Sexuální příručka z roku 1894

Loki_F

 

Vlkův článek k 8. březnu mi připomněl, že jsem měl někde schovaný text, míněný smrtelně vážně, psaný s inspirující nábožensky oslazenou (s)prostotou. A našel jsem jej v depozitu…

Myslím, že by se obzvláště pěkně vyjímal jako připomenutí a vrácení do reality.

Neboť nositelky pochodně feminismu s touto inspirací drží pochodeň pokroku vysoko zdviženou a bruselské bojovnice za ženskou rovnoprávnost dokazují průběžně, že nic nestačilo vyčichnout.

Čas o času se tu někteří chlubiví přispěvatelé vyjadřují i o svých domácnostech (často aniž si uvědomují, co na sebe zbytečně prozrazují), možná introspektivně zjistí, že existují jakési souvislosti…

};-D)

 

RADY A POKYNY PRO MLADOU NEVĚSTU, KTERAK SE CHOVATI A JAK ZACHÁZETI S INTIMNÍMI A OSOBNÍMI VZTAHY VE SVAZKU MANŽELSKÉM KU PROSPĚCHU NEZRUŠITELNOSTI TÉTO POŽEHNANÉ SVÁTOSTI A PRO SLÁVU BOŽÍ.

 

Autor: Napsala Ruth Smythersová, milovaná žena reverenda L. D. Smytherse, pastora arkadické metodistické církve, při výročním Regionálním shromáždění.

Vydáno léta páně 1894

 

Pro citlivou mladou ženu, které se dostalo řádné vychování, jest Svatební den paradoxně dnem nejšťastnějším a nejhrůznějším zároveň. Kladným okamžikem jest svatba sama o sobě, kdy je nevěsta středem pozornosti a odehrává se krásný, Bohem požehnaný ceremoniál, který symbolizuje její triumf nad mužem, kterého si k sobě připoutala, aby vyplňoval všechny její tužby po zbytek života pozemského. Zápornou chvílí jest pak svatební noc, kdy se nevěsta musí vykoupiti takříkajíc tím, že bude poprvé čeliti hrůze sexuální zkušenosti. Za těchto okolností poslyšte, drahá čtenářko šokující pravdu. Některé ženy očekávají zkoušku ohněm o svatební noci s radostí, takových pocitů se vyvarujme! Sobecký a tělesně založený manžel může lehce takového nevěstina smýšlení zneužíti. Nikdy by nemělo upadnouti v zapomenutí jedno zásadní pravidlo manželství: dávati se musí pomálu, zřídkakdy, a hlavně s nechutí. Jinak by se mohlo přihoditi, že manželství stane se místem pro ukájení živočišných tužeb. Na druhou stranu, utlačování nevěsty nemusí vždy zacházet do krajnosti. Ačkoli je sex v tom nejlepším případě odporný a v nejhorším případě bezbožný, bolestivý a ponižující zážitek, musí se přetrpěti, a ženy tak činí od počátků věků. Odměnou budiž jim svátost monogamního domova a dětí jež touto cestou vznikají. Pro nevěstu je ve většině případů zbytečné brániti se ženichovým započínáním sexuálního aktu. Ideálním manželem byl by ten, kdo by k své ženě přistoupil pouze na její vlastní žádost a pouze z důvodu zploditi potomstva.

Takové jemnosti a nesobeckosti však od průměrného muže očekávati nelze. Většina mužů, pokud nežije v sebezapření, bude sex vymáhati téměř denně. Moudrá nevěsta statečně protrpí nejvýše dva sexuální zážitky týdně v prvních měsících manželství a postupem času by se měla všemi možnými způsoby snažiti, aby se četnost styků snižovala. V tomto ohledu se použíti dá předstíraná nemoc, ospalost či bolesti hlavy. S úspěchem se setkávají také večerní hádky, škorpení, popichování, sekýrování a hašteření zhruba hodinu předtím, kdy obvykle započíná svádění.

Chytré ženy mají v zásobě novou a lepší metodu, jak odmítnouti a odraditi manžela s jeho milostnými návrhy. Dobrá manželka může čekat, že do konce prvního roku manželství se jí podaří snížit častost intimních sblížení na jedno týdně a do konce pátého roku svazku manželského na jedno měsíčně. Mnoha ženám se podařilo do desátého výročí sňatku poroditi děti všechny a docíliti úplného ukončení sexuálního vztahu se svým manželem.

V tomto období se mohou spolehnouti, že láska k dětem a společenský nátlak jejich muže doma udrží. Tak jako si moudrá nevěsta vždy ví rady, jak udržet četnost pohlavních styků co nejníže, stejnou pozornost musí věnovati také tomu, aby to byla ona, kdo řídí druh a stupeň styku.

Většina mužů jest od přírody spíše perverzní, a když žena vyjde i jen půl kroku vstříc, může to znamenat příval nejodpornějších výmyslů jeho. Třeba mimo jiné provozovati normální sex v nenormálních polohách, dotýkati se ženina těla ústy a své odporné vzrušené tělo nastavovati k ústům své ženy. Když jest muž odmítán, začnou se projevovati nechutné mužské zvyky, ke kterým jest v takové situaci každý manžel náchylný. Mluví o sexu, čte příběhy o sexu je často nahý, prohlíží si fotografie nebo kresby znázorňující nebo připomínající sex.

Moudrá nevěsta nikdy nedovolí, aby její muž viděl její tělo neoblečené, a nikdy nedopustí, aby on jí ukazoval své vysvlečené tělo. Pokud se sexu nejde vyhnouti, jest nezbytno, aby se provozoval v naprosté tmě.

Spousta žen považuje za rozumné a užitečné nosit silnou bavlněnou noční košili a manžela oblékat do řádného pyžama. Noční úbory si manželé obléknou každý v jiném pokoji a při pohlavním aktu si je nemusí svlékati, tudíž dojde k nejnutnějšímu a nejmenšímu odhalení těl.

Ve chvíli, kdy má nevěsta oblečenou košili a zhasla už všechna světla, postaví se tiše k posteli a očekává svého ženicha. Ten když tápavě vstoupí do místnosti, neměla by žena vydávati žádného zvuku, neboť by tomu mohl porozuměti jako povzbuzení. Měla by ho nechat tápati ve tmě. Vždy jest naděje, že třeba zakopne a způsobí si malé zranění, kterého by mohla žena využíti jako výmluvy a odepříti mu pohlavní styk. Když ji najde, měla by manželka ležeti co nejtoporněji. Jakýkoli tělesný pohyb z její strany by si mohl optimistický manžel vyložiti jako vzrušení sexuální. Pokud se ji chystá políbiti na rty stačí, když trochu stočí hlavu, a jeho polibek skončí někde na tváři. Pokud se ji chystá políbiti ruku, měla by ji sevřít v pěst. Pokud ji nadzvedne noční košili a pokusí se ji políbiti kdekoli jinde, měla by si ji okamžitě stáhnouti, kam patří, a vyskočiti z postele se slovy, že ji příroda volá tam, kam musí i král.

Tohle určitě potlačí jeho touhu líbati zakázaná území. Když se manžel snaží ženu svésti necudnými řečmi, vymyslí si nějakou nesexuální a triviální otázku, kterou mu z ničeho nic položí.

Jakmile muž na ni odpoví, měla by udržovati konversaci na ono téma, i kdyby bylo sebenicotnější. Nakonec manžel pochopí, že když vyžaduje pohlavní styk, musí v tom pokračovati jen bez milostní přípravy. Moudrá žena si nenechá vyhrnout noční košili dále než k pasu a dovolí nejvýše, aby si muž rozepnul poklopec u pyžama, aby mohlo dojít ke spojení. Manželka je po celou dobu, co on funí a vzdychá, úplně tiše nebo si bručí něco o domácích pracích. A hlavně musí ležeti úplně nehybně a nikdy za žádných okolností nezamručí ani nezasténá, dokud styk neskončí.

Hned jak muž dokončí pohlavní akt, začne ho moudrá žena sekýrovati stran drobných úloh, které si přeje, aby ráno vykonal. Spoustě mužů přináší největší sexuální uspokojení právě to poklidné konečné vyčerpání těsně po pohlavním aktu, a tak je pro ženu nutno zajistiti, aby v takové chvíli nenastal okamžik klidu, který by si manžel vychutnal. Jinak by mu to mohlo dodati odvahy, aby se znovu pokusil o pohlavní sblížení.

Manželka může být ráda za jednu povzbudivou skutečnost. Celý život vychovávala jejího muže škola, církev, jeho rodina a společnost okolo něj k pocitu viny pro jeho pohlavní touhy. Přichází tedy ve svazek manželský kajícně a studem zahalen, už napůl přemožen a zdolán. Moudrá žena se chopí takové výhody a pozvolna sleduje svůj cíl: nejdříve omezování ve svůj prospěch a poté svého manžela úplně oprostí od sexuálního vyjadřování.

 

Nikdy by nemělo upadnouti v zapomenutí jedno zásadní pravidlo manželství:

dávati se musí pomálu, zřídkakdy, a hlavně s nechutí!

 

 

Post scriptum:
Tato příručka je aktualisována touto směrnicí EU:  O odstranění genderových stereotypů v EU(2012/2116(INI))

a abyste se k tomu mohli kulturně, genderově a vyváženě vyjadřovat, doporučuji prostudovat příručku pro školy zde: http://www.ceskaskola.cz/2010/01/msmt-kultura-genderove-vyvazeneho.html

 

 


Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 474 komentářů u “Sexuální příručka z roku 1894

 1. Tak on ten text je s největší pravděpodobností hoax, nicméně i kdyby byl pravý, pak by to byl spíš humoristický text, ono žít s metodistickým reverendem musel být neskutečný opruz.

  Což se bohužel o směrnicích z EU říci nedá.

  V každém případě jsem se zasmála, asi nejvíc tomu „optimistickému manželovi“.

 2. mňo… dalo by se to zkrátit na větu: Manželství má jednu obrovskou výhodu. Můžu souložit i když se mi nechce.

  Ale k článku – jediná Arcadia, kde je něco metodistického, je v Kalifornii. Methodist Hospital – 300 W Huntington Drive, Arcadia, CA Takže onen žertovný text asi překládal nějaký Miloš Zeman (abych se přidržel zdejšího názvosloví). Krapet mi nesedí prohlížení erotických fotografií. Tento zlozvyk nebyl v roce 1894 natolik rozšířen, aby ho pranýřovala nějaká zapšklá čúza z kalifornských Prdelákovic, tedy Arkádie.

 3. jj, Šumaváku 🙁 A kam vede pohlavní (ne)zdrženlivost – Den zkázy v britském muzeu 🙂

 4. 😀 😀 😀

  Hádám, že něco takového by asi napsala Eulálie Čubíková, pokud by se ovšem provdala za metodistického pastora. 🙂

  Ostatně jeví se mi, že autorce působí popisování technik, jak co nejvíce znechutit manželské soužití oběma stranám, jistou rozkoš a vykecává se ze svých vlastních úchylek.

  Pokud to teda není fór ….

 5. Priznam se, ze jsem z clanku ponekud zmateny…….. Nevadi to? Pockam si tedy na to rozuzleni, protoze nekde to tam byt musi…..
  Zatim si tedy ukrojit na drobne a prusvitne platecky krasne divocakove kyticky na sunkovej zpusob a vydrzim na to velke finale

 6. No a co se týká Ježíška a tak ….. nebuďte tak bigotní, vždyť se dá nakonec všechno i pánebohem ukecat a domluvit se… On se na Vás samozřejmě nezlobí a má nás všechny rád Vždyť Ježíšek s tím nemá co moc dělat, je to jenom synek, co byl taky trochu rabínem…a vůbec se nelišil od desítek různých zvláštních bytostí co tam v tom kraji bydleli. Jen měl dlouho po své smrti lepší marketing a obchodní strategii 😀

  Mimochodem, žádné nanebevzetí, má hrob v Safedu.

 7. Hoax možná, ale pamatuji ještě z dob předinternetových, kopírkových.

 8. Jistě, hoax z minulého století. Ještě spíš předminulého:)

 9. Andy, myslím, že je ještě starší…. z města Ur 😀

 10. 9- musím říci, že mne to v každém případě velmi potěšilo a rozveselilo, byť mi profesionální čest nutí podotknout, že frigidita není úchylka ( doufám, že zas schytám Ilse Koch…což mi připomíná, že já jsem ten, kdo tu hlášku kdosi vymyslel a dostat ji zpět v takovém trapném případě jako ondyno mne skoro až urazilo:)

 11. „Zavři oči a mysli na Anglii!“ 😀

  Inu, erotický obrázek byl (nejen) ve viktoriánské době, kdy se v Anglii zahalovaly i nohy od piána, zajisté dobrý kšeft a páni fotografové té doby si jistě neopomněli přilepšit.
  Pro zajímavost jsem mrkla aspoň na Wikipedii. A zajisté, že jsou tam uvedeni jen ti slavnější.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotografie_aktu

 12. Zavři oči a mysli na Anglii…v době domluvených sňatků to možná byla jediná možnost, jak svatební noc přežít bez znechucení. Ona to asi fakt nebyla sranda, nevěsta nepoučená, manžel cizí chlap…chtěla bych nás emancipované vidět tehdy, jak by se nám to líbilo:)

 13. Samozrejme ze frigidita neni uchylka…. Jak bych to rekl kulantne, proste jen nenasla toho praveho 😀
  Nepochybne to takhle nektere vidi, jako v tom clanku i dnes. Ostatne je svoboda a kazdy by do manzelstvi mel jit poucen a zpraven o vlastnech toho koho si bere. Je docela zvlastni, ze po par letech jsou jedinci prekvapeni, ze se to nelepsi 😀

 14. Hele Andy, nezda se Ti, ze ty domluvena manzelstvi funguji lepe a dele? Ne kazdy je schopen ve dvaceti posoudit kvality, zvlast kdyz dotycny, dotycna se nelibi rodicum a tak je celkem jedno jak se jinak projevuje 😀

 15. westíku 814 – on se totiž jmenoval Herod z dynastie Herodovců. To Héródés je řečtina.
  Hérodotos taky neskloňujeme Hérodotosa, ale Hérodota.

  ptakopysku 813, copak obelisk, já si to pak nechala přerejt do hlíny, jen mi nedali razítko! 🙂

 16. 15 jirko souhlasim – my jsme se s manzelkou pred 26 a pul roky domluvili jakz takz dobre.
  tedy casto se domlouvame furt ale to uz jsou jen takove detajly 😀

  jo hlava nas neboli ani jednoho – z tech domluv

 17. Po původu anglického originálu toho textu pátrala víceméně ze srandy skupina amerických internetových „badatelů“ už někdy před cca. deseti lety. Prověřovali jméno toho pastora, označení té církve, vydavatelství které to údajně mělo vydat i ten institut pro který to ta Ruth Smythersová měla napsat (to v originále je uvedeno, v českém překladu to chybí) a bylo zjištěno, že církev, pastor, vydavatelství ani intitut v době kolem roku 1890 neexistovaly.
  Stejně tak jazyk originálu obsahuje formulace, které se v angličtině konce 19. nebo počátku 20. století nevyskytovaly. Na druhou stranu bylo zjištěno, že dokument se objevoval na různých BBS systémech a sítích UUCP ještě v době předinternetové, ovšem neexistuje jediná zmínka o tom, že by se kdy objevil v nějakém tištěném humoristickém časopisu před rokem 1975 nebo že by se na něj objevily nějaké narážky třeba v rozhlase, v TV apod.
  Takže bylo konstatováno, že dokument byl s největší pravděpodobností sepsán v počítačovém či universitním prostředí někdy koncem 70. či počátkem 80. let minulého století. Autorem byl patrně nějaký nudící se programátor. 🙂

 18. Jirko ppa,
  ve dvaceti???? Nevím jak ty, ale já jsem byl schopen docela obstojně posoudit kvality ve čtrnácti. Jestli’s nebyl nějakej vopožděnej… třeba… 😀 😀 😀

 19. Jasne ze byl, ale myslim si, ze posoudit kvalitu jsem umel velmi brzo, ne nadarmo jsem vyrustal jen v plavkach u bazenu. Ale ne kazdy prednost v plavkach je prednosti do zivota….. Pamatujes na Mladka a jeho …. Polozenapolobagr?

 20. >> ptakopysk
  Ono to může být tím, že jak Ty tak Jirka máte na mysli odlišné kvality.

 21. Loki,
  hezké, byť opravdu z depozitu, taky jsem to někde četla už před lety.
  Spojení s genderistkami mi ale uniká – to jakože se má manžel chovat stejně, a od svatební noci budou vedle sebe ležet jako dvě polena 🙂 ?

  Ad domluvená manželství – asi záleží na tom přechozím poučení a výchově. Měli jsme kolegyni Indku, která zničeho nic jásala, že se bude vdávat – na udivené dotazy, koho si bere, prozradila, že manžela vybírali rodiče. Vzhledem k všeobecnému údivu dovysvětlila, že by jí rodiče přeci nevybrali někoho špatného….
  Jiný kolega, tentokrát z Thaiwanu, o kterém jsme si dva roky říkali, že asi zemře v osamění (moc hezký nebyl, tvář po neštovicích, a povahově neuvěřitelný nemluvný suchar), se nám pak za pár let přijel ukázat i se svou manželkou – docela milou a pohlednou ženou, sňatek byl domluven rodiči. No, s doktorátem už byl zjevně partie, a určitě se mají dobře.

 22. dvd,
  no to je klidně možný. My, primitivní ssavci, jsme co se týče neuronových spojů poměrně jednoduší a bytosti kolem sebe dělíme primárně z hlediska poživatelnosti. Ty nepoživatelné pak hodnotíme očima a hmatem.
  Je možné, že osoby duchovně vyvinuté mají ještě jiný, vyšší hodnotící systém.
  Tady bohužel nemohu sloužit. Taková hlediska kolem mě bez dotyku proklouznou stejně, jako medůzy kolem vorvaně.

 23. Hele jakypak duchovno…. Musi umej jist priborem, co jineho myslis?

 24. kdyz jsi ptakopysku zminil vorvane – ono se to tam pise .

  „Spousta žen považuje za rozumné a užitečné nosit silnou bavlněnou noční košili a manžela oblékat do řádného pyžama. Noční úbory si manželé obléknou každý v jiném pokoji a při pohlavním aktu si je nemusí svlékati, tudíž dojde k nejnutnějšímu a nejmenšímu odhalení těl.“

  ale lepsi je si takoveho vorvane nevybrat 😀

 25. To mám nejradši… když na to bahno napadne sních, mrzne a mě tam uvízne a zavzdušní se traktor. Ne že bych už nevěděl jak na to, ale pořád je to na hodinu šukačka a když se k tomu nedá zajet autem se startovacími kabely i docela nervák, jestli to baterka vydrží.
  Dnes k tomu inovace… když po tom vzduchu přišla nafta, tak místo do válce to stříkalo mě na vestu a do ksichtu. 🙁 🙁

  Jedu koupit naftu, aby si to při dalším náklonu zase nesrklo vzduchu…I když mi to není jasné, řekl bych, že tam nafty je dost. Čert ví kudy si to ten vzduch přisává…

 26. pepo,
  jo, flanelová noční košile, to je vynález! Neznám lepší antikoncepční prostředek 🙂

 27. Matzurko, není třeba hledět až do exotických zemí.

  Prý i ta Mrštíkovic Maryša ve skutečnosti Vávru neotrávila, v rodiči vnuceném manželství prožila skoro 40 poměrně spokojených let a měla kupu dětí.

 28. Martine:-)
  Tvoje obětavost je příkladná !
  Co kdyby ostatní sami nezjistili, že jsem ( zase ) napsal blbost !
  To přece nemůžeš rIskovat !! 🙂 Musíš je upozornit !

 29. maYdo,
  no…. ve tvrzení, že Maryša Vávru neotrávila bych být tebou nebyl tak kategorický!
  Co ty víš o něžné mužské duši. Jak trpí, když sdílí lože s nemilovanou ženou a po nocích musí jet jak šicí stroj na vietnamský ubytovně, aby mohl bez obav o svůj život konzumovat ranní šálek kávy…

 30. (16) Herkules ovšem Řek byl a dost se bavím v uzenářstvích, slyše „dejte mi 10 dkg Herkulese“ …. Novočeštinou řečeno, není to o řečtině, je to o češtině. 😛

 31. Jj, pánové – jste 100 let za vopicema a ten Lokiho odkaz jste nečetli. Zde Matějkův komentář:
  …Ve zprávě, kterou považuji za téměř bezkonkurenčně nejpitomější text, který jsem kdy z Bruselu četl, se dočtete o několika tzv. nežádoucích stereotypech a neblahých předsudcích. Tak například že žena je neoprávněně považována za sexuální objekt, že na venkově je to v tomto ohledu ještě horší, než ve městech, že v reklamě se nadměrně objevují ženy (jistě především chybně mladé a krásné) nebo že trpíme takřka zhovadilou představou, že žena se má starat o rodinu a muž o její zabezpečení. Mezi řádky dojde důsledný čtenář snadno k závěru, že rodina, složená z muže, ženy a jejich dětí, tedy základu reprodukce lidského rodu, je vlastně přežitek…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-za-odstraneni-genderovych-stereotypu-fa4-/p_zahranici.asp?c=A130313_101927_p_zahranici_wag

 32. KArle, ovšem ten Herkules v uzenářství, co se prodává po deseti deka, nemá s Řeky nic společného – aspoń doufám 😀

  Ptakopysku, TY hnidopichu, ať je po tvém :

  Maryša nenasypala Vávrovi do kávy jed na myši, koupený u Žida a nezpůsobila mu tím úmrtí krátce po sňatku.
  Naopak s ním prožila dlouholeté manželství, ve kterém byla spokojena.

  Zda byl spokojen Vávra a jetsli ho manželka neotravovala jiným způspobem, než sypáním jedu na myši do kafe – čímž mu sice nezpůsobila smrt, ale zajisté snížila kvalitu života, veškeré zdroje mlčí.

 33. (no j),chybička se vloudí (zejména po 3 dcl červeného) 😕 Salám Herkules neznám ! Vy si, AK, objednáváte 10 dkg Herkula ? 🙂

 34. Rputi,
  ten Lokiho odkaz byl už ráno v dolejší hospodě. Dával ho tam martin TT.

 35. (36) S Řeky ne, s češtinou ano.
  (37) Ano, pokud ho nekoupím více nebo nedostanu chuť na Mortadelu. Ta je bez jazykových problémů. 😛

 36. 2 ptakopysk – ad 28 – a co takhle – když leží naznak: „chtělo by to vymalovat!“ ? To mi přijde ještě lepší…

 37. No já nevím, ale žádat v uzenářství 10 Dg Herkula by mi přišlo tak nějak křovácko-lidojedsky. 🙂 Proto raděj Lovecký. I když….. 🙂

 38. PeSi,
  nojo, ale to máš za sebou pořádný kus chlapský práce. Flanelka tě té dřiny ušetří 😛

 39. Nemá náhodou dekagram zkratku dkg?
  10 Dg Herkula by byl docela dobrý název nějakého sci-fi filmu. 🙂

 40. Ptakopysku, Dg… Dega byl nějaký malíř ne? 😀 😀 😀

 41. Když mnou lomcovala puberta, dostalo se mi poučení z pozoruhodného spisku O láskách lidských, vydaného 1866 a zapůjčeného z veřejné knihovny v Plzni. Nejzajímavější kapitola se nazývala Umělůstky rozkošnické. Po rozvláčném etnografickém úvodu následovala věta: „Tak dosáhne se rozkoše přímo napozemské, když muži úd svůj si…“ Stránka končila a další 4 byly vytrženy. Kdoví o co jsem přišla.

 42. Další pozoruhodný a proslavený „ Spisek páně Batisty “ jsem jednu dobu vlastnil, dostal jsem ho na nějaké soutěži, kam kdosi přitáhl bedničku starých knih. Bohužel jsem ho půjčil jednomu spolužákovi, bydlícímu na koleji na Strahově. Tam stopa totálně zmizela.

 43. Hmmm,
  jsemť zjevně hrubě nepoučena, naši měli v knihovně jen Káma Sútru. A pak mi přišlo, že je lepší přejít od teorie k praxi 🙂

 44. 2 ptakopysk – ad 44 – obojí je správně. Jeden deka-gram (Dg) = jeden deci-kilo-gram (dkg), ale říkám-li deka, mělo by to být D… Viděl jsem jednou rozměry zahrady udávané v dekametrech – Dm…
  ad – 43 – „ale to máš za sebou pořádný kus chlapský práce.“ – nerozumím… Dotyčná leží jak 3 dny chcíplá velryba, chlap se přemůže a s určitou dávkou naděje se pozvolna přitulí a dozví se ono „chtělo by to vymalovat“, nebo „po stropě leze pavouk“ – a je po naději, ještě než k čemukoli vůbec mohlo dojít… Kde tam vidíš nějakou práci? Jedině, že psychicky odolnější jedinci se pak raději zvednou a jdou do hospody nebo za potřebnou sousedkou…

 45. Matzurko, a italové si ho taky trochu přivlastňují, stejně tak němci
  jakoby si všichni chtěli utrhnout kousek naděje ..

 46. 51- proč se ten chlap přemáhá, když ho čeká chcíplá velryba? Proč raději nevymaluje?

 47. 55 – Andy, nejen malováním chlap jest živ… 🙂

 48. Protože když to řekne, je už vymalováno 🙂

 49. Andy,
  chlapi mají jinak nastavené váhy u malování a u tulení se, než si myslíte. Kdyby se řídili vaší premisou, emzáci by čuměli jak péra z gauče, proč lidstvo bleskurychle vymřelo oblečeno do barvou zflákaných montérek, ale s dokonale vymalovanými kvartýry.

 50. Matzurko,
  jestli se Duka nemýlí, pak Bůh ochraňuj křesťanstvo… 🙁
  KOneckonců, četl jsem Dukovy komentáře a mám z nich pocit, že buď psaním pověřil nějakého jáhenského šmoka, nebo kouřovod u kamínek v Sixtinské kapli měl nějakou drobnou netěsnost. To by snad normálně psát nemohl.

 51. Tedy, Vy ale musíte mít hroznej život 😀 Tedy vy s těma velrybama ve flanelce a tak… proč jste si je tedy brali?

  No a jsem rád, že dáváte mimoděk obrovskou důležitost tomu, že na jednom náměstí zvolili, ti co jim hoří kabelka, někoho, kdo jim půjde umýt nohy. Je to docela zajímavé pozorovat.

 52. 56,57,58- to ovšem nevysvětluje Pesovo: chlap se přemůže…. Jo kdyby napsal „chlap už to nemůže vydržet“, tak to by byla jiná

 53. Křesťanstvo má smůlu, Bůh tam má spoustu zatím nevyřízených žádostí na ochraňování královny… 😉

 54. Jirko, ale nesmíš číst diskusi, ta zcela míjí symboliku a řeší otázku, která značka je víc probuzerantská.

 55. K odpolední diskusi nemám co dodávat – objasnila mi zapšklost některých diskutérů – nedala jim, případně nedali jí.

  Já jsem si zasloužil tu nejlepší ženu, co si ji ani nezasloužím.

 56. Jirko,
  a to mám řešit porod Ornelly 🙂 ?!

 57. a z koutku BFU – tak dlouho mi vyskakovalo na počítači, že jsem Out of memory, že jsem koupil za 15 stovek kombo 2×4 a jedu. Tož tak.

 58. Ptakopysku, ano, některé by mohli být dcery, věkem rozhodně 😀

  Martine, to je právě úhlem pohledu. Musej se přeci vymezit, když maj třeba Pezota 😀

 59. Ona Muti, je těhotná, proboha, myslel jsem že v tom věku už nemůže…i když je to furt kočka, to zas jo…

 60. Out of memory – hlavně když to nebyla hláška, že máš Alzheimera, to by kombo nevyřešilo.

 61. Jirko,
  nikoliv Muti, ale jakási Štiková, která se proslavila zejména tím, že se nechala zbouchnout…. 🙂

 62. 71 – o Alzheimerovi mluví moje žena, když mi ze soucitu nechce říct natvrdo, že jsem zblbnul.

 63. Jirko, již několik měsíců lomcuje medii česká Ornela a její matinka. I já jsem zaznamenal, že se vloudila na ples v Opeře v převlečení za novinářku a nechala se vyvést přímo před senzacechtivé mikrofony a kamery – taky jedna s dobrým marketingem, která ovšem k marketingu nasazuje i vlastní pot a slzy – o krvi nic nepsali(zatím).

 64. Jo aha, tak to samozrejme vim, kdo to je….. Dekuji, nejak mam spojene jmeno Ornella s jinym prijmenim. To je ale ma chyba….

  Alzhajmr? To je snad ten co hraje fotbal za Bajern, protoze vzdycky kdyz hraje Mnichov v lize mistru, druhy den si nepamatuju, pri jakem jeho golu jsem usnul. 😀

 65. Nemusím číst o Ornele i tady na blogu, že ne?

 66. (77) Já taky. Ornela Zásada české perličky. Jiná mne ani nenapadne. Postprofesionální deformace, kdysi jsem jim prodával díly na vozíky.

 67. OT
  „Zastavení trestních stíhání podle nejkontroverznějšího, druhého článku amnestie zatím ministerstvo spravedlnosti eviduje v 3 120 případech.“
  Media řvala o osmi, deseti známých jménech.

  ovšem 3120 řízení delších než osm let, a to ještě bez uprchlých je teda síla.Za to by justice měla Klausovi líbat ruce. A zamyslet se nad sebou!!

 68. Šumaváku a to jsou jen ti, kteří měli dost peněz, aby to soudní řízení ustáli. Ti ostatní to vzdali…

 69. Ježiš, to je děs, když jedna něco špatně přečte. Měli jste vidět ten úděs, když jsem v Matzurčině 72, přečetla špatně jméno a četla namísto Štiková Šiklová!
  Copak mě mohlo napadnout, že namísto, v poslední době zde vzpomínané profesionální petitérky, se tu bude probírat vlastno-made štika bulváru? /8-o)

 70. když už řeč sklouzla až k Ornele, dovolím si sem pastnout přípodotek zpod článku o chovu exotických domácích mazlíčků: Extravagantní moderní doplněk domácnosti je podle mě blondýna se šestkama kozama, ale ne zvíře.

  Pokud někdo vyznáváte heslo: „Máme doma trotla, koupíme mu axolotla“ mrkněte se semka: http://zena.centrum.cz/bydleni/clanek.phtml?id=773802#utm_source=centrumHP&utm_medium=stylebox&utm_campaign=A&utm_term=position-2 to je článek právě pro vás.

 71. ptakopyslu bachy. Jsou si nápadně podobné a matka štiková je velmi aktivní, horší než OSA. Z porodu chce tantiémy!
  Jo a kokta si prej místo porodu dal koprovku … 🙂

 72. Jedna drobná zpráva o počasí: Sice jen -5, ale zato opravdu silný vichr. Před chvíli se ozvala nějaká rána a tak nevím, jestli ještě mám celou garáž. Střecha zatím nesletěla. Doufám, že to tak i zůstane. Další škody obhlédnu po rozednění.

 73. Tak a máme tu Idu. Březnovou Idu. Jsem zvědavá, jestli nějaké médium připomene události 74 let staré a jak.
  Dobrou noc.

 74. Tak zase jedno neblahe vyroci…… Ted bych mohl napsat neco o tom, ze politici, vcetne Benese, coz byl tehdy utecenej prezident se zachovali jako vzdycky a ze se nic nezmenilo, ale nebudu to delat. Protoze kdyz uz nekdo ma zakon o rom, ze se zaslouzil o stat, tak neni co resit. To berte jako pripominku toho, ze to jsou obecne a vsichni pekny parchanti. Kteri sice mohou mit skvele vystupovani, ci fantasticka doporuceni, ale cekejte od nich jen to nejhorsi.

 75. Fujtajbl poránu,
  na Podblanicku mínus osm, docela silný severák. Šel jsem v něm asi kilometr po pláni a jsem zmrzlej jak sobolí trus.
  Jedno médium připomnělo. Český rozhlas.

 76. Jirko ppa,
  já bych nebyl tak negativistický. Musíš si uvědomit, že ani Beneš, ani Klaus s podepisovaným dokumentem hluboce vnitřně nesouhlasili. 🙂

 77. Tak to ano…. Rozumim, bytostne nesouhlasit se spatnou, spatnou vetickama a smlouvama a pak podepsat. Nejhorsi je ze jsou jeste zanhrdiny, misto toho, aby meli na zadku otisk podrazky 🙁

 78. JJ – dokud si to neuděláme sami pořádně …. 🙂

 79. Dobré zas ráno… Tak jen doufám, že dnes důstojně oslavíte dnešní výročí vstupu do Evropské Unie, či spíše řečeno, výročí vstupu Evropské Unie na zbytky našeho území, kdy příhraniční pokrokové části bývalé republiky se staly součástí Evropské Unie o několik měsíců dříve… Ale zas moc to s těma oslavama nepřehánějte, noci jsou ještě mrazivé…

 80. PeSi, je to tezke jestli slavit dnesni vstup do treti rise, kdy se nikdo neptal nikoho a hlasovalo se tankama a zbabelosti, nebo vitezny unor, kde si vstup volebnim vysledkem vyvzdoroval vseholid… Nevim co je tedy lepsi slavit

 81. Dobré ráno,

  Dano, ČR 2 se zmínila.

  Jirko, zákon na téma, že se někdo zasloužil o stát se mi jeví především jako právnický paskvil. Zákon je od toho, aby určoval pravidla.
  Konstatování, že se někdo zasloužil o stát, ať už pravdivé nebo lživé, nic neurčuje.
  To bychom mohli mít zákon na to, že 15. března sněžilo. příštéí roh ho změníme, protože bude pršet.

  Pokud jde o Beneše, jsem daleka toho mu spílat do zrádců a věřím, že dělal to nejlepší, co mohl, z hlediska toho, jak on tehdy viděl situaci. jeho pozice byla podstatně těžší a složitější, než pozice jeho předchůdce, tatíčka zakladatele. Ale na druhou stranu nevím, v čem jsou jeho zásluhy natolik mimořádné, že na to musí být zákon. proč se vůbec dělá takový zákon – zásluhy buď josu nebo nejsou. Žádný zákon na tom nic nezmění. mění se jen výklad – možnás e za pár let budpu děti učit, že ten zrádce beneš se podílel na neúspěchu prvního pokusdu o jednotnou evropskou říši.

  Ad Ornela – pokud vím, její význam a důvod, proč Blesk referuje o každém jejím hnutí podrobněji, než britský bulvár o ranních nevolnostech vévodkyně Kate, nosící následníka trůnu, spočívá v tom, že se nechala zbouchnout nějakým Pepou Koktou.

  Ale nějak mi uniklo, kdo je Pepa Kokta. Přece to musí být nějaká velevýznamná osobnost, když media přinášejí nejintimnější pdorobnosti ze života matky jeho dítěte a že měl k obědu koprovku.

 82. Jirko – zbabělost? No nevím jestli byste to dokázal vyslovit nahlas před těmi z posádky ve Frýdku-Místku.

 83. Dano, zbabelost politiku, o vojacich nikdy nebyla rec.

 84. maYdo, ty snad nesleduješ nejdůležitější média. Pepa Kokta je slavný jen a jen tím, že měl za manželku mediální hvězdu Gábinu Partyšovou. Ta si ho jistě vzala za světel reflektorů jen z čisté lásky, protože ty jeho miliony s tím, ale vůbec nic společného nemají.
  Obecně je přece známo, že určitá skupina profláknutých mediálních vymývačů mozků je spojena se skupinou profláknutých figurek z tzv. showbusinessu, navzájem se potkávají na večírcích nebo v barech, kde útratu platí hlupáci, toužící po kontaktu s polosvětem. Tito lidé se navzájem potkávají, propagují, zapojuji do kolotoče peněz a většinou i kopulují bez ohledu na pohlaví. A tomu se říká VIP-osobnost.

 85. Dobré dopoledne vespolek,
  swetr report – po včerejším sněžení dnes jasná obloha, mrazivo, severák v poryvech.
  Dano, ty stromky se musí prořezat k určitému datu ? U nás už nasazují pupence, tak to asi raději počkám taky na ten letní řez.

  A jinak, já raději budu slavit St. Patricka (tuhle měli v Tescu akci, takže Tullamorka k dispozici :)) nebo si počkám na příhodnější Alban Eilir, ten slavil určitě i praotec Čech… 🙂

  A jedna perlička – v rámci jakéhosi výměnného programu (dotováno EU přes MŠMT) tu máme několik zahraničník postdoků. Aby dokumentovali, jak užitečný pobyt zde byl, musí průběžně dodávat seznamy s podpisy studentů a jiných lidí z „akademické“ sféry, které svým působením ovlivnili. No a jeden Ind to trochu nepochopil, takže vyrazil s podpisovými archy do města a vítězoslavně přinesl kupu papírů se jmény a profesemi (kuchař, číšník, prodavač…). No…. to se asi budou na MŠMT divit.

 86. Dano, je dobře, že jsi připomněla Frýdek-Místek, já nebudu jmenovat, ale třeba jen na místním hřbitově je řada pomníčků. Zrovna sousední vlevo má jména a data mladých lidí z doby 1939-1943.
  Proto je přesné i doplnění Jirkovo – Politik vždy počítá s tím, že jeho kůže nikdy nebude ani ohrožena, ani nasazena.

 87. Matzurko – řez dřevin – jak co, jak kde, jak kdy. Já něco řezal před zimou, něco v lednu, něco minulý týden. U citlivých dřevin, které by mohly částečně vymrznout, se čeká, až se podle prvních pupení pozná, co nepřežilo zimu a řeže se až pak, tím se ušetří letní opravný řez.

  Je toho na celou knihu.

 88. V tento den více než v jiný doporučuji vytáhnout z knihovny Feierabenda, první díl Vzpomínek.

  Myslím, že neexistuje lepší, pravdivější a smutnější odpověď na otázky, jak to tehdy bylo. Už jen samotný Feierabendův vztah k Benešovi je neuvěřitelně vypovídající- loajalita, ale i rozpačité znechucení, které se ani extrémně zdvořilému a čestnému F. nepovedlo úplně skrýt. Fakt to tehdy nebylo lehké rozhodování, mezinárodní situace a vztahy mocností k ČR utvářely prakticky neřešitelnou situaci. Bych o zbabělosti v této situaci moc nemluvila.

 89. (99)„v čem jsou jeho zásluhy natolik mimořádné, že na to musí být zákon“
  IMHO kvůli odsunu/vyhnání. U Beneše není žádný jeho čim jednoznačný, všechny jsou nějak problematické. A u tohohle konkrétního by oblíbený všeholid chtěl, aby jednoznačný byl.

 90. (100) Má zřejmě na mysli Beneše, nebo tehdejší „pateř“.
  Ani ti se neprojevili zbaběle, vojensky a hlavně politicky to bylo tak beznadějné, že se šlo projevit realisticky nebo šíleně.

 91. 108-Poláci taky neměli žádnou šanci. Šílené to bylo, přesto bojovali.
  Nehodnotím, konstatuji´.

 92. Aerokarle, no a to se vse pomita do dnesnich dnu…. Proto treba pan prezident vyhral volby, se suetackym tema…Ale skoda mluvit.

 93. Martine, no právě,
  dvě tlusté knihy o zahradničení mám, a v hlavě z toho guláš 🙁

 94. Srovnávat Polsko a Česko ( Slovensko věru nebyl spojenec, ale nepřítel a to od začátku německých pokusů o sežrání ČR) je oblíbená zábava, nicméně ji pokládám za zcela pomýlenou.

 95. A v kterém bodu (strategická situace, kvalita ozbrojených sil, podpora Spojenců, atd. atd.) byla polská situace tak zásadně jiná, že mělo smysl bránit se ?

 96. NoName,
  domnívám se, že Poláci byli v poněkud jiné situaci.

 97. Ptakopysku, samozrejme byly….. V horsi.

 98. Ano, to tady, čtu, že byli v jiné situaci, Ptakopysku, tak se ptám, v čem byla jiná 😉

 99. Ahoj!
  Jirko, ono je to jinak. Pan prezident nevyhrál volby se sudeťáckým tématem, ale se sudeťáckým tématem Schwarzenberg volby prohrál.
  Třeba to lidem jednou stačilo.
  Ale bojím se, že Tobě nestačí to vykládat znova a znova, že to stejně nepochopíš. I když jsou na to dostupná videa, kdo si začal.

 100. Sumavaku, ja vim , valka je mir a obracene…. Ono je ve skutecnosti totiz uplne jedno, kdo s tim zacal, protoze nakonec lide zvolili a to tema byla opravdu nosne a zasadni. Ale vubec mi to nevadi, takovej je zivot, ze prezidentem je Zeman, jedine co mne opravdu nemile prekvapilo, ze misto toho, ze se stahnou kalhoty a vystrci na idioty zadek, tak se stahujou kalhoty, aby se neznecistili. Doufam ze to je srozumitelne.

 101. NoName,
  nechcete doopravdy, abych vám odpověděl, že ne? 😀

 102. NoName – třeba v tom, že Polsko nemělo Slovensko. Které využilo první příležitosti a odešlo ze společného státu na protivníkovu stranu.
  Jirko, Zeman by vyhrál i kdyby o sudetských němcích nepadlo ani slovo. Zemanovi vyhrála volby tahle vláda.
  No, nemá to cenu rozdmýchávat. Každý je zakopán ve svém názoru a přes výkop nevidí.

 103. Rputi, to teda Blesk prošvihl 😀 Plánovali přímý přenos on line od 10:00.
  Tantiémy nebudou. 😀

 104. maYdo,
  no to je průšvih úplně galaktickej. Teď už Ornele jenom zbývá, aby si našla nějakýho Rychtáře. Smutnej osud…

 105. Chci, ptakopysku. 😉
  Zajímá mne, co NEŠÍLENÉHO bylo na polském vojenském odporu a proč mělo smysl, aby se bránili. Šanci neměli, města jim zbořili bombardováním, obsadili je, vraždili je…
  Stalo se jim to, co by hrozilo ČSR, kdyby šla do ŠÍLENÉHO vojenského odporu.
  V čem je tedy rozdíl ?

 106. Nedovedu, pani Dano, posoudit proc vyhral. Pro mne to byla docela zajimave pozorovat, jak spravny postoj k sudetakum zastinil vesekere to vazani knizek do kuze oponentu, alkoholicke eskapady, debilni bonmoty, socialisticke silenosti…..

