Paříž a Malá doba ledová

Zuzana Chlumská

 

Tak jsem si na Novinkách přečetla, že „Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriální érou(Zde),

a věru, že jsem se podivila. Velmi jsem se podivila!

Je to jen obvyklé žvanění, nebo tentokrát vědí, o čem mluví? Spíše to vypadá, že jako obvykle, nejen že nemají tuchy, ale zřejmě jim to ani nevadí.

 

Dobou industriální označujeme většinou období od konce 18.století do konce II. Světové války. Doba předindustriální je pak logicky před tím.

Pilni čtenáři A.Jiráska, zejmén pak F.L.Věka, zajisté vzpomenou, jak rychtář Vavák přivezl národnímu buditeli V.Thámovi fůru dříví, aby nezmrznul! Ano, to je přesně ta doba, o kterou se jedná a která je klimatology nazývána Malá doba ledová!

 

Pan president Hollande by pak měl před velkohubými prohlášeními oprášit své školní znalosti o tom, jak dopadl Napoleon v r.1812 u Moskvy. Z původního počtu 440 000 mužů, kterými jeho armáda disponovala se v důsledku krutých mrazů a hladu vrátilo domů pouhých 40000

A nejen Napoleon v r.1812. Už v r. 1743 za války „o dědictví rakouské“ napsal J.Rulík ve své kronice: „ Byla pak toho roku zima velmi příkrá, takže zemřelých Francouzů od Prahy až do Chebu jako much leželo.“ (Zde)

 

A Malá doba ledová protáhla se až do konce 19. století, takže J.Lada mohl kreslit své krásné obrázky „ladovské zimy“ (Zde), jak ji znal ze svého mládí.

Dovedete si představit takovou zimu v Praze? Nebo v Paříži? Ono to pak vypadá třeba jako v extrémní zimě v r. 1947 (Zde).

To by teprv byla Eurokrize! Fofrníky by nefofrovali, sníh ze solárních panelů už by ani nikdo neodklízel, protože by se k nim prostě nedostal, uhelným elektrárnám by vázlo zásobování uhlím a odstavené jaderné elektrárny by asi jen tak rychle nikdo do provozu neuvedl. A na cestu by nevyjelo ani kolo, o kamionech a vlacích ani nemluvě!

Všimli jste si v té staré reportáži, že méně technicky vyspělá společnost snášela ten extrémní výkyv zřejmě o něco lépe, než bychom to dokázali my?

 

A nejde jen o velká chladna! V letech 1763-1804 probíhala další z klimatických epizod zvaná Malý pluviál IV., která měla na svědomí statisíce životů. Pod tímto tajuplným názvem (pluviál znamená italsky plášť do deště) skrývá se prostě fakt, že bylo z neustálých dešťů strašné mokro, které mělo na svědomí neúrodu a následný hlad a také řadu katastrofálních povodní. Časopis Vesmír o tom píše: „Z nejrůznějších informačních pramenů jej lze bohatě dokumentovat. Povodně z let 1784 a 1799 podle děčínských análů náležejí do první desítky vůbec těch největších historických labských povodní. Na účet tohoto malého pluviálu lze nepochybně zařadit i čtvrtou největší povodeň na Labi, která kulminovala 26. 2. 1805. Nejkřiklavějším projevem malého pluviálu IV byla hladová léta 1770 až 1772, která byla důsledkem série neúrod způsobených extrémním zamokřením zemědělských pozemků. Ačkoliv se psala druhá polovina 18. století, demografické důsledky hladomoru byly souměřitelné s nejzhoubnějšími vlnami středověkých pravých morů. Jen od června 1771 do června 1772 v Čechách podlehlo hladu nejméně 250 000 lidí (podrobněji viz Vesmír 75, 455, 1996/8). (Zde)

 

A nedělejme si iluze, že v případě neúrody dovezli bychom obilí třeba z Kanady. Ona taková Doba ledová má totiž celosvětová záležitost! Ve „Velké knize o klimatu Zemí Koruny české“ její autoři píší: „…Malá doba ledová měla globální charakter. V Kanadě a na Sibiři dochází k posunu věčně zmrzlé půdy směrem k jihu, ve Skandinávii a Alpách se začínají opět rozšiřovat horské ledovce. Kaspické moře stouplo o 2,5m, ale údolí Nilu, saharská oblast a americký středozápad se stávají sušší. Celá Evropa je sužována nezvykle krutými zimami, při kterých zamrzá Baltské moře, švýcarská jezera, Temže v Londýně a v některých letech i Jadran. Sníh padá v Portugalsku, ve Španělsku i v horní Itálii….

 

Ne nebojte se, nechci strašit a Malá doba ledová na nás za rohem nečíhá. I když se světoví politikusové intenzivně snaží, ani sami nevědí o co a jen spoléhají na to, že „lid“ to neví taky a nechá, s prominutím, oblbnout! Ono se jim to totiž nepovede, protože změny klimatu jsou záležitostí natolik komplexní, že se jim to ani povést nemůže a veškeré zaklínání a vyhrůžky globálním oteplením mají jediný důvod – dohoda totiž předpokládá, že vyspělejší země pomohou v boji s klimatem těm chudším. Dolní hranice té pomoci je 100 miliard dolarů. A „wo to gou!“ Viz Zde

 

Na závěr znovu ocituji z Velké knihy klimatu: „Celkově však můžeme říci, že existují flexibilní civilizace, které dokáží přežít i velké klimatické změny i konzervativní společenství, které ohrozí i menší, např. srážkové fluktuace…“

 

Obávám se, že děláme vše, abychom patřili mezi ty druhé….

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 178 komentářů u “Paříž a Malá doba ledová

 1. Ahoj!
  Normálně mi to nešlo od rána publikovat… 🙁

 2. Hmmm,
  tak jsem čekal, že tu bude pokyn ohrnout si dole kalhoty, nebo tak něco. Mile jste mě překvapili!

 3. 3-ono až ten led roztaje, budete si muset kalhoty vyhrnout tak či tak 😉

 4. Proč ohrnovat kalhoty, když povodeň je ještě daleko?

 5. 5-je hrozně blízko, říkali to „lídři“ v Paříži. Pravda, to bylo minulý týden, svět je od té doby jinde.

 6. Jo, a ode dneška se nesplacení eurobondů říká „uvalení moratoria na dluh“.

 7. Zdá se, že ani v Lybii není zájem o služby americké armády. Nebo spíš ten lustrajz domouvali pentagonští úředníci s lybijskými úřady, které jsou nekompatibilní s lybijskou armádou, u které Američané vykonali návštěvu.
  „Se souhlasem libyjských úřadů, cestovali američtí vojáci 14. prosince do Libye, aby zde mluvili s představiteli libyjské armády. Členové libyjské milice však požadovali, aby odjeli. Abychom se vyhnuli konfliktu, ustoupili aniž by došlo k nějakému incidentu,“ uvedl mluvčí Pentagonu v prohlášení.
  Podle Libyjské armády však Američané přijeli do země bojovat. „Salutovali, na sobě měli neprůstřelné vesty, s sebou zbraně s tlumiči, noční vidění nebo GPS lokátor,“ píše se v textu, který doprovodil zveřejněné fotky. Na těch muži pózují s útočnými puškami na cestě nebo postávají s bagáží u letadla.

  Na Ukrajinu jezdí ruští vojáci v civilu na dovolenou, do Lybie jezdí američtí vojáci v mundůrech pokecat s místníma. Svět se v zadel obrací 😛

 8. Až ten led roztaje, u nás bude i tak sucho. Mořské pobřeží nemáme.
  Ale obávám se , že vyhrnovat by i tak nebylo co, bude nám horko i v šortkách
  Letošní léto bylo na chcípnutí, pokrývači a podobné profese nepracovaly, protože šlo o život. Dovolená letos na Orlíku stála za h.. hovor
  A pokud by to mělo být ještě horší, tak léto bez klimatizace nepřežiju, a už začínám listovat v katalozích..

 9. Rputi,
  Arktida je nahoře a Antarktida je dole. Tudíž hromadění ledu v Antarktidě je v naprostém pořádku. I sníh padá seshora dolů. Mmch – jak by se Zeměkoule mohla převrhnout? Se ti už někdy na stole převrhlo těžítko?

 10. Halle,
  v době středověkého teplotního optima tu sucho asi nebylo. Jinak by nemohlo dojík k osídlování Kotlinky a expanzi zemědělství.

 11. 13
  ptakopysku,
  co bylo v době středověkého teplotního optima mě nebere.
  teď ale sucho je ! A kurevské !

  Dana nenaříká z plezíru, nebo proto, že nemá na práci nic lepšího !

  pošeptám ti, a ostatní ať neposlouchaj !
  Rpúuť si dělala pérdel ! 😉

 12. Evropa, -20000 let. Je zle. Step začíná být pohlcována lesem, kleč ustupuje, mamuti odcházejí na sever. Rada šamanů zakazuje rozdělávat oheň a prdět.

 13. Ptakopysku ad 12 – převrhnout? snadno! Želva udělá neočekávaný rychlý pohyb, jednomu ze slonů po krunýři sklouzne noha, klekne a už letíme!!

 14. ptakopysku,
  ještě za Přemysla Otakara byla Kotlinka samej močál! Kde by se vzalo sucho?
  Jenže Přema zval kolonisty jak Merkelová a ty vodvodňovali a vodvodňovali, až to takhle dopadlo!
  Prostě to přehnali, jak Andělína s prchlíkama!

  Kadel IV. sice měl divoký nápady jak Zeman, že takhle spojit Vltavu s Dunajem, aby se jeden neštraopicíroval přes Šumavu, ale naštěstí na to neměl prachy. Komunisti je sice neměli taky, ale nedali si říct, nadělali nádrže, ale na zavlažení už jim prachy nezbyly!

  A dělali ve středověku všelijaký blbostě, ale narovnávat potoky je nenapadlo. Naštěstí!
  Holt ten dějepis chybí, no…

 15. Halle 14,
  nedělala jsem si prču! Vona taková Malá doba ledová nebyla žádná sranda …. ale, viz 17….

 16. 17

  Náhodou, ty nádrže jsou dnes dobrý ! Bez nich by už z Vltavy nad prahou byla stoka !
  Flákali se, komouši leniví !
  Měli jich postavit víc !

 17. Halle,
  víc už jich nad Prahou nešlo – dědeček v tom měl prsty, tak to mám přímo od pramene.
  Ale já myslela ty nádrže u vás na Moravě – to zavlažování holt chybí….

 18. Rputi,

  já taky nemyslel jen vltavu, i když mám dojem, že se uvažovalo ještě o jedné mezi Orlíkem a Lipnem.
  Ale každá zdvihnutá voda zvyšuje úroveň spodní vody v okolí. I jezy pomůžou.
  Kolem Orlíku s poklesem hladiny začaly schnout stromy.

  Ta naše přehrada se dodělávala až po sametu – ještě v letech 1993-4 tu byli dělníci, takže to zavlažování už komouši prostě stihnout nemohli. 🙂
  Ale když už je přehrada, to zavlažování dodatečně udělat už není problém – pokud se najdou prachy.

 19. Haladine ad 18 – není to zbytečné?
  Kam myslíš že ti slonové serou? A po čem by tak asi mohli uklouznout? 😉

 20. A i bez toho zavlažování….

  Vlivu výstavby nádrží na krajinu a faunu bylo věnováno několik odborných studií z nichž vyplývá, že novomlýnské nádrže jsou výrazným stabilizujícím prvkem ovlivňujícím velmi pozitivně klimatické prvky v krajině. V nivě jižní Moravy probíhají totiž procesy vysušování krajiny způsobené jak globálními klimatickými změnami, tak i intenzitou čerpání podzemních vod do vodovodní sítě. Samotná existence lužních lesů jižní Moravy tak může být v současné době podmíněna maximální funkčností vodního díla Nové Mlýny.[1][2]

 21. Já vám do těch úvah nechci mluvit… ale až všechen ten plovoucí led na severním polu roztaje, hladina moří poklesne!
  Takže se jí tam vejde víc a tím se ztratí na Sahaře… 😉

 22. Rputi, s tím převrácení zeměkoule sis prču dělala. Mělo tam být 16, ne 17 – já to splet 🙂

 23. 23
  Šumaváku,
  ti sloni jsou bildovaní. Serou pres okraj krumýře.. Vždycky se pootočí 🙂

 24. EU komisa doporučučila zrušit vízovou povinnost pro Ukrajince a Gruzince.
  Vízová povinnost pro Kosovo zůstává.

 25. 2 ptakopysk ad 10 – ale zas musíš ocenit, že zcela spontánně… Ona ta situace prostě sama nazraje…

 26. 2 westík ad 30 – chceš snad říci, že mu nedali ani tu sklenku vodky, dopisní papír a 30 minut na čestné řešení?
  Nicht möglich…

 27. Ale ale ale, jaké to radostné zjištění:
  http://brno.idnes.cz/v-brne-zkolabovala-pred-vanocemi-doprava-ffn-/brno-zpravy.aspx?c=A151218_183835_brno-zpravy_zde#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
  třeba by mohl pasáček utrousit něco málo povzbudivých slov na téma obydlené zatáčky před Vídní… Ale na druhou stranu, prej tu díru budou oplocovat, aby tam náhodný turista nedopatřením nespadl – tak to snad bude v pořádku…

 28. (40) Hmm, PeSi, tak to aspoň vypadá 🙁
  „Polští vojenští četníci obsadili v noci na 18. prosince budovu Centra kontrarozvědky NATO ve Varšavě… Použili náhradní klíče a dostali se dovnitř. Službu konajícímu důstojníkovi sdělili, že musí okamžitě opustit budovu a předat dokumenty do kádrové rezervy. Důstojník to hlásil řediteli Centra plukovníku Krzysztofu Duszovi…. Dusza řekl novinářům, že se okamžitě dostavil, ale policie ho do budovy nepustila a prohlásila, že „případ nepatří do její kompetence“.
  „Nic nemůže takové počínání ospravedlnit. Je to další etapa likvidace Centra, který funguje na základě zpráv NATO a pracujících tu důstojníků z Polska a Slovenska“, míní Dusza.
  Kdepak vodka a pistole na čestné řešení …. 😕

 29. Pasáček nemůže trousit, visí v zácpě, protože zlí řidiči neuposlechli jeho blikání a neuhnuli mu.

 30. Ad 42 – já tu zprávu četl už nejméně třikrát a pořád jí nerozumím…Kdo je ta kádrová rezerva za řiditele? On musí ty papíry sníst? Která ta z těch tajných služeb je tajnější?
  Jakto že ta přepadovka měla náhradní klíče? Jaktože tam toho řiditele policie, když jí to nepříslušelo, nepustila?

  Redaktor vydávající zprávu jen kouřil trávu nebo bral herák z Kosova?

 31. 44

  Znamenalo to, že důstojník je zbaven momentálního zařazení, a má se hlásit na osobním oddělení ( kádrové rezervy) o nové zařazení.

 32. Poněkud velmi, velmi nezvyklé řešení. Takové rozhodnutí je obvykle předáno písemně a přímým nadřízeným důstojníka.
  Ne někým úplně jiným (třeba z vojenské policie.

  V Polsku to bude ještě hóódně veselé

 33. Teda, tak jsem to zakřik… Tohle je mnohem větší síla – a dokonce prej inženýr!
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-mala-uvaha-o-rozpinani-vesmiru-dvu-/p_veda.aspx?c=A151217_225044_p_veda_wag
  A já si myslel, že Silvestr je až přespříští týden a apríl snad ještě o chvillku dýl…
  Vychutnejte si:
  „A co světlo přitékající k nám z velkých dálek? Teče skrze vakuum, ale dávno je známo, že vakuum není prázdnota, ale jakási plnost, je to prostředí, i když se jeví jako prázdné.“
  „A co samotný Čas (který je podle Bible prvním božím stvořením, jakýmsi prvním prostředím), nemůže i on způsobovat tekoucímu světlu (a nejen jemu) energetické ztráty? Jednalo by se o nám všem dobře známé stárnutí všeho okolo nás. A my moc dobře víme, že cokoliv starého vypadá poněkud jinak než cokoliv mladého, i když se pořád jedná o tentýž objekt.“

  Inu, více takových hloubavých inženýrů…

 34. PeSi 52,
  nj, z theologie ho vyhodili, na Fildu se nedostal, tak mu tatínek aspoň toho inženýra koupil!
  Ale v Paříži by docela zapad – je chlapec učenlivej! 😀

 35. PeSi.

  když už je něco velkýho, proč se nepochlubit ! 😀

 36. Dobrí dopledne,

  mně se nejvíc na tej úvaze o rozpínání vesmíru líbí „A závěr? Ten ať si udělá každý sám“.
  tomu říkám vědecko – demokratický přístup. 😀

 37. Ale ale, nějak se ty „omyly“ množí… (nehledě na pravopisné chyby)
  http://zpravy.idnes.cz/letecky-uder-proti-is-vedeny-usa-zabil-iracke-vojaky-f9m-/zahranicni.aspx?c=A151219_071819_zahranicni_pku#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
  „Při leteckém úderu koalice vedené Spojenými státy proti Islámskému státu zřejmě v pátek nechtěně zahynuli iráčtí vojáci. Uvedla to americká armáda. Celý incident se nyní prošetřuje. Americké letouny měli v oblasti ze vzduchu podpořit pozemní operaci Iráčanů.“
  „Zdroje deníku Washington Post na místě uvádí, že mrtvých je 25 a zraněných celkem 37.“

  No, jak to říkal ten císař? Bože, ochraň mě před přáteli, před nepřáteli se ochráním sám…

 38. 61 – nejdříve to chce se na historii Spratly Islands podívat. Pokud na ně má někdo nárok tak jsou to Malajsie a Filipiny. Stavbou námořní základny a letiště provokuje čínský komunista.

 39. 2 Rpuť – včera se prý konala pietní pouť se srdcem na Hrad… Asi jim vadí, že ten Hrad nevypadá jak bordel madam Dagmar…
  A někteří účastníci měli zkrácené kalhoty, prý na památku té přehlídky… Jen by mě zajímalo, jestli někdo z nich tušil pravý důvod těch zkrácenejch kalhot…
  To se totiž zrzavej skřet zlil do němoty a dopadl jak feldukrát Otto Katz blahé paměti – prostě se posral. A tak nahonem hledali někoho, kdo by mu půjčil kalhoty – a ty půjčený holt byly kapku kratší…
  No a zatímco Zemanovi vyčítají, že chytil lehký vrávor, věčně nalitý zrzavý skřet je blahoslaven a veleben…

 40. 62 – ten článek je lež na lež. Autor by zasloužil dostat přes držku. Co ovšem čekat od Parlamentních listů, které rády zaloví v informační žumpě.

 41. 63-já nemluvím o nárocích,ale o tom, že jednou je let bombardéru v mezinárodním vzdušném prostoru provokací a ohrožením kde čeho (to když jde o rusky bombardér) a jindy zase o rutinu vyplývající z mezinárodního práva (to když jde o bombardér americký).
  Pokud je let bombardéru v mezinárodním vzdušném prostoru OK (jako že je), proč ty hysterické reakce na ruské bombardéry u Skandinávie nebo Británie ? V čem jsou ty ruské lety tak zásadně odlišné od těch amerických ?

 42. PeSi – 52 – No, je fakt, že pan inženýr blábolí fakt dost. Divím se, že to Neff či Wagner otiskli. Nicméně je pravda, že současná astronomie a kosmologie zápasí s fyzikou prakticky na všech frontách. Například vzdálené quasary se musí od nás pohybovat v důsledku onoho kosmologického rozpínání 7 a vícenásobkem rychlosti světla aby byl vysvětlen rudý posun jejich spekter. Zdroj energie z těch quasarů nemůže být jaderná fúze ale něco jiného, mnohem většího. No a temná hmota a energie, která z rovnic vychází, že tvoří kolem 90% veškeré hmoty a energie – tu nikdo neví jak alespoň trochu spolehlivě detekovat, byť i nepřímo. No a poslední perla – aby vše vycházelo, je nutno předpokládat, že prostorová hustota té temné energie se s kosmologickým rozpínáním nemění a zůstává konstantní (!). Zajímavá doba.

 43. Muhehehe!
  Některým i v básnickém střevu zaškrundalo… 🙂 🙂

  Celá báseň Džamily Stehlíkové pro Václava Havla:

  Byl Advent. Sněhový kožich Evropy trhaly teplé cyklóny,
  Stromy zdobily girlandy hitchcockovských vran.
  V prosinci lilo, padaly hráze. V neděli ráno se splašily zvony
  Zemřel, zemřel. Desítce egyptských ran

  Vyrovná se ta jedna. Havel zemřel. Soused – rváč a cynik –
  Sedl si na schody a vzlykal – co si teď počneme sami,
  Raději by vrátil hokejové zlato… Cítil se jako viník
  Pak o Vánocích – prý kvůli obžerství u hrobové jámy.

  Dramatik absurdna měl pohřeb ve dnech čekání na Mesiáše
  A na Godota. Sestra Boromejka něco šeptala Dáše.
  Neonové srdce nad Hradem ještě chvíli blikalo jako maják
  Pro loď Pravdy a Lásky Made in Czechoslovakia, Born in Prague,

  Než padla tma. Poutní město je znovu provincií, zapšklou jako nový vládce,
  V opilosti snící o Havlově slávě, ale častěji – o šibenicích pro zrádce.

 44. Ad Spratleyské ostrovy.

  Doufejme, že stejná úvaha jako pro ně, by měla rovněž platit i pro Čagoské ostrovy, najmě pro ten jejich ostrov největší – Diego García. To je ten, co tam má postavenu vojenskou základnu a letiště jedna nejmenovaná mocnost. Dělí se o něj rukou nerozdílnou s další spřátelenou vazalskou mocností…

  V jejich případě znalci potvrdí, že se zcela jistě nejedná o žádnou provokaci. To v žádném případě. Quod licet Iovi, … 😉

 45. 69-tak ono nárok Číny je skutečně hodně sporný, Diego García je britský bez nějakých pochybností, mne šlo jenom o tu hysterii v případě jistě taky rutinně cvičících ruských TU v mezinárodním vzdušném prostoru …

 46. A jak se tak dívám na články na focus a welt a diskuse pod nimi, Němci souhlasí spíše s názory Orbána a Fica než Merkel. Tedy pokud se nejmenují Mohamad nebo Simir. Jaká je reálná podpora Merkel by mne fakt zajímalo.

 47. NoName 71,
  podpora Mutter se zajisté odvíjí od počtu přistěhovalců v okolí.
  Bojí se stejně jako my, jen se to neodvažují říkat nahlas…

 48. Problém nastal když Ruské bombardéry, které létaly těsně po okraji 12mílového pobřežního pásma kde byly později doprovázeny britskými Typhoony se odmítaly na vyzvání identifikovat civilním řídícím letového provozu v oblastech, kde je provoz dost hustý. Jinak k žádnému incidentu nedošlo a piloti letadel na sebe vzájemně mávali.

 49. 72-mám německé kolegy, kteří za Merkel stojí. Protože sami jsou děti Němců vysídlených z Polska a argumentují tím, že oni se integrovali. Můj argument, že Němec se v Německu integruje přece jenom jinak než Afghánec neberou.

 50. 73-nepochybuju o tom, že si to vojáci vysvětlí a že to berou tak nějak jako práci na obou stranách (i v případě Čína-USA). Ja osobně bych ale jeden měsíc psát o provokacích a druhy o rutině psát nemohl, cítil bych se divně.

 51. NoName, ad [70] já bych si tak jistý s tím „bez nějakých pochybností“ nebyl.

  Všimni si prosím okolních ostrovů i ve větší dáli a komu patří. Jak dopadlo obyvatelstvo oněch ostrovů a kde se nyní nachází po násilném vystěhování? Je dobré připomenout i Mauricius a Seychely s jejich nároky. Mimochodem, naní to až tak dlouho, co jsme tu o tom diskutovali a něco poznámek jsem k tomu učinil i já. Udiíme, jak dopadne rok 2016, kdy končí pronájem…

  Nyní se loučím, práce volá. Z času na čas při průletu kolem nakouknu…

 52. NoName,
  Afghánci se integrují ještě snadněji, jsou totiž lstiví 😉

 53. ad 63 – nejde o to, kdo má nárok. Jde o to riziko , mohli ho klidně sestřelit, pokud tam jsou ve velkém i když podle Dušana jim to nepatří. Válka by kvůli tomu těžko byla, jako v Turecku. A to nepřipomínám ani na U2 nad Uralem.

 54. 81-visí to na titulkách celý den a začínají tím zprávy. Obvykle je to dokonce prezentováno jako narušení vzdušného prostoru (což je samozřejmě blbost).

 55. Ono to s těmi Spratleyho ostrovy není tak úplně jednoduché..
  Podle čínských údajů měli Číňané tyto ostrovy odedávna obývat a také je jako první zakreslit do map. Do 19. století byly ostrovy také navštěvovány čínskými rybáři kvůli doplnění zásob pitné vody.

  1864 připlula britská válečná loď a některé ostrovy prohlásila za britské území. Odtud odvozují bývalé britské kolonie Malajsie a Brunej své nároky na některé jižní ostrovy v souostroví.

  Mezi lety 1933 a 1955 považovala Francie celé souostroví za součást své kolonie Francouzská Indočína.

  Část ostrovů má dodnes obsazen Tchajvan, Ten to obsadil po nářezu na pevnině od komoušů část Vietnam – ten odvozuje svoje nároky od toho, že je za vlatnictví vyhlásila Francie mezi válkama a formálně připojila k Francouzské indočíně.
  Sakumprásk.
  (Sakra, že to už předtém vyhlásili za vlastnictví Britové jim nevadilo ?
  Vietnamci se o ty ostrovy s Číňany porvali – komunisti s komunisty
  Pak se s nároky přihlásily Filipíny za prezidenta Marcose.S jakým zdůvodněním netuším.

  A Malajsie si rovnou 3 ostrovy obsadila. V roce 1990

  Takže – okolní země si z Ostrovů udělaly trhací kalendář, vadí jen Číňané 😀

  Jo, za války to drželi Japonci. 🙂

 56. Létání v mezinárodním vzdušném prostoru opravdu, ale opravdu není narušení vzdušného prostoru cizího státu.
  Tvrdit to je hysterie.

 57. Teď bychom mohloli začít rozebírat význam slova hysterie … A tak…
  Ale klidně to nechte být, byl to můj subjektivní pohled na věc, který se prostě nekryje s tím vaším.
  BTW, teď jsem se v rádiu dověděl, že jemenští povstalci (to jsou ti zlí, bojuje proti ním nás spojenec Saúdská Arábie) porušují příměří a zabíjí lidí a celkově jsou nehodní … A na konci zprávy větička, že příměří porušili jako první vládní vojska (to jsou ti hodní, jinak by nepodporoval náš/váš spojenec)-rozhodli se v době příměří dobýt jakýsi přístav.

 58. Petr Paulczyňski
  Brno ·

  Skauti přivezli vánoční betlémský oheň. Doufám, že splnili nařízení EU a mají ho označený jako produkt z obsazených území.

  …Tak doufám, že ho všichni eurohujeři budou bojkotovat! 😉 😀 😀

 59. Paulczyňski kecá.
  Je to oheň z kostela v palestinském městě Betlema, ne z izraelské osady v Palestině.
  Mimochodem, jako zákazník si osobuju právo vědět, kde zboží bylo vyrobeno.
  Chcete mi ho upřít ? 😉
  Označovat „Made in Izrael“ zboží, které nebylo vyrobeno v Izraeli považuju za klamání spotřebitele.

 60. A v Polsku už mají Výbor na ochranu demokracie …
  Ty volby asi nedopadly úplně nejlépe ?

 61. (89)Jelikož to nedostatečně prožívám, tak mi v tom Jemenu hodní/zlí spojenci/nepřátelé poněkud splývají, pokud na to už vůbec narazím.
  Podobně i Polsko, obě strany mne něčím odpuzují, něčím jsou mi sympatické. Ať si to Poláci přeberou – líbí se mi jen naprostá marginalizace levice.

 62. Levice, pravice, Polák vždy naletí na hypervlastenectví a antirusizmus.
  Jinak ta strana slibovala větší sociálno než levičáci 🙂

 63. BTW, byl jsem na Star Wars VII a rozhodně lepší než I-III … Ale Hanovi Solovi to udělat nemuseli …

 64. 92 NoName
  … dobrý večer. Co mi známí říkali, tak bych to ze všeho nejvíce přirovnal ke zhrzeným příznivcům Schwarzenberga-Komorowski. Místní pravdoláskaři. Angažují se „osobnosti“ typu Maja Komorowski (sestřenice), Karol Modzelewski – u nás obdoba předrevolučních „chartistů“ ideologů, Tomasz Lis – „objektivních“ redaktorů jak z čt24 (obdržel v prosinci cenu „Hyena roku 2015“ na mimořádně tendenční zpravodajství, Agnieszka Holland (něco jako Vašáryová). Už jenom to poslední jméno by mi i s minimální znalostí polských reálií stačilo …
  Nic nového. Na chvilku prohráli a tak se logicky cukaj, ovládají media, takže jsou vidět a mají support od nositelů „evropských hodnot“.
  Zakrátko se zase k moci dostanou skrze infiltrování stran u moci.

 65. A co moje nejoblíbenější postava – Jar Jar Binks? Ten to má už asi taky za sebou?

  To jeho „Fakra, kde mám hafák…“ mi bude znít v uších neustále. Fofola je proti tomu trapnej vodvar.

 66. 95 a kdo ho vlastně hraje? Indiana Jones je ještě naživu?

 67. Dobrý večer,

  dcera na to jde zítra. Už se duševně připravuje – vymýšlí improvizovaný kostým a vyje cosi, co poněkud připomíná ústřední melodii.

 68. No rozhodně film připomíná vizuálně i dějem víc sérii 4-6, než 1-3, a to je dobře. J.J. Abrams umí, Super 8 udělal skoro jako Spielberg 😉
  To otravné něco Binks tam naštěstí není.

 69. 100-vše je jak má být, Millenium falcon, X wings, Tie fighters, stormtroopers, ještě větší Hvězda smrti, to půjde 😉

 70. Mno, ale jak tak vidím, úplně ignorovali literární sekvence typu T. Zahn apod., IMHO mimořádně zdařilé, takže očekávám něco ve stylu VUS…
  Jestli to někde najdu, tak si to stáhnu, ale rozhodně na to nepůjdu do kina… Na tom počítači se dají některé pasáže přeskočit, aniž tím utrpí celkový dojem. A navíc, dá se to kdykoli vypnout, aniž člověk předčasným úprkem nasírá fanatické diváky v kině…

 71. 103 PeS
  …ale zase šmátrat jednou rukou v pytlíku s popcorns a druhou žmoulat vlhkou ruku spoludivačky není doma tak romantické.

 72. 2 skimic – myslíš ve smyslu – mami, ten film byl úžasnej, děsně jsem se smála, až jsem jednu chvíli Karlovi málem počurala ruku…
  Takhle?
  BTW, popcorns nesnáším…

 73. Mě osobně v multikinech vadí přezvučení, popkorn nejim, kokakolu piju jenom když mám průjem, a chodit tam se sluchátkama, abych vypadal jako Otík, to se mi teda nechce. Asi počkám, až to jako megafilm uvede TV Noha.

 74. 106-takový Battleship nebo Battle L.A. je v TV nanic, to prostě potřebuje kino.
  Samozřejmě, není to pro každého, ale já osobně to mám rád. Entertainment v nejpůvodnějším smyslu slova.

 75. 197 ty filmy jsou tak sestrojený aby se orgasmus dostavil až po splnění podmínek typu místo, prostory, spoludiváci atmosféra … u televize s utepencema a plzní s božkovem se prostš kruh neuzavře ..š

 76. Jo, jasně, některý věci jsou dělaný pro velkoformátový plátno. V televizi prostě detaily mizej. Pak se ovšem člověk pokládá na otázku, zda poměr velikost plátna/(demence scénáře + přezvučení) odpovídá vloženému finančnímu obnosu. Třeba v případě Avataru bych se asi na konci filmu rozplakal jako strýček Skrblík. A to i přesto, že vizuální stránka toho filmu je úžasná.

 77. 109 tak mě Avatar neurazil. Heká zápletka, sexuální dračice s ocasem chránící vvého přítele vlastním tělem i nožem. ty xelený nálplavy a yes we can si podvědomě odpářu v rámci zprostředkovávání si zážitku

 78. skimici,
  asi nejsem cílová skupina. Žvanící spoludiváci mě serou, šustění pytlíků s popkornem mě sere, Že si nemám kam natáhnout nohy a narovnat bolící kolena mě taky sere, z řevu linoucího se z aparatury Dolby Atmos 12.1 mě nesnesitelně bolí uši.
  Takže v IMAXech dávám akorát filmy z druhohor a protože je už nepromítají… 😀 😀 😀

 79. Avatar je první film, kde lidstvo prohrálo s nekompatibilní civilizací na celé čáře. Díky lidskému zrádci. Dost lidí to chápe jako jistou výpověď o tom, kam se euroatlantická civilizace ubírá.

 80. Halle,
  už jsem o tom taky uvažoval 😀 😀 😀

 81. Já jsem nekonzistentní i třeba s divadlem. Když odhlédnu od děje (libreta jsou na tom zhusta hůř než tvorba Rosamunde Pilcher) stísněný prostor bez molekuly kyslíku mě prostě deptá. Přitom třeba taková hospoda, kde je taky stísněný prostor a kyslíku pomálu, žvaní se nesmysly a občas se i zpívá, tak ta mi mi nevadí.

 82. skimici,
  jo, to mě fascinovalo v Klokánii, tam byla v některejch typech rodinnejch domů cimra vyloženě projektovaná jako kinosál pro cca deset lidí. S plátnem, křeslama, projektorem…

 83. ptakopysku,
  tak koukám, že máme k zážitkům z multikin podobný vztah 🙂 Doplácala jsem se dokonce na 3D na poslední díl Hobita, a chlapeček o pár křesel dál byl prostě na zabití, jak celou dobu žvanil a žvanil (ani jsem si nemohlka pořádně zaslzet na hrdinskou smrtí Kiliho a Thorina) – byla jsem v pokušení ho předhodit skřetům na plátně…. ze 3D se mi dělalo spíš blivno, i když jsme seděli dost daleko od plátna, ale celkově…. no !
  Rozhodně je příjemnější si to doma promítnout na naše „velké plátno“, tedy nabílenou zeď – ňaminky si přinesu rovnou z kuchyně, křesílko i podnožku si našteluji dle libosti, a pokud se poněkud předávkuji tekutinami, tak lze film pozastavit a nemusím za potřebou cválat.
  Jinak z vesmírných příšerek Star Wars je můj favorit „walking carpet“ Chewbacca, a tzv.díly I-III jsem po shlédnutí poloviny prvního zavrhla, a to tak, že totálně. A to jsem fanoušek těch IV-VI s Hanem Solo téměř ardentní. A samozřejmě master Yoda, s jeho úžasnou angličtinou 😀
  Vzpomínám si, že ten pokračovaní „prequel“ šel do kin v době mé poslední delší stáže v USA, a americký kolega to zhnuseně komentoval, že zatímco Darth Vader doslova „scared the shit out of kids“, nový superzloduch ďábelského vzhledu byl spíš k smíchu (a to určitě neznal české pohádky s pekelnou tématikou, kam by onen zloduch zapadl mnohem lépe) 🙂

  skimici,
  Harrisonu Fordovi je teprve 73, to je ještě mladík, ne ?

 84. Matzurko,
  já jsem I – III přetrpěl jako již zmíněné megafilmy na TV Noha. Příšerná kombinace největších hollywoodských klišé… zejména ty psychoanalytické úlety jsou neskutečné.

 85. původní Star Wars mi úplně stačí – mám je ještě na VHS. Do kino také nechodím. Šustění popcornu mne irituje, mluvení ještě víc a ceny lístků také nejsou povzbuzující. na tyhle SWars do kina určitě nepůjdu. zati půjdu 23.12 na Karlův most zazpívat si Rybovu mši.

 86. P.S. – teď si užívám na ČT Art My Fair Lady – toile už nikdo nedělá a zřejmě ani neumí…

 87. Dobré nedělní ránko!

  Dušane, já jsem teď docela napnutá, jak dopadne Popelka? Koupili ji Norové a chtějí ji udělat na chlup stejně, takže norská Popelka se podívá, kde Šafránková mrkla a vyrazí na plac. Herci z takové práce zajisté budou unešeni….
  Příští Popelka už zřejmě bude jen počítačová animace…
  Jak zabít film…

 88. ptakopysku 115,
  ono v té hospodě pingl nosí pivo a štamgasti choděj na záchod, takže k jisté výměně molekul kyslíku přece jen dochází. Kdežto v dívadle herci jen vířej prach na jevišti…

 89. 109 Ptakopysku
  Dobré ráno. Zatím co Rpuťí zmítají obavy z Popelky budoucí, já jsem Ty ďáble nemohl pořádně usnout kvůli Tebou zmíněného Avataru.
  Ty jseš můj zdejší sci-fi guru: Prozraď mi tedy jak to Na’vi (ne Popelka) s reprodukcí? Mají taky penis a vaginu nebo to dělaj ocas-ocas jako když se připojujou k drakovi? Možná že queue-à-queue (tedy ocas k ocasu, vzor vis-à-vis, face-à-face) metoda umožní zároveň používat penis a vaginu jaksi paralelně a tím zvýšit intensitu prožitku.
  Jo, co se týče ocasu – mi napadlo po probuzení, při přípravě čaje – nemaj ho nějak blbě umístěnéj? Už si to nepamatuju, viděl jsem to jenom jednou ale už vím, že je to jedna z věcí co mě rušily a nevěděl jsem co to je. Ta holka neměla přirozené nasazení ocasu! V každý český pohádce to přitom maj čertice správně. Mi připadlo, že jí vychází jaksi v pravém úhlu k sacrum, což je anatomicky blbě i pro extraterestrické bytosti kteří mají jinak humanoidní look. Obvykle u ostatních savců to pokračuje S1-S3 u psa, či S1-S5 u koně atd.
  U té holky mi to připadlo prostě divné (i s přihlédnutím k fyziologickým funkcím ocasu obecně).

 90. Její kaudální appendix mě prostě nedával smysl 🙂

 91. Dobré nedělní ráno vespolek,

  Dušane, ano, já mám také VHS, stejně jako trilogii Indiany Jonese…a být v Praze, tak jdu taky raději zpívat Rybovu mši 🙂
  My Fair Lady jsme si doma na zeď pouštěli nedávno – musím dbát o vzdělání své dcery, že 🙂 ? The rain in Spain is mainly in the plain…. akorát dítko iritovalo, že se tam furt zpívá 😀 !!!! Tak jsem jí musela vysvětlit, že to je klasický muzikál, na rozdíl od více filmové Pomády (The Grease). O GB Shawovi zatím nevykládám, ani antické předloze, na to je ještě brzo, musí to napřed vstřebat. A určitě plánuju v brzké době i Hello Dolly !, jak jinak.

  Včera jsme koukali na Minions, a musím přiznat, že jsem se bavila. Ale asi jinak, než nadšené děti – totiž, v mnoha recentních filmech pozoruji „hints“, které odkazují na filmy starší, případně ve stylu Forresta Gumpa na významné události či loga… Studio Pixar tím bylo proslulé.

  ptakopysku,
  jo, při hollywoodských klišé mi lezou plomby ze zubů – prej hlavní postavou je žena, a s African-American přítelem…. Možná mohla být ještě 4%. V tomto ohledu jsou momentálně asi nejlepší Marvel Comics, tak jsou zloduši a hrdinové jasní a šmytec. Filmové triky jsou už na skvělé úrovni, aby to nebylo jako amatérské představení z Horní Dolní, a až budu chtít psychodrama, pustím si z filmotéky Bergmana 🙂

 92. skimici,
  Avatara jsem ještě neviděla (ano, přečetla jsem si synopsi a dělá se mi mdlo), nicméně stran ocásku se nemýlíte, obvykle je pokračováním páteře, takže místo zakrnělé kostrče to plynule pokračuje dál 🙂 Jestli to mají Avataři jinak, tak jsou skutečně příšerky z vesmíru.

 93. Rputi [122] – ta Popelka rediviva bude nejspíš pěkná blbost. Stejně, jako když Gus Van Sant znovu natočil jako shot-for-shot remake Hitchcockovo Psycho.

 94. 26-Minions z nějakého důvodu fungují … A nevím, jestli někdo počkal na konec filmu po titulcích-Minions ještě zahrají Revolution od Beatles v minionštině. To je asi ta nejdrsnější interpretace, kterou jsem slyšel 😉
  Ja chodím do kina s malým, kino ho baví, a ne žeby některé filmy/pohádky nenudily, ale někdy jsou nečekaně zabavné.
  Co nefunguje je 3D-snad kromě Gravitace. U Hobita jsem měl pocit, že se dívám na diorama (tak se to jmenuje, takový ten 3D obrázek?)

 95. 128-chystá se i remake Dirty dancing … IMHO to nemá žádný smysl, stejně jako u Pomády se prostě všecho sešlo jenom tehdy a tam a zopakovat se to nedá…
  Nejhroznějším remakem ale i tak zatím zůstává Bezva finta s B. Murraym.

