleb. Bohužel to byl premiový článek, takže nevím, co v něm konkrétně bylo, ale už ten fakt, že výsledek voleb je něco, s čím se někdo musí vyrovnávat jako s nějakým traumatem se mi jeví na pováženou.

  Společnost, kde se volby a politika prožívají jako osobní citová záležitost, musí být nutně nezdravá.

  V atmosféře rozjitřených citů se nedá vést věcná diskuse. Ve volbách nejde o to, zvolit lidi, kteří budou rozumně spravovat zemi, ale o to, porazit a znectít nepřítele.
  V politice jde o to, utvrdit se ve svém jediném správném názoru a ne hledat cesty, jak má fungovat stát tak, aby se v něm dobře žilo.
  Všichni mají právo vyslovit svůj názor, ale otázka je, k čemu to právo je, když nikdo nechce jiné názory vyslechnout….

 318. Kocoure,
  taky doufám, že to je jak píšete. Ale stejně mám trochu vrásky z toho, že vůbec někdo takové kraviny generuje – znáte to o jezinkách, jen dva prstíčky… salámovou metodou… lidi si zvyknou to slýchat, a pak je nepřekvapí a nebudou se bouřit… to by bylo, aby nebylo…

  • Ano, klasické Overtonovo okno…..a současně i aplikace známé poučky: vytvořit rozruch ( pokud možno protichůdnými zprávami, aby se lidi jimi zaměstnávali) a v nastalém zmatku inkasovat – cokoliv.
   Má to i další „příjemný“ efekt: znechucení onou protichudností vede k opadu zájmu o problém a tudíž i případné následné uvedení věcí na spravnou míru uz nikoho moc nezajímá a hlavně nikomu nechybí. Priklady: malajsijske letadlo nad UA, novičok v ČR, incident v Kerčskem zalivu atd. plus stovky podobnych incidentů v historii.
   Loyalni občan má paměťový buffer pouze na 24 hodin.

 319. řekla bych, že klimatické změny a migrace mají hodně společného.

  Obojí je závažný problém a obojí může, pokud se to vymkne z ruky změnit naše životy k nepoznání a to ať už nějakou neuváženou snahou problém rychle vyřešit nebo naopak jeho podceněnín a zanedbáním.

  Oba problémy, řešitelné s rozumovým přístupem a bez přehnaných očekávání, jsou skrz naskrz zpolitizovány, navíc v situaci, kdy v politice převládají emoce, manipulace a neserioznost, což jakékoliv rozumné řešení vylučuje.

  Každá politická skupina se tváří, že se problémem zabývá, ve slutečnosti ale se zabývá strašením veřejnosti z nedozírných důsledků a dehonestováním Těch Druhých, co na to nemají jediný správný názor.

  Poněkud mi to připomíná náboženské třeštění před očekávaným koncem světa.

  Ale já těch konců světa už přežila několik, takže asi nemá smysl se tím nechat nějak unášet….

 320. „Loyalni občan má paměťový buffer pouze na 24 hodin.“

  Našla jsem si, co může znamenat „paměťový buffer“ :

  buffer [bafr] >> vyrovnávací paměť

  buffer effect (angl.) >> nárazníkový efekt, též buffering effect

  buffering effect >> tlumič nárazů, nárazník vztahující se i k psychicky obtížným situacím (např. žádoucí sociální opora)

  buffery v psychologii >> nárazníkové faktory proti stresu, např. optimismus, pozitivní autosugesce, víra v transcendentální hodnoty, sociální opora

  Z toho mi vychází, že udržet takový věci v „paměťovém bufferu“ dlouho ani není žádoucí, aby se z toho jeden nezbláznil.

  Navíc běžnej jedinec musí pracovat, jíst spát, starat se o rodinu, domácnost, bydlení, vychovávat děti a spoustu dalších věcí, takže obvykle starý politický aféry nejsou na popředí jeho zájmu.

 321. 2 Starý kocour (28.11.2019 | 8.12) – náhodou se jedná o obor velice potřebný… Protože když pak takový mladý muž kurzem nepoučený přijde do bordelu, neví najednou co si počít, neboť se to ve škole neučil… a mohl by z toho mít traumatizující zážitek na celý život… A je hezké, že Brňo pokračuje v tradici pokrokového vzdělávání naší mládeže…

 322. 2 dvd (28.11.2019 | 9.13) – obávám se, že čekáš marně… Poté, co jsem shlédl některé vybrané scény dr. Nešpora, domnívám se, že ten Řepák je jeden z nich… A souhlasím s názorem, že mezi pacientem a ošetřujícím lékařem psychiatrického zařízení je jediný rozdíl – kdo z nich má klíče v kapse…

 323. ODS je strana pravicová, starající se o blaho podnikatelů a tak všelijak podobně.
  Řeporyje vyhlásily válku Rusku prostřednictvím pana starosty za ODS a hle, copak se nám to obratem ruky v Rusku nepřihodilo? Zdá se, že péče ODS o blaho voličů je nezměrná a nekončí ani poklesem preferencí na 13%.
  Ministr zemědělství Miroslav Toman předčasně ukončil pětidenní podnikatelskou misi v Rusku, tamní úřady neumožnily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně. Uvedl to server E15. Delegace tam měla domluvené jednání s představiteli Tatarstánu. Po desetihodinovém čekaní na moskevském letišti se vrací do Prahy.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ministr-miroslav-toman-rusko-mise-zemedelstvi-zakaz.A191128_092305_zahranicni_bur

 324. 2 ptakopysk (28.11.2019 | 12.28) – to víš, pokud jde o princip, musí jít pouhé obchodní zájmy stranou, jak by Ti jistě vysvětlili ochránci svobody a lidských práv Kalousek, Hřib, Kolář a ten řeporyjskej zmrd…

 325. ptakopysku,
  a je to skutečně příčinná souvislost ? Nebo zas naši politici něco pohnojili ? Řeporyjáka nepovažuji za politika ale exhibicionistu.

 326. Nějaká příčinná souvislost nejspíš bude, ale jen pánbůh a Rusové vědí, jaká. Možností je dost.

 327. Matzurko,
  domnívám se, že Rusové velmi pečlivě sledují, kdo je naprdne. Hřib, Řeporyjec… vždycky okamžitě následuje nějaká reakce. Zákazy koncertů čehokoliv, co má v názvu Praha, pozastavení odletu českých potentátů na větší množství hodin… Pak samozřejmě následuje omluva za liknavost úředníků atp. Ale stojí nás ty bojovné kecy docela dost peněz. Skoro to vypadá, jako kdyby ty naše hovada za to byly placený…

 328. já bych řekla, že to bude kombinace našeho ruského ouředního šlendriánu.

  A taky si myslím, že řeporyjského starosto v Rusku asi moc vážně neberou nebo spíš nemají tušení o jeho existenci…..

  Tahanice s Ruskem ( ve stylu dětinského vtipu, kdy mravenec na břehu křičí „slone, vylez z vody, potřebuju vidět, jestli náhodou nemáš na sobě moje plavky“) se povětšinou v poslední době týkají toho, kde má jakej pomník stát.

  Že bychom my i oni neměli jiné starosti?

 329. má velký úniky tepla a poměrně neúsporný způsob vytápění — Jestli dovolíte, jen sem (jsa zaneprázdněn jinde) nanesu pár čísel. Dům vytápěn elektricky, přesné náklady na vytápění tedy nejsou známy, naopak je ale jasné, že vždy jsou shora omezeny spotřebou elektřiny v topné sezóně, ba dokonce rozdílem mezi touto spotřebou a spotřebou „letní“ (která navíc je menší o to, že člověk méně svítí, třeba doma ani není, atd.).

  Tyto rozdíly (čili mez, někde pod níž leží veškerá energie na vytápění) příkladmo, namátkou a drobet pofidérně činí:
  byt 1+1: 2100 kWh = 7,6 GJ
  byt 2+1: 1930 kWh = 7 GJ
  byt 3+1: 4300 kWh = 15,5 GJ
  Jen tak pohledem, je to hodně nebo málo?

  S dovolením se sem podívám zas večer, musím do terénu.

 330. maYdo,
  Řeporyjec chce stavět pomník hrdinům, kteří likvidovali povstání ve Waršavě a jejichž velitele sami esesáci popravili protože byl i na ně příliž aktivní, Přijel v multikáře k ruské ambasádě, vopruzoval, nadával, média to 24 hodin řešila, Slováci si z nás kvůli tomu dělají prdel, takže předpokládám, že někdo zvedl telefon a vydal pokyn. To zpoždění letu není první, které se našim politikům přihodilo.

 331. ptakopysku,
  zákaz „Prahy“ vyhlásili Číňani, v reakci na samostatnou zahraniční politiku Hřiba.

 332. ptakopysku, jo,
  jenže včera jsem zahlédla, že se snad vyjádřil i Ovčáček v tom smyslu, že pokud historicky vlasovci Řeporyje osvobozovali, tak je stvaba památníku v jejich kompetenci… nějak to zaniklo a nemůžu to najít. Což vzbuzuje zajímavější otázky – je tedy Zeman ruský šváb anebo není 🙂 ? Je s někým domluven na „cover-up“ nebo je mu to všechno jedno ?
  A lid prostý se baví….

  • Matzurko,
   Řeporyje osvobozovali vojáci pocházející z bývalé Kaminského divize 29. Waffen-Grenadier Division der SS. Bronislav Kaminski byl popraven Gestapem za zvěrstva páchaná touto divizí při potlačování varšavského povstání. I na esesáky bylo počínání této divize poněkud eklhaft. Poté byla divize včleněna do ROA generála Vlasova.
   Nejsem si jist, jestli je stavba pomníku Vlasovcům tím správným počinem…

   • Jinými slovy – kdyby se v tom pomníku začali rýpat Poláci, Řeporyjec nasere i je.

 333. Ten výraz „ruský šváb“, v určitých kruzích dost oblíbený, mi připadá zbytečně vyhrocený. Zeman nepochybně má k Rusku i Číně sympatie, které jsou pro mne nepochopitelné, ale proč je má, to nevím. Za peníze nejspíš ne, spíš bych tak odhadoval, že ho jeho okolí šolíchá, jak si ho Rusové a Číňani považují a tomu nemůže odolat.

 334. Ptakopysku, řeporyje musí být úžasná oběc, když tamní starosta nemá jinej problém, než stavět pomník Vlasovcům a dělat virvál před ruskou ambasádou.

  No, na druhou stranu nevím, proč se furt musíme hádat o nějaký poomníjky, Nechala bych nebožtíky v klidu spát a starala se radši o věci budoucí.

 335. “ Zeman nepochybně má k Rusku i Číně sympatie, které jsou pro mne nepochopitelné, ale proč je má, to nevím. “

  V sympatiích k Číně Zeman zaostává. nemáme tu od Číňanů zlatou sochu Marxe ani jsme nevozili čínskýho prezidneta po praze ve zlatém kočáře.

  Fakt je, že taky nemáme vévodkyni Kate, aby mohla na státní večeři být uvedena ke stolu tajemníkem komunistické strany číny, máme jen naši plebejskou Kačenku a tu asi uvede ke stolu leda Ovčáček….

 336. Ad „Loyalni občan má paměťový buffer pouze na 24 hodin“:</b<
  S mojí loajalitou je to dost špatné. Některé informace (nevím, nakolik relevantní) mi utkvějí někde "na disku" a marně se snažím zjisti, jak to či ono dopadlo. Takové detektivky bez konců. Někdy je to zajímavé si domýšlet, "zda je vrahem opět zahradník", ale po čase to přestane jednoho nejen bavit – ono ho to začne
  rozčilovat.
  Možná je tohle ten správný způsob, jak lidi donutit ke „zformátování disku“. Protože, jak praví vyskakovací okno: FORMÁTOVÁNÍ ZNIČÍ VEŠKERÁ DATA, KTERÁ JSOU NA FORMÁTOVANÉM SVAZKU ULOŽENA!!!.
  A vznikne nám tak tak potřebný NOVÝ ČLOVĚK, který sebou neponese žádnou „zátěž minulosti“. Tohle teď myslím zkoušejí na mladých – a občas docela úspěšně.
  Brainwashing se tomu taky říká.

 337. Ono někdy není od věci se tej zátěže z minulosti zbavit. Vyčistit stůl, zbavit se balastu a starých krámů, odhodit staré křivdy, pusti k vodě staré nenávisti.

  Odpuštění tomu říkali tmářští předkové. má to svůj smysl, protože bez toho se vám žije líp. V osobním životě to tak funguje. V politice asi ne. O důvod víc, proč si ji nepouštět k tělu.

  Braniwashing může uplatněn i s cílem udržet staré křivdy a nenávisti v paměti, a rozdmýchávat staré spory. I to se politikům daří.

 338. Dějou se věci, že by člověk ani nevěřil…
  Švajčiarsky najvyšší súd: Ruskí športovci sú nevinní! MOV vážne porušil práva ruských športovcov a dokonca zatajoval dôkazy o ich nevine!

  V týchto dňoch došlo k veľmi dôležitej udalosti, o ktorej ale mainstream nejako „zabúda“ informovať! Najvyšší súd Švajčiarska totiž v sobotu zamietol odvolanie Medzinárodného olympijského výboru proti rozhodnutiu Športového arbitrážneho súdu (CAS) vydaného 1. februára 2018, ktoré oslobodilo 28 ruských športových reprezentantov z obvinení z užívania dopingu počas ZOH 2014 v Soči!

  Súd totiž vtedy rozhodol, že podľa existujúcich právnych princípov nie je možné uložiť Rusom tresty na základe nejakej pochybnosti o ich čistote, ale musia byť predložené konkrétne a nespochybniteľné dôkazy, ktoré dokážu každému jednotlivcovi jeho vinu. A k tomu samozrejme nedošlo a tak boli tresty pre ruských športovcov zrušené, čo potvrdil v týchto dňoch aj švajčiarsky najvyšší súd.

  Nemecká právnická firma Wieschemann Lawyers na margo toho dokonca uviedla, že neexistujú žiadne faktické dôkazy o tvrdeniach riaditeľa moskovského antidopingového laboratória Rodčenkova o udalostiach v Soči a MOV teda vážne porušil procesné práva športovcov a dokonca ešte aj zadržiava dôkazy z obhajoby a súdu. MOV teda evidentne zatajoval fakty o nevine ruských športovcov! Okrem toho všetky opätovne otestované vzorky obvinených ruských športovcov z konca roku 2016 boli negatívne.