 107. (117) Hmm, NoName, říká Vám něco datum 29.9.1938 (Mnichovská dohoda) ?
  ad Polsko: po invazi Němců do Polska (1.9.1939) vyhlásila Anglie a Francie válku Německu ( není mně známo, že by tak učinily v případě záboru zbytku ČSSR) 🙁

 108. No, přes to vzbouření v mediích si myslím, že sudetské téma bylo ve volbách poměrně okrajové.

  MYslím, že ti amatéři, co dělali KS kampaň, byli neskutečný amatéři. S kampaní v duchu punku se sice vyblbli, ale popravdě řečeno, koho to asi tak mohlo mimo Prahu oslovit?

  Na morální principy v politice a plky o slušnosti , kterými mávali podporovatelé KS jako praporem, totiž lid s-re. Ví , že to jsou kecy, kterých se nenají a že jde jen o kázání vody a pití vína.

  Prostě měli u toho Zemana pocit, že přece jen ví líp, jak se jim žije.

 109. 125-Ano, Dano, stejně tak si Slováci nezvolili po válce komunisty, vyfasovali je z Čech. A takto můžeme v našem socialistickém jednoduchém dějepisu pokračovat donekonečna.
  Problém v česko-slovenských vztazích nevznikl v roce 38 a nebyl způsoben jenom Slováky. I události kolem vyhlášení první slovenské republiky jsou jistě složitější než „hned, jak mohli šli“.

 110. (109) Opomíjíte jednu, dost základní věc: Poláci měli velmi malé šance vojensky, politicky byli ovšem jinde než my. Západ byl zcela na jejich straně, ač vojensky neúčinně. U nás to bylo horší, dokud jsme se o obranu mohli alespoň snažit, byli bychom za „kazišuky“ skvěle všemi dojednaného míru.

 111. 130-spojenci válku vyhlásili, ale neválčili, westíku.
  A pořád mi nikdo z obhájců teze o jiné pozici Poláků nevysvětlil, v čem byl jejich ozbrojený odpor smysluplnější. V čem byla jejich naděje. Proč mělo v jejich případě smysl nechat zmasakrovat své jednotky a zničit svá města, tedy to, co nemělo smysl v případě ČSR.

 112. Poláci měli velmi malé šance vojensky, politicky byli ovšem jinde než my.

  A to je důvod k proměnění Polska na hromadu ruin a k útokům polské kavalerie na německé tankové sbory ? Řeč byla o smyslupnosti, realite, šílenosti, AeroKarle.

 113. (130) Než člověk pojí, je druhý. 😛

 114. „alkoholicke eskapady, debilni bonmoty, socialisticke silenosti ve vládě…..“ myslíš u „pana lesníka“, jo?

 115. (134) Zdá se, že je to pro Vás nevysvětlitelné. Vojensky to bylo u Poláků takřka beznadějné (i bez intervence Sovětů), politicky ale ne.
  U nás beznadějné vojensky (menší stát, méně vojáků, Sudeťáky a Slováky v zádech, slabé letectvo, obklíčení z takřka všech stran, žádní spojenci /sovětskou nabídku minimálně neberu vážně, v horším by přitížila/) ale hlavně ta politika. Sesypali by se na nás všichni.
  Doufal jsem, že se ta znalost okolností od plyšáku zlepšila, zřejmě moc ne.

 116. (135) Poláci si to tak vyhodnotili. V jejich případě nějaká ta vojenská naděje byla, byť malá. V našem žádná.
  Ten útok kavalerie na tankové sbory je myslím spíše bájeslovný než skutečný.

 117. Ad Beneš a rok 1938 – Benešovi lze vyčítat diplomatické selhání, kdy příliš spoléhal na Francii a opomíjel UK. Ovšem dnes se lehce soudí.
  Po Mnichovu byla situace neřešitelná – pokud bychom se bránili, byla by ČSR viníkem konfliktu se všemi důsledky, neboť by nesplnila dohodu mocností. V případě (pravděpodobné) porážky by Francie, Anglie a pochopitelně Itálie okamžitě uznaly kompletní začlenění ČSR do Říše. Dle dostupných informací se chtěl Beneš této situaci vyhnout a dosáhnout toho, aby odpovědnost za další vývoj dopadla plně na Německo a tím si vytvořit předpoklady pro obnovení ČSR v původních hranicích.
  Takže za rok 1938 bych neházel vinu na Beneše (s výhradou uvedenou na začátku), ale na UK a Francii, které ústy Chamberlaina a Daladiera prohlásily, že v případě neodstoupení Sudet vypovídají veškeré dohody s ČSR a odpovědnost za další vývoj padá plně na českou vládu – to jest, že bychom tím v jejich očích vyprovokovali válečný konflikt.

 118. [110] Proto treba pan prezident vyhral volby, se suetackym tema…
  [129] Nedovedu, pani Dano, posoudit proc vyhral.

 119. Nechci vstupovat do probíhající diskuse, kde se významným způsobem projevuje 1. Barndtova věta a asi bych byl sprostý, což by se tento den nehodilo. Snad jen za ty, pro něž ten den byl začátkem konce by měl někdo říci Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis , případně Jitgaddal vejitkaddaš šme rabba

 120. Mimochodem, se Slováky v zádech …
  Při mobilizaci v 38 odmítali Slováci narukovat ? Dezertovali z čsl. armády, stříleli po svých spolubojovnících, vytvářeli nějaké paravojenské jednotky ? Nebo v čem spočívala ta potenciální nespolehlivost ?

 121. dvd – ad 141
  Ta 110 potvrzuje 129… jen to pořadí, to pořadí….:-)

 122. Dvd, nemyslim si, ze to by byl rozpor. Pro mne Zeman vyhral se sudetskym tematem volby, ale nemohu to tvrdit o vsech, ze tomu tak je. Tedy o vsech volicich, ze si je neotresitelnym postojem ziskal

 123. Ještě bych připodotkl, že polské sebevědomí v roce 1939 značně převyšovalo realitu. Jak vyplývá z jednání polského ministra zahraničí v roce 1938-39, považoval Německo za spojence a když vyvstal problém Gdaňského koridoru, byl přesvědčen, že Polsko s podporou Anglie Německo hladce porazí.

 124. >>Šumaváku, dvd – zpět do Evropské říše, kníže na hrad a bude korunovanej … 🙁

 125. Rputi, nerikej ze si tak , no, jak bych to tak rekl kulantne, nedostatecne dusevne vybavena, ze ctes nekde to co tady nade mnou rikas? Je to velmi smutny pohled 🙁

 126. tak jak to tu ctu tak jsme byli slabi na vlastni obranu a nic pro vsechny ostatni aby nam pomohli.
  ted jsme jeste slabsi a pro okoli jeste mene vhodni kandidati pomoci.
  ale mozna to tak jen zvenci vypada 😀 a my se nemeckym hordam ubranime.

 127. Stejně je to legrace. Dnes je výročí, kdy republika, jíž jsem občanem, byla napadena cizím státem a tady se řeší, co jsme my udělali špatně. Možná i to je rozdíl mezi námi a Polskem.

 128. Pani Dano, tady se podle meho resi proc se nebranila, tedy spise o tom, ze je dobre se poucit, ze zlu, za jakoukoliv cenu, se ustupovat nesmi, protoze jinak se to vzdy v budoucnu objevi. A to ze sudetske tema je vzdy pripraveno se objevit, je toho dusledkem. A taky to, jestli je lepsi nepodepsat a nest dusledky, nebo podepsat, ale hluboce nesouhlasit….. Zadne jine tema nevidim a hlavne, je pro mne zcelammarginalni

 129. Jirko, kdyby dnes byla Česká republika vojensky napadena, vzal byste pušku a šel ji bránit? Poslal byste i svého syna? Kdo ze zdejších by šel bojovat do bitvy, o které by věděl, že je prohraná? To by bylo výmluv, zdůvodňování a vykrúcaní… Ale možná se mýlím.

 130. Ad 140 – Souhlas, Foundry, ovšem jednodušším, komunistům a Sudeťákům to nevysvětlíte, pro ně za 2. světovou může Beneš a hotovo.

 131. 150-to není stejná republika. Téměř všichni „potížisté“ jsou přece už za hranicemi, slovenskými a německými. Teď už to nemá kdo kazit. Takže je vlastně vše v pořádku.

 132. Pani Dano, to je ale otazka, ze ano…. Kazdy si muze sahnout do historie sve rodiny, jak se zachovali jeho predci, a pak se ptat. Vse ostatni je teorie.
  Nemam zapotrebi v tom pokracovat, jen jsem chtel naznacit, co znamena, tedy co myslim, ze znamena, podepsat neco s cim nesouhlasim, ci se zachovat zbabele a ustoupit, i kdyz sance jsou velmi male. Dusledky jsou citit i po tech desitkach let.

 133. Já vím, Jirko, ta otázka byla hodně pod pás. Ale stejně mě zajímala odpověď. 🙂
  Myslím, že k té otázce jsou dvě odpovědi. Jednu, státnickou – ve smyslu představitele státu, který si uvědomuje zodpovědnost za všechny občany, vnímá mezinárodní souvislosti, snaží se nahlédnout do budoucnosti, napsal ve 140 Foundry. Druhou, každý sám za sebe, si také tak odpoví.
  A také mizím, jedu si pro vnouče a tak mám lepší víkendový program.

 134. Pokud jde o to Polsko – jeho situace byla odlišná mimo jiné v tom, že spojenci očekávali, že když Hitlerovi vyhoví v otázce Česloslovenska, dá zbytku Evropy pokoj.
  Když napadl Polsko, začalo jim pomalu docvakávat, že na nějaké dohody se spoléhat nelze, že obětování Československa Hitlerovi nestačilo a jim nic nepřineslo a že se tej válce nakonec asi nevyhnou.

 135. (140) Ad Beneš a rok 1938 – Benešovi lze vyčítat diplomatické selhání, kdy příliš spoléhal na Francii a opomíjel UK.
  Frantíci byli (nejspíš z pocitu vlastního ohrožení ochotni smlouvu uzavřít, Britové ne, zřejmě z dávné tradice uzavírat co nejméně smluv, aby se mohli v případě potřeby zachovat co nejpragmatičtěji. Lze-li Benešovi něco vyčítat, pak že už od dvacátých let byly naše vztahy s Polskem na značně mizerné úrovni. Což ovšem nebyla jen jeho vina, i Poláci měli značný podíl.
  Ad Francie i GB, jít do války kvůli nám bylo v obou zemích tehdy ještě politicky zcela neprůchodné. A těžko vésti válku s většinovým míněním vlastního obyvatelstva proti tomu. Jsou holt situace bez dobrého řešení.
  (150) Možná proto, že pochopit vlastní chyby a neopakovat je je snadnější a důležitější, než cizí chyby.

 136. (143)kdybyste si, NoName, místo datlování do klávesnice něco přečetl 😕
  v r.1939 Slováci (Tiso po jednání s Hitlerem) vyhlásili Slovenský stát, Poláci zabrali kus Těšínska, část výzbroje a (nedokončených) pevnůstek v rukou Německa (Sudety),o diplomatických problémech souvisejících s Mnichovskou dohodou (zabrání zbytku republiky zástupci Anglie a Francie předpokládali už při jednání o Mnichovské dohodě – viz Goring při norimberském procesu) ani nemluvíc 🙁
  Začínám být přesvědčena, že kdybyste Vy a jirka ppa etc.místo Napoleona převzali velení bitvy u Waterloo, historie by vypadala úplně jinak 🙂

 137. Tiso jednal s Hitlerem asi tak jako Hácha-bylo mu oznámeno, westíku.
  A můj dotaz směřoval k něčemu jinému-k nějakému důkazu neloajality slovenských občanů k republice v době mobilizace.

 138. „..Kazdy si muze sahnout do historie sve rodiny, jak se zachovali jeho predci, a pak se ptat. Vse ostatni je teorie.“ jj, jirko ppa etc ! Podle této odpovědi předpokládám, že Vaši předci VŽDY stáli v čele blanických rytířů 🙂
  Jsem dojata k slzám ze současných „papírových“ hrdinů 🙁

 139. Kazdy si muze sahnout do historie sve rodiny, jak se zachovali jeho predci, a pak se ptat. Vse ostatni je teorie.” jj, jirko ppa etc ! Podle této odpovědi předpokládám, že Vaši předci VŽDY stáli v čele blanických rytířů

  Když už teda je řeč o čtení, co třeba výroková logika, westíku ? Protože jirka ppa nic takového netvrdil.

 140. Jirko – ad 151 – také proto, protože jsi-li vždy zcela zásadový a neustoupíš-li zlu, tak občas už žádné „budoucno“ není.
  No a pak zůstává zcela marginální otázka, v aktuální moment správně posoudit co je zlo a co dobro, že? Sudeťákům a řadě Čechů v r. 38 a 39 Hitler a III. říše připadal jako dobro. Židům ne tak zcela.
  Závidím Ti, že je Ti okamžitě, on line, vše jasné.
  I když se o tom i po letech spousta historiků nemůže shodnout.

  Čti si zde http://www.sds.cz/view.php?cisloclanku=2006052901 a přemýšlej o tom, proč jsou třeba ti sudeťáci – stavitelé mostů v EU, říkala tento týden Merkelová !- pro spoustu lidí i dnes aktuálním tématem.

 141. no i někteří v politice nebyli spřažení
  Generál Alois Eliáš aneb známe svoje hrdiny?
  http://sisa.blog.idnes.cz/c/316063/General-Alois-Elias-aneb-zname-svoje-hrdiny.html

  mimochodem na konci je nafocená deska, která je na rohu francouzské u stanice
  bývaly tam květiny, jednou za rok věnce
  už pár let tomu tak není

  jak jsem tu kdysi psala = už zase nezdravěj
  (bolševici, vyplašení po sameťáku, zdravili na dálku, pak se oklepali a přestali)

 142. NoName,
  kdyby Jirkův dědeček, nebo strejda byli za války u elektrikářů, asi by jirka ppa historii rodiny nezmiňoval. Tedy soudím tak podle výrokové logiky tak, jak ji chápe werstík, nebo já. Nejsme tady ani na Neviditelném psovi, ani na idnesu, ani na Lidovkách.

 143. diskuze na některých denících je docela žertovná:
  Ja si porad myslim, ze situace, kdy jsou vsichni duleziti socani na jednom miste a jeste v plynojemu, by se nemela nechat bez vyuziti

 144. 165-když soudíte takhle, při nejlepší vůli to není výroková logika, ptakopysku.
  Možná fuzzy, možná statistika (pravděpodobnost).

 145. NoName,
  no vidíte. To je přesně ten důvod, proč s vámi nediskutuju o obsazení Československa. 😀

 146. 155 Jirko ppa etc, to, že jsi prokazuje, že Tví předkové se chovali pragmaticky jak vyžadovala situace aby přežili. Jinak bys nebyl.

 147. 102 Martine, „určitá skupina profláknutých mediálních vymývačů mozků…“ To je přesné. Tenhle medializovaný komediantský sajrajt jako by určoval normy chování. Bohužel, mnozí k němu vzhlížejí.

 148. Z různých tu a tam sdělených údajů vyplývá, že je mezi námi řada těch, jejichž předkové vedli aktivní odpor proti protektorátní moci nebo bojovali v zahraničí proti hitlerismu se zbraní v ruce. Mnozí zaplatili svým životem. Myslím, že se nemáme za co stydět.
  Mám v držení dopisy, které psal otec matce v době mobilizace, byl nadporučík v záloze. Není nad autentické dobové dokumenty.

 149. 99 MaYdo, Pepa Kokta? Ty ho fakt neznáš? No, já také netuším kdo by to mohl být. A jak tady čtu zmínky, tak ani nemám potřebu to vědět. A víš co je na tom pozoruhodné? Že se bez toho dá spokojeně žít 🙂
  A když už nějaké exotičnosti tak aktuálně je pro mě VIP Higgsův boson.

 150. Tak Tatrovka má nového vlastníka. Byla vydražena za 176 mega. Koupila ji minulý týden vzniklá firma Truck Development vlastněná společností J&T.

  Je zajímavé, že se jistý MZ nikterak nechlubí tím, že jako předseda vlády do Tatry přivedl strategického partnera, který měl Tatru vyvést zpět na výsluní. Dotyčné výsluní k dnešku činí mínus jedenapůl miliardy chechtáků českých.

 151. Schumi,
  vzhledem k tomu, že VIP vzniká v Kotlince hlavně pícháním s celebritou, ptám se, kterou z českých celebrit vopíchal Higgs?
  Jak se má malý boson, jeho fotografii a kolik váží, předpokládám zveřejní super.cz

 152. Ptakopysku, to je ale dobra zprava, ze Tatra je v nejakych rukach, co ma plany s ni neco udelat. Na druhou stranu tu vidim jednu promarnenou prilezitost pro socialisticke myslitele, protoze ty penize zase nebyly tak obrovske a mohli ukazat nam vsem ostatnim, ze dokazou podnikat ruku v ruce se socialistickymi vydobytky ….. No treba priste se to povede

 153. 175 Jirko ppa etc…co by se pro Tebe rozumně konzervovaného pragmatika změnilo, kdyby nebyla?

 154. Jirko ppa,
  já ti nevím. Snad bych to ani neriskoval. Miloš svou hřivnou přispěl k současné ztrátě 1,5 G Kč a to je nejlepší z nejlepších – dotáhl to na prezidenta. Nikdo ze socialistických myslitelů si myslím není lepší, než on.
  Jo, dalo by se – znárodnit, předat národnímu správci, cenné věci vyvést ven do eseróček, lidi propustit, vybavení prodat do šrotu a plochu s nerecyklovatelnými stavbami předat státu k ekologické likvidaci. Takhle to hoši umí docela dobře.
  Ale Tatra má zakázky a výroba jede, tak snad to dobře dopadne a nějak se na sluníčko vyhrabou.

 155. Ptakopysku, já furt čtu ty stesky o tom, že je to všechno potřeba dělat jinak, nově, krásněji a že je trapne se koukat jen na to co se koukám já. Tedy na ty ekonomické výsledky. A tak to vidím pro ty , co vidí dál, další promarněnou příležitost mi to ukázat, že to umí lépe než já. A vůbec to není odsudek z míé strany, jen se těším, až to fakt někdo udělá jinak a ukáže mi to, jak je to podle něj správně. Takhle jsem zrvona na jednoho narazil při jednom projektu ve středu dopoledne…. Řečí jako Palackej a ta „omáčka“ okolo, až ani jedno oko nezústalo suché, ale výsledek? V podstatě něco v tom smyslu…otevři šrajtofli a já Ti to ukážu, co všechno se dá udělat. Neskutečná hlína, to je jako s tou vírovou turbínou, masochisticky si nechávám vše vysvětlit a kochám se nápady, Nikde totiž není psáno, že to jednou nevyjde 😀

 156. 173 ptakopysku, Truck Development Group by znělo lépe. Kdo chce být „in“ musí být „Group“. Alespoň ještě nedávno tomu tak bylo. Jak nejseš Group jseš nula. A mít sídlo na dobré a důvěryhodné adrese. Na Kypru, na Kajmanských ostrovech a podobně. Na to se v byznys kruzích tuze dbá.

 157. 178 Jirko ppa etc…vírovou? Snad výrovou, ne? Protože pak koukáš jako vejr do čehos svý prachy dal…

 158. Jirko, mám takový pocit, že Tatra i dosud byla v rukou. Dokonce amerických. A měly plány dodávat Tatry americké armádě.
  Takže je milé, že už opouštíš mantru, že za všechno může klaus a přecházíš na to, že za všechno může Zeman… 😉

 159. Schumachere, naopak, žádný to v podstatě nestojí…. o to je to zajímavější. Jinak sídla v daňovejch rájích? Samozřejmě proto mám velké pochopení a beru to jako „potvrzení“ kvality produktu.

 160. Šumaváku, neopouštím nic, jen jsem konstatoval, že je lepší mít firmu s vlastníkem, než v konkurzu. Nic jiného v tom nehledej

 161. Šumaváku,

  „prezident může za všechno“ . 😀

  Aneb prezidenti se mění, mantra zůstává.

 162. 182 Jirko ppa etc…kouknul na tu vírovou, nápad se mi jeví zajímavý. Když v praxi vyzkoušeno, proč ne. V podstatě je to vrtulová turbína,zjednodušená Kaplanova, místo rozvaděče je průtok na oběžné kolo optimalizován přívodem. Předpokládám, že se uvažuje s víceméně konstatním průtokem, postrádám regulační prvky. Účinnost udávaná 86 procent, ale to je maximální. Rád bych viděl srovnání s Francisovou, ta je vhodná pro malé spády. Jenže je pro větší hltnost a je nevhodná pro čerpanou násosku, to je ta kolenatá roura vedoucí přes jez. Mít les, polnosti, lučnosti, vodu, vlastní elektrárnu, to schvaluju. Ještě nějaké solární placky, bioplynovou stanici a zpracování řepky na olej a máš vystaráno.

 163. Někdy si říkám, že škoda, že nevyhrál ten Schwarzenberg. Bylo by zajímavé sledovat, tak vyprchává svaté nadšení a víra ve spasitele ve střetu s realitou.

 164. A nejsou oni nějací zaprdění, nacionalističtí až šovinističtí poláčci ?Mimochodem, už se rusům omluvili za vše, co jim způsobili? Jestli ne, tak do Evropy nepatří !

 165. Jirko, nenávist Poláků k Rusům je letitá záležitost, kdy se polský stát ocitl v rozkladu a byl rozdělen mezi rakušáky prusy a rusko a rusku užvejklo největší část. S nějakým putinem a dnešní politikou kremlu to nemá moc co dělat, oni to mají prostě v genech.

  A vůbec, podle toho, co jsem si tam přečetla, tak jde o politicko ekonomický propletenec a skoro bych řekla, že ta ruslká účast bude jen záminka.

  Nebo snad nevěděli poláci o ruskej účasti, když kontrakt uzavírali?

 166. (188) Jestli ten tendr vyhrály Chladící věže zaslouženě, tedy nejvýhodnější nabídkou, budou mít Poláci to potěšení, že jim to postaví někdo jiný hůře či dráže (případně obé) a možná zacvaknou něco na penále.
  Není nad to, tahat do ekonomiky národnostní reminiscence.
  Případ jistě hodný následování. On se vždycky najde někdo, kdo v tendru nezvítězil.

 167. ještě bych si dovolila podotknout, že národní hrdost a odpor k Rusům Polákům nijak nebránily se podílet s nimi bratrsky na sovětské okupaci Československa v roce 1968. Němcům ostatně taky ne.

 168. Vojska NDR se pokud vím invaze neúčastnili, píše se o „malém počtu specialistů“.

 169. NoName, NDR v tom výčtu bratských armád rozhodně nechybělo. A kolik bylo kterých, to jsem teda fakt nepočítala.

 170. Zúčastnili, ale snad druhý den byli staženi. Na severu Čech se to ví.

 171. A jinak nehodnotím 68, jen mi něco jaksi drhne na tom, že JIrka chválí Poláky zas protiruskou zásadovost, když vadí rusáci v pozadí firmy s nejlepší nabídkou, zatímco vyrazit si s tankama na území cizího státu ve společnosti ruzsáků je zřejmě docela košer.

 172. No tady je videt na prispevcich…. Stejny pocit co mate vy ze sudetaku, ja mam z rusaku….. Co ktomu rici jineho, nez jsme postizeni, je to zvlastni, ale tady je opet to potvrzeni tech 40 let v pousti.

 173. No, já na severu čech nežila , tak nevím. přes nás jezdili ti poláci. A že by se najednou ve starém Ulbrichtovi hnulo svědomí a vojska odvolal? Tomu nevěřím.

  Ale nevím, co mění na tom, kdy byli Němci staženi. Přejeli jejich vojáci hranice? Přejeli.

 174. AK,
  asi jim Číňani udělali lepší nabídku, jako s těmi dálnicemi.

  Jirko, no tak to jsi měl říct hned, že jsi Polák 🙂

 175. O tom nerozhodl Ulbricht ale v Moskvě. Cituji z materiálu Vojenského historického ústavu:
  Mezitím 7. td NLA NDR (téměř 7500 mužů, 1500 automobilů a 300 tanků) čekala v prostoru VVP Nochten a čelo
  11. msd (asi 9000 mužů, 1700 automobilů, 349 OT a 188 tanků) stálo u dálniční křižovatky Hermsdorf (divize se soustředila v
  prostoru Eisenberg – Jena – Neustadt – Gera). Divize sice jako celek zůstaly na místě, ale podél hranic se rozmístily
  nevelké průzkumné skupiny, které měly údajně pomáhat Sovětům v orientaci, a samostatné oddíly určené k zabezpečení
  vzájemného spojení a k ochraně vlastních štábů.
  Ve 21.40 vyrazily dva tanky T-55 a dva čtyřkolové OT z Bärensteinu do Vejprt přes kasárna 56. silničního stavebního praporu, šlo
  o průzkumná vozidla NLA NDR (jako vhodný „kandidát“ se nabízí zbytek východoněmeckého 7. msp od 7. td z Marienbergu), jak tomu
  napovídá i tvrzení velitele ZVO genmjr. Stanislava Procházky
  (touto dobou byl ovšem na cvičení u Mělníka), že se po 21. hodině objevily první hlídky ve Vejprtech, Doupově a v Nejdku.
  Ppodle řady dalších hlášení v noci z 20. na 21. 8. východoněmecké jednotky pohybovaly po Cínovci, Božím Daru, Dubí, Hřensku,
  Hrádku nad Nisou aj.
  Ve 4.45 byly rozpoznány jednotky NLA NDR na křižovatce silnic Vojtanov – Hazlov a jejich tanková četa pronikla až do Dolního Žandova a Kynžvartu.

 176. 1968…dodnes nevycitam vojakum z VS krome strileni a svevolneho niceni nic moc,podstatne pro mne bylo smysleni civilnich obyvatel o tom,co se tu delo. Z tohoto pohledu byli nejvetsi svine

 177. Jirko, myslím, že „pocity ze sudeťáků“ jsou na tomto blogu velmi různé – jako jsou různé osobní zkušenosti a rodinné historie jednoho každého z nás.

  Takže porovnávání našich pocitů ze sudeťáků paušálně s tvými pocity z rusáků je poněkud zavádějící. Srovnáváš svoje pocity z rusáků se svými představami, o tom, jaké jsou naše pocity.

 178. Andy, nechces tim snad naznacit, ze nejvetsi skody v materialni a mentalni „rovine“ si odelali vzdy sami obyvatele kotliny? To tedy tady nebudes prilis oblibena, protoze ja s timhle narazil vzdycky, jen jsem se tohoto tematu dotknul. Protoze vzdy, dle vetsiny, za prusery, do kterych se kotlina cyklicky dostava, muze nekdo jinej.

 179. Vsech kotlin.jirko. Je jednoduche svadet neuspechy na elity pote, co jsme je zbavili moci

 180. No, quivis, ale tíms spíš je zřejmé, že odpor Němců k rusům nebylů tak silný, aby se odmítli na okupaci podílet. Že je z nějakých důvodů pak odvolali, je jiná.

  Ale mně šlo jen o připomenutí okamžiku, kdy ta Jirkou vychvalovaná zásadovost poláků pokud jde o nenávist k rusům zůstala nějak stranou.
  Ono nejspíš nešlo o rusy v pozadí. Ale jako záminka se to dobře vyjímá a některé důveřivější duše na to i naletí a budou jejich rozhodnutí hájit z vyššího principu mravního.

  Svět prostě není tak černobílý, jak se někdy jeví.

 181. Odpor Poláků k Rusům byl potlačen totalitním režimem, MaYdo.
  Němci a Rusové nesjou stejný případ, v historii bojovali společně téměř tak často jako proti sobě.

 182. Ke zrovnani se situaci soudobe CSR je myslim vhodnejsi Finsko, nez Polsko.

  Jak z pozice hajitelnosti uzemi, tak srovnani sily, tak mezinarodni situace (ve Finsku realne, u nas hrozici izolace).

  Ale kazdy stat a jeho obyvatele prostrednictvim svych vlad se rozhodl sam,

 183. Proč vzdycky k historii se vyjadrujou stoupové a tvrdíci, kteri o ni hovno vedí?
  To je nejakej stranickej ukol od eurokomisariátu nebo euročeky?
  Cim mene vedi tim duleziteji to hovno rikaji. . .

 184. (208) nejsem vojenský stratég , ale jak teď čtu o válčení u Yprés, tak si začínám myslet, že geografická poloha „válečného pole“ hraje docela zásadní roli 😕
  Jsem ale docela ráda, kolik se tady najde budoucích hrdinů 😕

 185. 209 zajimavejsi by bylo, kdybyste konkretizoval za prve ty co podle vas hovno vedi a za druhe predvedl to,co vite vy. Misto toho postekavani trochu pouceni,simone kleine. Takhle z vas rabi nikdy nebude

 186. (204)„Protoze vzdy, dle vetsiny, za prusery, do kterych se kotlina cyklicky dostava, muze nekdo jinej.“
  Tohle tvrzení zde znám jen od Tebe, zato dost často.

 187. (208) Soudobé? 😛
  Finové tak izolováni nebyli, dokonce šly úvahy o nějaké pomocné expedici, snad GB, snad Francie. Fakt je, že reálně jim nepomohl skoro nikdo.

 188. Vsechno co bych rekl, rekli taady uz jiní.
  Pokud se v tom neorientujete, zkuste si vsechno precist znovu.

 189. Doufám jen,že J&T nedovedou Tatru ke stejnému konci jak Z1.
  Znal jsem poměry v tatře docela dobře. V roce 190 jsem tam byl, podivným řízením osudu, vyslán americko-saudským sdružením projednat nákup 1200 tater pro připravovanou akci Dessert Storm. Byl jsem velmi naivní a netušil, že když člověk nezačal rozdávat úplatky už ve vrátnici, neměl naději nějaké solidní jednání vůbec začít. Tatra tehdy mnou reprezentovanou nabídku odmítla. Saudi nabízeli, pokud se ještě pamatuji, 41k za vůz, Tatra chtěla 44 (ty tři byly jaksi zabudované pro místně zaangažované) . Přitom součástí nabídky bylo i vybudování servisního centra pro celý Arabský poloostrov s exklusivitou na 10 let.
  Finanční skupina Greenwaltova přišla do Tatry se stejnou naivitou. Mysleli si, že zavedením pořádku do účetnictví od počítačů v Dearbornu povede k prosperitě. Značně podcenili vynalézavost místních a navícse, bohužel, rychle přiučili.

 190. 214) AK: údajně tam byli na straně Finů němečtí experti 😕 Ostatně pak se Finové přidali k Němcům !

 191. Finům nejvíce pomohli Švédové, Norové a Dánové – celkem asi 15 tisíc dobrovolníků, Italie poslala 50 stíhaček, ale Německo (Pakt o neútočení) je zadrželo.

 192. 213 protoze jsem zvedava… Na vase nazory a znalosti.

 193. No klidne za penize,uvedte vzorek,at muzu posoudit,za co to stoji, pak se domluvime

 194. oc horsi je mantra “prezident může za všechno” nez mantra “ prezident ( obzvlaste VK) nemuze za nic “ ?

  ale kdybychom treba simonovi koupili pivko tak by nam to vysvetlil 😮

 195. Petře K., Finsko se dalo naopak hájit docela dobře (QED), schůdná je tam v podstatě jen Karelská šíje, kolem Ladogy a dál na sever jsou v létě močály a v zimě metrové vrstvy sněhu. Nakonec, Mannerheimova linie měla jen 135 km (od Finského zálivu k Ladoze).

 196. Ježíšikriste, ptakopysku, co jste nám sem poslal za počasí 😕

 197. Blinku – už jseš od minule strizlivej ?? Nehoněj tě nejaký agenti ?

  Andy – segmentu tvrdíků neprodávám…

 198. Co se táče nasazení armády NDR, soudruzi v Moskvě nebyli tak nepříčetní aby si neuvědomili zásadní historické reminiscence. V leckterých vojenských útvarech byla situace na hraně. Ještě sloužili pamětníci a staří fronťáci a ti by to nerozdejchali. A jak by to jednou blaflo, šlo by to jako požár. Znovuokupující německá armáda, to byl katastrofální politický průser.

  Národní odpor, národní hrdost, spílání těm či oněm… V podtónu mi zní „Jak bychom byli skvělí, kdyby nám to jiní nekazili. Vídeň, Londýn, Paříž, Berlím, Řím, Moskva, Brusel, komunisti, socddemáci, černoprdelníci, ódeesáci, jaro, léto, podzim, zima…

 199. 226 tak schovavas to dobre ale pokud mas jeste aspon neco na zapamatovani tak chlemtals ty a vygooglovane agenty jsi take nosil ty.
  ale chapu ze tvrdici to urcite mysli jinak

 200. 223 Foundry, nejde jen o hájitelnost a uhájitelnost jako takové. V tehle hrátkách jde o transakční náklady. Dobývat a obsadit Finsko by bylo velmi drahé.

 201. Blinku – fakt nevím o čem mluvíš, ale ta ´upornost je docela podezřelá …
  Tak se zase ozvi, az budes něco potrebovat – ale někomu, kdo te ještě nezná.

 202. (227) tedy, Schumi, vůbec si nemyslím , že jsme „skvělí“;na druhou stranu si ale nemyslím, že jsme „horší“ než ti druzí 😕 A že tedy v některých situacích nějaký ten vnější nátlak existuje nebo existoval, to snad nemůžete popřít ani Vy 😕

 203. Re. 1938 – 39 se přidávám k Jirkovi. V březnu 39 je to jasné, ale do Mnichovské dohody je vývoj událostí a reakce politiků. národů a vojáků dodnes předmětem sporu historiků. Pravdou je, že by se měli řídit základním axiomem historického zkoumání a neuvažovat v kategoriích „kdyby“. Papírově byla ČSR neubranitelná, ale to jen jedna stránka pohledu. Měl jsem na toto téma nesčetné debaty s otcem, Dědou, strýci a jejich bratranci – všichni prošli květnovou mobilizací a všichni do jednoho se shosli na tom, že se „do toho mělo jít“. Jak vyplynulo po válce z dobových pramenů Wehrmacht nebyl v říjnu zdaleka tak dobře připraven jak se předpokládalo. Ale to je na dlouhou a zbytečnou debatu. Pravda, já tu nemusel být (také by se nic nestalo). Strýc Vilém by třeba padl někde při obraně Chomutova, ale neskončil by v pankrácké sekyrárně. Děda Jára mohl zahynout u Loun, avšak nepoznal by dobrodiní Buchenwaldu. Strejda Radim mojl padnout v Liberci, ale ušetřil by si býlet do mauthausenu. Stačí? Nikdy nezpomenu na ten pocit neozbrojeného, jen s foťákem, na chodníku u rozhlasu, kdy mi ruský kulomet oďobával omítku kousek nad hlavou. Proto Amerika, proto doma malý arsenál. Už nikdy.

 204. re 225. Já tam byl 2x v roce 1990 a pak ještě 1991…, ale to už bylo pozdě. Nakonec zakázku dostal jakýsi lstivý Levantinec ze Švýcarska, pár desítek 85 se navagonovalo, ale nedostaly se dál než někam do Bosny, kde byly spotřebovány v občanské válce…někde najdu fotku z toho vagonování v Kopřivnici.

 205. nojo, 90-91 to byl ještě socialistický státní podnik…

 206. Víte, Dušane, ono se neříká nadarmo „kdyby jsou chyby“.
  Ať tak či onak, nevidím smysl v nějakém sebemrskačství nebo sypání si popela na hlavu za hříchy předků. A poučení stejně vyvodí každý podle sebe, podle svého naturelu, rodinných tradic….

  A kdo by do toho skutečně šel a kdo ne – to se pozná až v okamžiku, kdy ta situace nastane.

  ostatně mám dojem, že Jirka se odpovědi na westíkovu otázku, zda by toho šel on sám, takticky vyhnul… 🙂

  A moje dcera mi zrovna sdělila, že odpovědí na všechny filosofické otázky je topinka s česnekem, jabko a hrnek čaje. 😀

 207. Dušane – ad 232 – Wehrmacht sice nebyl připraven tak, jak by se zdálo, ale případný odpor ČSR by na celé věci nic neměnil, neboť ani UK ani Francie nebyla ochotna a schopna dohody dodržet a ČSR pomoci vyhlášením války Německu. Proto se ten Mnichov vlastně odehrál tak, jak se odehrál (ČS delegace nebyla ani pozvána).

  Pohraniční opevnění nebyla hotová, na jihu (po Anschlussu Rakouska) byla hranice zcela odkrytá a Německo mělo cca. 1000-1200 bombardovacích letadel (UK v té době měla bombardérů cca. 80). O tom, že by ČSR prohrála válku během několika dnů či týdnů a byla by ještě před napadením Polska připojena k Říši snad žádný historik spor ani nevede.

  Jediné, o čem ve vedly a vedou spory je to, zda by nebylo možné 2. sv. válku odvrátit v případě, že by Anglie a Francie zkusily „bluf“ v tom smyslu, že by Hitlera poslaly s jeho požadavky stran Sudet do háje, ČSR by se bránila a došlo by zároveň ze strany Anglie a Francie k vyhlášení války Německu.
  V takovém případě by průběh mohl být zajímavý a odpor ČSR celkem smysluplný, protože existuje dost dobových dokumentů svědčících o tom, že německá generalita byla připravena v takovém případě Hitlera a jeho kliku od moci odstavit násilím. Němečtí generálové neměli v roce 1938 iluse o tom, že válku vedenou současně proti Anglii, Francii a ČSR by mohlo Německo vyhrát.
  Jenže ve Francii a Anglii převažoval ve 30. letech silný pacifismus, jejich armády byly slabé, špatně vyzbrojené a u veřejnosti převažovala neochota vůbec o nějaké válce uvažovat. To je důvod, proč se Francie vlastně ani nebránila remilitarisaci Porýní a Churchill byl považován za válečného štváče.

 208. In re Tatra
  Euro 11/2013 obsahuje poměrně detailní přehled vývoje situace okolo Tatry. Je to úděsné čtení – jak z hlediska obchodní politiky, tak i z hlediska technického. (O úplatkářských aférách ani nemluvě.) Docela chápu proč z toho TEREX vycouval po 3 letech za 26,2 mil. USD. –To Boeing vycouval z Aera Vodochody za jedinou korunu.

 209. Já bych jen znovu připomněl, že ČSR byla v důsledku přijetí Mnichova obětí Německa a podle toho se k ní během konfliktu spojenci chovali. V případě odmítnutí Mnichova by byla označena za viníka válečného konfliktu a patrně začleněna do Říše. Asi na furt.

 210. (232) No, mobilizaci r.1938 jsem nezažila, takže pro mne, jako ženskou a nikoliv potencionálního mužského hrdiny (nemám vidiny a nejsem tedy Johanka z Arku) přichází v úvahu pouze dilema „je lepší mrtvý lev nebo živý pes“ ? Uvážím-li, že přes prvotní slabost německé armády Polsko skončilo do 14 dnů a Francie s Belgií do 3 týdnů nedělám si iluze, že bychom tady dnes diskutovali na netu ;možná by tu diskutovali jiní a jiným jazykem- kdo ví 🙁
  Jdu se raději ponořit do bitevní vřavy u Yprés 😕

 211. Ještě bych se zeptala , Dušane, k tomu „mělo se do toho jít“ – to znamená „kdyby čeští představitelé odmítli mnichovskou dohodu, t.j. postavili se proti vůli všech spojenců, které jsme tehdy měli nebo to znamená, že po té, co se představitelé republiky rozhodli se podrobit, měla dohodu odmítnout armáda a vojáci?

  v případě prvém by to znamenalo postavit se nejen proti Německu, ale i proti svým dosavadním spojencům, s kterými jsme byli svázáni smlouvou, což mohlo být tehdy chápáno a prezentováno i jako jejich zrada, v případě druhém by to znamenalo vzpouru. Myslím, že obojí by Hitlerovi poskytlo uzáminku k zásahu s požehnáním celé tehdejší evropy.

 212. A Nečas by se nemusel v Mnichově omlouvat, že jim to v tomto prostoru tou češtinou pořád kazíme…

 213. Foundry: to asi sotva, ale bylo by zajímavé zastavil-li by se pak Patton v Plzni a kudy by od Vídně vedla demarkační čára. Spojenci neměli zájem nechat Německu nic z dobytých území.

 214. Westíku, já se pro změnu pustím do těch výše uvedených odpovědí na základní filosofické otázky :-). Ve spojení s dobrou detektivkou a zázvorem, medem a lipovýmj květem v tom čaji ze mně sice neudělají filosofa, ale rýmy a nachlazení by mně snad mohly zbavit.

 215. (238) jj, PK: můj názor, vycházející z toho, co jsem četla, je naprosto shodný . Dík za Váš (objektivní, nikoliv tedy „pocitový“) příspěvek !

 216. Dušane, buďme spravedliví, v roce 1938 mohl Beneš sotva vědět, jaký bude další vývoj událostí. Mohl pouze odhadovat a své činy podřídil možnosti znovuobnovení původních hranic.
  Nakonec, dobrý příklad je Srbsko. Velmoci se usnesly, že Kosovo má být nezávislé a pokud by Srbsko zasáhlo silou, měli bychom další „humanitární“ bombardování. Za souhlasného přikyvování kavárenských elit. A Srbsko by se stalo páriou Evropy.

 217. Ohledně Mnichova je asi nejlepší publikací kniha Miloslava Johna „Září 1938“. Autor podrobně rozebírá existující smlouvy, věnuje se možnostem jednotlivých států v případě konfliktu (včetně tabulek s počty tanků, děl, letadel atd.), detailně se věnuje vnitropolitické situaci v zainteresovaných státech a dochází k závěru, že každá jiná alternativa než přijmout Mnichov byla v konečném důsledku horší.
  K výše uvedeným adoracím Polska bych jen připodotkl, že zahraniční ministr Beck byl germanofil a sázel na spojenectví s Hitlerem, v případě konfliktu ČSR a Říše byl připraven Německo vojensky podpořit – výměnou za Oravu a Těšínsko.

 218. Nekdy je lepsi se neohlizet na nasledky a konat. Zrovna dnesni vyroci je toho dukazem. To co stale neovlivnime, ale dusledky zazivame. Nema vubec zadnou cenu obhajovat ze to byla jedina moznost, nebyla. Politici zase zklamali a opet zvolili hruzu bez konce. Kdy konecne se budou limity dodrzovat a prekracovat netusim.