 96. Neeee,
  Revolution ? Tak to jsme to vypnuli brzo, budu si to muset pustit aspoň v noťasu. Jo, The Beatles se jim tam prošli…. 😀 😀 😀
  Dceři se moc líbí jejich postavičky, vlásky, třiprsté „ruce“ (i Mickey Mouse má prsty 4 !), prťavé botičky a legrační vlásky… fórky typu „nelze oběsit“ (nemají krk) apod. jsou klasicky groteskové, a že si vzhledem ke své roztomilosti (velká očka, hatmatilka se španělským základem – eee, není to vlastně multikulti nekorektní?) oblibují zloduchy… boží. My jsem zhlédli v závěru ty scénky, jak se sžívají s novým pánem, ale pak už jsme to stopli. Ovšem úžasný byl i začátek, kdy znělku Universal Studios zpívají 😀 😀 😀 A jelikož se to odehrává vr.1968, tak i použitá hudba pro mne nemá chybu (reminiscence na The Hair mne totálně odrovnala, stejně jako putování „triba“ světem…)

 97. 131-to byste se taky mohl ptát, proč v dobách mezihvězdnych letů nedokáže nikdo vyrobit nákladní rampu, která se otevře nehlučně, a ne s typickymi kovovými a hydraulickými zvukovými efekty. Prostě PROTO ! 😉

 98. skimici,
  aby byly lidštější 😀 ? Koukám, i značně zakrnělé mléčné žlázy, ts ts ts. No raději nechci vědět, jak se tohle rozmnožuje.

  NoName, souhlas,
  remaky nebrat ! Většinově pohroma.

 99. 132 Matzurko
  Neviděl jsem – ale velká očka mívaj obvykle noční bytosti. Nosí tedy asi furt sluneční brýle?

 100. Zakrnělé … Vy už jste jako ptakopysk který nenechá na Keiře Knightley niť suchou ….

 101. >> Matzurka
  Ona ta vstřícnost vůči politické korektnosti (viz Rey a Finn v Star Wars: The Force Awakens ) vede postupně k absolutnímu zblbnutí. Maně si vzpomínám, že nějaký US recenzent velice zkritizoval jednu veleúspěšnou českou počítačovou hru z dob husitských válek, že tato naprosto ignoruje černochy, pardon Afro-Američany.
  P.S. V českých křížovkách jsem už několikrát narazil na návodný výraz „Afro-Asiat“. Řešením je „Arab“.

 102. Halladine,
  on v onom případě taky existuje remake remaku – a to je pak peklo.

 103. Dobré zas ráno…
  „Temná odvrácená strana jest!“
  „Ale Yodo, nezlob a pěkně ten řízek spapej, jako ostatní!“

 104. NoName,
  samozřejmě, že remaky jsou blbost!
  Každá doba, každá generace do tématu vkládá to, co je příznačné pro danou dobu.
  Nelze dneska hrát Shakespeara způsobem, jakým se hrál za Alžběty I., stejně jako nelze kopírovat herectví Sarah Bernard. Dílem by to bylo pro smích, dílem bychom tomu nerozuměli!

 105. Halle,
  moment. I když jsou Samurajové světoznámí, přeci jen bych Statečné považovala nikoliv za remake v pravém slova smyslu, spíš jen využití námětu, převedení do „západního“ kulturního okruhu. A zdařilé.
  Naproti tomu francouzské filmy „Velký blondýn s černou botou“ nebo „Tři muži a nemluvně“ nebylo nutné předělávat pro USA diváky, takoví idioti fakt nejsou (doufám), a taky to IMHO moc nedopadlo.
  No… asi je to dost subjektivní.

  PeSi,
  May the Force Be with You !!! 🙂

 106. Rputi,
  přiznávám, že mne podstatně méně vadí W.S. hraný na alžbětínském jevišti jako je tomu v Londýně (zajímavé je, že to divadlo je výdělečné a žije bez dotací!), než když si dramaturg první scény v Dolních Kotěhůlkách naostří tužku a začne milého Willyho aktualizovat. A rovněž přiznám, že mne přesun v čase jak jej provedl Kenneth Branagh přiliš neoslovil – i když herci hráli jak z partesu. U překladů je velký problém, že jde o textovou modernizaci do současnosti – a tady mají anglofonní země docela problém. Převádět do moderního jazyka Shakespeara a jeho současníky ještě ne, ale Chaucera dozajista ano?
  U českých překladů to také není jednoduché. Až budu mít čas (bude-li to někdy?), chtěl bych si přečíst a snad i zestudovat Hilského překlady. To je překladatel mých synů. Můj překladatel je E.A.Saudek. Můj táta asi svého shakespearovského překladatele neměl, snad by to byl O.Fischer (přeložil ale víc než Makbetha?), a můj děda: to je Sládek, Klášterský a taky trochu Vrchlický. Podotýkám, že „překlad a úprava“ co spáchal Jan Werich na Falstaffovi je mi značně proti srsti. S textovou úrovní předválečných her V+W to nemá nic společného. Ovšem J.W. to, že z toho zpracování nakonec nic, nesl velmi úkorně.

 107. NoName,
  našla jsem si to na tytrubce….. 😀 😀 😀 Máte mne na svědomí !!!
  Kór když ten klip začínají v oblečcích The Village People…..

 108. Dobré ráno,
  otázka je, co je „remake“. Takovej Romeo a Julie je taky v podstatě remake starších legend. A Sem statečných jako remake Sedmi samurajů nemá chybu, ale remake Sedmi statečných asi nic moc nebude. To se nedá zopakovat, to už z tohbude kaorát bezduchá střílečka.

  Norové jsou švihlí, tak ať si tu svou Popelku užijou. jen nevím, jetsli bude smět mít zapopelenej obličej. Co kdyby se to dotklo příslušníků tmavších ras?

 109. dvd,
  ale Čochtana JW udělal dobře 🙂

  Nooo, Shakespeare je klasik… ale Zkrocení zlé ženy s dvojicí Taylor & Burton se asi hned tak nepřekoná… stejně jako ďábelský Richard III. v podání Sira L. Oliviera.

 110. Popelka…

  z českých mám ráda jak „Tři oříšky“, tak i TV verzi s trubadůrem Třískou, každá má své pohádkové kouzlo.
  Jinak Disney se suitou zvířátek nemá chybu, a naprosto mne vyděsilo, že udělali remake s živými herci. Pro mne potvrzení, že jde jen o peníze, a inspirace někde pláče… nápady se nedostavují vůbec.

 111. >>dvd,
  Falstaf byl Werichův životní souputník a projekt.On ho tak pro sebe viděl, že nám to nevyhovuje, je věc jiná.
  Trága je, když se někdo rozhodne „modernizovat“ Hamleta ježděním na kolečkových bruslích a domnívá se, že to stačí. Konec konců, současné problémy ND pramení právě z těchto omylů.

 112. Matzurko,
  já viděla verzi Sněhurky s VOPRAVDOVSKEJMA trpaslíkama. Děs…

 113. 146 Matzurko
  Čochtan – to je z té pohádky Fimfárum? Resl sem a Resl tam a pd šosy mu vyrostl lodní šroub … To je geniální, ten krátký text.

 114. Matzurko,

  on někdo předělával blondýna ? 😀

 115. skimici,
  ne, měla jsem na mysli českou verzi muzikálu Finian´s Rainbow, kde Čochtan zaujme místo irského skřítka, jemuž byl ukraden hrnec zlata na konci duhy 🙂
  Fimfárum mám ráda a moc. Falstafa neznám.

  Halle,
  ano, a místo Pierra Richarda tam máte možnost vidět tehdy ještě velmi mladého a velmi vlasatého Toma Hankse.

 116. 153 Ptakopysk
  … to je právě imho okoukaný kostým z Avataru. Ta čertice má totiž vocas v místech, kde já mívám ischias.

 117. skimici,
  no právě! Evidentně jsme odhalili Cameronův inspirační zdroj – děvky v kostýmech firmy 4LOL

 118. Mmch, poměrně složité rozmnožování emzáků bylo v Divoké planetě. Emzáci tam byli také modří

 119. Hm, že by ty záda, co mně bolí, nebyl hexenšůs, ale že by mi tam začínal vyrůstat ocas? A mám v tom případě očekávat, že taky zmodrám?

 120. Prakopysku
  Ještě k Tvému 153 – proč jsi vlastně dával ten druhý odkaz? Vždyť má ta čertice jen holou p.del a ocas nikde. Něco mi uniklo? Mám snad zapojit představivost?

 121. skimici,
  jen tak pro zajímavost, jako jistou sociální studii. I mezi čerticemi jsou sociální rozdíly. Zatímco ty bohatší mají ocas i co na sebe, ty chudé mají doslova holou prdel.

 122. Cifix,
  čertice mi jsou momentálně ukradené, neboť to vypadá, že se nám odebírá do věčných lovišť mikrovlnka. Po zapnutí vydává zvuk jak startující formule 1, naštěstí nikam nejede…. Tak teď abych řešila dilema, jestli odvézt do opravny a čekat, anebo raději koupit novou. Tahle Whirlpoolka slouží teprve čtrnáctý rok, zjevně si z Harrisona Forda příklad nevzala…

 123. Matzurko,
  pokud jsou vůbec díly na 14 let starou mikrovlnku, tak její oprava bude skoro určitě dražší, než zakoupení nové. A když tu novou vůbec nebudeš zapínat, tak ti taky vydrží 14 let. 😛

 124. 160 Ptakopysku.
  Něco na tom je. Čertice druhého typu – bezocasé – budou mít alespoň podle obrázku nekomplikovaný vztah k realitě což jim umožní jakési přímější zapojení se, ať již je na problém nahlíženo z jedné či druhé strany.

 125. PTAKOPYSKU !!!
  To si fakt myslíš, že u nás takové zboží leží ladem ? Nejméně pětkrát denně tam něco ohříváme, a popcorn vyrábíme každou chvíli taky.
  A tenhle typ jsem koupila, že měla tlačítko „popcorn“….
  No, ale žádné extra funkce kromě ohřevu nepotřebujeme (i grilování dělám raději v troubě klasické nebo na pánvi), takže nás to před vánocema nezruinuje, akorát budu muset ještě bleskově projet Internet, kde se dá sehnat menší bílá, s dvířkama s úchytem. K dodání okamžitě.

 126. Matzurko
  a co takhle zkusit k nedělnímu obědu upravit něco bez mikrovlnky? Jen tak obyčejně vařením, dušením, pečením, smažením nebo grilováím. Trvá to sice o fous déle než 5 minut ale rodina to jistě jednou za čas ocení.

 127. … aha odpálil jsem než se objevilo 164. Ani trouba Vám tedy není cizí 🙂

 128. 166

  Každá ženská má doma nějakého troubu ! 😉 Pokud není single, rozvedená nebo 4% ! 😀
  Některá to řekne, některá to neřekne, ale myslí si to každá ! 😀

 129. Já to klidně přiznám, Halladine. Nejsem ani singl, ani 4% ani rozvedená ani vdova a mám doma trouby dokonce 2.
  (mikrovlnnou a elektrickou 😀 )

 130. skimici,
  nejen troubu. Tu mám i s grilem, jinak nejvíc používám plynový sporák. Na toastíky toastovač, na čaj vařím vodu ve varné konvici. Pro mixování se mi nejvíce osvědčil tyčový mixér s nerez nástavcem, tím jde vlítnout i do horké polévky nebo omáčky 🙂
  V mikrovlnce ohříváme a popáme corn. Párkrát jsem tam zkoušela grilovat, ale výsledek nebyl uspokojivý, takže nová tuto funkci mít nemusí, stačí časovač a inzenzita výkonu. Rozmražování není třeba, fidlat s nastavením podle váhy a produktu nemám čas, mraženou pizzu nekupujeme (párkrát ano a vždy nám přišlo, že chutná po tom kartonovém obalu).

  Halle,
  no, můj model „trouby domácího“ se bohužel vyzná v biochemických reakcích, molekulárních genetických záhadách a genetice několika modelových organismů, leč aby vzal šroubovák a podíval se té mikrovlnce na střeva, na to nedojde (naopak můj táta byl schopen vše nejen rozebrat, ale i složit a opravit – holt strojařský inža s elektro hobby, takže to platilo i pro PC a vše, co se strkalo do zásuvky; ovšem zručný byl i se dřevem a zedničina taky nebyla cizí).

 131. 170

  Matzurko asi jako můj otec se strojnickou průmkou, hornický ing, kluk z vesnice , otec stolař, dědeček tesař.
  No a zedničinu na vesnici uměl skoro každý.

 132. Honzo,
  nepeče, ujídá 🙂

  Halle,
  táta byl Pražan křtěný Vltavou… bydleli v Žitné ulici. Ale je z vesnického rodu, dědeček byl první městský, stejně jako babi – jejich sourozenci i současná generace potomků jsou na těch vsích do dneška. Všestranná zručnost je jim vlastní.

 133. mraženou pizzu nekupujeme (párkrát ano a vždy nám přišlo, že chutná po tom kartonovém obalu
  Mňo, já předtím, než mraženou pizzu strčím do trouby, ji z toho obalu vyndám…

 134. ptakopysku,
  my ji vyndali taky, ale nebylo to poznat 😀

 135. My to děláme tak, že koupíme mraženou pizzu, rajčata, kousíček šunky, dva, tři, čtyři druhy sýrů… cenu takové pizzy raději nikdoo nepřepočítává 😀 ale je to děsně dobrý!

 136. Já dělám pizzu tak, že zavolám do pizzerky a za čtvrt hodiny vyšlu nějaký dítě. 🙂

 137. Mraženou pizzu jsem viděl rozpitvanou v Peklu na talíři. Všechny šunkový pizzy byly z výrobního salámu a ve všech, bez ohledu na značku, byly 4 kousíčky šunky. Dobrou chuť.

 138. maYdo,
  tak to jsem zatím ještě nezkoušel. Dítě by mě asi poslalo někam. Nejbižší picerku mám osm kilometrů a zpátky je to do kopce 😀

 139. [177] Dobrá volba. Jenom já tam musím sám.
  V naší pizzerce mají víkendové slevy. Navíc máme pár kartiček na pizzu zadarmo. Tak to asi někdy uspořádám.

 140. [179] Musíš objevit ten moment, kdy to bude pro potomka vhodná záminka k zapůjčení vozidla. Pak se rád projede i 15 km do vzdálenějšího kvelbu, pod záminkou lepších pizz.

 141. 181 HzŽ
  jestli tomu rozumím dobře, Ptakopysk by tu pizzu chtěl ještě teplou, případně i studenou, ale ještě než usne.

 142. Přesně tak, skimici, přesně tak. A ještě bych doplnil – pokud možno nesežranou…

 143. Ptakopysku, my máme pizzerii cca pět minut velmi volné chůze. No, prostě za rohem. A pizzu mají vlastní, ne z mražených polotovarů a opravdu dobrou.
  Dítka vyrazí ráda, protože to znamená, že nebudu po jídle k nakládání žádný nádobí do myčky.

 144. ad pizza – před lety moje zkusila jako základ na pizzu použít listové těsto. Od té doby se u nás jiná neděla. Ten základ je tenší než u italské pizzy a krásně křupavý.

 145. Jojo,
  my z vesniček zapadlých holt pizzerie na dosah nemáme.
  Takže taky trochu švindluju, totiž kupuji těsto, takové to už rozválené. Dítko rádo Hawaii, já zas šunku a žampióny, tak se to na plechu ozdobí dle našich chutí. Do klasické trouby. Sice to trvá déle než mražená, ale chuťově je to lepší.
  A už se těším, že až rozbalím balík pod stromečkem, tak budu dělat doma i to těsto. Teda, bude to hníst a kynout pekárna :), já už zase jen finalizuji na plechu.

  A vyrážím do převánoční obchodní vřavy, neboť manžel skutečně pouze zkonstatoval „je to ňáký rozbitý“ a šel psát česko-německý přeshraniční projekt. Jelikož v propozicích našel i poznámku, že genderová vyrovnanost se musí týkat i experimentálního designu (pokud budou pokusy prováděny jen na samcích, nelze závěry zevšeobecňovat pro druh jako takový….), tak raději nehodlám provokovat (díky, paní Kondelíková ;), povolila jsem i konzumaci dvou marokánek )a mažu obhlížet, co bude lahodit mému oku i peněžence.

 146. Jak se vlastně dělá pizza? To těsto tedy? Není to vlastně v zásadě pečenej knedlík?
  Nemyslím tím samozřejmě Quivis’s Life Changing Crispy & Crunchy Crackers…

 147. 2 skimic ad 187 – jednoduše… Základem je kvalitní hladká mouka, trošičku droždí – ne moc, 2-3 lžičky (kávové) kvalitního olivového oleje a lehce vlažná voda. A sůl, popichopitelně. Takže cca na půl kila mouky polovinu, tedy 1/4 kila = 1/4 litru vody, 1 Dg droždí a tak ty 3 lžičky oleje a 2 lžičky soli. Promíchat, uhňácat, a teď to nejdůležitější – v bochánku tak 1 den nechat v chladnu odpočívat – stačí lednička – ta má cca 5-6 stupňů. No a pak těsto rozkrojíš na části dle kýžené velikosti rozhňácáš – můžeš zkusit to elegantní točení nad hlavou, pokladeš vším možným a protože asi nemáš pec na cca 300 stupňů, po marném pokusu o upečení vyhazuješ drůbeži a jinému zvířectvu.

 148. (161) Jestli to má nějaký fofrník, podíval bych se na něj. Má to člověk vyhodit vcelku, nebo rozebrané?
  (165) Skimici, ty pokušiteli, to už je pobídka k vyšší škole kuchařské. 😛

 149. 2 skimic – Já, abych se přiznal, mám starou elektrickou troubu z 50. let, která nemá přiblblé termostaty a ta mi těch cca 300 celaskonů dá… Ale je třeba to hlídat a nikde se nezakecat…

 150. 189 PeSi
  … to je velmi dobrá poznámka a ne moc lidí to ví. Pokud se tedy bavíme o tenké placce. Já mám max 250 a ani s ventilátorem a grilem by to asi nebylo OK. Proto se o to ani nepokouším. Navíc je mám rád z klasické pece na dřevo, kvůli té vůni a chuti. A jelikož to nemusím každý den, raději si nato zajdu nebo přinejhorším nechám doručit domů.

 151. 193

  Tak to docela pochybuju, že komerční pizzerky u nás topí dřevem….

 152. (193) Z té pece dřevem vytápěné je to zajisté lepší, ale i z normální trouby to jde.
  (194) Lepší komerční jo, ono je to vidět, čím topí.

 153. No, v pizzerii Coloseum s oblibou sedávám naproti peci a koukám se – klasická polokulová pec, do jedné části se přikládá bukové dříví, ve druhé části se na podlaze pece peče pizza. Chodím tam s oblibou, neb tam ty pizzy dělá současný mistr světa a je zajímavé ho přitom sledovat. A ty pizzy teda nemaj chybu, jsou tak akorát. Ovšem nevím, nakolik lze Coloseum nazvat komerční pizzerkou… Pod komerční pizzerkou si představuju takovej ten stánek na metru, kde prodávaj jakousi rozplizlost a říkají tomu pizza…

 154. Matzurko, u nás je pizza z pizzerie rychlovka v situacích, kdy se zaseknu v práci. Zavolám při odchodu do pizzerie, domů, aby ji vyzvedli a doma mně vítá pizza.
  Pustit se do přípravy domácí pizzy v takové situaci, tak pojdeme hlady, než se upeče.

  Táta pekl cosi,čemu říkal „pizza“, z křehkého těsta – něco jako linecký bez cukru a zalíval ještě vejcem. Prý hoto naučuli francouzi, když, jak říkal, „byl povolán pomoci Hitlerovi vyhrát válku“

  Později jsem zjistila, že něco takovýho francousi sice pečou, ale říkají tomu quiche.

  quiche občas peču, na rozdíl od tej pizzy stačí 250 stupňů, který má běžná trouba

 155. Jo, na Andělu u tramvaje je taky Coloseum a při správném větru a vlhkosti vzduchu tam občas ten „bukovej“kouř krásně zavoní.
  Ale u nás v tej pizerii mají ty pizzy stejně dobrý. Jetsli topí dřevem nebo ne, netuším, ale rozhodně to nedělají v běžné domácí troubě, tam se ta pizza tak neupeče.

 156. 198 pane jo
  7500 W. To už by chtělo pro jistotu 40 A jistič…

 157. Ach joooooo,
  tak spíš než na vánoce vypadá na konec světa. Lidi parkují snad i nastojato, a mnozí jsou ochotní capat i celý kilometr ke kýženému nákupnímu chrámu…
  naštěstí co sigl osoba jsem tomohla vzít meteleskum bleskum, a teď se opět vrhnu na Internet, když mám představu…

  AK,
  fofrník tam asi bude, ale já na něho můžu leda čučet. Spíš to tipuju na motorek, neb se nějak nechce rozebíhat to kolečko pod skleněným kolotočem.

  Tu pizzu taky nejíme tak často, abych musela investovat do kamenné pece; stejně jako PeS si říkám, že na delikatesní je lepší zajít někam, kde to umí.

  maYdo,
  se dvěma dospělci doma by tě při zaseknutí v práci měla vítat večeře i bez instrukcí, leda zavolat, že se dostavíš později 😉
  Moje dcerátko do nejbližší pizzerie samostatně posílat nemůžu, je to příliš daleko. Takže pokud bych se zasekla (málokdy, naštěstí si mohu většinu práce nosit domů), jsou k večeři míchaná vajíčka nebo chleba s máslem a šunkou. Máme všichni teplé obědy (dítko školní jídelna, já a manžel akademická „závodka“), tak se u nás večer jídá nalehko.

  Halle,
  kocouři a kočky v mé domácnosti moc dobře vědí, že zločinu cárání po kuchyňské lince je lepší se nedopouštět. Trestání pantoflem zvládám bravurně 🙂 a je to velmi účinná výchovná metoda. Oni mi vlastně, jsou-li vpuštěni do přízemí, nelezou po žádném nábytku ani záclonách; současná dvojka má akorát občas tendence drbat koberec, ale myslím, že taky brzy pochopí, že je lepší používat škrabátko k tomu určené, umístěné na dosah v hale.

 158. (196) Kdyby se to vzalo doslova, tak komerční je každá, která produkt prodává. 😛 Pak jsou možná nějaké charitativní …

 159. Zdá se, že všechno spěje k tomu, aby EU-Ukraina DCFTA opravdu vstoupila 1.1.2016 v platnost. Putin totiž oznámil plánované pozastavení obchodního paktu Rusko-Ukraina. Logické, jinak by de facto RU získala k ruskému trhu přístup. Jakpak asi ošetří z jedné či druhé strany Krym? Bolet to bude asi vnejvíc Ukrajinu (čo to hovorím – stejně to platí EU).
  Do toho dneska vyprší termín k zaplacení 3 mld USD bondů. Podle posledních vyjádření Porošenka a Jaceňuka k tomu asi fakt nedojde, takže během deseti dnů Rusko patrně půjde k soudu a Ukrajinu čeká další z nekonečné řady defaultů o kterých se nesmí ve slušné společnosti mluvit a Lagarde bude muset opět propotit nejednu halenku a Světový Tábor Míru a Demokracie bude muset předvést další umělecké výkruty a piruety jak jim ty prachy nasypat a neporušit vlastní pravidla, tedy alespoň ne příliš okatě.

 160. jo, Matzurko, ono to většinou dopadne s těma vajíčkama nebo chlebem s něčím. Ale někdy mám pocit, že si po náročném dni zasloužím něco lepšího.
  A ti dospělci zase nejsou vždycky doma.
  no, a tak měn napadá, že dnes tu jsme na večeři jen dva – muž odjel a dcera má nějaký vánoční posezení a pak jdou do kina – a v kuchyni je roztažený pečení, tož by taková pizza pro nás dva byla akorát.

 161. A jen jsem to dopsala, tak mi tu naskočila reklama na nějakou slevu na Dámejídlo 😀 to už je přímo výzva, ale sleva nesleva, v pizzerii jsme stálí zákazníci a chodíme tam slavit různý události a tak tu pizzu musím stejně objednat telefonem a poslat kluka a ne to objednávat neosobně přes internet.
  Jsem si jednou tu pizzu objednala přes mail do práce a od tej doby se mně Dámejídlo drží jak Káča čertova kožichu..

 162. Šumavák
  to je na koks ne? To bude mít teplotu zajišťující spíše rychlou kremaci a nikoliv umožňující upečení křupavé pizzy…

 163. 204-nejde o nezaplacení, jde o moratorium na dluh. To je něco úplně jiného. Když už teda opominu, že ani ukrajinský lid si dluh zaplatit nepřeje. A jak víme, v demokracii lid rozhoduje.

 164. maYdo,
  je vám přáno a každému, co jeho jest.
  Nejsme Praha, ba ani ČB, takže rozvoz k nám už je přespolní a tudíž cenově nevýhodný. Tu domácí pekárnu mám fakt dobře rozmyšlenou… doufám, že splní má očekávání. No a jinak lze ohřát něco domácího, co spočívá v lednici či mrazáku. Na ves jsme se přesunuli dobrovolně, tak jsem si zvykla více plánovat. Ňama problema. 🙂

 165. Ta EU má toho k placení v poslední době dost hodně. Ukrajina, migráčci, Turci….

 166. 203
  Ale jo, blbě jsem se vyjádřil.
  Myslel jsem takové “ nižší cenové skupiny“
  Ktré chtěji lacino vyrábět a ane moc draho prodávat.

 167. Sociální demokraté jsou opravdovým neštěstím Evropského kontinentu.
  Zůstal jsem bez dechu nad sociálním demokratem jménem Frank-Walter Steinmeier.
  Viz teaser k jeho včerejšímu interview.
  http://www.spiegel.de/politik/ausland/frank-walter-steinmeier-droht-eu-partnern-mit-konsequenzen-a-1068563.html
  Je to krátké, takže nebudu dělat výňatky z výňatku.

  Kde se ve svých výhrůžkách zastavíte – Genosse Steinmeier? A zastavíte se vůbec?

 168. Skimici , dnes zase řečnil Putin
  Prý řekl, že zemědělský export přináší o 25% víc než export zbraní. Víš o tom něco ?
  Tady jsou nějaké citace https://twitter.com/MuradoRT

 169. Skimici,
  nedělej si iluze. To má od Angely. 🙂

 170. Matzurko, k rozvozu se uchyluju jedině když jsem v práci dlouho do večera a nemám nic s sebou. Ostatně nejsem sama, stoupající počet krabic od pizzy v koši obvykle znamená, že se blíží termín nějaký odevzdávky.

  Ale je to fajn, to jo, když má jeden v pozdním večeru ještě pár hodin práce před sebou a v břiše kručí, tak horká pizza opravdu bodne.

 171. “ „Europa ist eine Rechtsgemeinschaft. Das einmal gegebene Wort zählt etwas“, sagte Steinmeier“
  Evropa je společenství práva ( co je Merkelová nenapíši).Jednou dané slovo něco platí a když to nepůjde jinak, půjde to podle předem stanoveného práva.

  Tak Anděla pozvala migranty výslovně jménem Německa a ne EU, a pokud jde o to právo, nechť ho uplatňuje proti tomu, kdo zanedbal ochranu vnějších hranic EU.

  No a pokud jde o to „Slovo co platí“ mnohý příklad známe (Nechoď Vaškus pány na led) Kdy DE nedodržuje nejen vlastní směrnice a slovo, ale ani Lisabonskou smlouvu a pod. Do toho bych být Steinmeierem moc nerejpal…
  Jestli ono to „Stein“ na začátku nenaznačuje, že by mohl být nejen tvrdý, ale i natvrdlý.

 172. Tak pardon, to je staré.
  Ale cosi mělo být i dnes. Snad film ?

 173. Ono kdyby nám ty migranty mohli narvat, tak už to udělali, jenže moc dobře vědí, že prchlíci okamžitě zdrhnou zpátky.
  Takže by museli zavřít hranice po celé Evropě. Čímž by byl ovšem Schengen v zadeli komplet a neodvolatelně a na věčné časy. Takže si s tím nevědí rady!
  A tak řvou na nás. Ono se to tím sice nevyřeší, ale aspoň se zdá, že něco dělají.

 174. Kdyby byl chovanec co k čemu, tak mu odpoví, že když nám je násilím nacpou, tak my jim obratem dáme české občanství a jako občané členského státu EU se mohou usadit kdekoliv v EU, teda i v Německu…

 175. Steinmayer bude tak dlouho vyskakovat, až se některé státy na tu EU vys….
  Takže ať si vyskakuje ještě víc !
  Těch nasraných ještě není dost !

 176. Německá soc dem. si schválila „program citlivosti k úprchlíkům“.
  Takže se např. žadatelé o azyl nesmějí dehonestovat tím, že se bude říkat, že někoho znásilnili. Od teď je to „vážné sexuální násilí“ a to už vůbec není „tak hrozné“, že ano?!

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecti-socialni-demokrate-schvalili-program-citlivosti-k-uprchlikum-Treba-uz-se-nebude-smet-psat-ze-nekoho-znasilnili-A-je-toho-mnohem-vice-413711

 177. zdravím‘!
  Nechci vám všem kazit nedělní předvánoční večer,ale člověk má IMHO být informovaný (aby nebyl -nepříjemně-překvapený) 😕 Podívejte si, jaké vánoční překvapení pro Maďary připravili ( a podepsali i naši) europoslanci 🙁 Nelze očekávat,že takové zprávy přinesou naše mainstreamová média, tak tedy (no fuj !) Zvědavec:
  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/12/6711-bruselsky-utok-na-madarsko.htm

  A tady ten návrh usnesení :
  http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+MOTION+P8-RC-2015-1351+0+DOC+XML+V0//CS

 178. V bedně na kino cs běží Romance za korunu. Zpívá Jirka Schellinger a v publiku mu tleská mladej Ransdorf. Hlína….

 179. 226 Ptakopysk
  … úděsná sr.čka i na normalizační poměry!

 180. “ jsou naplněny podmínky pro aktivaci postupu pro posílení právního státu a čl. 7 odst. 1 SEU!

  Zajímalo by mně, co obnáší „postup pro posílení právního státu“?

 181. Jo, to bez diskuse. Ale Jirka S. a F. R. Č. v sabaťáckejch hadrech za tu chvíli utrpení stáli

 182. 228 maYda
  Ve zkratce omezení práv při zachování povinností. Chybí již jen invazní mírové síly bez souhlasu státu (připravuje se ale v rámci ochrany vnějších Schengenských hranic).

 183. EU Parlament:


  7. připomíná, že Komise hraje úlohu strážkyně Smluv …
  neměla by spíše něco dělat, než hrát nějaký tyjátr?

 184. 229 tím dílem jsi mi bolestně připomenul, že výmluvy na komouše a na rusáky byly z větší části vyfabrikované.
  Uvažuji takto. Komouši s rusáky v zádech uměli věci zakázat a povolit.
  NNicméně: ANI S OKUPANTEM V ZÁDECH S ODJIŚTĚN’ÝM KALACHEM umělec nedokáŽE TVOŘIT tak, že vznikne dílo jako
  Mít talent co měl Paganini
  Snad bys ty sám mi trylky hrál.
  Platí pro HUDBU, TEXT, INTERPRETA i KONSUMENTA
  To musí mít jeden v sobě. To se zfixlovat nedá.

  Bedřich Smetana napsal Hubičku a Eliška Krásnohorská libreto taky bez zjevného násilí. A masy to přesto aplaudovaly.
  Kotlinka je v tomto smyslu zakletá.

 185. No,já si v poslední době nejsem jistá, jestli nějaký práva ty neposlušný státy vůbec mají i bez rezoluce.
  někdy to vypadá, že jediná právo,který máme, je držet hubu a krok.
  Nebo přesněji mají, ale protože poslanci kopou obvykle za Eunii a nikoliv za svůj stát, stejně jsou ta práva jen na papíře.

  Ale zbývají tři dny do štědrého dne a já se snažím nějak zkombinovat bolavej hřbet a vánoční přípravy. Čert vem tu politiku, není to zrovna adventní téma….

 186. Copak mít talent, co měl Paganini, ale v rozhlase je nějaká italská komedie.
  Jmenuje se velmi podobně jako můj syn a manželka na něj volá přesně stejným tónem jako volá babička na kluka. ZAřve a já nadskočím, než mi dojde, že to je z radia a že babička nevolá vnuka, po čemž obvykle následuje lamentace, kde ten kluk vězí a že neposlouchá.
  A od pozejtří to budu mít naživo.

 187. Oprava – hlavní postava se jmenuje jako můj syn 🙂

 188. Ještě ke Star Wars – originální článek v anglině i překlad na Finmagu

  The Radicalization of Luke Skywalker – A Jedi’s Path to Jihad
  http://decider.com/2015/12/11/the-radicalization-of-luke-skywalker-a-jedis-path-to-jihad/

  Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
  http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/306947-jediho-cesta-k-dzihadu-radikalizace-luka-skywalkera

  Frustrovaný mladý muž

  Sledujme ho od chvíle, kdy se s ním seznámíme v Nové naději – s prostým venkovským chlapcem, který zasněně pozoruje západ sluncí nad planetou Tatooine –, až po jeho přerod v radikalizovaného povstalce, který v Návratu jediho zapaluje mrtvé tělo vlastního otce a oslavuje úspěšný bombový útok na Hvězdu smrti, a zaměřme pozornost na tytéž příznaky, které dnes používají odborníci na terorismus a státní bezpečnostní složky k rozpoznávání radikalizace. Budeme na vlastní oči svědky Lukovy pochmurné cesty k náboženskému fundamentalismu a extremismu.

 189. Na TV Noha Cinema právě neskutečně mrštný a sexy Neo zmlátil celou armádu agentů,
  a vy na mne vytáhnete horor s Paganííííínim 🙂

 190. Chi
  The destruction of Alderaan was completely justified
  https://www.washingtonpost.com/news/act-four/wp/2015/10/29/the-destruction-of-alderaan-was-completely-justified/

  So, Alderaan was a legitimate military target. Was the level of force used against it justified? It’s a tricky question, but it seems the least bad of all the alternatives. Consider another option the Empire could have taken: invading Alderaan, removing its leaders and installing a pro-Empire regime. However, putting boots on the ground in this manner would likely have destabilized not only the planet but also the entire region, creating a breeding ground for religious terrorists and draining blood and treasure for decades. It’s not hard to imagine a Jedi State of the Alderaan System (JSAS, for short, though they’d likely prefer the simpler Jedi State (JS)) arising from the ashes of some ill-conceived invasion and occupation.

 191. Ale ne, skimici, žádnej Paganini 🙂

  Ta postava se jmenuje úplně jinak a náš mladej taky. 🙂 Ale vždycky když na toho chlapa v tej hře manželka houkla, tak to znělo némlich stejně, jako když volá na chalupě babička na kluka.
  Což mi pochopitelně drásalo nervy víc, než to “ Mííííít talent, co měl Paganýýýýýýýýny“

 192. 235

  maYdo
  to jsi mi připomenula historku z mého brožovaného života 🙂

  Když pominuly porozvodové váchně , a já opět mohl jezdit za dětmi, jednou takhle sedíme v obýváku při obědě a jako kulisa běžela epizoda s poručíkem Colombem.
  V jedné části nějaká mangelka mířila pistolí na mangela a v delším monologu mu líčila , jak moc, a proč ho nenávidí , a že ho s rozkoší zastřelí.
  V tom momentě synátor zvedl hlavu od polévky a nevinně se zeptal “ Mamina, to si hovorila Ty, alebo v televízii ?

  Já s dcerou jsme padli pod stůl, bejvalka se zatvářila kysele, nicméně synátora na místě (ani později) nezabila 😀

 193. AK ad 232 – závislí všichni?
  I Komise a úřednictvo EU?
  Kde žiješ?

 194. No, ti ne. Ale národní reprezentace ano. Však se také snaží nenasrat moc a pokud možno najít nějakého vnějšího či vnitřního nepřítele.

 195. 245 teď nevím jestli hovoříš o fotbalu nebo spíše o hokeji.

 196. Nakukuju s myšlenkou, že tu je předvánoční idyla – a houby, zas politický boj.
  A tak stočím – pokusím se stočit – kormidlo diskuze jinam. Potřebovala bych poradit s božíhodovým a štěpánovým menu. Trochu jsem si zkomplikovala život – a tak potřebuju nápad na sváteční hostinu, která jde částečně připravit předem -o prvním svátku vánočním přijde na návštěvu -sváteční oběd 7 osob, z toho dvě děti a na druhý svátek vánoční se přesunuji do jiného místa, kam ovšem zavítá 11 návštěvníků, z toho 4 děti. A já potřebuju vymyslet něco, co se dá částečně připravit předem tak, abych stihla sváteční oběd podávat v pravé poledne. V oba vánoční dny. A teď babo raď. Nebo chlape či kdokoli. 🙂 Přiznávám – něco se rýsuje, něco mám v merku, ale co kdyby přišel super nápad?!

 197. Tak tradiční je krůta …
  Jinak já nekrmím tolik osob, takže co natrefím, to koupím a sníme. K masnách zde je dost zvěřiny, pokud bych už nekupoval celou krůtu, tak krůtí stehno horní je upravovatelné dle různých receptů …

 198. Dano,

  chcete si utrhnout kýlu ? 🙂
  na to druhé místo bych šel jen jako stravník ! 🙂

 199. Asi jsem to napsala nepřesně -potřebuji námět – recept – na jídlo, které je slavnostní, dá se předpřipravit 1-2 dny předem a konečná úprava nezabere moc času, takže za 2 hodiny se nejen uvaří, ale i slavnostně prostře. Saláty a dresinky si nachystám samozřejmě dopředu. Mám několik vyzkoušených – různě naložené řízky, ražničí, ptáčky a podobně. Leč, hnaná touhou po uznání, pátrám po něčem novém. BTW: zvěřina je na podzim jídlem dosti obvyklým, právě dnes byla špikovaná kančí kýta. 🙂

 200. Stejně tak jako kachna, kterou na vánoční svátek připravuje ta rodina, kde návštěvy tráví druhý den svátků. Kruciš, to je složité… prostě má-li někdo námět na cosi, co se dá naložit, připravit předem a pak jen dohotovit, sem s ním… 🙂

 201. No, my budeme mít na Štěpána jelení guláš. To se dá připravit den dva dopředu a jen ohřát.
  Ale na boží hod prý má být něco s peřím, jinak uletí štěstí.

 202. Dano,
  AK náhodou tipuje dobře – pokud upečeš celou krůtu s nádivkou (ta se v USA dělá zvlášť), k tomu bramborovou kaši a brusinkovou „omáčku“, tak nemůžeš udělat chybu. Oni to baští jak na Díkuvzdání, tak na vánoce, a dobré to je celoročně. Krůtu bych možná naporcovala a pekla v dílech (stehna, prsa), aby se to lépe vešlo do trouby, ale pro ten velký počet osob, to je dostatečné. Ta nádivka se dá udělat na sporáku v kastrolu, receptů je na Netu hafo (pokud bys nezvládala AJ, tak najdu a přeložím).
  A v UK je populární pečená šunka, potíraná medem, na to ale potřebuješ celou šunku, viz v AJ např. zde
  http://www.knorr.co.uk/recipes/detail/15780/1/honey-baked-ham
  K tomu brambory pečené, stejně jako hafo další zeleniny, vražené na pekáč. V ČJ zde:
  http://www.poslirecept.cz/vsehochut/ze-vsech-koutu-sveta/irska-medova-sunka-s-hrebickem
  V obou púřípadech se to dá nacpat do trouby, a věnovat se přílohám. Výhoda obého, že to netrvá dva dny. Další varianta by byla klasický „rostbíf“, ale to už je vyšší kuchařská, ma-li být jak se patří (sama to neumím).

  Sice mám zkušenost leda s tou krůtou a v malém množství, ale zrovna nad tou šunkou uvažuji. Ta se dá dobře škálovat, jak pro méně lidí, tak pro více.
  Jo, a já osobně jsem si velice oblíbila ve zdejším Globusu prodávanou minutku, krůtí steak (z prsíček) s liškovou omáčkou; ta by se dala nahradit žampionovou,a jako příloha hranolky (opět, stačily by brambory). Případně bych ta namarinovaná prsíčka mrskla na gril.

 203. Jo,
  a z krůty jsem dělala i rolky (z prsíček, jak je porcované prodávají v Lidlu, se šunkou a hořčicí) na způsob svíčkové, s knedlíkem.
  Ono když udeřily svátky, tak je mívali velmi levné „v akci“, takže jsme to s manželem nakoupili, naporcovali, nabouchali do mrazáku a postupně zbaštili – možností úprav nepočítaně, včetně toho guláše z tmavého stehenného masa…. 🙂

 204. A netvrď mi, že filmové recenze a anabáze s mikrovlnkou jsou politický boj 🙂
  Novou mw nám Ježíšek pošle DPD v úterý, nakonec koupenou přes net a dítko pomáhalo vybírat design. Nakonec bude opět s grilem, neb bezgrilové jsou škaredé (a cena srovnatelná). Ovšem lze snadno nastavit výkon, což dítko kvitovalo s povděkem, neb vloni dostalo mw kuchařku na minideserty „v hrníčku“, kde je tento rys užitečný.

 205. My obvykle, pokud jsme pohromadě i na nový rok, pečeme k novoročnímu obědu na Nový rok uzenou rolku , potřenou směsí medu, hořčice a pomerančové šťávy a obloženou plátky pomerančů. K tomu bramborovou kaši.
  Ta rolka mipřipadá docela dobrá náhrada, pokud je celá šunka příliš

 206. A což takhle roastbeef?
  Dá se udělat dopředu, umně naaranžován na talíři vypadá nóbl a dá se konzumovat s ledasčím, já preferuji aioli.

