Štastný a veselý 2018

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 849 komentářů u “Štastný a veselý 2018

 1. Praha teď 13,2 Celaskonů. Chrám spotřeby plný lidí.

 2. Karle, Ty děláš lidovkám dealera?
  Že mi to hlásí, že nemám přístup a že pokud to chci vidět, mám si zajistit měsíčná předplatné.

  V chrámu spotřeby jsem koupila nějaký de luxe mlíko, patřičně drahý a ono je kyselý. Mám obrovskou nechuť k tomu vydat se do obchoďíku znovu a řešit to, ale zase přece jen to jen tak přejít….

 3. 2 Je mladý, má zajímavé postřehy, myslí to dobře. To nestačí. Jaké bude mít názory za třicet let?

 4. 3. MaYdo, jestliže chceš nejnižší transakční náklady, když kyselé, nalej do hrnce a nech dokysat. V nejbližším obchodě si kup obyčejné čerstvé plnotučné, které neleží v regálu, ale jde na odbyt.

 5. Ale jo, schumi, asi by to bylo nejrozumnější. Udělala bych z nej tvaroh …. Akorát že si říkám, že jeden by si neměl nechat takový manýry líbit. Na druhou stranu, ztráta nejmíň hodinu času a ještě je otázka, jetsli bych se něčeho domohla….

 6. 6. MaYdo, to je zajímavá ekonomická z širšího pohledu humanaction záležitost.

 7. No, tvaroh nebude. reklamace vyřízena. Celá akce zabrala cca 25 minut. 🙂
  Toho tvarohu by byly asi dvě lžíce, to by se docela prodražil. A než bych našla vhodný plátýnko na překapání… A kyselý mlíko u nás nikdo nepije.

 8. 8-tak jestli jste je sprdnula jako halladina s quivisem, určitě Vám dali celý karton jako odškodné 🙂

 9. (3) První odkaz, Pressreader, by měl být bez předplatného, ale co jsem tak zjistil z reakcí dříve, ne každému se ho podaří otevřít. Druhý je IMHO jen pro předplatitele.

 10. no, kdyby si takový sprdnutí vzali k srdci tak, jako Halladin s quivisem, tak by mi ten karton leda hodili na hlavu. 😀

  Ale nestřílím hned nejtěžší municí, tak jsem slušně sdělila, že chci reklamovat zakoupené mlíko, neb je kyselé. Paní se otázala po účtence, shledala, že se jedná o zcela čerstvý nákup, vzala mlíko, vrátila peníze a bylo. Na sprdnutí tudíž nedošlo.

  Karle, jo, mně ten press reader taky už jde. Buď nějakej výpadek nebo jsem omylem klikla o řádek níž na ten placený odkaz.

 11. A silvestrovský čtení to bylo dobrý. 😀 Skoro jako v dolejší hospodě prodrbávaný rozhovor držitelky Sörösovy ceny s environmentálním etikem 😀

 12. Hezky Silvestr, hezky zitrejsi Novy rok a v neposledni rade tez cely novy rok 2018!
  dvd

 13. Šťastný Nový a celý rok 2018 všem přeje Modrý pták

 14. Dobrý silvestrovský podvečer,

  a přeji všem nejen veselý Silvestr, ale i nový rok – ať je nejen veselý, ale i šťastný a přinese jen to dobré všem jednotlivě i nám jako celku 🙂
  Dle asijského kalendáře se nám přikulí rok Psa, což znamená naději, štěstí, loajalitu a poctivost. Kéž se toto naplní 🙂 !!!
  https://www.dreamstime.com/stock-illustration-year-dog-sumi-e-greeting-card-chinese-new-seated-akita-inu-branch-cherry-blossom-oriental-ink-painting-chinese-image98391437

 15. maYdo, to mně křivdíš! Já si to k srdci vzal a skoro jsem dnes ztratil chuť na alkohol!

  Všem hezký Silvestr!

 16. Za všechny „čtenáře“ děkuji všem, kdo na sem píšou příležitostně i neúnavně. Do nového roku přeji všechno dobré všem lidem dobré vůle – Anna

 17. Ať se tu příštího Silvestra sejdeme v neztenčeném počtu.

 18. Přeji všem šťastné prožitého Silvestra a v novém roce 2018 zdraví,štěstí a hodně důvodu k radosti
  Ať se o příštím Silvestru sejdem zas vvsichni pospolu. Dana

 19. Mňo,
  došlo pivo i vanilkové rohlíčky, televizor metamorfoval v obrovskou žumpu – jdu spát.

 20. Tak tej republice vše nejlepší k narozeninám… Ať nám ještě chvilku vydrží…

 21. Trochu se zpožděním (moje prostřední je abstinent, a ti, když se ožerou, mají hodně těžké opice) přeji všem jen dobré do Nového roku. Z předsevzetí jsme snad již vyrostli, ale bacha na přání, mohou se splnit…

 22. No páni, vlk…:) Ještě westík, a budu věřit na zázraky.

 23. P. F. 2018 – jak osazenstvo stárne, tak se nejfrekventovanejším přáním stává přání, abychom se za rok ve zdraví všichni sešli. Což platí i pro Šumaváka. Ale nemám nic proti tomu, abychom se scházeli i dřív.

 24. Dobré zas ráno… Tak nás čeká rok zemského psa… Rok ohnivého kohouta pozvolna končí.
  „Rok zemského Psa začíná podle čínského kalendáře dne 16. února roku 2018 a končí 4. února 2019. Těšit se můžeme na dvanáct měsíců, jejichž symbolem bude spravedlnost a vědění. A to jak osobní, tak společenské. Dařit se totiž bude nejenom jedincům, ale také celé lidské společnosti.
  Čínský horoskop na rok 2018 bude ve znamení všeobecného zájmu, dobra a odvahy. Podle čínské astrologie a znamení zemského Psa se naučíme říkat ne a začneme rozlišovat falešné přátele od těch skutečných. Bezpráví, lidská hloupost a bezohlednost nám přestanou být lhostejné a začneme se více zajímat o osudy druhých. Rok zemského Psa také slibuje zlepšení sociálních, ekonomických i kulturních poměrů.
  Hlavním tématem se v roce 2018 stane etické zacházení a štědrost. Lidé by podle čínské astrologie měli dojít uvědomění a dřívější zlé tendence nahrazovat dobrými skutky, statečnými činy a šlechetným jednáním.“ http://www.spektrumzdravi.cz/cinsky-horoskop-na-rok-2018-rok-zemskeho-psa

  No tak to jsem na to zvědav… Ale hlavně se připojuji k Martinovi, nějak se v tom našom lese začalo moc kácet…

 25. No a jinak velice dobrý Klaus ml. – https://www.novinky.cz/komentare/459163-komentar-mate-radi-silvestra-vaclav-klaus-ml.html
  Akorát já nějak ten Silvestr prožívám jinak – přiblblé čepičky jsem nenosil nikdy, na horách jsem na Silvestra taky nikdy nebyl, ožral jsem se při jiných příležitostech, ale na Silvestra snad nikdy, a kdysi dávno jsem si dal předsevzetí, že si nikdy nebudu dávat novoroční předsevzetí a důsledně to dodržuju.
  Včera jsme se sešli v té spřátelené vinotéce a každý donesl spoustu dobrot, hlavně jednohubky, takže po tomto mlsání jsem ani nevečeřel, měl jsem otevřenou vynikající šedou rulandu, takže se sousedama jsem si o půlnoci připil s tou rulandou, a protože máme výhled na Prahu cca od žižkovské šalpáky výchdně, shlédli jsme nad Prahou bezpočet hovnostrojů, popřáli si vše nejlepší a asi po půlhodině jsme se odebrali pokojně do svých domovů…
  Takže asi tak…

 26. AeroKarle,
  všechno nejlepší k dnešnímu dni přeji!

 27. Po měsíci v nemocnici, s 10ti cm abscesem jater v diametru….s pullitrovou buzerkabelkou na hnus fialowy z drenáže…a s vyhledem na teď uz jistou operaci, které se promovaný řezník sám bojí….hledím vstříc šťastnému a opravdu veselému roku 2018.
  K tomu s počítačem v servisu (zbyl jen tablet na klofání), rozbitou hifi věží (tedy bez moznosti pouštění radia i koled) a o blackoutem zničené ledničce na chalupě a nasledne vyteklem obsahu (cca 30-kilo zvěřiny) nemluvě.
  Preji vám ještě šťastnější a ještě veselejsi Nový rok.

 28. Šimone, držíme palečky a po té řadě malérů to už nemůže dopadnout jinak než dobře!

 29. Jedno nekorektní a sexistické přání. 🙂

  Do roku 2018 hodně zdravíčka přeji a pánům,aby měli vždy po ruce nějakou prdelku, kterou můžou poplácat.
  Dámám,aby je měl kdo poplácat. A nám všem, aby jsme měli holou prdel jen když chceme. 😉

 30. Ale do pérdele, Šimone.

  Mizernej konec roku.
  Ale snad bude líp.

 31. 35 Šimone, držím palce. V nynější době je to dobře opravitelné. Akorát delší dobu budeš muset sušit hubu.

 32. Dobré novoroční popolední,

  Šimone, koukejte se držet, mám ještě u vás dluh a ten chci splatit !!! Přeji hodně sil a chirurgovi šťastnou ruku, ať se brzy domů k radosti blízkých navrátíte. To Schumim slibované sušení huby se pak určitě dá vydržet 🙂

  Takže raději ještě jednou všem, šťastné vkročení do nového roku a „may the Force be with us“ neboli ať je Síla s námi.

 33. Dekuji vsem; ve stredu jdu na CTčko a ve ctvrtek pro termín….jsem uz nejakou dobu doma a bez drenáže, takže si leccos opatřím sám. Hubu suším už od února (mladí mi dali k silvestru nealkoholickou Bohemku a na nealkopiva jsem uz delší dobu expert).
  A jsou i daleko horší a opravdu tragické věci: teď jsem dostal mail od spolužáka z VŠ a letiteho a blizkeho kamaráda, ze pred vanocemi mu tragicky zemřela 34letá dcera. Jeste, ze jsem mu nevolal ci nepsal ty nablble rozjasane pitomosti, co se tak v tenhle cas píšou….
  A uz s tim končím….
  Mějte opravdu šťastný rok 2018 !

 34. Šimone, víc než držet palce asi nemůžeme. kdybys potřeboval, mám tu reservní iPad. rád Ti ho poskytnu…

 35. Diky Dušane, mám tenhle Huawei – a je mi jedno, jestli moji konverzaci posílá do Číny, jak se domnívají US tajne sluzby ( a proto deep state nesmí pouzivat huaweijské síťové prvky – routery apod.), stejně píšu samé hámotiny.
  Ale možná jim spíše vadi,že jde o bohapustý pajc Cisco mašinek za poloviční cenu.

  A kvůli rozbitemu PC jsem byl „nucen“ podlehnout svatecnim programům v debilizatoru. Pořád čtu, jak je to špatně, ze se lůza dívá na staré bolševické veselohry…a i ten major Zeman a tak…
  Ještě, že je v tývých mají, co by vysilali ? Je zajímavé, že ty černobílé protektorátní jim nevadí, moralistům.
  A ještě, že je mám i já….

 36. Zaplať Darwin
  za černobílé protektorátní. Bez Vlasty Buriana by Silvestr nebyl 🙂 A je to humor, při němž si nikdo drastciky nezpůsobuje újmu na zdraví (aby se ostatní chutě zasmáli), ani nepadají vulgarismy jak na běžícím pásu.
  Teď dopoledne na ČT dali již nově zpodobněného Saturnina, kterého udělali IMHO docela dobře – a snad to dceru přiměje sáhnout i po knize, kterou jsme promptně vylovili z knihovny (tedy, manžel ji měl snad na nočním stolku).
  Včera jsme si na TV promítali filmy dle vlastního výběru – jde tam zezadu ďobnout fleška, takže je to večer spíš místo promítacího plátna (to nemáme, a na bílé zdi není kvailta obrazu zrovna nejlepší). Každopádně nás velmi potěšil již starší film Interstate 60 (mají na ulozto s dabingem). Kdo má rád Garryho Oldmana, nebude zklamán 🙂 Sice pojatý jako humorný film, leč mnohé k zamyšlení, a občas i trochu zamrazení z určitých podobenství. Rozhodně to však není depresivní !!!! A skvěle dokumentuje současnost…
  https://www.csfd.cz/film/12663-interstate-60/prehled/

 37. Toho Saturnina mám také v nocnim stolku…
  A uz pres tech dvacet let si ho pri cteni materializuji jako Víznera et cons.
  Sahám po něm, když potrebuji se ujistit, že „tady je svet jeste v pořádku“.
  Precetl jsem ho pred Štědrým dnem..:-)

 38. 2 Šimon klein – připojuju se k držení palců… Kam s tím jdeš?

 39. Hezký novoroční den. Nebudu soutěžit o největšího smolaře a největší průšvih. I když – víte, co to je vylít 300 l zoctovatělého kvasu? To je určitě na první příčku. 🙁
  Všem marodům brzké uzdravení!

 40. PeS – tam, kam s tim chodím uz dva roky a kde jsem uz nekolikrat ležel – UVN.

 41. Taky přeju všechno všem, i když opožděně. Pokud by vám někdo vykládal, jak je Dubai Mall úžasnej, nevěřte mu ani slovo. Taková přerostlá vietnamská tržnice.

  Dano, co to bylo za kvas? Švestky?

 42. 50 -asi ano….alespoň mi to dnes již bývalí zamestnanci tvrdili – dcera a zeť.
  Odešli za lepším, nikoliv z profesnich důvodů.
  A i já si za ty dva roky nestěžuji.

 43. Foundry, jabka. Svestek bylo u nás málo, už jsou vypálené a pitelne

 44. 55 Pro zlepšení nálady doporučuju cokoli od Ivo Budila.

 45. Dano, to je škoda vylejvat. Jablečnej ocet je taky dobrej.

 46. Takže také něco do letošního roku 2018 – mnoho sil, hodně štěstí a trochu zdraví. A ty se, Šimone, furt nevytahuj a nevymýšlej si blbosti. Ať Ti to dopbře dopadne.

  Chtěl jsem vám, osado, popřát už včera, ale vrátil jsem se střízliv z divočiny trochu obalený blátem. Nevím, co je horší. Když jsem jel tam, tak všude ležel sníh a ledovka. Včera to bylo jako v kalových jímkách u Mělníka. Po celou jízdu nejrůznějšími typy socek jsem se těšil, jak si vlezu do vany a budu před večerním obžerstvím relaxovat. Houby. Synek tvrdil, že se nám pálí krabice a hbytě ji vyměnil. Poté odjel abstinensky slavit kamsi pryč. Bohužel si nevšiml, že montuje socialistický hliníkový kabel. Zjistil jsem, že všechny tři fousy zlomil. No, opravil jsem to, ale už se nevykoupal. Na chatce jsem si musel v kýblu rozbít led, abych se orosil, ale doma do studené vody? Nikdy. Tak jsem dopadl na kanape a připadal si jako schvácené zviřátko. Prostě sedm km ve 3 ráno a další tři po jedné odpoledne už je na mne moc. Bohužel si to musím připustit. Otevřel jsem si počítač a probudil se, když začal bouchat svět. Naštěstí si to zkoušeli na nečisto, takže bylo kolem 11. Jediné, k čemu jsem se potom odhodlal, byla návštěva mého sklepa, kde mi padlnul do ruky červený sekt Crikova, vyrobený šampaňskou metodou tuším z roku 2010. Vynikající. Potom už jen to odporné :“A když sní se, co je v míse, televizor pustíme…“

  Akorád si pamatuji skvělého Isera: Přijde chlap do pekla a tam mu dává Lucifer navybranou. Může napravo, kde je kapitalistické peklo, nebo doleva, kde je naopak peklo socialistické. Chlap že nejdříve zkusí to kapitalistické. Lucifer otevře dveře a hříšník vidí, jak se tam chlastá, žere, souloží apod. Je mu to přece jen trochu divné. „Hele Lucifere, to musí mít nějaký háček. Hříšníky tu přece trestáte.“ „To máš pravdu. Každý měsíc přinesou fošny s hřebíky, na ně naházejí hříšníky a ty potom předede parní válec.“ To se hříšníkovi moc nezdálo, tak že zkusí to socialistické. Otevře dveře a zjistí, že se v něm chlastá a souloží úplně stejně, jako v tom kapitalistickém. „Prosím tě, jaký je mezi těmito pekly rozdíl? To tady nepřejíždí hříšníky parní válec?“ „Ale přejíždí, ale tak nějak socialisticky.“ „Co je to za nesmysl?“ „Žádný nesmysl. Ale to víš, jednou nejsou fošny, potom hřebíky nebo uhlí do parního válce. A navíc už vůbec nemáme náhradní díly.“

 47. Dobrý podvečer,

  ten článek je dobrej – to teda musel být hodně náročnej silvestr. Evidentně nejen pokud jde o pití, ale i pokud jde o kuřivo.

 48. Ten článek je spíš děsivý.
  Tedy v tom, že existují volně se pohybující lidi s tímto názorem.

 49. Dobrý podvečer… Tak nad Prahou sice netančily hvězdičky, ale právě skončil velkolepý hovnostroj – a tentokrát opravdu velkolepý… Na těch efektech si opravdu dali záležet… Já to viděl z okna z předsíně, takže nízké efekty jsem neviděl, ale ty vysoké opravdu stály za to. Takže pochvalně mručím… Kdybych nebyl pajdavej a línej, moh jsem to vidět z poblíže, ale neni čas a nejsou lidi, navíc bych nemohl ihned takto reportovat… A ani aportovat…

 50. A v případě požití nevhodné krmě ani včas kolportovat…

 51. Šimone, čoveče, co to vyvádíš? Vždyť jsi mimo můj dosah, takže moje negativní vibrace tvoje drůbky nemohly zasáhnout. A že se činím! Chca odšroubovat anténu auta jsem tuto urval, následně jsem nasraný do vozu usedl, střihl jsem esíčko rychlostí ze které by můj kogega – berlingář pravděpodobně zešílel hrůzou a rozsvítila se mi na palubce kontrolka EPS* společně s kontrolkou žádající návštěvu service. Takhle zvonka to vyzerá, že budou buď ožužlané brzdy, nebo jsou na odchodu čidla na kolech. Nebo něco úplně jinýho. To by pes blil. Já nemám vůbec nic proti panu Dobrovolnému, ani proti panu Srbovi či jinému autorizovanému servismanovi, chápu že potřebujou vydělávat, aby jejich dámy nemusely po nocích tančit v baru u tyče, když si chtějí svlažit sedínky ve vlažné slané vodě, ale asi nejdřív zkusím nějakého spřáteleného nounejma. Z představy, že dávám áčkovou Merivu do autorizovaného servisu, se mi rolujou fusekle z lýtek.
  Oslím můstkem se vracím zpátky k Šimonovi – myslím, že jím vybraný autorizovaný servis je zcela na místě a že servisní zásah do pečeně dopadne dobře.

 52. “ rozsvítila se mi na palubce kontrolka EPS* společně s kontrolkou žádající návštěvu service“

  To máš z toho, ptakopysku, že máš moc chytrý auto, když Ti kecá do toho, kdy máš jet do servisu. Bacha na další vývojovou serii, mohla by kecat i do dalších věcí, třeba bude mít kontrolku, zakazující parkování u hospody, případně pošle rovnou signál na policejní stanici.

 53. maYdo,
  to je deset let starej vehement, u kterýho si pochvaluju, že nic složitějšího, než ABS a EPS nemá. Ale někdy se halt vyhnojej i ty jednoduchostě.

 54. Večer jsme strávili mimo randál, po půlnoční mši si připili pramenitou vodou. Autem se z pohraničí vraceli padesát kilometrů do Budějic. Na rozdíl od mnohých se do téměř předjarního dopoledne probudili nepřežraní, s hlavou nebolavou od chlastu a televize. K pozdní snídani měli dojížďáky, domácí chlebíčky s třenou nivou a s tuňákovou pomazánkou. K pozdnímu obědu čočku. Dál se střízlivě protože mě čeká kroucení volantem.

 55. Metropolitní hovňostroj nám nijak nechyběl. Když si přečdstavím, že tyhle peníze by mohli zachránit život někomu, na koho se pořádá sbírka…
  No,když lidi mají peníze na takovéhle kratochvíle, jim hovno zle. A když volí představenstvo, které nejen na tohle a úklid bordelu po „oslavách“ vyhazuje jejich peníze, nepochybně jsou spokojeni.

 56. My letos slavíme 800 let od vynalezení města, takže taky jsme měli masivní hovnostroj.
  Sice nejsou místa v jeslích ani ve školkách, půlka města má rozflákaný ulice, že by se tam člověk zabil i pěšky, atd. atd. ale podívaná to byla velkolepá.

 57. Honzo ze Žižkova-55- Úžasná esej. Je tam úplně všechno, jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Nejvíc se mi líbila pasáž o děsivých planetárních vesmírných hrozbách. Napsat takovou pitomost, že meteority umíme detekovat lépe a dříve než komety, ačkoliv je to úplně přesně naopak, a veřejně to publikovat, vyžaduje opravdu velký koule :-).

 58. Tak jsem nějakej zavostalej, a píši příspěvky k minulému článku… 🙁

  Sobě i vám hlavně přeji, aby plynul s námi všemi!

 59. Šimone, neztrácej naději! Játra jsou jediný orgán (v lidském těle!), který se dokáže stopro regenerovat.

  No a chcete-li mít představu jak probíhala bitva u Verdunu, tak stravte příštího Silvestra u mě!!

  Včera to bylo jako o život a na dvě etapy:
  – Ta první těsně než se setmělo, spousta světlic a petard, ca 100-150 m od stáje. Normálně vibrovala okna! A do toho ještě létal a plašil koně vrtulník.
  – Ta druhá od půl dvanácté do jedné. Vietnamci si zřejmě připomínají válku ve Vietnamu a odpalují neprodané zboží. 🙁

  No a teď jsem se dozvěděl, že ten vrtulník nebyl legendární americký Huey ( UH-1 Iroquis) k dokreslení koloritu, ale záchranka, protože na ten první ohňostroj vybuchl stánek se zábavní pyrotechnikou a přítomní se, kupodivu, ani moc nebavili… 🙁 .

 60. Ufff… v tom slintu z 55 je klíčová věta:
  „Hranice acidifikace oceánů, změny klimatu, ozónu, integrity biosféry nebo počet mikročástic v atmosféře, které skupina environmentálních vědců považuje za klíčové k udržení života, již byly překročeny.“

  Co z toho plyne?
  ano, správně, již staří Římané hlásali: „Carpe diem!“

 61. Všem přeji, aby cestování rokem 2018 probíhalo ve zdraví a pohodě!

 62. 79

  zřejmě, a zaměřená na výrobu hodinek ve vyšší cenové kategorii 🙂

 63. Panem et circenses…

  Ohňostroje pod vedením a kontrolou pyrotechniků mohou být pěkné – zažila jsem kdysi jeden v Ostravě u nové radnice s hudebním doprovodem. Taky snad na Silvestra, to už nevím, ale zážitek to byl parádní.
  Každopádně mne štvou po vsi blbnoucí amatéři, kdy to může skončit i škaredým úrazem (v širším příbuzenstvu jednoho raněného máme, naštěstí ne fatálně).
  Z pohledu zvěře domácí i divoké bych jim ty petardy nejraději nacpala do nohavic; kdyby se aspoň slezli na jeden flek a odpálili to jen o půlnoci, ale petardy se tu ozývají nahodile snad už od Mikuláše. I dnes po setmění začalo řachat, kocourek byl zrovna venku, a pak nešel zavolat domů. Bohužel se začíná rozmáhat řachání i při narozeninových oslavách… jupí !

 64. Šumaváku,
  tak to abys pro příště koníkům pořídil klapky ne na oči, ale na uši. Doufám, že jste všichni v pořádku.

 65. Mno, tak – abych popudil… Aneb pranostiky a zvyklosti… (jeden můj známej neměl šťastnej den, pokud nenasral alespoň 3 lidi ze svého okolí…) Já tyto ambice nemám, leč předkládám k úvaze malé kulinářské okénko…
  1) Na Štěpána má bejt ta správná svatoštěpánská husa, přinejhorším alespoň kachna…
  2) Na novej rok má být alespoň k jednomu jídlu čočka – pro štěstí, peníze atd. atp.
  No a co teď – v pekáči zbývá spousta vynikajícího husího (kačecího, krůtího apod.) masa, v hrnci na plotně odpočívá právě uvařená čočka (s bobkáčem a s pár kuličkama nového koření, samozřejmě) – a co teď? (plotna studená, okna slepá. Otec přichází domů a co ho má doma udržet? ledva pojí, odchází do hospody… a dál to znáte)
  Leč – je tu náš (jeden jediný, karborundum brousek, za korunu kousek… kdepak…)

  Dovoluji si upozornit na vynikající jídlo jménem šoulet… a zkusili jste někdy někdo v rámci inovace nahradit hrách (či fazole) čočkou a kroupy osmaženou rejží?
  A já Vám tu tento nápad servisuji zcela zadarmo… A je to vynikající…
  Já mám prostě rád čočku. A zrovna teď jsem měl chuť na klasickou hnědou. No a tak jsem si ji uvařil s dvěma lístky bobkáče a nechal v klidu odpočinout.
  To všelijaké husí maso od Štěpána jsem nakrájel přes vlákno nadrobno. Oloupal a nakrájel 5 menších cibulí a cca jednu hlavičku česneku. takže – 2/3 tý cibule, 3/4 česneku na pánev (wok), do toho husí maso a výpečky, přisypat čočku a důkladně promíchat – a jedna část je hotova – možno ochutnávat, ale ať aspoň něco zbyde..
  2) zbytek cibule na pánev, olej + sádlo, kurkuma, sladká paprika, trocha chilli a vmíchat tu uvařenou rejži – rozmačkanou nadrobno…
  Ve větším pekáči sjednotit, promíchat, mutatis mutandi ochutit (husí sádlo, šťáva, sójovka, teriyaki apod…) a vrazit na chvíli do trouby na 200 celaskona.
  A je to moc dobré – radějo jsem se odkulil a odpajdal včes…

 66. Dobré zas ráno… Tak jsem shromáždil veškeré duševní síly a přečetl článek odkazovaný v 55… Mno, co dodat?
  „Autor je odborníkem na bezpečnost, ředitelem mnohojazyčného serveru Evropský bezpečnostní žurnál a analytikem Asociace pro mezinárodní otázky.“
  Zkrátka – autor je kretén!

 67. Dobré ráno vespolek,

  PeSi, ty na mne s husím šouletem, a já po ránu žužlám rozpečený rohlík s hermelínem 🙂

  Šichtářová se mi líbí čím dál tím víc, škoda, že se neangačuje i ve správě věcí našich.

 68. 2 Matzurka – bojím se, že to by jí odrovnalo…

 69. Fujtajbl poránu,
  Podblanicko hlásí větrno, polojasno, 5°Celaskona nad nulou. Pracující lid se s Ódou na radost na rtech pouští do činorodé a společensky hodnotné práce. Poryvy větru přinášejí tlumené údery razítek, zvuk svištících transmisí, chrochtání snídajících vepřů, bučení dojených krav a od zbrojovky ozvěny krátkých dávek i jednotlivých výstřelů z testování munice, jejíž pomocí nastolíme celosvětový mír a pořádek.

  PeSi, husa i kachna jsou dutý ptáci bez kloudné kalorické hodnoty. Je proto docela divný, že mi je dochtorka zakázala konzumovat, držím se toho a už jsem si ptactva odvykl.

 70. Lehký toastovy chléb, jogurt lajt, kotydž lajt, melta, jablecny džůs…….
  Oběd: bude přírodní kuřecí na sucho, brambory bez kmínu se špetkou margarinu lajt…..

  PeSi !! – JDI DO PR……!

 71. Dobré ráno, tak pouze novinky.cz se pochlapily a odvážily se napsat, kolik zapálených aut a zmlácených policajtů bylo na Silvestra ve Francii. A to teprve s dnešním datem, aby nenarušily pohodu Nového roku.

  Šichtařová je jen dalším důkazem, že rozumný a úspěšný člověk se politice vyhýbá.

 72. Tady se právě fstalo, bejvalka posnídala kapustnicu ( luteránskou), já jsem přežrán, takže zatím jen kafe.
  Později asi dojedu vepřovej guláš, co jsem uvařil před 4 dny.
  A je tu ještě vcelku upečeny kus kotlety s kosti, co se nestihl ani načít…..,
  Asi jsem to s nákupem poněkud přehnal…..

 73. 2 martin ad 91 – ale vždyť to byli jen nějací blíže neupřesnění vandalové… Ani náhodou to nemohli být nebozí migranti, natožpak kozomrdi… Ti maj plno práce s integrováním… No a ta zaujatá policie je místo toho chtěla derivovat…

 74. 84 Pesi, mně se to jeví jako návod na sebevraždu žrádlem.

 75. Dobré pozdní ráno,

  halladine, v čem se liší luteránská kapustnica od obyčejný kapustnice?

  Čočka s kroupama je tradiční staročeské jídlo, které se zove „kočičí svatba“.

 76. Citace z FB Radim Kunz
  Ve Francii na silvestra zapálili 1031 aut. Při přepočtu na počet obyvatel jsme měli zapálit 160 aut. Já se tak stydím za naší zaostalost, kdy nedokážeme plnit ty nejjednodušší evropské normy.

 77. maYdo,

  luteránská je s klobásou, katolická je bez klobásy. 🙂 Poučila mě o tom kdysi extchyně 🙂
  Bvejvalka dělá tu katolickou na štědrý den, jinak tu luteránskou

 78. No vida, co se člověk nedozví. Já bych si býval tipnul, že v luteránské je klobás vcelku a v katolické na kolečka.

 79. Ptakopysku ,
  ta katolická je postní, čili bez masa. Jíst na %Stědrý den Rybu, a jako první chod mít klobásu (i když nakrájenou) by asi nebolo s kostelným poriadkom 🙂

 80. Halladine,
  😀 😀 😀 nojo, to jsou ty duchovní procesy

 81. Ptakopysku ad 96 –
  Brexit a produktivita práce:

  Ve Francii zapalovali stovky jednotlivých aut, v Liverpoolu jeden parkovací dům se stovkami aut.Shořelo jich 1400.
  Když jsem tu zprávu slyšel, ještě nevěděli proč.
  Ale soudím že Ahmedovo zaparkované auto mělo technickou závadu…

 82. O výhodě demokracie.
  Když jsem dneska ráno ze sebe vytlačil co zbylo z včerejšího a předvčerejšího menu, rozloučiv se tím s minulým rokem, napadlo mě, že demokracie má zásadní výhodu. Zatím co v totalitním systému aby se sloužící obával že za důsledné prosazování z budoucího pohledu špatného zákona v budoucnu dostane přes držku, protože měl rozlišovat mezi dobrým a špatným, a příkazy špatného neplnit, a tak se ocitl mezi rizikem že buď přijde o prebendu a dostane přes držku nebo při změně režimu rovněž přijde o prebendu a dostane přes držku, v demokracii to nehrozí. V demokracii sloužící naopak je povinen prosazovat zákon aniž by byl oprávněn či dokonce povinen rozlišovat mezi dobrým a špatným. To za něho činí příslušná ústavní autorita. V případě převratu, nový systém nemá zájem o rebely, které sice zpočátku vítá avšak záhy se jich zbavuje, nýbrž o osvědčené loajální sloužící. Protože systémové změny za dobu jednoho lidského života nebývají tak četné, tím je ze sloužících sňato břemeno rozhodovacího dilema. Proto loajalita k demokracii je pro sloužícího výhodná vždy.

 83. (95) Mé recepty i internet praví, že „kočičí svatba“ je hrách a kroupy. Pokud dáme místo hrachu čočku, jedná se o kočičí tanec.

 84. Šumaváku,
  na tom je vidět vyspělost britské společnosti. Proč jako debil pobíhat po čtvrti a pracně zapalovat jedno auto po druhém, když je možno naštosovat auta nad sebe, zapálit jedno a zbytek nechat na matiččce přírodě. Myslím, že francouzské školství je v naprostém rozkladu, když nedokáže mládež vzdělat ani v takto triviálních věcech

 85. No, jámám kuchařku a tam se nazývá „kočičí tanec“ čička s koupama. Internet mi to potvrdil, pokud jde o kočičí tanec, je tenhle název uveden jednak pro čočku s kroupami, jednak pro mišmačš z brambor, cibulky a kysaného zelí s nakrájenou klobáskou, což se podobá jídlu, u nás v kraji zvanému „lepenice“. Do lepenice se ale nedává cibulka a klobáska, ale mastí se škvarkama.

 86. (103) Článek zajímavý je. Ve mně, na rozdíl od vás, budí dojem, že si „vymýšlel“ celkem pochopitelně.

 87. Aero,
  ?
  odkud víte, co si o tom vymýšlení myslím ? 😀

 88. čička s kroupama, to je specifický druh šouletu? Něco jako muca dživa v romštině, ne?

 89. no jóóó, ptakopysku, čočka mělo být…. Jsem se překlepla, no… 🙂

 90. Já vím, 😀 😀 😀 ale znáš to – když musíš, tak prostě musíš

 91. Houby překlepla..malé kotě jako surovina…. 😉

 92. AK ad 104- a pokud dáme místo hrachu čočku a místo krup rejži, jedná se o tai-či!

 93. 84 – v rámci inovace – to mi připomíná židovský vtip, který nemůžu vytáhnout z paměti. Pointa je v tom, že chudý žid chce udělat šoulet a protože nemá správné suroviny,tak každou nahradí nějakou příbuznou náhražkou. Když to pak ochutná, tak se podiví, co na tom šouletu ti bohatí židi mají!

 94. Simon Wiesenthal si určitě vymýšlel – dokonce si vymyslel i holokaust a koncentrační tábory.

  BTW – zaznamenali jste, že v Německu odsoudili 95-letého úředníka, který „jen“ sepisoval v KL majetek. To aby byl pořádek a dodržoval zákony. Ordnung muss sein!

 95. Obracím se s žádostí o pomoc na zdejší odbornou, technickou sekci. Pro úvod a omluvu – jsem blondýna, navíc současným technickým pokrokem spíš zaskočená. A nyní k problému: Kdo mi poradí jak zjistit vodivost vody? Můj hrad je vytápěn mimo konzervativního způsobu pevnými palivy i pokrokově – elektrodovým kotlem. Nějak se mi při opakovaných zásazích do otopného systému (výměna jednoho radiátoru, výměna všech ventilů) podařilo narušit hodnotu vodivosti média-vody a elektrokotel při spuštění způsobuje zkrat v celém domě. Potřebuji zjistit hodnotu vodivosti vody. Pokud mi někdo chce sdělit, že ji mám změřit, prosím o sdělení čím a jak. Ani můj spřátelený elektrikář si zatím neví rady. To mi ten nový rok začíná – obvykle.

 96. jetsli on nebyl nějekej zmlsanej, ten chudej žid….

  Pokud vím, jediný, co je na šouletu poněkud luxusní surovina, je husa…. a když se šoulet dobře nakoření a omastí osmaženou cibulkou, tak to sice není taková bašta jako s husou, ale dobrý to je i tak.

 97. Nějak se mi při opakovaných zásazích do otopného systému (výměna jednoho radiátoru, výměna všech ventilů) podařilo narušit hodnotu vodivosti média-vody

  No změnit hodnotu vodivosti vody by asi šlo jenom výměnou té vody za jinou vodu s více nebo méně rozpuštěnými látkami. A to jste asi nedělala.

  A co se myslí zkratem ? Topení vyhazuje proudový chránič ?

 98. Nebo tedy i nasypáním, nalitím něčeho do té stávající vody, aby mne zase někdo nechytal za slovo, že ptakopysku ? 😉

 99. Dotyčný přístroj se jmenuje konduktometr, či měřič vodivosti, a mívají to v laboratořích. Zcela určitě elektrárenských, možná i ve výtopně by se našel, o vodárně si nejsem úplně jistý, potravináři spíše nemají. Jak je přesvědčíte s přineseným vzorkem vody topného okruhu v ruce, přesněji řečeno v lahvičce (stačí množství 100 ml) od mírně perlivé, to už záleží na vás. Naměřená hodnota vodivosti by měla vypadat takhle: XXX uS/cm. Hodnota XXX by měla být k nalezení v dokumentaci elektrokotle.
  Zdravím

 100. NoName,
  já jsem z toho popisu poněkud v pomykove, takže camrat nebudu. Tak nějak si taky nedovedu představit, co by se s vodou muselo přihodit, aby to vyhazovalo jističe. Že by tu vodu nějaký diverzant brutálně osolil?

 101. Tak jsem trochu čenichal a našel jsem toto:
  „Standardní vodivost vody bez úpravy je okolo 600 μS/cm. Abychom upravilii její vodivost, smícháme topnou vodu v systému topení se speciálním ekologicky šetrným roztokem v přesně daném poměru podle toho, jaký topný výkon kotle chceme nastavit.
  Čím více přidáme speciálního roztoku do vody, tím zvýšíme její vodivost a tím tak následný topný výkon elektrodového kotle.“

  Skoro bych se domníval, že po výměně radiátoru a ventilů v baráku proběhl mezi montujícími odborníky tento rozhovor:
  – „Hele, musíme tam dolejt vodu a ten blivajz. Máš sebou konduktometr?“
  – „A kurva, nemám. Nechal jsem ho doma.“
  – „Tak to tam hrcnem vod voka a toho sajrajtu vo štamprli víc, ať se vohřejou.“
  Takže tam hrcli víc a kotlem svištěji proudy, o jakých se jističům ani nezdálo.

 102. Dano,
  jsem technický ignorant, ale nedostala se tam při těch opravách vzduchová bublina ?

 103. Dano, sice dodnes věřím, že po drátech pobíhají modří a červení trpajzlíci, ale závadu hledám od toho nejjednoduššího až po to nejsložitější. Takže si myslím, že máš docela dobře v systému nějaký zkrat. Někdy stačí přelomený drát (pokud ještě někde máš socialistické hliníkové kabely), uvolněný vodič v krabici, problém ve spínači apod., apod. Nedovedu si představit, že by to dělala voda. Zkus raději sehnat dobrého a přemýšlivého elektrikáře. Mimochodem, každý kotel má vpust a výpust. A to snad i ten elektrický kotel. Vpust bývá často spojená s vodovodním řádem. Není proto problém vodu částečně vypustit a následně doplnit. Nedovedu si představit, že by na Severomoravsku tekla z kohoutku demineralizovaná voda. Ta tak maximálně v Temelíně. Nejspíše ti do topení ani nelili destilku. Potom tedy máš v radiátorech vodní kámen a tím pádem i minerály.

  Nebo ti taky topenář blbě zapojil elektriku. I to se stává. Bohužel vím, co tvrdím.

 104. 123 – tak takhle bych to videl taky.
  Takze buď změřit (ale pak i vedet, která hodnota je uz kritická, nejlépe jaké hodnotě vodivosti – při daném objemu- jaký odpovídá příkon mlna a porovnat s hodnotou jističe). Nebo prostě brutálně odpustit vodu a dolit destilkou. Potom případně dosypavat prislusnym blivajzem, bude-li to inklinovat k lokalnimu ochlazování….

 105. Pokud je rozvod toho elektrodového topení v kovových trubkách, tak na té vodivosti vody moc nezáleží …

 106. 125-no podle toho, co vygoogloval ptakopysk to vypadá, že v těchto typech kotlů teče proud i médiem, v tomhle případě tedy tou vodou. A že se výkon reguluje vodivostí média. V takovém případě by tam výměna vody (vypuštění před výměnou radiátoru a ventilů a pak napuštění a případné míchání s roztokem pro zvýšení vodivosti) dopad mít mohla.
  Jak píše ptakopysk, mezi hodně vodivou vodou a zkratem nebude velkého rozdílu.

 107. Pánové a dámy – děkuji. Konduktometr – to je to, co jsem chtěla zjistit. A následně jej zajistit. Podle technické dokumentace kotle následně zjistím, je-li nutno dolít inhicor – na zvýšení vodivosti vody, či destilovanou vodu na snížení. 🙂

 108. Jaký kotel to vlastně je? Elektrodový či elektrokotel? Elektrodový elektrokotel? Kudy všude v něm mluno běhá?

 109. V elektokotli by nezáleželo na vodivosti vody, jen na nezamrzavosti.
  Obávám se, že pokud kotel je elektrodový a není odizolován od rozvodu, jde o dost nebezpečnou záeležitost.
  TZakhle se za mlada vytápělo akvárium, účko skleněné, na každé straně uhlíková elektroda z monočlánku, připojeno na 220 V, a do vody v účku se přisypávala sůl, až to hřálo. Přesnost hřátí byla dost pochybná.

 110. „Státní zástupce, který dohlíží na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, rozhodl, že zpráva evropského úřadu proti podvodům OLAF má zůstat tajná.“

  Občánku, trhni si.

 111. a návazně:
  „Agrofert podle Babiše podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru Evropské unie kvůli vyšetřování Čapího hnízda, které vedl OLAF. “

  Na příznivou zprávu se stížnost nepodává. I v tom OLAFU jsou asi mafiáni.

 112. 🙂 Já tomu teda nerozumím -(to je základní obrat když se vyrazí názor 😉 )
  ale představuji si, že při výměně radiátoru došlo k odpuštění a vylití vody a po montáži k dopuštění vody vodovodní, železité, ale jinak železité než pil Švejk na tom maďarském nádraží.
  Pracuje-li tento kotel na principu dvou pětadvacetníků v plastovém kelímku, řekl bych že se v oběhovém systému uvolnila rez (Inhikor by měl právě tvoření rzi zabránit) a ta způsobuje zkrat mezi elektrodami. Tedy já bych začal odpojením kotle od systému, jeho naplněním destilkou a zapojením.Pokud by i pak vyletěly pojistky, hledal bych zkrat někde jinde než ve vodě.Pokud ne, tipnul bych to na výměnu topné vody…

  Ale to je jen moje zemědělská úvaha…

 113. Quivisi
  Uvědomte si že všeci kradnú. Nechápu proč si myslíte že je nějaký úřad stojící mimo Burešovou jurisdikci výjimkou?

 114. elektrodový kotel – teoretický základ i praktickou nadstavbu dodá PeS, já jsem jen obyčejný chemický inženýrek. Elektrický proud v kapalinách mezi dvěma elektrodami – to je základ a rutina. Neumím si dost dobře představit, jak silný elektrolyt by bylo nutné namíchat, aby tekoucí proud odpaloval domovní pojistky, které jsou u Dany jistě nejméně 32A, ale spíš více. Já bych začal po elektrikářsku a změřil bych ten zkratový proud.
  Vodivost kapaliny měří konduktometr, dá se v primitivních domácích podmínkách improvizovat univerzálním měřákem a spočítat. Daně bych doporučil, až vyloučí přímý zkrat, navštívit nejbližší gympl nebo učňovku a domluvit se s chemikářem-fyzikářem. V Ostravě pak Vysoká báňská.

 115. Dano,ty pojistky vyletěj hned po zapnutí, anebo s nějakým krátkým odstupem ?

 116. účinnost kotlů nad 100%.

  Každý ví, že účinnost kotle, vztažená na poměr dodaného tepla v palivu a využitého tepla v topném mediu musí být vždy nižší než 100%.

  Jakákoliv hodnota nad 100% je finta výrobce, který používá jiný poměr. Například kondensační kotle mají sice účinnost z paliva pod 100%, ale výrobce si fintou připočte teplo, vydávané kondensující vodní parou za hořáky a to k normální účinnosti přičte. A ejhle, už jsme nad stovkou.

  Elektrodové kotle mohou mít skutečně velmi vysokou účinnost, protože elektrolytické zákony jsou velmi přesné a ztráty zanedbatelné. Zase záleží na tom, co při stanovení účinnosti počítám.

 117. 137

  já bych radši zavolal firmu, která takovéto kotle instaluje.

 118. (140) Jo, mně je to celkem jasný, že je to reklamní tah, účinnost přes 100%. To by ten kotel musel vyrábět plyn a cpát ho zpátky do roury. A i u toho elektrodovýho bych věřil na větší účinnost, ale číslo 99% se mi jeví podezřelý.

 119. 99% – to mne zni jak vysledek voleb za bolsevika.