 339. On ten šéf RUSADy si z neznámého důvodu začal pouštět hubu na špacír, a WADA ráda uvěřila – však na posledních ZOH byli nějací sportovci bez vlajky RF. Ovšem asi vyplouvá na povrch, že dotyčný žvanílek je… žvanílek. Problém ovšem je, že WADA nechce dát RUSADě akreditaci nebo co, bez čehož pak sportovci z RF nemůžou soutěžit (jinými slovy, zákaz všem bez rozdílu). V RF je teď asi v tomto ohledu dost dusno – oni „sypají“ téměř všichni profi sportovci (vzpomeňme na skvadru vítězících norských „astmatiků“), ale tažení je jen proti RF…
  A hezky se začínají sypat i „důkazy“ Assadových plynových útoků – Bílé helmy žvanily, jen se jim od helmiček prášilo… a jejich šéf vypadl z okna ve druhém patře, načež na četné zlomeniny sebevražedného pádu zemřel…

 340. >skimici,
  tady je ten text:
  Virgines prudentes aptate lampades vestras:
  Ecce, sponsus venit, exitem obviam ei,
  Aleluja, aleluja.
  Media nocte clamor, clamor factus est:
  Ecce, sponsus venit, exitem obviam ei,
  Aleluja, aleluja.

  Zjevně básnická zkratka.
  Každopádně budeme tuto sobotu zpívat i v Praze, v rámci této události
  http://www.or-fea.cz/akce/mezinarodni-festival-adventni-a-vanocni-hudby.php?fbclid=IwAR2LWV7hWiaWUAbU2vV2EC79tHmo7jkNeo4YE_jcSWoGOWfZD9PS0txlrQY
  Akorát se nemůžeme dopídit přesného programu, nějak se pořád mění – původní společné vystoupení na Staromáku u rozsvěcení vánočního stromu prý bylo z bezpečnostních důvodů zrušeno, a taky se neví, jestli kdo na poslední chvíli neochoří (vloni u nás řádila viróza a v době soutěže půl sboru leželo doma a potilo se v peřinách).
  A pro budějické můžu postovat pozvání na některý z koncertů v ČB:
  http://www.voxnovus.cz/cs/content/show-alias/nejblizsi-koncerty

 341. Mně to „virgines prudentes“ ze všeho nejvíc připomíná zpruzelý panny. Asi už to panenství trvalo moc dlouho.

 342. „prudentes“ se tu má jako „obezřetné, prozíravé“ 🙂
  Ale možná to vyjde nastejno – vzpomínám na nějaký socialistický TV film, kde Zdeněk Podskalský v roli lékaře mimoděk vyslechnul konverzaci mladé sestřičky (Libuška Šafránková) debatujícího po telefonu o náplni rande se svým milým, načež k ní přistoupil a laskavým tónem sdělil: „Poctivost je jako sova – sídlí ve starých zetlelých stromech…“ 😀 😀 😀
  Akorát že v tom podobenství jsou ty „prudentes“ ty šikovnější – oleje dost, na svatební veselí pozvány, blaženosti užily. Ty co olej neměly, šly potmě domů.

 343. 2 Foundryman (28.11.2019 | 17.40) – že jo! Takový ty 65+… Na schovávanou si hrát nemůžou, tak pruděj, kde se dá… a všichni je maj děsně rádi – když odtáhnou do prdele… Vono takový zastydlý panenství je horší, než podebraná pata…

 344. Trochu opožděně k náplni studia na technice v Brně. Ten předmět „pornostudií“ uvádí mezi plánovanými nástroji výuky i tematicky zaměřenou exkurzi. Já se snad přihlásím – předmět je vypsán zřejmě i pro distanční studium a i pro 1. ročník.
  Dosud jsem si myslel, že vrcholem je šílenství našich VŠ je výzkum dámy zkoumající na VŠE spotřební chování rumunských žen v Italii. Teď jsem na vážkách. Ale jsem optimista – jistě se najde časem něco ještě hovadštějšího.

 345. No copak o to, srozumitelné to plus minus je

  Panny, upravte své lampy (přistřihnout a nastavit knot ?)
  ejhle, ženich přichází, vyjděte ho přivítat
  Uprostřed noci pláč, pláč se ozval
  ejhle, ženich přichází, vyjděte ho přivítat

  Pláč je asi od pannen co knot sice přistřihly ale nezažehly anžto došel petrolej .-)

 346. Aleluja aleluja jsem zapomněl
  Hallalu Jahve, zkratka Jah – tedy Chvalte Boha, alelujá:

  rastafarián (zelený odredovaný rostlinkář z Jamajky) by řekl:
  Praise Jah (Chvalte Boha) přičemž Jah vysloví jako Džáááááá 🙂

 347. Furt se s tim nemohu nejak srovnat. Tady odcinkalo poledne a Vy pomalu rozestylate periny. . .

  Krocan v troube uz nabira peknou barvu, za chvilku otevru nejake flasky, aby si vino vydechlo. Ja mam tento svatek velice rad, je za co vzdat diky. . .

 348. P.M.,
  a kdopak letos láme kostičku „wishbone“ 🙂 ?

  skimici,
  tak už ty chytrolínky nechejte, ono jde hlavně o melodii, ne ? A v tom prolínání většího a menšího sboru to zní hezky.

  Stran těch diplomek,
  mne osobně nejvíc odrovnala exhibice obtloustlé slečny, co měla téma „Život kurátorky“ (či cosi podobného), načež v rámci prezentace stála hambatá v pískovišti před komisí a sroceným davem a na hlavu si sypala písek….

  • No tak to alespoň bylo něco zábavného. Jinak mi ty teorie připadají zatraceně nudné.

 349. zdravím z Kralup – nevím, má-li mne to těšít, ale pozoruji, že insanity is balanced on the both Atlantic continents.

 350. Jidelnicek: (12 u stolu.)

  10 kg krocan
  nadivka (kukuricny chleba +)
  kukuricny krem
  sladke brambory
  brusinky s hruskami
  zelene fazolky s mandlemi
  mackane brambory
  cervene zeli
  kelove kulicky (?)
  macarony se syrem

  jablkovy kolac (pie)
  dynovy kolac
  jahody namocene v horke cokolade

  Autor – nase dcera Jana.
  Mentor – Alena, jeji mama, kterou jsem ja ucil varit poslednich devetactyricet roku.
  Sklepnik a hlavni konsumer vseho tekouciho – ja, P.M.

  Vzpominam a zdravim.

 351. Kdyby jen tam … 😛
  Tak Tě tu vítám. Kdybys pobíhal okolo, stav se na pivo, kafe, čaj …

 352. Ahaha,
  tak ten dokument už dostaly vlády k zamyšlení
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-eu-cesko-migrace-diplomacie-azyl.A191127_125639_zahranicni_luka
  A dovolím si nakopírovat, co na to jura-p (snad se na mne nebude zlobit)
  „Je to i hlavní metoda prosazování čehokoli v EU. Prostě když to nejde kladivem, vem jiné kladivo. Takhle to bylo s referendy, evropskou ústavou, kterou také právníci Merkelové přepsali do novelizace hlavních evropských smluv, teď tomu říkáme Lisabonská smlouva i když to jsou smlouvy dvě. Nic nového v EU. Co je ale hrozné, tak Němci se toho „přepsání“ ujímají obvykle až po dopisu Merkelové předsedům vlád členských zemí a ti s tímto postupem většinou v odpovědi vysloví souhlas. V případě evropské ústavy to odsouhlasili všichni. I ten náš. Tohle třídění hned po vstupu asi Maďar neodsouhlasil, s tím naším si jist nejsem. Pak to mohlo jít přes nižší stupeň rady, tedy přes ministry vnitra nebo zahraničí a tam bych spíš soudil, že vyslovili souhlas. Nejsem si jist tím, že naši politici říkají vždy nahlas totéž, jako si písemně potvrzují v důvěrné poště.“

 353. P.M.,
  nejsou kelové kuličky „Brusel sprouts“, tedy růžičková kapustička ?
  A brusinky s hruškami zní zajímavě, my to papkali se skořicí a pomerančovou kůrou. Dokonce jsem je takto sama i zavařila, když jsem v českém Kauflandu objevila balíčky čerstvých „cranberries“ importovaných asi z Kanady.
  A z krocana vařím taky ráda, v Kalifornii jsem zpopularizovala „krocaní“ svíčkovou – já maso z prsíček (haha, zdrobnělina moc nesedí) rozplácala a zabalila jako roládu, plněnou jednak kanadskou slaninou, jednak mrkví a pastiňákem, a sosík jsem dělala jako na svíčkovou klasicky. Hrníčkové houskové knedlíky z mouky Wondra, a voblizovali se všichni hosté až za ušima 🙂 A raději nebudu popisovat reakci kolegů na mísu vánočního cukroví vlastnoruční výroby – já si na delší stáž sebou brala i formičku na vosí úlečky a oblíbená vykrajovátka….

 354. Já používám bílé krocaní maso do „asijské“ kuchyně – Čína, Thajsko, Vietnam… protožže je o polovinu levnější než kuřecí. Letos byl krocan u nás nejlevnější za několik posledních let – libra za 64 centů. Takže jsem zabydlel mrazák na půl roku.

 355. Jsem mlsnej, tak tu asijskou kuchyni pášu raději z prasete, než z drůbeže. Tady je to obráceně, kuřecí o trochu levnější než krůtí.

 356. To popapani na Dikuvzdani je bezvadne. Nejlepsi jsou vsak ti kolem stolu. I ti nejzavilejsi pubertaci se tvari privetive, coz je zazrak. Ba naopak, shlizi k tem, kteri uz se ve svete uchytili, s respektem. (Ale jen tehdy, kdyz se na ne nikdo nediva.)

  Casy se trochu zmenily od roku 1620, kdy nad pecenym krocanem zasedli Pilgrimove u Plymouth Rock. Poprve ve svem zivote si rozhodli, co bude na jidelnicku, aniz by jim nejaky drab nebo blokovy duvernik neco narizoval. Znam ten pocit.

 357. Já holt nemám tolik příbuzných (a někteří krocana nejedí). Tak jsem o tuhle akci ochuzen (ale ne, že bych nějak strádal). Telecí krk na rozmarýnu s listovým špenátem (nezmraženým) mi bude více než dostačující náhradou.

 358. vepřové připravuji raději evropským způsobem – většinou mediteráním. Vepřové je dražší než drůbeží asi o čtvrtinu.

 359. Letos jsem před krocanem uletěl, ale vzal jsem sebou krájené prosciuto, pastrami, sýr Asiago a 4 steaky z tuňáka. Olinka na nějakém sejlu koupla Champahgne Rozay brut a večer byl slavnostní. odcházíme ho dokončit do ústraní.

 360. Doufám, že Modrý pták ani náhodou nezapnul dnešní hádavici u Jílkové. Řeči vrchního odboráře nebo poslance za ČSSD by rozhodně nemohl přežít.

 361. Jeste k tomu krocanovi: Toto je jednou v roce, kdy krocana jim. Je to vic o tech Pilgrimech a vubec tradici. A znovu, o tech kolem stolu.

 362. On bude Modrý pták dost otužilý ….
  Já jsem taky dost otužilý, ale Jílkovou na sebe nepouštím. Cikánských hádanic a lhaní jsem si kdysi užil dost v Tatře Smíchov, tak nemusím mít jejich moderní obdobu.

 363. No, Karle, je dobré znát argumenty opozice. Já to mám navíc z osobní zkušenosti . Momentálně propočítávám efektivnost současné výše nájemného a návrh zvýšení od 1.1.2020. To bude divení a řečí. Akorát – mám přesně zjištěno, že …levněji nic neseženou.

 364. Dano, máš pravdu, že je dobré znát ty argumenty. Mně jen nevyhovuje seznámit se s nimi zrovna u Jílkové. Jsou i jiné, méně hysterické možnosti.
  No a dobré noci přeji.

 365. „Dokonce jsem je takto sama i zavařila, když jsem v českém Kauflandu objevila balíčky čerstvých „cranberries“ importovaných asi z Kanady.“

  já zavařovala český lesní brusinky. Se skořicí a citronovou kůrou. Miluju je, ale momentálně nevím, kde rostou. Vždycky se nějak objevá a zase zmizí, jakmile kolem povyroste lec. No, ted‘ bude po kůrovci hodně pasek, tak snad se zase objeví.
  Míchali jsme je s hruškovým kompotem a bylo to vynikající.

  Když nejsou brusinky, zavařuju stejným způsobem červený rybíz, je to docela dobrá náhrada.

 366. ježíšmarjá, Jílková ještě není na smetišti dějin? Že si ta televize uchovává zrovna takový exoty jako jílkovou a moravce…..

 367. ke krocanovi?

  U nás je na Boží hod vánoční. S kaštanovou nádivkou. S ohledem na počet strávníků, velikost trouby a fakt, že ohřátýho krocana nikdo moc nemusí, se obvykle peče stehno a kus prsou a nádivka zvlášť, aby bylo pro vegoše něco, co není kontaminováno masem.

 368. Jistěže je dobré, znát argumenty opozice, ale čekat u jílkový nějaký argumenty mi připadá stejně bláhové jako očekávat, že z reklamy se člověk dozví nějaké informace o výrobku.

 369. Mluvilo se tady dost casto o „reformisty“relativisovani vyznamu slov.

  Coz: Dikuvzdani. Pozehnani. Pokora.

  Nejen dnesni progresivci, ale Stalinisticti komuniste tato slova nenavideli. Kdekdo, kdo prezil Jachymov, by to potvrdil. I am sorry, jsem trochu po te bezvadne rodinne seanci nameko. Me rozpolozeni jste odnesli Vy. Ti hodni, bezstarostni Americane se raduji, ze je velky svatek a prohybaji se stoly. Kdybych tu zacal mluvit o ceskych pilotech, kteri prezili valku a vratili se domu, aby sli za odmenu do vzpomenuteho Jachymova, divali by se na me divne. Ta slova nahore berou za samozrejmost. (Ani zdaleka ne vsichni, bohuzel.)

  Sorry again. Ted to bude dalsi Tequila, nez dostanu od nekoho vynadano.

