Principy a problémy Obamacare – II

Dušan Neumann

Operační plán univerzálního pojištění.

 

Zvládnout centrálně pojištění asi 320 milionů lidí je trvdým technickým oříškem i pro USA. Protože neexistuje jedna státní pojišťovna a doposud ani jednotné pojišťovací předpisy, předepsal zákon vytvoření virtuálního pojišťovacího tržiště, kde se setkávají zájemci (razil bych termín „povinníci“) s pojišťovnami nabízejícími různé varianty pojištění. Ti, kdož jsou spokojeni s dosadním pojištěním a chtěli by si ho ponechat, měli podle četných veřejných ujištění presidenta Obamy. tuto možnost garantovánu. Jenže do hřiště vstoupil jasnozřivý federální kolos. Nejdříve „zpřesnil“ kodový řád diagnos tak, že místo dosavadních 49 000 položek je jich dnes 175 000 a jsou mezi nimi čiré šílenosti jako například „zranění způsobené úlomkem satelitu“. V rámci rovnosti a sociální solidarity je však většina dosavadních pojišťovacích smluv diskriminační a tudíž neplatná. Doposud si třeba stařec jako já pochopitelně neplatil gynekologa, dětského lékaře a já ani protialkoholní a drogovu léčbu. Teď všichni musí platit všechno. Mnohokrát opakovaný sib se stal mnohokrát opakovanou lží. Tu Američaní jen těžko odpouštějí. Samozřejmě nejvíce je bita nižší střední třída zodpovědných jedinců, kteří měli pojištění upravené podle vlastních potřeb. Je to vidět i na výsledku registrací. Vláda si dala za cíl, že v prvním kole končícím prvního dubna se zaregistruje 7.9 milionů pojištěnců. Zaregistrovalo se jen o něco méně – 7.1 milionu. Zdánlivě úspěch. Zato u sociálního zdravotního pojištění Medicaid sponsorovaného daňovými poplatníky se zaregistrovalo 9 milionů lidí. Navíc nikdo pořádně neví, kolik zaregistrovaných si pojištění skutečně zaplatilo. Těch 9 milionů recipientů Medicaid pochopitelně nezaplatí ani cent. Zato na pojišťovny už federální autority uvalily 3.5% daň z vybraných peněz za podepsané pojištění na provoz federálních pojišťovacích tržišť.

 

Jak jsem se zmínil dříve, federální internetové pojišťovací tržiště se zhroutilo během prvních hodin provozu a uspokojivě nefunguje dodnes. Je zajímavé, že vláda, která dokáže odposlouchávat Angelu Merkelovou ve vaně nedokáže za stovky milionů dollarů zprovoznit funkční internetovou síť. Pochopitelně to vypovídá o funkčnosti zbytnělé byrokracie disponující neomezeným dluhovým kapitálem. Tvůrci zákona, přestože uvalili na jednotlivé státy povinnost implementovat povinné pojištění, nechali jim volnou ruku v tvorbě virtuálního tržiště. California, Colorado, Connecticut, D.C., Hawai, Kentucky, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Nevada, New York, Oregon, Rhode Island, Vermont a Washington, se rozhodly vytvořit vlastní tržiště (ovšem ze federální stovky milionů dollarů). Po zkušennosti s kolapsem internetových trhů vybudovala většina států pevná – a tím i nákladná – stanoviště.

 

Pro představu jak rozsáhlá je to operace – jen Colorado zprovoznilo 55 stanovit, většinou v nákupních centrech, obsluhovaných 3000 vyškolenými pracovníky.

Přesto se v Coloradu zaregistrovalo něco přes 20% z odhadovaného celkového počtu budoucích pojištěnců, ve Vermontu jich bylo nejvíce 54%. Žádný spektakulární úspěch. Zejména je to znát u lidí do 30 let, tedy těmi, kteří by měli nejvíc přispívat a nejméně pojištění využívat: Většinou si spočítali, že roční pokuta je pořád několikrát levnější než povinné pojištění. Navíc většina z nich je přesvědčena, že v systému je takový chaos, že federál výběr pokut nezvládne.

 

Podle asi nejspolehlivějšího průzkumu Rand Corp. ze 7 milionů zaregistrovaných pouze 2.5 milionu nemělo pojištění. 4.5 milionů jsou zákona dbalí jedinci, kteří pojištění měli. Když se připočtou regstranti Medicaid tak nově získalo pojištění 6,5 milionu Američanů. Stále asi 40 milonů zůstáva bez pojištění. Ani se mi nechce rozpočítávat desítky miliard dollarů, které doposud reforma stála na počet nově pojištěných. Na každého z nich by připadla suma rovnající se rozpočtu takového Žamberka i s okolím.

 


Nakousnuté jablko.

 

Teď tím nemyslím stroj, na němž to píšu, ale spíše to, že jsem se dotkl jen několika aspektů tohoto mamutího problému. ACA vyžaduje výrazné zvýšení daní, neboť ani zvyšování deficitu nestačí. V pokračování se zaměřím jak ACA ovlivňuje státní rozpočet, kde se krátí a odkud se čerpají nedostatkové finance. ACA také tvrdě postihuje zaměstnavatele, zejména malé podniky do 100 zaměstnanců. Bezednou jámou je v novém zákoně Medicaid. Co zaručuje a jak je financována. Za obzvláště zlotřilé považuji krácení zdravotního pojištění penzistů, kteří si celý život platili sociální pojištění, a z takto „ušetřených“ peněz se dotuje Medicaid pro nejslabší sociální vrstvy – o jejíž velikosti a potřebnosti mám silné pochybnosti, když vidím co na potravinové karty nakupují dvousetkiloví podvyživenci v supermarketech. Zatím spoluúčast penzistů na jejich zdravotním pojištění stoupá. Dnes musí každý důchodce nemocnici zaplatit prvních 1260 dollarů a lékařům prvních 820 dollarů. Ať děláte co děláte, pokud máte penzijní pojištění vylezte z nemocnice už druhý den o 2000 lehčí, pokud pojištění nemáte, zase to zaplatí za vás zákona dbalý pojištěnec. Dále si podívám na vliv uniformity pojišťovacích plánů na zdravotnická zařízení, předpovídaný odliv profesionálů a pokles zájmu o profesi. Zvýšená zátěž státních rozpočtů, financování byrokracie. A nakonec Obamacare, etika a tržní ekonomika….. a teď si musím dát panáka….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

438 komentářů u “Principy a problémy Obamacare – II

 1. Dovolím si popřát všechno nejlepší k svátku 🙂 !!!

 2. I já přeji hlavně zdraví a dobrou náladu!

 3. Tak ještě jednou, Dušane, a panáka navrch.

 4. Moc pěkné. Takové symptomatické. Aspoň popřeji vše nejlepší…

 5. Připojuji se k gratulantům a díky za článek.

 6. Připojuji se do řady gratulantů a díky za článek.

 7. Petře, svědčí to o maximálním bordelu a naprostém neumětelství. A mám dojem, že to neumětelství se šíří, tak jak nastupuje „svobodně“ vychovaná a vyučená mládež. Podložené to sice nijak nemám, ale řekla bych, že to souvisí.
  Lidi, kteří skutečně něco umí, jdou dělat něco pořádného a na to ostatní zbývá to, co zbývá…

 8. Dušane,
  jak se k odborné zdravotní péči dostávají děcka s vrozenými vadami?

 9. Dušane, zdravím a přeju všechno nejlepší. 🙂

 10. Zajímalo by mne, jestli celá ta tragedie má nějaký možný „rollback“.

 11. Dobré ránko!

  Uvážíme-li kolik je na světě různých systémů zdravotnictví, pak je s podivem, že ani jeden pořádně nefunguje!

 12. Dušane i já si dovoluji popřát ….

  Systém zdravotnictví? Zdravotnictví, jako systému, moc nerozumím, nejsem ani hokejový trenér a po večerech nefušuju do fotbalu, ale jediný smysluplný, co jsem viděl a zažil, byl ten v Singapore. Připadal mi docela logický,ale naprosto neproveditelný v dnešních socialistických podmínkách naší civlizace. Vždyť zdraví jednotlivce je věcí společnou a tedy neskutečně sofistikovanou, tak není možné, aby ten kdo se o sebe stará a není moc nemocný umřel a jeho naspořené peníze ze zvláštního druhu spoření by se dostali do dědického řízení …..

  jinak musím přiznat, že si asi musím pořídit tmavé brýle, protože takhle doširoka otevřené oči, úplně vykulené, po přečtení příspěvků o zlatě, mezinárodním obchodu….a jejich dopadech na měny je naprosto okouzlující…ostatně, nákup ropy za dolary už měl dávno probíhat směrem do a z iránu a dávno měl již dolar a USA, měl být dávno mrtev … jak je to jenom dlouho, co jsm četl, že se připravuje to nové „zůčtování“ který každým dnem už vypukne. Se nedivím, že prostě je dobré, aby generace otroku vymřela a až pak se začnou ztrácet otrocké návyky a nápady. Tedy já bych to ještě rozšířil na ty, co jsou jima vychovávaný, aby ta indoktrinace nebyla už tak markantní. Možná by stálo za to si nastavit nějaké to nové „přísloví“ tedy …čím menší pes, tím větší magor 😀

 13. Fujtajbl a hnus poránu,
  na Podblanicku zataženo, šero, zima, déšť. Dnes to půjde těžko, protože v té slotě nejsou ani vidět koleje, po kterých nám, evropským unijníkům, ujel vlak technického rozvoje a hospodářského růstu. Jenom zdálky mezi kopci je slyšet rytmické HDP HDP HDP, jak vlak drncá přes výhybku, a nabírá rychlost.

  Dušane, sice opožděně, ale všechno nejlepší k svátku!

 14. Ten systém v Singapuru musí být fakt vynikající: „tak není možné, aby ten kdo se o sebe stará a není moc nemocný umřel“. 😀

 15. 19-klíčové pro dnešní den bude, jaké je počasí v hlavním městě monarchie 😉

 16. 18

  co takhle zavést, aby někdo, kdo platí povinné ručeni a havarijní pojistku , a nebourá dostal naspořeně peníze zpátky ?
  Případně jeho dědicové ? :-):

 17. NoName – tam je to perfektní. Už včera Vranicky radil Ukrajině, že když nenasejří moc ani Eunii ani Rusy, tak bude všechno v richtiku. 🙂

 18. NoName,
  odhaduji, že brouk dnes venčí pávy v oranžerii. V parku je rozmoklý trávník a pávi by ho svým dupáním poničili.

 19. No vaše touha se dozvědět, jak to vypadá u Belvederu je zcela oprávněná. Protože prostě Vídeň je Vídeň. Já se samozřejmě dozvím aktuuální stav až o Velikonocích, ale co vím, že ve Vídni je vždy krásně, i když je ošklivo.

  Kelišová, teď je mi zcela jasné, proč se takto jmenuješ a Rpuť je pouze přezdívka …. snad jen ….. Pokud se člověka stará o své zdraví a nezatěžuje doktory blbostma, tak mu zbude něco na svém zdravotním účtu, které může pak odkázat charitě…..

 20. To je holt ta lokajská duše … Člověk by podvědomě pořád chtěl být Rakušákem, umět stavět tunely, lanovky a mít cit pro ekologii. Možná až ty další generace budou JINÉ 😉

 21. Hmm… Tak uz na Podblanicku…jak to potom vypadá na Vysocine ?
  A to jedu odzimovat chalupu a otvírat studánky ….
  Jdu si pribalit sekerou na led a sněžné řetězy.

 22. Lokajská duše to samozřejmě není, to by bylo příliš jednoduché….

 23. NoName, vždyť já pořád říkám, že nechápeme jeho složitou duši… 😀

 24. Dobré ráno,

  „Uvážíme-li kolik je na světě různých systémů zdravotnictví, pak je s podivem, že ani jeden pořádně nefunguje!“

  naopak, rputi, je to logické.
  Kdyby jeden z nich fungoval, tak ho zavedou všichni. Ale protože nefunguje ani jeden, každý to zkouší jinak v naději, že zrovna ten jeho fungovat bude.

 25. A tak mne je to jedno, kdyby se to zvrtlo, můžu si vyřídit uherský pas.

 26. Nechte brouka žít….
  Víte , jak je nepříjemné, když jednomu nateče voda pod krovky ? 😉

 27. maYdo,
  já si myslím, že je to jinak. Prvotním hybatelem činnosti každého politika je rozesrat to, co doposud spolehlivě fungovalo. Jenom ta největší politická esa dokážou rozesrat stát, druhý level jsou ti, co rozeserou třeba armádu, nebo policajty. Třetí level dokáže rozjebat třeba registr motorových vozidel, výplatu sociálních dávek, řidičáky a tak podobně. Na nižších úrovních tyhle průsery dokážou eliminovat podřízení, ale ministr je ničivá síla, která svojí debilitou smete všechno. Nevidím důvod, proč by zdravotní pojištění mělo stát stranou rozesíracích snah jakéhokoli politika.

 28. (17) Vůbec to není s podivem. Narážejí na sebe dva principy: Efektivnost, kterou zajistí jen trh a snaha, poskytnout všem přibližně stejné (alespoň na základní, ale masové úrovni) zabezpečení, což ovšem trh dokonale popírá.

 29. No jo. ptakopysku, ale aby se mohl rozesrat funkční systém, musí být na začátku nějaký funkční systém k rozesrání.

  Tady ten funkční systém tak nějak postrádám….

 30. maYdo,
  já bych ještě o pár věcech, které jakeš-takeš klopýtají, věděl. Ale nebudu je zmiňovat, aby se na ně neupřelo Sauronovo oko 😀 😀 😀

 31. Jirko,
  ad 18 – tohle v kotlince existuje – u spořících účtů.
  Zdravotnictví tady ale jede na průběžném systému. Kdo je potřebný, čerpá.

  V USA, jestli jsem pochopila dobře z Dušanových článků, jede zdravotnictví systémem pojišťoven – tj. účtů/kont na každého jednoho.

  Zeptám se znovu: je lepší platit měsíční výpalné, nebo se jistit na každou událost zvlášť?
  Tou každou událostí myslím i to narození postiženého děcka, které jste nemohli předvídat (narozdíl od třeba Downova syndromu)

  Rputi,
  ad 20 – vytrhla jste z kontextu

 32. martino, ad 20 – to je přece jasné, ale té nahrávce na smeč se nedalo odolat! Nebo vážně myslíte, že uvažuju o thajské nesmrtelnosti? 😀 😀

 33. „Proč média o důležitých věcech lžou“

  …Německo, USA a nyní částečně i Francie mají „mediální“ problémy. Lidé začínají masově obviňovat sdělovací prostředky z jednostranného podání událostí na Ukrajině. Je to částečně dané i tím, že korporátní média jsou vcelku líná čeládka a pro své mocipány dělají jen to, co musí a za co je platí. Proto novináři zvolili pohádku úspěšnou v případě arabských revolucí, totiž tzv. „povstání utlačovaných mas za svobodu“. To dobře baští levice i pravice, každá z jiného důvodu. V případě arabského jara to fungovalo bezvadně. Lidé tomu věřili tak dlouho, dokud z Libye nebyly trosky…
  http://news.e-republika.cz/article2529-Pro-media-o-d-le-itych-v-cech-l-ou

 34. Jiřiku, mea culpa – singapurské, samozřejmě, ale ono je to celkem fuk. 🙂

 35. Martino, ad pojištění. Je lepší být „pojištěn“ v rámci širší rodiny nebo u veřejné instituce? Nemám jasnou odpověď. Ten, komu rodina funguje bude asi dávat přednost rodinné výpomoci. Kde rodina nefunguje zůstane spolehnutí na sebe, na instituce, na stát.
  S ohledem na cenu zdravotních služeb bude individualistů menšina.
  Do zdravotnictví můžete investovat libovolné množství peněz a stále bude prostor k zlepšení.

 36. Dobré dopoledne vespolek,
  u nás neveselo, truchlivo, zachmuřeno, leč zatím bez deště.

  Nickname,
  mnojo, ale proč by měl být k placení nucen individualista, který „západní“ medicínou opovrhuje, raději polyká homeopatika, bylinky, právě naklíčená semena, brblá šamanská zaříkání a podobně. Toho bych k placení nenutila, ale taky zadarmo neošetřila, Hippokrat nehippokrat; v daném případě by to byl „hipocrite“ 🙂
  Klidně by se však mohl pojistit u vybraného ústavu, s nimž má jeho bylinkář a léčitel Jouza smlouvu, ne ? Sádru by pak na úrazovce platil rovnou v hotovosti.

 37. http://zpravy.idnes.cz/jourova-dosahla-na-nahradu-skody-za-vazbu-v-kauze-budisov-pm0-/domaci.aspx?c=A140410_074053_domaci_cen
  Tak tahle žena, která je schopna vydělat v soukromém sektoru 450 éček denně se obětuje jako ministerka za nějakých 2000 éček plus příplatky měsíčně.
  Nechci nic říkat, ale komu čest, tomu čest.
  A takových je ve státních službách většina. Mohli mít miliony, ale oni se obětují. V neklimatizovaných kancelářích, ve frontách na kávovar a kopírku…
  Kdo ví, kolik si vysoudí Rath.

 38. Matzurko,
  sádru koupíš ve stavebninách pytel 30 kg za dvě stovky, k tomu za stovku perlinku, aby nepraskala, dlahu si nalámeš z vyřazené bedýnky z hypermarketu. Jseš na třech stovkách za materiál. Zbejvá už jen zaplacení lapiducha – sádraře

 39. Matzurko,
  problém je v tom, že začasté všichni tihle alternativci, když je zle a bylinkář nefunguje, tak chtějí najednou ošetřit a zadarmo. Hněv se pak začasté obrátí proti lékařům a ne proti neodpovědnému bylinkáři.
  Odmítnutí lékařské péče nebo první pomoci je dost choulostivá otázka. Nejsem si jistá, nakolik by to bylo eticky přijatelné a patrně by to přinášelo žadu problémů.

  Tím neříkám, že to je špatné. Jen že na tenhle přístup nejsme zvyklí a neumíme v něm fungovat. Ani doktoři, ani pacienti, ani veřejnost. Pro každý systém a v tak choulostivé otázce jako je zdraví, a někdy i život nebo smrt, zvlášť, je potřeba určitý „stav mysli“ společnosti, aby mohl fungovat. Myslím, že tady jsme k tomu zatím nedošli.

 40. ptakopysku, nedá mi nevzpomenout, jak se takhle aplégr zapomněl v Němcích objednat do špitálu na sundání sádry a přišla neobjednaná. Večer přišla se sándou za mnou, že se ve špitále na ni vykvákli a že jí to mám sundat. Tak jsem to pižlala ocaskou….
  Za měsíc přišel ze špitálu účet – sundání sádry 70,-DM 😀

 41. Ptakopysku…. Nejsi nahodou Lada Hruska? Ten taky umi svickovou za pet minut a pet korun za porci 😀 ne , asi nejses, protoze si pouzil perlinku, lada by sel ke kralikum a pomohl si dvirkama

 42. zdravím!
  tak ten „debilní“ článek o nahrazení dolaru jinou rezervní měnou krytou zlatem jsem zde pástla já, jsouc zvědava na reakci zdejších odborníků; také jsem, jak lze ověřit, napsala, že může to být „canc“; potěšilo mne, že kromě (docela kusého) odborného vysvětlení jsem byla ujištěna, že jen blbec může věřit nevěrohodným webům (vč.“zvědavce“);

 43. (50) doufám, že mně prozradíte „sladké tajemství“, kterému informačnému médiu lze věřit více než správnost data, kdy bylo vydáno ?

 44. Na co lapiducha? Správný kutil si sádru udělá sám a nepodporuje zdravotnickou mafii. 😀

  Na sundání sádry po výronu mi kdysi stačily nůžky. Na odborné sundání jsem se vybodla, protože jsme dva dny před temíněm měli jet na lyžák. Nechtěla jsem se lyžáku vzdát, tak jsem jela se sádrou. Ale protože jsem osoba rozumná, opatrná a odpovědná, tak jsem si ji nechala celej lyžák a sundala ji až poslední večer.

  Naštěstí to bylo na vejšce, byli jsme plnoletí a tak po nás nikdo nechtěl od rodičů podepsané prohlášení o zdravotním stavu 😀

 45. “ 95-96° alkoholu, rumu nebo jiné lihoviny.“

  Už jste někdo pil 95°rum? 😀 to musela být opice 😀

  Já si pamatuju, že jsme pro souseda sháněli vždycky k vánocům 40% rum a nebylo jednoduchý ho sehnat….

  Ale tenhle recept jsem už viděla, snad dokonce kdysi kolovat ještě opsaný na průklepáku, akorát nikdo netvrdil, že je starý 5000 let.

  Mimochodem, je vůbec reálné u budhistů a před 5000 lety použití takřka čistého lihu? pokud vím, destilace je arabský vynález a to někdy v 9. století.