 207. Dobré ráno. Hezké a přitom zvláštní jméno. Z logiky věci nemůže být zas až tak staré. Nějakých ca 2000 let. Záleží samozřejmě na konfesi. Možná to bylo starší, vzhledem k vlastnímu významu slova ale si to křesťani možná jen „odklonili“ 🙂

 208. Všichni přeskakujete ryby – takový losos nebo tuňák je hotový za chvilku a obvykle je berou i ti, co jinak ryby nemusí …

 209. http://zahranicni.ihned.cz/blizky-vychod/c1-65000560-tretina-povstaleckych-skupin-v-syrii-sdili-ideologii-islamskeho-statu-zapad-je-pritom-podcenuje

  Třetina povstaleckých skupin bojujících v Sýrii proti režimu prezidenta Bašára Asada sdílí cíle a ideologii radikálního hnutí Islámský stát (IS) a v případě, že by mezinárodní koalice dokázala IS porazit, by některá z těchto skupin nejspíš zaujala jeho místo. Uvádí to zpráva britského Centra pro náboženství a geopolitiku, podle níž mají skupiny připravené nahradit IS teď k dispozici až 100 000 bojovníků.

  Centrum pro náboženství a geopolitiku funguje v rámci nadace bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Spočítalo, že až 15 povstaleckých skupin operujících v Sýrii je ideologicky podobně zaměřených jako IS. Západ je prý přitom podceňuje a nevěnuje jim tolik pozornosti. Až 60 procent povstalců v Sýrii pak lze považovat za islamisty, tvrdí odborníci, kteří se na zprávě podíleli.

 210. 262 NoName
  Přeskakování ryb je nějaká regionální tradice? Jako třeba pomlázka, jízda králů, vynášení murény atp?

 211. 265-jistě … Ale nebudu to vysvětlovat někomu, komu se plete Brod s Hradištěm a považuje Zlín za předměstí Luhačovic ! 😉

 212. 266 Nadaci zrovínka Tonyho Blaira považuji za stejně kvalitní zdroj jako třeba sborníky Charlese Perraulta (Šípková Růženka, Sněhurka, Kocour v botách …)

 213. NoName,
  ale po Štědrém dni s kaprem znovu ryby, to by možná chtělo změnu, ne ? U nás se ty kapří řízky dojídají „na studeno“ ještě i na Štěpána, takže jsme rybím masem na nějaký čas dost saturovaní 🙂

 214. Já budu hodnější, a vysvětlím !
  Na Moravě byla tradice před Štědrým večerem přskakovat na dvoře necky s plovoucím kaprem.
  Přeskakovaly jen ženy .
  Cílem ( dle legendy ) bylo, aby ženy pochytily vlastnosti ryby ( na plnou hubu – aby nebyly ukecané)
  Tento zvyk se vytratil ze dvou důvodů – jednak protestovaly feministky , ale hlavní důvod byl ryze praktický – necky skoro nikdo nemá , a zkuste přeskočit kapra ve vaně v paneláku – nabijete si držku.

  To by sice, alespoň dočasně, splnilo účel , ale přece jen je to drastická metoda.
  A kdo se má na to koukat…..

  NoName , Zlín fakt není předměstí Luhačovic ?

 215. (254) Roastbeef je velmi jednoduchý, za předpokladu vhodné suroviny. Pokud člověk nezabrousí do speciál řeznictví, kde maso stojí tak od 500 Kč za kilo výše, tak od běžného řezníka musí být roštěnec nízký, blána pokud možno žlutá a ne bílá, prokvetlý a maso tmavé!!!. Po prudkém opečení na sádle z obou stran šup s tím do trouby, čas podle tlouštky, cca 15 minut na 3 – 4 cm, 16 – 18 minut na vyšší, ale ten nižší je lepší. A je …. Foundry to dělá ze zadního, ale to jsem ještě nezkoušel.
  (262) Losos, filé s kůží, vstrčený do mé balkonové mikroudírny, je rychlý, snadný, delikatesní.

 216. 268 Matzurko
  až na Štěpána? Máte tedy mimořádně kvalitní organismus, který by snesli i třeba toho lehce plamenem ošlehlého tuňáka jak navrhuje NoName (všechny ostatní přípravy budou asi kromě paštiky jak podešev).
  Nikdy tedy nejím suši či syrové rybáky v hlubokém kontinentálním vnitrozemí, ale výměna gastrointestinální flory na Nový Rok má taky něco do sebe. Židi ostatně taky na jaře pálej chamec.

 217. skimici 267,
  v tomhle pádě bych i Blairovi věřila. Proč myslíte, že to tam Putin pucuje „z jedné vody načisto“?
  On už si to Aláh přebere!

 218. 267-taky dělá pro Putina ? Jsem myslel, že jenom Schroeder.
  BTW, včera mluvil na ČRo velitel těch policistů, co jsme zapůjčili Slovincům na ochranu hranic. Dost se divím, že to pustili do éteru.
  Řekl totiž, že byl na hranici v době, kdy se rozhodlo, že do EU jenom Syřané, Afghánci a Iráčané. V té chvíli se všichni imigranti na hranicích změnili na Syřany, Afghánce a Iráčany. A že jdou do Evropy prostě za lepším, říkali jim to, viděli to v TV a tak jdou. Každý v Evropě má dům, auto, blondýnu. O tom, kde budou pracovat neuvažovali.
  Zřejmě je to taky xenofob a rasista.
  V Řecku zase protestují imigranti proti tomu, že jim někdo bere otisky prstů. Prý proti lidským právům.
  Do USA se tím pádem asi nikdy nepodívají, tam by jim brali ty otisky při každé cestě (to není kritika USA, ty otisky jsou jeden z mála způsobů, jak identifikovat člověka relativně spolehlivě).

 219. Já lososa můžu, po studenu uzeného, v různých teplých (pro skimice-mluvím o teplotě lososa v době přípravy a podávání, ne o jeho sexuální orientaci) variantách, klidně i víc dní po sobě.
  A samozřejmě jsou tady alternativy – kachna, husa, již zmiňovaná krůta …
  Jinak mi skimici začínáte připomínat sebe samého-kritizujete vše, ale kde je konstruktivní návrh ? Co navrhujete Daně VY jako sváteční menu ? No ?

 220. Angličani na to mají hezký termín. Economic chancers.

 221. Elementary, my dear NoName
  24 – čirá kapří polévka se zeleninou julienne, smažený kapr a lehký bramborový salát (kapr ráno zabitý, měsic plavený v horském pstruhovém rybníčku s průtočným křišťálovým potokem)
  25 – lehký oběd třeba z toho zbytku kapra na másle, případně zbylou rybí polévku, někdy z toho pstruhového rybníka 24 ráno vezmu i pár pstruhů a když už porcuji kapra, vyfiletuji i je a tedy pojím 25)
  26 – tradiční oběd u příbuzných (bývá kuře s lehkou nádivkou a petrželkové zámecké brambory, čerstvý salát z maličké červené hlávky domácího zelí)

 222. (273) Na tu dobu a teplotu, co tam uvádí, tak to asi peče svíčkovou. Raději opět ZAPOMENU. Nenakládám, roastbeef je chutný sám o sobě, ani tatarku či aioli k němu nedávám. A výše jsem zapomněl teplotu trouby, 200 až 220 celaskonů.

 223. 277-tak to je pak jasné, to jsou ty kulturní rozdíly.
  Jestli si myslíte, že na Moravě a spec. na Slovácku můžete podávat kuře s bramborem jako slavností oběd…
  To se s mojimi vnuky nebudou bavit ještě vnuci těch pozvaných. Možná pravnuci, po nějakém procesu smíření moderovaném psychologickou poradnou v Hradišti.

 224. skimici,
  kapří řízky se u nás dělají vlastně jen jednou do roka, a jelikož kapra pod kilo nemá cenu kupovat, tak holt zbývá. Ta část rodiny, která rybímu masu holduje (dcera a manžel), to ráda baští i nastudeno. Lednice naštěstí ještě funguje, tak to vydrží několik dní.
  A pokud máme odolnější zažívací trakt, pak jsme v evoluční výhodě 🙂 !!!

 225. Aero,
  nj – ale P. to peče při 140° – tedy pomalu.
  200-220 je MOC! To se na vrchu uškvaří!

 226. Dokonce se obávám, skimici, že nevíte ani to, jak vypadá na jižní Moravě „drobné pohoštění“ !

 227. Povídejte NoName a přehánějte 🙂 kořalku a víno můžete vynechat. klobása ?

 228. Dobré ráno,

  k problematice studeného kapra podotýkám, že u nás se kupuje kaprů vždycky několik a je věcí cti, aby ho bylo dost k snídani a večeři až do Silvestra. Ve špajzu v kamenném baráku netřeba lednice a je poživatelný celý týden.

  Hygienik by z nás asi zešedivěl, ale i bramborový salát vydrží v tej špajzce několik dní a krásně se rozleží. Takže kapr se salátem na celý svátky k snídani u nás k vánocům prostě patří.

  Kdysi jsme kupovali tolik kaprů, kolik bylo členů rodiny a živých, táta to všecno zpracovával doma. A přebytky se ještě nakládaly do láku jako pečenáče a vydrželo to až do ledna.

 229. Skimici,

  zastavte se na „Z ďurky do ďurky “ ! 🙂

 230. „Povídejte NoName a přehánějte“

  Jsem si vzpomněla na jednu dívčinu na koleji, co povídala, že by chtěla „svatbu jen malú, intimnú, takých sto – stodvacať ludí“

 231. (281) Píšu, co se mi osvědčilo (a neuškvařilo), co mám ověřeno. Jinak každý svého štěstí strojvedoucím.

 232. 283-našel jsem obrázek, ze kterého můžeme vyjít.
  http://www.superto.cz/fotografie/870242/0/y/picture.png
  To je taková basic varianta.
  Stůl musí být plný tak, aby nikam nešlo dát ani skleničku. Doprovodné řeči jsou ve stylu „se omlouvám, že je toho tento rok tak málo, vůbec jsem neměla čas, a ještě mi nenaskočily vdolečky. A tuhle roládu jenom zkouším, vůbec nevím, co v ní ten kaviár udělá“.

 233. skimici,
  ono je – jako koneckonců všechno – na jižní Moravě rozdíl mezi drobným pohoštěním a drobným pohoštěním 😀 😀 😀
  Když si vzpomenu na poslední moravskou akci mého předposledního zaměstnavatele… celej tejden potom byla firma ve stavu krizového řízení, neboť kromě šéfa firmy, pár introvertních asociálů odmítnuvších čumět na známé xichty i o víkendu a uklízečky byli všichni k nepotřebě. Salmonela z drobného moravského pohoštění. Nádherné, dalo by se říci učebnicové ukázky toho, čemu se říká být vysraný z podoby.

 234. 290-kdysi jsem pracoval v Kyjově, a kolegyně, aby udělala radost „pražákům“, vyřídila posezení u jednoho z nejvyhlášenějších místních vinařů. Takže jsme se sešli, začala degustace, odrůdy a ročníky jenom létaly, až to jeden z pražských kolegů už nevydržel a zeptal se, zda má pan vinař i Bzeneckou lipku.
  No a bylo po degustaci. Nevyhodil nás, nicméně už neřekl ani slovo. Ale třeba už opět mluví 😉

 235. Ptakopysku. To může být jen nezvyk. Po žinčici se taky leckdo podělá.

 236. Ptakopysku 🙂

  možná sis pouštěl hubu na špacír, a ostatní to odsrali ( doslova) s Tebou 🙂
  😉

 237. 292-ale to je klidně možné-nejenomže neumíte pít, neumíte ani jíst ! 😉

 238. Mňo… já osobně moravská vína nemusím. Třeba ryzlinky dokonce nemůžu, protože mi leptaj žaludeční sliznici. Stačí mi decka a konzumuju jedlou sodu po lžičkách. Ale jsou vína, která mě dokážou mile překvapit. Leckterá šedá rulanda, když se ten rok zrovinka povede… je zajímavé, že třeba již zmíněná šedá rulanda mi chutná víc ta z Žernosek a okolí, než ta jihomoravská. Proto se obvykle zdržuji komentářů, aby hostitelskému vinaři omylem nevypadl z ruky nějaký tupý předmět, když jsem poblíž.
  Jen tak pro zajímavost, třeba když jsem byl v Klokánii, tak mě udivilo, že v restauracích se podávalo jenom sladké víno. Nedovedete si představit, co to je sladké australské víno. A co obnáší kytka ve světě plném slunce. 😀 😀 😀 Podávalo se brutálně podchlazené, samozřejmě. A i ve specializovaném obchodě se suché krčilo v koutě, protože ho nikdo nekupoval. Jižní Moravák by tam asi umřel

 239. Halle,
  já tam nebyl. Bylť jsem jedním z xichtařů. A taky nemusím lemtat všechno jenom proto, že je to zadarmo.

  skimici,
  zdrojem bylo pravděpodobně buď pravé domácí uzené, nebo pravé domácí klobásky od pana vinaře.

 240. Ptakopysku,

  připomínáš mi jednoho chlapíka, co furt remcal, že manželka nedělá tak dobré řízky, jako maminka.
  Manželku to přirozeně sr….
  Jednou se jí podařilo ty řízky krapet připálit.
  A manžel zajásal “ To je ono ! Konečně ses to naučila! 😀

 241. Halle,
  😀 😀 😀
  moje maminka, dejž jí pámbu věčnou slávu, nijak extra nevařila. Babička jo, to byla kuchařka par excellence. Takže jsem se naučil vařit sám. Slaná jídla, protože sladký moc nejím. Na sladká je naopak expert moje paní. Troufám si říci, že třeba co se asijských jídel týče, jsem na tom líp, než všichni vietnamci a půlka číňanů. O napodobování francouzské kuchyně ani nemluvě.
  Ale co se vína týče, preferuji ta sluníčková. S kytkou, nižším množstvím „kyselinek“. Ale chuť se člověku s věkem mění. Poslední dobou beru na milost vína francouzská.

 242. V té EU už jim definitivně jeblo!
  Pustili si sem víc jak milion lidí z Asie a z Afriky, nevědí, kterej je kterej, ale snímat oticky prstů budou vlastním občanům… ??????? !!!!

  …Přestože evropskými zeměmi proudí desetitisíce nikde neregistrovaných lidí z jiných kontinentů, EU hodlá snímat otisky prstů a systematicky kontrolovat pohyb vlastních občanů. Vyplývá to ze společného dopisu francouzského a německého ministra vnitra lucemburskému předsednictví EU. Oba ministři navrhují změny Schengenu: otisky prstů a fotografie Evropanů budou ukládány do databáze při důsledných kontrolách všech občanů EU…
  http://www.ceska-justice.cz/2015/12/eu-chce-svym-obcanum-brat-otisky-prstu-a-ukladat-je-do-registru/

 243. O jídle trochu jinak :

  „V posledních letech se rozšířil mýtus, že domácí zabijačky zakázala Evropská unie. Ve skutečnosti však porážky zvířat kdekoliv mimo jatka zakazuje česká legislativa a to už přes padesát let. Výjimku měly právě jen domácí zabíjačky za předpokladu, že se maso spotřebuje v rodině.“
  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/pravidla-pro-domaci-porazky-se-uvolni-dxp-/test.aspx?c=A151218_182428_test_ozr

  To je teda docela prča, protože ten zákon byl vesele porušován, co pamatuju. 😀

  OStatně je porušován i nadále, ještě mám v mrazáku škvarky, který dostala jako výslužku sousedka a podělila se. O černé polívce nemluvě, ona ji nemusí a vždycky nám ji věnuje.

  jak chtějí uhlídat, aby se pár jitrnic neodneslo sousedům, to by mně zajímalo….

  Nebožtík soused měl vždycky prase společně se švagrem a úřčastnil se zabíjačky u švagra, ale nebyl členem domácnosti. Tak to by vlastně měl se svým podílem podle zákona utřít nos.

  Ostatně pak by měly být podobně legislativně ošetřeny i svatební výslužky, ne? Copak pekaři nemají důvod se obávat rozmachu černého trhu?
  Si představte, že si nějaká ženská upeče koláč a kus dá sousedům. A ti nemusí nakupovat u pekaře a dokonce příště upečou zase sami něco a dají sousedům.
  A nejen koláče, ale třeba výměna vajec, králíků, ovoce. Dovolení nasekat si u sousedů trávu. Všechno je černej trh a podvazuje to fungování toho jediného správného povoleného trhu.

  Tak takhle bychom soudruzi, ten soci…aj čo to tárám – kapitalismus nevybudovali. Já bych teda zakázala všechno domácí pečení. A taky vaření, pro jistotu. Jíst se bude ve veřejných jídelnách, kde se bude vařit podle schválených jiídelníčků, z povolených surovin.
  A žádný domácí králíci, slípky, vajíčka.

  Ostatně je to pro dobro občanů. Ušetřený čas, věnovaný produkci mrzkého žvance mohou věnovat svému soobnostnímu a duchovnímu rozvoji.

 244. Nemluvě o tom, že domácí zabíjačky zajisté urážejí jemnocit našich muslimských soudruhů.

 245. Zdá se, že se ti správní Němci rozhodli definitivně „zastavit“ Pegidu.
  Miliony multikulti Němců se bojí desetitisícové demonstrace.

 246. maYdo,

  ono je to jinak. Zabíjačka být může, ale nesmí to být na veřejnosti a pro veřejnost.
  Ale stejně se na to kašle.
  Letos se u nás vesele porcovalo před hospodou – o masopustu

 247. Vařila se polévka, guláš, jelita, a vesele se prodávalo 😀

 248. V občanských průkazech vydaných po roce 1948 byl otisk palce, který sloužil k potvrzení identity. V mém prvním OP vydaném 1950 jsem ten palec měla otisknutý. Vždycky mě zajímalo, co se stalo s databází otisků všech občanů. Pochybuju, že byla skartována. Skončilo to 1957.

 249. Baubo, většina těch, co tam byli, je pod drnem. A pokud ne, tak ve věku , že je fyzicky nemožné, aby něco páchali.

 250. Halle,
  a co ty víš, třeba se Baubo chystá vyloupit banku 😉 ?

  Jak už zmínil skimic, při cestě do USA se otiskuje už dávno, snad od tragédie 11/9 ? A filcuňk jsem větší zažila už jen na izraelských hranicích.
  Těm migrantům by skutečně bylo užitečné otisky sejmout, a kdo se vzpěčuje, nazdar bazar šupajdi domů. Kruciš, svoboda je poznaná nutnost, ne ?

  ptakopysku,
  možná ti postižení málo chlastalu, měli k tomu vínu přidat i nějakou slivovičku, to by to třeba zvládli bez následků 🙂 To víš, domorodé obyvatelstvo je vůči svým bakteriálním aj. kmenům odolné.

 251. No, myslím , že ten otisk palce plnil jinou funkci . Každej poliš s lahvičkou inkoustu mohl lustrovanému namočit palec do inkoustu, a otisknout na papír.
  A na místě zkontrolovat, jestli souhlasí s otiskem v občance.

 252. A ptakopysk mě více a více ujišťuje o tom, že je antimoravskej xenofob. 🙂
  Hele, nepohrdla tebou kdysi nějaká Moravačka ?
  Anebo jich bylo povícero ? 😀 😉

 253. „Těm migrantům by skutečně bylo užitečné otisky sejmout, a kdo se vzpěčuje, nazdar bazar šupajdi domů. “

  Včetně těch, kteří si je odstranili. Tam bych vzala naopak v úvahu, že dotyčnej předem nechtěl být identifikován a že to teda bude nejspíš někdo s nekalými úmysly,

 254. maYdo,
  asi tak. Při žádosti o americké vízum ani nehrozí zapatlání se černou barvou, známé ze starších detektivek – snímá se to digitálně, a zrovna tak se to ověřuje po příletu na americký kontinent.

 255. 313-Evropané vízum nepotřebují, stačí jim ESTA, která se vyřizuje elektronicky.
  Otisky se berou až v USA při prvním vstupu a pak při každém dalším se samozřejmě porovnávají.

 256. Nicméně, při tempu, kterým přibývají noví Evropané se bojím, že na ty víza znovu dojde.

 257. OT – kauza Kramný – „Znalci“ tvrdí anebo popírají smrt elektrickým proudem a to bez návštěvy na místě činu.
  Pokud ve znaleckém posudku není uvedeno, byly-li zásuvky v hotelovém pokoji a koupelně vedeny přes JISTIČ nebo přes PROUFOVÝ CHRÁNIČ, je to hrubý nedostatek.
  Nevím, jak je to v Egyptě, ale u nás se zásuvky v koupelnách opatřují místo jističe proudovým chráničem. Ten znemožňuje možnost úrazu elektrickým proudem, protože garantuje, že co do spotřebiče ze zásuvky vstoupilo, to se také vrátí. Dovolená tolerance úniku proudu přes něco do země je 10 mA, což vylučuje úraz. Proto jsou dnes vyloučené způsoby vraždy třeba manželky ve vaně dotekem fázového vodiče, jak jsem to nedávno viděl v pražském divadle. Chránič v takovém případě přívod produ prostěodpojí a nic se nestane.
  Proto mám pochybnosti o dohadech jsou-li či nejsou-li stopy na těle po vniku proudu, pokud není doloženo že úník proudu je vůbec technicky možný. Možná, že v „zaostalém“ Egyptě v hotelu chrániče nemají, ale ten hotel vypadá dost moderně.

 258. 299 Ptakopysku
  Termín příjemná kyselinka pro nemoravský organismus prostě znamená jen tolik, že ti po ochutnání nevyskočí okamžitě svědivá vyrážka 🙂

 259. NoName,
  aha, byla jsem v USA dost dávno a na pracovní vízum, tak se mohla procedura změnit.

  Každopádně, mám pas s biometrickými údaji, takže pokud se azylant neprokáže obdobným dokladem, neměl by proti otiskům prstů jako v USA namítat.

 260. 318-ESTA vyžaduje biometrický pas, vízum je snad možné získat ještě stále i na „obyčejný“.

 261. NoName,
  detaily jsou celkem nepodstatné, jde o to, že kdo chce vstoupit do Země Svobody, budou mu sejmuty otiskx prstů. Nebo holt nevstoupí 🙂

 262. 320-zajímalo by mne, jak je to u žen s burkou, u každé bezpečností kontroly se porovnává fotka v dokladu s realitou, taky se při vstupu do USA vstupující kromě otisků i fotí … Možná jdou někde bokem, kde je kontroluje žena…

 263. [316] Když jsem slyšel znalce obžaloby vysvětlovat, že v hotelu muselo být 220V, protože by tam jinak nesvítila lampička, tak jsem přemýšlel, kolik toho musí člověk znát, aby mohl dělat soudního znalce. Na vyhlášku 50, aby si jeden mohl legálně bastlit počítače, by to nestačilo.

 264. Rozhovor s M.Konvičkou:

  …Budoucnost je obrovsky otevřená a scénářů je více. Existují procesy, které nejsou příliš vidět, například pnutí uvnitř islámských komunit. Přibývá odpadlíků a tito lidé jsou nadějí světa. Jednou z nejstrašnějších věcí, kterou dělá západoevropská politická třída je, že lže o tom, že žádný problém s islámem neexistuje. Tím podráží nohy muslimům nebo bývalým muslimům, kteří na nesmírné obtíže s islámem poukazují…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jdou-po-mne-jako-po-disidentech-Skoda-ze-nemuzu-sedet-s-Dukou-pokecali-bychom-Martin-Konvicka-otevrene-promlouva-413913

 265. Halle,
  to by se dalo i naaranžovat, ale vzhlede k tomu, že ho ti křesťané zřejmě opravdu podporují, tak asi vědí proč.

 266. No jistě,
  za Tohohle Asáda i jeho otce jim nic nechybělo. Nikdo je kvůli víře nepronásledoval, nezavíral jim kostely, atd
  Z těch sunnitských šílenců mají strach.

 267. Ostatně- křesťanům se dařilo dobře i v Iráku za Saddáma. Dostávali pozemky i peníze na stavbu a opravu kostelů.
  Jen šířit vkřesťanství mezi muslimy nesměli.
  Saddám se bál, že by to vzbudilo pobouření mezi muslimy. a on chtěl klidnou domácnost 🙂
  Ne že by ji měl. Šííté koukali směrem k Iránu.

 268. Hm, v e světě je asi fakt peněz jako sraček, a není je kam dát….

  Česká republika letos prodala se záporným úrokem dluhopisy za 98,9 miliard korun. Díky tomu, že investoři Česku platí za to, že mu mohou půjčovat, od srpna stát na obsluze dluhu ušetřil 414 miliónů korun. Ve zprávě ke zveřejněné Strategii financování a řízení státního dluhu ČR to uvedlo ministerstvo financí.

  http://www.novinky.cz/ekonomika/389974-cesko-si-letos-od-investoru-pujcilo-se-zapornym-urokem-temer-sto-miliard.html

 269. 329 NoName
  copak – pro mě za mě, ať z Hermiony udělájí dobros.rové klíďo třeba sunnitskou černošku a předělají všechnu literaturu, ale začnou narážet na subtilní problémy. Jak dále vyšponovat třeba hlavní hrdinu Chaloupky strýčka Toma? To už bude chtít drobet fantazie.

 270. skimici,
  Chaloupku strýčka Toma tvůrčím způsobem uchopil Quentin Tarantino a výsledkem je Nespoutaný Django

 271. Mmch, zaznamenali jste, že
  Slovinsko – včera – v referendu velkou většinou 63:37 neprošel již schválený zákon o bukvicích? Je to závazné.
  Slovensko – dnes – parlament prolomil veto presidenta o protiteroristických zákonech

  Něco je blbě. Invazní síly Frontexu ještě nejsou ready.

 272. NoName,
  Hermiona klidně může být tmavé pleti (nebylo specifikováno), ale na té fotce má navržená herečka opravdu VELMI daleko k dítěti ze zubařské rodiny….
  Rowlingové z těch peněz definitivně ruplo v kouli.

 273. Wow!
  Brent prolomil krizová minima roku 2008 a na úrovni okolo 36.12 USD/barel je teď někde okolo roku 2004.
  Euro je za 77.83 ruble a USD za 71.26 ruble.
  Rusáci jdou přepočítat rozpočet 2016 , anžto je postavený na 50 USD za barel.
  Sodoma Gomora, ale oficiálně se radují ze zvýšení konkurence schopnosti vývozu.
  No jo, kromě surovin, zbraní a nevěst toho ale moc nevyvážej.

 274. Skimici,

  pokud si dokážou vyrobit víc věcí sami, nebudou muset tolik vyvážet.
  Ale jistě příjmy z vývozních daní budou v rozpočtu chybět.

 275. A ledacos, co se zatím vyrábělo jen pro vnitřní trh může být po drastickém snížení ceny v devizách prodejné i v zahraničí.

 276. muhehe – Ostatně- křesťanům se dařilo dobře i v Iráku za Saddáma

  jojo krestanum se darilo i za socialismu ( pacem in terris )

  kupredu leva soudruzi 🙁

 277. jo, pasáčku,

  teď, po osvobození už tam skoro žádní nejsou. Museli utéct.

 278. Koukám, že se tu rozmáhá zvláštní zvyk – někdo sem vletí jak hajnej do pastoušky a začne se hádat o něco, o čem se ani nemluví … podivné zvyky…

 279. Muhehehe

  …Autor tohoto textu dle zákona o svobodném přístupu k informacím zažádal o studii, kterou si Ministerstvo financí nechalo vypracovat na počátku roku za 199 900 Kč od firmy BDO.

  Měla by obsahovat základní informace k projektu EET – ač dle některých informace již částečně zastaralé, ale po pravdě těžko soudit. Neboť ze 192 stránkové studie z Ministerstva financí poslali:

  136 kompletně začerněných stránek
  19 z velké části začerněných stránek
  10 z menší části začerněných stránek
  24 nezačerněných stránek
  (6 stránek je prázdných)…
  http://hlidacipes.org/ministerstvo-financi-taji-zasadni-informace-k-elektronicke-evidenci-trzeb/

 280. Dobrý podvečer… Tak pozvolna dočítám – zejména ad Dana a nějaká ta krmě…
  Mno, přiznám se, že na jedné straně obdivuju křesťany – oni to tak chtěli – na straně druhé bych šel ke kořenům… A to tak, že bych v dostatečném předstihu – třeba zejtra – upekl nějakou tu pomalu pečenou husu či krůtu
  https://www.toprecepty.cz/recept/16047-pomalu-pecena-martinska-husa/
  pěkně těch 16 hodin, jinou už dnes nedělám – má to tu výhodu, že když člověk s tím ptákem klepne, tak mu opadá maso od kostí – toto maso + kůži bych odebral, pořezal na kostičky a uložil…
  No a pak bych uvařil fazole a kroupy (popř. hrách) na luxusní šoulet a to maso bych do toho pěkně vmíchal i s tou kůží… To je jídlo, které se dá převézt kamkoli a na daném místě jen prohřát v troubě či v mikrovrnce – a je to úžasný žrádlo… No a protože nejsem Žid, tak mi nedělá problém to obohatit o rozpečené kousky bůčku, šunky, slaniny či jiné dobroty. Servírování je jednoduché – dá se velká mísa doprostřed stolu a každý bere, co chce. Tuhle nedávno (po Martinovi) jsem spáchal něco podobného, všem to chutnalo a byl jsem veleben…
  Ale já nic nenapovídám, jen naznačuju…

 281. Ještě bych k tomu chudičkému seznamu exportovaných věcí přidal sem tam nějakej ten raketovej motor. Samozřejmě naprosto primitivní, protože co takoví mužici v láptích zvládnou, že?
  Ale co se týče meziplanetárních sond, tak Rusové myslím vyslali poslední sondu, která doletěla tam kam měla a dělala to, co měla, někdy v třiaosmdesátém? V tomto segmentu stále ještě mají jisté drobné rezervy. 😀 😀 😀

 282. Dobrej večír.
  tak jsem si užila zimních sportů. 😀

  Závidět nemusíte, byla jsem na vánoční akademii na téma „zimní sporty“. Víc, než těch sportů tam bylo studentských srandiček a recesí. 🙂

  Ale byla to prima akce. Letos naposled, kdoví, kde za rok bude tej mej dcerence konec….

 283. „muze-byt-dospela-hermiona-z-harryho-pottera-cernoska“

  Jasně, proč by nemohla? Stačí nějak vysvětlit, že v mezidobí po skončení původní serie byla zavřená v Azkabanu, až zčernala.

 284. Jestli teda úsloví „zavřeme tě, až zčernáš“ není náhodou politicky nekorektní a nemělo by být zakázáno ho používat.

 285. teda tohle je excelentní blábol 😀

  „V případě zboží z nelegálních izraelských osad se jedná de facto o suroviny kradené z palestinských území, přeneseně tedy o kradené zboží. Jakmile si tyto souvislosti konzumenti, kterým záleží na férovém přístupu či dokonce na lidských právech, uvědomí, může to vést jednak k větší osvětě, ale i ke změně nakupovacích zvyklostí… Samozřejmě, že toto označování bude mít na izraelskou ekonomiku mizivý dopad, už kvůli zmíněnému jednomu procentu objemu zboží. Symbolicky ale může poškodit obraz Izraele, proto se Izrael označování tolik brání a lobbuje, kde to jen jde.“
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-petra-stastna-z-hnuti-international-solidarity-movement-1fu-/domaci.aspx?c=A151220_141036_domaci_neh

 286. Izraelské osady byly založeny na území zkonfiskovaném Palestincům. A neustále jsou zabírána další území.

 287. Týýý jo, to je ta spisovatelka genderově korektního slovníku? A teď se zabývá penězi a ekonomikou?

  Koukám, že je to vskutku renesanční osobnost, co rozumí fšemu.

 288. Dobré ráno vespolek,

  no, jednoho brouka Pytlíka, co rozumí úplně fšemu, máme i mezi kandidáty na rektora.
  http://www.jcu.cz/o-univerzite/organizacni-struktura/senate/volba-kandidata-na-funkci-rektora-ju-pro-obdobi-2016-2020/kandidati-do-druhe-volby-na-funkci-rektora-ju-pro-obdobi-2016-2020

  Takže jeden pfilosof, jeden Grubhoffer, a jeden všeználek (je s podivem, co všechno stíhá, když zároveň kibicoval na MŠMT, proděkanoval FROVku, učil a ještě bádal…doporučuji nahlédnout, jak komentoval své „nejlepší“ publikace).

 289. Halle,
  možná by Palestincům pomohlo, kdyby přestali házet přes hranici vybuchující předměty. Ona se ta nově zabíraná územi dají brát dle starozákonního „oko za oko…“.

 290. Dobré zas ráno… Tak vám přeju pěkný první zimní den. Aspoň tedy astronomický… A musím přiznat, že nepřítomnost těch bílejch sraček nikterak tíživě nepociťuji. A navíc – rostou hříbky! Tak se asi půjdu zas projít do lesa…

 291. 2 Matzurka – skromnej chlapec… Hlavně jak decentně zdůvodnil ten h-index… No, proti tomuhle Putna určitě protestovat nepůjde…

 292. Matzurko,
  ony se ty uzemí zabírají, i když ty bouchající předměty nelétají.
  Takový je totiž plán , bez ohledu na cokoli. Postupně osídlit celý západní břeh, a Palestince donutit k emigraci.
  Mimochodem je to nezákonné podle Ženevských úmluv

  http://www.cervenykriz.eu/cz/mhp/konvence.htm#D6

  Evakuace

  – zákaz nucených přesunů či deportací z okupovaného území (byť jednotlivých osob)

  – zákaz přesunu občanů okupační mocnosti na okupované území

  – evakuaci civilních osob lze provést jen z důvodů jeho bezpečnosti či vojenské nutnosti a to jen v rámci okupovaného území[56] a jen dočasně

  – při evakuaci zajistí okupační mocnost ubytování, při přesunu bezpečnost, hygienu, výživu

  – zamezit oddělení rodin (včetně přesunu)

  – o přesunech a evakuacích – ihned infomovat OM

  – nelze zadržovat obyvatelstvo v oblasti vystavené palbě

  Fakticky je to válečný zločin.

 293. PeSi,
  žejo ? Bohužel doma nemám přístup na WoS, tak se na to Háčko nepodívám. Ale ono stačí ten komentář; vysoce erudovaný pan profesorovi nějak citlivě opomíjí, že existuje i alternativní vysvětlení…

 294. 357 PeS
  aaa… astronomická zima. Mám zas o jednu výmluvu víc, proč se mi zrovna dneska tak nechtělo z postele. Každý slušný brtník se jen převalí na druhý bok a zavrtá čenich pořádně do kožichu zatímco já budu muset do syrové astronomické zimy jít v potu tváře tvořit hodnoty a pomoci roztáčet transmise dějin!
  Dobré ráno, tedy 🙂

 295. Fujtajbl poránu,
  heuréka, alelujá, veselme se. Nastaly vánoce a náš zřizovatel naděloval. Po čtyřech letech usilovného úřadování, vypisování soutěží, rušení soutěží a vypisování nových soutěží jsme obdrželi služební vozidlo. Sice jiné, než jsme chtěli, na letních gumách, není na značkách, papíry nejsou formálně zcela správně, takže to bude stát ještě tak měsíc, dva na dvoře, než se uvede do úředního provozu, ale!!! Jezdí to, neprší do toho a věcí se do toho vejde po kokot. Možná i po dva kokoty.

 296. Teď se v ČRo 1 rozčilovali nad tím, že v Číně dostal někdo za názory na internetu vězení. Jsem zvědavý, jestli se budou stejně rozčilovat i nad těmi plánovanými tresty za nesprávné názory u nás.

 297. NoName 364,
  Konvička přece není Číňan, to je jasné! 😀

 298. Ptakopysku,
  a vejš to naložit nejde ? 🙂

  Ministrovi Chovancovi vykradli barák. Ne že bych mu to přál, je mi docela sympatickej, ovšem ve spojení s jeho funkcí mě to přece jen pobavilo 😀

 299. 363-není žádná souvislá sněhová pokrývka, led, tudíž teď zimní nepotřebujete.
  BTW, v USA je M+S i na pneumatikách spíše a hodně letních (našel jsem třeba nějaké supersporty, u těch by zimnosti nikdo neuvěřil, ty M+S nemají). Takže velká většina pneu je z definice (legislativní) zimní a hotovo. Taky řešení.
  Ptal jsem se kolegů, jak to řeší. Říkali, źe těch pár dní, co je fakt hodně sněhu prostě nejezdí. Zavřou se i školy a hotovo.

 300. 368-jak pevně je ta značka osazena ? Neviklá se ? Není špinavá tak, že není vidět ?

 301. Rputi,
  pokud tu Preolii vlastní Pitr, tak se nedivím.

 302. 371-ano, jistě to bude tím, že nemají v pořádku papíry. Na rozdíl od Babiše. Který je tedy překvapivě i kontrolorem těch papírů.

 303. Dobré ráno,

  no to jsou mi zvěsti. Hezky si to ten babiš zařídil.

  Matzurko, neznám kandidáty na Vašeho děkana. Ale ten materiál ve státem spravovanejch institucích je strašlivej. Pokud někdo je jen trouba a ne ještě svińa, tak je to ještě dobrý. Čest výjimkám.

 304. Ale no tak! Tak nehezky pomlouvat Andreje – 370. Vždyť on přece říká, že svého postavení nezneužíval, nezneužívá a nezneužívat nebude! A Andrej přece vždycky mluví …pravdu. To všeci okolo jsou lháři a zloději. Tak hurá, sláva a dnes ať sněmovna smete návrh ODS o roční odklad kontrolního hlášení k DPH – přece si někdo nebude myslet, že by snad Andrej ty získané údaje využíval jinak, než k pronásledování daňových podvodníků.

 305. A děkuji všem, co mi doporučili nějaký ten receptík na slavnostní obědy. 🙂

 306. Tak ono by dnes možná Andrej neřádil, kdyby ODS měla tolik dobrých (a nejenom daňových) nápadů v době svých vlád, jak jich má teď v oposici ?

 307. (353) Ekologická „ekonomka“, to je fakt síla!
  (363) Stejně je to zajímavý paradox, čím více se otepluje, tím více stát bazíruje na zimních gumách! 😛
  (368) Kam vám to tam píchli?
  (370) Oleochemical, či jak se to jmenovalo, taky produkovalo „bionaftu“ a taky je v popotahování. Fakt je, že tam se to jeví značně zapletené a je to u soudu.

 308. No, já si bionaftu v životě nekoupil, a nekoupím.

 309. Technicky vzato tento „podzim“ a „zimu“ (je to takové tradiční označení, moc s realitou nekoreluje) ještě důvod k zimním pneu nebyl a třeba na jižní Moravě často celou zimu ani nebývá.
  Já mám na jednom autě už dva roky celoroční a fungují překvapivě dobře-dokonce jsem na nich minulý rok projel bez řetězů v lednové kalamitě celé sněhem zapadlé střední Slovensko. A testoval jsem je i v balkánských +35.

 310. A nepančuje se tím sajrajtem náhodou veškerej benzín?

 311. 380-benzin se pančuje etanolem, do nafty se přidává pár procent bionafty …

 312. No vždyť Andrej říkal, že bude stát řídit jako VLASTNÍ FIRMU …… a nic jiného nedělá! 😀 😀

 313. Dovolím si připomenout,
  že dnes je sv. Šimona, a tak tomu zdejšímu přeji co nejhezčí svátek, štěstí, zdraví a pohodu. Tedy pokud možno; doufám, že se odmlčel jen proto, že se zotavuje a pan doki mu zakázal se rozčilovat nad zdejším hašteřením 🙂

 314. Matzurko, oprava (ježto oběť povinné výuky náboženské – máním sebe):
  Šimon jako takový byl jeden z apoštolů (nikoli svatý)
  Šimon Petr (sv. Petr) taktéž apoštol, ale svatý jako Petr…
  nic ve zlém. 🙂

  A u „našeho“ Šimona taktéž doufám… fakt je, že už se delší čas neozval.

 315. Takže Šimon neslaví dnes, ale na Petra a Pavla 🙂

 316. Dneska je Šimon v kalendáři,
  tak slaví Šimon 🙂

  Halle,
  nedělej mi v tom hokej, joooo 🙂 ?

 317. Jestlipak je to vůbec Šimon… Ale slavení není samozřejmě nikdy dost!

 318. Hezké jméno. Vlastně o jednom vím o dvou, co se tak jmenují. Jeden je Pánek a druhej Garfunkel…

 319. Skimici (389), nerad vám rozkopávám bábovičky, ale Garfunkel je Art a jeho kolega je Simon příjmením. Křestním Paul.

 320. 393-IMHO to skimic ví moc dobře a jenom narážel na Simon Garfunkel jako název dua.

 321. 393

  taky mě svrběly ukazováky ale dospěl jsem ke stejnému názoru jako NoName 🙂

 322. A jeje, Zeman urazil i Řecko. Tak to by s Tureckem bylo komplet.

  Zajímavé je, že se Řekové cítí doknuti, přitom německé noviny opět plní články, co s Řeckem, bo se „reformy“ opět nedaří. Tudíž počkat, jak to dopadne by bylo z pohledu neeuro zemí i docela logické ?

 323. 394 je tedy pravda, že mi tam vypadl ampersand 🙂

 324. 399-se hned nemusíte přiznávat, třeba ho umazal redakční systém ??

 325. 398
  No, ještě by mohl poznamenat něco pravdivého o Merkelové, aby byl zásadový. 🙂

 326. Zdá se, že ta virtuální válka o Sýrii dává zúčastněným zabrat ještě víc, než ta skutečná! Ono, když se pořád lže, tak nakonec jeden neví, kudy z konopí… 😀

  …Saúdská Arábie v týdnu oznámila vznik své vlastní sunnitské islámské vojenské aliance…
  …Největší trapas ale nastal ve chvíli, kdy se o alianci dozvěděly některé státy, které v ní měly být. Zatímco totiž například Británie vyjádřila nad saúdskou koalicí příslušně vazalské nadšení, například nesunnitský Libanon nebo Pákistán se o svém členství dozvěděly až z médií…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tereza-Spencerova-Saudove-v-casech-US-veletocu-kolem-Syrie-414070

 327. 400 ono by to stejně neznělo.
  Jen považte: Pánek & Garfunkel 🙂

  398 Co zas provedl ten starý choroš? Nechce se mi to hledat. Stačí, že včera prudil na rozhlasu po 17.00 Kmoníček. Jakože ty sankce skoro nic, ale ropa VVP trápí. Taklhle shazovat tvrdá opatření EU, to bychom tedy pane Kmoníčku daleko nedošli, ikdybyste si nechal narůst fousy až do klína!

