Trocha poezie nikoho nezabije,

aneb:

Co by dědeček nevyprávěl.
(autor: vpet)

 

               O jedněch běžných prázdninách jednoho běžného léta, při běžné sobotní návštěvě běžné venkovní zábavy jsem, jako běžně, těšíc se na ne běžný odpočinek u pivka v pánské společnosti „starých“ kamarádů a spolužáků postával naproti vchodové bráně. Mezi přicházejícími byly i tři cca 18.leté dívenky. Dvě jsem znal. Byly to sestry, které bez pochybnosti patřily, určitě onoho běžného léta, k těm nejkrásnějším dívkám v tom, co můžeme nazvat běžnou spádovou oblastí Tanvaldu. Zamířily ke mně.

               „Ahoj. Ty tady určitě čekáš zase na nějakou holku.“ S cukáním v koutcích úst jsem vše uvedl na pravou míru.

               „Ale ne. Čekám na kluky ze Smržovky.“ Ta druhá, jako by neslyšela.

               „Že ty si nedáš pokoj a nenajdeš si jenom jednu.“

To si samozřejmě zasloužilo patřičnou odpověď. Nasadil jsem smutnou až tragickou tvář umírajícího a jal se vysvětlovat.

               „Když to máte těžký. Jak víš, tak jsem vrcholově sportoval a jako každý vytrvalec mám rozšířené srdce. Noo … a od té doby se mi tam, holky, …..  vejdete úplně všechny.“

               Se smíchem se, všechny tři, otočily a s pozdravem a mávnutím rukou nad tím ubohým zatracencem odkráčely lovit mladé, naivní muže se srdcem, které mohou zaplnit. Tedy – to jsem si myslel …

               Za další běžný týden na další běžné zábavě. Seděl jsem u stolu opuštěn kamarády, kteří se jali doufat, že by mohli narazit na nějaké zoufalé slečny, ochotné strávit se študými chudenty neprotěžovaných technických oborů zbytek večera, popřípadě noci. Podél stolů kráčela směrem ke mně nenápadně, ale opravdu nenápadně, nějaká neznámá slečna. U mě se zastavila a řekla:

               „Ahoj.“

               A stála … Ne, že bych normálně vypadal jako že umím počítat do deseti, ale v tu chvíli jsem musel vypadat opravdu pitomě.

               „Ty mě nepoznáváš …“ konstatovala …

               „Ne.“ Zavrtění hlavou. Upadl jsem do výrazu idiota.

               „Já byla u toho, když jsis minule stěžoval na svoje nebohé srdce.“

               Ne že bych, stejně jako „elita“ našich současných intelektuálů, dokázal inteligenci byť jen předstírat, ale začalo mi docházet. TA TŘETÍ!!! V tu chvíli jsem přepnul na automatiku. Nasadil rádoby oduševnělý úsměv a pozval ji, aby si přisedla. Potom už to bylo snadné. (Zvlášť když sama chtěla.) Je z Prahý, jde do posledního ročníku gymplu a tady je v xy přes víkendy s matkou atd. na chalupě.

               Tenkrát ještě nebylo vzácností, že se na venkovských zábavách hrály klasické kance. Ty jsem, díky starostlivé péči mé matky, spočívající v odmítnutí kapesného a potravy, mimo věčné držkové, z tanečních ovládal. A zkopírovat tělo na tělo při ploužáku, mi bylo dáno od přírody. Říká se, že když si dva rozumí při tanci, budou si rozumět i v jiné, pro vztah důležité věci. Nemohu to s jistotou potvrdit. Tolik jsem toho nenatancoval. Tady, jak jsem později zjistil, to platilo. Velice rychle jsem také zjistil že mě, rozhodně v podpatcích, o něco převyšuje. To bylo, díky mé ztepilé postavě, běžné. Ale co bylo podstatnější, o mnoho mě převyšovala svým intelektem! To bylo úžasné zjištění. Odmítal jsem totiž uvažovat o svatbě. A když, tak jedině s chytrou holkou. Ta se pozná tak, že si mě vzít nechce. Měl jsem to ošetřené. Také se dalo předpokládat, že se znalostí choroby mého srdce a vzdálenosti bydliště ji nejde o nic jiného, než o romantické prázdninové dobrodružství.

               S prvními příznaky svého omylu jsem se měl seznámit o pár hodin později. Jak ten večer dopadli moji kamarádi nevím. Já šel doprovodit slečnu z Prahý.

               Další postup začal klasicky. Líbat? ANO! Ruce do horního patra? Noo, ano. Ale jinak STOP. A tohle, jak jsem už tenkrát s naprostou jistotou věděl, je postup slečen, které mají nebo o nich začínají uvažovat, s mladými muži naprosto nepočestné a zlé úmysly. Chtějí je donutit k většímu úsilí a připravit je o svobodu. TŮDLE ! Ale ten večer byl opravdu moc příjemný a cítil jsem se, naivně, pevný v kramflecích. A tak jsme se dohodli na další sobotě. Ten další víkend byl opět super a za odměnu jsem byl připuštěn o patro níž. Na další víkend jsme se dohodli jaksi samozřejmě. A ano! Došlo k naplnění … Od té doby jsme tancem trávili minimum času. Ne že by jsme pokud to šlo, nebyli spolu.

               Krize nastala za asi další tři týdny. Při doprovodu v noci k ní domů jsem cítil, že začíná být, čím víc jsme se blížili, tím víc, nervózní. A před rozloučením to z ní vypadlo …

               „Jestli chceš se mnou příští víkend být, tak si pro mě musíš přijít. Jinak mě matka nepustí a budu mít absolutní zákaz.“

               Ani se nedivím, že se jí mírně podlomila kolena, když viděla jak jsem se zatvářil. Ale slíbil jsem to. Už jsem byl lapen. Aniž jsem si to připouštěl a ona uvědomovala. Slib jsem, strašně nervózní, splnil. V pátek v podvečer jsem zazvonil u dveří. Na základě Murphyho zákona měla zrovna v tu chvíli ke dveřím blíže matka. Tak jsem se ocitl, nepřipraven, tváří v tvář, přímo před úhlavním nepřítelem všech mladých mužů. Slušně jsem pozdravil. Situaci nezachránila ani tak přicházející slečna jako přiběhnuvší, ňafající pejsek nějaké čínské rasy. Úplně zpitomělý jsem mu, se slovy „Jé, ahoj smetáku.“ podal svoji přední packu. Skončil jsem s prokousnutým prstem … Ošetřování uvolnilo atmosféru a po mém odeslání do separé se matka s dcerou dohodli na postoji. Byl jsem přijat, jako doprovod, na milost.