 46. Šumaváku, ten recept prý je vynikající. Jenom nevím, jak zařídit, abych tak dlouho (a ještě řadu dní po té) nemusela mezi lidi. To tě i o půlnoci v tunelu najdou po čuchu ani nemusí mít čuchacího psa. 😀

 47. Mno , on ten emerickej systém, jak ho popisoval pan Neumann na sobě, taky nic moc . Jeden nebo dva dny za zhruba 8000 dolarů ( 2200 co má platit pan Neumann plus asi 6000 odhadovanÿ doplatek Medicaidu….)
  A nechci ani přemýšlet o tom , kdyby to bylo něco vážnějšího , a muselo se ležet třeba měsíc, anebo opakovaně….
  Z toho popisu Obama care moudrej nejsem, ale v zásadě – je nesmysl , aby vedle sebe existovaly dva systémy jeden privátní a druhej rádoby socialistickej
  Pro lém je ale v tom, že ten privätní se nedá nařídit, a ten socialistickej bez povinné účasti všech ufinancovat.
  Ten privátní se navíc prodražuje tím, že často musej být ošetřeni lidé bez pojištěni a současně bez peněz, ze ktrých nikdo nevyrazí vůbec nic.
  a nemocnice ty näklady musej rozúčtovat na ty , ze kterých něco vyrazit lze.
  Čímž stoupne cena ošetření a následně pojistného

 48. maYdo,
  kde by etanol sebral tolik STUPŇŮ …. buď jim upadl Celsius, nebo lomítko s ďubkou dole, takže vliv léku jest zdokumentován jaksi samovolně 😀

 49. a jeden ftip pro všechny kromě Dany 🙂
  Dispečer hasičského útvaru příjde do pohotovostní místnosti, kde se hasiči zdržujou mezi výjezdy. rozhlédne se , usměje a dá si z automatu kafe.
  Pomalu ho vypije ,a hasiči se na něj tázavê koukaj.
  Po tom co velmi pomalu dopije , řekne “ Pánové, pomalinku se zdvihejte. Hoří zdejßí finanční úřad.

 50. Celsius, Matzurko, to se mi nezdá, jetsli se nepletu, špiritus se odpařuje při nižší teplotě, než 95°C.

  a fakt je, že jsem sasi zaměnila °za %, netuše, jak se to převádí. Našla jsem si jen, že 12°pivo má asi 3,5% alkoholu. Tak možná, že ten 95° rum by mohl odpovídat tomu 40%.

  No, moje chyba. Budiž mi omluvou, že nejsem ani chemik ani lihovarník.

  Ale stejně mám pochybnosti, že budhisti před 5000 lety znali umění destilace alkoholu. 🙂

 51. maYdo,
  ad 90°rum – ty jsi nikdy nepila horkej grog???? Akorát jsem doposud netušil, že dávno před admirálem Vernonem se stejným způsobem v tuhých himálajských zimách zahřívali budhističtí mniši. A budhisti už přes 5000 let tutlají, že bájný klášter Šangri-La byl vlastně lihovar.

 52. Matzurko
  viz moje 60. Ty budhistické stupně u budhistického rumu jsou teplotní. Oni teplotu varu rumu v těch nadmořskej vejškách prostě výš nevyhnali. Samozřejmě můžeme vést polemiku, od kterého budhisty Anders Celsius obšlehl svůj teploměr, ale na meritu věci to nic nemění.

 53. Ad 51/ vysvetleni padlo několik. Kuse proto, ze chtit peclive vysvetleni, proc to je mimo je jako chtit po fyzikovi vysvetlovat, proc nefunguje ani tohle perpetuum mobile 🙂

 54. V rakousích prodávají 80% Rum. Nevím, zda se to ještě jmenuje rum, protože to s rumem má společného tolik asi jako Tuzemák.Nicméně jsem ho kdysi úspěšně propašovával do kasáren ve flašce od kofoly.

  Buhehehe, Zvědavec!!! Přátelé, přečtěte si. Já to občas dělám, když mám trudno v duši. Po přečtení několika zdejších materiálů, se mi pravidelně udělá lépe. Při porovnájí s kolegy si s potěšením uvědomuji, že ještě takový blb nejsem a do jejich mistrovství mi alespoň podle mého názoru hodně chybí. Oblibuji si zvláště články na téma již zmiňovaného gmo a mnou oblíbených ingrediencí. Na otázku, čemuže má jeden věřit, odpovídám, čemu chce. Ale ať se potom nediví.

  Na téma zdravotnická reforma vzpomínám na tu od Macka. Ale skeptik ve mně tvrdí, že by dopadla stejně blbě, jako ty ostatní. Ale možná, že je tu chyba ve mně.

 55. Ptakopysku,

  „90°rum – ty jsi nikdy nepila horkej grog????“

  90°horkej grog teda určitě ne!!! 😀 To bych pak mohla servírovat svůj vlastní vařenej jazyk s polskou omáčkou. 😀

 56. Ptakopysče, česnekový grog musí být opravdu zdravá záležitost.

 57. jestli dovolíte, tak se vyjadřovat k lihovitosti alkoholických nápojů opravdu vyjadřovat nebudu … snad jen, že to co je na etiketě nemusí být v podstatě relevantní údaj ….

  Jo a hledání pravdy jinde než v přírodních vědách, mne uvádí v úžas, zvlášť v oblasti vztau mezi státy a národy. Dyť to je debilita, že…. Jediné, co bych chápal a doporučoval, že hledáte nějakou zemí, místo, či postoj, který vám konvenuje, libí a který podporujete, protože je vám lidsky blízký. Prizmatem tohoto pohledu se dizkuze dostává úplně někam jinam. Nepochybně každý má prostě jiné pohledy na svět, jiný životní styl, jiné cíle a tak maj i jinou „pravdu“ …nevím, proč bych měl respektovat jiné názory na tak subjektivní záležitosti. Já je nerespektuji proto, protože mi do nich nic není a hlavně, si každý může plácat co chce. Jen se nedivte, že nemusím souhlasit….Mimo to, na hrubý pytel dávám pravidelně ještě hrubší záplatu, aby byl pytel poučen

 58. Jirko ppa,
  ad 49 – 😀 😀 😀 králíkářský pletivo mě fakt nenapadlo. Ale máš pravdu, zákrok by zlevnil.

 59. lihovitost – vážení přátelé, až na vyjímky víte kulové, ale debatujete, i když by se jistě mohlo něco najít na oblíbeném Googlu.

  Když se píše o alkoholovitosti v angloamerických zdrojích, tak většinou používají historicky starší jednotky tzv. proof nebo obdobu našich jednotek tedy objemová procenta, označovaná jako ABV.

  Definice historické jednotky je komplikovaná, není stejná ani v U.S. nebo GB, a samozřejmě se i historicky vyvíjela. Pro jednoduchost můžete použít americký převod, který je 2:1, takže 100 proof amerických je 50% našich. Ve Velké Británii se používá označení „degrees proof“, z čehož asi ten blbec Petrák při překladu udělal 95-96 stupňů.

 60. westiku, někde níže (v březnu) s tím tématem přišel (nejsem si jist) quivis jako reakci na Dušana. Trpělivě jsem vysvětlil (řekl bych detailně), proč je to „divné“. Pokud chce kdokoli na světě uvést na trh novou měnu. Řekněme, že to bude měna krytá zlatem (a já budu její obrovský fanda) nebo přímo zlato (a já budu obrovský fanda – zlato se nedá vytisknout). Bude kašlat na mezinárodní dohody (ty zakazují používat zlato k měnovým účelům, tak to může udělat zítra. Zbývá maličkost – musí přesvědčit svoje partnery, aby ji přijímali a pokud se mu to povede, tak je vystaráno. Pokud např. někdo obchoduje (prodává nebo kupuje zboží) s dolarovým světem, tak na novou měnu nepřejde, protože by mu to nic nepřineslo. Pokud někdo obchoduje (prodává nebo kupuje zboží) se světem, který přejde na novou měnu, tak se připojí.
  Měna se zařadí do rodiny používaných měn a všichni jsou spokojeni. Pokud to bude měna „široce“ přijímaná, tak vytěsní ostatní měny a všichni budou ještě spokojenější. Vlády zemí, které budou používat novou měnu se jednou pro vždy zřeknou možnosti provádě expanzivní rozpočtovou politiku (to je chvályhodné). Bude do nejdelší smrti žít ve stavu, že si držitelé oběživa půjdou směnit svoje bankovky za zlato. A oni jim ho budou muset okamžitě a bez přirážky vydat.
  Ale proč kvůli tomu nahrazovat dolar, mně zůstává stále záhadou.

 61. A než jsem nadatloval 70, tak jste napsala 69. A já myslel, že to kolega Kohout vypointoval průzračně.

 62. Ad nemocný individualista: rád si vše zaplatí že svého. Pokud mu to úředníci dovolí.
  ad nemocný alternativní individualista: steve jobs. Místo doktora alternativní medicína. Potom ani nejdražší klasická léčba nebyla nic platná.

  ad Zvědavec: chci-li něco vědět o světě, čtu klasiky.
  mé odhady Putina vycházely z Umění války a dějin Od založení města. Někteří pisatelé pro samé spisování nestíhají číst.

 63. Martine,
  legraci není třeba brát vážně 🙂
  A myslím, že před 5000 lety bylo nějaké značení lihovosti buddhistickým mnichům úplně šumák 🙂

 64. MP, podle mne by úplně stačilo připomenout existující a obecné uznávanou alternativní měnu SDR a její _masivní_ využití v dnešním mezinárodním obchodě…

  Nemyslím, že by něco bránilo Rusku clearovat v SDR 🙂

 65. 2 ptakopysk ad 60 – a to si ještě představ, že ten hrnek ohřívají za mrazivé noci vlastním pupkem… Úžasné…

 66. (72) nickname, četbu klasiků mám už dávno za sebou; ostatně Sun-c, Livia, Tacita, vč.Úpadku říše římské a jiných mám v knihovně-stačí se jen tím prohrabat; teď si čtu :“Odvrácená část moci-zločiny českých králů“ ( stačila jsem zatím zvládnout Přemysla Otakara I.- kam se hrabe nějaký Putin 🙂 )
  A k tomu nešťastnému „Zvědavci“: v poslední době tam, samozřejmě výběrově,publikují překlady za zahraničního tisku. Ostatně, jak jsem se už vyzpovídala ,jsem v tomto směru jako smrt, čtu všechno, na co narazím-dokonce i naše média 😕
  (70) MP, díky za Vaší trpělivost! Může Vás to překvapit,ale mně je záležitost okolo možnosti zavedení rezervní měny naprosto jasná 😕 Jen jsem netušila, že odkaz na nějakou zprávu na nějakém webu vzbudí tady tolik vášní 🙂
  (74) Petře, mohl byste to osobně připomenout Putinovi :dle tiskové služby Kremlu bude odpovídat na otázky občanů (položené i telefonicky nebo na internetu) 17.dubna 🙂

 67. westíku, vždyť jsem vám to říkala. I na tehdejší rabiátskou dobu byl Přemysl-Otakar kalibr. Ale faktem je, že když nastoupil, bylo České knížectví rozvrácené a v úpadku. Když zemřel bylo váženým a respektovaným královstvím…

 68. Martine, přidávám se k Matzurce. legraci není třeba brát vážně.

  A i kdyby jo – já jsem přece přiznala, že o poměru stupňů a procent alkoholu v nápojích nic nevím. A co jako má bejt? Nejsem ani chemik a ni lihovarník a nemusím vědět všechno. Pokud by mi to někdo objasnil, budu potěšena, když budu vědět o kousek víc – a časem to asi zase zapomenu, protože pro můj život tahle informace je poměrně dost zbytečná.

  Ten údaj o tom, že dvanícti stupňové pivo má cca 3,5 procent alkoholu mám z gůglu.

  No ale pokud Ti projasnilo den, že něco víš lépe, doufám, že si to můžu napsat na futro další dobrý skutek. 😀

 69. westiku, az budu mit pocit, ze Putin něco takového skutecne planuje a ne jen pousti ruzne balonky… a tento pocit se protne s nahlym pocitem potřeby pomáhat mocnosti, ke které mam poněkud antagonosticky vztah… nebudu váhat 🙂

  Anebo může zkusit konvertibilní rubl 😀

  A vážněji, asi neexistuje volnější trh než trh měn ve světovém obchodě… Když se dohodnu s odběratelem v Indii, že mu zaplatím v dánských korunách a on to přijme, neexistuje nic, co by tomu bránilo. Jestliže i země, které z proamerického názoru podezřívat nelze, v USD obchodují, má to asi nějaký důvod.

  Když vznikne rozhodnutí, že se z USD přejde na jinou měnu, bude mít to rozhodnutí dle mne ekonomicky, ne politický merit.

 70. Samozřejmé, není o moc lepšího přístupu, jak USD jako rezervní a clearovací měnu zpochybnit, než neustále tisknout nové dle libovůle… Ale když vynecháme (velmi lákavou) teorii, že i Obama je ruský agent, tak je to dění na vůli Ruska a číny dost nezávislé.

 71. No, to by se mi líbilo, Obama jako ruský agent…..

  Nechcete, Petře, tenhle námět prodat do Holywoodu?
  Potomek tuhle přišel s teorií, že všechno, tedy i Putina, řídí ilumináti. 😀

 72. (72) Dovolí, dokonce rádi. Nedovolí mu ovšem neplatit tu jejich daň.
  (80) Petře, některé měny (konkrétně Yuan) nejsou zcela volně směnitelné, ne?
  (82) O iluminátech mudroval Gott, ještě se to občas někde objeví (a ta e-republika ze (41) od toho není zu moc daleko).

 73. Maydo, asi váš potomek čte Hájka a Protiproud. Vracák?
  Westíku, hodnotné čtivo je také na mises.cz, osel.cz Oslu se podařilo sehnat mladé psavce.
  revuepolitika.cz je hodnotné čtení, s mnoha dlouhými články. Čtu tam jen něco, s ohledem na čas.

 74. 83 – zájem o použití dané měny jako prostředníka směny je mimo jiné dán i tím, jak je volně směnitelná a jak je pravděpodobné, že příslušná vláda řekne „balíme, papírky si nechte“ a spousta jiných faktorů 🙂

  Při zvážení všech těchto faktorů obchodníci dochází k závěru, že USD je „nejlepší“. Což ale neznamená, že si někdo nezobchoduje v rublech, EU, yenech, rupiích…

 75. Jinak firma, kde jsem dělal, měla sesterskou firmu v Číné a nezachytil jsem žádnou diskusi o problémech se směnitelností yenu… Ale vše s Čínou se clearovalo v dolarech.

  Ale CFO jsem byl asi jen půl roku jako zoufalé opatření, takže takové otázky, jako že proč USD a ne yen se mnou nikdo nediskutoval 🙂

 76. 2 Petr Kunetka – ad 85 – proč já si jen furt vybavuju ten závěr filmu Hoří, má panenko, kde se skládají na toho vyhořelého dědu v „cenných papírech“…

 77. Ale ne, nickname, po Hájkovi nejde. A mám dojem, že ho má za pitomce. On čte na internetu všechno, co mu pod ruku přijde. A pak to podává dál s naprosto kamenným ksichtem a já nikdy nevím, jetsli si dělá psinu nebo to myslí vážně. Když se rozčílím, co mi to vykládá za nesmysle, tak obvykle rovněž s kamenným ksichtem, říká, že to je jen legrace.

  Trochu jako když ve Startreku říkala Sedmá „to byl žert“. 🙂 On vůbec tak trochu k tomu lidskýmu světu přistupuje jako Sedmá a řekla bych, že se na něm občas cítí jako Borg, náhle zbavený úlu a kolektivního vědomí a zmatený z toho, že musí jednat sám za sebe.

 78. nickname,
  ad 43 – pořád jste „pojištěn“ v nějakém kolektivu. Přispíváte, i když nečerpáte.
  Když potřebujete, čerpáte i od těch ostatních.

  ad 72 –
  nemocný individualista: rád si vše zaplatí že svého. Pokud mu to úředníci dovolí
  I když úředníci dovolí, tak nezaplatí. Když bude zdravý a bohatý, tak si možná zaplatí akutní zákrok (infarkt, mrtvice, zánět slepého střeva) nebo plánovanou operaci kýly.
  Na víc ale mít nebude.
  Proto se soudný člověk jistí (a řadí se do množiny, kdy on a jiní sypou, a on a jiní berou…)

  Ale kolik soudných lidí ve společnosti je?
  Není pro kolektiv soudných lidí – výhodnější/levnější nařídit měsíční výpalné pro každého (včetně dětí a důchodců)?

  Řekla bych, že obamacare je asi ta nedosažitelná třetí cesta.
  Systém v USA tahá na noze drahou kouli „pojistka za zanedbání péče“.

  Východisko vidím v doplňování služeb státu (měsíční výpalné všech za základní péči dle lege artis*) pojišťovnami, které třeba budou hradit v plné výši veškeré zákroky za váš týdení odběr krevního vzorku a měsíční ustříhnutí pramínku vlasů -)

  *lege artis se mění se změnou zákona o péči zdraví lidu, takže zas nic

 79. Na vůli a činech Číny nezávislé…
  No , ono taky hraje roli velikost ekonomiky, kterě ja ta reservní měna vlastní. Dlouhě desetiletí to byla ta Americká, a ta ėra pomalu ale jistě končí.
  Nastupuje Čína , a je docela možné že za deset, patnåct let budou ty měny dvė vedle sebe

 80. pojistka za zanedbání povinné péče

  Americka ekonomika by se dala vylepßit jedním krokem – zastřelením 9/10 amerických právníků 🙂
  Včetně zdravotnictví

 81. zatímco tady se nedovoláte zanedbání péče felčara ani za pět roků. A když se dovoláte, vypadáte jak blbec, který tak tak uhradí soudní proces.
  O náhradách za poškození zdraví nebo života nemluvě.

  Z extrému do extrému.
  Ale ta škodolibost….

 82. (84) jj, nickname: vždy, kdy mám chuť přečíst si, jak se klonuje kytovec, přečtu si http://www.osel.cz, http://www.revuepolitika.cz, když chci vědět, o čem si povídají novináři a politolové, ošlehaní větrem kavárenských ventilátorů (i když občas se tam najdou rozumné analýzy a komentáře), http://www.mises.cz -H.Hazlitta mám doma,a to, co mně na ekonomii zajímá, tam stejně nenajdu; jako realista anarchokapitalistou nejsem,a „urza“ mne odpudil už na http://www.dfens.cz , takže …. 😕

 83. westiku, rádo se stalo – mně jen opravdu hlava nebere, co by to komu přineslo. A převádět geopolitiku do ekonomie (přestože je to pavěda, jak je dnes většinové přesvědčení) mně přijde „slabé“.
  A) Spílat FEDu za expanzivní měnovou politiku (snižování úrokových měr a kupování vládních dluhopisů) ve světě bankovnictví na částečných rezervách, je projevem řekněme selektivního myšlení (aby se to někoho nedotklo), protože to dělají všechny centrální banky světa (včetně ECB) a všechny finanční instituce.
  B) Nadávat americké vládě za její expanzivní rozpočtovou politiku (financování schodku vydáváním dluhopisů namísto vypisování daní), je projevem řekněme selektivního myšlení (aby se to opět někoho nedotklo), protože to dělají všechny vlády světa (ty dvě výjimky, o který vím nestojí za řeč). Ty, které to nedělají, tak jen proto, že už jim nikdo není ochoten půjčit.
  C) Na trhu se obchoduje se zbožím a službami a měna je prostředkem usnadňující transakce, takže nemusíte hledat shodu dvou stran (jako při barteru). Jakkoli je to aktivum nejlikvidnější, homogenní, uchovatel hodnoty, dělitelné, přenositelné a snad jsem na nic nezapomněl (dokud to byly drahé kovy, tak ještě „stálé“).
  D) Protože C), tak je množství měny na množství zboží a služeb lhostejné. S větším množstvím se všechny transakce uskuteční s vyššími cenami, při nižším množství při nižších cenách. Dodáním nějakého množství měny nad úroveň současné „cenové hladiny“ dosáhnete jen zředění kupní síly.
  Pokud cokoli z uvedeného někoho napadne, že by mohl zrealizovat, tak všechny důsledky víme dopředu, že se stanou, jak jsem uvedl. Neumíme přesně a cíleně sdělit, o kolik se to stane v konkrétním případ odvětví, konkrétního zboží a o kolik se znehodnotí úspory paní Dymákové a o kolik si polepší dlužník pan Vopršálek.

 84. PK – Tak známe to… Slovensko z Brusele dostane garance, ale zaplaceno ne.A pokud by si to někde u nějakého mezinárodního soudu vynutilo, nedostane dotace a zvýší se mu příspěvek do Eurovalu,splatný do 7 dnů, protože navíc bude ještě třeba, kromě již zachraňovaných zemí, zachraňovat Slovensko.

  Na „Klausovo výjimku“ jsme také dostali garance, nejpozději v přístupové smlouvě Chorvatska… (1.7.2013 vstoupilo do EU)

 85. 94- Petře, ani vy, ani já jsme neviděli smlouvy týkající se těchto obchodů…takže by asi bylo záhodno držet se zpět. Spasiba.

 86. Pro MaYdu:

  …Kvašení je jedna z nejstarších, ne-li vůbec nejstarší biotechnologie, kterou lidstvo ovládlo. Výroba ležáku je však stará jen pět set let. Umožnil ji kříženec evropské a jihoamerické kvasinky.

  Nejstarší zprávy o pivu pochází už ze sedmého tisíciletí před naším letopočtem. Pravděpodobně si ho dopřávali již staří Sumerové, ačkoliv není jisté, jestli nešlo spíš o kvas, který je k dnes k dostání třeba na Ukrajině…
  http://www.tyden.cz/rubriky/veda/priroda/vedci-sestavili-rodokmen-predka-pivni-kvasinky_303847.html#.U0bJPqh_uuk

 87. Andy, dobrý, ale na špatné adrese.
  Chtělo by to napsat Füllemu a Barossovi.
  PK tu píčovinu nevymyslel.

 88. 100 Píšu to Petrovi jako reakci na jeho mínění, tak proč nějakému trdlu Barossovi?

