Rozhovor

Dušan Neumann

 

Seděl proti mně. Přijel na pár dní za snoubenkou, mladou servírkou ze Slovenska. Je mu tak 27 – 28 let, metr osmdesát pět, vypracovaná atletická postava. I z jeho projevu je cítit ostražité sebeovládání a důsledná sebekontrola. Vysloužilec námořní pěchoty s jednou rotací v Iráku a dvěma v Afghanistanu. Za několik dní se do Afghanistanu vrací. Už podruhé od chvíle kdy opustil Marines. Po chvíli víceméně nezávazné konverzace se řeč stočila na politiku. Brzy jsme zjistili, že na mnohé rysy americké zahraniční politiky máme podobný názor.

„Proč se tam znovu vracíš, když vidíš budoucnost jako velmi nejistou a neutěšenou“, zeptal jsem se.

„Pro peníze, takovej kšeft už v životě neseženu.“

„Co tam budeš dělat?“

„Eeé, já jsem kontraktor..“

„To budeš stavět znovu ty školy a zdravotnická střediska, která Talibán za týden po otevření vyhodí do vzduchu? Má to vůbec smysl?“

„Já jsem civilní kontraktor, ale ne ten co jezdí s cisternou a nechá se ostřelovat. Víš, já jsem „ten“ kontrakor….to co děláme má smysl ve výsledku, ale vůbec to nedává smysl jinak. Děláme, co by měla dělat armáda, která to ale dělat nemůže, co nemůže…, ani nesmí. Je to celé na hlavu. Já si nestěžuji, tak čtvrtka melouna za šest měsíců dokáže přehlušit veškeré filosofování“.

A rozpovídal se o tom, jak v uniformě byl vázán předpisy, jimž se říká „rules of engagement“, čili něco jako regulace kdy a za jakých okolností smí voják použít zbraň. Každý výstřel je evidován, zkoumán jestli byl nutný, nedala-li se situace řešit vyjednáváním a přesvědčováním. Strach Washingtonu z mediálně nepřátelského vnímání konfliktu, kde každý zabitý, který není na 100% a ze všech stran identifikován jako terorista zlikvidovaný těsně před útokem, je charakterizován jako oběť. Velitelé ve všech stupních jsou zodpovědní za vše, co v bojových podmínkách ani nemohou kontrolovat.

„Je to až komické, kdyby to nebylo nechutné.“ mávl rukou.

„A není to třeba tím, že dnešní politici nikdy nemuseli sloužit v armádě a nemají o skutečných bojových podmínkách představu?“ snažím se udržet rozhovor v chodu.

„Asi také, ale nedovedu si představit, že by se naši dědové vyzbrojení podobným pravidly mohli vylodit v Normandii, aby po prvním dnu těch strašných ztrát nebyli jejich velitelé suspendováni a postaveni před vojenský soud. Je to na hlavu, je to celé na hlavu. Ale já si vydělám. A je to docela zábavné,“ najednou pookřál.

Trochu mne zamrazilo. Přece jen jeho „prací“ je zabíjení.

„My to zblízka nevidíme. Člověk si zvykne. Je to takové anonymní, ale nakonec, když se nám podaří předejít nějaké teroristické akci, musí z toho člověk mít dobrý pocit, ne? Jinak by nešlo dělat“.

President Obama se snaží dostát aspoň některému předvolebnímu slibu. Zjistil, že s internačním táborem Guantanámo si neporadil ani jeho tým chicagských právníků, takže se o něm už oficiálně nemluví. Zato stažení vojsk z Iráku a Afghanistánu mu válkou unavených Američanů, kteří ji většinou považují buď za nekonečnou nebo víceméně ztracenou, znamená nárust bodů popularity. Opustit Aghanistan zcela, aniž by se Talibán rychle zmocnil vlády, nelze. To je jasné i nejtupějšímu politikovi ve Washingtonu. Jak to ale udělat, aby se koza nažrala a vlk zůstal celý. Ještě za Bushovy vlády přišla zřejmě některá z agentur majících na starosti vnější bezpečnost, řečeno eufemisticky, s plánem vytvoření žoldnéřských jednotek nespadajících pod armádní předpisy. Většinou jsou to bývalí příslušníci speciálních jednotek, kteří jsou zcela konkrétně úkolováni.