 370. Dobré ráno vespolek,

  krocaní je dobré pečené i nastudeno, do sendviče, ňám ! Vlastně s ním hravě nahrazuji vepřové, snad kromě šunky. I v USA jsem měla raději „polskou kielbasu“ z krůtího masa, ale musím přiznat, že vepřové mi v USA nechutnalo vůbec – asi ta prasátka krmí jinak nebo co.

  maYdo, ano,
  červený rybíz může brusinky nahradit. Možná bych do toho pro vůni cákla trochu ovocné brandy… do švestkové marmelády jsem taky zkusila dát skořici, citronovou kůru a těsně před plněním zamíchat trochu rumu, a setkalo se to s úspěchem (zejména použitelné na slepování perníčků).

 371. Přečteno :
  Kvůli nedostatku bytů řekl Rusnok: Měli bychom mít vyšší daň z druhého bytu.

  Proč nedotahuje komunistické metody do konce!
  Měli bychom rozdělit velké byty na dva, vystěhovat důchodce z Prahy – prostě tak, jak to dělali komunisti na začátku padesátých let! 🙁

 372. quivis – s tím se nedá nic dělat, to je nějak geneticky zakódováno ve zvířeti, které se nazvalo člověkem. Louskám právě Harariho Sapiens. Původně mi byla doporučena jeho kniha Homo Deus, ale chtěl jsem jít od začátku, Historie by mu šla, tam se shoduje s mým pohledem na svět – Silnější pes jebe. Ale jak do toho začne zaplétat kolektivní mýty, multikulti, gender a lásku ke zvířatům, tak jsem znechucen a jen z naučené poctivosti tím textem procházím.
  Proč jsem odbočil k Hararimu – protože jeho popis boje a roztahování se různých forem člověka vzpřímeného (erectus) a vítězství toho, který se nazval rozumným (sapiens) je popisem animální vlastnosti – když má ten druhý víc, tak mu to chci sebrat.
  Komunisti v padesátých letech – upřímně řečeno bych se měl připojit k těm, kteří takové praktiky chválí. Jen díky tomu, že v Praze existovali majetní lidé s velkými byty, se bábinka Fantová (dcera pana stavitele Fanty) rozhodla přijmout již po roce 1948 do svého velkého bytu na Starém městě dvě studentky ze Znojma. Když se jedna z nich vdala a povila chlapečka (mě), tak se patro rozdělilo na dvě bytové jednotky se společným příslušenstvím. Původně podnájemnický pokoj byl zvětšen o další pokoj s výhledem na Hradčany, Druhý byt zahrnoval samostatný pokoj pro bábinku a ještě jeden pro její svobodnou dceru. Společná byla předsíň, spíž, záchod, koupelna, kuchyně a pokojík pro služku, kde byly složeny nepotravinové kuchyňské potřeby, např. válec na pražení kávy, což bábinka dělala sama.
  Kdyby tohle neudělala dobrovolně, tak by nastoupilo násilí OPBH, kde byly samé zgruntu hodné paní, ale geneticky závistivé ježibaby.

 373. Martině, přesné. Vedle našeho bytu bydlel ve 4 pokojovém bytě od r. 1945 nějaký Vochoč s dcerou (předloni dostal in memoriam řád od Izraele, protože v r. 1938 byl českým konzulem v Marseili a vydával viza Židům , kteří prchali z Evropy). No a toho v r. 1948 zavřeli, dceru vystěhovali a byt rozdělili na dva. Jeden dostal místní malíř pokojů, který byl předsedou uliční buňky KSČ.
  Mimochodem ten byt měl i předchozí historii – bydleli v něm před válkou rodiče Lídy Baarové (Babkové).

 374. Dobré ráno
  co se stalo s druhou studentkou o jejímž eventuálním povití záznam nemluví?
  Z druhé strany proces otěhotňování v pokojíku s výhledem na Hradčany je určitě romantický. Pokud se povede občas vykmitnout druhou dívku do kina nebo na koncert, což bývá kolikrát problém. když je líná nebo závistivá protože momentálně bez způsobilého k nácviku otěhotnění partnera.

 375. Brýtro.
  Já na Jílkovou nervy nemívám, ale žena si to občas pouští, tak ledacos zaslechnu, občas i zahlídnu.
  Informačně to rozhodně není plané. V tom jeku stylu židovská škola se dá ledacos zachytit. Už to, koho okřikuje a koho ne, bývá směroplatné. Navíc dole běží vox popapuli.
  Že tam bývají exoti? Bulvár je bulvár.

 376. skimici – zase nepozorně čteš. Výhled na Hradčany měl až ten druhý pokoj, kterým byla původní komůrka pro studentky rozšířena na byt. Pokud používám slova jako pokojík nebo komůrka, tak to přičti mé deformaci z mládí, která nebyla korigována panelákem. Ta původní komůrka pro studentky měla rozměr 4×7 metrů a výšku stropu 4,5. Ten druhý pokoj s výhledem na Hradčany, který se později stal i mým dětským pokojíčkem, měl 7×7 metrů. Byt byl umístěn v Divadelní ulici č. 16, popisné 1052, ve druhém patře, podle amerického počítání ve třetím. Přes jezdecký pomník na nábřeží jsem viděl Vltavu, Karlův most a nad nimi „Račana“. Ta nejkýčovitější fotografie pro turisty se s tím mým výhledem může srovnat.
  A teď k tvojí otázce. Ta druhá studentka jazykové školy byla aktivnější než moje máti a proto zalovila ve vyšších vodách a klofla tehdejšího ředitele Hotelu Palace, „nějakého“ Vašáka. A k němu se odstěhovala.
  A k nevyslovené otázce – otěhotňování v pokojíku není to pravé ořechové. Byl jsem počat v době Vánočních svátků na tehdejší Horské chatě na Černé Hoře. Kdysi, ještě za minulé doby, jsem pobýval s mladými plavci v Jánských lázních a protože jsme jezdili na běžkách hřebenovky, tak jsme zavítali i na Černou horu. Nostalgicky jsem si prohlédl tehdejší chatu (dnes Hotel) a podle popisu mého otce došel až k té chodbě a tomu pokoji. Takže na rozdíl od milionů jiných, vím, kde jsem byl počat.
  Teorii o nejchytřejších, nejhezčích a nejschopnějších dětech, narozených 25. září a tudíž počatých 25. prosince v klidu Božího hodu, jsem tu už několikrát vzpomínal.

 377. Dobré pozdější zas ráno… Tak jsa v procesu, řešil jsem některé urgentnější záležitosti a teprve teď jdu pozvolna dočítat… Sám si za to můžu, že jsem se nechal operativně uschopnit, a v rámci možností se snažím fungovat, an jsem se doma nemohl pořádně pracovně vyžít – a já jsem holt zvyklej působit… Takže jsem si udělal i výlet do Pardubic na vědeckou radu, kde se zrovna habilitoval kamarád a já mu dělal oponenta, tak byli docela rádi, že jsem mohl přijet. Já holt nejsem marodivej typ…

 378. 2 Matzurka (28.11.2019 | 22.02) – ad „kelové kuličky“ – již delší dobu tvrdím, že hlavní rozdíl mezi Čechy a Slováky je v tom, že Češi se navzájem posílají do prdele, kdežto Slováci do kapusty… Proč, to netuším… Proč zrovna do kapusty? To by mohlo být zajímavé téma na nějakou tu duchamorskou diplomku…

 379. 2 martin tt (29.11.2019 | 9.55) – no právě… To mi už říkali od malička, že když jde člověk k doktorovi, má být čistě umyt a oblečen do čistého, vhodný je i čistý kapesník…
  „Při jakékoliv manipulaci s takto zraněným člověkem hrozí další postižení či zhoršení zdravotního stavu. Před jakýmkoli neodborným přenášením proto varuje.“ – A jak píšeš, on se nijak neodborně nepřenášel, on se šel jen převléci do čistého…

 380. 2 martin tt (29.11.2019 | 9.49) – no, ono oslavit státní svátek 28. října příjemným sexem má taky něco do sebe… Alespoň dle výsledku soudě…

 381. To vám chlapci docela závidím, že víte přesně kde a kdy.
  No v každém případě alespoň z vyprávění, jakkoliv jste u toho v zásadě, technicky (lato sensu) mohli vlastně být taky 🙂

 382. Dobrý den. Pesi, ad odborník Hanzlík (27.11.2019 | 15.44): Jsem rád, když mohu rozdávat smích 🙂

 383. PeSi,
  ad kapusta. Celkem bych chápal, proč se Slováci posílají do kelu. Za Rakouska i za první republiky byl pojem „kapusta“ alegorickým opisem velmi rozvinuté skutečnosti, nalézající se u dam přibližně v půli cesty mezi nosem a palci u nohou. My, vulgární materialisté, tomu říkáme vjezd do pískovny, lékař by patrně diagnostikoval labia maxima. Pravděpodobně některý ze slovenských buditelů přivezl na Slovensko toto přirovnání ze studijní cesty po pražských kulturních zařízeních a dokázat poselství předat svému lidu.

 384. maYdo,
  naštěstí nebydlíme v Nizozemsku ale v Tuzemsku 🙂 Kočičí smečce jsou nějaké předpisy naprosto egál, momentálně mají dvě touhy – jíst a spát 😀

 385. To jsou i moje touhy…. Asi bych měla taky v Holandsku chodit na vodítku. 😀

 386. Naprosto perfektní popis žití v rozděleném bytě: Václav Erben, Na dosah ruky.
  Ty jeho detektivky jsou velmi názorný popis toho, co bylo ve své době považováno za zcela normální.

 387. V rozděleném bytě bydlela i moje babička. Mě to tehdá připadalo normální, společná předsíň, kde byl i společný záchod, babička měla 2 pokoje, kolik sousedi netuším. Topilo se v kamnech na uhlí. Bydlelo se v jednom pokoji, který sloužil i jako kuchyně. Druhý byl slavnostní ložnice. Voda tam byla zavedena provizorně jen jedním kohoutkem. Byla jsem malá holka, my bydleli v paneláku, tak jsem si myslela, že ve starých činžákách to prostě takhle je…

 388. Náhodou P.M. má docela vkus
  Bruselská (růžičková) kapusta je totiž démonicky dobré jídlo, pokud jen tak minutu minutu a půl ponořená do vody, potom rozkrojená a lehce postrouhaná parmezánem maximálně ještě vedle pohozené na sucho na pánvi několik vteřin položený průhledný plátek prosciutto di Parma …

  Moc sice nechápu proč k těm kuličkám podával ještě

  10 kg krocan (mohl ještě běhat a zdobit zahradu)
  nadivka (kukuricny chleba +) – hispánská pomsta
  kukuricny krem – dtto
  sladke brambory – no dobře
  brusinky s hruskami
  zelene fazolky s mandlemi – oddělené oboje výtečné
  mackane brambory – to asi kdyby nechutnaly ty sladké?
  cervene zeli – na thanksgiving? WTF?
  macarony se syrem – děti nic z toho předešlého nejedí 🙂

  ale proti gustu ….

 389. “ Václav Erben, Na dosah ruky“

  O čem to bylo?
  Erbena mám seštudovanýho, ale nějak si nemůžu vzpomenout. ( Asi jsem to měla uložený v nějakém tom procentu mozku, o které jsem přišla mezi dvaceti lety a dneškem).
  Nebyla tam nějaká mrtvola pod uhlím?

  • Jo. Bohatý Židi a zlumpačený údržbář. Vyšlo někdy kolem roku 1968, takže kritické v mezích zákona. 😛

 390. Co to je za nádivku, kukuřičný chleba? Vím, co je nádivka, vím, co je kukuřičný chleba ,ale spojené do jednoho jeví se mi to podivné….

  On teda kukuřičný chleba nic moc….. I když po cukrové kukuřici v salátu nebo vařené či grilované se můžu utlouct…

 391. ad Erben, ano,
  dvě babky zmizly pod uhlí, aby mohl místní „týpek pro všechno“ vykutat z dvojité zdi poklad – skvosty a zejména obrazy ukryté židovskými majiteli před IISV…. byla tam i tóra v obalu, a když to pak kriminalisti očumovali, tak Erben lehce naznačil svůj původ – přesně věděl, o co jde, a že mu to vysvětlila babička… 🙂

  Ten kukuřičný „chleba“ je asi něco jiného, než si běžně představujeme – mně to přišlo jako nesladká piškotová buchta, ovšem z kukuřičné mouky. A může se péct i na pánvi, vlastně tím pádem smažit…
  https://en.wikipedia.org/wiki/Cornbread

 392. Exner, sakryš, ale ona to je poněkud autobiografická postava 🙂

 393. 2 Matzurka
  Autobiografická? Že by fízl? Tak to mě zatajili.

 394. Pilgrims známe a jsou nám blízcí. Třebaže nejsme členy.

 395. Exnera filmovali jako seriál, tuším že na Primě. Ae viděla jsem jen jeden díl a bylo to naprosto pitomý. Hlavně to aktualizovali a ta tehdejší atmosféra se z toho úplně vytratila.

 396. S tim kukuricnym chlebem to bylo tak: Dcera namichala testo z pripraveneho kukuricneho mixu, rozetrela na plech tak na dva cm a upekla. Tri dny to stalo v garazi, aby to prej ztuhlo. No a potom to nakrajela na male krychlicky a pridala vsecko, co se do nadivky dava. Upekla toho vetsinu na pekaci extra, jen trochu dala do krocana. Bylo to uno nuno! Toho krocana snad kazdych deset minut polivala stavou.Ja o bile maso moc nestojim, ale i z tech prsou tekla stava, kdyz to porcovali. Ja jsem si vyzadal biskupa a raminko s kridlem.Kdybych nechtel toho biskupa, otravil bych sveho sedmnactileteho vnuka, ktery tut moji preferenci sleduje uz od uplne malicka. Vi, ze nemam rad zmeny. Jedinou zmenou ve zminene rok po roce se opakujici situaci je to, ze Jake se na me diva shora, o hlavu shora.

 397. P.M. (29.11.2019 | 19.28) napsal:
  P.M. , já Vás s tím kukuřičným chlebem jenom dobrácky škádlím (ale fakt ho ani třeba polentu nemusím), ale doopravdy – co to červený zelí?
  Neslyšel jsem že by to u vás k tomu jedli jakkoliv jsou přílohy jinak rozmanité jak kdyby to vařili pejsek s kočičkou …
  Ale to zelí, to je Vaše invence?
  Za chvíli budete obědvat, já se můžu k smrti utlouct po den starém červeném zelí, zbylé kousky masa a nějaký brambor nebo brknedlík zamíchané v hrnci
  Zbytky 🙂

 398. >dvd,
  nene, já myslela vzhledově 🙂 Jednou jsem viděla fotku mladšího Erbena na přebalu jedné z těch detektivek, a IMHO se při popisu kapitána Exnera koukal do zrcadla 🙂 Podtrhuji to IMHO, byť i ten nos se mi zdál dost semitský (a jak vícekrát zmíněno, kpt. Exner si občas zamnul ruce způsobem semitského obchodníka).