 89. Protože vás to bude stát majlant a reakce na Petrovo mínění vám bude plat prtná.. 🙂

 90. 102 – Rputi, reakce na Petrovo mínění mi plat prtná nebyla, jak je vidět, i vás vytáhla z brlohu a to se počítá:)

 91. Andy, souhlasím, nicméně zatím všichni jednají v souladu, co si myslím.
  Potěšení, že se vše vyvíjá zhruba v souladu s tím, co jsem předpokládal mne těší (ano, ješitnost je škaredá vlastnost 🙂 )

 92. Petře, snad jen, že to půjde rychleji než čekáš…. 😉

 93. Rputi, jestli jde o ten „5000 let starý budhistický“ recept, tak tam je výchozí survinou destilát – např. rum( tím se určitě budhisti před 5000 lety nalejvali jak zjednaní 😀 ) a tam nestačí kvašení, neb je nutno ještě kvas předestilovat.
  No a právě tu destilaci vynalezli podstatně později Arabové, tudíž je divný, že by se budhisti už před 5000 léty kurýrovali česnekem, naloženým v lihu nebo rumu.

 94. Martino, zpět k pojištění: Je lepší platit výpalné nebo se pojistit na každou věc zvlášť?
  V Čechách na tuto otázku odpověď nezjistíme, protože máme nařízeno výpalné.
  V USA také odpověď nezjistí, protože kolem každého doktora krouží právníci jak supi nad karavanou.
  Není možné v Čechách otevřít nemocnici, léčit podle standardů, které požadují pacienti a vybírat od nich přímé platby. Postup k získání kvalifikace odborného lékaře určují jednotlivé komory. Kvalifikace zdravotní sestry dtto. Které léky je možné koupit určuje SÚKL.
  Abych upřesnil svoje tvrzení o nemožnosti otevření nemocnice … můžete otevřít nemocnici pro „bohaté individualisty“, pokud budete v kvalifikaci personálu, vybavení splňovat či překračovat standardy.
  Nemůžete otevřít nemocnici, kde byste např. levně léčili chudé dělníky. S indickými generiky. O pacienty by se staraly zdravotní sestry bez vysoké školy, ale s tím, že by umožňovaly příbuzným, aby svoje blízké nakrmili a dali jim pít. Chirurg by nepotřeboval k atestaci padesát odoperovaných žlučníků klasickým způsobem, stačilo by jich deset, k tomu padesát laparoskopií…
  Zdravotnictví udělalo za posledních třicet let ohromný skok v kvalitě … pokud jste v dosahu fakultních nemocnic.
  Mám jako pojištěnec právo dát přes hubu doktorovi, který pošle nemocného stařečka k převozu do LDN, když má zápal plic? Mám právo vyhodit starší doktory, kteří mladším nechtějí umožnit atestace? Co mám dělat s okresním ředitelem VZP, který povolí CT v poliklinice a ne v nemocnici? Jako pojištěnec mám právo držet hubu a krok.
  Co jako volič? Budou krajské volby a vím jak ČSSD (dříve ODS) likvidují zdravotnictví. Vidím jak fungují LDN. Co mám dělat?
  Zdravotnictví většinově socialismus neopustilo. Jsou „ostrůvky pozitivní deviace“, začíná se mi líbit konkurence mezi zubaři, lidé se o zuby více starají, místo nábytku si nechávají opravovat úsměv.

 95. Mno, jako člověk, co si platí komerční pojištění, musím říci, že je neuvěřitelně drahé, přesto je i zde drobná spoluúčast. Třeba se platí za některé nestandardní úkony, jako třeba cokoliv navíc co měla žena u porodů, nebo třeba i sanitka při převozech. Naštěstí toho mnoho nevyužiji, snad jen, že jsem se mohl léčit doma, s tím divným zápalem plic a měl jsem zdravotní personál nastěhován a k dispozici, stejně tak jako nadstandardní léčení zlomenin a úrazů, ze portu. Takže jsem v podstatě spokojen, zvlášť když nemusím nic platit, ani v zahraničí, jen pojišťovna mi pak přepošle fakturu na věci, které nejsou pojištěné. Proto říkám a píšu to pořád. V kotlině je neuvěřitelně dobré a zároveň levné zdravotnictví a až to letadlo spadne, bude to nářez. Samozřejmě ta kvalita je jen někde, ne všude a ne pro každého….

  MP, možná kdyby se úplně peníze vynechali a bavil se s lidma o stejné hodnotě zboží v průběhu věků…respektive snižování „hodnoty“ nástupem výkonější výroby a lepší technologie a postupu… třeba by to pak pochopili, já vím, jsem optimista, ale nějak nedokážu lámat hole, jen tak, po tak krátké době pěti let….vždyť vlastněskončili teprve první stupeň. 😀

 96. 99 Rputi, ano, starověké pivo byl kvas vznikající kombinací alkoholického a mléčného kvašení. Výsledkem je zdravý osvěžující lehce alkoholický nápoj. CocaCola v porovnání s ním chutná jako chemický sajrajt, kterým je. Kvas je k mání i u nás, v „ruských“ obchodech. Chutná asi jsko nechmelené pivo s kofolou. Před pár lety koupil podle vyprávění, ze zvědavosti co to na východě pijí za utrejch, a ono je to dobré pití. Při koupi třeba vybírat aby byl vyrobený na Ukrajině a nebyla to limonáda ala kvas vyrobená v Německu a pro obchodní řetězce. Kvasů je hodně značek, světlé i tmavé, standardem je pro mě „Kbac Tapac“. Jsou i lepší a dražší. Není to žádná extra lidovka, dvoulitrovka i za pětasedmdesát korun. Škoda, že je k mání jenom v tom „ruském Tuzexu“.
  Kupuju tam lecos, například nakládanou zeleninu, ryby, pelmeně, sladkosti a jiné chuťovky. Dobré, zatím žádný EU supermarketový unifikovaný blivajz. Nikdy jsem si nemyslel, že mi bude potěšením nakupovat tohle a tam.

 97. No vida, než se k nám dostalo sluníčko už je tu jiná hospoda. Martino, o děti s vrozeným postižením bylo postaráno už ve stávajícím systému programem Medicaid, pokud rodina neměla soukromou, vše pokrývající pojistku. Těch byla doposud většina. Bohužel Obama přinesla podstatné zdražení, takže mnoho zaměstnavatelů začíná pojištění omezovat jen na zaměstnance a pojištění rodiny omezuje nebo v extremních případech ruší. A s argumentem, „proč by to měl platit podnik, když pojištění teď musí každý stejně povinně mít“ lze jen těžko polemisovat. Doposud se rodina, která se rozhodla mít dítě nechala předem pojistit na prenatální péči, porod a děské pojištění poté. Dnes to musíme platit všichni. Obamacare tak v principu eliminuje osobní zodpovědnost za sebe, což byl jeden z hlavních rysů „americké výjimečnosti“.

 98. (95) Co je to, ta „tržní cena“? Ta, kterou má po roztržce platit Ukrajina? Ta, kterou platí Německo?

 99. nickname,
  ad 108 – napsal jste to za mě.

  Jen doplním, že generika se u nás stávají nedostatkovým zbožím.
  Protože jsou levná a vykupují je zahraniční firmy.

  halladine,
  ad 110 – proč to jsou hovadiny?

 100. AeroKarle, tržní cena je ta, která je určena komoditní burzou, pro plyn je, tuším, rozhodující Rotterdam.

 101. Schumi, dík za info. Bohužoužel žádmý ruský kšeft v dosahu, takže nemohu vyzkoušet. Na Kavkaze kvasili/sí prý i kobylí mléko. Tedy kumys, prý je to velice zdravé, ale taky jsem neochutnala.
  Jen si říkám, jak je nepravděpodobné, aby těm budhistům nikdy nezkvasily jabka, Že by si s tím neporadili?

 102. (115) Díky, ale co se tak co laik doslechnu, u dlouhodobých kontraktů to není tak moc podle té burzy. I když, možná někdy i dražší, zvlášť od Gazpromu. Němci to myslím nedávno řešili přes nějakou žalobu čičo.

 103. AKrle, když tě tu vidím, potřebuju zítra koupit buřty na utopence. Kde se dají sehnat kolem Anděla nějaký slušný?

 104. Dušane,
  takže jestli tomu rozumím, tak program Medicaid zajišťoval/zajišťuje věechny potřebné.
  Opravdu děcko s vrozeným diabetem má krytou pojistku na aktuální péči?
  A do budoucna bude potřebovat novou slinivku…kdo to zaplatí?

 105. Martino, určtě je všechno kryto do 18 let. Ty transplantace nevím. Hodně záleželo jaké pojištění rodičedítěti sjednali. Pokud jsou skutečně chudí, platí to dále stát. Jak to bude teď nevím. Něco k tomu najdu, ale nechci tvrdit něco bez seriozních podkladů.

 106. Martino,

  proč by u nás měly vznikat nemocnice na vietnamské nebo indické úrovni ? Kdysi jsem četl jeden blog, kde Čech , pobývající se svou vietnamsko manželkou ve Vietnamu popisoval tamní porodnici. Hrůza a děs….Jsme snad v Evropě, ne ?
  A ohledné té zubařiny… množí se lidé , kteří si nechávají vytrhat zuby, i když jsou ještě ošetřitelné, protože na to nemají, a totální náhrady jsou zcela hrazené.

  Konkurence zubařů – možná někde , jsou oblasti , kde zubaři nejsou a pacienti chodí a žebroní, aby je někdo vzal do péče

 107. Dušane,
  nehledejte.
  Do 18 let je vše kryto. Takže zase odpovědnost rodičů.
  Zase ta „hloupá“ osobní odpovědnost.

 108. …opět jsem se tu dočetl, že Amerika končí, Tentokrát už najisto. Poprvé jsem to slyšel když jsme místo školy chodili sbírat amerického brouka na družstevní brambořiště. Jen mi bylo tehdy divné, že v Dikobrazu měl brouk krovky červeno-bíle pruhované, zatímco ten na poli je měl černo-žluté. Ale dnes je mi to jasné – dědictví zlotřilého Rakouska-Uherska. Pokud budeme USA poměřovat produkcí tun oceli, vyrobenými televizory a kolekcemi rozdanými před Vánoci odborovými svazy tak je to zjevně pravdou. A vsadím se, že existuje někde i země, která předčí Ameriku ve výrobě logaritmických pravítek. (ještě ho mám skovaný). Ale nějak chmurozvěstům uniká, že Amerika je středem technického a vědecké vzdělání a výzkumu. A to váží víc než všechny kolejnice světa -bez nichž se ten svět neobejde – ale jež lze jen těžko vylepšovat. Všichni stejně víme, že budoucnost patří hliníku. Z velmi střízlivých zpráv z MIT, Sandia, Lawrence Livermore a DARPA, jsem nabyl laického přesvědčení, že USA jsou jen krůček od přelomového skoku ve výrobě energie. Díky nanotechnologiím pokročil vývoj “umělého listu” tak, že dnes už je na několika na sobě nezávislých pracovištích ve stadiu laboratorních pokusů solární elektrolysa, která potřebuje pouze fotony z dostupného světelného záření. Je to první krok k umělé fotosynteze jejímž cílem ovšem nejsou rostlinné živiny a zprostředkovatelem chlorofyl, ale plynné a kapalné uhlovodíky. A potřebné suroviny – voda a kysličník uhličitý (zatím se experimentuje hlavně s uhelnatým). jako zdroj energie daleko jednodušší a s ohledem na praktické využití bezpečnější než Thoriový reaktor. Výsledkem může být totální nezávislost na fossilních palivech. Podle věřících v konspirativní teorie tahle technologie už dávno existuje a je držena pod pokličkou olejovými magnáty. Těmi, kteří na výzkum MIT, Sandia i Lawrence Livermore přispívají četnými miliony dollarů. Ekonomický dopad na trh fossilních paliv, budoucnost OPEC i Putinova Ruska by mi osladil vklouznutí do senility.

 109. Halladine,
  ad 121 – proč? Protože je poptávka. A co, že jsme v Evropě?
  Od každého politika na otázku zdravotnictví slyšíte odpověď: drahé
  A další odpověď: generika
  Nutí nám generika – jako bychom byli v Indii – ale jsme v Evropě

 110. Martino – 46 států má plné krytí ze zákona. 4 státy jen narizují pojišťovnám, že krytí nemohou odmítnout (tam záleží na výší pojistného, z něhož pojištěnec (rodiče) platí alikvotní část vzhledem k výdělku a zbytek doplácí sociální servis státu. Je obava, že pokud se veškerá sociální zodpovědnost sjednotí pod federální dohled, stoupne byrokratizace a s ní pochopitelně cena. Proto se stále četné státy soudně brání zavedení Obamacare.

 111. Martino,
  o jakě poptàvce mluvíte,?
  Kdo má zájem o takovou nemocnici, s měně kvalitním perzonàlem, když je každý účastníkem všeobecněho zdravotního pojištění ?
  Vy ?

 112. OT: Putíkův zápisek z roku 1987:

  Zasedá Ústřední výbor KSČ. Fotografie předsednictva připomíná Morenovo družstvo psychopatů, které by uvedlo v nadšení Ionesca. Zavadil, nový, neuvěřitelný předseda ÚRO, vypadá jako vrah z vilnosti. Husák působí jako marasmický geront – a asi nejen působí…

  Laskavý čtenář nechť sám posoudí, zda jde o pouze náhodnou shodu jmen (a podoby).

 113. Halladine,
  ad 126 – ano já. Přečtěte si 108 od nickname

 114. Martino, užívám generika na cholesterol – prodává je Walmart – výroba TEVA – ředitelství v Izraeli, výroba všude po světě 46000 zaměstnanců. Jejich Lovastatin je schválen FDA. Měsíčně mne stojí 10 dollarů. Kdybych se nechal připojistit na léky (zaplaťpámbu zatím, kromě aspirinu a nějakých supplementů nic nekupuji) by mne to měsíčně stálo 76 dollarů. jo, 175 tabletek 325mg aspirinu „coated“ stojí 88 centů….

 115. A na genricích nenî nic špatného, jsou to léky osvědčené , u kterých jen skončila patentová ochrana
  U spousty nových léků není osvědčená lepší účinnost.
  Anebo jsou to kompiláty dävno známých léků s obsahem dalších látek bez významného účinku
  Víte jak vznikl českej acylpyrin ? Originální aspirin byl moc drahej
  Tak kdesi u nás v nějakém výskumáku vzali molekulu aspirínu – zkoušeli – tamhle jedni skupinu Ch3 či OH ubrat či přidat a zkoumali účinnost.
  A vznikl novej, originální českej lék 🙂 na který se nevztahovala ochrana Aspirinu…

 116. Martino
  vysvětlíte mi proč byste stála o to, ležet v takové nemocnici ?

 117. (118) Kolem Anděla nic moc, nebo na trhu drahý. Nejlepší, o kterých v těhle končinách vím, mají v malé samoobsluze na Újezdě (ne té vietnamské). Roh Újezda a Plaské.

 118. ..a kdyz uz jsme u tech burtu na utopence, ja hledam kvalitni krmivo pro koi kapriky, tak pokud byste nekdo vedel ?
  😉

 119. trochu OT:
  Tak vláda rozhodla prakticky o zastavení výstavby Temelína, ČEZ reagoval očekávaně a zastavil tendr na výstavbu.
  V Rakousku se radují:
  „der grüne Umweltlandesrat in Oberösterreich, Rudolf Anschober, sprach von einem „großen Etappensieg, der zeigt, dass sich unsere unermüdliche Arbeit auszahlt“. a prohlašují to za své velké vítězství, a teď v Německu na ZDF běží debata o obnovitelných zdrojích a úlevě jejich placení velkými podniky.
  A myslím, že energetičtí odborníci v DE si rvou vlasy, protože s proudem z Temelína počítali (a netajili se tím) při odstavování JE.

  A já si myslím, že tentokrát vláda šlápla do hovna a to pořádně!
  Další směrování ČEZu zřejmě bude do bioplynek…dotovaných…s garantovanou cenou… protože do těch Babiš z dobrých důvodů (Agrofert) vrtat nebude…

  …a vezme-li to ČEZ do ruky, jistě nahradí plyn z Ruska… 🙁

  Tady Link:
  http://www.zdf.de/maybrit-illner/energiewende-schwarz-rot-jubelt-und-der-buerger-zahlt-diskussion-um-oekostrom-eeg-verbraucherschutz-mit-peter-altmaier-simone-peter-olaf-scholz-holger-krawinkel-karl-tack-32686510.html

 120. Dušane,
  generika – ano jsou levná. Právě proto u nás mizí z lékáren. Nejsou.
  Jdete s receptem do lékárny – a levné generikum není. Připlatíte za originál, který je.
  A ne – to není politika lékáren (lékárénského řetězce), za tohle může SUKL, resp. ministerstvo zdraví

 121. Halladine,
  ad 131 – protože by se o mě starali? Protože by jim šlo o mé peníze? Protože by za mě měli odpovědnost?

 122. Generika jsou pŕprodáväna do zahraničí, kde jsou dražší. Distribučními firmami.
  A jelikož export do Eu nelze zakázat……….

 123. Martino,
  Strali by se stejně kvalitně s méně kvalifikovaným perzonálem ?
  O jakých penězích mluvíte ?
  A o jaké zodpovědnosti mluvíte ?
  Vysvětlete mi to podrobněji

 124. brouku, Vy víte co jsou to buřty na utopence? To je tedy dekadence, skoro jako Ozzy v kraťasech nebo řidič Rollsu, který chlastá Fridex 😉

  Dušane, já na začátku 80. let četl nebožtíka Paula Samuelsona, že SSSR do 20 let dožene USA. Dnes jsem dočetl Konec chudoby od Jeffreyho Sachse – to je nářez podle úplně všech pravidel. A kámoš říkal, že to je ještě odvar proti Ceně civilizace. Podivínů je dost.

 125. když jde o ty bioplynky tak šlapání v hovnech nevyhne ani vláda. jako většina vládních rozhodnutí i toto mi připadá krátkozraké až debilní. Bylo aspon rozhodnuto dostavět DukovanY‘. Vím, že se o tom ještě tak před půlrokem psalo.

 126. Halladine – 130 – Vaše pohádka o Acylpyrinu je moc hezká, ale úplně jste si ji vycucal z prstu. Nikdo žádnou skupinu CH3 či OH neubíral ani nepřidával. Aspirin i Acylpyrin obsahují totožnou účinnou látku – kyselinu acetylsalicylovou. Běžte do háje.

 127. na Sachse nemám čas (ale hlavně se nemám rozčilovat) … já zase před časm narazil na nějaké jasnozření Stieglitzovo, kdyby aspoň tihle podivíni měli smysl pro humor…

 128. kvalifikace personálu: každý lékař, který má dvě atestace v oboru a dál se jednou ročně školí
  zdravotní sestra umí odebrat krev ze žíly, taktéž umí žílu napíchnout pro infuzi, umí změřit tlak, umí vypínat a zapínat přístroje, na kterých „visíte“, umí cévkovat močový měchýř pokud možno bezbolestně…

  Peníze: no ty, které si zaplatím a stát mi k tomu ještě připlatí

  Zodpovědnost: ručí za ni mým životem. Ano, vím, že když umřu, a pak třeba druhý a třetí, tak oni přijdou o licenci – a hlavně o peníze.
  Asi bych jim věřila, když už do toho podniku vrazili prachy.

  Kdo mi zaručí, že ve státní nemocnici se tohle stát nemůže?

 129. Dušane, ne. Jediné o čem se uvažuje v Dukovanech , je případné prodloužení provozu do 2025…. ale to už dávno Sobotkova vláda nebude 😉 😀

  Dnes vedl energetický vyslanec(?) takové řeči, že se(nová 😀 ) vláda bude muset nejpozději za dva roky k tomuto rozhodnutí vrátit a přehodnotit ho….

 130. ztracené dva roky…a pak – kdo bude mít o dostavbu JE v takovém státě, kde se podmínky a rozhodnutí mění každou chvíli, zájem?

 131. Dušane, J. Stiglitze já čtu dobrovolně (bez ironie a sarkasmu). U něho bych řekl, že jsou ty politické postoje spíš image. Jestli myslí, že to má zapotřebí. Světová banka (stejně jako MMF nebo OSN apod.) asi infikuje k mesiášství. Což nic nemění na faktu, že on ekonomii opravdu umí. Což u Sachse neplatí v žádném případě – to je hodně nudný „Galbraith“. Máš pravdu, že humor chybí oběma.

