Slovo do pranice

Zuzana Chlumská

A je to tady!

„Česko bude muset řešit negramotnost, 50 tisíc lidí nemá ani základní školu.“

http://www.novinky.cz/domaci/275026-cesko-bude-muset-resit-negramotnost-50-tisic-lidi-nema-ani-zakladni-skolu.html

A nemylme se, nejsou to jen Romové a těžší dyslektici. Jsou to všichni ti, kdo se ve škole pořádně číst nenaučí a mimo školu nečtou vůbec. Takže zapomenou i to málo, co se naučili.

Zkuste si představit, že negramotná je třeba celá Jihlava!“

A bude hůř, protože v tomhle má nezastupitelnou roli rodina, která musí dohlédnout, aby dítě doma četlo. Není myslitelné, aby každé dítě ve třídě těch potřebných 2500 hodin načetlo ve škole. To by už nezbyl čas nic jiného.

A bude ještě hůř, protože ve jménu „svaté integrace“ mají se rušit zvláštní školy, kde bylo méně žáků ve třídě a učitelka měla na slabé žáky víc času.

A ještě hůř – školy nemají peníze, tak se budou slučovat třídy a místo 25 žáků jich bude třeba 35. A odnesou to, jak ti nadanější, kteří se tam budou nudit, protože bude nutno postupovat pomaleji, tak ti slabí, na které už skoro žádný čas nezbude.

A ti, kteří školu nedokončí, pak obvykle ani nejdou do učení a jsou to prostě jen další kandidáti na sociální příspěvky, ze kterých budou žít oni sami, jejich děti a děti jejich dětí…

A je vůbec nutné trápit ty děti na druhém stupni učením látky, která je naprosto nezajímá, kterou v životě nebudou potřebovat a vlastně se jí ani nenaučí a dobrá je jen k tomu, aby z ní propadly?

Nebylo by nakonec lepší věnovat se spíše upevňování základních znalostí, které v životě určitě potřebovat budou (čtení, psaní, počítání) a ušetřený čas věnovat manuálním dovednostem, protože ty děti většinou nejsou nešikovné.

Proč nepřesunout základní výuku jednodušších řemesel na druhý stupeň? Tak, aby dospívající v 15 už měl základní ponětí o některém řemesle, které by ho mohlo uživit. Pokud pak ještě absolvuje učební poměr – tím líp!

Takové dítě totiž dostane aspoň šanci něco vůbec umět a získat základní pracovní návyky.

Křik bojovníků o rovnosti šancí všech dětí neobstojí. Dítě, které vyjde ze školy v 7 třídě a funkčně negramotné totiž vlastně neumí téměř nic!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

704 komentářů u “Slovo do pranice

 1. No a co? Kdo potřebuje vzdělání nebo gramotnost jako takovou? Stát se postará, shluk obratlů má rozum i za nás, nevzdělané a negramotné. Na to, abych si vyřval kartu na dávky a pak jen chodil k terminálu, nemusím umět nic. Dokonce i bezdotykovou kartu můžu používat bez znalosti číselnice.

  A ten papír na zeď, ten si každý z dávek může koupit.

 2. No, pamatuju se, že jsme se v pracovním vyučování učili už na prvním stupni přišít knoflík, háčkovat a plést. Na druhém jsme meli „dílny“ a „pozemky“. A holky vaření a základy péče o dítě.
  A jako součást pracovního vyučování se dělaly drobná údržba – například natřít kůlnu na nářadí.

  jenže, rputi, ti spolužáci, co šli na řemesla ( na zedníka se vyučil i soused za cestou, který opustil školu v sedmé třídě, dnes tu maká na pile a k tomu hospodaří) pocházeli většinou z rodin se základním vzděláním a makali od malička rukama doma.

  A i moji graduovaní kolegové se spoustu věcí ze stavařiny naučili, když se jako kluci motali u toho, když táta něco opravoval nebo zdil.

  Prostě myslím,že když v rodině se má manuální práce za „fuj“ tak to škola nevytrhne.
  A když se z televize na ty jednodušší valí, že stát se postará a mají nárok a práce se má za vykořisťování, tak proč by se učili nějaký základy řemesel?

 3. Dobrý den,

  já se přiznám, že mám problém s těmi počty žáků ve třídě. Nepamatuji si přesně, kolik nás bylo, ale jsem si jist tím, že nad 30 kusů bylo v každé třídě a na každém stupni. Nevím, jestli jsem patřil mezi nadané tzn. ty, kteří se nudili nebo ty, na které nezbyl žádný čas. Zabavil jsem se vždy a na každém stupni. Kolik má být žáků ve třídě, aby se jim mohli učitelé „skutečně“ věnovat tak, aby byly všechny zainteresované strany „happy“ při délce vyučovací hodiny 45 minut? A školy nemají peníze. Existuje nějaká rozpočtová nebo příspěvková instituce kdekoli na světě, která má peníze? Kouknu na svoje daňové přiznání a tvrdím, že mají bezpochyby prachů jako šlupek.

 4. maYdo, jedině ten kdo chodí pravidelně do práce a vydělává, začne přemýšlet o tom, že kdyby měl vyšší vzdělání, tak si vydělá víc a bude ochoten si toho u svých dětí vůbec všímat. Což je hlavní problém. Tak proč nevyužít zákonem stanovené povinné školní docházky – jinak je k tomu nikdo nedonutí.

  Plky ve stylu „Kdo potřebuje vzdělání“ a „stát se postará“ už nejsou ani vtipné – pořád dokolečka to samé a spolehlivě zazdí jakoukoli diskusi. Jest se jen tázati, proč je do diskuse vůbec vstupováno, když to dotyčného nebaví.

 5. Co ovšem naprosto chybí, je ministerstvo pro negramotné, v jehož čele by stál ministr- funkční analfabet, protože jiný by pro ně neměl pochopení, alespoň takové, jako Drábek pro živnostníky!

 6. Modroptáku, za našich mladejch let bývalo ve třídě dětí i 45 a dokonce jsme jednu dobu chodili na směny (byli jsme ty silné poválečné ročníky) a taky to muselo jít.
  Což ovšem nic nemění na faktu, že čím méně dětí ve třídě, tím se jim může kantor víc věnovat, což je jim jedině ku prospěchu.
  Žer se šetří blbě a nikoliv tam, kde by se mělo je nepochybné.
  Já kladu otázku (a navrhuju řešení) poněkud jinou – co dělat, aby nám ze škol nelezl kanonenfutter. Za chvíli jim na ty dávky nevyděláme i kdybychom důchodce nechali pracovat do smrti smrťoucí.

 7. Šumaváku bacha, ať se to nedomákne Kocáb! 😀

 8. Rputi, řešení by byla, ale jsou politicky nekorektní.A v EU, která má jako jeden z hlavních cílů že v r.2020 bude mít minimálně 40% Europanů vysokoškolské vzdělání, naprosto neprůchodná.
  Pamatuji spolužáka, který vesele propadal tak, že po devíti letech povinné docházky vyšel ze čtvrté třídy. Takže číst si Ovidia v originále, jako někteří skladníci či průvodčí v trolejbuse, nemohl, ale zato byl vynikajícím cestářem (po otci) a podepsat se uměl, ba dokonce i piva v hospodě si spočítat.Jediné s čím měl opravdový stress bylo, že ta jeho každý měsíc krvácí a nechce si s tím dojít k doktorovi…. :-))
  No a my jsme se při SVVŠ vyučili- já strojním zámečníkem, brácha zedníkem a kdybychom se nedostali na VŠ, tak jsme v září dostali výuční list a mohli dělat okamžitě řemeslo.Což ostatně několik spolužáků i využilo.
  Podstata ovšem je, bez základních znalostí z ročníku, nepouštět do dalšího.
  To by ovšem MŠ muselo mít zaměstnaného nějakého plemenáře, se znalostí genetiky populací ( a tedy statistiky a Gaussovky) a starat se o vzdělanost populace a ne o vymýšlení kravin k čerpání EU dotací !!

  Nějak se mi dnes neudělalo dobře… 🙁

 9. tak jsem si přečetla č.4 a 5 a hezky se mi to skloubilo dohromady
  ministři současné vlády = taxikář, saniťák, hasič ..

 10. Šumaváku, já bych těm slavnejm eukomisařům navrhovala, aby šli dělat přednášky o 40% třeba do Chánova… nebo na Šluknovsko …

 11. Divano,
  chvilku jsem zvažoval obrat „ostatně jako i na jiných ministerstvech“, ale pak jsem si řekl, že ti, pro které by toto ministerstvo nebylo, to stejně pochopí. 😀

 12. jen se neumím rozhodnout (to je to nedostatečné vzdělání), jestli stejně tak i ministerští poradci a náměstci .. nebo naopak
  😛

 13. Divano, ono je to těžké!
  Scio se nihil scire… oni lidé, kteří vědí, co všechno ještě nevědí, se do vrcholových pozic moc netlačí, protože to, co vědí je znejisťuje.
  Nejsnáze o problému rozhoduje člověk, který nezná historii věci, nezná současné předpisy a souvislosti a neumí si vůbec představit důsledky svého rozhodnutí (natož i jen možné!). Je-li navíc chráněn politickou „imunitou“ a nezodpovědností za svá rozhodnutí, je to ideální ministr.
  Trapné ovšem je, když po všech těch letech na ministerstvu v televizi prohlásí, že nezná spisový řád ministerstva a místo do podatelny dává obálky do trezoru 😉 . Jo, si tacuises…

 14. Recept je celkem jednoduchý (a politicky neprůchodný) – nechat každému to, co si vydělá. Nic nepřidávat, nic neubírat.To ostatní už si příroda srovná.

 15. Muzete mi prosim objasnit, cemu tady nastavujete zrcadlo?
  Ja jsem prisel na nekolik „odrazu“ negramotnost, nedostatecne finance, setreni na nespravnych mistech, samozrejme EU atp…… No a to mi reknete, jak vlastne jak je tomozne, vzdyt vzdelani patri, dle vetsiny i zde, jako ten verejny statek, k tomu nejhlavnejsimu o co ma stat, pezma danovejch poplatniku, tedy tech skutecnejch, se postarat. To ze tady neco resime je dusledkem toho ze stat umi uplne kulove, respektive pater naroda, nebo je to pricina, ze ac se vsemocny stat snazi, sec muze, nejde nektere naucit cist a psat? Trochu v tom tapu, o co Vam vlastne jde. A kde vidite chybu.
  Samozrejme budu rad, kdyz se stat postara a ja budu moci zamestnat pfilosofa na prorezavani stromu, ci likvidaci naletovejch drevin, ani netusite jak ty hajzlici rychle rostou, ale na druhou stranu, mi nebude vadit, kdyz na to sezenu analfabeta. Zatim ale nesezenu nikoho, nebot statni politika zamestnanosti mi neumoznuje mu zaplatit vetsi odmenu, nez jsou socialni davky

 16. A když o tom přemýšlím, jak jsou tvořeny a schvalovány zákony, lidmi, kteří neznají pravidla pravopisu, nad umístěním interpunkce ve větě nepřemýšlí, provázaností s ostatními platnými zákony se moc nezabývají, protože je jich tolik, že to stejně nikdo nemůže myšlenkově a pamětově zvládnout, o faktické a praktické znalosti věci, jíž se zákon týče, ani nemluvě, tak by asi stálo za to, vymyslet nějakou „podmínečnou, zkušební dobu“ platnosti, během níž by se zákon nechal zrušit i bez uvedení důvodů (vyjmenovaných v zákonníku práce 🙂 ).
  Třeba by se ta džungle trochu pročistila a poslanci by mohli mít dobrý pocit, že své zmetky dokáží i odstranit.

 17. Rputi,

  já samozřejmě chápu, že čím méně žáků ve třídě, tím více se jim může věnovat. Moje zkušenost je, že tucet je maximální počet osob, se kterými se dá „nějak“ interaktivně pracovat. Jenže to by pochopitelně vedlo k požadavku na vyšší počet učitelů, vyšší počet místností (a souvisejících služeb) a tramtararááá – nárůst výdajů tzn. požadavků na prachy. A tohle není průchodné a nikdy bych to tohle nepodporoval. Protože vím (a to tvrdím autoritativně), že všechny státní instituce jen usilují o navýšení rozpočtu a nikdy (zdůrazňuji) to nevede k žádnému nárůstu kvality produkce.

  Navíc mám zásadní potíž s prohlášením, že s vyšším vzděláním, také poroste příjem. Tvrdím, že v soukromém sektoru je hodnotícím kritériem – výkon. Dosažené vzdělání je možná (snad, asi) „pomocníček“ při vstupu do organizace, ale kritériem při hodnocení rozhodně není. Tam se rozhoduje v kategoriích příjmy (cash in) a výdaje (cash out). Je to přízemní a nedá se o tom mnoho vznešeně přemítat, ale tak to prostě je. Ještě poznámečka k tomu „využití zákona“ – pokud něco nevyřeší někdo sám, tak zákon to nevyřeší se zárukou a na tuti.

 18. Jirko ppa, když už se teda ptáš…Nastavujeme zrcadlo „sociálnímu státu v režii EU“.

 19. Rputi, možná blbě chápu, nespletla jste si jedničku s dvojkou? Jestli si stojím na kablu, tak se omlouvám :))

  K těm počtům v třídách, i nás bývalo hodně ve třídě, jenže nebyla ta zatracená Lidská (dětská) práva, politická korektnost. Když si kdosi cosi troufl, kantor nezaváhal, a nedej bože si doma stěžovat! To přistála další baňa. Dneska má možná učitel problém udržet pozornost i při 20 žácích, jsou-li mezi nimi „hrdinové“, jejichž rodiče jsou schopní kantora dohnat do pořádných problémů, jako například se jeden starší učitel ne tak dávno zasebevraždil. Myslím, že ten, co ho děcka natáčela na mobil..

  Učitel je dnes velmi rizikové povolání, nic pro choleriky :))))

 20. MP – tucet? To jsi dobrej! Já se zadrhávám už u více než sedmi. A těch 7 je hranice 50/50, tedy někdy to jde a někdy to nejde.

 21. (19) Aha, tak se, Rputi, omlouvám, ono je to v obou komentářích. Nakukuju jen skokově, dělám defekt, snídám i vařím. A kočka mi krade ze snídaně, navíc mi trousí chlupy do mléka.

 22. Sumavaku, tak ted tomu uz rozumim a souhlasim….. Ono to prochazi, jako cervena linka, poslednich padesat, sedesat let, evropou….. Socialni inzenyrstvi jak vysite 🙁
  Ale cemu se divim, to ze nekteri lide si mysli, ze vedi co by ostatni meli delat, je tu dost dlouho…….

 23. Divano, prosím, já se klidně přiznám, že nevím kteří z ministrů jsou – taxikář, saniťák, hasič. Víte to jistě?

 24. Modroptáku – jistý rozdíl v ohodnocení absolventa 5 třídy zvláštní školy a mezi vyučeným zedníkem přeci jen je 🙂
  O tom „využití zákona“ jsem psala ve smyslu, že KDYŽ UŽ TA POVINNÁ DOCHÁZKA JE, TAK PROČ TY DĚTI NENAUČIT NĚCO, ČÍM BY SE UŽIVILY!
  Rozhodně jsem nemyslela vytvoření zákona nového !!!

 25. Ale Jirko, my nic neřešíme, my jen tak tlacháme při sobotě 🙂

  V dolní hospodě je něco o tom, že máme několik desítek tisíce negramotných či co.

  A v radiu jsem zaslechla něco o nějakém super programu, který zařídí, aby děcka ve škole nepropadaly.
  Letní školy, doučování a tak…

  už vidím, jak rodič ze sociálně slabé rodiny platí dítěti ještě letní školu.

  Ale možná ji bude platit erár, když se nám tak daří ten výběr daní 😀

  JInak řešení vzdělání ostatních děcek mi je, přiznám se, poměrně šumák, stačí mně v tomhle vytížit ty dvě moje.
  Ale protože mají zrovna prázdniny, tak jdu řeśit sobotní oběd.

 26. Jiřiku, dočkej času jako husa klasu. Za pár let tam ty filosofy máš…

 27. Přiznám se, že bych to, alespoň těm cikáňatům, taky dala povinnou docházku. A tvrdý postih rodičů nejen za nepřítomnost ve škole, ale i neudělané úlohy, nebo za NAPROSTOU nedotčenost zadanou látkou. A jelikož zcela kašlu na korektnost, nedala bych jim přídavky či další podpory na víc, než na 2 děti. Jiné řešení nevidím, že by mohlo něco změnit.
  A v tom mě EU štve nejvíc, do takových záležitostí se nemá co plést! Kdo jí dal k tomu právo? Jak k tomu došlo, že si usurpuje stále větší a větší rozsah pravomocí? Kdo jí dal právo dělat všem poručníka a strkat čenich do ryze vnitřních záležitostí?
  Nesvéprávný člověk je zbaven svéprávnosti soudem a je to docela podrobné zdlouhavé řízení a musí se k němu vyjádřit zodpovědní z různých oborů znající tu osobu. Ale EU se instalovala nějak samospádem do role opatrovníka, zadavatele jednotných pravidel, kontrolora, karatele, protektora! Tak to je demokracie jak bič ! Je to socialistická banda, s užitečnými idioty k ruce a užitku.

 28. Jako, jak chcete negramotnýho cikána trestat za to, že neprocvičil se synkem vybraná slova po B? :)))
  Jirkovy děti mají kliku, že jsou inteligentní, tak se to s tatínkem učit nemusí 😀

 29. Jako, stran otázek k pravomocem EU – pro LS hlasovalo pokud vím 125 poslanců napříč spekterm kromě komunistů, z ODS jich proti bylo 36. Dále pak 54 senátorů, z ODS jich bylo 12 pro. A pak LS podepsal vnitřně nesouhlasící Klaus. No a teď začínáme sklízet plody tvůrčí a mravenčí bratrské a nerozborné spolupráce pravicových a levicových stran 🙂 Nechápu že se tomu někdo diví a klade řečnické otázky 🙂

 30. Pani Jako, nesvepravni? Ano, naprosto souhlasim. Jen opravdu nevim, kdo si vlastne „zacal“ jestli mistni, nebo bruselsky magori. A o tom ta cela debata je uz od pocatku. Ja jsem toho nazoru, ze ty bruselsti magori nejsou o nic horsi, nez Ti mistni, ale jsou dale a snadneji se ocuravaji. Taky si z nic nikdo nic nedela. Nerikam ze toje spravne, jde mi jen o ty dusledky. V kotline je proste kontrolor, urednik….. proste elita naroda, ktera milostive dovoli aby ji danovy poplatnik daval penize a za to mu zmeprijemnuje zivot, kde muze. Chcete povidat o zvuli, o protichudnosti narizeni a regulaci a i norem? Chcete slyset o tom, jak probihaji kontroly a jak jsou kontrolni organi arogantni, drzi a v podstate nebezpecnejsi nez mafie, neb s mafii muzete vyjdnavat a hlavne alkaponeho kamaradi nemaji za cil vas sikanovat, protoze by ztratili zdroj vypalneho.
  Ale hodne se to blbe cte, ze jo, zvlast kdyz presvedceni o tom, ze za vsechno muze brusel, je perfektne zazrane do mozku.

  Jsem na Jihu uz nejakou dobu a dokonce i tam jsem „sedlak“ jeste se mi lae nestalo, ze bych mel hloubkovou kontrolu, ze by se ke me choval vosklive a ze by si nekdo dovolil rict, ze snad ta etiketa na ….. je spatne, protoze tam neni uvedena hmotnost s presnosti….. Nebo dokonce ze se neskladuji obaly na postriky na uzamykatelnem miste a ze mam propadlej „postrikovaci prukaz“….. No oni v podstate an nevi co to je, stejne tak ani netusi, co to je certifikace postrikovace. A to pritom je pry, dle mistni patere, narizeni EU…. :-((((

 31. odpověď, jetsli za to může brusel nebo páteř ale problém nevyřeší.

  jen bycjh podotkla, Jirko, že úředníci jsou vždycky loyajální k tomu, kdo vládne a jednají podle zákonů. Takže bych příčinu tej byrokratickěj džungle viděla spíš v našich vůči Bruselu zbytečně servilních politicích, kteří ty zákony pod záminkou „EU si to žádá“ schvalují.

  Úředníkovi pak nezbývá, než podle blbýho zákona postupuvat.
  Nebo odejít a dělat běco jinýho. Což je řešení pro onoho úředníka, že už nemusí jednat podle zákonů, které považuje za debilní, ale byrokratický blbiny to neřeší, protože na jeho místo přijde jiný.

  A pokud jde o negramotnýho cikána, co učí dítě vyjmenovaná slova – takovej cestář je dřív prostě nepotřeboval. Ale existují dnes vůbec ještě cestáři, co nemusejí mít nejmíň dopravní průmyslovku s maturitou?

  A i na to prořezávání větví bude ve výhodě ten filosof, protože možná nebude vědět, jak vzít do ruky obyčejnou pilu, ale bude – na rozdíl od toho negramotnýho – schopen získat certifikát, že byl proškolen v zacházení s motorovou pilou a bezpečnostních předpisech.

  A z tej větve i přes to školení spadne dřív, než ten negramota, co místo studia trávil jako malej harant čas lezením po stromech.

  I když asi děcka stejně nelezou po stromech, mohli by spadnout a příroda se má chránit a tak….

 32. Jirko, já vím, že je to leckdy dost marné, ale přece jen, když mě moc otravuje ten „místní“, můžu si leckdy za ním dojet a zkusit to z kxichtu do kxichtu. Ale na Bruselské papaláše prostě nemáme došah. Stejně Jura píše, že 80% zákonné smrště, která se valí parlamentem, přichází k implementaci z Brusele. Tudíž to nikdo snad ani necítí jako potřebu a nejspíš i čas tu problematiku probrat ze všech úhlů pohledu, když ví, že Brusel čeká a hrozí časovými limity. VŮBEC NEHÁJÍM NAŠE DEBILNÍ POLITIKY !!! Ale ta neustálá smršť, která se bez přestání z Bruselu valí NENÍ NORMÁLNÍ ! Což musí mít přehled o každém prdu? Stačí lidová tvořivost vlastních „nepostradatelných politiků“, ale když se navíc zkříží s bruselskou tvořivostí, je průšvih tuplovaný ! A když to jde neodvratně do kopru, nic se neděje – v Bruselu. Záplatují dluhy dalšími dluhy – to je přece NAPROSTÝ IDIOTISMUS na entou. Nikdo nemáme šanci na tom cokoli zvlátit. Kdyby ten debilní ekonomický trend byl jen náš, tak budu otravná jak svítiplyn a to umím být. A kdyby se nás takových našlo přece jen trochu víc, tím líp. Ale jak bojovat proti vlastním, když musí udržovat jakási kritéria daná z Bruselu, když by bylo rozumnější otesat výdaje na kost a snížit daně ma naximum, i kdybychom museli na nějaký čas ožírat kořínky a lidi se museli učit pochopit, že nedostanou tolik, jak byli zvyklí. Samozřejmě by šly koeficienty růstu do hájíčka, ale MUSÍME ZVLÁTIT TEN ŠÍLENÝ stav dalšího a dalšího zadlužování, vždyť se dostaneme do okamžiku, že budem za hranou. Něco se musí zvrátit, jenže říct naši (i kdyby chtěli) tohle musíme, není jiné východisko, tak eurohujeři povzbuzení nesouhlasem Bruselu začnou bivakovat kolem parlamentu, hradu i na Václaváku. Protože ti pitomci věří, že Brusel dělá vše dobře, že to JEN naší pitomci. Ta svázaná ekonomika je absolutní šílenost, Nečas je slabý, Kalousek by potdřeboval defenestrovat. A to dělá ta obojakost, že nějaké centrum je tu (ale jen pro některé) a druzí se chovají jako oddaní poddaní EU. A to je naprosto špatně !
  Když dělají chyby, mají se na co vymluvit!
  Nemám, Jirko, Vaše zkušenosti s vaší problematikou, ale když v Bruselu vymýšlí koniny komisaři, které jsme tam „odložili“ jako vysloužilé politiky (stejné i jinde, jak čtu na diskusích), tak je to blbě. Když jim to odhlasovává parlament, kde je 65,8% levice, tak je to naprostá katastrofa. Když chtějí zavést Fiskální Unii, je to definitivní protektorát. Samozřejmě nemáme euro, tak se nás to týká zatím jen zčásti, ale i ty části jsou nebezpečné, že hrozí stav gubernie, natož pro ty s eurem. 40 let stačilo. Navíc ta současná ekonomika zhrozí krachem a ti pitomci to chtějí pořád dál léčit dalšími dluhy. Nezlobte se Jirko, naši jsou pitomci velcí, ale pro mne jsou ti bruselští daleko nebezpečnější jejich trendem. Oni se ANI TROCHU neřídí zájmem Evropy, celku, naopak! Každý z nich sleduje jen a jen zájem svůj vlastní a valstní země. Je to drsnější než olympiáda, protože to bude mít drastičtější a dlouhodobější následky. EU je pro mě nefér situace a zhouba! Až na ty dráty na čáře a „neexistenci cenzury“ stejná, jako byla před sametem ! Možná horší, protože kdo chtěl, rozeznal snadno, kdo pokrytecky lže, komouši to dělali škrobeně, bombasticky. Ale teď se ti pokratci zaklínají ušlechtilými slovy, mluví inteligentněji, kličkují, co řekli včera zítra nepamatují, Obama je tlačí, protože volby. Je mi z nich všech naprosto na zvracení.

  Rputi :))) jistě vybraná slova po čemkoliv nebude umět, ale ono se to pozná, jestli to dítko to včera odpoledne vidělo, nebo ne. Mi se holku prakticky nikdy nic nedařilo naučit, přesto kantorka dokázala přesně určit, kdy jsem s ní dřela maximálně, a kdy nebyl čas. Vím, že by takové drsnoty neprošly, přesto aspoň o tom sním, že by to mohla být část změny v problému. Především ta povinná sankcionovaná docházka do školy…

  Jupííííí, máme zlatou !!!***** uff.. zlatá holka..

 33. Ufffffffffffffff…to byl závod! Skvělý. Úžasná Mirka Knápková. Gratulace vítezce! :-)))

 34. Hurááá a gratulace!!!!

  Jako, na ty kořínky zkrátka dojde, až dojdou prachy.
  Ale některý se docela jíst dají. Černej kořen například…

  Jinak jsme zkusili studenou pórkovou polévku dle Rejpalovy rady a doporučuju, je skvělá.

 35. .. díváme se do tváře vítěze ve skifu můžů Knapkové .. řekl snad čapek či kdo
  a to byla taková hezká tečka za tím naším případem

 36. PaniJako, to je na mne strasne slozite a problemu, o kterem se tady porad bavim, se dotyka velmi malo. Stacilo by mi jednoduche a proste vysvetleni jednoho jedineho jevu, na ktery poukazuji porad….. Jak je mozne, ze jednotlive zeme maji ruzne podminky k „vykonu“ nekterych, cinnosti. Jak je mozne, ze to co staci na jedne strane hor, na druhe by clovek byl zavreny za hygienicke ohrozeni obyvatelstva. Jak je mozne, ze politici a urednici se porad stezuji na to, ze jsou ve viru zakonne smrste a ze za vsechno muze Brusel a eu a pritom to nikde jinde neni?
  Ja rozumim, ze nemit brusel, museli by se vymlouvat na neco jineho, driv to byla Viden, ci Moskva, ale sakra prace, neni to uz trapne?

  No a za posledni, ani nevim, kdo psal, snad Jura, ze nekdo v minulosti delal slivovici a tu hnusnou, ze vozil do Vidne a dbrou si nechavali a ze prej to ve Vidni nikomu nevadilo. To je taky hezka urban legend, nezpochybnuji to, ze zaklad povesti je skutecny, ale to ostatni jsou jen takove blaboly, co rikaji Moravaci o Prazacich…..

 37. JIrko,…jak to, že různé podmínky… – protože nově přijaté země mají být odbytištěm nikoli konkurencí zemí starých, dle hesla, že „Na chudej lid muší bejt přísnost!“

 38. Rputi, ale to neni to na co se ptam, ze ne….. Nerikej, ze si taky funkcne negramotna?

 39. Jirko, já vím, co chceš slyšet – potvrzení, že Češi jsou největší svině na světě, protože nikde jinde na zeměkouli není tolik omezení a překážek tvému konání. Já ti to ovšem nepotvrdím.
  Kdyby tomu tak bylo, tak by, z různých jiných zemí Višegrádu nezaznívaly hlasy, že musíme držet při sobě, právě kvůli tomu. Všude jsou hujeři lezoucí Bruselu do konečníku, buzerující vlastní obyvatelstvo a příspívající k tomu, aby se jejich země staly tím kýženým protektorátem v co největší míře.
  Jen vzpomeň jak Šumavák psal o tom, jak se snažil o „přeshraniční spolupráci“, na kterou přišly z Bruselu peníze a byl spoza těch hranic tvrdě vyhozen, že ty prachy jsou přece jejich.
  Jen si vzpomeň jak rychle byla v Řecku instalována probruselská vláda, když se Papandreu cukal. Jak Schaeuble snil jak zaneřádí Řecko fotovoltaikou a bude se dodávat do Němec….. atd… atd …
  „Čím hůř, tím líp“, tím větší možnosti ovládnutí. Jen se jim to začalo sypat moc rychle a najednou…

 40. Protože tady , Jirko, hodně lidí věří, že je Brusel spasí. Nějak se pořád neumí porovnat s tím, že být Češi není žádná hanba a omílají citát, že Češi si neumí vládnout,což opakují po K.H.Frankovi, který tím odůvodňoval svoje sny o konečné řešením „české otázky“.

  No a tak volí politiky, co slibují, že Brusel zařídí. Vzdělaných, inteligentníich a slušných lidí,kteří upřímně věřili, že když budeme v Unii, nebude tu žádná korupce žádná nezaměstnanost a vůbec ráj na zemi, jsem svého času potkávala dost.
  A politici pak schvalují jednu broskvovinu za druhou, protože se chtějí udržet v sedle a když už se v tom sedle tak nějak sotva drží, tak co si budeme namlouvat, odkladiště zasloužilých v Bruselu je docela slušná trafika.

 41. Jirko ppa, to se tady nesmí, říct, že většina českých úředníků je přehnaně usilovná v tom, dát občanovi pocítit, že ÚŘAD ho má v moci. Stejně tak se nesmí říkat, že Češi jsou závistiví nebo dokonce závistivější než jinde ve světě.
  Klidně si sem může Dušan psát svoje pohledy z dálky, klidně se tu můžeš svěřit s tím, co ti řekne návštěva z ciziny. Není to prý pravda.

  Tak jsem si poslechl, že jsem se zařadil do elitní skupiny vysoce úspěšných zemí na Olympiádě, které už mají zlatou medaili. My všichni jsme se zařadili. Ty, já, ostatní čtenáři i ostatní občané. No a s námi jsme tam, do té elitní společnosti, vzali i nějakou Knapkovou. Kdo neskáče, není elita.

 42. Ne martine, jen oponujeme neustálému tvrzení, že většina Čechů ….. doplň dle úvahy … od závisti až po rasismus. My si myslíme, že ta většina není o nic horší, ale také o nic lepší, než většina v kterékoli jiné zemi. Jen holt tady všichni žijeme, tak nám to jde víc na kůži.
  HOWGH!

 43. Nevím, Jirko, proč tak rozdílně. Fr a De společenství upekli, takže jsou 1 a 2. It a Šp dlouhé úzké obch. vazby a sousedi – 3 a 4. Rakousko, odjakživa německý podvěšek 5. Úzké obchodní vazby i Holandsko, Dánsko a Belgie, za tu dobu se všechno utřepalo, nepsaná hierarchie zažitá. Už se nepodezírají(ly), takže správní strohost vyšuměla, takže i jejich byrokracie otupěla. Oni už za ty roky vědí, co jeden od druhého mohou čekat a tak je to vztah „důvěry“. (teď asi končí)
  Nás ostatní si přibrali vyloženě z potřeby rozšířit svůj ekonomický prostor. Ne z dobroty, ani náhodou. Jelikož ví až moc dobře, jak to s našimi tržními schopnosti vypadá a kvůli JEJICH odbytu (!) potřebují, abychom na tom byli (všichni z býv. východu) natolik dobře, abychom byli jejich splehlivými odběrateli a rovněž dobrými levnými subdodavateli(!) Proto na nás (všechny) nejsou tak vlídní a tolerantní, protože nám nevěří a potřebují, abychom byli ekonomicky fit nejpozději včera, abychom mohli plnit úlohu, kterou nám určili. Po létech nějakých hospodářských vazeb, osvědčíme-li se v roli, možná nám chtějí i začít důvěřovat, a tehdy by už snad i možná přestal ten tlak a možná by i tady začlo být vlídněji i volněji v trvání na plnění zbytečných kritérií.
  Jenže, nevím, nakolik s tím počítali dávno, to už bychom měli být zcela protektorátem.
  A to NESMÍME DOPUSTIT ! Gubernií jsme už byli, 40 let stačilo. Leccos se jim teď ale hatí, protože krize. Ta bude drsná pro všechny, ale doufám, že díky jí si zachráníme svou nezávislost. Obchodní vazby jistě, ale já pán, ty pán, i když vím, že za moc dlouho i při vší svobodě, že naše užitečná a efektivní produkce moc rozmanitá a efektivní není a nejspíš ještě dlouho nebude. Ale pokud nechceme být lokajskými vazaly, není zbytí..

  Obama to má taky pěkně nahnuté, však taky proto tak neskutečně tlačí na EU.
  70 děsivých faktů o americké ekonomice – 1. díl – http://jdem.cz/vwk84
  Holt, socialismus není zadarmo…

 44. Jenom ještě, Jirko, čímž absolutně nehájím naše politiky, natož úřednictvo ! Nehájím. Ale je možné, že je na ně taky vyvíjen jiný tlak, než na ty na západě, ale to fakt netuším. Předposranost je tu dost doma. Mohou být ti naši přehorliví sami od sebe, i zneužívači…Ale ona to bude asi směska od všeho.
  Já si pořád myslím, že tak jako jsme směskou i blbých vlastností, jsme i jako národ přešpatní voliči. A tak mi přijde, že to je všechno součástí těch dvou generací, o kterých mluvil už Masaryk.
  Že výchova zodpovědného aktivního voliče něco stojí..

 45. Rputi,

  samozřejmě, že rozdíl v ohodnocení existuje. Každý je hodnocen podle toho, kolik je někdo jiný ochoten za jeho práci zaplatit. To platí univerzálně pro dobrovolné smluvní vztahy. Odmítám přistoupit na to, že bude odměna stanovena na základě dosaženého vzdělání. Chlápek, který jezdí na popelářském voze má nějakou odměnu a účetní má nějakou odměnu. Někdo jim platí za odvedenou práci a nikoli za to, jakého vzdělání dosáhli. Jsou to prostě odlišné kategorie. Takže: vzdělání je, že se někdo naučil číst, psát a počítat. Odměna je, že někdo vyprodukoval něco, zač jsou jiní ochotni zaplatit. Jenom samotná úvaha, že lze někoho naučit něco, čím se bude živit, je pro mě nepřijatelná. Tak nějak z ní vyplývá, že ten někdo ví, čím se lze živit. Na to si musí každý přijít sám.

  K těm byrokratům místním a přespolním – jsou jedno a totéž. Co se nedaří zavést místním přímo, tak pošlou přes hranice a přespolní to zařídí. Říká se tomu „hra přes hranice“ (myslím, že ten termín vymyslel pan profesor). Je to taková hezká diskuse o tématu „slepice/vejce“. Jirko ppa – ti jižani nejsou dobrým příkladem. Odluka občana od státu tam proběhla před cca 50 lety a definitivně v 80. letech minulého století. Oni už ani nepředstírají, že je zajímá, co byrokrati vymýšlejí a byrokrati ani nepředstírají, že by si mysleli, že jejich nápady bude někdo brát vážně.

 46. Když už se tady opět projevila nemoc zvaná bruseliosa, dovolil bych si uvést jeden příběh z největší země EU, který cca před 2 týdny prošel německým tiskem:
  V Německu existuje organizace zvaná Die Tafeln – viz http://www.tafel.de/die-tafeln.html – zabývající se transferem „nadbytečných“ potravin potřebným. A tak jeden pekař pravidelně věnoval těm potřebným neprodané pečivo, až jednoho dne se na něj obrátil místní berňák a vyzval ho k doplacení 1000 EUR/rok pět let nazpátek jako DPH za toto věnované pečivo. Pekař se rozčílil a dožadoval se vysvětlení. Financové mu sdělili, že z přijatých zdanitelných plnění si nárokoval odečet DPH, takže musí připustit, že z příslušné mouky, tuku, soli atd. vyrobil zboží, které přece podléhá DPH. Pekař se otočil ještě jednou a argumentoval, že kdyby tvrdnoucí pečivo hodil do odpadu, tak by to byla jeho ztráta a zda by snad i z takového zboží musel platit DPH. Nikoliv, zněla odpověď. Ale tím, že ony housky rozdal, uvedl zboží do oběhu. A že nebyla platba? Nezájem. FÚ stanovil, že náklady u pečiva činí 50 % ceny výsledného zboží když opouští pekárnu (a tady se už začali rozčilovat i nepotrefení pekaři), takže když v rozdaném pečivu byly náklady x EUR, tak přidaná hodnota je taky x EUR a tedy „PEKAŘI, ZAPLAŤ“. A z čeho se požadovaná daň má platit bylo určeno „odborným odhadem“. Nezodpovězena zůstala otázka, zda by měl platit DPH i v případě, kdyby „uvedl zboží do oběhu“ tím, že by je dal prasatům, přičemž by šlo ještě jít do detailů, zda jde o prase vlastní či cizí. Vzhledem k značné popularitě organizace Die Tafeln se věc dostala na přetřes a zjistilo se, že tento paskvil byl do německých předpisů převzat ze směrnice EU, přičemž se ukázalo, že o jeho existenci řada lidí netuší, že jsou FÚ, které na něj kašlou a že jsou finanční úřady, které jej striktně aplikují.
  Co z toho plyne:
  (1) Potvrzení ironického hesla naší rodiny „to by se v Německu stát nemohlo“
  (2) I nejvýznamnější úd EU přebírá nařízení z Brusele.
  (3) Ne všichni Němci jsou akurátními aplikátory nesmyslných nařízení.
  (4) Víra, že Brusel má tendenci chránit evropský všeholid před zlovůlí národního ouřednictva se jeví být poněkud infantilní.

 47. dvd, to s „darováním“ je snad i u nás. Ani nevím, jak se to řeší, když některé naše věci dáváme tady do „děcáku“ jen si pamatuji, že poprvé mne to vzalo dost, že ještě z tomu mám něco zaplatit, ale nevím co a kolik.
  bod číslo čtyři, … nerozumím…

  Modrý ptáku, k poslednímu odstatvci nic k dodání není, snad jen , že nejen na Jihu proběhla odluka státu a občanů. Třeba ve Francii, Španělsku…tam je to velmi podobné, když už ne stejné. Ještě jednou upozorňuji, že mluvím jen o dvou „segmentech“ první je to ježdění traktorem a potravinářství, či gastronomie a druhé jsou ty věci o opravách starých památek. Nic jiného ani nevnímám…

 48. Zajímavé, jak se ta pověst o taxikáři rozšířila a všichni socánci si v ní rochní. Odhadoval bych, že v záchvatu vzteku to vymyslel Paroubek (a možná Bublan).
  😛

 49. Martine (42), proč by se nesmělo a dokonce je to z valné části pravda.
  Já ovšem mám spíš dojem, že se zde nesmí říci, že ti místní blbci mají v Bruseli nadmíru zdatného pomocníka a zastání a inspiraci.
  Doprdele, copak je to buď/nebo? Škodí jen místní blbci nebo jen Brusel?
  Takovéhle dohadování je naprosto k hovnu, na úrovni „a vy zas bijete černochy“.