 219. Foundry – ohledně Mnichova je IMHO lepší číst práce zahraničních historiků, např. anglických. Ne, že byly nějak výrazně lepší, ale v debatách se člověk potom vyhne obvinění z toho, že studuje socialistický dějepis a že práce českých historiků jsou nutně zaujaté atd. 🙂

 220. Ještě jeden citát a už přestanu zahlcovat kyberprostor:
  „Polská vláda posoudila tendenci a váhu francouzských intervencí požadujících zlepšení polských vztahů vůči Československu a přijala rozhodnutí, že taková změna by znamenala odpoutání od polsko-německého vztahu, který je pro bezpečnost Polska mnohem cennější (!) a který posílení kontaktů s Francií nemůže nahradit. Bylo vysloveno přesvědčení, že jakýkoli příklon k Československu by přispěl k oslabení mezinárodní pozice Německa, takže by mohlo dojít k dočasnému zastavení německého nátlaku a k odložení útoku, což by znamenalo velkou nevýhodu pro polské plány, neboť by nebylo možno využít čs. kapitulace k obsazení Těšínska.“

 221. Jirko – ovšem tyhle stesky o hrůze bez konce je lepší adresovat politikům anglickým a francouzským z té doby. Beneš nemohl ovlivnit vůbec nic. Koneckonců, na jeho mínění se nikdo ani neptal.

  Ostatně, Hitler si po setkání s Chamberlainem povzdechl, že je to hňup a že to bylo první a poslední mezinárodní jednání kterého se účastnil a že napříště už s nikým jednat nebude.

 222. Pavle K., v mnou zmiňované knížce jsou jen fakta. Komentářů se autor zdržuje. Vyšlo to v roce 2000 a se socialistickou historiografií to nemá nic společného.

 223. Benešovi vyčítám docela jiné věci než Mnichov – především jeho příklon k Rusku (patrně v důsledku mnichovského traumatu), kdy nějak nepostřehl, že Chamberlaina vystřídal Churchill a Daladiera De Gaulle. No ale je to nakonec pochopitelné – byl svým přesvědčením socialista 🙂

 224. Pavle, kdyz kouknu treba na Izrael, tak nemam co v sobe resit, jestli je mozne se branit nepredstavitelne presile.

 225. Foundry – jistě, já osobně to nezpochybňuji. Ale fůra jiných ano, o tom jsem se za minulé roky či desetiletí v podobných debatách dostatečně poučil.

  Prostě ti dřív nebo později někdo namítne, že nemáš pravdu, protože to tvrdí nutně zaujatý český historik, který bezpochyby obhajuje Beneše a celkovou předposranost obyvatelstva Kocourkovské kotliny.

  Jako kdybys ty debaty kdysi na Psu nečetl a neznal 🙂

 226. Jenom technická poznámka: od začátku nebyla řeč o tom, že byla šance ubránit se, řeč byla o tom, zda se bránit a prohrát, nebo se vzdát bez výstřelu a o dopadu této volby na další vývoj.

 227. Jirko: to je ovšem (promiň mi ten výraz) hodně debilní argument.

  ČSR neměla ve 30. letech za prdelí po celou dobu své existence 100% politickou a materiální podporu USA. Na rozdíl od Israele. To za prvé.
  Za druhé, ČSR nikdo nevěnoval řekněme v roce 1925 žádnou zázračnou zbraň, kterou by mohl použít jako klacek na mezinárodní scéně. Na rozdíl od Israele a jeho jaderných zbraní vyrobených z plutonia věnovaného vládou USA.

  Poměřuješ věci naprosto nesouměřitelné. Kdyby zde po roce 1989 zanechala Rudá armáda nějakých 20-40 strategických i taktických jaderných střel pod velením Armády ČR, byla by váha ČR na poli mezinárodní politiky taky úplně jiná než dnes.

 228. To je přeci jenom detail, který už je dávno překonaný..

 229. Jen tak na okraj: A.J.P. Taylor – The Origins of the Second World War
  Tam se lze mj. dočíst, že Mnichovská dohoda byla nejskvělejsím příkladem britské morálky a pod. Autor – jinak jeden z nejvýznamějších britských historiků novověku – byl poměrně značným revisionistou (a populistou), takže například považoval Hossbachův protokol jen za takové nezávazné tlachání, na druhé straně byl poněkud germanofobní a Hitlera považoval za pouhé pokrařování Viléma II a Výmarské republiky. Asi to bylo tím, že neuznával úlohu osobnosti v dějinách, teda z výjimkou dvou osobností: V.I.Lenina a Davida L. George.
  Knížku vlastním, mohu zapůjčit – ovšem nejdřív ji budu muset najít.

 230. NoName, proto jsem uváděl příklad Srbska. Z hlediska tehdejší mezinárodní politiky by mělo horší důsledky bránit se a prohrát. Nerozebírám morální aspekty, k tomu se necítím povolán.

 231. NoName – bránit se, prohrát a zaniknout byla bezpochyby jedna z možností.
  Mně osobně se ovšem nejeví jako příliš praktická, protože obyvatelstvo by zaniklo a tyhle debaty bychom tady nevedli.

 232. Pavle, tuším , že v roce 48 nebyla žádná velká vůle , aby Izrael přežil. Snad jen kotlina je zhusta podporovala. kdyby ovšem kolaborolvali a nechtěli, tak by se půl světa mohlo postavit na hlavu a žádný stát by nebyl. Ale samozřejmě rozumím, že to kulhá, protože proč by nekulhalo.
  Ono totiž, jak poznamenal Noname, od začátku vůbec nešlo o to, že jsme se bavili o tom, že je možné vyhrát, ale o tom, že je dobré se někdy vzepřít, za každou cenu.

 233. Šimon Klein- aha, takže Foundryman, Pavel Kořenský, já jsme tvrdíci. To je pro mne celkem pochvala.

 234. Ani jeden ze států nebo národů, který se v II. světové válce postavil Němcům nebo Japoncům nezanikl, pane Kořenský.

 235. NoName – to bude nejspíš tím, že se jim žádný menší stát nepostavil do té doby, dokud Německu nevyhlásila válku Anglie a Francie.

  Minimálně tedy já osobně si na žádný stát nevzpomenu. Ona i ta Francie kapitulovala víceméně bez boje, Belgie a Holandsko také. Severní Afrika rovněž. Dánsko, Švédsko, Norsko taky moc nebojovaly, na Balkáně to bylo podobné. Slovenský Štát byla kapitola sama pro sebe.
  S Japonskem to bylo víceméně stejné, odpor domorodců na Filipínách a na některých ostrovech v Korálovém moři se nedá brát moc vážně. Nehledě k tomu, že obyvatelstvo mnoha těch ostrůvků bylo prostě vyvražděno do posledního a nikdo už si ani nepamatuje, že tam nějací domorodci žili.

 236. NoName, protože podpisem a přijetím Mnichova s následným nedodržením poskytnutých garancí ze strany Německa se situace výrazně změnila. Uvědomte si, prosím, že Československo bylo v průběhu 20. a 30. let obecně vnímáno jako umělý neživotaschopný slepenec, který ostatní jen obtěžuje útlakem menšin.

 237. 270-no ale pokud to bylo tak vnímáno, a přidáme k tomu obvyklé názory na „sudeťáky“ a Slováky, tak to byla v podstatě pravda, Foundry ? Ten stát pak chtěli a podporovali jenom Češi ?

 238. 267 – ne zklamala jste – nefanděte si 🙂
  Ale eurosvazáci také nezklamali…dneska jsou obzvláště alternativní

 239. no jo, Noname, ale v tom 39 tenhle argument jaksi po ruce ještě nebyl…..na počátku 39. roku celá )evropa ještě věřila, že žádná válka nebude, natož aby se tušilo, co přijde po ní.

  Pořád hodnotíte Benešovo rozhodování ve světle toho, co my už víme. ale on to nevěděl. Mohl jen předpokládat, a prostě některé věci předpokládal špatně. Nebyl v tom sám, většina tehdejší Evropy věřila – chtěla věřit – že když dostane, co chtěl na základě mnoichovské dohody, bude mu to stačit a žádná válka nebude, a v tom se přepočítala.

  Důsledky toho rozhodnutí? Kdyby se rpzhodl jinak, mělo by to jiné důsledky. A pokud by byl internet a pokud bychom nevyhynuli, tak bychom tu zrovna tak tlachali,l chytří generálové po bitvě, jak se měl rozhodnout jinak, protože ty následky se táhnou léta a bla, bla, bla.

  Ono totiž všechno, co uděláme a co kdokoliv udělá, má svoje důsledky. A my se s tím nějak musíme vypořádat a nějak s nimi žít. Stalo se. Úvahy, co by, kdyby jsou zajímavé intelektuální cvičení, ale realita se tím nezmění.

 240. Oprava :
  většina tehdejší Evropy věřila – chtěla věřit – že když HITLER dostane, co chtěl … 🙂

 241. V konečném důsledku za to že žijeme, vděčíme japocům. Nebýt Pearl Harboru, USA by se války nezůčastnili a Áda by měl Stalina vycpanýho v pracovně.

 242. Jo, pepo nevěděl. On totiž nedával ve škole asi pozor, když se probíral Mnichov, druhá světová a Vítězný únor. JInak by samozřejmě věděl.
  Nebo se zapomněl zeptat tebe na radu, co by měl dělat.

 243. Zajímavé,
  NoName’s argumentace mi silně připomíná o level nižší UI-entitu zvanou Finrod Felagund na Neviditelným psovi. Toho bylo možno dostat do fáze deadlock. NoName to má asi nějak líp ošetřené, takže při spadnutí argumentačního algoritmu se začne protáčet zase od začátku. A má líp nastavené slovní filtry, než míval Finrod.
  Se divím, že ztrácíte čas. Ovšem pro milovníky historie to jako dějepisné piškvorky může být zábavné.

 244. pasáčku – otírat se o politika, který je cca. 60 let po smrti, to umí každý blbec.

 245. NoName, bohužel nejsem schopen v roce 2013 posoudit realitu 20. a 30. let 🙂 Myslím, že by to život nějak srovnal. Už proto, že Československo bylo hospodářsky široko daleko nejúspěšnější.

 246. ptakopysku – Finrod – věrný žák Doležalův. A to se ne NP ještě drží, má i lepší texty … 🙂

 247. (217) Pokud chtěli zpět to, co jim sověti sebrali, nebylo jiné cesty. Přidali se velmi decentně. Co já vím, o nějakém rasistickém blbnutí ani neuvažovali (bylo-li na kom), ve válce došli na své původní hranice a tam se zastavili.

 248. pavle ja se o zadneho mrtveho politika neotiram , ja jen rikam svuj nazor ze se vzdy podelal v dobe kdy mel jit prikladem nam blbcum .

  a co myslis otirat se o politika co mrtvej neni je nejakej rozdil?

 249. pasáčku – otírat se o politika dosud živého je o něco férovější. Když nic jiného, může ti přijít dát po tlamě osobně. Což se o politikovi dávno mrtvém říct nedá.

 250. no potom tedy nechapu jak muze nekdo neco rict o hitlerovi, gottwaldovi, stalinovi, …

  hmm blbej argument ale mas na to narok.

 251. (238) Ano, tak nějak.
  A tomu pacifismu se nedivím, nebylo tak dlouho po (do té doby největších) jatkách první světové.
  Udržení vítězství zřejmě není tak silná potřeba jako odčinění porážky.

 252. ale jinak mi samozrejmne Benes muze akorat tak pripomenout bojovou letku vrtulniku.
  Ti piloti byli v armade celou dobu nez meli letet , myslim do afganistanu, to se vzbourili ze do boje ne a radeji armadu opustili 🙁

 253. 2 dvd – ad 263 – no, já beru jako směrodatnou „definici“ Karla Kryla – „Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než
  stačila odvolat.“
  Jo, nepostradatelnejch osobností jsou plný hřbitovy…

 254. (244) Moc odlišná by nebyla, prakticky byla dána hlavně reálnými možnostmi postupu. A to reálnými v době Jalty. Že to mohli Amíci dotáhnout do Berlína i do Prahy byla ze zeměpisného hlediska mušička. Z politického ne, ale na to myslel spíš Stalin (a Churchill), než nemocný a spíše idealistický Roosewelt. Šetřit americké životy bylo zřejmě první přikázání.

 255. Aerokarle,
  Finové zašli dál, obsadili toho víc, aby se bojovalo mimo jejich původní území.
  Ale fakt je, že se snažili nenasrat Rusy víc , než je nutné, a spoustakrát řekli Němcům ne.

 256. 292 je to AK spekulace ale proc by mel nekdo obetovat americke zivoty za osvobozeni tech kteri – no pise se tu o tom cely vecer

 257. (254) To by částečně omlouvalo Beneše, že od českopolské tahanice až války o Těšínsko neudělal nic moc pro zlepšení vztahů. Možná, že by byla pomohla výraznější pomoc Polákům, když jim kolem roku 1919 lezli Sověti až pod Varšavu, ale kdo ví, kdo a jak tehdy naši zahraniční politiku vůbec dirigoval. Zeptal bych se dědy, ale nezažil jsem ho. Každopádně musel vědět hodně a ne vše je napsáno.

 258. Hlavní důvod, proč Američané nešli dál, byla snaha nenasrat Stalina.
  Chtěli po něm, aby zaútočil na Japonce.Stalin se zavázal , že po určité době po porážce německa zaútočí na Japonce, což splnil.
  A to pro ně bylo důležitější

 259. (261) Izrael v začátcích, kdy se ubránil celému okolí, podporu USA neměl. Byli nadšení z pár olétaných Mezků z ČSR s nepůvodním motorem.
  Ten začátek, proti všem, uhráli prakticky sami.
  Zda je to možno srovnávat s ČSR v roce 1938, nevím.
  Arabáči na tom byli technicky stejně mizerně jako Izraelci (snad vyjma Arabské legie, lidsky odborně asi hůře.
  Němci proti nám jednoznačně lépe, početně i technicky.

 260. (294) No třeba proto, aby jich později nemusel tolik obětovat v Koreji a Vietnamu, aby si komouši tolik nevyskakovali. Celý večer se zde píše ledacos, reálnějšího i méně reálného.
  Ale uznávám, že by to chtělo prosíravého politika, který by nebyl těsně před smrtí.
  Občas mi vrtá hlavou, kolik starostí si mohl ušetřit Eisenhower president, kdyby jako Eisenhower generál nedržel Pattona tak zkrátka. Zdali ho to vůbec napadlo – nejspíš ne.

 261. (298) A nejspíš jen starý praktik Churchill tušil, že Sověti na Japonce zaútočí ne z důvodu spojeneckých závazků, ale územních a politických zisků.
  Uznávám, že pro normálního západního politika mohlo být dost obtížné, vžít se do Stalinova myšlení, zvlášť k tomu aspektu, že o nějaké veřejné mínění se nemusí vůbec starat. Možná jim to někdo říkal, ale ta představa musela být poněkud nezvyklá.

 262. (300) Nepotřebuji wiki, mám Šnejdárkovy paměti.
  Hlavní problém nejspíš nastal až potom, když Poláci potřebovali pomoc proti Sovětům a ČSR zůstala neutrální.

 263. (304) Nebyl. V Koreji až na závěr, začátek byl korejský s podporou CCCP.
  Vietnam hlavně místní, opět s podporou CCCP

 264. Ovšem Amíci Churchila ze spousty věcí vynechali, a často vyjednávali se Stalinem solo.
  A byli přitom opravdu mnohdy naivní.
  No pochybuju, že tu každý má doma Šnejdarkovy paměti 🙂

 265. Aerokarel má s tím Vietnamem pravdu.
  Rusové si dokonce stěžovali , že ČíŇané vykrádaj vojenské zásilky , které šly přes Čínu vlaky.

 266. >> AeroKarel
  Vzhledem k tomu, že v lednu 1919 proběhla tzv. sedmidenní válka mezi ČSR a Polskem (a dodnes Poláci prskají slyší-li jméno Šnejdárek), nebyla na čs. straně valná ochota nějak Polsko v oné době podporovat. Nebyl povolen ani průchod maďarské pomoci před Slovensko do Polska.
  Co se pak úvah „co by Eisenhower“ atd., vyšla i v českém překladu kniha Harry C.Butcher: My Three Years with Eisenhower – a odpověď je jasná: Eisenhowera něco takového ani nenapadlo. (A poněkdu se mu nelíbilo, že Patton a Montgomery viděli poněkud dále.)

 267. tedy pokud nekdo tak nutne potrebuje neustaleho ubezpecovani jak kotlina byla , je a bude pupek sveta, pokud nekdo neustale potrebuje jak nase moudra pater a jeji vrcholni predstavitele delali jen to spravne ve prospech lidu a sveta, tak at si to dale nalhava .
  ja budu radsi hrdej na sve predky co udelali, na svou zenu co zvladla , na sve deti jake jsou , na sve spolupracovniky co jsme zvladli udelat.
  Tu slavu kotliny necham tem co to potrebuji. Jenom proste nebudu rikat o nekom jak se zaslouzil o stat kdyz selhal ( dle meho nazoru) pri dulezitych rozhodnutich – za jeho selhani netrpela kotlina ale trpeli konkretni lidi.

 268. Pepo, mám dojem, že se před psaním svých příspěvků příliš neobtěžuješ čtením těch ostatních 🙂

 269. (309) Ta nevalná ochota je přesně to, co Benešovi zazlívám. Politiku studoval, drobná práce se Spojenci za války byla jeho zásluha, takže mu asi mělo dojít, koho budeme do budoucna potřebovat.
  Já si také myslí, že nenapadlo a pokud by napadlo, že by to nepřiznal.

 270. (311)„pokud nekdo tak nutne potrebuje neustaleho ubezpecovani jak kotlina byla , je a bude pupek sveta, pokud nekdo neustale potrebuje jak nase moudra pater a jeji vrcholni predstavitele delali jen to spravne ve prospech lidu a sveta“
  No, klidně jim tu slávu nech, jestli někoho takového znáš. Já ne.

 271. Mimochodem, v té diskusi pod článkem o pomníku gen. Šnejdárka se opakovaně dokazuje to, co se dost často vynoří i v diskusi zde-že všechny okolní národy jsou nacionalisté, jenom Češi vlastenci 😉
  Info pro ptakopyska, znalce UI (a výrokové logiky samozřejmě): vyměnil jsem bázi znalostí, inferenční mechanismus zůstal 😉

 272. tedy jeste snad – hodne se tu pise jak nas ti nemci, slovaci, briti, americani, frantici, polaci zradili a spatne bylo jednou kvuli tem podruhe kvuli tamtem.
  zapomina se na to jak lidem ( i tem co pak pisi proti a jsou ti nejvetsi narodovci ) co museli odejit kvuli ruznym nasim nejlepsim v ruznych dobach pomahali – v rakousku, v nemecku, americe . je zajimave ze ten strasnej sudetackej mnichov byl takovej milejsi.
  ta strsna viden byla tehdy takova hodnejsi . Ale stejne to bylo jenom aby trosku odcinili to jak jsme se kvuli nim meli vzdycky tak spatne.

 273. pasáčku – ad 311 – nechte to plavat, dobře uděláte.

  Ostatně, já si nějak extra nevybavuji, že by se na Váš názor stran presidenta Beneše v období Mnichovské krise tady někdo vůbec ptal. S jeho dehonestací jste přispěchal jaksi sám a dobrovolně.

  Beneš je jako politik poněkud sporný z mnoha jiných důvodů, zejména s ohledem na jeho nečinnost v roce 1948, ale to není důvod, aby se do něj trefoval kdejaký niemand za jeho postoj vůči Německu v roce 1938 a v průběhu 2. sv. války. V kontextu doby si počínal velmi dobře a nemyslím, že by to kupříkladu T.G.M. či kdokoli jiný zvládl nějak extra lépe.

 274. 317-ale tak snad i niemand Pepa může mít názor, a to dokonce i na Beneše, a dokonce i bez ptaní ?
  Nebo už ne ?

 275. 317 ano zase se nekomu sahlo na modlu ?
  to nimandi delaji , obcas z toho pak jsou rezati skreti , tedy co to taram ze 🙁

  ale asi jsem dostal durazne varovani tady je trantumbergovo a priste se zeptam predem zda z nejakou dehonestaci mohu prispechat 😮

 276. NoName – 319 – ale jistě, nechal jsem se nemístně unést. Já jsem víceméně ten poslední, kdo by komukoli bránil dělat ze sebe na Netu zcela dobrovolně úplného pitomce. 🙂

 277. (315) To je přece jednoduché, my jsme vlastenci, protivníci nacionalisté.
  Jen Jirka se vznáší nad vodami na křídlech internacionalismu či kosmopolitismu.
  😛

 278. (316) Se tu píše ……
  Kdo, kde? Se je zájmeno zvratné.

 279. Když už je řeč o Polsku – můj tchán, bydlící v Horní Lutyni u Orlové, vždycky vyprávěl, jak tamní území po Mnichovské dohodě obsadilo Polsko a co se tam dělo. On sám se několik dní skrýval před polskou policií či armádou, ačkoli byl obyčejný horník a do žádných politických aktivit se nezapojoval. A končil sdělením: 15.3.1939 vítali obyvatelé onoho území Hitlera jako osvoboditele, který zamezí útlaku z polské strany. Netušili, co je pod Hitlerem čeká….
  Prostě: Nic není jednoznačné, nic není jasné a tak ranná historie asi nejde jednoznačně vyložit.

 280. (317) Za války už to není tak jednoznačné, ale i kdyby se Stalinovi vyhýbal jak čert kříži, stejně by si nepomohl.
  Jinak ano, souhlas. Mimo to, ta „úloha osobnosti v dějinách“ holt neznamená, že za vše může a vše může vyřídit a zařídit jedna osobnost. Mimochodem, Jan Masaryk toho posral také dost, po válce.

 281. Pane Kořenský, pohledy na věci, události, člověka a jeho skutky se dost často liší podle toho, odkud se díváte.
  Já sem původem z kraje na rozhraní dvou zemí-těch nacionalistů a zrádců z jedné země a těch nacionalistů a hortyovců z druhé.
  Vůbec nepochybuji o tom, že Československo bylo ostrůvkem demokracie a moderním státem. Že se na svou dobu chovalo k menšinám velkoryse. Že možná nedostalo dost času na to, aby se věci usadily.
  Ale taky vím, že Beneš byl u toho, když se hranice nakreslila tak, že že se v ČSR octly i oblasti, kde nebylo jediného Čecha ani Slováka. Že Němec ani Maďar neměli šanci ve státní zprávě, ve školství nebo na dráze. Jsem schopen chápat důvody, které k takovým rozhodnutím vedly, ale představte si, že Vy jte ten Maďar nebo Němec… Byl byste loajální ? A dokdy ? A jaký by byl Váš názor na Beneše ?

 282. No tak nevím. Já se poctivě snažím pokud možno objektivně nahlédnout a snad trochu objasnit události, které vedly k 15. březnu 1939. Vzhledem k tomu, že historie je mým koníčkem, nemám sice znalosti encyklopedické, ale snad alespoň mírně nadprůměrné. A co nevím, to si najdu v knihovně za zadkem.
  Ale proto snad, proboha, nejsem národovec nebo uctívač Beneše (ani jakéhokoli jiného politika).
  Pepo, já bych jen připomněl staré úsloví: „Drž se toho, kdo pravdu hledá a co nejrychleji utíkej od toho, kdo ji našel“ 🙂

 283. Být národovcem přece není zločin, Foundry.
  Stejně tak jako být autonomistou nebo usilovat o nezávislost na větším celku.
  Nakonec, zažili jsme to celkem nedávno. A když opadly vášně, ukázalo se, že to nebylo úplně od věci.
  A je dost možné, že to v blízké budoucnosti zažijeme zase.

 284. foundry nikdo ti nebere tve znalosti a ani tve nazory .
  jenom proste nekdo ma nazory jine .
  muj je o lidech tvuj je o statu a politic, lidi se branit chteli – stat a politici ( ti rozhodni) mechteli.
  pripominky k tomu ze to bylo diky nepodpore toho a podobne pak muze pusobit i narodovecky.

 285. (328) Ano, to máte pravdu. Jenže táhne se to hrozně do minulosti, nikde není bod 0, kde bylo vše bezproblémové a nikdo nikomu nenaškodil.
  Jediné dnes možné je, pokusit se celkem nezaujatě posoudit, kde a kdy byl celkem reálný odpor proti nějakému politickému řešení ještě v „mezích“ a kdy už za nimi. Ale je to strašně individuální, zároveň složité, mýtické…hodnoty jedné doby nejsou hodnotami pozdější doby…..
  A nemá cenu přehánět, že Maďar či Němec neměli šanci. Měli ji menší, to ano. Podobně jako za Rakouska Čech …..

 286. 333 ne Ak nema se :-)( lepe nemelo by se ) to posuzovat ani z jedne strany . ma se koukat dopredu. no a kdyz se pak nekdo zaspouzi o stat tak si vyslouzi i to ze si o nej nymandi budou otirat hubu

 287. NoName, hranice ČSR kopírovaly v oblasti Čech a Moravy historické zemské hranice bez ohledu na národnost obyvatelstva. V Horních Uhrách pak hranice župní s tím, že za přirozenou hranici na jihu byl zvolen Dunaj a na severu hory. Jediná úlitba touhám po odměně za podíl legií na vítězství Dohody byla Podkarpatská Rus a to hlavně z důvodu převahy slovanského obyvatelstva nad maďarským, i když toto území patřilo k Uhrám. Němci i Maďaři šanci měli – pokud se naučili česky. Vím to, jsem z rodiny všelijak pomíchané, pradědeček byl dokonce jako c. k. úředník ředitelem věznice ve městě Stanislawow v Haliči (dnes Ivano-Frankovsk v hloubi Ukrajiny) a v kariéře státního úředníka pokračoval i v ČSR (i když rodem z Rakouska), dodnes je příbuzenstvo rozprostřeno od Bavorska přes Niederoesterreich až na Moravu.

 288. No ono je právě problém s tou nezaujatostí. Protože to, odkud jste, kým jste, co zažili v souvislosti s hodnocenou událostí vaší blízcí, sousedé vaše hodnocení ovlivňuje …

 289. NoName – no, to je ovšem otázka zcela jiná a vztahuje se k letům řekněme 1915-1918 nebo tak nějak.
  Benešův vliv na uspořádání po roce 1918 jsem nijak extra nezkoumal, takže o tom nemohu příliš polemisovat. Nicméně hranice ČSR byly nakresleny (a velmocemi potvrzeny) víceméně v rozumných mezích, které zhruba odpovídaly historickému uspořádání a přirozenému geografickému členění (hory).
  Že Němci a Maďaři neměli šanci ve státní správě ani jinde považuji za celkem logické, protože po cca. 300 letech se jednalo o první samostatný stát Čechů a Slováků (o Maďarech a Němcích tenkrát nikdo nemluvil ani nepsal). Ostatně, Němcům ani Maďarům nikdo pokud vím nebránil se sebrat třeba v roce 1920 a odstěhovat se do Pešti či do Berlína. Koneckonců, Rakousko-Uhersko bylo rozebráno na prvočinitele ve jménu jakéhosi „práva na sebeurčení národů“ a nikoli proto, aby se Němcům a Maďarům udělala radost. Proč taky, když Němci a Maďaři prohráli 1. sv. válku, kterou vyvolali ?

  Pochopitelně, lze mudrovat nad tím, jestli se masivní transfery Němců do Německa, Maďarů do Maďarska a podobně neměly odehrát už po 1. sv. válce, ale to by bylo fakt mlácení prázdné slámy.

  Jinak tedy obecně vzato já osobně jsem Čech (cca. mnoho stovek let do minulosti) a necítím naprosto žádnou potřebu vciťovat se do Maďara či Němce a posuzovat historii z jejich pohledu.

 290. Pepo, to je právě ten rozdíl, kvůli kterému se v diskusi míjíme. Ty uvádíš dojmy a názory (které mohou být jistě různé), já se snažím uvádět fakta.

 291. Noname ,
  Jižní hranice Slovenska si nechal Masaryk navrhnout ještě před první světovou od jistého českého důstajníka rakouské armády.
  A Šlo o hranice jakž takž geograficko vojensky hájitelné.
  Beneš jen plnil Masarykovy pokyny.
  Co se týká útlaků Maďarů….
  Československá vláda pomalu na kolenou prosila pedagogický sbor Vysoké báňské v Kremnici, aby zůstali.. Taky to byla jediná výška na území Slovenska.
  Ovšem maďarští učitelé sbalili kufry a zmizeli do Maďarska.
  A ma´darští obyvatelé byli po znovupřipojení maďarských oblastí k Maďarsku nepříjemně překvapeni.

 292. 339 muze tak byt – jen ja nejsem presvedcen o spravnosti tech fakt – rpoto verim dojmum i tem co jsem slysel od rodiny ktere verim.

 293. Ono by stejně tak bylo možné v rámci 1. Brandtovy věty (zdravím dvd) prohlásit, že Chamberlain a Daladier byli blbci a tím celou diskusi vyřídit 🙂

 294. 338 ac strapnenej nymand na netu se zeptam – pokud mohu.
  „Nicméně hranice ČSR byly nakresleny (a velmocemi potvrzeny)“
  nebyly ony nakonec nakresleny a velmocemi potvrzeny i v mnichove ?

 295. A dinstbier neprošel za místopředsedu, a může si za to sám.

 296. Ale obecně vzato odmítám thesi, že Čech bojující proti Němcům a Maďarům (v libovolné době) byl či je zapšklý a hloupý národovec a vlastně debil, zatímco Polák bojující naprosto stejně a ve stejné době proti Rusům a Němcům je hrdý vlastenec hodný obdivu.

  A pokud by to mělo být tak postaveno, pak ano, celkem hrdě se hlásím ke hloupým národovcům a klidně podepíšu, že Beneš se zasloužil o stát. Sice nevím o jaký, ale to nevadí, pokud tím naseru pasáčky, Doležaly, Mandlery, Urbany a další velekněze alternativní reality.

 297. 343 napriklad ze se nemelo cenu branit , ze bylo ceskoslovensko hospodarsky „nejuspesnejsi “ – uz jsem ti psal ze to byli spise lide a firmy jak ceskoslovensko , dokonce ti nevim zda to nebyli vice ti sudetaci ale to jsem jiz na moc tenkem lede.
  jak pisi v 344 kdy plati vytvoreni hranic velmocemi a podruhe zase neplati.
  proste mi to pripada jako fakta jen kdyz se hodi pro ceskoslovensko

 298. pasáčku – 344 – ano, byly. To jsem psal už někdy odpoledne či v podvečer. A taky jsem psal, že právě proto byla úloha E.Beneše v roce 1938 víceméně nulová a nelze mu za to spílat ani jej velebit. On se totiž ani Beneše ani nikoho jiného na to nikdo neptal. Pod Mnichovskou dohodou jsou podepsáni Chamberlain, Hitler, Mussolini a Daladiere. Nikdo víc, nikdo míň.

  Proto je původní Jirkovo podivení nad tím, že nedošlo k válce s Německem poněkud komické. I když si tedy nejsem jistý, jestli „komické“ je to správné slovo. Mně se na jazyk dere spíš slovo „účelové“, ale nechci nijak fabulovat…

 299. Sudeťáci moc ekonomicky úspěšní nebyli, jejich výrobky měly zůženej trh, a rozpad RU je těžce hospodářsky postihl.Vytvořily se nové celní hranice
  Taky krize je postihla možná hůř než vnitrozemí.A mělo to vliv i na jejich nespokojenost s RČS

 300. Sigmund Freud byl Rakušan jako poleno, nikoli Čech. Po anšlusu ho manželka vyplatila, takže mohl odcestovat. Na rozdíl od jeho čtyř sester, které zahynuly v koncentračních táborech.

  To jen tak na okraj.

 301. (338)„Jinak tedy obecně vzato já osobně jsem Čech (cca. mnoho stovek let do minulosti) a necítím naprosto žádnou potřebu vciťovat se do Maďara či Němce a posuzovat historii z jejich pohledu.“
  Za Čecha se považuji taktéž, ač rodokmen jsen prostudoval s velkým zájmem a zjistil že obyvatelé bývalého království českého s mateřským jazykem českým převládají, leč nejsou výhradní.
  Vciťovati se do kohokoliv (více či méně úspěšně) považuji za spíše nezbytný atribut porozumění jakémukoliv problému. Nemusím se přiklonit k názorům Sudeťáků, Němců, Maďarů, Čechů, Slováků, ale ten svůj se snažím postavit mimo jiné i na těch jiných zúčastněných. Tj, snažit se ho někde najít, dokumentovat, v rámci možností pochopit. Jinak bych asi byl spíše oním národovcem než vlastencem, když už zde to rozlišení padlo.

 302. No, tomu Dienstbierovi to osobně docela přeju. Zpovykaný fracek konečně možná spadnul na hubu.

  Ale když vidím ten zbytek šmejdů, co ve vedení ČSSD zůstal, tak mně to nadšením nijak nenaplňuje. Zejména když uvážím, že nejspíš vyhrajou příští volby.

 303. (340)„Jižní hranice Slovenska si nechal Masaryk navrhnout ještě před první světovou od jistého českého důstajníka rakouské armády.“
  Mohl bych znát pramen? Zdá se mi, že to by byl skutek spíše věštecký než politický.

 304. 350 ale mobilizace byla pred mnichovem .
  ale benesova chyba byla uz pred tim a myslim ( to jsou ty me dojmy ) ze na kotline nikomu nezalezelo kvuli jeho smeru stalin. ( potvrzenem v roce 48 a je mi jedno ze to muze nekdo nazyvat stockholmsky syndrom

 305. Aerokarle

  Když jsem roku 14 chtěl jet za hranice, to už jsem docela rozhodně počítal se Slovenskem.Ale abych měl jakousi plnou moc v tom směru něco dělat, chtěl jsem vědět, co tomu říkají jiní….
  Mluvil jsem s Antonínem Hajnem za státoprávníky; Hajn byl hned a plně při věci, a řekl mi, že má u generálního štábu známého důstojníka, který by nám mohgl nakresli mapu příštího slovenska z hlediska …atd
  Opravdu mi pak přinesl mapu….a naše dnešní hranice se kryjí skoro přesně
  K.Čapek , Hovory s TGM 1990 str.133
  Samozřejmě, pokud považujete Čapka a TGM za věrohodný zdroj…..

 306. Ehm, mobilisace byla vyhlášena 23.9.1938. Mnichovská dohoda byla podepsána 29.9.1938.

  Mudrování nad tím, jestli první republika v době Beneše směřovala směrem Stalin je zcela slabomyslné, zejména když uvážíme kolik sovětských agentů bylo v té době třeba v UK. Z hlavy mně napadá Anthony Blunt, Guy Burgess, Leo Long, Harold Laski, Geoffrey Dawson a další. On ten pacifismus v Anglii a Francii ve 30. letech byl do značné míry výsledkem snažení sovětských agentů. A bylo jich tam rozhodně řádově víc než v tehdejší ČSR, už od ranných 20. let (celá skupina Bloomberg a další).

 307. ad 320 – Pepo, zase jsi to netrefil!
  Tady „trantumbergovo“ není.

 308. Mimochodem, jen tak na okraj. Docela poučné je přečíst si o úloze J.M.Keynese v celém tom srabu 30. let. Ani ne tak s ohledem na jeho ekonomické působení, ale spíš s ohledem na jeho politické působení. O tom, že byl sovětským agentem přímé důkazy bohužel chybí, ale skoro nikdo z významnějších historiků o tom příliš nepochybuje.

 309. Ono vůbec dějiny anglické politiky ve 30. jsou zajímavé čtení. Když se to poněkud zjednodušší, tak levice byla promořena sovětskými agenty skrz na skrz a naopak pravice se bohužel domnívala, že Hitler je jedinou možností jak zabránit tomu, aby se v Německu ujali vlády bolševici. V kombinaci s takovým tupcem, jakým byl bezpochyby Anthony Eden na postu ministra zahraničních věcí to byla smrtící kombinace a nemohlo to mít dobré řešení. 🙁

 310. 359 samo ze mas breto pravdu 🙁
  Trauttenbergové z Trauttenbergu jsou původem německý rytířský rod. Jejich předkové se v Horní Falci připomínají již v polovině 13. století. V Čechách se jako první majitel statku Trnová na Tachovsku uvádí Jan T. z T. v roce 1404. Na přelomu 15. a 16. století byl Jiří T. z T. manem hrabat Schliků z Bassana a Holíče, Ondřej okolo roku 1540 hejtmanem na Tachově. Několik rodových větví drželo řadu statků jak na Chebsku a Tachovsku, tak i ještě ve Falci. Dva členové rodu se aktivně zúčastnili stavovského povstání v letech 1618–1620 a byli za to pokutováni ztrátou majetku. Někteří odešli do emigrace.

 311. (357) No, věrohodný…..
  V té době už to byl starší až hodně starý pán a mýty kolovaly ….
  V roce 1914 uvažovat o hranicích ČR včetně Slovenska, to už chce velký věštecký dar. Království české, to ano, to bylo od začátku jasné, jen ne forma jeho fungování. Slovensko až později, asi vlivem Štefánika a vývoje na frontách. Každopádně, už je to déle, co jsem dost pozorně pročítal „Světová válka a naše revoluce“ a podobný věštecký výkon nezaznamenal. Mohu znovu nahlédnout, mám to v dosahu, od Beneše podepsané. 😛

 312. (358) Pacifismus meziválečných let bych nepřičítal sovětským agentům (jejich existenci nezpochybňuji). Na to stačily vzpomínky na mimořádně krvavou předchozí válku. Těžko si někdo mohl přát opakování nebo představit, že je lépe do toho vletět dříve, než později (Porýní).

 313. Aerokarle,
  doporučuju přečíst cešlou kapitolu o Slovensku. TGM měl se slováky docela blízké vztahy, a ti Slováci mohli vidět spojení s českými zeměmi docela jako spásu proti maďarizaci.
  A se Slovenskem by byl stát větší a silnější – minimálně početně.
  Takže žádné věštectví – spíš program.

 314. No, pokud tam máte něco konkrétního o orientaci 1. republiky počátkem 30. let směr „Stalin“ zejména s přihlédnutím k osobě E.Beneše, sem s tím. Docela rád se poučím.

  Přiznám se, že jsem četl kde co, ale o nějaké orientaci ČSR směrem na sovětské Rusko ve 30. letech jsem toho moc nenašel ani v pramenech psaných česky, ani v pramenech psaných anglicky či francouzsky. Německy neumím, takže nemohu vyloučit, že v němčině vyšlo něco, co mi uniklo.

 315. Dobrý večer,

  kdybych byl sprosťák, tak bych napsal: „Jděte všichni do prdele.“

  Ale protože jsem slušně vychován, tak vám pravím: To se fakt dneska nedá číst.

  Jsem pod vlivem – Merlot 2011 pozdní sběr, Vinohrádky – ale bylo jich víc a víc než toto forum mě zajímá reakce mojích jater.

  Mám rád tento blog a proto napíšu jen, že je mnoho těch co myslí a málo těch, co ví. Většinou si ti, co si myslí, myslí, že ví, i když si jen myslí.

  Na závěr jen citace klasika: Toť pohled na bojiště, však přesmutný. Ať vojsko střílí, dobrou noc.

  Není to Hamlet, je to Těžká Barbora.

 316. AeroKarle – přečti si Johnsona a další. Ono se to podceňuje, ale působení sovětských agentů v Anglii, Francii, v USA a i v dalších zemích bylo ve 20. a 30. letech dost děsivé.
  Skoro víc děsivé jak v letech 70. a 80. (různé ty ženy bojující za mír apod.)

 317. Pavle, beru.
  Ale mnohem spíš spoléhám na ten strach z další války, po zkušenostech z předchozí. Že ho agenti azbuků využívali, to nepochybuji. Ale náladu národa agenti prostě z ničeho nic nevytvoří. Tehdy ani teď.

 318. Jo , pepo, to já nemohu tušit, že jsi v Chebu a cítíš se tam jako na cizím.
  Já Tě naprosto nepochopil, a myslel jsem si, že to „tady je trantumbergovo” se vztahuje k tomuto blogu.

 319. (367) Beneš se „stébla chytal“, vida, že Frantíci se ke spojeneckým závazkům mají co lační k sraní, tak uzavřel spojeneckou smlouvu (navíc se souhlasem Frantíků) se SSSR. Jinak asi žádná „orientace“.

 320. od kdy Tě zajímají fakta? Vždyť jsi tady deklaroval, že se řídíš jen svými dojmy?

 321. AeroKarle – fakt si to najdi. To, že agenti náladu národa nevytvoří je obecně oblíbený a krajně nebezpečný omyl.
  Zejména když mají prostor na to, aby na té náladě pracovali deset či dvacet let a získali prostor v médiích. Resp. tehdy spíš prostor v literatuře, v akademických kruzích a v tisku.

  Ono je to v současnosti víceméně stejné. Kde si myslíš, že se berou ty šílenosti z EU. To je všechno produkt sovětské indoktrinace z konce 60. let a počátku 70. let, který dneska nese své „plody“ v době, kdy tehdejší marxisté a vůdci „studentských revolucí“ dospěli do věku, kdy jsou respektovanými politiky, spisovateli, mudrci apod.
  Je to skoro stejné, jako někteří „osmašedesátníci“ v ČR. Taky jsou považováni za myslitele a přitom nejde o nic jiného než o jinou sortu kovaných bolševiků.

 322. Ostatně – on se toho Masaryk s benešem pokoušeli prosadit víc – včetně připojení Lužických Srbů a koridor ke středozemnímu moři.
  Něco jim vyšlo, něco ne.

 323. (373) „no jo jsou i nazory ze byl benes agent rusaku ale kdo to je schopny potvrdit nebo vyvratit.“
  Pro začátek by stačilo kdo to tvrdí. Nezaznamenal jsem. Možná jsem přehlédl.

 324. Pane Kořenský,
  Britanie ztratila za WWI 3 nebo 4 ročníky mladých mužů – skoro komplet.
  Z války vyšla hospodářsky oslabená.Nic nezískala.Aspoň nic doopravdy cenného.
  Ta nechuť k válce je docela pochopitelná.

 325. pasáčku – ad 373 – „Beneš byl agentem Rusáků“ – byl by nějaký odkaz na tyhle názory ?
  Nechci to apriori vyloučit a docela rád bych si to přečetl a poučil se. Tak kdo to publikoval, kdy a kde ? Sem s tím, velmi rád si to nastuduju.

  Abychom si rozuměli. Pokud bychom mluvili o Benešovi v řekněme „poválečném“ období, byl bych celkem náchylný tomu i věřit. Ale Beneš v letech 30. ? To je dost silná káva a opravdu rád bych znal historicky ověřené podrobnosti.

