Tak proč tam vlastně chodí?

Zuzana Chlumská

 

Podle Nejvyššího soudu jsou svědectví policistů z místa činu bezcenná a nelze je brát jako důkaz u soudního líčení.

http://www.novinky.cz/domaci/326392-ministry-verdikt-nejvyssiho-soudu-vydesil.html

 Lze použít svědectví oběti trestného činu, záchranářů, paní, co šla okolo, místního opilce, ba i čertovy babičky, jen policisty ne! Co kdyby měl třeba v úmyslu poškodit pachatele a něco si na něj vymyslel? Takže pokud vás někdo zastřelí, řekněte to komukoli, jen ne policistům!

 Takový policista je, dle Nejvyššího soudu osobou naprosto nedůvěryhodnou. Otázkou je, jestli takové osobě je možné vůbec nějaké pátrání svěřit? Co kdyby, ó hrůzo, na základě vlastních poznatků před započetím trestního řízení, pachatele našel a usvědčil? Jak k tomu chudák pachatel vůbec přijde, aby ho nějaký takový policista honil?

 Ovšem, pokud se takový policista náhodou nachomýtne k trestnímu konání, je jeho výpověď brána jako důvěryhodná a tedy platná. Přiznám se, že tedy téhle kombinaci už vůbec nerozumím!!

 Co tím myslel Nejvyšší soud, když tohle vymyslel, jestli vůbec myslel?

 To jen zdravý rozum a logika, jako obvykle, dostaly na zadel!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 121 komentářů u “Tak proč tam vlastně chodí?

 1. Dobrý den. Miranda rule.
  Pokud je policista/oddělení hodnocen podle „objasněnosti“ TČ, není nestrannou osobou.

 2. nickname, no jo, ale když vidí páchat trestnou činnost, tak taky není nestranný!

 3. „Podle Válkové se prý stává, že výpověď není brána jako důkaz i kvůli tomu, že poškozený hovořil ve špatném stavu, takže jeho slova nešlo brát za hodnověrná.“

  V tom případě ale nerozumím tomu, proč jsou slova poškozeného ve vážném stavu nehodnověrná když je slyší policat a hodnověrná, když je slyší záchranář.

 4. rezy,
  ze spodní hospody – kdo vymýšlí zákazy ?
  No přece UQ (uplný qeténi) jinak též Homo sapiens idioticus, případně byrocretensis. Tyto dva poddruhy se hojně vyskytují všude, kde je dostatek zdrojů a teplíčko, vítr znají z kancelářských větráků.
  Vzhledem k tomu, co všechno se sem natáhlo po posledním době ledové, by mohli skutečně flóru i faunou zdecimovat až na holou skálu.
  O původnosti smrku v zemích českých a na Šumavě zvláště se raději nezmiňovat, zejména jde-li o monokultury.

 5. maYdo,
  farář by byl ještě lepší, ten by u soudu musel obstát se svědectvím, co si poškozený myslel.

 6. Jako obvykle, novinářský guláš, hozený do prostoru a tradovaný bez znalosti onoho stanoviska Nejvyššího soudu.

  Policista není, ani podle stanoviska Nejvyššího soudu, naprosto nedůvěryhodnou osobou. Pokud však chce státní zástupce použít svědectví policisty jako důkaz v trestním řízení, musí být ten důkaz pořízen zákonným způsobem.

  Nejsem specialista na trestní právo a cíleně se mu vyhýbám, ale nepřeju nikomu z komentujících, dokonce ani té novinářské žumpě, aby se dostali do podobné situace. Zejména, když je všechno každému jasné, každý přece vidí, že…. atd.

 7. loučím se z Ruzyně – doufám, že předpověˇpro Filadelfii – 40cm sněhu do večera, se nesplní. Čeká ještě 170km na sever…Volvo je sice severský automobil, ale že bych se na to těšil já, to tedy sotva…

 8. dusane peknou cestu a pozor na „zeleznou oponu “ 🙂

 9. Matzurko, díky. Add šunkovar. Pokud chceš doopravdy udělat šunku, musíš použít tzv. pragandu, kde už je glukoza, správný poměr dusitanu a sůl.Dostaneš ji v Masoprofitu. Dříve měl prodejnu v tržnici, ale raději si to ověř. Dávkuje se 1,8 g na kg masa. Maso před použitím nejdříve nakrájej na kostky cca 4 cm a po všech stranách je ještě pořezej do hloubky cca 2 mm. Dvě nebo tři kostky protoč mlýnkem na maso s deskou s nejmenšími otvory. Všechno sesyp dohromady, na kg masa přilej postupně při míchání cca 2 dcl vody (můžeš i více, ale to už musíš mít cit a praxi) a vyvaluj jako těsto. Alespoň čtvrt hod. Že máš surovinu připravenou k plnění, poznáš podle toho, že se ti začne opravdu fest lepit na ruce. Já ještě dávám do formy mikrotenový pytlík, který po naplnění pečlivě složím, ale nezavazuji. Jsou menší ztráty. Formu hoď do vařící vody na cca 10 min a následně vodu zchlaď na cca 80 celsiusů. Za hodinu by měla být hotová. Někdo ji po vyndání z vody doporučuje zchladit, já si myslím, že stačí ji postavit někam do studena, ale ne do mraziva. Každá reakce, tedy i denaturace proteinů, vyžaduje určitý čas, nebo jinak (teď něco pro Pesa), člověk se nemá plést bohu do řemesla.
  Když budeš dělat šunku z drůbežího(kuřecí nebo krůtí), nediv se, že bude bílá. Ptáci mají daleko méně hemoglobinu než savci. Zvěř přibarvuje, aby měl zákazník dobrý pocit. Jak je to s ptakopyskem, nevím, neb jsem z něj šunku ještě nedělal. Pokud chceš mít šunku add Rakušáci, dej do ní při výrobě dvě až tři kapky jalovcového oleje.

 10. Františku,
  díky, to je dokonalé, to bych měla zvládnout i já (v laborce obvykle pipetuju mikrolitry, ale na kila apod. a se hravě přeučím :))
  Pragandu jsem sehnala v místním železářství/domácích potřebách; přibarvovat nehodlám nic, z bílého masa prostě bude bílá šunka. Formu mám nerezovou, tekutiny se z toho moc neuvolnilo, tak snad ten sáček nebude potřeba ? Nebo je pak produkt šťavnatější celkově ? Já měla za to, že to bylo hlavně pro minimalizaci kontaktu hliníku s masem, jestli to třeba bez sáčku nechytá šedavý nádech nebo tak něco…. Jinak to ptačí maso preferuji právě proto, že z nich se „od kosti“ opravdu nesežene 🙂
  Ještě mne napadá, jestli by šlo něco provést i s hovězím, v USA mi chutnalo v pepři obalené „pastrami“… budu muset pogůglovat.

 11. Martine, dekuji a tak to nemusim zdlouhave psat. Snad jen to, ze s poluciji normalni clovek nemluvi jinak , nez s pravnikem, jako tlumocnikem. A to vzdy a za jakychkoliv okolnosti.

  Kdyz sunka tak susena a v mirnem studenem kouri ovonena a tak… Mozna je to tim, ze za komunistu jsme byli chudi a na sunku jsme nemeli a tak ji nemam vrytou v chutovych bunkach… Tak ji nemam moc rad

 12. To je dobře, že jsem informovaná, tak až mě někdo zastřelí, zavolám nejdřív advokáta a pak policii.
  Stejně ale Martine nerozumím tomu, proč, když policista vidí zločin, je relevantním svědkem, ale když tam přijde o 10 minut později, jeho svědectví relevatní není?

 13. Dušane, dobře doletťe i dojeďte . 🙂

  Matzurko, jako laik bych řekla, že na šunku se dá zpracovat jakékoliv maso. Hovězí klobáska, kterou jsem koupila na vánoce, byla výborná a přitom měla velmi málo tuku.

  Jednou jsme měli v kanclu sušené prasečí stehýnko, dostala to kolegyně a postupně jsme to okrajovali. Bylo to odněkud ze Španělska, prý se to suší asi třičtvrtě roku. mmmmm, to bylo něco…. 🙂

 14. maYdo, v Jugošce pršut, v Itálii prosciutto, ve Španělsku Jamón ibérico – perla mezi šunkama!

 15. 2 martin – děkuji za 6 … Oni to píšou v novinách! A přitom je tu spousta lidí denodenně svědky, co dokáže PaH-BŽ. Navíc, od typického pomocného chrániče radši dál… Ten dokáže akorát buzerovat a pokutovat za ptákoviny, popř. se profiluje jako silniční lapka, číhající na nic netušící cestovatele. I když připouštím, že v poslední době se najdou i výjimky…

 16. Jirko,
  směšuješ několik věcí dohromady. První, moje maminka milovala máslo právě proto, že co válečné dítko si ho v dětství příliš neužila… se šunkou za socíku je to u mne podobné. Druhá, ráda experimentuji, a když se holt něco jmenuje „šunkovar“, tak to tak nazývám, i když výsledným produktem bude něco jiného, než pravá šunka (to neřeším, jde mi o možné variace a využití dané nádoby). A třetí, na přípravu sušené ňaminky nemám vybavení, takže to z experimentování vynechávám.

 17. Matzurko, ja Ti to sam

 18. Matzurko, ja Ti to samozrejme preji, ze se bavis. Tak to ma byt a tak se to musi…

 19. PeSi, mám tomu rozumět tak, že Nejvyšší soud jako hlavní důvod, proč policejní svědectví není relevantní, uvedl, že je od policie lépe být dál než blíž? 😀

 20. Rputi, nejspíš jde o to, že je stanovena nějaká procedura, která musí být dodržena. Martin TT sděluje, že ta procedura znamená, že cosi (důkazy a svědectví) má být pořízeno způsobem, který je někde popsán. Nejspíš v trestním řádu – svědek má být poučen. Což lze zřejmě pouze v případě, že bylo zahájeno nějaké řízení – což může být Tebou zmíněných 10 minut.
  Dokonce v tom textu dokládají proč (aspoň já to tak pochopil): chlápek řekl, že mu někdo něco udělal a potom odmítl svědčit proti pachateli. Polda, který to od chlápka slyšel, to jen slyšel. Tudíž soud se na to dívá jako na zprávy agentury JPP, protože to je JPP.

 21. Modroptáku, chápu, že v případě přiznání viny musí být učiněno písemně, či aspoň nahráno. Ale proč v tom pádě není svědectví starý Babáčkový automaticky bráno taky jako JPP, kdežto policista je předem vyloučen?

 22. Matzurko, raději tam ten pytlík dej. Šunku můžeš dělat z ledasčeho. Velmi dobrá je např. z plecka,z bůčku(roláda),z výřezu z hlav, kolen apod. Ale to už chce nějakou zkušenost. Já ji pro kamarády dělal pokusně tak, že jsem zevnitř dal kolem formy den naloženou kůži v láku a vyplnil ji „těstem“ na šunku. Já ji ale vyráběl s trochu větším obsahem vody. A jak mlaskali. Můžeš to samozřejmě udělat i z hovězího nebo dokonce skopového. Ale ta chuť to není, navíc tohle maso reaguje trochu jinak a zpracování je delší.V obou případech odstraň blány a lůj.

  Jiříku, jako obyčejně. Koloběžka a trenýrky….

 23. Příklad počestné řidičky Z.C.:
  Nehoda, dítě se vytrhlo matce a vběhlo na přechod.
  Řidička Z.C. jela 35 km/h, nestačila za zledovatělé vozovce zabrzdit.
  Po odjezdu záchranky přijíždí policie. Dítě naštěstí do 14 dnů doma, zlomenina holenní kosti, lehký otřes mozku, nemá následky, za měsíc sundavá sádru.

  Policista se otřesené řidičky ptá – popište nám nehodu prosím.
  Kdybych jen tušila, jela bych pomaleji, viděla jsem matku i dítě, nešlo to ubrzdit.

  Policista do protokolu: Řidička přiznává, že nezvládla řízení, v daném místě jela příliš rychle, nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a dané situaci. Řidička viděla poškozeného, ve skupině dalších osob, svědků. Tady mi to podepište, prosím.

  … nepravděpodobné?

  PS: Hrozí řidičce postih? Jaký?

 24. Rputi, já bych řekl, že fízl je součástí mocenských složek státu, jeho post a chování je popsáno kdesi. A kdesi má nějakou právní důležitost. Takže z podstaty jeho stavu na něho nelze pohlížet stejně jako na starou Babáčkovou, řekl bych.

 25. nickname, ale to je jasné! Já se ptám na něco jiného! Proč, kruci, není vyloučená i stará Babáčková?
  Dovolím si fabulovat na Vaše téma:

  Paní Eulalie Babáčková: Pane policajt, já to viděla! Vona jela rychle! Moc rychle! Tady každej jezdí rychle! A to dítě mělo červenou bundu, vona ho musela vidět, to dítě stálo s mámou na přechodu jakou dobu, vona byla furt červená, ale to dítě se nedalo přehlídnout a byla ledovka, že se chodit nedalo….
  Resumé – soudružka Babáčková dosvědčila, že situace byla naprosto přehledná, ale řidička jela po náledí zcela nepřiměřenou rychlostí a nepřizpůsobila jízdu stavu vozovky!

  Tak kruci, jaký je v tom rozdíl?

 26. Rputi, prosím tě, neopakuj pořád ten nesmysl z novinek, že je policista předem vyloučen. Není to pravda a není to ani ve stanovisku Nejvyššího soudu. Ostatní komentátoři už pochopili, že orgán, činný v trestním řízení, tedy osoba s průkazem policisty, která vystupuje v trestním řízení, má nějaké povinnosti a pravidla. Když je nedodrží, tak se nemůže státní zástupce domáhat důsledků takového nezákonného jednání. Když je policista jen náhodný kolemjdoucí a je předvolán jako svědek, tak vypoví stejně jako stará Baráčková.

  Pro názornost srovnej případ, kdy se na vesnické tancovačce popere traktorista Josef s policistou Frantou, kteří tam jsou oba jako tanečníci, o jednu Mařku. Taková facka pak není napadením úřední osoby, ale obyčejná venkovská facka mezi občany.

 27. Nickname, presne tak… Ani slovo a nejlepsi je … Jsem v soku, chci odvest fo nemocnice, bouchl, bouchla jsem se do hlavy. Nic nepodepisovat, nebavit se ani jen tak. To rikame i deckam na KM a oni to opakuji nahlas, aby si to zapamatovali…
  Polucije neni od toho, aby pomahala, ale aby nachytala. Je to sice uvlastni, ale bohuzel, je to tak.

  Frantisku… To vis ze jo.

 28. 25 – ach jo, zase jsi to zamotala a ještě víc. Eulálie Babáčková takhle oslovuje policistu na místě nehody? To ale není totéž, jako svědectví před soudem. Nejsme na trhu, kde, jak jsem už nahoře napsal, je to každé bábě Babáčkové, jasné.

 29. martine, no endlich! Ale že ti to trvalo, než z tebe to jádro pudla vypadlo.
  Děkuji za vysvětlení – ten státní zástupec mne, pravda, nenapadl.

 30. martine, neztrácíš nějak smysl pro humor a nadsázku?

 31. Rputi, ztratil jsem ho dávno, když odpovídám na dotazy ohledně trestního procesu.

 32. nickname,
  naprosto jasné nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky. Před bodovým systémem za to byla pokuta 2.000 korun. Co na tom chcete řešit?
  Znám podobnou lahůdku, akorát okořeněnou tím, že řidička měla zlomená žebra, byla v bezvědomí a tudíž nemohla být provedena dechová zkouška. Po převozu na ARO odebrána krev s negativním výsledkem. Přesto se úředník na městké dopravce opakovaně pokusil do protokolu propašovat větu, že řidička odmítla dechovou zkoušku a byla pod vlivem alkoholu a byl děsně uraženej, když musel napotřetí protokol vytisknout bez uvedené věty.

 33. Jakykoliv urad je od toho, aby skodil a nachytaval na zdanlive nepresnosti… Tedy, nebylo to takto vzdy, ale nyni to tak je. Kdo mi bude oponovat tak je jen nepoucen a nemel tu cest…

 34. 2 Rpuť ad 19 – já nevím, co uvedl Nejvyšší soud. Já pouze četl, co o tom napsalo PaH-BŽ.

 35. technická poznámka: Připojil jsem se v Heathrow. Stránka vypadá úplně jinak. Bílé pozadí, chybá grafické dělení i postranní sloupce.

 36. Dobré odpoledne.

  tož dělat blbce nechápavce je nejlepší způsob, jak se něco dovědět. 🙂

  Takže díky, rputi, za iniciativu, aspoň jsme se dozvěděli, jak to je. 🙂

 37. (35) „Jakykoliv urad je od toho, aby skodil a nachytaval na zdanlive nepresnosti… Tedy, nebylo to takto vzdy, ale nyni to tak je. „
  Oponovat nebudu. Jen dodám, že to tak nebylo ……. když nebyly uřady.
  😛

 38. (37) To bude tím, že jezdí po druhé straně, ostrovani. 😛

 39. (40) Ale je vidět, že gender dorazil už i tam. Žádné hádání o zvedání prkýnka! 😛

 40. MP – ad 20 – třeba je problém v tom, ževětšina policajtů je nepoučitelná… 😉 😀

 41. Přiznám se, že posledním dvěma položkám nerozumím….To v tom hajzlíku chytají ryby?

  A blít budou chodit kam, když nesmí do záchoda?

  A jinak, vážení, vyrážím potomka doprovodit k vážnému životnímu kroku – koupi obleku na maturitní ples 🙂

 42. Rezy, ta to je dokonce i s pohyblivejma obrázkama …v barvě, asi pro německý OH tým.
  http://www.youtube.com/watch?v=TReQsc2uii4

  To my chceš, Rputi, naznačit, že ….když tedy se vrátím k debatě, že si neviděla ani jednu jedinou detektivku, kdy se pachatel dostal na svobodu, protože policajti udělali někde chybu? Fakt?

 43. český policajti udělali chybu ?
  Kde žiješ?

 44. jirko to mi chces naznacit ze jsi nevidel zadnou telenovelu kde se dela nekdo blbej aby se toho vic dovedel ?

  jinak to i v tom clanku pise trochu valkova a ze to je bacharska pravnicka 🙁

  Je ale podle ní třeba vyvážit stav tak, aby nebyla poškozena ani práva druhé strany, tedy případných pachatelů. Zmínila například nebezpečí zneužití pozice policisty, který by se úmyslně rozhodl někoho trestně „zlikvidovat“ tím, že ho označí za pachatele.

  „Když tedy něco změníme, musíme si být vědomi toho, že na druhé straně oslabujeme práva někoho jiného, v tomto případě podezřelého. Jednostranně to také není dobré, protože pak může dojít k tomu, že bude stíhán či odsouzen někdo, kdo to ve skutečnosti neudělal,“ konstatovala Válková.

 45. Jiřiku, nejspíš asi viděla. Ale o nutnosti měnit legislativu se tam určitě nemluvilo! 😀

 46. No, nšhccu se hádat, ale podle detektivek soudit jak t funguje v realitě se mi zdá poněkud pošetilé.

  Nákup obleku jsme odložili – jak typické. Chlapeček si měl na ten oblek vybrat finance v bance a nechal doma vkladní knížku 😀

 47. 40 to posledni je podle mne rybolov pomoci dynamitu…ten je zakazanej vsude, natoz v Soci

 48. Ty toaletní piktogramy celkem chápu. Ten poslední nejspíš znamená, že na toaletě si nesmí člověk píchat injekci, ale neupřesňuje zda se to týká heroinu, inzulínu či injekcí obecně.

  Ale přiznám se, že rybařit v záchodu by mně vskutku nenapadlo. Ale kdo ví, třeba tam mají latriny kde pod prknem s kulatou dírou šplouchá rovnou moře. To by pak dávalo smysl 🙂

 49. Ještě k tomu akátu z té minulé hospody.

  Copak akát, ten lze zakázat a pomocí motorové pily pojednat celkem jednoduše. Ale mně mnohem víc zaujalo tohle:

  “ „Pokud jde o živočichy, velmi bych uvítal, kdyby se na seznam dostal také plzák španělský, který působí velké škody v zemědělství v celé Evropě,“ dodal Poc. Velmi nebezpečná je také sršeň asijská, která se dostala do Francie náhodně v kontejneru s bonsajemi a šíří se rychlostí sto kilometrů za rok. Pro člověka i pro evropské včely představuje tato sršeň doslova smrtelné nebezpečí. Pokud se rychle nezasáhne, za chvíli může být na hranicích s Německem a následně s Českem.“

  Nějak mi není úplně jasné, jak to těm slimákům chce eurokomis vysvětlit. Číst nejspíš neumí, to by stačilo dát na zahradu ceduli „Hlemejžďům vstup zakázán“.

  No a u těch sršňů už vůbec nevím. Zkoušel někdo z těch dovedů v EK zaplácnout sršně ? On je to dost adrenalin…
  Leda že by na ně snad křičeli z dálky megafonem „Rozejděte se“, to by snad šlo. 🙂

 50. Sršeň se dá jedině uštvat: ohnat se po něm a pak ho hnát za sebou po zahradě tak dlouho, až padne vysílením.
  Následně zašlápnout.
  How simply, dear Mr.Watson…..

 51. No vida, nad čím vším se dá spravedlivě rozhořčit …
  Jako kdyby tu Loki opakovaně nezdůrazňoval: „Pořád jsem Vám opakoval, abyste nelezli na server Novinky. Ale ne, Vy si nedáte říci.“
  A zbytek již řekl Martin v (6) a PeS v (15).

 52. Rputi, a není ten běžec indický nepůvodní, invazivní druh? Aby se nám tu moc nerozběhl… 😀 😀

 53. Rputi – to já vím. Jenže problém je v tom, že slimáků je moc a takový „běžec indický“ je invasivní druh už podle názvu, takže ho v EU nejspíš divoce vysazovat nikdo nesmí. 🙂

 54. Stran ryb na WC
  i velmi mírně vzdělaný znalec hieroglyfů by ten piktogram snadno přeložil jako staroegyptskou verzi přísloví: „Kdyby byly v úrdeli ryby, nemuseli by být rybáři“

 55. Rputi,
  moc bych tomu nevěřil. Kdyby se běžec indický živil přemnoženými španihelskými plzáky, nepotřeboval by sociální dávky.

 56. ptakopysku: základ je neplést si běžce s běžencem 🙂 🙂

 57. Ale jak tak koukám na ta videa, tak na sběr slimáků je těch běžců potřeba poměrně dost.
  Aby se nakonec nezjistilo, že pro samé indické běžce není kam šlápnout, nemají (jakožto invasivní druh) v EU přirozené nepřátele a na jejich likvidaci bude nutno nasadit indické kobry nebo něco takového.

 58. Na ty podělané „kachny“ jsem taky před pár lety naletěla.Je to něco jako „živá sekačka na trávu,tedy ovce“.
  Jo, sežerou nějaký slimáky, ale současně zlikvidují celou zahradu.

 59. Pavle KOřenský, ty kachny mají, na rozdíl od zrzavých hnusáků, jednu výhodu – dají se sníst. Třeba s knedlíkem a zelím! 🙂

 60. Andy – ale tak zase je potřeba vidět ta positiva. Když přijedou přátelé na chatu či chalupu, stává se procházka po zahradě celkem jednoduchou. Stačí jít rozvážným krokem a říkat „Kachny. Kachny. Kachny. Kachny…“ 🙂

 61. No já nevím. Já bych nic, co se živí těmi slimáky nejedl. Ani s knedlíkem a dokonce ani s koprovou omáčkou.

 62. Andy, každá drůbež vám zlikviduje zahradu, když ji tam necháte volně běhat.

 63. Nozrovna běžec není vůbec dobrá kachna …radši si dám sojový plátek, než tuhle vzpřímenou bezmasou tuhou kachničku a to už je co říci. Jsem rád, že už u nás dlouho nejsou ….

  Andy, kdo to řekl, že ovce jsou výborné sekačky nelhal, opravdu srovnaj pozemek, v podstatě jakékoliv rozlohy na krásný „green“ přímo golfovej. Bohužel nejen trávu, ale vše mimo stromů. Příště nakupuj u odborníku.

 64. divano – 70 a ty cestopisné knihy fejetonů „Mazlení s vepři“ a „Valčík s babiznou“ jsou přímý následek toho pobytu na té Leningradské státní universitě ?

  Nevím, jen se ptám… 🙂 🙂

 65. Mě osobně tedy španělští slimáci na jídelníčku nevadí. Tedy pokud jsou transformováni přes dotyčnou kachnu. Podobně v klidu semo tamo zblajznu transformovanou žížalu, či myš při konzumaci domácího kuřete, nebo vejcete…

 66. Jirko, v 71 se mírně pleteš. I stromy. Naše ovce uměly bezvadně chodit po zadních.:-(

 67. ptakopysku – tak to mně vadí. Žížala nebo myš filtrovaná přes kuře nebo zelenina filtrovaná přes prase mi nevadí.
  Ale hnědý slimák filtrovaný přes cokoli (i kdyby šlo o slavíka a potažmo o paštiku z téhož) mi vadí.

 68. paní Dano, ano, to je fakt, kam dosáhnou, to sežerou. Dokonce i kůru, když se nuděj ….

 69. Pavle – 75 – a to ti vadí vždy, nebo jen když to víš? Resp.: jak poznáš, čím se pečínka na talíři za života živila? 😉

 70. No jo, Jirko, to je pak ale svízel – jak využít ovce v sadu, na zahradě? Já ten problém řeším už několik let a zatím seču vlastnoručně.

 71. 72 Pavle K., na to, že se narodil v roce 1970 a už v roce 1988 sloužil v SSSR, dost hbitej
  a názvy fejetonů, rádoby umělecké…

 72. jirko – na to bude jistě nějaká směrnice EU, aby se ovce nenudily. Vepřům se mají dávat pokud se nepletu na hraní míče (aby nepropadali trudnomyslnosti), u ovcí netuším.
  Ale kdysi dávno (bylo mně asi tak pět nebo šest) jsem viděl v TV nějaký pořad a tam ovčí babička pletla ponožku. Tak co zkusit dát těm ovcím na hraní pletací jehlice ? Vlnu si dodají samy a třeba by je to zabavilo a neokusovaly by ? 🙂 🙂

 73. Dano – v tomto případě by mi vadilo, že to vím.

 74. Dano, u vysokokmenů to nevadí. Ono taky záleží na tom, jaké dostavají jídlo a kolik ho je. Když je hlad a nuděj se na malém, kousaj do všeho. U nás není problém, protože maj jídla dost, ale máte vidět, jak to vypadá na malé pastvině u zimoviště. jak po nájezdu kobylek … někdy se nuděj a tak labzujou…

 75. Pavle K.
  ovce ještě v rozpuku je třeba dát na vychování do jihoanglického penzionátu. Podívej se na jakýkoli film od Rosamundy Pilcher odehrávající se v Cornwallu. Tamní ovce, ve filmech hrající, mají takovou kinderstube, že běžný sériový středoevropan jim svou výchovou sahá sotva po rouno…

 76. Jirko, asi záleží na plemenu. Ty naše potvory, i když měly plné jesle, vody, co hrdlo ráčí a trávu po břicha, se vždycky nejdřív pustily do listí na stromech. Měli jsme Meriny a Valašky. Jinak opravdu ze zpustlé, zarostlé zahrady dokáží udělat golfový trávník, ovšem s ostrůvky kopřiv – ty nastojato nechávají, ale pokosené, zavadlé jim chutnají.

 77. Stejně ti běžci musí nějak zvlášťmě fungovat. Španělský zrzavci produkujou obzvlášť odpudivej sliz, kterej ani z ruky, ani z rukavice nejde dolů a jiná kachna či zvíře to odmítá pozřít.

 78. paní Dano, jo, jsou to ludry vybíravé …

 79. Andy, každá drůbež vám zlikviduje zahradu, když ji tam necháte volně běhat.

  No to vím, ale netuším, jak přesvědčit ty slimáky, aby se pohybovali pouze v určeném výběhu, kde kachny nemohou uškodit. Leda přidělit každé kachně hlídače.

  A sním leccos, ale hnusnou kachnu vykrmenou slimákama teda ne:)

 80. (50) Vkladní knížky ještě existují?

 81. Andy, slimácí a šneci stejně vylézaj jen při dešti. Tak vypustit pod dozorem a jinak je mít zavřené v ohrádce. A na stehýnku pěkně propečeném opravdu nepoznáte, řím se to živilo. 😀

 82. slimaci vylezaji jen pri desti 😮 a to kde ?
  jasne na slunicko se opalovat nechodi ale jen pri desti ?

 83. PAvle, já teda sním ledacos, ale kachnu s koprovou omáčkou bych rozhodně nejedla 🙂

  Karle, tak když jsme mladýho pána křtili, tak evidentně existovaly. 🙂 Byl to dar od babičky a usoudili jsme, že nákup kvádra pro špumprnákle kolem zkoušky dospělosti je ta správná příležitost, kdy do ní hrábnout.

  Z veškerého chovaného ptactva, které nám prošlo dvorem, se ukázaly jako největší devastátoři zahrady husy. Kam se hrabaly kačeny! Fakt je, že jsme neměli nikdy indické běžce, jen obyčejný bílý kačky, ruánské kachy a pižmové.

  Španělský slimáky nežraly, tenkrát tu ještě nebyli.

  Ovce jsou mrchy a sežerou ledacos, ale vetšinou jsme je udrželi ve vymezených prostorách. Osvětdčily se na spasení příjezdové cesty po sestřihu hloží, protože jim nevadily trny a vyčistily cestu dokonale.

  Protože se bály rozevřenýho paraplete , stála vždycky hlídka se starým parapletem na konci cesty a pokud by měly zaječí úmysly, stačilo to paraple otevřít. Domu se pak nechaly odvést kýmkoliv, kdo měl v kapse kus starýho chleba.

 84. Nevylézají jen při dešti. I za krásných letních večerů, jakmile se setmi a padne rosa.
  Je to zážitek, když na nějakýho toho hnusa šlápnete a zřítíte se mezi jeho slizký kamarády. Oni sou totiž v noci docela aktivní a to asi ty indický běžci, pokud nejdou křížený se sovama moc platný nebudou.

 85. No jestli se nějakej retardovanej hlemejžď fláká po zahradě, i když neprší, to mě nechává v klidu. V množství větším než malém je lze najít za rosy a při dešti – tedy u nás na zahradě ano.

 86. (91) Jo, že šla založit, to věřím. Příležitostně popiš zážitky s vybíráním. 😛

 87. 89 sice si nemyslím,že by ty svině slizký vylézaly jen za deště, ale až budu v důchodu a třeba znova koupím barák, tak zkusím koordinovat vylézání slimáků s vypouštěním kačen, zatím jen mohu říci, že jejich úžasná schopnost je silně přeceňovaná.

 88. Andy, na kačeny už mi chybí kapacita, tak jsem to osobně nezkoušela. Ovšem jeden fakt se nedá oddiskutovat – nikdo jinej to nežere! 😀

 89. 96 já jen podotkla, že to není tak jednoduché…kromě toho, ani ty kačeny to nějak nevyhledávají, když mají jiné, tak na slimáky pečou

 90. Jaký zážitky s vybíráním?

  Kluk tu knížku dnes zrušil a prachy jsou v šuplíku.
  Jedinej zádrhel byl, že na tej pobočce neměli dost hotovosti a tak ho poslali jinam. Poněkud mně překvapilo, že nemají dost hotovosti, protože tak vysikej ten vklad nebyl, ale bylo před zavíračkou, tak už měli možná prachy pryč, co já vím…
  A kvůli tomu, že ji nechal doma a musel pro ni, jsme nestihli koupit ten oblek a dát zbytek do banky.

  To je všechno. Nejeví se mi to jako nějak moc vzrušující zážitek, tím spíš, že jsem u toho ani neasistovala.

 91. Petře, sršni jsou kupodivu neagresívní hmyz. Pokud se jim ovšem nehrabeš klackem v hnízdě, abys viděl, co ti blbci malí udělaj. Kupodivu i jed mají slabší a méně alergický než vosy. Ale je ho o to více a mohou bodnout stejně jako vosy několikrát. Nejlépe je smočit jim hnízdo aktelitem či pod. a dočkat v klidu rána. Na sršní larvy se po opláchnutí perfektně loví pstruzi či parmy. Asijská sršeň se k nám asi nedostane, páč nemá ráda sníh a mráz. Schválně, co si ten blb socialistická se svou EU kamarilou ještě vymyslí. Například odstranit kukuřici a vykácet vejmutovky. Nebo odstranit jelence sika. Bohužel tím, že jsou menší, tak v poklidu vyčkávají, až se naši jeleni pustí do rvaček, a oni v klidu ošukají jejich laně. Pokud je pan Poc také zahrne do invaziv, to bude masakr. Prý až dvě třetiny našich jelenů jsou kříženci. Koukám, že nás čekají samé kladné časy s přiblblým Bohouškem a euronadšeným Zaorálkem v čele. A to nemluvím o mém dlouhodobém milci Babišovi.

 92. Vypadlo mi „v noci“ u těch sršňů.

 93. Františku – 99 – no to bude patrně nějaká oblíbená pověra. Nebo to sršňům u nás na chalupě nikdo neřekl a netuší, že mají být vlastně neagresivní.
  Kdyžtak někdy v létě uděláme výlet a můžeš jim to zkusit vysvětlit. Mně se to nikdy nějak nepovedlo. Asi mám špatnou metodiku nebo neumím správně sršňácky 🙂

 94. Pavle, je li to sršeň asijská, tak napřed musís samozřejmě zjistit, zda mluví rusky, čínsky či třeba vietnamsky.A pak teprve s ní můžeš začít komunikovat.
  To není jednoduché!

  Já jednou zkoušel s koněm řeč těla dle Monty Robertse, včetně odeslání na kruh pomocí „tygřího drápu“ . Kůň nereagoval, tak jsem šel blíže a blíže a když jsem mu ten tygří dráp udělal před okem, usoudil, že je to nějaká hra a kopytem mi seškrábl brejle z nosu.
  Tak jsme zanechal řeči těla, ukázal mu rukou kam a pravil: „mazej hajzle, nebo tě přerazím!“ a kůň spořádaně klusal dokola.
  Jaké z toho plyne poučení?

  Moje koně neumí anglicky!

  a s těmi sršni to bude podobné. 😀 😀 😀

  PS.
  Nebo v životě neviděli pumu a díky sněhu a vlkům se místo prostého útěku naučili bránit… 😉

 95. Pavle, mně občas chodí loupit včely, takže jakous takous zkušenost se sršni mám a ve vlastním i sousedů zájmu se je donutím se slzou v oku likvidovat. Pro jistotu však k nim chodím obrněný jako ke včelám. Snad proto se ke mně chovají slušně. Vosy jsou větší bestie. Ty v brnění odhalí i tu nejmenší skulinku, a pak běda ti. Sršních žihadel jsem během žití obdržel asi pouze 15 oproti více než tisíci od včel. Jen loni to byla dobrá stovka. A stejně otékám, přestože mi tvrdí, že si to někdy sedne, nebo že je to zdravé. Hov..!!!!

 96. Přesto je beru jako milá zvířátka, která, když sedím a rozjímám na verandičce milované chatky a popíjím svou ne zrovna dokonalou medovinu (Přeci ji nevyleju,že?), mi malebně bzučí kolem hlavy. Jen přátelé jsou v tu chvíli trochu nervozní a dávají se na ústup. A to tam nesedím obrněný. Nebo možná ano, ale jen vědomím, že to jsou vlastně dobráčtí tvorové a já se nenacházím v jejich jídelníčku.

 97. Františku,
  a jak těm sršňáckým dobroduchům vysvětlit, ať si táhnou naďobávat a ožírat jabka někam do pryč ? Já sice pilně nastražuji plastové láhve s pivem, ale i tak nám část úrody skončí poďobaná. A jsou asi dost lstiví, protože hnízdo si dělají zásadně v nepřístupných místech krovu.

 98. Dobré ránko!

  Františku, máš-li problém z vosami, postav tam flašku s pivem (stačí ze třetiny naplněnou), jsou zřejmě ožralkové a jak si sosnou, už nedokážou vyletět. Včely na to nejdou. Vlastnoručně ozkoušeno.

  SE včelama kamarádím, za celý život jsem od nich dostala jen dvě žihadla, protože jsem na ně šlápla. A to můj první tchán byl včelař, včel hejna, neb měl asi 10 úlů. Tady mám zeď porostlou břečťanem a když kvete, je to včelama obsypané, nikdy mně neďobly.

  Protože jsou tu staré, vydrolené zídky, sídlí mi tu každoročně několik rodinek čmeldů, taktéž s nimi není potíž. Sršni tu někde taky jsou, likvidovala jsem jen jednou, když si to hnízdo udělali za futrem ode dveří. Chce to jen si přivstat, když je ráno chladno, nastříkat arpalit a schovat se.

 99. Dobrý den.
  107 Nečti rudé právo, nečti rudé právo, ani na wc, nečti rudé právo…
  Štefanovi Fülelovi jsem psal, kolik z toho rozkradou absolventi MGIMO.
  Takovej malej Fühlel. Proč si nevezme příklad z komisařů v Baku? Der Kommissar.
  http://mmister.com/evropska-unie-je-definice-korupce/
  Ad EU a korupce. Mladý Pánek: EU je definice korupce.

 100. Já tu zprávu slyšel jinak. Problémy s korupcí má především ČR, Itálie a Řecko.
  Jinde to tak hrozné není.
  Nejmíň je korupce ve skandinávských zemích

 101. Halle, buahaha, mehehe: problémy s korupcí jsou (především) tam, kde tečou strukturální a kohezní fondy EU.

 102. nickname,
  tam jistě jsou také, ale u „normálních“ výdajů z veřejných rozpočtů to není jinak.
  Spíš ještě horší.

 103. Myslím, že by bylo dobré rozlišit, co je korupce přímá, tedy to rozkradení a korupce nepřímá, tedy podpora nesmyslných krávovin….. Když beru v úvahu, že v podstatě všechny projekty, podporované EU, jsou úplně na houby, kdyby totiž nebyly, lidé by si je pořídili buď dříve. No a to rozkrádání je stejná zlodějna….Takže vše co je „dotační“ je v podstatě zlodějna, že …. ale to lidé co vidí dál, nechápou.
  Ale rozumím, že pro někoho, kdo se orientuje na „trhu s dotacema“ tak se musí vztekat, že korupce a tak, vždyť by přeci on mohl více a někdo jinej mu to bere 😀

  Nickname, já bych v článku polemizoval s tvrzením, že je rovnítko mezi sedlákem s francie a liným Honzou. Ono v té Francii je to kapánek jinak. Málokterý vlastník půdy na té půdě skutečně pracuje, většinou jí pronajímá a tak sedlačí za něj někdo jinej. Ten ovšem žádné dotace nepobírá, to dostává jen majitel polí, lesů a luk a tedy když pojedete ve Francii venkovem, neuvidíte žádný kousek pole ladem, žádnou část pozemku nevyužitou, protože tam sedlák je opravdu sedlák a co vydělá, je jeho a nic jiného nedostane. Ale tak to velmi pravděpodobně bylo vždycky. I v té Dietlově skvělé, jediné, hříčce se Sováke a Horníčkem je to popsáno celkem zdatně. Jen teď ten pronájem platí daňovej poplatník a ne sedlák.

  ps. ona ta korupce je otázkou polutiků a firem na nich nabalených, respektive, firem a na ně nabalených polutiků.

 104. Halladine, statistiky neexistují, ono to asi všude stojí za bačkoru, ale ona nebude darmo ta rvačka o ministestvo pro místní rozvoj – dá se tam nejvíc urvat.

 105. chichichi ..už jste někdy někdo byl na jednání nějaké hospodářské rady? Pokud ano, nemusím vůbec nic vysvětlovat jakejma cestičkama to „funguje“. Vůbec totiž není žádná šance něco změnit, pokud tedy bojem proti korupci nemyslíte podminovat pár lokací a stisknout červený čudlík, při „sjezdu“ 😀

 106. 112 Halle, 80% jsou mandatorní, alébrž povinné výdaje. Tam se moc nepokrade, leč zákonným způsobem. Zato EU fondy, to je rito. U nás socialisti položí jeden metr cyklostezky za 20.000Kč. Za kolik u vás? Počítám, že pod asfaltem je položený pravý koberec. Peršan.
  Nedávno naši krajští loupežníci postavili za miliardu nové paláce pro středoškolskou výuku. Včera jeden bulel, co jako mají dělat s prázdnými školními budovami, které jsou nevyužité a jenom údržba jedné z nich stojí 200.000 Kč ročně.
  To že vaši krajští loupežníci nejsou za katrem neznamená, že nic neprovedli, ale to že si na ně Ištván neudělal čas.

 107. Nickname a kolik je z těch 80% mandatorních výdajů státu populistická korupce? 90%?

 108. 115 Jirko, mladej Pánek je mladej. Snad se v procesu obrousí a bude psát jen o tom, co zná. Když vidím toho vašeho agrárního loupežníka … zlatej Pláteník. I kriminál uměl zahrát dobře.

 109. Na druhou stranu Nickname, kdyby byl Ištván důsledný, tak by mohl udělat elegantně to po čem voláme, tedy omezit stát ve všech zbytečnostech, do čeho se plete, zastavit rozhazování ze společného měšce a donutit polutiky se bát každého nového svítání, aby si pro ně nepřišel čert… stačilo by důsledně každého podezřelého zavřít na dva roky do vazby a kdyby nebyl podezřelej, tak preventivně, aby nic neudělal …. možná je ten Ištván jen nedoceněný Betmen 😀

 110. „Problémy s korupcí má především ČR, Itálie a Řecko.
  Jinde to tak hrozné není.
  Nejmíň je korupce ve skandinávských zemích.“

  A to je přesně věc,která je známa už desítky let( minimálně od založení ČSR)a proto jsou socanské argumenty o tom, že když ve Švédsku něco funguje( víceméně), tak to bude fungovat tady taky naprosto debilní. Halladinovi a dalším to bylo vysvětlováno asi tisíckrát, marně.
  Pořád se toho nesmyslu socani drží jak …košile.

 111. 119 Jirko, už jsem dával odkaz. Socialisti z ODS a ČSSD chystali prodej pozemků výhodný pro město, ale pouze když hlasování bude tajné. To aby se po nich Ištván nevozil, když by se zjistilo, že to tak výhodné pro město není.
  Oni se už Ištvána bojí. Strach vynese na vrchol nejotrlejší a blázny bez kouska soudnosti. Viz vládní squadra pomodoro.

 112. Dobré ráno,
  „stačilo by důsledně každého podezřelého zavřít na dva roky do vazby a kdyby nebyl podezřelej, tak preventivně, aby nic neudělal …“

  Předpokládám, že máš na mysli politiky. TAm by to mohlo být prostě riziko povolání.

  Ovšem byla by to voda na mlýn všech obhájců všech možných práv – vem si, co bylo povyku kolem Ratha. Nakonec je z něj trpitel a mučedník a nejspíš mu to jen nahrálo politický body.

 113. Macek:
  „Dotace na pěstování škrobových brambor se zvednou z loňských 12.000.- Kč na hektar na 21.000.- Kč na hektar. Čí firmy budou dotované brambory zpracovávat, snad netřeba ani podotýkat. My ostatní pak budeme kupovat na jídlo hnusné, drahé brambory, často z dovozu. Podivuhodná politika!“

 114. (111) Otázka ovšem je, co je příčina a co následek.
  Že roubovat stejný přerozdělovací systém na země s rozličnou morálkou, to mohlo soudruhy z Brusele i nadšené integrátory napadnout i dříve. Možná i napadlo, ovšem vyhodnotili to jinak než já.

 115. No ono se taky svého času, před mnoha léty trdilo, že ve Švédsku se vůbec nekrade, že tam nemusíte ani zamykat.
  Přesto naší máti, když tam byla na návštěvě za přítelkyní, zmizel ze zamčeného boxu na nádraží kufr. Když se obrátila na pracovníky švédských drah, tito, když zjistili, že jde o cizinku z východu, tak začali zřetelně dávat najevo, že to není možné a že si celou věc vymyslela.

  Od tej doby si myslím o té švédské poctivosti svoje. nejspíš to bude taky tak s tou korupcí.