               Od té doby už byla naše setkání s dcerou, nikoliv s matkou, jakousi samozřejmostí. Jen jsem ji každou noc musel doprovodit, tak ke druhé hodině, domů aby bylo zachováno dekorum „posezení“. I její matce ale bylo jasné, že po většinu času zaujímají naše těžiště polohu s podstatně nižší potenciální energií.

Jedné noci se stalo, že zatímco naše těla (a můj mozek) odpočívala, zašeptala mi otázku.

               „Můžeme spolu začít opravdu vážně chodit?“

               Co jsem vlastně doposud dělal? Všechny víkendy měla rezervované jen pro sebe. Copak jsem si pro ni nedošel? Nepodstoupil jsem snad, kvůli ní, na smrt zoufalý zápas s tou krvelačnou bestií? Opustila mě schopnost předstírat i tu nejelementárnější inteligenci. Pronesl jsem ta nejpitomější slova v životě. A že jsem v tom přeborník.

               „To se nesmí nikdy stát.“

               Naštěstí mě neopustili atavistické instinkty a pronášel jsem je mezi polibky. Zůstala mi ležet v náruči … Dámy se teď na mě jistě zlobí. Ale nebojte, pomsta bude sladká. Navenek vše zůstalo stejné. Uvnitř samozřejmě ne.

               Přišla zima. Já byl prakticky každý víkend někde na závodech. Jí matka kvůli maturitě držela zkrátka. A samotnou by ji za mnou stejně nepustila, když jsme spolu vážně nechodili. Dnes jsem přesvědčen, že ta otázka padla na její popud. Proč to ty matky dělají? Vyměňovali jsme si dopisy. V jednom z nich byla kartička s touto básní.

 

P O L I B E K

 

Tvůj polibek tak krátký, záhadný,

stíhá a štve mou fantazii

za tichých nocí i za rušných dní

dotekem darovaným žiji.

Už už chci zavřít víčka a být zas v objetí s tebou

Sladké moje zdání!

Vidina mizí! Opět dlouhý čas

Jen láska, jenom vyčerpání.

 

               No řekněte pánové. Je možné nepropadnout tělem i duší? Jenomže já měl tělo, dva roky po vojně, na rozdávání a duši jsem, byť vzpouzející se, v tom záchvatu hlouposti a vzteku vyrazil za dveře.

               Přišlo jaro a sním víkendové návštěvy. Z počátku méně časté, měla před maturitou. Jedné letní noci před „doprovodem“ mi na stolek položila zalepený, složený list, na kterém bylo napsáno: otevřít až po návratu. Proč jsem takový trouba? Proč právě v těchto případech slečnám vyhovím? Po otevření jsem četl:

 

N Á L A D A


 

Svou náladu teď přirovnávám

K čemu? Ke rtuti teploměru.

Je též pod bodem mrazu

A nikdo ji nikdy nepřinutí

Aby stoupla výš domluvami.

Však přilož svoji teplou dlaň či ret

a dýchni.

Uvidíš jak poskočí si hned

Jak v plamenné výhni.

Jen TY dokážeš co jiní nesvedli by

Pouhý pohled, očí tvých jas

Nutí mne, abych zaříkala tě sliby

Stále znovu, zas a zas.

 

Pak nadávám si.

Copak dokážeš splnit co jsi slíbila?

Musím, nebudu přec vypadat jak lhář.

Proto děláme ty voloviny,

Kterým se smějem když přejde čas.

 

Je to zvláštní

Tohle žití na zemi.

Samotný člověk být nechce

A přitom se bojí

Svazovat se s druhými.

 

Až jednoho dne řekne,

Ne, tak to už nejde dál

A jde blíž k tomu,

Co dosud stál opodál,

k tomu, co do života vstoupil jeho

nečekaně, avšak natrvalo.

 

Pak padnou první slova, sliby.

Ano sliby, neboť bez nich nelze žít.

A co nyní náladu přibilo mi k zemi?

Nesplněný slib.

Komu že jsem ho dala?

SOBĚ !

 

Svou špatnou náladu teď zavřu do škatulky.

Co sní udělám?

Nevím, však jedno vím přec jistě.

Již nikdy se nesmí dostat ven!

Aby mi bránila v započaté cestě.

Nálada špatná, energií spoutaná

V škatulku malou, neviditelnou

avšak těžkou.

Nikdo ji nedokáže odnést,

nikdo ji nedokáže zahodit.

A co ji takhle někde zapomenout.

Položit, odejít a již nikdy nehledat?

ZKUSME TO!

 

 

Kdyby to bylo alespoň v pátek, abych ji hned druhý den viděl, tak bych prostě kývl. Vždyť i na srdce rozšířené sportem, do kterého se vejdou všechny ženy světa, to byl těžký úder. Duše se zmítala. Odejít za ní do Prahy? Měla jistotu bytu po babičce sto padesát metrů od Václaváku. Ale přijít o svobodu a dobrodružný život? O cestování a lezení po horách? Vykašlat se na slibně se rozvíjející kariéru krajského šéftrenéra v biatlonu? (S tou jsem nakonec kvůli dalšímu studiu a změně zaměstnání stejně musel skončit. Ale to jsem tenkrát nevěděl.) A tak jsem dál půjčoval svoje tělo. Duše? Duše bloudila. Příště jsem dělal jako bych nic nečetl.

