Střípky z Londýna,

…aneb nahlédnutí pod britskou pokličku.

Ptakopysk podivný, únor 2018 (© Josef Bouček)

 

Nerad cestuji. Nevím, jestli je to z principu, nebo jestli jsem potomek někoho z lovců mamutů zabloudivšího při každoročním podzimním treku „Nažer se borůvek“ vedoucího z Předmostí na Šumavu, kterého přestalo bavit blomcat pořád sem a tam a usadil se natrvalo pod Blaníkem. Těžko říci. Ale úradek hvězd je pro můj osud daný – prostě nerad cestuji a do zahraničí obzvláště nerad, protože jsem od narození blbej na jazyky. Letos na mě byl vyvinut nátlak takového kalibru, že jsem ještě rád souhlasil s cestou do Londýna. Ba dokonce mi bylo naznačeno, že bych se měl těšit, takže jsem se tedy těšil.

Let do Londýna pilotoval britský pilot, takže probíhal dle očekávání – stoupání při startu na hraně pádové rychlosti, takže se kabinou rozléhalo praskání ušních bubínků, přistání provedeno volným pádem na letištní plochu, takže jsem se zájmem nahlížel na křídla, zda na nich nejsou boule od zaražených podvozkových noh, zatímco ostatní cestující páčili zaseknuté čelisti, či chytali vyražený dech. Zpáteční cesta byla v režii českých pilotů a tak byl start i přistání absolutně pohodový. Vzduch je prostě naše moře už od dob onoho srandovního strejdy v brejličkách s bradkou. Nějak od M se jmenoval.

První setkání s britskou civilizací se odehrálo hned za letištními vraty na nástupišti autobusu. Jedna cestující odmítla pokyn řidiče, aby si dala zavazadlo do kufru autobusu, neboť v něm měla noťas a další elektroniku. Řidič vyslechl argumenty, zopakoval pokyn, aby dala zavazadlo do kufru a pak bez mrknutí oka zavolal policii, která dotyčnou cestující bez dalšího mrknutí oka vytřídila z autobusu. S podobně razantním chováním řidiče jsem se setkal ještě jednou. V barevné čtvrti nastoupila na poslední chvíli do doubledeckeru velice pěkně oblečená dívenka v hidžábu, „odpípla“ si vstup a jala se stoupat do prvního patra. Již rozjíždějící se autobus zastavil, řidič vyběhl nahoru do patra, proběhl velmi krátký rozhovor mezi ním a dívenkou plný slov „ticket“, „pay“ a „sorry“, dívenka sestoupila s řidičem dolů, dvakrát se ozvalo pípnutí čtečky a pak už jenom mluvil řidič, otevřely se dveře a dívenka vystřelila na chodník jak raketa. Celou dobu byl zablokovaný provoz v daném pruhu, všichni v klidu čekali, až řidič vše vyřeší a rozjede se. V Čechách by takový řidič MHD měl patrně na krku soud za rasistický přístup k cestujícím, pokud by ho už na té silnici nezmlátil někdo ze zablokovaných řidičů. Revize jízdenek v londýnské MHD probíhá tak, že na zastávce obstoupí autobus kordon policistů, do autobusu vstoupí revizoři a zkontrolují cestující. Nevím, jestli je to běžné, viděl jsem to jenom jednou.

Na Londýnu je vidět, že je to bývalé centrum obrovské koloniální říše, nad kterou slunce nezapadalo. Je barevný. A to tak, že hodně. Já jsem se pohyboval primárně v zónách „free of charge“, ne že bych byl škudlil, jako spíše proto, že muzea a galerie, která jsem chtěl navštívit, byla národní, královská a tudíž se vstupem zdarma. V těchto muzeích je personál barevný, až oči přecházejí. Od sýrově bílých až k ebenově černým. Všichni se vyznačovali vysoce efektivním a profesionálním přístupem a znalostí všeho, co patřilo do jejich okruhu působnosti, což bylo svým způsobem fascinující. Na okamžik jsem si představil cca kopu a dva mandele lidí, které mi bylo spatřit ve frontě u vstupu do Natural History Museum, jak se snaží dostat na první nádvoří Pražského hradu, ale fantazie mi selhávala. Personál Přírodovědného muzea v počtu jedné semaforistky na vchodu a tří sekuriťáků uvnitř, totiž frontu hladce odbavil během čtyř minut.

Možná se tážete, proč sekuriťáci na vchodu. Asi takto – když přijedete do Londýna z českého venkova, okamžitě si všimnete něčeho, co místní obyvatelé pravděpodobně nevnímají.  Tak nějak vám vytane žába sedící v hrnci s vodou, kterýžto je postaven na zapnutý vařič. To něco jsou bezpečnostní opatření. Všudypřítomná ozbrojená policie, členové bezpečnostních agentur, bezpečnostní rámy, betonové bariéry, vchody zesložitěné klikatým labyrintem zábradlí a omezené na šířku tak, aby vstupem prošla pouze jedna osoba, prohlídky kabelek, batůžků. Přičemž pojem „betonová bariéra“ nepopisuje onen srandovní dálniční monoblok, který odstrčí i rozjetý Jumper, nýbrž sešroubovaný komplex betonových štíhlých elips dlouhých dva až tři metry a širokých půl metru blokující cosi, co bylo ještě před pár lety volně průchozí. Na stanicích metra jsou na nástupištích policejní hlásiče, ve spojovacích chodbách vypuklá zrcadla aby bylo vidět za roh. Policie je pozoruhodně efektivní. Kráčel jsem zvolna St. James parkem k Buckinghamskému paláci a přemýšlel jsem, zda mám té drzé americké imperialistické veverce, ukrývající se v rozkvetlých narcisech, hodit kus rohlíku, nebo na ní bafnout, když mi na hlavou proletěl vojenský vrtulník Mk3 Chinook doprovázený dvěma malými patrně Aerospatiale AS350 Squirrel mířící někam k Wembley. Současně se ozvaly policejní sirény aut uzavírající Buckingham Pallace Road a navazující The Mall. Než jsem stačil vytasit fotografický aparát, od paláce vyjely dvě limuzíny s doprovodnými policejními auty, projely výše zmíněnými ulicemi, policejní vozy zpátky uvolnily provoz a za dvě minuty nebylo po královském konvoji ani památky a provoz plynul dál bez jakkoli pozorovatelných zádrhelů. Kdybych to neviděl na vlastní oči, nevěřil bych, že je něco takového možné. Každopádně jsem musel přehodnotit svůj plán, kde se zastavím na five O’clock tea, protože v buckinghamském paláci evidentně nebyl nikdo doma.

Londýnské metro. Co mi jako první vytanulo na mysli v londýnskému metru… Je zašlé. Silně připomíná pražské Hlavní nádraží v dobách rozvinutého socialismu. Je to něco, co bylo postaveno v jiné době a je pouze udržováno. Nové je snad jenom zabezpečovací zařízení. Každá stanice má nástupiště v jiné výšce, takže někde vystupujete rovně, někde schod dolů, někde je schod nahoru. Vlaky jsou poruchové a četnost poruch roste s intenzitou deště. Některé vagóny vypadají, že je chtěl použít už Hitler při pokusu o invazi, Britové je zrekvírovali a používají je dodnes. Londýnské metro evidentně není jenom mastnou tyčí pro socky. Potkáte v něm chlapa v montérkách a reflexní vestě, rozveselenou slečnu s růžovými LED diodami ve vlasech a bublifukem v ruce, stejně jako gentlemana, čelícímu s kamennou tváří výše zmíněnému proudu bublin, oděného v kabát z obchodu, kde nejsou u zboží cenovky. Ve špičce metro praská ve švech a lidi jsou neurvalí, ale brzy ráno jsou na nástupištích v centru vidět na zemi povalující se flitry a třpytky opadané z rozjásaných nočních cestujících. Škoda, že jsem nejel některým pozdně nočním spojem…

Londýnské jídlo. Existuje jistý text, ve kterém je psáno, že díky kráse anglických žen a jejich kuchařskému umění se z Anglie stala námořní velmoc. Teď budu vulgární, takže prosím citlivého čtenáře, aby následující dvě, tři věty přeskočil. Současnost je taková, že když se v Londýně týden živíte jídlem uvařeným ze surovin nakoupených v Sainsburys a dalších lidových řetězcích odpovídajících cenově lídlu, nebo peňáku, pak se vrátíte do Čech a dáte si něco k jídlu a pití, tak zjistíte, že se tady za skoro stejné peníze prodávají neuvěřitelně nechutné sračky, které nejsou k jídlu, ale k zblití. Ale učiňme konec vulgarismům. Navštívil jsem Herrods a ač jsem vstupoval obrněn načumováním do výloh britských butcherů a vzdělán mnoha videi, tam jsem hned mezi dveřmi dostal to, čemu se říká kulturní šok. Hned vpravo vedle vstupních dveří je totiž kvintesence toho nejlepšího, co britské steakové řeznictví nabízí. I když za pultem stojí Japonec prostorově vyhlížející jako kříženec samuraje a bojovníka sumo. Zákazník si objednal T-bone steak. Sumista (či samuraj?) otevřel vitrínu, vyndal odpovídající tmavočervený kus masa o rozměrech cca metr na třicet centimetrů protkaný žilkami žluťoučkého loje, lehce přebrousil řeznický nůž úctyhodných rozměrů, zarovnal čelní stranu, protože mu připadala varhánkovatá či co, položil na maso své tři prsty, aby odměřil správný dílek, zakrojil a chvíli počkal, aby si zákazník mohl vyfotit, z jakého kusu kupuje, pak dokrojil, dal na váhu, která ukázala cca tři čtvrti kila. Zákazník chtěl hned zaplatit, ale řezník mu s úsměvem sdělil, že zaplatí, až se nají a půjde domů. Vedle řezníka se zjevil služebný duch, který převzal uříznutý steak a poponesl ho o metr vedle do steakhouse kuchmistrovi, který se o zákazníka staral dále. Bylo to takové britské pojetí automatu Koruna, ale dostalo mě do kolen. Abych upřesnil – do kolen mě dostala představa, že es kommt der Tag, já přijdu do Harrods, za vchodem udělám vpravo v bok, tam ukážu na jeden z kusů hovězího, řezník ho vyndá z boxu, položí na něj tři prsty jako míru… fascinující! Zajímavé je, že mi nepřišla vůbec na mysl kalkulace, že onen nakupující gentleman následně během půl hodiny zkonzumoval ekvivalent mého měsíčního příjmu. Harrods je postaven tak, že takto prostě uvnitř neuvažujete. Tyhle kalkulace začnete probírat až mnohem později, když už jste z obchodu dávno pryč a zíráte třeba na topinku s deseti gramy kaviáru za 25 liber v Caviar House & Prunier. Tehdy si teprve uvědomíte, že za jeden gram originálního Wagyu dáte u Harrods libru. Za jeden gram… Ale také je fascinující, že Wagyu z řeznictví v Harrods vypadá na první pohled poněkud jinak, než je to nabízené tady v Čechách.

Jazykový přístup k cizincům je v Londýně zcela v intencích hesla Cizinec – našinec. Zatímco v Austrálii když na vás Aussie promluví a zaregistruje skelný pohled a zatahující se blánu přes oči, tak přepne z hovorového jazyka do školní angličtiny a mluví na vás pomalu, jednoduchými srozumitelnými slovy a vy pochopíte. V Londýně tomu tak není. Mluvčí opakuje naprosto stejným tempem i přízvukem to, co řekl předtím, a čemu jste nerozuměli. A opakuje a opakuje… a vy civíte a civíte. Ale dá se to časem naposlouchat. Řekl bych, že líp, než australská angličtina, která se skládá jenom z prvních slabik slov, kdy mluvčí zbytek slova jakoby spolkne. Nejlepší na výuku jsou londýnští High level výpravčí under- a overgroundů vybavení vysílačkou. Ti hlásí změny na trati mezi řečí s kolegou a vy si musíte vyzobat, co je služební hlášení a co je kus džouku vyprávěného kolegovi. Chechot kolegy výpravčího, znějící z reproduktorů a připomínající chrčení astmatické ovce v mlhách skotské vysočiny, neobyčejně přispívá ke správné náladě ve skřípajícím polorozpadlém vlaku.  Low level výpravčí má jenom plácačku a tak musí na lidi řvát na vlastní plíce, což je lepší varianta, neboť řve jen v snadno pochopitelných heslech.
Londýn kulturní je obtížně uchopitelná entita, ale vetřel jsem se do anglikánského kostela na Bachovy Pašije. Já vím, říkáte si, že jsem po zhlédnutí baletícího Vamonta patrně zešílel, ale já to vidím tak, že míra mých hříchů ještě nebyla vykoupena a je třeba nového pokání. Představte si novogotický chrám bez jakékoli výzdoby kromě tří lustrů a místa odkud hovoří kněz k věřícím (nevím, jak se to jmenuje, ale kazatelna to není) v podobě černé, litinové, metr a půl vysoké orlice, o jejíž záda je opřena kniha ze které se čte. V chrámu sedí třicetičlenný pěvecký sbor oděný v černém, barokní orchestr oděný v černém, pěvci a pěvkyně oděni v černém a plný chrám posluchačů oděných v černé a šedé. A všichni se tváří, že si vyposlechnou pět, šest taktů, aby se dostali do nálady, a půjdou někoho upálit. Když si člověk uvědomí, že na tom koncertě se sešli posluchači, kteří zamlada upadali do transu při Love, Love Me Do a ňuňali se navzájem při poslechu Hey Jude… Ale tohle téma si nechám pro jiné povídání.

And that’s all folks. O Londýně by se určitě dalo psát dlouho a dlouze, ale už by to nebyly jenom střípky, nýbrž zvířecky nudné pojednání, čemuž se autor vyhýbá jak čert kříži.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 640 komentářů u “Střípky z Londýna,

 1. Ono to londýnské metro je zatraceně staré, začalo jezdit v roce 1863, a nejdřív jezdilo na páru, pak diesely, a na elektriku od 1958…… No, možná trochu dřív, v tom 1958 přestaly jezdit diesely, a nějakou dobu byly oba systémy současně.
  A jestli to v tom defatenáctém století to kopali ručně, anebo už byly nějaké razící stroje netuším.

 2. Dobré zas ráno… Zajímavé… Já si to srovnal se svými zážitky ze Skotska… Řekl bych, že tam je to dost jinak – a to jsem byl jen v Edinburghu.
  Ale je pravda, že cestou tam jsme se stavili (brzo ráno) v Cambridgi – všude pusto a prázdno, ale prostředí, kde by se člověk cítil pohodlně a jen bádal a studoval… Ale je fakt, že tehdá to s buzerací a kontrolama nijak nepřeháněli – no, taky už je to víc než 20 let…

 3. Hlubokosklon! Úžasné! Nádherné! Svěží! Ta obraznost! Skvělé! Jedinečné! Čtenářská žranice ve stylu toho nejlepšího z Čapka a Nepila! Přitom osobité! Geniální! Pak že u nás není talentů. Jsou! Ale zasutí a zaprášení. Nutno je vytáhnout z depozitářů.

  Ještě! Pokračovat! Ještě!

 4. Přečteno jinde :

  Maryšo, ten novičok byl ze spolku, a nebo od žida?

 5. hezký víkend začal zajímavým počtením! Prima.

  Ten NovýČuk byl asi vyčpělá, když se postižení tak rychle zotavují, teď jen ohlídat, aby moc nekomunikovali!

 6. Dobré popolední vespolek,

  ptakopysku, souhlasím se Scumim, tebe je v depozitáři škoda 🙂 ! Fakt bys měl zvážit i kariéru spisovatele, po odchodu Zdeňka Šmída je na trhu prázdno 🙂

  Londýn mám zatím na seznamu míst, která bych chtěla navštívit – taky hlavně kvůli historii a muzeím. V Edinburghu jsem byla, ale jen na konferenci, tak nebyl moc čas courat po městě; ovšem strava mi nepřipadla nijak oslnivá… a taky to bylo už na přelomu století, takže dávno. A dcerátko po loňském týdenním povinném pobytu v UK (byli v rodišti Agathy Christie, jazykově-poznávací kurz ubytování v rodinách) nad jídlem taky dvakrát nejásalo, tak jsme asi zmlsané potvory.

 7. Dobré popoledne, Piš, ptakopysče piš, ať je co číst 🙂

  Matzurko, i moje dcerátko absolvovalo týden v UK patrně na stejném kursu, akorát asi nebyli v rodišti A.Ch. Se stravou podobné zkušenosti, navíc rodina u které byli ubytováni, měla poněkud zpovykanou dceru a ta byla i s matkou nadšenou sledovatelkou televize, výběr programů dcera komentovala slovy – zlatá ČT, to bys teprv viděla sra.ky. 🙂

  tím nechci říct, že by se jí tam nelíbilo, naopak si Anglii oblíbila a byla vděčná za tu škušenost, že nejsme zas taková zaostalci za tou vyspělou evropou.
  Bohužel ve svých sympatiích k Britanii není sama, takže letos na Erasmus ji nevzali pro velký počet zájemců, ale byla vyzvána k účasti v dalším kole, takže budu držet palce. Prý kdyby se dostala, tak si spolu uděláme výlet do Londýna.:-) což mně trochu smižuje s vědomím, že jinak budeme několik měsícůnv kontaktu jen přes facebook.

 8. Erasmus není jen Anglie – to takhle jeden chtěl přes Erasmus do Anglie a když se nedostal, ak zapátral a zjistil, že vynikající podmínky jsou v Portugalsku. Drze se přihlásil, ihned byl vyslán a nemohl si to vynachválit. V Portu bydlel se samými Brazilci a hlavně Brazilkami. Jazyk rychle zvládl, rychle se stal universitním koučem baseballu (protože hrál už doma) a na dálku vydělával na delší pobyty jako webmaster.
  Dneska je spokojeně ženatý s Češkou, ve svém oboru úspěšný a (indiskrece) bydlí nedaleko jedné nestřediskové vesničky, kde je všechno lepší než jinde.

  Tak se tu mějte, lačnovské krokusy už přes týden kvetou v plné kráse a já jedu provětrat silničku. Večer se opéká (valašská varianta amerického grilování) – špekáčky od Černockého z masa a s drobnou mozaikou špeku.

 9. bydlí nedaleko jedné nestřediskové vesničky, kde je všechno lepší než jinde.

  Jistě, kdo má trochu rozumu v hlavě, přistěhuje se nebo přižení k nám 😉

 10. Ptakopysku!!!!!

  Martine, to mne nedelej! Jak mne vzpomenes vsetinskeho reznika, okamzite je ze mne Pavlovuv poslintany pes. Cernocky je vynikajici – jelitka, jitrnicky,cerstve skvarky. . .Kdyz prejdes most po Smetance, je tam dolsi chram – Svirak. Krome vseho nahore zmineneho si tam davam na stojaka domaci kroupovou prdelacku. Life is good! Nekdy.

 11. P.M. – s lítostí ti musím napsat, že starý Černocký vloni na podzim umřel. Naštěstí se to na kvalitě podniku i výrobků neprojevilo.

 12. Teda vážení, tak už jsem o5 na internetu v domě takřka rodném… Volali mě předminulý týden kyslíci, že prej navýšení rychlosti atd. atp. no a já vůl na to kejvnul… Tak prej resetovat modem – vyndat ze zásuvky a zas tam zandat – což jsem učunil minulou sobotu – a hovno hovno, slavnej soude. Nepomohlo ani ukázat pětikilovou palici… TAXEMSI přivolal technika, technik prohlásil, že byla chyba na rozvaděči, kterou odstranil, leč která asi odpráskla vstup do modemu. Po chvilce měření usoudil, že je tomu tak a že holt novej modem… TAXEM dnes zašel do místní kyslíkové prodejny a po delším odmítání všemožných předražených píčovin a vyfikunděností jsem konečně získal modem, co se prý nakonfiguruje sám… A prej i s wifinou… No, já si s sebou vzal pro sichr notebook, takže v přízemku, kde je modem, jsem se vskutku dostal bez větších potíží na LAN na internet. Jenže má hlavní mašina spočívá v podkroví a kabelový přenos není dosti dobře realizovatelný… (trpajzlíci odmítli nosit v kabele data…) Takže teda ta wifi. No jo, jenže ten modem nabízí i rozsah 5G a já,člověk konzervativní, poslední výstřik mladého technika nemaje, jsem chtěl 2.4G, což to mělo umět taky a hned zapnout. Leč hovno… No a tak, již značně nasrán, jsem znovu volal podporu – a prej jak dlouho jsem držel ten spínací čudlík… Řekl jsem, že podle návodu 2 sekundy. Tak prej mám zkusit 3… Nic… Furt svítilo 5G. Tak prej abych zkusil kratší dobu – no, asi na třetí pokus se zadařilo a ten křáp se konečně chytnul správně, já mohu napsat tento komentář a kyslíci mají tímto u mě malé, drobné, nevýznamné plus. Ale už jsem byl skoro rozhodnut s nima skončit… Po dnešku mají jen třetí závažné varování…

 13. PeSi,
  to mluvíš o chalupě ? Jakej net máš doma ?

 14. Ten „stary“ Cernocky, RIP, byl moje generace. Jeho tatik, take stary Svirak a rada vsetinskych obchodniku ty krasne ksefty zalozili jeste pred valkou. Byli to povetsine kamaradi s mym otcem. Vsichni ti prima lidi o vsecko prisli, kdyz prisla ruda spravedlnost. Po osmadevadesatem jsem zajasal, ze mnoha ta stara dobra jmena zase zdobila dvere tech prima kseftu. Hlavne ti dva reznici mne delaji velkou radost, i kdyz tu tlacenku ci jitrnice delaji jejich pravnuci.Talent je dedicny.

 15. ptakopysku, skvělý text o skvělém Městě.

  Stran „jazyka“ – já byl ve Městě pokaždé návratem z „Edinbara“, takže mně přišlo, že mluví naprosto učebnicově. Těm v na severu nerozumím ani číslovky.

 16. A ten odporný Orbán je furt nechce a dokonce na tom postavil volební kampaň !

 17. Ta #15 byla Martinovi.

  Ve vcerejsi Mlade Fronte jsem cetl rozhovor s nejakym ceskym vedatorem ze Svedska, ktery byl sefem nadace pro Chartu. Velice priznive se vyjadroval o Sorosovi, ktery hnuti financne podporoval. Jak jsem tomu rozumel, kupoval si vliv. Ten vyse zmineny vedec dost popuzene rekl, ze Sorosovy snahy pretal Klaus.

 18. Viděl jsem na půl oka nějakej diskuzní pořad na ct24, a kdosi tam tvrdil, že ma Soros prachy v DVTV.

 19. HALLE- kdyby jenom prachy…ale on i lidi. Googluj si vedení Open society fund a budeš se divit, co najdeš.;-)

 20. Střípek z Anglie… nee, kecám!

  🙂 🙂 🙂 šlohnuto ze sítě:
  Myš se otrávila novičokem, kočka sežrala myš, Skřípal pohladil kočku, Skřípalová šáhla na Skřípala a šli omdlít do parku.
  Poučení z bajky je takové, kupte si psa! 😀 😀

 21. 2 Šumavák – no fuj, snad nechceš naznačovat, že Skřípal pohladil kočku dceři?

  A studente Vonásku – vyser se na lásku… (a jak je to dál ví každej…)

 22. 2 P.M. – no jo, Janouch… U něj je to diagnóza… Taková typická Havlovská vyžírka – Nadace Charty 77 – Viděl jste Pytákovu schovanku? Tam taky vystupuje klub vzájemně se podporujících milionářů… Tady to bylo totéž v bledě modrym… Tedy klub vzájemně se podporujících bolševickejch zmrdů, kteří holt v jednu chvíli špatně odbočili…
  Takovejch bylo víc…

 23. To je to samý, jako s Havlem… Když mi kamarád z Německa nadšeně vykládal, že nám ho závidí „celá pokroková Evropa“. A tvářil se dost nechápavě, když jsem mu řekl, že si ho klidně může vzít s sebou domů, že mu ho převážeme mašličkou a jednu nedomrdanou hérečku mu k tomu přidáme jako mitgepäck…
  To byla jedna banda…

 24. >>24 Ja jsem o tom chlapovi, PeSi, predtim neslysel. Z toho rozhovoru mne vsak vypadlo neco, co Vy jste tady rekl.Kdybych tehdy vedel, ze za provazky potahuje ten superhajzl Soros, trikoloru bych nechal v supliku a klicky by si nezazvonily.

 25. 2 P.M. – jo, to je vzájemný… Kdybych taky tehdá věděl… Jenže to běžnej člověk netušil, že je to všechno předem domluvená šaškárna… Internet tehdá u nás nebyl. Takže jiné zdroje informací taky nebyly. Teprve v letech 92 – 95 se začalo ukazovat, že ledacos je jinak, než nám bylo předkládáno k víře. Proto taky všichni tihle hajzlové chtějí intenet zlikvidovat… a ta idiotská směrnice je jen první krok…
  Jo jo… Jak že je to? „Všichni chtějí vaše dobro! Nenechte si ho vzít!!“

 26. No a jinak – 7.4.1348 – říká to někomu něco?

 27. Jo, a nejdřív měl Havel docela slušné názory, zrušit oba vojenské pakty atd.

  A pak mu zřejmě někdo vysvětlil, že proto z něj vůdce revoluce neudělali…

 28. PeSi,
  na Seznamu je to od rána – založení Karlovy univerzity 🙂

 29. (31) Jo, nic jiného by se Rusákům víc nelíbilo. Ale to bylo moc blbé i na toho Havla.

 30. 34

  Jo, Rakušáci jsou na tom špatně 🙂

 31. Tak Asad tím plynem konečně zaútočil …
  To jsme se načekali !

 32. A snad to nebyl novičok… Protože u toho je hrozba, že obětí obživnou !

 33. Krásné čtení, ptakopysku, děkuji. Teď ještě co si z něj vyvodit… Sám pro sebe asi tohle (podobně jako ze svých dnes velmi řídkých cest na Západ): Bohatá ekonomika a bohatá společnost dokáže nějak řešit — ne, to by bylo příliš silné slovo, asi ani zvládat ne, spíše snad udržovat, udržovat v rovnováze, či zpomalovat — i problémy, které našinec (jehož pohled vychází z ekonomického kontextu, na nějž je celý život zvyklý) okamžitě a instinktivně pokládá za z principu neřešitelné a nezvládnutelné, hned jak je uzří. Ovšem řešit (resp. zpomalovat) nákladně a neefektivně; řešit (velkolepě pytlíkovat, zametat pod koberec a zastírat) problémy, které by bylo lépe (a snazší) nemít.

  Podstatnou otázkou tudíž je, jak dlouho takhle bohatí zůstanou.

  — — —

  34 — Neuvědomovat si, že Rakousko profitoval právě z existence dvou bloků, by zajisté bylo didakticky hodnotnou ukázkou vadného myšlení.

 34. Dnes už dva bloky nejsou. Ostatně, ta neutzralita jim byla nařízena. Mohly by jim být nařízeny horší věci.

 35. Mimochodem, k tomu pesovmu modemu.
  Můj modem od 02 umí současně provozovat obě pásma. Zapnul jsem dnes dva starší ntb, které těch 5 giga taky neuměj.
  Při manipulaci s modemem jsem zjistil, ře svítí kontrolky obou pásem. Jak 2.4, tah 5 giga.
  A nejen svítí, ale i fungují 🙂

 36. A zase nám blbnou hlavy s Asádovým chemickým útokem.

 37. Zpátečníku,díky za krásný link na Drtinovou! Stal se zázrak, ona nechala někoho mluvit a domluvit! Zeleného tesat rovnou do kamene. Diskuze je taky kaloricky hodnotná…

 38. Ad miloŠ – že tě vidím, předevčírem jsem podepsal smlouvy s LIPO AG. Prozatím 100 pohovek do obchoďáků.

 39. Děsivé záběry z Dúmá…úžasný záběr na očividně zdravého kluka s otevřenýma jasnýma očima, na kterého se vrhají „záchranáři“ a poskytují mu „pomoc“. Polévání z hadic které spíš než „odmořování“ vypadá jako hromadný křest. Kde už jsem to viděl…
  Tvůrci té propagandy jako by netušili jak vypadají vážně zasažení chlórem.
  Nebo…adresáty považují za idioty.

 40. Halle, ad 37 – už jsi si vygooglil tu Drtinovou? Ta u tohohle musela dostávat žlučníkový záchvat. 😉 😀

 41. Břeťo,

  koukal, a dost se divil 🙂
  Zdála se mi podivně klidná.
  Tedy – nedokoukal jsem to úplně celé.

 42. Jsem zvědavej, jak dopadnou volby v Maďarsku.

 43. ad Drtinová: Řkl bych, že se pokoušela a pak resignovala¨a koukala na hodinky, kdy už bude konec.

 44. miloŠ – ještě ne, teprve budeme dodávat.

 45. „Celé rodiny se udusily, líčí svědci útok v syrském Dúmá. „Zvíře Asad“ draze zaplatí, varuje Trump“
  To muselo být snad horří nwž Hirošima….

 46. Z té oblasti neovládl Asád jen malej kousek. Musel by být úplnej blb, kdyby zkoušel plyny, když vyhrává. Nemá to žádnej smysl.
  Není možné, aby byli Amíci tak blbí, aby to nevěděli.
  Asád určitě nemá zájem o další Tomahawky.
  Jak to vypadá, naši spojenci jsou lháři. Stejně jako lhali o Saddámovych ZHN.

 47. Tak ono od rána počet mrtvých klesl o 30, to jasně ukazuje na Rusko a novičok …Ti, co ráno vypadali jako mrtví už obživnuli. Je to hrozná látka, navozuje dojem smrti a pak dotyční musí žít s tím, že byli mrtví!

 48. Tak jsem teď viděl to video o dětech zasažených chlorem… nebyl to náhodou práškový novičok?
  Hadicí se smývá radioaktivní prach! Sice zbytečně, on i po spláchnutí zůstává radioaktivní, ale ta nemoc z ozáření se zřejmě oddálí nejméně do dalšího útoku pěchoty. Pak už je to jedno… 🙁
  Tomu klukovi na tom videu začalo být špatně teprve až když mu nastříkali ten sprej do očí.

  Pokud mělo jít o chlor – muselo by to vypadat jinak.
  Kdysi, jako zootechnik – jsem se jednou jedinkrát nadechl! Když jsem si uvědomil, co ten zelenožlutý sajrajt je, tak jsem sotva stačil zavolat záchranku a doslova vypadl ven. Záchranka mě našla ležet venku, mezi dveřma a silnicí s oteklými plícemi, na pokraji komatu.
  Rozhodně mě neomývali hadicí a nedávali mi nějaký nosní(?)sprej.Napojili mě na kyslík a týden, možná deset dní se mnou měli na JIP co dělat, než jsem začal trochu dýchat sám.A co se mnou všechno dělali, vůbec netuším.

  Myslím, že to v těch „bílých přílbách“, které zase (náhodou?) byly přítomny, inscenuje člověk, který to nikdy na vlastní oči neviděl.
  Fakt to není křest jehovistů?
  Britští vědci už vědí ve které laboratoři ten chlor vznikl?

 49. aha…, no, měl jsem to napřed tady dočíst. 🙁
  Na druhé straně mě těší, že podobné nápady nemám sám. 😉

 50. No, a jak to tak vypadá, mistrovství ve fotbale v Rusku bude sabotované…..

 51. 60-kým ? USA se nekvalifikovaly a Angličanům FIFA vzkázala, že pokud nenastoupí v Rusku, nenastoupí ani v další kvalifikaci …

 52. 61

  Tak to mi ušlo.
  Ale stejně nevím, jestli bude FIFA tak zásadová, pokud nenastoupí většina států z EU a NATO….

 53. Poslední úvahy jsem viděl cca. před měsícem, od té doby nic. Ale možná jsem něco přehlédl …
  BTW, vedení FIFA dost staví na mimoevropských zemích, proto má s UEFA troxhu napjaté vztahy …

 54. Z aktuálních konfliktů

  Objavujú sa informácie že v Rusku sú vyhlásené vo viacerých okruhoch bojové pohotovosti. Vojská sú vyvedená z kasáreň, iskanderi do odpalovacích pozíc. V prímorsku bola zrušená regionálna súťaz na tankového biatlonu.

  https://vk.com/milinfolive?w=wall-123538639_669316

 55. Tak jsem se vratil y vikendoveho lenoseni a ki9ukam, ze Assam uz zase musel pouzit chemicke zbrane… Protoze naprosto vyhrava. To je logicke.

  Zacina to byt ponekud nudne.

 56. 65-když on je prostě takový ! Zvíře ! On ten barel jednou za čas prostě musí !

 57. No, ani k tomu neni moc co rici. Diky ptakopyskovi za kezky clanek a at zvedne mys, kdo jeste nasi propagande veri. Ja jdu delat neco smysluplnejsiho.

  Asi kopat bunkr.

 58. 67-náhodou, až nám Čína za 10 let řekne, že máme 24 hodin na to, abychom vysvětlili útok na nádraží ve Lhase, aspoň budeme přesně vědět, co bude následovat …

 59. A 6 gólů v Ďolíčku za poločas …
  Je suis klokan, Modrý ptáku 😉

 60. 2 Petr Kunetka ad 67 – opravdu NAŠÍ propagandě? Já bych tipoval, že naši idioti PaH-BŽ jen opisujou, max. tvůrčím způsobem…
  Jak říkávám studentům – když už mě chcete podvádět, sice podvádíte hlavně sami sebe, ale nesmí mě to urážet… Ale sorry, tohle mě uráží, a to tak, že moc.
  Dokážu pochopit, že tyhle bláboly někdo šíří za cizí peníze – není na kroužky, není talent na tancování u tyče, každá koruna se hodí… Ale jestli tomuhle někdo věří jen tak z blbosti a přesto má volební právo – to už je na pováženou…

 61. Je to podobně jako za socíku 🙂

  SSSR je vždy v právu a má pravdu 🙂

 62. Hale ad 60 – to ať si rozmyslí! Protože to by pak CSKA Moskva porazilo FC Island a stalo by se mistrem světa! A to by FIFA nerozdejchala! 😀 😀

 63. No Name ad 68 – nádraží ve Lhase? My nic, my to pronajali na 50 let Italům.A jestli to spadlo, tak za to my nemůžeme! 😉 😀 😀

 64. pane jo….
  citát ze stránek rozhlasové stanice ČRo 2 :

  “ Dokument je angažovaným dílem pro mír. Dostal se do užšího výběru přehlídky Prix Bohemia Radio 2018.“

  měla jsem za to, že vyrazy jako „angažované umění“ nebo „andažovaní dílo“ nebo nadužívaní pojmu „mír“ se odebraly před téměř třiceti lety na smětiště dějin. Evidentně je cesta moc dlouhá, tak se radši vrátily. 🙁

 65. Malé kulturní okénko.

  Musím uznat, když už se do něčeho pustí Japonci, dělají to opravdu pečlivě a tak říkajíc s plným nasazením:

  https://www.youtube.com/watch?v=X6s6YKlTpfw

  Nějak si neumím moc představit ten nácvik.

  Takové ty poznámky toho dirigenta (který mimochodem vypadá jako kamikadze po lobotomii) ve stylu „Vy tam, v té 137 řadě, 246 zleva, proč jste neustále o půl taktu pozadu ? Tak pánovi poděkujeme a zkusíme si to ještě jednou…“ 🙂

 66. Myslím, PAvle, že to bylo systémem „spartakiáda“. 🙂
  NAcvičovalo se po menších sekcích, tam se vyházeli ti, co byli vytrvale o půl taktu pozadu a pak to jen zkoordinovali dohromady.

 67. Ale je to monumentální skladba. Škoda jí na to,a by ji prznili jako znělku EU.

 68. Toho Pelikána bude škoda….
  Daval do toho nejen vlastní srdce, ale i pycikl a letadlo…..

 69. Dobré zas ráno… Tak jsem si přečetl dnešního Neffa, PaH-BŽ, a jsem na rozparcích… Buď už mu definitivně hráblo, tebo to psal totálně sjetej… Těžko říct, která varianta je lepší…

 70. A obrovské nářky nad výsledkem voleb v Maďarsku můžou začít …
  Tři, dva, jedna ,teď !

 71. Tak jsem si početl… Takřka jednohlasné bědování Sorošem placených zmrdů nad sjezdem ČSSD. Mně je sice tato strana zcela u prdele a za to, co tu svorně tak totálně posrali si ty výsledky zasloužej, ale to bědování člověka potěší… Patočka, Janda, mladej Ceausescu – prostě takový hezký začátek týdne… Ještě by to chtělo nějakou tu exekuci na majetek, aby se konečně zaplatilo Altnerovejm dědicům…

 72. (80) Lze s jistotou očekávat, že nastoupí někdo (ještě) horší.

 73. BTW, na slovenském SME je na titulce 5 článků, které popisují, jak hrozné vítězství Orbána je.
  Největší demokraté mají obrovský problém rozdýchat, že nevyhráli ti, které oni považují za demokraty.

 74. Dušane, všechno nejjjjjjj k svátku. Pokud tedy v USA mají Dušany…..

  Ať žije Orbán. To bude zase nazvraceno..

  Šumaváku, nádraží už má zase Praha zpět, na základě toho, že íčka neopravili střechu na staré budově a ono tam nějak zateklo. Skočili naně hoší z památek a další a další. Asi o tom víc ví Šakal. Já jen tak z doslechu. Asi se íčka lekli, co je u nás ještě čeká. Teď se soudí o náhrady

 75. Dobré dopoledne,

  Dušanovi rovněž všechno nej! 🙂

 76. Dušan tu kdysi uváděl, že v Americe slavení svátků odvykl. Ale přesto Živió!

 77. Dobré dopolední vespolek,

  jojo, v USA se to neslaví, ale v Čechách jo, takže Dušanovi všechno nejlepší a krásný den 🙂 !

 78. AK,
  čekala jsem, že ta oběť bude transvestita 🙂

 79. Připojuji se s gratulací Dušanovi, hlavně hodně zdraví…

 80. Soros Fund Management má svolení k obchodování s kryptoměnami…

  Typický vývoj. Ignorují, zpochybňují, snaží se to zničit, snaží se to ovládnout.
  Jako například Internet.

 81. Fopldyna je alespoň poctivej socan. V e smyslu socanského programu.A taky s ním jeho rodní straníci kdysi pěkně vyj….
  Nap=řet ho dali jako lídra na krajskou kandidátku, a po vyhraných volbách sprostě odstavili.
  Doufám, že nemá sklerózu.

 82. 95 Petře, není obtížné vypěstovat a vyrobit, ale jak to sem dostat…

  Došel jsem k tomu, že zrušit veškerá omezení drog a alkoholu. Tak i spotřební daně. Jak to kompenzovat? Zrušit tomu odpovídající sociální solidaritu. Nepříčetnost způsobená užitím drogy nevylučuje ani nesnižuje trestní odpovědnost.

  Místo toho aby za to hrozil kriminál, bude se na to chcípat. Přirozené riziko je jediným účinným korektivem. Homo Sapiens sapiens se nevyvinul krmením opic a bráněním aby v rauši nepadaly se stromů. Odstranění přirozených omezení odstraní drogový monopol a veškerý s tím související zločin.

  Kvalitní kapalina do ostřikovačů by byla za levno v každém obchodě. Ve snaze aby to při oplachu tak nesmrdělo, dolil flaškou levnější lihoviny. Jenže si nepřečetl složení. Kdybych si přečetl, zjistil bych, že to pitivo obsahuje cukr. Kterýžto má účinek opačný než aditiva pro odstraňování hmyzu. Vehikl by neskončil se stěrači přilepenými ke sklu a obsypaný jako mucholapka.

 83. 100

  Schumi,
  promiň, ale píšeš nesmysly.
  Tolerovat drogy a neregulovat je je cesta do pekel.
  Ona to totiž není jen otázka zdraví a života narkomanů, ale i otázka bezpečí.
  Rozjetej narkoman na klasických drogách potřebuje měsíčně drog za víc , než zvládne vydělat. Pokud tedy je ještě ve stádiu, že je vůbec výdělečné činnosti jakž tak schopen.
  Finanční deficit je tedy schopen vyrovnávat jen krádežemi, loupežemi a podobně.
  A koho asi tak bude okrádat, přepadat aolupovat ?
  Obyčejné lidi.

 84. Halle,
  a teď to feťáci nedělají ? Do ceny drog se IMHO promítá i jejich „ilegálnost“. A koukej, jak na alkoholu a cigaretách stát hezky vydělává. Akorát na krabičkách s pervitinem a dalším svinstvem by bylo varování MZ „silně návyková látka“ a „návyk končí rychlou smrtí“.

 85. 103 – kdyby byly drogy legalni, tak jedna davka je levnejsi, nez pivo…

 86. 101 – „Nasvědčovaly tomu i předvolební průzkumy, které ukazovaly, že je v Maďarsku více zastánců změny než pokračování Orbánovy vlády.“

  Verit vlastni propagande je amaterismus nejhrubsiho zrna…

 87. Matzurko,
  přece jen je užívání drog poněkud omezeno represivními opatřeními, a až na velké města je přístup ke drogám stížen.
  kdyby se prodávaly drogy jako housky na krámě… bojím bojím.
  A na velké snížení cen nevěřím.
  Obávám se, že se leckdo domnívá, že jeho a jeho rodiny se drogy nemohou týkat.
  Omyl, mohou.

 88. Halle,
  neříkám jak housky na krámě, ale pod státním dozorem… no, alkoholová prohibice byla v USA, žejo, a jak to dopadlo.