 116. Ajrovko, jakékoliv přerozdělování je chyba sama o sobě!

 117. Fujtajbl poránu,
  na Vysočině to svinsky fouká, domnívám se, že westík musí mít svého šampiona přicvaknutého sponkovačkou ke kanapeti, aby jí neodletěl a neuvíznul naplácnutej na skle rozhledny na Blaníku.
  Včera, jda přes pole na autobus, jsem se zájmem pozoroval tři šohaje z místní vsi jak pouštějí draka. No trochu kecám, oni byli na procházce s jezevčíkem. Jezevčík byl zavěšen na horolezeckém laně a bylo vidět, že se fest drží rodného asfaltu, aby neodcestoval.
  Stran dotací a korupce bych nabídl jednu definici:
  „Legální eurodotace jsou to, co dostávám já. Korupční peníze jsou všechno ostatní.“

 118. Docela by mne zajímalo, jak je to s těma bramborama a dotacema, ne že bych se tak o to staral, ale celková změna dotací už byla provedena, proto šel ten estébák do politiky a o tom jsem opravdu nečetl. Možná je to všechno trošku jinak, než pan Macek píše. Ostatně, nebylo by to vůbec poprvé, co si spletl dojmy a pojmy. Mimoto dotace na zpracování od „neproducentů“?

 119. Jirko je o dotace na pěstování – chápu to tak, že vypěstované brambory budou cenově (v důsledku dotací) zajímavější.

 120. Rputi, dotace na pěstování? O to jsem opravdu nikde nečetl. Ale je možné všechno a o bramborách nic netuším.
  Asi se poptám, protože si myslím, že to je stejná ptákovina, jako další neuvěřitelnosti, co se tradujou o zemědělství…

 121. Mimochodem, netuším, co mají dotace společného s cenou na trhu… Ostatně, dotace se vždy pojí s omezením pěstování, či chovem. Ono se o tom málo ví a v podstatě o tom píšu jenom já, protože ostatní čtenáři mi to prostě nevěří, že tomu tak je.
  Dotace opravdu nesnižují cenu….

 122. Jiřiku, když informaci zamotáš do tirády na téma 2:98, tak se to mezi tím holt ztratí. Krapet souvisleji by neškodilo. 🙂

 123. (127) No, jakékoliv …..
  Proti dobrovolnému nemám nic a nejsem zastáncem oné myšlenky, že žádný stát je nejlepší stát.
  Mně by stačilo, udržet to v mezích reality.

 124. Nickname…ano, o tom samozřejmě vím, jde jen o to, že voda teče, řeči se mluví a novinář píše. Skutečnost je úplně jiná, ale to je na delší povídání, či článek a to já opravdu dělat nebudu, protože nechci. Důležitá je v tom článku o tom, že peníze již již čekají a stačí se pro ně natáhnout je ta věta o splnění podmínek …. peníze na papíře, jsou jen taková, no, jako povídání.
  Je velmi správné, že se „hovězí“ může proběhnout venku a že český zákazník si může najít místního chovatele a nemusí čekat na lodě z Jižní Ameriky

 125. Ajrovko, proti mecenášství nemám námitek, ale dotace jsou systémová záležitost a tam prostě ten prostor pro korupci je. A čím více dotací, tím více korupce.
  O „žádném státu“ jsem nenapsala ani slovo.

 126. Pokud je mi známo, tak žádnou škrobárnu ještě Babiš nevlastní. Škrobové brambory vykupují škrobárny za částky nižší než výkup brambory konzumní. Na druhé straně jsou odolnější, lidé je moc nekradou(chuťově jsou děsné) a také moc nezáleží na jemnosti sklizně. Nejspíše si přátelé z Pelhřimova, Havlbrodu, Pohledských Dvořáků, a těch ze severu trochu polepší.

  Rpuťi, v lese i ty nejmírnější včely do roka zvlčí. Pokud o ně ještě pečuje člověk s experimentálními sklony, nedivím se, že je sousedé obcházejí velkým obloukem. Mimochodem, letos jsem ta měl petek s něčím kvasícím na vosy 15 a zlividoval jsem každé nalezené hnízdo v okruhu 200 m. I přítel notorik, který má normálně pro bzučící insect pouze slova opovržení, za mnou na verandu raději nešel. Stačilo mu, když se mu v kafi s rumem utopilo po chvilce pět vos a další mu vlétla do plechovky s pivem. Když mi pak sedla na ruku sršeň a se zájmem si ho prohlížela, dal se na ústup. Přiznám se, že takové pozdní léto nepamatuji.

 127. Polepší si, protože se cena škrobárenských brambor zvedne. Mimochodem, původně stál elektrický medomet kolem dvanácti až patnácti tisíc. Díky 50 = dotaci jeho cena stoupla na 24 tis. Sice jsem téměř 50 % ceny dostal nazpět, takže u mne šul nul, ale někdo to zaplatil.

 128. zdravím!
  ptakopysku, vítr je u nás opravdu silný, ale dokud nespadne na naše doupě stoletá lípa, rostoucí vedle, je to ještě v pořádku … 😕 Horší je to s náledím: náš šampión a Národní vítěz sice (zatím) není a nebyl přilepen lepidlem na gauči, ale včera -radostně vyběhnuv z branky, natloukl si čumák – ujely mu všechny čtyři packy a jel po břiše 2 m; já jsem se sama po kamenné pěšince neodvážila ani náhodou, auto vypadalo jako skleněná atrapa ….no, apokalypsa 🙁 Dnes je to s náledím úplně stejné, jen vítr skučí o něco více ….zatracené globální oteplování ! 🙁

 129. Františku I.
  doufám, že mě Modrý pták neklovne za chybnou úvahu, ale podle mě je to tvoje 141 nádherný příklad vlivu nekrytých peněz na cenu produktu.

 130. westíku
  a teď si představte, že jsem šel ráno do zámku po tom ledě dva kilometry proti větru. Chvílemi se mi zdálo, že se mi cíl každým krokem vzdaluje. Šag vperjód, dva šagí nazád 😀 😀 😀

 131. Konečně téma, ke kterému se můžu, jako zkušený praktik, připojit. Včely, vosy, čmeláci, sršni.
  Nejdřív musím napsat, že si nechci dělat legraci z lidí, kteří jsou včelím jedem ohroženi. Byl jsem osobně svědkem kritických dvaceti minut, kdy mého známého bodla včela a než přijela rychlá, tak otekl do zrůdných rozměrů a začal se dusit.
  Přesto jsem se mnohem víckrát přesvědčil, že zdrcující většinu ďobanců si zavinily bodnutí svými hysterickými reakcemi a máváním rukama. Když kousnete do krajíce, na který si sedla vosa, ale tak, aby jste ji neskousli, tak se nic nestane.
  Moje vnučka, vyděšená maminkou, se bála včel a vos. Když jí píchla první vosa po šlápnutí na trávníku vedle koupaliště, tak málem zkolabovala děsem. Večer měla děsivých 37,2 a ráno už nic. Od té doby byla bodnuta nejméně desetkrát a kromě toho vlastního bodnutí se nic nestalo.
  Můj děda léčil revmatická kolena babičce přírodními injekcemi – vlastními včelami. Babička dědu přežila, i když jedl česnek a cibuli v nadprůměrném množství.

  Abych dlouho neplevelil, hlavně klid. Nech brouka žít!

 132. Klíííííd, v Bergenu (Norsko) je teď plus sedm. Pokoru, přátelé, jinak se z té přírody poserete.

 133. Nová vláda vzala snižování byrokracie smrtelně vážně
  V budově ministerstva práce a sociálních věcí spáchal v noci na úterý sebevraždu jeden ze zaměstnanců. Potvrdila to pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová. Podle informací Novinek se muž oběsil.
  Možná by jim někdo mohl sdělit, že existují humánnější řešení…

 134. martine, já nevím, já to slyšela v originále 😀

 135. Martine, je jiná doba a jen velmi málo lidí jsou srdcaři…. a tím nemyslím trenéry, ale i děcka. Kolik se jich najde v mančaftu? Dva? Jasně že je to všechno debilní, ale taková je prostě doba. Sám dobře víš, kolik mamánků chce sice něco dělat, ale aby se nepomlátil, nerozcuchal, nezapotil ….Motivace prostě žádná pořádná není, není ani totalita, tak na co bylo potřeba dřít, tak už není důležité, protože si vezmou pas a vyrazej sami…
  Na druhoiu stranu se připravujou o skvělé zážitky. Ale co Ti budu povídat, víš to dobře sám, co si o tom myslím…

 136. Martine, o tempora, o mores… „My ze staré školy, chlapi kolem 35-40 let,…“
  Takovej „fracek mladej“ 😉 😀 😀 !!!

 137. Šumaváku,
  houby pamatuje. Když byl mladej, to už běžel humanismus v plném proudu a devítiocasá kočka odpočívala i s bubnem zapomenuta na půdě. To je mmch. jeden z důvodů, proč se k lodní dopravě používají dýzly a ne ekologické veslice jako za starého Říma. 🙁

 138. Jo, hlavně mu chyběla ta devítiocasá kočka doma, tomu „chlapovi ze starý školy“….

  Těžko může zvládat tlupu puberťáků, když si něco takovýho dovolí jeho vůlastní potomek. Jen nevím, co s tím ta Brusel má co dělat…..

 139. Na Zemana tlačej, aby zrušil návštěvu ukrajinského prezidenta, to jsem zvědavej,jestli povolí…
  A Dienstbier taky ve vládě zaútočil na zákon o profesorech, chytil se se Sobotkou. Holt mu Zeman leží v žaludku 😀

 140. „Jen nevím, co s tím ta Brusel má co dělat…..“
  Brusel s tím nemá co dělat nic, přece. Jak už je ostatně přímo napsáno v 153 – „Žádná Brusel“. Já bych myslel, že to vyloučí veškeré pochyby. Ale zdá se, že ne …

 141. V Praze dnes docela hezky svítí sluníčko. Žádná Brusel. 😉

 142. Ehm …. a proč do toho tu Brusel, prosimich, pletou? 😀

 143. No, tučňáku, jakýpak žádná Brusel, když v tej věte’ě je o Bruseli řeč a následujke „…můžeme si za to sami.“

  Takže naopak to vyvolává pochyby – kdo je to „my“, co si za to za to můžeme sami? Martin a Vy? Dvě procenta? Devadesát osm procent? Návštěvníci této hospody?

  pro jistotu, kdyby šlo o poslední dvě položky, bych prosila vysvětlil, jak si já můžu sama za to, že v nějakém Kláštěrci odvolali hokejového trenéra, neb sprcal svoje svěřence a jeho vlastní potomek to natočil a zveřejnil na facebooku.

 144. Aha. Tak si, milé dámy, tu B…l užijte, když bez ní nemůžete být.
  Přeji pěkný, mnou již dále nerušený, den.

 145. Pánové, pánové …. problémy s prostatou nebo na vás doléhá zima? 😀

 146. Tak co ten Dušan? Už se dostal domů???

 147. Nooo, kdybyste opravdu hledali souvislost (byť vzdálenou) mezi uvedenou událostí a Bruselí, hledejte Listinu práv a svobod a případně ESLP…
  Dokud nebyla vynalezena lidská práva a jimi indoktrinován lid, šlo leccos.

 148. Rputi, přece „můžeme si za to samy“ 🙂
  Nevíme sice, za co, a proč, ale podstatný je, že si za to můžeme. 🙂

 149. Achtak, Šumaváku, děkuji za osvětlení.

  Jen teda nevím, jetsli je proti lidským právům sprcání svěřenců nebo zveřejnění videa na facebooku.

  A jak si za to sama můžu, mi taky není jasný a to by mně docela zajímalo.
  Jestli mám na to,ovlivnit, kdo bude trénovat hokej s puběrťáky v Klášterci, ačkoliv jen matně tuším, že se hokej hraje pukem a dodneška jeem netušila, že v nějakém Kláštěrci vůbec nějaký hokejový oddíl mají, tak takový nadpřirozený schopnosti bych neměla nechávat ležet ladem a mohla bych je využít k prospěchu svému a ne k zásahům do dějů, které se mně vůůůůbec netýkají.

  Ale líbí se mi, jak individualisti lpí na principu koletivní viny a jak ti odpůrci křesťanství se drží oblíbeného katolického dogmatu, že v principu si můžeme všichni za všechno.

 150. MaYdo, to je přece jasné – „MY“ je těch 98%… 😀 😀

 151. Ale dámy,
  přece musíte telepaticky souznět, ne 😉 ?

  Šumaváku,
  letopočet by nebyl ? Slza v oku mém…. naposled si to lajsnul Igor Hnízdo v Obecné škole, ne 🙂 ?

 152. Matzurko – 1888 😀
  Ona by vůbec nějaká ta šatlava neškodila! Taková, svého druhu záchytka, když někdo neplechu tropí. Za lehčí provinění 24 hodin, za těžší 48…

 153. Matzurko, ne
  i já dostal na gymplu na lyžàku pár facek.
  Sice jsem se tehdy tvářil tak ukřivděně a nevinně, až jsem dotyčného učitele znejistil, ale byl v prävu 🙂

 154. Šumaváku – a rodičům by stačilo postlat SMS: „X.X.2014 – karcer 2 hod. Ověřit lze v kanceláři mluvčího školy, pana X.Y.“
  Jako školní mluvčí by pak byly zásadně najímání bývalí boxeři, minimální výška 1,90m.

 155. Trochu mi to pŕipomíná jeden proces jeßtě za socíku v Ostravě
  Dva borci přitáhli na chirurgickou ambulanci kamaráda z mokré čtvrti, kterej opit někam padl a nabil si hubu.
  Zazvonili , ukázala se fešná sestřička .
  V tom momentě borci nechali kamaráda kamarádem, a hr na sestřičku. ta začala křičet o pomoc, až seobjevil doktor – a dostal na budku.
  Někdo zavolal poliše , ti dorazili a vytáhli pendreky , zmastili ony dva výtečníky i jejich kamaráda, který mezitím trošku přišel k sobě a potácel se na scéně
  Došlo to až k soudu, nějakej trest padl všem třem ,ač ten púvodně přinesenej pacient tvrdil, že za nic nemůže, že většinu doby byl nebohej a najednou se objevili poliši a dali mu pendrekem .
  jeho obhajobu zlikvidoval soudce výrokem “ Mlcte, pan doktor řekl, že jste ho bil, tak jste ho bil!“

 156. (176) jj, karcer býval – dokonce někdy i se strašidlem (např. na Reálném gymnáziu Zbyňka Šašecího ze Zhoře ) 🙂

 157. Dobrý večer,
  že mně to nenapadlo, rputi. 98 procent může za všechno a zbylá dvě procenta za nic 🙂

  A já mám dnes vyděláno, tedy spíš proděláno :-), protože mám opravené auto a koupili jsme oblek. Jako bonus jsem babičce zařídila vše potřebné pro předoperační vyšetřeni.

  Si připadám jako úderník 🙂 tkadlena ta, tento, jak se jmenovala, co tkala na více stavech… Korabelnikova?

  No a teď bych měla pracovat, abybylo za co fakturovat 🙂

 158. westíkůůůůů,
  já si snad toho Posledu půjdu vyštrachat v knihovně (hned vedle Bohatýrské trilogie)…. útok ohyzdného plusquamperfecta mám zarytý do paměti, byť latinou jsem jinak relativně nedotčena…. Ó farao Amenhotep sakra sakra… Já mám devět pitrysů, služebnící dobří sú, jak mňa nechcú poslúchati, tak je strčím do lisu….

 159. Tak tohle mně tedy dostalo. Pořád jsme málo šílení.

  http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=800818

  Doporučuji zejména poslední odstavec:

  Jaký je asi nejbláznivější nápad, který zatím Shell podpořil? Vedle zmíněného draka je to například led z nebe. Uspěl s ním Marcel Verduyn, který je inženýrem v Shellu.

  Na počátku bylo pozorování, jak letadlu za letu zamrzají okna, a napadlo ho, že tohle je možnost, jak si i v oblastech bez elektřiny opatřit led, jak například mrazit potraviny. Připojil k balonu zásobník vody, která v určité výšce zmrzne, a když balon klesá, stoupá nahoru druhý balon s vodou.

  A nejde jen o uchovávání potravin, ale i o to, že led v sobě koncentruje energii. Energie vydaná na to, aby roztála tuna ledu, odpovídá tomu, jako by stovka 40wattových žárovek svítila nepřetržitě 24 hodin.

  Koncept se mimochodem velmi zalíbil pivovaru Heineken, který se snaží jít zelenou cestou a mohl by tenhle nápad využívat k chlazení piva například v Africe. A hodlá to využít i na olympiádě v Brazílii.

  Přemýšlím, jestli bych neměl tomu inženýrovi z firmy Shell poslat tu práci co dělala mladá na ten FEAT. Jak pouštěli plyšovou myš na balonkách plněných héliem. Holky tam mají výpočet jaký objem hélia je potřebný pro vynesení myši o váze 16 gramů. Prostým dosazením do vzorečku by si mohl ověřit kolik by ho bylo potřeba k vynesení třeba 20 litrového kýblu vody. A kolik by to hélium stálo. A poprosil bych ho, aby mi vysvětlil, jak by po zmrznutí ten led dostal ve zmrzlém stavu z toho balonu dolů. 🙂

  Odstaveček o koncetraci energie v ledu raději komentovat nebudu, ten bude předpokládám samostatnou úvahou humanitně orientovaného novináře. Akorát by mně zajímalo, proč tedy novinář v zimě neřeže led na rybníku a netopí s ním v kamnech. A proč vlastně musíme na roztátí ledu tu energii dodávat, když jí ten led koncentruje a je tak vlastně koncentrátem energie 🙂

 160. pitrýsek ?
  Putování za švestkovou vůní ?

 161. Halladinem,
  ó nikolivěk, putování jsem nečetla (ale vím, že Aškenazy). Pitrysové jsou dušičky zesnulých repetentů, vyskytující se ve výše zmíněném gymnasiu, resp. jeho podzemních kasematech. Provádějí drobné lumpárničky, jako dokreslování vousů na obrazy buditelů či mocnářů, nastražují chcíplé myši do kabinetů slečen profesorek apod. A hlavně se mydlí s dušičkama zesnulých šplhounů a šprtů, což jsou špiclíci, kteří naopak slídí studentsvu za zády a chodí pak žalovat, kdo psal domácí úkol na chodbě před hodinou či opisoval při písemce. Vše hojně popsáno v knize Pan Posleda, přítel študáků…. autory jistě uhádnete 🙂

 162. Ale představa toho, jak se nad olympiádou v Brasílii vznáší zelená vzducholoď Heineken ze které je z výšky 5 km shazováno přírodně chlazené pivo na hlavy diváků na stadionech je docela malebná, to zase jo. 🙂 🙂

 163. Akorát si tedy nejsem jistý, jestli kdyby se ten nápad ujal jaksi masově, zda by to nevedlo ke globálnímu oteplení.

  Pokud by si kdejaký hejhula posílal teplé pivo do svrchních vrstev atmosféry, aby se mu ochladilo, muselo by to zákonitě vést k oteplení těch svrchních vrstev atmosféry. A protože jak známo teplý vzduch stoupá vzhůru (proto v zimě napočítáme u kolemjdoucích mnohem více bot než čepic), mohla by teplá atmosféra dokonce uniknout do vesmíru a došlo by k nenpravitelným škodám na životním prostředí. 🙂

 164. Já jsem dnes na ty souvislosti asi mimořádně natvrdlá….

  „A nejde jen o uchovávání potravin, ale i o to, že led v sobě koncentruje energii. Energie vydaná na to, aby roztála tuna ledu, odpovídá tomu, jako by stovka 40wattových žárovek svítila nepřetržitě 24 hodin.“

  Nějak nevidím logickou návaznost mezi větou 1 a 2….je sice hezký , že vím, jak dlouho bych mohla svítit s energií, kterou bych ušetřila, kdybych se rozhodla nerozmrazit tunu ledu, ale nějak nevím, co si s tou informací v praktickém životě počíst.

  Ale už se nedivím, že je benzín tak drahej. Jestli i ostatní firmy sponzorujou takový ptákoviny, tak na to musí někde vydělat.

 165. Pavle K, že bychom jako inovaci navrhli pro Heineken 7 schod? 😀

 166. Aha, tak to jsem zase nečetl já.
  Ale pohlédnu se.

 167. Matzurko a posvátný pták Loskuták!

  Maštomar nyla bašto,
  prometešto, zabalto,
  prasknid operek,
  celabou dabudev loji.

 168. Jo a v tom karceru byly na zdech prastaré historické nápisy vězněných študiósů:

  „Venca gesť wuól a pige vodu na gezeře!“

 169. Nojo, Loskuták,
  na toho se taky nedá zapomenout 🙂

 170. Rputi – 193 – No ty schody se na tu upoutanou vzducholoď klidně vejdou. Ve srovnání s tím vším pivem nebudou ani moc vážit 🙂 🙂 🙂

 171. Pavle K, jestli on si ten inženýrskej nepřečet knížku „Hostující profesoři“? Tam je popisováno jak z letadla vypadl kus zmrzlé moči a prorazil střechu jednoho anglického domku. 😀

 172. maYdo – 191 – no to bude tím, že se neumíš vcítit do myšlení humanitně orientovaného novináře. A přitom je to prosté jako čerpadlo.

  1. Novinář má doma výrobník na led a ví, že tento musí být zapnut do zásuvky a žere proud když vyrábí ty kostky ledu.
  2. Zároveň si novinář vygooglil, kolik energie je nutno vydat, aby se z tuny ledu stal cca. metr krychlový vody.
  3. Novinář je vzdělaný a kdysi na základní škole slyšel, že energie nevzniká ani nezaniká a jen se přeměňuje.
  4. Novinář odvodil, že když tu vodu pošleme do luftu a tam zmrzne na led, tak ten led vlastně zkoncentroval tu energii kterou mu doma ve výrobníku drze žere ze zásuvky.
  5. Novinář ví (z bodu 2 a 3), že led má tedy v sobě logicky tu energii na svícení té spousty žárovek (což doma experimentálně ověřil pohledem na účet za elektřinu) a jde jen o ten správný fígl, jak z toho ledu tu energii zase dostat a poslat do žárovek.
  6. Novinář ví, že voda mu luftě zmrzla sama od sebe (to je důležité, nevznikají přitom žádné externality).
  7. Ergo kladívko, máme energii zdarma 🙂

  Že nikdo nemůže bejt tak blbej, aby si tohle myslel ? Ale může…

 173. aaaa,
  chybička se vloudila, na gymnasiu řádili pytrisové, a ne pitrysové… nojo, už zapomínám 🙂

  Pavle,
  nechala bych nasednout do balónu toho novináře, že aby to investigativně vybádal.

 174. Šlo to na tři válce kvůli spálené cívce. Má to nové trafo, kabely a svíčky, tak doufám, že mám na nějakou dobu pokoj ( do půli března, to mně čeká technická kontrola)

 175. 2 Šumavák ad 172 – zní to jak pohádka… Vyloženě jsem se zasnil a setrval chvíli v představách… Leč kdo chvilku setrval, již setrvává opodál… Taková je žízeň…
  Není to zhruba z téže doby, jako je patent Karla VI. proti cikánům?
  http://www.zvedavec.org/images/10/Patent_cisare_Karla_VI.pdf
  Inu – Historia est magistra vitae!

 176. Pavle ad 184 co jak dolů? Kroupy čéče, kroupy! 😀 😀 Naopak cestou dolů rostou!
  A jestli má pocit, že jsme málo šílení, tak to holt vypovídá jen o tom, že nezná EU a její nápady.Třeba solární panely na Sahaře a supravodivý kabel do Mnichova…ale to podporovat nemusí, to těm šejkům už podporuje EU.

 177. Opatrně pánové, s takovými narážkami.
  V kuchyni mi běží radio, kde je nějaká debata o britském imperiu. Volal tam posluchač, který mluví o tom, že když začali bbritoví nasazovat barevné vojáky, šlo už o úpadek bílého imperia. To byste měli slyšet, jak je ten redaktorskej rnervózní a honem honem zdůrazňuje, že pořad je vysílám živě a nemají možnost do hovorů zvenčí nijak zasahovat 😀

 178. 205 Ad cikáni: předkové v tu dobu jako sběř chytáni byli, děti od rodičů odtrháváni, mužové na vojnu s Turkem posíláni. Proto uvítali jako léto milostivé rok 1740 a pod ochranu krále Bedřicha, řečeného Veliký se svěřili.
  Pro izraelitské tu byl numerus clausus a jinačí vymoženosti.

  Ad pořádek v institucích:
  http://www.lidovky.cz/vylizat-vsechno-lizej-dobytku-dzm-/nazory.aspx?c=A060913_102107_ln_nazory_vvr

  Stěžovat si nemá smysl. Všichni, kdo si stěžovali, byli odvedeni sice k řediteli, ale ten si je pouze vzal „osobně na starost“. Tak dlouho je bil, až mu v kanceláři podepsali protokol, že si vše vymysleli. Tato zastrašovací metoda se osvědčila natolik, že teď už si nikdo nechodí stěžovat.

 179. taková drobná příhoda, trošku související s článkem…

  muž A, důchodec, si v bance vybere peníze, jde s nima domů, u vchodu ho napadnou mladíci B a C, srazej ho na zem teleskopem a seberou mu tu obálku, v tom spoza rohu jde muž D a vidí co se děje, protože se nezakecá, jednoho mladíka …zlomí mu ruku a druhému vytrhne teleskop a s….v tom se vynoří polucajti spoza stejného rohu a vidí muže D, jak stojí s napřaženým teleskopem na mladíkem C …orgán nelení, vytáhne zbraň a prostřeli muží D hrudník….. Muž D je již mimo nebezpečí a dokonce už je i po soudu ….a teď otázka..jakpak to asi dopadlo s mužem D a s mladíky B a C? Dostal důchodce nazpět své peníze? Copak se stalo s polucajtem a jaké vlastně je z toho poučení? Zkuste si tipnout, protože to je opravdu neuvěřitelné ….a bohužel je to reálná věc, co se stala…

  Jinak to o Lidských právech …trošku si protiřečíte. Kdyby neexistovali, respektive, kdyby pseudoněcotakového nebylo „odžito“ tak stále ještě úpíte v kládě, když dostanete deset koruna máte skočit pro bič za patnáct …. já jen že není všechno hnědé exkrement. Samozřejmě si uvědomuji, že nic takového neexistuje, ale alespoň jsou si lidé rovni před státem, tedy říká se to….

 180. Pavle, i takové řešení jako je upoutaný balon s kladkou by bylo možné.
  Lano přes kladku a když se dole kýbl naplní teplou vodou stoupá samozřejmě vzhůru, jednak díky aerodynamice a jednak je tažen kýblem studeného ledu, který přirozeně klesá dolů, protože má větší objem a je tedy přirozeně těžší než ta teplá voda v prvním kýblu.
  Zatím teda nemám dořešeno, co s bude dít, když dole ten kýbl s ledem odepnu, ale na tom bych dva roky za jeho peníze vydržel bádat.
  Následně by šlo to poutací lano připevnit na stacionární satelit a tím by se ušetřilo spoustu paliva při posílání materiálu a kosmonautů na ISS.

  PS.
  ACC už umřel? Abych neměl nějaké potíže…(samozřejmě kvůli tomu satelitu, že?) 😉 😀

 181. Šumaváku – 210 – 🙂 🙂 🙂

  Problém bude v tom, že led je lehčí než voda, což lze ověřit tím, že ledovce plavou.
  Krom toho, led má větší objem (zmrzlá lahev piva praskne) a tudíž má i větší vztlak. Ta kladka by nefungovala… 🙂 🙂 🙂

 182. Ale raději toho nechme, nebo to firma Shell vezme vážně a každému z nás dá 20 mega v dolarech. 🙂 🙂

 183. MaYdo, benzín je drahej, protože se z něho platí spotřební daň…. ani nebudu říkat kolik to je, ale Ti co řeší, vědí….

 184. Pavle K. – no počkej! Takovej Titanik byl určitě těžší než voda a taky plaval! 😀 😀 😀

 185. Hm, Jirko, možná by sis mohl pořádně přečíst kontext, v jakém jsem napsala, že je benzín drahej a pak by ses mohl podívat doma po šuplíkách, kam jsi založil smysl pro srandu a nadsázku…. 😀 😀 😀

 186. Pavle, dáky za vhled do duše humanistického novináře. To víš, já jsem jen technický primitiv 🙂

  A kdyby Ti těch dvacet mega dali a nevěděl bys co s nimi, tak já bych si učitě poradila. Možná bych se mohla zabývat tím chlazením piva.

  Vlít do hrdla dobře vychlazenou dvanáctku, to se uvolní nějaká energie 🙂 MYslím, že by bylo dobré výzkum směřovat tímto směrem.

 187. No já nevím, já měl kdysi dávno tu Bohatýrskou trilogii také někým čtenou na magnetofonových páskách a není to ono.

  Tento druhu humoru je IMHO nutné číst, jinak člověku uniknou takové ty drobnosti typu „dva černoši bílého původu, očernění bulvárním tiskem…“ ba dokonce člověk většinou ani neocení barvité karlínské domorodé nářečí ve stylu „Kamse semse retepos erovéé ?“ 🙂

 188. A to ani nemluvím o doprovodných ilustracích, protože kupříkladu takovou proměnu sádrové sošky Jana Amose Komenského na věrný portrét Buffalo Billa pouhým nasazením kovbojského širáku snad ani není možné slovy popsat.

 189. A v neposlední řadě, v tom poslechu člověku unikne většina prostých životních pravd typu a nade dveřmi místo „Dej Bůh štěstí“ octl se nápis „Lepší dobrý nůž než dvě špatné pistole“

 190. šumaváku, děkuji za starostlivost. Ostatně, již jsem se na FB přiznal, že jsem dorazil domů. Kromě běžných účtů na mne čekal tekoucí hajzlík, a to tak, že dost. Už je to spravené, ale na vodárenský účet se předem netěším. V PA dnes také svítilo sluníčko, a přesto že teploměr nevystoupil nad -4C, zurčely podél chodníků potůčky z tajícího sněhu.

 191. Jéžíši… ! Pavle!
  Ty to víš, já to vím, i PeS to ví, ale musíš to hned vykecat???

  Teď už mi zbývají jen Solární elektrárny z ohebné fotovoltaické folie(je už dnes k mání) upoutané kabelem nad zonou smogu a prachu, které budou díky kulatému tvaru a výšce i v našich zeměpisných šířkách dávat energii ca 18 hodin denně!
  Nerad to říkám, ale tento návrh se kdysi, v době blokád, temelíngegnerům líbil i více, než fotovoltaické panely na každé střeše v Mnichově. 🙁
  (Ten Mnichov není náhodný, tam je snad nejvíce prachu v ovzduší široko daleko…)

  A ne, že zase něco vykecáš!!! 20 mega je dvacet mega! 😉 😀

 192. Případně pro ten Heineken bych věděl (když už jsme u těch kýblů) jak to pivo chladit. Je to technologie praxí ověřená a stačí kýbl, voda, pivo a trochu močoviny… 🙂
  O samochladících sudech jim nic nevykládejte, prosím!!

 193. Šumaváku – no já nejsem žádný pivní znalec, preferuji raději víno, ale několikrát v životě jsem byl víceméně okolnostmi přinucen dát si k jídlu sklenici Heinekenu a měl bych čistě laický dotaz.

  Nestačila by v tomto konkrétním případě voda, kýbl a pivo ? Mně tak nějak přišlo, že v tom Heinekenu je nachcáno až běda a tudíž močoviny netřeba… 🙂

 194. Resp. jinak a politicky korektně správně.
  Osobně mi přijde, že manipulovat s močovinou kolem Heinekenu je zhruba stejné jako nosit sovy do Athén. 🙂

 195. Pavle,
  souhlas, Bohatýrskou trilogii si užiju jedině jako čtenář :).
  JAK alias Buffalo Bill je dokonalý….

 196. Dobré ránko!

  Doba hájení pro Ukrajinu je do konce OH. To jen kdyby si někdo náhodou myslel, že to Putin nechá plavat.

  …Euroasijská integrace je šancí pro země bývalého Sovětského svazu stát se nezávislým centrem celosvětového vývoje a ne periferii pro Evropu nebo pro Asii…

  Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/valdajska-rec-putina/

 197. jak tu Matzurka zmiňovala toho pana Posledu, mám ho v doc
  pokud má někdo zájem, ať mi pošle prázdnej mail na seznam

 198. Dobré ráno,

  No. Pavle, já bych řekla, že v tomto tisíciletí se v Arthénách sov nedostává. A to přesto, že to ve skutečnosti není žádnej mudrc, jen blbej pták, nepříliš chytřejší než slepice, ale jistě mnohem moudřejší, než řecký ministr financí.

 199. Mne na té Bohatýrské trilogii fascinuje, že to vydali v padesátých. Docela rád bych viděl (a slyšel) toho srandistu redaktora, jak to zdůvodnil ….
  Narážek na dobové reálie je tam tolik, že některé jsem objevil až několikerým čtením. Omluvou mi budiž, že jsem se k tomu prvně dostal v dost útlém, prvorepublikové reálie neznalém věku.
  MaYdo, ta štěničárna má cívku pro každý válec extra?

 200. Ajrovko – to zdůvodnění je velmi jednoduché – karikatura kapitalistického způsobu života. Jimonádového Joea vydávali přesně stejně.
  Nic tak bolševik nemiloval jako dělaní si šprťouchlat z prohnilého kapitálismu. Vzpomeň Dikobrazu. 🙂

 201. Dobrý den.
  231 Aerokarle, odpovím za majdu, ano, Thalia má pro každý válec cívku zvlášť.
  228 Rputi, díky za odkaz na tu byzantskou řeč. Z ní čiší, že Rusové jsou východní Němci. Vilém II, Bismarck jejich vzor.
  Řeči, resp. „kecy“ o morálce, cukr a bič, návrat k historickým tradicím Ruska.

 202. Nickname,
  Prusko/Rusko 🙂 ?
  U nás hojně rozšířený, leč nepůvodní zavlečený šváb se nazývá odborně rus domácí (Blatella germanica), jeden je fakt zmaten, odkud to sem nalezlo (v Rusku se jim říká buď tarakan nebo … prusak).
  Příbuzný šváb obecný (Blatta orientalis) je poněkud jasnější případ 🙂

 203. nickname – na NP je k tomu ještě Vlkův článek.

  Nepustí to ani Germány, ani Rusy. Nezbejvá, než bejt bdělej a ostražitej.

 204. Dobrý den,

  zatímco mi chladne čaj, proletěl jsem některá media i tento blog. Průletem mi naskočila otázka – smí se uvažovat nad tím, jesti osoba, kterou nemáme rádi, neřekla náhodou něco pravdivého nebo to musím povinně ignorovat, protože to vyletělo z odsuzovaných úst?

  Prvoplánoví blbečci to mají jasné, jak jsem četl v diskusích.

  Další superdůležité téma jsou potulní psi v Soči. Bez ohledu na spojování tohoto problému s tamním režimem, potulní psi jsou problémem i u nás. Tzv. milovníci zvířat se jich zbavují humánním způsobem, vezmou miláčka do auta, zastaví na silnici (u nás) a vyhodí ho z auta. Naštěstí máme milovníky psího masa a tak se s touto pohromou vyrovnáváme. Když nás chytnou, všechno zapřem…

 205. 231, 232 — No, já bych prosím řekl, že Bohatýrská trilogie (1959) vyšla díky uvolnění vyvolanému XX. sjezdem KSSS, podobně jako Zbabělci (1958). Tedy, uvolnění… Lépe by se možná dalo říci znejistění ideologických regulí; režim chvilku jaksi hledal, kam až by se šrouby daly bezpečně povolit, neb poté, co se zjistilo a z míst nejvyšších oficiálně konstatovalo, že v časech vrcholného stalinismu (u nás ovšem trochu později) nejlepší soudruzi pomordovali své nejlepší soudruhy, leckterý soudruh pár měsíců žil v pocitu takové jakoby trapnosti, omluvných rozpaků, a pocitu, že takhle dál snad přece jen ne; koneckonců i kvůli budoucím rizikům pro jeho vlastní krk.

  Bohatýrská trilogie vyšla opatřena četnými vysvětlivkami (tuším, že od Žáka osobně), ale i ty vypadají jinak, než kdyby je psal politruk, a dnes mi tam celkem nevadí. Zdůvodnění kritikou kapitalismu a buržoazní republiky (v níž Masaryk střílel do dělníků) bych pokládal za až druhotné, dle potřeby vykonstruované zpětně a bez jakékoliv invence.

  S Limonádovým Joem to však je trochu zajímavější, ten totiž znovu vyšel již roku 1955, tedy ještě před XX. sjezdem. (Prvně byl myslím vydán 1946.)

 206. 240 Mám články pana Haase ráda a často mi píše z duše, tentokrát se ale podle mne trochu mýlí a navíc přistupuje k věci jako nezúčastněný pozorovatel, což samozřejmě není ani v nejmenším ( a nemyslím tím jeho profesi).
  Východ nepřebírá nic ze západu…východ postupuje svým východním způsobem…ekonomika je jen jedna a byť veledůležitá, rozhodně ne nejdůležitější součást společenství.

 207. westíku, Tomáš Haas je chytrý člověk. Není spoután nálepkami, ale dívá se na činy a jejich důsledky. Kéž by to bylo nakažlivé.

 208. Nickname, ten pan prezident a snoubord….kouzelná fotka … v pařížské…ještě lepší 😀 Rozjasnilo mi to den, opravdu. Lepší, než potápěčská bible 😀

  Hele, co furt blbnete, že snad západ je degene, slabej, omezující … Ano jistě, někdy to tak vypadá, ale když se necháte ovlivňovat polutikama, nepřemejšlíte o důsledcích a necháte cloumat majestátem kvůli kravinám a proto unikají podstatné věci, tak se nedivte. Místo kde žijeme, je pořád dobrý, i když by mohl být lepší, to nepochybně. Ale to nepůjde dříve, než na ty parchanty vystrčíte zadek. No nebojte se, jde to. No a pak půjde i to ostatní… tedy samozřejmě tohle neplatí na ty, co už to udělali…

  Jsem rád, že Putin to takhle všechno říká dopředu, tak doufám, že už ta Ukraina se nezdá tak …no…jednostranná, že.

 209. Matzurko,
  já když jsem studoval (Krátce po tom, co ho definoval) Linného zoologický systém, byli v rodu švábi nejen šváb a rus domácí, ale i poměrně velmi rozšířený rus lesní, živící se nezralými jablky, bramborami …
  ten, zdá se u nás vyhynul a byl nahrazen rusem hotelovým.

 210. (238) hmm, martine TT, u nás chápeme humánnost trochu jinak; když se mně usídlil potulný retrívr v kůlně, prohlásila jsem ho (před účinnosti NOZ) za nalezenou věc, a předala obci ; po 6ti měsících se stal příslušníkem domácnosti místostarosty 😕

 211. Andy, i když jsi nedokončila větu, rozumím. Nezastav se u slova – přebírá. Evropa se dobrovolně zříká postupů, které v přírodě platí bez ohledu na režim a nálepky. Abych vnesl trochu veselí do tohoto blogu, vyzbrojen znalostí Tří zdrojů a tří součástí marxismu, dovolím si vypustit do internetového prostoru sprostá slova: dialektika, zákon jednoty a boje protikladů.

  Šrapnel – odcházím obědvat.

 212. jet-lag mne probudil v půl čtvrté ráno. Ještě nepřestalo sněžit. Od té doby projel naší ulicí dvakrát městský pluh a jednou soused s radlicí na pick-upu. Západ je tady docela v pořádku.

 213. westíku, ale na česneku by byl ještě lepší než u starosty.

 214. Dušane, pro některé jsi docela na krajním Východě.

 215. A teď už fakt jdu prostrčit něco do volátka.

 216. Westíku, proti Byzanci nemám nic. Za byzantské považuji státní náboženství, byrokratičnost, mnohoslovnost, moralizující přetvářku.
  T.Haas pravděpodobně „svobodným Východem“ nemyslel Rusko.

 217. (233) Jako kdybych viděl Wartburg …. ostatně, i Aero.
  (240) Jo, zbytky oné kulturní úrovně dodnes přežívají hlavně v Rusku, ale i v jiných pravoslavných zemích. Byzantinismus, to je pojem!

 218. 247 Martine,jsem stoik,dožiju klidně s preferencí západu,který pomalu odchází…pokládám to za celkem přirozený vývoj- vzestupy a pády států a říší. Nic nového pod sluncem, jen méně krvavé, což je potěšující:)

 219. (252) Mno, nickname! Tak kromě toho „státního náboženství“ -s otazníkem, platí to pro všechny velmoci (nejen Rusko); a možná i pro všechny politiky i v těch malých státech 😕 Zajisté jste si všiml, že záměrně (abych nepodráždila sršně) se nezmiňuji o EU 🙂
  A koho -dle Vás- měl T.Haas na mysli ( ? A co je podle Vás „svobodný Východ“ ?

 220. Bohatýrská trilogie vyšla v roce 1959 v rámci Klubu čtenářů, tedy pouze pro subskribenty. Na knižním trhu nebyla.
  A co se dalšího tématu diskuze týče, tak to, že Západ je u konce s dechem věděl už Oswald Spengler před sto lety.

 221. martine, ty jsi vsetínský pohodný, nebo toho rasa děláš jako vedlejšák, když ti dojdou causy? 😀

 222. Westíku: Východem můžete myslet: Indii, Thajsko, Austrálii, J.Koreu, Taiwan …
  Šéfem Microsoftu se včera stal Ind.
  Oslava Východu a kritika Západu někdy pramení z neznalosti. V Putinově projevu jsem nic pro mě poučného nenašel. Nic, co by si naši politici měli vzít za příklad.

 223. Ta Indie je spíše socialistický východ a Austrálie je kulturně Západ. Přidal bych spíše Japonsko.

 224. (259) nickname: nechte na T.Haasovi a na mně, abychom si mysleli, co je „Východem“ ; Vy si myslete, co chcete 😕
  Nechápu, jak souvisí s tématem Vaše informace, že „šéfem Microsoftu se včera stal Ind“ ?

  Máte dojem, že Chris Hedges ( držitel Pulitzerovy ceny, reportér New York Times – (viz znovu): http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/280866-americka-psychoza ) napsal tu knihu “ z neznalosti“ ?
  Já osobně v Putinově projevu jsem našla hodně toho, co by si měli naši politici vzít za příklad ( a to bez ohledu na to, zda Putina „beru“ nebo nikoliv; doporučuji stejně jako martin TT: nebuďte spoután nálepkami, ale dívejte se na činy a jejich důsledky….

 225. Šumaváku,
  tak vy ještě pamatujete Linného 😀 😀 😀 !!!!!

  Dušane,
  u nás ve vsi je Západ taky OK, není co radlit, tak nás nikdo nebudí 🙂 Na nemoc z posunu je prý dobré chodit na sluníčko, aby i přes lebku ozařovalo šišinku, tedy epifýzu čili nadvěsek mozkový, produkující biorytmový (cirkadiánní) hormon melatonin. Kapsle téhož nebrat, byť v USA volně prodejné, kolega to studuje u hmyzu a vřele doporučuje se jim vyhnout obloukem (těm kapslím).

  Martine,
  už zapomínám, ale není náhodou ta trojice obšlehnutá od antických filosofů, případně Kanta a Hegela ? Já je za sprostá slova nepovažuji; konec konců i Darwin svou hypotézu stavěl na předpokladech marxisty zavrhovaného Malthuse….

 226. westíku, díky Hedgesovi a spol, tedý východním levicovým rádobyintelektálům, je právě ten debilní stav, jako je teď…USA. má nespornou výhodu v tom, že východní pobřeží je příliš malé a že komunističtí hoši v NY, jsou příliš povýšení, aby se pustili za hranice svého státu, mimo svérázných výjezdů do zahraničí, aby bojovali za správnou věc, třeba podporovali palestince, či referovali z Iráku úplné krávoviny. Bejt feudalismus, tak by napsali takovou nůžku blábolu jen jednu…či kdyby si to mohli pánové ze SEALu ihned vyřidit…je to pakáž.
  Na druhou stranu je krásné vědět, na koho ty jejich bláboly mají dopad a koho to vlastně zajímá….stejně jako ten pitomec co napsal, že Bílej muž neumí skákat a podobné snůžky debilností. Kdysi jsem jí totiž dostal, jako něco výjimečného a protože dárce to myslel vážně, vymazal jsem si ho z mobilu…..

  Na druhou stranu, na té svobodě slova je hezké to, že si mohu dovolit napsat to co píšu a tuto svobodu neupírám nikomu, ani tomu palestinskýmu psychopatíkovi…

 227. Můj OSOBNÍ názor je, že jediné, co bychom si měli vzít z Putina jako vzoru je to, že prezident vleze dobrovolně do levhartí klece.