 132. Oteplovači – do pérdele
  Máte pravdu , já to spletl
  Ta historka se týkala anestetika Mesocainu , a já to popletl,
  Vyprávěli nám to na fkatedře farmakologie.
  No jo , už je to přes 30 let
  mesocain http://www.zentiva.cz/our-products/pages/product-detail.aspx?ItemId=1461

  Lidokain – celosvětově nejpoužívanější lokální anestetikaum s rychlým nástupem účinku, je možno využít pro všechny druhy anestezie;
  trimekain – strukturou i účinky blízký lidokainu;

  http://www.wikiskripta.eu/index.php/Lokáln%C3%AD_anestetika_(farmakologie)

 133. Ten Lidocain byol fakt dost drahý , za socíku jsme si ho ani nepsali , fasovali jsme ho rovnou od primáře v omezeném množství

 134. Pane Neumanne
  problém je v tom , že při dnešních cenách elektrické emergie v Evropě si ta elektrárna na sebe asi nevyděla
  A nikdo neví , co bude

 135. Nějak nepozoruji, že by cena elektřiny v Evropě klesala. Siemens její cenu uvádí jako primární důvod k přestěhování výrazné části energeticky náročné výroby do USA

 136. Martino
  soukromých nemocnic je u nás dost

 137. Pane Neumanne
  cena energie prodávaná zákazníkům , ať už firmám nebo domácnostem je vysoká , kvůli solárům, které mají zaručenou vysokou výkupní cenu a ta se na zákazníky přenáší.
  Naopak cena elektŕiny, za kterou prodávají elektrárny el. energii distribučním firmám je nízkä

 138. Halle, psal jsem o možnosti, že by na okrese mohla existovat nemocnice, kde nenechají pacienty – samozřejmě ty slabé, bezbranné, zmatené – chcípat na obyčejné infekce, hlady, nebo proto že se pan doktor rozhodne tuto pacientku do fakultní nemocnice neposlat.
  Co kdyby si rodiče mohli vybrat dorostového lékaře, který kromě předepsání aspirinu umí poznat, že pacient nesimuluje, a jeho bledá tvář, nízký tlak, stavy malátnosti ukazují např. na defekt mezisíňové přepážky. Nebo když dorostový lékař něčemu nerozumí – např. proč dítě během půlroku úplně změnilo chování – tak ho pošle za neurologem, dříve než upadne do bezvědomí kvůli nádoru v mozku.

 139. Cena elektřiny v Německu poklesla na 34 EUR/MWh (28.3.2014)

  Ceny elektrické energie na německé burze klesají na nové historické minimum na úrovni 34 EUR/MWh.

  Analytici na začátku roku v průměru odhadovali, že cena poklesne z loňského průměru na úrovni 39,06 EUR směrem k 36,6 EUR/MWh. Hranice 34 EUR byla zmiňována pouze u těch největších pesimistů.

  Hlavním důvodem poklesu je přetrvávající nadbytek výrobních kapacit umocněný nebývale slabou zimou. K poklesu přispívá také stále spíše nefungující trh s emisními povolenkami.

 140. siemens je zákazník . nebo, že by měl vlastní elektrárny? nevím, musím se podívat jak je to v Německu, abych nekecal. Ale stejně, proč by se pal stěhoval k nám?

 141. Halladine, pak mi to není jasné, protože cena na přestěhování nemůže ospravedlnit celkem malý rozdíl v ceně – tady v PA asi 28E za MWh. Přitom cena na Sverozápadě a Středozápadě za poslední dva měsíce stoupla o rekordních 30% na 25E/MWh

 142. Nickname
  nechápu, u nás je svobodná volba lékaŕe
  a praktici u nás nemaj problém poslat pacienta do nemocnice
  Dokonce se zeptaj – chcete do Brna nebo Bŕeclavi ?
  I já opčas posílám pacienty na lůžkové zubní – stačí mi zdvihnout telefon a domluvit se.
  Co nechápu je to proč by měla být nemocnice pro chudé, když je hospitalizace placená z pojištění, s méně kvalifikovaným perzonálem.
  Taky je nesmysl , že by doktoři bránili jiným v atestaicích
  Pokud někdo, tak management nemocnic, kteří z ekonomických důvodů mnohdy nechtéj větší množství lékaŕů( vcetně více kvalifikovaných)
  než kolik po nich chcepředpis, protože více kvalifikovaný lékaŕ má větší plat, a nemocnice mají problémy ekonomické i s témi pŕedepsanými minimálními počty

 143. Pane Neumanne
  furt nejste v obraze .
  To je cena , kterou dostane elektrárna za elektřinu od distribuční společnosti
  Cena , za kterou kupuje Siemens elektřinu je mnohem , mnohem vyssí, protoze je v ní zapocítána ta zelená elektřina
  zlrátka – distribuční firma je povinná koupit solární a větrnîkovou elektřinu za vysokou zákonem určenou cenu, K tomu přikoupí cenu od uhelných , jadernÿch. elektráren – a tady je cena smluvní
  Náklady na solární elektřinu a klasickou se sečtou – a po všelijakÿch přirážkác distribucní společnosti – náklady režijní , zisk atd se cena zprůmêruje
  A vychází pro spotřebitele jako drahá

 144. Dobré ráno vespolek,

  Brouku, manžel chová jen akvarijní rybičky, terčovce a tlamovce. Tlamovci nejsou vybíraví, ale terčovci jsou dost pumprdentlich – první generace dostávala strouhané hovězí srdce, z něhož bylo nutno odmýt veškerou krev… s následným odstraňováním nesnědených zbytků, zábava na půl večera.
  Ale chudáčci pak stejně chytli nějaké parazity, takže generace druhá je krmena granulemi, které doporučil chovatel – jeli jsme pro nové kousky přímo ke zdroji, nikoliv do akvaristiky.
  S těmi kapříky bych to udělala asi podobně, pokud je máte přímo od chovatele, tak se držet jeho rad – rybky na to budou zvyklé a nebudete ošklivě překvapen.

 145. Dobré ránko!

  Nickname 155, ono je to trochu jinak.
  Pravdou je, že 5 pacientů s pokročilou demencí dokáže hravě rozvrátit celé oddělení. Zažila jsem teď v prosinci na vlastní voka. Ale co s těmi pacienty, když potřebují specializovanou akutní péči a špitál nemůže navýšit ze dne na den počty personálu, to věru nevím. A obávám se, že to neví nikdo …. civilkáři se už nekonají …. peníze na to nejsou ….

 146. a hele

  Americká vláda odmítá poskytnout Angele Merkelové přístup k jejímu svazku, který na ni vypracovala špehovací agentura NSA a odmítá zodpovědět Německem oficiálně předložené otázky ohledně amerického špehování občanů v zahraničí. Před plánovanou cestou německé kancléřky do Washingtonu to vyvolává napětí.

  Merkelová se setká s Obamou za tři týdny, bude to její první návštěva v USA od doby, kdy z dokumentů, prozrazených americkým whistleblowerem Edwardem Snowdenem, vyplynulo, že NSA odposlouchávala její telefon.

  – See more at: http://www.blisty.cz/#sthash.1IPpVzCd.dpuf

 147. Vzhledem k tomu, že se jedná o zasloužilou funkcionářku FDJ se nedivím.. Z toho ovšem vyplývá, že merkelová potřebuje Obamu více než Obama ji. To ovšem na tom musí být dost špatně když už musí vzít zavděk tímhle pitomcem.

 148. Dušane, pravda bude asi ta, že už všichni odposlouchávají všechny, jen na některé to ještě neprasklo. Takový Putin např. prý odmítá mobil, tablet, ba cokoli a v případě nutné komunikace, přiskočí určený fámulus s krabicí se spešl šifrovacím telefonem přes rameno. Asi ten Putin ví své…

 149. Putinův dopis evropským lídrům o vypořádání ukrajinského dluhu za plyn

  Resumé: Jestli si myslíte, že Ukrajinský průšvih bude sanovat pouze Rusko, šeredně se pletete. Zatím jsme jediní, kdo Ukrajině poskytl v prosinci 2013 půjčku 3 miliardy dolarů. Výsledkem je, že odvážíte z Ukrajiny potraviny, suroviny a kovy a vozíte oplátkou strojírenské a chemické výrobky, takže Ukrajině vznikl obchodní deficit ve výši 10 miliard dolarů. Což se značně podílí na ukrajinské ekonomické krizi.
  Rusko je připraveno se na pomoci Ukrajině podílet, ale za stejných podmínek jako naši evropští partneři.
  http://www.rg.ru/2014/04/10/letter.html

 150. Ad Dukovany-minimálně úvahy o stavbě 5. bloku do roku 2040 existují.
  Jsou součástí nějaké koncepce předkládané začátkem roku.

 151. Včera měj megaeurohujer Palata velmi bojovný komentář:
  http://zpravy.idnes.cz/komentar-lubose-palaty-k-putinovym-plynovym-vyhruzkam-p24-/zahranicni.aspx?c=A140410_193311_zahranicni_pul
  Proč ne, logiku by to mělo. Pokud by teda zrovna stávající garnitura EU nebyla ta, která je odpovědná za nárůst závislosti na ruských energetických dodávkách. Boj proti jádru, soláry, větrné elektrárny a hlavně orientace na plyn…
  Pokud chce EU zvýšit svoji energetickou nezávislost, návrat k jádru by měl být prvním krokem.

 152. Brouku, na japonské kapry je expert Pepa, ten jich má plné jezírko ..ale netušil jsem, že se už chystáte na Vánoce? Já vím, přípravy čas zaberou, to ano, ale ptám se ….není to brzo?
  K cenám energie mám jen jednu jedinou poznámku ….to, co jsem platil za dva měsíce na Graberu a to jsem měl vše na elektriku a celou zimu bylo topení zapnuté, platím v Praze za měsíc a to máme na topení plyn. Není to nějak divné? Já vím, na Graberu to bylo jen pět plus dva, ale tady neobýváme o tolik větší byt….v podstatě se stejně žije jen ve dvouch místnostech… nikdy jsem to moc nepochopil, proč ten rozdíl je tak velký. Já nějak nedokážu dohlédnout na stavby elektráren, umím to jen k mojim fakturám.

 153. Hele , pane Neumanne, trošinku brzděte.

  Merkelová je hodně schopná politička, a normálně by si o Obamu ani kolo neopřela.
  Ale co má dělat, když jste si ho Vy Amici zvolili. Dokonce dvakrát.

 154. Halladine, nejde o to, jak je Andělína schopná, anobrž jak dalece Obamu potřebuje.
  Ono, kdyby to nebylo tak smutné, dalo by se říci, že mezinárodní politika je, dnes zejména, pěkná šaškárna.

 155. (151) Cena pro koncového uživatele se zvyšuje (drahý výkup nespolehlivé zeleniny), ale cena pro producenta ze spolehlivých klasických zdrojů klesla výrazně – je jich přebytek.
  (169) Měl, ale bude to zvýšený tlak na ten zelený sajrajt. A na větší integraci, ovšem.

 156. NoName – problém je pouze v tom, že potřeba je aktuální….

 157. Dobré ráno,

  rputi, já bych řekla, že Putin bude především poněkud paranoidní, jak už se tak diktátorům stává….

  V Praze je krásně a když jsem šla do práce, v duchu jsem se omluvila dceři, že jsem si klepala na čelo, kdfyž ráno trvala na kraťasech.
  Asi to nevydrží, ale zatím je to příjemné 🙂

  Kapři koi prý žerou všechno, můžou i salát. Zkuste, brouku, jak se budou tvářit na vlašák 😀

 158. Protože je potřeba aktuální, je potřeba začít HNED, Rputi.

 159. >>>Petře, já bych od toho bordelu taky zdrhla! 😀

  >>> maYdo, Andělína paranoidní nebyla a jaksi se jí to nevyplatilo. 🙂

  >>>NoName, já jsem pro, ale nejsem Andělína, v tom je ta chyba. 🙂

 160. Rputi,
  ono to co napsal p. Neumann trochu Merkelové. křivdí . USA jsou důležité a jednat se s nimi prostě musí. Bez ohledu na to, kdo je prezident

 161. 178
  „To že je někdo paranoidní, neznamená, že po něm nejdou !“ 🙂

 162. Už to tady někdo psal, EU vyzývá Lotyšsko, aby něco udělalo, Lotyšsko na to ….
  ČR by měla výrazně omezit podporu OZE, přestat si dělat násilí v oblasti limitů těžby uhlí, urychleně projednat dostavbu Temelína, případně dalších JE. A přestat se chovat jako součást stáda.

 163. Jak se může ztratit 13 miliard kubíků plynu? 🙂

  Mimochodem, jestli počítám dobře, dokoupení by stálo Ukrajinu (v nových cenách) 6 mld. USD. To asi nemá, co jsem tak četl…

 164. NoName, esistesišim, ČEZ právě zrušil tendr…

 165. (181) Jo, to by ČR měla. Ovšem, co čekat od vlády, jejíž dvě strany se na OZE tunelu významně podílely a třetí se na to těší?

 166. Petře, jak se může ztratit tolik plynu? No přeci snadno. V podstatě stejně, jako když se z kaminonu odpadu na hranicích stane kaminon plný konzerv hrášku…..a někdy ani kamion nemusí nikam odjet a zboží existovat.
  Mimochodem, jen takovej příklad, zcela reálný, ale bez jmen ….. do jedné země přitéká každý týden X plynu…ze stejné trubky vytéká na opačné straně republiky a to prosím bez toho, aby někdo rouru navrtal X-3…. rozdíl musí někde být, že. A přitom je jasné, že rozdíl nikde nemohl zmizet, ztratit se, či zapomenout. Prostě se jen používá jiné měřící nástroje. Na první stanici je nejnovější, na druhé je staré. ..No ale rozdíl se furt musí zaplatit a hádejte, kdo to dělá? No přeci tranzitní země. Přesto že všichni ví, že chyba je na straně toho druhého, tak nikdo nic nedělá, protože to zaplatí daňovej poplatník. Takže je to s plynem asi tak….

 167. ČR by měla… Ta by toho měla. Můj tchán říkával, že nejčastější české slovo je sloveso „mítibyse“. –Stran zlaté měny ladím s postojem MP a stran energetiky jsem poněkud pesimista. Evropa zdaleka neryje držkou v zemi aby se vzpamatovala – a až k tomu dojde, bude už pozdě. Většina politických plánovačů zapomíná na časový faktor. –A stran zdravotnictví: znám jeden systém, kde povinné pojištění pouze pojištěnce opravňuje užívat služby veřejného zdravotního systému, ale musí za ně platit či mít soukromé pojištění. Tedy je to jakási propustka přes vrátnici zdravotnického zařízení.

 168. 182-ukradli ho Rusové nebo Janukovyč nebo dohromady.
  Teď by prostě mělo Rusko dodávat plyn zdarma, případně Slovensko z druhé strany. Když jde o princip, jdou peníze stranou, ne ?
  Mimochodem, všiml si někdo nenápadné přiznání, že v Tonkinském zálivu při prvním střetu Vietnamci stříleli až jako druzí a při druhém ani nevystřelili ? To je poznámka k tomu, jak některé země pořád lžou a něktěré ani náhodou.

 169. Petře, jistě, ale znáš to, není malých cílů. Vůbec nepochybuji o tom, že klidně to může být i pětkrát víc, než si vytěží na světě za rok… papír snese věcí ….a dá se všechno tak nějak politicky uchopit.
  Tím nechci říci nic jiného, než že mne to absolutně nepřekvapuje

 170. Jak se to tak vyvíjí, předpokládám, že další dopis napíše Fico… ono sanovat Řecko a teď ještě Ukrajinu je skoro zu moc! 🙂

 171. Dobré ráno.
  Halle, bydlím, resp. příklady jsou z hnědouhelného srdce lázeňského trojúhelníku. Řekni jen … a ozve se ti píseň. Festival politické písně byl v Martine a v … Náš hejtman pochází z našeho města. Náš eurokomisař pochází od nás.
  Upřímně řečeno, doktor bych být nemohl, ani saniťák. Ze zabíjení, syrového masa se mi dělá mdlo. Když jde o život, panikařím.
  Souhlasím s tím, že zdravotnictví je často na vysoké úrovni. S tím, že se můžete dostat ke specialistovi, když to doktor povolí.
  Ale také vás mohou poslat domů a doma nechají zemřít – když ředitelka nařídí šetřit.
  Blahopřeji vám ke kraji, který se věnuje vzdělání mladých doktorů. Pokud jen toto je pravda, máte skvělého hejtmana a toho si držte. Zde si „staří“ drží fleky, aby jim je „mladí“ nevyfoukli.
  Mám další pozitivní deviaci – oční lékařství. Náš primář byl kvůli tomu souzen, že dával lidem lepší čočky, než měli dle názoru ministerstva nárok.

 172. Nickname,
  alle houby
  He jtman s tím nemá vůbec nic
  Náš špitál kupříkladu zatím patří městu.
  A v atestacích je děsnej bordel, je to drahé, a všechno to plyne z rozdrobenosti zdravotnictví.
  Mladí doktoři jsou přítěž, protože většinou pro nemocnici nevydělávaj. jejich výchova je drahá, a protože by asi po atestaci šli jinam, pokud jsou „tabulkové “ místa obsazené, proč by do nich měl špitál strkat peníze, kterých má málo.
  dnes prej mladí musej platit, aby mohli dělat zadarmo, a získali nějakou praxi
  A největší průser je s praktiky.
  Ti prostě cchybí
  Ale to jsem jen zaslechl . Podrobnosti neznám

 173. Krasne dopoledne z hlavniho mesta monarchie, napsal bych vam jake zde mame pocasi ,ale vsim jsem se ze nekteri z vas to spatne rozdejchavaji, tak toho radeji necham 😉

  . . .snad jen ze i kdyz jsem spustil zaluzie, tak nekterych komentarum nerozumim…..
  No pratele, v duchu blizicich se majovych oslav mam tady s panem profesorem Steibauerem zajimavou diskuzi…
  Pan prof. tvrdi ze Komunisticka Strana Ceskoslovenska sveho casu nechala znamky ktere vsichni „cleni“ kazdy mesic poctive lizali a lepili, o potvrzenem clenstvi, v kvetnu opatrit serikovou prichuti, takze pri olizovani jste pocitili vuni seriku, coz jak jiste vite je symbol kvetnovych udalosti.
  Ja to pokladam za znacne nadnesene, ale jelikoz jsme ani ja a ani pan profesor nikdy cleny zadne strany nebyli, tak se musime bohuzel spolehnout na ziskane informace. Tak me napadlo ze mozna nekteri z vas , nemyslim samozrejme nikoho osobne, ale treba v uzke rodine, byste nam mohli pomoci.
  Pripravujeme totiz publikaci („Jak jsem zapomel, a proto se me stejska“),a tyhle informace pro nas maji skoro cenu zlata…to vite pametnici si nepamatujou, kvalitni zdroje se opet boji….nejni to jednoduche,ze?
  Kazdopadne predem vsem dekuji,za vsechno. . . .

 174. brouk – tak o známkách do stranicke průkazky nevim, ale do pionrskeho prukazu měly stejnou hnusnou chuť, jako normální poštovní.

  Spíše si myslím, že to byla výchova ve smyslu „pro pionýra/stranu sneseme i lízání hnusné známky“, než snaha to lízaní nějak zpříjemnit.

  Ale jsem rád, že někdo se věnuje i tak zdánlivé nepatrným detailům, které však v sumě znamenají celek! 😀

 175. Brouku, nemáte to tam celé …nejen že vůně šeříků, ale taky tam musel být otisk dlažební kostky, samozřejmě na známce, protože bez správného zatížení se mohl odlepit růžek…. A ti nejlepší samozřejmě měli kostku z Němé barikády, to je jasné a vlastnoručně podepsanou staviteli. Ta tradice byla přenesena i dále. Třeba Pavel Bém, si kostku vlastnoručně našel na barikádě, kterou stavěl pan prezident Klaus, když byl mladý a on se účastnil alespoň takto, protože pancrfaust ve čtyřech letech prostě neunesl ….Ne každá tradice je dobrá ke shození do propadliště dějin se slovy …MY JSME PRAHAAAA 😀

 176. tov 196
  Dekuji ,pane Kunetka za projeven uznani….je to skoro mravenci prace ,ktera se mnohdy nesetkava jak s podporou verejnosti ,tak ani s uznanim. Ale delam to rad ,snad pro budouci generace, ktere to urcite oceni. . .

 177. Mate pravdu pane kolego..predstavte si ze mam informace, ze jeden „clen“ zatezoval voblizlou znamku Misenskym porcelanem po babicce!!! , jeste ze ho nikdo nevidel,ze?

 178. A momentá lně o tom bylo v Radiožurnálu.
  Ten zpětnej tok nejde jen tak , je potřba cosi koupit a namontovat za 20 melounů ( měnu jsem přeslechl)
  A Fico se ptá “ Kdo mi to zaplatí ? Ukrajině nevěří , že by zaplatila ten plyn , natož tu dodatečnou montáž.
  On ten Fico blbej není.

 179. brouku, já dokonce myslím, že pro příští generaci bude Opus Magnum p. profesora (a samozřejmé i Vás) nejen zdrojem ocenění, ale něčím jako survival příručkou… Ač je možné, že na známce nebude jen jedna hvězda 🙂

  A vážněji, doufám, že přechozí odstavec zůstane jen vtipnou hláškou a nestane se proroctvím.

 180. 198 budete to prednaset budoucim generacim v traiskirchenu?

 181. tedy jak tu ctu starosti kdo zaplati pripadnou pomoc ukrajine proti putinovi tak jsem rad ze jste konecne pochopili proc se splacel dluh za pomoc americanu proti podobnemu diktatorovi

 182. Myslím, že stačí vyslat experty AČR na Ukrajinu. Oni tam spustí pár modernizačních projektů, vypíšou nové tendry a za půl roku bude na Ukrajině mír. Protože nebude čím střílet.

 183. 204-žijeme přece v tržní ekonomice, Ficova otázka je tedy legitimní. Dnes nechá předělat plynovod a ještě třeba něco dodá na sekeru, a zítra ho ta samá EU, která to po něm chtěla zdrbe za projekt bez tendru a navýšení schodku.

 184. pasacku, někdo splaceni valecneho dluhu americanum zpochybnoval? Vazne, nevsiml jsem si obdobne tendence, ale nejsem zde porad…

  Pravdou je, ze nase vláda ani nezaplatila za transport legii ze Sibire. Ale pokladam to za naší ostudu.

 185. pasáčku,
  ať to zaplatí ten, co nechal spustit Euromajdan . ČR ani slovensko to nebyli.