„Nejčastěji je to hlídání objektů jako jsou školy, nemocnice, úřady – prakticky všude, kde pracují ženy je nebezečí útoku. Jen stožáry mobilní sítě jsou bezpečné. Bastardi.Takže tam vyjedeme na obhlídku, najdeme si místo, odkud máme přehled a volbu několika bezpečných ústupových cest a zalehneme a smrdíme tam třeba týden, ale málokdy déle. Monitorujeme situaci v okolí objektu, ale i naši. Pokud je nás 5 tak dva se soustředí na objekt, dva hlídají křídla a jeden záda. A když uvidím jak se dva košiláči pachtí s bedýnkami nebo kanistry, je volba jednoduchá. Nabiju zápalnou a prásknu to do té bedýnky nebo kanistru. Jejich obsah se většinou postará o zbytek,“ dodal s lehkým úsměvem, „nejhorší je, když se schovávají mezi lidmi, to pak musím si být sakra jistý, abych s jeho palicí nevzal nějaké děcko za ním“

Chtěl jsem se zeptat, jestli se mu to už stalo, ale nezeptal. Místo toho: „Ale to vzbudí přece poprask, když někoho složíš v davu, a nedej bože abys zrovna trefil tu bedýnku, ne?“

Na reakci nečekáme. My úřadujeme tak ze vzdálenosti 800 – 1200 metrů a nikdo o nás neví, nikomu nic nehlásíme a než se vzpamatují jsme v tahu. Jen se stáhneme a čekáme na další zadání.

„Jak dlouho to chceš dělat? Nemáš někdy výčitky svědomí?“

„Kdybych Ti odpověděl, že „dokud bude třeba“, tak bych kecal. Hlavní jsou ty peníze, ale určité uspokojení z toho mám, i když se Ti to bude třeba zdát cynické. Stačilo mi vidět jednou ohořelá tělíčka v kouřících  troskách nějaké školy. Spánek kvůli sejmutým Talibáncům neztrácím. Nebudeš věřit, ale když operujeme podle sebe, je to daleko bezpečnější než když jsem sloužil v Iráku. Ale tahle rotace určitě není poslední.“

 

(sepsáno jak si to pamatuji, žádné poznámky jsem si nedělal, ale už mi také paměť tak neslouží, takže jsem určitě něco zapomněl a něco možná zkreslil)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 140 komentářů u „Rozhovor

 1. 1101
  NoName says:

  1100-taky jsme nafasovali hnědou z obce, zdarma z nějaké dotace. Na vesnici sice témeř každý kompostuje nebo má hnojiště, ale když na to byla dotace …

 2. 1102
  martin TT says:

  NoName, u nás jsou hnědé už dva roky, město má vlastní kompostárnu. Kdo chtěl kompostovat sám, tak dostal dotovaný komposter za 100 korun.
  Na vesnici a my jsme vlastně vesnice s paneláky, není problém, my máme kompost na zahradě i u domu, ale třeba v Praze? Asi mají málo potkanů.

 3. 1103
  Šumavák says:

  Ahoj!
  Potkanů mají dost, ale podvyživených a to je nepřípustné týrání zvířat!!!

 4. 1104
  NoName says:

  Jsem slyšel, źe kdo bude chtít státní zakázku, bude muset zaměstnat nějaké nezaměstnané.
  A pak mu možná vezmou řidičák, když to nedopadne.
  Jo, a po školkách překvapivě chybí místa i na základkách. Kdo tohle mohl předvídat ????