 89. Byt novinarem v Madarsku nyni bude mozna velmi riskantni…

 90. 100 — Hele, Schumachere, hledám jednu zapeklitou chybu v programu, o němž už drahně dlouho nevím, jak měl vůbec fungovat, takže bych snad mohl chvilku stejně (ne)úspěšně rozvrtávat zas něco jiného:

  Ty debaty o legalizaci drog se opakují, co jen pamatuji, a z mého pohledu zůstávají na poměrně povrchní úrovni, podobně jako (bohužel) značná část libertariánského uvažování. (S čímž ostatně souvisí i to, že jeho vývoj k dokonalosti a zejména k praktické použitelnosti lze za poslední dobu zhruba srovnávat tak asi s vývojem spiritismu.)

  Systémově vzato, dnes existuje jakási quasirovnováha, ovlivňující chování jednotlivých uživatelů drog, včetně těch jen potenciálních. Je jasné, že ta se legalizací zruší, a nastane buď chaos (to říkám bez nějakého pejorativního zbarvení, a spíše jen pro úplnost), anebo vznikne (quasi)rovnováha jiná. Jaká? Přemýšlel o tom někdo trochu do hloubky? A hlavně, uvědomil si přitom, že různých drog, s různou cenou a působením, existuje spousta?

  Vyjděme třeba od (volného) citátu z klasika: Za kůlnou se zlískal lískovými oříšky, a pak se svalil na káru, takže byl nejen zlískaný, nýbrž také zkárovaný. Jedná se mi o to, že jednotlivé drogy mají takříkajíc různý poměr cena:výkon, a ten by se legalizací významně změnil. Jaké důsledky by tím byly vyvolány?

  Tak, a teď mohu dál škodit softwaru, zatímco ty nejvýkonnější mozky se budou namáhati zde…

 91. užívání drog poněkud omezeno represivními opatřeními, a až na velké města je přístup ke drogám stížen.

  Zkuste se někdy projít po okresním městě večer a trochu se dívat, halladine. A pak napište, co se vám nepodařilo koupit, OK ?

 92. NoName, chleba a a rohliky, pravdepodobne… 🙂

  Okresni mesto… Proc tak daleko… kdyz jsme se s manzelkou pristehovali do mestecka v te dobe 5500 obyvatel, nabidku na ruznorody material jsme dostali hned pri prvni navsteve mistniho baru. Asi nemel takovy vyber, kdybych chtel neco specialniho, asi by to shanel dele, ale z klasiky mel vse.

 93. 110 zpátečníku to by snad bylo možno modelovat. Když modelace je používána v ekonomii.
  Ano, přemýšlím o tom do hloubky. Jsem pro legalizaci v kontinentálním či nejlépe v globálním měřítku. Naproti tomu jsem proti legalizaci omezené jen na Česko. Taková by vytvořila krmelec přitahující parazity z okolí stejně jako je přitahují štědré a přátelské sociální systémy na západ od nás, zatímco k nám téměř nikdo nechce připrchnout. V tom případě naopak jsem pro zpřísnění vytvářející přetlak.

 94. 112 Dva litry mlíka, deset rohlíků, půlku chleba, vajíčka, na víkend přijedou pražáci, tak deset deka heroinu…

 95. 111 NoName, však je to úvaha akademická, protože rovnováha na nynější úrovni se jeví jako přijatelná. Lokální liberalizace by byl malér. Nová rovnováha by mohla být v důsledcích horší.

 96. Ja chtel spise poukazat na uspechy vice nez 15 let budovani demokracie v Afghanistanu, ale i tato debata je zajimava 🙂

 97. 🙂

  Představujete si, co by bylo, kdybychom byli ostrov s volnou distribucí drog uprostřed Evropy ?

  Tohle jsem napsal, ještě než Schumacher napsal 113 a dál.
  Ale co naděláte , jsem jednoduchej člověk, a uvažuju v rámci ČR.

  A jak napsal Schumi, lokální liberalizace by byl průšvih, a globálně, dokonce ani kontinentálně to nikdo nezavede.
  A tak proč se tu zbytečně žvaní ? 😀

 98. Musim se smat, i kdyz ponekdu trpce…

  https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Vsichni-skoncime-na-Borech-a-na-Pankraci-Vime-ceho-se-opravdu-boji-CSSD-a-proc-krachlo-jednani-s-Babisem-Fakta-jmena-perly-531249

  „Dodal, že jednotlivé zákony a vyhlášky si často vzájemně odporují. A prováděcí dokumentace k dotacím je pak logicky vždy s něčím v konfliktu. „Pokud byste ve funkci chtěl postupovat tak, že uděláte jen to, co máte bezpečně právně jisté, že neporušíte žádný zákon, tak byste chodil na radnici pouze pít kafe,“

  Rika politik strany, ktera byla 8 let vladni 😀 😀 😀

  Blbe se kouka na to, co jste zde vybudovali, z nespravne strany… Ze ano, soudruzi?

 99. PetřeK,
  no a taky to říká člen strany, která dělá kaprice, že trestně stíhaného premiéra ne a ne a ne !
  Přitom přiznávají, že lze vlastně obvinit kde koho z kde čeho. Ehm. Vlastní zkušenost ?

 100. >> 118 S tou „cistou demokracii“ by to v Rusku, podle me, dopadlo asi tak, kdyz jsme vyvezli demokracii do Iraku. Mozna se pletu, ale spokojenost ruske dusi dava batuska car.

  Vypravec – lovec v Turgenevovych Lovcovych zapisku dava, myslim, velmi dobrou predstavu duse ruskeho muzika.

  Navstivil,jako host majitele nekolika vesnic a muziku v nich, taky prilehlych lesu a poli se svym hostitelem jednu z jeho vesnic. Krome chozeni po polich s flintou se lovec hlavne stykal s vesnicany, zatimco majitel objizdel ostatni latifundyje. Lovec se pri salku caje doslechl, ze ve vesnici maji skveleho kovare. Umi cist a psat, jeho podkovy trvaji vecne a umi poradit, jak spravit strechu, zlamane kolo od vozu. Lovec se za kovarem vydal. U kovadliny uvidel vysokeho chlapika, jak kladivem klepe do zhave podkovy. Prisel k nemu bliz a s prekvapenim uvidel, ze kovar usedave place. „Co se, proboha stalo?“ pta se ho lovec. „Je se mnou konec,“ rika pres slzy kovar. „Muj pan uz me nema rad. Byl tady uz dneska dvakrat a ani jednou me nepretahl bykovcem.“

 101. PM – jsem naklonen souhlasit. Kazda zeme by mela mit moznost si vybrat svuj system vlady… Cine vyhovuje vlada eunuchu, Rusku batuska car, Indii korupce, USA demokracie, islamskym zemim monarchie… Kazdemu, co jeho jest.

 102. Jo, PM,

  i některé ženské si tak údajně stěžujou ( nepotkal jsem takovou sice, ale bůh ví 😉 )
  co když je mangel občas nepropleskne, maj dojem , že na ně kašle 🙂
  No ale od časů báťušky cara je to už sto let, takže bych dnes toho Turgeněva nebral úplně vážně.

 103. Jo, Pirati bojuji jako lvi za zvyseni platu uredniku. Tak jsem si to nejak predstavoval 😀

 104. A pobavil jsem se – Kalousek říká, že Zeman by měl ňoumovi Babišovi to pověření vzít.
  Nemusím byt velkej fanda Babiše, ale když někdo, kdo tak tak proleze do parlamentu říká o tom, kdo získal kolem 30%, že je ňouma, zdá se mi to poněkud humorné 😀

 105. 122 P.M. jeví se, že to a ne ochrana před „komunismem“ bylo účelem snahy o vývoz demokracie do Sovětského svazu a nyní do Ruska.
  Rusko nikdy nebude demokratické dokud nezpřístupní své bohatství podle požadavků požadujících.

  NATO si stěžuje na mizernou kvalitu našich dálnic ztěžující rychlý přesun vojsk k Ruským hranicím pro případ obrany proti kyberútoku, volební manipulaci a propagandě…

  Už to samo je na přemýšlení. A pak to, že dálnice tak nějak z principu umožňuje provoz i opačným směrem…

 106. 123 Petře, země a systém vlády….
  Systém vlády si vybírá zemi. Vždy suverén zemi, nikdy obráceně.

 107. 121 Matzurko, jestliže si uvědomíš, že prakticky jsi jen poddaná, nebudeš to tak intenzívně prožívat. Tak jako 1621 poddaní neprožívali exekuci svého panstva. Ať katolík či luterán, dřeli je stejně.

 108. 129 pomalu uvolňující gel? Tohle vyzkoumat jak načasovat, vyrobit… Chápu. Předpokládal jsem. Když už rychle působící „novičok“, nelze přijít s pomalu působícím jedem. Nutno vymyslet něco s čím zdůvodnit několikahodinovou prodlevu. Budiž. Jestliže byli tak dlouho pozvolna otravováni, jak to, že nevolno se udělalo tak rychle? Že krátce před tím byli v kondici dát si gábl v restauraci? A proč ten fujtalblát byl rozpatlaný po celém Salisbury?
  Tajná zpráva z Kypru? Hmm…

 109. >>124 Jo, Halladine, mas pravdu. Od batusky cara uz je to sto let, co se ta Turgenevova Ruska duse stacila vyvijet. Lenin zatocil s plantazniky, batuska Stalin zalozil dusi osvobozujici tabory pro potrebne zmoudreni, jeho pobocnik Berija pridal pomocnou ruku. Nikita Chruscov pak svetu oznamil, ze jeho narod prosel takovou renesanci, ze je pripraven predbehnout cely zatuchly kapitalisticky svet. Ani Ti snad nemusim pripominat, jak dobrak Breznev prispechal na pomoc, kdyz se mezi sebou poskorpili jeho spolustranici v Ceskoslovensku. No kdyz se pak rozsypala Berlinska zed, chlapci v rubaskach a holinkach se vratili do rodnych stepi.

  Jo, za tech sto let od batusky cara se tam zmenilo moc. Nebo nezmenilo?

 110. 132 P.M. tak proč NATO z Ruska strachy čůrá maggi v kostkách? Takový hysterák nebyl ani při „kubánské krizi“.

  SouthPark : „Útočí na nás!!!!“

 111. (100) To tvrdím už dávno. Lidi by nechlastali a nefetovali víc (to je daný v podstatě sociálně), ale kvalitnější. A kolik vykradených aut a chat by ubylo! (A policajty by kleplo) (113) Ano, zajisté
  (103) Finanční deficit je tedy schopen vyrovnávat jen krádežemi, loupežemi a podobně. Ano. A kolik těch loupeží musí (a on fakt musí) spáchat, když je cena represí vytlačena vysoko?
  (105) Zaručeně. Zajímavá věc je, že pivo je celkem složitý a pracný nápoj. A ve srovnání s různými limonádami (v podstatě smíchaném sirupu s vodou) je „za půl darma“. Ty limonády fakt musí být zlatý důl.
  (108) Jak to dopadlo? Jako ta drogová. Ukrutný rozmach všelikých mafií a stejně si každý koupil (koupí) co chtěl.
  (123) Ono to tak v podstatě je. Čína má svou formu vlády, Rusko, GB, Švédi, konec konců i my. Pokusy o export demokracie jsou neúspěšné a dané v podstatě politickou korektnost Západu a strachu z vlastních voličů, kdyby byl někde instalován vhodný a kontrolovaný diktátor.
  (127) To bych upřesnil Rusko nikdy nebude demokratické dokud bude mít na prodej své bohatství podle požadavků kupujících. 😛
  Ad dálnice, mizerná kvalita nechrání (viz Němci v Ardenách), jen překáží obyvatelům v dlouhých mezidobích mezi válčením. 😛
  (133) Nejspíš proto, že ve státech NATO chce válčit řádově menší procento obyvatel. 😛

 112. 134 Karle, (133) jo to je historicky prověřené. Vždycky se nechají záludně vylákat do Ruska a tam jsou donuceni válčit.

 113. 😀 😀 – někteří redaktoři si tu zřejmě čtou a snaží se to vylepšit! Pro celý svět! 😀 😀
  Zdá se že objevili moji teorii o tom, že zemětřesení a vlny tsunami na dálném východě vznikají proto, protože si lidi v EU(na západním okraji euroasijské litosférické desky) moc vyskakují!

  http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/220271-co-by-se-stalo-kdyby-vsichni-lide-na-zemi-ve-stejnou-chvili-vyskocili-nasledky-by-byly-hrozive/

  PS.
  Ještě by ve spolupráci s britskými vědci mohli vypracovat teorii, co by se stalo, kdyby se země přestala otáčet.( Ale to by museli číst ne mě, al H.G.Wellse 😀 :-D)

 114. 113 — Nevím, zda jsme si rozuměli, Schumachere. Regionální hledisko jistě je důležité, a chápu, že při všeobecné legalizaci by např. celkově nižší cenová hladina v některé oblasti mohla přispět k rozvoji turistiky. Ale jednalo se mi o cosi jiného.

  Zastánci legalizace drog ve své argumentaci obvykle předpokládají, že chudák feťák, který dnes potřebuje vykrást jedno auto denně (a pak se ještě trapně vnucovat v nějaké zástavárně či bazaru), aby stačil financovat svoji spotřebu, bude pak vykrádat jen jedno auto týdně, ne-li ještě méně, a jinak se už nic nezmění, samozřejmě krom zániku veškerého ilegálního drogového provozu a další kriminality s ním spojené.

  No, dejme tomu, že zločinci zklamaně seznají, že mají po ptákách, a spořádaně napochodují hákovat támhle do Kolbenky (která za tím účelem bude znovu vystavěna a uvedena v chod). Co ale udělá ten feťák? Bude si dále šlehat stejnou drogu ve stejném množství? Anebo přejde na jinou, nadále již nelimitován pekuniárními ohledy? Nebo na jinou dávku téže, té své původní oblíbené? A co to s ním udělá? Zvýší to jeho tendenci se v rauši uchýlit do ústraní, v němž mu svět nebude na obtíž, a on jemu také ne? Anebo se celková jeho přítomnost ve zkouřeném stavu mezi ostatními lidmi naopak zvýší?

  Anebo obecněji: Užívání ilegálních drog působí škody, počínaje tříští skla na chodnících a konče dalším prohloubením všeobecně blbé nálady obyvatelstva. I kdyby toto legalizací odpadlo, nebudou feťáci (ti dnešní, plus případní noví) místo těchto škod prostě působit jiné? A pokud ano, menší? Větší? Má prosím tohle někdo rozmyšlené? Podložené nějakými fakty? Či dokonce experimenty v malém?

  A podobně by člověk samozřejmě mohl zašťourat do předpokladu z první věty předminulého odstavce. Co asi udělají všichni ti podivní, často cizokrajně vyhlížející týpci, kteří dnes zalidňují Václavské náměstí? Budou pracně hledat nějakou zaostalou zemi, kde drogy bůhvíproč jsou dosud ilegální, aby tam přenesli své cenné know how? Anebo, když už jsou jednou tady, se pustí do něčeho jiného?

  Avšak pozor. Já se prosím nechtěl nijak stavět proti legalizaci drog, a tím méně proti úvahám o ní. Nic o tom nevím, neumím odhadnout a tím méně kvantifikovat, co by se stalo; naopak si myslím, že ve složitém systému plném zpětných vazeb nemusí být vůbec jednoduché správně uhodnout i pouhý směr, kterým se po zásahu určitá veličina nakonec změní. Do čeho jsem si dovolil zašťourat, je libertariánské uvažování. Jít opačným směrem než mainstream nemusí být žádná chyba, naopak bych to vždy doporučoval přinejmenším jako rule of thumb. Ale hodně velkou chybou může být předpoklad, že to bude fungovat jednoduše a přímočaře.

 115. Dobrý den. Jako určitě poslední – přeju Dušanovi krásný sváteční den. A zas mizím. Jaro na vsi – to se jedna nezastaví.

 116. Šumaváku – 136 – No já bych tyhle zprávy nebral tak vážně. Ani když údajně pochází od vědců.

  To takhle minulý týden novináři špekulovali na téma orbitálního bombardování s použitím wolframových tyčí a délce 10 metrů a průměru 20 cm. A jak tak citovali různé „vědce“ tak se sekli o tři řády. Když to spočítali, tak jim místo ekvivalentu 11 tun TNT vyšlo 11 kilotun TNT.

  A to tam ani nenapsali, jak by se měly ty wolframové oštěpy zpomalit z té orbitální na pádovou rychlost. 🙂

  Pravda, správně tam sice citovali poměrně nedávno zesnulého autora sci-fi Jerryho Pournella, který tuhle věc vymyslel někdy v 80. letech, ale už jim uniklo, že v té původní sci-fi novele se na shazování těch oštěpů (jak se to v té knize jmenovalo) se používaly kosmické lodi s antigravitačním pohonem, které uměly „stát“ nad určitým místem zemského povrchu v libovolné výšce libovolně dlouho.

  Jinak tedy Dušanovi také přeji vše nej k svátku.

 117. „Kauza Skripal: Britové prý zachytili podezřelou depeši ze Sýrie do Moskvy.“

  A v Salisbury obcházejí policisté jistou lavičku a zpívají: „Kéž, lavičko, kéž bys promluvila.“

 118. No, na to, aby Rusové pašovali do Englicka vrahy ze Sýrie, to už musí být hlavička 🙂

 119. A na tu láci drog u nás bych nevěřil. Docela pochybuju, že by se dělaly velkoobchodní nákupy v Afganistanu, musely by se pašovat, a po cestě ty drogy zdražují.

 120. >>137 O tom „libertarianskem uvazovani“. Kdyz jsem pred sto lety prisel do Ameriky a zacal trochu vecem rozumet, Libertariani mne byli velice po chuti. (Asi to do cestiny prelozene jmeno.) Ve vetsine veci jsem s nimi souhlasil. V nekolika ne, ku prikladu ty zakonem neomezene drogy byly jednim z problemu. To, ze kvuli teto zasade nesli volit Republikany a tim pomohli jasne se formujicim socanum – Demokratum, me sympatie k nim opadly.Ve sve poze stale pokracuji. Jak jsou nektere z jejich zasad bajecne, vsehno jde do odpadku, kdyz neumi udelat ten nejmensi kompromis s kozervativci a ziskat si politickou posici. Tak si zde vyslouzili prezdivku, ze se povazuji za „holier then thou“ – ja jsem svatejsi tebe. Vulgarne je nekdy nekteri narkli z toho, ze tvrdi, ze jejich hovno nesmrdi. . .

 121. (135) I to se občas stane, ale ne tak často, jako opačný proces.
  (137) Nejsem v tom Zpátečníku odborný, ale pár přátel mezi lékaři mám. Dle nich feťák notorda prostě musí. Takže tam je to jasné, nižší cena a snazší dostupnost – méně vykradených aut, v horších končinách méně loupežných přepadení. Dotyčný fyzicky nemůže víc, z důvodů absťáku nemůže míň. Kdo se ještě jakž takž ovládá, ten obvykle může i pracovat, tam asi změna nic moc, případně přechod na kvalitnější, ale to bych čekal spíš u alkoholu, při zrušení spotřebky. K těm dealerům, asi je známo, na co se v USA přeorientovali po zrušení prohibice. Nejspíš prostituce a drogy. Jednoduše a přímočaře nefunguje nic, ale nějaký ten trend by se asi vysledovat dal.

 122. Kavárna demokraticky protestuje proti výsledku demokratických voleb. Měl jsem co dělat abych se proudem oplackovných mimoňů trpících iluzí, že jsou hybateli dějin, propracoval do hromadného dopravníku.

 123. „No, dejme tomu, že zločinci zklamaně seznají, že mají po ptákách, a spořádaně napochodují hákovat támhle do Kolbenky “

  už ty zástupy spořádaně pochodujících exzločinců vidím. S drogovým bossem v čele 😀

  je to samozřejmě nesmysl, Zpátečníku. Možná pár nejmenších rybiček opustí zločineckou dráhu, ale ti ostatní budou lumpačit dál, jen změní obor.

 124. 137 Zpátečníku, dějinnou teorii lze prokázat jen dějinným experimentem. Bývají velmi nákladné…

 125. (149) Ten s prohibicí byl zaručeně velmi nákladný. I ten s drogovou, obávám se. I když, ve srovnání s těmi sociálními, v podání Frantíků, Rusů, konec konců i nás, ještě za „půl darma“.

 126. 147 maYdo, je jeden osvědčený účinný způsob. Z nějaké příčiny je zakázaný nebo velmi omezovaný.

 127. (151) Ani ten nefunguje, jen vytlačí ceny o kousek výš. A čím vyšší ceny a drakoničtější tresty, tím větší korupce.

 128. Zpátečníku, druhým odstavce 137 se Vám (podle mého názoru) podařilo zlikvidovat potenciální debatu ještě před začátkem. Dál jsem nečetl.

  K drogám nebo ilegálnímu obecně, učiním následující poznámku: má-li kdokoli chuť něco zakázaného koupit, tak je dnes odkázán do odpudivého prostředí. Je fakt, že „tráva“ nepatří mezi nezbytné potřeby, tak si ji nikdo nemusí kupovat, tudíž se vydávat mezi nevábné jedince. Trávu jsem předhodil, aby nějakého debila nenapadlo moji poznámku používat na nájemné vraždy.

 129. 143 — Jojo, P.M., v tom (podobně jako v lecčems) mám tendenci vidět dlouhodobější vliv kladných zpětných vazeb. Celkově bych bohužel řekl, že realita se libertariánským ideálům vzdaluje stále více. To je, hádal bych, pak krok za krokem či cyklus za cyklem vede k tomu, zdůrazňovat své principy tím více, a tím méně se starat o realitu. Až holt pak v posledku mohou skončit u toho hollier than thou, což je pochopitelně dále isoluje, a jejich příští generaci vyfiltrovává právě z těch s takovýmhle sklonem…

  Je to škoda. Osobně jsem skoro vždycky pro to, ať si každý na vlastní odpovědnost dělá, co pokládá za nejlepší, dokud to nikomu nevadí. Jenže snaha kodifikovat takovýhle spíše vágní přístup do nějakých obecných principů asi sotva vede k čemu dobrému.

  — — —

  150 a další — No, jak už jsem napsal, já o tom nevím nic (snad vyjma takových střípků, co už jsem zde kdysi už zmínil, tenkrát ohledně jedné pratety, shodou okolností té, co později mezi pratetami dosáhla nejvyšších poct), ale prohibice byla po náležité dělostřelecké přípravě, jež se věnovala výlučně zhoubnosti démona alkoholu a podobnému moralizování, myslím zavedena hodně rychle a kompletně, prakticky ze dne na den, aniž by někdo přemýšlel o možných důsledcích.

  U (ostatních) drog tomu bylo jinak. Ocituji-li téhož klasika jako nahoře, ten pracovní stůl Velkého Detektiva líčil nějak takto: Po levé ruce stojánek se sadami falešných vousů, po pravé vědro kokainu s naběračkou. Různé drogy bývaly původně dostupné celkem lehce, samy o sobě snad i vnímány jako positivní, odsuzováno jedině jejich nadužívání; zákazy pak přicházely postupně. Nevím, čím tehdy byly motivovány, ale mohly v tom být i různé reálné zkušenosti.

  Jak už jsem napsal, důsledky dekriminalizace neumím posoudit, jen jsem od přírody skeptický k představě, že problém, který hnije řádově sto let, půjde vyřešit jediným krokem. Možná kdyby se řeklo, legalizovat drogy a povolat armádu, nebo obecněji zkrátka nějaká směs opatření…

 130. 153 — Tak to se omlouvám, Modrý ptáku. Samozřejmě to píšu všelijak zparodovaně, jinak by mě asi těžko něco přimělo ztrácet čas tématem, o němž nevím téměř nic. Ale meritorně říká AeroKarel (145) zhruba totéž, jako já v tom odstavci: nižší cena a snazší dostupnost – méně vykradených aut.

 131. 155 Zpátečníku, to nemusí dopadat podle zjednodušeného schématu. Protože nižší cena a znazší dostupnost způsobí větší množství uživatelů ztrácejících způsobilost k obživě prací, což se projeví na jejich snaze opatřovat si obživu jinou činností než prací a tedy i na počtu vykradených aut. Ani tak to není jednoduché, protože to vyvolá zpětnou vazbu.
  Nejen například vynucení větší svobody bránit sebe a svoj majetek, ale i snahu o znovu zavedení prohibice. Což při vyském počtu závislých připravených o snadnou dostupnost drogy vyvolá vysokou kriminalitu a ta zvýšení represe, rizika a další zvýšení ceny drogy s důsledkem pro drogový byznys. Ve výsledku horší stav než před experimentem.

 132. 153 Modrej, tím druhým odstavcem naopak debata začíná. Zpátečník je velmi důmyslný a hlubokého uvažování.
  Jaké by byly všeobecné důsledky…
  Lány řepky by byly nahrazeny lány máku…

 133. Pánové, já bych si dovolila otázku: Víme, že vesměs takováhle sociálně inřenýrská opatření, kdy se něco jeví v teorii jednoduché a fungující a logické, končí blbě a průserem.

  Tak proč si myslíte, že u těch drog by to bylo jinak?

  POpravdě řečeno, já myslím, že by to dopadlo stejně jako při zrušení prohibice v USA: Uchlastali se snad po zrušení prohibice všichni američani k smrti? Neuchlastali. A klesla nějak výrazně kriminalita? Nezdá se. Organizovaný zločin si našel jiná odvětví.

 134. 156 — To si možná zase jen nerozumíme, Schumachere. Měl jsem dojem, že Modrý pták má zásadní výhrady k mému odstavci

  (Zastánci legalizace drog ve své argumentaci obvykle předpokládají, že chudák feťák, který dnes potřebuje vykrást jedno auto denně (a pak se ještě trapně vnucovat v nějaké zástavárně či bazaru), aby stačil financovat svoji spotřebu, bude pak vykrádat jen jedno auto týdně, ne-li ještě méně, a jinak se už nic nezmění, samozřejmě krom zániku veškerého ilegálního drogového provozu a další kriminality s ním spojené. ),

  v němž jsem se o zastáncích ovšem vyjádřil drobet neuctivě. Tak jsem jen připomněl, že z věcného hlediska AeroKarel psal něco dost podobného. Že zjednodušené schéma nemusí a asi ani nebude fungovat jednoduše, s tím ovšem od počátku souhlasím.

 135. Ještě bych podotkla :

  Ona je v systému, kdy se víc nadělá s právy kriminálníka než s právy oběti a kdy si „společnost“ sype popel na hlavu, že kriminálník je její obětí, ta dráha kriminálníka docela lákavá.

  Uvědomte si, že takovej Breivik mý větší životní standard než průměrný český důchodce a je o něj doživotně postaráno. To se bojuje blbě s kriminalitou.

 136. Děkuji všem za přání, V Americe se to skutečně neslaví. Dovedete si představit, pří vší té sebrance z celého světa, kalendář se všemi jmény. Byl tlustý jako telefonní seznam Manhattanu. Užívám si v klidu při sedmičce Shirazu s koalou na vignette, kterou jsou pokusně koupil v Penny za 49 korun. Chtná jaskoněco z flašky za stovku. Jestli ho ještě budou mít, koupím zítra karton k nastávajícím narozeninovým návštěvám. mějte se, Trochu politiky. Na údajný útok plynem v gouma reaguje veřejně Trump jak asi pod tlakem musí. Rozhodující bude, co mu o tom sdělí Netanyahu. Izraelci mají na situaci v Syrii životní zájame. Zejména na transferi iránských zbraní Hizballahu. Nevadí jim pomoc Syrii z Ruska, ale trvalá infiltrace Iránských fundamentalistů. Assadovu pozici bych velmi volně přirovnal k pozici Finska po útoku SSSR.

 137. No nic, než jsem něco nadatloval, ostatní to již vyjasnili beze mě. A i jinak asi spíše přispívám k zatemnění věci než k jejímu osvětlení.

  Přeji dobrou noc.

 138. Dobrý den. K Sýrii: Izraeli vadí íránské základny v Sýrii. Útoky směřuje na ně. Poslední bombardování syrského letiště mohla být odveta za sestřelenou stíhačku. Letiště se používá mj. jako základna íránských dronů.
  Ad chemický útok: Možná to chce kontaktovat naše specialisty na pravdu z webu Manipulátoři, zda záběry omývaných dětí v ČT24 vypadají skutečně jako po chemickém útoku.
  Ad drogy a dekriminalizace: Zažili jste háčko 100Kč za gram, všimli jste si? To bylo v době, kdy jsme přijali kosovské uprchlíky. Jediný viditelný následek byl, že více narkomanů si omylem píchlo zlatou. Obvykle se háčko dostane k zákazníkovi špinavé, s 50% účinné látky. Takto dostali čisté a dopadlo to jak dopadlo.
  Zlatá mládež má možná svoje dobroty, dtto lidé z veřejnoprávních i soukromých médií. Plebsu stačí piko. Možná jsou „prohitobováni“ někteří dodavatelé, na stav trhu to vliv nemá. Myslím, že ani František z Assisi, kdyby šel pracovat k české DEA by neobstál. Točí se tam tolik, že nejde obstát. Pohraniční zátahy proti rákosníkům připomínají výlov těch, co nechtěli platit slavíkům.
  Tj. diskuze o dekriminalizaci v ČR jsou více-méně salónní, protože reálná kriminalizace – kromě posledního článku prodeje mařeny – neexistuje. Kriminalizován je především prodej mařeny a truhlíků, protože z toho není pro nikoho žádný vejvar. A kdo říká, že doma nikdy žádnou mařenu neměl, má ji tam doteď. Nechal bych to zhruba jak to je. Nechal bych také honění zahrádkářů. Možná bych také nechal rotovat členy naší DEA.
  Ad dovoz drog: kde je největší efedrinka?

 139. Ještě ke kriminalitě: obvykle to vidím, že se závislák přisaje na někoho s příjmem – děvče si najde hocha, k závislosti mu pomůže, hoch se stane nezaměstnaným, maminka s babičkou ho živí, aby chuděrka neskončil na ulici …
  To je největší motivací k braní drog. Pěkná záchytná síť, kdy nemusíte nést následky svého jednání. Páni prokurátoři a bachaři jsou až n-tí v řadě.

 140. Amíci se chystají na úder proti Sýrii….
  FBI prohledala kancelář Trumpova právníka kvůli nějaké šlapce, co prej s ní měl Trump nějaké techtle mechtle, situace celkově na hovno.
  Petře, už jsi začal kopat ten kryt ?
  Začínám litovat, že jsem postavil domek bez sklepa 🙂

 141. 165
  Ale houby. Hlavní motivací k braní drog je něco úplně jiného. V momentě , kdy někdo začne brát drogy, vůbec nepřemýšlí o tom, že se stane závislák, a že bude potřebovat někoho k dotování.
  Především si vůbec nepřipouští,že by se z něj mohl stát závislák.

 142. Schumachere, celá debata je fakticky (jak píše nickname ve 164 v posledním odstavci) stále stejná. Někdo chce Něco konzumovat, a někdo mu Něco nabízí. Nabízí mu něco v odpudivých podmínkách, protože existuje přesvědčení, že Něco je špatné a je třeba ho vymýtit. Tvrdím (a něco málo jsem nastudoval), že eventuální legalizace by vedla především k tomu, že by byly ušetřeny ohromující finanční prostředky, které jsou dnes plýtvány na existenci bezcenných institucí. Ty „bojují s kartely“ se stejnou úspěšností jako jiné bojovaly o zrno. Legalizace je nějaký způsob, jak se popasovat se situací. Kriminalizace je také způsob. Vede zákazníky a dodavatele „do podzemí“. S legalizací by vylezli všichni na světlo, do běžných krámů. Vzpomínám, v jakých podmínkách si lidé kupovali před nějakou dobou valuty a bony, aby si mohli koupit následně džíny nebo barevnou televizi. Jaké existence je prodávaly. Protože „běžný člověk“ nemá rád riziko (obvyklý vztah k němu je velmi nadproporcionální), tak se ho chytá „neběžný“. Celá debata je o „huličích“. Nejméně 95 % tzv. narkomanů jsou „trávaři“. Představa, že by legalizací zmizely všechny negativní projevy je pochopitelně nesmyslná. Osoby, které mají v oblibě riziko, by si našly jiný způsob-tím chci říct, že najdou jiné nelegální odvětví, které poskytuje vyšší marže v důsledku existence rizika z kriminálu.

 143. Dobré zas ráno…
  2 Šumavák ad 136 – skoro bych doporučoval, aby autor tohoto blábolu nedělal u nás bakalářské státnice… Já i moji kolegové jsme sice lidé mírní, shovívaví a vlídní, leč všecho má své meze a pohár trpělivosti by mohl přetéci… A třeba by někdo mohl autorovi doporučit, aby si něco přečetl o zákonu zachování energie…

 144. 169

  Třeba už má doktorát…. 😀 😉

 145. Dobrotová scéna: zpětně mi přijde, že „nulová tolerance“ a boj proti trávě k nám přišli oklikou přes Kosovo. Díky Kosovu a Teplicím jsme se stali křižovatkou obchodu s makovými výrobky. DEA si nás našla na mapě. Kontaktovala a zaškolila naše kluky. A ti začali bojovat. Ne s velkými, to by nešlo, ale s malými. Proto učitelka prodávající piko dostane podmínku, proto patnáctiletý za pár jointů čtrnáctiletým dostane pár měsíců ostrých.

 146. Jinak trochu mi to připomíná toho rezižera, co sděloval herci svou představu: Na 1 vyskočíte, na 2 a 3 zůstanete viset ve vzduchu a na 4 dopadnete…
  No a jinak bych doporučil článek rozvinout ve smyslu, že když už by se to celé lidstvo shromáždilo na tom jednom místě (jak to udělat se autor pochopitelně nezmiňuje, to jsou technické detaily narušující geniální koncepci článku) tak by všichni požili něco málo luštěnin s česnekem (opět technický detail) a na povel by si všichni prdli jedním směrem… A může diskutovat efekty v závislosti na směru prdu vůči světovým stranám… Možná i disertaci by z toho prdu mohl spáchat… A obhájit třeba na Masaříkově nervozitě…

 147. Dobré ráno vespolek,

  tak po ránu něco milého; rybářům na Sachalinu se na loď nakulil tuleník, odehnat se nedal, naopak se s nimi 8 hodin vozil po moři 🙂 Dle fotek to rybáře docela pobavilo.
  http://rusvesna.su/news/1523263069

 148. (154) Zpátečníku, neaspiruji na řešení nebo dokonce vyřešení jedním krokem. Řeč šla o prohibici a represi, k tomu jsem se vyjádřil.
  (158) Jo, asi tak. Kdo chce chlastat, fetovat, nepracovat, krást, dělá to tak jako tak.

 149. No a zdá se, že scénář „Gliwice“ vstupuje do dalšího kola… Samozřejmě, demokraticky a humanitárně… Jako v Lybii, jako v Jugoslávii…

 150. Matzurko: hodnocení nechávají na externích spolupracovnících.
  Trochu jsem se cítil uražen, když ukazovali nálet, bomby shazované z vrtulníků, ale nálet měl zvukovou stopu z náletu stíhaček.

 151. Jsem zvědavej, jak budou na výhružky USA a jiných útokem proti Sýrii reagovat Rusové.
  Mám dojem, že do Sýrie a udržení Asáda při moci už investovali příliš mnoho, než aby si to tam nechali vybombardovat.
  Buď síly v a kolem Sýrie výrazně posílí a vydají nějaké varování o následcích takového útoku, anebo se stanou nevěrohodnými.
  Ale ať udělají, nebo neudělají cokoliv, bude to proti nim propagandisticky využito a zneužito.

 152. (180) Takový už je světa běh a zrovna Rusové jsou ve využití a zneužití dost dobří.

 153. Je docela možné, že se Trump pokusí vyhrát alespoň malou válčičku. To by mu hodně zvedlo reference.Válečné výsledky USA od roku 1945 jsou zatím poměrně tristní…

 154. Ptakopysku,
  mám obamu, že může dojít k něčemu podobnému Karibské krizi.

 155. Americký prezident Donald Trump si přeje brzké stažení amerických vojáků ze Sýrie. Americká vláda dále potvrdila, že Trump nařídil ministerstvu zahraničí zmrazit více než 200 milionů dolarů vyčleněných na stabilizaci Sýrie do té doby, než administrativa znovu vyhodnotí úlohu USA v syrském konfliktu. Svůj tým plánem opět překvapil.
  Tolik zpráva z 31. března t. r.
  Zdá se, že prezident Asad se zalekl toho, že by Američané, kteří doposud podporovali povstalce proti jeho vládě, měli ze Sýrie odejít a tak přemýšlel, jak je tam udržet. Nakonec to vyřešil tak, že v boji s povstalci použil chemické zbraně, které mu dodal Putin.
  Logické, že ano?

 156. NoName,
  Bez burgrů nejde jíst
  a bez coly nelze pít,
  bez CIA se nedá dívat,
  bez USA nejde žít.

 157. Skoro se mi zdá, že bychom měli poděkovat komoušům za výuky v tom, jak nepodléhat propagandě a očividně lživým zprávám.
  Tahle „školení“ očividně chybí lidem na západě 😀 😀
  A právě hlásili, že mladá Skripalová byla propuštěna z nemocnice.

 158. Tak ono Mjartanovič už sepsal traktát, že je to obrovský ruský fail … Prý ani nedokážou pořádně otrávit agenta.
  No ale když musí vydělat na ty kroužky … Sebeúcta musím bokem.

 159. Trumpovy preference stoupají protože navzdory soustředěným útokům medií a Muellerovu neúspěšnému vyšetřování je hmatatelné zlepšení ekonomiky. omezení nesmyslné byrokracie a zejména nárůst zaměstnanosti nekvalifikované populace. Jakákoliv válka by mu spíš ublížila. Nikdo tu na ni nemá chuť.

 160. 188

  Já mám dojem, že kdyby neexistovaly obvinění, že Rusové zasaholi do USA voleb ( a nepřímo naznačující, že Trump za vítězství ve volbách vděčí Rusům, že by Trump postupoval mnohem mírněji.

  Po lopatě řečeno – Trump se pokouší dokazovat, že není ruská loutka.

 161. A staffordshirský, to aby to vypadalo, že v tom má prsty Terezije Májová, zatracený Putin!

 162. ale třeba by mohl dostat druhou šanci jako canisterapeutický pes v Asylbewerbeheimu a pomáhat syrským doktorům a inženýrům s integrací 😛

 163. Mladá Skřípalka je sice z nemocnice venku, ale v karanténě, aby bhď někoho nenakazila zbytky novičuku nebo aby moc neluvila?

 164. No pokud to nebyl ten smrtící novičok, může to být ještě ten infekční ?

 165. ptakopysku /193/ – netroufám si hádat, ale křestní jméno to určitě nebylo.

 166. 2 martin ad 190 – kdysi mi jeden spřátelenej Němec vysvětloval, jak to je. „Správný Němec v prvé řadě miluje své auto, pak svého psa a teprve na třetím místě své děti.“ (na kterém místě je manželka jsem se raději nezeptal…)

 167. [172] Nemusí být na jednom místě, stačilo by na rovníku (nebo co nejblíž) a prdět k jedné světové straně (třeba sever by moh být korektní). Impey Barbicane doporučuje.

 168. 200

  Diskuze pod je výživná 🙂
  Zřejmě nejsou všichni Britové úplně blbí.
  Ale třeba se pletu, ale ti, co tam píšou jsou Putinovi trollové 😀 😀

 169. 201

  Zajímavej nápad. Třeba prdět proti směru otáčení zeměkoule, prodloužili bychom si den, a měli fůru volného času 😀 😀

 170. Tak mě napadá….
  Kdyže jsi to ptakopysku byl v tom englicku ? Občas se projevuješ jako Putinův agent, nebyl jsi to náhodou ty, kdo pomazal ty dveře ? 😀 😉

 171. [203] Tomu prdění směrem podél rovníku jsem se chtěl vyhnout. Co kdyby se na jedné nebo na druhé straně urazili? Zrovna na východě bývaj urážliví.

 172. Bělobrádek se zbláznil..
  Navrhuje vládní koalici bez Ano, komoušů a SPD. Dohromady mají mít 85 hlasů, a Ano by je měla tiše podporovat za nějaké programové ústupky.

  😀 😀 😀

 173. 85 hlasů? To není většina. A zrovna u ANO spoléhat na nějaké tiché dohody za programové ústupky? To si teda přímo koledujou, aby s nima ta ANO vyjebala.

 174. MaYdo,

  dyť říkám, že se Bělobrádek zbláznil. Právě mu to setřeli Piráti.

 175. Jinak si myslím, že Babiš se dnes večer jde zeptat, zda Zeman je ochoten jmenovat vládu s podporou komoušů a SPD.

  Což je varianta, kterou jsem prorokoval už po volbách.

 176. „Češi vyvinuli s Američany látku, která zabíjí rakovinu. “
  Původně to měla být univerzálně zabíjecí látka Čechočuk, ale nějak se to zvrtlo.

 177. 210
  Podle posledních zpráv byla za základ léku vzata molekula Novičoku, jelikož se zjistilo, že po dočasném zhoršení zdravotního stavu dochází k významnému zlepšení téhož 😀 😀 😀 😉

 178. 2 Honza ze Žižkova ad 205 – stará pravda říká, že když jdeš dostatečně dlouho na východ, dostaneš se nakonec na západ… A obráceně…

 179. aneb – jak seděj ti dva lovci u ohýnku v tajze a jeden říká – a představ si, že 10 000 verst od nás na východ je Los Angeles… A druhej na to – 10 000 verst na východ? No to ale musí bejt prdel světa…

 180. 164 nickname, gram háčka za stovku, to je fest ředěný materiál. Prakticky homeopatikum.
  50 procent v pouličním prodeji? Standard pro pouliční šmudly je tak 15. Zlatá šleha? Většinou to dostal někdo zvyklý na těch patnáct. Z hlediska veřejného zájmu dobrý konec.
  Čistý rafinovaný materiál je pro VIP. Na něm se dá vydržet relativně dlouho. Dobrá zpráva je, že jen relativně.