 186. (202) Rputi, jak se teď tak hrabu v historii, začínám docházet k názoru, že ten středověk, kdy panovník musel v době války sednout na kůň a jet v čele vojska do bitvy, měl něco do sebe 😕

 187. westíku, taky si myslím!
  Já vím, že Zeman „jen“ dělá ramena, ale ona jsou to jedna ramena, druhá třetí a už se to veze a všichni si říkaj, jak je to možný!
  A pak se zblázní „stará Blažková“ a lidi se vyděsej, že je válka na spadnutí:

  …Blažková má za to, že bankovní sankce jsou směšné. Prý nebude stačit ani to, že Rusko nemá od včerejška hlasovací právo v Radě Evropy. „Na vojenskou sílu je třeba odpovědět silou,“ tvrdí novinářka s tím, že jinak nechápe, k čemu máme vojáky…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-durazne-vyzval-k-zastrasovani-Ruska-314981

  Vojáci, jsou zřejmě, dle paní Blažkové na to aby „bojovali“ po světě, jen jí jaksi ušlo, že boj znamená zabíjení a že by se zatra snadno mohlo stát, že v tom ajfru se boj přenese i na naše území a už to nebude jen něco, co se dá pohodlně komentovat v naší/vaší TV.

 188. Brouku ad 195 – Piš barde, piš, pilně střádej… informace a až budeš mít na knihu, můžeš se zařadit po bok slavných českých minnesängrů jak byl Ulrich von Etzenbach či Rainmar von Zweter.

  OT.
  chci se zeptat… je pravda, že mesiášství je kompenzací pocitu méněcennosti?

 189. Stará Blažková nečte noviny, jinak by , po vyjádření Foga Rasmussena věděla co si myslí NATO o tom, k čemu armádu máme. 😉

 190. Šumaváku, ono to jinde není o moc lepší, protože podfinancované je to všude. Takže teď jezdí od čerta k ďáblu a snaží se z jednotlivých vlád dostat nějakej ten groš. Leč vem na dlani chlup…
  Po všem vychvalování a chlubení, jakej zázrak jsou naše polní nemocnice, Stropnický zdráhavě přiznal, že nejsme schopni takovou vyslat do Středoafdrické republiky.
  Co kdyby nám ji tam postříleli, kde vzít na novou, že jo… 🙂

 191. Rputi,
  játo včera pochopil tak, že už prostě žádná polní nemocnice dnes není…….

 192. Halladine, možná chtěj Putina uchechtat k smrti…
  To už je fakt nějak moc tristní!

 193. No, myslím, že je potřeba přidat smyčky potrubí, aby ty kompresorové stanice mohly tlačit i do protisměru.
  Ale představa, že ten plyn někdo neukradne, když přijde ze Slovenska, když průběžně kradli ten Ruský a nyní je jasné, že i ten vlastní, mi přijde pošetilá.
  Už to tak vypadá, že ti, co jim ten plyn kradou, to dělají pro peníze a že je jim celkem jedno, jestli patří zlým Rusům, hodným Slovákům nebo milované vlasti – Ukrajině.

  A protože Ukrajina neplatí za žádný plyn, tak co by platila Slovákům za plyn, co Slovákům někdo ukradne. Slováci akorát budou muset navíc zaplatit tranzitní poplatek od místa vstupu na Ukrajinské území do místa ukradení. A protože se nebude vědět, kde ten plyn někdo ukradl, tak je to nechá Ukrajina zaplatit nějakým paušálem.

 194. Petře to asi ne, ta polní nemocnice coby vybavaní snad někde ve sklade h , pokud ji myši nesežrali leží.
  Ale při têch škrtech, co byly v armádě si myslím, že i ve vojenském zdravotnictví se propouštělo ., a už není koho poslat.
  Ale rovnou říkám, že je to jen můj odhad.

 195. Juro, technické řešení bude mnohem jednodušší.Ukrajita si ten plyn ukradne ještě než dojde na Slovensko, ovšem, Slovensko potvrdí Rusku, že ho dostalo a zaplatí ho, protože od EU dostane garance.
  O penězích od EU pro Slovensko za ten plyn zatím nikdo nemluví…

 196. Rputi, co je to „podfinancované“? Jestli to znamená, že někdo nemá k dispozici tolik financí, kolik by si představoval, tak je podfinancovaný celý svět. Já jsem se ještě nesetkal s někým, který by řekl, že už nic nechce. Jestli to znamená, že armáda nemá tolik financí, kolik by měla mít podle našich závazků, tak je to proto, že z vybraných daní financuje vláda jiné činnosti. Ty, které obyvatelstvo považuje za důležité, aby je mělo k dispozici, nechce za ně platit (nebo doufá, že zaplatí někdo jiný) a současně je vyloučilo (obyvatelstvo) z testu vzácnosti. Např. včera a dnes probíhala a probíhá diskuse o zdravotnictví (notoricky deficitní, tzn. podfinancované). Jinou oblíbenou oblastí je školství (také podfinancované). Máme už 16 let deficitní stání rozpočet, tak stát je také podfinancovaný. To je úplný hlavolam 😉

 197. toc 211
  😉
  zdravim pana domu….koukam jak se ten „tvuj “ blog od doby kdy jsme sem „prisli od Neffa“ vyvinul.Je pravda ,ze jsem tady delsi dobu nebyl a tim m e mozna unikl „vyvoj“ 😉
  co se tyce „messiastvi…nemam pocizt ze bych jednim z nich byl. Neradim ani americke vlade ,ani panu putinovi, neproklamuji zanik zapadnmich civilizaci, nemaluji dokonce ani cerne zitrky Eu ,jak je tady dobrym zvykem.
  Jedine zajimave na me je to ,jak se me spousta lidi snazi nekam zaradit, protoze “ je nakej divnej, a pise z Vidne“, a kazdej patri do nejaky skatulkiy.
  Ze s tim budes mit problem i ty, me skoro prekvapuje. Ve svetle toho co te sem „nablaboli“ nekteri jedinci za ty jejich pravdy ,-)
  ale to je v poradku, nemusi me vsichni „milovat“ 😉

 198. Modroptáku, podfinancováním myslím stav, kdy armáda není schopna takové modernizace, aby byla ještě funkční.

 199. To víte, brouku, my jsme tu jeden entomolog vedle druhýho a napichovat brouky na špendlíček a zařazovat do škatulek je naše potěšení největší 😀

  A když se tak koukám na to, co kandiduje do EP, tak mám dojem, tak myslím, že ty očekávané černé zítřky EU jsou proti realitě přímo běloskvoucí 😀

  http://zpravy.idnes.cz/do-evropskeho-parlamentu-chteji-mystifikator-kohout-zifcak-i-smicer-1j4-/domaci.aspx?c=A140411_103022_domaci_kop

  Jinak – možná ani tak nevadí, brouku, že píšete z Vídně, ale ty narážky o oprášení rudých legitimací nebo vyvětrání uniforem LM. ale na tu Vídeň se to dá nepochybně svést…..

 200. Vojáci mají bojovat a ne se válet v kasárnách a čekat na povodně, aby mohli zachraňovat. Ostatně, někteří to i dělají a jsou za to kritizováni, těma samejma, co je tam poslali…vojáci, alespoň ti co znám, co sloužili v zahraničních misích, popřípadě ve spec jednotkách jsou borci a velcí profíci, navzdory pacifistickým kecům okolo nich….
  Ale to je jedno, to že nemá v kotlině být 3000 tanků a 1000 nadzvukovejch stíhaček a dvě letadlové lodi je naprosto jasné i těm největším pytlíkům. Takže kotlina má, co si zaslouží a naprosto správně, v poměru těch, co serou v síni a těch, co magora, co přijde na zahradu krást, picnou. Nic méně, nic více…. O penezích to vůbec není, není žádná společná vůle mít nějakou armádu, snad jen polutici chtějí gripeny, aby se mohli podívat do švédska a zadarmo, ale hlavně jen tím nikoho nenaštvat budliky budliky…

  MaYdo, ale já si naopak myslím, že kde jinde by se měl zeptat na to, jak to ve skutečnosti bylo za komunistů, než zde? Tady se ví všechno a poslední dobou je to tu velmi inspirující 😀

 201. Rputi

  spíš údržba, ta modernizace je až druhotná
  Jinak v tomhlr „ukrajinském“ stavu byla i ruská armáda, když nastoupil Putin
  2/3 techniky nefunkční, ve skladech vykuchané stroje , ze kterých se vymontovaly součástky , aby ta třetina fungovala

 202. No, Jirko, já teda mám dojem, že těch, kdo mají zkušenost s olizováním stranických známek tady asi moc nenajdeš.

  A nějaký to vyvozování, že kdo v tejhle zemi před rokem 1989 chodil do školy, pracoval , bydlel, zakládal rodinu a dejchal zdejší vzduch, musí být nutně duševní mrzák, to víc vypovídá o těch, kdo to tvrdí, než o těch, o kterých to tvrdí.

 203. Brouku, neznám blázna, který by měl pocit, že je blázen. Uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem.
  Ale jen blázen sepisuje knihu pro poučení budoucích generací a pokouší se ji vnutit generaci minulé.
  a pokud jde o vývoj… tak spousta lidí, když jde do hospody se koukne, kdo sedí v předzahrádce a místo posezení se jde radši proletět řiditelnou vzducholodí…To víš, dobrých hospod nemůže být dost pro všechny.

 204. MaYdo…tady se ví všechno, i to o známkách.

 205. Mimochodem, už jsem se chtěl dlouho zeptat na to, jaký je rozdíl, mezi českým nacionalistou, který chce odsunout vietnamce, který stejně dělaj binec a neplatěj daně a ukrainským, který chce odsunout poláky a židy a rusáky? Já jenom, abych v tom měl jasno, kde jsou rozdíly?

 206. chces snad rict ze tu jsou nejake minule generace 😮
  ze by lepe uz bylo 🙁

 207. 226-armády evropských zemí jsou „předělány“ defacto na expediční sbory. Takové armády můžou zřejmě poměrně úspěšně zasáhnout v Čadu, ale nejsou připravené vést rozsáhlé operace na Ukrajině. Třeba proto, že si transportní kapacity kupují od Rusů a Ukrajinců a obecně jsou k takovým aktivitám poddimenzovány.
  K obraně krajiny třeba před Ruskem podstatně lépe poslouží masová (lidová ve smyslu třeba švýcarské) armáda. Té se ale politici bojí.

 208. Ad blázni
  měl jsem kamaráda, byl to blázen par excellence. A ten mi tvrdil, že když se mu udělalo nedobře, a šel ke cvokaři protože mu haraší a je mu zle, cvokař mu nikdy nevěřil a vyhodil ho jako simulanta. Ale když dorazil do ordinace rozesmátej a spokojenej, okamžitě vzbudil u cvokaře podezření a když navrch usilovně tvrdil, že je zcela zdráv a vůbec nic mu není a že tentokrát je to jen zdvořilostní návštěva a že vyšetření není potřeba, byl pečlivě prohlédnut, vyšetřen a obdržel kýžené pilule. Byl to prostě rafinovanej cvok…

 209. Tady se ví prd, Jirko. Tady se jen myslí, že se ví, v lepším případě. V horším se ví, že se neví, ale kdo by se zatěžovat tím, že plácá blbosti, když se to hodí jako klacek.

  „českým nacionalistou, který chce odsunout vietnamce, který stejně dělaj binec a neplatěj daně a ukrainským, který chce odsunout poláky a židy a rusáky? “

  To Ti neobjasním neb takový český nacionalisty neznám. Ale to asi bude tím, že podobný lidi nevyhledávám. Každej si vybírá kamarády podle svýho gusta. Vrána k vraně a tak….znáš to.

  Akorát že nevím, že bys těm českejm tleskal a oslavoval je jako bojovníky za svobodu. V tom bych jistej rozdíl viděla.

 210. K obraně krajiny třeba před Ruskem podstatně lépe poslouží masová (lidová ve smyslu třeba švýcarské) armáda.

  NoNAme, já sice nejsem stratég, ale vezmu -li v úvahu jen prostý početní poměr Rusů a Čechů, tak nevím…….Mám dojem, že by nás při takové převaze roznesli na kopytech i slukama a šípama.

 211. Ptakopyslku,

  oblíbená hláška mého syna je „Dyť jsem přece blááááázen“ 🙂
  Asi bude poměrně normální…..

 212. Ptakopysku

  já kdysi v Trenčíně sloužil na pohotovosti, a jelikož momentálně nebylo co dělat , seděl a kecal u obvoďákú . Slouzil tam jeden vojenskej doktor z okruhový polikliniky, kterého jsem znal jednak proto, že jsem tam chodil na maněvry, a jednak jeho mangelka byla zubní sestra.
  Najednou se objevila sestra, a že prej nějakej pavient s ním chce mluvit.
  Tak ho vzal vedle, za 10 minut se vrátil s hubou od ucha k uchu.
  No pacient mu řekl, že má pocit, že má vhlavě zaťatou sekyru.
  Že sice ví, že je to blud, ale ta hlava že ho nevýslovně bolí, tak ať mu napíše papír pro cvokaře.

 213. Haladine a pointa?
  Měl v hlavě zaťatou sekeru!
  V Trenčíně to úplně vidím… 😀 😀 😀

 214. 235

  No , on je určitej rozdíl mezi tím , kdo se přistěhoval třeba před deseti lety a tím, jehož rodina -rodiny žijí někde párset let , a v tom státě se narodili.

 215. Pointa ?
  Pacient ví, že je blázen, ale je mu prd platný, že to ví.

 216. Taková zajímavost
  Aston dneska v úvodníku píše o vyvlastňování pozemků na trase R-35 Vyvlastněncům tam stát hodlá zaplatit 30Kč za metr, když ještě na Silvestra 2013 platil stovku za metr. Vyvlastněnci slzí, že chtějí také tu stovku, která se jim ještě na Silvesra zdála málo. Nevím, jestli to bylo schválně, ale reportér dělal reportáž jenom se starostama, kteří všichni měli své vlastní soukromé pozemky v trase silnice. Skoro jako by se vtírala myšlenka, že starostové nakoupili s předstihem pozemky protože věděli a zkusili licitovat. Jako podhoubí to bylo dobré, protože starostům spílali skoro všichni komentátoři. Dá se předpokládat, že mezi komentátory byly placené sračkomety, ale i tak… Skoro jakoby se obracel vítr, nebo co 🙁

 217. V Trenčíně??? 🙂 🙂 🙂
  Podle mých spolubojovníků byl takovýto úraz řešen většinou ambulantně, pokud postižený vůbec k doktorovi šel. Dotyčný pacient určitě trpěl bludem, protože ještě na taneční zábavě sekeru v hlavě neměl, ani ji nikomu do hlavy nezaťal a tudíž mezi místními děvčaty platil za hovnaře. Celkem typický komplex méněcennosti šialeného Východňára, který si sekeru v hlavě prostě vysnil. Kolega mu měl nacpat bachor fenmetrazinem, nalejt do něj tři baňky halúzkové, jeden celerový salát a poslat ho na nejbližší taneční zábavu. Tam by ho z jeho bludu vyléčili raz dva 😀 😀 😀

 218. Trenčín není sice až tak úplně na východě (minimálně tedy Slovenska rozhodně ne), ale to je jenom faktická poznámka. 😉

 219. NoName,
  no dyť jo. V Trenčíně asi nikdo z Trenčína nesloužil, proto dovozuji na šaleného Východniara. Bratislavčan by spíš propadal depresím z nedostatku chutných pipiek a Záhorákovi by bylo všechno jedno.

 220. NoName

  to máte fuk . prostě někde v Ázii 😉

 221. Ptakopysku
  to byla civilní pohotovost. Ten vojenskej dochtor si tam jen přivydělával.
  A já na ty manévry chodil v civilu makat ., stejně jako pár dalších kolegů pokaždé , když místní vojenskej zubař ( mimochodem moc dobrej zubař, a moc příjemnej člověk) byl na protialkoholním léčení 🙂
  Nakonec se té závislosti zbavil a šel po Sametu do civilu

 222. (233) Nejen že se politici bojí, ale mezi obyvatelstvem není příliš velký zájem. Česko má nějaké ty dobrovolné zálohy, ale to je pár nadšenců.
  (236) Že to není tak jednoduché, o tom přesvědčili Finové v „zimní válce“. Pravda, nakonec je porazili, ale od té doby se je raději nesnažili zbolševizovat.

 223. Halladine (ad 193). Dejme tomu, že situaci ve zdravotnictví znám. Jsem zdravotník ČK, po dědovi. Nejnižší šarže, nevoják.
  Jirko ad armáda: ten co střílel v Chomutově byl voják. Myslím, že o něm něco vím. Všichni vojáci nejsou „Rambové“. Těžké zaměstnání, které může zanechat šrámy. Někdy zašívárna.
  Brouku, ad příchuť známek: některým členům se z nich chtělo zvracet. Někteří myslili, že olizováním budují lepší společnost. Někteří při olizování vzpomínali na útěk za báťuškou, na Klému, který věděl, proč toho Husáka zavíral. Většinou už tito pamětníci nepromluví.

 224. Halle,
  aha, tak to pardon, já to pochopil jako posádkovou pohotovost.

 225. OT: až mne Čochtan vyzkouší, zda jsem připravena , s hrdým čelem mohu prokázat, že jsem: dnes přivezli první dávku 2,5 m3 dřeva do krbu, dalších 5 m3 je na cestě …. plyn sem, plyn tam …

 226. Jirko ppa etc., já bych řekl, že první rozdíl je v tom, že ukrajinský nemá rád Židy a Rusáky, co je o jeden národ víc než český, který nemá rád jen Vietnamce. Druhý rozdíl je, že český nacionalista je nemá rád, protože dělají binec a neplatí daně, zatímco Ukrajinský důvod nelásky neuvádí. Ještě bychom mohli říct, že rozdíl je v tom, že český je náš a Ukrajinský není. A tak dále. Ale to jsi asi nechtěl vědět? 😉

  A stran té letadlové lodi – kdysi na Čoklovi navrhoval Petr Kunetka, že by si ji naše armáda mohla pořídit a kotvila by na Slapech. Také navrhoval vlastnit ponorky, ale kam je dislokoval už si nepamatuji 🙂

 227. Jirko ppa etc., já bych řekl, že první rozdíl je v tom, že ukrajinský nemá rád Židy a Rusáky, co je o jeden národ víc než český, který nemá rád jen Vietnamce. Druhý rozdíl je, že český nacionalista je nemá rád, protože dělají binec a neplatí daně, zatímco Ukrajinský důvod nelásky neuvádí. Ještě bychom mohli říct, že rozdíl je v tom, že český je náš a Ukrajinský není. A tak dále. Ale to jsi asi nechtěl vědět? 😉

  A stran té letadlové lodi – kdysi na Čoklovi navrhoval Petr Kunetka, že by si ji naše armáda mohla pořídit a kotvila by na Slapech. Také navrhoval vlastnit ponorky, ale kam je dislokoval už si nepamatuji 🙂

 228. 253) nickname, nejvyšší čas si je pořídit 😕

 229. MP, díky, myslel jsem si to…protože se před nedávnem i zde velmi psalo o tom, že vietnamci dělají binec a nemají tady co dělat , tak vím, jak vypadá ten ukrainský nacionalista a jak český. V podstatě to byla velmi ošklivá otázka, protože jsem to už věděl dříve…

  Jinak co ponorky, ale pokud Rakousko má horské myslivce, navrhoval bych speciální speleologickou jednotku, operační prostor by mohl být třeba v Moravském krasu a kdyby se zastřešila Macocha, byl by to největší generální štáb na světě. Taky si myslím, že by byla docela dobře využitelná v Bora Bora a kdyby se Mexiko nechtělo v budoucnu připojit k Rakousku Uhersku, tak by mohlo pomoci taky….

 230. Ponorku už máme, tu koupila Parkanová, myslím od Itálie.Tak chyba… od Albánie! Já věděl že to bylo odněkud z jižního balkánu…. 🙂

 231. (254) MP, to bych upřesnil, Čechům většinou vadí spíš cikáni (a tam to nebude nacionalismem), než Vietnamci. A ten ukrajinský nejspíš ještě i Poláky. Ale ono je to dost jedno, když je někdo blbej, tak kolikrát.

 232. Podle Google ČSR vlastní:
  Letadlová loď primátor Bém: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Prim%C3%A1tor_Pavel_B%C3%A9m
  Ponorka Rudý Masaryk: http://www.gamepark.cz/rudy_masaryk_stroj_na_smrt_553342.htm

  Ad Zeman: Kdo radí prezidentovi? Že mu rozvědka připravuje podklady ze Šumaváka? Pokud se vám bude zdát, že rudne politická scéna, můžete za to vy. Ostatní jen opisují. Jako Springfield rozhoduje o Americe, tak Šumavák o ČeskoMoravskoSlezskoTěšínskoChebsku.

 233. „protože se před nedávnem i zde velmi psalo o tom, že vietnamci dělají binec a nemají tady co dělat “

  Tak to si nějak nepamatuju, že by tu někdo něco takovýho psal. Asi bys měl dát odkaz.

  Co vím, píše se tu, že to jsou dříči. Což jsou. Jejich děti patří často ve škole k premiantům.

  TAdy na Hradčanské mají restauraci. Kolegové tam chodí na obědy, v poledne mají teplý bufet, je to rychlý, je to dobrý a není to drahý.