 120. nereagujete na moje 131.
  Není mi jasné, jestli je ten „elektrodový kotel“ jen výměník, který ohřívá jinou vodu, co proudí do radiatorů nebo jestli ohřívá římo vodu v radiátorech.
  První verze, pokud je kotel od rozvodu odizolován, tak je to jen otázka nastavení vodivosti „vodivé vody“.
  Ve druhém případě, je celý systém pod proudem. Minimálně by musel rozvod být z plastových trubek. Obávám se, ěl ež třeba regulátory u radiátorů jsou kovové. Pak jsou ve styku s prodovým vodičem – protékající vodou – a netroufl bych si na ně sahat.

 121. Tak ono vyměnit radiátor lze i bez vypuštění většího množství vody. Nebo se vypouští jenom část (třeba když mění člověk radiátor na patře). A obvykle tam lidé dávají stejnou vodu jakou tam měli předtím, tenhle elektrodový kotel s přimícháním nějakého sajrajtu je spíše výjimka, která může vést k podivným otázkám. Voda se správnou vodivostí jako podmínkou funkčnosti…

 122. Málo toho víme… pokud by to dělalo hned po opravě a po zapojení, hledal bych spíše přehozené dráty.

 123. Vzhledem k tomu, že elektrikář je z toho jelen, nebude asi závada v drátech. Já osobně bych viděl problém v nesprávné vodivosti ohřívané kapaliny. Soudím, že Dana pátrá správným směrem. Tedy samozřejmě za předpokladu, že elektrikář není debil, který je shodou okolností naživu.

 124. Jedna věc je elektrikář -ale „umi“ topení ?

 125. Halladine,
  ten, kdo umí topení, je topenář 😛

 126. 🙂 Pánové kotel je stejně starý jako republika, t.j. z roku 1993. Výrobce už neexistuje, stejně jako nástupce a nástuce nástupce. Jak jsem psala, loni jsem musela 2x vypustit a znovu napustit soustavu, při tom druhém napouštění jsem do vody přidala na radu topenáře vodní sklo,protože začaly kapat 3 radiátory. Jestli se vodivost narušila až tím vodním sklem nebo už dřív nevím, protože jsem kotel nezapínala. Ke vší smůle můj spřátelený elektrikář byl skoro celý loňský rok nemocný, několikrát pobýval v nemocnici a koncem roku měsíc v lázních; zastupoval ho jeho synovec, který ale nemá s mým kotlem tolik zkušeností :-). Po návratu z lázní se ukázal, vzal si dokumentaci ke kotli, a teď se pídí po informacích po firmách, které vyrábějí obdobné kotle, aby zjistil co s tím. Já doufám, že dojde jen na dolévání destilované vody.

 127. Přesně, Ptakopysku,

  elektrikáři ti udělaj v novostavbě elektroinstalaci, případně ti ve starším domě elektroinstalaci vyměhěj.
  Ale většinou neinstalujou bojlery, kotle atd. Ani to neopravujou.

 128. Takže by Dana měla zavolat toho, co jí ten krám naistaloval.

 129. Ale opravujou, Halladine, opravujou. Záleží na druhu závady. Do elektriky topenář či instalatér nešáhnou ani za prase.

 130. Já bych ho ráda zavolala, ale to by ho musel pustit Svatý Petr, případně Belzebub.

 131. 27 let starej kotel…. To už je na místě uvažovat o výměně.

 132. Hm, citýrovat elektrikáře pomocí nájemníků vymrzlého baráku by se mohlo zkusit…
  Vyvolávání by mělo probíhat mezi 18:00 a 3:00, nejlepší je to okolo půlnoci. Vyberte si místnost, kde bude vyvolávání probíhat. Otevřete okno dokořán, aby mohl duch vejít a zase odejít. Odstraňte z místnosti pokud možno všechny železné předměty (železo duchy odpuzuje). Na zem narýsujte bílou křídou ochranný kruh (např. pomocí těžítka a provázku) tak, aby jste se do něj všichni vešli. Optimální počet lidí pro seanci je 3 – 5 lidí. Pro ochranu před případnými démony, nasypte před práh a na okenní parapet sůl. Jelikož k nám bytosti z jiného světa mohou přijít i zrcadlem, nasypte sůl i před zrcadlo, je-li v místnosti nějaké, nebo před něj položte křišťál. Křišťál nebo misku se solí můžeme pro jistotu položit i jinam do místnosti, např. na stůl nebo doprostřed ochranného kruhu. Zhasněte všechna světla, posedejte si dovnitř ochranného kruhu do tureckého sedu, doprostřed kruhu a/nebo kolem sebe umístěte jednu či více BÍLÝCH svíček (ne však více než 13, nejlepší je prý počet, který je násobkem tří – 6, 9, 12 atd.). Svíčky zapalte. Mějte dopředu připravené otázky, které budete duchovi klást. Nyní jsou dvě možnosti. U té jednodušší budete moct klást duchovi otázky, na které lze odpovědět pouze ano nebo ne – k té potřebujete tři sirky. K té složitější je potřeba kruhová spiritistická tabulka z tvrdého papíru a šipka z tvrdého papíru. Na tabulce jsou napsána do půlkruhu všechna písmena abecedy (včetně těch s čárkami a háčky), čísla 0 – 9 a slova ano, ne, nevím, možná, neodpovím a konec. Před samotným vyvoláváním všichni zavřete oči a chvíli jenom relaxujte. Snažte se očistit od špatných myšlenek, snažte se nemyslet na nic konkrétního, snažte se maximálně uvolnit. Potom můžete začít s vyvoláváním. Všichni se chytněte za malíčky. Vyberte nejcitlivější osobu z vás a od té začněte ve směru hodinových ručiček odříkávat formuli „Vyvoláváme tě duchu elektrikáře. Jestli jsi s námi, pohni sirkami/šipkou na ano.“. Toto odříkejte nejdřív každý postupně, poté všichni zároveň. Myslete u toho co nejintenzivněji na člověka, jehož ducha chcete vyvolat. Opakujte tolikrát, dokud se něco nestane (i kdyby se nic nestalo a vy jste vyvolávání vzdali, nezapomeňte nakonci vždy pro jistotu ducha zase odvolat!). Vybraná nejcitlivější osoba se pak ptá ducha na otázky a on odpovídá buď pomocí spiritistické tabulky, nebo sirek („pokud ano, pohni sirkami“). Celou dobu se musíte dotýkat malíčky! Nakonec ducha odvolejte stejně jako jste ho přivolali, ale odříkejte formuli „Děkujeme ti duchu elektrikáře za návštěvu, nyní tě odvoláváme zpět z tohoto světa.“ nebo podobnou. Pro jistotu tak učiňte alespoň třikrát.

 133. Předpokládám, že kdyby měla Dana zbytečných pár desítek tisíc, jistě by to udělala ráda …

 134. NoName,
  já si myslím, že to Danu nenapadlo. Až teď, když jí to Halladin poradil, se plácla do čela jaká je to ťunťa a šla do slamníku vytáhnout pár měšců.

 135. Inu, jsou chvíle ,kdy něco opravovat nemí smysl, a peníze na nové se prostě někde musí sehnat.

 136. (153) Jak kterej, Dano. Ten maník, co nám předloni měnil stoupačky a tím pádem i rekonstruoval koupelny, hrabal do elektriky celkem dost. Bojler instaloval i s elektrikou, o patro výš přemísťoval plynový kotel, ale do toho vede elektrika taky. Odporníky si zval jen na dlaždičky ve velkým, v menším to taky zvládal sám.

 137. No ještě je tu možnost, žeby se na ten kotel podíval Schumacher 😀

 138. Ach jo..

  Bejvalka mi oznámila, že se norča s rodinou vrátila z Splitu, kde strávili Silvestra.
  na můj dotaz,zda byla dcera spokojena, odpověděla :
  veľmi, Norča hulila na terase Diokleciánovho paláca,
  😀 😀

 139. Tak hulit na terase Diokleciánova paláce se hned tak každýmu nepoštěstí….

 140. ad 137: pokud za nominální vodivosti kotel papá 11A, tak na vyhození 32A stačí zvednout vodivost třikrát, což u elektrolytů není zas tak velký problém.

  ad 144: ve druhém případě, pokud jsou elektrody tři a připojeny na tři fáze, tak v nahrádním zapojení představuje medium propojení do hvězdy. A vlastností zapojení do hvězdy je, že vrcholem teče proud 0A.

 141. 166 – souhlas, ale nevíme, zda jde o dvouokruhový kotel, kde je primární topný okruh uvnitř a tudíž pracovní elektrolyt jen málo objemný. Pokud by to tak bylo, tak bych bez milosti vypustil celý objem a namíchal kapalinu přesně podle návodu.
  Přesto bych začal u hledání místa zkratu a teprve pak bádal nad elektrolytem.

 142. maYdo,

  u nekuřáka je to dokonce vyloučeno ! 😀

 143. Martine, hledáním zkratu se zabýval „mladý (cca 40)“ synovec celý jeden den, než v podvečer zavolal strýcovi, že už si fakt neví rady – a ten diagnostikoval právě tu nesprávnou vodivost.
  Pokud jde o výměnu kotle, můj výše jmenovaný spřátelený elektrikář – zkušený fachman, nejen s razítkem na revize, ale hlavně znalostmi a odborností, pro které je žádán i v Matičce, navíc kamarád přesně na den o tři roky mladší než já, takže oslavujeme narozeniny pospolu, mi na téma výměny kotle za nový řekl, jestli jsem nespadla z jahody. Ty nové nemají výdrž, maximálně do konce záruky, zatímco ten můj starý až na občasné výměny ochranných pojistek či jističe, je „držák“. Nejčastější, několikrát ročně projevenou závadou, bývá přestřižení kabelu od termostatu ke kotli, což způsobuji já při střihání břečťanu. Pokaždé si říkám, že si musím dát na ten kabel pozor, a pokaždé…. Loni (2017) na jaře, už ten kabel pro samé záplaty nebylo jak spojit, tak se nainstaloval nový – no a já v červenci stříhala břečťan… 🙁 To byla prvotní závada, jak se posléze ukázalo nikoli hlavní.

 144. ad 169 – Dano, potěšila jste mne. Já jsem také zkušený přestřihovač, protože ten zatracený břečťan nikdo jiný stříhat nechce. Zatím jsem to tajil ( a kabel potupně opravoval bez hlasitého nadávání na tu zelenou bestii), nyní se však přestanu stydět a přestanu se bát případných posměšků. Děkuji, je povznášející vědět, že v tom nejsem sám. A až nás budou miliony….

 145. ….pak ten břečťan donutíme nerůst…. 🙂

 146. Dáno, pak je nejkratší výměna elektrolytu. Budeš mít jistotu, že vodivost je v mezích.

 147. Břečťan je svinstvo, a jediné rozumné řešení je úplně ho zlikvidovat

 148. S tim brectanem je to jak se socanama. . .

  Ten novy rok startuje docela podle meho gusta. Nase Ambasador Nikky dneska v U.N. na plnou hubu rekla, ze uz toho mame dost podporovat islamisticky Pakistan, jestli se rychle nepostavi do late. Od nestastneho 11. zari jsme Pakosum dali 33 bilionu dolaru. S vdekem nam navratili to, ze vsichni islamisticti magori u nich maji ustlano i prostreno. Jen si pripomenme, ze Bin Laden, po tom, kdy zabil pres tri tisice Americanu, pokojne zil jen par mil od kasaren pakinstanskych oficiru. Ty nase prachy jen oddaluji pruser mezi Pakistanem a Indii. Je to jen jeden z maleru, ktere jsme zdedili po nasich evropskych „spojencich“. Byly to kdysi americke kolonie? Zrovna tak Vietnam, Sudan, a tak. Slova nasi velvyslankyne (absolutne skvela zenska) potvrdil president svymy nekolika radky na internetu, k radosti nas, deplorables a nepricetnosti obamoidu.

  Velmi podobne, co se nasich penez na podporu svetovych supaku tyce, se Nikky vyjadrila o podpore Palestncu. (Jeste porad nikdo nevi, co ten termin obnasi.) Nase prachy jdou do vystavby prepychovych staveni pro vudce (nomenklaturu). Ti vlastni, necinnosti znami, lenivi obyvatele tech neobdelanych pisecnych dun, maji stejne holou prdel, jako meli po staleti. Nicmene, jejich, v tech krasnych domech zijici representanti, se ve Francii na objednavku vystrizenych sakach predhaneji v U.N.v New Yorku hazet sracky na Americany. Je na case jim prestat platit ucet za vodu (taky ta prepychova saka)a kupovat jim letenky do Ameriky. A vsude jinde.

  Dobry zacatek noveho roku. I love it!

 149. A jeste neco: Zda se, ze v Iranu uz maji tech stredovekych fararu taky plne zuby. Trump tem, kteri se tam na mullahy nasrali, pozehnal.Naposled se tam lide zvedli v roce 2009,; tehdy sedel ve White House Hussein – ani na podporu nepipl.

 150. .
  Mňo… Mě je úplně jedno, jestli to, ci ono obyvatelstvo stredniho východu a severní afriky úpí, nebo neúpí. Ale podivame-li se na důsledky jaké to ma pro Evropu exportu demokracie do techto zemí tak bych skoro mel obamy šťourat do dalsiho vosiho hnizda.

 151. Debilní mobil…
  podivame-li se na důsledky jaké ma pro Evropu export demokracie do techto zemí…

 152. Ale treba je cilem americké politiky zavest v zemich maghrebu a stredniho východu kmenové zřízení s otrokarstvim, hladomory a dalšími atributy. A vyvolat vlnu stěhování národů do Evropy a změnit nit euroatlantickou civilizaci na atlantickou. Co já vim, co je pro Ameriku dobré?

 153. Ptakopysku, zarazit prachy muze byt docela ucinne. Obama delal opak.

 154. Dobré zas ráno… Ten elektrodovej kotel mi připomíná, jak jsme si v jednom nejmenovaném vojenském zařízení vařili vodu na kafe, vařiče nemajíce… To se vzala šňůra se zástrčkou, na jednom konci rozprameněná se staženou izolací, jeden drát se omotal kolem kovové rukojeti kovové konvice s vodou, jeden dobrovolník si vzal gumovou rukavici, tou sevřel vidličku (klasickou, hliníkovou) omotanou tím druhým drátem a tuto zastrčil do té vody v konvici tak, aby se nedotknul stěny konvice… No a cca během minuty se voda vařila, zatímco elektroměr zpíval píseň práce…
  Takže účinnosti toho kotle bych se neobával… Ale protože vím, že vodivost elektrolytu se relativně malými přísadami mění až řádově – je to iontová vodivost a koncentrace iontů je ošidná záležitost… Pokud jsem dobře pochopil a jedná se o otopnou soustavu jednookruhovou – tedy bez výměníku – takže elektrolyt představuje celý objem soustavy, tak tu vodivost mohlo dost nakopnout i to vodní sklo – což je roztok křemičitanu sodného a sodné ionty mohou zvyšovat vodivost rychle a řádově… Ve škole se ukazuje typický experiment, kdy se zastrčej elektrody do kyvety s destilkou a ono nic a pak se ta destilka trochu posolí a ampérmetr zvesela poskočí… (btw, pokud má někdo často křeče, je to obvykle příznak nedostatku sodných iontů v těle, staží si blíznout trochu soli a během několika sekund potíže obvykle zmizí (což potvrdil i spřátelený felčar)). Takže když v těle stačí trocha soli, co se nalepí na nasliněný prst, během pár sekund zvýšit iontovou vodivost na kýžený stav, docela si představuju, že to vodní sklo s tou vodivostí mohlo zahejbat dramaticky a pojistky to už nezvládají…
  Kolik má ten kotel příkon? Jedna fáze, nebo 3? Ale jinak bych soudil, že ten elektrikář jde po správné stopě, jen bych mu nalil preventivního panáka a pak mu sdělil to sladké tajemství o tom vodním skle… Toho panáka důkladného, aby to s ním nešvihlo…
  A taky bych doporučoval si něco málo přečíst o disociaci iontových sloučenin… A jak závisí iontová vodivost na koncentraci nositelů náboje… Teď, za dlouhých večerů je to jistě zajímavější činnost než sledovat vymejvání mozků na nějakém tom televizním (ne nadarmo zvaném) kanálu…

 155. Foundry,
  jak se to vezme. Tím v podstatě zařízneš dotace pro vlastní zbrojní průmysl a nasereš tak některé loutkovodiče.

 156. Dobré ráno vespolek,

  Foundry, souhlas, nesypat finance do černých děr je prospěšné vždycky. Kór když ty díry ještě navíc vyskakují.

 157. Vodní sklo??? Sakra, nojo,fakt že jo, nečtu pořádně. Tahle informace mi unikla. Ano, jak praví PeS, tam bude játro pudla.
  V podstatě to potvrzuje moji teorii, že co řemeslník od trubek, to blbec, nebo debil. čest výjimkám. Akorát si nějak nedovedu představit, jak se z okruhu to vodní sklo vymyje. To bude peklo protože i když se do okruhu balené destilka s povoleným tetrableptanem, bude se postupně usazené vodní sklo uvolňovat do roztoku a měnit jeho vodivost.

 158. PM,

  obávám se,že v těch nepokojích v Iránu maj prsty USA…
  Jsou početně slabé, o to větší dělaj bordel, a střílí se tam. A většinou uvnitř demonstrací,a ne ze strany policie a vojska.
  Hodně to připomíná Ukrajinu a Sýrii.
  Byla chyba vpadnout do Iráku, byla chyba zlikvidovat Kaddáfiho.

 159. Matzurko,
  Domnívám se, že nasypané peníze daňových poplatníků jenom částečně končí v kapsách potentátů. Tam končí pouze určité procento jako provize potentátů, že nakupují zbraně, suroviny a další komodity u schválených prodejců. V podstatě se ty prachy vyperou, než natečou do správných kapes.

 160. 180 – PeSi – já věděl, že ty to všechno uvedeš na správnou míru. Zároveň se biju v hruď, že jsem už toho tolik zapomněl nebo zanedbal.

  Vodní sklo se doporučovalo, pokud mě opět pamět nenechává na kadeřnicích, na utěsnění mikrotrhlin v chladicích soustavách automobilů.

 161. 2 martin ad 187 – no jo, ale v chladicích soustavách automobilů obvykle neprobíhá elektrolýza… Nebo lépe, když začne probíhat, je žádoucí auto urychleně opustit… Do dostatečné vzdálenosti…

 162. 184

  Snad jedině opakovaně vypustit a znovu napustit vodu ze systému, bůhví kolokrát……

  NoName,

  není demonstrace jako demonstrace. Jsou i demonstrace proti demonstracím, tedy provládní,pravděpodobně organizované vládou.
  Ale mnohé protivládní demonstrace nejsou pouhé demonstrace. Jsou i přepady policejních stanic a kasáren.

 163. (188) Demonstrace „protirežimní“, protidemonstrace prorežimní … Kategorií bude dost, zájmů taky, spíš vnitřních.

 164. 189 – to je právě ten problém, který praktik topenář opomenul. Utěsnění topné soustavy vodním sklem byla praktická rada – avšak v každém jiném případě než elektrolytický kotel s přímým ohřevem celého objemu topné kapaliny.

  Ovšem, pro přesnou radu by bylo nutné vědět, co dosud nezaznělo.
  1. má kotel dva okruhy – primární a sekundární, nebo ne?
  2. topná soustava je samotížná nebo s nuceným oběhem?

 165. 192 – ten první dotaz zazněl už včera ode mne, ale zapadl…

 166. https://zpravy.idnes.cz/ovzdusi-zakon-kotle-kominy-kontroly-udani-kour-fta-/domaci.aspx?c=A180102_210840_domaci_ksu

  lidé se vzájemně udávají, ale dýchá se lépe. – bez komentáře.
  snížení prachu o 1300 tun – jak to ti odborníci na ministerstvu spočítali? Kromě toho je to nulanulaprd v celkové emitované hmotě.

  „Stihl pět kontrol zpravidla na udání sousedů a kromě nich rozeslal ještě dalších osm výzev, aby lidé doložili revizi komína. Čtyři kontroly v Písku a okolních vsích však měly negativní výsledek a v pátém případě Šatra uložil jen tisícikorunovou pokutu, protože to bylo poprvé a dotyčný spolupracoval. Maximální sazba je 20 tisíc korun. „Hodnotil bych to tak, že se projevily sousedské vztahy, které na té vesnici třeba nebyly úplně nejlepší,“ míní Šatra.
  Zároveň se asi projevilo i to, že když člověk zatápí po delší přestávce v chladném kotli, kouří to víc.“

 167. 2 martin – kdyby tam byly 2 okruhy, tak výměna radiátorů nemůže ovlivnit elektrolyt… A nebyl by důvod tam cokoli přidávat – jak bylo řečeno, co tam bylo přidáno… Ergo usuzuji na jeden okruh…
  Nějak nechápu, proč by mělo záležet, jestli je to samotížka, nebo nucený oběh…

 168. quivisi, pamatuji si, ale zazněl dotaz, nikoliv odpověď. Snad se ji v průběhu času a řešení problému dozvíme. Já si skutečně těžko představuji takový kotel, kde by konstruktér (kutil) elektrolyticky ohříval celý objem samotížné soustavy rodinného domku. Ale úmyslně jsem napsal „kutil“, protože to odpovídá odbornosti Pata a Mata – A je to!

 169. PeSi – objem kapaliny. Srovnej průměry trubek.

 170. Neměli bychom skončit s jasnovidectvím a počkat, až nám Dana oznámí zjevenou pravdu?

  Teprve teď se objevily první mraky a slunce zmizelo z modré oblohy. Holt východ! A já tu místo projížďky na novém kole SPARK 930 zakládám šanony 2018.

 171. Dobré dopoledne,

  se máte na tom východě…
  tady prší a ještě v půl devátý bylo pološero. Nejhnusnější počasí, jaký může v zimě být. Radši bych brala – 20, při takových mrazech bývá obvykle jasno a svět vypadá hned veseleji.

 172. Pánové, vy mi dáváte – takové technické dotazy na mne! Tak co vím jistě – kotel je napojen přímo na topnou soustavu, takže jednookruhový. Otázkou je, zda je soustava samotížná či s nuceným oběhem. Asi se budete smát, ale řekla bych, že obojí. Soustavu totiž vytápějí dva kotle (naštěstí), jeden ten elektro a druhý, původní, na pevná paliva. Původní soustava je samotížná (na půdě je expanzní nádoba, kam se dolívá médium-voda, ale elektrokotel má čerpadlo. Když se přechází na jiný způsob topení, musí se uzavřít či otevřít přívodní a odvodní trubky k elektrokotli, ale to spíš proto, aby elektrokotel zbytečně nevyhříval trubky v kotli na pevná paliva a v případě topení kotlem na pevná paliva se přívod k elektrokotli zavře, protože teplota vyhřáté vody je vyšší a to odrovnávalo tepelné pojistky v elektrokotli. A teď se v tom vyznejte.
  Ráno mi volal spřátelený elektrikář, že má dnes cestu do Ostravy a staví se ve firmě, která vyrábí (snad ještě) elektrodové kotle a zkusí zjistit požadovanou hodnotu vodivosti vody a pak se domluvíme, co dál (z technické dokumentace kotle se ten údaj zjistit nedá). To, že příčinou je to vodní sklo, to je nám jasné už od chvíle, kdy volal o pomoc jeho synovec s tím, že už si neví rady a on okamžitě věděl, že je něco s tou vodivostí, načež jsem mu prozradila to sladké tajemství, že jsem tam před nedávnem vlila litr vodního skla.

 173. Dano, díky Bohu a samozřejmě tobě, že jsi vnesla světlo do našich zmatených myslí.

  Pro mě jako praktického venkovana je podstatná informace, že můžeš uzavřít větve k elektrokotli a topit klasicky. Takže neumrzneš.

  Náprava asi bude zdlouhavá. Ve vhodnou chvíli – v zimě obtížně dosažitelné – se vypustí celý objem kapaliny a napustí čistá. Vodovodní spodem nebo studnová horem přes otevřenou expanzku. Pak bych nějakou dobu nechal vodu cirkulovat (klasický kotel) a pak teprve nechal změřit vodivost a upravil na žádanou hodnotu.

 174. No a v létě bych přemýšlel nad rekonstrukcí celé soustavy. Měl jsem to taky tak (u tchánů). Starý klasický kotel v samotížné soustavě, do kterého se připojil elektrokotel – přímotop – ve stejné kotelně jen půl metru nad starým kotlem. Přepínání a uzavírání nežádoucích větví bylo do smrti tchyně na denním pořádku.

 175. 205 – jak se může takový neznaboh, jako ty, odvolávat na nejvyšší autoritu?

 176. Kdo má čas, tak se může podívat na televizor nebo ivysílání ČT2, kde Barbra horuje pro Sovětský Svaz a komunismus – Co dál, doktore (What’s up, Doc?)

 177. 2 martin ad 204 – asi tak… elektrokotel odpojit a topit klasicky, průplach nechat na léto. No a vzhledem k tomu, že to vodní sklo má dost zásaditou reakci, tak bych do té proplachovací vody asi přidal ocet… A obávám se, že jedna proplachovací voda stačit nebude… No a když je u toho elektrokotle čerpadlo, tak bych to nechal nějakou dobu tím čerpadlem proplachovat… Co Ty na to?

 178. 2 martin ad 207 – no, já chtěl napsat něco jiného a pak jsem raději marně hledal korektnější synonymum, až jsem holt použil zmíněné… Jen jako neznaboh jsem ten titul záměrně zkomolil…

 179. Jo a při měření vodivosti nezapomenout na to, že horká voda má jinou vodivost než studená… Mnohem vyšší…

 180. 209 – jasně, ale to jsou praktické záležitosti – kádinka je vypláchnutá po pětinásobném výplachu! U vodního skla bych to posuzoval daleko přísněji. Na druhou stranu, jestli to vodní sklo udělalo takovou paseku, tak by mohlo substituovat původní nálož do elektrolytu.

  Ale uvažoval bych nad rekonstrukcí celé soustavy. Co třeba vsadit mezi elektrolytický kotel a zbytek soustavy výměník?

 181. 2 martin ad 213 – ten výměník by sice snížil účinnost, ale zato by kotel byl uzavřenou soustavou a nějaké vodní sklo v radiátorech by vůbec nevadilo a nemělo by vliv na funkci (rostlináře, samozřejmě…)… A lze mnohem lépe namíchat správnou koncentraci elektrolytu pro samotný kotel, než pro celou sestavu. No a kdyby se ten výměník udělal stylem tube-in-tube (s labyrintem) tak by nemusela ta účinnost tolik klesnout…

 182. 2 martin ad 215 – raději nekomentuji… Jak jsme mohli ta svá studia vůbec přežít? A těch poznatků, co po nás chtěli…
  (jak s oblibou říká kolega, když na něj pitomek zaútočí stylem „a jak to, že to víš?“ – „chodil jsem do školy!“)

 183. 215 – fakt vrele doporucuji alespon prvni stranky Higher education od Jerry Pournella. Ten chlap presne videl, kam vzdelavaci system smeruje (a dokazal to napsat bez pouziti vulgarismu 😀 ).

 184. Stále se tu opmomíji fakt, že v soustavě je vodivá voda, přimo oplachující elektrody, připojené na síť. Pokud je vodivá, tak jaký elektrický potenciál mají roury, které jsou v doteku s vodivou vodou?
  Pokud by byly někde spojené s uzemněním (např. vodovodním potrubím) pak může docházet ke svodu do země (podle ppoteciálu vzniklého stykem vodivá voda – kovové potrubí).
  Uvažuju správně?

 185. No, že plášť kotle a celá soustava je uzemněná, je snad samozřejmé… To by jinak snad nikdo nezkolaudoval…

 186. 215 – já bych řekla, že to má svoje výhody… Lidstvo je přemnožený a dřív nebo později, jak se zdá, půjde civilizace do kopru.
  Ti, kteří nebyli vychováváni ve vatičce a počítají s tím, že život je dost drsnej podnik, budou mít proti jedincům, které stresuje i obyčejná písemka, podstatně větší šanci na přežití.

  Takže přirozenej výběr.

 187. OK, pak stačí jedna elektroda, připojená na fázi a voda se rozkládá proti kostře. To beru.

 188. O těch Číňanech a HE3DA už jsem četl zhruba tak před měsícem.

 189. Jo, Karle, to jo. Ale mně fakt udivil ten odstavec o medaili – že mu kdosi zavolal z Hradu… A tehdy jsme tvrdili, že onen strýc je rozumem trochu mimo, že tak to rozhodně nechodí. A ono asi chodí… A pak se vtírá myšlenka, jak to bylo tedy doopravdy.

 190. Dano, jako další diletant v řadě, bych nejdříve uvážil zajímavou myšlenku. Kotel máš 27 let starý. Tedy socialistický, popřípadě dovozový. Myslím si, že máš i litinové nebo plechové radiátory. Máš propojené systémy. Nedovedu si představit přímý ohřev. Spíše bych si dovedl představit,že máš v kotli docela obyčejné topné těleso značky ETA. Do velkých bojlerů, které jsem používal ve výrobně, jsem měl tělesa dvě. Časem se na ně nalepil vodní kámen a napomáhal oxydaci. Když jedno odešlo, vyhodilo pojistky. Naštěstí jsem je měl na noční proud, takže mi to výrobu nenarušilo. Pochybuji, že v té době byly na trhu nějaká supermoderní udělátka jako přímý ohřev vody.

 191. Františku, kotel vyrobila specializovaná firma nedaleko nás v r. 1993. Bohužel, firma už zanikla (2012), zřejmě po úmrtí majitele. Určitě v kotli není topné těleso, to by jinak byla brnkačka to opravit a navíc by mne nějaká vodivost vody nezajímala.

 192. Třeba to na Hradě vedou jako u Michelinů. Ti novým majitelům hvězd volají telefonem v pondělí v sedm hodin večer. Václav I. se to mohl někde dozvědět a chtěl být také takový jako Guide Michelin

 193. Františku,
  supermoderní udělátor to zcela určitě nebyl, protože to vydrželo fungovat přes čtvrt století. Mmch – Elektrolytický ohřev vody není nic moderního, nýbrž naprostá klasika běžně používaná v ČSLA, jak tady vzpomněli spoluveteráni.

 194. Vše nejlepší v novém roce!

  227 — Nedovedu si představit přímý ohřev. — Rovnou řeknu, že se Daně ani nepokusím přispět dobrou radou. Navíc musím přiznat, že po i jen velice letmém pročtení hlavního tématu tohoto vlákna jsem si opět ověřil, že meze mé naivity — existují-li vůbec — se nacházejí v dálavách pro mne zhola nedozírných.

  Ač jsem o elektrokotlích během let vídal všeliké zmínky, nikdy mne ani ve snu nenapadlo, že by se mohlo jednat o zvětšenou obdobu známé cestovní čajovarné soupravy, tj. kelímku na čištění zubů opatřeného dvěma žiletkami, připojenými ke šňůře a síťové zástrčce. Zatímco toto zařízení mi vždy připadalo jako přímý předchůdce soudobých sebevražedných přístrojů vynalezených propagátory euthanasie, elektrokotel bez výměníku pro mne je cosi jako bleší cirkus se slony. I když je to napájené střídavě (a veškerý vnějšek uzemněný), automaticky bych se obával všelijakých podivných bludných proudů a zejména elektroeroze, v jejímž důsledku se také složení elektrolytu stane nedefinovatelným.

  Což vše dohromady jedině nade vší pochybnost dokazuje, že o elektrokotlích naprosto nic nevím.

  — — — — — — —

  Horší však je, že též nevím, proč zde není tento odkaz:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/David-Zabransky-pro-PL-Prazske-kavarne-se-v-Cesku-proste-nelibi-v-tom-to-vezi-518303

  Anebo jsem jej přehlédl?

 195. 2 František I – hele, nepsali to náhodou na gůglu? Tam přece vědí všechno a nemusej ten kotel vůbec ani vidět… A kdoví, jestli Dana vůbec nějakej kotel má…

 196. My jsme na vojně nepoužívali zmiňovaná primitivní udělátka, nýbrž 2 žiletky se sirkami mezi nimi.
  Ale pamatuju, že se prodávala i profi varianta – plastový hrnek s elektrodami zatavenými ve dně.

 197. (226) Ale já netvrdil, že strýc je nějak mimo. V tom jsem vsázel a vsázím spíš na hradní ansámbl.
  (231) Proč tu je až teď, to nevím, jinak bych na něj nenarazil. Co jsem tak koukal, Zemana si IMHO dost idealizuje. „Kavárníka“ naživo žádného neznám, tak tam to neposoudím.

 198. 235 – To nechapu, jak to, ze lidstvo zatim nevyhynulo…

 199. A taky je dost divné, že rakovina z hranolků už dávno nevyhubila aspoň všechny Belgičany …

 200. 234 — Nojo, AeroKarle, jenže mně tam Zeman připadá jako poměrně okrajové téma. To už spíše ta rituální (a chronická) nenávist pravdolásky k presidentovi…

  Celkově to myslím dobře doplňuje dva odkazy, které jsem si sem před pár dny dovolil vložit (Slačálek, Martínek, http://sumavak.blokuje.cz/obydlena-zatacka-aneb-zit-brno#comment-241629) jakožto ilustraci svého dojmu, že se teď pravdoláska snaží všelijak diferencovat a lavírovat; a také jako další doklad toho, co říkám už dlouho, totiž že jádrem našeho problému jsou pravdoláskaři.

  Jinak Zábranský má i další rozhovory; např. https://www.respekt.cz/spolecnost/zabransky-ovcacek-je-inteligentni-clovek-a-zapad-o-nas-nestoji

  Zrovna teď Petr Pithart napsal, že nikdy nechápal, jak někdo vysvětluje, proč nešel k volbám. A to mně připadá, že argumenty se najdou. Dokonce si dodnes pamatuji, jak sedím za studentských let někdy v roce 1995 na právech v posluchárně a tam nám zrovna Petr Pithart vysvětluje, že demokratická společnost se vyznačuje tím, že není nutné chodit k volbám a že nevolení je legitimní volba, tichý souhlas s tím, jak věci běží. Vládneme dobře, nerušit… Na tom není nic pasivního, rozhodně to neznamená “kašlu na to a nezajímám se”. A dneska? Už to neplatí? Dneska už se k volbám musí, jak říká Pithart? Co se stalo? Tenhle obrat, to je nejlepší ilustrace toho, kam jsme od toho roku 1995 v Česku došli. Od nereálné demokratické vize ke střízlivé antidemokracii.

 201. 162 Volal mě někdo?

  Jestli se kotel dá odpojit (kohouty) bez nutnosti vypustit celou soustavu, a není obtížné ho rozebrat a dostat se k elektrodám, zjistil bych jestli šlus není mimo elektrody. Když ne, zjistit stav elektrod.
  Jestliže je obtížné se k nim dostat, neproplachoval bych celou soustavu. Jen odpojený kotel a vyzkoušel. Teprve když pomůže průplach samotného kotle (spíš než na enormní vodivost kapaliny litrem vodního skla na objem soustavy to tipuju na šlus na elektrodách), propláchnul bych zbytek. Když nepomůže, tak rozebrat.

 202. ad Dana, jestli je problém skutečně s vodivostí, tak bych si měl fungovat následný experiment. Ať elektrikář odpojí elektrody kotle od sítě a zkustí je nápájet z obyčejné baterie přes ampérmetr. Pak pomocí U/I dostanete odpor mezi elektrodami.

 203. A lze najít i další zajímavé: https://www.vice.com/cs/article/zmzpga/rozhovor-s-davidem-zabranskym-kteremu-vychazi-novy-roman-za-alpami

  (…)

  Spíš toho Mathiase vidím jako předzvěst budoucnosti. Až spadne ta kašírovaná fasáda, až přejde móda křehkosti a jednoduchých střihů, až se zapomene na Osvětim, uvidíme, jak košatá znovu bude umět být evropská nebo konkrétně německá nesnášenlivost, nenávist, a především pohrdání vším podřadným. Mathias je pro mě v tomhle směru předvoj budoucnosti. Neumí žít a nechce zemřít. A udělá všechno proto, aby si zachoval pocit nadřazeného mládí.

  (…)

  Jsme smutní, protože jsme to přehnali s předstíráním civilizovanosti. Už nám to ani nejde. Ale furt se toho držíme. Máme to před sebou jako masku z papíru. Liberální demokracie! Nikdo to moc nechce, je to stará veteš, nuda, svírá to. Ale hrdinové roku 1989 to furt drží. Nikoho to nebaví a lidi prokoukli, že se to drží jen naoko. Už to není ničím opodstatněné, tahle korektní a kultivovaná liberální demokracie. Nebaví nás to, ale hlavně na to nemáme. Zaspali jsme.

  (…)

  Naučme se opět aspoň něco snášet, ne? Třeba kampaň #metoo v tomhle směru vnímám jako důležitý mezník. Liberální stát? Často to vypadá jinak, spíš jako Islámský stát. (…) [a]le bohužel [mi] neuniká ta tendence liberálně-demokratických zemí neustále rozšiřovat seznamy témat, o kterých se nesmí mluvit s lehkostí, nadhledem a snad i výsměchem. Tahle příkrost a suchost mi pak připomíná spíš Islámský stát než ten liberální, jak říkám. Zajímavé je, že zákaz humoru a porušování zásad právního státu je tím, co třeba spojuje uprchlickou krizi a kampaň #metoo. V obou případech se dělo v zásadě totéž. Nelegální, ale najednou tolerovaný přechod přes zelenou hranici, porušování presumpce neviny v rámci metoo… A ani o krizi ani o metoo neradno vtipkovat.

  (…)

  Hodně Poláků věci vnímá jinak, než jak je vnímají současné evropské elity. Je to neskladná země. Do velké míry hrdá. Velká a hrdá, ale zároveň poměrně zaostalá. Země upnutá na svoje dějiny, na všechny historické události, které často právem vnímá jako hříchy, které na Polsku spáchaly velmoci, samozřejmě především Německo a Rusko. K tomu země, která měla podstatně odlišný porevoluční vývoj – liberální křídlo se hned po roce 89 dalo do party s bývalými komunisty, zatímco polská pravice – silně protikomunistická – byla dlouhou dobu marginalizována. Kopíroval se Západ, liberalismus, demokracie. Xero-kapitalismus či xero-liberalismus, to jsou v Polsku dost známé termíny… Pod tím, co se zvenku jevilo jako jednoznačná cesta polské společnosti k liberální demokracii západního střihu, po celou dobu ale probíhal poměrně hluboký a bohatý myšlenkový spor o podobu Polska. Velkou roli v tom samozřejmě hraje a hrála katolická církev, spíš by se ale slušelo říct katolická víra. Ten pravicový pohled přitom je vším jiným než nějakým triviálním pánbíčkářstvím. Ale polské myšlení neznáme, nezajímá nás, a tak je na tom celý Západ. Linie je jasná, a každý, kdo si dovolí o té linii pochybovat, dostane za vyučenou – fašista! Je to až směšně zkreslená realita. Stručně – Poláci hodně věcí prokoukli a ten západní kontra-atak je prostě z velké míry pomsta.

  (…)

  Jen nevidím moc zájmu, aby naše země v EU zůstávaly. Ten nezájem přitom vidím nejen na naší straně, ale především na straně druhé, spíše první, když přece jde o vyspělý Západ, který by jiné místo než první nesnesl. Reakce Visegrádu na uprchlickou krizi situaci jen usnadnila, najednou je jasno. V podstatě to byl dárek, který jsme té první Evropě dali. Tak dlouho si o něj říkali, až jsme jim ho dali. Jsme k ničemu, jsme jiní. Tady to máte pěkně černé na bílém, neumíme tak hezky soucítit jako vy. Co nás zajímá, je stará veteš – právní stát a smysl pro humor. Rádi půjdou k zářným zítřkům bez nás.

  (…)

 204. 240 — Za předpokladu, že je to celé napěťově lineární… A že stejnosměrný odpor odpovídá střídavému, což v případě elektrolytu pozůstávajícího z blivajzu neznámého složení jest IMHO předpoklad netriviální.

 205. 240 Orientačně by to mělo jít ověřit i přímo šlusmetrem. Jestli mezi elektrodami je šlus, mohl vzniknout nějakým fujtablátem z vodního skla a kovu. Nejlepší by bylo rozebrat a vyčistit. I s ohledem na léta provozu. Kdyby to nešlo, tak jako poslední možnost zkrat upálit velkým proudovým impulsem, například ze svářečky. Začal bych na čtyřiceti ampérech.
  Jestli to jde z principu rozebrat, lepší víc práce s tím, než pokusy na divoko.

 206. 242- lineární to samozčejmě není a dokonce je to závislé i od frekvence. Jenže Dana ani její elektrikář nebudou mít nejspíš výbavu na proměřená kompletní VA a impedanční charakteristiku. Ale minimáně strop pro hodnotu vodivosti se takhle určit dá i když je k dispozici jen multimeter.

 207. 2 Schumi – tys vskutku Playboy – přímo hravý chlapec… Ale raději si nejprv svými experimenty vyhoď do povětří barák vlastní…

 208. 242 Mezi elektrodami se mohl vysrážet křemičitan sodný s nějakým kovem vychytaným z vody a tak vytvořit můstek.

 209. 245 PeSi, jakou máš odbornou výhradu ke mnou navrženému postupu?

 210. 234, 226 – já bych tipovala na „jeden za osmnáct, druhej bez dvou za dvacet“. Rozhodně se tím ten slizkej černoprdelník Herman nestal o nic důveryhodnějším…..

  “ To už spíše ta rituální (a chronická) nenávist pravdolásky k presidentovi…“

  Pravdaláska nesnese žádnýho prezidenta, který nevzešel z jejich řad. Nebo jste už zapomněli, jak za všechno mohl ten bídák Klaus?

 211. 244 Názor laika, kdyžtak mne opravte:kotlík bude mít určitě na vstupu a výstupu kohouty. Jestliže má nějaké odkalovací místo, tak by po jejich uzavření šel kotel vypustit. Následně zjistit, zda i poté zkrat trvá. No a pak buď rozebrat, nebo laborovat s vodivostí.
  Topenáři mají také udělátko, kterým zmrazí (tj. ucpou) trubku v případě, že nechtějí vypustit celý systém a není tam kohout ( ventil).Chtěli ale za to nějaký příplatek, že si to museli vypůjčit – možná kecali, ale bylo to opravdu rychlé a elegantní.
  Ten nápad s upálením případného zkratu pomocí svářečky je zajímavý.Díky. Zatím jsem pouze věděl,že se dá svářečka použít na rozmrazení potrubí

 212. 244 Tipuju pracovní odpor na 8 až 10 ohmů.

 213. 249 Jo. Proměřit a pak se snažit postupovat od nejnižšího rizika dokurvení.

  Rozmrazovat potrubí elektrickou svářečkou bych nezkoušel…

 214. Další technická :

  Úspěšně jsem nahradil nemrznoucí směs do ostřikovačů Ironem. Vyzkoušel zatím v mínus několika stupních. Odmrazuje a stírá do čista. Na rozdíl od matlající drahé nemrzky za cenu za kterou už bych tam mohl lít vodku. Kdysi zaskočen mrazíkem jsem zbytek letní směsi, nemaje po ruce nic lepšího, naředil flaškou Finlandie. Fungovalo to pěkně i pěkně vonělo.

 215. Zdravím a přeju všechno nejlepší, hlavně zdraví a pevné nervy v novém roce!

  A jede se dál, močálem černým až do Štrasburku:
  https://zpravy.idnes.cz/soud-satek-ve-skole-hidzab-rozsudek-nejvyssi-soud-fsn-/domaci.aspx?c=A171105_142504_domaci_jkk
  .
  Přitom jsem kdesi četla, že dotyčná soudící se „studentka“ už u nás dávno není a žije spokojeně někde ve Skandinávii. Ale jde zřejmě o nemalý jidášský groš neziskovky OPU – viz rozpočet na konci :
  https://www.opu.cz/wp-content/uploads/2017/08/OPU_vyrocni_zprava_2016.pdf

 216. Ale co případně zastavující policista?
  Neobvinil by auto z požití? 😉

 217. 254 Nika , protože nebyla studentkou, otázka je bezpředmětná.

 218. 254 To mě nenapadlo. Mohl by mu nechat stříknout, odvézt ke vyšetření do autoservisu k odběru kapaliny, sebrat techničák a podat návrh na předání soudu. Aby nakonec bylo odsouzeno k natočení spousty motohodin se sníženou hladinou oleje.

 219. (252) Tak ono jde hlavně o ten špírák. U Aera ho dávám do chladiče.