  168 Modrej, ano. Legalizací by se zhroutil byznys založený na prohibičních cenách. I prohibiční byznys a nejen policisté by se mohli věnovat užitečnější činnosti. V případě „tvrdých“ drog vidím problém v druhu a síle psychotropního účinku a většinou v rychlém vzniku úporné závislosti. Úporné jako například na nikotinu. Který nemá nepříznivé účinky na ovládací a rozpoznávací schopnosti vedoucí k neschopnosti živit se nekriminálně. Předpokládám, že by došlo k výraznému zvýšení počtu závislých a s tím spojených potíží. To by šlo (bohužel utopie) vyvážit zvýšením míry svobody v jiných oblastech. Například svobody nikoho neživit proti své vůli a svobody se bránit.
  I přesto si dokážu představit že taková léčba by po prvotních „nelidskoprávních“ účincích měla prospěšný efekt. V důsledku samoregulace by nastal vyvážený stav.

 181. V rámci experimentu navrhuju jako první zrušit spotřební daň a veškerá omezení na etylalkohol. Kolik by stála luxusní zrzavá voda opentlená kecy o x násobné destilaci a dubových sudech? Snobové by přešli na kumys…
  Konečně bych si mohl do nádržky ostřikovačů dopřávat Finlandii, která jak jsem vyzkoušel, nelepí.

 182. Schumi: čísla neskutečná, cca před 20 lety v Teplicích. Předtím háčko u nás skoro nebylo.
  Ovšem jsem již dlouho mimo obor, proto nevím, zda s tímto nejsem i mimo mísu.
  Háčko. Znal jsem dva. Vydrželi dvacet let na suchu. Pak se něco semlelo a už nejsou.
  Obecně vyléčení říkám zázrak.
  Daň na chlast? Sv. Apolinář by vám vysvětlil, že teď se jede krabčák, protože ten je bez daně. Zrušení daně na etanol by spotřebu nezvýšilo.

 183. (216) Jistěže nezvýšilo. Vypité množství je sociální záležitost, cena určuje kvalitu.

 184. Tak teď soudruh redaktor na ČRo vysvětlil, že Rusko a Sýrie zvou inspektory OSN na místo údajného chemického útoku proto, že to stihnou do té doby uklidit …
  Zdá se, že s variantou, že žádný útok nebyl prostě není správně orientovaný mozek vůbec schopný pracovat ….

 185. 219

  No, nějakej útok být mohl. Sehnat bombu s chlorem není problém .
  Chloruje se pitná voda, voda v bazénech a bůhví co ještě.

  A o tom, že by nějaké povstalecké skupiny mohly otrávit nějaké civily, aby vyprovokovaly útok na Asáda a spol nepochybuju.

 186. 218 Karle, vypité množství je především záležitost cenová a medicínská.
  Vztah mezi cenou a kvalitou je volný. Exklusivita neznamená kvalitu, a naopak.
  Základním účelem konzumace lihoviny je její alkoholický účinek. To ostatní jsou naleštěné prdy ve snaze panstva odlišit se od sprostých poddaných. Pán má povznesenou náladu po ušlechtilém Blablabla ééé ou o uéz de vuéz VVSOP…kdežto sprostý poddaný je ožrala, který se zlískal borovičkou.

 187. 216 nickname, tak, mozek si pamatuje. Ze závislosti nejde vyléčit. Jen abstinovat. Po dvaceti letech stačí zkusit a už to zas jede. Teplice byly pověstné. Celý severozápad. Most. Ústí. Demografické příčiny…
  Ve stolici v mhd řádila banda cikánských kapsářů. Tlusťoši, říkalo se jim hrošíci, řízení starším menším chlapíkem. Vydělávali si na heroin, tehdy mezi nimi frčel.Pak se nad nimi zavřela voda. Řemeslo profláknuté, byli nápadní jak brambora mezi hrachem. A kapsařina s drogami nejde dohromady. Jak kapsář propadne závislosti, je s ním konec. Něco kriminál, něco drogy, privatizace bytového fondu, byli vystěhováni…
  Teď frčí pervitin, přišli mu na chuť i v „lepších kruzích“. Naopak kdysi luxusní kokain pronikl dolů. K neuvěření kdo všechno bere. I v akademickém prostředí, budoucí „elity“. Patří to k nuvoau…

 188. Zrušení daně na etanol by u mně spotřebu zvýšilo. Čistý etanol je doma a v motorismu velmi užitečný.

 189. Škoda, že pro palivové články nemůže nahradit metanol. Významně snižuje životnost. Nebýt toho, byl by výborným pohánědlem. Nechal bych noťasu nažbrmbat…

 190. halladine,
  já tam byl o měsíc dřív. To byl všude klid. Žádná zádumčivá bílá dodávka, žádný novičok…

 191. „Základním účelem konzumace lihoviny je její alkoholický účinek. To ostatní jsou naleštěné prdy ve snaze panstva odlišit se od sprostých poddaných. “

  Mno, schumi, vidím jistý rozdíl mezi chutí tuzemáku a kvalitního karibského rumu. O zlískání či povznesenou náladu odvykle nejde, protože z jednoho svátečního panáčka ke kafíčku se ještě nikdo nezlískal,

 192. 221 – to jsi mě, Schumi, překvapil. Ožrání bylo hlavním účelem konzumace lihovin v pubertálním a lehce postpubertálním věku. Ty jsi přece o něco starší.
  Na druhé straně to máš lehké a levné – Francovka Alpa, krabčák, vinum condurango ti zajistí nejlevnější účinek, možná i ta Okena.

 193. Poslouchala jsem pořad o marjánce k léčebným účelům. V současnosti je v lékárně k mání z dovozu, gram za 300 Kč, už je vysoutěžen tuzemský dodavatel, gram bude za 200 Kč. Zeptala jsem se známého huliče a ten povídal, že kupuje gram za 140 Kč. I když je to legalizace jen částečná, tak kde je to snížení ceny?

 194. Hm, množí se zajimavé zprávy. Černomořská flotila je na moři, a údajně cvičí, kolem prezidentského paláce a MNO v Damašku jsou rozmístěné rakety, Syrské letadla se nastěhovaly na ruské letiště u Hmejmimu, syrská armáda se zakopává, je v plné bojové pohotovosti a ruské stíhačky lítaj s protilodníma střelama pod křídly.
  A u pobřeží krouží ruskej AWACS.
  Útoku se prý mají zůčastnit i Saudové.

 195. Na Prima Zoom dokument o Evropě,
  Karel Veliký – zakladatel EU, římanství, germánství a křesťánství – to je základ Occidentu.

 196. 229 tak ono to zadarmo nelze, když musíte financovat cirkus okolo a ještě navíc si někdo musí namastit kapsu. Navíc slovutný Tomáš Zima tvrdil, že penicilin si doma taky nevypěstujete… Grow your own!

 197. Zeman doporučil Babišovi, ať jedná s komouši a SPD.
  A hláška z diskuze:

  Taky chovám králíky, a na králíkárně mám na štítu napsáno „Pražská kavárna“, to když je v neděli zabíjím k obědu, tak aby mi jich nebylo líto.

 198. 228 Martine, chápu. Na Valašsku alkohol v lihovinách považujete jen za nutné konzervační činidlo, aby se nezkazily.

  Z nabízeného mám oblíbenou Okenu, případně Iron. Funguje do mínus pěti a nematlá se po skle jako prémiová nemrzka od OMV.

 199. 226 maYdo ovšem rumíček bez špiritusu by nešmakoval…
  Cena? Když odečtu daň, i karibský vychází levně. Když to není „snob end“.
  Dochucená pálenka z třtiny. Z melasy. Nóbl pití z odpadu.
  No což, také rozpoznám ten lepší a šmakuje mi. Akorát při tom nedržím malíček „takhle“.

 200. Matzurko (a možná PeSi): dovolím si znovu doporučit pro interaktivní výpočty Jupyter.
  https://jupyter.org/

  Vyzkoušet můžete zde – dle vaší oblíbené řeči:
  https://jupyter.org/try

  Nebo na google, účet dostanete po žádosti:
  https://colab.research.google.com/

  Možná se to může hodit v pracovním postupu, nejlepší by bylo kdyby Jupyter IT guru nainstaloval na server, s přístupem k potřebným datům. Tento projekt mám pro naší firmu zatím ve fázi plánování, aby soudruzi manažeři nemuseli každý měsíc malovat data v Power Pointu. Resp. aby si to nemuseli nechat namalovat.
  Jupyter se však hodí více do akademického než firemního prostředí.

 201. Mně to je jedno, jestli to je nóbl a z odpadu, schumi. Intelektuální okouzlení podřadnými věcmi či poživatinami, jen abych si dokázala, že nejsem snob, mám dávno za sebou. I když já si na to nikdy nepotrpěla. Na koleji jsme pili levný červený, protože nebylo na to drahý.

  Podstatný je, že mi to šmakuje. A malíček při tom takhle taky nedržím. To se totiž v opravdu vybrané společnosti nedělá a je to znakem nedostatečné kindrštube 😀 😀 😀

  Jinak nezaměňovat „podřadný“ a „prostý“. Takový brambory s tvarohem jsou sice pokrm velice prostý, ale stran požitků vysoce luxusní.

 202. A samozřejmě, že by rumíček bez špiritusu nešmakoval. Nicméně není požíván kvůli tomu špiritusu, je to nezbytná součást rodinného rituálu k zakončení dne, když se sjdeme s bráchou na chalupě.

 203. 230 Halladine, z toho by mohl být velký randál.

 204. (221) Neříkej mi Schumi, že pokud by byla zrušena spotřebka, vypil bys více. Buďto Ti to nedovoluje chuť, potřeba být taky někdy střízlivý nebo ta medicínská záležitost. Alespoň mně jo. Kolik vypiju, není dáno tím, že bych na to neměl. Ale třeba bych si koupil „Diplomatico“, kterým nás na BFPT oblařil Pavel, místo Kapitána Morgana. Podobně s vínem. Naleštěné prdy jsou až v nejvyšších kategoriích, mezi podprůměrem, průměrem a špičkou rozdíl je.
  (223) Do chladiče klidně naleju denaturák. I ten je svinsky drahej.
  (229) Bez buzerace si vypěstuje sám, nebo dealer dodá za stovku i méně. Konkurence dělá divy.

 205. 2 maYda ad 227 – ne, u nemrtvých se osvědčuje dubový kolík, tento pocákat svěcenou vodou a pak palicí zarazit do srdce… Následně by nemrtvý měl dojít klidu a pokoje…

 206. 241 Karle, já ne, ale třeba moje autí ano. Kalafuna rozpuštěná v nedenaturovaném špisitusu pěkně voní a líp se s ní pracuje. Čistý špiritus nezanechává mapy. A voní. Radost s ním pracovat. Pro některé účely mám čistý isopropyl. Smrdí a hodí se jen na něco. Čistý špiritus je prostě k nezaplacení. Bohužel i doslovně.

  Denaturák do chladiče? Karle, zahráváš si. To není bezpečná kombinace.

 207. Rum ode mně dostává brácha vcelku pravidelně k narozeninám nebo svátku. Mám na to osvedčený internetový obchod. Posledně jsem klikla na žebříček hodnocení a koupila ten který byl vyhodnocený jako nejlepší. Kupodivu nebyl zdaleka nejdražší.
  Ale dobrej teda byl…. 🙂

 208. maYdo, maYdo,

  napřed bráchovi koupíš rum, a pak mu ho vypiješ..

  Téda…. 😉

 209. Takže mu vlastně dáváš půlku flašky 😉

 210. Americká armáda prohlásila, že je připravena k útoku na Sýrii, a čeká jen na rozkaz trumpa.

 211. nejenom půlku flašky. Ještě svou okouzlující přítomnost a vlídné a moudré slovo 😀
  Aneb lepší půlflaška v milé společnosti než celá flaška jen pro sebe 😉

 212. (253) „Ale moudrý tchoř se rozzlobil …“ Zajíček v své jamce je v tom sám.

 213. Ad 256: myslím, že to bude zajímavé. Ne všechno úředníci skousnou. Protikorupční revoluce neskončila. Abychom neměli těch státních pohřbů několik.

  PS: Víte co je dobré na bydlení ve městě? RZ přijede za tři minuty od zavolání.

 214. 256

  Ale no…
  To trestní stíhání je všem úplně fuk. Ve skutečnosti jde o to, že všechny „staré“ strany jsou nasrané, že přišel nějakej amatér, a všechny je převálcoval. A oni si už zvykli na celkem pravidelné střídání ODS a socanů ve vlýdě, a ti ostatní na koryta, ke kterým je tyto dvě strany braly.

  Požadavky na to, aby Babiš odešel z politiky jsou čistě účelové. Předpokládají, že voliče táhl k volbám Babiš, a bez Babiše výsledky ANO klesnou a oni se zase dostanou ke korytům.
  Požadavek, , aby se Babiš „očistil “ a pak se vrátil jsou obyčejné pokrytectví.
  Při délce našich soudů, a při Babišově věku by to fakticky znamenalo, že Babiš se už nevrátí.
  Mimochodem, Babiš byl už dvakrát parlamentem vydán k trestnímu stíhání.. Proč ještě nebyla předána soudu žaloba ? Na co se čeká ? Co ještě potřebuje policie vyšetři T
  Když je Babišova vina tak jasná……jak se tvrdí.

 215. Dobré zas ráno… 2 Schumi ad 221 – „Základním účelem konzumace lihoviny je její alkoholický účinek.“ – jak u koho… Já např. takřka denně chodím do své oblíbené vinotéky na degustaci výborného suchého vína, relaxaci a diskusi s přáteli. Což je hlavní cíl, po únavném dni se odreagovat a trochu odrelaxovat. A popovídat si… Je pravda, že ten alkohol to uvolnění podporuje, ale že by se nám tam někdo ožral, to bylo naposledy tak před dvěma lety, kdy tam dotyčná přišla už poněkud upravená… Tak jí bylo doporučeno, ať jde bydlet, že tam už nic nedostane… Takže lidi, co se zúčinkujou jen pro samotný účinek nějak nechápu…

 216. Fujtajbl poránu,
  zdá se, že Dušanův předpoklad o tom, že se Trumpovi do války moc nechce, poněkud nenaplňuje.
  Evropská agentura pro letový provoz vydala varování aerolinkám pro lety ve východním Středomoří. Do 72 hodin by mohly začít údery na Sýrii. Eurocontrol upozorňuje, že k útoku by mohly být použity střely typu vzduch-země nebo řízené střely, které mohou narušit navigační systémy.
  Možná se mu nechce, ale
  historická nutnost…. blablabla… Uprostřed díla míru, kteréž jsem převzal, abych položil základy ke spůsobě ústavní, ježto má jednotu a mocné postavení veškeré říše upevniti, a jedné každé zemi i jednomu každému národu volné vnitřní vyvinování pojistiti, kázala Mi Moje povinnost panovnická, abych všechno Své vojsko povolal ku zbrani…. Blablabla…
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/syrie-aerolinka-let-provoz-varovani-dv3-/zahranicni.aspx?c=A180411_073332_zahranicni_vitm

 217. Copak nějaká Sýrie, ale přední česká media mají titulku o tom, jak Gábina musela osmkrát denně zvracet a jíst jen kosmetické tampony a zapíjet je vodou. Z toho sice udělala několik světových výkonů, ale teprve po setkání s badmintonistou Koukalem se mu svěřila. Jen televize si dovolila na konci reportáže oznámit, že je to všechno popsáno v její nové knize, kterou si račte koupit :).
  A můžou za to trenéři!!

 218. [229] Já už o tom kdysi psal. Legalizace je na prd. To, co by pomohlo je dekriminalizace. Netýká se jen drog.
  To, že něco popíšu zákonem, mi umožní nastavit spoustu pastí. Přestat trestat, to je ono.

 219. Stále více se utvrzuji v přesvědčení, že pro zaměstnání novináře je nutné nízké IQ. A to i pry, co jen čtou zprávy. Dnes ráno na Radiožurnálu jeden přečetl bez zaváhání, že největší austtralské město Auckland je bez elektřiny.

 220. [242] Pro zajímavé návody na likvidaci nemrtvých doporučuji obrátit se na odborníky. V tomto oboru např. dílo jistého Pilipjuka. Zajímavě koresponduje i s právě probíraným tématem Špiritus a jeho dekriminalizace.

 221. quivisi,
  kupříkladu já jsem se ondyno na jednom z kanálů National Geographics s úžasem dozvěděl, že při Snow ball Earth unikala veškerá teplota do vesmíru.

 222. 258 — A krom toho lze pozorovati, že ty staré strany už velmi dlouho nedokáží vymyslet nic nového, proto bezmyšlenkovitě opakují starý recept, totiž účelové trestní stíhání. Jakpak to bylo s likvidací VV Víta Bárty? Podobně Janoušek; úmyslně najet autem do Vietnamky středního věku určitě není nic pěkného, ale přesto bych v Janouškově činnosti asi nacházel daleko ošklivější věci. Podobně Babiš: V seznamu jeho hříchů je Čapí hnízdo drobnůstka téměř nepatrná, jiné tam jsou horší i řádově, a z morálního hlediska i kvalitativně.

  — — —

  K tématu legalizace drog bych se někdy ještě rád vrátil, resp. (už proto, že o drogách nic nevím) jej trochu posunul, a sice k otázce, proč libertariánské uvažování nefunguje, to jest proč jejich argumentace má na názor společnosti i na kroky establishmentu tak malý dopad. Vše se v ní zdá krásně jasné, ale vliv na praxi je jen malý; a když náhodou je něco v podobném duchu občas artikulováno, výsledky jsou skromné. Např. tu legální marihuanu (229, 262) prý kupuje pouhých pár lidí…

  Mimochodem, nevím, jestli si kdy někdo všiml, že zrovna pohled na narkomana s abstinenčním syndromem poněkud nabourává — anebo staví do groteskního světla, chcete-li — ústřední paradigma libertariánského myšlení, to jest že každý ví sám nejlépe, co je pro něj nejlepší

  Zjistil jsem ale, že kdyby snad někoho zajímal můj názor, v čem je chyba (či jedna z chyb), musel bych zde nejprve vysvětlit rozdíl mezi parciální derivací a totálním diferenciálem, což by přinejmenším zabralo dosti datlování.

 223. Páne bože, budu ještě někdy přítomen duchem? Myslím aplikováno, píšu artikulováno. Podobně holier výše. A kdoví, co by se ještě našlo, kdybych se sebral natolik, abych trochu hledal…

 224. [261] Já tuhle četl, co se dělo v oploceném centru v Tauberbischofsheimu. Taky dobré historky. Ale měl jsem to zadarmo, stačilo zapnout Google translator.

 225. Po dočtení a pár poznámkách všem popřeji krásné ráno.

  V sobotu jsem byl seznámen s nádherným termínem: Měknutí mozku z humanity. Přisvojil jsem si a budu příležitostně používat.

 226. 2 ptakopysk ad 260 – pravdu díš… Zvláště pak:
  „Ani tomu ani onomu nebylo mé strany dáno příčiny k válce. Zachovati pokoj blahodárný národům Mým, pokládal jsem, toho jest Bůh vševědoucí Můj svědek, vždy za jednu z Mých prvních a nejsvětějších povinností panovnických a hleděl jsem ji věrně vyplniti.

  A však jedna těchto dvou mocností nepřátelských nemá zapotřebí žádné záminky; chtivá jsouc, loupeží Mi odejmouti některé části Mé říše, má příhodnou dobu za příčinu válce.“

  A jen jsem zvědav, zda se někdo zeptá, kdo zavinil, že sám náčelník dával tak zvrácené rozkazy…

  Aneb – jak říkal lord Vetinari – chceš-li válku, připravuj válku.

 227. Mimochodem,
  nemá tu někdo v noťáku šuplik pro expressCard, a nepotřeboval by ExpressCard s dvěma konektory pro Firewire a jedním pro usb ?
  Povaluje se mi to tu, a je mi to líto vyhodit.

 228. Divná shoda:
  V novinách se míše o možnostu útoku USA na Syrii a jeho důsledcích.

  V novinách jsem včera četl, že v Praze se pro hromadné ukládání mrtvol může využít plocha ledního stadionu.
  🙁

 229. Prsty na spoušti svědí příliš mnoho států, včetně takových, jako je SA a Írán.
  Ve Francii sice nejezdí vlaky, ale chuť bombardovat je.
  Londýn právě předstihl New York v počtu vražd, země neví, co s brexitem, ale chuť bombardovat je.
  Rubl je přes 60, ekonomika stagnuje, ale chuť bombardovat je.
  V USA Trump tvrdostí na bitevním poli ukazuje opozici, že je muž na svém místě.

  Všichni věří, že to ustojí. Ale jednou někdo neudrží nervy, věci se uberou nečekaným směrem a co pak ?

 230. (262) Taky beru. Problém je to trestání. Ale pochybuji, že by ouřady vydržely dlouho, nechat něco bez svého organizačního působení. To je přímo proti ouřední přirozenosti. 🙁
  (267) I toho Al Caponeho dostali na celkem zanedbatelné (při jeho činnosti) daně. Ono něco vědět a moci to dokázat, to jsou občas dost odlišné věci.

 231. 274

  Válka už začala. Sankce proti Rusku už jde srovnat s US sankcemi proti Japonsku kdysi.
  Čímž nechci říct, že by Rusové zaútočili na Pearl Harbour, či něco podobného.
  Ale nějak reagovat budou.
  Otázka je jak.

 232. Dobré ráno,
  264 – nebuďte hnidopich, quivis. Z hlediska středoevropana je to hned vedle.

 233. „Např. tu legální marihuanu (229, 262) prý kupuje pouhých pár lidí…“

  no, jetsli stojí v lékárně tři stovky a u dealera zhruba polovic, jak psala krista, tak to není nic překvapivého.

  nemluvě o tom, že řada těch, kdo ji potřebují, si ji vypěstují a nekupují ji vůbec.

 234. „zrovna pohled na narkomana s abstinenčním syndromem poněkud nabourává – anebo staví do groteskního světla, chcete-li – ústřední paradigma libertariánského myšlení, to jest že každý ví sám nejlépe, co je pro něj nejlepší…

  Zjistil jsem ale, že kdyby snad někoho zajímal můj názor, v čem je chyba (či jedna z chyb), musel bych zde nejprve vysvětlit rozdíl mezi parciální derivací a totálním diferenciálem, což by přinejmenším zabralo dosti datlování.“

  víte, Zpátečníku, na takové vysvětlení jsem už kdesi návod četla. BYla to reakce na reklamu, kde se děti plíží do ledničky loupit jogurt Danone a končila ta reklama větou “ děti instiktivně vědí, co je pro ně dobré“

  Zde je ten návod :
  “ Položte před dítě zdravý jogurt a čokoládu a uvidíte, co si instiktivně vybere.“
  Možná kdybyste zkusil aplikovat podobný přístup, obešel nyste se bez totálního diferenciálu i parciálních derivací,a i nějaký to datlování byste sdi ušetřil 🙂

  Mimochodem na debatu o unscholingu, která tu včera proběhla ( nebo neproběhla? ) je ten návod velice dobře aplikovatelný.

 235. 275 — Jojo, AeroKarle, s tím Al Caponem to tehdy bylo věru pěkné. Totiž, možná se málo ví, že při jeho procesu stát argumentoval v principu takto: Příjem z trestné činnosti je také příjem, a jakožto takový měl být zdaněn!

  Jenže rozdíl je v tom, že Al Capone nebyl politik. Běžný volič situaci myslím často vnímá nějak takhle:
  1) Trestní stíhání Babišovi vytýkají právě ty strany, které mu jej samy způsobily.
  2) Je to stará věc, o které se dávno vědělo, ale předtím — zejména v minulé vládě — jim nijak nevadila.

  Jeho závěr tudíž zhusta je: Neschopní pokrytci.

 236. [278] Ono i s tím pěstováním je to ošemetné.

  Před legalizací:
  Vypěstoval, chytili, soudili, zpravidla osvobodili (nesplněné materiální znaky)

  Po legalizaci:
  Vypěstuje, chytěj, budou soudit a odsouděj – přinejmenším za daňový únik

 237. 279 — na takové vysvětlení jsem už kdesi návod četla — Prosím za prominutí, maYdo, nerozumím, a celá linie Vaší argumentace se mi nějak ztrácí.

  Jinak co si pamatuji, jogurty Danone vždy byly chemická patlanina. (Pod tímto dojmem jsem se pak zdráhal je ve Francii vůbec vyzkoušet. Tam sice byly mnohem lepší, ale pořád o dost horší, než třeba tamní Nestlé.)

 238. ad 267 že legální marihuanu bere pouhých pár lidí, se dalo čekat. V tom pořadu, co jsem poslouchala, neuváděli diagnózy, kdy ji lze předepsat, pouze mluvili o proceduře, jakou je nutno podstoupit, aby se uživatel do příslušného seznamu dostal. Nejprve musí ale potencionální uživatel narazit na lékaře, který věří v účinky a je ochoten ji předepsat. A těch mnoho zatím nebude. A pak je tu otázka peněz – údajně léčebné užívání stojí cca 10 tisíc. Při koupi „na ulici“ to vyjde podstatně levněji.
  Mně šlo jen o to, že legální koupě není levnější, než nelegální, naopak. Což je v rozporu s tezí, že legálně prodávaná droga by cenu snížila.

 239. (280) Já měl na mysli spíš Janouška, než Bureše.
  (284) Snížila, kdyby byla v režimu volného trhu.

 240. Zpátečníku, fakt nevím, co na tom chcete vysvětlovat…. 😀

  Reklama hovořila o tom, že děti instiktivně vědí, co je pro ně dobré a proto volí vždycky správně, což je v souladu s libertiánskou teorií, že každý ví nejlíp sám, co je pro něj dobré.

  Zkušenost ovšem praví, že když před dítě položíte zdravý jogurt a nezdravou čokoládu, dítě by podle této teorie, v relamě aplikované mělo zvolit jogurt, nicméně obvykle volí čokoládu.

  Čili teorie nefunguje a reklama je blbost.

  S tím, že Danone jsou chemickej fujtajbl, to nemá nic společného, v reklamě byl prezentován samozřejmě jako zdravý výrobek.

  Prostě i libertiánská teorie je jen teorie a ta je jak známo šedivá, zatímco strom života a praxe je zelený nebo spíše hrající všemi barvami.
  Což platí i na volbu dítěte mezi jogurtem a čokoládou a na volbu feťáka upravit se do rauše a ohrožovat sebe i okolí.

  pokud Vám moje vysvětlení pořád není srozumitelné, tak je mi líto, parcialní derivace ani totální deferenciál neovládám.

 241. (284) Snížila, kdyby byla v režimu volného trhu.

  pak tady ovšem už nebude nelegální a legální marihuana, ale prostě jen marihuana.

 242. 🙂

  Nebavme se o marjánce, ta zas není takovej problém.
  Problém je heroin, kokain a podobně.
  Jak by se k nám mohl dostat ?
  Představa, že ji nějaká naše firma bude legálně nakupovat někde v Afganistanu, a dovážet mi připadá poněkud … zvláštní.
  Že bychom začali ve velkém pěstovat mák a koku ?
  V Evropě si by pak o nás nikdo ani kolo neopřel.
  Proti větru se sice čůrat dá, ale ten vítr nesmí být moc silnej…

 243. No a co, jsme snad stojan na kola pro celou eunii?

 244. maYdo, když něco bude legální, daj na to DPH .. 🙂

 245. maYdo,
  to je jen přirovnání, o kola vůbec nejde 🙂
  Přidám ještě jedno – nedotkli by sa nás ani špičkou hole.
  Ani s holí to moc společného nemá.

 246. 286 — Aha, děkuji, maYdo. (Televizor nemám už skoro 20 let, reklamu jsem asi neviděl, a i kdyby ano, stejně bych si nezapamatoval, snad až na konejšivě teplé barvy. Jak se asi dělaly v noci kolem té chladničky?)

  To centrální paradigma libertariánského myšlení, tedy ten předpoklad, že každý ví sám nejlépe, co je pro něj nejlepší, se myslím stejně nikdy nevztahoval na děti, o tom vždy existovala tichá dohoda. Dále holt vidíme, že na feťáky to taky úplně nefunguje. A co kupříkladu ctihodní zodpovědní občané, kteří jen trochu hůře vidí a slyší, protože jim je šestadevadesát?

  Tím si jen dovoluji vrátit se k výchozí otázce (267), kterou bych prosím pokládal za mnohem důležitější než legalizaci drog: Proč libertariánské uvažování nefunguje? Šlo by jej nějak zjemnit, zpřesnit či vylepšit, aby fungovalo lépe? Upravit tak, aby se jeho zjevné obtíže pro ostatní snad naopak nestávaly jen dalším argumentem k posilování represe, a všeobecnému utahování vůbec?

 247. … utahování šroubů vůbec…

  Nejvyšší čas jít dělat něco jiného. Jenže kdyby mi toto šlo, nikoho bych neobtěžoval svými příspěvky tady.

 248. Spojené státy musejí počítat s tím, že všechny rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny. Řekl to ve středu ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin. Washington připravuje vojenskou odvetu za útok na syrské město Dúmá, při němž syrský režim v sobotu údajně použil chemické zbraně.

  Zasypkin řekl, že cílem obranného útoku budou i místa, odkud budou střely odpáleny.

  „Pokud Američané zaútočí, rakety budou sestřeleny a bude se útočit na místa, odkud budou odpáleny,“ řekl Zasypkin televizi Al-Manár, která patří libanonskému Hizballáhu, tedy spojenci Damašku.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/rusko-pohrozilo-sestrelenim-raket-vypalenych-na-syrii-pis-/zpravy-svet.aspx?c=A180411_095726_ln_zahranici_lar

 249. M2 to připadá jako takový hezký test spolehlivosti ruských raket. Docela by mě zajímalo, jestli budou Rusové vědět, kdy k akci dojde a jestli pozvou obchodníky z oboru do Visitor Premium Lounge na velitelském stanovišti, aby viděli, co budou nakupovat pro své klienty. Chlebíčky a káva budou samozřejmě zdarma, kouření mimo budovu bude pro sichr zakázáno, aby do nich vomylem nejebla nějaká tepelně naváděná americká raketa.

 250. Podle Strelkova:
  Su-34 se zavěšenými protiletadlovými raketami Ch-35M spatřen nad Latakií
  Ruské námořnictvo 11. dubna cvičné střelby ve Středozemním moři.
  Protiponorkový Boeing P-8 Poseidon dnes kroužil poblíž Sýrie.
  Dalších 6 letadel Boeing P-8 Poseidon je nyní na cestě k SSA námořní základně Sigonella (Sicílie).
  Rusko požádalo o povolení k rozmístění Tu-22 a Tu-95, Su-30MK2 a Il-78 na íránské letecké základně Hamadan
  Letečtí dopravci dostali varování o možných raketových útocích v Sýrii v následujících 72 hodinách

  Ňák se to sere…….

 251. Že je Dan Ťok bolšoj jumorist vím už dávno, ale že je až takovýhle komik, jsem si nemyslel.
  Ministerstvo dopravy vybralo v obřím tendru na další provoz mýtného systému firmu CzechToll spoluvlastněnou společností PPF.

  „Budeme čelit protestům a napadání. Jsem si ale jistý, že jsme to vypsali čistě a dobře,“ dodal Ťok. 😀 😀 😀

  Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/mytne-myto-czechtoll-kapsch-tok-dai-/eko-doprava.aspx?c=A180410_120407_eko-doprava_cfr

 252. Ptakopysku,
  Ruské PL systémy jsou schopné, je otázka , jestli je jich tam dost.
  Když vezmeme v úvahu, že jeden US torpédoborec může vypálit víc než 60 kousků Tomahawků, tak budou mít co dělat.

 253. „maYdo,
  to je jen přirovnání, o kola vůbec nejde :-)“

  Nápodobně, halladine 😀

  Podatatný je, zda se mého života nějak dotýká ochota nějakýho němce , francka nebo machometána, zda je nebo není ochoten se mně dotknout špičkou své hole.

 254. Zpátečníku,

  problémem liberariánského myšlení je v tom, že je ryze a pouze ideologické, a postrádá pragmatičnost.

  Nic, co je pouze ideologicky zdůvodněno, nemůže fungovat.
  To jsme viděli za socíku.

 255. maYdo,
  tebe osobně jistě ne.
  Ale ČR jako takové, s naší navázaností na zahraniční obchod s EU jistě může.
  Vidíme to dnes při sankcích na Rusko.

 256. Halladine,
  v každém případě, na ostrou ukázku efektivity pro zákazníky, či klienty to bude stačit.

 257. „Proč libertariánské uvažování nefunguje? “

  Protože lidi se obvykle řídí svou životní zkušeností a ne nějakou teorií. A jejich zkušenost může být natolik odlišná od té vaší, že se vám může jejich jednání a uvažovaní jevit naprosto nepochopitelné.

  Lidi například mohou být upřímně přesvědčeni, že je pro ně dobré, že se o řadu věcí stará stát a že je v pořádku, že drží na krátké uzdě ty, co kradnú a příživníky a proto volí Babiše.
  Je snad v tom nějaký rozpor s libertariánským uvažováním?

 258. Jinými slovy – ono to libertartiánské uvažování třeba funguje, jen výsledek není takový, jaký byste si představoval.

 259. Třeba po vypálení dvou až tří Tomahawků půjde torpédoborec ke dnu?

 260. Ptakopysku,
  o obchodní reklamu tady vůbec nejde.
  Snahou Západu bylo Rusko izolovat, kromě jiného likvidací režimů ve světě , které se snažily o nezávislou politiku a jakž takž udržovalo přátelské styky s Ruskem.
  A působilo to ve smyslu upozornění , že není dobré kamarádit s Rusy, protože stejně nejsou schopni jim pomoct, pokud Západ zaútočí.
  Takže Rusko se angažovalo v Sýrii také príto, aby dokázalo , že tomu tak není.
  Aby ukázalo že je schopno svým „přátelům“ pomoci a také je ochotno to udělat.
  Teď se Rusko dostalo do situace, kdy už moc nemůže couvnout.
  Couvnutím by dokázalo, že to západní tvrzení bylo pravdivé, a ruská věrohodnost by šla do háje…

 261. Ot – kdopak to jel k Babišovi na táčky? Houkačky, blikačky, fůra policajtů – že by se navštívili dva slováci v demisi?

 262. 305

  Pro nic za nic tam Amíci ty protiponorkové letadla neposílají.

 263. Čím dál veselejší..

  Čínské válečné lodě se připojily k ruské flotile…..

 264. 298 Halldine, šedesát ve skladu neznamená šedesát ve vzduchu.

 265. Pozor, Bakala nebo Soros nesponzorují, oni podporují s tím, že tím nic nesledují.
  Naopak Putin, Trump nebo Orbán sponzorují a něco tím sledují.

 266. Matzurko, ty ses dnes dostala na Parlamentní listy? Mi to dnes pokaždé hlásí, že stránka nenalezena. I ten tvůj odkaz dopadl stejně.

 267. Dano, mně to funguje (vyzkoušeno ze zvědavosti, jinak tam radši nelezu).

 268. Schumi,

  to jsou rakety ve vertikálních opdpalovacích zařízeních. Na moři se nepřebíjí, to až v přístavu na základně.
  Ale přirozeně to nemusej odpálit všechno.

 269. Dano,
  ano, na prvni zprávy cz i parlamentni listy, opakovaně a bez problémů. Asi už jsem ověřený Putinův troll nebo tak něco 🙂

 270. 317 Šedesát šachet? To je velký důl. Otázka kolik se poztrácí cestou a zbude k sestřelení. Když už, odpálej to postupně všechno, aby byl prostor pro čerstvé zboží. Jestli to stihnou.

 271. Donald J. Trump‏Ověřený účet @realDonaldTrump · 1 hod.před 1 hodinou
  Russia vows to shoot down any and all missiles fired at Syria. Get ready Russia, because they will be coming, nice and new and “smart!” You shouldn’t be partners with a Gas Killing Animal who kills his people and enjoys it!

  Donald J. Trump‏Ověřený účet @realDonaldTrump · 37 min.před 37 minutami
  Our relationship with Russia is worse now than it has ever been, and that includes the Cold War. There is no reason for this. Russia needs us to help with their economy, something that would be very easy to do, and we need all nations to work together. Stop the arms race?

  Nic ve zlém, ale je Donald v pořádku ? Vím, že není na složitá slova, ale význam výrazu „aspoň trošku konsistentní“ by mohl nastudovat …

  Tedy pokud mu účet nehacknul Putin …

 272. Mňo,
  literárky tu nemusí být v oblibě, ale Tereza Spencerová asi moc nekecá:
  http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/26073-zautoi-zapad-na-syrii-nezautoi
  „Rada bezpečnosti OSN odmítla v noci na dnešek kompromisní rezoluci, kterou s podporou Ruska předložilo Švédsko a která požadovala vyšetření víkendového „chemického útoku“ v Dúmě u Damašku. Proti rezoluci, kterou podpořilo dalších pět států, se postavily USA a Británie (plus Francie a Polsko). Už předtím USA a Británie zablokovaly obdobný text předložený Ruskem a Čínou. Spojené státy pro změnu nepochodily s rezolucí, která z chemického útoku vinila Sýrii a vyšetření událostí by nechala na mezinárodním orgánu, který by teprve začal v řádu měsíců vznikat, byť OSN svou vlastní Organizaci pro kontrolu chemických zbraní (OPCW) už má… Ta už podle všeho své vlastní vyšetřování v Dúmě zahájila, ještě tento týden by do Dúmy měly na pozvání Damašku dorazit dva týmy jejích inspektorů, ale není ani v nejmenším jisté, zda Západ na jeho výsledky počká….“

  A na BBC
  http://www.bbc.com/news/world-middle-east-43727829
  On Tuesday the UN Security Council failed to pass any measures to set up an inquiry into the alleged attack.
  As permanent members of the council, Russia and the US both have the power of veto. They both blocked each other’s proposals to set up independent investigations.
  The US-drafted resolution would have allowed investigators to apportion blame for the suspected attack, while Russia’s version would have left that to the Security Council.
  A team from the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) is due to deploy to Syria „shortly“ to determine whether banned weapons were used in Douma.

 273. Hale, Maydo – libertarianskemu stylu mysleni se darilo v USA, GB a koloniich… Asi tak 100 let, spise vice… A vlade se hodne tezko vnucovaly obyvaletsvu veci jako dan z prijmu ci socialni pojisteni – vetsinou to muselo byt nejakou fintou typu „dan je jen na dobu valky“…
  Ale to je jedno, nenechte si tim rusit hezkou debatu 🙂

 274. Debata o unschoolingu – fungovani je mozne, voz Summerhill.

 275. Hale,
  1/ „Nic, co je pouze ideologicky zdůvodněno, nemůže fungovat.“
  2/ Vse zde ideologicky zduvodnit.

  Celkem se desim dusledku techto premis.

 276. Možná, Petře, kdybys mi vysvětlil, co vlastně obnáší ten „libertiánský styl myšlení“….

  Prosím pěkně a kdyby to šlo bez derivací a totáních diferenciálů…..

 277. Petře,
  nějaká ideologie nemusí být vždy na závadu ( i když některé určitě ano)
  Ale pokud se prosazuje hlava nehlava, bezohledu na to, co si myslí lidé, končí to průserem.

 278. Petře, fungování je zajisté možné, protože nějaká cílová skupinka se najde. Ovšem nebude to nikdy masová záležitost. Už proto, že aby mohla společnost vůbec fungovat, většina lidí bude muset chodit do práce a děti posílat do školy a nebude moct sedět doma a starat se o to, aby se dítě rozvíjelo, případně ho nechat doma a doufat, že dítě se zabaví samostudiem.

  Otázka je, jak bude fungovat unscholing, prosazovaný blondýnou z neziskovky, které je prý jedno, jetsli bude její dítě třeba uklízečka, jen když bude šťastné. Potíž je v tom, že pokud bude dítko vedeno, že nemusí nic, co nechce, tak nejspíš nebude použitelný ani na tu uklízečku.

  Ostatně matka, která trvá na tom, že dítě musí být za každou cenu šťastný je obvykle hotový neštěstí a to hlavně pro to dítě.

 279. 327

  petře opravím slovosled
  “Nic, co je zdůvodněno pouze ideologicky , nemůže fungovat.”

  Každá ideologie musí být korigována reálnými podmínkami ve společnosti a uvážením důsledků.
  Příklad – jsem nevěrec, ale vůbec mi nevadí, že někdo chodí do kostela a modlí se tam.
  Je to jedna z ideologií.
  Ale pokud mě začnou nutit chodit tam taky, upalovat čarodejnice ( no, asi to není nejlepší příklad, ale hodně názornej 🙂 ) Tak se naseru…..

 280. 322

  Není, NoName.
  Je to na hlavu, zřídit nějakou komis, za pár měsíců, ale mezitím vybombardovat.
  Trump je hořké zklamání, a za chvíli začnu říkat „Zlatá Clintonka“
  i když mě notně sr…..

 281. (328) Ať se o mne stát stará co nejméně a je co nejmenší.
  (329) nějaká ideologie nemusí být vždy na závadu ( i když některé určitě ano) Ale pokud se prosazuje hlava nehlava, bezohledu na to, co si myslí lidé, končí to průserem. Vyjímečně vřele souhlasím. Dokazují to dokonale všechny levicové režimy a sem tam i nějaký pravicový.