 50. Tak v ČB je krupobití, jaké jsem ještě neviděl, máme bílo. Během několika minut se lehký deštík proměnil ve skoro vodorovně padající malé kroupy a pak přišla minuta velkých. Po pěti minutách už zase jen prší, ale z druhé strany.
  Ani nechci vidět, jak dopadlo auto na dvoře. Vůbec nikdo nestihl vyběhnout, aby auto zakryl dekou nebo tak, ale ona by tam stejně nešla přidělat.
  Všude je bílo jak v zimě. Dcera brečí manželce do telefonu, jak jim to nafoukalo vodu pod střechu skrz tašky na půdičku a zničilo tam uložené věci.
  Myslím, že je i sklizeno na polích.

 51. Jo a za těch pět minut mi hydrometr naměřil ll a půl milimetru vodních srážek. A to se od něj ty kroupy odrážely anebo je ten vítr vyfoukal. Takže těch milimetrů je jen k tomu krupobití napršených. Jednu chvíli nebylo vidět na protější barák v ulici.

 52. Teplota šla ze třiceti na patnáct stupňů. No alespoň už není takové dusno, čistý svěží vzdoušek.

 53. Jirko, já se taky docela hejbu Evropou, pravda, v jiných segmentech, a když tak poslouchám stesky a historky ze života kolegů a partnerů z Rakouska, Belgie, Německa, Polska (zde mají zvláště výživné finanční a účetní předpisy), UK, přijde mi občas kotlinka jako docela liberální ostrůvek v moři debility. Tím neříkám, že se úřednictvo nesnaží, ale průběh je přece jen spíše švejkovský, což v tomto případě vítám.
  Je pravda, že obchodům s Italy, Řeky, Španěly a Francouzi se programově vyhýbám, takže nemám o jižanských poměrech přehled.
  Čili se v této debatě naprosto shoduji s náhledem dvd, o Německu jsem ostatně průběžně informován z první ruky.

 54. Modroptáku,(47) já jsem nikde netvrdila, že odměna se stanovuje podle dosaženého vzdělání.
  Ale je celkem všeobecně známo, že vypisuje-li se konkurz na volné místo, je povětšinou uváděn i požadavek na vzdělání. Např u elektrikářů bývá zhusta napsáno „platné zkoušky podmínkou“. Nebo jsou požadovány svářečské zkoušky, o znalostech jazykových nemluvě. Nemá-li dotyčný dané zkoušky, či jazykové znalosti, tak mívá většinou taky nižší plat, protože specializované práce prostě nemůže vykonávat.

 55. juro-p
  velmi neklidně jsem ten mrak pozoroval, ale Blaník ho posunul směr jihovýchod, takže jsme se tomu nadělení vyhnuli. Ale jak tak čučím na německej radar , vypadá to, že od Mnichova se další nadělení na Budějky žene fofrem, jak bouřka na Roubalův statek.

 56. Dobrý podvečer,
  právě jsem dorazil od domácího pána a pozvolna dočítám…
  2 martin ad 944 dole – nikde jsem nepsal a nepíšu, že vzdělání potřebuje každý. Naopak jsem zde byl přesvědčován téměř neustále, že vzdělání vlastně nepotřebuje nikdo. A jedině v tom případě, že by ho náhodou potřebovali, tak si ho koupěj… Něco jako Norimberskej trychtýř…
  A jsem tomu rád… Dokud aktivně pracuji na VŠ, zkušenost mi říká, že na pozici VŠ učitele fyziky se příliš mnoho těch, co to vzdělání nepotřebují, tlačit nebude. No a z těch, co přece jen o to vzdělání preventivně stojej, kdyby ho náhodou přeci jen potřebovali, si vychovávám nástupce a následovníky…
  Ovšem poctivě musím přiznat, že diplomky typu Dotkni se ptáka vést neumím… Já vedu jen takové ty obyčejné, jako např. jaké jsou vlastnosti materiálu, který jsme připravili jako první na světě a ze kterých jsou pak články v časopisech s nějakým tím impact-factorem. Prostě – nuda, nuda, šeď, šeď…

 57. 2 Jirka původní ad 30 – inu, dočkej času, jako Husák amnestie… Rakušáci si taky mysleli, že s EU vyjebou a budou mít jenom výhody. A dnes si vzpomínají, jak zněla ta slavná věta z Knoflíkový války… A ten Rakušák, co mi ty výhody tak nadšeně popisoval, dneska žije v Anglii a doufá, že se do Rakouska nikdy nevrátí…

 58. Jo a Jirko, nikdy jsem nepsal, že můj praděd vozil do Vídně hnusnou slivovici. Takovou by tam neprodal. Já psal, že ji pro své zákazníky zestařoval. Tehdy se skladovaly v dřevěných sudech. To byla dobrá slivovice. To neznamená, že bych to považoval za správné, ale byl to jen doklad toho, že se to dělalo a popsal jsem, jak se to dělalo, protože podle některých popisů se tam prý ty švestky nakládaly, což se naopak nedělalo nikdy. Ta švestka byla jedna na soudek. Praděd byl spíše černou ovcí rodiny, protože Moraváci uhrávají s chlastem remizu a on prohrál a říká se, že se na stará kolena uchlastal. Na druhé straně, co měl s tou slivovicí na stará kolena dělat, když už nebyl sto ji odvézt do té Vídně a prodat. Jeho syn byl truhlář, to byl můj děda, ten nepil, takže postavil dům v Bučovicích, ve kterém bydlí strýc dodnes, přistavěl mu patro, když mu ho otec přenechal, děda si pak koupil malý dům se zahradou v Brně Komíně. Byl legionář v Itálii a furt jen pracoval. Když nepracoval v práci a neopravoval ty hudební stroje a strojky, tak dělal na zahradě. Vypil dvě piva pravidelně v sobotu v hospodě. Psal jsem o něm. Zbylo po něm jedno oddělení technického muzea, jeho koníčkem bylo opravovat hudební stroje všecho druhu. Jeho synové byli právník a strojní inženýr (původně letecký mechanik) a to byl můj otec.
  A psal jsem, že praděd ji vozil do Vídně, protože tam byl odbyt. Nevozil ji na Valašsko, protože tam slivovici měli a neměli peníze. Nejspíš měli i lepší, protože Valaši se vyhlásili za etalon slivovice a nikdo nemůže mít lepší, když oni mají nejlepší. To ale neznamená, že ostatní mají hnusnou.
  Není to legenda (životopis svatého). Je to skutečnost doložitelná v pozemkových knihách.
  Žil v Komorově, což byl velkostatek v majetku slavkovského cukrovaru.
  49°10’54.221″N, 17°5’48.930″E

 59. Tak upřesňuji, nepatřil, ale byl propachtován slavkovským cukrovarem od vdovy, co zůstala majitelkou komorovského zámku po úmrtí muže, ten si dříve velkostatek spravoval sám.

 60. 2 jura-p – jeda od domácího pána, viděl jsemk, co se ne tu krajskou vesnici žene a vzal jsem to raději přes město na Veselí a Syfilislav… Šlo to od Strakonic a kdybych jel svou oblíbenou trasou kolem Temelína, tak jsem to chytil z první ruky… Na dálku se to jevilo skoro jako tornádo… Taková hezká cyklóna – jistě na ni byl malebný pohled z vesmíru…
  Inu, to je tím, že lidi netuší, jaká je úloha kondenzačních jader v ovzduší a už vůbec netuší o kondenzační dynamice.
  A kdybys měl vedle hydrometru i barometr, uviděl bys, co to udělalo s tlakem. Mně stačilo, jak mi odpoledne začaly bolet a otejkat nohy…

 61. Tak koukám, že dnes dorazila „šumavská bouřka“ až do Budějc! Bože, kam ten svět spěje!!

  No a ta Knapková… tu medaili by měl dostat týmový psycholog, který ji na startu v tichosti varoval, že za ní jede Kalousek a chce vědět, zda má ze skifu odvedenou DPH…

 62. A jdu dočítat… pokud neusnu na klávesnici.

 63. 2 Šumavák – o jednom takovém podobném psychologovi jsme u všech všudy hovořili… Problém je, že ten dotyčný má pro Kalouska tak trochu slabost, neb spolu hrávali tenis už jako dorostenci, nebo tak něco… Dokonce ho alespoň jednou nechal vyhrát takřka ztracenej zápas, jen proto, že chtěl déle hrát… My, tenisem nezatížení, jsme Kalouska znali z té trochu jiné stránky, jak říkal poručík Dub…

 64. No, já mám barometr, ale ten prudký pokles tlaku byl jen chvilku. Jak to zaznačuje zpočátku po hodinách a dozadu to má delší intervaly, tak teď to vypadá, jako že tlak klesal celý den.
  Tady je záznam z CB, ta bouřka přišla po té poslední špici.
  Ale teď se sune dost dramatický a velký mračoun spíše na Šumaváka. Na jih od nás je vysloveně tma.

 65. OT nekorektně olympijsky – úspěchy černých sportovců v běžeckých disciplinách jsou naprosto logické, neboť bílí vyhrávají v disciplinách střeleckých.

 66. Při pohledu na radar koukám, že to nejhorší se Šumavákovi, Budějicům a mně vyhne, ovšem schytá to Dana a Martin. Takže Bůh s vámi, třeba se vyprší…

 67. Dibrý večer,

  vzpomněla jsm si na vás tam na jihu, když jsme cestou do Prahy v radiu zaslechli něco o bouřkách s deštích. Ale jaká to byla „čina“ , to se z toho zpravpdajství nedalo vytušit. Není nad přímé svědectví.
  Co matzurka? Ta je taky někde tam, co padaly kroupy nejvíc.

  A když jsme u těch titulů, co to je PrD. víte?

 68. Tak na klávesnici jsem neusnul, byla zase bouřka jako kráva! Tzv. „Křížová“ – Blesky lítaly nahoře mezi mraky neustále a sem tam a tak co ca 10 sec. také svisle dolů. Světlo jako ve dne, rachot jak u Verdunu. Na Silvestra je proti tomu ticho a klid…
  Vypadá to, že Mnichov to dnes minulo, ale vyžírá si to Horní Rakousko a my. Jako by ta frontální porucha chtěla někam na jih, ale neměla zaplacené mýto na dálnici, tak se odrazila od Alp a vyřádí se u mě a v Novohradkách… :-((

 69. Desítky rodin v Ostravě přichází o střechu nad hlavou a vy tu řešíte prkotiny …
  Rasisté.

 70. Ano, na jihu už nemají prachy ani na pořádnou bouřku …

 71. Díky za video. U nás bylo cely den slunce a teplota kolem 30ti stupňů. Je neuvěřitelné jak veliký rozdíl v počasí to byl.

 72. Dobrý večer,

  Karle, PrD. je „plzeňský rychlodoktor“ 🙂

  Jinak díky za reportážní vstupy. TAdy nic, vedro, slunce, modrý nebe.

 73. jsem si teď ráno přečetla, že OH vítězka ve střelbě italka je v civilu policajtka
  a nějaký jiný vítěz je instalater
  ale to se našich netýká 🙂

 74. …V příštím roce padnou produkční kvóty na mléko (objem povolené výroby mléka, pozn. red.) v rámci Evropské unie. A historické země Evropské unie – především Německo, Francie či Nizozemsko – počítají s pádem kvót, tedy s nástupem volného trhu, přičemž jsou připraveny zvýšit svou produkci na dvojnásobek. A tímto krokem nově přistoupivší země zvalchují…
  http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/rozhovory/litr-mleka-za-sedm-korun-je-to-malo-priznava-sef-madety_242042.html

 75. Ja se taky rano pobavil….. Chtel jsem si precist neco hodnotneho a tak jsem si otevrel seznam….. V rozespalosti jsem se nechal unest a kliknul jsem na obrazek s „nadpisem“ nacionalismus neni spatny, na videoblogu pana Okamury. Musim rici, ze jsem ocekaval mnohe, ale vyrazilo mi to dech…. Nejakou silenou nahodou se mi na tom iPadu svezl prst a misto pana Okamury mi naskocili nejaky japonsky eroticky film o zombich s plamenometem. Puvodne jsem si rikal, ze tam skoci nekde zpoza tatami Tomio a neco rekne o vyse zminovanem tematu, ale on neprisel.

  Vcera, to je neco pro kuchare, jsem objevil, fakt jsem o nich jeste nevedel, hospodu kde varej skvele musle. Na konci Parizske je Les Moules, ci jak se to pise. Kompetentni cisnik, , skvele vino a ty musle…. No parada. Jsem si jisty, ze maji dobre jeste neco jineho, ale nic jineho nez musle ke konci zastriknute troskou smetany jsem nemel…. Opravdu musim rici, ze inzerovane „rano vylovi v Dansku rybar, vecer je jite“ opravdu tak je a kuchare to bavi. Po zruseni, ci zhorseni nekolika dobrych hospod jsem opet mile prekvapen, ze nekomu jeste stoji za to dobre varit.

 76. dobre ranko
  tak jse procetl plodnou diskusi a zjistiljsem ze i mayda uz konecne prozrela :

  „úředníci jsou vždycky loyajální k tomu, kdo vládne a jednají podle zákonů“

  ano maydo porad stejne , kdyz tu byl KH a borovsky to nebyl. Nego ten zlinak. Dokonce bych odhadl ze ten co delal za Husaka pak delal u Husaka.

  Jsem rad ze jsi tam nezanesla to co zasadne nesmi urednik pouzit – rozum.

  Take ta tva pravdiva veta presne ukazuje proc polucajti ac vedeli ( jak tvrdi soudruh martinec) o trestne cinnosti tak ji nesetrili a dali do supliku. Byli jen loyajalni.
  SZ a soudci to same.
  Ja vim musi zivit rodiny a deti musi taky na krouzky.

  Abych byl dobre chapan – vubec jim nevycitam ukradeni ukradeneho.
  Vycitam jim primou ucast na okradani obcanu a primou ucast na jejich buzeraci.

  A je mi jedno zda jsou z bruxelu, kotliny, hradecku nebo hradu

 77. ke skole bych dodal – kdyz bylo tricet a vic decek, museli si misto vydobit a necekali az se jim bude ucitel venovat protoze ma cas.

  A ze z te doby vyslo spasty moudrych a sikovnych lidi

 78. Jj – „vydobili místo“ – to se hned pozná… 🙂

 79. ano rputi – nikde jsem nepsal ze zrovna ja jsem v posledni vete zminen.
  pravdou ale je ze se i s hrubkou o sebe a sve okoli dovedu postarat a nenarikam na samoziveni

 80. Pasacku, presnentak. Vzpominas si na pana Dedu, jak psal o te spolupraci pritvoreni seznamu do koncetraku a ze by bylo hezke, kdyby zacali premejslet a ze nejde o krouzky? Vzpominas si na ten ten bugr, ze to tak neni?

 81. Je zvláštní, že lidé, kteří se tvrdě vymezují vůči sociálnímů inženýrství a jsou svobodomyslní až hrůza v jiných příspěvcích řeší, co všechno škola MUSÍ naučit, co bude POVINNÉ, jaké dávky by kdy NEDALI, co by VYNUTILI …
  Protože některé věci zřejmě holt být MUSÍ.

 82. jasne jirko a kazdy seznam byl psan krasopisne bez jedine hrubky 🙁

  ale jsme bloudi jirko a koukam jedni z mala co zbyly. Tak se ptam kde je mlikar a kde je oadvokat?
  Take bych se zeptal kde je deda, kde jsou mravci a kam odletli tucnaci.

 83. No jo, pasáčku, ale když se úvodník a ona poznámka (89) týkají právě vzdělání.

 84. Ve vojenství se často mluví o „přípravách na minulou válku“.
  Nakonec, daleko lepší výsledky ve školství byly, když se psalo křídou, tabule byly zelené a na svačinu plastikový sáček mléka se dvěma rohlíky. Nestálo by za to zavést to znovu. V časech, kdy to tak bylo přece děcka lépe uměly procenta !
  Řemeslo se šmirglováním a pilníkováním v dílenských pracích naučit nedá.
  Mimochodem, spousta skvělých řemeslníků neumí na počítači ani ň a píše Ruzyni s i. Dokonce ani nečetlo Homéra v originálu. Kde může být zakopán pes, Rputi ?

 85. No jo pepo, ty hrubky a překlepy jsou to jediné, na co nás mohou „dostat“ 😀

  je to stejně sranda, je to jako s Nečasem a ODS…Kalouskem a spol. To jsou ty nejpravicovější ze všech a přitom jenom převleční komunisti do modrejch kabátů. I proto tady vadí profesor Fanz, protože on je modrej a převlíknout se nemůže 😀

  Jo a s tím školství, máte co jste chtěli, protože tohle je Vaše práce

 86. Taky u vás prší a nemůžete ven, doktore ? 😉

 87. rputi pokusim se jeste jednou.
  Jste presvedcena ze vzdelani je pouze to zda umite pravopis?
  Vite do kavarny slavie nechodim, kdyz semnou nekdo nechce spolupracovat protoze ho me sproste vyjadrovani urazi tak snim nespolupracuji, kdaz nekdo nechce podepsat pracovni smlouvu s hrubkou tak mu ji nenutim . Kdyz potrebuji napsat nekomu koho potrebuji ja , mam lidi co mi to opravi.
  Ano i ma ZD mi opravovala dopisy z vojny ale asi nasla neco jineho ( necham to posouzeni na ni) – jedno vim zustaa semnou uz 26 let.

  Ale mate pravdu ze kdyz se uvodnik tyka skolstvi , zvlaste toho dnesniho, tak jedine spravne spisovne napsat mnoho niceho a onicem.

 88. Advokát je na příjmu. Pršet přestalo před chvílí.

  Kritizovat se může, ale jen konstruktivně, soudruzi.
  A proto mám dotaz, kde je vojín Kotas?

  Omlouvám se sousedům, blízkým i z daleka, můžu za to všechno já. Včera večer jsem roznášel po zahradě konve a vodou ze studny jsem zaléval. Podle zákona schválnosti začalo v noci pršet.

  To by bylo asi tak všechno. Ještě jsem zapomněl, k obědu budou borůvkové knedlíky. To děláme jednoduše. Zavrhli jsme tradiční metodu, kdy se jednotlivé borůvky obalují vrstvou těsta. Z tvarohového těsta ušúláme válečky a uvaříme. Nakrájené knedlíčky – kolečka – se na talíři zalejí majdou z podušených borůvek a navrch ozdobí domácím Pribináčkem.
  Žrádlu zdar!

 89. NoName – děcka uměla, negramote jeden!

 90. No do pr**le, takhle se odkopat. Tak si hlídám to i/y, že mi uteče, že tam není vůbec žádné i/y 😉

 91. martine my udelame klasicke kulate ( male knedliky) na ne dame boruvky v puvodnim provedeni , cukr , maslo jak je komu libo.

 92. Noname, neprší, ale čekám na nové ůetikety“ protože ty poslední, co jsme dělali před půl rokem už nevyhovují. Neboť se musela změnit receptura a poměry jsou holt už jiném protože doba pokročila. A bez správných etiket by nemohlo jít zboží do obchodů a když by nemohlo do obchodů, nemohl bych platit daně a stal bych se jen finančním magnátem, což je je zatím jen můj koníček. Možná bych i nakonec musel prodat ten důl s kovanou bránou….
  A jak byl teprv nadšen kolega, co dělá etikety už od včerejšího odpoledne. V podstatě mi děkoval, že může něco dělat o jediném volném dni, než dnes večer odletí na dovolenou. Jeho jas v očích mi svítil na cestu z restaurace 😀

 93. NoName, dočítám, dotaz na doktora je sice určen na jinou geografickou stranu, ale dovolím si odpovědět – opravdu už neprší a před chvílí i vylezlo slunce. Teď ještě leje u Dany.

 94. Jirko, měl jsi ho do té restaurace vzít sebou a umožnit mu, aby mohl v noci na neděli vykořisťovat. Takhle to z nudy dělal v noci sám.

 95. Slunce opravdu vylezlo a proto jsem byl dotázán – Dědo, kdy už půjdeme na to koupaliště? Tak jdu chystat ručník, plavky a peněženku. Zábava na Internetu musí počkat.

 96. Inu, NoName, opět úkrok stranou nebo funkční negramotnost?
  Já jsem nic nepsala o předmětu kdysi zvaném „dílny“, není-liž pravda?
  Já asi příště před podstatný odstavec napíšu něco jako: „Pozor, teď to přijde!“ 🙂

  JIrko a pasáčku, s vámi je ten problém, že ať je téma jakékoliv, vy přijdete s hesly „polucie, páteř, všeholid“. Jelikož to opakujete dokolečka, začíná to být trochu nuda a navíc se to často s tématem zcela míjí.

 97. >100 – Ne pasáčku, nikdo si nemyslí, že „vzdělání je pouze pravopis“. Pravdou ale je, že to ke vzdělání patří.

 98. Ty řemesla nenaučíte ani v žádném jiném předmětu, ať se bude jmenovat, jak chce. Řemeslo je o praxi, praxi, praxi. A tu ve dvou hodinách týdně nenaučíte, stejně tak jako z tlouštíků neuděláte atlety na dvou hodinách tělocviku.
  No a nostalgické vzpomínky prokládané obecným svoláním „musíme to dělat lépe“, týdenním cvičením „EU je zlá a Německo ještě horší“ a zlatým hřebem „Euro krachne do měsíce“ jsou daleko zábavnější než pepa s doktorem, to je fakt.

 99. rputi ke vzdelani patri i pravopis – to souhlasim. Proto se take nikdy neapsuji do role vzdelance.

  No a co se tyka temat a patere. Mozna to je se do vsech temat uz ta pater a vseholid strka cumak .

 100. kdyz jste noname zminil telocvik.
  Porad nechapu , jednou jsem sei snazil presvedcit reditele gymplu, proc maji unioverzalni telocvik pro tridu .
  Proc se nedelaji proboha na strednich skolach uz sporty? Proc nemaji oddily a tim privedou decka ke sportu?
  prece univerzalni telocvik je vybornej pro zakladni skolu 1 az 5 ale pro stredni skoly?
  Nadruhou stranu kdyz se to tecko nechytne pro sport ( soutezi i skolni) tak ho nikdo dal neposune. Jde si nejak odskakat ten povinnej TV a pak uz dost.

 101. NoName a kdo říká, že by tu praxi neměly děti mít?
  Děti se slabým prospěchem se např. často chodí učit na pekaře. Je třeba pletení housek tak těžká práce, aby se jí nemohlo naučit dvanáctileté dítě?
  A proč trápit slabého žáka počtem pestíků té které kytky nebo čtyřvazným uhlíkem? Základní znalosti (ale pořádně) z předmětů mu budou v budoucnosti docela stačit. A ušetřený čas se dá věnovat právě té praxi.

  Já si vzpomínám, jak jsem se takhle jednou sešla se svou bývalou spolužačkou ze ZŠ a ještě několika dalšími „holkami“. Žádná z nich sice nepropadala, ale nepatřily ani k jedničkářům. Normálka průměr. A ona spolužačka měla synka na ZŠ a problém z procenty, takže to „hodila do placu“ a žádala radu. Byla jsem z těch asi 8 ženských jediná, kdo ty procenta ještě ovládal.
  Dovoluji si předpokládat, že znalost počítání procent je pro praktický život podstatně důležitější, než třeba ty pestíky, které už ostatně nejspíš také neznaly. A k čemu byla dotyčnému zloději výuka o elektřině v hodinách fyziky? 🙂
  http://usti.idnes.cz/vzacna-socha-zatecke-velryby-se-mozna-vrati-na-zdejsi-koupaliste-ph8-/clanek.aspx?c=A120730_130741_usti-zpravy_alh

 102. Dobré ráno,

  O předmětu, zvaném „dílny“ jsem psala já. Jen jsem chtěla připomenout, že něco jako „základy řemesla“ tu už bylo a na ZŠ by se sotva zmohlo něco víc. Neočekávali jsem, snad, že to bylo m íněno, že už ze ZŠ by vylezli vyučení trukláři či kovoobraběči.

  noName, jste troškař.
  já bych doporučovala návrat k psaní na břidlicové tabulky a k rákosce jako povinné výbavy učitele. vždyť z takových poměrů vzešli takoví velikáni jako Němcová nebo Masaryk.

  Samozřejmě, o procentech těch, kdo opravdu uměli jen číst, psát počítat, dějiny jaksi mlčí. Ale to neva, potom tu zas bude dostatek manuálních pracovníků a bude možno se vrátit k ruční výrobě, ručnímu obdělávání, svitu loučí, protože na chod moderní společnosti tu prostě nebude dosti kvalifikovaných sil.

  A ke rputině poznámce o únavnosti hesel „polucie, páteř všeholid“ bych dodala, že mi připadá poněkud …, no budu korektní -hloupé, když dojdou argumenty vytahovat obviňování z nacionálního socialismu či ochotě nebo k posílání do koncentráku. Ono to totiž nakonec vypovídá víc o lepiči nálepek, než o nálepkovaném. Jako u všech moralistů.
  Jinak stoprocentní souhlas.

  Borůvkové knedlíky děláme klasicky, kynuté, plněné, do jsem zvědavá, co z toho místní dušezpytci kádrováci odvodí 😀 😀

 103. kdyz tedy pominu velikana temat maydy a rputi a snizim se opet k spodije jirky a spol.
  Ono kazde tema muze byt pojato jako :
  – obcan / obcan
  – pater/ pater
  – obcan/pater
  tedy to co se tyka lidi.
  no a jak jsem psal kdyz uz ta pater strka cumak do vseho . UPLNE vseho tak proste kazde Vase bozske tema my hloupe znicime odkazem vcem nam to tema hloupe pater ovlivnuje.

  tedy az na ty boruvkove knedliky

 104. Takže k věci.
  50 000 lidí je 5 promile českého obyvatelstva.
  To je problém s negramotností skoro jako v Bangladéši. Možná i trochu větší.
  Ano, přibylo (dle STATISTIKY) 23 000 takových lidí. Kolik přibylo neviditelných ? Žeby korelace ?
  A píše o tom MPSV, které bude zavádět nové programy, komise, akce. Aby to řešilo.
  Zřejmě na to bude třeba i nějakých peněz navíc. Jak překvapivé.

 105. A Statistický úřad. A MMŠT.
  A taky to budou řešit.
  No bodejť.

 106. jinak bych rekl ze negramotnych je mnohem vic lidi nez 50 000.

  v dnesni dobe si uz lidi neumi sami nic ani spravit natoz udelat

 107. Pepo, proc nejsou ve statnich skolach sporty? No protoze na to nejsou penize a rodice, v domneni ze je to zadarmo, decka radsi prihlasej na zpev, to je levnejsi. Na druhou stranu, druhej extrem jsou rodice co si projektuji svoje ambice do potomku a tak hrajou hokej od tri let a rodice rvou od mantinelu ….. Sejmi to hajzla….co je horsi netusim. Ale to je jedno, jsou to akademicke debaty a pojdme vyresime oiro a o kolik dneska pozada Spanelsko.

  Mimochodem, ted je tam nejlepsi dojet a koupit neco co stoji u plaze…. Tam je volnejch prostor. Takze kdyby se nekdo chtel obohotat na ukor domorodcu, je tam pole neorane.

 108. Ano, zítra to koupím, doktore, a za rok mi to znárodní, aby měl Juan (v lepším případě, v horším Ibrahim) kde bydlet.

 109. Jo jo, tema ta o pateri se moc nehodi a hlavne nezapadaji do kontextu doby. Je to sranda, protoze nebejt zbytecneho omezovani, regulaci a nesmyslu, co pochazeji od patere, byla by pater brana jako klasicka servisni organizace, neco jako pradelna, uklizeci firma, co jako ten kdo prevadi deti pres prechod. Mozna je to takove megalomanske se starat o kazdej prd stary blazkovy a pritom bejt „muz ve stinu“ co to vsechno ridi 😀
  Ja se Vam divim, na jednu stranu rikate, ze je zbytecne si delat srandu z Bartosove a pritom nutite vsechny povinne kovat za drahe penize jeji fotky a noviny kde se o ni pise. To se pak neda nic platny. Jo kdyby si je kupovali lidi dobrovolne, otak ja bych uz ani nehlesnul, protoze bych to predrazene svinstvo nekupoval, ale kdyz je to povinne, musite se smirit, ze Vam tu Bartosovou nezeru 😀

 110. Třeba nejsou na školách sporty proto, že rodiče, kteří chtějí, aby dítě sportovalo, ho radši přihlásí do oddílu mimo školu. A klidně mu zaplatí příspěvky. Navíc často tam ty děti chodí vž v době, kdy mají ten všeobecný tělocvik na ZŠ, tak proč by na střední měli přestupovat do školního oddílu, když patrně bude mít nižší úroveň a zdaleka není v silách školy pokrýt všechny sporty.
  A ne každý chce mít z dítěte výkonného sportovce.

  jinak, Jirko, že rodiče přihlásí dítě na zpěv z toho prostého důvodu, že to dítě baví, to Tě asi nenapadlo, že?

 111. Jo jo MaYdo…někteří jsou dokonce tak zdatní, že chodí zpívat, hrajou basket a mají nejlepší behhend na světě…. jo jo, to bylo ještě vzdělání lepší a v rámci soudružské výpomoci se stavěla i kulturní střediska. To dnes už není 😀

 112. hele Jirko, a nenapadlo Tě, že třeba právě proto, že tej páteře, jak ty říkáš, je všude plno, tak se jí nechceme zaobírat ještě, když nemusíme?

 113. No MaYdo…pokud Tě to neotravuje, nezlobí a nezaobíráš se tím, proč se tedy k tomu vyjadřuješ? 😀

 114. hele,jiří, zase překrucuješ a polemizuješ s něčím, co jsem nenapsala.

  to už je teda fakt lepší si číst o tý Bartošový. I když já teda dám přednost úklidu kuchyně…

 115. Dobré dopoledne vespolek!
  Padl neadresný dotaz …, na který neadresně odpovídám: jsem tu (tedy občas) neb konečně i v těchto končinách, kde lišky dávají dobrou noc, nastalo pokrytí datovým signálem (zakoupil jsem datovou SIM od kyslíků za 500.- Kč na 10 GB dat – konkurenční T-Mobile, pro mě firemně povinný, si zde ani neškrtne, dokonce ani tydlifonem…).
  Leč nenacházím důvod k probíhajícím komentářům a verbálním výronům z několika posledních hospod cokoli dodávat, dokonce si již ani nemusím sedět na rukách, dlaních, prstech, ploutvích. Prostě jsem přijal fakt, že několik zdejších slepic opanovalo „šumavákovo hnojiště“ a na náznaky, vesměs velmi gentlemanské (viz Martin TT – „Je to marné…!“), nereagují, resp. nejsou schopny reagovat, protože jemné narážky jsou daleko, předaleko za jejich mentálním obzorem.
  Když si slepice kvokají kánon, nemusím u toho být a v těžké duševní křeči výt, navíc stránku projdu za několik minut, za četného použití PgDown, ujištěn, že na šumavské frontě klid a že ani slepá slepice zrno nenašla.
  K bouřkám: Je pozoruhodné, že ačkoli na sever i na jih od nás proběhlo několik velmi intenzívních přívalových srážek z nízké oblačnosti (cumulostratus) od západu, zde nespadla ani kapka, protože několik km na západ od nás se nachází vrch Vladař, který toto západní proudění a s ním přicházející nízkou oblačnost „rozetne“ na dvě pozorovatelné části, takže nad námi je modro s roztrhanými zbytky mraků nebo vyšší oblačností, která se vyprší na východ od nás. Můžeme pouze z dálky zaslechnout zvukový doprovod vzdálených bouří. Roznos vody po zahradě nepomáhá…!

  PeS(i) až budeš psát o významu kondenzačních jader, určitě nezapomeň na desublimační jádra – při výraznější tepelné konvekci s dostupem 2 – 10 km, tj. při poklesu teplot pod 12°C až pod 0°C během výstupu atmosférických mas, je to velmi významný činitel ovlivňující pozdější srážky, speciálně vznik ledových krystalů nebo sféroidů a jejich konkrecí, s jejichž účinky se seznámili v těch Budějicích.

  Jinak dlouhodobý vývoj ročních úhrnů srážek generálně potvrzuje, již od roku 1997 avizovaný, nástup pluviálu, v jehož první třetině se nacházíme (psal jsem o tom před dvěma nebo třemi léty na starém Šumavakovi a před tím na starém NP).
  Saprlot začínám si připadat nějak starší a také trochu jako Kasandra…
  AVRUK!

 116. fujtajxl vespolek,
  venku je hic jak v krávě a nedá se dělat. Celých dvaatřicet celaskona ve stínu. Koukám, že vám tady z toho horka pěkně hrabe 🙂 Ještě že to právě teď nečte PeS nebo Loki. To by museli vypnut své logické okruhy. 🙂
  Mmch Loki – kam asi jezdí šutrolog na dovolenou? Někam do kamenolomu? Na Island? Na Galapágy?
  Kolega ptákolog tráví svoji čtrnáctidenní dovolenou v lese, kde lapá, kroužkuje, eviduje a opět vypouští každého fógla, kderý se mu připlete do sítí. Předevčírem jsem mu dopoledne volal omlouvaje se, že ho ruším v lenošení a ptákolog pravil, že to nevadí, neboť je od čtyř hodin od rána v lese a pronásleduje žluvu hajní (Oriolus oriolus). Podezřívám ho, že jednoho krásného dne, až přijde jeho čas, prostě roztáhne křídla a odletí.

 117. Týýý vole! Tomu se říká splynutí duší!

 118. 2 Loki – když už ses tu objevil – nečetls náhodou o tom, že chtějí šťourat do potenciálního vulkánu u Neapole? Já jsem si při té příležitosti vzpomněl na historku domácího pána s utajeným varem – a lehce jsem znervózněl… A rád bych znal Tvůj názor, neb o chování magmatu za vysokých tlaků toho zas tak moc nevím, jen tolik, že bych ty termodynamický rovnice rozhodně nechtěl sestavovat, natož řešit…
  http://www.novinky.cz/veda-skoly/275030-italove-zkoumaji-hrozbu-erupce-supervulkanu-pod-neapoli-zabila-by-miliony-lidi.html
  A nějak se mi zdá postoj dotyčného až příliš bohorovný… Já vím, co dokáže tavenina za normálního tlaku…

 119. Skandinávští bozi neumřeli, sláva.

  Na koupališti je celkem pět osob. Dvě vnoučata ve vodě, plavčík s koštětem, výčepní a já. Seyschely.

 120. Neapol. Pietro je nejpovolanější, ale na úbočí je výzku.ák i s vrty.

 121. pepo (co Tě to napadlo změnit svůj původní nick na nynější lokální exhibici?), ta 116 vypadá velmi sexy s tím:
  – obcan / obcan
  – pater/ pater
  – obcan/pater
  Občan/občan, coby projev horizontálních (dobrovolných, smluvních) vztahů vypadá jednoduše. Ty zbylé dva jsou různým projevem vertkálních tzn. příkaznických vztahů (jde-li to tak vůbec nazvat), jehož principem je nadřízenost/podřízenost. Nyní ten jednoduchý (a zdánlivě jasně vymezený) vztah občan/občan zatemním. Osoba A vstoupí do transakce s osobou B a výsledek transakce jednoho účastníka (např. osobu A) neuspokojí. Obrátí se na osobu C a společným úsilím znevýhodní osobu B – to jsou ty klasické dotace, subvence, cla apod.. Jedním slovem „ochrana“ před něčím. To přece nelze strčit pod vztah občan/páteř (pokud slovo „páteř“ správně chápu, že je to ekvivalent mnou používaného slova „byrokrat“). Není sporu o tom, že jsou byrokrati škodná, ale „ochranu“ nevymýšlejí, protože na to nejsou dost vzdělaní a inteligentní. To jim vždy, pokaždé a bez výjimky někdo napoví. Co s tím „metodologicky“?

 122. ech sorry za duševní pohnutí šestinedělky. Než jsem odeslal svoji 132, došel jsem si pro slzičku ionťáku, polknul, odeslal a po odeslání koukám jak péro z gauče, že už je předtím napsaná odpověď. Alespoň že toho PeSa jsem předstihnul. Jinak by mi asi začalo hrabat taky…

 123. 2 ptakopysk – no, já se právě z lesa vrátil…
  1 x mochomůrka zelená (hlízovitá)
  2 x mochomůrka tygrovaná (panterová)
  4 x holubinka vrhavka
  několik pěkných podhřibů žlučových pro harmonizaci chuti
  Přesně dle kuchařky „vaříme pro tchýni“…

 124. Loki, zdar a silu…… Rad Te vidim…..

  Modra ptaku, kdyby to Pepa vedel, jiste bude sedet nekde jinde….. Dle preferenci si jiste dosadis sam, kam by byl „postrcen“ a ostatni taky. Protoze podle meho je stav neresitelny a v podstate znicujici.

 125. Jestli je jen 50 000 negramotných, tak to znamená, že úroveň zjišťování negramotnosti poklesla pod přijatelnou mez spolehlivosti a měla by být zrušena pro naprostou nekompetentnost instituce, která došla k tomuto naprosto nereálnému údaji.

  Negramotný je především novinový článek, na který se Rpuť odvolává ve svém článku. V tom článku je naprosto neorganicky a nesmyslně spletena formální nedokončenost základní školní docházky, to je ukončení vzdělávání bez naplnění doby docházky, dokončené základní vzdělání v nižším ročníku, což se přihodí několika procentům žáků, dokončené vzdělání absolvováním všech ročníků ve školách s jinými požadavky na žáka, což se týká také několika procent žáků.

  Pokud se za gramotné berou lidé, kteří umějí napsat směsným typem písma věty typu: ´Du spat´, ´kde si´, umějí sečítat a přečtou cenu piva a ví, že nad 25 je moc drahé, tak i za takových podmínek je negramotných násobek uvedených 50 000.

  Pokud se za gramotné berou lidé, schopni vyplnit úřední dotazník, tak mezi ně nepatřím například já.

  Aby zmatek byl dokončen, zaplete do toho funkční negramotnost, což je nejasně definovaný hodnotící termín, typicky intelektuálský konstrukt, účelově použitelný na prakticky každého člověka.

 126. Juro – „funkční negramotnost“ (jakkoli je pitomý termín)je problém čím dál větší a nejde jen o vyplňování dotazníku, ale problém s uzavíráním jakékoli smlouvy a o neschopnosti se něco naučit z učebnice. A protože je to problém v celé Evropě, naskočila na to už i Eunie. Myslím, že bychom měli být připraveni, než se zprzní i to poslední, co ve školách ještě zbývá.

  …V České republice tato úroveň v roce 2009 dosáhla dokonce alarmujících 23 % žáků 9. tříd…
  http://www.mzv.cz/representation_brussels/cz/udalosti_a_media/nizozemska_princezna_se_postavila_do.html

 127. Hmm, někdo tu vidí slepice, někdo zas pár gorilích alfa-samců, bušících se do hrudi, jak oni si to umějí zařídit. Zařídí si i dotace, od těch správných pro euro kámošů, a pak si za ně kupují mušle v Praze. To popisují s hrubkami a diakritika je evidentně nad možnosti dotyčných. To stačí, hoši, sláma vám kouká z bot…

 128. Niko, jsem poněkud dotčen…já žádné dotace nejen nedostávám, ale nikdy jsem o ně ani nepožádal. Jídlo si kupuji za peníze, co si poctivě vykořisťuji a jinak…Za co utrácím není Vaše starost.

  Rputi, tentokrát souhlasím, „funkční gramotnost“ je asi kamenem úrazu, už proto, že se dá s textu vyčíst v podstatě cokoliv a pak to úplně setřít kritikou. Je to možná i tím, že neexistuje „kurz“ kritického myšlení, protože Ti co to umí, si to nechávají pro sebe a smějou se nám, vám, kdykoliv mohou.