 220. 259 Čistej? Abys neměl spalovací motor na druhou.

  Valaši prý dávají slivovici. Nejlepší vypijou, to druhé nalijí do ostřikovačů, třetí co zbude prodají Pražákům.

 221. 258 No co co co? To je pravidlo, že státní rozpočet je deficitní bez ohledu na výši příjmu.

 222. (260) Čistej bych vypil. Denaturák, 1 litr na cca 8 litrů v chladicí soustavě.

 223. 256 Schumi, tak jistě. Ale ty dodané prachy je nutno „neziskovými“ právníky, jejich asistenty a asistenty asistentů vyčerpat, že…

 224. Hm, 10 miliard schodek byl naposled tuším za Klausovy vlády v roce 96 nebo 95.
  A to se ještě převedly nějaké prachy z FNM do rozpočtu, a na penzijním účtu byl 20 mld přebytek 🙂

 225. Valaši nedávají slivovici. Slivovice se pije nebo si s ní staré Valašky mažou klouby.
  První frakce při destilaci, která se odebírá zvlášť, jsou tzv „vyskočky“ a ty se používají místo kupovaných čističů oken.

 226. 295 Nedělá to šmouhy?
  První frakce do ostřikovačů, kvalita se pije, něčím si staré Valašky mažou klouby…
  Děsím se co zbude na Pražáky.

 227. Na Pražáky sere pes, stejně je to samá náplava a ti si dovezou slivovici od rodičů z Moravy.

 228. Hale, ale od nejlepsiho ministra financi v galaxii, kterz ridi stat jako firmu bych prece jen cekal trochu vice… Asi jsem moc narocny 🙂

 229. Kdo neumí umývat okna, tomu se dělají šmouhy i s Ironem.

 230. 262 Čistý bych použil pro lepší účel než abych ho prohnal svým trávicím traktem.
  Jako technologický. Pro čištění, rozpouštění kalafuny na pájení. Místo denaturáku který smrdí a na optice zanechává mapy. Sice mám chemicky čistý isopropyl, jenže ten sám o sobě smrdí. Už jen skrze to jak obtížné je sehnat a za kolik čistý špiritus mě tak nějak tenhle stát sere. Já bych naopak veškeré lihoviny oprostil od spotřební daně, ale i od daně z přidané hodnoty. Dokonce bych byl pro jejich dotování. Měl bych kvalitní provozní kapalinu a na čištění… Byla mi přivezena další tiskárna k servisu. Prý je jich ještě víc než dvacet. Finlandia mi už dochází a kolega, která mě pravidelně zásoboval o narozeninách a svítcích je už v důchodu. Podej peklu prst a … Ještě že mám pro ajťáky udělat instruktáž aby se do toho pustili sami. Ať pucují třeba denaturákem.

 231. Petře, buď objektivní.
  Byl ministrem financí, ve vládě , ve které měl menšinu a vláda rozhoduje ve sboru.

 232. MaYdo 🙂

  některé „rozhazovačné“ vydání měli bezesporu na triku socani.
  Čímž netvrdím, že byly špatné .

 233. Klasická schýza. Rozhazovačné tendence nejsou špatné, ale maňas v době růstu jo (tedy, doufám že jo).

 234. Jedna věc je zda jsou ty rozhazovačné tendence špatné či né,druhá věc je kdo je má na triku.
  Já si myslím,že Babiš to nebyl.
  Že je maj na triku socani.

 235. 277
  Řekl bych, že Babišovi se visí podstatně líp,než socanům 🙂

 236. Schumi ad 251 – Je vidět že nejsi zemědělec a nikdy Ti nezamrzla voda v kravíně… 😀 😀

 237. Mne halle prekvapuje, ze hajis Babise na ukor CSSD. Vlada sice rozhoduje ve sboru, ale byl v ni dost silny na to, aby si treba prosadil EET nebo repku v biopalivech po svem…

  No, to je jedno 🙂

 238. Syrský způsob slavení Silvestra je poněkud odlišný od toho našeho…
  Rusko podle informací Kommersantu ztratilo v poslední prosincový den nejméně čtyři bombardéry Su-24, dva stíhací stroje Su-35S a transportní letoun An-72. Zničen byl také sklad munice. Při útoku, který provedli islamisté, utrpělo zranění deset vojáků.
  Ve středu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v Sýrii 31. prosince kvůli technické poruše havaroval ruský vrtulník Mi-24. Oba piloti zahynuli, palubní technik byl zraněn.

 239. Petře,
  ohledně EET Babiš vůbec nemusel socany znásilňovat :-)Ani přehlasovávat 🙂
  A vůbec nejde o hájení Babiše, ale (podle mě) o objektivní hodnocení situace.
  Tady je příliš ve zvyku na někoho, pokud je u jiných v nemilosti , házet mu na krk jak to, co udělal, tak to co neudělal . Tehdy.
  Na druhé straně – aby vyhrál volby, si před posledními volbami řadu věcí, obvykle patřících do socanského programu ,dal do programu sám, aby vykradl socanům voličstvo.
  To, co udělá teď, už bude mít na triku sám.
  A nejsou náhodou biopaliva ve směrnicích EU ?

 240. „Tady je příliš ve zvyku na někoho, pokud je u jiných v nemilosti , házet mu na krk jak to, co udělal, tak to co neudělal . Tehdy.“

  Jo,jo. Za všechno v devadesátých letech může Klaus – to tady taky někdo říkal.

 241. „Vox populi:

  Agrofert podává stížnost proti zprávě OLAF, která řeší dotaci do jiné firmy, která v době přidělení dotace neměla s Agrofertem údajně nic společného.
  Taky tomu hovno rozumíte?“

  Cituji Macka.

 242. Právnická osoba Agrofert nabyla dojmu, že zprávou OLAF došlo k porušení zákona a tak podala stížnost jako správný uvědomělý obč… eh právnická osoba dbalá zákonů této země.
  Co je na tom k nepochopení?

 243. Z hlediska Agrofertu je to zcela pochopitelná reakce, Macek je slabý v logice – ostatně jako drtivá většina doktorů.
  Pravdu do toho nepleťte.

 244. Zajímavé…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Drahos-pohrda-Cechy-jako-knize-Neziskovky-ponizuji-lid-Urazeji-nas-jako-narod-a-my-vime-ze-lepe-nam-nebude-sepsal-zkuseny-autor-A-napsal-i-o-CT-518522
  “ Tak třeba Sobotkovi a jeho soudruhům z ČSSD, ale i některým z ODS a z dalších stran uniklo, že je u nás momentálně téměř milion živnostníků. Pokud použijeme statistiku, že základní rodina má u nás 3,5 člena, tedy otec, matka a jedno až dvě děti, tak 990 tisíc našich živnostníků plus jejich nejbližší dávají dohromady okolo tří a půl milionu osob. Započítáme-li širší rodinu včetně prarodičů, tedy další dvě až tři žijící osoby, může jít až o 4,5 milionu voličů.
  A jim všem nadávali socanští vůdci jako Jan Mládek, odborář Středula i neomarxističtí Sobotkovi kamarádi Dienstbier, Marksová a řada dalších do příživníků a zlodějů. Tak to se nesmějí divit, jak dopadli.“

 245. 290

  Když jsem to otevřel a přeložil v Chrome, zjistil jsem, že i ten překlad je španihelsky 😀

 246. Halle, u Klause to nevadilo, ze ne? 🙂

  Biopaliva jsou, ale nase implementace je ponekud… Sirsi a rychlejsi.

 247. Petře,

  nejsem fanoušek Klause, přesto (i tady) jsem víckrát uznal, že ve spoustě věcí má pravdu.

 248. Naopak , ikdyž jsem přesvědčením socan, na Špidlu a Sobotku mám velmi negativní názor.
  Ovšem, i když Špidlu nesnáším, musel jsem se ho zastat,když tady z něj dělali komouše.
  Kdysi měl možnost vytvořit samostatnou vládu čssd, s podporou komoušů,kteří ho k tomu vyzývali, a slibovali ho podpořit, bez jakýchkoli podmínek.
  Odmítl.

 249. Jak praví staré advokátské pravidlo – počkáme si a uvidíme, co je vlastně napsáno v OLAFovi a jak zní vlastně tzv. „stížnost“ Agrofertu.

 250. Vypadá to jako komouš, chová se to jako komouš, mluví to jako komouš – ale má to jméno Špidla. Asi by mu ty jeho komoušské představy reliktní KSČM kazila.

  Halladine, nelži. Sice jsi několikrát uznal, že i Klaus mohl mít pravdu, ale ve zdrcující většině tvých příspěvků je Klaus odpovědný za všechny negativní věci z devadesátých let. Třeba dobu, kdy byl „jen“ ministrem financí. Stejně jako dobu, kdy byl sice předsedou vlády, ale vedle sebe hada na tři a Kalvodu. Ježek taky za nic nikdy nemohl, zas to byl jen Klaus.

 251. Dobré předpoledne,

  jeden o voze, druhý o koze. Ty asi máš na myslí, Halladine, špidlí stranickou přísdlušnost, zatímco Martin hovoří o způsobu myšlení, prezentovaných názorech a pohledu na svět.
  Špidla možná není komunsta tělem, ale rozhodně je komunista duší. Takových je ostatně hodně, jen si to nechtějí přiznat. Někteří si dokonce namlouvají, jak jsou proti tomu komunismu a dokonce proti němu v rovině politické bojovali a bojují.

  neuvědomují si, že pokud nejdřív nevymýtí komunismus ze svých duší, je jejich snažení odsouzeno k zániku.

 252. Komunismus v duši není takový průser jako komunismus u moci!

 253. Jenže, když se komunista v duši dostane k moci?

  Nechme pojmenovávání – i pod jiným jménem by růže….

  Přece na tomto blogu nemusím někomu vysvětlovat, že v přírodě, jejíž jsme všichni malinkatou součástí, silnější pes jebe.

  A na tomto místě si představte smajlík – mefistelovský úsměv toho, který ví, že jsme všichni smrtelní.

 254. maYdo,
  dokonce i na poměry v čssd byl Špidla spíš na pravém křídle.

 255. Kdyby tehdy Špidla přijal nabídku komoušů, byl by úplně nejsilnější pes. 🙂
  Měl by ve sněmovně 114 hlasů.
  V koalici s lidovci a uhelnými sklady musel od spousty věcí z programu ustoupit.

 256. Martine, kecáš.
  V době, kdy byl Klaus MF jsem byl jeho fanoušek. 🙂

 257. Ten, který ví, prá řekl: Aby byli lidi šlušný, toho se nedožiju.

 258. „Komunismus v duši není takový průser jako komunismus u moci!“

  Zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by měl komunismus v duši a neprahl po tom, tu moc získat.
  Nemluvě po tom, že volič, zpracovaný medii, může takového politika zvolit v dobré víře, že volí něco úplně jiného než komunismus. Viz většina pravdolásky.

  Jsou levicoví, neuznávají nic než vlastní názor, chtěli by předělat lidi a vybudovat nový svět podle svých představ. Řada lidí je volí v domnění, že to jsou ti slušní, mravní a myslí to dobře a že když jim to hodí, budou sami správnější, lepší, mravnější. Kdybyste je upozornili, že se v řadě rysů shodují s komunisty, odmítli by to a měli by vás za blázna.

 259. neuznávají nic než vlastní názor, chtěli by předělat lidi a vybudovat nový svět podle svých představ.

  To každá politická strana 🙂

 260. 288 halladine, u krámů pro zábavu zakaž aktualizace a prď na to. Jestli máš například internetbanking a podobně, vyhraď pro to jeden nejlevnější krám a důsledně nepoužívej na nic jiného.

 261. (304) Zatím jsem nepotkala nikoho, … – Uhl?
  (305) Omyl. Liberálové (ne ti „moderní, městští, zelení, levicoví) se domnívají, že si každý má žít a budovat dle svého a hlavně za své, neškodí-li tím jiným.

 262. Leckteří nynější „pravičáci“ budující kapitalismus podle komunistických učebnic se od včerejších „komunistů“ liší jen obsahem. Myšlenkové vzorce mají stejné.

 263. Jestli zakážete aktualizace na počítači pro internet banking, stane se dříve nebo později to, že se svým neaktualizovaným prohlížečem do banky nedostanete, nebo vás klofne nějaký obyčejný hajzlík při překlepu v názvu stránky. Který by vás v aktualizovaném prohlížeči neklofnul.

  Diskutovaná bezpečnostní díra je dost teoretický konstrukt-i když se dostanete k datům z kernel levelu 0, je potřeba ta data ještě interpretovat-a to není tedy úplně triviální záležitost. Tedy podle mne.
  BTW, problémem trpí i procesory ARM, ale ne AMD.

  Takže být halladinem-prostě bych se zatím nebál. 😉

 264. Dotaz na Pražáky

  Dá se v MHD platit penězi ?

 265. Díky NoName,
  ale potřeboval bych upřesnit.
  Ponechme bání se stranou – hrozí při aktualizacích zpomalení ? Anebo to mám chápat tak, že mám aktualizovat 1 komp pro internetbanking, a smířit se se zpomalením, a u ostatních zakázat aktualizace a jet stejnou rychlostí jako dosud ?

 266. 310 — Jak kde. Řidiči autobusu lze myslím pořád zaplatit mincemi (40 Kč, tedy mírně více než je běžná cena), tramvajákovi nelze, u vstupů do metra jsou automaty.

  Také si jde placenou SMS nechat poslat lístek do mobilu…

 267. Jak trefně poznamenal někdo v diskusi-Atomy jsou už i tak beznadějně pomalé, tam je to jedno.
  No a u zbytku je to zřejmě o tom, jak často procesor stránkuje-u databází větší zpomalení, u běžných aplikací menší. Tedy v testech na linuxu, kde se to řeší veřejně.
  U Windows se uvidí, píše se o příštím týdnu.

 268. „(304) Zatím jsem nepotkala nikoho, … – Uhl?“

  Uhl je komouš tělem i duší, i když nemá stranickou legitimaci. A není moc jako moc. Uhl je novinář a cílem novináře se může stát ovládnutí čtenářů a jejich myšlenek.
  Může to být stejně opojné jako držet moc politickou a navíc je takový člověk ušetřen konfrontace s realitou, když jednou za čas vystaví voliči politkům účet.

  I páchání dobra, kterému se oddává celá familie, může vést a často taky vede k pocitu nadřazení a tedy i moci nad těmi, kdo by jim měli být vděční.
  Takovej komouš je ještě horší, než komouš ve vládě a škodí, kde může

  Zrovna Uhlova životní družka je toho přímo skvělým příkladem.

 269. Díky, Zpátečníku,

  Potřebuju se jen dostat z hlavního nádraží do Vinohradské nemocnice a zpět

 270. 307 — Tady bych asi rozlišoval, AeroKarle. Petr Uhl zřejmě (s výjimkou ČTK) nedychtil po funkcích (je možné, ale nemám o tom žádné zprávy, že když tam byl, působil natolik chaoticky, že jej to příštího dychtění zbavilo), ale nesmírně dychtí po moci, po moci řídit společnost dle svých představ, naprosto bez ohledu na představy, které má společnost sama. To ostatně má společné s celou svojí rodinou.

  Pokud umím posoudit, oč jim jde — a co je jejich pravděpodobně vědomou strategií –, je moc bez odpovědnosti. Dokáže si někdo představit, že by třeba Šabatová byla zvolena ombudsmankou v přímých volbách?

  No nic, čas zkusit dělat něco užitečnějšího… Bude-li kdy, pokusím se někdy vrátit ještě k Zábranskému.

 271. „To každá politická strana :-)“

  Jednak nemáš pravdu, Halladine, ne každá strana má v programu budování světlých zítřků a výchovu nového člověka, druhak nepsala jsem o stranické příslušnosti, ale o způsobu uvažování.

  Ten se projevuje nezávisle na stranické příslušnosti a může tak uvažovat i člověk, který se domnívá, že nemá s komunismem nic společného nebo je dokonc ei proti němu.

 272. maYdo,

  dovedu si docela dobře představit, že cum bajšpíl lidovci by, mit moc , nařídili povinnou výuky náboženství atd.
  Což už tak moc daleko k výchově nového člověka nemá.

 273. 318 — Oficiálně asi tramvají (5, 26…) s přestupem na 155 na Želivského.

  Někdy ale, zejména při horší pohyblivosti, může být výhodné vlézt tam spodem z Ruské (175).

  Link možná bude pár minut fungovat i jinde: http://spojeni.dpp.cz/ConnForm.aspx?cl=C&res=1&tom=0&f=Hlavn%C3%AD+n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD&fvlc=Hlavn%C3%AD+n%C3%A1dra%C5%BE%C3%AD%7C-1%7C-1%7C301003%7C561&t=Murmansk%C3%A1&tvlc=Murmansk%C3%A1%7C-1%7C-1%7C301003%7C1836&v=&vvlc=&date=4.1.2018&time=13%3A34&isdep=1&alg=1&chn=7&cmdSearch=vyhledat

 274. 310 Halladine, v pražské MHD jen jízdenky pro jednotlivou jízdu, které možno koupit v trafice a v automatech v metru, časové jízdenky a roční „šalinkarta“ zde zvaná „Lítačka“.

 275. Dík zpátečníku,

  tu tramvaj č.5 a zastávku Želivského miukázal trasovník ze Seznamu taky .Odtamtuď se snad dobelhám.

 276. 320 – inu, halladine, když jsem napsala, že komunistické myšlení nezávisí na stranické příslušnosti, proč by se to nemělo týkat ausgerechnet lidovců?

  Ostatně katolická církec a komunistická strana měly řadu podobných rysů víceméně odjakživa. To víš, náboženství jako náboženství 😀 😀

 277. No, já teda nevím, ale areál Vinhradský je strašnej krpálov. Já bych si teda hned na wilsoňákově nádraží vzal nájemný vůz a nechal se odvézt přímo až před pavilón… A odhaduji to tak na 150 peněz (dle denní doby a špičky).
  A nazpátek zrovna tak… Leč kdo si chce masochisticky užít hromadnou dopravu, sám do ní padá…

 278. Pracovala u násponěkud sluníčková a pravdoláskařská kolegyně, obdivovatelka knížete a ta nechápala že se mi nelíbilo, když ředitel gymplu, kam dcera chodila, měl před volbami projev ve školním rozhlase, kde kázal dítkám, aby ti, co mají volební právo, šli k volbám a správně volili a ti, co volební právo nemají, aspoň apelovali na rodiče. Sice neřekl na plnou hubu, kohjo mají volit, ale dcera říkala, že jeho politické preference nejosu žádné tajemstvía co myslí tím správným volením bylo jasné.

  Uvědomělá kolegyně považovala za správné, že škola děti vychovává ke správnému politickému cítění, od toho prý škola je.

  Budiž jí omluvou, že z toho komunistickýho školství měla příležitost poznat maximálně mateřskou školku.

 279. PeSi,

  chci si zkontrolovat reálnost “ Jak jsem jel tramvají “ od Š+G 😀 Já po Praze ještě tramvají nejel, metrem jo.
  Ale ještě zvážím 🙂

 280. (315) Já se jen striktně držel zadání: Komouš a touha po moci.

 281. [321] / [318]
  Od hlavního nádraží tramvají 5 nebo 26 do stanice Želivského (u tramvaje č.5 ta druhá) a dojít pěšky. Vzhledem k odhadu, kam asi by mohl halladin potřebovat (já jsem na ortopedii jak doma), je to shora pohodlnější.
  Ten přestup na autobus se nevyplatí.
  Pokud by chtěl pouze do nemocnice a zpátky, budou mu stačit ty nejlevnější nepřestupní lístky, které se dají koupit na nádraží v automatu nebo v trafice. Pokud by chtěl objet něco dalšího, když už pojede do Práglu, tak celodenní jízdenka stojí jak pět nepřestupních.

 282. Ale ten Uhl po moci touží taky. Jen dává přednost takového druhu moci, která je nenápadnější, bez rizik a odpovědnosti,ale o to je zákeřnější.

 283. (317) Já bych ovšem taky nejraději řídil společnost dle svých představ (tedy, v podstatě ji nechal samořiditelnou). Jako podstatné beru, co kdo pro ty své představy dělá. Tam bych řekl, že Uhl je celkem v mezích umírněnosti (v názorech pochopitelně ne). Volba ombudsmana/ombudsmanky lidem by nejspíš dopadla ještě hůře, než volba presidentská.

 284. [325] Já počítám ode mě z domova 150÷200. Z hlaváku to je o kousek dál. Navíc dročkáři od nádraží jsou známí svojí dobrosrdečnou povahou a vlídnými cenami.

 285. [327] V tom případě by to šlo zkombinovat jízdou na Floru nebo na Želivského (možno volit i kompromis Olšanské hřbitovy) a pak popojet dročkou.
  Ono je to fakt kopec. Navíc v tomhle ročním období to tam může na těch kočičích hlavách fest klouzat. Moje žena, když mě šla před třemi léty navštívit do nemocnice, tak si tam pak rovnou došla na pohotovost a nakonec jí šroubovali zápěstí.

 286. Halle: Z hlavníh nádraží o je na tu tramvaj dost daleko krz sady.
  Jedndušší je slézt na metro C, popojet jednu stanici na Muzeum a tam přejít na trasu A , dojet na Želivskou (4. stanice) a odtud vylézt na zastavku tramvaje (směr Strašnice), ale jen po ní přejít na konec, kde je přechod pro chodce doprava a hned 10 m za rohem je ulice dolů k hlavnímu vchodu do Vinohradké nemocnice.
  Ta kombinace tramvaj je navíc pomalejší.

 287. A bude na to stačit ten levnější lístek na 15 minut.

 288. Tenhle pán žádnou kašpárkovskou korunovaci nepotřebuje:
  Dnes je to totiž přesně 375 let, kdy se narodil Isaac Newton !
  Chystám se na jeho počest otevřít láhev dobrého Chianti :-).

 289. 340 To je výtečná příležitost! Proberu zásoby a připiju.

 290. A můžete zítra v tom pití pokračovat – výročí smrti maršála Radeckého 🙂
  A pozíří je výročí narození Jany z Arcu 🙂

 291. 341- Isaac Newton kromě obrovského teoretického významu byl i pilný kutil praktik, vpravdě Schumacherovský typ :-). Spoustu let osobního úsilí věnoval třeba vývoji a výrobě zrcadlového dalekohledu. Protože pokovení skla tehdy nebylo technicky známé, snažil se to zrcadlo vytvářet z různých lesklých nízkotajících slitin a vybrousit. Jednou se dokonce on i jeho pomocník přiotrávili výpary a kouřem. Dnes jsou všechny vědecké astronomické dalekohkledy založeny na principu Newtonova zrcadlového dalekohledu. Dokonce i amatérské astronomické teleskopy na tomto principu (Dobsony třeba http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekohled-skywatcher-newton-200-1200mm-8-dobson-pyrex-3-3653.html) nemají o řád konkurenci v ukazateli výkon/cena.

 292. „Přívaly sněhu, silný mráz, prudký pokles tlaku. USA bičuje mohutná bouře“
  A to ještě Putin nenasadil vojsko …

 293. jejda, a já tu mám – možná – jediný pivo.
  ale možná by to byl důvod nalít si trochu portského, co mi donesl ježíšek. 🙂

  Taky vám přišlo do schránky panoptikum příšer?

 294. Hm, narazil jsem při průzkumu na búhví jak starého vizoura “ Long John“
  Znáte to? Je to pitné ?

 295. 2 quivis ad 338 – o čemž jsem se již byl býval zmiňoval…

 296. Je to možný, já už zapomněl. Přišlo mi to poštou a vylekal jsem se.

 297. 346 – i v základním provedení slušná blended.

 298. 349
  Je na ní Special Reserve.
  Vůbec netuším,co to má být.
  Ta flaška se tu povaluje tak 40 let.

 299. Long John Special Reserve je jen obchodnická finta – není na ní nic speciálního, ale jak jsem psal – slušná směs, pitelná, výrobce je slušná firma, žádný noname. Po 40 letech určitě zajímavé ochutnání.

 300. Halladine, kdes tu flasku nasel? Na pude, ci ve sklepe? Hledej dal, treba najdes nejakeho zapomenuteho Rembranta nebo aspon Spalu.
  Zavidim ti. Ctyricet roku stara? Uzij si to! Na zdravi!

 301. Oteplovači ad 343 – dalekohled… škopíček a v něm rtuť roztočit ?
  To už by dnes nešlo, EU zakázala.Jedině že by si na provázku roztočil digitální teploměr…

  Což mi připomíná, že když jsem ležel v té nemocnici, tak sousedovi tak dlouho měřili teplotu dotykovým a bezdotykovým digitálním teploměrem až sestře došla trpělivost a došla pro klasický rtuťový.
  A to mě překvapilo, že ho ještě mají…

 302. Dobrý večer vespolek,
  no já nevím, ale v muzeu whisky v Edinburgu nám bylo sděleno, že whisky zraje v sudech, ve flaškách už nikoliv… takže na stáří flašky ani tak nezáleží, pokud dobře těsní víčko a nic časem nevyprchalo ?

 303. Matzurko, je to naopak ! Pokud netěsní víčko, vyprchá ten hnusný a životu nebezpečný etanol a zůstane jenom koncentrovaná chuť a vůně skotských vřesovišť! 😉 😀 😀

 304. No to stáří odhaduju podle toho, že ji asi kdysi otec koupil někde na letišti v Englicku,když ještě jezdil na služebky do zahraničí.
  V roce 1969 ho sice vyrazili z KSČ, a z funkce vedoucího oddělení šel na referenta, ale i tak OKD jinýho specialistu na jakýsi druh důlní techniky nemělo.
  Asi to koupil v nějakém duty free shopu na letišti.
  No a vím,kdy šeldo penze….
  Ale ta flaška je originálně zavřená,a otvírat se mi ji nechce.
  Ale hned vedle byl načatej Martell vsop Medaillon, tak ochutnávám ten 🙂

 305. Šumaváku- 353- jo- i tohle už se zkoušelo. Dokonalé parabolické zrcadlo. Někde snad funguje i dost velký takový přístroj. Má drobnou nevýhodu. Můžete koukat jen kolmo nahoru :-).

 306. A jak Ti to jako abstinentovi chutná?
  Dej bacha abys na stará kolena náhodou nepřišel na to, o cos v životě přišel… 😉 😀 😀

 307. U toho vizoura je lístek HILLS Duty Free Shop a cena – 1.55 libra 🙂

 308. Šumaváku,
  jsem na rozpacích . Ten koňak byl načatej, sice tam byla zátka,
  ale něco už asi za ty roky vyprchalo.

 309. Oteplovači, já jsem jen prostý pasáček koní… ale mám za to, že ten škopíček se rtutí byl právě Newtonův nápad. Ale mohu se samozřejmě mýlit.
  Stejně tak mám neodbytný pocit, že o výroku „Protože pokovení skla tehdy nebylo technicky známé“ by se dalo možná s úspěchem pochybovat, protože benátská zrcadla…
  Ale možná si ti benátčané své tajemství nanášení stříbra na vybroušené sklo dobře chránili.Nebo se to opravdu lehce časově míjí?
  Já měl za to, že problém byl v tom, že uměli jen rovné sklo a navíc ne planparalelní(Hůl do skla zabořená, zdá se býti dvakrát zalomená)…

 310. >>359 Jestli ta flaska byla za libru pade, musel ji tvuj tatik koupit tak v prvni petiletce.

 311. OT: Tohle k mému překvapení celkem stálo za přečtení; Schneidera jsem totiž dlouho bral spíše jen jako držitele jednostrannějších a rozhodně jednodušších názorů:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Napady-Jiriho-Drahose-smrdi-sirou-a-pekelnym-ohnem-Horackovy-blafy-Topolankova-minulost-A-nove-vlade-Jan-Schneider-doporucuje-Nebat-se-a-nekrast-518469

  Podobně nečernobílých článků teď v Parlamentních listech vídám nějak více; jako kdyby se věci kamsi posouvaly…

 312. … Tak si uvědomuji, že tu někde ještě nejspíš mám lahev Glenfidich v plechové krabici, a vlastně asi už třikrát starší, než se píše na štítku…

 313. Jestli to chutná jako mýdlo s jelenem, tak je to v pořádku ! 😉 😀 😀 😀 😀

 314. Šumaváku – řekl bych, že problém byl v tom, že u zrcadla pro dalekohled musí být pokovena, co nejdokonaleji vybroušená, první optická plocha. U obyčejného zrcadla je první optická plocha sklo a kovová vrstva je vzadu.
  Dnes se pro Newtonovy (a jiné zrcadlové) dalekohledy vakuově napařuje hliník a chrání mikroskopickým filmem.

 315. Zpátečníku, parlamentní listy jsou známá ideodiverzní centrála, kterou slušní lidé nečtou, natož aby tam publikovali ! (©Jakub Janda)

  😉 😀 😀 😀

 316. No, u toho zrcadla záleží na tom z které strany se na něj kouká… 😉 😀 😀

  Ale jo, já to chápu.

 317. 367 — Přesně tak, Šumaváku, ti místo toho studují filmografii dotyčného Jandy.

  364 — Ještě jsem neotevřel, těžko mohu posoudit… Navíc, což je mnohem horší, jsem už hezky dlouho neviděl kolem žádné mýdlo s jelenem. A že jich pamatuji; a jak těžká bývala do ruky; a jak ten reliéf připomínal zdobené voskové svíčky…

  Vůbec, když si to tak vezmu, nejvíc whisky jsem myslím vypil ještě téměř v dětství…

 318. Zpátečníku, to bylo Halladinovi.
  Whisky mýdlo nepřipomíná, to bylo míněno na jeho starý, načatý koňak !! 😀

 319. N o, tak já si naleju trochu toho portskýho, když to tak čtu….

  jinak s bráchou jsme si v poslední době k večernímu kafíčku na chalupě oblíbili rum. Samozřejmě, že ne tuzemskej. 🙂

 320. 370

  Přesvědčili jste mě, že je Martel v pořádku 🙂
  Ale moje značka to není.
  Možná, že řeknete , že jsem barbar, ale já radši Metaxu. 🙂

 321. Zpatecniku, ze jste pripomel Glenfidich. . .Mel jsem tu nesmirnou cest zatlacit oci flasce tehoz s Danny Smirickym – Skvoreckym. Nikdy na ten vecer nezapomenu. Skvorda mel radost, kdyz slysel sva slova ze Zbabelcu citovana valasskym uprdlikem ve Washingtonu. Ten Glenfidich musel taky slyset nase spolecne narikani nad Koncem nylonoveho veku.At ma ten vzacny clovek sklinku porad nalitou!

 322. 374
  Pan Škvorecký je už 5 let mrtvej.
  Ale je to jeden z mých nejoblíbenějších českých spisovatelů.
  Když jsem ho četl, bylo mi líto, že neznám jazz.
  A líbily se mi i jeho detektivky, které vydal jako Jan Zábrana, když on sám nesměl vydávat knihy.

 323. Martine TT – 😀 a já si myslel, že to ví každý, kromě Halladina. A vono ne 😀 😀

 324. Vis, Halladine, ze ja ti davam kredit. Ty se kazde rano vzbudis a vis, ze socialismus je tvoje nabozenstvi. A nepredstiras. Rekni mi tedy, jak muzes rad cist Skvoreckeho, z jehoz kazdeho slova cisela (nenavist? opovrzeni? uzij lepsiho synonyma) k rezimu, ktery diktuje mimo jine i to, jestli poslouchas jazz, ci dechovku. Mozna je to tvuj osobni problem, ze Satchmo, Duke Ellington, ci Ella nebyli v miste tveho vyrustani ku slyseni.

 325. 374 — Nojo, P.M., Hrabal a Škvorecký, za ně není náhrada (ostatně ani třeba za Pecku nebo za Putíka), a nejspíš se žádné už nedočkám. Příčinu bych spatřoval v tom, že ačkoliv opět (vzdor relativní hojnosti materiální) žijeme v mizerné době, což — jak každej ví — dobré literatuře vůčihledně svědčí, žádný autor už dnes nemá ony rakouskouherské a prvorepublikové kořeny.

 326. 377 — z jehoz kazdeho slova cisela (nenavist? opovrzeni? — No, chtěl jsem napsat cosi o podobné věci, něco i napsal, pak smázl jakožto přespříliš vágní, a když jste mezitím napsal citované, nějak naformuluji znovu:

  Skoro celé Hrabalovo dílo (snad) je pláčem nad zánikem starého dobrého Rakousko-Uherska, ztělesňovaného mj. (úmyslně) groteskní postavičkou strýce Pepina. Podobně u Škvoreckého: Neurčité naděje, jaké to bude, až konečně skončí válka, Němci, kolaboranti i jejich stupidní útlak zmizí, on půjde studovat do Prahy a otevře se před ním krásný svět plný zajímavých možností — a pak místo toho únor 1948. Řekl bych, že základní jeho polohou je lítost, lítost nad zaniklou budoucností.

  Ona taky z nenávisti, ba ani z opovržení se dobrá literatura myslím moc vystavět nedá…

 327. A ze mluvite, Zpatecniku o „mizerne dobe“, vratme se ke skutecne mizerii. „Zed“ od Jana Zabrany (Halladinem zmineneho) je z nejvetsich obzalob zhuverilosti, ktere na sve vlastni lidi komunisticky rezim pouzil.Nevim. Mluvi se o tom, ci je to jako s autorem Vami vcera uvedenym, ze se jen trpelive ceka, az se na Mauthauseny a komunisty do Jachymova poslane hrdiny, kteri predtim v bitve o Anglii vyhrali valku proti Hitlerovi prestane mluvit, protoze pametnici driv ci trochu pozdeji vymrou?

 328. >>379 Ano, „litost nad zaniklou budocnosti.“ Konec nylonoveho veku.

 329. PM 🙂

  poněkud se mýlíš,pokud simyslíš,že se každé ráno budím s myšlenkami na socialismus.
  A vůbec, co to vlastně ten socialismus je?

  Kdosi přiřkl Nikitovi ChrušČovovi výrok “ U nás není socialismus, u nás je bordel,socialismus je ve Švédsku“ 🙂
  A co se týká oněch třech jazzmanů, Řekl bych že u nás zakázaní nebyli,dokonce i nějaké koncerty u nás za socíku byly.
  O jazzu se tvrdilo,že je to hudba utiskovaných černochů, takže …
  V březnu 1965 navštívil Louis Armstrong na 10 dní Československo a vystoupil v pražské Lucerně. Jeho koncert moderovala dvojice Suchý-Šlitr. Akce se stala významnou společenskou událostí, které se účastnili i známí zpěváci a hudebníci tehdejšího Československa

  Reduta Jazz Club byl založen v roce 1958 a dnes je jedním z nejstarších jazzových klubů na světě. Začátkem roku 2016 byl deníkem The Guardian zařazen mezi Top ten jazz clubs v Evropě. Klub se může pochlubit dlouhou tradicí hostování těch nejlepších jazzmanů v rámci International Jazz Festival Praha, který zdejšímu publiku představil takové hvězdy jako B. B. King, Duke Ellington, Herbie Hancock, či držitel ceny Grammy Bob Mintzer.

  Noa i některých knihách pana Škvoreckého najdeš úlitby režimu.

 330. 380 — Zeď vzpomínek? Tu bohužel neznám. Od Zábrany jsem četl zejména deníky, a pak ovšem spoustu překladů (vlastně ani nevím přesně které, protože ve všech nesměl být podepsaný). Některé (Waugha, Conrada) jsem si dokonce porovnával s originálem, hledaje, kde je trošku vylepšil — opravdu se mu dařilo tam nenápadně dodat novou kvalitu, a cosi svého přidat i na klíčová místa, aniž by znásilnil původní text.

  Zábrana holt asi měl i ve zralém věku pocit, že celý svět je proti němu. Nejen bolševici, kteří ovšem ještě více ublížili jeho rodičům, ale zkrátka vůbec všecko. Ať už předpokládal, že se na vše zapomene, či nikoliv, křivdy nejspíš pokládal za neodčinitelné.

  Vlastně určitý protiklad ke Karlu Peckovi.

  Podobně u Židů. Projít Osvětimí (nebo tam skončit) pochopitelně nebyla žádná radost. Přeživší na to reagovali různě; jinak Primo Levi, jinak třeba Viktor Emmanuel Frankl… Obávám se, že Zábrana měl s neodčinitelností pravdu — ale třeba stejně tak mohl zapomenout právě on, to já nemohu posoudit. Pochopitelně nikdo nemůže odpustit bolševikům místo něj; jedině on by byl mohl. Možná bylo rozhodující, že analogicky jim on nemohl odpustit za své rodiče.

  No nic, už dávno jsem měl spát.

 331. A k tomu,co jsem napsal o Skvoreckém a Jazzu…
  Když jsem byl puboš,letěla jiná muzika. Betles atd. A jiné zahraniční kapely, ale i domácí.
  Třeba tahle:

  https://www.youtube.com/watch?v=ckNMjjxNWGk

  Jazz mě nějak nezaujal.
  Ale když čtu Škvoreckého, jak krásně o Jazzu píše, jak popisuje sóla,je mi to líto.
  Ale spíš kvůli Škvoreckému,než kvůli jazzu samotnému.

 332. Halladine, to je o.k. Ja se s tebou preci nehadam. Tvuj googl je nepremozitelny. Vis, ja jsem byl u toho, kdyz Satchmo hral v Praze. (Tedy, u prime televise, nemel jsem na vlak a utratu v Praze.) M.j., v pardalove Vsetine zalozil muj starsi kamarad Lada H. jazzovy klub hned po tebou zminovane Redute. Jindra S. mel tetu na Floride, ktera mu posilala desky a taky literaturu. Vedeli jsme tehdy velice dobre, ze mezi nami pri poslouchani sedi predstiraci lasky k jazzu, kteri pilne referuji o tech, kteri k nesocialisticke muzice vyznavaji nesvazackou naklonnost. Nevim, kolik ti je. Muzu ti ale ze zkusenosti rict, ze tvoji predchudci komunisti – socani se postarali o to, ze to tehdy stalo za velike, smutne hovno.

 333. PM,

  letos mi bude 66. A Satchma v TV si pamatuju taky 🙂 .Taky si pamatuju, ře byl u nás musikant,kterej ho napodoboval,a hrál jeho repertoár 🙂

  Opravdové socany komouši zrušili,a spoustu jich zavřeli.

 334. Avruk!
  Já přijel do Ostravy speciálně proto,aby mi v baráku namontovali další plynoměr, a přišlej řemeslník řekl, že revizní zpráva je propadlá – o tři týdny…. 🙁

 335. PM,
  znáš ty detektivky, které byly vydány pod jménem Jan Zábrana ? Vlastně jsem četl dvoje verze autorství. Podle jedné šlo o Škvoreckého knihy, vydané pod jménem Zábrana,protože Škvorecký měl zákaz,podle druhé byli oba spoluautoři.
  Nevím,co platí.
  Můžu dodat jako docx anebo epub

 336. Glenfiddich-ano, konečně se blížíme k whisky. 😉
  Není marné zalovit ani u Irů (třeba Kilbeggan), v bourbonech, které tady nejsou nejznámější (Rebel Yell), dokonce i u Kanaďanů (i když někteří milovníci bourbonu tvrdí, že kanadská nemá žádnou chuť).
  U portského stojí za to vyzkoušet nějaký starší ročník, 10, 20 i více let. Tedy pro toho, kdo ho má rád. A pamatujte, je to aperitiv nebo digestiv, maximálně 2 skleničky !;)

 337. 389 – i když nic předem neodsuzuji, bourbon jsem ochutnal v minulosti (ty profláknuté značky z televizní reklamy a byla to jen taková „lihovina“.

  Skotsko – to ano, nejraději single malt. Z běžných doporučuji Cardhu (Speyside) a nejkouřovější Laphroaigh. Pokud se stanete členy nějakého klubu, tak se dostanete k specialitám – např. cask strength malt a pod.

 338. >>386 To byl Rudolf Jelinek, trumpetak.

  Kdyz byl Satchmo v petasedesatem v Praze, to uz bylo hej! Uvadeli ho Suchy se Slitrem. Ta sprosta padesata leta byla za nami.Ne, ze by ta sedesata byla nejskvelejsi, ale ve srovnani s tim brutalnim kriminalem predtim to bylo nebe. Ja jsem se, Halladine, narodil jedenact roku pred tebou. Moje generace byli Jazzmani,ti mladsi tveho veku pak Big beati.To uz bylo hej, komousum ta muzika kazila spani.Zalozili jsme v mistnim klubu divadlo poesie;recitovali jsme americke lidovky , kamaradi nam k tomu hrali dixiland. Ta stara lod plna blues. Boze, to uz jsou veky!V Plameni otiskovali americke Beatniky a Stainbecka ci Hemingwaye, take Skvordu ci Hrabala jsi videl na stelarkach v knihkupectvich. Zpival nam do toho vseho Walda a Pilarka. Smich nas vsak brzy presel, kdyz k nam vtrhli Chorosi.Nedovedu si predstavit, ze se potom ten grobiansky ksindl, ktery panoval v padesatych letech zase vratil.Cetl jsem po letech korespodenci mezi temi skvelymi chlapy, Skvoreckym, ktery odesel a Zabranou, ktery se rozhodl zustat. Nejsmutnejsi cteni.

 339. P.M. promiň, byl to Jiří Jelínek, malíř a jazzový trumpetista. Proslavil se písní Motýl s Janou Malknechtovou. Objevil se i ve filmu Kdyby tisíc klarinetů.

  Tvůj omyl je vysvětlitelný – Rudolf Jelínek byl zakladatel slavné vizovické pálenice.

 340. Laphroaigh je hodně dobrý pití. Mladej mi občas něco přiveze z malejch palíren a je to zkapalněná radost. Profláknuté bourbony z reklam – ať už USA, nebo Can – nejsou nic moc a připomínají mi, nevím proč, mýdlovou vodu.

 341. >> halladin
  Máš na mysli trilogii „Vražda pro štěstí“, „Vražda se zárukou“ a „Vražda v zastoupení“. Tam byl Zábrana nejen „pokrývač“ ale i spoluautor. Když se při své návštěvě Prahy po roce 89 Škvorda zmínil o svém spoluautorství, tak na něj kdosi hodil exkrementem jako po lháři. Jenže – jak laskavý čtenář ví – je tam popisována řada šarád, rebusů a podobně, nu a v jednom akrostichu byla schována věta, deklarující spoluautorství škvoreckého a Zábrany. Matně si vzomínám, že pro někoho to bylo nepříjemné zjištění.

  >> P.M. V září 1969 jsem na trajektu Oostende-Dover koupil originální VSOP koňak (značku si už nepamatuji) za 2 libry.

 342. Dobré zas ráno… Vždy jsem se domníval, že politik by měl být nejen dospělý, ale i svéprávný… Zdá se, že svéprávnost – alespoň u sernátorů – není podmínkou… Jinak si nedovedu vysvětlit počínání toho blba, který jsa sernátorem se nechal zvolit podsrancem a náhle zjistil, že jaxi nemůže sedět jednou prdelí na dvou posvíceních… No, ale aspoň si průměrný český volič udělá představu o inteligenci svých politických reprezentantů…

 343. Já zase připomenu abstinentům, aby se VSOP vyhýbali – je to totiž již dávno před vznikem EU varovná formule:
  Velmi Silné Opatrně Píti!

 344. >> P.M.
  Já jsem věkem mezi halladinem a Vámi (omlouvám se, ale netroufám si starším tykat). Ona ta 60. léta byla asi specifická – viz https://www.youtube.com/watch?v=wlFCSA8Ktmk. Dnes se mi zdá nepochopitelné, že v teoreticky neintelektuálním prostředí strojní průmyslovky asi tak čtvrtina naší třídy odebírala Plamen. –A přeshraniční korespondece. Moc se mi líbily dopisy, které psal Škvorecký svému kamarádovi detektivkáři Frantovi Jungwirthovi (Dušane, zdravím v novém roce!) coby Čechoameričan poněkud už zapomínající češtinu. Dlouho jsem pak používal jeho závěrečnou větu „Posílám Ti srdcový pozdrav!“. (Některé čumkarty zase podepisoval jako Joe Earwig.)