 228. Andy, hele a ta klec by měla bejt prázdná, nebo plná nenajedenejch levhartů?

 229. Hádej:)
  Ale v podstatě, pokud by za ním někdo zamkl a spolkl klíč, tak by mohla být i prázdná.

 230. 261 Westíku, co bych oslavoval na Indii, Taiwanu, J.Korei, Číně, Pákistánu, je vědomí bídy. My se zde „strašíme“ bídou, morálním úpadkem. V Indii je bída přítomná pro velkou část společnosti. Proto jsou lidé odhodlaní tvrdě pracovat, snažit se, studovat. Proto Microsoft – a nejen on – přijímá pracovité Indy na technické pozice.

  Proč je pro mne projev V.V. Putina přetvářkou? Protože on přetvářkou žije. Důstojník KGB obhájce křesťanských hodnot?

  Kázání o úpadku tradičních hodnot, pojmenování problémů si v Čechách můžete poslechnout tak pětset týdně. V Rusku padesátkrát tolik. „Úpadek morálky“ kritizovali i komunisti.
  Možná je schopný státník, možná bude v Rusku vzýván jako Marie Terezie u nás, nebo Bedřichové Vilémové.

  Stejně jako Hitler, Marx a další popsali problémy společenského řádu. Ale že by popisoval reálné řešení? Viz „Americká psychóza“

  Skupina protofašistických podivínů, od křesťanských demagogů po uřvané moderátory televizních talk show, které naivně pouštíme z hlavy jako bezvýznamné blázny, si najde přívržence díky slibům o odplatě a morální obnově. A stejně jako ve všech totalitních společnostech se ti, kteří neprojeví loajálnost iluzím předepsaným státem, stanou pronásledovanými vyděděnci.
  Zdroj: http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/280866-americka-psychoza

 231. “ Za byzantské považuji státní náboženství, byrokratičnost, mnohoslovnost, moralizující přetvářku.“

  Tak to pozor, nickname. 🙂 I v Anglii je panovník hlavou státu a zároveň hlavou církve.

 232. 268 Hlavou je naštěstí jen formálně. Byla doba, kdy se kazatelé nezávislých (independent, nonconform) církví kaceřovali. V Rusku je dnes naštěstí celkem (náboženská) svoboda. Spojení trůnu a oltáře je ale viditelné.

 233. (263) jirko ppa etc: už jsem vzala na vědomí, že podle Vašich slov Vy patříte k té nejušlechtilejší odrůdě lidstva , a že k absolutní dokonalosti Vám chybí jen nepatrný krůček; vždycky tedy víte, co je správné a co je pravda 😕
  Ale už jsem se smířila s „bolestnou“ okolností, že mne jako podřadnou větev lidského rodu, na kterou mají dopad „bláboly“ nějakých „pitomců“ T.Haase a Hedgese,vymažete z mobilu ; inu , svět je krutý … 🙂

 234. Matzurko, s jet§lag nemám většinou potíže. Když, tak při cestě na Východ. Tentokrát jsem ale měl dlouhou cestu díky podivně rušeným a zese obnoveným letům. nakonec jsem skončil ve Filadelfii na letišti a Míša, která mne měla vyzvednout, spokojeně spinkala doma s vypnutým mobilem, neboť se na Internetu dozvěděla, že můj let byl zrušen. Ytčel jsem na letišti přes dvě hodiny než se i ji podařilo zaktivizovat. Pak ještě 45 minut k autu a autem dvě hodiny domů. Takže jsem nedokázal hned usnout ani po stakanu zemanovky. Proto to na mne padlo až teď. Do večera se utahám odhrabováním sněhu ztěžklého a zkrustovatělého mrznoucím deštěm. Už jsem oddělal hrablo a musel se uchýlit k poctivé lopatě….Neberu nic kromě Omega3 a Glucosamin-Chondritinu. (Moje setra byla skeptická k jejich účinnosti, ale aspoň neublíží a placebo někdy také funguje.)

 235. No, dneska….
  Mám dojem, že za JindřichaVIII. to bylo poněkud jinak 🙂

  A ten Putinův ideologicko duchovní obrat není nic překvapivého.

  První byl jakýsi Pavel z Tarsu, který se dokonce stal apoštolem 🙂 A komunistů, co se obrátili na víru, když už se to smělo, jsem taky pár znala. A jací z nich byli najednou křesťani 🙂

 236. Ale houby westíku….jsem moc rád, že nepolemizujete s tím co říkám, ale co si myslíte, že jsem …. Mimo to, s Tomášem máme poměrně dobré vztahy, stejně jako mnoho zde. A to i přes to, že s ním někdy dokonce, nedejbože nesouhlasím…
  Vždycky jsem si říkal, že jakej pán, takovej pes. To samozřejmě je nejen jak je vychovaný, ale třeba jaký je výběr druhu a rasy. Je skvělé, že se to potvrzuje i v tomto případě. … 😀

 237. Chris Hedges je známý novinář reprezentující poměrně radikální křídlo amerického politického liberalismu (neplést s klasickým liberalismem – s tím, kromě jména, nemá nic společného) Bohužel dělá stejnou chybu jako mnozí mí evropští známí – vnímá Amerku prizmatem své newyorské ulity a nikoliv jako kontinentální společenství 5O států, jž jsou na centru moci podstatné méně závislé než dnešní členové Eurozony na Bruselu. Jeho obvinění jsou velmi vážná a má prakticky ve všem pravdu a nikde vyloženě nelže. Čert je však ukryt ve výběru a analýze příčin. Tam je podle mne hodně mimo. Protože se mne jeho pesimistický výhled dotýká osobně – žiji jen 200km západně od NYC – vrátím se k článku s podrobnějším rozborem. Třeba mi to jet-lag usnadní…

 238. Neshledal jsem v Hedgesově článku nic pozoruhodného. Řeči, jak válka ve Vietnamu odčerpala peníze z Johnsonovy Velké společnosti, jsou klasickou výbavou socialistického mudrce. Válka jsou rozházené peníze úplně stejně jako budování Velké společnosti. Rozdíl je v tom, že ve válce umírají lidé hned, při budování až později. Hnus je obojí.
  A že lidé milují „hazard“? Ano, milují – hrají loterie, karty, ruletu a na burze. V roce 1871 (třeba mě dvd opraví) byl bankrot na Vídeňské burze, v roce 1901 vydal J. P. Morgan akcie jisté ocelářské společnosti za 1,5 miliardy ve zlatě. Byly skoupeny do jedné – ryby skáčou na udici ve všech časech.

 239. (273) jirko ppa etc. polemizovat s tím co říkáte ? Nenešla jsem žádný obsah k polemice kromě slov o „blábolech“, „pitomcích“ a těch, kteří jim naslouchají 🙁
  Ale moc by mne zajímalo, co lze o mně může vyvodit další zdejší „klinický psycholog“ z toho, že mám (dokone už druhého) psa plemene „americký kokršpaněl“ (předtím to byl drsnosrstý foxteriér):-)

 240. Modrý ptáku, jediné, co je naprostý neodiskutovatelný fakt je ten, že střílení je jako droga. Stejně jako mnohé mužské činnosti, mající cosi společného s adrenalinem a kde jde o život….

  westíku, prostě jaký pes, takový pán a obráceně. Podvědomě prostě každý tíhne k jiné rase, k jiného druhu, k jinému účelu….Nic jiného v tom nehledejte. Prostě někdo má rád uňafané strašpytláky a jiný ne.

 241. 275 hazard a zázraky. Připomenu O´Henryho povídky…jen doba postoupila a lidé stejně jako už neschovávají zlaťáky do štrozoku,ale mají výpis z banky( dokonce ani ne vytištěný:), tak není třeba zázračných vodiček na růst vlasů, ale jen slib, že něco takového existuje v e-shopu:)

 242. (277) Vy ,jirko ppa etc, máte rád „uňafané strašpytláky“ ? To by se Vám „zvýšil adrenalin „, kdybyste se setkal s naším psem 🙂

 243. Ano westíku..nemám rád psi, co štěkají bez důvodu, co nemají vychování a kteří netuší, kde je ve smečce jejich místo. Ale co zalezou, když se zadupá, přitom mají plnou hubu štěkotu, když jsou za plotem…….. stejně mi to vadí u lidí.

 244. Mńo,
  všichni mí psi byli a jsou psi váleční a bojoví. Buď se válej, nebo se bojej. Výjimkou, která je vybudí z jejich standardního stavu, jsou cyklisté, sociálně vyloučení a příslušníci menšin. Vypadá to, že až situaci vyhodnotí místně příslušná sekce láskyplných humanistů, z kriminálu nevylezu 🙁

 245. včera jsme měli návštěvu, starého našeho kamaráda.. a doteď mi hřeje, že někteří lidé se s měnícími režimy nezměnili, že jsou stále titíž a že se nepoddali ani tehdy a ani dnes
  zaplať pán bůh za ně..není jich moc..

 246. Lid si přeje návrat „tradičních hodnot“, klid a pořádek a kde jinde by Putin přišel k tradiční celostátní organizaci, která to má přímo v „popisu práce“?

 247. ptakopysku,
  já zas budu zbytek odpoledne dumat nad signifikancí toho, že namísto psa mám dva kocoury, třetího asi taky… se zatím nehlásí zájemce 🙂
  O hafanovi časem uvažuji, nicméně dle knížek tomuto věnovaných se mi nejvíce líbí pes kanaánský, ale tomu by možná u nás byla zimiška…. takže asi raději malamuta nebo akita inu 🙂

  Dušane,
  placebo je OK, já jen že ten hormon poněkud rozhazuje krovky, a nejen hmyzákům. Kolegové ze zdejší FROV (rybářské fakulty) tu teď slaví úspěchy s omega kapříkama, které za účelem zvýšení těchto kyselin v mase krmí speciální stravou. A chrupavky by taky neměly škodit, takže k tomu si nedovoluji udílet rady.
  Na ten komentář se taky těším !!!!

 248. Jirko ppa etc., až se uvidíme osobně (zítra se vracím do hlavního města a zůstanu tam do pondělí), tak Ti sdělím, kde jsem střílel (s výjimkou kulometů) ze všech možných krátkých a dlouhých, všech ráží, automatických, poloautomatických, „v kuse“ a „lámaných“ ručních zbraní. Konstatuji, že jsou ty kvéry krásné produkty, jejichž prostřednictví jsou si chlapi rovni 🙂 a jeden můj kámoš k tomu poznamenal: „to je hezčí než auta“. Asi jsem výjimka z pravidla, ale tohle hobby mě nikdy „nebralo“.

  Andy, určitě. Každopádně jsou tací, kteří se zamysleli nad charakterem dějů a předmětů, když porozuměli, tak sbírají zlaťáky a stříbrňáky do štrozoku, pořizují reálná aktiva, protokoly berou na vědomí a nosí s sebou hotovost. Hazardu holdují pro zábavu, protože dopředu vědí, že jsou to prohrané prachy. Když to náhodou vyjde (na výstavě o penězích jsem se dozvěděl, že „hazard“ je francouzky „náhoda“), tak jsou potěšeni a zahrají si zase za rok. Zázraky ponechávají snílkům 🙂

 249. Modrý ptáku, ano rozumím, taky nejsem příznivec střílení na papírové teče, spiš jsem chtěl naznačit, že adrenalinové věci, jako nechat po sobě střílet a oplácet to, je bezesporu droga.
  Na druhou stranu, hazardní hry nemusím zase já.

 250. Mno… pokud platí to heslo, že jakej pán, takovej pes, pak leckerým zde poradím hooodně přešlechtěné chrty….
  P.S. a speciálně pro západní Asiaty: na téhle rase moc masa nejni, nebrat !!

 251. Matzurko,
  tlumočil bych celoživotní názor naší Betyny: „Ty, co pěstujou kocoury, jsou vůbec ze všech nejhorší a měly by bejt zakousnutý i s těma kocourama!!!!“ 😀 😀 😀

 252. (290)Vaše Betyna ,ptakopysku, měla by prodělat převýchovu; zato náš Black Jack je správně multikulti; obhospodařje už dvě (někdy i tři) sousedovic kočky 🙂

 253. ptakopysku, náš kosour je tak chytrej, že když mu hodíš na trávník míček, tak spí dál.

 254. 😀 😀 😀
  rezy,
  asi tak. Zato mají schopnost teleportace – když se zvednu od TV a jdu si něco vyšmoulit do kuchyně, sedí s nadějí v očkách u lednice dřív, než se tam doštrachám já. Jelikož obvykle nelze postřehnout, kdy se zvedli a cválali kolem, tak usuzuji na něco ze Star Treku.

  Betyna má asi nějaké smutné zkušenosti, naši kosouři obykle neškrábají pesům v okolí oči, jen je provokujou z hromady dříví či jiných, psům nedostupných, míst.
  Jen pro jistotu – uplatit stejkem by se nedala ? Kdybych někdy měla tu čest se s ní setkat 🙂

 255. Stejkem těžko, ale jedním kocourem by jistě vzala za vděk… 😀

 256. Šumaváku,
  tak že bych Betyně poslala dárek k Valentýnu 😀 ?

 257. divano – 283 – zajímavý článek a ještě zajímavější komentáře (zdráhám se použít termín „diskuse“) pod tím článkem.

  Zajímalo by mně, jak velkou množinou je průnik množin čtenářů Parlamentních listů a Halo novin. Řekl bych, že se budou dost překrývat.

 258. Matzurko,
  Betyna asi má naopak s kočkama jenom dobré zkušenosti. Výskyt každé kočky, jakožto i chovatele velmi vítá. Ovšem kočky její nadšení nesdílejí a pravděpodobně by měly i jisté výhrady k zakončení ceremoniálu. Tedy abych byl přesný, na kočkách to vyzkoušené naštěstí nemám, ale ulovené potkany srovná hezky vedle sebe, nechá se pochválit a pak už nechá na mě, abych je uklidil. Cyklistu nechá tam, kde ho skolí. To mám bohužel taky vyzkoušené 🙁

 259. ptakopysku – na všem je nutno vidět to positivní. Vem si o co by bylo horší, kdyby rovnala vedle sebe i cyklisty. 🙂

 260. Dobrý podvečer,
  já nemám žádný zvíře, pokud se nepočítají potomci.

  tak teď tápu – mám vůbec právo na existenci?

 261. maYdo,
  radši se neptej 🙂 !
  (Kdo se moc ptá, moc se dozví…)

 262. Jakej pes, takovej pán? no, nevím… Nevyrovnaní neurotici si prý často pořizují psy velkých bojových plemen. Když už mají sami náturu těch uňafaných strašpytlů, tak aspoň podepřít ego vlastnictvím pořádnýho raťafáka.

 263. MaYdo, co je to také to …bojový pes? Jediného kterého znám je čínský ahojahoj… Ostatní jsou lovecká plemena, tedy pokud mohu soudit podle těch co nosí z křoví divoká prasata.
  A nemít doma zvíře? No někdy by to bylo skvělé…ale nevypovídá to o ničem. Možná jen tedy o tom, že rodič má kontrolu nad šílenostma potomků….

 264. jo a ještě znám toho šarpeje…

 265. Jirko, kdybych šílenosti potomků neměla pod kontrolou, máme doma nejspíš hada. 🙂

 266. čínský ahojahoj je extrémně příšerný, nevychovatelný, údajně samostatně myslící, podle mne však debilní pes. Všechny majitele těchto psů, které znám( jsou tři) lze zařadit též mezi debily…takže na tom, že jaký pán,takový pes asi něco bude.

 267. 298 Pavle K., tak to pěkně děkuji..
  já ty komentáře nečtu, tak jsem si to znovu otevřela a vrhla se do komentářů..
  mno, vydržela jsem jen jednu stránku, asi nemám dost silný žaludek, brr…

 268. maYdo, mně dost překvapilo, že had je na omak docela příjemný, žádný sliz nebo jaké má člověk představy. prostě suchá kůže. dobrý.. měli ho jedni naši známí, a na vrátkách k baráku měli cedulku, pozor had.. a opravdu, on to byl kousek tak dva metry.

 269. Jo, divano, hadi jsou na omak příjemní a teplí, nevím,kde s evzala ta představa , že jsou studený a slizký. Ale stejně bych ho doma nemusela. Ještě kdyby se tak nechal přeškolit z živé stravy třeba na granule 🙂

  A sousedi na patře chovají yorkšíry, to by nedělalo dobrotu. 🙂

  kdysi vyprávěl jeden kolega, jak jeho známí měnili byt a když byli už nastěhování, předchozí obyvatl jim s jistýámi rzpaky sdělil, že mu jtekli dva hroznýši a že jsou někde v bytě schovaní.

 270. Ptakopysku,
  nedala by se ta Betyna vycvičit alespoň na přinášenî cyklistek ? 😉

 271. MaYdo, chov jedovatých hadů a dalších „nebezpečných“ zvířat je neuvěřitelně regulovaný a pokud to neměl na černo, což bych se divil, tak si dotyčný dělal šoufek, ….. pokud tedy neproběhlo stěhování v Texasu…..

 272. Hady do baráku taky nechci,
  mně vadí absence končetin. Tak jsme jen na těch rybičkách (stará se manžel), kosourech (moje starost) a hlodavcích (stará se dítko a pečlivě zavírá dveře do svého pokoje, kde má jejich terárka, aby snad kosourek nedostal chuť…)

 273. Hroznýš jedovatý nenî, a jeden kolega ho měl už za socîku…

 274. divano – 308 – ono je v posledních letech tak nějak skoro lepší číst komentáře pod články než články samotné. A to nejen na Parlamentních listech, ale víceméně kdekoli.

  Člověk je pak lépe informován o skutečném stavu společnosti, zejména pokud si ty komentáře kombinuje u různých článků mezi sebou. Stačí si přečíst komentáře u nějakého článku týkajícího se kupříkladu dění na Ukrajině a zkombinovat reakce (mnohdy psané pod stejným nickem) s reakcemi třeba pod tím článkem o ÚSTRu a hned je jasno, kam většina společnosti směřuje… 🙁

 275. No jo MaYdo to je těžké …čtu chřestýš a Ty píšeš hroznýš … je to má velký chyba, i když to končí stejně 🙁

  Jinak bych upozornil, že čechové, jsou statní junáci, protože nejen v akvaristice jsou jedničky, ale v teraristice jsou také nejlepší na světě…Tolik nadšených, znalých a skvělých chovatelů, na světě není…..

 276. Andy – 307 – ano, čau-čau je samostatně myslící inteligentní pes. Jediné v čem je problém je to, že míra jeho inteligence se příliš neliší od míry inteligence průměrného bagru.

  Shodou okolností znám jednoho psa čau-čau i jeho pána a pokud mohu soudit, jsou s tím bagrem oba tak nějak srovnatelní. Tedy s vyjímkou skutečně krisových situací. Tam by ten bagr patrně s přehledem vítězil. 🙂

 277. jirko – 316 – chřestýše a hroznýše je dobré si neplést. Chřestýší kůže se hodí spíš na vestu (tedy soudím z jedné trampské písně), zatímco kůže z hroznýše se docela dobře vyjímá jako ozdobný doplněk na westernových botkách. Ne tak dobře jako kůže z krokodýla, ale jde to 🙂

 278. Aha, tak ne vesta, ale pouzdra jsou to pravé z chřestýší kůže… 🙂

 279. S tím chřestýšem jste mně připomněli jednu úžasnou odrhovačku. O jakémsi chlápkovi, který někam přijížděl a měl na stehnech pouzdra z chřestýších kůží. Už si to nemohu vybavit a jdu to najít přes přítele Gůgla.

 280. Jj, to je přesně to, co jsem měl na mysli. Akorát jsem nějak popletl vestu a pouzdra…

 281. Jak on ten refrén byl ? „Tu jeho tvář každý z nás poznal, na každém nároží zatykač vlál. Na něm cifra za kterou bys žil a přece nikdo z nás nevystřelil“.

  Nebo tak nějak to bylo…

 282. A OT: na čt24 je Šichtařová, pokud jste někdo zvědaf na její názory …

 283. tučňáku, díky. Také jsem našel.
  Jo Pavle, máš refrén dobře 🙂 „Měl černý sombréro, na něm bílej prach, pod ním hadí oči, ze kterejch šel strach, místo cigarety měl v ústech růži a na stehnech pouzdra z chřestýších kůží“. A ještě tam je jedna pasáž, kterou jsem miloval: „On líně se usmál a dopil svůj drink, mexickým dolarem o barpult cink“.

  Každopádně už to dnes nezní tak dobře jako tehdy, tak jsem si na spravení chuti pustil Párply: Perfect stranger. To je stejná bomba i po třiceti letech.

 284. jirko, kolega, který to vyprávěl si na vymýšlení nepotrpěl. A je to snad už nějakých třicet let.

  A jak to tehdy, v dobvě předinternetové, bylo s regulací chovu hroznýšů, nemám tušení, ale naši odebírali Lidovou demokracii, tehdejší lidovecký plátek, který se dávno odebral na smětiště dějin, a tam byla rozsáhlá inzertní rubrika a inzeráty typu „prodám/koupím boa constriktor“ byly poměrně časté. Řekla bych, že hroznýš byl tehdy nejčastěji chovaný had

  Ale možná to bylo nějaké konspirační heslo a o žádný kšeftování s hadama nešlo. 🙂

 285. Jooo, to je přesně ono. Takže si znamenám, co mně u těch koní ještě chybí. Černý sombréro mám (dokonce originál značky Stetson), špinavý je taky.
  Takže ještě přestat kouřit, sehnat růži, nějaké hadí oči (na levém oku 5.25 dioptrie, na pravém 4.15 dioptrie) a nějaké chřestýše na pouzdra.
  Stříbrné dolary bych nějaké měl… 🙂

 286. sombréro, mexiko …zatykač …. Šichtařová …všechno tohle bledne, před mojim dnešním kardinálním trapasem …. jdu po ulici, proti mne jdou čtyři mladice. První, když je odem mne cca tři metry…“dobrý den pane….“ já si za boha nemohl vzpomenout, kdo to je a tak jsem se opravdu hloupě, ale zcela nevinně zeptal, jestli se známe a odkud a jestli to není omyl….No prej určiteě ne, protože se jistě známe přes děti ve škole, zvlášť když zkoušela minulý týden dcerku z češtiny a já byl u toho i se ženou…. úplně konsternovaný a trošku překvapený ze své sklerozy jsem odpověděl …“ šmar-japano, promiňte mi paní učitelko, já vás opravdu nepoznal, když jste „, teď jsem chtěl říci v kabátu a čepici, ale nemohl jsem si opravdu vzpomenout na to správné sovo a řekl jsem do trapného ticha …. „opravdu jsem Vás nepoznal oblečenou“. V té chvíli se učitelky úplně zbořili. Myslím, že to opravdu vejde do análů učitelského sboru, ještě že jsem ve škole brán za neškodného popletu 😀

  ps. MaYdo, já se spletl, už jsem to vysvětlil …, hroznýš je přítulné zvíře, toho mají na každé burze na prodej…

 287. jirko – 328 – hele, buď úplně klidnej. Tohle jsou věci, které se stávají. Já si něco podobného zažil loni, jak byla ta výstava korunovačních klenotů.

  Já mám obecně blbou paměť na obličeje, to je o mně všeobecně známo. A taky je o mně známo, že brzy ráno zamrzám a moc mně to nemyslí.

  No a jak byla loni ta výstava, tak jsem třídní od mladé poslal mailem omluvenku, že tedy v úterý (nebo kdy to bylo) nepřijde do školy, že se jedeme podívat na ty korunovační klenoty. Takže jsme brzy ráno vstali, vyrazili vlakem, metrem a posléze tramvají. Víceméně jsme kopírovali trasu, kudy jezdí mladá do školy. No a v té tramvaji najednou koukám, tam stojí holka/děvče/ženská/dáma, poměrně pohledná. A kouká se na mně a usmívá se.
  Mně byla povědomá, ale nějak jsem tak úplně netušil, odkud se známe. Tak jsem se holt taky usmál a povídám „Dobrý den“. Ona na to „Dobrý den“ a mladá se na ní otočí a povídá taky „Dobrý den“.
  A následně se ta dáma ptá „Tak jak se těšíte na ty korunovační klenoty ?“ a já na to „Jak to víte ? Ahá, vy chodíte s K. do školy !“ a pomyslel jsem si, že to některá děvčata s make-upem poněkud přehání.
  Dáma se začala děsně smát, já koukal jako debil a pak tramvaj zastavila, dáma pravila něco v tom smyslu jako „Tak si to užijte, já už vystupuju“.
  No a já se stále zcela zmatený otočím na mladou a ptám se „A to byla která spolužačka ?“ no a mladá se tlemí jako idiot a povídá „To byla třídní.“ 🙁

 288. NA tohle téma jsem kdysi slyšela nějakou doktorskou anekdotu.
  Hlásil se k paní doktorce v poměrně zalidněném vestibulu nemocnice bývalý pacient, který ležel u ní na oddělení, ona ho taky nepoznala a omlouvala to slovy “ když vy vypadáte v posteli úplně jinak“.
  Prý měla poměrně zvučný hlas, takže tu větu o posteli slyšelo poměrně široké okolí.

 289. Jirko ppa,
  😀 😀 😀 jako bych to viděl. Akorát bych si pak vzpomněl na řapíkatý celer a šel bych k zemi taky.
  Ale abys v tom nebyl sám:
  Tenhle týden jsem cosi telefénem zařizoval, ehmmmm… procesoval jsem byznys a těsně před kikofem jsem potřeboval ještě jeden hint od pro míting s manažerem.
  Rozhovor vypadal takto:
  – Dobrý den, sales manager Kořínková.
  – Dobrý den, tady ptakopysk, The Platypus Assotiation. Potřeboval bych mluvit se slečnou Holou. Ehmmmm.. chrchly chrchly omlouvám se. Se slečnou Rovnou.
  Chvilka ticha vyloženě těhotného čímsi nevysloveným.
  – Aha. Tak já vám předám holou slečnu Rovnou. Holou…

  A v tomto okamžiku jsem zcela ztratil koncentraci…

 290. Pánové děkuji…je fajn, že neštěstí nechodí po horách ..:D

 291. Pánové, to by ještě šlo, vám to prošlo bez následků!

  Co by odrostlejší děvče měla jsem za šéfovou jistou paní Š, jež žila se svou maminkou a vzhledem připomínala mumii faraona Ramsese. Zlí jazykové tvrdily, že byla před 100 lety provdána za jistého houslistu, jenž po svatební noci chopil se houslí a kartáčku na zuby a už ho nikdy nikdo nespatřil….

  I umřel akademik H a já vyrazila na funus. Po návratu jsem byla zpovídána, jaké to bylo, kolik bylo věnců a kdo řečnil. Povídám, že akdemik V, a že mluvil moc hezky. Paní Š mne nenechala domluvit. „Jj, akademik V, taková nóbl rodina, s tím jsem hrála kuličky.“

  Nikdy před tím jsme spolu z práce nechodily, ale ten den to nějak vyšlo. Na Staromáku proti nám kráčí, kdo jiný – akademik V. Zahalekali jsme na sebe Jaksemáš, coděláš, pozdravujdoma, když paní Š začala jevit jakýsi nepokoj.

  „Kdo to byl“, praskala zvědavostí a mě to v tom okamžiku nějak nedocvaklo. „No, akademik V“ povídám bezelstně……

  Půl roku jsem s tou babou nemohla vydržet!

 292. nickname, s tou pamětí na jména je to divný!
  Otecko rodný zapomněl jakékoliv jméno a já to zdědila po něm, v poněkud mírnější formě – aspoň jsem věděla začáteční písmeno.
  Pak začala jsem podnikat a úplně mě to přešlo. Dokonce jsem měla mezi zákazníky několik Dufků, Dušků a Duchků – věděla jsem přesně, který je Petr a který Pavel i které zboží odebírají.
  Pak jsem skončila a jsem stejně pitomá jako před tím a když si to jméno okamžitě nezapíšu, tak za 5 minut netuším….
  Jsou věci mezi nebem a zemí… 😀

 293. jeden můj přítel advokát je takové veselejší povahy a nemá zrovna v lásce představitele státní moci.I slyšel jsem o něm byprávět tuto historku od jiného kamaráda, který s ním šel po chodníku někde u městského soudu. Ač zabrání v hovoru v okamžiku kdy se proti nim kráčející mladá žena přiblížila na dva metry, přítel se po ní vrhlo, stiskl ji ruku oběma dlaněmi za slov „to Vám moc blahopřeji, no to je úžasné, to jsem tak strašně rád…! žena, překvapena se vzmohla jen na „my se známe? čím jsem si zasloužila to blahopřání?“. „Blahopřeji Vám k propuštění paní doktorko Pancová, nikdy jsem nevěřil ve vaši vinu.“ Žena ztuhla, v očích se objevil plamenomet, a hlasem jímž by se daly louskat kokosové ořechy (jak by pravil Raymond Chandler) odsekla „já jsem ale Lenka Bradáčová. Na to můj přítel stále s úsměvem „to je mi líto, promiňte, ale ta nezaměnitelná podoba“. Pustil jí ruku a oba pánové odkráčeli. Chechtat se začali až po několika metrech aniž by se ohlédli…

 294. Hmm,
  no já mám typicky pedagogický hosip – zdraví mne bývalí studenti, a já si občas ani nevybavím, že jsem je učila… Nicméně za blba mne v rodině mají díky tomu, že coby začínající doktorand jsem přislíbila účast na fakultním Dni otevřených dveří. Ráno jsem se hezky usalašila u vítacího stolečku s úsměvem na všechna strany. I přistoupila ke mně dívenka, a prej Ahoj Matzurko ! V mé hlavě nastal intenzivní svistot, odkud já ji znám ? Tak říkám „Ahoj, já jsem tě učila ?“ A dívenka trochu nevěřícně opáčila „Já jsem tvoje sestřenice….“. No, já ji viděla naposledy před cca pěti lety, a ona děvčata mezi tím třináctým a osmnáctým rokem berou sakra rychlé obrátky ve vývoji 🙂
  No, byla to ještě doba předFackoknihová, a fotky se ještě dělávaly na film více než digi… e-mail byl rovněž velmi mlád, a vůbec nezralé maliny a tak.
  Ale stejně se tomu rodinka na každém setkání s chutí zasměje 😀

 295. 258 — Nojo, dvd, ale náklad byl 72 000 výtisků. To se mi zdá docela hodně (srovnej třeba s Odysseem v 70. letech). Nevím, jestli na volném trhu by se byl tehdy prodal dejme tomu dvojnásobek; možná ani skutečný náklad by se nebyl volně rozprodával tak snadno.

 296. Dobré ránko?

  Že Grónsko tolik netaje a zalednění se v poslední době zvýšilo? Koho to zajímá? Naopak! Alarmisté už zase šlapou do pedálů! Studie americké, australské a bůhvíjaké varují – hladina oceánů stoupne o metr!
  A EU opět schválila další opatření. Do roku 2030 se podíl té správné energie zvýší na 40%! Že to Evropu ožebračí, aniž to na klima bude mít jakýkoli vliv? Hlavně – EU stále v čele pokroku!

  Klimatická sebevražda Evropy
  http://fajmon.blog.idnes.cz/c/391810/Klimaticka-sebevrazda-Evropy.html

 297. No jo, Fajmon ….není to náhodou ten, co rozvrací zevnitř? Já jen, jak mám brát relevantně to jeho blábolení. Až bude bojovat za něco, či proti něčemu , za své prachy, bude to věrohodnější a mnoho lidí by to pak začlo brát vážně. na profesionální aktivisty kálí bílej tesák …. Mimochodem, že ještě nenapadlo někoho, že než zastavovat zvyšování hladiny moří, pořídit velke hevery a začít zvedat pevninu, dyť to je vlastně takovej škraloup, co plave na jedné z vrstev…nebo těma „polštářema“ co maj hasiči ..bylo by to jistě levnější…

  Daleko zajímavější je to co vymejšlí nový ministr vnitra a jak vlastně se pozná boháč, vlastně podezřelej boháč. To je fakt taková sranda tohlencto ….

 298. Dobrý den.
  342 Článek II, §6 klimato-energetických cílů Evropy je pro některé země výhodnější než pro jiné. Dovolte mi rychlý překlad.

  Země, které nemají přímý přístup k moři, získají poměrnou část pobřeží a pobřežních vod sousedících zemí, které přístup k moři mají (pozměňovací návrh poslance Hans-Ignatz Prohaska ze strany VPÖ).

  §13
  Pro účely těchto cílů se považuje energie vyrobená bez fosilních paliv za energii obnovitelnou. (pozměňovací návrh poslance Jean Battiste du Merci-Beaucoup ze strany Arreva).

 299. Dobré ráno.
  Fajmon mi připadá z celého aparátu EU jediný rozumný a jeho monitoring byl více než zajímavý a poučný. Kdyby si ho četl každý občan EU nebo aspoň ČR, nadšení pro socík by ho rychle přešlo.

  Mne dnes zaujalo něco jiného: http://domaci.eurozpravy.cz/verejna-sprava/86753-praha-v-maleru-policie-vysetruje-podivny-it-projekt-za-2-5-miliardy/

  Zejména věta: „Prodlužováním smluv se ale Praha zároveň dostává na tenký led zákona o veřejných zakázkách“. Kdo problematiku těchto (a asi všech) sw zná, ví, že vybrat, nastavit,přizpůsobit,zprovoznit atd. takový systém není žádná sranda- měnit funkční model za nový jen kvůli zákonu o veř. zakázkách je neuskutečná hovadina.
  Nevýhodné smlouvy? To jsou ty sw všechny, Kunetka zločinec by mohl o něčem takovém napsat knihu:))
  Jinak- Gordic je drahý sw pro každého, v rozsahu,jak ho má Praha celkem tu miliardu chápu( teda, nechápu, ale věřím, že nebyl problém se na ni dostat, koneckonců když tři lavičky a křoví okolo sv.Antoníčka mohlo stát dvanáct mega, tak už se nedivím ničemu).

  Tak trochu mi to připadá( ač detaily neznám), že se do problémů se sw Praha teprve dostane.

 300. a další dobrá zpráva…Bilak to má za sebou …když se daří, tak se daří …

 301. (343) A co je větší problém, že „rozvrací“, nebo to, že „zevnitř“?
  Není to jako když bojovník proti dotacím bere dotace? 😛
  (346) Nepřešlo. Je to zažraný.

 302. Tak jestlipak ho v tom komunistickym ráji pustěj na saka…

 303. Chuj s nim!
  To by se vlastně mohlo psát CH.S.M. – jako negativ od R.I.P.

 304. Jirko ppa,
  tak to by se mě stát nemohlo. Neumím pinčes 🙁 🙁 🙁
  Andy – a po kolikátý whisky začnete takhle vnímat svět? Já mám vyzkoušeno, že po osmém pivu je každá ženská krásná, to je celkem fajn stav. Ale hrozně nerad bych se někdy dostal do stavu, že bych kolem sebe viděl pány v sukních, jak si přehazujou nohu přes nohu…

 305. Dobré ráno,

  tož Jiříku, když se daří, tak se daří, tím já obvykle komentuju průsery 😀

  S tím odchodem má ten sviňák pár desítek let zpoždění. Ani jsem nevěděla, že je ještě naživu. Doufám, že v pekle mají připravený pro podobný takovej malej komunistickej kriminál.

  Dcera byla včera na exkursi v parlamentě. Na dotaz, jaký to bylo, pravila “ velmi poučné“. Konstatovala, že tam byl neskutečný rambajz, jak se pořád bavili, courali semo tamo a řečníky nikdo neposlouchal. Většina se zabývala svými notebooky, bylo odpozorováno, že někteří čučí na youtube nebo hrají hry.

  Následně byl studentům promítán film, o historii parlamentu a beseda s pracovnicí informačního centra. Pokud dje o film, zřejmě prý tvůrcům někdo zapomněl sdělit , že cílovou skupinou ‚jsou studenti středních škol a ne dítka v mateřské školce. pokud jde o besedu, po té, co pracovnice, charakterizovaná jako „krajně nesympatická baba“, dotazy překroutila k obrazu svému, ztratili studenti o besedu zájem.

  Na dotaz ohledně čučení na youtube a hraní her odpověděla, že poslanci přece tráví v parlamentě celý den a tak ten čas musí nějak využít.

  Zeptala jsem se dcery., jetsli tedy může nějak shrnout, jak to na ni působilo a co vlastně ti poslanci dělají.
  Odpověděla „h.o.v.n.o“.

 306. nickname, mohlo by to být ještě horší – místo smetáku budou mít kalašnikova a budou chtít modlicí kobereček…. 🙂

 307. Nikdy nesyp střelný prach do popelníku!

  …Pořádný šok musel prožít v úterý 39letý muž z Citic na Sokolovsku, kterému doma pod rukou explodoval jeho vlastní popelník. Popáleniny, s nimiž skončil v péči lékařů, mu způsobil střelný prach. Ten do popelníku sám vysypal, přičemž do něho současně odklepával cigaretu. Výbuch vůbec nečekal, protože ho nenapadlo, že zrovna rozebírá funkční nábojnice do signální pistole, z kterých chtěl získat hliník do sběru…
  http://www.novinky.cz/domaci/326805-vybuch-zranil-muze-ktery-klepal-cigaretu-do-popelniku-kam-vsypal-strelny-prach.html

 308. No, já tomu nějak nerozumím…

  Potřebuju aby mi někdo uklidil nebo třeba doučoval dítě. Tak si dám inzerát nebo prolezu internet a někoho si najdu, ne? Potřebuju si vydělat a napadně mně, že bych mohlka někomu ukklidit nebo doučovat dítě. Tak si dám izerát a hledám.

  K čemu nějaký program na „vytváření pracovních míst“?

  „náš odhad je, že by to u nás mohlo během tří až pěti let vytvořit tři až pět tisíc nových pracovních míst,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Unie Jiří Horecký. Jednalo by se podle něj jak o plné, tak o částečné úvazky. Lidé by mohli podle něj najít uplatnění například při vyřízení nákupů, odklízení sněhu, zahradnických pracích. “

  A kdo ty místa vytvoří? Prezident Unie všechny ty tisíce zaměstná ve svý domácnosti a bude je platit? Má ten trouba vůbec povědomost, kolik lidí má na to, aby zaměstnalo pomocníka v domácnosti na plný nebo i poloviční úvazek se všemi povinnými platbami zaměstnavatele?

  A je tomu troubovi vůbec jasný, že pustit si do domu kohokoliv taky nejde? Že když vám bude někdo obstarávat nákupy, tak musí být aspoň natolik spolehlivý, že prachy na nákup nepropije místo nákupu v hopspodě? Že když se vám bude někdo starat o dementní babičku, bnesebere jí z šuplíku celoživotníé úspory? Kdo bude garantovat, že jsou ti lidi spolehliví?

  NApadlo toho sociálního inženýra, že kdo si to může dovolit a potřebuje podobný služby, tak je už nejspíš má zajištěný a kdo je schopen a chce podobné služby poskytovat, ták je už někomu poskytuje?

 309. MaYdo, nepochybně ho napadlo, že on bude důležitý, placený.
  Zbytek jsou kecy.

 310. Maydo,
  pokud jsem pochopil jde o to vytvořit zákonnou možnost , aby se ty soc a zdravotní poplatky platit nemuselo.
  A současně o to , aby se nezaměstnanií nebàli rizika , že když někdo příjde na to, ž e při nějaké podpoře nebudou postiženi.
  A možná ti ušlo, že tenhle sysotém ledaskde funguje – a dlouhá létai.
  No a nakonec -ten pracovnîk ti nebude vnucen, ale vyberešsi ho – př îpadnê nevybereš.
  Nikdo tě nenutí.

 311. tedy nevím Halladine, že by se nezaměstnaní báli nějakého postihu když někomu pomohou. Co se jim může stát??? Nic.

 312. 361-364 je to samozřejmě nehorázná kravina,řešení problému, který by nenastal,kdyby ti samí,co se pokoušejí o řešení ty problémy nezpůsobili:)

 313. Ahoj!
  Vy jste jak malí!!!
  Ministr vnitra prosazuje systém kontroly a dodatečného zdanění, který nebude plošný, ale bude se týkat jen těch, co si žijí nad poměry, hrají golf, mají člun, jsou v lovecké společnosti… A MAJÍ DOMÁCÍ PERSONÁL!

  Tak si ten systém musí nějaké takové vytvořit, no…

 314. pokud někomu pomohou za peníze neoficiálně, a někdo závistivej je bonzne, mohou přijít o podpporu. Připadně, pokud to bude systematické, mohli by být stíháni pro neohlášené a nepovolené podnikání.

 315. Ale maydo, snad byste nechtěla, aby poskytovatelé dobra za naše peníze byli nezaměstnaní?!?
  A k tomu Bilakovi někdo na Reflexu napsal – Rest in piss…

 316. Pokud vím, může si každý i s minimálním vzděláním udělat živnosťák na úklidové práce a podobně a normálně podnikat – platit daně, soc. a zdrav. pojištění. Já jsem z článku spíš pochopila, že ty pomocné práce budou prováděny státním orgánem (úřadem, agenturou)- ať už se zove jakkoli – a ti vykonávači budou k onomu orgánu v zaměstnaneckém pracovním poměru. Což ovšem obnáší další agendu spojenou s evidencí odpracované doby a výplaty mezd. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě? Proč by např. na úřadu práce zájemcům nepomohli právě s vyřízením živnosťáku, kontaktem na vhodnou účetní…?

 317. Pokud někdo potřebuje instituci jako je ÚP k vyřízení ŽL a ke hledání účetní, asi nebude k živnostníčení ten nejvhodnější typ.
  Ono by se měly zrušit i ÚP, jsou naprosto dokonale k ničemu.

 318. No právě, normální postup přes živnosťák by byl neprůchodnejj, protože dotyční by si nemuseli vydělat ani na normàlnî minimální pojistné. Takže by neměli zájem. jako dočasné vylepšení situace v době pobírání dávek.
  Tenhle systém by se vztahoval jen na vedené v evidenci nezaměstnaných
  Ale tohle se tu úž jedmou probíralo.
  Ne , Dano, nepůjde o zamě stnaneckÿ poměr k jakěmukoliv orgánu veřejné spràvy.
  Jen legalizace cinnosti a příjmů z nêčeho, čemu se za socíku říkalo “ občanská svépomoc“ ( neoficiálně fuškaření) a více méně se nad ním zavíraly oči.

 319. NoName,úřady práce nejsou k ničemu, zaměstnávají hromadu lidí, kteří by jinak byli nezaměstnaní.

 320. normální postup přes živnosťák by byl neprůchodnejj, protože dotyční by si nemuseli vydělat ani na normàlnî minimální pojistné…a koho to zajímá? Stará se snad někdo o ty, co nejsou „evidovaní“, jak platí své pojistné? Staral se snad nějaký socan někdy o to, jak zaplatí živnostník minimální daň atd.?

  Probíralo se to tu víckrát než jednou a pořád je to stejná blbost:)

 321. „Tati, jak jsem se dostal na svět?“
  „No tak dobře, synu, beztak jsme si o tom jednou museli promluvit. Seznámil jsem se s maminkou v chatovací místnosti. Později jsme se spolu sešli v „cyber café“
  a na záchodě si maminka downloadovala pár dat z mého MEMORY STICKu. Když jsem dokončoval UPLOADování, zpozoroval jsem, že jsme si předtím neinstalovali žádný FIREWALL.
  Bohužel už bylo pozdě na stisknutí CANCEL nebo ESC
  a okno „Chcete opravdu uploadovat?“ jsme odstranili hned na začátku v „Možnostech“ pod „Nastavením“.
  Maminčin virusový scanner už dávno nebyl UPDATEovaný
  a s mým BLASTERWORMem si neporadil.
  Stiskli jsme tedy tlačítko „ENTER“ a mamka dostala zprávu:
  „Odhadovaný čas stahování: 9 měsíců“.

 322. Halle,
  ad 374 – mohu aktuální konverzací čtyřletého Pidižvíka na toto téma. Pravda, ne tak sofistikovanou:
  – Maminko, co jsem dělal, když jsem byl takhle malinkej? (Ukazoval prstíkama asi 2 milimetry)
  – To jsi byl u mě v bříšku.
  Chvíle filosofického rozvažování….
  – No a potom jsem se narodil a takhle to se mnou dopadlo.