 282. „(328) Ať se o mne stát stará co nejméně a je co nejmenší.“

  no, to mi moc nekoresponduje s tím, co tu psal Zpátečník – každý ví sám nejlíp, co je pro něj dobré. Co s poměrně početnou masou, která věří, že je pro ni dobré, když se o řadu věcí stát postará?

  nemluvě o tom, že pohled na to, co obnáší to „co nejméně “ se taky může značně různit.

 283. No a jak jinak má Trump dokázat, že ho ve volbách nepodporovali Rusové než aby se s nima pustil do války?

 284. 333 „Ať se o mne stát stará co nejméně a je co nejmenší.“
  Vždyť už začal, nestará se o díry na silnicích.Tunel Blanka bude jen pro pěší atd.

 285. No, kdyby opravdu Putin pracoval ve volbách pro Trumpovo zvolení, tak už by se asi zdi Kremlu otřasaly, jak si do nich Putin tluče hlavou se slovy “ Já vůl“ 😀

  Aero , všecky levicové režimy určitě ne . Co takhle Švédsko ? 😉

 286. 334 – co s nimi? Nic, pockat. Lide se rozhodli v 30. letech, ze je pro ne dobry nacionalni socialismus, ve 40. letech, ze je pro ne dobry internacionalni socialismus a koncem 90. let, ze je pro ne dobry socialne trzni system.

  Ani jeden z techto systemu nebude mit buhvijakeho trvani… Prvn idva uz jsou vlastne passe.

 287. Quivisi, spise pomali. Ono jim to vzdy nakonec dojde… S EU jim to uz taky dochazi…

 288. „co s nimi? Nic, pockat. Lide se rozhodli v 30. letech, ze je pro ne dobry nacionalni socialismus, ve 40. letech, ze je pro ne dobry internacionalni socialismus a koncem 90. let, ze je pro ne dobry socialne trzni system.

  Ani jeden z techto systemu nebude mit buhvijakeho trvani… Prvn idva uz jsou vlastne passe.“

  Ok. Takže ta libertariánská teorie vlastně funguje, ne? Lidé se rozhodují ve volbách podle toho, co si myslí, že je pro ně dobré. Po těch systémech přijde další, který zase nebude mít dlouhého trvání a bude brzo passé.

  Tak zbývá odpovědět na otázku, proč by si jeden měl rvát žíly za nějaké principy a vyšší zájmy, které budou brzo stejně passé a nestarat se radši o to, co je jeho a co měnit – nebo neměnit, ale udržovat, dle okolností- může.

 289. Ať se o mne stát stará co nejméně a je co nejmenší.
  To je umírněný přístup.
  Ať se o mne stát nestará vůbec. To je to pravé ořechové. Jenom nevím, jestli už se to nemusí označovat coby AnCap, já v těch hranicích nemám jasno.

 290. 342 – to ale neni otazka na mne. Za mne muzu odpovedet jen tolik, ze mne trochu mrzi, ze jsou lide tak pomali, ale mzi trochu mrzi a rvat zily je dost rozdil…

 291. „Za mne muzu odpovedet jen tolik, ze mne trochu mrzi, ze jsou lide tak pomali,“

  Nějak nechápu, v čem jsou lidí pomalí a co bys od nich očekával, aby Tě to nemrzelo.

 292. Niko,
  zdvořilostní divadélko (pokrytecké).

 293. 346 – no, ze misto toho, aby se zamysleli a slepou cestu ani nezkouseli, tak si ji musi vyzkouset 🙂

 294. 347 Jojo, Matzurko, už jsem si vzpomněla na líbání s propleskáváním mezi Junckerem a Orbánem…

 295. „346 – no, ze misto toho, aby se zamysleli a slepou cestu ani nezkouseli, tak si ji musi vyzkouset :)“

  Jinými slovy – libertarián se od dobrosera liší pouze tím, že si počká, až lidi sami pochopí tu jeho Jedinou Pravou Pravdu a nebude je o tom přesvědčovat nebo žádat, aby se postaral stát, jen bude žbrblat, je jsou pomalí, případně pitomí a nechápaví, ale bude respektovat, že mají právo na svoje omyly a bludy.

  Už chápu svůj hluboký omyl. Já měla za to, že libertarián respektuje, že každý je samostaná bytost, která je nadaná vlastním rozumem a sama pozná, co je dobré a že lidi mají zkušenosti různé a odlišné a logicky se proto mohou různit i ve svých prioritách.

  a jak Ty vlastně vůbec víš, že ta Tvoje cesta není taky slepá? Třeba je….

 296. Maydo, toto „až lidi sami pochopí tu jeho Jedinou Pravou Pravdu“ je faul. Nic takoveho jsem nerekl.

  Ja nikoho nenutim, nepresvedcuji… Tvrdim, ze cesta, kterou si vetsina vybrala, je slepa. Ma netrpelivost je dana tim, ze mne po ni nuti jit s nimi.

 297. 349 Niko, to je ta demokracie a svoboda podnikání. Jako kdyby ho předvolali na Ústřední výbor.
  Kdo s Facebookem není spokojený ať ho nepoužívá. Kdyby zdejší parlament si dovolil předvolat soukromníka aby vysvětlil kterak to že si lidi stěžují na jeho navíc „bezplatnou“ službu, to by obránci svobody a demokracie a lidských práv spustili randál!

 298. A opravnene.

  Kazdopadne, myslenka, ze socialni media by mela patrit svym uzivatelum (takze vlastne vlade), a ne svemu vlastnikovi v USA zni… 🙁

 299. To máš těžký, Petře. Pokud bude společnost kráčet po cestě, která vyhovuje tobě, budou mnozí rovněž přesvědčeni o tom, že je to slepá cesta a že oni jsou k ní přinuceni.

 300. Drastické záběry ze Sýrie opět na scéně. Jenže to co ukazují, není poskytování první pomoci, ale waterboarding.

 301. To je mozne. Proto nikoho nenutim. Ba ani nepresvedcuji.

  Zasadni rozdil je v tom, mne nevadi a jsem naprosto OK s tim, ze nekdo chce platit 60 procent sveho prijmu statu za kvalitni sluzby. Urcite by mne ani nenapadlo nekoho nutit, at to nedela… Naopak je to trochu…brutalnejsi.

 302. Ake jinak je tu vždycky ještě možnost vybrat si svou vlastní cestu. Je ovšem pravda, že tyhle cesty bývají obvykle poněkud nepohodlné.

 303. Ano, treba Pete Schiff to skutecne zkusil… Osobne nemam potrebu ze sebe delat mucednika.

 304. „Ja nikoho nenutim, nepresvedcuji… “

  vždyť jsem nepsala, že přesvědčuješ. Psala jsem, že čekáš, až pochopí. S tou jedinou pravdo je to nadsázka, ale ne faul. Z kontextu to tak vyplývá. Co jiného by měli pochopit?

 305. Ze cesta, po ktere nyni kraci, je slepa a jeji konec muze byt dosti drasticky.

 306. 362 Na základě vyhodnocení drastických záběrů tu látku tipuju na dihydrogenmonooxid.

 307. Petře, tak to aspoň popíšu. Ruskej velvyslanec a emerická velvyslankyně ( co si v Radě bezpečnosti nadávali) se na uvítání oblizujou….

 308. Tyhle sociální sítě jsou fakt zlozvyk.

  Tak nějak by mně nikdy nenapadlo, že president USA bude oznamovat použití střel s plochou dráhou letu na Twitteru. Já myslel, že na takové věci má nějaký barevný telefon, co nemá ani číselník, ale jen tlačítka s nápisy „Moskva“, „Peking“, „Německo“, „UK“ a tak…

 309. nevidím na Petru Schiffovi nic mučednického. Že neuspěl s kandidaturou do senátu? Takovejch bylo….Popravdě řečeno, nějak nevím, nevím, v čem spočívá ta jeho „vlastní cesta“. ZAstává určité politické a ekonomické názory a není po nich velká poptávka.

  Jít vlastní cestou není jen otázka politiky a ekonomie. Jsou důležitější věci.

 310. Netuší někdo, jestli ten samotný útok ty střely budou v reálném čase streamovat na Twitchi ? 🙂

 311. Maydo, Irwin Schiff… Jsem se opravil pozde.

 312. „Ze cesta, po ktere nyni kraci, je slepa a jeji konec muze byt dosti drasticky.“

  ale to je pořád dokolečka…. Proč by to měli pochopit? Oni na základě svých zkušeností mají jiné pohledy na věc, mnoho jiných pohledů na věs)c a mnoho jiných důvodů, proč to vidí zrovna takhle a proč podle toho, jak to vidí jednají. A ty nevíš, že to tak bude, Ty si myslíš, že to tak bude, ale jak vůbec víš, že tvoje cesta dopadne líp a taky nepovede k drastickejm koncům?

 313. Maydo, samozrejme netusi. Koneckoncu, je treba experimentalne overit, ze lit kyselinu do vody je blbost, abych citoval klasika.

 314. 372) hmm, tomu se říká“otevřená diplomacie“ 😕

 315. Petře – 376 – Ale tak to, že se dá z videa spočítat rychlost, když známe zhruba velikost předmětu v záběru je desetiletí stará věc. Výrobci fotoaparátů to používají už dlouho pro takové to prediktivní přeostřování ve sportovních režimech.

  A pokud se něco spočítat a naprogramovat dá, tak se vždycky dřív nebo později najde někdo obdařený dostatkem talentu a volného času, kdo to naprogramuje…

 316. Petře – 378 – třeba je Trump s Putinem domluvený. Ostatně, má se všeobecně za to, že Putin způsobil Trumpovo zvolení… 🙂

 317. Petře, to je zase dokola. Oni neví, oni nechápou….

  pokud nechápou a neví, pak tedy základní postulát libertariasmu, jak mi ho tu prezentujete – t.j. že jedinec je schopen určit sám, co je pro něj dobré a není potřeba ho k tomu jakkoliv nutit, což tu ostatně často bývá zdůrazňováno, neplatí pro většinu populace.

 318. Tak to jsi, Maydo, bohuzel nepobrala ani ten zakladni postulat. Ale to je OK, neva.
  Ja jej jeste jednou pripomenu, pro referenci: Clovek jedna.

 319. 379
  Petře 🙂

  blbost je dělat to naopak

  Pokud ředíme koncentrovanou kyselinou vodou, správný pracovní postup je nalévat kyselinu do vody a ne obráceně. (Pro snadnější zapamatování žáky můžeme použít mnemotechnickou pomůcku: Můžeme nalít kyselinu do Vltavy, ale nemůžeme nalít Vltavu do kyseliny.) Při ředení koncentrované kyseliny vodou se totiž uvolňuje značné množství tepla. V ředěné směsi tedy dochází k zvýšení teploty. Pokud bychom nalili vodu do kyseliny, směs by se mohla lokálně přehřát a mohlo by dojít k vystřínutí kyseliny a poranění pracovníka.

 320. Petře – 384 – ale jako špionážní thriller by to nemělo chybu. Vysloveně si představuju ten rozhovor po tom červeném telefonu (P – Putin, T – Trump):

  P: Ahoj, jak ti dupou králící ?
  T: Ahoj. No celkem to jde, akorát ta FBI furt prudí. Co potřebuješ ?
  P: No, potřeboval bych Ping-pongy stáhnout o nějaké dolce. Jenže ta ropa co jim prodávám je moc levná. Tak mně napadlo, kdybys něco utweetnul… Víš něco co by jako tak nějak zhoršilo situaci..
  T: No mohli bychom se poštěkat kvůli Sýrii. Nechte tam něco bouchnout a natočte pár fakanů, aby to mohla vysílat CNN, to vždycky zabere.
  P: Jo, to by mohlo vyjít. A co pak ?
  T: No já pak tweetnu jak mně to strašně nasralo a že rakety a tak.
  P: Myslíš, že to někdo sežere ?
  T: Určitě, když tam ty rakety fakt pošlu.
  P: Kurva, ty seš vostrej, takhle po ránu. A kolik bys jich tam poslal a kam ?
  T: No třeba 200, ať nevypadáme, že na to nemáme.
  P: Neblbni, musí to vypadat na plichtu. Nemůžu si dovolit vypadat jako debil na Russia Today.
  T: OK, tak jich tam pošlu 160 a od 40 z nich budete mít přesnou trajektorii, ať je můžete sestřelit. To budete mít úspěšnost PVO zhruba čtvrtinu.
  P: Si děláš prdel, my ty PVO musíme taky prodávat. A kdo by to pak koupil ?
  T: No jo, to je fakt. Tak dobře, tak jich tam pošleme 200 a dostanete telemetrii od 80 kousků. Pak můžete tvrdit, že jste jich sundali zhruba půlku.
  P: Ale tak jo. Hodil sem to do kalkulačky a to by zhruba šlo.
  T: Jo jedna maličkost. Budu potřebovat seznam cílů kde sou akorát ty hadrníci. Aby to netrefilo někoho od vás.
  P: V pohodě, to dodám. Ale jedno místo kde jsou naši na tom seznamu bude. Za prvé tam slouží nějakej Vovečkin, jehož fotr mně kdysi neskutečně nasral a za druhý potřebuju nějaký ztráty. Kdyby nebyly ztráty, mohli by si Ping-pongové myslet, že to fakt není krize.
  T: OK, tak ten cíl označ, abychom to omylem nedali do toho seznamu těch raket od kterých budete mít telemetrii. Abyste to náhodou taky nesestřelili.
  P: Jo, napíšeme k tomu poznámku „Sestřel nežádoucí“ nebo tak něco.
  T: Fajn. Tak se zatím měj a já jdu vymyslet ten tweet.
  P: Ahoj a díky, máš to u mně.

  🙂

 321. Petře, dokument je dobrej, ale furt to stojí na tom, že aby společnost na těch principech fungovala, musí v tom být všichni za jedno a sdílet stejné principy.
  Jenže toho nedosáhneš, to bych doporučila spíš hledat svatej grál nebo vynalézat perpetuum mobile.
  A jakákoliv snaha přimět koholiv, aby s tebou ty principy sdílel, pokud nechce, už směřuje ke kolektivismu.

 322. PetřeK,
  ad 376, viiděl jsi Minority Report ?

  PavleK,
  jak jsem bezvěrec, tak se skoro modlím, aby to tak bylo.

 323. (353) Libertarián z principu věci nemá „Jedinou Pravou Pravdu „.
  (390) Nemusí.

 324. No, dobře, tak stačí většina….

  Ale pokud většina je přesbvědčená, že jí vyhovuje silnější stát, tak s tím nikdy nehneš.

  “ Libertarián z principu věci nemá “Jedinou Pravou Pravdu “.

  Jistěže nemá. Ale pak by neměl na jiné klást očekávání, že pochopí, že ta jejich pravda není pravdou.

 325. Ovšem ta očekávání kladeš ty, ne libertariáni. Petra (i mne) to jen trochu mrzí, že to jde pomalu nebo vůbec jinak.

 326. Matzurko – 391 – ale tak já si dělal srandu.

  Ono totiž, když se na vývoj cen ropy člověk podívá v trochu širším měřítku (stačí týden) a nebude se soustředit na ten tupě vybraný graf z hovinek.cz tak uvidí, že od minulého pátku (6.4.) do úterý (10.4.) se cena ropy zvedla ze 62 USD za barel na 65.3 USD za barel (tedy zhruba o tři dolary za barel) za naprostého nezájmu médií.

  No a dneska se po tom utweetnutí zvedla zcela katastrofálně a dramaticky z těch 65.3 na 66.7 USD za barel (tedy zhruba o dolar a půl za barel) za velmi živého zájmu médií.

  A to nemluvím o tom, jak vypadá graf za měsíc nebo tři zpět například. 🙂

 327. nevím, z čehou soudíš, že já mám nějaká očekávání. ale taky rozumám, když žádná očekávání nemáte, proč vás mrzí, že cosi jde pomalu nebo vůberc nijak. Když nic neočekáváte, tak přece nemá co jít pomalu nebo rychle.

 328. ..nerozumím, když žádná očekávání nemáte….
  Sorry jako 😀

 329. 387 – nakoukni do Saturnina, pak pochopíš.

 330. PavleK,
  kajícně přiznávám, že ceny ropy nesleduji… a tím pádem z tohoani neumím dovozovat konsekvence. Jen jsem někde zahlédla, že to Saudům báječně vyhovuje…

 331. Matzurko – 399 – obecně vzato, každému státu který exportuje ropu se hodí co nejvyšší cena. Proto se celá desetiletí pravidelně scházely státy OPEC a dohadovaly limity těžby, aby té ropy nebylo příliš mnoho a nebyla moc levná.

  Poslední roky ropa je hodně levná (protože břidlice, protože krise v roce 2009, protože ekologické blbnutí a globální teplouši a tak).

  Tak proč neudělat divadélko a trochu ty ceny nezvednout ? Proto se k akcím v Sýrii poměrně ochotně přidá Katar a Saudská Arábie. No a Rusové na tom jen vydělají a proto čile (zde cituji bohužel hovinky.cz protože jinde jsem to zatím nenašel):

  Předseda braně-bezpečnostního výboru v ruské Státní dumě generál ve výslužbě Vladimir Šamanov řekl Prvnímu kanálu ruské státní televize (Rossija 1): „Probíhá přímý dialog s vedením amerických spojených štábů. Přes naše spojence, přes turecké kolegy se prověřuje a upřesňuje komunikace s NATO.”

  Skutečné duševní hody jsou pak v té diskusi pod tím článkem (aktuálně je jako titulní článek). Člověk se skoro nemůže zbavit dojmu, že kdyby si většina těch diskutujících tam hodila preventivně mašli, aby se vyhnuli následkům WW3, tak by se v ČR situace v mnohém projasnila a v případě předčasných voleb by se SPD a KSČ(m) nemusela dostat ani do Poslanecké sněmovny z důvodu hromadného úhynu voličů. 🙂

 332. A co sestřenice, co byla pořád citována? Od ní pocházely nejoriginálnější teorie, jak to bylo, nejdřív, že v tom má prsty potencinální tchyně mladé skripalové, protože se jí nelíbí, že syn si nabrnkl dceru zrádce a pak ta, že se otrávili rybou.

 333. ve třetím odstavci mně vypadlo slovo „diskutují“ na konci toho odstavce. Ooops.

 334. Hale, Hale, líbačku jsem sem dávala už v 345… 🙂

 335. Matzurko,

  promiň, ale to jméno v odkazu mi nic neřeklo ( já tu ambasadorku znám jen po vizáži)
  Takže jsem to neotevřel.
  Myslel jsem, že jde o nějakou herku či co. :-

 336. Jinak jsem se toulal trochu po ruském tisku, na ruském zamini sprdli izraelského velvyslance, a muselo to být asi husté, protože volal Bibi Putinovi, a asi vysvětloval…..

  Lavrov má odejít ze zamini a dostat nějakou více méně čestnou funkci ve státní radě,
  Medvídek už navrhl zákazy nějakého amerického zboží, aleschválit to musí Putin.

 337. Náhodou, ta líbačka je dobrá. Když se člověk nesoustředí na to oblíznutí a sleduje řeč těla, tak je to víceméně jasné…

  „Hele, já ti teď budu muset nadávat do čuráků, ale fakt to neber osobně jo ? Je to jen divadlo, jasný ?“
  „Já vím, svět se na nás dívá. Taky tě budu muset nazvat imperialistickou běhnou nebo jak to tam mám v těch poznámkách. Mimochodem, máš novej parfém ne ?“
  „No jo no, to mně dal ten kašpar z Francie k narozkám. A chci mu udělat radost až to zvětří a pak ho kopnu do prdele a na večeři s ním nepudu.“
  „To znamená, že tě můžu pozvat na večeři dneska ?“
  „Nebuť labuť, dneska se to nehodí, budeme se hádat. Ale co oběd zítra ?“
  „Super, zamluvím stůl.“
  „Tak fajn, budu se těšit“
  „Tak zatím, musím se kouknout jak se přesně hláskuje „imperialistická běhna“
  „Taky se měj, já si jdu zopakovat jak se správně vyslovuje „maskirovka“.

  🙂

 338. Nojo, dost to něčemu takovému nasvědčuje. A byla by to ještě ta lepší varianta. Možná uvidíme naživo megacvičení ve Středozemním moři. Tak jen ať při tom někdo nezařve.

 339. No, když už jsem vzpomenul toho Lavrova, tak ten zase v době války v Gruzii sprdnul bávalýho englického zamini Milibanda.
  A docela drsně.

  „Kdo k…a jsi, že mě poučuješ?“ křičel Lavrov na Milibanda.

  Ten poté „zkameněl“ a zbytek telefonátu vypadal tak, že Lavrov do aparátu křičel nadávky, jež tlumočníci v Británii ani nemohli přeložit.

 340. Dobré zas ráno… Jak to tak vypadá, ta konzultace s okresním hejtmanem byla velice plodná…

 341. 414 PeSi, ano, zdejší silnoproudá média mlčí tak intenzívně, že pochybuju, že je nějaká Sýrie, ale i USA a Rusko.

  Mám pocit jako kdybych četl něco od Toma Clancyho v reálnm čase.

  Za pozornost by stálo jak hluboko už má P.K. vykopanou díru a jakou má zásobu trvanlivého krmiva. Mohl by být indikátorem jako svišť pro jaro.

 342. 412 NoName, od té doby žádné velké pokročení. Gagarin, Armstrong, a šlus. Není motivace.
  Mars jako druhá Země? Zima, nedýchatelná atmosféra o tlaku dvaceti cm vodního sloupce, ale zato prachové bouře, prakticky žádné magnetické pole, nízká gravitace. A vzdálenost.
  Terraformace? To je scifi. Zapomeňte. Doba potřebná k vytvoření podmínek v planetárním měřítku pro přežití bez skadandru řádově překračuje dobu existence lidské civilizace.

 343. 2 Schumi – no ale zato by mělo význam vojenské využití Venuše… Jeden agent by o tom něco mohl vědět… Akorát ten budík se nepovedl…

 344. Ehm…
  Právě jsem vstal, a koukám, že se nebombardovalo…

  Možná by v Národním divadle měli Trumpovi nabídnout roli v jisté opeře od Bedřicha Smetany.
  Jen jestli umí zpívat….
  Znám jednu dívku, ta má dukáty…

 345. Maydo, 396 – je to neco jako navsteva u zubare. Ackoliv clovek vi, ze ta bolest musi trvat do te doby, nez skonci zakrok, a nemuze s tim nic delat… Tak mu to vadi. Nic vic v tom neni.

 346. 418 Pesi, naopak. Fungoval výborně.

  519 halladine, napřed se tam musej doštrůtat s celým bojovým svazem, uspořádat se a v plné síle zahájit akci podle příruček. Zatím všechny US akce byly podle příruček. Buď v pozdních večerních či časných ranních hodinách. První úder k ochromení PVO a proti velitelským stanovištím, druhý proti pozemním cílům. Noční útok je výhodný protože tma ztěžuje stíhacího letectva protivníka a noc s ohledem na biorytmy snižuje bojeschopnost. Jestliže tomu nepředchází odpočinkový režim. Nutno mít dvě rovnocenné směny. Naproti tomu útok autonomními prostředky na vzdálený cíl je technickou záležitostí. Útočník volí místo a čas, kdežto obrana musí být připravena. Dlouhotrvající pohotovost vyčerpává. Možná, že před hlavním útokem Izrael vypomůže ťuknutím pro odkrytí PVO. Tak aby se neřeklo. Třeba útok na „íránskou základnu“.
  Všichni mají příručky a postupují podle osvědčených zvyklostí. Bude zajímavé jestli a kdo to pravidlo negentlemansky a zákeřně poruší.
  Politicky má dilema zahajující strana. Čím víc směřuje ke konfrontaci, horší vnitropolitickou situace má k ústupu. Třeba se zjeví „Deus ex machina“ umožňující vycouvat bez ztráty cti. Bylo by to potěšující.

 347. Dobré dopoledne,

  no, Petře, jetsli chceš strávit život čekáním na to, až bude líp, tvoje věc….

  To zlepšení neboli konec zákroku může nastat, až se vedení společnosti dostane do rukou přesvědčeným libertiánům. Ale libertziýnský zájem – co nejméně moci v rukou státu, co nejvíce odpovědnosti za sebe v rukou jednotlivce, je bytostným zájmeme těch dole. Jakmile je to člověk, který přijímá svůj podíl na státní moci, je jeho osobním zájmem především si ji udržet.
  Politici totiž mohou mít různé politické názory, různé stranické zázemí a zájmy, ale spojuje je jejich osobní zájem a osobní vazby a jejich bytostným zájmem je udržet si moc a postavení. A najednou už dotyčnýho nepalí vysoké daně a regulace, protože jeho osobně se to netýká. Jeho osobně se týká to, že pokud schce s vlkama žít, musí s nimi výt. A tak vyje….

 348. Dobré dopoledne,

  no, Petře, jetsli chceš strávit život čekáním na to, až bude líp, tvoje věc….

  To zlepšení neboli konec zákroku může nastat, až se vedení společnosti dostane do rukou přesvědčeným libertiánům. Ale libertziýnský zájem – co nejméně moci v rukou státu, co nejvíce odpovědnosti za sebe v rukou jednotlivce, je bytostným zájmeme těch dole. Jakmile je to člověk, který přijímá svůj podíl na státní moci, je jeho osobním zájmem především si ji udržet.
  Politici totiž mohou mít různé politické názory, různé stranické zázemí a zájmy, ale spojuje je jejich osobní zájem a osobní vazby a jejich bytostným zájmem je udržet si moc a postavení. A najednou už dotyčnýho nepalí vysoké daně a regulace, protože jeho osobně se to netýká. Jeho osobně se týká to, že pokud schce s vlkama žít, musí s nimi výt. A tak vyje….

 349. 424 – a nedelame to my vsichni? 🙂 Navic jsme se nahore shodli, ze je mi naprosto vzdalena myslenka nejakeho donucovani ci ovlivnovani…

 350. Pardon….

  nějak se nmi zachvěl prst na knoflíku. Obvykle to v takovém případě komentář odešle jednou a pak se otáže, že je duplicitní a zda ho chci opravdu odeslat, tentokrát to nějak nefungovalo.

  Tak doufám, jetsli mají Trump a Putin nějaký červený tlačítko, který se před odpalem ještě otáže“opravdu to chcete spustit?“, že jim funguje spolehlivěji.

 351. Matzurko,
  psalo se o tom na Izvestijích. Může na tom něco být, Lavrov je ročník 1950, koncem března měl narozeniny.
  Nepředpokládám, že by byl odvolán pro neschopnost, či proto, že by s ním byl putin nespokojen, spíš jde o jeho vlastní iniciativu.
  Prostě roky tu jsou.
  Asi za zásluhy dostane nějakou prestižní funkci v nějakém poradním orgánu, a bude dědečkovat.
  No a nějakej schopnej nástupce se určitě najde.

 352. Maydo, ve skutecnosti existuje cervene tlacitko jen ve filmech 🙂

 353. Petře, já už teda jsem ve věku, kdy si akorát můžu říkat, že lepší to už nebude a zaplať Bůh, že je to aspoň tak 😀

  A jinak je na tom světě pořád tak nějak čím dál tím stejně… Zbavili jsme se komunistů, lezou nám sem noví marxisti a lidi jim věří. Když si ten čumák spálí, přijdou jiní a zase jim bude většina věřit, dokud si nespálí čumáky. TAk to bylo, je a bude.

 354. „Maydo, ve skutecnosti existuje cervene tlacitko jen ve filmech :)“

  Kecáš!!! Jedno přece nosí Valachová v kapse!

 355. Rekl bych, ze v tom veku „lepsi uz to nebude“ jsou i me deti 🙂

 356. No, já teda nevím, Petře….

  V těch šedesáti to už fakt není jako ve čtyřiceti, natož ve dvaceti a v osmdesáti to určitě nebude, pokud vůbec něco bude jako teď, jako v šedesáti a většina toho dobrýho, co mě měla v životě potkat, mně už bezpochyby potkala.

  Ale že by na tom byly stejně i Tvoje děti?

 357. Mno, maYdo

  řekl bych že má Petr pravdu. Není možné se úplně izolovat od toho, co se děje kolem, a myslet si , že to na nás nebude mít vliv.
  A nemyslím to, jestli nám bude , třeba ekonomicky , líp či hůř.
  A vůbec to nevypadá dobře.

 358. [436] K té vaší diskusi
  „Jak myslíte, Švejku, že bude vojna dlouho trvat?“
  „Patnáct let,“ odpověděl Švejk. „To jest samozřejmý, poněvadž jednou už byla třicetiletá válka, a teď jsme o polovičku chytřejší než dřív, tedy 30 : 2 = 15.“

  Habsburská poroba trvala 300 let, pak bylo dvacet let první republiky, pak byla socialistická poroba 50 lel, pak byly devadesátý léta. Otázka je, za jak dlouho skončí ta europoroba a jak dlouho se budou mít Kunetčata líp.

 359. 433 jenže její tlačítko není od strategických zbraní, nýbrž od dálkového ovládání toho co má v… aby si při nudných poradách dělala dobře.

 360. „No, ja myslel politiku a ekonomiku :)“

  Politika a ekonomika je jen vnější rámec ve kterém nějak žijeme svoje životy. Ovlivnit je zajisté můžeme,a le jen velmi nepatrně, většinou jde o síly, přesahující možnosti jednotlivce.

  A „mít se lépe“ je velice obecný pojem, který umožňuje moho výkladů.

 361. No jóó, Halladine…. Jako kdybych zas seděla na politickém školení. Zajisté se nemůžeme uzavírat do sebe a být lhostejní k tomu, co se děje ve světě.

  Ono to je tak, že jednou je líp, jednou je hůř. Podstatný je umět se vypořádat s tím, že nemusí být líp, ale je třeba přežít, když je hůř.

 362. V každém případě, je jasné, že „nejhorší chemický útok na území Spojeného království“ nakonec nepřežila kočka a dvě morčata.

  Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to snad i vtipné.

 363. Obávám se, že uvedená zvířena
  pošla na následky dehydratace, podvýživy, a rozhodnutím veterináře (ta micinka).

 364. Koneckoncu, NoName, na nejhorsi radioaktivni katastrofu od doby Cernobylu umrel jeden pestitel zeli, ktery spachal seppkuku pote, co musel zeli zlikvidovat kvuli radioaktivite…

  Ale to je stejne jedno, nase civilizace zanikne na zvyseni/snizeni/stagnaci prumernych teplot.

 365. Hele, počítačoví odborníci,
  potřebuju poradit. Objednal jsem si PCI kartu do stolního kompu ( https://www.tsbohemia.cz/4world-firewire-4port-3-1-pci_d167113.html ), přišla , jal jsem se ji strčit do příslušného PCI sloty – a ouha – von ten bazmek k zastrčení do slotu vypadá jinak .
  Místo výřezu jednoho má výřezy dva.
  Volal jsem , a dotyčnej poraděnko na lince tvrdil, že to nevadí a že to tam mám strčit, ale
  ale je to tak fakt ?
  Nemůže se nic stát ?

 366. 442
  Blbě maydo. Zda jsi, či nejsi lhostejná je v tomto případě úplně fuk, a ani ty ani já s tím nic nenaděláme.
  A to přežití , či spíš nepřežití nebude záležet na tom , co uděláme-

 367. 442 – tak clovek je uzasne prizpusobivy tvor, ale prumerna kvalita zivota byla za bolsevika vyrazne nizsi, nez v 90. letech. Clovek pri zlepsovani sveho udelu nemuze prekonat hranice dane systemem.

  A to casto plati i pro vladce… Gottwald se vicemene uchlastal k smrti; Stalin se pote, co zacala Barbarossa zavrel ve svem byte a cekal popravci cetu…

 368. “ Není možné se úplně izolovat od toho, co se děje kolem, a myslet si , že to na nás nebude mít vliv.“
  „Zda jsi, či nejsi lhostejná je v tomto případě úplně fuk, a ani ty ani já s tím nic nenaděláme.“

  Nemáš v tom trochu rozpor?

 369. MmaYdo,
  jistě že není. Jsou věci se kterými nic nenaděláme. Třeba že nám spadne na hlavu jaderná bomba.
  Těžko se od toho odizoluješ.

  “Zda jsi, či nejsi lhostejná je v tomto případě úplně fuk, a ani ty ani já s tím nic nenaděláme.”
  Rozpor veškerej žádnej.

 370. 450 – ano, je to vždycky riziko. Jako v onom starodávném vtipu, kdy si zájemce koupil stroj, inzerující, že ve všem nahradí ženu. Přišel ho druhý den reklamovat, protože zastrčil penis do jedné díry a stroj mu na něj přišil knoflík. Prodavač ihned reagoval: „Buďte rád, že jste nepoužil vedlejší díru, tam je mlýnek na maso!“

  Takže zastrčit, ale vědět kam a proč.

 371. NoName , díky,

  zřejmě je ta karta univerzální,jak pro 3,3, tak pro 5V, takže by se nic dít nemělo.
  Takže zastrčím, namontuju kryty , připojím do elektriky a uvidím 🙂

 372. “ tak clovek je uzasne prizpusobivy tvor, ale prumerna kvalita zivota byla za bolsevika vyrazne nizsi, nez v 90. letech. Clovek pri zlepsovani sveho udelu nemuze prekonat hranice dane systemem.“

  Ale vždycky má mnohem větši vliv, jak to máš se svými nejbližšími, jak jseš na tom se zdravím, jetsli tě baví práce, kterou děláš. A když už jsme u toho srovnání za bolševika, tak zda bylo kvalitnější moje dětství nebo mých dětí je dost ošidné srovnání.
  Moji rodiče měli samozřejmě mnohem horší materiální pomínky, ale vyrostla jsem v domě s velkou zahradou na venkově, zatímco moje děti v malém bytě v Praze. Drogy byl v tej dodě prakticky neznámý pojem, práce vždycky nějaká byla, moje máti se nejvíc obávala toho, že bych se třeba zakoukala do nějakého prostého venkovana a místo vzdělaní se zahrabala na venkově nebo bych se musela vdávat před dokončením studia. 😀

 373. A pokud by to neklaplo-nákup nové desky, resp. procesoru potěší vždy 😉

 374. „Třeba že nám spadne na hlavu jaderná bomba.
  Těžko se od toho odizoluješ.“

  Tak od toho se zajisté odizoluju těžko, ale stavět svoje „bude líp“ jen na politice a ekonomii? To bych nevyšla z depresí, to za prvé a za druhé, když tomu systému necháš méně prostoru ve svém žití, tak má nad tebou méně moci a méně tě otravuje.

  „Zda jsi, či nejsi lhostejná je v tomto případě úplně fuk, a ani ty ani já s tím nic nenaděláme.“

  no právě. Já se snažím věcmi, s kterými nic nenaděláme , zabývat co nejméně. TY to ovšem nazýváš izolací.

 375. 455

  Pod heslem “ Najvatšia radosť je škodoradosť “ ? 😀

 376. Sloty jsou obvykle navrženy tak, aby šlo zastrčit jenom to, co je kompatibilní.
  Maximálně to nepojede (protože třeba nízké napětí).
  Pravda, viděl jsem borce, který narval 9 pin serial konektor do 25 pinového, ale to už člověk fakt musí být připravený překonávat překážky 😉

 377. No, tak to by mně zajímalo, jak byl navržen stroj, který měl stejný díry na přišívání knoflíků, mletí masa i manželské povinosti 😀

 378. NoName, zklamu Vás 🙂
  Nic nebouchlo, ovladače se úspěšně nainstalovaly

 379. Noname,
  z jednoho obrázku na tom Vašem odkazu výplývalo, že ta karta je univerzální, schopná pracovat s oběma napětími.
  Ale já jsem člověk opatrnej, a když můžu, tak se zeptám.
  Ten odkaz mi pomohl.

 380. Dobrá finta k couvnutí 😀

  Trump prý napsal na twitteru“:
  Útok může přijít buď velmi brzy, anebo za velmi dlouho 😀

 381. Halladine, nechme politiky…

  Máš od mně maila, mohl bys na něj juknout, prosím?

 382. BTW, vypadá to, že Gabriela Koukalová definitivně přišla o rozum. Pokud tedy nějaký měla.

 383. Ja jen doufam, ze ty rakety a vsecek bouchajici material zustanou hezky zabalene. Kdyz vidim ty ksichty, ktere na TV denne vykrikuji, at to uz Trump necha letat, je mne z toho blbe. Jsou to stejni, kteri mirotvurci Obamovi tleskali, kdyz oznacil ISIS za amatersky tym na ktery netreba ani mrknout. Tito jeste vcera mirutvurci za kazdou cenu maji dneska penu u huby, jak by radi valcili. Nevi sice, kdo tam ten plyn pustil (jestli to byl vubec plyn), ale kdyby jim Trump skocil na spek a spustil kohoutek, ti stejni by mu pristi den nadavali a ukazovali fotky pomlacenych decek a zborenych baraku.(Ty uz jsou sice zborene ted, ale na fotkach by vypadaly, jako by je Trump rozsekal vlastnorucne.) Volby jsou totiz za dverma a lidi uz maji tech patalii kdesi ve svete az po krk.

 384. 471

  I v tento moment ?
  Co na to manželka ? 😀 😀

 385. To je ruská dialektika. Vyrobili ji, ale špatně aplikovali !

 386. No, pravda je, ze latka ktera funguje jako instakill v tomto pripade travila 4 hodiny a neotravila. No nic, mame uzavreno, sice Novicok neumi nikdo vyrobit, ale lze snadno poznat, jaka je jeho cistota. Je vysoka, ale nefunguje.

 387. 473

  no právě , maYdo.
  takže znovu – co na to manželka ? 😉

 388. No a ta karta zprovozněna , kousek videa přetažen z kamery do kompu.
  Jestli já nejsem genyální ! 😉 😀

 389. 469 P.M. mě by také potěšilo. Prostor pro vycouvání ještě je. Jenže jak nažhavenej operační svaz naleze do východního Středomoří, aby se velící admirál šťoural v zubech a čekal kdy dostane kód k otevření které obálky, aby při čekání někomu neujely nervy a nespletl se.
  Unavená obsluha sonaru na doprovodném torpédoborci Arleigh Burke si splete dovádění sviňuch obecných s torpédovým útokem ponorky třídy Kilo a bude průser.

 390. 468 – všimněte si, jaký vliv má na ženskou psychiku pořádné pojebání. Srovnej např. Šárka Záhrobská. Totéž Gábina. Dře celé mládí, protože nic jiného nezná, tak si nestěžuje a úspěch se dostaví. Na ty úspěchy (a peníze) se připojí nějaký nabiják a najednou je všechno špatně, oni ji týrali a nerozumněli jí a jen ten jediný jí pomůže. K tomu ještě takový klaun, jako je ten bedmintonista, který by prodal i vlastní varle a tu to máš.

 391. Ad Gábina, ona zřejmě bude trochu „divadlo“. A poslední dobou žádná role.

 392. Komentář paní spolubydlící: Iveta Bartošová reloaded 🙂

 393. Schumi 479 dobrý večer při průletu
  napadl mi Mc Namara – ten dokázal ještě presidentům lhát a vydrželo to někdy i den či dva a potom se to smázlo. Colin Powel byl směšný již během 24h. Ale teď se v facebookové době otevírají nové horizonty. Lže totiž každý a ti, kteří facebook nemají jsou první podezřelí na indexu.
  Literatura:
  Gustave le Bon – La psychologie des foules
  Elias Canetti – Masse und Macht
  Tak zase někdy.

 394. 2 Petr Kunetka ad 476 – já už se tomu nemůžu ani smát… A je tu řada deklarovanejch chemiků, co se tvářej, že týhle šaškárně věřej…
  Blahoslavení budiž…

 395. tak prý:
  ANO se rozhodlo nevyjednávat o vládě s KSČM a SPD, vrátí se ke stolu s ČSSD.

  A kdo bude tuhle menšinovou koálici zdůvěřovat? 😮

 396. Asi se mu na schůzi nějak splašili poslanci, kterým konečně docvaklo, že vstoupit do dějin jako někdo, kdo se paktuje s KSČ(m) (což je odpad víceméně historický) a zejména s SPD (což je odpad aktuální) není až tak úplně fajn nápad…

 397. Na něco podobného kdysi dojel Kalousek, když se pokoušel vyjednat vládu s Paroubkem a doutníkem, která se měla opírat o podporu komančů.

 398. To bylo křiku, když poprvé vstoupila do vlády v Rakousku ta strana , více méně odpovídající SPD, dokonce chystali nějaké sankce.
  Dnes jsou ve vládě zas, a nic se neděje.

 399. Ovšem bez komoušů mu (Babišovi)bude ta koalice prd platná

 400. halladine – ale ta strana v Rakousku přeci jen nebyla representována dementy typu Okamury, Roznera, Staníka, Kotena a podobnými exoty.

  Vždyť tihle jsou snad ještě větší kašpaři než svého času Sládek a řádově nebezpečnější. Sládek byl spíš taková neškodná figurka do jazzu.

 401. halladine – 492 – tak politika je uměním možného. Takže by tu vládu mohla podržet třeba ODS. 🙂

 402. Nebo se Piráti začnou najednou tvářit státotvorně. Kdo ví…

 403. No, socani řekli, že s Babišem uř ne, Anonisti zase říkaj, že bez Babiše ne.
  Takže předpokládám tohle jako šarádu, po které Babiš s nesmírně smutnou tváří vystoupi, že socani fakt nechtěj, a že chca nechca misí vzít zavděk těmi hnusnými Okamurovci.

 404. A jelikož ČR vládu potřebuje , tak se obětuje.

 405. Ostatně , čím je SPD nebezpečná ?
  Občas možná s tou migrací maličko přehýněj, ale že by mi to extra vadilo, tak to tedy ne.