 345. Šlo o počáteční písmena kapitol – bylo to nějak: Škvorecky fecit

 346. Sám Škvorecký k tomu řekl v rozhovoru pro Lidovky v roce 2009:

  „Celkem jsme napsali tři Vraždy z pěti zamýšlených. Vycházely pod jménem Jana Zábrany, protože já byl v situaci, kterou bych mohl parafrázovat jako „ztížená možnost vydávání“. Nakonec jsem se Zdenou odejel do exilu a nějaký čas jsem si sliboval, že čtvrtý a pátý díl napíšu sám a propašuju rukopis opačným směrem, tedy z Toronta do Prahy Honzovi. To by nasadilo korunu žertu, který jsme si s Honzou dovolili ve třetím díle plánované pentalogie, Vražda v zastoupení. Tam když čtete první písmena prvních slov po sobě jdoucích kapitol, dávají dohromady akrostich, pro větší špás navíc latinský: Škvorecký et Zábrana fecerunt ioculum. Neboli že Š.a Z. si udělali legraci.“
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byly-to-ulitby-bohum-0ri-/redakce.aspx?c=A090227_132625_ln_redakce_mel

 347. >> quivis
  Ve 3. knížce: „Škvorecký et Zábrana fecerunt ioculum“

 348. Jo, jo, já ji mám na chalupě, tak jsem to bral jen po paměti

 349. Ten blb se nechal napsat na spodek kandidtky, na normálně nevolitelné místo, aby přilákal voliče, a zřejmě netušil,jak moc je u voličů oblíbenej, že ho vykroužkujou 😀

  Samozřejmě, jeho výkřiky po tom,co zjistil,že přišel o flákání v Senátu,a měl by trávit daleko větší dobu v Palamentu nutně vzbuzovaly buď podiv,anebo veselí 😀

 350. Dobré dopoledne,

  stran Škvoreckého – moje srdeční záležitost je Prima sezóna a Zbabělci. To proto, že jsem taky studovala na gymnaziu a prožila středoškolská léta v tom krásném městě Kostelci. Vím, kdo byli profesoři „Vojta“ a „Buvol“, v povídkách zmínění, učili mně taky.
  Z kavárny hotelu Beránek opravdu lze pozorovat studenty, táhnoucí od gymnazia k nádraží.
  Port Artur existuje dodnes, je to ovšem poněkud zpustlej pajzl a výhled na zámek je dnes zakrytý panelákem.
  I hospoda Vatikán existuje a po létech, kdy byla oficielne přejmenována neškodným názvem „U Jiřího z Poděbrad“, který s eovšem mezi lidmi vůbec neujal, se vrátila k původnímu názvu, pod kterým ji zná každej. Míváme tam třídní srazy.

  Danny se vrátil a sedí, vyveden z bronzu na náměstí na lavičce. jen ho nějak blbě natiočili, k tej trase, kudy chodí holky z gymnazia je otočen zády. To mu teda dělat neměli.

  Ostatně měla jsem o těch místech album na rajčeti.

 351. Tak jsem včera náhodnou shlédla na TV Barrandov rozhovor majitele TV p. Soukupa s prezidentem M. Zemanem. A bylo to užitečné. Utvrdilo mne to v tom, že můj názor Zemana nevolit, je podle mne správný.

 352. (369) Mýdlo s jelenem mají v samoobsluze u Újezda, kam chodím pro chleba. Chleba mají dobrý, to mýdlo jsem nezkoušel.
  (406) Ač jsem neshlédl a místo toho budoval občanskou společnost z.s. tak ten názor už mne drží dost dlouho. 😛

 353. 407 Dano, co tak najednou? Před tím až tak nevadil? Co se změnilo?
  Je to tak špatné, že je nutno měnit? Za koho? Co se tím změní? Co se tím změní ve Tvém životě? Kvůli pocitům? Kvůli nějakému jednomu rozhovoru?

 354. Schumi, proč soudíš, že najednou? Já Zemana nevolila. Ani jednou.

 355. 377 P.M. Je to tím, že Halladin je rozkošatělej. To mi je sympatické. Lidé nepasující do předpřipravených šuplat.

 356. 409 Dano, pak se nemusíš utvrzovat… Kdyby byl zvolený kdokoli jiný, nohu za krk si nedám, chutnat mi kvůli tomu nepřestane natož abych korzoval po náměstí s nesouhlasnou cedulí.

 357. Neschopnost pochopit jednoduchou implikaci, ekvivalenci nebo pár čísel z reality není tak úplně „rozkošatělost“.
  Tedy aspoň donedávna nebyla. Možná je to teď podkategorie „dyskalkulika“.

 358. BTW, jak fungují média.

  Před rokem byl Bannon arcinepřítel.
  https://svet.sme.sk/c/20383730/trumpov-radca-je-konspirator-aj-bojovnik-proti-antikoncepcii.html

  Dnes jsou jeho názory, které „představují amerického prezidenta Donalda Trumpa v nelichotivém světle“ zajímavé, poučné a zajisté i pravdivé. Zřejmě se úplně změnil a už není bigotní lhář, rasista, fašista…
  https://svet.sme.sk/c/20731432/kontroverzna-kniha-o-trumpovi-je-v-predaji-predcasne-bol-o-nu-velky-zaujem.html

  Pravdaláska na nějakou osobní integritu kašle, důležité je jenom to, zda je dotyčný s ní nebo proti ní.

 359. 414

  Nějaké hodnocení Bannona, ať už plus nebo mínus jsem v tom odkazu nenašel. Jen to, že cosi napsal, a lidi objednávaj jako by je za to platil. 😀

 360. Pokud byl někdo v době, když byl s Trumpem notorický lhář, přestal ním být po odchodu od Trumpa ?
  Proč Guardian cituje člověka, kterého ještě před rokem klasifikoval jako notorického lháře ? Jsou jeho pomluvy Trumpa teď pravdivé ?

 361. 406 — A jestli bych se směl zeptat, Dano, koho byste tedy pro nadcházející presidentské období prosím pokládala za nejvhodnějšího, ať již z těch devíti kandidujících, anebo třeba i ze všech lidí, kteří by kandidovat byli mohli, kdyby byli chtěli a kdyby si k tomu byli opatřili zákonem požadované podpisy?

  Ještě si však dovolím ten dotaz trochu omezit: Tu vhodnost bych neposuzoval (jen) v nějakém ideálním smyslu, ale především jako praktickou schopnost presidentský úřad zastávat k Vaší spokojenosti a s respektem k Vašim zájmům či dle Vaší představy o českých zájmech. (Naopak bych prozatím zcela odhlédl od reálné volitelnosti, která ovšem závisí také na postojích, názorech a pocitech všech ostatních voličů a nevoličů.)

 362. 417 — Víte, NoName, ono je myslím třeba zkoumat nejen, zda se zrovna bojuje dělostřelectvem, plamenomety, otravnými plyny či kulomety, ale také kde je a kterým směrem se pohybuje fronta a jak velké mají jednotlivé strany ztráty…

 363. Zpátečníku, problémem přímé volby je to, že lidi lépe vědí, koho by tam nechtěli, než koho by tam chtěli. Moji kolegové – vesměs vysokoškolsky vzdělaní a profesně schopní lidé k letošní volbě ve většině přistupují s tím, že je vlastně jedno, kdo bude prezidentem, hlavně ať to není Zeman.

  Možná by bylo lepší, a hlavně levnější tedy jako první kolo udělat referendum s otázkou „chcete zemana“ a pokud ho většina chtít nebude, tak ze zbylých kandidátů prezidenta vylosovat.

  Myslím, že sranda budou hlavně další volby. Zeman, Havel i Klaus byli tři osobnosti silné a výrazné a pro polistopadové období svým způsobem klíčové, ať už v negativním nebo pozitivním smyslu.

  Se Zemanem tenhle triumvirát končí. To bude teprv panoptikum 😀

 364. 417 – já bych řekl, že to, že kritizuje Trumpa je důkazem toho, že si uvědomil svých chybných cest, odklonil se od nich a činí pokání… 😀

 365. 413 Domnívám se, že pochopení jednoduché implikace, ekvivalecnci nebo pár čísel z reality není pro četbu a pochopení Škvoreckého nezbytně nutným předpokladem.
  Ostatně i uvědomělý marxista – leninista rád odhlédne od Komunistického manifestu za poznáním ideologie z tábora nepřítele aby navíc osvěžen několika úpadkovými synkopami pokračoval v hlubokém studiu klasiků světové revoluce v přípravě na konečné zúčtování s vykořisťovatelským režimem.

 366. 420 Jistěže. To je demokracie. I poddaní mají právo na kratochvilné pobavení zrůdami

 367. Na zapadni fronte klid. (Je vsak jeste brzy po ranu a je tu Zima jak v Rusku. Vsadim se vsak, ze az slunko poradne vyleze, sem tam nejaka facka padne.)

  Burza- record pres 25000.
  Nejnizzsi nezamestnanost
  Nejnizsi nezamestnanost cernych Americanu, co kdo pamatuje.
  Apple prevadi domu do Ameriky pres 200 Bilionu

  Steve Bannon je typicky urvany vagon.Zadne brzdy. Jenze takovy musi nutne driv nebo pozdeji narazit. Ja se mu nedivim, ze nemohl ani vystat sefovu dceru Ivanku a jejiho na muj vkus prilis ulizaneho manzela. Ja sam jsem rval mezi svymi ctyrmi zdmi proti tomu, aby ti dva sedeli v oficielni funkci ve vajthausu.Ten moment, kdyz tam prisli, se mezi ostatnimi vedelo, ze meritko pro pracovni vykon nebude stejne.(Nevim, jak je Jared dobry v tom co ma delat, ale stejne.) No a Ivanka mne ani za mak nepasuje mezi horniky z West Virginia, o tech, co makaji ve fabrikach ve Wisconsin a Ohio ani nemluve. Jeji fotr mezi tema lidma pasuje perfektne, je v jejich prostredi jako ryba ve vode.Nicmene, rozhodnuti bylo jeho.Steve jako primy politicky poradce presidentovi to neustal. Nejen dceruska a zet mu byli trnem v oku. Podle me byt „jenom“ poradcem mu nebylo dost.Prvni vec, kterou udelal, vybral protikandidata na uvolnene senatorske kreslo v Alabame, ktera byla vzdycky v kapse Republikanu. Tam ten urvany vagon narazil. Republikani maji po Stevove akci o kreslo min. Vykrikovat o absolutni politicke cistote a sam lezt na pedestal jako representant cisteho Libertarismu zmenilo Stevuv pedestal v pranyr.M.j. to, ze si v te knizce vzal nepekne do huby Donalda mladsiho, tim i me hluboce nasral.

  Steve Bannon, jeste vcera nejsprostsi Antichrist, bude nepochybne nejvetsim milackem nasich marxistickych medii. Nepochybne bude mit permanentne prostreno u Sorosova stolu. Ze bych se pletl?

 368. no jo, ani ta zubatá si nedá v novém roce pohov…

  Zemřel Marián Labuda.

 369. ad 389 No Name, u mne v polici stojí portské ( Je tam ještě nápis Messiash) z roku 1947. Jako takové to bylo koupeno jako dárek, i s tím výrazně napsaným letopočtem.Mám jej ochutnat? Nějak ani nemám chuť se do něj pustit.
  Jiří Jelínek býval k vidění v restauraci “ Na Šachtě“ poblíž nádraží Bubny.

 370. 420 — S tím souhlasím, maYdo, zejména tedy s prvním odstavcem; koneckonců víceméně právě proto jsem si dotaz 418 dovolil položit. Ale počkal bych ještě, jestli si jej přečte Dana.

 371. >>397 Ja Vam, DVD, ze srdce dekuju. Skoda, ze Spaleneho pocitani let muselo skoncit u te smutne sedesatky osmicky. . .
  P.S. Paklize me nekdy oslovite, bude mym potesenim a vysadou, kdyz uslysim zajmeno TY.

 372. 426 P.M. Nanejvýš vhodné připomenutí. To jsou klíčové záležitosti. Ne krafání kdo tu bude prezidentem, když navíc je jasné, že jestli nezasáhne vyšší moc tak jím bude Zeman. Ono je i diskutábl co je příčinou růstu u vás za Louží. Kdyby se Obama trefil do té jízdy… Mně se to jeví tak, že největším uměním jak vejít do historie jako úspěšný státník, je nejen být zvolen, ale trefit se těsně před začátek konjunktury a vystoupit před jejím koncem.
  Nic neroste do nebe. Sleduju situaci na kryptoměnách, lítá to jak hodnoty na jednotce intenzívní péče. Všeobecný optimismus je napojený na konjunkturu. Držkopád bude převeliký, obávám se, že větší než ten co začal před deseti lety.

 373. 432 – čtu zásadní popření úlohy osobnosti v dějinách. Kryptoměny – není snad ruleta v kasinu větší povyražení? Nebo třeba Sportka. Tam to taky lítá. Šťastných deset.

 374. Jirko – pan Messias byl vinař a jeho portské je známé. Já bych doporučil koupit běžné portské a ochutnat. Samozřejmě červené Ruby. Pak zkusit desetileté, což není až takový rozdíl v ceně. A nakonec bych pro srovnání, při nějaké lepší příležitosti, ochutnal to starodávné.
  Ovšem varuji – jestli je na tmavé lahvi jen výrazný nápis PORTO 1947 MESSIAS, pak by ti mohlo být líto, že piješ flašku za 20 tisíc.

 375. Ještě pro Jirku – v kterých letech byl Jiří Jelínek k vidění u nádraží? On totiž jako jeden z mála přežil tragickou nehodu skupiny kytaristy Karla Duby, která byla zdecimována v Mongolsku zrovna 21.8.1968. Velice ho to zlomilo a začal pít 1. ligu. Už moc nehrál a dělal u ČSD nástěnkáře.

 376. Po pauze způsobené přesunem z OV domů poznamenám .
  Pokud je ohlášena kniha, která zřejme zlikviduje rekordy prodeje v současné době, bývá zvykem se o ní a jejím obsahu v novinách zmínit, a už má autor rohy nebo křídla andělská.
  Povinnost tisku je oznamovat pozoruhodné novinky.

 377. >>432 „Dikutabl“ tady neni nic. Ten patern je i pro laika jako jsem ja jasny jak facka a historie se opakuje. Vzpomenme laskou a dobrotou ozareneho Jimmy Cartera. Vzpomenme take, ze jsme nemohli vyjet v nedeli na vylet, protoze bylo oil embargo. Vzpomenme appeasement vuci Sovetskemu Svazu a fotky Jimmyho, jak se objima s Breznevem. Vzpomenme vsak taky na to, ze kubanska armada zabrala pro Brezneva Angolu a Stredni Amerika zacinala louskat azbuku.O invazi Ceskoslovenska nepadla zminka,zatimco nas laskou oplyvajici president nam radil, ze kdyz si v zime nemuzeme zatopit, mame si oblect tlustejsi svetr.Pomohl radikalum v Iranu svrhnot Pahlaviho a tak nam (a nejen nam)nadelil paskvil, ktery je tam dodneska. Kdyz po Carterovi prisel Reagan, vsecko se rozesmalo. Rusum rekl, ze jsou Evil Empire. Na fleku propustil unionove vyderace z letist. Obklopil se nejlepsimi lidmi a snizil dane. Arabi o nejakem novem embargo ani nepipli. Bylo po vydirani – dusledky byly jasne.Gorbacovovi rekl:Mr. Gorbacov, strhnete tu zed!
  Podobnosti mezi Carterovym gazdovanim a tim Obamovym jsou tu jako na talirku, krome toho, ze Jimmy Carter byl vlastenec, ktery by za Ameriku dal na fleku zivot.To by, ovsem, Husseinovi Prvnimu ani nenapadlo.
  Chci tady jen rici, ze se z Obamovych sracek jen zaciname vyhrabavat.Jak dlouho bude euforie trvat jenom Pan Buh vi. Ale uvazovat o padu na drzku ted,jak posledni veta v #432 nadhazuje, kdyz se teprve ze sracek zaciname vzpamatovavat, by nam do skoku prilis nepridalo.

 378. A čt prej dá mimořádně vesničku střediskovou.

 379. Inu,PM,
  každej může mít na ekonomický vývoj svůj názor. Zda je ten či onen správný, ukáže budoucnost.
  A myslím, že Schumimluvil o celosvětovém vývoji,ne o USA speciálně. Jak nás učil Marx :-),
  po každé konjunktuře nastává pokles ekonomiky – dřive nobo později.Taky se tomu říká hospodářská krize.
  A nemám dojem, že by i nejpravicovější ekonomové měli odvahu to popírat

 380. 437 P.M. jenže hospodářské cykly jsou delší než doba Trumpova prezidentování i než jedno prezidentské období. Nehledě na jejich předcházející příčinnost. Obama se trefil mezi Bushe a Trumpa.
  Je všeobecně sdílenou chybou přičítat příčinnost „za“.

 381. >>439 Halladine, take ja mam statnice z Marxismu. O tom padu na drzku, krizi, jestli insistujes, hovorili nasi rudi profesori v souvislosti s kapitalismem radi a porad. Jejich odpoved na nebezpeci krize jiste taky znas – vsecko znarodnit a ridit centralnim planovanim. Padu do krize se nemusel nikdo bat. Byla permanentni.

 382. Reagan především s Gorbačovem hrál fér. Což se o ostatních nedá říct.

 383. PM, tak to jsi lepší než já.Já státnici z marxáku nemám. 😀
  A jednu krizi jsme zažili, a se znárodnováním neměla nic společného.

 384. 441 P.M. Dávali přednost stabilitě na nižší úrovni před nestabilitou na vyšší úrovni. Jenže kdyby sami důsledně aplikovali dialektický a historický materialismus jako poznávací metodu na své společenské učení, spolu s pozitivní přírodovědou, kterou se zaklínali při vědeckém atheismu, museli by dojít k závěru, že jejich sociální učení je chybné, protože je v rozporu s přirozeným řádem světa založeným na nezměnitelných zákonitostech. To, že svůj koncept a systém nějak nazvali neznamená, že takový byl. Třebaže takový nebyl, ale jen v náznacích udržovaných silou a klamem, z přirozených příčin by netrval dlouho. Ve stejném omylu žijí „demokraté“. Hlásané demokratické principy jsou iluzí a takovou a dočasnou je i takzvaná „demokracie“. Jedna či několik lidských generací není dostatečně dlouhým testovacím obdobím.

 385. >>442 „Hrat fer“ nese vysledky. Kuprikladu:Trump oslovil situaci v NATO. Nevim presne (Halladin doda?)kdy clenove odsouhlasili, ze vsichni budou prispivat dvema procenty z narodniho produktu na NATO.Jak leta sla a Evropa se citila (a citi) v bezpeci, vsichni (az na par vyjimek)se na slib vykaslali a hloupi Amici to za ne zatahli.Trump byl evropskymi intelektualy oznacen za etiketu neznajiciho nezdvoraka. Pardon? Smlouva by mela byt smlouvou, nebo se pletu?

  Spojene narody: U.S. prispiva 22% rozpoctu. Nejen to. Kdejaky supak dostava rocne na to, aby meli co jist, hlavne vsak na to, aby mohli zit na vysoke noze vudcove tech supaku. Kdyz vsak prijde v U.N. k nejakemu hlasovani, temer vsichni pozivaci almuzen se postavi proti Americe.Minuly tyden dostali upozorneni, ze uplatky prestanou.Dnes rano dostal Pakistan, do ktereho jsme od roku 2001 vrazili 33 Bilionu dolaru zpravu, ze jsou s tim konciny.

  Parizsky accord. Jsme z toho svindlu venku, chvala Bohu!Byla to jen cast planu Usamy Obama srazit tuto zem , abychom v tom globalnim raji nahodou nevycuhovali.

  Atd, atd. Vim, ze ve svem pokrocilem veku vyskam jako pubertak, ale, holt, blyska se na casy. Nechci tady po tech vsech strapacich natahnout brka nasranej.

 386. Co je nazýváno demokracií, ve skutečnosti je polyarchií s různě zastoupenými mocenskými prvky. Ale na papíru, například jako články Ústavy to vypadá pěkně. A jako přesvědčující argument, že proto MY jsme lepší než jiní, také. Především pro sebepotvrzení a sebeutvrzení. Ovšem běda, když to někdo vezme opravdu vážně. Toho je nutno se zbavit.

 387. 443 „Já státnici z marxáku nemám“

  To je paradox jak ze Škvoreckého.

 388. No, tak kdybyste, P.M., zavřeli kohout těm Spojeným národům, asi by se houby stalo. Užitečnost tej organizace pro cokoliv jiného, než vydržování všelijakých šupáků, jak Vy říkáte, mi tak nějak uniká…

 389. Schumi,
  už se to tu probíralo. Já promoval v roce 1976, a přišlo to o pár roků později.
  Mám dojem,že maydu to už chytilo.

 390. 449 Ale na Dějiny MHD nebo Základy Marxleninské filosofie jsi chodil, ne? Zápočty máš?

 391. Jo, my byli první ročník na technice, kde byly ty státnice povinný. Humanitní obory na Karlovce to měly ještě o rok dřív.

 392. Co se týče Poláků a Rusů, je to tak, že každý chvilku tahá pilku. Poláci posléze za kratší konec. Vztah Polsko – Rusko není naším problémem a při tom by mělo zůstat. Zájem USA v o Polsko chápu v rámci velmocenské rivality. Ukazuje se, že „zadržování“ komunismu nebylo jediným a snad i hlavním důvodem. Krom toho, čtyřicetimilionové vhodně motivované Polsko je i zajímavým zbraňovým odbytištěm. To co koupí mu sice reálně bude k hovnu, stejně tak co nakoupí potom a tak dál, ale pro zbrojaře kšeft je to dobrý.
  Ledaže….by se Rusko nechalo rozparcelovat. Německý sektor, Francouzský sektor, Anglický sektor, Americký sektor. I na menší poskoky by něco málo zbylo.
  Ovšem, je tu…chvilka napětí…. Čína! Do zbraňéééééé!!!

 393. My měli z těch pavěd zkoušku. Vždycky na konci ročníku. Státnice na závěr studia byla jaksi navíc. Zdůvodňovali to tím, abychom přišli do práce už politicky vzdělaní a mohli se věnovat profesi a ne politickým školením 😀 😀 😀

  Ale v tej práci se samozřejmě našlo vždycky něco, co bylo třeba ještě rozvinout, případně znalosti aktualizovat. NAštěstí se šlo taky z toho vykroutit s poukazem na práci. Pokud jste nechtěli dělat karieru a nepotřebovali jste čárky do kádrovýho dotazníku, mohli jste na to vcelku kašlat.

 394. 449, halladine, já to myslel s ohledem na P.M., jak ze zámoří Tebe socialistického nedovzdělance školí z marxáku
  😀

 395. Ale abych byla spravedlivá, navštívila jsem jedno nebo dvě odborná školení, pořádaná v rámci jakéhosi programu celoživotního vzdělávání načí komorou a profesně mně to neosvítilo o nic víc, než ten marxismus 😀 😀 😀

 396. 453 maYdo, teď jsem za to vděčný. Dalo mi to kritický základ na kterém jsem mohl stavět.
  Tři zdroje, díky za ně. I za poznání té francouzské fantasmagorie, o jejíž realizaci se snaží EU. Tehdejší a z nich vycházející nynější utopisti, to je nářez.
  Ovšem anglická ekonomie, Adam Smith…teprve později jsem docenil. A politická ekonomie? Na semináře nás měl Ing. Večeř. Socialistické se věnoval jen z musu. Za základy, které mi dal, jsem vděčný. Teprve pak, s dost velkým odstupem, jsem přečetl Bohatství národů. Tlustá bichle mě odrazovala, jenže hrozně jsem se nudil, v knihkupectví šel kolem regálu, viděl, vzpomněl, koupil. Pak Ekonomii od Samuelsona, s Klausovou předmluvou. Pak se zjevil Modrej. Úžasná žranice.

 397. No, jo, schumi, my neměli štěstí na takový, co se socialismu věnovali jen z musu….

 398. Naprosto nepolitický komentář: Tak jsem dnes odpoledne přece jen odvezla ten „zoctovatělý“ kvas do pálenice. A výsledek? Z cca 220 l kvasu 26 l jabkovice. 50%. Pitelné. Mýlit se je lidské. 🙂

 399. Jo jo, – pane doktore, Vy jste se zase kochal…
  nesmrtelné… Zejména v jeho podání…
  Tak ať na něj lidi vzpomínají v dobrým…

 400. (442) Já bych to řekl jinak: Pokud už vůbec nějaké „fér“ v politice existuje, tak Gorbačov byl netypický Rus. On hrál férověji, než je v Rusku (SSSR) obvyklé.
  (452) Jo zbrojaři, to je pakáž. Francouzi, Britové, Američani je ve třicátých letech „vzali u huby“ a jak se jim to panečku vyplatilo! 😛
  (458) Alespoň jedna dobrá zpráva. 🙂

 401. Dano, tak to ti přeji. Snad to byl jen závan ze shora. Mícháš nebo necháváš deku?

 402. Martine, nechávám deku, ale zvažuju změnu postupu.

 403. Pak je to jasné. V dece se občas objevují plísně nebo může povrch zoxidovat. Odstraňování deky před odvozem kvasu představuje jednu z nejrizikovějších operací na cestě do pálenice. Staří dědci sice pořád tvrdí, že „s kvasem se nemá hýbat“, ale já jsem si ověřil, že pravidelná denní kontrola a udržování čisté hladiny (povrchu) je na prospěch výsledku.

  Jinak gratuluji k poměru 220/26, ten rok byl asi opravdu sladký.

 404. Martine, s výsledkem jsem docela spokojená. Všude v sousedství byly jabloně plané, jen já měla stromy obsypané, až jsem musela větve podpírat. Na četně dotazy „naštvaných“ spoluobčanů jsem odpovídala – to je tím, že se líp modlím! (Zdravím, PeSi 🙂 )
  A je pravda, že jsem zvažovala právě odstraňování deky, ale ta operace se mi jeví příliš riziková, náročná na provedení, takže zatím zůstává jen u úvah. Uvidíme letos.

 405. 464 Dano, přeju a blahopřeju.
  K dokonalosti zbývá…když jsou domácí automatické pekárny…

  Dopíjím Egri Bikavér a říkám si, kurva, proč osoba A musí platit osobě C za to co dělá se svým majetkem? Budeme platit ze Slunce pro vlastní potřebu? Nebo z ponožek, nebo z čehokoli jiného, protože nějaký feudál vydávající se za demokrata to nařizuje?

 406. 435 Martine děkuji. Tušil jsem – i díky povaze toho, kdo ji věnoval- že by lahev s datací 1947 mohla být cenná a jako starému skrblíkovi ( ale tím jsem byl i za mlada !) by mně to nechutnalo při pomyšlení, kolik stojí jeden lok. A ta hrůza, že něco rozleju!!
  Ad Jiří jelínek: vím to od kamaráda, který tam měl svoji židli a byl denním návštěvníkem. Tipuji kolem roku 2005. Bohužel se ho nemohu zeptat, popíjí tam někde s J.J. u nebeskýho baru

 407. 385 – P.M. Mám celý, nesestříhaný koncert Satchma – i s rozhovorem s Dorůžkou, na magnetofonovém pásku (mono).

 408. Jirko – ty jsi v tom nevinně, ale Jiří Jelínek se uchlastal v roce 1984 – bohužel.

  Dušane, na koncertu jsem bohužel nebyl, jen jsem později při každodenních návštěvách v Semaforu oblézal stěny a luštil autogramy slavných návštěvníků.

  BTW – co si počít s archiváliemi. Včera jsem vyklízel další zákoutí, kde jsou výtisky Literárních Listů od nultého čísla z února 1968. Papír už žloutne a já nemám to srdce ho likvidovat. Knihovna? Která? Archiv? Kde? A co když je to notoricky známá tiskovina? My dědci už musíme myslet i na to, jestli potomci při úklidu nespálí všechno, co najdou.

 409. Jirko, jak píše Martin, je to dost drahá láhev. Nicméně, já osobně bych to zkusil. Ono některé zážitky jsou … k nezaplacení.
  A jak píše, je potřeba začít běžným 5 letým a postupovat k 10, 20, 40 letům. To doporučují i v portských „porto housech“. Opačným postupem konzument nedocení chuť starších ročníků.
  Jinak v Portu lze koupit hodně ročníků začínajících 19, nejdražší skleničku jsem viděl asi za 200 euro.
  Dá se koupit i módní růžové, hlavně u „masových značek“ jako Sandeman nebo Porto Cruz.
  Bíle portské pak míchají s tonikem, není to špatné.

 410. Musim se tu taky pochlubit. Ne, pani Dano, jabcak jsem nepalil, ale odskocil jsem si k rece na dve hodinky na ryby.Po stranach reky byly ledove krajky, ale slunicko pekne svitilo.Pstruzi asi odpocivali nekde u dna – nic. Uz jsem to malem zabalil, kdyz najednou hwaaam! a muj muskarsky prut predvedl perfektni oblouk. Pstruh – duhak meril sedesat dva centimetru. Kdyz jsem si ho vyfotil a poustel ho zpatky do reky, povzpominal jsem na tatu a Becvu, kamarady a brachu. Myslim, ze se na me ten jeste pred chvili ne moc spokojeny pstruh trosku usmal. Life is good!

 411. Jo,Martine,

  zkoušky jo,a já ani netvrdil že ne. To byl celkem zbytečný dotaz.
  Ale státnici jsme neměli. A mezi státnicí a obyčejnou zkouškou je rozdíl.
  Stejně by mě zajímalo, jak PM přišel k té státnici. Já měl dojem,že to,že PM nepustili na VŠ byl jeden z důvodů, proč emigroval.

 412. Gorbačev i Jelcin byli především naivkové……

 413. Halladine, vidim, ze o mne googl malo vi.Me nepustili do skoly po maturite v roce 1958. Ty myslis, ze jsem od te doby trucoval a jedine co jsem delal, bylo studovani marxismu? Uz jsem to tu mlel jednou: Musel jsem tehdy, jako syn burzousta, na rok do Zbrojovky na povinny styk s delnickou tridou. (To jsou ti, o ktere vy, socani tak pilne pecujete.)Po roce otvirali Pedagogicky Institut ve Zline a brali KAZDEHO chlapa, protoze chlapi vydelavali dvakrat tolik jak ucitele jinde. No, vzali i me a tam jsem byl hned v prvnim semestru vystaven osviceni maxismem.Uz to mas?Ta prevychova zrejme moc nepracovala. Vzal jsem roha s odrenyma usima v sedmdesatem. Ver mne, ze z trucu po te maturite uz to tehdy nebylo.

  O tom Gorbacovovi to neni tak uplne pravda. Pamatujes, jak s nim Reagan vycouval v Reykjaviku? Rusaci uz byli uzbrojeni tak, ze jim nezbyvalo ani na stakan vodky. Ty bomby a rakety co meli, se jist moc dobre nedaly.No a Gorby byl slusnej natolik, ze to zavodeni ve zbrojeni zabalil. To nebyla, jak rikas, naivita. Nic jineho mu nezbyvalo.

 414. PM,

  naprosto ti věřím, že jsi na Pajdáku skládal nějakou zkoušku ( zkoušky) z marxáku. Stejně jako já. Ale byla to státnice ?
  Ohledně tebe jsem negoogloval Ono taky hledat na googlu PM 🙂

 415. Ohledně naivity Gorbyho..
  Ani jsem neměl na mysli gorbyho zahraniční aktivity, jako spíš aktivity vnitřní. Ty musely zákonitě vést k rozpadu SSSR.

 416. Halladine, budes mi muset verit.(O te statnici.)
  Jinak s tim Gorby: At byl naivni, ci rozpolceny, jak tu naznacujes, tim se Sojuz nepodelal. Byli na hromade, protoze tam gazdovali podle navodu Marxe a Lenina. Meli socialismus. Vysledky jsou vzdycky stejne. Chces si povidat o Venezuele?

 417. PM,

  Venezuela má ekonomické problémy, protože jejich ekonomika je příliš závislá na exportu ropy. Spousta věcí se musí dovážet, a teď není za co A nízké ceny ropy…..
  I kdyby nastoupila jakákoli jiná vláda, nezmění se to.

  Co se týká SSSR. Zavádět demokracii , a myslet si, že SSSR vydrží bylo naivní.
  Ne s Pobaltím,nenávidějicím SSSR a Rusy, se spoustou mohamedánských národů ve střední Azii atd….. V tomhle má Putin situaci mnohem lehčí.
  Pokud chtěl Gorby rozpustit SSSR, byla to vhodná ceste. Jenže on nechtěl…
  Úspěšněji to vedli Číňané – žádnou demiokracii, ale víceméně zavést kapitalismus a umožnit zahraniční investice. Následkem toho se drasticky zvýšil blahobyt obyvatelstva, to je spokojené, a nereptá.

  Mimochodem, před řadou let jsem tu psal, že západní ekonomická politika vůči Číně je bláhová, že umožňuje Číně příliš ekonomicky zesílit, a že na čínský export by měly být vyšší cla. Tehdy to zejména Foundry odmítal. Taky jsem psal, že Západ by spíš měl nevrtat do Rusů, a spíš si z nich udělat spojence proti Číně, protože Rusové taky mají pár důvodů, proč se Číny bát.

  No, dnes se zdá, že Trump mnohé mé názory převzal 😉 😀
  No, dnes více méně trump tvrdí to samé co já.

 418. Dobré zas ráno… 2 martin – asi ideální by bylo, nechat to oscanovat a někde vystavit digitálně. Jsou (prý) knihovny, které se na takové věci specializujou. Já bych to rozhodně nevyhazoval, už jen proto, že na základě těch Literárek lze uvést leckteré pohádkové příběhy na pravou míru, což protagonistům obvykle nebývá příjemné, když jim někdo připomene jejich minulost… Proto taky většina z nich spoléhá na to, že si lidi nepamatujou… Třeba zrovna naše magnificence…

 419. OT: Před pár měsíci jsem zde na pár řádcích vyjádřil své (silně negativní) city k Veselovskému. Pak mne, abych se přiznal, hlodalo svědomí a tázalo se, zdaž jsem snad k němu nebyl příliš příkrý… Teď ale vidím, že si někdo s dotyčným dal více práce: https://renda.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=642115

  Jó, cožpak aktivističtí žurnalisté… Jména, která se stala legendou! Krychtálek, Lažnovský… A především úžasný, fenomenální Vajtauer! Obložené chlebíčky…

  Neumím se ubránit dojmu, že aktivističtí novináři jsou i se svojí rétorikou dosti specificky českým zjevem; nevím o ničem podobném v jiné zemi a stejné době.

 420. (477) I jiné země mají značnou závislost na těžbě ropy, ovšem hajzlpapír a jiné ukazatele socialismu se v nich dají sehnat. Takže hovno, hovno, problémem Venezuely je socialismus, ne ceny ropy.

 421. Pokud si ta země hajzlpapír sama nevyrábí,a dovážela ho…
  Pokud chybí devizy na nákupy v zahraničí, protože za domácí měnu v zahraničí nikdo neprodá…..
  Takoví Saudové si asi papír sami nevyráběj,protože nemají lesy. Ovšem mají obrovské zásoby deviz z minula, i když klesají.
  Takže zatím je za co hajzlpapír dovážet.
  A vliv mají taky sankce USA
  https://zahranicni.ihned.cz/c1-65858790-americke-sankce-uvalene-na-venezuelu-mohou-v-zemi-zapricinit-bankrot-shoduji-se-analytici

 422. 480 Karle, problémem Venezuely není jen socialismus. Ten je na Kubě, která se nehroutí, ten není na Haiti, které je tradičně v prdeli. Příčina je historická kulturně civilizační.Kdyby většinu Venezuelské populace tvořili přistěhovalci z Evropy v základu s anglosaskou protestantskou kulturou, navíc ti, kteří prošli přirozeným sítem jako nejodvážnější, Venezuela by vypadala jinak. Jenže historický vývoj Venezuely byl jaký byl, včetně vnějších vlivů, proto je taková jaká je. A proto se v dohledné době několika generací zásadně nezmění. Venezuela není ani Kuba, ani Chile.

  K „socialismu“ : Žádnému takovému převratu nepředcházela slušnost, poctivost, spravedlnost, prosperita. A naopak, žádný takový převrat je nepřinesl.

 423. 482 halladine, právě tohle je zajímavé. Nepochybně před tím ve Venezuele byla slušnost, poctivost, spravedlnost, prosperita. Pod patronátem pečujících USA. Jenže najednou kde se vzal tu se vzal bolševik a začal své zhoubné dílo…

  Tolik pohádka vyprávěná salonní pravicovou kavárnou.

  Jestliže to tak nebylo, proč USA nezasáhly dříve?
  Protože podle hesla “ Sice jsou to kurvy, ale jsou to naše kurvy.“

  Vzpomínám na nějaké souvislosti s United Fruit Company.

 424. 479 Zpátečníku, to by byl zajímavý nápad, pozvat je na raut…

 425. 478 PeSi, tak, připoměnout co někteří kdysi psali v Literárkách.

 426. 477 halladine, takový názor mám téměř dvacet let. Jenže ty, kterým v hlavách dosud duní sovětské tanky, z jejich uhlířské víry zjednodušenoho vidění světa nevyvedeš. Tak jako třeba ty, kterým k pocitu blaha stačí otlačená kolena a deklamovat Ave Maria gratia plena, Dominus teikum….

 427. 468 Martine, co se s těmi stěnami a nápisy slavných stalo?

 428. 476 P.M. jako vždy, i v tomhle případě je to složitější a má to více rovin. Tak jako nynější Rusko, Sovětský svaz nevznikl na zelené louce.
  Že socialismus má v sobě zásadní systémový problém, nebo spíš, že sám je systémovým problémem, je jasné.
  Jenže je otázka jak a do jaké podoby by se systém vyvíjel, nebýt druhé světové války. Nebýt německého vpádu. Protože zatím co Spojené státy na svém kontinentálním území zůstaly nedotčeny, Sovětslý svaz utrpěl tak závažné škody, ze kterých se nikdy nevzpamatoval, že byly významnou příčinou jeho neschopnosti uspět v soutěži s ostatním světem, příčinou rozkladu a rozpadu.
  Jsou otázky jak by se Rusko vyvíjelo nebýt říjnové, ale třeba ani předcházející únorové revoluce, nebýt zrušení NEP, nebýt první a druhé světové války s Německem.
  Jaká by v tom případě byla politika ostatních „demokratických“ velmocí. Jedno si troufám tvrdit. Nabyla by plná slušnosti, poctivosti, spravedlnosti. Tak jako ani před tím, tak jako ani po tom. Zajímejme se o to jaké byly poměry předcházející tomu co se nám tak nelíbí. A co bylo příčinou toho co se nám tak nelíbí.
  To samé platí o Německu. A o všem jiném.

 429. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Exposlanec-ODS-Zapad-uz-neni-nasi-nadeji-ale-nebezpecim-Jakakoliv-uchylka-je-tam-povazovana-za-normu-Putin-nabidnul-Rusum-navrat-k-narodni-hrdosti-a-zabranil-rozvratu-518785
  „Kdyby pro německou CDU kancléřky Merkelové nebyly EU a euro svatou nedotknutelnou krávou, asi by v Německu neexistovala Alternativa pro Německo, kdyby v Česku ODS zaujala jasnou pozici k migraci a vyjadřovala se k EU tak, jak tomu v minulosti bývalo, nebyl by u nás Okamura.“
  … a kdyby byly hovna z cukru, tak bychom si srali do čaje …
  Nějak chlapec zapomíná, že to byla hlavně zrada ODS a aktivita vlastizrádce Topolánka, že prošla ratifikace Lisabonské smlouvy, která zlikvidovala poslední zbytky české suverenity.
  A tenhle prolhanej vlastizrádce kandiduje na prezidenta…

 430. 489 — Což o to, o současném režimu či okolních eurorežimech vůbec si už pěkných pár let nedělám žádné iluze. Navíc ani před 1. lednem se Němci zdaleka nemohli vyjadřovat svobodně, jak ukázalo několik trestních stíhání a naprosto nehorázných rozsudků.

  Co mne v této souvislosti mrzí nejvíce, je opuštění nadějného trendu, který zde před zhruba deseti lety vrcholil, trendu, kterému bychom mohli říkat soukromý internet. Představme si desítky tisíc soukromých wifi, a k nim nějaké šikovné decentralizované aplikace pro vzájemnou komunikaci… To by myslím byl dokonalý opak k de facto státnímu internetu, jaký máme dnes, a k potenciálně i již fakticky totalitním aspektům Facebooku.

 431. 489 NoName. A jestliže jsou takovou hrozbou, tak to o té společnosti vypovídá, že…
  No, hele, civilizace je plná tabu.
  Když se na tohle díváš s nadhledem, je to sranda, co všechno si místní a časové lokality absolutizují. Chápu, že přiležitostně, podle situace a do čeho se kdo svojí lokální časovou existencí trefí, to nasírá. Ale nadhled velmi ulevuje.

  Popírání, schvalování….Když chci kvalitně nasrat někoho, kdo mě obtěžuje tím, že mě chce zatáhnout do něčeho mně neprospěšného či jako jedinou správnou reakci vyžaduje hluboké rozhořčení a odsouzení něčeho, dám mu najevo nebo mu přímo řeknu, že mně je to jedno. V tomhle případě je to navíc názor o to víc nasírající, že nejenže není trestný, ale nelze s ním polemizovat. Takového postoje se i bývalý režim bál víc než otevřených odpůrců, se kterými bylo možno diskutovat a snažit se je přesvědčit.

 432. 491 — A tenhle prolhanej vlastizrádce kandiduje na prezidenta… — A nejenže kandiduje, PeSi, ale dokonce by asi mohl být z hlediska českých zájmů lepším presidentem, než někteří ti freneticky pravdoláskovní spolu- či protikandidáti.

  Jó, jsou to paradoxy… Né že bych se zrovna hrnul Topolánka volit, ale budeme si zřejmě muset připustit, že výběr holt není bůhvíjakej.

 433. 498 Zpátečníku, souhlasím. Co se týče Internetu, děje se co jsme v jeho začátcích předvídali. Kdysi na NP. Na net jsem vstoupil před Vánoci děvětadevadesátého, NP objevil na jaře. Byla to úžasná doba svobody. Tehdy jsme si říkali „užijme si ji, nebude to trvat dlouho.“

 434. 494 Zpátečníku, když si představíš ústavní pravomoci, tak to není velké drama.
  Co se týče „českých zájmů“, je otázkou jaké jsou, pokud jsou, nejen na papíru, kdo je jejich reálným nositelem. Kdo je suverénem.

 435. Kdysi jsme měli Fidonet. Neveřejný, ne pro každého. Být členem znamenalo spolupodílet se na nákladech, na provozu. Finančně i technicky.

 436. Adrenalin je aktuálně třeba na viruálních měnách. Ne na volbě prezidenta. Ovšem chápu, že zájmy mohou být růsné. Kandidáti a ti, kdo na tom mají pragmatický zájem to asi prožívají dramaticky.
  Bude zvolený Zeman, který je jaký je a proto to bude jaké je.
  Kdyby prezidentem byl kdokoli jiný, například z příčiny Zemanovy zdravotní indispozice, nebude to zásadně jiné.

 437. BTW, P.M., kdysi chodil ruský velvyslanec do průvodů v květnu a prokuratuře radil, jak zatočit se zrádci. Dnes nechodí, ale zato chodí americký do průvodů buzerantů a radí nejvyššímu státnímu zástupci, jak v demokracii soudit…
  Lidé jsou na to prostě alergičtí, ať to dělá kdokoliv.

 438. 495 — Nojo, Schumachere, cosi jako celková cena svobody (či průměrná cena svobody pro průměrného technicky způsobilého jedince) holt není dostatečná. Možná jsme si o ní dělali přílišné iluze. Ona by pravděpodobně nebyla dostatečná ani v reálném socialismu. Když si představíš, čistě hypoteticky, že by se byl tehdejší režim vzdal represe, takže lidé by mohli svobodně využívat (ovšem o mnoho řádů horších) komunikačních schopností svých osmibitových počítačů, asi by to tehdy také nebylo vedlo o mnoho dále, než tehdejší klasický samizdat…

  493 — že nejenže není trestný — Prozatím.

  nelze s ním polemizovat — No, možná by ses mohl cvičně podívat na zmíněný rozhovor Veselovského s Hannigem. Ten dělal v zásadě právě to, co doporučuješ, to jest říkal, že je mu jedno, co dělá A.B. Bartoš, a nezdálo se mi, že mu to nějak zvlášť pomáhá.

  Navíc mám podezření, že Tvoje taktika tehdy fungovala (paradoxně) i díky tomu, že ten, kdo za Tebou přišel, aby ses angažoval, ve skutečnosti neměl žádný zájem, aby ses angažoval více než on.

