Slovo „podnikatel“

Vzpomínka na Rejpala

Slovo „podnikatel“ se v českém newspeaku stalo nadávkou. Stalo se tak hlavně proto, že slovem podnikatel je nahrazován dřívější výraz „buržoust“ nebo „kapitalista“ jak příklad všech neřestí a zla, na rozdíl od hodného a poctivého „pracujícího lidu“, který nikdy nekradl a byl od nepracujících kapitalistů, buržoustů a podnikatelů vykořisťován. Zkrátka slovník Gottwalda, Kopeckého, Zápotockého a ostatních vejlupků z putyky „U Kaštanu“. Ti sice nikdy v životě na práci nesáhli, ale protože bojovali proti vykořisťovatelům, tak jim to pracující třída žrala.

 

Proč to ale dneska žereme někomu my? Nebo je to skutečně něco špatného podnikat a tím vytvářet jak hodnoty, tak pracovní příležitosti, pro sebe či pro eventuelní zaměstnance. Na tom přece není nic špatného! A když je lump zavřen, tak by mělo být uvedeno nikoliv zda je nebo není podnikatel, což dnes už není trestná čínnost, ale co kde ukradl, komu přerazil sanici, kde vyloupil se samopalem banku, či kterou to vytuneloval cestovku.

Jinak bychom mohli očekávat i zprávy tohoto druhu:

„Podnikatel O. Aston včera nebyl zavřen. Podle nejmenovaného zdroje z policie ČR nebylo včera žádného důvodu podnikatele O. Astona zavřít. Zda bude podnikatel O. Aston zavřen v budoucnu se nikdo z policie nevyjádřil.“

 

Že taková zprávička je svinstvo? Vždyť je naprosto pravdivá. Jenom ukazuje určitou předpojatost autora, který se snaží manipulovat čtenáře. Záleží pak na inteligenci čtenáře, jak si to přebere. Zdá se že v české kotlině si podobnou novinařinu mnoho lidí přebrat neumí, nebo nechce. A koloťuk a jeho parta na to hrají.

Necháme je?

———————————–

A jeho housličky: http://www.youtube.com/watch?v=palvUXVfIZo

A s citerou…

 

Ivan Rebensteiger, +1.11.2012

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

619 komentářů u “Slovo „podnikatel“

 1. Dobrý den,
  k Rejpalovi: upřímnou soustrast všem pozůstalým a kamarádům.
  Abych vám něčím udělal radost, tak mám malé oznámení: V lednu čekáme potomka. Proto ta Dacia. 🙂
  880: Rputi, jsem beznadějně vpravo nahoře.
  Doporučuji poslechnout si ze záznamu pana Kuberu na sjezdu.
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/VIDEO-Kubera-na-kongresu-exceloval-Delegati-padali-smichy-252344
  Kdo má náladu může porovnat Lišku s panem Rejmanem z konzervativní strany.
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10116287760-politicke-spektrum/
  Liška vyhrává, Bartoš přizvukuje, Rejman je tam do počtu.

 2. !!!! P O Z O R, H L Á Š E N Í !!!!

  V pátek, dne 23. listopadu 2012, se uskuteční každoroční vzpomínkové setkání přátel v restauraci U Nevodičky, v Keramické ulici, č. p. 3. Tentokrát budeme vzpomínat na Klauna Parafína a nově na Rejpala.

  Pana domácíh prosím o vyvěšení na úřední desku. Děkuji.

  K O N E C H L Á Š E N Í, P O H O V !!!!

 3. Díky za avizo, MP, budu se snažit (seč mohu) účastnit se.

 4. NIckname,

  tak to je radostná zpráva a tak to v životě chodí. Někdo umře a někdo se narodí.
  Když mi to vyjde, přijdu si dát za Rejpala v podvečer jedno svijanský.

 5. Ach jo, ODS je asi beznadějnej případ. Nečas se rozhořčoval, že je povyk kolem zvýšení daně o 1% na 1 rok. Pominu-li, že všichni dobře víme, jak to s dočasností bývá, je naprosto zřetelné, že tomuto člověku nějaké principy vůbec nic neříkají.

 6. Foundry,
  a to se ani jeden chytrak nesnazi zduvodnit, jak toto 1% na jeden rok zachrani statni rozpocet.
  Samozrejme, ze nijak- jde jen o neskutecne drahy krok jak si zachovat vladu po blbem slibu Hurvinka, ze v pripade neschvaleni odstoupi. A ani to uz nezastira.
  Jde o podobné Umirani za dlouheho dne jako sveho casu ODA.
  Ani to přistrčení moci rudochům nebolelo.

 7. Šumaváku, já doufám, že Tlučhoř se alespoň tentokrát neposere a dá to Nečasovi sežrat (ať už si o jeho pohnutkách myslím cokoli).

 8. No musím říci, že to je docela prča…kdyby to nebylo k pláči… Slyšel jsem kandidáta Fuksu…Slyšel jsem Nečase….slyším Němcovou… to je fakt obraz bídy a utrpení.

  Já jenom co se vlastně nebude podporovat, teď tu máme skoro všechno, jen zatím jsem neslyšel o podpoře metadonové léčby a čistých stříkaček…

 9. Sorry, už neumím číst, moje „11“ patřila Šimonovi, nikoli domácímu 🙂

 10. Jirko, mně to čím dál tím víc připomíná Husákův + Jakešův socialismus. To se taky furt vedly boje o zrno, o uhlí, o hajzlpapír, až pro samé boje a podpory měli všichni kulový.

 11. paní němcová mi z obrazovky (ze záznamu = česká televize určuje, co uvidíme a kdy) sdělila, že všichni jsme věděli celou dobu o dalíkovi
  že neřekla…

 12. Divano, ona pry durazne a nahlas rikala, ze Dalik je fuj, prej uz tehdy, kdyz byl kurzu. Bylo by hezke to najit, kdyz to rikala nahlas a durazne.

  Foundry, co bys chtel od socialistu… Snad ne volny trh a svobodu?

 13. jj, taky jsem to z toho záznamu slyšela, ale protože to bylo ze záznamu, určitě to tv zkreslila a my tomu špatně porozuměli

 14. Tak co se divíme…

  …V podstatě to znamenalo, že na místní úrovni, kde se lidé ještě znali, nešlo zabránit vstupu nejen komunistům, ale dokonce hochštaplerům všeho druhu. Vyplývalo z toho také, že na tehdy chystaném sněmu ODS v Plzni (listopad 1991) se o problému už ani nebude diskutovat. Aby byla pohrůžka jasná, některá místní sdružení tehdy licenci skutečně ztratila. Na stranu kmotrů přímo navazujících na někdejší bolševické struktury bylo zaděláno…
  http://www.reflex.cz/clanek/nazory/48397/jak-jsem-zakladal-ods.html

 15. Foundry, je třeba řešit „konkrétní“ problém a k tomu jsou principy úplně nadbytečné. Jak poznamenal nesmrtelně Aldous Huxley v Brave New World: „Zvláštní, jak známo, přispívá ke zdatnosti a ke štěstí, kdežto je obecné pro mysl jen nutným zlem. Páteří lidstva nejsou filosofové, nýbrž kutilové, kteří si hrají s lupenkovou pilkou, a filatelisté.“

 16. Tomu nějak nerozumím, Rputi. I pokud nešlo vstupu problematických uchazečů o členství zamezit (místními) stanovami, snad se o něm tehdy přesto případ od případu hlasovalo; proč tedy Novák tvrdí, že mu zabránit nešlo? Trochu mi to připadá jako pozdní snaha ukázat, že vše bylo prohnilé již od počátku.

 17. Zpátečníku, pochopila jsem to tak, že místní skupina prosazovala tvrdou selekci, zatímco vedení preferovalo stranu z co největším počtem členů. A pokud ve zdůvodnění nepřijetí bylo něco, co přesahovalo Stanovy, tak měli smůlu.

 18. Ach jo, že já na ten Internet koukal. 🙁

  Rejpale sbohem, budeš mi moc chybět. Dejte si tam s Klaunem zatím pivo, časem se tam sejdeme všichni.

 19. Tak jsem se podival na třeskyplesky volakych poblitologů (abych tedy byl im Bilde):
  Sebestřední mimoňové.
  Obludárium: svazák Nečas, hysterka Nemcova, urednik Pospisil atd atd.
  Necas hrobařem: chci (nerozbornou) jednotu, rebelové budou“řešeni“(!)pozdeji – jawohl mein herr,
  meine Ehe heisst Treue!
  Seppuka v primem prenosu.
  Neni co resit.
  Veselé vanoce!

 20. Šimone, souhlas, jen bych upřesnil „meine EhRe heisst Treue“. Manželství asi na mysli neměli, i když, jako součást manželské smlouvy by to bylo případné 🙂

 21. Jinak se není čemu divit, ODS se zařadila do nerozborného šiku evropských lidově-demokratických stran (namátkou CDU s Merkelovou, slovenská „pravicová“ expremiérka Radičová, francouzský „pravicový“ exprezident Sarkozy, italský „pravicový“ premiér Monti atd. atd.), které zajistí prostřednictvím 90% zdanění prosperitu a blahobyt na věčné časy.

 22. No já na ten jejich sjezd koukal chvilku u koní v hospodě (byla tam puštěná nějaká ČT4 nebo co) a jak tam měl nějaký mně neznámý soudruh (eh co to kecám, soudruzi už nejsou, tak řekněme straník) projev, moc se to od XX. sjezdu KSČ nelišilo. Akorát tam chyběly obrazy Marxe, Engelse a Lenina, ale rétorika byla víceméně stejná.

  A jak teď čtu na aktualne.cz ty jejich hlody, tak se ODS ani v nejmenším nezměnila a měnit nehodlá. Ono jim vážně nic nedošlo.

 23. Podnikatelé jsou lumpové a restituenti kradou, když používají svůj vlastní majetek k účelu zapsanému v katastru.
  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/184773/knize-lobkowicz-znicil-melnicke-letiste-rozoral-pristavaci-plochu.html

  Z toho by se fakt jeden zvencnul.

  Jestlipak naše drahá pravicová strana ještě pořád používá materiály policejního útvaru zřízeného extra na vyhledávání možností, jak ukradené nevrátit? Myslím, že se jmenoval nějak jako Majetek.

 24. Andy, vis co je nejhorsi? Uz jsme to zde probirali, to ze se komuniste starali, zvelebovali a nakonec to restituenti dostali na stribrnem podnosu….. Ten z Melnika je jiste na tom podobne, uz proto, protoze ma zamek kurva, a tak si zije jako prase v zite….

  Pavle, jeste tam chybely pionyrky s cervenyma obrovskyma maslema a pugety karafiatu…. Celovani po tvarich a rozjasane svazacky…. Treba to Drobil dopriste dotahne do techto perel….

 25. 2 Foundry – ad 14 – to sis vzpomněl brzo… Už v dobách, kdy vlající péro potilo košile a bojovalo proti kmotrům, jsem podotknul, že mi to ze všeho nejvíc připomíná „Mein Kampf“!
  Dnes mohu jen konstatovat, že Mein Kampf spěje směle k lepším zítřkům…

 26. 29 Občan vzal právo do legitimně svých rukou a nepočkal na legální rozhodnutí státu. Informuje o tom Blesk. Letadélko Káně je hezčí než tvář postaršího občana. Něco nového?

 27. 33- ne, nového nic, furt to samý…informuje o tom JEN Blesk. Docela smutný, že?

 28. 34 Usmívejte se, vždycky se najde aspoň jeden člověk, koho tím naštvete 😉
  Ringier kromě Blesku vlastnil Lidovky, vlastní Reflex. Předpokládám, že kvalitu novinářské práce ve všech svých titulech udržuje na stejné úrovni.

 29. Dobrý podvečer… Přiznám se, že zpráva o rejpalovi mě dost rozhodila, tak jesm se věnoval spíše rozjímacím aktivitám… Co jsme, kam směřujeme, atd. atp.
  A tak bych se rád zeptal – mohl by mě někdo ze zasvěcených ve stručnosti seznámit s Poučením z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII sjezdu KSČ? Pardon, omlouvám se – po sněmu ODS… Té pravicové strany, co s KSČ nemá rozhodně nic společného. Zvláště pak ne likvidaci nepohodlných… A už vůbec ne „demokratický centralismus!“

 30. 35- jde o mne nebo o to letiště? Já bych řekla, že letiště. Někoho naštvat ze sportu umím také, ale jaký to má význam? Dějinný?
  V této zemi a s těmito politiky je to bezpochyby druhá ( a leckdy první) motivace.

 31. Posílám zde kritiku politiky ČNB od socialisty pana Fialy. Dle mého názoru je jednání ČNB důležitější zpráva o tom, jak se pan Nečas snaží namotivovat voliče.

  Mohl by se někdo moudrý (modrý? 🙂 ) vyjádřit k politice pana Singera? Již jsem zde vyjadřoval domněnku, že si snaží zachránit krk a zachovat tvář bankovního dozoru, když až dosud kryje banky, které v sejfech místo cenností mají třeskavinu – zkrachovalé developerské projekty. Jeho dosavadní výroky i mediální masáž o tom, že teď je nejlepší nakupovat nemovitosti a ceny se budou už jen zvyšovat tomu nasvědčují.
  Nakolik je tato domněnka reálná?

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Zbynek-Fiala-Nula-nula-takovy-dvojsmyslny-vysledek-252127

  Mnohem větší vliv má základní úroková sazba ČNB na úroky z vkladů. Ty jsou u privátních vkladů nad 3 měsíce nepatrně nad základní sazbou ČNB odvíjenou ze 14 denního repa (fakticky půjčky proti zástavě nejlepších dluhopisů). Sazby z vkladů půjdou tedy k nule – a o to jde. Nestačí vyzývat ke spotřebě, prachy je třeba z lidí vytřást. Samozřejmě z těch, kteří je mají. Neukládejte si, nemá to smysl, sděluje ČNB těm, kdo si pomohli, například daňovou reformou.

  Daňový koktejl, který namíchaly pravicové vlády, sice nefunguje jako zdroj státního rozpočtu a způsobuje stamiliardové schodky, ale v jedné věci je spolehlivý – přesouvá bohatství k nejvyšším příjmovým skupinám.

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/CNB-chce-historicky-nejnizsi-urokovou-sazbou-pomoct-ekonomice-252135

 32. 35: Andy, šlo mi o vás. 😉 Neberte to zle. I když je průšvih, zkusit to brát s chladnou hlavou a s úsměvem. Můj názor na jednání pana občana jsem popsal výše.

  Pesi: Kubera: U mně dobrý.
  Ostatní: Vyšetřování ztráty třídní knihy.

 33. Ad 30: Blesk není příliš dobrý zdroj informací.
  Pan kníže nepochybně nemůže za to, že na svém restituovaném pozemku má letiště.
  Letištníci taktéž nemohou za to, že panu knížeti byla hlína vrácena s letištěm.
  Takže k posouzení situace by bylo třeba informací o tom, zda proběhla nějaká jednání o pronájmu hlíny pod letištěm, pokud jednání byla a zřejmě neskončila shodou, která strana kladla nereálné požadavky, tato stránka věci totálně chybí. Já bez ní záležitost posoudit nedovedu.

 34. (38) Jestli on ten Fiala nemá jakési předsudky: „Víc už se pro šílenou liberální hospodářskou politiku udělat nedá.
  😛

 35. Aerokarle,
  třeba aviatici knížepána něčím nasrali. Třeba nějakou dámu, knížecímu srdci drahou, učili, jak se správně drží knipl, a on jimm za to rozoral letiště?
  Dějou se věci, že to kolikrát ani pravda nejni 🙂
  U nás, v městečku střediskovém, jsme měli taky letiště, nejdřív svazarmovské, posléze nějak přetransformované, protože kluci tam lítali dál. I rozesraly se vztahy s jedním z majitelů pozemků, na kterých se letiště nacházelo a ten majitel (já ho znal jako mladýho klofáka, dobrých třímecítma let je tomu zpátky – sranda kluk, vždycky k dohodnutí – takže by mě fakt zajímalo, co se najednou stalo) jim rozoral kus plochy skoro uprostřed letiště a zasel tam pšenici. No a od té doby se lítá ve Zbraslavicích…

 36. 39- o tom jsem ani na vteřinu nepochybovala, nicméně nechápu proč se tak stalo. To nic, počkáme si, až se to objeví v nějakém extrémně seriozním tisku, například na euportálu. Pokud tam bude pod běsněním proti protestantům, židům, cikánům atd. kousek místa.

 37. Aerokarle, je to socialista, varoval jsem předem ;). Mě zajímá dohoda ČNB, Erste a Société. Uvažoval jsem o podání trestního oznámení na Singera za nekonání bankovního dozoru, byl bych slavný jako pan pirát Michalek. Doufám že se pan Singer pochlapí a nařídí bankám vytvoření opravných položek ve výši hypotečních úvěrů po splatnosti.

 38. 44 uvidíme co na to druhá strana sporu, a jaký výrok vynese soud. Do té doby to jsou jen dohady.

 39. nickname, úvodem – guvernér nemůže vyprávět nic jiného.
  Kdybych měl za sebe hodnotit měnovou politiku ČNB, tak bych řekl, že je „umírněná“. Ceny nemovitostí, podle mého názoru, rozhodně neporostou. Každý, kdo si nějakou mohl a chtěl pořídit, tak už tak učinil. Navíc (bez ohledu na výši repo sazby), tak banky mají v Kotlině více vkladů než poskytnutých úvěrů. Stále je Kotlina spořivé místo a v době rostoucích cen základních komodit, obyvatelstvo pouze změní strukturu nákupů a to, co je nejdále na preferenční škále, se odloží na později. To je standardní záležitost, kterou (nepolitičtí) ekomové vědí a ukazuje to na marnost všech fiskálních nebo měnových opatření. Ta mají podle hlavního proudu na chvíli nějakou účinnost, protože jsme v režimu plovoucích kurzů. Snížením sazeb se snaží snížit výnos z držení korunových aktiv, takže věří, že je všichni prodají, tím se oslabí kurz, což by mělo zlevnit vývozy a v jejich pojetí nastartovat ekonomiku. Potíž je, že nyní dělají měnová opatření všichni najednou, s čímž hlavní proud nikdy nepočítal, takže jsou mírně rozpačití.
  K developerským projektům, pokud to nejsou byty (v bankéřské hantýrce „rezidenční bydlení), se banky chovají stejně jako k ostatním úvěrům. Na ty musejí být rezervy ve výši 8%. Na rezidenční bydlení rezervy ve výši 3,75%. Kolik dělají tahle rezidenční aktiva v bilancích bank přesně nevím, ale bylo mně vysvětleno, že to není „nic závratného“. Banky už prý mají „problematické kauzy vyoprávkovány“. Ať už se „experti shodují na čemkoli“, tak tohle není problém bank, ale developerů. Banky mají v zástavě celou nemovitost, takže klidně nechají nájemníky bydlet jen za úhradu provozních nákladů nemovitostí, aby jim nechátraly. Z pohledu banky je to jen změna struktury aktiv.
  Závěr: inflace není jev cenový, ale peněžní. Inflace znamená, že rostou všechny ceny a mzdy.
  Doslov: platí, že celková bilance aktiv a pasiv se rovnají a přizpůsobují se prostřednictvím cen. Vytřásání nadbytečných kapacit z hospodářství není žádná legrace. Bohužel tady to probíhá v reálném hospodářství, které něco produkuje nebo může produkovat. Pokud se nemýlím, tak dosud nebylo zrušeno žádné ministerstvo nebo vládní agentura. Byrokrati neprodukují nic, kromě toho, že jsou 100% nákladem. Je to srozumitelné?

 40. Nickname, aniž bych si dělal patent na rozum, dle mého soudu je Singerovou motivací především oslabení koruny a tím pro firmy alespoň nějaká kompenzace vládních úletů. Vzhledem k exportní závislosti ČR a nutnosti zachraňovat saldo platební bilance je vše ostatní podružné. Skoro bych řekl, že ČNB byla do současné pozice vmanévrována katastrofálními intervencemi „pravicové“ vlády a snaží se v rámci svých možností neblahé důsledky eliminovat.
  Nic to ovšem nemění na mém názoru, že samotná instituce Centrální banky je škodlivá a měla by být zrušena.
  Fiala pohazuje deflací a inflací, aniž by chápal mechanismus vzniku těchto jevů, tudíž je ve svých úvahách zákonitě mimo. Pokud totiž ČNB zvyšuje množství oběživa, k deflaci dojít nikdy nemůže. Rovněž „bohatí“ by byli padlí na hlavu, kdyby volné peníze strkali na účty, spíš je investují do výroby (což je žádoucí jev).

 41. Modrý ptáku: díky za odpověď, byla srozumitelná. V Chebu a u Sokolova jsou nové prázdné rezidenční objekty v zástavbě, kde byt 2+1 stojí typicky 800.000 kč. Nové byty zkouší developeři prodat 2+1 za 2.400.000, po slevě za 1.800.000. Na jednom projektu zdejší podnikatel prodělal kalhoty, projekt – snad – převzala banka. Jenže ani ona cenu významně nesníží. A pokud sníží, tak bude muset odepsat ztrátu. To mi hlava nebere. Jak se může bankám vyplatit držet aktiva v nemovitostech v takových dírách, kde naděje na růst cen bytů je nulová?

 42. Protože na papížr to pořád vypadá jako nemovitost v hodnotě 2,400.000 a dokud s tím banka nemusí hnout, tržní hodnota nikoho netrápí.

 43. nickname, jak pravil Dušan. V účetnictví banky jsou aktiva a pasiva vyrovnány. Její pohledávka je kryta nemovitostí. Pro banku je tržbou jen úrok. To, o čem píšete Vy, není záležitost účetní, ale hotovostní. České banky nepůjčovaly na nemovitosti jako v zámoří, tzn. 100% nemovitosti a dlužník nemusel vytáhnout z kapsy ani haléř. Nota bene, sleva, kterou poskytuje developer (25%) ukazuje, že v tom byznysu pracují s „pěknými“ maržemi. Kdyby to přesto na banku to opravdu dopadlo, tak je tady vlastník – 94% českých bank jsou v zahraničních rukách. A kdyby došlo k nejhoršímu, tak je zde věřitel poslední instance – centrální banka, která dodá likviditu rychlostí blesku. Houkne se do tiskáren a už to jede.
  Jak jsem pravil výše – Sayův zákon trhů funguje (celková bilance aktiv a pasiv se rovná a přizpůsobuje se cenovým systémem). Bankovnictví na částečných rezervách to „přizpůsobování“ deformuje. Dodávání rozpočtových stimulů jakbysmet. No, a když tenhle úvěrový mejdan trvá dlouho, tak je kocovina také dlouhá. Jestli Vás to zajímá důkladně, tak v Nepravidelnících VIII. a IX. to popisuji velmi podrobně. Foundry o tom napsal textík „Krize je mrtva, ať žije krize“. Ještě jsme spolu napsali cosi, co se jmenovalo Bailout aneb morálka zločinu v praxi. Kdybyste měl o cokoli z toho zájem, tak mně napiště a já Vám to zašlu, abych tady s tím neprudil.

 44. Jj – „sluneční zlatá horečka“ pohasla, Eunie si s Čínou vyhrožuje obchodní válkou a nám z toho zbyly jen ty ceny…

  ….Vypadá to, že se sluneční energetika zalyká předimenzovaným rozjezdem podobně, jako se to povedlo biopalivům. Jakmile projevily aspoň některé země závan zdravého rozumu a naznačily, že do budoucna už nebude výroba solární energie takový zlatý důl, sluneční „zlatá horečka“ pohasla a v řadách slunečních zlatokopů ji vystřídalo čiré zděšení…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-soumrak-slunecni-energetiky-dlx-/p_zahranici.asp?c=A121102_220249_p_zahranici_wag

  …Trh se solární energií, jednou z klíčových technologií jedenadvacátého století, vyvolává takovou dychtivost, že se Evropská unie a Čína chovají doslova jako „sluneční válečníci“, píše Frankfurter Rundschau, který prorokuje „největší obchodní konflikt v historii“…
  http://www.presseurop.eu/cs/content/news-brief/2985821-valka-o-solarni-energii

 45. 54 Dobré ráno, děkuji ekonomům za odpovědi.
  Rputi: Dělal jsem si na domek kalkulaci návratnosti sluneční elektrárny na střeše. Nevypadá to úplně špatně, pokud využiji spřátelených elektrikářů (nižší cena instalace) a s ohledem na cenu ze sítě kolem 5Kč/kWh (topit budeme plynem). Návratnost jsem si spočítal na optimistických 5let.

 46. Dobré ráno. Dnes, cestou do práce, mě napadla jedna pohádka z dětství. Možná ji také pamatujete. Na dvoře žila byla zvířátka. A byla hodně nespokojená se svým pánem – sedlákem. I smluvila se a jednoho dne všichni utekli dírou v plotě, kterou společnými silami udělali. Utíkali polem, lesem až nastal večer. A zvířátka ucítila, že mají hlad. Jenže krmítko, korýtko ani miska žrádla nikde. A zvířátka začala jedno po druhém vzpomínat, jak jim vlastně bylo na dvoře dobře, na co je jim volný les, když mají hlad. A ten sedlák také nebyl až tak zlý, vždyť misky, korýtka i koryta vždy byla plná. A že se to nedalo jíst? Ale děte, hlad je nejlepší kuchař a žaludek se zaplní čímkoli. Hlavně, že je čím. Teď musí sami hledat něco k snědku, někomu se daří líp, jiný má hlad pořád. A toho shánění, běhání a hledání! A tak hned ráno se zvířátka vydala zpět, až našla svůj statek, díru v plotě a už byla zpět na dvorku.
  Nepřipomíná to něco? Ale co jenom?
  A kde tu jsou podmínky pro silnou, velkou a vlivnou pravicovou stranu?
  Hezký den.

 47. nickname , vzhledem k neustále rostoucím cenám, vám ta kalkulace klidně na těch 5 let vyjít může. Ovšem se zdražením výroby čehokoli už člověk těžko něco nadělá.

  Dano, ona to ani nemusí být pohádka.
  Známý anglický zoolog G.Durrell, jednou takhle chytal zvířata v Paraguayi a vypukla revoluce. Horko těžko odvezl aspoň mláďata, ostatní musel pustit. A všechny ta svobodná divoká zvířata se mu rvala do klecí zpátky. Ono stačí zaměnit slovo „klec“ slovem „teritorium“.
  Je to jako s tím „podnikatelem“ v úvodníku.

 48. Jasně, že to není jen pohádka, Rputi.
  Já si na to vzpomněla, když poslouchám nářky nad tím, že původně pravicová ODS odhodila svůj program a spěje k zániku. Jenže – co je to politická strana bez těch, co ji volí? A jak se liší lidi od těch zvířátek v pohádce? Kolik jenom nostalgických řečí je kolem – bylo líp, byla práce, bylo zdravotnictví, školství zadarmo, všichni museli, pardon – mohli – pracovat. A o víkendu i na tu chalupu či chatu vyjet. A teď! sám zloděj, tunelář, podvodník…!!!! Tak kdo by opravdu pravicovou ODS volil? Protože kdyby byla skutečně velká poptávka po pravicových zásadách života, tak SSO jsou vítězi krajských i senátních voleb a Jakl vede předvolební presidentské průzkumy.
  A pozor – vysvětlení pro všechny – nemám z toho radost. Vůbec ne. Nehájím ODS za každou cenu. Jen se snažím najít příčiny jejich chování. To, že s nimi nesouhlasím, je moje vnitřní věc, nejsem většina, dokonce ani významná menšina. Pokud jde o pravicové myšlení i konání a dodržování zásad i v životě – není nás o moc víc, než čtenářů a pisatelů tohoto blogu.

 49. Dobré ráno,

  Dano, ještě jste zapomněla, že nás tolik neloupalo v zádech a ráno jeden vyskočilz postele křepce a bez nutnosti rozhýbat ztuhlé klouby.

  Taky jsem v neděli po tancovačce vstávala v poledne k uvařenému obědu a nemusela se starat, dnes to jsem já, kdo ten oběd musí uvařit.

  A spolužáci byli krásní kluci s hustou kšticí a utlými boky a neměli břicho a pleš.

  S tou pravicovostí je potíž, že to pravicové myšlení a konámí může jeden každý ukládat jen sám sobě. JAkmile je ve jménu jakýchsi nadřazených cílů nebo světlých zítřků začne nárokovat i u druhých, tak se sune nalevo.

  Je mi poněkud teskno, že se tu už neobjeví Rejpalovo rejpání….
  Škoda, že na tu kuchařku se vzpomínkama, co ji zmiňoval PeS, už nedojde. S chutí bych si ji přečetla.

 50. Dano, směle si dovolím napsat, že ani okruh čtenářů a pisatelů tohoto blogu není tak ideální, aby myslel, konal a dodržoval. Ale v pondělí ráno je to možná příliš hlasitý výkřik, který se nehodí k ranní kávě a aklimatizaci z víkendové pohody na chalupě.

  To jen já, zapadlý vlastenec, promočený odshora dolů, protože se mi v bundě špatně dělalo venku (a s deštníkem to nejde vůbec), si tak brblám při skládání dopisů státní správě.

 51. Tedy v pondeli, takovahle pohadka po ranu…. To ani ja bych si nedovolil 😀

  Jinak poptavka po pravicove strane, co zabezpeci, podpori, zajisti, ….. tady samozrejme je. Vzdyt konecne se pak bude moci rozpustit vojsko v Blaniku. Je to legranda granda, kdyz ty placky ctu 😀

 52. Noname, to je snad jeste horsi, ten odkaz, nez ta Danina pohadka a touha po pravicove strane….. Mozna by mela vymenit lekare a zmenit prasky, ci davkovani.

 53. Dobré zas ráno… Tak Neff, PaH-BŽ, nezklamal… Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti, jak když vyšije:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/ods-nadale-mlhavo-do-uterka-ddk-/p_cirkus.asp?c=A121104_183110_p_cirkus_nef
  „Od doby Sarajevského atentátu nebyla strana v takové krizi. A co horšího, Sarajevský atentát vedli významní politici, ministr zahraničí Josef Zieleniec a dva místopředsedové, Jan Ruml a Ivan Pilip. Jejich pohnutky byly v pravém slova smyslu ideální – ke vzpouře je vedla hrubá nespokojenost s mafiánským financováním strany.“ Jen na tu Sněhurku ještě zapomněl… Jo, straně důvěřujte, soudruzi – to říkal už Slánský…
  „Dnes je situace jiná. Kudlu mířenou do zad vedou lidé, kteří jsou ve srovnání s vůdci Sarajevského atentátu politické nuly, širší veřejnosti neznámí nýmandi.“ – a co ztroskotanci a zaprodanci, to ne?
  „Šlo jim o odstřel Petra Nečase, člověka nepochybně slušného a úporně a soustavně se pokoušejícího o skutečné reformy v našem politickém a hospodářském životě.“ – No jo, problém je, že mu zrovna nějak odpadla svatozář… Nemáte někdo po ruce tak dva-tři laťováky?
  „A hlavně: Nečasovi se nepodařilo pučisty rozmetat, zatočit s nimi.“ – jako zatočil soudruh Husák se soudruhy Dubčekem a Smrkovským…

  No vida – a hned se cítím o 40 let mladší… Rudé právo sedmdesátých let jak když vyšije… Tak teď ještě honem svolat PŠM a provést analytický přehled denního tisku s ohledem na možnou přítomnost oportunistů a revanšistů…

 54. Já se ještě vrátím k lékařské péči a rychlosti objednání ke specialistům, Rputi.
  Asi to závisí od toho, kde se to stane a o co jde. U nás na okrese je obrovský problém s psychiatrickou léčbou a očním, čaká se měsíce. Nedávno našla známá bulku na krku a byla objednána ke specialistovi za měsíc. Naštěstí to nic nebylo, ale ten měsíc byl výživný. A nedávno překonal tchán lehkou mrtvici. Na sono ho objednali asi měsíc a půl po prospuštění z nemocnice. Nakonec se našla lékařka v Uherském Brodě, která ho vzala dřív. Možná že to sono není tak důležité, nevím …
  Na druhé straně, máme velmi dobrou zkušenost s pohotovostí v nemocnici (která je často kritizována v médiích). Slouží ji chirurgie (v nemocnici UH), ale pokud byl problém, vzali nás na dětském nebo ORL i ve dvě v noci bez řečí a snažili se problém řešit.