 328. Aha. Už jsem si to našel. Zbytečné, účelové, populistické pindy pro lidi bez paměti, kteří nevědí, že je S.CH. ve skutečnosti bytostným eurofilem.
  Správná odpověď by byla prosté NE, nikoliv s poukazem na Řecko ale s poukazem na celý europrojekt. To on ale nikdy neřekne, protože to tak necítí.

 329. Stran Šimonů bych měl k připomenutí ještě jednoho, neprávem opomíjeného. Šimon Mágus (Σίμων ὁ μάγος)…

  Šumaváku, zdravím. Díky za milé připomenutí Nadi Johanisové v [353]… 😉

  Odkaz jsem si přečetl a uložil. Potěšil jsi mě… 😀

 330. Bude Majdan?

  …V rozhovoru pro německou televizní stanici ZDF pak označil Jean Asselborn nejnovější vývoj v Polsku za „hrozivý“. Ministr vlády země, která právě ukončuje předsednictví Radě EU, mluvil také o intervenci ze strany unie. Polská vláda si podle něj zřejmě neuvědomuje, že EU je „společenstvím hodnot a nejen můžeme, ale musíme zakročit, když se věci ubírají špatným směrem, pokud jde o právní stát“. Na otázku případných sankcí vůči Varšavě se postavil tak, že v případě, že soudnictví ztratí v Polsku nezávislost, stejně jako media, bude se o nich muset mluvit. Varšava by pak podle Asselborna mohla ztratit svůj hlas na evropské úrovni…
  http://echo24.cz/a/wzCyz/ministr-asselborn-nevyloucil-zasah-bruselu-vyvoj-v-polsku-je-hrozivy

 331. 405 a co tam Brno chce vystavovat?
  Už jsem tam tedy asi 10 let na žádném nebyl. Pokud pokračuje trend, bude to asi obsazené z půlky a většinou stánkaři obchodujícími s Vietnamským balzámem.
  Veletrhy Brno pro mě nicméně vždy zůstanou vryté do paměti coby svatostánek tzv „douzovaných“ cigár. Zvyklý tam vyslovovat onu českou dvouhlásku jako dvouhlásku, patřil jsem na Brňáky zcela očarován. Myslím, že se ten produkt vyskytuje skutečně lokálně v poměrně nedalekém okolí Brněnského rynku a měl by dostat evropskou ochrannou známku spolu s „okurkem“. Několik desetiletí jsem to vyslovoval s tou dvouhláskou a smysl mi unikal. Znělo to opravdu náramně.

 332. Možná spíše odkud se narodil. Bývá porod normální cestou, pak císařákem příčnou incisí ve spodním abdomenu, protože tam holt otvor není. O této poněkud zadnější cestě ale wiki nic neříká.

 333. Douzované cigáro bylo také pro mě dlouholetou oblíbenou pochutinou. Včetně toho českého „ou“.
  Teď mají v Brně nový termit: turbomošt. Přiznávám, neochutnal jsem to. Po zkušenostech s tím, čemu v Brně říkají pivo a čemu dřív říkali svařák, mě jímá hrůza, co v turbomoštu může být.

 334. 412 Ptakopysku 🙂 🙂 🙂
  Co to je??? Zní to jako nějaká postava z mých oblíbených Chip ‚n Dale Rescue Rangers 🙂 🙂 🙂

 335. 412

  Svařili jsme skořici, hřebíček a badyán, přidali stoprocentní jablečný mošt z Bílých Karpat a doplnili pravou jablkovicí. Ohlasy byly úžasné a my jsme okamžitě věděli, že jsme se trefili.

 336. No co by to bylo?
  Zcela zjevně velmi účinné laxativum!
  Měli to snad pojmenovat „poseretese“?

 337. Policie pravě evakuuje vánoční trhy v Duisburgu … Prý je to tam bombové.

 338. 419 NoName – nebo jste mě jenom chytil na nějakém brněnském slangu?
  „Je to bombové“ může být brněnsky i supr, špica či podobně?

 339. jako bych tam (bombové) ale cítil spíš ostravštinu :-p

 340. Dnes německá média zveřejnila několik fotek ohledně hledaných nasilníků, komentáře vypadají, jako by to komentovali Češi … Samé nordické typy samozřejmě.

 341. ad 399
  skimic napsal:

  394 je tedy pravda, že mi tam vypadl ampersand 🙂

  Odkud píšeš? Německé větrníky mají písek v soukolí a nedávají dost proudu? 😉 😀 😀 😀

 342. Bohouši – to víš… známe své pap…tedy: budějcké! Zvl. když je zpovídá někdo z Uhlířské famiglie… 😉 😀 😀

 343. MY pražáci nemáme turbomošt, ale zase máme moštrůdl.? 😀

 344. 425 Chi – z tohoto úhlu jsem se na to slovo ještě nikdy nedíval 🙂 🙂 🙂

 345. ad 410 – On se jistě narodil v Oslu, ale protože Češi měli s tím O na začátku spojené nějaké blbé asociace a také musel ve frontě čekat, až na něj těsně před P přijde řada, tak si to změnil na A. To je pak podle abecedy (a googlu) první na řadě a Češi nevědí kde se narodil…

 346. Ještě k tej boží duši Johanidesovej:
  Hezky ten její plk doplňuje to, co někdo říkal ráno v radiu – že 20% dospělé populace si půjčuje na vánoce, ačkoliv řada z nich má dluhy nebo dokonce návrhy na exekuce.

  Možná by sem měla napřít své osvětové úsilí místo spílání bankám a společnosti, že dovolí půjčky a dokonce chtějí – fuj, ta nemravnost – aby je dlužníci vraceli.

  vždyť stačí si nepůjčit a banky i lichváři mají po živnosti 😀

 347. 427 teda to jsou dneska řachy…
  Jakej zase moštrůdl??? Zní to jako nějaký židovský recept.

 348. maYdo,
  především by se měla banka starat o to, jestli ten, kdo si u nich půjčuje je vůbec schopen peníze vrátit.
  Aby zase nevznikl průser jako při hypotěční krizi, kdy musel banky mnohdy sanovat stát a nalévat do nich peníze, protože hypoteční banky půjčovaly například nezaměstnaným černochům.

 349. 433 Halle
  tos nepsal Ty 🙂 Až se k compu vrátíš, tak pachatele jistě seřežeš rákoskou.

 350. Skimici 🙂

  Psal. Punťa ani Číča to s kompem neumí 🙂
  A nechápu, čemu se divíš 🙂

 351. Skimici, ale kdeže. MOštrúdl je jedno z mnoha takovejch těch nealkonáhražek punčů nebo svařáku. Tváří se to jako horkej džus s kořením, ale asi to bude samá chemie.http:
  //www.crosscafe.cz/mostrudl.htm#.VnmPHOnirPm

 352. Dobrý večer. Prolétám kolem na své řiditelné vzducholodi a vidím, že zde mou roli zpravodaje událostí z blízkého vesmíru ještě nikdo nezastoupil. Takže to musím oznámit já sám… 😉

  Dnes v noci něco po půl třetí ráno se společnosti SpaceX podařilo konečně to, v co dlouhou dobu doufala a co jsme ji my, všichni příznivci kosmonautiky, tolik přáli…

  Po půl třetí ráno úspěšně odstartovala raketa Falcon-9 v1.2 k vlastnímu letu (tedy nikoli pro NASA) mise „OG-2 Mission 2“ s jedenácti družicemi Orbcomm 2G a jednou maketou družice na palubě a úspěšně je vypustila na oběžnou dráhu.

  A co hlavně – podařil se jí úspěšný návrat prvního stupně na Zemi. Nikoli na přistávací plošinu na vodě, ale na pozemskou základnu na Floridě. Toto se zatím ještě nikomu nepodařilo. Takže upřímná gratulace společnosti SpaceX a Elonu Muskovi…

  Zde je několik odkazů, které by mohly příznivce kosmonautiky zajímat:

  Pěkný článek na webu Kosmonautix (včetně fotografií a videa):
  http://www.kosmonautix.cz/2015/12/prvni-stupen-falconu-9-pristal-na-floride/

  a zde na Technetu (rovněž včetně fotografií a videa):
  http://technet.idnes.cz/spacex-raketa-falcon-navrat-na-zemi-dum-/tec_vesmir.aspx?c=A151222_061413_tec_vesmir_aha

  Mám zde i přenos – 21 hodinový (sic!), ale to je již pro opravdocé šílence (ti menší mohou přeskakovat):
  https://www.youtube.com/watch?v=MRLPGptow80

 353. Halladine, zajisté by se měla banka starat, ale na druhou stranu, když zamítne půjčku banka, dlužník si půjde půjčit jinam.
  V každím ptřípadě není důvod aby se do toho montoval stát.
  Když si někdo nedá říct, že si nemá půjčovat, když to nesplatí, tak ho nikdo před dluhovou pastí nezachrání. Ani ůůůžasná soudružka Johanidesová ne. jediná cesta je nepůjčovat si. Nebo po zralé úvaze na to nejnutnější tak, abych to mohla splatit.
  Problém není v pravidlech pro banku, ale v hlavě dlužníka.

 354. Sákryš, nějak mi v předchozí [437] vypadl formátovací tag. Takže ještě jednou, tentokráte již správně naformátované…

  Dobrý večer. Prolétám kolem na své řiditelné vzducholodi a vidím, že zde mou roli zpravodaje událostí z blízkého vesmíru ještě nikdo nezastoupil. Takže to musím oznámit já sám… 😉

  Dnes v noci něco po půl třetí ráno se společnosti SpaceX podařilo konečně to, v co dlouhou dobu doufala a co jsme ji my, všichni příznivci kosmonautiky, tolik přáli…

  Po půl třetí ráno úspěšně odstartovala raketa Falcon-9 v1.2 k vlastnímu letu (tedy nikoli pro NASA) mise „OG-2 Mission 2“ s jedenácti družicemi Orbcomm 2G a jednou maketou družice na palubě a úspěšně je vypustila na oběžnou dráhu.

  A co hlavně – podařil se jí úspěšný návrat prvního stupně na Zemi. Nikoli na přistávací plošinu na vodě, ale na pozemskou základnu na Floridě. Toto se zatím ještě nikomu nepodařilo. Takže upřímná gratulace společnosti SpaceX a Elonu Muskovi…

  Zde je několik odkazů, které by mohly příznivce kosmonautiky zajímat:

  Pěkný článek na webu Kosmonautix (včetně fotografií a videa):
  http://www.kosmonautix.cz/2015/12/prvni-stupen-falconu-9-pristal-na-floride/

  a zde na Technetu (rovněž včetně fotografií a videa):
  http://technet.idnes.cz/spacex-raketa-falcon-navrat-na-zemi-dum-/tec_vesmir.aspx?c=A151222_061413_tec_vesmir_aha

  Mám zde i přenos – 21 hodinový (sic!), ale to je již pro opravdocé šílence (ti menší mohou přeskakovat):
  https://www.youtube.com/watch?v=MRLPGptow80

 355. Kruciš, já jsem ale blbec. takhle je to správně. Omlouvám se fšem!!! Mohou za to ty mé nešikovné prsty a chatrný zrak!

  Dobrý večer. Prolétám kolem na své řiditelné vzducholodi a vidím, že zde mou roli zpravodaje událostí z blízkého vesmíru ještě nikdo nezastoupil. Takže to musím oznámit já sám… 😉

  Dnes v noci něco po půl třetí ráno se společnosti SpaceX podařilo konečně to, v co dlouhou dobu doufala a co jsme ji my, všichni příznivci kosmonautiky, tolik přáli…

  Po půl třetí ráno úspěšně odstartovala raketa Falcon-9 v1.2 k vlastnímu letu (tedy nikoli pro NASA) mise „OG-2 Mission 2“ s jedenácti družicemi Orbcomm 2G a jednou maketou družice na palubě a úspěšně je vypustila na oběžnou dráhu.

  A co hlavně – podařil se jí úspěšný návrat prvního stupně na Zemi. Nikoli na přistávací plošinu na vodě, ale na pozemskou základnu na Floridě. Toto se zatím ještě nikomu nepodařilo. Takže upřímná gratulace společnosti SpaceX a Elonu Muskovi…

  Zde je několik odkazů, které by mohly příznivce kosmonautiky zajímat:

  Pěkný článek na webu Kosmonautix (včetně fotografií a videa):
  http://www.kosmonautix.cz/2015/12/prvni-stupen-falconu-9-pristal-na-floride/

  a zde na Technetu (rovněž včetně fotografií a videa):
  http://technet.idnes.cz/spacex-raketa-falcon-navrat-na-zemi-dum-/tec_vesmir.aspx?c=A151222_061413_tec_vesmir_aha

  Mám zde i přenos – 21 hodinový (sic!), ale to je již pro opravdocé šílence (ti menší mohou přeskakovat):
  https://www.youtube.com/watch?v=MRLPGptow80

 356. Počtvrté to již nezkopírují. Zacyklil jsem to. Obří omluva a žádost k Šumavákovi, aby chybné příspěvky vymazal.

 357. maYdo,

  pokud dojde k průseru, tak se do toho stát montovat musí……

 358. A jeje!
  V Karabachu už to zase bublá!

  …Arménie v úterý oznámila, že je ve válce s Ázerbájdžánem, protože množství střetů na sporné hranici v Náhorním Karabachu je tak velké, že už nelze dál mluvit o příměří. Ázerbájdžán do pohraničního konfliktu nasadil i tanky. Kvůli rostoucímu napětí poslalo Rusko, podporující Jerevan, na svou základnu v Arménii další bitevní a transportní vrtulníky…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/390083-konec-primeri-armenie-mluvi-o-zacatku-valky-s-azerbajdzanem.html

 359. „pokud dojde k průseru, tak se do toho stát montovat musí……“

  A proč by musel?

  Ono samo od sebe k průseru obvykle nedojde, pokud nejde o živelnou pohromu. Vždycky je za tím nějaká lidská blbost a hlavně neodpovědnost.

  Nebylo by tedy lepší usilovat o to, aby lidi byli dopovědní sami za sebe místo vzývání společnosti a státu k tomu,a by lidi byli chráněni před důsledky své neodpovědnosti?

 360. maYdo,,

  zjisti si, co se stane, když krachne nějaká opravdu velká banka.

 361. BohoušiB
  Ahoj! Tomu se říká Bold, že? Uměl bys i Italic?
  :-p

 362. Skimici, tohle v tom mém zprznění, za což si sipu popel na hlavu, je Bold Italic… 🙂

 363. Asi jo, když byl Zeman druhý den po nástupu do funkce premiéra po návštěvě guvernéra ČNB, který mu řekl, že spořka je na krach , donucen nasypat do spořky 40 mld, ač se předtím zapřísáhal, že ani náhodou…

  mám takovej pocit, že krachem banky jsou okamžitě splatné veškeré úvěry , které poskytla….
  Pokud je to tak, tak jsou všechny firmy i osoby s úvěrem u této banky v pérdeli…

  pokud to mezitím nezměnili……

 364. Kruciš, „sipu“ má být „sypu“. Jsem v těžké deprézi… 🙂

 365. Kdyby banky nepůjčovaly to, co nemají a nevytvářely peníze z luftu, celá debata by byla zbytečná.

 366. 453

  Jo, to ta kritizovaná johanisová říká taky 🙂

 367. Johanisová může vykládat, co chce – tu možnost mají banky díky tomu, že stát do všeho strká nos. Jeden z důsledků snahy „vědecky řídit hospodářství“. Nebo snad myslíš, že Johanisová podporuje 100% rezervy a zlatý standard?

 368. (433) Halladine, nezaměstnaným černochům půjčovaly polostátní agentury, pokud banky, opět na příkaz státu. Nemajetným nepůjčují ( bez regulací a pitomé Johanidesové) banky, ale lichváři a ti si umí zaplacení zařídit.
  (442) Nemusí. Naopak, většinu průserů stát způsobí.

 369. Stát by mohl do toho „strčit nos“ třeba tak, že by to zakázal, a řekl, že banka může půjčovat jen skutečné peníze , které ji svěřili klienti, nebo své vlastní peníze.
  Ovšem – může tohle udělat jeden stát solo ?
  Jaké by to mělo v tom státě důsledky ?

 370. 457

  Banky kupovaly balíky těhle hypoték , zabalené v dárkovém papíru a převázané růžovou mašlí 🙂

 371. (458) Kdo by pak půjčoval státu? Jinak, zdá se, že zdejší řeči o frakčním bankovnictví jste nějak nezaznamenal.
  (459) Ano, stát to zadělal a banky pokračovaly (co taky s tím).

 372. „zjisti si, co se stane, když krachne nějaká opravdu velká banka.“

  Nemusím to zjišťovat. lidi přijdou o úspory.není to příjemná, ale nějak se to musí přežít. Moje rodina přišla o ůspory i bez krachu díky měnové reformě – tedy zásahu státu – a taky žijeme.

  A teď nazdar, v půl desátý nmusím být na Hlaváku a sebrat dcerenku od drížďanskýho rychlíku a pak konečně hurá na chalupu. 🙂

 373. Když se bavíme o státních sanacích – zaznamenal jsem, že jsou lidi co byli evakuovaní skrze ty vybuchlý moravský muničáky nějak směšně symbolicky (asi tři tisíce korun) odškodňováni.
  Netušíte někdo z čeho to jde? Platí to tasi y firmy co si ty muničáky pronajímaly. Patrně to jde z jejich pojistek? Jsou to opravdu zcela nedůležité sumy, ale v radiu nijak neupřesňovali k čí tíži jdou.

 374. Ze státního rozpočtu. Viník není znám a dost pochybuji, že někdy bude. Pokud tedy nebude nějaký vybrán a označen. Dokazovat nejspíš nebude jak.

 375. maYdo,
  lidi uložené peníze do určité výše neztratí, po nějaké době je dostanou zpět, ovšem krachne fůra firem, a fůra lidí příjde o práci.
  A to je problém.
  Problémy budou mít i firmy nezadlužené u téhle banky, ale mající nějaké vztahy či výrobní spolupráci se zadluženými firmami.
  Čím větší zkrachovaná banka ,tím víc firem jako klienty, tím je průser větší.

 376. Banky kupovaly balíky hypoték, protože byly přijímány jako kolaterál. Na základě tohoto hajzlpapíru tedy mohly být poskytovány další půjčky. Zařídil moudrý stát, specielně jistý pan Clinton & Co.

 377. Šumaváku, mockrát děkuju za nápravu a zároveň se speciálně tobě za ten zmatek, který jsem způsobil, hluboce omlouvám. Díky.

 378. Banky mají fůru skvěle placených odborníků na to, aby poznaly, že v tom balíku je h.
  A mohly půjčovat ty prachy, které vrazily do nákupu toho lejna.

 379. Halladine, jako zdatný googlista si najdi něco o Fannie Mae a Freddie Mac. Rooseveltovo dědictví.

 380. Bohouši 🙂 Lojza z odkazu by určitě nenapáchal tolik škody…

 381. Foundry, ahoj. Lojza z mého odkazu akorát mele hubou a je línej jak veš. Ani pro vodu se mu nechce dojít. Ten tvůj umí i něco jiného?…

  Doufej, že pátá, šestá, sedmá či osmá domácí prohra v řadě ho konečně vyžene z jeho sesle. K sestupovému místu vám chybí už jen 9 bodů. Co to dneska je?… 😉

 382. Foundry ,

  obě firmy byly dávno privatizovány a plně ovládány svými akcionáři. Pustili se do rizikových obchodů, které vycházely , dokud šly nemovitosti nahoru
  Vykupovaly hypotéky, „balily je do balíků“ a ty balíky prodávaly dál.
  A banky kupovaly…

  V roce 2002 zvýšlily zisk o 19 % , a pár dalších let bylo podobných. Pak ale bublina splaskla, nastala hospodářská recese, hodnota hypoték se díky snížení ceny nemovitostí propadla.

  Navíc tyhle společnosti v roce 2003a 2004 měly účetní skandály – fixlovaly v účetnictví.

 383. Fannie a Freddie jsou stejně tak privátní jako třeba FED 🙂

 384. Všem přeji krásné svátky vánoční a v příštím roce co nejvíce štěstí a radosti!

 385. 477 divano
  tak já ti popřeju i trochu zemitého bigbítu 🙂

 386. Foundry,

  Finance.cz

  V roce 1968 byla rozhodnutím kongresu a pod tlakem úsporných opatření, které byly zapotřebí kvůli financování Vietnamské války, Fennie Mae privatizována a ve stejném roce ji byla vytvořena Kongresem protiváha, v podobě Freddie Mac, která měla zajistit volnou soutěž mezi oběma společnostmi a zabránit tak monopolizaci sekundárního trhu s hypotékami. Společnosti se staly volně obchodovatelnými na burze pod plnou kontrolou svých akcionářů a přestože již nejsou přímo napojeny na americký státní rozpočet a americká vláda se nikdy nezaručila za jejich závazky, jimi emitované cenné papíry jsou nadále považovány za téměř tak bezpečné jako americké vládni dluhopisy vzhledem k převládajícímu předpokladu mezi obchodníky, kteří se domnívají, že v případě jakýchkoliv finančních problémů to bude americká vláda a daňoví poplatníci, jež ponesou náklady.

 387. Dobré ráno.
  Skoro předsváteční ráno a ten starej sprosťák, rasista a mysogin Trump perlí, jak kdyby nenadcházely svaté dny ale nejméně Halloween.

  Jen považte co řekl o vlivné jemné vychované dámě (a urazil tím jistě všechny ženy):

  „Even a race to Obama, she was gonna beat Obama. I don’t know who would be worse, I don’t know, how could it be worse? But she was going to beat — she was favored to win — and she got schlonged, she lost, I mean she lost,“ Trump said, using a vulgar Yiddish word for a man’s penis.
  http://edition.cnn.com/2015/12/21/politics/donald-trump-hillary-clinton-disgusting/

  Mňo, milé CNN, to je sice pravda. Schlong je skutečně z jidiš a znamená pěkný, dlouhý a masitý penis a v tomto smyslu se užívá
  (Stop fiddling with your schlong Jimmy, put it back in ur pants.)
  Nicméně je pravda, že Urban Dictionary či pokud máte nějakého kolegu co se vám odváží vysvětlit i některé nekorektní výrazy – existuje i amerikanismus get schlonged. Ožrat se, někoho fláknout a či označující určité typy manipulace při orálním sexu.

  V každém případě: yeah Ms. Clinton, you got schlonged!

  Trump začíná být v jidiš docela dobrý. Jestli je to praxí v politice či od manžela jeho dcery Ivanky (Jared Kushner, sama Ivanka konvertovala), je samozřejmě dobrá otázka.

  Tak přemýšlím, jestli kapra nezabiju už dneska odpoledne. Tím umožním ŽD dřívější deratizaci kuchyně již dnes a sobě příjemnější den sváteční zítřejší 🙂

 388. Jiddiš mluvící ví, němčinářům je to zřejmé, angličtinářům to slovo může přijít (i při jeho osvojení si ) nejasné, tak dodám, že schlong je od (die) Schlange. Had. Některé ženy ustrašně volají: Mir graust vor Schlangen.

 389. PeS
  on z toho Macek moc nenechal. Transformoval atmosféru na místní poměry.
  Líbí se mi ale rým: Boxing day, in-laws stay!

  Cars and bustle, rush and hustle,
  trolley dashing tempers clashing
  Christmas cheer to much beer
  mistletoe, plastic snow
  christmas holly ‚lets be jolly‘
  christmas pud, do you think we should?
  Turkey, stuffing, granny puffing,
  fairy lights, men in tights
  pantomimes, palour games
  christmas cake, belly ache
  as yet another piece you take!
  Boxing day, in-laws stay!
  Endless repeats on the telly, and again from your belly!
  No more hassle…the odd brussel!
  christmas farce….
  A pain in the arse!

 390. 484

  A za všechno může ten blbec Pilát !
  Kdyby ho nenechal ukřižovat, tak po něm možná dnes neštěkl pes, a mohli jsme mít pokoj !
  😉
  Akorát bychom se po pohansku ožřali, a byl by klid ! 🙂

 391. No jo, ale Mohamedáni by měli pravdu, že to byl jeden z bezvýznamných předchozích proroků a oni by mečem a ohněm šířili poznání, že pravý prorok byl Mohamed. Takže vánoční shon by nebyl, ale drželi bychom ramadanový půst! 😉

 392. 487
  Kdybychom převzali bohy Vikingů, tak by to mohamedáni měli zatraceně těžký ! 🙂

 393. ale holubičí povahu Slovanů by to nezměnilo, Vikongové by nás jako nordická rasa měli za otroky 🙁

 394. Multikulturalismus v provedení Dienstbier – Šabatová? To by nevadilo! 🙂

 395. A co maj dělat Ti, co na Facebooku nejsou??? Zase diskriminace! Málem jsem napsal, že se o nás nikdo nezajímá, ale jistě existuje seznam podezřelých. Jednoduše vzít seznam obyvatel, vytřídit uživatele Facebooku, děti do deseti let a vznikne docela jistě velmi zajímavá cílová skupina.

 396. Quivisi,
  nemáš pravdu !
  Z Rusů se vlivem Vikingů stali pěkní rabijáti !
  Pravda , na Mongoly to nestačilo.

 397. Dobré poslední předsváteční ráno.

  494- to je Boží 😀 Takhle si představuju ideální vánoce 😀

 398. „ale holubičí povahu Slovanů by to nezměnilo, Vikongové by nás jako nordická rasa měli za otroky“

  Otec jedné mé kolejní spolubydlící choval holuby. Ona vždycky říkala, že holubice jsou pekný potvory a nemají problém se mezi sebou servat do krve.

  Nicméně to, že jsou slované povahy holubičí, to nepopírala. Oni takoví přemyslovci bývali pěkní rabiáti, koneckonců se etablovali na trůně vymordováním konkurenčního rodu.

 399. Jeden historik tvrdí, že české knížata se dostaly k moci v Čechách vydržováním stálé armády, financované otrokářstvím. Bojovali, a zajatce prodávali Židovským a arabským kupcům.
  A asi se v té armádě našli i nějací vikingové.

 400. Praha byla centrum obchodu s otroky až do nějakého 12.století.
  Tržiště bývalo na Poříčí.

  Ale Vikingové se pohybovali po Evropě už dlouho a nechávali se najímat jako vojáci. V rámci klimatických změn, bylo už velmi těžké na severu vůbec něco vypěstovat a tak se tam nemohli uživit.
  Vrazi sv.Ludmily byli údajně také Vikingové.

 401. zaslechnuto v Pendolinu : volá Klaus Kalouskovi Mirku, čoveče, Míla Ransdorf chtěl vybrat ve Švýcarsku naše prachy

 402. Wien bleibt Wien. Největší pohoda byla včera dopoledne na kávě s vyhlídkou z Gloriette. Naschmarkt vypadal delší než obvykle, ale boudy vypadaly jako trvalé. Na západním konci byl kiosek s ruskými specialitami – Carskaja vodka, bliny, pirohy, kaviár – ale já to procházel od východu a už jsem byl přeplněný.
  Můj nejoblíbenější stánek – chlapík se sudem a tam pravé kvašáky. Zalovíš dřevěnou pinzetou a rovnou do huby.

 403. P.S. – navštívil jsem zařízení pro odkládání starých a nemohoucích příbuzných. Kéž mě Pánbu srazí jednou ranou – pomalé odcházení s pokročilou demencí mi připomenulo, že není proč se šetřit.

  Veselé Vánoce!

 404. Zdravím všechny. Také jsem ob držela několik zpráv o přemístění příbuzných kvůli nemoci do nemocnicem, takže mě asi čeká vánoční objíždění nemocnic, a to hned ve třech krajích. Sice ve všech případech jde „jen“ o zhoršení zdravotního stav u, které je nutné léčit ve zdravotnickém zařízení, ale i tak. I když, jednou už jsme měli babičku přes Vánoce v nemocnici a nebylo to až tak smutné, ta vánoční nálada si najde cestu i tam.
  A protože už mi asi nevyjde čas nahlédnout – tak :

  ŠŤASTNÉ, KLIDNÉ a POHODOVÉ SVÁTKY VÁNOČNÍ přeji všem.

 405. A proč si Chodorkovskij myslí, že by mu mělo dát Rusko pokoj, když on nedá pokoj Rusku? 🙂

  …Ruský soud vydal mezinárodní zatykač na miliardáře Michaila Chodorkovského. Ve středu to oznámila ruská tisková agentura TASS. Chodorkovskij, který žije na Západě, je obviněn z podílu na dvou vraždách z konce 90. let minulého století. Obvinění odmítá a označuje ho za politickou mstu…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/390128-rusko-vydalo-zatykac-na-chodorkovskeho.html

 406. Rputi,

  prý to už sundali, když jim docvaklo, jak to vypadá.

 407. Vypadá to tak trochu jako symboly současného vedení Brna …

 408. No, Pesi, nejsem Brňák , takže nemám důvod se zastávat – ale ruku na srdce – máte se vy Prážáci ohledně toho vedení Prahy čím chlubit ? 😉

 409. Já myslím, že většina brňáků i pražáků si současný vedení nevybrala.
  A Krndu už vůbec ne, ta tam přišla za někoho bez voleb, pokud mně paměť neklame….

 410. TAk všechny vyšetřující komise byly se závěrama poč spadlo malajsijské letadlo na Ukrajině vedle jak ta jedle.
  příčinou havarie nebyli povstalci, ukrajinská armáda ani Rusko, ale Alláhův hněv.

  „Podle nich ztrátu Boeingu 777 s 239 lidmi na palubě v březnu loňského roku způsobil boží hněv.
  Z téhož důvodu se podle nich o několik měsíců později nad Ukrajinou zřítil další boeing společnosti Malaysia Airlines; zahynulo tehdy 298 lidí. Vedení Rayani Air dospělo k závěru, že božímu hněvu lze předejít jedině zachováním přísných zásad islámu při letu.“

  Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/aerolinky-zavedly-islamske-lety-cestujici-se-bali-allahova-hnevu-py4-/doprava.aspx?c=A151223_110512_ln-doprava_pave

 411. Ok, ale Krnda osobně ve volbách snad nekandidovala.

 412. Ono teda mezi náma, nebylo moc na výběr.
  S jakoukoliv jinou stranou by tam byl stejně mizernej materiál.

 413. V každém případě já jsem nevolila ani ji osobně ani ANO. Takže za její zvolení odpovědná nejsem.

  „Na výběr nebylo, tak jsem volil Svobodné.“

  Otázka je, jestli má smysl volba, kde není na výběr a jestli by to vedení Prahy bylo lepší se Svobodnými. Obávám se, že ne.

  To máš jako když si vybereš z pytlíku shnilejch jablek jedno a když se tě někdo zeptá, proč jíš shnilý jablko, řekneš, že lepší na výběr nebylo. Prostě zbytečná a nesmyslná volba.

  Akorát že, pokud se nepletu, tys u nich dělal křoví na kandidátce.

 414. Vy teda máte starosti,
  u nás je kapr v lednici, brambory na salát jsem právě dala na sporák, chystám se balit dárky (vše včas doručeno díky PPL, DPD, Geis i České poště) a dělám si chutě na odpolední kapučíno (raději se neptejte na detaily receptu) 🙂
  Manžel na dotaz ohledně mírně ucpaného odpadu prohlásil že musí na procházku lesem, dcerátko šlo balit dárky ke kamarádce, a TV UK reklamy jsou dokonce méně otravné, než ty české :)(jinak tam běží doclea napínavý dokument o práci veterinářů v zoo).
  Jediné, co dneska „musím“, je zjistit, kdy se zítra koná živý Betlém v provedení místních dobrovolných hasičů, neboť se tam chceme jít podívat.

  Tak pro všechny, kdo mají čas jen juknout, přeji už teď co nejhezčí a nervozitou nerušené prožití vánočních svátků, ať jde všechno podle vašich představ a k Ježíšku dostanete jen to, co jste si opravdu přáli… kolem sebe milé lidi a pohodu, klid, sváteční náladu 🙂

 415. WASHINGTON Americký Národní bezpečnostní archiv odtajnil zatím nejpodrobnější seznam míst v bývalém Sovětském svazu, ve východní Evropě a v Číně, která se v případě jaderného konfliktu měla stát koncem 50. let minulého století terčem atomového bombardování. Na soupisu je i řada měst a vojenských objektů v bývalém Československu. Praha měla pořadové číslo 61, číslo jedna patřilo Moskvě.

  Z odtajněných údajů vyplývá, že američtí armádní plánovači se v roce 1956 zaměřili na systematickou destrukci městských a průmyslových cílů včetně výslovného zaměření na civilní obyvatelstvo klíčových měst. Zařazeny jsou mezi ně Moskva, Leningrad (dnes Petrohrad), Peking, tehdejší východní Berlín a Varšava. Komentář Národního bezpečnostního archivu v této souvislosti poznamenává, že záměrné a přímé útoky na civilisty jsou v rozporu s už tehdy platnými normami mezinárodního práva.

  Zdroj: http://www.lidovky.cz/v-usa-odtajnili-seznam-cilu-jaderneho-bombardovani-50-let-objevuji-se-i-ceska-mesta-ggp-/zpravy-svet.aspx?c=A151223_135937_ln_zahranici_ele

 416. Halle 524,
  to oni khaki mozky dělaj obecně!
  Já se pamatuju, jak jsme byly všechny v šoku, když nás na školení CO školil „atomovej dědek“, který tím už byl vyhlášený – viz přezdívka.
  Poskakoval jak opičák Fuk a vyřvával – tady umře milion lidí, tamhle umře 5 milionů….

  Prý nadměrným dupáním měkne mozek ….. něco na tom bude! 🙂

 417. Matzurko,
  já jsem právě splnila závazek každej den se projít po lese a chystám se na maraton v kuchyni. Brambory na salát jsou uvařeny ze včerejška, o ryby se postará brácha, těsto na vánočku kyne.
  Mým údělem je omáčka na kapra na černo, polívka, vánočka a dopéct linecký, který jsem už prostě nestihla.

  A ještě čekám, až dorazí dcera, která vyjela nakoupit poslední zapomenuté drobnosti a hlavně vyzvednout tatínka na nádraží. Až tu budou, začnou pro mně vánoce. Málo platný, když vyjede dcera sama, jsem nervozní a ještě dlouho budu. Takovej je už mateřskej úděl.

  Tak jdu na to linecký.

 418. Mateřský úděl 🙂

  No, v TV jsem právě sledovala zdlouhavý porodní proces u sloní prvorodičky, s miminem v poněkud nezvyklé pozici. Napětí u dozorujícího lékaře i ošetřovatelů bylo téměř hmatatelné…. ale nakonec přišla na svět nádherná sloní holčička, poslední záběr byl na to, jak se nadšeně začala krmit od již klidné matky 🙂 🙂 🙂

 419. Muhehehehe!

  Pan ministr Zaorálek zavolal do Athén, aby se pokusil uhladit „mezinárodní roztržku“ zaviněnou tou ostudou všech presidentů a největším buranem na světě.

  Bylo mu sděleno, že pan řecký velvyslanec nebyl „odvolán ke konzultacím“, anobrž normálně odletěl domů na Vánoce….

  :))))))))))))))))))))))))))

 420. 514 zajisté MaYdo. Na včerejším návratu z Londýna nám servírovali hummus s kuskusem a zeleninou. No…jíst se dalo…Asi jako preventivní připomenutí krmě v ráji. Aby se tam nikomu sofort nechtělo. Gin and tonic to spáchnul. Naopak ten v ráji očekávat nelze. A co v ráji, když se taková krmě nedá kloudně spláchnout…Let probíhal klidně, s větrem v zádech, kapitán si pochvaloval jak pěkně to odsejpá. Asi bere prémie za ušetřené palivo.

 421. 529

  Pro tohle existuje ternín „předposranost“ 🙂

 422. 514, 530
  Hele, když ten Allah dělá takové zvěrstva, jako shazování letadel – neměl by se dopsat na seznam teroristů ? ?:-)

 423. Halle 531 – prý jemná kavárenská ručka – neb podle nich čím hůře tím lépe a za všechno může Zeman! 😀

 424. A Sobotka si pustil taky hubu na špacír

  Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky je Česko v uprchlické krizi solidární, aniž by ho k tomu musel někdo nutit. Sobotka to uvedl v rozhovoru poskytnutém německému listu Süddeutsche Zeitung. Předseda vlády současně kritizoval podíl Německa na posílení migrační vlny i snahy některých zemí vynucovat solidaritu omezováním přístupu k fondům Evropské unie.

  „Německo vyslalo signál, který bylo možné slyšet a vidět ve značné části Blízkého východu a severní Afriky. To podnítilo k ilegální migraci směrem do Evropy,“ uvedl premiér s tím, že se tak „bohužel nedá popřít“, že Berlín nese díl viny na vysokém počtu migrantů přicházejících do Evropy. Český premiér také odmítl výzvu rakouského spolkového kancléře Wernera Faymanna, aby státy, které neprokazují dostatečnou solidaritu v uprchlické krizi, měly omezený přístup k fondům Evropské unie. „Taková argumentace Evropu jen rozděluje. Pokud v tom budeme pokračovat, vzniknou příkopy, které později budeme jen těžko zasypávat,“ uvedl k tomu šéf české vlády.

 425. Halle 535,
  copak, copak, že se nám hoch pochlapil? A hlavně, jak dlouho mu to vydrží?

 426. Rputi,
  nevím. On ten Sobotka působí jalo měkkýš, ale jak si tak vzpomínám na pokus o jeho sesazení (setkání Haška se Zemanem) , když je třeba, umí být tvrdý a účinný.
  Zatím se choval „EU korektně“, takže na něj na Západě media nenasadily psí hlavu jako na Orbana a částečně Fica.
  takže teď když se ozve, nemůže se to automaticky odpálkovat jako extremistický žvást…

  Uvidíme, jestli jeho taktika bude účinná.

 427. Halle,
  ona si měla nedávno přijet s Bohouškem popovídat Andělína ….. a všude ticho po pěšině…..

 428. Hezoučké svátky kolkolem. Klid a mír v duši i na dlaních. Jestli tento úpadkový křesťanský svátek slaví i PES, tak také vše krásné a ještě hezčí. I když pochybuji, že zítra uvidíš zlaté prasátko. (Já určitě ne.)

  Buhehehe Hrdinný Bohuslav podle mých informací popotahoval v koutku a k dílu se zdvihl až po mnoha výhružkách ze strany spřátelených funkcionářů. V jemu velmi příznivé čt se klepal jako osika a celé jeho vystoupení několikrát přetáčeli. Celou cestu zpět mu bylo blbě od žaludku. Odvahu nabral až po práskačské akci pana Chovance. Potom už fungoval. Zřejmě si dovodil, že spolupráce s lidmi typu Chovance chutná politika asi jako telecí na žampionech. Prostě socani. Mimochodem, blbě je mu vždy, když má jednat s Babišem, což je omluvitelné.

 429. Já s Bohouškem 2 x mluvil, a získal jsem dojem, že sice poslouchá, ale nevnímá to, co se neshoduje s jeho myšlenkami, a má poněkud přehnané představy o své inteligenci.
  I když inteligentní je, o tom není podle mě sporu. Ovšem nedosahuje až takové úrovně , kterou si o sobě představuje.

  A pocit loayality si vykládá velmi zvláštně.

 430. 542

  No, Praha asi na tom ruském seznamu nebude 🙂
  Ale pozor, jedná se o 50-táléta. Rusové toho ještě moc neměli, a s bombardéry na tom extra dobře nebyli.

 431. Asi jsem to napsal nepřesně – pojem loajality je přesnější. Ne pocit.

 432. (544) Asi to nepochopíte, ale mně spíš než o tehdejší výběr cílů jde o současnou interpretaci (viz originál z ČTK a tu 524) a přístup k odtajňování kdysi tajného.

 433. Aero, proč interpretaci? Rusové to říkali na plnou hubu!

  Když tu byl generál Lebeděv (?) – ten co měl v referátu Čečnu a pak spadnul na Sibiři s helikoptérou, tak celkem bez servítků vykládal, že tady to území prostě potřebujou…

  Khakimozkům prostě kape na karbid všude stejně!
  Velkou bombu…. ještě větší bombu …. úplně největší bombu….

 434. „Budit jen v případě požáru nebo zrušení celibátu,“ má napsáno nade dveřmi Czendlik. A následně vysvětluje: „Máme nyní hodně pokrokového papeže Františka, takže je možné, že celibát bude zrušen. Měl by to ale udělat rychle, protože jestli to udělá, až mi bude osmdesát, tak budu stát v první řadě a budu proti,“ směje se Czendlik. Následně prý dostal jeden e-mail od ženy, která uvedla, že i v osmdesáti to jde. „Líbí se mi řešení věcí s nadhledem,“ dodal k tomu. Někdy se podle něj bereme příliš vážně. „Když nemáš co dělat, nedělej to u mě,“ zní například jeho další moto. 🙂

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Polsko-cesky-knez-v-radiu-Mame-pokrokoveho-papeze-takze-mozna-bude-i-celibat-zrusen-At-to-ale-udela-rychle-nez-mi-bude-osmdesat-414247

 435. (547) Mně o tom nikdo přemlouvat nemusí, ale ti dnešní interpretující jsou zajímaví. Třeba ten z ČTK.

 436. Hmm,
  tak bez informace, že Praha byla až 61. cíl bombardování ve strategickém plánu v 50. letech, bych fakt ty vánoce snad ani neoslavila.
  Proč by měl kdo vůbec co takového odtajňovat ???? Kór v čase svátečním ?
  To už nemají novináři o čem psát nebo co ?