 129. Rputi,
  já to nechápu. Konečně se v něčem dostaneme na čelo žebříčku a Pic kozu do vazu! nizozemská princezna se postaví do čela okupačních pedagogických vojsk s ostře nabroušeným příložníkem v ruce…
  Jinak – čistě soukromě si myslím, že kdyby si úředníci každejch čtrnáct dní nevymýšleli naprosto debilní synonyma pro běžná slova, tak by funkčně negramotných ubylo. Koneckonců i já jsem funkčně negramotný. Vyplnit cokolif složitějšího, než je jméno, příjmení, datum narození – je pro mě nadlidský úkol a vždy žádám příslušného úředníka, aby mi nadiktoval, co do kterého okénka mám napsat.

 130. Rputi, Už to tu psal jura-p – některé dotazníky jsou tak debilní, že je taky nevyplním, zřejmě jsem i já tedy funkčné negramotný.
  A naznačil Vám i druhý problém-jste schopna citovat i podkrkonošského včelaře, pokud podpoří Vaše teze.
  Takže teď pro své tvrzení použijete jako argument článeček od Stálého zastoupení ČR při EU (kterou jinak nemůžete ani cítit), vzniklý ve spolupráci se studentem FSS, který by asi patřil spíše do Blesku (princezna v čele boje proti negramotnosti-óóóó).

 131. Mimochodem, učebnice-podívejte se na US učebnici nebo manuál-jednotná terminologie, vysvětlivky, odkazy, má to hlavu a patu, na konci shrnutí, cvičení k věci.
  Běžná česká učebnice nebo manuál-tři výrazy pro jednu věc na jedná straně, nelogičnosti, přeskakování a vracení se zpět, cvičebnice vyjde příští rok od jiného kolektivu…
  Pak není divu.

 132. No, asi by bylo na čase, připomenout tu historku o muží, který se stal milionářem, protože kvůli tomu, že neměl internetovou adresu, ho nevzali u MacDonadla jako čističe toalet.

  Bohužel jsem to nevypátrala na internetu, pokud ji někdo máte, dejte, prosím odkaz nebo pošlete.

 133. Chichichi, ptakopysku nelekej se, já jsem takto napojen na více individualit s nimiž mám víceméně nepravidelný styk. To překvapení je vždy velmi milé a příjemné! Pro oba
  };D))
  Nesnažím se na tím bádat (ani shánět EUgranty), akceptuji a přijímám to jako funkční životní bonus. Tak jako řadu dalších podobných záležitostí. Zatím vždy, když jsem potlačil signál (obvykle z ohledů a společenských konvencí) se mi to vymstilo a vytrestalo mě různě velkými škodami různého charakteru.

  Dovolenou mám pracovní (nikoli manuálně – něco rozsáhlejšího sepisuji), na místě které podobně jako Tvoje lokalita pod Blaníkem, se nachází nedaleko od onoho výše zmiňovaného vrchu, v centru skoro nejstaršího (kadomského) granitového masivu ČM.

  PeS(i) již vícekráte jsem zde nabádal osazenstvo, aby nečetli novinky.cz – je to s rezervou ten nejstupidnější informační zdroj, který znám (kromě maYdy a veřejnoprávní ČT)
  O tom stratovulkánu jsem také již psal, a na prvním praseti jsme o tom měli dost dlouhou debatu, jehož jedním z markantů je Vesuv, druhým Neapolský záliv a třetím zmiňovaná Flegrejská pole /Pietro, jak je to s tím názvem? Někde jsem o této relativně pusté a neobyvatelné sev. oblasti četl jako o „Římských polích“ – při tom pomalém připojení ani nehledám mapy, abych se přesvědčil, že se jedná o stejnou lokalitu/ (sleduje se dlouhodobě aktivita pomocí měření unikajících těkavých látek, mj. CO2; sleduje se jejich izotopové složení, provádějí se přesná nivelační měření a další geodetické fígle, měří se seismicita atd., atd.).
  Jenže tady vulkanologové tahají za krátký konec.
  Všechny indikující projevy nemusejí znamenat erupci a naopak krátký kulminující vzestup aktivity může vyústit ve fatální sérii erupcí, které pokud by dosáhly kategorie supervulkán, pak obyvatelé Neapole a jižní Itálie, by byli tím nejmenším problémem, resp. vůbec by nebyli problémem…, včetně významné částí mediteránní oblasti.
  To co tam údajně říká Giuseppe De Natale, je opatrná snaha nevyvolat paniku (= „…erupce je nepravděpodobná.“ Naproti tomu vážná snaha prosadit průzkumný vrt je dobrým důvodem se domnívat, že se cosi děje a vrt je dobrý způsob, jak získat informace o tepelných poměrech (gradienty), složení těkavých látek, vícerozměrné modelování sesmiky.
  PeS(i) zcela jistě nechtějí tím vrtem napíchnout magmatickou komoru, to by skutečně bylo ukázkovým příkladem Schrödingerovy kočky.

 134. NoName, Kristušácka dolina, pánenko marja podsrpenská!!! Uvědomujete si, co navrhujete??? Každý badatel, dosáhnuvší kýžené mety docenta, napíše propedeutiku svého oboru. Nevím jestli to mají docenti nějak povinné, nebo jim tak velí docentská čest. Je možné, že docent bez propedeutiky vypadá v očích kolegů z vědecké rady jako němý vřešťan. Třeba je to jeden s aspektů evolučního vývoje, že docenti bez propedeutiky prostě vyhynuli.
  Ale jeden každý prostě musí napsat propedeutiku, jejím nastudováním se student stane funkčně gramotným v docentově oboru a poeticky řečeno – lze mu házet perly znalostí.
  A nyní se kruhem vrátím k mému prvotnímu výkřiku – Průser je v tom, že každý docent používá jinou terminologii a jiné definice. Protože terminologie a definice užívané předchozími docenty jsou zastaralé a plně nepopisují status quo. A vy byste to požadavkem na sjednocení terminologie celé zabil!!!

  specielní P.S. pro jistou podmnožinu
  mí pražané mi rozumějí a ví, které vědecké obory mám na mysli…

 135. Já nepožaduji sjednocení terminologie v celém oboru, mne by stačilo, kdyby byla jednotná v celé kapitole, ptakopysku 😉

 136. Modrý ptáku, zdravím, také jsem si u Pepy všiml jisté nekonsistentnosti myšlenek. Buď je „páteř“ (byrokracie, úřednictvo atd.) nástroj, sloužící každému poslušně a loyálně (sepisování seznamů a vedení evidencí Židů, kulaků, buržoazních živlů – dle libosti, aplikace buzeračních zákonů atd. atd.), ale pak je nesmyslné nástroji nadávat. Je to stejné jako nadávat kladivu, kterým se praštím do prstu.
  Anebo je byrokracie nositelem iniciativy, pak má smysl jí nadávat. V tomto případě je ovšem těžko představitelné, že by byl nositel iniciativy poslušným nástrojem kohokoli a jakéhokoli režimu. Spíš má pro svou iniciativu setsakra dobrou motivaci a jakmile tato pomine, končí i iniciativa.

 137. Loki, říkáš jinejma slovama to, že říkat pepovi, aby si pořídil něco ve španělsku, nejlépe na pobřeží , není zrovna dobrej nápad? 😀

 138. Foundry, ale to se přece nevylučuje.
  Nástroj slouží a neřeší správnost/nesprávnost postupu, likvidaci někoho-když to zákon předepisuje. Neřeší morální dilema, protože zákon přece … To je ten rozměr „sloužit do roztrhání těla, jedno komu“.
  Druhý rozměr je naopak hodně o iniciativě. Tvorba vykonávacích předpisů, interpretace existujících předpisů-tam má byrokrat prostor a je na něm, jak ho zužitkuje.
  Jeden rozměr se aplikujre směrem k vládnoucím, druhý k masám.

 139. Foundry, já zase vidím rozpor v tom, že nikdo, ale opravdu nikdo není nucený pracovat ve „funkci“ kladiva. Pokud tedy s něčím nesouhlasím a mohu odejít, tak to dám najevo tím, že odejdu a začnu dělat něco jiného. Pokud ale jen vnitřně nesouhlasím a nebo dokonce mi to nevadí, či …šílené… se mi to líbí, jak jsem potřebný/á, tak už jsme úplně někde jinde. Mimochodem, ona ta spousta valících se věcí vzniká zcela normálně v kancelářích úředníků a ne politiků. Stačí, když se přijme nějaké nové „koště“ a už je cítí zvyšující se tlak a hlavně změny formulářů, které nemají méně stránek, než ty předchozí, zvyšuje se objem věcí, co se musí vykazovat a atp. To mám empiricky dokázané. Viz třeba příchod jednoho člověka do odboru jednoho ministerstva a následná nutnost mít určitý počet mrtvejch stromů na hektar, či vybudovávání úkrytů pro drobné živočichy….. no a další a další věci, o kterých se nechci zmiňovat. Neb to jsou specifika kotliny a ne dalších zemí EU. Čím by to asi tak mohlo být?

 140. foundry, možná špatně chápu, ale mám pocit, že jinými slovy píšeš totéž, co jsem napsala někde výš a co tu já i DAna tvrdíme od počátku – že aby mohl úředník uplatnit svou moc, musí mu to dovolit zákon a zákony se nepřijímají na ouřadě, ale v parlamentu a tudíž je třeba cílit tam – když už někdo věří, že to vyřeší nadáváním.

  Nadávat nějaký referentce na úřadě má asi takový smyl jako nadávat ženský v Tescu u kasy, že buřty ža tři koruny jsou mizerný. Přesto tak mnozí činí a domnívají se, že tak přispějí ke zvýšení kvality zboží.

 141. To je špatný příklad, MaYdo. Ženská u kasy „neinterpretuje“ Váš nákup buřtů.
  Referentka na úřadě interpretuje zákony a předpisy, a je na ní, jak se na vás povozí, kolikrát se zapomene zmínit, že vlastně chtěla ještě tohle a co vidí a nevidí při návštěvě Vaší provozovny.

 142. NoName, nikolivěk, tak to nefunguje. Iniciativa musí být motivována a honorována, jinak mizí. Každý se snaží dosáhnout maxima užitku s minimem nákladů, vždy a v jakékoli situaci, říká se tomu škála preferencí. Žádný byrokrat nebude vymýšlet předpisy jen tak pro nic za nic. I buzerace vyžaduje vynakládat nějakou námahu.
  Tím chci říci, že pokud nebude změněn systém, který je zase podmíněn existencí všeobecného rovného volebního práva, je zbytečné nadávat (tuzemským) byrokratům. Ti zákonodárnou iniciativu nemají a je to stejné, jako nadávat bankéřům kvůli dluhové krizi.
  Něco jiného je ovšem byrokracie bruselská, ta totiž zákonodárnou iniciativu má. A plně ji využívá. Proto nemůžu souhlasit s tezí, že bruselský a náš úředník škodí stejně, případně ten náš víc. Není to pravda, impulsy k prasečinám přicházejí buď od politiků, nebo z EK. Úředník nenadělá nic, maximálně, pokud je osvícený, může aplikaci zhovadilostí brzdit až sabotovat. Zrušit je nemůže. Pokud osvícený není, dává nám to sežrat.

 143. Noname, nebuď na maYdo Tak tvrdý. Vždyť ona o tom neví vůbec nic. Ale má touhu to ostatním důrazně připomínat…

 144. Foundry…jen drobný dotaz. Jak tedy vysvětlíš, ve světle Tvé /158/ že jsou rozdílné přístupy a postupy tam, kde jsou nařízení z „EU“ stejné. Jak je možné, že se nepostupuje všude stejně? Já jenom, abych měl v té věci zcela jasno…

 145. Jirko ppa:
  ad [153] … no když to bude na pobřeží Biskajského zálivu, pak možná…!
  🙂

 146. Jirko, zkus se ovšem položit na otázku, co k tomu navrhování dalších „opatření k zajištění“ onoho úředníka vede. Dle mého soudu v lepším případě naši volení zástupci, v tom horším třeba Babiš. A jsme zpět u otázky nadhozené Modrým Ptákem, totiž co si počít s válkou soukromých subjektů vedenou prostřednictvím úřadů.

 147. Jirko, to je vždy a všude otázka nákladů a výnosů. U nás se zase neblbne s registračními pokladnami a se skladováním účtenek od rohlíků. V tvé branži to máš třeba těžší než Italové nebo Francouzi, v naší branži zase máme život o něco jednodušší než titíž Italové, Francouzi nebo Španělé. Přičinu vidím v silné zemědělské lobby na jihu a v silné průmyslové lobby na severu.
  I proto se EU nikdy nemůže podařit Evropu zglajchšaltovat, bruselské předpisy vždy budou interpretovány a aplikovány různě.

 148. Foundry…po zkušenostech a někdy velmi bolestných mám v v motivech poměrně jasno. Je to pocit moci, razítko. Samozřejmě, že za mého „podnikání“ jsem měl možnost se setkat s několika velmi příjemnýma a kompetetníma lidma z páteře, ale ty jen potvrzují. oni to doslova říkali, to není z mé hlavy, to co tady píšu celou dobu. Chlebíčkové navíc jsou motivováni vyšším posláním a tezí, že prostě rozumí dané věci lépe a radostněji.
  Každý den, co traví v úřadu se snaží náš svět zlepšovat a více ho zorganizovat, tak aby mohli svejm nadřízenejm podat hlášení, že zas je svět bezpečnější, že je krásnější, že je čistější…..a že jejich práce má smysl.

  Já žádné cesty ke zlepšení nevidím, protože nejsme náturou všichni, tak nějak, svobodomyslnější. A pokud nebude spolupracovat s páteří tisíc lidí, tak je zavřou….stotisíc by mohlo něco změnit, ale nikde je nevidím. Takže nemám nejen řešení, ale taky ani o ní nepřemejšlím. Ostatně to mne nepřísluší, již dávno jsem hlasoval nohama, že.

 149. Jirko, ad 165 – jistě, nepochybuju, že převážná většina úřednictva se rekrutuje buď z lidí neochotných riskovat a hledajících zajištěnou existenci, anebo ze sociopatů toužících ovládat spoluobčany. Nicméně vždy jim tu moc někdo musí dát. Je to jako s hledáním příčin inflačního růstu cen nebo dluhové krize – šejkové jsou proradní, bankéři chamtiví, spekulanti zlodějští, co občan, to daňový podvodník atd. atd. Nikdo ze zmíněných ani všichni dohromady však nemají sílu spustit inflaci nebo dluhovou krizi, neb nemají možnost emitovat peníze.

 150. Foundry, než ukončím toto trapné téma….. já to nebyl.

 151. NoNAme,

  tak zajisté jsou iniciativní megery a megerové, ale na těch nejnižších stupních jde mnohem víc o to, že ta ženská leckdy sama neví, co chtít a vedoucí ji sprdne za to, že to nechtěla. A pokujd jde o ty vedoucí, tak on má každej ouřad jinej výklad zákona.
  Jinej výklad zákona ovšem neznamená nějakou větší iniciativu v jeho uplatňování, jen prostě jinej výklad.

  Ale pořád je to o tom, že kdyby parlament nepřijal zákon, že máte tomu či onomu vykázat tohle a támhleto a musíte mít na to razítko, tak ten ouřada s razítkem nebude potřeba.

  Jakmile musíte mít to razítko, tak potřebujete i toho ouřadu, co Vám ho dá.

 152. Foundry,

  čau. No, právě – mě to však zajímá pouze metodologicky, protože tak, jak to Pepa popsal je to poněkud „ploché“. Dlouhodobě tvrdím, že dnešní dotace, subvence atakdále, jsou pouze strukturálně stejným nástrojem jako bývaly kdysi cechy. Prostě jsou to nějaká privilegia a mně se jen nelíbí jejich existence. Nota bene opravdu tvrdím, že je mimo možnosti byrokracie něco takového vymyslet.

  Jirko – já přece vím, že není příležitost a dokonce ani naděje, že by to mohlo jít směrem, kterým bych si přál já. Jen mě prostě zajímá (viz výše) ten záležitost analyticky. A to hlasování nohama se mně také nelíbí. Nikdo není oprávněn rozhodovat o mém majetku. To mohu pouze já. Jinde totiž dělají to samé.

 153. Hezky se to panoptikum rozrůstá.
  Ta volba bude děsná sranda….

 154. No a tak etikety dorazily….. Vse na nic v poradku, dokonce barevnost a velikost je OK. A tak se mhu zacit venovat praci a grafik dovolene. Ale co, ma dost casu, za hodinu ma bejt teprve na letisti . Tak prej jeste musi zabalit, zbit deti a zavolat taxika, aby to stihli.

  Samozrejme, ze nekonstruktivni kritikove mohou za stav spolecnosti, financi a statu. Je to logicke…. Sleduj tok myslenek. Pravak pokladaji nemistne otazky a nedelaji to co ostatni, druhak je zajima vse jine, nez schvaleny a vyhlaseny ucel, ptaji se kolik, za co, kdo….. Tretak jsou naklone verit spise rejtyngovejm agenturam a ne ministrum financi a prezidentum. Delaji rozhodnuti, jak je to pro ne a nejblizsi vyhodne a ne jak je to prospesne pro ostatni spolecnost, viz to nestastne setreni v dobe recese ci krize….. No a co nejhorsi, sem tam reknou ze je nekdo omezuje a ze v tom nevidej pro sebe zadny prinos.

 155. (111) „Řemeslo je o praxi, praxi, praxi. „
  Dovolil bych si zapochybovat. O praxi jsou kecy, ne řemeslo. Řemeslo je praxe, praxe, praxe.

 156. Nazdar Karle,

  zítra budu potřebovat nakrmit potomstvo a sebe někde kolem Anděla. Na vaření asi nebude čas. Co ten Číňan u Vás v baráku?

 157. Je to Vietnamec. Ceny únosné, otevřeno od 10 do 22.

 158. TAkže vietnamská kuchyně? Tak to asi vyzkoušíme… 🙂
  Jetsli teda nevyvstanou nějaké organizační zádrhele po návštěve v kanclu.

 159. Dobré odpoledne,
  pracuji dvacet let ve speciální škole. Dvacet let stoupají náklady na +/- stejný počet žáků, zvyšuje se počet pedagogů na stejný počet žáků, mění se metodiky, osnovy…, v průběhu let se několikrát změnil název školy, pomocná, speciální, základní. Jediné co se nezměnilo jsou šance absolventů uplatnit se v životě.
  Možná jsem troufalá, ale myslím si, že v základním školství je to obdobné, jen na vyšší úrovni.
  osnovy…, v průběhu let se několikrát změnil název školy, pomocná, speciální, základní. Jediné co se nezměnilo jsou šance absolventů uplatnit se v životě.
  Možná jsem troufalá, ale myslím si, že v základním školství je to obdobné, jen na vyšší úrovni.

  Vrátila jsem se z pracovní rekreace (tábor pro rodiče a jejich postižené děti). V hotelu byla zaměstnaná servírka, slovo dalo slovo a ona mi vyprávěla, že pracovala v hotelu ve vesničce poblíž Oxfordu, jehož kuchyň má dvě Michelinské hvězdy. Bylo to velmi zajímavé vyprávění. Obrovský dril, vycházející z tradic, zjednodušeně , Downton Abbey. To děvče v době odchodu neumělo anglicky, začínala jako pokojská a poté postoupila do servisu. Na můj dotaz proč se vrátila a dělá v zastrčeném hotýlku, řekla, že nevěděla co vlastně chce a tak se vrátila. Protože teď už to ví tak se chystá zpět do Anglie protože pracovat tam je sice dřina a dril ale obrovský základ do budoucnosti. Jsou věci, které žádná škola nenaučí a žádný stát nezařídí, aby naučila.
  Mimochodem, od ní jsem se dozvěděla že mléko do čaje musí být teplé a do kávy studené a záměna je nemyslitelná …

 160. Jéé… tak to dopadá, když dělám deset věcí najednou, některé pak dělám zbytečně dvakrát 🙂

 161. Kačeno, docela ráda bych znala Váš názor na mou 114.

 162. Kačeno, jmá jsem beznadějnej případ. Do čaje mlíko neleju a do kafe si ho ohřívám. Mám ráda horký kafe a když dvě třetiny kafe doleju studeným mláíkem z lednice, tak už horký není ani náhodou. 🙂

  o těch zkušenostech a možnostech uplatnění bych si s Vámi ráda poklábosila, potomek půl roku strávil na speiální waldorfské.
  NAkonec se vrátil do základní školy, kterou se mu povedlo absolvovat. S odřeným hřbetem, nicméně méně odřeným, než spolužáci.
  Teď je na střední, hřbet rovněž odřený. Z toho uplatnění je mi někdy ouzko, moc toho na výběr nebude.

 163. No, vypadlo mi tam „někteří“, což značně mění vyznění příspěvku.

 164. No nevím, ale kdo se nebojí pracovat, tak uplatnění si najde vždycky. Není nikdo, kdo chce pracovat a práci nemůže najít. Bohužel jsou od malička některým vštěpovány zásady, jako že některé práce jsou nedůstojné a že brát peníze od státu není ostuda, ale běžná věc.
  Stačí se oprostit od pověr, že fyzická práce smrdí, že roznášet pizzu je pod úroveň maturanta, že si otevřít stánek s buřtama na plavečáku je potupa…. to mi vždycky vadilo nejvíc…..Ono vzít krupmáč do ruky je něco divnýho? Nebo jít do mekdonalda na přechodnou dobu, než se naskytne něco lepšího? Asi je to trapné, jinak by nebyli stesky o nemožnosti sehnat zaměstnání, nebo podobné krávoviny.

 165. Jirko, právě proto navrhuji, aby se s „pracovním vyučováním“ začalo už na II. stupni ZŠ. Zakazovat dětem pracovat do 15 let je volovina.

 166. Rputi, co naučí pracovní vyučování, když rodiče neříkají dětem, to co říkám já? Rodiče za to mohou, ne škola. To tady říkám pořád, škola má vzdělávat a učit, na ostatní věci jsou rodiče.

 167. Řeč je, Jiří, o uplatnění handicapovaných dětí. Takoví si sotva otevřou stánek s buřtama a u macdonalda po nich taky není zrovna poptávka.
  A u dítěte s poruchou motoriy asi taky nejde ani tak o to, že fyzická práce smrdí jako že ho nikdo nechce, protože ten požadovaný výkon nepodvede.

  Budeš se tomu možná divit, ale řada rodičů těchto dětí chce aby byly schopné se uživit a aby mohly pracovat a a ty děti o to stojí taky a rodiče by byli šťastní, kdyby to to dítě zvládlo aspoň tím krumpáčem.

 168. Jirko, pak je to jednoduché – rodiče, kteří nic neumí nemohou své děti nic naučit. Až nezbude na sociální dávky bude nutno tyto lidi postřílet.

 169. Rputi, no vidíš, právě proto poslední dobou říkám, že program a myšlenky národních socialistů jsou dosud živé. Zvlášť u některých…..možná ale bys mohla přijít na nějaké lepší řešení… nebo ne?

 170. Ještě bych dodala, jirko, že jetsli si myslíš, že problémem dětí ze speciálních škole je to, že jako maturanti považují nějakou práci za nedůstojnou, tak to seš teda fakt hodně mimo.

 171. ad 187 Poněkud od tématu, ale jak to, že zákon, který brání zaměstnávání dětí do 15 let. nijak nebrání jejích zneužívání již od věku kojeneckého v reklamách, později ve filmech, při dabování atp. To je přece také práce. Všichni lkají nad zneužíváním dětské práce v Asii, ale nikdo se nepozastaví nad výrobou malých mučedníčků při intezivním tréningu např. sportovní gymnastiky. A co tříletí hokejisté, tenistky, které dostanou do rukou raketu dřív, než se naučí mluvit? Nebo odporné soutěže malých královniček krásy, není to snad stejně hnusné jako dětská pornografie?. Co na to ochránci dětských práv?

 172. Jirko, já to řešení navrhuji ve svém úvodním sloupku a to ti taky nevyhovuje 😀
  Co kdybys taky jednou něco vymyslel ty?

 173. Baubo, pokud se pamatuji, tak s tím účinkováním dětí ve filmech atp. byl po vyhlášení toho zákona dost problém. Asi se to řešilo nějakými výjimkami, s čímž nejspíš se svezlo i to ostatní.
  On je to typický příklad vylévání vaničky i s dítětem. Další ranou „válečným štváčům“ byl zákon, že brigádníci musí mít stejné výhody a zajištění jako zaměstnanci, čímž se brigádníci stali pro zaměstnavatele neatraktivní, takže študák dneska sežene brigádu, jen když má kliku nebo příbuzné.
  Takže trend je, aby dítka až do dospělosti pracovala co nejméně …. a pak se divíme, že se jim nechce pracovat ani nadále.

 174. Protože, baubo, nadaným dětem, které již od kolébky vědí, co chtějí, se přece musí umožnit rozvoj talentu. 😛
  To neníi jako když máte krámek se zeleninou a dítě Vím občas pomůže srovnat bedýnky.

  A taky proto, že když dnes kluk začne pinkat o zeď v deseti v oddíle, protože ho ten tenis baví, tak z něj žádnej Lendl už nebude.

 175. Mňo… dcera tuhle filosofovala, kam to dotáhl jejich ročník z gymplu. Je jim lehce pod třicet. Polovina nikdy nepracovala a jsou to dílem smažky, bezďáci a magoři využívající přes zimu nabídky služeb nejrůznějších odmašťoven. Dva mají děti. Zbytek jsou pracující singlové, jak se dnes hezky říká starým pannám a svobodným mládencům. Zvonka to vyzerá, že s důchodama bude za pár let fakt dost velkej problém.
  Pozoruhodné je, že jedna smažka, zvaná Džejár, má předky velmi úspěšné podnikatele v oboru stavebnictví. Dokonce jeho praprapraděd stavěl zas R.U. místní železniční trať. Rychle a dobře. Holt se potomek vobčas nevyvede…

 176. Inu ptakopysku, to jsou ty nároky doby, ne každý to zvládá. Obzvlášť obtížné je v téhle infantilní společnosti dospět.

 177. Lehce pod třicet, co to je ptakopysku?
  To se ještě stihnou pomnožit i ty smažky 😀

 178. maYdo,
  takovejch živočichů je plnej Chánov 😮 a že by to bylo nějak ku prospěchu?
  Nejsem sociolog, ale myslím si, že když někdo žije sám řekněme patnáct let a je krmenej kydama typu Buď sama sebou, tak přesně ve smyslu přísloví „Starého psa novým kouskům nenaučíš“ v manželství moc dlouho nevydrží, protože na nějakou toleranci už prostě nemá věk. A vyroste mu další single. Ještě jsem dneska večer nezobl slzičku Laphroaigu, takže mám depresivně maniakální náladu a mohu si dovolit proroctví, že vzorce společenského chování, které dostaly euroatlantickou civilizaci tam, kde je, se rozpadají. Se všemi důsledky. Ale až si dám svého večerního panáčta, deprese povolí a celý problém euroatlantické civilizace mi bude úplně u zadele.

 179. JInak k „pracovnímu “ věku – dcera sháněla nějakou brigádu a všude jí říkali, že má přijít, až jí bude šestnáct, že dřív brigdničit nemůže.
  Tedy všude – v nějakých těch agenturách. Když šla na konkrétní místo, obvykle ji řekli, že brigádníky neberou.
  Klukovi jen osmnáct a taky neuspěl. Ani tam, kde byl na praxi, jako záskok na dovolenou.Prý nemají peníze a na tu dovolenou ten krám prostě zavřou.

  Totéž mi říkal známý, obdařený stejně starými dítky, nakonec brigádničili u něj v provozovně. Kdo je nezletilý, tak prakticky nemá šanci, a studentům konkurují lidi,který nemají práci a nechají se někde zaměstnat aspoň na dobu, kdy jim naběhne nárok na dávky.

 180. Rputi, k 195 – to tvoje řešení z úvodního sloupku je zařadit výuku řemesel na střední stupeň, případně umožnit vyučení?

  Tohle je debata jak hrát s posraným fotbal, jak kdysi geniálně napsal Čapek. Rodina a rodiče. Rodiče a rodina. Rodina s tatínkem a maminkou.

  Ptakopysku – nejenom media, ale i příklad rodiče. Jednoho rodiče. My si vystačíme, my toho druhého nepotřebujeme. Že je to 90% single, to je tak jisté jako výskyt osteoporózy po menopauze. Chlapi to mají jen zřídka.

  Je to marný. Jak mi připomněla Rpuť, proč já vlastně vstupuji do diskuze, když neumím přinést nic nového? Holt s dětmi se musí trpělivě a opakovat a opakovat.

  Dobrou noc. Ještě kapičky do ucha, pusu na čelíčko a modlitbu s andělíčkem.

 181. Ptakopysku,

  a proč myslíš, že jsem tam dala smajlíka? 😀

  My jsme byly babská třída a na prvních srazech to vypadalo jako na srazu abstinentů, protože která nebyla těhotná ta kojila.
  Teď to vypadá zase jak na srazu abstinentů, protože která nejede autem, tak má od doktora pití zakázaný 😀

  No, když tu Kačena nakousla to panství Downton….
  Však taky takovej hraběcí dům zaměstnal lidí- Dvě kuchařky, panská, komorná, zajisté i nějaká ta pradlena, jeden lokaj, druhej lokaj, majordomus, śofér….
  Dneska ? I ten feudál Jirka si steak upeče sám, mísgto majordoma má nějakou tu elektrickou serepetičku,co otvírá dveře a místo pradleny mají doma pračku.

  Má to ovšem taky svoje výhody….Když není šofér, dcera s ním neuteče. 😛

 182. Jo a mít doma flašku Laproighu, tak mi taky ledacos bylo tam, co Tobě 😛

  Už nějakou dobu jsem velmi zvědavá, jak chutná. Brácha má narozeniny, možná by to stálo za zvážení….

 183. martínku, ne na střední stupeň, anobrž na II. stupeň ZŠ. O tom, že se učili řemeslo na SVVŠ psal Šumavák.
  To je řeč jak rozprávka – si to kruci aspoň pořádně přečtěte, když vás to rejpání svrbí!

 184. No jo, rputi, když Vy to nazvete „Slovo do pranice“ …… 😀

 185. maYdo, bylo by to možný, jestli si přečetli jen ten název. Konec konců to tak místama vypadalo. 😀

 186. >> martin TT
  Nikoliv Čapek, ale Masaryk (Jan). Nikoliv fotbal, ale tanec.

 187. No jo, to je pak těžký…když píšu řešení stavu, tak výledek je nula nula nic. Protože to je moc práce a odpovědnosti a to se nenosí. Radši se to svede na školu, učitelku, …. na domovního důvěrníka.

  No, až bude výhodné si řemeslníka vychovat tak se to bude dělat. Já jsem dílen měl poměrně na škole dost a tak vím, jak vypadá pilník a co je ponk ….. k ničemu jinému to nebylo. Ale nechám Vás v blažené naději, že ve škole se tohle učí. Jinak bych taky řekl, že řemeslník se také musí učit, chodit na školení a vůbec, důsledně se připravovat a to celoživotně. On i tam pokrok jde velmi rychle dopředu. A to se třeba nebavím o sváření, kovoobrábění o obkladčkách…. ale to vše se ve škole opravdu nenaučí. Tam to skončí u pilníku a ponku.

  Ptakopysku, něco pro Tebe….
  Paní učitelka ve škole se ptá dětí:
  ,,Mařenko, copak dělá tvůj tatínek ?“
  – ,,Tatínek je lékař,“ odvětí Mařenka.
  ,,Vojtíku a copak dělá tvůj tatínek ?“
  – ,,Řidič autobusu.“
  ,,A Pepíčku, co dělá tvůj tatínek ?“
  – ,,Můj tatínek umřel.“
  ..No dobrá. A co dělal, než zemřel ?“
  – ,,Chvíli chroptěl a pak posral koberec…“

  ps. MaYdo, jak už jsem jednou řekl, nevíš a snažíš se to furt dokazovat. To jenom jak to mají feudalové s personálem

 188. Já snad raděj zastoupím Bohouše a připomenu, že zítra má na Marsu přistát Curiosity.
  …Přistání bude možné sledovat živě na NASA TV v pondělí od 5.30 hodin. K dispozici by měly být i další dva kanály na ustream.tv pro případ, že server NASA TV nezvládne nápor zájemců. První nabídne i komentáře a rozhovory, na druhém poběží pouze čistý přenos přistání s audiostopou z řídícího střediska…
  http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/v-pondeli-rano-na-marsu-pristane-sonda-curiosity-sledujte-zive_241955.html

 189. Račte prominout, pane Jiří, že jsem Vás vzala jako příklad a metaforu.

  Ale on taky každej feudál není jako Ty.

 190. Já stejně se svou průpravou a zkouškama z metodologie nikdy nepochopím, jak se dá tak vágně definovaný pojem, jako je funkční negramotnost, změřit s přesností na jedno procento. No, mohli byste mě někdo poučit, jak je definovaná ta funkční gramotnost a jak se to měří? Fakt by mě to zajímalo. Když někdo řekne dvacettři procent, tak musí říct, jak rozeznal u každýho jednoho z každé stovky, že sedmdesát tři to nemají a dvacet tři to mají. A jak zajistil, aby se u tří nespletl, protože to bychom byli v dobrém evropském průměru.
  Co myslíte, uznala by mě nizozemská princezna funkčně gramotným. Já funkčně nechápu pojem funkční negramotnost.

  Na druhé straně velice dobře chápu, co ta princeznová komise bude dělat, jsem přesvědčen, že princezna je ta nejlepší na tento problém a že princeznová komise přijme doporučení, které jí připraví komisi zajišťující evropští úředníci pověření evropskou komisí a na základě tohoto doporučení, které si sama napíše, vydá evropská komise řadu závazných předpisů, které si sama vymyslí a napíše. Nepochybně to spotřebuje při tvorbě mnoho peněz z rozpočtů komise i členských států, které vyšlou své nejlepší odborníky na tato rokování, seznámí se s odborníky z jiných členských zemí a posílí svou pověst nejlepších odborníků, napíšou k této problematice řadu odborných (hodnotících až syntetických) studií ve spolupráci s dalšími odborníky ze svých zemí a pak budou tyto předpisy implementovat se stejnými výsledky jako doporučení Kochovy komise. Nakonec to dopadne jako mastrichtská kriteria nebo lisabonská strategie a bude se to vyvíjet jako strategie Evropa 2020 nebo projekt Galileo. A bude to mít výsledky jako Natura 2000. Nejspíše se založí i nějaká agentura. Velkým vítězstvím by bylo, kdyby její sídlo bylo v Praze. Ale to se asi nepovede, když už máme sídlo agentury na co největší komerční využití nejdražšího projektu, tedy Galilea.
  Prostě jako vždycky.

 191. Jiřiku, začínáš mi připomínat majitele „hradu“ Červený Újezd. Ten taky asi před 25 lety přišel na to, že jsou věci, které si za prachy nekoupí a nekoupí, i kdyby si dal nohu za krk. Tak si aspoň postavil ten hrad. Ale dodneška stejně chlastá…
  http://www.hrad-cervenyujezd.cz/

  A ten fór je bezva! Děsná sranda! Zvlášť pro někoho, kdo to zažil.

 192. Juro,

  měli jsme známého a ten, když ovdověl, tak ani nevěděl, kde má ve skříni košile, kde kapesníky a jak uvařit čaj.

  MYslím, že i to je svým způsobem funkční negramotnost. Tomu vdovci nezbylo, než se v tom zorientovat, ale jsou takoví, co s tím mají problém celý život.

 193. Dobrý podvečer,
  po pěkném, leč náročném víkendu dočítám:
  ad.(94): pepo, tučňáci odletěli do teplých jižních krajů. Ale k nelibosti některých, zde přítomných, se zase vrátili 🙂
  ad.(152): foundry, podle mě to není nekonzistence, protože byrokrat se kromě aplikace a interpretace zákonů též projevuje vlastní iniciativou (i v rámci toho zákonného mantinelu) – např. za co se utratí přidělené prostředky, kolik dalších lidí se přijme, protože je „moc práce“, jak si pořídíme pro úřad další barák, protože je nás už moc atd. atd.

 194. 2 Loki – o5 zde… Ad Novinky a informační zdroj, souhlas, leč i slepé kuře najde občas zrno…
  „PeS(i) zcela jistě nechtějí tím vrtem napíchnout magmatickou komoru, to by skutečně bylo ukázkovým příkladem Schrödingerovy kočky.“ – a to je přesně to, čeho se obávám… To taky takhle jeden poučený vrtal a pak se ozvalo – „Do piči, len tak zlehúnka som potlačil a včil je to v piči…“
  No nic, už císař Vilém říkal svým vojákům: Prasata, chcete snad žít věčně?
  Já jen, že Murphyho zákon praví – neopravuj to, co zatím fuńguje… Ještě bude sranda…

 195. MP chtel jsem doplnit tedy ten vypis o spravedlnost. Ale jako nekonzistentni nemuzu, mam ji zarazenu u patere.

  Jinak co popisujes je take zjednodusene , pokud se domluvi A s C na dotaci proti B tak to je porad dohoda dvou svobodnych osob proti treti to se snad muze .

  Rozdil je pokud by C byla pater – to je zvyhodneni A proti B pomoci ukradeneho.

  Jenze jsme opet u toho zda nahodou A nedostalo od C takove znevyhodneni ( ten batoh s kamenim na zadech sprintu) ze vlastne je zvyhodnene B a pak to C jen dorovnava.

  Ano muze to byt ze je A i B znevyhodneno proti D a jen A dostane zvyhodneni a B je znevyhodnen – pak bych to odkazal na martinova a dvd psa v predesle hospode.

  No nicku snad jen toto – zil jsem celej zivot v bludu co jsem. Az nakonec ozralej namornik mi vysvetlil jak se kupuji cerna SVU ve statlu a ja jsem prozrel. Rekl jsem si josef , cuci ti sice slama z bot ale nestyd se za to . Tak se nesytdim – jsem jen pasacek ze statlu a neschovavam sve ego za maleho pepu

 196. no k pateri snnad foundry toto
  – nesouhlasim ze sama nerozhoduje stridave ji v zakonech nechavaji vetsi nebo mensi moznost volby.
  – nikdo nikoho nikam nenutil
  – kdyz byl nekdo treba kat – taky sedaval v kostele a v hospode na vymezenem miste.

 197. Už dlouho nebyla bouřka… naposledy včera v noci.
  Tahle začíná pár blesky a pípnutím, oznamujícím, že si mám zvolit signál, neb vysílač OO má dost a nevysílá.

  Takže zase dopojuji vše co lze… :-((

 198. jirko a ty tu pani NICE nelzi.
  Prestan zit v bludu a postav se tomu otevrene.
  Vim ze jsi dostal 10 kKc s podminkou ze vyvesis tabulku za 20kKc 😀

 199. rputi,

  v Bulharsku jsme viděli něco, co velmi připomínalo hrad z Disneyovy Sněhurky, tuším. Něco mezi gotickou katedrálou a pohádkovým zámkem. Prý to postavil někdo pro sebe jako sídlo, pozdějí to rozšířil, že prý tam chce mít prostory pro ubytování obchodních partnerů. Asi obchodoval s nějakou Bílou paní a čaridějnickou školou v Bradavicích, tak aby se cítili jako doma.

  Bohužel jsme to viděli jen z povzdálí ze silnice, když jsme projížděli kolem a nemáme fotku. Ale zanechalo to v nás nesmazatelný dojem.