 55. Já se ještě vrátím k lékařské péči a rychlosti objednání ke specialistům, Rputi.
  Asi to závisí od toho, kde se to stane a o co jde. U nás na okrese je obrovský problém s psychiatrickou léčbou a očním, čaká se měsíce. Nedávno našla známá bulku na krku a byla objednána ke specialistovi za měsíc. Naštěstí to nic nebylo, ale ten měsíc byl výživný. A nedávno překonal tchán lehkou mrtvici. Na sono ho objednali asi měsíc a půl po prospuštění z nemocnice. Nakonec se našla lékařka v Uherském Brodě, která ho vzala dřív. Možná že to sono není tak důležité, nevím …
  Na druhé straně, máme velmi dobrou zkušenost s pohotovostí v nemocnici (která je často kritizována v médiích). Slouží ji chirurgie (v nemocnici UH), ale pokud byl problém, vzali nás na dětském nebo ORL i ve dvě v noci bez řečí a snažili se problém řešit.

 56. NoName, asi je to hodně místní. Já tam to vyjádření té paní ze Švédska dala hlavně proto, že je to tam zřejmě zavedená obecná praxe, která vskutku zdraví obyvatelstva mnoho nepomáhá.

 57. NoName, můžu se posrat vzteky, když si někde přečtu, že to budou mít teď chudáci do porodnice nebo k zubařovi celých devatenáct kilometrů.

  Od nás je do nemocnice 40 km zkratkami, které nejsou v zimě sjízdné a tedy v zimě ještě o pět kilometrů dál. Vesnice v horách to mají ještě o dalších 15 i více kilometrů dál. Spadáme totiž pod Zlín. Do Vsetína je to jen 27 km, ale musíme si tam dojet sami. Jak se to kamufluje, aby neměli místní doktoři průser s pojišťovnou a okresním zdravotním radou, když jde opravdu o život a překládá se na hranici dojezdů v Horním Lidči raději nebudu psát, abych někoho nepřivedl do průseru, ale zažil jsem to osobně.

  Je to v lidech – naše očařka objednává na tři měsíce dopředu, jiná očařka (adresu nesdělím) vzdálená 27 km bere ten den podle pořadových čísel. Nechám tady jako náročnou hádanku dotaz, ke které očařce asi chodím já, moje žena a vnoučata?

 58. Podobné je to prý i v Kanadě, Rputi. Ale znám to jenom z doslechu.
  Zřejmě závisí i od lékaře. Já jsem minule došel s ledvinovýma kamenama a na sonu jsem byl za 45 minut, můj obvoďák to zařídil. V pátek v půl třetí mne objednal ke specialistce na druhém konci města. A ona mne vzala.

 59. Martine, já se přiznám, že chodím k očařovi, který objednává na 3 měsíce dopředu, protože když jsem objednaná na 10:00, tak nejpozději v 10:10 vstupuju do ordinace. Ono to asi není jen v těch objednacích lhůtách, ale organizaci práce jako takové.
  PS: Mimořádné události bere samozřejmě okamžitě a střalhbitě. To je pak těch 10 minut zpoždění.

 60. Martine, od nás to mají ti z kopanic taky pěkně daleko, jak do UH, tak do Zlína. Jednou jsem jel v zimě za známými do Bojkovic a byla to teda cesta, to se pod hodinu nedalo dát.
  Měli to blíž do Nového Mesta a Trenčína, ale to teď už moc dobře nejde…

 61. NoName – Bojkovice, to je pěkná prdel světa, ale kdybys zajel třeba na Žítkovou, to je ještě větší divočina. Já si nestěžuji, my jsme na tom ještě královsky, přes nás vede silnice 1. třídy.

 62. Dano, já jezdím na oční jen jako doprovod, sám jsem potřeboval vždycky jen přeměřit oči a to dneska dělá každý optik

 63. mám OT dotaz pro ty co si děcka vybrala…..a nejsou odrostlá… dostal jsem dopis pro „ježíška“ že prej nutně potřebujou pistole, či co to je, od NERFu…máte s tím někdo nějakou zkušenost? respektive, já se tím probírám a nemohu si nějak vybrat to nejblbuvzdornější, manuální, bez baterek a aby to ti obdarovaní unesli. Neporadíte?

 64. Máme doma 5 kousků, doktore. Parádní hračka. Střílí to polystyrenové náplňe, variabilně i svítící, pískající atd. Existují i verze na vodu. Děcka (dokonce i to velké) se s tím dokážou řezat na dvoře celé hodiny.
  A vemte něco většího, z nové řady Vortex, ta umí střílet i disky …
  http://www.mall.cz/pistole/hasbro-nerf-vortex-praxis-se-zasobnikem
  Brýle na ochranu očí jsou velmi vhodným doplňkem.
  Jinak je to plast, i ten malý u nás unese i největší samopal 😉

 65. Tedy pokud Vám nevadí, doktore, že po sobě děcka střílí (protože takoví rodiče jsou a já to respektuji).

 66. Naname, děkuji…. mne to samozřejmě nevadí, protože jsou to děti a čím dříve se naučej, že to někdy bolí a že je to nebezpečné, tím lépe a pak se omylem nezastřelej. To je jako s kartama do bankomatu, když je dostanou jako malá děcka, naučej se hospodařit.
  Jinak plastové pistolky moc rád nemám, to je fakt.

 67. Noname …. nedělám to schválně, samozřejmě

 68. 2 martin ad 70 – máš pravdu, je to v lidech… Jeden můj známý profesor ordinuje jednou týdně. Kdo mu tam přijde, toho vezme. Bez objednání, mnohdy i bez doporučení. Když se mu tam sejde víc lidí, tak holt ordinuje déle do odpoledne, někdy do večera. Jméno a kliniku samozřejmě neprozradím, nejsem idiot… Ani specializaci, pro sichr…

 69. Divano, Vy jste věčný kverulant. Prostě je potřeba zvýšit DPH a neptat se, ano ?
  Jinak skončíme jako v Řecku. 😉

 70. To je klasicky nátlak: pokud projde Hurvinkuv navrh, pak se zvýší nižší sazba o procento , pokud vyhrajou junáci rebelové, dolní sazba se zvysuje o celá 3,5% !!
  Ale je fakt, ze soucasné se DPH z bagrů sníží o stejna procenta….

 71. Jinak pokud nebude registr vozidel plně funkční do prosince, Dobeš odstoupí …
  Jenom kdyby náhodou někdo nevěděl, jak je tato vláda odpovědná.

 72. Šimone, nejenom z bargů, ono těch věcí v základní sazbě je hodně.

 73. Vsimate si noname, kolik zodpovědných čunitelů už nabídlo demisi ?
  To neudělali žádná vláda předchozí ….
  Nesmíte naslouchat posmevackum, ze jde o útěk před vlastními činy.
  Dukazem toho je fakt, ze zůstávají 🙂

 74. Martie já vím, prakticky všechny firmy fakturu jí s touto sazbou, jen menší čast ve snížené .
  Je asi zbytečně se ptat, proč financministr nehajil hurvinkovi sazby už v době, kdy se přijímala „nevýhodná“ jednotná sazba 17,5%…

 75. zapoměli jste ještě na snížené ceny lokomotiv
  🙂

 76. divano, totéž co pro Šimona, podívej se někdy, co všechno z toho, co máš v košíku v potravinách, je zařazeno do nižší a co do vyšší sazby. Nejenom bagry a lokomotivy.
  Doufám, že nějaký ftipálek (a ty to nebudeš) mě upozorní, že lokomotivy se v potravinách nenakupují.

  Šimone, ano, je zbytečné se ptát, protože všichni si pamatujeme, že těch 17,5 se přijímalo v hlubokém konsensu, jen aby nepadla vláda.

 77. martine, pálím jen od boku, v potravinách to je snad jen chlast a kafe?

 78. nickname, schválně jsem nakouknul do Nepravidelníku VIII. Tam je detailní popis, jak funguje úvěrování ekonomiky je zakončen souvětím: „Dostupné bydlení nebo investiční pobídky jsou dnešními šlágry, které vyhrávají k obveselení přítomných.“ Vyšel na Čoklovi v pondělí, dne 13. listopadu 2006. Rpuť v 54 odkazuje na „obnovitelné zdroje“. Tam to funguje zcela stejně – prostě někdo „stimuluje“ hospodářství, aby dosáhnul jeho stabilizace. Ale protože tak činí byrokrat, tak to pochopitelně vysílá špatné signály. A) prostřednictvím rozpočtových stimulů, kdy jsou vlastně jen vytěsňovány soukromé investice vládními. Jedná se o změnu struktury investic, ale nic navíc není vytvořeno. Zato vznikají kapacity, které by na trhu nikdy nevznikly a vždy, pokaždé a bez výjimky je nezbytné je následně vytřást z hospodářství, protože samy o sobě nemohou fungovat. Větrníky jsou příkladem par excellence – samy se ani nerozjedou, protože potřebují externí zdroj. B) manipulací s úrokovou mírou – to je nejdůležitější cena na světě, protože signalizuje, jestli jsou úspory (a tím investice) levné nebo nikoli. Kdy jsou levné nebo nikoli je schopen vyhodnotit zase jenom ten, který ví, jaká je marže v jeho oboru. Pokud jsou levné stále, tak je to jen hašení požáru benzínem (copyright Foundryman). Následné vytřásání nadbytečných kapacit je v tomto případě ještě horší než v A), protože fiskální stimuly se týkají jen konkrétních oborů (podporovaných), zatímco B) se týká všech oborů. Spleteni jsou všichni. Ale k Vašemu konkrétnímu případu – 5 let návratnosti znamená 20% marži. I kdybyste se spletl o polovinu, tak to stojí za to. Jak se srovnáte s dotacemi je jiný příběh (tohle byl samozřejmě fór nebo vtip).
  Dano – já mám raději bajky. Zvlášť Jean de La Fontaine: líbí se mně ta o psovi a vlkovi, kteří se potkali v lese. Pes vypráví, jaký má báječný život s boudou, plnou miskou a tak. Vlk se na to jde podívat a když se blíží k domu, tak se Psa zeptá: „a co to máš na krku za rýhu“. Pes odvětí, že „obojek, kterým je připoután k řetězu u boudy. Ale ta plná miska a teplo boudy za to stojí“. Vlk se otočí a maže zpátky do lesa.
  Vysvětloval jsem Ti to na jaře v Bílovicích a na podzim u Šumaváka – prostě musíme vzít na vědomí fakt, že vlků je mnohem méně než psů. To není dobré nebo špatné, to je prostě fakt. O tom, že by si konkrétně Ty z toho mohla mít radost, myslím vůbec nikoho nemůže napadnout. A to, co píše martin TT v 60, jsem říkal Jirkovi ppa etc. někdy na jaře 2008.

 79. Šimone, jestliže Kalousek řve, že v případě jednotné sazby mu bude chybět X miliard, já to čtu tak, že zůstanou nám.
  Rozptyl zůstání nebude pravidelný, to ano.

 80. Ale Modrý ptáku, to já přece vím, že jsme v menšině. A bohužel, nejen v naší milé, krásné zemičce, ale v celé Evropě a bojím se pohlédnout tak vysoko, ale celém světě.
  A víš, co je nejhorší? Když čtu od lidí, kteří jsou vzdělaní (mají na to papír), mají docela slušné postavení v práci nebo docela slušný důchod, že vzít více těm, co dělají, co se starají, plahočí aby něco měli, t.j vyšší daně a odvody bohatým, je spravedlivé! A považují se za spravedlivé a jaxi morálně na vyšší úrovni, když hlásají zásadu – ať platí bohatí.
  Teda ve zkratce, nemám moc času, za ch víli mi tu začíná dost složité jednání.

 81. martineTT,
  ad lokomotivy – já vím, že právníci jsou odtrženi od reality běžného života, že se brodí v krvi, směnkách, či razítkách a kromě picyklistických krámů nikam nechodí, ale přece jenom by ses měl nad sebu zamyslet. Lokomotivy se totiž zcela běžně konzumují, viz zde: http://jdem.cz/wspb5 Nemusíš mi děkovat, mě hřeje vědomí, že jsem přispěl k rozšíření duševních obzorů profesní skupiny. 🙂 🙂 🙂

 82. Modroptáku, jsme domestikované opice, s tím se nedá nic dělat.
  Méně domestikované opice, si chodí pro prachy na poštu, eventuelně si uloví dekl od kanálu.
  Divoká opice tě bácne klackem po kokose a uloví si tvou slepici.
  Domestikovaná opice na vrcholu civilizační pyramidy ti na tu slepici uvalí daně.
  Ale je to pořád jen opice!
  Si vyber… 🙂

 83. Kalousek s křišťálovou koulí…
  http://byznys.lidovky.cz/kalousek-osekal-rozpocet-o-41-miliard-zkratka-prijde-doprava-i-veda-1cr-/statni-pokladna.asp?c=A121105_103421_statni-pokladna_mev

  Táži se zdejších lépe informovaných, která další kapitola rozpočtu byla snížena o stejná procenta jako AV ? V závěru článku se píše, že AV je nyní navrženo 3.9 mld, což je oproti roku 2009 snížení o 1.1 mld. No hlavně že je na pandury a letadýlka pro koně.
  PeSi, jak jsou na tom VŠ ?

 84. Když ono problém je, že všichni příjemci peněz z rozpočtu ví, že právě pro ně jsou ty peníze důležité o ostatním se vzít třeba mohou, a zkoumají, komu víc a komu míň…
  NEMYSLÍM TÍM NIKOHO KONKRÉTNÍHO.

 85. Nejvíce se ubírá těm, kteží se nejméně mohou bránit.
  Zrušit cermat? To ne!

 86. Myslím, že kdyby zrušil „zelenou úsporám“ a státní příspěvky ekoteroristům, kteří nám škodí za naše peníze, tak to má skoro doma…

 87. K dostupnosti lékařské péče.
  Bylo by rozumné zjistit si předem, jak funguje v místě akutní medicína a podle toho volit svou strategii.
  rejpala, jehož skonu upřímně želím. Kdyby například zavolal rychlou záchrannou službu v okamžiku, kdy se mu udělalo nevolno, měl by patrně přece jen vyšší naději na přežití.Nevím, kde rejpal bydlel, ale Záchranná služba Stč. kraje má stanoviště v Nymburku, cca 20 km od Nymburku je nadprůměrně vybavená nemocnice Kolín s angiologickým pracovištěm, kde by snad akutní infarkt myocardu zvládli. Už v záchrance s defibrilátorem by se mu dostalo péče. která by ho aspoň stabilizovala a odpadla by též námaha, kterou vynaložil při cestě vlastním vozem a bezúčelné pobývání v čekárně. Samozřejmě „kdyby“ neexistuje, pokud měl komorovou fibrilaci, nebo masivní embolizaci,nepomohl by ani IKEM nebo klinika MAYO, ale pouhé nadávání na zdravotnictví není moc racionální. Měli bychom užít všech možností, které naše zdravotnictví skýtá. Stojí nás dost peněz.

 88. Však tady nikdo nenadával, jenom konstatoval, Baubo.
  Asi to jinak vidí někdo, kdo má v okolí několik nemocnic, a někdo kdo to má do nejbližší 40 km.
  Od nás jsou třeba 3 nemocnice v dojezdu do 30 minut (Veselí, Kyjov, Zlín) a jedna je tak na 3 minuty (Hradiště). Neskutečný luxus. S pověstí ústavů už je to horší, ale však člověk nemůže mít vše.

 89. Dobré popoludnie 🙂

  stran Dobešova odstoupení v prosinci : řekl, kterého roku?

  A k “ snížit příští příjmy z rozpočtu EU o 16,5 miliardy korun.“ Nebylo by jednodušší a hlavně efektivnější především snížit odvody do EU a náklady na EU?

 90. Pokus

  na vysvětlenou – prve to chtělo jméno a mail a já udělala v mailu překlep 🙂

 91. Ach jo….
  Pane domácí, můžete vymazat i tenhle a předchozí příspěvek, když už tu není to, co jsem sem psala původně, ať tu není plevel?

 92. jo, Noname, překlep. Z nějakýho důvodu mi vypadly iniciály – asi porucha na mém přijímači 🙂 a při psaní mailu jsem klepla na dvě klávesy vedle sebe A všimla jsem si toho až na potřetí.

  No nic, stejně jsem nepsala nic, co by mohlo lidstvo posunout k lepším zítřkům nebo osvítit netušeným poznáním :-).

 93. Mne se to stalo taky, a jeden příspěvek mi tam visí. Až po Vašem upozornění jsem si všimnul překlepu v emailu.

 94. Koukám,
  nejsem jediná, komu to blbne…

  NoName, ale já nejsem proti škrtání, jsem si plně vědoma toho, že peníze nerostou na stromech. Ani nechci, aby ošidili babičky na důchodech – jenom mi jaksi přijde, že je to značně disproporciální, kór když si politici a ministerští úředníci na své platy ani nepomyslí, nedejdarwin sáhnou ! A což teprve kapšiškovné, no přece nebudeme škrtat pandury a letadýlka pro převoz koní, že.

  Šumaváku, 104+105, přesně. A to ještě učitelé mohou říci, tak když snížíte platy, nechte si dětičky doma, my jdeme sbírat jahody do Anglie (to je nadsázka, prosím).
  No nic, až bude potřeba dobré výzkumníky, tak je Kalousek přeci koupí, že. Až.

 95. No ale to je to, o čem píšu, Maturko-politici a úředníci to jistě vidí jinak-pokud bych mohl tipovat, tak sebe a svoji agendu považují za důležitější než nějaký výzkum.
  Umíte si představit, že podnikatelé nevyplní měsíčně tiskopis A-230-B a a nevznikne tak přehled metrů čtverečních ve sprchách na jednoho zaměstnance ? Vy možná ano, oni ne.

 96. „No nic, až bude potřeba dobré výzkumníky, tak je Kalousek přeci koupí, že“

  A kde? V Lidlu nebo v Tescu?

 97. Nejhorší na tom je, že se na tom demokraticky nedá nic změnit-jak vtipnou formou ukazuje např. seriál Ano, pane ministře/premiére. Politici se mění, úředníci zůstávají. Kontrolují toky informací, připravují podklady pro politiky, navrhují zákony pro politiky. Připravují podklady k rozpočtům, zdůvodňují, ovlivňují. Mají moc odrovnat každého, kdo by šel proti nim.

 98. Ještě jednou za domácího pána, pro ty, kteří neumí číst anebo umí číst a už si nepamatují.

  Jednou z obran proti napadení automatickými spamy a také spamujícími příspěvky, je v tomto systému blogu použita kontrola jména a mailu. Ten, kdo prošel takovou kontrolou u domácího pána, zdůrazňuji domácího pána, protože ten je censorem svého vlastního webblogu, tak ten, kdo prošel, se nemusí zdržovat psaním hesel nebo jiných skopičin. Na to bývaly také stížnosti.
  Jestliže se jedná jen o překlep, což se může stát každému, tak domácí pán příspěvek uvolní. Bohužel se zpožděním, protože není uvolněným správcem blogu, ale OSVČ, starající se o stádo koní a stádo dobytka, který na těch koních občas jezdí, který si ještě k tomu navíc dovolil vlastní blog.

 99. Ja si myslim, ze zadne skrty nebudou…. Tedy ty virtualni ano, ale mam zkusenost, ze ve velkych firmach, pokud se nepropusti pulka personalu, neusetri se vubec nic. Vzdy se to da nejak udelat …. U statu je to samozrejme stejne….. Volejte ZADARAAAAA 😀

  Jinak musim rici, ze ten NERF, je opravdu neco….. Dokonce maji takove ty kulomety, pusky s trojnozkou, s laserem, s optikou, s kulatym zasobnikem, s otocnejma hlavnema…. Masakr…..uz jsem si vybral,

  Matzurko, vsechno je strasne dulezite, vsechno je nepostradatelne, tak nejak celospolecensky….jedine co neni, je hodinarstvi vedle, lahudkarstvi, restaurace, prodejna listku na koncerty….. Divne, ze ano….

 100. Noname,
  jo, hlavně když pak kvílejí, že u nás není na úrovni medicína apod., ono každého jednou začne dloubat tuhle a támhle. Jenže to už je pozdě, a Bohdan Pomahač operuje v USA…

  maYdo, jo, možná se paní pokladní ráda vrátí do laboratoře pokračovat ve výzkumu… opráší pavučiny, a hravě naběhne na světovou úroveň.

  Trochu OT, a snad i radostněji, našim egyptologům se teď povedla docela „rána“, tak jim držím palce 🙂
  http://www.ceskapozice.cz/magazin/scitech/egyptolog-barta-abusir-otvira-novou-kapitolu-archeologickych-objevu

 101. Baubo, to jsou myšlenky, které jsem nedokázal zahnat po zbytek soboty. jak by Rejpal dopadl, kdyby se mu to přihodilo doma v Boise. Ale pak jsem si připustil, že yo měl načasováno. Pravděpodobně by ho to skolilo v letadle, kde by neměl o nic víc šancí než v čekárně v Nymburce. Tím jsou tu nelejkou záležitost pro sebe uzavřel. Snad jen, že až to potká mne budu mít dost rozumu a nepovezu se do špitálu sám. (Což už jsem jednou udělal a doktor mne za to seřval).

 102. Matzurko, obrátím to-kolik si myslíte, že by AV a vysoké školy potřebovali peněz, aby byli na „světové úrovni“ (když už teda opomineme problém definice a měřitelnosti světové úrovně) ?

 103. Jirko, no, já tedy potřebuji častěji opravit hodinky a šlehačkový zákusek, než předpis o tom, kolik m2 mají mít předpisové toalety…
  A moc dobře vím, že ten hodinář sponzoruje moje bádání.

 104. Já mám na děcka takový malý revolver, doktore, tím se v obýváku ubráním … A náboje si posbírám, když po mne střílejí. Ale ten kulomet je fakt dobrý….

 105. Matzurko, to si samozrejme uvedomuju, ze to vis. Jen jsou veci, ted se prosim neuraz, veci zbytne a veci dulezite. Vzdy zalezi na case a prostoru. Kdyz jsem na ostrove, tak mi poslouzi nuz a vedomosti o tom, jak prezit, lepsi, nez doktorat z biologie. Kdyz ovsem se na ostrove vyvine civilzace, tak jsou najednou penize i na divadlo, na kino, na cistirny, na biology…. Na malire….. Jedinej problem je v tom nacasovani. Ted se holt mnoho lidi nachazi ve stavu, ze maji nuz a vedomosti, jak neumrit. Je skoda, ze jsou prijemci presvedceni, ze stale je kde brat. Holt se takhle ta civilizace bude budovat velmi dlouho a pracne.

 106. NoName,
  přiznám se, že nevím. Hlavně je to záležitost dlouhodobá, přes noc to neuděláte ani za nevím kolik miliard. I kdyby nakrásně někdo vybavil laborku a zaplatil nejlepší světové vědce, chvíli bude trvat, než tým začne klapat a produkovat výsledky. Základní výzkum není montážní linka.
  Rozhodně se toho ale nedosáhne škrty, škrty, škrtíííííííííím…..

 107. 106 Baubo: 7 kilometrů ujede někdy rychlá záchranná služba za 40 minut. Osobní zkušenost. Soused umřel ten den v nemocnici, kam ho nakonec odvezli.

  96 Modrý ptáku: elektřinu zvažuji pouze pro sebe – ostrovní režim. protože jsem skrblík, a nebudeme používat mnoho elektrických spotřebičů, vychází mi cena elektřiny od ZČE cca 5Kč/kWh. Panel 1000Watt(peak) stojí dnes cca 1000 USD. Za rok vyrobí cca 1000kWh, což na koruny vychází 5.000 Kč. Při poměru 20Kč = 1USD je ekonomické postavit si tak malou elektrárnu, která pokryje spotřebu domácnosti přes den. V noci se bude šetřit a pojede se na elektřinu z rozvodné sítě.
  Fyzikálně to je zhovadilost, protože výroba elektřiny v elektrárně stojí něco mezi 0,70-1,40Kč/kWh, doprava k mému domku stojí cca 0,10Kč/kWh (5km vzduchem). Leč fyzik míní, úředník mění.

 108. Jirko, jistě, ani není možné, aby měli všichni doktorát ze všeho.
  Mluvím o těch proporcích, proč je vzdělávání a výzkum sčísnuto vždy a nejvíce … mi hlava nebere.

 109. Jirko ppa etc., škrty NEMUSEJÍ být. Mně totiž hlava nebrala, jak je možné, že se vždy tak rychle „škrtá“. To přece není normální. Jeden kámoš se nad mým zmatkem velmi dobře zasmál a prozradil mně úchvatný fígl. Rozpočtová organizace musí mít vyrovnané hospodaření, tzn. musí utratit všechny přidělené prostředky (rozuměj peníze). Nalej, vylej. Jenže dokonce byrokratům došlo, že jednorázový nárůst nelze brát jako standard a tak je třeba myslet na budoucnost. Až třeba nebude tak dobře. Protože, kdyby ty prachy rozpustili např. do mezd, tak by se to provalilo a problém. Tak vymysleli právníci (to jsou velmi vynalézaví lidé) úžasné opatření. Vytvoří se fond (oni tomu říkají stejně jako v soukromém sektoru „rezervy“), kam se ty neutracené prachy z běžného období přesunou. No a ty se rozpouští nyní, když je třeba „šetřit“. Jinými slovy, to, co dělá každá soukromá firma, může dělat také rozpočtová organizace. Prostě všechno zůstane, jak je, pouze si neřeknou z rozpočtu o standardní peníze a budou se financovat z rezerv. Oni opravdu věří, že jsou firma. Potíž je pouze v tom, ať hospodaří, jak hospodaří, tak je to vždy se schodkem. Alespoň nyní vím, kde nejlepší ministr financí ty škrty provedl. Je to krásný kejkl. Chi chi chi, pravil by šakal.

 110. Můj příspěvek 106 odešel. aniž bych ho odklikla. Tak jen doplňuji, že mi už třetí den leží v hlavě případ Rejpala.Pane Neumanne, souhlasím, že je nám smířit se s tím, že mu vypršel čas. Koneckonců taková náhlá smrt je určena jen vyvoleným.

 111. MArtine, výkladu netřeba. Prvotní zádrhel byl zřejmě tady a druhotný v mém překlepu.
  NA domácího pána nespěchám, víme snad všichni, že většina lidí a domácí pán zejména jsou vytíženi a nemůžou sedět u počítače imrvére.

 112. zrovna čtu, že :
  Stát chce zpřísnit podmínky pro obchod s pohonnými hmotami, aby zamezil daňovým únikům. Obchodníci budou muset pro získání licence složit kauci 20 milionů korun, budou rovněž muset prokázat beztrestnost a bezdlužnost.

  a pak pekaři, mlíkaři …

 113. Jirko ppa,
  hele, jako žasnoucí laik jsem teď zjistil, že nelze vypsat fakturu za použití hovnocucu na pátého listopadu, ale nejvýše na druhého listopadu. Ona je nějaká direktiva EU, že nelze použít hovnocucu po 31. říjnu? Já vím, ptám se jako blbec, ale stejně mi to vrtá hlavou… 🙁

 114. 131 Co to je vypsat frakturu? Vypsat fixu, to bych chápal, tam se naleje barevný inkoust, trochu lihu a zase píše. Vypsaná fraktura – na zlomenině hrajete piškvorky?

 115. Ptakopysku, tesi mne Tva duvera, ze vim vse o hovnech, ale tady jsem proste zklamal. nevim. mozna mate v ucetnim systemu uz nastaveny konec sveta co ma prijit v prosinci a je u Vas nejaka casova dilatace 😀

 116. Kvalitní vědecký výzkum je záležitost na generace.
  Geniální vědec může za svůj život vybudovat maximálně kvalitní ústav, nikoli kvalitní celý obor. Je to záležitost týmu v systému štafety a dlouho to trvá.
  Každý ví, že jedním z důvodů proč socialismus zaostal, bylo přiškrcení výzkumu na samu mez použitelnosti v době, kdy na západě výzkum duněl.

  Problém je v tom, že výzkum je investice do budoucnosti, ale politici rozhodují o investicích dnes a budoucnost je nezajímá.

  Jestliže se dnes investuje v Číně a v Indii a přiškrcují se investice v Evropě, je jasné, že během jediné generace prohrajeme ten závod definitivně a budeme to staletí napravovat.

 117. nickname,
  jste mě dostal, asi třikrát jsem to po sobě četl, než jsem se ubezpečil, že tam to „R“ nejni 🙂
  Koneckonců je pondělí a to po mě nikdo nemůže chtít, abych vymejšlel nějaký složitostě…

 118. Jirko ppa,
  nojo, já vím, že se snažím v těchto bouřlivých dnech, kdy jde ODS o bytí a nebytí, zavést marginální diskusi o hovně. Ale já bych jinak dneska neusnul. Paní účetní u fekalistů mi striktně odmítla napsat fakturu na dnešek mumlajíc něco o tom, že „Fekál na poli v listopadu viděti – průser veliký.“ Jako moudrost vyčtená z Pečírkova kalendáře mi to nepřipadalo.
  Tak jsem si myslel, že jako prostý zemědělský rock’nrolník řešíš podobné problémy.

 119. Rputi, všichni víme, že se něco (věda, školství,výzkum) má budovat kvalitně, systematicky, dostatečně financovat.
  Problém nastane, když se má každá z těch všeobecných fráz kvantifikovat. Kolik by měl dostat dobrý učitel nebo vědátor ? Má zdravotní sestra dost peněz-ale v porovnání s kým ?
  Co je výsledkem práce výzkumáku ? Jak změřit úspěšnost výzkumu ?

 120. A nešlo to rozepsat na čistící prostředky nebo na konzultaci, ptakopysku ?

 121. NoName,
  mám obamu, že faktura na čistící prostředky by nám byla úplně na hovno. Protože bysme měli prázdnej septik a za celej rok nám chyběla faktura na vyvezení septiku. A kdyby přišla kontrola z odboru životního prostředí, byli bychom po krk v … síti zlého obra.

 122. 140: Ale až se zjistí – a ono se zjistí, že septik byl vyvežen 5.11 místo 2.11 (2.11 byl fekál dle faktury z autoservisu v opravě), tak pak nastane čoromo, porušenírozpočtovékázně, šlendrián ve státní správě a povinnost vrátit všechny dotace za rok 2012. Budlikybudlik. Kdo nezažil, neuvěří.

 123. nickname,
  máme bombenfest alibi! Když nahlédnete na mojí xichtoknihu, zjistíte, že fekál stál mezi vratama už minulej tejden. A oprava nastala až poté.

 124. Papirove to samozrejme musi sedet, i kdyby zumpa pretekala.

  A Tva poznamka o tom, ze kdo jinej nez rolnik by mel vedet vic o hovnech nez ostatni, tak to je fakt, protoze tenhle konicek je fakt na tu vec. Slovy klasika, kdyz pan Dlabacek, opousti kadibudku….. Dnesni hruby narodni produkt, byl obzvlast hruby 🙁

  Nejak si myslim cim dal tim vic, ze nez pole s psenici, by bylo lepsi mit ta ropna.