 326. (376) V tomhle se držím Occama a Hanlona.
  Existující názory (zvlášť pokud mají dost reálný důvod) lze přikrmit, hůře vytvořit – to k těm světovýn válkám. Navíc válčení „kapitalistických plutokratů“ proti Němcům nebylo komoušům v SSSR nijak proti mysli
  EUnijní socialistické šílení není výtvor SSSR (ti se mohli maximálně přiživit), jako spíše v Evropě dost obvyklého socialistického šílení. Příkladně francouzskou revoluci ( ve své podstatě socialismu blízkou) rozhodně neexportovali Sověti.
  Prostě, socialismus neplodí a nerozšiřují jen Sověti.

 327. 378
  https://katalog.uk.slu.cz/Carmen/main/application.faces?library=katalog&view=detail&state=indices&detailType=detail&id=75593

  O Benešově agentství se zmiňuje také Pavel Sudoplatov ve své knize Special Tasks. Major Petr Zubov byl v roce 1937 pod diplomatickým krytím poslán do Prahy jako rezident NKVD. Během svého pobytu v Praze byl řídícím orgánem Beneše. Po mnichovské konferenci dostal Zubov od Stalina instrukci předat Benešovi přes jeho sekretáře 10 tisíc USD a pomoci Benešovi s odjezdem do Velké Británie. Stvrzenku na příjem této částky podepsal Benešův tajemník. Po Benešově odletu do Anglie byl Zubov povolán do Moskvy a zatčen. Důvodem jeho zatčení byl Benešův návrh Stalinovi prostřednictvím Zubova, aby SSSR subvencoval 200 tisíci USD vojenský puč v Jugoslávii. Zubov od NKVD peníze dostal, odjel do Jugoslávie, kde zjistil, že navržení důstojníci pro provedení puče jsou nespolehliví dobrodruzi, neschopní něco takového provést, a vrátil se i s penězi do Prahy. Hlásil vše do Moskvy a na jeho vysvětlující telegram Stalin vlastnoručně napsal: „Ihned zatknout“. Zubov několikaleté vězení přežil, byť jako invalida [Kalvoda 3].

  http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2007071026

 328. (377)ale hovno, ten šílený nápad nebyl ani Masarykův, ani Benešův.
  Ani přidělení kolonie Togo ČSR.

 329. Halladine – ale já nemluvím v souvislosti se sovětskými agenty ani tak o nechuti k válce v roce 1938. Mluvím spíš o věcech jako byl tlak na snížení stavu armády z cca. 760.000 vojáků na cca. 400.000 vojáků v roce 1934 a tak podobně.
  To vše bylo dílem sovětských agentů, kteří infiltrovali anglické akademické a politické kruhy už počátkem 20. let. Doporučuji dostudovat dějiny takzvaných „Apoštolů“ z Cambridge, počínaje třeba takovým Lyttonem Stracheym. Ten sice bolševiky poněkud předběhl (členem Apoštolů byl zvolen v roce 1902), ale významným způsobem se podílel na tvorbě podhoubí (vesměs akademicky vzdělaní buzeranti s chorobně vyvinutým sociáním cítěním) ze kterého se později sovětští agenti v UK rekrutovali.

 330. Historicky ověřitelná fakta u špionů?
  Když „neprasknou“ konkrétnosti, tak alespoň logické zdůvodnění dění.
  U Beneše to nějak chybí a to já skutečně nejsem jeho fandou a vyznavačem.

 331. Aha – ad 383 – no tak k tomu nemám opravdu co dodat.

  Pokud někdo považuje za zdroj seriosních informací o čemkoli Hedvíčkův CS-Magazín, tak debatu skládám a resignuji. S lidmi, kteří se domnívají, že uvnitř Zeměkoule je ještě jedna mnohem větší, nelze vést smysluplný dialog.

 332. Pepo, Krystlík je Tvůj oblíbený autor? No to už se ničemu nedivím. Zlatej Doležal.

 333. (386) Ekonomické důvody bych nepodceňoval, náklady na armádu jsou velmi politická záležitost (zcela vnitropoliticky).

 334. no ze je ale zajimave kdyz nekdo rekne zlatej dolezal misto v tom to neni pravda?

  tak necti dolezala ale ty zdroje z kterych to zkresluje

 335. Já tedy nehledám, mně stačí ta vrchní.
  Dobrou noc.

 336. Pane Kořenský,

  Argumentovalo se tím, že těch 760 000 je pro obranu GB zbytečně moc, a pro velkou válku v Evropě stejně málo.
  A GB měla problémy uživit slušnou flotilu.
  Poprvé v historii byla nucena přistoupit na paritu námořních sil s jinou mocností. (USA )
  Už neměla na to přezbrojit je.

 337. pasáčku – 391 – ale jistě, odkazy na knihy tam jsou. Většinu těch knih jsem snad i kdysi četl.

  Jenže to je podobné jako s pradávnou civilisací na Marsu. Když o tom napíšu článek pro server http://www.nasajepodvod.cz a odvolám se v článku na knihy Berlitze a Hoaglanda, ještě to neznamená, že to co jsem napsal je pravda a jediným styčným bodem s realitou bude patrně to, že ve Sluneční soustavě existuje planeta jménem Mars. Tím veškeré sepjetí s realitou končí a zbytek jsou slabomyslné fabulace.
  No a s tím článkem od Krystlíka a knihami uvedenými v tom článku je to víceméně stejné. Ze směsi účelových lží, polopravd a naprostých pitomostí nelze uvařit nejen uvařit pravdu, ale nelze dokonce ani uvařenou kejdu konsumovat, aniž by došlo k celkovému zblbnutí těla i ducha.

  Že tyhle hovadiny, uvařené na serveru, jehož provozovatel kdysi dávno zcela vážně napsal, že bude spokojený teprve až Češi vymřou či budou vyhubeni a uvolní tak místo v kotlině schopnějším národům, konsumuje nějaký člen Národního Odporu by mně celkem nepřekvapilo.

  To, že je konsumuje a věří jim někdo ze čtenářů tohoto blogu mně překvapuje velmi. Za tak blbého bych nepovažoval snad ani toho pensionovaného políra Tarase a to mám o něm sakra špatné mínění…

 338. Pasáčku,

  prvním popraveným pánem na Staroměstském náměstí byl Joachim Andreas Schlik. Tomu nesebrali jen majetek, ale kat Mydlář mu usekl hlavu. Za ním následoval jeho soused. Hádej kdo to byl.

 339. Jinak tedy ze stejného soudku jako výše odkazovaný článek o Benešovi jako agentu NKVD je například Klausem vlastnoručně podepsaná přihláška do KSČ, informace o tom, že Livie Klausová se za svobodna jmenovala Šalgovičová, Klaus se původně jmenoval Pružinskij, Havel byl agentem KGB od 60. let a fůra dalších „zaručených“ informací.

  S přestávkami se tyhle pitomosti vynořují už cca. 20 let a vždycky se najde nějaký blb, který tomu zatleská místo toho, aby se zeptal jestli čistě náhodou není ten Ross Hedvíček totální magor, podobně jako všichni ostatní, co na ten server píšou ty hámotiny.

 340. jsem si přečetla
  a jen mi tu chybí zmínčička, že než hitler porušil dohodu se stalinem a vlítl na sovětský svaz, zbývalo stalinovi zhruba čtrnáct dní, než vlítl on na německo
  oba byli stejní
  dobrou noc

 341. Dobré zas ráno… Swetr report – za oknem ráno -9 celaskona. Obloha sice večer jasná, leč kometa jaxi neviditelná… Takže výrok, že se řadí mezi 10 nejjasnějších hvězd, považuji za propagandistický blábol srovnatelný s výrokem „kníže má k lidu blíže“!
  No a jinak – já Vám to včera ráno říkal, abyste ten vstup do EU s tím slavením tolik nepřeháněli… Leč komu není rady, sám do ní padá… Těch 1000 let, co měla ta tehdejší EU vydržet, uteklo nějak rychle… A někteří v tom frmolu ani nestačili zjistit, že jejich dědeček měl na pomníčku nápis Ditie… (viz Obsluhoval jsem anglického krále)…
  Řečeno s Nerudou – kdo chvíli sral, již sere opodál…

 342. 2 Pavel Kořenský – ad 376 – ještě bys měl zmínit Pol Pota, který ty myšlenky dotáhl k dokonalosti. Nejznámější produkt Pařížské Sorbonny…

 343. Zdravím !

  (382)AK, „EUnijní socialistické šílení není výtvor SSSR“…. No, doslova asi ne, ale v podstatě ….. – viz John Laughland: Znečistěný pramen !

  BohoušiB, zdravím !

 344. Dobré ránko!

  Zima jak v psírně, ale svítíčko sluní, takže se to patrně vylepší. POdle toho kam, člověk kouká, padá buď sníh nebo Dienstbier.
  „Hasta la victoria siempre!“, povídal Falbr …. totiž Gevara ….
  „Mor ho!“, povídal Jánošík a vyšlo to na stejno.
  Konec historického okénka!

 345. Fakta jsou pomerne snadno k dosazeni, ale jen ty interpretace mohou byt ruzne, nejen „narod od narodu“ ale i clovek od cloveka….
  Jednomu nerozumim, proc Benes nemohl vydat rozkaz k obrane uzemi statu, kde byl prezident.

  Ale co, je to fuc a jsou to jen reci. Vysledek vidime nejen pri „vcerejsku“

 346. >> Pavel Kořenský[396]
  Osobně bych ještě doporučil expektorace Lukáše Beera a produkci (brněnského) nakladatelství guidemedia – viz http://guidemedia.cz/

 347. 406
  Protože nechtěl poslat pod kytky statisíce krajanů…
  Protože by svět řekl „zaslouzili jste si to“
  Protoże pochopil, že rozbitím CSR toneskončí
  Dost dobrých důvodů……

 348. Aha, tak uz je mi to vsechno jasne…. Pani Vopickova s pani Vomackovou se usnesou ze najemnik z prvniho patra, toho casu Rput,, nesmi jit z domu jindy nez v utery a Rput se orosi a samozrejme poslechne, protoze nedozirne dusledky….. Prijde doporuceni na vyrobu sroubku a sup, urednik a politik se orosi a samozrejme poslechne, protoze nedozirne dusledky. No a pak se dva, tri staty rozhodnou co ma delat ctvrty stat a …. Orosi se a samozrejme splni, viz nedozirne dusledky. Jestli to neni tak ze se zcela vytratilo to o odpovednosti za sve rozhodnuti. Ale mohu se plest a nedozirne nasledky cekaji i mne 😀

 349. Dobré ráno vespolek,

  venku slunečno a mrazivo, ba i nasněženo bylo, ale sluníčko to rozpouští. Kolem nuly, to se dá 🙂

  Foundry a PavleK, díky za zajímavé příspěvky, i neuvěřitelnou trpělivost.

 350. Jiřiku, ranní rozcvička?
  Už si začínám připadat, jak ten Klaus – taky můžu za všechno. Včetně Beneše a Mnichova… 😀

 351. To je jen na to tve….. Protoze Mnichov.

 352. Panebože,
  tady se operuje Krystlíkem… 🙁 Ale fujtajxl. Skoro jako bych slyšel slabounké zvolání: „Bože jak hluboko jsem klesla.“
  To se fakt nedá číst. Snad se to časem zlepší až pořádně vyleze sluníčko a sleze námraza z kontaktů některých diskutérů. Jdu radši něco podělat.

 353. Jiřiku, pes jitrničku sežral?
  O tématu se debatovalo již včera a otázka byla asi 10x zodpovězena.

 354. 399 Divano, nevlítl. To říkají překrucovači, kteří se snaží ospravedlnit německý útok, který tomu údajně měl předejít. Nebyly v tom směru žádné přípravy. Nevím co bylo plánováno na později a jak moc později, ale v tu dobu ne.

 355. Rputi, byla zaodpovezena uz preci daleko drive, nejen vcera, ale pokazde, kdyz se to tema otevre , protoze pry se bylo tak spravne. O tom preci nemuze byt sporu. Ja jen rikam, ze ta odpoved byla velmi spatna a taky ze se to podepsalo na vsech co byli pripraveni a pak uz proste nesmeli. Nejen u nas v okolo to bylo brano jako velke ponizeni, potupa a jisty druh zlomeniny duse. A je zajimave, ze rikas, ze za to muze nekdo jinej, ale co mam „doma“ tak vzdy se tradovalo a rika, ze za to muzou mistni. Ja jen v tradici pokracuji. Taky nehledam chybu jinde, protoze proc bych mel. Jinde totiz, ac se to nezda, je kotlina lidem u zadku, stejne jako tobe je u zadku deni v poryni, ci v andaluzii.

 356. 233 Rputi, Lipany bylo zásadní vítězství. Tam jsme zvítězili sami nad sebou a prokázali tím, že nepotřebujeme nikoho cizího 🙂
  A na vážno, vítězství Panské jednoty nad Sirotčími vojsky beru jako pozitivum.

 357. Ale jo, Schumi – já to jen nevydržela, jak to včera brali hlava nehlava … 🙂

 358. Protože nechtěl poslat pod kytky statisíce krajanů…

  Ty statisíce krajanů v letech 39-45 pak zřejmě umřely nudou.
  Ale to se ho vlastně netýkalo, on odletěl. No a když se vrátil, nechal pověsit nebo umřít ve vězení ty, kteří zůstali a snažili se minimalizovat ztráty jiným způsobem.

 359. Jirko,
  ale to „nesměli“ si vnutit nechali ? Když byli tak připravení ?

 360. Kucí, vy ste tak chytrý…..hlavně po boji.
  Takže nejen svazáci, ale i eurogenerálové….
  JTM,JTM,JTM…

 361. Dobrý den,
  jako zvukovou kulisu jsem měla puštěného Fica na sjezdu ČSSD. Hřímal o sociálních jistotách a nutnosti zvyšovat daně velkopodnikatelům protože sociální jistoty nemohou platit chudí a důchodci v DPH. Napadlo mě proč každý jeden z těch, co mají plnou hubu sociálních jistot pro bědné, si nevezme socialistický závazek, že bude živit za své jednoho až tři zbídačelé chuďase.
  Jinak, Fico dá do zákona, nebo kam, veřejnou cca týdenní losovačku paragonů o ceny ( prachy nebo auta) tím hodlá zabránit daňovým únikům. Prý to funguje na Thaiwanu….

 362. Schumi, příprava byla
  jsou o tom drobné zprávičky
  jeden střípek se mi moc líbil, proto si ho pamatuju,
  že se pro ruské vojáky na hranicích z náklaďáků vysypávaly boty
  vojáci se měli na hranicích přezouvat z nějakých těch hadrových
  ale šli přes ty boty o chvilku dřív z druhé strany němci
  a v roce 1968, než sem přišli rusové spřáteleně pomáhat, se dělo to samé
  a zase je to popsané jen tak okrajově od pamětníků na ruských hranicích, kteří pamatovali i to stejné z války..

 363. Noname
  Za války zahynulo asi 350 000 občanů ČSR, Z toho asi 250 tisíc Židů, v Polsku 6 000 000. Z toho asi polovina Židů. Prirozeně Polàků je vïc, a tedy ty ztráty tomu odpovídají.
  Ale je fakt, že Čechů bylo po Válce víc než před ní.. Za války porodnost stoupla.
  Nemyslím počet obyvatelstva jako takového, ale počet obyvatel české národnosti (celkový počet obyvatel přirozeně klesl díky odsunu )

 364. Dobré dopoledne,

  každý jen tu svou má za jedinou. To jako pravdu. Nebo spíš víru. Ony ty nezpochybnitelné pravdy totiž často mají blíž k víře než k realitě a faktům.

  Jedno je jisté, s černobílým viděním světa se žije jaksi snáz. Člověk nemusí pochybovat, nemusí zvažovat různá hlediska, nemusí přemýšlet, jetsli se náhodou nemýlí, prostě VÍ a je vymalováno….

  inspirace pro ty, kdo nevědí (na území Prahy), co s krásnou, byť mrazivou sobotou :

  http://praha.idnes.cz/prazska-zoo-otevira-zrekonstruovanou-vyhlidku-fu3-/praha-zpravy.aspx?c=A130315_104612_praha-zpravy_bur

  docela by mně to lákalo, ale mám nějaký pracovní resty, do kuchyně asi budu chodit se zavřenýma očima, abych neviděla ten binec ( a že já snesu hóóóódně velkej binec!), kterej nestíhám uklidit a navíc jsem příšerně nachlazená a jakoukoliv tělesnou aktivitu kromě smrkání, kašle a polehu na kanapi konám jen s největším sebezapřením.

  a k obědu bude grilovanej pstruh, původně plánovaný k nedělnímu obědu, neb se mi jeví škoda ho nechat do zítřka ležet v lednici.

 365. >> Kačena
  Na tom Tchaiwanu to vskutku funguje. Zatímco představa, že se dá registrační pokladna i té hajzlbábě, aby byla inu ta evidence, nebo že u zmrzlinářského stánku bude stát policajt a bude pokutovat ty, kteří si nevzali účtenku – tak tahle představa nefunguje. Ale to už by příslušní hovnostáři museli zapnout i ten druhý mozkový závit – pokud jich tolik mají.

 366. Noname,
  Asi máte na mysli Tisa, že ? To asi nemusel….
  Jinak zajímavé je srovnání válečných ztrát s emigrací po vàlce…. Po roce 1948 během dvou let emigrovalo asi 100 000 lidï během dvou let, vllna emigrace po roce 1968 byla asi 250 ooo

 367. 427-pokud to tak bylo a pokud bylo přežití národa nejvyšším imperativem, Halladine, měli protektorátní politici dostat medaile, a ne provazy a žalář. Udělali přece pro přežití národa maximum …

 368. Nezpochybnuji realitu, jen pisu to co slysim a co jsem slysel doma. Je to samozrejme chyba, v ramci demokracie a vseholidu bych mel bezpodminecne prijmout vetsinovej nazor, abych neprudil zbytecnejma otazkama a nicnerikajicima tematama. Takze se omlouvam a vse co se stalo bylo jedine mozne a spravne. A nejen to, vsichni jsou na kotlinu zli. Nejvic nemci a pak brusel.

  Stejne je to ale legrace…..

 369. Ti zase zásluhy neměli, Noname
  Za ty nízké ztráty může Beneš tím, že kapituloval, ti protektorátní už celkem nic neudělali. Ani nemohli.

 370. 432-a mohli bychom to zakončit nějakou veselou historkou o Francouzích, kteří tak hezky umí mávat bílou vlakou, že 😉

 371. Rozhodne ano Noname…. Jeste bychom meli uvazovat o alternativnim konci, tedy ze ….. Kdybych mohl, mel bych v garazi tri mercedesy, ale proklaty komunisti, mi to nedovolili…… kdybych mohl, byl bych tak strasne svobodnej, ale ten proklatej brusel a evropska unie mi to nedovolila….ale to asi neprojde, protoze to je samozrejme pravda. Takze vytahnete ten francouzskej nozik s vyvrtkou a bilou vlajeckou

 372. Třeba měl Beneš málo testosteronu (pištivý hlas s neplodné manželství), proto mu chyběla bojovnost a realizoval se ve finesách intrikánských jednání = politice.
  Osobně si myslím,, že pro étos a sebevědomí národa by bylo bývalo lepší bojovat vzdor ztrátám na životech a majetku. Čechům válčení zas tak cizí není, osvědčili se v rakouských i legionářských bojích, jakož i v zahraničních misích v IIWW.Události vrhají dlouhé stíny a od Berana , přes Dubčeka se Svobodou vede přímá cesta k Nečasovi v Mnichově.

 373. http://praha.idnes.cz/rozhovor-se-sestrou-divky-unesene-v-pakistanu-flo-/praha-zpravy.aspx?c=A130315_165851_praha-zpravy_hv
  Včera jsem slyšel v rádiu rozhovor se sestrou jedné z unešených.
  Je to komplikované. Každý má právo na adrenalinový zážitek, ale velkost rizika je přímo úměrná mimořádnosti zážitku. Už včera jsem měl z rozhovoru pocit, že rodina si myslí, že ministerstvo zahraničí dělá málo. Ale co se v takové věci dělat ?

 374. Baubo 436 – Beneš byl dost nemocný a nepochybně to vliv na výkon presidentské funkce mělo:
  …Edvard Beneš trpěl od mládí Ménierovým syndromem. Jako exponovaný ministr zahraničí byl vyšetřován konciliem univerzitních lékařů – internistou Syllabou, kardiologem Weberem, neurologem Hennerem, okulistou Kunzem, otorinolaryngologem Přecechtělem a radiology Bašteckým a Polandem – se závěrem: nemoc vnitřního ucha a perforace bubínku s Ménierovým syndromem a spasmofilní diatéza, zvláště CNS. Frustní neurologický nález nevylučoval malou mozkovou příhodu. První nervové zhroucení v roce 1926, dnes klasifikované jako psychosomatická dekompenzace s neschopností vykonávat náročné úkoly, vyžadovalo u tehdy 42letého Beneše půlroční odpočinek.
  Po zvolení prezidentem (v 51 letech) pozorovalo jeho okolí změny psychiky definované jako „zdravotní indispozice“. Ošetřujícím lékařem byl opět doktor Maixner. Druhé nervové zhroucení se objevilo brzy po jeho vynucené abdikaci po mnichovském diktátu v říjnu 1938. V londýnské emigraci se stal jeho osobním lékařem Oskar Klinger (dřívější internista Borůvkova sanatoria v Praze). Ten již v květnu 1943 konstatoval u svého pacienta mírnou kolísavou arteriální hypertenzi a pseudoneurastenický syndrom při mozkové arterioskleróze.
  Beneš pak od svých 60 let prodělal postupně nejméně pět mozkových příhod, dnes klasifikovaných jako TIA (tranzitorní ischemická ataka). Nejvýraznější TIA se objevila den před odletem do Moskvy (březen 1945), kdy během svého projevu na letišti ztratil na přechodnou dobu řeč. Další mozková příhoda proběhla v roce 1947 a časově koincidovala s odmítnutím Marshallova plánu Stalinem. Z následující mozkové příhody se už nikdy nezotavil. Lékařské koncilium se tehdy usneslo, že Edvard Beneš již nadále není schopen vykonávat funkci prezidenta. Ten ale abdikaci jednoznačně odmítl s tím, že není nikdo, kdo by jej mohl v této funkci nahradit…
  http://zdravi.e15.cz/clanek/mlada-fronta-zdravotnicke-noviny-zdn/nemoci-nasich-mocnych-ve-20-stoleti-i-cast-462989

 375. Dekuji Baubo…..
  Aha Rputi, jako v tom vtipu…… Vidis, zadna kurva, nemocna sem 😀

 376. Jinak to je fakt neco…. Na jedne strane jsou to hajzlove, ze si pisou o tom, ze pan prezident Klaus je dusevne nemocnej ….. Po letech treba se tim budou ohanet nekteri, ze to co udelal bylo chybou dusevni indiapozici, ci syndromu ….. Proboha to je fakt mazec 😀

 377. To moje srovnání se asi bude zdát nepřiměřenè, ale v jádře je to samý, jako blbnutí spousty Čechů třeba v Tatrách… Lezou kam nemaj, myslej si, že jsou nesmrtelní, že se jim nemůže nic stát a potom je někdo musí zachraňovat.. A riskovat vlastní zdraví a životy.
  Co je to za blbost lèzt někam, kde není normální systèm vlády ? A kde je kalach stejnej oděvní doplněk jako kabelka?

 378. A není to vlastně jedno?

  Nikdo z nás nemůže ovlivnit , co jakého světa se narodí, jakými důsledky činů předků a jak bude poznamenán. Můžeme se jen vypořádat nějak s těmi důsledky.

  Myslím, že to „vypořádávání“ neznamená donekonečna se vracet k něčemu, co nemůžu změnit, unášet se představami, co by bylo kdyby… a hledat, co předci udělali blbě, že svět není dokonalej, ale takovej, jakej je.

  MYslím, že to „vypořádání“ spočívá hlavně v tom, jak žijeme svoje vlastní životy v těch podmínkách, jaké máme k dispozicii, než medidovat nad tím, co by, kdyby. Historii nezměníme, je taková jaká je a jiná už nebude.

  Tam, kde jsou podmínky tak tak na přežití, nejspíš tyhle problémy nemají.

 379. A hele
  Amíci rušej plán na protiraketový štít v Rumunsku a Polsku…..

 380. >> Jj -někdo má ischemickou ataku , jinej zas indispozici Klausem. Bejvá to chronický … 🙂

  Haladine, nejspíš došly prachy a s Koreí to začíná hořet …

 381. DVD
  věřím že to na Taiwanu funguje a vím, že Fico se zubatou pleší to používají jako podpůrný argument, vytržený ze souvislostí, pro své představy o potírání nežádoucích jevů v ekonomice. Ostatně losovačky paragonů fungují, v každém větším super hyper. Zrovna minulý týden jsem šla kolem AKCE, kde se losovala totální proměna kolemjdoucích majitelek vhodných paragonů.

 382. …Stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek na sobotní části sjezdu strany v Ostravě oznámil plány sociálních demokratů na změny daňového systému po případném volebním vítězství. Základem je zavedení progresivního zdanění příjmů fyzických osob s horní sazbou až 38 procent proti současným 15 procentům a případné sedmiprocentní solidární dani…
  http://www.novinky.cz/domaci/296236-cssd-oznamila-ze-po-vyhranych-volbach-zvysi-dane.html

 383. Mě by zajímalo, jestli lidé jako Mládek, Hašek, Sobotka Zaorálek opravdu věří tomu, co hlásají….

 384. Já bych soudruhu ministrovi vzkázala, ať se mi nesere do penze. Jetsli budu mít jako živnostník minimální důchod, můj problém.

 385. Mě u socanů zaujalo, jak navrhují vzájemně se rušící opatření. Chtějí snížit nezaměstnanost, což předpokládá snížení daní a odvodů. Současně však chtějí daně a odvody zvyšovat. To jsem celej žádostivej, jak to chtějí provést.

 386. Kdepak, měnová reforma nebude, soudruzi…

  …Vůbec poprvé spojila eurozóna pomoc při záchraně ekonomiky se zdaněním vkladů střadatelů. Očekává, že Kypr tímto jednorázovým opatřením získá 5,7 miliardy eur. Podle hlavního ekonoma společnosti Patria Finance Davida Marka je to bezprecedentní krok…
  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/ekonom-david-marek-o-schvaleni-pomoci-kypru-eurozonou-pps-/eko-zahranicni.aspx?c=A130316_105438_eko-zahranicni_cen

 387. Foundry 🙂 sníženï daní a odvodů zaměstnanost nezvýšï. Například ty příjmeš další čalouníky jen tehdy, pokud budeś mít zakázky na Tvoje kanapata.
  Nebudeš zaměstnávat lidi jen proto, že jsou laciní, aby ti polehàvali po provozovně.

 388. Halle,
  Uvažuješ příliž zkratkovitě. Foundry může po snížení odvodů snížit cenu svých finálních produktů a tím zlepšit svoji konkurenceschopnost. Dostane zakázky a nabere lidi. Jinými slovy – nenabere lidi hned druhej den potom, co kalousek vyhlásí, že daně se snížují a zpívat se smí, ale o trochu pozdějš.

 389. Ptakopysku,
  Ovšem celkovej prodej kanapat se nezvýší, že ?
  Ony ty dane a odvody se sníží všem, i Foundryho konkurenci. Takže počet kanapat se nezvýší, alespoń ne podstatně, protože ty ceny na daném daňovém územi se zase srovnaj.
  Akorát se sníží příjem z pojistného

 390. Halle,
  ježišmarjá… Já si kupříkladu nekupuju Foundryho kanapata každej rok, protože jsou drahá. Já dávám půlku platu státu aby ji mohl vyházet z okna, foundry dává půlku svého zisku státu za tímtéž účelem. Pokud by nám stát sebral jenom čtvrtku peněz, budu si kupovat Foundryho kanapata každej rok, Foundry jich bude vyrábět víc a může zaměstnat víc lidí. Tím, že nám stát ty peníze vezme a vyhodí je z okna, tím ani mě, ani Foundrymu nijak nepomůže. Ale to příznivec sociální demokracie asi nikdy nepochopí.

 391. Těm , co nekoukali na Fiaca
  Fico si nechal v baráku opravit krb. Z té firmy, co mu to dělali se ho zeptali, jestli chce fakturu ( a zaplatit DPH) anebo zaplatí z ruky bez DPH 😀

 392. xakru maydovatím,
  to jsou ty vpisky. Takhle je to správně:
  …tím ani mě, ani nezaměstnanejm lidem za plotem, ani Foundrymu nijak nepomůže

 393. Příznivec sociální demokracie chápe, že někde se peníze na penze a zdravotní pèči najít musí,
  A pukud mám kanape ve slušnèm stavu, rozhodně ho nezahodím, jen proto, aby měl Foundry tržbu.
  Bez ohledu na to, kolik platím daně. Radši ty prachy dám pod matraci.

 394. Halladine, já tě už po několikáté snažně prosím, aby ses nepouštěl do ekonomických úvah 🙂
  Jen stručně ti můžu prozradit, že lidská práce se chová úplně stejně, jako jiné zboží – čím je dražší, tím je po ní menší poptávka.

 395. Foundry, pak je zázrak, že v Germánii ješte běží nějaká fabrika
  O Dánsku a jinych severských zemích ani nemluvě ani nemluvě. A je div , že v Rumunsku a Bulharsku není plná zaměstnanost.

 396. A Fico také pronesl, že ministrovi jeho vlády dali v hospodě falešnou účtenku. To by mě fakt zajímalo, jak se pozná falešná účtenka od pravé účtenky. Asi Fico zavedl pravé účtenky.

 397. Halladine, jedná se o relace, nikoli o absolutní čísla. Krom toho je např. odvodové zatížení jak v Dánsku, tak v Německu nižší, než u nás.

 398. Halle,
  ježišmarjá… evidentně nechápe. Když si nic nekoupím a tudíž Foundry nic nevyrobí a nikoho nezaměstná, bude mít stát menší daně, míň peněz na vyhazování a tudíž penze a další sociální výdobytky budou menší a současně poroste počet potřebných. Ale to příznivec sociální demokracie asi nikdy nepochopí.
  Tímto s tématem končím, nejsem kolovrátek, abych přemílal stokrát přemleté. Ale třeba hozenou oranžovou šálu někdo uchopí a bude se přetahovat až do rána podobně, jako se doteď přetahovala hnědá šála.

 399. Foundry, pro zaměstnavatele je důležita celková suma , kterou ho změstnanec stojï měsíčně.
  Z jakých podšuplíků se ta výsledná suma skládà je mu fuk . Jestli jsou někde vyšši daně a nižší odvody , anebo naopak ho už nemusí zajímat.
  Jinak Nemecké odvody jsou po Francii a Belgii třetí nejvyšśí

  http://finexpert.e15.cz/vyplati-se-pracovat-v-nemecku

 400. Dobré odpoledne,

  ptakopysku, a v čem to maydovatění spočívá?
  Abych věděla, v čem budu mít konkurenci 🙂

  Halladine, Fondry nakonec nemusí prodat více kanapat. Ale protože bude mít menší odvody, bude moct zaplatit více svým zaměnstnacům. Ti pak následně budou více utrácet za jiné zboží. To bude muset někdo vyrobit. Takže někdo jiný bude mít kšefty. A i chudej dělník si bude moct dovolit lepší protézu a zubní protézu a tak si budeš moct dovolit vedle sestry ještě třeba zahradníka, aby Ti ošetřoval růže před ordinací 😀

  A nejde jen o zdravotní a sociální péči, ale o to, že stát vyhazuje spoustu peněz na všelijaký nesmysle.

  Z Bulharska prý prchá mílovými kroky dorost. Mám tam spolužačku, obě její dcery studují v západní Evropě. Moje kamarádka má manžela polovičního Bulhara a z mladé generace bratranců a sestřenic tam snad nezůstal nikdo.

 401. Halladine, naposled. Mám mzdy x a ceny y k dnešnímu dni. Za tyto ceny prodám určité množství z. Pokud mi soc – dem zvedne faktor x, jsem nucen jej zase dostat na původní úroveň, to znamená, že někoho propustím a koupím mašinu, která se mi předtím nevyplatila, ale teď už jo. Nebo, když zjistím, že mašinou už nejde lidi nahradit, jsem nucen zvednout faktor y, tedy ceny. Čímž si koleduju o snížení odbytu zboží, protože jednak s konkurencí v okolních státech vlády podobné kejkle neprovádějí, druhak prostě lidi budou za vyšší ceny míň kupovat. No a když se sníží odbyt, první věc, kterou udělám, je propuštění zbytečných lidí.
  Prostě ber jako fakt, dokazatelný a tisíckrát odzkoušený, že každé zvýšení jakýchkoli daní má za následek zvýšení nezaměstnanosti.
  Dál už se vyjadřovat nebudu, asi to nemá smysl.

 402. A jinak mráz nemráz, sousedovi v zahradě svítí nějakej jasně žlutej flek. VYpadá to na krokusy.

 403. Ještě dodám, že mladej v Německu pracuje, takže o jeho výplatní pásce mám jisté povědomí. Odkazovaný článek je z roku 2007 a je poněkud zavádějící.

 404. (464) „….stát vyhazuje spoustu peněz na všelijaký nesmysle “ – např. „…25 milionů korun na výzkumný projekt „Kulturní krajina jako prostor pro společenskou reprezentaci a relaxaci vybraných aristokratických rodů v období od 17. do počátku 20. století…..“ 🙂
  http://viditelny-macek.cz/public/kapitola.phtml?kapitola=new

 405. Maydo,
  Nevěř tomu , že když bude mít foundry menši odvody, zaplatí zaměstnancům víc než dosud. Spíš sníží ceny.
  Pokud bude nezaměstnanost, mzdy neporostou.
  Problém s tvým pojistným…. Nevím , kolik platíš , takže nebudu mluvit o tobě konkrětně.
  Ale je fakt, že spousta żivnostníků platï tak málo, že si „nevydělaj“ ani na tu nejnižší možnou penzi.
  Takže se ti ostatní na ně musej složit…..anebo to musí doplatit stát
  Tïm vzniká deficit na důchodověm účtu

 406. (399) Že by to časem Stalinovi nebylo proti mysli, vletět na Němce, to dost věřím. Na těch 14 dní ale ne. To by byli azbuci připravenější.

 407. Jo, westíku, a v úvodu je zmínka o tom, že stát bude poskytovat nevratné půjčky na podnikatelské záměry – aby vzápětí ty úspěšné nazýval „parazity“ a zvýšil jim daně.

  Dokonalej koloběh – stát sebere prachy na daních , zaměstanavatelé budpu muset propouštět, protože tolik zaměstnanců neuživí, propuštění neseženou práci a stát jim dá prachy, aby měli na to, otevřít si sami živnost. NAčež je prohůlásí za parazity a zvýší jim odvody a daně.

  potíž je v tom, že jako každé jiné, ani tohle perpetuum mobile nefunguje, poslušno zákonů fyziky 😀

 408. Foundry, výplatnï páska ti dává povědomost o jeho platbách.
  Jelikož jsou v německu progresivní daně…….
  Jdu dělat něco užitečného 🙂

 409. (436) On Nečas v Mnichově někam zašantročil suverenitu, která už je stejně v (B)bruseli?

 410. (468) Zajímalo by mne, zda opisuje Macek z Respektu, nebo Respekt z Macka. Fakt je, že Respekt s mimo jiné tímhle údajem vyšel v pondělí.

 411. o tom placení podnikatelských záměrů úřadem práce mluvili taky v rozhlase. Někdy včera nebo předevčírem.

 412. Vy tedy resite veci… Neskutecne… Moc se mi ty ekonomicke debaty libi. Kdyz muze byt chemik hlavni financ, proc by nemohl zubar taky rikat stejne pitomosti, ze ano 😀

  No ale to neni to nejlepsi, mam naliteho panacka, ac jsem posledni dobou omezil, ale predstavte si, ze lenochodi slecna, co ji mame uz skoro pul roku uz brzo nebude slecna, ale mlada pani. Z toho utulku co ji mame se proste podarilo vybrat jednu velmi divokou, milujici nocni zivot mlade lenochodi chlapce:-D zverolekar, kteremu se nezdal jeji stav, tedy prilis zvetsene bricho, si vzal proste ultrazvuk a bylo to. Je to prej poprve, co neco takoveho vidi, tak to mame zadarmo. No a protoze vubec nikdo netusi, jak je dlouho brezi, respektive vime nejmensi moznou „dobu“ bude jeste veselo. Jak ted decka dostaneme do skoly opravdu nevim, uz vybiraji jmeno a dnes budou nocovat ve skleniku…. Sam jsem zvedavej, jak to dopadne. V kazdem pripade, kdyz to bude kluk, musi jit nekam pryc…. Nechcete?

 413. Jirko, já bych ho vzal. Ale musel bys k němu přihodit nějaký fajn recept. Já zkoušel googlit a našel jsem jedině lenochoda s koprovou omáčkou a tu já tuze nerad… 🙂

 414. Pavle, to je ale zviratko pro radost…. Toho masa by nebylo tolik. A hlavne kdyz bys naucil lenochoda drzet sedla, nebylo by lepsiho jezdce….. 😀

 415. Jinak pokud chces recept, jiste Babica poradi, protoze ten vi o vareni vsechno 😀

 416. Jak tak koukám, tak soudruhům v Bruseli zase hráblo a budou zachraňovat Kypr. Ovšem s tím, že všem majitelům vkladů na Kypru plošně škrtnou cca. 10% uložených peněz.

  To bych rád věděl, kdo si tam těch zbylých 90% potom nechá, aby mu z nich mohli časem šlohnout třeba dalších 10% nebo 30%. A jak moc prospěje těm kyperským bankám ten run, co se rozpoutá v úterý.

 417. mi teď nečas řekl (přesněji mi přečetli, co nečas řekl)
  že čssd zůstává protireformní stranou
  chtěl tím snad naznačit, že některá z vládních stran je nějak pforeformní?? 🙂 🙂

 418. Držet sedla ? To by asi nešlo, já mám za to, že lenochod se drží hlavou dolů. To by se musel leda držet podbřišáku a nejsem si jistý, jestli by ho Arkon ve cvalu nekopal do hlavy.
  Krom toho, s vopicí by se na koni jezdit nemělo, píšou to v knížkách… 🙂

 419. Teda ne, že by se to nějak extra dodržovalo. Takových koňáků s vopicí v sedle jsem už viděl…

 420. Pavle, sedel jsem si na rukouch…. 😀

  No a jak jsem se koukal na ceskej program a mate v TV Sherlocka Holmese…. To ja vrele doporucuji, nebot krasny „steampunkovy“ film a skvelou zabavu nemohu nedoporucit. Mimochodem, jednomu kamaradovi staveli motorku podle tohoto filmu….. Neuveritelna parada. Andysyn dokonce maloval fantastickou predlohu nadrze….. Uplne mam slzy v oku, protoze to byl jeden z prvnich projektu.

 421. Mimochodem, lenochod docela srandovne i chodi, nejen visi….

 422. Sherlocka Holmese mám naprogramovaného, aby se nahrál. Já už ho sice viděl v kině, ale rád se podívám znova, ten film je fajn.

 423. Krasny sobotni podvecer, vam vsem do vsech koutku nasi kouzelne vlasti, preji z hlavniho mesta monarchie. . .zde je momentalne tma.
  Coz je naprosto jednoduche , ale pravdive sdeleni. . Cimz jsem nektere komentatory neprosto prekonal, ze?
  😉

 424. Brouku, to se samozrejme pletete…. Jsou mista na zemi, kde ted tma neni. Takze to je velmi kontroverzni tema.

 425. Ja to tak nejak tusil, ale clovek to snad ani vedet nechce, jaki kdyby nebyl zivot i tak dost komplikovanej

 426. Mno, netušíte, kde soudruzi udělali chybu? Těsně po západu slunce jsem najel na místo s ideálním výhledem k západu a severozápadu… S minimálním světelným znečištěním… Obloha jak vymetená, jen sem tam nějaký to letadlo nakreslilo čáru… Obzor cca 2 stupně pode mnou… Tvrdnul jsem tam až do čtvrt na osm, kdy už měla kometa zapadat – a dnes prý měly být ideální pozorovací podmínky – taky byly, kdyby se ta mrcha chtěla ukázat… V triedru jsem sice viděl jakousi nepatrnou šmouhu, ale nemohu se zbavit pocitu, že nějakej kazišuk mi „ten pouhým okem viditelný, nádherný úkaz předjarní podvečerní oblohy“ někam schoval. Po celé té době jsem byl vymrzlej jak holubí hovno – a musím konstatovat, že jsem též zhruba hovno viděl… Měl snad některý z dalších potenciálních pozorovatelů větší štěstí?

 427. No, ja jsem jednou zcela natesenej pozoroval. . no pro gynekology je to vsedni prace, ale musim priznat ze jsem z toho byl taky skoro rozpacitej. . .ocekaval jsem od toho zkratka asi vic. . . .akorat zmzlej jako to, jsem u toho nebyl. .
  Tak asi takhle, jestli vam to pomuze, ovsem nevim, ze ?. . . . . . .

 428. Me to samozrejme velmi pomolo, mockrat dekuji….:-D

 429. a tak clovek se rad podeli,jak o ty neprijemne zazitky ,tak o ty dobre,ze ? jednou jsem naprikladf pozroval motyla a bylo to docela vzrusujici..hned jsem si rikal ze to musim rychle napsat na nejaky blog. . . .

 430. PeSi, měla jsem štěstí, ale nevěděla jsem o tom
  zhruba v osm večer jsem si na kometu vzpoměla,
  leč okna na východ a ve městě, ještě k tomu uprostřed města..
  takže jsem měla štěstí, že jsem si nevzpoměla dřív a nikam se nehnala 🙂

 431. Humor. . . ten zbožňuju!
  A kdyz je jeste vtipny. . .ale chapu, ze ne vzdycky se zadaří.
  Neklesejte ale na mysli, zkousejte to dal. . .jednou se to povede.

 432. Dobré zas ráno… 2 divana – mě by hlavně zajímalo, jestli ji někdo z amatérských nadšenců (mimo hvězdárny) vůbec viděl… IMHO ty údaje o magnitudě byly znaaaačně přehnané…

 433. Dobré ránko!

  Tady bylo kompletně zataženo, takže jsem se vůbec neobtěžovala.