 323. debata je báječná, jen ještě nevím, jak to bude s těma kontrolama, protože každý „zaměstnavatel“ je povinný kontrolovat, jestli se třeba na pracovišti nebude požívat alkohol, jestli jsou ochranné pomůcky na místě, jestli třeba je nutný k výkonu potravinářský průkaz…. jestli byty, či domy, mají schválený seznam kritických bodů a jestli jsou nainstalované trestné píchačky …. a co pracovní úrazy? No je tu ještě noho neznámejch, ale ti co vidí dál, to jistě vyřeší 😀

 324. laskavý čtenář si doplní „posloužit“ mezi „mohu“ a „aktuální“ 🙁

 325. Ptakopysku,
  chybí upřesnění…
  Tu posledn.í v.ě tu pronesl se spokojeným úsměvem, anebo zachmuřeně ?
  Předpokládám druhou variantu, ale můžu se mýlit ! :-):

 326. Halle,
  máš pravdu, nijak vesele se netvářil. 😀

 327. „Ministr vnitra prosazuje systém kontroly a dodatečného zdanění, který nebude plošný, ale bude se týkat jen těch, co si žijí nad poměry,“

  Nad poměry si žijou ti, co nevyjdou s tím, co mají a zadlužují se. Tak to jsem zvědavá, co si z ětch dluhů ten ministr za daně vezme 😀

 328. Mimochodem, když bylo tolik nadšení z Větvičky, co píše o Ukraině…bude stejný pocit ze čtení jeho článku o Praze?

 329. mě by Halladine zajímalo, kdo z tohoto systému bude mít prospěch. Ten co si službu kupuje zřejmě ne, protože zaplatí zřejmě víc za totéž, ten co službu poskytuje taky ne, protože se tím sníží jeho konkurenceschopnost na trhu práce, kde je tedy jakákoli výhoda tohoto systému oproti současnému stavu?? Proč se to pracně vymejšlí, když to spíš připomíná pokusy o přinucení k živnostáku těch automechaniček se specializací na silonové náhražky klíňáků??

 330. Jinak OT-
  Ztratila jsem cca před týdnem kartu do bankomatu. Dnes jsem potřebovala jistou hotovost i nezbylo, než se dostavit do pobočky , co byla hned po ruce a vybrat. jenže ouha – systém sdělil, že doklad trotožnosti není platný a že nedá. Občanku platnou mám, údaje včetně čísla OK, nicméně systém trval na svém. Doklad není platný a chlup nepustí.
  Tak jsem výběr vzdala a po návratu do kanclu jsem se chtěla podívat na účet, jetsli tam shledám něco zajímavého.

  A vida – bylo: VČERA dva zablokované pokusy o výběr.

 331. Rezy,že vy jste nečetl knihu “ Zbytečné otázky v kriminalistice a na webu?“

 332. 381 Jirko, díky za odkaz.
  Ad minizaměstnání: Smyslem je čerpání dotací z kohezních fondů. Registr „minizaměstnanců“. Burza hodinových mužů, žen, LGBT. Školení nezaměstnaných – jak vytřít schody, jak štípat dříví. Školení mentorů nezaměstnaných.
  Marksová ještě nenastoupila a už jsou za ní dluhy dvacet mega. Tady bude vejvar stokrát větší.
  Pokud socialisté zavedou prostituci na živnosťák:
  ÚP, paní za přepážkou … nabízím vám tady práci v hotelu Lui, pracovní doba 20:00-04:00, byli jsme na kontrole, všechno tam je v pořádku. … chcete abych dělala prostitutku? … je to řádné zaměstnání, KZAM 24569, pokud odmítnete, budu vás muset vyřadit z evidence uchazečů …

 333. Ten Bud Light chutná asi tak, jako bys sud od Chýňského světlého vypláchl sodovkou ….

 334. rezy,
  jelikož to nebude zatíženo pojistným a daněmi, mělo by to být laciné.
  A tedy dosažitelnější pro ty, pro které jsou služby poskytované běžnými firmami příliš drahě.
  Nezaměstnaný si trochu vylepši rozpočet a utratí víc, čímž stát vyinkasuje nějaké DPH navíc.
  No a hlavně si úplně neodvykne od práce.
  Tomu snížení konkurenceschopnosti nerozumím pokud myslíte nezaměstnané.
  Pokud myslíte obvyklé poskytovatele těchto skužeb, pochybuju, ze je ti movitější zákazníci opustěj.
  Spíš je to orientováno na zákazníky , pro které jsou dnešní profíci, ať firmy či samostatní źivnostníci drazí

 335. Přemýšlím, zda-li se neodstěhovat do Bohnic. Krom pár Napoleonů jsou tam docela milí lidé. Randáka či Marksovou tam člověk nepotká. 😀

  … Ministr obrany Martin Stropnický si totiž začal nahlas pohrávat s myšlenkou, že by Vojenské zpravodajství mohl řídit známý bezpečnostní expert Karel Randák…. „Martin je herec a má rád výrazné osobnosti. Randáka si oblíbil,“ vysvětlil zdroj… ustoupil sám Randák a oznámil, že do státních služeb se vrátit vůbec nechce. „Hypoteticky by to přicházelo v úvahu pouze tehdy, kdybych měl garantovanou nezávislost,“ uvedl…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Od-Babise-zni-Stropnicky-chtel-privest-jmeno-ktere-vyvolalo-zdeseni-Chodili-za-Martinem-a-302733

 336. Halladine,zaprvé mám pocit, že nejde o odpuštění pojistného a daní( které stejně ve finále musí někdo zaplatit do rozpočtu,aby z něj mohlo být placeno za ty co jim bylo odpuštěno), ale o dotaci na místo, kterou zase…musí někdo zaplatit.
  Zadruhé mám jistotu, že 99% takových míst je obsazeno ukrajinskými a kazašskými otroky z agentur(což je mafie jak vyšitá) a jen blázen by je vyměnil za české, nepříliš pracovité zaměstnance. Česká uklízečka se nedá s ukrajinskou vůbec srovnat, probatum est.

 337. Andy
  proč si nepočkat, jak se to vyvrbí ? Nêkde to funguje.
  Co se týká ukrajinců…. kdysi jsem s jedním vyjednával , že potř ebuju cosi udělat.
  Nàsledně se. mi ozval jakÿsi mafiozo, jak si dovoluju vyjednávat s jeho člověkem bez něj.
  Okamžitě jsem ho poslal do prdele , že s otrakáři nemluvím, bouchl telefonem a sehnal si Čecha.

 338. Andy , mimochodem
  on někdo musí to pojistné zaplatit, i když ten člověk sedí doma a jen bere dávky.
  Takže žádné zhoršení vylběru.

 339. 390 Halladine,o tomhle už jsme mluvili tisíckrát. Socialistická metoda drbání se za pravým uchem levou rukou je prostě pro logicky uvažujícího člověka nesmyslná a tím to hasne.

 340. Žádnou logiku nevidím . Jen ideologickou zapšklost.
  A pokud to už někde funguje úspěšně…

 341. Vyvrbí se to úplně stejně jako projekt že OH bude v Praze 😀

  Jinak je naprosto pošetilé, jak se takhle řeší problémy. Přitom by se nejvíc ušetřilo, kdyby se snížila cena práce, třeba o půlku …to by pak samozřejmě ubylo nezaměstnaných, přibylo by výběru DPH a přímejch daní a lidé na úřadu práce by konečně začali pracovat…sice jinde, ale začali by. No a taky by ubylo závislejch na státu, ubylo by lidí, co by mysleli, že stát se postará, ubylo by lidí, co myslej, že prachy se berou na poště a tak …jistě by ubylo, o něco málo, socialistů…jen František by dál volil Zemana 😀

 342. šmar-japano, kde to funguje?

 343. V Jižní Americe prej skvěle fungujou drogový kartery…tak co pomoci českým nezaměstnaným vytvořením něčeho podobného? Mohli by zahradničit na makových polích a ani by nemuseli platit pojistné…a určitě by se měli líp než u nějakého naboba coby doprovod dětí do školky:)

 344. 394 protože je to příjemnej člověk a dobře se s ním chlastá:)

 345. S podobným projektem mají zkušenost i v dalších zemích, ovšem s daleko většími účinky. Například ve Francii podle studie zapojení nezaměstnaných do služeb pro domácnost vedlo v letech 2005 až 2010 k vytvoření více než 330 tisíc nových pracovních míst. Po přepočtu na plné pracovní úvazky jich bylo 50 tisíc. V Německu v rámci takzvaných „Mini-Jobs“ pracovalo v roce 2011 v domácnostech přes 240 tisíc „mini-zaměstnanců“. „V Belgii, která má zhruba stejný počet obyvatel jako Česko, se během několika let vytvořilo třicet tisíc pracovních míst. Nicméně tam mají jinou životní úroveň a jiné zvyky,“ vysvětluje Horecký rozdíl.

 346. No, ale já už vím, kdo tu pitomost vymyslel, tedy není možné zjistit konkrétního člověka, ale slovy, dnes již pověstných …byla to banda mastodontích hoven ….. Ježiš, to je krásný a vystihující úsoví …:D

 347. Teda já se bavím. Jak vymyslet perpetuum mobile: „jelikož to nebude zatíženo pojistným a daněmi, mělo by to být laciné.A tedy dosažitelnější pro ty, pro které jsou služby poskytované běžnými firmami příliš drahě.“ – takže když takové práce budou poskytovat nezaměstnaní, tak firmy a živnostníci, kteří zatím takové služby poskytovali a platili daně z příjmů, silniční daně, sociální a zdravotní, tak půjdou k šípku a jejich zaměstnanci a sami živnostníci půjdou na ÚP a pak budou ony práce vykonávat jako nezaměstnaní a tak furt dokolečka…. 🙂
  Jdu raděj s vnoučaty lyžovat….

 348. 401, přesně tak Dano, dycky si vzpomenu na větu A skláři nebudou mít co žrát..

 349. Buhehehe, neodolal jsem a brnknul sestřence do Reichu. Nejdříve si myslela, že si z ní svojí děsivou němčinou dělám srandu. Následně odvětila, že ona o zaměstnávání nezaměstnaných tímto způsobem nic neví a ani o nikom neslyšela a přátelé ze spoluzaměstnanců u nich ve firmě také ne. Jestli zase neudělali soudruzi chybičku v termitech.

  Matzurko, moc prosím, pošli mi na tebe kontakt. Potřeboval bych radu poradu.

 350. a já vidím hlavní problém v tom co tu napsal Jirka. Jak to bude s případem, kdy si někdo při scházení schodů od Halladina při cestě pro svačinku zvrtne nohu. Byl v práci? Byl. Je legální chtít nemocenskou, je! Kdo ji zaplatí, když je o Halladinovi známé, že svačináře přeplácí. Čili průměr …??
  Jediné co by situaci vyřešilo, přestěhovat Halladina do přízemí 🙂

 351. Jirko, k tomu Větvičkovi nemám co říct, páč mě tenhle styl ostravskych ostravaků Baník!! nikdy neoslovil. Mám rači Hantec. Sic neumí vařit pivo, ale aspon to o sobě vědí.

 352. 406, pak se nedivím, proč to tu obhajujete! 🙂 Tenhle projekt je vlastně „šit“
  Vám namíru.

 353. rezy,
  a teď si představ, že si při výměně úsporné rtuťovky šáhne nezaměstnanej na objímku a nějakým „vomylem“ v ní bude fáze. Spadne ze židle, hne si s vobratlem, nadejchá se rtuťových par z rozbité ekologické světlotvorky…
  Majitel bytu z kriminálu jen tak nevyleze a bude dotyčnému invalidovi do smrti platit následky, neboť nepoučil… nezajistil… překročil…

 354. abych řekl pravdu, tak pro danového poplatníka je lepší, když nezaměstnaný sedí doma na zadku a neriskuje, že kromě sociálky bude taky čerpat ošetřování a event. nemocenskou. Jak praví Halladin, stát to bude stát na podpoře stejně, takže z toho můžou být potenciálně jen a jen ztráty.

 355. a to jsem nezmínil srdeční arytmii, když nezaměstnaného extra nakopne každej z těch dvěstětřiceti voltů! 🙂

 356. “ Například ve Francii podle studie zapojení nezaměstnaných do služeb pro domácnost vedlo v letech 2005 až 2010 k vytvoření více než 330 tisíc nových pracovních míst.“

  Ale pořád mi, Halaldine, není jasné, jak ta údajná pracovní místa vznikla.

  Podle mého prostého rozumu je jediný možný způsob , jak vznikne pracovní místo : někdo potřebuje odvádět nějakou práci a je ochoten za to tomu, kdo to udělá platit.

  JInak pracpvní místo prostě nevznikne, kdyby se pan Horecký na hlavu stavěl. Jinak vznik pracovních míst prostě nefunguje.

  Krom toho v tom lze jen velmíi těžko definovat, co je „pracovní místo“
  Pracovní místo je možnost vykonávat práci pravidelně po nějakou dobu. Pracovní místo nevznikne, když si dvakrát do roka najmeš někoho, aby Ti posekal zahradu a zaúpaltíš mu hotově, tak tím nevytváříš žádné pracovní místo, nemáš žádný závazek toho člověka najmout příště zas.

  Je to celý nesmysl. Je to jen odrbávání těch, kdo podobné služby nakupují i těch, kdo je poslytují a kdo jsou zcela schopni se domluvit sami, bez nějakých programů, dotací na „tvorbu pracovních míst“ a bez troubů, co si myslí, že sežrali všechnu chytrost a udělaii si byznys z toho, že předstírají řešení problémů, které by bez nich ani nevznikly.

  Kdyby ti, co pracují, nemuseli ze svých daní živit ty, kdo řeší nezaměstnanost a zůstalo jim víc z jejich výdělku, tak by třeba víc lidí mělo na to, domluvit se na výpomoci v domácnosti s někým, kdo potřebuje přivydělat.
  To bys koukal, co by vzniklo najednou pracovních míst.

 357. rezy
  máte pravdu ! 🙂
  občas potřebuju pokosit trávu 😉 a bolej mě zàda ! ;-D

 358. K pojmu mini-job v Německu. Celkem jich je „na plný úvazek“ skoro 5 milionů. Kolik z nich je zaměstnáno v domácnostech sice netuším, ale Halladinovo číslo bych bral jako reálné. To by ovšem znamenalo, že to je jen menšína mini-jobů. Jinak úplně bez účasti na pojištění to v Německu není. U těch zaměstnání v rodinách (au-pair, kuchařka, uklízečka) platí zaměstnavatel cca 10 % odvody – takže náklady stoupnou na téměř 500 €/měsíc. Ovšem pro zaměstnavatele je to ale zároveň nákladová položka, kterou si může do určité výše odečíst z daňového základu. Ten limit je něco přes 500 €/rok, ale pozor! u hlídání dětí je to okolo 4000 €/rok. (Na vysvětlenou: i zaměstnanec „gážista“ si v Německu může na rozdíl od ČR odečítat některé náklady, např. nákup odborné literatury, náklady na dvojí domácnost – oblíbené u expatů – což však neznamená, že lze vést dvojí domácnost typu manželka/milenka na účet berňáku.) Osobně si dovedu představit, že v ČR se pod vedením myšlenek maksismu-tominismu určitě vymyslí něco jedinečného.

 359. rezy,
  však on taky Hall lišácky u svých německých statistik nezmínil náklady na vytvoření a udržení takového pracovního místa. Asi bychom na ta hausnumera koukali poněkud překvapeně.
  V Čechách by to bylo jak se státní akcí „Český kapr“. Když se vzaly vynaložené prachy a vydělily se hmotností ryb, o kterou se zvýšil prodej během akce, tak kdyby ty vyhozený prachy dali přímo rybářům, jezdili by teď všichni pěstitelé kaprů v mercedesech 😀 😀 😀

 360. Jen mám takový dotaz, míněno vážně ….co to vlastně přinese nezaměstnanému? Co to přinese daňovému poplatníkovi? Co to přinese úřadu práce?
  Nezaměstnanému to přinese asi jen to, že se domluví se sousedem, sousedkou, že mu půjde tu trávu a umejt okna „udělat“ přes úřad…. ale o tom pochybuji, protože to dělal už dříve a není důvod v tom pokračovat
  Daňový poplatník, co? Vůbec netuším, co by to mělo přinést.
  Takže jediný, komu to může přispět, je ten úřad, protože kde je činnost, není mrtvo a kde úředník má agendu, svojí databazi, svou konvičku na kafe….tak je úplně jedno, že to je úplně na houby, ale je potřebný, pro své nadřízené. A čím víc zaměstnaných podřízených má nadřízený, tím je mocnější…..

 361. Aby nebyla mejlka, že snad ten německý systém chválím. Ani náhodou. Moc pěkná je situace, když platíte kuchařku 450 €/měsíc (tedy neptejte se, kolikrát za tyhle peníze během měsíce dorazí) a navíc jí poskytnete oběd. To je ovšem nepeněžní plnění, čímž se ta hranice 450 € překročí a to poskytnuté navíc se už musí zdanit. Jak je to u au-pair, které se poskytuje nocleh netuším. Napadá mě darebná myšlenka, že by to ona dívka mohla kompenzovat nějakými intimními službami, takže by to bylo něco za něco a tím by se ten neoprávněný majetkový prospěch z poskytnutého ubytování jaksi kompenzoval. Dále rozvádět netřeba.

 362. dvd, se slečnama na hlídání to je poměrně jednoduché… protože máme doma mnohaleté zkušenosti, tak vím, že jí do ruky nepřijde mimo drobného kapesného zhola nic, tedy oficálně, platí se rovnou agentuře a také se zařizuje jazyková škola, která jde na vrub rodiny, která potřebuje slečnu k dětem. Samozřejmě neoficiálně je to úplně jinak, ale to do nákladů dát nejde.

 363. rezy ,
  mě ty záda bolí imrvére,
  a když už si je dál huntuju, dávám přednost tomu si je huntovat za zubařskej příjem než při pobíhání se sekačkou nebo křoviňàkem po zahradê.
  Anebo při žehlení.
  A pokud budu mít možnost si vybrat z nezaměstnaných v naší vesničce nestřediskové, budu vědét, koho vzít, a koho ne.
  pokud vím, v blízkém okolí žádná takovà firma není, a tam kde je , by dopravné dělalo dost.

  Dvd, jistě , i dobrà věc se dá zk……….

 364. Akce český kapr mi připadá notně střelená… On se tu někdo pokuší importovat kapry odjinud. ?
  Za který vlády to bylo ?

 365. >> Jirka
  Hlavním účelem takových akcí je vykazování činnosti. A to bych ještě řekl, že tato akce je sice na dvě věci (jako ostatně každá obdobná akce), ale její negativa se rozprostřou nějak rovnoměrně tence po všech. Oproti tomu zálohy pro kořalečníky mají navíc lokální působení na některé jednotlivce, čímž jsou více či méně devastující. (Napadá mne hezký matematický popis situace, ale to by zavádělo diskuzi jinam.)

 366. Připadá mi to zhola neskutečné … na co potřebuji úřad, když potřebuju domluvit někoho na sekání trávy a žehlení. To mi fakt hlava nebere. Jaká by měla být ta přidaná hodnota?

  Jo a za jaké vlády? No přeci za socialistické, jiná od roku 89, nebyla. Před tím byla komunistická…

 367. Ale jo, zajít do hospody , a zverbovat nékoho z ochlastů, co tam seděj….
  Radši bych sháněl někoho jinýho…. co nesedí v hospodě
  a co jsem koukal, tak ceskej kapr je veb rybářů s osvětou a recepty na úpravu kapra, patřící rybàŕům
  Což zase tak blbÿ neni

 368. A pokud najdu na obci seznam lidí, co jsou ochotni vzít nějaké práce… uvítám to
  Přece nebudu obcházet baràky a ptát se…..

 369. To je, Halladine, potom těžký…

  Ochlasty v hospodě nechceš, chodit po barákách se ptát nechceš.
  Nezaměstnaný dnes seděj v hospodě nebo doma, zřejmě tam nikdo nechodí barák do baráku se ptát, jetsli někdo nepotřebuje posekat zahradu – asi tedy ten přivýdělek taky nepotřebujou tak akutně.

  Seznam na obci není špatnej nápad – ale na to, aby se toho někdo ujal, snad nepotřebujete troubu Horeckýho a jeho geniální program. Od toho snad ta obec má být, aby se o takový věci sama starala a nečekala, až to dostaně příkazem zeshora z Prahy a Brusele.

 370. Halle,
  akce „Český kapr“ vznikla v roce 2001 tehdá byl předsedou vlády jakýsi Miloš Zeman a ministrem zemědělství nějakej Fencl. Značka ještě myslím existuje. Utracené prachy se mi nepovedlo dohledat, ale určitě to byli hovnaři a fušeři proti nastupujícímu Svěžímu vánku v politice.
  Kapra totiž zcela zastínila „Ryba domácí“ z roku 2008. Chlapci Mirek Topolánek, Gandalovič nastartovali a štafetu převzali hoši Nečas, Fuksa a Bendl. Akce za 150 míčů se rozjela naplno. A už po ní není ani památky. V roce 2013 byla naplánována další „Ryba domácí“ do roku 2015 za nějakých 60 míčů. Bohužel, „Ryba domácí“ zesnula v pánu s koncem vlády ODS 🙂 Dokonce i server domaciryba.cz je vypnutý. Za dobu trvání akce se spotřeba zvedla o 1400 tun, přičemž přímou souvislost mezi „Rybou domácí“ a zvýšením spotřeby se nepodařilo prokázat ani zaplacené studii jedné nejmenované vysoké školy. Na každý navíc prodaný kilo kapra bylo ze státních fondů vyhozeno asi stodeset korun. To se fakt vyplatí 😀 😀 😀

 371. nemluvě o tom, že v každej onci bývala inzertní tabule. Co Ti komu brání, píchnout si tam cedulu, že hledám někoho, kdo mi poseká zahradu?

  A co brání místním nezaměstnaným napsat cedulu, že za nějaký obnos posečou nakoupí, zahradu vyplejou….?

 372. Dvd,
  ovšem to co uvàdíte, to jsou přiklady zaméstnavání na dost velkej úvazek , dost pravidelně ,
  Jà màm na mysli pát hodin, nepravidelně. Třeba kednou za měsíc
  A to co kritizujete , je z vašeho pohledu, ne z pohledu těch zaměstnanÿch. Těm je zřejmě každý vydělanÿ euro dobrý.
  A pokud Vám to nevyhovuje, nikdo Vàs nenutí tyto lidi pouźívat.
  Ostatnê, nebýt oboustranný zájem , tak to celé tiše krachne, a není se o čem bavit.

 373. Ale ten seznam sazřejmě bejt nemůže, vždyť to by bylo protizákonné…. Jinak musím říci, že jsem úplně bez schopnosti mluvit, tedy, že jsem oněmněl, jak se dneska hledají lidé na sekání trávy…

 374. Maydo, vyvěsím inzerát, přijde mi někdo, kdo se mi nebude líbit ..
  Řict mu “ Vás ne, říká se, že kradete, jste levej jak turecká šavle , anebojste furt ožralej ? Taky bych mohl mítdruhej den vybitý okna 🙂
  Radßi bych si vybral…. a oslovil cíleně

 375. maydo
  podle dosavadních zákonů je poněkud omezená možnost zaměstnávání nezaměstnaných. vyloučena úplně není, ale prej je to trochu komplikovanÿ

 376. Rudý zmetku a jak to poznáte, že se Vám líbí podle seznamu? Já vím, nepoznáte…nebo poznáte, ale to byste se šel rovnou zeptat k němu, či k ní domů …prostě se mi to zdá divné. Nebo ještě mne napadlo, že by si Srstka s Kubišovou , mohli udělat nové pořady a místo psů a koček……. pan Novák, je čistotný voříšek a hodí se k lidem se zahrádkou, jen k fenečkám nepouštět, je to divoch …. něco takového jste myslel?

 377. Boha jeho, Halladine, a když dáš inzerát na sestru, tak taky vezmeš první, co přijde, i kdyby to byla děvucha z E55 a nevěděla , co to je amalgám?

  Omezená zákonná možnost zaměstnávání? Tak bavíme se o zaměstnávání na plný nebo částečný úvazek nebo o posekání zahradfy na platbu na ruku jedenkrát do měsíce?

  Když Ti někdo poseká zahradu a ty mu dáš pár stovek na ruku, tak nevím, co by na tom mělo být komplikované.

 378. (387) Halladine nefantazírujte přespříliš. Ti, kteří jsou schopni a ochotni tu práci dělat a ti, kteří jsou schopni a ochotni to platit, se už dávno setkali a dohodli na dlaňovce.
  (393) Ano. Pokud.
  (416) Chovatelé. 😛
  (429) „A co brání místním nezaměstnaným napsat cedulu, že za nějaký obnos posečou nakoupí, zahradu vyplejou….?“ Pracák.
  (432) „Řict mu ” Vás ne, říká se, že kradete, jste levej jak turecká šavle , anebojste furt ožralej ? Taky bych mohl mítdruhej den vybitý okna
  Radßi bych si vybral…. a oslovil cíleně“

  Jako sedět za jednosměrně neprůhledným sklem a sledovat defilé s posudky v ruce? 😛

 379. Panebože, meloucháři se přece odjakživa sháněli v hospodě!
  K čemu nějaký seznamy na MÚ? A když nevím, tak se optám Pepy, ten zná Tondu, co má šváru, ten už dlaždičkoval támhle u Babáčků …. tak se voptám Babáčkový, ta mi řekne, že jednou přišel 2x ne, tak se pídim jinde….

 380. A jetsli to náhodou komplikované je, tak snad stačí ty komplikace prostě zrušit, ne? Není třeba z toho dělat vědu a kolem toho takový tanečky.

 381. KArle, i při podpoře si lze přivydělat. Za vytrhání kopřiv asi nebudu platit tolik, aby to stanovený limit přesáhlo.
  a když už, tak zrušit pracák nebo aspoň nařízení, co brání nezaměstnanýmu pověsit si cedulu.

  NAvíc když bude nezaměstnanej na to trhání kopřiv šikovnej, časem může plít pro celou vesnici a mít z toho živnost. 🙂

 382. Nemám k dispozici seznam nezaměstnanÿch , o seznamu nezaměstnanÿch ochotnÿch delat určitě práce ani nemluvě.
  A když dnes někomu nezaměstnanému dám za práci pár stovek , taky by teoreticky mohl přijít o podporu…
  Když ho nekdo zavistivej bonzne Dokonce je, nebo snad bylo buzerující nařízení, že se nezaměstnanej musí pravidelně a často někde hlásit, aby si podobně práce nehledal, či neměl na ně čas…….
  Sestry do toho nemíchej … ta mi musí předložit maturitní vysvêdčení ze zdravky…
  Ostatnê mám furt stejnou už dvac et let, a mênit ji nehodlám…..
  Jednou jsem pozval jednoho takovÿho z hospody , a když skončil, měl jsem o dva stromky míň….

 383. No tak teď si pozvete z úřadu … a bude v prdeli sad. 😛

 384. Halle,
  podle jakých indicií se domníváš, že dívenky s maturitním vysvědčením nešlapou? 😀 😀 😀

 385. ptakopysku,
  pokud je to dívenka z vesnice, vdaná, dosud zaměstnaná v jiné ordinaci, ménící zaměstnání z toho důvodu, ze nemusí dojíždět ( já si tu svou vyzvedávám před jejím domem, na totéž místo vracím)
  tak si to mohu myslet s pravděpodobností hraničící s jistotou 🙂

 386. Nikoliv Andy,
  nechám si dotyčného adepta schválit sestríčkou , která je místní rodačkou, a zná každeho 🙂
  Diskrétně.

 387. Pardon , nikoliv Andy , ale Aerokarle
  Blbě jsem koukal

 388. se sekačkou po zahradách jezdí v Americe většinou děti, tedy jesli jde spolehat na jejich dětské filmy, kde to funguje jako první třída života, aby dítě vědělo, že není nic zadarmo. Hrabání listí atd…
  Já vím, Halladine, rači dospělého s maturitou, ale jak vidíš, stromků si stejně nešimnou a jedou dál..

 389. „když dnes někomu nezaměstnanému dám za práci pár stovek , taky by teoreticky mohl přijít o podporu…
  Když ho nekdo zavistivej bonzne Dokonce je, nebo snad bylo buzerující nařízení, že se nezaměstnanej musí pravidelně a často někde hlásit, aby si podobně práce nehledal, či neměl na ně čas“

  Alealeale, HAlladine 😀

  „Možná se vám stane, že budete marně hledat odpovídající práci a ani úřad práce vám žádnou nenabídne. Jediné, na co občas narazíte, jsou krátkodobé brigády. Pokud na některou z nich kývnete, můžete si měsíčně přivydělat maximálně čtyři tisíce korun hrubého.
  Každý takovýto přivýdělek (takzvané nekolidující zaměstnání) musíte úřadu práce nahlásit, a to nejpozději v den nástupu. Pokud to neuděláte, může dojít k sankčnímu řízení, což by mohlo negativně ovlivnit vaši případnou další evidenci na úřadu práce.“
  Zdroj: http://finance.idnes.cz/kdo-je-na-podpore-muze-si-privydelat-ma-to-vsak-pravidla-piy-/viteze.aspx?c=A120118_094143_podnikani_bab

  Když někdo závistivej někoho bonzne, tak to na sebrání podpory nestačí, musí se to taky prokázat.

  Aby neměl nezaměstnanej čas posekat někomu zahradu, to by se musel na tom pracáku hlásit denně ráno a setrvat tam až do večera.

  A stejně by mohl sekat o víkendu, protože to mají na pracáku zavřeno a tiudíž se tam nemůže hlásit.

 390. 447, takže nezbejvá, než na pracáku zařídit víkendové služby obyvatelstvu. 🙂

 391. tyhle debaty se pravidelně opakují a vždy jsou pro mne zdrojem nebývalého veselí:)

 392. Jasně maYdo ,
  budete hläsit extra každou hodinovou fušku extra, nejpozdeji v den nástupu :-))))
  Je tam něco napsäno o tom, že když sženete práci v sobotu nebo v neděli stačí až v pondělí ? Jinak pokud nehlásíte, pracovat nelze 🙂
  Z nasí vísky jezdî autobus na ranní směnu , zpátky až pŕed polednem, odpoledne po pracovní době je to lepší , co hodinu, ale to už neúřadujou ( asi)
  Dovede te si představit, jak to zatíží pracák, když bude registrovat každou hodinovou či dvouhodinovou fušku extra ?
  😉
  A jak bude nezaméstnanej ustavičně kmitat mezi pracákem a bydlištěm ?
  Ty dosavadní zákony jsou šīlené, a vedou akorat k tomu, aby nezaměstnanej konal buď protizákonně, anebo si řekl “ Tak na to se můžu……“

 393. Andy,
  a pŕitom si můžete společně s jistým pánem z pořadu pro kutily a zahradkáŕe zavýskat “ A mám to zadarmo ! “ 🙂

 394. já bych dal každýmu nezaměstnanýmu náramek s GPS a koncem měsíce by se to jeho běhání stahlo a hned by se ty fušky odečetly. 🙂 At sem tu aspon já za spravedlivého 🙂

 395. rezy ,
  sekačku jo, ale křoviňák bych nezletilým do ruky nedal

 396. tedy, chci říct, když musí lihovarníci mít kameru 24×7 na všech místech, není tu důvod nerozdávat náramky.

 397. jistě Halladine, ty děti zazobanců jezdí většinou na tom samohybu a ti chudší za tím běhaj,…

 398. Správně Němcová. Takhle se to má dělat. Co Fiala, nevíte? Mám obavy, že je to po Machovi další akademik.

 399. No, k tomu zaměstnávání nezaměstnaných (a nezaměstnatelných) skrz agenturu… Nic o tom nevím (ač si leccos dovedu představit, vskutku barvitě), zkušenost s tím mám jednu jedinou, a sice z Francie.

  Zahradník, dodaný agentůrou (u radnice přilehlého městyse), které se platilo a která si nechávala asi 20%; původně prý specialista na údržbu golfových trávníků; černoch, docela sympatický, dokonale nespolehlivý. Zpravidla přijel jindy než domluveno (z rodinných důvodů), popřípadě vůbec ne (dtto). Domluvit termín vyhovující oběma stranám obtížné. Pokud posléze přijel, zdržel se tak hodinku, dvě. Z hlediska odbornosti bylo jeho vrcholem přesazování kosatců, jinak se orientoval na zalévání. To jsme si mohli udělat taky.

  Celkový přínos bych kvantifikoval číslem mínus jedna. Typický socialistický nápad, zde aplikován jen kvůli všeobecně levicovému smýšlení mé kamarádky.

 400. Teda to je k nevíře! A při četbě příspěvků Halladinových se slzou v oku vzpomínám na loňské i předloňské letní časy, kdy bylo potřeba pokosit zahradu, či nutně opravit střechu a já obcházela hospodu i předkostelní shromáždění s poptávkou po pracovitých rukách. Jo, sehnala jsem. Pokaždé. Ale NIKDY to nebyl někdo, kdo byl evidován na úřadu práce jako nezaměstnaný. Vždycky se nakonec našel někdo zaměstnaný, který tu práci udělal po šichtě. Tož tak.

 401. Dano, to ovšem bylo vloni a předloni, kdy řádil Drábek. Letos to bude úplně jiné, od vrátek budeš odhánět pracanty,co jich bude.

 402. Mňo,
  sem k nám do vsi dobloumal bezďák, prý odkudsi od Berouna původem. Poté, co trávil noci v krmelci bez sena v lese a dny v plechové čekárně, nabídla mu obec přespávání v budově bývalé školy. No a když už tam byl, řekli mu, že by mohl začít pomalinku polehounku uklízet čurbes po předchozím nájemci budovy. Bezďák se urazil že on pracovat přece nebude a opustil katastr. Né, že by to někomu vadilo. Akorát všem bylo líto, že to nikoho nenapadlo dřív.

 403. Nevím proč, ale kdykoli čtu tyhle diskuse na téma toho jak ouřad bude vymejšlet práci pro nezaměstnaný a jak by to mohlo bezvadně fungovat kdyby jim příležitostnou práci někdo organisoval (ideálně z teplé kanceláře a za 20.000 čistého měsíčně), vzpomenu si na film Sedm statečných.

  „Hledám chlapa, co se menuje Bernardo O’Reilly.“
  „Toho neznám, ale támhle vzadu jeden chlápek štípá dříví za snídani.“

  🙂

 404. Jasně maYdo ,
  budete hläsit extra každou hodinovou fušku extra, nejpozdeji v den nástupu“

  Tak hodinovou fušku asi nikdo hlásit nebude. Co ouřad nevidí, nemůže stíhat a jak prokáže, ře někdo někomu pořezal dříví a vzal za to pětikilo?

  ale možná by to za tu srandu stálo, důsledným plněním předpisů zavařit pracáky 😀

  ale to jsme zas u toho, co jsem psala výš. Tak ať se takový nesmysle prostě zrušej. A není třeba na to vymýšlet nějaký „program na podporu boje proti nezaměstnanosti“ a dělat kolem toho špumprnákle, na rušení takových nesmyslů si platíme sakra drahej personál i bez pospůrných programů.

  A nevykej mi !!!!!!!

 405. Pavle,
  a to byl chlap, že bych skoro zapěla „ani bych mu robit nedala, enem jako ružu bych ho chovala“…. i když nejvíc jsem fandila Brittovi, co házelo nožem rychleji než jiní tasili pistole…. chjo.

  Ptakopysku, díky.

  Františku,
  šel mejl.

 406. Jo, jo Matzurko, ten kdyby za tu hru svalů při tom štípání vybíral do klobouku, tak by měl nejen na snídani 🙂

 407. OMG, tak tohle mně tedy opravdu dostalo.

  Zástupci městské policie ubezpečili obyvatele Suchdolu, že k současnému strážníkovi přibude ještě jeden.

  Z online zpravodajství z mimořádného zasedání zastupitelstva Suchdola ohledně uvedení do provozu Palestinské ambasády.

  http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/praha/clanek.phtml?id=801052

  Nezbývá mi než dodat „To si tedy obyvatelé Suchdola hovno pomohli“

 408. Teda dámy, na co vy hned nemyslíte ? Já to použil jako příklad toho, jak dobře fungovala příležitostná práce bez existence ÚP a sociálních podpor. 🙂 🙂

 409. 😀
  Ano, chlapi tehdy fungovali dobře, o tom není pochyb. Ani genderistek k tomu nebylo potřeba 😉

  maYdo,
  svaly mne neohromují, spíš to celkové charisma (vrhač nožů byl spíš žížalka) a umění štípat dříví, aniž by se přitom zranil.

 410. no, Matzurko!!!!! Neříkej, že O’Reilly neměl charisma. V těch svalech to samozřejmě nebylo. 🙂

  Můj favorit byl Steve Mc Queen 🙂 A O’Reilly v těsném závěsu.

  Genderistky nebrat. Já nějak dodnes nemusím detektivky, kde je hlavní postavou ženská. 🙂 S jedinou výjimkou a tou je slečna Marplová. 🙂

  Umíš si představit, jaká hrůza by bylo Sedm statečných v genderovém pojetí? 😮

 411. Chlapi tehdy fungovali dobře, což je ve zmíněném filmu vidět zejména na těch vesničanech.
  Takže souhlas, fungovali,ale sehnat jich aspoň sedm byla děsná fuška.

 412. Ten O´Reilly, to jako Ignácius ? Ignácius O´Reilly ? :-O

 413. Andy – 471 – nezbývá mi než kostatovat, že oproti té době se to dost zhoršilo.

  Kupříkladu já osobně sháním každý rok někoho, kdo by byl ochoten naštípat v létě pár kubíků dříví. A to nabízím víc než snídani. No a výsledek je, že si to dříví každý rok naštípu raději sám, protože jich neseženu nejen sedm, ale ani jednoho. 🙂

 414. 473- kdybychom to tušili( u nás doma), vyslali bychom k vám synka, statného junáka, který vysloveně hledal fyzicky namáhavou brigádu, aby ušetřil za posilovnu. Ozvěte se,až bude třeba.

 415. Ale schválně se v létě, až se budu do půl těla nahý ohánět tou Fiskars sekerou, mrknu jestli na mně sousedky spočinou lascivním pohledem. Přiznám se, že tento aspekt jsem nejspíš vždy podceňoval 🙂 🙂

 416. maYdo,
  no dyť to povídám, když má chlap charisma, ani nemusí předvádět svaly. Pokud je má, je to extra bonus 🙂 Ano, Steve McQueen byl taky chlap jak se patří, ten si i to pověstné červené autínko mohl dovolit pro radost, a ne jako vějičku na chytání ženských 😀

  Oslím můstkem k ranním reklamám – obě mi přišly dost hloupé; v první nechápu, proč jindy docela sympatický Arnie nasadil tu šílenou paruku – nemá na kroužky nebo co ? A v té druhé jsem přemítala, pro koho se tam ten olysalý mladík předvádí, jestli spíš není 4% a tudíž představení pro onoho mírně nadurděného gentlemana…. 🙂 Drsní Skotové fakt vypadají jinak 🙂

  Pavle, ano, zjevně podceňoval :D, holt jsi normální chlap !!!

 417. Tak on genderově vyvážený western nemusí být nutně špatný. Nedávno dávali „Rychlejší než smrt“ s Sharon Stone v hlavní roli a to je celkem fajn film.
  Zejména tedy hláška „Máte volný pokoj ?“ „Bordel je přes ulici“ nemá chybu… 🙂

 418. 476- je vidět, že jste vědec, nikoliv člověk,Matzurko:))

 419. ne, honzo, jeden on, jedna ona, dvě lesby, dva gayové a hermafrodit, aby to bylo vyvážené.

 420. Halladine, neštvi, nebo si nechám od dcerenky sestavit seznam, na kolika portálech už sháněla nějakou brigádu. V žádným Švajcu, tady v Česku.

 421. ad 426 – Haladin jen mlží… do hospody ani obcházet baráky nemusí. Když vidí vhodného adepta na křesle pustí vrtačku, vezme do ruky velkou hrubou kuličku a zeptá se? Neposekal byste mi trávu?
  Když pacient s otevřenou hubou kývne odloží kuličku a vezme mnohem jemnější nástroj… 😀 😀

 422. Šumaváku
  tak to mě ještě nenapadlo 😀

 423. Rezy ad 448 – proč? Ten místní pracák sedí a funguje po práci v hospodě… 😀

 424. Šumaváku
  zdaleka hospody nefungujou jako kdysi . Je draho, dvě zavřeli ( u nás) sedí tam jen pár notorů ostatníseděj doma A cucaj z lahváčů

 425. Rputi,
  tohle je taky hezké:

  Rumunská média využívají vnitropolitické nestability Ukrajiny a vybízejí k odtržení Severní Bukoviny a Jižní Besarábie a k jejich anexi. Obě historická území jsou dnes rozdělena mezi Moldavsko a Ukrajinu, mezi světovými válkami ale patřila Rumunsku.
  Výzvy ke změně hranic zaznívají i na jihu Ukrajiny obývaném ruskojazyčným obyvatelstvem. Centrem proruských nálad se stal Krym, kde se k ruské národnosti hlásí bezmála dvě třetiny obyvatel. Místní autonomní parlament podle kyjevského tisku připravuje výzvu ruskému prezidentovi, kterou lze považovat za první krok k odtržení.
  http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/86824-ukrajina-kolabuje-rumunsko-naznacuje-anexi-krym-vola-putina/

 426. ptakopysku, oni Maďaři taky mají chutě – prý tam kolem Užhorodu je nějaká diaspora….
  By mě zajímalo, co z té Ukrajiny zbyde? Po OH se to začne mydlit… 🙁

 427. 490 no ještě Polsko by mohlo chtít to,co sebrali Rusáci po válce.

 428. Andy,
  po které 🙂 ?
  Zakarpatská Ukrajina byla jednou i částí Československa.

 429. Matzurko,tak bychom se měli přihlásit i my, ne? Společně se Slováky,pak se o ta získaná území můžeme porvat s nimi.
  Celé dětství a mládí jsem poslouchala o tom, jak bude co nevidět třetí světová, tak tohle by mohla být pěkná záminka:)

 430. Matzurko,
  už jsem tady navrhoval, aby sládkovci a jejich pohrobci povstali jako jeden skinhed a dobyli zakarpatskou ukrajinu zpět. Koneckonců to měli ve volebním programu. Lítali bychom tam sice letadlem jako amíci na Kamčatku, protože Slováci by asi měli pindy proti koridoru, ale k moři už by to bylo jenom kousek!

 431. 495 a navíc by mohl Zeman rozšířit svou vizi o plavebních cestách o mořské trasy.

 432. Andy,
  máte na mysli že by rozšířil svoji vizi o kanál Dunaj-Tisza-Prut? To by asi šlo. Chyběl by jenom tunel Rachiv-Verchovina – slabejch 20 kilometrů. To by Metrostav zmáknul levou zadní. Bém je teď volnej, takže by to zaštítil z manažerský pozice, akorát by to chtělo ještě nějakýho schopnýho gynekologa, aby operaci dotáhl do konce. Možná ten, co vypadá jako Jean Marais, by to zmáknul i s univerzálníma průkazkama na paroplavební emhádéčko a jako bonus by ty průkazky fungovaly i jako čtenářský průkaz do městské knihovny v Mukačevu…

 433. ptakopysku, já ti nevím – Rusíny znám dva: Nikolu Šuhaje a Vasila Bilaka….

 434. Ptakopysku,
  zeměpis, zeměpis – Amíci lítají na Aljašku, z Kamčatky by je Putin rychle vyputil. Jo, a samozřejmě lítají i na Hawaii, ale tam nebylo zlato, že.

  O to Zakarpatí bych se osobně moc nedrala, viz to Mukačevo. Maximálně by to šlo pojmout jako přírodní rezervace, či exteriéry pro filmaře, ale jinak na ty vzdušné mosty moc nevěřím.

 435. 498-Andyho Warhola ne ?
  K Rusínům se hlásí třeba hokejista Peter Bondra, zdá se mi, že i Halina Pawlovská.
  A když jsem zagoogloval, tak prý i americký voják Michal Strank, který vztyčil vlajku nad ostrovem Iwo Wima byl Rusín 😉

 436. Jinak jsem v rádiu slyšel, že Pozemkový úřad bude muset nabrat 100 lidí, aby stíhal vyřizovat žádosti související s církevními restitucemi. Vzhledem k tomu, že jde o jednorázový nárůst počtu žádostí, který se nebude opakovat je to docela logické, že. Tedy v intencích úřednické logiky.
  Je super moct nabrat lidi bez nutnosti vydělat si na ně.

 437. NOName, nevím. Rodina Pawlowské sice pochází z POdkarpatské Rusi, ale wiki praví, že její otec byl ukrajinský básník. Žilo to tam promíchaně.

 438. Iwo Jima byl ten ostrov samozřejmě 😉

 439. 497 Pokud by průkaz platil i do knihovny v Koločavě, beru.
  Jako ten bača, co si čte ráno, v poledne, večer, večer jde do knihovny a když všechno přečtou, jdou za někým, kdo má doma tiskárnu.