 439. 497 NoName, matně mi to něco říká. Nebylo to na Strahovských kolejích?
  Zlaté časy. Než se netu zmocnili velcí hráči a především erár si uvědomil jeho moc a začal ho nejen využívat, zneužívat, ale především regulovat.
  Vzpomínám na někdejší vyroky Václava Klause o počítačích a Internetu. Jako bych ho ještě slyšel. Na otázku jestli používá internet a jestli prezidentská kancelář bude mít webovou stránku :“Takové nějaké hračičky…to opravdu není nic…ale opravdu néé…“
  A ddo roka stránka byla.

 440. 500 Zpátečníku, „navíc mám dojem, že….“ Přesně tak. Ta hrůza, že by ty hlásané pricipy. někdo vzal opravdu vážně a s nazazením. A tak je to i nyní. Jak hlásané principy někdo vezme příliš vážně, je nutno ho včas sestřelit, než hlasatelům sledujícím své pragmatické cíle, například spočívající v zajištěné hlasatelské existenci, přeroste přes hlavu.

  Hannigovi by nic nepomohlo. Stjně jako ostatní protikandidáti nemá nic zásadního v nabídce. Všeobecné poměry mají daleko širší a hlubší základy než aby byly určovány prezidentem. Naopak, ten je jejich důsledkem.
  Zajímavá bude další volba. Sice ne kritická, ale zajímavá.

 441. 499 Akorát, že co do výsledku to tomu americkému buylo plat prtný. V podniku, který řídí nejvyšší státní zástupce jsou na takové snahy alergičtí. Krom toho pro takové případy je silný systémový firewall.

 442. 502 — Stjně jako ostatní protikandidáti nemá nic zásadního v nabídce. — To je dobře možné, Schumachere, jeho program (či nabídku) jsem vůbec nestudoval, již s ohledem na zjevnou absenci politických schopností a jeho normalizační minulost.

  Rád bych ale upozornil na jinou — a podstatnou — věc: Že nemají nic zásadního v nabídce, to je přesně to, o čem se nás stabilně pokouší přesvědčit Lügenpresse: Například u AfD nebo u Trumpa…

 443. >>499 O tech sovetskych velvyslancich a jejich vlivu nejen na soudnictvi v Ceskoslovensku vime z minulosti dost. Ze se americky velvyslanec zaradil mezi ne, je ostuda.Divil bych se vsak, kdyby v podvlikackach pochodoval s buzerantama Trumpuv velvyslanec. Jestlize je rec o representantovi Obamy, pasuje to dokonale.

 444. 504 Zpátečníku, nejde o to co mohou slíbit, ale o to co z toho mohou uskutečnit.
  Zemanovu nabídku jsem nestudoval, není žádná nová. Prostě bude pokračovat v tom co dělá.
  Nevím jaký uchazeč by měl osvědčit jako politické schopnosti, které by se projevily v obecném blahu. To totiž závisí na jiném než na politických schopnostech prezidenta.
  Právě naopak. Politické schopnosti prezidenta závisí na výběru osoby prezidenta. Ten je podmíněn obecnou kulturou. Je ovocem. Jaký strom, takové ovoce. U nás stále převládá pojetí prezidenta jako panovníka. Přes veškerou demokratickou rétoriku.
  Prezident v (nejen) našem historickém pojetí je prakticky voleným králem. Státní uspořádání je prakticky konstituční nedědičnou monarchií. Ovšem bez její stabilizační výhody. Ovšem lid stále vidí krále. Tak jako ho viděl v Masarykovi. Proto prezidentovi přikládá schopnosti, způsobilost a význam, které nemá a z principu mít nemůže.
  Ovšem na druhou stranu pro někoho je dobré, že se tím zaměstnává a jeho pozornost je orientována tím a ne jiným směrem. Fotbal, která kde ukázala přednosti a oprdí, volba prezidenta…

 445. 505 P.M. zůstáváš v padesátejch. Zorinova mise…
  Vliv byl, ale obecný. Paradoxně víc konkrétní byl před převratem, umírňující represi disentu. Ta se v perestrojkovém Kremlu nelíbila. V krajním případě by z Milovic vyrazily jednotky na Prahu. Proti tankům od Slaného, které včas byly zastaveny státní bezpečností. Jejich velitel za nepovolený výjezd z komunistického Blaníku pak dostal dost flastr.
  V krajním případě to mohl být osmašedesátý naruby.

 446. Dobré odpoledne,

  k tomu německému tiskovému zákonu : Pamatujete „jše suisse Charlie“?

  Tehdy politici pochodovali ( samozřejmě pod dohledem ochranky, za nevídaných bezpečnostních opatření a cca 300 metrů) v sevřené řadě, včetně Merkelové.
  Dnes by mohli v její zemi nejspíš redakci zavřít i za pouhou připomínku tehdejšího masakru.

  Není to dokonalá ukázka toho, jací jsou ti evropští lídři vesměs šašci?

 447. „Jestlize je rec o representantovi Obamy, pasuje to dokonale.“

  no, něco se povídalo, že jsou kámoši a že ten týpek ten post dostal za podporu (hlavně finanční) v Obamově kampani.

 448. (482) Následky socialismu jsou prostě všude stejné: Krach ekonomiky. Liší se jen časem, za který k tomu dojde. Venezuela je typická, země, která by mohla být nesmírně bohatá má léky a potraviny na příděl (a občas ani na příděl). Lze to všelijak okecávat, v tom byli socani vždy mistři. Nelze to změnit.
  (483) Schumi, Kubu vynechám, padá na držku už dlouhá desetiletí. Ano, je to z valné části mentalitou, že ten latinský svět prostě nedosahuje výkonnosti anglosaského nebo ještě spíše protestantského. Ale Venezuela a Kolumbie mají ± stejné obyvatelstvo a dlouhou dobu byla Kolumbie chudá a Venezuela (relativně) bohatá, k čemuž nepochybně přispěla i ta ropa, které je ve Venezuele více. Teď se to obrací, Kolumbie bohatne po tom, co se podařilo jakž takž vyřešit levicové, socialistické guerrilly, Venezuela chudne přes všechnu ropu, protože takový socík prostě neutáhne. Dřív jezdili Kolumbijci nakupovat do Venezuely, dnes Venezuelané do Kolumbie, kde zboží je. http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/venezuela-otevrela-hranice-lide-vysli-na-nakupy-do-kolumbie-1308976 https://ekonom.ihned.cz/c1-65399730-desetitisice-venezuelanu-miri-do-kolumbie-na-nakupy-zeme-se-dohodly-na-znovuotevreni-hranic
  (484) United Fruit dělala bordel ve střední Americe (a nejen, ona, i sověti, viz Nicaragua).
  (487) Někomu tanky, někomu vrazi z vólstrýtu … Hovoří výsledky.
  (490) Co by, kdyby … Rusko je pořád stejné. 🙁 „Nebýt druhé světové …“ – a byla by vůbec druhá světová bez spojenectví Německa a Ruska, tehdy SSSR?

 449. >> 509 Dekuji Vam, maYdo.Spadl mi kamen ze srdce. Tu funkci, velvyslanec, si koupil kde kdo.V Norsku mel ten nas uzenac taky podobneho. Prisli tam k nemu s nejakym problemem a on odvetil, ze se o problem zmini norskemu presidentovi.Nevsiml si ten diplomat, ze v Norsku maji krale.

  Kdyz uz je rec o tech vysokych diplomatech: Co to muselo byt za armadu oddanych bolseviku, kteri byli vyslani nasim (ceskym) komunistickym rezimem do celeho sveta po osmactyricatem? Ti si ty posty nekoupili, vyslouzili si je svou oddanosti napred Stalinovi a Beriovi a potom nasledovnym rudym diktatorum. To nebyli jen ti dneska zlehcovani uzitecni idioti, byli to oni, kdo pomahal velmi aktivne udrzovat komunismus nad vodou.Co se s touto armadou vysoce vzdelanych, oddanych komunistickych uredniku stalo?

 450. a) „Následky socialismu jsou prostě všude stejné: Krach ekonomiky.“
  jen ta Čína se nějak vymyká.
  b) Kolumbie – bohatne a USA se jen tak ta brání dovozu drog.

 451. Nevymyká. Dokud tam byl socík, byla krachu velmi blízko. Prosperuje až s provozem ekonomického kapitalismu.

 452. Ekonomický kapitalismus pod vedením komunistické strany a závratný růst. Není to inspirativní? 😉

 453. SSSR mělo s Němci jinou smlouvu než spojeneckou.
  O spojeneckou smlouvu se Němci docela snažili,a snažili se ukecat stalina, aby táhl na Indii.
  Ten ovšem odmítl.

 454. >>512 Od Berii po 1989 to melo pokracovani. Neverim, ze by vetsina tech lidi natahla kramle. A ti, kteri jsou v duchodu, stradaji za deset tisic mesicne?

 455. (515) Ne.
  (516) Dodávky potravin a hlavně ropy, bez toho nelze válčit. To ostatní už tak podstatné nebylo.

 456. 516

  Na druhé straně se Hitler a Ribbentrop snažili přesvědčit Molotova o tom, že Německo již prakticky vyhrálo válku s Velkou Británií a že nyní zbývá jen se podělit o země britského impéria. Německo navrhovalo, aby Sovětský svaz přistoupil k Trojstrannému paktu mezi Německem, Itálií a Japonskem, který byl uzavřen 27.září 1940 v Berlíně. V. M. Molotov s tímto návrhem v zásadě souhlasil, ale konečné rozhodnutí ponechal na Stalinovi. Přitom evidentně pochyboval o brzkém vítězství Německa nad Velkou Británií. Berlínské rozhovory mezi Německem a Sovětským svazem v listopadu 1940 tak ve své podstatě vyzněly naprázdno.

  co jsem četl , tak během toho jednání probíhal britský nálet na Berlín, jednající museli do krytu, a Molotov měl jedovatou poznámku. 😀
  To jsou ty evidentní pochybnosti v citátu. 🙂

 457. Dodávky čehokoli jedné z bojujících stran není spojenectví .
  Stalin potřeboval pro svůj zbrojařský průmysl stroje, a britové měli asi vytížené kapacity , a ropu k nim stejně ze sssr nebylo jak dopravit.

 458. (521) Říkejte si tomu jak chcete. Skutečnost je, že bez sovětské podpory by se Hitlerovi válčilo hodně špatně.

 459. Mimochodem – po útoku německa na SSSR byly dodávky sovětské nafty zastaveny , a zřejmě to nijak Němcům nevadilo v tom, aby se dostali až k Moskvě.

 460. PM, řada lidí v poslední předlistopadové generaci už tomu socialismu tak moc oddaná nebyla. Spíš byli oddaní výhodám, které jim angažovanost přinášela a většinou dostatečně pragmatiští na to,a by se zorientovali v nových poměrech. Uměli jazyky, měli zkušenosti z ciziny, uměli správně vystupovat.

  Ostatně od toho devětaosmdesátého bude bude za rok třicet let. Většina těch, kdo před tím působili v zahraničí už je opravdu v penzi. Výši jejich penze neznám. Fakt je, že deset tisíc to asi nebude….

 461. Halle,
  nejsem historik, ale čistě laicky – kdyby se Hitler vykašlal na Moskvu a obsadil nejdřív ropná naleziště kolem Černého moře, možná by válka vypadala jinak.

 462. No, a některé, co odešli ze svých postů, rády zaměstnaly soukromé firmy podnikající v zahraničním obchodu.
  Kupříkladu Andrej Barčák junior,byl po Sametu ministr zahraničního obchodu, stejně jako jeho tatík za totáče.
  A když doministroval, šáhly po něm General Motors, a udělaly z něj šéfa pro střední a východní Evropu 🙂

  Vystudoval Vysokou školu technickou v Košicích a České vysoké učení technické v Praze. Od roku 1970 pracoval jako technik v Ústavu pro výzkum motorových vozidel. Od roku 1973 byl zaměstnancem PZO Motokov. Dlouhodobě působil ve Velké Británii a USA. Koncem roku 1987 se stal generálním ředitelem PZO Motokov. Členem KSČ se stal roku 1976.[1]

  V prosinci 1989 se stal ministrem zahraničního obchodu v krátce existující československé první vládě Mariána Čalfy.[1] V následné druhé vládě Mariána Čalfy (vláda národního porozumění) si post udržel a zastával ho do června 1990.[2]

  Od roku 1990 pracoval pro firmu General Motors. Zakládal její pobočku GM Czechoslovakia. Byl členem jejího evropského vedení a v letech 1992–2000 zastával pozici jejího regionálního ředitele pro střední a východní Evropu. V letech 2000–2001 byl členem představenstva firmy Adam Opel AG a v období let 2000–2005 výkonným ředitelem pro prodej vozů značek Opel, Saab, Daewoo a Chevrolet velkým odběratelům. Hovoří osmi jazyky, je ženatý a má dvě děti.[3][4]

  Jeho otec Andrej Barčák (1920–1984) byl politikem KSČ a ministrem zahraničního obchodu ČSSR v 70. letech.

 463. Ptakopysku,

  možná se měli vykašlat i na ten Stalingrad.

 464. >>527 Halladine, vidim, ze se Ti dme hrud pychou, kdyz mas tak zdatneho representanta. To vsak socani a komuniste mluvi o tom, ze ma byt stejne hriste a pravidla pro vsechny. Citujes zde, m.j., ze zmineny soudruh v sedmdesatych „dlouhodobe pusobil ve Velke Britanii a U.S.A.“ Well, muj kamarad, ktery byval pred okupaci redaktorem novin, sedel v te dobe pul roku v kriminale a do te doby byl trikrat na Slovensku a jedenkrat u Balatonu. No a ze Tveho soudruha pouzila G.M., ci Saab? Nemeli asi tak schopne kadovaky, jako v Ceskoslovensku.

 465. PM,

  já nejsem GM , takže můj reprezentant to určitě není 😀
  Připadá mi poněkud srandovní, když z tvého psaní lze vyčíst, že tyhle lidi by měli nejraději zvěšet, a obrovská firma z Tvé dnešní země mu dala lukrativní post.
  A mimochodem, GM má asi schopné kádrováky – dobře věděli koho berou….
  Ten chlap byl možná komouš, ale byl schopnej.
  A jeho kontakty v bývalém SSSR asi taky přišly vhod.

 466. Mňo… co se týče bačování GM u firmy Opel. Nejsem si jist, že by se toto období dalo zvát úspěšným. Podle mě Opel dojel na katování kostů. V současnosti je Opel součástí PSA, veškeré vazby na GM jsoou zpřetrhány, aby se nemusely platit licence, vývoj všeho co nějak souoviselo s GM byl nemilosrdně zaříznut a tak třeba nová Corsa bude téměř stoprocentně francoouzské auto. Dost smutný konec…

 467. Uz jsem si vsiml, ze jsi, Halladine, velmi pragmaticky clovek. Kdyz si Havel vybral Calfu za P.M., jiste jsi to ocenil.“Nedudeme jako oni!“ Ti nevadilo tehdy a nevadi Ti dodneska. A kdyz uz jsme u tech laskou oplyvajicich hesel, „Soialismus s lidskou tvari“ se Ti pravdepodobne nezda hovadinou taky.

 468. ťanskéPtakopysku,

  ony ty GM Opla dost nemilosrdně ždímaly. Kupříkladu veškerý hmotný majetek (nemovitosti, výrobní haly ) patřily GM, a Opel za to platil nekřesťanské nájmy.
  A GM je přivedl, stejně jako SAAb zu Grund.
  Opel byl dlouhodobě ve ztrátě.

 469. Halle,
  to je celkem oblíbený postup. Koupit podnik, vyždímat do poslední kapky, šlupku zahodit, koupit další… etc. etc. Pro akcionáře je tento přístup zlatý důl. Nakonec taková firma samozřejmě padle na tlamu přičemž prosíraví akcionáři své akcie už dávno prodali a peníze mají uložené v další takové firmě, která je na cestě vzhůru. Tady tímto způsobem pracuje třeba jistý Babiš.

 470. PM,

  když padl socík, a Havel jmenoval Čalfu, tak mi jeho jméno vůbec nic neříkalo. A když ho jmenoval Havel, tak to při tehdejší Havlově popularitě nikdo nezpochybňoval.
  A Čalfa záhy vystoupil z KSČ a vstoupil do VPN.

 471. Ptakopysku,
  ona byla GM v Oplu od roku 1929.
  Takže trochu jiná situace.

 472. 535

  Spíš zastavili postup směrem na Kavkaz k vůli přesunům sil ke Stalingradu. Na Palbě píšou, že Němcům chybělo k dobytí Kavkazu 7 divizí,které nebylo kde vzít.

 473. Tož Barčákovi jr. je dnes 71, takže nejspíš bude v penzi. Ale je to typický příklad, jak to bylo s těmi zahraničními kádry po revoluci. Ovšem wikipedie taky uvádí, že hovoří osmi jazyky. Zajistí měl taky v zahraničí styky, které se hodily všem stranám.

  Pokud jde o toho Čalfu, v tomhle má Halladin pravdu. Koho si tehdy Havel vybral, ten byl nedotknutelnej a nekritizovatelnej. Protože Havel. Když si někoho vybral, tak to určitě musí být slušnej člověk a tečka.

 474. 540

  Tohle jste tu už dával ve slovenské verzi

 475. Halle,
  Katovani kostů zažije každá automobilka a jenom zy nejsilnější přežijí nasledny odliv zákazníků. Třeba Fiat byl dost na hraně, GM přežila ale přišla o Evropu…

 476. ptakopysku,

  kdysi jsem čet, že ti Emeričaní neměli cit pro to, co chtěj evropští zákazníci.
  A byl to taky Saab,naše Aero taky víceméně vybrakovali, Tatra, Let Kunovice..
  Tady u nás taky koupili jednu fabričku, a skoro odešla. Naštěstí ji pak koupili Němci, tak funguje, a není slyšet nic špatného.

 477. Halle,
  Ted jsem koukal v bedně na sjezd ČSSD. Připadá mi že nemaji dost lidí. Nikomu se nechce do předsedování. Docela by mě zajímalo jestli se treba takovy Zimola neceho dočká

 478. Ptakopysku ,
  Teď sjezd ?
  Teď jsou teprve okresní konference,pak budou krajské a sjezd až po nich.

 479. Halle,
  Asi jo, já na to koukal letem světem. V každém případě všichni skuhrali, jak sbor v antické tragédii

 480. Koukám na anglické zpracování komisaře Maigreta s R.Atkinsonem v hlavní roli a kromě toho, že se mi to líbí, mě zaujalo, že pařížský policejní fotograf fotí Flexaretou…

 481. Halladine ad 546 – sjezd leda až napadne sníh. Teď jim to na té trávě ještě drhne… 😉 😀

 482. 549

  Však to byly dobré foťáky, já jednu zdědil po extchánovi, ale ještě jsem nezkusil s tím fotit.
  Taky nevím jak bych s tím dělal fotky, mám zvětšovák jen na kinofilm

 483. Hm, mám dojem, že jsem něco takovýho taky viděla. Myslím toho Maigreta, ne tu antickou tragedii. ale nějak si nemůžu vzpomenout, o co tam šlo….

 484. MaYdo, jak znám Maigreta, tak asi o vraždu! 😉 😀 😀 😀

 485. (549) Že by pomsta Frantíkům za filmování Agathy?

 486. Tak o vraždu určitě, ale jakou? 😀 😀

  Ale já si už vzpomínám, nějakej chlápek, co mordoval ženský, protože nesnášel jak manželku, tak matku. Ale koukla jsem na jeho filmografii ( R.A., ne toho chlípka 🙂 ) a on těch maigretů natočil víc. Mimochodem, byl to výbornej Maigret. Kdo by to do toho pitvořícího se Mr. Beana řekl.

 487. No, myslím, že ten Atkinsonův Maigret byl o několik levelů výš, než francouzký variace Agáty….

 488. nesnášel jak manželku, tak matku.

  Já to nebyl ! 😀

 489. maYdo , to bych tu nebyl ! Maigret pravého vraha určitě dopadl ! 😀

 490. Co Ty víš, Halladine….

  Ostatně anžto to běží právě na Primě, navrhovala bych dočasně otočit list, neý vykecáme něco, co bychom neměli 😉

 491. No,snad se nic nestane,když řeknu, že podezřelý hrál krále Alfréda v Posledním království

 492. Koukám na Želary. Film z jiného času, jiného světa a o jiném životě.
  Zahlédla jsem tu narážku na neškodný socialismus na Kubě. Shodou okolností stínový syn s maželkou strávili koncem roku 2017 čtrnáct dní na Kubě. Nikoli s cestovní kanceláří, ale jako soukromá návštěva místních – provozují penzion – jejich syn byl v minulosti na výměnné praxi v ČSSR, zamiloval se tu, oženil a zůstal. Domů jezdí několikrát do roka a poslední dobou i bere své známé. A zážitky? Neskutečná chudoba, nedostatek všeho, zmar nepochopitelná ekonomika, kdy vše patří státu a ten jen dovolí s tím hospodařit, systémem připomínajícím JZD. Ale lidi pohodoví, milí, přizpůsobeni podmínkám, rezignovaní. Nezkoušejte mne přesvědčit o opaku.

 493. I mně se ATkinson jako Maigret líbil. Profesně výborně zvlídnuté, kamera, světlo, tonalita padesátých let…a to pamatuji Gabinova Maigreta, který byl nedostižný.

 494. (562) Já Tě rozhodně přesvědčovat nebudu. Není neškodného socialismu (tedy, kromě iluze v hlavách socialistů).

 495. Nojo, to si pamatuje leckdo. Já když se i dnes řekne Maigret, nebo to čtu, tak vidím toho Gabina v kabátě s ohrnutým límcem, šálou a kloboukem…

 496. >> 562 Ano, o Kube se musi clovek dovedet od nekoho, kdo tam neni s Cedokem nebo s nejakou americkou cestovkou, ktera ma v merku mista pro absolutni prominenty. I ti, paklize nejsou totalni ignoranti, musi tu neuveritelnou chudobu videt.

  Mam to z prvni ruky. Mladenec, ktery uz dva roky randi s moji vnuckou, hraje na nejvyssi urovni baseball. (Byl vyhodnocen nejlepsim hracem lonske vysokoskolske sezony a hraje za narodni muzstvo.)Byl hrat na Kube.Kubanci jsou senzacni baseboliste, je to jejich narodni sport. Amici maji pro ne velky respekt.Kdyz mne ten nas jednadvacetilety kluk popisoval, co na Kube videl, malem brecel. Dal mne taky compliment. Z meho predesleho vypraveni vedel o zazracich, kterych socialismus dosahl v Ceskoslovensku. Rekl mi, ze si vzdycky myslel, ze trochu prehanim. Po vlastni zkusenosti se socialismem na Kube zmenil nazor. Kubanskemu hraci, ktereho z reputace znal jako senzacniho basebalistu dal tricka, fusekle, tenisky a vubec vsechno co mel. Ten jeho novy kamarad mu ukazal, kde zije. Jeho dve decka mely dvoje trenky a triko, o obuti ani poneti. Seath mne rekl, ze se stydel, ze jeho obdivovany starsi kolega zije v takove nuzote.

  Nakopal bych kazdemu americkemu idiotovi, ktery na Kubu jede. Dacan Obama otevrenim vztahu s bolsevickym rezimem na Kube zabezpecil, buhvi na jak dlouho, komunisticke nomenklature dobre bydlo. No a obycejni Kubanci uz si po generace zvykli. Uz ani mozna nevi, ze jinak, nez doslova s holou prdeli, se v socialismu zit neda.

 497. 564

  Jistě, dokud nevznikl socialismus , byl nazemi ráj 🙂
  Neválčilo se , nezabíjelo se neloupilo se.
  No a nepřeceňujte vliv diplomatických styků USA s Kubou. Z Evropy se tam jezdí už dávno, jsou tam západními investory nastavěné hotely.
  A mimochodem, i tady za leccos mohou americké sankce. Byly doby,kdy Kuba neměla kde prodat svůj cukr a jiné produkty.

  mimochodem – podle hdp na hlavu je Kuba ve světě na 58 místě.
  Koukněte,kdo všechno je za ní….

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_st%C3%A1t%C5%AF_sv%C4%9Bta_podle_HDP_na_obyvatele#Sv%C4%9Btov%C3%A1_banka_(2011_-_2015)

 498. Hmmm. Ja nevim, kolik zavodniku bylo na startovni care, ale prsit se padesatym osmym mistem muze jenom Halladin.

  Pripomina mne to navstevu Nikity Chruscova v Americe. Jak tady vsem rikal, ze CCCP Ameriku ve vsem za par roku predbehne, v euforii vyzval Ajka Ajznhaura na zavod v behu na stovku. Ajk nastoupil v trenkach s lampasy a hvezdnatym trikem, Nikita ve vojenskych podvlikackach a zapranem tricku. Ajk vyhral o ctyricet metru. Moskovskoja Pravda pristi den reportovala: Soudruh Chruscov dobehl na skvelem druhem miste, Ajznhaur byl az predposledni.

 499. Clintonka prohrála volby. Bill ji utěšuje: „Buď ráda, představ si, že bys seděla za stolem a nakukovala bys pořád pod něj, jestli tam ještě není Monica. „

 500. No a jeden čerstvý:
  u MacDonalda zavádějí né jídlo. Jmenuje se BabišMac, Jeden si ho objedná a zaplatí ho ten v řadě za ním.

 501. PM,
  USA jsou na 10, místě, ČR na 35. místě. 🙂

 502. A v tom seznamu ( pořadníku)je 185 států,či jejich částí

 503. No jo ale to pořadí určitě začíná desítkou!

 504. P.M. tak mi připadá, že v případě jistého Brauna kádrováci v USA udělali mizernou práci…

 505. 566 P.M., mládenec randící s Tvojí vnučkou, navštívil embargovanou zemi aby svojí účastí ve sportovním klání podpořil a legitimizoval tamní totalitní režim?
  Ty se tím chlubíš, místo abys vnučku profackoval a jemu ustřelil koule?

 506. Perlička.
  Na mém facu (nic tam nepíšu,mám ho jen proto , abxch mohl po facu koukat, případně udělat nějakej komentář jinde) se mi přihlásil jistej pán se žádostí o přátelství.
  Tak jsem dal souhlas, ale zvědavost mi nedala, a zeptal jsem se ho, zda se odněkud známe. Prý ne, ale má mě obden na talíři.
  To mě zarazilo.
  Pán vysvětlil, že jeho manželka co druhej den používá mantru paní Smolíkové z maďarských večerníčků “ Že jsem si radši nevzala Pištu huFtnágla“
  No a já mám na facu nick Pišta Hutnágel, absolvent Vysoké školy bačovské v Trenčíně:-)
  Tak jsem mu poradil, aby příště mangelce řekl, že Pišta by ji nechtěl 🙂
  Potěšilo ho to 😀 😀

 507. Musím Trumpovi přiznat, že v jednom je genius – v nasírání těch do ruda rozpálených pitomců, kteří se dodnes nesmířilii s prohranými volbami. Poté co 27 akademických psychiatrů se shodlo, že kniha Fire a Fury je důkaz, že Trump je duševně chorý neboť postrádá empatii, logické řešení problémů, soustřeďuje se na maličkosti, je zahleděn do sebe, je impulsivní a posedlý konspiračními teoriemi, nestará se o rodinu… výčet by mohl pokračovat, Trump v tweetu odpověděl, že když nefunguje ruské spiknutí, musí to být něco jiného, momentálně jeho duševní zdraví. To, že vyhrál volby na první pokus dokazuje, že je nejen chytrý, ale přímo solidní genius. Poté uspořádal v Cam David setkání s členy Kongresu kde Mike Penec prezentoval stručný výčet splněných cílů. Jsem zvědav na jeho State of the Union na konci měsíce.

 508. Koukám, že zapšklost státních úředníku roste geometricky.

 509. Zdá se, že Amerika v politice přebírá nové trendy, které razí Česká republika 😀 😀 😀

 510. 577 Dušane, „postrádá empatii, logické řešení problémů, soustřeďuje se na maličkosti, je zahleděn do sebe, je impulsivní a posedlý konspiračními teoriemi, nestará se o rodinu“ To není neobvyklý státnický profil, který by za příznivých okolností bránil v úspěchu.
  Výhra ve volbách či na trhu nemusí být, a také není spolehlivým indikátorem kvality.
  Betamax byl lepší než VHS…

 511. No, já jsem měl 5 let spolužáka z Dominikánské republiky. Tedy že země, která je vzorem toho, kde by Kuba mohla být bez socialismu.
  Říkával, že lidé v Dominikánské republice jsou téměř stejně chudí jako ti na Kubě. Plus je, že mají dostupné zboží, které na Kubě nemají. Zdravotnictví a školství považoval za lepší na Kubě.
  Castra měl rád. Naplival gringům do ksichtu, a to je něco, na co má chuť celá střední Amerika, říkával. Komunista nebyl. Ale byl to samozřejmě jeho subjektivní názor. Možná teď někde dělá manažera v hotelu, kam jezdí gringové na dovolenou.

 512. NoName ,
  Dominikánská republika je dost daleko za Kubou nejen podle světové banky, ale taky podle World Factbook, vydávané CIA.

 513. Tak či tak, tohle je diskuse o minulé válce.
  Pojetí světa, jaké hlásá třeba hlavní politický proud v Evropě nebo „liberálové“ v USA je nebezpečnější než Putin a Čína dohromady.
  Výhody a přednosti Západu se vytrácí před očima. Svoboda, demokracie už jsou někde na půl cestě pryč. Bezpečnost také. Zbývá lepší ekonomická a životní úroveň. Zatím.

 514. Já jsem nebyl ani na Kubě, ani v Dominikánské republice, takže nemůžu soudit, halladine.

 515. Jenom se podívejte na tandem Merkel-Schulz. Nejlepší bolševická tradice. Bezskrupulózní fanatička a nevzdělaný ambiciózní primitiv.

 516. Ahoj, Dusane! Statniho urednika a zapskleho intelektuala nelze nepoznat. . .

  Stejne jak ze sebe tady v Americe delaji kaspary porazeni „intelektualove“ hazenim volovin na Trumpa, stejne blbi a trapni jsou do sebe zahledeni hlupaci v Evrope, kteri nemohou vystat nejen Trumpa, ale Ameriku jako takovou. ( Jak i zde v ceskem jazyku casto demonstrovano.)

 517. NoName,
  já taky ne , takže můžu soudit jen podle té světové banky a CIA.
  Mimochodem, ten Váš conškolák asi nebyl z nejchudších vrstev, že si mohl dovolit studovat v Evropě,ikdyž v ČR.
  Anebo to bylo ještě za socíku, a nějaké stýpko od komoušů ?

 518. Byl z nějaké rodiny vlastnící malý podnik.

 519. je neuvěřitelné, co je to za novinářskou svoloč ve White House Press Corps. Poté, co Trump ohlásil první výsledky snížení korporátní daně na 21% – řada velkých společností jako ATT, American Airlines, různé banky a průmyslové kolosy daly zaměstnancům novoroční bonus $1000, jiné dobrovolně zvýšili minimální mzdu na $ 15/hod a další oznamují nábor zaměstnanců, se novináři soustřeďují v otázkách pouze na Steve babona a kniku Jacka Wolfa. verbež. Musím obdivovat Sarah Sanders, že to ustojí s poker face.

 520. 586

  PM, nevím , koho máte na mysli, ale co se týče Trumpoa, já mu fandil, stejně jako třeba prezident Zeman.
  Clintoni mě nebetyčně srali
  Píšu to pro jistotu 😉

 521. „Naplivat gringum do ksichtu“ a potom sedet na plazi a nic nedelat. Bezvadny. . .

  Ja jsem v Dominikanske republice byl. Uz me tam nikdy nikdo neuvidi. Tolik Rusu pohromade jsem nevidel ani po okupaci. Kdyz mne dali v krasne hospode na plazi jidelnicek napsany azbukou, chut na mistni ryby me presla.

 522. 592-jídelni lístky v ruštině dostanete třeba i v Izraeli, P.M. Tolik azbuky jako v Eilatu jsem neviděl od 89.

 523. 588

  Takže je možné předpokládat, že z rodiny dost bohaté na to, aby si mohl dovolit studovat v ČR, a ne dost bohaté, aby si mohl dovolit studovat třeba v Oxfordu ? 😉

 524. >> Halladine, musis mi verit, ze jsem Te v horejsim nemel na mysli.(A tykej mi, sakra!)

 525. PM 🙂

  OK. Jen bych chtěl upozornit na rozdíl v posuzování US prezidentů mezi námi.
  Ty ( naprosto přirozeně) posuzuješ pdle toho , jak se ten či onen US prezident chová, či co děla vnitrostátně.
  A nás ,mimoameričany zajímá především to,co udělali či dělají v zahraničí.
  Na Clintonovi mě sralo především to, že se stavěl na stranu muslimů v Bosně a Kosovu proti křesťanským Srbům…..

 526. >>593 Jde tyto dve zeme a jejich historii srovnat?
  Me holt rustina nikdy nepasovala. Ty ruske prachy drzi ty mistni nad vodou.(O to min jim my musime prispivat, takze to je fajn.)Byla to jen moje hloupost, ze jsem tam lezl.

 527. 592 P.M. Ale vždyť to je úžasné. Svobodně mohou vycestovat na Západ, mají na to. Jaký rozdíl od sovětské doby. Poznávají svět místo aby dřepěli doma a vztekem si okusovali nehty jak se jim nedaří kumunizovat lidstvo. Ty, které jsi tam potkal, byli svobodní lidé.

  591 Halladine, mě Obama nesral. Ani Clinton, ani Bushové. Ani Merkel, ani jiní.
  Ani kterýkoli uchazeč o zvolení zdejším prezidentem. Asi ani nebudu volit.
  Nejsou to záležitosti k řešení z mé pozice ve které se mi to jeví jako počasí.

  594 Jeho názor je z jeho pozice příznačný a pochopitelný. Říká se tomu třídní pohled.

 528. 583 – Amen. To pisi casto, obzvlaste mne k tomu inspiruje vypraveni o tom, jak malo demokracie maji v Rusku, Cine nebo nejake jeste vzdalenejsi zemi…

  K Venezuele – cena ropy narostla za posledni rok o ca 20 procent. Za posledni dva roky o ca 50 procent. Jak se lepsi situace ve Venezuele? Posledni zpravy z Venezuely mluvi uz i o vaznem nedostatku jidla.

  Nemcko a ropa – meli vytvorene obrovske strategicke zasoby, podobne jako Japonsko. U Nemecka nevim presne, ale Japobnsko melo ve chvili vyhlaseni embarga zasoby na 20 mesicu, myslim.

 529. 597 P.M. měl sis pošmáknout a s nimi pokecat. Určitě by ses dověděl něco zajímavého. Byli tam za tím za čím Ty. Moře, příroda, dobré jídlo a pití. Vše za ne až tak velký peníz.

 530. 596 Halladine, tohe nebyla Clintonva politika. Tohle mělo fundamentální základ. Podpora balkánských muslimů proti pravoslavnému Srbsku byla namířena proti Sovětskému svazu – Rusku. Boj o sféru vlivu. Muslimové jsou v té hře jsou jen využitým nástrojem. V rámci tradičního „kurvy, ale naše“. Akorát že to bylo za Clintona.

 531. P.M, Ivan na výletu u Rudého moře nebo v Karibiku se nejspíš narodil po roce 89 a na tanku sem ani jinde nedojel.

 532. SChumi,

  tak mě sere kde kdo, a Merkelová zvlášť.
  Co se týká Zemana – ne že bych s ním souhlasil na 100 %. Ale nikoho lepšího nevidím.
  Takže volit půjdu, každopádně.
  Mě Obama sral. A pár dalších z Evropy taky. Za Kaddáfiho žádné čluny do Evropy nepluly.
  Za Saddáma žilo v Iráku v poklidu přes milion křesťanů. S muslimskými radikály si uměl poradit.
  Dnes už v Iráku křesťané téměř nejsou.
  Vyvážet někam demokracii nemá smysl. Ty národy k tomu musí dospět postupným vývojem samy.
  Jo, bude to trvat. Ale momentálně je umírněnej diktátor,který neohrožuje své okolí nejlepší volba.
  Zacituju z pana Neumanna. ( volně)

  Asád je bezseporu diktátor. Ale za něj děvčata v mini chodí na vysoké školy.
  Bombardujeme toho správného ?

 533. 599 Také mi to tak připadá.
  Německo a Japonsko, přesně. Německo plus rumunské zdroje. S nedostatkem paliva se potýkalo od počátku války. Především bitevní loďstvo. Přednost měly ponorky.
  Zavření kohoutků, blokáda a japonské zásoby ropy byly důvodem útoku na Pearl Harbour, „teď nebo nikdy“.

 534. >>602 Souhlas, NoName.Ja holt tu rustinu nemusim. Asi jsem se cestou nekde na ty Rusy nasral.

 535. 603 Halladine, mně ne. Standardní dějiny.
  Vývoz demokracie má smysl. Pro vyvážejícího, případně některé lidi od něj, pro které je to výnosný podnik. Není důležité ji úspěšně nainstalovat. Natož ve funkční podobě, i kdyby to bylo proveditelné. To je i nežádoucí. Důležitý je transakční zisk z vývozu. Ani není řečeno, že hlavní zisk má formální vývozce.

 536. Ještě, že vám někoho Nměci neutloukli v koncentráku, byl by další národ k nasrání.
  Ale já bych řekl, že zobecňovat se nemá. Byli slušní Rusové, byli Rusové oblblí ale halvne bylo Polibdíro, kde byli jen komunističtí lumpové bez ohledu na národnost.

 537. Tak ti nevím, Schumi,
  ale když vidím,jak se k nám Merkel a spol.snažej exportovat prchlíky, a tím nám snižovat ( kromě jiného) životní úroveň a zadělávat na budoucí problémy, je pro mě docela problém nebýt nasrán….
  Asi jsem xenofob a šovinista….

 538. 605 P.M. To já ji s potěšením oprášil. Na ruském webu jsou kvalitní recenze například audio, foto… I diskuse. Věcné a znalé. Když se lidi chtějí domluvit, domluví se. Přečetl jsem rusky, odpověděl anglicky, adresát z mojí „gloubiš“ do ruštiny nechal přeložit přes Google. Odpověděl rusky. K oboustrannému porozumění.

 539. >> 603 Halladine, nebyl jsem zde osloven, ale dovol mi rict, ze s tebou tady souhlasim. Sadam, kdyz dostal vyprask v te prvni, spravne valce by byl jako beranek. Tedy: svoje radikaly by drzel u huby a taky by drzel na spickach ajatolahy v Iranu. Prali by se dotedka.

  Dusledky toho, co tam pozdeji vyvedl Bush ml. a Obama ma dnes na talirku Trump. (A my, co se na ten ksindl musime nejen divat, ale jeste to vsechno platit.)

  Nicmene, s „vyvazenim demokracie“ uz jsou konciny.

 540. Mimo Rusko si řeknu o anglický jídelníček, když mi donesou ruský. Když domácí slyší slovanský jazyk, statisticky předpokládají že je to ruština. Nic jiného v tom není.
  V Rusku ruštinu používám, přestože v místech, kde se pohybuji mluví obvykle i anglicky a německy. Nijak mi to nevadí.

 541. 610

  PM,
  přesně, se zavedením „demokracie“ se dostali v Iráku k moci šíítové. A ti jsou s Iránem kamarádi. Ty jejich (šíítské irácké ) veličiny studovaly v Iránu.
  A současně dokázali nasrat irácké sunnity natolik, že se přidali k ISILU.

 542. V Rusku ruštinu používám, přestože v místech, kde se pohybuji mluví obvykle i anglicky a německy. Nijak mi to nevadí

  Možná si i maličko „šplhneš “ 😉
  Nic ve zlém 😀

 543. 608 Halladine, problém není Merkel. Ani Brusel. Problém je naše vláda, náš parlament. My sami. Je to jednoduché. Stačí odpovídat „Ne“. Nevyhovíme, soud nerespektujeme, pokutu nezaplatíme. Pa zastavení dotací přestaneme platit. Nemohou nám nic co bychom nemohli vydržet a vykompenzovat. Pohrozíme vystoupením nejen z EU, ale i z NATO. Ti z NATO by Bruseli velmi intenzívně domluvili…
  Jenže dotace, rozuměj korupce, jsou významným politickým nástrojem. Když jakákoli vláda ohrozí dobrodiní dotací, sesype se na ni celá opozice, o jaké že blaho okrdají občany, voliče. Ti v krátkozrakém pohledu ze dne na den dávají přednost misce čočky.
  Česko není subjektem nadaným způsobilostí dělat nezávislou politiku. V důsledku nějakých kulturně historických příčin. Ton co pozorujeme a je předmětem kritiky a diskusí, je jejich projevem.

 544. 611 NoName, rozumně činíš. Ruština by byla ještě dobrá. Horší by bylo, kdyby považovali za polštinu.

 545. 604 – a navzdory embagu, ktere tlailo Japonsko do pozice objektu a ne subjektu mezinarodniho prava, jeste pul roku vahali.
  Dost smutna situace – agresivni Japonsko, ktere se chova naprosto hovadsky v asii a proti tomu USA, krere Japonsko tlaci k jakkoliv rezignaci na samostatnou politiku… neco ve stylu tehdejsich Filipin. Jaksi malo kladasu…

 546. 610 P.M. jo. Však ono šíření svobody, demokracie a lidských práv není zadarmo, zatěžuje daňové poplatníky vývozce. Než se pokoušet o nezměnitelné, je vhodné snažit se o vyvažování sil. Aby se protivníci vyčerpávali přetahováním mezi sebou.
  Za globálního soupeře nejen USA, ale v absoutním měřítku považuju Čínu. Zhruba už dvacet let, od doby, kdy si tu z Čínského zboží dělali srandu.
  Pro přežití USA je klíčová renesance kultury, která jim dala vzniknout. Zastavit všeobecnou degeneraci.

 547. 616 Přesně tak.
  Toho půl roku byla doba, kdy mohli váhat s ohledem na stav zásob ropy. Pak bylo nutno rozhodnout. Podrobit se nebo zaútočit.

  Kolikrát příčinou „spravedlivé“ války byla facka v reakci na plivnutí do polívky…

 548. Dobré sváteční odpolední,
  tak se i u žehkení prádla udělalo blivno. Pokukovala jsem totiž paralelně na TV Viasat History, nic zlého netuše. Tři díly seriálu „Vzestup civilizace“ slibovaly zajímavosti – tedy už druhá řada, první jsem asi prošvihla. Německý dokument, tématick Grosse Volker bylo přeloženo jako velké národy.
  Mňo, a ty tři velké národy, na nichž stojí současná Evropa (jak mnohkrát zdůrazněno), byly Karthagiňanci (píkalesmo a globalizace), Germáni (asi všechno) a Arabové (matematika a medicína). Teda, faktografie byla v pořádku – zničení Karthága, nástup Merovejců…. ovšem interpretace fakt neotřelá, a zejména linkování k naší současnosti tak politicky korektní…třetí díl jsem už neměla sílu vydržet.

  A vy se tu hádáte o Kubu a Venezuelu 🙂 Schumi má pravdu. Říci NE a vydržet.

 549. Matzurko,

  co je to pikalesmo ? Neznám.. Anebo nějakej překlep ?

 550. Halle.
  jo, překlep. Písmo. Prostě bez Karthagiňanců bychom si v Evropě ani neškrtli.

 551. (616) Petře, embargo nebylo vyhlášeno jen tak z ničeho nic, ale z důvodů dost ohavné agrese Japonska v Číně. K jeho odvrácení nebylo třeba „rezignace na samostatnou politiku“, ale pouhé ukončení té agrese. A to už před tím Japonsku v podstatě bez problémů prošlo Manžukuo, o Koreji ani nemluvě. I relativizace by měla mít své meze.