  Jinak musím konstatovat, že, snad kromě Bohouška Sobotků, je naštvanej kde kdo.
  V celé Kotlince jsou naštvaní OSVČ, že jim Mládek nadal do parazitů.
  Na Kypru jsou naštvaní nejen Kypřané, Rusové a Bakala, že jim kradou prachy.
  V Němcích jsou naštvaní, že jim tam kočují Rumunští cikáni v míře více než malé.
  Němci se zlobí, že mají něco dát Kypru, zatímco Kypřané mají pocit, že to, co dostanou, ani nestojí za řeč…

  Nějak to všeobecně drhne a vůbec se mi nezdá, že by to snad mohlo dopadnout dobře…

 434. 2 šimon klein – to víš, tréning je nutný… Německý smysl pro humor patřil k základním pilířům RVHP.
  No a dnes to nejde tak snadno, jako v tom osmatřicátým, jen tak zajít na ouřad a přihlásit se k Němcům – na základě jména na dědečkově pomníčku… A pravidelným udáváním sousedů dosvědčovat věrnost říši a velkoněmecké myšlence… Dnes správný německý euro-občan musí dokazovat věrnost ideálům čtvrté říše i svým chováním a občanskými postoji… Jistě pamatuješ na mantru, že EU nám tu zavede zákonnost a pořádek. Nemusím snad zmiňovat, jak se to projevuje v praxi, leč s tichým zadostiučiněním mohu říci, že to těm eurohujerům ze srdce přeju.
  No a těm, kteří už už čekají na udělení toho jediného správného občanství, přeju i ten německý smysl pro humor – aby se mezi soukmenovci neztratili…

 435. Malej dotaz…
  Dali by ti vkladatelé na Kypru přednost tomu, aby Eu nepomohla, banky zkrachovaly, a vkladatelé přišli o fšechno ?
  A nepochybuju o tom , že to členské státy odhlasovaly s velkou dávkou škodolibosti, protože ti, co se „odstěhovali“ na Kypr, aby doma nemuseli platit daně dostanou za uši, rusové, co si ulili prachy na Kypr, pomohou nedobrovolně taky..
  Obyčejné kyperské obyvatelstvo to samozřejmě odsere taky, ale kde to obyvatelstvo neodsere?
  No a że jsou kyperské banky v pérdeli, díky angažování v Řecku vím už dlouho i já..
  Takže jestli tam Bakala nechal nějaký prachy, platï daň z blbosti.

 436. Halladine, celkem máš recht. Registrace na Kypru ovšem automaticky nepředpokládá velký balík v kyperské bance. A vice versa – balík v kyperské bance nemusí mít nutně jen firma registrovaná na Kypru. To rovnítko si přidali novináři.

 437. Foundry,
  Ta moje poslední věta vyjadřuje určitou pochybnost , ze tam jsou nějake velké peníze.
  Protože když to o těch bankách vím já, zubař z Horní Dolní……….
  Ale možná spoléhali na to, že to bude zamáznuto jako dosud- bez postižení vkladatelů.
  Takźe ta škodolibost…….

 438. Fujtajbl vespolek,
  taxem po nějakých pětatřiceti letech zase viděl naživo divadelní představení.
  Tehdá naposledy to byl Goldmanův Lef v zimě, kterýžto opus režíroval Luděk Munzar. Mikrominimalistické kulisy. Uchopil téma velmi neotřelým způsobem. Herci dávali najevo podřízenost Jindřichovi II. tím, že vždycky chvíli proti Jindřichovi camrali a pak sebou flákli o zem. Bylo to fajn, neboť na sebe tak upnuli napjatou pozornost diváků počítajících, kolikrát sebou který herec flákne a současně tlumené údery nebudily ostatní diváky. Fláknutí excelentní, kdy se z divadelních prken vyvalil obláček staletého prachu, bylo odměňováno decentním smíchem hlediště.
  Tentokrát to bylo představení načeradského ochotnického souboru. „Darmošlapky aneb Repete, hoši!“ Žertovná taškařice Zdeňka Hovorky na motivy Goldoniho frašky pro prostý lid. Herci uměli, bylo to veselé, rozverné, lid se bavil.
  No a já mám splněno kulturní vyžití na dalších pětatřicet let a už se těším, až mi bude devadesát, na další představení. Předpokládám, že to bude něco ze života Mohamedovy družiny spící v Blaníku.

 439. Jo tyhle obláčky prachu na jevišti, to je zajímavá věc. Když jsem to viděla naposled bylo to v Rusalce, kdy princ před ní padl na kolena. Když těch 150kg dopadlo na prkna, tak to jednak zadunělo jak z děla a dvojak se zvedlo mračno, jak kdyby vybuchla sopka.
  Rusalka neměla po ruce kladku, takže dostat toho chlapa zas nahoru byla děsná fuška. Navíc měl princovské bílé punčocháče a od toho prachu měl špinavý kolena.
  Moc hezká komedie to tenkrát byla … 🙂

 440. To je 26,5 revizora na jednu banku…

  „The Wall Street Journal Europe:

  …Evropská centrální banka přijme 800 nových zaměstnanců pro dohled nad bankami eurozóny.

  Tento počet „by měl být dostačující, protože ECB bude zpočátku dohlížet pouze na zhruba 30 hlavních evropských bank“, vysvětluje deník.

  Co se týká 150-200 bank, „za něž ECB ponese ze začátku odpovědnost, práce bude rozdělena mezi ECB a národní supervizory“.
  http://www.presseurop.eu/cs/content/news-brief/3543081-ecb-zamestna-stovky-supervizoru

 441. 469 Halladine, to je logické. Foundry je Jánošík naruby. Bohatým, to jest svým zákazníkům dává, protože sníží ceny svoho luxusního zboží a chudým, to jest svým zaměstnancům vezme, protože jim nezaplatí to co by jim měl zaplatit. Jako kapitalista vykořisťovatel ze své zkažené a prohnilé podstaty je solidární s ostatními kapitalisty vykořisťovateli. Proto je třeba mu uložit vysoké odvody, majetkovou daň a posléze ho pro neplnění odvodů a daně vyvlastnit. Čímž zavládne sociální spravedlnost, zaměstnanci zblahobytní a táta pracujícího lidu Falbr uspořádá lidovou veselici. Sice někteří Foundryho spřženci a ideoví přisluhovači jako například Modrej budou reptat cosi o konkurenci a o tomm, že Foundry není jediným výrobcem kanapat, a že to má jisté souvislosti, ale jeho pobuřující řeči zaniknou ve všeobecném veselí dříve než i na něho, kapitalistického přisluhovače dopadne osvědčená pěst dělnické třídy. V nastalém blahobytu se i Tobě dostane kanape, když podáž žádost, potvrzení uličního výboru, že jsi kanapatově potřebný, potvrzení od zaměstnavatele (jako soukromník jsi dávno skončil, protože vykořisťování sama sebe je nejhorším vykořisťováním), vystojíš frontu, zapíšeš se do pořadníku, a až po desetiletech budeš obeslán, vystojíš frontu a oproti platbě z vázaného vkladu Ti bude oproti vrácení starého vydáno nové kanape tvaru provedení a barvy které na Tebe právě vyjdou. Pokud vyjdou. Za to se Ti dostane výsady při vhodných výročích účastnit se defilé pod tribunou z níž Ti budou kynout moudří představitelé strany a vlády, kteří tě osvobodili od jha vykořisťování sama sebe, a prostřednictvím Tebou svobodně zvoleného zástupce z bohatého výběru jediného předvybraného kandidáta zúčastnit se žranice všeho lidu. A tak budiž na věčné času a nikdy jinak, neboť ocitl ses v nebi a v blaženosti věčné. A jak popsáno tak dobře se budeš mít až na věčné časy a nikdy jinak. Amen.

 442. Schumachere:-)

  Pokud bude mít Foundr možnost zvýšit tržby tím, že podleze cenou svou konkurenci, udělá to.anebo k tomu bude přinucen, když tu cenu sníží jeho konkurence..
  To není útok na Foundryho jako vykořisťovatele, to je prostě tržní mechanismus.
  Ty ideologické cancy, co jsi připojil jsou o ničem 🙂

 443. Pěknou neděli všem:-) Včera jsem měla pokec s kamarádkou a přišla řeč na předky. Dostala mě konstatováním, že její babička, která ji vychovávala, se narodila v době vlády Františka Josefa 1. a umřela s mobilem v ruce. Na druhý svět se těšila, protože žila na sklonku života v době, o které říkala, že jí nerozumí… Nikdo z nás nemá osudem dáno prožít tak náročný život, my se jen zabýváme žabomyšími válkami a ještě většími podružnostmi.

 444. Martine:-)
  Nebuď sobec 😀 ! Proč by nemohl i Schumacher !
  Nejsem tvoje soukromé vlastnictví ! 😀

 445. 512 správně Halladine. Komis rozhodne, budeš přidělenej podle potřebnosti a šmytec. V pondělí Marin TT, v úterý Schumacher se s Tebou bude potýkat. Veselo bude všem.

 446. Martine, mam dotaz…. Nemas nejakej tip na bramborove noky ke gul-ashi? Nejakmmne dosla inspirace, coz se mi stava maximalne jednou, dvakrat za sto let….

 447. Shumachere, z tebe se stává komouš !
  Podle potřebnosti….
  Zatím to vypadá, že Martin má ty potřeby největší !
  Aby se na Tebe vůbec dostalo ! 😀

 448. Schumi, jen počkej, jestli zvýší minimální mzda z 8 na 12 tisíc (jak socani hrozej), bude muset Foundry jednoho ze tří tapecírů propustit…

 449. Rputi:-)

  Fakt si myslíš, že Foundry platí svým zaměstnancům minimální mzdu ? 🙂
  Já teda ne! 🙂

 450. Jirko, bramborové noky nech Talijánům, moje nejoblíbenější a taky nejrychlejší příprava zni:

  10 dkg polohrubé mouky na osobu, čili 2×10 pro nás dva s Vlastou, jedno vejce, sůl a mléka na řidčí těsto. Když by měly být bramborové, tak na osobu přistrouhat dva normální vařené brambory. Zavařit do horké vody přes haluškové síto, kdybys odsekával nožem z prkýnka, tak pochopitelně hustší.

  Jak jsem četl dnešní kecy, tak zubař už počítá s tím, že soukromé vlastnictví dlouho nevydrží.

 451. Tak jsem si to precetl…. To rano…. Jestli jste moc nesledovali aijkeslbuntes, tedy ty baletky nad stosedumesatpet nebyly spatne, to je fakt, ale to ostani? U nas, dovolim si mluvit za Brouka, je to trosicku jine, takove to, jak bych to rekl, no , nenarodovecke 😉
  Ale rozumim, kdyz nekdo neni dost sebevedomej a chytrej, tak ma proste problem a jisty druh deficitu, ze by snad nekdo ho „predbehl“ to proste u nas doma a ve Vidne nehrozi…. Musite to mit moc tezke, ale co, stejne to mate za par….

 452. Tedy v geologicke perspektive 😀

 453. 518 Martine, jaképak, že soukromé vlastnictví dlouho nevydrží. My pravověrní víme, že jakokoli vlastnictví. Ostatně vlastnictví statků jako takové neexistuje, protože každý je jen jejich doživotním uživatelem. Rubáš kapsy nemá a přísně je zakázáno brát cokoli na onen svět.

 454. Jiřiku, ona tě babička v dětství brávala do fronty na banány, že máš z toho předbíhání porád takový trauma … ? 😀

 455. Schumi, jdeš na to moc zeširoka a filosoficky. Soukromé vlastnictví, jak říkáme my dialektičtí materialisté, u někoho bude a u někoho nebude.

  Ta tvoje vize přidělování kanapat se v mojích očích okamžitě barvitě přetransformovala do vize velkého baráku, Na něm písmena Poliklinika, v druhém patře jedna ordinace vedle druhé, před každou fronta lidí a na dveřích nápis Zuní oddělení, Zubní ordinace, odpovědný vedoucí MUDr. Halladin, ordinační doba atd. Žádanky na ošetření vyplňte dvojmo a bez škrtanců. Už jsem to jednou zažil a ten pan doktor, aby nikdo nevěděl (ale věděli to všichni) měl doma v baráčku ještě dílničku a tam dělal zubní náhrady na míru, protože byl nejdříve zubním technikem a pak teprve za dělnické peníze vystudovaný lékař.

  Ale zítra to ještě nebude.

  Venku je na pohled pěkně, ale fičí.

 456. Dobré polewdne,

  tak už ne paraziti, ale oběti…
  To je najednou dobrodějů, co to myslí s živnostníky dobře.

  http://zpravy.idnes.cz/

  co kdyby se zkusili zeptat taky těch živnostníků…

  ale na co by se ptali, oni to vědí přece líp a myslí to s námi dobře

 457. Pardon , ulítlo 🙂
  Vždy jsem odmítal dělat někomu vedoucího 🙂

 458. ve frontach se predbiha protoze v nich stoji ti co si sami neumi zaridit.
  Predbihaji ti co v tomto frontovem systemu jsou oprsklejsi 🙁

 459. 528 pasáčku, sedla jsem si na ruce, ale po 529 jsem opět mohla psát:-)

 460. Halladine, odmítal, ale dělal. Přinejmenším sestřičce, to se pak hodilo, když jsi se stal vykořisťovatelem a sestřička se na tebe musela dřít. To slyším nejčastěji, my tady na něj dřeme a on si (doplň, co chceš – nejčastější varianta: „vozí prdel“).

  Ale vážněji, už mě volají k obědu – takže si musím přestat hrát u počítače a zanechat veškerou společnost napospas živlům a státu.

 461. Sestřička je nutná, z toho jsem se vymotat nedokázal 🙂
  Ale když jsme se přistěhovali do TN, byl požadavek, abych vedle zubařiny dělal lékařskou statistiku, což zahrnovalo povinnost udělat atestaci 2,st z organizace a řízení zdravotnictví, což byla nutná kvalifikace na ředitele nemocnice.
  Odmítl jsem.
  Pak byl požadavek na to, abych se stal vedocím zdravotnického střediska. Taky jsem odmítl.
  No a po revoluci jsem odmítl, po tom, co jsem sundal bývalého primáře kandidovat na toho primáře sám…

 462. 533 proc byste to taky delal? jeste tak muset delat rozhodnuti , odpovidat za neco/nekoho.
  lepsi je sestrelit a komunisticky kecat o trhu.

  martine promin , schumi taky

 463. Pasáčku, 🙂
  ano sestřelil, a dosadil kvalitního doktora.

 464. Přesně tak, Martine
  Asi 50-letý stomatochirurg, ( já měl tehdy 38) Dr. Csilllagi. Už je chudák nahoře.

 465. No uz to zertovani bylo ponekd lepsi, ale zadna slava. . .furt dost teutonske.
  S estradama z dedeer nemohu srovnavat, tyhle jezedacke porady jsem nesledoval, ale jestli jinak dobre, tak proc ne – pry i dechovka ma sve divaky.
  A jinak bych o malem sebevedomi a chytrosti radeji takhle na verejnosti naplno nemluvil – druzí by toho mohli vyuzit k posmechu a to by mohlo vest jeste k horsi situaci pisatele.
  Otresy hlavy pri intenzivnim otloukani v telocvicne mohou privodit krevni vyrony do lebecni koule ajncvaj – tady doporucuji bonmot W. Churchilla: No sports! No a pak se lze dozit docela vysokeho veku a neumrit mladej.

 466. Pasáčku,
  byl to komunistický kádr, karierista. V porevoluční době jsem prostě svolal zubaře z okresu ( přišli do jednoho) odhlasoval se požadavek na jeho sundání, projednali se všichni kandidáti, kteří měli předepsanou kvalifikaci a měli zájem, z těch se hlasováním vybral kandidát, udělal se zápis, všichni ho podepsali a odeslalo se to na ředitelství OÚNZ.
  bylo to asi v únoru 1990
  No a ředitelství to provedlo.

 467. Jo a ten sundanej primář byl taky agent STB
  Ale to jsme tehdy ještě nevěděli.

 468. Halladin patří ke skupině lidí, kteří mají neodolatelné a neléčitelné nutkání nahlížet do cizích peněženek. Z toho nahlížení pak vyvozují sáhodlouhé rádobyvědecké závěry, které ospravedlní to, že nejen nahlížejí ale i zabavují, kradou, daní – vyberte si co chsete. Ono vědí všechno. Halladin ví přesně, co by Foundryman udělal, kdyby … (kdyby seděl, nepustil by). Jsou to lidé, na které tisíce let lidské civilizace, založené na respektování odděleného vlastnictví, zanechaly pranepatrnou stopu. Chce to čas :-). Třešničkou na dortu je, že právě oni se stavějí do role těch „morálně vyspělejších, citlivějších a pomáhajících“. Pravý opak je pravdou. Veškeré jejich pomáhání se zastaví u jejich vlastní peněžnky. Tož tak.

 469. Svolal jak ? telefonicky 🙂
  díky čemu ? Asi si dotyční mysleli, že to je dobrej nápad.. Pravomoc jsem nad nimi neměl žádnou. 🙂

 470. Pepo,
  s Hallem a primářem to bylo nějak podobně jako s Bohem a sedlákem v téhle bajce:
  Sedlákovi umře nejdřív koza, potom kráva a nakonec i manželka. Zničený sedlák si sedne na mez a běduje: „Panebože, co jsem provedl, že mě takhle trestáš?“ Zjeví se mu pánbůh, škrábe se na bradě a povídá: „Já ti vlastně ani nevím, ty mě prostě tak nějak sereš.“

 471. Ptakopysku, ta Tvoje povídka má více verzí, včetně židovské 🙂
  Jen mi není jasný – podle tebe jsem Bůh, nebo sedlák ? 😉

 472. (502)No a że jsou kyperské banky v pérdeli, díky angažování v Řecku vím už dlouho i já..
  A že je Řecko v prdeli dílem svým vlastním zavinění, ovšem velkým dílem i zaviněním přeslavné EU, to vím zase já.
  A že by kvůli Kypru (nebo s výmluvou na Kypr) kdekterý socánek chtěl „harmonizovat“ (tj zvyšovat) daně, také.

 473. 2 šimon klein – ad 541 – zbláznil ses? Doporučovat Churchilla? To ještě abys doporučoval, aby člověk vypil půl flašky whisky denně, kouřil doutníky a tak se v plné duševní svěžesti dožil 90 let… To nejde, to by se z toho Heger posral do vejšky…

 474. Halle,
  schválně neřeknu, abys ses převaloval v bezesných nocích na posteli a ráno s budil zpocený a s rukou v nočníku. 😀

  Ale abych nebyl až takovej parchant, tady je ještě jeden fórek, zcela katolickej:
  Vběhne chlap do hospody celý udýchaný a ptá se hned u prvního stolu: „Chlapi, kdo tady má velkýho černýho tlustýho psa s bílým obojkem?“
  „No, nikdo.“
  „Tak jsem vám přejel faráře.“

 475. Ptakopysku,

  já jsem flegmatik, a spím dobře furt 🙂
  No a jelikož nikdy nenaříkám, a neběduju (jako ten sedlák), mám celkem oprávněně zato, že jsem u Tebe Bůh 😉
  Ale říkej mi dál Halle 🙂

 476. Jestliže Brusel dal najevo, že je ochoten sebrat komukoli, kdykoli, cokoli, tak už někoho těžko přesvědčí, že by měl v takovém obskurním spolku setrvávat. A že referendum o vystoupení v Anglii bude, na to může Brusel vzít jed…

  …“Odškodníme všechny lidi sloužící v naší armádě, lidi sloužící naší vládě na Kypru, které zasáhne tato bankovní daň,“ řekl dnes televizní stanici BBC britský ministr financí George Osborne.

  Na Kypru nicméně žije například i mnoho britských důchodců, na které jednorázová daň zřejmě dolehne jako na ostatní obyvatele ostrova…
  Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/britska-panika-na-kypru-vojaci-o-uspory-neprijdou-duchodci-ano-p74-/firmy-trhy.aspx?c=A130317_132223_firmy-trhy_mev

 477. Halladine, chápu. Dobrej zubař má spravovat zuby a ne řídit. Kdo umí líp řídit než opravovat zuby, má řídt a vytvářet podmínky těm kteří to umějí. Když je to obráceně je to katastrofa. Odborník může řídit chvilku, když je nejhůř. Obvykle tak činí s nechutí a kouká jak by se toho zbavil, protože jeho odborná a vědecká práce trpí. Když u toho zkejsne, je to konec jeho odborné kariéry. Výkonný lékař nemůže být současně výkonným manažerem.

 478. Schumachere, přesně.
  Navíc je s tím řízením spojena administrativa, kterou jednak nesnáším, a jednak jsem na ni lenivej.

 479. Ale v medicíně je to přece jen trochu jinak, když tak nad tím uvažuju. nejde jen o řízení jako takové, ale o výchovu mladších kolegů, která je spojena dost těsně se samotným výkonem léčení.
  Nakonec – on má takovej primář na ledacos lidi. Vrchní sestru na dozorování středního perzonálu a pořádek na oddělení, zástupce na jiné funkce a o ekonomiku se mu taky staraj jiní.

 480. Halladine, ovšem při troše úsilí a potřebných vlastností bys mohl být managorem, úspěšným privatizátorem mnoha nemocnic, případně ministrem nebo i vším najednou. A když už by sis nechal spílat, bylo by to za daleko větší peníze 🙂

 481. Schumachere,

  no jo, ale to už by nebyla taková sranda 🙂

 482. ke kypru uplne nevim co vadi ( ne ze bych se zastaval pomoci bankam a statum)
  nevadilo u nas nebo v americe kdyz lidi prisli o sve vklady ( pritom moc tech co spatne hospodareni zavinilo to ani nepoznalo)
  nevadilo kdyz u nas lidi prisli o cast penez za krachy bank kdyz uz byli socani.

  ja tedy beru ze jedine co je spatne je ze nekdo tvrdi ze jsou vklady pojisteny, nuti se pojistovat a pak pojistne neplni ( bohuzel neznam onen pojistny vztah )
  vadi ze mne nekdo nuti abych sve penize pouzival prostrednictvim neserioznich podniku ktere udajne kontroluje .

  delaji to jak v britanii tak tady na kontinentu , delaji to castecne za vodou, delalo a dela se to tady .

  koho to muze prekvapovat? kdo muze rict my to nedelame to ta EU ?

 483. No, nakonec
  ona to vezme kyperská vláda.Ne EU. Nakonec to Kyperská vláda mohla zamítnout ( a nedostat žádnou pomoc)
  A vklady jsou sice pojištěné, ale jen do určité výšky, a ne proti daním.

 484. S tím Kyprem to bude ještě legrace. Jejich Parlament se zatím moc nemá k tomu, že by to chtěl schválit, takže uvidíme.

  Zajímavé taky bude, co udělají investoři obecně. To s tím Kyprem je docela nebezpečný precedent a nejsem si jistý, kolik investorů bude chtít mít své vklady v eurozóně, když hrozí, že je může někdo ukradnout.
  Stejně tak bude zajímavé, až se začne mluvit o tom, že by třeba někdo ještě potřeboval pomoc EU. Třeba ještě Itálie, Portugalsko nebo třeba Slovensko. V momentu, kdy se o tom jen špitne, bude celkem logicky následovat okamžitý run na banky v tom kterém státě, což nadělá řádově větší škody.

 485. Pavle Kořenský, už jsem taky konstatovala (554)
  A jestli ještě britskejm důchodcům seberou našpořený vklady, tak bude mazec. A anglické referendum se blíží, i když se Cameron brání zuby nehty. Po této akci se těžko bude bránit dál.

 486. ale notaaak haleluja vivat – tak seberou duchody britum a ti vystoupi z EU.
  tak to je prece spravne.
  EU se rozpadne – no a co? Bude lepe. Sice se nam sem vrati nekolik europarazitu a zacnou safarovat v nasi pateri ale bude i tak lepe.

  nase pater uz konecne nebude muset poslouchat EU blbosti a konecne nam tu udelaji podminky pro ????? tedy doufam ze ne pro parazity ale pro poctive lidi 😮

 487. Někdy okolo poledne jsem se chtěl účastnit diskuze, ale příspěvek se ztratil. A když jsem to chtěl zopakovat, byl jsem upozorněn, že jej chci posílat (zbytečně) znovu. Tak to zkusím ještě jednou.
  V pondělí je na Kypru svátek, banky otvírají až v úterý. Hlasování o pomoci přesunul parlament na pondělí. Strany, které budou hlasovat pro přijetí onoho řešení mají sice většinu (29 z 56), ale očekává se, že disciplina nebude valná. Do toho ovšem s.Schulz, předseda europrdlamentu, navrhuje, aby se ono krácení netýkalo prvních 25 tisíc EUR. To je ovšem nápad poněkud s křížkem po funusu, to by se muselo znova odsouhlasovat. Předběžné odhady stran vkladů řeckých občanů na Kypru činily v poledne asi 3 miliardy EUR, teď to prý vypadá, že to bude více. Nepoměrně větší průšvih pro Řeky je ale to, že kyperské banky mají cca 300 poboček v Řecku a v nich je asi 14 miliard EUR vkladů. Řecká vláda hledá někoho, kdo tyto pobočky en gros koupí, čímž by se tyto vklady vyhnuly onomu zdanění. Prý už kupec je nalezen – řecká Poštovní banka. Řeckou veřejností cloumá otázka: kam s penězi, aby mi je nesebrali.

 488. >> dvd – na mně to dělám dojem, že zas v Bruseli postupovali obvyklým způsobem: „Jé, Rusové tam maj 20-30 miliard, to bude vejvar, hrr na ně!“
  A teď jim začínají docházet i jiné konsekvence a drbou se za uchem.
  Má to ovšem zásadní vadu. Škoda už byla nadělána a každý ví, že v Eunii se krade. Tedy ono se to ví, ale přece jen ne takhle „veřejně“.

 489. Vida, to mně uniklo, že se to týká i poboček kyperských bank jinde v EU. V The Telegraph psali, že poboček kyperských bank v UK se to netýká a že obyvatelstvo může být klidné.

 490. pepo, jde o to „jak se rozpadne“. On by to mohl být dost zásadní průšvih.

 491. >> Pavel Kořenský
  Mohlo by to být tím, že UK není v eurozoně.

 492. Tak jsem se porozhlédl a hle: jedinou eurovou zemí kde má Bank of Cyprus zahraniční pobočky je Řecko (134). V UK jich má 6 + další 1 na Channel Islands. V Austrálii 11, v Rumunsku 4 (plánovala 40) a 1 v Rusko (a taky jich plánovala spoustu).

 493. ale snad se rputi rozpadu nebojite. My mame silne bankovnictvi ( pod ochranou CNB) silnou ekonomiku, levnou kvalifikovanou pracovni silu, vyborne skolstvi – ceho se mame bat?

  PS – ten svetovej socialismus a evropsky vcetne kotliny si uz prusvih zaslouzi/potrebuje?

 494. což o to že „se to rozpadne“… ale nebudou ani dotace, ani kompenzace a to teprve bude malér! Co budou ty státy bez eurodotací dělat? Nepřekročí maastrichtská kriteria? Nebude muset Kalousek kromě pojišťoven zdanit i veřejné záchodky?
  Mimochodem, to mě zajímá, když mám na účtu v bance -100 k, seberou mi také 9,99% a budu tam mít jen -90k ???
  🙂 😀

 495. sumavaku ale to bude dobre ze nebudou – zdanit budou tak jak tak.
  a prece kdyz nebudou dotace , nebudou ani platby do EU a ty platby jsou stejne – nebo ne? 😮

 496. dvd – to mě znervozňuje. Skoro bych přísahal, že jsem po poledni ten příspěvek o pondělním svátku na Kypru viděl ale teď opravdu není ani tady, ani v administraci. To se mi nelíbí!

 497. Ad 575 – on je jistý rozdíl mezi pobočkou a dceřinnou společností. U nás se to dost probíralo v souvislosti s evropským banovním dohledem.

 498. Platby do EU budou, hochu. Z čeho si myslíš, že by ti likvidátoři zbytkové EU žili? Z výnosu prodeje směrnic EU Číně?

 499. Mno, pobočka nemá,pokud je mi známo, právní subjektivitu a je to prostě detašované pracoviště. Takže se obávám, že vklady u poboček jsou na tom stejně jako vklady v centrále.

 500. ad 581 – Ty si fakt myslíš, že zákony protektorátu jsou nadřazeny zákonům říše? Tja tja tja..

 501. teda ja uz fakt nevim , misto radosti ze pater EU udelala tak velkou chybu ze by se mohla rozpadnout cela EU a mohlo by byt dobre .
  tady ale najednou – bude zalezet ja se rozpadne, bude se muset platit ale dotace nebudou, zakony protektoratu/ zakony rise .
  proc – doufejme ze to bude dotazeno do zdarneho konce .
  tedy ja asi doufam z jinych duvodu jak vy ale doufam taky .

 502. no sice mam trochu strach z tohoto ale rizika jsou vzdy

  Progresivní zdanění, kdy příjmy nad 100 tisíc budou daněny sazbou 38 %. Vyšší daně pro firmy, ještě víc zaplatí mobilní operátoři, finanční instituce nebo energetické firmy. Vyšší daně ale zaplatí i drobní živnostníci. DPH se snižovat nebude.

 503. Tak z programu ČSSD není nutno mít strach. S tím je nutno počítat jako s faktem, protože ČSSD je dost blbá na to, aby to skutečně prosadila. A o tom, že bude mít možnost to prosadit, patrně není sporu. 🙁

 504. Šumaváku – o tom pondělním svátku jsem to viděla tasky. A že kyperský patlament má zasedat až v úterý.

 505. no i kdyz diky socialistickemu prezidentovi, senatu, krajum a po volbach i snemovny a vlady ( za podpory komunistu) se bojim i kdyz to beru jako fakt.
  ono se to u faktu nemusi zastavit.

 506. Njn, lidi to tak chtějí, tak to budou mít.

 507. „Kypr je pro nás systémově důležitý. Navzdory malému rozměru tamní ekonomiky by chaotický vývoj na Kypru mohl podkopat výrazný pokrok při stabilizaci eurozóny dosažený v loňském roce,“ upozornil člen vedení Evropské centrální banky Jörg Asmussen.

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/jednorazove-zdaneni-vkladu-na-kypru-d75-/eko-zahranicni.aspx?c=A130317_175748_eko-zahranicni_neh

  Tak tu nejistou stabilitu eurozony radši podkope ECB sama…
  A situace se vyřeší a runu na banky zabrání tím, že i v úterý zůstane zavřeno…

  A ve středu budou kyperské banky místo hotovosti vydávat kvalitní dluhopisy ESM…

 508. Řekl bych, že řecký ministerský předseda asi ví lépe jak je to se zdaněním poboček Bank of Cyprus v Řecku a proto koná jak koná.
  Podle posledních informací chce Kypr nechat banky zavřené i v úterý. Jak jsem zachytil, tak nestačí aby tuhle akci schválil Kypr. Musí ji schválit i parlamenty zemí eurozony – a Andělína Mrkalová bude mít asi značné potíže. Ještě k těm pobočkám: nebylo z přehledu jasné, zda se to týká vkladů v zemích eurozony – bez ohledu na měnu nebo vkladů v eurech – bez ohledu na místo. Tedy zda se to třebas týká vkladu v GBP na Kypru či vkladu v EUR v Rumunsku.

 509. Hm, ovšem pokud jsou pobočky v Řecku součástí kyperských bank, a v Řecku v pondělí není státní svátek, tak tam půjdou vybírat peníze…..i peníze uložené na Kypru

 510. >> Halladin
  V pondělí je svátek i v Řecku – je to začátek postní doby ve východních (pravoslavných, ortodoxních církvích).

 511. a dodrží ho, protože stejně „nemají co do huby“… 😉

 512. Koukám, že tuhle akci Brusel poněkud po….hnojil….

 513. To kde kdy je svátek a kde budou pobočky otevřené, není zdaleka tak zajímavá otázka jako zda jim též náhodně „spadlo“ internetové bankovnictví.

 514. To nehraje roli, šumaváku

  I teď mi funguje internetové bankovnioctví – ale prachy odejdou až zítra

 515. Tak vzhledem k tomu, že (alespoň dle Financial Times) kyperské banky zablokovaly pro jistotu 10% úplně všech vkladů už v noci z pátku na sobotu, je skoro jedno jak, kdy a kde mají pobočky otevřeno.

 516. 560 Halladine, to nebyla, s takovými sranda nebývá. Oni ji neznají ani sami pro sebe, protože pořád musejí být ve střehu kdo všechno po nich jde. Jezdí ve velkých černých autech s černými skly aby nebylo vidět na jejich nesrandovní nařvané ksichty. A děsí se okamžiku, který neodvratně musí přijít, že to jejich auto se najednou změní ve furgon jak zaklepou bačkorama, nebo někdo jim zaklepe bačkorama a celý nasyslený majlant jim je na pytel. To je lepší opravovat zuby a příležitostně si nechat spílat do socanů. Samozřejmě, že pěkně z dálky, protože sedivší v zubařském křesle by si to nedovolil 🙂

 517. Schumachere 🙂
  Dyť jo, sranda je lepší než peníze.Jsou lidi, kterým je lepší se vyhnout.
  Jeden kolega , emigrant z Gruzie mi nabízel pacienty , z ukrajinské mafie.
  S díky jsem odmítl.
  Už je po smrti….

 518. Schumi: náhodou, já svému zubaři v křesle spílám zcela pravidelně.
  On se tomu směje, říká, že je to úplně v pořádku, protože to uvolňuje a krom toho za to prý dostává dobře zaplaceno. Faktem ovšem je, že když ty nadávky šišlá člověk s tou odsávací trubkou v hubě, moc to nevyzní.

  Zrovna zítra mně to čeká, protože ta blbá šestka vpravo nahoře bolí už od pátku. A bohužel pod korunkou a titatovým čepem a šestka má tři kanálky na čištění. Takže zase cca. 10 litrů v prdeli 🙁

 519. Njn, Halladine. Jenže ty jsi tam a můj zubař je tady. A kanálek dělá za 970 Kč. K tomu nová korunka a ten čep, pokud se ho nepodaří exhumovat, očistit a recyklovat. Vím o čem mluvím, bude to v pořadí třetí korunka na tom stejném zubu.

  Jsou chvíle, kdy si říkám, jestli by obyčejné kleště neudělaly lepší službu. Nebylo by to sice zcela „de lege artis“, ale rozhodně by měl člověk jistotu, že už to bolet nebude…

 520. Pokud se ten čep nepodaří exhumovat, půjde zub do koše.
  Lege artis je jakýkoliv správně provedený výkon.
  Tedy i vytržení.
  Indikace jsou relativní.

 521. A pokud tam byl čep, ten zub by už měl být někdy léčenej. Je otázka, kterej kanálek je ten, co dělá problémy.

 522. Njn, léčený byl několikrát za posledních 20 let. Zjevně tam někde něco blbne. Vytržení se jeví jako celkem smysluplná alternativa, koneckonců, zubů mám ještě plnou hubu.

 523. Ještě je jedna možná alternativa, samozřejmě ne vždy možná, ale občas to jde .
  Zub nechat jak je, a zresekovat špičku problematického kořene.
  Pokud je jisté, kterej kořen dělá problém.

 524. Dobré ránko!

  …“Oholení“ lidí, kteří měli uložené peníze v kyperských bankách ostatním Evropanům nehrozí. Alespoň to tvrdí představitelé zemí eurozóny, podle kterých je jednorázové zdanění bankovních vkladů na Kypru kvůli finanční pomoci od eurozóny unikátním opatřením, které se již nebude opakovat….
  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/jednorazove-zdaneni-vkladu-na-kypru-d75-/eko-zahranicni.aspx?c=A130317_175748_eko-zahranicni_neh

  Ale bude se opakovat! Zkusili to na Kypru, protože je malej, mrňavej a dál od Brusele a hlavně jsou tam tučná ruská konta.
  A zkusí to kdykoli kdekoli, když jim poteče do bot. A do bot jim teče a poteče, protože dělají vše proto, aby teklo…

 525. Dobré ráno vespolek,
  tučným ruským kontům by se spíš euroisti měli vyhýbat 🙂 ?

 526. Tak se zdá, že Brusel odhadoval špatně …. ostatně jako vždy … tučná konta už dávno nejsou tučná, odrbáno bude zejména místní obyvatelstvo a pravděpodobný výtěžek zdaleka nenaplní očekávání…

  …Podle Eisenworta se „velcí hráči“ na možné problémy na Kypru dávno připravili. „Bankrot Kypru visel ve vzduchu dlouho a vědělo se, že z něj nic moc dobrého v tomto ohledu nevyjde,“ řekl.
  „Největší přesouvání peněz bylo v létě a na podzim minulého roku. Tehdy během jednoho týdne z Kypru odtekly i dvě miliardy eur,“ dodal Eisenwort….
  http://byznys.ihned.cz/podnikani-a-dane/c1-59520100-kypr-zadaneni-ceske-firmy

 527. Dobré zas ráno… 2 Šumavák ad 582 – to ale není špatný nápad… Ty směrnice vozit rovnou do papíren, tam je rozemlít, recyklovat a čistý papír vozit zpátky… Je v tom již jistá tradice – kolik sebraných spisů různých velikánů šlo rovnou do stoupy jen proto, že na straně XXX byl zmíněn soudruh, který již nebyl tím správným soudruhem… A kdyby jenom spisy… Si pamatuju na sbírku příkladů z matematiky pro střední školy, která byla stahována kvůli jednomu ideově nesprávnému příkladu… (ještě jí mám schovanou, IMHO jedna z nejlepších sbírek příkladů…)
  No a když si tak vezmu toho papíru na ty směrnice – za makulaturu se svýho času platila koruna za kilo… Kolik je to dneska netuším – ale při troše skromnosti by se z toho Evropská komise jistě uživila… I s prezidentem…

 528. 2 Pavel Kořenský – ad 609 a dále – měl jsm podonbý problém se stoličkou a kamarád zubař si s tím nevěděl rady – na rentgenu nic nebylo, zub se jevil v pořádku, jen občas pobolíval (a nebylo jasné, zda zub či dáseň…) Až pak po delší době se ukázala mikroskopická prasklina, do té doby neviditelná – ten zub byl štíplej odshora dolů… Tak šel ven… A chvíli po něm druhej, podobně postiženej… Dneska tam mám implantáty a ani nevím, který zuby to byly, když se důkladně nepodívám do zrcadla…

 529. 606 PK, koukám, že zubař „socialista“ by byl dobrej, co ? 🙂 🙂 🙂

 530. 619 – to je jasné, chybí legislativa. Mělo by se zákonem zajistit, že …..

 531. Martine!! 621 – Že se toho někdo chytí!
  Nebyl ten domek náhodou už kdysi v seriálu o bydlení a úžasné nové architektuře?

 532. >> Dana
  Ony ty vyznamenané stavby mívají podobné osudy. Nu a že se někdo uvtípne (jako zde Martin), to mi bylo celkem jasné. Nikdo z dosavadních tamních diskutujících další legislativu sice zatím nepožaduje, ale jsem přesvědčen, že se do oběda někdo najde. Ona je stále spousta lidí, kteří se domnívají, že zákon dokáže kompenzovat jejich pitomost. Jinak jsem si u toho článku vzpomněl na oblíbené úsloví mého dědy: „Takovýmu řemeslníkovi nasrat do dlaní a čtrnáct dní nepustit k vodě.“

 533. Martine 524 je doslova ze života. Ještě dnes si vzpopmínám na svůj první zlatý zoubek. Též byl vyrobený pokoutně. V té době ještě docházelo k výpadkům proudu, takže si pamatuji, kterak na mne dentista vzal šlapací vrtačku. Narozdíl od těch pozdějších socialistických, tenhle drží dodnes a vypadá jako nový. Naštěstí už tehdy jsem se nespoléhal na socialistické zdravotnictví a cáloval z vlastní kapsy. Také plomby z tzv. amerického stříbra drží dodnes. Těžce na mne dolehlo, když pro třes rukou už nemohl pracovat a já byl nucený se podřídit lacinějšímu socialistickému zdravotnictví.
  Bohužel i já musím jít na opětné nasazení socialistické korunky, která mi ostala v Sisince před tím, než jsem zajel špásovat s murénami. A ten implantát mě čeká také.

 534. Aerokarle,
  teda to je hlína!

  „Zastavte vozidlo!“
  „Kurva slez z toho kola!“
  „A je v prdeli vole.“
  😀 😀 😀

 535. 2 martin – ad 623 – příště radši tolik neprovokuj… A už je mi jasné, proč tak často píšeš, koho všeho bys nechtěl potkat na dálnici…

 536. Dobré ráno,

  dvd, díky za odkaz.

  Na oplátku 🙂

  http://www.pasivnidomy.cz/zpravy-clenu/pribeh-jedne-drevostavby-lesovna-na-flekackach-pisek.html

  Docela by mně zajímalo, v jakém oboru jsou stavebníci úspěšní a vytížení, když jim nedošlo, na co všechno si mají dát bacha. 🙂
  Dřevostavby jsou na fušeřinu háklivý, a dělat to systémem subdodávek, každej pes jiná ves se nevyplatí.

  Je to drsný, ale kdo není z oboru, nemá žádný zkušenosti, neví, co to obnáší, co všechno se má pohlídat a nemá čas stát dělníkům za p.delí, udělá líp, když investuje do stavby na klíč včetně záruk.

  MYslím, že tady byla základní chyba už v tom, že si nevybrali dobře architektonické studio a nechali se ukecat na dvakrát tak drahý projekt.

 537. Dobré ráno… Zhusta mívám takový dojem, že pod pojmem pokrok se dnes rozumí náhrada postupů a řešení, které byly schopny funkce po desítky, stovky nebo tisíce let, jinými, jejichž životnost je o jeden či několik řádů kratší. Ukázkou technologického pokroku přitom je ten pasivní dům (619), o pokroku sociálním se píše např. zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-homosexualismus-a-rodina-dsw-/p_spolecnost.asp?c=A130316_214332_p_spolecnost_wag.

  Jinak stavařině vůbec nerozumím, jen si říkám, pokud by jedna trhlina v parozábraně působila tohle… Ono totiž, když se člověk podívá, jak a z čeho se ty parozábrany dělají, představu, že by mohla vydržet opravdu nepropustná, dlužno pokládat za pustou ilusi.