Přišla další zima podobná té minulé. Ona začala pracovat v jednom PZO, dál jsme si psali. V té době jsem byl na nějaké schůzce v Praze na UV Svazarmu, pod který biatlon, kvůli zbraním spadal. Po skončení jsem si řek, že ji překvapím. Z recepce v pasáži jí zavolali, že má návštěvu. Po schodech scházela s udiveným výrazem, kdo že to za ní mohl přijít. Když mě v davu poznala, vyhrklo z ní jen: „Vlastiku! Počkej. Počkej, hned jsem tu.“ Ani jsem nestačil otevřít ústa. Byla zpátky do pěti minut. (Myslíte, že by to Vatikán uznal za zázrak?) Strávili jsme spolu odpoledne. Šli, jistě čistě náhodou, okolo domu kde bydlela její babička. Tehdy již hodně vážně nemocná. S večerem mě přesvědčila, že mám přespat u nich. Bylo to podruhé, co jsem se potkal s její matkou. Bohužel, tentokrát bez přítomnosti toho zuřivého pejska. U výslechu na STB už jsem byl. Bylo to kvůli takovému drobnému nedorozumění, 12 stehů na hlavě od obušku a natržená tříselní šlacha v noci z 20. na 21. 8. 1978. Ten major byl, oproti její matce, velice milý, hodný a vstřícný člověk. Když jsem byl konečně, naprosto zdecimován, propuštěn na lože, slyšel jsem přes stěnu tento rozhovor.

„Mami, já jdu k Vlastikoj.“

„Ne. Kdybyste spolu chodili ….. „

„Mami!“

„Ne!“

Měl jsem touhu se do výslechové místnosti vrátit a říct, že nevím jak slečna, ale já sní vážně chodit chci. Ne kvůli té jedné noci. Ale opět se ukázalo jaký jsem zbabělec. Brzy ráno jsem odjel a dál spolu chodily jen dopisy.

               V jednom byla přiložena kartička s tímto textem.

 

Sen o tobě probudil ve mě vzpomínku na krásné léto jednoho roku.

Milosrdný čas zahojil zklamání a tichá rezignace přehlušila krutou bolest.

Byla to pohádka?

Ale vždyť přeci babiččiny pohádky nekončívaly dříve,

dokud štěstí neusušilo slzy princezniny.

Plamen mé svíce obletuje noční motýl.

Připadám si též jako takový noční motýl,

který si připálil křídla v žáru Tvé lásky.

Jakási mlha padá mi z očí …

Ach bože, vždyť já pláču.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 386 komentářů u “Trocha poezie nikoho nezabije,

 1. Čas her (se slovy, verši, náladami) a malin nezralých ….

 2. Co znamená „biatlon“ ? (slovo v tom dlouhém odstavci na konci před poslední básničkou)

 3. Vlasta, taky na V. jako Václav. Žamberk nežamberk.
  Slečna by tu byla taky. Nemusí to být sříbro. Možná i zlato, či platina, slečna Platinová by taky znělo hezky.
  Ještě mi na počátku chybí nějaký redaktor. Byly prázdniny, tak asi ne Leden ale možná Srpen?

 4. A trocha poezie/nostalgie nikoho nezabije 🙂

 5. stará pravda – kdybych tenkrát věděl co dnes, byl bych daleko menší blbec

 6. 2AK – přechodníková generace vymírá. Kolik nás ještě zbylo? /Je toho tam víc, ale nechci býti hnidopichem/

 7. Je příjemné se na chvíli odpoutat od politiky nostalgickým povzdechem. Mně se to dne nedaří. Od rána jsem sledoval kongresové slyšení Dr. Basley-Ford a nominanta do Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Byla to smutná až depresivní podívaná odrážející postupující kulturní (politika je součástí kultury) dekadenci civilizace jejímž jsem produktem. Dokud se taktika podrazů omezovala pouze na politickou arénu byl jsem to ochoten vnímat jako kontaktní zápas s velmi volnými, ale dodržovanými, pravidly. Od chvíle kdy se dalším nástrojem staly útoky na rodinu protivníka s cílem zničení kariery, rodiny a prestiže je mi při sledováné veřejné politické scény poněkud ouzko. Za své novinářské kariery jsem udělal stovky rozhovorů a dokážu zpovídané číst. Žalobkyně Dr. Basley-Ford byla dokonale připravená včetně nacvičeného nejistého, plačtivého hlasového, projevu. Škoda, že si nelze někde poslechnout hlasový záznam její přednášky na universitě. Celou výpověď přečetla z připravených dokumentů. Z onoho incidentu před 36 lety (možná 35, datum si nepamatuje) si pamatuje pouze to, že chlapec, který ji porazil na postel a snažil se jí dostat pod šaty byl Brett Kavanaugh.Jinak nic – jak a kdy se dostala do domu, kde ten dům byl, jak se pak dostala domů. Uvedla pouze jména 3 dalších lidí, kteří se mejdanu zůčastnili. Všichni tři pod přísahopu uvedli, že si nepamatují, že by na takovém mejdanů vůbec byli.Její kamarádka, která tam s ní údajně byla také pod přísahou prohlásila, že si na takovou party nepamatuje a soudce Kavanaugha vůbec nezná. Kavanaugh tak získal nástupní parketu, kterou ale nevyužil. Poprávu začal agresivním útokem samce hájícího rodinnou jeskyni. Ale rozkecal se, rozvláčnil v popisu pubertálních poznámek v kalendáři, načež neudržel slzy a rozvzlykal se. Přestože se mi jeho interpretace příběhu zdá daleko věrohodnější než její obvinění, za soudce bych chlapa s výdrží trubce nechtěl. A jsme zase na začátku.

 8. Dobré zas ráno – ad přechodníky – hned na začátku jsem s úžasem zjistil, že autor je vlastně autorka… To je pak těžký, když si jeden/jedna není jist/jista vlastní pohlavní identitou – tehdá to nebylo jak ve Švédsku dnes, kdy si člověk pomalu co týden může zvolit pohlaví jak se zrovna cítí…
  (ergo, když to neumím, tak to nepoužívám…)

 9. Dobré ráno vespolek,

  mně je z toho amerického tyjátru spíš blivno. NIkdo si nic nepamatuje, jen ubohá oběť ano, ale zas jen jméno útočníka a nic jiného. \To ji fakt nechají žvanit bez psychiatrického doprovodu ? NO hlavně že největší nebezpečí je Rusko a Irán.