 5. 1105
  maYda says:

  Dobré ráno,

  tož, my máme kompost u baráku na zahradě taky. Čerstvě založený. Léta moje duše venkovana úpěla při vyhazování slupek do popelnice. ale neměla jsem odvahu založit kompost, protže jsem se obávala, že by to ostatní v baráku nevydejchali. Taky by neměl kompost asi moc odběratelů.

  Pak sousedi nad námi prodali byt a nový soused se neptal, vyčistil zahradu za barákem, založil záhonky, zasázel rajčata a stloukl ohrádku pro kompost.

  Tak jsem na to zvědavá, má ho tam cca tři týdny. Zatím tam nosí pilně slupky on a moje děti. Těším se, že jako přispěvatel budu mít nárok na odběr zeminy do květináčů a nebudu ho vozit z chalupy. 🙂

 6. 1106
  jasan says:

  ale vždy´t je to jen a jen nová ekobuzerace… kdo chtěl nebo může kompostovat kompostuje, kdo nechce nebo nemůže nebude.
  Jakže jen další vyhozené peníze ze zbytečných dotací, nevý kšeft pro pachatele dobra a další kupa lejster.
  Jen jest mi poněkud divné, jak nám MŽP pod vedením ANO zelená až běda… asi to bude tím, Agrofert jede na ekodotace….

 7. 1107
  PeS says:

  2 Šumavák – některé ty podvyživené potkany bych Ti přál vidět… Skoro mám podezření, že si je někdo vykrmuje na pekáč…

 8. 1108
  Rpuť says:

  A proč má ten lev na ocase UZEL?

  Tedy, že je to příšernost neuměle napodobující 19. století je nepochybné! To si ti letci fakt nezaslouží!
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/knizak-okridleny-lev-je-paskvil-a-projev-amaterismu_309364.html#.U5VuzXJ_uuk

 9. 1109
  Schumacher says:

  1097 pravdu díš, Martine. Zažil jsem partu, která po nočním flámu „Sedumdesát, tý vole!“ Se vzduchem…To už je pozvánka pro zubatou. Nejhlouběji jsem byl někde u Sharmu, jmenuje se to Canyon, nebo tak nějak, taková průrva v hloubce kolem šedesáti metrů. Standardní plánovaný ponor s divemasterem. Měl jsem na budíku 57, držel se kousíček nad ostatními, selfmonitoring naplno, všechno v pořádku, ale dolů ani o tři metry abych si mohl zapsat 60 se mi nechtělo. Sice bych mohl velmi opatrně, ty pode mnou je jevili v pořádku a jak se ukázalo, byli, ale říkal jsem si, že těch pár metrů navíc mi za to nestojí, třebaže v hloubkách přes 40 jsem nikdy neměl problémy. Jak to šlo pod čtyřicet, vždycky jsem byl jak na trní, kdyby se mi něco nelíbilo nebo naopak moc líbilo, tak hned o kousek nahoru. Když je to na hraně tak pár metrů je dost významných.
  Nejlepší je plácání do dvanácti metrů. Spousta k vidění, dlouhý ponor, málo nachytaného dusíku, za den se dá bublat hodněkrát. Jednou jsem se sám plácal na útesu pod lodí asi v šesti metrech, hodinu a půl. Pak něco zhltnul, vzal novou flašku a zas hodinu a půl. Naprosto úžasné, spousta světla, barvy, ryby si zvyknou a chovají se úplně jinak, než když se kolem nich motá banda bublajících oblud. Je úžasné stát se součástí prostředí. Jít hlouběji má význam je-li tam k vidění něco výjimečného. Jinak, co tam….

 10. 1110
  maYda says:

  Ááááá, tak už je mi jasný, proč dolujou tu jámu uprostřed parku na Klárově…..