 437. 526 Rputi – můj známý, 190 cm a asi 100 kg cholerické biomasy na tomto školení v prostorách půlkruhové schodovité posluchárny po chvíli zvolal “ Pusťte mne na něj !!“ a jal se prodírat asi ze šesté řady přímo dolů směrem k onomu věrozvěstovi. Sápal se přes jednotlivé řady a než se dosápal, tak věrozvěst zbaběle prchl. Nebyl jsem při tom, ale když jsem onoho cholerika viděl, jak v Černém pivovaře na Karlově náměstí škrtil kuchaře za to, že dostal malý ( ale opravdu malý) řízek, tak téhle historce věřím. Jirka
  PS: Následně dostal řízek, pod kterým nebyl talíř vidět…..

 438. 551

  Ale jo, smysl to má.. Jeden si uvědomí, jaké děsné kecy jsou například to obviňování z válečných zločinů, když při bpmbardování zahynou civilisté například při ruském bombardování.
  Protože to se stává naprosto všem. A obviňována je jen jedna strana.

  Nakonec- už za druhé světové, po tom co Němci decentralizovali výrobu a poschovávali ji do všemožných tunelů a jeskyní, angloameričané usoudili, že průchodnější bude zabíjet pracující. A dělaly se kobercové nálety obytných čtvrtí.

 439. Halle ad 535 – jen jestli to není z toho falešného twiterového )účtu, co mu zřídili „pravicoví fašističtí extremisté“ psali mu tam podobné příspěvky, jak říkal dnes v televizi… 😀

 440. Tak nemocnic a vlastních spojeneckých vojáků škoda není a veřejnosti už do toho není vůbec nic!
  A rusáci AI nefinancujou, tak maj co chtěj! 😉

 441. Hezké prožití vánočních svátků všem na Šumavě, hodně zdraví a pohody
  přeje Vladimír a Alan (pejsek)

 442. Dobré sváteční ráno vespolek,

  Jirko, živě si toho kamaráda představuji 😀
  Ale měl štěstí – ono být cholerickou biomasou při jeho rozměrech mám podstatně jiný efekt, než kdyby byl mužíček metr šedesát a šedesát kilo. To by tak leda mohl konkurovat Luisovi De Funes 😀

 443. Dobré zas ráno… Tak jsem mluvil se šimonem, snad něco napíše, bude-li mít trochu chutě a sil… Popřáli jsme si vzájemně poklidné a snesitelné vánoce, což tímto přeju i vám.
  Zvlášť poté, co jsem viděl to davové šílenství, nevtíravě podporované vtíravou reklamou, ty davy uštvanejch a nasranejch lidí, který dnes budou předstírat radostnou pohodu vánoc až do úplného uveselení, říkám si – to jsou ti křesťani, ti to takhle chtěli. Asi vědí, že přijdou do pekla, tak si ho už v předstihu zařizujou už tady, asi aby si zvykli.
  No a já jsem včas zaujal stanovisko nezaujatého pozorovatele – a to mě zachránilo…

 444. 554

  Šumaváku,

  to nebyl falešný účet. Oni mu hacknuli ten jeho… 🙂

 445. Již dlouhá léta dodržuji zvyk, že 1.12. zalezu do nory a vylezu na Nový rok!
  Ušetřím nervy, ušetřím šrajtofli …konec konců dárky lze kupovat i v září …. a nemám nejmenší důvod se nechat ušlapat! 🙂

 446. Krásný den a hezké svátky všem! Ať mír a pohoda se klene nad tímto blogem!

 447. Dobré štědrovečerní ráno.

  Bývaly doby, kdy se v zimě a tedy i na vánoce neválčilo, navrhovala bych se k tej bohulibej tradici vrátit.
  i když počasí by slušelo spíš velikonocím ( to se ale mozná budeme hrabat závějemi)

 448. zdravím všechny a zvlášť pozdrav spolutrpícímu šimonovi !

  Přeji všem dnes i po celý příští rok plné stoly a slunce v duši (a hlavně to nejpotřebnější: zdraví) !

 449. šimone,

  myslím, že to mohu napsat za všechny – držíme palce!

 450. Přeji všem pohodové vánoční svátky, chvíle klidu k rozjímání a do nového roku zdraví, štěstí a laskavost v srdci.

 451. K všeobecným vánočním přáním se přidávám i já. Prostě štěští, spokojenost a zdraví. A u toho zdraví bych dodal – nezapomínat ani na to duševní zdraví. Abychom přežili.

 452. Co já bych….tak jako vždycky, hlavně ve zdraví, a abychom se tu v příštím roce všichni nalezli.

 453. Co já bych….tak jako vždycky, hlavně ve zdraví, a abychom se tu v příštím roce všichni nalezli.

 454. Tak k tej vánoční náladě:
  „Maminko, v pokoji hoří stromeček!“
  „Neříká se hoří, ale svítí!“
  za chvilku
  „Maminko, teď už svítěj i záclony!“

 455. Šťastné a veselé všem diskutujícím i přihlížejícím 😉

 456. Tak přátelé – jsem (zatím) zpět…..

  Všem přeji klidné Vánoce v kruhu blízkých duší (a to nejen rodinných ale i těch psích Rputi a Fauste a kočičích i Vám Matzurko) a do Nového roku především zdraví (teď moc dobře vím, o čem mluvím)…a poněkud přímočařeji než dvd i toho duševního – hlavně se neposrat !
  Současně děkuji všem, kteří mi poslali podpůrná slova – vážím si jich a schovám si je na případné horší časy, aby mohly hřát v pravou chvíli.
  Takže si užívejte všech vánočních darů a pochoutek a přejme si, ať to hodně dlouho vydrží.
  Také děkuji přátelům, kteří se mi ozvali a přeji jim hodně klidu a pohody. Ty plánované hospůdky se nějak střednědobě odsouvají, ale snad v budoucnu najdeme nějaké, kde se vedle vás, pijáků piva a vína budu moci zbourat anýzovým čajem.
  Zum Wohl !

  P.S. Osobně mi promovaní řezníci řekli, že jakýsi fujtajbl mi uzavřel vývod ze žlučovodu do střev – nachytřil jsem se na netu – tedy Fotrovu rourku.
  Rozřízli, vyčistili od šutříků a hnisu a dali drén…za týden přidali další…zatím je to trochu lepší, ale asi nedostatečné – takhle žlutý jsme nebyl ani při akutní žloutence, oči mám žluté jak jaguár (nebo rolls royce ? – se mi pletou) a i ostatní příznaky trochu přetrvávají. Za tři týdny (pokud se to nějak dramaticky nezhorší) mi ho chtějí vyndat a následně do dvou měsíců ten (doufejme že dosud ) benigní fujtajbl odstranit formou „rekonstrukce žlučových cest“, což znamená, že tůhle přiříznou, tůhle přišijou a něco malinko bude i odpad – kus slinivky apod. – a potom nastane dietní teror…..
  No a abyste věděli, jak se pacholci máte, pak už teď na mě dopadlo:
  -absolutně žádný alkohol (ani bonbony!) a možná už nafurt, žádné vánoční pečivo (+listové ani linecké těsto – stop), žádná čokoláda, žádné smažené maso (poprvé v životě jsem nekupoval kapra), žádný bramborový salát, chlebíčky, tatarka, česnek (30 let ho jím denně !), olivový olej (dosud denně ráno byla lžička) atd…
  Musím vyjádřit pochvalu mé milované ženě (fakt to tady nečte, tohle jde od srdce), že jednak skloubila nákup dárků, přípravy stromečku, nákupy a tak a k tomu časově zatěžující návštěvy u mne v nemocnici, ale i druhak naprosto nově jídelníček pro můj původně klepavý žaludek.
  Jsem rád, že ji mám.
  Tak mějte ty svý dušičky taky rádi.
  A jdu si dát „výtečnou brazilskou“ Meltu (what else, Georgi, what else ?)…….

 457. tak malému Šimonovi je nutno vyjádřit obdiv nad tím, co vytrpěl (a ještě vytrpí), tak přeju pohodu i bez těch pochutin a vydržať!

 458. Šimone,jak to čtu, tak to začni shánět pránu.viz : http://www.pranicka-vyziva.cz/prechod-na-pranu.html 😉

  Jinak Ti přeji,aby se to nekomplikovalo a ten konec roku byl alespoň trochu snesitelný.
  A nezapomínej se mýt ( čistota půl zdraví!) a udržovat si veselou mysl (Veselá mysl půl zdraví!)
  Smát se můžeš? Bojím se, že moc ne… 🙁

 459. 579 – Šumaváku – pokud zrovna netrpím plynatostí, tak se směju jak blázen….. 🙂
  Jaxi do foroty……

 460. Na tu pránickou stravu přejdu asi poté, co mi proberou ty lidský drůbky…..alespoň něco podobného se mi snažili naznačit…..

 461. šimone,
  slova, kterými by se to dalo komentovat, dámy nepoužívají, takže fakt nevím….
  Prostě ať se ti ten …. žlučník dá do pořádku co nejdřív, nový rok co nejpříjemnější, dieta co nejměkčí a špitál co nejdál!

 462. Šimone,

  koukej se dát do léta do pucu, ať se dostaneme na ten Baťák !
  “ Řezníci“ to zvládnou, ale snaž jim pomáhat !Já vím, někdy to není jednoduchý !
  Drž se !

 463. všem krásný svátky a šimonovi co nejkratší pobyt v nemocnici. 🙂

 464. Přátelé, také hezoučké, milé a měkké vánoce vinšuji.

  Šimonku, jak se to říká v Rusku. Trp kozáče, budeš atamanem. Až se z toho vylížeš, tak už nedělej takové blbiny.

 465. Krásné vánoce všem, šimonovi pak všechno pozitivní, jen histologii zaručeně negativní. Držte se!!!

 466. tak u nás už snad bude klid, protože nastal průser číslo tři.
  za prvé sjem sjeli cestou sem do příkopu, odkud jsme se vyprostili až za pomoci dvou příslušníků asijské menčína, kterým támto ještě jednou vzdávám dík.
  za druhé včera shořelo u nás v ložnici topné těleso – ještě že není minus patnáct nebo tak nějak.
  No a do třetice se rozsypalo splachovadlo a bylo nutno uzavřít přívod vody. Takže fungujeme v nouzovém režimu s jedním WC bv patře a dolů smí jen babička.

  Ale protože pohromje většonou do třetice, tak snad proběhnou svátky v klidu.
  Stromeček je ustrojen, kapr přiraven, salát výbornej, polívka navařena, chybí jen domácí houstičky ke kapru na černo, ale na ty zadělat je ještě čas…

 467. Přeju všem krásné svátky, specielně Šimonovi pránu s příchutí smaženého kapra a bohatě majonézového salátu.

 468. 587

  maYdo, to za druhé se dá přežít, pokud manžel nedá inzerát, že Tě vymění za pytel koksu 😉

 469. Příjemné a klidné svátky Vánoční přeju všem !

 470. MaYdo, doufám, že to topné těleso po Vánocích opět zapneš!!! 😉 😀 😀

 471. Proč za pytel koksu? Kamna jsou na dřevo a toho je dost.

 472. Tak jediný, kdo skrz činnosti ryze konzumní nepopřál všem hezké Vánoce jsem asi já, což tímto napravuji.

 473. Šimone, těš se jak si to vynahradíš až se vyblížeš.

 474. 599
  no, jeden z významů je kočička, a tady nelze upřít, že je opravdu kočka oslovena…… 🙂

 475. A hele, na warcentru už je nový díl Starwars ke stažení..

 476. Dobrý svatvečer,
  pohodu už jsem přála, tak speciálně pro Šimona Malého, přidávám se k držení palců,
  a samozřejmě vyjadřuji pevnou víru, že Vás felčaři do pucu dají, generálku řádně provedou, a v době dohledné se Vám jídelníček k jakž takž normálu vrátí…
  A Vaší paní uctivý hlubokosklon; je vidět, že jste si dobře vybral – ne každému se to povede… Tak ještě jednou, hodně štěstí a brzké udravení 🙂 !!!

 477. Babička hoří, kapr skočil do záchodu a odplaval, a stromek si skočil do lesa, pochlubit se kamarádům, jakej je pěknej..
  Jinak žádné mimořádné události.

 478. Každoročně váhám, kdy jsou ty největší Vánoce – naučen Štědrým Večerem, respektuji také Boží hod. Ještě lépe je slavit oba dva dny. To přeji všem čtenářům.

 479. 604 ak ne že by něco vyloženě hořelo, ale zeď politá červeným Saint-Émilion – ze sklepa Paran Justice rok 2011 hází taky dobrou barvu 🙂 čert vezmi malíře ale té plné sklenky je škoda 🙂

 480. 608 který Boží Hod máš Martine TT na mysli? Ten zítřejší myslíš? Já plynule přejdu i do Boxing Day pozítří. Hlavně když je co slavit.

 481. O minutu – vlastně je už ten Boží hod teď. To to uteklo :-ú

 482. Kruciš, tak jsem sem se svou řiditelnou vzducholodí opět zabloudil a oči mi lezou z důlků nad žlutým osudem Šimona Kleina. !xiF !avruK

  ŠimoneK, abych tě nepokoušel už s našimi hospodami, tak holt zkusíme ty čajovny. Maně si vzpomínám, jak jsme spolu ondyno naprostým omylem zavítali do „vegetariánské“ nekuřácké restaurace „Mlsná Kavka“ na Florenci. Byl to tedy jedinečný zážitek…

  A teď budeme nakonec rádi i za takovéto podniky…

  ŠimonoviK a samozřejmě i všem zdejším přispěvatelům, včetně zdejších neviditelných čtenářů, přeji mírně opožděně hezkě a spokojené Vánoční svátky

  ŠimoneK, začal jsem již nyní s tréninkem, před chvilkou mi žena přinesla ceylonský čaj (já jsem tedy notorický čajista mnoho desítek let)!!! Mám tě od ní pozdravovat… 😉 😀

 483. Dobrý boží hod vánoční.

  ne, ruti, babička do záchodu nespadla. Zatím. Kdyby se tak stalo, podám hlášení.

  Jinak u nás sežráno, co mělo být sežráno, dárky rozbaleny, papíry uklizeny a půlnoční za náma.
  farář kecal blběji než loni, ale zas to bylo kratší. Úroveň kostelního sboru stále stejně vysoká jako v dobách, kdy můj děda říkal, že až umře, nesmí mu na funuse zpívat zdejčí kostelní sbo, protože to by ani nebožtík v rakvi nevydržel.

  Takže dobrý. Věci jsou takové, jaké mají být. To znamená takové, jako vždycky byly. Akorát lidi, co znám, jsou nějak rok od roku sešlejší. Některý známý ksichty už nejsou známí, ale jejich děti.

  Takovej je života běh….

 484. Dobré dopoledne… Tak Štěpánská husa naložena a připravena k pozvolné kremaci, salát se povidl, ryby také (ty hlubokozmažené přímo na moři jsou vynikající – kapra už léta nemusím), díky pytlíkové metodě nezasviněná kuchyň, spláchnuto dvěma cizinci (letos opravdu vynikající ročník) – a zejména dobrá společnost (už jsem si na sebe za ta léta docela zvyknul a i přítulkyně pochopila, že jsou chvíle, kdy chci být sám…) – co si přát více?
  A hlavně – žádná vánočka, kterou nesnáším, žádný cukroví, který nejím (kolegyně se mezi sebou vytahovaly, která napekla více druhů, načež si jedna postěžovala, že napekla 14 druhů a nikdo to nechce jíst – nepochopitelné… holt křesťani…), žádný shánění přiblblejch dárků který akorát naserou, žádný povinný zpívání koled hraničící s porušováním Ženevských konvencí, žádná připitomnělá pohádka v televizi, žádná módní půlnoční mše ve 3 odpoledne, prostě klídek, pohodička – a jak se zpívá v tej irskej baladě – and whiskey in the jar!
  Příjemně rozpoložen jsem si četl hovnotnou literaturu, jíž mám elektronicky několik habadějů, no a pak jsem šel v klidu omdlít… Konec hlášení…
  Tak doufám, že jsem vás všechny opravdu potěšil a že mi nezřízeně závidíte… Inu, taková je žízeň…

 485. PeSi,
  proč tolik keců okolo?
  Prostě se přiznej, že se bojíš, aby ti to nikdo nesežral! 😀 😀

 486. Rputi,
  koukal jsem do diskuse na NP. Zdá se, žes píchla do vosího hnízda. Když se sám pan Rada tolikrát obtěžoval 😀 😀 😀

 487. OT: Ehm, tohle jsem teď našel v diskusi o něčem zcela jiném:

  4 stages of life:

  1) You believe in Santa.
  2) You don’t believe in Santa.
  3) You are Santa.
  4) You look like Santa.

 488. ptakopysku 617,
  jj, taky jsem koukala, že mu zkazila sváteční den! 😀 😀

 489. Vánočka k snídani je náhodou dobrá a už na mě od včera čekaj čersvě ulovený a zabitý vyfiletovaný pstruží filátka, tedy prostý „Truite meunière“ jen tak lehce poprášený moukou, na másle a s petrželkou a k tomu blitva. V lednici Chablis se již rosí. Nesehnal jsem sice mangold ale se špenátem je to taky supr. Život je krásný 🙂

 490. skimici,
  a Chablis taky hodíte na stěnu ? To nějaký rodinný vánoční zvyk ? U nás doma to spíš pijeme, tak jste vzbudil mou zvědavost.

  Jinak i nadále přeji pohodu všem dle jejich vlastních představ, já si včera s chutí znovu shlédla Tři oříšky 🙂 A jelikož mi bylo naježeno asi sedm knih, tak zbytek svátků asi bude věnován jim.

 491. Dobré bóžíhodové předpoledne.

  Vánočku k snídaní ani náhodou. Připomíná mi nedělní rána ve špitále a to i když je to ta moje, plná ořechů a rozinek a ne nějaká průlmyslově vyráběná buchta.
  Na Boží hod vánoční jedině salát od včerejška a studený smažený kapr, pokapaný citronem.

  Jinak v troubě krůtá prsa, stehna a nádivka z ořechů a sušeného ovoce (nějak jsme zapomněli na kaštany) a na plotně se táhnou krůtí krky ve vývaru.
  Ještě brambory a ovocný salát a můžeme sedat ke stolu.

  Matzurko, já dostala staronovou knihu – muž nechal jako vánoční dárek převázat rozpadající se Zvonokosy. 🙂

  Ale číst mám co, neb jsem vybavena z knihovny a protože jsme s dětmi koukali na Sńatky z rozumu a Zlou krev, tak si asi dočtu aspoň zbytek pentalogie, který se už do seriálu nevešel. a kromě toho synkovi byla nejžena jedna Agatha Christie se slešnou Marplovou, kterou jsem zaručeně nečetla.

 492. 621 Matzurko
  … ano. „Polévání stěn červeným vínem“ je u nás stará dobrá tradice. Něco jako NoNameho „přeskakování ryby“.
  Nicméně, ráno jsem udělal výpad autem a u jednoho vietnamského snažila jsem viděl, že jim navážej zboží (všechno ostatní je dnes totálně zavřené) i přemluvil jsem ho k práci a koupil jsem sobě „SAVO proti plísním“ s mechanickým sprayem. Výsledky jsou překvapitelně povzbudivé. Stěna, původně do rána již sytě modrá jak v příbytku u Smurfs zázračně odbledla. Jojo, kvalitní francouzský víno a ne glykol a potravinářská barviva…

 493. Nechci Tě strašit, to bych si nedovolil, ale nebylo by realističtější napsat: Jooo, kvalitní SAVO… ???
  😉 😀 😀 😀 😀

 494. Šumaváku,
  vždyť to skimic píše – „Savo proti plísním“ – takže je naprosto jasné, co v té lahvi měl! 😀 😀

 495. Kecy v kleci, vánoční náladu mi to nezhatí :-p
  U kávy jsem měl chvilku čas a koukl jsem na Porošenkův projev 23.12 v Knessetu. Komu nevadí ukrajinština, může si to někdy pustit.
  http://www.president.gov.ua/en/videos/vistup-prezidenta-ukrayini-u-knesseti-derzhavi-izrayil-174
  Docela přijatelné, hledá společné hodnoty s Izraelem, společné zájmy a historii, která nepochybně je s ukrajinskou prolínající se personálně. Docela hezkou řeč vedl i Ben N a ten ukrajinec Juli-Joel Edelstein, předseda Knessetu.
  Nebyly to jenom běžné politické kydy, vždyť bankovky tenkrát měli vzhledem k skoro 10 procentní minoritě popsané i hebrejskými znaky. Viz například bankovka 100 Karbovanců.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/100karbovantsevUNR_R.jpg

 496. (617) Meloun Rada se obtěžuje často a s plným zaujetím. Jen trpce želí, že si z něj mnozí dělají srandu a nesoutěží v odkazech.
  Jen já pořád váhám mezi cca třemi recepty na jelení kýtu. Na krůtu dojde zítra. Naježeny mi byly (mimo jiné) Dějiny Ruska, poctivých 950 stran malým písmem. To je tak na rok, i kdybych to průběžně nesrovnával s těmi od Jana Beneše, co kdysi vycházely na Neviditelném psovi a já si je pro všechny případy vytiskl. Taktéž tohle https://www.kosmas.cz/knihy/200736/velka-vyprava/ vypadá nadějně a na rozdíl od Dějin jsou písmena větší a pokrytí stránek malé.
  Jinak, tohle mi doporučilo Aukro, http://1url.cz/pmOm , takže pokud bych to vzal vážně, nuda nehrozí (o dvou motorech na udělání v dílně ani nemluvě. http://aerokarel.rajce.idnes.cz/PF_2016
  😛

 497. Mňo… já teď usilovně rozmražuji kus divočáka a duševní dilemata, která cloumají nitrem Aerokarla majestátu, se mnou necloumají. Vzhledem k ingrediencím vě špajzu to bude kančí guláš na víně. Pokud se zadaří, dodám recept.

 498. Ptakopysku, to mě napadá, když budeš dělat ten guláš na víně, že bych mohl využít počasí a ostříhat růže, což jsem na podzim nestihl.

  A zítra uvařit uzené na růžích. 😉 😀

 499. (628) Chápu zmraženou zvěřinu na jaře nebo v létě, ale teď, když jsou řeznictví plna čerstvé, je to mimo mou představivost.
  (629) Uzené už mám vařené, ale na růžích, to mne ještě nenapadlo.

 500. my nemáme žádný dilema, zítra bude jelení guláš a bramboráčky.

 501. Dnešní trilema již je rozřešeno, jelení řízky na cibuli. Zítra krůta po pekařsku, pozítří jelenina rolovaná pečená. K večeři uzené, vepřové sladkokyselé s ananásem a podobné jednoduché krmě.

 502. Jak bych slušně vyjádřil, že mě tou kulinární přehlídkou pěkně štvete. A co pak musí pociťovat Šimon?

 503. Aerokarle,
  vysvětlení je prosté – magické Z. Tedy zadarmo. Proč se mlátit do horoucí zadele kupovat divočáka, když ho mám zadara v mrazáku? 😀

 504. Aerokarle, rolovanej jelen, to zní dobře!

  dvd,
  Šimon to s tím simulováním, aby se vyhnul vánočnímu úklidu, drobet přehnal. Evidentně si neuvědomil, že lékařská věda natolik pokročila, že zdravý člověk defakto neexistuje. No a jak se jednou dostal se ranhojičům do pazourů…

 505. 634 Ptakopysku
  … jak zadarmo???
  Máš snad mrazák typu Food synthesizer z Enterprise? Hned vedle freeze booster máš určitě tlačítko „Protein Resequencing“. Výběr ale většinou končí maximálně sekanou …

 506. Hmm, krůta po pekařsku – a recept by nebyl? Takhle si člověk představuje, že krůtu rozdá bezdomovcům a sám vezme za vděk skývou čerstvě upečeného chleba…

 507. 636

  Jsou individua, kterým přinesou domů půlku prasete ( domácího)
  Ptakopysk očividně patří k těm, kterým domů přinesou půlku divočáka. 🙂

  Anebo ho srazil služebním autem 🙂

 508. (637) „Po pekařsku“ znamená, že maso upečeš s různými kořeními (konkrétně krůtí se skořicí a česnekem), ve finále přidáš brambory a dopečeš je s krůtou – v mém případě ne celou, na to „nejsou lidi“ a já merad ohřívané, takže s pěkným krůtím stehnem horním. Něco jako tohle: http://dadala.hyperlinx.cz/vep/vepr0103.html To je taky dobrý, ovšem hned po upečení. Ohřívaný už mi nechutná.

 509. Jelen, kanec, krůta ….. pak, že to nejsou svátky obžerství!
  Větší už to může být jen těžko!
  Snad ještě medvědí tlapy…. 🙂

 510. Nám skromným stačí zakusovat řízek řízkem 🙂

 511. Mno, husa už se asi hodinku prohřívá na těch 90… A ještě chvilku se prohřívat bude. Není nad prostou domácí dietní stravu. Jestli nebudu moc línej, tak kromě knedlíků spáchám i lokše… Potřený čerstvě vypečeným husím sádlem jsou docela příjemně stravitelný. Uvidíme…

 512. Do pérdele, PeSi,

  Vás je pro tu fyziku škoda ! 😀

 513. Halladin (641) mi kouká do talíře, ne-li dokonce do huby. Místo obžerství s jelenem, kancem a jinou zvěří nepohrdnu dle Haladinova vzoru též skromnou řízkovou dietou.

 514. Tak první fáze gulášku, tedy dušení do poloměkka je za mnou. Stav je více než pozitivní. Betyna se snaží podkopat do baráku. Takže i pro psy musí mít tenhle typ gulášku svoje kouzlo. Zítra budu pokračovat druhou fází s přidáním slzy červeného a finálním dochucením.

 515. Vánoční dárek od Putina. To je od něj hezké, že?
  Damašku v pátek zahynul při leteckém útoku Zahrán Alúš, velitel jedné z významných povstaleckých skupin v zemi Džajš Islám. Podle agentury Reuters jeho smrt na východním předměstí syrské metropole potvrdily i dva povstalecké zdroje, podle nichž nálet na tajné velitelství skupiny podnikla podle všeho ruská vojenská letadla. Spolu s ním zahynulo dalších pět vedoucích činitelů organizace.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/pri-naletu-u-damasku-udajne-zahynul-jeden-z-vudcu-povstalcu-alus-pxs-/zahranicni.aspx?c=A151225_181012_zahranicni_fka

 516. 648 Ptakopysku – chápu že oblibuješ prokrastinaci. Prokrastinace Ti však mezitím plíživě změnila život. Dopady jsou zřejmé i na kruh Tvých nejbližších přátel. Entita Betyna se snaží všemi silami proniknout k Tobě a naznačit Ti, že asketické týrání sebe a tvých ZATÍM přátel by nemuselo být pochopeno. Perfekcionism jídla odloženého NA ZÍTRA neodstraní vědra výčitek smutných tváří a zklamaných nadějí, kterými budeš oblit a označen.
  Stačilo málo – němá tvář, nahrbící se do posice DEJ MI ASPOŇ KOUSNOUT!!!! je zcela bezbranná. Pocit neuspokojení je stejně intenzivní jako při ruined sex.
  Ptakopysku . takto rozdělaná němá tvář při každé další Tvojí otázce typu How are you, my doggie, bleskurychle kousne do zadku a budu tomu rozumět.

  Proč jsi nedal ochutnat ???? Jseš horší než Putin!

 517. Ste vetsi sadisti, nez sem doufal!
  Budu si stezovat v Haagu, tohle je v rozporu s Zenevskejma konvencema!
  Horsi nez waterboarding. . .

 518. Dobré ránko!

  šimone,
  soucítím s tebou!
  Já jednou vyfasovala jako spolupacientku bábu s cukrovkou. Takže jí dali dietu. A baba, že ne! A ne a ne! Felčaři i sestry se s ní na dané téma odmítli bavit, tak aspoň oblažovala na nás. Při každém jídle vyváděla takovým způsobem, že jsem si to s ní radši vyměnila a dobrovolně dlabala týden nemocniční dietu, ale aspoń jsem se najedla v klidu. A bábu proklínala do horoucích pekel!
  Lituju tě z celé duše!

 519. Jejda, Šimone, holt není žlučník jako žlučník – asi máš protekci, protože ten můj žlučník byl takový nic moc…

  Ale bez legrace: moc s Tebou soucítím, protože, no protože…

  Tak se drž, chlape… a dokonce i Alan přiběhl a ukazuje, že Ti drží tlapičky.

  A ostatním všem zde hezké povánočí… 🙂

 520. Koleda, koleda 🙂

  Všem Štěpánům, Stephanům, Štefanům atd.všechno nejlepší, ať se jim vydaří nejen kolega, ale celý svátkový den:) !!!

  A stravu již také dělám prostší – jelikož jsem jediný vařící člen domácnosti, tak si po vánočních přípravách ráda trochu spočinu. Navíc je nás celkem málo strávníků, takže lukulské hody přesouvám až na návštěvy početnějšího příbuzenstva.
  A ještě ke všemu jsem se, já nešika, včera hloupě řízla do palce, takže jsem i pro některé úkony poněkud indisponována. Manžel naštěstí nic nenamítá, neb ostrý nástroj byl dárek od něho (na mé přání), a detektivky, k nimž jsem se blaženě uchýlila, taky 🙂 (to jsem Ježíškovi psát nemusela, zvládl to sám i včetně výběru autorů). A dcerátko taky nebrble, neb jí připadl úkol plnit mísku cukrovím, takže spokojeně ujídá rovnou ze zásobních krabic. To jsem zvědavá, jestli něco zbude na Silvestra…. v nejhorším upeču sváteční bábovku s kokosem a kandovaným ovocem.

 521. DObré ráno,

  Šimone, zdravím a držím palce, abys, až se karta otočí, v brzku mohl týrat stejným způsobem jiné spolutrpitele. 😉

  to víš, o vánocích je i v tej politice klid zbraní a nic než to mrzký žrádlo k intelektuální konverzaci nezbývá 😀

 522. zdravím -po vánocích jako po výprasku !
  Máte mne na svědomí- začala jsem tloustnout díky vašim receptům 🙁 Inu, žaludek má důvody, které rozum nezná… 🙁

 523. >> westik
  Učinit z kardiologického citátu citát gastritický – poklona a hlubokosklon!!!

 524. (660) nj, dvd: co srdce chce, to si umím rozumem vysvětlit, ale co chce žaludek …. 😕

 525. westíku 661,
  pravda, pravda – znala jsem jednoho a ten k držkovce zásadně požadoval povidlový buchty! 😀

 526. maYdo 658,
  hluboce se mýlíte!

  V Říši si dali prchlíci ze Sýrie přátelák ve fotbale z prchlíkama z Iráku a nakonec se jich tam rvalo 300.

  A Erdogan přemluvil sebevraha, aby neskákal z mostu.
  Co by Turek pro Erdogana neudělal, jen doufám, že ho pořádně přivázali!

 527. 660

  žádnej problém adaptovat na cokoli. Kupříkladu
  Prostata má důvody, které rozum nezná …. 😉

 528. Otáčet listy detektívky krvácejícím palcem je docela stylové! :§)

 529. Ale no jóóó, rputi, já myslela ve zdejších luzích a hájích.

 530. quivisi,
  to teda jo !
  Peter May je definitivně na mém seznamu oblíbených autorů. A to jsem teď k již dříve získané trilogii ze skotského ostrova nafasovala první díl sextalogie ze současné Číny, kde však vystupuje také americká forenzní patoložka. A na stolku mi na to kouká nový korejský zvonek s drakem, soška draka s perlou, kterou netypicky svírá v zadním pařátku, triko s drakem chrlícím oheň od The Mountain si vezmu první den do práci po novoročním svátku… kdy budu mít doufám dofinišovaný první odborný článek hraničící s forenzní patologií…. Ne že bych měnila profesi, ale dost možná se nám podařilo najít styčnou plochu.
  Asi to mé stádečko fengšuej draků s perlami i bez nich začíná konečně působit 🙂

 531. Dobré skoropoledne,
  řízková dieta mě natolik vysílila, že jsem si musel přispat. U mne nic divného, jsem takový polobohouš, co se týče vstávání. Šimone, podobné žlučníkové martyrium jsem prodělal před 24 lety, ale doma. Od půlky prosince jsem pravidelně běhal za svým praktickým felčarem pro injekce, bolesti strašný. A felčaři nepraktičtí ve špitále si mě vzali do parády až začátkem února, vše nepatřičné vyřezali, hromadu kamení vyndali a je pokoj. Tedy ještě pár měsíců trvalo, než jsem se z toho zmátořil, ale pak dobrý. To vám sděluju jako naději do budoucna. Ovšem ptakopysko-skimico-pesí kulinární orgie by mě tenkrát rozhodily fest.

 532. Jak pročítám zdejší lukulské hody, tak se vám pod bruselí, eropeisty, socialisty, islamisty… úpí velmi blahobytně.

 533. Dobré skoropředpolední…
  Tak IMHO, husička se povidla, spáchal jsem i ty lokše (a namočil do výpeku), krom toho moje variace na knedlíky, dvojí syrové kysané zelíčko – co si přát více? No snad nějaký to orosený a to už se chladí.
  Mnou vyživovaný důchodec (kterému přidají v příštím roce celejch půl rohlíku denně) na tuto dietu nic nenamítá a kvituje ji s uspokojením… Já prostě neumím vařit pro jednoho a tak se o ty dobroty docela rád podělím – a Karel to ocení…
  On se mi zas občas revanšuje zavařenou zeleninou nebo houbama, který zas tak úplně neumím já…
  Tak už jsem ho upozornil, aby čekal vejslužku – vlastně přímo koledu, když je toho Štěpána, ne?
  Martin se tady tuhle zmiňoval o odložených… Ano, je to hrůza, ale ti lidi mají aspoň tu péči. Ale co lidi, kteří mají tu smůlu, že jsou částečně invalidní důchodci – a až na ten problém se zhoršenou pohyblivostí jsou plně soběstační žebráci?
  Na ty každej sere… No – tak já ne. Takže půlku husičky dostane Karel – a já spáchám dobrý skutek (jako už několikrát), za který budu zas po zásluze potrestán. A bude mě hřát to vědomí, že až já jednou nebudu moci, tak se na mě každej vysere!
  Takže asi tak. Nechte si čvachtat v rypáku.

 534. No – zde proti všemu očekávání nikoliv obvyklé kuře s nádivkou nýbrž daněk na divokém koření a šťouchaný brambor, nicméně ruku jsem si kroutit nenechal 🙂

 535. Tak to jste měli krásné. Já se tak dlouho domlouval na vánočním lososu, až jsem dojel pozdě. Poprvé v životě jsme měli na Štědrý den kuřecí řízky, neb jsem je našel zmražené hluboko v mrazáku. Nijak se to na vánoční náladě neprojevilo. Snad jen tím, že se mi všichni strašně chechtali, protože věděli, jaké pomyslné sítě jsem ohledně této chutné ryby rozhazoval. Alespoň že se povedla na Nový hod kachnička.

  Dnes jsem sledoval Zemanův projev a byl jsem z hlouby duše zklamán(naštěstí jsem nic světoborného, znajíc jeho životosprávu, nečekal). Krom oživení díky migrantům(to jsem typoval na skutečné Zemanovy věty, ostatní spíše vypadá na jeho tiskového), typický socanský projev. To, že ekonomika malinko roste, je jenom důsledek příznivé konstalace hvězd, vykradených Kalouskových fondů a kreativnímu Babišově účetnictví. Podle toho, co občas slýchám v Hos. komoře, se jedná spíše o hudbu na Titaniku. No nevím, školy v tomto ohledu nemám. Ze židle mne zvedlo, jak tu hodlá podpořit švédský systém. Jen mne utěšuje, že modrokrevný Kája, pan Halík nebo světoznámý Švejnar by mne zvedli ze židle daleko více a výše. Co se projevů týká, Klaus je jenom jeden.

 536. Tak se nám pan president projevil.

  Přiznám se, že netuším, proč tak zavile činí o Vánocích?
  O Vánocích se nebilancuje, ani nevytyčuje směr věcí příštích, to se má činit na Nový rok, že ano?!

  Další, co nechápu, je jeho umanutost skandinavským modelem, neb tamější socík již dávno prokázal svou neschopnost života a teď už jen dojíždí na svůj vlastní parazitismus.

  A vyloženě mě pak nazdvih svou podporou EET! Nechápe, o co jde, nebo to naopak chápe až příliš dobře?

 537. Moje famílie se kolektivně zcvokla.

  Brácha zalezl do svýho doupěte a dělá nějakej report do práce.
  Dcera zalezla do svý nory a píše seminární práci
  Kluk s tátou zalezli do synkova kutlochu a vyrušila jsem je z nějakej debaty nad poznámkama ze speciální pedagogiky.

  vždyť je druhej svítek vánoční – nebo snad ne?

  Já si snad vytáhnu práci, i když jsem přísahala, že na ni přes svátky nesáhnu…

  Rputi, Zeman jen přetáhl novoroční projev na Štěpána, aby se odlišil od svých předchůdců. A taky ono to novoročnjí poledne není zrovna šťastnej termín, leckdo ještě není tou dobou střízliv.

 538. Maydo 675,
  ad „…leckdo ještě není tou dobou střízliv…“

  No právě, to je ta výhoda! 🙂

 539. Ahoj! Termín projevu je správný!
  Koleda koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně.

  A Zeman si svým vyjádřením k „uprchlíkům“ a vítačům koleduje, čehož si již povšimli i v Ostmarce a porovnávají 1400(?) žádostí o azyl v ČR se 350 000 v Rakousku.O invazi nemluvě.Jak porovnávají si jistě představíte sami.
  Dobrý redakční počin je, že hned další článek uvádí, že postaví z kontejnerů (!!) nový domov pro celých 48 azylantů, protože už je nemají kam dávat… 😉

 540. maYdo,
  ad rodinná pohoda – jsi šťastná žena 🙂 !
  Náš otec rodiny nebyl od Štědrého dne v práci, a tak i přes sólo vycházky na Kleť (dnes šel hledat nějakou studánku – nemohl ji najít, tak si vyžádal navigaci přes mobil od své laborantky; na Kleti totiž včera byly davy, což ho zhnusilo) začal komandovat – tedy pokud vyleze ze své pracovny od noťasu. Takže každý výlez (za jídlem, cca co hodinu) doprovází brbláním na mou či dceřinu adresu (té se naopka do domácích úkolů nechce), že se přejídáme (ale u oběda zas brblal, že nějak málo jíme) a nehejbáme (to má pravdu, ale neměl mi dávat ty detektivky; před svátkama jsem se taky na rozdíl od něho nalítala víc než dost, a dcera obdobně). Tak se začínám modlit, aby v pondělí i přes dovolenou vyrazil do práce – zítra začnu nenápadně naznačovat, jestli v jeho nepřítomnosti nespadl celý ústav nebo něco na ten způsob… workoholik jeden !!!

 541. Inu, Šumaváku,
  když on člověk netuší, kdy se projevuje jeho svérázný smysl pro humor a kdy to myslí vážně.

  Já už ho podezírala při vyvěšování té EUnijní vlajky – na žádný jiný způsob by se význam toho hadru nedal tak dokonale shodit, jako při té šaškárně s vyvěšováním. A dokázal u toho mít naprosto pokerovej ksicht, takže nikdo nemoh říct ani popel.

  A jeho „podpora euru“ je dokonalá! 😀 😀

  Jen to EET nevím jak pobrat?

 542. 2 Rpuť – a zamyslela ses někdy nad tím, že to může být prvoplánové? On přece dobře ví, že všechno, co dělá je principiálně špatně. Takže bych skoro tipoval, že svou podporou chce nasrat dostatečný počet hovnostářů, aby to neprošlo… A on mohl říci – neplačte, sami jste si to zavinili…
  Ostatně, že byl ten projev úspěšný, ukazuje i to, že už na něj neziskoví vyžírkové chtějí podat žalobu. To jsem zvědav, jak tu žalobu budou chtít formulovat…

 543. No a jinak – jak teď pročítám komentáře na internetu a některé výblitky PaH-BŽ, tak to vypadá, že svým projevem dokázal nasrat tolik lidí, že se to rozhodně vyplatilo!

 544. Jo, PeSi,
  to by mohlo bejt, on je dědek zlomyslná! 🙂

  A na ty formulace v žalobě jsem taky žádostivá! V kavárnách jsou poprskané servítky….

 545. Halladine, vykašli se na statistiky a mrkni na výsledky švédských firem (např. Volvo nebo SAAB z automobilek). To už tak růžově nevypadá. Finové jdou na držku dost rychle.

 546. SAAB je v háji dost dlouho, ale vypadá to, že se zase rozjede. S elektromobily.

 547. „Povstalci s podporou USA dobyli v Sýrii klíčovou přehradu a vytlačili islamisty.“
  = umírnění teroristé vytlačili skutečné teroristy …. a co bude dál?
  Umírnění, neumírnění, řežte je – Alláh si to přebere.