  raději filosoficky – včera jsem na ČT2 večer zahlédla konec dokumentu o sv. Václavovi – věnovaný zejména historii Palládia. Docela mne překvapilo, že tam došli ve vzpomínání i k době Cyrila a Metoděje s tím, že název Slovani je odvozen od „slovo“, tedy logos, které bychom měli šířit světem – tedy že slovanské křesťanství je daleko spirituálnější a mystičtější než na statky pozemské zaměřené křesťanství západní… a že to slovanské vychází z původních kořenů, a že nové nemusí být vždy lepší a je proto žádoucí se prostřednictvím zejména východních Slovanů vrátit k původnímu Kristovu křesťanství. A bylo připomenuto, že korunovační svatováclavská koruna je tohoto symbolem, neboť malý křížek nahoře je vlastně relikviář s trnem z Kristovy koruny (jo já vím, Karel IV. byl poněkud obsedantní sběratel relikvií a bůh ví, co mu kdo prodal). Musím přiznat, že tato interpretace pro mne byla nová, překvapivá,leč nikoliv nepříjemná…. já znala jen etymologii názvu Slovani jako „Slavic = slaves“… a zatím jsme národy Slova 🙂

  Tak si dnešní den užijme, já začínám s poněkud přízemní „očistou“ domova svého, tedy mtí oken – má být hezky, tak to snad stihnu rychle 😀

 10. Ale no tak, neblbněte s přechodníky. Já jsem u článku s úsměvem zavzpomínal na svá dobrodružství se slečnami a nějaké přechodníky jsem vůbec nevnímal.

 11. Ale nedá ni to.

  Dušane,
  není stávají MeeToo třeštění tak trochu pomsta za Billa Clintona ? Kdo tu Lewinskou podstrčil ? On už byl teda pěkný chlívák i JFK, ale tehdy se o tom ještě držela basa… Vyváděl někdy takto republikánský prezident ? Nečiním si iluze o tom, jak chutná moc… ale nějak si nedokážu představit takového George Bushe co nemravníka, a GWB už vůbec.

 12. 8 Dušane dobré ráno
  Že jo? Poslouchal jsem to v autě (jenom zvuk) z internetu. Měkoň! Bohužel umění není pracovat s ideálním teamem ale s disponibilním materiálem, takže si Trump bude muset poradit. A cesty osudu jsou nevyzpytatelné, takže neházet flintu do žita a nikdy nic nevzdávat!
  Dnes zrovna třeba slavíme den, kdy jednoho takového měkkýše musel nechat odstranit vlastní brácha, že už se na to vlezdoprdelnické přizdisráčství nemohl dívat (well done, Bolku!) a tím se zasloužil o stát.
  Myslím, že je to výchovou, wiki udává, že byl zcela v moci Ludmily, militantní křesťanské fanatičky a „Podle tradice se mu na Budči dostalo v té době u panovníků neobvyklé vzdělání, které zřejmě spočívalo ve studiu především latinského žaltáře“.
  To když si přečte dnešní mladý člověk, nic mu to neřekne, protože: co to ku.wa je ten žaltář?
  Dobře – Žaltář je kniha Žalmů, dodal bych smířlivě ..
  Žalm???? WTF !!!??? zavřeštěl by již totálně zpruzený teenager??
  No jo, zase česká (a slovenská, to je ostatně to samé) podělaná zkomolenina řeckého „psalm“ (to už se najde v jiných /tedy vzásadě všech 🙂 / normálnějších jazycích), což je řecký překlad původního hebrejského „Tehilim“. V zásadě jde o slovo doprovázené drnkáním na strunné nástroje, tedy v zásadě něco jako píseň či více takovéto kvílení (podle námětu) co maj židi rádi.

  Obsah těch písní již nechám na zvídavém čtenáři, ale co z takového kvílením týraného chlapce může vyrůst jiného než zakomplexovaný slabý měkkýš co se podělá před prvním Ptáčníkem (Heinrich der Finkler ) kterého potká a raději mu strčí křesťansky vyholenou hlavu až do tenkého střeva?
  Ludmilo – ach ty stará mrňavá pletichářská mrcho, i na Tebe ale nakonec došlo, ta tvoje lebka má skoro kompletní ozubení, které se nicméně dnes již jen bezmocně šklebí 🙂

 13. Dobré státně sváteční ráno,

  v radiu plká nějakej moudroprd o tom, jak jsme se měli bránit a jak z toho nebránění máme trauma a umožňujeme tím, aby nás ostatní ponižovali, že jsme se vzdali bez boje.
  Vyznívá to, jako že vlastně jsme celou druhou světovou vlastně enzavinil Hitler, ale Československo tím, že jsme zbaběle couvli a nedali Hitlerovi do držky.

  Taky máte pocit, že v tom traumatu se rýpou a tím ho připomínají a prohlubují hlavně někteří politici a že jsou to hlavně takoví ti přechytřelí po bitvě, kdo neustále připomínají, že jsme se vzdali bez boje?

  On dokonce tvrdí, že Hitler tehdy válku vlastně nechtěl
  Otázka je, jestli bylo vůbec možno z toho nějak vyjít se ctí. Umím si představit, že v případě, kdybychom se bránili, tak tam dnes bude sedět stejnej moudroprd a bude přednášet o tom, že Čechoslováci nedbali doporučení spojenců a tím vyvolali válku.

  Ta situace prostě neměla dobrý řešení.

 14. Vy toho naděláte, s jedním přechodníkem… Vždyť je to hezký čtení a v poezii je dovoleno i prznit gramatiku či slovosled, když jde u umělecký záměr.

  Teš zas rozhlas řeší svatýho Václava… Tak mně napadá, že to je poněkud zvláštní shoda, že Den české státnosti se prakticky kryje s děním kolem Mnichova…

 15. Mnichov už byl jen důsledkem krátkozraké až hloupé Benešovy politiky během předchozích 20 let. Až do roku 1934 bylo za hlavního potenciálního nepřítele považováno Maďarsko a Rakousko…

 16. Úžasné…
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/484609-nizozemskeho-skautskeho-vedouciho-obvinili-ze-cejchoval-deti-rozpalenym-zelezem.html
  Připomněl bych ptakopyskův citát, že skaut je dítě oblečené jako debil pod vedením debila oblečeného jako dítě… K tomu bych podotknul, že debilita je nejlehčí stupeň mentální retardace… (debilita – imbecilita – idiocie… Prý je to teď jinak, ale já si pamatuju tuhle stupnici…)
  „Podle obžaloby muž tři děti ocejchoval dvěma písmeny letos v létě během tábora v Belgii, vysvětlila mluvčí Elke Koolová. Zmíněný ceremoniál zpravidla zahrnoval aplikaci inkoustu na záda účastníků, vedoucí ale prý z neznámého důvodu použil rozpálené železo.
  Obhájce podezřelého podle nizozemské vysílací společnosti RTL soudu řekl, že jeho klient si neuvědomoval, že kovový předmět byl horký, a děti ocejchoval omylem. Křik dětí byl běžnou součástí iniciačního aktu, řekl advokát.“
  Navrhoval bych, jak zmíněného vedoucího, tak i soudruha obhájce také ocejchovat rozpáleným železem, aby si také užili ten pocit!