 552. Jestli mohu, trochu jeste o tech Rusech. Kdyz jsem na jare 1990 poprve prijel do znovu svobodneho Ceskoslovenska,byl sem stestim bez sebe. V euforii jsem ani nepovazoval za kravinu, kdyz nekteri rikali, ze za tri, ctyri roky na tom budou Cechoslovaci stejne, jako treba Svedove.No, nic. Sel jsem hned na vsetinsky hrbitov s kytickou pro tatinka. (Maminka se svobody dozila.)Nas hrob je hned vedle pamatniku vojaku, kteri padli pri osvobozovani Vsetina v kvetnu 1945. Koprivy vysoke po pas, lopuchy a prerostly brectan zakryvaly jmena ruskych vojaku na mramorove desce. Ivan, druhe jmeno nezname, vek – 19.Vasil Kravcuk(vymejslim si), 22. Nikita , atd. Kluci. Datum umrti kolem tretiho, pateho kvetna.Bylo tam tech jmen ke dvacitce.Paty kveten je den, ktery vsetinaci dodneska oslavuji jako Den osvobozeni. Ti kluci na hrbitove ty svancparady zaplatili moc, moc draze. Hned ze hrbitova jsem utikal za brachou, sedel tehdy za OF na mestskem urade. Za ty koprivy a lopuchy jsem vynadal jemu. K jeho cti byl pamatnik pri me pristi navsteve hrbitova jak vylesteny.

  Ta moje zapcklost vuci Rusum rozhodne nemiri na Rusaky, ktere znam z Turgenevovych Lovcovych zapisku. Stalo se vsak, ze rusky hovorici vladci v Moskve umoznili a dali moc bolsevikum mistnim. Kdyz vidim ty Hlavacky, Donathy, Smele a jine mistni diktatory defilovat v mem vedomi, osudy lidi,vcetne mych rodicu, kteri tito darebaci totalne znicili, to vsechno bylo zastiteno mocipany sedicimi v Kremlu.

  Vim, ze se obratil list. Take mne se jevi dnesni svet tak, ze like it or not, budeme jednoho dne radi, jestli budou Chorosi stat na nasi strane.Snad i ja se uz vzteky neposeru, kdyz budu slyest to spasibo nebo pazalujsta.

 553. 624 Karle, násilné prolomení japonské izolace kol roku 1865 bylo za účelem ochrany čí svobody, demokracie, lidských práv…?

 554. 626 P.M. to je výstižné, hluboce lidské a rozumné.

 555. Mno… Já jsem pobyl nějaký ten čas v tej Dominikánskej republice – sice pravda, hotel all inclusive, rekreace, pohoda (až na ten pitomej úraz na zpáteční cestě) – ale Celkový dojem byl pozitivní… Tak hlavně – osazenstvo si vážilo práce, kterou v tom hotelu měli, ale nebyla tam zbytečná podlézavost. Správa hotelu – v superlativech. (ostatně – šéfka celého hotelu – nádherná dominikánská černoška a přitom velice chytrá a vzdělaná – to je prostě proti přírodě… Tak jsem jen tiše záviděl…) No a příležitostní kšeftaři a obchodníci – vážili si toho, že tam směj prodávat a docela si vydělali – a já jim to přál, vzhledem k celkové atmosféře…
  Je pravda, že to byl uzavřenej resort a byli jsme varováni, že není radno se z něj vzdálit… Ale pak jsem se dozvěděl, že multikulturní obohacení prakticky nehrozí, jen že bílou hubu berou jako výhodného sponzora čehokoli…

 556. 631-za spolužákem jezdili jeho dominikánské spoluobčanky studující v okolních zemích, a byli nádherné. Jemné rysy, žádné typicky černošské rty a pod. Zřejmě proto, že to byly mulatky.
  Jinak rezort vs. zbytek-byl jsem v Turecku na „egejském“ pobřeží. V resortu luxus, lidé příjemní. I v Bodrumu v centru super. Stačilo se ale trochu vzdálit od centra a začalo to vypadat jako v muslimské zemi. Pak jsme vyrazili do vnitrozemí a z kalendáře neodpadávaly roky, ale desetiletí a staletí. No a pak mi americký kolega říkal, že byl v Bodrumu také a málem dostal po držce. Byl dost překvapený, považoval Turky za spojence a přátele.

 557. No, já bych s dovolením porovnal

  614 — problém není Merkel. Ani Brusel. Problém je naše vláda, náš parlament. My sami.

  a

  626 — Stalo se vsak, ze rusky hovorici vladci v Moskve umoznili a dali moc bolsevikum mistnim.

  Kde prosím vidíte rozdíly? Který rozdíl je hlavní, ten s největší vahou?

  Strukturálně žádné podstatné rozdíly nevidím. Rusové celkem ani moc nepotřebovali hrozit vojenskou silou, natož ji užít (s výjimkou 1968). EU dohromady žádnou nemá, ale po bankrotu Lágru Míru jí stačilo si zde vše koupit za pár korálků.

  Domnívá se někdo, že při současném vztahu k EU se složení českého parlamentu může nějak zlepšit?

 558. 621 – Přesně tak, AeroKarle. Všechno, co tam Kohout(?) píše, se zde přetřásá již dlouhá léta:
  — tisk nekrytých peněz,
  — nesplatitelné zadlužení,
  — inflace mnohonásobně vyšší než přiznávaná,
  — demografie,
  — import levicových voličů,
  — imigranti degradující společnost.

  Co s tím? Po všech těch nekonečných létech by jeden uvítal aspoň náznaky nějakého řešení.

 559. (627) Tam a tehdy bych to tipoval na obchodní zájmy. Zajatí američtí námořníci spíš jako výmluva.
  (631) Na rozdíl od Kuby tam místní nemusí být. Ovšem zajímavý je kontrast mezi Dominikánskou republikou a Haiti. Jeden ostrov a diametrální rozdíly.
  (634) Co s tím? Nedělat, co se nemá, dělat co se má. Problém je, jak to vysvětlit voličům.

 560. Jo, a k tomu Davidovi Zábranskému… Alespoň začnu, ale v dalším textu se jeho jméno neobjeví více.

  Účelem teorií (krom dělat chytrého, atd. apod.) je popsat svět; popsat nekonečně pestrý svět konečným počtem slov vždy znamená jej zjednodušit. Pro některý účel to stačí; pro některý to pomáhá, často nezastupitelně; pro některý to svět ochuzuje i přes míru, o ty jeho aspekty, které se nám do teorie nevešly, ale mohly či měly by nás zajímat také. Axiomatickou teorii zkurvenosti jsem zde prosím nakousl na příkladu zkurveného závitníku. Co s ním lze v reálném světě podniknout? Toliko namátkou:

  0) spravit vylučuji, z definice zkurveností rozumíme neopravitelné poruchy;

  1) přes rameno krátkým nonšalantním švihem odhodit do šmelcu;

  2) uvázat k tenkému motouzku a užívat místo olovnice;

  3) pokládat za umělecký artefakt a prohlížet si jej;

  4) pečlivě uschovat pro výstrahu a jakožto připomínku zeleného mládí;

  5) atd., kterážto úžasně široká třída zahrnuje i jednu velmi širokou podtřídu, totiž studovat a přemýšlet, co pro nás znamená, co nám říká, a co s ním.

  Zkrátka, teorie zkurvenosti nabízí silný aparát – od samého počátku byla budována tak, aby dosáhla maximální síly –, ovšem za tu cenu, že leccos zahrne pod jisté zobecnění, u lecčehos se úmyslně stará jen o celkový výsledek, a tak všelijak — jednoduše řečeno, říká nám, co udělat v okamžiku, kdy k tomu získáme puvoár. Ale nestará se o jemnosti.

  A taky neříká, co dělat, dokud ten puvoár nemáme. Přitom určité možnosti tu jsou…

  Akorát že dohromady vzato holt za moc nestojej.

 561. 635 — Nedělat, co se nemá, dělat co se má. — Nojo, AeroKarle, to mi zní jako říkat notorikovi: „Nechlastej a dělej radši něco užitečnýho!“

 562. Přátelé, divím se, že jste nikdo nezaznamenal doslova vynikajícího Klause na Primě. Hodně lituji, že už není a nejspíše nebude ve vrchní politice. Stojí to za to, si ho poslechnout.

 563. 638

  Možná čeká na ukončení prezidentování Zemana.
  Za určitých okolností si umím představit,že bych ho volil.
  Přes některé jeho chyby,které mu vyčítám.

 564. (637) Jo, jistě. Otázka je jen, jak k tomu donutit voliče a voliči politiky. Zatím ji nikdo nevyřešil, takže ani já se na to necítím.
  (638) Sledoval jsem. Dobrý, až na závěr. Není dobré pro Brusel přehlížet Kreml a obráceně.

 565. >> 633 Zpatecniku, obracite se na me s otazkou. Nemejte me za nezdoraka, ale nevim, co s tim. Podejte, prosim, memu senilitou postizenemu mozecku berlicku (lalala), at s tim pohnu, jestli na to budu stacit.

 566. V Německu další incident v metru, kdy skupina „mladíků“ málem umlátila chlapíka na stanici.
  Diskutující se podivují, že u pachatelů bylo popsáno oblečení, ale jinak nic. Zřejmě trpaslíci nebo Eskymáci, žertují němečtí diskutující. Zatím se žertovat smí. Asi.

 567. 641 — To se omlouvám, P.M., strefoval jsem se spíše do Schumachera. Píšete — a s tím plně souhlasím –, že to byli Rusové, kdo přivedli k moci české bolševiky a drželi je tam. Kdybych však to, co Schumacher píše o současnosti, vztáhl na období 1945-89, vycházelo by mi, že jsme se mohli komunismu vyhnout a že se tak nestalo jen naším selháním. Vrátím-li se do současnosti, samozřejmě těžko můžeme čekat, že nás od EU a jejích zhůvěřilostí osvobodí někdo cizí; a jestli ano, k naší škodě. Na druhé straně si těžko můžeme představovat, že nám tak snadno pomohou standardní parlamentní mechanismy; ty nás prozatím jen dostávají do stále hlubšího a hlubšího područí.

  Otázky se pak vztahovaly ke všem případným laskavým čtenářům.

 568. No jo, Halík… demokrat každým coulem. Kdo nebude volit podle jeho gusta, nedostane rozhřešení.

 569. MaYdo ad 645 – to maj teda orthodoxní katolíci blbé… 😉 😀
  … ale lidem je to jedno!

 570. „Otázka je jen, jak k tomu donutit voliče a voliči politiky.“

  Zajisté to lze. Jen to jaksi není slučitelné s konceptem demokracie a svobodného myšlení. OSvícení vůdci, kteří mají tu jedinou správnou pravdu a vtloukají do hlav lidu, co je jediné správné řešení.

  Ale možná bys to mohl probrat s tím Halíkem, zdá se, že ho taky trápí problém, jak lidi donutit, aby volili, jak by si on přál. 😀

 571. 624 – problem je, AK, ze kdyby Japonsko prijalo, vicemene by prestalo byt subjektem mezinarodniho prava. V budoucnu by muselo pristoupi na veskere pozadavky USA… Nakonec, proc Finove odmitli celkem rozumnou nabidku SSSR, ze ano..

  Pravdou je, ze by k teto situaci nejspis nedoslo, kdyby Japonsko neprovadelo agresivni politiku, ale… Kde je rozil mezi japonskem a treba Italii, ktera zhruba v te dobe anektovalo Abyssi a USA s nimi dal v pohode obchodovali? Monroova doktrina?

 572. No, říkala jsem si, že mi to prezidentský panoptikum za vejlet do volební místnosti nestojí.

  Ale když vezmu v úvahu, že kdyby ten Zeman vyhrál v prvním kole, tak za to, že ten cirkus by skončil o nějaký dva týdny dřív a za to, jak by ten Halík skákal a ječel a možná i pukl vzteky, by to snad i stálo…. 😀 😀 😀

 573. (650) To se Petře dostáváme k základní otázce, kdy a jak zasáhnout proti (potenciálnímu) agresorovi. Zvláště oblíbené to je v případě Hitlera, kdy ještě se dalo zasáhnout, aby k druhé světové nedošlo. Japonci podobně. Včasnému zásahu obvykle brání dvě věci: Značná nepopulárnost válčení v demokratických zemích a bagatelizační taktika agresorů, že o nic nejde, že jen pomáhají národněosvobozeneckému boji, že napadený je vlastně agresor … U těch Japonců asi zapracovala i obava ze „ztráty tváře“.

 574. (651) že ten cirkus by skončil o nějaký dva týdny dřív – nebo začal?

 575. 633 Zpátečníku, nemůže. Parlament je namíchaný jak je, na základě preferencí jaké jsou, voličů jací jsou. Proto jaké publikum, taková jeho res. jestliže jim to tak vyhovuje, proč jim to kazit? Když už vyvíjet úsilí, tak na omezení negativních dopadů na sebe sama, než proti systému, který vyhovuje většině.
  Je naprosto mylná představa, že lidé jsou neinformovaní. Ne. Oni chtějí být neinformovaní.

 576. 651 MaYdo, není to, jestli nějaký Halík bude či nebude skákat vzteky, naprosto nevýznamné?

 577. Začal? Patrně Ti uniklo, že předvolební cirkus běží už nějakolu dobu a zrůdy se předhánějí, kdo lépe pobaví publikum.
  Samozřejmě, cirkus neutichne hned, protože budou poražení naříkat, lkát, tvrdit, že volby byly nedemokratické, cinknuté a ovlivněné…

  Ale bylo by rozhodnuto. Jako když táhne bouřka a krupobití. Fronta přejde, pak ještě nějakou dobu trvá lijavec, ale už je to za náma. Tak vítězstvím v prvním kole by se ten stav, než přejde fronta, o dva týdny zkrátil.

 578. 654 — Když už vyvíjet úsilí, tak na omezení negativních dopadů na sebe sama, než proti systému, který vyhovuje většině. — Nojo, Schumachere, jenže pojmout to takhle binárně mi připadá jako dost jednostranná strava. Kdyby to tak dělali všichni, anebo všichni až na pár cvoků a raplů, společnost i národ by ztratily jakýkoliv politický rozměr, načež by si okolní státy uvědomily, že je s nimi možno zacházet jako s hadrem na podlahu ještě více, než si doposud myslily a činily, a vše by se jen dále zhoršilo. Nehledě na to, že v momentě, kdy se rozhodneš jen omezovat dopady na sebe, se stáváš překrásně vydíratelný.

  Proto bych si spíše myslel, že by se měl vždy užívat nějaký mix obojího; optimální poměr ovšem je otázkou situace, inspirace, rozvahy, diskuse a nálady. Ani nevím, zda by bylo výhodné nějaký přesně stanovit, natož předem — viz též smíšené strategie, o nichž jsem zde mnohokráte psal.

 579. (657) Předvolební utichne, povolební začne. U Zemana žádný rozdíl. Leda snad, že před volbami hraje rozšafu.

 580. “ společnost i národ by ztratily jakýkoliv politický rozměr“

  Otázka je, jetsli potřebuju nějakej politickej názor k životu….

  Konec konců, za feudalismu, na který tu někteří vzpomínají, taky bežné obyvatelstvo žilo i bez politického rozměru.

  Vydíratelnej se, Zpátečníku, můžete stát kdykoliv a od kohokoliv. Vydíratelnost je danná hlavně tím, na kolik jste schopen a ochoten vydírání čelit.

  Společnost není uzavřená bublina a rozhodně se nerovná stát. Tendence soustředit se na svoje a neřešit, co vyřešit není v silách jednotlivce nemají hranice a státy kolem mají svých starostí dost. Pokud jd eo náš stát, hadr na podlahu si z něj jiné státy dávno udělai a zo za pomoci lidí, kteří vác než lidský rozměr měli jen ten politický.

  Omezit úsilí na to,a by člověk sám sebe co nejvíc ochrání před dopady systému je velice rozumné, když není zřejmé, jak systém změnit, nikdo neví, co s tím dělat a nějaké úsilí ke změně není patrné.

 581. 659 – tak na to jsme už tak nějak zvyklí, ne? Jen bych podotkla, že největší povolební cirkus nezačal zeman, ale zhrzení voliči knížete.

 582. Vyučovali angličtinu, vykládali Peroutku a podobně?

 583. Nikoliv, začali se vyjadřovat o voličích, kteří nevolili dle jejich gusta jako o méněcenných, nevzdělaných tupcích. Odmítli akceptovat výsledek voleb. BYli to oni, kdo začali rozeštvávat. Okamžitě, dřív, než mohl Zeman ve funkci cokoliv předvést. Volby nebyly podle jejich gusta, tak bylo všechno špatně.

 584. 662 — Otázka je, jetsli potřebuju nějakej politickej názor k životu… — K životu ve smyslu vegetativním jistě ne.

  Vydíratelnost je daná hlavně tím, na kolik jste schopen a ochoten vydírání čelit. — No právě, maYdo A čelit vydírání ovšem je v protikladu k omezování nepříjemných dopadů; i ten nejpitomější vyděrač umí své podmínky nastavit tak, aby pro Vás bylo zřetelně příjemnější mu vyhovět.

  za pomoci lidí, kteří víc než lidský rozměr měli jen ten politický — Takoví se ale najdou v každém národě vždycky. Aby jej nemohli zaprodat tak snadno, musejí politicky uvažovat i někteří (ba mnozí) další, ač ovšem ne nutně všichni.

  — — —

  Jestliže dovolíte, pokusím se Vám to celé trošku osvětlit, a sice na příkladu voleb. Vezmeme si ty presidentské, především z toho důvodu, že mají jen jediný volební obvod. A hned druhé kolo: Lze očekávat, že kandidáti získají milion(y) hlasů, přičemž se pravděpodobně budou lišit o desítky či stovky tisíc. To znamená, že pravděpodobnost, že hlas jednotlivého voliče výsledek změní, je řádu (velmi) zhruba 10 na mínus pátou. V takovém případě pro něj fakticky nemá žádný smysl, aby k volbám vůbec šel; pravděpodobnost, že mu voda vyplavuje byt, zatímco je přes den v práci, je asi vyšší, a přesto se doň nevrací, aby ji zkontroloval a popřípadě včas zahájil záchranné práce.

  Logicky by tedy voliči měli absentovat, a to minimálně v takovém rozsahu, až očekávatelná volební účast poklesne natolik, že výše diskutovaná pravděpodobnost vzroste na hodnotu, kdy se aspoň těm nejskalnějším voličům z racionálního hlediska přijít vyplatí. A přesto snad nikde na světě nic podobného nevidíme, naopak jsme vždy svědky toho, že celý volební výsledek vítěze je tvořen hlasy voličů, kteří jedenkaždý stáli proti té nicotné pravděpodobnosti z předchozího odstavce.

  To myslím nemá jiné vysvětlení, než že ti voliči uvažují politicky; zároveň to ovšem ukazuje, že politické není totéž co racionální, přinejmenším na individuální úrovni ne. A konečně, nic naplat, také to dokládá, že hromadně rozšířené politické uvažování je potřebné — ba nezbytné k tomu, aby zastupitelská demokracie jakžtakž fungovala.

 585. (663) Odmítli akceptovat výsledek voleb – on tu proběhl puč? 😛
  (664) Pravděpodobnost nepočítám, jen si připadám blbě, pokud z lenosti neučiním něco, co považuji za správné. Asi nějaká četba Kiplinga, nebo tak něco. Ale potěšilo by mne, kdyby někdo, jehož vítězství považuji za potřebné nebo alespoň za menší zlo (což bude zaručeně druhé kolo presidentské volby), vyhrál o jeden hlas. Ten můj. 😛

 586. (663) Jo a dodatek, Zeman toho rozeštvávání předvedl dost i před volbami. Zbytečno čekat až co předvedl po nich.

 587. „(663) Odmítli akceptovat výsledek voleb – on tu proběhl puč? “

  Na to nemusí být zrovna puč. Stačí to, co by se nejvýstižněji dalo nazvat „podjedáváním“.
  Akceptovat výsledek voleb znamená bez ohledu na to, že jedna strana prohrála, spolupracovat pokud možno ve prospěch země a občanů. jenže na to nemá dnes koule žádná strana na politické scéně, všem jde jen o vlastní koryto.

 588. (667) To jsi si tedy všimla brzy, že všem jde jen o vlastní koryto. Včetně Zemana. Jak by ta spolupráce ve prospěch země a občana měla vypadat, kdo určí, co je v prospěch země a občanů? To, co vyvádí Zeman? To, co vyvádí Bureš? To, co vyváděl Dluhoslav? Přiznávám, že by v mnoha případech ze mne byl podjebávač, který by podporu dotyčných vůbec nepovažoval za něco v prospěch země a občanů.

 589. No jo, Zeman může za všechno a všichni ostatní muzikanti a se svatozáří k tomu …

  Všichni se chovají jak fotbalisti z horní dolní, který po prohraném zápase kňučí, že slunce jim svítilo do očí, rozhodčí jim křivdil a soupeři měli lepší kopačky a nejsou si ochotni připustit, že třeba ten fotbal hrajou blbě a chtělo by to přidat v treninku.

  Konec konců, co by si počali, kdyby neměli toho Zemana? Na koho by všechno sváděli?

 590. Ale houby neracionální.. Každý volič si uvědomuje, že jeho hlas sám o sobě moc neznamení, ale babku k babce, budú kapce, říkaj Slováci.
  A současně si lidé uvědomují, že možná právě jejich hlas by mohl chybt.

 591. „To jsi si tedy všimla brzy, že všem jde jen o vlastní koryto. “

  Ale neboj, toho jsem si všimla už dávno. 😀

  “ To, co vyvádí Zeman? To, co vyvádí Bureš? To, co vyváděl Dluhoslav? “ Máš ten seznam nějakej krátkej. Co třeba to, co vyváděl Herman okolo vyznamenání? A málem hom prohlásili některý za svatýho a chrtěli ho pasovat na prezidenta jen proto, že se „postavil Zemanovi“

  No, fakt je, že někteří měli za hrdinu a „slušného člověka“ i toho Dluhoslava jen proto, že na něj Zeman mával holí. A to bych řekla, že byl v tomto případě ještě slušnej, neb si Dluhoslav zasloužil přetáhnout tou holí přes prdel 😀

 592. 670

  A navíc si stěžujou, že diváci fandili proti nim.
  A to byli všichni čerstvě oholení, učesaní a navonění 🙂

 593. 665 — jen si připadám blbě — No, a to právě je to politické uvažování, či možná spíše politické cítění. Bez něj by sis připadal blbě jedině v tom případě, že bys zůstal doma a ono to dopadlo jinak zrovna o ten jeden hlas.

  668 — Děkuji, prolétl jsem, a přečtu si podrobněji. I když se obávám, že v dnešním prostředí faktické cenzury bude bezprostřední dopad nejspíše malý.

 594. 669 – jak na to můžeš odkazovat, vždyť to šíří proruské weby 😀 😀 😀
  Nejseš Ty nakonec Putinův agent?

 595. “ Ale potěšilo by mne, kdyby někdo, jehož vítězství považuji za potřebné nebo alespoň za menší zlo (což bude zaručeně druhé kolo presidentské volby), vyhrál o jeden hlas. Ten můj. “

  No jo, no, pokud tam vidíš někoho, jehož vítězství považuješ za potřebné….. Já tam teda nikoho takového nevidím.

 596. maYdo,
  stačí zvolit někoho , kdo škodí míň než jiný 🙂
  Pincové na bílých koních se nekonají 🙂

 597. jenže u tej sbírky tajdrlíků těžko poznat, který bude škodit víc a který míň. Zvlášť když včichni kandidují s jedinoiu nabídkou – nejsem Zeman.

  No a princové na bílém koni, ti obvykle bývají v politice docela průser.

 598. maYdo,
  Zeman a klaus při všech chybách, které mají, mají jedno společného – maj vlatní hlavu , nebojí se otevžít si huby, a nelezou nikomu do pérdele.
  A to mi imponuje.

 599. Hm, a zjistil jsem, že to protitrumpovké dílko Fire and Fury se dá stáhnout na Amazonu za 17,10 doláčů.
  Dokonce jistá kategorie uživatelů si ho může jinde stáhnout zdarma, ale do té kategorie nepatřím 🙂

 600. Taky dobrý 🙂
  Evropská komise vyhověla žádosti belgických úřadů a zbavila imunity šéfa Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Giovanniho Kesslera. Ten se ale kvůli rozhodnutí, které padlo už 2. března, obrátí na Soudní dvůr EU, sdělila v pátek tisková služba OLAF.

  Je to zpráva z března 2016, ale i tak 🙂

 601. Dnešní Macek nepotěší příznivce Koblihy

 602. 2 ptakopysk – je fakt, že Schrödingerův Ježíš by byl snáze pochopitelný a vyvolával by méně emocí než kočka…

 603. (672) Seznam je krátkej, protože to tu nechci zahltit. Ale i krátkej seznam by mohl napovědět, že pojem spolupracovat pokud možno ve prospěch země a občanů je minimálně obtížně definovatelný, spíš je to nesmysl.
  (676) Je tam i zmínka menšího zla a to už vidím.
  (679) Zeman je v ruské prdeli zaryt až po uši, občas pro změnu zaleze do čínský.
  (683) A Rusové nejen z Londýna, ale i z Prahy. 😛

 604. Aerokarle,
  Miloš to vůbec nemá jednoduché. V obou řitích je dost tlačenice – od američanů až k němcům…

 605. Rusové omezují své menšiny ohledně jazyka, náboženství, neudělují jim občanství ?
  Kterým a kde ?

 606. Nač polemizovat? Podle bodu 2. platí v takových případech bod 1.

 607. Dobré ráno,

  “ Ale i krátkej seznam by mohl napovědět, že pojem spolupracovat pokud možno ve prospěch země a občanů je minimálně obtížně definovatelný, spíš je to nesmysl.“

  Potíž je v tom, že kvůli tomu tam ty politiky volím. Pokud nechtějí spolupracovat ve prospěch občanůl země, nabízí se otázka, proč je mám vobec volit.

  „676) Je tam i zmínka menšího zla a to už vidím.“

  Jen aby to menší zlo nenarostlo, až ho legitimuješ volbou 😀
  Obvykle se to tak stává.

 608. Halle,
  jo, ale to byl dost bizár, lézt číňanům do řiti se zlatým kočárem. To asi AK neměl na mysli 😀 😀 😀

 609. (688) Tak kdyby to Zeman dělal jako Američani nebo i ti Němci, tak to by ještě jakž takž šlo.
  (692) A jiní je zase volí proto, aby to nedělali, troufám si odhadnout, že takových je většina.

 610. 😀 😀 😀 Představa, že si Miloš půjčuje z Kaiserliche Wagenburg Wien zlatý kočár, aby přivezl čínského prezidenta z Havel Flughafen na Hrad je fascinující! Šeštispřeží kladrubáků, Forejt na kozlíku, Mlynář s Ovčáčkem v lokajském stojící vzadu na stupátku…

 611. Dobré dopolední vespolek,

  quivisi,
  nejsem Koblihův volič, ale nepotěšena jsem velmi. Skoro to vypadá, že celý slavný Agrofert je jen pobočka StB…

  AK,
  a to zalezení se projevuje jak ?
  Pořád nám rozkazuje Brusel, a byznys je byznys, takže západní Oiropa u USA čile obchodují jak s Ruskem (sankce nesaknce), tak i Čínou. Proč bychom ausgerechnet my měli stát někde v koutě, žmoulat čepice a utírat si nudli ? Naopak si myslím, že pokud by fakt EU křápla, tak ještě za trhy v Asii můžeme být sakra vděční.

 612. No, většina těch agentů jsou rodiče…..

 613. (696) Třeba poněkud neobvyklým užíváním ruštiny na návštěvě Ruska a jednáním bez velvyslance, zato s poněkud obskurním panem Nejedlým, oblékáním ruského kroje http://jdem.cz/drdfz8 , v Číně vyslovenou touhou se „učit stabilizovat společnost“ dle čínského vzoru. Nemám nic proti jednání s Rusy nebo Číňany, to dělají všichni a vědí proč, vadí mi Zemanova devotnost.

 614. Stačilo. Jsou tam draci, to by se čínské delegaci určitě líbilo. Obávám se ale, že fráterníci by to takovýmu neznabohovi, jako je Miloš, nepůjčili.

 615. „(692) A jiní je zase volí proto, aby to nedělali, troufám si odhadnout, že takových je většina.“

  Překladf :

  Jiní ( tedy většina ) je volí, aby nespolupracovali ve prospěch země a občanů. Takhle jsi to myslel?

  Pak bych se otázala, na co je tedy volí a jetsli teda nejsou ty volby zbytečný. Proč mám platit politiky, když stejně nejsou od toho, aby zemi spravovali tak, aby z toho občané měli prospěch?

 616. 664 Zpátečníku, je otázka jak mnoho potřebuju k životu aktuální politický názor na něco aktuálního co je aktuálně podstrkováno mé pozornosti.
  Je názor obecný, životní dlouhodobý, který se nějak vyvíjí, a názor na nějakou aktuální událost. Je názor na to co se mně existenčně dotýká tak významně, že se tím musím zabývat, a názor na to co se mně nedotýká, ale z nějaké příčiny se tím zabývám. Je významné, čím, kým a v čí prospěch je na mě působeno, abych něčím zaměstnával svoji mysl a utvářel si názor. Nebo i tak, že názor je mi utvářen. Samozřejmě, že jediný správný názor podle představy předkladatele. To se ráno probudím s čistou hlavou, podívám se třeba na Novinky, a už mám názor. Kouknu sem a už se to tu názory na to hemží. Dá rozum, že přemýšlení nad jedním brání přemýšlení nad jiným. Třeba nejde ani o jaký názor, ale o přemýšlení o něm. „Není důležité co si lidé myslí, ale o čem přemýšlejí.“
  Není možné mít názor na všechno. Proto je užitečné vybírat si na co mít názor. O čem nevím, to mě netrápí, o tom nepřemýšlím, na to nemohu mít názor.

  Je užitečné nemít na něco názor tak jako je užitečné nemít pocit viny, že na něco nemám názor. Je osvobozující nebýt automatem, do kterého kdokoli vloží cokoli, zahrčí to v něm a už se z něj sypou názory. Nebýt automatem na názory. Ostatně, nemít názor je také názor.

 617. Mimoto, Miloš je na hradě defakto jenom purkrabí, takže si jako poddanej takovýhle vyskakování nemůže dovolit. Kdyby byl k dispozici alespoň král.

 618. AK,
  mnojo, jenže holt o devótnosti vůči jiným mocnostem se u nás nepíše, neboť je podle mainstreamu OK. Naopak návštěvy Ruska a Číny jsou trnem v oku, tak se dovíme i to, co se nestalo 🙂
  Hele, představ si situaci – prezident kteréhokoliv státu přijede na navštěvu kamsi. V rámci oslav je mu nabídnuto oblečení tamního kroje a požití tradičních pokrmů. Dovedeš si představit, že by to někdo odmítnul ? Většinou je taková nabídka brána jako důkaz přátelství ze strany hostitele, která se navíc nenabízí každému… A těžko můžeš v projevu na návštěvě sdělit, že si myslíme, že jsou debilové a hnusáci proradní, když s nimi chceš obchodovat.
  Kalousek s tibetskou vlajkou na zádech mi přišel mnohonásobně horší.

 619. (702) To je „pes jitrničku sežral“. Že je spolupráce s nějakou stranou, která vyhrála volby, „v prospěch země a občanů“, to je Tvůj názor, který zřejmě hodně lidí nesdílí, to by totiž tu vítěznou stranu mohli volit rovnou. Úplně stručně, „prospěch země a občanů“ si každý představuje jinak. Volby nejsou zbytečný, ve volbách se ukáže, kdo si ten „prospěch země a občanů“ představuje lákavěji. Politiky platíš proto, že zákony. Ve volbách si vybíráš ty, kteří „prospěch země a občanů“.
  (705) Píše nepíše, když Topolánek propotil košili aby ho v Bruseli pochválili, taky jsem ho já nechválil. Píšu za sebe, ne za mainstream. A ta devotnost, jako vše je to otázka míry. Méně/více. Můj názor je, že Zeman to přehání. Jinému se to může zdát přiměřené, s tím nehneme.

 620. (706) Nelkal jsem, napsal jsem, že to nejspíš zapadne, už jsem nenapsal, že hlavně z důvodu složitosti a založení na křesťanských základech. Jaké weby to šíří jest mi u prdele.
  Jo, jeví se ti. Mně se nejeví.

 621. “ Volby nejsou zbytečný, ve volbách se ukáže, kdo si ten “prospěch země a občanů” představuje lákavěji.“

  A ty jim to, co říkají před volbama, ještě věříš? 😀 😀 😀

  “ A ta devotnost, jako vše je to otázka míry. Méně/více. Můj názor je, že Zeman to přehání.“

  Hlavně, že nikdo není devótní smerem k Bruseli a andělíně. Třeba takovej Herman, když tvrdil, že si umí peřsrtavit, že by česko bylo jednou ze spolkových zemí Německa, ten je OK?

  Ale politickej agitátor jseš fakt dobrej, Játam snad přece jen půjdu a tomu Zemanovi to hodím 😀 😀 NAtruc Halíkovi a Tobě. 😀

 622. 698 Halladine, to by každý měl vyplňovat do kádrikula, aby včas byli vyřazeni jedinci nevhodného původu, kteří by mohli ohrožovat svobodu,demokracii, lidská práva, prosperitu. Rodiče, prarodiče, prapra…

 623. 704, ptakopysku, jako někdejší tamní brejlatej skladník?

 624. 706 maYdo, to je tak vážné, že nestačili třeba docenti? nebo odborní asistenti?

 625. Nevím jestli jste si všimli, ale v doplňovacích volbách do senátu v Trutnově do druhého kola postupuje bývalý senátor a nově zvolený poslanec Juta Hlavatý, který se snaží dostat zpáítky do Senátu. Docela by mě zajímalo, co ten Hlavatý pije. Napadá mě Krakonoš. Konzumenti tohoto na Trutnovsku a v Brně oblíbeného nápoje se projevují lehce neobvyklým chováním.

 626. 700 Karle, proč by mělo vadit u Zemana? Když například britská královna… A netvrď, že nekupuješ nic „Made in PRC“. Zemanovi vyčítáš kecy, ale sám ekonomicky podporuješ.
  A jak, my marxisti víme, politika, je co? Politika je koncentrovaná ekonomika. Každým zrnkem rýže odtamtud pocházejícím, které koupíš, podporuješ čínský expanzionismus. Jen se doma porozhlédni, co všechno je z PRC.

 627. Já se po Sametu dozvěděl, že můj spolubydlící a svědek na svadbě byl agent STB.
  😀
  A dozvěděl jsem se to od druhého splubydlícího a druhého svědka.
  Oba pracovali v jedné nemocnici.

 628. Schumi,
  já zastánce kádrování rozhodně nejsem. Dokonce by mi to nevadilo (teda, záleží na míře „provinění“), pokud by byl dotyčný opravdu fachman a vykonával svou profesi ku prospěchu nejen svému, ale všech vůkol. Viz Nohavica.
  Jen si pak dotyční nemají dávat „čistý štít“ do svého loga 🙂
  Resp., do teď jsem o oněch vazbách nevěděla. Po obdržení daných informací mi to přijde… dost symptomatické. Vrána k vráně, vrána vráně…Nomenklaturní kádři se přetavili do „elitních“ kádrů. Nikoliv vysoce schopných, ale všehoschopných. Že i Koblihův brácha stbákoval mne nepřekvapuje, leč dost to protiřečí Koblihovo kecům o své famílii, v jeho podání téměř disidentské.
  Elita… leda elitáři. Nebo lumpenelita ?

 629. No, jsou takoví kandidáti, které známe dost dlouho, a víme co od nich čekat, a co od nich nečekat. Takže nepotřebuju slyšet sliby.
  O a jsou jiní,kteří v politice nikdy nebyli, a víme o nich celkem…… houby.

 630. (709) To už polemizuješ se svými představami, ne s tím, co jsem napsal.
  (715) Tak minimálně proto, že britskou královnu nevolím a nezastupuje mne. A ani jsem nepostřehl, že by chtěla stabilizovat GB dle vzoru Číny.
  (719) Když vynechám onu „neporazitelnost“, to by bylo téma spíš pro pauzírující ekonomickou sekci, tak už jsem psal, že v téhle věci mi u Zemana vadí spíš jak než co.

 631. Schumi,
  nejen bojkot PRC. Ještě by to chtělo bojkotovat všechno z vesmírného výzkumu, na čem se podílelo Rusko, resp. Sojuz. Včetně odstřihnutí všech satelitů, které byly vyneseny na oběžnou dráhu buď ruskou raketou, nebo z ruských lokalit… to by byl šum svistu 🙂 !!!
  A kdo chce být echt důsledný, tak navrhuji bojkotovat Čajkovského a spol., a bandu kolem Mendělejeva, Pavlova, Mečnikova a jiné agenty imperiálního Ruska tuplem.

 632. AK,
  no vidíš. Jasně, způsob provedení ideální není, ale nakonec jde o výsledek, ne ?

 633. Neboli,
  řeči se vedou a voda teče. V tomto ohledu mi víc vadí Klausův podpis na Lisabonské smlouvě – nakonec kdo jiní než námi placení politici měli vědět, o jak závažný prů…švih se jedná ?

 634. (722) Já ale od začátku kritizuji hlavně to jak, ve spojení s tím kdo. A když si vzpomenu třeba na to, jak se Zeman „vypořádal“ s ruským dluhem za SSSR (Falkon Capital), tak se trochu obávám i toho co, zvláště pak ve spojení s tím, kdo všechno se kolem Zemana motá (britská královna nemá za poradce http://jdem.cz/drd425 ani pana Nejedlého).

 635. Když AK shrnu – používám a budu používat produkty ruské a čínské ale vnitřně s tim hluboce nesouhlasím 🙂

 636. Britská královna ani nemá tolik málo pravomocí,
  co jich má český prezident. K čemu by jí byl takový poradce.
  A znovu, těžko si může z Číny jako poradce přizvat disidenta… Jinak se celkem divím, co tu ještě Číňani můžou nakupovat, když stejně už téměř všechno mají Němci… ? A kdo to prodává, stát ? Chybí mi informace. Stejně jako u Falkon Capital, o pozadí nevím nic.

 637. 723 Matzurko, to také Klausovi zazlívám. Napřed proti smlouvě, pak podepsal, pak schodišťové řeči. Nemusel podepsat. Kriegel v Moskvě byl statečnější.

 638. Britská královna se smí radit pouze se svým premiérem.

 639. Halle,
  aha. Tudíž ji pro srovnávání poradců s českým prezidentem nelze použít.

 640. Jestli to není šaškárna…
  Tak nějak mi přijde, že podpora MeeToo černými šaty nebyl nejlepší nápad… ony leckteré modely dohromady s tím logem (MeeToo ! Já taky !) mohou vyvolávat zcelá jiné asociace, o co vlastně nositelkám jde … 🙂 A ta červená róba to rozsekla úplně.
  https://www.prozeny.cz/clanek/zlate-globy-zaplavila-cerna-usedla-angelina-jolie-sexy-catherine-zeta-jones-a-nevkusna-rebelka-41072?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 641. (725) Ne, prosím. Ten nesmysl s nepoužíváním zboží já jsem ani nenapsal, ani si nic takového nemyslím. Mně by stačilo, kdyby mě ve styku s těmito i jinými státy zastupoval někdo důvěryhodný, což po nějakých 30ti letech zkušeností s ním Zeman rozhodně není.
  (726) Tak namátkou zde máme sinology, po paměti Hála a Lomová, ty bych jako poradce docela chápal. Ovšem, nechat si radit od zainteresované osoby, což onen Číňan nepochybně je, to je kuriositka.
  (729) Klidně si dosaď místo ní britskou premiérku, německou kancléřku či francouzského presidenta.

 642. Jestliže znáte osobně nějaké herce nebo hudebníky, víte, že jsou v zásadě fajn lidé.
  Ale k tomu, aby byli dobrými herci nebo hudebníky musí být trochu deformovaní. A taky že jsou.
  Patetičtí, přecitlivělí, litující se, nevyrovnaní, zveličující … V jejich profesích je to potřeba, k formulování rozumných názorů a postojů se to bohužel nehodí. Přesto je k tomu pořád někdo pobízí, podporuje je v tom. Tohle je výsledek.
  Tuny patosu, ode zdi ke zdi, neschopnost přestat zavčasu.

 643. 2 NoName – ovšem v kyselině jsou značně nestabilní…

 644. Mňo,
  jakože akademický sinolog toho bude o současném byznysu v Číně vědět víc ?
  Pochybuji. Ale souhlasím, výběr poradců by asi neměl být neuvážený.
  My se nakonec docela shodneme 🙂

  NoName,
  jo, ty červené šaty me taky přišly, že si dáma MeeToo říká o „Mně taky !!!“.
  Blbky. A pro skutečné oběti značně kontraproduktivní.

 645. Matzurko ,

  přesto jeden vzor z GB byl u nás zavedenm a zavedl ho V.Klaus. Totiž že 1 den v týdnu chodil za prezidentem ho informovat ho.
  Ale nevím, jestli se to dnes dodržuje. On taky prezident má na každém zasedání vlády někoho z prezidentské kanceláře.. A taky, pokud chce, mže na zasedání vlády kdykoli přijít.
  Mám dojem že královna nemůže.

 646. Jeropztomilé, když bojuje proti sexuálnímu obtěžování hvězda Sexu ve městě 🙂

  Jinak by mně zajímalo, k čemu jsou takový róby, když každý muž by měl radši cudně odvrátit zrak, aby neriskoval obvinění, že dámu obtěžoval tím, že na ni hleděl jako na kus masa.:-D

 647. Bude legrace.. 🙂

  Potřebuju v rámci rekonstrukce domů v OV položid dlažbu ve dvou místnostech v jednom z bytů. Rozpočet za 30 000 od firmy mě poněkud vyvedl z míry….Tak jsem se v náhlém pominutí smyslu rozhodl, že si to udělám sám.
  Když se to naučila moje dcera……. 😉

 648. Mno, já bych se taky nevyjadřoval k něčemu jen podle zpráv v tisku, dokud si to nepřečtu sám…..

 649. (737) On ale Zeman žádný busines v Číně nedělá, ani by dělat neměl, je, nebo měl by být politik. A ten pán, co mu poradcuje, na mne ůsobí jako hodně zainteresovaná strana, rady v prospěch Česka bych od něj moc nečekal, zato rady v prospěch Číny jo. O Nejedlém, který léta tají životopis, ani nemluvě.

 650. Halladine,
  mestěžuj si. V těch třiceti litrech je účetní, daňový poradce, čas na hlášení pro FÚ, čas na hlášení staťáku firmy, peníze, aby totéž mohly zaplatit jejich dodavatelé… Takhl to prostě funguje ve státě, kde musí bejt přísnost a dohled, protože všeci mimo holding kradnú

 651. 743

  O, ona je Čína především úplně jiná kultura, takže sinolog poradit může.
  A v obchodních záležitostech si budou muset čeští podnikatelé poradit sami.
  Tak si vzpomínám, že když kdysi cestovala železná lady, tak měla taky plné letadlo podnikatelů, včetně jejího mangela.

 652. Halladine, představa, že Babiš zprávu nečetl je natolik romantická, že ji snad nevěří ani nevolič …

 653. NoName,

  každopádně s Faltýnkem požádali, aby si ji přečíst mohli.

 654. Předpokládám, že Babiš má, vzhledem ke svému majetku, osobního předžvýkávače zpráv. Takže to fakt číst nemusí.

 655. Noo – já bych také zapíral znalost oné zprávy za situace, kdy OČTR jednoznačně doporučily ji nezveřejňovat a počkal bych s vyjadřováním až to „někdo“ oficiálně uvolní či doporučí k uvolnění…..
  A do té doby ofiko ji neznám a to i kdybyste mě mučili….to snad napadne i ….neBabiše.

 656. Jistě by se mohl Babiš snažit získat onu zprávu neoficiálně. Ovšem v tohle státě se všechno proflákne, případně to někdo bonzne, a toho řevu pak !
  Prostě to nestojí za to, když je možno nahlédnout do toho spisu naprosto lrgálně na policii.
  Jistě je tu zdržení, ale to Babišovi vůbec nevadí.

 657. „Potřebuju v rámci rekonstrukce domů v OV položid dlažbu“

  Položid dlažbu? Znám teraco dlažbu, zámkovou dlažbu, taurus dlažbu, rako dlažbu, ale o položid dlažbě jsem fakt neslyšela. 😀

 658. 751 ale tomu snad ani Halldin nevěří, (jo četl to, protože je to o něm a musí být připravený, ale proč by to přiznával, když může čekat na oficiální umožnění přístupu a věc se tak bude zdržovat)

 659. 1. Může obviněný nahlížet do svého spisu ?
  2. Existuje zpráva, kterou si smí přečíst ministr financí, ale ne předseda vlády ?
  3. Vyjádřit se ke zprávě neznamená zveřejnit ji.