 399. Ne,ne,ne! Pejska s kocickou jsme nesezrali! A to cervene zeli? Jen tak lzicka se vejde na talir vedle toho vseho ostatniho. Zacalo to nekdy davno a asi u mne. Babicka nam k talirku zeli servirovavala treba opeceny kabanos a bylo to bezvadny.Nebo jen tak s chlebem. Takze tady vsem vlastne kroutim rukama, ze mame bez reci cervene zeli i na Thanksgiving. No a ta americka pulka rodiny si mysli, ze tak to ma asi, podle stareho Dedy byt. (Tak mne vsichni, i kamaradi nasich decek rikaji. Nesklonuji to,je to furt Deda i treba v patem, ci sedmem padu.) Docela by me zajimalo, jestli budou servirovat ke krocanovi tu obligatni lzicku zeli, az se jednou ma zidle u svatecniho stolu uvolni.

 400. Moje babička u jakékoliv drůbeže se taky vždycky domáhala biskupa. My jako děti jsme se zase dožadovali stehna, a naši asi neprotestovali, že na ně zbyla křidýlka a prsíčka.

  Akorát že u nás se nejčastěji dělila slepice, uvařená a následně pečená. To uvaření bylo nutný, protože to bývaly dosloužilé nosnice.

 401. maYda (29.11.2019 | 19.21) Hlavně to aktualizovali a ta tehdejší atmosféra se z toho úplně vytratila. – ty detektivky nejsou špatný, ale zase nic tak extra. Já si na tom cením právě té atmosféry, spoustu věcí už člověk zapomněl. Vzpomínám si, že v jedné z nich hrála nějakou roli rozbitá flaška špíráku nebo něčeho takového, v souvislosti s tím, že v obchodech tou dobou špírák prostě nebyl.

  • To byl příběh vraždy v Archeologickém ústavu – Poklad byzantského kupce. Nebyl to přímo špiritus, nýbrž denaturák. Protože smrděl. Ve filmovém zpracovani si Exnera střihnul Vala.

   • Filmům se radši vyhýbám.
    Ale na tom špíráku mně pobavila samozřejmost toho, že prostě v krámech nebyl. To jsou právě ty detaily, které už člověk pomalu zapomíná.

    • Dobrý taky je, jak v lepších podnicích konzumoval játra na roštu jako delikatesu. Teď už je svět taky někde jinde.
     Ovšem dobře připravená jatýrka na roštu s ručně připravenou tatarkou a opečenými brambůrky, to je žrádýlko, které málokterý podnik nabízí a hlavně umí.

 402. K novému Exnerovi – celkem nudný detektivní seriál, kde se hlavní hrdina výrazně plochého a fádního charakteru buchvíproč jmenuje stejně jako Erbenův knižní hrdina. Stejně jako u seriálu Četníci z Luhačovic je i nový Exner divácky velmi dobře definovatelný slovy písně z filmu Smrt černého krále: „Von porád čekal, že něco příde, von porád čekal – nepřišlo vůbec nic.“
  Kdyby se misto Exner detektiv jmenoval Josef Novák, po seriálu by neštěkl pes.

 403. Jo, ty detektivky nejsou špatný, ale bez toho kouzla tehdejší doby to není ono. On se vlastně ten Erben docela blbě filmuje…

  Podobně dopadají detektivky Hany Proškové, seriál nezachránil ani Viktor Preiss jako kapitán Vačátko a Matásek se na malíře horáce vůbec nehodil.

  Asi nejlepší z těch z filmovaných detektivek od Proškové nebo Erbena byla ta, kde byl vrahem právě Horác, tenkrát ho hrál Kemr.

 404. On m ten Etben takovej charakteristickej styl, já to neumím popsat, jako by nad tím měl malinko nadhled, ale dělá to hodně a to se do filmový podoby asi nedá převést

 405. maYda (29.11.2019 | 21.56) napsal:
  maYdo souhlas
  Svět Hany Proškové, Horáce a Vašátka mě kdysi učaroval.
  Film jsem nedokoukal.
  Ke knihám se rád vracím.

 406. Nejlíp zfilmované detektivky byly „Hříšní lidé města pražského“.

 407. Randall a Hopkirk taky nebyli špatní ještě s tou holkou.
  Proti Majoru Zemanovi osvěžení.

 408. Foundry,
  souhlas. Marvan, Bláha, Vinklář a Filipovský s pejskem, prostě paráda.

 409. A primácký seriál s poněkud oplácaným světlovlasým modrookým Exnerem mi taky moc neseděl. ještě tak ta jeho dvojka Vlček a Beránek, jinak nic moc (kpt. Exnerovi obleky vždy perfektně padly a nedělaly nad zadkem faldy), a ze zrzaté Kerekeš mi lezly plomby ze zubů.

 410. Upekla toho vetsinu na pekaci extra, jen trochu dala do krocana. — Jo jo, P.M., stejný systém užívala prateta, jen místo krocana nutno dosadit jinou drůbež, nejčastěji pouhé kuře. Jenže jak už je to dlouho? Letos 32 let mrtvá…

  Přeji pěkný zbytek svátku. Vlákno si podrobně dočtu později, teď jsem sem jen
  zhola nesoustavně nakoukl.

 411. Jo, to bylo to, co jsem o tom psala výš. Ta Kerekes byla příšerná. Sice byla správně dle knížky zrzavá, ale ve skutečnosti byla jen jednou z harému. Soudruh kapitán byl mimo jiné totiž pěknej proutník 😉

  Randalla a Hopkirka jsme viděli s bráchou jako puberťáci a strašně se nám to líbilo, ale shlédnutí po nějakých 40 letech bylo do jisté míry zklamání.
  Nevím, jestli jsme zestárli my nebo ten seriál, nejspíš asi obojí.

 412. Ten systém dělám taky, vegošia nemasožravci můžou požívat nádivku, která není kontaminována masem. Navíc jí obvykle udělám tolik, že se do menšího ptáka nevejde a krůty kupujeme jen kus.

 413. Slušnej seriál byl Dempsey and Makepeace. Škoda, že už ho nedávají. Nebo Cowley, Doyle a Bodie. Tahle britská škola měla něco do sebe, ale současný svět je poněkud multikulturní a socialistický, takže je z politického hlediska více než nevhodné indoktrinovat společnost takovými bludy.

 414. Jo, jo. Někde jsme četla, že představitelé Dempseyho a Makepeacové byli manželé a že se štěkali stejně jako hrdinoví seriálu.

 415. No když už jsme u seriálů, tak na ČT stále ještě dávají Taggarta. Na tom je zajímavé pozorovat, jak se ten svět pozvolna mění. V dřívějších dílech se v hospodách ještě vesele kouří a hlavní osobou je šéfinspektor, ne seržantka. Jenže, pokrok světem vládne! 🙁
  České prakticky nesleduji, Proškovou jsem četl kdysi.

 416. Socialisticka Republika California:

  Vcera naprselo na jihu vic, nez loni za cely rok. Hlavni dalnice ze Saint Diego nahoru az do Kanady byla kousek na sever od Los Angeles zavrena na deset hodin kvuli snehu. Lokalni vyznavaci oteplovaci mury nastartovali doma plynove, ci elektricke topeni a oddeni v trenyrkach sledovali, jak nas to oteplovani nici. Mnohy z nich si, svymi spoluvyznavaci viry enviromentalni zachrany sveta nepozorovan, cpal do hlavy hamburger z kravy, ktera jeste nedavno svym prdenim nekde na prerii zavinila tyto vykyvy v presnych predpovedich vedcu.

  Zitra rano pojedu nakoupit do kanistru Karlovarku. Stavim se hned vedle na espresso; budou tam sedet s omrzlyma sulckama mistni intelektualky, ujistujice jedna druhou, ze za tu zimu a snih na dalnici muze Trump.

 417. Minil jsem San Diego. Not Saint. O svatych se tady nesmi mluvit.

 418. Dobré ráno vespolek,
  no, v Kalifornii se není jeden jistej, co je vlastně svaté…

  K seriálům, UK škola si stále docela drží tradici, i když se to liší série od série. Osobně mám ráda „Endeavour“, což je zasazeno do 60. let (vlastně jako „pre-quel“ k inspektoru Morseovi, který u nás neběžel, ovšem k tomu pokračování jsou Vraždy v Oxfordu, celkem slušné – rozhodně zajímavější než „Vyvraždění Midsommeru“ :)); Foylova válka jakže z IISV byla taky super, o zpracování lady Christie s Davide Suchetem co Poirotem nemluvě. A není špatná ani skandinávská tvorba (obvykle dost pochmurná a brutálnější než jiné), dokonce mne pobavily i nedávné série z Austrálie a Francie (na Primě či Krimi).

 419. K hodnocení TV se nemůžu nijak vyjádřit
  – o seriálech vím jen to, že nějaké běží. Na seriály mám ženu. Vůbec nemám rád cokoliv na pokračování např. ságy. Nebo soudní spory. Ale našel jsem na netu zajímavou myšlenku:
  „… co se dnes ve Francii děje. Ta země ztratila svoji vlastní identitu. V tom možná hledejme důvod, proč dnes prezident Macron navazuje lepší vztahy s Ruskem než s Německem, neboť si uvědomuje, že pokud chce zemi zachránit, tak nemůže mít otevřenou frontu na všech stranách.“ poznamenává Petr Žantovský na Parlamentních listech.
  Sice se mi to moc nezdá (Macron mi připadá jako „malý Napoleonek“), ale na každém šprochu…

 420. Francouzská snaha kamarádit s kdekým je dost letitá. Nepříliš spolehlivý spojenec pro kohokoliv.

 421. Starý kocour (30.11.2019 | 8.37)
  Při všemu respektu k Petrovi Žantovskému je třeba mít na paměti, že hodnocení
  „… co se dnes ve Francii děje. Ta země ztratila svoji vlastní identitu. …“
  1. Pronáší český emigrant Hak (ex komunista)
  v pasáži kterou Žantovský věnuje
  2. Staršímu českému emigrantovi Kunderovi (ex komunista)
  skrze komentář k rozhovoru
  3. S ženou toho Kundery

  Dalo mu to práci.
  Obrat „Ztratila (země) svoji vlastní identitu“
  (Poznámka – svoji vlastní (sic!) to je češtinářská psina, umělecký obrat se zdvojením k zdůraznění, podtržení 🙂
  je tak kašovitý, že sám Žantovský musel být na (svoji vlastní) kaši když to psal.

  Naproti tomu když mluvím nikoliv s Francií jako zemí ale s Francouzi tam žijícími, kromě pocitu nas.ání na vrchnost nemám pocit že by se za Francii nějak styděli. Že nadávají na vrchnost je normální.

 422. Dobré zas ráno… 2 Ptakopysk (29.11.2019 | 21.44) – no a jestlipak sis všimnul, jak z většiny restaurací náhle zmizely smažený játra? Pro mě naprostá lahůdka… Vím naštěstí o hospodě, kde je furt dělaj (a dobře) a nelením tam občas na ně zajet, i když je to flák cesty. No co, člověk si aspoň udělá výlet, ale smažený játra jsou smažený játra… Sám si je taky občas dělámm, ale jsem na ně línej… A nejradši jen tak s tatarkou a s chlebem… V tý hospodě už mě znaj a ani nijak neprotestujou, že nechci brambory, jen chleba a tu tatarku.

 423. 2 Ptakopysk (29.11.2019 | 21.21) – jsou chvíle, kdy si říkám, jak jsem šťasten, že nemám televizi…

 424. 2 skimic – ještě k těm lampám – nějak jsem to nestíhal předtím napsat… Uvědom si, že církev se přímo vyžívala v alegoriích a v podobenství… Takže já bych tipoval, že pod pojmem lampa se vyskytuje to, co mi ptakopysk objasnil, že se skrývá pod pojmem kapusta (i když to tak vůbec nevypadá, no ostatně, kosočtverec taky ne…). No a teď si vem střední východ, denní vedra, lidi jsou zpocený, plný prachu a špíny, takže když holky večer očekávají ženicha, dá se zas od nich očekávat, že si ty lampy aspoň pořádně umejou… Zvlášť, pokud je ženich poněkud cimprlich, taková zpocená, zapařená a zpruzená kun… tedy lampa je cítit na hon cesty a choulostivého ženicha odradí, zvláště když hned vedle je připravená jiná, pěkně umytá a čistá. A může si zpívat halelujá… Nebo dokonce halali!

 425. 2 Starý kocour (30.11.2019 | 8.51) – Já bych si dovolil eurohujera Neffa, PaH, BŽ, poněkud poopravit… „No, ve dvacátém století se Evropě podařilo rozpoutat dvě celosvětové války s nimiž si nevěděla rady…“ – nebyla to Evropa, co rozpoutala ty dvě světové války, ale Německo, které je dnes v té tzv. Evropě dominující silou. Takže jakákoli tzv. evropská ozbrojená síla bude zcela samozřejmě podléhat Německu a silově podporovat jeho politiku, ať je vůči zbytku Evropy sebevíc zničující. Neustálá snaha o redistribuci migrantů to jen potvrzuje – a do té Evropy je zvalo a zve právě Německo. A jen připomínám, že Čechy byly jedinou zemí, která nepostavila za II.WW ani jednu divizi SS, jak učinily ostatní státy a kteréžto samozřejmě podléhaly německému velení. Tak jestli tohle má být vzorem pro jednotné evropské ozbrojené síly – děkuji, již jsem dnes zvracel…
  I když chápu, že hujerům a quislingům tato představa vyhovuje, či je dokonce naplňuje nadšením… Až zas bude Německo vítězit na všech frontách za Evropu!

 426. PeS (30.11.2019 | 9.55) napsal:
  smažený játra? …
  Pane jo, ale v Rakousku jsem už viděl i smaženou sekanou.
  Oni tomu bůhvíproč říkají játrovej sýr (Leberkäse)

 427. PeS (30.11.2019 | 10.10) napsal
  Pane, ale v chorálu je doslova „aptate“ lampades vestras.
  Ty jseš starej latiník, takže klíčový je výklad toho „aptate“ pod tou manipulací, přípravou, úpravou je obecně myšlena příprava k výkonu, tedy seřízení a zastřižení knotu, šířeji samozřejmě je dobré i lampu před zážehem trochu opucovat a naleštit,
  takže proč ne 🙂

 428. Nechci se Vás dotknout, ale nebylo to tak, že nám Němci postavení samostatné české divize prostě zakázali (nebo nedovolili, už nevím, je to dávno a já to čet v originále)?