 234. Karle, nevyhlásíme samostatnou smíchovskou republiku, abychom nebyli pozadu?

 235. maYdo, to si možná Jiřik špatně vysvětlil. Já jsem tu před časem psala, že i Vietnamci jsou různé…
  Máme tu jednoho, co si najal patro v „obchodním domě“. Pro hadry a pod. jezdí do Turecka, vozí celkem hezké věci, před krizí měl 3 prodavačky, teď to dělá sám se ženou.
  Pak tu máme „jedny“, co maj kšeft z vietnamskejma hadrama, zákazníka tam za celej rok nevidět, občas zabloudí lufťák, žít se z toho evidentně nedá. Takže pračka.
  A ještě je tu večerka, o které všechny místní socky vědí, že se tam dá přinést flaška, či krabice prášku na praní, kterou někde lohli a dostanou poloviční cenu.
  Takže 1:2….

 236. No jo, rputi, já jsem si to myslela , že v tom zas jedete Vy. Jak Vy to děláte, že si klidně píšete jiný věci, než Jirka čte?

 237. Hele, že jsem tak smělej – neni ten Jaceňuk nějakej utajenej brácha Sobotky? Popř. klon? Ta podoba tam je – a nasvědčovalo by to mnohé…

 238. PeSi, to je vedlejší produkt GMO kukuřice a zjevně to postupuje východním směrem. Proto to Putin zakázal!

 239. 268 Pesi, i vy jeden frenologu. 🙂
  Plešatý čtyřicátník. Od té doby, co plešatost není znakem mukla, je tento účes v módě. Vlasy uschnou do třiceti sekund po vysprchování. My se mu nesmějeme že je mrzák.

 240. Jirko ppa etc., tak já se klidně přiznám, že jsem také český nacionalista – některé národy (dva) totiž nemám v oblibě. Zbaběle si je nechám pro sebe, abych nevyvolal vášně. Současně se přiznám, že tím můj nacionalismus končí. Nic dalšího pro jeho „pěstování“ nedělám. Ani bych se nepřipojil k těm, kteří by chtěli eventuálně vystěhovat ty, které nemám v oblibě. Abych se také zapojil ke kategorizaci Vietnamců: v mém okolí jsou 4 obchody, vždy jsem tam koupil, co jsem potřeboval a byli na mě milí. Jakou mají pověst u jiných netuším (nikdy jsem se o nich nebavil), zda-li platí daně nebo kupují kradené zboží, nevím. Povšiml jsem si jejich obliby Škody Forman.

  Myslím, že kdyby zákony platily obecně, tzn. bez výjimek, tak by to odstranilo onen primitivní nacionalismus a rasismus (to je ten „cikánský problém zmíněný AeroKarlem) nebo nesnášenlivost obecně. Zvýhodňování (privilegia) podle mého názoru k nesnášenlivosti nutně vede. Vždy se najde důvod, proč někoho privilegovat, protože je třeba něco nebo někoho podporovat nebo chránit. Stran té obecnosti tedy vím, že to je neuskutečnitelné snění 😉

 241. Zapomínáte na obrněnou šalinu, co si ji obstarali Brňáci, když chceli vymlátit Cajzly z Práglu. Ale pak gómali, že to nepude, protože glajzy končijó v Pisecu.

 242. Vono to nejni jednoduchý. Teď na FB taky jeden remcal, že tu byla pakáž…
  Tak jsem si uvědomila, že za posledních tisíc let tu byla pakáž uherská, německá, rakouská, braniborská, italská, bavorská, francouzská, pruská, švédská, ruská, chorvatská, polská … tak si říkám, kdo tu, krucinál, vlastně nebyl …. ???
  Když už bych tedy chtěla uplatnit všechny resentimenty… 🙂

 243. 254 Modrej, národ není způsobilej nemít rád, protože nemít rád je způsobilej jen jednotlivec skrzevá svoji humanaction. Národ nemá humanaction. Humanaction národa začneš, zvířátky skončíš, z toho upadnutí se už nezvedneš, Österrechische schule zapláče a siroty po něm zůstaly.

  Furt ve střehu!

 244. 226, Jirko ppa etc…že se tím zabýváš. Vždyť by ses bez státu, té obtížné koule na feudalistické noze, úplně obešel….

 245. 228 MaYdo, jistěže. A navíc měl tu drzost, že si dovolil bavit se a smát. A navíc prací podporoval totalitní režim. Zatím co jiní trpěli a dokonce se upalovali. Je to přítel starých pořádků, stará struktura a temná síla.

 246. (265) Ovšem, nejsi ty z Radlic? 😛 Kdyby měla být ta republika dle Rady a Žáka, jsem pro.

  Stran obliby národů: Luis Bromfield, „Když nastaly deště“
  Máte rád Američany? Ne! Máte rád Angličany? Ne! Máte rád Francouze? Ne! Tak koho máte vlastně rád? Mám rád své přátele.
  Přesné.

 247. Však taky ta EU pro tu konfrontaci dělá, co může…

 248. (278) Vyjádření jako od azbuků, jen převrácené znaménko.

 249. (278) no, aspoň jako Evropané konečně zjistíme, jaká je vlastně tržní cena m3 demokracie 🙁

 250. Karle, to bude další fáze. Nejdřív je nutno se odtrhnout od Velké Prahy a za nějakou dobu provoláme samostaný Radlický štát. 😀
  A ve znaku budeme mít Pavák a na něm hentý oné ko.ot, co prý slouží k větrání tunelu.

 251. Dušane 282, ono není divu.
  Tak jako tenkrát došlo k vytvoření Velkého Německa, které se poohlíželo po nových koloniích…

 252. Schumi, já psal o českém a ukrajinském nacionalistovi. Tedy jednotlivci. Pro jednodušší sdělení si pomáhám abstrakcí národ, coby příslušníkem nějaké skupiny. Také máš skupinu zákazníků a výrobců, nebo chceš-li „role“, které v průběhu času jednotlivec hraje. Pro rakouskou metodologii je to sice nepodstatné. Protože prostřednictvím preferenční škály (v řadových číslovkách seřazených hodnot, které nutně implikují kategorii času) se těch rolí zbavíš. Ale pro dosažení srozumitelnosti se vystavím riziku Tvého „pohrdání“. V „rakouštině“: upřednostňuji srozumitelnost před metodologickou precizností 😉 Když koukneš na 94, tak bych řekl, že je to dobrá cena.
  I v Rakouské škole (do němčiny se pouštět nebudu) máme abstrakci „plynule běžícího hospodářství“. Než ho použijeme, tak oznámíme, že použijeme abstrakci, když skončíme, tak pro jistotu oznámíme, že jsme použili abstrakci. K sirotám: jsou inteligentní, vzdělané, sebevědomé a bez bázně jezdí na stáže do nejlepších institucí v oboru. O ně se vůbec neobávám.

 253. MP 😀 máme abstrakci “plynule běžícího hospodářství” jo, to máme. Nejen abstrakci ale přímo iluzi … 😀 😀 😀

 254. Zajímavý dopis. Škoda, že nepřináší informace o ekonomické situaci ruských zemí, to by asi bylo také zajímavé počtení.

 255. 289

  Svoje Ruské problémy si Rusko vyřeší samo, proč by o nich mělo psát v dopise o Ukrajině?

 256. ohledně dopisu mi pobavilo, není-li to novinářský šotek,
  že putin vzkázal obamovi, že nemá co číst cizí dopisy 😀

 257. Zajímavé počtení jsou také informace o ekonomické situaci EU zemí.
  A o to zajímavější, že se přímo dotýkají naší peněženky.

 258. Já bych navrhoval tvářit se tak, jakoby žádný Putinův dopis neexistoval.

 259. >>>dvd – ještě lepší by bylo se tvářit, že neexistuje Ukrajina, zejména její dluhy 😀

 260. tady ftípky a v hyde parku schulz z EP a zpovídá ho takáč
  umocněná legrace a ještě ho překládá Ona

 261. takáče by mohla také překládat nějaká Ona do němčiny, aby to bylo vyvážené

 262. (283) Ono to tu konec konců už bylo. Smíchov byl samostatné město, okresní, patřily pod něj mimo jiné Dejvice a dost jiných obcí. Doma mám krásnou knihu „Smíchovsko-Zbraslavsko“ sepsanou prací učitelstva k panovnickému jubileu (myslím, že 1898). Moc pěkná kniha.
  (287) „Rusko je bezpodmínečně připraveno přispět ke stabilizaci a ozdravení ukrajinské ekonomiky.“ To by mne zajímalo, jak. Omezení bordelu, korupce, zavedení funkčního právního systému, to Rusové neumí ani doma, natož na export. I EU má v těch záležitostech své problémy.

 263. Jéžíši!!! On fakt řekl, že je hrdý na to, že absolvoval šest tříd gymnázia za sedm let a kam to politicky, jako vyučený knihkupec, dotáhl.
  Říšským kancléřem nebude?

 264. AK – co třeba bezcelní unií a odběrem ukrajinského,v EU neprodejného, zboží?
  Takových možností je…

 265. No prosím, u nás může dělat knihkupce i někdo, kdo má zemedělskou školu. A taky pak jde do politiky – jestli to knihkupectví nedává nějakou motivaci.

 266. Tak kdo má zemědělskou školu, může dělat v politice cokoliv, protože základní dovedností, kterou se tam naučí, je práce s dobytkem… 🙂

 267. Kdyby ono to nebylo tak povědomé … no, když může fořt dělat ministra zahraničí…

 268. Nestrašte, mám doma skoroknihkupce.
  Kdybych si měla pro nej vysnít nějakou karieru, tak snad radši k tomu dobytku, než do politiky….

 269. (300) To je jen prodloužení agonie. Stabilizace a ozdravení by chtěly to, co píšu.

 270. Ach jo
  Ukrajina chce přest odebírat jaderné palivo od Rusů, a chce ho odebírat od Westinghausů …
  Kdo chce kam….

 271. Mujtytondo!

  Velvyslanec Kolář schvaluje požadavek prezidenta Zemana na „preventivní akci“ na Ukrajině, který vznesl při návštěvě Generálního tajemníka NATO v Praze.
  A chce posunout jednotky NATO na ruskou hranici.

  Oni prostě nepřestanou a nepřestanou, dokud ta válka nevypukne! Mají vůbec představu, o co hrají?

 272. Nebude…. Westinghausové ho budu chtít zaplatit.

 273. Jakmile první jednotka Nato překročí hranice Ukrajiny
  tak tam Rusové vpadnou.
  Nic jiněho jim nezbyde

 274. Dušane, já bych dopřesnil – z Reichenberga (tedy, spíše z Maffersdorfu) byl bankovní úředník, posléze učitel tělocviku.
  Knihkupec byl z Karlsbadu, ale ten si nepodřezal žíly, toho pověsili.

 275. Sumaváku
  neměl jsem na mysli pravhy.
  My to už zkusili, a v rámci snahy zbavit se závislosti na Rusku ty palivové tyče koupili. Ony se nějak v těch ruských reaktorech pokroutily , a my se museli se sklopenýma ušima vrátit k ruskÿm
  Ostatně ukrajinci už jednou problém měli
  http://www.irucz.ru/pda/cz/zpravy/2/118000000000-ukrajina/118003000000-ukrajina-jiho-vychodni/118003006000-mykolajivska-oblast-mykolajiv/302-energetika/23508-v-jihoukrajinske-jaderne-elektrarne-maji/

 276. 311

  tělocvikàř – ovšem nekomunistický 🙂

 277. (310) Ad jedna, nevkročí.
  Ad dva, „Pokud první jednotka Spojenců vkročí na půdu Polska, tak tam Němci vpadnou“ ( a pokud ne, viz Gliwice). 😛
  Svět je čím dál, tím stejný. Halladinové také.

  Dobré noci přeji.

 278. Hranice Ukrajiny jsou 700 km od Moskvy.
  Rusko nepotřebuje ukrajinu, Rusko nepotřebuje NATo na Ukrajině.
  Pŕedstavte si přítomnost ruských vojenských sil na Kubě ,
  Myslíte, že by Američané přihlíželi ?

 279. Jasně Foundry, já jsem stárnoucí blbec – Konrád byl Buchhalter a ne Buchhaendler, to byl Kája Heřman…

 280. Dobré ránko!

  Německý president Gauck teď na návštěvě Švýcarska opět velmi kritizoval únorové referendum o imigraci do Švýcarska. Referendum je prý nebezpečné, neb lidé jsou hloupí a nehlasují v souladu s EU.
  Chápu že mezi krymským a skotským referendem a těsně před volbami do EP, tečou papalášům EU nervy, neb jim lidi šlapou do báboviček a ne a nechtějí se nechat šikanovat, regulovat a vůbec držet u huby. Možná i proto je EU v poslední době taková agresivní.
  Ještě bude veselo….
  http://www.reformy.cz/zpravy/nemecky-president-utoci-na-nebezpeci-svycarske-samospravy/

 281. Dobré zas ráno – 2 Šumavák ad 278 – Hele a neprohlásil k tomu ještě něco jako „Císaři José Manuelovi Durão Barrosovi nazdar! Tahle vojna je vyhraná!“??
  Aspoň je názorně vidět, co je to ten Evropský parlament (od slova lamentovat), co do něj zanedlouho budou volit naši hujeři své zástupce… A ti budou lhát na téma, co všechno chtějí změnit…
  Opravdu, prdel v přímém přenosu…

 282. No, ohledně tvůrčí činnosti Ukrajinců v oblasti jaderné energetiky nemám žádné obamy… Ten kdo dokázal tak mistrnně přeštípat dráty zabezpečovacího systému v Černobylu se hned tak nějaké improvizace nelekne!

 283. Halladine, je to jednoduché. Kdyby parta Texasanů obsadila úřední budovy a vyhlásila samostatnost, federálové smáznou co by teroristy porušujících demokratické principy, legitimitu a lidská práva. Protože jde o „americké zájmy“. Když totéž udělá někdo jinde, třeba na Ukrajině, tak zásah proti nim je porušením demokratických principů, legitimity a lidských práv, protože jde o „americké zájmy“.

 284. Schumi, no zda-li. Víš co to obnáší 5 miliard doláčů?

 285. 285 Modrej, uff to se mi ulevilo. Už jsem si myslel, že seš na scestí.
  Vždyť já když píšu o humanaction, zvířátkách a podobně, nepíšu to jako ekonom, a vůbec to nemíchám do ekonomie. Kterážto zachována v nezkalené podobě je jedním z nástrojů tvořících vědní komplex, kterým se snažíme dobrat se poznání fungování světa.

 286. K politice. Některé zvláště vnímavé jedince naprosto neadresně upozorňuji, že toto není ekonomické pojednání.

  To co se jeví jako spiknutí, je projevem metasystému. Tak jako mraveniště je metasystémem v vztahu k mravenci, tak lidská společnost je metasystémem ve vztahu k člověku. Mestasystém není pouhou sumou kvalit článků ze kterých se skládá, ale je novou kvalitou. Přikladem tak strukturovaného metasystému je například mozek. Jeho funkce, činnost, se nezakládají na „spiknutí“ jednotlivých neuronů a jejich skupin.Tak i metasystém (metasystémy) lidské společnosti skládající se z velkého množství jedinců se nechová podle zájmů a vůle každého z nich. Má své zájmy a svojí vůli, které uskutečňuje prostřednictvím jím regulovaných jedinců. Kulturou, vírou, ideologií, groupthinkem, autoritativně působícími jedinci a podobně.Není homogenním celkem, ale skládá se z menších metasystémů jako jsou například rodina, národ, náboženské společenství, obec, institucionalizované kolektivy, skupiny spojené společnými zájmy, s různou měrou integrovanosti a stability a komunikace. Od místních až po globální.

 287. 325 NoName, ten se nepočítá, protože byl bolševik, reprezentant totalitního státu a jeho ideologie. Pro svobodný, demokratický a humanistický svět, prvním člověkem ve vesmíru je John Glenn, občan jediné demokratické a humanistické velmoci, kterého do na oběžnou dráhu vynesl génius zasložilého bojovníka proti židobolševismu a uchvatitelské plutokracii, Wernhera von Brauna.
  Ostatně také proto není připomenut na Novinkách, šiřiteli internetové osvěty, svobody, demokracie, humanismu, lidských práv a světlých zítřků.

 288. Jak jsem koukala, tak po Gagarinovi nikde ani vidu ani slechu. Ono to taky momentálně nejde, když je Putin padouch a takovou zmínkou jevil by se méně padouchovatým.
  Harašíme!

 289. Dobré šábesové dopoledne,
  náhodu, pejsek na Seznamu je ve skafandříčku… sem si myslela, že dneska letěla Lajka.
  Primitivní antirusismus, antikohokolivmus či anticokolivismus mi fakt leze krkem a téměř uráží 🙁

 290. Na vasich dvou komentarich mile damy, je zajimave pouze to ,jak rychle jste zhodnotily ,dle vaseho nazoru, pozapomenne vyroci letu J.Gagarina jako „antirusismus“ a dokonce „antiputismus“!? 😉
  ..a jaky je vas nazor na „antiamerikanismus“ a „antiEUniismus“ ktery se zde celebruje skoro kazdy den ?
  …jo ty hrabe 😉

 291. Dobré dopoledne,

  Matzurko, stran všech Vašich „anti“ souhlasím.
  Nenávist zaslepuje a jak praví klasik, slepota je vždycky tragická.
  Zítra bude Květná neděle, měly by se světit kočičky. To by mně zajímalo, kde se letos ještě nějaký seženou.

 292. Brouku, chybí vám odstaveček ve zprávě do Bruselu a nevíte jak zakončit?

 293. To 322
  😉 ze by snad „antibroukismus“ ? 😉

 294. Projevem veškerého primitivního „anti“, vážený hmyze, není nesouhlas s mým názorem. Jsme lidé rázní a názory máme taky různé. Pokud se v rámci jejich výměny a sdělování umíme chovat jako lidi, je všechno v pořádku.
  je to dokonce víc v pořádku, než kdyby se tu směl projevit jen jediný názor a všichni, kdo s ním nesouhlasí, byli okřikováni a umlčováni.

  Projevem anti- jsou třeba poznámky o zmetkově blogu, o tom, „že je vidět v čem jste vyrostli“, srovnávání se soudružkami co kdysi něco říkaly něčí babičce. Pohrdání těmi, kdo se mnou nesouhlasí a vyvyšování se nad ně, protože “ já to mám v hlavě srovnaní a vy ne“.

  Tak a teď zas můžete brečet, že jsem na Vás ošklivá, protože Vy píšete z Vídně. 😀

 295. Schumi, tak to mně se také ulevilo. Já opravdu občas myslel, že to mícháš a měl o Tebe obavy. Že se dostaneš do potíží jako ten slavný spisovatel, který měl ambici vyřešit záhady vesmíru a mořil se kvůli tomu s rozměry Cheopsovy pyramidy.

 296. 😉
  .. no vite ,slusna diskuze zacina tim ze respektujem „nick“ toho druheho,ze ? Muj „nick“ je tedy „brouk“ a ne ten vas „hmyz“,. . . tedy vychazim z toho, ze reagujete na me.
  Ten zbytek vaseho komentare snad nestoji ani za reakci ,-) Bylo by to nadlouho,a na to nemam jak cas ,tak ani naladu 😉
  Omlouvam se vam.

 297. (329) Matzurko, zde (mně velmi blízký) názor jednoho komentátora :

  „Někdy mám pocit, že pro naše představitele, politiky a publicisty není skutečný nepřítel Rusko, ale jejich spoluobčané. Proto je nutné na ně použít ZHN (pro mladší zbraně hromadného ničení) v podobě naprosto stupidní argumentace a propagandy. Toto, prosím pěkně, není obrana Ruska, ale sebeobrana před lobotomií, kterou na nás neustále uplatňují skrze sdělovací prostředky.“ 🙁

 298. srovnávání se soudružkami co kdysi něco říkaly něčí babičce. Pohrdání těmi, kdo se mnou nesouhlasí a vyvyšování se nad ně, …..že jste to nenapsala třeba ptakopyskovi ondyno, Maydo:))

  Selektivní sympatie, to je to, co tu vládne. Já se k nim přiznávám, ale chápu, že každý na to nemá koule, v případě místní ženské úderky vaječníky.

 299. Proč bych to měla psát ptakopyskovi, když mě ptakopysk nikdy takové kecy neadresoval. A pokud je adresoval vím, tož asi to sníám vyřiďte. přece nejstetak bláhová,a byste očekávala, že si budu otloukat svojí klávesnici, abych bránila Vaši čest.

 300. to 338
  to jsou ty povestne „hrabe“ v praxi 😉

 301. Brouku,
  tím jsem nemyslela jen Gagarina, ale obecný stav společnosti zde dobře reflektovaný, který se zjevně v posledních měsících vyhrocuje. Nebo to mám psát u každého příspěvku zvlášť ? Tolik času fakt nemám…
  A zde je mi upřímně smutno z toho, jak inteligentní lidé, kterých si vážím, po sobě házejí jedůvky…
  No nic, to asi bude jarní únava.

 302. Hele Schumi, co uděláš s degenerativníma nádorama ? Budeš rasýsta a nebo demokrat (PI)

 303. Jéééééééé,
  nazdar, Hipíku 🙂

  A stačilo kliknout na pejska kosmonauta, a přeci jen
  http://www.novinky.cz/veda-skoly/332793-od-draku-po-raketoplany.html
  Netušila jsem, že první Space Shuttle letěl do vesmíru ve stejném datu, to byla náhoda anebo jako připomínka 🙂 ?
  Každopádně, před všemi těmi, co se nechají vystřelit do vzduchoprázdna, se hluboce skláním…. neuvěřitelná odvaha.