  Jsem si tak vzpomněla na okouzlující argument proti umístění jiné sochy v jiném městě :
  “ na tu zvednutou ruku vám budou bezdomovci věšet igelitky.“

 11. 1111
  maYda says:

  Ovšem dikuse je zajímavá…
  K soše nic, jen spílání Knížákovi a hlavně Klausovi 😀

  Já sice Knížáka těžce nemusím a jeho dílo mně taky nijak nefascinuje, ale to nic nemění na tom, že mi ta socha připadá nějaká divná….
  NA tom Klárově jeden pomník stačí.

 12. 1112
  westik says:

  (1108) ale no tak, Rputi, když může mít křídla kůň (Pegas), proč ne lev ? Tím ovšem ani nenaznačuji, že by se mn+ě ten podmník líbil 😕

 13. 1113
  westik says:

  sorry: mně, pomník .. 🙁

 14. 1114
  jirka ppa feudalista a imperialista says:

  já se poslední pár let potápím jen na volno….tedy ne „jen“ ale většinou. Prostě mne to víc baví a nejen to, odpadnou problémy s „počítačema“ ..tedy já je nikdy neměl a vždy jsem byl staromilec a počítal jsem skrz tabulky a bral jsem to jako součást zábavy….

  No, ale nějaký kompost, to je brnkačka…. já jsem skoro hodinu hledal lux. Celý víkend a vlastně ani před tím, jsem vůbec netušil, kde je a protože se personál dostavil, po nádherném volném víkendu a ten lux, že prej potřebujou. No co mám povídat… hledal jsem hledal a když už jsem byl v koncích, zavolal jsem rodičům, kteří jsou zrovna v Provance, kde by ten zatracenej lux mohl být…No a prej není nikde, rozbil se a tak už je někde vyhozenej…No věřili byste tomu? Tak já hledám něco, co už dávno není…Tak teď musím jít a lux koupit.
  Mimochodem, Skimici, jestli jsi „tady“ …to víno bylo božské, nevydržel jsem to a dík za návštěvu…

  Jasane, čerpadlo je spravené a funguje…

 15. 1115
  jirka ppa feudalista a imperialista says:

  Nikdy jsem nechápal ty „nadšence“ co honěj hlobky….. vždycky jsem je měl za , no, pitomce….. Tedy až na ty, co se tím živěj.

 16. 1116
  nickname says:

  Dobrý den. Čtu si články s ročním zpožděním. Zkuste to také. Vyřiďte prosím díky za „Původ sociální spravedlnosti“. Některé výroky jsou příliš přímočaré – viz kde jsou mořské národy, Féničané – ale jinak pěkné. Nelze z jednoho článku stvořit „Ekonomické myšlení před A.Smithem“.
  http://www.mises.cz/clanky/puvod-socialni-spravedlnosti-1206.aspx

  OT: kandiduji na starostu 😉 pokud vyhrajeme volby. Přede mnou je pouze devět statečnějších. Setkání straníků i kandidátů se vyvinulo v přátelské rozhovory, na kandidátce jsou moudří a poctiví lidé, kteří umí oslovit svoje zákazníky.

 17. 1117

  Lva s křídly už vyřešili v Benátkách.

 18. 1118
  maYda says:

  Teda Ty máš fakt těžkej život, Jiříku….:-D

  To jsou nevýhody života na zámku….Kdybys měl 1+1, víš za pět minut , jetsli lux je nebo není. 😀

  Ale budiž ti útěchou, že na nasí chaloupce bych ho taky klidně hodinu hledat mohla.
  Akorát že bych se na to hledání po čvtrthodině vybodla a zavelela potomkům, ať nejsou líný a vezmou smeták a koště.
  No jo, jenže k personálu si to asi jeden dovolit nemůže 😀

 19. 1119
  jasan says:

  1116

  z toho si nic nedělej… to je před volbami vždy…. v jak velkém sídle?

 20. 1120
  jasan says:

  1114
  co tomu bylo? štift spadl do trýbu?
  ale hlavně že je voda a že úroda není v ohrožení….