  Shrnuto a podtrženo, Babiše nezajímá zpráva, která ohrožuje jeho plány tak moc, že o ni ani nic nechce vědět ?

 660. A ohledně „oddalování“. Nejsme přece ve školce. Nebo už zase jo ?

 661. Ptakopysku , ne 🙂

  já byl jako desetiletej zamilovanej do jedné malé položidovky. Měli jsme spát v jedné místnosti, ta mrcha jen dělala , že spí, a já jí , jak ležela v posteli se zavřenýma očima , dal pusu.
  Ta koza malá se s tím pochlubila, bylo to na nějaké dovolené několika manželských párů s dětmi ,a následně mě všechny ženské ( dospělé ) přepadávaly, a dávaly mi pusy . Je to dokonce nafilmováno na osmičce 🙂
  No, doufám, že následkem toho zážitku není v Mee Too 😀 😀

 662. I když, Babiš dnes v rádiu tvrdil, že se ho ta zpráva netýká. Ale jeho právníci do ní nahlédnou. Proč, když se ho netýká ?
  V politice chvíli, a už je mimo, jako by ji dělal 20 let.

 663. NoName, přece aby mohli dokázat, že se ho to netýká 🙂

 664. Halladine, Ty tu na sebe vyzvonis kde co. I Ty by jsi mel vykrikovat Mee Too, protoze, jak jsi zde pred nedavnem tvrdil, jsi byl jako mladik obtazen na lyzarskem kurzu. Pozenes toho lyzarskeho instruktora na plac?

 665. PM,

  máš pravdu , to byla o dva nebo tři roky starší servírka na chatě, která mě použila jako náhradu.
  Náš třídní hezoun ji odmítl 🙂
  Lyžařského instruktora jsme neměli, jen učitele tělocviku.
  Ten mě krapet vyfackoval, ae kupodivu to nebonzli rodičům 😀
  Já se při těch vzpomínkách docela bavím, a nejsem sobeckej 😀

 666. Kdopak asi ISILům prodává nejmodernější technologie?
  Islámští radikálové vyslali v sobotu večer třináct vyzbrojených dronů, které měly zaútočit na dvě ruské základny v Sýrii v Tartúsu a Hmejmimu, uvedlo v pondělí ruské ministerstvo obrany. Podle tiskové agentury TASS dodalo, že se všechny podařilo zničit. Podle agentury Interfax letěly drony 50 km a byly naváděné pomocí GPS.
  Vojákům se podařilo získat kontrolu nad šesti drony radikálů, dalších sedm sestřelil systém protivzdušné obrany Pancir S1: „Šest malých vzdušných cílů dostala pod kontrolu jednotka radioelektronického boje. Se třemi z nich se podařilo přistát v (Rusy) kontrolované oblasti vně základny a tři další explodovaly při kontaktu se zemí.”

 667. Ptakopysku,

  takovej dron si můžeš koupit sám, pokud máš prachy. Isil používá komerční drony, volně prodejné.
  Jeden můj kamarád, co se živí videem , to má taky

  https://youtu.be/9cIFlW5YPr8?t=8

 668. Halle,
  a víš, že gentleman se svými úspěchy u žen NIKDY nechlubí ?
  Leda snad v pánském klubu (tam jsem nikdy nebyla, tak nevím).

 669. Matzurko,

  já bych to ausgerechet úspěchy nenazýval 🙂 Byl jsem tam spíš pro srandu králikům 😀

 670. Nás totiž našli dřív, než k něčemu došlo, protože děvče z druhého páru zlikvidovalo za děsného rachotu umyvadlo 😀 Kolem půlnoci, či po ní.

  Moje panictví tehdy přežilo -D
  No a to v těch deseti letech 🙂

 671. Já bych řekl, že ani „komerční dron“ nedokáže ulet+t 60 km jako ty v Syrii!

 672. P.M. – prosím – pátral jsem v seznamu kontaktů, protože jsem dneska zjistil, že se mi vymazaly některé důležité pracovní. Přitom se ukázalo, že neznám ani žádného P.M. Můžeš se mi ozvat na martin zavináč drabek tečka name?

 673. Tak jo, ale že si ti buduini dovedou nakoupit náročné stroje i s dodáním do pouště?

 674. Jedna věc je koupit, druhá věc je pašování.
  takovej dron rozloženej je o dost menší než cisterna s ropou.
  A právě běží v TV emerickej film, jak amíci pašovali zbraně afgánským mudžahedínům.
  A není vyloučeno , že Amíci, kterým jsou ruské základny v Sýrii milé jako osina v … spolupracujou.
  Kupovali ruské zbraně jak v Izraeli, tak v Egyptě.

 675. 772 rád bych viděl kde to má motorgenerátor.

 676. Není žádné tajemství, že se nakupovala munice a zbraně v celé východní evropě, a ty zbraně , třeba ty od nás přes jordánsko skončily u rebelů…

 677. Bylo to krásné a změnili jsme svět. A pak jsme to podělali ..
  Charlie Wilson,
  kongresman co zařídil ty zbrojní dodávky da Afganistanu.
  Rusové odešli, dál už se Amíci na Afgánce vykašlali, a vyhráli náboženští fanatici z Talibanu.

  Tím citátem končí onen film.

 678. >> 779 Ano, smutne, Halladine. Historie se opakuje. Vzpominas, jak general Petreus vypucoval po predeslych kiksech Irak a Obama pak naridil, aby se z toho uzemi Americane stahli? Bezvadny. Co penez a zivotu stalo to uzemi vybojovat a pak to vojaci museli zabalit a jit. Co nasledovalo ? ISIL to mel podano na talirku.

  Opravim Te v jedne veci nahore. Ti nabozensti fanatici z Talibanu tam vzdycky byli a budou, at se treba vsichni postavi na hlavu. Amici tehdy pomohli (ja na mych danich jsem se na tom taky podilel)vyhnat Chorose. Pak to bylo na domacich. Talibani jim evidentne nevadili a nikdy vadit nebudou. Takze, jakepak „vykaslani se na ne“?

 679. Dobré zas ráno… 2 NoName ad 768 – jo, tej firmě to patří… Kdyby toho kluka nesundali z jeho rodné palmy, ušetřili by si potíže, a chlapec mohl ve své džungli vesele skotačit s ostatníma opicema…

 680. PM,
  ono to bylo trochu jinak.
  Vás Amíky nezajímali Afgánci jako takoví.Prostě jste je použili proti Rusům. A když už se nedali zabíjet Rusové, tak jste se na ně vykašlali, a nechali je samotné v rozbité zemi, plné jednotlivých frakcí, vedených jednotlivými veliteli.
  Do Iráku jste vůbec neměli lézt. Ani podporovat povstalce proti afgánským komoušům.
  Původně se sovětům vůbec do afganistanu nechtělo,
  A samozřejmě , Sověti udělali chybu, že dovolili afgánským komoušům svrhnout původní afgánskej režim, i když diktátorskej.
  Zavádět komunistickej režim do takhle zaostalé a národnostně rozdrobené země je stejná šílenost jako pokus o zavádění demokracie.
  Nemá význam do těhle zemí vůbec lézt. Už vás to stálo 750 miliard dolarů,fůru mrtvých vojáků a výsledek žádnej.

 681. Kolem Iráku by si to zasloužilo hlubší zkoumání.
  Proč se prali s ajatolláhy (kdo je navedla podporoval)?
  Proč se cpali do KUvajtu (kdo je navedl)? A správně byli vyhnáni.
  Proč se vlastně vymyslely ZHN, aby se jim tam vtrhlo v 2003?
  V tom mezidobíod kuvajtu do 2003 tam měl Husajn podisciplinu -akce Food for Oil (viděl jsem v 2001 na vlastní oči- čtyři Češi jsme courali sami po Bagdadu bez jakéhokoliv strachu).Když byl svržen a US army se stáhla, tak je tam nebezečno.

 682. 2 martin – ten starosta je přímo genitální… Ve své prostatě od přirození…

 683. Nepřijde levnějc zavrit do trezoru toho starostu ? To by ale řada odkláněčů utřela maul……

 684. Martine, mne se tam libi to capi hnizdo – je zjevne videt, kde autor ziskal inspiraci 😀

 685. V jedné části budeme návštěvníky vzdělávat, ale interaktivním způsobem s pomocí tabletů či mobilních telefonů. Druhá bude zážitková.

  Mne se zdá pořád praktičtější jít přímo na ty louky. Bez tabletu.

 686. Dobré dopoledne,

  Petře, jestli myslíš ten chuchvalec z větviček, to má být strom, ne čapí hnízdo. 😀

  Jinak teda uchovávat přírodu a krajinu v trezoru, to hned tak někdo nevymyslí 😀 😀 😀

 687. 789

  Mne se zdá pořád praktičtější jít přímo na ty louky. Bez tabletu.

  To se nachodíš 🙂 A lidi jsou čím dál lenivější

 688. Jsem rád, že jsem vás potěšil. Já jen pro srovnání, že není všechno nejlepší u Halladinů. My máme taky borce, kteří umí rozkrádat z cizího. Máme taky výhodu, že jsme na hranicích. Jak je tam přeshraniční spolupráce, tak se můžou úředníci posrat blahem.

  Teď chvilku vážně. Naše kopečky a údolíčka jsou ojedinělou přírodní oblastí. Zachovaly se (staří Valaši zachovali) původní jedlovo-bukové porosty, louky s endemitními druhy a to vše navzdory snaze ochránců přírody, kteří dělají co mohou, aby si to zprivatizovali. Malý příklad – záhony ve městě byly zlikvidovány a místo nich vytvořena původní valašská louka. Každému je jasné, že když na jaře chemicky zlikviduji plevel a pak tam rozhážu semínka vybraných rostlin, tak plevel z náletu vytvoří hustý plevelný pokryv. Tím se začnou v létě drát vzhůru letničky. Pár ochránců je šťastných, jak chrání přírodu a všichni ostatní chodí kolem a říkají: „Za chalupú mám pěknější lúku“.

 689. Louka ve městě – ještě lepší 😀 😀 😀

 690. 792-jo jo, přeshraniční spolupráce, to máme taky. A funguje to skvěle, nejenom u projektů (rozhledny, ze kterých není nikam vidět), ale i u běžné operativy. Rodinní příslušníci myjavské samosprávy moderují akce u nás, vystupují, organizují a naopak, rodinní příslušníci naší samosprávy dělají to samé na akcích v Myjave. Nebije to tak do očí…

 691. Dobré dopolední,

  hele, jeden přínos ten „trezor“ možná mít bude – tůristi nebudou tu krásnou přírodu ničit šmatláním a odhazováním PET flašek od energetickcýh nápojů, ale pěkně si to zkouknou ve 3D virtuální realitě. Za příplatek to nebude jen sezení na zadku, ale pod sedadly budou simulátory pohybu jako v Universal Studios, kde můžete „proletět“ i činnou sopkou a pak klidně plavčit pod mořskou hladinou….
  A do CHKO se bude pouštět jen na povolenky, jako to mají pro „backcountry hiking“ ve všech Národních parcích USA (a nemají ani turistické značení, aby i grizzliové měli šanci ;)…).

 692. Matzurko, to jsem měl na mysli, když jsem psal o našich ochráncích přírody, kteří si chtějí přírodu privatizovat pro sebe a svoje rodiny. Mají to ale těžké. Uspořádali celorepublikovou sbírku na „záchranu lesa“ a podařilo se jim vyžebrat přes milion. Za to si koupili od jednoho dědáčka jeho kousek lesa, ohradili si ho a zakázali tam vstup. Jenže zapomněli na to, že lesem vede několik cest ke vzdálenějším lesním pozemkům jiných majitelů. Takže se soudili a prohráli, závory museli otevřít.
  A další věc, kterou podcenili – tak dlouho se oháněli zákony na ochranu přírody, až se dočkali šlehu v podobě lesního zákona a povinností vlastníka lesa.

 693. Na každého ochránce přírody (a tedy i přírodního zemědělství bez chemie a mechanizace) platí několik jednoduchých testů, které ukáží, zda to pochopil:

  -nechat kosou poséct kus louky
  -nechat vyjednotit nějaký ten řádek řepy
  -nechat okopčit nějaký ten řádek brambor

  Ono ty roztomilé bytosti obvykle totižto vůbec neví, o čem mluví.

 694. NoName, já bych přidala:
  – nechat vykydat hnůj
  Já bych jim k tomu velice ráda poskytla svůj kurník a možná i Šumavák by na jeden-dva dny k dané činnosti, ovšem pod přísným vlastním dohledem, své maštale

 695. NoName – u nás je to těžší. Oni to vědí a dokonce to umí, ale taky vědí, jak čerpat, jak formulovat a jak zakazovat. Proto se u nás musí vytáhnout všechny formální zbraně, v čemž jsou naštěstí slabší než my.

  Na ukázku – už 37 let se u nás kosí louky, ručně, v partě. Ti, co s tím začínali, jsou mojí generace. Z nich jsou čerpači, ale stále se najde množství dorůstajících dobrovolníků, kteří se sjíždějí z celé republiky. Dokonce se některé dobrovolnice nechaly oplodnit na seně a zůstaly na trvalo.

  Jako příklad – rok 2015:
  http://www.valasskeklobouky.cz/tradicni-seceni-zacne-v-bilych-potokach/d-458235

 696. Martine, já jsem asi staromódní, ale jezdit někam dělat ekologii nebo zachraňovat lidi je dle mne jenom póza. Něco jiného je někam přijet na tři týdny a něco jiného je tam žít-spousta věcí se prostě jeví jinak v první a jinak v druhé variantě pobytu.
  Když má někdo potřebu, může pomáhat přímo v místě bydliště. Dost často se na toto téma hádám s „progresivními“ v mém okolí-je tolik lidí, kteří potřebují pomoct tady. Není potřeba jezdit do Peru nebo Indie.
  A obecně ekologie-jak já si pamatuju vesnici, nic se nevyhazovalo, k zvířatům se lidé chovali slušně atd. atd. Lidé byli ekologičtí bez pokynů a nařízení-částečně samozřejmě z nutnosti, taky z pocitu, že tam budou žít i jejich děti.

 697. NoName,
  to by asi neprošlo, takové mučení je jistě zakázáno Ženevskou konvencí nebo tak něco 🙂

 698. 801-Už jsem se třeba Dětí Země několikrát na jejich webu pod články typu „Stop průmyslovému zemědělství“ ptal, kolik zvládnou řepy nebo brambor bez chemie a mechanizace. Doteď žádná odpověď.

 699. NoName,
  na to je taky heslo „think globaly – act localy“. Prostě nemít bordel doma pomáhá planetě… na druhou stranu, na Viasat jsem zhlédla dokumenty „nejhorší místa k životu“. Za něco může příroda – stavět si bungalov poblíž činné sopky mi fakt přišlo divné – ale něco je lidská prasárna. Např. nějaká asijská řeka, která má na sobě plovoucí příkrov odpadků, zejména plastových… to by mohli rovnou bagrovat do spalovny. A jestli má někdo potřebu jet do nějaké asijské zemičky a vysvětlovat, že mají odpady třídit a recyklovat, budiž… aspoň nebude prudit doma.

 700. Mno, mám takový pocit, že jedno čínské přísloví říká – než se vydáš zachraňovat svět, obejdi 3x vlastní dům…

 701. Některé komise prý budou pouštět k volbám zájemce po předložení pasu RF! 😉

 702. Tak a bude v Praze referendum (aspoň si myslím, že to z toho výroku vyplývá):
  „Nechte na Pražanech, jak má socha Koněva vypadat, vzkázal Stropnický postsovětským státům“

 703. cOPAK ?
  Poláci covaj ? Ve vládě vyměnili ministry, kteří měli spory s EU….

 704. Já na tom až tak moc k zamyšlení nevidím. Překročil zákon? Překročil. Policie musí jednat, protože to má v popisu práce. Kdyby nejednala, má průser ona. Puntik.

 705. Zajímavé.

  Američany možná zahřeje ruský plyn, sankce vůči Rusku jsou na něj nejspíš krátké
  09.01.2018 14:46 | fa ra | Diskuze

  Plyn, který koncem loňského roku dovezla Británie z Ruska, zřejmě putuje do Spojených států. Napsal to server listu The Times. Odvolává se na údaje z přepravních dokladů, z nichž vyplývá, že tanker s nákladem zkapalněného zemního plynu (LNG) v neděli vyrazil od britského terminálu Isle of Grain do Bostonu.

  Nechápu. Amíci nabízejí vlastní zkapalněný plyn do Polska, Pobaltí , a teď tohle….

 706. (810) Taky mám z těch přibývajících policejních závodníků trochu obavy.

 707. Amíci vyhražují sankcemi na Nord Stream II, takže se dá říct že na ruský plyn sankce ze strany USA jsou

  Nové sankce, které jsou odvetou za ruské vměšování do amerických prezidentských voleb, by měly značné dopady pro Evropu. Míří totiž i na všechny firmy, které se podílejí na energetických projektech s ruskou účastí, připomněl list New York Times. Stačí, aby ruský podíl na projektu činil alespoň 33 procent, uvedla agentura Bloomberg.

  To se týká především plynovodu Nord Stream 2, který je vlastněn ruským Gazpromem, nicméně rakouská společnost OMV, britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell a německé Uniper a Wintershall na něj mají poskytnout úvěry ve výši 4,75 miliardy eur.

 708. No ale to jsou sankce na stavby a technologie, ne plyn samotný, že.

 709. Ptakopysku, jednani vedouci k odstraneni ohrozeni by nemelo zpusobovat ohrozeni vetsi, alespon tak si smysl ochrany, za kterou nam stat bere polovinu prijmu, vykladam.

  Na druhou stranu vlastne muzeme byt radi, ze opet nevytvorili zataras z civilu…

 710. Jenže těmi stavbami by šel další ruský plyn .. 🙂
  Asi by šlo těžko vyhlásit sankce na ty kteří odebírají ruský plyn už teď, takže se sankcionuje ten „další“

 711. 810 To bys voe nemoh, když máš keramický brzdy co zastavěj na fleku, voe.
  Policajty, voe, který neuměj při nepřekročení stotřicítky dohonit lambo, voe, jedoucí dvěstětřináct propustit a přijmout policajty který to dokážou, voe.
  A vůbec, co maj policajti co honit Lambo, voe. Tomu maj dělat vrchnostenskou cestu, voe, aby mu nepřekážel nějakej pirátskej poddanej, voe, ve Fobii tříhrnku, kterej by měl bejt vděčnej, že ten v Lambu mu dává práci, voe. Si nekupoval Lambo, voe, aby se s nim plazil jako babišova socka volící Zemana, voe. Kvůlivá tomu sme necinkali klíčema, voe.

 712. K debatě o policejních honičích byl dodal jen slovo „přiměřenost zákroku“. Například – plivnutí na zem versus rána obuškem nebo přeběhnutí ulice mimo přechod versus výstražný výstřel. Oboje se stalo, nejnověji si asi budete pamatovat toho blba s pistolí, který reagoval na bliknutí ohroženého řidiče.
  Ptakopysku – přečiny musí splnit všechny předepsané znaky, tedy i tzv. materiální stránku, kterou je nebezpečnost činu pro společnost. Čin, jehož nebezpečnost je pro společnost nepatrný, není trestným činem, i když jinak vykazuje znaky trestného činu. Typickým příkladem je překročení rychlosti u zapomenuté dopravní značky omezení rychlosti mezi obcemi.

 713. 855 – někdy nedokážu poznat, jestli si děláš legraci nebo z tebe mluví ouřada.

 714. Když mrknu do Bußgeldkatalogu (kde IMHO tresty lépe odpovídají fyzikální nebezpečnosti přestupků), tak mi to vychází na 120€ + 1 bod pro Lambistu za 120 na 80 a 320€ + 2 body + 2 měsíce zákaz řízení pro policistu za nedodržení bezpečné vzdálenosti.

 715. Tedy vy mi zase dáváte. Schumi, z tvých výroků by stál na hlavě snad i samotný velký Lenin. Takže je nehodlám ve valné většině komentovat. Nicméně pro tebe a Matzurku. Vy už si skutečně nevzpomínáte, co probíhalo před podpisem Lisabonu? Opravdu ne? Nevzpomínáte si, jak chtěli zavřít Klause do blázince? Nevzpomínáte, kterak ústavní soud ovládaný socany, či spíše bývalými komouši, sdělil, že podpis Lisabonu opravdu, ale opravdu nenaruší integritu našich zákonů a neomezí práva České republiky? Co se dělo s Klausovým dovětkem ke smlouvě? Co následně udělali zkurvení socani? A to nemluvím o děsivé drzosti likvidátora Topolánka, který v současnosti kandiduje na prézu.

  Halladine, tvoje znalosti o Afganistánu a vývoji války v této zemi jsou ještě omezenější než tvé znalosti o dění v Judei a okolí. Co ti upřít nelze, je sebevědomí.

  Jen takovou perličku. Bývalý afghánský prezident kdysi bydlíval v Praze v hotelovém domě na Invalidovně. Já s ním občas jezdil výtahem a můj tehdejší chlebodárce si s ním tykal. Když narychlo odlétal, aby se opět v rodné zemi stal potentátem, přišel se rozloučit (nebyl jsem při tom) a prý smutně pravil, že je to to nejhorší, co ho mohlo potkat. Měl pravdu.

  Amici a dodávky zbraní? Proboha proč ne? Vždyť Rusáci a země soc. tábora zaplavili zbraněmi celou Afriku, Asii a obě spodní Ameriky. Navíc to byl vždy super kšeft. Tedy, když jim zaplatili. Vzpomínám si na jednu svoji návštěvu Omnipolu, kam jsem chodil velice úspěšně škemrat o inzerci. Vždy jsem si musel dotyčnou zavolat z jakési budky bez okénka poblíže vrátnice. Moc se mi líbily nápisy po stěnách. Stálo tam např. Kulomety (následovalo číslo), těžká děla(následovalo číslo), raketomety apod. Samozřejmě nechyběly ani samopaly a krátké zbraně. Tam bylo těch čísel asi osm pod sebou.

 716. Tak nejak, vytriezviteli. Ale zjevne jsem to napsal ne zcela srozumitelne pro kazdeho…

 717. Františku, 🙂
  nic proti dodávkám zbraní do Afganistanu.
  Ovšem poté, co se Rusové stáhli, se na Afganistan neměly USA a vůbec celý západ vykašlat. A možná, by se ledacos pak událo jinak.
  Možná.

 718. Jo, a to že jsi se potkával s Babrakem Karmalem ve výtahu….. je dost pofiderní argument 🙂
  Nehledě k tomu, že velvyslanec obvykle mívá služební byt na ambasádě.

 719. Herodes, to byl král ! 😀

  Syn izraelského premiéra Jair Netanjahu se postaral o skandál nebývalých rozměrů. Izraelská televize odvysílala záznam rozhovoru, kdy se hádá se svým kamarádem před striptýzovým klubem v Tel Avivu o to, kdo zaplatí prostitutku. Jair svému příteli během rozhovoru připomíná, že jeho otec „přihrál 20 miliard dolarů“ jeho rodině, napsala agentura DPA.

  „Můj otec tvému otci přihrál 20 miliard dolarů a ty se se mnou hádáš o 400 šekelů? vyčítá na nahrávce opilý Jair svému příteli, který je synem podnikatele Kobiho Maimona, majitele plynových polí u izraelského pobřeží. Peníze chtěl na zaplacení prostitutky, což později zazní.

 720. 833

  Jistě, když vás nechám vykastrovat, taky to neznamená, že Vám zakazuju mít děti ! 😀

 721. NoName, nejvíce mne okouzlila věta „Pro evropského daňového poplatníka je požadované navýšení maličkost, jde o ekvivalent jednoho šálku kávy denně. A já věřím, že Evropa stojí za víc než jedno kafe denně“

  Kde jsou ty argumentace chudými, kteří nemají na kroužky? Matkami samoživitelkami, které musí tancovat u tyče, aby zajistili dětem jídlo? Náhle, jak jde o plat verchusky, se jakoby rozzari a pada zakladni argument „my mame silu Vas donutit nam platit, holoto“.

  Pekne, tak to mam rad.

 722. „alespon tak si smysl ochrany, za kterou nam stat bere polovinu prijmu, vykladam.“

  Že si to tak představuješ Ty, to je vedlejší. Záleží na tom, jak si to představují ti policajti 😀 😀

 723. „A já věřím, že Evropa stojí za víc než jedno kafe denně”

  no, evidentně mám jiné priority…. 😀

 724. 837 – no tak pri jeho platu mu verim, ze mu evropa stoji i za mnohem vice, nez salek kavy 😀

 725. 832 Syn vrcholného politika vyvoleného národa dávaného nám za vzor. Když si tohle vyvádějí mezi sebou, tak co gojimům?

 726. 829 Halladine, neměli.
  1. efekt již vynaložených nákladů
  2. druhak rozplánované operace
  3. co kdyby se Rusové vrátili
  4. boj se zbytky prosovětských sil
  5. budování svobody, demokracie, lidských práv a prosperity
  6. strategické zájmy Spojených států
  7. strategické zájmy Spojených států
  8. strategické zájmy Spojených států
  …….

 727. No s tím dáváním za vzor bych to nepřeháněl. Bývalý prezident Kasav si odseděl 7 let za znásilnění

  Izrael bude mít prvního ministra vnitra, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci. Právník Amir Ohana je šéfem výboru vládní strany Likud pro otázky homosexuální a lesbické menšiny. Na postu ministra vnitra nahradí Silvána Šalóma, který v neděli odstoupil po obvinění ze sexuálního obtěžování.

  Chytrá metoda – gaye asi žádná ženské neobviní.

  Sedmapadesátiletý Silvan Šalom, vrcholný politik pravicové vládní strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua a ministr vnitra, trvá na své nevinně. Řekl ale, že už obviňování nedokáže dál snášet. Šalomovo rozhodnutí zřejmě neovlivní stabilitu vlády. Izraelský generální prokurátor Jehuda Weinstein podle médií nařídil obvinění proti Šalomovi prošetřit. Obvinění už Šaloma loni přinutila k odstoupení z boje o prezidentský úřad.

  Zlatej Clinton….

  Mimochodem – premiér Netanyahu je taky vyšetřovanej – ale za korupci

 728. Schumi,

  možná, že kdyby by Afganistán příjemce nějaké USA podpory, že by neposkytl útočiště jistému Usámovi.
  Jinak usáma byl během bojů v A. asi taky sponzorován USA.

 729. Mimochodem,

  neznásilnil náhodou Zeman nějakou ženckou ? 😀

 730. Zemana bych tipoval, ze zmermomocnil starou mysliveckou

 731. Když mohla Vašáryová kandidovat na slovenskou prezidentku? Oprah ji jen imituje.

 732. Františku,
  ad Lisabon, celkem pamatuji, i ty psychiatry, i propocené košile. Přesto by mi bylo sympatičtější, kdyby – proti všem – Klaus vytrval a nepodepsal.

 733. A hele

  Ruské ministerstvo obrany si v úterním prohlášení položilo otázku, „proč v době útoku teroristů nad Středozemním mořem ve výšce 7 tisíc metrů operoval víc než čtyři hodiny mezi základnami Tartús a Hmímím právě výzvědný letoun USA“. Ministerstvo zároveň upozornilo, že v informacích o útoku na dvě ruské základny záměrně vynechalo jakoukoli zmínku o konkrétním státu nebo o konkrétních technologiích.

  Zmínky o konkrétním státu se zato z úst ruských politiků hojně objevují médiích. Šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev agentuře Interfax řekl, že „všem je jasné, kdo za útočníky stojí“.

  „USA nejdřív pod záminkou boje s totalitním režimem a na podporu opozice vtrhly bez mandátu OSN do svrchované země a pustily se do podněcování občanské války, do ozbrojování, financování a výcviku teroristických organizací. Teď spolu s podřízenými zeměmi dodávají teroristům vysoce vyspělé bezpilotní aparáty,“ konstatoval Bondarev, bývalý vrchní velitel ruského letectva.

 734. Na xichtoknize kocour bojuje veliký boj za svěžího vánka Mirka. Celkem pečlivě jsem jeho argumenty prostudoval a vychází mi, ze Lisabonská smlouva se podepsala sama a Topol s Klausem jenom drželi pero v ruce asi podobně jako Ringo Čech držel pero nad antichartou a nepodepsal ji.

 735. Akorat se mi zdá, že kocourovi maličko ujíždí nervy protože už začíná argumentovat jak starý ódéesák: „Kdo nevolí Topolánka, volí Zemana.“

 736. Halladine,
  Vzhledem k tomu, že se údajně Rusům podařilo přistát tři drony, očekával bych tiskovku, kde ukážou drony výrobní štítky a tak podobně. Jakykoli odporný nedemokratický diktátor za Negrelliho viaduktem by to udělal proč to neudělají Rusové a misto toho mlží, je otazkou…

 737. Zeman je pro Topola smrtící soupeř. Jestli Zeman vyhraje a za rok abdikuje ze zdravotních důvodů (udajne jde Miloši o to bačovat republice v roce stého výročí aby se zapsal do dějepisu, zbytek období je mu u zádi), Topol už to napodruhé nedá.

 738. 854 samozřejmě neni z mé tykve. Je to kompilát přečtených a vyslechnutých názorů

 739. Ptakopysku,

  vypadá to, že to nebyly komerční drony.

  Ministerstvo obrany Ruska sa vyjadrilo k vyhláseniu Pentagonu o dostupnosti dronov na trhu
  Po útoku dronov na ruské pozície v Sýrii sa Pentagon (Ministerstvo obrany USA) vyjadrilo v tom duchu, že drony a komponenty sú voľne dostupné na voľnom trhu. Na toto vyjadrenie reagovalo aj Ruské ministerstvo obrany:
  Rusko doposiaľ nikoho neobvinilo ani neurčilo že by niekto bol zapojený do zostrojenia uvedených dronov – je ale všetkým jasné, že na zostrojenie týchto bezpilotných prostriedkov ktoré boli použité pri útokoch si vyžaduje vyššie technické vzdelanie – a to vo vyspelých krajinách.
  Preto že Pentagon vyhlásil že „komponenty sú dostupné na voľnom trhu“ by mali mať obavy všetky tajné služby sveta – nikto nevie kde udrú nabudúce.
  Ruské ministerstvo ďalej zdôraznilo, že doposiaľ daná technológia v rukách sýrskych teroristov nebola.
  Zároveň upozornili na fakt, že presne v čase útoku dronov bolo v blízkosti US prieskumné lietadlo Poseidon ktoré tam 4 hodiny krúžilo vo výške 7km v medzinárodnom vzdušnom priestore v blízkosti oboch cieľov útoku dronmi.

 740. Dalo by se předpokládat že Američané o tom útoku věděli dopředu a monitorovali situaci, jak budou Rusové reagovat. Takové oťukavani soupeře, jak si stojí ve válce dronů.

 741. Mame nekdo tucha, kolik podobnych utoku drony jiz teroristi provedli?

 742. 814 – to bych rád věděl, kde to The Times uveřejnily. Jediné, co jsem v britském tisku našel je článek v The Guardian z 29.12.17, kde se píše, že ruský LNG se v UK nezdrží, protože se v Asii prodá za dakeKo vyšší cenu. není ta informace z Aeronetu?

 743. Isil pouzival drony při obraně mosulu. Ale takhle masivni nasazeni s tak dlouhým doletem je první vlaštovka.

 744. 860

  Každopádně je to pro mě záhada. Že by ruští obchodníci neznali ceny v Ázii ?
  Anebo prodávají za ruzné ceny v různých regionech ?

 745. 856 Halladine, Poseidon tam byl proto, že amíci měli info co se chystá. Aby monitorovali aktivitu ruských obranných systémů.

 746. 853 Ptakopysku, třeba na těch štítcích není latinka.

 747. 818 – opět jednostranná kreslená informace. Proti NS2 protestují státy EU – Baltské státy, Polsko, Švédsko a Dánsko s také evropská komise protože podmínky provozu NS2 vážně narušují klíčové principy EU enrgetickho balíčku 3, který definuje diversifikaci nákupu z energetických zdrojů. Podpora slábne i v Německu. Podle amerických zdrojů není financování NS2americkými sankcemi ohroženo : However, after legal clarification issued by the US Department of State in late October, the funding of NS2 was not at risk. The guidance watered down the original strictness of sanctions and clarified that investments in energy pipelines made prior to 2 August 2017 will not be subjected to the new US sanctions. It means that NS2 will be immune to the capital restrictions. “From the legal side and after clarifications from the US Secretary of State, we feel that OMV’s position is confirmed and strengthened,” Reinhard Florey, OMV´s CFO, said. NS2 already got €324 million cash from the five European companies. Overall, each party has committed itself to invest €950 million.

 748. Jo, toje ono! Vlašťovky jsou teď v teplých krajích, na zasněžené Sahaře.

 749. Když Rusové budují základny v Tartúsu a Hmimí, byli bychom blbí kdybychom to nemonitorovali.

 750. 866 – taky jsem se díval. Co vedlo Primu k tomu, že místo dalšího pokračování divácky oblíbeného seriálu Mordparta zařadila skoro hodinový rozhovor s tím sebestředným, narcistickým teploušem? Vždyť je jasné, že každý normální člověk si pamatuje, jak rozkradl republiku a potom dal amnestií všem svým zlodějským kamarádům milost.

  Terezie Kašparovská(za svobodna Tománková od nás z vedlejší dědiny) se chovala slušně a ptala se připraveně. Klaus, jako obvykle, vždycky nejdřív upřesnil, na co se ho vlastně ptají a pak odpověděl. Nikoho nenapadal, nikoho neurazil, ale kvalitně hodnotil. Úsměvná byla otázka na požadavek 101 hlasů pro jmenování vlády. Když jsem vynalezl tento požadavek (u Grosse), tak jste mi všichni nadávali. Když ho Zeman nepožadoval, tak mu všichni nadáváte.

 751. Pokud to najdete na záznamu, tak si Klause pusťte. Potěšil mne, že popsal vztah amerických medií k Trumpovi téměř stejnými slovy jako já.

 752. No, bude to vselé. Ne, co se týká výsledku , je asi jisté, že Babiš důvěru nedostane, ale co a jaké kolem toho bude řečnění převeliké 🙂

 753. 866, 869, to je ztráta času. Buď Klaus říká očekávatelné, pak je zbytečné ho poslouchat, nebo neočekávatelné, pak je zbytečné ho poslouchat, protože se zbláznil.
  Jeho příznivci i odpůrci se dovídají co chějí slyšet, s příjemným pocitem, že jsou geniální jako on nebo geniální jak není on. Jedni aby si dělali dobře chválou, druzí aby si dělali dobře nadáváním.

  Volby vyhraje Zeman. Přestože volby se nejspíš zdržím. Z důvodů : Kocour, Mynář, pitomé mě ohrožující kecy ve snaze dělat ze sebe světového státníka. Chtěl jsem se ještě podívat na impresionisty, jenže fronta na bezpečnostní opruz ještě před Jelením příkopem mě připravila o náladu. Tak i vědomí, že celý areál Hradu, přes který jsem volně chodíval od dětství, včetně volného vstupu do Svatovítské katedrály po celou dobu „nesvobody“, je tím pádem pro mě nedostupný. Ať si trhnou. Cililink.

 754. Dobré ráno vespolek,

  tak Catherine Denevue tleskám, za ten závan zdravého rozumu :); proklamuje (spolu s další stovkou francouzských žen), že muži mají právo se pokoušet svádět ženy….
  http://www.bbc.com/news/world-europe-42630108

  A trochu poťouchlosti – Macron se při návštěvě Číny pokusil pronést větu „make the planet great again“ v mandarínštině…
  http://www.bbc.com/news/av/world-asia-china-42618223/macron-amuses-china-with-chinese-lesson

 755. 872 – “ to je ztráta času. Buď Klaus říká očekávatelné, pak je zbytečné ho poslouchat, nebo neočekávatelné, pak je zbytečné ho poslouchat, protože se zbláznil.“

  Lze to aplikovat i na jiná jména? Třeba moje, tvoje, Halladinovo, Šumavákovo?

 756. Matzurko,
  a teď si představ ten rumrajch, kdyby to zkusil Zeman 😀 😀 😀

 757. to si lze snadno představit.

  Za prvé by byl označen za vlezdoprdelistu Pekingu
  Za druhé by se média zaplnila zasvěcenými komentáři o tom, že pokles hlasu na konci třetího slova změnil význam věty na zcela vulgární urážku.

  Za třetí a další nechám tvé bujné fantazii, která se už tolikrát osvědčila.

 758. ptakopysku,
  přesně to jsem měla na mysli 🙂

 759. Dobré zas ráno… Tak jsem se dnes ráno dozvěděl, proč prej si nechalo vlající péro narůst tu kozí bradku – že prej tak bude lidem podprahově připomínat Masaryka… Úžasné… Prdel v přímém přenosu…

 760. PeSi,
  mně na monitoru vyskakuje vedle topolánka červené srdíčko, bušící na pozadí českého lva.
  Ten chlap má ale drzost, viz Lisabonská smlouva. Škoda, že ho ten lev nemůže kousnout do zadku.

 761. 879,880-Nicméně, jeho poslední billboardy, stejně tak jako reklamy třeba Hyundai ukazují, že minimálně některé reklamní agentury a štáby nepochopily českou mentalitu doteď.

 762. A ano, Topolánek je esence českého politika.
  Není hlásané hodnoty, kterou by sám nepošlapal.
  A nejde jenom o Lisabonskou smlouvu nebo aroganci ve vztahu k občanům, ale třeba i „konzervativní rodinné hodnoty“. Což o to, mít milenku nebo rozvést se může každý, ale pak se nefotím s manželkou na volební billboardy pár měsíců předtím, než ji opustím.

 763. No, jestli chtěl evokovat TGM,
  tak to mu ty fousy nestihly dostatečně narůst. Vedle toho srdíčka je na fotce, kde mu navíc padají brejle na špičku nosu… já nevím, já ho nemám ráda už od dob jeho premiérování. České politice vážně chybí osobnosti.

 764. Matzurko – titulek opět překonává obsah. Ze silnice byl vyřezán proužek o šířce 15 cm a délce 180 cm. Na našich silnicích jsou denně vyřezávány „proužky“ o ploše tisícinásobně větší a titulek se nezmíní.

  A k osobnostem jen tolik. Opravdový šéf, což platí nejen pro politiku, ale obecně, si vychovává nástupce a obklopuje se schopnými. Českým folklorním zvykem je obklopit se pochlebujícími hlupáky, kteří šéfa neohrozí. Vychovávání nástupců, jejich včasné zařazení do částečných, ale samostatně odpovědných agend a potom odstoupení s plnohodnotnou náhradou, to umí jen málokdo. A zase to zobecním, v podnikání, obyčejném životě i v politice. Procento neschopných je v každé skupině stejné.

 765. Masaryka??? Tak to mě tedy fakt nenapadlo ani ve snu. 😀 😀 😀 Možná kdyby zaujal ten prostatický postoj s lehce pokrčenou nohou vpřed a rukou v kapse a vzal si placatou čepici? Ale to by si ho lidi zase pletli s Leninem.

 766. 885

  Musím připodotknout. Ať už jsou názory na Paroubka jakékoli ( i já bych mu mohl leccos vytknout) , on měl snahu vytahovat schopné lidi z čssd nahoru.

 767. martine tt,
  ano, článek dále zmiňuje, že krádež byla provedena zřejmě s úmyslem okopírovat technologii. Můj dovětek byl pokus o vtip.

  Mnojo, výchova nástupců je dost náročná, a navíc se ani nemusí vždy podařit… Je to znak současné moderní doby, že jedinci, mnohdy i vyjímeční, nejsou schopni dohlédnout za horizont svého života ? Že se nebuduje pro budoucnost, ale po nás potopa ?

 768. Vracím se k 868. Ono monitorování nad cizím státem se už jednou ukázalo jako pkrapet velkorysé a rizikové (U2). Když to srovnám s naštvanou odezvou na výlety ruských letadal nad mezinárodními vodami …

 769. 888 – Vyjímečný jedinec, který není schopen dohlédnout za horizont svého života? Pak nebyl tak vyjímečný (ve smyslu vyčnívání, nikoliv jako výjimka z pravidla).

  Znám, naštěstí, mnoho lidí, kteří takoví nejsou. Nenechali se unést „současnou moderní dobou“ a jejím heslem „Nevaž se, odvaž se! Užívej na dluh teď, splácej až někdy jindy“. Nejobtížnější je naučit nadcházející generaci, že má myslet i dál než jen na dnešní večer. Ale to platilo i za nás. Já si často vzpomenul na otce a jeho zlatou větu, že moji potomci mi to jeho trápení se mnou oplatí!

 770. Loprais a letošní Dakkar – aneb takhle to dopadne, když si koupíte auto v bazoši:
  Hned po startu nám odešel posilovač řízení a v jednom velkém stoupání nám do toho ještě turbo vypovědělo poslušnost. Celou dobu jsme jeli na želvu a nejnižší možný stupeň s jednou atmosférou tlaku v pneumatikách.

 771. 875 Zajisté. Akorát že nejsme politici a nepindáme až tak moc furt o tom samém.
  Monotématický Klaus pro mmě není objevný a především ne inspirativní.
  Krom toho po podpisu „Lasabonu“ jsou to jen schodišťové řeči.
  Klaus, Zeman…tak jako ostatní jeho generace mající problém opustit myšlenku, jsou minulostí. Protože čím kdo je starší tím víc žije minulostí na úkor budoucnosti, která patří třicátníkům, dvacátníkům, náctiletým. Mnozí přestože mladí, nejsou blbí.
  Je to jejich budoucnost, o které by si měli rozhodovat sami. Ne aby jim ji lajnovali starci nad hrobem či lidé táhnoucí za sebou vlak minulosti, kteří si lajnováním budocnosti stavějí pomník. Oni v té lajnované budoucnosti žít nebudou.

 772. A Masaryk je dávnou minulostí. Tak jako Republika Československá.

 773. 892

  Schumi, z Tvého vyjádření by se dalo dovozovat, že jsi volil Piráty ? 😉

 774. Dobré ráno,

  já bych jen připomněla, že stran vychovávání nástupců se to například příliš nezdařilo ani Karlu IV. Krom toho nástupci po výrazných osobnostech mají vždycky těžký úděl. Každý v nich hledá jejich předchůdce, kterého si postupně idealizují.

  nemluvě o tom, že panovník si nemohl vybírat, maximálně mohl mít smůlu, že prvorozenec nejeví výrazné kvality pro vládu nebo zvorat výchovu, ale v demokractickém systému vůdci jaksi přirozeně preferují osoby spíš méně dominantní než jsou sami a navíc je obvyklé, že podpora nástupce nebývá všeobecná.

  Srovnávání nástupce s ideálem je zavádějící a ošidné. Viz Masaryka, který je všeobecně uctíván a Beneše, který je ledaským popliváván. Málo kdo vezme v úvahu, že TGM byl všeobecně uctíván a republika vzkvétala, takže to se mu to prezidentovalo, zatímco Beneš byl vystaven situacím, které si za panování Masaryka těžko někdo představil.

 775. A co se týká Klause…..
  Já opravdu nejsem jeho fanoušek, ale jsem dalek toho, abych považoval jeho vyjádření za nehodné sledování. I když jsem to zatím neudělal, tak během dneška to určitě udělám.
  Ten chlap rozhodně není blbej, a spousty jeho výroků bych podpsal. I když s jinými zásadně nesouhlasím.
  Mám prostě ve zvyku sledovat to co někdo řekně, a ne to, kdo co řekne.
  Ale je výjimka… Kalousek.

 776. 896 – to jsi mě konečně urazil. Proč jen Kalousek? A co já?

 777. Martine,
  jsi vrcholnej politik ? 😀
  O těch je řeč.

 778. Panejo,

  a málem jsem přehlídla, že je dneska svatého Šumaváka – takže přeji všechno nejlepší, hlavně hodně zdraví a štěstí a koníci ať nedělají koniny 🙂 !!!!

 779. “ Chtěl jsem se ještě podívat na impresionisty, jenže fronta na bezpečnostní opruz ještě před Jelením příkopem mě připravila o náladu. Tak i vědomí, že celý areál Hradu, přes který jsem volně chodíval od dětství, včetně volného vstupu do Svatovítské katedrály po celou dobu “nesvobody”, je tím pádem pro mě nedostupný. “

  Jo, to docela chápu, schumi. My jsme se tam vypravili na Nový rok dopoledne, takže fronta byla minimální. Ale troufám si tvrdit, že by to stálo za to i kdybychom chvíli měli postát.