 406. Tak pro začátek by tam bylo to referendum o vystoupení z NATO a EU. Pak bychom tam měli popírání holocaustu a také nějaká ta prohlášení v tom smyslu, že „Židi patří do plynu“ a tak podobně.

  Sorry, ale tohle fakt raději ne, to je hnus.

 407. Celkově vzato si spíš myslím, že to celé skončí tak, že Babiš to zkusí s ČSSD, ta vláda nedostane důvěru a na třetí pokus pověří sestavením vlády Předseda PSP ČR (člen ANO) někoho jiného z ANO.

  Vlk se nažere, koza zůstane celá a pak se uvidí, jestli ta třetí vláda bude menšinová (jen ANO) nebo nějaký mix (třeba ANO a ODS). Babiš to bude postrkovat zpozadí nebo z vazby, to podle okolností.

 408. Na předčasné volby IMHO nedojde, protože poslanci už si vzali hypotéky a tak podobně.

 409. Mně spíš není jasné, co vlastně dělají OČTŘ. Už je to zase skoro půl roku, co byl Babiš obviněn a vydán a pořád se nějak nikdo nerozhoupal ho buď obžalovat nebo to shodit ze stolu.

 410. No 🙂

  Já bych řekl, že po tom, co se konalo referendum o vstupu do EU, je poněkud zvláštní odmítat referendum opačné.
  Co se týká Cikánů, řekl bych že měl Okamura blbé informace, ostatně se pak omluvil.
  Že by se nějak projevoval proti Židům, nemám informace.
  Ostatně v souvislosti s Židy, mají Poláci větší problém

 411. 502

  Že jo ?

  Ostatně jsem to tu tuším před dvěma dny zmiňoval . Dvakrát byl zbaven imunity, policie může vyšetřovat co hrdlo ráčí, a furt to není u soudu.

 412. 502 Pavle, v takových případech půl roku není až tak dlouhá doba. Pro shození se stolu chybí zákonný důvod. Tretsní stíhání se daleko lépe zahajuje, než zastavuje. Zvlášť po tak slavném zahájení. Bude se to muset, v pochybnostech, žalovat, aby, hádám, po dlouhém procesu při kterém to bude prohnáno všemi instancemi bylo zproštěno. Zábava na několik let. To už bude další vláda. Dvě, tři…

 413. 502 – OČTŘ jsou vázány termíny, lhůtami. Jejich nedodržení má za následek neplatnost – nezákonnost všech takto učiněných úkonů. Pamatuje někdo případ Rath? Možná to působí jako těžkopádnost. Ovšem jen do chvíle, než se sám stanete účastníkem.

 414. Co se týče Sýrie, vypadá nadějně, že válka nebude.
  Lev hyeně oznámil, že ji hodlá sežrat. Po odpovědi došel k závěru, že malá dieta mu neuškadí.

 415. Hyena zavolala bráchu, ten vycenil zuby, a dal najevo, že nesouhlasí.

 416. Schumi – 505 – ale jistě, já to chápu. Nicméně by takovému případu asi měla být věnována poněkud větší část pracovní doby těch, kteří to mají na starosti, než kupříkladu nějakému kapsáři ze Žižkova.

  Celkem chápu, že velmi spletité kriminální případy týkající se kupříkladu sériových vrahů nebo nějakých mafií, kde nikdo nechce svědčit protože „omerta“ se všelijak táhnou.

  Ale v tomto konkrétním případě jde o věc, u které by nemělo být až tak složité rozhodnout, jestli byla dotace čerpána v souladu se zákonem nebo v rozporu se zákonem.
  Že se to bude soudit celá desetiletí, o tom nepochybuju. Ale jako první přiblížení by stačilo, kdyby to někdo konečně svázal do desek a posoudil, zda se bude obžalovávat nebo zda to bylo jen plácání prknem o rybník ve snaze vyplašit čápa a nestojí to za to.

 417. Jedna glosa naprosto mimo hlavní proud diskuze – je sucho. Nepršelo vydatně už hodně dlouho. Zimní srážky jsou vyčerpané. A vidina vydatných srážek je v nedohlednu. Ovšem je třeba bojovat minulé války. Co kdyby nás zasáhl Tomahavk či cosi z východu…
  Projížděl někdo zdejším krajem, viděl to, zbylo po lesích?

 418. Obecně vzato by mně osobně neexistence vlády ještě další rok, tři, pět, patnáct, padesát let vůbec nevadila.
  Kdyby ovšem v tom bezčasí vláda v demisi a bez důvěry nedělala kraviny typu snížení jízdného pro studenty a důchodce, neorganisovala výběrová řízení na kde co v řádu miliard, nenasazovala svoje lidi na ministerstva a do státních podniků či případně na nějaká velvyslanectví a tak podobně.

 419. No, zapršet by mělo, na tom se asi shodneme. A bída to bude, aspoň ve zdejších krajích, protože prakticky nebyl sníh a nejsou proto žádný zásoby.

  I když teda o velikonocích, když jsme se na dvoře u chalupy zahrabali s kolama do bahna a nemohli vyjet, to tak nevypadalo. Ale to byla povrchová voda, ta se brzo vypaří.

 420. nedělala kraviny typu snížení jízdného pro studenty a důchodce,

  To není hovadina.
  O tom dalším ani nemluvím.

 421. Dano – tak letošní zima byla na sníh celkem bohatá, odtávalo to poměrně pomalu a není to tak dlouho, co jsem četl článek nějakého vodohospodáře na téma jak si stav podzemních vod pošmáknul po několika minulých letech.

  Ale i kdyby sucho bylo, nemyslím si, že jakákoli diskuse vedená kdekoli přivolá vydatné srážky. Dokonce si ani nemyslím, že jakákoli vláda nebo poslanecká sněmovna by mohla hlasovat o zavedení vydatných srážek kdekoli. Na to je nejspíš krátká i směrnice EU nebo dokonce ostrá nóta adresovaná do Vatikánu.

  Ale pokud máš pocit, že to nějak pomůže, tak klidně zítra natočím pět kýblů vody a vyleju je na zahradu. 🙂

 422. halladine – 513 – to je obrovská hovadina. Na to snížení jízdného, které stát bude dotovat musíš ty peníze odněkud vzít.

  A ne, peníze se ve státní kase nehledají a nenacházejí jako zapadlý knoflík i když se Babiš snaží tvrdit opak.

 423. sakra – nenachází jsem chtěl napsat.

 424. (500) Je jisté riziko, že ČSSD se namlsala a bude dál přešponovávat vydírací potenciál.
  (513) Pokud se to má platit i z rozpočtu MŠMT, tak je to ještě něco horšího, než hovadina.

 425. Ty peníze na to snížení jízdného můžeš získat přesně třemi způsoby:

  1. Zvýšíš daně
  2. Prachy si půjčíš
  3. Vezmeš u huby někoho jiného (např. resort školství, zdravotnictví, armádu nebo třeba místní rozvoj či MPSV)

  Další možnost jaksi není…

 426. Teda je, že by to třeba platil Agrofert formou sponsorského daru. Ale to se mi nejeví příliš pravděpodobné. 🙂

 427. Navíc, obecně vzato už vůbec netuším, proč by měl mít na dojíždění do školy slevu 75% student a neměl by jí mít pedagog, který se v té škole za poměrně velmi malé peníze snaží ty studenty něco naučit.

  Nebo proč by měl mít slevu 75% na jízdném důchodce, který si po zrušení toho třiceti korunového poplatku opět jezdí s lékařem pravidelně pokecat aby se nenudil a naopak na slevu nemá nárok ten nevalně placený lékař.

  Nebo proč nemá na slevu na dojíždění do zaměstnání nárok mizerně placená pokladní v supermarketu, když ten nárok mají důchodci, aby mohli obrážet jednotlivé supermarkety s taškou plnou těch tiskovin o slevách na ten či onen nesmysl…

  Nebylo by opravdu rozumnější se na jakékoli státem dotované slevy vykašlat a nechat to na dopravcích, kteří by mohli nebo naopak nemuseli zvýhodnit některé skupiny cestujících ?

 428. Ti studenti mnohdy dojíždějí z velké dálky, zatímco učitelé bývají v místě.
  Třeba VŠ student, který dojíždí cum beišpíl z moravské vísky do Prahy.
  Jeho vydržování na škole stojí rodiče dost i bez jízdného. Doba , kdy lůžko na intru stálo 23 Kč na měsíc a stravenka za 2,60 je už dávno pryč.
  Ti důchodci obrážejí ony hypermarkety většinou autem, v malém, s tím co unesou v tašce se to nevyplatí. Ovšem 2 kartony s mlékem po 10 korunách se vyplatí.
  A zdaleka ty superhyper neobrážejí jen důchodci.

  Ta pokladní v Hypersuper tak extra mizerně placená není, dnes už bere přes 20 tisíc….. samozřejmě brutto
  Výšky těch platů jsou vylepené na Penny a v Lídlu.
  Pravda , to zvýšení nastalo v poslední době, předtím to fakt nebyla žádná sláva

  Neznám lékaře , co nejezdí do práce autem 🙂 Ale bydlím na venkově, a ti pražští možná sockou jezdi. Pochybuju, ale popírat si netroufám.
  S těmi důchodci je to blbost, já jezdím po doktorech dost často, a opravdu ne kvůli tomu, že bych si potřeboval pokecat. On jaksi ten penzista už není nejzdravější, a ty pálky za léky jsou taky docela vysoké. Pokud si někdo myslí, že důchodce jde k doktorovi, aby pak celej rozesmátej zaplatil v lékárně fůru peněz, tak se plete.
  Naopak se stávalo, a stává, že ten důchodce k doktorovi nejde, protože stejně na ty léky nemá.
  Ale stejně mám dojem, že se ta sleva má vztahovat na vlaky a autobusy. Na tramvaje ne.

  A daně se zvyšovat nemusí, stačí, že se budou líp vybírat.

 429. 520

  Strašné kecy . To školství nedokázalo utratit spoustu peněz, které byly určeny na incvestice.
  Na letošní rok dostanou zase víc než loni.
  Jsem zvědavej, jestli je vyčerpají.

  Zrovna dnes se to probíralo v interpelacích.

 430. Dobré ráno vespolek,

  ad holocaust, tak ten nikdo z Okamurovců nepopíral – šlo jen o ten pracovní tábor v Letech, který ve srovnání s např. Osvětimí nazvali pseudokoncentrákem. Za což se pak omlouvali vrchem dolem. Ale přečetla jsem si relevantní rozbory – on už za podobné „znevažování“ jeden politik souzen byl v devadesátých – a osvobozen, neboť dle dobových dokladů skutečně nešlo o koncentrák v pravém slova smyslu, ale o tábor pracovní – pro osoby práce se štítící, a poměry tam i později panovaly značně odlišné od koncentráků s plynovými komorami a pecemi na mrtvoly. IMHO celá aféra byla uměle vyšroubovaná díky tomu ostudnému odkupu vepřína. BTW, někde na Netu jsem zahlédla informaci, že s ním sousedí rozsáhlé knížecí pozemky, které zbouráním vepřína nabyly na lukrativnosti mnohonásobně…. takže zjevně nešlo o pietu lidem v táboře zemřelým (a pohřbeným na hřbitovech v okolních vískách), ale o zcela jiné důvody. Jo, a jeden pomník už tamní oběti mají… na rozdíl od mnoha dalších podobných zařízení po celé republice, kde po nich ani pes neštěkne.

 431. [524] Další, která nechápe. Okamura je fašista, hnědé bahno a nácek. Že popíral holocaust, všichni vědí. Jsou prostě věci, o kterých se nediskutuje.

  Nějak jsem vytáhl z domácí knihovničky Ve stínu kaktusu. Dovolím si ocitovat: „Až zas budete muset někdy bojovat za svobodu, a ono je to čas od času nutné, tak si to nedej zkazit pomyšlením, že na tom nějací rošťáci vydělají. To bojování samo je krásný, ale co přijde potom, nestojí za fajfku.“

 432. To školství nedokázalo utratit spoustu peněz, které byly určeny na incvestice.

  Halladine, kdy jste byl naposledy v nějaké škole a viděl rozpočet ?

  BTW, na halasně propagované navýšení mezd školy peníze opět nemají, tabulkové základní platy navýší a nezbyde nic na pohyblivé složky mzdy, které doteď ředitelům dávaly nějakou flexibilitu v ohodnocování pedagogů.

 433. 526 mělo by se to řešit jedno za druhém. Nejsou vyřešeny Lipany, natož vražda Václava…

 434. 509 Pavle, vygůgli si žádost o vydání, ještě by měla ležet někde na netu. Obsahuje výrok čeho se kdo dopustil. Pečlivě si ho přečti. Věnuj pozornost obsahu i stylistice. V trestním zákoníku, který rovněž najdeš na netu najdi příslušný paragraf. Najdeš v části, kde jsou uvedeny tretsné činy. Pak se podívej do obecné části jak jsou definovány podmínky trestnosti, pojem úmyslu, pojem nedbalosti. Pak popřemýšlej. Stačí všeobecné znalosti a logika. …

 435. Jo,
  asi už stárnu, ale když někdo dokáže z výroku o blbém plotu vydedukovat popírání holocaustu, tak mi to nějak kazí náladu i žaludek. A když ten „někdo“ je navíc ze skupiny spřízněné s člověkem, který má na hlavě másla celý soudek (dle informací internovaní v Letech robotovali i na knížecím), tak mi skutečně zůstává rozum stát.

  Schumi,
  nojo, to je fakt 🙂 Ale určitě v tom měl prsty Putin 😀 !!!

 436. 525, 526, Matzurko, tohle není Tvůj problém. Jen někdo potřebuje, aby to byl Tvůj problém. Není důležité co si myslíš, ale o čem přemýšlíš.

 437. 532, jo, jeden už aby se zas bál otevřít olejovky aby na něj nevybafnul ….

 438. 484 skimici, děkuju, telegram z paluby, to si považuju!!!

 439. 531-stejně nechutné je třeba každodenní propírání toho, kdo si ještě vystřelí na Sýrii. A v médiích nebo politice není prakticky nikdo (aspoň ne v top vrstvě), kdo by se ohradil …

 440. NoName,
  viděl bych jistý rozdíl mezi školou a školstvím představovaným ministerstvem a jeho úřady.

 441. 521 – třeba dopravce, který by vozil zadrmo lidi s plackou : „Zeman není můj prezident.“

 442. A heleme se, Maďaři koupili licenci na naše nové sapíky CZ BREN 2.
  Mají jich vyrobit 200 000.
  Docela úspěch.

 443. Dobré dopoledne,

  „Dano – tak letošní zima byla na sníh celkem bohatá, odtávalo to poměrně pomalu a není to tak dlouho, co jsem četl článek nějakého vodohospodáře na téma jak si stav podzemních vod pošmáknul po několika minulých letech.“

  No, jak jsou na tom podzemní vody, netuším, ale zimu bohatou na sníh si teda představuju poněkud jinak. U nás v kraji bylo normální, že ležel sníh od prosince do března a celou zimu se dalo lyžovat a sáňkovat. O tom by sis letos ale mohl nechat jen zdát.

  Souhlasím ale, že diskuse ba tohle téma je marná a nic nevyřeší. Otázka ale je, nakolik něco vyřeší diskuse na téma, jestli Trump rakety spustí nebo nespustí a zda má pravdu on nebo Putin.

 444. 537 NoName, co je v rodině, to se nepočítá.

 445. MaYdo 🙂

  je hodně málo věcí , které se diskuzí tady vyřeší.
  Pokud jsou vůbec nějaké 🙂
  Že bychom přestali diskutovat ?
  Já bych význam těch diskuzí viděl v něčem jiném – vic hlav víc ví, a každý ví něco jiného.
  Takže si rozšíříme „obzory “
  A měl bych se omluvit. Byl jsem v mailu zprdnut kamarádkou, která tu čte ( ale nepíše) , a uvedla příklady z vlastní rodiny, že to opravdu není takové, jak jsem si myslel.
  Teď myslím to školství.

 446. „Ti studenti mnohdy dojíždějí z velké dálky, zatímco učitelé bývají v místě.
  Třeba VŠ student, který dojíždí cum beišpíl z moravské vísky do Prahy.“

  no, můj muž jako Pražák učí na technické univerzitě v Liberci. A když jsem byla na základce, tak do naší vísky střediskové naopak většina učitelů dojížděla z nejbližšího města.

 447. „Jeho vydržování na škole stojí rodiče dost i bez jízdného. Doba , kdy lůžko na intru stálo 23 Kč na měsíc a stravenka za 2,60 je už dávno pryč.“

  ježíšmarjá, Halladine, to už je jak ze špatnýho druhořadýho sociálního románu, tyhle omletý argumenty…..
  Ona je taky dávno pryč doba, kdy nástupní plat vysokoškoláka byl 1100 nebo 1400 korun a středošláka trojmístná suma….

  Kamarádce vyřid, že ji pozdravuju a ať Tě sprdne častěji. 😀

 448. Malý krok pro Halladina, velký krok pro lidstvo. Chválím a dávám hodně svislou, až téměř úplně pochvalnou čárku za 543.

  vzkaz pro Danu – jestli jsi na tom s vodou tak špatně, tak ti posílám trochu toho deště. Mně sice pokazil ranní plány, ale už to končí a přesouvá se k tobě.

 449. AeroKarle – zvažuje, ale jen za jiných podmínek – to je něco jiného než naznačuje titulek. Doufám, že jsi to uvedl jen jako odkaz k přečtení.

 450. 546 to je dva dny staré…..
  Vcera náčelník generálního štábu RF Gerasimov zopakoval, že ruská armáda v pripade napadeni zaútočí kroma raket i na mista jejich odpalu.
  Torpedoborec Donald Cook s Tomahawkama to pry uz otočil a odplul ponekud od syrskych břehů.
  Možná ale šílená Mayova se rozhodlavzit na své vojáky úlohu kanonefutru pro ucpavani děr v obraně.
  A technicky vzato, nebylo by to mezi RF a USA.

 451. Tak ono mezi námi, přes veškeré nekonečné sebevědomí Západu vystřelit na Rusy chce přece jenom hodně odvahy. Protože oni když se naserou…

 452. 550-technicky vzato má Rusko výhodu, že střílet můžou „Syřané“. Západ momentálně v oblasti nemá k dispozici proxy armádu disponující sofistikovanými zbraněmi a hraje za sebe.

 453. Souhlas…
  A jak uz mohl být klid, kdybysme jim tam hned po listopadu foukli atomovku, jak to navrhoval Kořenský !

 454. 2 martin ad 548 – „Chválím a dávám hodně svislou, až téměř úplně pochvalnou čárku za 543.“ – ovšem ta svislá čárka by zasluhovala vhodně orámovat…

 455. 2 Šimon klein ad 553 – hele, tobě se nelíbí, že se ta operace povedla? Já samozřejmě vím, že tam musíme všichni, ale proč to uspěchávat?

 456. maYdo 🙂

  od kamarádky :

  Vyřiď, že přání ráda vyhovím, kdykoliv budu mít příležitost! 🙂

 457. 546
  On se ještě kdesi u Řecka poflakuje jeden britskej torpédoborec , takžka fungl novej.. Ale ten tam nepojede, protože nezbylo pro něj , ani pro jeho vrtulník, na rakety. ani pro jeho kolegy ze stejné série.
  No ale za dva roky prý je koupěj. 🙂

 458. A hele, Šimon! Zdravím! Zrovna jsem se chtěl široce rozepsat o gulášku k obědu, ale nebudu ti drásat mysl ani soustavu. Mayová může mít ve vzpomínkách úspěšnou operaci britského ponorkového loďstva z válce o Falklandy. Někdo by jí měl vysvětlit, že Sýrie není General Belgrano a armáda v Sýrii pobývající nejsou Argentinci.

 459. 560

  Mno, Rusové jsou docela naštvaní z těch posledních sankcí, které jim asi opravdu uškodily.
  A zřejmě si řekli, že horší to už nebude, tak ukázali zuby.
  A US ministr obrany je sice jestřáb, ale tolik kochmesu má, aby usoudil, že jít do ostrého konfliktu s Rusy je poněkud vachrlaté….

  Ptakopysku, ty ponorky nesou taky tomahawky, odpalitelné z torpédometů….
  Ale ten účinek je problematickej.
  Kdysi jeden americkej politik kritizoval jejich použití : Za skoro 2 mmiliony dolarů zlikvidujeme boudu slepenou z kozích bobků se 6 ušmudlanci s kalašnikovy anebo rezavej ruskej tank, mající cenu šrotu….
  A objevily se zprávy, že americká stíhačka drahou chytrou bombou likvidovala ručníkáře na motorce 😀

 460. 2 ptakopysk – no jo, ale kdo jí to vysvětlí? Náčelník Velká huba jistě ne…

 461. 560 ptakopysku, zato letadlovka Harry S. Truman je generál…
  Řekněme, že v operační oblasti čeká nějaká „ztracená“ neidentifikovaná ponorka jakési třetí strany, schopná dlouhodobého autonomního provozu. Jaký by byl vývoj událostí po potopení Harryho?

 462. šimone, zdravím Vás ! Jsem moc ráda, že Vás zase vidím….. 🙂

 463. Halladine,
  jestli ten ručníkář jezdil na nějaký vysokootáčkový rejži, tak asi někoho důležitýho dost sral. I já bych pro takovou bombu našel ve svém okolí několik cílů 😀

 464. Schumi,
  kdyby šel Harry ke dnu takovým švunkem jako třeba HMS Hood, tak to by byl průser grandiozních rozměrů, jehož dosah si nedovedu představit.

 465. ptakopysku,

  byl to úplně náhodně nalezenej ručníkář. Oni ti emeričtí piloti to brali jako střílení kachen.
  Jednu dobu jim tam ty chytrý bomby úplně došly, a museli vyprázdňovat skladiště po celém světě.
  Pak to začali regulovat.

 466. Ptakopysku, je to už nějaká doba, ale jeden emerickej námořní svaz cvičil se švédskou ponorkou. A ta jim tu letadlovou loď „potopila“
  Samozřejmě jen obrazně, ale kdyby to bylo naostro, tak ta letadlová loď skončila.

 467. Ptakopysku – jen do mě!
  Zrovna vcera na kontrole mi pimudr doporučil na stavajici nechutenství pít pivo a že dosud si nenastudoval, jak ordinovat konopí, prý je po něm hlad. Tak jsem teď dopil plzničku….
  Mám se prý vykrmit na tu následující chemoterapii.
  Tak ležím a srůstám.

 468. šimone – prosím tě, objasni mi tu zkratku. pimudr je pro mě paní doktorka, ale další text je v mužském rodu, tak nevím, je to překlep nebo jsi obohatil češtinu o nové slovo?

 469. (549) Jistěže jako odkaz k přečtení, jinak bych to doplnil nějakým názorem.

 470. Fšimli jste si, že je pátek třináctého ? 😉

 471. To jsem si teda všimla….
  zrovna tu čistí ulice a firemní auta, která mají povolení na zdejší modrý zóny, se slezly na parkoviště pro ty, co ho nemají.
  A já zrovna ráno vyzvedla auto se seřízenejma brzdama a nechala ho tam taky.

  Tak teď přemýšlím, pokud se to nerozjede, než půjdu domů, jetsli by to auto šlo nějak bleskově přebudovat na vrtulník, aby mohlo vzlétnout kolmo vzhůru.

 472. 552 – jj, skutecne stupidni mezinarodni politikou jsme se dostali k tomu, ze ti Rusove, co budou strilet zpatky, budou Syrane, kteri se proste brani utoku na svou zem.

 473. Petře Kunetko,
  případně naopak. Syřané bránící se útoku budou považováni za imperiální ruskou armádu. Ale ono je to celkem jedno.

 474. 549 – to je přesně to, co Trump dělá a co ohlásil hned na počátku. není žádný isolacionist ani autokrat, jen důsledně jde za předvolebním programem. TTIP za rovných podmínek výhodných pro obě strany je jen krok k tomu jak to mělo být nastaveno od počátku. Přesně jako z jeho knížky. Bohužel se mi zdá, že stejnou metodu nesmyslných požadavků z nichž se dá ustoupit aplikuje i na Rusko. Jenže, tam to fungovat nebude. Obávám se, že Rus nechápe ty prudké zvraty v Donaldových tweetech a považuje ho za stejně paranoidního jako je on sám.

 475. 580

  Obávám se, že si Rusko nemyslí o Trumpovi, že je paranoidní, ale prostě ho považuje za nezodpovědného blbce.

 476. Rusko si řeklo o leteckou základnu Iránského letctva u Hamadánu pro své strategické bombardéry.
  A je ochotno platit S 400 a Panciry.

 477. Rusko Trumpa kontroluje, to je všechno JENOM JAKO …

 478. (580) Dušane, jestli dojde na TTIP za podmínek výhodnějších pro USA, tak se moc těším, jak budou evropští zelení, komouši, socani etc čůrat Maggi v kostce.

 479. Šimone,
  vítejte zpátky a držím palce na ten „výkrm“ i následnou terapii.

 480. 583 – jsi si vědom rozdílu mezi pojmem „kontrolovat“ v češtině a „control“ v angličtině? Velice často se v novinářských překladech zaměňuje kontrola a řízení.

 481. Martine TT – to je něco jako německé Steuer ? Volant a daně? 😉

 482. 570 Šimone, neodepírej si nic dobrého. Tělo pozná. Hlavně bílkoviny. Konopí ano, po poradě s lékařem. Stačí to volně ke koupi, bez obsahu THC nebo s nevýznamným obsahem. Důležitý je obsah CBD. K dostání je i konopný olej s vysokým obsahem CBD. Canabidioly mají blahodárný účinek na hojení a na trávicí trakt. Působí i na CNS, ale ne nežádoucím psychoaktivním účinkem. Víc v pohodě ale ne v rauši.

 483. Byl jsem na poště ( je v budově OÚ) a kokám, že naše starostka zase cosi vydyndala.
  5a půl melounu od EU,100% úhrada. Viselo to na vstupu do budovy.
  Cosi ekologického – les, nějaké tůňky…
  Víc nevím.

 484. Je to blíž, ale významově stejně rozdílné. Naše kontrola je více rozborová činnost po akci. Něco někdo udělá a pak nastoupí kontrolní orgán a zjišťuje, jestli se to nedalo udělat líp. Často je to běžná součást rozhodovací činnosti – její další fáze – v úspěšných subjektech. Např. Baťa – abych uvedl zakladatele české a úspěšné podnikatelské formy.
  V angličtině to často nahrazuje náš pojem „řízení“ například „radio-controled“, což bych já, pouhý pasáček ovcí bez státnice z anglického jazyka, vždycky překládal českým pojmem „řízený“ ve smyslu „ovládaný“. A ovládání je zase podle mého chabého názoru nahrazení vůle ovládaného subjektu mým, ovládajícím.
  Asi jsem profesně deformován, ale Zákon o obchodních korporacích říká jasně: „ovládající osoba
  je osoba, která může v obchodní korporaci přímo či nepřímo uplatňovat rozhodující vliv“.

 485. 569 Halladine, Švédi jsou důkladní i nápadití. Teoreticky by neměli mít šanci. Prakticky prokázali, že teoreticky neplatí.

 486. Schumi, asi prostě jen nevěděli, že to nejde… 😀

 487. Schumi,
  ono šlo o to, že Amíci potřebovali nacvičit boj s klasickými (nejadernými ) ponorkami, a sami je nemaj.
  Takže nezbylo, než si říct někomu, kdo je má.
  A vybrali si Švédy.

 488. NoName,
  v Německu evidentně pučí Arabské jaro. Nevidím důvod ke stížnostem. Naopak ostatní země EU by tento blahodárný obrodný proces měli materiálně i všemi silami – leteckými i pozemními – podpořit. Podobně jako v zemích Maghrebu a středního východu.

 489. A není pravda, že by nejaderná ponorka neměla šanci. V malých mořích docela jo
  Umí být hodně tiché, navíc jsou menší, a tudíž hůř zachytitelné.
  Hlavní nevýhodou je, že jsou hodně pomalejší než jaderné ponorky i povrchové plavidla .
  Ovšem pokud na vhodném místě tiše čekaj, až tudy něco popluje, ta šance není špatná.

 490. Např v Gibraltaru a když přes sebe přehodí maskovací síť, může se tvářit jako útes… 😉 😀 😀

 491. Kde jsou ty časy, kdy vůdci armád svedli zápas a armády přihlížely!
  Lidé by měli klid.
  No jo, ale vytrénovaný Putin by dnes asi měl nad Trumpem převahu…

 492. 2 ptakopysk ad 596 – myslíš, že nastal čas humanitárního bombardování Berlína? To už tu taky jednou bylo a docela se to osvědčilo…

  Jinak k těm ponorkám – vřele doporučuji film „Periskop nahoru a dolů“ v originále „Down, periscope!“ – docela slušná komedie, ukazující, že když se chce, jde ledacos…

 493. 594 Šumaváku to je mé heslo.
  600 PeSi, můj oblíbený. Mám slabost pro šikovné a odvážné outsidery. Pak někdo je překvapený, že protivník se nechová podle příruček Námořní akademie.

  Dvě ponorky vedle sebe, spojené. Jeví se jako jedna ponorka. Doplují na místo, jedna se odpoutá a pokračuje. Druhá čeká.

 494. 601
  No některé klasické ponorky při rychlosti pod 5 uzlů prý nejsou vůbec slyšet.

  Nejnovější výrobek Admiralitních loděnic v Petrohradě dostal přezdívku Černá díra. V pořadí šestá ruská ponorka projektu 636 – Varšavanka – je díky tichému chodu a protiradarové ochraně prakticky neviditelná.

 495. „Kde jsou ty časy, kdy vůdci armád svedli zápas a armády přihlížely!“

  Takový časy někdy byly? Já měla za to, že nejdřív se to řezalo hlava nehlava, pak se řezali kmáni a vůdci přihlíželi z nedalekého kopečka a jak se ten svět globalizoval, vůdcové se vzdalovali bitevnímu poli, až skončili v dobře ukrytých bunkrech, kde sledují válčení na monitorech.

 496. Ti Britové – nasadili nám na Valašsko Newcastleskou infekci. Slepice, třeste se!

 497. 603- maYdo – ano, takové časy byly. U nás naposledy myslím někdy kolem roku 926 (?), když se kníže Václav s vojskem etřetl s kouřimskými odbojníky u Přistoupimi.

 498. 605
  Přemysl Otakar II, Jan Lucemburský, a dál se mi nechce přemýšlet

 499. 502 Halladine, pět uzlů, píše o tom Clancy. Jsem se stal ponorkovým expertem. Vím i co je to housenkový pohon. Akorát co s tím, když se to v nevhodnou dobu zakuklí a vylíhnou motýli.
  A samozřejmě „Das U Boot“. Dobré je mít někde ulito kolo pořádného drátu, když dojdou propojovací lišty pro přemostění rozbitých akumulátorů. A jak ponorka přistane v doku, tak mazat pryč, protože betonové stropy se nemusí ukázat dostatečně odolnými.

  Red October – vždycky bacha na kuchaře.

 500. Halladine, Jan Lucemburský a Přemysl Otakar II. sice bojovali v bitvách, oba padli na bitevním poli, ale šlo v obou přípedech o krvavou řež, kdy, jak už slovo „řež“ napovídá, že se to řezalo všeobecně hlava nehlava a mlátili všichni a ne, že by bojoval král se svým protivníkem a vojska obou stran jen přihlížela.

  O případu, že by místo bitvy spolu bojovali vůdcové a vojsku se dívalo, jsem dodnes fakt neslyšela.

 501. (609) mno, já o takovém případu vím z předsametového kresleného vtipu: dva korunovaní králové se řežou před svými vojsky a jeden (rozčílený) povídá druhému:“ To si spolu vyřídíme u OV KSČ “ 😕

 502. Já to pochopil tak, že se mluví o tom, že králové stáli kdesi vzadu 🙂
  a nebojovali.

 503. (610) Nemýlí-li mne paměť, mají něco v Deutsches museum v Mnichově.

 504. halladine – 581 – pokud to tak je, tak zbývá vysvětlit, proč tedy proslavený šachista Putin, myslící vždy nejméně na 137 tahů dopředu, ovlivňoval (udajně) volby v USA v tom smyslu, aby byl Donald Trump zvolen presidentem. A proč skrytě financoval (údajně) jeho předvolební kampaň… 🙂

 505. Tak po hodině bombardování v Sýrii se na čt neobjevila jediná zpráva.

 506. 614
  Jednak nevím, zda Putin podporoval zvolení Trumpa, a pak to, že je Trump poněkud alternativně inteligentní vyšlo najevo až časem.

 507. 610

  Viděl jsem jednu ( ruskou ) ponorku zakotvenou na Temži, už si nepamatuju kde přesně .Byli jsme se synem v ní, a byla to prý nějaká poválečná kopie německých ponorek.

 508. Tak ten útok vypadá ještě drtivěji než ten minule …

 509. Hm, řekl bych, že Západ si pozoruhodným způsobem vylepšuje kredit v zemích bývalého sovětského bloku.

 510. Syřané předem opustili předpokládané cíle, letadla přemístili pod ruské křdla, takže škody asi nic moc.
  ten první útok zlikvidoval asi 6 syrských letadel, tady asi bude výsledek menší.

 511. No, tak ten idiot to spustil… Čím dál, tím líp… Nechcete mi tu někdo zas vysvětlit, že tenhle čurák bude úplně jinej, než ten čurák Obama?

 512. PeSi 🙂

  Vypadá to, že změny mohou být jen k horšímu. 🙂

 513. Hm, tohle jaro je stejně jako loňské takové… z pohledu Chárona… plodné.
  S Formanovou tvorbou jsem se absolutně míjel. Přiznávám, že žádný z jeho filmů nejsem štont dokoukat do konce. Čímž nechci nikterak spílat jeho práci. Řemeslo uměl dokonale. Akorát točil filmy, které nepobírám. Ono to bude částečně zaviněno tím, že období Nové vlny jsem prožil jako kučeravý jinoch, které začíná chápat svět a ten svět se mu pranic nelíbí. Kromě minisukní, samozřejmě. A částečně tím, že točil filmy pitvající oblasti, které mě, jako primitivního ssavce, nikdy nezajímaly.

 514. ODS je fakt spolek ztracených duší, na které nemá cenu plýtvat hlasy…
  Matador Poslanecké sněmovny a předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) přišel s netradičním nápadem. Rozhodl se ve Sněmovně založit spolek srdcařů pro Tibet.

 515. Jestli BIS podle požadavku Zemana zjistí, e u nás bylo možno vyrobit Noviček, tak by se to mělo utajit, jinak nám to tam preventivně vybombardují. 🙁

 516. le pa e Fialo, takhle odsuzovat preventivní akci našich spojenců?
  “ Situaci na Blízkém východě nelze podceňovat a pouze přihlížet, jak se odtud šíří brutalita a chaos, který nás všechny ohrožuje,“ poznamenal pak k útoku předseda ODS Petr Fiala.“

 517. Dobré dopolední vespolek,

  tak koukám, že Svatá Trojice (zjevně vševědoucí a neomylní) ten cirkus spustila… no, nezbývá než doufat, že na druhé straně mají více rozumu.

  Ad Forman,
  tal to já to R.I.P. dám. Sice s jeho českou „novou vlnou“ jsem se míjela stejně jako ptakopysk, ale Přelet nad kukaččím hnizdem, Vlasy, Amadeus, Valmont, Lid versus Larry Flint a Goyovy přízraky jsou IMHO světová špička a do zlatého fimového fondu.

 518. Matzurko, přidávám ještě Taking Off a Ragtime..

 519. Dušane,
  ty dva jsem ještě neviděla, ale podívám se. Jeho americká produkce za to určitě stojí.

 520. Na HBO chodí medailonky režisérů pořád dokola, i ten jeho. Naposledy jsem ho viděl předevčírem.
  Mně jeho české věci taky moc neoslovují… Ale Vlasy, Vamont nebo Lid vs Larry Flint, to jsou pěkné kousky.

 521. A sleduje někdo Terror na AMC ? Jeví se to slušně …

 522. Jo, a je docela zajímavé si porovnat Formanova Valmonta, který byl natáčen téměř paraleleně s filmem Nebezpečné známosti (režie Stephen Frears).
  Obsazení Frearsova filmu bylo hvězdné: Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Keanu Reeves, Uma Thurman.
  Valmont: ze známějších jmen snad jen Colin Firth, tehdy dost mladý a ne zas tak profláknutý… přesto se mi toto zpracování líbí mnohem více, Malkovichovo podání je dost mrazivé až odpudivé (jistě záměr, ten herec je sám o sobě skvělý). Ovšem Formanův Valmont je daleko víc lidsky vřelejší.

  Viděla jsem i Muž na měsíci, ale to mne tolik neoslovilo – jednak nemám ráda Jimma Careyho, jednak herce, kterého tam zpodobnil neznám téměř vůbec, i když to býval v USA pojem.

  Forman uměl vytáhnout z lidí maximum, nepotřeboval super hvězdy. Vlastně jsem někde četla, že takhle vytáhnul už Jima Nicholsona (v tom Kukaččím hnízdě).

 523. Syrie? Další jednání velmocenského šaškecu. Trump s Putinem si za připoskakování Mkarano a Mayové ukázali koule.USA utratily 100 milionů dollarů za Tomahawky, které bude třeba nahradit, nrmluvě o cené logistiky útoku. Navíc pro Trumpa byla akce obranou před útoky pičou Stormy Daniels, a nájezdy FBi do bytů Trumpových právníků. Vůbec nevylučuji, že si před zahájením útoku Donald s Vladimírem vyměnili telefonát vzájemného pochopení.

 524. Dobré ráno, respektive dopoledne. My, účastníci školního plesu, máme ještě zamlženo.

  Forman – R.I.P. – já jsem pamětník jeho pražských začátků. V každém případě byl vynikající (ve smyslu vyčnívající).Kukaččí hnízdo je film, který mi utkvěl v paměti. Velká sestra, skvělý blázen Nicholson a indián vytrhávající ten blok s vodoinstalací – natočte to někdo!

  To byla první ranní reakce, ještě jsem neměl panáka-probuzováka. Píšete, že Sýrie, Benda a Forman – musím to vygooglovat 🙂

 525. Matzurko, já Careyeho herectví také nesnáším, ale umí dobře na banjo.

 526. No jo, jsem retardovaný. Tak ještě jednoho panáka probuzováka a pak do přírody. Kdybyste viděli to sluníčko nad hřebenem Bílých Karpat – nebudu dráždit.

 527. 636-jevi se to tak. A jako bonus pro obě strany cena ropy.

 528. Mno, jak by řekl Bohouš, blahé paměti, tak se tu zas Řípuje… Tak hurá na Říp! Nebo na řípu…

 529. No,
  já Carreyho nezatracuji, jen ho nemám ráda 🙂 Určitě své pubikum najde, v potrhlém akčnáku Maska byl dobrej, ale vážnější roli ve „Věčný svit neposkvrněné mysli“ zvládnul se ctí taky.
  Do Steva Martina bych to banjo neřekla, škoda, že po slibných začátcích sklouznul do průměrnosti… mám ho ráda v komediích Mixed nuts a Parenthood.

  Jsem zvědavá, jestli dnes ČT změní večerní program a dají….. Amadea 🙂 ?

 530. Těch indiánskejch sekyr mělo být přes 100,, kousek za necelé dva melouny. takže to bylo víc než 100 melounů….
  A Irán poskytl Rusům právo používat vojenské letiště u Hamadánu, nastěhuje tam S 400 a Panciře S1 k protivzdušné obraně.
  Tipnul bych si , že do Syrie Rusové nastěhují další jednotky, především PL, ale i pozemní.

 531. Kdyby Trump uměl udržet ptáka v kalhotách , nemusel by bombardovat Sýrii ?
  Peněkud perverzní …

 532. 2 Šimon klein ad 642 – jo jo, už to tam bylo včera…
  “ Ameryčani se doslechli, že Syřani zabili Syřany.
  A protože su Ameryčani bytostnymi demokraty, tak rozhodli, že dřive, než se vyšetři, keři Syřani zabili jine Syřany, tak preventyvně zabiju jakesik uplně jine Syřany, keři sice asi nezabili žadne jine Syřany. ale mohli by třeba zabit zase uplně jine Syřany.
  Nevim, jak to Ameryčani zrobi, bo bude třeba, aby mohli odlišit pravě ty Syřany, keři podle informaci tych Syřanu, keři udali Ameryčanum, že někteři Syřani zabili jine Syřany. Ameryčanum by určitě bylo lito, kdyby zabili pravě ty hodne Syřany.
  A proto, aby bylo Syřanum zabraněno zabit jine Syřany, tak Ameryka zabije uplně jine Syřany, a tym bude spravedlnosti učiněne zadost.“

  Zlatej Švejk s jeho „Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku!“ (a přitom to byl synovec…)

 533. No,
  napadení suverénního státu pod dost pochybnou záminkou (vnitřní občanská válka je IMHO jejich věc, o pomoc požádali jedině RF) už není válečný zločin ? Mezinárodní právo je jen cár papíru ?
  Ono to referendum o vystoupení z NATO se mi teď nejeví jako úplně blbý nápad. Bojovat proti ISILu, na požádání, no budiž. Ale tohle… Saddámovský scénář.

 534. Ad 643 ano, ano, rozmohl se nám tu nešvar. Mě jako dislingvistu krapet zaráží, proč se k narozeninám přejí „šťastné brzdy“, proč úmrtí vyvolává smršť písemných řípů a proč je něčí smrt komentována slovy „restaurace v kuse“.