 21. 1121
  Rpuť says:

  Doma i po světě rozvrtal Obama, co se dalo. Tak teď ještě tu Evropu… 🙁

  Paul Craig Roberts:
  …Tlak Washingtonu na sankce vůči Rusku má překážku v Německu. Německá kancléřka Merkel je nevolnicí Washingtonu, ale německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier a německý průmysl nejsou přáteli sankcí. Mimo německé závislosti na zemním plynu z Ruska podnikají v Rusku tisíce německých firem, a práce několika set tisíc Němců je závislá na ekonomických vztazích s Ruskem. Bývalí němečtí kancléři, Helmut Schmidt a Gerhard Schroeder, vypeskovali Merkel kvůli její poddanosti ve vztahu k Washingtonu. Pozice Merkel je slabá, protože se stupidně dostala do pozice obětovávání zájmů Německa zájmům Washingtonu.

  Putin, který demonstroval, že není typicky blbým západním politikem, vidí v konfliktu mezi tlakem Washingtonu na Německo a skutečnými německými zájmy příležitost k rozbití NATO a EU. Pokud se Německo rozhodne, stejně jako Janukovič, že německé zájmy spočívají v ekonomických vztazích s Ruskem, a nikoliv v tom být loutkou Washingtonu, může Washington svrhnout německou vládu a dosadit spolehlivější loutku?…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/paul-craig-roberts-vzestup-ruska-ke-globalni-moci/

 22. 1122
  nickname says:

  1119 Pevná hráz socialismu a míru, dříve známá díky prvoligovému fotbalu a Nedvědovi. Posledně jsme měli dva zastupitele.

 23. 1123
  jirka ppa feudalista a imperialista says:

  Jasane, podle všeho byl dole moc husty kal a čerpadlo se zaseklo. Takže stačilo vyndat a propláchnout vodou. …vždycky jsem si přál provozovat hovnocuc a vše s tím spojené 😀
  Dneska je to vopruz, protože te vody se odpustilo velmi a dost. Nechal bych to pachatele nanosit po kyblíkách, asi pět hodin dovážení vody a srágor 🙁 a jak sám dobře víš, všichni tady se flákaj a zvlášť když se začímají česat třešně… Ještě nejásej, až to uvidíš, tak posoudíš, já to nepoznám a hlavně nevím, jak jim to sucho uškodilo…

  Že je rusko normálnmí země? Že mají být nějaké ohledy? No je vidět, že nikdo z těch, co píšou o tom, že to je civilizovaná země, plná přátelských lidí, již zcela bez imperiálních choutek, nebyli…. a pokud byli, tak s rekreací ROH, či jako delegace. Budete se divit, ale pořád mne nikdo nepřesvědčil, že na rusko není potřeba klacek a jak se „snaží vstát, tak ho nemajznout po hlavě….ale chápu, dubisko je dubisko a panslavismus je skvělý, což teprve, až kozák ve Vltavě ….

 24. 1124
  nickname says:

  Zaujala mne reakce ruské, resp. ukrajinské „mládeže“, těch co dobrodiní převýchovných organizací nezažili na vlastní kůži. Stalin – dobrý, komunisté – dobří, ÚV KSSS bojoval za mír. Bandera – bojovník za svobodu. Svět není černobílý, na všem musíš hledat to pozitivní.
  Z rozhovoru jsem citlivě vycouval, abych neurazil nádorní cítění diskutujících.
  Jde o Ukrajince žijícího u Čechách, neměl bych problém ukázat mu pamětníky Bandery i Stalina.

 25. 1125
  PeS says:

  No a jak praví klasik:
  Kdyby prase mělo křídla,křídla jako pták
  vyletěl bych na praseti někam do oblak.
  Uviděl bych Itálii uviděl bych svět
  V Rakousku bych slyšel zvonce z výšky koukal na Japonce
  a pak bych se zase vrátil,
  vrátil bych se zpět.