 548. (673) Bydlíš ve špatné končině. Ve smíchovském Tescu měli lososa ještě v cca 12,30 (otevřeno do 13).
  Lidí tam bylo jak vopic, ta myšlenka se zavíráním obchoďáků na příkaz moudrého státu je evidentně nijak nebrala.
  Zemana jsem v rámci duševní hygieny vynechal.
  (685) Jestli bude vydělávat jako Tesla, tak to potěš koště! 😛

 549. Švédsko, daně….Naprosto mimo.
  Jednostranný pohled osmašedesátníka zahleděného do minulosti, obdivujícího švédský socialismus, postrádající komplexitu a přehlížející odlišný kulturní základ. Kromě toho švédský zázrak končí v důsledku ztráty schopnosti produkovat užitečné statky směnitelné na svobodném trhu.
  Co se týče daní, a v tom je mimo spolu s Babišem, daňový výnos je ve volném vztahu s mírou zdanění a kontroly výběru daní. Babiš má sice pravdu v tom, že stát (když už je) je nutno řídit jako firmu (odpovědně), jenže Babiš občany považuje za své zaměstnance. Občan (ne ovčan)není zaměstnancem, nýbrž vlastníkem. Občan není účetní jednotkou firmy.
  Co je důležité (ovšem ne pro fundamentalistické socialisty), není berní „spravedlnost“, ale suma produkovaných statků jako základ pro výnos berně. Větší kráva přirozeně víc dojí, není nutno ji ždímat vemeno do poslední kapky. Míra efektivity alokace kapitálu je přímo úměrná míře svobody alokace kapitálu.

  K porovnání dva systémy.
  1. Suma produkovaných statků 10 zdaněných 10%
  2. Suma produkovaných statků 20 zdaněných 5%

  Otázka : Který systém je z principu schopnější zajistit vyšší životní úroveň?
  Otázka : po vzoru příkladů 1., 2., popište model podle představ socialistů.

 550. 688…
  „Ten blázen, chce mé lodě pohánět kouřem…“
  „Kameny nemohou padat z nebe.“
  „Žádný stroj těžší vzduchu nemůže létat.“
  „Počítač v každé domácnosti je nesmysl, data se budou zpracovávat centrálně.“
  „640 Kb paměti je naprosto dostačující.“

 551. 689
  80% vyrobeného jde na export.
  Takže asi zájem je.

  Míra efektivity alokace kapitálu je přímo úměrná míře tomu, zda je vedení schopné a má něco v gebuli. Ostatní je podružné.
  I při naprosté svobodě alokace kapitálu lze rozhodnout a řídit blbě.

  Viz ta Nokia.

 552. Dostal jsem 50g Tiber Aestivum. Černý lanýž. Jak ho nejlépe zužitkovat?

 553. Dobrý večer,
  O.T. myslel jsem si, že si Petr Žantovský
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zoufaly-moderator-CT-se-kroutil-a-chytal-stebla-CT-usporadala-oslavny-porad-k-Havlovu-vyroci-ale-trochu-se-vymkl-414574
  s tou ochrannou známkou VH včetně srdíčka dělá psinu.
  Nedělá.
  18 prosince 2011 se odebral, 23.12. státní funus a 31 ledna 2012 již podána přihláška. To děvče sebou pořádně mrsklo.
  http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.ozs.det?pozk=7681798&plan=cs&s_naze=&s_sezn=%20&s_majs=

 554. skimici 694,
  kdyby to tak nedojila, tak bych měla i pochopení. Kdyby to neudělala ona, udělal by jiný a dojil ještě nechutněji.
  V každému punktu je to dosti odpudivá nekrofilie…..

 555. (690) Na elektromobily časem nepochybně dojde. Ovšem, jak na té Tesle vidno, až bude ten čas vhodný a skladování elektřiny alespoň tak efektivně, jako je banda benzinu, vyřešeno.

 556. 696 Rputi
  Rozhodně si nehraji na citlivku, ale toto se mnou otřáslo. nevěděl jsem, že je to vůbec možné, Kladu si otázku, jestli to technicky jde třeba i ještě za živa?

 557. Skimici,
  samozřejmě!
  Na mrtvole se dá hodovat i když ještě nevychladla…..
  Ovšem, chce to žaludek!

 558. Jj, sankce, sankce …. ale když jsou zapotřebí raketové motory, tak se holt sankce musí zrušit, to se nedá nic dělat, není-liž pravda?!

  …Americká společnost United Launch Alliance (ULA), která je společným podnikem koncernů Lockheed Martin a Boeing, si u ruského výrobce Eněrgomaš nově objednala 20 raketových motorů pro svůj nosič Atlas V. Učinila tak poté, co americký Kongres zmírnil embargo na ruské motory, uvedla agentura Reuters…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/390197-americane-si-u-ruska-objednali-20-raketovych-motoru.html

 559. Dobré ráno
  PeS – ještě mám ne zcela prozřelá očka. Za copak ji asi drží ta statná jeřábnice na obrázku 5 z 5?
  Někdy mám obavu aby nenafotily kalendář soudružky z vlády.

 560. 697 Karle, to bylo vyřešeno už dávno vynálezem elektromotoru. Kdyby Křižík měl akumulátory alespoň dnešních kvalit…Vehikly Tesla nejsou úžasným divem techniky, ale obyčejné elektromobily naleštěné pro ty, kteří roupama nevědí co dělat a jak se odlišit od ostatních. Právě o to jde, to je důležité. Jde o to jak získat peníze pro vývoj. Právě ten takhle platí takoví lidé. No a soused, třebaže je trochu z ruky do huby, když to vidí, chce také. Důsledkem toho je, že zprvu luxus se stane široce dostupným. Tak se z naleštěného prdu stane užitečná dostupná věc. Vývoj levných akumulátorů je nákladný. Použitelné, sice ne ideální, ale dostačující akumulátory sice už jsou, například technologie LiPol,jenže jsou drahé. Daleko zajímavější než vozidla Tesla jsou elektrolety. Na nich je daleko více vidět pokrok ve vývoji akumulátorů. Elektrický pohon oproti spalovacímu má nejen nevýhody, ale i výhody. Při vhodné konstrukci je bezpečnější a má další vhodné vlastnosti. Těch je nutno využít a z nevýhod udělat výhody. A protože už Lenin pravil, že „komunismus jsou sověty a elektrifikace…“ A s využitím zkušeností sovětských vědců a konstruktérů…. (hehehe). Jenže zas taková sranda to není. Na prvních automobilech a ještě dost dlouho potom je vidět, že základem je kočár. Koně pryč a někam nacpat parní, později motor s vnitřním spalováním. U většiny elektromobilů podobně. Elektrický kočár. U novodobých elektromobilů podobná evoluce. Místo spalovacího motoru elektromotor, místo nádrže akumulátory. Později snaha umístit akumulátory i jinde. Třeba pod podlahu. Nejnovějším nápadem je, podobně jako na to přišli v Iljušinově konstrukční kanceláři (hehehehe) je integrovat tvarovatelné akumulátory jako nosnou konstrukci tak jako pancéřování bitevníku IL2. Nebo stačí nechat se inspirovat přírodou, například elektrickými živočichy…

 561. No… že by…mám naprosto šílený nápad. Jak napájet „nositelnou elektroniku“? Proč by baterka nemohla být živá? Když ji má úhoř, rejnok, proč by si elektřinu tak nemohl vyrábět člověk? V implantované a jím živené baterce. Když sám sebe nepraští úhoř, šlo by to vyřešit i u člověka. Třeba v břišním sádle. Někteří by na to mohli i jezdit….

 562. 695 Ruti, to je zajímavé, to manželku ač není varný typ, napadlo jako první. Vezmu v úvahu.

 563. 693 Foundry, také napadlo, ale na lanýžovou smaženici mi moje kanapata zas tak moc nevynášejí 🙂

 564. 2 Schumi – teď beze srandy – jedl jsem v Grenoblu při jedné slavnostnější večeři jako předkrm míchaný vajíčka s jemně nakrájenými lanýži a bylo to vynikající…

 565. 2 Schumi – tím chci říci, že toho lanýže tam bylo jen trošičku na ochucení, pokud jsem mohl posoudit, do těch vajíček dali akorát sůl, špetičku bílýho pepře a špetičku provensálskejch bylinek – a samozřejmě na másle. A na závěr trochu toho lanýže… Inu jsou situace, kdy i francouzská kuchyně je poživatelná…

 566. rputi, kdybych byla ta , která strká tak usilovně na tej korbě, tak by mi ta dělba práce ani moc nevadila 😀

 567. Schumi, černý lanýž se žere syrový. Buď se na pokrm, např. špagety, strouhá, nebo pokrývá hodně tenkými a ošizenými plátky. Také se používá do amolet. Na jedné akci FIE (Foood Ingredient Europa) jsem ochutnal všechny tři varianty. Že by to bylo něco obzvláště zvláštního, to asi ne. Navíc jsem byl hladový jako vlčák, neb pravidelně dodržuji pravidlo, že výstaviště musí dobrého praktika nakrmit a napojit, samozřejmě zadarmo. Někdy se halt nedaří…….

  Můj přítel šéfkuchař, když jsme se jednou dostali na téma lanýž (málem jsem napsal lanšmíd), se hodně zachechtal odběhl a za chvíli nám přinesl právě onu amoletu ve dvou provedeních. Také přinesl kousek černého lanýže, abychom věřili. Jedna amoleta nás opravdu dostala a jistě bychom na ni přísahali. Omyl. Dal do nich vodu, ve které namáčel sušené houby, nějaké koření, a trochu česneku.

 568. FRantišku,
  on asi nebude lanýž jako lanýž a na hromadné akci těžko očekávat prvotřídní kvalitu.
  Je otázka, zda-li by měl takový lanýž vůbec šanci objevit se na nějaké aukci. A pak je to o něčem jiném….

 569. Vzhledem k tomu, že se tyto akce pravidelně střídají v Germánii, Francii a Anglii a vystavují na nich skutečně světové firmy, si nic podobného hoši nemohou dovolit. Na jedné akci, kde nás bylo dvacet ze všech možných koutů světa, jsme každý dokonce jeden cca velikosti malého vlašského ořechu dostali. Já ho tenkrát hodlal dát Rejpalovi k posouzení a k aplikaci. Bohužel ten s kosou byl rychlejší. Tak ho dostal již shora jmenovaný pán. Vařít umí opravdu excelentně.

 570. 721
  Fakt? Mně to připadalo jako baba, má to zavinutou hlavu.

 571. Františku, já věřím, že ten pán je excelentní kuchař,
  a věřím i tomu, že nezkušený jazyk se snadno oblafne.
  Je jasné, že firmy si nemůžou dovolit kupovat vyloženě podřadné zboží, ale chystá se to dlouho dopředu, lanýže se nedají dlouho skladovat (cca 10 dnů), takže z aukcí to asi nebude a 1a kvalita asi taky ne.
  A ono to všechno hraje roli.

 572. A uuuuuž to Zeman schytal!
  A my s ním!

  …Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana zaujalo novináře napříč světem. Zahraniční servery citují zejména jeho slova o tom, že letošní migrační vlnu považuje za organizovanou invazi do Evropy. Světové agentury připomínají červencový průzkum, podle kterého 70 procent Čechů běžence přijímat nechce…
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/svetove-ohlasy-zemanova-poselstvi-dub-/zahranicni.aspx?c=A151227_134228_zahranicni_mlb

 573. 725

  Tak to mě vzalo…. Asi půjdu shánět špagát k pověšení…. 😀

 574. 2 Rpuť ad 725 – velmi mě těší, že nejen u nás si novináři zaslouží přízvisko PaH-BŽ…
  No a jinak jsem zvědav, kdy vypukne (zcela spontánní, jak jinak) revoluce v Polsku…
  Nějak se těm ředitelům Zeměkoule jejich pečlivě vypracované scénáře poněkud serou…

 575. No a jinak jsem musel s uspokojením konstatovat, že ty zkurvený svátky jsou zas za námi a máme skoro celý rok na přípravu na tu další pohromu… Pokud se toho vůbec dožijeme…
  No, uvidíme…

 576. No a jinak, kamarád důchodec mi pochválil svatoštěpánskou husu, prej to má na 3 obědy. Takže aspoň dobrý pocit… Zdá se, že se povidla… Já, jako autor si taky nestěžuji – i když by mi to bylo hovno platný… A teď jen přemejšlím, co spáchat z toho zbytku… Nabízí se samozřejmě šoulet – naprosto vynikající věc… Leč jsou i jiné možnosti a nechám pracovat představivost…

 577. Rputi,

  řekl bych , že asi ne. Kdyby měl PeS hlad,tak by se tak nesr… s přípravou 😀

 578. Naposledy takovou migraci z Afriky zažily Spojené státy. Veřešili to otroctvím.
  Ví o tom řečení někdo v EU?

 579. „Kardinál Vlk: Křesťané a muslimové mají stejného Boha.“
  A to ještš nezdůraznil, že podle učení církve ten Bůh je i všech ostatních, jen se o tom ještě od misionářů nedoslechli.

 580. Halle, právě naoak!
  Husa se peče dlouho a on měl strašný hlad, což u něj vybudilo tu vánoční agresi! 😀

 581. Řekl bych, že PeS je nasranej na Vánoce sytej nebo hladovej ! 😀
  Mno, ani se mu moc nedivím !

 582. Quivisi,
  na vlastní ! Nevím, jestli s tím, co si o nás myslí , budu moct žít !
  Mno, když to tak zvážím… asi budu moct…
  A s úsměvem na mé tváři !

 583. Mno, odhadcům mých niterných pochodů tímto přeju – vy mi taky šťastnej a veselej.
  A uvědomte si, že vaše dobrá nálada asi nevyřeší všechny vaše problémy, ale určitě nasere tolik lidí kolem vás, že stojí za to, si ji udržet… Kamarád měl kolegu, který, aby měl vydařený den, musel nasrat nejméně 3 lidi. Má to něco do sebe – zkuste to!

 584. ad 737 – naopak, já jsem v pohodě – a jen se snažím vám ty zkurvený svátky náležitě zhnusit… A práce se mi daří – co víc si přát?

 585. PeSi,
  v Itálii už přiznávají u prchlíků problémy se svrabem.
  Oni se v té Anglii k tomu taky dopracují!

 586. 735 Quivisi, onen pomazaný Canis lupus by měl vysvětlit kterak to, že onen společný bůh se opicím zjevil až po milionech let vývoje, před několika tisíci lety, a co se týče jeho církve, navíc s se svými rodinnými trablemi, které jsou nám záminkou abychom se dvakrát v roce několik dní flákali.

 587. Jo , za mých mladých let na fakultě postiženému studentstvu stačily ke zdraví dvě balení Tetracyklinu.

  Aspoň mi to tvrdil můj spolubydlící na kolejích , pozdější primář v jedné okresnî nemocnici 🙂

  kde ty blahé časy jsou 😉

 588. Ale jinak- souvislost s prchlíky to mît nemusî. . Já před pár lety slyšel o extra odolných kmenech GO pocházejících z Ruska a ukrajiny.

  Navíc v Británii těch prchlíků zatîm nenî moc

 589. PeSi,
  ten tvůj kolega byl dost vyjímečný případ. Staré čísnké přísloví praví, že k tomu, aby měl člověk dobrý den, musí hned ráno čtyři lidi přátelsky obejmout, nebo jednoho nasrat.

 590. Pro nás to sice v současnosti nic neznamená, ale zajímavé to je:

  …Za poslední tři desetiletí připadá šest z deseti zemí s největším poklesem fertility právě na muslimské státy. A 60procentní pokles porodnosti vykazuje ještě více muslimských zemí: Írán, Omán, Emiráty, Alžírsko, Bangladéš, Tunisko, Libye, Albánie, Katar a Kuvajt…

 591. 2 ptakopysk – no, kolega v širším slova smyslu… On to byl (a snad ještě je, nevím) felčar a jasnovidec… A už je to pár let, když jsem ho takhle potkal cca ve 4 odpoledne a byl takovej zatrpklej… No a na dotaz, co se stalo, odpověděl, že má špatnej den, že ten den ještě nenasral své 3 lidi. Načež zahlédl opodál skupinku kolegů, úplně se rozzářil a šel jim sdělit několik postřehů z nového ministerského výnosu. No a za chilku jsem slyšel nasrané výkřiky typu – no to si snad dělaj prdel… Apod. Za chvilku přišel, pořád rozzářenej a prohlásil – tak dneska ne 3, ale 5!

 592. PeSi 750,
  jakejpak Klaus? Šumavák to tady píše porád dokolečka! 🙂

 593. 753

  Letos v létě jsem s Klausem v otázce oteplování hluboce nesouhlasil !
  Uvidíme, co příští rok ! !

 594. Halle 754,
  v létě to nebylo GLOBÁLNÍ oteplování, ale lokální výkyv. Jako teď tady je sucho a v Anglii záplavy.
  My jsme byli dlouhodobě zvyklí na stabilní klima, ale to v historii moc často nebylo!

 595. Dobré dopolední vespolek,
  užívám si pár dní dovolené, takže jsem začala s experimenty s pekárničkou 🙂
  Ptakopysku, jak docílit tmavé kůrky ? Můj první pokus (koupená směs, malý bochníček, základní nastavení s volbou „tmavá“ kůrka) dopadl tak na 80% – tedy střídka príma, chuťově taky OK, jen je ten bochníček nějakej bledej, což mne irituje. Ale plátek lehce otoastovaný (kvůli toastovému chlebu jsem si to pořizovala) byl skvělý.
  Mám tu formu víc potřít olejem ? Nebo „ošidit“ program a dát na větší bochníček (bude se to péct déle ?) ? Nebo po skončení základního pečení dát ještě extra program „pečení“ a jukáním nakalibrovat, kolik minut je na dokůrkování potřeba ?
  Dneska asi vyzkouším program „French bread“, z klasické hladké mouky a droždí, tak asi budu prokutávat Internet, jestli najdu nějaké rady stran té kůrky.
  Jo, a pořídila jsem si nakonec nejjednodušší variantu, české Bravo, se dvěma hnětacími lopatkami. Minimální velikost chleba je 750g, což je pro nás OK, a má to program i jen na kynutí a pečení, přičemž u řady z programů má ještě variantu „rapid“, kdy je to cca o hodinku zkrácené (taky se divím, jestli to bude dobře vykynuté).

 596. 756

  Rputi, pokud budou týhlety výkyvy stále po sobě následovat…

 597. Dobré předpoledne,

  rputi, Vy osobo strašlivá, Vy jste nám ten záchod uřkla! Babička do něj sice nespadla, ale rozhodně tam muselo spadnout něco jinýho neb je totálně ucpanej. To zas bude srandy kopec….

  Matzurko, z Tebe by byl dobrej obchodní agent. Když to čtu, hned bych si šla tu pekárnu koupit. jediný, co mně brzdí, je fakt, že celý svátky vedu silný řeči o tom, jak upeču domácí chleba v troubě a skutek utek.

 598. maYdo,

  spočítala jsi děti a rodinné příslušníky ?
  Třeba se Rpuť jen netrefila ! 😀

 599. Matzurko,
  tak zamýšlet se nad barvou kůrky mě doposud nenapadlo. Jediné, co mohu konstatovat je, že kůrku to má. A čerstvou, ještě za tepla, velmi jedlou. Ale uhňácám chléb, vyfotím a pošlu.

 600. maYdo,
  mnojo, jenže já bych nikdy nedokázala nutit lidem věci, které by mi připadaly k ničemu nebo zbytečné. A jelikož zas tolik vybavení doma nemám, tak bych si nevydělala ani na „slanou vodu“ 🙂

  A včerejší večer byl docela zajímavý, neboť čtení detektivky jsem prokládala jukáním do pekárničky skrz průzor 🙂 Hnětání probíhalo celkem tiše, ale vždycky jsem vystartovala nahlídnout 😀 Ono to jde ale použít i jenom jako hnětač-kynutík, kdy se ve finále těsto vyndá a upeče třeba v ošatce v klasické troubě. To se asi docílí i ta kůrka a jiný než kvádrovitý tvar, ale to bude až moje „vyšší dívčí“ 🙂

  A mám popsat i druhý z obdržených udělátek ?
  Jen to pěnič mléka od Clatronicu, a z toho jsem si už vybumbala horké napěněné mléko (ňam), našlehané „kapučíno“ (ňam ňam), a dneska se s dcerou chystáme na horkou napěněnou čokoládu (ňam ňam ňam ?). Chci v tom zkusit i pro manžela nápoj jím oblíbený v mrazivém Chicagu, tedy napěněné horké mléko s medem a skořicí….Huby mlsné…. 🙂

 601. Pěnič mléka…
  kdyby pila pivo, žádnej pěnič bys nepotřebovala. A jako bonus bys měla plný bříško vitamínů…

 602. Halle 758,
  výkyvy pravděpodobně následovat budou!
  Dostali jsme se z období klidu do období výkyvů, ovlivnit to nemůžeme, možno jen se připravit a eliminovat nejhorší škody.
  Přečti si Velké dějiny klimatu, tam máš v některých staletích jmenované periody a střídá se to, až pánbůh brání!

 603. maydo 759,
  njn, já to jen zkoušela, já nevěděla, že to vyjde… 😀 😀

 604. Zdravím v období mezisvátečním. Vánoční návštěvy proběhly bez pohrom, takže celkem docela pohoda.
  Jenže dny nesvátečníé jednoho hned srazí na zem. Za chvíli vyrážím na pohřeb. Bývalý kolega, právník FÚ, zemřel těsně před Vánoci, náhle, přímo při jednání v soudní síni v Ostravě. Bylo mu 48 let.
  Tak já jdu. Ne že by se mi chtělo. 🙁

 605. ad 756 – On ten jeden náš klimatolog (myslím, že Tolasz, ale jistě to nevím) prohlásil, že oteplování skutečně probíhá, ALE projevuje se velkými výkyvy počasí.
  Pokud je to takhle, tak ty výkyvy my obyčejní lidé poznáme, ale polemizovat o realitě „oteplování“ na to asi dost vědomostí nemáme.

 606. maYdo ,

  já asi před měsícem vytáhl z ucpaného WC u máti teplou vlněnou fusakli…..
  Nějak se tam dostat musela.
  Ale snad máte takové to protahovadlo kanalizace , ne ? A na vesnici určitě nějakej instalatér, kterej to má funguje….

 607. Matzurko, v tom případě mám ještě jeden tip – chai tea laté.

  http://www.nejfit.cz/748-recept-chai-tea-latte

  Tady v receptu to není, ale prý je to skvělý s napěněným mlékem, kolegyně si to dávaly, když jsme teď jezdili na průzkumy do terénu a chodili jsme na „ohřívací pauzu“ do blízké kavárničky.

  Já se přiznám, že to napěněný mlíko nemusím a dávala jsem přednost silnému esspressu s obyčejným mlíkem.

 608. Halladine, děti i manžel se vyskytují v domě a brácha prokazatelně odjel ráno do práce.

  Instalatér, no nevím, ten , co sjme ho volali vždycky, naposled před pár lety, nasekal dluhy a utekl od manželky neznámo kam…

  než po něm pátrat, to si to radší nějak prošťouchnu sama.

 609. quivisi 767,
  propánajána! Už 10 let !!! se neotepluje !!!

 610. Dano,
  upřímnou soustrast, takhle slavit svátky si nepřeje určitě nikdo…

 611. maYdo,
  až nebudu vědět, co roupama dělat, tak chai zkusím taky.
  Mně a dceru na těch nápojích ta pěna baví eminentně, zejména, když jí člověk baští lžičkou. Samozřejmě, jeden nesmí používat nízkotučné nebo nedej Darwin sójové (naštěstí nikdo z rodiny netrpí laktózovou intolerancí či jinou alergií na mléko), ale prej aspoň 1.5%, byť z obchodu. Já zatím trénuju na plnotučném, neb jsem před nedávnem zjistila, že mi kalorie začínají být ukradené, zato chuť pokrmu nikoliv.

 612. Neotepluje? My na chalupě máme stále míň a míň sněhu a to jsme tagy kluky naučili lyžovat, teď by to nešlo,už pár let to na rychle mizích popraškách nejde..

 613. Dano, IMHO jsme tady jenom půjčený… ovšem pravda, takové vyvrcholeni vánoc: nic moc, teda.

  A můžu o politice? Pobavil mě M. Fendrych k Zemanovu projevu:¨
  http://nazory.aktualne.cz/komentare/milos-zeman-na-stepana-tahle-zeme-je-nase-coz-je-parafraze-h/r~b7fa4afcabeb11e590ec0025900fea04/
  Jinak řečeno: tahle země není pro starý… ale pro ty progresivně mladý. Snad…

  Ovšem co mě zajímá velmi aktuálně, je počasí: avizuje se pád teplot na Silvestra… takže mám jet domů a zabezpečit vodu apod., nebo bych mohl zvostat v Praze s rodinou??
  Toť otázka přímo hamletovská… to be or not to be…

  Jinak pozdrav nemocnému Šimonovi…

 614. Dano, to je smutný…

  Mně umřela začátkem prosince kmotra, bylo jí 92. To už člověk bere jinak, ví, že ten odchod přijde může nastat kdykoliv.

  Přeju hodně síly pozůstalým, zejména rodičům, pokud ještě žijí.

 615. Fauste – děkuji…..nápodobně 🙂
  Dnes mě potěšily krevní odběry – ten verfluchte bilirubin už z dvanáctinásobku normálu spadl na pouhý osminásobek……taková první vlaštovka,že……
  Asi si dám další skleničku acidofilního mléka…….nebo pito ?
  A jdu si lehce dospat vstávání v 5 hodin – odběry na druhém konci města jsou poněkud náročné.

 616. šimone,
  gratuluju k výsledkům a přeju sladké dospání! 🙂

 617. Šimone,
  jinými slovy – změnils zbarvení z odstínu Mao-Ce-Tung na odstín Ho-Či-Min?

 618. ptakopysku 🙂

  při tvé utěšitelské schopnosti dosti žasnu nad tím, že Tě ještě nikdo nemajznul něčím tvrdým po tvém mobilním stojanu pro čepice a klobouky 😀 😀

 619. Junge Welt:

  …Podle čínských celních údajů Saúdská Arábie v roce 2014 snížila dodávky ropy do Číny z 55 až na 20 milionů tun, zatímco Rusko zvýšilo vývoz suroviny na 34 milionů tun.

  „Tyto vývozy umožnily Moskvě zmírnit dopad západních sankcí. Zároveň podobné operace naznačují rozvoj spolupráce mezi Ruskem a Čínou v oblasti obchodu, energetiky a dalších oblastech ekonomiky,“ píše autor článku…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/jw-saudska-arabie-nedokazala-dostat-rusko-na-kolena/

 620. V.Klaus ml.:

  …V Německu představuje občanskou opozici strana AfD (Alternativ für Deutschland). Strana v otázce imigrantů sice protivládní, ale ve velmi „soft“ verzi. Něco jako u nás třeba ODS. Nyní mají preference k 17 %.

  Jejich místopředsedkyně má obrovské problémy si pronajmout v Lipsku byt, protože majitelé domů čelí výhrůžkám. Již tři proto radši odřekli. Málo hospodských pronajme AfD sál, protože pak čelí podobné kampani. Nejenom od extrémní levice jako Antifa, kteří vyhrožují vypálením a zdemolováním objektu. V měkčí verzi i od socdem či CDU – ti si již nikdy neuspořádají své akce v tomto podniku – „radši si to rozmysli“…
  …Předseda AfD mi vyprávěl, že nebýt obětavých a profesionálních policistů, na mítinku v Norimberku by šlo o život…
  http://www.novinky.cz/komentare/390332-komentar-pf-2016-aneb-pohrebni-hostina-svobodneho-mysleni-vaclav-klaus-ml.html

 621. Ahoj! Ad 750 – jo albedo holt není totéž co libido a aerosoly v atmosféře trochu potřebují jemný polétavý prach a ionty síry…
  To se vědělo už v r. 1970 kdy jsem dělal zkoušku z meteorologie a kdy Římský klub ( Havel byl členem) řešil problém ochlazování planety návrhy poprášit severní pól sazemi, aby se ledovce více rozpouštěly. Teď se jim to konečně daří, tak vymýšlějí potahování ledovců hliníkovými foliemi ( to není vtip, to v Rakousku fakt dělají!!) aby tak rychle neodtávaly.
  V Rakousku např. ty alpské ledovce odtály už natolik, že se odkryla radioaktivní vrstva ledu s prachem z Černobylu, což v bezatomovém Rakousku představuje naprostou tragédii!!
  Stejně jako to, že prosinec byl stejně teplý jako před 220 lety… 😉 😀

 622. Matzurko ad 757 – tmavší kůrka… což vymastit tu pekárničku vyjetým olejem? To by určitě pomohlo!!! 😀 😀

 623. Šimone, ty máš bílé rubíny? Nejsou to diamanty?
  Chroupeš hřebíky a zajídáš to špenátem? Nebo Ti na to dali tabletky železa?

  Vůbec Ti to nezávidím… bilirubin je, pokud se správně pamatuji, produktem rozpadu červených krvinek ( hemoglobinu) a narůstá při hladovění a stressu (to asi obojí máš) a tím klesá kapacita přenosu kyslíku krví…
  Hele, buď opatrnej a pečlivě se kurýruj, ať nám vydržíš!

 624. 779 – ptakopysku !
  Nechceš vyměnit nudné místo pana Krbce u Ruprechta za Samaritány ?
  Ty bys byl nemilosrdný bratr jedna báseň….. 🙂
  (jsem tak trochu jako po solárku…)

 625. Šumaváku,
  jo, tak to by pomohlo, ale raději zkusím to kalibrované „dopékání“, aby to pak nechytlo až příliš exotické chuťové variace 🙂

 626. Šumaváku – tak ten stress si už nepřipouštím, ale určitě začnu až mi budou chtít kuchat – kolega vždycky připomínal, že každej doktor má vlastní hřbitov…….
  No a to hladovění – zatím mi docela chutná (po měsíci nechutenství a nucených hladovění; měl jsem problém, aby mi cestou ze špitálu nespadly gatě. Teď nosím jedny, které se mi již před lety srazily a nešlo je obléct).
  Pravda – melta, nemocniční typ vánočky, tvrdý chleba a šunka, banány apod. nejsou moc na juchání, ale zase jsem naladěn na rozjímání jako ta sekta, co o ní poučoval kuchař Jurajda Balouna, která celé dny hleděla na svůj pupek.
  Jen nesmím koukat do vinotéky a baru (cca 50 láhví jedna lepší než druhá) a na ten visící uherák na balgóně…..

 627. Třeskuté čtení—- svrab, neštovice, tubera…..

  ….2.11.2015 v rozhovoru pro Spiegel TV, odhadl Dr. Ralf Mütterlein, ředitel plicní kliniky v Parsbergu, že 8 až 10 tisíc žadatelů o azyl v Německu má tuberkulózu, ale jen malá část se v současné době nachází v karanténě. Migranti, kteří se dostanou do kliniky v Mütterlein jsou drženi v karanténě po dobu až 18 měsíců, aby se zabránilo šíření choroby do celkové populace v zemi. Náklady německých daňových poplatníků, jsou astronomické: Mezi 10 až 12 tisíci eur za migranta za měsíc. V průběhu 18 měsíců, tak celková cena za jednoho migranta přesáhne 200 tisíc eur…
  http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/14761-uprchlici-v-nemecku-siri-velmi-nebezpecne-infekcni-nemoci-a-napadaji-nemocnicni-personal-a-lekare-dalsi-miliardy-eur.aspx

 628. 789
  do vinotéky a baru (cca 50 láhví jedna lepší než druhá)

  Neměla by se vyhlásit akce „Nemocné navštěvovati budeš“ a vyřešit Šimonův problém ?

  😀 😀 😉

 629. Hezký den!
  Ještě lepší Mr. Bean je v navazujícím Dirty words! 🙂

 630. Fujtajbl poránu,
  na Podblanicku plus pět Celaskona, zataženo, semotamo větřík. Obyvatelstvo už od kuropění napjatě hledí k východu a očekává prudké ochlazení a příchod holomrazů, které sevřou naši milovanou vlast. ((c) idnes, Karas, Zárybnická)
  Xenofobové, rozvraceči a šiřitelé blbé nálady poukazují na předpovědi německých a norských meteorologů, hovořících o pětidenním mírném ochlazení k nule, nočních mrazících a následném oteplení.

 631. Z dnešního Macka:
  „Nedávný mediální cirkus ohledně údajné záchrany bezdomovce před skokem z mostu tureckým prezidentem Erdoganem byl pouhým propagandistickým divadlem, neboť zachráněný „bezdomovec“ se ukázal být důstojníkem turecké rozvědky. Turecký prezident Erdogan tak předvedl jen sehrané dramatické divadélko pro media a stádní občany.
  Myslím, že tím se definitivně kvalifikoval na představitele státu EU a Turecko tak bude promptně přijato jako další kulisa pro pimprlové divadlo.“
  Já bych k tomu podotknul, že velký černý otec ve Washingtonu dostává velkou konkurenci a možného nástupce… Prolhaný jsou zhruba stejně…

 632. (794) Ono je to napsané trochu blbě. Mladí lidé, odcházející z děcáku, nejspíš nejsou typičtí bezdomovci. Fakt je, že s jejich schopnostmi (a možnostmi) najít si byt a práci to nebude valné. Takže těžko hodnotit na základě článku celý projekt, něco by se ale dělat mělo. Nedávno jsem narazil na nějaký článek, jak nějaké holky z děcáku bydlí v bytě a studují, ředitelka děcáku (organizátora) jim z toho dělá kasárna.
  Možná že v podobných věcech by sociální študyje škodily nejméně.

 633. Koukám, že ty změny pohlaví začínaj bejt nějak voblíbený?!
  A tak, pomalu, krok za krokem se nám Andělína mění v Adolfa.

  …Politici v Německu se postavili kriticky k rozhodnutí federální vlády poslat letadla NATO s německým personálem do Turecka k posílení ochrany hranic. Členové parlamentu zdůraznili, že vláda s nimi tito otázku nekonzultovala a vyzvali, aby se projednala ve Spolkovém sněmu, uvedl list The Local…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/nemecke-poslance-rozcilila-vlada-umistenim-letadel-v-turecku/

 634. Ono vůbec je ten dnešní Macek docela výživnej… A ty posttřehy jsou bohužel velice pravdivé…

 635. PeSi 796,
  jest se jen obávat, že sultán Erdogan jaksi postrádá brzdu a nasejří brzy i ty Amíky, protože nebude mít dost.
  Včera si „jen tak zapochyboval“ o legitimitě zvolení V.Putina.
  On je typický mmuslimák – hloupý, chamtivý, hysterický…

 636. 2 ptakopysk ad 795 – já mám tu smůlu na představivost… Takže si velice živě představuju, jak – podobně jako 3 králové – přicházejí Karas a Zárybnická v roli Mrazíků s holou prdelí…

 637. Dobré ráno,

  No, pokud vím, dětské domovy opouštějí lidi na prahu dospělosti , obvykle vyučení nebo s ukončeným středoškolským vzděláním. Nemluvě o těch, kteří jdou dál studovat, takže by na tej koleji skončili stejně. Neměli by být znevýhodněni na trhu práce o nic víc, než děti z funkčních rodin.
  Jejich nevýhodou je hlavně to, že pokud neseženou práci, nemají za zády rodinu, která jim může pomoct.

  Srovnávat to s „vracením bezdomovců do normálního života“ je pitomost.

  Včera jsem tu měla kamarádku, má postiženého syna. Je mu kolem 45 a jezdí do stacionáře, kde si přivydělávají tím, že mají prádelnu a perou pro několik penzionů.

  ale to sjou lidi, kteřá jsou postižená a na běžnjém trhu práce nepoužitelní. Nějak nevidím důvod, proč by se měly pro zdravé lidi vytvářet nějaká chráněná pracoviště. Pomoc při hledání uplatnění na běžném pracovním trhu, to jo, to by mělo smysl. Ale tohle jen prodlužuje život ve skleníku, jaký děti v děcáku vedou.
  Na tej koleji přece stejně nebudou moct bydlet až do penze.

 638. Dano, mně je nějak divný, proč by chtěla britská tajná služba měla Jana Masaryka zlikvidovat jen proto, že se nechtěl vrátit do Londýna…

  MOžná dotyčnýmu přeskočilo nebo doufal, že si tím nějak pomůže.

 639. maydo,
  co kdybyste s tou svou bohorovností krapet zabrzdila!
  Děti s děcáku mají obrovský handicap právě z toho života ve skleníku. Neumí žít normální život, nedovedou si poradit v běžných situacích. Jakákoliv pomoc je víc, než vítaná.
  Nejsem si ovšem jistá tím, že je to právě život na studentské koleji!

 640. PeSi,
  nojo, já vím. Ta nešťastná věta:
  Genesis 27 Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.
  Přitom ta původní Genesis, pečlivě ukrývaná v tajných sklepeních Vatikánu, praví: „Bůh stvořil Photoshop, stvořil ho, aby člověk mohl být obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.“
  Ale i tak, představa hanbatého Karase…

 641. Mno, ryze teoreticky západu mohlo vadit, že syn prezidenta Masaryka byl ochoten zůstat v komunistické vládě. A tím do určité míry legitimizovat Gotwaldovu vládu.
  Naopak , zavraždění Jana Masaryka , svedené na komouše mohlo Gotwaldovu vládu poškodit.
  Bůhví, kde je pravda.
  Já kdesi četl, že smrt Jana Masaryka byla pro komouše velmi nemilým překvapením. Ještě měli v plánu ho propagandisticky využít.
  Pro legitimizaci svého účinkování.

 642. Já souhlasím s AeroKarlem, nemusí nutně jít o špatnou věc, i když ji provádí tahle podivná instituce.
  Děti v děcáku jsou materiálně zajištěné, ale praktické návyky pro život jim chybí (docela pochopitelně). Pokud se jim někdo pokusí pomoct, je to OK. Za pokus to stojí.

 643. Ad Masaryk, pokud by dále legitimizoval komunistickou vládu, měla by jeho likvidace Západem snad nějaký smysl. Pokud by ale hodlal odejít na Západ, měla by smysl (a velký) likvidace komunisty.
  Co hodlal se dost dobře neví, tedy já nevím a nikde jsem na nic určitějšího nenarazil.

 644. 2 ptakopysk ad 808 – „Genesis 27 Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.“ –
  No, proto jsou lidi taky pěkný kurvy!

 645. Ale rputi,

  já si myslím, že právě pobyt na koleji je docela dobrý způsob, jak se s tou realitou seznámit.
  I když i to je někdy otázka, někteří mamaánci na koleji jsou realitou víc nedotčení, než dítě z děcáku 😀
  Co na tom nepovažuji za dobré, je budování speciálních de facto chráněných pracovišť nebo hledání chráněných míst v neziskovkách místo podpory v uplatnění na běžním pracovnám trhu.

  K tomu bych ještě dodala, že o problému se ví už léta a že by bylo lépe ho řešit už v době, kdy děti v děcáku vyrůstají a ne až v okamžiku, kdy ho opouštějí.

 646. 799 — Koneckonců se lze s výhodou podívat také přímo na zdroje, z nichž Macek čerpal: http://www.ceska-justice.cz/2015/12/daniela-kovarova-za-teplo-domova-odpovida-zena-matka-nikdy-neprestala-potrebovat-otce/

  Odkud měl Macek Možného, neumím v rychlosti najít (bude snad jiný dobrovolník úspěšnější?), ten ale říká rozumné věci dosti dlouhodobě: http://zpravy.idnes.cz/nase-doba-napadne-pripomina-chvile-pred-padem-rima-rika-sociolog-ivo-mozny-1ry-/zpr_archiv.aspx?c=A081229_181333_kavarna_bos

 647. No, Jan MAsyryk na tom byl velmi podobně jako Václav IV., syn Karla IV. Slabý syn silného otce, od kterého se očekávalo příliš a který asi neměl šanci vystoupit ze stínu otce.

  Co hodlal v tom 48. – no, možná to nevěděl ani on sám. Tím spíš to asi nevěděly ani tajné služby odou stran, které z toho dělaly svoje vlastní závěry a podle toho jednaly.

  Možná se mu po létech exilu prostě už nechtělo do toho exilu znovu, ať tu byla situace jakákoliv a myslel si, že to tady nějak překlepe.

  Já myslím, že by toho nešťastníka už měli nechat v klidu spát. Ať už ho z toho okna kdokoliv shodil nebo skočil nebo spadl sám.

 648. Hm , vysokoškolákům dodají naivní „řezivo“ až pod nos…
  Ty děcka jsou osamělé, a budou se snažit někoho získat…..

 649. Halle,
  dokonce bych si dovolil tipnout, že právě teď někdo v Brně nakupuje u floristy semínka, lampy, substrát a hnojivo. Odbyt se konečně hne!

 650. Ona se proti Janu Masarykovi hned v Únoru vedla mediální kampaň….

  Tehdy už byla v plném proudu mediální hysterie vypuklá koncem února kolem vstupu Masaryka do vlády, kromě jiného označeného za ctižádostivého salonního bolševika. za loutku se značně pokleslou prestiží , za politického playboye, za loutku, za cynického fantastu, zrádce otce i vlasti, odsouzeného celým světem (příslušné citace viz Ivan Brož, ukázky pak viz též zde http://samanovodoupe.blogspot.com/2011/03/jan-masaryk-mrtev.html), což prý sám Masaryk podle dr. Jaromíra Kopeckého komentoval slovy to je strašný, jak mně nadávají,já to nevydržím. Podle Davenportové tuto kampaň u ní v pokoji komentoval slovy: Je vůbec možné, aby někdo na Západě, někdo, kdo mě skutečně zná, byl tak hloupý a nepochopil, co je mou povinností? Jak se, k čertu, mohu dostat ven? Je to má jediná šance.

 651. Halle,
  to je myslím jeden z důvodů, proč se místní politické elity obávají toho možnosti obsazení Kotlinky Ruskem. Putin by tu nenašel nikoho, kdo by splňoval jeho požadavky na protektorátní vládu. A když si uvědomí, co Putin dělá s nepotřebnými, chybujícími, či překážejícími politiky… 😀 😀 😀

 652. NoName 826,
  oplotit a nechat ať se vymlátěj mezi sebou.!
  Hlavně nepustit sem. Pokračujou v pranici v nejbližším německém úprchlickém táboře!