 535. Koukám, že Rusové začínají vést civilizovaný dialog v britském, tedy západním stylu:
  Velká Británie se účastnila organizace provokace s údajným použitím chemické zbraně v syrské Dúmě, oznámil oficiální mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  „Dnes má ruský vojenský úřad k dispozici i další důkazy, které dokazují přímou účast Velké Británie v organizaci této provokace ve východní Ghútě,“ řekl Konašenkov.
  Právě Londýn podle generálmajora od 3. do 6. dubna vyvíjel silný nátlak na organizaci Bílé přilby, napojenou na povstalce, aby se předem připravená provokace odehrála co nejdříve.

  Domnívám se, že by to mohl být takový ten první impuls, který přinese nový svěží vítr v rusko-euroatlantických vztazích 😀 😀 😀

 536. Hmm, tak koukám, že scénář, letmo načrtnutý v mém příspěvku 389, se dneska v noci odehrál. Akorát s příjemnou malou změnou v tom smyslu, že nedošlo k žádným ztrátám na životech.

  A cena ropy se dostala na tříleté maximum. 🙂

 537. Dušane – 636 – co my víme o ekologických předpisech a celkových nákladech na likvidaci prošlé munice ?

  Pokud se těm Tomahawkům blížilo datum expirace, bylo možná levnější to někam nasypat než to draho někam transportovat a rozebírat to ručně na prvočinitele…

  Jediné co by mně skutečně zajímalo je opravdový poměr těch sestřelených raket. Ale to se z celkem pochopitelných důvodů nikdy nedozvíme a budeme odkázáni na hausnumera vycucaná z prstu tou či onou stranou.

 538. Zdravím při sobotě. Noční vojenská akce u mne vyvolává rozporuplné názory. Nevím, nemám dost informací (mmch-kdo ze zdejších je má?), abych mohla zaujmout jasný a přesvědčený postoj. Leč i zdejší diskuze na mne působí poslední dobou dost – depresivně? Já jsem holka z dědiny, vykydat hnůj, obstarat dobytek, mi nečiní potíže, ale nad některým zdejším způsobem vyjadřování jsem na rozpacích. Ale asi je to jen můj problém. Tak se jím nezabývejte.
  Miloš Forman – je příkladem, že někteří, ač věku kmetového, odcházejí předčasně, zatímco mnoho jiných, mladších, tu je přesčas. Ač jeho česká tvorba mne až tak neoslovila, Valmont, Přelet nad kukaččím hnízdem, Hair, Amadeus – pro mne dokonalé. R.I.P.

 539. Český Hamlet promluvil:
  Kdybychom čekali, byli bychom spolupachateli chemických útoků, řekl Stropnický

  P.S.
  Nezahlédl jste někdo někde vyjádření novodobého Žižky, arm. gen. Ing. Petra Pavla, M.A.?

 540. „My vás osvobodime, i kdybychom vás měli zabít…“

 541. Tak první hausnumera už lezou na světlo boží. Stránka World Special Forces píše, že Syřané eliminovali 71 střel. A škody? „One barn was destroyed and six people were injured.“

 542. ptakopysku,
  Žižka už spadnul z lopatky, při odchodu z funkce dostal řád, načež někde v rozhovoru připustil, že Rusové proti pobaltským zemím fakt nezbrojí… toho už se nikdo na nic nezeptá.

 543. 654 – u mně naopak, Černý Petr (Ahoooooj, slyšíš ten rozdíl). Hoří, má panenko, Konkurs.

 544. A jsem v Ostravě, přes ten novej, mobilní internet.
  Fčera jsem otevřel fakturu ood ovaku, a poněkud jsem se vyděsil ..
  5000 za 1.Kvartál…
  V domě jsou jenjedni nájemníci, máti tu už od 7 prosince není. Prolezl jem to tu, a všude sucho, nikde voda neteče.
  Teď čekám, až příjde kouknout havarijní služba.
  Máte nšwkdo takové nějaké zkušenosti ?

 545. Jo, zkušenosti mám. VaK je tržní subjekt, chceš vodu, tady ji máš.

 546. Tržní, netržní, spotřeba 61 kubíku od 1.1 do 28.3 s tržností nemá co dělat

 547. 2 ptakopysk ad 649 – no, jen aby to nebyla restaurace v moči…

 548. No, jestli fakt Syřani sundali 2/3 těch indiánských sekerek svými obstarožními sovětskými raketami, tak je to ostuda pro Usa.
  Ledaže by se zapojili Rusové, a z nějakýh důvodů to zatloukaj.
  Ale myslím, že by se na to rychle přišlo.

 549. Prej ta sranda stála půl miliardy ( psali na aktuálních konfliktech) zdroj jsem nenašel

 550. 661 Halladine, to je pro VAK typické. Jestliže nic neteklo, chyba v odečtu. Kdo kdy jak ho dělal. Evidence. Doporučuju dělat si vlastní evidenci s fotkami vodoměru.

 551. Naprosto odmítavě se od socanů vyjádřil Foldyna

 552. Schumi,
  ten vodoměr je ve sklepě. Fotil jsem to a hlásil sám.
  Kontroloval jsem fotky, a je to tak.
  Ten vodoměr je starej, příští rok se má měnit.

 553. HM…
  Tohle je stránka Syrské organizace pro lidská práva ( zastupované oním Arabem usídleným kdesi v GB.

  http://www.syriahr.com/en/?p=89324

  The Syrian Observatory for Human Rights managed to monitored interception by the regime forces to tens of missiles which targeted their positions and military bases in the Syrian territory, where several intersected sources confirmed to the Syrian Observatory, that the number missiles that were downed, exceeded 65 missiles, of the total number of missiles fired by the Trio Coalition, while the air and rocket strikes, caused great material damage, while no information about casualties was reported yet.

  Docela fiasko.
  Zdá se mi, že Rusové sice nestříleli, ale jejich radary a Awacsy prakticky ty syrské Pl systémy řídily, a projevilo se to.

 554. Ne, ze bych tady neco oslavoval.Ale: Vsechny ty hovadiny, ktere tady, Halladine, citujes, jsou namireny pro Tobe podobne, vychovane Rudym pravem.

 555. Podívej, PM
  o Iráku a jeho ZHN se lhalo.
  A nebylo to poprvé a naposled.

 556. >>675 Ano, ale o tom tu nebyla momentalne rec. Ja mluvim o lhani, ktere tady citujes.

 557. PM,
  Ta organizace je často citována jak v našich, tak západních novinách.
  Já netvrdím, že informace, které dávaj jsou stoprocentní.
  Ale rozhodně nejsou protasádovští.
  O tom tu nebyla řeč, ale..
  Kdo lže jednou může lhát i podruhé, potřetí a počtvrté. No, popravdě se lhalo víckrát, a jen se maskuje , že Rusko velmi vadí a „obecenstvo „je připravováno na útok proti němu, anebo alespoň jeho izolaci.

 558. Ano, kdyz bude nejhure, Syrska organizace pro lidska prava prispecha na pomoc. Uklidnujici. . .

  Kdyz tady mluvis o lhani, Rusove vzdy vynikali tim, ze byli zlatousti.

 559. Halladine,
  pokud by oni nájemníci nechali volně protékat WC (tedy pokud by jej nechali protékat 3 měsíce, tak bych na ně vzal vidle), tak těch 61 m3 vůbec nemusí být záhada. A pokud jsi ten objem vody nahlásil sám, tak to ty vodnické šejdíře nemusí vůbec zajímat. Pokud by to odečetl někdo od nich a Ty mohl prokázat, že odečet je blbě, tak plánovitě zkrátí frontu a jako Guderian ustoupí do předem připravených pozic. (Probatum est.)

 560. DVD,
  prostě ty čísla hlásím já, protože nikdo jiný se k nim nedostane.
  A ano, pokud není nějakej průser před vodoměrem, tak je to nezajímá. Ani nemaj proč – tu vodu dodali, a po tom, co kdo dělá v baráku, po tom jim nic není.
  A to, že jsou jen dvě možnosti – buď nechali nájemníci něco téct, anebo je vadnej vodoměr , vím..
  Nájemníci mají pevně ve smlouvě nastavenej podíl na úhradě faktur za vodu, a ten taky zaplatěj, pokud se neprokáže, že je vadnej vodoměr

 561. P.M.
  obávám se, že se trefuješ mimo mísu. Ten Arab s divným jménem Syrian Observatory for Human Rights sedící v Londýně je plně kompatibilní se západními medii a je jimi velmi často citován.
  Čistě soukromě si myslím, že i v současném zpravodajském marasmu se mediím ekluje vymýšlet totální peachoviny za sebe, proto to dělají tak, že peachovinu nejprve vydá Syrian Observatory for Human Rights s odkazem na své zdroje v Sýrii (a že jich tam má!) a pak teprv peachovinu otisknou západní deníky s odkazem na dotyčného Araba jako důvěryhodný zdroj.

 562. Ptakopysku, myslíš taková typická peheovina, jo?
  Napřed pošle článek (pomluvu?) do západních novin a pak je doma cituje jako dobře informovaný zdroj? 😉 😀

 563. Některé příspěvky mi připomněly prohlášení:
  STRANĚ věrte, soudruzi.
  A protože jsme to mohli posoudit zblízka, obávám se, že jednoznačná víra, kterou naznačil P.M., je pro nás už navždy nedůvěryhodná.

 564. >>683 Ptakopysku, ja vim prd o tom duveryhodnem Arabovi (!!!!!). Vim vsak velice dobre, ze kdyby ta cisla, ktera vyjadruji americky neuspech byla pravdiva, nasi mistni antitrumpovci by to Trumpovi s velkou radosti mlatili o hlavu od boziho rana.

  BTW: Termin „mimo misu“ vynalezl muj velice blizky kamarad Mojmir Bartek, kdyz jsme byli v gymplu. Jsou o tom zaznamy. M.j., Mojda hral na trombon u Broma asi tricet roku. Ted ma v Brne kapelu mladych muzikantu – Young pekac. (hrnec na vareni)

 565. Nechápu, že nikoho nenapadlo nejjednodušší vysvětlení: SOHR (aka vetešník z Coventry) byl hacknutý Putinem a teď tedy šíří ruskou propagandu. Americká raketa nemůže netrefit, o sestřelení ani nemluvě, to dá rozum.

 566. Autor Jakub Heller na iDnes určitě chyběl na hodině češtiny, když je schopen napsdat:
  „Podle Soukupa a Šedivého se navíc případná ruská diplomatická odveta bude z větší části soustředit zejména na evropské země“
  SE BUDE SOUSTŘEDIT !!! nás v češtině učili SE SOUSTŘEDÍ

 567. No, já bych si dovolil přidat vysvětlení. Ty staré sovětské rakety použitelné jsou, jen nemají tak velké procento úspěšnosti jako moderní.
  Na druhé straně – Rusové si velmi pravděpodobně dali práci, a za poslední rok a půl syrské protiletadlovce vycvičili, a mají tam taky vlastní radary, na které se zřejmě Amíci a spol neodvážili zaútočit. Protože takové akce jsou obvykle doprovázeny antiradarovými raketami, které zlikvidují radary, a pak už si majitel dotyčných raket tyto zařízení mohou akorát strčit za širák. Tak dopadla Saddámova protivdzušná obrana
  Ale není zničenej radar, rakety mohou střílet. I když jsou poněkud zastaralé.
  Navíc – ty sekerky jsou docela pomalé. Rusové maj v Sýrii dva Awacsy, takže Syřané dostali informace o tom, že něco a odkud letí docela brzo – rozhodně dřív, než kdyby měli jen své vlastní pozemní radary.
  Koukám ČT 24 a kecal tam jis´tej nechvalně známej „expert“ Vopěnka, kterej o tomto útoku mluvil jako PR akci.
  Prý potom, co si Trump pustil hubu na špacír, už nezůstalo nic jeného, než jakejs takejs úder udělat. No , on to řekl trochu kulantněji, ale znáte mě, jsem huba nevymáchaná. 😀

  Až jsem se divil, co si dovolil
  On to sice neřekl, ale já to pochopil tak , že bylo nutno něco podniknout, aby jistá osoba nevypadala úplně jako vůl 😉
  Taky se mi líbilo tvrzení, žeono bombardování zabrání Asadovi vyvíjet jedovaté plyny.
  Mno co vím, chlór se dá normálně koupit v tlakových lahvích…

 568. BTW, reagovat na údajný útok skutečným (a média vytrvale používají tuhle argumentaci) a ještě mluvit o legitimitě je prostě nějaký podivný druh newspeaku. A pořád věřím, že logický rozpor v téhle podivné argumentační konstrukcí rozpozná dokonce i Američan…

 569. A autě jsem zaslechl z radia, že v USA zemřel Miloš Zeman. Pak se hlasatel bohužel opravil.

 570. Dobrý podvečer,

  Martine a dvd, z české tvorby M.Formana bych ještě připomněla Lásky jedné plavovlásky.

 571. 692 – ještě, že jste samou radostí nenaboural 🙁

 572. No, ta oprava asi nasrala 🙂
  Celej víkend pokaženej 🙂

 573. Quvisi ad 688 – bude se soustředit je prostě jen otrocký překlad z mateřského „es wird sich konzentrieren“
  Ty bys chtěl, když už nám tlumočí myšlenky z Vaterlandu, aby je ještě i překládal do spisovné češtiny? Fakt?

 574. Vidíš, člověka ani nenapadne, že se dopustí urážky majestátu! 😉

 575. soustředit
  je sloveso dokonavé. Nicméně běžná slovesa začínající na sou- jsou nedokonavá (soupeřit, souhlasit jakož i např. souložit) a tak jazykově méně inteligentní jedinci generalizují a říkají „bude se soustředit“.

 576. Dnes je asi pro novinářskou mluvnici černej den….

  „Skripalovi otrávila psychoaktivní látka s označením BZ, tvrdí Rusové“

  Koho, co otrávila látka, milí novináři? Skripalovy.

  kurňa, aspoň tu češtinu by mohli umět, když jinak umějí houby s voctem.

 577. 😀 soupeřit, soustředit, souhlasit, souložit…“ na co myslíš?;-) 😀 😀 😀

 578. Už je venku tma, takže jsem si umyl končetiny, zaprasené na zahradě a už jsem opět zde. Udělali jste mi radost – tu šílenost, kterou musím denně poslouchat v rádiu i televizi, jste pojali podle mého gusta. Dokonavý vid se snad ani dneska neučí. Všichni se budou soustředit!!!

 579. (698) Přes tyhle rozdíly dokonavé, nedokonavé a podobně se to učí. Výsledek je vidět. Má-li člověk načteno, navíc starších knih s češtinou ještě nepříliš doprasenou, tak ho něco podobného ani nenapadne.
  (703) A to je ještě klika, že nemluvil hasič nebo policajt. Ti by prováděli soustřeďování.

 580. Mám pocit, že jsem to sem již jednou dával. Jistá firma měla na firemním prospektu nápis: „Naše společnost ze zabývá prováděním stavební činnosti“. -Ale prznění mateřštiny nejspíše není věci poslední doby. Rozkošné příklady uvádí z dob před desítkami let už Pavel Eisner (Chrám i tvrz).

 581. Halladine, srovnej si suma sumarum te blbosti minule noci, kterou jsi zde uvedl ve svem #673 a clankem v Mlade fronte, ktery vysel asi pred hodinou. Ja osobne jsem zde pred par dny rekl, ze bych si pral, abychom tam nelezli. O duvodech pro intervenci zde nemluvim. Mluvim o Tebou nahore vzpominanem lhani.Zvlaste se mne libilo, jak byly podle Tebe efektivni ty syrske, ruskymi radary kocirovane strely. Tvuj duveryhodny Arab rika, ze sestrelili tusim 56 raket. Syrsky general vsak po utoku rika, ze Syrane vystrelili 40 obrannych raket, vetsinu z nich ale az po skoncenem utoku. Hernajs, nejak se nemohu dopocitat!

 582. >>706 Mluvit o pravdomluvnosti a odvolavat se na Mladou frontu je stejna kravina, jako mluvit o verohodnosti kterehokoliv Araba, ja vim. V tomto pripade vsak verim MF.

 583. P.M, halladin mluví o tom, že SOHR je celé roky citován západnimi vládami a tiskovými agenturami jako zásadní ZDROJ informací ze Sýrie. Protiasadovský, proopoziční. A tenhle SOHR teď píše, že většina raket byla sestřelena. Halladin se podivuje. Proč by tenhle protiasadovský zdroj v tehle záležitosti potvrzoval informace od Asada, když je prakticky vždy proti němu ?

 584. 2 dvd ad 698 – měli jsme jednou jednu schůzi… Na kterou nám dodali podklady, ke kterým jsme se měli vyjádřit… Kolega A.Š., toho času děkan jedné nejmenované fakulty prohlásil lapidárně:
  „provedení opatření k zabránění opruzení přirození!“ Čímž byl ten materiál dokonale zhodnocen…

 585. 2 NoName ad 708 – vidíte – a v tom je právě ta dialektika!

 586. (708) Nejsem si jist, zda SOHR disponuje prostředky ke zjištění počtu sestřelených raket. Dost bych o tom pochyboval. Takže zprostředkovává informaci od někoho jiného a já nevím od koho. Na podklad polemiky mi to přijde trochu nedostatečné.

 587. Ja na Vasi otazku odpoved nemam, NoName. Nicmene, pripominam zde jen ta numera, Halladinem citovana. O tom zminenem Arabovi slysim poprve. Zpatky vsak k tem numerum: Verte, ze i nektery American umi scitat a odcitat. . .(Jsem naivka, Halladine?)(690,691)

 588. „Jistá firma měla na firemním prospektu nápis: “Naše společnost ze zabývá prováděním stavební činnosti”

  Váte dvd, já bych pro tu jistou firmu měla přece jen trochu pochopení. Stavaři, jako ostatně většina techniků, bývají nadání spíš jinými schopnostmi, než je jazykový cit a vzletná stylistika. Nejspíš tam prostě opsali, co mají na oprávnění.

 589. Ach jo, Zbrojovka je na sestup, Kometa dostala nakládačku a vy se tady zabejváte ptákovinama.

 590. 706 P.M. z toho závěr, že Trump se nažral a Asad zůstal celý.

 591. Já bych teda počkal, co z těch bombardovaných míst bez elektřiny, bude tweetovat ta sedmiletá syrská holčička…
  Osobní zpravodajství z místa je vždy nejlepší ! 😉 😀 😀

 592. nemám co bych dodal- Vyvíjí se to přesně tak jak jse před několika hodinami poněkud vulgárně načrtl.

 593. Trestní zákoník:

  Trestné činy proti míru a válečné trestné činy

  § 405a
  Agrese

  Kdo v postavení, které mu umožňuje vykonávat kontrolu nad některým státem nebo řídit jeho politické anebo vojenské akce, v rozporu s ustanoveními mezinárodního práva plánuje, připravuje, zahájí nebo provede útočný čin, který spočívá v použití ozbrojené síly takovým státem proti svrchovanosti, územní celistvosti nebo politické nezávislosti jiného státu nebo v použití ozbrojené síly takovým státem jakýmkoli jiným způsobem neslučitelným s Chartou Organizace spojených národů a který svou povahou, závažností a rozsahem zakládá zjevné porušení Charty Organizace spojených národů, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.

  § 365
  Schvalování trestného činu
  (1) Kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

 594. (713) Pochopení možná jo, ale kdybych si tu firmu měl najmout nebo jinak pojednat, tak bych se nad její úrovní trochu zamýšlel. Pokud bych ovšem od důvěryhodné osoby neměl nějaké reference.

 595. Omlouvam se. Dal jsem kredit za objektivni zpravu ze vcerejsiho ohnostroje v Syrii jinym novinam. Byly to Lidovky, kdo o tom napsal.

 596. Boston Bruins davaji v prvni tretine pasana Torontu. 4 – 0. David Pastrnak dal prenadhernou kasu a nahral na dalsi dve.

 597. To tu jeste nebylo: Pastrnak – 3 goly, 3 nahravky!!!! Krejci – 2 goly, jedna nahra.

 598. PM,
  Zbytečně do komentářů strkáš ideologii a emoce ve stylu „Cokoli SSSR ( USa )činí dobré jest,
  a komentovat či dokonce kritizovat je nepřístojné.
  Ale vážně.
  Onen Syřan v emigraci má zřejmě napojení na síť pozorovatelů doma, kteří mu hlásej své zprávy. I já mám pochybnosti, zda jsou dost kvalifikovaní, aby rozposnali co jim to spadlo před čumák.
  Zda sestřelenej Tomahawk, anebo naopak Pl raketa vystřelená Syřany a po vyhoření spadlá.
  či spíše kusy raket.
  Na jedno si vsadím – lžou úplně fšichni 🙂
  Amíci o tom , že jim nikdo nic nesestřelil, Syřané v tom počtu sestřelených.
  Nějaké sestřelili, nemaj tam jen staré sovětské rakety ( a já bych je neodpisoval, jak jsem psal nahoře), ale i pár moderních kousků -Pancir S1 několik desítek, a pár Buků.
  Amíci zase mohou tvrdit , že rozbili všechny cíle.

  Jenže – těch cílů bylo jen pár, na každej střílelo naprosto neúnosně vysoké množství Tomahawků, takže to , že Syřané nšco sestřelili nehrálo roli.
  no ale PM to pomůže zaplatit 😉

  Ten možná zbytečně velký počet vystřelených raket měl asi vzbudit dojem, že jde o těžší úder, než co byl loni. 100 je víc než 59
  Ale kromě těchto cílů se objevují tvrzení, že bylo útočeno na pár syrských letišť, a ty se ubránily.

  No, fraška a lži na všech stranách 🙂

 599. A začínám vidět jako velmi realnej scénář , co nastínil P. Kořenský 🙂

 600. Dobrý den. Ad větné vazby: „kam budeme jít“ – Bývají obvyklé v dvoj-trojjazyčných rodinách, pokud se mluvčí nesnaží pilovat a brousit češtinu.

 601. to je pravda, moji kamarádi z Kanady často o někom napíšou místo „že se mu daří dobře“: Dělá dobře.

 602. Ještě jeden nečeský nešvar:

  „24 hodin zpět jsem čekal, že budu startovat poslední.“

 603. A „mějte hezký den“ 😉 dřív se říkalo: Hezký den přeju….

 604. A hele, kauza Sýrie pokračuje:

  ová rezoluce tří států obsahuje výzvu k „zajištění bez překážek dodávek humanitární pomoci, zastavení palby a také účast Damašku v mírových jednáních pod vedením Organizace spojených národů“A když ne, tak co ?

 605. Stejne je o zajimave… Dokud se ISISu darilo, tak ony tri staty na Syrii kaslali. Jak je ISIS v koncich, nahle se snazime o zastaveni palby, humanitarni pomoc, mirova jednani…

  Snad ani neni vice co rici…

 606. 723 halladine, také mně přes třicet Tomahawků na jeden cíl připadá poněkud mnoho.

 607. 733 Ano. Dál se uvidí. Čiň čertu dobře…

 608. Dobré poledne,

  „Mějte hezký den“ – nejsem sice žádnej anglickej borec,ale je zřejmé, že to je doslovný překlad „Have a nice day“

  Mně zase vytáčí, když volám nkam na informační linku a tak se ozve takovej ten komerčně nadšený hlásek, a táže se „Čím vám mohu pomoci?“

  Tuhle frázi přímo nesnáším.

 609. Zde bych US hajil, doktrina masivni palebni sily je standardni US doktrinou jiz od 30. let.
  Na Tarawe myslim potrebovali dve tunz delostreleckzch naboju na jednoho japonce. Dulezite je, ze je tam meli.

 610. Petře Kunetko,
  Katolická církev vypisuje sbírku na Sýrii. S podtitulem že peníze půjdou uprchlíkům z válečných zón. Zpravy, že z válečných zón se stahují primárně bojovníci ISIL, vytváří podivnou konotaci k této sbírce.

 611. Navic, je to i logisticky nesmysl.
  Naco delat sbirku a vozit penize tam, kdyz za chvili budou v Evrope a dostavat penize z Nemeckeho a Francouzskeho socialniho systemu.

 612. Třeba mezi ně KC pošle svoje verbíře a vytvoří z nich nový ryxtířký řád. Něco jako maltézské rytíře. Válečníci to koneckonců už jsou, prachy jim nejsou cizí…

 613. in re 713
  Já jsem měl po přečtení mého příspěvku pocit, že ta věta nemá ten břink jaký měl, když jsem na ní před cca 20 lety narazil. Něco mi tam prostě chybělo. Až dnes jsem si uvědomil, jaké bylo původní znění:
  “Naše společnost ze zabývá prováděním realizace stavební činnosti”
  A to už neomlouvá ani technika.

 614. ..742 Gratuluju, Halladine! To ti molodci udelali Tobe pro radost, abys zapomnel na sva bolava kolena.

 615. Hele , PM,.

  já tomu nevěřím, a dost se divím. Ty kila asi vůbec nebyly kila, ale Varšavjanky ( proč dali ruské ponorce takové jméno netuším), a připadá mi to jako blbost.

  Ta britská ponorka je o 10 uzlů rychlejší, tak jaképak honění. Klasická ponorka si může na ni někde počkat, a klidně ji i zničit, ale rozhodně ji nedohoní.

  A v mých očích , PM, ziskáváš mistrovství světa v blbém vyložení si , co já napíšu.

 616. dvd, tak to je jiná 🙂 To opravdu neomlouvají ani geny spíš technické než jazykové.

  Ale mám dojem, že už je to dost profláknutý, buď jsem na to někde narazila taky nebo to přitáhl někdo do práce na fotce nebo to kolovalo po internetu.

 617. >> maYda
  Profláknuté to určitě je. Dával jsem to totiž na web už asi před 10-15 lety. Firma (a to nikoliv nevýznamná) onen reklamní materiál dosti rychle stopla, takže se ten propekt mezi lidi příliš nedostal. A krásný trapas nastal, když jeden člen představenstva (zastupující tam dělnickou třídy) vznesl otázku „kerej vůl to vymyslel“. Autor tam totiž seděl také.

 618. Zajímavé..
  Dva z těch vybombardovaných komplexů v Sýrii podléhají pravidelným kontrolám. Poslední bylo v listopadu loni.

  Zpráva OPCW z komlexu Barzah z 22.listopadu 2017
  Analýza vzorků odebraných během inspekcí neindikovala přítomnost chemických látek ve vzorcích a inspekční tým nezaznamenal žádné činnosti neslučitelné s povinnostmi úmluvy během druhého kola inspekcí v zařízeních Barzah a Jamrayah.

  https://www.opcw.org/fileadmin/OPCW/EC/88/en/ec88dg01_e_.pdf

 619. 737 Petře, to je v rámci doktriny, že nestačí „mrtev“. Musí být „moc mrtev“.
  A jak lépe se zbavit s harampádí, kterému dochází expirace…

 620. 738 a násl. – při dnešním výletě a mmj i návštěvě jednoho kostela viděno na vlastní oči, je na dveřích kostela oznámení o konání sbírky na repatriaci migrantů. To je asi něco jiného, než uváděno v komentáři.

 621. Repatriace migrantů ?
  Těch, co tu přece nejsou ?

 622. Dano,
  já jsem jen zopakoval, co jsem zaslechl když tchyně zírala na televizi Noe. Třeba mají u vas v kostele pocit, že se vybírá na něco jiného?

 623. Ptakopysku,

  Ty máš ještě tchýni ? A bydlíš s ní ?
  To mnohé vysvětluje ! 😀 😉

 624. Halladine,
  nevim jestli se tomu tady už někdo nedivil, sle me připadá zajímavé že Západ raketami rozmašíruje dvě až tři střediska na vyrobua vývoj chemických zbraní a není zaznamenán žádný únik těchto látek natož nějaké oběti.

 625. Halle,
  proto nezvu nikoho domů na návštěvu. To je moje soukromé peklo.

 626. 754

  Zvlášť když se tam pravidelně dělaj kontroly, 🙂

  A navíc když ani nebyly použity žádný složité otravné látky. Teda pokud bylo vůbec něco použito ‚ale obyčejnej chlor 🙂

 627. No, ptakopysku , to máš smůlu.
  Já měl náhodou moc dobrou tchýni. Bejvalku docela štvalo, když jsem si jednou nefšiml její přítomnosti, a prohlásil, že na mém manželství je nejlepší tchýně 😀

  Bezvadně vařila 😉

 628. 754 Ptakopysku, třeba někdo přijde s vysvětlením proč tolik raket na tři cíle. Že část raket měla hlavice obsahující neutralizační látky.

 629. Stačí pár podložených úvah a z našich ministrů to dělá blbečky … o dalších ani nemluvě

 630. Schumi ad 734 – 30 tomahawků moc… víš kolik útočilo indiánů s tomahawky na jeden jediný vůz osadníků jedoucích na západ? A tradice je tradice.
  Zeman dnes na F1 říkal něco o kovbojích… 😀 😀

 631. Halladine, ad voda:můžete si dát zkontrolovat vodoměr. Pikantní je, že to kontroluje dodavatel vody ve své laboratoři. Když ukazuje vodoměr více než 20 n% chybu ( v plusu), vracejí část plateb za minulé období. Když je vodoměr OK, platíte cca 2000 Kč za test. Já to řeším druhým ( vlastním) vodoměrem připojeným hned za ten jejich. Dával jsem úspěšně testovat asi 3 jejich vodoměry, pokaždé ukazovaly víc. Zajímavé by bylo, kdyby podměřovaly – ale o tom jsem nikdy neslyšel, vždy ukazují víc.
  Když protéká záchod, je to – resp. u mne to bylo na chalupě- za 14 dní 100 kubíků. Nakonec jsem to usmlouval na to, že protékal kohout na zahradě a nemusel jsem platit stočné, čili jsem platil o polovinu míň.To mně poradil jejich technik. Chyby v odečtu se stávají,často to bývají odhady, podstatné je sledovat stav, když vyměňují vodoměr.To je poslední šance, jak na to přijít. V domě máme 5 bytů, celkem je nainstalováno našich 7 vodoměrů + náš hlavní na přívodu, a nikdy to nesedí v součtech. Rozdíly jsou fakt běžně kolem 20 %. Náš hlavní nesedí s našimi podružnými a vůbec ne s “ jejich“ na patě domu. Rozpočítávat vodu je dost horor.

 632. Dobré zas ráno… Z dnešního Macka:
  „Petrovi Fialovi, předsedovi ODS, který prohlásil:
  Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, VB a Francie v Sýrii je nutnou a správnou reakcí. Situaci na Blízkém východě nelze podceňovat a není možné nečinně přihlížet, jak se odtud šíří brutalita, násilí a chaos, který nás všechny ohrožuje.
  Pane předsedo, není nejvyšší čas Občanskou demokratickou stranu přejmenovat? Nejen já, coby jeden z jejích otců – zakladatelů, ale mnoho dalších bývalých členů a příznivců (a jistě i mnozí současní) nejsou schopni Vámi hlásané postoje a názory s touto stranou a jejími kořeny ztotožnit.“

  A to jako proč? Vdyť ta zkratka je dokonalá – Ovčanská Doprdelelezoucí Strana

 633. Dobré ráno vespolek,

  Šumaváku,
  na BBC už je výpověď dívenky po chemickém zásahu
  http://www.bbc.com/news/video_and_audio/headlines/43776015/syria-chemical-attack-girl-seen-in-hospital-video-speaks

  PeSi,
  na aktuálních konfliktech už běží docela zajímavá debata na téma „podněcování k válečnému zločinu“ resp. vlastizrada… pan Fiala by si měl počíst, než bude něco deklarovat. OSN i NATO mají uzákoněno, že spory se mají urovnávat mírovou cestou…

 634. Jirko,
  dík za rozsáhlý komentář. Myslím, žes mi dost pomohl-

 635. 764 Ano, a nejen to, viz 718. Ovšem z praktické příčiny se nevztahuje na pachatele příliš mocné, mocnosti a jejich reprezentanty a jejich vazaly. Dokud nejsou poraženi.

  759 quivisi, to sice je pravda, ale nevadí. Jsou to ministři.

 636. 763 ano, z mého pohledu velmi inspirativní.

 637. 764 Ano, shodou okolností pozorovala celý útok a je na ní vidět jak je z toho ještě v šoku…

 638. 2 Petr Kunetka – tato praxe u soudů již dávno je… No a navíc, soud ještě nabude přesvědčení (tedy, vyrazí se názor…) Vše dle principu: Stojí, stojí, ale kdyby seděl, stejně by nepustil, já je znám!

  Jinak, že je Neff, PaH-BŽ pračurák, bylo jasné už dávno… Ale dnes se překonává… Zraje nám chlapec jak víno… Nadšený komunista co nadšeně rozkradl Mladou frontu a dnes stejně nadšeně leze do prdele EU – ani nožičky mu nekoukaj…

 639. 751- Matzurko, církev nemá stát, má působnost po celém světě, sbírky se pořádají celosvětově a bývají často na akce mimo republiku.

 640. Jo, já se tu zmínil o tom, že starostka vydyndala z EU dalších 5 a něco melounů 🙂
  Vysadí zaně 8 hektarů lužního lesa 🙂
  Nejehličnany – duby, buky atd.

 641. 770

  Já vřera slyšel o té sbírce mluvit kohosi od té církve, a má jít o peníze na stravování uprchlíků v Sýrii.
  Peníze se maj odevzdat partnerům v Sýrii, o jaké partnery má jít , nebylo řečeno.

 642. A pobavil jsem se 🙂
  Existoval web dotačni-parazit.cz, a moje vesnička nestředisková v něm byla zmíněna.
  Ale ten web už neexistuje, ale v archivu lze něco najít 🙂

 643. Poznámka z aktuálních konfliktů

  Spíš mě děsí že Trump chtěl i uder po Rusech ,ale co mě děsí ještě víc že Mad Dog Mettis od kterýho bych to čekal že mu to odkývne mu to rozmluvil

 644. Dobrý den. Naše peníze trochu pomáhají na Ukrajině, na hranici „lidových republik“, trochu v Turecku u uprchlických táborů. Skoro to nestojí za řeč, je to spíše povzbuzení místním, že v těch průšvizích nejsou sami. Lepší než tam posílat SA-58

 645. Halle: proč Varšavjanka?:
  Эти лодки также часто называют «Варшавянка», так как первоначально предполагалось оснащение ими ВМС стран Варшавского договора.
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B8_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B0_877_%C2%AB%D0%9F%D0%B0%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%81%C2%BB

 646. Díky, nickname,
  jsi dobrý. Asi totak bude, Poláci i Rumuni mají po jednom kousku dodnes.

 647. Jedine doplneni je, ze skutecnost, ze mezinarodni pravo uz je passe, neni novinkou a Rusko ji bez skrupuli vyuzilo.

 648. Petře,
  pro Rusy je především nepředstavitelní, že by bylo něco, co Amíci můžou a oni ne 🙂
  ˇˇCímž mezinárodní právo skončilo.

 649. (781) Jestli ono to mezinárodní právo nebylo vždy fikce, čehož mimo jiné i Rusko pod všemi svými historickými názvy využívalo dle potřeby a možností.
  (783) Zemana potřebuje, EU a USA také …

 650. Matzurko,
  Babiše je mi skoro líto, zlášť pokud bude muset vzít podporu komoušů a SPD.
  Ještě k tomu odporovat NATu a EU……To už by vůbec nevydržel.

 651. AK, kdyz tak clovek cte Atlantickou chartu… Zjevne uz to je passe.

  Zrovna jako stat stredni velikosti v zajomve oblasti nekolika mistnich mocnosti a alespon jedne supervelmoci bychom nemeli nad porusovanim mezinarodniho prava tak jasat…

 652. nickname,

  je mi líto, v pátek odešla. Za 300.
  Zbavil jsem se jí přes Bazos.

 653. (787) Petře, jásat a reálně hledět, to jsou dvě různé věci. Atlantická charta je právo asi tak stejně, jako Budapešťské memorandum. Pokud tomu státu stredni velikosti v zajomve oblasti nekolika mistnich mocnosti a alespon jedne supervelmoci něco pomůže, budou to smlouvy a spojenecké závazky. Sice ani to není jisté (viz Mnichov), ale nic lepšího není. Mezinárodní právo zaručeně ne, ať už je to cokoliv.

 654. I smlouvy a spojenecké závazky jsou součástí mezinárodního práva. A smlouva NATO je postavena tak, že žádnou garantovanou pomoc neobsahuje.

 655. No, atlanticka charta, charta osn a budapestske memorandum jsou dokumenty sakra jine pravni sily.

 656. Takové právní síly, jakou má ten, kdo by je hodlal vynutit.

 657. Budapestske memorandum je nezavazny a neratifikovany car papiru. Neco jako slib Gorbacovovi, ze se NATO nebude rozsirovat na vychod.
  Proto je i nesmysl srovnavat Ukrajinu a CSR v roce 38 – my jsme meli plnokrevnou alianci s Francii.

  Ale to je jedno, vracime se zjevne do doby pred Videnskym kongresem.

 658. Ten slib Gorbačovovi je občas zmiňovaný, ale nedoložený. Mimo to, pokud už by existoval, jaký ohled by bral na přání zemí, chtějících vstoupit?
  Mírový rozpad SSSR podle dosavadních hranic byla taky dohoda, tak dlouho, dokud byla vůle ji dodržovat. Zase bez možnosti vynucení dodržování.
  Ano, měli jsme alianci, ale neměli jsme nic, čím ji vynutit.
  I ten Vídeňský kongres byla jen dohoda, platící tak dlouho, dokud byli účastníci ochotni ji dodržovat. A neberoucí ohled na ty, kdo se jí neúčastnili.
  Možná že bude nějaká taková dohoda uzavřena i v současnosti, možná ne. Bude-li, bude platit zase jen tak dlouho, dokud to bude většině vyhovovat.

 659. Svata ne, Honzo… jen jeji casti. Nektere casti se nam totiz nehodi 🙂

 660. [797] Jasně, to je tak nějak implicitní. Pro někoho závazná, pro někoho, zejména signatáře jiných lejster a jich kamarády max doporučení.

 661. AK, jsem trochu dozadu. Bylo potvrzeno ze stranu US ministerstva zahranici, ze slib fakt padl. Jestli Te to moc zajima, dohledam to.

  Jinak mas samozrejme pravdu, ale pravdou je, ze existuje neco jako „mira dorzovani mezinarodnich pravidel“… A v case se meni, obvykle klesa s rustem napeti.

  Jak jsem uz psal, okupace Mandzuska vedla k tomu, ze Japonsko vicemene vykopli ze Spolecenstvi narodu. 6 let nato anexe Abysie ani nestala za vetsi diskus.

 662. AK, tomuto zdroji doufam verit budes…

  https://www.nato.int/docu/review/2014/Russia-Ukraine-Nato-crisis/Nato-enlargement-Russia/EN/index.htm

  „Some statements of Western politicians – particularly German Foreign Minister Hans Dietrich Genscher and his American counterpart James A. Baker – can indeed be interpreted as a general rejection of any NATO enlargement beyond East Germany. However, these statements were made in the context of the negotiations on German reunification, and the Soviet interlocutors never specified their concerns.“

 663. Mimo to, pokud už by existoval, jaký ohled by bral na přání zemí, chtějících vstoupit?

  Jedna věc je, že někdo novej vstoupí do NATO.
  Druhá věc je to, že na jejím území jsou či nejsou základny ja vojska jiných členských států.
  Myslím trvale. Manévry jsou cosi jiného.
  A toho se právě týkal onen slib Gorbačovovi.

  jenže , sojuz se rozpadl, Rusko šlo ekonomicky a vojensky cu grund, takže s tím nemohlo Rusko nic dělat.
  Ale nedělejme si iluze, to , že se smlouvy dodržovaly jen pokud se to zůčastněným hodilo, není vůbec nic nového.

 664. 🙂

  Závěrem mě napadá, co bychom jako obyvatelé planety země dělali, kdybychom na tajné nahrávce uslyšeli: „ Ahoj Donalde,“ „Ahoj Vladimire.“ „Vy jste největší producent ropy, my jsme druzí, co kdybychom na sebe udělali bububu třeba v Sýrii a necháme vystřelit cenu ropy?“ „Fajn beru a kolik to hodí?“ „My zaplatíme stávkující učitele a vy zvednete důchody.“ „ Domluveno“.

  Já vím, pan Kořenský byl dřív 😀

 665. (801) can indeed be interpreted – krásná formulace. Živě si představuji, jak by byla přijata v dnešní době na některou dnešní situaci. Každopádně, něco nejspíš řečeno bylo, o tom nepochybuji. Jak si to kdo vyložil … Moje největší námitka je, že by to vůbec nebralo ohledy na přání jiných států, takové to klasické „o nás bez nás“.
  (802) Já jsem iluzí poměrně prost. Zvláště pak oné, jak všichni darebáci nepřemýšlí o ničem jiném, než jak zničit hodné Rusko. 😛

 666. Mám dojem, že někteří komentátoři se řídí úslovím „Vy zase bijete černochy“, jenže recipročně a nemají pro to obdobný stručný výraz. 😉

 667. 804 – Kazdopadne, kdyz i NATO priznava, ze neco takoveho ministri zahranici rekli, tak na tom ais neco bude. O nas bez nas… Tak to velmoci delaji odjakziva, viz treba Jalta…

 668. Quivisi, to musi bvt v te Syrii pitomci, kdyz na vyrobu chloru potrebuji tak velky vyzkumak…

  V;lastne, vzhledem k tomu, ze vsichni vedci, inzenyri a doktori prchli do Evropy…

 669. 807 podle těch fotek soudě, tak ty baráky před bombardováním byly nic moc. Snad i prázdné. Než rekonstruovat, radši zbourat. A když zbourat….

 670. „Ahoj Tati, tak jsem to zařídil. Bude to stejná parta která Ti loni zryla zahradu.“

 671. (808) Jistěže dělají, akorát míra posouzení špatnosti se liší dle posuzujícího i jiných okolností. V případě Mnichova je to odsuzováno jednoznačně (hlavně námi), v případě oněch hypotetických slibů Rusku už odsouzení tak jednoznačné není, ani zde, ač se nás také týká.
  (812) Zřejmě se někdo domnívá, že čím dražší, tím větší vejvar. Lafferova křivka neznámou věcí.