 125. Modry Ptaku, presne tak, zadne setreni neni, mentalita presne takova , jako pises, hruza nebetycneho rozsahu v tekute forme, presto jsou presvedceni, ze jen kvuli jim se zemekoule otaci okolo osy….. Divne 🙁

 126. NoName,
  ano, jak kvalitu výzkumu kvantifikovat…. Toť otázka.
  Prof. Holý blahé paměti sám říkal, že několik desetiletí zkoušel různé látky, až našel tu skvělou. A že to šlo díky tomu, že měl na práci klid a zajištěné základní podmínky bez zásadních výkyvů. A že v současných podmínkách by nevybádal nic (nicméně jeho mateřský ústav je skutečně vynikající a snese mezinárodní srovnání bez ostudy).
  Je to podobné té archeologii – dvacet let se hrabete v písku,nacházíte úlomky…. a pak konečně nález jako hrom.

  No nic, zabrblala jsem si, a raději s tím končím. Holt tu Nobelovku v kotlince hned tak někdo nedostane, tedy za přírodní vědy.

 127. NoName,
  stručně řečeno, pozná se to podle toho, že ještě nelozíme po stromech a nerozbíjíme atom kladivem. Ony všechny přístroje, které doma máte jsou výsledkem výzkumu, velmi dlouhého výzkumu a generací výzkumníků.

  Matzurka sem dávala odkaz na objevy našeho týmu v Egyptě. Egyptologický ústav byl založen v r. 1919. A budoval ho „nějakej“ Lexa, „nějakej“ Žába, Vachala, Váhala, Černý a mnoho dalších. A protože to bylo jediné egyptologické centrum v RVHP a úspěšně konkurovalo západní egyptologii, tak ho za socíku ani zas tak moc neškrtili a vývoj pokračoval celkem nepřerušeně. …. No a pak vyjde v novinách článek a kasáme se, jak jsme dobrý.
  Ovšem stačí jim vzít peníze a…. za 20 let tu nebude ani stopy …

 128. NoName, já bych řekla, že od toho stromu v pralese až na Mars je to docela dlouhá štreka… 🙂

 129. Matzurko, já to nechci zbytečně hrotit, ale požadavky prof. Holého (netuším, kdo to je a používám ho univerzálně, když jsi ho zmínila) jsou standardními požadavky každého. On by každý chtěl klid na práci a zajištěné podmínky bez zásadních výkyvů. Potíž je v tom, že na trhu, to je místo, kde probíhá skutečné hospodářství, nic takového neexistuje. Tam je jediná jistota nejistota a jediná stabilita nestabilita. Tam totiž rozhoduje ten nespolehlivý, vrtošivý, rozmazlený, marnotratný a jánevímjakýještě tvor, který se jmenuje zákazník. On jediný rozhoduje o tom, co, kdy, kde koupí – zač utratí svoje vzácné zdroje, které na tom trhu získal, díky svým znalostem, dovednostem, úsilí a disciplíně. V mnoha případech přejde jinam a nikdy se nikdo nedozví proč. Jsem obrovským obdivovatelem lidského rozumu, tvůrčího myšlení, které se projevuje např. pokrokem ve vědě. Ale je třeba mít na paměti, že všechny vzácné zdroje, které někdo někam stáhnul např. k prof. Holému, nemohly být použity těmi, kterým patřily. Nikdy se nedozvíme, co všechno mohlo být někde vybádáno nebo vyrobeno, protože někdo rozhodnul, že ty vzácné zdroje má k dispozici prof. Holý. Kdybych někdy stál před rozhodnutím, kam mám směrovat svoje vzácné zdroje, které bych ušetřil tím, že je nemusím odevzdat státu, ale sám si rozhodnout kam, tak bych je určitě dal nějakému vědci, který bádá nad něčím smysluplným. Tím, že je alespoň nějaká naděje, že to bude někdy někdo používat. Nemám takovou alternativu. Ale poněkud mě zlobí tyhle nářky. Nota bene, když vidím jednotlivé kapitoly rozpočtu. Jde tam prachů jako slupek.

 130. Damy, vubec netusim o cem je rec… Mam jen nekolik otazek….

  Vlastne v podstate radsi ani nemam, ono je asi to mijeni co rika a kdo je tak velke, ze se divim, ze pismenka poznavam a rozumim slovum. Copak Vam neni jedna vec jasna, ze kdyz stat sebere trictvrte z toho za co proda mlikar litr mlika, tak mlikar nema naladu a chut se vubec zabejvat ustavem egyptologie, ci jak pokrocilo zkoumani leku na alzheimra? Ma starosti aby vubec prezil. A to vubec nemouvim o tom, ze kdyz jde nakoupit drizdi, doslova je bombardovan vybercima odpustku, tu na nemocne deti, tam na vodici pejsky, ci s novym prostorem.
  Dovedu si ale predstavit mlikare, kteremu kazdy rok zbude tolik penez, ze bude nadseny, kdyz se podeli s mistnim divadlem, protoze tam chodi, s nemocnici na nove vynaveni, s mistni universitou, protoze i on ma deti, smustavem pro vyzkum leku na blbost, protoze chce jeste mit dalsi deti…. No je to asi nesdelitelne, ale Matzurka by mohla vedet, ze to v nekterych spolecenskych vrstvam za oceanem je bezna praxe. Ale ta podminka nechani penez v penezence tem, kdo je vydela je zasadni.

 131. Jo a jsem presvedcen, ze pokud by stat donedavna monopol na lety do vesmiru, tak uz nejsem na Jihu, ale nekde na Marsu s atmosferou….

 132. Egyptologové jsou skvělí, Amis byl génius.
  I bez dotací.

 133. 149-150,
  Pánové, zajisté, že je nám to jasné, jenže NoName se mě ptal na kvantifikaci výzkumu, nikoli na to, jak to ten mlíkař má zaplatit.
  A „mlíkař“ by si měl uvědomit, že platí nejen ústav prof. Holého, ale taky ten Cermat a katedru píčologie a tisíc dalších zbytečností.
  Ovšem, když Modroptákovi je srdečně fuk, kdo je profesor Holý, tak těžko mohu požadovat, aby to zajímalo mlíkaře nebo Kalouska. Tohle ofrňování se jeden na druhého a neochota ocenit práci druhých je mor téhle společnosti!

 134. Rputi, takovej je zivot… Ja treba chci platit ND a ne vyzkum finskeho tanga….to je praste na kazdem. Bohuzel ted kazdej kdo plati dane, palti vsechno i to co nechce. A musim ti rikat kdo vlastne plati dane? Nemusim ze ne, je jich vyrazna mensina.

 135. Možná by bylo dobré obrátit se na PeSa a požádat ho, aby předložil podrobnou kvantifikaci své práce. Obávám se jen, že odpověď nebude spisovná…

 136. a na čt24 čekáme na brífing po jednání vlády
  asi nám sdělí, kolik zavírají zbytečných úřadů
  🙂

 137. A rputi, jasne Ti to nemi, protoze kdyby ano, nepises co je pro MP dobre a co horsi, nebo jak by se mel rozhodovat 😀

 138. nejsem si tak jistá, jetsli zrovna prostředky, přistrčené prof. Holému jsou největší díra v rpzpočtu.
  Větší průser jsou zelené dotace, předražené státní zakázky a zbytečné úřady.

  A to sponzorování vědců bych neviděla tak růžově, Modrý ptáku. Problém je v tom, že zatímco na hokejovém hrazení, bna festivalovém jevišti či aspoň ve filmových titulcích si můžete přečíst “ s laskavým přispěním firmy XY…“, tak kam s tím v laboratoři?
  nebo bude MAtzurka běhat po světě s nápisem “ Jsem vědec a sponzoruje mně….“ na zádech?

 139. Mlíkař si toho uvědomuje víc, než jsou elitáři schopni připustit, Rputi. minimálně intuitivně, na základě každodenní zkušenosti.
  BTW, podívejte se, co dokázal Edison nebo Tesla, Hewlett s Packardem, IBM, Sony … Dokonce i v oblasti „základního výzkumu“.
  A Vaší 153 se opět dostáváme na začátek, Rputi-jak poznat, kdo na státním cecku je důležitý a jak moc.

 140. MaYdo, ne kazdy , rekl bych skoro nikdo, nechce za sponsprovani nejakeho vyzkumu mit loga na pilulkach,

 141. Tak to je desnej narez…. Krutoprisnej, jak by rekla dcerka…. Ja jsem si donedavna myslel, ze mam velice selektivni vztah k ostatnim, ale takhle jsem tedy jeste neklesnul, to je fakt 😀

 142. Rputi, napsal jsem, že „netuším, kdo to je“. Z toho lze vyvodit jen to, že ho neznám. Pokud si z toho děláš nějaké vlastní závěry, tak jsou to Tvoje závěry, které s mým „netuším, kdo to je“ nijak nesouvisejí.

 143. MP,
  zkus si to přečíst tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Hol%C3%BD
  IMHO měl dostat Nobelovku, už jen za lék proti AIDS. In memoriam se ale nedávají.

  A znovu a naposled – ano, daňový poplatník by měl mít právo kecat do toho, kam jeho peníze jdou (když už mu je stát sebere). V USA to lze alespoň částečně (snad ještě pořád), paní domácí nám kdysi prozradila, že část jejich „taxes“ jde na výzkum rakoviny.
  Ono by se ukázalo, co je výzkum pro lidi zajímavý a co ne.
  Ale otázku mi nikdo nezodpověděl, a to proporce ? Opravdu je nutné zrušit školství a výzkum, aby měli na obraně co rozkrádat (ano, ženu to do krajnosti, ale zřejmě to k tomu směřuje)?
  A „peněz jak šlupek“ je pojem relativní, stačí to přepočítat na europrojekty, z nichž se budují a podporují věci mnohem zbytnější, než jsou akademické instituce…

 144. tady je dobrej blázinec.Zdá se, že Obamův štáb vyhlašuje červený kód paniky. Do Pennsylvanie, která ještě minulý týden byla solidně „modrá“, Obama tu vedl o 7 bodů, dnes narychlo přicestoval Clinton ve snaze stvrdit toto vedení, jež se zcvrklo na dva body. Neuplyne půl hodina, aby mi nezvonil telefon s nahranou hláškou od Clinta Eastwooda, Pat Boona, Mitta Romneye, či Obamy, abych šel zítra volit. Obamův náskok se rozplývá v postižených oblastech, kde záchranné práce pokračují pomalu. (Za to on opravdu nemůže – ten rozsah škod je obrovský). Jen se ozval, že je třeba bojovat se změnou klimatu, což mu také moc nepomohlo. Bude opravdu záležet kdo přijde k volbám. Ježto 41% voličů je registrovaných Demokratů, 30 Republikánů a 29% nezávislých – bude zíležet kolik nezávislých dá svůj hlas marginálním kandidátům a Mickey Mauseovi a kolik Demokratů prostě nepřijde. Republikáni jsou disciplinovanější a nasranější takže přijdou skoro v plných počtech. Spolehlivá stránka realclearpolitics v této chvíli srovnává preference – Obama 47.8, Romney 47.4 – což je pod prahem statistické chyby. Ta se při těchto průzkumech pohybuje v rozmezí 3%.
  Je to jak detektivka – budu průběžně informovat…

 145. Matzurko, jestli Ty nahodou nechces to, aby pater naroda rozhodovala selektivne a ze treba vyzkum anarchofeminismu ve stredoveku je „mensi“ vyzkum, nez lek na lupenku…. To preci nejde, ni? Ty po nich chces nejakej vykon a to se tresta, jen pockej….. Mimochodem, „kecaci“ projekty jsou samozrejme uspesnejsi, ve srovnani s Vama, maji lepsi „impact“ a vice jsou potrebne….. Nerikej ze se Vam vsechno povede na sto procent, jako jim ? 😀

 146. Matzurko, to, že by měla vláda s parlamentem ruku v ruce nejdříve zrušit veškeré agentury a valnou část úřadů, je naprosto bez debaty. Vytkněme to tedy před závorku a myslím, že by po takovém kroku zbylo dost peněz, aby bylo třeba výzkumu možno ještě přidat.

 147. maYdo, reagoval jsem na konkrétní příspěvek Matzurky. Je v něm obsaženo všechno. Kapitola věda a VŠ je téměř stejná jako celý rozpočet ministerstva obrany. Celý rozpočet ministerstva školství je o kousíček nižší než součet rozpočtů ministerstev vnitra, obrany a zemědělství, což jsou čtvté, páté a šesté nejvyšší rozpočty.
  Není rovnítko mezi donátorem a sponzorem. Ačkoli ve sportu jsou sponzoři vlastně inzerenti. Ale opravdu se nechci pouště opět do debaty, kterou jsme tady vedli před 2 lety. Tehdy to byly samoživitelky. Pouze jsem mírně alergický na nářky ohledně rozpočtu.
  Závěr je, že k válkám, Vladimíru Železnému, homosexualitě, domácímu násilí a samoživitelkám, přibude od nynějška věda jako další téma, kterému se budu v diskusích programově vyhýbat. Uvedená témata, z mně neznámých důvodů, vedou (ceteris paribus) rozumné lidi k neuvěřitelným exhibicím emocí.

 148. Matzurko, já souhlasím s tím, že by peníze měli dostat školy na úkor úřadů.
  ALE: co když pak za ty peníze postaví škola kongresové centrum (viz UTB ve Zlíně) nebo koupí pár skřínek do šaten za milion a půl (jedna ZŠ tady kousek od nás) ? Ti, co odklání, umí v každém segmentu, nejenom na obraně.

 149. Z Obamova dnešního kalendáře je vidět, že posiluje ve státech, které byly donedávna zcela jeho – promluví v hlavním městě Wisconsinu, Madisonu, na bulváru ML.Kinga, pak přeletí do Columbusu v Ohio a z nějd do Des Moines v Iowě – tam vedl ještě včera o 5 bodů. Odtud pak odletí do Chicaga, kde stráví noc a volby…

 150. MP, a nebudete se cítít lehce osamocen a izolován ? 😉

 151. 152 Jirko ppa etc „nekterych spolecenskych vrstvach za oceanem je bezna praxe“ …

  Jestli to není jejich kulturou odlišnou od zdejší. Co funguje v jedné kultuře, nemusí pouhým přenesením fungovat v jiné. Například je-li voláno po tom, aby zde bylo „Svýcarsko“, je sice voláno v dobrém úmyslu, ale chybí zde základní podmínka, švýcarská kultura. Švýcaři.

 152. Schumachere, takže nám je souzeno utopit se v byrokracii se 70% zdaněním, protože nejsme Švýcaři ?

 153. Matzurko, díky za odkaz. Mně to „naskočilo“ ihned po té zmínce o AIDS.

  NoName, slovy mého oblíbence S. Jesenina: dávno žiji na vše připravený, bez lítosti na vše jsem si zvyk´:-)

 154. (176) Ano, asi tak.
  Ad Holý, ten se asi vyplatil a zaplatil.
  Problém je, že onen klid na práci (a teplo, světlo, platy) požaduje více takových, kteří se, třeba i ne vlastní vinou, nezaplatí. Rozlišit je je práce nadlidská a ne vždy zdařená. Navíc něco z objeveného se může zhodnotit někomu úplně jinému, který „naváže“. Systém dobrovolných donátorů řeší spíš tu morální stránku věci.
  Většina peněz nejspíš stejně utíká jinudy.

 155. Foundry 169 – svatá pravda – do kamene tesat!

 156. A která jo to, ta „valná část úřadů“ ? A jak ji zrušit ? Když přece zákony a zvyklosti a vakuum, které vznikne ….

 157. Schumi,
  oni jim Albánci ve dvou, třech generacích, graficky znázorní, co to znamená švýcarská kultura v praxi. Po své poslední návštěvě Klokánie a pozorování multikulturního qasu v některých čtvrtích v Sydney jsemť velkým pesimistou v tomto ohledu.

 158. Ptakopysku, nedávno řešili Švýcaři případ, kdy naturalizovaný Albánec ve švýcarském dresu schválně nedal gól Albáncům, prý přece nebude dávat gól vlastním, napsal na Facebooku.
  Na první pohled komické, ale jenom na první pohled.

 159. AK, na seznamu je i Akademie věd. To by asi Matzurka nesouhlasila.

 160. No Name, třeba ty v AeroKarlově odkazu – jen tak cvičně jsem si to spočítal a ta sranda nás stojí 51 miliard ročně.
  Ano, vím, že tam kacířsky uvedena i AV 🙂 Málo lidí si však uvědomuje, že AV ČR byla zřízena dle sovětského vzoru v roce 1952 a nějak nám zůstala „since then to eternity“ 🙂

 161. NoName, až nyní jsem zaznamenal Vaši 161 – zvlášť úvodní souvětí zcela vyjadřuje můj vztah ke všem povýšeným nadutcům.

  Kdysi jsem studoval životopisy zakladatelů dnes známých gigantů. Z Vámi zmíněných mě fascinoval Akio Morita od Sony (Daniel Pacard a William Hewlett nebo Thomas Watson byli také nesporně géniové). Z nezmíněných Soichiro Honda (který po večerech vystudoval hutnictví). Povahou to byl ukrutný rovnostář a spolupráce s Fordem, kterému tehdy šéfoval elitářský Lee Iacocca, fungovala báječně. Když se jich na to později ptali, jak je možné, že „voda a oheň“ tak senzačně spolupracovali, tak nezávisle na sobě sdělili na adresu toho druhého, že „je úplně posedlý auty“. (Iacocca měl navíc u Forda a později Chryslera k dispozici Hala Sperlicha, který postavil asi úplně všechna auta od 60. do 80. let, která za něco stála).
  Nejvíc jsem se tehdy pobavil nad tím, že dnešní světovou jedničku v produkci aut založil Sakichi Toyoda jako výrobu tkalcovských stavů. Začátky zmiňovaných (a dalších, které jsme nezmínili) jsou až nudně stejné.

 162. Dobrý podvečer,

  tak jsme dnes narazila na ouřadě na vskutku vybraný exemplář čehosi, co nemohu nazvat pravým jménem, neb by to bylo žalovatelné 😀

  Alč byla to zajímavá zkušenost, jak se domlouvat s někým, kdo je pevně rozhodnutý, že se s Váma rozumně domluvit nehodlá .

 163. Dobrý večer. Otázky „coby-kdyby“ jsou důležité. Co by se stalo, kdyby najednou „stát“ přestal podporovat vědu, školství, umění. „Stát“ nikoho nepodporuje. Viděli jste někdo „stát“? Vidím úředníky, kteří mi berou peníze. Berou je při každém nákupu jídla. Berou je při každém čerpání benzínu. Berou je, když si rozsvítím žárovku. Berou mi žárovku. Zakazují mi jezdit úspornými automobily. Zakazují mi zaměstnávat lidi. Zakazují mi pomáhat potřebným. Z poloviny mého platu se něco dostane k lidem, které bych já rád podpořil. Možná desetina vybraných peněz. Nikdo z nich neřekne „děkuji“, stále říkají „dej, dej“.
  Obyčejní lidé rádi podpoří druhé. Asi to mají v genech. Rádi pomohou sousedovi ostříhat plot. Rádi pomohou druhému najít práci. Rádi přispějí starým oblečením nebo nábytkem. Rádi dají i peníze na pro ně smysluplné činnosti.
  Nejvíce peněz dávají bohatí, protože mají nejvíce peněz.
  Nejvíce peněz dává střední třída, protože je nejpočetnější.
  Každý rozumný člověk investuje do svého okolí. Teď mám dost, tak si pro jistotu zajistím i vnější perimetr. Investuji do boje s rakovinou – co kdybych jí někdy dostal.
  Investuji do místní školy, aby lidé kolem byli moudří a ne magoři.
  Investuji do fotbalového klubu, aby si moje hrály na hřišti a ne v městských kolektorech.
  Investuji do opravy kostela, divadla, vždyť se na tu ostudu už nemůžeme koukat.
  Rozhlédněte se kolem sebe, uvidíte spoustu obyčejných lidí.

 164. Foundry, problematika dnešního špičkového vědeckého výzkumu spočívá v tom, že už si to nemůže člověk dělat sám a někde více-méně na koleni – ala madam Curie. Dneska je to týmová práce ve špičkově vybavených pracovištích. – Pokud by bylo dnes zrušeno, tak peníze na znovuvybudování už nikdy nikdo nesežene.
  Kdo by si zasponzoroval třeba výzkum „rozpady beta atomových jader včetně problému hmotnosti neutrin“, což je jedno z témat, které řeší Ústav Jaderné fyziky AV. Pokud by se to někomu přímo TEĎ nehodilo, tak asi nikdo, Ale výzkum je kontinuální záležitost .
  Nelze odložit a po 20 letech si najednou vzpomenout a včera bylo pozdě a do roka chceme výsledky! Nefunguje!

 165. Rputi, a jak tomu výzkumu pomůže aparát AV?

 166. No a jaký klíč tedy použijete u vědy k rozdělení peněz, Rputi ? Možnosti a témata základního výzkumu jsou neomezené, na rozdíl od rozpočtu.
  Vždy napíšete nějaký vzletný a úderný příspěvek, ale k tomu podstatnému-jak rozdat korunky se nevyjádříte.

 167. Dobrý večer.

  No nic, až bude potřeba dobré výzkumníky, tak je Kalousek přeci koupí, že. Až. (114)
  Matzurko, prosím pozor, tahle argumentace je bojem v posledním zákopu; zdá se mi chybné nechávat se zatlačit až do něj. Na to lze totiž snadno namítnout, že český základní výzkum je placen z českého státního rozpočtu, zatímco česká ekonomika závisí (navíc všelijak složitě a nezbadatelně) na celosvětovém; vysledovatelný příspěvek domácího pravděpodobně nebude v porovnání s náklady příliš velký. Ve skutečnosti smysl a účel základního výzkumu je IMHO dost jinde: Udržovat zde kulturu kritického uvažování, zdravé zvídavosti, netriviální tvořivosti, přirozených hierarchií a v neposlední řadě též skromnosti a houževnatosti, bez nichž se základní výzkum dobře dělat nedá – ale bez nichž nemůže ani dlouhodobě(ji) existovat takový stát, který za existenci vůbec stojí.

  Pochopitelně tímto způsobem se při hádkách o peníze málokdy argumentuje, neb todle by přece moh říct každej… Takže to celé běží dál vlastně spíše setrvačností. Ovšem po šťastných začátcích, kdy rozvoj (v rámci University) byl nejprve podněcován soutěživostí Čechů s Němci a poté k němu jistě nějak napomáhala i Masarykova předchozí akademická dráha, přišli Němci z Říše, kteří chtěli českou inteligenci zlikvidovat z principu – právě proto, že si na rozdíl od mnohých našich současníků byli dobře vědomi jejího významu pro národ a českou státnost –, a komunisti, kteří inteligenci likvidovali jednak pro jistotu, jednak též z principu, stejně jako vše, co je převyšovalo a/nebo na nich nezáviselo. V ideálním případě, v ideálním státě, by obě strany, vědci i ti, kdo je mají platit, měli mít intuitivní cit pro to, v čem je hodnota vědy, a zároveň i, což není úplně totéž, pro rozpoznání toho, co má vědeckou hodnotu. Mimochodem, toto vlastně má hodně blízko k těm emocím, které Modrý pták zavrhl.

  (136 podstatu věci IMHO spíše pomíjí; nevím, zda mlíkař si toho uvědomuje víc, než jsou elitáři schopni připustit – 161 –, dost možná ano, zejména však, v onom ztraceném světě let 1910 a 1920, je schopen vycítit to podstatné.)

  Tak to jen tak ve stručnosti, než se zas do debaty zapletu přespříliš. Ale ke vzájemnému vztahu emocí a racionálna ještě poznamenám, aniž bych to blíže komentoval, tohle: Zatímco jsem toto datloval, na nějakých 5 či 10 minut psaní přerušil telefonát pána, který potřeboval konsultaci k softwaru, na nějž jsem posledně sáhl před dvaceti lety…

 168. NoName, nemám vůbec nic nového, co bych k tomu sdělil – pro mě jsou vlastnická práva nedotknutelná. Je nesporným právem každého vlastníka nakládat se svým majetkem podle svého uvážení. Je-li někdo ochoten zaplatit více, aby si generátor pořídil rychleji než ten, který není ochoten zaplatit stejnou cenu, tak by ho měl obchodník odmítnout?
  Stejně tak je nesporným právem každého nespokojeného zákazníka vyvěsit fotku toho prodejce na každém rohu a vyzvat k jeho bojkotu, protože se mu nelíbilo jeho chování v době katastrofy. Je to zcela v souladu s vlastnickými právy, platí to univerzálně a nestrká do toho nos třetí strana.

 169. rád bych vnesl do této debaty špetku přízemního uvažování – mám na to na všechno peníze? Je mi k smíchu intergalaktická odpovědnost českého daňového poplatníka za kontinuitu základního výzkumu všech odvětví, co si jenom může vymyslet encyklopedista.

  Bylo by laciné se trefovat do nutnosti zkoumání mořských plžů ausgerechnet v Českých Budějovicích. Vynechal bych totiž daleko víc daleko horších polosoukromých zájmů za státní peníze, o kterých náhodou nic nevím.

 170. Foundry, aparát AV by měl sloužit jako servisní organizace jednotlivým ústavům, ale tohle je dotaz spíše na PeSa, ten to ví lépe a podrobněji.

  NoName – dtto! Rozdělování prostředků na vědu a výzkum řeší odborné týmy a kdyby to bylo tak jednoduché, tak se tu o tom vůbec nebavíme.
  Já osobně bych především z vědeckých pracovišť vypráskala všechny sociální etanology, enviromentálisty, pornografisty a podobnou svoloč!

 171. Rputi, nějak se do toho zamotáváte. Myslíte, že financování státní správy neřeší „odborné týmy“ ? Budou to umět u vědy, když jim to nejde u administrativy ?
  Každý živnostník nebo ekonom ve firmě odvádí lepší práci v alokaci zdrojů, než „odborný tým“. Není divu, na rozdíl od odborného týmu od dobré práce zavisí jeho přežití.

 172. ty jo, musím říci , že to je takové zvláštní….mlíkař, ve vaší společnosti, je daleko méně, neví,netuší a hlavně je úplně mimo, proto mu musí někdo říci, aby si náhodou nekoupil nějakou blbost. Nebylo by lepší mu rovnou všechno sebrat a všichni budou spokojení? Vždyť mu stačí jen jídlo a teplej flek na spaní.
  Jinak bych chtěl poznamenat, že dávat peníze do základního výzkumu mužou třeba nevzdělaní nadšenci, třeba i vzdělaní nadšenci, třeba i tem mlíkař, co nepřešel přes stránku 136 v jedné populární knížce o kvantové teorii…jen tak, protože prostě bude chtít. Třeba i jen za fotku z vjedcem, či za pozvání na fakultu, aby se podíval, jak rostou kristali, či podívat se do mikroskopu…. jsem znechucenej tím povýšeneectvím….:-(

 173. 191 Rputi, beta-záření může být podporováno výrobci měřících přístrojů – od měřičů tloušťky papíru po pozitronovou emisní tomografii. Pro vaší informaci měřící mikroskop může stát milión korun.

 174. jirko jiz se dostavas mimo regulerni tema. Nechapu proc jses znechucenej – pasaci ze statlu to uz davno neresi. Proste at si kazdy povysene resi sve mindraky . Pasacci si proste udelaji co je potreba pro jejich spokojene ziti a na socialni inzenyring povysenych hlav se budou snazit aby mi ukradli co nejmene.

 175. ale jirko, mlíkař přece bude shánět dvacet milionů, aby mohl mlíkařit, jak je v 132
  tak nebude muset kupovat nějakou blbost a ani podporovat divadlo
  jak jednoduché… nejdřív jedni, pak druzí, pak všichni

 176. Jirko, s tím mlíkařem jsi přišel ty – 152.

 177. Martine, jo, to jsou ty prostinké otázky, jimiž spolehlivě zabijím každou vznešenou debatu: Kdo to zaplatí? Máme na to?

 178. Pepo, překvapilo mne, že v článku není psáno, o kolik zdražely ty generátory.
  A že takovéto články píšou lidé, kteří nám v jiné dny vysvětlují, že když u ropovodu kýchla obsluha, je naprosto pochopitelné, že ropa podražila, protože trh je trh …

 179. Foundry, zato spasitelé a znalci se otázce peněz vyhýbají jako čert kříži. Ona ta otázka je totižto tak hnusná a přízemní…

 180. foundry, a jak funguje věda a výzkum a financování tam, kde nemají akademii?
  Já tím nebrojím proti zrušení akademie, jen nevím, jak to funguje jinde.

  Modrý ptáku, přiznám se, že nerozumím Vaší reakci. Jako neekonom a jako nevědec vím o financování vědy poměrně málo. Soudím podle toho, kde všude vidím loga různých sponzorů, že asi je větší vůle směřovat prostředky tam, kde to je „vidět“ – tedy ten nápis na hrazení nebo na podiu 🙂
  Čemuž zas rozumím, že z hlediska firmy může být zajímavější se zviditelnit než investovat do výzkumu, protože to přinese efekt hned, zatímco výzkum může být běh na dlouhou trať, navíc se zjištěním, že kolej je slepá. A chápu, že do věci s nejistým výsledkem se nechce investovat svoje prostředky.
  Toho ouředníka, co přiděluje z rozpočtu, to nebolí.

  No a jak z toho ven?
  Myslím, že ve vědě jsme se dostali, stejně jako v medicíně, že znalostí a možností je, že by ase mohly dělat zázraky, ale prachy nejsou.

  Co by mohlo být vynalezeno, kdyby nebyly prostředky směřovány k prof. Holému by se dala otočit taky že kdyby byly prostředky směřovány jinam, nemusel by být lék na AIDS.

  Ona ta otázka “ co by , kdyby…“ je zrádná – jakmile začnete příliš bádat nad tím, že by mohla přijít ještě lepší možnost, ještě lepší příležitost, tak se nehnete z místa. Protože vždycky se může stát, že byste mohlo svoje peníze investovat ještě lépe. nebo taky hůř.

  A pokud jde o rozpočet, tak víc, než který rezort má více nebo méně mi vadí, že se – napříč rezorty – hospodaří neefektivně. Když už teda máme ten systém, že stát to shrabe všechno na jednu hromadu a z toho přerozděluje.
  Jo a přiznám se, že rozdíl mězi pojmy „sponzor“ a „donátor“ mi není moc jasný.

  Když vuž jsme u toho zviditelňování, poněkud OT – zajimalo by mně, jetsli se fakt vrací investice do reklam. viz třeba reklamy na prací prášky. Přijdete do krámu a pplice plná pracích prostředků, které jsou o tolik lepší než běžný prací prostředek. Potíž je v tom, že jsou všechny lepší. Takže protože je znáte všechny a všechny jsou nejlepší, v něčem prát musíte, tak stejně vybíráte jako kdybyste žádn ou reklamu neviděli. Každý podle svého naturelu. Někdo třeba nejdražší, protože očekává, že to je ten nejlepší, jiný ten, který má jnejhezčín obal nebo protože v tomhle prala už babička a tyx cejchy, co v tom prala vydržely dodnes. Nebo ten nejlevnější, protože to je všechno to samý a tohle aspoń tolik nestojí.

  V čem tedy spočívá přínos reklamy?

 181. Maydo, financování vědy je v různých zemích různé, v těch fungujících je ovšem daleko větší podíl soukromého kapitálu. Cestou je třeba forma daňových asignací.

 182. MaYdo, prostě si pleteš pojmy a dojmy…když da absolvent peníze univerzitě, miliardář, když postaví školu, sponsoruje ústav výzkumu finského svérázu národního lovu, tak opravdu, ale opravdu není jeho „logo“ na trofejích a patentech… ale co, proč se do toho vůbec pletu…. třeba to dělá jen proto, o čem jsem psal nahoře? Třeba jen pro dobrý pocit…. copak taky nedáš peníze do kelímku žebrákovi před kostelem? samozřejmě, že je to nesrovnatelné, ale jde mi jen o ten pocit, že se zúčastňuješ dobré věci, pokud si tedy vůbec někdy takovej měla.