 17. 15 maYda
  Mnichov – to myslíš Oktoberfest co začal minulou sobotu? No tam se nic hrozného neděje pokud Ti nepřijde nepříjemné, že Ti může vedlestojící ulevovač pochcat boty má li třaslavý střik či si chce popvídat …
  Anebo myslíš tu událost, co anglánům a frantíkům došlo, že ten nápad co měl Aristide Briand, tedy vyj.bat s německou „menšinou“ tak, že se utvoří československý národ, nebyl tak úplně nejlepší a že takto zařízlí němci pruděj?
  No rozhodně sahat kvůlitomu po flintě by se mi taky nelíbilo a to bych ani nemusel být vědma abych viděl do budoucnosti, že rusíni nám přinesli jen Bilaka a Slováci se od začátku zcela správně a logicky starali hlavně o sebe. Tedy o Slováky. Kéž bychom takto založené politiky měli i v Česku místo těch univesalisujících pišišvorů Havlem počínaje …

 18. 2 Matzurka ad 10 – správně má být překládáno „slavonic“. Právě proto, že s otroctvím to nemá nic společného. Ale opravdu „Lid slova“ – ze staroslověnštiny.

 19. (16) Foundry, ne, že by Benešova (a dlouho i Masarykova) politika byl nějaký zázrak, ale kromě jedné věci (Poláci a Polsko, když měli bolševíky u Varšavy a ČSR nepomohla) mne nenapadá, co mohl udělat jinak, neřkuli lépe. Ledacos by se teoreticky lépe dalo udělat v domácí politice, ale tam je zase problém s tím, že to většinou nepochopí voliči.

 20. Klasické kance na vesnických zábavách to mě málem zabilo. 😀 😀 😀

 21. PeSi,
  no fakt. Díky.
  BTW, je tu někdo katolík ? Mně pořád uniká smysl toho parádemarše s lebkou nebohého Václava… tedy ať si zapochodují, je to zdravé a vůbec, ale proč před sebou musí nosit na polštářku přizdobenou lebku ? Ještěže nemají z osttaních kostí chřestítka… Eklhaft. nebylo by důstojnější, když už potřebují ikonu (tykev, sandál viz Life of Brian), vzít třeba jeho meč, přilbici, zlatý obraz nebo tak něco ? Proč nenechají ostatky s úctou odpočívat v pokoji ? Ostatní křesťanské církve to řpeci nedělají, nebo jo ?

 22. Téměř každá myšlenka je zdravá, ale lidi to kazej.

 23. „Obhájce podezřelého podle nizozemské vysílací společnosti RTL soudu řekl, že jeho klient si neuvědomoval, že kovový předmět byl horký, a děti ocejchoval omylem. “

  No, železo vychládá docela rychle…. Takže muselo být bezprostředně před aktem nějak zahřáto. Takže se nabízí otázka, jetsli je dementní vedoucí nebo jeho advokát. Nejspíš oba.

 24. Aerovko, Poláci to byl jen první průser. Chybou byla slepá orientace na chaotickou Francii, minimálně po roce 1930, a prapodivná spojenectví s balkánskými státy. To i Poláci měli diplomacii zmáknutou líp. A taky měli velkou německou menšinu.
  Kdyby Beneš nebojoval minulé války, určitě by se dalo jednat i s Horthym a Rakušáky.

 25. “ Skautská myšlenka jako taková je celkem zdravá, zbytek je na lidech.“

  jo, to říkali někteří i o marxismu. Mně na skautingu vadí to vedení ke stádnosti. A fakt nevím, kde se vzala víra, že vede k nějakému lepšímu charakteru. Pár lidí, kteří se k němu hlásili i poměrně ve vysokém věku, jsem znala a ani jeden mně o tom nepřesvědčil.

  Moje úvahy, jestli by měly děti chodit do skauta skončily v momentě, kdy jsem zjistila, že mají povinnou sobotní výpravu každý druhý týden, účast se boduje a neomlouvá ani to, že třeba má zrovna rodina nějaký program. Prostě skaut na prvním místě.

  A ty pochody ve stejnokroji, to se snad nedělalo ani v pionýru….

 26. Matzurko,
  nošení vobrazů má kopyrajtované pravoslavná církev. Katolická má vobrazy statické, pověšené buď svisle, nebo pod úhlem. Protestanti mají smůlu – když přišli na úřad, bylo jim řečeno, že oni budou bez vobrazů a že ani nesmí dělat malůvky po zdech, protože malůvky si pro sebe zabral nějakej Mohamed.

 27. Národe Český

  Dnes slavíme zavražděného Václava, skrze toho řečeného svatého. Ano, toto je naše, česká tradice. Zatím co barbaři slaví výročí vítězství v bitvách, ve kterých zhubili mnoho nepřitel, své vojevůdce a panovníky, my oslavujeme naše zavražděné, upálené či samoupálené. Tak je to správné. Neboť jsme národem Chelčického, národem mírumilovným.

  Na zítřek se chystáme do Sudet abychom vedeni moderním pohledem na práva menšin a to nejen národnostních, oslavili boj německé menšiny proti útisku v takzvané Republice československé, pomýleného, neživotaschopného a proto již neexistujícího útvaru, jak se nakonec prokázalo o mnoho desítiletí později. Podpoříme návrat nespravedlivě vyhnaných a jejich potomků na území kde jsou hroby jejich předků. Ano, nebojme se přiznat, že Sudety jsou Kosovo, které je příkladem moderního vyrovnání se s minulostí a i předzvěstí budoucnosti. Tak jako Kosovo bylo vyrváno ze spárů byzantinských uchvatitelů, tak i Sudety nabudou svébytnosti a rozkvětu.