 672. Dobré zas ráno… Tak ten včerejší deštíček kvitovalo s povděkem několik kolegyň a kolegů – že to konečně přispěje ke spodním vodám… Pěkně „tichej, drobnej, vsakovací“ – a hlavně, celej den… Dnes je tak akorát příjemně chladno, 10 celaskona… Ale asi se vyjasní, ptáci řvou jak protržený…

 673. Jinak, v sobotu byl u mě Míla, poseděli jsme chvilku na zahrádce při troše „dvou cizinců“ a koukali jsme, že už vyrazili i netopejři, lovit hmyzáky…

 674. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2452030-trat-u-karlovych-varu-bude-po-sesuvu-bezpecna-do-tydne-oprava-propadle-koleje-ale
  Dobré ráno. Možná si pamatujete, že jsem chtěl aby stát zajistil dvoukolejné elektrifikované tratě mezi krajskými městy. Chtěl jsem moc. Nemusí být dvoukolejné. Nemusí být elektrifikované. Už by mi stačilo, aby fungovaly jako za císaře pána, kdy ještě byly soukromé.
  Radši nebudu specialistům z ministerstva dopravy říkat, že do Prahy se můžeme dostat i jednokolejkou přes Plzeň. Aby nezkoušeli naší zpovykanost.

 675. Co se týče silniční dopravy. Stát musí zajišťovat základní silniční síť. Dovedete si představit, že by silnice spravovali soukromníci, vybírali na nich mýto a tím prodražovali dopravu zboží a omezovali konkurenci? Dálnice K.Vary-Praha se začala stavět před 30 lety. Za tu dobu se povedlo dokončit 40 ze 120 kilometrů. Některé úseky dosud nejsou naplánované. Jestli stát s rozpočtem ve stovkách miliard staví 1.5km/rok, víte jak dlouho by trvalo soukromníkům?

 676. Fujtajbl vespolek,
  Podblanicko hlásí jasno, bezvětří, 9°Celaskona, co se ptáků týče, potvrzuji PeSovo pozorování. Včera semo tamo mžilo, déšť veškerý žádný, jak tomu bývá u mraků jdoucích od jihu. Nepršelo ani na těžce zataženém Havlíčkobrodsku, kde mi bylo se flákat přes den. Zíraje v pravé poledne z Lipnického hradu do takměř podvečerního šera na mračna plazící se po vrcholcích kopců, začal jsem tušit, jak kolega Mácha přišel na tyhle verše:
  Dál blyštil bledý dvorů stín,
  jenž k sobě šly vzdy blíž a blíž,
  jak v objetí by níž a níž
  se vinuly v soumraku klín,
  až posléze šerem v jedno splynou.
  S nimi se stromy k stromům vinou. –
  Nejzáze stíní šero hor,
  tam bříza k boru, k bříze bor
  se kloní.

 677. Nickname,
  ovšem i ten císař pán nakonec všechny ty soukromé železniční dráhy zestátnil 🙂

 678. A problém se stavbou dálnic spočívá častečně v problémech s výkupem a se zelenými idioty, kteří skoro každou stavbu dávaj k soudu.

 679. Podle mě zelení idioti, stavební firmy a právní kanceláře tvoří jednotný a nerozborný mechanismus sloužící k čerpání peněz ze státního rozpočtu. Takový finanční trkač, řekl bych.

 680. 818

  Břízo, zanech snění ,
  svět takovej není,
  Přišli dělníci se sekyrou na plíci,
  bříza vrávorá,
  bude závora pionýrského tábora.

  Měli jsme v ročníku jednoho písničkáře, tohle byla písnička o lásce jedno krásné břízy, které padl do oka jeden habr ( co byl nejvíc chrabr 🙂 )

  Ovšem ten habr byl chlívák, co tu břízu zneužil 🙂
  Moc víc si nepamatuju 🙂

 681. AeroKarle,
  pravda. Bež ŘSD by celý mechanismus neťokal

 682. 822- Halladine, slyšel jsem rčení ….kámen cihlu. Ale “ habr břízu“??? Nerodí se tu nové úsloví?

 683. Dobré ráno vespolek,
  potvrzuji ranní krásy – leč manžel vracející se z daleka volal z mnichovského letiště, že je tam dopravní zácpa a tudíž do krásné země české dorazí Odin ví kdy. Nebo možná Thor, to podle toho, kdo je u nich přes mlhy.

  „Habr břízu“, no to bude nejen hezké úsloví, ale dokonalý jazykolam pro ty odvážlivce, kteří zbloudivší do luhů a hájů naši Kotlinky pojmou touhu porozumět drsným domorodcům, a jazyk zdejší chtít se budou přiučit (tak teď nevím, jestli jsem to napsala česky já).

  nickname,
  nojo, ale kolem Varů je jistě několiv vzácných biotopů se žblabuňkou vřídelní či jinou exotikou, a navíc jsou to Vary Ivanovy, a kdo by tam „rusákům“ stavlěl dálnici ? Sankce, ne ? Ale jinak hluboce soucítím, v ČB je to odbdobné, skoro mi někdy přijde, že obnovit „koňku“ by nebyl zas tak špatný nápad.

 684. Dobré ráýno,

  no, moc si ty soukromníky nemalujte…. Ono za císaře pána, za toho hnusnýho byrokratickýho Rakouska povolit železnici bylo asi jednodušší než dnes projednat přejezd chodníku.

 685. [824] Ta smyčka ŘSD – úřady – stavební firmy – ekopošuci – soudy by se dala rozetnout. Napadá mě několik míst.
  Jak jsem to teď napsal, tak koukám, že všechny složky si platím. Draho.

 686. maYdo,
  nebylo to za R.U. jednodušší. Dokonce bych řekl, že povolovací zařízení probíhalo skoro identicky, jako teď. Když jsem četl o tom, jak a jak dlouho se povolovala dráha z Benešova u Prahy do Dolních Kralovic, tak mi šly oči úplně šejdrem. Silně to připomíná současnou stavbu dálnic.
  Rozdíl byl pak následně v rychlosti stavby. Jakmile byla stavba povolena, následoval stavební šum svistu. A samozřejmě je obrovský rozdíl v kvalitě odvedeného díla 😀

 687. no, fakt je, že kousek od měj rodnej obce jsou una silnici v poli dvě zatáčky, takový esíčko. Dodnes nesou jméno paličáka, který neprodal a nepovolil, a tak se silnice musela jeho pozemkům vyhnout 🙂

 688. >> maYda
  Copak neprodal – on existoval i problém nekoupil . Když totiž K.k. privilegierte Böhmische Westbahn začala po mnoha peripetiích stavět železnici Praha-Plzeň-Domažlice-Furth im Wald /česky „Pořád v lese“ 🙂 / tak naopak žádala, aby obce kupovaly jejich akcie. Když nekoupily, tak se jim dráha vyhnula. Když koupily málo, tak jimi sice procházela, leč nebyla tam plánována zastávka. A když se to investorovi zdálo dost, tak i na zastávku či nádraží došlo. Pokud si dobře vzpomínám, na tohle téma napsal povídku J.Š.Baar. Končí větou „Tak jdi a kup ty hakcie!“

 689. 831

  maYdo, i tohle mělo obdobu za R-U.
  Královské město Hustopeče, do té doby na moravě docela významné, odmítlo pustit na svůj katastr nově stavěnou dráhu.
  Odskákalo si to. Zakrnělo.
  Takže kvůli tomu je nádraží nikoli v Hustopečích, ale na katastru naší vesničky nestřediskové.
  Až za první republiky postavili z nadraří v naší vesničce lokálku do Hustopeč.
  Ten nesouhlas způsobila velmi vlivná povoznická lobby.
  Bylo jim to prd platné. Čůrat proti větru nelze.

 690. halladine,
  nic nového pod sluncem. V Praze se běžně tvrdí, že neustálé změny v plánování dopravy na letiště mají na triku taxikáři.

 691. DVD,

  vůbec mě to neudivuje. Kdyby neměli vlivné zastání, asi by jim leccos neprošlo.

 692. Halle,
  zde obdobně směrem jižním Trhové Sviny. Kdysi prý měšťanstvo odmítlo železnici, no totok, takových novot nám netřeba. No tak smůla. Dnes se zajisté trhovosviňáci do hlav bijí, když cestičkou ledovou autobusy sotva projedou… Historie je holt trhlá sviňa.

 693. Takže vidět, že opravdu je blbost věčná 🙂
  Jen tehdy nebyla Zelená 🙂

 694. Jen se nevytahujte. I Valaši si takhle šlapali poštěstí. To jednu nějaký Baťa chtěl využít tradičního a rozvinutého koželužství v městě Valašské Klobouky a chtěl zde postavit koželužnu pro své závody. Protože měl na mysli i budoucí železnici i dálnici ve směru Zlín – Vizovice – Slovensko, tak to nebylo daleko. Ovšem klobučtí měšťané, koželuzi, soukeníci a papučáři odmítli a proto vyrostly koželužny v Otrokovicích, kde musel Baťa nákladě vysoušet bažiny kolem řeky Moravy.

 695. Šlapali po štěstí jenom jednou ?
  Radní v Uherském Hradišti nejdříve odmítli dráhu (a tak vláčky jezdí přes Starák a Kunovice) a pak i Baťu. To jsou mistři, ne Kometa 😉

 696. Já přidám příklad opačný. Bývalí občané mé rodné vísky před cca 170-ti lety velice stáli o to, aby přes jejich vísku vedla železniční trať. Bohužel, neuspěli, bylo by to hodně dlouhé prodloužení trati, přes zamokřené podloží a navíc v době, kdy se společnost, stavějící c.k. Ferdinandovu severní dráhu, dostala do finančních problémů. Z těch se sice dostala, ale na nějaké větší změny-prodloužení trati neslyšela. Tak si občané mé vísky alespoň vydobyli zastávku-nádraží na katastru sousední vesnice. A proč o dráhu tak stáli? Má víska byla v dávných dobých lázeňským místem, kam si jezdili pacienti léčit tichem, klidem a bylinnými koupelemi pochroumané nervy. Takže sedláci bryčkami vozili lázeňské hosty z nádraží v sousední vsi k sobě.

 697. Dano,
  pro pochroumané nervy je spíš absence ruchu vlakového nádraží výhodou… z lázní pošlou bryčku, pacoši se hned mohou začít kochat krajinou a nechat se kolébat úvozem za cupotu kopýtek… jsem se skoro zasnila 🙂

 698. Matzurko,
  tak se někdy zastav v Lednici. Tam Tě na té bryčce za nějakej obolus svezou. Anebo na lodičce- elektrickém motoráčku. 🙂

 699. 836 Matzurko, za tím byli Svinenští formani aby jim železnice nekonkurovala. Stejně si nepomohli. Co teprv selská pýcha, kdyby statky mohly vyprávět…

 700. 833 Halladine, přesně tak jako i jinde. I nyní. Taxikáři a Uber, bankovní systém, politici a kryptoměny… Ještě že nebyl cech písařů. To bychom kompjůtry neměli.

 701. Bankovní systém? Spíš cech bankovních lupičů.

 702. Halle,
  na bryčce se můžu projet i tady 🙂
  Ale do Lednice bych se ráda podívala, to zas jo. No uvidíme v létě.

 703. Lednicko-valtický areál buď s repelentem v ruce, nebo v papamobilu. Každý nesviští tak rychle jako martin tt, aby ujel komárům, klíšťatům, hovadům a další savé a žravé havěti….

 704. Je legrační, jak to člověk vnímá jinak, když má něco takového pod nosem.
  U nás třeba „Dětí, návštěva chce vidět Buchlovice a Buchlov, skočíme tam …“ – „Neeeeee, už zase Buchlov“ ?

 705. NoName,
  věci pod nosem se obvykle nenavštěvují. Můj táta, dejž mu pámbu věčnou slávu, se dožil téměř devadesátky a za celý svůj život vystoupil na Blaník pouze jednou – někdy kolem roku 1936 se školním výletem. Pak už se jeho život dělil na dvě části – vždyť už jsem na Blaníku byl a – až budu mít chvíli čas, tak se tam podívám, vždyť furt jezdím okolo.

 706. Ptakopysku,
  co na Blaníku ? Rytíři už maj návštěvní hodiny ? 😀 😉

 707. 851-tak to znám, mám to tak se Slováckým divadlem. Byl jsem tam v roce 2002 a určitě ještě někdy půjdu. Akorát nevím přesně, kdy.

  Třeba na stadion Slovácka se dostanu podstatně častěji, je totižto o dobrých 700 metrů blíže než divadlo…

 708. Halle,
  přesně tuto otázku si táta kladl 😀 😀 😀

 709. Proč zvláštním? Válka je válka, ale kšeft je kšeft. Ve kšeftě nejsou protivníci, jen zákazníci a konkurenti.

 710. 857

  😀 😀 😀
  Mayovou dekontaminovat nebudou ?

 711. To si teda fakt dělají prdel… 😀

  „Čištění se týká například Skripalova domu, ambulance a některých částí města, například restaurace a také hospoda, kde Skripalovi osudného dne pobývali. Odstraněna bude i tráva z postižené oblasti, která bude spolu s dalšími věcmi spálena.“
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/novicok-tekutina-prasek-otrava-agent-skripal-bbc-fbc-/zahranicni.aspx?c=A180417_143203_zahranicni_jn

  To jako po takový době?
  A jakpak to měli do teď zajištěný? Jestli to je takovej jed,jak tvrdí, že musí spálit i tu trávu, tak by to dávno ptactvo nebeský a brouci a jiná havěť dávno roznesli po celém Salisbury.

  Nejsem zrovna přívrženec spikleneckých teorií, ale to mi připadá, že se spíš sichrujou pro případ, že by se někdo chtěl šťourat v tom, co to vlastně bylo za jed.

 712. 857-minulý týden emigrovaný ruský expert na novičok tvrdil, že vlkost rozložila novičok a to je důvod, proč oběti přežili.
  Zdá se, že ten park je úplně suchý. Jinak by se novičok rozložil i tam ?

  Jo, a to slovo je KONSISTENCE. I vymýšlet se musí umět.

 713. ad 860 jo něco takového jsem četl. Taky tvrdil, že takhle použít novičok mohl jen blb, jenž o něm nic neví. 😉

 714. Doufám, že britští vědci tuší, co se stane, když se spálí tráva kontaminovaná rozloženým novičokem. Já bych se toho bál, co když se uvolní blbičok?

 715. Třeba v Salisbury použijí jadernou bombu, aby ta dekontaminace byla sichrovka

 716. 860

  Anglie je vůbec suchá země 🙂 Prší tam maximálně jednou za kvartál 🙂

 717. ad 863 ještěže dekontaminace bude probíhat v Británii, která jaderné bomby má. Stát se to v Germánistánu, musela by být použita bomba biomasová.

 718. Británie žádné jaderné bomby nemá, má jen jaderné hlavice na ponorkách.
  Vůbec je momentálně Británie velmoc pro srandu králíkům. 🙂

 719. 860 NoName, jenže furt blbě, protože nevysvětlil opožděnost účinku. Ledaže vylezou s tím, že to za působení vlhkosti to reagovalo s nějakým fujtalblátem z místních topenišť za účasti polétavého prachu, který jako zvětšený povrch za působení světla a přízemního ozónu působil jako katalyzátor, čímž se to rozložilo na fuj oxy carbonitro fluor prd kyano chlor dihydrohnusát, v těle metabolizovaný na trimetyl ortofosfoprd cyklonitrilfujtajblát způsobující pomalou otravu. Kteréžto vysvětlení kvalifikovaná vědecká veřejnost prohlásí za pitomost na což Theresa May bude reagovat požadavkem dalších sankcí a bombardováním Sýrie.

 720. ad místní pamětihodnosti,
  tak to jste všichni pěkná slabota.
  U nás coby kamenem dohodil – Hluboká (navštívila jsem snad pětkrát, a to i zimní okruh), tamní zoo už ani nepočítám (je hezká, jsem biolog a dítko v mladším věku velmi oblibovalo), o něco dál zřícenina Dívčí Kámen a keltské opidum Třísov, dále Zlatá Koruna, Český Krumlov (raději nepočítám, prohlídka hradozámku cca dvakrát), o něco dál Rožmberk (zatím jednou), Nové Hrady, a na opačný směr – Kratochvíle, Písek, Blatná, ještě dále Třeboň, Jindřichův Hradec, Červená Lhota, Tábor (u něho poblíž Kozí hrádek a Chýnovské jeskyně). Mnohde opakovaně, na Hluboké a v Českém Krumlově pomalu můžu dělat průvodce… to má čověk z toho, že má spoustu mezinárodních kolegů, kteří jsou ze zdejších pamětihodností u vytržení. No nevezměte je tam 🙂
  Ale je fakt, že kdyby nás to nebavilo, tak to neděláme…. mám zdejší kraj moc ráda, a úžas kolegů nad půvabem a historií zdejší krajiny mne naplňuje vlasteneckou pýchou i hrdostí. A to jsem vynechala nejvyšší kopec v okolí neboli Kleť s hvězdárnou, manžel tam chodí každý víkend, já už jen jednou do roka (a bydlím tu už přes dvacet let). A určitě jsem ještě nějaké menší pamětihodnosti a turistické atrakce zapomněla…. 😀 😀 😀

 721. Já byl parkrát v lednici s děckama, když byly malé, pak s dcerou , vnučkou a bejvalou před pár letxy. Svezli jsme se, na lodičkách prijeli a vnučka se projela na koni.
  Jo Matzurko, kdybyste se tam stavili, celkem pravidelně tam jsou jeden až dva spolky s dravci. Myslím ftáky.Na něco se jen kouká, ale drezuru předváděj taky.

 722. No jo, no, každej máme jiný zážitky… Já byla v lednici naposled cca před dvěma měsící. Na otočku autem, s plným kufrem dokumentace.

 723. Já nakukuju do lednice každý den a koukám, že maYda před dvěma měsíci naposled … ovšem autem, já k ní chodim po s vých.

 724. Já byl v lednici před chvílí. Vytáhl jsem si pivo a sejra.

 725. No jóó, tak v Lednici, vy šťourové. Kdybych to říkala v hospodě, tak to ani nepoznáte.

 726. Kombinace tatarák, pak pivo je taky uspokojivá. Zvláště po návratu z garáže, kde si člověk říká, že dokud něco funguje, má se to nechat být. A já starej blbec vylepšuju …

 727. Aha, takže zítra chodit pro jistotu rozvážným krokem, abych náhodou nepřekročila rychlost…..

 728. Halle,
  drezura dravých fťáků je tu pravidelně předváděna na leckterém ze jmenovaných hradů – a dítko to dokonce cca dvakrát absolvovalo jako školní představení, kdy sokolník se svými svěřenci dojel přímo do jejich vesnické školičky.
  Akorát dítko postupem času, neb nás téměř všude doprovázelo, chytlo alergii na zámky a muzea. Hrad ještě snese, pokud je tam mučírna. Takže při výletu na Moravu to byla Macocha a Punkevní jeskyně, a v Bratislavě zejména Děvín (brblání přes zaťaté zuby).

 729. 881

  Mučírna…
  Že by sklony k sadismu ? 😀 😉

 730. Jak to je doopravdy s jadernou sílou Ruska .. podle jednoho Ukrajince..

  http://www.armadninoviny.cz/bez-ukrajiny-rusko-slozite-strasit-svet-jadernou-valkou.html

  Dle Žirochova si Američané plně uvědomují stav ruského jaderného potenciálu. V současnosti přijatá americká doktrína Rychlého globálního úderu (Prompt Global Strike), podle níž se neutralizuje 80 % jaderného potenciálu Ruska, počítí s provedením úderů do čtyř kritických bodů: Gadžijevo (Murmanský region), Viljučinsk (Kamčatka), na letiště blízko města Engels (Saratovský region) a na základnu bombardérů v Ukrainka (Amurská oblast). Předpokládá se, že zbývající mobilní komplexy (například „Topol“) je možné zničit přesnými zbraněmi a zbytek odpálených střel zachytí systémy protiraketové obrany.

 731. 878 Karle, dobrá připomínka. Musím nechat vyměnit olej, má najeto přes dvacet. Co ulpělo na měrce vypadá jak mix s asfaltem. V servisu kam jezdím je obsazeno do května, tak se na víkend objednal na venkově kudy jezdívám. Sice bych to zvládnul sám, ale nechce se mi s tím patlat. Krom toho starý olej vypustím, ale kam s ním…

 732. Dobré ráno: Schumi: 10W40 měnit po 15.000 nebo po 12 měsících (co přijde dříve).
  Nehrát si na „longlife“. Tajtrlíci ve značkových servisech žel jedou podle doporučení výrobce.
  Olej v převodovce měnit po 100.000.
  Z kloubu mi spadla manžeta, pod auto nekoukám, tak jsem kloub obrousil. Výměna samotného kloubu není možná. Poloosa u rumunské krásky vyjde na cca 11.000 Kč.

 733. Dobré ráno vespolek,

  Halle, spíš natruc těm nudným výkladům o majitelích zámku 🙂 Mučírna na Rožmberku zaujala více, výklad byl dělaný pro děti a pobavil.

  Schumi,
  no kam asi – šrumi, šrumi šrumajdá… 😀
  https://www.youtube.com/watch?v=B-CwNVy9vwk

 734. Mňo… 15.000 je dost na hraně. Já 5W40 měním po 10.000. Ale já jezdím se starejma křápama, který nejsou zvyklý na biopaliva. Bylo mi řečeno, že černání oleje maj na svědomí spaliny z biopříměsí vymývané z válců, že s čistým palivem by proces zasvinění trval déle. Ale kdo jsem já, abych Babišovi posílal každý druhý účet za výměnu oleje k proplacení, že?

 735. Dobré zas ráno… 2 Honza ze Žižkova ad 862 – já se obávám, že blbičok se uvolnil už dávno a kontaminoval celou západní politickou sféru… To si opravdu myslej, že jsme tak retardovaní, že jim všechny tyhle bláboly sežereme? Nebo souděj podle sebe? Prdel v přímém přenosu…

 736. Vzpomněl jsem si, že za socíku se o novinách říkalo, že jsou tam pravdy (výsledky ve sportu), polopravdy (předpověď počasí) a lži (všecko ostatní).
  Myslím, že jsme se tam obloukem vrátili.

 737. quivisi,
  já už bych si nebyl jistej ani tím počasem 🙂
  O sprt se nezajímám 🙂

 738. 892 – v našem kraji jsou to známá místa, ale musím uznat, že většinou na rovných a širokých silnicích, kde se jezdí rychle. Do našich horských zatáček a stoupání se policajtům asi nechce.

 739. [888] Mně už prakticky všechnu středoškolskou chemii odpustili za dobré chování, ale tak nějak mě napadá, že pálit neznámou látku znamená, že utečou neznámé plynné zplodiny. Kdyby to třeba zakopali na speciální dobře izolovanou skládku, tak bych to chápal líp.
  Ovšem já nejsem britský vědec.

 740. ad 870 – jelikož Slunce jede na termonukleární pohon, tak aby nedošlo k záměně a nedosírným následkům, klonil bych se pro přívlastek fotovoltaická namísto sluneční.

 741. Mám motor Renault 1.4 16V, doporučený servisní interval rok nebo 15 000, před přeladěním na Euro 4 byl servisní interval dva roky nebo 30 000 (BTW, teď je takový opět u atmosférických Renaultů).
  Měním tak někde uprostřed, za rok a půl. Mám najeto 140 000 a furt to jede. Kolega teď vyhodil do šrotu Lagunu s 1.8 s nájezdem přes 400 000. Myslím, že servisní interval měl podstatně delší než doporučený.

 742. [896] Tady bych si byl nejist. Fotovoltaická mi příliš implikuje, že v tom bude nějaká elektrika. Navíc to dilema, jestli se mají použít horní nebo dolní volty.
  Možná by se dalo vymyslet nové slovo. Třebas helioekrazivní.

 743. nickname,
  já mám auto cca 15 let po záruce a najetejch 250.000. Myslím, že motor (Peugeot) má právo na častější servisní intervaly 😀 😀 😀

 744. Koukám, že jsem založil téma a to autem, kde se olej lije do benzinu. 😛 Tak si alespoň hraju s kohoutem benzinové bandy.

 745. A Rusové zřejmě pošlou do Sýrie brigádu VDV ( paragáni)z Uljanovska. Cvičej komplet, včetně kuchařů a dochtorů. Cvičení velí vrchní velitel ruských VDV.
  A další letadla , včetně Migů 31 ( rychlost 3000 km,) určené proti strategickým bombardérům s Pl raketami s dlouhým doletem.
  No…..

 746. Olej…. v benzínu babišfujtajbláty nejsou. Akorát špiritus. Ve stovce od shellu není. V létě, když je hic, můžu mixnout E85 půl na půl. Akorát mám pocit, že po nějaké době na stovku shell to jede líp. Plus přicmrndal cosi pro čištění a drobet protahoval ve vyšších otáčkách, protože pro benzíňák jezdit v dehtových otáčkách není zdravé. Tak se začal uvolňovat nashromážděný nepořádek.
  Mám od posledně nalitý longlife, to je pitomost, prý na pětatřicet, po dvaceti je to hnus, lepší je obyčejný a měnit každých deset až patnáct. To samé svíčky, předepsané obyčejné NGK, žádné vymyšlenosti. Tož tak k těm garážovým záležitostem jak nakousnul Karel. V krajní nutnosti bych uměl vyměnit sám, ale rád přispěju místnímu kovozemědělci.

 747. (902) Do Afghanistánu taky lezli po kouskách. Na pozvání tehdejší afghánské (strany) a vlády. 😛

 748. 904

  Zatím bohatě stačilo to, co tam měli. Zbytečně držet vojska v zahraničí je drahé.

 749. Aerokarle,
  v Afghánistánu odjaktěživa bydlí špatné obyvatelstvo. Stěžoval si na ně už Alexandr Veliký, Britové, Rusové, Američani…
  Sýrie je poněkud jiná. Po tom, co tam prováděly demokratické síly podporované Západem, se tam se Rusům bude mnohem lépe „cvičit“.

 750. 879 Karle, že Tě to rozčiluje. Je to dneska, místa měření jsou známa, a se svým vehiklem při spanilých jízdách většinou dovolené rychlosti nedosáhneš.
  Policajt je jen člověk, když už někde číhá, tak ve snaze nalovit potřebný počet hříšníků a ne se ze služby vracet nevyspalý a s prázdnou. Když už je aktivní tak v době a místě, kde očekává úlovky. Zvyknul jsem si na dálkové přesuny v době dopravního minima. Bez extrémního překračování rychlosti, zato plynulé.

 751. Zdá se, že dnešní úlovek pokut bude poněkud nižší, než očekávaný. Neznám situaci jinde, ale s prvními jarními dny byly zahájeny nebo obnoveny opravy vozovek a mostů. To znamená dvě zásadní omezení – nejhorší je zákaz vjezdu těžkých vozidel na silnice s opravovanými mosty a hned druhé je omezení provozu jen na jeden jízdní pruh ( na dvouproudové silnici), řízené semafory. Těžká kamionová doprava ve směru západ – východ, tedy Čechy – Slovensko, která podle Zelených neexistuje (a proto je dálnice Hulín – Púchov nepotřebná) je svedená na silnice s opravovanou vozovkou a na každých semaforech se nadrží fronta několika desítek vozidel. Ta se po průjezdu zúženým místem pohybuje rychlostí nejpomalejšího vozidla, což často bývá traktor s vlečkou, který převáží něco z jedné vesnice do druhé. Takže rychlost kolísá mezi 25 a 40 km/h. Když traktor odbočí, tak se kolona zrychlí až na cca 60 km/h bez ohledu na to, zda se jede mezi poli nebo obcí.

  A tak my tu žijeme.

 752. 908 Martine, proto se pokuty musejí nahnat někde jinde nebo na něčem jiném, třeba na lékárničkách. Až v našem kraji potkám hlídku, bude vědět že protože kdesi na chotárech…

 753. (906) No proto jsem se divil, že tam Rusové (tehdy sověti) lezli. Asi ta dávná touha po teplých mořích (pohyb tím směrem). V té Sýrii, jak kdo. „Demokratické síly“ jsou efektivně eliminovány všemi, části obyvatelstva bylo snášeti islamisty, části asadisty, nadšení asi nepanuje pro žádné z nich.
  (907) Moc mne to nerozčiluje, snad jen že nemám rád „hurá akce“. A povolenou „padesátku“, i na místech, kde nemá valný smysl, vehikl překročí snadno. Celkem vzato, proti stíhání přestupků nic moc nemám. Co považuji za lumpárnu, to jsou „akce“, kdy policajti buzerují „preventivně“, dle namátkového výběru, třeba ty lekárničky.

 754. Ad Afghánistán: nešlo jen o Rusy a Andropovovu fóbii z militantního islámu. Afgánistán patrně chtěla využít Indie proti Pákistánu.

 755. Proč tam lezli… Protože tam byla komunistická vláda, která si neuměla poradit sama.A Amíci do povstalců cpali peníze a zbraně právě proto, aby tam museli Rusové jít.
  Přáli jim Vietnam..

 756. 911
  nickname,

  to určitě ne . Přes Pákistánskou vládu šla americká pomoc povstalcům. Indové byli úplně mimo.

 757. (912) Protože tam byla jimi instalovaná komunistická vláda, která si neuměla poradit sama. 😛

 758. Je to tak, dějiny Afghanistánu i ostatních problémových zemí začínají až vznikem a angažováním se Sovětského svazu. To je potom těžké napravit, když je špatný začátek.

  Třeba taková aktuálně dosazená vláda v Afghanistánu (nebo dvě, občas z voleb vyjde i více než jeden premiér) má pod kontrolou všechny vojenské základny a dokonce i kousek Kábulu. To je zásadní rozdíl a velká změna. Zřejmě jako benefit afghánské demokracie, která je domácím vlastní a dá se říci vrozená.

 759. Tak ono překvapivě Bábur, vládce Kábulu založil Mughalskou říší a postupně expandoval směr Agra a Dilií (a jeho následovníci říši rozšiřovali, i Taj Mahal postavili).
  BTW, Velký Mogul, jak si Bábur říkal je Velký Mongol, prý byl potomkem Čingischána.

  Takže link Afganistán-Indie je. Akorát zda i opačným směrem …

 760. 919-přesně, jak píšu, před SSSR neexistoval Afghanistán, kolonialismus, ba ani války.
  To všechno až ONI.

 761. No, oni se ti afgánští komouši dostali k moci sami, převratem . Jistě, nějací poraděnkové byli, ale Sovětům se tam s vojskem moc nechtělo. A to ti afgánští komouši škemrali hodně dlouho, než jim bylo vyhověno.

 762. PetřeK,
  tak to se jistě brzy dočteme, že Rusové po chemickém útoku v Dúmě nic neuklízeli (než tam pustí OPCW), naopak tam ty sklady narafičili. Prostě lstiví jak Afghánci…

 763. 924 – ti hodní jsou astmatici a mají na to povolení, ti nehodní jsou vyloučeni pro státem organizovaný doping.

  V cyklistice – Nehodný Kreuziger byl skoro dva roky nepouštěn na start, protože jeho biopas vykazoval „prý“ výkyvy, zatímco, Froome, dopingově přistižený při loňské Vueltě, závodí vesele dál, protože je astmatik a „prý“ není důvod porušit presumpci neviny.

  Cavendish několikrát naremploval soupeře ramenem, několikrát ho dokonce shodil, což bylo na videu potvrzeno, a nic se nedělo. Vloni Sagan valil podél bariéry a Cavendish, v té chvíli znatelně za ním, spadl. Mezinárodní nestranná jury vyloučila Sagan z celé Tour de France, i když se později ukázalo, že Sagan nikoho neshodil a Cavendish se cpal tam, kde neměl dost místa. Po třech dnech vzrušení a odsuzování toho hajzla ze Žiliny se najednou všichni uklidnili a přiznali, že je v tom Sagan nevinně. Ale cíle bylo dosaženo, Sagan vyloučen a jeho šesté vítězství v bodovací soutěži znemožněno.

  Mám pokračovat?

 764. 915 NoName, jako bys nevěděl, že dějiny leckdy začínají jak se komu hodí.

 765. 2 martin ad 927 – a tak je to v té zemi se vším…

 766. (920) Afghanistán existoval, ale od britského pokusu v klidu a nikoho neohrožoval. I války a kolonialismus existovaly, ale to by se muselo vzít jednotlivě.
  (921) Afghánští komouši sami a všude jinde problémy způsobil ten zlý Západ. Tunisko, Libye, Egypt, Sýrie, Irák … 😛
  (925) A jde jim to pomalu, OPCW tam pořád nemůže.
  (929) U Halladina zaručeně, NoName spíš tématicky. 😛

 767. No a koho Afhganistan ohrožoval v roce 2001 ?
  Že se tam „muselo“ ?

 768. (932) Ta AlKaida tam byla a Talibán ji nehodlal vykopnout. Po 11.9. nic divného. Do té doby na ně v podstatě sral pes.

 769. NoName – 932 – zpětně vzato (podle hesla „po bitvě je každý generálem“) je to celkem jednoduché.

  Pokud ponecháme stranou konspirace typu „Dvojčata sundala CIA“, tak útočník byl někde mimo USA. Na Saudskou Arábii se útočit nehodilo a Usama bin Ladin sedící toho času v Afghanistánu se k útoku drze přiznal. Takže proto.

  Problém s Afghanistánem, Irákem a fůrou dalších míst byl (a dosud je) v jednom detailu který ve mně budí dojem, že president USA by potřeboval nějakého poradce právě z těchto zemí.

  Ve všech těch šarvátkách se USA chová tak, jako kdyby mělo pocit, že vláda těch zemí (Afghanistán, Irák, Sýrie apod.) je něco jako vláda v USA, v Německu nebo v Japonsku.
  Tzn. když se na ní zaútočí a vláda kapituluje, tak to znamená, že to bude obyvatelstvo respektovat, že se tam lidi seberou, srovnají pušky do jehlanců a odejdou domů k rodinám.

  Jenže ve všech těch zemích lidé uznávají spíš kmenová pravidla a tak nějak na existenci oficiální vlády spíš serou a její prohlášení berou jako víceméně nezávazná doporučení.
  Takže každého oslabení momentálně vládnoucího pošuka využije jednak skupina Mehlítů na jihu a také skupina Nemehlítů na severu a zkusí jestli by náhodou nemohla nejdřív vyvraždit Hlíty (které nenávidí kolektivné jak Mehlíté tak Nemehlíté) a pak si to vyřídít se svým hlavním protivníkem, což je (v souladu s úhlem pohledu) Mehlít/Nemehlít.

  Na tento druh poloopic bohužel zkušenosti shromážděné během konce 2. sv. války fungovat nebudou a útoky USA/NATO/Ruska budou vždy odsouzeny k nezdaru.

  Pro úspěšné vedení války v podobných končinách bohužel nestačí to rozkopat z letadel a dronů, ale je tam nutná noha pěšáka. Asi tak v hustotě 100 pěšáků na kilometr čtvereční v městech a 500 pěšáků na kilometr čtvereční mimo města.
  A až se podaří eliminovat agresivní Mehlíty, Nemehlíty a Hlíty (což je práce tak na jednu nebo spíš dvě generace), pak je možné dosadit na odpovědná místa odborníky a zavést něco jako koloniální systém.

  Jenže to by pak museli existovat lidé, kteří by to opravdu chtěli dělat, což se nestane. Neumím si moc představit, že by v USA nebo v EU bylo dost lidí, kteří by chtěli jít dělat starostu v Kábulu, poštmistra v Aleppu nebo třeba přednostu stanice v Mogadišu. 🙁

 770. Dobré ráno vespolek,
  no, mně ale pořád uniká, proč USA potažmo NATO trpí nutkavou potřebou někde ty Mehlíty a Nemehlíty rovnat podle svých představ. Pro mne a za mne ať se tam třeba mydlejí mezi sebou daších tisíc let – ale nemusí tam umírat naši vojáci. Ty bych raději viděla u nás na hranicích, pokud by se Mehlíti a Nemehlíti z čirého rozmaru rozhodli expandovat na naše území…

 771. 935

  proč USA potažmo NATO trpí nutkavou potřebou někde ty Mehlíty a Nemehlíty rovnat podle svých představ.
  Přesně
  Je to drahý, stojí to peníze a životy, a je z toho h…..
  Radovat se může akorát ten, co prodává zbraně a munici.
  Pokud se perou jen sami mezi sebou, je to výlučně jejich problém.
  Dokonce bych řekl, že pokud se budou mlátit sami mezi sebou , tak buď jedna strana prohraje, tak bude klid, anebo nikdo neprohraje, a tak nějak je to přestane bavit, nějak se domluví anebo vznikne cosi jako ozbrojené příměří, kdy každý bude sedět na své pérdeli na svém územi. Sice s kalachem v ruce, ale to nám taky vadit nemusí.
  A pokud nikdo nechce, nebo není schopen tam na léta nasadit statisíce vojáků, aby seděli v každé díře, a dávali pozor, aby se nebili mezí sebou, je lepší do nich nevrtat.

 772. Válka je mír.
  Svoboda je otroctví.
  Nevědomost je síla.

  Vše už bylo napsáno. Akorát to (ne)překvapivé přichází z jiné než dlouho předpokládané strany.

 773. Dobré zas ráno… 2 NoName ad 937 – no, já se tolik nedivím… Ne nadarmo Orwell situoval svoje 1984 do Londýna…

 774. (934) Jo, dost přesně. A jeden z hlavních problémů je domácí voličstvo. Nerado nese náklady na tu kterou válku (mám na mysli západní země), nerado snáší (alespoň jeho dost velká a hlasitá část) myšlenku, že podobné končiny prostě potřebují diktátora, kterého nutno najít, instalovat a držet v mezích. Což vede k pokusům o zavedení demokracie, zákonitě odsouzených k neúspěchu.
  (935) V podstatě z nutnosti. Dokud lépe či hůře fungují doma a neohrožují zaběhnutý řád navenek, nikdo se s nimi nenamáhá. Viz Afghanistán před instalací tamních „komunistů“, viz Irán před Chomejním, viz Sýrie před tamním povstáním, viz Egypt, viz Libyi před tamním povstáním, konec konců i viz Irák, dokud svou energii vybíjel proti Iránu, viz Alžírsko, … Když se něco moc rozšiřuje do okolí a ohrožuje hlavně ceny ropy (hlavně), je tendence to umravnit. Mimo to, zasáhnout je průser, nezasáhnout také.
  (940) Nějak tam nevidím, že by byli na místě. A popravdě řečeno, ani si od toho moc neslibuji. 😛

 775. 935 Pavle, výstižné. Ony představy vycházejí z minulosti, kdy suverénem byl panovník. Panovníci válčili válčili mezi sebou o území s příslušenstvím sestávajícím se z poddaných a jejich majetku. To bylo pokračování od dob prvobytně lidožravých a následujících starozákonních. Tento nový koncept byl založený na úvaze, že než někoho sežrat či vyhubit je výhodnější ho ovládnout a vybírat daně. To se promítlo i do „humanizace“ válečnictví spočívající v nějaké ochraně poddaných povolaných do armády a civilů. S logickou úvahou, že po vítězné válce poddaní nepřátelské strany se stanou vlastními poddanými. Takový koncept mělo i Římské impérium. Účelem bylo ne hubit, ale rozžiřovat impérium se vším všudy. Jenže s příchodem novodobého „romantismu“ kombinovaného s „národními obrozeními“ novodobou „demokracií“ došlo v „západním“ světě k oživení předešlého konceptu, který se promítnul do německého národního „socialismu“. Novodobé tak zvané „demokracie“ jsou většinou schizoidní. Na jedné straně za suveréna, místo někdejšího panovníka je prohlašován lid, tedy občané, na druhé straně přetrvává koncept, že lid, tedy dílem civilisté a dílem povolaní do armády požívají ochrany jako v době, kdy nebyl suverénem, ale poddaným. Tak zvané „demokratické“ státy pokračují v někdejší tradici, třebaže bez panovníka (který pokud kde je, je jen formálním reprezentativním představitelem státu, ne reálným vládcem). Někdejší rozumná ochrana poddaných byla přenesena na ochranu suveréna, kterým se staly. V tomto novodobém pokřiveném konceptu jako by válku vedla armáda, formálně označená, jako by šlo o fotbalový tým, hrající podle nějakých pravidel určovaných těmi nejsilnějšími. A v případě potřeby jimi porušovaných, což těm slabým není trpěno. Tato pravidla říkají, že armáda se smí potýkat jedině s armádou, kdežto civilisté jsou nedotknutelní. Kromě výjimek v případech, ve kterých se to mocnosti hodí. To znamená, že novodobě ochrany požívá ne poddaný, ale suverén. S výjimkami určovanými mocností, jejíž občané, na rozdíl od občanů druhé strany jsou označováni za nedotknutelné a útok na ně je označován jako válečný či kriminální zločin. Tak například bombardování cizích cílů jako televizní stanice, infrastruktury a jiných civilních cílů, navíc v nevyhlášené válce, je pokládáno za v souladu s válečným „právem“, útok na suveréna oné mocnosti představovaného civilisty, vedený ne „regulérní armádou“ se všemi formálními znaky, ale někým neuniformovaným s improvizovanými prostředky (protože není dostatečně bohatý aby si pořídil náležité dresy a náležité válečné vybavení pro potýkání se s reprezentatny druhé strany v náležitých drecech, s náležitým válečným vybavením, je označován za kriminální akt terorismu.
  To vyvolává otázku jak to s tím suverénem je a kdo jím ve skutečnosti je. Nevidím rozumný důvod, proč by suverén nadaný mocí rozhodovat o válce a míru měl požívat ochrany původně určené pro ty, kteří takovou mocí nadáni nebyli.
  Z mého pohledu, buď někdo je suverénem se všm všudy, nebo…..?