 440. Strak se sice hlásil k rusínům, ale pocházel z Jarabiny na Slovensku.

 441. 504-jsem mladému teď kopil tabletonotebook se 4 jádrovým Atomem, Win 8, překvapivě na tom jede v nouzi i Photoshop nebo Gimp, a docela svižně. Takže nové Atomy ano…

 442. Matzurko,
  ech… samozřejmě na Aljašku 🙁 Asi nějaký zkrat v prostoru, co mám mezi ušima…

 443. ptakopysku,
  zkratujeme střídavě fšici – tento týden se mi několikrát podařilo poslat kolegovi e-mail bez příloh 🙂

 444. (469) „a umění štípat dříví, aniž by se přitom zranil.“ – asi neměl Fiskars. 😛
  (470) Zavítám-li do městské knihovny, s hrůzou zjišťuji, že autorky detektivek už převládají nad autory. A alespoň dle mého vkusu, kvalit Christie nebo Sayersky dosahuje málokterá.
  (486) Hospoda zavřená (v moravské obci, kde jsem byl v létě), ovšem maníci, sedící s lahváči před obchodem, zafungovali naprosto spolehlivě.
  (489-491) Jestli nemají kam cpát prachy ……
  (493) Podkarpatská česky, Zakarpatská myslím užívali Azbuci.
  (498) Ruštinář na gymplu, nějaký Sirko ….. Moc rádi jsme se neměli. Kdyby mohl, vyrazil by mne od maturity (celkem právem, za tu slovenštinu s ruským přízvukem). Jenže nemohl, přede mnou vyrazil tři takové a dostal ťafku, že už je přes limit. 😛

 445. Dobré ráno,

  Matzurko, mail bez příloh, to je přímo moje osobní charakteristika. 🙂

 446. KArle, mně v principu nevadí ženská autorka. Mně vadí ženská – detektiv.
  Ale souhlas, že ženské autorky kvalit těch těch dvou dam nedosahují. Čitelná je ještě Petersová v serii s bratrem Cadfaelem a Ruth Rendellová.

 447. Ahoj! Ptakopysku ad 495:
  Moře už není třeba řešit. V návrhu EU ke strategii 2030 v energetice je jasně uvedeno že vnitrozemské státy dostanou v sousedních státech kousek mořského pobřeží, aby tam mohly stavět větrné elektrárny(pro Německo…).
  Škoda Klause… to jsme stále měli značnou naději, že nás EU odsune na okraj, někam k Ligurskému moři, učit siciliány jak má fungovat mafie.
  Teď je malinká naděje, že by k tomu mohlo dojít až Zeman popije stakan s Janukovičem- pokud tou dobou už nebude na Ukrajině jiný president…

 448. (512) Petersová ze začátku dobrá, pak jí do toho začala lézt taková ta ženská „špecifíká“. Rendellová, P.D. James a podobné mi moc nesedí. Ještě tak Alinghamová, ale to je starší.

 449. AK,
  kdo umí, umí i bez Fiskarsu. Kdo ne, zraní se i Fiskarsem 🙂

  Christie byla jenom jedna (slečna Marplová taky, Pentlička už „není vono“), a v katalogu Knižního klubu dominují autorky všeobecně – ve všech žánrech !!!

 450. pepo – třeba tenhle skvost:

  změnit i postoj soudců k tématu tak, aby považovali propadnutí výnosu
  z trestné činnosti za standardní součást trestu, kterou je potřeba uložit vždy, když policie dokáže výnos dohledat a zajistit. Dosáhnout toho lze změnou právní úpravy, vzdělávání a šířením dobré praxe ale i důsledným vyžadováním, aby soudce posuzoval případy správně.

  Zdůrazňuji slovo „správně“. Těch, co vědí, co je správné, je tolik, že se nakonec mezi sebou poperou, ale mezitím na mě budou aplikovat svoji správnost všichni.

 451. K 488:

  …Rusko ve čtvrtek nově obvinilo americkou vládu z vměšování do vnitřních záležitostí na Ukrajině. Poradce prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev navíc Washington obvinil, že týdně opozičním skupinám posílá 20 miliónů dolarů na zbraně a další věci. Upozornil rovněž, že by Moskva mohla intervenovat…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/326955-jsme-ve-hre-nas-na-eu-na-internet-unikl-telefonat-diplomatu-usa-o-deni-na-ukrajine.html

 452. No jo no…napřed jsem si říkal, že Progres je ta kapela…. ale vono ne, vono je to takové, no … už se nemůžu dočkat, až motyka spustí. To zas bude křiku, že to nikdo nevěděl. Nebude náhodou u Rozvadova taková ta železná brána s českým nápisem o nějaké té práci?
  Jinak samozřejmě, že jinde je to daleko, daleko horší…

  Rputi, je docela fuj, že USA se vměšuje do vnitřních záležitostí Ruska, že ano…

 453. Jiřiku, nesnaž se mi zas něco podsouvat. Důležitá je ta poslední věta: „Upozornil rovněž, že by Moskva mohla intervenovat.“

 454. 517 ano martine . Nejak mi z toho textu vykukuje rozkradani socialistickeho majetku.

 455. jeden OT dotaz … co mám udělat, aby se mi kamera, co je „pověšena“ na síti a funguje pod „java“ opět rozeběhla a nevyskakovalo mi okno, že je operace zablokována, protože nebezpečí?

 456. dulezita je ta veta “ ze by moskva mohla intervenovat“
  je to tak rputi to je dulezita veta – ukazuje jak putin lze 😀

 457. Předpokládám, že kdyby Rusko podobným způsobem řešilo vládu v Mexiku, USA by to zřejmě nesly podobně těžce.
  Rusko už v případě Gruzie ukázalo, že u států hraničích s Ruskem jistě aktivity trpět nebude.
  V kažém případě, miliony Ukrajinců přidružených k EU pro mne nejsou dobrá volba. Ať zůstanou tam, kde jsou. Ruský vs. ukrajinský mužik není alternativa.
  Nemluvě o tom, že spousta těch „Ukrajinců“ JSOU Rusové. Ale to už jsme vlastně řešili, že …

 458. 522-na té upozorňovací obrazovce se dá zaškrtnout něco ve smyslu „už znovu neupozorňovat“, resp. „považovat applety z tohoto zdroje vždy za důvěryhodné“.

 459. Noname, ale samozřejmě, že to tak je, že Rusko má na Ukraině své zájmy a bylo by divné, kdyby tomu tak nebylo … já jen, jak už jsem psal dříve, uvitám, jakejkoliv novej stát, co má stejný postoj k rusku, jako mám já. A výhoda je, když leží mezi mnou a mužíkama ze stepi.
  Jsem holt zastydlej a nerozumím modernímu světu a souvistem.

  ps. Je zvláštní, že zatímco Rusko má své zájmy a podle všeho jsou zcela normální, já je mít nemohu, protože tomu nerozumím…

 460. Spojené státy se vměšují do vnitřních záležitostí Ruska v blízkém, vzdálenějším blízkém i vzdáleném zahraničí.

  Martine, Pepo, díky za progres. Opírají se do „bývalého vedení MinFin“. Asi budeme říkat „zlatej Kalda“

 461. Bohužel ne, je tam „ignore“ ale i když zmáčknu, tak se mi objeví stejná „hláška“ prostě to oteřvě okénko s tím že prgram je nedůvěryhodný a že místní „sekurity systém to zatrhává a smolík pacholík

 462. 526-vzhledem k tomu, jak je Ukrajina blízko hranic SR, resp. ČR mne osobně eskalace situace v momentálním pojetí USA a EU prostě nevyhovuje, doktore. Stejně tak mi osobně v EU nevyhovuje Balkán a potenciálně Ukrajina, ať už s ruskou částí, nebo bez.
  Z mého pohledu prostě nevýhody „přidružení“ UA k EU převyšují výhody (jestli tedy nějaké vůbec jsou).

 463. 528-jaký operační systém a prohlížeč ?

 464. Os X 10.9.1 safari , ale nejde to ani ve firefoxu… Kamera je čistě interní zařízení ( ve skleníku u zvířat) A nemá k ní nikdo z venčí přístup. (vše jde přes kabel)

  Jinak rozumím, že klid v blízkém zahraničí je výborná věc, ale já si tak říkám, co asi museli říkat němci, když v kotlině jezdili trasportéry po národní třídě….

 465. NoName, ona jedna Karibská krize stačila, i když to bylo v opačném gardu. Ono je lepší, když jsou ti vykukové (z obou stran) raděj každý někde jinde…

 466. Kteří Němci, ti „východní“?

  Ale k důležitějším věcem – už se vyjasnilo, jestli má česká výprava kolektivní hajzlíky? Včera jsem zaznamenal důležitou informaci REUTERS, že vesničané byli novou dálnicí odříznuti od světa. Hned mi napadlo, jak se o tom reportéři REUTERS dozvěděli, když je vesnice od světa odříznutá. Pak se ukázalo, že si tam ti reportéři do té vesnice, odříznuté od světa, dojeli autem i s technikou. Zapomněli si sebou vzít sníh, takže snímky rozhořčených vesničanů, kteří v době Olympiády úpí, odříznutí od světa v košilích s krátkými rukáby, jsou půvabné. Ovšem, dospěl jsem tedy ke správnému závěru. Je to asi moje příbuzenstvo (říznuté tím Bohoušovým). I v minus deseti chodí v krátkých kalhotách a košili s krátkým rukávem.

 467. Jiřiku – co by říkali – „že si nebudou pálit prsty“. Svět byl bipolární a oni s tím počítali.

 468. martine to jsi popletl – dohani vystavbu tak maji vyhrnute rukavy 😀

 469. a ted jiz sven neni x polarni? nebo mame pocitat stim ze jsou nekde zajmy rusu americanu evropanu cinanu martanu a martinu 😮

 470. Moje zájmy nejsou na tomto blogu publikovatelné, nanejvýš až po 22. hodině.

  Pepo, nemůžou dohánět výstavbu, když se vybavují s reportéry!

  Dneska ráno jsem na ČT v relaci Dobré ráno slyšel na vlastní uši chlubení televizního kameramana, že chtěli přiblížit divákům pocity sportovkyně Sáblíkové a tak přes naprostý a výslovný zákaz trenéra pronikli tajně do hotelu, zabušili na dveře a když jim přišla rozespalá Sáblíková otevřít, tak chtěli natáčet pocity před startem. Nebylo to v Soči, bylo to na dřívějším mistrovství světa. A ona měla v těch svých hnědých očích nevyslovené přání, že yb tedy asi nechtěla. Tak televizáci to respektovali. Náš divák, náš pán.

  Nikdo neocenil radu amerického kongresmana. Do světa vypustil doporučení organizátorům, aby kontrolovali zubní pasty, mohla by v nich být výbušnina. Nevím, proč to musel zveřejnit zrovna dneska, protože tuby a lahvičky se prohlížejí před každým letem už dlouhou dobu.

 471. Rputi, mé zájmy velmi často prolínají do zájmů těch tady chtěli stavět radar… tedy si nepřejí žádné mosty, mezi velmocema, nepřeju si ani nějaký teplo, klídek a smrádek na poctivoiu dělnickou práci. Vždy jsem chtěl nějaké ty rakety, či tankovou brigádu.
  Pak samozřejmě jsou zájmy osobní a to pak jsem na tom stejně jako Martin 😀

  letiště mi ani nepřipomínej, je to čím dál tím horší.

 472. hahaha
  pánbíčkáři právě v čt24 mi vyhlásili, že jestliže poteče voda nahoru, okamžitě opouští koalici. a herman „dokonce“ i místo ministra kultůry 😀
  neb jak řekl jejich předseda, jim o posty nejde. nebyl to on, co se pro jistotu hned zkraje nechal zvolit místopředsedou sněmovny, kdyby koala nevyšla?!

 473. Na těch zprávách o domluvání diplomatů je zajímavá jediná věc – že jsou všichni pod dohledem a nahráváni. Ti šašci jsou mu fuk, ale ale vždycky mě překvapí naivita, s jakou si lidé předávají nejrůznější a nejintimnější informace. Dobrovolně a chtěně.

  I tento komentář je monitorován 🙂

 474. martine TT, tak proto jsi ujel?
  tuhle mi řekli někde v rádiu, že na praze 1 namontují nových 80 kamer, aby věděli, co se kde děje.
  takže můžou zrušit policii, netřeba už chodit po ulicích, stačí, když to boží oko vidí.
  jako včera nějaký titulek, že do tramvají se nasadí koordinátoři.. no bývali průvodčí, bývali..

 475. 540 – to maji z toho, ze nepouzivaji zde propagované neodposlouchavatelné telefóny. . .asi nectou zdejsi web 🙁

 476. Nj westíku – s municí nemůže manipulovat každej jouda….

 477. (524) No, pamatuji, jak Rusko (tehdy pod jiným jménem) řešilo podobné vlády na Kubě a Nicaragui.
  (529) Eskaluje jen USA a EU? Azbuci jen koukají, sem tam něco kecnou?

 478. Cifix, tak kudy sem ten foen fouká, když Alpy jsou celé zapadané?!

  …Na nedostatek sněhu si na rozdíl od vlekařů a lyžařů v České republice nemůžou stěžovat v alpských oblastech v Itálii a Rakousku. V některých místech zasypal sníh celé domy. V italské vsi Fraciscio tolik sněhu nebylo několik desetiletí, upozornila agentura Reuters…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/327005-a-pada-a-pada-v-italii-a-rakousku-zmizely-pod-bilou-prikryvkou-i-domy.html

 479. 549 Italové si to můžou dovolit, v Bruselu tlačenku, koninu z Polska, sněhu že neví co s ním.

 480. V mém atlasu Nikaragua s USA nehraničí.
  Azbuci neměli teď k eskalaci žádný důvod, když na Ukrajině vládně někdo, s kým si rozumí a s kým podepisují. Jedině tedy žeby ti demonstranti byli tajně podporováni Ruskem, ale to je snad složité i na FSB.

 481. Jirko ppa ad 528-
  smaž to celé a najdi si nějaký program, kde si můžeš vybrat, jak Tě bude oslovovat!
  To si ta kamera nesmí dovolovat!
  To by Ti taky příště mohla říkat třeba Stoupo ! 😉 😀 😀

 482. Nickname ad 550 – jsou to hamouni a nepodělí se, přestože jejich vláda hlásá, že blahobyt musí být spravedlivě (pře)rozdělěn ! 🙁
  Ale já nejsem závistivý a ten sníh ať si klidně nechají! 😉

 483. Šumaváku, třeba mu chtěla říkat „signore“ a jenom jí vypadlo to s… 🙂

 484. „Fuck the EU!“

  …Ostře dnes na výroky Nulandové ale reagovala německá kancléřka Angela Merkelová, která publikovaný obsah rozhovoru označila za „totálně nepřijatelný“. Její mluvčí Christiane Wirtzová zároveň řekla, že kancléřka bezvýhradně podporuje ukrajinskou politiku eurokomisařky Catherine Ashtonové. „Dělá skvělou práci,“ uvedla Wirtzová…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/ser-na-eu-pravila-top-diplomatka-usa-v-boji-o-ukrajinu_297438.html#.UvTjkWJ5Mxs

 485. Ad UA: Příliš mnoho možností, příliš málo informací. Chceme-li lidem pomoci, dejme jim pracovní víza.

 486. Sumavaku 😀 jojo, neslovuje plnym titulem na knize opet zapomel 😀

  Jinak na ukraine je videt , krasne, ze jde jen o to, ktera mafie vybira vypalne.

 487. Nickname, na co papiry a pracovni povoleni? Proc by nemohli jen tak prijet, pracovat… Proste jako jezdej Brnaci do Prahy?

 488. 558 Proč ne? Nejsem proti. Mafiány tu už máme, chtělo by to více pracovitých lidí.

 489. Jirko ppa etc., protože by kazili cenu zdejší práce, tím by ji brali zdejším, dále by s nimi dorazili jejich rodinní příslušníci a my máme málo školek pro vlastní, brali by sociální dávky, nejsou moc kvalifikovaní pro high-tech obory a nezapadají do konceptu znalostní ekonomiky a vůbec není jasné, do kterých konkrétních firem by přijeli. A to už vůbec nezmiňuji, že by s jejich příchodem dále eskaloval existující problém s rusko jazyčnými mafiemi. Proč by měli Ukrajinci řešit svoje ekonomické problémy na náš účet? Pokud potřebuješ nějaké další důvody, dodám.

  divano, kamery rules! Přece, kdo má čisté svědomí se nemusí ničeho obávat. Otázka zní, proč jen 80?

 490. nickname 561, když se přenesou okresní mafiánské zvyky do státní politiky, tak je malér, když do politiky mezinárodní, je průser jak vrata…

 491. nickname, když se nedali koupit Řekové, bude Ukrajina mnohem lepší variantou, pokud to Janukovič už podepsal, tak už to nezastaví ani Utin.

 492. Neřízená střela… no to bude ten hlavní problém, že má svoji hlavu a nechce se nechat řídit…
  😉 😀

 493. Modrý ptáku, kamer jen 80, protože jednou tolik jich už nejspíš je (a to jen v praze 1)
  dobře nám tak, pořád mlčíme..

 494. jsem si pustila v tv zprávy, a nejsou..je tam jen rusko
  tak doufám, že na nově budou aspoň potoky krve, aby to trochu vyvážilo
  vrchol je přímý přenos z letné 😀 😀 😀

 495. divano, já jsem se také dopustil hlouposti a díval se na ČT. Měl jsem pocit, že jsem se vrátil o 30 let zpátky. Pokud jde o ty kamery, tak já jsem hluboce přesvědčen, že mlčení je lepší postoj. Horší je, že to drtivá většina obyvatelstva schvaluje, aby měla více bezpečí, což je jasné a srozumitelné. Jako je srozumitelné a jasné zavádění dalších a dalších zákonů, aby byla nějaká pravidla. Je třeba kontrolovat kdeco, abychom předešli terorismu atd.. Ale pozitivní je, že už to všechno není ani součástí debaty, jen se to zavádí. Úplně se totiž děsím, co by zaznělo a kdo by to povídal.

  Matzurko, nakoukneš-li, ozvi se mně prosím na ptakmodrak na seznamu.

 496. divano, já jsem se také dopustil hlouposti a díval se na ČT. Měl jsem pocit, že jsem se vrátil o 30 let zpátky. Pokud jde o ty kamery, tak já jsem hluboce přesvědčen, že mlčení je lepší postoj. Horší je, že to drtivá většina obyvatelstva schvaluje, aby měla více bezpečí, což je jasné a srozumitelné. Jako je srozumitelné a jasné zavádění dalších a dalších zákonů, aby byla nějaká pravidla. Je třeba kontrolovat kdeco, abychom předešli terorismu atd.. Ale pozitivní je, že už to všechno není ani součástí debaty, jen se to zavádí. Úplně se totiž děsím, co by zaznělo a kdo by to povídal.

  Matzurko, nakoukneš-li, ozvi se mně prosím na ptakmodrak na seznamu.

 497. Njn, člověk otevře libovolný zpravodajský web a 9 článků 10 se zabývá tou stupidností v Soči.

  Nejdřív mají novináři plnou hubu lidských práv a tak podobně a když by mohla média něco udělat (například tu pompézní blbost totálně ignorovat na protest proti porušování těch lidských práv) tak je toho všude plno 🙁

 498. Modrý ptáku… ještě aspoň dva příkaldy…tyhle mi dost bavili a nerad bych se připravil o tu legraci se dozvědět jaká ještě další negativa přinese otevření trhu a bez jakýchkoliv překážek ….

  Pavle, jedna věc je šílenost ruska, medyjí a dalších vypatlanců a pak ty sportovní věci…Nepochybně jsou OH úplně příšerné, prodělečné a na nic, ale co si budeme povídat, sportovci to mají jako vrchol kariery, mnozí diváci se na to těší, a nejen já si některé věci užijou. Protože prostě některé sporty sleduju docela rád.

 499. jirko – ale jistě, já se normálně taky na některé sporty (kupříkladu sjezdové lyžování) rád podívám. Ale zrovna u této olympiády bych si připadal jako idiot, kdybych na to měl koukat.

  Leda snad, kdyby tam nějaký terorista vyhodil do luftu Putina i se Zemanem, na to bych se kouknul pak ze záznamu celkem rád a to i zpomaleně. Ale jinak nechci o té šílenosti ani slyšet ani číst. A vidět už vůbec ne.

 500. 568 — Ale, Modrý ptáku, měl byste prosím uznat, že nejen konečně je jasnej princip (to před 20 či přinejhorším 21 lety dosud nebyl), ale že systém teď je parametrizovatelnej: Kdyby se snad v budoucnu objevily jakékoliv mrzutosti kolem lihovin, nyní již zcela stačí kvantifikovat požadované vyšší rozlišení kamer…

 501. 569 , 573, Ano Modrý ptáku a Zpátečníku, frčí to pěkně. A chystány jsou ještě další vychytávky.V Bruselu vážně dumají o zavadení povinných kamer do aut a zavedení „stop“ tlačítka, kterým bude Vaše auto kdykoliv dálkově zastaveno policií, jako povinnou výbavu to nařídí výrobcům , pochopitelně harmonizovaně :-). To,že to nakonec budou zavádět a kontrolovat oškliví čeští byrokraté, kteří jsou horší Brusele, je jen malá útěcha :-).

 502. 574 asi jako děti koukali na různé ty japonské kreslené zrůdičky prý pro děti..
  a teď dospělí to uvádějí v život
  a při té rychlosti brusele, jak zvrátit jednotlivce do stáda, zapoměli na prvotní poslání = společný trh
  ani ty stejné zásuvky a zástrčky ještě nepořešili

  a jako v rusku se poslední dobou cítím i bez těch her
  ale frčí to nejen od nás nebo z brusele

 503. 574 — No, já jsem nyní paramterizován tělesnou teplotou, a s aktuálníma hodnotama si mohu dovolit i docela veliké úlety…: Technicky bych pokládal za dobře reálné mít auta plně robotizovaná v horizontu 10 nebo 20 let… Na dashboardu by místo volantu byl počítač, v nějaké aplikaci bych zadal kam, popřípadě kudy, jak rychle či úsporně, a jinak bych si na něm dělal svoje. Spousta času navíc. Krádeže vyloučeny, s výjimkou těch využívajících viry. Kdyby se opravdu chtělo… Samozřejmě pro radost by se jezdilo nejen v jinejch autech, ale hlavně po jinejch cestách. S nevýhodami, jako že mne mohou na dálku zastavit, přesměrovat, popřípadě rovnou do eurokriminálu, bych se za těchto okolností asi smířil. Uvedené totiž dneska bez větších technickejch vobtíží stejně dávno můžou tak jako tak, byť prostředky implementovanými mírně odlišným způsobem.

  No nic, zavřu notebook a budu si dál číst Capotovy povídky už z půlky 40. let; úžasně krásné, úžasně smutné, a úžasně zlé.

 504. Nechte bejt, ona ta technika je k něčemu dobrá. Taková termovize třeba u pizzu vyčenichá! 😀

  …“Při cestě zpátky jsem usoudil, že bude chytřejší, se jim vyhnout. Takže jsem to projížděl tím sídlištěm. A když jsem přijel do Měšic a odbočoval doleva, tak za sebou slyším zvuk sirény. Pro jistotu jsem zastavil, abych jim umožnil průjezd, a k mému úděsu vyskákali permoníci, vrhli se mi k autu. Myslel jsem si, že mě jdou zabít, nebo co se stalo. Já jsem měl auto označeno zřetelně nápisem rozvoz pizzy. Nakoukli znova do auta, prohledali ho, doklady už nechtěli a odjeli,“ líčí muž, podle kterého ho zaznamenal vrtulník s termovizí…
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/policie-malem-zatkla-muze-s-pizzou-myslela-ze-ukradl-auto_297528.html#.UvU2QGJ5Mxs

 505. No co, rozkaz zněl jasně „Muž s pizzou nesmí projít.“

 506. Nas nedogoňjat! Nemusíte se mnou souhlasit, ale hodit tuhle písničku k nástupu ruských sportovců je fór.

 507. 579
  jo a po té protiruské kampani kvůli homosexuálům je to obzvláště pikantní 🙂

 508. MP, (562)ono se to hlavně nesmí, viz (560)

 509. martine, výjimečně s tebou souhlasím! 😀

 510. Martine, při prvních tonéch této hitovky, jsem se začal usmívat ….for skvělý. Ale stejně dostanou nářez , minimálně v hokeji.

 511. Zdar. Jsem momentálně hlídací babička a tak nemám čas číst,natož psát. Tak, zcela OT, se jen podělím o jeden dnešní zážitek. Dnes jsem vzala vnoučata na výlet do Ostravy, do Oblasti Dolních Vítkovic, na stálou výstavu Malý svět techniky v pavilonu U6. Mohu jen doporučit. Pokud někdo zavítá tady na dálný divoký východ, ať s dětmi či vnoučaty nebo má-li sám srdce dítěte, neváhejte. Úžasné prostředí průmyslového komplexu, úžasná expozice, kde hlavní je vše si osahat, dotýkat se, mačkat, tahat, tlačit, bouchat a vůbec si vše vyzkoušet – prostě super. Ano, na vytvoření byly použity i peníze z fondů a dotací EU i státu, ale hlavním hybatelem a nadšencem je soukromá osoba. Žádný andílek to není, ale za ty Dolní Vítkovice mu většina hříchů budiž odpuštěna. 🙂

 512. Obávám se Zpátečníku, že na „parametrizaci“ se spolu neutkáme (já používám termín standardizace). Co je parametrizováno, to se dobře řídí. Kromě toho je to skvělá bariéra pro nové účastníky, tzn. odbourání potenciální konkurence. Důsledky jsou jasné.
  Princip – podle mého názoru jde o to, že vychází vstříc poptávce po odstranění vzácnosti. Vytvoření pocitu nezbytnosti. Obvyklé hlášky: „nezbytně potřebujeme více kvalitních …“ (dosaďte dle libosti). V naději, že autoritativním prohlášením čehosi za nezbytné se té vzácnosti lze zbavit. Když to prohlásím za nezbytné, tak jakoby neplatí, že se někdo něčeho musel vzdát nebo ho udělat „nelidou“, když by snad chtěl proti nezbytnosti protestovat. Příklady uvádí Oteplovač (zdravím). No uznejte, vždyť to přinese větší bezpečnost na silnicích, resp. méně pirátů. Eric Blair se musí na onom světě chechtat.

 513. 587 – to maj z toho, ze jsou líní nosit ty mobily dva. . .

  A k tem kameram – v Praze jsou policejni a magistratni a jeste mestkych casti. Jsou na vsech sidlistich, okrajovych dirach (Radotin apod. taky) a napr na nasem sidlisti se na jednu divam primo z postele. . .
  Projdete se ulicemi a koukejte se do vyse prvnich pater po baracich. Dalsi jsou na hrane strech u budov na namestich.
  Je jich uz okolo 500 a jak bylo diskutovano vyse, kamer neni nikdy dost.
  Preji prijemnou snidani!

  P.S. kamery radobydulezitych firem, zamerene na vchody budov, jsou jaxi navic.
  P.P.S. kamery dopravni policie jsou jeste navic vic.

  Mozna by nedalo takovou praci sestavit atlas prazskych ulic bez kameroveho dohledu.
  A pak z nej jen vyškrtávat 🙁 🙁 🙁

 514. A pro paranoiky: v nizkopodlaznich tramvajich a kloubovych autobusech jsou webove kamerky v rozsahu 5 – 6 ks na soupravu.
  Luknete na strop.
  🙂

 515. Tak jsem koukla ven a lekla jsem se, že mi hoří auto! A ono se to jen odpařovala rosa jak se do toho opírá slunce ….. v únoru!

 516. Dobré dopoledne,

  rputi, pamatuju jedny pololetky ( ty jednodenní prázdniny po nafasování vysvědčení), kdy jsme se se sestřenicí, obdařenou stejně starými potomky vydaly společně do ZOO.
  A bylo tak teplo, že jsme obědvaly v pohodě venku. Může to bý cca 10 let, děcka tenkrát byly na prvním stupni.

  Jo, jo, bývalo to prima, ty výlety do ZOO. A včera měl náš „malý chlapeček“ maturitní ples. Nevím, nevím, jetsli bych dnes ještě uspěla s vletem do ZOO. Snad až budu nějaký vnoučata – jestli mi je pújčí 🙂

 517. hromniční obleva, valentinská zima, juliánská obleva, petrská zima, matějská obleva.

 518. Martine,
  někdy mívám pocit, že na každý den v kalendáři se najde pranostika na jakékoliv – jen trochu možné – počasí.

 519. Martine TT,
  předpověď zatím vypadá na oblevu až do jara, resp. Tři zmrzlých, po kterých asi přijde sníh a ledovka nebo co.

 520. No předpovědi …myslíte si, že ten obchod, na konci Václaváku, Julius M. o tech patrech a musím říi, že to je pro mne nejlepší obchod na jídlo v Praze s tím, co potřebuji, vydrží alespoň do Vánoc? Já vím, oni ho jistě budou dotovat z Vídně, ale i tak. Dneska, když jsem se tak kochal mezi regálama, tak jsem potkal deset prodavaček, prodavačů, pokladníků…a jen asi čtyři nakupující. No což pro mne bylo dobré, protože nemám rád návaly, ale i pro obchod?
  Jinak výběr solí, thajských ptákovin a dalších věcí je opravdu nádherný.

  No a večer ještě překontrolujeme Operu a pak zase domů …

  Jinak je opravdu krásný den, Takový mám rád…..

 521. Jirko – už jsem četl v novinách, že to není obchod pro našince. Je to prý jen pro boháče 🙂

  dvd – každý den má svoji pranostiku, ale tyhle názvy jsou založeny na dlouholetém pozorování. Kolem Hromnic se pravidelně otepluje, pak přijde únorový záchvěv arktického vzduchu (nejnižší teploty na našem území byly naměřeny v půlce února) a kolem Matějské pouti je příslib jara. Dnešní počasí mě proto nepřekvapuje a čekal jsem ho. Byl jsem teď na zahradě a sněženky jsou už venku, ještě nerozvité.

 522. Matzurko – předpověď je posazená na Prahu, náš dálný východ se řídí slovenskou předpovědí a často jsou velmi rozdílné.

 523. Martine,
  a co náš dálný JIh 🙂 ?
  Já se z těch narašených pupenců moc neraduji, neboť mám neblahé tušení, že letos bude po úrodě. Leč naděje umírá poslední, že, a stejně s tím nic nenadělám.

 524. Dálný východ je v očekávání věcí příštích, kdy na následující víkend je předvídaná teplota +13 stupňů. Venku. Krtek už obnovil svou pilnou práci a přes zahradu se pro samou hromadu nedá přejít. Dnes, když jsem šla pro brambory, jsem zjistila, že se do skladu dostaly myši a pustily se s chutí do brambor a dalších uskladněných komodit. Čeká nás dost špatný rok. 🙁
  Na chvíli jsem se začetla : http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=800995 – obzvláště komentáře jsou zajímavé – Babiš je spása, Babiš je síla, Babiš nás ochrání, Babiš se za nás pomstí …

 525. tak soukup to snad uz bude moct oslavit

 526. ale tedy to zlato na zaver kariery to smekam

 527. Jirko ppa obchod je prázdný, protože jak říkáš, kvalitní potraviny nejsou pro všechny a lid chce především láci. 😉
  Mmch – to je ten samý Julius M. co v Budějcích okrajoval plesnivé salámy a sýry, omýval je ve slané vodě a natíral olejem, aby na pultě znova vypadaly čerstvě a chutné?

  Jestli jo, odhaduji to do švestek… ten už má se zavíráním obchodů bohaté zkušenosti…

 528. 2 Šumavák – asi to bude on… Když jsem přebýval ve Vídni, tak se tam jednomu jejich krámu povedlo přiotrávit jedno celý sídliště… Takže místní mě varovali… Ale je zajímavé, že nějak nebyla žádná odezva v tisku ani v tľači…
  Takže jsou to jistě zlolajné pomluvy.

 529. Sumavaku nevim, v Budejovicich jsem nikdy nakupovat nebyl… Ja jsem byl s kvalitou a urovni spokojen. I do tasky pan vse naskladal a slusne se rozloucil. A nemyslim si, ze by byl extremne drahy, jen proste maji veci, co bezne nejsou k dispozici. Treba jsem videl teleci fond. Jasne, neni to tezke si ho udelat doma a v hospodach by se mel pripravovat standardne, ale kdo ma doma cas bejt 10 hodin v permanenci. Dokonce jsem videl zpracovane sve citrony a hrusky. Bylo to tedy prekvapeni…

  Pocasi je skvele, jen tak dal. Za to muze samozrejme take Babis.

  Matzurko, klid, jeste to kvest nebude, na to je dost v noci zima.

 530. pepo, a odborníci se shodovali, že už není přínosem a měl by uvolnit místo mladším a nepokazit si reputaci. Ole Einar ničeho nedbal a vyhrál. Dokonce s trestným okruhem – je to génius.
  J. Soukup: skvělé, takhle se závodí ve vrcholném závodu sezóny. Když dojížděl Shipulin, tak se mně skoro kousla pumpa.

 531. Pepo a MP….. Taky mne to skoro kleplo… Fantasticke

 532. In re Meinl v Praze
  Byl jsem tam a byl jsem tam i dotazován co že obchodu říkám. Pravil jsem, že zboží tam mají skoro jako to má Dallmayr v Mnichově, akorát ti kupující tam chybí. A protože jsem se byl právě vrátil do Prahy, měl jsem některé ceny v paměti. A dorazilo mě, když jsem zjistil, že přesně ta samá plechovka polévky koupená před Vánoci za 2,60 € stojí v ulici 28. října – Anka bubnuj! – 299 Kč. Tak jsem si některé ceny překontroloval a vychází mi poměr ceny v Praze ku ceně v Mnichově v rozmezí 1,5 až 4,5. (A poměr k ceně stejného výrobku koupeného jinde v Praze není přiliš odlišný.) Na druhé straně uznávám, že takový výběr zboží nemá v tuzemsku konkurenci.
  Jinak pro Šumaváka: však také Meinl veškeré svoje obchody rozprodal a ponechal si jen ten jeden Am Graben ve Vídni.

 533. DVD :-), já vím. Já jen, jestli to ví i Jirka ppa.Dnes už teda riziko, že to, co se neprodá v Budějcích se trochu „oživí“ a prodá se to dráž v Praze, nehrozí.
  Ale lidi jsou hrozný mrchy a pamatujou si… 😀

  A jinak s těmi cenami je to celkem běžné… ta samá úhlová bruska či vrtačka v té samé krabici stojí v Budějovickém Baumaxu +/- přesně dvakrá tolik jako v Lineckém. A v Metru polovičku toho lineckého Baumaxu.
  Když to lidi kupujou a chválí si…

 534. >> Šumavák
  A tak bych připomenul mé oblíbené haličské přísloví: „Když jdou hlupáci na trh, kramáři se radují.“

 535. Vite, ja jsem prekvapen, ze takovy obchod v praze vubec je. Ceny neporovnavam, nenakupuju nic v podobnych obchodech, vzdy si to nechavam poslat od vyrobce, nebo v malejch spec. obchodech. Mimo jednoho velkeho, samozrejme. Vyber je pro mne dostatecny, prave proto, ze tam nejsou lidi, tak si za tento komfort musim priplatit…. Jinak si ceny moc nepamatuji a hotova jidla, no nevim, ani kdyby je davali zadarmo, nevzal bych si je. Zkazilo by mi to tu radost z tvorby.
  A co se tyka kvality masa, salamu a syru? No kdyby takhle vypadali vsechny suroviny, tak to byl raj gastromie.

 536. Jinak si pamatuji, ze se zde xkrat probirali to, ze v kotline je drahe jidlo…. A ne a ne a ne, se zde ozyvalo…. Tak je fajn, ze zo ted rikate, ze jsem nekecal …

 537. 🙁 nemyslel jsem nic jineho, ze by TU byl gastromicky raj. Tedy v kotline.
  Ale kam mne vede slepa vasen, ze

 538. Chlapi, já se opatrně zeptám: jaký má smysl srovnávat cenu stejného produktu tady a tam? A proč je někdo, kdo nakoupí za cenu, která je evidentně výhodnější než obětované příležitosti, hlupák?

 539. MP odbornici se casto shoduji a casto i nemivaji pravdu .

  ale proste nemuzu rici nic jineho nez ze smekam.
  tedy oni pochvalu zaslouzi vsichni v prvni dvacitce

 540. Mp,

  pro většinu našeho obyvatelstvo je cena obětované příležitosti nižší než úspora ziskaná nákupem v zahraničí.
  A když se nákup spojí s výletem…..

 541. Halladine – 616 – Pokud se bavíme o potravinách, tak o spojování nákupů a výletů může být těžko řeč (až na vyjímky, pokud někdo bydlí 3 km od hranic).

  Kupříkladu dneska jsem dostal odpoledne chuť na své oblíbené „balíčky“. To se vezme na tenko nakrájená parmská šunka, dovnitř se dá kousek dobrého kozího sýra, kousek sušeného rajčete, udělá se takový „balíček“. Balíčky se dají do trouby rozpéct a servírují se na kupce míchaného salátu se zálivkou s bazalkového pesta, balsamiko octa a olivového oleje.

  Takže jsem si řekl, uděláš k večeři předkrm. A šel jsem nakupovat a tudíž jsem koupil parmskou šunku patrně poněkud dráž, než bych jí koupil v Parmě, ale dost těžko bych to stíhal do Parmy a zpět tak rychle, abych měl čas ten předkrm ještě dneska udělat. 🙂

 542. Ale toho Meinla budu muset omrknout. Spíš než ceny mně docela zajímá, jestli třeba ty šunky umí správně krájet. Což je bohužel letitá bolest skoro všech prodejců v ČR s vyjímkou pravých Italů v italských krámech. Prodavači jsou líní (nebo nemají správně ostré noži či vhodné nářezáky), šunku krájí tlustě a neumí jí správně prokládat tím celofánem nebo co to je, takže se plátky lepí k sobě. S dobrou mortadellou je to úplně stejné, prostě není dobrá pokud je krájená na plátky tlusté 1 mm. A uherák je rovněž to samé.

 543. Ale musím uznat, že třeba u nás v Bille se už prodavačky docela naučily. Buď mně obsluhuje ta co to už umí nebo když vyjdu na řadu k té mladší, tak ta se lehce opotí a povídá „Pokud budete chtít nakrájet, nechcete počkat na kolegyni ?“ 🙂

 544. Pane Kořenský

  pokud jste mtorizovanej 🙂
  Kupřikladu znám jednu ženskou, která pokazdé když mé jde navštivit ( bydlí v Trenčíné) bere to pŕes Rakousko a přijíždí s plným autem 🙂
  Kromě jiněho žrádla pro psy a kočky

 545. samozřejmě , pro rohlíky tam nejezdî
  Ale nejde jen o potraviny, tŕeba i io to, o čem psal Šumavák

 546. 614 prostě jen vymezení se:-) zdravím, Modrý ptáku:-)

 547. Halladine – 620 – Z Prahy je to dost z ruky i autem.

  Mluvím o potravinách. Nářadí celkem neřeším, protože kupuju buď Narex (no kupuju, ono se to koupí jednou a pak už to člověk prostě má) nebo ruční drobnosti objednávám přes Net z Německa (kleště Knipex a další) a cokoli na soustruh a frézu z USA (www.sherline.com jejichž soustruh a frézu mám a případně http://www.mcmaster.com ten zbytek). Je to řádově kvalitnější a mnohem levnější než cokoli v EU včetně dopravného z USA, daně apod. Materiály většinou taky objednávám z USA od McMaster-Carr, protože to dělá každý, kdo někdy zkusil v EU koupit třeba půl metru titanové kulatiny o průměru 20 mm nebo normovanou sadu pružin či segr pojistek všemožných rozměrů od 2 do 20 mm.

 548. Pane Koŕenský

  kdysi byly i autobusové zájezdy. A taky nic nového . Po škole jsem nějakou dobu pracoval v Novém Bydžové a rOH každej rok vypravovala autobusy na näkupy do Drážďan .
  Často se nakupovaly v Dederonii boty , a tam se jelo ve škrpálech , koupily se botky , škrpály se zahodily a domů se jelo v novejch.
  jeden autobus dederonští celníci probrali, všechno dederonské zabavili a hned rozdávali igelitový pytlíky 😀

 549. Halladine – no já bych do té Parmy nejel pro tu šunku v sobotu odpoledne ani autobusem.

  O tom, že se jezdívalo pro boty k soudruhům do NDR vím. Ale opět, já osobně kupuju boty když je potřebuju nebo chci a ne když se někam náhodou dostanu s ROH. Tenkrát to patrně jinak nešlo, ale nedělal jsem to ani tenkrát. Pravda, tehdy jsem nosil buď čínské kecky nebo takzvané „důchodky“ které se daly koupit bez problémů kdekoli.

  I když tedy musím přiznat, že někdy v 90. letech jsem letěl 4x po sobě do Londýna, kde mi na Savile Row šili oblek a byly kolem toho nějaké zkoušky u krejčího. Ale to se patrně s autobusem ROH nedá úplně srovnávat.

 550. Pane Koŕenský

  ono asi těch co pravidelně kupojou parmskou šunku moc nebude 🙂 Myslim u nás

 551. Halladine – 626 – no u nás doma se jiná moc nepoužívá. A pokud mohu soudit dle zákazníků tady v Bille v Radotíně nebo třeba v tom řeznictví/uzenářství co je v Praze kousek od Anděla, tak zákazníků na parmskou šunku je fůra. Když třeba v pondělí kupuju 10 dkg tak mi to krájí skoro z celé šunky a když tam přijdu ve středu, mají tam spíš zbytek a říkám jim „Tuhle raději ne, můžete mi prosím nakrojit novou ?“.

 552. Moc zákazníků nebude spíš na vyzrálý a pár let odleželý Jamon Iberico. Ale to je celkem pochopitelné, kdo krom fajnšmekrů by tu věc obalenou vrstvou plísně jedl, že ano ? 🙂

 553. AeroKarle – 628 – vida, to neznám. A ve Spálené, to je příjemně v dosahu, to omrknu co nejdřív. Díky za tip.

 554. No a když už jsme u toho jídla, tak pro ty, kteří kupují parmskou šunku bych tu měl tip na bezva snídani. Nic extra, čistě zbytky co zbyly od večeře.

  Jeden krajíček toastového chleba mázneme máslem. Dáme na něj dva plátky parmské šunky, na to dva nebo tři plátky mozarelly, jedno sušené rajče v olivovém oleji a dva lístky čerstvé bazalky. Přilopíme druhým krajíčkem toastového chleba, také mazaného máslem. Pomocí osmi párátek spojíme na všech čtyřech stranách.
  Do hlubokého talíře rozplepneme vejce, osolíme, opepříme a rozšleháme. V rozšlehaném vejci pečlivě obalíme toast tak, aby se vejcem řádně nasákl. Ideálně by měl ten toast spotřebovat to jedno celé vejce.
  Na pánvi rozpustíme lžíci másla a pomalu opékáme do zlatova. Servírujeme horké, s kávou/čajem dle chuti, džbánkem čerstvě lisované šťávy z pomerančů, trochou čerstvého ovoce a něčím sladkým (pár čtverečků dobré čokolády je fajn).

  Ideální start do nového dne, na rozdíl od sušenek Be-Be. 🙂

 555. vejce pochopitelně rozKlepneme, ne rozPlepneme.

 556. Pro spořivě orientované lze u tohoto pokrmu vyčíslit i náklady na takzvaně „drahé potraviny“.

  2 plátky parmské šunky (cca. 90 Kč/10 dkg, 10 plátků) 18 Kč
  3 plátky mozarelly (39 Kč za balíček, cca. 10 plátků) 12 Kč
  1 plátek sušeného rajčete (35 Kč za 10 dkg, cca. 15 kousků) 3 Kč
  2 krajíčky toastového chleba (39 Kč za balík 20 plátků) 8 Kč
  2 lístky bazalky (trhám na okně) 0 Kč
  1 vejce 5 Kč

  Dohromady cca. 46 Kč. Párátka, sůl, pepř a teplo pod pánví jsem zanedbal. A je to natolik sytý pokrm, že většinou není třeba ani obědvat. 🙂

 557. Halladine, z popisu dvd a Šumaváka plyne, že obyvatelstvo Kotliny obětuje některé levnější nákupy v zahraničí a kupuje tady. Kdyby obětovala většina místní nákupy, společně s časem a nepohodlím trpěným na cestě do zahraničí, tak bych ty dva dotazy nekladl, že. Mimochodem, tzv. dražší položky jsou na Moravě výrazně levnější než Praze, dokonce v rámci jednoho obchodního řetězce. Zbytek popsal Pavel. Takže se přiznávám, že Vám příliš nerozumím, resp. vůbec. Což bych řekl, že je stav setrvalý 🙂

  Dix, také zdravím.