 429. Omluva, neudělal jsem refreš, platilo pro PeS 10:28

 430. 2 skimic (30.11.2019 | 10.40) – já a latiník? Jak jsi na to přišel? Já jsem pouhý samouk, občas donucený tou latinou něco pronést, což jsem se musel vždy tvrdě naučit… No a to vzdělání, zejména VŠ, se právě dá shrnout jednou latinskou větou: A bove maiori discit arare minor!

 431. 2 Bedzyk (30.11.2019 | 10.42) – nevím, ale co jsem četl některé historiky, tak prý právě naopak bylo žádoucí demonstrovat jednotu s říší – což se prý jaxi nepovedlo… Ale je pravda, že Goebbels varoval, že Češi jsou smějící se bestie, kterým se nedá důvěřovat…

 432. PeS (30.11.2019 | 10.59) napsal:
  promiň, často latinské obraty používáš, tak jsem si myslel … atd
  Mmch než Tebou udávaný zdroj je příjemnější latinu pochytit (např) od mladých mediček.
  Již záhy umí v latině označit části svého těla. A na tom se dá stavět 🙂

 433. 2 PeS (30.11.2019 | 10.28):
  Jistěže Německo. Ale ió to mi mi nešlo. Spíše mě zaujal ten Neffův popis situace, která možná nastane – vlivem envirinmentalistů (německých i jiných zelených) zaříznutá energetika, doprava a bůhví co ještě, přemnožení invazivní nepůvodní fauny druhu Homo sapiens, neschopnost mnoha mladých intelektuálů pro praktický život – zabývají se hlavně sami sebou, svými pocity, celým světem jako filosofickým konstruktem, ale neumí si zavázat tkaničku nebo zatlouct hřebík do zdi.
  Proto říkám, že to bude jejich soutěž. „Kdo za to může“ bude nakonec nepodstatné.

 434. 2 skimic – no, na mladé medičky jsem už moc starý… A co by si se mnou chuděrky počaly…

 435. Lžete a v Česku se vám smějeme, řekl starosta Novotný v ruské státní televizi

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/lzete-a-v-cesku-se-vam-smejeme-rekl-starosta-novotny-v-ruske-statni-televizi-83750?dop-ab-variant=100&seq-no=1&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  Dostal jsem echo. Šlo to na ruské televizi Rossia 1.
  Samotného mě zajímala debata spíše po Novotném, kde se hádají mezi sebou o češích a běločeších atd … nedělám si iluze. Kdyby mohli, budou tu na věčné časy znovu. V té ruštině to z emocí v hlasech cítíte.

  To echo ale spíše bylo na téma: Copak jste fakt všichni češi švejci (nebyl tu, kouká jen na televizi a čte noviny a internet) ?

  No co já na to prokrista můžu odpovědět 🙁
  1. Vidí v televizi Zemana, divnýho starýho člověka který dělá děsný ksichty a nevylezl by ani na tribunu Mauzolea. Ničím neimponuje …
  2. Teď vidí v televizi Pavla Novotného s odpornými škleby a kecy jak z ruský nálevny. On neví, že je to patrně rodinná zátěž. Nezná scénky (imho slizský levný humor poblitých kulturních center v Horních Dolních) s bavičem Petrem Novotným.

  Pavel Novotný je dobrý bijec a pro ODS posila. Jejich novému elektorátu jistě imponuje. Na rozdíl od Mirka Topolánka, který je v zásadě takový typ vesnického jednoduchého neškodného chasníka je Petr Novotný imho v politické žumpě doma. Stojí tam pevně a jistě na samém dně.

 436. Češi a Wehrmacht, Češi a Waffen-SS.
  Do německé armády mohl být přijat jen říšský občan, takže to se Čechů týkalo jen potud, pokud se jimi stali. Němci z Protektorátu jimi pak byli automaticky. Ale Němec (národnost), který byl např. občanem Magyar Királyság rukovat nemohl, ale mohl za Říši bojovat v rámci Waffen-SS. Dalším krokem byly tzv. germánské jednotky Waffen-SS (Norsko, Nizozemsko…), potom i ne zas tak germánské (Francie), až nakonec, kdy Říši již teklo nejen do bot, ale i do míst položených podstatně výše, došlo i na Protektorát s jeho Svatováclavskou rotou. Jednotka nevycvičených dobrovolců čítající cca 80 osob, nevyzbrojená a nevystrojená už Říši zachránit nemohla.
  Je pravda, že počátkem Protektorátu tu byli tendence k vojenské kolaboraci, jenže Němci měli vskutku obavy z opakování vzniku čs. legií a velmi negativně se k možnosti vzniku nějakých českých vojenských jednotek vyjádřil i sám Vůdce. Ostatně osud Vládního vojska („dopadneš jak Vládní vojsko v Itálii“) to potvrdil. Slovenští bratři byli na tom ovšem jinak.

 437. Po shlédnutí Novotného extempore na Rosiia1 se mi pomalu vkrádá do mysli podezření, že bylo Rusy zaplaceno. Plně totiž zapadá do jejich vtíravé propagandy, že RF je terčem chorobné rusofobie. S podobnými skandálními vystoupeními totiž u nich vystupují např. ukrajinský „expert“ Kovtun, nebo polský Koreiba, aby byla posílena vlastenecká velkoruská mentalita.

 438. Baubo (30.11.2019 | 12.58):
  A nemůžou to i ti dva v Polsku a na Ukrajině myslet vážně a nebýt zaplacení? Stejně jako třeba – v opačném směru – ti dva blbci v ruské Dumě, kteří nedávno navrhovali udělat válečné veterány z vojáků, co tu byli v srpnu 68, z čehož měli naši pisálci materiál na dva týdny? Aktivní blbec se najde vždycky, takže bych se raději spoléhala na Hanlonovu břitvu…

 439. Skimici,
  ty máš něco proti smažený sekaný? Smažená sekaná s bramborem m.m. je bašta. Samozřejmě pokud je od řezníka s – mou vlastní hubou – ověřenou produkcí. Nedávám si ji v lokalitách které neznám, na to se mám rád. U nás občas dělají sekanou s medvědím černekem – je nahrubo mletá a je v ní něco zelenýho. Když ji ráno dovezou ještě teplou, je to žrádlo. A když vystydne, jak jinak ji rozvonět, než si plátky opéci?

 440. Ad JohanaB – také mám dojem, že Novotný a ti dva zahraniční lojzové nejsou rafinovaní. Oni jsou prostě jenom blbí. Pro Rusy je to samozřejmě ekonomicky výhodné. Nechávají se obveselovat zrůdami víceméně zdarma.

 441. ptakopysk (30.11.2019 | 14.13)
  No mě by hlavně zajímalo, proč se tou zrůdou nechávají obveselovat Řeporyjští. Nezná někdo někoho odtamdud? Docela by mě zajímalo, jaký je jako starosta, když na něj zrovna nemíří objektivy kamer. Nějak stále nemůžu pochopit, jak se něco takového mohlo dostat na tuhle pozici…

 442. Údajně je jako starosta docela dobrej. Ale i to je otázka, protože je chválen takovou spoustou lidí, že je to spíš divný. Jestli ti chvaliči nejsou náhodou virtuální….

 443. ptakopysk (30.11.2019 | 14.10) napsal:
  aha. Rozvonět. Tedy šplíchnout na pánev nějaký olej a sekačku opéct.
  Já nevím proč jsem si pod PeSovým odkazem představil sekačku obalenou a smaženou. Viz ten rakouskej lábrkéze coby šnycl, kterým se cpou.
  Sekaná v trojobalu by se ale asi nerozvoněla..
  hele – kdybych viděl, že má plátek sekačky na řezu zelený skvrny, hodil bych to rovnou do koše. A ejhle, on to může být medvědí česnek 🙂

  Ad Novotný – doma zabodovaly obě strany.
  Rusáci se semknou protože jim všichni ubližujou a česká liberální demokracie taky jak to rusákům natřel.

  Pro mě jak jsem už zmínil byla spíše varovná ta diskuse když Novotného utli. Ten maník s trochu asijskými rysy (oči, lícní kosti) tam po češích vyjel co to jsme za parchanty, že jsme rozdmýchali ruskou občanskou válku (běločeši, Kolčak atd).
  Je to v nich jak v koze. Sice to druhý týpek bránil, že je rozdíl mezi rusáky a sověty, ale za mě ať hlavně zůstanou sedět na prdeli tam kde jsou, tedy přinejmenším od Dněpru dále na východ.

 444. Ptakopysče, oni se neobveselují. Oni se nasrávají. A nasraný Rus není nic příjemného.
  Skimici, drobnou úpravu. Leberkäse není sekaná, i když našinci tak připadá. Sekanou označují tuším jako Faschiere (dlouho jsem německy nepsal, sorry). V tom, co jsi jako sekanou označil, jsou za prvé játra (proto Leber) a za druhé vepřové tučné. Občas tam bývá i trocha prátu, aby to dobře drželo a dalo se to opékat. To vše vymícháno na kutru do hladka. Protože u nás již máme český játrový sýr (játra, trocha (velmi málo) libového vepřového a většina hřbetního sádla), razil jsem pro tento druh výrobku termín „bavorská sekaná“. Dost se bohužel praxi ujal. V průběhu času postupně začal výrobek nabývat českých parametrů. Tedy už v něm nenajdete stopu po játrech apod.

 445. Františku I
  no a teď si představ, že ti rakušáci ty namletý játra se sádlem ještě obalej a osmažej ..
  Prát … nerozumím. Je to opravdu od slova prát, jako pračka a nebo ti jenom vypadla písmenka a chtěl jsi napsat „pařát“?
  Ten samozřejmě když rozvaříš, dostaneš kvalitní bio-pojivo …

 446. No vida, jak se člověk přidovzdělá. Prvotně jsem si myslil, že ona skimicem zmiňovaná pochutina je luncheonmeat v trojobalu a ona je to bavorská sekaná v trojobalu. Ano, to je tak podivná hmota, že na ní ten trojobal může držet.

 447. Ptakopysku
  Luncheonmeat v trojobalu !!!
  Brány pekla se otevřely 🙂

 448. Ale trumfnu Tě, někde pod vídní jsem viděl obalovaný jelito nebo červenou tlačenku či co to bylo.
  Panierte Blutwurst!
  Myslím že tím hlavně v dřevních dobách strašili osmany. Stejně jako proti upírům mají pod střechou vyvázané palice česneku.
  Ta tradice zřejmě přetrvala.

 449. Teď jsem se zachvěl hrůzou. Já myslím, že Blutwurst je něco jako tlačenka. Jestli se tu ještě mihne František I. on nám to objasní.
  Docela slušný přehled o rakouských pochutinách měl Jiří Brdečka. V Tajemném hradu v Karpatech se vyskytuje dvorní lékař hlavního hrdiny MUDr. Blutwurst, v Adéla ještě nevečeřela je zločinný baron Rupert von Kratzmar docentem soukromé univerzity ve Wienerschnitzelbergu…

 450. skimici (30.11.2019 | 14.59), když ten luncheonmeat byl toho provedení, kterému se říkalo „ruský důstojníci v čínském plechu“, tak to nebylo k zahození i smažený. Jenže ten už v obchodech není. 😛

 451. V Praze na konečné u Spořilova je hospoda První pražská pivní tramway.
  Tam před pár lety měli na jídelním lístku jako chuťovku právě tlačenku v trojobalu. Dalo se to – jednou… Už jsem tam dlouho nebyl.

 452. 2 JohanaB (30.11.2019 | 14.28) – jeden známej tohodle exota osobně zná – ve skutečnosti je to prý ještě větší blbec, než ze sebe dělá… a jinak je to prý chudáček akorát se silnejma kecama… No a zdá se, že místní obyvatelé se také rádi nechávají obveselovat zrůdama…

 453. quivis
  copak o to, krvavou tláču dokládá již Homér v Odyssee
  „Slyšte mne ženiši mužní, chci vám podat takový návrh: kozí žaludky leží zde na ohni ty jsme si dali naplnit krví s tukem a uložit na večer k jídlu.“

  Ani udatní Řekové to nicméně neobalovali, jen upekli na ohni. Nejspíš nějak obraceli na rožni …

 454. Dobrý podvečer.

  můj táta dělal smaženou telecí hlavu. To se ta hlava uvařila, obrala, dala do nádoby a zatížená nechala v chladu ztuhnout. Potom se nakrájela na plátky, obalila v trojobalu a osmažila. My jsme se po tom mohli utlouct, zejména s bramborovou kaší.

  Novotný je blázen.
  Mimochodem, on prý je za většinou článků o excesech Bartčové v posledních letech jejího život, prý se na ni zaměřil a v nějakém rozhovoru, kde se jiný novinář ptal, jestli to není už trochu přes čáru prý řekl něco v tom smyslu, že ji prostě bude pronásledovat, seč bude moct a nic ho nezastaví.

  Ono mu stejně o žádný vlasovce nejde, jeho prostě baví provokovat a dělat cirkus.

  Stran řeporyjí – dcera tam jezdila cca dva roky do místní ZUŠ do nějakého sboru – je to taková malá vesnice obklopená shlukem velice chaotické zástavby zbohatlického charakteru. Řekla bych, že osazenstvo takových hrůz je schopnno volit i houpacího koně, jen když je ze show byznysu a známej v televizi.

 455. maYdo,
  můj tchán takhle dělal kravské vemínko. Pokorně přiznávám, že jsem do toho kousnul. A vím, že to do smrti nemusím.

 456. ptakopysk (30.11.2019 | 17.06) napsal:
  Vemínko je dutý orgán – to muselo vypadat asi jako fritovaný kalamary, že? Takový kroužky?
  Pokud to nebylo dutý, tak se pan tchán možná překouk a vemínko uřízl ne krávě ale krávovi 🙂

 457. Naši taky dělali takhle vemínko. My to měli docela rádi, ale ta telecí hlava byla lepší.
  Za to jsme srdečně nenáviděli mozeček.