 653. 827- Teď mi známá, která spoluvlastní dům jenom kousek od inkriminovaného baráku (tak 20 m) vykládala, jak válčí s památkáři, protože chce otevřít kavárnu a ve dvoře, kam není odnikud vidět chtěla mít letní zahrádku … Prý to nejde, narušilo by to vzhled ulice (přestože z ulice dvůr vidět fakt není). Asi dobrý oddíl.

 654. To je úžasné, jak se v poslední době zpřesnila střelba spojeneckých letadel v Iráku! 😀 😀

  …Při náletech spojenců vedených Spojenými státy v Sýrii a Iráku bylo za poslední měsíc zabito deset velitelů Islámského státu (IS). Jsou mezi nimi i lidé spojovaní s teroristickými útoky v Paříži a plánující další podobné útoky na Západě. V úterý to oznámil mluvčí Pentagonu Steve Warren….
  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/390482-pri-naletech-zemrelo-deset-velitelu-islamskeho-statu.html

 655. Rputi,

  ať se perou, kde chtějí,jen když je to od nás daleko 🙂

  BohoušiB,
  neletíš náhodou kolem ve své vzducholodi ? Potřebuji odbornou radu, kde se dopídit starobylých fontů gotického písma littera textualis, lit. tex. formata a lit. tex. currens. Kam jsem zabludila, jsou jen ukázky ze starých textů, ale fontů jsem se dohledala jen nějakých moderních, těmito inspirovaných.

 656. ad 826 – nihil novi sub solle… A co takové Kosovo?

 657. Matzurko, ahoj. Ty chceš sázet Gutenbergovu Bibli? Nebo něco jí podobného? V češtině? Nebo by ti stačila západní, anglická verze fontů (bez našich nabodeníček)? Těch je přece jenom více… 😉

  V čem to chceš prosím sázet? V InDesignu či Quarku nebo třeba v TeXu (LaTeXu)? Ty fonty pro ně se liší. I když dnes to už je vlastně jedno. Takový XeTeX už umí i klasické Type1, TTF či OTF fonty taky jako InDesign…

  Zkus mi prosím napsat své požadavky podrobněji a já ti už něco pošlu…

 658. Matzurko. Kruciš, jestli já nemám po čertech dlouhé vedení…

  Nechceš ty to na nějakou tu Novoročenku? Já tě mám tak spojenu s vědectvím, že jsem automaticky u tebe předpokládal to nejsložitější použití (proto třeba i ten TeX či LaTeX) a vono to tak koncem roku být vůbec nemusí! … 😉 😀

 659. Bohouši,
  nic složitého ani vědeckého, stačí i bez nábodeníček, je to jen prázdninová hádanka, kterou dostala dcera od dějepisáře – tedy celá třída. Dostali za úkol přepsat jednu větu ze slabikáře z 19. století (Bližní tvůj jest každý, kdo tvé pomoci potřebuje.) do různých „skriptů“, z nichž už dítko většinu vyslídilo (cyrilice, hlaholice, carolina, runy Futhark…) – pomohla jsem jí to zainstalovat do fontů ve Wordu – ale tyhle gótské nějak nemůže najít, vždycky jí vylezou nějaké „gothic“ s upírama nebo elfama 😀 Ono by asi stačilo najít aspoň vzorovou abecedu, to si pak přepíše růčo, ale zatím jsme neuspěli ani s tím.
  Ještě taky nestihla najít „českou humanististickou kurzívu“, ale tu snad dohledat půjde.

 660. humanistickou….

  Já už taky blbnu 😀
  Ale přepsat přednášky do run by možná bylo zajímavé, žejo 🙂 ?

 661. Ahoj Bohouši, to bys možná taky věděl, jak jsou kódovaný ty TrůTajp fonty, co je předpokládá PDF, potažmo AcrobatReader… Jde mi o to, že netuším, které znaky tam jsou na jakých pozicích, a když do toho PDF zapíšu 8-bitové znaky, nevím jak jinak (než kódovací tabulkou, kterou zřejmě musím zapsat taky) přesvědčit AR, že ty znaky jsou ve Win1250.

  Původně mi připadalo přirozenější na to užít Type1 font, jenže ten češtinu zřejmě vůbec nemá(?), musel bych tam individuálně nasazovat háčky a čárky.

 662. 839 — Na toho dějepisáře bych se možná ještě drobet podíval, Matzurko. V dnešním kontextu mi ten citát zní podezřele pravdoláskařsky. Nebyl náhodou zadán centrálně, podobně jako se před pár měsíci kdosi pokoušel glajchšaltovat školní občanskou výchovu.

 663. Dějepisáře mám v zorném poli,
  už od loňska, kdy nedostatek známek ze zkoušení nahrazoval známkami za úpravu v sešitu.
  Ale oni teď berou počátky křesťanství, raný středověk atd., tak ten citát beru jako případný.

 664. Matzurko, ahoj. Ten Futhark by šel (zvláště kdybys češtinu psala se spřežkama)… 😉

  Zkus třeba tyhle adresy (obsahují i „mapy znaků“ = po tvém vzorovou abecedu, což dítko ocení):

  1. Česká stránka „Font River“:
  http://cz.fontriver.com/gothic/medieval/

  Tahle česká stránka obsahuje cca 264 fontů ze středověku, je u nich právě i zmíněná mapa znaků, takže si vše člověk může prohlédnout před stažením. Navíc jsou zpravidla free a tudíž jejich použití je legální. České asi budou jen některé.

  2. Česká stránka s českými fonty (opět free, tedy legální použití) – „České fonty“. Vše je roztříděno do jednotlivých kategorií písem, tedy tobě stačí tato stránka (ovšem jsou tam mezi nimi i obyčejné fonty – špatné roztřídění, ale ty gotické tam jsou rovněž, celkem 2 stránky a české fonty jsou tam zcela určitě):
  http://www.ceskefonty.cz/kategorie/goticke/

  Gratuluji děcku, že má takové zájmy. Tak ať si to spolu užijete…

  Kdyby bylo zapotřebí nějaké rady či fontíku, rád pomůžu.

  Tady je adresa s ukázkami oné kurzívy na stránkách „České genealogické a heraldické společnosti v Praze“ viz
  http://www.genea.cz/informace/rady-do-zacatku/pismo/
  dole jsou odkazy na vzory písmen a na nich pak další odkazy přímo v PDF (2) na ta dobová písma v 18. a 19. století. Doporučuji si ty dvě stránky vytisknout.

  Mě se sem víc než 3 odkazy najednou nevejdou, poté Šumavák přestává fungovat…

 665. To tedy opravdu nevím, Matzurko… Sama píšete, 19. století. Raný středověk, říkáte, raný středověk… Nehodilo by se tam lépe něco z křížových výprav?

  — — —

  No nic, pomalu zas půjdu listovati svou včerejší akvizicí: Einbauvorschrift für das Einheitsstellwerk z roku 1929, vydání 1940. Taky ještě švabachem.

  Samý drátovody! Mimo jiné tam vidím převody do pomala a do rychla (to se snad v Čechách ani nepoužívalo, Venco?), spoustu stránek věnovanejch dálkovému přestavování (a zamykání) výhybek, v tom byly Reichsbahn zřejmě také pokročilejší… Tím, jak neumím německy, a ve spojení s tou složitostí to na mě dělá dojem skoro stejně tajuplnej, jako kdysi před 40 lety katalogy a schémata obvodů TTL.

 666. Bohouši,
  díky, z toho něco vybereme 🙂 Já věděla, koho se zeptat 😉

  Zpátečníku,
  z 19. století je zmiňovaný slabikář, v době křížových výprav moc slabikářů asi nebylo… Ale jsem ve střehu 🙂

 667. No, vždyť já vím, Matzurko. Jen se svojí tradiční trapnou doslovností připommínám, že kdybychom tento — možná neuvážený, možná nadnesený, možná podvržený — citát vzali vážně, samotný pojem bližního bychom tím rychle postavili na hlavu, učinili nepoužitelným, ba též pro nás zhoubným. Což je (a myslel jsem, že toto netřeba připomínat) jeden ze základních pravdoláskařských triků.

 668. Zpátečníku, ahoj. Ne zcela dobře jsem rozuměl tvé otázce. Ty chceš prosím editovat samotné PDF? Tedy mám na mysli již hotové PDF, do něhož chceš dodatečně vkládat opravy či nové znaky?

  Možné to je, ale je s tím spojena řada problémů, pokud je těch vložených písmen více než jedno. Natož jedná-li o odstavce. V hotovém PDF již při jeho editaci nově nepřelomíš řádek jako v normálním editoru a s jistotou ho neuděláš nikdy stejně dlouhý, jako jsou další řádky v témže odstavci. Není to taková legrace. Na poslední prezentaci firmy Adobe jsem tímto problémem poněkud trápil její zastoupení, které se čímsi podobným chlubilo. Nakonec jsem své dotazy ukončil ruky mávnutím. Nemělo to smysl…

  Jinak v Type 1 fonty problém s češtinou nebyly v principu vůbec. Písmenka s různými nabodeníčky, cedillami či ogonky apod. či s jakýmkoli neobvyklými znaky nad či pod písmenky se řešily přes tzv. kódové stránky. Prostě a jednoduše. Měl jsi font třeba „Palatino“ v západoevropském kódování. Ten obsahoval 256 znaků (mohlo jich být poněkud i více). Chtěl-li jsi sázet česky, musel jsi mít nový font „Palatino“, řekněme CE, který měl české znaky namísto některých jiných západních a tím jsi sázel češtinu, polštinu či slovenštinu. Když jsi chtěl kupříkladu v češtině vysadit třeba francouzskou „cedillu“ – „ç“, musel jsi se přepnout do západoevropské verze téhož fontu. Jinak jsi měl smůlu. A v případě řečtiny, najmě té klasické, si zase musel mít novou verzi téhož fontu. Nemluvě o tibetštině, hebrejštině, arabštině atd. Japonštinu a čínštinu raději nezmiňuji…

  Teď se těmito problémy zpravidla není třeba zabývat, máme OTF (OpenType) a TTF (TrueType). V Open typovém fontu může být až 65 536 znaků, což by mělo stačit… 😉

  Co se týká rozličného kódování, mimo Windows 1250 je asi ještě lepší používat Unicode UTF-8 či UTF-16.

  Na konci své odpovědi ovšem končím s tím, že si nejsem zcela jist, zda jsem ti odpověděl správně a hlavně na to, co jsi měl ty na mysli. To tvé PDF, jež si dle všeho edituješ jakýmsi svým vlastním způsobem, mě dosti mate (a to myslím ohne sranda). V Acrobatu Professional, který vlastním, to ovšem jde, zasahovat do něj, nicméně taková legrace to zase není. Korektury se v něm dělají nyní již standardně, ovšem všechny opravy se pak stejně zanášejí do zdrojové aplikace, zpravidla InDesignu a z ní se pak generuje nové PDF. Jsou sice různé preflightové aplikace (PitStop Professional), které umožňují editovat hotové PDF na té vyšší úrovni, tyto jsou však již mimo mé finanční možnosti. Nicméně jsem se snažil odpovědět, jak jsem zvládal…

  Nyní se jdu věnovati korekturám „Indonézských bájí a pohádek“.

 669. Ten FB má něco do sebe – takhle plácal loni 30.12. Obama:

  „I když jde často o skutečně vážné až neřešitelné problémy, tak díky světovému vůdcovství Spojených států dopadly lépe, než by tomu bylo bez naší účasti,“ říká Obama a konkrétně zmiňuje virus Ebola. „Ještě před několika týdny byla většina lidí přesvědčena, že to nezvládneme. A vidíte, ve Spojených státech se za tu dobu neobjevil ani jeden případ onemocnění.“

  Podivuhodný svět americké virtuální reality….

 670. No a tohle je pjekný..

  Syrská armáda její spojenci v úterý dobyli klíčovou vojenskou základnu v provincii Dará na jihu země. Strategickému vítězství předcházely dvoudenní tuhé boje s příslušníky prodemokratických povstalců a příslušníků islamistické fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť Al-Káida, informovala agentura AP.

  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/390486-syrska-vladni-vojska-ovladla-klicovou-zakladnu-na-jihu-zeme.html

  Prodemokratická opozice – a bojuje ve spojení s Al Kajďákama !

  Rusi maj recht, pokud to berou z jedné vody načisto, a komplet. Alláh si je přebere !

  A stejně – Amíci bombardujou už dlouho, a výsledek žádný. Rusové 3 měsíce, a výsledky se ukazují….

 671. Halle,
  nááááhodou – jsem to tu psala už včera:

  To je úžasné, jak se v poslední době zpřesnila střelba spojeneckých letadel v Iráku! 😀 😀

  …Při náletech spojenců vedených Spojenými státy v Sýrii a Iráku bylo za poslední měsíc zabito deset velitelů Islámského státu (IS). Jsou mezi nimi i lidé spojovaní s teroristickými útoky v Paříži a plánující další podobné útoky na Západě. V úterý to oznámil mluvčí Pentagonu Steve Warren….
  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/390482-pri-naletech-zemrelo-deset-velitelu-islamskeho-statu.html

 672. PeSi 859,
  – typickej příklad, že se akaděmik nemá zabývat politikou. Teorii oni mají zmáknutou… hubou by jim to šlo …. ale to je tak všechno….

 673. Rputi,

  to je vidět ta technologická převaha USA nad ruskými zbraněmi.
  Každá emerická bomba příslušného Isiláka nejdřív vyslechne, vyšetří, zjistí jeho jméno a vojenskou funkci, a pak ho teprve zabije 🙂

 674. [847] Inu, PDF. Uživatelsky velmi přítulný formát, ale když se jeden koukne dovnitř, tak radši prchá. Ono v některých PDF text není text, ale jednotlivá dobře umístěná písmenka. Je to krásně invariantní vůči tiskárně, ale cokoli s tím dělat…
  Existujou na to knihovny, zkoušel jsem si s tím hrát, ale narazil jsem na to, že moje představa byla od jejich představ vzdálená velmi.

 675. Zpátečníku, voni jsou železniční zabezpečovák?
  Jinak znám jednoho pána z Kolína, který je asi v Česku poslední znalec historické zabezpečovací techniky, četně mechanických a elektromechanických stavědel a navíc dokonalý němčinář.Je mu 88, ale je čilý. Spojení bych dodal.

 676. 847 – Ahoj Bohouši, předpokládám, že si toto přečteš v příhodnou dobu, až se někdy opět vymaníš z náruče Morpheovy. Omlouvám se za poněkud lehkovážně položený dotaz 838. Věc se má tak, že si ta PDF generuji sám, from scratch. (Není to zas taková hrůza, stačí mi k tomu asi tisíc řádků původního kódu.) Většinou to byla samá grafika (a Optional Content), až teď jsem potřeboval přidat nápisy. Ty se sázejí jakožto textové objekty (ohraničené BT a ET), v nichž se na font odvoláš libovolným jménem, které sis sám zvolil, a samotný text nápisu zadáš parametrem operátoru Tj. Když je to ASCII, můžeš tam ten text prostě napsat (do závorek), a případné nezobrazitelné znaky (nebo tak klidně můžeš psát i zobrazitelné) zadáš oktalově. Kupříkladu 40 nejspíš vysází mezeru.

  Jenomže co se vysází fakticky, je dané právě kódováním toho fontu. Ten musíš popsat v /Resources, přičemž zadáš /Subtype (např. /Type1 nebo /TrueType) a /BaseFont (v mém případě Courier). PDF může font (oni tomu říkají fontový program) také přímo obsahovat, tomu se však chci z mnoha pochopitelných důvodů vyhnout. Proto bych se rád odvolal na některý z již „vestavěných“ fontů (zřejmě Type1 nebo TTF), to jest fontů, které by měl znát každý prohlížeč PDF, ale můj problém je, že nevím, jaké znaky v něm vůbec jsou a jak jsou kódované.

  Kdybych toto věděl, specifikoval bych některé z predefined encoding (jenomže se zdá, že pro Win1250 žádné takové nemají) nebo bych si tam vypsal encoding dictionary – což asi budu muset udělat, jen co zjistím jak. Mírně se to liší pro Type1 a TTF…

  Myslel jsem si dlouhou dobu, že problém s kozou a její životní perspektivou je nějak spojený s komunisty a jejich zmrdskou ideologií, která je také obestavěná kolem mrtvé kozy. Postupně jsem přišel na to, že komunisté a jejich ideologie jsou až následek a nikoli příčina. Příčina je něco hlubšího mimo politiku, něco jako chyba v základním kódu. To, z čeho komunisti vybudovali totalitní stát, to je tady pořád, jen si to říká jinak a sofistikovaněji teď argumentuje, například společenskou nebo environmentální odpovědností.

 677. http://zpravy.idnes.cz/filipi-i-klausova-kyvly-na-dohodu-ktera-je-udrzi-jako-velvyslankyne-11v-/domaci.aspx?c=A151230_091821_domaci_kop
  Doufám, že to nebude vyhodnoceno jako švarcsystém, všichni víme, jak je škodlivý … A že velvyslankyně, která odvádí špičkovou práci (Filipi) zůstane na svém fleku v podstatě protizákonně je takové symptomatické (ale dá se to pochopit, prioritu měli solární baroni a jejich dotace).
  O kotlíkové dotací ani nemluvím, reklama na mne útočí že všech médií … Zbydě něco i na ty kotle ?

 678. Proboha, jak se tam vzal poslední odstavec? Ten jsem před pár dny chtěl napastovat z DFense, spolu s odkazem. Třeba to ještě udělám…

 679. 857 – Takovéto cti se mi bohužel nedostalo, quivisi. Jen tu zabezpečovací technologii obdivuji jakožto cosi, co během desítek let dosáhlo úžasné propracovanosti (a slušné výkonnosti i spolehlivosti) užitím principů značně odlišných od těch, které znám z elektroniky, číslicové techniky nebo softwaru.

 680. To souhlasím, já vždycky tvrdil, žetřeba elektromechanický dálnopisný stroj je mnohem náročnější řešení než nějaké elektrické schíma.

 681. 862-však nic vám dálnopis používat nebrání, dokonce ani ve spojení s počítačem (v začátčích IT to tak nakonec bylo). Bude to sice nepohodlné, ale to vykompenzuje dobrý pocit z náročnosti řešení ?

 682. Takže tedy, http://dfens-cz.com/at-nam-ty-kozy-chcipnou/ . Zas po nějaké době trošku zajímavější a zásadnější DFens…:

  Asi třicet procent elektorátu si aktuálně myslí, že hyperzloděj agent Bureš je ten správný, kdo bude zastupovat jejich zájmy a přivede naši zem k rozkvětu. Podobně na tom začíná být jistý Konvička, kde si zase lidé myslí, že je frustrovaný broukolog z Budějc vyvede z komplexního průseru, který představuje multikulturalismus a vlastizrádné prodejné elity. Lidi nefandí této sebrance proto, že by byli blbí nebo brali drogy. To by nakonec ani statisticky nevyšlo, protože je jich třicet procent a hloupost je jako všechny přirozené jevy také přirozeně rozdělena mezi populací, takže prostě nemůžete na náhodně vybraném vzorku lidstva zvaném České republika najít 30% debilů. Nejsou tedy blbí. Jsou přepnutí do jiného módu.

  (…)

  Současná společenská doktrína funguje přesně takhle. Je založená na soustavném vyvádění vohnoutů z rovnováhy a stimulaci jejich zlovolnosti, poťouchlosti a pasívní agresivity. Vohnout je nejlepší materiál pro mediální práci, protože je líný nejen pracovat, ale taky myslet, má rád prefabrikáty, a to nejen na stavbě a k jídlu a vůbec je to hovado boží a nechá si věšet bulíky na nos od Babišů, Okamurů a všech dalších. Vohnout je bojácný, nesamostatný, neschopný, úzkostný a jako takový špatně snáší, když někdo útočí na jeho svět a vnáší do něj nejistotu, takže na to reaguje naprosto nepřiměřeně a o to tady hlavně jde.

  (…)

  Myslel jsem si dlouhou dobu, že problém s kozou a její životní perspektivou je nějak spojený s komunisty a jejich zmrdskou ideologií, která je také obestavěná kolem mrtvé kozy. Postupně jsem přišel na to, že komunisté a jejich ideologie jsou až následek a nikoli příčina. Příčina je něco hlubšího mimo politiku, něco jako chyba v základním kódu. To, z čeho komunisti vybudovali totalitní stát, to je tady pořád, jen si to říká jinak a sofistikovaněji teď argumentuje, například společenskou nebo environmentální odpovědností.

 683. Mne tedy přijde Konvička frustrovaný podstatně míň než jeho oponenti. A jeho tezi, že je potřeba zabránit průniku islámu a jeho nositelů do (východní a střední) Evropy rozumím – ještě několik takhle požehnaných imigračních let a nebude co řešit.

 684. 😛 „Policie začala prověřovat dotace 50 MKč na Babišovu farmu Čapí hnízdo“ 😛
  To jsem zvědavej …. co si dovolí.

 685. NoName 865,
  já bych ještě doplnila, že Konvička je jediný, kdo si problematiku předem prostudoval a ví, o čem mluví.
  Jinak by byl k mání sám jeden hochštapler Okamura nebo 5 a půl Úsvitu v čele s Černochem!

 686. No a tenhle Robejšek… (http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-vladnou-pro-sebe-nebo-pro-narod-dxb-/p_politika.aspx?c=A151228_225433_p_politika_wag) Marná sláva, dneska mi holt připadá trošku slabší. Sice tam správně píše, že vláda (a celý mejnstrým, dodal bych já) neplní společenskou smlouvu a že politici jsou vohnouti jako každý jiný (moje poznámka: vohnout je zaměstnanec, charakterizovaný svojí snahou maximalizovat svůj poměr výnosů k nákladům šizením těch nákladů; přesněji asi mohl Robejšek říci, že procento vohnoutů je mezi politiky podobné jako v ostatní populaci), ale východisko, které tam navrhuje, tentokrát opravdu není nic moc. Psát politikům! Jako kdyby beztak dávno nevěděli, co si přes 90 % veřejnosti myslí…

  Ledaže by… Ledaže by v tom byl určitý podtext. Ledaže by si Robejšek uvědomoval nejen to, že psát politikům je k ničemu, ale že si to hladce uvědomí i čtenáři. A že si politici uvědomí, že si čtenáři uvědomili. A že jim nakonec – třeba i po letech – nepůjde o nic jiného, než o tělesnou odpovědnost.

  (Hermafrodit, podepisující se jako S. Vaněček Šauerová, cosi takového zřejmě pochopil/a, čemuž nasvědčuje mimořádně hnusný příspěvek v diskusi z času 9:20.)

  Mimochodem, politiku nijak moc nesleduji, televisor vůbec nemám… Ale nezdá se vám prosím, jako kdyby se v posledních týdnech quislingové drobet zdejchli z parády…? Kdy jste kupříkladu posledně něco slyšeli od Dienstbiera, Pelikána nebo Šabatové?

 687. Tak nám vyšla nová komentátorská hvězda… 😀 😀
  Jakýsi Jan Ludvík

  …Téměř před třemi měsíci, krátce potom, co do Sýrie začaly proudit ruské intervenční jednotky, varoval komentátor Novinek, že ruská intervence není dobrou zprávou pro Evropu, neboť nemá dost sil na to, aby rozhodla tamní vleklou občanskou válku. Měl pravdu. Takže by se mohl pochválit. Což je ovšem na první pohled jedna z mála pozitivních věcí, kterou může o situaci v Sýrii napsat…
  http://www.novinky.cz/komentare/390389-komentar-putinuv-gordicky-uzel-jan-ludvik.html

  Tak jsem se podívala, co je ten onen zač a okamžitě dospěla k názoru, že Fakultu sociálních věd by bylo nejlepší okamžitě rozehnat. „Jeden lepší druhého!“
  http://sbp.fsv.cuni.cz/SBP-24.html

 688. 865 – Ále no jo, NoName… Všechno je relativní. Relevantnější by asi bylo zkoumat, je-li Konvička frustrovanější či méně frustrovaný než DFens. Nebo než já…

  U Konvičky, jakkoliv zjevně inteligentnějšího, pracovitějšího, vzdělanějšího, bystřejšího a schopnějšího než průměrný český politik, vidím – jak už jsem tu psal – hlavní problém (možná trošku paradoxně) v té jeho centrální představě, totiž že kořenem všeho zla je islám jakožto takový. Souhlasím, že ho asi prostudoval do hloubky, jenže nejspíš dost jednostranně, ustavičně hledaje jeho vady a opomíjeje tu evidentní skutečnost, že je to náboženství, které na velké části zeměkoule funguje už skoro půl druhého tisíciletí, leckde docela uspokojivě.

  Myslím si, že Blok proti islámu má v politice roli strukturálně podobnou roli Svobodných: vyvíjet tlak na mainstream. Z představy, že by měli po příštích volbách převzít moc, musí racionálně uvažující člověk nutně býti v obou případech poněkud nesvůj (jakkoliv je pohled na dosud – i přes veškeré jejich zhůvěřilosti – příliš neztenčené volební preference mejnstrýmových stran znechucující, ba deprimující).

  Jinak tedy, jak se rok chýlí ke konci, mohu opět jen konstatovat, že na mé (od Konvičkovy zásadně odlišné) představě, že jádrem problému jsou pravdoláskaři, se ani letos nic nezměnilo. Jen znovu podotýkám, že jádro není nutně totéž, co příčina; a pravdolásku pokládám především za produkt hniloby daleko hlubší.

 689. 869-jak trefně poznamenal jeden z diskutujících, čtyřletou bleskovou válku Západu proti ISIL nahradila vleklá ruská tříměsíční …

 690. ¨Zpátečníku 😀

  charakterizovaný svojí snahou maximalizovat svůj poměr výnosů k nákladům šizením těch nákladů

  Kterej nezaměstnanec ( tudíž i podnikatel ) nedělá totéž ?

  Když termín šizení nákladů ( dosti diskutabilní termín – kdo to určí ? ) nahradíme snižováním nákladů ?

  I já, coby OSVČ ( a tedy nezaměstnanec) se snažím……

 691. No, vhledem k tomu, že před ruskou intervencí byl na tom Asád docela bídně, a teď pomalu ale ustavičně postupuje se mi nezdá ten ruskej výsledek špatnej….

 692. Dobré dopoledne,

  tož nevím, jak je na tom Konvička s frustrací, ale očekávat od něj jiný přínos než spílání islámu na demonstracích asi nelze.
  Vzhledem k tomu, že zdejším problémem není islám jako takový, ale zblblost evropských politiků, včetně našich, multikulti ideologií.

  Spílání islámu je vcelku na nic, pokud budeme poslouchat brusel, mít podvazující daňový systém, stát, který strká pracky do všeho a buzeruje a obyvatelstvo, pro které je pohodlnější nechat se ovládat státem, než vzít svoje životy do vlastních rukou.
  Bohužel se jedná o celoevriopský, nebo dokonce světový trend.

  Islám s tím nemá vlastně nic společného, jen chce využít a obsadit prostor, který mu zlenivělá a pošetilá Evropa sama a dobrovolně nabízí.

 693. (870) Zpátečníku, „že je to náboženství, které na velké části zeměkoule funguje už skoro půl druhého tisíciletí, leckde docela uspokojivě.“ – nejsem žádným islámobijcem, ale domnívám se, že islám fungoval vcelku uspokojivě v dávné minulosti, kdy i Západ žil celkem jednoduše, bez průmyslu. Od doby vzniku průmyslu na Západě islámské země těžce zaostávají a s rozšířením médií to obyvatelstvo i vidí. Zároveň si nejsou schopni připustit důvody převahy Západu (čest vyjímkám). Z čehož zřejmě plyne valná část frustrace a radikalizace. Na druhé straně Západ pozvolna opouští to, co mu převahu přineslo, svobodu spojenou s konkurencí.

 694. 872 – Mnohý, Halladine, mnohý… Šizení nákladů totiž vůbec není totéž, co jejich snižování.

  Jednak – ovšem opravdu nevím, nakolik Vám něco takového bude srozumitelné – existují lidé, kteří se naopak snaží nešidit už z principu, kvůli zachování sebeúcty, či z jakéhokoliv důvodu povahy ryze neekonomické. Vedle toho jsou lidé (či firmy), kteří ty náklady nemohou šidit ani z důvodů ekonomických, jelikož by se jim to dlouhodobě nevyplácelo. Něco jiného jsou velké společnosti, které získaly monopol; ale firmičky o pěti či deseti lidech, které existují dvacet let (pak už jich moc nevznikalo) si v mnoha oborech – i když v některých ano – šizení sotva mohou dovolit. Dlouhodoběji by jim náklady naopak zvyšovalo, anebo by zkrachovaly pro ztrátu důvěry zákazníků.

  Omlouvám se, je-li Vám toto nepochopitelné, zejména v těch neekonomických aspektech. Moje netaktnost – ne-li přímo hrubá nezdvořilost – však byla o to horší, že jsem to napsal vzdor vědomí, že Vám to nejspíš nepochopitelné bude.

 695. No, mně taky není zrovna moc jasné, zpátečníku, co myslíte tím „šizením nákladů“.

  Mohl byste to nějak blíž specifikovat?

 696. Zpátečníku 🙂

  Narazil jsem na spoustu malých firem i živnostníků, které a kteří by ze mě stáhly(i) kalhoty, kdybych se dal 😀

  Takže jaksi vaše argumenty neberu.
  Mimochodem – podnikáte, nebo jste zaměstnanec ?

 697. A u těch zaměstnanců – zaměstnavatel má určité páky, a pokud nedokáže dostat ze zaměstnance příslušný výkon, je to jeho neschopnost.

 698. 875 – Nevím, AeroKarle, nastudované to nemám, v žádné muslimské zemi (kromě Francie) jsem nikdy nebyl, odpovím jen dojmologicky… Když se to tak vezme, nepíšeš vlastně než o islámu spíše o Arabech? Kupříkladu Turci kdysi dokázali vyrábět děla docela pěkná, a teď s industrializací také dosahují celke pokroků, ve srovnání třeba s Rumuny nebo Bulhary. Podobně mi třeba Malajci ve vztahu k průmyslu připadají podobnější Vietnamcům nebo Číňanům než svým arabským souvěrcům. Srovnávací laboratoří by mohla být Indie, jenže o té také nic nevím…

  Samozřejmě islám ty lidské kvality, potřebné k budování průmyslu založeného na rozvoji technologií, zrovna nepodporuje; to asi vidí každý. Jenže katolictví nejspíš v podstatě také ne.

 699. 879 — Mluvím snad jako zaměstnanec, Halladine?

  To, že existují (a přežívají) firmy, který to šiděj, může být dáno již samotným procentem vohnoutismu v populaci, tedy i na straně poptávky… Ovšem pokud z Vás stahovali/y kalhoty, nešlo o šizení nákladů, nýbrž o maximalizaci výnosů.

 700. budování průmyslu založeného na rozvoji technologií

  Je závislé kromě jiného na dostatku financí, které je ten či onen stát nebo korporace schopen vložit do výzkumu a vývoje. A pokud finance jsou, schopní lidé za nimi příjdou. I z jiných zemí.

  Kupříkladu my (zatím) islámská země nejsme .. Jsme na tom s vývojem a výzkumeme nějak skvěle ? ,

 701. Zpátečníku 🙂
  Byla jedna malá sro, která mi měla postavit domek na klíč.
  A účtovala podle nějakého orientačního všeobecně přístupného ceníku.
  Ovšem ty ceny prací v ceníku byly i s materiálem, zatímco oni účtovali materiál zvlášť. Tedy navíc.
  No , já bych to nazval šizením nákladů. Až do té míry, že náklady byly téměř vyloučeny ( kromě mezd)
  Těch zkušeností mám povícero. Spusta exemplářů si řekla “ Zubař má peněz dost, můžeme ho trochu oškubat“

 702. 885 — No , já bych to nazval šizením nákladů. — Páne jo! Naštěstí to píšete jen v kondicionále. Jestliže navyšování výnosů účtováním fiktivních nákladů skutečně nazvete šizením nákladů, jsem po zbytek dne (mám na mysli dobu slunečního svitu) knockoutován a odcházím dělat něco užitečnějšího.

  Dál ať se Vás laskavě ujme třeba Foundryman.

 703. Malajsie je dobrý příklad, hospodářství táhnou etničtí Číňané.
  Kam pokročil Singapur, když z Malajsie odešel a vyhnul se tak problému „muslimské většiny“ snad ani není potřeba zdůrazňovat.

 704. Tak by mne zajímalo, kdo z kritiků Konvičky ho někdy slyšel nebo si od něj něco přečetl.
  Samozřejmě můžete říct, že to nepotřebujete, protože Konvička, IVČRN, BPI a spol. jsou fuj.

 705. Kruci, tak dozvím se konečně, co to je to „šizení nákladů“?

 706. Hon zo, kdybych měla číst a studovat, co napsal každej, kdo něco vykžikuje na demonstracích, tak nedělám nic jinýho. I když od toho Konvičky jsem něco samo tamo přečetla nebo slyšela.
  já mu věřím, že islám má sestudovanej, i když asi z určitého osobního pohledu.

  ale hlůavní problímy vidím v tom, co jsem napsala výš a s tám se kritika islámu poněkud míjí. Problém uprchlíků a ohrožení islámem je totiž až druhotněj problém, slabostí evropy a multikultipolitikou vyvolanej.

 707. Jo a neříkám, že Konvička je fuj, akorát jsem k nadějím, které do něj někteří vkládají, poněkud skeptická. Jako jsem bývala skeptická k nadšení z Macha a Svobodných.

 708. 888 – Což o to, HzŽ, asi mohu říci, že Konvičkovy blogy čtu docela pravidelně, přinejmenším v tomto roce a některé další také zpátky; a upřímně oceňuji jeho originální, leckdy docela pronikavé vidění. Jak už jsem napsal, hlavní potíž tam vidím právě v tom pohledu na islám.

  Jiná věc je, že brouci ani blogy ještě zdaleka nejsou praktická politika. Kdybych se kupříkladu teď od pátku stal ministrem vnitra, asi by se děly pěkné věci… Konvička by toho ministra bezpochyby dělal lépe než já, což ale téměř nic neznamená. Stačilo by to?

 709. On má zřejmě i ty brouky sestudované z osobního pohledu. Vy máte islám nastudovaný z pohledu globálního ?

 710. „Konvička by toho ministra bezpochyby dělal lépe než já“

  a jak to víte, zpátečníku? A vysvětlíte mi konečně, co myslíte tím „šizením nákladů“?

 711. 889 — Tak alespoň příkladmo, maYdo: Třeba jednoho živnostníka jsem přistihl při snaze slepovat parozábranu obyčejnou (průhlednou) kancelářskou izolepou…

 712. 892-v čem by se Konvička (nebo třeba já) jako ministr vnitra zásadně lišil od plejády předchozích ministrů vnitra ? Jaké ti měli předpoklady, které nemá Konvička nebo já ?
  Myslíte, že by Konvička třeba obešel legislativní proces a střílel muslimy cestou do halal prodejny v Brně ? Nebo jak by to dělal ?

 713. 894 — Za ty léta se zkrátka už trochu znám maYdo.

  Nebo jinej příklad toho nejryzejšího vohnoutství: Tuhle jeden automechanik vysvětloval, jak se (v oficiálně onormovaném čase) dají vyměnit svíčky u nevímužkterého modelu škodovky, přestože prostřední dvě jsou skoro nepřístupné: Prostě se vyměněj jen ty dvě krajní…

 714. Mimochodem, takový Kotleba překvapivě všem očekáváním navzdory nezřídil na území Banské Bystrice ani jediný koncentrák, nevyvezl cikány do plynu ani nevyvěsil na kraji nacistickou vlajku. Akorát nepřispěl na pár multikulti tradičních kulturních „festivalů“ a nerozdává bezplatně pozemky cikánům, čím si samozřejmě zasloužil spravedlivé odsouzení celého pokrokového světa.
  A to je Kotleba fakt lowlevel blb, kterého bych si s Konvičkou nedovolil srovnávat.

 715. No NAme,
  já islám nestuduju, protože to ke svému životu nepotřebuju. Proč bych měla? Nejsem arabista, nejsem muslimka, nežiju v islámském prostředí a nemůžu stidovat všechno.
  Ostatně se domnívám, že kritici kritiků Konvičky o tom islámu taky mají znalosti všelijaké a s výjimkou několika jedinců, kteří se tím opravdu zabývají, o nic hlubší než já.

  A když si přečtete komentáře skutečných odborníků – arabistů, tak zjistíte , že těch odborných pohledů na islám je tolik , kolik těch arabistů.

 716. [890], [892] Děkuji za odpovědi.
  Jste si jisti, že nevidí prvotní problém v našich pravdoláskařích?
  Vidím ho podobně jako Svobodné. Jsem ochoten ho volit jako nejmenší zlo, ale děsím se představy, že by volby vyhrál.

 717. 897 — Chybí čárka, sorry.

  896 — Řekl bych, že ti byli před nástupem do funkce s vnitráky dlouhodobě v kontaktu, což je z mnoha hledisek špatně, avšak pro alespoň základní orientaci dobře.

 718. [899] Když čtu komentáře arabistů k islámu, mám asi takový pocit, jako bych četl komentáře členů SS k Mein Kampfu nebo lektorů ML ke Kapitálu či Státu a revoluci.

 719. Stačí se podívat na ty země, kde vládne islám, MaYdo. Co na tom chcete studovat ? K posouzení stavu Sovětského svazu a perspektiv ve státech, které ho budou následovat bylo potřeba být specialistou na Marxe, Engelse a Lenina ?

 720. Jo, zpátečníku, ale toghle není „šizení nákladů“, ale docela obyšejnej šlendrián a mizerná práce. 🙂

  A takový firmy stejně přežijou, protože Vy si je sice už nikdy nenajmete, ale těch, kdo si ho najmou je ještě pořád dost a někteří si i nechají vysvětlit, proč je to tak v pořádku, protože tomu stejně nerozumí a věří, že dotyčnej ví, co dělá.

 721. Šizení nákladů je kupříkladu náhrada předepsaného materiálu jiným, levnějším, s nedostatečnými vlastnostmi. V naší branži kupříkladu náhrada masivu dřevotřískou.
  Snižování nákladů je například vyjednání nižší ceny u dodavatele nebo unifikace komponentů. Případně lepší konstrukční řešení provázené úsporou materiálu bez negativního vlivu na kvalitu.

 722. 900 – Řekl bych to obráceně, HzŽ: Nejsem si jist, zda Konvička skutečně nespatřuje prvotní problém v islámu. Zde může být (opět paradoxně) potíž v jeho vědeckém backgroundu. Ten totiž občas vede k určité umanutosti, kdy dotyčnej vidí veškerá fakta prismatem své teorie, popřípadě z nich vybírá pouze ta, která s ní jsou aspoň zdánlivě konsistentní, a vědomí těch ostatních potlačí.

  904 – Jenže je šlendrián a šlendrián, maYdo. Jedna věc je odfláknout něco k vlastní tíži, druhá k tíži zákazníka. Kdyby mu to bylo prošlo, ten s tou lepicí páskou by byl ty náklady ošidil úspěšně, jednak by byl použil levnější materiál, jednak by nebyl musel jet pro tu správnou.

 723. 901-marně přemýšlím, co mne limituje třeba v porovnání s Rumlem, Grossem nebo Bublanem ? Ať už jde o vzdělání, praxi, jazykové vybavení ?

 724. 906-a kdo se na to dívá komplexně a konsistentně ? Politik typu Holande nebo Sobotka ?

 725. 907 – Však jsem taky nikde nepsal, že byste toho ministra lásky dělal špatně, NoName. Jenže bych pro Vás nehlasoval, protože Vás osobně neznám a Vaše příspěvky na mě často dělaly dojem binárního uvažování.

  908 – Myslím si, že kupříkladu Klaus a řada lidí, které si kdysi přivedl (ovšem naprosto ne všichni), mají pro koncepční práci v exekutivě, slučitelnou s mými zájmy, docela dobré předpoklady.

 726. Takže když jste hlasoval (ať už pro kohokoliv, třeba Klause) poprvé, znal jste ho a věděl, že bude dělat koncepční práci ? Nebo rozhodl program ?

 727. Vše nejlepší Davidům!
  A já jdu honem volat tomu svému, stínovému zeti. 🙂

 728. Zpátečníku, zdvořilost 876 jsem nikdy nedosáhl a už ani nedosáhnu, ztrácím trpělivost daleko dříve.

 729. 910 – Ale no tak celkem trošku znal, i když ne osobně, nýbrž vždy přes jednoho prostředníka, např. z Akademie. Přímo pro Klause jsem nikdy nehlasoval, neměl jsem k tomu žádnou příležitost; ale o programu ODS se před jejími prvními volbami mluvilo poměrně hodně, a nějaký dojem jsem si o ní tehdy udělal porovnáním s ostatními.

 730. 881 Zpátečníku, to je zásadní. Které vlastnosti a z toho plynoucí problémy jsou islámu vlastní všeobecně a které jeho jednotlivým modifikacím do kterých se promítá kmenová a místní kultura. Co z toho co je islámu přičítáno a vyčítáno, je z jeho všeobecné podstaty a co jsou do něj vnesené místní obyčeje. Pro základní orientaci je nutno přečíst alespoň Korán. Jenže to málokdo. Podobně jako Bibli, především knihy Staré smlouvy. A případně i Talmud. Podobně (nemluvě o základních filosofických dílech a všeobecných reálných znalostech)i pokud jde o základy dalších ideologií je nutno přečíst například Kapitál, Komunistický manifest, Stát a revoluce, Mein Kampf…
  Kolik lidí z toho nic nečetlo, protože „tohle ani číst nebude“, přečte si první titulek na Novinkách a….