 558. Vétšina jiste ne , ale je jich dost.
  Cetl jsem, že v pohraničí už majî perzonál mluvícî česky . kdyby byli Češi jen velmi zanedbatelná část, asi by to nedělali
  Na severnî Moravě se dost masivně nakupuje v Polsku

 559. „Ale to je celkem pochopitelné, kdo krom fajnšmekrů by tu věc obalenou vrstvou plísně jedl, že ano“

  TAk to jsme v práci samí fajnšmekři. Jednou se ta věc ocitla u nás v práci a zbyla po ní jen kost převelice rychle. Plíseň nikomu nevadila. Spíš vadil odér, kterým načichla naše kancelář, ale od konzumace nás to neodradilo.

  Mmmmm, hned bych si uřízla pláteček….

 560. Halladine – 635 – tak oni to v té Bille krájí z úplně té samé šunky od stejného výrobce jako to krájí třeba v centru v italském krámku nebo jako to krájí v běžném obchodě v Mnichově či ve Vídni. Stejný výrobce a stejná šunka jak podle popisu složení tak podle chuti.

  Možná to někoho překvapí, ale ani řetězce typu Billa či Tesco neprodávají skutečnou parmskou šunku či šunku St. Danielle vyrobenou v Kosteleckých uzeninách.

  Ale pokud chcete, klidně si tu kalkulaci upravte na cenu třeba z Vídně:

  2 plátky parmské šunky (4 eura/10 dkg, 10 plátků) 0.8 euro – 22 Kč

  Pochopitelně, v tom kraji kolem Parmy existuje mnoho výrobců a vyrábí se tam fůra různých druhů šunky v různých cenových relacích. Takže lze koupit i šunku za 10 euro/10 dkg. Ale tu zase nebudeme cpát do toastů k snídani, že ano ? Vždycky je to o poměru cena/výkon.

 561. Ale raději už toho nechme, protože se nějak začínám ztrácet v tom, co bylo smyslem debaty. Zda to, že si prostý pracující nemůže dovolit pochutnat na dobré parmské šunce v přiměřeném množství nebo to, že zmíněný produkt je v zahraničí řádově lacinější.

  Myslím, že obojí jsem celkem srozumitelně popsal a vysvětlil a můžeme se věnovat něčemu podstatnějšímu, kupříkladu lanýžům nebo dobrému šampaňskému. 🙂

  Šampaňské zmiňuji naschvál, protože to není až tak dlouho, co jsem absolvoval podobnou debatu u nás ve stájích, kde meritem sporu bylo to, že dobré šampaňské je nápoj zbohatlíků a miliardářů. A já jsem se těm nezaměstaným či částečně zaměstnaným děvčatům snažil (marně) vysvětlit, že i ony si mohou dopřát kupříkladu Dom Perignon ročník 2003 (lahev za 3200 Kč) jednou měsíčně, pokud neprolejou každý pátek a sobotu hrdlem cca. 500 Kč na diskotéce ve formě vodky s RedBullem a podobných laskomin.
  No, moc to nechápaly, ani když jsem jim nakreslil, že by jim zbylo krom toho Dom Perignon i na jahody. 🙂

 562. Z jiného soudku: Potěšila mne naše místní rozhlasová stanice, která dnes vzpomíná na první americký koncert Beatles – právě před padesáti lety. I mně se to vynořilo z paměti, jak jsem tehdy někdy o půlnoci v posteli, s uchem přilepeným k radiu (právě jsem si pořídil za měsíční plat řidiče sanitky japonské transistorové radio KOYO) poslouchal na Radio Luxembourg (your station#1) interview Beatles na newyorském letišti a pak záznam jejich vystoupení v Ed Sullivan show, a že mne tehdy strašlivě zlobilo pištění amerických puberťaček, které ten koncertík kazilo…jakoby to bylo včera.

 563. Dobré zas ráno… 2 AeroKarel – díky za tip. Hlavně mě tam zaujaly ty španělské Serano šunky. Ty, když se opravdu povedou, tak Parmská šunka odchází do kouta a dobrovolně zaujímá hezké druhé místo. S těma Serano šunkama jsem se důvěrněji seznámil v Baskicku a vyvinul se z toho docela hezký vzájemný vztah…

 564. BTW – ještě k těm potravinám – všimli jste si, že rádoby potraviny ze sraček jsou výrazně dražší, než poctivé potraviny z kvalitních surovin? Zvlášť tehdy – což je případ jednoho kamaráda, který neodolá, koupí, ochutná, zjistí, že by tu sračku ani pes nežral a vyhazuje. A to se vyplatí!
  A to nemluvím o recyklátech, které výše popisuje Šumavák – a které jsem měl to potěšení vidět na vlastní oči v jednom hojně navštěvovaném Interspaaru v Německu (západním). Byl to dojemný pohled na ty v igelitu zavařené kabanosy, kde se vyřezané fleky po plísni ani nesnažili nijak zamaskovat. On to zákazník nakonec koupí… A když ne, úprava se opakuje…
  Ale to by se v Německu jistě stát nemohlo, zvláště ne v EU, tak jim to tam určitě diverzně podstrčili agenti od Putina… Sice tehdá ještě Putin nebačoval, ale určitě to nějak zařídil.

 565. Pane Kořenský

  mám určité pochybnosti o tom, že si to prolité hrdlem na diskotéce platěj samy 🙂 , na té diskošce jsou ve společnosti, takže to šampäňo za 3200 pro ně nebude smysluplná investice
  a jelikož skoro nepiju – cokoliv – nebudu na to téma dál kecat

 566. Dobré ráno nebo spíš fujtajbl vespolek,
  po včerejším slunečném dni dnes nízká oblačnost a drobný déšť, takže nic moc.

  Díky za gurmánskou inspiraci, já snídala rohlík s máslem….. a cejlon 🙂 Taky mi nějak unikl původní dotaz, snad Jirkovo, proč je v Kotlince řada produktů dažší ? na to se asi těžko hledá odpověď, asi proto, že obchodníci odhadli, kdy se už obyvatelstvu vyplatí jet na nákupy jinam… Ale pak se není co divit, že Meinel se zbožím, které si podstatná část obyvatel nemůže běžně dovolit, zkrachuje.
  Jen tak na zamyšlenou – kolik teenagerů si ke sváče bude dělat Pavlův delikatesní toastík ? A osobně půjde dozírat, jak mu parmskou šunku krájí ? Já nevím, mladé vidím spíš v mekáči či pizzerii, kvalita jídla je ještě tolik nezajímá, hlavně aby toho bylo hodně a levně. S tím šampaňským to bude podobné, pokud jde o to se rychle zlískat, tak vypijou i okenu :), aby zbylo na parádu….

 567. 646 jak jsem si všimla, dnešní mladí postupují naprosto stejně jako my kdysi- krátce po nafasování kapesného nebo stípka debužírujou a klidně i tu parmskou šunku a druhý až čtvrtý týden v měsíci mají špagety se sejrem, často i bez sejra:)

 568. Dobré sopoledne,

  Matzurko, a byly jsme snad jiný? 🙂
  Ledacos, co jsme tenkrát pili, bych dnes ani do huby nevzala….

  Pavlův delikatesní toustík bych si asi taky k snidani nedala. Když už, tak bych vynechala vejce a přísadami obložený toust zapekla pod grilem. 🙂

 569. Pavlův delikatesní toustík by mne spolehlivě umrtvil až do oběda. Takhle možná k večeři, ale k snídani musím něco lehčího.

 570. Andy,
  ano, s kečupem nebo skořicovm cukrem 🙂
  Nicméně, pointa asi byla v tom, že s omezenými prostředky je nutno vybírat, jestli parmskou šunku pětkrát do týdne anebo lístek do kina. prostě hodnotový systém se v průběhu života mění – a u každého člověka je to jiné.

  maYdo,
  jo, taky bych to asi grilovala (v tom případě tousty zvenčí pokropila olivovým olejem), na druhé zamyšlení mi to smažení v oleji k snídani přijde moc vydatné.

 571. Jo, to taky, Matzurko.

  já například nemusím topinky , osmažené v tuku, radši je mám opečené nasucho a potom potřené.

  Na druhou stranu, když jsem kdysi na vodě pekla topinky na víčku od ešusu na tuku z vyškvařeného špeku a ty topinky pak obložila opraženými plátky toho vypraženého špeku, tak to byla nejen delikatesa, ale i dobrý podklad pro všechno, co se tak kolem táboráku na vodě popíjí.

  Jenže to bylo v těch dobách, kdy jsem pila i ledacos, co bych dnes do huby nevzala a moje zažívací soustaba byla ještě mladá a neopotřebovaná 🙂

 572. Ale chleba obalený ve vajíčku k večeři můžu – především proto, že to je jídlo, které si ochotně připraví potomci a já si eventuelně můžu vzít chleba s tvarohem. Což někdy dělám, jindy ne. Zejména v létě, kdy na ten chleba ještě naskládáme papriky, rajčata, okurky, posypeme nakrájenou cibulí, připadně bazalkou ze zahrádky.

  Ale děláme to z obyčejnýho chleba – je to v podstatě recyklace, když už je ten chleba poměrně tvrdej. Toustový chleba – já nevím, mně připadá, že to je taková vata a mám pocit, že když to nasákne to vajičko, tak se to rozblemcne.

 573. maYdo,
  jojo, u nás zase k topinkám na oleji táta dělával senzační tatarák – co do toho dával za koření už se bohužel nedovím, ale každá topinka po odkapání tuku dostala ještě nátěr česnekem – stroužek přímo třený o tu topinku, až do ní difundoval.

  Jinak Pavel zmínil toustový chleba vyšší cenové relace (tedy ne štricla 30cm za 15 Kč z Kauflandu) – možná je to něco jako Wartburton (kdysi ho mělo tesco, a byl hutnější), nebo si to pečou sami.

 574. Nátěr česnekem lze i na nasucho opečený topinky a pak natřít sádlem. Mmmmmm….

 575. 653 topinky s česnekem jsou universální recept. Ale tatarák bych si sakra dala…díky za inspiraci. My kvartální masožrouti,když to na nás přijde, jsme naprostá zvířata- steaky,tataráky, řízky bez chleba:)

  Občas kupuju bílý chleba u M&S, je výborný.

 576. 646 Matzurko, nějak mi přijde, že ti dříve narození (bez urážky věku) zapomínají na dobu, kdy byli ve věku těch, do kterých teď šijí…. Není nad to se utvrzovat v přesvědčení, že jací jsme teď, byli jsme od kolébky:-)

 577. Modrý ptáku, stále je tvůj akční rádius určen hranicemi města Brna?

 578. Tak kdybych takovému přesvědčení propadla, tak záda a klouby a další součásti těla mně z něj spolehlivě vyvedou. 🙂

 579. 658 maYdo, věk je stav mysli, nikoliv těla:-)

 580. dixi,
  to už jiné nebude – někdo si pamatuje, někdo ne; někdo dozraje, někdo ne; někdo zmoudří a někdo holt zblbe 🙂

  Andy,
  to jsem nevěděla, že M&S mají i potraviny… budu muset prozkoumat 🙂

 581. 660 Matzurko, někdo si pamatuje, někdo nechce? Síla touhy vidět sebe sama a presentovat se takovým, jakým chci být, je převeliká… Ale jste to skvěle shrnula,každý jsme nějaký:-)

 582. Úplně mi to vehnalo slzu do oka…vzpomněl jsem si na dobu, kdy jsem se odstěhoval od rodičů a strašně se těšil na teplé středy ….. tedy abych to upřesnil, středeční večery, kdy jsem měl opravdové teplé jídlo. A takové teplá večeře, jednou za týden, to je prostě středobodem v slzavém týdnu plného mejdanů mládenecké života a když jsem ještě dostal něco na cestu, tak to bylo vždycky posvícení 😀

  Asi jsem vyjímka, ale šunka, která je zapečená, opečená, osmažená., či cokoliv balící, mne vůbec nechutná a vždy, kdy jsem viděl výkřiky moderní gastronome, kdy losos, mandle…..cokoliv bylo zabaleno v šunce, mne odpuzovalo tak, že mne stačilo k tomu, abych slušně poděkoval za jídelní lístek a odešel.
  Tedy ještě dokážu akceptovat slaninu, tedy samozřejmě ne tu anglickou, ale pěkný kousek špeku, krásně usušeného, voňavého a praskajícího na pánvi u vajíčka. Pak taky jistě i třeba burgenském hovězí a tak.

 583. 660 mají a moc dobré. Doporučuji např. plátky sušené slaniny,to je zvěrstvo, kterému nelze odolat. Maso drahé, ale nějaký ten biftek pro ty, co nemůžou jezdit jak šílenci a hledat kde je to lepší se tam dá ulovit,různé omáčky,marmelády a čaje( kteří ovšem čajomilové typu fanatik odmítají, pak sušenky, ryby, no všechno možné. A velmi levné limonády z hořkých citronů, citronové pomazánky, mívali i rozinkový chleba, který miluju, ale nějak se stává vzácným…no prostě jednou za uherák tam zajdu něco koupit.

 584. dixi,
  u mne je to profesionální deformace – evoluční genetik je za variabilitu rád, neb ví, že unifikací končí evoluce a jde to do kopru 🙂

  Andy,
  dík za tip, prozkoumám !

 585. Tak já jenom aby se Matzurka netěšila zbytečně a dopředu ověřila, zda potenciálně navštívený M&S potraviny vede nebo ne 😉

 586. Nebudou potraviny, tak si tam koupí nějaký obleček na jaro, to nevadí:)

 587. Pche… Dovolím si předestřít jednoduchý, leč chutný a výživný oběd prostého dělníka vědy…
  I usoudil jsem, že oslabený zažívací traktor (kdo nezažil širokospekrý antibiotika neví, o čem mluvím) si vyžaduje vzpruhu, nejlépe ve formě vlákniny. No a ideální vláknina, která v sobě navíc kombinuje spoustu vitamínu C a další stopové prvky – je kysané zelí! Ale kysané, ne takové, co mléčné kvašení nikdy nevidělo, leč přesto je tak prodáváno… Inu, máme své zdroje. Kameninový soudek a tradiční rodinný recept to jistí… No a že ho mám na baráku? Tak holt si musím pamatovat, že jest třeba nabagrovat…
  Mno, zelí by bylo… A co čert nechtěl, kamarád a majitel přilehlého lahůdkářství přivezl šunku od kosti, tedy i s kostí… Tu kost okrájel, leč když jsem viděl, co na ní zůstalo, okamžitě jsem ji zakoupil… Takže jsem z té kosti okrájel ještě minimálně půl kila krásného krátkého zauzeného masa.
  Takže volba byla jednoznačná – šunka v zelí + brknedlík…
  Ergo v prvé řadě jest nutno vyrobiti brknedlík… Na zdejším fóru doufám nemusím zdůraznit empiricky zjištěné pravidlo, že normálně uvařený brknedlík je pro normálního člověka nestravitelný. (v mnohých restauracích a jídelnách k tomuto poznání ještě nedospěli a hazardují se zdravím strávníků). Takže nejprve je nutno uvařit brknedlík jako polotovar, tento nakrájet na plátky a tyto plátky na škvařeném tuku z nejlepšího přítele člověka pozvolna opéci. Brknedlík takto projde fázovou transformací prvého druhu z nepoživatelného blemcu do tmavočerveně opečeného plátku, a takto transformované plátky odkládáme na servisní talířek – co se vejde…
  V mezidobí si nadrobno nakrájíme či nasekáme přiměřené množství cibule (té není nikdy dost, ale jedna velká by na skromný oběd pro jednoho mohla stačit) a tuto dáme pozvolna opékat na pánev, s použitím dalšího tuku z toho nejlepšího přítele člověka. Ta cibule musí být do světle hněda, leč nespálit… Přihodíme nadrobno nakrájené uzené a šunku – tak kolem jednoho centimetru, zlehka opečeme a přihodíme nadrobno nakrájené kyselé zelí. To v žádném případě neopékáme, nedusíme, jen špachtličkou promícháme a necháme vysát všemožné šťávičky a výpečky a vykydneme ne mísu…
  No a pak už to chce jen ty transformované – a tím pádem stravitelné – brknedlíky narovnat hezky na talíř a přesypat tou osmahnutou dobrotou a k tomu jedno plnotučný…
  Je to dobrý…
  a zdravý!
  Na obnovu střevní mikroflóry u oslabeného zažívacího traktoru sotva najdete něco lepšího…

 588. Ještě se vrátím k tématu článku (pro ty, kteří mají rádi fakta) – tady máte odkaz na příslušné usnesení nejvyššího soudu:
  http://kraken.slv.cz/7Tdo1116/2012
  Ale to jen tak pro úplnost. Téma parmské šunky a péče o zažívací traktor mi připadá zajímavější.

 589. Tučňáku,
  nezvyznám se v jazyce práva, ale podle kocouraova odkazu, zejména předposledního odstavce, mi to celé přijde jako „mnoho povyku pro nic“.

  PeSi,
  u nás to nebylo kysané, ale domácí varianta „coleslaw“, čili bílé čerstvé, na nudličky a se strouhanou mrkví promíchané, zakápnuté rýžovým octem, olivovým olejem, zastříknuto worcesterem, a samozřejmě dochuceno směsí sůl/cukr/pepř. K tomu polévka s drožďovými knedlíčky, a jinak kuřecí prsíčka na grilovací pánvi, k tomu také přihozena cuketa, a v troubě hermelín kořeněný stejně. A vařené brambůrky s máslíčkem (pro dítko americké brambory z trouby).
  Ale po té parmské šunce se u nás v ČB podívám, to zas jo 🙂

 590. (640) KOYO jsem také vlastnil – 10 tranzistorů, zázrak techniky. Ty tranzistory na to psali jako počet šutrů na hodinky.
  (653,654) Topinky (k tataráku i samostatné) zásadně na sádle. Olivový olej do salátu, jiné leda do motoru. 😛
  Ještě snad obyčejný olivový ve směsi s máslem na aromatické kotlety: To se do vajíčka přidá velmi jemně nakrájená cibule a do strouhanky majoránka, tymián, bazalka, bobkový list a pak na pánvi na mírném ohni pěkně pomalinku.
  (660) Mají, ale nic moc mne tam nezaujalo, jen samé nápisy „fair trade“.

 591. na kořalku je brzy, tak aspon horkou čokoládu podle Juliette Binoche – ani se mi nechce z baráku, už je tam zase -13C.

 592. Pepo, nevim jak u Babise, ale co jsem videl na vlastni oci, tak cesky vyrobci jsou o level, dva, vyse, nez v Nemecku, rakousku a o dalsich zemich radsi nemluvit. Neznam samozrejme vsechny, treba to jsou vyjimky. Jiste pravem se bojej paloci Babise, staraji se o stejne zakazniky. Bez nich by se dve tretiny „naroda“ nenajedla. Jejich konkurencni boj snizuje cenu a ukazuje, ze i zobaky a uhli se daji jist, kdyz se toho ujmou schopni lide

 593. Kdyby měli nápisy : „Fair price“ bylo by to lepší, ne? 😉

 594. 676 jo uhli to pouzivam kdyz musim behat

 595. No, ono sice polské kuře stojí pade, ale ten ubohej pták nemá nohy! Bůhví čím vyhnaný prsa a jak nemá kde běhat, tak stehna aby jeden hledal lupou!

 596. Dobrý podvečer,

  tak u nás zelíčko nebylo, jen špenát. Neošklíbejte se, za a – nikoho k němu nenutím a za b) žádný žabinec ze školní jídelny, ale jen lehce osmahnutý hrubě posekaný s česnekem a opepřený.
  k tomu štouchané brambory s cibulkou rovněž do zlatova osmahnutou a kližka, pečená na česneku s provensálskými bylinkami.
  Na drožďovku jsem taky pomýšlela, ale nakonec zvítězila pórková, protože na tu byly suroviny v lednici a nebylo nutno skákat pro nic do nedaleké žabky.

  Jaká je asi horká čokoláda podle Julie Binochetové?
  Minus 13 závidím, tady je nad nulou, šedivo, zima žádná a do jara daleko.

 597. Dix, kde ty loňské sněhy jsou. Už jsem o dům dál (žel doslova).

 598. M&S – v Británii normální obchoďák s potravinami v 0. etáži.
  U nás hlavně solidní konfekce. Potraviny jen někde, zrovna ten Trenčín mě mrzí. Cestou přes Brno se někdy zastavím – Fair Trade obcházím, ale vždycky vezmu Seafood Sauce a piniové oříšky. Opravdu koncentrované fondy jsou opravdu kvalitní. Domácí vývary sníme dřív než je stačím redukovat. Pokud si vzpomínám, tak jsem tam kupoval ještě šafrán a marmelády z krvavých pomerančů.

  A k M&S jednu poznámku. Operují v prostoru Visegrádu a mají stejné ceny ve všech čtyřech zemích. Možno kdykoliv porovnat na visačkách oblečení.

 599. Juliet Binoche ve filmu Čokoláda přidávala do čokolády když ji vařila cayenne pepper – nemá to chybu Z lenosti používám hořký čokolodávoý syrup, podle chuti cayenne a 3 minuty v mikrovlnce…Někdy pro chuť ještě pár kapek syrupu z lískových oříšků.

 600. Martine, já vím, že jde o film Čokoláda, sama jsem ho viděla. Jen mně zajímalo, jak Dušan tu čokoládu dělá.

  Dušane, jedla jsem čokoládu s chili, hodně hořkou a málo sladkou a bylo to dobrý.

  Ale na zlepšení nálady za mizerného počasí dávám přednost dobrímu horkému kafi a čokoládě k tomu. Nebo čokoládovému zákusku s tlustou vrstvou čokolády.
  Vrchol rozmazlenosti je cca 70% hořkou čokoládu do toho horkýho kafe namáčet, rozteklou olizovat a tím kafem zapíjet 🙂

  Mayové a Aztékové do čokolády prý dávali běžně chili nebo pepř a nesladili ji.

 601. Feministky nevědí, co chtít. Jednou jim vadí, že se ženský schovávají pod burkou a pak zas vadí, když se ukazují jenom v plavkách.

 602. Dušane, s Jirkou ppa etc. jsme se shodli, že je dnes sport také báječným estetickým zážitkem. Kdysi jediná pohledná sportovkyně byla Chris Evert. Zbytek byly „Taťány Kazankinové“. Můj nejlepší kámoš tehdy odmítal uvěřit, že neběhá, protože má „mateřské povinnosti“. Dnes se sportu věnují nádherné ženské. Na curling ráda kouká ŽD.

 603. to 622

  ja se taky tesival na stredu!. . . i kdyz o jidlo tenkrat ani tak neslo, . . . ale je hezky, s cim si tu stredu kazdej asociuje castecne jinak ,-)

 604. to 622

  ja se taky tesival na stredu!. . . i kdyz o jidlo tenkrat ani tak neslo, . . . ale je hezky, s cim si tu stredu kazdej asociuje castecne jinak ,-)

 605. to 622

  ja se taky tesival na stredu!. . . i kdyz o jidlo tenkrat ani tak neslo, . . . ale je hezky, s cim si tu stredu kazdej asociuje castecne jinak ,-)

 606. to 622

  ja se taky tesival na stredu!. . . i kdyz o jidlo tenkrat ani tak neslo, . . . ale je hezky, s cim si tu stredu kazdej asociuje castecne jinak ,-)

 607. to 622

  ja se taky tesival na stredu!. . . i kdyz o jidlo tenkrat ani tak neslo, . . . ale je hezky, s cim si tu stredu kazdej asociuje castecne jinak ,-)

 608. to 622

  ja se taky tesival na stredu!. . . i kdyz o jidlo tenkrat ani tak neslo, . . . ale je hezky, s cim si tu stredu kazdej asociuje castecne jinak ,-)

 609. to 622

  ja se taky tesival na stredu!. . . i kdyz o jidlo tenkrat ani tak neslo, . . . ale je hezky, s cim si tu stredu kazdej asociuje castecne jinak ,-)

 610. Nejen curling…viděli jste pánové snoubordistky ze slopestyle? ? To se mi teprv kousla pumpa, žádnej biatlon se tomu ani nepříblížil.

 611. Tolik střed jste Brouku vůbec neměl, to není možný ?D

 612. 687 – Dušane Neumanne – syrup z lískových oříšků – co to prosím je ?

 613. Tak teď mně mladá docela dostala.

  Prý jestli bych jí nevysvětlil něco z matiky. A já, že klidně, ať to přinese. No a přinesla úlohu z geometrie.

  Je dán pravoúhlý trojúhelník ABC tak, že strana c (přepona) má délku 4 cm a ta (těžnice z bodu A) má délku 2.2 cm. Popište konstrukci.

  A včil mudruj 🙂

  Nebudu napínat, strávil jsem nad tím skoro dvě hodiny a zjistil, co všechno z geometrie jsem už zapomněl. Schválně si to zkuste s kružítkem a pravoúhlým trojúhelníkem sestrojit.

 614. 😉
  Ja se samozrejme velice omlouvam, skutecne to nemam placeny „od radku“ 😉

  …mam novej pocitac, a jeste jsme k sobe nenasli uplne cestu ,i kdyz se oba snazime…..driv me „sumavak“ upozornil ze dosko ke zdvojeni prispevku,a ted me to pouze psalo ze doslo v pripojeni k chybe v databazi, at uz je to cokoliv…..no a ja mackal a mackal a mackal, jako kdyz jsem mel stesti ,a dostal se kamaradce pod svetr…..,-)

  tak jeste jednou soraaaaaaac !!! 🙂

 615. 2 Dušan – ad 687 – a zkoušel jsi někdy přidat cayenský pepř do svařáku, grogu nebo i do džezvovýho kafe? Je to vynikající a mohu jedině doporučit… No, já sám si dělám kávu, do které v jisté fázi přípravy dám celý lusk Bird’s Eye…
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bird%27s_eye_chili
  To kafe je pak mnohem víc vzpružující… Bird’s Eye si pěstuju za oknem, takže nemá ty plný tropický grády, ale i tak je to vítané osvěžení fádní chuti.

 616. to 702

  ja se omlouvam ,ale najit v tehle domacnosti kruzitko, bejval problem uz kdyz jsem chodil na zakladku(jakoby je nekdo zral,rikaval muj otec,-)….takhle kdyby bylo k vyreseni ulohy treba trsatko, nebo nejaky praskly struny…… 😉

 617. 2 Pavel Kořenský ad 702 – jaképak mudrování? Z hlavy na 4 kroky… A neříkej, že ne…
  c = AB = 4 cm, t_a = 2,2 cm
  1) AB… Ze středu AB opíšu k1(r=2) – tam někde bude C; a k2(r=2/3) – tam někde bude těžiště.
  2) Zvolím A, z A opíšu k3(r=2,2) – tam někde bude střed a; a k4(r=4,4/3) – tam někde bude těžiště.
  (ale jo, i na třetiny umím dělit pravítkem a kružítkem na základě podobnosti… Tedy raději pravítkem, kružítkem a trojúhelníkem…)
  3) T = X (k4, k2) – to jako průsečík… Z A: p = AT-> (to jako polopřímka), Střed a = X (p,k3) = Sa
  4) Z B: q = BSa-> , C = X (k1, q) – a jsem hotov…

  Asi by to šlo i jinak, ale tohle mi přišlo hned z hlavy jako nejjednodušší… Teď jen, aby to web nezmršil jako tagy…

 618. To je těžký, Pavle, když jsem zapomněla, jak se definuje těžnice 🙂

 619. S kružítkem jsem na tom jako Brouk, takže jen z hlavy: Ze středu přepony opíši Thaletovu kružnici (poloměr 2) a z bodu A pak poloměr 2,2. Tak získám bod C. Těžnice ta je tedy totožná se stranou a (= BC).

 620. PeS – 707 – Ano, tohle řešení je nejspíš správné, k tomu jsem taky dospěl.
  Akorát jsem teda ty dvě hodiny lovil tu poučku o tom, že těžnice má 2/3 k vrcholu a 1/3 ke straně. To mi tak nějak vypadlo z hlavy 🙂

 621. Tak jsem to asi zvojtil – jdu hledat kružítko.

 622. dvd – 709 – těžnice nemůže být totožná se stranou jaksi z definice 🙂

 623. dvd – těžnice jest přímkou vedoucí z vrcholu doprostřed strany protější.

 624. dvd – kdybychom opsali kružítkem kružnici kolem bodu A, tak tím udáváme délku strany a nikoli těžnice.
  Ale kecal bych, kdybych tvrdil, že přesně tohle NEBYL můj první pokus o řešení… 🙂

 625. 2 dvd – sorry, výška je v prav. trojúhelníku totožná se stranou… Těžnice ne…

 626. 702 — No proč, Pavle? Najdu Sa a stranu a prodloužím na dvojnásobek, čímž dostanu bod C a jsem hotov. Přičemž Sa najdu tak, že leží na Thaletově kružnici nad úsečkou ScB a zároveň na kružnici se středem v A a poloměrem ta (tj. v průsečíku obou). Zkrátka si tam udělám takovej podobnej trojúhelník poloviční velikosti. Typograficky zpřehledňovat to při své chorobě nebudu, nač pravoúhlý trojúhelník mi též není jasno.

 627. pravoúhly rovnostranný trojúhelník c=4, a=b= 2,828

 628. . . .tak me napadlo, kdyz jsem si vzpomel jak si hraval Maly bobes s temi ousky od hrnycku pod stolem, ze nekde ty hrnky musi jeste bejt.
  Tak jestli by neslo kruzitko nahradit tim obracenym hrnyckem bez ouska….nebo sklenkou od horcice, jako se to nejspis delalo v chudych delnickych domacnostech za prvni republiky…otazkou zustava jestli je to k vyreseni ulohy skutecna pomoc. . . . . .

 629. 721 sklenkou od hořčice se to občas dělalo i v chudých primářských rodinách v šedesátých letech, anžto zhýčkaná dcerka kružítka ztrácela stejně často jako brouk:)

 630. 😉
  hladka, nebo kremzska?. .
  . jeste me napadlo ze by vse ,pokud by to nemuselo bejt uplne presna dala pouzit zelvicka. . . . ale to by asi rvaly „Deti zeme“. . .

 631. Zpátečníku – 719 – Opravdu ?

  A jak přesně najdu stranu a když netuším ten úhel. Pro pořádek připomínám, že bod C u kterého je ten pravý úhel je neznámý. Tady krom zřejmé informace o tom, že musí ležet někde na Thaletově kružnici. Známe totiž jen délku přepony a nikoli délku nějaké z odvěsen.

 632. quivis – 720 – To je mám obavu též špatně. Krom toho, dotaz byl a konstrukční postup, nikoli výpočet věty pana Pythagora.

  Krom toho, rovnostranný trojúhelník už jaksi z definice není pravoúhlý. Ale hezký pokus 🙂

 633. „na konstrukční postup“ jsem chtěl napsat.

 634. 725 — Proč ne (ledaže bych měl v tý horečce vidiny)? Popisuju to retrográdně. Tj. napřed si sestrojím ten trojúhelník ScBSa (podobný výslednému, tedy pravoúhlý; ale poloviční), pak už ho jen zvětším.

 635. už to vidím taky, jednak rovnoramenný a druhak šlo o něco jiného – mea culpa

 636. No, dalo mi to zabrat, ale nakonec jsme to nějak splácala. S pomocí Boží a stránek Maetmatika po lopatě, která mi oživila zasuté školní vědomosti. 🙂

  Ale nevzala jsem si kružítko, neb tu mám otevřenej Archicad. 🙂

  Bylo to příjemné osvěžení při kreslení fasády. 🙂

 637. Zpátečníku – 727 – Aha. Já si to zítra zkusím nakreslit. Přiznám se, že tohle mně nenapadlo a netuším ani, jestli už u mladé ve škole probírali podobnost trojúhelníků.

 638. Postup, jo:

  tak takhle :

  1. nakreslit přeponu c=AB=4 cm
  2. Nad přeponou Thaletovu kružnici.
  3. V bodě A kružnici o poloměru těžnice , t.j.2,2 cm

  a tady jsem se zasekla….

  po delší době a mnoha pokusecha omylech mi docvaklo, že
  4. těžiště hledaného trojůhelníka musí ležet na kružnici, která má střed se středu přepony Sc a poloměr jednu třetinu vzdálenosti mezi Sc a A nebo B.
  5. A dále na kružnici, která má střed v bodě A a poloměr 2/3 z délky těžnice ta.
  6. Takže těžiště trojůhelníka je v průsečíku obou kručnic.
  7. Spojením těžiště s vrcholem A získáme těžnici ta . TAm, kde protne kružnici o polomětu 2,2 cm a středu v bodě A, je střed odvěsny B.
  8. Stačí spojit s bodem B a protáhnout tak, aby spojnice protla Thaletovu kružnici. Průsečík je hledaný vrchol trojúhelníka.

  Ale zdá se mi to zbytečně složitý postup, jistě by to šlo řešit elegantněji 🙂

 639. Zpátečníku – 727 – nakreslil jsem v programu GeoGebra a máš pravdu. Elegantní řešení.

 640. …právě lítá nad centrem matičky helikoptéra a první ožralí jak dánové už tahli…vidím, že manévry jak v 1648.

 641. maYdo – 732 – ano, to je přesně to k čemu jsem původně lopotně dospěl já a z patra popsal PeS ve svém 707.

  To elegantnější řešení popsal Zpátečník. Nicméně dotazem u mladé jsem zjistil, že podobnost trojúhelníků ještě neprobírali, takže žádané řešení bude patrně to s tou 1/3 a 2/3.

 642. Matzurko, odešlo poděkování, tak děkuji ještě veřejně. Schytá to strašlivě.

 643. Dobré zas ráno… Poté, co jsem se dočetl o rovnostranném pravoúhlém trojúhelníku, jsem raději odešel tiše zdechnout do houští… Kamarád F.S. míval v místnosti takovou poličku – „támhle odevzdej diplom a až se to doučíš, tak si ho přijď vyzvednout“…

 644. PĚT Dánů bylo opilých a nemělo v pořádku doklady ! Jedna helikoptéra je málo !
  U nás by tohle napočítali před jednou hospodou, ale zase, my jsme venkov …

 645. Dobré ránko!

  Zelené šílenství se nějak moc rozmáhá!

  …Místní experti poukazují na to, že tak rozsáhlé záplavy už nejsou zdaleka jen dílem přírody, ale výrazně k ní přispěli ti, kdo preferují přírodu před lidmi… Oblast je přitom účinně odvodňována už od první poloviny 17. století…Za vedení labouristické baronky Barbary Youngové se neochota bagrovat koryta řek, čistit kanály a udržovat v chodu čerpadla stala ideologickým záměrem, jehož cílem bylo upřednostnit zájmy „biotopu“ a „biodiverzity“ před ochranou území jako zemědělské půdy a domova farmářů…
  …Náklady letošních záplav v oblasti mohou podle Spectatoru přesáhnout 100 milionů liber…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/327150-za-zaplavy-v-anglii-muze-ideologicke-rozhodnuti-jedne-agentury-tvrdi-kritici.html

 646. rovnostranný pravoúhlý trojúhelnik je taková vychtávka matematiků, když není co dělat a klábosí se. Už někdy v devítce na ZDŠ nám o něm vyprávěl jeden co rád křídu a kružítko, Tenhle trojůhelník se nedá zkonstruovat v rovině, ale na kouli což je sic v rozporu s tím, co troúhelník z definice je, jenže komu to vadí? Pěkné ne?

 647. NOName – přesněji – 5 Dánů už poblilo ten autobus, kterým přijeli…

 648. jesli se někdo chce pocvičit v trojúhelníkách, tak opravdu skvělé je dělát sádrokartony v podkroví, kde se potkávají dvě střechy ( obecně několik rovin, úžlabí a ostatní hovadinky).

 649. Dobrý den
  Trojúhelníky na kulové ploše, sádrokartony v podkroví … Rezy, restaurujete baziliku?

 650. Jo a jinak jsem našel ještě jedno řešení…
  1) t_a = A,S_a
  2) nad t_a Thaletova kružnice k1, T = 2/3 t_a od A
  3) Z T opíšu k2 = (T, 1/3 c) – (t_c = c/2, tedy 2/3 z c/2 je c/3)
  4) C = X (k1, k2), úsečka AC, v C vztyčím kolmici a = CB
  5) Z A opíšu k3 = (A, c), pak B = X (k3, a) ; nebo na a nanesu a/2 = C, S_a z S_a na opačnou stranu a mám B
  Ale furt je tam to dělení třema. Zpátečníkovo řešení je jednodušší, ale chce to tu podobnost…

 651. nickname, 🙂 kulové sádroše ještě nedělaj. Schválně jsem to rozdělil do dvou klábosů, protože spolu nesouvisí. Ale k těm sádrokartonům, zrovna včera jsme dodělali podkroví cca 160m2 a tak si to užívám.

 652. Ještě me napadlo doplnit zde věčnou diskusi jak je nutné, aby řemeslníci uměli hlavně fyziku a balonky. Zrovna to sátrokatonářství jsou dvě poučky odvozené z fyziky (o celistvosti parozábrany a pořadí vrstev) a jinak je to geometrie a jen a pouze geometrie..

 653. Dobré ráno.

  rezy, gratuluji k dodělání podkroví. 160 m2, to je slušný sousto.
  Doufám, že nebylo od baziliky, spojení sádrokartonů a baziliky v jednom řádku, to je hotová svatokrádež 🙂

 654. 748 Ještě je nutné zajistit, aby Béďa Rosák byl ve vatě. Nedávno mi vyprávěli, že foukaná izolace je možná bez parozábrany. Nevěřte všemu, co se říká.

 655. 750 – tak to je mi podezřelé. 🙂

  Nicméně klient nedávno trval na tom, že z vrstvy zateplení na fasádě máme vynechat v dokumentaci vrstvu, která propojí vrchní omítku se zateplením. Po dohadech s šéfem na téma, zda klientovi vyhovět jsem nto nakonec nakreslila, jak chtěl. Konec konců, moje razítko na tom nebylo.

  Ale ty maily, kde jsem upozorňovala, že ta omítka může opadat, ty mám pečlivě schovaný 🙂

  A nějak tomu nerozumím, proč tu jednu vrstvu chtěl vynechat, v ceně celé skladby to zdaleka není největší položka.

  Což platí i o tej parozábraně.

  Ale aspoň teď tuším, odkud se podobný nápady klientů berou. 🙂

 656. Matzurko, nickname 🙂

  máte pravdu, moc na tom bazilikuju. 🙂

  A sádroš nemám moc ráda.

 657. jo Maydo, ještě nás čeká přízemí (panelový strop), ale to bude jednodušší, žádná izolace, žádná parozábrana, a lepení po stěnách, jen to kotvení do stropu mi dělá starosti. Nevíte, jestli se smí do spirolů nastřelovat hřeby?

 658. http://www.foukamizolace.cz/caste-dotazy

  V současnosti se pomalu začíná upouštět od používání parozábran. Zvláště v případě celulózové izolace není parozábrana nutná – TEMPELAN má velmi malý difúzní odpor – velmi dobře propouští vlhko.
  Je proto optimální nechat vlhko volně proudit konstrukcí v souladu s přírodními zákony.

  … jak od bratří Grimmů.
  Foukaná izolace je o něco levnější než vata s parozábranou, právě o tu parozábranu. Snáz se aplikuje v nepřístupných prostorách.

 659. mě přišla Nickname zrovna ta parozábrana jako brnkačka. Drahé to taky není.

 660. tak jsem si tu foukanou procetl a jasam.
  proc vlastne lidi zatepluji 🙁
  uz tu psal kdysi jurap o problemech pena u okna a podobne.
  ja bych tedy k te neparozabrane dodal ze to je jak kdyby nekdo chtel nafouknout balonek ktery by slozil z novin.

 661. já jak to tak čtu, tak zřejmě se v té foukané izolaci udělá na rosném bodu pásmo, které zvlhne a celé to utěsní mokrou celuozou. Nad Tímhle pásmem to během malinko krutější zimy než je ta letošní zamrzne v souvislou ledovou zábranu a je z domku iglů.

 662. Ona je ta pravda s parozábranou asi někde uprostřed krajních názorů. Delší dobu se hovoří o difuzně otevřených izolacích. Ptal jsem se praktika – teoretika ( přednáší na VŠ a živí se dozorem při stavbách) a ten tvrdí, že samozřejmě nad koupelnou a pod . parozábranu, nad obytnou místností to není tak nutné. Já bych dodal – když už, tak všude, nezadělávat si a problémy v budoucnu a dát ji. jirka

 663. rezy problem izolaci je dle mne problem tepelnych mostu. nejde ani tak o usporu tepla ale niceni konstrukci , ovzdusi …
  neverim ze foukana izolace udrzi nepropustnost pri styku s konstrukci – vsichni dodavatele se opiraji a lzou odberatelum poukazovanim na plochu a mereni uprostred plochy .
  ano mozna kdyby se nanasela vlhka ( vsichni zname prilepene kulicky flusnute tou tuzkou – jiz jsem zapomel jak se ji rikalo 🙁 )
  ale cela ta nafoukana hmota se neudrzi . Pak ale nastava ten problem rosneho bodu srazeni se vlhkosti v konstrukci na stenach ( rohy , podlaha ) . Vetsinou tam kde to clovek ani nevidi.
  cim vic zateplen zbytek tim vic pak vynika nejakej ten mostik 😀

 664. K těm parozábranám… Toť prosím jedna z mých četných, spíše jen teoretických obsesí. Sádrokarton, parozábrana, minerální vata, paropropustná folie, krov. Jak se asi tenhle systém chová, předpokládáme-li, že folie parozábrany je OK, ale napojení jejích pásů všude ne, takže tam jsou porůznu škvíry? Postupuje vlhkost za tím SK až k té škvíře a tam kondensuje v isolaci, lokálně tedy dejme tomu 10x či 100x více, než kdyby tam parozábrana vůbec nebyla?

 665. 762 Zpátečníku, izolaci doporučuji 25cm, cokoli menšího je méněcenné. dále je nutné nechat vatu provětrávat – tj nedělat podlahu „nadoraz“, nepokládat lino, OSB desky (píšu o izolaci v podlaze půdy). Půdu odvětrávat okénky.
  Pokud použijete foukanou izolaci – vhodnost si dovedu představit u vazníkových střech, nepokládejte podlahu vůbec.
  Při dostatečné vrstvě izolace bude rozný bod 10-15 cm od mezery v parozábraně, vlhkost se rozprostře na relativně velkou plochu a po zvýšení venkovní teploty se odpaří.

  Předpokládám, že vlhkost v obytných místnostech je konstantní bez ohledu na přítomnost parozábrany. Např. vnitřní vlhkost 80% při 25C, vnější 60% při -10C. Množství páry, které projde sádrokartonem je za výše uvedených podmínek závislé pouze na prostupné ploše a její propustnosti (permeabilitě?)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Permeability_%28earth_sciences%29

 666. Jinak, tedy pokud již dávno neexistuje, bylo by zajímavé vyvinout měřící metodu schopnou zjišťovat obsah vody v kondensovaném stavu v isolaci za SK — třeba dle útlumu v nějakém frekvenčním pásmu, snad VKV, nebo porovnáním dvou a více snímků z termokamery, pořízených za definovaných podmínek. Když si představím, že v případě dokonale utěsněné parozábrany také mohou kupříkladu kolem komínu protéct celé desítky litrů a zůstat nacucané v isolaci, dříve než si uvnitř člověk čehokoliv všimne…

 667. 764 Můžete používat frekvenci meteoradarů – 2.4GHz.
  Za problém považuji spíše paropropustnou zábranu. Teoreticky paropropustná je, ale její propustnost na m2 je velmi nízká. Pod podlahou půdy jí nemám. V domě, kde jí dali pod tašky (ochrana při rozbité tašce) jsem jí z velké části strhnul. Protože se na půdě suší prádlo a trámy začínaly hnít.

 668. 763 — To si možná úplně nerozumíme, nickname, šlo mi o isolaci střechy. (V době, kdy jsem ji dělal, bylo v módě 16-20 cm, já myslím mám 18, neb více by se mezi trámy nebylo vešlo.) Vůbec se mi zdá těžké říci, že nějaká tloušťka představuje hranici, cokoliv méně je nedostatečné, a cokoliv více funguje perfektně. Kdyby tepelný odpor rostl s tloušťkou exponenciálně, úvaha by byla zhruba (byť ne matematicky) oprávněná, ale on bude spíše lineární…

  Ta úvaha ve druhém odstavci se mi také moc nezdá. Kdyby totiž parozábrana byla 100% účinná, množství páry, které v ustáleném stavu projde SK, bude zanedbatelné, pak se vlhkosti na obou stranách vyrovnají. Mně se spíše jednalo o možnosti, jaké vlhkost má, aby v prostoru za SK cestovala až k případné škvíře.