  Oslavíme výročí uzavření Mnichovské dohody, která nás uchránila od humanitárního bombardování a od nejhorších válečných útrap stíhnuvších ostatní národy do té míry, že náš národ pod ochranou Říše se oproti předválečnému stavu rozrostl. Tím dokazujeme, že jsme příslušníky národa kulturního, národa moderního, pevně zakotveného v nové Evropské Říši, ve které společně s podporou našeho transatlantického spojence, my, potomci slavných Keltů, odrážíme úklady a útoky travičských východních hord snažící se nás vyrvat z našeho souručenství a opět ujařmit.

  Přispějme svojí usilovnou prací k posílení Nové Evropské Říše, aby konečným vítězstvím jednou pro vždy skoncovala s východní barbarskou hrozbou a spravedlivě si vzala tamní bohatství jako odškodnění za veškerá utrpěná příkoří. Pracujme, podporujme naše nynější spojence, neponechejme ani slova zrádcům, kteří nás, příslušníky západní civilizace chtějí vyrvat ze společenství moderních a humanistických národů, a zatáhnout nás do žumpy poroby.

 28. (26) Foundry, všechno to má nějaké to „ale“. I teď, zpětně, natož tehdy.
  (27) O vedení ke stádnosti nevím, mně to připadalo spíš jako vedení k samostatnosti. Ty děti si velí sami a velení si volí, alespoň tam, kde to probíhá normálně. Dtto povinné výpravy, taky nesmysl, vymyšlený a provozovaný konkrétními lidmi.

 29. Stran vikingského (Vikingové chlastali z lebek poražených nepřátel, protože měli od manželek zakázáno tahat s sebou na výpravy soupravy z broušeného českého křišťálu), či spíše lidožroutského zvyku nošení lebky – netušíte někdo, kdy tu lebčičku poprvé nesli? Docela by ěm zajímalo, koho to napadlo jako prvního.

 30. ptakopysku
  Matzurka mluvila o nešení lebky, ne obrázků.
  Jinak se mýlíš, obrázky nosí kdekdo, loni jsem se náhodou připletl v Czestochowe, katolického hnízda do 300 let něčeho, a nosili toho tolik, že se tím zástup až ježil.
  A jseš zřejmě velmi mlád, jinak bys musel pamatovat komunistickou církev, která bez prvomájového procesí ani ránu. A fousatý ikony jejich svaté trojice nechyběly nikdy.

 31. 28 ptakopysku, jako bys alespoň neviděl ikonické prvomájové oslavy v táboře míru a socialismu. Co se nosilo na štanglích.

 32. 32 Ano, Amen. Modleme se. Ne boj, ale modlitba budiž naší zbraní, posilující nás v práci a jako útěcha a příslib života věčného a věčné blaženosti, jako odměny za naší trpělivou práci a trpělivě snášená příkoří. Udeří-li nás někdo v tvář, nastavme mu druhou jako zrcadlo a o to více ho zahrňme láskou. Neboť naše cesta je cestou mučednickou. Jen tím dosáhneme osvobození své duše. Modleme se. Neboť toto je věčný odkaz našich předků, toto je co nejlépe umíme. Modleme se. Svatý Václave, nedej nám zahynouti!

 33. skimici,
  jestli jsem 23 pochopil správně, tak Matzurka jako jednu z možností navrhla místo nošení lebky, nosit třeba zlatej vobraz. K tomu jsem vznesl námitku,

  Schumi,
  v táboře míru a socialismu se na autorská práva z vysoka se.e. Soudruzi tudíž mohou nosit na štánglích ikony svých svatých a nikdo na ně nemůže. Dokonce i americký prezident je shovívavý a se současným porušovatelem autorských práv na nošení ikon provádí veřejně handshake.

 34. Svatý Václave – tuhle modlitbu musej pravdoláskaři milovat. Představte si, jaká by to byla smůla, kdyby se ten jejich světec jmenoval třeba Pepík nebo Franta….

 35. 34 skimici, podobnost není náhodná. Ani se sjezdy a akcemi NSDAP. Aranžmá je stejné. Stačí jen vyměnit symboly a ksichty. Formální stránka je stejná. Nejen pro zmíněné. Platí to globálně. Včetně organizovaných hromadných akcí, vystoupení, sborových písní, pochodů. Moskva, Praha, Peking, Pchjongjang…

 36. Jsem zvědavý kdy se to tu začne objevovat znovu.

 37. Schumi – ještě mně tam chybí výzva ve stylu : zachovejte klid, nenechte se vyprovokovat, v klidu všichni nastupte do práce a dokažte svůj postoj zvýšenýnm plněním pracovních povinností
  Matzurko- nemám pro to důkaz, ale neznamená “ lidé slova“ že trochu pokulhávali v psaní?

  Jinak podle některých historiků Václav s Boleslavem propařili noc a ráno se porvali. A pak se nedivím, že kněz zavřel kostel a nikoho tam nepustil, aby se mu opilci neprali před oltářem.

 38. 37 ptakopysku, jako by katolická církev pochytila něco z obřadů Mayů? Že by se to sem v rámci mezikontinentální kulturní výměny zatáhli Španělé?

 39. Sedím ve sklípku v Bilovicich a poněkud závidím Schumimu, který mě evidentně předběhl ….

 40. České nebe (div. J.d. Cimr) – Sv. Václav o přestávce jednání telefonuje: nedám….opravdu nedám…nebojte se nedám. To máte nějaké obchodní jednání? Ne, to odpovídám na modlitby
  (asi to není doslova přesné)

 41. 41 Jirko, to je možné. Někdejší podoba nynější rvačky před diskoškou.

 42. „O vedení ke stádnosti nevím, mně to připadalo spíš jako vedení k samostatnosti. Ty děti si velí sami a velení si volí,“

  No, při pohledu na běžný volby jsem dost skeptická ohledně rozvoje samostatnosti vlivem práva volit si vedení 😀
  A nefungovala na tomhle principu třeba taky hitlerjugend?

  Posledním hřebíčkem do rakce jsou pak různé odvolávky na skautskou minulost některých volebních kandidátů, které mají vzbudit dojem, že dotyčnej je světec se svatozáří a křišťálovej charakter.