  Ano Rputi, doslova mne bere čert, když se povýšeně rozhoduje o penězích mlíkaře, které v potu tváře vydělal….

 183. No a nakonec i Holého výzkum byl v nemalé míře financován soukromým kapitálem. Teď jsem línej to hledat, ale mohutně to podšprajcovaly farmaceutické koncerny, pokud se dobře pamatuju.

 184. Tak to nakonec nebylo až tak obtížné – Holého výzkum financovali napřed Bristol-Meyers a pak Gilead Sciences. Pod oparem vznešenosti a ušlechtilosti je normální rozumná investice.

 185. JIrko, když ten mlíkař nezasponzoruje výzkum jaderné energie, tak mu nezbude než si na dvoře postavit fofrník a počkat si až začne foukat, takže se mu může stát, že mlíko zatím zkysne. 🙂

 186. Jirko, ukaž mi v téhle zemi absolventa, který dal peníze univerzitě 😀

  Pokud vím, typický absolvent české university požaduje, aby po absolvování university měl nárok na místo s dobrým platem, když obětoval společnosti a univerzitě léta mladosti. 😀

  A s řečmi o pocitu účasti v dobré věci to na mně nezkoušej. Těch, co mají kšeft z toho, že somrují, abych přispěla nějakou korunou na dobrou věc potkávám na Andělu denně dost. Třeba na boj proti drogám nebo na dětství bez úrazu.

  To už dám radši tomu žebrákovi, protože ten neotravuje s podobnými řečmi, je rád, že dostal nějakýho bůra a nemá potřebu řečnit o nějakém vyšším blahu.

 187. stejně je to legrační to číst…moje pocity jsou smíšené. na jedné straně nadšení z večerní vyhrané aukce, samozřejmě něco na Vánoce a obdarovaná bude nadšená, a hlavně, že jsem ženu přímo telefonicky vybídl, ať to letos necha na mě, že aby se nestalo to co minulý rok, kdy jsem si připadal, jako v Adamsově rodině, kdy jsme se vzájemně „přeaukcovávali“…No letos to bylo o to levnější…..
  Na druhou stranu mi svědomí hryže, protože jsem měl dát radši na jadernej výzkum, protože jsem taky mlíkař, tak jestli to do zejtřka nezkysne. Když ovšem zkysne, tak nevadí, všechno se dá vypálit a víte kolik platí jedna věhlasná kosmetická firma za lkohol z té hnusně zelené vody, co zbejvá , když se třeba dělají sejry? Jo a protože se tím základní výzkum a ani ten aplikovaný nezabejval, jako mlíkaři, jsme na ten prosces kvašení a výroby přišli sami a za naše … 😀

 188. foundry, mně je jasný, žře v takovém USA nre bo Anglii je v tom daleko víc toho soukromého kapitálu.
  Spíš myslím, jak to funguje bez tej Akademie věd.

 189. 211 Maydo, kdyby některý lidi nebyli prasata, nebyl by zapotřebí,

 190. Foumdry, Holého, pravda, sponzorovaly koncerny, ale až v době, když věděly, že se jim to vyplatí. Než vybudoval svůj ústav a své renomé, tak se to všechno taky financovalo z rozpočtu.
  Nelze než opakovat, co jsi už napsal ve 169 – kdyby se zrušily všechny zbytečnosti…
  Tak by i ten mlíkař byl vysmátej!

 191. jsem zklamán, nemyslel jsem si, že zde bude tolik povýšenej elitářů….budu číst dál jen s „předobrazem“ této debaty, co udělat s cizejma prachama. Už to prostě nebude tak nějak věrohodné, jako dřív…

 192. vzdyt to rikam – kdyby se zrusili vsechny zbytecnosti tak by i ten mlikar byl vysmatej.

  Kdo probuh urci co jsou zbytecnosti a co uz jsou veci potrebne?
  aha ty odborne komise – ja nedovtipa 🙁

 193. 221 Ve státech bez platónské Akademie věd se o výzkum starají především vysoké školy. K čemu by byla akademie bez mladých vědců? Kde nabrat mladé vědce než na vysokých školách – pokud možno doktorandy? Více Pes a Matzurka, znají to z praxe, já jen zpovzdálí.

 194. Tuší vůbec někdo z centrálních plánovačů, kolik bádání a experimentů je třeba aby mohla fungovat fabrika? Kolik nápadů je třeba aby šlo vyrobit jeden šroubek? A potom ho vyrobit o jeden cent levněji? A udržet kvalitu na třech-čtyřech devítkách? 100 chyb pppm?

 195. 225 – ještě, kdyby ti z toho nečouhal ten Marx …. 😀

  226 – Inu taková katedra pornografie je v dobách krize zajisté tím nejdůležitějším… 🙂

 196. Modrej, vlastnické právo samo o sobě neexistuje. To je umělý konstrukt. Je jen svoboda. V konkrétních situacích konkrétně omezená. I když…je také umělým konstruktem. V praxi je možností chování přímo úměrné síle projevit vůli chováním. Sice to bylo „civilizovaně“ vtěleno do mravních imperativů“, ale základem je ona síla.

 197. Rputi, snaž se bejt konkrétní a poděl se se mnou, kde mi kouká marx?

 198. ja se tady zeptam tech povysenych hlav zda vi kolik penez , prace, zkouseni , zklamani , znovustani ze zemne musi udelat mlikar nez mu seberou tu pulku aby mohly prerozdelovat:o

  nevi 🙁

  ja tedy beru ten kalouskuv truc jako pozitivum a je mi jedno kde to pokrati – treba to spusti lavinu.
  no a kdyz to spusti lavinu protestu a kecu jak za komunistu … a jak to ti dnesni uz zvladnou naplanovat driv – tak to aspon pujde rychleji nez kunetka cekal

 199. 225 jirko ppa etc….zajisté, na to co udělat s cizíma prachama se vždycky najde spousta těch, kteří ty prachy nemají. Jaký barák si má postavit soused, jaký nejlepší tvar by měl mít jeho bazén, jak by měl mít obloženou koupelnu….To, že mně se to nelíbí, že to podle mého subjektivního názoruje třeba architektonická hrůza nic nemění na tom, že to je výlučně jeho záležitost. Jediné co se mně může dotýkat, a v tom směru v civilizovaném zahraničí je vlastnické právo omezováno, je že případná hrůznost může snížit hodnotu mého vlastního domu. Například v Rakousku nebo Švýcarsku nebo jinde nepřichází v úvahu zastavěnost jak kdyby tam bez urbanistického plánu někdo naházel výtvory z katalogu podnikatelského baroka a nyní nově podnikatelského funkcionalismu. Naopak jde se do takových detailů jako barva plotu.

 200. Nakonec, máme listopad, za chvíli se rozjede kolotoč utrácení peněz, které se musí utratit, protože když je organizace neutratí, příští rok je nedostane. A tak se do „inistitucí“ budou kupovat židle, dvd přehrávače, televize, barevné encyklopedie … V situaci, kdy stát hospodaří se schodkem přes 100 milard.

 201. Jirko, takové „Mlíkař v potu tváře vydělal“ je slovník proletářského internacionalismu jen s opačným znaménkem. Výkřiky o elitářství dtto. Těch jsem se za socíku naposlouchala až dost!

 202. Rozhodnout o důležitosti nebo zbytečnosti mohou jen a pouze lidé tím, že buď dobrovolně dají své peníze nebo zase dobrovolně nedají své peníze. Zdůrazňuji slova dobrovolně a své.

 203. Nedivím se Rputi, že si to slýchala, prostě to slyšíš znova, chováš se furt stejně, což je samozřejmě v pořádku a to si nedovolím kritizovat, jen mne zaráží, že jinejma slovama říkáš to samé, jako socialisté všech barev….. že mlíkař je blbec, který neví, co je pro něj prospěšné a tak je mu to potřeba říci. A tímto s t tématem končím a řadím ho tam, kde si zaslouží být, ve vyvezené žumpě u Ptakopyska…

 204. Foundry, kdyby se tvoje firma dostala do problémů (tfuj, tfuj!), tak taky nerozprodáš stroje a materiál a budeš se snažit nějak udržet své nejlepší dělníky, protože víš, že bez nich bys začínal znova jen velice těžko.
  Možná budeš jezdit menším autem, z krvácejícím srdcem prodáš motorku …. atp. Ale za každou cenu se budeš snažit zachovat možnost, že začneš znova tam, kde jsi přestal, protože začneš rychleji a nikoli od naprosté nuly.

 205. Jirko,mlíkaře jako příklad blbce jsi uvedl ty. 🙂

 206. 240 no jo to je moznost – s kterou se pocita.
  druha je ze si spokojene bude uzivat za penize co z rozprodeje utrzi.
  ale to v modelu asi neni jako varianta

 207. o nikoliv…. já ho bral jako příklad člověka, co v potu tváře, každý den maká od rána do večera, aby mohl zaplatit ty egyptology, co řvou, že dostávají furt málo a že by chtěli víc a že se nedivím, že to připadá mlíkařovi nejen nespravedlivé, ale může taky kopnout vykopávače mumií do zadku…..kdyby ovšem stát mu nesebral tolik, tak by třeba něco poslal, protože jezdí do egypta na dovolenou a líbí se mu tam…a třeba i do tábora na vykopávky by se rád podíval a ukázal, jako hrdý donátor, dětem, co financuje… ale to jsou věci příliš virtuální…

 208. Rputi, i v případě nadneseném v 240 by se furt a pořád jednalo o mé peníze, rozhodně bych to neřešil tím, že bych měl snahu ožebračit souseda.

 209. Nickname,
  ok, tak to by asi neměl být po technické stránce problém tu akademii zrušit.
  Prostě by si ty obory rozebraly fakulty. Nakonec ani by se nemusely rušit laboratoře, jen by to dostalo jinou hlavičku. A možná by se ušetřilo i na administrativě 🙂

 210. Rputi – 217 – Nemohu odolat 🙂 Ten úplně první zásadní krok k jadernému výzkumu spáchal úředník patentového úřadu v Bernu, kterého ta práce nudila a moc neuspokojovala (nazdar MP :-)) a sehnal ji s obtížemi. Nesponzoroval ho vůbec nikdo a ještě 4 roky po uveřejnění toho „zásadního kroku“ si vydělával na chleba na tom patentovém úřadu. Masivní příliv peněz daňového poplatníka do jaderného výzkumu začal o mnoho let později, po dopisu toho samého člověka Rooseveltovi z důvodů všeobecně známých.

 211. oteplovači, a jak konkrétně vypadal ten úplně první zásadní krok?
  Co vlastně ten člověk udělal?

 212. Maydo, usoudil, že E by mohlo být m x C2 🙂

 213. 243 Jirko ppa etc…kdepak do tábora na vykopávky. To je mu jako nezasvěcenému decentně jinak řečeno blbovi zapovězeno. To je jen pro vyvolené, kteří to v potu tváře mnoho let studovali, psali články s impaktfaktorem. Jemu je milostivě dovoleno obdivovat jejich práci, kázáno jim platit pro blaho lidstva vesmíru a vůbec a po čase si koupit výpravnou knihu, kde to na křídovém papíře bude všechno napsáno a popsáno k větší slávě archeologického boha a k plnění vyššího poslání.

 214. 240 Rputi, …s krvácejícím srdcem….
  Pozoruju jak se na netu „z“ v sedmém pádě šíří jako mor. Zhruba poslední dva roky. Z kým, z čím…. Nevím kde se to bere.

 215. A nemohu si odpustit jedno pošťouchnutí – vydělával si na chleba jako pracovník patentového ÚŘADU. Takže jistý příjem z peněz daňových poplatníků?

  Tím samozřejmě nezpochybňuji jeho zásluhy o jadený výzkum. Jen podotýkám, že aspoň na ten chleba být musí a že jako úředník ten „klid na práci“ a prostředky na chleba měl.

 216. 236 Rputi to je logické. Mnozí si myslí, že stačí prostá negace aby to bylo správně. Pominu-li to, že nikdo neví ono správně. Leč aby se mlátili klacky po hlavách, na to jim to stačí.

 217. Ach tak, Foundry. Nevím proč, měla jsem za to, že tenhle pracoval v pojišťovně.
  🙂

 218. Tohle ale není negace, Schumachere. Socialismus „obyčejným“ člověkem pohrdá, přestože se ním zaklíná.

 219. (223) Při vší úctě k Holému, je pravda, že peníze od Bristolu i Gileadu dostal, ale až v závěru. Gilead byl myslím vyloženě specializován na Holého objevy.
  Do té doby ho normálně platil ÚOCHAB, Ústav organické chemie a biochemie AV za běžný základní výzkum, dost dlouho (a ani to nebyl „jeho ústav“), byl jeden z mnoha pracovníků, ač asi nakonec nejvýdělečnější).

 220. 237 Foundry, obvykle to platí. Jenže v čem je můj spor s Modrým, mohou být zdůrazňuji výjimečné situace, že je nutno v krátkém čase soustředit mnoho prostředků. Například k obraně nebo pro odvrácení katastrofy. „Soukromé vlastnictví nesmí být dotčeno i kdyby lidstvo mělo zahynout“ (obdoba jednoho Římského rčení) není mým heslem. Když jde do tuhého, nutno rozhodovat jako v armádě. Příkladem je válečné hospodářství. V tom nevidím problém. Problém je, že na to vzniká návyk přecházející ve snahu tím univerzálně a pro věčné časy a nikdy jinak tím řešit cokoli. Obdoba už nepotřebného procesu který stále spotřebovává systémové prostředky, což se řeší různě, například „tato aplikace neodpovídá, chcete ji ukončit? ano-ne“, ctrl-alt-del, vypínač, vytažení ze zásuvky, kladivo…..

 221. 240: Rputi, klidně se ptejte. Před týdnem jsme propustili dvacet schopných a šikovných lidí. Ani kdyby pan majitel prodal svoje stará BMW tak by jim to místo nezachránilo. Majitel je skrblík a každé euro investuje zpět do podniku. Váží si zaměstnanců, ale když je krize, klesnou zakázky, musí pryč všichni pro které není ani náhradní práce. Kdo nepracuje táhne firmu dvakrát ke dnu. Jednou tím, že musí dostat výplatu, podruhé tím, že kazí morálku.

 222. PeS by byl asi podrobnější, ale placení výzkumu už je dnes všude kombinace peněz „státních“ a „soukromých“. I ty univerzity, které by byly alternativou AV.
  Takže já si přeji pouze, aby v tom nebyly příliš velké kopance.

 223. 256 NoName, to nevím co socialismus, protože nevím co to je. Byl nějaký režim co by „reálný socialismus“, teď máme „reálný kapitalismus“. Pohrdání „obyčejným“ člověkem je tak nějak typické pro vládnoucí „elity“. Náboženské, politické, vědecké… Čest výjimkám.

 224. A dobré noci přeji, stejně to nemá obecně přijatelné řešení.

 225. Foundry, že je stávající AV bolševické monstrum s oblibou vyřvával Topolánek, sice za zavřenými dveřmi, ale ty byly dost tenké… 🙂 Ve skutečnosti má historii mnohem delší, od konce 18. století, a mimouniverzitní badatelská pracoviště vymejšlel už J.E. Purkyně. http://www.cas.cz/o_avcr/historie/
  A řada států Stalinem nedotčených (USA, Japonsko, Francie… Německo, Španělsko…) má podobný systém pracovišť, takže tohle neberu. Navíc, AV bývala v socíku “azylem” pro badatele jinak nepohodlné… Po revoluci se jako jedna z mála státních institucí celkem rychle vypořádala s těmi, co byli na ústavy “dosazeni”, ať už StB nebo jen pro svou rudou knížku. Nezažila jsem to na vlastní kůži, jsemť mladší ročník, ale stačí občas poslouchat kolegy, když vzpomínají.
  Ano, i na AV máme úředníky, např. na našem ústavu čítajícím cca 100 vědců (60 doktorů a 40 doktorandů – to jsou studenti PřF JU, akademii byla licence na PhD odebrána již před mnoha lety) dvě sekretářky. Jednoho technika starající se o vozový park a drobné opravy. Kolik laborantek si nejsem jista, řada z nich je přijímána jen na určité projekty. Bakaláře a magistranty nedopočítám. Co je v Praze či jinde netuším, dost se to liší ve všech ohledech.
  Ano, Holého výzkum je nyní uchycen soukromým kapitálem, ale v začátcích po něm pes neštěknul, takže ony nyní cizinou zpeněžené výsledky sponzorovali naši rodiče a prarodiče prostřednictvím ČSSR…. Bude někdo tak zásadový, a odmítne antivirotikum, neb bylo vybádáno za socialismu ? (pozor, to byl černý humor). Těm nemocným AIDS je to celosvětově dost putna, hlavně když lék zabere …. Holý ale také vychoval skvadru následovníků, ten ústav bude ještě dlouho vzkvétat na jeho základech.

  MP, ano, mám v tom emoce, asi kvůli chromozómům 🙂 Ne, rozhodně debatu o vědě neopouštěj, a kvůli mně už vůbec, emoce potřebují racio, aby je korigovalo. Rozhodně nejsem zastáncem „elity“ a „vznešených ideálů“, a je mi líto, když se předem vzdáš odpovědnosti. Tedy, ignorovat to stylem „ukrást se dá jen jednou“…. Možná i v tom je problém, že daňoví poplatníci, naštvaní nuceným odvodem a jeho výší, už pak jen raději zaklejí a o osud těch peněz se nezajímají. To se to pak Kalouskovi dělají rozpočty…. ale na tom „hrnci se zlaťáky“ sedí oni.
  AV je v rozpočtu schovaná do kapitoly „věda a výzkum“ ?

  To, že se stavějí superpaláce vědy či výuky v obskurních lokalitách či nově zřizovaným VŚ mi rovněž hlava nebere. Ale je za tím zřejmě lobbing jako všude jinde – nebo myslíte, že PeSem zmiňovaná pardubická chemie si dobrovolně vybrala architekta Koniáše ?

  Jo, a o plánu SSO zrušit AV vím :). Pak už to skutečně bude jak v tom Werichově – když platíte muziku víc než fyziku, tak se nedivte, že u nás není žádnej Einstein 🙂 Ale kojím se nadějí, že pokud by se splnily i ostatní jejich návrhy, např. nechat peníze lidem, kteří je vydělají, tak bude mít AV sponzorů dost. Anebo nebude.
  Ale pochopila jsem, jakožto parazit na státním cecíku přisátý nemám právo do toho kafrat, natož se rozčilovat, že nás holí víc než jiné. No, já jenom chtěla vědět, jestli je ten můj dojem pravdivý, což jsem se pořád nedověděla, takže nic. Rozhodně se necítím na roli arbitra, který by rozhodoval, komu dala, komu víc, komu málo, komu nic…. Jen bych na závěr podotkla, že stejně jako právníci, jsou i vědci drobátko…. pragmatici. Učitelka ZŠ asi po snížení platu neodejde učit jinam, vědec se naopak rozhlídne, kde je líp, a půjde – a to není výhrůžka, to je konstatování faktu. Tržního ?

  Vědci jsou taky JEN lidi. Dobrou noc.

 226. maYdo – 253 – hlásím, že šťouchnutí se nepovedlo. Patentový úřad je jedním z mála úřadů, který nevyžaduje peníze daňového poplatníka. Platí to dokonce i v této zemi. Náklady na činnost kryje úplně (!) z DOBROVOLNÝCH plateb výzkumníků, firem atd.

 227. maYdo – ad 219.

  Třeba já (resp. moje firma) a dokonce peníze nikoli malé a dokonce jsem ani neabsolvoval (z vlastní vůle, založení firmy mně bylo tenkrát přednější než dodělání školy). Takže bych prosil nezobecňovat.

  Jinak k debatě o vědě, výzkumu apod. bych si dovolil dodat zhruba toto. Celosvětově a dlouhodobě (v řádu desítek let) je poměr nákladů k měřitelným výnosům u státních či nadnárodních (obecně řekněme „nekomerčních“) subjektů naprosto děsivě malý až zanedbatelný. Je pochopitelné, že vědci zaměstnaní v těchto organisacích to velmi neradi slyší a přečasto argumentují tím, že vědecké poznatky nelze měřit penězi, že nelze odhadnout přínos základního výzkumu v budoucnu a tak dále a tak podobně.
  Jenže ani tohle mnohaleté okecávání nedokáže už v dnešní době zamaskovat zcela zřejmý fakt, že řádově lepší poměr cena/výkon v oblastech základního výzkumu mají jak soukromé firmy či soukromé university, tak i státní university ve většině zemí.

  Je to smutné, ale je to tak. Vždyť i takový superprojekt jako je CERN dokázal za veškeré peníze vyprodukovat za ty roky a desetiletí jeden jediný životaschopný projekt s globálním dopadem a tím byl/je WWW protokol. A tento projekt vznikl víceméně ve volném čase a na základě soukromé aktivity jednoho pracovníka CERNu.

  Osobně si myslím, že celá koncepce základního výzkumu by se měla celosvětově změnit. Není asi sporu o tom, že nemodernější výzkumné celky typu CERN či reaktor pro výzkum jaderné fúze není schopna v dnešní době financovat soukromá firma.
  Hledejme tedy jiné cesty. Například to, že peníze firmám nesebere stát, pokud je věnují do financování podobných projektů. Nebo třeba to, že stát(státy) sice zafinancují vybudování toho „CERNu“, ale už jej nebudou na státní útraty provozovat a předají ho soukromým firmám a universitám. Nebo jim ho třeba pronajmou se vším všudy na dobu určitou.

  Dlouhé roky se tvrdilo, že kosmonautika musí být státní a že to jinak nejde. A stačila jedna krize a vida, ISS bude zásobovat soukromá firma. A tak je to víceméně se vším.

 228. P.Kořenský – Nj – ale v době, kdy už je cesta relativně prošlapaná. Financovat to od samého začátku by trvalo o pár století déle!.
  Není to jednoznačné ani jednoduché, ale rušit něco, když nevím, jak pokračovat je blbina!
  Dobrou!

 229. Rputi – ad 266.

  Omlouvám se, ale tohle tvrzení je blbost podle naprosto všech pravidel. Doprava nákladu na oběžnou dráhu Země a zpět je skutečně jenom doprava. Sice technicky o trochu náročnější než železnice, ale pořád je to jenom doprava.

  V relativně nedávné minulosti zvládlo lidstvo bez státních berliček objev, vývoj a realisaci dopravy jak železniční (ta byla soukromá od A do Z počínaje objevem lokomotivy a kolejí až po realisaci a provozování transamerické železnice) tak i leteckou.
  Bratři Wrightové opravdu nebyli zaměstnanci „Výzkumného ústavu leteckého“ a firmy typu Rolss-Royce, Messerschmidt, Heinkel, Pratt et. Whittney a další též nebyly státní.
  No a pokud se týká kosmonautiky, tak Ciolkovskij byl chudý učitel někdy za cara a staří Číňané také nestavěli rakety za státní peníze.

  Tahle blbost o nezbytnosti státního základního výzkumu byla občanům uměle vsugerována v době válečné nebo víceméně válečné. Počínaje projektem Manhattan přes závody o to kdo dřív dostane náklad (zbraň) na oběžnou dráhu až po přistání na Měsíci. Ale už se moc nemluví o tom, že první jaderný reaktor byl vymyšlen, navržen a postaven víceméně za soukromé peníze (na jednom stadionu) a že celý projekt raketoplánu mohl být cca. 10x levnější, pokud by byl financován ze soukromých a nikoli ze státních peněz (a jeden kus kladiva dodaného NASA by tím pádem nestál 50.000 dolarů).

  Po pravdě řečeno nechápu, proč se těchto mýtů o nepostradatelnosti státu při vývoji moderních technologií ještě v dnešní době někdo drží. Asi proto, že blbost je velmi houževnatá bylina, zejména když se snoubí s nadějí.

 230. Ad např. 213. O donátorství. Dávám svoje peníze tam, kde vím na jaký účel budou použity a naprosto nepředpokládám, ani nechci – nejsem Rath, aby ten, komu jsem pomohla, nosil někde nálepku, že
  např. studuje proto , že mu to umožnila ta a ta ..To přece jde proti smyslu dobrovolné pomoci. A donátorství vůči svojí Alma mater, to je přeci otázka svědomí, ale taky uvědomění si toho, jestli tam kde jsem je její zásluha..

 231. Ale mimo tyto akademické debaty mě dost zajímá, jak probíhají volby v Americe …. Jsem zvědavá na Dušanův report a na jeho brilantní zhodnocení situace. Btw. Na reflexu je anketa: 1) kdo vyhraje, 2) koho si přejete

 232. Matzurko, jsou tři okamžiky, kdy řešit problémy: A) když nabouráš do zdi, B) když vidíš v obrysech světel zeď, C) na nedělním výletě, když je nebe bez mráčku, postavíš zeď těm A) a B). V jedné věci máš pravdu – mě detaily výdajů příliš nezajímají. Mě zajímá rozpočet jako celek. Kdyby byl vyrovnaný a daňová zátěž nebyla v dnešní výši, tak bych se tím vůbec nezabýval. Nenech se nikým napálit – daňoví poplatníci už dnes nikoho nezajímají. Příjemci je snadno převálcují. Ale slibuji, že se zúčastním smysluplné diskuse na toto téma.

  P. S. AV věd je samostatná kapitola 361, s rozpočtem 4 668 406 tis. Kč, což dělá 0,4% z celkového rozpočtu a je to 16 nejvyšší položka rozpočtu z celkových 41 položky.

 233. Tak se přiznám, že nakonec nejsem z tej AV moudřejší. Ale mám-li si vybrat, budu věřit Matzurce, jak to s tou vědou chodí jinde. I když ten předsudek, že to je podle sovětského vzoru je poměrně rozšířen.

  Já , Pavle, nepaušalizuji, jen uvažuji, jaký je asi tak poměr těch a oněch. A mezi těmi,kdo nekladou nároky, ale považují si dosaženého vzdělání, ještě těch, kteří jsou kromě toho nejen ochotni, ale i schopni svou vděčnost alma mater vyjádřit i finančním darem.

  Tak jo, patentový úřad byl přešlap. Měla jsem za to, že je financován státem stejně jako jiné úřady.

  Matzurko, sekretářky, asistentky a podobný personál nepovažuju za úředníky. Taky máme administrativní sílu, ale úřednice to není. Dělá nám účetnictví, eviduje a zakládá poštu, organizuje schůzky. Ale nevydává předpisy, nařízení, rozhodnutí.
  Takže to není úřednice.

 234. Jinak ještě k té 268 bych doplnil namátkou třeba to, že celá filosofie moderních operačních systémů Unix byla vyvinuta v soukromé firmě Bell Laboratories, stejně jako programovací jazyk C a mnoho dalších věcí, které ve své době byly předmětem soukromě financovaného základního výzkumu.
  Takže i například tvrzení o tom, že Internet (resp. TCP/IP protokol) je produktem státního projektu DARPA je do značné míry vylhaný. DARPANET (předchůdce TCP/IP) stavěl na tom, co prošlapaly za své peníze soukromé firmy.
  A když půjdeme dál do hloubky, tak samotný transistor, integrovaný obvod i mikroprocesor jsou výsledky základního výzkumu v soukromých firmách a nikoli výsledkem práce státem placených vědců či konstruktérů.

 235. Kalousek chce naštvat ty skupiny lidí u kterých předpokládá, že mají vliv, zdá se, že cílil přesně, zvedá se vlna pohoršení, ta smete ty kdo protestují proti zvyšování daní. Projdou “ úsporné“ balíčky a ze zvednuté DPH bude věda zachráněna. Je to mediální nátlak ukazující na hrobaře české vědy, školství, dálniční sítě…

  Pokaždé když se mluví o tom co a jak má stát platit a jak spravedlivě rozdělit peníze, vzpomenu si na jednoduché pravidlo. Jediné spravedlivě rozdělené peníze jsou ty, které si vydělám!!! Na téhle planetě nebyl, není a nebude stát, který by vytvořil něco co by bylo hodno směny. Někdy mám dojem, že „stát“ vymysleli neschopní k okrádání schopných. 🙂

  Stále nemohu uvěřit, že Rejpal odešel…

 236. Dobré ráno. Paní Kačeno, trefila jste hlavu na hřebíček. Má pravdu ten, kdo říká, že nejvíce výzkumu udělají soukromníci. Je pravda, že i ve státních ústavech probíhá důležitý výzkum. Lidé se začnou hádat, že tady se nemůže šetřit, tam také ne a pan Kalousek bude opět nejlepší ministr pod Sluncem. Má to dobře vymyšlené.
  Vědy a výzkumu se chytnou intelektuálové.
  Škol rodiče a odboráři.
  Dálnice si vezme na starost Strabag, Swietelski a Eurovia.
  Jen mi zůstává otázka, proč pro rozpočet místo „rebelů“ nezvedne ruku čssd?
  Každému z poslanců ODS, který zvedne ruku pro rozpočet připomeňte, že toto je jeho poslední volební období ve sněmovně. Voliči nezapomínají.

 237. Pavle Kořenský,
  zásadní chyba téhle debaty je, že se to pořád nese ve smyslu MUSÍ být státní versus MUSÍ být soukromá, při čemž já mám na mysli něco jiného.

  Jde mi o to, že jsou tu kvalitní ústavy s kvalitním vybavením a kvalitními týmy. Po zrušení AV by něco převzali soukromníci, něco by se připláclo k universitě a se zbytkem, který by nebyl momentálně finančně zajímavý by se šíbovalo tak dlouho, až by to chcíplo na skrčeninu. Uplatňovat ovšem v tomto ohledu něco jako „přírodní výběr“ je pošetilé. Ty ústavy se svou sumou vědění a výzkumu a výchovy vědců jsou samy o sobě příliš velkou hodnotou, než abychom je „hodili do kanálu“.
  Opakuji – bádání je kontinuální záležitost a rušit něco hodnotného, když nevím, jak to bude pokračovat, je marnotratnost!

  Dovolím si použít příklad profesora Holého, jak výše citovala Matzurka, že léta hledal tu „svou látku“ a dlouho nenacházel. Zdánlivě tedy ztrátová záležitost. Což ovšem není pravda, protože poznatky z těch let jsou velmi důležité a budou k dispozici při jiných výzkumech, kdy se stanou aktuální. Momentálně ovšem zisk nepřinesou.

  Velmi zjednodušeně se to dá přirovnat k výpravě neznámou krajinou, kdy by donátor po cestovateli chtěl, aby mu předem řekl, co je za tím velkým kopcem. Zkušený cestovatel může odhadnout, že za kopcem to pohoří pokračuje, ale určitě to nebude vědět, dokud na ten kopec nevyleze.

  Jinak – ano, bratři Wrigtové, Ciolkovskij, madam Curie – ono se to při tehdejším stavu vědy a techniky opravdu dalo „bastlit“ na koleni. Řada mých profesorů na fakuli byli bývalí gymnasiální profesoři, kteří se při tom ještě věnovali své vědě (Světe div se – středoškolský kantor měl tehdy ještě čas si odborně bádat!)
  Poslední, kdo tohle dokázal byl asi Wichterle, který opravdu bastlil své kontaktní čočky doma v koupelně, neb bolševik tomu nějak nepřál.

 238. MP,
  díky za věcnou poznámku.

  PavleK,
  technika je jedna věc, přírodní vědy a zejména biologie jiná. Až někdo v garáži na koleně vylaboruje lék na rakovinu, změním názor (zejména fáze klinických zkoušek mu tam půjde báječně). Komerční firmy na léčiva jen aplikují to, co vylezlo z laborek soukromých i státních univerzit a ústavů (celosvětově, viz Holého anitivirotika).