 538. 2 dvd – ad oceňované stavby… Chceš-li vidět, jak hrůza dostala nový rozměr, stačí navštívit nový areál Univerzity Pardubice, Fakultu chemické technologie (už jsem to tu ostatně kdysi psal…) Architekti Kuba – Pilař. V případě zájmu mohu zajistit odborný výklad s průvodcem…

  No a nový areál Masarykovy Univerzity v Brně za tímto dílem příliš nezaostává… Esencí nového areálu jsou chodby, naproti tomu tam neexistuje jediná seminární místnost…

  Obě stavby byly patřičně architektonicky oceněny… Úžasné…

 539. SAmozřejmě to nic nemění na tom, že dodavatelé jsou čuňata a že by mně docela zajímalo, kdo to je, a bych věděla, komu se příapdně vyhnout. 🙂

  I když dřevostavby přenechávám mladším kolegům, mně v tomhle už poněkud ujel vlak.

  Jinak ještě – ty záruky lze samozřejmě pohlídat i u subdodávek, úpokud dělá generální dodavatel svou práci pořádně.

  Jinak na naivitu na jedné straně a fušeřinu a vychcanost na straně druhé žádná legislativa nepomůže.

 540. BTW, zaujal mě dnešní „Vlk na Psu“. Ale není to četba typu „four legs good, two legs baaaad!“

 541. maYdo,
  jaxem to tak četl, připadá mi, že barák z toho dvd odkazu asi dělali Úkáčka, nebo někdo podobně lacinej. Tohle by snad slušnej řemeslník ani nemohl spáchat. Pokud to stavěli přesně podle výkresů, tak ten, kdo to kreslil, byl asi taky excelentní blbec. Pokud ne, což mi přijde pravděpodobnější, (úspory cementu, materiálu, „to je dobrý, vono se to vynese“ a tak podobně…) tak by měli stavbyvedoucího nechatg přejet buldozerem, aspoň by se jim ulevilo.

 542. Ten domek neukázali celý. TAkže nevím, jetsli to byla nějaká oceněná stavba, ale ty oceňované stavby většinou opravdu trpí řadou neduhů a jejich funkčnost často pokulhává dosti daleko vzadu.

  ale není to žádná novinka, už nějací Corbusierovi klienti si prý stěžovali, že do jejich úžasné vily zatéká. Mistr jim prý dopověděl, že by měli mít v hale nívštěvní knihu a tam nechat návštěvy zapisovat, jakým dojmem na ně dům zapůsobil a ne se starat o takový malichernosti.
  možná je to urban legendy, ale fakt je, že Corbusier byl arogantní a sebestředný „nepochopený genius“.

 543. Ptakopysku, znám několik lidí, kterým staví UK a jsou spokojení. Oni se nehádají a nemají svůj rozum, udělají, co se jim řekne a jak se jim řekne.
  Někteří se takhle už i vyškolili a umí řemeslo, i když na to nemají papír.

 544. No a taky netuším, jaký výkresy byly vlastně k dispozici. Na barák musela být dokumentace na stavební povolení, ale možná se vybodli na prováděčku. Architekti se asi vyblbli s návrhem a studií a na pořádnou realizační dokumentaci už nezbylo.

  Co nechápu, je to dvojnásobné zdražení – i když někdy dojde k navýšení jen tím, že v průběhu zpracování dokumentace se zvednou ceny, dvojnásobek to nikdy není. A údaj o tom, do kolika peněz se má projektant vejít, by měl být základním limitem zadání a měl by se sledovat celou dobu během vypracování dokumentace, ne že klient na konci zjistí, že má sice plány na hezkej domeček, ale dvakrát tak drahej, než na co má.
  Samozřejmě je otázka, jetsli klienti vůbec nějaké požadavky v tomhle ohledu vyslovili. Ale v tom případě se měl architekt ptát.
  Při realizaci pak samozřejmě šetřili, kde se dá, to se dalo očekávat, že se budou snažit co nejvíc ušetřit a tohle je výsledek.

 545. No jo, vybrat penize z banky, i kdyz je na druhy strane sveta umim celkm ihned. Staci si zapamatovat ctyri cisla a mit dobrou kartu. Jo a dobre podminky v bance a pak je to zadarmo a hracka.
  Jen bych upozornil na fakt, ze i kdyz filialka, nebo pobocka, nebo dcerina firma, ci jen banka s podilem jine, zahranicni, banky, tak se sice rodi mistni legislativou, ale penezni toky jsou natolik zneprehlednene, ze se v podstate muze cokoliv….. A co se tyka internetoveho bankovnictvi, nevim jak v ceskych bankach, to jsem fakt neresil, ale u te me, se po zadani platby okamzite posilaji penize do toho kliringoveho centra a tedy je jedno, jestli je banka zavrena, ci nikoliv. A tak likvidace internetoveho bankovnictvi je zasadni zalezitost…..

  K domum nic nemam, nebot nerozumim stavbe vubec a proto si necham radit od lidi, co tomu rozumi. Mozna i proto jsem spokojen a bez vetsim problemu.

 546. Dobré ráno ještě jednou.

  623 – to video s cyklistou na dálnici je staré a již tu proběhlo. Aspoň vidíte, co všechno se dá u střihačského softwaru udělat.

  Překvapilo mně, že pilní čtenáři sem nevnesli cyklistu, který jel neosvětlený v noci Vsetínem, byl zastaven hlídkou, nejdřív se pokoušel ujet na kole a pak kolo zahodil a utíkal. 🙂

  iDnesu se povedlo dát v rubrice Bydlení vedle sebe článek o dřevostavbě a výsledky soutěže mladých architektů. Nebudu je rozebírat, už to tady zaznělo. Moje zkrácená verze – voják se stará, voják má. Tihle se nestarali.

 547. tak jsem pocetl vlka – ma svuj nazor tak ho ma. dole pod clankem diskuse ale ukazuje to jadro.
  ti proti clanku vidi ze nas vic nicil sovetsky svaz a komunisti
  ti pro clanek jasne vidi jak priserne nemecko nikdy poradne nepochopilo “ velikost kotliny“
  tedy je tam nepatrna zminka ze v prubehu dejin zase az tak moc dobreho z kotliny mimo hranice nevylezlo ale stejne jen diky tomu ze nas osttni spatne chapou .
  Mozna proto taky pohled na dejiny v nasi historii se moc neshoduje s pohledem ostatnich statu/narodu .

  jenze jak hledat tu pravdu kdyz jsou to bud dolezalove nebo vlci ? aha vzdyt prece ta pravda uz je znama 🙁

 548. pasáčku – Doležal nebo Vlk, všichni nám ubližují a my jsme v tom nevinně. To ti druzí, ti to vždycky zavinili a udělali a způsobili. My ne, my jsme slovanské holubičí povahy. Já přece taky. 🙂

 549. Pepo, ja si napopak myslim, ze vyslo mnoho skveleho a sem tam byla kotlina stredem kontinentu, jak mocenskym, tak kulturnim. Je sice fakt, ze to bylo jen dvakrat a bylo to v dobach kralovskych, ale i tak dobry. Skoda, ze se nedoziju tretiho.
  Bylo by dobre na te skvele minulosti sem tam stavet a ne furt se ohanet tim, ze kdo nas nema rad a ze nam vsichni schvalne skodej. Tak to neni….. Nejvetsi svinarny si delame sami.

  No a jen takova perlicka, dnes je u nas kontrola z pracaku, jestli neni nekdo zamestnanej na cerno, ve stredu dojedou z potrvin a v patek kvuli sadum a prorezavani. Samozrejme jde o to, aby clovek nebyl parazit, kdyz se tedy zivi sam a i dalsi lidi….

 550. Já jsem byl teď podat daňové přiznání, vše je v pořádku, sociálka i finanční svítí, funguje, úředníci sedí, příp. chodí, podatelny podatelnují. Nikde ani noha poplatníka.
  Asi to propukne za týden a půl.
  To je informace pro Vás, doktore, že funguje i Backoffice 😉

 551. Ještě k onomu průšvihovému domu. Na vojně se říkalo „voják se stará, voják má“. Nu a také platí, že majetek zavazuje. Už jsem byl několikráte konzultován nějakým tím domovním vejborem „co máme teď dělat?“ A většinou se dá odpovědět, že tuhle otázku měli položit na začátku akce a ne na jejím konci. –Před asi 15 lety jsem nechal opravovat poměrně komplikovanou secesní fasádu. Majitel doporučené firmy si mne naklonil tím, že požádal, abych určil kvalifikovaný investorský dozor. Předejde se tak pozdějším hádkám, pravil. Mělo to ovšem krásnou dohru. Dozírající byl penzionovaný fasádník, který se v mládí vyučil štukatérem a štukatérství byla jeho láska. No a zazdálo se mu, že nějaké práce nejsou prováděny tak jak by měly být. Tak vylezl na lešení (táhlo mu na 70), fasádníky sprdl na tři doby – a předvedl jak se to dělá. Druhý den se nedostavil. Nedostavili se ani oni sprdnutí fasádníci. Pak se ukázalo, že pánové zašli do hostince, kde (a) proběhla mocná pijatika na usmířenou a (b) onen starý mistr vysvětloval fígle štukatérského řemesla. Do konce prací pak vše probíhalo v naprostém klidu a pořádku – a ta úcta, co měli fasádníci ke starému pánovi by se snad dala krájet.
  Stran těch UK pracovníků – ono je to od kusu. Zažil jsem ovšem generální opravu rovné střechy. kde stavební (sic!) firma poslala na střechu hejno Ukrajinců a nechala je tam v podstatě dělat co chtěli a uměli. A vzhledem k tomu, že už v projektu byl zapracován budoucí problém. byl výsledkem skvost.

 552. jirko martine. ja psal ze ne az tak moc. presne si rikam ze se nemusime stydet myslime na sebe stejne jako ti druzi. jenom bychom meli koukat dopredu – dole pod vlkem je dobre napsane ze to zpetne zrcatko nesmi byt prez cele predni okno

 553. Nojo, maYdo, otázka, jež mi častokrát, (nejen) za bezesných nocí vrtá hlavou – a to z důvodů netoliko abstraktních, nýbrž též čistě praktických –, je, zda se to těmi moderními technologiemi vůbec dá postavit tak, aby to nebylo extrémně citlivé na i jen drobné chyby a aby náprava závad, které nevyhnutelně vznikají působením času, nebyla nezbytná tak brzy a tak nákladná.

 554. Teď jsem na ČRo1 poslouchal „rozbor“ situace na Kypru. Osobně mám pocit, že šktnutím časti vkladu byl přeročen rubikon, pokud to projde, bude metoda použita i jinde.
  Už žádná přetvářka. Třešničkou je, že se tomu říká daň.
  Zdá se, že oddteď vás zloděj na ulici neokrade, ale jednorázově zdaní.

 555. stran UK pracovniku – ja mam dobrou zkusenost ale jak pise DVD – je treba aby plnili ukoly a ne aby staveli sami.
  vzdyt vyjdete z toho od kud jsou a jak se stavelo celej zivot v sovetskem svazu ( natoz ze spousta z nich jsou nestavari a nedelnici)
  kdyz je ale dohled ktery jim zada ukol a zkontroluje ( dovysvetli ) tak to jsou povetsinou dobri pracovnici.

 556. 652 byl prekrocen rubikon ceho ? krade se ostosest , lidi jsou okradani o vic jak 10%.
  ano ted je to jednorazove okradeni vkladu ale i na to uz jsou precedenty.
  jinak vsechny vklady jsou kontinualne snizovany inflaci ve prospech patere.

 557. 653-no bodejť, u nás dělal silnici před barákem i jeden vysokoškolský pedagog. A chovali se slušně, když třeba potřebovali na náš trávník zeptali se -proto se s nima dal tchán i do řeči a vypil s nima kafe a podiskutoval.

 558. dvd – to jsem rád, že jsme slyšeli na vojně stejnou větu. Vo tom to je!

  Ze svých životních zkušeností doplním jen jednu neodpornější a nejhnusnější českou větu: „To je dobrý!“. Tou větou se zakrývá a omlouvá veškerý šlendrián, odbytí práce, lhostejnost, nepřesnost, nedodržení toho, jak to mělo být. Nejen ve stavebnictví.

 559. NoName, ve vedlejší vesnici nosil cihly doktor – internista. Měl to štěstí, že ve vedlejším baráku bydlel kamarád, který měl ukrajinskou babičku. Dneska už je doktor v naší nemocnici.

 560. In re Kypr
  Tak veškeré bankovní převody z kyperských bank jsou zablokovány – tedy použití internetového bankovnictví je na dvě věci, že ano. Místní bankomaty fungují, pokud mají peníze. Docela by mne zajímalo, zda platební karta vydaná kyperskou bankou vydojí nějaké peníze z banomatu v jiné zemi.

 561. >> Martin TT
  Alternativně též: „Je to v normě, šéfe!“

 562. in re Kypr – už to tady zaznělo. Daňové výhody Kypru neznamenají, že je nutné mít všechny prostředky na účtech kyperských bank.

  Zase, jako obvykle, v případě všech důmyslných úřednických opatření, vyhlašovaný cíl není reálný, protože zaměřená husa už dávno odlétla do bezpečných krajin. Zase, jako obvykle, to všechno odsere občan, ovčan, který s hlasitým jásotem přivítal, že dobrotivý stát ho ochraňuje a pomáhá.

  In futuro – majetková přiznání, progresivní daň z příjmu, anonymní akcie a další.

 563. Aha, tak to dekuji dvd, netusil jsem ze ten ostrov je opravdu i bankovnim ostrovem. Takze ma poznamka byla bezpredmetna…..

  K modernim technologiim mam jen jednu poznamku. Staci se informovat, hlidat a poslouchat zkusenosti. U nas se stavelo atrium, tedy prosklena strecha pres celej dvur a no a pouzita technologie byla ponekud mene vyzkousena. V podstate bylo vse delano na miru a i kazda tabule skla mela jine rozmery a zakriveni, to nemluvim i o te „tloustce“ a barevnosti. Proste mazec az na pudu. No, ale protoze to delali profici a to s tim uchycenim delali zcela poprve, dopadlo to nadobycejne skvele a perfektne. Takze nove technologie na stavby ano, ale s rozmyslem a po predchozi dlouhe priprave a mnoha otazkach. Ale to je tak se vsim, proste se to neda okecat.

 564. Mertine, to snad ani nekdo nemohl predpokladat, ze tam jsou narvane banky a jen pretekaji, ze ne….. Tedy ja jsem diskuzi jen proletl, ale prekvapilo by mne to, kdyby to nekdo napsal….

 565. 657, 660 — popřípadě i: „To neřešim!“

  Nojo, jenže jak a kde sehnat lidi, kteří takovéhle slogany neužívají?

 566. tak az na DVD “ to je v norme sefe“ jsem slogany martina a zpatecnika pouzival na stavbe taky.
  casto jsem rikal “ to neresim “ to “ je dobry“ ale tady jste to udelali spatne.

 567. maYdo,
  ono je to případ od případu. Pracoval jsem v domě, který stavěla Úkáčka. Na patrech se rozcházely výšky podlah, ve sklepě začala pramenit voda, protože trubky od okapů byly připojovány k hlavní trubce stylem – rána krumpáčem do hlavní trubky, ke vzniklé díře přistrčit připojovanou trubku a zaházet to hlínou. Vůbec jsme nenašli vypínač od osvětlení zahrady, podlahové topení bylo v betonu v různých hloubkách, takže jsme měli vytypované dlaždice, na kterých jsme si mohli ohřát nohy, atd. atd. Dělala na tom úkáčka pilná, pracovitá, leč ve stavebnictví nedovzdělaná.

 568. Zpatecniku nakonec to je vetsina remeslniku kteri zvladnou praci i bez tech sloganu.
  jenom musi hned od zacatku vedet ze „tak tedy ne “ a porad kontrolovat.

  mne z toho uplne prvniho clanku trochu pobavilo ze to jsou uspesni lide .
  asi ne kdyz si nechaji za ve penize zmastit takhle stavbu. Doboha pokud jsou tak uspesni ze nemohli jezdit sami na kontrolu tak maji asi uspesne vydelano na zaplaceni dozoru.

 569. A UK asi nebude United Kingdom, že ne 🙂 ?

  K větám typu „To je dobrý !“ doporučuji animovaný Jiránkův seriál pro děti Pat a Mat (resp. „A je to !“). Dlouho mi trvalo, než jsem se u toho začala bavit, první dojmy byly „zabít !!!!!“ 😀

 570. 668 to bylo proto matzurko ze jste v tom nejdrive videla manzela.
  pak az uz jste to zacala brat jako zbytek muzske populace tak uz to byla legrace.

 571. Zpátečníku – 651

  Dřevostavba přece není žádná prudce moderní technologie .-)
  Dřevostavba je i stará roubenka na vsi.

  Samozřejmě, když se do toho mají zakomponovat požadavky na moderní bydlení a vybavení, je to kapánek složitější, ale vyřešit se to dá.

  Tady šlo o zfušovanolu práci řemeslníků, ale i špatný přístup stavebníků a projektantů. Základní chybu vidím v tom, že dům byl příliš drahý a stavebníkům potom nezbylo, než šetřit během realizace.
  Způsob, který zvolili, ač neznalí oboru, vybírat si sami subdodavatele, které zastřešuje generální dodavatel, který je často ani nezná, je nešťastný a úspora jen zdánlivá.

 572. K oceňování staveb – je dost cen pro návrhy nebo čerstvě dokončené stavby, ale mi nějak schází oceňování staveb řekněme po pěti letech provozu. Aby bylo zřejmé, že stavba nejen že má nějaké architektonické kvality, je zajímavá a originální, ale že taky funguje bez závad.

 573. 670-někdy je asi problém i se zkušenostmi-dotyčný může být dobrý řemeslník, ale je vtažen do technologií, které nemá ošahané a je zle.
  Strýc je třeba výborný zedník, už dlouho v důchodu. Když se zdilo nebo omítalo klasicky, šel do toho ještě nedávno. Ale do lepení přesných tvárnic nebo nových „tenkých“ omítek ne-nikdy s tím nedělal a na dvou zdech se to ani nenaučí, říkal.

 574. 2 martin – ad 643 – novinář by měl objasnit, jakou amatérskou úpravu internetu musel dotyčný udělat, aby ten samopal nabyl… Já, když už si něco objednám přes internet, tak mi k nabytí obvykle stačí zajít na poštu a zaplatit dobírku…

 575. Kyperský parlament odložil rozhodování o přijetí pomoci na úterý.

 576. 670 — Ale jo, maYdo, však jsem taky nemyslel dřevostavbu jakožto takovou (byť jsem přesvědčen, že kdybych se pustil do klasické roubenky, nevěda nic o tradičním způsobu její stavby a technologiích, též bych ji dokázal dokonale zmastit), anobrž speciálně ty isolační technologie – ovšem věřím, že třeba taková plastová okna, upevňovaná pěnou, která ponechána na vzduchu a světle po pár letech nabývá vzhledu i konsistence plodnice dřevokazné houby, též mohou mít leccos do sebe…

 577. Mno, ad stavebnictví – kamarád s oblibou tvrdí, že zedníka je nutno zabít ihned po narození, ještě než stihne spáchat přílišnou škodu…

 578. 676 ted zrovna 19 nad nulou, voda je chladnější.

 579. Na německé internetové diskuzi k pomoci Kypru se objevil hezký dotaz: Je Kypr vůbec s to zajistit obsluhu onoho nového dluhu, o jeho případném splacení ani nemluvě. –Dále se docela rozčíl V.P., neb Rusové mají na Kypru v současné době cca 14,5 miliard EUR. A jak to teď vypadá, kyperským parlamentem stávající řešení nwjapíš neprojde. A protože bankrot země Brusel nedopustí – a na to oni kyperští poslanci hřeší – očekává se telekonference ministrů financí eurozony zda a jak ty podmínky půjčky změnit.

 580. Pepo, já jsem vyznavačem pevné koruny. Pravda, jak dlouho ještě… Jo kdyby tak tu ještě bylo „unser gutes deutsches Geld“.

 581. Tak zase je pochopitelné, že se Putin zastává svých voličů a svých investorů.
  To by naši politici také občas mohli … Zastat se svých občanů a voličů.

 582. tak putin se mozna zastava svych penez co tam ma 😀 a taky tam maji mit ulozeno skoro 15 miliard oiro ruske banky. to by s 20 miliardama lidi a podniku bylo 35 a ono prijit o 3+ milioardy se asi nikomu nechce.
  jo a nasi politici se svych obcanu a firem zastavaji 🙁

 583. 682 tak je asi pravdou ze by u nas ty vklady zatim nemely byt ohrozeny.
  leda ze by kalousek vymyslel taky nejakou dan z vkladu.

 584. 680 – to je právě těch kyperských deset procent (na délku). Ponaučení, nelézt na Kypru do studené vody 🙂

 585. Tak jsem si precetl to o tom proc mne nezamestna……
  Musim rici, ze jsem celou dobu cekal, ze napise co vlastne chce komu prodavat. Protoze jsem se to nedozvedel, tak to beru jen jako slohove cviceni. Samozrejme, nepochybuj ze ten pan psal slohove cviceni a ze mu to tak krasne vychazi, ze mu fejsbukova komunita nadelila palcu nepocitane, ale nejak nevim, co jineho tim chtel rici.
  Nepochybne nektere veci jsou naprosto priblble, jako vycleneni zenskych , protoze na nektere prace jsou zensky opravdu lepsi, peclivejsi a vhodnejsi. …. Plest do toho materskou je trapne, ale lidem se to bude libit

 586. 684 — Pěkné, ale nezdá se mi být nikterak nové (tedy, snad až na tu zmínku o koncentračních táborech). Že by to jaksi byl novější a objevnější názor v tom Maďarsku?

 587. 690 – ten článek nebyl psán proto, aby ses dozvěděl, co ten pán by případně prodával. Ten článek je napsán pro Stoupy, kteří si nedokážou představit ani spočítat, co je na straně příjmů, co na straně výdajů a kolik z toho si bere stát. Osvěta – házení perel sviním.

 588. Aha Martine, takze uz tomu rozumim….. Myslis, ze to stoupa pochopi? Ja fakt nevim, myslim ze nikoliv.. ….

 589. někdo pochopí, někdo ne. 98:2 říká klasik, já nejsem takový optimista.

  Jinak děkuji, čekal jsem ohrazení, že nejsi ta svině, co jsem zmínil na konci.

 590. NoName,
  mňo… protože se odtamtud ještě pořád nikdo neozývá, odhaduju, že v nejlepším případě několik pastevců vysadilo na pár dní ovce. Blonďatá holka, je blonďatá holka… 🙁

 591. Tak já to pochopil na poprvé, Martin také, tak tím už jsou ti 2 ze sta vyčerpáni… 😀

 592. ještě k 696
  jsem se dočetl, že podle hvězdopravců dojde v příštím týdnu ke změně k lepšímu. Soudím, že je buď zakopou, nebo vykopou. 🙁

 593. Mne zaujala chatakteristika holek, ptakopysku:
  -Obě dívky jsou velmi milé, vzdělané, komunikativní osoby, ovládající cizí jazyky.
  -Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku na Karlově Univerzitě v Praze. Nyní studuje sociální pedagogiku a adiktologii. Je velmi prosociálně orientovaná, empatická. Orientuje se na práci v pomáhajících profesích.
  -Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku na Karlově Univerzitě v Praze. Nyní pracovala v kavárně Vesmírna jako asistentka pracovně-tréninkového programu pro lidi s mentálním postižením.
  -Stejně jako Tonička je velmi silně orientovaná na práci v pomáhajících profesích

  A ta chyba v implikaci-že z těchto facebookovopowerpointových řečí vyplyne, že je primitiv se samopalem bude ignorovat nebo před nima padne na zadek. Kdyť jedna z nich jela sama do Černé hory, takže je zkušená cestovatelka !

 594. no hele je to pravda ze jsou hloupe ,pitome ( ze tech 98/ plati i na VS ) ale prece jen drzme palce ze to nebude to ptakopyskovo zakopou/vykopou

 595. Škoda že je tam drží. Když jsou obě velmi silně orientované na práci v pomáhajících profesích.
  Já bych potřeboval pomoci vykydat a opravit ohrady. Ale třeba jich na té KU bude více takových a daly by se přemluvit na výlet mimo kavárnu.

  Únosci se neozývají, protože ještě pořád s otevřenou hubou poslouchají výklad pracovně-tréninkového programu pro lidi s mentálním postižením.
  Anebo je to naopak a děvčata osobně na sobě prověřují jeho efektivitu v praxi.

  🙁 🙁

 596. Já se obávám, že to dobré nebude. Kdyby za ně chtěli výkupné, tak už se ozvali …. 🙁

 597. NoName,
  být přednášejícím psychologem, či speciálním pedagogem na KU v Praze, hluboce bych se nad sebou zamyslel, co to těm studentům vykládám za hámotiny, když u nich během studia zcela vymizí pud sebezáchovy a schopnost realisticky uvažovat.
  Jistou redukci intelektuálně vzdělaných jedinců ve společnosti bych jenom přivítal, ale tento způsob mi připadá poněkud drsný.

 598. 701-ale jistě, pepo, ale tohle je jenom jiná varianta 60% úroku v kampeličce.
  Když je sázka vysoká, je vysoké i riziko.
  Hledala jsem na internetu informace a zjistila, že je to tam bezpečné=kdyť ta kampelička je členem Asociace družstevních kampeliček.

 599. Mně fascinovalo vyjádření jedné jejich kamarádky, která tvrdila, že holky jsou odpovědné a že by tam určitě nejely, kdyby jim někdo řekl, jak je to nebezpečné. Ale nikdo jim to neřek ….
  Hlavně že ministerstvo zahraničí před cestami do Pákistánu soustavně varuje ….. ach jo …

 600. 705 no jo noname , snazime se vysvetlit dceri ze“ v lete do peru“ s pritelem a dvema kamaradkama neni to nejstastnejsi a ze se da zit i bez toho. 🙁

 601. 707-Guzmán sedí, Sendero luminoso rozprášené … Šance je.

 602. zní to krutě a nelidsky, ale každou českou nánu přesvědčí (a jen na omezenou dobu) mrtvoly těch holek s uřezanými hlavami na televizní obrazovce. Nic menšího.

 603. Jsou mista na zemi, kde ject je fakt kriplozni napad. Na druhou stranu to nema nic spolecneho se statem a jeho ochranitelske povaze. Jednou jsme byli na Borneu v jednom udoli, kde jsme i s deckama travili prijemne tri dny, protoze jsme chteli videt domorodce. Bylo to fantasticke, i kdyz jedinej statni pracovnik byl na te trave, kdy pristavalo letadelko. A pritom nam vetsina lidi rikalo, ze se nevratime, protoze divosi a kanibalove…. A ano, lebky meli na plotech zhusta. Presto jsme se vratili vsichni. Informace a neriskovani jsou to nejdulezitejsi……

 604. A ano, lebky meli na plotech zhusta

  No jistě, pro turisty cokoliv 😉

 605. Peru je skvela zeme, nedelej si starosti…. Ale at si koupej flasku co dela pitnou vodu, pokud pojedou do „divociny“ a par vojenskejch „pridelu“ to se vyplati.

 606. Noname, to je prave omyl, pred nama tam byla jen jedna vyprava filmaru z NG …. Neskutecna parada, nikde jsem jiz tohle nevidel a nezazil. To az rok dva et, tam je vice turistu, protoze tam otevreli delsi pristavaci drahu a misionari postavili skolu a kostel. Tehdy to fakt bylo dobrodrutstvi…. Ted uz ne takove. Domorodci pry dochazeji k letisti a nechavaj se fotit za prachy. To taky driv nebylo 🙁

 607. martine, podle toho, jak se to prý vyvíjelo, bych to spíš tipovala na bordel v Turecku nebo tak někde.
  Falešní policisti zastavili autobus a vytáhli je z něho. To muselo být dost připravené, takže buď výkupné nebo bordel….

 608. Muhehehe – tak na to jim tak někdo skočí!

  …Analytik Raiffeisenbank Michal Brožka tvrdí, že Kypr sám o sobě je malý problém, ale hrozí zažehnout paniku v jiných zemích, jako jsou Španělsko a Itálie.

  „Důležitá je teď komunikace. Aby představitelé eurozóny dokázali všechny přesvědčit, že jde o jednorázové opatření ušité na míru Kypru a že také očesání vkladů jinde nehrozí,“ soudí Brožka. …
  http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=774347

 609. NoName, prvním předpokladem by bylo zlegalizovat švarcsystém …. a už by se jim to vezlo, že by nestačili koukat … 🙂
  A to je přesně to, čeho se bojí!

 610. ten článek o tom, proč by mně nikdo nezaměstnal byl docela vtipně napsán a příjemné čtení ke kafi.

  Jinak tápu, zda jsem stoupa, protože nemůžu tvrdit, že pro mně ten článek znamenal nějaký objev a světlo poznání mně nad ním neosvítilo, takže tím asi patřím do těch 98%, ne?
  Nicméně povědomost o poměru toho, co je na výplatní pásce, kolik sebere stát a že v kanclu se musí zaplatit i ten hajzlpapír na záchodě, považuju za poměrně samozřejmou.

  Ale je pravda, že jsem se několikrát pokoušela marně vysvětlit, že když klient zaplatí za cokoliv částku X, neznamená to, že si za ty peníze pojede šéf na Bahamy nebo že ji beze zbytku dostane zaměstnanec, který se na práci podílel.

  Vybavuji-li si nějaké sociální zatřídění osob neznalých toho, co všechno se musí zaplatit, bež se vytiskne výplatní páska, tak převažovaly lékařky, zaměstnané státem a přesvědčené o své vyjimečné inteligenci a vzdělání.

 611. 716 noname zamestnanci nechteji mene jistot (98/2) proto jsou zamestnanci.
  a i kdyby chteli tak tedy to odbory a pater nedovoli

 612. maYdo, cožpak lékařky, ale já jsem jedné právnicky vzdělané dámě dva měsíce vysvětlovala rozdíl mezi ziskem a obratem. Teprve, když jsem se jí zeptala jestli skutečně myslí vážně, že nemám z dotyčné sumy platit daň z příjmu a DPH, tak poněkud neochotně ustoupila…

 613. Hmm, hmm,
  v sobotu byl u nás kamarád, pracující na živnosťák, a je přesvědčen (kromě „Karel nebo Táňa na Hrad !“), že za krizi můžou nezodpovědní továrnící, neb schválně až šejdířsky vykazují malé či žádné zisky, aby nemuseli platit daně. A že by se to jako mělo víc hlídat.
  Přiznám se, čumím ještě teď.

  Jo, Pákistán… tak tam bych nejela ani s cestovkou, neb stát se může vše – třeba ten masakr celého autobusu turistů v Egyptě u chrámu Hatšepsovet muslimskými fundamentalisty v programu nebyl… a jsem ráda, že jsme tam stihli zajet ještě předtím, teď už bych se bála.

 614. IVK ke kyperské krizi a jejímu bezprecedentnímu řešení
  Politický komentář č. 1 ze dne 18. 3. 2013
  …1.EU se zcela neskrývaně stává transferovou (či fiskální či finanční) unií, která redistribuuje peníze z jedné země do druhé, neboli od občanů jedné země k občanům země druhé. To nebylo předvídáno ani v zakládajících Římských smlouvách v roce 1957, ani v Maastrichtské smlouvě v prosinci 1991, ani v Lisabonské smlouvě z roku 2009. Do takové unie jsme 1. května 2004 – stejně jako Kypr – nevstupovali.
  2.Půjčka se ve výši 10 mld euro rovná 56 procentům kyperského HDP, což převyšuje ekvivalent půjčky, kterou v květnu 2010 dostalo Řecko ve výši 109 miliard. Řecko má skoro 13krát větší počet obyvatel. Aby to byla relativně stejná půjčka, muselo by tehdy dostat 128 miliard.
  …Ve skutečnosti jde o zásadní otřesení důvěry trhů i veřejnosti v možnost sanace Kypru i celého jihu eurozóny….
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/institut-vaclava-klause-zahajil-cinnost-ffm-/domaci.aspx?c=A130318_142320_domaci_jj

 615. No jo, rputi, když Vy používáte takový sprostý slova jako „zisk“, tak se nesmíte divit, že Vám vzdělaná dáma nerozumí. 😀

 616. A hele, clovek to chvili nehlida, a ona uz menova reforma. I kdyz zatim jen mala. Ale neni treba se bat, nic takoveho dalsiho se zcela urcite nechysta… Nebo jak to presne rikal Novotny 🙂

 617. Zápotocký.
  Ale nechystá se zaručeně nic, bolševíl sem, bolševík tam.
  😛

 618. tak zejo ona pani pravnicka, nebo asi i ten pan zivnostnak nemusi vedet co je obrat ( to tedy vi moc dobre obrat je ) nebo zisk.
  jenom se pak nemaji motat do toho co delaji podnikatele.

 619. kdyz tu noname zminil urok 60% kampelicek .
  ted jsem slysel reklamu lisky – tak prej garantuje az 3,5 % ( tedy presne si to nepamatuji)
  nicmene z toho beru ze vic to nebude mene klidne . nevim zda na to chyti nejakeho setrilka.

 620. ty bílý sračky už zase padaj… 🙁 🙁

 621. no jo no, tak je to všude stejné. Tady sněžilo na ST.Patricks průvod v sobotu, včera trochu oddech a těď to začíná znovu a má sněžit až do čtvrtka do večera. A já to blbec přivolal, neboť jsem už uklidil hrablo…

 622. IAGO
  I am very glad to see you, signior. Welcome to Cyprus.

  Poslední drby: akcie bank klesají, dnes spadla španělská Bankia o více než 8%, ovšem i Deutsche Bank se zatřásla a spadla téměř o 4 %. Kyperské řešení je napadáno zleva i zprava, takže nejen Václav Klaus, ale i Paul Krugman hodil exkrementem. Má dojít ke změně podmínek půjčky, a to tak, že prvních 20 000 EUR bude beze srážky. Další pověsti hovoří o tom, že do 100 000 EUR ta srážka bude jen 3 %, leč nad 500 000 EUR prý dokonce 15 %. A v Německu se nejen mezi ekonomy ale i mezi politiky objevuje názor, že takhle to dál nejde. Ale jak dál – to jsem se nedočetl.

 623. ptakopysku – ad 704 – osobně si myslím, že to cestování do nebezpečných částí světa s tím vzděláním tak nějak souvisí.
  Zcela vážně, pokud někdo dobrovolně studuje speciální pedagogiku, chce pomáhat mentálně retardovaným apod. tak musí mít nadmíru vyvinutý spasitelský nebo nějaký jiný komplex. Takže ty holky se tam jely nejspíš podívat, jak by mohly domorodcům pomoci. Ostatně, jeptišky kdysi také pracovaly a dosud pracují v koloniích pro malomocné, někde mezi domorodci s ebolou v Africe a tak.

  Docela bych jim přál, aby se z toho průšvihu dostaly, třebas i za cenu rituálního znásilnění celým kmenem, ale živé. Jako životní zkušenost to bude k nezaplacení a profesně mají šanci se stát odbornicemi na život domorodců v těch oblastech. Minimálně se jim jen tak jednoduše nezvedne pajšl, kdyby opravdu chtěly pomáhat někde ve slumu v Kalkatě v rámci nějakých „Lékařů bez hranic“ a tak. Pokud to tedy přežijí.

 624. Pasáčku, trolejáky prý nejezdily, já viděla i auto, které nevyjelo minikopeček po Lužánecké k Lidické…. a šaliny se houfovaly:-)

 625. Schumi – ad 620 – ani ne, socialistické zubaře jsem už zažil a tenkrát neměli ani injekce na umrtvení. Pravda, vrtali a kanálky čistili „zadarmo“, ale jak říkám, zkusil jsem obojí a nedá se to srovnávat.

  Naštěstí se návštěva zubaře neodehrála, protože zub sice probolel celý víkend, ale v noci se nějak lekl toho mého odhodlání a do rána bolet víceméně přestal. Ťuk, ťuk, ťuk na dřevo…

 626. Co mně v souvislosti s tím únosem spíš trápí víc je to, že Armáda ČR má fůru docela dobrých profíků v různobarevných baretech kteří prošli Afghanistánem, Irákem a podobně a není schopna tam poslat třeba z toho Afghanistánu nějaké komando, které by to tam prokleplo.
  To si pak člověk připadá, že daně do sektoru obrany platí fakt zbytečně.

 627. Brno, Brno, zítra tě navštívím a projedu se tvými zasněženými ulicemi, dokonce i do kopce od nádraží k obchodnímu soudu. Tak prosím, Brňáci, zůstaňte doma, ať nemusím vaše nemohoucí vraky, uvázlé na mokrém sněhu, objíždět.

 628. Tak sněžení se dostalo už i k nám. Venku je bílo a hustě sněží.
  Ale mi to neva, já mám dnes jeden další skutečně šťastný den.
  Jdu si dočíst, co se dělo tady. 🙂

 629. pasáčku – taky nepíšu o vyhlášení války Pakistánu. Spíš o stylu „rozvědka zjistí co a jak“, „vojáci šup tam a šup ven“. Pakistánského velvyslance dodatečně informovat o tom, že jsme jejich úřadům ušetřili práci. Nebo ani neinformovat.

 630. Pepo, tak si rychle najdi nějakého vlekaře co tě pak na tom sněhu povleče.
  A vezmi si poučení z Pavlovo 741 – do nebezpečných částí světa se nemá jezdit !!

 631. nebudu brat ideal o nasi rozvedce a vojacich. nevim ale to je oblast kde to nebude az tak jednoduche.
  kolik mame pakistanskych/afganskych agentu nevim

 632. Pavle K.
  česká armáda se chystá na invazi do Mali. Všech devatenáct bojeschopných vojáků. Tudíž nemohou být v Afghánistánu, aby netříštili síly.
  Ale když po nich nedokáže najít stopu ani pakistánská rozvědka vidím to blbě. 🙁
  Ale já jsem rozený pesimista, třeba teď někde kalej při píšťalách a bubíncích naprané koksem na nějakém afghánském mejdanu, jako ta holka od Ramba…

 633. 745 Martine, Brno tě uvítá něžným tichem plným zímní pohody:-) Auta jezdí krokem, tak to tu neprosvišti, abys tu atmosféru nezrušil:-)

 634. pasáčku, no právě. Za těch 10 nebo kolik let co AČR působí v Afghanistánu tam nějakou síť vybudovat mohli/měli. Koneckonců, na co vlastně platíme ty fousaté Randáky a další.

 635. A pokud to papež s tou chudou církví myslí vážně, měl by do čela vatikánské banky angažovat nejlepšího ministra financí EU. On chemik, papež chemik – tak by si jistě rozuměli a tu církev by přivedli do chudoby raz, dva.

 636. co se sněhu týče, tady napadlo zatím trapných pět až osm centimetrů a stále drobně sněží, klouže to jako swiň, ale cestáři jezděj a solej. Když se jede s jistou dávkou opatrnosti, tak se nechá.
  Děvenka moje starostlivá teď přijela domů, sice má poněkud rozšířené pupily, ale jinak vypadá v pohodě. 😛

 637. Pane Kořenský,
  Dnes jste mě pobavil
  Poslat někam komando ?
  Proč ne ? Ale uměj místní řeči? Maj nějake ‚místní spolupracovníky ?
  Už vidïm, ja v našich rozvědkách visí na hřebících agenti, znalí místních jazyků a realijí 🙂
  A třesou se nato , až je někdo sundá, posadí do letadla a shodí v Pákistánu

 638. Tak to Zeman neměl tomu pakistánskému velvyslanci ten dopis posílat, měl si ho pozvat na Hrad, a říci mu to osobně.
  Pak mu vrazit do ruky housle a šup s ním do Daliborky.

 639. Halladine – ale jistě, záměrně přeháním. Ale nový letadla dostali, nový pušky taky, nový auta do Afghanistánu tak, v těch kopcích běhají už deset let, takže mají i trening (a ne špatný, soudě podle toho co se o nich říká ve světě), tak ať se snaží.

  Ty jazyky by umět za ty roky už taky mohli, nejsou to bezpochyby žádní pitomci.

 640. no pavle na co jsou fousati randaci snad ani neni slusne psat 🙁
  mozna ji podcenuji ale mam dojem ze nase rozvedka umi tak akorat fabulovat a manipulovat v hotelich vyspelych zemi

 641. pasáčku – chceš snad naznačit, že součástí výcviku fousatých Randáků není svačit ovčí oči, hrát takové to koňské pólo s uříznutou hlavou, tři měsíce se nemejt, hovořit dvaceti domorodými dialekty a tak ? V tom případě někdo něco hrubě zanedbal. 🙂

 642. Pane Kořenský,
  Naučili se akorát anglicky, úkoly a zpravodajské informace dostávali od Američanů, Měli tlumočníky -Afgánce, kteří uměli anglicky. Ovšem v Afganistanu. V pakistanu nikdy nebyli, ani tam nikoho neznaj
  Buď to byli komandos ,kterým řekli tam a tam jděte, a zabijte koho uvidíte, anebo vojáci co se starali o civilní osoby, aby je někdo neunesl .
  No a ty letadla do Afganistanu jednak doletěj akorát prázdný, jednak nemaj ochranu proti raketám , takźe jsou tam nepoužitelný.
  I kdyby se tam dostali, zpatky by je odtamtuď museli dostat Amíci

 643. tak mladek rozjel hru – ukaz jak jses blbej a nevis o cem mluvis.
  a jak se vsichni snazi dokazat ze pri 30 tisicich hrubeho kdo kolik odvede/neodvede.
  hruskyyy , jabkaaaa, hruskyyy jabkaaa 😀 boze boze vrchol ema smetana. zatimco OSVC si muze jeste odecist naklady a tim nezaplati nic 😮

 644. No,
  raději jsem zatáhla závěsy, a budu se modlit, ať do rána přijde obleva. Pokud někdo někam jedete, nebe vám budiž milostivo.

  Těm děvčatům můžu tak leda držet palce…
  Nicméně, studium speciální pedagogiky komplex nevyžaduje, moje sestra to absolvovala taky, dobrovolně, a komplex mám leda já z ní – totiž v kostce je excentrický sanguinik, netrpící nedostatkem sebevědomí 🙂 Zdravého rozumu taky dost, do takovéhle akce by rozhodně nešla.

 645. Snížit DPH nejdeeee, to by jen zvýšilo zisky, protože ceny nechají buržousti stejné!

 646. Výše uvedený výrok pronesl samozřejmě velký Zao.

 647. Pavle, s tím Pakistánem to není tak jednoduché. I Američané tam poslali SEALS bez vědomí pakistánské vlády, ale měli zmapovanou místní pdporu. Vědělipřesně kam jít. Nedovedu si představit české commandos, s minimální znalostí jazyka, jak by tam ty holky hledali.