 669. zpatecniku dle meho nazoru je problem nekvality parozabrany u sten a tramu . v plose za sadrokartonem ( dirka v parozabrane ) asi mensi .
  aby totiz ta vlhkost „vice cestovala“ tak musi byt prostor na cirkulaci. To je ale prave ten problem spar u zakonceni , kde napriklad u tramu nemate ani tu izolaci kvalitne po cele delce styku . pak Vam vznikne i moznost cirkulace a vysrazeni vody ve vetsim mnozstvi. Ta Vam pak odtece po sikminach jinam , nebo znehodnocuje izolaci a tim se zase muze srazet vic a vic vody.
  kdyz si vezmu dirku uprostred plochy sadrokartonu tak tam zajiste vlhkost dostane ale nemusi ( zalezi na typu izolace ) vubec dojit az k rosnemu bodu a tim nezkondenzuje.

  ale docenti by nam kondenzaci a sily ktere tu vhlkost popohani vysvetlili presneji 😀

 670. 762: Zpátečníku, spíše vlhkost postupuje škvírou, v izolaci kondenzuje a dále dle podmínek buď může někam odtéci, nebo je prostor nad tepelnou izolací, kam může vlhkost vzlínat a na povrchu izolace se odpaří. tj. odvětrávaný prostor „fuga“ nad tepelnou izolací je důležitou součástí izolace. paropropustná izolace by měla být až nad touto „fugou“, pod záklopem střechy.
  trochu reklamy:
  http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/klic-ke-spravne-ventilaci-sindelove-strechy-iko-ar/

  Možné chyby: nedostatečná izolace – rosný bod je v chráněné konstrukci.
  Parozábrana (parotěsná fólie) není spádovaná, případný kondenz nemá kam odtéci – můj případ, snad to nebude vadit.
  Neodvětraná izolace – doufám, že mezera 1cm mezi prkny (10cm šířka) bude dostatečná na odvětrání vlhkosti, která se případně do izolace dostane.

 671. kouzelne pondelni popoledne……z hlavniho mesta monarchie. . .
  Rad bych se zapojil do diskuze,bohuzel netusim co to takovej sadrokarton je. 😉
  . . to ale nevadi, Tak aspon takhle, Kalousek je zmetek, EU a Drogen sind böse !
  😉

 672. nickname dostatecna mezera – to zalezi jak je postavena – v plose Vam asi nema duvod proc cirkulovat a tim padem odvetravat. Ale pokud to mate ve stene jako komin tak ten cm urcite staci .

  jeste k te dostatecne tlousce izolace . krome toho rosneho bodu v miste kde se muze vlhkost srazit to jsou jenom ekonomicke propocty.
  kdysi bylo ze izolace polysem nad 12 cm je jiz ekonomicky nesmyslna .
  ted diky danim a odvodum a ekologicno jsou energie drazsi a tim se asi posouva i ekonomika .

 673. sadrokarton je takova nahrazka co nam sem nemci prostrednictvim EU vnutili 😀
  no ted misto krasne nerovnejch zdi clovek cuci na vybrousene plochy v pravem uhlu .

 674. Pasáčku, já jsem šel na 15cm, dům je cihla 30cm, stavěný cca 1900. Zedníci se mě ptali, jestli mají držet svislici, já souhlasil a v patře mám izolaci 20cm.
  Ekonomicky je to pravděpodobně nesmysl, šlo o estetiku. Únik přes tepelné mosty, resp. kolem oken je konstantní.

 675. Upřímně řečeno, moc se v tom neorientuji. Obecně vzato, jsou systémy fórové, tedy náchylné k poruše, a systémy robustní; systémy citlivé na poruchu, a systémy failsafe. A krom toho, jsou praktické realisace těchto systémů, a ty – nemohou-li nezávisle na teorii snad již mít kteroukoliv z těchto čtyř vlastností – přinejmenším dokáží teoretické vlastnosti konkrétního systému dokonale kompromitovat. Jenže ty vzájemné provázanosti…

  Kupříkladu paropropustnou folii do šikmé střechy dává snad každý, jak se kolemjdoucí mohou přesvědčit pohledem zvenku. (Naopak co je opravdu za ní, to už nezúčastněným tolik patrné býti nemusí.) Jenomže proč přesně? Proto, že by střešní krytinou mohlo zatékat, anebo proto, že by krytinou zatékalo a člověk by to včas nezjistil, kvůli všem vrstvám mezi?

  Zatím mi to připadá tak, že čím „dokonalejší“ a promyšlenější technologie, tím citlivější na jakoukoliv chybu při provedení. Netřeba zdůrazňovat, že toto se mi vůbec nelíbí; naopak to pokládám za jeden z (vedlejších) příznaků šuntovitosti světa.

 676. Tak jsem včera kružítko nenašel, ale našel jsem nůž a kšandu a řezal jsem a řezal, až jsem tu kšandu uřízl.

  A tady je další řešení problému:
  1. Nakreslíme úsečku AB = 4.
  2. Z jejího středu S1 opíšeme kružnici k1 = (S1,2). Na ní bude ležet bod C.
  3. Z bodu A opíšeme kružnici k2 = (A,2.2). Na ní bude ležet pata těžnice.
  4. Ze středu úsečky S1B (označíme jej S2) opíšeme kružnici procházející body S1 a B: k3 = (S2,1).
  5. Průsečík k1 a k3 je patou hledané těžnice: k1 x k3 = Ta.
  6. Bod C je průsečíkem přímky BTa a kružnice k1.
  (Úloha má dvě řešení.)

  Důkaz:
  Trojúhelník S1BC je rovnoramenný a skládá se ze dvou symetrických pravoúhlých trojúhelníků -S1BTa a S1TaC, neboť S1B = S1C, BTa = TaC a S1Ta je společná strana.
  S1Ta je tedy kolmá na BC a Ta leží tedy na průsečíku k2 (vzdálenost od A) a k3 (Thaletova kružnice nad S1B).

 677. no jasne ze to je vsechno jen bussines a suntovitost. Je to jak vsude.
  je to ale i castecne vyvolano tim ze se stavby vyuzivaji jinak.
  Drive kdyz byla puda tak se zjistilo ze strechou tece a dalo se to lehce odstranit.
  Taky ta izolace byla trochu jinak . staci kdyz zdejsi fotografove foti v zime.
  Kolik novych baraku ma na urcite ( nebo cele ) casti strechy snih dole a stare baraky ne. Tam snih diky “ zone pudy “ neroztaje. V takovem baraku pak stacilo trochu zaizolovat podlahu/strop.

  co se tyka tloustky izolace nicknane tak ja bych asi spise vychazel ze toho jakou chci mit teplotu vnejsi steny v pokoji.
  To je to neprijemne kvuli cemu chce ZD aby se topilo vic 😀
  tu ekonomiku resim jen z pohledu vlastni penezenky protoze jaka bude cena energii nevi vubec nikdo.

 678. jeste k te suntovitosti – ono to je mozna vyvolavane tim ze jsme cim dal linejsi 😮

  kdyz jsem treba daval drevo na podlahu a resil jsem zda olej nebo lak tak mi kazdej podlahar tvrdil ze lak ze to je navzdy.
  mam olej a jsem spokojenej 😀

  a tak to je s celym barakem . Lidi si mysli ze si nechaji postavit barak z modernich materialu a ze uz se o nej nikdy nebudou muset starat.

 679. 777 – Lidi si mysli ze si nechaji postavit barak z modernich materialu a ze uz se o nej nikdy nebudou muset starat. – Tedy, konkrétně tohle jsem si nemyslel nikdy, pasáčku; moderní a šuntovní pro mne jsou prakticky synonyma. Mimochodem, např. pro mikroprocesor, který za chvilku užiji co příklad, by mne kupodivu nenapadlo užít adjektivum „moderní“, ač tam objektivně jakási modernita asi bude.

  Když o tom člověk trošku přemýšlí, jsou to totiž docela zajímavé paradoxy. Samozřejmě zrovna integrovaný obvod (s výjimkou některých typů pamětí) je pravá esence neopravitelnosti; pokud se někde uvnitř něco pokazí, těžko vůbec pomýšlet na cokoliv jiného než vyhození. To však je svým způsobem daleko útěšnější představa, než prokopávat se sádrokartonem (či naopak zvenčí střechou) k případné závadě.

  Ale paradox spatřuji v tom, že jakožto konečný uživatel mám v rukou daleko více reálných možností, jak (byť nepřímo) ovlivnit kvalitu práce dělníků v nějakém fabu v JV Asii, než kvalitu práce snadno dosažitelných vohnoutů na vlastní střeše. Už jen když se podívám na všechny ty lepicí pásky – to celé zjevně je technologie k vohnoutismu přímo vybízející…

 680. 769 – Brouku, mě by spíš zajímalo, jak izolují na Islandu – místo sádrokartonu používají ledokarton ? Nebo snad speciální paropropustné mroží kožešiny ?
  Nemají na to nějakou pranostiku (nebo páranostiku) ?

 681. 779 Zpátečníku, jde o výběr řemeslníků a komunikaci s nimi. Pokud není vzájemná důvěra, nejde dobře stavět / opravovat. V případě sádrokartónů, izolací jde o někdy vysmívaný obor „suchých staveb“. Když však vidíte kmitat fachmany v tomto oboru, smích jde stranou.
  Nikdy nedávej vydělat kamarádovi, protože je to kamarád. Chceš-li s ním zůstat kamarád. Ber to nejlepší.

 682. 782 — Už jen identifikovat, kdo/co je to nejlepší, vidím jako poměrně veliký problém. A vůbec, co to říkám, nejlepší… Stačilo by alespoň použitelné.

 683. Např. MODERNÍ funkční oblečení, od spodního prádla až po bundu je pro mne daleko lepší než cokoliv, co bylo předtím. Jak na nošení, tak na údržbu.

 684. 780 — Cožpak o to, tučňáku, na Islandu se mohou inspirovat zkušenostmi jednoho mého kolegy, který si pořídil dokonale vodotěsnou střechu, ne však sněhotěsnou: Vál-li vítr správným směrem a padal-li prašan, nafoukal mu jej pod jednotlivými taškami prý desítky kilogramů, vesměs do prostor, kde jej sice bylo vidět, ale nešlo jej odtud vyhrábnout a zřejmě ani vyfoukat. Tepelně nejspíš isoloval velmi dobře, ovšem jen než začal odtávat — což však na dalekém severu nehrozí.

 685. „Lidi si mysli ze si nechaji postavit barak z modernich materialu a ze uz se o nej nikdy nebudou muset starat.“

  To je samozřejmě blbost a kdo tomu věří, má být o zásluze potrestán. Řada moderních materiálů má úžasné vlastnosti, ale trvanlivost mezi nimi nebývá.

  Na druhou stranu, většina lidí ví, že barák = starosti s údržbou, ať staví z čehokoliv a nenamlouvá si, že má do smrti vystaráno. I když někdy máte slušnou vyhlídku, že vy máte vystaráno a starat se bude až další generace..

  a pravdu má pepa, dnes ty baráky fungují jinak.
  Lidi byli skromnější a měli podstatně menší nároky.
  Dřív jste neměli stěny plný drátů a trub, nevytápěl se celý barák, svítilo se petrolejkou, pro vodu chodilo ke studni, topilo se v jedné místnosti Dřevo izoluje dobře a drží teplo, kamenné zdi se prostě udělaly tlustý. BYlo v tom vlhko a zima i v létě, ale lidi byli zvyklí. Dnes chcete mít teplo ve všech místnostech tak, abyste mohli chodit v tričku i na záchod, dřív se prostě víc oblíkli a když potřebovala hospodfyně vyběhnout do chlíva nebo do kadibudky, přehodila si jen vlňák.

  z hlediska stavební fyziky je moderní barák prostě něco úplně jiného. Ono se hezky teskní po tom, jak se stavělo dřív, ale ruku na srdce, kolik by vás dnes bydlelo v chalupě bez vody, s petrolejkou a kadibudkou?

 686. to 780

  tak na Islandu se izoluje tradicne tukem ,ze? . . . .-bohuzel je znamo ze alkohol tuk rozpousti ,tak je vlastne po generace na problemy zadelano. . . akorat stara treska rozpousti a rozpousti,stejne nerozpusti……
  No a stara pranostika pro dnesek rika ze „Kdo pred iglu zavej pocurava,at vsede ,stoje leze, uz lezi na urologii(ve staroislandstine to zni jako ürrölöögue, ale ja to pro vas rad prelozil)
  ..-. jo a stastne cislo pro dnesek je %. . .
  😉

 687. Iglů ma jednu výhodu, napadne dvacet čísel prašanu a můžete jít ke Staré tresce oslavovat zbrusu nové zateplení.

 688. 786 maYdo, leckdo se vrací, pokud k tomu má podmínky, zpět. Vytápíme tuhým palivem (dřevem) pokoje, zbytek bytu v současnosti má cca 13st, kdyby byla zima pořádná, je méně… a dá se…, zahřeje také hodně platba záloh 200Kč měsíčně na plyn, a to ještě míváme vratku. Až nebudeme moci to zvládat, opět se dostane ke slovu plynový kotel a etážové topení, které samozřejmě máme. A nemohu říct, že by nám nějak vadilo přecházet a pohybovat se v těch chladných částech bytu. Mimochodem, pokud vařím v kuchyni, ta se hned díky tomu prohřeje na 18st. 🙂

 689. maYdo,
  to znám. Strejda v takovým baráku bydlel celej život – až do roku 1995. Kadibudka na dvoře, voda ve studánce v lese. Defakto nulové provozní náklady – žádný platby za elektriku, vodné, stočné… akorát krapet uhlí na zimu se kupoval.

 690. re 784 NoName, zrovna dneska ráno jsem se synem cestou diskutovali o vlněných svetrech co upletla babička před patnácti lety a on ho včera znovuobjevil a podivoval se, jak je prima. Ze se to dneska nesežene. Já ty staré vlnáky ted nosím sice jen na práci, ale v novém bych moc dlouho nevydržel nehlede na to, že se samotná trvanlivost svetrů nedá srovnat.

 691. 788 . . . a presne takhle to na Islandu chodi…snezi?- de se rozpoustet..tomu nikdo neutece;-) . .
  ackoliv byla tady jedna nevrla stara teska, zblbla ze zahranicnich casopisu, kde psali o rovnopravnosti a takove kraviny…..no skoncila sama v jeskyni na pokraji fjordu Dömönnnärr s robertken udelanym z krapniku, coz uznate nejni zadna velka vyhra,ze?

 692. 790 takhle bydli dodneska pul Ruska, a nestezujou si, a kdyz uz tak pouze jednou. . .

 693. 791-nevím, co tradičního ušitého babičkou se vyrovná tenké, lehké nepromokavé a neprofukující moderní funkční bundě, rezy. To samé třeba boty. Atd.
  Nostalgie je fajn, ale má své limity.

 694. Jistě, kdysi se topívalo v jedné místnosti – nejčastěji to byla obytná kuchyně a ti bohatší, co měli na víc uhlí či dřeva, v pozdním odpoledni otevřeli na chvíli dveře do vedlejší místnosti, aby se tamní vzduch aspoň trošku prohřál. A ti mazanější si dokonce večer dávali nahřát peřiny ke sporáku či peci, ti ještě mazanější nahřívali cihly v troubě a nahřáté dávali do postelí. Jo, to se to spalo s rampouchem u nosu. 🙂 Ale také nebyla televize, rádio jen někde, a to se dalo poslouchat i z postele, po večerech lidi nesedávali u PC, ale pěkně se zahřívali pod peřinou. Zažila jsem a nechtěla bych zažívat znovu. 🙂
  Ale hezky se na to vzpomíná…

 695. NoName, vlňák je při práci v mrazech příjemnější,volnější pokud se zapotíte, tak to vezme a o ničem nevíte jen ty vnější vlákna se ojíní, ale je to jen subjektivní hodnocení.

 696. Nickname – 795 – včera dokonce o tom byla reportáž v TV. Kontrolorka si pochvalovala, že ji jen v několik a málo případech nepustili do domu na kontrolu ke kotli.
  Na druhou stranu, když soused naproti zatopí, tak se tu v okolí můžem všichni udusit, ale jemu to je jedno. Co s tím?

 697. NoName,
  nááááhodou jsme tuhle vzpomínali u oběda (seděli jsme čtyři u stolu v souhrnném věku dvěstětřicet let) na chození v dřevákách. Řekněte, v jakejch současnejch botách byste si dokázal tak exkluzivně rozbít hubu, jako když jste v dřevákách na zledovatělým dvoře zakopnul o zmrzlej slepičinec?

 698. 795 Každý rok vypustí tisíce tun prachu a sousedům dokážou pořádně otrávit život

  S tím prachem se to bude díky ekologickým kotlům spíš zhoršovat. At topíte peletkami nebo dřevem, v nových kotlech se prach ventilátory nafouká do komína. Tenhle jemný prach vznikající při pálení dřeva, slámy etc. ale nikdo nevidí, zato je to silný karciogen.
  Majitelé kotlů si pochvalují, že nemusí vynášet popel, že mají tak skvělý kotel, že to všechno spálí.

 699. A pro odlehčení diskuze – jak jsem se dočetla ve svém kalendáři mezinárodních a významných dnů, je dnes Den deštníků. Za oknem od rána jasno, tak jsem jen ten svůj zkusmo otevřela a pogratulovala. Netvářil se nijak.
  A také je dnes den, který říká: „Vyčisti si svůj počítač“. A protože nevím, jak to myslí, jestli jen otřít nánosy prachu nebo se probrat i souborama a vším naukládaným balastem, raději tento příkaz dne nesplním. 🙂

 700. 799, tak to musíte být Ptakopysku aspon o dva roky starší než já, já už pamatuju akorát křusky co na ně šlo natočit v případě zalednění šlajfky. V těch se taky chodilo jen jak to starší sourozenec před Vámi rozšláp.

 701. Každý kdo kdy jel vodu ví: „Vlna hřeje i mokrá.“

 702. Vlna se jako materiál pro moderní funkční oblečení používá taky, s tím souhlasím.

 703. dvd,
  ale s nacucaným svetrem bych do lodi nesedla – hezky by táhnul ke dnu :), i když jinak souhlasím. Ovšem nesmí to být vlna kousavá !!!
  Že to ovcím ještě nikdo neporadil, aby chodily v moderním funkčním oblečení 😀
  Si nemůžu pomoci, ale co ekzematikovi mi moderní funkční lezou krkem, neboť vesměs mně na dotek nepříjemné, a střihy dtto (fakt nemusím mít všechno na sobě natažené jak střívko na buřtu). Taková bavlna „mako“,to je u mne jednoznačný favorit !

 704. jen jesli není pojem Moderní funkční oblečení jen synonymem pro starou klasiku 🙂

 705. 798 Ad „vyfoť si socku“ – jednoduché by bylo nedanit zemní plyn, LPG a topné oleje. Ale to by bylo opravdu moc jednoduché.
  Byli jsme na vycházce v „lepší čtvrti“. Domky ze třicátých let, socialistické krabice i řadové, podnikatelské baroko. Z komínů několika domků, dle fasády těch chudších, šel tmavší kouř. Jeden jsem odhadoval na pet lahve, dva na legnické uhlí – pocitově horší než sokolovské, méně síry, více prachu, jiná vůně. Tři domky dokázaly navodit atmosféru předjaří osmdesátých let.
  Zakážeme chudým lidem topit? Nebo exekučně zabavíme dům?

  Ad kvalitní starší domy. Výstavní selké stavení u JZD, jehož fotku jsem tu nechával, mělo vnitřní stěny z vepřovic. Vepřovice byly sádrokartonem třicátých let minulého století.

 706. Prosimich, může mi někdo prozradit, co znamená sousloví „funkční oblečení“? Vidím pořád nějaký reklamy, třeba „funkční tričko“ atp – a lámu si hlavu, zda-li ostatní trika jsou „nefunkční“, či co to má vlastně znamenat?

 707. Připadá nám, že „dříve bylo všechno lepší“. Zapomínáme, že z minulých století se dochovala jen ta nejlepší stavení. Kolik zemljanek obdivujete v Praze? Kolik ve Vídni?

 708. Nickname, 789, jak napsal o něco níž NoName, nostalgie má svoje limity. NA kadibudku na hnůj určitě nechodíte. 🙂

  Ptakopysku,790 – takových baráků bylo o nás ve vsi povícero. Ale většinou skončily dřív. Obyvatelé pomřeli a mladí si to přestavěli nebo to obec prodala chalupářům.

 709. 811 — Tak ňák přehlednější, řekl bych (spíše než vše nutně lepší). Technologie dobře postaveného 100 nebo i 120 let starého domu, to je cosi, co na jedné straně je dobře udržovatelné, na druhé straně to tolik té údržby zas nepotřebuje.

  Kdo si to tehdy mohl dovolit, po této technologii sáhl. Dnes to zdaleka není tak jednoznačné; nezdá se mi (ovšem nerozumím tomu), že by dnes ty dražší technologie korelovaly (s koeficientem dejme tomu alespoň 0,5) s vyšší užitnou hodnotu, uvažovanou v delším (tím spíše pak stoletém) horizontu.

 710. Rputi,
  to jako že saje pot, načež ho odvádí na vnější stranu, aby se odpařil. Takže nemáš mokrej cemr, ani zastuzenej. Vítr neprofoukne, voda nezamáčí. Prostě něco jako kachní peří, akorát cenově někde jinde, střihově rovněž, a na čištění jsem se raději ani nedivala.

  Ale jo, úplná konzerva taky nejsem, např. stran spacáků velmi oceňuji lehounká a přesto hřejivá vlákna…. skautské péřáky po prastrejdovi nacpané snad i brkama (lezou přes zteřelý sypek) jsou těžké jak babiččiny duchny, rozměrově dtto (nedají se srolovat do batohu či kletru normálních rozměrů, natož je vláčet někde po horách), a po navlhnutí se suší půl léta.

 711. 815 zpatecniku mate pravdu a mam rad starou kvalitu ( kdyz to tedy byla kvalita )
  nadruhou stranu se v techto domech udrzuje standard ziti ktery se ted prosazuje.

 712. …“Otec příde z pole role
  podlha matná, okna slepá
  jak se mu má líbit doma
  sotva pojí,do hospody spěchá

  žena sama pláče naříká
  do rána nespí jak by muže doma udržela
  když má žena doma naše leštidlo
  muže doma udrží
  Každý flek a každou skvrnu vycídí, vyblíští“
  podlaha jak zrdcadlo,nádobí jak z alabastru….

  jo to jeste bejvala lestidla. . .;-)

 713. nebo se dřív nevařilo tak dobrý pivo jako dnes, Brouku.
  :-0

 714. Pánové, ten běh s lyžema na nohouch a střelbou, je opravdu skvělej…. naprostá fascinace teamovým duchem v tak individuální sportu, se opravdu nevidí…díky trenérovi, samozřejmě. No a teď ještě zmasakrovat ruský hokejisty, správně, neříkám, že by měli vyhrát zato, jen zničit rusáky a hrát krásnej hokej, to by se mi opravdu líbilo. Pak budu spokojen….

  O bydlení ve starých domech vím své a vůbec bych neměnil…dokud to zase neseberou.

  no a celkem se „usmívám“, nad tou vlnou..že snad nenasává, že nekouše, že dobře hřeje…. Ano, můžete mít takovej pocit…Jinak je samozřejmě vlna skvělý materiál. Nepochybně i peří je báječné a stejně tak i další přírodní materiály. Ale ty kvalitně „připravené“ jsou nesmírně drahé a nepochybně předčí jakýkoliv moderní ultrakosmicky materiál, ale je to jako s jídlem, kajčího peří prostě není dost, není dost vlny mladých oveček….není dost …ale to bych samozřejmě zase působil ujímaní a to se nesluší.

  Jo a když jsme už těch starejch staveb…zámek v Peruci je na prodej, kyž dáte 15 mega, je Váš. Je opravdu pěkný a není potřeba moc na rekonstrukci, myslím, že tak stovka dalších milionu korun, to bude stát. Jistě, po drobných korekcí od památkářů, to může být tak dvojnásobek ale když všeholid si přeje to, aby se pamártky chránili, tak je potřeba přinést oběti na oltář společného vlastnictví. Jinak opravdu cena není velká a lidé s Peruce, včetně starosty si přejí, aby se konečně něco se zámkem dělo a proto by byli rádi, aby si to koupil ústecký kraj….no není ten svět dokonalý?

 715. Mno – kdyby měl dneska Foundry vyrábět pohovky stejným způsobem jako se vyráběly před sto lety a prodávat je za stávající ceny, tak tu fabriku zavře. Ono už se taky dneska nepočítá s tím, že by pohovka měla vydržet 100 let, nebo, že by se stůl dědil ve familii s generace na generaci.

  Matzurko, dík za vysvětlení!

 716. zdravím !
  Jak zpětně koukám, tak jsem promeškala pokračovací kurz zdejší vařečkové univerzity 🙁
  No, o nic jste nepřišli-jako kulinářský mistr jsem děsivě zaostalá 🙂
  (811)Pokud se týče starých domků: pro své starobní dolce farniente jsem koncem 80tých let min.století zakoupila domek z r.1906, který v r.1995 prošel celkovou rekonstrukcí, zbyly jen 3 zdi; od té doby byla na něm jen „vyměněna“ jen břízolitová vnější fasáda (ani nevím, co mně to napadlo) za sanační fasádu;topení -bohužel elektřinou a krbem s rozvody(tedy na dřevo). O plynu v době rekonstrukce jsem si mohla nechat jen zdát, neb o plynofikaci obce nebyla ani řeč-až o 8 let později, ale to jsem byla líná znovu rozvrtat celý barák, takže pouze plynová přípojka.
  Tedy, nevím, co máte proti vlně ? Nemohu si vynachválit oboustranné přikrývky z ovčí vlny -vyléčily mně i revma 😕

 717. No , jsou firmy, co dělají přesně to, co dělali před sto, dvěstě lety…a dělají, třeba boty, co se nerozpadnou za sezonu, nábytek, auta….. prostě je to furt to samé. Jen se někdy použije moderní materiál. Ale jinak je to to samé. A stávající ceny? Si vzpomínám, že máme účet na židle, postel skříň… z výstavy co byla ve Vídni před sto lety. No a když jsem se na to onehdá koukal, stálo to úplně stejně, jako když dnes si koupíte to samé v nějakém obchodě. Respektive, musíte na to stejně dlouho pracovat, aby bylo čím platit. Nevidím žádný rozdíl.
  Jo a postel, skříň, stůl…. i ty kyblíky na kytky se furt používaj a pořád držej..

 718. kajci peri jeste jirko jde ale kanci peri je nedostatkove zbozi 😀

 719. to 823

  mate naprostou pravdu, pane kolego. dokonce jsem slysel ze milicionarske bundokosile byly z tak dobreho materialu, ze byly prakticky k neutahani, pravda pry trochu kousaly, ale to byl pry umysl,aby byli ti milicionari stale bdeli…..prej je ma spousta lidi stale jeste ve skrini a za par let staci vyklepat z nich prach ….a jsou jako nove.

 720. Ježišikriste, já si tady chtěla tak nějak dát oddych od starostí všedního dne a zatím se tady řeší rozdíl mezi tehdy a teď. Mi to povídejte. Ještě chvíli. Jako majitel „hradu“ cca 150 let mladého řeším takové drobnosti: Tento týden mají nastoupit elektrikáři na třetí fázi rekonstrukce el. rozvodů. Celý den přemýšlím, jak a kam přemístit vše mobilní z jedné části bytu do druhé části a po ukončení třetí etapy a zahájení etapy čtvrté, totéž v obráceném gardu. A přitom současně s tím přemýšlím nad rekonstrukcí vstupních hal v přízemí, patře a schodiště v nebytovém prostoru a vstupních prostor v horním bytě, když rezerva na opravy byla částečně vyčerpána v minulých dnech, kdy bylo potřeba opravit tlakovou nádrž čerpadla, bojler a spálenou tepelnou pojistku akumulačních kamen v pronajatém bytě. Také musím rozhodnout, jak opravit balkón, kterým začalo při dešti protékat do spodních prostor. A to nepíšu o vichry totálně rozházené střeše hospodářské budovy zvané kurník, takže chci-li chovat slepice a pod. musím vyřešit jak a kde. Staré domy jsou krásné. Je v nich duch předků…

 721. (815) On bude dost rozdíl také v ceně práce.
  Náš rodinný činžáček z přelomu 19/20 století si nemohu vynachválit, vydrží i dost velkou ránu. 😛

 722. Martine TT -704 -díky.
  Nickname – 763 – z Vašich údajů relativní vlhkosti plyne, že jste si udělal byteček přímo v parní prádelně :-), nebo doma tak silně vlhčíte.

 723. no jo Dano – kdyz vy furt chcete vydelavat.
  Kdyz sve nadbytecne metry nabidnete potrebnym zdarma tak oni se Vam uz o to postaraji 🙂

 724. Pasáčku, veškerá má snaha směřuje k tomu, nebýt „marnotratný syn“. Moc se nedaří. 🙁
  A pokud jde o 830 – jaký je rozdíl mezi nezaměstnaným tehdy a teď? Evidovali se tehdy i ti, kteří práci vlastně nehledali?

 725. Ahoj! Pokud jde o staré funkční oblečení, doporučuji studovat Ötziho…
  Já se k tomu kdysi náhodou dostal, při srovnávání jeho vybavení s moderními materiály( pravda… nějakou chvíli už to je 😀 ) a asi byste byli překvapeni jak funkční je pršíplášť z mladých rákosových stonků a slámy, či botky z lýka, sena a medvědí kůže…
  Dejte si do Googlu “ Ötzi, boty, Zlín“ a dočtete se velmi zajímavé věci.
  No a pokud jde o ty zemljanky se „střechou“ osetou řepkou pro lisování vlastního oleje do auta, tak to stále ještě prosazuje jeden nejmenovaný zelený poslanec EU parlamentu.Ta jeho firma má čistě náhodou něco společného se sluncem.
  Na moji trapnou otázku, kdy v takovýchto dřevěných domech, zakopaných v zemi s řepkou na střeše, bude bydlet celý Berlín, neodpověděl a přerušil se mnou komunikaci.
  Takže nevím a neporadím. 🙁
  Ale moderní trend to je, na „západě“ už to dva, tři lidi mají!!

 726. Dano ja vim ze to je odpovednost k predkum 🙂

  a jak se pocitali nezamestnani v roce 32 nevim

 727. No došky…kdo to dnes umí dělat a hlavně, uvědom si Rputi, že dnes se doma topí. Mimo to, na sláma je nedostatkové zboží, to samé je seno…. taky dost průser sehnat.

  Když se komunisti bojej, tak já se bát nemusím. Nerad bych byl, kdyby to bylo obráceně, ty holomci se musej držet furt….. malej dvůr a dlouhej bič. Mimochodem, proč si nějakej ten podnik nezaloží? Proč neudělají nějakou společnou firmu, rukouch na práci je přeci dost a dost ….

 728. Tak, všichni kteří zde uvedli správné řešení příkladu s trojúhelníkem se mohou pochválit, neboť prostřednictvím naší mladé dostali velkou jedničku do žákovské knížky. 🙂

  Příklad asi nebyl pro děti i rodiče zrovna triviální, protože správně tu konstrukci měli z celé třídy jen dva. Zbytek buď blbě nebo vůbec.

  Což mně, přiznám se, poněkud překvapilo, zejména když uvážím, že se jedná o třídu s matematicko-fysikálním zaměřením.

 729. Ale úplně nejvíc jsem se dneska pobavil nad tím, jak celá EU běsní, že si Švýcaři drze dovolili odhlasovat, že nechtějí další imigranty z Německa, Itálie a Francie. To mně vysloveně projasnilo den. 🙂

 730. jirko neblbni
  maji jiny vyznam slov .
  tehdy jsme meli podniky 🙁
  firmu si zalozime 😮 muze byt zase vyznamem – jsme meli

 731. Pavle, celý konstrukt „řešení imigrace“ mi připadá zcela zcestný. Nevím proč by se jakýkoliv člověk nemohl sebrat a jít do jiné země, začít se tam „živit“ prací. Nerozumím někomu, kdo hlasuje proti, nerozumím polutikům, že dávají něco „zadarmo“ a pak se divěj následkům…. divnej svět 🙁

 732. jirko – 835 – No komunistů co mají firmy je celkem dost. Z hlavy mně napadá nějaký Babiš nebo Ulčák. Ale v reálu jich budou desítky, stovky, možná tisíce. 🙂

 733. došky jsou ze slámy..tedy myslím…. Ale samozřejmě je to jako se vším, prostě když není parmazán, prskni tam ajdam, nikdo to nepozná

 734. jirko – 840 – No na to se zeptej těch Švýcarů.

  Je tady pravda, že můj strýc žijící od roku 1972 v Bavorsku nadával už v letech devadesátých, jaká je to bída v pohostinství třeba v Mnichově, protože kuchaři a číšníci to je samý Jugoš, protože když je Němec dobrý kuchař nebo číšník tak odejde za lepším platem do Švýcarska a dobří číšníci a kuchaři ze Švýcarska zase migrují do USA. 🙂

 735. Pavle, ale jistě, tam se prostě nesnoubí činy a slova. To je zcela normální. Já spíš myslel takovou tu, no, sociálně spravedlivou…podnik…. který by zaměstnancům rozdával kolekce každý týden

 736. Já osobně tedy imigraci zrovna do Švajcu moc nechápu. Párkrát jsem tam byl a to i na delší dobu a neznám zakyslejší prdele než jsou Švýcaři. Ti jsou schopní ti i diktovat, kdy můžeš sekat trávník.

 737. jirko – 844 – komunismus či socialismus je přece o přerozdělování cizích peněz.

  To dá rozum, že komunista – majitel firmy nebude rozdávat kolekce, když by je měl platit ze svého. 🙂 🙂

 738. Jirko, došky se odjakživa dělali z obojího – ze slámy i z rákosu. Záleželo na tom, co bylo „po ruce“. Kvalita je v podstatě stejná.

 739. Dobrý podvečer, technická poznámka – na ty došky musí být sláma s dlouhými nepoškozenými stébly – t.j. ručně sekaná kosou. Když to přejede kombajn a naseká to všechno na řezanku, tak z toho neuděláte došek ani náhodou.

 740. No Rputi, tak tedy jistě máš pravdu…. ale rákosí je ještě větší problém, než sláma. Ostatně, kdyby to bylo takové terno, tak došková střecha by byla na každém druhém stavení. Je zajímavé, že tomu tak není a dříve byla jen tam, kde si nemohli dovolit použít jiný materiál. Nechce se mi tvrdit, že došky jsou naprd, to bych si nedovolil, ale dnes je a bude velmi okrajová věc, pro „lajtnucháře“ Vůbec nechci ani náznakem se ptát, zdali již doškovou střechu plánuješ a jestli pod střechou budeš , stejně jako dříve, skladovat seno 😀
  Co se týká funkčního prádla….zkoušeli jste něco dělat v bavlněném , konvenčním triku? To je za dvacet minut úplně durch mokré a musíte se furt převlíkat. Zatímco funkční triko mokré není a vše se odpaří….Na druhou stranu, není vidět, kolik jste toho vypotil, to je fakt. Nedám na funkční trika na sport dopustit…..

  Pavle, přeci nejde jen o švýcarsko, je to obecný stav mysli. Je to smutné….

 741. MaYdo …pst, to si neměla, mohla bejt ještě sranda…

 742. Do došků se ale můžou dát breberky nebo to chytne plíseň. Ale na starých anglických domečcích typu Dno pytle (nebo to bylo období tudorské ?) to vypadá divukrásně…

  Jirko,
  měla jsem smutnou zkušenost se svetrem z vlny kozí, dovoz z Alžíru…. to bylo spíš za trest 🙂
  A kousal mne i nějaký mohérový, takže mi ho nadšeně sebrala sestra – na ekzémy netrpí, anebo jí to kousání nevadilo.
  A nejsem sama 🙂
  http://www.youtube.com/watch?v=X6wH257swZo

 743. Jiřiku, proč předpokládáš, že to nevím? 😀

 744. 851-přesně tak, občas to hnije, plesniví a žije v tom kdeco. A taky skvěle hoří.
  Není nad pálenou tašku.;)
  Mimochodem, jeden z jihokorejských diktátorů nechal došky nahradit pálenou taškou povinně v celé zemi.
  Jinak to syntetické funkční prádlo doporučují třeba právě alergikům, kteří můžou mít problémy i s jinak kvalitními přírodními materiály.
  A jistě je svetr od babičky kvalitní, ale co přírodního porazí tenkou lehkou bundu, kterou neprofoukne a která unese vodní sloupec 15-20 000 ?

 745. No já jsem v oblasti střešních krytin naprostý laik, ale nás učili ve škole, že ti nejchudší měli střechy doškové. Ti bohatší (statkáři) střechy šindelové. A ti nejbohatší (šlechta) používali na střechy různé druhy kamene (břidlice apod.)

  Možná to byl jen komunistický výmysl, ale tak nějak si nemohu vzpomenout na žádný zámeček či královský palác ve Francii či Anglii, který by byl krytý došky. Dokonce ani Versaille ne a to si ten Ludvík mohl bezpochyby dovolit ty nejlepší materiály dostupné v tehdejší době.
  Dokonce ani dobové malby či fotografie nuzných českých hradů a zámků nezobrazují na těch nemovitostech doškové střechy.

 746. NoName – 853 – dřevěný šíp ? 🙂 🙂

 747. Pavle K. – samo – došek byl nejlevnější a nejdostupnější a šindel byl mnohem trvanlivější a pochopitelně taky dražší.

 748. Šindel bohužel taky skvěle hoří. Dokonce i s různými úpravami, které ho mají udělat nehořlavý.

 749. Aha „co přírodního porazí“. Tak to sorry, já četl „co přírodního prorazí“ 🙂

 750. Rputi, proč to předpokládám? No protože píšeš, to co píšeš …..

  Pánové dámy, přesně tak..došky, šindele, břidlice…a pak dále a dále. Na doškách je zajímavé pouze to, že si je mohl udělat skoro každý chalupník sám doma v neděli po obědě lopatkou na uhlí….A samozřejmě, že to nejlepší možný materiál v této pořizovací hodnotě. Dnes ovšem je to moderní a vychvalovaný materiál, vhodný jako dárek zdarma k filtru na jadernou elektriku….

  Ostatně podobné rozhovory s pro a proti, jsou u hliněných podlah, u hnojních omítek a slámových domků…. prostě furt to samé.

 751. Nakonec, šindel byl např. na střechách u hromady objektů hradu Krásná Horka. A přes existenci hlásičů požáru a relativně rychlého zásahu hasičů hořel hrad nádherně a vyhořel důkladně.

 752. „Mimochodem, jeden z jihokorejských diktátorů nechal došky nahradit pálenou taškou povinně v celé zemi.“

  Děda kdysi nechal dát pálený tašky na stodolu, kde byly předtím šindele. VYpadalo to léta dobře, nicmeně časem si krov začal sedat a praskat a nakonec se vyvalila kamenná opěrná zeď, na které byl posazený, protože pálený tašky jsou těžší a krov to přitížilo příliš.

 753. 861-krovy sedají i u stodol postavených s taškou …
  A samozřejmě nikdo nebránil předělat Korejcům i krovy. 😉
  Mimochodem, podobně bylo v Korejské republice zavedeno třeba i ADSL. Neříkám, že je to správné, ale jak říkal jeden Korejec v dokumentu o těch časech, „v roce 53 v Korei snad nestál jediný nepoškozený dům. A dnes mám dům, auto, v mé zemi se vyrábí vše od špendlíků po námořní lodě …“ . Nebylo to úplně správné, ale výsledky jsou.

 754. 861 kdyby mel deda poradnej stavebni urad tak se mu to nestalo 😀

 755. Když jsme u těch střech – poslední dobou se zamýšlím nad rekostrukcí střechy – několik odborníků mi navrhovalo rekonstrukci stávající střechy (krytina pálená taška) tak, že se střecha pokryje švédským šindelem nebo moderní úpravou plechů, ale já nějak tuším, že změnou zátěže střechou by mohlo dojít ke změně zatížení nosných stěn domu a tím k narušení statiky stavby. Asi se nevyjadřuji odbornou terminologií, ale snad mi zdejší rozumí… Pletu se?

 756. dano ale sindel i s podbitim je lehci nez palena.
  stejne jako plech .
  tedy to k tomu zatizeni
  o kvalite vydrzi nebo bubnovani deste na tabule plechu 🙁 nemluvim

 757. Pepo. jde o to, jestli lehčí zatízení oproti původnímu, nezpůsobí nějakou komplikaci pokud jde o statiku. Teda – jestli je možné změnit zatížení aniž by utrpěla statika stavby. Staré domy nemají hluboké základy, takže nevím, co s tím udělá změna zatížení střechou. Nejsem odborník – to je ostatně dost jasně vidět.

 758. Dano, o plechu nic nevím, ale ten šindel je prý dost drahý. Chce to sehnat si víc informací.

 759. Rputi, mně jde o to, jestli změnou zatížení (záměnou pálené tašky za mnohem lehčí plech či šindel) nedojde k narušení statiky stavby. Ale tahle úvaha je dost předčasná. Jak jsem to probírala se spřáteleným tesařem-pokrývačem – mám ještě tak 5 let na rozjímání.

 760. maYdo,
  když se moje kočičstvo začne nudit, je vyhozeno na zahradu a za tesaře ušetřím 🙂 !!!

 761. dano taky nejsem odbornik .
  ale laicky – nizsi zatizeni by mohlo ohrozit strechu ze by pri podfouknuti mohla odletnout. tedy dobre udelat zaklop ( podbiti sindele ) aby nepodfouklo.
  popripade se podivat jak jsou prichyceny pozednice.
  co se tyka sten ze by pri nizsim zatizeni strechy se mohly nejak hnout mne moc nic nenapada. prece jen krov ma tendenci se rozjet do sirky ( diky zatizeni ) a je tomu braneno ruzne – klestiny , tramy …
  ale samozrejmne ze presne by Vam to asi na nejaky obolus spocital statik.

  ja bych se asi u snizeni hmotnosti ( opak maydina dedecka ) nebal.

  snad si dat pozor na delniky – sundavai umerne na obou strechach proti sobe , pri postupnem odlatovani hned podbit ( nebo aspon nejak zavetrovat at se krov nerozsype )

 762. Dano tesar kamarad ?
  tomu verte vic jak statikovi 🙂

 763. (867) Lze důvodně předpokládat, že i starý dům bez hlubokých základů, odlehčen, teplým vzduchem naplněn, neuletí. 😛

 764. Pepo – ono jde i o to, jestli stěny domu nezačnou po „odlehčení“ nějak neočekávaně pracovat – sesedat, praskat a pod.

 765. Podle fotek na FB nám Dušan docela slušně zapadal!

  Dano, já bych jen tipovala, že za pět let to bude ještě o něco dražší. Všechno. Takže, pokud to myslíš vážně, tak bych zase až tak dlouho nerozjímala…

 766. ja Dano chapu tu Vasi obavu ale pokud to neni nejak specialne cleneny dum a strecha tak mne nenapada jak.
  jedine ze by steny mely tendeci se hroutit k sobe – pak by treba stropni tram byl zatezovan na tlak misto na tah . Ale porad by to asi mel vydrzet .
  ale nevidim jak mate steny udelane ( venec , prichycene pozednice , jaky je krov ) ale myslim ze to fakt je schopnej tesar posoudit.
  jak pise aerokarel – lehci strecha asi teplem neodleti.

  na podfouknuti a utrzeni strechy bych se asi i vzhledem k Vasi oblasti venoval celkem dost.

  a sindel ani plech nemam rad – bude Vam to pri desti bubnovat 😀

 767. Dano, nejsem statik, ale myslím, že v tomto případě by se nemělo nic stát. 150 let starý dům – je to kámen nebo cihla?

  v obou případech je zdivo poměrně těžké a změna krytiny to zas tolik neovlivní.

  Odlehčení konstrukce vadí, když se vybourají příčky v patře, tak strop, který zatěžovaly, se může po odlehčení nadzdvihnout a v patře pod ním se můžou udělat trhliny v omítce.

  Ale krov a celá střešní konstrukce nezatěžuje strop a zatížení jde přes obvodové stěny do základů.

  jetsli máš v okolí nějakého statika nebo stavitele, radši si to pro klid duše ověř, ale myslím, že by to nic udělat nemělo.