 239. Mimochodem, existuje kniha „Století velkých vynálezů“. Je určena starším dítkům, ale stojí za to si ji přečíst. Je až z podivem, kolik těch vynálezců bylo doslova zlikvidováno firmou, která ten jejich vynález začala vyrábět.

 240. K aktuální volbě – článek J.Fištejna na NP. Přejme si, aby lilo jak z konve 🙂

  …Před několika lety skupina vědců analyzovala údaje o volební účasti a porovnala je s pozorováními meteorologů za poslední půlstoletí. Výsledek byl vskutku zarážející: kdyby kupříkladu v roce 2000 na Floridě ve volební den nepršelo, prezidentem Spojených států by se stal Al Gore, nikoli George Bush. Kdyby v roce 1960 v klíčových státech v den voleb naopak lilo jak z konve, nezvítězil by John Kennedy, alebrž Richard Nixon. V průměru, podle zmíněné studie, každý palec srážek navíc přidává republikánskému kandidátovi 2,5 % hlasů…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/usa-spurt-v-cilove-rovince-d04-/p_zahranici.asp?c=A121105_194112_p_zahranici_wag

 241. No jo, zcela absurdni debata o nemoznosti soukromych penez, protoze mlikar je blbec a firma to nebude delat, nebot to neni vydelecne, v zakladnim vyzkumu cehokoliv je kouzelna. V podstate ukazuje to co si myslim porad, ze komuniste jsou hlupaci, stacilo dovest pak Burd a Nekrmanu, banany dvakrat rocne a bylo by to. Ja nejak nerozumim asi tematu dost dobre, jsem jen clovek co si koupil predrazenej listek do kina na film co se mi nelibi a jeste mne ani nepustili do salu. Presto jsem napadany, ze listek je prilis levny a ze ten film byl v podstate blbej a ze se musim priste vice snazit. Na me potichu septane poznamky, ze snad bych i ja mohl jit do salu, kde se promita, nebo dokonce si mel vybrat film se mi dostava jen pohrdave odpovedi, ze jsem blbec, ze o tom nic nevim a tak mam zistat venku. Je samozrejme reseni stavu jednoduche, jit do jineho multikaina, kde sice davaj stejne slataniny a i vysledek je stejny, jen ten listek je proste levnejsi a u baru maji lepsi piti, je tam zatopeno a nebo jsou tam v predsali uz vsichni moji kamaradi…..

 242. Mrtvá kočka praví:
  Nepodporujte vědu. Škoda peněz. Za ušetřené peníze si koupíme co budeme chtít. Vítejte v Olduvai Gorge.

 243. Rputi, Matzurko, s dovolením bych se vrátil na začátek (ano, nejde hned zrušit vše, ano, stát má podpořit vědu a vzdělání): umíte aspoň načrtnout systém, který podpoří ty schopné ? A když ano, v jakém počtu, v jakých oborech ? A jaký bude systém kontroly ?
  Je potřeba nechat bádat laboratoř 30 let, i když z ní nic nevypadne, protože tak už to ve výzkumu chodí ?
  Je věda stále doménou zápalu pro věc, nebo má mít vědec nadpůměrou životní úroveň, aby mohl bádat v klidu ? Pokud ano, co za to poplatník (který dost často životní úroveň nemá ani průměrnou) dostane a kdy ?

 244. Nikoliv dvd…. Podporujme vedu, umeni, kulturu, potrebne, sirotky, skoly….. Ale adresne a konkretne a srozumitelne a treba i statem stanovenym mnozstvim penez. Nikoliv vsak plosne a bez svobody rozhodovani.
  Kde je hranice mezi tim, kdyz se tady spila pateri naroda, kdyz rozdeluje nesmyslne penize na predrazene stavby pamatniku vladnuti a pridelovani penez na vyzkum amazonskych indianu a prideleni penez na neco smysluplneho. Stejne je to z loupeze a jsem bytostne presvedcen, ze „mlikar“ neni blbec a vi kam s jeho vydelanejma penezma. Ale jiste, hranice je presna, je tam kde ji „nekdo urci“ 😀

 245. Dobré ráno. Otázka nestojí, zda má vědu, výzkum, školství, kulturu et cetera podporovat stát z daní všech daňových poplatníků a plátců či zda podporu téhož ponechat výhradně na soukromé sféře, na dobrovolném a vědomém rozhodnutí občana-suveréna, ale co je stát, co od něj čekáme a co od něj chceme, co má zajišťovat a do čeho už mu nic není. Jinak je to obdoba hádání nás dětí o prázdninách, jestli je důležitější město nebo vesnice. I při té hádce jsme se dokázali pořádně pourážet a rozkmotřit minimálně do konce prázdnin.
  OT: Otázka praktická a mimo hlavní téma – pro Helenu nebo Martina – kolik smluv na KÚ musí mít ověřené podpisy? Stačí na 2 vyhotoveních? Já vím, že se předkládá 2 + počet účastníků smlouvy, ale kolik z nich musí mít ověřený podpis a u kolika stačí pouhý originál podpisu?

 246. Dvd – tady nejde o to, podpořit či nepodpořit. Debatu vedu (alespoň já) na téma, že věda a výzkum ve státních rukou je zoufale neefektivní a v konečném důsledku je na tom hůř, než kdyby byla financována soukromníky. Třeba bych souhlasil i s oněmi daňovými asignacemi. Ale ty se u nás nějak neujaly, neb berou úředním přerozdělovačům smysl života.

 247. NoName, tohle se řeší na celém světě, proto granty, proto impaktované publikace atp.S tou nadprůměrnou životní úrovní si koledujete 😀 Nevím o vědci, který by měl životní úroveň, abyste mu ji mohl závidět. Rozhodně nepatří mezi ty, které tato společnost považuje za VIP.
  Pokud pominu, že otázka „co za to a kdy“ je sama o sobě na facky, jest mi konstatovat, že pokrok posledních 30-40let mluví sám za sebe. 🙂

 248. Dano, nejméně jedna, ale je možnost nemít ani jednu a před katastrálním úřadem uznat podpis za svůj. Viz vyhláška 26/2007 Sb.

 249. Rputi, s tebou je sranda….. Dovedu vyjmenovat deset moznosti zakladniho vyzkumu, kterej se mi zda zasadni a dulezitej, presto se ti to bude zdat, jako nebetycna blbost a predlozis seznam z deseti tvejma prioritama, kterym se budu za bricho popadat ja. Co kdybychom tedy nehledali nejaky spolecny zajem, ale vzajemne si umoznili platit, jakekoliv forme, to co pokladame za dulezite. Nebo je tady samozrejme pravdepodobnejsi varianta, ze moje priority budou hloupejsi a smeteny ze stoly a ja se budu muset podilet na tech tvejch. Se pak nediv, ze se mi to nelibi a ze nesjem demokrat a ze nakonec mam z toho legraci, jak se skubas, ze toho je vlastne malo, protoze trictvrte mi po ceste rozkradou 😀

 250. Když už jsem nakoukl, debata je opravdu vedena nesmyslně, jen si to někteří nechtějí přiznat a vyrážejí ze sebe zoufalé výkřiky.

  Mělo by se a musí se – proti nemělo by se a nesmí se. Každý ví, že Bílek je blbec a taky že jen ten jeho obor je hodnotný a podporyhodný.

  Ale klidně si debatujte, nakonec stejně narazíte na otázku, jestli na to máme. Věda se musí podporovat, tak zavolej Evu z Providentu.

  Už zase prší.

 251. Ahoj!
  DVD náhodou… kdyby každý měl pár kamenů, kamenný mlat a uměl s tím zacházet,třeba by byl Kalousek a spol. opatrnější…
  Mě jen zaráží, že ODS si vážně vzala za cíl odskákat (nést odpovědnost za)všechny výmysly TOP09.
  Když už jsou s tím blbnutím tak daleko, neměla by vláda, dle platného zákona(!) vypsat na přípravu státního rozpočtu výběrové řízení a pak vybrat nejlevnější variantu?
  Nebo alespoň Kalouskovi mlátit o hlavu tím Machovo návrhem ke snížení výdajů??

 252. Jirko, těžko diskutovat, když nečteš, co napíšu a opakuješ jak kolovrátek „státní versus soukromé“ Já píšu ze zcela jiného hlediska.

  Ve 276 jsem napsala:
  „Jde mi o to, že jsou tu kvalitní ústavy s kvalitním vybavením a kvalitními týmy. Po zrušení AV by něco převzali soukromníci, něco by se připláclo k universitě a se zbytkem, který by nebyl momentálně finančně zajímavý by se šíbovalo tak dlouho, až by to chcíplo na skrčeninu. Uplatňovat ovšem v tomto ohledu něco jako “přírodní výběr” je pošetilé. Ty ústavy se svou sumou vědění a výzkumu a výchovy vědců jsou samy o sobě příliš velkou hodnotou, než abychom je “hodili do kanálu”.
  Opakuji – bádání je kontinuální záležitost a rušit něco hodnotného, když nevím, jak to bude pokračovat, je marnotratnost!“

 253. Rputi…. Nevim jak bych to rekl jinak nez ….. Neny penys, neny laska. ….. Ale co, pojdme se dal tvarit, ze vedci badaj a ze stat plati 😀

 254. Ano, Rputi, neustále opakujete všeobecné fráze, se kterými jistě každý souhlasí. Ale pak dojde na rozpočet a – kolik, čeho, kde ?

 255. NoName, až dostanete rakovinu, tak bude už nejspíš pozdě říkat: „Já ten výzkum zaplatím“.
  Ono je to jako se zdravotním pojištěním. Snažíme se platit co nejméně, ale když je ouvej žádáme si nejlepší péči.

 256. 295: to je ještě větší fráze, Rputi.
  Já se nesnažím platit co nejméně, minulý měsíc jsem dal na zálohou na daň z příjmu (ještě tu mám pásku) 6200, za zdravotní 2500, sociální 3500. Myslím, že zaměstnavatel ještě něco přihodil. Nepatřím do kategorie „neplatím, ale remcám“. Tohle mi podsouváte naprosto zbytečně a hloupě.

 257. No Rputi…. Jak bych to jen tak jen shrnul…. Zase tedy pouziju meho oblibeneho klasika, ktere jsem vcera opet slysel….. Jsou pouze dve moznosti, bud zmen doktora, nebo si nech predepsat jine prasky

 258. no to je sranda a skoda ( i kdyz se mu nedivim ) ze se nevyjadril PeS i kdyz aspon Matzurka tu trochu napsala – jenze.
  ma se ocesat vsecko ne jenom veda .
  ale kdyz jsme u skolstvi a vedy – kdyz nejsou penize tak co? ( oprostuji se od toho ze jsou mene dulezite polozky ktere se musi smazat prvni – armada, policie, justice – ac vsechny spatne to nejsou)Budeme zkoumat a zadluzovat se protoze kdyz se zrusi kontinuita tak se tezko znovu zacne? ( coz je pravda) No ale dejme tomu ze proste neni tak budeme porad rikat nemuzeme protoze uz pak nenavazeme?.
  Pokus rputi se vyjadrit k firme ukazuje to nepochopeni . Soukromnik musi dnes a denne umet rici – to by bylo super dotahnout ale bohuzel na to nemam. Nebo kdyz budu pokracovat tak mi to zlomi vaz.
  Ze to ani v tom soukromem sektoru nezvladnou je videt na bankrotech ( vsechno neni bankrot ze si pasacci kupuji cerna SUV), firmach v cervenych cislech a podobne.
  Ale proste u nakradenejch penez se tak nejak lip rozhoduje ze se prece pokracovat musi.
  Verte ze mam zkusenost i s rozhodovanim co za sve muzu a musim tak co za cizi ( dotacni) musim a chci.
  Proste porad plati ze lehce nabyl lechce pozbyl – to rozhodovani je uplne jine!!!

  No a k tomu rozpusteni AV a prevodu na VS ktere jsou prece jine 🙁 nebo na sokromniky :O protoze jsou jini 😀
  no to muze vymyslet jen ….. doboha na kazde instituci vedecke se najdou ti co utraci s urcitym smyslem a hooodne tech co utraci nesmyslne.
  I u tech ci utraci s urcitym smyslem ale plati – ted muzeme dostat tak to utratime a hledejme co muzeme !!!

  No a ac mne PeS vyvedl z omylu alespon u nich – me zkusenosti jsou takove ze ve vede a vyzkumu jsou lide velice pekne placeni

 259. Dobré ráno,

  tak trochu mi ty úvahy o tom, jak by ta věda fungovala na záýkladě soukromého sponzoringu začínají připadat jako úvahy jednoho mého exkolegy o tom, že ten matxismus by fungoval, kdyby lidi byli tak uvědomělí, že by podle jeho zásad skutečně žili. 🙂

  Samozřejmě můžete dát svoje prostředky na to, na co chcete . Dokonce můžete předpokládat, že tak učiní i jiní. Ale nemůžete ty druhé donutit, aby svoje prostředky směřovali tam, kam Vy si představujete, že by měly jít. Oni třeba mají jinou představu.
  Takovej Tom Cruise, pokud vím, radši svoje miliony nastrká nějaké dianetické sektě, než na výzkum rakoviny. A můžete mu to vyčítat? Nemůžete. Ty prachy jsou jeho. A dokonce je vydělal nikoliv výrobou nějakého užitečného produktu nebo výrobou zázračného léku, ale něčím, co je pro život vlastně poměrně zbytečné. Co nemusíte mít a nepotřebujete, dokud ve Vás někdo nevzbudí pocit, že když neuvidíte Mission Imposible, tak jste sto let za opicema a přijdete o jedinečný zážitek a že to vidět prostě musíte.

  Samozřejmě , že nakonec ten výzkum funguje i v soukromých rukou. Jen je otázka, jestli lze vždycky nějak jednoduše srovnávat efektivitu. Tam, kde je věda dnes financovaná státem, byly jiné společenské podmínky, jiná úroveň vědy.
  Nakonec Marie Sklodowská šla bádat do Paříže ne proto, že by věda v Polsku byla tehdy díky státní podpoře věda na nízké úrovni a v Paříži na vysoké díky souromému sponzoringu, ale proto, že v Polsku, tehdy ruské provincii, se o žádné vědě nedalo ani mluvit, natož aby na karieru vědkyně nebo dokonce jen na univerzitní vzdělání mohla pomýšlet ženská.

  V zásadě jsou dvě cesty financování vedy : dobrovolně ze soukromých prostředků na základě rozhodnutí jednoho každého, ale pak si nestěžujte, když ne všichni budou toho názoru jako Vy, že je třeba sponzorovat jaderný výzkum.
  On i ten mlíkař dojít k rozhodnutí, že bude sponzorovat výzkum trvale udržitelných zdrojů.

  Druhá cesta je je cesta nedobrovolná – sebrat daně a rozhodnout, jak se rozdělí.

  Samozřejmě se dají obě cesty taky kombinovat různě složitými způsoby.
  A obě mají svoje plusy a minusy.

  Jo a to ta Sklodowská ještě měla kliku, že tehdy ta ruda byla odpad, takže studijní materiál mohla mít poměrně za pakatel.

 260. (286) Ty ovšem píšeš srozumitelněji a bez emocí (nejistého účelu).

 261. (294) Rozpočet – to zde ovšem neučunil nikdo a při vší úctě k debatujícím, nelze to ani očekávat.
  Takže zbývají ty teze.

 262. Tak jinak – Já a Matzurka se vyjadřujeme k hodnotě těch ústavů, většina ostatních k ceně, kterou je za to třeba zaplatit. Proto se míjíme.
  Pokud se mám vyjádřit k ceně, tak nejen já znovu tvrdím, že kdybychom zrušili všechny cermaty, katedry píčologií a jiné pijavice přisáté na státní vemeno, tak na ten výzkum bohatě zbude.

 263. Rputi, kdy si uz uvedomis, ze prvni co znicej a skoncej jsou prave ty projekty, ktere jsou zbytne a nepotrebne, v jejich ocich, protoze zakladni vyzkum lidem banany nekoupi, ale takovej cermat ano, protoze jde o vzdelani….. Nerozumim, ze nerozumis….

 264. Víč, Jirko, to je právě ta otázka, jetsli vezmou za své opravdu ty zbytné projekty…

  Ono v bádání se velice těžko určuje, co je zbytné. A věř, že reprezentatnti oborů, které Ty považuješ za zbytné, budou řvát, jak sjou nepostradatelní a podle klíče, že nejvíc nepostradatelný je ten, kdo nevíc řve, si možná i tu nepostradatelnost vyřve.

 265. znovu tedy – je velice odvazne ( natoz jen tak s placu ani rput/matzurka/ja/../nikdo)se vyjadrit ( bez ohledu na finance) ze na AV jsou vsechno spatne vedecke tymy a na VS jsou vsechny tymy spravne .

  no ale i kdyby tomu tak bylo tak kamaradi kamaradu to stejne zaridi dle potreb tech kamaradu a ne dle potreb vedy.

 266. (302) Tam je ovšem Rputi ten problém, Kdo a jak to udělá. Kapři, rybník, etc.
  To už je ale záležitost politická a o úrovni politiků iluze nejspíš nemá nikdo.

 267. NoName,
  vědět odpovědi na vaše otázky, tak se nepidlám se svým výzkumem v laborce :), ale všemu tomu šéfuju.
  Jak to dělá státní ETH v Curychu, že má dvacet či kolik Nobelistů ?

  Foundry, a čím se měří ta efektivita ?
  Mendel, objevitel zákonů genetických, to vysejval na zahrádku za svým klášterem. Kradl na ten hrášek z církevní pokladny ? Kdo mu schválil grant ?
  T.H.Morgan, Nobelista za poznání funkce chromozómů v dědičnosti, pracoval na privátní Columbia University (a ano, tento pán zavedl octomilku jako základní genetický model). Taky netuším, jak konkrétně peníze získával.
  Watson a Crick objevili strukturu DNA na „public research“ universitě…. Cambridge. Do zcela privátního sektoru se dostali až po udělení Nobelovky…
  Jak to sakra ta Cambridge dělá ?

  A vrátím se k tomu počátku, stálo tam mé povzdechnutí, že AV byla z rozpočtu sundána za poslední tři roky miliarda, což zhruba odpovídá tomu, kolik si šíbři na obraně ulili do kapsiček (dle informací z tisku). Překvapuje mne, že místo dopalu na ty zloděje raději setřete existenci státem podporovaného výzkumu, přičemž jiná alternativa v téhle zemi zatím neexistuje (Kellerova nadace je první vlaštovka). Ti, kdo budou bádat v nově postavených kampusech, jsou celí rádi, že mají místo k bádání – na stavbě jako takové se fakt nenapakovali, o těchto zakázkách se rozhodovalo jinde. Raději nebudu rozebírat, zda by k této stavební expanzi došlo, nebýt fondů EU.

  Zrušit AV přes noc je snadné, efekt tohoto činu vidím podobně, jako Rpuť. Zejména té privatizace v českých podmínkách se obávám, stačí se podívat, jak dopadly cukrovary i další průmysl. Kam zmizela jejich vývojová oddělení ?
  Taky bych byla raději, kdyby našemu ústavu mohli sponzoři dotovat přímo, a ne přes státní mašinerii, bobtnající byrokraty. Ale jak toho dosáhnout fakt nevím, navíc sponzoři se spíše nakloní k přímému biomedicínskému výzkumu, kde lze léčiva dobře zpeněžit. Ale genetika začala u toho hrášku, mouchy a statistiky, a principiálně obdobné kousky poznání okamžitě zpeněžit nelze, navíc se jejich význam mnohdy projeví až po dlouhých letech. Za objev struktury DNA z r.1953 byla Nobelovka udělena v r. 1962, a rozhodně s tím nikoho nevyléčíte.

  Doufám, že to moje nesouvislé žvanění PeSa nesklátilo….. 🙁

 268. no proc se nevracet k zelezne babe:-)

  „Cambridge je v podstatě soukromá vysoká škola. Nejvyšší částky ze státního rozpočtu získávala okolo roku 1990, kdy jí šlo z veřejných zdrojů 85 procent jejích příjmů,“ vysvětloval profesor Haňka. „Od té doby však příjmy ze státního rozpočtu klesají a klesají. Vláda Margaret Thatcherové zavedla to, že každý rok klesnou o pět procent,“ nastínil zákulisí financování Cambridge.

  http://www.cuni.cz/IFORUM-12725.html

 269. Takže universita, která má 85% prostředků z veřejných zdrojů je soukromá? To jsou mi věci….

  MAtzurko, jo, máte jiná alternativa zatím neexistuje. Vytvořit tu podmínky jako v Americe lusknutím prstů nejde. Ono se to hezky sní, co by kdyby, ale realita je jiná. A žijeme v realitě, ne v utopii. jednoduchá černobílá řešení obvykle v realitě nefungují, i když se jeví z hlediska vyšších pricipů mravních jako správná.

  něříkám, jteli je správně státní podpora výzkumu nebo soukromá. Jen bych podotkla, že v tej Americe zatím nejsme a co funguje po léta bez problémů tam, zdaleka nemusí fungovat tady.

  TAky si myslím, že skutečná černá díra v rozpočtu je někde úplně jinde. Ostatně jsem to psala výš.

 270. 308 Jak financovat školy, výzkum, charitu?
  Kdyby se zavedlo pravidlo, že 50% zisku jedince, korporace může jít nezdaněno přímo na podporu libých účelů, tak by bylo po problémech. Nebylo by třeba podporovat z daní sport, církve, školy, ústavy … fungovalo by to jak v Emerice.
  Dnes můžete dát jako fyzická osoba maximálně 10% svých příjmů a můžete si o to snížit daňový základ (ne sociální a zdravotní „pojištění“). U právnických osob je to do 5% zisku před zdaněním.
  Neboli: Chce-li mlíkař podarovat charitu, tak v optimálním případě se k charitě (ústavu) dostane 60% mlíkařem vydělaných peněz, zbytek sežere Kalousek. Dále musí ústav zaplatit DPH, t.j. ve výsledku mlíkařovo dar skončí nejméně z poloviny u Kalouska. A Kalousek rozhodne co je důležité, ne?
  Kolem Vás je spousty mlíkařů, vy je nevidíte?

 271. Samozřejmě můžete podporovat vámi vybrané ústavy, školy nad tuto 10%(5%) hranici. Ale už bez možnosti snížení daňového základu. Kalousek vám sebere o 10% více.

 272. Pepo,
  ano, v USA jsem byla pouze na státních univerzitách. SUNY ve Stony Brooku, UC v Irvine. Ráda sdělím více detailů a podrobností, ale raději mejlem nebo osobně. PeS na mne kontakt má.
  Díky za doplnění ohledně Cambridge, v době Watsona a Cricka to však převážně státem dotované bylo ? 85% je dost… Ale je na tom dobře vidět, že změna je možná, ovšem stojí to i na více než stoletých tradicích…bez přerušení, u nich jaksi Hitler nic nezavřel. Navíc v UK nechybí tradice sponzorská, která u nás snad ani nevznikla, a při současném daňovém zatížení asi ani nevznikne 🙁

  Dovolím si citovat z již dříve zmíněného webu AV:
  Na sklonku 19. století dochází u nás ke vzniku jazykově odlišených vědeckých institucí: krátce po sobě byly založeny Česká akademie věd a umění (1890-1952, zakládací listina) a Společnost pro podporu německé vědy, umění a literatury v Čechách (1891-1945). Česká akademie věd a umění byla založena díky mimořádné finanční podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky, který se stal i jejím prvním prezidentem. Úkolem této instituce byla podpora vědy a literatury pěstované v českém jazyce a českého umění. Nejvýznačnějším polem její působnosti byla činnost publikační. Udílela i stipendia a podpory, ale vznikala při ní i menší badatelská zařízení.
  Po vzniku samostatné Československé republiky v r. 1918 se rodí i další vědecké instituce jako např. Masarykova akademie práce či samostatné státní ústavy jako Slovanský, Orientální či Archeologický. Čilé mezinárodní styky domácích institucí vyvrcholily vstupem do Mezinárodní unie akademií i do Mezinárodní rady badatelské…

 273. Nickname, neviděj a hlavně, což je nejpodstatnější a zásadní a pro mne naprosto šílené, že mají pocit, že mlíkař je blbec, který netuší, která bije….a tak se musí rozhodovat jinde , tak nějak lépe, krásněji, bohuliběji, s větším náhledem do budoucnosti….

  MaYdo, procenta Ti evidentně moc nejdou…co trojčlenka?

 274. pasáčku – 311 – no, právě – když už to klesá 22 let, tak se to dá zvládnout. Ale zrušit to najednou je blbina.

 275. Pan Kalousek používá způsob internetových vyděračů: Prosím pošlete mi dolar na konto, nebo budu nucen zabít tohoto hezkého králíčka, už nemám na krmivo.
  Někdo mu na to skočí…
  Kalouskovi nejde o vědu, jde mu o způsobení rozkolu v řádách protivníků, a aby nakonec za všechno mohla ODS.

 276. Dobrý den, chtěl bych upozornit, že „hodnota“ je subjektivní kategorie, kterou má každý jednotlivec seřazenou na „vlastní hodnotové škále“ podle jejich důležitosti. Čím dále je hodnota na hodnotové škále, tím je méně naléhavá, čím je blíže, tím je naléhavější. Např. napsání tohoto příspěvku je pro mě teď a tady nejnaléhavější hodnota. Kdyby tomu tak nebylo, tak bych dělal něco jiného. Z toho plyne nesporný závěr, že hodnota vyžaduje existenci hodnotitele. Hodnota „an sich“ je holý nesmysl. Pokud se osoba A vyjadřuje k situaci osoby B, tak se vyjadřuje prostřednictvím vlastní hodnotové škály k hodnotové škále jiné osoby. Hodnotová škála osoby A je určitě nesmírně zajímavá, ale nijak nesouvisí s hodnotovou škálou osoby B. Prohlásit, že cokoli z produkce jiného člověka (v soukromých transakcích) je zbytné, je nezdvořilé.
  Ale vzhledem k tomu, že žijeme v demokratickém státě, kde jsou hodnoty předmětem hlasování, tak nezbývá než se s tím sžít. Zažil jsem stát socialistický, nyní sociální. Takže, abych to poněkud odlehčil, tak se zeptám: proč nemít stát bádající?

 277. V každém případě, daňový poplatník se jenom zeptá, a už je z toho křik, o co mu vlastně jde.
  Není to divné a lehce nenormální ? 😉
  Matzurko, daňový poplatník je v situaci, kdy se defacto nesmí ani zeptat, kam jdou jeho peníze, protože tím někoho uráží, dehonestuje, a nakonec, i tak tomu nerozumí. Jediné, co musí, je platit víc, aby byla zachráněna věda, sociálno, vzdělání, a milion jiných věcí. Absolutně nezbytných samozřejmě.
  Ani ve sto příspěvcích nikdo nenaznačil, klidně jenom subjektivně, jaký obory by se třeba v ČR měly podporovat, kolik by mělo být škol a ústavů, v čem bádat a co pustit. Nejsme potravinově soběstační, energeticky soběstační, pokud tohle republika unese (unese?), proč by měla mít základní výzkum v takové spektru, jako má dnes ? Hlady umřeme dříve než nezvážením neutrína.

 278. Modroptáku, zajisté se mnou budeš souhlasit, že stát s větším množstvím vzdělaného obyvatelstva má více šancí vygenerovat zisk než stát s obyvatelstvem negramotným. Hodnota vzdělávacích a vědeckých institucí je proto pro stát dosti vysoká.

 279. Co mi na procentech nejde, Jirko? Jsem se jen otázala, jetsli lze považovat za soukromou univerzitu, která má 85 % příjmu z veřejných zdrojů.

  Kdyby těch 85 % bylo ze soukromých, bylo by to jiný kafe.

  A dej už pokoj s tím mlíkařem. To, že máme mlíkaře za blbce, tu tvrdíš jen Ty a točíš se na tom jako korouhvička na střeše.

  Začíná mi to připomínat včerejší „diskusi “ s paní na úřadě.

 280. 321 Rputi, v účetnictví nestačí pouze kvalifikovat, je třeba i kvantifikovat 🙂
  MP: Stát bádající: Nyní nám běží experiment za cca 40mld ročně, jestli sluníčko dost nasvítí slunečníky a jestli nám všem bude kvůli tomu lépe. Stojí za tím PhD, Ing., RNDr. … a vy se hádáte o obyčejnou miliardu pro Akademii. Angličtina zná termín smoke and mirrors 🙂
  Když přičteme těchto 40miliard pro fotovoltaiku do základního výzkumu (o nic jiného ani nejde), tak jsme jedním z největších podporovatelů vědy a techniky mládeži ve světě.

 281. Noname, mel bych taky jeste jednu otazku…. Samozrejme, ktera svedci o tom, ze civilizace jde do haje…. Jak je sakra prace mozne, ze Bond pije Hajneken?

 282. To je srandy kopec. Jirko, tu hlášku jsem včera u pana šéfa zaregistroval a taky jsem se s ženou chechtal – Hospoda U hovna.

  Je to marný – možná si vymyslím nějaký jiný slogan, třeba – Máme na to? nebo taky – Pokladna je prázdná. Volejte Provident!

  „Až dostanete rakovinu“ – nejdřív jsem napočítal do deseti. A pak jsem to smazal – víš o tom hovno!

 283. Martine, jiz nekolikrat jsem zaslechl u toho co to rikal vcera, hlasky co jsem slysel v mladi pri sportech a na mejdanech. Vzdycky mne to povzbudi 😀

 284. Ono to začalo být divné už v době, kdy Bond jezdil v BMW, doktore. Teď Heineken… Až si dá hodinky Casio, bude to definitivní konec.

 285. Rputi, neznám stát, který by generoval zisk. Stát je čistě nákladová položka. Jde jen o to, kolik těch nákladů jsou jeho obyvatelé ochotni a schopni unést. Krom toho mám spíše pocit, že čím je vyšší průměrná úroveň vzdělanosti obyvatelstva (což je taky takové divné kritérium, ale dejme tomu podle mainstreamových měřítek), tím katastrofálněji je vedeno hospodaření.

 286. NoName, Bond a Casio, to by byl vskutku konec světa. Už Omega byla velkým ústupkem.

 287. Jinak vědu taky mohutně podporoval SSSR. Výzkumák na každém rohu, i výsledky měli. Problém byl v tom, že lidi současně chcípali hladem.

 288. To máte pravdu, Foundrymane. Každý, kdo byl na VDNCH v Moskvě ví, o čem je řeč 😉

 289. Noname,
  jo, v tomhle máte pravdu. Jedině Rpuť opakovaně zmiňuje katedru… nooooo… :), která nepomůže ani potravinářství, ani energetice, leda snad jako zdroj zábavy… těch performancí se nikdo nenají.
  Ale mne se klidně ptejte, konec konců pořád píšeme někam nějaká hlášení, co jsme vybádali, za kolik, a jestli jsem si náhodou nekoupila propisku od dodavatele, co neprošel výběrovým řízením :). Já se dotazy daňových poplatníků dehonestována necítím, naopak je vítám, konec konců je Týden vědy a techniky 🙂

  Jinak, augerechnet předmět mého bádání souvisí se zemědělstvím, dokonce v jednom případě doufáme v praktickou aplikaci, i když pořád jsme více základní výzkum (byť ne na úrovni Watsona a Cricka).

  A o tom rozhodování, no jedna taková hezká komise je zde:
  http://www.vyzkum.cz/FrontMedailonek.aspx?idsekce=662&kod=RADA
  Dále to pak posuzují GAČR a TAČR, tedy ne rušení ústavů, ale podporu projektů. Další jsou pak evropské fondy, díky nimž vznikl i např. http://www.czechglobe.cz/
  Tak se jich zkuste zeptat, na základě čeho rozhodují…

  Já se k tomu rozhodování rozhodně povolána necítím, navíc by to opravdu bylo subjektivní, emocionální a zatíženo mou profesí.

  A z dalšího diskutování se omlouvám, dnes kromě vyplňování hlášení a PC simulací genetických modelů musím taky dohlídnout na laborku, takže budu off-line.

 290. (319) nj, jenomže IMHO ta subjektivní „hodnotová škála“ není neměnná; mění se u každého jednotlivce v závislosti na čase a na jeho momentální sociální situaci (i ten zdejší „mlíkař“ rázem změní svou „hodnotovou škálu“,když jako podnikatel „skončí na dlažbě“ 😕 A to ani nezdůrazňuji fakt,že podvědomá „hodnotová škála“ může být diametrálně jiná než „hodnotová škála“, jakou proklamujeme navenek -myslíme si totiž , že jsme takoví, jací si myslíme, že bychom být měli (a ne takoví, jací skutečně jsme ):-?
  K financování AV se raději nevyjadřuji- nemám dnes náladu být tady zase „otloukánkem“ 😕

 291. Zase na druhounstranu nas stat zbavil starosti… Dovede si predstavit ze na konci roku, pred Vanoci budete obihat ustavy a university a premejslet nad tim, co podporit a kdy, procitat na internetu zpravy a porovnavat ucelnost vyzkumu, ci divadel…. A co kdyz by treba ten lek na rakovinu se nevybadal, nez ji dostanete…. Proste hruza a des bes. Takhle je to bez problemu, starosti a s obrovskym usetrenim casu na chaty, peceni, pripravu Vanocni vecere…. A vedci nyni maji jiste klidny spanek, protoze vedi, ze o ne pecuji s okem uprimnym, ale bdelym a rukama s tresoucim mescem plnych a bicem pro nepoctive, co by nebadali nad necim poradnym…….. Je to proste vymyslene dokonale 😀

  James Bond pro mne skoncil Brosnanem. Ted jiz je to beckovej akcnak s ukrajinskym hercem s obrnou xichtu….ale rozumim tem, co jim to libi, vzdyt tak to ma byt

 292. děkuji za noční čtení, zajímavé i zábavné
  a … vyhrává č 217 !!
  JIrko, když ten mlíkař nezasponzoruje výzkum jaderné energie, tak mu nezbude než si na dvoře postavit fofrník a počkat si až začne foukat, takže se mu může stát, že mlíko zatím zkysne.

  takže, milé děti, dinosauři vyhynuli, anžto neměli fofrníky a mateřské mléko se jim srazilo 🙂

 293. 326 – martine, hovno viš ty, když už jsi to použil!
  Já jí mám a protože na to zemřela moje matka mohu úroveň léčení srovnávat!

 294. (324)„Když přičteme těchto 40miliard pro fotovoltaiku do základního výzkumu (o nic jiného ani nejde)“
  Doby, kdy fotovoltaika byla základním výzkumem, jsou pryč skoro o staletí.

 295. je to je mateni pojmu a dojmu .

  no i soukromej podnik/univerzita/ustav muze mit az 100 % penez od statu a porad je soukroma !!!!!
  Nikdo nerika ze kdyz bude chtit stat od univerzity vyzkum/vyuku/skoleni ze si jej nemuze koupit ( granty a podobne)

  ad 22 let – no jo ale v roce 1990!!!! to snad mohl uz i klaus 😮

  „Modroptáku, zajisté se mnou budeš souhlasit, že stát s větším množstvím vzdělaného obyvatelstva má více šancí vygenerovat zisk než stát s obyvatelstvem negramotným. Hodnota vzdělávacích a vědeckých institucí je proto pro stát dosti vysoká.“
  Rputi to je uvaha ala stalin, mao a podobni velikani.
  Jaxi bych rekl ze se zde snazi ovcane a pater ( kdyz tu tak dlouho nebyla) at se zde jen zkouma a studuje – vcera jsem byl na vysetreni ktere se musi libit duhovejm 4%.
  je pravda ze v celem tom retezci ( byl jsem spokojen s urovni chovani osazenstva) neni potreba 100% inzenyru a doktoru.

  myslim ze ani mlikar na traktor nepotrebuje inzenyra z ETH.
  proste za vzdelanost lidi se schovava to ze se nechce nikomu delat.
  To ze se nedaji sehnat dobri inzenyri , doktori prirodnich ved , remeslnici , pomocny personal a pod se vi uz dost dlouho .
  Ale je pravda ze se nesmi kontinuita prerusit – nakonec se prozere i to co melo smysl.

 296. 337 rputi jak jsem psal v predeslem – musel jsem si projit totalnim vypraznenim ( vetsina ty 4 litry sajrajtu zna) taky jsem se koukal na obrazovku – no nerekl bych ale ze jsem odbornik na tluste strevo.

 297. (329)„Krom toho mám spíše pocit, že čím je vyšší průměrná úroveň vzdělanosti obyvatelstva (což je taky takové divné kritérium, ale dejme tomu podle mainstreamových měřítek), tím katastrofálněji je vedeno hospodaření.“
  To zcela zákonitě. Na rozhazování musí být co rozhazovat. Ale nejsem si jist, zda víme dost o katastrofální hospodaření různých rozvojových diktatur. Černoušci hlady v chýších, miliardy (z rozvojové pomoci) ve Švajcu. Jen se o tom nemluví tolik, kolik ve „vzdělaných“ zemích.
  Podobný jev je byrokratické blbnutí. Také ho buďto je více, nebo je na něj více vidět v zemích vzdělanějších.
  I přes všechny nevýhody je mi v těch vzdělanějších zemích nějak lépe.

 298. Rputi, abych se do 321 vůbec nějak „dostal“, tak to zkusím strukturovat. Zmínila jsi dvě věci: A) kauzalitu mezi vzděláním a ziskem (úspěchem), B) hodnotu nějakých institucí pro stát.
  A) Nejsem si uvedenou kauzalitou vůbec jistý. Na trhu totiž rozhoduje jediná věc: výkon. Jak někdo nabyté znalosti a dovednosti dokázal přeměnit v něco, co si zákazníci koupili. Žádné noblesní řeči, ale počítají se přízemní kusy papíru, které tiskne centrální banka. A zákazník se obvykle zabývá jenom tím, jestli užitečnost vydaných peněz je vyšší než v jiných alternativách. Tak tomu prostě je a dělají to všichni každý den, když něco pořizují.
  B) Není sporu o tom, že pro osoby, které reprezentují agenturu zvanou stát, to má vysokou hodnotu. Je to přece jejich živobytí. Jakou hodnotu to má pro plátce je jasné a nebudu to opakovat. On ten stát není nějaká neosobní instituce, ale „barák“ plný konkrétních lidí, s konkrétními zájmy, chceš-li hodnotami. Záhada je vyřešena.
  Zkrátka a dobře (ona to Dana opět správně nadnesla v 284) otázka je, jaké funkce má stát zabezpečovat? Tvrdím, že má-li být nějaké pravidlo spravedlivé, tak musí platit pro všechny účastníky, všechny případy, ex ante, pokaždé a bez výjimky. Jinými slovy je třeba mít úplné minimum. Výjimky prostě nepřipouštím ani v době katastrofy. Vím, že se výjimka okamžitě stane pravidlem a je navždy. A tady se obávám nikdy nedohodneme (teď nemyslím jen Tebe a mě), protože zjevně nesdílíme stejné hodnoty.

  P. S. Chtěl bych veřejně poděkovat – Jaka převedla státní rozpočet do Excelu a pokud v něm shledám něco zajímavého, tak se podělím.
  P. P. S. Oteplovači zdar – píšu, píšu 🙂

 299. Mno, je mi lepe v zemi, kde se neoslovuji tituly, kde se neprezentuje vzdelani a diplomy na stenach jako spolecensky status, kde se posuzuji lide podle auta a domu. Je mi lepe v zemich, kde se lidi na sebe usmivaji, kde se bez durazu na maturity pro vsechny, umi vetsina lidi podepsat a kde podana ruka je stejna, jako podepsana smlouva. A kde terminy jako lpeni na dobrem jmenu nejsou jen prazdna gesta, i kdyz nema clovek papir na inzenyra politologie.
  Ale rozumim, ze proste byt obklopen doktory, psychology, socilogy, politology…. A vubec vzdelanci je jako droga, tedy ja tu potrebu tedy nemam, ale rozumim ze nekdo bere

  Ps, nedokazu rozlisit zeme, respektive jejich obyvatele,clde je duraz na „maturitu pro vsechny, a kde maji skolstvi, jako pozustatek kolonialni vlady….. Vsude je stejne procento negramotnych

 300. 338 Aerokarle, pokud nejde u fotovoltaiky o základní výzkum, tak to odhaduji na náboženství. Jinak si to nedovedu vysvětlit. 🙂

 301. no a ja tedy tituly oslovuji a trvam si na tom.
  proste kdyz vim kdo to je tak mu reknu pne docente nebo pane profesore – proste si toho vazim.

 302. To je dobre pepo, muzes mi rikat professore 😀

 303. 343 …kde se posuzuji lide podle auta a domu…
  Jirko, už jsme si všimli 🙂

 304. Ne spiknutí, třídní boj
  „Země, kde žádný podnik nebude mít na výplaty
  Na smetiště dějin s vyrovnanými rozpočty!
  Pro firmy: Připravujte se na katastrofu

  To jsou titulky jednotlivých odstavců článku:
  http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/2017-zhrouti-se-evropska-unie-sto-let-od-bolsevickeho-prevratu/

  a k tomu doplnění:
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Senator-Kubera-se-sveril-s-obavami-Naplno-rekl-co-na-Kongresu-ODS-jen-naznacil-252516

 305. (345) v nejlepším případě o aplikovaný, ale IMHO spíš o výzkum, jak vydojit co nejvíce peněz. A to už je také spíše v oblasti praxe, než objevování základních principů.
  😛

 306. AK: Bingo 😉
  Westíku, díky za odkaz. Proto jsem psal o možnosti pana Singera, aby nechal banky vytvořit oprávky ve výši hypotéčních, „developerských“ úvěrů po splatnosti. Tím by si nastavil docela dobrou vyjednávací pozici. Pokud v tom nejede se Société a Erste.

 307. Modroptáku – 342 – …Na trhu totiž rozhoduje jediná věc: výkon…

  No jistě! Ale čím víc znalostí dotyčný má, tím je jeho hodnota na trhu vyšší.
  A proto taky ve skupině existuje dělba práce. Jeden to vymyslí, druhý vyrobí, třetí prodá. Ale aby mohl druhý a třetí podávat výkon, musí ho nejdřív podat ten první.
  Řekněme třeba soustruh – jeden musí mít dost znalostí na to, aby ho vymyslel, druhý musí získat dost znalostí, aby s ním uměl pracovat a třetí pak teprv může prodávat ty výrobky a má-li dost znalostí z obchodu, tak je úspěšný.

  Průmyslová revoluce 19. století nespadla z nebe, ale byla výsledkem toho, že lidé byli všeobecně vzdělanější, což umožnilo rozvoj dalších oborů, které zase akcelerovaly vynálezy další.

 308. 353 Rputi, průmyslová revoluce 19. věku byla v českých zemích výsledkem josefinských reforem. Další nápad? 😉

 309. No Rputi… to přeci není pravda, nerozhodují znalosti, ale jak a jestli vůbec, je dotyčný schopen používat nabité vědomosti. Ne každý to dokaže a je k něčemu platný. Typickou ukázkou totálního propadáku vzdělávací mašinerie jsou brožurkoví inteligenti…a že jich je vlastně většina, bohužel.
  Vlastně je to vina rodičů a výchovy a ne školství, abych nekřivdil…

 310. A nevedly ty josefinské reformy mimo jiné ke vzdělávání?

 311. Já bych k celé záležitosti přidal jeden opomíjený aspekt: Společnosti se vyvíjejí dost pomalu a pracně, ať už se to týče politických systémů, vzdělanosti a vzdělávacích systémů, ekonomiky, práva, …..
  Takže švýcarský, britský (a tehdy odvozený americký), francouzský, německý či ruský politický systém se vyvíjel leta, lidé jsou mu přizpůsobeni svým uvažováním, systém je přizpůsoben uvažování lidí a nelze (ač by leckdo rád) ho prostě přenést jinam. Trochu málo se to za dlouhá leta podařilo v koloniích a to skutečně trochu málo, pokud tam bylo (zbylo) ve větší míře původní obyvatelstvo.
  Takže ani ten systém vzdělávání s navazujícím vědeckým výzkumem nelze přeměnit rychle a efektivně, i kdyby se někdo snažil, jakožto že se stejně nikdo moc nesnaží.
  Lisabonská strategie ……..
  😛

 312. (355) „ale jak a jestli vůbec, je dotyčný schopen používat nabité vědomosti.“
  Základní podmínkou je ovšem to nabytí, až pak schopnost aplikace.
  😛

 313. nickname, fakt si myslíte, že ke vzniku a rozvoji průmyslové revoluce stačilo zrušení nevolnictví a roboty? (Krom toho se týkalo pouze monarchie a průmyslová revoluce duňěla v celé Evropě i v Americe.)
  Já jen, že pračlověk Janeček taky nebyl nevolník, ale s tou průmyslovou revolucí nějak nehnul 🙂

  Přehled vynálezů v 19. století – opravdu si myslíte, že to šlo bez vzdělání?
  http://www.freewebs.com/vynalezy/

 314. AK, jistě máte pravdu v 357. Na druhé straně, jedinou alternativou určitě není nic neměnit a analyzovat, analyzovat, analyzovat až do zblnutí, když plátci ryjí držkou v zemi.

 315. >> AeroKarel in re 356
  Vzhledem k tomu, jak se tzv. vzdělanci v současnosti projevují, tak bych Tvou otázku nejspíše odpověděl záporně. A proto Mrtvá kočka praví: Vykašlete se na školství atp., mlíkař to přece nepotřebuje. (Já tedy pamatuji hlavně toho mlíkaře ze Skřivánků na niti.)

 316. 356 AK: Josefinské reformy vedly k tomu, že každý si mohl myslet, někdy i říkat, co chtěl. Bylo zrušeno nevolnictví, robota zůstala. Některá města se mohla z roboty vykoupit – viz rozdíl mezi Klenčím a Postřekovem v Hanýžce a Martínkovi. Josefinské reformy dokončil až Franc Josef Procházka, když zrušil robotu pro všechny.
  Češi nebyli hloupí barbaři ani před Josefem II. Žel tehdejší socialismus, aj čo to tárám feudalismus, jednota trůnu a oltáře, drcení kostí poddaných viditelnou rukou centrálních plánovačů nepřispíval k hospodářskému a společenskému růstu kotlinky.

 317. Aerokarle, můžeš mi říci, v kolik bejvalejch koloniích si byl a jestli je rozdíl mezi aglickejma a francouzskejma, či španělskejma nebo portugalskejma koloniema? Já jenom, jestli víš o čem mluvíš….

  no a k uplatňování informací a vzdělanosti obyvatel…. ten co to umí používat, se učí rychle a i praxí, vzdělává se a zušlechťuje celej život. Na to prostě papír ze školy nepotřebuje, i když nepopírám, že z dobré školy má svou velkou váhu. Ten kdo neumí využít své znalosti v praxi holt může mít škol třeba dvacet a deset doktorátů a přesto je mu to na houby, protože každej z první kategorie ho smázne v neděli odpoledne lopatkou na uhlí…v sezení ve škole to opravdu nebude.

 318. 359: Prvním impulsem pro dobrovolné vzdělávání se je zisk. Jaký budu mít zisk, když místo orání pole budu studovat způsoby orby v okolí, ve Slezsku, Anglii …?
  Jaký budu mít zisk, když místo kovařiny / řeznictví pošlu syna na gymnázium?
  Proč jste šli na vysokou školu místo dělat svačináře/svačinářku do Kolbenky?
  Když dám lidem svobodu, aby usilovali o svoje štěstí, svůj zisk, tak oni to udělají. Když je budu učit ad nauseam, ale nedám jim možnost svobodně se projevit, nevydělám ani já ani oni.

 319. Mimochodem, nevidel jsem nikde takovej hlad po tom sedet ve skole, jako v Thajsku a na SriLance….. Nejen ze chodi v uniformach, ale skoly jsou otevrene trojfazove, po vecerech se uci dospeli jazyky…. Neuveritelne…. Treba az Sumavak bude mit cas, pastne se to, co jsem psal pred rokem po dovolene, tusim ze by tam mel byt i obrazek studentu a skoly. V kotline se ta chut vubec nevidi, jiste muzete rici, ze tam proste jsou vsichni zavostali a tak se ucej cist a psat, ale dockejte casu, uz to nebude dlouho trvat a celej tenhle absurdni system demotivace si nabouchame do trenek.
  Jen tak mimochodem, nepoznal tam jsem nikoho, kdo by nemluvil anglicky, mimo gibonu, ty neodpovidali vubec, ac byli tazani

 320. jirko, nejde o sezení ve škole, anobrž o vzdělání.

  nickname – ale dyk ten feduálismus byl všude! 🙂
  A přečtěte si kruci ten seznam! Nejde jen o Kotlinku! Např. anglická průmyslová revoluce je pojem!

 321. ty jo to jsou tedy nactene brozury. 🙁
  jenom vychazi z teorie ze na to vsechno je , vzdy bude, prece nakoupim a prodam ( kdyz jsem ten lepsi tak nakoupim , vyrobim a prodam) – ale ono to tak nefunguje.
  Kazda vyroba resi tise problemku ktere vznikaji – dobre vymysleno , vyrobeno , otestovano pak prodej a najednou reklamace protoze .
  protoze treba ne tak dobre vymysleno , protoze ve velkem to je jine jak v malem , nebo dodavatel udelal urcitou zmenu , nebo dodavatel uz neni a vy musite nahradit a ono to je trochu jine .
  tam jsou tisice veci ktere se neustale resi.
  tak to mame vyrobu ted finance , kde se vezmou? no dore zname to o tom jabku za dolar prodanem za dva a koupeni dvou jablek za dolar a tak dal dokud neumre bohatej stryc.
  Staci jen ze jeden z clanecku nezaplati – a muze byt prusvih ( ano spravny podnikatel ma prece rozpostrenu vyrobu aby kdyz nejakej segment vypadne tak druhej – ono to vzdycky nejdeee)
  Co navic kdyz si treba urad strhne , zablokuje ucet – samozrejmne se to nedeje tem spravnejm co dodrzuji zakony.
  Pak Vam do toho vstoupi konkurence ktera cestne az necestne se snazi urvat to sve.
  Co do toho vnasi za dalsi nejistoty pater nebudu psat protoze to neni starou partou dovoleno.

  hovno o vzdelanosti – vzdelanost je jedna z polozek potrebnych/vhodnych ( ne nutnych )
  k uspesnemu uplatneni.
  Nejnutnejsi je umet vzit na sebe riziko – riziko sve ale i riziko za celou firmu.
  Odmenou je ze jste pasacci ze statlu a pater si na Vas posviti abyste jim ty jejich penize nekradl. Nejlepe presumci vinny – te je ted to popularni.

  Rput tady psala priklad Fondryho .
  No ja bych pripomel veticku profesora mlikare ( mam ji strasne rad uz kvuli pribuzenskemu vztahu prednasejiciho ) – na podzim prodam kravku na jare uz nezaseju .
  Druha je chcije a chcije – jenze ono to je horsi 🙁

  ale muzeme samozrejmne plakat ze to v britanii trvalo 22 let nez presli z 85% na 30 . Muzeme tisknout a schovavat se za to. Muzeme ocekavat valky .
  Ti co umi nest to riziko rozhodovani maji vzdy vetsi sanci na preziti at jsou mlikari nebo ctou vsak vite co v cem 🙂

 322. Rputi a co jde dnes? O vzdelani a nebo o teple jidlo ve skolni jidelne a aby meli vsichni maturitu?

 323. 364 Lidé v generaci mých předků – emigrantů utíkali „z nouze o spasení“, ale i „z nouze“. Od dobrotivého krále Fritze dostali téměř jediné – volnost. A stavěli Berlín (Rixdorf, nyní Neuköln, stavěli Husinec, Poděbrady, Tábor, pak Zelov, Michajlovku atd atp. Za krávu směnili kus lesa, ten vyklučili, pole obdělali a kdyby nepřišli socialisti z východu a západu, tak jsou tam dodnes. Můžete si poslechnout vyprávění velmi staré babičky (neříkejte jí to, urazila by se 😉 ), jak bylo na Ukrajině před socialismem dobře. To byl motor 18-19.věku.

 324. a baych to vzal k tomu vyzkumu .
  skoly ktere nemaji ty co, skolam a vede rozumi a jsou schopni rozhodovani, nic neudelaji.
  nebudu psat kdo napisi jen profesor ( abych nejmenovat)mi jednou spravne rekl – kvestor musi byt tak trochu darebak? raubir?( presne si to uz nepamatuji)
  Vite co to je rizeni 4000 zamestnancu ( myslim ze to tak plus minus tisic muze mit jak UK ta MU ) kdyz se do toho cpe neziskovost a nejak to prece dopadne , kdyz tak zazadame stat nebo … tak to jde do haje.
  a ze jsou nas VS ( ne urcite casti , katedry tymy ) v pudeli jako cela CR je videt.

 325. Teoretická diskuse je jako vždy poučná, ovšem strašně obecná. Mne šlo na začátku o to, zda je představitelné, že někdo (kdo?) přijde s konceptem ve stylu „jsme malá země, soustředíme se na tyto obory, v takovémto počtu VŠ, výzkumáků , v takovémto počtu lidí (tedy za státní). Nemáme na to dělat vše, ale tohle dělat chceme a podpoříme.

 326. Nickname,
  myslíte toho Franze Josefa, který schválil žádost mužův učených a sněmu království Českého a povolil založení české akademie pro vědy, slovesnosť a umění v královském hlavním městě Praze roku 1890, neb podporování snah takových je zvlášť způsobilé, aby spolu bylo základem blaha Jeho poddaných 🙂 ?
  A zas mizím.

 327. (360) Ale jistě, já současný stav nijak neobhajuji, jen uvažuji o reálných možnostech řešení.
  Navíc v rámci mně dostupných informací, takže těžko vymyslím, jak překopat rozpočet či co zrušit. Jde mi prakticky o to, abych já rámcově věděl, co si reálně mohu přát, co po politicích požadovat.

 328. hele utahnout penize je nejlepsi stimul na hledani cesty.
  vsude ne jen ve skolstvi.
  abych nepsal idealisticky ze kdyz se da na …. je jedno co polovina penez zustane jen to dobre /potrebne. Jsou tam bohuzel paky kamaradstvi ktere ale pri redukci 50% nebudou az tak silne. ( jen muj nazor)

 329. Pepo, pro kamarady budou penize vzdycky…. Respektive dojdou az jako posledni. Vubec si nedelam iluze, ze by se kratilo plosne a vsem stejne. Oni si to proste lepe ohlidaji.

 330. Pepo, já si taky neumím představit nějaké okamžité utnutí současného pojetí vědy. A pokud má stát něco financovat, může mít koncepci, plán ?

 331. k 371 ano,
  zatím bych začala třeba tím, že bychom zase zkusili být samostatní v bramborách
  pak to další už půjde samo 🙂
  tu samostatnost v bramborách myslím vážně = alespoň jednu věc a jídlo kromě vody je dost podtatné

 332. (371) Jistěže to je představitelné.
  Bohužel je představitelné i „realizační vystřízlivění“.
  Co představitelné, je jistotou.

 333. AK, někdy je i špatná koncepce lepší než žádná …

 334. A k oné teoretické úvaze (357) jen doplněk: Jedinci, kterým pomalý vývoj nebo jeho směr nevyhovuje, obvykle „hlasují nohama“, jdou tam, kde se jim vývoj zdá nadějnější. Doma zůstávají stoupenci „mírného pokroku v mezích zákona“, pokud se ovšem nevyskytne nějaké neštěstí jako je revolucionář.

 335. Já souhlasím, NoName, ač pouze pro to „někdy“.
  Jiná otázka je, jak tedy k ní dospět. Já nějak nevím.

 336. Noname ja si umim predstavit snizeni penez koncepce se tu delaji uz od tech dob co hrabenka rekla – kazdej rok mate o 5% mene a starejte se.

  no a kdyz nebudu doma umet rict hele mam prijem 100 ale vydaje mame 110 , zatim to tahneme z uspor tak dojdu ke dnu kdy reknu – nemame 🙁

 337. Jen bych připodotkl, že maximální občanské svobody a minimální zdanění jsou nutnými předpoklady prosperity. Vzdělání je na 150. místě a stát k němu není vůbec potřeba.
  Anglie se hospodářsky vzmohla po tahanicích krále s Cromwellem a definitivním prosazení konstituční monarchie (= občanských svobod). Francie dtto po r. 1870. Rusko rovněž po reformách Alexandra II. a hlavně díky Stolypinovi, pak to zaťali bolševici. Rakousko-Uhersko a specielně české země zažilo překotný růst ve 2. polovině 19. století díky liberální politice po r. 1848. O USA není třeba ani nic psát, to je učebnicový příklad, jak svobodní (a téměř nezdanění) lidé vybudují na zelené louce velmoc, kterou jsou pak státní byrokraté schopni obratem zničit.
  Z novější doby – potácející se UK v letech cca 1950-1980 a mohutný vzestup za Thatcherové. Přitom Thatcherová nic nedotovala a nikam neposílala podpory. Prostě nechala lidi fungovat a nemontovala se jim do toho.

 338. No a jak poznáte, jetsli je koncepce dobrá nebo špatná?

 339. 373 Matzurko, ano, toho.
  366 Rputi, on je feudálismus a feudálismus. Lidé v Anglii a Skotsku měli: volnost pohybu, volnost čtení a myšlení, svobodu vlastnit majetek a svojí pílí usilovat o jeho rozmnožení. Přesně tytéž ingredience, které po pár desetiletích opět do kotlinky přinesl Pepa II. a dílo završil Franc Josef.

 340. „specielně české země zažilo překotný růst ve 2. polovině 19. století díky liberální politice po r. 1848.“
  Pravda je, že jsem vývoj dějepisu po plyšáku moc nesledoval, ale liberálností ta doba dříve moc neslula. Tak nevím. Ekonomicky možná ano.

 341. Dano cim vic kandidatu tim vetsi sranda.
  ano je smutne ze urad prezidenta je sranda ale vzdyt on je pro srandu od toho co vznikl. alespon pul napul podle toho kdo tam zrovna byl

 342. Jenomže Pepo, z té srandy nás může pořádně bolet hlava. Ono se taky může stát, že do druhého kola postoupí Tánička s Tomiem, nebo Tomio s Franzem…i když ten vypadá normálně. :-)))

 343. AeroKarle, Cislajtánie měla jedno z nejliberálnějších zákonodárství v Evropě (cca po tom roce 1848). Translajtánie na tom byla hůř, je zajímavé, že důsledky jsou patrné dodnes. Dokonce i v Polsku je dodnes ostrá dělicí čára mezi bývalým územím Německa a Rakouska a oproti tomu bývalým územím Ruska. Totéž severní Itálie versus zbytek poloostrova.

 344. náhodou si představte jak by Franc vypadal na znákách, či jeho obraz v každé třídě by byl božský. A taková fotka s Merkelovou, ředitelkou vápenky, no to bylo něco….

 345. (388) hleděl jsem na to se zájmem, jak agilně v praze na frekventovaných místech sbírali pro Táničku (a Franze) podpisy. Sběrače pro jakla jsem neviděl žádného (ani sebe), což vypovídá své.

 346. Návštěva u domorodců na Novém Zélandě. Hned bychom vstoupili do personální unie a měli jednoho náčelníka 🙂

 347. (392) Proto píšu, že si nejsem jist, dříve dějepis tvrdil něco jiného, i naše rodinná legionářská tradice.
  Ten rozdíl je hodně vidět v bývalé Jugošce, Slovinsko „cis“, Chorvatsko „trans“, Srbsko kapitola sama pro sebe (Balkán jak z praku), BiH pod přímou správou Vídně, Crna Gora jako Srbsko …..

 348. Dano kdyz ja jsem nejak dospel k nazoru ( i se tak podle nej zarizuji) ze je uplne jedno co za saska tam i ve strakovce sedi.
  snazim se hledat cesty aby mne to co nejmene ovlivnovalo.

  prirovnal bych to k tomu ze uz jsem rozhodnut ze se rozvedu jenom hledam jak ten rozvod co nejmene zdramatizovat.
  Coz bohuzel casto protejsi strana zkousi 😀

 349. zapomínáte na profesora svejnara
  třeba to senátoři do čtyř stihnou

 350. AK, nevím, jak to bývalo, ale nebýt té cyriliky, tak Srbsko a Chorvatsko je od sebe prostě nerozeznatelné.

 351. Zvenčí ano, zvenčí jsou si dost podobní. Ovšem oni vidí rozdílů hodně, proto se nějak ne a ne shodnout, nikdy.

 352. To budou prezidenti k pohledání, Švejnar a Fischerová. 😀

  Ona nemá program, protože „lidi si řeknou“, a vlastně ani kandidovat nechtěla, ale podlehla nátlaku svých blízkých.

  No a Švejnarovi asi na poslední chvíli došlo, že na kolenou ho nikdo prosit nebude,že je jediný, kdo nás zachrání před svrabem a neštovicema a tak musí ukecávat ty senátory, neb jich je jen deset.

 353. Že oni jo, tomu věřím-ale pro někoho zvenku-akorát mají jedni na tričkách Srbija a druzí Hrvatska-jinak jako přes kopírák-tedy kromě kostela.

 354. A kdyby se někdo z nich octl v druhém, kole s Francem, tak budu volit France.
  Konec konců on ten Švejnar taky není žádnej krasavec.

 355. Ad 394 – Přesně, AK. Ať jdou Svobodní do zadní části, když nejsou schopní ani dostat jediného kandidáta s liberálními názory do debaty. Tím s nimi končím.

 356. 2017: Zhroutí se Evropská unie sto let od bolševického převratu?

  …Že je možné říci něco nového, ukázal viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík hned v úvodu. Vlastně stačilo shrnout základní čísla. V bankách se zahraničním vlastníkem je v současné době uloženo přibližně 150 procent HDP České republiky. Pokud by byly banky přeměněny ze samostatných ústavů na pobočky a centrály by z poboček stáhly peníze, stane se Česko přes noc zemí, kde žádný podnik nemá na výplaty ani na nákup materiálu, všichni lidé přišli o veškeré úspory a život se zastavil. Možná zůstane v chodu pár úřadů podporovaných z Unie, ale to bude vše. Vladimír Tomšík si odpustil detaily i katastrofického scénáře. Ale řekl toho dost, aby posluchače zamrazilo…
  http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/2017-zhrouti-se-evropska-unie-sto-let-od-bolsevickeho-prevratu/

 357. Pal! Nepal! Pal! Nepal!
  Švejnar – last minute message – dvacet minut před uzávěrkou mu chybí jeden senátorskej hlas. Jeho volební tým se vyjádřil ve smyslu, že už na to kálí. Uvidíme, co se stane v příštích minutách. To sou děsný nervy!

 358. 376 Aaaaano, bingo !

  NoName, opakuji, zepteje se RVVI.

  Dum spiro, spero.

 359. Na těch Račanech je to pomalu už jak na Prašným mostě! Porád tam někdo lozí, nezavírá, cukluft jak na Vídrholci …

 360. tak aj tie hasiči aj tie senátory sa nezišli Kefalín…..
  Tak už zbejvaj jen ty Nobelovky…..
  Anebo ! – co takhle zřídit post viceprezidenta ??

 361. Džjo,
  kde se zase vzalo to strašidlo Švejnaří, to mu jeho domovská instituce dala sbohem nebo ho pálí dobré bydlo ?

  A jinak jedno OT…. dítko dělá DÚ z prvouky či vlastivědy. Měla škrtnout texty týkající se globálních ekologických problémů, a ze zvýrazněných písmen v nich sestavit slovo.
  Písmena ale dávají smysl hned dvakrát – VOJEB jsem ale raději nezdůrazňovala :), takže dítko samo přišlo na zajisté správnou odpověď OBJEV.
  Taková hezká tečka za dnešní debatou.

 362. (405) tak radikální nejsem, neb alternativa není k mání.
  Fakt je, že jsem se k tomu Andělu s listinami mohl postavit sám a nepostavil. Těžko to pak vyčítat jiným.

 363. Jak jsou na tom jednotliví kandidáti

  Jméno získané podpisy registrace
  Miloš Zeman 105 439 občanů ano
  Jan Fischer 101 761 občanů ano
  Vladimír Franz 88 388 občanů ano
  Zuzana Roithová 80 894 občanů ano
  Táňa Fischerová 72 610 občanů ano
  Tomio Okamura 61 500 občanů ano
  Vladimír Dlouhý přibližně 60 tisíc občanů ano
  Jana Bobošíková přibližně 55 tisíc občanů ano
  Jiří Dienstbier 28 senátorů (má i 55 tisíc podpisů občanů) ano
  Přemysl Sobotka 51 poslanců a 23 senátorů ano
  Karel Schwarzenberg 41 poslanců TOP 09 a Starostů ano
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/jakl-nebude-kandidat-na-prezidenta-d5f-/domaci.aspx?c=A120131_125323_domaci_jj

 364. Matzurko,

  prý se nechal přesvědčit 😀 😀 😀

  Já je tak miluju, ty skromné obětavce, co tu funkci opravdu, ale opravdu nechtějí, ani by na ni nepomysleli, ale když na ně tak naléhají, tak se obětují…. 😀

  a navíc je vdovec, kdo mu bude dělat první dámu 😀 ?

  nebo mu dají vybrat, jestli bobo nebo Táničku 😀 ?

 365. No, tak už je to passé, ten Švejnar. Ne, že by to panoptikum bylo proto méně hrůzyplné.

 366. Ahoj!
  Čtyři hodiny a skoro tma. O tom, že cejtím ve vzduchu sníh ani nemluvě!Procházím si svoji hodnotovou stupnici a bojuji se žlučníkovým záchvatem způsobeným nahlédnutím do faktury…
  Zaplatil jsem dnes roční vyúčtování elektriky (díky zelení!), vody a dalších 20 balíků sena a rozvažuji, zda si za zbylých pár korun dojet koupit něco dobrého, zdravého, bio- k jídlu, anebo dtto k pití.

  no, uvidím. DutyFree má otevřeno až do 8 hod… 🙂

 367. Tak koukam, samozrejme pri praci a v potu tvare, na streetart, co ted probiha v Tv na dvojce, kdyz uz musim bejt v kotline. Je to naprosto neuveritelne, ten posun a degradace ucty. Oni si opravdu myslej, ze je spravne ponicit dum lepidlem, nastrikat neco nekam, zlikvidovat vchod, ….. Jen proto, protoze je svoboda vyjadrovani a oni jsou umelci…. Je to velmi smutnej pohled, protoze je to natocene tak, ze maji pravdu a jsou bajecni. Jsem pomerne rozvrkocen, ze jim nekdo nedal na budku, nejen majitele, ale treba Ti co jdou po ulici a videj to niceni.

 368. JIrko, třeba se to majiteli líbí, že se aspoň jeho dům zviditelní 😀

  A v tom případě jistě nebudeš popírat jeho právo nakládat svobodně se svým majetkem, jak se mu líbí a nechat si barák pomalovat dle svého gusta.

 369. Jirko,
  jo, a dostanou 8 let navtrdo v Gulagu, že nenechali umělce svobodně tvořit. Nedejbože pokud by tento byl multikulti !

  Prosím o info ohledně zámoří – kdy vlastně bude o prezidenství rozhodnuto ? Hawaii bude volit poslední, a pak je na sečtení hlasů kolik času, 24 hodin ?

 370. Tak se Tluchoř přece posral. Zajímalo by mě, co na něj Nečas nebo Kuba vytáhli. Aby se někdo jen tak mírnyxdýrnyx vzdal poslaneckých prebend, to musel být silný kalibr.

 371. Tak copak asi ma Hurvinek na ty tri velezradce, ze slozili mandaty?
  Predpokladam, ze zustali v ODS jen proto, aby zakryli stopy vedouci k jejich prohreskum, vyuzitym ke zmene jejich naprosto pomylenych postoju ve statotvorne ciny.
  Cestne se s tim vyrovnali sokolici.

 372. Na co si to hrajou?
  (Tedy, pokud je to pravda.)

  …Právě proto se pozastavuje nad tím, proč jeden významný europoslanec pobíhal v kuloárech kongresu a jednomu novému místopředsedovi sděloval, že má jeho fotku z pátečního posezení v lobby baru na hotelu, kde zcela soukromě přespal již o den dříve před kongresem, kterou předá dál, pokud by „nevyměknul“…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Vyhrozovani-a-zloba-na-Kalouska-V-boji-o-vladu-prituhuje-252607

 373. co by na ně měli? peníze, každýmu zaplatili, kolik by bral coby poslanec
  plus nějaká ta odměna jako třeba pivovar…

 374. jestli jim do toho započítaji i to plánované zvýšení platů, co teď projednávají
  aby tu svatou trojku neošidili 🙂 🙂

 375. 431 Rputi, ale to je z těch tří budoucích nových poslanců jen jeden!!

 376. To me fakt nikdy nenapadlo, ze osud ODS , vlady a tudiz politicke stability statu bude zaviset na tom, zda do doby hlasovani nahodou nebude jeden kriminalnik odveden do basy.
  Dofam ze se Hurvinek bude cely den modlit, aby inspektor Klubíčko nenasel pred patlamentem flek pro parkovani.

 377. Tak jak koukam na zpravy, a rikam si, ze jsem dosud nevidel ve zpravach takovej ten multiorgasmus, jako je u tech co komentuji tho domovnho duvernika. Takova trapnost a to je prej zpravodajstvi….

  O ODS fakt se nema cenu ani vyjadrovat…. Je to stejna traparna

 378. Pepo ad 438 to nikdo nepředpokládá, média a premiér rozhodli, že motivace „rebelů“ jsou jiné než odpor ke zvyšování daní, tak LOGICKY i důvod ke složení mandátu musí být jiný, než deklarovaná nechuť odhlasovat zvýšení daní.

 379. v podstatě Pepo, je to takové zvláštní, že ani mne nenapadlo, že by snad odešli z důvodu, co říkáš, ihned mne napadlo to, co na ně vědí? 🙂

 380. kaceno a jirko – ja vim ze to nikdo ( tedy myslim ze uplne nikdo neplati) nepredpoklada.
  ja tedy ac opatrnej velice nepredpokladam ze kazdej je hajzl.
  kdyz mne presvedci ze hajzl je tak samo nepredpokladam.

  ale tady se neustale melduje ze je to ci ono potreba . ze je ten ci onen potreba.
  ze to ci ono jinak ani njde protoze proto.

  ale od tech co jsou „prece bohuzel potreba“ se hned bere ze to delaji jenom kvuli uplatkum nebo vydirani. Hele kdyby to udelal jurap – taky byste brali ze to udel kvuli tomu ze ho uplatili nebo ze ho vydiraji protoze nekde fotil nadrazi 😮

  stejne to ale prece je s pasacky ve statlu jak jsem odkazoval na uvodnik.

  stejne to je prece u piratu kteri blikaji protoze chteji vytlacit ty hodne pomale ridice

  stejne je to u tech co se snazi neplatit plytvani druhejch.

 381. Pepo, fakt nevim, jak jsem zatim poznal pana Tluchore, skrz tu blondatou kravicku, si nedela o nem iluze. Ostatne, jako pesimista, mohu byt jen prijemne prekvapen, to optimiste nezaziji.

 382. A do Prčic!

  …K východnímu pobřeží USA se nedlouho po hurikánu Sandy, který si vyžádal přes 110 obětí, blíží další bouře. Od středy má do oblasti, která se teprve vzpamatovává z nedávné přírodní katastrofy, přinést silný vítr a déšť. Z některých oblastí, včetně částí New Yorku, se proto budou muset lidé evakuovat…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/283936-k-pobrezi-usa-se-riti-dalsi-boure-casti-new-yorku-ceka-opet-evakuace.html

 383. (431) Divný to je, ale co na tom kdo vyřeší pár hodin po dohodě o odstoupení těch dosavadních?

 384. Šimone, Jirko atd. to mi zní už skoro jako umanutost.
  Celá léta se tady poslancům ODS (a dalším, nejen z ODS a nejen poslancům) spílá, že se drží sesle jako hovno košile a když se tedy konečně tři vzdají mandátu, protože s něčím nesouhlasí, je to zase špatně ?

  To už je ale vážně jak u blbejch na dvorečku. Skoro mně to svádí k úvahám, že v Kocourkově se vlastně vládnout či zákonodárně působit ani nedá, protože ať libovolný politik udělá cokoli, je to automaticky blbě a on je gauner. To celé pod textem ve kterém se celkem srozumitelně praví, že paušálně nadávat by se nemělo ani podnikatelům…

 385. Pepo a pavle, treba mate pravdu a ja se pletu, smaznu tedy to co jsem napsal, alespon takto a budu ocekavat vysledku s napetim a doufat, ze mate pravdu, protoze to bych si fakt zacal myslet, ze to jeste neni tak hrozne.

 386. Pavle K., jen bych podotkl, že minimálně Šnajdr, Tluchoř a Fuksa jsou postavy dosti známé, nespadli z nebe a něco mají za sebou, podle toho jsou posuzováni. Krom toho, kdybych já hypoteticky byl na jejich místě a měl být tak principiální, napřed bych hlasoval proti a pak složil mandát. Takto umožňují schválení něčeho, s čím nesouhlasí.

 387. Jirko, hoď se do klidu, já mám takové tušení, že VZP podepíše ještě lepší a zářivější smlouvu s IZIPem, nevypověditelnou, alespoň tak na 50 let.

 388. jirko – mysli si co chces . jak jsem psal byla to jen cesta do studakovy duse 🙂

  foundry – nepustil by sedet i kdyby sedel?
  hele a co treba to ze nesouhlasi ale nepujde proti rozhodnuti snemu jeho strany a radeji odstoupi?
  netvrdim ze to tak je ale netvrdim ze to tak byt nemuze.

 389. Jo, a ještě bych dodal, že Jura-p neskládal mandát, nýbrž hlasoval proti a bojoval.

 390. foundry dotaz byl zda by se zde bralo taky ze je uplacenj kdyby odstoupil ze nesouhlasi.
  a co tedy kubera – co maji na nej ze ,pod zaminkou ze je lepsi byt v obci prvni nez v rime druhej, nekandiduje do vedeni ODS ac je o to zadan?

  ja vim jsou to zrovna ti co jim neverime – ale verime nekomu?
  pokud neverime nikomu – proc se zastavame ze jsou potrebni ?

 391. Pepo, podle ústavy je v parlamentu každý za sebe, jinak by tam stačil Nečas, Sobotka a knížepán, každý s počtem hlasů dle volebních výsledků. Pokud nesouhlasím s partají, vystoupím z partaje, ale oni tam zůstali.
  Nicméně jistě, všechno je možné a třeba si řekli, že za tuhle hranici už nepůjdou. Pak se jim omlouvám a do jisté míry je oceňuji. Nicméně furt nemůžu zapomenout na jejich dřívější působení.

 392. „Takto umožňují schválení něčeho, s čím nesouhlasí.“

  Díky, Foundry, je milé vidět dál než na špičku nosu.

 393. No v sobotu panove vypadali, ze jsou ochotni vzit na sebe udel celé ODS a tim rizeni celeho statu a do necelych dvou dnu nemaj nato donutit sveho soupere hurvinka rezignovat (hlasovanim proti balicku) a radeji rezignujou pred vyderacskym vyctem uspor od Kalouska.
  OK – tak jsou teda zasadovy. .ale v tom pripade to od zacatku byla pekna šaškarna.
  Ale jinak jsou mi strejcove z ODS ukradeni: zasadity nebo nezasadity.
  Ale je to az dojimave, cist ty nadeje tady o nich.

 394. Pepo jsem docela zpozdilá, věřím tomu co ti tři říkají. Štve mě jak ostatní ODSácí vykřikují že jiné, skryté bla bla, motivace a že v zájmu zachování pravicové koalice je nutno zvedat daně a ti hnusní rebelové drze říkají, že v programu nic takového není. Tluchoř je nesympatický, ale dodržel dekorum a paradoxně odchází se ctí, na rozdíl od hlasovacích mameluků, kdysi hrdých zastánců svobody, malého státu a nízkých daní.

 395. foundry stejne jak jirka – nech si svuj nazor a nemusis se za nej omlouvat.
  ale jak to napsal pavel – jsme schopni vubec neco od tech nenavidenejch vubec vzit neco pozitivniho?
  neni to paradox ze je bereme jako ty nejvetsi zlocince ale nadruhou stranu chapeme ze je demokracie potreba?

 396. Pepo, Kubera sedí v Senátu a pilně hlasuje proti všem zhovadilostem, zaplaťpámbu za něj. Takže tady mi unikají souvislosti.
  A já jsem ten poslední, kdo by byl přesvědčen o potřebnosti poslanecké sněmovny zvíci 200 lidí vzešlé z poměrných voleb. Být po mém, zrušil bych sněmovnu bez náhrady a její funkce bych kompletně přenesl na Senát, který by nám bohatě stačil coby jednokomorový většinově volený parlament.

 397. Jinak debaty o vzdělání už se raději vyvaruji, protože je to dost demagogické. Namátkou:

  Rpuť 302 – „Pokud se mám vyjádřit k ceně, tak nejen já znovu tvrdím, že kdybychom zrušili všechny cermaty, katedry píčologií a jiné pijavice přisáté na státní vemeno, tak na ten výzkum bohatě zbude.“

  No já se domnívám, že zaměstnanci cermatů, docentky píčologie, sociální etanologové, studenti FSV a desítky tisíc dalších budou mít zcela jiný názor a spíš budou preferovat zrušení biologických oborů (pohlaví je stejně otázka volby) či fakulty jaderného inženýrství (protože atom je fuj, to ví přece každý).

  Nádherná ukázka toho, že všelidovým hlasováním se nelze ničeho rozumného dobrat.

  Matzurka 277 – „technika je jedna věc, přírodní vědy a zejména biologie jiná.“

  Díky za krásnou ukázku toho co píšu Rputi. Já si třeba myslím, že skoro každý může v garáži koukat do mikroskopu nebo pitvat žáby, ale těžko si lze představit, že někdo v garáži vymýšlí a konstruuje harddisk o kapacitě 100 TB. Nebo třeba nějakou zcela novou formu počítačové paměti (např. paměť založená na DNA). Záměrně přeháním pochopitelně

  maYda 312 – „Takže universita, která má 85% prostředků z veřejných zdrojů je soukromá? To jsou mi věci….“

  Ono je dobré si článek dočíst až do konce. Tam se píše, že v roce 2012/13 bude mít Cambridge jen 18% financí ze státních zdrojů.
  K nalezení odpovědi na otázku „Kde tyhle university berou prachy“ doporučuji dohledat portfolia zcela soukromých firem, které tyhle university vlastní. U prestižních amerických universit je dost velká část příjmu generovaná tím, že ty university zcela reálně podnikají. Například jedna z nich vlastní cca. 80% té firmy co vydává buď Financial Times nebo Wall Street Journal. Nevím teď který z nich.

  Obecně vzato, argument, že když něco tak nějak funguje, tak do toho nebudeme šťourat a budeme to provozovat na dluh, protože kontinuita, je mírně řečeno slabomyslný (promiňte mi ten výraz). To se nemusely rušit JZD, nemusely se zavírat krachující socialistické fabriky, nemusela se rušit výroba tanků a dvouletá ZPS a celkově vzato jsme mohli mít zítra volno a průvod s mávátky. Protože kontinuita a zavést výrobu tanků a mávátek poté, co byla nesystémově zrušena, je taky problém na fůru let. 🙂

  Mimochodem, v celé debatě jsem nepostřehl jeden základní argument. Proč by vlastně měla být v dnešní éře globalisace motorem základní vědy a výzkumu celkem mrňavá země čítající cca. 10 milionů duší ? A nemohl by třeba prof. Holý nebo jakýkoli jiný génius svého oboru dosáhnout stejných či lepších poznatků třeba v Nizozemí, v USA, v Japonsku, v Číně nebo obecně kdekoli jinde než v Kocourkovsku ?
  Pokud ano, tak tyhle objevy nezůstanou lidstvu odepřeny. Akorát holt nebudou vymyšleny v Praze nebo v Brně.

 398. kaceno – precte te si treba nazor simona .
  prece kdyz nevim skutecnost ( a tu tady asi opravdu nikdo nevi) tak hned prece vezmu tu horsi variantu.
  rici ze prece klidne mohou rikat pravdu je az k slzam dojemne.

  tak jedine co mame spolecne ze jsou nam ukradeni – jenze mi jsou ukradeni aniz bych je musel hned podezirat ze spatnych umyslu

 399. Foundry: přiznám se, že se nevyznám v mechanismech panujících v ODS a obecně v PSP ČR. Nicméne v článku oznamujícím jejich odstoupení jsem četl něco o tom, že sněm je zavázal hlasovat pro a to že nechtějí.
  Opravdu nevím, jestli musí nebo nemusí hlasovat tak, jak jim to strana uloží. Dle Ústavy ne, ale existuje fůra navazujících zákonů upravujících jednání PSP a další náležitosti.

 400. Ja s tim nemam problemy a vzhledem k delce jejich pusobeni si to myslim nadale. . .
  Tohle neni na kratke povidani, dlouhe neni aktualni takze klidne to ukoncim jako vyvrhel co pomlouva cestne a neuplatne hrdiny. . .

 401. Přišla na mě předtucha, že Romney vyhraje a všechna média se budou hrozně divit :-).
  Kde se vzala, to nevím.

 402. Pepo, pokud poslanec s něčím nesouhlasí, je nejlogičtějším postupem hlasovat proti, ne? Od toho tam snad je, ne od toho, aby předváděl teatrální výstupy. Mimochodem, nevadily mu biopaliva, nevadila mu fotovoltaika, nevadil mu Lisabon (přes usnesení kongresu), všechny tyhle zhovadilosti naopak jako předseda poslaneckého klubu pomáhal protlačovat. Takže já si, s dovolením, ponechám svou skepsi.

 403. foundry nikdo ti tvou skepsi nebere.
  nebre ani ty druhejm ze se vyrovnaji s nesouhlasem treba odstoupenim misto hlasovani proti. ( i s ohledem na zavazani kongresem jak ti psal pavel)

 404. Pavle K. hlasovat musí pouze podle svého svědomí, naopak nesmí být nikým ovlivňováni. Dle Ústavy i všech zákonů. Viz čl. 23 a 26 Ústavy („Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy“).

 405. No, takový Topolánek prohlašoval o LS že je to shit, následně jí podpořil přes usnesení kongresu a bylo mu za to nadáváno.
  Tady poslanec prohlašoval o zvyšování DPH že je to shit, odmítl to podpořit přes usnesení kongresu a je mu za to též nadáváno.

  Já vím, když dva dělají totéž, není to totéž. Chápu, politika je divná věc. Ale ten přístup se mně osobně moc nelíbí. Mám totiž obavu, že ať už bude kdykoli zvolen kdokoli, bude stejně dělat úplně všechno blbě.

 406. foundry ale nikde se tam nepise ze kdyz dle jeho nazoru neni spravne jit proti “ dekomakratickemu vetsinovemu nazoru strany “ strany tak odstoupi.

  to ze je v ustave napsano ze nesmi byt ovlivnovan neznamena ze se nemuze nechat sam ovlivnit

 407. Pepo, vzhledem k dosavadní činnosti Tluchoře, Fuksy a Šnajdra bych soudil, že mám více důvodů pro svou skepsi, než ty pro svou víru 🙂

 408. Šimone, tak to já jsem taky pomlouvající vyvrhel 🙂 Vlastně jsem svou poznámkou tuhle debatu spustil 🙂

 409. jirko – ted mne k tomu navedl pavel korensky – nepsal jsi tu ze prezident mel radeji rezignovat nez se nechat dotlacit k podpisu LS ? 🙂

 410. Šimone: já opravdu nevím, jak to mají v ODS poladěné. Po pravdě řečeno, je mi to fuk, protože jsem je nevolil a volit ani nehodlám.

  Jenom mně tak nějak přijde, že už se (nejen tady) remcá úplně při všem. Když se štěpily VeVerky, tak většina obyvatelstva nadávala a dodnes nadává, že to LIDODEMO vlastně nikdo nevolil a že se měli ti poslanci sebrat a složit mandáty. Když nesložili, tak to bylo špatně. Tady nějací poslanci mandát složí a je to zase špatně. No nic, už toho nechám.

 411. Pavle K., já bych je chválil, kdyby hlasovali proti – v souladu s Ústavou i slibem poslance. Jako permanentně už zmiňovaný Kubera, nebo taky Jura-p, s nimiž nehnul ani Topolánek. Tehdy bych si řekl, že se v nich asi něco hnulo a že nebudou tak špatní.

 412. Foudry – Pavle K., já bych je chválil, kdyby hlasovali proti

  to ale po tobe nikdo nechce abys je chvalil – mne prekvapuje ze je odsuzujes za jejich rozhodnuti ktere urcite neni proti ustave ani slibu poslance.

 413. To je zvláštní. Jednou jedinkrát nastane situace, kdy poslanci, kteří nesouhlasí se směrem strany, prosazovaným v parlamentu, odstoupí z poslaneckých postů – a tady se hledají zákulisní nitky, temné pohnutky a vůbec špatnost, protože přece není možné, aby odstoupili jen tak, kvůli vlastnímu přesvědčení.
  By mě zajímalo, jestli někdo zdejší věří i obrazu ráno v zrcadle, či zda pátrá, jaké zákulisní kejkle za tím jsou. 🙂

 414. Ja neremcam, ja se bavim: puč z operetky jak vyšitej, chybej uz jen baletky. . .
  No, tema vycerpano, ja taky, dam si koňak.

 415. A nakonec bych znovu zdůraznil, že díky oněm odstoupivším pánům bude Kalouskův „balíček“ zvyšující daně schválen v nezměněné podobě. Ale možná se ještě šprajcne Klaus.

 416. Pavle – asi jsi přehlédl moji 197.

  Rebelové – v úvahách se zapomíná na to, že Nečas má zorganizované Věci veřejné a podle vyjádření Gazdíka se nemusel bát ani TOP. Takže odstoupili až po zjištění, že balíček stejně projde a vláda nepadne.

  Nová smlouva mezi IZIP a VZP byla jasná, už když byla před půl rokem vypovězena ta původní.

  Mám si koupit lístek na Berdycha nebo ne?

 417. Dano, proboha, projdi si jejich dřívější hlasování. Vždycky šli s proudem, všichni. I tentokrát…

 418. pepo, nechci se v Londýně nudit a tak si vymýšlím – jedna z možností je turnaj Masters v O2 aréně.

 419. Pasáčku, zatím ro vypadá bledě. Doposud odvolilo dvakrát tolik ženskejch než chlapů – a ty preferují Obamu 54 ku 45. Také lidí nad 65 let, kteří jsou v podstatě pro Romneye, přišlo zatím méně než se čekalo. Je tu kolem nuly, a to může mít negativní vliv na účast starších, ale ještě je brzy…Dva hlavní a zkušení analytici Karl Rove (r) a Rassmusen stejně jako Gallup ještě dávají větší šance Romneyemu. Pew a Trippi zase Obamovi. Takže je to, jako obvykle witchcraft.

 420. Foundry, já se jich nezastávám, nestavím se na jejich stranu, jen mě udivuje, že jejich odstoupení je podrobeno takovému odsudku. Znáš to o té kapce. Poslední. Já bych to brala jako symbol pro dobu příští. Ale já su naivní děvucha z dědiny.

 421. Tak se mi vkrádá do hlavy myšlenka skoro svatokrádežná. Jestli ono by nebylo nejjednodušší prostě všechny poslance a senátory napříč spektrem zastřelit za úsvitu hned po zvolení. Beztak jsou to všichni gauneři a dělají všechno blbě. A v neposlední řadě by to vyšlo řádově laciněji.

  Pravda, po čase by asi došli adepti na poslance a senátory, ale to by se dalo vyřešit losováním a zastřelením 281 kusů genderově a rasově vyváženého vzorku obyvatelstva 1x za čtyři roky. Stejně tady krade víceméně každej. Státní zaměstnanci okrádají podnikatele a živnostníky na daních, podnikatelé a živnostníci okrádají dělnickou třídu, dělnická třída okrádá podnikatele a stát (třeba nakupováním pančovaného chlastu), nezaměstnatelní kradou železo, soukromé firmy a politici kradou dotace z EU, EU krade peníze daňových poplatníků etc. etc. etc. 🙂

 422. Dušane, vyhraje Obama. Nabízí, že stát se postará.A neznám společnost, která by tento vábivý hlas nevyslyšela. Zatím jen v určitých věcech, ale prstík ve dveřích už je….

 423. Pokud se týká voleb v USA, tak IMHO je to skoro jedno. Romney mi rozhodně nepřijde jako nějaký zázrak jehož zvolení bych vítal potleskem ve stoje.

  Na celé věci mně nejvíc udivuje, že ten opálený marxista má po prvním volebním období cca. 50%. Víceméně jsem čekal, že se znemožní daleko víc.

 424. Dano, je ale nikdo primárně neodsuzuje, nadělat do kalhot může každej. Má kritika míří v první řadě na stranickou mašinérii, která je, dle mého soudu, během včerejška a dneška vzala do ošklivého presu. Prostě odmítám uvěřit, že si to jen tak rozmysleli a složili mandát. Ne Tluchoř, Fuksa a Šnajdr.

 425. Nicméně je pravda, že amerického presidenta posuzuji výhradně podle zahraniční a ekonomické politiky USA. V domácí politice USA se nevyznám a ani snad vyznat nechci, to je jejich věc.

 426. Mimochodem, z trochu jiného soudku. Tak se na aktualne.cz koukám na těch 11 apoštolů co se chystají na přímou volbu presidenta.
  Na jedné straně se mohu pro sebe chechtat a říkat si „já vám to říkal“, když si uvědomím co jsem psal před cca. 5-10 lety na Psu o přímé volbě presidenta.
  Na druhou stranu mně jímá hrůza když si uvědomím, že jeden z nich fakt presidentem nejspíš bude.

  Vidina toho, že ve druhém kole se mám rozhodovat například mezi „Okamura – Bobošíková“ nebo „Franz – Fischerová“ či „Dienstbier – Fischer“ je naprosto luxusní. Já snad budu vážně volit toho Zemana.

 427. Martine, jasné ze koupit. Byla jsem před (kolika?) lety a půjdu zase. Jsou události u kterých by člověk býti měl 🙂

 428. Dano, Martin už ti odpověděl. Je vidět, že má k tobě blíž 🙂 zdravím tě

 429. heleno, ale možná jsi zaměnila Davis Cup a Masters. Já zítra jedu do Londýna na prodloužený víkend se ženou a tam se taky hraje zajímavá soutěž. Jenže Berdych smolně prohrál s Murrayem a tak je to s postupem horší.

 430. martine a manzelka ti ten vylet s zenou dovolila?
  to jses na tom lip jak jirka – na toho je manzelka tak hakliva ze si ho i zaplati aby nahodou nejaka jina 😀

 431. pepo, se ženou mě pustí, ale s chlapama ne.

 432. PavleK,
  myslím, že přeháníme oba.
  Tou garáží jsem měla spíš na mysli Steva Jobse, urban legend praví, že takto svou firmu začínal. Pitváním žáby v garáži toho fakt moc neobjevíte, a ani nemám povědomí, že by takto nějaká biomedicínská firma vznikla.

  Martine, já taky nikde netvrdím, že by se nedalo redukovat. Jen to, že by mne potěšilo, kdyby se redukovalo stejně ve všech oblastech. Snad i proto, že nikde nevidím rozumného arbitra, který by diferencované redukce dokázal zdůvodnit. A obávám se, že to dopadne přesně tak, jak věští Jirka – kamarádi kamarádů zůstanou.
  Howgh.

 433. Hm, ano. Já jsem taková přízemní a Londýn mě nenapadl …. Ale i tak, příští víkend bude stát za to!

 434. Důvod proč volím Romneye je právě ekonomický. Odbourání nesmyslných zelených regulací, rozvoj těžby ropy, zemního plynu a uhlí, zjednodušení daňového kodu pro business, omezení neproduktivních (těch, co nejvíce řvou)rozpočtových výdajů. Kdyby se polovina podařila. stála by změna zato.

 435. Matzurko, takhle začínala celá ta generace počíypčových vizionářů pro něž byla budoucnost v PC – osobním počítači v každé domácnosti – na rozdíl od oficiální perspektivy, podporované uznávanými vědeckými a průmyslovými kapacitami, podle níž budoucnost patřila main-frame počítačům, universitním a korporačním serverům, na jejichž s=ť ny měl občan přístup z terminalu veřejné knihovny. Vývoj ulázal, že tito tudentíci – Jobs, Gates, Wozniak, Balmer…atd, měli pravdu.

 436. Dušane, u nás se už chystáme spát, pevně doufám, že probuzení bude příjemné. Stačí výhra o půl procenta, i to se počítá. Těším se na tvé zprávy, hodně štěstí 🙂

 437. 😮 Dnes ráno Evropský účetní dvůr (abvoe) zveřejnil audit rozpočtu EU za rok 2011. Alarmující je, že se stav oproti minulému roku zhoršil. Podle auditu EU vykazuje vyšší „chybovost“, „ztracené peníze“ než v roce 2010, což znamená, že 18. rok v řadě rozpočet nebude auditorskou firmou schválen. 😮

 438. Hmm, tak jsem ještě před spaním nahlédl na weby a zaujaly mně dvě zprávy.

  1. Hollande zjistil, že socialismus asi fungovat nebude http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/9659504/Francois-Hollande-lurches-Right-in-historic-U-Turn-to-save-French-economy.html

  Člověk má skoro cukání se pošklebovat francouzským odborům, že jim ty volby hovno pomohly.

  2. ODS bude mít poslance odsouzeného (nepravomocně) na 6 let za korupci – http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=762559

  To je rekord Kocourkovské kotliny, protože poslanec (paz)DRath zatím nebyl odsouzen ani nepravomocně.
  Ve světle těchto nových faktů odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil. Ti poslanci se mandátů vzdát neměli. Tohle se děsně prodraží na převozu poslanců z kriminálu do sněmovny a zpět, nehledě k tomu, že pokud budou odsouzeni pravomocně, bude nutné vypsat výběrové řízení bratru za pět miliard na zakázku ve které firma obklopí PSP ostnatým drátem nataženým na izolátorech, dodělá takové ty plexisklové budky pro rozhovor poslance s voličem, dodá mříže na okna, odmontuje kliky, nainstaluje rušičky mobilních telefonů a vůbec vytvoří pro poslanecký klub poslanců/trestanců odpovídající poměry dle směrnic EU o moderním vězeňství.

 439. dusane jak bych Vam pral aby se konervovalo 🙂

  Jan Urban
  novinář
  Nikdo nevymyslí lepší odpověď, než Jacques Rupnik. Obama může USA pomoci proměnit, pan Romney pouze zakonzervovat.

 440. proboha ne – zakonzervovat tuhle obamovinu by bylo katastrofou. Je třeba polovinu jeho výkonných příkazů, jimiž obešel Kongres, zrušit. Rupnik je salonní marxista z líhně Garaudyho, a tomu jeho mediální cliché odpovídá.

 441. no ja to konzervovani bral k vyjadreni rupnika. Je mi jasne ze obama uz tu zmenu USA davno zacal 🙁

  a jake jsou dalsi vysledky?

 442. Výraz „salonní marxista“ si s dovolením uložím a s náležitým copyright občas použiju

 443. Dobrý podvečer… Několikrát jsem se dočetl, že byl vyžadován, ba s napětím očekáván můj názor… Čekáte zbytečně, vážení… Jak jsem byl zjistil z diskuse – dá-li se to tak nazvat – názor se vyrazil každýmu, kdo má do prdele díru a tedy splňuje základní kvalifikační požadavky na post ministra čehokoli…
  Potěšilo mě, že jsem se stále více setkával s proklamacemi typu „já sice o tom vím úplný hovno, ale můj názor je… (popř. dle mého názoru…)

  úžasné… a já se tiše bavím… A jen žasnu, že díky snad asi nečekané skromnosti tady nemáme davy zájemkyň o post pidistra školství, kultury a vnitra…
  Ostatně, již staří Římané se nechávali obveselovat zrůdama…

 444. To odstoupení těch třech poslanců(a nezapomínejte na Fialu(?) který slíbil že odejde ze sálu) je tu kritizováno proto, protože tím umožní to, proti čemu bojovali a jsou si toho plně vědomi.

  A ani mě nenapadlo, že by se vzdali mandátu dobrovolně.

  Docela bych se zasmál, kdyby některý z náhradníků zvedl ruku proti.

 445. zatím špatně. Obama získává na Floridě v lidnatých okresech Hispánců a překvapivě také v bohaté Tampě. Pokud Romney vyhraje FL tak to bude o méně než 100000 hlasů. Může se opakovat situace z roku 2000 s AlGorem. Velké zklamání z mého státu. Nejen, že Obama tu vyhrál, ale i senátor Casey, syn bývalého guvernéra, člověk, který za 4 roky nepřišel s jediným návrhem zákona a o ničem pořádně nehlasoval, zůstává v Senátu. Tím zůstává Senát v rukou Demokratů. Sněmovna reprezentantů zůstane s Republikánskou většinou. Ohio bude zřejmě následovat PA a Obama tu bude škodit další 4 roky.

 446. a je to v řiti..na nějaký zasvěcený komentář zrovna nemám náladu….když jsem minulý týden projevil obavu, že hurikán Sandy Obamovi pomohl, (a jinak sympatický guvernér NJ Christie) málokdo tomu věnoval pozornost. Inu, každý národ má takovou vládu jakou si zaslouží, ale proř já na to budu doplácet….Takže teď rychle nainvestovat zbylé dollary než je spolkne inflace číhající pod fiskálním útesem. Ještěže Sněmovna reprezentantů zůstala v republikánských rukou a bude moci aspoň trochu brzdit mouřenínovy keynesiánské extravagance. Víc není co dodat.

 447. Dobré ránko!

  Duřane, upřímnou soustrast!

 448. …jak okomentoval můj virtuální kamarád Prokop: když se povoz valí z kopce tak se vůl nepřepřahá, ale pak se to musí vyžrat až do dna…

 449. No potěš koště – jen si koledujte, holoubci … 🙁
  …Rusko Evropu potřebuje, aby čínským obchodníkům a pracovní síle zabránilo v nenápadném zabírání Sibiře. V Rusku hledí nová městská střední třída k Evropě, a nikoliv k Asii. Unie musí Rusku nabídnout demokratický horizont a možnost zakotvit v evropském prostoru, pro kterou se bude moci rozhodnout, až se jednou ukáže, že je v koncích. To stejné platí pro Afriku a Blízký východ…
  http://www.presseurop.eu/cs/content/article/2998601-amerika-hledi-jinam-vyuzijme-toho

  Ku včírku – doba holt je těhotná průserem a argument hovnem se stylově nabízí. Leč poněkud kontraproduktivně, neb jak říkávali staří Čechové: „Kdo se s drekem maže, po růžích nevoní.“

 450. Dušane,
  God Bless America, God Bless us All….

 451. Dusane, uz jsem si otrel slzu, je skoda, ze to tak dopadlo.

  Abdikace prezidenta, kdyz nechce podepsat, Pepo, je ponekud neco jineho. Uz kvuli „hodnote“ prezidenta v porovnani s poslanci a senatory….. kdyz tedy jste mohli ted podepisovat archy…..

 452. Mimochodem smnadsenim jsem si precetl „na vlastni bulvy“ z Laosu, od pana prezidenta. Kdyby si odpustil svoje „zamruceni“ o tom, jak oiropska unie nici narodni kulturu, tak by se to dalo snest. Tedy jeste jedna vec. Hned prvni fotka…. On a Medvedev. Je to skoda se takto furt pripominat, ze rusofistvi je jeho krevni skupina…. Jinak je fajn ze mezi radky poznamenal, ze tato oblast sveta je jeste normalni a ten kdo tam zavita, bude prekvapenej, ze tam je nejen krasna priroda, ale treba vice prodejen luxusnich znacek, nez v Zeneve. A hlavne i on poznamenal, ze lidi se tam USMIVAJI.

 453. Komouš Hussein a uplacení tří neúplatnych reků – opravdu dustojna oslava vyroci VOSR.
  Kam jsem to jenom založil ten lampión na vecer?

 454. Dusane, az se vzpamatujes….. Muzes neco napsat o referendech o zakazu jakychkoli dani fyzickych osob, co pry probihalo v jedno obdobi ve Statech? slysel jsem o tom zbezne, ale myslim, ze by to stalo za prispevek…..tedy jestli mohu poslat ostrou prosbu

 455. Dobré zas ráno… Tak si dovoluji popřát všem našim pokrokovým komentátorům vše nejlepší k jejich dnešnímu svátku. O5 jste to vyhráli… Daně budou, reformy budou – vždyť šetřit se musí ať to stojí co to stojí! A já Vám k tomu tleskám… A ze srdce přeju – jen houšť a větší kapky!
  Že cesta ke komunismu bude radostná, věděli už klasikové. Ale že to bude taková sranda, to netušil nikdo.

 456. Dyk poudal Obama: „to nejlepší teprv přijde!“

  …„Dnes večer, více než 200 let poté, co si bývalá kolonie zvolila vlastní osud, jste potvrdili naši jednotu a jejího ducha,“ prohlásil před bouřícími příznivci Obama v ústředí své kampaně v Chicagu. „Společně jako jeden národ a lid padáme i vstáváme,“ poznamenal prezident. „Dnes večer jste připomněli naši víru, že to nejlepší teprve přijde,“ dodal…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/283960-to-nejlepsi-teprve-prijde-slibil-americanum-po-znovuzvoleni-obama.html

 457. Dobré ráno,

  no jo, no…. Ani mně to nepřekvapilo. jetslipak dostane další Nobelovku za vyhraný volby?
  Aspoń něco pozitivního, když jsme včera řešili tu vědu, dnes je výročí narození Marie Curie-Sklodowské.

  Jirko, chceš -li, aby se na Tebe lidi usmívali, začni se usmívat na ně 🙂 Většinou to funguje.

 458. A jak víš, že jsem na lidi nepříjemnej?

 459. mi přijde, že se jirka směje od ucha k uchu 🙂

 460. No, jestli se tak tváříš, jak tu přečasto píšeš…. 😀

 461. divano ja jirku jednou pozoroval a on ten usmev zvladne kolem cele hlavy.
  apropo bych odhadl ze je mu u sposty lidi ukradene zda se usmivaji vseobecne natoz na nej

 462. A pak – zkušenost. 😀

  Tuhle stížnost slýchám poměrně často a obvykle od takových kakabusů, že by jeden utekl a na nějaké usmívání by si nechal zajít chuť.

 463. pepo, to náš chemik neslibuje (že to nejlepší přijde) a koná :-))
  ještě se nám protočí očka
  ale zase, ty vzácné chvilky, kdy je vzteky bez sebe
  (kam vlastně zmizela parkanová?)
  tak ty za to stojí
  když četl rozpočet zkouška II
  nemohl se ani nadechnout
  naštěstí stačilo pohrozit, že sebere školám a ono to vyšlo ..

 464. maYdo, a ty se usmíváš? Třeba, když jdeš do obchodu nakoupit? A zdravíš? To víš, zkušenost mi říká….

 465. 536 Jirko ppa etc….abys nevypadal jako „žoviální chřestýš“ jak mě v takových situacích nazývá manželka. Marně vysvětluju, že neprávem.

 466. 522 Dušane, velká země, velké možnosti. U nás se podařilo jen sebrat Sládka. Ale také to zafungovalo.

 467. Tfuj tajxl, socialismus se šíří světem jako prašivina. Scott Brown, slabá náplast, byť sladká.

 468. 521 Dušane, “ člověk, který za 4 roky nepřišel s jediným návrhem zákona“, z něho by si naši parlamentáři měli vzít příklad. Neměli bychom ten legislativní bordel. Čám méně zákonů, tím lépe.

 469. 508 Dušane, jenže Obama je prezident, ne diktátor. Musí to projít vaším parlamentním cirkusem. Podobně u nás je vyčítáno Klausovi (třebaže USA prez má vyšší pravomoci) kde co. Jenže nevládne dekrety a málokdo si dá práci s hledáním výsledků parlamentního hlasování….

 470. A jeje, pan prezident sáhl někomu na Evropskou Unii, koukám… ;-))
  Volba USA se nás asi bohužel dotkne v tom, že posílí globální ekofašismus. Už Bloomberg agitoval pro Obamu s tím, že ten těm hurikánům zabrání…

 471. Ti, kteří vědí, že jejich osobní štěstí závisí na zcela jíném než jestli Obama nebo Romney, to neprožívají tak dramaticky.

 472. Jestli by se třeba ten 7.listopad neměl vyškrtnout z kalendáře stejně jako 13.patro v hotelích…

 473. 552 omezování produkce CO2 má zásadní vedlejší pozitivní důsledek. Omezování znečištění ovzduší jinými sajrajty, které vypouští naprostá většina zdrojů CO2. Průmyslové zdroje znečištění ani automobily neprodukují čistý CO2. Nebýt tlaku na omezování exhalací, představte si například jaké by bylo ovzduší ve městech při dnešním automobilovém provozu, bez katalyzátorů a s olovnatým aditivem. Omezování spotřeby paliva omezuje i exhalace, protože účinnost katalyzátoru není stoprocentní a oxidy dusíku jsou také fujtajbl.

 474. niko, představa, jak stojí Obama na pobřeží new Yorku na pozadí sochy svobody a temných rozervaných mračen, rozpřačžené ruce nastavuje sílícímu větru, aby zabránil hurikánu v dalším postupu a uši mu vlají, je prostě neodolatelná 🙂

  Martine, samozřejmě že zdravím v obchodech a usmívám se. Dokonce i na úřadech. A světe div se, i ti úředníci se leckdy usmívají.

  Jaká je s nimi potom dohoda, je ovšem otázka jiná.

 475. Ale Niko, houby…. Folklor Laosu, folklor na Morave, ci chodsky, nema nic spolecnyho s EU a prezidentem. Protoze to je veci vesnickejch komunit, vetsinou bez dotaci a prispevku, jsou to nadsenci. Zkuste vice premejslet, treba to nekdy pujde. Nemusite si furt tetovat pana prezidenta pres prsa 🙁

  No a pokud videl to co ja, tak rozumim proc se ju zdalo obdivuhodne. V show, totiz byly i cvicene husy a giboni, orajici buvol a polonahe zeny sazejici ryzi, a to vse s pyrotechnickejma efektama a neskutecne zajimavou muzikou. Ale o folklor neslo, bylo to aijnkeslbuntes 21 stoleti…..

 476. = 554
  a ještě zrušit 17. listopad
  nebo nějací zaprodanci a ztroskotanci se budou domáhat rozumu od těch, které stejný 17. listopad vynesl do dnešních funkcí

  mimochodem tihle odboráři taky nevypadají, že by se do nějakých akcí hrnuli, on by je taky mohl někdo chtít s vaničkou vylít

 477. maYdo,ten popis obrázku Obama s rukama rozpřaženýma mi zajistil úsměvný zbytek dne,i když tak pochmurně začal. Inu, proč by to tam jo a tady ne, neustále udržováné mým optimismem, nemohlo dostat ránu do vazu.

 478. Hmmm, tak Jiránek to má taky za sebou… To je dneska den…

 479. PeSi, to ještě ke mně nedorazilo, to je teda fakt den:-( Snad toho nechal dost v šuplíku………

 480. Jiranek? Ty jo to je den…. 🙁

  No a dozvedel jsem se, ze dle Kalouska jsme tady vsechno prozrali. Jen jsem se chtel zeptat, koho tim myslel, protoze ja mam pocit, ze jsem nic neprozral a jedinej douh kterej mam, mam vuci domovu, protoze pul tejdne jsem vzdy v tahu a to se mi prestava libit, ale to asi ten pitomec nemyslel, ze ano. Kdo tedy neco prozral? Kdo si zil nad pomery? Pripomente mi to, ja mimo patere neznam nikoho, kdo by si pucil, tak aby na to nemel, kdyz uz si tedy pujcovat chce.

  No a ted jeste ten parlament, dost odporna zabava…… A to jsem se pred chvili dozvedel od jednoho znameho, ze je dobre, ze Obama je v Bilem dome, protoze ma soucit a mysli to s amerikou dobre….. Tak to bylo posledni kafe co jsem si s nim vypil…. Proste je to desny, ale prestalo mi to s nim bavit „klobasit“

 481. Ze svátků bych když už, protože nevím proč křesťani by měli mít nějaké extrabuřty na kterých by se nevím proč měli podílet i bez či jinověrci, nechal bych nanejvýš Vánoce a Velikonoce, jako kulturní tradici a jen jako neplacené volno. Navíc jen jeden sběrný, kdy by si každý slavil co by chtěl. Nejlépe v létě a pohyblivý tak aby vždy vyšel na den pracovního volna, na sobotu aby slavící pracující stačili přes neděli vystřízlivět. Vše ostatní jako upálení, zapíchnutí, zmlácení, vznik něčeho nyní již neexistujícícho, věrozvěstování, bych zrušil. Nový rok také. Naštěstí, že nemáme navíc sebeupálení. Protože kdyby to takhle pokračovalo, pro samé svátky by lidi hovno dělali.

 482. to je teda fakt den….
  ten Jiránek sice prý umřel včera těsně před půlnocí, ale to je vedlejší.

  Jirko vyřiď tomu známému, že na ty, co to s námi myslí dobře, je třeba si nejvíc dávat bacha 😀

  A neber si to tak, kdybych měla předtat klábosti s každým, kdo má na něco názor, s kterým já nesouhlasím, musela bych průlběžně držet bobříka mlčení. 🙂

 483. MaYdo, zivot neni „blog“ a tam je cas velmi drahej a proc se promarnit cas s nekym, kdo to nema v hlave v poradku? Respektive ma to poskladane uplne jinak?
  Na blogu je to neco jineho, tam je to celkem jedno. Protoze to nestoji zadnou casovou investici. Venovat nekterym hodinu casu? Ani nahodou, taky bych byl mnohejma odmitnut a tak by to melo byt.

 484. V anketě na rReflexu má nejvíc procent prof. Franz
  Tak si tak darmo představuju, jak jede Franz na návštěvu Bílého domu, jednomu vlajou uši, druhej tetovanej…. Aby mu Obama neříkal Rudý bratře …

 485. to je vec názoru , Jirko. Zajisté jsou lidi, kterým bych taky nevěnovala ani minutu. NA druhou stranu, neznám nikoho, kdo by to měl v hlavě poskládané úplně stejně jako já. Včetně muže a dcery, o synkovi nemluvě.

  Ono asi záleží víc, co je jinak poskládané a jestli to je kompatibilní.

  Přiznám se, že názor na to, jetsli je dobře nebo špatně, že je Obama a ne Romney v Bílém domě na další čtyři roky, by pro mně nebyl dostatečným důvodem, abych s někým přestala klábosit.

  Ale to je nakonec Tvoje věc, že podřizuješ života běh politickému dění:-D

 486. Stát už není schopen přijímat zákonné normy, které by pak sám dokázal uvádět do praxe, kontrolovat jejich uplatňování a sám je dodržoval. Před šedesáti právníky, advokáty, a soudci to na odborné konferenci v Praze o vymahatelnosti práva v ČR prohlásil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

  jenom premejslim ze tady to prece pater zvladla zmenit kontinualne ani pritom nebyly vykyvy a ohrozeni dobre fungujicich instituci 😮

 487. Nikoliv , nepodřizuji. Prostě mne to setkávání tímto přestalo obohacovat

 488. pepo, vidíš, to je telepatie. Za chvíli, cca za měsíc, budu moci opravdu přiletět, jen mi musíš udělat místo na parkovišti. Ale nesmí mrznout a tak….. To mi pak celá D1, rakouský zimní gumy a tak, poplatky za Brener a snížená rychlost u Insbrucku …. budou moci vlíst na záda.

 489. Hm, pak bych řekla, že patrně nebylo čím obohacovat ani před tím.

  Ale asi je to tím, že zda Obama nebo Romney má na můj život vskutku marginální vliv a na společném notování si, jakej kabrňák je Romney, nestavím ani vztahy ani život.
  Nakonec právě jsi předvedl, že takové základy jsou poněkud vratké. 😀

 490. Dobrý den, zprávy z podhradí: Je krize, zedníci se sami nabízejí k práci. Ceny mírné, kvalita vysoká.

 491. Ne MaYdo, nebylo, jen jsem hledal a nenachazel, duvod…. Takova reminiscence z minula.

  Pepo, na tu chvili do garaze , to snad ani nema cenu.

 492. divano, díky za zprávu. Hned se mně ulevilo. Včera říkali dva ministři, že už takhle budou těžko plnit svoje úkoly a bez zvýšení daní by to bylo zhola nemožné. Pavel Páral (kdysi to byl bystrý pozorovatel) psal úplně stejnou věc. Tak to se ten den zvednutím rukou projasnil. Jo, a vlastně nám díky tomu nepadne vláda a nebudou volby, takže tím činem ještě zabránili nástupu komunistů a socialistů k moci (to je moje vůbec nejoblíbenější věta). Jsem takový celý spokojený, že jsou věci na svých místech.

 493. Ja jsem taky rad, ze se socialiste nedostali k veslu….. Protoze jinak by to bylo daleko, daleko stejne…..

 494. balíček zachránil svým 101. hlasem pekárek
  ještěže je rath ve vazbě
  🙂

 495. Divane, Vy dablice…. Tohle mne nenapadlo:-D

 496. PAk tomu rozumím, Jirko, to se pak hodí jakejkoliv důvod. I když je otázka, jetsli je vůbec nějakej další „důvod“ potřeba, když si s někým nemáš co říct….

 497. pepo, nyní nosíš zbytečně dříví do lesa. To se rozumí samo sebou. U těch tří to je na pováženou – tam se otvírá prostor pro různé debily, kteří začnou spekulovat (to je také moje velmi oblíbené slovo), že za tím budou určitě nějaké zlodějiny, takže raději prchnou z politiky, aby jim na to nepřišli 🙂 Tam to není jenom tak.

  Jirko, ale měl by si uznat, že tahle garnitura úžasně vyfoukla volební program těm, proti kterým bojuje (také úžasné slovo). To je prostě majstrštyk, když zvýšíš daně a tím nutíš svého oponenta (který to má jako hlavní téma), aby proti tomu protestoval. Já jsem už nyní jist, že se dostaneme do situace na amerických univerzitách po 2. světové válce, kterou popisoval M. Rothbard: pravice budou socialisti a levice budou komunisti.

 498. Modry ptaku, ja si myslim, ze v te situaci uz jsme.
  Ostatne prenesene je to stejne zde. Socialiste se vydavaji za pravicove smyslejici.

 499. Pani Dano, proc by to mel byt prusvih. To je stav, ktery je tu uz par let. Protichudne narizeni a zakony, ktere jsou tak nastavene, ze dodrzenim jednoho, porusujete druhe a naopak…. Vubec nerozumim tomu, ze to ted vadi…..

 500. 585 Modrý ptáku, znárodňovací dekret se dnes jmenuje „trestní odpovědnost firem“. Stačí pár nezávislých soudců a urválkovských prokurátorů a padesátá budou jako vyšitá.

 501. MP ja rad nosim drivi do lesa 🙂
  co taky snim na zahrade.

  Dano nekteri se to tu snazime pateri naznacovat uz dost dlouho.
  tedy povetsinou jsme napadani ze nechceme stat vubec

 502. Možná, že jsou ty věznice tak přeplněné, že teď zkouší využít sněmovnu jako detašované cely. Konec konců hlídané to je a problém s imunitou zřetelně odpadl. Taktéž by se tím vyřešilo zaměstnávání vězňů po dobu výkonu trestu.
  Nejsem si ovšem jistá, že toho Pekárka vůbec někdo volil.
  🙂

 503. taky jsem se sumavaku koukal a hned jsem zacal premyslet zda zmenou metodiky pocitani prijmu nejak nesnizim jejich vysokou hodnotu.

 504. Po dlouhé době zdravím všechny vespolek. Podařilo se mi pořídit si dosti nepěknou zdravotní polízanici, která mi zabrala tři čtvrtě roku. Nicméně jsem byla lékaři prohlášena za uzdravenou a všehoschopnou, a tak jsem tu. Ale když se tak rozhlížím kolem, nevidím nic moc… Odcházejí ti, kdo by tu měli zůstat. Všude se to oranžoví, červená…a to bez ohledu na barvu pleti. ODSka se očividně rozhodla spáchat sebevraždu co nejrychleji, lidi si prostě převážně asi přejí, aby se stát postaral, a to i v zemi za velkou louží. Stát se pochopitelně postará a rád, samozřejmě ponejvíce na účet těch, kteří o jeho laskavou péči nejméně prosí. S popisem situace v 586 a 587 nezbývá než souhlasit.
  A tak nejsvětlejším bodem mého soukromého programu je paradoxně těch předchozích několik měsíců, kdy mi sice bylo vybraně mizerně, ale doktoři se projevili jako stoprocentní profíci. A navíc jsem jako bonus k té bídě mohla vynechat všechny politické debaty a půtky, protože nějakou chvíli nebylo dost jasné, jestli mě jejich výsledek bude ještě zajímat. A hele – bude! Takže přeju krásný den a jdu si dočítat diskuse.

 505. kvoty příjmu domácnosti i na psy, kočky, myši, …
  jsou to taky členové domácnosti

 506. O prezidenta nešlo, Jiří, tak s ním nemávejte. Jen mě zaujalo, jak jste se hned té EU zastal. Občas ty skryté preference vystrčí růžky, že… 😉
  Jinak chápu, každý nemůže být takový expert přes folklór jako vy.

 507. Důležité informace pro podnikatele, co znamená schválení „balíčku“ ve sněmovně.
  Doufám, že marxisté v senátu zastaví nesmyslný zákon pocházející od neortodoxních marxistů kautského směru ze sněmovny.

  Vyšší DPH i milionářská daň
  Konec slev na děti a partnera u paušálu
  Od roku 2014 pak všichni bez rozdílu zaplatí 20procentní daň z příjmu.

  http://ohrozeny.podnikatel.cz/clanky/danovy-balicek-prosel-dph-se-zvysi-vydajove-pausaly-budou-castecne-omezeny/

  Seznam hubitelů české země (označeni zeleně):
  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=56792

 508. Bradáčová: Pokud je systém založen na zločinu, ať se zruší policie a státní zastupitelství

  …v obchodních a dalších civilních sporech legislativa právníkům umožňuje naprosto cíleně zneužívat trestního zákoníku. ..
  ..Chybná legislativa podle ní umožňuje zneužívání trestního zákoníku v podávání nesmyslných a „šikanózních“ žalob a kriminalizace osob, které jsou jinak účastníky civilního řízení…
  …že celá doba boje proti korupci je v podstatě jen politickou zástěrkou. „Žije se ze dne na den,“ …
  …„Nechutná politická kazuistika ohrožuje již tak chatrnou legislativu,“ prohlásil Sváček. Onou politickou kazuistikou měl na mysli například to, že když se stane trestný čin vyvolávající pozornost médií, tak politici hned urychleně a nekoncepčně mění zákony…
  http://www.novinky.cz/domaci/284031-bradacova-pokud-je-system-zalozen-na-zlocinu-at-se-zrusi-policie-a-statni-zastupitelstvi.html

 509. kalousek: vrací se tak do hry původní rozpočet
  přeloženo, bude nejen balíček, ale k tomu druhý rozpočet s minusem 41 mld

 510. >> divana
  A kdyby nebyl stát zadlužen, tak bychom – jak říkají naši anglofonní krajané – brejkli ívn neboť (neklame-li mne paměť), dluhová služba ČR činí cca 40 miliard Kč za rok.

 511. TAk mi řekněte, jak si má jeden vybrat, koho volit.

  Proti zvyšování daní byly partaje, o který bych si ani kolo neopřela a Paroubek k tomu….
  A ty, co slibovaly podporu živnostníkům, byly vesměs pro zvýšení.

 512. Teda, vážení, já jsem dojat… Jak zodpovědně nám ta pravicová vláda reforem a rozpočtové zodpovědnosti vládne. Jak důsledně a pečlivě dodržuje všechny ty sliby, které kdy svým voličům dala, o nezvyšování daní, o podpoře drobných podnikatelů a střední třídy, o nedopuštění přenosu státní suverenity, o prioritě vzdělávání, ani zrno – nazdar, za vyšší výnosy, o pejskovi a kočičce, o červené Karkulce – ach pardon, trochu jsem se zasnil… A teď si představte, že by tam místo našich čackých modrých komunistů seděli ti zlí, oškliví, snad i páchnoucí oranžoví socialisté, kteří nepochopili historickou úlohu předvoje lidstva a ve své zpozdilosti hlasovali proti zvyšování daní… Oni to snad tomu ušlechtilému Kalouskovi nepřejou – a přitom je to ten úplně nejlepší ministr financí všech dob…
  Naše pravicová vláda bdí a nepřipustí zvyšování daní – snad jen dočasně a jen o procentíčko, to nikdo ani nepozná, to je v mezích chyby, jen dva prstíky tam strčíme (a pak celýho čuráka), jen co vás ojebeme, hned zase půjdeme… A ještě přitom všem dokáže bojovat proti kmotrům, kmotřičkám, strýčkům, tetičkám, bratrancům, sestřenicím, snad i dědečkům a babičkám… I cesta může být cílem – straně důvěřujte, soudruzi! I ti rebelové sami pokorně svěsili své mandáty a stáhli je mezi nohy, byvše vyzváni, aby nevystupovali proti Straně, matičce národa…
  A teď si představte tu hrůzu, kdyby tato ušlechtilá vláda ztroskotala a padla ve svém úsilí a zpozdilý lid by si zvolil ty zlé, ošklivé, páchnoucí socialisty, kteří by ihned postavili sněmovnu do latě a schválili by tu Lisabonskou Smlouvu, zvýšili by daně, zavedli milionářskou daň, omezili podnikání, zlikvidovali živnostníky a dokonce by snad chtěli vrátit černoprdelníkům jejich nakradený majetek… Hrozná představa…
  A přesto se tu najdou nenávistní jedinci, kteří si dovolují naznačit, že Každý ODSák je špatný ODSák a jen mrtvý ODSák je dobrý ODSák.
  Ceterum autem censeo, ODS esse delendam!
  A

 513. Dušan Streit:
  Špinavé trafiky pro „rebely“ kredit vlády totálně popřely

  …Pod tíhou těchto miliard vzdali své zásady, které nikdy neměli, i „rebelové“. Nějaké trafiky se strůjcům plánovaných podvodů na občanech vyplatí. A tak Šnajdr zůstane zřejmě šéfem správní rady VZP, pravděpodobně jako trojský kůň obchodních záměrů jiné posilující pojišťovny. Fuchsa by se chtěl stát předsedou NKÚ. A sledujte se mnou, kde se vynoří konspirant Tluchoř, který jistě neodstoupil z lásky k Nečasovi…
  http://streit.blog.idnes.cz/c/301679/Spinave-trafiky-pro-rebely-kredit-vlady-totalne-poprely.html

 514. Rputi, Bradáčová má pravdu. Je to zavedená praxe, podat trestní oznámení aby policie za peníze daňových poplatníků opatřila podklady pro civilní spor, aby zajistila cizí majetek, to všechno jako forma nátlaku na protistranu. Leckdy sám oznamovatel má sám máslo na hlavě. A aby byl klacek v obchodních vztazích, aby se mohlo vytrubovat, že bylo podáno trestní oznámení, že někdo je darebák, protože ho prověřuje policie. Jenže to jsou tak vypečené hry, že je prohlédne i ten hloupej medvěd od Kolína.

 515. A Baxa, co slovo to důvod k tesání. Naprosto souhlasím, excelentní.

 516. schumachere ale stat zastoupen SZ a bradacova je jeden z tech vetsich aktivistu pouziva to same.
  dostat ( i smyslene ) do teplaku a pak zlomit vazbou.
  nakonec odpovednost osob moc neni ze 🙁

 517. Ó jak je to hezké, když jeden prokurvátor oznámí Urbi et Orbi, že druhý prokurvátor má pravdu… Takové kolegiální… Jen tak trochu na 4 věci… Na nic, na hovno, navíc a ještě přebytečně…
  Ale všichni si tak nějak navzájem rozumíme…
  Ceterum autem censeo, ODS esse delendam.

 518. varanko, vítej do života
  stále je to legrace, jen někdy o tom nevíme 🙂

 519. No jo, stát bez politiků….
  ndeříkalo se tomu dřív „nepolitická politika“?

 520. Pesi, třeba jsou to ty praktický zkušenostě jako když táhneš krystaly. Je to tak, že když vedeš právní spor, nic nezkazíš když napíšeš a odešleš paličskej list plnej složitejch formulací a citací paragrafů zaštítěnej hlavičkou proslulé advokátní kanceláře Támhlecten and Tuhleten and partneři. Aby příslušní orgánové šetřili…. A v rukávu máš doplnění tohohle a támhletoho, vždycky zjevíš jen kousek aby to rovnou nezahodili jako pitomost. Ještě prošetřit tohle a támhleto, ještě tohle nového, co naplat, že už dávno je to úplně něco jiného naž se podávalo na začátku. Protože kdo lže ten krade, kdo krade určitě i loupí, kdo loupí, nepochybně i vraždí a to by bylo aby se něco nenašlo, hlavně opatrně přikládat aby nevyhaslo a tu policejně justiční mašinu udržet co nejdéle pod parou. Protože co kdyby ve své horlivosti narazila na něco zajímavého o čem jsme ani netušili. Na škodu není pohrozit žalobou na stát, že trestní orgánové neochránili majlantové investice, a arbitráží. Samozřejmě, že se při tom váží transakční náklady, jde to v rámci paušálu, dohromady dá každý koncipient. Ovšem viděno z druhé strany, přináší to práci a odměnu, protože já to tvrdím kucy chodím, prohrát může každej, jen právník ne. Právník nikdy neprohrává, pokud nevede vlastní spor, ovšem. Tomu se rozumný právník vyhýbá jako čert kříži. Nejen právník, protože nejlepší je se nesoudit. Protože ať spor dopadne tak či onak, pro tu či onu stranu, vítězi jsou vždycky právníci obou stran. Protože prohrát může jen klient, právník nikdy. A tak jsme se volnou úvahou dostal až k osvědčenému pravidlu, že úspěšný obchodník se nesoudí, ale obchoduje. Už to mnohým začíná docházet, protože předstírání obchodování k vytvoření záminky jak někoho právní cestou odrbat už tak dobře nefunguje. Protože ten medvěd od Kolína už zdaleka není tak pitomej.

Komentáře nejsou povoleny.