 648. Kdyby se ty slečny držely mravů z dob příručky výše uvedené, už by byly tak sedm let vdané, měly každá nejméně tři děti a necouraly by po všech čertech.
  Je mi jich líto, možná by mohl pomoci Kavan, ten je s teroristy jedna ruka.

 649. Dobrý večer,

  tady sněží o stošest, ale není bílo, alébrž hnusný mokro. Ono to totiž taje, prptpže je nad nulou. jetsli začne mrznout,m b ude to zítra na zabití, snad mají špitály dost sádry.

  Ty holky, mám dojem , že to není první případ, před časem jsem zaregistrovala v mediích cosi o zmizele dvojici? Holce? možná obé?, s tím, že už je tomu drahně času a neví se nic.
  v tomhle případě se aspoń ví, že holky byly uneseny a ví se to hned tam nebylo ani to, ty lidi se prostě vypařili a jen někam nedorazili a sháňka po nich byla až po nějhaké době, takže je otázka, nejen co se stalo, ale i kdy se stalo.

  Jinak co by měl kdo udělat – no, neznáme poměry, nevíme, jak je na to vybavena naše armáda, nevím, jak kdo, ale já mám velmi mlhavou představu, jak to v Pákistánu vypadá. Takže nějaké soudy, co by měl kdo udělat a jetsli by měla armáda zasáhnout…No, fantazírovat se na to téma dá, ale to je asi tak všechno…..Ono se to na tu vzdálenost snadno hodnotí, co by se mělo….

 650. Andy,
  IMHO je neunesli teroristi, spíš to vidím jako Ptakopysk…

 651. 773- já také, nicméně někteří znalí terénu odhadují, že už jsou slečny v Afghánistánu u talibánců a ti mi připadají krapet teroristicky založení.

 652. To možná jo, ale blonďatá a zrzavá, nezahalená… i terorista je jenom člověk, že.

 653. andy ja se lekl ze naznacujete metodu holek co na unosce maji vyzkouset.

  „V tomto ohledu se použíti dá předstíraná nemoc, ospalost či bolesti hlavy. S úspěchem se setkávají také večerní hádky, škorpení, popichování, sekýrování a hašteření zhruba hodinu předtím, kdy obvykle započíná svádění.“

 654. (750) Rozvědka, pokrývající Pakistán, to by byla sakra drahá sranda.
  Poslat tam až po průseru nějakého Jakuba Záruku, který vše během noci vyšpionuje (mezi jednotlivými čísly) a druhý den zasáhne, nebo navede obyčejné vltavské tuleně, to mi ani při svědomitém sledování filmů smysl nedává.

 655. (774) Ti znalci, to jsou privátní kontakty, nebo „televizní znalci“, typu „televizní profesorky“? 😛

 656. 779- Šándor atd., ale třeba kecaj, třeba my víme víc:)

 657. 778
  V prostředí malých kmenových vesnic, kde každej zzná každýho, a cizí je nápadný jako lední medvěd na Sahaře 🙂
  To mi připomíná starej vtip , jak Amíci poslali do Československa agenta, coprošl skvělými śkoleními, perfektně nastudoval realie, ale jaksi nikoho nenapadlo, že to, že je černoch by mohlo vadit 🙂

 658. (780) Musím uznat, že šándor se vyjadřuje takřka ke všemu a dost často. Od tajného k veřejnému. Toť vskutku jistý společný rys s televizní profesorkou.
  Dál má schopnost posoudit jeho schopnosti nesahá.

 659. (781) Já to slyšel, že do Ruska. Dá se to vyprávět (dalo) i půl hodiny, jak uměl kozáčka, na garmošku a pít vodku.
  Do Československa vyslali agenta Kena Stona. Ten zde založil Ken Stone Company, KSC, a ta zde vše rozvrátila.

 660. Aerokarle,
  Máte pravdu, já to spletl.
  Bylo to o Rusku

 661. 782- možná máte pravdu, já to tak nesleduji, na druhou stranu, kdo se má k podobné věci vyjadřovat spíš než voják? Krejčí?

 662. Ach jo, člověk tady nadhodí mírnou satiru na téma armáda a rozvědka a vy z toho činíte dalekosáhlé závěry.
  Asi tam těch smajlíků budu muset malovat víc nebo to uvádět nějak jako „POZOR MÍRNÝ SATIRICKÝ ŠLEH“ 🙂

 663. Ale no tak – ad 704 – obě dívenky se hezky zařadily na pořadníček Darwinovy ceny – a to je tak asi všechno, co k tomu lze dodat…
  Popř. se za nějakých 5 – 10 let, patřičně opotřebované, vynoří z nějakého toho bordelu, kde si zkoušely učivo Sokolovy školky v praxi…
  Je samozřejmě možné, že Jirka, s věrným Bedřichem po boku, jim tam uspořádá přednáškové turné o nedozírných následcích chaotického pěstování stromů a o nutnosti umisťovat ptaččí budky do standardizované výšky nad zemí, ale nějak si nejsem jist, nakolik by tato přednáška – ač jinde jistě oprávněně zařazená mezi zbraně hromadného ničení – měla vliv na funkci… Zejména pak na funkci rostlináře…
  Ergo – každý jest štěstí svého strojvedoucím!

 664. vojákům by mohl přece pomoc chuck norris 🙂

 665. Chucka Norrise s hrablem v ruce
  bych potřebovala tady a teď – venku dobrých deset čísel. Ale je 5C, tak to snad do odpoledne roztaje… trochu, pokud z té šedé oblohy nebude zase sypat.
  No, tak si jdu vyhrabat autínko… 🙁
  A může za to soused, který o víkendu začal vyhrabávat jámu pro bazén !!!!! 😉

 666. Dobré ránko!

  O důvod víc, aby Švýcarsko NIKDY nevstoupilo do Evropské Unie!
  Pokud chtěl Brusel vyvolat paniku mezi mimoevropskými klienty eunijních bank, tak se mu to patrně podařilo. Ta míra bruselského diletantismu je neuvěřitelná! A také už chápu, proč je pro ně Kalousek nejlepším ministrem financí…

  …Euroskupina se podle zdroje na pondělní telekonferenci shodla, že vklady střadatelů do 100.000 eur (2,6 milionu Kč) by měly být ochráněny. Kypr však musí z daně získat 5,8 miliardy eur, jak bylo stanoveno. Kyperský parlament bude o záchranném balíku hlasovat v úterý…
  http://www.novinky.cz/ekonomika/296416-euroskupina-poskytne-kypru-vetsi-flexibilitu-u-bankovni-dane.html

 667. Dobré zas ráno… Swetr report – ráno jsem z auta ometal asi 12 čísel těch zatracenejch bílejch sraček… Do toho všeho se mi nějak neudělalo dobře, tak se nějak snažím zmátořit a nostalgicky vzpomínám na pořekadlo: březen – za kamna vlezem…
  Jinak teda musím říci, že všechny důležitější ulice jsou prohrnuté a sjízdné… To kdyby zas těšínskej fízl chtěl bejt děsně vtipnej…

 668. Jinak ještě k těm holkám – je zajímavé, že nikoho nenapadlo to jediné správné řešení… Od čeho tu máme našeho čackého mladistvého ministra zahraničí? Pěkně by sebral vládní speciál, zaletěl by do Islámábádu na stádní návštěvu, něco by zachrápal – a holky by se v tu ránu vynořily… Kor kdyby si vzal s sebou Menzela s Hřebejkem, kteří by koordinovaně skandovali hesla o Karlovi, co má k lidu blíže a jak mu prdel líže…

 669. Jj, PeSi – též mne překvapilo, že se kníže,jasné slunéčko ani nevyjádřilo. Asi ještě spí….

 670. Nesledujete TV, ministr se vyjádřil – ehm, ehm, nemůže to být tak rychle, protože postupujeme diplomatickými kanály.

 671. martine, tak to mají holky dobré, když pan ministr leze kanálama.
  Ale vážně – držím palce, aby ty kanály byly co platné….

 672. Ad kníže, já je slyšel, že mají nějaký ten štáb etc. Platní jsou asi jako Zeman, ale dobře to vypadá.
  Oba Zeman i kníže, mohou „tlačit“ na své pakistánské protějšky. Nakolik ty někdo poslouchá poblíž kmenových území už je otázka pro mne k nezodpovězení, pro ně reálně, ne ve fantasii, nejspíš také.
  Zaujal mne „útěk“ dříve zajatých Švýcarů. Švýcarská vláda se dušuje, že výkupné nezaplatili ….

 673. Bílá pohádka. Ovšem remcající příbuzenstvo to nazývá daleko méně poeticky…

 674. Kníže teď musí strávit, že je ministrem obrany voják. Kdyť to vypadá jak ve Venezuele.

 675. No jo ty holky to maji tezke, ale mohou si za to sami. Vzdyt se rozhodly tudy ject dobrovolne, aby usetrili za letenky. Coz mne docela prekvapuje, protoze by mi pripadalo divne, ze jeli stopem. Jak jinak by usetrili…..
  Bych jen upozornil, ze vojaci, o kterych tady jde rec, jsou profesionalove a umeji. Nejsou tu od toho aby neco zjistovali. Tem se ma rici, kde jsouna oni to uz zaridi. Kde jsou maji rici jine „firmy“ to vojaci neumi. Ja jen ze aby to bylo jasnejsi. Na druhou stranu, nedovedu si predstavit, ze jakekoliv kroky, od kohokoliv co je dela, by se meli resit pred mluvicima hlavama z tv hovna.
  Poznamku o tom, ze bych nekam mel jesc prednaset o stromech nechapu…. Mozna proto jsem jen sedlak a neprednasim studentum.

 676. Jen k Pickovi, jiste to je fakt sekac, vzdyt vstoupil ke komunistum v ten spravny cas….

 677. Dobré ráno,
  deset čísel a padá. Dole zároveň taje, takže na zemi leží hnusná mokrá břečka. Až mi uschnou mokrý nohy, neb mi teče do bot, bude to za oknem z vytopené kanceláře vypadat poměrně poeticky.

  jen jetsli ten diplomatickej kanál vede až k pakistánským násilníkům.
  Kanalizace asi v těch končinách nic moc a diplomaticka už vůbec ne.

 678. Jirko ppa,
  ty znáš nějakýho oficíra z doby před rokem 1989, aby nebyl členem KSČ? 😀
  Asi by to chtělo sáhnout mezi buržoazii a vybrat vhodného businessmana se správným kádrovým profilem, nějakého nového Alexeje Čepičku. Ale koho?
  Trochu to začíná vypadat jako personalistická práce po roce 1948. Všichni mají nesprávný původ, všichni jsou příslušníky nesprávné politické strany, všichni mají nesprávné kamarády… 🙁

 679. 802-já ano. Nemluvě o tom, že přece jenom, je 23 let po převratu, snad už někdo na Westpointu nebo v Sandhurstu vystudoval. Ale ty vlastně z armády už dávno vyštvali.

 680. všechno nej všem JOSEFŮM
  to za okny je poslední pozdrav zimy, vždycky kolem josefa se na chvilku ochladí
  letos je to a ždibec víc
  ale krása, i dráty jsou obalené bílou

 681. NoName,
  fakt? Někoho od majora vejš? Nemyslím samozřejmě emeritní generály z řad odboje z II.WW. Ti už přece jenom nemají tah na bránu, jaký měli v roce 1945. 🙁

  Také mám dojem, že všichni, co vystudovali nejrůznější westpointy, jsou mimo armádu.

 682. No jo, dyk vono je svatýho Ptakopyska ! Tak ať žiješ ptáku pyskatej, držkatej! 😀

 683. Ptal jste se na oficíry, ptakopysku. Znal jsem několik kapitánů a majora. 😉

 684. Mimochodem, ptakopysku, z mého ročníku (a okolních ročníků) důstojníci už do KSČ v podstatě nestihli vstoupit, mají kolem 40-45 let, podplukovníci plukovníci, mají minimálně kurzy na západních školách, jazykově vybaveni, bojové zkušenosti z Bosny, Kosova, Afganistánu.
  Dost dobře nechápu, proč se tam furt motají absolventi z Moskvy, co se ani po 20 letech nedomluví anglicky.

 685. Rputi, díky. 🙂

  NoName, tak jo. Já byl u bojového útvaru a tam žádnej takovej nebyl.
  Takže bychom měli jako kandidáty na ministra několik kapitánů a jednoho majora. Jirka ppa by si z nich mohl vybrat. Otázkou je, jestli by ho kandidáti neposlali do do Brd. 😀

 686. Hele ja nemuzu za to, ze mi to vadi…. At si komuniste delaji co chteji, ale ve statni sprave a v politice by bejt nemeli. To ze je jeden ministr, druhej kandidoval na prezu a dalsi a dalsi mne nijak nenaplnuje optimismem. I kdyz je fakt, ze to nic nenaznacuje, jen treba chteli „nemit problem“ ale co s takovejma lidma …. Nebudou chtit mit problem s kymkoliv. A mne jde vzdy o ty mantinely. Nic jineho.
  Noname, no ale to jsou asi vojaci a ne politruci, tak to neprichazi v uvahu.
  Jinak pepum vse nejlepsi, zvlast Zimovi tomu co povolil zpev 😀

 687. NoName,
  protože jsou velmi snadno vydíratelní…

 688. Byli to kapitáni před 20 lety, ptakopysku. 😉

 689. Hele Ptakopysku, vubec nechci nikoho vybirat a hlavne mi do toho nic neni. Jen rikam ze nekdo kdo byl u SS by nemusel bejt ministr, zvlast po valce, kterou prohrali. Tusim ze existuji nekde vojaci, ci lide co by to mohli delat, ale nejsou videt, nebot nebyli ve strane a to se holt pocita

 690. 812-já myslím, že i proto, že jsou stejná krevní skupina jako politici, kteří je jmenují,ptakopysku.

 691. Mňo, ono teď jde o tanečky kolem stíhaček a několika dalších drobností. A nebude to jenom o tom přežrat se během výběrového řízení uzeným lososem, jako když byl Ringo Čech členem odborné komise 😀 😀 😀

 692. (805) Jistě. Upravme daně zaměstnanců. 😛

 693. AK, 817
  nevím nevím, jestli to kalousek myslel zrovna tímto směrem 🙂 🙂

 694. 817-ztráta kontaktu s realitou je u politiků fascinující. Všechno to, co spadá do kategorie živnostník v klasickém slova smyslu (kadeřnictví, pedikura, krejčovství, opravy bot, atd. atd.) je už teď na hraně, s daněním na úrovni zaměstnanců bez šance.

 695. ptakopysku, ad Picek – tam muselo být ještě něco víc … asi …
  Nečas už chtěl přece jmenovat Picka hned, jak vyrazil dveře s paní ministrovou Peachovou. A tenkrát to kníže vlastnoručně zatrhlo, že takhle teda nééé!
  A nějak před tejdnem se to samé kníže vrhlo na Nečase, že jako co bude s tím ministrem a najednou je Picek bez řečí jmenovanej…

 696. Rputi,
  pravděpodobně se uvolnil nějaký ucpaný penězovod. Řekl bych, že instalatéři měli dost fofr…

 697. Noname bingo…. Ono tedy nejde jenom o politiky, ale obecne pater je minimalne trosku mimo, musim rici, ze opravdu nekdy je to fascinujici poslouchat co vsechno vedi a jak to mame delat spravne…. Kdyby jejich zasahy nebyly v podstate vzdy na hrane likvidace, bylo by to jako kdyby prijel Felix Holcman und kompeny….je to takove zvlastni….

 698. Na druhou stranu, nekdy je potreba pripustit, ze jsou mimo tak nejak schvalne programove a tedy ze zmrdi existuji a je jich velmi mnoho.

 699. Já nechápu, proč se ty mezinárodní instituce tak divěj – socialismus přece jinak nekončí!
  Když se prošustrujou prachy, tak se seberou lidem – komu taky jinýmu? 🙂

  …Návrh na zdanění bankovních vkladů na Kypru stanovuje „neuvěřitelně nebezpečný precedens“ a podkopává důvěru v to, že si Evropa bude schopná poradit s dluhovou krizí, vybudovanou v posledních měsících. Řekl to agentuře Reuters výkonný ředitel Ústavu pro mezinárodní finance (IIF) Tim Adams…
  http://www.novinky.cz/ekonomika/296419-mezinarodni-institut-pro-finance-tvrde-kritizuje-kyperske-zdaneni-vkladu.html

 700. a místo tlachání na netu budeme muset najít dalšího zaměstnance, který bude projíždět na ministerstvu financí diča dodavatelů, abychom za ně nemuseli platit dph
  tomu říkám nalezení nových pracovních míst po česku 🙂 🙂

 701. Tak jsem dorazil do Brna. Prvnich dvacet kilometru snih, nekolik bouracek a kamionnapric cesty v kopci. Pak Havaj a v Brne hole silnice.

 702. U nás zataženo, zasněženo – a za chvíli mne čeká cesta do Žďáru n/S.- děs ! A pro zlepšení nálady : “Ministerstvo pro mistni rozvoj pochybilo v čerpani dotaci EU na projekt, ktery měl pomoci bezchybne čerpat ostatni dotace EU.“ (za pravdivost informace neručím) 🙂

 703. Petre, na druhounstranu je fakt skvele a konsistentni to, co pisou….. To je sama Evropa, EU….. A tak nejak velky organismus, velka myslenka, novy celek a tak. Nikdo se nezminuje o tech mlikarich a pekarich, kteri opravdu za to nemohou. Musis pripustit, ze to je docela v poradku. Tedy pokud Evropa neco zpusobila, musi si to taky vyzrat az do dna. Ja jsem s timto spokojen, protoze mlikari a pekari jsou z obliga.

 704. Jasně, mlíkaři a pekaři budou pak jen jednorázově zdaněni. ;-P

 705. Petře Kunetko, vzhledem k tomu, že ti lidé dali svoje peníze do banky, tak si nejspíš mysleli, že o ně nepřijdou…

  Jiřiku, mlíkaři a pekaři za to sice nemůžou, ale vězej v tom průseru až po uši …. budou to muset zatáhnout …

 706. Rputi, ale vubec ne….. Jsem presvedcen, ze jediny, komu ublizi prusery EU jsou zase jen lide pracujici pro stat. A ti co ziji ze statniho. Ostatnich se to nedotkne. A tak to ma byt.

 707. …Kým šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová by zdanila vklady nad 100­-tisíc eur sadzbou 30 až 40 percent, ruský monopol Gazprom navrhol, že 5,8 miliardy za Cyprus zaplatí sám.
  Rusi za to žiadali práva na prieskum ložísk plynu na cyperskom pobreží.
  Keď návrh Cyperčania odmietli, šéf Asociácie ruských bánk Anatolij Aksanov označil Cyprus za nedôveryhodný a vyzval Rusov, aby z krajiny stiahli kapitál.

  Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6738767/cyprus-zmeni-dan-z-vkladov-pohrozili-mu-rusi.html#ixzz2Nz7KA4za

 708. Už zas to Koishi, dá se to vydržet. Pro nás horaly je v Brně jaro. Jirko, samozřejmě, že to odserou státní zaměstnanci, ale nikdy tomu neuvěří. Dokonce ani tehdy, až budou po uši ve sračkách, tak budou řvát, že za to nemůžou.

 709. Maetine, tohle mne vzdycky fascinuje… To straseni a kdo vsechno to odnese je prefektni. Je to v podstate skvela prace a medyjalni mrdky mohou byt spokojene. Tohle je presne ten vysledek, ktery brani vystrcit holej zadek na politiky a uredniky…. Protoze vsichni ted „seroumagivkostkach“ ze aby se neco nestalo. Moc smutnej pohled.

 710. martine, Jiřiku – z které planety vysíláte?
  V tuto chvíli je už naprosto nepodstatné, kdo za to může … 🙂

 711. Musite se holt ryzmyslet…. Na jednu stranu nadavate na EU, cemuz rozumim a souhlasim, ale kdyz to jde do kytek, protoze to jinak ani nemuze skoncit, tak se desne bojite a vlastne si to neprejete, protoze „nedozirne nasledky“. Ravdu tomu nerozumim…..

 712. Re 834
  něco mi řiká, že se nakonec hukáže, že Brusel je řízen z Kremlu. Místo aby Putin jásal, že spražení oligarchové začnou od pondělka střádat u Sberbank remcá o nespravedlnosti.

 713. 840-no problémem bude zřejmě těch 10-15 procent, které oligarchové nedostanou zpátky, rezy 😉

 714. já Jirko na nedozírné následky nevěřím, jediné co se zatím naznačuje je, že by si mohli Rusové na ten Kypr zajet a donutit toho admina, aby ty prachy, pokud zákon dneska projde, zase připsal zpátky. Nic víc. Francie s Němcema rači nebudou doma a rozhodně nebudou zvedat telefony začínající +357.

 715. tyhle prachy by P. stejně nikdy neviděl, pozitivní bude, že si oligarchové začnou šporovat doma a Rus bude konečně vzkvétat. No ne?

 716. Jiřiku, tvůj problém je opět v tom, že si „něco myslíš“. A jseš vedle, jak ta jedle, jako obvykle.
  My pouze konstatujeme, jak se věcí mají, k čemu to povede a podivujeme se míře bruselské blbosti. Toť vše.

 717. O jako skupinu jde, Rputi ?
  Často pužíváte tvar „MY si myslíme, MY konstatujeme“, atd. Jakou množinu představuje to „MY“ ? 😉

 718. 841- že by oligarchové čekali, až jim někdo dovolí vybrat si prachy z bank? A nechali tam 10-15%? To by byli hodně slabí oligarchové:)

 719. >> NoName [846]
  Já bych se do toho MY nechal docela zařadit. Někteří diskutující jsou však zřejmě nezařaditelní. Leda tak do kategorie „bílý šum“.

 720. dobré dopoledne,

  “ jediny, komu ublizi prusery EU jsou zase jen lide pracujici pro stat. A ti co ziji ze statniho. Ostatnich se to nedotkne.“

  ha, ha, ha.

  ledaže bys to, Jirko, bral tak, že živnostníci vlastně taky žijou ze státního, když jsou ty paraziti ( na těle státu, a pracujícího lidu?)

 721. 847-někde jsem četl, že několik oligarchů už na Kypr přiletělo, nebo že se tam chystá.
  Asi řešení na místě. A ministr financí Kypru letí do Moskvy.

 722. NoName, zeptejte se Jirky – on té skupině říká „Vy“.

 723. No ale když odpovídáte, tak víte, o jaké skupině je řeč.
  A už se to vyjasnilo, jak vidíte v 848.

 724. Tedy to fakt cumim…. 😀

 725. No, já nevím…

  Jirkova skupina „Vy“ se mi jeví býti skupinou bytostí, které si myslí to, co si Jirka myslí, že si myslí, případně ani nevědí, že si myslí to, co si JIrka myslí, že si myslí.

  Ale mám pocit, že s tím, co si myslí lidi tady na blogu, se to – až na výjimky – většinou míjí a tak to budou asi nějaký fiktivní bytosti.
  Možná jsou z jiné dimenze?

 726. Já se tomu ministrovi nedivím, že letí do Moskvy. (I když trochu ano. Já bych letěl spíše do Fort Knoxu.)
  Nevím, kolik, těch ruských oligarchů těma dvěma letadly na Kypr přiletělo, řekl bych, že tak asi dva, ale každý sebou má dvacet mužů ochranky az nich každý má dvě pistole a Kalašnikov.

  Ten ministr v Moskvě riskuje, že někteří ti oligarchové ještě nestihli na Kypr odletět.

 727. ministr financí Kypru odletěl do Moskvy- svázanej jak šunka a v nákladním prostoru- předpokládám.

 728. No právě tak to myslím, a pak je to prý nejlépe chráněné místo na světě, i před ochrankou ruských oligarchů… 😀 😀

 729. Podle médií ale EU a Rusko pomoc v podstatě koordinují, Rusové jsou ochotni odložit splatnost půjčky, kterou Kypru dali, když EU nedala …
  Takže je vlastně vše v pořádku.

 730. ad 853 – že by to byl důvod, proč pepa dnes, na Josefa, valil, sníh nesníh, do Plzně a nesedí doma a neslaví? 😀 😀 😀 ?

 731. A Noname, když EU nedá pokoj a nepřestane otravovat, jsou rusové ochotni odložit a snížit i dodávky plynu do EU…

 732. re 862 kdyby Barroso o víkendu hodil partičku šachů s Putinem, mohli si ty nervy ušetřit.

 733. To by ovšem baronka Ashton musela plnit i nadále své sovětské mírotvorné povinnosti a domluvit jim to!

 734. 866- žeby? No, Putin tygra skolil, orla v letu chytil, velrybu na čtvrtý pokus střelil, ale že by se setkal s C.Ashton ? Jen tak, mýrnix dýrnix? Tomu nevěřím.

 735. Co by ne? Ty se nesetkáváš se svými zaměstnaci? A on je nebojácný bohatýr, i C.A. by jistě přemohl. 😀 😀 😀 😀

 736. Ptakopysku, hezky to oslav! Safra, není tu někde smajlík kytičky k přání???? 🙂

 737. On v době studií hleděl v knížkách i na Zoju Kosmoděmjanskou a Naděždu Krupskou…
  Ten musí něco vydržet.

 738. Se Zojou K. to bylo zajímavé. Dcera kulaka, vystěhovaní do ledových pekel, holka byla statečná, ale jak skutečně skončila, to se dodnes neví.

 739. ad martinTT 827 – uklizené Brno,
  tak je to spravne, tak to ma byt! Zítra jedu do Brňa cosi absolvovat, tak předpokládám, že Brňáci budou mít uklizeno a naleštěno, abych se nemusel zlobit.

 740. Hlavně si ptakopysku do navigace nahrajte nejnovější mapy, jde skutečně o velmi dynamické město 😉

 741. Dobrý den, zvláště všem Josefům, pepům, Jožkům, Josífkům, Pepanům, ptakopyskům a všem dalším nositelům všech dalších podob jména dnešního oslavence. Jo, to bylo kdysi slávy! Po vsi pochodovala dechovka od domu Josefa k domu dalšího Josefa, u každého zahrála, muzikanti dostali počastnou a než obešli celou ves, byl konec pracovní doby a muzikanti byli pod obraz. Kdepak dnes. Jen se na to podívejte, aj toho presidenta a teď premiéra trestně stíhají a určitě je i zavřou. Když se do toho vložil i takový boháč jako Janeček… povídaly dnes robky v obchodě.
  A v celé té vřavě se úplně zapomnělo na hlavní viníky současné situace v naší justici – soudy, státní zástupce, policii… Oni si snad toho Janečka vyrobili, aby dělal kouřovou clonu.

 742. NoName,
  používám Sygic a ten zabloudí i v Kolíně. 😀 Zítřejší cesta autem bude naštěstí jenom do Vaňkovky a pak pěšky na Kapucínské námňo. Jestli projdu bez újmy skrz kikány v podchodech, tak přežiju všechno…

 743. Ptakopysku, pokud se budeš držet na silnici, je uklizeno, jinak se připrav na jaro v botech, není proti tomu obrany, leda chůdy… i když vnitřní Brno nejspíš ošetřeno bude, tak jen zvládnout ten kus z Vaňkovky:-)

 744. dix,
  koukni na můj fejsbůk a uvidíš, že nějaký sníh na chodníku mě nemůže zadržet 😀

 745. Dám si asi inzerát :

  Koupím střelnou zbraň a najmu dobrého obhájce ve věcech trestních.
  Zn. nový stavební zákon.

  Aneb, kdybys chtěl dělat, Karle tu garáž dneska, to by ses teprv divil . 🙁

 746. Jejda,
  mnojo, dnes svatého Pepana, tak všem nositelům tohoto jména všechno nejlepší, ať už někde ptakopyskují nebo pasou 🙂

  Jirko,
  IMHO v tom máš logický lapsus – jestliže někdo doufá, že se EU sesype (a já k těm doufajícím patřím), a konstatuje, že lze čekat následky (velké, nedozírné, strašlivě), tak z toho ještě neplyne, že kvůli strachu z následků raději přestanu doufat v ten prvotní sesyp, nedejdarwin podporovat snahy to zastavit.

 747. breto zdravim zesplzne.
  musim konstatovat ze slunicko svit a pokud jste tedy varovali ze se mam bat cesty tak jste tu na jihozapade nejak malo otrli 😀
  nejhure bylo na vysocine – to z pocasi.
  bohuzel to neodradilo od cesty takove ty … co se boji protoze je prece sarede ale jedou spokojene v levo . Jeste ze ti kamionaci v pravo jeli svizneji.

  tak FU bych ja odhadoval na Brno 3 . uvidime az napisi ktere to bylo.

  V plzni jsem kvuli oslavam neb jdeme do plzenske dvanactky.

  na ZCU jsem slysel u jidla vzdelance kteri probirali ze OSVC zajiste mohou platit mene jako zamestnanci alene tedy trikrat mene.
  Kde k tomu vjedci prisli nevim ale ani to zkoumat nebudu.

  ptakopysku – dam si jedno i na tvou oslavu.

 748. 2 Šumavák – ad 863 – důvod by to byl, ale mám obavy, že ta práva za dnešek vystudovat už nestihnul… Teď si to ta akreditační komise docela hlídá…

 749. No potěš koště!

  …Hledejme naše Hugy Cháveze,“ prohlásil Foldyna na semináři, který se konal ve Sněmovně v zasedací místnosti poslaneckého klubu ČSSD…
  V debatě vystoupil šéf KSČM Vojtěch Filip. Obvinil katolickou církev, že se pokouší výběrem papeže Františka, který pochází z Argentiny a nyní se zaměřuje na chudobu, zvrátit pokus o socialismus v Jižní Americe…
  http://www.novinky.cz/domaci/296498-hledejme-nase-hugy-chaveze-vyzval-poslanec-cssd.html

 750. Matzurko, ja Ti fakt nevim…. Kdyz ctu denne deset linku o tom, kdy EU skonci, kde zase soudruzi udelali chybu…. A pak ze to bude velkej pruser a co vsechno spatnyho se stane, tak mne to preci jen evokuje to, ze jisty strach a obavy jsou…. Zvlast kdyz dnes zrovna se probiralo to, na koho to dopadne. Ale samozrejme se mohu plest a nebylo by to poprve, kdy vyvozuji nco z psaneho textu a vysledek je jinej 😀

 751. Jirko, to je ouplně jednoduchý.
  Evropská Unie se může buď nějak řízeně rozdělit jako jsme to udělali my se Slovenskem, nebo se může neřízeně rozpadnout u příležitosti nějakého průšvihu a může nastat mazec. Bohužel, Eunie dělá vše pro to, aby ten mazec nastal.

 752. Rputi, ano rozumim, bojis se nerozeneho rozpadu. Ano to chapu. Jen netusim, jaky by ten nerozeny rozpad by mel dopady na mlikare a pekare. Nedovedu si predstavit zadny, pokud tedy neberes to, ze se budou vytahovat pasy na hranicich.
  Upozornuji, ze cesty pres hranice a bez pasu byly bezne a zanikly az vznikem narodnich statu…. Stejne tak jako volny pohyb osob, kapitalu a sluzeb. Tedy mira svobody byla daleko vetsi nez je dnes ci nez byla pred vstupem do EU. Treba bychom se mohli poucit z dejin….jestli je to vubec mozne….

 753. taky ovšem byly běžné války a husiti volně, bez pasů cestovali do Bavor a myslím, že ani 15.3. tenkrát bavoři nepotřebovali pasy, když jeli do Prahy.
  Ona i v USA byla občanská válka, než ta unie doopravdy vznikla.
  No a pak neválčí kopec s kopcem,řeka s řekou, jak postřehl už E.M.Reamarque, ale třeba německý mlíkař s francouzkým pekařem, abych zůstal u toho Remarqeua.

 754. Jo a EU je naprosto dokonalá, super, a za všechno může jen místní „páteř“ v národních státech.Sovětský svaz jako Rakousko-uhersko na vyšší úrovni je pro EU dokonalým vzorem.
  Jen ti lidi to nějak nechápou, že je to všechno jen a jen pro jejich dobro.

 755. Sumavaku, nepochybuji ze si presvedcen, ze je to mozne a ze cesky pekar bude stat na hranici s valaskou a naprosti bude stat hrde mlikar v leedrhoozich a budou na sebe posunkovat sprostejma gestama. Ale to delaji i dnes, i kdyz na vetsi dalku. A nemusis chodit tak daleko do historie, protoze ta doba se da pomerne dobre „najit“ i kdyz si ji uz nikdo nepamatuje primo, ale pres koleno muze. Zrovna pred dvema trema tydnama jsem si tohle znovu zazil. Proste drive stacilo trochu penez a slo vsechno. Jak jsem uz rikal, mira osobni svobody byla neuveritelne siroka, bez ohledu na formu vlady. Proto se vubec nebojim toho rozpadu, at uz bude jakejkoliv, protoze kazdy stat ci zrizeni jednou skonci….

 756. Jo a vubec nerozumim tomu, proc bych mel rikat to co pises nademnou…. Trosku mne to desi, opravdu….

 757. Jo aha, takze dedukujes z toho, ze rikam, ze za nejvesti prusery co se v kotline stali, mohou mistni, ze mam rad EU? No myslim, ze to neni ani naznakem nejak spojene. Ano jiste, nemam rad narodni staty, protoze bez nich, by se mi zilo lepe…. Mluvim v jednotnem cisle, vsimas si? Ale to vubec nic neznamena, jedine na cem mi zalezi je to, aby mne stat, jakejkoliv, co nejmene podporoval, co nejmene chranil a dal mi proste pokoj. Je to pomerne jednoduche. Mozna Te muze zmact, ze kdyz k nam prijde nekdo na kontrolu prijdou mistni a taky mi daji mistni pokuty a ze tedy nadavam na mistni, i kdyz Tvou optikou mel nadavat na bruselske… Je to samozrejme mozne, ale ja to tak nevidim…..uz z toho duvodu, ze funguji ve stejnem druhu podnikani i v jinejch zemich a v ani jedne z tech tri mi nechodej do baraku kontroly dvakrat za tyden, nekontrolujou mi usni znamky na ovcich ci podobne dulezite veci, co jsou neprekrocitelne pro zivot zakazniku. Ja nerikam, ze to je jinde lepsi, ja jen konstatuji fakt, ze je to jinde proste jine a jednodussi. Samozrejme jen pro mne, ostatni to maji jiste jine.

  Ps. Dopustil jsem se samozrejme zjednoduseni, protoze v te treti zemi nedelam to same, ale jen jednu cast….

 758. Tak ten kyperský ministr financí co odletěl do Moskvy už ministrem financí není. Je ovšem otázka jako co se bude vracet. Když odlétal do Moskvy Honza Masaryk, odlétal jako ministr zahraničních věcí a vrátil se (dle vlastních slov) jako Stalinův pacholek.

  Že by se ten bývalý kyperský ministr vracel jako Putinův pacholek ?

 759. Aha, NoName byl rychlejší.

  Jinak se tedy ještě šušká, že pro to zdanění vkladů nezvedne ruku v kyperském Parlamentu žádná partaj.

 760. Ještě mně tak napadá, že by mohli přispěchat Turci s nabídkou, že těch 5.8 miliardy euro za ten Kypr zatáhnou z výsledků svého tureckého hospodářství.
  To by byla taková hezká třešnička na dortu EUnijního snažení… 🙂

 761. 902-myslíte takové to očekávané sjednocení Kypru ? To by přišlo z dosti nečekané strany. 😉

 762. NoName – nevím jestli sjednocení, ale byla by to legrace.

  Zejména kdyby se Turecko vyjádřilo nějak v tom smyslu, že tedy nenechá sousedy ve štychu, zaplatí to a víceméně nic za to nechce. Leda snad to, aby EU považovala tureckou žádost o členství v EU za právně vyhaslou. 🙂

 763. Hmm, tak se zdá, že situace na kyperské frontě se mění každým okamžikem.
  Dle The Telegraph právě vzkázal z Moskvy kyperský ministr financí, že rozhodně resignovat nehodlá a ministrem financí se cítí být i nadále. Neupřesnil, jestli se na Kypr bude vracet nebo jestli podle vzoru G. Depardieux požádá o ruské občanství.

 764. Jirko, jestli si Ty tu dobu nepamatuješ přímo, tak já docela ano a živě si vybavuji jak v 68. stál na návsi ruský tank a kulometem střílel na kostel.
  Ale teprve teď začínám chápat, že tím nebyla vinna RVHP ani Moskva, ale jen a jedině tehdejší česká „páteř“ (a ovčani), která si chtěla svůj hnusný národní stát řídit podle sebe a ne podle moudrých předpisů nadnárodní organizace, jejímž byla členem.

  No a samozřejmě, to byla jiná doba a dnes nic takového do úvahy nepřipadá. Maximálně tak finanční pomoc z Brusele.

  Ale já jsem zaostalej, zaprděnej nacionalista a tak to samozřejmě vidím úplně špatně.
  Internacionalisti mají jiný rozlet.

 765. Jen aby se z té Moskvy nevracel jako ministr financí v zinkové rakvi. To by mu musela kyperská vláda ještě vypravit státní pohřeb a musela by na to vybrat o 0,5% více.

 766. Tak kdyby EU postoupila i tu svoji půlku ostrova Turecku, vyřešila by se spousta věcí.Eurozona by se nerozpadla, finanční injekce by nebyla potřeba, natož kyperská komunistická vláda, rusové by nepřišli o své peníze a Turecko by jistě neřešilo zda smí kolem Kypru dělat průzkum ložisek plynu.

  A zmizel by jeden národní stát, co dělá EU jen potíže…ne?

 767. Jirko ppa etc… zajisté máš obecně na mysli onu relativně krátkou dobu, alespoň ve zdejší kotlince mezi zrušením poddanství, a vznikem národních států v důsledku osvíceného devatenáctého století. Třebaže Tobě jako feudalistovi by se ani doba předcházející zrušení nevolnictví nejevila jako nijak nesvobodná. Poddaní dřepěli na zadnicích pokud neobdrželi výjezdní doložku z panství a nedělali randály. A když dělalki, dopadli jako, no, jako sedláci u Chlumce.

 768. Sumavaku, beres to zbytecne osobne. Ja nejak nesdilim ideu narodniho statu a vidim mnoho jeho nevyhod, presto jsem schopen fungovat i v nem. Netahej sem rok 68, protoze kdyz se dve kliky komunistu mlatej mezi sebou, nijak mi to slzy do oci nenazene.
  Nemyslim si ze bych zde nekoho narknul, ze je zaprdenym nacionalistou, tak se tak neoznacuj, neni to hezke…. Nesouhlasit se statnim zrizenim se snad uz zase smi legalne a nahlas, nebo uz je to taky vo kriminal, ci verejnou „popravu“? Na druhou stranu, neznam nikoho, kdo je na tom stejne jako ja , tedy ten vztah ke statum, takze nehrozi, ze by se to menilo.

 769. Schumi, a pravdou je, že desátek byl nebe a dudy, proti tomu, co chce dnes Kalousek. Zlatá doba… 😉

 770. Doufám, že Ti slzy nenažene ani až se tu bude spolu mlátit klika komunistů z Brusele a Brusel podporující s klikou komunistů chtějících svůj národní stát.

  Jako se dnes děje na Kypru.
  Ale to se u nás stát nemůže…
  Nebo jo?

 771. Vida, tak v kyperském Parlamentu to neprošlo. 36 proti, 19 se zdrželo, jeden nepřítomen. Z celkových 56 poslanců.

 772. Dobrý podvečer,

  já bych, Šumaváku, ještě podotkla, že si nějak nevybavuju žádnou válku či revoluci, která by se mlíkaře a pekaře obešla uctivým obloukem a vyřádila se výhradně na ostatním obyvatelstvu.

 773. Šumaváku 915 – ježíšmarjá, aby Jirkovi nesebrali vovce!

 774. Rputi, to se v Itálii stát nemůže!
  jedine co by Jirku opravdu nemile prekvapilo, ze misto toho, ze se stahnou kalhoty a vystrci na idioty zadek, tak se stahujou kalhoty, aby se neznecistili.
  Doufam ze to je srozumitelne.
  😉 😀

 775. Andy, když Jirka je přesvědčenej, že mlíkařům se to vyhne! Ha ha ha …

 776. No ti mlíkaři mne zaujali, kdo to je? Farmáři nebo akciovky typu Olma? Babiše bych zas tolik nelitovala:)

 777. Andy, snad abyste se zeptala Jirky, koho má přesně na mysli 🙂

 778. Chtějí tím říci, že Kypr neodsunou do izolace na okraj EU?
  No toto?!?!

 779. Jo jo, čím dál tím víc se mi zvýrazňuje genialita Hrabalova, když napsal „Obsluhoval jsem anglického krále“. No, když jsem to četl v jarém věku pětadvaceti let, čerstvě vydané v Jazzové sekci – říkal jsem si „no a co?“ Pak však čas oponou trhnul a změněn svět – a najednou tam ty analogie vidím… Ty analogie, o kterých jsem si myslel, že už jsou dávno překonané…
  Kdepak – jsem línej hledat kdo, ale kdosi prohlásil, že lidstvo dělí od naprostého barbarství 3 obědy… K komu je třeba si uvědomit, co dokázal udělat během chvíle z kulturního a civilizovaného národa jeden zakomplexovanej knírkatej Rakušák… A je to tu zas – mutatis mutandi. A najednou zas spousta jedinců cítí potřebu ztotožnit se s nadnárodem a pohrdat rodištěm, rodným jazykem a vlastním národem… Kdo ví, třeba se dočkaj i uznalého poplácání po ramení…

 780. Šumaváku – těžko říct. Německo prohlásilo, že ani fenik, ECB prohlásila, že finance poskytne. Tak uvidíme.

 781. Wall Street Journal zatím píše jen:

  SAN FRANCISCO (MarketWatch) — The European Central Bank said it will provide liquidity to Cyprus as needed within the existing rules, according to Bloomberg News Tuesday. The announcement comes after Cypriot lawmakers rejected a measure that would levy bank deposits in the country to help pay for a bailout.

  nic bližšího.

 782. Pavle, větší bere, myslím, že ECB, potažmo ESM prověří své neskonalé pravomoci a poskytnutí peněz Německem si dříve nebo později vynutí. Nakonec to DE vymyslelo schválilo a podepsalo. Jen si jako Zeman a spousta jemu podobných eurohujerů myslí, že na plnění nikdy nedojde. Dojde. Do sedmi dnů od vyzvání, má Německo čas.