 43. maYdo,
  ad 38 – no tak by se prostě zjistilo, že Havel se podle záznamu v matrice jmenuje Josef, nebo František a že došlo k chybě úředníka při vydání rodného listu. Na tom nevidím nic složitého. Když se dá doladit rodný list Keňana tak, že se narodil na Havaji?

 44. 43 Šimone, zdravím a přeju dobré zažití. Těší mě, že Ti požerák funguje. Ať to vydrží.
  Psal za střízliva. Organismus si asi něco vyrábí sám.
  Ovšem včera byli na kinopřenosu z Londýna. Král Lear. V hlavní roli Ian McKellen. Vynikající, tak i ostatní.

 45. No, ale pionýři nepochodovali s dýkama a chtěli vyhubit jen kapitalisti a ne celý národy.

 46. 46 ptakopysku
  jo, to tam nosej taky! Ale jakej je mezi tím rozdíl? Jsou tam taky postavičky nebo aspoň ksichtíky. Jedinej rozdíl je, že ikona se ani nehne, protože je to pomalovaný dřevo, obraz taky ne, anžto má kolem dokola rám a korouhev prostě plandá anžto rám nemá, pokud ji ovšem nevyztužíš jako americkou vlajku na Měsíci.

 47. Ještě k tomu provolání, například ve Finsku doporučení, že „auto, chata nejsou trezor“ by se nesetkalo s pochopením. Na druhou stranu ani v Saúdské Arábii. Tam i tam to mají ošetřené, třebaže na odlišných základech.

  Teď něco na vážno, a jsem hnusný. Docházím k poznání, že významnou příčinou nejen zdejší vysoké kriminality je fungování státní moci. Pro kterou je příznačná existence ohromného množství zákonů, ohromná regulace-přeregulace, ohromný potlačovatelský aparát, který je součástí ohromného státního aparátu. Důsledkem je, že stát není schopný občana účinně chránit, zato mu účinně, protože jsou to právě zločinci, ne jejich oběti, kteří skrze své založení na hrozbu represe kašlou, brání aby se ochránil sám. Stát ve skutečnosti zločince chrání. Stát tak neplní svoji vnitřní funkci ke které je zřízen. Nemluvě o vnější, ta se omezila jen na vazalské vysílání pomocných sborů. Není to stát občanský, zřízený občany, ať v Ústavě je psáno cokoli, ale ve skutečnosti stát vrchnostenský, sloužící sám sobě, svým skutečným majitelům. Kterými jsou sloužící v občanském domě.

 48. No, já v těch kolektivistických hnutích vidím čím dál méně rozdílů….

  Zdravá myšlenka to nezachrání, když už to jednou někdo zkurví nebo když se prezentuje jako ta uvědomělá děvenka , co „diskutovala“ se zlým skinheadem.

  Prostě to vypadá, že ta zdravá myšlenka jaksi vyhnila a zůstaly jen vnější projevy.

 49. skimici,
  koukám, že jsi duše prostá, autorskými právy v oblasti kumštu nepolíbená. Alespoň máš klidné spaní.

 50. 53 ptakopysku, porušení autorského práva jen jednou krátkou navíc neúplnou větou? Za tři slova? V poslední době mi připadá, že nejen soudecu, ale právníci obecně mají potíže s chápáním reality. Kolik že například taktů může být použito?
  Svěrák… no. Jak pravil šašek v Learovi, že je nedobré, když člověk zestárne dřív než stačí zmoudřet.

 51. Petře Kuneto,
  ty by ses nikdy nemohl stát Babišem. Jsi příliž netrpělivý. Věř tomu, že v druhé fázi EET přínos mít bude.

 52. Matzurko skutečně na ani jednoho z Bushů žádná milenka nepraskla. Neměl je ani Ford a Nixon. Reagan byl první americký president podruhé ženatý a ve věku kdy presidentoval už byl také mimo podezření. Takže poslední omilenkovaný Republikán před Trumpem byl Eisenhower za války kdy se pelešil s přidělenou řidičkkou. pokud sexovali na zadním sedadle jeepu musel to být docela gymnastický výkon.

 53. 62 ptakopysku, též se obávám, že bude.

  Na rozdíl od mnohých jsem toho názoru, že nějaká míra šedé i černé ekonomiky je všeobecně přínosná. Hospodářsky i přinejmenším jako indikátor míry regulace. Protože v podmínkách svobodného trhu je ono nesmysl.

  Je zajímavé pozorovat snahu uniknout regulaci.
  S využitím rovnice čas=peníze. Jak se při transformací času na uspokojování potřeb vyhnout zdanění. Legálně. Tím ušetřit peníze na transakce jejichž zdanění se nelze vyhnout.

  To je návrh k zamyšení pro Modrého, že by z akademické roviny mantrického pojednávání o svobodě přešel k inspirativním praktickým úvahám. Od ekonomického nepravidelníku „tady máte vejcuc pro cestu k ekonomickému sebevzdělání“ k ekonomickému nepravidelníku „jestliže není ve vašich silách tohle změnit, tady máte inspiraci jak tomu unikat“.

 54. Dobrý den. Ad Legenda o Sv. Václavovi. Kdo ji vytvořil a šířil? Boleslav.
  Ad legenda že „Češi nepomohli Polsku proti bolševikovi“. Co tou dobou Češi dělali? Na Slovensku bojovali proti bolševikovi. Zbraně šly do Polska přes ČSR, protože němečtí dělníci odmítali pomáhat reakčnímu Polsku v boji proti světové revoluci.
  Ad legenda „neschopný a krátkozraký Beneš“: ten který šéfoval Spojeným národům? Ten kterého Roosewelt nabádal, aby byl rozumný a podvolil se? Správně bylo podotknuto, že pokud Poláci, Maďaři, Rakušáci viděli svůj osud spjatý s Hitlerem, šlo s tím těžko něco dělat.
  Je zbytečné bojovat minulé války. Užívejme si krásného dne.

 55. (66) Poláci určitě neviděli svůj osud spjatý s Hitlerem, ale ani s ČSR. Rakušani, jak kdo. Těch proněmeckých asi byla většina.