  Ta neprostupnost Hradu mi taky vadí. Pokud jde o katedrálu, bylo ještě období za panování Klause, kdy se tam dalo courat úplně volně, na vstupné byla jen věž, hrobka králů a ještě snad svatováclavská kaple.

  Na druhou stranu musím říct, že v závěru Havlího panování, kdy nad Hradem svítilo srdce, jsme tam byli se známými a nejen že jste si museli zaplatit předraženej prohlídkovej okruh, navíc byl tamní personál byl velmi arognantní.

  Roztomilé bylo, že cca 14 dní po té jsem slyšela nějakou dámu se rozhořčovat, že slyšela od známého sochaře, že má atelier ve Zlaté uličce a Klaus je všechny chce vyhodit a zavést tam placený vstup.
  jenže ta Zlatá ulička v době naší návštěvy – tedy za Havla – byla součástí placených prohlídek jinak jste se se tam nedostali. NIcméně že Klaus nic takového zavádět nemůže, protože už je to zavedeno, tu dámu nezajímalo a trvala na svém.

 780. Jo do Víta ze za toho Havla zadarmo mohlo jen kousek za vchod, pak tam byla natažená šňůra a dál jen na vstupenky. Nejlevnější okruh byl Sv. Vít, Vladislavský sál a Zlatá ulička, pro čtyřčlennou rodinu by to vyšlo skoro na tisícovku.A ještě se na vás personál tvářil, že překážíte turistům, hovořícím „lepšími “ jazyky.

 781. 2 Matzurka – to červené srdíčko má v tomto kontextu asi evokovat známý „Bordel u Dáši“ a naznačit, že kurva prostě do bordelu patří…

 782. 2 MaYda ad 895 – a proto by se neměl zanedbávat průzkum genetické výbavy zahradníků a kočích…

 783. no, to je náááádherná ukázka
  😀 Za to bych dotyčnýho navrhla na nějakou tu Sörösovu cenu 😀

  Titulek :
  „Zemanův výrok o případném bojkotu druhého kola už poněkud problematický je. Prezident jím nejen že dává nepokrytě najevo, že všichni ostatní kandidáti jsou tupci a že s jedním z nich v čele bychom v budoucích letech takřka pomřeli na hlad, špínu či nemoci.“

  A pak se dočtete, že …“Úřadující prezident Miloš Zeman dal najevo, že pokud nepostoupí do druhého kola prezidentské volby, nepůjde volit. Prý by neměl koho, protože ostatních osm kandidátů nemá dostatečné zkušenosti. “

  což autor článku způsobem vskutku tvůrčím rozvíjí takto :

  “ Zemanův výrok o případném bojkotu druhého kola už poněkud problematický je. Prezident jím nejen že dává nepokrytě najevo, že všichni ostatní kandidáti jsou tupci a že s jedním z nich v čele bychom v budoucích letech takřka pomřeli na hlad, špínu či nemoci….“

 784. Promiňte,, poněkud jsem to zmastila.
  Titulek zněl, že „…Zeman vykoumal, že bez něj na hradě bychom poršli na špínu a hlad“

  „http://www.reflex.cz/clanek/volby-prezidentske-volby-2018/84242/podivna-vychova-k-demokracii-zeman-vykoumal-ze-bez-nej-na-hrade-bychom-posli-na-spinu-a-hlad.html

 785. A když se podíváte do diskuse, tak se štěkají Zemanovci a antizemanoci o tom, jetsli je ten zeman nejlepší nebo nejhorší, ale že titulek ‚ podsouvá zemanovi blábol, který neřekl, ale vymyslel ho autor komentáře, to jim je jedno všem. Nejspíš mají obě strany stejný problém s chápáním psaného textu. 🙂

 786. 894, Halladine, nevolil piráty, ale zde populární spolek kompenzovaných autistů.
  901 maYdo, jako kluk pamatuji Zlatou uličku. Osobně i arcibiskupa Tomáška. Impresionismus mám v sobě nastřádaný z jiných výstav, nejen zdejších. Nejen z výstav. Mám čím to vykompenzovat, třebaže by bylo příjemné oživit pocit.
  Neprostupnost zdejšího hradu „Hradu“ se snažím pochopit jako návrt k přirozenosti. Historický účel hradu spočívá právě v neprostupnosti. Hrad byl sídlem vrchnosti. Dá rozum že ta nestála o to aby jí tam lozil plebs. Třeba si nově zvyknout, že hrad není „res publica“. Tak jako „republika“ není „res publica“.

  Jestliže vrchnost je jaká je, že místo aby suverenně, bez ohledu na to co na to řekne vrchnost odjinud, kázala ze vykopat ven všechny, kteří ohrožují zemský mír, namísto toho rozličnými buzeracemi sužuje poddané a nad to aby se zviditelnila a podrbala své ego, má nemístné silácké kecy, kterými sama chráněna vystavuje nebezpečí poddané což jí je záminkou k další jejich buzeraci, nevidím rozumný důvod více se účastnit trapné hry na volbu místního feudála. Jestliže mám být poddaný, přijímám úděl poddaného. Ovšem v tom případě i s příslušným pragmatickým vztahem k vrchnosti.

 787. BTW, často oplakávané kontrolní rámy na Hradě jako důkaz hradní zvůle:

  -přes bezpečnostní rámy se chodí na Eiffelovku, do Louvre, na Empire state building, na Willis Tower, do Kremlu, do GUM, v Izraeli nebo Indii do úplně všeho (od památek přes obchodňáky a nádraží až po hotely)…
  Překvapivě žádná kontrola, když si chce člověk dát skleničku v restauraci na vrcholu John Hancock center.

  Není to nic neobvyklého.

 788. Hm, Schumi.

  Ty bezpečnostní opatření jsou vysvětlovány jako prevence proti teroristickým útokem.
  O reálnosti takového útoku lze mít jakýkoli názor.
  Ovšem, dovedu si představit řev, který by nastal, kdyby ty opatření nebyly, a nějaký útok proběhl. Že se neudělalo, co se udělat mělo. A padaly by hlavy.
  A řvali by i mnozí z těch kteří současné ona bezpečnostní opatření jako otravující ( bezesporu ) návštěvníky Hradu.
  Jistý „alibismus“ ze strany politiků ( a administrativy) je pžedpokladatelný.

 789. přidám Řím od Vatikánu po Colosseum, čínskou Velkou Zeď nebo Space Center na Floridě. Tam mi dokonce z tašky odebrali cvakátko na nehty.

 790. Není to nic neobvyklého.

  Bohužel, přinesla to doba (a politické preference).

 791. mělo být

  jako otravující ( bezesporu ) návštěvníky Hradu nadávají

 792. A třeba do Alianz arény si nelze vzít ani powerbanku. Když vám dojde akumulátor, budete bez fotky Lewandowského.

 793. já, schumi, za totéž dostala včera kázání o občanských povinostech a jeich naplnění a o nutnost se angažovat 🙂

  Jakoby smyslem a naplněním občanství bylo hodit papírek se jménem nějakého tajtrdlíka do škatule. Navíc se jménem toho správného tajdrdlíka, perootže jinak byl nebyl občan, ale blbec, tupec, primitiv nebo zemský škůdce.

  já myslím, že by nebylo do věci s tím občanstvím začít nejdřív u sebe a ne u tajdrdlíka na Hradě.
  Pro začátek by možná stačilo přestat kádrovat občany z hlediska charakteru, vzdělání, inteligence podle toho, koho volí, přestat na sebe pohlížet jako na národ, který je druhořadý, xenofobní, zaostalý atd. a nesypat si popel na hlavu pokaždý, když nás nějaká rádobyautorita sprdne, že si její velikosti nezasluhujeme.

 794. Vzpomínám na italskou policajtku, ke které jsem si ukládal vreckový nožík, jak nevěřícně koukala. Druhý, poněkud větší jsem měl v ruksaku. Ono občas člověk potřebuje ukrojit chleba apod.

 795. Mimochodem ten nůž, co nosím teď, je pár set km odsud na západ nelegální. Teda pokud jsem to pochopil správně.
  U nás by byl legální i za bolševika.

 796. No, já považuju za debilitu, když kandidát na prezidenta prohlašuje na otázku, co chce vykonat ve funkci, když řekne, že zruší rámy na Hradě a nic víc z nej nevypadne….

  A přiznám se, že za toho Havla, kdy si jeden na tom Hradě připadal jako obtěžující vetřelec a ne jako občan ( když už teda tak dbáme na ty občanský povinosti), mi to vadilo víc, než nějaký rámy.

  ale ta volná prostupnost Hradu, bez ohledu na tradici, se mi líbila. Nevadilo mi, že je z pevnosti křižovatka. Chodila jsem tudy leckdy třeba ze školy nebo z práce…..

 797. 919 — Jojo, maYdo, bývaly doby, kdy byl nějakým nedopatřením Jelení příkop otevřený, a šlo kupříkladu volně bloumat mezi skleníky v Královské zahradě… Hezké časy.

  Netrvaly dlouho, a ani by to nebylo šlo rozumně očekávat.

 798. 918

  Jo, za bolševika nikomu nevadilo veřejné nošení loveckých nožů docela velkých rozměrů 🙂
  Měl jsem takovej od Mikovu, s pilkou na horní straně nože . Stál 58 Kčs.
  Dokonce jsem měl na chatě kamaráda, kterej chodil po chatovišti a do lesa nejen s takovým nožem , ale i sekerkou ( kterou uměl docela slušně házet)
  A navíc funkčním bubínkovým revolverem, nošeným po kovbojsku 🙂
  Kupodivu ho nikdo nebonznul pro nedovolené ozbrojování :-D. Jo, a taky nosil cosi jako stetson 🙂
  Po maturitě ( která nebyla nic moc) se dal k SNB 😀
  Jen pro vysvětlení – hráli jsme si na Indiány a měli v lese , v jedné houštině mejdřív teepee , a později i srub.

 799. 919 Tak si zvykneš, že Hrad je hrad a žádné korzo.

 800. 910 NoName, ano. Děsivé na tom je, že mnohým lidem to připadá normální tak jako poměry, které to odráží. Žáby si zvykají.

  Kdo se vzdává svobody výměnou za bezpečí….

 801. 912 Martine, abys jim nepřecvaknul káblík.

  Třeba dojde i na preventivní vytrhání chrupu. Místo něj každý bude mít protézu, kterou na kontrolním stanovišti odevzdá.

  Při odbavení pro let bude muset být uložena do zavazadla ukládaného do zavazadlového prostoru. Koše u bezpečnostních rámů zprvu budou plné protéz a zubaři v cílové destinaci budou mít žně do té doby dokud si každý na letišti v kiosku nenechá vytisknout provizorní protézu na 3D tiskárně.

 802. To jsou ale dvě různé věci, Schumachere.
  Hrad se nijak nevymyká, pokud jde o způsob zabezpečení běžnému standardu kolem nás.
  Že je úroveň bezpečnosti v západním světě jaká je je věc jiná.

 803. 913 To nepřinesla doba. To přinesli blbci, které volí blbci.

 804. 926 NoName, právě ten „běžný standard“ je velmi znepokojující. Kam až se posune.
  Jaký bude zítra? Pozítří? Dojde i na ty protézy?

 805. 924

  Schumi, takže navrhuješ zrušit třeba bezpečnosní prohlídky při nástupu do letadel, a smířit se s tím, že občas nějaké letadlo spadne ?
  Ne, že by se mě to osobně extra zajímalo, protože nelétám, ale kdyby mě cum bajšpíl k létání nutilo zaměstnání, tak bych se ochotně s těmi prohlídkami smířil, a za možnost svobody dostat se na zem jinak než přistáním bych ti pěkně poděkoval.

 806. Čeští voliči jsou v téhle věci dost nevinně, Schumachere.
  Vstupovali jsme přece do svobodné, demokratické a bezpečné Evropy. Nebo aspoň tak se před 20 lety jevila.
  Předvídat miliony nových Evropanů korzujících přes schengenskou vnější hranici nepředpokládal snad nikdo příčetný.

 807. 917 Honzo, tak budeš lámat toustovej.
  Svatý Jorge by Ti odpověděl „Ježíš také nekrájel“. …

 808. 931

  ježíš neměl co na ten chleba mazat 🙂

 809. BTW, kontroly v letadlech-nedávno jsem viděl dokument o 11. září, a tam to maníci z NTSB a FBI vysvětlovali docela logicky. Neexistovala žádná zkušenost s teroristy, kteří chtěli u únosu letadla sami zemřít. Veškeré kontrolní mechanismy byly o tom, aby někdo nemohl do letadla donést bombu a pak vysednout před jejím výbuchem. Takže se párovali pasažéři a zavazadla a pod.
  Varovný systém dokonce označil některé atentátníky jako podezřelé a vyznačil to na letence (je na to nějaký tajný kód), a tak letecké společnosti zkontrolovaly, jestli nevystoupili bez zavazadel… Že se chystají letadlem prásknout do baráku nikoho nenapadlo.

 810. 930 NoName, já debil hlasoval pro vstup. Připadám si jak volič komunistů v šestačtyřicátém po osmačtyřicátém.

  929 Halladine, uznávám některá nutná bezpečnostní opatření. Zatím se nikomu nepodařilo vyhodit letadlo do luftu kleštičkami a pilníčkem na nehty.
  Co se týče teroristů, obávám se, že mé názory jak by s nimi mělo být nakládáno, jsou naprosto neslučitelné s nám předkládanými principy svobodné, demokratické a lidskoprávní společnosti, které lze shrnout do stručného „nesrat se s nimi“.

 811. 932 nemusíš mít co k namazání, když máš dobré na zapíjení.

 812. Já proti, Schumachere. Ale čistě intuitivně, přišlo mi to celé příliš hezké na to, aby to mohla být pravda. Někteří známí mne za to málem zbili, když jsem hájil NE, prý hazarduju s budoucností.

 813. 933 NoName, je smutné, že byly informace. Akorát jak je to typické, byrokratickým hierarchickým systémem s omezenci na klíčových místech nebyly zpracovány jak měly. Ne, že nebyly. A nespolupráce složek. Omezenost, rivalita. Všude je to stejné.
  Tak jako v případě Pearl Harbour, jako v případě Challengeru…
  Pořád stejný scénář.

 814. 937 NoName, intuice Tě nezklamala.
  Ovšem, i nyní lze na cokoli říci „NE“.
  Neposlechneme, nezaplatíme. Jaké páky mají k prosazení? Prakticky žádné. Protože „to by si nikdo nedovolil“. Stačí když si jeden dovolí a bude se to sypat. Třeba Maďaři sebou nenechávají tak orat. Ostatně kdysi si vymohli dualismus. Zatím našinci se hádali mezi sebou.

 815. Ono je to stejné i jako v případě mnoha hajzlů mezi lidmi. Spoléhajících že nikdo se neodváží jim klást odpor. Na to, že slušní lidé mají zábrany. Protože slušní lidé sami, jedni druhým zamezují účinně se těm hajzlům bránit.
  Proč je na světě tolik zlých lidí? Protože je zakázáno je zabít.
  Leckdo by si rozmyslel někomu jen tak z plezíru rozbít hubu, kdyby věděl, že je vysoké riziko, že při tom přijde o život. Ne, že se na jeho stranu postaví „slušní lidé“ blábolící cosi o přiměřenosti a nepřiměřenosti.

 816. Aůe stejně… jet do Vatikánu, abych si na Svatoperském náměstí kleštičkama ostříhal nehty… to by mě ani ve snu nenapadlo. Za mě palec nahoru jako důkaz nejvyššího uznání

 817. Vstup na Svatopeterské se (běžně) nekontroluje, až dál…

 818. >> 922 Halladine, to tam u vas muselo byt za bolsevika, jak rikas, bezvadny. Vsadim se, ze v tom teepee se sem tam nasla i nejaka vstricna sqaw s perem za celenkou, nebo aspon v ruce.A bubincaky u pasu, no, skoro jako Arizona pred vynalezem politicke korektnosti. Holt, asi zalezi na toleranci dohlizejiciho bolsevika.

  To u nas, na drsnem Valassku, byli ti dohlizitele daleko mene tolerantni. Byla tam kdysi parta kluku, kteri cetli Rodokapsy a snili o lovech bizonu na preriich, jako Ty se svymi kamarady. Daleko od Moskvy ani jeden z nich nikdy necetl. A vymejsleli si, jak zatocit s temi bolseviky, kteri zarucovali to, ze nikdo z tech kluku nikdy zadnou prerii ani neuvidi. Jednou u taboraku, kdyz nechali kolovat flasku ohnive vody se shodli na tom, ze by bylo nejlepsi poslat do vecnych lovist nacelnika nepratel, Tondu Zapotockeho.Z ranni kocoviny je probudili esenbaci a pristi noc nespali ti kluci v teepee, ale na kavalci v satlave. Jeden z nich tam nebyl. Byl to ten, ktery lasku k preriim jen po celou dobu predstiral. Byl to taky on, kdo myslenku utoku na Tondu Usaka hodil pri tom zminenem potlachu do placu a ti ostatni se toho vdecne, fantazii podeprenou ohnivou borovickou, chytli.Kdyz pak s nimi udelali v mistnim divadle verejny process, byl to on, kdo byl hlavnim svedkem proti te bande ne uz kluku, ale zaskodnicke skupine rozvracecu socialisticke mlade republiky.Aby se uz neco takoveho neopakovalo, tri nejnebezpecnejsi zaskodnici dostali na vystrahu provaz. Chodil jsem tehdy jeste do Obecne skoly, pamatuji si to hlavne z vypraveni rodicu. Pamatuji si, ze u vecere maminka jednou plakala. Jeden z tech popravenych kluku byl synem pratel mych rodicu.

  Tak, Halladine, mozna jsme si hrali na Indiany v jine dobe.Ne mozna, urcite. Je mezi nami, jak jsme si rekli, rozdil deseti let. Za tebe uz se neveselo. A pozdeji uz ani tak moc nezaviralo. Nicmene, hlidali nas synove tech vladcu, kteri umeli se svymi neprateli tak soudruzsky, tvrde ale spravedlive, zamavat.

  Jsou zde dodneska nekteri, kteri s nostalgii vzpominaji na ty doby, kdy si mohli volne jako ptaci spacirovat po nadvorich prazskeho Hradu, aniz by je nekdo buzeroval. Zadne fronty, zadne sacovani. Dvere do chramu Svateho Vita dokoran. Jaka svoboda!

 819. „Na jednání skupiny expertů, v níž byli například ombudsmanka Anna Šabatová či předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová.“

  Více na https://zpravy.e15.cz/domaci/politika/po-vydani-zajistovaciho-prikazu-by-firmu-mohl-ridit-spravce-planuje-ministerstvo-1341941

  Nějak mi v tej skupině expertů chybí to, kdo mají zkušenosti s chodem firmy a placením daní ….

  A správce se bude určovat jak? Kdo ho jmenuje? Jak se zajistí, aby řídil firmu k prospěchu formy a nebay ji cíleně přivedl cugrunt?

  Ale to je asi jedno, hlavně když bude další příležitost k úplatkům a pozicím pro kámoše a politicky korektní….

 820. PM, jistě,
  bylo to v60-tých letech. A ano, 50 -léta jsem zažil jako žák 1-3 třídy. A předpokládám, že si rodiče před dítětem v tomhle věku dávali pozor na ústa.
  bych někde, coby dítě ještě hloupé někde neprokecl.
  Nicméně – tomu, že že ten revolver nebyl bonznut mě dnes udivuje.
  Ale možná to bylo proto, že to bylo chatoviště, kde se všichni znali.
  A taky se divím, že to rodiče onoho kamaráda dovolili.

  Mimochodem, ten kamarád byl mladší brat tohohle pána.

  https://www.fdb.cz/lidi/33438-jiri-jurina.html

 821. Poslouchal jsem při obědě Babiše. Nedobrovolně, neboť v hospodě běžela bedna a byly zrovna zprávy. Tak nějak jsem se kladl na otázku, jestli to hraje, nebo jestli je doopravdy takovej. Pokud to nehraje, tak musí mít extrémě vyvinutý cit na výběr klíčových zaměstnanců, protože jinak nechápu, jak se mohl dopracovat k holdingu a udržet ho při životě takovou dobu.

 822. Ptakopysku, znam jednoho velmi podobneho s vcelku zname skupiny, kterou nebudu jmenovat. Puvod v StB, rychly nastup k majetku, jinak v hlave totalne vybrakovano. Dokud byl schopen to sverovat alespon jakz takz spravnym lidem a vyuzivat svych vazeb, skupina jela v TOP 100 firmach. Postupne ale schopne lidi nas… nastval, navic si zacal myslet, ze je genialni manazer, a skupina jde souvisle dolu vodou. Nicmene akumulovany kapital, goodwill, postaveni na trhu… To vsechno brani rychlemu kolapsu, firma proste jde dolu vodou ca 10 let a stale neni na dne.

  Agrofert ma mnohem vetsi rezervy, nicmene situace, ze – co vim – kazda firma, kterou koupili, sla s vykonnosti dolu je jiste indikativni.

 823. Petře K.
  takže to asi fakt bude v lidech, které zaměstnává. Je docela zajímavé, že se nikdo nepokusil na jeho holding kleknout. Myslím z větších hráčů. Možná vědí, že to uvnitř bude duté jako třeba Charouzovo imperium? Třeba celá stavba holdingu stojí na úvěrech a dotacích?

 824. Ptakopysku, neni zajem. Proc?
  Nicmene vcelku mizerny stav Babisova imperia je videt z jeho angazma v politice. Delat saska a vystavovat se stupiditam typu vyetrovani prijmu a dotaci nema nikdo z uspesnych hracu typu Kellnera zapotrebi.

  Jinak vrele doporucuji Penize (nebo Penezomenci, ten preklad u nas kolisal) od Haileyho.

 825. Mam i trochu vice insider indikatory, ale v zadnem pripade nemam zas tak spolehlive informace. Potraviny a chemikalie proste nejsou branze, kde bych se pohyboval.

  Muj odhad je, ze to neni dute, ale je v pozvolnem poklesu, ktery muze – jak uz to tak treba u cernych der byva – nahle zrychlit.

 826. Zdravim po letech, samozrejme selektivne….. jen jsem chtel pogratulovat k vysledkum prezidentskych voleb, tak nejak dopredu….zase jen nekterym. Stejne to mate v te kotline barevne 😀

  Ps. Bures sel do politiky, prave pro vysychajici pramen “chechtaku”. A zcela jasne, je to bilej kun. O tom preci neni zadnych pochyb

 827. 912 – ptakopysku, přečti to znovu a pak mi řekni, kde jsem udělal chybu, když není poznat, že to cvakátko na nehty mi sebral důkladný ochrankář na vstupu do Kennedyho Space Centra na Floridě.

 828. Čeština je jazyk složitý. Dá se to vykládat i tak, že to cvakátko na nehty bylo v té tašce permanentně. ;.)

 829. 942 P.M. potvrzení teze, že alkohol škodí zdraví a v některých případech je i smrtelně nebezpečný.

 830. Hledal jsem podrobnosti o tom valašském procesu, ale našel jsem jen o procesu s podzemními skauty na Liberecku.

 831. Světlanu jsem přečetl, ale tam nešlo o mládež, jak psal PM. Často šlo o bývalé partyzány.

 832. Martine
  Čtu nepozorně.Jeden z důvodů, proč bych nemohl být advokátem. Letmým čtením jsem nabyl dojmu, že bez kleštiček na nehty neuděláš v zahraničí krok.

 833. V parlamentě je to zajímavé. 8 členů mandátové komise požádalo o svolání komise hned po ukončaní jednání o důvěře, takže předsedovi nezůstalo nic jiného než ji svolat k velkému nasrání Němcové, ODS a spol.
  Prý má být vyslyšen (i) nějaký svědek – svědci.
  Načež byla vyhlášena dvouhodinová pauza pro jednání mandátové komise.

 834. 961

  Houby. Má ho v nějaké tažce imrvére, a před cestou do zahraničí ho nevyhodil.

 835. 2 Petr Kunetka ad 951 – když si něco přečteš o gravitačním zhroucení černé díry, tak to probíhá zajímavě… Pro účastníky uvnitř je to bleskurychlá akce – ovšem ne tak pro vnějšího pozorovatele… Ten naopak pozoruje velmi pomalé, pozvolné zhroucení a následný rychlejší kolaps pod „horizont událostí“…
  Ale my nesmíme ani naznačovat…

 836. A hele

  Francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr své návštěvy Číny – podobně jako dříve jeho český protějšek Miloš Zeman – odmítl veřejně poučovat Peking o dodržování lidských práv. Nemá to prý smysl. Francie s Čínou v těchto dnech uzavřela významné obchodní dohody, včetně dodávky 184 dopravních letounů Airbus.

 837. Světlana skutečně nemůže být to, co popisovall P.M. Nesedí to.

 838. 960 Halladine, v případě Zápotockého jsem zjistil jen proces s Františkem Zajíčkem, který se dostal už do stadia přípravy. Hrdelní proces se skupinou spiklenců za noční řeči v opilosti u táboráku jsem nenalezl.

 839. 966 To je trefné přirovnání. Uvnitř zhrouceno, z pohledu vnějšího pozorovatele ještě drží fasáda.

 840. 969 Každopádně, když se spikávat, tak za střízliva, s dodržením konspirace a testováním na špicly.

 841. Halldine, aby Ti těch víc než tři sta Hamáčků nepřišlo vyprat držďky.

 842. Socan Hamáček chvíli před tím ,než jsem ho dehonestoval prohlásil, že brexit nebyl vinou EU, ale nezodpovědných Britů

 843. A ten chce být předsedou socanů? To udeřil hlavičkou o rakev.

 844. ad 966 – omlouvám se, je to obráceně… pozorovatel uvnitř vidí dlouhý, pozvolný proces, zatímco vnější pozorovatel vidí rychlé zhroucení… sypu si popelnici na hlavu a odcházím zdechnout do houští (pantopmimicky).

 845. O mém cvakátku na nehty víte, jako obvykle úplné kulové. Když jedu na 14 dnů na služební cestu do Ameriky, tak jsou součástí mých zavazadel hygienické potřeby, kam řadím kromě nástrojů a pomůcek na čištění zubů také holicí strojek (klasický, heč!), šampon, hřeben typu groomer a ale také, last but not least, cvakátko na nehty. Díky mým tělesným rozměrům to nejsou žádné hračky pro děti, ale velikost XXL. Pořád jsem ve vývinu. Vlasy mi střihají každých 14 dnů, abych nevypadal jako mánička a s nehty je to stejné.
  Při celodením výletu na Kennedy Space Center z Orlanda jsem si do auta hodil ruksáček, který měl v jedné kapse ono tolik obhovárané cvakátko. A ten ochrankář u rentgenu mi ho prostě zabavil. Na cestě ven mi ho zase vydal, protože se nechtěl obohatit evropským krámem. Kdyby měl ponětí o tom, že v Solingenu existuje firma H.W.BOEKER, jistě by se obohatil.

 846. Jinak pan předseda klubu Ano zvrzal co se dalo.

 847. Světlaně věnuji zvláštní komentář. Jako obvykle, víte hovno. Dovolím si tento vulgární výraz, protože znalosti z Googlu jsou na hovno.

  P.M. ví, o čem píše. Já vím, kdo z mladíků naletěl provokatérům, já osobně znal dnes už zemřelé mládence, kteří měli to štěstí, že byli jen zavření. Jeden z nich byl mým blízkým příbuzným a seděl ob dvě cely s Husákem. To jen tak pro obveselení publika.

 848. Teď jsem si přečetl i 952 – kdo to umí, mohl by si najít na tomto blogu dobu před vstupem Babiše do politiky, kdy tu Jirka ppa psal, že Babiš tam jde proto, že potřebuje ošetřit dotace, které mu rokem 2013 vyschnou.

 849. (967) Ale nechal se slyšet, že tak učinil v soukromí. Taky postrádám hlášku, že bude stabilizovat Francii po vzoru Číny (a to ten žabožrout fakt není můj oblíbenec).

 850. Ale nechal se slyšet, že tak učinil v soukromí

  KDO TO DOSVĚDČÍ ?

 851. mARTINE ,

  můžeš uvést jméno toho příbuzného ?

 852. 985

  150 ,či kolik Airbusů…
  Taky by se mohli Čína naštvat , a koupit letadla v Emerice.

 853. Martine
  Nenech kvůli klestickam na nehty cloumat svým majestátem. Mě jenom nadchla představa ze nekdo cestuje po světě aby si mohl ostříhat nehty na mysu Canaveral, ve svatopetrském chrámu. Muž který může hrdě prohlásit, že si stříhal nehty v Tadž Mahal, na vrcholku Machu Picchu, že jeho ostříhané nehty leží v základním táboře pod K2, v kamenné zahradě chrámu Rjóandži…
  Jirka ppa by myslim pochopil, co mám na mysli.
  (Mmch, jirka ppa mi udelal radost když potvrdil jeden z mých dojmů o holdingu)

 854. (985) Zeman se ani nesnažil, vlezdoprdelista.
  (987) Koupila, dokonce i více.

 855. Tak že jedna z věcí, které motivovaly Babiše, aby se vrhal do politiky, jsou docházející prachy, to asi není nic překvapivého. Stát poskytuje netušené možnosti, jak peníze odklonit žádnoucím směrem.

 856. 989 – já vedel, ze nezklames. Rozvinout tu banalni vec do pribehu svetobeznika, ktery si procvakava cestu svetem az do Guinessovy knihy rekordu. Titulek – Kde vsude jsem si zacvakal!

 857. Zajímavá situace v parlamentu…
  Bude předvolán bývalý policista, bývalý šéf ostravské pobočky Útvaru pro potírání organizovaného zločinu, a měl by se zmínit o tom, že vyšetřovatel Čapího hnízda je napojen na mafii.
  Zajímavé je to, že s tím vyšliOkamurovci, a ANO se jen přidalo. Prý.

  Může se stát, že se jen Babišovi jedná jen o vylepšení obrazu, ale nevylučoval bych,že spochybnění vyšetřovatele může vést k tomu, že mandátový výbor “ nabude pochybnosti“ nedoporučí vydání , což může vést k tomu, že okamura a komouši budou hlasovat proti vydání a že Okamurovci a komouši za nějaké další ústupky budou Babišovu vládu tolerovat.

  Ale to jen spekuluju.

  Bude to v úterý napínavé 🙂

 858. Mno, dotace do zemědělství měli lidovci, průmysl zase socani, takže 🙂

 859. 994 – ovsem ministr financi nemel s penezi nic spolecneho.

 860. „Titulek – Kde vsude jsem si zacvakal!“

  Není ta česština nádhernej jazyk?

  „Kde vsude jsem si zacvakal!“

  Zní to úplně jinak než prosté „Kde všude jsem zacvakal“ 🙂

 861. 942 – Jsou zde dodneska nekteri, kteri s nostalgii vzpominaji na ty doby, kdy si mohli volne jako ptaci spacirovat po nadvorich prazskeho Hradu, aniz by je nekdo buzeroval. – Ehm, aby snad nevzniklo nedorozumění ohledně 921, měl jsem na mysli počátek 90. let. (Někdy předtím sice třeba snad Jelení příkop mohl chvilku být nedopatřením otevřený taky, ale lézt tam by bylo o zavření.)

  Jinak jsem ale spíše než v Královské asi myslel ty skleníky v Lumbeho zahradě. Jak jsem se tam dostal skrz Prašný most, si dnes už nevybavuji.

  A vůbec je to celé složitější. Před Válkou taktéž šlo po Hradě courat volně…

 862. 703 – Omlouvám se, Schumachere, až teď mám čas (ovšem v krajním spěchu) cosi nadatlovat f odpověď, podotýkaje, že 703 stejně bylo poněkud mimoběžné s mojí 664. Prosím dávej dobrý pozor:

  Matikář ohlásí někdy na příští týden písemku z logiky, přičemž řekne, že konkrétním dnem budou žáci překvapeni. Ti začnou přemýšlet: „Tak až v pátek to být nemůže, to už by nebylo žádné překvapení. Musí to tedy být od pondělí do čtvrtka. Ale až ve čtvrtek to taky být nemůže, to už by nebylo překvapení. (…) Musí to tudíž být v pondělí. Jenže v pondělí to být nemůže, to už je jediná zbývající možnost, takže žádné překvapení. Písemka tedy nemůže být vůbec.“ V příštím týdnu matikář bez dalšího písemku zadá (dejme tomu) ve středu, a žáci jsou překvapeni; přesně jak předpověděl.

  Co z toho prosím (ovšem velice nepřímo) vlastně plyne? Podle mého názoru to, že logika racionálního a neracionálního jest poněkud složitější (jak jsem se marně pokoušel ukázat již v 664). Řekl bych, že složitější, než ji vidíš.

 863. Řekla bych, že žáci byli ve své logické úvaze určitě ovlivněni přáním, aby se písemka nekonala.

  Jinak mi v tej logickej úvaze chybí zmínka o úterku a středě. Ledaže by ty dny nebyla matika na rozvrhu, ale to by pak nemohl matikář zadat ve středu písemku ve středu

 864. Pozdě, ale ještě včas:
  Břetislavům, hlavně tomu zdejšímu, vše nej… Zdraví, štěstí, pohodu a optimismus.

 865. Zpatecniku,ne,ne, ne! At Vas ani nenapadne, ze bych Vas mel v merku s tema prochazkama na Hrade. Nez jsem rano vystartoval na ryby, chytlo mne tu oko jedno slovo obklicene zleva i zprava mne dost nepasujicimi uvozovkami v predposlednim souveti v#872.Trochu eklhaft.Aspon pro me.

 866. 1éé2 – ach tak, to mně nenapadlo. Nicméně když nebude písemka ve čtvrtek, může být ve čtvrtek nebo v pátek, takže tu jistý prostor pro to překvapení je.

  Ostatně kdyby to to vzali tak, že písemka je jistota a překvapení je jen v termínu a ne v samotné písemce, mohli se připravit dopředu a pak by nebyli překvapeni ani v pondělí, ani v úterý….. atd. Ale protože to pochopili tak, že překvapením bude písemka a nikoliv volba dne, tak byli překvapeni.

 867. 1005 — Ale protože to pochopili tak, že překvapením bude písemka a nikoliv volba dne, tak byli překvapeni. — Pochopili to správně, tedy zcela obráceně, než píšete. Přesně tak, jak matikář říkal.

  Logika tady myslím je (při trošce pozornosti) jasná. Ovšem oč mi šlo, je ukázat, že nefunguje, neúčinkuje tak jednoduše, jak by se na první pohled zdálo.

  Per analogiam to vyvrací úvahy, že je neracionální se zajímat o politiku. Tím ale nejsou dotčeny úvahy Schumacherovy, že je racionální se o politiku nezajímat (např. v tom smyslu, že by v ní člověk byl aktivní aspoň do té míry, aby zašel k volbám). Jenomže jelikož logika, která zde platí, není ta klasická výroková (se zákonem vyloučeného třetího, atd.), neplyne z nich to, co Schumacher možná naznačuje.

 868. Dobrý den. Ad volby: raději mlčím, Zpátečník (920) zde dával pro mě rozhodující odkaz. Jeden z evangelistů Sv.M. slíbil, že M. nepodpoří fízly a estébáky v druhém kole.
  Ad (942)nn. Máme cca 45.000 čekajících na výsluhu. K tomu každý rok přibude 3.000 bývalých, s výsluhou. Rádi se někam zapojí, poslechnou si, rozpumpují diskuzi a pak meldují. Mohou přijít do hospody a ptají se, kde se co dá koupit, jsou v politických stranách a směřují diskuzi aby bylo co rozpracovat.
  http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/kryl-karel/synonymicka-8370

 869. Dobrý den vespolek,
  trochu jiný katolický kněz 🙂
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Katolicky-knez-Pokud-se-Zeman-stane-znovu-prezidentem-plakat-rozhodne-nebudu-Podfukar-Drahos-pohrda-lidmi-He-he-Pehe-dela-z-volicu-nevzdelane-blbecky-A-Halik-519404

  No ale jinak se obávám, že začnou kvést ovocné stromky a šísne je únorový mráz, dle kulacení fakultních oveček se bude vbrzku stádečko zvětšovat, a je s podivem, že IMHO nejlepší album Beatles „Let it be“ vznikalo v době, kdy se členové skupiny nemuseli a k nahrávkám nescházeli… a tak skvěle jim to tam šlape… mám to v auto cd přehrávači 🙂

 870. OT: děkuji za doporučení na Paperwhite. Používám rozšíření Chrome Send to Kindle, na Firefoxu epub.press

 871. Hale, 993 – jeste dat nabidku, kterou nelze odmitnout, sefovi OLAFu, a mame kristalove cisteho premiera…

 872. Petře, zbytečné vydání,
  Ostatně,nějakého šéfa Olafu nedávno odvolali před ukončením fumkčního období pro jakýsi jeho vlastní průser.
  pokud Babiše nevydaj, tak Babiš ten pakatel vrátí, se zdůvodněním, že je nevinnej, ale že to nemá zapotřebí, aby kvůli takovému pakatelu fixloval. 😀

 873. Jinak nevím , jestli jste si fšimli, ale posledních pár dní byl okamura hodně ostrej směrem k Babišovi a Ano.
  A teď najednou sežene svědka proti vyšetřovateli Čapího hnízda.
  Tady něco smrdí.

 874. Dobré ráno,

  1006 – no, jo, logika to byla možná správná, ale co s takovou logikou, když jim z toho vyšlo, že písemka nebude a přesto byla?

  A s tou logikou stran politiky je to asi podobné.

 875. 1012 – co je na tom divneho? Okamura se do vlady jen trese, ale jeho volici nejsou zcela OK s vladou s ANO. Tak musi hrat podobnou hru, jako neboztik Lux – jsme ve vlade, ale opozice…

 876. Petře,
  vidím to trochu jinak. Voliči možná nejsou OK s účastí ve vládě s Babišem,ale hlavně ho Babiš do vlády nechce.
  Pokud tohle vyjde,Babiš bude Okamurovi dlužit…….

 877. Babiš by vzal do vlády kohokoliv. On vládnout potřebuje. Jeho business plán je na vládnutí životně závislý.

 878. Vzít do vlády Okamuru je stejnej problém,jako vzít do vlády Le Pen.
  Kompromituje to vládu a jejího premiéra. Minimálně v EU.

 879. 1013 — A s tou logikou stran politiky je to asi podobné. — Což jsem se právě (ovšem marně) pokoušel ukázat.

 880. Jak se může Babiš ještě více kompromitovat ?

 881. Take si myslim, ze Babis se nemuze kompromitovat u drtive vetsiny svych volicu. Kdyz se mu to nepovedlo s tim vsim, co doposud predvedl, nejak si to neumim predstavit.

  Navic si myslim, ze valna cast jeho volicu s SPD nema problem.

 882. “ Což jsem se právě (ovšem marně) pokoušel ukázat.“

  Proč marně, když se v tom nakonec shodneme?

 883. 1023 — Jednak marně měřeno konečným cílem (ukázat tu logiku v 664, jejíž složitost je minimálně taková, abychom se dostali přes paradox tam popsaný), jednak Schumacherovi, a konečně vše, co sem píšu, je dokonale marné.

 884. 1009 – vítej do klubu. Send to Kindle občas použiji, ale postupem času jsem si přivykl na úpravu textu na vlastním počítači, pak kniha do Calibre a od Calibre do čtečky. To platí pro vlastní texty a texty vypreparované z webových stránek. Občas využiji také historické odeslání přes adresu u Amazonu.
  Samozřejmě, že světové novinky nakupuji na Amazon a tím je mám v Books.

 885. 1024 – občas jsem debatu s vybranými subjekty ukončil slovy: Je to marný, je to marný, je to marný. Nedošlo.
  V té souvislosti si vzpomínám na vtip o tom, že Tomáš Marný umřel.

 886. 1024 Úplně marné ne, dočasně tím snižuješ míru entropie.

 887. Je to marný. Připomíná mi to jeden výrok jednoho…: „Boj s blbostí nemůžeme nikdy vyhrát. Ale nikdy v něm nesmíme ustat.“ Autor je znám.

 888. Často se ovšem za „boj s blbostí“zaměnuje urputná snaha přesvědčit, že jen můj názor je ten správný.

 889. 1030 To je příklad jednoho z jednoduchých, na první pohled prospěšných, avšak chybných pravidel. V některých případech je dobré s blbostí bojovat, v některých případech je prospěšné ji naopak podporovat. Záleží na účelu, na výsledku, kterého chceme dosáhnout. Většinou nejde o to bojovat proti blbosti samé, ale chránit sebe před jejími zlými důsledky. Místo boje může být vhodnější ji izolovat a vhodnou manipulací jí obrátit proti jejím nositelům. Totéž platí o pravdě a lži. Rozhodující je cíl.
  Neúnavní bojovníci proti lži a za pravdu bývají velmi protivní. Proti lži a za pravdu je vyplatí bojovat, jestli je to výhodné. Jestliže předpokládané náklady jsou nižší než předpokládaný zisk. Jestliže někdo ve svém svatém přesvědčení hlásá, že Země je placatá, a mně to neohrožuje, nemám důvod vyhládit svatý boj za pravdu a obětovat mu celý svůj život.

  Proto nebuďme tak nesmiřitelní s blbostí. Může být i prospěšná. Záleží na tom kdy, kde, u koho.

 890. Nezapomente jit do kina! NEJTEMNEJSI HODINA. V Mlade Fronte je prima recenze.

 891. 1004 P.M. tak to ráno nemáš číst když víž, že máš alergii.
  Uvozovky proto, že jde o novoideologickou eufemistickou hantýrku ve snaze odlišit včera a dnes. Prostým záporem s využitím jeho schopnosti vzbudit negativní pocit konfraontovat včerejší s dnešním. Na většinu lidí tohle funguje.
  Jako by dnes byla svoboda. Ve všem. Je dnes svoboda? Jak kde, jak v čem a v jaké míře, že.
  Není to tak, že včera byla nesvoboda, kdežto dnes je svoboda. Lze se bavit o míře.
  Ovšem, ano, jako terminus technicus pro masový ideový účel je taková binární logika
  ano – ne, použitelná.

 892. Jiz nekolikrat jsem se zde zminil, ze koroptve s brusinkama jsou preci jen nejlepsi.

 893. Bacha na novinové recenze, P.M.!
  Za totáče bylo měřítkem kvality filmu, že ho strhal nějakej Kliment v Rudém právu. Čím horší recenze, tím lepší film.

  Nicméně ten film by asi stál za to. Už proto, že s dcerou koukáme na seriál The Crown, který jedná o cca 10 let později a Churchil se tam pochopitelně taky objevuje. Tedy ty první díly. Poslední, který jsme viděly, byl o velkém smogu v Londýně v r. 1952.

 894. 1034 Naskočila mi husina, to musím vidět. Úžasná osobnost. Případně i mít na DVD. Akorát se bojím nejen dabingu, ale i originálu. Ten buldoččí výraz (všechny buldoky a buldočky nazývám Curchill) s doutníkem, ten hlas. Angličtina, kterou je radost poslouchat.

  Je tam pro odlehčení alespoň pár vteřin jak maluje? Impresionista, inspirovaný mimo jiné Cézanem. Připomínka toho ve „War cabinets“ mě vzala. Velmi osobně.

 895. 1036 nevím jestli nejlepší, možností je spousta, ale tohle je bezchybná kombinace. Brusinky ke zvěřině i pernaté.
  Obědval smažené rybí file s bramborovým salátem z Libeřských „lahůdek“. V kvalitě sebezáchovné denní dávky pro masochisty. Zlatá nejbližší hummusfalafelárna.

 896. maYdo, tentokrat jsem cetl recenzi potom, co jsem uz film videl.Jsem rad, ze tam m.j. vyzvedli roli Winstonovy zeny. Jak dulezite je mit zazemi! Videt ten film po nedavnem zhlednuti Dunkirku je dvojity zazitek. Taky v te recenzi velice taktne omluvili tu prima lidovku ve verejnem Metru.Bezte na to!

 897. Matzurko,

  už v době, kdy byl zeman šéfem socanů a premiérem se všeobecně uznávalo, že Zeman nekrade a nebere.

 898. Teď jsem zkouknul xichtoknihu a hysterie vrcholí. Dokonce i lidi z ODS do kterych bych to nikdy neřekl, se