 783. Tak ona ECB nemusí ty prachy chtít ani po Německu. Může je jednoduše natisknout. Jako jediná instituce, která má klíče od tiskárny.
  Německo se zahojí zvýšením exportu při současném oslabení eura a mírné zředění měny nejspíš nezaregistruje ani průměrný Němec, Fin nebo Holanďan. 🙂

 784. Šumaváku , neschvalujou tu pomoc všichni financministři ?
  A jestli se to zasekne …….

 785. Jesli všichni, tak už se to zaseklo. Kalousek není k nalezení, ke krizi se nevyjadřuje,zřejmě svítí Schw.při postupování diplomatickými kanály do Pakistánu a část těch kanálů evidentně není pokryta wi-Fi… 🙁 🙁

 786. Halladine: teoreticky ano, pokud by se jednalo o koordinovanou pomoc Trojky (EU, ECB, MMF).
  Ovšem v rámci existujících pravidel má ECB možnost zasáhnout zcela jednostranně. Už to udělala v případě Itálie, pomocí odkupu italských dluhopisů za vytištěná eura.
  Peníze, které za tím účelem vytiskne, si může, ale nutně nemusí stáhnout zpět pomocí ESM. To udělala v případě Řecka před cca. dvěma lety, ale dosud neudělala v případě Itálie. Říkalo se tomu tuším „sterilisace“ nebo tak nějak.

 787. PaneKořenský nezdá se mi, že by Ecb šla do toho sama

 788. (891) „Tedy mira svobody byla daleko vetsi nez je dnes ci nez byla pred vstupem do EU.“
  Jak v čem. Sice si mohl cestovat sice s pasem, ale bez doložky, sice si mohl Fokker založit fabriku v Německu …..
  Jenže zase si zamázl daň z potravin, když jsi je vezl přes akcíz. A ten nebyl na hranicích států.
  Bylo to jiné. Zda svobodnější, těžko říci, spíše ne.

 789. AK, daň z potravin jsi platit nemusel. Když jsi dal mouku do plátěného pytlíku, ten zavěsil pod kanohehu a neztratil ve svatojánských proudech mohl jsi i do Prahy tu mouku dovézt…jo a když Tě nechytli.
  Jo, bylo to jiné…

 790. (908) „Tak kdyby EU postoupila i tu svoji půlku ostrova Turecku, „
  Tak to ne. To jsem tak zastaralej národovec, že se domnívám, že ta část Kypru, co ji Turci neokupují, není EU, ale tamních obyvatel, vesměs Řeků. Nasral bych se, pokud by je EU chtěla i nechtěla někomu „postupovat“. Ať si na své hlavy přivolají své neštěstí sami.

 791. Halladine – já se nechám překvapit. To, do čeho by šla nebo nešla ECB si netroufám ani odhadnout.

 792. Kypr nabídl své banky Rusku – za 1 EUR 🙂

 793. >> Jirka etc.
  Upozornuji, ze cesty pres hranice a bez pasu byly bezne a zanikly az vznikem narodnich statu….

  Sice to bylo poněkud jinak, ale proč si takovou argumentaci nezkusit.

 794. Jinak tedy z čistě ekonomického hlediska je právě tohle přesně ten důvod, proč v systému fiat-money existují centrální banky (ČNB, Fed, ECB, BoE apod.) a proč mají tu nezávislost, kterou mají.
  Právě proto, aby mohli udělat něco podobného, pokud to považují za nutné a politikusové jim do toho nemohli kecat.

  Jde o to, jestli ECB má „koule“ se chovat jako skutečná centrální banka. Jakkoli nesouhlasím s „ředěním měny“ či „kvantitativním uvolňováním“ v libovolné formě, musím uznat, že pokud by centrální banka neměla „koule“ jednat v případě potřeby i proti vůli politiků, byl by celý systém fiat-money ještě víc na prd, než je teď. Např. takový Fed si do měnové politiky od vlády USA opravdu kecat nenechá a ČNB si do toho taky nenechá krafat Kalouska (zaplaťpánbůh).

 795. (935) Štěchovická laguna když dřímá, v zadumaném stínu Kordilér …..
  😛
  Ale je to pozdější, z doby hnusných národních států.
  Vzhledem k tomu, že lidé mají víceméně takový stát, s nímž se indentifikují (vyjma vyložených diktatur a krátkodobých anomálií), nemá cenu preludovat co je zásadně dobré či špatné.
  Pro mne takový stát, kde mám iluzi, že na něj dosáhnu.

 796. Foundry: o takových věcech se nežertuje 🙂

 797. No, píšou to Hovinky.cz, ale zní to věrohodně, prý s tím přijel financministr z Moskvy a chce to předložit vládě.

 798. Aháá, no já novinky obvykle nečtu. Tak to je teda nářez podle všech pravidel.
  Ale na WSJ, Reuters a dalších o tom nic není. Tak jestli to nebude nějaká kachna nebo husa.

 799. Faktem je, že by to do značné míry vysvětlovalo tu náhlou ochotu ECB položit prachy na stůl, no questions asked.

  Pokud je to skutečně tak, tak do dává termínu „hra na kuře“ kvalitativně úplně jiný rozměr. 🙂

 800. Ty banky mají dnes nulovou hodnotu. V sejfech maj plno řeckých dluhopisů, které ztratily hodně na hodnotě.
  Pokud by je Rusově převzali- finančně vyfutrovaly, nemuseA by to dělat kyperská vláda, její dluh by nestoupl o tolik. Výška potřebné sumy k půjčení by poklesla
  Navíc, v těch bankách je fůra ruských peněz, rusové o ně příjdou…pokud ty banky padnou, Je to jako poker 🙂 Kdo je ochoten co riskovat?
  Maj Rusové vůbec na výběr?

 801. Tak podle nejnovějších zpráv zůstanou kyperské banky zavřené až do 26.3.2013

  A Wolfgang Schauble prská něco v tom smyslu, že je to škandál a že kyperský „bussiness model“ takhle fungovat nemůže…

 802. Takže začínám pomalu věřit tomu, že ti Rusové si ty banky za to 1 euro tedy vezmou, když Kypr tak naléhá.

 803. A pak budou chtít proplatit ty řecké dluhopisy, které tvoří jejich základní kapitál, čímž bude ta sranda Dáme/ nedáme/ dáme ale/ dáme bez ale/… vesele pokračovat v Řecku.

 804. Šumaváku,
  Dluhopisy jsou termínované…….
  Není nárok na vyplacení dříve.

 805. A Ty víš, kolik je jich kdy splatných? Kolik je jich ještě třeba vyměnit za nové, s nižším úročením, ale za to delší dobou splatnosti?

 806. Termínované, ovšem v původní hodnotě …….
  Kdo na ni ještě věří? Kdo řekne Rusům, že utřou hubu?

 807. Kyperský parlament odmítl plán jednorázového zdanění vkladů u tamních bank. Ten je podmínkou k tomu, aby Kypr získal od eurozóny finanční pomoc deseti miliard eur (256 miliard Kč). Zemi tak hrozí bankrot.

 808. No termínované sice jsou, ale to neznamená, že je nelze za sníženou cenu nabídnout na volném trhu (i za cenu ztráty) a tím značně zvýšit úrokovou míru všech těch dluhopisů, tedy i těch, které jsou ve vlastnictví ECB a dalších bank. Pak nezbude ECB než je vykoupit, pokud nechce připustit skutečný krach eurozóny následkem zvýšení úroků z těch řeckých (a následně španělských, italských a dalších) dluhopisů.

  Přesně tohle (tedy tato strategie ze strany investičních fondů typu PIMCO a dalších) byla důvodem, proč loni v létě vyhlásila ECB i bez souhlasu Německa naprosto nelimitovaný odkup italských dluhopisů za libovolnou cenu a zavedla do EU kvantitativní uvolňování komínem, když to nebylo průchodné dveřmi.

 809. Halladine: ono se to sice nezdá, ale centrální banky a státy mají poměrně omezenou možnost reakce, pokud stojí proti někomu, kdo na rozdíl od nich má prachy. A to jsou právě investoři.
  Státy (zejména v EU) peněz moc nemají a centrální banky by ty prachy musely vyrobit, což sebou nese nepříjemné konsekvence typu inflace a tak podobně.
  Kšefty se státními dluhopisy jsou opravdu jiná kategorie než když si Božka Šmajdavá vezme půjčku od Providentu a pohybují se kolem toho jiní střelci, vesměs s kapitálem, který převyšuje souhrnnou sumu, kterou by celá eurozóna mohla kdy dát dohromady.

 810. Jen pro ilustraci, takový Elian (nebo jak se přesně jmenuje ten člověk, co mu víceméně patří PIMCO) disponuje pákovým kapitálem zhruba ve výši patnáctinásobku ročního HDP celé eurozóny. A to je jenom jeden investiční fond, pravda ten největší.

 811. Pane Kořenský,
  Šumavák napsal prplatit, ne prodat.
  Jistěže by sety dluhopisy daly prodat , otázka je za kolik . Já to nevím.

 812. Halladine, já váhám, jestli je tvá neotřesitelná a bezbřehá důvěra ve všemocné instituce hodna obdivu, nebo soustrasti 🙂

 813. Halladine: proplatit nebo prodat je víceméně fuk. Podstatné je, že se mění papír slibující peníze v budoucnu za cash tady a teď.
  A když dostanu cash tady a teď, tak jí obratem ruky přes libovolnou komerční banku proměním za desetinásobek či padesátinásobek pákového kapitálu, který mám taky tady a teď.

  On ten Elian moc nekecal, když se ho ptali, jestli mu nevadí, že mu USA dluží cca. tři biliony (3 x 10 na 12) dolarů a on odvětil, že je mu to jedno, že klidně půjčí USA další tři biliony, pokud mu Fed teď a tady natiskne 500 miliard.
  Měnový systém částečných reserv je fajn věc, pokud v tom člověk umí chodit a má kapitál 🙂

 814. No tvou víru, že každou situaci nakonec zachrání nějaký úředník coby deus ex machina 🙂

 815. No vida a ani to nebolelo:

  21.40 The EuroGroup has released a statement in which is says it „stands ready“ to assist Cyprus.

  Takhle se to dělá a ne propocovat košile jako Telička při dohadování o vstupu do EU nebo Topolánek při dohadování o Lisabonské smlouvě.

 816. Odhaduju, že nejpozději zítra všichni zkonstatují, že Kypr je víceméně v pohodě, EU to zalepí a nějaké klepy o znárodnění vkladů byly jenom sprosté pomluvy šířené euroskeptiky a nepřáteli šťastných zítřků EU.

 817. Hezké na tom je, že ani ten Putin nemusel posílat telegram ve znění:

  Kypr stop ? Plyn stop ! Ropa stop !

  🙂

 818. 968 tak mne napada to zdaneni rekla EU nebo to odsouhlasili zastupci jednotlivych clenu euro zony ?
  ja kdyz se tu operuje s presnosti sobe vlastni.

  jinak je to skoda , krach socialismu by bodl at narodni nebo mezinarodni

 819. Nejprve to prohlásila ECB sama za sebe. A ve 21:40 vyšlo to prohlášení od EuroGroup, což jsou ministři financí zemí eurozóny. Tedy to stejné těleso, které v soboru nad ránem řeklo, že se budou krást vklady v bankách na Kypru.

 820. Znárodnění vkladů vymysleli Kypřanè sami.

 821. Resp. já špatně čtu. To zdanění byla původně podmínka té EuroGroup, což jsou ministři zemí eurozóny. S tím, že to musí projít hlasováním v parlamentech jednotlivých států.

  To dneska ve 21:40 prohlašuje ta samá EuroGroup, ovšem bez upřesnění o tom, zda se o tom bude také hlasovat v Parlamentech.

 822. Halladine – 972 – no to není jisté. Kypr to popírá. Zároveň ovšem členové EuroGroup postupně během dneška popírali, že by to vymysleli. Ráno dokonce koktal Schauble něco v tom smyslu, že sice se o tom mluvilo, ale že to Kypr asi špatně pochopil, protože se to nemělo týkat vkladů do 100.000 euro.
  Jediný, kdo se v pondělí na férovku přiznal, že to prosazoval a trvá na tom, byl nizozemský ministr financí, jehož jméno nejsem schopen si zapamatovat ani reprodukovat.

 823. EuroGroup je orgán složený z ministrů financí zemí eurozóny.

 824. Aha, teda pokud se Šumavák ptá na:

  21.40 The EuroGroup has released a statement in which is says it „stands ready“ to assist Cyprus.

  tak to znamená:

  21:40 EuroGroup (skupina ministrů financí zemí eurozóny) vydala prohlášení ve kterém se praví, že „stojí připraveni“ (v pozoru či okamžitě, dalo by se významově říct) pomoci Kypru.

 825. No , to spíš znamenà, že pomoc je stále možná.ale ne v každém případě.

 826. Kdybych měl ten posun ve vyjadřování a přístupu přirovnat k něčemu zhruba normálnímu, tak by to asi bylo víceméně následující:

  Přistihnu svou ženu s milencem v posteli – „Ty kurvo, sbal se a táhni z domu“
  Žena se usměje a praví – „Fajn, tak já jdu. Ale už ti fakt nedám…“
  Já se zamyslím a pravím – „Ale miláčku, já to tak nemyslel. Nechceš abych vám k tomu zahrál na housle a otevřel lahvinku červeného ?“

  🙂

 827. Malý návrat pár let zpět. EU Kypr hodně nechtěla přijmout (nevyřešený územní spor, banky). Řekové ovšem pohrozili, že když nepřijmou Kypr, zablokují Řekové vstup Česka i Slovenska Toho se kluci a holky v Bruselu hrozně lekli a Kypr přijali.:-). Konec historického okénka.

 828. Jen k doplnění PK. Mluvčí PIMCO ohlásil, že po nábrhu zdanit vklady u kyperských bank přehodnotilo PIMCO postoj k eurozoně a zredukovalo alokaci fondů v Euro. Takže vedle tlaku Ruska, Turecka tu byl ještě mocný tlak z PIMCO (jež je srvisní organizací Allianz SE) a ECB moc prostoru k manévru nezbylo.

 829. Nebyl by lepší překlad toho “stands ready” slovem „ztopořeni“ ? 😀 😀

 830. AMerika zůstala přecejen trochu normální. Kongres odmítl Obamův a Kongresový návrh zákona( prosazovaný zejména feministkami Demokratické strany) zákazu vlastnictví tzv. útočných pušek.

 831. Pro me kritiky, jen par letopoctu, kdy narodni stat pripravil o svobodu, ci majetek , nebo o oboji, zivoty nevyjimam…..1918, 1938,1939, 1945,1948, 1953….. V roce 1989, se to zlepsilo, ale nadechnuti bylo kratke. Co tedy po mne jeste chcete? Ja se z dejin poucil a jsem pripraven na dalsi prevratne udalosti.
  To co PeSi pises je jako kdyby to psala Bobosikova, neradi ti co mas rikat?
  No k tem svobodam a minulosti. Nezlobte se, ale u nas to je asi jinak.
  Na druhou stranu byla z nasi strany na zacatku dobra vule, viz 18 kilo zlata do „narodniho pokladu“, spoluzalozeni Rozhlasu, to bylo jeste ve Kbelich, vycvik armadnich pilotu a ruzna stipendia a podpory pro studenty a umelce… Ale nejak se to okrajovanim svobody vice a vice zadrhavalo….. Proste tak to chodi. Ale prvni kroky byly zcela pozitivni i pres tu prvotni kradez…. Ale to je jedno, stejne vzdycky vyhravate, je vas vetsina, tak se nebojte..

  S zim Kyprem to je fakt sranda v plne palbe 😀

 832. Dobré ránko!

  Vskutku nezbývá mnoho, co by se dalo k tomuhle dodat! Jedině snad už otřepané, že takhle spojená Evropa fungovat nemůže.

  ….To samé platí i pro patetického kyperského exprezidenta Dimitrise Christofiase, v komsomolu vyškoleného despotu, což možná vysvětluje vysoký počet ruských účtů…
  …Byl to Christofias, kdo trval na tom, že v jeho přístavu [Limassol] musí zůstat zakotvena loď Mončegorsk naložená zbraněmi a municí pro Hizballáh. Loď v roce 2011 explodovala a vyřadila z provozu jedinou elektrárnu v zemi…
  …Vinu nelze zřejmě přičítat ani jeho brilantnímu nástupci, Nikosi Anastasiadesovi, slabochu, který místo toho, aby se měl k činu, raději „svaluje odpovědnost na Evropu“.
  …Ostatně je to i chyba Christine Lagardeové, ředitelky MMF, která jej podpořila. A vzpomínáte si, kdo poskytl řeckému ministrovi seznam neplatičů daní, který se kdesi ztratil? Jako kdyby Lagardeová nevěděla, co se v kyperském bankovním systému děje…
  http://www.presseurop.eu/cs/content/article/3560671-krize-vinu-nese-samozrejme-merkelova

 833. Jiřiku, jestliže tvoje potřeba protivníků je tak veliká, že nás do jejich pozic musíš neustále znovu a znovu stavět, pak je to tvůj problém, nikoli naše vina.

 834. A než ten Kypr zbankrotuje, měla bych tu jeden kulinářský problém, možná tak nejspíš pro Františka.
  Zakoupila jsem sobě jelítka, na obvyklém místě, leč řezník patrně změnil dodavatele a stala se pozoruhodná věc:
  Vložila jsem jelítka na pánev a pomalu propékala. Po chvíli jsem se rozhodla jelítka obrátit a s úžasem jsem zjistila, že v celé délce, tam, kde se dotýkala pánve, zmizelo střívko. Zdůrazňuji, že nešlo o to, že střívko prasklo – prostě tam nebylo.
  Horko těžko jsem jelítka obrátila a stalo se totéž. V průběhu opékání prostě postupně celé střívko zmizelo a při přendávání na talíř jsem z něj našla jenom špejle …

  Vypadá to, že FRantišek nebo jiný zločinec vymyslel střívka, která se teplem rozpouští. Jestli jsou z nafty nebo kterého sajrajtu naprosto netuším, ale ať mi nikdo netvrdí, že jsou to normální střeva!

 835. Někde jsem četl, že startuji na první našlápnutí 🙂

 836. Konečně problém – teplem degradují střívka z plastů. Každý chemik (snad nějaký v Bechyni občas projíždí) to pozná čichem. Na VUT ve Zlíně bylo dokonce součástí zkoušky smraďometrické rozpoznávání plastů.

  Možná by ses mohla zeptat toho řezníka, co ti vlastně prodal, když ses nezeptala před koupí.

 837. Martine, startovat na prvni naslapnuti je dulezita vec…. U stroju je to velmi dulezita vlastnost 🙂
  O strivkach at se bavej Ti, co tomu rozumi, ja o tom netusim vubec noc.

 838. martine, já je koupila tam, kde vždycky a ještě se mi tohle nestalo. A střívka nikterak nesmrděla, takže nebylo ničehož, co by mne varovalo. Párky v prezervativu zásadně nekupuju, ale tohle vypadalo naprosto normálně.
  A ještě jeden dotaz – je u toho možná vůbec nějaká tepelná úprava?

 839. První našlápnutí? Spíš to vypadá, že tu někdo hamtá jak slon v porcelánu! 😀 😀

 840. dobre rano , tak ac pivo moc nepiju tak musim rict ze to v plzni neni spatne.
  jirko problem je ze – vzdyt to vlastne vis , vi to i ti dva 🙂

 841. tepelná úprava něčeho, co jsem neviděl? Ne, to možné není.

 842. Chichi… Puvodne jsem ani nechtel, ale po tom co jsem se dozvedel, ze jsem mimo, tak musim…. Vcerejsi email od jiste instituce s velkou merou potencialu na utiskovani poddanych….. Od velmi kompentni osoby, ktera nemluvi za sebe a obraci se jmenovite…..Kopirovat nebudu, jen vyjimam drobnosti z obsahleho emailu:
  ….. Do noveho zakonu o pide je potreba dodat nejake veci o ochrane pudy, protoze jste zemedelec a pudu devastujete, tak bych rad znal vase pripominky k tomu jak je zakon koncipovan a co jeste potreba delat, aby niceni pudniho fondu nebylo tak velke, jako je v dnesni dobe….. A pak jeste nekolik ruznych, stejne zajimavych bodu. ….. Vsechny samozrejme tykajici se zakona o tom, jak budou zase neco chranit.

  Ja vim, je to zcela marginalni zalezitosti, ale obavam se, ze by levicova vlada byla jeste horsi a zvedla by nejen dane, ale i pozvedla danovou smrts do vyssich sfer. Jeste ze vsechno bude uz davno zazakonovane a tak jim vypalej rybnik :-D….. Kdyby to nebylo tak smutne….

 843. „protoze jste zemedelec a pudu devastujete, tak bych rad znal vase pripominky k tomu jak je zakon koncipovan a co jeste potreba delat, aby niceni pudniho fondu nebylo tak velke, jako je v dnesni dobe“

  Zkrátka si máš uplést tu oprátku sám, kat na všechno nestačí…

 844. 🙂 exemplarni priklad orwelovskeho vykladu dejin. . .co se teda na tech ucitelskejch oborech teda vyucuje?
  Asi jenom rucni prace a prace na podzimku. . .

  Das ist erde. . .

 845. Dobré zas ráno… 2 Pavel Kořenský – ad 932 – no dle literatury se nejúčinnější sterilizace provádí dvěma cihlama… Jen tam člověk nesmí nechat palce…

 846. No vida:
  http://www.novinky.cz/domaci/296515-zemanuv-dopis-kvuli-unesenym-ceskam-odveze-do-pakistanu-osobne-namestek-ministra.html
  No a tam mu pěkně poděkujou, dopis dají zarámovat a pověsej na záchodě…
  Ale třeba ho do tý doby předběhne Šláfenberg tím kanálem… Představoval bych si to podobně, jako v tom prvním díle Hvězdnejch válek – kdy uprostřed sběrné šachty místní kanalizace se rozvlní hladina, vyleze spící kníže, nasadí oranžové háro (namísto světelného meče) a vyrazí diplomaticky pomáhat a chránit… Jedno voko nezůstane suchý…

 847. Dnes v rádiu říkali, že Senát nemá kapacity a peníze na kontrolu volební kampaně prezidentských kandidátů, kterou má ze zákona udělat.
  Na kapacity se vybere ve výběrovém řízení firma, ale kde vzít dva miliony ? Když tedy odhlédnu od toho, že to je setsakra drahá kontrola, nemohli by to dělat tak jako běžný občan ? Odložíme malování, nepůjdeme lyžovat, nekoupíme novou lednici… Proč to musí být prachy navíc ?

 848. Dobré ráno vespolek,
  hmm, ad 986, pořád jsem přesvědčena, že za uvedené nemůže „národní stát“, ale spíš domrvený politický systém jako takový. Pokud tehdejší politici dokázali zmanipulovat obyvatelstvo tak, že je nevzalo vidlema, nebude to „národem“, ale spíš sociálním složením. A pokud se věrchušky „národem“ oháněly, o národ jim šlo až v poslední řadě…. Izrael je národní stát, ne ? Hitlerovské Německo taky stálo na „národu“…
  Jirko a docela by mne zajímalo, komu byla určena věta: „Ale to je jedno, stejne vzdycky vyhravate, je vas vetsina, tak se nebojte..“ Možná pláčeš dobře, ale na špatném hrobě. Na tomhle blogu opravdu nepanuje „většinový“ názor z iDnesu. Já mám naopak pocit, že prohrávám.
  A místopřísežně prohlašuji, že jsem ročník 64, takže události před svým narozením jsem fakt neovlivnila…

 849. martine, já je koupila tam, kde vždycky

  V poslední době se mi několikrát stalo, že ani tohle není záruka. Dokonce ani u menších řezníků. Bohužel.

 850. No vida, dobro došli… http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Kubera-k-pruzkumu-kterym-ODS-pada-do-hrobu-Je-to-hra-jak-nas-znicit-266367
  Ač neznaboh, nemohu k tomu dodat nic jiného než: „Quem Deus vult perdere, prius dementat.“
  Nemohu nevzpomenout hrdinných prohlášení vlajícího péra, že je nutno se pořádně doširoka rozkročit, z leva do prava… Na takové široké rozkročení se ovšem nabízí jediná reakce – pořádný rozběh a kopnout do koulí – což se právě teď děje. Quod errat demonstrandum!

 851. 1007-zažili jsme to ve firmě minulý rok. Je neuvěřitelné, jaké zastání u úřadů má takový zaměstnanec, a kolik musela firma investovat do právníků a dokonce do ochrany objektu (protože nevrátil klíče a vesele si chodil do firmy). Na každé jeho udání (i opakované) dovalila hygiena, úřad práce, odbor životního prostředí MěÚ. Prý to jinak nejde.

 852. (1005) Je to marný, je to marný ……Nejsi první, kdo to Jirkovi vysvětluje, ale on má zřejmě nějakou vnitřní potřebu této pózy. Budiž mu přána.

 853. 2 AeroKarel – ono to 986 vysvětluje mnohé… Když pozorně čteš…

 854. NoName, také mám osobní zkušenost s tím problémem. Bohužel, zaměstnanci,kteří nejsou právě kvalitní v práci nebo jinak (já mám zkušenost, kdy jsem na oddělení měla pracovnici, která se dopouštěla mobbingu vůči spolupracovníkům),jsou na druhou stranu natolik chytří, že zásadu potvrzenou soudem perfektně dodržují.A dostanou-li písemné vyrozumění s konkrétními výtkami, dají si majzla a přesně dodrží dobu, po kterou se dle názoru soudu (cca 6 měsíců) nesmí dopustit stejného prohřešku. Ale jen tato doba uplyne, jede se dál, až do obdržení dalšího písemného vyrozumění.

 855. Dobré ráno,

  někdo by měl promluvit s Jirkovo paní o tom, co mu to vlastně sype do ranního kafíčka. 🙂

  Pamatuju za bolševika, co za problém byl notorický alkoholik. Všude poschovávaný flašky, práci za něj zachraňovali dva kolegové sotva ze školy vylezlí.

  U muže v práci byl podobný problém, tam se do toho ještě nakonec vložila jeho přítelkyně , která s podporou jakýchsi rádoby humanitárních organizací začala rozjíždět kampaň, že ho chce zaměstnavatel záměrně zničit.

  Kdo v tom prostě umí chodit, tak je nevyhoditelnej….

  Na druhou stranu nechápu, jak se něco takového může vléct šest let, já být vyhozena, at už jsou důvodfy jakýkoliv, tak se sbalím a vypadnu, i kdyby mi dal soud za pravdu, tak jak se asi musí pracoivat v prostředí, kde mně nechtějí a já jsem si to vynutila?

 856. >>1011 Énu,PeSi, s tím nic nenaděláš. Vždyť již dávno pravil takhle jeden klasik:

  „Jesť sláva otců krásný šperk pro syny,
  však kdož chceš ctěn být,
  dobuď cti si sám!“

 857. No tak se vzdavam….. 😀

 858. Dobré ráno vespolek,

  Rputi, můžeš mi klidně napsat i vícekrát, že jsi koupila jelita u známého, stále stejného řezníka. Přečetl jsem si to už napoprvé. Přesto ti nemohu poradit nic jiného, než se zeptat, co je to za hmotu.

  Netuším, co vede komentátory k tomu, že si musí navzájem vysvětlovat, že Jirka má pózu, nebo mentální nedostatečnost, nebo fobii nebo droguje od rána. Chcete ho udupat, aby toho nechal? Proč? Když je vám to všem tak jasné, tak nemusíte mít poslední slovo a klidně nechte řeč plynout.

  Zbavení se zaměstnance bylo vždycky obtížné a bude i nadále. Za prvé musíme mít na všechno zákon, protože když to není v zákoně, tak to neexistuje (to jsem snad zaslechl někde jinde, tady určitě ne, tady si to nikdo a nikdy o ničem nemyslel).
  Za druhé se odboráři rozžhaví do běla, kdyby se poměr zaměstnavatel – zaměstnanec jen trochu pohnul ze současného zabetonovaně ochranného stavu.
  Za třetí – komentovaný případ z odkazu dokumentuje úroveň soudnictví a běžné postupy. Podat žalobu může kdokoliv a kdykoliv. Na Okresních soudech sedí soudci, kteří chtějí být především hezcí k okolí a tak často rozhodují podle nálady sousedstva. Vždycky je na jedné straně chudáček ublížený mraveneček a na druhé straně ten hajzl vykořisťovatelskej, co nemá ani trochu soucitu. Proto první instance dvakrát za sebou rozhodla, že výpověď je neplatná, protože tu špinavou práci udělá odvolací soud. Ten to taky dvakrát zrušil a výpověď potvrdil. Zaměstnanec se ale chce soudit dál a tak dospěl až k Nejvyššímu soudu. Jeho stanoviska mají obecnou platnost a proto dělá spíše prognostická rozhodnutí, jak by se to mělo posuzovat příště. Nakonec po hodně dlouhé době se zaměstnavatel domůže definitivního rozsudku, ale stojí ho to víc námahy a peněz, než kdyby hned na začátku řekl: Franto, vypadni, tady máš dvanáct platů, ale půjdeš na dohodu.

 859. 989 Tak to jsi mne Rputi dostala. Opravdu nevím. Budiž mi omluvou, že již chvilku v branži nepracuji, ale snažím se nové trendy neustále sledovat. Tvůj postřeh je pro mne úplná novinka. Hned se zeptám odborníků. U nás se sice v nebožce masokombinátu Čakovice tzv. bezobalové párky zn. Bivoj vyráběly na speciální lince (hned po revoluci ukradené jedním z vůdčích komoušů, který se později přestěhoval do ČSSD), ale tam šlo o něco jiného. Jak podotýká Martin, plast by dal o sobě vědět čichovým zážitkem. Takže zbývá pouze kolagen nebo celofán. Ale špejlovaný a na jitrnice?! No, pozeptám se.

  Add. milý Kypr. Nenapadlo vás, přátelé, proč by měli zlí kapitalisté ukládat svůj mamon právě na Kypru? To podle mého bankéřského přítele dělali jenom blbí. Kypr sloužil jako průtokáč na spoření např. v Kuvajtu, různých ostrovech apod. Oni Kypřani totiž prý neregiostrovali pohyby na účtech odkud a kam. Samozřejmě určité klientele. Ať žije EU.

 860. 1005 Matzurko, ovlivnila, neovlivnila, nikdo Ti to neodpáře, protože seš nositelem dědičného politického hříchu, protože někteří to potřebují aby měli nějakou páku s Tebou vorat. Tohle obšlehli od katolické církve a dost jim to funguje. Neseš odpovědnost za hříchy všech svých předků, kteří měli tu nebetyčnou drzost drzost přežít. Můžeš za všechno, i za dinosaury.

 861. FRantišku, já bych to pochopila u těch párků – tam ten obsah drží pohromadě. Ale u jelita se to zákonitě rozsype po pánvi. Dělá to na mne dojem, že si řezník opatřil levná „střívka“ a netušil, co to provede.
  Jediné, čeho jsem si hned na začátku všimla – připadala mi ta střívka nějaká tenká. Možná použitělé na klobásku, která se přikusuje za studena. Teplo ani náhodou!

 862. martine, já to napsala jen jednou. Po té mne NoName ještě citoval. 🙂

  K Jirkově hodnocení …. inu, martine, každý si po ránu musí odskočit. Někdo chodí na záchod, jinej na internet. Jen ta pravidelnost defekace je u Jirky poněkud zarážející.

 863. maydo, nejde o práci, jde o prachy!
  Problém je v tom, že po revoluci byla do systému zamontována nadměrná opravná a brzdáící ustanovení, aby se zabránilo možnosti zneužití práva státem – a asi to bylo přehnané.Zpomaluje to průběh soudu, a taky snižuje kapacitu soudů.
  Ahoj Martine ! 🙂

 864. Rputi, jakapak defekace, to jen po ranu odpovidam na pripominky z vecera, kdyz tu nejsem vecer, bylo by nefer, neodpovedet. Ja za to nemohu, ze se kde kdo budi rano s pocitem, ze vcerejsek je jiz zapomenut 😀

  S Kyprem je to ponekud trosicku a uplne jine…. Ale nechci nic radsi rikat, abych pak zase nebyl tak nejak, no…. Pochvalen:-D Rozhodne to nebylo tim, ze se neregistrovali pohyby na uctu.

 865. (1017)„Netuším, co vede komentátory k tomu, že si musí navzájem vysvětlovat, ….“
  Nevím jak koho, mne, občas, to, že Jirka netoliko šíří své názory, nýbrž i různá tvrzení o tom, co si o něčem myslí ostatní. Tam mám zhusta dojem, že se mýlí, alespoň co se mne týče.

 866. re:“protoze jste zemedelec a pudu devastujete, tak bych rad znal vase pripominky k tomu jak je zakon koncipovan a co jeste potreba delat, aby niceni pudniho fondu nebylo tak velke, jako je v dnesni dobe”
  U nás, v chráněné krajinné oblasti se dávno ví, že pasoucí se dobytek ve svahu svými kopýtky narušuje travní porost, obnažuje slabou vrstvu hlíny (travina na kamenitém evnt. skalnatém podloží) a déšt odmývá tuhle hlínu rok za rokem níž a níž az do důliny což činovníka z CHKO přivádí k šílenství.Řekněme za sto let ten kopec bude o dva tři vleky hlíny lehčí, takže bych navrhoval Jirko ty ovce aspon obout do pohor nebo něčeho takového. Schválně jesli to projde aspon do prvního čtení 🙂

 867. Aerokarle, vidis, to jsme na tom stejne….

 868. 925 Pesi, ten „kulturní a civilizovaný národ“ byl v nějaké velmi nedobré situaci, která byla živnou půdou pro hnutí toho s knírkem. Do té situace se dostal z nějaké příčiny, v důsledku událostí nastalých přičiněním někoho. Tím někým tak jako ve všech případech byla vládnoucí „elita“. Nositelé ekonomické a tedy reálné politické moci. To samé v Rakousku – Uhersku, neřkuli v carském Rusku. Jako později v „táboru míru a socialismu“. Jako kdykoli a kdekoli. Tak i teď a tady.

  Včera večer jsem na ČRo vyslechl rozhovor se dvěma ekonomy o Euru a o „finanční krizi“. Tolik prázných slov jsem dlouho neslyšel, samý nekonkrétní blábol na úrovni ideových projevů někdejší „Strany a Vlády“. Ti omezenci jsou přesvědčeni ve své uhlířské víře, že podstata krize spočívá ve špatném používání „finančních nástrojů“ a „řízení měny“ a ne ve ztrátě schopnosti vyrábět užitečné zboží za konkurenčních podmínek směnitelné za jiné užitečné zboží. Nebo dokonce, že to má základ v nějakých civilizačních kulturních poměrech, ve všeobecně sdíleném hodnotovém systému, ve všeobecném každodenním způsobu života. Že k pochopení příčiny není třeba hlubokomyslných pojednání nositelů nobelových cen natož politologických žvanilů a účetních kejklířů, ale prostý selský rozum z „malého bytu nad krámkem“. To co ví každý sedlák. Když nezaseje, nesklidí. A sklidí podle toho co zaseje.

 869. 997 Jirko ppa etc….Nojo, když jsi ten zemědělec, který devastuje půdu… 🙂
  Už jen kráký výňatek z elaborátu je přesvědčivým důkazem, že autor je excelentní blb.
  Co bys mu mohl poradit? Jak se do lesa volá, tak se ozývá. Velmi seriosně, v odborném duchu se správným výrazivem. Že nejlepší ochranu půdního fondu zajistí omezení a nejlépe zrušení jeho užívání pro zemědělskou výrobu. Můžeš dokladovat například množstvím orbou přeřízlých žížal na čtvereční metr, zmínit nebezpečnost hnojení zvířecími exkrementy plnými nenebezpečných koliformních bakterií ohrožujících přirozené prostředí původního biotopu a endemické mikroorganismy. Že jediné řešení vidíš v „realizaci zemědělské výroby“ řízeném prostředí přísně odděleném od přirozeného biotopu a pracujícím v uzavřeném cyklu, například v hydroponickém systému. Bohužel, takové řešení vyžaduje značné vstupní investiční náklady, jejichž nedostatek Ti znemožňuje přípravu a realizaci projektu. V důsledku podfinancování proto nezbývá, než hospodařit klasickým způosobem se všemi negativními dopad pro životní prostředí. Je zřejmé, že přechod na vyšší „environment friendly“(to zní moderně) formu hospodaření se neobejde bez externí finanční podpory z příslušných fondů…Popusť uzdu fantazii a kreativitě, užij správný slovník a blb bude slintat nadšením.

 870. 912 Šumaváku, to bylo tím, že feudálové neměli potřebu si vydržovat masu neproduktivních poddaných. Ani náklady na zbrojnoše a jeho koně nebyly vysoké. Zvyšování daní a zavádění nových daní lze pozorovat v souvislosti s moderním nákladným válčením. Viz například fiskální dějiny USA.

 871. Schumi, to by nebylo moudré, blb nejen zaslintá, ale i rád použije a příští rok tě Jirka nejspíš zbije, protože bude muset vyplňovat hlášení o počtu chráněných žížal s přesnosti na desítky jedinců a stavět pro ně krmítka a napaječky! 🙂
  Tohle riskovat se nevyplácí!

 872. Schumi – já bych toho „blba“ nepodceňovala. Co kdyby ty tebou navrhované nápady vzal vážně a začal zákonem uskutečňovat? To bysme se mohli také nadít nařízení, že obilí se pěstuje na vyhrazeném, ohrazeném, lépe obestavěném prostoru a běda ne-li! 🙂

 873. Schumachere…. Vetsina tvojich napadu je s krizkem po svatbe princi…. Jsou uz totiz v behu. 🙁

 874. Jsou dvě možnosti. Buď to neprojde, protože někomu to dojde, nebo to projde a bude to malér značného nasíracího potenciálu urychlující rozklad systému.

 875. 1033 Jirko ppa etc, netvrď mi, že jsem tak prudce geniální 🙂 Třeba přitvrdit. Veškeré zvířectvo budiž chováno v prostředí pokud možno (bude podrobně specifikováno pro jednotlivé druhy) identickém s prostředí mu vlastním a tak aby tvořilo přirozené společenstvo s ohledem na původní přírodní druhy (nevím jak vyložit to poslední, sice sám sebe nechápu, ale to je nutným předpokladem moderní legislativy).

  1032 samozřejmě, Rputi. A na nepropustném podloží k ochraně vodního environmentu.

 876. Veškeré stroje a zařízení musí být nízkoemisní(specifikováno) a v budoucnu bezemisní. V každém případě musí být naprosto vyloučena byť i jen možnost jakékoli konatminace zemědělské produkce emisemi. Vzhledem k tomu, že metan je významnou složkou skleníkových plynů, budiž zavedena matanová daň vyměřená podle stanovené normované produkce pro jednotlivé druhy živočichů. Současně bude uveden v život (na tenhle obrat jem velmi pyšný) soubor opatření(fakt jsem dneska ve formě) ke zkvalitnění režimu chovu směřujícímu ke snížení emisí 🙂

 877. (1030)“Zvyšování daní a zavádění nových daní lze pozorovat v souvislosti s moderním nákladným válčením. Viz například fiskální dějiny USA“ No, Schumi, to se mně zdá jako poněkud zjednodušené tvrzení 😕 Daně se zvyšovaly pořád; aniž by bylo „sáhnout hlouběji do minulosti,např. Ludvík XIII. (také feudál a dokonce před vznikem USA) zavedl v souvislosti s válkou ( domnívám se, že to byla válka se Savojskem) např. novou (další) daň z obratu zboží ; to, že daně neplatili „feudálové“ na věci nic nemění 😕

 878. zdá se že ten doprovod oligarchů udělal dojem. Hlasování ani jeden pro, mluví za vše.

 879. Dobré poledne,

  mně by zajímalo, jak by vypadal chov v přirozeném prostředí a společenství třeba pro takovou krávu…

  Budou se třeba vysazovat medvědi, kteří občas nějakou tu krávu pozřou, když teda přirozené společenství?

 880. Já bych to přirozené prostředí dotvořil vysazením medvědů do budovy MinŽivProst – i když několik dalších institucí by si to zasloučilo rovněž.

 881. Medvědi by se tam cítili nesví… já bych začal něčím menším, co tam má prověřené dobré podmínky k životu… třeba štěnicemi.
  S tím, že MŽP by jistě nepoužilo žádnou chemii ale pouze přirozené predátory.

 882. Zajisté. Jirkovi ppa etc…by komis podle tabulek na plnou penzi na jeho náklady přidělila příslušný počet medvědů a vlků. Jo abych nezapomněl – stříhání ovcí. Každá ostříhaná ovce obdrží certifikovanou dečku by nenastydla na cemr. V oplocení vytvořit certifokované průchody pro mrože. Není podstatné, že mroži tu nežijí. Kvůli tomu Eunie nebude měnit univerzální předpisy. Například na Kypru takto bude zřízena ochranná zóna pro lední medvědy aby v klidu mohli vyvádět mladé.

 883. co jsem četla, tak například do krkonoš se vysazují vlci

 884. Jaky rozdil je mezi Mladkem, tedy parazitem, a nekym, kdo potrebuje penize na krouzky ze spolecneho, schvaluje porpory pro dalsi, protoze verejny statek, protoze divadlo neprezije a tak podobne…. ? Ja zadny rozdil nevidim, neni mozne byt jen trosku socan 😀

 885. Ne, z tohoto hlediska není žádný rozdíl mezi Mládkem a např. B.Polívkou.

 886. Abych nezapomněl, Jirka ppa etc… si medvědy a vlky opatří na vlastní náklady. Taktéž mrože. Vytvoří jim certifikované podmínky a pro mrože bude opatřovat ryby. Certifikované. Protože kde jsou podle předpisu zřízeny průchdy pro mrože, musejí být mroži, kteří by je používali. A mroži se něčím musí živit. Jestliže v místě svého vysazení nemají přirozenou potravu, musí jim být opatřena na náklady povinného zřizovatele přechodu.

 887. Mroz zase tech ryb tolik nesni…..v podstate skoro zadne 🙂

 888. JAký stříhání ovcí, Schumachere???? Když přirozený podmínky, tak žádný stříhání přece nepřichází v úvahu.

  Vždyť je to ponižující, dokonce přímo násilné zacházení, přemoct ovci silou a oholit ji o rouno!

 889. …Francouzská policie prohledala pařížský byt šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové. S odvoláním na jejího právníka o tom ve středu informovala agentura Reuters. Lagardeová je vyšetřována kvůli údajnému zneužití postavení a podílu na zpronevěře veřejných fondů v době, kdy byla francouzskou ministryní financí…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/296595-policie-prohledala-parizsky-byt-sefky-mmf-christine-lagardeove.html