 200. Tak už tu začíná pěkně foukat a z povzdálečí to huhlá. Tak uvidíme…

 201. Rputi, ad 183
  s Vaší 114 v zásadě souhlasím. Dokonce si myslím, že ta procenta se může slabý žák naučit u pletení housek nebo hrabání zahrady daleko snáz než opisováním příkladů z tabule. Problém je, kdy a jak děti rozdělit, má to určit učitel, psycholog, rodič ? Matně si vybavuji, že Dobeš mluvil o průběžných zkouškách na základních školách a spustil se ryk o diskriminaci. Je to těžké. Navíc, učit méně nadané děti procenta a geometrii pomocí pletení housek a stříhání látky na kolovou sukni je obtížnější než popsat tabuly a zadat příklady.
  Vidím to u nás ve škole. Kde jinde než ve škole pro mentálně postižené, by měl být podobný přístup používán, téměř nikdo nepoužívá běžné denní činnosti při výuce.
  Máme ŠVP ve kterém je zakomponována environmentální výchova, přizpůsobená rozumovým schopnostem žáků?!. Můj návrh, aby děti třídily odpad a ten posléze odnášely do kontejnerů k tomu určených, byl zamítnut s tím, že takhle jednoduše se environmentální výchova pojímat nedá.

 202. ja nevim proc tu o tech páteřích furt pisete, my to tu neovlivnime“
  😛

 203. Kačeno, aj,aj – co mě to jen připomíná…
  Znala jsem Dr.Sovákovou, která se velice zasloužila o řešení problémů s výukou mentálně postižených. Ta jednou dostala na krk nějakou delegaci a musela s ní do nějaké speciální školy, kde si pro ně připravili besídku.
  A tak na podium napochodovaly děti s Downovým syndromem i jinak postižené a sborem zapěly budovatelskou píseň: „Až nás půjdou miliony…“

 204. Pepo + Tučňáku, páteř nedisponuje nejen zákonodárnou iniciativou (jak jsem psal), ale hlavně nedisponuje vymáhacím aparátem. Tedy jsou na tom jako ti bankéři, kteří nemají rotačky pro tisk peněz. Mezi byrokraty jsou zajisté hajzlíci a lidé, kteří se vyžívají v buzeraci jiných, s velkou pravděpodobností je jich tam více než je průměr v populaci, ale pořád musí jednat v rámci systému, který je vytvářen jinde. Ani pilný úředník Eichmann by si bez SS/SD/Wehrmacht v zádech neškrtl.
  Proto mi přijde zbytečné bojovat proti projevům systému a systém sám nechat nepovšimnutý. Jako přínosnější mi přijde zamyslet se nad otázkou, odkud se moc byrokratů bere a proč přesahuje rozumnou mez. Celkem srozumitelně to rozebírá škola veřejné volby.

 205. foundry ja proti nebojuji , pokud to jde je pouze ignoruji.
  Tady si dovolim na ne upozornovat.
  Jinak zajiste ze ti polucajti co si pro mne rano v sedm prijeli jednali jen podle neradu kterej jim druzi vnutili . Dokonce tu osobni prohlidku opreneho pasacka o zed udelali dle pravidel a jak mne upozornili tak i pouta maji opravneni mi nasadit.

  No a ta soudruzka paternice na socialce , co si je pro mne poslala , take jednala v ramci vnucenych pravidel.
  A celkem to chapu , nemela podepsane papiry za spolecnost kterou jsem nesmel jiz zastupovat ( dokonce to bylo v rejstriku ) , a ona prece svou praci musi odvect spravne aby bylo dikci zakona ucineno zadost.
  Tedy asi ma urcite moznosti rozhodnuti kdyz mi s litosti rekla ze tu novou jednatelku ji asi z prahy nepredvedou.
  Pak jeste jednou zkusila zda bych ji ty papiry nepodepsal a kdyz jsem odchazel ,se slovy ze nejsem opravne , byl jsem stejne ten podnikatel co jim jen ztrpcuje zivot.

  no na tom sidlisti to stare babky resi mozna jeste dodnes – prece jen kdyz ho odvazi polucajti tak to bude peknej vejlupek.

  no a zajiste by se dalo vypocitavat prikladu vice , ze .

  No tak to ber ze odemne moc pochvalu neuslysi. Az na vyjimky.

 206. Dobrý pozdní večer. Sucho. Děsivé sucho. To je popis tunajší reality.
  Školství a úroveň vzdělanosti populace je téma, na kterém se můžeme točit a přít donekonečna. Mně v té souvislosti přichází na mysl inovovaný název minulého tématu: Je veřejným (státním) zájmem mít vzdělané občany? Odpověď je výsledkem.
  Zdravím Lokiho. Žes o sobě dal taky vědět! :-)))
  Dnes mi končí dovolená a čeká mě posledních cca 80 pracovních dnů. Přiznávám, je to hodně rozporuplný pocit.
  A zpět ke vzdělání – s věkem jsem dospěla k názoru, že kdo chce, ten dokáže. Někteří ovšem mají cestu osudem hodně zkomplikovanou a zasloužili by si pomoc. Otázkou je, kdo tu pomoc dokáže poskytnout. Stát? Rodina? Veřejnost? Jeden každý…

 207. Foundry, tentokrát dost nesouhlasím.
  1) To, že víc brojím proti projevům systému, neznamená, že nechávám systém nepovšimnutý.
  2) Podle mě je potřeba vylepšovat oboje (tj. samotný systém i jeho projevy), protože změna systému trvá dlouho a/nebo bývá problém vůbec změny systému docílit. Nevidím důvod k tomu, proč během té doby aspoň nezkusit vylepšovat jeho projevy.
  2D) dodatek: podle dosavadních volebních preferencí si zásadnější změnu systému přeje zhruba jedno procento obyvatelstva, takže to není moc reálné.
  3) Vymáhací aparát je nedílnou součástí systému. Takže je sice pravda, že každý byrokrat nemá vlastního podřízeného vymahače, ale on to ani nepotřebuje – to už automaticky zařídí jiný odbor státní správy (policie, FÚ aj.). Takže vlastně disponuje …

 208. Tučňáku, já už nevím, jak to napsat srozumitelněji – vadný je systém se všeobecným rovným volebním právem. Změněn bude jen tehdy, až dojdou prachy, neboť jej nelze ufinancovat. Tudíž je sice chvályhodné zmírňovat symptomy, ale problém to neřeší. Vymáhací aparát není součástí byrokracie, pokud si neujasníme alespoň pojem „byrokracie“, je debata asi zbytečná. Já pod tímto pojmem chápu administrativní aparát státu, v čemž se, soudím, shoduji s většinou teoretiků.

 209. Dobrý večer,

  Dano, tady taky sucho. Ne, že bych stála o kroupy, ale pár kapek a hlavně trochu ochlazení bych uvítala. A to tu podle radaru má pršet.

  A pokud jde o to vzdělání, důvody, proč někteří mají potíže se vzděláním a následně uplatněním jsou různé. Těžko potom hledat recept, který by fungoval pro všechny případy.

  JNo vida a než jsem to dopsala, tak prší,..

 210. Curiosity přistála hladce, Jet prop Lab už přijímá telemetrii…první obrázky se očekávají každou chvíli

 211. první obrázky jsou v rozlišení 256 pixlů – je vidět horizont and kolo Roveru. 4očla má ještě prachovou krytku, než pracj zvířený přistáním usadí. Vzrušení a radost v řídíím centru nahradí všechna slova…. ještě chvíli a jdu spát…

 212. Jj, Dušane, je to paráda! Uměj kluci emerický!!!

 213. Foundry – píšeš jako teoretik, proto se můžeš shodovat s většinou teoretiků. Ale nemůžeš se shodnout s tučňákem ani se mnou v tom, že se teoreticky bavíš o vadnosti systému, zatímco my se přízemně začali bavit o tuzemském postoji státního byrokrata od nejnižších úrovní k občanovi, který, třeba i vinou toho vadného systému, něco od státního i samosprávného aparátu potřebuje.

  Nebudu tu opakovat výkřiky, jdoucí zcela mimo, ale zrovna dneska na Neviditelném Psu napsal Frýbort k tématu článek o vyhláškách a botičkách. Zase jeden, který má možnost srovnávat a došel k názoru, že jsme příliš aktivní v prosazování nesmyslů seshora a v dávání najevo nadvlády úřední moci.

  Je mi jedno, jaké jsou pohnutky diskutujících – zda je to jen instinktivní obrana toho našeho českého, nedostatek zkušeností, chválení vlastního ocasu nebo jen hloupost, se kterou se něco prohlašuje, aby se druhou větu hlásal pravý opak. Je mi to opravdu fuk, ale tento jev existuje a nemizí.

  Venku je krásně, místo koupaliště směřuji jako řidič a ozbrojený doprovod k lékaři s rodinnými příslušníky a hodná pracovnice finančního úřadu mi zavolala, aby mi připomněla, že v režimu přenesení daňové povinnosti podle §92a Zákona o DPH, jsem zapomněl podle Pokynu GFŘ D4, podat elektronicky výpis z ze zvláštní evidence. Elektrikář mi totiž něco opravil v kanceláři a vystavil mi daňový doklad ve zvláštním režimu. Protože nejsem stavební firma, ale pouhý plátce DPH, tak takovou evidenci nevedu, ale budu muset. Proč o tom píšu? Protože ta úřednice mi zavolala. I takové jsou.

 214. jen bych dodal, všimněte si složení štábu, kolik je tam lidí různých ras, kolik je mezi nimi děvčat, Amerika je pořád ještě Amerikou…

 215. Ale v operačním středisku samí bílí muži (teda jedna slečna/paní) … Tam má ještě nasácké oddělení pro styk s veřejností rezervy 😉

 216. Dušane – tam je výhoda, že „všichni jsou odjinud“ 🙂
  Ovšem nutno vzít i v potaz, že ti původní tam asi nejsou. Ale tak už to na tomhle podivném světě chodí.

 217. Dusane ahoj, si zrovna v tv……

  Uz si to priznejme, urednici jsou jako rozhodci v krasobrusleni… Martine dekuji, protoze ja sam uz nemam silu argumentovat a vubec, radsi ty spaghetti s houbama, dnes se na ne tesim a snim je vsechny sam

 218. Fujtajbl vespolek,
  místo pozorování Marťanů a přímého přenosu zahraničního štábu televize Nova z Marsu, kde po přistání Curiosity zpovídal Ray Koranteng marťanskou bábu, která jaktěživa takový přistání nezažila a sky crane jí rozflákal skleník, jsem pozoroval bouřku, běhal po baráku a vypínal elektické prístroje od napnelismu.
  Dušane, ty baby jsou v týmu hodně důležitý!!! Koho bys chtěl asi objímat při historických okamžicích? Šéfa porojektu? Ale fuj… 🙂

 219. Dobré ráno vespolek,
  tak aspoň z NASA skvělé zprávy 🙂

  Stran pestrosti posádek, v seriálu Stargate Atlantis to taky namíchali, a členové posádky dokonce nosili na uniformě vlaječku své země – takže se tam vykytoval ajťák Radek, co občas zvučně nadával v češtině 🙂
  No kéž by…..

 220. Matzurko a říkal „doprdele“ nebo „hergotthimmellaudon“? :d

 221. Dobré ráno,

  Ptakopysku, tak naše mědia to s informovaností nijak nepřehání. Zřejmě to nějak zevšednělo od dob letů Apolla.
  A ten můj křáp je ochoten mi něco ukázat, jen když nainstaluju Adobe Flash 10 a když to chci udělat, tak zas to nejde, neb prý mám zastaralý procesor či co. O důvod víc, abych se zamyslela nad obměnou. 🙁

  ale Bradburyho Mars s MArťany na písečných lodích byl stejně hezčí….

  Matzurko,

  co kroupy? Přežila úroda?

 222. Rputi,
  spíš to první, a taky, že se na to může vykašlat 🙂 On totiž sekundoval geniálnímu ajťákovi americkému, který co do emocí byl předobrazem Sheldona z Velkého třesku (génius, ale na zabití). Dohromady byli docela komické duo 🙂

  MaYdo, díky za optání, nás to naštěstí vždycky jenom „lízne“, takže kroupy jo, ale žádné škody ani závěje. Nejhůře to zvládá kocourek, neboť vyděšen hromy a blesky zalejzá pod schody a kdyby si uměl tlapkama zacpat uši, určitě to udělá.

 223. . Rputi, k 214
  jen dotaz k tomuto:
  „Ale dodneška stejně chlastá…“
  Vy znáte majitele nebo jeho manželku?

 224. Martine, jen mírný přípodotek k tvé 244 – ti nejnižší úředníci jsou ke svému postoji, jednání s klenty,občany, tvrdě nucení nadřízenými dozorujícícmi orgány. Takže platí to s tou rybou! Hezkou a šťastnou cestu.

 225. divano, znám oba. Kolega z bývalého zaměstnání.

 226. Pani Dano, jeste jednou a naposledy…. Nikdo, opakuji nikdo neni nucen pracovat, jako ridic mafie.

 227. Matzurko, jenom pro upřesnení, doktor McCay, který je nadřízeným Dr. Radka Zelenky je v seriálu kanaďan, ne američan, a není ajťák, ale fyzik nejgeniálnějśí, který řeší všechny ty zapeklitosti s červími dírami a tak …
  Doktore, chtěl jsem manželce dát k narozkám láhev Moët & Chandon, má šampanské ráda, ale teď nevím, jestli nebude lepší láhev Bohemky. Po těch mušlích a dotacích. Co říkáte ?

 228. Noname, ja bych samozrejme programove nezavrhoval francouzske vyrobky, jen proto, ze ve Francii je odluka statu a obcanu jiz davno zapocata ale presto trapne zneuzivaji dotaci k placeni veceri. Mozna by to chtelo fintu, tedy koupit zahranicni vyrobek a prelepit etiketu. Jiste, Vase pani to pozna, protoze je samozrejme Bohemka lepsi, ale aspon Vas nezbijou narodovci na ulici, ze nepodporujete ceske vyrobky at je vyrabi jakekoliv ruce.
  Nebo samozrejme, coz doporucuji uplne nejvic, ViiivKliko v tetrapaku, pod pseudonymem Nitransky knieza

 229. Jirko – 260 nechápu. Já něco psala o nucení pracovat jako úředník? Možná by to chtělo nevyskakovat hned při přečtení nicku komentátora. Vaším postojem mě totiž manipulujete do role zastánce rozsahu státní byrokracie. A to já rozhodně nejsem. Už kdysi pradávno jsem tu psala, kolik zbytečných činností stát vykonává, k jakým zbytečnostem nutí občany. To, že občas napíšu něco z pohledu odjinud ještě neznamená, že vše státní schvaluji. Ale je to marné..je to marné..je to marné. Já vím, nic mě nenutí tady psát.

 230. Dano, myslím, že Doktor reagoval na větu „ti nejnižší úředníci jsou ke svému postoji, jednání s klenty,občany, tvrdě nucení nadřízenými dozorujícícmi orgány.“

 231. děkuju za odpověď, to jste spolu dělali v nakladatelství xx v praze nejspíš. to jste mohla znát i jeho otce.

 232. Pani Dano, ale to neni na Vas, ale obecne…. To je proste popsani faktu, ze nikdo neni nucen pracovat jako dozorce, je to dobrovolne rozhodnuti, ktere nema jen socialni jistoty ale budi v nekterych lidech, jako treba ve mne, jistou nechut respektovat jeho dulezitost a prinosnost. Pokud se Vam to nelibi, tak to neni muj problem.

 233. Jiřiku, právě jsi Daně sdělil, že pracuje jako dozorce. Pokud budeš i nadále tvrdit, že ne, tak jsi srab.

 234. divano, myslím, že jsem ho jednou viděla, ale už se nepamatuju.

 235. Dobré dopoledne,
  opravují nám plášť budovy. Je to třetí velká stavba, financovaná magistrátem, které jsem svědkem. Dvě předchozí probíhaly tak, že na kontrolních dnech, byl zástupce investora, stavební dozor, zástupce dodavatele, zástupce uživatele. Letos přibyl bezpečák!! Odpovědí na můj dotaz proč bezpečák bylo jen pokrčení ramen a že prý zákon, vyhláška bla bla. Když ten člověk požádal, aby dodavatel doložil (investorovi) že mají svářeči, zedníci, přidavači…. potvrzení zdravotní způsobilosti k výkonu práce, všichni ztichli a spadla jim čelist. Do nastalého ticha začal bezpečák, placený magistrátem, citovat paragrafy zákoníku práce s tím, že když přijde na kontrolu někdo ze státního úřadu inspekce práce a investor nedoloží, že prokazatelně zjistil…, bude zle. Zeptala jsem se, zda každý soukromník, který si najme řemeslníka na opravu střechy, plotu… musí požadovat od pokrývače, zámečníka potvrzení o zdravotní způsobilosti, že prý ano.

  Nepochybuji o tom, že důvodem pro vznik SUIP byla snaha NĚCO zlepšit. Inspektoři práce jen svědomitě kontrolují, aby zedník doložil že je zdravotně způsobilý. Celé je to na hlavu, ale u zrodu podobných stupidit stojí pokaždé snaha „vylepšit“ SŘLI.
  Tady ilustrace toho, na co jsou vydávány CIZÍ PENÍZE
  http://www.suip.cz/_files/suip-b93363ffd56265fd54d98f8ac5fcece8/rp_ka_2012.pdf

 236. Ne Rputi, právě ji sdělil, že ten „tlak dozorujících orgánů na najnižší úředníky“ nikdo není povinen snášet.

 237. Kačeno, bez potvrzení o zdravotní způsobilosti nemůže dotyčný dodavatel zedníka jako zaměstnance vůbec přijmout – pokud pro něj zrovna nedělaj Ukrajinci na černo. Pokud si někdo na pidisteriu tuhle zhovadilost vymyslel, pak bych musela žádat poštu, aby mě předložila potvrzení o zdravotní způsobilosti pošťačky, která mi přinese doporučený dopis. Ono to nejspíš bude ve skutečnosti nějak jinak a někdo je momentálně blbej…

 238. NoName, vedle, jak ta jedle. Zákony a předpisy země, ve které žijete snášet musíte. JInak můžete udělat revoluci, založit politickou stranu, která to zruší, nebo se odstěhovat jako JIrka. To je vaše svobodné rozhodnutí.

 239. Ale jiste, Rputi, je to jen otazkou pohledu. Ridic mafie je podle meho mafian uplne stejny, jako ten, kdo odleva betove boticky. Proc by to melo byt jine, kdyz si tady s pani Danou piseme? Jiste, je to trochu neprijemne, protoze se „zname“ ale na druhou stranu, proc by muj postoj, ktery je znam uz od zacatku, kazem na dokonalosti tohoto blogu.
  Ostatne muj pohled je zcela okrajovej a nikdo se nemusi bat, ze bych byl revolucionarem, ci si zalozil sebevrazedne komando 😀

 240. Rputi, Tvuj prispevek 272, je hodny tesani do kamene. Tohle rikali jiz nekdy drive…….tusim ze to bylo pri akci Asanace…. Jen si nepamatuji, kdo koho vyhazoval 😀

 241. rputi je to zeme Vase vic jak Nonamova, Je to zeme vic necase nez Nonama?
  Rekl bych ze neni. Naname nemusi vubec nic – ano nese si za to odpovednost dle martinova psa na dedine

 242. Jiřiku, tak snad aby si se rozhodl, zda-li jsem, dle tvého názoru, nacionální socialista nebo bolševik. Nějak to, na můj vkus, moc rychle střídáš 😀
  A skutečně si myslíš, že diskuse jako taková je neustálým obviňováním partnerů v diskusi z čehokoliv, co tě právě napadne?

 243. pasáčku, já ty zákony a nařízení musím dodržovat stejně jako vy, Noname, nebo kdokoli jiný. Tohle byl zase váš úkrok stranou.

 244. Rputi,
  součástí dokumentace k probíhající stavbě jsou i kopie potvrzení o zdravotní způsobilosti osob v zaměstnaneckém poměru k dodavateli, svářečských průkazů, lešenářských cosi….Tím investor doloží, že prokazatelně zjistil, že dodavatel dodal zaměstnance způsobilé…. fakt je to na palici. Nevyučuji zároveň možnost, že magistrátní bezpečák je aktivnější než je obecně zvykem, ale v ZP nějaké paragrafy o které své požadavky opírá budou.
  Bezpečák je živnostník a práci vysoutěžil ve VŘ.
  .

 245. Kačeno, musíte explicitně napsat, že se kontroluje něco, co bylo prokazatelně doloženo již dříve, aby to bylo jasnější. A že ten bezpečák prudí o své vůli, aby vyplnil svůj den, ne proto, že zákon. Je to jeho vlastní iniciativa, jeho vlastní pruzení, jeho smyšlená náplň práce. Ukázka toho, že úředníci nejsou ke všemu nuceni, že mají prostor pro pruzení s vlastní vůle. A že ho taky rádi využívají.

 246. Rputi, to mas tezky….. Nejde totiz vubec o to, jak se kdo „nazyva“ ale jake jsou dusledky. Je to jen moje „pomucka“ abych nemusel psat oklikou.

  Ale mas pravdu v tom, ze zakony se musi dodrzovat, ale jen s podminkou, ze Ti co je nedodrzuji nejsou vetsi skupinou. Protoze tretina lidi bejt ve vezeni proste nemuze. Ono je to stejne jedno, vseholidu bude vzdycky daleko vice nez ta marginalni cast obyvatel, co se ji nelibi mnoho veci. Budes se s tim muset smirit, ze takovejch kverulantu par vzdycky bude.

 247. Kačeno, tak mě napadá, že by to opravdu mohlo mít souvislost s těmi Ukrajinci. Není to dlouho, co jsem někde zachytila, že oblíbeným trikem je platit jen jedno zdravotní pojištění (i když má těch Ukrajinců třeba 5) a jedou na něj všichni. Stejně to provozují i Vietnamci, kde na to jedno pojištění chodí k felčarovi celá komunita.

 248. No jo, cesky zednik jiste stavi lepe a kvalitneji nez ukrajinec…. 😀

 249. Jiřiku, opravdu jsi kverulant? Tedy člověk, který si stěžuje vždy a za jakýchkoli okolností? Tak pak je to jasné. 😀 😀 😀

  >283 – Všimsisi, že vůbec není řeč o tom, jak kvalitně staví který národ? 😀

 250. Ano, Rputi, opravdu to musí mít nějaké rozumné zdůvodnění, jak jinak by to mohlo být ?
  Úřednická zvůle nebo iniciativa je vyloučena, takže je akorát potřeba najít ten na první pohled skrytý rozumný důvod.
  Jinak na stavbách dělají načerno i tisíce Čechů. Co s tím ? Kdyby ty firmy měly délat vše podle papírů, nevyrábí a nestaví. Protože to nejde. Všichni to vědí. Ale po někom se jde a po někom ne.

 251. Noname, ad [261], pravdu díte, už zapomínám 🙂
  Asi mi ta profese splynula, neboť se mi vybavuje, že si v krizových situacích tisknul k hrudi svůj notebook (místo aby vzal nějaký ten „zakňaktel“ a odbouchnul příšeru cenící zuby) 🙂

 252. NoName, ale já jsem netvrdila, že je to v pořádku. Zajisté i mezi úřednictvem se najdou psychopati, co se ráno probudí a řeknou si: „Tak koho si dneska zabuzeruju?“ Jsou i takoví, co jdou někoho zavraždit. Lidstvo je, bohužel velmi nedokonalé.
  Což samozřejmě neznamená, že by konání nebylo možné kritizovat. Jen se to nesmí stát středobodem vesmíru a chce to trochu nadhledu.

  Já např. trávím dnešní dopoledne tím, že usilovně telefonuju, neb mě přišla žaloba na něco, co už je dávno zaplacené. Zajisté, že nadávám jako špaček, ale přesto jsem přesvědčená, že lidstvo jako takové, ba ani vy s Jirkou za to nemůžete… 😀

 253. Vis Rputi…. Na rozdil od pochopeni pro kontroly, aby vsichni meli pojisteni a platne vizum, ci boty, mne zajima, jestli je prace odvedena kvalitne a za cenu predem dohodnutou. Jestli bude provadet praci momentalne zavostalej, ci prislusnik krovaku z uganda urund mne vubec nezajima. Stejne tak jako mne nebere, ze snad nekdo fixluje a chodi se nechat osetrovat na jine pojisteni…… Ale muzete si za to sami 😀

 254. Dobré dopoledne,

  Kačeno,

  může být, že mezi předchozí a nynější stavbou se vylíhla nějaká nová vyhláška. Líhnou se jak houby po dešti

  Jinak bych se zeptala – na základě čeho ten bezpečák přišel? Přece nevleze na stavbu chlap a „dobrej den, já jsem bezpečák a navalte papíry“. Musí předložit nějaký pověření nebo oprávnění.

  Ke dokumentaci ke stavebnímu povolení se vyjadřuje i inspektorát bezpečnosti práce, ale jen od určitého počtu osob.

  No taky se slibovaly kontroly na švarcsystém, možná to dělá i ten bezpečák. Nebo to je byznys….
  Jsou firmy, které mají živobytí ze zpracování posudků EIA, tak co by neměl někdo živobytí z bezpečnosti na stavbě….

  Jinak jako projektant musím napsat do zprávy v dokumentaci, že se musí dodržovat na stavbě všechny bezpečnostní předpisy a doporučené postupy a technické návody, jinak bych prý mohla mít problém, když se neco stane, že jsem to ve zprávě neměla.

  Člověk by řekl, že i ten zedník je svéprávnej a ví, že ožralej na lešení lézt nemá i toho, že by to bylo v technický zprávě, ketrou ten zedník stejně nečte..

  Tuhle jsem někde četla nějakej canc o tom, že se mají chovatelé prasat chovat k prasatům slušněji a že by osoby, které se o vepře starají, měli být odpovídajícím způsobem proškoleni. TAkže i na toho krmiče prasat bude muset být certifikát.

  Takže kdo neudělá zkoušky z krmení pašíků, bude mít smůlu.

 255. Kačeno, myslím, že maYda na to kápla – momentálně se honí švarcsystém!

 256. Matzurko, ono tá jeho „kanadskost“ byla nakonec zdrojem spousty humorných situací… A dr. Zelenka se z postavy vedlejší ke konci vypracoval na jednu z hlavních, vyřešil spoustu zapeklitých situací a když byl na umřítí, McKay ho dokonce pochválil 😉

 257. Rputi, ona takový komunikace s ČEZ nebo O2 má taky svoje kouzlo a nejni to státní správa… 😀

  No a po mně chce zničehonic ČSOB jakési doklady, které prý každoročně předkládám a já o ničem nevím, všechny smlouvy s ČSOB mám už několik let a nikdo po mně zatím každoročně nic předkládat nechtěl.

 258. Ježíši to jedno, co se honí, Rputi, někdo došel zkontrolovat něco, co už bylo prokázáno… Ze zákona.
  A bezpečák snad ješté pořád nekontroluje pracovní smlouvy. Nebo už ano ?
  A znovu opakuju-Vy radši budete celé dopoledne hledat „rozumný důvod“, než byste uznala, že žádný není. Že prostě nějaký ouřada nemá jak zabít čas. Nebo se nudí a chtěl se projet.Že si vymyslel plán kontrol a teď ho realizuje. Že dělá něco, co by dělat nemusel… Ale chce.

 259. NoName, nikoliv. POkud někdo zaměstná ve švarsystému, tak ho zdravotní způsobilost nezajímá, neb to jde na triko tomu „podnikateli“, co se nechal zaměstnat. Pokud to jeho „zaměstnavatel“ nemá, tak se zjevně jedná o švarcsystém.

 260. NoName, nojo, budu se zas na to muset kouknout, ono je to už pár let. Ani nevím, jestli teď běží nějaký podobný (scifi ?) seriál, nějak mne to nakonec otrávilo. Tedy, SG film byl senzační, SG1 prima, SGAtlantis humorná, ale SGU mi hned od prvního dílu začala lézt na nervy, i když R. Carlyle je IMHO sympaťák (ale holt mi víc seděl ve filmu Do naha ! :))Do komiksu jsem ani nešla, to už by moje křehká nervová soustava nevydržela.

 261. proboha jak ovlivni svet ze na stavbe dela zednik.
  – nacerno
  – na bilo se smlouvou a zdravotni prohlidkou
  – na sedo jako zivnostnik bez zdravotni prohlidky

  no svet nijak zejo jenom se za zachranu bobra schovava buzerace a system chytit a oloupit kde to jde

 262. Co je na svarcsystemu spatneho nevidim. Naopak, beru to jako jedina svobodna volba pro vsechny zucastnene. Proc tolik vadi jvim, ale co s tim mam delat? Priroda si vzdycky najde cestu.

 263. Jeste mne napadlo, jestli „stat“ nechce tento typ podnikani, protoze by pak nemel pod kontrolourijmy a to by tak hralo, aby si mohl zednik, ci pasacek vepru, do nakladu treba, opalovaci krem 😀

 264. Jirko,

  spílat rputi můžeš, jak chceš, nicméně pokud někomu nevyhovuje stav země, v které žije, jsou tři způsoby, jak se k tomu postavit. :

  1. ten stav změnit
  2. přijmout a snášet
  3. ze země odejít.

  Ty vidíš nějakej doalší způsob?

 265. Proboha, NoNAme,

  on tu někdo hledá nějaký „rozumný důvod“? Všichni přece víme, že to je ptákovina. KAčena se jen táže, proč najednou tahle ptákovina, když to před tím šlo i bez ní. nějakej důvods to asi má, ak,orát roumnej ne.

 266. ..“Že prostě nějaký ouřada nemá jak zabít čas. Nebo se nudí a chtěl se projet.Že si vymyslel plán kontrol a teď ho realizuje. Že dělá něco, co by dělat nemusel… Ale chce.“

  Nemám pocit, že by to tu někdo někdy popíral. Jen si myslím, že v každé lidské množině se najdou tací i onací. Podobných šíleností, jaké jsou tu dávány za příklad úřední buzerace, potkávám na polských a slovenských diskusích požehnaně. Někdy i na německých. Jsem klidně srozuměna s názorem, že v bývalých RVHP zemích je takových zážitků víc. Ale že by byli JEN Češi takovými hajzlíky… nerada paušalizaci..

  Zbytečná byrokracie je škodná vždy a všude, to je naprosto jasné. Pokud je to na západě lepší… no, neměli tam 40 let dirigismu. Leckde je vidět, že osobní svoboda má dobré výsledky (ovšem mnozí to neumí, nechtějí), třeba článek o slovenské obci Pavlovce nad Uhom – jsou tam Romové elitou – V zahraničí tvrdě dřeli, doma stavějí – http://jdem.cz/vwuv9

 267. Ale houbeles, Jiří, žádnej opalovací keém. Protože živnostníka obere jen o daně z příjmu a zaměstnance o daně a ještě zaměstnavatele o odvody.
  Vždyť tím každou chvíli někdo mává jak práporem, jak stát na ty živnostníky doplácí, protože platí málo na daních.

 268. Tak jsem si vzpomněla …. a pomalu mi začíná docházet …. kde je asi ten problém v implementaci bruselských nařízení a proč si náš ouřad „ještě vymejšlí“.

  Kdysi na mne trhla hygiena a chtěla „NĚCO“ – že nařízení z Bruselu, co už platí tři měsíce a já to musím dodržovat. Vypadalo to jako úplná blbina – podle toho nařízení měl výrobce glazury ručit za to, že keramik v Horní Dolní, kterýho v životě neviděl, s tou glazurou nic neprovede a nic tam nepřidá, že aby to nebylo jedovatý. Že je to na hlavu uznávaly i ty dvě dámy, ale kvílely, že nařízení XXXYZ … a tři měsíce platí … a já to musím dodržovat …
  Tak povídám, kdeže jako to nařízení je, abych se seznámila a vůbec dodržovat mohla.
  Tak z těch ženskejch vylezlo, že nařízení dosud není, ale už 3 měsíce platí a ony musí…
  Tak jsem se jala pídit, kde se taková nařízení, krom Bruselu, ještě mohou vyskytovat. A ono jo, nařízení již bylo na území Kotlinky, dokonce je na to ouřad, kde se to skladuje. Jenže – Brusel chrlí nařízení jak nezavřenej a nestíhá se to překládat, takže mi to bylo nabídnuto v angličtině a němčině …
  Takovej ministerskej ouřada, co to dostane do ruky si v tý angličtině umí tak akorát objednat kafe či zamluvit hotel, natož aby rozuměl bruselskému ptydepe. Ale protože to nemůže poslat dál, když to nejni přeložený, ale nařízení už platí, tak to samozřejmě nedá písemně, aby ho nebylo možno chytit, kdyby tam byla mejlka a zvedne telefon.

  A nastane to, co všichni známe ze socíku – „tichá pošta“ z ministerstva na kraj, z kraje na okres, od ředitele k vedoucímu, od vedoucího k pověřenému ouřadovi… načež je z bruselské kraviny kravina tak kolosální, že z toho mají všichni hlavu jako věrtel…a jediné, co vědí všichni určitě, že je to nařízení XXXYZ a už to 3 měsíce platí…

  Co s takovým bordelem nevím, snad další ministerstvo pro překlady bruselských nařízení …. si dělám srandu, samozřejmě!!!

 269. No a jsme u toho merita veci, o kterem je tady rec porad a furt se to nekdo snazi hodit jinam…… Kdo tedy vlastne vymejsli tu paterni buzeraci…. Jsem rad, ze to pisou i jini, kdo za to muze. Halelujaaa 😀

  Pani Jako, prostituce, drogy, stedry socialni system, to se pak stavej baraky a tvorej elity ale bez dotaci, to je fakt.

  Ps. Srovnavat se s ze zemema RVHP to tu jeste nebylo, dobrej pokus 😀

 270. Matzurko, po počátečních rozpacích se SGU rozjejo a paráda … Škoda, že ho po dvou sezónách dali k ledu.
  Jinak se fakt nic neděje (a přítom vzhledem k fanouškovské základně SG by nějaké nové SG snad nemohlo prodělat), Terra Nova začala slibně, ale šla k ledu po první sezoně, Falling Skies mi zatím nesedly, ale třeba se to rozběhne.
  A tak mne příjemne překvapili Rusáci-My jsme z budoucnosti (film). Patetické, didaktické, předvidatelné-přesto docela dobré. Zkuste 😉

 271. No a samožřejmě, teď jde SG od začátku na Prima nebo Prima Cool, Matzurko … Takže aspoň něco ;-))

 272. Jirko, jistě nadáváme všichni, ale nebijeme Danu, jako já jsem tehdy nezfackovala ty dvě ženské. Ty si to nařízení opatřit nemohou, protože se platí asi 60Kč za stránku, což jsem do toho tenkrát se skřípěním zubů investovala. Kdyby si měl výkonný ouřada kupovat takhle všechna bruselská nařízení, tak mu na to praskne plat. Já to okopčila a těm ženskejm poslala. Děkovaly tenkrát málem se slzama v očích 🙂

  Zádrhel je na ministerstvu a taky na tom, že těch nařízení je moc. Ony ty překlady (musí být úřední a ověřené) taky stojí dost peněz a jsou toho tam hromady, překladatelé nestíhají a ministerskej ouřada se nepřetrhne…

 273. Kdyby urad nemel ty dve baby na kontrolu, nikdo by k tobe neprisel….. Co na tom neni nejasneho?

 274. Jiřiku neboj, on by nám sem Brusel poslal …. a to bychom teprv koukali ….

 275. A kde by je vzal, kdyby nikdo nechtel pro stat pracovat? Metaforicky receno, nebejt kladiv, nebylo by zatlucenych 😀

 276. Ano ,Rputi, to je přesně ono … Kdyby ne já, tak někdo jiný.
  V tom je zásadní rozpor.

 277. Nikoli, NoName – jedna věc je řízení státu, jehož jsou úředníci nástroji a druhá je implementace bruselských nařízení.
  Můj příspěvek řeší tu druhou možnost.
  Na tom, že stát má existovat si trvám a zrušit ho nechci, na rozdíl od vás.

 278. Zase mi podsouváte něco, co jsem neřekl, Rputi.
  Utápíte se v obecnostech, ať už jde o školství, státní správu nebo ekonomiku.
  V těch se ale dá utápět donekonečna. Řešit se to dá ale jenom u konkrétností, žádná velká obecná reforma čehokoliv nepřijde a ani přijít nemůže.
  V tom se lišíme-já věřím, že se dá přebujnělá státní správa vyhladovat finančně, že zánik spousty úřadů a úřednických míst si nikdo ani nevšimne. A že není třeba čekat na žádné audity ani analýzy. Ty i tak nic nevyřeší.
  Brusel s tím nemá co dělat, Brusel na stavbu toho bezpečáka na stavbu u Kačeny neposlal, byť se nám to snažíte celé dopoledne dokázat.

 279. A co se týče radikálnosti názorů, Rputi, v současné době státní správa chod státu (ale hlavně život lidí, podnikání atd). paralyzuje a hrozí, že svého hostitele zadusí.
  Proto i zvolená řešení budou muset být svým spůsobem extrémní. Pravda, nabízí se zde i italský model-ale na ten nemají naši úředníci náturu.

 280. Tak se, klidně Jirko smějte, ale že je z časů totáče dost velký sklon neprotivit se úřednímu šimlovi, a jenom brblat, je fakt.. Vzdorovat mu, to chce kus odvahy a znalostí, což zatím moc není, a jsou to stejné „nářky“ na slovenských i polských diskusích

 281. Jako, já trávím čas v práci, pak s rodinou atd.
  Nemám čas ani chuť protivit se s „odvahou a znalostmi“ nějakému úředníkovi, placenému z mých daní a daní jiných, podobně žijících lidí. Proč bych to dělal ?

 282. Ja jenom priklad z praxe…… Existuje neco jako cerifikace pracovnika co postrikuje sady, vinohrady, pole….. No a k tomu je potreba samozrejme certifikat prislusneho zarizeni. O pripravcich ani nemluve. Vse musi byt schvalene a s bumazkou. No a nejen to, priparvek na postrik musi mit certifikaci zvlast pro kazdy druh rostliny. Tedy treba zvlast na hrusky a na jablka. Samozrejme, ze jde o narizeni EU a melo by platit uplne vsude. No a neplati. Protoze to neni zadne narizeni, ale jen „doporuceni“ a neni tam ani zminka o tom ze jde o nejaky proces schvalovani, ale jen upozorneni aby farmari „nezapomeli zasit“ takze takova ostra prosba. A co s toho mistni mafie udelala, to je popsano nahore.
  No a prave od tehle lidi jsme absolvovali kontrolu minulej tejden. A co myslite, ze se stalo. Prinesli si sebou seznam se schvalenejma preparatama a zjistili, ze renomovana firma nema certifikat na postrik pripravkem xy a tak nas cekala tucna pokuta a nejen to, skoro likvidace vinohradu, protoze to je preci zlocin proti zivotnimu prostredi a rika to brusel, ze ano. No a po trech hodinach presvedcovani ze to je nejaka blbost, dosel konecne email s platnym certifikatem od dodavatele….. Byl jen rok stary a madam pouzivala seznam z roku 2009. Takze se taky mohlo stat, ze jsme meli zlikvidovanou cast podnikani. Jiste ale za tohle muze brusel a kdyby tam ta blbka neprisla, prijel by na kontrolu nekdo daleko horsi.

 283. Jen pro upozorneni. Nikde jinde o zadnem takovem „narizeni“ ani snad nevedi….tedy nikde jinde, v zemich kde to trochu znam.

 284. Doktore, máte s „odvahou a znalostmi“ čelit, a ne brblat.
  A případně zkrachovat a deset let se soudit, a pak triumfálně vyhrát.
  Protože zákon a dotyčná nemohla jinak.