 776. (942) Ono to Schumi funguje v definovaných situacích armáda proti armádě, kmeny proti kmenům. Problémy jsou s asymetrickými konflikty. A jak se svět zmenšuje, počet konfliktů roste.

 777. Kolik armád může se Spojeným státy vést „symetrický“ konflikt ?

  Nebo někdo čekal, že Afghanistán nasadí letadlové lodě, ponorky, letectvo a pravidelnou armádu ?

 778. 943 Karle, jenže když kmen proti armádě, či dokonce přímo proti jejímu majiteli, navíc když odmítá pokusit se vzít nastrčeného pěšce a místo toho táhne vosou na M9, onen majitel mocného arzenálu to pokládá za nefér a za zločin podle mezinárodního práva. Protože tahle pravidla vytváří a interpretuje tak jak potřebuje on.

 779. 945 Nečekal předpokládaje, že lstivý Afghánec nemaje letadlových lodí, ponorek, letectva a pravidelné armády, potřebných k řádnému klání, zachová se podle pravidel a nechá se pokojně bombardovat. Což byl předpoklad mylný.

 780. 947-když na Rusy střílel v Afghanistánu každý strom (nebo co to tam je, každá duna?), bylo to děsně cool a doklad nesmírné svobodomyslnosti Afhánců. Točily se filmy a psaly oslavné články.

  Když teď dělají to samé Američanům, už to není cool ? Asi ne, teď se točí filmy o hrdinných Američanech, které tam sice nikdo nemá rád, ale přesto tam dělají správnou věc.

 781. Dobré dopoledne,

  „zachová se podle pravidel a nechá se pokojně bombardovat.“

  Já myslím, že je to docela v souladu s lidskoprávními trendy v právu, kdy oběť, která se brání, může být leckdy posuzována jako větši zločinec než loupežník, který ji přepadl.

 782. No ale proč v tom Afghanistánu vojska NATO trčí už víc jak dekádu ?

 783. 950 nejspíš je to baví a někde se cvičit musí.

 784. A když to daňoví poplatníci platí a volí a platí vládu, která jim nařizuje to platit…

 785. Ti Frantíci…..

  Zlí jazykové tvrdí, že ta frantická fregata z první salvy vystřelila jen část raket, a druhá salva se nepodařilo odpálit vůbec.

 786. je otázka, jestli v zastupitelské demokracii ve které je výkon moci suveréna delegován na jeho zástupce, by legitimním cílem neměli být zástupci, v konkrétních záležitostech rozhodující nezávisle na vůli suveréna a vláda, činící tak v mezích pověření. Možná, že by bylo účinné preventivně poslat příslušné straně seznam zástupců a vlády, datum narození, bydliště, kontakty, aby jestliže by měli něco proti například kvůli účasti v rámci spojeneckých závazků, projednali to s nimi v rámci jejich mandátů. Protože jestliže na sebe převzali břemeno zastupování, a prakticky tak vykonávají moc suveréna, cožpak by nebylo spravedlivé aby ho nesli celé?

 787. 953 halladine, to je pro ně typické. Nemají elektriku od Bosche.

 788. 948 NoName, spíš každý šutr. Je zajímavé, že na to, že v těch horách je prakticky kulový, je o ně takový zájem. Snaha změnit tamní poměry je marná. Buď je to projevem idiocie nebo snahy ukázat, že když už jsme tam tak blbě vlezli tak nepřipustíme aby to pro nás byl další Vientnan, čili důsledek projekce vnitřní politiky, anebo ve hře je něco velmi významného. Nepředpokládám, že je to bránění ruskému vlivu, Rusové tak už nepůjdou, už si to vyzkoušeli. Ruští veteráni Američany upřímně varovali, že je to špatný podnik.

 789. Afghanistan je tak trochu jako ten sedlak…

  Sedlákovi umře nejdřív koza, potom kráva a nakonec i manželka. Zničený sedlák si sedne na mez a běduje:
  „Panebože, co jsem provedl, že mě takhle trestáš?“
  Zjeví se mu bůh, škrabe se na bradě a povídá:
  „Já ti vlastně ani nevím, ty mě prostě tak nějak sereš.“

 790. A co se týče té oblasti, navrhnout Číně ať v Tibetu zřídí rezervaci v duchu těch nejlepších tamních feudálních tradic abychom tam mohli poslat zdejší sluníčkáře aby robotovali na klášterních pozemcích a soutěžili kdo z nich na sobě usuší kolik mokrých dek. Náklady na přemístění by byly hrazeny z vysílacích práv Tibet Reality Show.

 791. Sranda je, že ten samý Afghánec střílející z té samé duny možná tím samým samopalem na transportér na té samé silnici byl bojovník za svobodu a teď je terorista.
  Ale nepochybuji, že existují hromady teorií, které to bez problémů vysvětlí.

 792. (946) Můj názor na „mezinárodní právo“ asi znáš. Kdo na to má sílu a chuť, obvykle dělá to, co by dělal tak jako tak, jen to jinak okecává. A nejen USA.
  (947) Kterého lstivého Afghánce máš na mysli? S králem problémy nebyly, pak ovšem byl lstivý Afghánec prosovětský komunista, antisovětský antikomunista, Uzbek, Talibán, vláda , která si USA pozvala, je dost na vybranou.
  (948) Politika posle filmů? 😛
  (950) Protože nevědí, jak ven. Snahy byly, nešlo to.
  (959) Názvosloví je vždy dáno uživateli.

 793. Jak jsem psal, vysvětlení přijde, a ne že ne 😉

 794. Stáhnout vojska z Afghanistánu je jednoduché.
  Prostě odejdou.
  Nevím, jaký přesně problém by s tím měl být.

 795. NoName, já myslím, že tenkrát střílel na správný transportér, nyní na špatný transportér. Jdete na sever a jdete na jih. Netřeba vymýšlet něco složitého, obvykle stačí sympatie. Teorie jsou složité.

 796. Tak ještě jsem se nevyjádřila já. 🙂 Jako prostá děvucha z dědiny vím, že základem hodnocení nejen politické situace je zodpovězení otázky: Qui bono?
  A když si poctivě odpovíme, tak je to jasné.
  Nebo si někdo myslí, že jakýkoli president, král, císař v čele státu zná vše nebo jen to, co mu okolí sdělí?

 797. „Kterého lstivého Afghánce máš na mysli?“

  Jestli se nepletu, tak pojem „lstivý Afghánec“ se poprvé objevil v knize Patricka Ryana „Jak jsem vyhrál válku“. Ale pochybuju, že najdeš odpověď stran zařazení lstivých Afghánců do škatulek, které tehdy neexistovaly. 😀

 798. Cui bono je fajn, akorát třeba nevysvětluje, proč Asad dva dny předtím, než dobyl Dumu použil na Dumu chemické zbraně.
  Proč Putin nechal oddělat Skripala 3 měsíce před MS ve fotbale, před těmi MS ve fotbale, na kterých mu tak moc záleží.

  Pokud tedy nepracujeme s tezí, že je to proto, že je to Asad a Rusové, a oni to tak prostě dělají.

 799. NoName – kdo má největší prospěch z uvedených akcí? Komu stoupnou tržby?

 800. Amíci rádi válčej – oni to tak prostě dělají.
  \Co by to byalo za prezidenta, kdyby si aspoň jednou nezaválčil , anebo aspoň někoho nevybombardoval. 🙂
  čas a mlíko očividně maj 😉

 801. maYdo,
  správně, přesně na tuto knihu jsem chtěla odkázat 🙂

 802. A z jiného soudku. Nějak se vůbec nemluví, nepíše, nediskutuje o jedné z největších přírodních katastrof současné doby. Možná je to proto, že se odehrává na dálném východě ČR, daleko od Prahy, daleko od středu světa.
  Před několika dny mi bylo jeti starou silnicí mezi Olomoucí a Odrami – možná někteří zdejší tama jezdívali, než se otevřela dálnice. Byla to vždy krajina porostlá hustými lesy, které měly hlavně zabránit pohledu na vojenský prostor Libavá. Dnes – je to k pláči – pusto, holo, vidět do daleka, po lesích ani památka. A tak to je všude – na vítkovsku, bruntálsku, budišovsku… O kůrovci na Šumavě se psalo, diskutovalo, řešilo. O kůrovci v podhůří Jeseníků ví jen pár odborníků a ti, co tam bydlí.
  Pohled na bývalou zalesněnou krajinu – https://ostrava.idnes.cz/kalamita-kurovec-lesy-smrky-d15-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180419_396432_ostrava-zpravy_woj

 803. No, s Afghanistanem ma problem kde kdo. V roce 1842 tam probehlo velke povstani proti vladci dosazenemu Britanii… Nasledne probehly tri britsko-aghanske valky.

  Mimochodem, na nezavisleho ducha Afghancu narazi i Kipling v jedne ze svych povidek (nevzpomenu si nazev… jen motiv, hlavni hrdina rozumi zvireci reci a zvirata se bavi o pouziti zvirat ve valce).

 804. Tož oni jsou asi ti afghánci takoví….

  Velmi pravděpodobně jim je šumák, jestli jde o rusy, američany, brity nebo jejich vlastní vládu. Prostě když se to montuje do jejich věcí, je to nepřítel. Nemůžu tvrdit, že by mi takový postoj byl nějak prudce nesympatický.

 805. Je to hlína tydlecty chemický útoky 😀 😀 😀
  Syrský chlapec Hassan Diab, kterého představili ve videu organizace Bílá přilba jako oběť chemického útoku v Dúmě, promluvil o podrobnostech z natáčení.
  „Byli jsme ve sklepě. Máma mi řekla, že dnes nemáme nic k jídlu a že se najíme až zítra, když jsme uslyšeli křik z ulice. Křičeli tam: Jděte do nemocnice! Tak jsme běželi do nemocnice, a jakmile jsem vstoupil, chytili mě a začali polívat vodou. Potom nás položili na postele s jinými lidmi,“
  „Chlapec neměl co jíst, byla mu nabídnuta rýže, datle a sušenky za to, že se objeví na videu,“ říká korespondent.
  Chlapcovy slova potvrdil i jeho otec, který dodal, že ve městě nedošlo k žádnému chemickému toku.
  „Když jsem zjistil, že je syn v nemocnici, vzal jsem si volno z práce a rychle jsem tam běžel. Nebyly tam žádné chemické zbraně. Kouřil jsem na ulici a nic jsem necítil. Šel do nemocnice a viděl svou rodinu. Radikálové mu dali za účast v tomto videu datle, sušenky a rýži a všem dovolili jít domů. Můj syn se cítil skvěle,“ řekl otec chlapce televiznímu kanálu.

  Když vzpomenu podplukovníka Šenítka z vojenské katedry, dejž mu pámbu věčnou slávu, tak by mohl v Sýrii dělat demokratickým silám tiskového mluvčího: „Chemik jde ulicí a vidí uhynulé zvířata, uhynulé rostliny, uhynulé lidi, odlidštěné stromy a hned ví – tady byl podniknut chemický útok.“

 806. Ptakopysku, to jsou ty nejkrafinoavnejsi bojove latky… Nervoveparaltyicka latka 5x silnejsi nez VX, kterou clovek inhaluje nekolik hodin, nez se mu udela spatne… a za par dnu se y toho vylezi.

  A nyni dalsi cislo, bezbarvy chlor, bez zapachu a dusledku.

  Kdyby to nebylo smitne, tak bych se smal…

 807. Petře Kunetko,
  mě to maličko připomíná soudní procesy v arabských zemích, co mám načtené z cestopisů. Obžaloba přivede svoje svědky, kteří viděli pachatele při činu, obhajoba přivede svědky, kteří dosvědčí, že pachatel byl někde jinde a nekonal nic trestného. Vyhraje ten, kdo přivede víc svědků. (A líp podplatí soudce v případě svědecké plichty, samozřejmě)

 808. “Chemik jde ulicí a vidí uhynulé zvířata, uhynulé rostliny, uhynulé lidi, odlidštěné stromy a hned ví – tady byl podniknut chemický útok.”

  mně by zajímalo, co si myslí nechemik ….

 809. No tak nechemik by si možná vylezl na ten odlidštěný strom, aby se tento necítil příliš odlidštěný… Ideální stav je samozřejmě na každém stromě jeden voják bez disciplíny… Ale ti by se mohli zařadit mezi uhynulé lidi…

 810. (962) Ano, to je vidět, že nevíte.
  (972) Sluhové Jejího Veličenstva.
  (975) Jakému televiznímu kanálu? OPCW se tam ne a ne dostat a televize nemá problémy …. 😛

 811. Ale tak můžete zkusit vysvětlit nevědoucím, jaký je problém se stažením z Afganistánu ?
  Co bude horší ? Nákladnější ? Nebezpečnější ?
  Zdá se totižto, že víte něco, co jiní neví …

 812. Odchod z Afganistanu už vyskoušel SSSR. Takže snad by to šlo okopírovat.

 813. Neslo, vse se musi delat naopak… Na druhou stranu, kdyz prijde USA jako dobry napad, neefektivne okupovat afghanistan…

 814. Neefektivní je to pro daňové poplatníky.
  Pro jiné je to efektivní nesmírně.

 815. Ehm,
  televize do Dúmy i jinam lezou pořád a na vlastní riziko. OPCW na požádání, a syrská armáda i RF jsou zodpovědní za jejich bezpečnost.

 816. 🙂
  Rusko představilo v OPCW důkazy o výrobě „Novičoku“ v USA
  Nervově paralytická látka „Novičok“ byla vyráběna a patentována v USA jako chemické zbraně v roce 2015, řekl stálý představitel Ruska v Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW)

  01.12.2015 Patentový úřad Spojených států (United States Patent a Trademark Office) se dotazoval ruského úřadů, který se zabývá patenty s žádostí o kontrolu patentovatelnosti vynálezu ze strany amerického výzkumníka T. Rubina. Tento dokument potvrzuje, že ve Spojených státech byly nervové paralytické látky typu „Novičok“ nejen vyráběny, ale i patentovány jako chemické zbraně. A ne nedávno, ale před několika lety, “ uvedl Shulgin.

 817. Dobrý večer,

  vysvětlete mně prosím, čím je zajímavý Afghánistán (kromě hašiše), že tam vlády posílají svoje občany mrhat vzácnými zdroji?

  Samozřejmě vím, že tam vojska brání naše hodnoty a liberální demokracii a Putin je zmetek, tudíž tyhle žvásty je možné vynechat.

 818. zdravím!
  Pro zdejšího nevěřícího Tomáše 🙂
  https://www.independent.co.uk/voices/syria-chemical-attack-gas-douma-robert-fisk-ghouta-damascus-a8307726.html

  OPWC byla v úterý v Dúmě ostřelována-tak se členové komise OPWC stáhli-měli být na místě ve středu,neb v úterý už tam dorazili členové bezpečnostních složek OSN -údajně řekl šéf OPWC 😕

  Osobně myslím, že se stahováním vojáků z Afganistánu může být problém -asi si budu muset prohlédnout mapy, přes jaká území by museli ti vojáci klusat -pochybuji, že by je Rusové odvozili v letadlech …. 😕

 819. Ovšem, tohle je kouzelné…
  „Čtveřici obrněných armádních vozidel Pandur, která byla poškozena při nehodě v roce 2016, bude mít armáda mnohem dřív, než se původně uvádělo. Nejzazší termín oprav je únor 2019, ale je možné, že se stihnou ještě letos, uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě firma Tatra Defence Vehicle.“

  Takže jedna Škoda Fabia dokáže na 3 roky zlikvidovat 4 moderní armádní obrněnce… Tak si tak říkám, jestli místo těch Pandurů neměli koupit ty fóbie? To je poměrně slušná bojová úspěšnost – už vzhledem k poměru cena / výkon… Jeden Pandur bratru za 134 Mega, nová fóbie za necelejch 400 kilo… Není, co řešit…

 820. Ruská drzost nezná mezí……

  Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním západním útoku na Sýrii nevybuchly, byly odvezeny do Ruska, kde je zkoumají specialisté, uvedla ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na vojenské zdroje. Rusové však ze Sýrie odvezly i trosky západní techniky.

 821. 987 MP, též ten nejlepší večer přeji.
  v průletu – zkus mrknout na mapu – třeba – a na různé neodolatelné trasy produktovodů. Mmch, máš ještě stejný foun? Tedy číslo.
  Tak zase někdy. Tady je děsný ubíjející horko.

 822. (981) Vnitřní problém, prakticky přiznat prohru, vnější, čekat, co odtamtud IS, Talibán či kdo zase provede. Nehodnotím, co je lepší nebo chytřejší, konstatuji pouze, že to v reálu není tak snadné, jako pro kibice.
  (982) Ten musel. Krachoval.
  (985) Jo. Ovšem zajímavé stejně je, že ruská armáda a její chráněnec Asad bezpečnost ruské televize zajistí, ale OPCW ne. Možná bude rozdíl v tom, co ven vynese ruská televize a co OPCW.
  (987) Já bych to viděl na setrvačnost. Vlítli tam v rámci poje proti (islámskému) terorismu v období vzrušení po 11.9. a postupem času zjistili, že vletět je snazší než vyletět. O vnitropolitických náladách by asi víc věděl Dušan.
  (989) Fabie pouze iniciovala. Škody jsou z toho, jak do sebe řidiči Pandurů bouchli navzájem. I tak se mi škody jeví poněkud nadsazené a asi by se o to Šlechtová měla zajímat víc, než o vrtulníky.
  (990) Třeba to opajcují i s Whithworthy, jako Tu-4
  (991) To píšeš o Sýrii, nebo Afghanistánu?

 823. V reálu přece spousta věcí není snadných. Kromě stažení z Afghanistánu třeba utratit jenom tolik peněz, kolik dotyčný člověk (organizace) má. Platit za lékaře nebo vzdělání. Pojistit se dobrovolně. Postavit barák bez tuny papíru. Vysávat vysavačem s vysokým příkonem. Jo, kibicuje se o tom lehce. Ale realita je jiná ! Komplikovanější ! Prostě jsou tam ty faktory …

 824. Ale stejně se mi líbí ten vývoj ruských zpráv o možném chemickém útoku v Důmě:
  1. Žádný chemický útok nebyl, ani náhodou.
  2. Byla to provokace britské rozvědky.
  3. Byli to místní islamisté s dílnou v tunelu.
  Odhadl bych, že vymyslí ještě tak 2 až tři další, navzájem se popírající verze a vše dohromady to vysvětlí Halladin. 😛

 825. To jo, hlavně když to člověk srovná s informováním v kauze Skripal. Tam bylo od začátku jasné, kdo látku přivezl, jak ji aplikoval a kdy oběti umřou.
  Je to prostě rozdíl !

 826. Halladine, že se nestydíš! Nech taky někdyněco vysvětlovat Aerokarla!

 827. skimici čau, koukal jsem na mapy, ale asi nemám patřičnou představivost – na nic jsem nepřišel. Vysoké hory, zbytek pouště a stepi. Na každém kopci žije nějaký kmen nebo národ, který je nepoužitelný (s výjimkou vzájemného válčení a pěstování máku). Tudíž obyvatelstvo není homogenní, s výjimkou náboženství (20 na 80 tradiční dělení).

  Takže, pokud nejde o „héro“, tak mě nic nenapadá.

 828. IMHO měl skimic na mysli Sýrii. O té šla spousta teorií kdo všechno, odkud a kam, tamtudy chtěl táhnout trubky. Některé ty nápady byly skoro i celkem reálné.

 829. Hoši, tak ale opravdu naposled.
  Tak si třeba nastudujte TAPI atd.
  My staří latiníci bychom mohli nicméně vychováni šnekacíma lžičkama nepoužijeme idiom ~mittere margaritas ante porcos~ 🙂

 830. Telephony Application Programming Interface ?
  To už myslím nikdo nepoužívá …
  A říkáte, že v Afghanistánu se kvůli tomu válčí ?
  Talk to Microsoft vážně přehání !

 831. Taky jsem nic nenašel a ani mne nic nenapadá, co, odkud, kam a jak.

 832. Existuje projekt TAPI, Turkmenistan-Afghanistan–Pakistan–India pipeline, ale na válčení tohoto rozsahu mi tedy nepřijde dost důležitý … A ani moc reálný, abych pravdu řekl.

 833. Pánové
  třeba
  https://www.rferl.org/a/qishloq-ovozi-tapi-pipeine-afghanistan-launch/29059433.html
  ale to je buřt. Už musím běřet na gate, tak se akorát podělím o úžasný zážitek, Kytary Yamaha už nejsou co bývaly. Jsou supr když se umí vybrat a má jeden šas při zvířecké nudě při přestupování. Yamaha Trans accoustic klasika jumbo mi tak učarovala, že si jí vláčím jako nadměrné zavazadlo ssebou,
  Dřevo jak má být, ladila i v open G a i dokonce v ladění Joni Mitchell s capodastrem.
  https://www.youtube.com/watch?v=GFB-d-8_bvY
  Navíc má cosi, co snímá na baterky zvuk a jakýmsi mechanismem mechanickým to pere do ozvučnice, takže má jeden i chorus i reverb a knoflíky jsou integrované pouze bodově a nikoliv výřezem, takže je zvuk ok i bez těch triků či bez penetrací kabelem, což je ale vítané option když se dají dohromady perkuse a basa a bordel okolo.
  Po Longiness nejlepší letištní deal co se mi povedl.

 834. westíku,
  bingo. A to kvůli dalším sankcím, které USA začalo vymejšlet na RF, se RF rozhoduje, že už NATO nebude pronajímat Ruslany. Tak to ti vojáci pak můžou vzít s plnou polní husím pochodem…

 835. AK,
  a co je na tom špatně ?
  1. RF ani syrská armáda žádný útok neprovedli, tak proč by ho měli potvrzovat.
  2. ISIS sklady se už našly i jinde; měli to snad Rusové a Assádovci hlásit dřív, než to v Dúmě našli ?!
  Z nálezu skladu chemických látek nevyplývá, že jimi Assad provedl před týdnem útok.
  Na těch tlakových lahvích či co to tam našli je Made in UK, Salisbury….. 🙂 A depa se tam asi vzaly ?
  I kdyby je Assad s RF kšeftli někde na černém trhu a náležitě narafičili, tak to v podstatě dali západní propagandě hezkého fleka. Jak vy k my, tak my k vy.
  No, a jsem zvědavá, jaké stopy po údajném útoku chlórem budou po více než týdnu detekovány… i kdyby k úniku chlóru skutečně došlo.

 836. (1005) Vzhledem k tomu, jak dlouho a kdo všechno už tam válčí, vzhledem k místním zvyklostem a ochotě k válčení, vzhledem k cenám a dostupnosti produktu, to TAPI asi nebude hlavním hybatelem.

 837. (1008) Špatně asi není to přesné slovo. Spíš takové, pozoruhodné.
  1. To nevíme, zda neprovedly. Každopádně tvrdily, že žádný útok nebyl.
  2. Najednou byl, ale byla to britská provokace.
  3. Když pro ni asi nebyly žádné důkazy, byli to najednou povstalci
  Ten zbytek, kdo „našel“? OPCW pořád v Damašku 😛 Což je nejspíš asi ten důvod, proč tam pořád dřepí. Aby nenašla. Celkem vzato, připomíná to MH 17. Tam se taky teorie v Rusku rodily jedna za druhou … jedna nesmyslnější než druhá.

 838. Ježíši AK,
  dyť to je všechno jak hádání Prahy s Kutnou Horou.
  Propaganda a kecy z obou stran, jde jen o to, kde víc křičí a bude mít poslední slovo.
  Viz kauza Skripal.
  A o MH17 doporučuji přečíst něco odbornějšího než je zpráva vyšetřovací komise – ta totiž vědomě zamlčuje nepohodlná fakta a neuvádí fotky z místa tragédie, které by jaksi rozporovaly jejich závěry. Ono to pomalu leze na světlo boží, a na opolčence a RF to fakt nevypadá, ale nesmí se to říkat nahlas…
  BTW, při hledání viny – je to docela jednoduché, Ukrajina měla zavřít letový prostor nad územím občanské války dnem, kdy Kyjev zjistil, že jim opolčenci sundali vojenský letoun (ovšem nikoliv Bukem). Ne tvrdit, že jde o teroristickou akci… V tomto ohledu jsou letové zákony jasné.
  A jo, tyhle informace mám z blogu aktuální konflikty, nicméně dost lidí tam píšících jsou zjevně „od fochu“, takže jim docela důvěřuji.

 839. 1005 skimici, kdyby šlo koupit to hraní, pak kytara může být i z bedničky od syrečků.

 840. 999 Modrej, kouzlo může být v tom co není vidět. Jak jistě znáš od nějakého klasika.

 841. A k chemickým útokům bych ještě připomenula, že ten první, kvůli kterým je Assad označován za netvora, provedl někdo mimo Assadem ovládané území – dle odborníků z MIT (dokonce to dost pravděpodobně vypadá na Turky, naše NATO spojence).
  A od té doby Assad „použije“ chemii vždycky, když vítězí… tomu mám věřit, jo ?

 842. (1011) No ano, ovšem, propaganda a kecy z obou stran. A je zde socialistická dělba práce 😛 , na upozorňování na tu západní je zde několik zapálených talentů, tak dodávám i tu ruskou. Mám s ní dlouholeté zkušenosti. AD MH 17, nepouštím se do rozboru nedokazatelného, jen jsem upozornil na stejný modus operandi, vypouštění proudu navzájem se popírajících vysvětlení nějakého průseru. Trošku mi to připomíná cikány, ti postupovali stejně, když na ně něco prasklo. No a lidé „od fochu“, to je dost dobrý zdroj, pokud člověk zná, jak k tomu fochu přišli. Věděl bych o některých, kterým bych nevěřil ani pozdravení (zcela bez ohledu na to, zda jsou v konkrétní věci pro či proti).
  (1014) To záleží na Tobě, zda máš či nemáš. Nebo spíš, zda chceš nebo nechceš. Já jsem spíš pochybovač.

 843. Matzurko – 935 – Nejsem president USA ani vládnoucí činitel v EU, ale osobně jsem si za ty roky vypracoval takovou soukromou teorii.

  Podle mého názoru jde o kombinaci určité dávky naivity (ve smyslu – budeme konat dobro a pozvedneme pohany) a značné dávky historicky prověřené zkušenosti, že s bandou rozhádaných a nedemokratických poloopic se blbě dělají kšefty.
  Takže bandě neorganisovaných hadrníků prodáš leda Kalašnikovy, protiletadlové rakety Stinger a možná nějaké ty iPhony.

  Zatímco když v nějaké takové končině zavedeš demokracii, tak jim můžeš dlouhá desetiletí potom prodávat nejprve obnovu infrastruktury, technologické celky, právní služby, všelijaké poradenství a technologie a know-how na těžbu surovin a tak.

  No a pak jim postupně (když už mají tu infrastrukturu a těží ty suroviny, co od nich budeme lacino nakupovat) můžeš prodávat auta, domy, hypotéky, počítačové sítě, zabezpečení těch počítačových sítí, oblečení, kafe do kelímku, krájený chleba, klimatisace, televizní show, víno, koňak, kafe bez kofeinu, sojové latté, elektromobily, prostředky na hubnutí, prášky proti stresu, leštěné prdy a vůbec všechny tyhle drobnosti které tvoří to, čemu říkáme „civilisace“.

  Koneckonců, v Německu, v Japonsku a o něco později ve východní Evropě to fungovalo, takže by to mohlo fungovat i v jiných končinách. Je to jistá setrvačnost v myšlení a neochota obětovat již vynaložené investice…

  S tím může korespondovat koneckonců i ochota importovat jistou část poněkud podnikavějších a/nebo inteligentnějších poloopic sem k nám s vírou, že se je podaří umýt, nakrmit, ochočit a posléze poslat zpět jako „elitu“ – třeba ve funkci poštmistra v Aleppu nebo starosty v Kandaháru.

  Akorát se tak nějak někdo spletl a domníval se, že jsou ve své víře zhruba stejně vlažní jako již civilisovaný svět a že během pár let pochopí, že půjčovat na úrok je fajn nápad. Jenže to se nestalo….

  Ale jak píšu, je to jenom moje soukromá teorie a skutečným důvodem může být klidně to, že v těch zemích je celkem hezké počasí. 🙂

 844. No a druhý důvod je pochopitelně ten, že od konce 2.sv. války uběhlo už víc než 70 let a víceméně nikdo v našem civilisačním okruhu (včetně bývalých socialistických zemí) už neví co je to opravdu mít hlad.

  Díky tomu, že jsme dokázali dovést přeměnu ropy na potraviny (říká se tomu moderní zemědělství) víceméně až k maximální možné účinnosti, nemusíme se starat o to, co bude zítra k obědu. Tím pádem vznikl obrovský nadbytek volného času pro opravdu velkou spoustu lidí a co budeme namlouvat, hrát si na Spasitele je poměrně oblíbený způsob trávení volného času. Člověk má tak nějak pocit, že ho to vnitřně povznáší a stává se lepším, minimálně sám ve svých vlastních očích… 🙂

 845. Obecně vzato, tenhle spasitelský komplex stál na počátku všech moderních trablů. Ono vyhubit virus pravých neštovic a pomocí DDT skoro zlikvidovat malárii v Africe se taky jevilo ve své době jako takový dobrý, povznášející nápad a ti lidé, kteří to tehdy dělali, měli bezpochyby pocit, že konají Dobro s velkým „D“.

  Ti, kteří měli tehdy pocit, že to není až tak dobrý nápad, že se tam lidé budou bezstarostně množit a že když zlikvidujeme přirozenou regulaci počtu jedinců v těch končinách, tak to bude problém, byli zcela zanedbatelnou a nevyslyšenou menšinou. Tedy v tom lepším případě. V tom horším případě byli za vyvrhele a naprosté pitomce.

 846. 1017 Pavle, mám stejný názor. Tohle je vymýšleno lidmi, kteří se mají příliš dobře a mají hovno co na práci.

 847. Ale jak tak koukám do přehledu aktuálního dění, tak národem hýbou mnohem přízemnější starosti. Konkrétně tedy tuba červené barvy uvízlá v pneumatice traktoru, která zanechává na zemi tečky pravidelně vzdálené 2.8 metrů (nebo kolik vlastně).

  Jak proboha může dítě v deváté třídě (jednalo se o přijímačky na čtyřletá gymnásia) váhat déle než cca. pět sekund, než se mu vybaví vzorec pro obvod kružnice ve vztahu k jejímu poloměru ???

  To ta děcka neumí počítat nebo neznají pojem „traktor“ a neumí si to představit ?

  Faktem je, že kolem výuky matematiky ve školách je obecně hysterie, způsobená patrně Damoklovým mečem státní maturity z matematiky, která má nějak, někdy, přijít.
  Mladá chodí na matematicko-fysikální gympl do septimy a letos poprvé dostali všichni studenti v den přijímaček volno, protože na školu se hlásí do osmiletého studia 380 dětí a limit pro přijímačky je max. 17 dětí v jedné učebně. No a škola otevírá jednu nebo dvě třídy, takže budou přijímat cca. 30 nebo 60 dětí.
  Pro ilustraci, když tam kdysi mladá dělala přijímačky, tak se hlásilo cca. 90 dětí a brali jich 30.

 848. Dobré ráno vespolek,

  nojo, ale já si na Spasitele hrát nechci, ani to nechci sponzorovat, tak proč se musím účastnit. A když strana, s níž se cítím kulturně spjata, dělá tu propagandu debilně a hůře než ta druhá, tak mne to dost štve.

  Co se týká malárie – no, dokud to promořených oblastí nedorazili kolonialisti, tak jim to asi bylo fuk. Takže touha po vymýcení problému padá na hlavu bílého muže… opět.

  A když se dcera hlásila na osmiletý gympl (teď je v kvartě), tak přihlášených byo 150, brali 30. Podle těch narůstajících čísel – radujme se, populace narůstá 🙂 Což ale vím už déle, neboť si pamatuji jak přecpanou porodnici, tak dusno kolem přijetí do školky a posléze školy blízko bydliště… ten trend je ještě pořád citelný.
  Jsem zvědavá jestli se to odrazí za cca 4 roky u studentů VŠ, jestli bude lepší výběr a na zdejší fakultu budou přijímání spíše ti, co u maturity z biologie nedostali čtyřku…

 849. A ještě mne tak napadlo,
  oni jsou ti současní Spasitelé hlavně stiženi pocitem vlastní nadřazenosti… a produkty elitního a jistě velmi drahého školství… ?!

 850. Matzurko , s tou populací to tak horké nebude..
  Když jsem dorazil do mé vesničky nestřediskové v roce 93, byla tu ZDŠ s dvěna třídami pro každej ročník. Dnes je tu malotřídka s asi do 40 dětí, možná míň.
  Tvoje porodnice možná byla přecpaná, ale fůra dřívějších se zavřela… I v Hustopečích…

 851. 1021 Matzurko, poměr 150:30 je ještě ucházející. Můj nejstarší vnuk dělal přijímačky na osmiletý gympl letos a ten poměr byl 300:30.

 852. Halle,
  tak to asi u vás není zas taková země zaslíbená… v naši vsi kdysi byla malotřídka na zavření. Dcera už chodila do regulérní pětitřídní základky, a teď už je nově přistavěna i budova pro druhý stupeň. Lidi se sem stěhují z ČB, staví se tu o sto šest.

 853. Dano,
  jo, je to dost… divné. Už při tom dřívejším poměru jsem se divila, proč tedy nezvýhodní třídy osmiletého gymnázia – totiž, do prváku se hlásilo 120, brali dvě třídy, takže 60. A takhle to je pořád – zájem do primy mnohonásobně převyšuje prvák, tak proč nevezmou dvě primy, a jen jeden prvák…

 854. Matzurko, možná to berou jako moje dcera – byl to poks a buď vyjde nebo ne. Mladý to zkusí a pokud jej nevezmou ( s tím počítáme víc), tak musí zabojovat za dva roky na prestižní šestiletý jazykový gympl.
  Ale je fakt, že mnoho rodičů platilo dětem doučování – přípravu na testy. Cena se prý pohybovala kolem 7 tis. Náš Vojta se připravoval sám, tak uvidíme, jakého dosáhne výsledku. I když i dobrý výsledek nemusí při tom poměru znamenat přijetí.

 855. 1207 imho idolatry efekt a pak i záliba ve vycpaných a vystavených trofejích, Poutníci si z toho ještě kus každý urvou a vystaví doma, což pomáhá při provádění ritu, který ulevuje při obsedantně konvulsivní psychose.

 856. Matzurko,
  ostatky musí cestovat samy, protože Stropnický, který byl vybrán jako kostronoš jelikož to ve Vatikánu zná a tudíš se cestou neztratí, skončil v nemocnici – zjistilo se totiž, že má nějaký relikt páteře, takže mu páteř vyoperují, aby nepřekážela v politické práci.

 857. Matzurko,

  pokud jsou problémy s místy, tak jsou v příměstských obcích , kde se hodně staví. Kupříkladu kousek od nás je vesnička, s původním počtem asi 600 obyvatel.
  Měli agilního starostu, kterej vykoupil pozemky na okraji , rozparceloval je , rozprodal a mohutně se tam staví. jelikož je to pár kilometrů od hustopeč, na cestě Hustopeče-Břeclav, bylo to velmi atraktivní pro Hustopečáky, kteří nesehnali pozemek tam.
  Počet obyvatel rázem stoupl na dvojnásobek, a dovedu si představit, že i tam budou problémy se školkou, a podobně.

  Co se týká nás, i u nás se staví, ale ne tak moc. Nejsou pozemky. Ale máme taky přistěhovalce – 3 nebo 4 rodiny až z ostravy, a dokonce 2 Turky, co se přiženili 🙂

 858. Halle,
  ale problémy se školkami jsme neměli jen my v obci (teď už jo), ale i v ČB a širokém okolí. V Praze ani nemluvit, a jiných městech nemám info. S první třídou to tu bylo děs běs, myslím, že i tady zaznělo, že jedna městská škola nakonec udělala losování, koho s přihlášených prvňáčků skutečně přijme (a to prosím druhý stupeň této základky nemá zrovna nejlepší pověst).
  Ale spíš než porodností to bude předchozím rušením školek, kdy bylo dětí opravdu málo.

 859. 1015 – jsem rad, ze potvrzujes, ze mezi zapadni a ruskou propagandou a ohlupovanim vlastniho obyvatelstva (myslne v obou pripaech nepouzivam slovo obcan) neni principielniho rozdilu. A to je prave to, s cim se nejak ne a ne smirit. A duvod, proc to tepu vyhradne na zapadni strane – co si dela ruska vlada se svymi podanymi je mi sumak.

 860. Dobré zas ráno… 2 Matzurka ad 1027 – a to se vlastně ani neodvažuji zeptat, co to po kardinálovi ostalo…

 861. Kardinál Beran – jest mi záhadou, proč pro něj měl jet ministr zahraničí, když církve, pokud je mi známo patří pod ministerstvo kultury.
  A na Stropnického jako takového mám názor spíš negativní.

 862. (1033) Principiálního ne, ohlupování je ohlupování. Dál se nepouštím, protože ke kvantifikaci nemám dost vstupních dat, takže mám jen nějaký dojem. Tepat na vlastní straně je zajisté správné. Ovšem, taky to budí nějaký dojem, navíc, nejsem si jist, zda věci, které na sebe navzájem reagují, lze takto striktně oddělit. Já to radši beru komplet.
  Občan a obyvatel, to je taky zajímavý. Pokud by byli samí občané, tak je ohlupování prakticky nemožné. S existujícím mohutným podílem obyvatelstva je otázka, zda vlastně není nezbytné. 🙂

 863. Halladine,
  už jsem to výše psal – Stropnický to ve Vatikánu zná. Viz jedna z jeho starších činoherních rolí v divadelní sezóně 1999-2002

 864. 1038 – kdo ví, jak to bylo. Úřednice mají přehled, ten majitel trafiky je určitě nějaký lump, který se chce svými penězi obohatit na náš úkor! Sám přiznává, že musel zavřít jeden stánek – takže je to velkopodnikatel a kapitalista. Zveřejněná suma ukradeného zboží je šestkrát větší než ta směšně malá pokuta za nabourání systému EET. Přežil vykradení, přežije i pokutu – jen tak na ně. Teď budeme rozhodovat my, Krchovové!

 865. [1038] Jestli dotyčný (nebo jemu podobný) uspěje u soudu a těch 16000 + náklady + příslušenství mu vrátěj, tak
  – ta trafika zůstane zavřená
  – minfin bude v klidu
  – voliči, co to tak chtěli, budou nadávat na podvodníka, co kradl a pak se vykroutil.

 866. Jinak se mi líbí, jak paní minfin hned na začátku prohlásila zprávu za hoax, fake news a hnusnou pomluvu. Když zveřejnili protokol, tak napsala, že to bylo jinak.
  Občas přemýšlím, že z některých ministrů v demisi by se hodilo udělat ministry v defenestraci.

 867. Honzo, pravdivost spravy nema nic spolecneho s tim, zda je to fake news. Pravdivost je celkem zajimava filosoficka (a logicka) kategorie, ktera se da napriklad verifikovat ci dovodit – https://wikisofia.cz/wiki/Pravdivost

  Fake news je definovano politickym prohlasenim.

 868. Dobré dopoledne,

  jo, to hnutí „fake news “ je pro politiky skvělá věc. Cokoliv nepohodlného lze prohlásit za „fake new“, pokud možno z proruských webů.

  V zásadě bych řekla, že vesničané, informovaní o dění ve světě náhodnými pocestnými měli o tom dění větší ánung než my dnes, v internetové době, kdy sice media informacemi přetékají, ale realita se s těmi informacemi míjí v hodně uctivé vzdálenosti.

 869. Ale jinak ta soudružka na ministerstvu měla dávno vyletět už jen za to, že než prohlásila, že to není pravda, si věc neověřila.

  Nicméně pořád tu zůstává otázka, co je to za svini, že někam napráská, že nedostala od babky, co si v tej trafice evidetntně přivydělává k důchodu, účtenku na nákup nějakejch tic.taců.

 870. No, po té pokutě stouply nahlášené tržby o 100 % 🙂

 871. Kontrolor z FÚ nebo běžný kupující, udělá to proto, že to má v popisu práce nebo proto, že je „občansky uvědomělý“ – kdo je v tomhle případě větší svině?

 872. Sedmdesatilete duchodkyne jsou pekne zakerne, ze, Hale.

 873. Jo, jestli se skutecne potrdi, ze Novichok byl v USA patentovan pred tremi lety, tak se ze srdce zasmeji 🙂

 874. A vzhledem k tomu, Hale, ze zkrachoval, tak ty nahlasene trzby v konecnem dusledku spadly na nulu. Mimochodem, jak jsi OK s tim, ze ministryne lhala?

 875. Hlavně, že máš radost, Halladine. To víš, Paroubek má ty svoje miliony líp ošetřený. A že ty jeho miliony Ti nevadily a ža FÚ zatípl dva důchodce se stánkem s novinama, to je důvod k jásání. Fuj, že se nestydíš.

  Že třeba ty tržby třeba stouply proto, že lidi tam začali natruc víc nakupovat, to Tě asi nenapadne, co?

  A jak vůbec víš, že opravdu stouply o 100%? Proto, že to řekl někdo, kdo před tím tvrdil, že se ten příapd nestal a teď si kouká zachránit prdel, protože vyšlo najevo, že v tej věci už jednou lhal?