 26. 1126
  Rpuť says:

  nickname – nasáto s mateřským mlékem – to je ten problém.
  Spousta dětí těch, co sem přijeli v 68 dodnes věří, že nás přijeli zachránit. „Tatínek u toho byl a ten by mi přece nelhal.“
  Stejně jako spousta Sudeťáků věří, že jsme tu lezli po stromech a kdyby nás za Přemysla Otakara nekolonizovali, tak bychom po těch stromech lezli dodnes. To oni nám přinesli světlo kultury a Karel IV. byl Němec.
  A netýká se to, samozřejmě, jen vztahů s Čechy, ale prakticky všech zemí mezi sebou … všude jsou nějaké naprosto nesmyslné resentimenty, kterým obyvatelstvo věří jak evangeliu v rozporu s evidentními fakty.
  A nikdo s tím nehne, ani Eunie ne!

 27. 1127
  maYda says:

  Tak mně napadá, která že země je ta „normální“…:-)

  Jiří, ono ani tak nezáleží na tom, jetsli zrovna někdo tebe předsvědčí či nepřesvědčí, jako na realitě a ta je taková, že Rusko zdaleka není na kolenou a navíc bych řekla, že to je momentálně ono, kdo drží v ruce docela festovní klacek….

 28. 1128
  jasan says:

  1122
  kdo je to medvěd? nic mi to neříká….

 29. 1129
  jasan says:

  jirko ppa,

  dik… bohužel je zabít nemohu… tak jim jen vynadám a příště maj po kšeftu… ach jo.. ten kapitalismus nějak fakt nefunguje.

  jinak ohrožení třešní, třešňovice a marmelády (já vím že se to nesmí) bych měl fakt nerad na triku… zvláště když jsi sledován od ústřic…

 30. 1130
  jasan says:

  apropos… celkem očekávaný vývoj…

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lubos-Palata-Cesi-prestante-se-bat-sudetskych-Nemcu-tech-starecku-a-starenek-322411

  já se jich vůbec nebojím… ale majetkoprávní vypořádání dle listiny EU by byl dost rachot…

 31. 1131
  Šumavák says:

  NoName – ad 1104 :
  No to bude jednoduché, co paní Marxová vymyslela:

  Chci-li dostat nějakou vřejnou zakázku, třeba http://www.mpsv.cz/VerZak_info.php?prg=10&yr=2014&program=&nazev=&OK=Vyhledat&p=1
  musím napřed najmout partu dlohodobě nezaměstnaných cikánů. Když zakázku získám, tak ty nezaměstnané samozřejmě, protože ty cikány na nic jiného nepotřebuji, pošlu na tu zakázku, v tomto případě zazdít všechna okna a dveře na ministerstvu.
  Co je na tom složitého?

  Ony už teď jsou s veřejnými soutěžemi docela problémy a a za nových podmínek budou ještě větší.Kdo by se na to nevyprdl?
  Takže v konečném důsledku bude nutno zakázku, aby se vůbec realizovala, přidělit předem vybranému kamarádovi…

  A vo vo vo vo tom to je!

 32. 1132
  nickname says:

  http://www.pavelnedved.cz/home/
  Jasane, vy mně taháte za nos 🙂
  Dále napovím: Zlatá bula …
  … falc

 33. 1133
  maYda says:

  Tak mně napadá, jetsli Matzurčina návštěva vyrazila na tu procházku Prahou….