 458. Jak povídala ta zákaznice řezníkovi: „Je ten mozeček čerstvý?“
  „Zaručeně, milostivá, ráno ještě myslel.“

 459. skimici,
  ne, nekrájelo se to jako chobot z chobotnice. Byla to placka.

 460. 2 ptakopysk
  V dávných dobách nabízeli v restauracích NDR tento pokrm pod jménem „Berliner Schnitzel“. Mělo to kvality galusky v trojobalu.

 461. dvd,
  jo, to by skoro odpovídalo. Ani tak ne galuska, jako duše…

 462. Vcera jsem si dal kalamari.Zadne posekane zahrani hadice a tak. Uno nuno! Jem mne vadilo, ze ty malinkaty chobotnicky se ne me smutne z talire divaly. Trochu se jim ale asi zlepsila nalada kdyz videly, ze jejich uz zkonsumovane druzky jsou poctive zalevane prima kalifornskym Pinot Grigio.

 463. Dobrý den. Pokud Rusové mluví o běločeších, oni znají i hnědočechy? Skimici, díky za vhled do ruské duše. Proč není v politice nikdo „normální“? Co dělají „normální Češi“? Dělají pro Němce optimalizaci výroby.

 464. Já se ještě vrátím k Exnerovi – Poklad byzantského kupce jsem viděl ještě než jsem otevřel nějakou jeho knížku, takže se mo docela líbil. Zejména figura archeologa v Sovákově podání. Ale hlavně si pamatuji, že tam Exner jezdil s Nadrchalovou T-50, zatímco v knížce byl Mercedes 500K.

  • Asi si to budu muset pustit, auto si fakt nepamatuju. Ale pamutuju si, že na kriminalce koukal Vránové na nohy tzv. Smutný muž. Chlap s neobyčejně sonorním hlasem. Po osmašedesátým zmizel, neboť jeho scénky nekonvenovaly se směřováním společnosti.

 465. Cetl jsem kdysi v sedesatych Pastvina zmizelych(?). Bylo to jak z normalniho, ne bolsevickeho sveta. Bezvadne napsana detektivka.

  Tak vcera na Cerny patek utratili Amici 7.6 bilionu dolaru, o 16 % vic jak loni. Zatracenej Trump!

 466. nickname (30.11.2019 | 18.54) napsal:
  Já vím, že si děláte psinu, ale pro censora:
  Zde jde o dělení bílí vs rudí.
  Běločeši je ruský žargon = ti, kteří stranili bílým proti rudým.
  My v česku říkáme legionáři. Legionáři neboli běločeši se zdráhali uposlechnout výzvy rudého internacionalisty Lva Davidoviče Bronsteina (vulgo Trockij) aby odevzdali zbraně. To bylo velmi nedemokratické. V zásadě tím vyvolali puč a následnou občanskou válku.
  Toto je součástí vzdělávací indoktrinace. Běřný rus to takto dostává podáno.
  To možná osvětluje určitou nevstřícnost obyvatelstva k legionářským pomníkům v Rusku.

 467. Jo, Pastvina zmizelých. Šest mrtvol v senkrubně v chatové oblasti.
  Ty věci z šedesátých let jsou nejlepší. Poslední byla už „porevoluční“ a to už nějak nemělo šmrnc. No, on už byl autor dosti stár….

 468. No, on už byl autor dosti stár…. a stal se mluvkou ČSSD. 😛
  V „Pastvině zmizelých“ je těch reálií taky dost.

  • Dlouho mluvkou nebyl, neboť jednou vykecal do médií, co Zeman doopravdy řekl a letěl 🙂

 469. Jo, máš pravdu, ptakopysku. V kompostu. Spor o smrad ze sengrubny byl motivem vraždy jedné z obětí.

 470. Tak on byl nejen mluvkou ČSSD, ale taky letitým členem KSČ, ale snad není nutno do v debaty o detektivkách zatahovat politickou orientaci autora.

 471. Vlasovci…. Kde se vzali… O tom se Novotný měl zmínit. Že to byl důsledek blbé ruské a sovětské strategie na začátku války. Že byli obětováni. Že byli hozeni přes palubu jako zrádci. Že skončili v německých lágrech. Že tam dostali na výběr, buď chcípnout, nebo bojovat na druhé straně. Využili možnosti, kterou dostali. Obdoba „Z Buzuluku do Prahy“. Akorát na straně, která prohrála válku. A jak skončili zajatci, kteří nevstoupili do ROA a přežili nacistické lágry? V lepším případě v sovětských lágrech. Který jiný režim, který jiný národ tak zacházel se svými hrdiny? Příběhy vojáků, konstruktérů, vědců. Osud Koroljova. Jaký byl osud rozvědčíka, který byl předobrazem „Stirlitze“ ze Sedmnácti zastavení jara? Jak by dopadl Sorge, kdyby ho nepopravili Japonci? Který jiný národ z jiné kulturní oblasti, než ze slovanské tak nakládal se svými hrdiny? To známe z vlastních dějin. Osudy hrdinů od ze západní fronty, od Tobruku, z Britanie. Ale i z východní fronty, kteří příliš viděli a věděli. Ale i osudy španělských interbrigadistů. Kteří také příliš věděli. Ti všichni byli schopní a uměli bojovat. Proto byli nebezpeční vládnoucí moci. Tohle jim Novotný měl vmést. Dobře, že vzpomněl Katyň. Jestliže v případě Koněva se neřeší co dělal jinde a jindy, proč to má být jinak v případě oněch Vlasovců? Jestliže měřit, tak všem jedním metrem.

 472. P.M. také hlasuju pro drůbeží křidýlko. Vyvážené, mezi tmavším stehýnkem a suchými prsíčky. Neprávm opomíjené. Akorát z drobnější drůbeže jich musí být víc.

 473. Dobré zas ráno… 2 Schumacher (30.11.2019 | 23.13) – “ Který jiný národ z jiné kulturní oblasti, než ze slovanské tak nakládal se svými hrdiny?“ – No, tak k tomuto lamentu bych jen rád připodotknul, že Džugašvili byl Gruzínec, syfilitik Uljanov byl kříženec Čuvaše (turkistický národ) a Žida, Bronštejn byl Žid, Berija byl Gruzínec, jedinej Dzierżyński byl zkurvenej Pšonek… No a ti Slovani to více-méně odsrali… Já bych byl v tom sebemrskačství opatrnější…

 474. OT: „Tvrzení žalobkyně obsahují nemravné citace výroků, kterých se měli dopustit příslušníci Policie ČR. Tyto výroky jsou natolik neslušné a hrubé, že není důvod, aby byly prezentovány veřejnosti v souvislosti s činností policejního sboru,“ vysvětlil vyloučení veřejnosti soudce Pitrun. https://www.novinky.cz/domaci/clanek/policejni-vysetrovatelka-zaluje-nadrizene-za-sikanu-40305506

  Čistit, čistit, čistit.

  — — —

  Tedy, pokud by někdo (třeba některý bison) shrnul moje zdejší příspěvky na jednu hromadu, bezpochyby by zjistil, že celkově jsou laděny negativně. Kdybych to udělal sám, i já bych asi byl překvapen, jak negativní dohromady jsou.

  Proč? Validní vysvětlení to má jediné: Jsem prostě takový zapšklý. Je totiž naprosto nemožné, že by s realitou, která nás všechny obklopuje, bylo cokoliv v nepořádku.

 475. Nojo, PeSi, jenže zas: Který národ učiní Gruzínce vožděm? Nebo kleptokratického Slováka premiérem?

 476. Francouzská snaha kamarádit s kdekým je dost letitá. Nepříliš spolehlivý spojenec pro kohokoliv. — Já bych s dovolením zkusil (skoro) totéž říci trochu jinak:

  1) Francie umí diplomacii, a to přinejmenším od dob vrcholného středověku včetně.

  2) Je to velká země. Úměrně tomu má i velikou setrvačnou hmotnost. Kupříkladu muslimů je ve Francii dnes zřejmě více než Čechů na planetě Zemi, a přesto si Francie uchovává leccos ze své původní identity. Co by Čechům ihned způsobilo katastrofu, jsou Francouzi schopni vstřebávat generace, a posléze i vstřebat.

  Podobně, zdejší (šumavácký) pohled je: Od revoluce tam byl vždycky bordel. Jenže on tam byl i před revolucí, po Ludvíkovi XIV., ale taky před Ludvíkem XIV., od Stoleté války, jenže ovšem taky za Stoleté války a před Stoletou válkou… Vždycky. Vždycky tam byla nějaká ohniska neklidu, schopného doutnat po generace. Dnes kupříkladu vidíme, že Marseille není francouzské město. Není. Ale kdy předtím bylo?

  V zemi těchto rozměrů zkrátka zákonitosti vývoje fungují jinak; francouzská identita vychází z jiných (najmě kulturních) faktorů, než kupříkladu česká.

 477. Zpátečník (1.12.2019 | 8.33) napsal:
  Kterej národ učinil Gruzínce vožděm?
  No, to bylo tak:
  Po smrti toho Čuvaše atd byl druhý Bronštejn (Trockij – oni si dávali přezdívky).
  Jenomže Zinověv (Ovsej Geršon-Aronovič), Kameněv (Leo Rosenfeld) a Bucharin (Litevec) zjistili, že je to zrádce a vožďovi pomohli.

  (Jakýsi Genrich Grigorijevič Jagoda je nakonec odhalil a zastřelil těsně předtím než byl sám odhalen Ježovem (narozen Suwalki) těsně před tím než byl zastřelen gruzíncem Berijou, těsně předtím než atd)
  … a národ prostě zíral …

 478. Důležité je umět si vybrat dobrý team
  Třeba zrovna ten Jagoda
  Jagoda … no, ona to vladtně byla taky přezdívka, narodil se jako Enoch Gerševič Jeguda a byl i vyhleVavač talentů. To byl takhle v táboře zavřenej jistý Naftalij Áronovič Frenkel odněkud z Haify a Jagodovi napsal, že by se to dalo zefektivnit. Jagoda přesvědčil voždě a schopný Naftalij gulagy přeorganizoval. Solženicin o tom vyprávíí. Solovětské ostrovy, Bêlomořský kanál …
  Od národa jistě dostal tisíce děkovných dopisů
  Holt zvládal práci s kádry …

 479. Dobré ráno,

  „Který národ učiní Gruzínce vožděm? “
  No, pokud vím, tak Gruzínec se do tej pozice propracoval sám přes docela slušnou hromadu mrtvol a národa se neptal.
  Na rozdíl od toho rakušáckého fýrera.

 480. Hm, jak ta jména uvádí skimic, tak mám pocit, že se jednalo o skupinu sionských mudrců …

 481. Nojo, skimic, to moji řečnickou otázku v podstatě jen rozepisujete do šíře… Národu jako takovému chyběla schopnost (či zájem) se politicky zorganizovat. Cosi jako schopnost konflikty zájmů urovnat nějakým produktivním způsobem.

  Jak to tam mají dnes? Putin se (mi) zdá dělat politiku, kterou průměrní Rusové pokládají za víceméně správnou, a zároveň dokáže nějak vyhovět jejich instinktivní potřebě vedení. Cosi jako politická vrstva mezi ním a národem asi je hodně tenká, (minimálně v tomto) podobná té z carských časů. A zřejmě je hodně podobná mocenské vrstvě, což jinými slovy říká, že oposice je tam slabá, nejen početně.

  Jak analogické struktury asi vypadají zde? Nebo třeba v té Francii?

 482. Nojo, skimici, to… (Jen překlep, nechtěl jsem to psát takovým poláčkovským stylem.)

 483. quivis (1.12.2019 | 9.55) napsal:
  ale ne, tak jsem nechtěl aby to vyznělo , jsou tam i ti zmiňovaní gruzínci, poláci. litevci atp 🙂
  Já jen, že jsem v Rusku nějakou dobu kdysi pobýval a nic nevytočí normálního rusa tak, jako když je jako národ obviníš organizování Petěrburgského puče, činnosti Politbyr, Čeky atp
  Jako turistovi Ti ale ani nic raději neřeknou. Bojí se. Ze zvyku.

 484. Zpátečník (1.12.2019 | 10.02) napsal:
  ten poláčkovský tón jsem si docela zasloužil 🙂

 485. Nicméně pravoslaví tam tu komunistickou „nepříjemnost“ přežilo via tři generace. Stačí zajít do kteréhokoliv chrámu. Tam je Rus docela přirozený, cítí se dobře. Kněz i s nevěřícím instráňecem mile pohovoří. Turistů kupodivu ne tak moc.
  Komunismus z toho úhlu vypadá jen jako dočqasný výstřelek v istorii širé Rusi.

 486. „Národu jako takovému chyběla schopnost (či zájem) se politicky zorganizovat. “

  Národ jako takovej se jednu teprve jednu generaci před tím zbavil nevolnictví. Bývalí nevolníci byli většinou negramotní a jedinej zájem měli nějak přežít. Kde by se tam asi tak vzala schopnost a ochota se politicky organizovat?

 487. Dobrej kocour. A nakouknul jsem i do diskuse. PL zřejmě fakt navštěvují lidi „zvláštního ražení“.

 488. Samozřejmě má kocour pravdu s Lisabonskou smlouvou (já bych samozřejmě nevydržel ani desetinový tlak jakému byl Klaus vystaven). Do hlavy mu nevidím, ale jeho současné působení a trochu snad zatrpklost může být tím, že za LS hledá si svým způsobem jakési vykoupení …
  Ke kocourovi – díky panu řediteli jeho středoškolského učiliště či co to bylo, že ho nemotivoval k technické kariéře, ale (jak tomu rozumím) raději našprtal práva tak, že u zkoušek exceloval 🙂 🙂 🙂

 489. Skimici, to je ošklivé tohle připomínat. Nejsou voni tak trochu antisemita? To už rovnou mohli psát o židobolševicích. Jak za to dostali vycintáno nacisti. A jak na druhou stranu, nám bylo zamlčeno, za jaký ksindl nás považoval Karl Marx.

  PeSi, co přímo na základě jejich příkazů, a co inciativně bez nich? Těch několik lidí by to nezvládlo. Je to velmi zjednodušený, ideologicky účelový, manipulující pohled. Tak jako v jiném případě redukce na Hitlera.

  StK, pravoslaví… jaký byl jeho význam v udržování ruského člověka považovaného vrchností, třebaže ne veškerou, a v různé míře, za podčlověka, v poslušné nevědomosti?

  Není za vším to jednotlivec. Jeho význam se projevuje úměrně míře nestability. Je to systém. Mechanismus zahrnující, mimo jiné, i jednotlivce. V různé míře, s různým vlivem. Podle okolností. Podle kultury. V různých kulturách v něčem různý, i pro všechny kultury v něčem společný.

  Novotný a pomník. Pomníky….Jeho protiruský výlev chápu, a souhlasím, že do toho co u nás bouráme či stavíme jinému nic není. Že je to naše věc. Tak jako není naší věcí co bourají či stavějí jinde. Jenže, „kdyby mlčel, zůstal by filosofem“ (to znám, protože vím jaké to je, když huba svědí.) Hypoteticky, protože jím není. Měli to probrat v radě, předložit místnímu referendu, a podle výsledku jednat. I když, je to můj názor, s pomníky by se mělo šeřit.

  Na projev nelibosti z východu připomenout, že nejsme ruskou gubernií. A když prohlášení, tak opírající se o výsledek referenda, věcné a logické, s připomenutím a shrnutím všeho přinejmenším od paktu Molotov – Ribbentrop, s uvedením údajů o objemu rusko-německé spolupráce, o sovětských dodávkách pokračujících v době německé expanze a krutovlády, v době kdy Velká Britanie nesla největší zátěž a bojovala o přežití. Poslední sovětský vlak se surovinami přejel na Německem obsazené území po napadení Sovětského svazu.

  (1.To lze v příslušné míře vyčíst i USA, 2. Nepřehlížím zásadní význam nejen britské imperiální politiky ve světových dějinách).

  Odmítám jednostranný účelový manipulativní výklad dějin podávaný kteroukoli stranou a vzájmu jakéhokoli „dobra“. Odmítám jakákoli „zčistajasna“ a až na kost zjednodušené „zglajchšaltované“ výklady ze školních učebnic. Z kterékoli strany. Lidské dějiny, kterákoli událost, nenastaly vhodně vybraným datem, jak se komu právě hodí.

 490. StK,….věci minulé….
  Souhlasím. Sepsat seznam jejich potomků, vyčíslit nároky a poslat výhrůžný dopis do Říše. Akorát nechápu, jak s jeich smutným osudem souvisejí nároky nynějších desetitisíců nepůvodních nepřizpůsobivých.

 491. 2 Zpátečník (1.12.2019 | 8.33) ad “ Který národ učiní Gruzínce vožděm? Nebo kleptokratického Slováka premiérem?“ – no, hledal bych vysvětlení od nižších struktur… Která skupina občanů zvolí toho nejvíc vychcanýho hajzla předsedou samosprávy v baráku? No on to totiž nikdo dělat nechce… Tedy nikdo slušnej… Takže ten hajzl si uvědomí, co by se kdy kde dalo ulejt, popř. odklonit, na což by ten slušnej neměl žaludek, a že když nikdo nechce, že by to teda vzal a obětoval by se… Všichni jsou relativně spokojeni, že samospráva funguje, nikdo po nich nic moc nechce, až do schůze, kde se dozvědí, že „blíže neurčené či nespecifikované výdaje činěj za rok cca půl miliónu“. No a pak ten ovčan může akorát remcat a věštit ze svých koulí, co to bylo za výdaje a kdo si je strčil do kapsy. A neřekne – byla to moje chyba, měl jsem to jít dělat já… On řekne – no, já navrhoval frantu Nováka, ale ten to dělat nechtěl!
  Podobnou zkušenost jsem získal jako proděkan – studenti z akademického senátu občas přišli s návrhem nějaké úžasné píčoviny… Sdělit jim, že je to píčovina, by vedlo akorát k nasranosti studentů… Nikoli, děkan obvykle prohlásil – jo, to je výbornej nápad, rozpracujte to strukturovaně do bodů a pošlete nám to na kolegium, ať o tom můžeme jednat – a tím nápad úžasné píčoviny skončil… Za celou dobu jsem nezažil výjimku, že by to z těch studentů opravdu rozpracoval a dal nám to do mailu…
  No a tak je to se vším – normální člověk je rád, když ho nikdo s ničím neotravuje a nebuzeruje – a realizuje se ve své práci nebo ve svých koníčcích a zábavě… Politik, který chce vést národ, region, skupinu států nebo obecně nějakou množinu lidí je:
  a) vychcanej hajzl, kterej v tom vidí příležitost osobního prospěchu, jak si mnohdy zcela otevřeně nakrást a nasyslit – těch je většina
  b) mentálně deformovaný a zakomplexovaný člověk, trpící nutností se zviditelňovat a poutat na sebe za každou cenu pozornost (např. ten řeporyjskej pračurák)
  c) nadšenej blbec, trpící mesiáškým komplexem a snahou nezištně pomoci ostatním – tenhle druh je pomalu na vyhynutí… ale z těhle lidí se rekrutují učitelé, lékaři a další podobné profese, co za směšnou almužnu se snaží – často marně – realizovat své altruistické představy… A okolí je obvykle silně zneužívá – ty to umíš nejlíp, viď že to pro nás uděláš… (občas, docela často, si jako takový blbec připadám…)

 492. Kocour na Parlamentních….
  Brilantní zhodnocení.
  Brilantní projev velkého státníka.

 493. 2 SchumI:
  Ke Kocourovi:
  Inu – právník. Vykladač spravedlnosti. Že mu to přesně a anatyticky myslí je známo. V kombinaci s technickými schopnostmi (racionalita, kauzalita) by byl v politice téměř neporazitelný,.

  K pravoslaví:
  Ten kněz co si mě vyhlídl, jak cívím okouzlen ke stropu, to věděl. Ptal se, jestli vím, proč je chrám tak vysoký. A sám si odpověděl – aby si člověk připadal malý, zanedbatelný. Proti Bohu.
  „A když v Boha nevěřím?“ zaprovokoval jsem.
  „Tak proti celému světu!““ pravil krásným basem.
  „Když tudy pochodují námořní kadeti na přísahu, duní to tu jako o soudném dni. Ten zvuk nikdo z nich jen tak nezapomene!“
  Kněz evidentně rozuměl lidské psychice. I mojí.

 494. StK, pro takový pocit není třeba umělé klenby. Jeho svět je omezený umělou chrámovou klenbou. Aby člověk při pohledu na ni padl na kolena a ochotněji snášel úděl a poslouchal vrchnost. Sám nechtěně prozradil účel. Co je vojenský kadet proti „velebné přírodě“….

  Ano, chápu to kouzlo. Znám ten pocit. Jeho vyvolání je účelem chrámu. Znám ten krátce trvající pocit než se vlády nad počitky znovu ujme rozum.

  Co je chrámová klenba proti hvězdné obloze plné miliard miliard světů. Kde náš pozemský svět a my v něm, v dohledném prostoru je unikátem vzniklým kombinací takových podmínek, že je to rovno zázraku stvoření.

  • Ne nadarmo se říká „nebeská klenba“.
   To ona je mým chrámem, kde se zbavuji svých stresíčků. Kde si (s úlevou) připadám nepatrný, nicotný a kde se stejně tak zmenšují i mé problémy a starosti.
   ===
   Ale pro pořádek: mužik ani jeho gaspadá nevěděli, co znamenají ty tečičky na obloze. Proto potřeboval ten strop chámu – ve výši pro něj představitelné.
   A zvuk? U nás se v chrámech nepochoduje a nepřísahá. My přece máme varhany.
   To, spolu se symbolem kříže (funguje spolehlivě i na antikristy jako jsem já) tvoří nazanedbaletlnou část našeho „kulturního zadělení“. Nechodíce do kostelů a synagog jsme přesto křesťané i židé.

 495. Schumi
  Ten prchavý pocit než se vlády nad počitky znovu ujme rozum – ach ano, ale ty děti nám pak dělají radost.
  Ale o těch miliardách světů na hvězdné obloze, to se jim fakt povedlo, oni po nedělním obědě tak krásně básněj …

 496. Karle, Tomského četl, dobré.

  Manželka k tomu, že do prčic půjde dřív EU než Británie. Británie není Evropa. Británie je mimo. Vyčítat Britům nedostatek euronadšení může jen blb. Británie je svět, nezajímá jí Evropa. Pro zámořské národy jsou pořád velkým příkladem. Nejen v zemích „Commonwealthu“. A na to co jich tam je, ani s přistěhovalci nemá takové problémy jaké mají ve Francii a Německu.

  Z amého pohledu, „britský svět“ oproti EU má zásadního spojovatele. Angličtinu.

 497. U Moravce to muselo dnes být zábavné
  Jakýsi Nágele a Fischer.

  “ Chodím po Praze a slyším ruštinu víc než jakékoli jiné jazyky. “

  Pan Nágele evidentně v poslední době nebyl v Tel Avivu či Jeruzalémě. To by teprve koukal 🙂

 498. V Tel Avivu nebo Jeruzalémě…
  To je stejné jako kdyby každý kdo mluví francouzsky byl Francouzem.
  Třeba jen Kuzma Kuzmič si vzpomněl, že pradědeček se jmenoval Aaron Bronštajn.

 499. StK, však na mě to také tak funguje. Jako když zajdu do hospody. Na nějakou dobu. Než vystřízlivím.

  Svět…Jenže například „Jezoviti“, alespoň od nějaké doby věděli. Tak i jejich svěřenci, které vzdělávali. Jenže pravoslaví má furt zataženo. Nepotřebuje hvězdnou oblohu. Má svoji malovanou klenbu.

  Představ si, že Rusko by bylo kulturně převážně protestantské. Například jako Finsko.

 500. „Představ si, že Rusko by bylo kulturně převážně protestantské.“

  Tak by to nebylo Rusko.

 501. Starosti se tím pohledem nezmenšují. To je jen iluze. Jen mysl je odváděna stranou od nich. Vědomí maličkosti…ano. Co se týče rozměrů a hmotnosti.
  Má vědomí například planeta, hvězda?
  Má vědomí člověk z pohledu něčeho co existuje po dobu nepatrného zlomku lidského života?

 502. To je to samý, schumi, že kdyby před léty jedna spermie mrskla rychleji ocáskem, takže by předběhla jinou spermii, taky bys to nebyl Ty, ale někdo jinej. Třeba i holčička.

 503. Schumi, je důležité pracovat s takovým materiálem, jaký mám k dispozici. Nepokoušet se tavit dřevo či ohýbat litinu.
  No a tohle má pravoslaví docela zmáknuté. Mladé nalíčené Rusky v mrkváčích a džínových bundičkách (ale s povinným šátekem na hlavě!) líbají přes sklo ikony a relikvie, kterým (já) nerozumím.
  A za nimi stojí chrámové služebnice s Okenou a hadříkem a to sklo každou chvíli postříkaji a přeleští. Do jejich hlav bych se rád podíval.
  Nebo radši ne…

  • Jo – a mobily byly vzorně vypnué. Za dvě hodiny ani jedno zazvonění, Ni jeden hovor, ani jedna SMS. Jinak je to tam velmi podobné jako tady.

 504. MaYdo, ano. Proto Rusko, mimo jiné vlivy, je Rusko.
  V něčem megalomanské, v něčem plazící se po kolenou.

  Vlivy byla formována i zdejší středoevropská kultura a genofond. Proto je to jaké je a ne jiné.

 505. MaYdo, ta představa mě děsí. Včera jsme se vrátili z jednodenního zájezdu do adventního Salzburgu (pohodlnější než po vlastní ose, a mohli jsme žbrmbat adventní posilující nápoje).
  Představa, že spolu s ostatníma babama stojím frontu na hajzl….

 506. Dobrý podvečer,
  koukám, tady se filozofuje 🙂
  Nám se včera podařilo získta stříbro pro dětský sbor, náš ženský zlato, sbormistrová opět cenu za nejlepšího sbormistra, dostat se i do výběru pro Grand Prix, leč tam již bez ocenění – nojo, když sem doletěl univerzitní sbor tak na půl letadla až JAR, tak se s tím těžko soupěří 🙂 Ale zpívali nádherně, co smíšený sbor vybaveno i adekvtíním počtem mužských hlasů, a z jejich projevu to africké slunce skutečně sálalo a hřálo. I když mně osobně se mnohem víc líbil smíšený sbor komorní, 12 zpěvaček a zpěváků z Polska, kdy jejich „Jezus Krul a Maríja“ byl mnohem vánočnější 🙂
  Prošla jsem se po Starém městě, a bylo to „vo život“ – davy turistů, všude adventní boudy a budky s klobásama, bramboráky a … kýčem i hezčími suvenýry. Otrávilo mne to převelice, jsem ráda, že v ČB je tenhle rumrajch jen na hlavním náměstí – kolem Staromáku to bylo nacpané i na Uhelném trhu, Havelském, na Václaváku taky, prej vánoční nálada.

  • Matzurko – gratrulace! – člověk má dělat i věci byť jen pro radost, když to zlatoi asi neprodáte.

 507. Skimici, prát je jemně vymixované hovězí libové maso s dusitanovou solí a vodou. Používá se jako spojka mezi libovou, tučnou částí uzeniny a vodou (tuk+voda). V současnosti ho lze nahradit různými ingrediencemi např. plasmou, globinem, sojovými izoláty či koncentráty apod., k čemuž moje maličkost výrazně bohužel přispěla.

  Nejdříve jsem chtěl pana Novotného zkritizovat, ale po shlédnutí onoho programu a poslechu otázek paní redaktorky, jsem mu držel palce. Zřejmě se v Blesku naučil argumentovat. A také jsem se hodně zasmál. Bohužel jsem při tom jedl a o něco tvrdého jsem si zlomil zub. Asi mi to někdo nahoře nepřál. Pes by asi oponoval a řekl, že jsem jenom kurevsky hltal a nedával pozor, co zrovna…..

  Kocour je prostě bedna. Já si ho velice vážím od doby, kdy snad jako jediný člověk u nás prostudoval a nastudoval Lisabon. Bohužel to nebylo k ničemu a nikdo krom několika jedinců, ho slyšet nechtěl. Bohužel ve své perfekcii je tvrdý na sebe i na ostatní. Nejspíše by Klause ohodnotil kladně, kdyby se místo podpisu LS zastřelil. On by to však potom podepsal někdo jiný. Kocour nikdy nebude politikem, protože kocouři, jak známo neradi chodí v davu, neradi si nechají poroučet, a už jste někdy viděli superkocoura, který by sjednocoval ostatní kocoury? Jen ať ten náš zůstane takový, jaký je. Tak ho mám rád.