 304. to 341
  😉
  . . ja kdyz jsem sem zacal po delsi dobe obcas psat ,tak jsem take koukal jaky to zde vzalo zvlastni smer. . . .a to jsem jeste nedavno „sumavaka“ obhajoval zuby nehty na celem netu;-)
  no, a polozil jsem par , mozna neprijemnych a zkratkovite napsanych otazek a pes by si ode mne 😉
  . . mozna by stalo za zvazeni zamyslet se nad tim ,proc to zde vypada tak jak to vypada, a proc sem prestalo psat tolik chytrejch lidi ,ktere stalo za to cist.
  Ja snad znam moznou odpoved, ale to bych asi neprezil 😉
  spis mam pocit ze je to na vas“domacich“ protoze ti „novi“ se zde spatne chytaj 😉

  preju presto hezkeho dne a „All you need ist love“ 😉

 305. westíku 337 – lze jen křesťansky poznamenat: „Bože odpusť jim, neboť nevědí, co činí.“
  Harašit jeden může, když má za zadkem aspoň lehkej kulomet. Harašit s dětskou pistolkou je pro srandu králíkům!

  …Co říkáte tomu, že v této situaci západní Evropa odzbrojuje?
  To je skutečnost, která rozhodně stojí za pozornost. Česko má armádu složenou z necelých dvaceti tisíc profesionálů, z nichž jen pět tisíc je bojeschopných. Ostatní jsou všelijací kuchaři, spojaři, chemici, zdravotníci. Francie má ještě armádu jakž takž silnou, ale Británie snížila její stav z původních tří set tisíc na asi devadesát, Německo je nebojeschopné, Švédsko armádu zrušilo úplně a rozprodalo dokonce všechny její majetky a Holandsko je na tom taky špatně….
  http://vasak.blog.idnes.cz/c/405235/Islam-je-vetsi-hrozba-nez-Rusko.html

 306. Brouku,
  já jsem tu také nováček, i když je to už pár let – ještě sem např. přispíval Loki, ale spousta dalších už ne.
  The long and winding road anebo Let it be 🙂 ? Hey Jude ? Blackbird ? Fool on the hill ?
  (Já Beatles fakt žeru 😀 !!!!)

 307. Ježišmarjá , Rputi,

  Kde jste vzala to,že Švédsko zrušilo armádu ?
  Švédsko má dobrou a skěle vyzbrojenou armádu, Těch Gripenů má kolem 180, skvělé námořnictvo, vlastní vzdušný systém včasné výstrahy,
  A vy teď že zrušilo armáídu.Skoro jsemdostal infarkt.
  To mi nedělejte ! 😉

 308. Brouku, pokud by ses obtěžoval přemýšlet, tak doporučuji přemýšlet o té 229.

 309. 335 Modrej, jistěže. Řeším -li komplexní problém, používám komplexní nástroje. To znamená vybavení celé dílny. Nesnažím se vymýšlet šroubovákokladivokleště. Snažím s eto tu vysvětlovat imrvére.
  Například když jako expert budeš požádán founovou firmou abys jim pomohl, protože jejich founy nejsou na odbyt, samotná ekonomický analýza podle rakouské školy nestačí. Protože nestačí ekonomická analýza. Ta je na to abys jim vysvětlil, že jestli budou pokračovat takhle tak zhruba do tehdy jsou zu grund. Prozkoumáš efektivitu a navrhneš úsporná opatření. Jasně že nevyhodíš vývojový oddělení jako to u Hápéčka udělala ta Carole či jak se jmenovala. Kromě toho prozkoumáš trh a jak je na tom konkurence akonkurenční výrobky. Sakra jak je možný, že konkurenci to funguje. Vytvoříš braintrust odborníků, položíš jim ty správný otázky, necháš je navrhnout řešení a spočítáš kolik to kurvabudestát. Z toho padnou další rozhodnutí. Mimo jiný jak zapůsobit na humanaction potenciálních zákazníků aby chtěli právě tenhle foun. Jaký prachy vrazit do známýho ksichtu, do productplacement, do propagační kampaně „tyhlefunkcemusítemít“. Vytipovat cílový skupiny a zaměřit se na ně. Navrhnout produkt pro ně. No znáš to. Ušetříš tady a támhle, trošičku přidáš na tomhle, hlavněkurva aby to točilo v hádéčku a nebylo to rozmazaný jak děvka po celonoční šichtě. Nazveš to „Young“, kabátek v barvičkách pro mladý úžasný dynamický. Jako doplněk nárazuvzdornej futrál ze silikonu za pár babek aby se to nerozletělo když to vypadne z kapsy. No jasně, bude to model „Strong!“ Simply clever. Jasný tohle by mohlo zabrat. Kolik to bude koštovat? Máme na to? Jo, s odřenejma ušima to půjde. Tak, ještě zmáknout média. A decentní lajbl modelu pro konzervativce. S heslem „S tímhle mobilem můžete do společnosti.“ „Cože, tohle už někdo vymyslel? (opravdu, tenhle slogan už tu byl) Tak vymyslete něco jinýho. Jo a veselej bejby model pro nejmenší. Samozřejmě, že s důrazem na hygienický normy, vyzařování, olizování, oslintávání a tak. „Bezpečnost pro vaše nejmenší“. Ať si zvykají od mala, že se bez našeho krámu neobejdou…

 310. A Británie staví dvě letadlové lodi!
  Sice se jim nevejdou do přístavů (takže je budou muset vybagrovat) a až se jim tam vejde a připojí se na místní el.síť, tak zhasne celé město, ale to jsou drobnosti, které dalších pár miliard Ł lehce vyřeší… 😉

 311. 342, hipíku nic. Nádory nechat jejich degenerativní přirozenosti. Nekrmit. Zamezit přívod živin na úkor organismu. Zabránit vznik metastáz. Pak to vychcípá samo.

 312. 343 Matzurko, tak to je určitě ideodiverze pod taktovkou temných sil, strých struktur, přátel starých pořádků, pohrobků KGB a nynějších agentů KGB. Málo jsme cinkali!

 313. “tyhlefunkcemusítemít”

  „musím mít“ na mobilu foťák a GPS. Ale nepřesvědčil mně o tom žádnej marketingovej čaroděj, kterej by mi nakecal, že musím mít ještě x dalších funkcí. Prostě je to pohodlný, když někam jedu, že vím kam a že nemusím pokaždé myslet na to, nezapomenout foťák. Je to pohodlný, i když někdy zabloudím i s GPS a památkáři na fotky z mobilu někdy ohrnujou nos. 🙂

 314. Hm, Británie…
  Měli objednané 2 letadlové lodě, ale tahle vláda začala sětřit.. Chtěli zrušit objednávku na jednu, ale smlouva byla postavená tak, že by se nedoplatili.
  Takže objednávka se nezrušila,ale upravili plány na tu první. Takže to bude loď pro vrtulníky, až bude postavená ta druhá , tak se ta první odstaví do zálohy, anebo prodá – pokud ji někdo koupí.
  A s letadly je taky problém – původně měla být vybavená kolmostartujícími F 35, pak normální námořní verzí F35, ale ty maj furt problém s vývojem. A předpokládaná cena furt stoupá
  Taky se domnívali, že si ty F35 budou vyrábět sami,když už se složili na její vývoj, ale Amíci jim nakonec řekli, že kompletní dokumentaci nedostanou ani náhodou.
  Byli docela nasraní.
  Mezitím odstavili všechny varianty Harrierů, z dosavadních malých letadlových lodí zůstala jen jedna, a ta dnes nese jen vrtulníky.

  Moc bych se nasmál, kdyby nakonec museli koupit letadla od Frantíků, anebo dokonce Gripeny od Švédu.
  Ti prej vyvíjejí variantu pro letadlové lodě.

 315. Šumaváku, Halladine – tak to jste mě uklidnili! A když to najdou ve skladu… 🙂

 316. Třeba si díky arabskému jaru v Bruseli připomněli a nastudovali osud Mubarakova předchůdce a jak se to „jaro“ blíží k Evropě, vymýšlejí protiopatření… 😉

 317. Šumaváku, tak to povinné odmontování lodního šroubu u obojživelných aut mě přímo nadchlo! 😀

 318. Hele Schumi,
  ta tvoje metaspolečnost a nádory spolu souvisí. Co chceš dělat s nádorem mozku a nebo tlustého střeva. Prostě musej pryč. Stejně tak je to u lidí. Tvá metaspolečnost trpí mnoha metastázám, ale dělá, že se nic neděje. Třeba „Hnědočeši“. Mají krále, jukneš na nějakou a máš problém podle jejich zákona.
  Opouštím toto téma a mám otázku na Modrého Ptáka.
  Představ si, že by nebyla zrušena myšlenka Constelation a na Měsíci se objevilo zlato a diamanty. Já to neumím, sloh je pro mě divný, neumím, zkus napsat scifi o První Galaktické Bance, nadřízené všem planetárním a papírových poukázkách zvaných třeba Galakťáky a tím nahrazení Dollaru chi chi

 319. A je načase přemýšlet o navýšení počtu tanků a zapomenout na vyřazení bitevních vtulníků

 320. Schumi, k 351 bych řekl, že v tomhle se „rakušané“ s hlavním proudem příliš nepohádají. Teorie podnikatele obvykle není v různých školách předmětem hádek. Hádají se, jak ty podnikatele „generovat“.
  Ale v tom není pointa – ta spočívá v objevení potřeby, nebo chceš-li koupěschopné poptávky. A ta je nebo není. Nic mezi neexistuje. Pokud neexistuje, tak ji nevymyslíš, nevyvoláš, nenařídíš – genialita spočívá v tom objevu. Aby si jí objevil, tak musíš rozumět potřebám zákazníků – to neznamená pouštět se do čehokoli, co Ti vykládají. Ve vymyšlení produktu, který uspokojuje onu objevenou potřebu. Lidé nekupují produkt, ale uspokojení potřeby. Vítězové tohle chápou. Včetně toho, že je to nejisté. Nikoli rizikové, ale nejisté. Samotný vývoj, výroba a dodávka produktu (včetně ekonomické analýzy), už jsou standardní záležitosti, které můžeš dobře nebo lépe řídit. Ale to už je (skoro jsem v pokušení říct banální) rutina, kterou někdo umí dobře, někdo lépe a někdo vůbec. Reklama jen informuje, že už je k dispozici to, co jste si přáli mít. Vezmu-li ten telefon, tak to není nic jiného než sofistikovaná náhrada pošťáka, který Ti doručoval dopis.
  Jednou jsem tady dával příklad kuchaře – můžeš kouknout na používané suroviny a přísady, zjistit odpad ze surovin, vylepšit recepty, změnit nástroje (hrnce a nože), zabývat se trasologií postupů atd.. Ale tohle všechno je k ničemu, pokud si předtím neobjevil tu potřebu, kterou má ten pokrm uspokojovat a související služby. Vždy říkám o jedné korporaci – kdykoli vidím jejich logo, tak vím, že to je místo, kde mají mizerné jídlo, snesitelné kafe a kultivované záchody. Je to prostě jistota 🙂

 321. Vyslali Američani do Ruska špiona.
  Rusky se naučil perfektně bez stipy jakéhokoliv přízvuku. Vodku uměl popít, že ho nikdo nepřepil. Kozáčka tančil jako nejlepší Kozák od domu. Přesto ho za týden chytili.
  Když bylo po výsleších, tak se, naprosto frustrovaný agent ptá ruského důstojníka: „A můžete mi říct, na co jste mne chytili?“
  To je jednoduché“, odpoví Rus. „Ono v Rusku moc černochů není!“

  Oni snad chtěli zkusit, jestli to opravdu platí… 😀

  http://smi2.ru/blog/43119984454/V-Donetske-zahvatili-avtobusyi-s-amerikanskimi-nayomnikami

 322. Já jsem fakt chtěl připomenout jenom ten let. Byla to tehdy extrémní odvaha, prakticky všechno neodzkoušené. Jak v případě Gagarina, tak Shepparda a Grissoma. A dalších.
  Když jsem byl jako dítě v Rusku, byli jsme se podívat na místě přistání (kousek od Saratova). Tak mi to nějak utkvělo v paměti.

 323. „Reklama jen informuje, že už je k dispozici to, co jste si přáli mít.“

  Dovolila bych si oponovat. Reklama se snaží mně přesvědčit, že právě to, co nabízí, je to, co si přeju mít. Nesnaží se uspokojit potřebu, ale naopak vytvářet potřebu.

 324. S tím Gagarinem jste mě dostali. Hned jsem si v souvislosti s tím vzpoměl na mé oblíbené klasiky: „a pípůu zarazil někde v oblasti Usuri. Školnímu inspektorovi pak namluvil, že se nejedná o pípu, ale o pomníček, kde naposledy přistál Gagarin…“
  Mimochodem, Matzurko, myslím, že ty jsi tvrdila, že NASA odpojila Opportunity. Můžeš udat zdroj?

  Tak jsem zase v rozpacích. Dozvěděl jsem se, že idiotský EU tzv. semínkový zákon neshodili se stolu hoši z ODS, jak jsem se domníval, ale Poc od socanů. Rusáky a Rusko mít v životě nikdy rád nebudu, ale nyní se přiznám, že se EU voleb a samotného EU děsím mnohem více, než anexe Ukrajiny. Apró, zcela vážně jsem slyšel mluvit jednoho papaláše o tom, že modříny jsou v oblasti řeky Sázavy invazivní stromy, které tam nepatří a podle toho s nimi bude naloženo.

 325. Františku, nevím, odkud to má Matzurka, ale taky jsem to o Oportunity četla na netu. Prý je to v rámci šetření. Je-li to pravda, netuším.

 326. 341, 344 – Nojo, nějak tak to bude, Matzurko a brouku. Jenže proč? Já bych s dovolením šipku kausality obrátil. (Ostatně už tuhle jsem tady zmínil, že čím zřetelněji cítíme, že mezi dvěma jevy existuje kausální spojitost, tím méně bývá jasné, kterým směrem ta šipka vlastně ukazuje.) Co jestli je to naopak? Co jestli ty pronikavější myšlenky (a bystřejší přispěvatelé) zkrátka jen vyvanuly(/i) pod zvolna dusivou tíhou šuntovitosti světa, co když se vytratily(/i) stejně, jako z našeho světa postupně vymizela nejen positivní a naděje budící řešení, ale i pouhé pomyšlení na ně? Co jestli z potenciální cesty ven a vpřed – to jest zpět do časů, kdy svět ještě fungoval – zůstala jen neodvratně blednoucí vzpomínka na dávné doby, kdy se nám, jakkoliv matně a neurčitě, zdávalo, že by snad přece jen šlo něco dělat (i když jsme nikdy nevěděli co)?

  Ostatní je už jen důsledek. Léty povadla manželčina svěží krása, léty pohasla manželova energie a činorodost. „Franto, nehulákej porád na tu svou starou, že je tlustá volezlá mořská kráva! Kdo to furt má skrz tu zeď poslouchat? Copak se todle dělá?“ Nedělá, samozřejmě. Ale nechat toho samo o sobě ještě svěžest, krásu, energii ani činorodost nevrátí. Teoreticky to bezesporu jest podmínkou nutnou. Ne však postačující. Daleko zanesl věk onen časů vztek, a pouhá kindrštůbe dávnou jiskrnost už neobnoví.

  Že tak přesvědčivě a nezpochybnitelně prokazujete nenapravitelnou inferioritu a nevýslovnou perfidnost svých bývalých českých krajanů, to pochopitelně je zcela v pořádku, brouku. Prokazujete tím zároveň dobrou službu vlasti, ať už tou vlastí míníme cokoliv. Bez ustání vytahujte a předhazujte jim kostlivce, jež tito pečlivě skryli do svých zatuchlých kredencí, bláhově se domnívajíce učiniti je neodhalitelnými! Co jestli snad někomu zůstal kdesi mezi kapesníky pionýrský šátek? Vrhněte se na něj s vítězným a posměšným jásotem! Mávejte jím nad hlavou na znamení potupy, která je v celém širém světě charakteristická právě a jedině pro Čechy, jednou provždy je odsuzujíc k věčnému poddanství. A jestli Vám snad okolnosti povahy čistě technické brání se do toho prádelníku podívat, a dokonce ani nevíte do kterého, nesmlouvavě obviňte všechny!

  Ale požaduji jedno. Znával jste přeci Thomase Bernharda, z nějaké té nenapodobitelným šarmem císařství dosud prodchnuté vídeňské kavárny, kam se zabedněnci jako já v životě nepodívají ani oknem z ulice? Bernhard, a to je taková zvláštní věc, totiž (kdoví proč) pohlížel na Rakušany v principu zcela stejně, jako Vy na Čechy. Jenže Bernhard si ze svých tirád a jeremiád dokázal vybudovat prosperující živnost, propůjčiv jim nenapodobitelnou elokvenci, šířku záběru, pronikavost, obraznost a melodii. Líbějí vodpustit, kdepak tohleto máte Vy, aha? Kde je alespoň Vaše snaha se Bernhardovi přiblížit? Pracovat na sobě, zdokonalovat působivost svých invektiv, drtivost svých podezření?

  Jo, a ještě tohle. Vezměte si toho Bernharda a porovnejte s Robertem Musilem, o půl století starším. (Uctivě doporučuji, aby laskaví čtenáři učinili totéž.) Výsledek srovnání, jasně ukazující, co Bernhardovi chybí, demonstruje také to, co chybí Vám. Zapadl jste do stejné hnijící břečky jako my tady. Rozdíl je jedině v tom, že to nechcete vidět, a možná ani nevidíte.

 327. Dobře jste to připomněl, NoName.

  Všichni Vámi jmenovaní byli průkopníci a bez té extrémní odvahy by to nešlo.A Gagarin byl první.
  Podobné činy a události stojí vysoko nad politikou. Ignorovat to výročí jen kvůli obavám, že by se to nemuselo politicky hodit, je poněkud hlupé a dětinské

 328. Maydo, jak a kdy. Jurij si rád popil a zlé jazyky tvrdí, že první sovětští kosmonauti měli sebou v kosmu řádnou porci vodky, aby jízdu bez problémů přežili. Můj přítel notorik by tam za deset piv také vlezl dobrovolně, čímž ovšem nechci prvního člověka ve vesmíru podceňovat. Krásným příkladem je první žena v kosmu, kterou do kajuty doslova narvali. Vzpomínám na slova jednoho fyzika, kterému jsem kdysi dělal medvědáře a který byl prý očitým svědkem: „..ana rvala kak karova…“ Inu, nikdo není dokonalý…

 329. Poslední zpráva z Opportunity je z 1.dubna, kdy dokončila průzkumí skály Augustine a její baterie vyrobily 661 Wh. V březnu údajně byl sfoukán prach ze slunečních baterii a jejich účinnost vzrostla z lednových 371 watthodin na oněch 661. Opportunity už oslavila na Marsu 10 rok . Její udržování v provozu stojí údajně 14milionů ročně – žádné velké peníze

 330. (376) maydo, zde máte na Novinkách (to víte, čtu jen obskurní média 🙂 ) vzpomínku na Gagarina !
  http://www.novinky.cz/veda-skoly/332793-od-draku-po-raketoplany.html

  A pro zdejší IT odborníky, co vy na to ? 😕
  http://www.novinky.cz/internet-a-pc/333323-nejvetsi-internetovou-chybu-usa-dlouhodobe-zneuzivaly-ke-smirovani.html

  A do třetíce: finis coronat opus 😕
  http://www.novinky.cz/veda-skoly/333168-nasa-tahle-civilizace-speje-ke-svemu-konci.html

 331. 378-za připomenutí stojí i oba Voyagery-překročily očekávání mnohokrát. ..
  Jinak Koroljov ženy v kosmickém programu nechtěl, dostal to příkazem. Pak měli co dělat, aby dostali Těreškovovou z oběžně dráhy.

 332. http://www.osel.cz/index.php?clanek=6568
  Dobrý den. Divné. špatná životospráva = problijete víkend. Nejsem nejmladší. 🙂
  Františku, doporučuji mého oblíbeného Osla – kritické momenty kosmonautiky.
  Informaci, že Jurij si rád přihnul šířil jeho nadřízený, nehodu, kterou měl nezpůsobil alkohol, ale jeho Mig měl sfouknout nadzvukový Su. Viděl jsem někde na youtube. Rusové měli v letovém provozu kolem Moskvy nepořádek, historka o alkoholismu sloužila k zamaskování u nadřízených. (jak jsem koupil, prodávám).

 333. Ad maskovaní ozbrojenci na východě Ukrajiny. Vždy přijdou na služebnu, obsadí, ví kde jsou klíče. Policie a tajní. Přijde mi to, jako by si milicionáři sundali výložky a šli do práce „neoficiálně“. Anarchie.
  Ad nálada na webu: lidé (může to být věkem, nemocemi) přestávají vidět světlo na konci tunelu. Zleva socialisti, zprava socialisti, které si vyberete? Putin nebo Obama? Rumpuy nebo Merkelová? Islám nebo zelení? Rudí nebo nacionalisté? Možná zase půjde o „záchranu knih, myšlenek“ než o snahu měnit veřejné dění, které ovládli socialisté.

 334. Dušane, potěšils mě! Ukončení činnosti Oportunity, mně přišlo jako extra blbej nápad!

  Poslat tam nahoru Těreškovou taky nebylo zrovna prozíravé, vzhledem k záchvatu hysterické paniky. Snad doufali, že jí to přejde … nepřešlo. Prý tam takhle prořvala celé ty tři dny.

 335. Goddardův Institut je americké oteplovačské hnízdo. Hansen čirý zelený šílenec. Zajímavé je, že těm se rozpočet nekrátí. Snad proto, že jim zřejmě věří ten náš ušatej mouřenín. Ten článek neuvěřitelný blábol. To by snad nevytiskli ani v Blesku. S takovou snůškou blbostí nemá cenu polemizovat.