 34. 1134
  martin TT says:

  Schumi, ta průrva u Sharmu je za Dahabem, jmenuje se Canyon a byl jsem tam mockrát. Od vstupu do vody se jede šikmo doleva nad vstup do Canyonu a tam je obrovská muréna. Pozoruhodné na celém útvaru jsou bublinky, stoupající kolem té hroudy korálů s murénou jakoby ze země. To jsou bubliny těch stovek potápěčů, kteří tam od rána vlezli a vydechovali. Na Canyonu jsem byl poprvé dodělávat AOWD. Slyšel jsem vyprávěnky o dosažených hloubkách, ale protože jsem byl ještě zajíc, tak jsem se domluvil s divemasterem, že bych chtěl vyzkoušet, co je v těch čtyřiceti metrech vidět. Dojel jsem do 40 metrů, neviděl nic než šutry a potom pomalu stoupal nahoru. To byla dostatečná zkušenost, i když vím, že pro někoho (hlavně pro laiky), je nejdůležitější otázka, jak jsi byl hluboko.
  Jirkův freediving je skvělá věc, když se to umí, ale já to neumím a moc bych to nevyužil. Vytlačuji asi víc vody než by Archimedes spočítal a trvale se zatěžovat se mi nechce. Na pozorování života ve vodě beru jen ABC a ležím na vodě jako kláda, až se někdy manželka strachuje, jestli jsem ještě na živu. Na fotografování zase potřebuji být pod vodou delší dobu než na nádech a hlavně, jak jsi už psal, v klidu a s minimem pohybu.

 35. 1135
  jasan says:

  1132

  fakt netahám… za sebe neznám nic nudnějšího než fotbal, basketbal a házenou… a hráči mi nic neříkají stejně jako herci a herky…

 36. 1136
  westik says:

  ufff,
  „Člen Republikového výboru Svobodných a vysokoškolský pedagog Miloslav Bednář si … všímá prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky k oznámení prezidenta USA Baracka Obamy o posílení vojenské přítomnosti USA v Evropě….
  „Americe a nejen jí vrazil svůj malý slizký nožík do zad přihlouplým a přidrzlým prohlášením, že si prý Česká republika nepřeje posilování vojenské síly NATO v Evropě,“ dodal politik.
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/premier-sobotka-je-polokomunisticky-mourenin-rika-bednar/

  No, jestli takový slovník používá postarší pedagog a politik, tak nás ochraňuj pánbůh od všeho zlého a hlavně od takových budoucích „politiků“ …jakoby ta současná snůška „politických obejdů“ nestačila …. 🙁

 37. 1137
  Šumavák says:

  Pojďte nahoru, sušit seno…

 38. 1138
  Rpuť says:

  westíku, taky jen zírám, co z některých lidí v poslední době leze …. taková povědomá rétorika… jen s opačnými znaménky…

 39. 1139
  nickname says:

  westíku, já bych to řekl možná ještě ostřeji: Bohuslav Sobotka je socialista.

 40. 1140
  westik says:

  (1139) nickname, o Sobotku přece nejde ; že je socialista, to ví i žák páté třídy (koneckonců je Sobotka předseda ČSSD ) 😕 Bednářovo výrazivo (pominu-li vůbec obsah) odpovídá té SSO kandidátce do EU, a nikoliv vysokoškolskému pedagogovi; slušnost a noblesu vytlačuje zaslepenost, egocentrismus, sobectví a až partajní tupost- inu „debilizace národa“ dosáhla už do „sedmého nebe“ 🙁
  Měl byste mu připomenout, že existuje také něco jako“národní zájem“ ( např. „Celkové české investice v Rusku činí 70 miliard korun, ještě větší hodnotu má majetek českých firem působících v RF. V případě nežádoucího scénáře, budou-li ohrožena ruská aktiva v EU, může Moskva znárodnit veškerý zahraniční majetek na svém území. V Čechách si to moc dobře uvědomují a snaží se „nedráždit“ významného partnera. Není divu, že premiér Sobotka odmítl v podstatě plány Obamy, které zveřejnil ve Varšavě, ohledně posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě.“ http://czech.ruvr.ru/2014_06_09/Cesky-byznys-jiz-bije-na-poplach-3671/
  Slušnost a noblesu vytlačuje zaslepenost, egocentrismus, sobectví a až partajní tupost- inu „debilizace národa“ dosáhla už do „sedmého nebe“ 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *