Pojďte do Bohnic…

Dobrý den vespolek…

Včera mne potěšil tento článek “Vesnická krása Prahy. Objevte barokní statek, mlýn i dřevěnou zvonici“, viz http://jdem.cz/6z342 kde je zmíněno i několik kulturních památek u nás v Bohnicích (tedy přesně řečeno Starých Bohnicích). Takže mimo spousty paneláků a rodinných domků se u nás v Bohnicích nachází i barokní statek Vraných z roku 1777, viz http://jdem.cz/6z355 a kostelík sv. Petra a Pavla ve tvaru řeckého kříže viz http://jdem.cz/6z377

Původně se jednalo o románský kostel, dnešní podoba pochází z kompletní pozdně barokní přestavby z roku 1805. Na konci 18. století byla při rozebírání starého oltáře objevena olověná truhlice, v níž byla nalezena zakládací listina kostela, ve které pražsky biskup Daniel potvrzuje, že 30. května 1158 vložil do oltářního kamene ostatky svatých jako důkaz o vykonaném svěcení. Připojuje také jména krále Vladislava a královny Judity a jako zakladatele kostela uvádí vyšehradského probošta Gervasia.” viz http://jdem.cz/6z366

Máme tu i v nedalekém okolí v Troji i několik vinic (mimo známé památkově chráněné vinice sv. Kláry v botanické zahradě třeba i vinici Salabku, poprvé zmiňovanou v roce 1226). Nežije se nám tu špatně… 😀

Omlouvám se tímto, že nerozebírám budoucí nezaměstnanost kdekoli v Čechách a na Moravě či přicházející volební pohromu, eventuelně nejnovější chemickou situaci v Sýrii. Já jsem dneska takovej dobře naloženej a spokojenej… 😀 😀 😀

Dnes ve 4:19 ráno jsem poslal Šakalovi na první korekturu jeho nejnovější (pouze čtyřstránkový[sic!]) spis “Hlas Tachovského náměstí“, ode mne s veškerou možnou pečlivostí vysazený, jež slovutný mistr Šakal osobně přednese dne 21. září na Žižkově v rámci celopražské akce “Zažít město jinak 2013.“. Zatím ještě nevím v kolik hodin to bude, ale jedno vím na den přesně. Bude to ode dneška přesně za týden! Všichni čtenáři Šumaváka (i ti, co si ho pouze čtou a debat se neúčastní – ani se jim nedivím, má řiditelná vzducholoď je pro tento účel v neustálé pohotovosti) jsou samozřejmě srdečně zváni… 😀

Jakmile od mistra Šakala vyzvím přesnou hodinu jeho přednášky, hnedle jí zde zveřejním. Pro případné zájemce pošleme domácímu pánovi včas zcela jistě barevné PDF noviny ve formátu A4 “Hlas Tachovského náměstí“, aby ho laskavě umožnil stáhnout z jeho webu i lidem z dalekých končin, kteří se Šakalovy vlastivědné procházky po malé části Žižkova nebudou moci osobně zúčastnit. Pro účastníky vycházky budou samozřejmě k disposici vytištěné barevné noviny rozdávány zcela ZDARMA!

Přijďte toho 21. září na Žižkov, přednáška bude trvat cca jednu hodinu… 😀

 

PS

Přede chvilkou jsem zjistil, že Šakalova přednáška začíná v sobotu 21. září v 13:00 hod. Sraz bude na tom Tachovském náměstí. To pro doplnění. Bude tam mít ještě jedno opakování odpoledne, ale čas zatím není určen.

BohoušB

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

472 komentářů u “Pojďte do Bohnic…

 1. Žjóva, Bohouši, to je vono!
  Ovšem, zároveň musím konstatovat, že na jednu pamětihodnost jsi trestuhodně zapomněl! 🙂
  R. devatenástistéhodevátého otevřena první psychiatrická léčebna v Praze-Bohnicích!
  Ale nic si z toho nedělej, já to vím jen proto, že tamo jmenován můj zvěčnělý děd primářem a následkem toho se tam narodil i můj táta téhož roku, kdy pamětihodný špitál byl otevřen. 🙂

 2. Přede chvilkou jsem zjistil, že Šakalova přednáška začíná v sobotu 21. září v 13:00 hod. Sraz bude na tom Tachovském náměstí. To pro doplnění. Bude tam mít ještě jedno opakování odpoledne, ale čas zatím není určen.

 3. Rputi, když v tom odkazovaném článku byly uvedeny ausgerechnet ty památky pouhé dvě shora jmenované. Tak jsem zůstal pouze u nich…

  Od psychiatrické léčebny jsou oba objekty nepatrně vzdáleny, co by malé dítě kamenem dohodilo (kostelík těsně za plotem léčebny a kousek nad místním hospicem, a ten statek o něco dál naproti přes náves)…

  Taky je na návsi přímo proti kostelu zajímavý jednopatrový dům, na jehož výzdobě se decentně podílí několik vypitých pivních lahví, místy zabudovaných do jeho stěn. Jedná se samozřejmě o lahve staršího typu, s těmi dlouhými hrdly. Nikoli o moderní europivní. Vypadá to zvláštně, ale je to hezké a zajímavé. Někdy to budu muset jít vyfotografovat… 😛

 4. jůůů, to je hezký. 🙂
  po netradičním sobotním večeru, kdy jsme v rámci muzejní novi navštívili expozici českého baroka ve Schwartenberském paláci a pak se courli po Hradčanech a kulturní zážitek završili ukojením žízně s váhledem na Prahu ještě taková třešnička na dortě.

  Snad se dostanu i na ten Žižkov, tady se akce „zažít město jinak“ účastní místní knihovna a stanice přírodověsců, takře jsme plánovali vycházku tam. Děcka hlavně láká vváměnná burza knih, doufají, že odloží do dobrách rukou knížky, které dávno nečtou.

  jo a včera jsme shlédli 451 stupňů Farenheita z roku 1966, režie François Truffaut. poněkud mrazivé, ale dobrý. Fakt dobrý.

  Inu, už teď můžu říct, že to byl kulturně bohatý víkend. 🙂

 5. Dobré ránko!

  Bohouši promiň, ale tohle nelze jen tak přejít! Paní Šabatové se cenzury zachtělo!!!
  Zřejmě se zastesklo po tom „jediném správném názoru“, co se s odlišnými vypořádá tak, že je prostě zakáže. A posléze i trestá, jak jinak!

  …Regulovat média a veřejné diskuze, či vychovávat děti na školách k rasové toleranci. To jsou podle bývalé šéfky helsinského výboru a bojovnice za lidská práva Anny Šabatové léky na šířící se protiromské nálady ve společnosti…
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/anna-sabatova-ke-zprave-helsinskeho-vyboru-fko-/domaci.aspx?c=A130913_105226_domaci_nat

 6. Dobré zas ráno… Jo jo, pojďte do Bohnic – zajisté, už tam na nás čekaj… S převýchovou… Abychom se naučili milovat Velkého Bratra, stejně, jako se to naučil Winston Smith…

 7. Dobré ráno. Tedy, Bohouši, musím říci, že na mne z celých Bohnic vždy dělal největší dojem tenhle hřbitov: http://mapy.cz/s/8ubT Býval překrásně opuštěný a zpustlý, než jej nový režim brutálně asanoval. (Je mi divné, že nezbyli pozůstalí, kteří by si chtěli hroby udržet.) Ale tehdy před 20 lety tam několik náhrobků bývalo, nepravidelně rozsetých v nepříliš prostupném křoví. Stopy trvajícího zájmu jevil toliko hrob se zvláštním drátěným křížkem (zhruba v bodě A). Dnes hřbitov překopali na park (ovšem nepřístupný, alespoň co jsem tam posledně byl), takže v něm zbývá snad už jen ten pětimetrový obelisk s anglicky psaným 35. žalmem (přibližně B) a možná jedna či dvě kamenné desky zacementované do ohradní zdi. Asanátoři tak přinesli další důkaz, že rule of thumb památkové péče zní: Nesahat na to!

  Ty pivní lahve ve fasádě mám někde vyfotografované…

 8. 5 – Inu, Rputi, asi by bylo namístě vyhledat v archivech (novinové) články, v nichž se poprvé objevily myšlenky očistit Německo od méněcenných, a porovnat si je s argumentací paní Šabatové.

  Rozpoznat zrůdnost myšlení při pohledu na výsledné hromady vyzáblých mrtvol už totiž dokáže každej…

 9. Šumaváku 8 – to nejní fér! Zeman chlastá a celej národ kvůlivá tomu má trpět? 🙂

 10. Dobré ráno,

  takový hezký téma a vy po ránu s Šabatovou…

  Můj muž ji jednou zažil v akci, kdy jí museli okamžite uvolnit na půl dne jednu místnost, protože tam přijela cosi vyřizovat a k paní, která si muela narycjhlo posbírat věci a odstěhovat se vedle, aby milostivé nepřekážela, se chovala prý velice hnusně a arogantně.

  a o jejím angažmá v kauze „anička “ škoda slov….
  Hlavně že jiným káže o tom, jak mají dělat svojí práci.

  jen bych připomněla, že tihle lidi chtěli Schwarzenberga za prezidenta a že kdyby vyhrál volby, ak by to znamenalo posílit jejich pozice.
  Tím neříkám, pro ty, kdo by tu chtěli psát něcvo o „spartááá“ a „baňýýýk“, že Zeman je nějaká výhra, jen že ani s tím kchárlem by nebylo o co stát.

 11. maYdo,
  v klidu… Ještě minimálně tři a půl dne můžeš kritizovat, než se z nebe snese trestající ruka. 😀 😀 😀

 12. No nic, tady je, co jsem v rychlosti našel na disku: http://zpht.rajce.idnes.cz/Bohnice_2009/ . Koukám, že tomu jsou právě čtyři roky (minus den), co jsem tam posledně byl. S odstupem času se mohu jen pozastavovat nad tím, proč je to tak příšerně zeditované a proč jsem si něco onačejšího než krabičku vod mejdla nepořídil už tehdy… Ale hledat, jestli od toho mám RAWy, a zkoušet z nich cosi vykřesat a vzkřísit teď zrovna nebudu.

  Jako přívažek je tam hrob, který na ten bohnický hřbitov nepatří, a jestli snad ano, jedině svým rázem. Fotografie je z téhož roku, a jak jsem teď v září se smutkem shledal, hrob už mezitím zmizel taky. Vyfotografoval jsem si ho pochopitelně především kvůli tomu nápisu. Kde (v Praze) je? Zájemci o poznávací soutěže, dávno odtud již vymizevší, mohou tipovat i na základě nepatrné nápovědy přímo v obrázku.

 13. >> maYda
  Šabatová a co z toho vyplývá – absolutní souhlas.
  A Fahrenheit 451 je úžasný film. Snad jediná dystopie, co se mi líbila. Když jsem jej viděl prvně, došlo při promítání k zvláštnímu incidentu: při prvním pálení knih tam jedna stará paní něco vykřikla a pak utekla z kina. Nerozumněl jsem jí, ale pak jsem se dozvěděl, že zvolala něco jako „Bože, to už tu přece bylo“. Stalo se to v létě 1967 v jednom malém městečku ve Vestfálsku.
  BTW Titul filmu (i knihy) je vlastně chybný: při 451 F (=233 C) papír nevzplane. Ale při 451 C ano.

 14. Dvd, dcera stejnou scénu komentovala “ to přece ne, pálit knihy“. I když znala předlohu a věděla, o čem to bude.

  Ta scéna s pálením knih byla opravdu působivá.

 15. Dobré sváteční popolední,
  no, s pálením knih začali jezuiti, takže historie se prostě opakuje dokola, dokola, dokola…
  Bradburyho dílo mám ráda, film musím ještě shlédnout.

 16. Matzurko,
  máš na mysli radikálního literárního kritika Koniáše? 🙂 Ten už měl celkem pohodovou a spíše intelektuální práci. Šílená pakárna to musela být za krále Nabuchodonozora. Dovedeš si představit roztloukat na prášek vypálené hliněné destičky?

 17. Nu, před jezuity to byl jistý muslimský vojevůdce – „jsou-li v souladu s koránem, jsou zbytečné, nejsou-li v souladu s koránem, jsou škodlivé“ a pak bychom se mohli dostat k vyškrabování jména boha Atona jemuž předcházelo vyškrabávání jména boha Amona…
  A co se pak týče Bradburyho, mně se moc líbí televizní miniserie Marťanské kroniky ze záveru 70. let. (Je na YouTube.) Ovšem Bradbury k ní měl postoj značně negativní.

 18. Ptakopysku,
  no teda, myslíš, Nabukadnezar byl takový barbar 🙂 ?
  S tím Koniášem jsem se asi sekla, kdopak to tak hezky staral o mayské památky, až z nich zbyl jen Popol Vuh ?

 19. dvd,
  faraon Chu-fu tohle předpokládal a protože nechtěl být rušen klepáním majzlíků a kladívek, je jeho pohřební komora textuprázdná

 20. Matzurko,
  myslím, že jo. Se někdy koukni, co zbylo ze Šalamounova chrámu v Jeruzalémě. Nabukandézar, kladívko a majzlík, to bylo nejobávanější spojení tří věcí ve starověku.

  Zdělávací okénko:
  víte, že flaška na žampánský o obsahu 15 litrů se nazývá Nabuchodonosor?
  obrázek zde: http://www.taptoula.com/wp-content/uploads/2008/03/nabucho.jpg

  konec zdělávacího okénka.

 21. 23 Dobrý den. Ptakopysku, máte na mysli Herodův chrám? Tam škrtli sirkou vojáci Tita Flavia Vespasiana.

 22. nickname,
  ne, měl jsem na mysli barák, co na stejné parcele stál o pět set let dřív.

 23. Spoustu antických památek pro změnu zničili křesťané.
  Ale třeba z Mausolea v Halikarnasu část materiálu použili křižáci na docela hezký hrad 😉

 24. Ty chrámy byly dva. První byl Šalamounův, který zničili babyloňané cca 600 let před Kristem, po návratu z babylonského zajetí postavili židi na místě chrám nový, podstatně skromnější, který přestavěl Herodos Veliký do honosnější podoby a proto Herodův.
  A ten opravdu zlikvidovali římští vojáci pod Titovým vedením.

 25. ptakopysku, rozmlátit hliněný destičky bylo celkem snadný – zkus upustit keramický hrneček a máš to názorně.. 🙂

 26. Zpátečníku, srdečně zdravím. Ad tvá [9] a [14].

  S fotografiemi domu s pivními lahvemi jsi mne vysloveně potěšil, nyní je to sídlo firmy Meibes, Bohnická 5/28. Je zajímavé, že co zedníci vypili během pracovního dne, to potom zřejmě vhodně zakomponovali i do samotné stavby. Tomu říkám ekologické bezodpadové hospodářství… 😛

  Těch lahví je tam celkem osm, šest na čelní straně domu a dvě další na druhé straně domu (ze strany pod kopcem). Je to dobře vidět i na google street.

  Ten starý hřbitov samozřejmě znám, vede kolem něj naše procházková cesta. Přímo vedle něj je unikátní kuriózní hřbitov zvířecí… Na uhodnutí hrobu si netroufám, zřejmě to bude nějaké Kladno nebo Příbramsko, Březové Hory apod.? Podle těch kladívek. Jinak je zajímvé, že kousek od toho hřbitova jsou nyní betonové základy, které zbyly z bývalého zničeného dřevěného vyhlídkového altánku. Kousek od něj na samotném hřebeni vrchu jsou vrstvy usazenin z omletých valounů z bývalého řečiště praVltavy. Ta se nyní klikatí o dobrých 70-90 m níže…

  Doporučuji k návštěvě místo bývalé fabriky Dynamitky Nobel, která stojí v údolí Čimického potoka. Je tam řada staveb původní dynamitky i stavby i z 2. sv. války postavené od Němců. Kdyby o ní věděl Josef Mužík či Helmut Gaensel, tak těm by se tu kopalo určitě dobře, než jenom v profláklých Štěchovicích. Čimický potok je zde převeden na ponorný. Dynamitka byla první a zároveň i poslední továrnou na dynamit v Čechách. Provoz byl zahájen roku 1870 (stavba zahájena r. 1868) po prohrané bitvě u Hradce Králové, za osobního dohledu Alfreda Nobela. Mám kdesi dva obrázky z internetu (rytiny), kde je na prvním zobrazena Dynamitka Nobel záhy po svém otevření. Druhá rytina zachycuje Dynamitku Nobel bezprostředně po prvním výbuchu (1871) v jejích prostorách (zabírala převážnou část údolí čimického potoka). Údolí je výbuchem naprosto zplundrováno a totálně odlesněno. Nicméně výroba po onom výbuchu pokračovala i nadále. Občas továrnu zaplavila voda (1890), občas došlo k výbuchu (1892). Být zaměstnancem této továrny musel být vysloveně adrenalinový sport (najmě, když tam zvlčilý továrník Nobel nechal vybudovat i budovy pro ubytování svých zaměstnanců)… 😀

  Na jejím okraji v údolí s oněmi německými válečnými stavbami se mě a mé ženě kdysi krátce po přestěhování do nového bydliště ještě v rámci Bohnic, povedlo najít moderní protitankovou minu, kterou jsme pomocí shnilého klacku pečlivě odkryli a zakreslili a poté teprve na místo přivedli policajty. Policajti zavolali pyrotechniky a ti pak minu odstranili. Nebylo to nebezpečné, neboť jak jsme se ženou předtím při prohlídce pomocí shnilého klacku odborně zjistili, mině chyběla roznětka. Ale zábava to byla. Mátlo nás a zároveň i poněkud děsilo, že pod minou se nacházely vyčuhujcí zvonkové dráty kamsi se táhnoucí do hloubi země. Líbila se mi slova policajtova, kterému jsme svůj objev oznámili. „Tak to je už třetí.„… 😛

  Přímo nad nyní chátrajícími objekty Dynamitky se nachází rozlehlé hradiště Zámka (Na Zámcích). Oba objekty doporučuji k návštěvě. Z opevněného hradiště trojúhelníkovitého tvaru zbyly obranné valy. Místo bylo osídleno od pozdní doby kamenné. Sídliště především kultury řivnáčské bylo obehnáno palisádou zapuštěnou přímo do skalního podloží. Má rozlohu cca 6.5 ha…

 27. A sakra, to se Šakal trefil zrovna do Aerovkářské podzimní jízdy ……
  (4) Knížky, které dávno nečtou, možno odložit do příslušné pixly v MKP nad smíchovskou tržnicí. Občas něco donesu tam, občas odtamtud. Velmi dobrý nápad.

 28. Re hrob – Tučňák by mohl mít pravdu, když tam pohřbívali z Jinonic

 29. Rputi,
  nojo, ale rozšmelcovat hliněné destičky na prach, který defakto zbyl z knihoven po vizitaci Antonína Koniáše, to je fuška. V tvém pojetí by Koniáš z knížek akorát vytrhával listy 🙂 🙂
  Samozřejmě předpokládáš, že staří Babyloňané neměli s porobenými národy takovou práci, jako Habsburkové při rekatolizaci českých zemí, takže nikdo z nich se nesnažil rozbité destičky zpátky poslepovat. A pravděpodobně se nemýlíš. Puzzle je starožidovský vynález a vzniklo právě v roce 537 po návratu Židů z babylonského zajetí. V té době se navrátivší obyvatelé Jeruzaléma snažili dát dohromady hliněné destičky, které jim v roce 587 rozflákal Nabuchodonozor se svými kumpány.

 30. Xakru,
  „mýlíš“ mělo být. To je tak, když po sobě člověk nečte 🙁

 31. Ptakopysku, s tím se asi nezatěžovali. Uvědom si, že destičky se pravděpodobně skladovaly na dřevěných policích – stačilo podpálit a pak už jen koukat, jak to padá. A když na to ještě spadla střecha, bylo po vťákách!

  A krom toho, když už by se chtěli (jak se to řekne slušně) si dávat práci se šmelcováním, tak to taky uměli. Ono se totiž z jemné hlíny nedají dělat větší věci – třeba ty velké džbány (amfory) na víno. Takže se do hlíny přidává šamot – což byly právě staré či nepovedené keramické střepy rozemleté na drobečky – tu větší, tu menší, dle potřeby.

 32. Dobrý večer.
  Paní Švihlíková se zastala živnostníků. Není každý socialista takový bezcitný špatněchuť jako pan Mládek:

  Než se ale politici pustí do siláckých řečí, tak by měli nejdřív pečlivě rozlišovat. Není živnostník jako živnostník. Truhlář pan Vopička, který maká od nevidim do nevidim, a přesto se stěží uživí, by měl mít náš obdiv a ne, že ho ještě někdo bude označovat za parazita. Živnostníci pomalu nevědí, co bude zítra, a ještě se vystavují velké sociální nejistotě, tím myslím zejména minimální důchody.
  Zdroj: http://www.penize.cz/ekonomika/260412-ilona-svihlikova-ekonomicky-jsme-kolonie-a-politikum-to-vyhovuje

  Z celého článku vyplývá její oddanost socialistické věci (viz daně zaplacené máš – i na příští rok?)

 33. O paní Švihlíkové víme své – jiná nebude. Zajisté, že je potěšující, že není tak pitomá jako Mládek, ale výhra v loterii to taky není.
  Hlavně, aby se přestalo jen kecat. Mohlo by se začít třeba tím, že vy se vykopali solárníci a větrníci, přestali se míchat srágory do benzínu, u kterého by se šlo dolů s DPH. Dále by se mohl legalizovat Švarcsystém a zajisté též zrušit všechny Cermaty a jiné pijavice, jsoucí na dvě věci.
  Zajisté by se našlo mnoho dalšího, ale jako počinek by to bylo hezké. 🙂

 34. Předběžné výsledky bavorských zemských voleb:
  CSU má absolutní většinu, SPD asi 20 % (což je oproti 2008 trochu více), nezávislí a Zelení mají po cca 8%, Piráti a Levice mají převapivě málo (po 2 %). katastrofa je to ale pro FDP – s 3,5 % se nedostala do zemského sněmu. –Komentátoři upozorňují, že to nebude mít Andělína lehké, skluz FDP je celoněmecký, AFD (strana pro Euru) se blíží 5 % a CSU teď ukazuje svaly – Seehofer už naznačoval, že nebude-li po jeho, nechá Andělínu ve štychu. (Už se to kdysi stalo, ten „štych“ trval asi jeden měsíc.)

 35. Rputi, vídám docela často Události na ČT, poslouchám cestou do práce Radiožurnál. Těch socialistických nápadů přichází tolik, že se obávám, že je nemožné socialismus zastavit.
  Nechci přistoupit na jejich hru – více nebo méně školek, podpořit export nebo import, zdanit více zaměstnance nebo živnostníky? Jak stát zajistí aby se všichni měli dobře?
  Kdybych na tuto hru přistoupil, stal bych se socialistou. Kdybych uměl dobře psát nebo mluvit, stal bych se hodným kompromisů – opravdoví státníci se přeci vždy domluví.

  Švihlíková mě zaujala v tom, že její hodnocení dělníků s živnostenským oprávněním je méně švihlé než Mládka a všech členů ČSSD. Proto asi kandiduje za novou progresivní levicovou stranu – SPOZ.

 36. 38 –
  ohledně Švihlíkové si nedělejte vůbec žádné naděje-iluze či cokoli podobného. Je předvolební čas.

 37. Dobrý večer, omlouvám se, že reaguji až teď; přes den jsem byl v terénu. Tučňáku (20), Butovice/Jinonice to sice nejsou, ale je to dost blízko. Bohouši (29), Tvoje tipy nejsou v Praze (což bylo podmínkou), ale směr máš zhruba správně. Pravda je někde mezi, ovšem ne uprostřed, daleko blíže je tučňák. Ono je to totiž tak, že ten hrobeček jsem si vyfotil nejen kvůli tomu dojemně melancholickému nápisu, ale i proto, že v tomto místě bych hornické hroby vůbec neočekával (což však byla spíše má chyba, Kladensko-Rakovnická pánev totiž kupodivu sahá skoro až tam). Quivisi (31), teď s dovolením budu tipovat zase já, neb zřejmě nemám fotku, na níž by toho pomníku vpravo bylo více. A hádal bych prosím, že Jino není začátek Jinonic, nýbrž Jinočan.

  Takže jestli si někdo chce zkusit další aproximaci, mezitím se podívám na fotky, které jsem si přinesl dneska. Ještě jedna nápověda: Focené to bylo se zády na kostelní zdi. Ta ohradní zeď je z vnější strany dost vysoká, pro tenhle hřbitov dost charakteristická, a opravdu za ní je pole (podobně jako v Butovicích)…

 38. 42 Zatím neslyším volání po krvi. Jen touha, aby „někdo udělal pořádek“, zavřel ty „keťasy a šmelináře“. Urválkové jsou schovaní, nečtu básně o letcích s ocelovými ptáky.
  Aktivity poraděnků jsou mírné, poznávací výlety nejsou v kurzu.

  Kdybych byl býval měl firmu, piloval bych slovíčka a zakládal filiálky.

 39. nickname,
  dočkejte času, jako Slánský provazu. Však ho taky nepověsili hned potom, co beranici Gottwaldovi půjčil…

 40. Dobré ránko!

  A jinde to jde?

  …Amsterdam – První romská rodina, která porušovala veřejný pořádek, byla vykázána z centra nizozemského hlavního města a vystěhována do „vesnice pro lůzu“. Ta byla vybudována ze starých lodních kontejnerů na jednom z předměstí. Tyto vesnice poskytují jen minimální servis a jsou pod dohledem sociálních pracovníků 24 hodin denně, píše list The Telegraph…
  http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/76940-s-romy-do-vesnice-pro-luzu-naridil-amsterdam/

  Jak jsem tak koukala po netu, názory paní Šabatové na internetovou cenzuru, v souvislosti s romskou komunitou, vzbudili docela rozruch. Třeba by se dalo začít tím, že by se smazal ten její článek podněcující nenávist vůči majoritě… 🙂

 41. Ad cikáni, onehdá se v LN vyteloval Pape, že chtějí rovné zacházení.
  Já bych jim ho dopřál, ovšem to by dotyčný i další, třeba Šabatová, ječeli jak protržení.

 42. 45 Dobrý den. Ač jsou všichni socialisté socialisty, přece bych viděl rozdíl mezi Vančurou a Grebeníčkem, Masarykem a Vašem.
  Pokud nevidíme rozdíly i to co je spojuje, nemůžeme se s nimi ideově utkat.

 43. Kdo to byl:
  Víme, především z poslanecké činnosti, že občany nejvíce znepokojuje, že některé jevy a negativní tendence přetrvávají, zůstávají dlouhou dobu neřešeny a nevyvozují se z nich ani potřebné závěry. Dovolte mi proto vyjádřit názor, podpořený praktickými zkušenostmi, že platná právní úprava při prokazování zdrojů neoprávněně získaného majetku s možností jeho odčerpání nedává příliš mnoho prostoru. Nelze vystačit s tím, že tyto problémy budou řešit tak jako dosud především orgány činné v trestním řízení, že donekonečna budou prohlubovat a koordinovat své úsilí, zvláště když tato činnost dlouhodobě nepřináší tolik potřebný efekt… Poslanec navrhl nakonec povinnost občana prokazovat původ přezkoumávaného majetku

 44. Prima, předpokládám, že pro poslance, ministry a vůbec tydlencty lepší lidi, budou platit nějaká zvláštní pravidla, zatímco my budeme prokazovat, že jsme svoje rodné lány nebo chalupu po předcích opravdu zdědili a nepořídili si je za výnos z obchodu s bílým masem.

 45. >> 55 – poslanecky typické – vznikl problém? Vyřešíme ho demokraticky tím, že zbuzerujeme úplně všechny… 🙂

 46. Ajrovko 49 – já bych všechny romské iniciativy a ochránce, včetně Šabatové a toho pošahaného indického šamana nechala to prohlášení o „rovném zacházení“ podepsat. A pak by to začlo lítat!

 47. 58- my cikáni se domníváme, na základě dostupných informací, že ten „pošahaný indický šaman“ toho ještě pořád dělá víc pro vás bílé než pro nás černé, uklidnil nejednu výbušnou situaci a skutečně maká, ne jako paní Šabatová.

 48. Andy, musím, bohužoužel, konstatovat, že mě ten svatý muž moc neuklidnil. Zejména, když v TV pokřikoval, že my ty cikány diskriminujeme a že by to chtělo víc peněz …

 49. 60- no, on ten svatý muž je sice takřka svatý, ale zázraky, tj.uklidnit vás, dělat neumí:)

 50. 54 – Dvd, děkuji za odkaz – nebyl jsem si vědom, že v té oblasti ještě nějaký hřbitov obklopený zelení zůstává. Ale tam to prosím není. Někdy se tam musím také kouknout…

  52 – Tučňáku, zcela přesně! Konkrétně to bylo někde tady: http://mapy.cz/s/8uwA . Dnes je tam místo toho hrobečku tohle: http://www.uschovna.cz/zasilka/M5LWZJMS8774CM67-VYX . (Omlouvám se za trochu složitější odkaz, ale když už jsem se s tím teď editoval, nechci, aby mi Rajče JPEG zas mršilo.)

  No zkrátka, když jsem tam tento doklad nejnovějších trendů v pohřebnictví uviděl, byl jsem z něj otráven natolik, že jsem si jej musel vyfotografovat. Příště tam nejspíš nalípnou QR code (http://en.wikipedia.org/wiki/QR_Code)… Navíc jsem si v té chvíli myslel, že ten nový náhrobek je přímo na místě onoho hornického, což však možná není pravda: mezi řadou u kostela a tou podél oblouku ohradní zdi mohla být ještě vtěsnána nějaká třetí, neplnohodnotná, pro nejskromnější lidové pohřby…

  Jinak kolem Krtně se bestia triumphans už stahuje ze všech stran, ale pořád je to tam pěkné.

 51. Zpátečníku,
  děti… do nevyužitých švír mezi velkýmy hroby se pohřbívaly do řady malé děti. Jejich hrobečky nezabíraly moc místa. Byla taková doba.

 52. Tak jsem si přečetla názor na předvolební sliby jednotlivých stran:
  „ODS slibuje mladým, ČSSD starým, KSČM blbým, Zelení bobrům, TOP09 Unii. Na nás ostatní se nějak sere. Začínám tušit, kdo to teda bude všechno platit.“ 🙂

 53. Kandidát SSO v Plzni:

  …Jako bývalý pravicový volič ODS jsem ztratil možnost volit pravici a tuto možnost mi vrátila existence Strany svobodných občanů. Nelíbí se mi, jakým neomaleným způsobem se nám dnes politici, a to nejen ti naši, vlamují do osobních svobod. Nelíbí se mi, že lidé odevzdávají státu téměř polovinu svých výdělků, ale dostávají zpět stále méně. Nelíbí se mi, že odevzdáváme svoji suverenitu do rukou byrokratů v Bruselu…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Plzensky-lidr-Svobodnych-Kdyby-tu-zase-vladli-komunisti-bal-bych-se-o-zivot-285615

 54. http://www.mises.cz/clanky/u-rudeho-snedeneho-kramu-iv-zastarala-a-zpustla-praha-kriminalita-a-cerny-trh-1173.aspx

  Ad 55: Kdo jste tipoval Kubáta (neplést s Kubou, není poslanec), trefili jste:
  Znepokojují nás současně některé rysy kriminality, zejména zvýšená hrubost a brutalita při útocích proti zdraví občanů, trestná činnost mladistvých pachatelů, namnoze skupinová, stejně tak jako vysoký počet bytových krádeží a podíl pachatelů, kteří nejsou na území hlavního města Prahy odhaleni.
  …Závažným problémem zůstává trestná činnost proti majetku v socialistickém vlastnictví, u které v posledních 10 letech došlo zhruba k padesátiprocentnímu nárůstu.

 55. Nickname, našla jsem to tam, vy ten mises.cz tedy studujete pilně … 😉
  Ani to nebylo tak dávno, a bohužel se obávám, že se zase brzy dočkáme. Viz soudružka Šabatová.

 56. Ahoj!
  „…Závažným problémem zůstává trestná činnost proti majetku v socialistickém vlastnictví, u které v posledních 10 letech došlo zhruba k padesátiprocentnímu nárůstu.“
  Ekotunely a korupce? 😉

 57. Dobré brzké odpoledne… Tak jsem se byl podívat na slavná Táborská setkání… S příslušnými průvody… Ono ve vřavě nebylo příliš rozumět, ale mnozí účastníci těch průvodů řvali do zblbnutí něco jako „kalit, díra, Tábor“… No, tak tomu kalit bych rozuměl, mnozí z nich již byli notně zakaleni… Tomu Táboru bych také rozuměl – prostě genius loci – ale ta díra? Furt mi to vrtalo hlavou, než jsem došel na Křižíkovo náměstí a tam viděl čerstvě ztopořený umělecký artefakt:
  http://strakonicky.denik.cz/galerie/foto.html?mm=brana-casu-cb13-2&s=5
  a bylo jasno… Účastníky průvodů zkrátka a dobře nadchla díra, symbol a smysl veškerého snažení. Současně též symbol všestranné kvalifikace, vždyť jen kolik jedinců se cítí oprávněno vyjadřovat se vždy ke všemu jen na základě toho, že mají do prdele díru?
  O5 jsem se cítil silně kulturně obohacen…

 58. Neptám se kolik to stálo, ale odhaduji, že by se to také dalo označit jako začátek tunelu či „malý táborský tunýlek“ 😀 😀

 59. Šumaváku, tak se podívej, jak se to jmenuje! „Brána času“ – méně vznešeně „Všechno jde do prdele!“ A přesně tak to vypadá. Vystih to dobře!

  Tak si tak představuju, pana starostu, pány radní a celou táborskou intelektuální elitu, jak kaní nadšením nad uměleckým dílem, důstojně pokyvují hlavou a vyslovují autorovi slova uznání …. a v nejmenším netuší, že si z nich autor, za těžký prachy, právě udělal prdel … 😀 😀 😀

 60. 2 Šumavák – já bych v tom viděl vliv Orientu… Brněnský Šulín holt potřeboval adekvátní díru, sexuálního partnera… Dle tvaru díry soudě, je brněnský Šulín asi buzerant.
  Jinak – to já bych se zeptal docela rád, kolik ta sranda stála… Leč to se asi hned tak nedozvíme…

 61. Taky mě ještě napadlo, že by Tábor měl udělat družbu z Brnem – třeba v rámci nějaké duhové Pride… 😀

 62. PeSi, přísahám na holej pupek, že jsem neopisovala!!!
  Ale je vidět, že dílo je vskutku jednoznačného významu! 😀

 63. Zdá se, že evokace je obecně jednoznačná. 🙂

  …Umělecké dílo sochaře Alberta Králička z Nové Paky vyvolalo mezi obyvateli Tábora nezvykle veliké emoce. Zdá se, že příznivci Brány času jsou v defenzivě, zatímco většina lidí moderní plastiku kategoricky odmítá. Zejména na sociálních sítích a webech se rozjela někdy až velmi drsná kritika. Socha okamžitě dostala hanlivá a nepublikovatelná označení..
  http://www.denik.cz/ostatni_kultura/socha-brana-casu-ostre-rozdeluje-tabor-20130914-oy8i.html

 64. Dobré odpoledne vespolek,
  pan sochař jistě vyhrál nějaké výběrové řízení, stejně jako Entropa a kaplického blob. Jen se divím, že to vždycky vybírá nějaká speciální komise, a ne lidi, kteří kolem budou chodit, či to používat….

 65. dlouhá léta se dělaly taky štverhrané matky. Kdyby naznačil vint, tak mohl tvrdit,že to je matka z vozové hradby a byl pokoj.

 66. Andy,
  jo, řada zemí jásala s vámi, zejména Bulhaři se zalykali štěstím. 🙁
  Mně to sice neoslovilo, ale jako reprezentaace výtvarného umění při předsedování mi to přišlo drobet eklhaft. Stejně jako blob mi přijde ucházející, pokud by byl součástí Disneylandu 60. let. Táborský čtvereček s oťapkanou dírou nechť posoudí občané táborští 🙂

 67. Týýý jo,“ až Zeman sjednal pořádek“.

  Bez jeho vůle ani vlas z hlavy nespadne.

  Neměla bych psát jeho s velým J?

 68. Matzurko, on to měl Králiček těžké, kdyby byla podložka kruhová, tak na něj nasadí starej Doughnut právníky kvůli průmyslovému vzoru. S trojuhelníkem by měli zase problém tací kteří jiní, takže štvereček byl nejlepší volba to se musí uznat. Sumavákův nápad to prohlásit nejkratším tunelem v JČ by taky nebyl špatný.

 69. Maydo, Zemana ještě čeká dát dohromady Ostravsko. Jsem zvědav, co nás nakonec bude Pecina stát. Ten bude fakt drahej.

 70. Černý vůbec robí jedno zdařilé dílko za druhý.

  Volební kampaň punkového Karla byla taky jeho dílkem. Možná by mu mohl někdo vysvětlit, že i za hranicemi Prahy žijí nějací voliči, a ty zrovna punk, natož kníže s čírem, do nadšení neuvádí.

 71. PeSo 86 – jj – pionýr Péťa na co sáhne, to …

 72. Rezy,
  vzhledem k tomu, že i v Čechách je dost početná skupina lidí, kteří sci-fi i fantasy milují, tak se jich mohl pan Králíček zeptat, jak asi Brána času může vypadat. Vsadím dolar proti fazoli, že by vypadala jinak….
  Ale jsemť kulturním barbarem, takže můj názor je jen bzučení mouchy 🙂

 73. Černý vskutku robí zdařilá díla, ne všechna, ale převážně. Klasické busty státníků jsou ale samozřejmě mnohem lepší.
  I když…Radeckého jezdecká socha má taky spoustu odpůrců. Jestli není problém v gulturní TV frontě větší než v těch umělcích:)

 74. já se Matzurko nesázím, čili souhlasím, samozřemě, že když to navrhe kdokoli jiný, bude to s největší pravděpodobností prostě něco jiného. Umělecké dílo od umělce by mělo být původní, čili ne že si svolá půlku Tábora a nechá si od nich, každého, namalovat návrh a pak jeden vybere. Jeho napadlo tohle a tak to je. Řekl bych, že to je kromě jiného i spravedlive, nést si na trh kůži za své. Kdyby to bylo podle Vás, tak bude svalovat vinu na Vomáčku co si myslel, že to vypadá jako čárka.

 75. Gulturní fronta jsou ti umělci, co stojí ve frontě na dotace?

  A.Králíček rozhodně není populista, který tvoří proto, aby se jeho tvorba líbila, ale umělec, který tvoří bez ohledu na to, že se jeho tvorba nelíbí!

  A tak to má byť, tak je to správné!
  Teprve tím se zařadí po bok Vincka v.Gogha, který za svůj život prodal jediný obraz.
  😀 😀 😀 😀

 76. Šumaváku, dělate si s uměním zbytečný starosti. Do tejdne je to na šrotišti.

 77. Rezy, každé umění je evokace. Jestliže p.Králíček chtěl v lidech evokovat dojem přechodu ze starého do nového světa, tak to musí udělat tak, aby u toho nemusel být popisek „co tím básník chtěl říci“.
  A krom toho si stejně myslím, že si ten pán udělal z lidí prču- Musel přesně vědět, co jim to bude připomínat.

  Jinak i já si myslím, že tak velké sousto si sběrači nenechají ujít.

 78. Rhodský kolos taky skončil na recyklaci. Jak se něcotakového uděla z kovu, tak to moc dlouho nevydrží.

 79. Jediné co vydrží na místě je kus šutru, ( Gálská zkušenost). Kdyby Vám tam u Tutatise dali pořádnej 200tunovej menhir, bude každej spokojen. Stálo by to akorát tu dopravu a dvě hodiny jeřáb, tedy pokud by Vám to tam nedonesl sám Obelix a každej by v tom viděl co chtěl.

 80. Rezy, také ne vždy… Tady za kopcem byl leta letoucí pěkný, velký, mnohatunový viklan.A krásně se viklal.
  Až se o něj nějaký rakušák, kvůli zajímavé fotce z dovolené, doopravdy opřel rukou… 😀

 81. Pokud jd eo sci-fi inspiraci, MAtzurko, tak zrovna mám rozečtený Svit vzdálených dní od A.C. Clarka a tam se časem cestuje červí dírou.
  A docela bych řekla, že se autor opravdu tou červí dírou nějak inspiroval.

  http://www.blesk.cz/galerie/zpravy-udalosti/148734/?foto=0

  Přece tam nemůže oprásknout Hvězdnou bránu i s chlupama 🙂

  A jinak, okolí onoho anatomického otvoru, který asi má ctěné publikum na mysli, je jinak tvarováno. 😀

 82. nadšenej Rakušák dokáže zlikvidovat za hodinu půlku chráněný rezervace. Občas se divím, že jim ty Alpy vydržely tak dlouho.

 83. Obelix to samozřejmě nedonese, páč by ty Kalouskovy pravicové daně u té dopravy nevydejchal.

 84. (86,93) Ten Zeman bude za chvíli lovit tygry jako Putin ……
  (113) Liška dnes perlí v Lidovkách, jak OZE jsou dobré a oteplováním dlužno 20 let počkat a jak se Kuchta poučila a už je přínosná, tamtéž na webu je Fischerová odhalila, jak chtěli jen její hlasy z presidentské volby a někde jsem zaslech, že i TV předložila Lišku a jeho fantasmagorie.

 85. rezy,
  pardon, asi jsem se špatně vyjádřila. Prostě, mohli oslovit několik různých výtvarníků, jejich projekty představit lidu táborskému, který by pak svými hlasy rozhodl o vítězném návrhu. Takže umělcové by tvořili jak jim jejich múza káže, ale co bude stát na náměstí (za státní peníze), by rozhodli občané daného města.
  Třeba by si to jeho dílko koupil excentrický milionář do své zahrádky, budiž jim přáno….

 86. Stran Brány, tak těch je spousta, i když je fakt těžko udělat něco originálního, protože Hollywood už všechno vyžral 🙂
  Ale to zadání bylo na volné téma nebo musel své umělecké záměry směřovat dle představ pánů radních ?

 87. Matzurko, on měl hotový model a ten poslal do konkursu do Tábora. Proč se to městské radě líbilo nejvíc těžko říci…

 88. Těžko říci.
  Mně se hlavně nelíbí, že rozhodovala rada, v poslední době jsem na komise, rady a výběrová řízení dost alergická 🙂

 89. Tak oni to mají samou perlu, ale tahle:
  V ekonomické oblasti se Strana zelených podle Lišky zasadí o nižší zdanění práce a o snížení výdajů domácností za energie. Zařídit to zelení chtějí investicemi do šetrných technologií.
  je taková moc pěkná…

  Co zase za šetrný tunel mají v pácu? Přílivové elektrárny na přehradách?

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zeleni-spustili-kampan-pred-volbami-d7g-/domaci.aspx?c=A130916_133811_domaci_kop

 90. Tak já vám to ještě vosolím, tu Bránu času, teď už se nebude líbit nikomu:)
  Viz: projektová dokumentace: „Dominantou prostoru je plastika „Brána času“ od ak.sochaře Alberta Králíčka, která znázorňuje přechody času – staré město do nového města, vstup do EU, přechod na euro.“

  :))

 91. Pche, Andy,
  to poslední tam autor doplnil s vidinou vyššího honoráře 😀 ?

 92. No tím je jasně a oficiálně potvrzeno, že se jedná o díru do prdele.
  Tím jsem ztratil veškeré pochybnosti.

  Snad kromě té, zda město vypsalo veřejnou výtvarnou soutěž na téma „z minulosti do budoucnosti“, nechalo si od deseti sochařů připravit návrhy, ty vystavilo a nechalo vybrat obyvatelstvo…

 93. 124- ne, to tam doplnil autor projektové dokumentace povinně, aby měli šanci na dotace z EU. Takhle to holt chodí. V podstatě tedy socha vyjadřuje skutečně „díru do prdele“, do které je třeba vlézt, aby EU orgány pustily chlup.

 94. Když si představím, do jakých orgánů vede „díra do prdele“, ovávám se, že pustí něco jiného než chlup…..

 95. Andy – jakési povědomé …. kdy já jsem to slyšela naposled …

 96. Šumaváku – 111 – přísahám,že jsem to podle barev nevybírala. 😀
  Ale když už – volební plakát by to byl hezkej.

  Akorát místo Steva Hawkinga by se v rohu šklebil Zeman.

 97. Vidím ze se proti podlozce spiknil i autor, nechal bych to na detecch. Jestli to bude prolejzacka, tak to nejen splní své poslání, ale kde jinde pak budou tak trenovane děti?2

 98. Jo vono to bylo od začátku za EU dotace…
  Tak to už se nedivím ničemu.

 99. Nickname,
  vy mně asi chcete dorazit. Jezus, co to trčí mezi těmi barevnými domečky ?
  Tohle mi zas připomíná úvod filmu Vesmírná Odyssea 2001.
  V dnešní době je asi fakt těžké být originální….

 100. WOWCHA !!!

  Chudáci františkáni, asi moc zlobili 🙂

 101. Nickname, jak má být ta brána času široká? Bude osvětlená?
  Daly by se na ni lepit předvolební plakáty? 😀 😀

 102. MAtzurko, taky jsem si vzpomněla. Jetsli ne ta červí díra v Táboře, tak tohle je určitě inspirováno A.C. Clarkem 🙂

  A ten jazyk je úúúúžasnej “

  „Vyústění nového bulváru spojujícího středověké srdce Chebu s technickou novinkou – železnicí bylo v 19. století kompozičně ošetřeno solitérní plastikou imperátora“

  „kompozičně ošetřeno“ – to je fakt boží :-D.

 103. 138- ta už je dávno hotová. Lepit ne, ale daly by se napichovat, jako účty.

 104. To víš, takové, jako ty široké , kulaté, plakátovací sloupky po Praze, to nikdy nebude!

  Si vybavuji, jak jsme jednou, během studia, nad ránem, cestou z Klášterní vinárny do Malé Chuchle se zaujetím pozorovali pána (mim to zřejmě byl), jak na tom sloupku překládá ruce přes sebe, chodí kolem dokola a křičí: „Pomóóóc, já jsem tu zazděnej !!!“ !

 105. Jestli je teda hotová, a má to být „brána času“, na štorc má jen 15 cm, otáčí se… tak já bych teda kolem ní udělal sluneční hodiny a to otáčení sesynchronizoval se sluncem, aby to alespoň k něčemu bylo! 😀 😀

 106. No to bych teda facku nechtěl držet! To není ruka, to je lopata uhelka. Já nelenil,vytáhl pravítko a i s palcem mám v nejširším místě ruku ca 11.5 cm širokou…
  😀 😀 😀
  Ale zase… když ji natáhneš pro výplatu…nikdo se neodváží dát ti malou!

 107. 145 Šumaváku, dobrý den. Na mojí ruku je míra mezi roztaženým palcem a malíčkem. Dlaň mám kancelářskou 10x10cm. 🙂

 108. Dobré ránko!

  Jj – vždy jde o to najít ten správný cecek:

  …“Na české ambasádě ve Washingtonu vznikla myšlenka, že by mělo být vytvořeno něco, co bude připomínat Václava Havla,“ říká Bořek Šípek, autor objektu. Jmenuje se Democracy Talks (Hovoří demokracie) a podporují ho například Bill Clinton a Madelaine Albrightová.
  Pracovně se o něm mluví jako o lavičce, ale vlastně to jsou dvě křesla se stolečkem, uprostřed něhož poroste lípa jako český symbol. První z patnácti „laviček“ by se měla instalovat 1. října ve Washingtonu…
  Zdroj: http://kultura.idnes.cz/magazin-city-life-borek-sipek-lavicka-pro-havla-fln-/vytvarne-umeni.aspx?c=A130916_141239_vytvarne-umeni_vha

 109. Dobré ráno,

  tož, rputi, jako parkový nábytek to není ošklivé.

  Jen nevím, proč do toho plést hned Havla, který si víc než na nějaké demoikratické dialoby potrpěl spíš na monarchistické monology z Lán a kabinetní rozhovory v uzavřeném (= neodporujícím) kruhu vyvolených naslouchačů ve vile Amálie.

  Těm pravdoláskovníkům už z toho HAvla fakt hrabe. I když u Šípka bych řekla, že to je možná jen kšeft. NAkonec Havlovu knihovnu taky bez problé,ů po rozebrání střelil nějakému pochybnému podnikateli. Odkaz neodkaz, jen když kape.

  Možná bych se neměla vzpírat trendům a mohla bych pro začátek pokřtít aspoň tu nejmenší místnost v bytě na Kabinet Václava Havla. 😀

 110. A když k tomju vymyslím nějakoiu legendu, kdy ji Velikán navštívil, i vstupné bych mohla vybírat. 😀

 111. maYdo, ta křesílka se stolečkem jsou hezká, jen by za ně tolik nekáplo, kdyby nebyla Havloidní 🙂
  Jenom jaksi stoleček pomíjí fakt, že ta lípa vyroste i do šířky. Ona ale roste pomalu a do té doby artefakt dávno zrezatí.

 112. Jo, rputi, tihle pečovatelé o odkaz z toho mají živnost. Docela výnosnou.

 113. Tábor, Washington, třeba se jedná o část z 2000 fórů, co je teď v Praze vymýšlejí …… 😛

 114. Ahoj! Je vidět, že Šípek se s tím zahradním nábytkem poučil u Babici:
  Nemáme-li lípu, dáme tam třešeň. 😀 😀

 115. Šumaváku, třeba tam tu lípu/třešeň má místo řetězu, aby mu to cikorky neodnesli do sběru. Ale když dokážou odřezat stropní vzpěry, tak nějakej strom nebude problém. 🙂

 116. Bořek by se ještě mohl ynspyrovat tady: http://jdem.cz/65py5
  Havel teď více než dřív, žije a bude žít,
  jsa naším vědomím, silou a zbraní.

 117. No, tak to by bylo docela jednoduchý. Přeposat jen jméno, konec konců, obě jsou stejně dlouhá, tak to i graficky nebude takový oříšek a upravit tu hlavu.

 118. tučňáku, správně – udělat to co největší a zabudovat, aby se to nedalo odstranit … 🙂

 119. A což takhle víc záchodků, pane primátor? Za takovou jednu cyklostezku byly by toitoi hajzlíky pro celou Prahu! 🙂
  A ještě by přibylo pracovních míst pro nekvalifikované!

  …A pak také, ocitne-li se člověk ve stavu krajní nouze. Tedy že by to například jinak pustil do kalhot. Za to také nemůže být postižen. Nicméně to je na objektivním posouzení strážníků. Jde-li například o profesora jedoucího ze školy, který to nemohl vydržet, zřejmě nebude pokutován…
  http://www.novinky.cz/domaci/313507-konec-anarchie-praha-chce-zatocit-s-mocenim-na-verejnosti.html

 120. 161- on je to spíš klasický zvonokosí problém- chlapi prostě rádi občůrávají baráky, stromy a cizí auta.
  Je to spíš značkování než že by nevydrželi do nejbližší hospody nebo domů.

 121. Osobně neznám nikoho, kdo by na ulici „chcal z plezíru“.
  Ani když je u hřbitova duch.

 122. Profesor jedoucí ze školy si může odskočit ve škole, ne? 🙂

  Souhlasím s tím, že záchodky by ke zvelebení města přispěly víc, než cyklostezky.

  A v souladu se současným trendem a dnešním tématem je navrhuju pojmenovat „Záchodky Václava Havla“.

 123. U Joviše! Co se tady člověk nedozví! Tedy tohle – 162 – mi připadá jako poznatek z nějakého kurzu gender studies. A navíc ještě značně potrhlého.

 124. Taky neznám nikoho, kdo by občůrával baráky či někomu auto. Snad vyjma cikorek a bezďáků, ale těch zas není tolik, aby celá Praha smrděla…

 125. konečně téma, kterého se mohu chopit na mé intelektuální úrovni. Obechcávání rohů. Obesírání rohů. Cítím se diskriminován, každý pes může a já ne? Kdybych třeba nějakého psa, který obechcává můj plot, nakopal do prdele, tak bych byl popotahován (mimo to, že ta slečna (stará panna) by mi vynadala do ……).
  To se fakt stalo, stalo se to mně a vyřešila to lidská domluva, že toho psa klidně upeču a sežeru. 🙂
  Naštěstí jsem nemusel dokazovat výkonem svého práva, že moje lidská práva obesírat rohy jejich baráku se minimálně rovnají právům jejich Žeryka obesírat můj roh.

 126. 162, 165, 166 – ano, jen v té chvíli cítím převahu nad lepší polovičkou lidstva.

 127. 167- proč tedy v takovém případě instalovat všude po Praze toi-toi, když vlastně nikdo nic neobčůrává tak, aby celá Praha smrděla?

  163- když si vzpomenu na Arbesák po setmění, tak mne vaše tvrzení dost překvapuje:)

 128. 166
  Jestli tím KEJH chcete naznačit, že jste husa, tak Vám musím dát za pravdu.

 129. (170) Že by z plezíru, nebo nějakého toho genderdůvodu 162 ?
  Arbesák už je celkem OK, nejsou na něm stabilní bezdomovci. Horší je třeba Knížecí.

 130. Martine,
  mnojo, ale já nějak nemůžu odnaučit moje kocoury, aby trousili jen do připravených bedýnek…. takže dřívější soused si stěžoval, že mu zahrabávají kousky pod mulč na jeho pozemku. Navrhla jsem mu řadu výchovných prostředků (např. trefovat je bačkorou apod., kočky se celkem rychle naučí, co nesmí), leč raději se na mne koukal škaredě přes plot.
  Naštěstí se odstěhoval, nový má dva šílené čivaváky, ale s těmi je spíš legrace 🙂

 131. 173- ano, dnes to tak je. A na Knížecí jsou toalety v metru, spousta hospod, bister…takže i když jsem podle místních dýdžejů úplně blbá, když nepokládám pražské obechcávání domů nedostatku záchodků, přesto na tom trvám.
  Protože po půlnoci, kdy je leckde zavřeno už zas tolik lidí po Praze nechodí, aby to smrdělo až k magistrátu.

 132. tučňáku,
  to je taky dílo pana Černého, že ?

 133. Teda, to je legrace s těmi předčasnými volbami. Boj o volitelná místa vrcholí. Šlouf ano, Šlouf ne, Šlouf ano: http://praha.idnes.cz/navrat-sloufa-na-kandidatku-v-praze-d6i-/praha-zpravy.aspx?c=A130917_123640_praha-zpravy_zuf A domnívám se, že i včerejší zásah na ostravské radnici je takové tytyty nejen primátorovi Ostravy, ale i dalším v jiných krajích, kteří by se odvážili ještě protestovat proti vůli vedení strany. Vidíte, co by se mohlo stát!
  A pokud se vyplní předpovědi, že ve volbách uspěje až 10 stran, ještě si legrace užijem i po volbách.

 134. tučňáku, dám vědět. Z dálky se mi jeví, že všichni na KÚ přes 50 musí mít VUML. Přes 40 musí být registrovaní funkcionáři SSM. Sloup nebo hejtman, vedoucí odboru ten či onen, všechno jedno balení.
  Letos budu volit komunisty, jinak to nevidím … To je jasný, já taky. Ale v který straně?

 135. kolem národního divadla to smrdí ze všech stran, ve dne v noci
  jinak si neumím představit, jít si sednout na kafíčko nebo zmrzlinu do záchodků na tyláku, míráku nebo na karláku
  ale na tom karláku je to nějak zavřené už rok..

 136. pane bože, právě mi říkají na čt 24, že zase budou tančit
  už šestá řada
  proč?
  tohle MUSÍM platit
  ať si tančej na soukromejch, za svý!

 137. Tak vona ta cmuchaci uchylnost je jaxi rozsirenejsi. . .ze bych taky zkusil tuhle pachovou turistiku, abych pochopil, co to prinasi?

 138. divano, pamatuješ podchod Akademií věd od zastávky tramvaje dolů do Krocínky? Tam byly i mapy na zdi.

 139. Simone, asi jsi měl v Praze chronickou rýmu.

 140. martine ano, taky jsem tamtady občas šla..

  několikrát v týdnu musím skrz to národní divadlo projít
  nejde to necítit
  a jinudy se k tramvaji nedostanu
  pokud nechci projít havlovým tichem
  cmuchaci uchylnost? no, nějak se dýchat musí, nebo už ne? bože bože..

 141. 184 -:))
  Já si nemůžu pomoci, mně to vždy rozesměje a Černého práce se mi vesměs líbí, zdají se mi vtipná a zpravidla sedí jak jandák na hrnec. Snad mne trochu ospravedlňuje, že to zdaleka není jediný umělec, jehož díla „žeru“.

 142. tučňáku 184, největší počet penisů se vyskytoval ve vstupní hale na Kavčích horách – tam to umělec pojal jako množinu svítidel po celém stropě. Snad to původně ani nezamýšlel, ale dojem byl dokonalý… 🙂

 143. Martine – spise jsem se na takovych mistech nevyskytoval, resp. se jim vyhybal. . .
  Dovolim si podotknout, ze puvodne rec nebyla o tom, zda se takova zakouti vyskytujou (samo, ze si na ten podchod u AV pamatuji ), ale o drubezim tvrzeni, ze si tim chlapci znackujou revir.
  Nasledne se tady mariasnickym zpusobem trumfovalo, kde ze to vsude teda delaj , ty cunata.
  Pokud nejsem od cisteni mesta, pripada mi tato debata mirne uchylna a tudiz úsměšku hodna.
  Ale abych nebyl za skarohlida: pridejte si do seznamu prestavěnych hajzliků i sushibar na metru Gottwaldova.

 144. šimone, ba původně byla řeč o novém válečném tažení mladého pana primátora a jím navrženým pokutám. Nějak mi to přijde, jakože za špatné parkování asi málo vyberou 🙂

 145. Dano 180 – ještě se pobavíme. Tohle jim Šlouf neodpustí, na to do té partaje příliš investoval. Ale „hladi“ čuchaj koryto a přestali se ovládat.

 146. Rputi – at misto debilni lanovky v Braniku postavi verejna WC. . .
  Postaci zasteny pro znackujici jedince, devenky nemaji problemy s prostatou.
  To bych ale od toho erarniho budulinka chtel asi moc ( ne moč).

 147. ZA tyhle přečiny se – pokud vás chytli policajti – pokutovalo vždycky. Někteří smolaři zaplatili pokutu za hanobení bysty prapředka před hospodou v mej rodnej vsi. Pradva, jen padesátikorunu, ale dávno tomu a za tu padesátku mohlo být tehdy i deset piv.

  Na druhou stranu, co dělat, když o tancovačce hospoda včetně tanečního sálu praskala ve švech a k dispozici byla jedna kadibudka pro pány a druhá pro dámy.

 148. A OT – kde bych ve správním řádu našla, jak dlouho platí stanovisko dotčeného orgánu státní správy?

  Nějak se mi to nedaří najít – není to v nějaké příloze či prováděcí vyhlášce?

 149. K socialistovi, radnímu pro školství Sloupovi. Kolega byl u péesáků, Sloup byl o jednotku vedle. Jestli na Sloupa vytáhnou stejné historky, jako jsem slyšel já, bude mít co vysvětlovat. Vojáci u jednotek Pohraniční Stráže měli být ideologicky zocelení. Největší průšvih pro politruka býval, když tito zocelení jedinci utíkali do Německa. Kéž by se našlo několik statečných co budou vypovídat o službě pod panem Sloupem.

 150. jak jsme tu nedavno probírali s Halladinem rekvalifikace, on tvrdil, že je málo horníků a ted se to nějak zvrtlo a vypadá to na Hodně horníků. Nevyznám se v tom a situaci moc nesleduji ale řekl bych, že je ten správný čas zrušit na uhlí ekologickou dan.

 151. rezy, to by sice bylo rozumné, ale už to asi situaci nezachrání. Tam jsou miliardové dluhy a jaksi není z čeho je splatit.

 152. Kdo by se v sobotu nudil, má možnost zúčastnit se http://aerokarel.rajce.net/acc
  Za počasí neručím, ale vyrazím i pokud budou padat komunisté bez padáků. Možná bych i boudu nasadil.

 153. Maydo, já mám nějak zafixováno, že 2 roky. Ale to je z dob platnosti předchozího správního řádu.

 154. me vykladali ze mam podnikat – ze mne budou podporovat at podnikam 25 let bez zbytecneho obtezovani statem – to byla prasarna .

  kdo plati lidem a statu obvykle moc nenaspori.

  jezisi rputi 205 to je zase blbosti 🙁

 155. jo, kristo, to mi říká kde kdo. Ale do těch stanovisek se obvykle nepíše doba platnosti. Stavební úřad slíbil některé akceptovat, i když jsou už cca dva apůl roku.
  Ale já se trochu obávám, že by tu platnost stanovisek mohl někdo napadnout, pokud ty dva roky opravdu platí. Na druhou stranu je to formalita, protože by nám napsali to samý, jen s čerstvějším datem.

  Proto jsem se chtěla podívat do zákona, ale nemám čas ho podrobně studovat a při rychlém prolítnutí jsem to nenašla.

 156. K mému kotlíku
  Pouštěl rychloodvzdušňovací a pojistny ventil taky.
  Ztrácel se vzduch i voda . Ta kapala
  Jeden ventil se musel vyměnit, druhej se jen vyčistil

 157. Rezy , hornîkü je tak akorát pro normální dobu.
  Ale když od hutí nikdo nechce železo a ocel, přirozeně nebudou kupovat koks.
  A pokud nepřežijou doly, nepřežijou ani ty hutě. Úplně stačí , že se musí zdaleka vozit železná ruda.
  Pokud se bude vozit i to uhlí……. Ono zas není tak dávno, co ty huťě jely naplno.
  Do krize

 158. Hm, v tom vyprázdněném sídle OKD pracoval můj otec asi 20 let
  Jako kluk jsepn se tam chodol vozit jejich paternosterem

 159. (208) Ty by ovšem mělo být vidět a tím pádem i unikající vodu.
  (209) Co je normální doba, když se produkuje železa a ocele jak při boji za mír? 😛

 160. 212
  Jo, po rozmontování bylo vidět jak to kape
  Do krize to jelo naplno, a původní kapacita býv. NHKG byla snížena už hodně dávno. Postavily s e nevé pece, menší a moderní.

 161. Halle, ty pece stejně jenom práší a dělají hluk. Práce v dole je nezdravá. Není toto příležitost k ozdravení Ostravska? Přestane se těžit, chvilku počkáte a bude tam zase zdravo jako před objevením uhlí.

 162. Když ono ta situace ve společnosti, kde jsou deformována a nebo popírána snad všechna pravidla a zákonitosti nemá řešení.

 163. 215 noname reseni je naprosto jasne. bud se zavre do konce 2014 ( to urcite nechce ani NWR 🙂 ) nebo za pomoci statu budou tezit az do roku 2018.
  schvalne jak to dopadne i prez ostra slova komunistu, socanu, usvitu a podobnych inzu ?

  tramdaradaaaa cincila rozhodne a socani budou pokracovat.
  NWR ted jeste urychlene zkousi presunout co nejvice nakladu na stredisko “ paskov „.
  stat bude 5 let tuto ztratu hradit a ono to uhli mozna nakonec zdrazi.

  PS hehe ti co kupovali NWR za 17 az 20 kc/ks – no nic par kousku a je na jeziska 😀

 164. 215 Noname, na výzvy k budování ještě lepšího socialismu jsem rezignoval. Ať si to vyříkají horníci s Bakalou, Šloufem nebo kdo teď vládě šéfuje a socialisty – těmi co byli pro uhlíkové povolenky, obnovitelné zdroje…
  Nevěřím, že by pracovitý člověk zůstal dlouho bez práce. Nebude práce na bílo, bude na černo.

 165. 216: copak Halle, nejste pro budování moderní sociálně-ekologicky přívětivé společnosti? Socialistický chlebíček se zajídá?

 166. Pepo, uhlí z Ostravska je prý nekonkurenceschopné. Ale jak má být konkurenceschopné, kdyź je zatíźeno „ekologickými“ daněmi (z kterých se platí soláry), když vedle Poláci a další těžbu dotují …

 167. noname ale ted zase bude konkurence schopne – vsad te se ( rad si pridam k tomu jezizkovi i sazku 😀 )
  pecina, cincila, socani i prez nenavist k bakalovi budou hradit do roku 2018 ztratu.

  nebo si bakala odveze cenejsi zarizeni a zbavi se ztraty prenechanim statu 😀 no bude to pak stat vic jak kdyby hradil stat ztratu.
  ale jak je znamo – mi je jedno kam jdou ty ukradene penize dokud je neprestanou z lidi a firem odirat.

 168. jeste by mohla byt jedna cesta , ale to by bylo premysleni hodne dopredu.
  bakala bude jako kompenzaci chtit povoleni tezby Frenstat ( i prez odpor mistnich) no a nase prumyslove veden statu to nejak prosadi.
  ale tam myslim uz zkoncilo stavebni povoleni a to povoluji mistni .

 169. 222-tak to bohužel, v Evropě se nikde nic těźit nesmí-uhlí, zlato, stříbro atd. Těžba by totižto znićila neuvěřitelný turisktický potenciál každého jednoho místa. Není tedy celkem jasné, kdo na ty túry bude chodit, když bude celá Evropa bez práce, ale to je detail…

 170. No …. tohle není záležitost posledních týdnů či měsíců … tohle kvasí dlouho …

 171. No ano, ale když se mají řešit stovky (možná tisíce) horníků, měli se řešit i zaměstnanci Letu, Tatry, Liazky, Svitu, zbrojovky ve Vsetíně a x dalších podniků ?

 172. ad 209 _ Halle:
  myslím, že to máš obráceně… napřed pokles zájmu o železo a pak teprve pokles zájmu o koksovatelné uhlí.
  Ovšem… EU to má s koksem vyřešené, protože Barroso chce přijmout Albánii a koncem roku jí přiznat přístupový status. Viz: http://orf.at/stories/2198837/
  No a pak už si v Bruseli mohou, spolu s Falkem, zpívat:
  https://www.youtube.com/watch?v=8jwUurrhdPc
  a nějaká Ostrava je jim u prdele.

 173. ad 223 – Nesmí těžit? Německo není v EU, Těch nových 17 uhelných elektráren bude brát uhlík ze vduchu? Nebo že by to co je povoleno Němcovi,není povoleno Čechovi?

 174. Šumaváku, problémy už byly v Porúří v 90tých letech…co nějaká Ostrava …

 175. 227
  Šumaváku, jasně, že poklesem výroby železa a oceli to začalo. Dyť jsem to napsal v 209 . A že když se nekupuje koks, tak koksárny nebudou kupovat uhlí je snad jasný ?

 176. 230 Není koks, bude piko. Rusnok s Fišerem budou plánovat výrobu koksu. Úžasné. Kapitáni průmyslu. Kormidelníci ve vládě.

 177. 232
  Takže vůbec není nutné, aby se těžilo v Německu. A nevím. ,jestli je tam vůbec ještě co těžit.
  Jenže Némecko leží u moře, a průplavů a splavných řek má fůry
  Takže i poměrně lacuná doprava

 178. Dobré ránko!

  Vůbec si nemyslím, že by Bohoušek byl tím nejlepším premierem v době, kdy se bude řešit uhlí v Ostravě. Naopak to může být docela průšvih, neb Sobotka je všechno možné, jen ne krizový managor.
  Pokračování těžby bude stát šílené peníze a nic to nevyřeší. Restruktualizovat se mělo už dávno a nikdo nehnul prstem. Tak to teď vypadá, jak to vypadá…
  Silně pochybuju, že by se Bakalovi chtělo tam něco zachraňovat. Pokud od toho dá ruce pryč, znemožní se ovšem tak dokonale, že budou ohrožené jeho další investice v Kotlince.
  A pokud na ty nesplácené půjčky a hypotéky horníků skočí exekutoři, tak aby sem raděj z toho Švajcu nejezdil…

 179. Ostravsko restrukturalizovat? Už je pozdě. A jak rekvalifikovat horníky? To je taky náročné.
  Měl bych návrh na řešení se kterým ještě nikdo nepřišel.
  Je tady potenciální zaměstnavatel, který má právě přiklepnuto značné bohatství a dokonce má ve statutu péči o chudé. Takže rekvalifikujme horníky na pátery a faráře! Katolická církev má a bude mít z čeho platit a misijní činnost v spíše beznabožském Česku by přece byla záslužná.

 180. Halladine, Halladine. Když Vás tak čtu, dochází mi, že je jediné možné řešení. Jmenovat Vás ředitelem CPKV (Centrální plánovací komise Vesmíru). Vy víte přesně kdo má kolik uhlí, jaká by měla být produkce oceli a proč a tak vůbec. Jste bystrý, vše máte srovnáno. Ostatní jen tápou. Divím se, že Vás lidstvo ještě neocenilo :-).

 181. quivisi,
  jo, katolická církev. Tak vám držím palce, až budete ty rekvalifikující se horníky přemlouvat k celibátu 🙂

 182. proč by se nerozvedli, když potřebují zaměstnání! A farskou kuchařku mít můžou. 🙂

 183. 238 Dobrý den. quivis: keď farár nefára, fára zaňho stará.
  Nejlepší by bylo poslat horníky do Lidového domu, ať jim vysvětlí proč je privatizovali, když ve státním vlastnictví by to bylo lepší. Proč je prodali i s jejich byty.
  Trápení se ztrátou zaměstnání měl snad každý. Naposledy strýc. Přišel o práci, chvilku zkusil saniťáka – mizerný plat a málo volného času. Tak šel v předdůchodovém věku do slévárny stavět, bourat, opravovat vyzdívky v pecích.

 184. nickname, Bohoušek je křehké konstrukce, po té facce, co dostal musel nosit nákrčník. Kdyby dostal hornickou facku, tak to nepřežije. I když by zasloužil, samozřejmě. Byl to on a Zaorálek, kdo to Bakalovi prodal.
  Četla jsem, že když skončí těžba, bude propuštěných i s následnými firmami asi 70 000 lidí. A to už by byl docela hukot.

 185. 243 U nás nezůstal v průmyslu kámen na kameni. Fabriky zprivatizovány, zkrachovaly nebo živoří, noví investoři, někteří zase zkrachovali, jiní přišli… Jede se dál a nemá cenu ronit slzy pro den včerejší.
  Jediné stabilní zaměstnání je státní správa.

 186. Kolik má Německo zásob černého uhlí? (234)
  Ten Halladinův odkaz je postaven na údaji pocházejícím z německých machinací se statistikou. Do roku 2003 vykazovalo Německo zásoby cca 24 miliard tun, což by v tehdejším tempu těžby vystačilo asi na 1000 let. Pokud by se ale uvažovala konkurenceschopnost těžby, bylo by těch zásob necelý 10 miliard tun. Ale pro Spolkový úřad pro geologii a nerostné suroviny to bylo i tak mnoho (je to období boje proti oteplování atp.) a v roce 2004 to ve své studii snižuje na oněch Halladinových 183 milionů tun. A v dalších letech to snižování pokračuje dále. 2005 – 161 milionů tun a 2006 – 99 milionů tun. To by ovšem při tempu těžby roku 2003 vydrželo jen do roku 2010 a pak by byl konec. Tak tedy konec bude oficiálně (dle usnesení spolkové vlády z roku 2010) v roce 2018. Černé uhlí se těží už jen v Porůří (3 doly) a v Ibbenbühren (antracit). Německý problém s uhlím je ten, že od 2014 zakazuje EU dotace do uhlí. A Němci s těmito dotacemi dokázali kouzla asi jako Francouzi s dotacemi do zemědělství. (Kdysi jsem tu psal o historii elektrárny Helmstedt.)

 187. Tak mě napadlo, že to OKD není špatné předvolební téma. Stačilo by se každé strany zeptat, jak by situaci řešila, kdyby vyhrála volby a musela by také uvést, kde by na to vzala peníze a jak by postupovala.
  Protože nikdo, kdo by neměl ucelenou koncepci by v další vládě byl jen na dvě věci. A vzhledem k tomu, jak velmi je to třaskavé téma, každý neumětel by mohl být jen roznětkou k problémům, které si zatím ani neumíme představit.

 188. 244 – ten konec zkuste říct před nějakým zaměstnancem ve státní správě od krajské úrovně níž. Já zažila dvě reorganizace a věřte, že tak, jak stát zachází se svými zaměstnanci tam na dolních pozicích – no, neměnil byste.
  A pro státníúředníkybijce – omlouvám se, nemohu se dále účastnit diskuze, neb fičím sklízet úrodu. 🙂

 189. Andy – nejde jen o horníky a hutníky, ale i další, kteří jsou svou prací a existencí navázání na fungování dolů a hutí. A není jen Ostrava – je to celá oblast – Ostrava, Karviná, Havířov, Orlová a jejich okolí.

 190. 250- to sice vím, Dano, díky za poučení, nicméně stejnou logikou můžeme dojít k tomu, že uzavřením Úřadu Pro Dohled Nad Migrací Puštíků zkrachuje v širokém okolí vše včetně dvou hypermarketů, protože tam přestanou chodit úředníci nakupovat.

  Včera jsem četla různé noviny. V titulcích: 3000 zaměstnanců bude na dlažbě. Pak se člověk začte to textu a hele, v tu ránu je jich polovina a ještě ne na dlažbě, ale v jiných provozech a ze skutečně propuštěných je rázem třetina.

  A pokud v dolech, kde se kutá údajně s takřka nejvyššími náklady na světě v době, kdy o jejich uhlí klesl razantně zájem horníci tvrdí, že kdyby přišli o příspěvky na vánoce a dovolenou, upadli by do naprosté bídy, tak nějak se mi nechce věřit, že ten ostravský poprask vznikl sám od sebe a ne jako vhodný předvolební tah.

 191. Dobré dopoledne,

  tož při tom tlaku na obnovitelné zdroje a omezování uhlí jako paliva se přece léta mohlo čekat, že odbyt uhlí půjde dolů. On asi taky léta jde.

  A když do toho vstoupí stát – tak co? Bude dotovat neefektivní těžbu? Jen další odklad, dřív nebo později to bude to samé, jen ten problém bude ještě horší. Odkladem problémy nevyhnijí, ale nabobtnají.

  Ono to asi systémové řešení nemá. Asi je možné ne jedno komplexní řešení, které by překopalo strukturu průmyslu. Prostě ti, kdo nebudou mít práci, budou hledat, kde by se uchytili jinde. Uchytí se tam, kde je poptávka. Poptávka po lidech je tam, kde je odbyt pro produkty.

  Asi to bude dost drsný. A hlavně aby tam bylo dost těch, kdo se nejen postaví na nohy, ale zvednou i pár lidí kolem sebe. ZAloží firmičku a zaměstnají dva tři lidi.
  Ale chápu pocity havíře, který dřel třicet let na dole a teď si musí hledat jinou práci. Rady typu“ když není práce, můžou se přestěhovat“ „když mají byt od OKD, můžou jít jinam“ se lehko udílejí na dálku nebo v letech, kdy člověk má ještě dost sil věci měnit a zdraví na jakoukoliv práci.

  Ale udržovat dál těžbu za každou cenu nemá perpektivu, je jen oddalování nevyhnutelného.

 192. 244 – já vám něco řeknu, nickname, jak čím dál víc poznávám tu státní správu, tak bych tam nešla ani za zlatý prase. 🙂
  Ledaže by mi šlo opravdu o holý přežití, ale to bych snad radši začala pobírat svou nepatrnou penzičku a na chalupě k tomu pěstovala ty brambory.

 193. 249 Dano, nějaké tušení mám 🙂 Neměnil bych. Jsem velmi vděčný za šroubárnu, kde osmým rokem šroubuji.

 194. Omlouvám se za dlouhé mlčení, ale prožil jsem si trochu očistce, který čeká zřejmě na každého, Odešel druh matky a to odcházení nebylo bez problémů. Dva měsíce jsem se moc nevyspal a návštěvy notáže také nejsou nejpříjemnější.
  Ale jinak, Šumaváku, bohužel nepřijedu, neb budu tou dobou na cestě ze Srbska. Sarajevu se raději vyhnu. dějí se tam prapodivné věci. Zkusím se však dostat na Šakala.

  Koukám, že se malinko odmlčel Jiřík? Že by se urazil, nebo se toulá po Severním ledovém oceánu a hledá, kam by ulil investice?

  Drobná sranda, která mi přišla dnes ráno: Nový prvek v chemické tabulce – draslík, sodík a teď…..romík.
  Romík (latinsky Cikanium) – chem. značka Ci, nejedná se o prvek, ale pouze stabilní izotop india. Je hojně zastoupený na zemském povrchu. Základní fyzikálně chemické vlastnosti:
  romík je hnědý, měkký, zapáchající . Jeho hustota 1,2g/cm3 je vyšší než hustota vody, to znamená že v ní neplave. Romík je hořlavý, vyniká značnou hydrofobií, naopak dobře vstřebává alkohol. Je magnetický – přitahuje železo, ale i barevné kovy. Atomy romíku se nevyskytují samostatně, ale vytvářejí homonukleární molekuly zvané klany, které mohou dále polymerovat do tzv. tlup.
  Sloučeniny: koncentrovaný je prudce nebezpečný, proto je vhodné ho ředit olovem.
  Využití: využití romíku v praxi je mizivé!

 195. Ale jo, Andy, že se tady rozdmýchává sociální nepokoj, aby jako princ na bílém koni přijel ten správný politik či strana – o tom žádná. Nicméně, ta situace tu není dobrá a zatím žádná strana nenabízí řešení do budoucna. Doly jsou neefektivní (no, cena uhlí pro doly klesá, ale zkus se podívat do uhelných skladů – vývoj přesně opačný), v místě o cca 600 km2 žije cca 750 tis. obyvatel, kteří jsou ve velké většině existenčně závislí na dolech a těžkém průmyslu. A zatím nepřišel nikdo,kdo by řekl – podívali jsme se, jak takovou situaci řešili v Německu, Anglii a na základě jeich zkušeností nás napadlo takové a takové řešení – už jsem tu psala, žádné milodary, ale pomoc, vlastně spíš nepřekážení, rozvoji podnikání tak, aby se nebránilo iniciativě lidí. Ale je třeba si uvědomit i to, že vzdělanostní úroveň je hodně nízká – na učební obory horník, hutník a pod. se chodilo ze sedmých tříd a když tam šel někdo, kdo dokončil devítku, byl to machr. To je hodně velká zátěž. I když se pomalu mění, jde to hodně pomalu. Dalším mínusem je,jak už tu bylo psáno, zvyk na nadstandardní příjem za cenu zničení zdraví – těžko se bude zvykat na mzdu 15-25 tis. těm, co byli zvyklí na téměř dvojnásobek. A do toho všeho ještě obavy, aby se do regionu po uvolnění bytů po těch, kdo odejdou za prací jinam, nezačalo sestěhovávání nepřízpůsobivých občanů.
  A jako vrchol je nezodpovědné jednání politických stran, které za zisk momentální výhody, obětují budoucnost.
  Kruciš, jdu radš na to pole a zahradu.
  Čau.

 196. 256- kdyby někdo přišel a řekl: Podíval jsem se, jak to dělala v Anglii M.Thatcher, tak se zvencne celé Ostravsko:)

 197. (251) „tak nějak se mi nechce věřit, že ten ostravský poprask vznikl sám od sebe a ne jako vhodný předvolební tah.“
  Tak to je Bakala rafinovanější než cukr. 😛

 198. A mám nějakou takovou tuchu, že problémy s doly a hutěmi byly nejen v Anglii, ale také v Belgii a jak a zda vůbec to vyřešili, nevím.

 199. Na to aby to byl jen předvolební tah, je na tu situaci zaděláno už příliš dlouho.

  Maximálně se to teď může hodit trochu pošťourat.

 200. pošťourat…no právě. Přišlo to jako na zavolanou. On Škromach s řečmi o krachujícími OKD ví, co dělá.

 201. a navíc ty doly nejsou státní a tak by to měl být problém především vlastníka a ne premiera.
  přiznám se , že nevím, jetslity doly v Anglii byly státní nebo jestli jen Thacherová zavřela nějaký kohout.

 202. pokud se to vezme za ten správný konec, tak budou na Ostravsku spokojeni všici. Nejdřív je potřeba oživit výrobu a zpracování oceli a železa. Tím stoupne poptávka po koksu a následně po uhli. Proč myslíte, že tam v té vládě v demisi Generální ředitel Pecina je?

 203. Halladine,
  změna paliva typu hnědé uhlí za černé uhlí je poněkud složitější než změna zubní výplně z amalgamu na nějakou pryskyřici (či co to je). Mimochodem, okolo toho se točí ona historka stran KW Helmstedt, kterou jsem v 245 zmínil.

 204. >> AeroKarel
  Copak v cizině, ale co takhle Kladno?

 205. dvd, na Kladensku se šlo tak daleko, že důl Slaný se zasypal sotva se vykopal. Čili naprosto nevyužité uhli ….

 206. Tak to už se stává, že přijde před volbama něco „jako na zavolanou“.

  Těžko můžete očekávat, že politik, kterému štěstěna nahraje, si řekne, že by to nebylo fér takovou příležitost využít v předvolebním boji. ten problém nevznikl opravdu sám od sebe, ale příčinou nejsou Škromachovy předvolební tanečky. Ty jsou až následkem.

 207. 270- Maydo, nějak vám nerozumím, respektive hledám přidanou hodnotu vašeho příspěvku.

 208. Dvd
  Mají být postavené nové uhelné elektrárny, a celkem dost
  Takže je možné je postavit buď pro cerne nebo hnede uhli a nemusí se předělávat,
  Hnědé uhli maj, černé se dá dovězt

 209. Čemu na tom nerozumíte?
  Tvrdíte, že krize na Ostravsku vznikla jako převolební tah, já tvrdím, že krize vznikla už dřív z jiných příčin, než že je před volbami, ale že se teď před volbami někomu docela hodí.

  Mezi námi, pokud by měli snížit horníkům platy o nějakých dvacet – třicet procent, tak by řvali bez ohledu na to, jetsli je před volbami nebo po volbách.

  Což je docela pochopitelné, už jste viděli někoho, kdo by jásal, že bude vydělávat za stejnou práci míň peněz? Poněkud se divím, že to ještě někoho překvapí.

 210. netvrdím, že krize na Ostravsku vznikla jako předvolební tah. Tvrdím, že žádná krize nevznikla.

 211. Halladine,
  uhelných elektráren ve stavbě či v plánovací fázi je v Německu 14 – z toho jen 2 na hnědé uhlí. Dost mě to překvapuje, protože odběr hnědého uhlí by pomohl německému východu – ale zase na hnědé uhlí nadávají ekologové (z nejrůznějších hledisek) a hmědé uhlí vyžaduje většinou i investiční vícenáklady.

 212. No dobře, tak poprask na ostravsku, situace na ostravsku, říkejte tomu. o čem tvrdíte., že je předvolební tah, jak chcete.

  Horníci řvou a nechtějí snížit platy. To je vcelku očekávaná a normální reakce, na politické situaci a volbách vcelku nezávislá.
  Platy se budou snižovat, protože těžba nevynáší. Nevím, co za předvolební tah může být v tom, že těžba nevynáší a není dost na platy.

 213. 275 dvd, u nás jede elektrárna na paroplynový cyklus. Turbíny koupíte, ale vyrobit plyn z toho sajrajtu co se u nás těží, tak aby to nebouchalo, nesmrdělo, využily se vedlejší produkty, je docela kumšt.

 214. >> nickname

  Macek: „Ovšem dnešní Strana svobodných občanů má program ryze pravicový a jediné, co jí chybí, je charismatický a mediálně zdatný lídr. Též medii je poněkud opomíjena, neboť za sebou nemá velké podnikatele, kteří svojí inzercí živí noviny, časopisy a soukromé televize, přičemž havlovská levicovost redaktorů té veřejnoprávní je celá léta nabíledni.
  Mávnout nad ní ovšem rukou s tím, že se do parlamentu stejně nedostane a nejít k volbám či se skřípajícími zuby volit někoho jiného, je ovšem nerozumné. Neboť, když si hodně z nás řekne, že ji volit budeme a přesvědčíme o tom co nejvíce lidí z příbuzných, známých a z okolí, do parlamentu se nakonec dostane a bude moci růst a sílit.

 215. Jedna zpráva o situaci na Ostravsku stíhá druhou, slova se množí, vášně planou, lidé se bouří, diskutérům na netu se zavařují klávesnice …. 🙁
  Kdyby byla všehna tato tvrzení pravdivá,byla by celá záležitost opravdu víc než vzrušující 😕
  Chci ale věřit, že všichni mají dobré úmysly,ale špatné informace- což je opravdu děsivá kombinace 😕 Jaká je ale holá skutečnost ?
  „Důl Paskov na Frýdecko-Místecku bude uzavřen. K tomuto kroku se rozhodla společnost New World Resources, která důl prostřednictvím OKD vlastní. Podle společnosti není důl ve střednědobém výhledu konkurenceschopný.
  „My sami bez cizí pomoci jsme schopni provozovat důl do konce roku 2014 s tím, že menšina zaměstnanců by tam zůstávala ještě v roce 2015 a podstatná část by se převedla na jiné karvinské doly,“ říká Petr Jonák, člen představenstva OKD.“
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/best-bakalovi-budete-muset-zmizet-ze-zeme/
  Osobně si myslím, že situace je v delším výhledu opravdu špatná, ale nejsem přesvědčena o tom, že uzavření jednoho dolu o cca 2000 zaměstnancích znamená takovou katastrofu, jak se o ní píše; tou by bylo uzavření uzavření všech dolů nebo většiny na Ostravsku. Pokud většina zaměstnanců dolu Paskov bude převedena na jiná pracoviště OKD, neměl by být takový problém zajistit rekvalifikaci těch zbývajících.
  Ostatně v rámci útlumu hlubinné těžby na Mostecku byla ukončena činnost např. dolu Kohioor ( jehož asanace se řeší v rámci MUS); nevím, jak se řešil útlum těžby v kladenském uhelném revíru 🙁 Nevzpomínám si ale, že by kolem toho vznikl celostátně takovýto novinářský „šum“. Z dosavadních zpráv jsem z kvílení odboráře Pytlíka z dolu Paskov vyrozuměla, že v současné době se jedná o kolektivní smlouvu , kdy pracující nejsou ochodni se smířit se snížením platu o 20% a se ztrátou některých benefitů- o případném řešení důsledku ukončení těžby dolu Paskov na zaměstnanost (kromě výše uvedené poznámky člena představenstva OKD o převedení podstatné části zaměstnanců na jiná pracoviště v rámci OKD) nepadlo ani slovo.
  Ostatně-hlubinný důl se nelikviduje ze dne na den tak, že se zavřou dveře -asanace může trvat léta 😕

 216. Andy, je to sice kouzelné, propracovat se až k tomu, že na Ostravsku vlastně žádná krize nezaměstnanosti nehrozí, ale jaksi se to míjí s realitou.
  Nechcete příští rok kandidovat do Evropského parlamentu? V Bruselu byste své schopnosti mohla náležitě rozvinout. Třeba jako, že euro je nejstabilnější měnou světa atp…. 😀

 217. >> nickname
  Většina lidí si představuje, že nesmysly v energetice se dělají jen v alternativních energiích. Ale ono se nějak blbne všeobecně. Kolik blábolů jsem už vynatrefil třebas o odsíření nebo kogeneraci… Nemáte taky ve své práci pocit, že se v téhle zemi nějak vytrácí to co bych navzal „poctivé inženýrství“ nebo snad „poctivý technický přístup“? Je to už nějaký ten pátek, co jakýsi – tuším, že vysokoškolsky vzdělaný (sic) – blb ohromoval společnost tím, jak by bylo správné založit elektrárnu na spalování slámy. Naprosto nechápal, proč by se měl zabývat tím, kolik je slámy z hektaru, jakou má výhřevnost, jaká tedy musí být „úživná plocha“ elektrárny, jak se budou ty nutné objemy slámy skladovat na zimu atd. atd. -Občas se mi dostane do rukou nějaký ten úžasný návrh, vedle kterého jsou produkty firmy BabishOil docela neškodné. A někomu se ty nápady mohou líbit. Mně ne. Čínské přísloví praví, že „mladé tele se tigra nebojí“. Já už jsem tele staré – já se bojím.

 218. 280- potíže s pochopením psaného textu? Co kde hrozí mne nezajímá, spíš to, co kde je. Například krize.

  Já to zkusím do EP, vy byste mohla k odborářům 🙂

 219. Andy, pokud máte dojem, že správný pravičák se o pracující nezajímá, jste na hlubokém omylu. Ono to totiž bez lidí nejde.

 220. dvd,
  na co inženýrství, když to jde slepit pomocí duct-tape…. Když je na VUT fakulta výtvarných umění…

 221. DVD- u Vídně se s tou „slaměnou Elektrárnou“ dostali ekologisti až do fáze žádosti o stavební povolení.A to tam měli doloženo, kolik slámy se v Burgenlandu „zbytečně“ zaorává. Nějaký šŤoura z toho stavebního úřadu od nich chtěl vymezit „nasávací okruh“, průměrné kilometry a počet aut denně přijíždějících se slámou do elektrárny.
  Pak jim na to dopočítal spotřebu nafty a zamítl jim to s tím, že v okolí elektrárny by byla taková prašnost, že by to bylo neobyvatelné. Jak kvůli autům (pohyb po cestách, výfukové plyny), tak kvůli manipulaci s tou slámou.

  Za Lincem stojí jedna taková na dřevo… Ti se inspirovali ve Finsku. Tam ovšem stála uprostřed lesů a ne u 200 000 města v hustě osídlené oblasti. Teď už dováží dříví z Alp ( a od nás) a furt je to naprd.

 222. Šumaváku,

  jeden z příkladů, kdy je dobře míti na ouřadě osvíceného úředníka 🙂

  mám dojem, že než se začne s dohadováním, kde je a kfde není krize a jestli je krize, bylo by dobře diosáhnoiut konsensu, co to vlastně ej krize.

  Třeba já mám krizi každý ráno, kdy dojdu do práce a zjistím, že poslední mlíko vypil někdo večer a nemám si co nalejt do kafe.
  😀

 223. maYdo,
  a co teprve když na mne v práci z rychlovarné konvice po ránu jukne šváb 🙂

 224. 281 dvd: v mém zaměstnání se „poctivé inženýrství“ pěstuje. Máme mladého šéfa (mladšího než já ;)) z ČVUT, ten se snaží. Přijímáme vysokoškoláky, v tomto ohledu díky za krizi.
  Nový kvalitář nastavuje kvalitu podle TDK standardů.
  Automaty kontrolují výrobky mj. kamerami, některé výrobky vznikají bez dotyku lidské ruky.
  Jako protisíla působí odběratelé, kteří tlačí na cenu, my se přizpůsobujeme jejich požadavkům levnějšími materiály. Teď řešíme, jak definovat kvalitu (nastavit správně tolerance výrobků). A vyrábět co nejlevněji.
  Opravdu je úžasné „naší“ firmě pracovat.

 225. Dvd

  Já to nezjišťoval ale potom to vypadá na ten dovoz z Austrálie nebo Usa.
  Každopádně by z černého uhlí mělo být míň sakraktu.

 226. 290: Šedivé, drahý příteli, jsou všechny teorie, a věčně zelený je strom života.

 227. Zvykejte si, matzurko, hmyz je prý potrava budoucnosti.

  Aspoň vás nezaskočí potravinová krize. Členovce přelejete hokou vodou a budete mít výživný vývar místo ranního thé.

 228. maYdo,
  si tykáme, ne 🙂 ?
  Krále krysu neberu (tam chodili hmyzáky lovit na latríny, žejo ?), co jsem schopná vědomě pouzřít musí mít srst nebo peří a adekvátní počet končetin (nejlépe 4, když započítávám i ptačí křídla).
  Takovej tvrďák zase nejsem, ti se najdou spíše mezi terénními kolegy.

 229. Tak já bych se pokusil shrnout tu Hrozící Strašlivou Krizi při uzavření Dolu Paskov, jak nám ji tu předestírají Dana se Rputí:
  1. Zatím žádná krize nevypukla, protože Důl se má zavřít až za rok a čtvrt. A i potom se neuzavře najednou, takže to bude rozložené v čase.
  2. Těch 70 000 propuštěnejch, co psala Rpuť, je nebetyčná blbost, když celé NWR, obsahující celkem 4 doly, má 17000 lidí. Takže propuštěno bude cca 500 (optimisticky dle chlácholení NWR) až cca 2000-3000 lidí (pesimisticky dle odborů, když dostanou výpověď všichni a nikdo nepřejde na jiný důl).
  3. Průměrná mzda na dole činí silně přes 30tis.Kč. Někde zaznělo čistá, ale i kdyby hrubá, tak je to pořád dost nadprůměrný plat, a to nejen v rámci regionu.
  4. Propuštění mají dostat nadstandardní odstupné (tuším cca 12platů).

  Z toho plyne, že budoucí propuštění mají velmi nadstandartní pozici na trhu práce a mají dost času se na to připravit (přes rok před propuštěním + rok mzdy k tomu). Tedy dost času se na to připravit – vyřešit si bydlení; udělat si rekvalifikaci; dát výpověď hned; odložit si na začátek podnikání apod.
  A max. 1500-2000 lidí náhle na pracáku – to není nic nového, to se stává často, když zavře/zmizí velká fabrika. Většinou to ani není avizováno předem.
  Takže ať se dívám jak dívám, žádná krize tu ani není, ani nehrozí.
  A pokud není reálné řešení navrhované Svobodnými (dle mě jediné, které by opravdu pomohlo), tak by úplně stačilo přesměrovat část existujících peněz z odvodů politiky zaměstnanosti nebo jaxetomenuje na rekvalifikační programy v regionu.
  Navíc tam nedávno dostavěli nové dálnice a silnice – takže možnost delšího dojíždění za prací je lepší než jinde.

 230. A zapomněl jsem na to nejdůležitější: socialisté a komunisté, kteří to s horníky vždycky mysleli dobře, jistě ve svých soukromých firmách zaměstnají mnoho bývalých horníků za vysoký plat a jistě ve svých bytech/domech/vilách rádi levně ubytují nebohé pracující. Třeba s. Palas kvůli tomu vybudoval rezidenci, kde se důstojně ubytují desítky horníků.

 231. Jo, tykámě, achta skleróza…….. 🙂

  To já králíka radši staženýho a kuře oškubaný 🙂

  A u hmyzu bych ještě nejspíš pozřela do křupava opečenou larvu ( ale nesmělo by být moc vidět, že to je larva). U brouků se mi oškliví představa, že mi mezi zuby chroupe chitinová skořápka a na jazyku šimrají nožičky.

 232. Matzurko, máš zajímavé podmínky – ty splní např. krysa nebo kočka (a taky tučňák, bohužel), zatímco ryby nikoliv 🙂

 233. tučňáku, socialisté a komunisté si již dnes nechávají (v souladu s teorií nadhodnoty) pouze tolik prostředků, kolik potřebují k reprodukci pracovní síly. Zbytek svého platu už dávno odevzdávají všem potřebným. Kromě toho, výrobní prostředky přece nikdy nevlastnili. Jak by mohl socialista nebo komunista jednat v rozporu se svým světovým názorem? Je to právě soukromé vlastnictví výrobních prostředků, které je přece příčinou bídy všeho pracujícího lidu. Máš v tom prostě „hokej“.

 234. Tučňáku, jak mi informace probíhají před očima a ušima, tak jsem někde zachytil, že ti dotčení horníci mají průměrnou hrubou 37 000 Kč

 235. Proti tučˇbnákovi nemá nic ani Bible. 🙂
  Aspoň není na seznamu ohavných“ ptáků, kteří se nesmějí pojídat :

  Smíte jíst každého přežvýkavého sudokopytníka.

  Nesmíte však jíst ty, kteří jsou jen přežvýkavci nebo jen sudokopytníci. Velbloud sice přežvykuje, ale nemá rozdělené kopyto – je tedy pro vás nečistý. Daman sice přežvykuje, ale nemá rozdělené kopyto – je tedy pro vás nečistý. Zajíc sice přežvykuje, ale nemá rozdělené kopyto – je tedy pro vás nečistý. Prase sice má rozdělené kopyto, ale nepřežvykuje – je tedy pro vás nečisté.

  Smíte jíst všechny sladkovodní i mořské tvory, kteří mají ploutve a šupiny.

  Všichni mořští i sladkovodní tvorové bez ploutví a šupin (ať už drobná vodní havěť nebo velcí vodní tvorové) však pro vás budou ohavností a ohavností pro vás zůstanou.

  NESMĚJÍ SE JÍST, JSOU OHAVNÍ: OREL, ORLOSUP, MOŘSKÝ OREL, LUŇÁK, RŮZNÉ DRUHY JESTŘÁBŮ, VŠECHNY DRUHY HAVRANŮ, DÁLE PŠTROS, SOVA, RACEK, RŮZNÉ DRUHY SOKOLŮ, SÝČEK, KORMORÁN, VÝR, IBIS, PELIKÁN, SUP, ČÁP, RŮZNÉ DRUHY VOLAVEK A TAKÉ DUDEK A NETOPÝR.

  Všechen křídlatý hmyz lezoucí po čtyřech pro vás bude ohavností.
  Smíte z něj ale jíst to, co má další členěné nožky ke skákání po zemi, jako jsou různé druhy kobylek, sarančat, cvrčků a koníků. .

  Každý kopytník, který nemá rozdělené kopyto a který nepřežvykuje, pro vás bude nečistý.
  Každý čtyřnohý živočich, který chodí po tlapách, pro vás bude nečistý.

  Z drobné havěti hemžící se po zemi pro vás bude nečisté toto: lasice, krysa, různé druhy ještěrů, gekon, varan, ještěrka, mlok a chameleon.

  Nesmíte jíst žádnou havěť hemžící se po zemi, ať už se plazí po břiše nebo leze po čtyřech či více nohách. Je to ohavnost.

 236. MaYdo, jak to tak čtu tak zelí s bramborem asi vyhovuje, že?

 237. MaYdo
  Tučňák je vodní tvor , ale nemá šupiny
  Tudîž je ohavný a nečistý 🙂

 238. tučňáku, jsem to psala – těch 70000 je včetně návazných firem.
  Rekvalifikace je věc hezká, když jsou místa v rekvalifikovaném oboru.
  Jinak – proč myslíte, že jsem sem ten materiál Svobodných dala? 🙂

 239. Ad 298: Modrý Ptáku, v teorii nadhodnoty mám bezesporu hokej. Asi pozemní (s míčkem).
  Ale spíš teď přemejšlím nad tím, jestli se Modrý pták smí pojídat či nikoliv. (radši jsem si ještě nedovolil uvažovat o tom, jestli je MP ohavný …)

 240. Brambory se zelím jo, ale ale bez vepřovýho. 🙁

  to bys, halladine, mohl tvrdit, že vodní tvor, tudíž ohavný a nečistý je i kachna nebo husa. 🙂

  A protože perlou žibdovské kuchyně je husa v šouletu, tak je husa docela určitě košer.

 241. zdraví ornitologická stanice pro záchranu ohrožených mláďat drozdů Dana. 🙂
  Ten malý drozd se mi plantal pod švestkou zrovna, když jsem šla sbírat na kvas. Chvíli jsem poslouchala, jestli se neozývají odněkud poblíž rodičové a když jsem nezaslechla ni písknutí i když jsem se přiblížila k mladému, co ještě nedokázal vzlétnout a i poskakování mu dělalo potíže, a žádný pokřik v okolí se nestrhl, tak jsem toho mladého vzala a umístila na silnou větev na nejbližší jabloň. On Faust má ve zvyku chodit kontrolovat, co na zahrádce dělám a jeho setkání s mladým drozdem by asi neproběhlo v duchu přátelských chvil. Teda pro drozda. Po hodině jsem to šla zkontrolovat – a mladý pryč, nikde ani pírka a Faust se otráveně procházel po dvorku a syčel na kotě, co si donesly děti nájemnice, takže o zahrádku ani nezavadil. Tak snad ten mladý drozd do zimy zesílí a přežije.
  Jedna stará zásada: Problémům je lépe předcházet, než se umořit v jejich řešení. 😉

 242. Halle, abys se zbytečně nenamáhla jako včera s tím uhlím v DE Já to díky Temelíngegnerum sleduji leta) tak zde http://moravskoslezskykraj.svobodni.cz/wp-content/uploads/tisk-novin2.pdf to máš v číslech a s řešením.

  A je logické, že když stát finančně podporuje občany k přechodu na topení plynem a elektrikou(zelená úsporám, nové kotle v SM kraji)…musí finančně podporovat těžbu neprodejného uhlí! To dá rozum, ne?
  Ono možná, kdyby u uhlí snížil DPH a novou uhlíkovou daň, prodávalo by se ho více…(a bylo by celkově tepleji – tady byly v noci +3 a teď už se to rozdovádělo na celých 12°C)

 243. Tak modří jsou především poštovní holubi, kteří by se teoreticky jíst dali, prakticky čím déle ho vaříte, tím je tvrdší. Podrážka je proti tomu měkoučký biftek. 😀 😀

 244. 305 – i s návaznejma firmama je to blbost. Neuvěřitelná. Stačí porovnat čísla 2tisíce a zbylých 68 návazných tisíc.

  „Rekvalifikace je věc hezká, když jsou místa v rekvalifikovaném oboru“
  A Vy byste se rekvalifikovala pro obor, ve kterém není šance sehnat místo ??
  Kromě toho bych si dovolil podotknout, že rekvalifikace (jak jsem byl napsal) je pouze jedna z možností.

  A ten materiál sem dal nickname – viz 268 🙂

 245. Šumaváku , já to přečetl a ono se tam píše “ průměrná mzda v OKD..
  Takže včetně techniků – inženýrů a managementu..
  Je to stejný jako průměrná mzda v ČR……
  No a u toho německého uhlí si taky nejsem vědomej nějaké chyby

 246. Těch 70 000 je v případě, že by padly i Vítkovice a Arcelor – bývalé NHKG
  Taky na tom nejsou bůhví jak…..

 247. 313- nu, v případě OKD bych vsadila poslední boty od Prady, že inženýři a management nejsou ti, co zvyšují průměr tamních mezd a Bakalovy dividendy v tom určitě nejsou započítané.

  314- je to blbost i kdyby padl celý Moravskoslezský kraj.

  Teď jsem se začetla do http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/msk/analyzy/otkraj1211.pdf a nejhorší situace ve všem je v okrese Bruntál, takže to s tou průměrnou nezaměstnaností v MS bude jak s průměrnými mzdami…ale když se hodí dělat poprask, warum nicht, socani:)
  Navíc když UP pošlou domů Slováky a Poláky, hned mají přes 1500 volných míst pro nadšené Moravany.

 248. Tučňáku,
  jo, na rybí maso a další „seafood“ jsem alergická, takže ano, v případě krajní nouze a šlo-li by o přežití, pak raději pečenou kočku 🙂 Nebo ty brambory se zelím, to asi v každém případě.
  Neřídím se ani Biblí, ani Talmudem, ani Koránem, než vlastní mlsnou hubou a zdravotními limity. Tučňáka bych asi nedala, vzhledem k jeho biotopu a potravě by byl jistě cítit rybinou a to fakt nemusím (stejně jako když jsem kdysi dávno ochutnala velrybí steak – taky mi přišlo, že toho bejka nemuseli v mořské vodě macerovat tak dlouho).
  Čest rodiny zachraňuje obvykle manžel, který v Japonsku ochutnal kde co, včetně včelích larev naložených v medu a pražených kobylek s cukrem. Ale tvrdí, že je už asi na limitu pro něho poživatelných lahůdek 🙂

 249. 316
  No já si nemyslím, že inženýři na šachtách i na ředitelství berou míň jako havíři. 🙂
  Řádně zaěstnanej Slovák nebo Polák bere naši podporu v nezaměstnanosti
  A obávám se, že by EU pořádně vřískala, kdyby se výběrově vyhazovali jiní občané EU než Češi…..

 250. i dyž těmhle lidem tak trochu fandím, tedy dokud se drží v mezích legality, musím uznat, že ten razovitý Ostravsky kraj posílají do kopru právě sběrači kovů. Často i s nasazením vlastniho života vybouraj a dovlečou nosniky a všemožné strojni vybavení a jak se má pak prodávat nové profily? Ono se to zda, že jde o nepatrné množství, ale recyklované kovy, tedy hlavně železa dělají cca20 – 30% celkové potřeby.

 251. 318- vy moc neznáte pracovněprávní předpisy a s nimi související buzerace, že?

 252. OT : trochu vaší pozornosti by si zasloužela reakce Petra Uhla, trockisty, disidenta, chartisty 77 atd.k diskuzím pod článek jeho manželky Anny Šabatové (zde již probíraný),v němž navrhla regulovat média a veřejné diskuse či vychovávat děti na školách k rasové toleranci.
  Koukám, že tento hrdina boje za „lidská práva“ by s klidem toho, kdo by se opovážil oponovat jeho světovém názoru, úderem trestního zákoníku poučil o zcestí jeho intelektuálního duševního znetvoření. 😕
  http://nazoryakomentare.blog.idnes.cz/c/361322/Reakce-Petra-Uhla-na-diskusi-pod-clankem-na-iDNEScz.html

 253. Westíku, díky za odkaz (trochu opravené):
  (4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

  🙂

 254. Škodovka v počátku krize rozvázala smlouvy s agenturami zahraničních dělníků. Vzhledem k časovému plánu (propouštění nejdříve za rok a půl) si myslím, že by to neměl být problém to řešit i takhle. Těch 70 tisíc navazaných na ten jeden důl je zřejmě i včetně dodavatelů propisovaček do kanclů. Netuším, kolik procent z těch realných 2000 jsou hornici, myslím, že maximalně 30 – 40 procent, zbytek jsou profese snadno užitelné – zamečníci, tesaři, elektrotechnici a další užitečné profese.

 255. Nickname !!!!
  Právě jsem objevila vozidlo svých snů – č. 3 je obojživelné ? Nebo sebou vozí skládací kanoe ? Každopádně, to bych fakt chtěla, kde se to dá sehnat a za kolik ? 🙂

 256. Jejda, něco takového obojživelného by se mi zrovna hodilo!
  Vzhledem k tomu, že už tu dva dny vytrvale „chčije a chčije“, začínám mít celkem reálnou představu a sesuvech půdy v Mexiku. To ten jíl prostě jede … a jede …. a jede ….
  U nás před domem je už celkem upraveno, respektive bylo, ale kutá se nad námi všude okolo a všechny ty hromady se pomalu posouvají směrem k nám…
  Potřebovala bych si zajít na poštu pro balíček, ale budu tam muset zítra zavolat, aby mi ho tam ještě nechali, protože bych se patrně cestou utopila v bažině … ještě 3 měsíce…

 257. (329) Podle toho filmu spíš jezdí po dně.

 258. tučňáku, já bych řekl, že se pojídat nesmí. Kanibalismus určitě bude zákonem zakázán. Jinak stran ohavnosti – ŽD myslí, že nikoli 🙂

 259. AK,
  mnojo, smůla. Tebou obdivovaná vozidla jsou na mně moc veliká, já jsem jenom malá ženská a na velkou hromadu železa si netroufám
  Jinak dík za historické okénko, teď si budu broukat „Oh, Lord, won’t you buy me a Mercedes…“ po zbytek týdne.
  Ale to video…. aaaaach, nojo, Suzuki je moje značka. I toho Samuraje bych brala, ovšem v provedení pro náš klimatický pás, tady se v zimě brodíme spíš ve sněhu. Upřímně řečeno jsem čekala, kdy mu to scípne, že jezdil po dně jsem poznala i já…. Ale jinak jak ten vtip o potopě:
  Přijde Jano do hospody, že se rozvodnil Váh a tak nebylo co dělat. Dal si panáka, kouká ven, a vidí klobouk „idě hore Váhom, dole Váhom…“. Dal si druhý, kouká, a zas, klobou idě… I potřetím se mu to zjevovalo, tak se ptá hospodského, jestli to vidí taky. Hospodský koukne z okna a říká „No, byl tu ráno Laco, taky si dal tři panáky, a pak prej – serem taký potopa, iděm orat !!!!“

 260. volby
  ve zprávách mi říkají, že do soboty si můžou strany opravit kandidátní listině chyby
  jsem proti
  kdo to má špatně, ven
  přece nemůže za nás rozhodovat člověk, který neumí ani vyplnit správně kus papíru!

  a perlička
  tv si losovala svá čísla kandidátek pro své potřeby

 261. tak jsem si pocetl tady v tisku , poslechl TV .
  jsem tedy prekvapen co jsou pisatele a politici vypustit z ust.Tady tedy nickname jednicka pro Vase berany – to byl dobry tisk ale mam strach ze ho asi vetsina horniku nevezme.
  Ale uplne totalne se mi libi rady politiku co mel bakala ( castecny vlastnik) delat nebo ma delat. Rady lidi kteri v zivote nepodnikali nebo neridili zadnou soukromou firmu ( pardon nekteri maji urcite ruzne poradenske ale .. 🙁 )
  A pan prezident viroza ten uz vi ze je asi bakala spatny podnikatel.
  Soudruh zaoralek verejne v TV vyhrozuje ze pan bakala bude v CR osoba nezadouci – istvan mlci .
  Komunista vi moc dobre jak si bakala zije ze zisku pracujicich horniku.
  Mame tu z5 socialismu , ale kliiid je nas kotlinovej.

 262. 338: Bohouši neznám, díky. TV debaty: to nejlepší nakonec 😉
  Kvůli volbám jsem se přihlásil na twitter a je to hlína.
  … miláčku, tady máš klíčky od auta.
  … hmm.
  … možná budeš muset zavolat do servisu.
  … hmm.
  … zdá se, že v karburátoru je voda.
  … hmmm, … počkej, jak ty můžeš něco o autě vědět?
  … no něco trochu vím, myslíš si, že jsi chytrej jenom ty, Ajnštajne?
  … no dobře, tak kdes nechala zaparkovaný auto?
  … v bazénu.

 263. (334) Toho LUAZe bys zvládla, tenm je malej. A seděla bys za volantem sama samičká, žádný vedle sedicí mitfára, který kibicuje.

 264. ten Barosso je ….

  „99% vědců věří, že globální oteplování existuje“

  Od kdy je věda záležitostí víry?

  Konec konců středověcí učenci věřili, že Země je placatá a vědci na prahu novověku, že pokud pojede vlak rychlostí větší, než 40 km/hod, tak v něm vznikne vakuum a cestující se udusí.

 265. Twitter je úžasný. Zjistíte, že názory @kscm i @ODScz jsou na mnoho problémů totožné. Komunisté chtějí snižovat daně, rušit sociální dávky. ODS podporovat průmysl a chudé. Krása. Až jim dojde, co je ten twitter zač, že si nemůžou dělat beztrestně srandu z druhých 🙂

 266. Nickname,
  tak jim někdo ten twitter natluče 🙂

  99%…. tak to hurá, patřím k onomu jednomu procentu vyvolených, konečně 😀 !!!! Já vám dám, tahat do vědy víru.

 267. ad 342: divano, kromě tohohle pořadu, kterej je takovej moc ukecanej, tak doporučuju ještě pátek večer na ČT2 – Zamrzlá planeta – o Arktidě i Antarktidě, vč. tučňáků. Tam jsou ještě mnohem lepší záběry. Bude toho ještě pět dílů, vždy v pátek.

 268. Ad 346+347: pepo, proč ne ? Vědci na počátku novověku nasedli do vlaku na Prahu …

 269. nickname 348 – největší tragedie je, že oni to vůbec jako srandu nemyslej. Jenom tak nějak „nevědí čí jsou“.

 270. No, to je toho, měla jsem nějaký výpadek a napsala jsem „novověk“ místo “ začátků vědeckotechnické revoluce“

  A žvaní snad proto ten Barosso míň?

 271. 353 tak dobře – ve vlaku jel kromě vědců i Smajlík …

 272. maYdo, já jsem vždycky brala úsloví „prská jak křeček“ jako metaforu. Barosso je první, koho skutečně vidím prskat vzteky 😀
  Ono je to blbé, tváří v tvář globálnímu ochlazení tvrdit, že to globální oteplení funguje…
  Posrali to …. globálně!

 273. Rputi,

  ještě že to klima má víc rozumu než celej evropskej parlament, kašle na ně a hřeje nebo chladí podle svýho.

 274. 357- mně tedy připadá v posledních letech, že klima se snaží zavděčit a blázní stejně jako EP.

 275. 350 tučňáku, dík za info 🙂
  první tučňáky mi natočila tehdá v září 2001 dcera v patagonii
  normálně se klouzali ze skály do moře jak děti

 276. Dobré ráno. Twitter funguje podobně, jako kdyby přišel Kuba na Šumaváka a psal, že @ODScz je tu, protože #Volím_pravici. Proto musí podpořit #Matky #samo#živitelky které mají #nástup_do_roboty. Těm se dostane #Zvýhodnění, že nebudou platit #Vyšší #daně jako #Ostatní #Socialisté.
  Po čase Kuba zjistí, že Twitter nepodléhá #stranické #disciplíně a nemá jak potrestat porušení #subordinace.

 277. Dobré ránko!

  Kuba je kuba. Více netřeba doplňovat… 🙂

  Zeman se nechal slyšet, jestli prý si Bakala naspořil rezervu a kde je. Nebyl to bonmot, je to obsaženo v Horním zákoně.
  …Platí tu přece horní zákon, že majitel je povinen vytvářet finanční rezervu na případnou likvidaci či útlum těžby. Takže otázka by měla znít, jak velkou rezervu pan Bakala vytvořil a kde je…
  http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/poslanecka-snemovna/Takhle-se-pry-Bakala-na-OKD-napakoval-Jde-o-sto-miliard-Podekujte-Sobotkovi-rikaji-politici-286177

 278. 361 Rputi, i pro nás platí to co pro Halla. O čem nevíš, nepovídej. Buď se pan Bakala choval podle zákonů a je vše v pořádku (proto i postupný útlum), nebo se tak nechoval a Pišta Tosipiš ho už chytá za flígr. Pan prezident žije ve své realitě bonmotů. Pro získání moudrosti udělá člověk lépe, bude-li poslouchat šumění listů ve větru.
  OKD vede nejenom „Bakala“, ale má na to celé vedení – ředitele, náměstky – plus odboráře, kteří vidí do všeho, co se peče. Horníci nejsou tak hloupí, jak se o nich povídá a dovedou se posichrovat proti levárnám od vedení.

  Ve vzduchu létají desítky miliard, desetitíce nezaměstnaných. Počkejte po volbách, ono to splaskne.

 279. Nickname,

  Právnickou osobu není tak jednoduché chytnout za flígr…a ne každá zákonná povinnost je podpořena zákonnými sankcemi, pokud se neplní…..
  Mimochodem, i v Polsku jsou černouhelné doly , a víc . Od Ostravy je to kousek…
  A je tam klid, šachty se nezavíraj, horníci nedemonstrujou…
  Hádejte proč…..:-)

 280. nickname, énu …. ňák nekapíruju, proč dostanu sprďáka, když napíšu, že je horní zákon. 🙂
  NEPÍŠU o Zemanových bonmotech, ale o tom, že to co řekl, je obsaženo v Horním zákoně!

 281. ehm, ehm… horní zákon. Rpuť má, už zase, stejně jako Halladin, pravdu. Horní zákon existuje!

  Přesto nechápu, proč se sem musí nakopírovat každá nepravdivá kravina. Tvorba rezervy v horním zákoně je výhradně a pouze na rekultivaci krajiny a náhradu důlních škod. Musí být dopředu schválena báňským úřadem, čerpání povoluje zase pouze báňský úřad po konzultaci s Ministerstvem životního prostředí a nesmí být použita na nic jiného.

  Zeman, jako obvykle, zase kecá, i když má, stejně jako Rpuť, vždycky pravdu. V horním zákoně je slovo rezerva celkem 16x.

 282. 363 Halle, zažil jste někdy kontrolu od báňského úřadu? Já tedy ne, já byl externista, ale naši klienti z ní byli vždy trochu nervózní.
  Nedovedu si představit, že by si horníci svým šlendriánem zabili dojnou krávu. Možná ti ostravští jsou více „free“, že jim o prachy tak nejde, jako o pocit z dobře vykopané jámy.

 283. Martine, díky. Pokud OKD nyní plánuje ukončení provozu na konec roku 2014, musí to mít schválené, protože nedojde k vytěžení ložiska a dojde právě k „odepsání zásob“. U nás jsme odepsali půlku revíru v devadesátých letech, protože těžba by byla ztrátová.

  Halle: s Polskem mi můžete poradit, proč Polsko ano, a my ne. Že by daně? U nás se kvůli daním omezovala těžba a rušil prodej maloodběratelům.

 284. martine, děkuji za uvedení prohlášení na pravou míru – my neprávníci totiž nemáme jinou možnost, jak se to dozvědět.

  Krom toho se domnívám, že výkřiky typu „Kecá!“, „Že vás to baví!“, „To jsou zase blbosti!“, atp., jsou přesně ty zbytečné poznámky, které z diskuse udělají hádku. A o tu tu snad nejde, není-liž pravda?

 285. Dobré ráno,

  k horníkům nemám momentálně nic, ale zajímalo by mně, co mravenci.
  Už cca týden nacházím popadané zralé kaštany a zdá se mi to poněkud brzo.

 286. Martine, a co tohle ?

  (7)​Dobývání výhradního ložiska nesmí být zastaveno, aniž bylo zajištěno, že pozdější jeho dobývání bude technicky možné a hospodářsky účelné a bezpečné, leč by zastavení dobývání vyžadoval důležitý zákonem chráněný obecný zájem, především bezpečnost života nebo ochrana zdraví lidí.

 287. Rputi, já se také někdy seknu. To je v pořádku. A pak dostanu výchovný polízanec. To je také v pořádku.
  Kdybych se pustil do výkladu fyziky, dostanu za uši od fyzikáře a poučím se, tak to má být 🙂
  Prezident žel neví o uhlí tolik co ví v revíru skladník ve šroubárně. Proto by ho uzemnila i stará Blažková.

 288. (361) Rezervu na likvidaci či útlum těžby nejspíš má, jenže se mi nezdá, že zrovna to je od něj požadováno.
  (363) Protože levice se tam ve vládnutí osvědčila stejně jako u nás, ale s logičtějším důsledkem?

 289. nickname, naprosto stačí rozlišovat „ad rem“ a „ad hominem“. 🙂

 290. TAk to patří k české prezidentské tradici, Havlem založené, že prezidenti kecají do všeho a zejména do toho, o čem nemají ani ánung.

 291. Rputi, mě by pořád zajímalo, jak dojde při uzavření dolu Paskov k propuštění 70000lidí (vč. návazných firem). Jaké firmy a jací lidé ?
  Jak už tu padlo, na DP je celkem 2500 zaměstnanců (+400 cizinců na smlouvu). Kde se propustí těch 67000 lidí ???

  368 – „my neprávníci totiž nemáme jinou možnost, jak se to dozvědět.“
  Ale máme. Stačí si najít horní zákon a vyhledat si příslušný paragraf. Trvá to asi minutu, tj. dýl, než píšu tento odstavec. Zrovna tohle (zjistit, co píšou v jednom jediném zákoně) není věc, na kterou je nutné mít právnické znalosti.

  373 – „naprosto stačí rozlišovat “ad rem” a “ad hominem”.“
  To je zajímavé, jak je najednou potíž, když je Homino na Vás. Když takhle Hominujete Vy, tak je to zřejmě jiná situace a vše naprosto v pořádku …

 292. No není ta Drtinová rozkošná? 😀

  …Korunu všemu však moderátorka nasadila, když se přímo zeptala: „Nechystáte zásah proti solárním baronům, některým politikům a politickým lobbistům?“ Po chvilce rozpačitého mlčení státní zástupce řekl: „Paní redaktorko, vy to na mě asi jenom zkoušíte. Přece nemůžete myslet vážně, že vám tady ve studiu v přímém přenosu někdo řekne, zda se proti někomu chystá policejní zásah.“ Moderátorka pak s nejistým úsměvem požádala, zda by státní zástupce nemohl alespoň naznačit. Ištvan ji slovy klasika ujistil, že ani naznačit není možné…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Vy-me-zkousite-To-nemyslite-vazne-uzemnoval-Istvan-Drtinovou-ktera-se-ptala-na-vysetrovani-i-na-Zemana-286241

 293. Ištván versus Drtinová
  Proč (a) ho zvala a (b) proč tam chodil?

 294. Ano, tučňáku – skutečně mi HOMINO vadí.. 😀

 295. >>dvd – proč ho zvala, to ví jen ona sama. Kdyby odmítl předem, obvinili by ho, že něco tají! 🙂

 296. Martine a co toto:
  – vezmete vrtacku ( muzete i bateriovou ) a nastavite na vysoke otacky.
  – vrtak doporucujeme z tvrdokovu.
  – toho komu zub vrtate se snazte drzet pevne aby nemohl hlavou ucuknout
  – po vyvrtani casti zubu kde byl kaz si nachystejte mrazuvzdornou cementovou hmotu
  – za pomoci co nejmensi spachtle se snazte mrazuvzdornou cementovou hmotu vtlacit do vyvrtaneho otvoru
  – ….

 297. „skutečně mi HOMINO vadí.. “
  Bohužel jen tehdy, jest-li směřováno na Vás.

 298. Ověřovat si pohledem do sbírky zákonů či čehokoli jiného, zda Zeman kecá mi připadá jako zbytečná námaha. Jedině kdyby si člověk chtěl ověřit, zda zcela výjimečně Zeman nekecá…ale je to jako když si simulant třicet let vymýšlí různé choroby a pak dostane infarkt…koho to ještě bude zajímat?

 299. Správný úkrok stranou – je potřeba ignorovat rozdíl mezi nepřijatelným „Ad hominem“ na Vás a sluníčkovým „Ad hominem“ od Vás a zkusit to po lingvistické stránce.
  Ano, homino není slovo, je to moje zpotvořenina. V dalším příspěvku můžete ještě rozebrat nesmyslné slovo „hominujete“ a vše bude křišťálově jasné.

 300. ne že bych chtěla Rputi za každou cenu oponovat, Homino je zřejmě nesmysl, ale líbí se mi to. Dalo by se to používat jako nadávka vůči těm, kteří nejedou v lajně ad rem.
  „Ty homino jedno zatracený!“

 301. A kde budou propuštěny ty desetitisíce ubohých lidí, to se zřejmě nedozvím.

 302. Andy, tak strejda gugl tvrdi, ze homino zas takovy nesmysl neni. V esperantu se takto nazyva zenska 🙂

 303. 387- jejda, esperanto. Jak jsem na něj mohla zapomenout:)
  Když mi bylo cca 16 a nuda v Chebu dosahovala extrémních hodnot, chodily jsme s kamarádkou pár měsíců na výuku esperanta. Takoví magoři, jako se tam scházeli, to jsem od té doby neviděla nikde, ani na praxi na vejšce. Je to v podstatě sekta. Důchodci, jedna zcela pomatená stará paní, my, pár holek s vykulenýma očima a evidentní snahou sbalit místního amébovitého knihovníka, divní chlápci.
  Také jsem s nimi byla na třídenním výletě v Mělníku a vidět dospělé, bledé lidi, kterak se baví esperantem bylo úplně snové. Jako kdyby se člověk ocitl na jiné planetě, to se nedá popsat, jen zažít. Dále byla na programu prohlídka kostnice a ochutnávka vín- bylo to snad poprvé, kdy jsem se ze zoufalství opila.

 304. 380 – pasáčku, jak jsem psal, Halladin je jezdec na Googlu.
  370 – Halladine, ​postupuješ jako Zeman a jeho poradci. Nerozumíš textu, ale plácneš ho jako argument.

  Dobývání výhradního ložiska nesmí být zastaveno, aniž bylo zajištěno, že pozdější jeho dobývání bude technicky možné a hospodářsky účelné a bezpečné, leč by zastavení dobývání vyžadoval důležitý zákonem chráněný obecný zájem, především bezpečnost života nebo ochrana zdraví lidí.

  Tento odstavec nic neříká o vytváření rezerv pro propuštěné horníky, dokonce neříká nic o jakýchkoliv rezervách. Nařizuje dobyvateli výhradního ložiska, že nemůže jen tak jeden den zavřít bránu a odjet na Kanáry. Ovšem dokážu si představit, že právní zástupce odborového svazu nebo fanatický člen sociálně demokratické strany z tohoto textu vyčte povinnost dobyvatele zajistit, aby bylo hospodářsky účelné pozdější dobývání ložiska a to i v situaci, kdy uhlí nebude nikdo chtít a proto bude muset budoucí dobyvatel uhlí těžit na přání pana Halladina (nebo jiného horníka z Paskova) a skladovat ho na zahrádce.

  Takže pozdější dobyvatel zajistí svým nákladem likvidaci všech ostatních zdrojů energie teroristickými skupinami, takže na celém světě nebude jiný zdroj tepla než ostravské uhlí. Ropní šejkové budou stát ve frontě, abychom jim prodali uhlí nad zlato. A to zařídí Bakala, protože to říká horní zákon.

 305. Pozor na pojem rezervy
  Pokud má zumbeispiel Rpuť pod matrací, v bance na účtu či někde jinde ulitej melounek, na který nehodlá šahat kromě vyloženě nouzové situace, kterou není možno předvídat, je to pro ni rezerva.
  A nelze nic jiného, než ji pochválit, že myslí na zadní kolečka.
  Ovšem není to rezerva ve smyslu zákona o rezervách.
  To znamená to, ze na jejich ulití nemohla použít peníze, které nebyly zdaněny.
  Horní zákon mluví o rezervách v tom smyslu, že si firma může na určité, více méně předvídatelné výdaje , uložit extra peníze pod zvláštním režimem.
  A tyto peníze zahrnout do nákladů.
  Vedle toho je povinna provádět činnosti, na jejichž úhradu takovéto rezervní fondy vytvářet nemůže.
  A ty v souvislosti s rezervami přirozeně v horním zákoně přirozeně nejsou.
  A pokud se jedná o to, že rozumnej podnikatelskej subjekt neprobendí veškeré peníze v dividendách, a udržuje rezervy – nerezervy dle zákona o rezervàch, aby přežil nějaké nepříznivé období snad pochybnosti nejsou.
  A v tomto smyslu je dotaz na to, zda si OKD či NWRpo řadě úspěšných ziskových let takovéto peníze ponechala zcela relevantní.
  Od kohokoli.

 306. – pokud sanacni malta nebude ve vyvrtane dire drzet
  -pokud pri vrtani dojde k rozlomeni zubu
  -je potreba vzit co nejmensi sekac ktery v dilne najdeme
  -kladivko mensich rozmeru
  – opet se doporucuje pevne zajistit hlavu!!!
  – ….

 307. „dotaz na to, zda si OKD či NWRpo řadě úspěšných ziskových let takovéto peníze ponechala zcela relevantní.
  Od kohokoli.“

  jo to je pravda .
  stejna pravda je ze ten dotaz muze NWR v klidu vyignorovat.
  ono vcera pekne zaznelo na reci ze si majitele vytahali 50 miliard ze stat na danich dostal za stejne obdobi zhruba 36 miliard.

  ale ja jsem nastvanej protoze tim ze NWR mekne a bude davat propustenym hornikum 12 mesicu odstupneho tak je cena akcii nizsi 🙁

 308. Odpověď na 363

  Většina dolů v Polsku je státních.
  A vláda si je vědoma, že celé hospodářství Polska stojí na uhlí. Žádnej jadernej podíl v energetickém sektoru.
  Takže pokud je třeba, dotuje.

 309. při debatě o rezervách mezi zubařem a daňovým poradcem mám tendenci věřit spíš tomu daňovému poradci, i kdybych o Zákoně č.593/1992 Sb. nic nevěděla – což náhodou vím, anžto je jednou z mých pracovních povinností všechny tyhle hrůzy znát.

  Ale na druhou stranu musím Halladina pochválit- ohne srande. Kdyby nebyl Zeman nebo socani obecně takoví pitomci, tak by ho už dávno angažovali jako mluvčího- je nesmírně přesvědčivý ve své urputnosti.

  Nicméně majitelé OKD skutečně mohli nějaké rezervy (ze zdaněných peněz) udělat- ovšem proč by to dělali, když cpali miliardy státu? Celkem logicky museli dojít k názoru, že to, co státu platí( formou daní a povinných odvodů) je opravňuje předpokládat, že se stát postará, až bude třeba. Proč by se nechovali stejně jako stát,hospodařící hůř než starý Magdon, který prochlastal co mohl).

 310. 392: Pasáčku, NWR neměkne. Odbory jsou v hornictví velmi silné. Deset – dvanáct platů je standard. Zde to probíhalo „královsky“ – přeřazení na jinou pozici nabídli všem, kdo odmítl dostal deset platů. Plno lidí se nachytalo, vzalo si deset platů a potom zjistili, že mimo šachtu se pracuje za polovic, nemají nárok na hornické důchody, a už není socialismus.
  Uvidíte za rok a kousek, kolik lidí bude skutečně propuštěno.

 311. nickname jo odbory 🙁 kolektivni smlouvy 🙁
  ale vy jako berani muzete byt radi – vsechny strany se k tomu stavi tak socialisticky ze ja snad to SOS jeste zkusim volit

 312. „A kde budou propuštěny ty desetitisíce ubohých lidí, to se zřejmě nedozvím.“

  TAk ono nejde o to, že by se hned zítra ocitlo sedmdesát tisíc lidí na dlažbě. To jsou spíš úvahy o tom, jakými cestami by se mohl vývoj na OStravsku dále ubírat

  KAtastrofická varianta může být, že uzavřením dolů Paskov nastanou problémy u subdodavatelů, kteří nebudou mít odbyt, u prodejců spotřebního zboží, protože horníci budou méně nakupovat, nebudou mít na hypotéky, nebudou stavět atd. Dominovým efektem se nakonec položí většina fiirem v regionu a součet lidí, kteří by postupně mohli být postiženi, třeba ani ne hned propouštěním ale snižováním platů či krácením úvazků, může dosahovat až těch 70 000 tisíc.

  Optimistická varianta je, že propuštění se okamžitě vrhnou do podnikání, ať už na vlastní triko nebo jako zaměstnanci v nově vznikajících firmách, případně zjistí, že stačí dojíždět jen kousek za humna a je tam spusta práce s dobrým výdělkem.

  No a realita bude někde mezi tím.

  Politici si vybírají ten scénář, který se jim hodí do volebních tanečků a tím pak argumentují.

  No a lidi se podle svého naturelu více nebo méně obávají budoucnosti a připravují se na ni nebo lamentují.
  Podle toho, jestli je v populaci víc těch, co jen lamentují nebo těch, kdo se připravují, příapdně těch, kdo dnes lamentují, ale když dojde na lámání chleba, dokažou si s tím nějak poradit, bude se realita blížit více scénáři katastrofickému nebo optimistickému.

  V duchu hesla „počítej s nejhorším a doufej v nejlepší“ se ale domnívám, že není od věci si přece jen zkusit představit, co by bylo, kdyby skutečně došlo na těch sedmdesát tisíc postižených krizí.

  Protože čím víc se budou lidi obávat budoucnosti a nedostanou odpověď na otázku “ a co, když…“, tak tím blíž ta realita nakonec bude k tomu katastrofickému scénáři.

  Potíž je v tom, že politikům dnes nejde o to, lidem nabídnout nějakou perspektivu do budopucna, ale o to, strašením, co strašného se stane, když volby vyhrají ti druzí, nahnat hlasy do voleb.

  Takže ty katastrofické scénáře s potěšením rozvíjejí.

 313. Halladine, jestli to celé nebude tím, že Rpuť nespadá pod horní zákon. Takže to, co nazýváte rezervou, je prachobyčejná úspora, která byla zdaněna a má podobu hotovosti. Takže to celé nijak nesouvisí s diskutovaným tématem.
  Podnikatelský subjekt, který nespadá pod horní zákon, má možnost tuhle hru hrát v intencích odpisů nebo čehokoli, co snižuje daňový základ (Andy nebo Foundry by Vám vysvětlili tuhle daňovou mystiku, která nesouvisí s provozem firmy, protože to je záležitost daňová nikoli provozní). Na všechny pády, pokud to nemá oporu v zákoně (nějaký titul, proti, kterému se tvoří), tak to berňák neuzná a hotovo dvacet. Takže to s tím zase nesouvisí.
  Potíž hlubinných těžařů je v tom, že cena za jednotku produkce nestačí pokrýt ani přímé (variabilní) náklady na jednotku produkce. Kdyby dokázala cena pokrýt alespoň tuhle část, tak se pokrčí rameny nad utopenými náklady, akcionáři si nevyplatí dividendy a život jde dál. Mrzuté je, že přechod na alternativní zdroje (břidlicový plyn a ropné písky) je evidentně levnější než setrvání na uhlí. Už vloni na podzim bylo v Evropě ke koupi americké uhlí „za dopravu“.
  Ano, vlády přímo nebo nepřímo dotují každou oblast, ve které se angažují. Ačkoli původním záměrem bylo na té oblasti vydělávat, proto se v ní vlády začaly angažovat. Jak jednostranné zaměření polského hospodářství na uhlí souvisí s předmětným tématem, mně také není jasné. Ale, co už, že.

 314. 393: Halle, uhlí není třeba dotovat. Především neškodit. To znáte, ne? 🙂
  Ziskovost dolů před a po privatizaci: nebudu ani naznačovat.
  Andy, účto je moje hobby, tak mě berte s rezervou: zákonné rezervy ze zisku před zdaněním jsou v tomto oboru tak flexibilní, že není problém plánovat ztráty na pět let dopředu.
  Musíte to uhádat s financema, ale při dobré vůli není ochota šikanovat tak velkou rybu v rybníku.
  Ochránci žabiček se u nás trochu cukali, chtěli změnit těžební limity. Jako první krok pan uhlobaron nařídil vytvořit rezervy pro případnou změnu postupu těžby. Zastavil podporu obcím, sportu, kultuře, všemu. Oznámil zaměstnancům že nebudou platy navíc. Trvalo cca dva měsíce a žabičky se umoudřily.

 315. taky prijdou o mista lidi u vyrobcu kotlu protoze lidi nebudou mit cim topit.
  zeleznicari protoze se nebude vozit uhli.
  vyrobci vagonu.
  ..

 316. 399- ano, tak velká společnost by si jistě poradila, ale pořád se ptám, proč? Ty doly nejsou dlouhodobě perspektivní, zlato se tam nenajde, šlo jen o to, vytěžit a jít o dům dál.

  Pokud se ptáme, proč si rezervy nedělali uhlobaroni, zeptejme se stejně, proč si rezervy nedělali zaměstnanci OKD. Není to žádná chudina.

 317. Jak nám říká historie, každá hospodářská krizejednou skončí. Zvedne se výroba železaaoceli, zase se zdvihne poptávka po koksu. A tím pádem i po ostravském uhlí.
  No a Okd by to ráda přeźila bez ztráty zisku zapojením státní kasy.
  Kdo dnes ví, jaká poptávka po uhlí bude v roce 2014? 2014,15,16
  Oni by rádi záruky dotací do roku 2018…
  Nebetyčná drzost

  Pasáčku,
  Akcionář NVR anebo OKD ? 🙂

 318. Ad 397 – to ale píšete o něčem jiném než Rpuť. Ta psala přímo o propouštění 70 000 lidí. Tak jsem se jen zeptal jakých. Nic víc, nic míň.
  Takhle je to jak rádio Jerevan: nebudou propuštěni, ale (možná) postiženi, nebude jich 70 tisíc, ale mnohem míň (a nikdo neví kolik), není to možná varianta vývoje, ale jen jakási nereálná představa, kterou je třeba považovat za užitečnou.

 319. Mp,
  Ježišmarjá, přečtěte si mě ještě jednou……
  Objevujete objevené a nechápete…
  Andy se mnou sice nesouhlasí, ale očividně mě pochopila. ……
  Takže si přečtěte i ji.
  A to Polsko ?
  Dokazuje, že může být prospěšné dotovat úzkou část ekonomiky.
  Poláci dotujou zemědělskou malovýrobu – a prosperuje z toho celej jejich potravinářský průmysl. Koukněte do supermarketů ……Hornictví – a tyje z toho zbytek ekonomiky.
  No a Vy , pravicoví svazáci říkáte nedotovat nikdy nic, a nikdy 🙂

 320. Halladine, co je to „pravicový svazák“? Člen SSM s pravicovou úchylkou, který souhlasí s koncem diktatury proletariátu, pokud si to lidé zvolí a ústřední výbor odsouhlasí?
  Je Polsko úspěšné?

 321. 406- odkud to o Polsku víte?

  A o úspěšném potravinářském průmyslu určeném pro export raději nehovořte, možná je úspěšný, ale to bylo otrokářství také.

 322. Tučňáku,

  404 – možná píšu, možná nepíšu. Já mám za to, že rpuť to tady podávala jako informaci z medií že to hrozí během pár let. Já si myslím, že těch 70000 by mohla být málo pravděpodobná možnost za spouhry hodně nepříznivých okolností a že spíš s tím straší odbory.

  A protože tady nevyřešíme situaci na ostravsku, ale jen si tak brousíme drápy a kecáme a kecáme, jako ten zajíček, co se chystal na mědvěda, tak tu můžeme rozebírat i málo reálné nebo nereálné scénáře. Co opravdu bude, to stejně nevíme. Přesnější informace než Radio Jerevan asi nemá momentálně nikdo.

  Na tom, že „je třeba“ to považovat za užitečné, netrvám. To ví každý nejlíp sám, co je pro něj užitečné.
  Ale žít na ostravsku a být ekonomicky závislá na podmínkách v regionu, tak bych asi takové zamyšlení nad tím, že může dojít na nejhorší scénář a co potom, za užitečné považovala.

 323. No, tak to věřím, že zrovna polské potravinářství tyje z hornictví. Hlavně vstupní suroviny. 😀

 324. Dobré odpoledne. Mám vyřídit od domácího pána, že mu nejde připojit ani jeden prohlížeč a jestli by se mu kolem půl páté mohl ozvat někdo, kdo by poradil. Nastalo to po aktualizaci antiviru. Restartovat už zkoušel 3x.

 325. Odtud to má možná rpuť, já to nečetla.

  Ale rpuť taky nepsala, že by těch sedmdesát tisíc byla z dolu Paskov, ale že kdyby se zavíraly další provozy, tak by to mohlo být až těch sedmdesát tisíc.

  Což je jinými slovy řečeno totéž. Nejčernější scénář. A „až 70 000 není „70 000“.

  Nebo Vy věříte, když vám banka nabízí výhodný úrok „až 16 %“ , že ten úrok opravdu budete mít? 🙂

 326. Ta hláška, ze 70.000 pokud se to složí Fšecko tady vejš už byla.
  Stačí pozorněji číst a hned by bylo po dohadování .
  Ale to by pak asi nebyl ten požitek …

 327. Je Polsko úspěšné ?
  AsI JOm když jako jediné v EU rostlo i za krize….

  Polsko patří mezi vítěze finanční krize, jako jediná ekonomika z celé EU se v
  roce 2009 nepropadla do recese. Růstové tempo si zachovává iv letošním roce,
  když dosavadním tahounem jsou čisté exporty, které v této roli vystřídaly
  spotřebu domácností. Vyhlídky růstu na následující dva roky jsou rovněž pozitivní.
  Veřejný dluh země se drží těsně pod „maastrichtskou hladinou“ 60 % HDP.
  Roční deficity veřejných financí se z hodnot okolo 8 % HDP vracejí pomalu zpátky k
  3% hranici.
  V zemi nejsou patrné ani žádné výrazné inflační tlaky a nerovnováha nehrozí ani z
  bilance vůči zahraničí; běžný účet je sice v deficitu, ale hodnota mezi 3-4 % HDP nepředstavuje riziko

  Andey se ptala na ty dotace
  *“Svatá polská kráva“*

  Stát vkládá v Polsku každý rok okolo 15 miliard zlotých (asi 108 miliard korun) do Zemědělského fondu sociálního zabezpečení (KRUS). Do něj dále přispívá každý rolník bez ohledu na to, na kolika hektarech hospodaří a jaký má zisk, stejnou částku. Letos je to 258 zlotých (asi 1900 korun) každé čtvrtletí. Pojištěných zemědělců je v Polsku zhruba 1,6 milionu.
  Drobní zemědělci nevedli žádné účetnictví, a neplatili žádné daně z příjmu.

  POznámka Halladina
  Mělo se to nějak reformovat kolem roku 2010,
  Jak to dopadlo nevím.

 328. MOžná by ŠUmavák měl zkusit vypnout ten antivirus, co to udělá….

 329. Válcovny a ocelárny se v Česku obnoví? A potom bude poptávka po koksu? Hehe, to je dobrý fór. Pokud je mi známo tak tuto situaci řešil poslední komaňský ministr tuším Rohlíček. Už tehdy klesala kilogramová cena lodních plechů, kolejnic, válcovaných materiálů pod neúnosnou hranici. Také proto museli komouši se skřípěním zubů pomýšlet na výstavbu konvertorových pecí a kontilití (to se jim tehdy moc nepovedlo) na Ostravsku, které sice dodávaly kvalitnější materiál, ale potřebovaly k obsluze mnohem méně lidí. Po revoluci začala růst cena energií i surovin, takže se portfolio výrobků dále zúžilo. Poldovka padla nejen kvůli alternativnímu vedení. Tehdy se totiž naplno rozjela čínská ocelářská mašinérie a silně zdokonalila africká a hlavně brazilská konkurence, která podávala podobný sortiment za dumpingové ceny. I anticoro, na které jsme byli tak pyšní, dokážou dnes udělat přičmoudlejší hoši v Indii stejně kvalitní a o značnou část lacinější, atdatdatd. Naštěstí jsme na tom i přec obdobná úskali v těžkém průmyslu(uměle se vybudoval a neuměle jde u nás tam, kam patří) ve strojírenství celkem dobře. Kdo nevěři, ať se jede podívat na MSV k drakům.
  JInak se ale odborářům nedivím. I já vzpomínám na své působení v jednom odborovém svazu jako na neopakovatelnou pohádku. Tehdy jsem pracoval v průběhu čtrnácti dnů cca tři, abych neurazil tak možná tři a půl dne. To už se mi od té doby v životě nepovedlo. Jak jsem nedavno zjistil, obdobná situace je v oné kachlíkárně na Žižkově dodnes běžná a plat předsedy odborového svazu by mu mohl závidět i premiér, ne-li sám president. Proto musejí rudooranžové odborářské hyenky alespoň trochu řvát. Vy byste se těchto podmínek vzdávali bez boje? V současné době už mají odboráři smůlu, že to nemohou hodit na bývalou vládu. Bakala má firmu tuším v Monaku, takže se jim může smát do ksichtu a ještě při tom prdět. Největší bobky u riti asi budou mít ozubený oranžový Bohouš a již uvedený Kalousek, kteří rukou nerozdílnou a společnou prodali OKD. Mimochodem, už tehdy bylo ve ztrátě, což zase asociuje název jisté pohádky s mým poddotekem, jak chudák do ještě větší bídy přišel, ale několik let si žil jako v bavlnce a chroustal koňská vejce.

 330. Františku,
  Kalouska teď žaluje Babiš pro urážku na cti, že o něm vykládá že je stbáckej práskač. Inu, před volbama veselo.

 331. Bohouš s Kalouskem prodali jen menšinovej podíl OKD
  Většinu už vlastnil Karbon Invest po kupónovce, (51%)

 332. poslouchám sliby ods, a je to zřejmě podle hesla slibem nezarmoutíš
  a co ty minulé sliby, ty nic?

 333. Socani sliby plněj ! 🙂
  Když slíbíme, že zdvihnem daně, tak je fakt zdvihnem !
  🙂

 334. No, on taky vždycky neměl Klaus odhad na lidi, co si budeme povídat…

 335. MaYdo, myslím, že jde o pragmatické rozhodnutí, že „proti Eunii třeba s čertem“. A také asi snaha ubrat hlasy Okamurovi, Babišovi a Kalouskovi.

 336. No, možná lepší s čertem než s Bobošicí.
  Ale stejně nemyslím, že zrovna podpora Klause by jí přihrála nějak moc hlasů.

 337. Ahoj!
  Tak se mi to podařilo vyřešit. Snad definitivně.

 338. (428) Kladivem? 😛
  Já dnes řešil v garáži. Snad také úspěšně.

 339. I já se připojuji z lesů. Sice pomalu…..

  K tomu OKD. Nebyla tam taková drobná zlatá akcie v rámci rodinného stříbra?

 340. Zatřes stromem, třeba to vlnám pomůže! 😛

 341. Ať třesu, jak třesu, nepomáhá to. Ale když jsem se před chvílí za jistým účelem vydal pár metrů od chaty a svítil si svou potápěčskou baterkou, našel jsem překrásného hřiba. Asi skutečně rostou. Protože jsem k objektu jel zamyšlen, zapomněl jsem se zásobit potravinami, takže zítra bude místo řízku.

 342. No ještě že´s ho v zamyšlení nepo…… 😛
  Asi rostou, jen já ne a ne se vypravit. Ostuda, hanba etc.

 343. TAky bych se vypravila, ale okolnosti jsou proti….

 344. Dobré ránko!

  Participativní společnost.

  Jeho nizozemské Veličenstvo Vilém Alexandr má kliku, že lidská paměť je krátká a pro mnoho lidí VŘSR a dinosauři jedno jsou, byť se obávám, že většina ani netuší, že nějaká VŘSR vůbec byla.

  Jen proto mohlo jeho Veličenstvo prohlásit, že „klasický sociální stát zanikne“, a vyzval „všechny, kdo mohou, aby převzali odpovědnost za svůj život a život svých blízkých“.

  Je jasné, že Veličenstvo velmi pracně hledalo eufemismus, kterým by lidem sdělilo, že prachy došly.

  Nová společnost, která ve 3.tisíciletí stát nahradí, bude „společnost participativní“, jinými slovy, každý se bude muset postarat sám o sebe, respektive v rodině o sebe navzájem, jakž se dělo od věků do věků před šíleným vynálezem socialismu.

  Leč lidé již odvykli a bude to bolet a nebude se to líbit. A tak se bude bouřit a protestovat, a přistěhovalectví bude čím dál méně oblíbeno.A to ještě Veličenstvo raději neřeklo, že i socialistické dluhy se platí. Přijdou nás velmi draho.

  Ať žije participativní společnost!

 345. Dobré ráno,

  mně se dnes po ránu nelíbí ledacos….
  A to byl pátek 13. minulý týden.
  jest mi chabou útěchou, že není můj průser, že co jsem měla mít v pátek 13. hotovo, mi kdosi zapomněl zadat. Udělat to musím a nesnáším zadání typu „udělej ŕychle aspoń něco, ať není průser“, protože ve výsledku stejně zjistím, že “ aspoiň něco“ je jiné „aspoˇn něco“ než mělo být a průser stejně bude.

  Ach jo, ta komunikace…..
  Starosti Petry Paroubkové na mou hlavu!

 346. No tak krize na Ostravsku, kde muze prijit o praci az jedna miliarda lidi je jiste uz zazehnana, protoze se uz o tom moc nepise a tak moje nasmerovani nezamestnanych je uz trosku mimo….. Pred tydnem jsem se dozvedel, ze jedna hotelova,firma shani kontrolora kvality, ktery by bdel nad, samozrejme tajne, nad tim aby jejich personal byl precizni, profesionalni a aby byl servis dokonaly a protoze kdo jiny, nez hornik, tedy elita mezi pracujicima, by dokazal rozeznat drobne rozdily, mezi uklidem v koupelne v apartmanu a v beznem pokoji, v restauraci a v baru taky nezaostavat nad nejnarocnejsima zakaznikama…. tak jsem chtel poskytnout kontakt, ale uz je to asi pase. Taky na druhou stranu, dnes jsem cetl na Hovinkach, ze neco podobneho chteji i jini . No tak nebudu muset davat email na cloveka, co shani, po cele EU, jak sproste slovo, prominte moji troufalost, ze jmenuji.
  Jinak jsem rad, ze pan prezident podporil Hlavu vzhuru ve volbach. I kdyz jsem se sampzrejme spletl v tom, ze k ni vstoupi, nebo dokonce ze je chce vest, presto se zachoval jako chlap a dohody s pani Bobosikovou dodrzel a za to mu tleskam…… Je skoda, ze pan prezident nepodporil spise stranu, ktera je jako jedina normalni a i kdyz se skripenim zubu a kdybych mohl volit. Ja vim, pan prezident má vzdycky pravdu, at se jmenuje jakkoliv, ale na druhou stranu, neni to konecne „kamingaut“ ? 😀

  Jinak nemuzete neco udelat s pocasim? V Praze je opravdu hnusne….. Uz vcera odpoledne bylo. Mozna kdyby se lidi vice usmivali, bylo by to hned snesitelnejsi, ani jsem netusil, ze se rozdavaji citrony zadarmo ….

 347. No a s panem Batou to jeste bude zajimave…… Uz se na to tesim na hromady zalob proti ceske republice od potomku znarodneni v 45 roce. Nejak si nemohu pomoci, ale proste Batovi fandim…… A pak se pridaji jini a na to se tesim nejvice….. Az nakonec se dvojita duha rozeklene a sicialismus se bude moci ulazat pri budovani nove, lepsi spolecnosti, ktera nezacne kradezi….. Protoze jinak to nikdo nebere vazne 🙂

 348. Ale jistě se přidají. Jen bych doporučoval nezůstávat v roce 1945 či 1918 a jít ještě dále do minulosti. Ono takové vyvlastnění lidu popelnicových polí či volutové keramiky by mohlo být sousto pro advokátní kanceláře.

 349. dvd,
  dobrý nápad, jako držitelka haplotypu z doby po posledním zalednění budu nárokovat svou jeskyni 🙂

  Jirko, prosimich, proč má pan exprezident vždycky pravdu ?

 350. Matzurko, on to určitě dělá naschvál! Proč by se na něj jinak tolik lidí zlobilo? 😀

 351. Dobrý den. Jirko, vítej. Ad Baťa: pokud měli majetek jako akciovku, je možné že se jim majetek nevrátí. Majetek v listinné podobě se nevracel. Souzi z NDR v tom udělali čardáš, měnová reforma a tak. Jenže: pokud byl majetek zabavený díky dekretům (nyní uznáno neplatně), nestihl být znárodněn později. Díky dekretům mají majetek jak v kampeličce. Současné soudy nebudou aplikovat další znárodňovací zákony. Možná jim to vyjde.

  Ad pan ex. Volat po sjednocování pravice na setkání středolevého sdružení 🙂 Určitě to myslel jako vtip.
  Ad personální schopnosti pana ex.: špatná společnost kazí dobré mravy.
  Točkolotoč: Vyhlášením aminy se stal krajně nepopulární u některých. Podpořením turbo-bobo-united vyslal sdružení Hlavu-vzhůru-šmik polibek smrti.

 352. Šimone,
  doufám, že ano, i když zase jen maximálně na sobotní odpoledne-večer.

 353. čtu: pan prezident má vzdycky pravdu, at se jmenuje jakkoliv,

  kde je tam nějaký ex?

  Já myslím, že venku je krásně, i když je tam hnusně. Tedy dnes vyjímečně je krásně, ale chladno. V noci jsem sledoval teploměr, abych mohl vyběhnout a schovávat kaktusy. Listy dyní jsem ještě nestihl dnes ráno zkontrolovat.

  itrony mají asi zase horníci na Ostravsku, na nás se Plánovací komise zase vykašlala. Proto se sousedi ráno usmívali, řidiči na sebe byli vlídní (až na dva blbce se značkou T). Jeden z nich měl přívěs se člunem, asi se vracel z dovolené v Chorvatsku do svého nuzného havířského příbytku.

 354. Nickname,
  ad turbo-bobo-united (naprosto dokonalý popis, kam na to chodíte ? :)), pokud platí vaše hypotéza, tak je to od pana ex-P přímo ďábelsky rafinované…. splní slovo a tím je pohřbí ? Wowcha ! 🙂

 355. Martine,
  dotaz na exprezidenta jsem vznesla já, nějak mi vyplynulo z kontextu Jirkova posledního odstavce, že myslí Klause, a nikoliv Zemana.
  Ale ani tak nechápu, proč by měli mít prezidentové, jacíkoliv, vždy pravdu. Nebo to bylo myšleno ironicky ? Proto jsem prosila o objasnění, toť vše.

 356. Matzurko, už se těším na Šumavu, kromě jiného bude rozhovor veden přímo a tak se pozná, co je ironie a co ne.
  Většinou to poznám, ale jsou jedinci, u kterých bývám překvapen opakem – třeba u sebe. 🙂

 357. Dobrý den,
  já bych tedy Baťovi nic nedala, protože nás celá desetiletí bolševismu mystifikoval, že „boty od Bati, to teda byly boty, ne jako ten dnešní šunt, dědeček si jedny koupil k maturitě a pořád jsou jako nový“.

  Pod jménem Baťa se vyrábí fakt hnusný škrpály, neforemné, těžké, no na chození okolo Gottwaldova to snad jde, ale my Pražáci máme jemné nožky.

  Takže nakašlat a ne vracet, co státu za drápky zůstalo.
  A když vrátit, tak vzápětí znectít přinejmenším celou famílii Baťů, že to ukradla poctivým dělníkům – ševcům, kteří tím, že cvičky vyráběli je vlastně vlastnili.

 358. (447) Ono bylo včera odpoledne v Praze docela hezky, asi to dnes došlo k Tobě. Jirka byl asi v jiné Praze.

 359. Martine,
  jo, tak nějak. Proto hýřím smajlíkama, když mám pocit, že mé linguistické schopnosti nejsou dostačující, akorát bych těch emotikonů potřebovala větší škálu 🙂 Ono se i tak dost podstatného „ztratí v překladu“.

 360. Andy rozhodně ano…žádný vracení továren, ale pěkně spočítat a vrátit peníze …. jak jinak se dá vybudovat ta nová lepší a krásnější společnost, než na lepším základu. Tedy vůbec bez peněz, jak jinak by lidská, ta opravdová, solidarita a sociální cítění se mohlo projevit. S penězma to nešlo, tak to musí jít bez peněz.

  Matzurko, každý prezident má pravdu…

 361. Nickname, že by se pan prezident dobrovolně zasebevraždil?

 362. Šumaváku, zdravím. Šel ti mail s přílohou. Jukni na to prosím a bude-li ti vyhovovat, tak ho prosím zařaď k zveřejnění… 😀

 363. „nějak mi vyplynulo z kontextu Jirkova posledního odstavce, že myslí Klause, a nikoliv Zemana.“

  Tak ono to z textu vyplývá jednoznačně 🙂

  „Jinak jsem rad, ze pan prezident podporil Hlavu vzhuru ve volbach. I kdyz jsem se sampzrejme spletl v tom, ze k ni vstoupi, nebo dokonce ze je chce vest, presto se zachoval jako chlap a dohody s pani Bobosikovou dodrzel a za to mu tleskam…… Je skoda, ze pan prezident nepodporil spise stranu, ktera je jako jedina normalni a i kdyz se skripenim zubu a kdybych mohl volit. Ja vim, pan prezident má vzdycky pravdu, at se jmenuje jakkoliv,“

  ledaže by Jirka měl jinéí informace o tom, kdo podpořil Bobošici.
  Nebo sdělení, že VK podpořil Bobošici, je rafinovaný trik novinářů.

  A taky možná VK rafinovaně podpořil Bobošici proto, aby jí odradil voliče 😀

 364. Mno, k tej katastrofální situaci – četl jsem onehdá krásnou sci-fi od Heinleina s názvem Tunel do nebes… Člověk projde tunelem či bránou a rázem je na jiné planetě, popř. i v jiné galaxii… Téma později vytěžené v Hvězdné bráně…
  No, tak teda ono se to zatím převážně tutlá, ale český podnikatel je člověk prosíravý a již dávno mu bylo jasné, že ty dvě miliardy potenciálních nezaměstnaných na Ostravsku bude třeba někde absorbovat… A tak, za přísného utajení – ale ono se v Čechách stejně všechno vykecá – vzniká ve Středních Čechách (v bývalých Drátovicích – přesnější lokalizaci raději zamlčím) projekt podobného tunelu, díky kterému budou ty 2 miliardy nezaměstnaných disipovány na dosud neobydlené planety v této a přilehlých galaxiích… Akorát, že pracovní název není Tunel do nebes, ale Tunel do kapes… Dokončení tunelu je očekáváno v Brzku, obyvatelé Brzka již připravují lidovou veselici…
  Z dobře informovaných kruhů se proslýchá, že voda v Orlíku má teplotu cca 6 st. Celsia…

 365. 455 Jirko, jeho současné kroky mu v mém okolí snižují popularitu. Možná ho někdo považoval za spasitele světa a tímto chce ze sebe sundat břemeno, které by ani Atlas neunesl.
  Umění včas odejít, nebýt neomylný.
  Dobrý lékař má vlastnost – řízne, diagnostikuje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale pak o svém rozhodnutí nepochybuje. Musí mít západku, která mu zabrání přemýšlet „coby – kdyby“, jinak by se zbláznil. O svých profesních rozhodnutích nepochybuje. Zároveň se přelévá toto nepochybování, sebejistota do jeho soukromého života. Považuje svá soukromá rozhodnutí za vždy ta nejlepší možná a to určuje jeho charakter ve vyšším věku.

  Otázka: Ženy kterého povolání používají nejvíce expresivních výrazů?

 366. Nickname,
  učitelky. Ale nesmějí je říkat nahlas 🙂

 367. Tou rychlodráhou se také bude jezdit zadarmo?

 368. Šumaváku, já na ty SPOZ-odborníky taky koukám jak z jara. Myslím, že Sobíškův odhad, že v případě vítězství by amaterismus vládnutí dosáhl netušených rekordů, je zcela přesný!

  …Na druhou stranu formulace „ponechání daní z příjmu právnických osob přibližně na úrovni 20 %“ příliš neuklidňuje. Znamená přibližná hodnota k 20 % třeba 24 %, a je tedy přípustné zvýšení o 5 procentních bodů? Sociální pojistné se má zvednout o 2 procentní body, vyšší cenu práce tedy zřejmě nepovažují autoři programu za překážku podnikatelské aktivity. U DPH zaujme požadavek na zvýšení základní sazby na 21 % až 25 % (v současnosti máme 21 %)..
  http://sobisek.blog.ihned.cz/c1-60804180-volebni-programy-ocima-ekonoma-3

 369. ten Žák je fakt exot. Jezdit mimo špičky zdarma 🙂 Vymyslet takovouhle věc, to se přihodí lidské mysli jednou za 10 000let a ještě musí být před volbama či co. Nevím jestli to nepřehlédl, ale vlaky mimo špičku jsou nejnákladnější záležitost právě proto, že jimi jezdí méně lidí.

 370. K té ooprášené rychlodráze na Kladno, ano to byly plány roku 1975,6 a dost se v té době na Kladně o tom mluvilo. Všichni se těšili. Kladno rostlo a očekávalo se, že to bude předměstí Prahy. Ne že by nebylo, ale ten rozkvět Kladna, který se čekal díky Dříni a Poldovce vůbec je dnes v pdachu. Čili ta rychlodráha je ztracený projekt ne proto, že by se to nedalo realizovat, ale proto, že by současné potřeby tu dráhu nevytížily.

 371. rezy- mně mate jen jedna věc, ten chlap zatím vždycky působil dojmem, že má věci dost spočítaný. Tohle se nějak vymyká.

 372. Rezy, budou-li mimo špičku zadarmo, budou mimo léto neustále plné.
  Bezdomovci z Prahy budou jezdit na levnější pivo do Frýdku-místku a na vínko do Břeclavi.
  Jednu noc tam, druhou zpět.
  Tím se řeší nejen vytížení vlaků, ale i bezdomovci a částečně i obchcávání rohů v Praze.
  Pravda, uloží se méně zvýšených pokut, ale to ty vytížené vlaky lehce vykompenzují! 🙂 🙂

 373. Nickname,
  Vaše 459 je naprosto blbě. Samozřejmě , že lékař musí často pochybovat, a neustále konfrontovat projevy nemoci a reakci na léčbu se svou diagnozou.

  Stanovit jednou diagnozu a držet se jí , ať se děje co se děje je cesta k tomu zvýšit potřebnou plochu na hřbitově.
  A to o přelévání do soukromého života je úplný nesmysl.

Komentáře nejsou povoleny.