 336. ještě bych podotkl : pokud přebíráte nějaké zprávy, tak rozum do hrsti, Místo abych se vyhříval na sluníčku – konečně mizí poslední hromady zčernalého sněhu a teploměr ve stínu se vyšplhal přes 10C – jsem strávil hodinu a půl hledáním informací o nasazení Academi žoldnéřů v Doněcku. Zdrojem je jediný velmi nevěrohodný ruský blog. Na blozích expats -ze západní Evropy a USA není nic ani na Twiteru – a nepochybuji, že by se tam něco objevilo. Zejména proto, že ti expats v Donětsku, většinou učitelé jazyků, nejsou vůbec nakloněni současné americké zahraniční politice, ač určitě volili Obamu. Nejobšírněji se tomu věnuje britský Dailymail, který převzal i to 30 sec. video. Každému, kdo měl kdy co do činění s vojenskou nebo bezpečnostní službou se nad tím musí smát. Znovu je třeba se ptát Cui bono? zejména když poté co vidí tu neumětelskou bandu uniformovaných šašků. Co tam dělali? Odkud se vylíhli? Podívejte se na pozadí, Většina lidí je k nim otočena zády a fotogrofaují něco před budovou v pozadí. Tyto bezpečnostní jednotky jsou tvořeny bývalými Seals a Green Berets. Ti chlapci pohybují jinak. Ti se neflákají tak, aby byli co nejvíce vidět, pokud to nevyžaduje nějaká zastrašovací akce, ku které tady nebylo nejmenšího důvodu. A když se k nim zvědavci přiblížili, vzali tito úderníci roha. Hlavně, že někdo v pozadí řval „Blackwater“. To je něco tak amatérského, že ani nepodzřívám Putina, že v tom KGB měla prsty. Vsadil bych se, že i ta filmově nesená M-16 byla plastkovou paintballovou maketou. Ze všeho nejvíce se mi líbí na jedné z fotek místní Pepek Vyskoč s transparentem „NATO dobrá koupě.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2576490/Are-Blackwater-active-Ukraine-Videos-spark-talk-U-S-mercenary-outfit-deployed-Donetsk.html

 337. Dušane 384, ono navíc jakési příznaky velkého průšvihu skutečně existují.
  Nepříčetná nenažranost při současném sypání písku do soukolí a řezání té příslovečné větve se nedá vysvětlit jinak než jistým druhem pomatenosti. Stejně jako neustálé zahušťování evropské populace nepoužitelným, neproduktivním, frustrovaným obyvatelstvem.
  To prostě dobře dopadnout nemůže.
  A ta energetika může být spouštěč…

 338. Dušane, ano – informace u nosu jsou dvousečné a v tomhle vypjatém případě to povětšinou kecy budou. Nezbývá, než opatrně prosívat…
  Dík za práci, kterou sis s tím dal!

 339. Sranda,co se děje v Doněcku…,
  Proruští demonstranti stáli před policejní budouvou, a vyjednávali o klidném převzetí Budovy .
  Policejní šéf složil funkci, a s jinými veliteli vyklepal prach z obuvi své a zmizel.
  A budovu zabezpečují jednotky Berkutr ( ale ty součaSNÁ VLÁDA ROZPUSTILA, NE ?)
  Zapečeťujou místnosti, aby se neztratily zbraně a dokumenty.
  Tak nevím.. Anebo si ten reportér Raiožurnálu, co se hlásil z vestibulu oné policejní budovy spletl Berkut s jinou jednotkou ?
  Anebo ten rozpuštěnej a vypuštěnej Berkut se zase zorganizoval ve prospěch proruských demonstrantů ?
  Prase aby se v tom vyznalo…

 340. Aha, hlas Ruska to upřesňuje.

  Příslušníci oddílu milice zvláštního určení (bývalého Berkutu), kteří přišli k budově Doněcké oblastní správy MV blokované zastánci federalizace Ukrajiny, aby s nimi jednali, prohlásili, že podporují požadavky demonstrantů a odmítají poslušnost svému velení v Kyjevě.

  Kromě toho odmítli jet z Doněcka do města Slavjanska, kde obsadili protestující administrativní budovy, oznámila masmédia.

  „Nebudeme rozhánět pokojné občany, protože nechceme, aby s námi udělali to, co udělali na náměstí Nezávislosti“, prohlásil jeden z příslušníků zvláštní jednotky. „Nebudeme poslouchat Kyjev, protože nechápeme, kde je tam zákonný“, dodal.
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_04_12/V-Donecku-presli-prislusnici-zvlastni-jednotky-na-stranu-protestujicich-5145/

 341. No Kyjevská vláda je pro srandu, jak to tak vypadá,nakonec bude stačit k obsazení Ukrajiny Putin s prezidentskou ochrankou 😀

 342. A kyjevský ministr vnitra je nespokojenej

  „Akce milice při ochraně pořádku v Charkově, kde v neděli vzali pod svou kontrolu stoupenci federalizace budovu oblastní správy, neobstojí v žádné kritice a přes 30% příslušníků charkovských pořádkových orgánů bude proto propuštěno“.

  Na briefingu to oznámil úřadující ministr vnitra Ukrajiny Arsen Avakov.

  Na charkovský Berkut stejně jako na celou charkovskou milici, se musíme podívat pod novým zorným úhlem. Včera jsem konstatoval, že většina příslušníků milice ani ne tak sloužila vlasti, jako spíš proces sabotovala“, řekl Avakov.
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_04_08/Pres-30-prislusniku-charkovske-milice-bude-propusteno-4695/

 343. stejně jako start Surveyoru 6 v den 50. výročí VŘSR

 344. Náhodně ad 377
  “..ana rvala kak karova…”

  Františku, tu ruštinu si raději osvěž.
  реветь a pak ty ostatní tvary a slova.
  Příjemný zbytek dne osatním.

 345. 390 na obsazení Československa stačilo Hitlerovi jen pohrozit,…denně, Halladine, potvrzujete Putinovu agresivní, imperiální politiku…nejspíš si to ani neuvědomujete. Jste něco jako bývali cenzoři za komoušů…v urputné snaze naservírovat nám sovětskou literaturu tím nevědomky pouštěli mezi lidi fakta o tom, jak hrůzná SSSR byla. I když je fakt, že ne každému to tehdy došlo, v tom máte podobné úspěchy jako sověti, také jim pitomější nebo vychcanější část obyvatelstva žrala nadšeně vše i s navijákem.

 346. Cho:
  když už jsem se tu vetknul po nějakém čase – čte li to Jirka-p a Loki_F, poprosím o případnou aktualizaci emailu a founu na můj obvylklý skimic na emailu.

  Děkuji.
  skimic

 347. Když myslíte. Andy…
  Diskutovat s Vámi nebudu… To si radši sednu na zem,a budu házet hrách na stěnu… 🙂

 348. Larry, vítejte,
  říkala jsem si, jestli nakouknete 🙂 Díky.

  Františku,
  k Opportunity jsem asi nic nedávala, aspoň se mi to nevybavuje.

  No a všem, kteří si skutečně chtějí něco počíst o historii kosmonautiky, vřele doporučuji tento blog a seriál
  http://blog.kosmonautix.cz/tag/vesmirne-osudy/page/3/
  – najdete tam snad všechny, Gagarina a Těreškovovou nevyjímaje. Autoři jsou nadšenci, a dávají si sakra práci s fakty, takže rozhodně to není Agentura JPP. Ani se nesnaží něco přikrašlovat stylem Blesk, takže to považuji za velmi dobré čtení (vydrží na hodně večerů, seriál Vesmírné osudy začíná Julem Vernem, kterýžto by dnes v Čechách slavil svátek :)…)

  A jdu dočítat, rozjasněna prací na zahrádce 🙂

 349. Halladine, ono v tom Doněcku a Charkově etc. je obyvatelstvo 50:50. Tam může být ještě dost horko…

 350. Jistě ,Rputi
  ale bude záležet na tom,jak je která půlka motivovaná

 351. Matzurko, i to mé nakouknutí byla náhoda 🙂
  Jinak ale dík za odkaz, o tom webu mám tušení, ale ne o těch Osudech, vypadá to docela slušně zpracované (na první nakouknutí).

 352. Pravdu má nickname – lotr po pravici, lotr po levici, čert aby se vyznal!

 353. Noname, heč,
  já byla na Cape Canaveral, a z dálky viděla i space shuttle 🙂
  http://www.kennedyspacecentertours.net/photo-gallery
  Jízda po areálu má i přírodovědné aspekty, kdo se dívá pozorně, uvidí i aligátora 🙂

  A ve Washingtonu D.C. taky v muzeu
  http://www.kennedyspacecentertours.net/photo-gallery
  opět vřele doporučuji. Je sice hezké vidět na plátně Bruce Willise zachraňovat svět, ale pak stojíte před vitrínou se skafandrem, vlezete do nějaké rakety (omlouvám se, je to už přes deset let a teď si honem nevybavuji, do kterého modulu se tam může), a hlavně vidíte, jak vypadá zblízka to, v čem se ti odvážlivci tísnili…. Ani nemusíte být fandou sci-fi, dostane vás to stejně, protože to není zábavné čtení na neděli, to je skutečnost 🙂

 354. bohužel to BYLA skutečnost… Snad zas někdy BUDE.

 355. a Space Shuttle (přesněji orbiter Atlantis) je teď k vidění opravdu zblízka na KSC ve stálé expozici (a ve Smithonian a někde v LA – Discovery a Endeavor), je to zajímavé.

 356. Zpátečníku, to je krásný sloh a nádherná čeština – úplně jste mě oslnil (k obsahu se nevyjadřuji). Mně osobně také chybějí komentátoři, kteří odešli jinam. Jura-p, šakal, Loki_F, Tomáš Haas, skimic, kocour a další. Vy a Matzurka jste posilou, avšak ztráty jsou „““značné“““. Stran toho Matzurkou zmíněného „házení jedůvek“ – myslím, že glosátoři, kteří „“““chytře““““ připodotýkali, tady byli vždy. Jen jejich přípodotky nebyly tolik vidět, protože tady bylo hodně komentátorů, takže se to snadno přehlédlo. To je popis mého vnímání – já si myslím, že je to „házení jedůvek“ úplně zbytečné. Grafika je „přátelská“, takže lze snadno přeskočit autory, které nechci číst.

 357. Andy – ad 395 – co jsi nám vlastně chtěla říci?

  Že Halladin denně potvrzuje a upozorňuje na Putinovu agresivní, imperiální politiku…?
  A že je to špatně?
  Nebo že to dělá chybně, jako cenzoři, a že by to měl dělat nějak lépe, inteligentněji?

  Ty jsi jeho řídící důstojník? Nebo se ti to nelíbí proto, protože Putinovi prostě fandíš?

  Nebo jsi nám jen chtěla naznačit, že jen 2% přítomných si to správně přeberou a ostatní jsou blbci, kteří mu to žerou? A co vlastně?

  Nebo se jen zase pokoušíš někoho vylákat ze sluje a probodnout kopím?

  Fakt Ti nerozumím.
  Zkus to nějak přeformulovat, aby tomu Tvému příspěvku rozuměl i antoušek.

 358. MP – I ty Brute, už skáčeš přes kaluže? 😀 😀 😀

 359. Nebo to prostě jen byl pokus, přehodit výhybku od vesmírného programu zpět k flameware o Ukrajině?

 360. Šumaváku, chi chi chi, já skákal vždy :-). Ne, opravdu ne, všechno je lepší než Ukrajina.

 361. …Ukrajinský úřadující prezident Oleksandr Turčynov na sobotní večer svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany poté, co v několika východoukrajinských městech propukly bitky, informovala agentura AFP….

 362. MP,
  díky 🙂

  Zpátečníku,
  já se přidávám k obdivu vašeho slohu – vaše eseje (jinak se to snad ani nazvat nedá) jsou pro mne vždy inspirací. Bohužel nad tím pohloubávám přiliš dlouho, a často je to až moc spletité, takže zřídka mohu vést diskuzi, ale i tak vís čtu ráda.

  Larry,
  třeba vymyslí někdo něco lepšího než Space shuttle, ještě pořád tu je taky ISS, ne ? Lidstvo to nevzdalo, i když je přehozeno na malé obrátky a volnoběhem…

 363. (399) No, Rputi, já už to neberu vážně, to už je commedia della art 😕
  6 (slovy : šest) tzv.“útočníků“ obsadí policejní stanici ve Slavjansku…; tito zlotřilci měli (podle ukrajinské policie) rozdávat zbraně, kterých se zmocnili; přítomný fotograf Reuters o rozdávání zbraní nic neví…
  Starostka města Nelja Štěpová popírá , „že by šlo o násilné převzetí, jak uváděly ukrajinské úřady: „Tito lidé k nám přišli v míru, nejsou agresivní.“ Podle ní obě obsazené budovy nyní střeží na tisíc lidí: „Celé město stojí jako štít, chrání děti, které obsadily budovy. Jestli se ukrajinské úřady pokusí potlačit povstání, zahyne mnoho civilistů. To osobně nemohu dopustit.“ Takže: děti (útočníci?) obsadily „obsazené“ budovy …
  A to mám z našeho „objektivního“ zpravodajství 😕 V téhle záležitosti ,jak se zdá, každý lže jako baron Prášil 😕 Ale hlavně: může za to Putin 😕

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ozbrojenci-obsadili-policejni-straznici-ve-slavjansk-pfb-/zahranicni.aspx?c=A140412_100200_zahranicni_ert

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/333318-proruske-utocniky-podporila-i-starostka-stotisicove-ukrajinske-mesto-chysta-referendum.html

 364. Matzurko, já jsem moc fanda STS, alespoň tak jak se oproti proklamovaným záměrům vyvinul, nebyl, i když po jeho ukončení zde jistá nostalgie je, neb lepší něco než nic. A tzv. lidstvo, pokud něco takového vůbec existuje, už podle mne vzdalo vše co jen trochu zavání úsilím, myšlením, rizikem atd. Jinak mezi ISS a cestou na Měsíc je rozdíl jako mezi cestou do Bratislavy a 10x kolem Země (tedy vzato čistě kilometricky, jinak by ten rozdíl byl ještě větší). ISS (stejně jako STS) je jistě úctyhodné dílo, ale je to jen takový větší Skylab po 40 letech… mělo to vše už být podstatně dál.
  Bohužel už jsem zase potratil Váš e-mail, jinak bych Vám poslal nějaké své záznamy z poslední cesty, kde se STS trochu zabývám, abych tím zde neplevelil a neodváděl pozornost od Ukrajiny a Putina.

 365. A zpět ke Zpátečníkovi a jeho postřehům:taktéž moc ráda ho čtu a vždy se těším na další příspěvek.
  A i mně chybí mnozí, kteří tady byli (a už nejsou); byla bych moc ráda,kdyby zase našli cestu zpět 🙁

 366. larry, ne že bych chtěla šťourat, ale není to fér!
  Pokud všichni budou hlásat, že si to budou posílat mailem, „aby nerušili povídání o Ukrajině“, tak tu skutečně nic jiného než ta Ukrajina nebude.
  Stížnící nechť se odebéřou na lampárnu! 😀

 367. 414 Larrry, rezignace na „dobývání kosmu“ mě sere. Potěšilo by mě obnovení programu a ne vyhazování peněz a plýtvání zdroji na nesmyslné přetahování tady kdo z koho.

 368. Larry, odvedení pozornosti od Ukrajiny a Putina by bylo naopak velice příjemné. Myslím že jedním ze zdejších problémů je i jistá monotematičnost.

  Já sice nerozeznám ISS od STS ( pod tohle zkratkou pamatuju jen „strojní a traktorovou stanici“ 🙂 ), ale třeba bych se o tom aspoň něco dověděla.

 369. ne že bych chtěla šťourat, ale šťourám. Sorry.
  Chci poslat delší dokument, to snad je ekvivalent „všichni si to budou posílat mailem“?
  Ach jo.

 370. No já bych k tomu ještě nanesl myšlenku časové mimoběžnosti a myšlenkové setrvačnosti.A to je jeden z problémů diskuse, že se setkávají a střetávají myšlenky z různých úseků časové osy… někomu prostě jen déle trvá, než na základě stejných faktů ( ahoj pepo) dojde k závěrům, ke kterým jiní dojdou rychleji.I řádově v letech.

  Já to cvičíval s otcem (třeba na detektivkách), tedy… spíše naopak – otec se mnou 😀 – a dlouho mi vadilo, že i když už mu bylo 85 měl často, pokud jsme nebyli nastejně, správný výsledek dříve než já.
  Ono se dobře diskutuje s lidmi, kteří myslí (MYSLÍ!) stejným způsobem, postupem a znají nějaká fakta, souvislosti, i historické…a jsou schopni pochopit a posoudit náznaky, narážky…, když není potřeba vše vysvětlovat do posledního písmene, alespoň třikrát, a ještě k tomu dokáží srozumitelně formulovat a vyjádřit svůj názor.

 371. Maydo, strojní a traktorová stanice STS v tomto kontextu znamená Space Transportation Systém, to je oficiální označení celého toho krámu se vším všudy, tj. jak to vypadá při startu (s tou oranžovou nádrží a pomocnými raketami). Lidově Space Shuttle nebo raketoplán (což je ale je ta „letadlová“ část, která se pak vrací na Zemi).
  ISS je International Space Station, která obíhá kolem Země a střídají se na ní (mezinárodní) posádky.

 372. Lary, já umím uveřejnit i delší dokument tak, aby kdo chce si početl, kdo ne nebyl obtěžován… Takových už tu pár je.
  Je-li teda ke zveřejnění.Ne-li, není co řešit.

 373. Zatím se zdá, že ISS bude historie a dále to bude nějakou dobu jen RSS… 🙂
  I když doufám, že tak daleko to nedojde.

 374. 422 Šumaváku, dík za info, já to zvážím (je-li to k zveřejnění – jsou to víceméně osobní cestovní zápisky). Případně využiji – nebo ju? Už ani nevím, co je správně. A pak mám něco zveřejňovat…

 375. Schumi 😀 : také by šlo napsat: nesmyslné přetahování tady kdo s koho.“ 😀 😀

  Čeština je krásná řeč, kde každé slovo, každé písmenko má svůj význam, některá i více… 😀 😀 😀

 376. Šumaváku
  ad 426
  na chvilku
  to je fakt. Proto jsem si absolutně jistý, že řidičák v Česku už nikdy znovu neudělám a taky že bych nikdy nesložil státnice z češtiny jako moje lektorka frániny z Côte d’Ivoire.
  Právě proto, že každé písmenko má svůj význam .. ona se to naučila nazpaměť. Jsem ty testy viděl. Já bych to už nedal … Vietnamci v poho. Těm to dají podplacení odulí insideři.

 377. Milý hostiteli Šumaváku, chtěl jsem teď poslat k zveřejnění ve stylu ad 422 na zkoušku méně osobní, zato ještě dnes do konce dne aktuální úryvek o vzpomínkách na Gagarina (12. duben 1961), ale buď už jsem slepý, nebo zde není Tvoje adresa, jako bývala dřív. Takže vlastně ani nevím, jak to poslat.

 378. mně totiž soustavně buď kradou počítače, nebo mi odcházejí disky, a maily (adresy) mám málokdy zálohované.

 379. (376)„Ignorovat to výročí jen kvůli obavám, že by se to nemuselo politicky hodit, je poněkud hlupé a dětinské“
  A to víš, že k tomu došlo, nebo si to jen myslíš? Já bych dle svého oblíbeného Hanlona našel i pravděpodobnější důvody.
  Mimochodem, ve Kbelích v museu mají nebo měli nějakou tu kosmickou loď, co v tom letěl Remek. Jak toho komouše nemám v oblibě, v tomhle ho oceňuji. Já bych do toho nevlezl. 😛

 380. Skimici, bohužel foneticky opakuji. Také jsme dlouho s kolegou uvažovali, jak to hoch mínil. Já se klonil k názoru, že se Valentina rvala jako kráva, než že vydávala kvílivé zvuky. Co dokáže rozzlobená kráva, vím velice dobře. Dodnes si nevybavuji, zda jsem na jednu stříšku vylezl po hromosvodu nebo po okapu, stejně jako ředitel oněch jatek. Ale jinak máš pravdu. Strašně let jsem rusky nemluvil a obnovit znalosti bych potřeboval.

  Nicku, bohužel Gagarin skutečně chlastal jako nezavřený. To není kec, ale pravda. Strana mu dokonce nařídila léčení a on si několik let nesměl sednout za knipl. Potom chlastal méně, ale o to více šukal. Bohužel často nevěděl s kterou a narazil. Takže byl odvelen na Dálný Východ, kde skončil, jak skončil. Tvrdilo to od nich více lidí z oboru nezávisle na sobě. Takže spíše ano. Omlouvám se, ale jak jsem dostal…..
  Konečně Hrabalovi také vyčítali, že znevažoval v novelce Obsluhoval jsem anglického krále Masaryka.

 381. AKájo, a to si představ, že tam byli dva.

 382. Dokonce tři, když tam přidali nějakou nouzovou sicnu.
  Té historii o Gagarinově chlastání bych spíše věřil. Ono je to dost „v kraji zvykem“.

 383. Pojďte nahoru pozdravit majora Gagarina a ostatní…

 384. 426 šumaváku, cože jsem to napsal? Tak už to postihlo i mě. Ach jo. To abych dnes ani nevylejzal.

Komentáře nejsou povoleny.