 508. STK, pravoslaví je podle mne ucházející náhrada komunistické strany. I když, pravda, jednu z mála mší jsem vyslechl nad Olomoucí, protože mi tam do chrámu vnikl sovětský odborář a vydržel tam pravoslaví nepravoslaví až do konce. Podle toho soudím, že to taky možná bude geneticky v nich.

 509. StK, dřevo a litina jsou všude stejné. Záleží jak dovedně se s nimi pracuje. Jestli je potřeba a vůle. To je dáno kulturou. A ono změněné zpětně ovlivňuje kulturu. A tak dál.

  Kdepak holoubku, to známe. Mužika do broněviku jen tak neposadíš. Tak ho vzděláš, číst a psát a dovednostem ho naučíš. A co on? Obrátí to proti tobě. Že si bude vládnout sám. Ééch, bída to je, holoubku, bída. Cizáci se na nás tlačí, novotami otravují. Nové pořádky přinášejí. Knuty se mužik nebojí, popa neposlouchá, vrchnosti odporuje. Kam to ten svět spěje? Darmo mluvit. Nalej, dáme si ještě jednu a zazpíváme….

 510. Schumi, ještě k tomu hvězdnému nebi: Co je vlastně střízlivost a co rauš?
  Není právě pocit maličkosti ta střízlivost?
  (Byť, pravda, odejít právě s tímto pocitem do úřadu asi nelze… [;>))

 511. František I.:
  No to je právě to, co mě zaráží. Proč jsem tam dlohou dobu civěl s hlavou zvrácenou nahoru a poslouchal jakési zpěvy? Já, bezvěrec, inostráněc?
  Ona ta nějaká víra, něco, co přesahuje praktický život asi není k zahození.
  (Třeba takový Alláh… No ni? [;>)

 512. Starý kocour (1.12.2019 | 17.35)
  Starý kocoure, Vy jste byl snad nedávno na zájezdě v St P, či si Vás s někým pletu?
  Nevím kterého chrámu tam atmosféru popisujete. Bylo to velké tak asi Issakievský sobor?
  No na tom nesejde. Popisujete ty holky co líbaj ikony a baba to leští, ticho, mobily nezvoní.

  V Moskvě je Cgrám Krista Spasitele. Jejich car Alexandr I ho nechal postavit potom co vyhnali Napoleona. Základní kámen někdy roku1837
  Komunisti ho v roce 1931 zbourai, protože si místo vyhlédl Stalin pro Palác Sovětů. Demolicí byl pověčen Lazar Mojsejevič Kaganovič.
  Jen základy zůstaly. Postavili samozřejmě ho… a ne palác sovětů. Tak tam zkusili alespoň udělat nekrytý bazén. Asi největší na světe. Ten byl taky na h… teklo to.
  Potom co šli Sověti v roce 1990 do řiti, Patriarcha dostal povolení chrám obnovit. V roce 1990. Národní sbírka mimo jinéo. Něco jak naše Národní divadlo. Někdy v roce 2000 znovu vysvěceno.
  Podobná atmosféra, kterou popisujete.
  No a dvanáct let poté tam vystoupily Pussy Riot.
  Chvíli pankovaly a na motivy Rachmaninovy „Bohorodice devo, radujsa.“
  (Panno Bohorodičko, raduj se – V zásadě Ave Maria.)
  Zanotovaly Bogorodica devo, Putina progoni.
  (Panno Bohorodičko, Vyžeň Putina)

  Což bylo ještě tak nejméně strašné. Sprosťárny zde nepřeložím. Můžete si to dát do google translate, originál přikládám.

  Divíte se, že to rusáci majoritně neoceňují?

  Богородица, Дево, Путина прогони
  Путина прогони, Путина прогони

  (Конец хора)

  Черная ряса, золотые погоны
  Все прихожане ползут на поклоны
  Призрак свободы на небесах
  Гей-прайд отправлен в Сибирь в кандалах

  Глава КГБ, их главный святой
  Ведет протестующих в СИЗО под конвой
  Чтобы Святейшего не оскорбить
  Женщинам нужно рожать и любить

  Срань, срань, срань Господня
  Срань, срань, срань Господня

  • Ano v Pírtěru, soukromě, na návštěvě tamního rádia.
   Nesnáším zájezdy! Chci být sám, mluvit s lidmi se ktrými se mio zachce, ne být posouván nějakou sličnou(?) dozorkyní.
   A je to dokonce levnější…
   P.S.: Ruštinu jsem si docela obnovil…[;>)

 513. Ano, rozhovor s Kocourem vynikající,
  a velice s ním souzním ohledně introvertní povahy – taky mi davy způsobují až fyzické nevolno… co mne to jen napadlo se cárat vánoční Prahou.
  Ještě přípodotek – za organizaci toho pěveckého festivalu by dotyčnou osobu měli máčet v koši v prosincové Vltavě. Naprostý chaos, nezájem (v jedné místnosti zvící panelákového obýváku se převlékalo postupně snad 6 sborů – stylem – překvlékni se a vypadni…), ani voda k občerstvení, prostě – přijďte, předveďte se, ale jinak neobtěžujte. Přístí rok tam asi nepojedeme…

 514. Františku, …Kocour… ano. Protože je to moudrý kocour. Není ambicí moudrý kocoura být hradním panem domácím. Kdyby však hradní domácí nabídl vlídné zacházení a misku smetany, nepohrdl by. Bylo by to ku prospěchu nejen obou. Jenže to by musel být moudrý hradní domácí. Jen moudrý domácí si zaslouží moudrého kocoura.

 515. A co se týče Novotného, jeví se mi tak, že ve své impulsivitě prvoplánově dává přednost okamžitému efektu uspokojujícím své ego. Je efektní, ale ne efektivní.

 516. Já jsem se „vánoční“ Praze vyhnula. Včera jsem přivezla z chalupy, dvě přepravky chvojí a přeměnila je během víkendu na řtyři adventní věnce. jeden pochopitelně pro nás a tři jsem přislíbila do kanclu jako příspěvek k adventu, který u nás v kanclu spočívá v pálení svíček a františků a degustace donesených cukroví a jiných vánočních poživatin, což vyvrcholí před svátky vánočním večírkem. Loni jsme si ho poprvé udělali v kanclu a kupodivu jsme to shledali příjemnější, než hospodu.

  Vánoční Praha je pro mně Praha taková, jaká bývala za mých studentkých let. Lehce posypaná sněhem, lehce omšelá a bez turistů. I když nevím, jestli ten sněhový poprašek není ve většině produktem mojí fantazie…

 517. Shumachere, ale to bys přece nebyl Ty, kdo by stál s babama frontu na záchod. 😀

 518. Skimici, ty „Vzpurné Kundy“ neoceňuji spolu s nimi.

 519. Schumacher (1.12.2019 | 18.39) napsal:
  Schumi,
  Ku.da sem, Ku.da tam, mně takové performance nevadí 🙂
  Jen jsem se to pokoušel dát do kontrastu s tou atmosférou Chrámu, tak autenticjy vylíčenou Starým kocourem a proč to rusáci berou spíše chladně..
  Ještě chybělo aby převracely stolky penězoměnců, kdyby tam tedy nějaké byly 🙂

 520. MaYdo, to máš pravdu. Jenže to je pro mě představa příliš náročná. A děsivá. Každopádně modelově dovozuju, že JÍ by se jí jnelíbilo, že musí stát frontu, kdežto vedle mají volno.

 521. No, mně se to obvykle taky v podobné situaci nelíbí, ale co s tím naděláš?

  Leda trvat na genderově neutrálních záchodech, abyste, chlapi, museli stát ve frontě s námi. 😀

 522. Skimici, jako ten zakladatel té nové sekty zobrazený například El Grecem, jak legální směnárna byla dezintepretována co by ilegální tržnice s luxusním zbožím.
  Jenže řeč se vede o pravoslavném chrámu. Ti vyhnaní se posléze pomstili vynalezením marxismu a navazujících ismů.

 523. MaYdo, já nic. Mě to netrápí, tak co bych s tím měl dělat? Tak si užívám výhod, než to genderistická klika zarazí jako ve Švédsku.

 524. Schumi
  v každém případě přeji příjemný nedělní prvoadventní večer.
  Nejvyšší čas začít s přípravou na oslavy Narození Páně.

 525. Skimici, jo….díky. Jednak čeká nás pozdní přesun do stolice, kde nad námi se už slaví Chanuka, to znamená zvýšený randál, druhak, bude to těšení na zimní slunovrat. A třeťak, snažíme se prožít předvánoční vánoční a povánoční čas jinak než loni. Především abychom všichni ve zdraví přežili.

 526. Přesně tohle jsem vyslovila, když jsem zapalovala na adventním věnci první svíčku. 🙂

 527. Schumi
  Chanuka nad vámi?
  Neblbni, to je letos až za tři neděle, na dvacátýhopátýho kisleva
  🙂

 528. 2 Schumacher (1.12.2019 | 18.23) – „Jenže to by musel být moudrý hradní domácí. Jen moudrý domácí si zaslouží moudrého kocoura.“ – no, tak to nějak nevím, co s tém kocourem dělal ten pablb, co tam bačoval předtím… Že se od něj trochu nepoučil…

 529. 2 maYda (1.12.2019 | 18.36) – „tři jsem přislíbila do kanclu jako příspěvek k adventu, který u nás v kanclu spočívá v pálení svíček a františků a degustace donesených cukroví a jiných vánočních poživatin, což vyvrcholí před svátky vánočním večírkem.“ – ano, hrůza pozvolna získává nový rozměr… A jinej globus nemaj… Už jsem se ptal…

 530. Dobrý večer: Skimici, děkuji za výklad o běločeších. Kolega, co kdysi chtěl do Speznac a Kábulu mluvil podobně. Ad pejzatí a marxismus. Dobré je k tomu číst knihy I.B. Singera. Mladí nevěřili starým, protože On je od pogromů neochránil. Několik jich šlo do Palestiny, jiní se přidali k socialistům, protože tam nebude rozdílu mezi národnostmi. Věci jsou složitější než se zdají. Ve své zkratce říkám, že bez německé rozvědky a jejích peněz, bez německých a maďarských válečných zajatců, kteří byli prvními rudoarmějci by ten Kalmyk na Rusi nevyhrál. Tím dokážu spolehlivě nepotěšit kolegy obou národností.

 531. 2 skimic (1.12.2019 | 19.10) – „příjemný nedělní prvoadventní večer.
  Nejvyšší čas začít s přípravou na oslavy Narození Páně.“ – neboj, kladivo a hřebíky mám připravený již v předstihu, dokonce mám připravený i vruty a nabitou akuvrtačku, kdyby ty hřebíky nestačily…

 532. 2 maYda (1.12.2019 | 20.39) – no, tak ve spřátelené vinotéce už taky hořela první svíčka na věnci – inu, když to tak někdo chce… To je jak s tím peklem… „toho si nevšímej, to jsou křesťani, voni to tak chtěli!“

 533. 2 Schumacher (1.12.2019 | 20.43) – ano, ta hrůza nový rozměr již získala…

 534. Skimici, jako příprava na Chanuku to nad námi vypadá po většinu roku a v poslední době přituhuje.

 535. Pokud chcete vidět, nebo spíš slyšet, jakej rozměr může dostat hrůza, tak si najděte a pusťte novinku – protiválečný song, který nazpíval Tomáš Klus se symfonickým orchestrem. Já to dnes slyšela v radiu.

  Proti pracovnímu adventu nic nemám, protože špatným cukrovím se nikdo nechlubí a vzplanutý adventní veněc je zajímavé zpestření pracovního procesu.

 536. PeSi, přehoď si kalendář. Času dost. Velikonoce budou až víc než za čtyři měsíce.

 537. StK, no jo, to jo. Ale zas by to netrvalo dlouho.

 538. 2 Schumacher (1.12.2019 | 20.43) – no právě… Další pohroma se blíží…
  No a kladivo a hřebíky se hoděj mít po ruce furt…

 539. Schumi
  PeS to nejspíš koupil výhodně v akci. Lapides taky nebudeš shánět těsně před představením ale koukáš jak se pohybují ceny v letáku místního Lapidária a občas pár šikovných koupíš a dáš do kýble v garáži. Potom jak když je najdeš.

 540. 2 skimic (1.12.2019 | 21.46) – jistě, výhodný povelikonoční výprodej, kdy jsem soupravičku „Náš Ježíšek“ – kladivo a deset pořádných hřebíků dostal za zlomek původní ceny – to víš, totální výprodej, likvidace zásob… Leč prozíravý člověk si řekne – a co kdyby náhodou přišel zas?!??
  No, ještě nabízeli výhodně trámy na kříž, ale já mám malej byt a překáželo by mi to tu, bude muset posloužit strom v parku… No a když se pak ty hřebíky pečlivě vytáhnou, strom si poroste klidně dál…

 541. Vzpomínka na Klauna Parafína:

  POZOR!!………..POZOR………POZOR!!!

  Na vědomost se dává, že letošní MEMORIÁL PAVLA KOČÍHO se bude konat 6. prosince (aby mohl i Dušan) v 18 hodin, U Skřetů – třída obránkyně míru Milady Horákové 52.

 542. Dobré zas ráno… Z dnešního Macka: „Vadim Petrov na Facebooku:
  Ano, taky jsem přesvědčen, že Pavel Novotný sehrál roli užitečného idiota, aby Ruská státní televize předvedla milionům svých diváků, jak vypadají, mluví a chovají se politici po třiceti letech, co nás Rusové předali Američanům. Putin si doma může přičíst body.“
  No, já myslím, že tu roli sehrál rád a ani mu to nedalo tolik práce… Ta role je pro něj prostě šitá na míru!

 543. To je nějaký divný…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hrdina-z-Polska-zastavil-londynskeho-teroristu-skutecne-neuveritelnym-nastrojem-605349
  „Útočníkem byl bývalý 28letý vězeň odsouzený v roce 2012 za terorismus Usman Khan, loni propuštěný na svobodu.“
  „To, že obránci se snažili k zásahu na útočníka se dvěma noži použít netradiční předměty, je zapříčiněno zřejmě tím, že sami u sebe nůž přechovávat nemohou. Londýnský starosta Sadiq Khan totiž bodné zbraně na území Londýna zakázal.“
  Usman Khan – Sadiq Khan – nejsou to příbuzní? A jak je možné, že ten terorista měl u sebe nože, když je to zakázaný? Tak takhle teda tu liberální demokracii nevybudujeme!

Komentáře nejsou povoleny.