 731. 912 ano, Martine, život mezi blbci je obtížný.
  Když se na sebe podívám do zrcadla jsem na nějakou dobu tolerantnější. Někdy mi to vydrží až do příštího rána.

 732. Program Bloku pro islámu avizoval Hampl (pokud mě paměť neklame) na konec března.
  Konvička není sám, zakládají buňky po celé Kotlince a intenzivně pracují.
  Takže dočkejme času…

  Hlásat, že jediným Konvičkovým programem je islám a ještě studovaný z osobního úhlu, je natolik mimózní, že to nestojí za polemiku.

 733. Obecně si troufám tvrdit, že za mnohými vyrazivšími se radikálními politickými názory a činy jsou osobní problémy jejich nositelů.

 734. Martine, jestli to není tím, že lidé jsou „právnicky“ nemocní. Obracejí se na Tebe abys jim pomohl. Jako nemocní na lékaře a hladoví a žízniví na hospodského.
  Jako by si lékař stěžoval na pacienty, že jsou nemocní, hospodský, že jeho zákazníci hladoví a žízniví. „Otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi…“

 735. ad 868 „procento vohnoutů je mezi politiky podobné jako v ostatní populac“,
  IMHO bych ho pokládal za vyšší, neboť vynaložená práce politika je kaloricky mnohem nižšíí v porovnání s vynaloženou prací na obživu u ostatního obyvatelstva

 736. 918-teď už jenom vymezit radikální názory . Radikální je Konvička, AfD, Pegida, FN, Fidesz, PiS … Tedy každy, kdo nedrží linii.

 737. Díky, foundry, konečně slovo praktika místo teoretizování 😀

  Dodala bych ovšem, že pokud nahradíš masiv dřevotřískou a začneš to prodávat levněji jako dřevotřískový kanapata, tak se nejedná o šizení nákladů, ale o zavedení levnějšího sortimentu.

  Naopak pokud dřevotřískový kanapata prodáváš nadále draze jako kanapata z masivu a zatajíš, že místo z masivu jsou z dřevotřísky, tak to zrovna tak můžeš nazávat šizeníám zákazníků, šizením na kvalitě nebo prostě šizením.

 738. 914 – Ba právě, Schumachere… Islám není debatní pole, na němž bych se dokázal pohybovat; ale je kupříkladu na bíle dni, že ruskej komunista (první poloviny 20. století) vždy bude cosi jiného než britskej komunista (ten bude v téže době nejspíš připomínat postavy Grahama Greena), kterejžto se zas bude nápadně lišit od francouzskýho komunisty. A to prosím je ten komunismus zde spíše pouhý vnější nátěr, na rozdíl od náboženství a celé kultury, v nichž ti muslimové či křesťané vyrostli.

  Ovšem ani kdybych si nastudoval veškeré resoluce Kominterny, pochopit výšeuvedené mi to asi příliš nepomůže.

 739. 2 Zpátečník ad 870 – „opomíjeje tu evidentní skutečnost, že je to náboženství, které na velké části zeměkoule funguje už skoro půl druhého tisíciletí, leckde docela uspokojivě.“ – Já nějak tu evidentní skutečnost nevidím… Mohl bys být poněkud konkrétnější?

 740. Rputi, já jsem prostě vůči Konvičkovi ostražitá a skeptická, nic víc. Jako jsem ostražitá a skeptická vůči každému, kdo se zjevuje na mediální scéně a říká, co chce populace, případně část populace slyšet.

  Jsem vůči němu ostražitá skeptická, jako jsem ostražitá a skeptická vůči Babišovi, byla jsem ostražitá a skeptická vůči uskupením, co chtěli dělat politiku jinak, byla jsem ostražitá a skeptická vůči rychlokvaškám typu Johna nebo Okamury a taky vůči Svobodným.
  Vždycky jsme měla kolem sebe lidi, kteří propadli nadšení a volili je a nechápali nebo se pohoršovali nad mmou skepsí a ostražitostí. A byli to oni, kdo nakonec byli zklamaní, ne já.
  Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by hájil moje zájmy lépe než současná politická garnitura.

  Ale jetsli vám dělá dobže si myslet, že jsem mimózní, pokud nesdílím Vaše nadšení Konvičkou, klidně si to myslete.

 741. „Tedy každy, kdo nedrží linii.“

  A kdo drří linii? ODS? ČSSD? Zelení?Lidovci? Pravdaláska? Komunisti?

 742. 916 Rputi, být proti něčemu bývá jednodušší než pro něco. Ostatně naším problémem není islám, naším problémem není těch několik set migrantů, když nám nevadí desetitisíce těžkých kriminálníků, ty jako bychom neviděli, nehledě na ještě větší počet „nepřizpůsobivých“, na zločin jsem si zvykli jako na tlačící boty, kdyby se takhle naráz u nás projevily desetitisíce muslimů, byl by vyhlášen výjimečný stav pokud by nevypukla občanská válka, naším problémem je naše vláda nehájící naše zájmy, naše kultura, my sami. Naše rezignace nebo i nezpůsobilost být reálným suverénem s vlastní spojující kulturou. To je nebo není, shora to zajistit nelze. Tak to požadují například někteří z „nepřizpůsobivých“ vykřikující „Dejte nám náš stát!“ Jenže právě toto je vždy jen výsledkem nějaké kultury, úsilí, práce a všemožných obětí. Nikdy není dáno shůry. Není to tak, že opice stiskne tlačítko s nápisem banán a dostane banán.
  Vidím zde základnější a závažnější problémy než islám a islamismus. Právě tyto problémy jsou příčinou pocitu ohrožení, kterého zneužívají blázni a hochštapleři. To co nyní hýbe politikou u nás, není choroba sama, ale jen její symptomy, které se rozvinuly u našich „vyspělejších“ sousedů, kde je pokročilejší.

 743. Jsem myslel, že demokracie je o tom, že demokratičtí reprezentanti reprezentují „populaci“ a její názory na organizací společnosti, vyznávané hodnoty atd . Hodně lidově řečeno říkají a dělají to, co si většina populace přeje slyšet a dělat ? Nebo teď už je to jinak ?

 744. 924 PeSi nebýt toho není tu ani naše „civilizace“ a my bychom se tu nevykecávali. Ani nebyli. Zatím žádná civilizace nebyla bez náboženství jako iracionálního spojovatele jako součásti kultury. Stojí a padá s ním. Jen na základě rozumu to nefunguje.

 745. No, já měla zase za to, že demokracie začíná u toho, že je přípustno více názorů a pokud někdo má jiný názor, neznamená to, že jeho názor musí být chybný nebo mimózní. 😀

  A moje skepse vůči Konvičkovi vycházů ze zkušenostá s předchozími osobami nebo uskupeními, co vzlály, zazářily a po prvním volebním úspěchu zvadly.
  A že se jich rady za to čtvrt století vystřídalo!

 746. 927-pokud bude trend v imigraci pokračovat (a nic nenasvědčuje tomu, že se něco změní), tak je imigrace a islám setsakra problém i pro nás, Schumachere. Ono totiž to pokud jde o naše kriminálníky, jisteže jsou. Přesto obvykle nestřílí návštěvníky koncertu, nestaví mešity, nevyžadují hahal jídlo ve školních jídelnách a nevraždí konvertity.
  Prostě nejde o žádnou, ani velmi přibližnou analogii.
  A příkladů zemí, kde v posledním století převládl nebo posílil islám je dost. Ani jedna positivní.

 747. Každé náboženství je založeno na víře, a většinou ta náboženství prošla údobím, kdy nevíra se trstala zahubením nevěřícího. U něktěrých věřících toto období přetrvalo do dneška, u jistého náboženstvísje toto projevuje v množství poněkud větším.

 748. 928 NoName, není to jednoznačné a jednosměrné. Zjednodušeně, demokracie v čisté podobě neexistuje. To co na papíře, který snese všechno a na kterém to vypadá úžasně, je nazýváno demokracií je polykracie. Tam či onde s různě silnými a různě namíchanými složkami.

 749. Ale právo na názor má i Konvička, Le Pen nebo Orbán ? Nebo máte pocit, že jejich názory jsou vyzdvihovány na úkor názorů Merkel, Holandeho nebo Sobotky a dokonce se připravuje kriminalizace názorů těchto velkých Evropanů ?
  Pokud si 80% občanů nepřeje tento integrační model, je povinností politiků tuto skutečnost respektovat a ne převychovávat občany. To je můj pohled na demokracii.

 750. „Vidím ho podobně jako Svobodné. Jsem ochoten ho volit jako nejmenší zlo, ale děsím se představy, že by volby vyhrál.“

  Hm, nějak nechápu, proč někoho volíš, když se děsíš představy, že by ty volby vyhrál. K tomu, aby k té hrůze, které se děsíš nedošlo, přece stačí ho nevolit.

  No a proč se vlastně tej představy, že by Konvička volby vyhrál, děsíš?

 751. 931 NoName, ano, je možné, že tento trend bude pokračovat i u nás. Třebaže už se projevuje záporná zpětná vazba. Ovšem trend není sám od sebe. Bude či nebude pokračovat podle toho jak bude či nebude pokračovat politika zdejší (rád bych řekl naší, ale nemám ten pocit, bohužel)vlády. Ne vlád ostatních ani centra v Bruselu.
  S pocitem nelibosti pozoruji jak a bohužel úspěšně se daří odvádět pozornost od vládní politiky jako příčiny k islámu, případně islamismu. Jestliže dojde k posilováni islámu zde i islamismu, není to vinou muslimů, ani islamistů, jak se mnozí snaží předstírat, ale výlučně politikou zdejší vlády. Moci zákonodárné a výkonné, určující nejen občanský, cizinecký a pohraniční režim, ale i obecný pořádek. To se ovšem odvíjí od kvality občanů a jejich kultury. Pokud jsou suverénem. Pokud jsou.
  Obecně platí, že Česká republika nemůže být univerzálním státem s univerzální kulturou. Kdyby byla univerzálním státem univerzální kulturou, tak jako žádný stát není takovým státem, pozbyla by svého významu.

 752. 934 NoName, pokud si 80 procent občanů nepřeje…
  80 či podobně mnoho procent občanů si nepřeje lecos. A přes to… Tak proč by mělo být vyhověno právě v tomhle. O něčem to vypovídá.

 753. 934 Co se týče názorů jmenovaných. Hro mě je rozhodující jen jeden názor. Můj.
  Human action.

 754. 937-tak bavíme se teoreticky, realitu snad každý vnímá … Vnímá ? 😉

 755. Ale Orbánovi ani Konvičkovi přece právo na názor nikdo nebere. Ale nemusím snad s jejich názory bezvýhradně souhlasit a hledat u nich nějakou spásu.

  Jinak ono každé přesvědčování o tom že zrovna tenhle politický názor je ten správný a kdo to vidí jjinak je mimózní, poněkud zavání převýchovou.

  „Pokud si 80% občanů nepřeje tento integrační model, je povinností politiků tuto skutečnost respektovat a ne převychovávat občany. To je můj pohled na demokracii“

  No, s potěšením konstatuju, že většinu obyvatelstva už netvoří tupej „všeholid“, který neví, co je správné chtít, jak se tu donedávna hlásalo, ale uvědomělí občané, kteřá vědí, co chtát a měli by být respektováni. 😀

  Ale co teda brání těm 80% občanů si zvolit politiky, kteří jim budou naslouchat a respektovat je? Třeba toho Konvičku?

 756. 923 Zpátečníku, například Francouzi si to se vším prakticky odbyli ve Velké revoluci, která předznamenala revoluce pozdější. Se vším. Za pozoruhodné pokládám, že ji dosud slaví a že na oslavy se sjíždějí významní evropští státníci. Nepředpokládám aby uctili oběti například ve Vendée. Představme si, že podobně by bylo v případě Velké říjnové socialistické revoluce. Co se týče onoho systému v Rusku a z něho se šířícího, je na něm patrný vliv byzantské kultury východořímské říše. Cézaropapismus. Prezident či jinak pojmenovaná hlava státu jako hlava strany jako hlava církve. Podobnost rituálů. Procesí s podobiznami svatých. Klanění se svatým ostatkům v mauzoleu…

 757. 940 MaYdo, jak ve volebním systému by Konvička mohl získat 80 procent hlasů všech občanů? Teoreticky jedině jako kandidát na prezidenta.
  Rád bych věděl, jaký úraz broučkolog utrpěl, že se tak vehementně vrhnul na politiku.

 758. 940-MaYdo, znáte výraz „protiřečít si“ ?
  A jenom pro Vás znovu zopakuju, že Konvička je v hledáčku tajných služeb, trestně obžalováván, nedostává prostory k přednáškám a pod. a Orbána chtějí někteří vylučovat z EU nebo taky stíhat.

 759. [935] Jako nejmenší zlo. Největší dobro volit nemůžu, protože mi ho nikdo nenabízí. Do politiky vstupovat nechci.

  Kdyby vyhráli volby Svobodní, bylo by to velmi nepříjemné, protože jsou natolik nepraktičtí a fundamentalističtí, že by se jim správa státu rozpadla pod rukama.
  Kdyby vyhrál volby Konvička, tak za prvé nevěřím tomu, že jeho souputníci by nastavili rozumně hospodářskou politiku, za druhé mi připadá příliš radikální.

 760. NoNAme, řekla bych, že ten , kdo si protiřečí, jste Vy. 🙂

  ZA to, že Orbána nebo Konvičku stíhají tajné služby, nenesu odpovědnost.
  Nesouhlasím s takovými praktikami obecně a jsem toho názoru, že by měla být respektována svoboda slova a názorů. Ale púáču za sebe, ne za společnost, media, tajné služby.

  A nic to nemění na tom, že Konvičku nepovažuju za perspektivního politika pro tuto zemi a nesouhlasím se všemi jeho názory.

  Ano, demokracie, pokud se o ní dá vůbec hovořit, tady nijak zvlášť dobře nefuánguje a děje se ledacos, co by se dít nemělo. Ale to je obecný jev, neometuje se to jen na KOnvičku. A v případě, že výsledek nějakého procesu je jiný, než se by se obhájcům demokratiice líbilo, například vyhraje prezident, který se jedné partě nelíbí, najednou jsou větřina národa nikoliv občané, kteří by měli být repektováni, ale tupci, kteří podlehli propagandě enbo nechápou ty správné hodnoty.

  podotýkám, že to platí napříč politickým spektrem, prezidentskou volbu jsem uvedla jako prříklad a jsem přesvědčená, že by to bylo v případě, že by volby dopaly jiank, to samý.

  a jdu naložit auto, jedeme si užít zbytek volna domů do Prahy, neb na Silvetra, což je zítra, máme lístky do divalda.

 761. Honzo, a proč je tedy volit, když jsou v politice nepoužitelní. nebylo by lípe volit nekoho, kdo sice není tak „čistý“ a to souznění není takové, ale to vedení státu zvládne po praktické stránce lépe?

 762. 😀 😀 😀

  Davidům všechno nejlepší !!!

  A jinak se raději zase ponořím do studia starých skriptů.

  Schumi,IMHO úraz žádný, jinak by kolegově nevrtěli nechápavě hlavou 🙂

 763. Hmmmm – tak já tu tučně napíšu, že BPI hodlá svůj program zveřejnit na jaře a tady vypukne inferno, jestli Konvička ano nebo ne, či zda utrpěl úraz…

  Prokristapána…!

  Za sebe mohu říci, že stejně jako M.Konvička považuji islám za velmi akutní a smrtelné nebezpečí pro evropskou civilizaci. Navzdory její prohnilosti, dekadenci a infantilitě, ji stále považuji za přijatelnější než zákazy vědy a umění, šaríu a další příkazy islámské víry.
  Na ostatní názory BPI si počkám!
  Howgh!

 764. [949] Souhlas. Na program si počkám.
  Islám je problém. Trnu při představě, že by naši „nepřizpůsobiví“ objevili islám. To by byl teprv fičák.

 765. (928) Nepochybně demokracie je o tom, ale to není problém. Problém je, když to není. 😛
  (935)“ K tomu, aby k té hrůze, které se děsíš nedošlo, přece stačí ho nevolit.“ – pak ovšem může být výsledné složení horší.
  (946) Ty o někom takovém víš?

 766. Zpátečníče, zdravím. Ad [858] a PDF. Tos mě docela (a velice příjemně) překvapil…

  Netušil jsem, že jsi tak zdatný ohledně „samodělného“ PDF. Já podobné věci začátkem 90-tých let dělal ještě v PostScriptu, kdy nemaje potřebného vybavení (nebylo), psával jsem jednoduché obrázky v PostScriptu a dělal i třeba PostScriptové rotace a deformace textu či zrcadlové rotace a podobné zhůvěřilosti. Zakoupil jsem tehdy sobě PostScriptové manuály Red Book, Blue Book a Green Book. Neprozřetelně jsem je ale zapůjčil a již více než 15 let je nemám doma.

  V současné době řeším v PDF postup analogický tvému, ale přesně z opačné strany. Potřebuji dostat text z PDF ven, včetně jeho formátování, a to co možná nejpřesněji. Nynější programy, jak od Adobe, tak od Microsoftu, mi to sice umožňují, ale výsledky nejsou na 100 % takové, jaké bych požadoval (hlavně u složitějších a odborných knih). Zejména pokud se jedná o PDF, jež buď obsahují či naopak neobsahují textovou vrstvu. Řeším to pak i pomocí OCR, zakoupeného Abbyy FineReaderu 12 či nejnovějšího Wordu a svých wordovských maker, ale všechno má své mouchy…

  Abychom to tu nezaplevelili, tak navrhuji na příští Šakalově přednášce dát po jejím absolvování nebo před ní na toto téma řeč. Přednáška tato koná se v úterý 26. 1. 2016 v 17 hod. a nazvána jest „Mezi dvěma břehy (regulace Vltavy mezi Holešovicemi a Karlínem s Petrskou čtvrtí)„. Co ty na to?

 767. Honzo,
  Netrň. Naši nepřizpůsobiví by museli přestat chlastat. A toho bohdá nebude!

 768. M.Koller snad „ještě“ extremista není:

  … Islámský terorismus, který není ničím jiným než džihádistickou formou ortodoxního islámu, postupuje všude stejně. Jeho základnu tvoří početná paralelní islámská „civilizace“ v cílových zemích. Tam se vyznavači islámu sdružují a postupně, dobrovolně, místy záměrně vytvářejí oblasti obydlené pouze svojí komunitou. Je zcela lhostejné, zda je označujeme jako no-go zóny, nebo ghetta. V řadě případů tam neplatí evropské zákony, ale islámské právo šaría, které je podle několika verdiktů evropských soudů neslučitelné s evropským právem. Kupodivu nikomu z politických „elit“ ve vedení EU a konkrétních zemích to příliš nevadí. Můžeme mluvit o podpoře porušování zákona samozvanými elitami. V praxi se jedná o početné komunity muslimů neschopných a neochotných se z důvodu víry integrovat do civilizovaných společností, přestože hojně a bez zábran využívají, či spíše zneužívají jejich sociální systém a demokratické zákony. Do tohoto kotle vesměs nepracujících, ale o to chudších a agresivnějších muslimů (především mladíků) přicházejí mulláhové ze Saúdské Arábie a kážou v mešitách ortodoxní wahhábistickou formu islámu, která je ve výsledném efektu obzvláště nenávistná vůči všem nevěřícím. Po nich přicházejí na připravenou půdu organizátoři teroristických útoků z nějaké teroristické organizace typu Al-Káida, An-Nusrá, Palestinský islámský džihád, Islámský stát a dalších – financovaných opět především ze Saúdské Arábie. Jedná se tedy o síť tvořenou nepočetným teroristickým vedením, mešitami a početnými domácími muslimy jako vykonavateli. Tak je to dlouhodobě nejen v Evropě, ale rovněž v Sýrii, takzvané Palestině, Čečensku, Afghánistánu, Mali, Súdánu, Nigérii i jinde. Většinu špinavé práce vykonávají domácí muslimové, z nichž mnozí již získali občanství cílové země. Toho využívají evropská média, šířící americkou propagandu, k tvrzení, že mezi ilegály nejsou teroristé, nebo jen zanedbatelné množství. Problém je v tom, že ilegálové vytvářejí svými velkými počty právě základnu pro pozdější teror v cílových zemích. Bez nich by byli teroristé ve složité situaci. Profesionálních teroristů je málo. Ostatní jsou potenciální teroristé, nicméně přesvědčení, což dokazuje pravdivost názoru o nebezpečnosti islámských komunit a paralelní „civilizace“ v Evropě. Protiútok policie obvykle zasáhne právě základnu, zatímco organizátoři zmizí a jdou pracovat jinam….
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Martin-Koller-Nafetovany-terorista-muze-zabit-Zemana-Je-to-prezident-naroda-jako-Masaryk-Hitler-taky-valcil-bez-pravidel-a-utikal-nekdo-415057

 769. Zak se dozvídám, že pokud použiju dřevotřísku, šidím s náklady . 🙂 A co pokud nafakturuju dvakrát více masivu než použiju dřevotřísky ?

  Pokud ty náklady účtuju zákazníkovi dvakrát, nešidím s náklady. Ale maximalizuji svůj zisk, což je chvályhodné a povolené 🙂
  Tak jo, nechám to být.
  Jen bych ještě rád slyšel, s jakými náklady ten vohnout -zaměstnanec manipuluje.
  totiž ve větě „vohnout je zaměstnanec, charakterizovaný svojí snahou maximalizovat svůj poměr výnosů k nákladům šizením těch nákladů“

 770. 2 Schumi ad 929 – jednak si napřed přečti, na co reaguji – tedy na ten blábol ohledně islámu, druhák si s Tebou dovolím hrubě nesouhlasit. Kdykoli a kdekoli někdo začal stavět náboženství nad rozum, tam to šla veškerá civilizace svinskym krokem do kopru…
  Jinak, když někdo napíše – je evidentní, že… – překládám to do češtiny jako „vím o tom hovno, ale vyrazil se mi názor a ten je pevný!“ – právě proto, že jakákoli evidence, tedy důkazy, obvykle chybí…

 771. Schumi, zdráv buď. Ad tvá [941]. Netřeba chodit až tak daleko…

  Nepřipadá ti, že to, co zmiňuješ v souvislosti s jednou nejmenovanovanou východní zemí, zažíváme i my již pěknou řádku let právě u nás?

  Mám na mysli onen nechutný a novodobý Kim Ir-senovský kult zvěčnělého VH s jeho uličkami, letištěm a lavičkami, to neustálé tisícinásobné opakování a připomínání nespočtu lokajských pořadů, věnovaných kultu VH v našem Lügenpresse a mediálním mainstreamu. A tu neuvěřitelně vytrvalou a vyžadovanou loajalitu k jakémusi „zvěčnělému odkazu“ oné chcíplotiny? A to požadování vděčnosti za mou i tvou údajnou svobodu, za níž máme „vděčit“ právě tomuto stvoření?

  Mě to vadí! Vadí mi to, že to zažíváme právě v této zemi! Je mi zcela šmafú, zda je to i v okolních zemích, počínaje jejich pygmejskými nositeli Nobelových cen míru apod. Tady u nás mi to vadí!!!

 772. 2 maYda ad 925 – „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by hájil moje zájmy lépe než současná politická garnitura.“ – jsem rád, že existuje aspoň někdo, kdo je přesvědčen, že současná politická garnitura hájí jeho/její zájmy…
  Když si tak tu garnituru prohlédnu, tak jsm naopak přesvědčen, že současná politická garnitura dělá vše možné právě proti mým zájmům…
  Ale našel se aspoň jeden spokojený volič, takže si squadra Sobotka, Bureš, Dienstbier, Pospíšil, Kalousek, Karel Mena, Bělobrádek a další mohou říci – nežili jsme zbytečně! (o kundě z Prešpurka nemluvě)

 773. 958

  Nejsi sám. A obzvlášť humorné mi připadá, že onen opěvovaný a téměř zbožňovany je obzvláště oblíben V USA, kde politiky s oslavencovou sexuální morálkou obvykle ženou z politiky svinským krokem. 😀

 774. Nyní jsem pozvolna dočetl a dovoluji si vyjádřit hluboký souhlas s tím, co napsal PeS ve svých posledních několika příspěvcích ohledně náboženství, zejména v [957].

  PeSi, zdráv buď. Dobře jsi to napsal. Náboženství vždy a za všech okolností ohrožuje lidský rozum a lidskou svobodu…

 775. Náboženství je opium lidstva! Nemám na to copyright – to jistý Karel.

  konec jednoho sdělení!

  Schumi, asi se míjíme, já si nestěžuji na právem nemocné, já jen obdivuji Zpátečníka, že umí říst zdvořile něco, co já jen hrubými slovy.

  konec dalšího sdělení!

  Děkuji za použití pojmu „nejmenší zlo“ ve smyslu, v jakém jsem ho tady mnohokrát použil a byl jsem vykrákán za…

  Konec všech sdělení!

  P.S. Upozornění na konec sdělení je určeno všem vztahovačným, kteří zapomněli, co bylo napsáno jinými komentátory a každou větu důsledně vztahují na své písemné projevy. Jak psal shota Zpátečník, neočekávám, že by to pochopili, ale ti ostatní snad ano.

 776. Ad 956 – Halladine, neblbni, prosím. Cena je nasmlouvaná obvykle na 18 měsíců, pro výrobek s danými parametry. Pokud například optimalizuju přepravní trasy a zlepším vytížení kamionů, snižuju náklady a nikoho nešidím. Pokud změním kvalitu např. použité pěny k horšímu, „šidím“ na nákladech.

 777. Foundry,jistě.
  Sériová výroba.
  Pokud bys ale dělal nějakej solitér ( pomiňme otázku, zda by se ti vyplatilo do toho jít),
  třeba na individuální návrh nějakého architekta pro konkrétní dům a majitele, asi bys cenu stanovil individuálně.
  jinak pro drobné živnostníky – řemeslníky je naprosto běžné, že účtujou nakoupený materiál a práci každé zvlášť.

 778. A od toho materiálu klidně dají paragon, a ten materiál jim vůbec nejde do účetnictví.

 779. Ale furt nevím, na jakých nákladech šidí ten vohnout -zaměstnanec.

 780. Jen malá poznámka 🙂

  Počne-li někdo diskusi prohlášením: „Já vím, že nepochopíte…“, jestiť to poněkud srandovní.
  Buď považuje adresáta sdělení za blba, který nechápe sdělené a pak je otázkou, proč mu vůbec něco sdělovat nebo autor sám sebe považuje za takového blba, že není schopen srozumitelně něco sdělit a pak jest opět otázkou, proč se do sdělování vůbec pouští… 😀 😀

 781. Ad 966 – odflákne práci, jeho nákladem je vynaložené úsilí, pečlivost atd. atd. Odpovědnost veškerá žádná.

 782. Ad 957 – Rputi, ohledně Halladina mám chuť uvozovat své expektorace úplně stejně. Taky mi přijde, že něco vysvětlovat je jako hučet do dubu. Nicméně vím, že to zde nečte jen Halladin a nějak nemám dobrý pocit při pomyšlení, že by někdo mohl vzít jeho úvahy vážně.

 783. AK ad- 797 ale houby! O děti z děcáku a bezdomobce vůbec nejde! Cílem celého projektu je přippravit absolvent fak,. sociálníh studií MU do života, protože prostě nenajdou uplatnění !!

 784. ale foundry,
  pomoc je přece lehká ! pokud ten zaměstnanec nedělá , co má, pak s ním přece vyrazíš futra !

  V čem je problém ? Způsobenou škodu mu alespoň částečně můžeš dát k úhradě.

 785. 967 – děkuji. Já to právě neumím říct tak jasně, jako ty. A to jsem chtěl svým holdem Zpátečníkovi sdělit.

 786. Foundry 970,
  já v případě nesouhlasu zhusta používám úsloví: „Ale prdlajz!“, což je povětšinou přijímáno vlídněji.
  Naopak při použití úsloví: „Já vím, že nepochopíte…“ hrozí nebezpečí, že nasereš každého, kdo si to na sebe vztáhne. Kromě Halladina. 😀 😀

 787. Ahoj! Zatím jsem to nedočetl…
  … ale chcete-li nějak „uchopit“ Konvičku nezabývejte se islámem, ale přečtěte si něco o termitech. Ono toho není třeba číst moc, abyste pochopili to co Konvička.
  Populace jako populace…

  Termiti (Isoptera), též známí jako všekazi, byli dříve považováni za samostatný řád hmyzu, ale dnes je třeba je řadit mezi šváby,… jsou tam.
  Termiti mají velmi významné postavení v rámci ekosystému, protože patří mezi organismy živící se odumřelou hmotou (tzv. detritovory),… proto jsou v EU

  atd… 😉 😀 😀 😀

 788. Dobrý podvečer…

  tak přesun šťastně za námi, dcerenka se jeví býti docela šikovnou řidičkou a zapomenuté drobnosti v mezích normy, doveze je v sobotu brácha.

  „(935)” K tomu, aby k té hrůze, které se děsíš nedošlo, přece stačí ho nevolit.” – pak ovšem může být výsledné složení horší.
  (946) Ty o někom takovém víš?“

  Pak je ovšem dotyčná partaj nejlepší možností, byť třeba nijak vábnou a nechápu, proč se jejího vítězství děsit. Pokud se někdo děsí, že vyhraje určitá strana, nutně musí vědět o lepších variantách.

  A jetsli je třeba se děsit toho, když vyhraje volby i ta nejméně děsivá varianta, pak se nabízí otázka, proč konat volby vůbec.

  Aneb ho, je to jitrnička, ale já to nějak nechápu. Když nějakou partaj volím, tak proto, že chci, aby vyhrála. Že mám nějaký důvod chtít, aby vyhrála.
  Volit stranu, jejíhož vítězství se děsím mi prostě nedává smysl.

 789. „2 maYda ad 925 – “Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by hájil moje zájmy lépe než současná politická garnitura.” – jsem rád, že existuje aspoň někdo, kdo je přesvědčen, že současná politická garnitura hájí jeho/její zájmy…“

  Já si vůbec nemyslím, že by současná vládní garnitura hájila moje zájmy. Konec konců jsem je ani nevolila a neprosím se jich o to. Stejně nemájí o mých zýájmech ani anung.

  Akorát nejsem přesvědčená, že by to bylo s Konvičkou lepší, než je teď.

  aneb když konstatuju, že varianta B by nebyla lepší než varianta A, tak tím přece neříkám, že varianta A je nějaký skvělá. Pouze porovnávám dvě varianty.

  O tom, jetsli jsem jako volič spokojená nebo nespokojená, jsem nic nepsala, to už tam, Pesi, vkládáte Vy, podle svých představ.

 790. Ts, to je toho… Měla se naučit arabsky, aby mohla promluvit k novoněmcům v jejich mateřštině 😀
  Bude mít aspoň na sobě burku?

 791. muhehe

  Jsem přesvědčen, že to zvládneme. Nemáme vlastně ani jinou možnost. Pokud chceme žít jako dosud, a jsem pevně přesvědčen, že to naprostá většina Evropanů chce, tak se se všemi problémy a hrozbami vypořádáme. Záleží pouze na nás. Já v této souvislosti vždy upozorňuji na problém s porodností. Pokud budeme pokračovat v trendu, že rodiny budou mít jedno, maximálně dvě děti, no tak nás nesmí překvapit, že sem najednou začnou přicházet jiní lidé, kteří těch dětí mají více. Musíme se opět naučit mít v rodinách více dětí, více přispívat na bezpečnost, více obhajovat naše hodnoty a náš životní styl. Svobodu, toleranci, úctu ke každému jednotlivci, rovnost před zákonem a takto bych mohl pokračovat.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nechte-Merkelovou-je-mezi-lidmi-tak-popularni-jako-u-nas-nikdo-Musime-mit-vice-deti-a-hajit-nase-hodnoty-Ministr-Jurecka-o-vyzvach-do-pristiho-roku-415032

  No ja vim ze to nebude pochopeno 😀 ale ruku na srdce kdo zde ma mene jak tri deti ?
  prosim nevztahovat na ty co z bozi/prirodni/zdravotni vule to stesti nemaji.

 792. nebo muhehe pozitivne
  kdo zde ma vic jak dve deti 😮

  opet nevztahovat kde neni dano.

 793. Já, pasáčku. Chtěla jsem jich mít hodně, ale vdala jsem se v šestatřiceti, děti se narodily, když mi bylo sedmatřicet a čtyřicet. Zaplať Bůh za ně. Kdybych založila rodinu dřív, asi bych u těch dvou nezůstala.

  Asi to spadá do tej kategorie, že to bylo z boží vůle.

  No nic, dcera odešla na nějakou předsilvestrovskou party, muž dorazí zítra a mně se nechce vařit, tak si zajdeme s klukem do pizzerky na pizzu a dvě deci bílýho. Uděláme si svou předsilvestrovskou mini nebo spíš mikroparty, pozdravíme majitelku pizzerky a popřejeme vše nejlepší do nového roku.

 794. Ach jo, pasáčku…

  to „já“ patřilo samozřejmě k tomu, že patřím mezi ty, co mají méně jak tři děti. BYL jsi poněkud rychlej, tak aby to bylo jasno.

 795. maydo no ja duvody nehledam a je kazdeho veci co chce

  jenom ta matematika funguje a je dobre si to uvedomit

  svou rodinou alespon populaci nesnizujete

 796. 958 Bohouši, každé náboženství… Palach je mezi svatými, Havel je blahořečen.

 797. Pesi,dlouhodobě neexistuje společenská formace bez náboženství či podobné víry. Nemůže existovat. Náboženství je základem euroamerické civilizace. S ním stojí a padá. Pro její existenci je nutná rovnováha mezi rozumem a vírou.

 798. Jo a co se týče nejen vědy, například Židi fungují výborně. Jde o to aby jedno do druhého nekecalo.

 799. Schumi 986,
  mezi těmi dvěma je zásadní rozdíl!

  Honza Palach obětoval svůj život za ideu, zatímco „kanonizace“ V.H. je hlavně marketinkovým trikem v obrovském kšeftu!

 800. (980) No jo, lidovec … To přání mu plní cikáni.
  (987) Co to je, „bez náboženství“? Co to je, „podobná víra“? Ani tu rovnováhu mezi rozumem a vírou si nějak neumím představit, to je něco jako „umírněný islamista“? 😛 Jsem holt bezvěrec.

 801. „Jsem holt bezvěrec.“

  Umírněný bezvěrec. Kdybys nebyl umírněný, požadoval bys zákaz náboženství, boření kostelů, odsunutí věřících do rezervací nebo i jejich likvidaci, likvidaci bible, vyházet z galeriií veškeré obrazy s niáboženskou tématikou…..

  Ono i to bezvěrectví je do jisté míry druh víry a fanatik se chová úplně stejně jako fanatický vyznavač jakéhokoliv náboženství.

  Ostatně multikulturalismus, marxismus – leninismus, enviromaentalismus – všechno to jsou náboženství, každé má svoje svaté, svoje proroky a kazatele, svoje motlitebny, svoje mučedníky a svoje zatracené.

 802. „Honza Palach obětoval svůj život za ideu“

  Za jakou ideu? Za socialismus s lidskou tváří?

  Mnozí obětovali životy za různé ideje a nakonec se ukázalo, že ty idee za to nestáli.
  A i ten VH se zaštiťovaval odkazem Palacha a jen si počkejte, jak kolem toho výročí zase ti VJ kanonizátoři vylezou. Jako nátlakový prostředek, přímo klacek se docela hodí.

 803. pro informaci – Vyvadil byl odjakživa cvok 😀

  Já bych se vlivu jakékoliv partaje, které je lídrem, nijak neobávala.

  Plní poptávku, někteří to chtějí. „Alternastiva proti současní vládní garnituře“, to zná leckomu libě. Ale kdyby měl na to, dosáhnout nějakého vlivu, tak už by to v tej politice dávno někam dotáhl.

 804. maydo 992,
  můžete mi říct, co vám dává právo Honzu Palacha špinit?
  Jen to, že vyznával ideje, se kterými nesouhlasíte? NUtí vás někdo, abyste je vyznávala?
  Že vás hanba nefackuje!

 805. Jan Palach měl ideály které ani dnes nevypadají špatně. třeba být suverénním národem.

  998

  Může být.

 806. Rputi, já nikoho nešpiním. Špiní ho ti, kdo mluví o jeho odkazu a manipulují tím.

  Jen asi mám ten poměr lidského života a ideí jinde.
  A sdělení, že někdo „obětoval život za ideu“ je vyprázndněná politická fráze, klišé. Za jakou ideu? Stejnou větu byste mohla použít v řeči nad hrobem padlých esesáků.

  Problém s Palachem je, že o jeho činu tu neproběhla žádná seriozní diskuse. Přitom jeho sebevražda nepřinesla nic, než zjitřené city a hodí se to, když někdo, obvykle pravdoláskaři, potřebují v někom vyvolat pocit viny. hle, špiníte jeho svatou památku a nejste hodni jeho odkazu.

 807. 999

  Jan Palach se neupálil kvůli socialismu s lidskou tváří. Upálil se, protože se mu nelíbilo, že jsme se příliš snadno smířili se Sovětskou okupací.
  Alespoň se mu to zdálo.
  Zda oprávněně,či neoprávněně, ať si každý rozebere sám.

 808. poměr lidského života a jinde – poměr HODNOTY lidského života a idejí mělo být

 809. maYdo,

  ať se ti to líbí, nebo ne, svět mění lidé s idejemi . Ať už k lepšímu, nebo horšímu.
  Ti bez idejí jsou ti, kteří nerozhodují, a je s nimi manipulováno.

  Jistě , mít ideje je kurevsky nebezpečná věc, hlavně pokud se jimi řídíš, nebo se snažíš je prosadit.

 810. „Upálil se, protože se mu nelíbilo, že jsme se příliš snadno smířili se Sovětskou okupací.“

  Halladine, zabít se proto, že někdo jiný jedná nebo uvažuje způsobem, který se mu nelíbí, je citové vydírání. Je to snaha ztrestat své okolí za to, že se nejedná podle mé představy.

  co kdyby takhle někdo obětzoval život pro nějakou ideu, která by v dpsledkua n )uskutečněna vedla k potlačení lidských práv, omezení avobod atd. BYl by taky tak oslavován, protože obětoval život za ideu?

  Asi ne, co?

  ale pokud on ne a Palach ano, tak kdo rozhodne objektivně a nikoliv podle dobových politických kriterií, která idea je správná a ti, kdo za ní obětují život, si zaslouží uctívání a která je špatná, a kdo kvůli ní obětují život mají být zatraceni?

 811. maYdo,
  přece stoupenci jeho idejí. Stoupenci idejí opačných ho zatratí.
  Jednoduché, milý Watsone 😉
  A idea suverénního národa, rozhodujícího sám o sobě, se mi nezdá omezitelná jen na Palachovu dobu.
  Řekl bych že někomu něco říká imrvére, čili furt.
  Tedy i dnes.

 812. Mňo,
  tak já si dovolím se pochlubit, že jsem se ve svém písemnickém bádání dobrala toho, že gotické písmo kurzivní lze nalézt jako font Notula 🙂
  Jak jsem zjistila, terminologie je dosti neustálená, a nakonec jsem dějepisářovy „termity“ nalezla na francouzských wikistránkách… ale on má aprobaci Čj/Dě, tak nevím 🙂 Každopádně anglofonní wiki je stran gotického písma poněkud jednostranně zaměřena na ostrovní varianty a označení, no napadlo by někoho, že ekvivalent může být i Black Letter ? A to se ta písma liší zejména tím, že některé litery mají nebo nemají nějaký cancourek vpravo dóle…
  Bohouši, dokonce jsem podnikla nájezd na naši akademickou knihovnu („Co nenajdeš na Internetu, hledej v knihách !“ :D) a domů jsem dotáhla dva díly lehkého čtení na dobrou noc, tedy Krásné písmo od F. Muziky, necelých sedmset stran každý díl… ale je to nádhera si listovat v grafických listech s vyobrazeními těch skriptů…

 813. „svět mění lidé s idejemi . Ať už k lepšímu, nebo horšímu.
  Ti bez idejí jsou ti, kteří nerozhodují, a je s nimi manipulováno.“

  bezva, takže to máme na jednej hromadě Palacha s Hitlerem, Stalinem, Leninem, Marxem…. ti všichni měli nějaké ideje, ne?

  ten první svět změnit nestihl, protože se obětoval a ti druzí by ušetřili světu mnohé průsery, kdyby si svoje ideje, když už je měli, nevhali doma v šuplíku.

  Takže k čemu ideje? Nebyl z toho vždycky jen nějakej průser, když se našel nějakej ten svatej s idejemi a chtěl podle svých idejí měnit svět?

  Člověk,který chce „jen“ prožít klidný a tvořivý život, který chce nést odpovědnost za svoje skutky a se ctí obstát, který chce , jak se říká „postavit dům, zasadit strom, vychovat děti“ a nemá potřebu kvůli tomu měnit svět, je člověk bez idejí?

 814. „A idea suverénního národa, rozhodujícího sám o sobě, se mi nezdá omezitelná jen na Palachovu dobu.“

  BYch byla opatrná , Halladine. Ti, kdo nejvíc mávají Palachovým odkazem, se mi nejeví zrovna jako ti, kdo ctí nejvíc ideu suverenního národa.

 815. maYdo,
  jistěže ideje mohou vést k průseru. Na druhé straně – kdyby nebylo idejí, možná bylo dodnes nevolnictví, ty jako ženská bys bylo bez volebního práva ( možná by ti to ani nevadilo 😉 ) , bez povolení manžela bys nemohla vůbec nic , atd , atd.
  Protože ten dnešní stav vybojovali lidé s ideály, mnohdy více nebo méně poněkud střelení 🙂

 816. Proboha, lidi, nechte si nějaké to pití na zítřek. Silvestr je fakt až zítra.
  Já zírám, on zírá, někteří další jen zírají…