 768. Pepo, tak ze 3/7 jest mi pobývati v domě s plechovou střechou a bubnování deště o plechovou střechu mě ukolébává ke spánku. Když jeden ví, co to je, je to docela hezká ukolébavka. 🙂

 769. MaYdo, dík. Zdi domu jsou smíšené – cihla, kámen, vepřovice. Řešila jsem prasklinu v jedné z nosných zdí, pravděpodobně způsobenou vyplavením jemných písečných částic podloží po povodních 1997 a následném ssedání. Celá tahle diskuze je hypotetická. Přiznávám, na rekonstrukci střechy nemám finance. Dle odhadu spřáteleného tesaře by to bylo včetně krovů asi 1,4 mil. Kč. A to se nevyplatí. Ač mě předci straší ve snech jak chtějí… 🙂

 770. Dano, předci nemají co strašit, když Ti nenechali někde schovanej hrnec zlaťáků nebo poklad v kurníku 🙂

 771. Dano, na odlečení střechy může zareagovat jen to co je pružné a dnes střechou zatížené, takže např. půdní vestavby, kde se potkává zavěšení na krovech a zdech a pod. Krov se odlehčí a může s sebou zvednout třeba část ostění.. Pokud je to pustá půda, krovy, kleštiny nic kromě střechy nenesou, střecha je podepřená bud přímo na zdech nebo přes trámy (stolice) opět do vnitřních nosných zdí, nemáš čeho se bát. Jestli budeš měnit i vazbu, tak to stejně tesař nejspíš okopíruje od stávající konstrukce, zatížení půjde do stejných bodů, možná použije slabší trámy,ale většinou se vyplatí tam dát ty samé rozměry, aby se v budoucnu mohla event. dát taška. Jestli je stav na výměnu vazby, tak bych to odložil co nejdále, vyměnit prasklé tašky a dát těm starým krovům šanci at se ještě užijí.

 772. No tak to tedy máte pořádnou střechu, Dano.
  Nicméně, soused nedávno dělal střechu. Klasické selské stavení do L, jedno rameno obytné prostory, druhé stodola, nic extra. Jenom likvidaci původní střešní krytiny (betonová taška) firma ocenila v nabídce na 200 000 Kč. Soused objednal kontejner, za půl dne s rodinou starou krytinu náházel do kontejneru a stáhl tuhle položku z 200 000 na 7000.
  Možná máte v odhadu taky takové položky 😉

 773. tak ono, dostat se do Kuby zadními přistavy, to by byl mnohem větší diplomatický úspěch než rozvrtat Ukrajinu. Společná řeč, …

 774. http://zpravy.idnes.cz/polsko-propousti-vraha-deti-trynkiewicze-fiy-/zahranicni.aspx?c=A140211_072455_zahranicni_ert

  ——————————————————————————–

  List Gazeta Wyborcza však s odkazem na informace od soudních psychologů napsal, že Trynkiewicz je ochoten podrobit se takzvané chemické kastraci, která by měla minimalizovat jeho společenskou nebezpečnost.

  Policejní prezident Marek Dzialoszyński prohlásil, že policie bude mít aktivity propuštěného vraha pod kontrolou. Policisté jej podle něj mohou pravidelně legitimovat a prohledávat, bude rovněž muset hlásit jakoukoli změnu pobytu.

  Možná kdyby ještě podepsal čestné prohlášení, nejlépe na schváleném formuláři…

 775. http://www.lidovky.cz/urednice-rekordmanka-je-ji-80-zazila-26-ministru-na-vnitru-pracuje-58-let-12w-/zpravy-domov.aspx?c=A140210_143839_ln_domov_ogo#utm_source=clanek.lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=a-hlavnizpravyAsloupec.clanky.clicks

  I když letos oslaví 80. narozeniny, rozhodně se zatím nechystá odejít do důchodu. „Ráda by pracovala do té doby, dokud pro její schopnosti budeme mít využití, pokud jít to samozřejmě zdraví dovolí,“ tlumočí její plány Oliva

  Se zeptám blbě … Co dělá REFERENT ?

 776. >> NoName
  Referent referuje – v Německu dokonce existuje titul Vortragender Rat. Nu a před plyšákem byly krásné tituly jako SOR (= samostatný odborný referent), VOR (= vedoucí odborný referent – podobnost s ruským výrazem pro zloděje je čistě náhodná), VORS (= vedoucí odborný referent specialista – nutno odlišovat od slovenské zkratky VOSR).

 777. 890-tak když referovala už Slánskému … Musí to být odborník, resp. odbornice.

 778. Soudružka referentka na MV v r. 1952 musela být zatraceně dobrá kádrová rezerva… 🙂

 779. (883,885) Ve schopnostech přemoudré EU je spíše kecat s Kubou o klimatických změnách, než rozvrtat Ukrajinu. Tam se jen bruselní soudruzi přilepili (nebo stali záminkou) na místní tahanice.
  Něco jako Havel, když ho dodnes Slováci obviňují z likvidace jejich zbrojního průmyslu, ač o tom nejspíš jen kecal.
  (886) Nedotkne, zaplatí se to přece penězi z Brusele, „zelená úsporám“ (a mám to zadarmo)! 😛
  (893) Copak by tam nepasoval, jak příslovečný Jandák na hrnec?

 780. odbornice na MV je obyčejná mzdová účetní, která se hned po škole dostala na místo a protože má pořád dobrého pamatováka, tak je zdrojem informací o tom, jak to v roce XY bylo s nemocenskou dávkou nebo potvrzením o zaměstnání.
  Dále připomínám, že MV mělo poměrně rozsáhlý úsek civilně-správní, který řídil kdysi národní výbory až do nejposlednější valašské podhorské vesničky a i v současné době se všechny činnosti, které se dělaly jen pod jiným jménem odboru, dělají dál. Spadá tam, kromě jiného, i archiv ministerstva. Možná je levnější, živit tuhle pamětihodnost než zřídit samostatný odbor se samostatnou budovou a nejmodernější počítačovou sítí a serverovnou. 🙂

  Nejsem její příbuzný!!

 781. Odbornice na MV přesluhuje v důchodu pouze šest let, nyní se plánují odchody v 74 letech. Ještě to není schváleno, ale bude. Výjimku budou mít horníci v hlubině, vojáci, policisté a úředníci s definitivou (apolitická státní správa).

  AK: Nevím o nikom, kdo by s pomocí „zelená úsporám“ zateploval levněji a kvalitněji než já bez ní. Ceny jsou standardní, „s fakturou“, s projektem, povolením.

 782. jo rezy ma pravdu – pokud je pudni vestavba tak odlehceni strechy by mohlo udelat trhliny ve zdich vestavby.

  896 martine ani advokat ? 😀

 783. pepo, od MV ruce pryč! Ale můj soused je bývalý náměstek ministra vnitra pro civilně-správní úsek. 🙂

  Ale nahodím ti téma – advokátská mlčenlivost.

  Teď jsem slyšel Zemana na vlastní uši, jak řekl, že ruská vodka je sice kvalitní nápoj, ale on sám dává přednost hruškovici.

 784. Dobré dopoledne,

  Moje kmotra pracovala na půl úvazku taky ještě v osmdesáti. Jetsli ještě pracuje dnes, když jí je devadesát, netuším, ale každopádně ještě učí doma jazyky.

 785. 886, Nickname, on ten polystyren poskočil už někdy v záři, s tím dotiskem peněz to nemělo nic společného, ale ted se něco chystá na březen.

 786. 901 Rezy: někdy v září, nabídku mám z října, fakturu z prosince. 🙂 Zvýšení ceny z důvodu „vyšší moci“

 787. Jirka 820, já bych řekl, že kvalitní vlny je dost, skoro bych řek kopec, ale čeho je málo je rukou, co to pak z té vlny umí uplést. Tedy pokud někomu nestačí jen to prohnat programovatelným strojem, aby mu pak vypadnul obyčejný svetr.

 788. 902, to jste to prokaučoval Nickname, měl jste to koupit už v září.

 789. ještě k tomu vychvalování stoletých staveb. Stavěl jsem sklepy ze stoletých čištěných cihel a řeknu Vám, tak křivý, příšerný rozměrově rozházený cihly se už opravdu nedělaj. Není nad současnou cihlu. Jedna jako druhá.

 790. Rezy, právě ta křivost, prohlubně a rozměrově rozházené cihly zajišťovaly, že to v té maltě drží a nedá se ta malta v množství ošidit… 😉 😀 😀
  Dneska koupíš tejnky a zedník Ti z nich udělá suché zdění… 😀

 791. Tak to běžte se podívat do (dnes) Ekotechnickeho muzea v Podbabě ( to je Praha 6, prosím), dříve historická čistírna vod, na její podzemí…..
  Kdyby takhle dneska vypadaly cihly a byli takhle zruční zedníci ….

 792. K tem referentům – vloni/předloni byl v tývý dojemny šot o tom, jak se ČSSZ loučí se svým důchodcem, který se rozhodl, ze v devadesáti (!) letech si konečně užije důchodu…..
  Ten asi musel mít doma proootivnou babu….

 793. martine – ano chapu to jako advokatskou mlcenlivost.

  i kdyz jsem cetl ze CAK stou mlcenlivosti a MV ma nejake problemy.

 794. Simone, já neříkám, že se už tenkrát nedělaly lícové pohledové cihly, já tu mluvím o běžné stavbě co pak přišla omítnout. Kdysi jsem taky stavěl z konických komínových cihel rovnou stěnu, byly přesné a protože to byly komínovky, tak ten materiál byl bez jediného kamínku. Naprosto skvělý čistě vypálený materiál. V peci co k ní byl ten komín se topilo vysokopecním plynem, čili žádný saze, cihly čisté jako z výroby. Co se týče materiálu, jsem ochoten uznat, že ty staré cihly, byly uvnitř čistší, bez šutrů jako dnes a mnohem lépe se pak sekaly. to jo.

 795. Bubenská čistička je nádherná stavba. Ty cihly se prý dělaly pro ni na zakázku. Cihly se zaobleným rohem tam tvoří ozdobné šambrány kolem otvorů včetně ustí kanalizačních stok.

  Dens ráno jsem byla na PRE na Smíchově a v ulici Jindřicha Plachy mají jakousi starou budovu z červených a žlutých cihel. TAky pěkný.

 796. (897) No proto je tam také ten smajlík, měl jsem přidat i PI.
  (905) Samo o sobě doklad výdrže, když „ze stoletých čištěných cihel“ …..
  (907) „Kdyby takhle dneska vypadaly cihly a byli takhle zruční zedníci ….“ tak se nedoplatíš na mzdách. A daních z mezd. 😛

 797. problém s mlčenlivostí nemá ani ČAK, ani MV, jen nějaký Ištván. Kdybys četl, co sem dodal kocour a tučňák, taky bys věděl, že:

  Podle § 368 odst. 3 tr. zákoníku oznamovací povinnost podle § 368 odst. l tr. zákoníku nemá advokát nebo jeho zaměstnanec, který se dozví o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem advokacie nebo právní praxe, a dále duchovní registrované církve a náboženské společnosti s oprávněním k výkonu zvláštních práv, dozví-li se o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství nebo v souvislosti s výkonem práva obdobného zpovědnímu tajemství.

  Jinak nikdo! Ovšem nesmíš si plést mlčenlivost ve smyslu trestního zákoníku s tím, co si píšou pracovníci finančních úřadů do protokolu, když z tebe chtějí něco vylákat, čeho budeš později litovat.

 798. Ad stoleté nebo skoro stoleté cihly-máme doma nějaké z cihelny, co se jmenovala Abrhámova, a jsou pěkné … A pořád je točíme, když je potřeba 😉

 799. když jsme scháněli staré cihly na vinny sklipek, tak jsme taky brali cihly od jednoho člověka, co měl rozestavěnou přestavbu, dva zedníci tam kmitali a tak mě nedalo, abych se nezeptal, proč, když přestavuje, proč se těch starých cihel zbavuje. Povídá, přišli první den, a zadíval se na ty dva, a kde máte materiál?, ukážu na tenhle štos očištěných cihel a povídaj, tak my přijdeme za týden až budete mít tvárnice, tohle neděláme. A odešli. Tak holt ty cihly rozprodával. Vzali jsme tenktrát všechno co měl,asi 3.5 tisíce cihel

 800. 914, jak se to pozná, že je potřeba otočit cihlu? 🙂

 801. Kdyz cihly, tak zlate, nebo stribrne. Celkem mi nezalezi na stari

 802. 913 martine ja mel namysli odposlouchavani advokatu PCR

 803. ale mi to je jedno , nejsem advokat a kdo nic spatneho nedela …. 😀

 804. Tedy kdybych nekdy chtel stavet…

 805. 918 jirko ani ti nezalezi zda ty cihly jsou stejneho tvaru 😀

 806. tak ted mi dává konečně smysl ta poznámka noNameho o točení cihel… Y:-)

 807. to není nic zvláštního,Jirko, že nejdeš po starejch cihlách, u nás jsou taky lidi co staví jedine z kamene. To je ale opravdu makačka na bednu, stavět z kamení aby to vypadalo.

 808. 926-blíží se doba, kdy domácí zabití králíka bude hodnoceno jako poprava či vražda, zabití více než 4 králíků o víkendu pak jako genocida.
  Spousta lidí je prostě totálně, dokonale mimo.

 809. Hm, já jsem babičce od svých 3 let pomáhal s chovem králíků. Nezabíjel jsem, přece jen na to jsem byl dost malý, ale vybíral jsem, které jsou už dost vypasené a pomáhal jsem se vším. Taky jsem dostával korunu, když jsme prodali kůže 🙂

  A neživím se jako masový vrah…

  Ach jo. Quem ad finem…?

 810. a kdysi oblíbená pohádka Sedm jednou ranou bude na indexu.

 811. rezy,
  že příbuzenské křížení zvyšuje degeneraci v potomstvu ví každej trouba, ale málokdo domýšlí důsledky. Zmínka o genetickém plánu zjevně zapadla – mne by docela zajímalo, zda by v případě samičky bylo utracení nutné.
  Jediné, co se mi moc nepozdává, je zveřejnění odstřelu i krmení on-line, asi bych to tak neprezentovala, reakce veřejnosti se dala odhadnout. Škoda, že jim nikdo neřekl, že konečně lvi dostali svou přirozenou stravu…..

  NoName, asi tak.

 812. Rezy, 926 – jsem z vesnice a zabíjení zvířat, chovaných na maso, mě nijak neděsí. Ale v případě oné ZOO jsem na vážkách. NIkoli, že utratili mládě, ale udělali to veřejně, a to mi docela vadí. Udělali divadlo, spektákl. Nebudu psát výhružné dopisy, ale určitě si dovolím myslet něco o neetičnosti takového chování.

 813. (926) On je kolem toho problémek. S tou Evropskou asociací zoologických zahrad (EAZA) už měli tahanice i ve Dvoře králové (vyloučili ji), zřejmě jen proto, že místo zabíjení zvířat je prodávali a dávali jiným zoo. Což by nejspíš mohli udělat i v té Kodani, nebýt ovšem dotyčné EAZA. Asi kdyby člověk trochu hledal, našel by více. Já z toho měl dojem, že se snaží udržovat zviřata patřičně vzácná a tedy drahá, ale může to být skutečně jen dojem.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/207198-jirousek-zoo-ve-dvore-kralove-nedovolene-obchodovala-se-zviraty/
  Teď už tam myslím řiditeluje Rabas, tak už je asi vše dle regulí (ať už dobrých nebo blbých).

 814. Dano, já nevím. Snaží se udělat ZOO, aby ta zvířata žila co nejblíže tomu, jak žijí ve skutečném prostředí… A zle 🙂

 815. Dano, pátral jsem po tom, zda ten spektákl byl spektákl, jediné co vím jistě je to, že veřejně podali lvům maso i s kůži. Jinak jsem přesvědčen, že jak porážka tak i porcování diváky nemělo.

 816. No asi se to nebude líbit, ale ze smrti zdravého zvířete a zcela bezdůvodného prostě žádnou radost nemám. Na jdenu stranu mne nevadí picnout divočáka, srnce, či jelena, chytnout rybu….protože je to součást života a „mám hlad“. Zcela bezdůvodné a ještě k tomu veřejné zabití žirafy mne nijak nenaplňuje pocitem lovu a následné hostiny. Spíše to vidím, jako důsledek debility a odtrženosti ochránců přírody „aťtostojicotostojí“ od reálného života. Žirafák mohl klidně dožít, třeba v jednom z mnoha útulků pro cizokrajná zvířata, co jsou po celé Evropě, či v jedné ze sokromejch zoo, nebo někde u domku se zahrádkou. Zabíjet ho jen kvůli tomu, že by užíral jídlo je dost obludné.
  Mimochodem, žirafy opravdu nejsou ohrožené, tady není až tak moc důležité „produkovat“ mláďata.
  Bezúčelné zabíjení, jako součást šou se mi opravdu hnusí, stejně jako těm, co píšou do té zoologické.

 817. Zabití králíka nebo zastřelení divočáka je jedna věc. Veřejné utracení a porcování (podle zpráv to veřejné bylo) je opravdu jen samoúčelný spektákl. Výmluva, že děti by nikdy neviděli „pitvu“ žirafy a že to tedy bylo poučení je na vyhození pana ředitele pro blbost.

 818. Jirko, nejde tu v žádném připadě o radost, jde tu o to, bud jedno nebo druhé zvíře. Ten lev spát hladovej v ZOO nepůjde.

 819. Ted o víkendu běželi Homolkové, závody v norování lišky by už dneska nenatočil nikdo a přitom to byla mezi myslivci běžná praxe.

 820. No,
  myslím, že by to chtělo zveřejnit celé stanovisko dané ZOO – pokud jsem to pochopila, pokud chce Zoo chovný program na jakékoliv zvíře, musí být členem organizace. Ta jim ale zakazuje s geneticky nežádoucími zvířaty obchodovat (viz Dvůr Králové); na výživu jim ale nepřispěje. Jak funguje antikoncepce u zvířat netuším (uvádějí nežádoucí důsledky kastrace), zjevně to taky není jednoduché.
  To darování do útulku sice nezní špatně, ale trochu mi to připomíná Pučálkovic Aminu.

 821. Rezy, já to vidím trošku jinak. Prostě k tomu nemělo vůbec dojít a pokud se to stane pravidlem a býložravci se budou chovat v ZOO na krmení, tak to bude potřeba říci veřejně. Připadá mi to stejně „chytré“ jako když si komunističtí papaláši jezdili do Dvora Králové střílet antilopy a zebry….Vůbec nejde o to, že děti a tak, že se rozvinou a uvidí, že maso neroste v superhyper. Ostatně, není nic obludnějšího, než městské děti a jejich rodiče, co se štítí takových základních věcí, jako je příprava jídla ze živého. Ale to ZOO opravdu nespraví.

 822. Jirko, myslím, že tady asi došlo k vykloubení přirody z pravidel organizace, nemyslím si, že to bylo lehké rozhodnutí. Dánové jsou jiná nátura, to je taky potřeba vzít v potaz.

 823. Matzurko, znám jeden v Alpách, kouesk před ženevou ….mimo klasických cirkusových zvířat tam mají i zebry ….dole mají kemp a tak vydělávají na to jídlo, které je nutné dávat zvířatům. Spát ve stanu, okolo kterého chodí pět zeber a strkají hlavu dovnitř, že aby jestli třeba chleba, nebo sušenka nezbyla, je velmi okouzlující. Pokud tedy nemohou dát Zologocké zahrady „nepotřebné“ exponáty tam a nebo do soukromejch rukouch, nechť se zavřou, vypálí a místo posype vápnem….. Vůbec nejde o žádné chovný program, ale o klasickou nadřazenost těch co vídí dál, nad plebsem, který by se rád a s láskou postaral o příjemné dožití.
  Bylo by to docela fajn udělat i s lidma, že …. tedy kdo se geneticky nehodí, jateční pistole, vyvrhnutí a předhození masožravcům… 🙁

  ani jsem o tom nechtěl psát, protože když jsem to viděl poprvé v TV, dohledal jsem si něco na netu a od té doby se snažím zapomenout na to, že znám adresu toho vedoucího, co to nařídil…. napsal bych mu nšco velmi ošklivého.

 824. (943) tentokrát, jirko ppa etc., plně sdílím Váš názor ! Možná je to způsobeno také tím, že čím více poznávám lidi, tím více miluji zvířata … 🙁

 825. Jirko, už je to skoro dvacet let, co jsme skončili s ovcemi, ale co si pamatuji, tak beránci co byli nevhodní k dalšímu chovu se bud prodali někomu dalšímu na chov nebo byli na řadě. Cili moji rodice dělali to samé. K dožití na statku v Cáchách nešel, co si pamatuji ani jeden. ZOO to prodat nesmí, tudíž byli dotlačeni k této volbě.

 826. Jirko,
  ajo, tak to jsi zasvěcenější. Takže darování jim „organizace“ povoluje ? V tom případě souhlasím, že ředitel je blb.
  I když stejně je primární otázka, zda šlo vůbec zplození toho nežádoucího žirafátka zabránit ?

 827. Rezy, samozřejmě, že s hospodářskejma zvířatama to je úplně něco jiného. Ale položme se na otázku…. jsou zvířata v ZOO hospodářská? Pokud ano, tak je to samozřejmě v pořádku. Pokud nejsou, tak se jen divím, že najednou jsou, když se to hodí?
  Matzurko, naprosto, ale naprosto nechci ani tušit, to co vědci genetici chtějí dokázat s žirafama , když v Africe stačí hodit kopí do savany a máš na něm napíchle i tři žirafy. Jsou to prostě ti co vidí dál, že…

 828. no ja bych rekl ze meli dat zirafaka do klece se lvem a toho nekrmit dokud neprijde proc tam ten zirafak je umistenej 🙂

 829. hele jirko to zvire musi byt hospodarske od narozeni, nebo se na to pak nekdy dostane certifikat?
  hele trochu mne udivuje verejne porcovani , proto bych se primlouval at si lev poradi sam.

 830. Jirko, z celého případu je patrné, že z důvodů mě neznámých potřebovali tuto větev geneticky zablokovat (možná nějaká nezjevná degenerace) Zvážili kastraci a vyhodnotili jako nevhodnou.
  Píšou Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA) doporučila dánské zoologické zahradě zvíře utratit.
  Když někomu daruješ takové zvíře, tak Ti nikdo nedá hlavu na špalek, že během příštích 25let ten žírafák nebude mít potomky. Tuhle nezáruku zřjemě EAZA zvážila a proto dala doporučení jaké dala. Mít tohle zvíře dál v ZOO znamenalo zřejmě nejen samostantý výběh ale komplet oddělení od ostatních. Nepřál bych mu to. Nešlo o to žrádlo co by v dalších letech snědl, ale o to oddělení od ostatních, jak by to snášel etc. Třeba nemám pravdu, ale kdo má komplet informace ?

 831. Pepo, pokud nějaké zvíře zavřeš do klece, získáváš nejen okrasu, ale i zodpovědnost za jeho příjemný život. Tak se to alespoň tak jeví. Respektive, tak by to mělo být. Samozřejmě, že kdykoliv může chovatel říci, že …ta anakonda, kterou chovám, mne už nebaví, dám jí psům…. Je to jen jeho volba, ale já říkám, že napřed si měl rozmyslet si pořizovat zvíře a pokud jí chce dát psům, neměl by jí nabídnout spíše jiným chovatelům? Já neříkám, že to majitel udělat nesmí, či co vlastně smí, ale jen se to prostě příčí mému pohledu na život zvířat v ZOO. Ale jak jsem psal nahoře, pokud ZOO začně chovat býložravce pro maso, tak to budu respektovat, ale tak trapné důvody, jako je nedostatečný genetický potenciál, se dá aplikovat nejen na zvířata….. však vydrž, bude to i ulidí.

 832. Jirko,
  možná nevidí dál, jenom prostě nechtějí mít Zoo plné imbecilních a pajdavých žiraf. PI
  Ne, fakt netuším, jak vypadají jejich genealogické knihy a záznamy, ale pokud chceš hrát na city, tak připomenu Malého prince „stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal“.
  A pro nedostatek relevantních informací se další debaty na dané téma vzdávám. Howgh.

 833. jirko hele ma navic zirafaka nebo mys – tak ji pouziji jako zradlo . 🙂
  kdyz ja nejak mazlicky nikdy nechoval .

 834. >> Jirka
  Hele, co když tím, že dá anakondu psům dá vlastně psy anakondě?

 835. Matzurko, ta mezinárodní organizace vede plemenné knihy a doporučuje co čím nakrýt. Jako třeba ta naše gorilka Moja, odcestovala do Španělska, kde je nepříbuzný samec.
  Jestli doporučila utracení, dobře, tak se utratí. Ale není třeba z toho dělat veřejný špumprnákle, nota bene pro děti, které před tím nic podobného patrně neviděly a netušily, že se tohle zvířátkům dělá, neb se asi povětšinou jedná o městské děti. Ne, že by to neměly vědět, ale tento způsob asi není nejvhodnější.

 836. chovné „linie“ zvířat jsou sledovány velmi pečlivě a přesně. U zvířat v zoo předpokládám ještě pečlivěji, než třeba u ovcí….Zvířata se jako bastardi dost dobře rodit nemohou, pokud chovatel není idiot.

 837. (944) No, i my máme jakého máme a taky vinou voličů ……
  Mor do nich! 😛

 838. jirko – 958 – a jak konkrétně chceš zabránit tomu plození, pokud chceš ty žirafy (antilopy, buvoly, gorily apod.) chovat v přirozeném stádu/smečce ? Tedy samce pohromadě se samicemi.

  A jaký je rozdíl mezi tím, když utratím a dám sežrat lvům nepovedenou žirafu a tím, že pro ty lvy zabiju krávu či prase ?

 839. U koní to taky neuhlídáš na pastvině ve stádu. Leda bys hřebce držel v samostatném výběhu, což je sice možné při chovu koní, ale dost nepřirozené v ZOO, kde by měla být zvířata v podmínkách podobným co nejvíc přirozenému stavu.

 840. Jinak tedy například zmíněné anakondy či hroznýši dostávají ty králíky taky živé, pokud se nepletu. Jiným hadům se dávají kupříkladu živé myši.

  Ale souhlasím s tím, že ti lvi si měli žirafu ulovit sami, jako v přírodě. Ale je otázka, jestli by to vůbec uměli, pokud se narodili v ZOO.

 841. Pavle K., nejde o to, že žirafí sameček byl utracen a zkrmen, ale že z toho ZOO udělala veřejný spektákl, kterému byly přítomné i děti.

 842. hlavně ty děti uchránit od veškerého nebezpečí a nevhodné podívané. Jak jsem si všiml z fotek, tak děti se se zájmem dívaly a rodiče si pořizovali obrazové záznamy. Ale bylo by jistě vhodné takové podívané nepořádat. Nejlépe někde ve skrytu a tajně – všechno nevhodné schovat. Zvířata i lidi, třeba chromé nebo staré a tak….

  Raději nebudu pokračovat.

  Dano, taky jsem řešil podobné problémy, jako ty. Odkaz předků jsem mohl ignorovat, protože padesátiprocentní spoluvlastník chtěl nemovitost za každou cenu zpeněžit a ne udržovat a opravovat. Přesto jsem si udělal kalkulace zateplení, nové fasády, rekonstrukce elektroinstalace a výměny radiátorů. Za částku, která mi vyšla, jsem si raději postavil na stará kolena dřevostavbu velikosti 2+kk. Neřešil jsem totiž současně otázku, kam budou moje děti jezdit na návštěvu a kam budou odkládat vnoučata. Dobře ti rozumím, protože ty jsi si tuhle otázku ještě nezačala pokládat.

 843. 964 – Rputi, to jako , že by jídlo a jeho příprava měly být čistě intimní, privátní záležitostí ? Tak tohle téma zpracovali už v jednom Star Treku, myslím Enterprise. Při kontaktu s jakousi civilizací je pozemšťané smrtelně urazili veřejným pojídáním pokrmů a pitím nápojů. Kapitán Jonathan Archer pak musel provést dlouhý a složitý omlouvací obřad, aby zabránil mezigalaktické diplomatické krizi :-). Zajímavý nápad.

 844. Oteplovači, musela to být zajímavá podívaná, to ty děti určitě ještě neviděly. Třeba, když se rozřízne břicho a střeva se vyhrnou ven, nebo když povolí po smrti svěrače a fekálie vytečou. Ať se děti pobaví…. Ale možná, že děti v Dánsku chodí na jatka místo do kina a tak jsou zvyklé, co já vím?

 845. Rputi – 964 – No to by bylo v takovém případě vhodné zakázat i Discovery Channel nebo Animal Planet. Ona taková smečka psů hyenovitých, kteří štvou gazelu nebo zebru, povalí jí na zem, rozervou břicho a požírají když ještě zebra žije, to je teprve horror.

  A přitom je to naprosto běžné a přírodní chování a pes hyenovitý má docela pěkná a heboučká štěňátka.

 846. Pavle K., jako večerníček na dobrou noc pro předškolní dítka bych to asi nepropagovala. 🙂

  Konec konců, můžem se zeptat martina, jestli ty psy, co pak dělá na česneku, taky kuchá před vnoučatama?

 847. Rputi, a ono to bylo povinné se na to dívat ? Mě nedojmete. Jsem z vesnice a můj otec byl veterinář.

 848. Rputi – tak to je asi individuální, protože já jsem Discovery Channel či Animal Planet mladé nezakazoval ani ve věku hluboce předškolním. Na rozdíl od Cartoon Networks či podobných kanálů, kde na sebe kreslené postavičky hází trezor a předstírají, že se nikomu nic nestane.

  Ostatně ona ani kočka nezabíjí myš tím, že by jí k smrti unudila předčítáním Káji Maříka.

 849. Oteplovači, já nedojímám ani vás ani sebe. Pitevnu jsem zvládla a pár mrtvolek už jsem taky v životě viděla, naposled teď v prosinci, když ve špitále na posteli vedle mne umřela paní. Ona je to bezesporu součást života, ale že bych se u toho zrovna bavila, to se říci nedá.
  Ono kuchat vánočního kapra nebo kuře je přece jen něco jiného, než kuchnout žirafu.

 850. Martine, na přípravě jídla není nic špatného. Jediné co mne vadí a to velmi, že zcela zdravé zvíře, které se narodilo v ZOO, zcela jistě mělo nějakého sponsora, kmotra a když se křtilo, byla u toho nejen místní Tv a školní děti, tak se najednouz přestalo líbit a muselo zemřít. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se nenarodil, ale když se to už stalo, měla ZOO se chovat poněkud jinak. Už proto, protože žirafy normálně po Evropě nejíme a není to žádný moc ohrožený druh, tedy stačilo prostě se zeptat, jestli ho někdo nechce, myslím, že nabídky na přestěhování dostal. Přsto se to nepovedlo, aby se nepoplašila mezinárodní organizace. Žirafa není ani kráva, ani rybička….tedy já to tak vidím
  And no something úplně jiného….

  Dám vám hádanku, kde jsem dneska byl …… otevírám krásné prvorepublikové dveře, vcházím do „přepouštěcí komory a po otevření automatických, vcházím dovnitř…. dvou vrátným vysvětluji co potřebuji a za kým jdu, dostávám elektronický klíč, ve formě karty a tou si otevírám výtah….samo mi to vyjede do příslušného patra, vystupuji, tam opět přikládám klíč k „zámku“ a dveře se otevřou….dlouhá 50 metrová chodba, naplněná společenskou konverzací, vůní kávy, a radostného smíchu….. jdu do příslušných dveří, klepu a otevírám…4x obrovský monitor, za který by se nestiděla jakákoliv reklamka, na nich karty a hry…obrovské hrnky na kafe a spostu květin…. předávám 4x A4 s důležitým obsahem a jsem odkázán ještě na 4 místa, abych splnil to, proč jsem tam byl. …při odchodu se slušně rozloučím s vrátnejma, odevzdávám kartu a odcházím do slunce západu…… hádejte, kde jsem byl?

 851. „Ono kuchat vánočního kapra nebo kuře je přece jen něco jiného, než kuchnout žirafu.“

  V čem přesně je to něco jiného ? Když tedy ponecháme stranou fakt, že pro kuchání kuřete není potřeba flexa a motorová pila.

 852. Pavle K., a ty myslíš, že by se na to šli rodiče s dětmi podívat, kdyby se kuchalo kuře, ovce nebo kráva? Ale tohle bylo exotické, byl to spektákl …. to je, co mi na tom vadí!

 853. Rputi, tak jinak. Předevčírem jsem srazil autem srnu. Přestože jsem brzdil co to dalo ( a moje auto je brzdič veliký) a bylo sucho a řidiči za mnou dávali pozor a skoro jsem zastavil, ťukla si a zdechla. Měl jsem z toho celý den hodně blbý pocit. Neposloužilo to totiž žádnému rozumnému účelu. Nakrmit lva, když už někdo pojal ten (podle mě blbý , ale prosím, jak je každému libo) nápad to zvíře zavřít do klece a ukazovat dětem, je ale podle mě dost rozumný důvod.

 854. Oteplovači, žirafa není v Evropě jatečné zvíře a nebylo to na safari, ale v ZOO, která jaxi primárně slouží jinému účelu.
  Transformaci živočicha do jitrnic lze zažít při zabijačce.

 855. Oteplovači – 977 – „Neposloužilo to totiž žádnému rozumnému účelu.“

  No já nevím, není to zbytečný defétismus ? Lehce ťuklá a mrtvá srnka, na tom bych viděl samá positiva a životní jistoty. Namátkou popořadě: zvěřinový vývar s knedlíčky, zvěřinová terina, srnčí ragů zapečené v misce, srnčí steak s brusinkami a omáčkou z červeného vína. Následně pak nějaký další den zvěřinový guláš, pečený srnčí hřbet a pokud je čas, stroj a udírna tak i nějaké ty klobásky.

  Pokud je ta srna zdravá, tak je vcelku jedno, jestli jí trefí zelený mimoň flintou nebo škodovka blatníkem. 🙂

  Ostatně, jak již kdysi pravil klasik – „Vhodně upravený Marťan s knedlíkem je nejlepším políčkem do tváře škarohlídům, kteří tvrdili, že setkání s mimozemskými civilisacemi nepřinese lidstvu nic dobrého…“

  🙂 🙂

 856. Koneckonců, tady u nás na vsi máme gymnásium pojmenované po jednom spisovateli, který poměrně poeticky popsal, že srnky lze lovit i prostřednictvím duševně spřízněného vlčáka.
  Bylo to dokonce zfilmováno, tuším nejméně dvakrát… 🙂

 857. Rputi – 978 – Čistě jako laik, měl bych jeden dotaz. Jaký je přesně rozdíl mezi jatečným a nejatečným zvířetem ?

  Tedy z pohledu toho zvířete pochopitelně.

  V praxi a z pohledu člověka víceméně není rozdíl mezi krávou a žirafou, obojí je přiměřeně stejně bystré zvíře (vím to, kdysi dávno jsem absolvoval praxi jak v ZOO u žiraf a antilop tak i v JZD u krav a telat).

  Jediný zásadní rozdíl bych viděl v tom, že při grilování žirafy se člověk víc naběhá, když to má potírat marinádou. Ten krk je děsná štreka… _:)

 858. >> Jirka etc. [974]
  Byl jsi na nějakém Úřadu ČR.

 859. 970 – psy nelovím, od toho jsme tu měli jednu rodinu. Od té doby, co starý pán umřel, je okolí plné toulavých psů, které milovníci zvířat dovážejí ze svých teploučkých bytečků a vyhazují z aut za jízdy ven.

  Na psy na česneku jsem jezdil a nepovím kam.

  Moje děti a vnoučata jsou bez následků obeznámena se všemi částmi života zvířat od početí až po zabití, vyvržení a kuchyňskou přípravu. Synovi se to hodilo, když se učil bourat maso.

  KOntrolní otázka – je přípustné, aby děti viděly zabíjení, kuchání a porcování kaprů? Na ulici? Při placené podívané?

 860. Zabíjení a porcování kaprů není samoúčelná exhibice.

 861. Jak víš, že ta přednáška pro děti v ZOO byla samoúčelná exhibice? Z novin?

 862. martine, ty už se zase hádáš s fantomem. Sorry!

 863. Dánové jsou myslím dlouhodobě na špičce minimální korupce. Včera jsem si přečetl jak mizí žvížátka v naší ZOO, samozřejmě pietně v tichosti, nikdo nic neví a zřejmě se rači zhasne. Tak mě napadlo, že tohle řešení bylo asi i z pohledu zašantročení svíčkové a zadních běhů nejčistší. Zatímco v mnohých jiných by měli napráskaný chladáky, tak tady si pochutnali veřejně lvi a jíné kočky. Prostě maximální transparence.

 864. To jsou mi věci! Ministerstvo průmyslu se zašprajcovalo proti EU ohledně ekoenergoe. To jsem zvědavá, jak dlouho nám to vydrží! Naštěstí v tom nejsme tak úplně sami, takže by i vydržet mohlo. Doufejme…

  …„Stanovení závazného cíle pro podíl obnovitelných zdrojů z principu závažně narušuje technologickou neutralitu a hospodářskou soutěž tím, že preferuje jeden typ zdroje,“ cituje list nového mluvčího ministerstva průmyslu Tomáše Loskota…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Draha-a-zelena-elektrina-Cesko-se-vzeprelo-EU-303482

 865. Když mi letos u Pennny zabíjeli kapry, bylo to za zástěnou z plachty , neviděl jsem na to.
  prej nějakej předpis.

 866. tak na to bych Halladine nepřistoupil, jednak si kapry rači zabíjím sám a jednak Vám tam mohli toho živáka co jste si vybral v kádi vyměnit za tříhodinového neživáka.

 867. Dobré ráno,

  Asi bych se na veřejné porcování žirafáka s dětmi do ZOO nevypravila, nicméně nepřestírám, že maso je rostlinného původu a že řízek nemá nic společného s roztomilými prasátky z pohádek.

  A nějaká protiváha proti nedávné kampani, kdy přecitlivělé matky spustily povyk kvůli prodeji malých selat v supermarketech, protože „děti vidí mrtvá prasátka“ by asi být měla.

  Co je nebo není jatečné zvíře, je relativní. Řekla bych, že z hlediska lva žirafa určitě jatečné zvíře je. 🙂

  Není nemorální zvířata jíst a zabíjet, ale to, když se to dělá zbytečně a bezohledně.

 868. Mňo…
  koukám, že řešíte žirafu. Jesli děti jó, nebo né.
  Přijde pětiletá holčička do obchodu se zvířaty a říká: „Pvosim vás, máte kválíčka??“ Prodavač se na ní usměje a říká: „Máme. A jakého bys chtěla králíčka ? Máme tu bílého, černého, strakatého.“
  Holčička povídá: „To je jedno. Moje kvajta na bauvy z vysoka seve…“

 869. (984) hmm, martine TT,zcela jistě se Valašsku vyhnu; mohl byste si splést našeho šampiona s toulavým psem; on česnek nerad 😕

 870. maYdo,
  přimlouvám se za napřed zabít, potom sníst 🙂
  Ale jinak souhlas.

 871. Stran té žirafy
  k nahlédnutí http://www.spiegel.de/panorama/giraffe-marius-zehntausende-fordern-nach-toetung-aus-fuer-zoo-a-952723.html
  Otázka: byla ta exhibice samoúčelná nebo to byla jenom exhibice? Jinak teď o zimních prázdninách se bude v Aarhusu v museu provádět veřejná pitva antilopy, vlka a mývala. Celkem se tam sejde cca 8000 diváků.
  Já jen čekám, až nějaký novinářský entelygent dá dohromady veřejné pitvy zvířat a ožíračky dánské mládeže v Praze. (BTW: dánská mládež má tendenci se ožírat všude kde to jde, ale v tom není sama. Některé výpravy italských středoškoláků do Německa také za to stojí.)

 872. Rezy,
  předpokládám,žekdybych chtěl, tak mě za tu zástěnu pustěj.
  Ona asi byla hlavně proto, aby si nějakej blb nemohl stěžovat ,že ho veřejné zabíjení pohoršuje.
  No a jinak – ti kapři byli rozeznatelní

 873. >>dvd – Jesenius (tuším) r.1600 veřejně secíroval mrtvolu nějakého zločince a taky se spousta lidí sešla. Třeba bychom mohli veřejně utratit Kájínka. Nějakej patolog by se určitě našel a naše vězeňství by ušetřilo docela podstatnou sumu. A (nejen)čtenáři Blesku by se zajisté dostavili v hojném počtu. 😀

 874. >>dvd – Dánové už si začínají stěžovat. Rákosníci zjistili, že dětičky mají sebou dost peněz a tak jim ty flašky prodávají podstatně dráž. Inu neviditelná vietnamská ruka…

 875. to je tím Rputi, že mají pod palcem večerky 🙂

 876. Halladine, to bylo nezdvořilé – nazvat ty, které veřejné zabíjení pohoršuje, blby. To bych si netroufl 🙂

  westíku, nejen na Valašsku platí, že toulající se pes je toulající se pes. Jak se na dálku pozná v lese šampion? Nejsem myslivec a nechovám domácí mazlíky, já mám zvířata rád, ale existuje něco jako ochranné pásmo mezi obydlenými částmi a lesem.

  Dnešní cesta horskými údolími byla příjemná, žádný cizinec z jihu nebo západu se nepokoušel předjíždět v husté vánici. V Praze prý má být na víkend až plus 17, to vám tedy nezávidím.

  Jirkovu hádanku nerozlousknu, pletou mě ty karty a hry na velkoplošné obrazovce.

 877. TAk pokud jde o zabíjení kaprů, tak vždycky kolem toho prudí nějaký ten humanistický spolek a vykřikuje cosi o vraždách na veřejnosti.

  TAkže zástěnou přicházejí o záminku k exhibici.

  Otázka je, jestli jim tu zámínku brát a nenechat je radši exhibovat. Stejně si najdou jinou a budou jen prudit o to víc.

  Pokud jde o vliv na děti,tak při takovém šetření jejich citů z nich akorát budou přecitlivělí neurotici.

 878. MArtine, vy máte na Valašsku vánici? A neposlal bys trochu západním snměrem někam na pomezí podorlicka a podkrkonoší? 🙂

  Máme příští týden jarní prázdniny – možná poslední společní, synek maturuje – a thtěli bychom si je užít na běžkách, ale zatím sjou okolnosti proti nám.

  I když jak to tak vypadá, strávím ty prázdniny s mobilem u ucha vysvětlováním šéfovi, že ano, že ten poplatek za vyjádření se musí zaplatit, jinak ho mít nebudeme a ano, měl by být v rozpočtu na sítě zahrnut.

  Já nevím, rozpočet na projekt za statisíce a budeme se handrkovat o pajcku za poplatek … 🙂

 879. No jo, Martine, máte pravdu, bylo to nezdvořilé.. 🙂

 880. Myslim ze si nerozumime …. Ja nejsem nijak litostivej a me deti stahnou kralika a umej i kraba utlouct, aby vecer meli co pred spanim. Jen nesouhlasim se zabijenim zvirat jen tak pro „predpis“. A tohle je zabijeni diky narizeni. Nic vice, nic mene. Pripada mi to proste zvrhle. Vse ostatni neni nutne komentovat.

 881. Martine, celníci se připravují na sledovací systém… 😀

 882. V tom bych s tebou Jirko, souhlasila. Protože primárním důvodem utracení nebylo nakrmit hladové lvy, ale předpis, a když už je po žirafákovi, škoda masa.

  Možná, když už jsou ty ZOO tak strikní, tak by si měly žirafy povyměňovat, aby k příbuzenskému či jinak nevhodnému páření prostě nedocházelo. Nebo aby ZOO měla možnost v tomto příapadě zvíře prodat. Ale nerozumím problematice chivu žiraf asni provozu ZOO, takže těžko mohu spoudit….

  na druhou stranu, prodáné zvíře může zrovna tak skončit jako steak, jeho konec bude ještě žalostnější a lvi utřou hubu. To už je pak lepší, když ji sežerou ti lvi.

 883. Hamouni valašský…. 🙂

  Já myslím, že byl Jirka v casinu. 🙂

 884. Akorát ty krásný prvorepublikový dveře jsou v tom gůglu nějak rozostřený 🙂

 885. (1001)martine TT, já (a můj pes) do lesa nepojedu, já do lesu nepůjdu, tam by na nás hajný přišel …. 🙁
  O tom „ochranném pásmu“ samozřejmě vím: zrovna nedávno vystrkoval na mne srnec zadek hned za naším plotem …. 😕

 886. westíku, tak to znamená, že návštěva na Valašsku není vyloučena. Uspokojivé.

 887. No jo, dotace na levne potraviny…. Mozna by to chtelo se zamyslet, jestli politika kvot a naslednych kompenzaci, neni uplne naprd….

  Jinak je dnes vyjimecne krasne, bez ohledu na pocasi. Asi si po veceri doutnicek a nejaky lahodny mok