 285. NoName,
  díky za SF tipy, nicméně málokdy stíhám seriály v regulérním vysílacím čase.

  Stran finančního vyhladovění státu, mám jisté pochybnosti…. Před pár lety jsem v Kalifornii zažila situaci, že „the state budget is broke“. Takže nás upozornili, že pokud potřebujeme něco vyřizovat na státním úřadu, např. řidičák na dopravě, máme předem zatelefonovat, kdy budou mít otevřeno. Nebyly totiž regulérní úřední hodiny, neboť nebylo na výplaty úředníků…. Ale moc se nepropouštělo. Naopak, na státní univerzitě přibylo sekretářek na půl úvazku, a vyřizování formuláře (který potřeboval asi tři podpisy a schvalování) trvalo tím pádem týden, než se to mezi těmi půlúvazkovými přesunulo. Asi ty ženské živili manželové, jinak si to nedokážu představit… Ale byrokracii to nezmenšilo, jen protáhlo dobu vyřizování. Kam to dosměřovalo netuším, ale oproti dřívějšímu pobytu na přelomu milénia to bylo děsivé – dřív jsme si třeba mohli chemikálii objednat rovnou přes internet, maximálně nechat schválit šéfovi laborky. Při tom druhém pobytu ani náhodou, pouze od kontraktovaného dealera (který to však měl třikrát dražší), schvalovačka jak v Pentagonu pro nákup jaderných hlavic. Jo, a nešlo udělat objednávku pod 25 dolarů, musela se kumulovat (opět časová prodleva).
  A děsí mne, že se něco podobného sune i k nám, univerzita už musí brát veškerý kancelářský od dealera přes výběrové řízení, nesmí se nic koupit ani na paragon. A grantovka k tomu směřuje taky, v letošním roce chtěli při nákupech nad určitou částku výběrové řízení se zárukou od dodavatele, že se po dobu grantu (3-5 let) nezmění cena. Načež vláda začíná zvedat DPH…..
  IMHO systém je nelogický, chaotický, buzeračně-vyděračský a hlavně otravný. Co s tím netuším, kam to směřuje se bojím si představovat.

 286. Ja jsem Noname, se znalostma na stiru, vzdyt ani nevim jak se pouzije spravne prechodnik, takze ani odvaznej radsi nebudu. Ale pan prezident rikal ze jsme ostruvek svobody v oceanu socialistu, tak nema strach, jinde to musi bejt horsi 😀

 287. Matzurko, náš stát zatím vyhladovaný není- a zkuste zapsat auto. Vyřídit pas nebo občanku. Živnost. Zaplatit popelnice na MěÚ.
  Ne ne, na mne Kalifornií bez funkčních úřadů nechoďte. 😉

 288. >> Jirka
  A co proti tomu děláš? Brblání na tomto blogu nepočítám.

 289. Maydo, bezpečák má smlouvu s magistrátem a je tady od toho, aby byly dodrženy všechny předpisy z hlediska bezpečnosti práce. Stavbyvedoucího pokaždé za něco sprdne, zedníci bez přileb, nepřipoutaní, špatně ukotvené lešení, já v pantoflích a bez přilby pod lešením. Protože kdyby přišel kontrolór od SUIP mohl by být průser.
  Byl vstřícný, to že já jsem prošla pod lešením v pantoflích a bez přilby nenapsal do stavebního deníku….. pak mi sonorním hlase vysvětloval, že to je pro mé dobro a abych si , pokud půjdu kolem nebo pod lešením, nad hlavou něco přidržela . Docela ho uspokojila informace, že se ptám zda můžu projít….
  Mimochodem pokud si najmeme malíře na vymalování tříd, máme povinnost věrohodně doložit, že jsme zkontrolovali, jeho zdravotní způsobilost. Vybodneme se na to a budeme doufat, že nikdy nepříjde kontrola ze STÁTNÍHO úřadu inspekce práce.
  Já se neptám proč se to či ono děje, nepátrám po důvodech. Jen konstatuji, že buzerací dopadajících na ty kteří ještě chtějí pracovat přibývá.
  Bohužel, podobné nablblosti mohou existovat proto, že dotčení nemají čas a peníze dovést je do důsledku. Podobný nesmysl(zajisté dobře míněný) je souhlas obou rodičů vyžadovaný při lékařských zákrocích u dětí. Lékaři začali souhlas vyžadovat u každého zákroku bez výjimky a už se mluví o zrušení. Nepomohlo, že Heger žádal lékaře o zdravý rozum.

 290. Dvd, napred jsem se chtel prihlasit do ODS a rozvracet zevnitr, ale predbehli mne…… Pak jsem chtel zalozit stranu, ale taky jsem byl pomalej, taky nadace na potirani korupce a statni buzerace, byla rychlejsi, tak mi nezbylo nic jineho, nez si sednout a pockat, az to za mne vsechno udelaji….. Tedy az mne zase vsechno seberou. Ja vim, nestaci to, ale co mohu delat jineho, i kdyz jezdime na naftu, dusicna hnojiva mi nikdo neproda 😀

 291. Dobré poledne,
  rputi, Vy jste tu tvrdila, že toho bezpečáka ke Kačeně poslal Brusel?
  Že jsem si nějak nevšimla, ale třeba jsem funkčně negramotná.

  Ostatně Kačena psala, že bezpečák má na to živnostenskej list. TAkže není žádnej ouředník, kterýho někdo pošle, živniostník, který to vezme jako zakázku.

  Jo, Jirko, kdyby nikdo nechtěl pracovat na úřadě…
  Kdyby byly ryby v prdeli, nemuseli by se stavět rybníky, říká občas moje sousedka.

  A kdyby podle zásad marxismu jednali všichni, tak by to fungovalo, tvrdil mi jednou jeden, co tomu snad i věřil….

  Když tu práci na ouřadě bude někdo nabízet a platit za ni, vždycky se najde někdo, kdo ji vezme.

 292. Jsem Doktore myslel, že chcete zasponzorovat ty dílny na druhém stupni se specializací na opravu traktorů a destilačních kolon.

 293. NoName,
  a ničím na vás nechodím, já Kalifornii uvádím jen jako příklad, kde skutečně vyhlásili státní bankrot (nebo jak se tomu říká). Jestli se teď situace zlepšila netuším. Ale v daném období to ke zmenšení byrokracie nevedlo. Takže pochybuji, že by se něco stalo i u nás, až peníze skutečně dojdou….

  Stran pasu, aspoň jedno pozitivum – nakonec jsme ho dceři pořídili bez větších problémů a dlouhého čekání, neboť jsem na webovce našeho pasového oddělení našla on-line monitor vytíženosti přepážek (dtto pro řidičáky a občanky), a dostavili jsme se v době liduprázdné.

 294. Jenom tak na okraj: řemesla…Učte řemesla. Ale kdo je má učit? Mistr v oboru – logické.

  A víte, že na učňácích je požadováno u mistrů odborné výchovy pedagogické a vysokoškolské vzdělání?

  Mistr malíř, klempíř, zedník, podlahář…kdo půjde učit řemeslo?

 295. A popelnici platím jednou ročně, za všechny členy domácnosti najednou, na našem obecním úřadě, také bez čekání. S registrací aut či živnosťákem nemám zkušenosti, takže v tomto ohledu složitost netuším, leda podle kleteb jiných 🙂
  Jo, v té Kalifornii ten řidičák prostě v době zavřeného úřadu vyřídit nešlo, člověk musel počkat na otvírací dobu, a pak vystát frontu stejně jako tady. Ale Kalifornie prý má svoje „špecifiká“ 🙂

 296. Martino, nikdo. K ničemu to není.
  Ani když budou místo dvoh hodin tělocviku 4, nic se nezmění, pokud se děti nehýbou i doma, po škole. Kdysi se ve škole dalo vrhat koulí nebo skákat do dálky, protože mládež byla pohybově zdatná. Takže se nemusely řešit základní návyky a kondice. Dnes se to nedá, když půlka tu kouli neuzvedne a půlka si při doskoku vymkne kotník, protože nikdy nikam neskákala. A to nezmění víc hodin tělocviku.
  To samé řemesla. Pokud dítě doma nezatlouká hřebíky, nemíchá maltu, nenatírá, atd., ve škole se to ve dvou hodinách týdně nenaučí. Stejně tak by šlo zbytečně vyučovat stavbu afrických chalup z hlíny nebo stavbu střech ze šindele. Jako zajímavou kuriositu bez vazby na realitu.

 297. No doufam, ze jste si vsimli, ze ziskani ridicaku bude jeste slozitejsi a ze se bude davat na zkousku….. Jen bych upozornil na fakt, ze jsou jeste mista, kde se ucit ridit je vec rodicu a pak se dojde na urad slozit zkousku…. To asi kvuli tomu se po kotline jezdi bezpecne a predvidatelne. Na magory za volantem se jezdime koukat do muzei a polucejnich statistik a jeste k tomu jsou na sebe vsichni mili a ohleduplnost je ridicuv denni chleb 😀

 298. Kačeno, tak to může být magistrátní výmysl nebo nějaká nová vyhláška, co předtím nebyla. Líhnou se jak slimáci u nás na zahradě, když zaprší.

  Každopádně je to živnostník, který má z toho kšeft, takže myslím, že Jirkova teorie, že když nebude chtít nikdo pracovat na ouřadě dostává jaksi trhlinu. Ale každopádně se nabízí jednoduché snížení stavu ve státní správě 🙂
  Všichni referenti půjdou na živnosťák, tedy do soukromého sektoru a budou kontrolovat, schvalovat, razítkovat na smlouvy.
  A nebudou už zlí úředníci, ale hodní živnostníci a stát se pochválí, jak snížil počet státních zaměstnanců a zajisté i tady se bude linout jásot, že ty bestie s razítkem konečně stát vyhodil na dlažbu. 😀

  Ono se to Hegerovi apelovalo na zdravý rozum, jemu nehrozí, že když ten rozum uplatní a nebude vyžadovat souhlas odou rodičů a spokojí se s jedním a jako na potvoru se zrovna tatínek s maminkou o dítko tahají a přetahují v rámci rozvodového řízení, tak taky může mít vzápětí v ordinaci rozzuřeného druhého rodiče, vřeštícího o právech svých i dítěte a třeba i se sociálkou a nějakou institucí na ochranu práv a kontrolou z pojišťovny s sebou.

  Ono by to chtělo apelovat spíš na zdravý rozum rodičů, a ten zrovna v takových případech často chybí.

 299. 332 NoName, takže řešení je co? S tím nikdo. K ničemu to není nesouhlasím.

  Ve dvou hodinách týdně se nenaučí. Ano, nenaučí. Učňovské školství ale zatím naučí. Zatím. Týden praxe, týden školy. Kdybych mohla – tož 2 měsíce školy, 8 měsíců praxe.

  Až odejdou do důchodu staří mistři a nastoupí po nich ti lepčí s listinami, tak řemeslníka pohledejte.

  Ano, trh vyřeší. Ale ty ceny, než se trh naplní 🙂

 300. Já učňovské školství nezatracuji, naopak. Ale vyučovat řemeslo na základce …
  Já teď mám zedníka, který je normálně soustružníkem. Ale je dobrý. A v podstatě vyučený, i když v jiném oboru 😉

 301. Na základce jistě ne.

  Jsem zažila v prvních dvou letech na gymlu předmět PPV – příprava k praktické výuce.
  Otázka v kontrolní písemce: Jaký je rozdíl mezi zbraní ukované z olova a ukované z oceli?

 302. NoName,
  jako člověka líného jak veš mě nikdy tělocvik neuchvacoval. Ale díky zapáleným tělocvikářům živelně nesnáším volejbal, basketbal a přespolní běh. Ano hádáš správně – celou základku jsme s jedním debilem furt jenom běhali přespoláky, celej gympl jsme hráli volejbal, a celou vejšku basket. Jako člověk s astigmatismem, šesti dioptriema na levém a čtyřma dioptriema na pravém oku neznám debilnější způsob maření času, než jsou míčové hry a zrychlený přesun v neznámém členitém terénu. Takže k potřebě tělocviku pro zdravý vývoj jedince se nebudu vyjadřovat, protože tolik vulgarismů přece jenm neznám.
  Co se týče dílen a pozemků – tady mi připadá, že je škoda, že tyto předměty neexistují. Dítě „z paneláku“ může díky dílnám zjistit, že je manuálně šikovné a že ho práce s nástroji baví víc než vyplňování kolonek v testech, nebo když kromě zprostředkované informace matky intelektuálky o bukoličnosti přírody zjisti, že plevel je třeba trhat, škůdce likvidovat, že se samo od sebe nenakope a že kravské hovno je čistý přírodní produkt, protože ho v ruce nikdo neměl.

 303. Ptakopysku, jenomže i kdybychom připustili, že jsou nějaké dílny užitečné, utopily by se v bariéře předpisů a nutných cetifikací pro každý ponk.
  Dnes se papírově utopíte při dvoudenním školním výletu na Buchlov a Smraďavku.
  Umíte si představit dítě v dílně s páječkou, pilou, nůžkami na plech a nedejbože s cirkulou ? A venku s rýčem a vidlema ? Kdo si to vezme na triko ?
  Tak vidíte 😉

 304. Mňo…
  já mluvím o těch dětech, které vycházejí v 7-8 třídě, neumějí číst a jsou rády, když se podepíšou. Jistě se mnou budou všichni souhlasit, že takové dítko už v žádné škole ani učňáku neuvidíte.
  Takže sáhnete do šrajtofle a zaplatíte vyšší daně, aby děťátko mohlo dostat sociální sKartu a do oken si dáte pevné mříže, aby vás náhodou nepřišlo vykrást, když mu ty vaše prachy nebudou na automaty stačit.

  Pokud se nenaučilo číst do páté třídy, tak už se to většinou bez podpory nenaučí, ba nenaučí se vůbec nic, dokonce ani pracovat ne. Takže je mu celý druhý stupeň ZŠ na dvě věci a jsou to jen vaše vyhozené daně a ztracené učitelské nervy.

  A už vůbec nevím, co tak nebezpečného je na tom pletení housek nebo na oboru zemědělský dělník, kteréžto profese, dle Jirkova lkaní a bědování soudě, jsou vyloženě nedostatkové:
  …Učební obor odborných učilišť farmářské práce připravuje žáky na kvalifikovaný výkon stanoveného okruhu pracovních činností povolání zemědělský dělník, popřípadě k vykonávání jednodušších pracovních činností v povolání zemědělec-farmář. Absolventi se uplatní při vykonávání jednoduchých činností souvisejících s pěstováním rostlin a chovem zvířat, uplatňují se při obsluze a údržbě zemědělské techniky….
  http://www.msmt.cz/socialni-programy/ucebni-dokumenty-ucebniho-oboru-41-51-e006-farmarske-prace

 305. NoName,
  nejen předpisy. Představte si absolventku pražské či brněnské fildy, nebo ústeckého pajďáku jak vede dílny, nebo pozemky. Já tu představu mám docela živou, neboť do houfu příbuzenstva mé ženy hodím cihlou a trefím buď učitelku, nebo filosofku. A vím co dokážou. Texaský masakr motorovou pilou… 🙂 🙂

 306. Být zemědělským dělníkem je věc zájmu, chuti, ochoty to dělat.
  Učiliště ani „kvalifikace“ na to skutečné potřeba není, dokonce ani znalost čtení a psaní.
  Důkaz si jistě najdete i ve svém okolí, Rputi.
  Spousta lidí se naučilo číst a psát až v dospělosti. Když došla na to, že je to dobrá investice do sebe. To samé s doděláním nějaké školy, kurzu.
  A tak dále.

 307. „Dítě “z paneláku” může díky dílnám zjistit, že je manuálně šikovné a že ho práce s nástroji baví víc než vyplňování kolonek v testech“
  Teoreticky ano, prakticky ne. To bys musel mít na jednoho žáka jednoho vyučujícího, aby dokázal jakž takž uhlídat případné úrazy. Takže i v dílnách si vyslechnou výklad, možná i ukázku, ale dal bys jim do ruky poříz nebo rozbrusku? I pilka na železo dokáže pěkně trhnout kůži.
  Protokol, návštěva nasraných rodičů (kdyby nebyli nasraní, tak dítě s vercajkem zachátet umí), inspekce BOZP …..

 308. NoName, neříkal jste, že plánujete stát vyhladovět? Tohle aky patří do mandatorních výdajů.
  A ta představa, jak se starý Fero chápe v 50 čítanky … jedno mý voko nezůstalo suchý… 😀

  ptakopysku , to se dělá házet cihlama po ženskejch? Já chápu, že když se ti učitelka snaží lohnout motorovou pilu, že ti nervy hrajou, ale snad by ses měl vovládnout a nenechat běs cloumat majestátem …. co kdyby ti dala pětku… 🙂

 309. Spousta starých Ferů se chytala čítanky i později, a není tomu ani 100 let.
  Mimochodem, já znám ve svém okolí dva gamblery, jeden je Ing. a naházel do automatů celou svoji firmu, druhý učitel-Mgr. Zedníka ani traktoristu-gamblera neznám. Ti nemají čas házet mince do automatů.
  No ale když k tomu máte pořád co říct, Rputi … Směle do toho 😉

 310. Aerokarle,
  za celý čtyři roky dílen na základce jsme jako žáci neměli úraz a dělali jsme s běžnýma ručníma nástrojema. Nejrůznější pilky, majzlík, průbojník, kladivo, pilník, smirkový papír. Pod dozorem pájka. Na poříz desetiletý děcko nemá sílu i kdyby mělo grif. Naco rozbrusku, když máš ruční pilku?
  Jo jedinej úraz jsme měli, když se pedagog při strhujícím výákladu o opracovávání dřeva omylem opřel dlaní o zapnutou hoblovku. 🙂 Ale byla to hezká didaktická ukázka, co se stane, když se pracovník opře o zapnutou hoblovku. Všichni to viděli, vyzkoušeli jsme si i zastavování krvácení z řezné rány a nikoho ve snu nenapadlo ověřovat si to ještě jednou na vlastní pařáty.
  Ale máš pravdu, že kdyby se teď dítě škráblo o pilku, tak se rodiče poserou do vejšky. Tehdá bych doma dostal akorát tak pár facek, že jsem levej…

 311. Hele, ptákopysku , tohle je ještě lepší – nářez podle pravidel, přímo „Špatenka“ 😀

  Nemáš na funus – přijde tě konejšit Špatenková!
  …obecní úředníci. Každý z nich by mohl získat ministerské osvědčení specialisty, pokud by absolvoval přezkoušení.
  Důvodem nového poradenství je podle ministerstva především fakt , že roste počet pohřbů bez obřadu a sociálních pohřbů na náklady obce. „Nerozloučit se s blízkými může mít vliv nejen na psychiku, ale i pracovní výkony lidí,“ vysvětluje ministerstvo. Nefunguje u nás prý přirozený systém pomoci pozůstalým a sekularizací společnosti byla smrt tabuizována. „Přitom rituály smutku a truchlení jsou nutné,“ vysvětluje Naděžda Špatenková z ministerské skupiny…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Nemate-na-pohreb-prijde-vas-utesit-urednik-Odbornici-jsou-zdeseni-241995

  😀 😀 😀

 312. NoName,
  možná tam u vás v kraji jsou všichni řemeslníci fakt tak dobří, ale tady v okolí jsou plný hospody řemeslníků – notoriků a gamblerů. Tedy víceméně bývalých řemeslníků, protože už jsou jednak tak vychlastaný a nespolehlivý, že je nikdo do práce nevezme (viz má poznámka Schumimu v minulé hospodě o shánění dobrých zedníků na rekonstrukci bytu v létě – v zimě mohu dodat šikovný a spolehlivý řemeslníky bez problémů), nebo šlohnou vercajk a proženou ho automatama.

 313. NoName, to jsem netušila, že jste takovej recesista:
  „Spousta starých Ferů se chytala čítanky i později, a není tomu ani 100 let.“

  To už se nedá ani komentovat…

 314. No Name, nevím jak Ptakopysk, já si to ale představit dovedu a nejenom dovedu.Já jsem dokonce rozjívence v devátých třídách v dílnách rok učil v rámci mého postgraduálního doktorandského studia. A cirkulárky, pásové pily i hoblovky jsme ve „woodshopu“ měli a používali, samozřejmě ne hned první den školního roku, ale po patřičném zaškolení s ručními nástroji napřed. On takový fracek získá k mechanizaci postatný respekt, když musí napřed přeříznout trám do pravého vinglu pilou ocaskou během mnoha minut a pak totéž dosáhne cirkulárkou během pár vteřin. A když se k té cirkulárce dostane, tak již má patřičný respekt jak ke stroji, tak k dohlížejícímu pedagogovi, tedy pokud ten pedagog dokáže i s tou ruční pilou zacházet. A že to bylo v USA? No tam už někdy v sedmdesátých ltech zjistili, že čerstvý PhD je nezřídka odkázán na wetbacka z Mexika aby mu ten doktorskej diplom zavěsil na zeď protože by si kladivem do zdi tak zatloukl ruku.
  Takže: mistr ve školních dílnách musí být nejen skutečný mistr ve svém oboru, ale i vyškolený a hlavně dedikovaný pedagog.

 315. Rputi, a nebylo to tak ?
  Už se to nikdy nebude opakovat ?
  Jste si jista ?

 316. Rejpale, a po zavedení této výuky se zvýšil počet Američanů na stavbách ? Ubylo cizinců ?
  Protože o to jde.

 317. Na co ucnak na farmarske prace….. Nerozumim tomu, proc by se to nekdo ucil. Co si budeme povidat, je to furt ta stejna, nekvalifikovana, na ktereou neni potreba dlouhe pripravy. Rekneme si uprimne, ze sedlak s jednim traktorem nepujci jedinou mechanizaci, na ktere je zavislej.
  Jen takova poznamka na zaver toho zvlastniho tematu zemedelskych tematu….. Nikdo na tohle dobrovolne studovat nepujde. Pokud nevlastnej aspon hektar pudy, ci dve tri kravy. Totalne nesmyslna kvalifikace. Stejne je to i se zemedelskou vejskou, bud maji absolventi moznost podnikat, jako sedlak, nebo se vrhaji do statni spravy. Zadne jine moznosti nejsou….. Takze se bez praxe dostavaji urednici z brozurkovejma znalostma k razitkum a myslej si, ze sedlaci jsou negramotni hlupaci. Pak z nich vypadava to, co z nich pada.
  Vzdelani v tohle oboru je na houby….. Ale presto je. Potreba k ziskani mnoha certifikatu a licenci, co jsou potreba k tomu, aby si mohl doma chovat ovecky, ci skladovat hnuj.

 318. >354 …Ubylo cizinců? Protože o to jde…

  Ne, o to nejde!

 319. Abych to upresnil, neni samozrejme na houby, ale vyplati se absolvovat skolu jen tomu, kdo ma nejake polnosti, nebo statek. Je smesne, ze by nekdo z VS zemedelske specializace si hledal misto na statku

 320. Tak zatím jsem se dozvěděla, že nic nejde … Tak až vás napadne něco, co by šlo, tak dejte vědět!

 321. rputi, pekařina a kuchařina jsou jedním z rizikových povolání. Třeba u takového nebožtíka Odkolka. http://www.youtube.com/watch?v=x3r5u_qbZtM Ty housky zadělává mašina, razí je zase mašina (pletené housky moc dlouho trvají) a peče zase mašina, ve které probíhá pás. To ale neznamená, že se školní dítka nemohou učit rukodělné príce, jako třeba i to ruční pletení housek.

 322. rejpale, já vycházím z toho, že takové „učňovské párky“ byly odjakživa taky nejlepší. Třeba ba i ty housky nebyly tak gumové a daly se jíst 🙂

 323. Rputi, ja jsem to rikal na zacatku….. Zruste vsechny davky, ktere dostava zdravej, kterej mize pracovat a je vymalovano. Napred se vyroji mnoho lidi co budou nekvalifikovani co budou chtit pracovat, pak se z nekterych z nich stanou instalateri, maliri pokoju, nekdo bude prodavat kvetiny a rozvazet je, nekdo bude pokrejvacem, protoze se nebude bat vejsek….. No a nekdo bude pod drnem. Zadne jine reseni nevidim. Nevim, proc by v tom neco mela delat skola, ci nekoho trapit zemedelskou maturitou.

 324. Noi Name, třeba v Idahu jsou skoro všichni tesaři (staví se hlavně ze dřeva). A v posledních letech se počet mexikánů a jiných wetbacků v kuchyních snížil také podstatně.
  Nahrazen byl množstvím absolventů odborného kuchařského výcviku s diplomy z prestiřních škol a dokonce i universit. Imigranti z latinské Ameriky jsou dnes, alespoň na americkém Západě, hlavně v zemědělství.

 325. Jirko,

  DRUHÝ STUPEŇ ZŠ JE PRO DĚTI, O KTERÝCH MLUVÍM ZTRÁTA ČASU A NAVÍC NEMAJÍ KDE ZÍSKAT PRACOVNÍ NÁVYKY.

  H O W G H !!!

 326. Jirko, a české luhy a háje se naplní hejny samouků fušerů, tak jako už dnes třeba sály poslanecké sněmovny.

 327. ALE TY VE ŠKOLE NA DRUHÉM STUPNI ZAVEDENÍM DÍLEN NEBO ČEHO PŘI NEJLEPŠÍ VŮLI NEZÍSKAJÍ, TY SE TOTIŽTO ZÍSKÁVAJÍ JINDE. STEJNĚ TAK JAKO SLUŠNÉ VYCHOVÁNÍ NEBO FYZICKÁ KONDICE NEBO ZDRAVÁ ŽIVOTOSPRÁVA a milion jiných věcí, které se někdo snaží nacpat do škol a naučit prostřednictvím nich.

 328. Rputi, nechapu, proc se snazis posilat decka do prace uz v pate tride, kolik mas decek a tedy zkusenosti, ze dokazes takhle kategoricky rikat takove kraviny….na praci maji deti casu dost a dost. Brigady jsou neco jineho. Nevim proc by melo byt na skodu vedet neco o morfologii rostlin, ci neco o literature. Ja nejsem zadnej socialni inzenyr a tak si myslim, ze pokud tedy existuje skolni povinna dochazka, musej decka chodit do skoly tak dlouho, dokud je to mozne. Kdyz ale vyjdou, tak do prace a bez davek.
  Jo a taky samozrejme ze zrusit zakonik prace, aby se mohli zamestnavatele rozloucit nevyhovujicima absolventama, zatim to je v podstate pruser.

 329. Jiriku, beru na vědomí, že buď neumíš nebo nechceš diskusi a že se mi zřejmě nepodařilo ti vysvětlit, o čem je řeč, protože si stále dokolečka meleš svoje, bez ohledu na to, jestli souvisí nebo ne.
  Obvinění, že chci honit děti v páté třídě do práce, je už jen taková třešnička na dortu 😀

 330. Rejpale, k nam chodi pracovat udrzbar co je gymnasista, svaruje nerez kuchar, po bource spravoval strechu pokryvac co byl ucitelem, …… Jeden fuser, vedle druheho. Jiste, muzeme rikat, ze „papir“ je velmi dulezity a bez neho nejede vlak, ale radsi se podivam, co umej. Pred dvema rokama nam prevratil traktor profik traktorista a dnes s nim jezdi a bez problemu uz nekolik mesicu clovek bez ukoncene stredni skoly. Uz jezdi tyden i s kombajnem a nemuzeme si ho vynachvalit. Fuser jako prase ….

  Jo a ja jsem si vystudoval telak a biologii pro stredni stupen….. Mimo jine, ale nikdy jsem tak nepracoval

 331. no name a když se to nenanučí ve škole, kde tedy? Od rodičů, kteří jsou zrovna tak nevychovaní a nevzdělaní, jako jejich děti?

 332. Ptakopysku (348), my taky. Kovo i dřevo dílny a průser žádný, a těch blbin, co jsme nadělali. Někteří jsme asi byli zručnější než vyučující, muži.
  Ale teď si to skutečně nedovedu představit, když školení musí být i n žebříček vyšší než půl metru …….

  Jen tak mimochodem, nevíte někdo, kde se v Opeře nastavuje barva písma, aby nebylo šedivé? Za boha to nemůžu najít.

 333. (352) Rejpale, jestli ono to s pedagogen v dílnách není jak s dělostřelcem v Královském námořnictvu. Tam prý říkali „gunners are born, not made“.

 334. Jirko, já tedy nechci rejpat, ale jak, jako vyučený tělocvikář a kunsthistorik vůbec poznáš, jestli ten učitel na střeše skutečně odvedl dobrou práci, nebo to musí za Tebe zjistit až první velká bouřka? Nebo Tě to přeci jenom někdo naučil? Třeba tatínek?

 335. Rejpal, to delas schvalne a nebo se ptas opravdu vazne? Az si to rozmyslis, dej vedet
  Tim to pokladam za uzavrene, protoze asfalt

  No a z OH byla vyloucena nemecka veslarka, protoze ma za pritele nejakeho narodniho socialstu. Docela by mne zajimalo, jak to bude do budoucna vypadat. Jestli se neobjevej tyhle veci i v jinejch oborech. Protoze pak se jiste vyvine i dalsi druh vydirani, treba napriklad, chcete dal zustat v praci? Tak zaplatte 10 000 penez v hotovosti, jinak Vam poslu pohled S pozdravem „vudce Te miluje“ ….. Docela mazec

 336. AEROFKO, ono ale třeba Descartovi to řemeslo dělostřelce ale vůbec neublížilo jako filosofovi, tak jako třeba tomu španělskému židovi Baruchu Spinosovi co brousil čočky v Holandsku to nezabránilo ve skutečném filosofování.

 337. Jo ta německá veslařka nebyla vyloučena z Olympijských her, ale odjela sama domů, na rozdíl od jejích kolegyň z osmy, které po nepostoupení do finále (byly sedmé z šesti postupujících a sedmi startujících) na olymnpiádě hjasjko divačky zůstaly.

 338. Jo tak jsem si to nasel…. I mluvici sportovni hlavy si delaji z huby zumpu….. Ale to co jsem si o tom precetl je skoro stejne, zvlast bych upozornil na otazky polozene na tema, proc chodila na „pravicova“ kecaci fora …..

 339. Rejpale, dobrá otázka. Pokud tedy připustíme, že rodiče potřebné dětem nedají a stahují je dolů, pak je asi nejlepším řešením úplné oddělení rodičů a dětí a forma tábora ve stylu Makarenka (práce je defacto podmínkou přežití) nebo nějakých internátních škol…
  Protože dvě hodiny pracovek ve škole neřeší negativní vliv rodičů. Je to politicky průchodné ?
  A nebo je možná snaha odbourat deformace, které stávající situaci způsobují.
  No a co se týče školství-možná by bylo nejlepší aspoň chvíli ho nechat být a pár let je nepodrobit žádné další „reformě“. Třeba by učitelé opět stíhali i učit.

 340. Jak je tam poznámka k poškození elektronických zařízení-taky jsem měl hromadu bleskojistek a optočlenů na síťovkách a tak-jenomže při přímém zásahu nebo blízkém zásahu se jednak nestihnou všechny ty zázraky rozepnout nebo dost rychle odpálit, a taky se i na krátkých vedeních indukují tak velké proudy, že třeba odejde kde co, i když je to třeba píchlé jenom do 15 m TP kabelu. Zkušenost zaplacená TV, PC, videorekordérem a několika switchi při bouřkách.
  Takže teď při bouřce vše vytahuju z elektřiny, odpojuji síťové kabely, i krátké (samozřejmě kromě zařízení, které bych rád vyměnil a kde potřebuju argument pro manželku ;-))

 341. ad Jirka ppa’s 369 jo a ja jsem si vystudoval telak a biologii pro stredni stupen….. Mimo jine, ale nikdy jsem tak nepracoval
  Jirka ppa, zdá se, pro naše školství udělal z nás tlachalů asi nejvíc :o)

 342. Já bych teda řekl, že při přímém zásahu jsou ta zařízení odpálená na totata, ratata.. 😀
  Takže se odpojuji!

 343. Ptakopysku presne tak, protoze po par letech bych byl masovy vrah zmozeny alkoholismem 😀

 344. NoName,
  letos takhle jebnul blesk do vedlejšího baráku a ze zabezpečovačky naší expozice zbyla nepoškozená jenom plastová krabice motherboardu a klávesnice na zadávání kódů. Ty dlouhé dráty s čidlama na konci musely být pro kolemkvačící blesk příjemnou pochoutkou.

 345. NoName, dvě hodiny pracovek tejdně skutečně samo o sobě nic nevyřeší. Ale zrovna tak nic nevyřeší donucovací práce v gulagu a la Makarenko nebo Hitler (pomatuješ „Arbeit Mach Frei“?

 346. No, myslím, že se tady hádáte o ničem a fšeci máte pravdu.

  Na co učňák na farmářské práce…na to, aby měl výuční list. A ten stát (když už si ho avruk platím) ať dohlédne na kvalitu. Před dvaceti lety to uměl!
  A nechoďte na mě, že teď to nejde, protože….

  Protože každý druhý musí mít vzdělání.

  Já teď poptávám vzdělaného plynaře, páč mi nezapaluje plynový bojler.

  Ale jo, udělejme to jinak: zrušme učňáky, rozdávejme místo výučních listů nějaké certifikáty.. To je řešení dle trhu. Kvalita převáží a zvítězí.
  Kolik bude omylů, už se neřeší.
  Ano, kdyby fšecko fungovalo…opčan by se mohl dovolat (čeho?)…stačilo by plácnutí ruky.

 347. tak jsem se vratil z cest.
  kdyz to tak docitam tak krome – a kde je mlikar?…

  mne snad napada:

  – co delate proti te zlotrile EU – krome kecani tady na blogu?
  – co delate proti spatnemu skolstvi – krome kecani na blogu?
  – co delate pro ty chudaky co nemohou , jsou potrebni apod – krome kecani na blogu?
  – co delate proti kalouskovi a derebnejm politikum – krome kecani na blogu?
  – co delate proti inflaci, proti projidani hodnoty Vaseho majetku – krome kecani na blogu?

  a to jsem musel hodne premejslet abych napsal tolik odrazek. No vidite a pak se da rici o kazdem ze furt jenom prudi a nic nedela jen keca na blogu.

 348. – proti zlotrile EU – dovolila jsem si hlasovat proti vstupu. Není moje rozhodnutí být v tomhle spolku, ale nesu následky většiny spoluobčanů
  – proti spatnemu skolstvi – několik dopisů několika poslancům a úředníkům na MSMT
  – co delate pro ty chudaky co nemohou – sama jsem chudák, co nemůže. Přesto se starám o své nemohoucí rodiče
  – co delate proti kalouskovi a derebnejm politikum – nevolím je
  – co delate proti inflaci, proti projidani hodnoty Vaseho majetku – nic

 349. martino nechal bych to na kazdem ale kdyz jste to napsala tak moje pripominka:
  – proti eu – spravna volba a dal?
  – proti spatnemu skolstvi – my tedy vetsinou resili s ucitelkou ale vase volba – co dal?
  – to se starate sama o sebe a smekam jste dobra dcera – nebudu psat ze se to uz vidi malo porad to vidim jako samozrejmost ve svem blizkem okoli
  – nevolite kaloska nebo nikoho ? – pokud nikoho nebo sama nejste politicky aktivni , nedelate nic
  – ad inflace – nic.

  neberte to jako snizovani Vaseho vyjadreni , berte to jako takove strucne hodnoceni. Ciliz ted uz vlastne jen kecate/kecame na blogu.

 350. No, myslím, že jsou tu lidé, kteří udělali docela dost, takže o to se tu nejedná.
  Tohle je blog a tedy je kecací už ze své podstaty. Od svého založení sloužil jako platforma k vyjasňování názorů, k diskusi a začasté i získávání informací, nikoli ke vzájemnému spílání do dozorců, slepic, nacionálních socialistů a jiné havěti.

 351. Rputi,
  349 – neodříkala bych se té psychologické pomoci skrz úředníka. Paní psycholožka pouze kopíruje nápad, který se objevil v seriálu Comeback – epizoda Lupiči. Doporučuju shlédnout – zejména pánové pak jistě uznají výhody úřední psychologické podpory.
  A v případě, že podpory potřebnou osobou je žena, lze zajisté křehkou blondýnku nahradil ztepilým mládencem.

 352. jo,jo, martino, co mi to jen připomíná :
  “ a co Vy, soudružko, čím přispíváte k rozvoji socialistické společnosti?“

 353. aha Rputi ja bral ze to tu plati tak nejak vseobecne ale zase jsem spatne cetl 🙁

  dvd napsal:
  6.8.2012 v 13.07
  >> Jirka
  A co proti tomu děláš? Brblání na tomto blogu nepočítám.

  Jinak ty otazky nejsou prece proti nikomu a nicemu?
  ale jen si na ne zkuste odpovedet a neschovavejte se za “ myslim ze tu jsou lide co ..“

  nemusite tady – proste sama pro sebe.

 354. No já zírám.
  – Kdo chce kritizovat, musí sám něco dělat proti (324).
  – Tepat do školství se může, ale na jiné téma nikoli. Rpuť s Maydou to nebaví.
  – A dozorce jako nadávka, to jsou mi věci … Do čeho všeho si ještě nemáme spílat ? Traktorista nebo cyklista je pořád ještě přípustný ?

 355. Pepo,
  kecate/kecame na blogu

  proti EU – a dál nic. Ve vleku společnosti. Bohužel. Jistě, mohu odejít. Ale nemohu.

  – ne, nestarám se sama o sebe – i když ano, starám se sama o sebe – za Vašeho přispění.
  A starám se o své rodiče.

  – pokud nikoho nebo sama nejste politicky aktivni, nedelate nic – Jak jste na to přišel?

 356. AK 372 barva písma: Nástroje – Nastavení – Webové stránky – dolní polovina karty (všechno tam je rozklikávací)

 357. martino mam velikou vyhodu ze jsem zdravej , jsem za to vdecny a nejak to vracim . Ale vracim to jen rodine !!! jak postizenym tak starym – neberu to ze delam neco pro nekoho beru to ze delam co je mou povinnosti.
  To ze mi stat ukradne penize a cast da potrebnym neberu jako ze se starate diky memu prispeni.( mohu byt jedine rad kdyz z te loupeze maji neco aspon ti co opravdu potrebuji) Ani to kdyz dam do pokladnicky stovku neberu ze se staram nebo me prispeni.
  diky memu prispevku byste se starala kdybych Vam treba sel postipat drevo, jel s Vama na vylet, dal Vam prispevek na …

  jak nechodit k volbam muze zmenit politickou sferu ?

 358. Pokud se vám některým nelíbí označování za socialisty (jakékoliv barvy), zkuste přestat myslet socialisticky, nepoužívejte socialistické argumenty, nepoužívejte socialistické termíny, používejte co nejmíň výrazy „My“, „Naše mládež“ atd.

 359. Wikipedie:
  Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat)[1] je věcný rozhovor několika osob nad určitým tématem, jehož cílem není rozhodovat, nýbrž věc pečlivě rozebrat z různých stránek, shromáždit argumenty a případně připravit půdu pro racionální rozhodnutí.
  Diskuse od účastníků vyžaduje:
  věcnost: věnovat se tématu a argumentovat, nikoli napadat nebo překřikovat,
  otevřenost: nevylučovat nikoho, kdo může k danému tématu přispět;
  poctivost: podstatné informace nesmějí účastníci zatajovat nebo tvrdit něco, čemu sami nevěří;
  trpělivost: pochopení argumentů druhého může vyžadovat čas;
  zdvořilost, která vyjadřuje společný zájem všech na každé věcné informaci.
  Zkušenost ukazuje, že taková diskuse může být pro hlubší poznání složitých jevů velmi užitečná, protože překonává přirozené jednostrannosti účastníků a zvyšuje pravděpodobnost, že se na nic důležitého nezapomnělo

 360. Ano, je to tak diky memu prispevku byste se starala kdybych Vam treba sel postipat drevo, jel s Vama na vylet, dal Vam prispevek na I když v dnešní době tady ty příspěvky by nestačily. Ale zas by byl zdravý přírodní výběr.

 361. martino toto se mi prave na pastizenych nelibi – kdyby tak by byl prirozenej vyber.
  vite delate to dobre starate se o sebe a o sve rodice. Vim mate to tezke ale kdyz vam nekdo nezistne pomuze tak to prece je dobre. to ze mne nekdo nepomuze bych nemel brat jako spatne.

  a verte ze kdyz se do toho nebudou cpat ouradi tak lidi dle moznosti pomohou

 362. No nevím jak jinde,
  ale u nás to vypadá, jako když nám nad hlavou zašoupává víko šedého mramorového katafalku. Akorát si můžu svítit lucerničkou, abych ocenila vnitřní výzdobu 🙂

 363. Matzurko, tady už se taky setmělo, ale zatím neprší.

 364. Docela malá pikantnost k rannímu přistání na Marsu. Všude v médiích uvádějí, že zdroj energie vozítka je přirozený rozpad Pu 238. Nejdřív jsem myslel, že to (slovo „přirozený“) dotvořili novináři, ale pak jsem našel, že to píšou inženýři z NASA, resp JPL:
  http://mars.jpl.nasa.gov/msl/mission/technology/technologiesofbroadbenefit/power/
  No věcně se tomu nedá nic vytknout, ale pak se stejně dobře dá napsat, že vytvořením nadkritického množství uprostřed bomby nad Hirošimou došlo k přirozenému jadernému výbuchu :-).Možná chtějí inženýři z NASA jen utajit, že Pu 238 je úplně umělý isotop vyrobený v jaderném reaktoru. Je pravda, že se mě pár lidí při hovoru o tom ptalo,“ a kde má Curiosity solární panely ?“. Solární panely jsou zřejmě považovány za záchranu zeměkoule, slunečním soustavy, galaxie ..atd., a co je nemá, nemůže být „eko“ :-))).

 365. Oteplovači, ona je otázka co je „eko“ „bio“ na Marsu … 😀

 366. Pepo,
  raději neprovokujte živly, možná vás to tentokrát taky lízne
  http://www.weathercast.co.uk/radar/germany.html
  Já jdu hledat whisky (proti migréně způsobené tlakovými výkyvy) a hromničku. Kocour spokojeně chrupe na kanapi, kamžto se zaklidil ještě když se jen začalo zatahovat.

 367. taxem schválně koukal na tv Noha, kam šoupnou zprávu o přistání Curiosity. No bylo to po deseti minutách mezi rodinnej domek zapálenej od blesku a ožralýho chirurga. Animaci kvůli přehršli důležitějších zpráv zrychlili a konec animace ustřihli.
  Jinak jsem si všiml, že někomu od Shellů nechtěli dát v nějaký evropský spořitelně spotřebitelskej úvěr a Shell pohrozil, že svoje prachy z evropskejch bank stáhne.
  Britsko-nizozemský ropný gigant Royal Dutch Shell hodlá kvůli dluhové krizi stáhnout až 15 miliard dolarů (přes 300 miliard Kč) z evropských bank a přesunout je do Spojených států.

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/shell-chce-stahnout-penize-z-evropskych-bank-f39-/eko_euro.aspx?c=A120806_180713_eko_euro_neh

 368. ptakopysku, já bejt Shell, tak to udělám taky. Sicher je sicher, jak říkala ta jeptiška…

 369. Shell…
  A všickni naříkáte nad vodou.
  Tady sprchlo včera velmi jemně. Pobraly to Buchlovské Hory, Hradiště a Klobúky.

  25. června byl Sting v Praze. Dobré to bylo.
  Tady není v Praze, ale v Berlíně. Dobré to je: http://www.youtube.com/watch?v=uBFiqutSys0

  A na té tubě účtu jsou další dobří

 370. Orweliáda pokračuje : Kouření zvoní hrana, elektronické cigarety budou postaveny na roveň tabáku –
  „Nezapálíte“ si už nic a nikde, zvažuje ministerstvo.
  Česká republika letos jako poslední ze zemí EU ratifikovala po letech odkladů úmluvu Světové zdravotnické organizace (WHO) o kontrole tabáku. Novela čeká i protikuřácký zákon, který doposud elektronické cigarety řeší jen částečně.

  To by tak hrálo, abyste si mysleli, že si budete žít, jak se vám líbí! My, byrokrati, přece víme nejlíp, co je pro vás nejlepší !

 371. jako kdo cekal neco jineho?

  ja tedy ale bral ze prej ta dan na spinky je kvuli tomu ze to skodi zdravi a ze jsou vyssi naklady na zdravotnictvi a ze 😮

  no asi i ta para bude navykova a skodliva.

  dalsi variantou by bylo ze nam zase nekdo lze a lhal ale to prece nemuze byt pravda- v zadne zakone norme prece neni ze nam ma pater lhat

 372. Vidím zde, že chybí informace a zdroje. Pár vám jich poskytnu.

  http://eur-lex.europa.eu/cs/index.htm
  http://ec.europa.eu/eu_law/introduction/what_regulation_cs.htm

  No a teď ukázka
  Napřed informace oč jde (zejména si všimněte toho, že směrnici nahrazuje nařízení, smysl viz druhý odkaz vyše)
  http://stavba.tzb-info.cz/7487-nove-evropske-narizeni-o-stavebnich-vyrobcich-c-305-2011

  no a pak text tohoto nařízení najdete zde
  http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:088:0005:0043:CS:PDF

  a nyní stačí nalézt původní směrnici a všechny legislativní odkazy z nařízení a víte, co platí.

 373. No Hradiště nevím-jedině že by se to zastavilo u podjezdu 🙂

 374. No, myslím si, že podobné instituce jako Světová zdrav. organizace (WHO) jednají na zakázku podle zájmů korporací. Myslím, že ani Orwell netušil, jaká zvěrstva se budou dál líhnout..

 375. >> Oteplovač
  Ta „přirozenost“ rozpadu Pu238 bude – jak se domnívám – míněna tak, že ten rozpad je samovolný a nezávisí na kritické hmotnosti jako třebas u Pu239. Prostě stačí mít kus materiálu a ten dodává elektřinu. První takový generátor byl na US družici už v roce 1961.

 376. Dobrý večer,

  Když už jste zmín il tu Hirošimu, 6teplovačí, tak zrovna dnes je výročí.

 377. víte, s tím kouřením, no…..ať si každej doma dělá co chce, ale ať mi nekouří pod nosem. U nás jsem kouření cigaret, dýmek, doutníků, jednou pro vždy zakázal a pokud si chce někdo u nás zapálit, tak má šmitec.
  To, že to zakáže stát, plošně a napořád je stejné, jako když zakáže heroin. se všema důsledkama, co k tomu patří.

  Tedy Orwela jsem četl, tedy ne všechno, ale o té jeho cestě do Skotska, jak byl tulákem v Paříži a v Londýně, stejně jako jeho dvě nejslavnější knihy a taky jak psal o Barmě, kde byl jako koloniálním úředník. V tom 1948 podle mého, nešlo o šmírování občanů, ale o to neustálé přepisování historie a skartaci toho starého. Ale samozřejmě se mohu plést, že jsem o tom nic nečetl“ Mimochodem, Orwel o sobě říkal, že je levičák jak poleno a bojoval i ve Španělsku, kde byl střelenej do krku a proto nebyl popravenej, když Franco porazil ty druhé…. No prostě se „on“ furt překrucuje, podle toho, jak se komu hodí.

 378. Jasně, že v příchutích může být něco škodlivého, to nevadí, že mají zdravotní atest.
  V odpařované mlze, nosiči ´kouření´ je propylenglykol, ten škodlivý není a glycerol a ten škodlivý není. Jo, je tam ten nikotin. V dávkách, na které jsou kuřáci, kteří na e-cigarety přecházejí, užívají většinou už roky, spíše většinou desetiletí zvyklí a neděsí je to. Jinak se nic nezdravého přes veškerou snahu prokázat nepodařilo.
  Není to zdravé, ale je to zdravější a mě to nezkazí. Já už padesát let totiž zkažený tím nezdravějším jsem.
  Ale je tam nebezpečí neobsahu spotřební daně a tím velká škodlivost pro zakazovače a regulátoři udělají vše, aby se to nerozšířilo. Proto mi to zakážou, všude kam se mnou nebo za mnou vlezou. A jistě už pracují na detektorech. Mají totiž problém. Detektory kouře nic nedetekují. Žádný kouř totiž nevzniká. Není kouře bez ohýnku.
  A když si vaper do odpařovače dá směs bez příchuti, tak ani cítit nic není. Zakazovači jsou vztekem bez sebe.
  Nasírat zakazovače mě baví. Je to jeden z dodatečných důvodů, proč jsem se na to dal. A cigarety klasické už vůbec nevedu. Nemám, nečoudím, nemůžu nic zapálit, nesmrdím, lépe se mi dýchá, vrací se mi čich, neodhazuji nedopalky.
  Ale já jsem je doběhl, tam, kde se na veřejnosti nesmí kouřit, tak ani neinhaluju. Stačí vyjít z místnosti, kde jsou zakazovači a dát si pořádného práska. Nic nezapaluju, funguje to hned, učinkuje to hned. Netrvá to tak dlouho jako vykouřit cigáro. Ať mě vlezou na záda.

  Ale mám jedno varování. Jestli to někdo chcete zkusit, nezkoušejte to koupit ani na aukru ani v reklamách na slevy. Prodají vám levný šmejd, který vás odradí.
  zkuste weby e-cigaretafans nebo světecigaret a tam najdete i kde koupit a dobré rady do začátku.

 379. Dobrý podvečer… 2 martina – ad 391 – to máš těžký… Ti největší dnešní skuhralové a brečouni kdysi nedávno s nadšením volili naši šťastnou budoucnost… A nějak dodnes nevydejchali to, co věděl už starej Mefisto – Grau, Teurer Freund ist alle Theorie, und grün des Lebens goldner Baum!“ A zapomínají, že ten věčně zelený života zlatý strom nese občas taky nějaké ty plody. A že jim to nikdo neřek, že to bylo někde schovaný s písmem AAA Arial…
  Inu, to se nedá nic platný, jak říká jura, nevědomost hříchu nečiní, leč neznalost zákona neomlouvá… Tys udělala v mezích možného maximum. A to Ti zakyslí hujeři nikdy neodpustěj…
  Jo, to svědomí je zatracená potvora… Když si tak člověk večer musí říci – ale já jsem to přece takhle chtěl!

 380. No tak bylo to 1984, ne 1948, a šmírovali třeba ty obrazovky v každém bytě. A jednu z postav, Parsonse?, událo třeba vlastní dítě. Po odposlouchávání. Ale že to byl Orwell se shodneme 😉

 381. OT dotaz -naše domácí staré Pc zřejmě směřuje neovratně do věčných lovišť.
  A protože pokud jde o údržbu, netroufáme si na metodu „urob si sám“, tak je to i otázka servisu. Eirma, odkud jsme zakoupili ten starý a čas od času nám servis řešila, se odstěhovala na druhej konec Prahy.

  Druhá varianta je, dohodnout se s naším firemním servisákem, což má ovšem několik ale :
  – firma je na druhém konci Prahy, takže s dovozem počítače je trochu problém
  – dost dlouho jim to trvá
  – technik, s kterým jsem byla v tomhle ohledu maximálně spokojená, odešel a nevím, jestli nástupce bude tak vstřícný.
  – jsou specializovaní na Macintoshe a ten pořizovat nebudeme.

  Tak mně napadlo, jetsli nemáte nějaký tip v obvodu Prahy 5.

 382. Noname, no joooo, to je fakt. Abych řekl pravdu, tak mne to až tak nezaujalo, abych si to pamatoval…Možná to bylo tím, že jsem před tím četl ruskou literaturu o gulagu, od marčenka a tak, takže se mi to zdálo jako příliš ploché. Co mne ale utkvělo v paměti je to neustálé přepisování a skartace…. to zas jo.
  Jo a samozřejmě to byl 1984, ten rok 1948, byl rok vydání…sem to zvojtil, no.

 383. Repasovaný počítač za pár šupů (za 2000 už jde koupit stroj na běžnou kancelářskou práci) dodá spousta firem, já třeba beru od http://www.device.cz , ale je spousta takových firem s pobočkou přímo v Praze. Nový Acer nebo HP v nejnižší, ale již uspokojivé konfiguraci od 6000. To samé nějaký noťas, už od 6000-7000.

 384. Hirošima byla bombardována bombou z U235. Plutoniová bomba z Pu 239 byla jednak ta zkušební v Alamogordu v Novém Mexiku a pak ta na Nagasaki.

 385. &gt dvd: S kriticitou to nebude mít nic společnýho. I Pu239 produkuje hmatatelné teplo. Avšak vztaženo na hmotnost asi tak třistakrát méně než Pu238.

 386. NoName, mně jde hlavně o ten servis.
  Mně vyhovuje,když mám někoho, kdo tu mašinu zná a zná i nás, jak s tím zacházíme.
  I když možná že tenhle „osobní “ přístup dnes taky mizí do nenávratna, jak s ez těch PC stává běžný spotřební zboží. Když volám servismana na pračku, tak mi je jedno, že přijde pokaždý někdo jinej.

  Noťas bych taky měla pořešit, ale to zkusím nějak domluvit s tím firemním servisem, protože to potřebuju mít kompatibilní s technikou v kanclu.

 387. Blýská se, hřmí , neprší. A ty záblesky, osvětlující suchou vyprahlou zem, jsou strašidelné. Snad zaprší a nepřijde žádná hrůza. Deště je potřeba. Ale jak říkala stará babička: O děti a déšť se neprosí, přijdou samy. Inu staré časy, kdy vše bylo jinak.
  Dobrou noc, vypínám.

 388. Tady prší, ale žádný drámo. Ráno bude zalito.

  Dano, nějak dlouho jste nepsala, col paní podnájemnice, co kocour, co vnoučata…. 🙂

 389. Juro-p ad 426 – já už kouřím elektrická cigára 4 měsíce a nemůžu si to vynachválit. A když to trochu sleduješ, zjistíš, že se systémy neustále zdokonalují, co měsíc se objeví nějaká novinka a jako náhrada za klasické cigarety to funguje skvěle. Vynálezce by zasloužil Nobelovku, protože pomohl kvantu lidí. U nás ať se Heger se Šťastným třeba poserou do vejšky, 100 ml lahvička základu pro míchání mi stačí na měsíc a tu si třeba v Polsku opatřím vždycky. A co jsem viděl na dovolené, tak i v pobočce UK na jihu Španělska se e-cigára v nekuřáckých hospodách (což jsou všechny) normálně provozují a nikomu to nevadí. Protože to opravdu vadit nemůže.

 390. A co elektronický doutníček? TAky se dá pořídit?

 391. Maydo, jistě že existuje doutník. I dýmka existuje. Ale moderní e-cigareta vypadá spíš jako velké plnící pero, ty větší spíš jako malý palcát.
  Některé jsou zase jako krabičky nebo placatky do náprsní kapsy.
  A jsou i ovocné a jiné příchuťě, tiramisu a jiné pamlsky.
  Jsou pro extra odolné i pečené kuře a třeba pivo.
  Ale já se držím tabákových. Já to mám místo popelení tabáku.
  Kdyby mě někdo řekl před měsícem, že si dobrovolně a bez boje nezapálím ani jednu denně, nevěril bych mu a měl bych ho za snílka.
  Padesát let jsem kouřil 40 denně a teď mám nikotin bez dehtů a CO. Prý to může taky škodit, tohle taky já vítám jako velkou úlevu.

  Foundry, mám pět kousků skoro nejlepšího hardwearu a víc jak tři deci liquidů.
  A syn, kterého jsem taky získal, organizuje nákup půllitrů z Anglie.
  Kubera odolává, zatím.

 392. teda juro, kouřit pečené kuře nebo tiramisu, to musí být fakt zvrhlost 🙂

  Mně to jen tak napadlo, že sourozenec si to taky pořídil a zároveň se blíží jeho narozen iny, ke kterým mu občas kupujeme nějaký ten doutníček. Většinou mu jich pět vydrží až do přístích narozenin.

  Jen mně napadlo tak – nad panákem Metaxy – , kdy nám vymyslí a naordinují elektronickej chlast.

  No ale když říkáte, že se dá kouřit pivo, tak je k tomu asi našlápnuto…..

  NAstarý kolena se já – celoživotní nekuřák – třeba budu muset naučit kouřit, protože jiná Metaxa nebo slivovice, než jako příchuť v elektronické cigaretě nebude k mánoí.,

  No fuj, to jsou vyhlídky 😀

 393. ještě mně napadlo, že bychom rovnou mohli baštit výživové tablety ve správném optimálním složení, jak se to popisovalo ve starších sci-fi a k tomu kouřit ty příchutě.

  Představte si, že spolknete tabletu s optimalním složením vitaminů, proteinů a čertvíčeho, složení Vám vyhodnotí počítač podle aktuáln ího zdravotního stavu a zátěže podle naplánované činnosti a prásknete si k tomu cigárko s příchutí vepřoknedlo zelo s plzní, aby neutrpěla psychika, protože potěšení z chutě a vůně jídla patří napomáhá duševnímu zdraví.

  No, radši půjdu spát, než mně napadnou ještě další šílenosti 😀

  A bráchovi koupím k narozeninám pravý doutníčky. Pro jistotu, abych trochu zastavila ten pokrok.

 394. Dobré ránko!

  Slyšíte to ticho? Tedy ticho po pěšině? To Kalous nedutá!

  Máme Olympiádu, Curiosity i hýkavě adolescentního vtipálka Bohouška Sobotků, jemuž i knížepán by rád jednu vrazil. A obvyklou porci vycpanin a vytrčených rozkroků. A mezi tím nic! Pod tím nic! Kde nic tu nic!
  Náš vrchní pfinanz ze všech nejlepší se nějak vyzmízíkoval. Zřejmě i v myslí pánů journalistů…

  Streit:
  http://streit.blog.idnes.cz/c/282229/Velka-media-drzi-Kalouska-pomahaji-zapomenout-na-jeho-ulety.html

 395. No ne, když jsem v minulé hospodě psal, že má Kalousek dobré mediální krytí, hádejte, kdo mi oponoval, že prý kdy jsem četl o Kalouskovi pozitivní článek ? Každý může třikrát 😉

 396. NoName, v té době ještě Blesk trhal Kalouse na cucky.

 397. Ale kdepak, není nutné psát pořád pozitivně. Důležité je i to, jak dlouho se o něčem píše, jak dlouho se nepíše, i padouch může vypadat sympaticky, když se to správně podá. Ale však to Vy vlastně víte, že …

 398. i chudinka jedna malá, roztrhaná… A že ho tak rychle zas slepili – ani jizvička nezůstala…

 399. NoName, to musí být náročné duševní rozpoložení – sotva se očko otevře, hned myslet na to co Rpuť řekla, neřekla, myslí, nemyslí, mohla by myslet … Skoro by mi to mohlo lichotit… 😀

 400. PeSi, esisisišim, tak Vlastička je zřejmě taky na dovolené… 🙂

 401. No, nemluvil bych o lichocení, ale o fandění si 😉
  A nechávám toho, včera jsem nic neudělal …

 402. A není v tom nic osobního, Rputi, polemizuji jenom s Vašimi názory, být osobní bych si k nikomu kromě doktora a Pepy (oni to unesou) být nedovolil. 😉

 403. Noname a jak Vy konkrétně bojujete s tím, abychom to s pepou všechno unesli? To si uvědomte, že takhle to tedy nejde. Musíte i Vy sám něco pro to udělat, nestát v koutě, nečekat až to za Vás všechno odneseme ……

 404. Ahoj!
  Tak k večeru zase bouřtička, dešíček, kroupíčky a splavená a zastavená dráha na Herbertově mezi Rybníkem a V Brodem.
  Vypadá to, že ty bažiny nad tím Herbertovem (a je jich tam kopice) už jsou nacucané a teče to rovnou pryč. :-((

  Jdu zase dělat…

 405. >> vytrezvitel
  Zkuste si pro Pu238 a Pu239 nakreslit závislost emitované energie na hmotě (w-kg) a hned Vám to bude jasné.

 406. Doktore, dávám si to jako úkol do konce měsíce, powerpointová prezentace, max. 15 slajdů, minimálně dva obrázky a jeden graf.

 407. A s tím šampánem jsem se posunul k Rossijskoje igristoje, Doktore, to nikoho neurazí, cena dobrá, lahvují to snad v Kyjově (nebo lahvovali, dokud na to Rusáci nepřišli), prostě dobrá volba pro rok 2012.

 408. tak jsem to stim destikem zakrikl.
  asi jsme na tom lepe jako sumavak ale trochu mi to odplavilo hlinu do rybniku 🙁
  v praci by ani clovek neveril ze kdyz ma otevrenou ventilacku tak muze mit mokre papiry na stole 4 metry vzdalenem

 409. V tom Streitově blogu odkazovaném v 442 je poněkud okrajově zmíněn i směna Lobkovického (nějak se mi chtělo napsat Lobkowiczského) paláce za nějaké pozemky v Berlíně. Že Německo po onom paláci prahne, je celkem pochopitelné. Také by se mi líbil. Ovšem argumentace, že ČR má zapotřebí stavět v Berlíně novou ambasádu neb ta stará již nevyhovuje – tak to je, prosím dokonalou ilustrací významu slova chucpe . Budova – viz např. http://www.mzv.cz/berlin/cz/o_velvyslanectvi/jak_nas_najdete.html je sice takový klasický brutalismus, ovšem je na dosti prominentní adrese a stavět každých 30-40 let novou ambasádu si snad může dovolit tak Kuvajt. Protože ty předměstské pozemky v Berlíně zřejmě páchly dosti odporně, byl dalším nápadem vyměnit onen pražský palác za bývalé velvyslanectví USA u NDR*), což je původně Výstrojní sklad armády a námořnictva – viz http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Berlin,_Mitte,_Neust%C3%A4dtische_Kirchstra%C3%9Fe,_Warenhaus_f%C3%BCr_Armee_und_Marine.jpg který po sjednocení Německa zbyl na ocet.

  *)Vzhledem k tomu, že USA trvaly na čtyřmocenském statutu Berlína, nemohlo být v Berlíně velvyslanectví „v NDR“, neboť právě dle onoho statutu nemohl být „Berlin – Haupstadt der DDR“ součástí NDR.

 410. No ale tohle zase koupím i bez dotací v Tescu, doktore …

 411. Tady sice popršelo, ale jenom platonicky. Všechno je suché, zvadlé, jabla a hrušky opadávají… Druhé seno nebude, to je tak na posečení palic a spálení.

 412. No u nás můžou králíci žrát ta opadaná jablka aspoň 😉

 413. >dvd – pokud mě paměť neklame, tak jsme před nedávnem několik ambasád zavírali s poukazem, že se musí šetřit. Kolik mlže asi tak stát zboourání staré ambasády, placení dočasného nájmu „někde“ a výstavba nové… ???

 414. Dobré ráno,

  Tady žádný katastrofy, mírný či silnější déšť většinu noci a teď jasno.
  Mohla bych jít odpoledne zkontrolovat houby, jetsli to s tím růstem neflákají.

  Nerozumím tomu, že „stará“ budova vyslanectví – budova po tr’řiceti letech není ještě stará ani náhodou – už nevyhovuje. Je to poměrně novej barák, technicky by měl vydržet ještě sto let. NA fotce vypadá docela zachovale. Pokud nevyhovuje provozně, zajisté jde přebourat a přezdít nějaké ty příčky.

  Že by nevyhovovola kapacitně? Očekávala bych, že partnerské země v Schengenském prostoru omezí vzájemnou agendu, vyslanectví bude ztrácet na významu a tudíž prostor budeš potřeba méně.

 415. >>dvd

  Vzdyt pisu, ze pomer tepelneho vykonu vztazeneho na hmotu mezi Pu238 a Pu239 je asi trista. A jelikoz pri vypousteni kosmickeho plavidla se pocita kazdy gram, je volba jasna. Ale jinak se oba isotopy prirozene rozpadaji alfa rozpadem a stale nevidim problem kriticnosti. Ta zalezi nejenom na mnozstvi, ale i na geometrii a taky cistote. Vhodne rozmistene valce nebo tyce kritickeho stavu nedosachnou. Stejne tak, pokud do Pu239 primicham nejaky procento uhliku a trosku (B, Cd nebo Gd), tak ani desetitunova koule nebude kriticka (dokud ji nekdo nepostavi na delsi dobu k silnemu zdroji neutronu :-)).

 416. Dobrý nápad!

  …Včelařem může člověk být od 10 let
  Výhodou totiž je, že včelařem, členem svazu, se může stát už dítě starší deseti let. Ale ani na malé školáky v Jesenici nezapomínají, ti nejmenší se učí teorii, seznamují se s tím, jak včely žijí, jak funguje jejich společenství. Osmáci pak už vymýšlejí, jak naložit s medem, co si za vydělané peníze koupit. Dělají své první podnikatelské plány a záměry, jejichž fungování si navíc mohou přímo v praxi ověřit…
  http://www.novinky.cz/kariera/275154-na-chovu-vcel-uci-deti-v-jesenici-zakladum-podnikani.html

 417. Tady je jejich web, Rputi.

  http://www.vcele.eu/vcele

  Včele vzniklo spojením slov včely a elektrárna. To jsou dva ze školních podniků – klíčových prvků našeho projektu. A zároveň bychom opravdu rádi byli v čele a předložili vizi témat pro moderní vzdělávání českých dětí pro globalizovaný svět 21. století.

  Co bych k tomu dodal. Radši nic. 😉

 418. Rputi, nemuze to byt dobry projekt, protoze je financovan z EU, odkud to vsechno pochazi…. Ono taky neni jednoduche vzit 30 000 ze sveho a zalozit si krouzek. Ostatne strasne se mi libi tohle…. Tesat do kamene ….. „Včely nejen předvedou, jak dobře pracovat pro blaho celku, ale také vás třeba naučí koordinovaným pohybům, protože křečovitý projev nemají rády.

  S pozdravem „med je nase more“ a doporucenim slovy klasika….. Vcely dokazou byt hodne nebezpecne, to muj stryc sel jednou ke svym vcelam a navlekl si specialni vcelarskej oblek, specialni vcelarske rukavice, specialni vcelarskou cepici, obalil se specialni vcelarskou dekou a po ceste ho pokousal pes…..

 419. Škola, ve které pomáhám s IT, má taky spoustu grantů. Na začátku jsem se snažil formulovat, co bychom potřebovali, ale to nejde. Ty firmy, co projekt protlačí vám třeba v rámci projektu dodají server i s instalací. Vy nepotřebujete ani server, ani instalaci, ale to nejde. Nevezmete, potopí celý projekt.
  Chcete vybírat značku dodaných notebooků ? Nejde. Firma dodává Lenovo. Tržní cena 7900, fakturuje se 17 990 za kus.
  Dodají interaktivní tabuli i s instalací. Protože čas tlačí, tabule se mechanicky namontuje, ale neoživí. Škola podepíše „projekt je hotový“, protože jinak nebudou peníze. Z firmy už samožřejmě nikdo nedojde, peníze přece mají.
  Takže už o detailech nechci ani nic vědět. Došly noťasy ? Nainstaluju a zapojím. Tabuli ? Taky. Jak to mohlo být radši neřeším.

 420. Docela by mne zajimalo, jak to bude s tema vcelama dal…. Respektive, pise se tam, ze jsou, ci budou sobestacne. Cili zaplati celou technologii, udrzbu, povinosti vuci statu, vuci veterinarni sprave, taky samozrejme splnej pozadavky k prodeji a tak podobne…. Myslel to autor takto a nebo se budou vybirat prispevky na provoz od clenu?
  A vubec, proc na takovehle veci je potreba grant?

 421. jirko – to neni projekt na vcely .
  to je projekt na „funkcni gramotnost“ lidi. Se budou ucit jak vyplnovat hlaseni, monitorovaci zpravy a podobne.
  Vy taky vsude vidite jen penize a produkty.

 422. Vítku, pořád jsem v tom přehledu hledala Klause, ale zřejmě mezi největší zloduchy nepatří 🙂

 423. Noname to co popisujete je bud problem reditele ze je blbej nebo problem ze projekt je z MSMT nebo kraje nebo mesta a reditel pak neni blbej ale jen bere co dostane.
  Ale je to slozite neb se nevi podrobnosti a nadruhou stranu to je ….

  A kdyz to vezmu ze je vsechno spravne a opravdu si to dela dobre reditel tak vezte ze nemuze napsat do verejne souteze ze by chtel treba NTB mekbuk – proste muze napsat NTB o nejake specifikaci.
  no a pak zalezi kdo mu co oficialne nabidne a za jakou cenu.
  Jelikoz firmy se moc dobre znaji tak treba klidne Leninovo za 17 muze byt nejlevnejsi nabidka co prisla.

  ale jak rikam nema to cenu probirat neznaje zaklady.

 424. No jo pepo, na to jsem zapomel, mas pravdu, ze dobre napsana kravovina, ma vetsi uspech, nech spatne vyplnena zprava o genialnim vynalezu.

  Proc by tam mel byt pan prezident, vzdyt jeho kritika EU neni doprovazena nicim jinym, nez podpisy a pod prislusnejma dokumentama co mu prinesou. Proc by tedy mel byt mezi skudci, kdyz se asi posuzovali nejen slova, ale i konani.

 425. Rputi, to je jednoduché. Zapomněli se zeptat Jiřího Pehe.

  Ale čekal jsem, že tam VK bude…

 426. Panebože,tak jsem se zase podívala na zdejší diskuzi…nejvíce ze všeho mně připomíná válečný vikingský skákavý tanec s meči -hop sem, hop tam, prásk ! K porozumění mezi lidmi s rozličnými názory nepřispívá, zato způsobuje bolení hlavy a zauzlení střev … 🙂
  No,a konkrétně ( z „globálního“ hlediska):
  byrokracie (a její růst) je stará jak lidstvo samo a je ji nutno chápat jako neměnný přírodní zákon – jako východ či západ slunce … 😕 Klasikové na to přišli už dávno(doporučuji Le Bon – české vydání 1892, Parkinson -české vydání 1966); pravidelný roční přírůstek úředníků -tedy obecně (dle Parkinsonova vzorce) se pohybuje mezi 5,57%-6,32% ; nevím ovšem, zda toto kriterium splňujeme ! 😕
  Osobně si nemyslím, že by (dokonce) povinná ! manuální výchova ve škole byla na škodu- sama jsem ji v dřevních dobách zažila (alespoň dodnes umím přišívat knoflíky) , můj syn ji zažil na 2.st.ZŠ (kde mu mistr řekl,že musí se živit hlavou,neb má obě ruce levé ,a tak si alespoň „udělal“ ČVUT-FEL) 😕
  A nevěřím, že i ti největší odpůrci dotací (ať již z EU nebo z domácích zdrojů) by si „nelízli“, kdyby k tomu měli příležitost (není-liž pravda,jirko ppa ?) 😕

 427. Paní Westiku, kvokate sice dobre, ale na spatnem hnojisti, jiz nekolikrat jsem byl zde narknut z toho, ze se podilim na cerpani dotaci. Nema cenu jiz rikat, ze nikoliv….. Protoze kazdy blbecek a kravicka to bude opakovat kdykoliv, kdy si bude myslet, ze zvitezi…. 😀

  O ano porozumeni mezi lidma …. Za mir a zivot proti jaderne valce….. Boj o zrno…… Neco noveho by nebylo?

 428. Jirko, take nevim, proc je tak nemyslitelne, ze by se nekdo svzch zasad drzel i v realu. Ja napriklad nebral ani nehodlam brat dotaci ani na novy kotel, ani na zatepleni… Ac bych asi mohl 🙂

 429. Petre, ale o tom to taky neni. Oni si vsichni ty blbeckove a kravicky pletou dojmy a pojmy. Ale uz mne to navi ani vysvetlovat. Ostatne jsem to uz minimalne dvakrat udelal a dal uz mne to nebavi.
  Stejne jako ta neustale psani, ze miluji brusel. Porad mne to ale neprestava prekvapovat….

 430. Westíku,

  odpůrci dotací dotace neberou, oni tomu říkají, že si berou zpět část toho, o co je stát připravil. 😀

  Jo v tom bych viděla taky jistý přínos manuální výuky – že se ukáže, který dítě je na obě ruce levý a manuální prací by se radši živit nemělo.

  J když je pravda, že já jsem si v tomhle ohledu zdiagnostikovala potomky doma v kuchyni a na našem „venkovském sídle“ i bez pracovního vyučování.

  jen bych podotkla, že problém dětí s mozkovým poškozením je v tom, že kromě potíží s učením mohou mít i poruvchu motoriky a jsou i manuálně nešikovné.

  a to pak je opravdu problém, co s ním, když nechcete , aby absovovalo oslnivou kariertu pobírače dávek….
  Ta společnost, orientovaná na bezchybnost a výkon má prostě i svou stinnou stránku.

 431. Týjofka – jedna si odskočí uvařit oběd a po příchodu kouká, že už jsme zas ve vyšším levelu. Blbečky a kravičky jsme tu ještě neměli.
  Ale konec konců o ten ten Šláfenberk mluví místama taky jako dlaždic. Asi je to nějaká móda mezi feduálama … 🙂

 432. No, jak to tak vidim, jdu se venovat praci 🙂

 433. nu, jirko ppa, opravdu nevím, co jsem byla ve svém předchozím životě – možná i tou posvátnou krávou ….jako třeba někdo jiný volem 🙂
  No, a k tomuto čerpání dotací …to jen jsem si vzpomněla na zmínku Vašeho dřívějšího přítele (nyní samozřejmě nepřítele s nickem „dvojtečka“) o nějaké dotaci ve výši cca 5 mio v souvislosti s nějakou „pálenkou“; ale možná, že se mně to jen zdálo ( jako Vám ta dotace) a jak známo, co se zdá, je jen sen …. 😕

 434. Fujtajbl vespolek,
  koukám, že Jirka ppa si stýská po úderných heslech.
  Tady je jedno hezké. To se bude líbit.

 435. westíku,
  stran těch transcendentálních dobytčat. Ono je to trochu jinak: ženy jsou reinkarnacemi mužů, kteří v minulém životě spáchali něco hanebného a nezasloužili si vrátit se na svět ve své původní ušlechtilé podobě. A proto by se muži měli chovat k ženám hezky, jsou to vlastně chlapi ve výkonu trestu.

 436. Westiku, uz mne nic od Vas neprekvapuje. Ostatne Vam polozim jednu a zcela zasadni otazku, krerou jiste, ani nebude pro Vas problem vyresit…. Muze byt prijemce dotaci jinej majitel pasu, nez ten co je s kotliny, ci z EU. Ono to pak jiste i odpovi na to , jak je to se mnou a dotacema….
  Je to velka legrace, kdyz se zdrobneliny meni na dospeleho 😀

  Ptakopysku 😀

 437. Dnes jsem někde zachytil, že si čeští atleti na olypmiádě stěžují na závodní oblečení, nepohodlé, nepadnoucí-někteří dokonce nastoupili ve vlastní výstroji z předchozích šampionátů …
  Je to takové zvláštní-řeší se originálnost, cena, kde co, ale to podstatné-jestli se v tom bude dát závodit ne. Pro dnešní dobu symptomatické …

 438. jirko ppa, mne také nepřekvapuje, že Vás ode mne nic nepřekvapuje 🙂 Dokonce si myslím, že někdy máte kousek pravdy,ačkoliv kdoví-možná se jenom snažíte,aby se váš úmysl nebo názor v pravdu proměnil.:-?
  ptakopysku, slibuji, že už se k jirkovi ppa budu chovat s maximální ohleduplností, když vím, jaký krutý osud ho čeká 🙂

 439. ptakopysku, tak teď už chápu, proč si mladý holky dneska říkaj „Vole“ …:)

 440. Dano, doba je asi nejaka hekticka… 🙂

 441. koukám, že by se mohlo hodit jako návod :

  http://zpravy.idnes.cz/bohuslav-sobotka-kritizoval-stare-kandidaty-na-hrad-f9e-/domaci.aspx?c=A120807_1813232_domaci_jav

  V problematice dotací nejsem orientovaná, ale myslím, že mít nějakej pas ještě cestu k dotacím nezavírá. Jen tak na okraj, Jiří, já mám taky dojem, žes tu psal, že máš někde modrou cedulku s hvězdičkama a textem „pořízeno za prostředky EU“.

  Vztekat se proto nemusíš, jen podotýkám, že se mi něco takového vybavuje. Možná se mýlím.

 442. Petre asi opravdu ano….. Od zacatku roku jsme absolvovali devatou kontrolu a to duslednou a hloubkovou a jeste nas ceka minimalne jedna, ktera je ale planovana a ohlasena. Pak si tady ctu, ze vlastne pater je vyborna, protoze … kdyby jeden zivot. Tak se nediv, ze doba je hekticka.
  Ale je to jasne proc tomu tak je. Statu proste dochazeji prachy a tak se snazi, i treba vyberem pokut ve spravnim rizeni se trosicku „zahojit“ . A neni to jenom u nas, ale v podstate kohokoliv se znam, tak mu tam furt chodej otravovat. Zatim co na Jihu neni v podstate zadny problem a nic se nedeje.
  A pak nejaka chytra mi zacne vypravet neco o tom, jak si uzivam dotace a ze v podstate kradu, potom ze jsem oirohujer a ze by mne melo trapit svedomi…. Ale neni to horsi nez to, kdyz dojde seno, protoze se musi kosit v urcitejch terminech a prej to je narizeni EU, zase same kecy v kleci…

 443. Jo a Špotáková je ve finále, pokud by někoho zajímaly z Londýna i jiný zprávy, než že sportovci si stěžují na oblečení.

 444. Jirko, ty jseš fakt beznadějnej případ…

  Copak tu někdo psal, že páteř je výborná? Už bys fakt mohl s tím vymejšlením a překrucováním přestat.

 445. Máme v obci lihovar. U brány stojí celé týdny nonstop auto celní stráže (teda střídají se, ale furt je tam někdo).
  Je to zajímavé pojetí. Protože vím o autě celní stráže, které stojí nonstop u jistého skladu PHM za Hodonínem.
  Je to ze své podstaty normální ? Permanentní dohled ?

 446. Šumavák psal, že seno je v diskusi tabu. Jenom pro připomenutí !

 447. Noname ano, v podstate je pod kontrolou vse, kde se dela lih…. Ale prej se to ma zase vratit pod financni urady. Celnici samozrejme zustanou na svejch mistech a vytvorej se na to nova oddeleni sporrebnich dani. Rikali to nekdy na jare celnici pri kontrole

 448. NoName, kdyz se Vam bude chtit, najdete si muj starsi clanek o risi rimske, konkretne tu fazi o prechodu ke statnimu teroris. Stat, kteremu dochazely inflacni penize, neustale pritvrzoval vyber, az nakonec presel k fyzickemu zabavovani nasilim primo u vyrobce 🙂

  Proste, penizky na neustale rostouci statni spravu dosly a nyni sledujeme „boj o kazde zrno“, ktere lze ze soukromeho sektoru vydojit…

 449. Petře, někde jsem zaslechla zprávu, že Itálie o finanční pomoc žádat nebude. Je to tak cca 3-4 dny. Jak to vypadá? Máš přehled? Podle známé rovnice by už žádost měla být doručena na příslušná místa v Bruselu…
  Šumaváku, hernajs, že nejsi blíž! Já ničím druhou seč…. Kdyby to bylo kde schovat, tak by to na ten kamion vyšlo. Ale co teď už?

 450. Ptakopysku, ad 491 – nevím, čemu se divíte. Dávky se berou za „uvedení půdy do klidu“, nějaké obilí nikoho nezajímá…

 451. a když je tu pár znalců: Měla bych skromný dotaz. Naškudlila jsem nějaké drobné pro vnoučata. Jsou to fakt nic moc částky, ale dalo mi to dost práce, to dát dohromady. A teď uvažuju, co s tím? Banka se mi nezdá, na nemovitost to není (možná dohoromady jo, ale jak by se v případě potřeby dělili), investičním fondům a podobným špumprnáglům nerozumím. Může mi někdo poradit, jak uložit – investovat nic moc obnos na dobu cca 15 let?

 452. petre stran dotaci bych to videl tak jak rikas .
  jsou ti co si ji z principu nevezmou – je to spatna vec.
  pak jsou ti kteri si ji vezmou.
  jak si kazdy hleda odpustky tak i ja to delim na urcitou podmnoziny ( MP nevypisuji vsechny neni to presne vyjadreni 🙂 )
  A) vytvari hodnoty dokonce odvadi dane a socialni a cast z ukradenych penez si urvou na dotacich z5 ( jak zminuje mayda) to jsou ti strasni.
  B) pak jsou tu ti co vytvari hodnoty zatim neekonomicke ( napr vedci) neodvadi dane neodvadi socialni ( protoze i to je jiz z ukradenyho) a jsou placeni z dotaci .
  C) ti co pracuji pokud neco generuji tak jen byrokracii ( pater naroda) neodvadi nic jsou placeni z ukradeneho. Obcas narikaji ze prece delaji tak proc by meli mit o 10% mene penez
  D) jsou ti co nepracuji a ziji z nakradeneho
  E) jsou ti co nepracuji protoze nemohou a ziji z nakradeneho – ti si to zaslouzi i kdyz bych to resil jinak.

  dle mne je to u E a spousty B spravne, u A snesitelne a zbytek se nebudu vyjadrovat.
  no je pravda ze spravni jsou ti co dotace neberou. Ale ti opravdovi co vytvari hodnoty jsou okradani a neberou si nic z5.
  Bohuzel si obcas ti z z C a D casto pripadaji ze jsou ti opravdovi. Nejsou ale nikdo jim to nevymluvi.
  Pamatuji si na kamaradku na FU kdy mi rika – pasacku my statni zamestnanci jsme stejen jedini kdo z platu vse platime statu v poradku. Usmal jsem se a odesel

 453. „Pak si tady ctu, ze vlastne pater je vyborna, protoze …“ si to sám napíšu.
  Od nikoho jiného jsem zde nic takového nečetl.
  Jestli takhle nezačíná duševní choroba?

 454. Dobré odpoledne,
  absolvovali jsme kontrolní den, přišel bezpečák v přilbě a seřval stavbyvedoucího, že lešení ze strany u budovy nemá dvou trubkové zábradlí. Řemeslníci jednu trubku sundali, aby se jim pohodlněji pracovalo. Mohutným hlasem pronesl, že pokud to ještě jednou uvidí dá těm řemeslníkům tu nejvyšší pokutu, kterou je oprávněn dát.
  Vyhláška s bezpečnostním koordinátorm, platí cca 3 roky. Soukromník koordinátora BOZP mít může, ale nemusí. Všechny větší stavby kde je zadavatelem stát jej mít musín… jsem zjistila.

 455. 2 Dana – stran drobáků – pořídil bych trochu zlata či jiných drahých kovů. Třeba platina a rhodium nezklamou… Je to malé, skladné, praktické, jenom z toho evropského ráje nesměj zdrhat letecky, ty detektory jsou dost citlivé…

 456. Kačeno,
  další fází zabezpečení fasádníků bude deskové zábradlí povinně montované jak na venkovní stranu (neprůhledné), tak i na stranu k budově (průhledné – http://www.strand.cz/img/products-ilu-157-1.jpg ). Jak si s tím fasádníci poradí, to bude čistě jejich soukromý problém, který bezpečnostní techniky nebude zajímat.

  Mmch. páteř je výborná věc a osvědčuje se denně už od doby jejího vynalezení, tedy nejméně 530 milionů let. Nevím jak místní komentátoři, ale já bych bez páteře byl úplně v hajzlu…

 457. Dano, ad 509 – doporučuji obrátit se na Finista a nakoupit investiční zlato/stříbro a to pak strčit do pronajaté schránky v bance. Dle mého soudu hodnotu minimálně uchováš, ale spíš zvýšíš.

 458. Kačeno, já horuju pro úplné zrušení IBP – inspektorátu bezpečnosti práce. Mám známého, který má menší provozovnu. I ob rok mu tam zavítal kdosi z IBP, prošel se provozem i zázemím, přidělil několik úkolů, co je třeba dopříště napravit a uložil pro mého známého citelnou pokutu. Chlapi vždycky vyskakovali jak čerti a na zadané úkoly zvysoka…Jednou v zimě se jeden zákazník dostal až do neveřejných prostor, uklouzl a upadl. Protože to byl starší pán, dost si pochroumal nohu. Mělas vidět, jak hoši kolem něj kmitali, nejen, že ho odvezli domů – ošetření u doktora odmítl, ale denně několikrát ho jezdili kontrolovat, nosili mu nákupy, obědy a vůbec se o něj starali jak o vlastního. Od té doby mají super pořádek i v zázemí, označené přístupové cesty, schody a dbají na to, aby žádný cizí člověk dozadu nechodil. Prostě na bezpečáka kašlali, ale z možných nákladů na hrazení případných následků úrazů zákazníka mají strach ještě teď. Tak na co IBP? Ať je každý provozovatel zodpovědný za své včetně nesení případných následků….

 459. Foundry, a cokdyž banka zkrachuje? Dostanu se pak ke svému sejfu a hlavně jeho obsahu? Ono 15 let je dost dlouho…

 460. PeSi, koukám, že uvažujeme stejným směrem 🙂 Dano, prober to s Finistem, bacha na DPH, zlato je osvobozeno, stříbro, mám dojem, nikoli. Ale Finist ti poradí a pomůže.

 461. Dano, zajisté dostaneš, ty si od banky jen pronajímáš prostor. Krach tě nemusí zajímat.

 462. Ptakopysku, ad 514 – nemáš pravdu, bez páteře bys nebyl v hajzlu, anóbrž v prdeli.

 463. Kačeno,

  díky za výklad. 🙂

  Karle,

  byli jsme u Vietnamce, jídlo jsme si dali čínský. Dobré, levné, rychlé, hospoda čistá. Polední menu do tří odpoledne.
  Škoda toho prostoru na garáž…

 464. Kontrola bezpecnosti prace od jeden rok? Stastni to lide…..

  Je problematicke radit nekomu na tak dlouhou dobu, asi to zlato a dalsi vzacne kovy si uchovaji hodnotu. Sice to nezklamou, ale moc asi ve vysledku nepotesi. Ale asi je to jedina jistota. Kdybych to ale delal pro sebe, coz se nekdy i povede, kupoval bych starozitnosti a ted neco prozradim, rozbite, rozlamane, znicene, nechal bych je opravit a pak je vyhodne prodal, za utrzene penize bych to opakoval a opakoval…. Az by potomci vyrostli a mohli si penize rozfofrovat. Ja delam vse co jsem popsal, az na tu posledni fazi, neprodavam

 465. Dano,

  abyste mohla zrušit inspektorát práce a nechat bezpečnost na majitelích provozoven, je třeba nejdřív zrušit zákon, který podobné kontroly vyžaduje a nenechává na provozovatelích, ať se starají a nesou následky.

  Jinak si poptávka vynutí vznik kontrolotrů na živnostenský list, jako je ten, co seřval řemeslníky u Kačeny.

 466. Jirko, k tomu tvému postupu je potřeba umět a vyznat se v oboru. A to já neumím. Já bych koupila, drazen nechala opravit a pak by z toho byl neprodejný šunt… 🙁
  No, abyste se taky něčemu zasmáli, protože nic nepotěší, jak neštěstí druhého: včera mi mladá nájemnice porouchala rotační sekačku – najela na jakýsi kámen či co. Aby mi to vynahradila, tak mi dnes rozházela … (zakázené slovo),které jsem si včera shrabala na pásy (na obou rukou mám na palcích do krva sedřené puchýře), aby se mi to dnes dobře nakládalo na fůru, kterou odvezu na úložiště. Tak jsem se uklidnila a jdu to shrabat znovu. 🙁 :-))

 467. No jo, ja jen jak to dopada v tom standardnim a demokratickem Rusku…… Pussy Riot, to jsou ty krasavice ynteligentni co blbly v kostele, budou nadsene, kdyz dostanou 2 roky nepodminene. Mluvici hlava rikala, ze to je dobre, protoze to bude prijatelny kompromis pro vsechny….. Jestli jeste nekdo rekne, ze Rusko je normalni stat, tak si na to vzpomente. Ne nereknu ze si to mysli pan prezident, to bych si nedovolil…..

 468. Pani Dano, v podstate to je vzdycky loterie, protoze se casto stane ze kupujete neco, co se jevi uplne jinak, nez je skutecnost. Nikdo se v tom nevyzna na sto procent.

 469. Ptakopysku,
  tak by sis vyevolvil exoskeleton a manželka by nepřeháněla při oslovení „můj broučku !“ 🙂
  Ale ono se dá spokojeně žít i bez toho, slimáci a podobná havěť by mohli povídat.

 470. DAno, Vy si fakt vybíráte nestandardní nájemníky 🙂

 471. Jak zde někdo připodotknul, kovy dělají problém v letadlech. Co problém nedělá, jsou miniatůry a jiné malé umělecké předměty, které věkem jenom nabývají na ceně. Samozřejmě bych asi nekoupil Čumpelíka, i kdyby kdy byl udělal nějakou miniatůru. A vůbec nejskladnější miniatůry jsou známky, vejde se jich taky za několii milionů do šrajtofle, nebo do kabelky, metal detector to nespustí a pokud vím tak ani není proti vývozu známek žádný zákon, jako je to se starým uměním. A nebo bych to uložil do staré whisky, nebo koňaku,jenom tam je nebezpečí, že se to vypije ať už dárci, nebo podarovanými, ještě než to stačí nabýt na hodnotě.

 472. Tady Kotas, mám dotaz: Čo je taký hen ten oný „protože asfalt“? Nič mi to nevraví, lebo som vo škole chýbal nekoľko raz.

 473. Nebo si Dano kup Aerovku. Garáž máš, nadřeš se na ní víc než na (zakázané slovo), trochu si pojezdíš a v ceně také neklesá.
  😛

 474. A ještě jedno výročí – před sedmdesáti lety začala bitva o Guadalcanal, jedna z nejvýznamnějších bitev 2.světové války v Pacifiku.

 475. Matzurko,
  slimáci se sice docela maj, ale všechno jim děsně dlouho trvá.
  To takhle chlap v jedenáctým patře paneláku zalejvá na balkóně muškáty a najednou si všimne, že mu po jednom muškátu leze slimák.
  Secvrnkne ho a slimák zmizí kdesi v hloubce.
  Uplyne rok, uplyne druhý a u bytu se ozve zvonek.
  Chlap otevře. Na rohožce stojí slimák a povídá: „Tos posral!“

 476. Osměluji se připojit k diskuzi o dlouhodobém ukládání. Myslím, že mimo kovů je riskantní investovat ( známky,obrazy..),pokud tomu člověk opravdu, ale opravdu nerozumí.Kamínky jsou dost diskutabilní, cena je velmi často umělá a nereálná. Kovy jsou s certifikátem, nekupovat přes iunternet a riziko je malé. Dají se sehnat i ve formě “ čokolády“ ,kde si pak můžete podle potřeby odlamovat. Vybrat prodejce s osobním odběrem a S garantovaným případným odkupem – ale co bude za 15 let, že? dsINDIK

 477. No tak jsem se koukal na zprávy, opravdu po dlouhé době, musím se omluvit, ne tedy že jsem se dlouho nekoukal, ale že jsem je viděl dnes….. Slyšel jsem od mluvících hlav, že jeden potomek zabodl nůž otčímovi do ramene, druhej ohrožoval matku vidličkou, něakej magor se vytahuje na D1, že nějací mladí magoři dokopají někoho ve Třebově ….. Tak nevím, jestli se pohybuju na planetě společně se sebevědomejma, odpovědnejma lidma, co nenechaj kakat na hlavu. Jo já vím, polucije bdí, pere a žehlí, ale zrovna v době, kdy se něco děje, tak asi vypisuje pokutu za parkování. … už dávno si myslím, že heslo….“u nás 911 nevoláme.. by se mělo začít propagovat veřejně….

  Jo a tohle je taky hezký, ani nechci domejšlet, kdo volal http://www.novinky.cz/domaci/275353-hystericke-reakce-lidi-na-on-line-prenos-rozbily-capi-rodinu-na-blanensku.html

 478. jirko zase to nechapes a davas sem spatny priklad.
  pokud budes odkaz cist poradne tak se doctes ze je vse v poradku.
  Proste zjistili ze jsou capata v poradku a ted se o ne postaraji zachranari.
  Tak je to snad v poradku ne?
  Ale co kdyby meli ti lide opravdu pravdu a treba by to cape bylo nemocne? mohlo taky umrit a to snad nechces.

 479. jasně, že je mi to jedno….čápové nosej děcka a jak začne kroužit okolo baráku, už střílím….víš kolik dneska stojí munice?

 480. >536 – tvoje chyba, že koukáš na černou kroniku – tv zprávy nic jiného nejsou!

 481. jirko mas si precist ovidia v originale a prolozit to le bonem. A ty koukas na bulvarni zpravy 🙁 muzes mi rici proc?
  kdyz neco budes potrebovat tak tu mas kazdej den odkazy na to co je v tisku spravne cist. PI

 482. Jirko, pořiď si luk a šípy, to jednak vyjde levněji a druhak až budeš hledat ty vystřelené šípy, tak nebudeš mít čas psát do Šumaváka, čímž zřejmě, soudě alespoň podle některých nedávných reakcí, uděláš dobrý skutek a budeš si moci připnout bobříka. 🙂

 483. nááhodou jirka ppa se na tv Noha mohl poučit, že mezi pečivem rozmražovaným a dopékaným a pečivem čerstvým defakto není vůbec žádný rozdíl, akorát že to čerstvé pečivo dřív zplesniví a to mražené dřív ztvrdne. Není rozdílu ani v nutriční hodnotě, ani ve zdravotních rizicích. Konzument nepozná rozmražené pečivo ani podle chuti. Ošem nikdo z reportérů se nepoložil na otázku, k čemu to značení pečiva vlastně vůbec je a kolik to vlastně stálo daňového poplatníka, neboť du broskvovinu musel někdo vymyslet a realizovat, a kolik tahle sranda stojí zákazníka.

 484. ptakopysku a jak budes vedet zda ti ten rohlik ,co jsi nesnedl , ztvrdne nebo zplesnivi?
  a to neni sranda jak pani ptakopyskova bude vedet zda te ma vcas poslat pro strouhanku nebo pro penicilin ?

 485. ptakopysku, jestli ono to spíš nebude tím, že jen málokdo tu za posledních 50 let jedl normální rohlík. Žvejkačky z Michelský pekárny akorát vytahovaly plomby ze zubů. A kromě takové oázy jako byla pekárna v Mostecký ulici, to prakticky bylo všude stejné.
  Ale troufám si říci, že rohlík z mouky a rohlík z pilin ještě rozeznám… 🙂

 486. Rputi, i v hyper-super, ba i u Lídla se dá koupit slušné pečivo. Nejsou to ovšem rohlíky za 1,- Kč. Ale třeba takové kaiserky si drží slušnou úroveň všude. A včera jsem ke svačině koupil v Tescu tzv. „staročeskou housku“, 3 kousky k buřtu a jak jsem tak dlabal a čuměl do PC, najednou jsem zjistil, že housky jsou sežraný a buřt zůstal.

 487. Někdy mám dojem, že většina zákonů a vyhlášek je dílo hysteriků, snažících se lidstvo zachránit, podobně jako ta čápata…

  Ptakopysku, 514 dalo by se to vymazlit maximální výškou lešení … třeba 5m

 488. no pečivo mne netrápí vůbec…. ono je to tím, že kamarád, nekdo ho jistě bude znát, pracoval napřed u pekáren a pak u mrazírnopekáren“ posledních patnáct let a tak vím, co se pracně reportéři dozvídají teď a aby v tom byl ještě větší hokej, oni prodávají i těsto, samozřejmě v několika různých variantách. A to jak čerstvé, tak zmražené….Ale z toho by se zákazník okotil a reportérka obahnila.
  i přesto, že to všechno nakonec koupili belgičani a otevřeli si hlavní pekárny v maďarsku a Slovensku, proč to všichni víme, se jejich pečivo prodává a všichni ho jíte, aniž o tom víte. Jo a je z dobré mouky, a dalších věcí, co je potřeba, protože se v těch pekárnách to dělá pro celou Evropu, takže žádný jiný receptury nejsou, to by bylo nakonec dražší

 489. Jo, foundry, staročeský housky z Tesca u nás taky nedostanou příležitost, aby se rozhodly, zda plesnivět nebo tvrdnout. Zejména ty sypaný hrubou solí a kmínem, když je donesu ještě vlažný.

  A housky mrazíme a rozpékáme i doma. Když se rozpeče k snídani, tak je poměrně jedno, jetsli by ztvrdla za den nebo za dva.

 490. Na ČT 1 Neobyčejné životy – JAn Přeučil

 491. No jo, když vy houby víte, co to bejvaly Bechyňský bandury! 🙂
  Ale vážně, samozřejmě, dá se sehnat slušný – např. v Soběslavi je dobrej pekař a o jeho škvarkový rohlíky je tady v Jednotě rvačka 😀
  Já jen chtěla říci, že lid, odkojený Michelskou žvejkačkou, zdlábne celkem cokoliv.

 492. Na táboře, jsme kupovali Netolické housky, denně 150 ks pro 30 lidí a nezbyla nikdy žádná. Netuším zda v je těch Netolicích zmrazují, rozmrazují, ale ráno s máslem a meruňkovou „mamalámou“ hmmm mňam….

 493. 2 Jirka původní – ad 538 – prozradím zdarma jedno sladké tajemství… Preservativ je levnější…

 494. Ale rputi, co bývaly bechyňský bandury nevím, ale pro chleba , pečený v místní pekárně, kde pekl táta mojí spolužačky, pro ten si jezdilo půl okresu.
  A my pro něj chodili, když jsme navětřili, že chleba voní až k nám pod kopec. To jsme věděli, že je upečeno.
  A když bochník praskl, tak o tu rozšklebenou patku jsme se s bráchou pokaždý prali

 495. 2 ptakopysk ad 547 – no, kdyby to mělo zachránit byť jen jeden lidský život, tak se to vyplatí!

 496. 2 pepa – ad 548 – proč posílat pro penicilin? To Ti nestačí ten plesnivej rohlík?

 497. maYdo, mezi houskou či chlebem čerstvě a poctivě upečeným a z velkopekárny je asi takový rozdíl jako mezi čerstvě nadojeným mlíkem, ještě vlažným a pasterizovaným mlékem z velkochovu. Je mi úplně jasné, že kdybych to mléko měla a vychlemtala ho tolik, co tenkrát, dostala bych nejspíš běhavku. Ale byla to božská dobrota! 😀

 498. Jirko ppa,
  no kdo asi volal kvůli čápům… pitomec, co nedával na hodinách biologie pozor 🙂 Ptactvo se jistě probírá již na základce, jednak v prvouce elementární, a pak znovu podrobněji na druhém stupni.
  Ale jsou lidi, kteří znají akorát slepici na smetaně, kuře na grilu a tři vajíčka do skla 🙂

 499. Helejte, o vajíčkách mi nemluvte! Já onehdá koupila kuřice – bylo jich 9 a byly různého stáří (chtěla jsem jeden konkrétní druh a byly už jen zbytky různého stáří)- s tím, že koncem července už určitě minimálně 2 ponesou. Ty další se prý časem přidají. No a dnes jsem při pečlivém sledování hejna za účelem zjištění, proč mám jen 2 vejce denně zjistila, že ta nejslibněji se vyvíjející slepice mi zkohoutovatěla. A fčil nevím – mám ji reklamovat? Teda jeho. Nebo udat jej sousedce, která má hejno 5 slepic a shání kohouta? Či si jej ponechat a udat toho starého? Krušpic, to je dilema! :-))))

 500. Rputi,
  já mlíko jako dítě srdečně nenáviděla a tak jsem ani to čerstvě nadojený moc nedocenila. Ono taky tady na vsi to čerstvě nadojený mlíko leckdy lehce páchlo po chlívu. Nejsem sice háklivá, chlívový odér v chlívu mi nijak nevadí, ale u toho mlíka mi to vadilo.

  Takže pro mně čerstvě nadojený mlíko nikdy božská dobrota nebyla. Spíš noční můra, když jsem toho musela vypít plný hrnek.

  Jo, čerstvý pečivo od pekaře asi lepší je. Ale i to, co není od pekaře a je rozpečeno, může být docela dobrý. Ani v super hyper nejsou jen tradiční gumák a ledacos se dá jíst.

  Ono taky záleží na uskladnění. Když upeču doma perník a nedám ho pod folii, je do rána oschlý a třetí den tvrdý. Když jsem ho jednou upekla, ještě teplý šoupla do auta a dovezla ke kamarádce, která ho uložila na nevytápěné schody ve zděném domku, do rána zvláčněl a navoněl celej barák.

 501. MAtzurko,

  aspoň zatím lidi nevolají, že krávy na pastvě jsou nějaký nemocný, neb nemají ten správný odstín fialové. 😀

 502. Dano,

  a co starýho na polívku, mladýho ke slepicím?

 503. MaYdo – ten starý je hezčí! Je barevněji vyvedenější – šedě kropenatý s různou intenzitou, černá ocasní péra, červený hřebínek. Ten mladý je bílý s dožluta zbarvenými krčními péry a několika černými ocasními péry. A starý má hlavně větší autoritu u všech slepic – starých i nových. Z mladého mají staré slepice legraci. :-)))

 504. Dano, tak mladýho na pekáč 🙂

  Úúúúžasnej vynález :

  http://hobby.idnes.cz/vyhrivany-nuz-na-maslo-07a-/hobby-domov.aspx?c=A120803_073801_hobby-domov_bma

  Můžete mi někdo vysvětlit, k čemu je potřeba vyhřívaný nůž? Já teda s namazáním topinky či toastu žádnej problém nemám, protože máslo se rozteče díky tomu, že toast je horký, i bez vyhřívaného nože.

  ale kdoví, možná se britští vědci už stačili zamyslet a vymysleli energeticky úsporný topinkovač, který peče toasty za studena. Pak se samozřejmě bez vyhřívaného nože při mazání neobejdete.

 505. MAtzurko, díky za Mertu. Skvělej 🙂

  Vždycky se mi při tom vybaví ty doby, kdy jsme na něm byli jako studenti v Baráčnické rychtě. Bydlela jsme tenkrát na Strahově, bylo to nějak ke konci vejšky.

 506. Dobré ránko!

  No prostě stará vesta – Optimismus je nedostatek informací 😀

  … časopise Nature Neuroscience. Ve shrnutí píší: „Zjistili jsme, že optimismus se nachází ve špatném kódování informací ve frontálním kortexu. Chybné odhady jsou vlastně selektivním upravováním paměti, která podporuje nerealistický optimismus.“
  Optimismus je u lidí tedy neurologická porucha, která nám zabraňuje pamatovat se a vytěžovat informace, které si nechceme pamatovat, protože se nám nelíbí. Odmítáme si připouštět, že nám hrozí nebezpečí, nevěříme, že se nám může něco špatného přihodit…
  http://www.national-geographic.cz/detail/jediny-kdo-vidi-svet-realisticky-jsou-lide-s-tezkou-depresi-zjistili-to-neurologove-22951/

 507. Ostatně soudím, že Cermat musí být zničen

  Argument, že „platná legislativa bla bla bla“ je buď projevem momentální zaostalosti nebo záměrem dělat v tom ostatním čurbes. Tahle squadra prostě nemá na ministerstvu co pohledávat !!!

  …Ačkoli se mohlo zdát, že po letošním rozhodnutí ministra školství Petra Fialy vrátit se od příštího roku k starému modelu maturit budou studenti klidnější, opak je pravdou. Maturitní centrum Cermat totiž na svém webu zveřejnilo pokyny k maturitám 2013, které se s tím, co ohlásilo ministerstvo, neshodují…
  …To je však studentům málo platné, mnozí z nich totiž opět neví, co mohou za rok u maturit čekat…
  …Zároveň v úterý odpoledne na web přidali odkaz na chystané změny…
  http://www.novinky.cz/domaci/275351-maturanti-jsou-opet-zmateni-cermat-avizuje-jine-zkousky-nez-jake-slibil-ministr.html

 508. tak já ten výsledek určitě náročného (hlavně finančně) bádání hned popřu.
  U mě a mých kolegů dnes naopak dostatek informací vyvolal optimismus, ba přímo radost. Protože jsme během noci obdrželi email, který na nás ráno hned po zapnutí PC jukl, že se včera večer naší kolegyni narodila dcera Lucie! No vidíte, nevědět to, ani bysme dnes nehýřili optimismem. 🙂
  Hezký den přeju všem. :-)))

 509. >> Rpuť
  Takže Kundera to vystihl: Optimismus je opium lidstva.

 510. >dvd – mohli bychom např. požádat o grant na výzkum přísloví „Komu není rady, tomu není pomoci.“ Na to by Brusel určitě přispěl rád … 😀

 511. Tedy ja nevim, ale zase budu za oponenta, ale potkam radsi tisickrat toho co se usmiva, rika ze se ma dobre a ze mu nic nechybi, kterej okolo sebe siri prijemnou naladu, nez jednoho nastvanyho pesimistu. Proto to mam rad Thajsku a na dalsich mistech, kde se lidi smejou, i kdyz v podstate nemaji zadnej zasadni duvod. Radsi tedy takhle nervove postizene, nez jednoho normalniho.

  No a stim vzdelavanim…. No docela dobre je mit maturitu, ktera je uznatelna i jinde, nez v Horni dolni, aby studenti, co chteji odejit do zahranici by se nezatezovali nicim jinym, nez shanenim ubytovani. Jak se k tomu dopracovat netusim. Je ale zajimave, ze jinde to jde a funguje. Jestli to neni v tech pesimistech, kteri hledaji duvody proc to nejde, ale to jak by to slo, se nikdo nezabejva

 512. >579 …. „naštvanýho pesimistu“? ….. ehm …..hm ….. 😀

 513. Neco Vam bych chtel doporucit, protoze konstruktivni kritika a tak…… Pozvete si domu politika. Zatim to takhle bude delat jen TOP ale treba se k tomu odhodlaji i ostatni. Na parlamentnich listech je o to kratky clanek. Je fascinujici, ze v jednom odstatvci se pise, ze se bude „lustrovat“ ten kdo si politika pozve, aby to nahodou nebyl oponent. Nebo dokonce, ze na kandidaty bude nekdo v mistnosti….. Nepratelska atmosfera. Tedy to je prca, ta demokracie…. Nekteri kandidati jiste dostanou helmu a neprustrelnou vestu. Jiste se budou dobre prodavat i „protidemonstracni obleky“ co maj polucajti na fotbale. Joj to bude sranda, az nejakej kandidat bude oparenej polevkou, protoze bude placat blboste a hostitel mu odpovi polifcakem s nudlema …. Mozna ze kandidati sebou dostanou i ochranku, kdo vi. A jak se bude resit prezouvani, tak obvykle v kotline…… Budou si nosit vlastni backory?

  Rputi, proc by pesimista nemohl byt nastvanej?

 514. Dobré ráno vespolek,
  Rputi, ono by to chtělo najít původní článek (a jelikož Nature, tak asi bude za peníze), v tom odkaze se jenom zmiňují, že jde o výzkum německých a britských vědců (!) 🙂
  Taky by mne zajímalo velikost skupiny dobrovolníků, na nichž byly psychologické testy prováděny…. nějak mi přijde, že to bude bruselská věrchuška, optimisticky leč nerealisticky předstírající, že vlak pořád jede a nestojí v polích 🙂

 515. Jirko to věru nebyla úvaha o kompatibilitě spojení těch dvou slov. 🙂

  Matzurko , ono je celkem jasné, že jde o výzkum aktivity mozku v nejrůznějších situacích a protože neurologové mají dneska možnosti, o kterých se jim ještě před pár lety ani nesnilo, tak bádaj jak diví. Když to pak přežvejká ještě pár novinářskejch šmoků, nemajících o problému ani tušení a ještě „systémem tichá pošta“ vyjde z toho pravidelně neskutečná broskvovina. A tahle se jim obzvláště vydařila.
  Pravda, pokud se do výzkumu zapojí britští vjedci nebo nová vjedecká pracoviště Masaříkova učiliště, je věc podezřelá od samého počátku. A pokud bádání podpoří samotný Brusel, pak se jest mít obzvláště na pozoru. 😀

 516. no, k tomu pesimismu a optimismu …někde jsem četla , že pesimista je člověk, který si myslí, že na světě už to ani horší být nemůže, kdežto optimista je přesvědčen, že může 😕

 517. „potkam radsi tisickrat toho co se usmiva, rika ze se ma dobre a ze mu nic nechybi, kterej okolo sebe siri prijemnou naladu, nez jednoho nastvanyho pesimistu. “

  Jsem ráda, Jiří, Jiří, že Tobě daří ( to usmívání a šíření příjemné nálady) 😀

 518. Proc bych se mel zde tvarit prijemne na kazdeho? Vzdyt si to preci nekteri nezaslouzi…..

 519. No, když si vzpomenu na ty cancy a nesmysle, co píšou v novinách, když se to týká staveb, jejich povolování a navrhování, tak nemám důvod věřit tomu, že v neurologii či psychologii novináři orientují lépe a to, co píšou, jsou menší nesmysle a cancy…

  Například chybí definice, co to vlastně optimismus je. Já bych tam rozhodně nedefiunovala stav, kdy někdo popírá nebezpečí – to je nepoučitelnist a ta nemá s optimismem co dělat.
  A jsou lidi, kterým stačí, abyste se na svět nedívali v těch nejtemnějších barvách a mají jasno o Vaší inteligenci, charakteru, politické orientaci a snad i o čísle bot.

  Dano, zpráva o narození dítěte je vždycky radostná.

 520. Když má vaše oči a narodilo se sousedě, může to být i lehce rozporuplný pocit, MaYdo 😉

 521. Noname, to se MaYde stat nemuze….. Ono dost dobre nejde, aby sousedovic maly Mirek, mel MaYdiny oci, tedy pokud by mu je sama nedala, jina vec by byla, kdyby mel oci po MaYdovo manzelovi, ale i to se blbe prokazuje, pokud tedy neni cernoch, tam by to bylo vizualne jasnejsi 😀

  Ps. Tedy samozrejme MaYda nema za manzela cernocha, to byl jen nazorny priklad, ze by to pak ani nebylo potreba geneticky potvrzovat, ci vylucovat.

 522. Psal jsem to ze svého pohledu, doktore … Vím, že MaYda dítě mít se sousedkou nemůže (i když, jestli se do toho vloží britší vědci …)

 523. Noname, nerikejte, ze by MaYdina sousedka mohla mit dite s britskymi vedci, to snad ne ……

 524. jak ja pasak ze statlu tomu mam pak rozumet 🙁

  jednou proste plati ze pokud tu chci zit tak musim dodrzovat zakony , nebo mohu bojovat za zmenu nebo mohu jit prac.

  pak zase je spatne ze nekdo rekne ze musi jednat podle zakonu 😮

  575
  Argument, že “platná legislativa bla bla bla” je buď projevem momentální zaostalosti nebo záměrem dělat v tom ostatním čurbes. Tahle squadra prostě nemá na ministerstvu co pohledávat !!!

  dobre rano

 525. Fujtajbl vespolek,
  včera jsem absolvoval jízdu po rodné hroudě místy, kde celé jaro a léto opravovali dva silniční mostky. Samozřejmě fikaně. Nejdřív zavřeli na čtvrt roku silnici a opravili jeden mostek. Pak silnici na měsíc otevřeli a pak ji zase zavřeli a jali se čtvrt roku opravovat druhý mostek. Teď je průjezdná celá silnice a víc mostků už tam zaplaťpámbu není. Ovšem… Když pojedete z Boliny do Zdislavic, uvidíte u každého mostku šutrák zvíci sloní lebky s modrou hvězdnatou plaketou a poděkováním EU za finanční přispění. Předpokládám, že ten druhý mostek měl být slavnostně otevřen za přítomnosti nebožtíka hejtmana v rámci jeho slavného předvolebního tažení. Neboť všechny krajské instituce měly na letošní rok pokyn, aby uspořádaly vhodné akce, které by byl býval byl nebožtík hejtman navštívil v rámci volebního boje, kdyby nebyl býval byl vzat a uvržen v ťurmu.
  Každopádně se vytváří děrévňa Potjomkina. Na celým vokrese se natírají přechody, kreslej se parkovací místa, obnovuje se zkrátka vodorovné dopravní značení, na které se už roky z vysoka sralo. Dokonce se za pomoci asfaltové emulze a jemné drtě zatírají popraskané silnice, aby to vypadalo, že nejsou popraskané. Bohužel žádná finta na utržené krajnice, promačkané prohlubně a vyjeté koleje od přetížených kamionů vymyšlena nebyla, takže podblanické obyvatelstvo jezdí většinou s očima na šťopkách a ostružinatě. Tedy kromě jistých výjimek. Například kuchaře z mé obědvací restaurace. Ten od minulého týdne chodí pěšky, neboť valil přes ves devadesát a stáli tam příušníci s radarem.

 526. „budovu-czechinvestu-obsadila-policie-vsechny-zamestnance-poslala-domu“
  Při častější aplikaci postupu by to mohlo řešit problém se zbytečnou administrativou.
  😛

 527. Jirko ppa ad 592
  spíš chtěl NoName v kostce napsat, že kdyby se do Maydy a do sousedky vložili britští vědci… 😛
  Rozbor k tomu psát nebudu, Šumavák by mě mohl zabanovat.

 528. Vaše starosti bych chtěla mít, chlapci 🙂

  Ale abych Vás uklidnila, sousedka má plodný věk již nějaký pátek za sebou.

 529. Dano, vzhledem k „výživnosti cecíku“ se to dalo čekat. 🙂

 530. Mám dojem, ptakopysku, že pokud stojí ten šutr s plaketou vedle vozovky a ne uprostřed, aby byl sichr, že tu plaketu nikdo nepřehlídne, tak můžeme zůstat optimisty, protože může být hůř.

 531. el. cigareta
  ve 426 o tom psal jura-p
  a ve 437 = Foundryman

  a já – laik – bych chtěla nějaké bližší vodítko, co koupit, aby to nebylo zavrženo
  máte nějaké rady a návody?
  děkuji předem
  🙂

 532. Jo, všimli jste si dnešního úvodníku Astona na Neviditelným psovi. Chudák kličkuje jak myš v bludišti a hledá cestu ke svétlým zítřkům. A zatím úplně všechny tunýlky, do kterých strčil čumáček vedou do pr… To musí být depresivní vymýšlení, jak optimisticky napsat, že drahou eurovlast vovinuly nějaký mraky.

 533. PeSi,
  nějak si říkám, jestli ty nejsi přehnaný optimista. Já nejsem Thajec (c Jirka ppa), takže si mohu dovolit depresivní vidění světa a myslím, že budeme ještě žasnout, jací jsme byli naivkové a v co se církevní restituce zvrhly.

 534. Ptakopysku, vzpomínáš na ty první záchvěvy okolo řecka? Jak jen několik odpadlíků říkalo, že nejlepší bude se s řeckem rozloučit, protože vše ostatní povede jen k prodražení a prodloužení agonie, která stejně doapdne „smrtí“ řecka…… A dnes se ptají Ti, co říkali, že je to jen takovej kašlíček, kdy konečně to řesko odejde a že jsou politici zbabělci, že ajo nic nedělají. Už se těším na ty oprátky na lampách, kde budou viset ti z první viny kritiku…

 535. No tohle … Já sem dám odkaz na článek o kurvách a Pes těsně předtím přímo jejich seznam !

 536. mám jenom dotaz…. náboženské organizace nic nevlastnili, nebo jinejma slovama. Nic se nemá vracet, protože nikdy nic neměli? Já jenom, abych v tom měl jasno….

 537. NoName,
  hrozně by mě zajímalo, jak by pohlížel australský soud na to, kdyby si ta šlápota vodila zákazníky do soudní budovy a „pracovala“ by s nimi třeba na toaletách, v čekárně, nebo v jiné soudní cimře přístupné veřejnosti.

 538. jirko ppa,
  pokud vím, byl tady takový skorokonsensus, že by se mělo vracet to, co lze hodnověrně doložit a co existuje. Současně zde dost lidí žaslo, že žádný seznam věcí movitých a nemovitých neexistuje a že je hlasováno o virtuálních hodnotách podložených tak maximálně pohledem z okna. Na tom je založena moje temná předtucha 608.

 539. Ptakopysku, rozumim, ale pokud si vzpominam na „nase“ restituce, tak platilo to ze se musi dolozit ze si nezpochybnitelny vlastnik a pak to soud vydal. Hadej jak to dopadalo a kdo mel vsechno v poradku, aby to bylo radne vydane? Prej to je podle stejneho modelu. Ale ja jen tak aby rec nestala…..

 540. no právě. Když ještě teď, po dvaceti letech neexistují oběma stranami odsouhlasené restiruční seznamy, nedělám si nejmenší iluze. :o)
  Mmch já mám v depozitáři taky pár vobrázků které možná spadnou do restitucí. A je tam jasné dilema – když je necháme restaurovat, spadnou do restituce. Když je nenecháme restaurovat, restituovány nejspíš nebudou, ale rozpadnou se. V každém případě z toho budeme mít kulový. A tohle dilema trvá po celou dobu existence blokačního paragrafu. U mě je to pár vobrázků ceny řekněme mizivé. Ale když vezmu třeba nemovitosti, nebo věci mnohem cennější, samozřejmě se i člověk duševně nevybavený musí ptát Čí bony? Jestli je to schválně, aby se všechno radši rozpadlo a církev se neobohatila na úkor. Tahle myšlenka je natolik přízemní, že by to mohla být pravda. 🙁

 541. Odsouhlasene seznamy? Kdo by jel odsouhlasit a proc? Podle meho by to melo byt velmi jednoduche, pokud tedy nejaky navrat ukradeneho vubec chceme, „vlastnik“ dolozi, ze vlastnikem pudy, lesa, baraku, obrazu……. No a kdyz to „dolozi“ tak se mu to vrati. Kdyz se to udela rychle, bude to rychle hotovo.

 542. Teď mě napadlo s těma restitucema. Jsem línej jak veš a nechce se mi to hledat. Nevíte někdo, jak dopadli Salmové? Jestli restituovali, nebo ne? Tam byl boj, jestli kolaborovali, či nikolif a zatímco se právníci rafali, majetek chátral jak zběsilej. Na rájeckej zámek byl hodně smutnej pohled.

 543. Divano, ad 604 – doporučuji kouknout sem: http://www.svetecigaret-shop.cz/
  Nejlepším se mi jeví systém eGo-K, poháněcí baterku alespoň 1100 mAh a 2 kousky – jedna se nabíjí, druhá provozuje.

 544. jirko ppa,
  já vím, jsem duše prostá až primitivní. Asi proto nejsem poslancem. Protože kdybych byl, chtěl bych vidět seznam, který předložili církevní otcové a matky a úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jim to odsouhlasil.
  Hezky podle abecedy:
  Církev blahoslavených analfabetů – menhir v Pupákově Lhotě, motlitebna tamtéž, polesí Ďoubalka  až po
  Církev žabožroutských zablešenců – katedrála svatého Quakuse, velkostatek Dymokury, psí útulek Nusle, čistírna odpadních vod Konojedy

  Hezky sečteno a podtrženo. Pak bych tu pařátu zvednul.
  Blbý je, že ani církev nikde neventilátorovala svoje požadavky, takže se ví prd, co se bude vracet. A tak prostý lid trne, že po navrácení polesí Blaník pražskému arcibiskupství bude les vykácen do mrtě, vstup na rozhlednu zakázán, Blaník bude církví prodán cizincům, rozebrán a odvezen do Německa.

 545. ptakopysku – 607 – se nediv! Evropský trh dluhopisů si žije svým vlastním životem, nikdo neví jakým a ze všeho nejvíc připomíná ruskou ruletu… :(¨

  …Mladí tradeři z londýnské City mohou jedním kliknutím svrhnout vlády či ohrozit přežití eura. Sami však připouštějí, že se jim zcela nedaří interpretovat zmatečné signály evropských lídrů a obezřetně se pohybovat v začarovaném kruhu, který dluhovou krizi přiživuje…
  http://www.presseurop.eu/cs/content/article/2484231-mladi-nepokojni-hraci-na-trhu

 546. ptakopysku, ty církevní restituce dělal tenkrát Schwippel, než se „vzbouřil“ a odešel z politiky. Pokud vím, bylo to vyřešeno, odmítnuto a dále se s tím Topolova vláda nezabývala. Ale někde by to mělo být ??? Jen to dohledat….

 547. Ptakopysku, jo to chapu, ale seznamem se vsechno prodlouzi tak na 100 let. Nebot to kazdej napadne. Neni lepsi to vzit podle toho co prinesou oni? A vyridit to ihned? Zvlast, pokud si dobre pamatuji, tak seznam uz preci existuje, protoze obce nemuzou s majetkem ktery by mohl byt cirkevni, nic delat, ze jo….
  Ale to je jen metoda. Ono jde o to druhe, o to jestli vubec se ma neco vracet. Ale to neni na Tebe, to je obecne konstatovani

 548. Jirko ppa, takhle jsem se kdysi ptal Britů, jak řeší vlastnictví bez katastrálního úřadu. Oni mně odpověděli, že mají tyhlencty smlouvy. Pokud prokážu, že se k „západnímu kopci“ (fakt se tak jmenoval) hlásím déle než McGregorové, kteří se k němu hlásí asi tak 600 let, tak je můj (mě tedy nenapadlo, co bych dělal s holým kopcem, ale McGregorové to asi věděli). Jak to řeší, když všechno shoří (jako při tom slavném požáru Londýna), to opravdu nevím. To, co popisuješ je takové nezvratné. Jen je potíž, že s těmi majetkovými právy si nelámali hlavu ani suverénové (např. Josef II. byl stran vlastnictví církví úplný „barbar“). Takže následující generace měly nač navazovat. Ale jinak souhlasím – vydal bych komukoli cokoli, hlavně nechť to nevlastní „všichni“.

 549. Tučňáku – ad 612 – ono to není až takový výmysl, jak to vypadá. Teda zatím ve vztahu k veřejnosti KN funguje, ovšem např. ve vztahu oznamovacím k jiným st.o. – no, už je to rok….

 550. Dano, já to tušil, že můj optimismus vychází jen z nedostatku informací …

 551. Ale jiste MP v podstate tady plati to Martinovo o psovi a sile. Samozrejme ze to plati i s jakymkoliv pozemkem, nemovitosti, rohlikem, autem….. Ale myslim, ze by bylo fajn zit bejt chvilku v normalni zemi. Aspon sto let…..

 552. v případě, že lejstra jsou, seznam z doby předtopolánkové je taky, tak není co řešit. Vokaž lejstro a tady máš zpátky majetek. Nazdar bazar. Další na řadu! Sallam Kristus, ctihodný Jabbo, nechť tvůj droid promítne dokumenty.

  Ale jestli chcete prachy, tak to máte hošánkové a dívenky pryskyřici. Prašulky došly. Když se vám to nezdá, nechte si svůj zjevný pergamen a my si necháme majetek. Akorát mi to tady podškrábněte, že nechcete.

  Nojo, ale já jsem primitiv s mozkovými laloky specializovanými na vyhledávání a konzumaci potravy, takže na to nahlížím jako hurvínek na galaktický konflikt.

 553. Jirko ppa,
  co je to sto let v životě církve ? 🙂 🙂 🙂

 554. Doktore, sám si rád děláte legraci ze všeobecných deklarací bez obsahu.
  To provolání „osobností“ je ze stejné kategorie.
  Mne se navrhovaný způsob a rozsah církevních restitucí nelíbí. Hlavně v části finanční kompenzace.

 555. Ptakopysku, ale ja o nejakych penezich vubec nemluvim. To se mi zda nejen nelogicke, ale naprosto priblble, ci złodejna, to jsem se jeste nerozhodl co to je.
  Vubec se nevmesuji a nepodepisuji zadne petice. Provolani kulturni fronty mne nechava klidnym a ocenil bych odluku statu a cirkve co nejdrive, vzdyt na tom tratej obe dve strany a vubec nejvic danovej poplatnik, tedy ten skutecny.

 556. Já se pamatuji, že Schwippel říkal, že zachránil republice cca 83 miliard, na které nebyl nárok. Takže to chce jen vytáhnout ty lejstra ze šosu – pokud ještě vůbec existuje šos…
  A možná i proto ten kvalt, než to někdo vytahne.

 557. jirko ppa
  náhodou já jsem minulej tejden byl členem jedné kulturní fronty a bylo to fajn. U nás v bufetu. Členem fronty byl ředitel muzea, paní knihovnice z městské knihovny, naše paní knihovnice, já, a paní průvodkyně. Je pravdou, že jen co nám podali ždané krmě, kulturní fronta se rozpadla. Ale to dělá kulturní fronta vždycky. Jen se inteligenti nažerou, odpadnou z revolučního kvasu. 🙂

 558. Jirko ppa,

  ty máš ambici tady „strašit“ tolik let? 100 let v normální zemi (myslím v Evropě) nikdo a nikdy nezažil. Když si promítnu např. 20. století, s dvěma světovými válkami, různými barvami zřízení, kde včera znamenalo příští týden, tak se přiznávám, že mně TOHLE přijde jako bomba. A všechno před 20. stoletím bylo takové „nepohodlné“. Zvlášť, když si vzpomenu na „pozdně barokní“ pojízdný sprchový kout u Vás v koupelně, chi chi chi.

 559. Modry Ptaku, ano jiste, narodni staty proste netrvaji tak dlouho, ale ja za to doopravdy nemohu 😀
  jinak mas pravdu, nejak se proste ndokazu zorientovat a reagovat! Na rychle se menici podminky zivota, jednou je Schwippel hajzlik, podruhe zachanuje 83 mld, jednou je pravicova vlada, pak se zvedaji dane….. Proste tomu nerozumim. Samozrejme na Tvou. A Kocourovu navstevu nemohu zapomenout, i na Tvoje podiveni nad tim, jak se provadi hygiena na ….. No u nas. No nevedel jsem ze to bude takhle pouzito 😀

  Ps. Jen doufam, ze aspon hovezi po burgunsku bylo v poradku

 560. dalsi co nejde volit 🙁

  Prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který shání 50 tisíc podpisů, aby mohl kandidovat na funkci hlavy státu, oslovuje občany tvrdou kritikou Evropské unie. „Chraňte své peněženky, chraňte svou svobodu. Brusel Vám po nich jde!“ uvádí Jakl na letáčku, kde se představuje jako znalec piva a člověk, který přeje svobodu sobě, ale i druhým.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/jakl-kandidaturou-na-hrad-pomaha-zviditelnit-svobodne-pp4-/domaci.aspx?c=A120808_104635_domaci_kop

 561. jo abych nebyl ukamenovan.
  Kdyby mel na letacku k pivu i vino a chrante penezenky EU a nas stat po vas jde
  jo to bych rekl to je on

 562. Pepo bud opatrnej…. Pan Jakl je u pana prezidenta v oblibe….. takze kdyz rikas, ze pana Jakla volit nechces, rikas ze mas neco proti panu prezidentovi. Bud na to prosim te vopatrnej, nechces preci aby Ti vyhorela zivnost 😀

 563. jirko videl jsi nekdy paseni ve statlu? to neni penezenka , kocar
  ale za by panu prezidentovi to psani tolik vynaselo – jen at setri

 564. Jirko ppa,

  nezoufej, stárneš a už nemáš tu správnou dynamiku, flexibilitu a kreativitu. Snad Tě potěší, že v tom nejsi sám a já stojím neochvějně po Tvém boku (snad se Tvoje ŽD neurazí). Např. vůbec netuším, kdo je to Schwippel, proč je hajzlík nebo komu zachránil ten ranec. Asi to bude nějaký finanční mág (nejspíš Buffetův, protože v Kotlině takový ranec nikdo nemá). Jinak pohodlí je pohodlí a jsem rád, že dorazil pokrok také k Vám do koupelny 🙂 Všechno bylo moc fajn (nejen obě jídla) – ŽD nejraději vzpomíná na kolečka o hrnků na stole a polyesterovou zástěru ve skříni 🙂 Teď jdu na večeři – mám hrozný hlad. Čau

 565. (610) Přijde mi to jako menší pakárna, než ty státy, kde se snaží postihnout (pokutovat) kunčafty kurev.

 566. 2 ptakopysk ad 621 – „A tak prostý lid trne, že po navrácení polesí Blaník pražskému arcibiskupství bude les vykácen do mrtě, vstup na rozhlednu zakázán, Blaník bude církví prodán cizincům, rozebrán a odvezen do Německa.“ – to je vcelku realisticky očekávaný vývoj. Na základě zkušeností, tedy empiricky ověřený fakt, že jakékoli církvi jde jedině o majetek a peníze. Z tohoto pravidla dosud nebyla nalezena výjimka.
  No a když si k tomu připočteš, že dle lidové pověsti se tam hovna měněj na zlato, tak jsou celý nadržený aby mohli oslavovat svou zlatou svatou stolici…

 567. Pani Niko…. O cem pise pan Kubera netusim vubec nic, respektive, kde tam zasahuje brusel, jen jezdim okolo toho nezkolaudovaneho useku a pokud se mi neco doneslo, tak to bylo to, ze tam je nejaky rozdil mezi skutecnosti a plany a bez ohledu na to, co si myslim o ekoteroristech, pokud chcete aby platili zakony pro vsechny, melo byt i tam. Kdyz uz tedy musej bejt na tohle nejaky zakony

  Modry ptaku, uz si se dozvedel, , ze k zachaneni takoveho rance staci nekde sedet v komisi. To ja jsem jednou takhle sedel na zidli a zachranil pulku….. (a bez poznamek) 😀

 568. Jirko ta komise tenkrát o restitucích vyjednávala a poslala tenkrát flanďáky do háje.

 569. Rputi, ja samozrejme vim, ze se cirkvim nema nic vracet, protoze cirkve jsou hnusne a odporne organizace. To je preci jasne a hlavne, nejde jim vubec o nic jineho nez o penize.
  Na druhou stranu co takhle kdyby Ti nekdo ukradl auto, no a soused by rekl, ze to je vlastne OK, protoze stejne s nim nejezdis. Ale to se stat samozrejme nemuze, protoze auto je auto a je tve….. Vlastne nikdy tvoje nebylo, protoze Ti znacku pridelil narodni vybor a tedy si ho nikdy ani nevlastnila 😀

 570. Ale to navraceni obecne je otazkou „spolcenske dohody“ neni to vubec tak, ze by to bylo automaticke….

 571. Jirko, já nejsem proti navrácení majetku, jen si tak myslím, že navrátit se má jen to, co skutečně patřilo a že, pokud se dobře pamatuji, tehdy to ztroskotalo na nezřízených finančních požadavcích církve katolické.

 572. A pic kozu do vazu! 😀

  Ukrajina ba mohla nabídnout Vlastě Parkanové politický azyl

  …Ukrajina by mohla poskytnout politický azyl bývalé české ministryni obrany Vlastě Parkanové (TOP 09), kterou česká policie stíhá kvůli nákupu armádních letounů CASA. V Kyjevě to navrhl poslanec ukrajinské vládní Strany regionů Volodymyr Olijnyk. Jeho návrh médiím tlumočila tisková služba strany…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/275448-ukrajinsky-poslanec-nabizi-parkanove-politicky-azyl.html

 573. 2 Jirka původní – dle Tvého příměru Rpuť užívá ukradené auto… To jsem netušil… Já žil v domění, že si ho koupila za peníze, které si dokonce vydělala prací – a ne podvodama, vymejváním mozků a žebrotou…

 574. Jak píše Foundry, tak to je pto začátečníka nejlepší.

  Snad ještě lepší baterie pro začátek je toto:
  http://www.vasecigareta.cz/produkt-178-usb-baterie-joyetech-ego-c-1000mah-s-nabijeckou.html

  Má dvě napětí stavitelné tlačítkem, brzy přijde kuřák na to, k čemu se to hodí a je nabíjitelná jednoduchým připojením k USB a dá se nabíjet a přitom kouřit, když člověk sedí u počítače. USB kablík je k ní připojen v balení. Taky bych doporučil dvě.

  A na tu baterii našroubovat odpařovač, i já bych doporučil typ CE4+ (na této adrese vylepšený, rozmontovatelný a tedy dobře čistitelný) také alespoň dva kusy.
  http://www.vasecigareta.cz/produkt-354-vision-ego-clearomizer-v2.html
  Snad ještě lepší je odpařovač ViVi Nova, ale cigareta pak vypadá jako malý palcát a to některým lidem vadí.

  No a sešroubováním baterie a odpařovače vzníkne cigareta celá, právě ten typ eGo-K. V nejnovější variantě. Za stejnou cenu jsou volitelné barvy jak baterie, tak odpařovače dle libosti a momentálních k dostání v obchodě.

  Pak jen dokoupit lahvičku náplně, pro kuřáka bych doporučil tabákovou příchuť Cam – Desert Ship. Zpočátku raději s větším obsahem nikotinu, jestli šlo o silného kuřáka. Naplnit a kouřit.
  http://www.vasecigareta.cz/produkt-191-camel-desert-ship-e-liquid-napln-dekang-silver.html

  Těch obchodů je samozřejmě spousta, je fakt dobře číst dva hlavní weby e-kuřáků
  http://www.e-cigaretafans.eu a http://www.svetecigaret.cz.
  Ty vznikly, jak už to tak bývá z původního jednoho, ale oba jsou velmi informativní a člověk tam získá zkušenosti jiných lidí, e-kuřáků, a nemusí opakovat jejich chyby.

 575. Jirko, asi jste ten Kuberův článek nečetl. Legislativa je schválně tak složitá, aby bylo možno kvůli pitomostem rozhodnutí stále znovu a znovu napadat. A když se podařilo malé zjednodušení, z brusele to nařídili vrátit zpět.

 576. A k církevním restitucím – jsem pro to, aby se prokázaně vlastněné nemovitosti vrátily, ale pokud se náhrady církvím oceňovaly, jak se v tisku uvádí, 44 Kč za metr, a ostatním restituentům za 2 Kč, tak to vidím jako dost neúměrné.

 577. Juro, protože je je v něm více než čtyři odkazy a tedy kráčí směrem ke spamovému koši…

 578. Dobrý podvečer,

  takže, Šumaváku, příště do příspěvku maximálně tři odkazy?
  Taky jsem tuhle čekala na schválení s nějakejma fotkama. Bohužel mám problém s rajčetem, s mým počítačem nemluví.

 579. PeSi – ad 648
  Polesí Velkého a Malého Blaníku skutečně pražskému arcibiskupství před osmačtyřicátým patřilo. A hospodařili tam docela normálně. Když nahlédneš třeba tady: http://kontaminace.cenia.cz/ na fotky z padesátých let, tak uvidíš souvislý obhospodařovaný lesní masiv. Ono jim to polesí patřilo už za Rakouska dost dlouho zpátky. Při první pozemkové reformě se dohodli se státem, že vrátí všechna pole na Louňovicku, aby si lesní hospodářství udrželi kompletní.
  Mimoto je Velký Blaník chráněnou krajinnou oblastí, kde se bez požehnání úřadů a ochránců přírody nesmíš ani uprdnout, takže holoseč tam asi v dohledné době nehrozí. Jo! Rozhledna! To je srandovní záležitost – rozhledna mezi restituční nároky nepatří, protože úředně snad ani neexistuje a pokud existuje, pak patří obci Louňovice. Ovšem pozemek pod rozhlednou patří církvi. 🙂 Ale parkoviště u turistické stezky patří zase obci. Jestli restituce dopadnou, tak si Louňovičáci nejspíš užijí katechismu, až je bude hlava brnět. Na jednu stranu se starostovi nedivím, že se mu ježí srst, ale ten článek v oblastním plátku byl opravdu přehvízdnutý.

  Odkaz už tu myslím byl, ale skleróza je matkou opakování: http://benesovsky.denik.cz/podnikani/lounovicti-a-s-nimi-i-profesor-pafko-se-obavaji-o-dalsi-osud-mytickeho-blaniku-2.html

  P.S.
  Až budu mít někdy psavou náladou, pohovořím o vrcholové listnaté partii Blaníka v souvislosti s globálními změnami klimatu.

 580. Koukám, ptakopysku,
  že z profesora Pafka se taky stává renesanční bytost, která rozumí všemu.

  jirko,

  Kubera píše, že když k nelibosti Bursíka prosadil zjednodušení legislativy, které mělo omezit možnosti ekoteroristů, Brusel se zasadil, aby to bylo opět zrušeno.

  Patrně díky tomu mohli odpůrci prosadit zastavení stavby dálnice.

  Když se občanské sdružení rozhodne komplikovat stavbu, tak má naopak všechny trumfy v rukou a na své straně obvykle media a leckdy i veřejné ménění. Při nejmenším mohou stavbu zdržovat o řadu měsíců, někdy i o léta.
  Jsou sdružení, která si nepokrytě řeknou o „prostředky na kompenzaci ekologických škod“, jinak budou řízení komplikovat. Kompenzaci pak použijí na hledání další stavby, kde by se mohly domáhat kompentace a něco z toho káplo.

  Takže jetsli Brusel tlačí na to, aby legislativa tohle umožňovala a občanská sdružení se mohla s odpuštěním s.át do všeho, na co si vzpomenou a stačí k tomu nějaký tři lidi, co zvrdí, že mluví za všechny a naši politici tomu ustupují, tak samozřejmě má i Brusel svůj podíl na tom, že se stavby zdržují.

 581. maYdo, malá ukázka na konkrétním člověku – Miko.

  Ministr životního prostědí ve vládě J. Fischera (navržen SZ). Absolvent UK v Praze. V letech 1984 – 1992 působil v Ústavu krajinné ekologie SAV. V roce 1989 se v Košicích angažoval v hnutí Veřejnost proti násilí. V letech 1992 – 2001 byl zaměstnancem České inspekce životního porstředí. V roce 1996 získal titul PhD. v oboru systematické zoologie a ekologie a roku 2009 se stal docentem na Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity.
  V roce 2001 zastával funkci konzultanta projektů EU v programu PHARE. V období let 2002 – 2005 pracoval jako náměstek ministra na ministerstvu životního prostředí. Od roku 2005 vedl sekci ochrany přírodních zdrojů na Ředitelství ochrany přírodních zdrojů při Evropské komisi. Z této komise si odskočil do Fischerovi vlády jako ministr životního prostředí. Když tato epizoda skončila, odjel zase do Bruselu, kde je nyní zástupcem generálního ředitele na generálním ředitelství pro ochranu zdraví a spotřebitele Evropské komise.

  To je úřednický Brusel, odtud jdou všechna ta zjištění Evropské komise, jak ubližujeme životnímu prostředí. Sehraná parta.

 582. Niko, ale jistě, já to četl a myslel jsem, že místo nicneříkajícího, můžezatobrusel, napíše, kterej příkaz, který lidi, kterejma zákonama…prostě celou genezi toho průseru. Za tím co napsal je možné si představit cokoliv. Ono je to vždycky tak, jak píše Martin…tedy chlebíčeknavíc je agilní, aby si zasloužil podrbání za ouškem.

 583. 2 ptakopysk – o vrcholové listnaté partii Blaníka mám jistou povědomost z doby před cca 10 lety – no jo, utíká to – kdy jsme nedaleko měli relaxační tábor otců s dětmi a nahoru na Blaník se šlo na výlet. Ovšem, 10 let je přece jen nezanedbatelná doba v životě lidském, takže se tam mohlo změnit ledacos…

 584. No jo, Martine, „kdyby ty komise nebyly….“. Bohužel jsou.

  Ty možnosti, jak prudit nemá v rukou jen Miko nebo členové evropské komise. Jde o to, že legistlativa dává možnosti i místním prudičům. Teoreticky si můžu založit ve vsi občanské sdružení a žádat o účast v každém stavebním řízení. A stavební úřad mně musí, pokud na tom budu trvat, brát jako účastníka.

  já bych to sem snad ani neměla psát, aby se z toho někdo nepoučil…..

 585. Jirko, ono to je trochu o tom, jetsli bylom dřív vejce nebo slepice.

  Kdyby nebylo evropských komisí, přesněji lukrativních postů v Bruseli, tak by neměli chlebíčci tolik motivace být agilní.

  Jinak ovšem předpokládám, že ty komise mají mezinárodní složení, takže pod podobnými zásahy není podepsán jen Miko, ale i Němci, RAkušíci, dánové a kdoví kdo a agilní jsou všichni.

 586. maydo, proč to okecávat, komise je mezinárodní, ale káravé fermany do Čech dělají Češi.

 587. No ja jenom, ze takhle iniciativne se nevopruzuje moc jinde, ale rikat to moc durazne nebudu, neb je to zbytecne….. Neni nad osobni zkusenost a hlavne kdyz to je cech, tak je to v poradku, muze za to brusel, to se proste neda okecat. Nebejt brusele tak je tady ostruvek svobody.. Pokud by tedy Cyril na to mel….

 588. Já se nehádám, martine, jestli to je Čech. Ale ty fermany chodí z Brusele a jménem Brusele a mají hlavičku n ějaké Evropské tentononc.

 589. …Senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava soudí, že by se petenti měli zajímat spíše o kulturu. „Připadá mi zvláštní, že je netrápí, jak málo peněz je v kultuře a přitom si sepíší petici za nesmyslné vydání obrovských prostředků církvím. Navíc vydání, aniž by církev musela prokázat, co jí patřilo a co jí nepatřilo,“ uvedl ParlametnímListům.cz.

  „Už jsem několikrát řekl, že jsem pro to, aby se církvi vydalo to, co ji patří, ale musí to nejdříve dokázat. Jenže pak by se ukázalo, že bychom toho moc nevraceli, takže na mě taková petice působí trošku podivným dojmem,“ míní senátor…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Stat-je-ozebraceny-a-duchodci-hladovi-Prvni-odpoved-Havlove-vdove-a-dalsim-242264

 590. co bylo ukradeno melo by se vratit – no uplne to asi nepujde nikdy.
  no vycet majetku uz mohl byt daaavno hotovej. Ono se zapisuje co kdo kde ma na kterejch souradnicich od stefanova domu dost dlouho ze.

  no a kdyz uz se vraci tak pak bych rekl ze je veci majitele co stim pak udela.
  No ja myslim ze jestli prozral barak a prodrbal les restituent frantisek nebo to udelaji frantiskani – to je mi celkem jedno.

  Ja mam spis problem s dalsim placenim – mate svuj majetek a pak se o sebe starejte . Samo ze pokud nemuze stat vratit tak musi dat nahradu .

 591. no kdyz uz tu bylo zmineno rputino auto – co kdyby to bylo tak ze se podela celej registr aut a pak stat rekne – kdyz rput dokaze ze to auto co jsme si vzali je jeji tak ji ho vratime.

 592. já to četl a myslel jsem, že místo nicneříkajícího, můžezatopáteř, napíše, kterej příkaz, který lidi, kterejma zákonama…prostě celou genezi toho průseru.

  😛

 593. Seznam pozemků k vrácení přirozeně existuje, je rozsáhlý a přesný asi stejně jako u ostatních komoušských prasáren. Jádro pudla je v 618 pana Jirky ppa: „Odsouhlasene seznamy? Kdo by je měl odsouhlasit a proc? Podle meho by to melo byt velmi jednoduche, pokud tedy nejaky navrat ukradeneho vubec chceme, “vlastnik” dolozi, ze vlastnikem pudy, lesa, baraku, obrazu……. No a kdyz to “dolozi” tak se mu to vrati. Kdyz se to udela rychle, bude to rychle hotovo.“

  V roce 2007 byla ustavena vládní „Komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi“: Ministr kultury a předseda Komise Besser, místopředsedkyně sněmovny Klasnová, ministr financí Kalousek, ministr zemědělství Fuksa, poslanci Babák a Benda a vedoucí Kanceláře prezidenta Weigl. Tato komise vyzvala „Církevní komisi pro majetkové narovnání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi“ (zde: http://jdem.cz/vxgv4 ) k předložení údajů o jejich historickém majetku.

  Církevní komise předložila souhrnné údaje o historickém majetku: „Evidence původního církevního majetku provedená církvemi a náboženskými společnostmi v období od roku 1990 do roku 2007“ (na Uložto: http://jdem.cz/vxgx6 ) Obsahuje výměry původního církevního majetku v jednotlivých katastrálních územích s rozdělením na jednotlivé druhy pozemků – lesní půda, zahrady, rybníky atd. Databáze položek byla prověřena firmou Ernst & Young. Z kontrolního vzorku byly ve 41 procentech bezvadné, u 48 procent byla shledána neúplná dokumentace, zejména chybějící srovnávací sestavení parcel. V 11 procentech pak nebyla předložená dokumentace vůbec.

 594. Vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi byla znovu ustanovena na jaře 2011. Vyžádala si aktuální podklady o původním církevním majetku, který nyní spravují Pozemkový fond ČR (zde: http://jdem.cz/vxg25 ) a Lesy ČR (zde: http://jdem.cz/vxg32 ). Tato komise rozhodla, že bude vycházet z údajů o církevním majetku, které poskytla Církevní komise ve své zprávě (výše na Uložto).
  Vzhledem k tomu, že při projednávání zákona v roce 2008 byly údaje o rozsahu původního církevního majetku dodané Církevní komisí zpochybňovány, ministerstvo kultury provedlo ve spolupráci s Národním archivem vlastní šetření archivních materiálů k církevnímu majetku. Takto získané údaje vycházejí přímo z originálních dokumentů, nejsou převzaty z žádné literatury (na Uložto: http://jdem.cz/vxg45 )
  O věcech movitých nemám zprávy, s finančními náhradami nesouhlasím (důvody shrnul několikrát pan Jura-p)

 595. pasáčku, když se podělá registr, tak mám kupní smlouvu a povinné ručení.
  Ono je to tak trochu jako se Sudeťákama – každej druhej tu měl“fabriku na bižuterii“. Pak se ukáže, že to byla chalupa, ve které měl dědeček jeden „mačkací stroj“ na korále a že těch fabrik by se sem ani tolik nevešlo.
  Já když tak čtu, co všechno patřilo Sudeťákům, církvi a feudálům, tak se někdy divím, jak se sem nějaký Čech ještě vůbec vešel…

  Ne, že bych to neznala. Za socíku, hlavně mezi inťošema, byl zas každej druhej šlechtického původu a když už to jináč nešlo, tak byl aspoň panchart od knížete pána, ale v tom pádě to byl nejmíň Habsburg, co zmermomocnil nebohou babičku-děvečku.
  😀

 596. Aerokarle, proc bych nemohl chtit po politicich za co jsou placeni, nebo snad pan Kubera je vyjimka, protoze je to cupr kluk?

 597. Předpokládám Jirko, že pokud se na Kuberu obrátíš, dozvíš se i konkrétnosti.
  Redaktor byl nejspíš omezen buďto rozsahem dostupného prostoru nebo rozsahem svých schopností.
  Ale ne, že by to na věci bylo to hlavní.

 598. Juro, a víš jistě, že to Kubera tomu novináři nevykládal, ale redakci se to nezdálo zajímavé, tak to „redakčně zkrátila“ do toho co co čteš?

 599. AK nestačilo by napsat: “ Redaktor byl nejspíš omezen“ ? :-))

 600. No já to raději vypsal.
  Nerad bych upadl do stereotypu, že každý redaktor je blbec.

 601. Aerovko, s redaktory je to jako s c.k. generály 🙂 Neboli „s jejich neschopností je nutno počítat jako se strategickou veličinou“.

 602. AK – ani nemůže být ! Přece výjimky potvrzují pravidlo ! 😀 😀

 603. Podívej se tady na „směšně nízký skladovací poplatek 642Kč/ks“
  http://zpravy.idnes.cz/energeticka-koncepce-pod-palbou-ekologu-f0q-/domaci.aspx?c=A120808_172338_domaci_maq#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
  a utěšuj se, že pneumatiky použité na vozech při bitvě na Bílé hoře budou už za necelých osm let zcela rozloženy.

  Začínám chápat, proč lidi, kteří nemají kamna, je vyhazují do lesa.
  A nechápu, proč Greenpiss už dávno neprovozuje deset spaloven odpadu s výrobou elektriky!!

 604. Dobrý večer.
  Na chvíli jsem odskočil od povinností a zírám, jako ptakopysk. Jakkoli nemám chuť se v této diskusi něk široce vyjadřovat (mé názory na církevníky všeho druhu jsou dostatečně známy, stejně jako peS(ovy), nemohu si odpistit stručný, velmi stručný vstup:

  [651] Jirko ppa – jindy zaujímáš provokativní stanovisky a najednou se staví hlupáčkem…
  Co je to s Tebou Jirko? Tak najednou. Protože se to týká církví? Katolické především? Nebo máš nějaký jiný, lepší důvod?

  PeS Ti na to odpověděl jasně a srozumitelně ve svých příspěvcích [648] a [655] – k té bych ještě připojil „…ne podvodama, vymejváním mozků a žebrotou…“
  vydíráním, resp. tím nejsprostějším rocketeeringem jaký si lze představit a veřejnou loupeží a hrozbou masových vražd a genocidy (velmi důsledně demonstrované na sousedních Sasících).

  Fakticky jsou flanďáci v postavení okradeného zloděje, s tím rodílem, že kradli celá staletí, takže nakradli opravdu hodně. Jsou ta staletí dost na to, aby jejich zlodějská činnost byla promlčená a ukradené nakradené jim bylo vráceno?
  Jenom proto, že to komunistům nevydrželo tak dlouho?
  Figu borovů. Jedni za osumnáct…

  No, a když už tady těch posledních pár desítek tisíc rigidních katolíků potřebuje tuto dávno překonanou „duchovní“ strukturu, ať si ji platí, asi jako sezení u psychoterapeuta (když odhlédneme od toho, že mají přeplaceno na několik set let dopředu.
  A kdyby přece jenom zavládl konsensus, že se jim má něco ponechat, protože po staletích nedohledatelní potomoci, případně vyhynulí původní vlastníci nemohou vznést restituční nároky, pak pečlivě zaznamenaný stav po josefovských církevních reformách by mohl být brán jako výchozí stav (včetně propůjční, či pronajmutí pozemků (nikoli vlastnění vydržením), stejně jako tomu bylo tehdy.
  Neuvádět v pokušení a neštengrovat chamtivost církevníků, s plnou odlukou od státu.
  };D)

 605. Už můj děda říkával “ Novináři by měli bydlet za městem, jako kurvy ve středověku.“

  Děda byl velmi distinguovaný pán a slovo „kurvy“ používal vskutku vyjimečně. 🙂
  Přeju dobrou noc.

 606. Tak tak, maYdo, s Tvým dědečkem z plna hrdla souhlasím a jeho racionální přání podepisuji!
  };-)

 607. Šumaváku, já nevím, co Kubera povídá novinářům. Ale on je ukecanější než já, a to je co říct, takže předpokládám, že to, co napíšou v novinách, je proti tomu, co jím řekl, zkrácené skoro vždy. A často velmi zkreslené.
  No a mě novináři vždy zkreslili to, co jsem jim řekl já, tak jsem začal být opatrný a odpovídám jasně a stručně, tak i to zkreslí, ale častěji to vůbec nenapíšou.

 608. No tak dobre, pan Kubera to rekl a redaktor nenapsal, zkratil a tak. Stejne by mne to lae zajimalo, kdo. A co za to muze. Ale priznam se, ze hledat se mi to nechce. Takze budu slepe verit tem, ze za to muze brusel

  Loki, ja zadnej vedlejsi a natoz hlavni duvod nemam. Jak jsem rikal, vraceni cehokoliv, komukoliv, je otazkou spolecenske dohody. Ja si nedovedu predstavit, ze by to melo byt jinak. Ono v podstate jakekoliv vlastnictvi je na stejnejch zakladech. Mam proste za to, ze kostel, klaster, skola, nemocnice….. By se meli vratit tem kdo dolozi, ze to bylo jeho. Nejde si ty nemovitosti nabouchat so trenek a odvest. Jiste, mohou se o to spatne starat, ale treba se budou starat lepe nez dnesni vlastnik, nebo to prodaji, ale to by melo byt vzdy na vlastnikovi, aby se zachoval tak jak uzna za vhodne. Jo a ty penize bokem pro provoz cirkvi? To ani nahodou.
  Stejne si myslim, ze zadne restituce neprobehnou, protoze se nikdo na nicem uz nejen nemuze dohodnout, ale ani nechce. Je to jen takova hra.

 609. Dobré ránko!

  Opakování je matkou paměti. Nejen ve škole.

  …Druhou základní podmínkou byla svobodná liberální ekonomická politika kancléře Erharda zavedením nových a nikde nevídaných hospodářských opatření.
  To je přesně opak toho, co Berlín zavedl v posledních 20 letech přes Brusel v Evropské unii….
  Skutečnost, že se doposud nestřílí, je pozitivní.
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-ctvrta-rise-zacina-nebo-konci-dvc-/p_zahranici.asp?c=A120808_214309_p_zahranici_wag

 610. Jo a proc vubec takhle rano vstavam a pisu…… Uz v pet jsem zacal „resit“ seno. Respektive zacali ho resit jini a ja jsem uz kvuli tomu na nohou. Je zajimave, jak bleskove v tom zemedelstvi funguje trh. Kdyz nejake komodity se nedostava, tak se cena skokove zvysuje. Jo a taky se zdrazuje skladovani. Neuveritelna mela, zvlast o to seno s „razitkem“. Mojim odhadem chybi tak 25-30% objemu.
  Mozna by to vyresilo problemy s koupeschopnosti a roztocilo by to kalouskova kola, kdyby se lidi s kosama pustili do svejch zahrad, zahumenku, hrbitovu, mezi….. A kosili a susili a prodavali takovou komoditu, co se i zlatem muze vyvazovat. Uz jednou jsme museli nakoupit senaz, ale nic moc to pro ovecky neni.
  Nejhorsi je to, ze jsme byli nuceni uz rozdelit pastviny u citronu na ctyri dily, na vsech udelat zavlazovani i na travu a zalejvat a zalejvat, jinak by byl hlad. Jsou to ale naklady a starosti navic.
  Letos asi budou mit spalovny na slamu obrovske potize, protoze se nikdo slamy nebude chtit vzdyt za tak smesny peniz. Mozna pak zacnou palit pneumatiky, kdo vi.
  Ps. Nebo se sedlaci budou zbavovat zvirat, protoze si nebudou chtit delat vice starosti, nez je nutne. ….. Jo a pozor, asi zase brusel…… Zacina se rozpocitavat, vykazovat a zaznamenavat den po dni, kde zvirata jedi, kde vymesuji a kde spi. To kvuli dusiku v pude. Takze do vykazu se pisou katastralni cisla pozemku, pocet kusu co je na nich ten dany den, kolik toho sezerou, coz je obzvlast hezky, kolik udelaji bobku a kravincu, no a pak kam si chodej hajnout. Zvlast pikantni, ze. Ani se neptejte, jestli to delaji sedlaci pres kopec v Nemecku…..

 611. Dobré zas ráno – 2 Loki ad 689 – jen doplním, že mezi ty církve všeho druhu řadím i komunisty. Taky mají své svaté a proroky, svaté texty, příslib ideálního nedostižného cíle (asi jako absolutní nuly), metodika stejná, rituály jen mírně odlišné, včetně veřejných procesů s kacíři a jejich poprav. Takže vztah katolíků a komunistů beru asi jako vztah mezi ODS a ČSSD – navenek antagonistické, ale jinak jedna ruka. A z obou je mi na blití. Takže opravdu nevím, proč bych se mě měl jakkoli týkat spor dvou mafiánských zlodějských církevních sekt. To ať si opravdu vyřešej vzájemně věřící příslušníci jedné či druhé sekty. Nějak nemám potřebu oslavovat a uctívat ani židovskýho gaunera, ani ruskýho syfilitika.
  Já jsem z Aurory nestřílel, ani jsem nepodával náboje. Ani jsem neobracel kacíře na prach, popel a svatou víru. Komunisti okradli i moji rodinu a na nějaké restituce nebyl nárok – a proč bych já, fakticky okradený, měl za jednoho zloděje doplácet na jiné zloděje? Nasrat!
  Tuhle se tu Martin podivoval nad tím, že zcela bez zásluhy se stal „národem vítězného olympijského týmu“. Ale to, že lidi, kteří nikomu nic neukradli, mají přispět zloději na kompenzaci nárokovaného nakradeného majetku, který mu ukradl jiný zloděj, neudivuje asi nikoho. Tak si můžou spolu s Havlem opakovat ty mantry typu: Všichni kradli, všichni kolaborovali, sudetští Němci byli nevinné oběti, atd. atp. A spousta jinak inteligentních lidí do zblbnutí opakuje mantru „co bylo ukradeno, má být navráceno“, asi jako tuhle v novinách proběhl článek, že matka malého zloděje si šla stěžovat na policii, že synáčkovi někdo ukradl ukradenou čtyřkolku.
  Tak ať navracejí, navracejí, jsou to jejich peníze, kterých se tak ochotně chtějí zbavit. Stejně jako s nadšením a ochotně vstupovali do EU. A jen se pak nesměj divit, že jim v tom při každé příležitosti oráchám čumák.

 612. Bezva, PeSi. S 697 se dá souhlasit. A co teda s „majetkem“ církví bude dál? Co se stavbami, mobiliářem?

 613. 2 Dana – a co bude s majetkem spolku zahrádkářů ve Voticích? Co se stavbami, s mobiliářem? Mají tam takovou hezkou zahrádkářskou kolonii, přímo národní kulturní památka…
  Chápeš, co chci říct?

 614. Dobré ráno,
  zajímavý rozhovor k církevním restitucím.
  http://www.literarky.cz/rozhovory/10671-ma-bh-majetek-rad
  Vadí mi, že všechny peripetie kolem církevních majetků,jsou překryty heslem „co bylo ukradeno musí být vráceno“. Pak každý, kdo se zákonem o vyrovnání státu s církvemi nesouhlasí, vapadá jako nemrava souhlasící se zlodějnou.

 615. ” Novináři by měli bydlet za městem, jako kurvy ve středověku.”
  O to se dnes snaží nejen novináři, viz „paneláky naležato“ a fronty aut ráno do města, odpoledne z města.
  😛

 616. Jirko, ad 695 ano, u mě Brusel!
  „Nebo se sedlaci budou zbavovat zvirat,…“ U koní těžko, protože dle nařízení Brusele je třeba před téměř jakýmkoliv léčením ( snad mimo Priessnitzovy kůry)do průkazu potvrdit, že není určen k lidské spotřebě, takže ani na jatka ho nemůžeš dát a ekologické uspání a odstranění je skoro k nezaplacení. To už i to drahé žrádlo přes zimu přijde levněji. 🙁
  Jediná země , kde to neplatí, protože to v precedenčním právním systému nebylo a protože Angličani se k tomu jemně a citlivě vyjádřili ( říkali něco o svých tradicích chovu koní a doporučení kam má jít Brusel) je GB. A jinak tato zhovadilost platí v celé EU.
  Ti koně, kteří se konzumují v Itálii jsou fakt chováni na maso a v průkazech mají: „určen k lidské spotřebě“.Pak ho ale veterinář neléčí a rovnou píše papír…
  O kvalitě masa sportovního koně a koňského „brojlera“ je snad zbytečné mluvit.

  PojĎte nahoru.

 617. Dano a PeSi je to nepredstavitelnej scenar ale zkuste si predstavit ze by nejakej Havel/Klaus/buhvi kdo po plysaku rekl .

  Tak tady mame krasne baraky ke karlovu , tady je pekna budova na zelnaku – budeme 20 roku meditovat zda to tem univerzitam patri nebo ne.
  No mozna kdyz dolozi ze jim to patrilo a komunisti jim to znarodnili tak jim vratime jejich majetek.

Komentáře nejsou povoleny.