 56. Nickname, ne tak docela – Češi bojovali proti bolševikům na Slovensku v roce 1919, tou dobou Poláci Rusy válcovali.
  Kritický byl rok 1920, kdy už bylo na Slovensku po všem. Tehdy Poláci potřebovali zbraně, transporty přes ČSR však nebyly kvůli sporům o Těšínsko povoleny.

 57. 2 AK ad 22 – „Skautská myšlenka jako taková je celkem zdravá“ – Něco málo skautů jsem zažil – neskutečný zkurvenci. Bez výjimky. Ostatně, obdobně jako jiné dnešní teroristické organizace!
  A to říkám hlavně těm, co slintaj blahem nad knížkama toho buzerantskýho pedofila…

 58. Jo a to, že co skaut to zkurvenec mi potvrzuje, že se k nim teď dal i drahoušek…

 59. Nějakej přerostlej skaut, ten drahoušek, ne?
  Co ho to napadlo na starý kolena…. Bude chodit na pravidelný schůzky s klukama ve školnám věku? Povede si deníček? Bude skládat bobříky? A co uzly, umí všechny povinný uzly?

 60. (70) Já jsem zažil toho skauta, asi tak od roku 1969 do rozkulačení. Možná, že teď je to jinak, ale tehdy to bylo fakt dost zdravý. A v současnosti nemám ten dojem, že ti, kdo se k skautské minulosti hlásí, byli nějak výrazně horší (a ani výrazně lepší) než ti, kdo se nehlásí. Osobně neznám žádného z nich, takže tím mé dojmy končí.

 61. (72) Opět, možná, že dnes je to jinak. Ale v těch mých dobách neexistovaly žádné „povinné“ uzly. Pokud se je někdo naučil, tak z vlastní vůle, stejně jako vše ostatní. Jediné povinné bylo nelhat a nekurvit přírodu.

 62. Vcera jsem zazil snad nejsmutnejsi den za sveho temer pulstoleti ztraveneho zde ve Spojenych Statech. V kdysi svetem obdivovanem Senatu se odehrala pred zraky vsech neskutecna tragedie. Najednou se ukazalo, ze uz neplati az do tedka za samozrejmost povazovana fraze, ze kazdy je pred pravem nevinen, dokud je mu poruseni zakona podle Ustavy dokazano.

  Vcerejsi tragedie nebyla sporem dvou lidi.Ta, ktera sve absurdni obvineni hodila, byla a je jen nastrojem pro ty, kterym se pred skoro dvema lety zboril sen o moci. Druha strana vcerejsiho sporu, soudce Kavanaugh, je zde na pranyri jen proto, ze byl navrzen do nejvyssiho uradu tim, kdo vyse zminenym jejich sny o moci neurvale prerusil. Vcerejsi tragicka komedie v Senatu nebyla Kavanaugh versus Ford. Jeji prave jmeno je socialismus versus Trump.

  Nas treti President Thomas Jefferson kdysi rekl, ze „Strom svobody musi byt v budoucnosti obcas zalit krvi Patriotu, aby mohl rust.“ Kdyz jsem vcera videl ty nenavistne ksichty vyplivujici lzi a zast, prisla mne Jeffersonova slova na mysl.

 63. JInak, já bych se Foglara zastala, mně se ve věku cca okolo dvanácti let jeho knížky docela líbily. Ale jen v tom věku, pak mně to přestalo oslovovat, nějak se z toho pro mně vypařilo to dobrodružství, který se mi na tom líbilo a zůstalo jen poměrně naivní a černobílé moralizování, který bylo otravný.

  Dětem jsem v četbě Foglara nijak nebránila, ostatně nechávala jsem je číst cokoliv, pamětliva , jak mně otravovaly komentáře rodičů typu „kdybys četla radši něco pořádnýho“ a myslím, že je to nijak neoslovilo.

  Konec konců postavy jako Mirek Dušín , chlapec který nikdy neřel sprosté slovo, pro ně byly stejně reálné jako pro mně Malý lord Fauntleroy

 64. 2 P.M. – no, zas si můžete na druhou stranu zpívat „tak už máme, co jsme chtěli!“ A bude hůř… Jen máte to štěstí, že u vás hned tak nějaká barevná revoluce neproběhne – nemáte tam americké velvyslanectví…

 65. Foundry (69) – viz odkaz AK z (67). Asi jedinou chybou Beneše v tomto případě bylo, že nepostřílel všechny bolševiky, resp. socialisty. Ale to by bylo jiné Československo.
  Čs. vláda se snažila vlaky doručit, ale soudruzi železničáři stávkovali.

 66. Karle, já jsme do toho Skauta chodila.a jestli jsi tam chodil od 69, tos toho moc nenachodil, protože to už byl těsně před rozkulačením. A pamatuju si, když jsem jezdila na tábory, jak jsme měli v notýsku napsáno, jaký uzly musíme umět a na tom táboře jsme se je učili. Bodovalo se kde co.

  O sběru bobříků a jaká uzly má uměst skaut a různí typy zkoušek, o tom se psalo v časopise Junák, který tehdy vycházel a řada oddílů jela podle toho. Pokud se někam šlo hromadně, tak v povinném stejnokroji, oslovování „bratře“ a „sestro“

  Vlastní vůle – ona je dost otázka, co je u děcek ve věku mezi 7 a 14 lety dobrovolné z vlastní vůle a co je „dobrovolné“ pod nátlakem kolektivu.

  A po revoluci to začalo fungovat na stejním principu. Znala jsem dobře dva skautský vedoucí, pamětníky vyššího věku, ani jednomu bych nesvěřila ani želvu, natož vlastní dítě.

  Možná jsi měl štěstí, žes narazil na oddíl, kde to vedli tak trochu po svém a od těhle pitomostí se oprostili, ale to se nakonec dalo i o pionýru říct taky.

  O úpadku a degeneraci tej myšlenky a celého hnutí nakonec svědčí i to, že se k nim dal drahouš na starý kolena kvůli politickému image.

 67. (79) Jo, roky 69 a 70, déle to netrvalo. Já popisuji své zážitky a to, co jsem viděl okolo, ne to, co kde bylo psáno. S nějakým drahoušem nevidím souvislost.

 68. No, asi Ti uniklo, že jsem taky popisovala svoje zážitky. Protože podle toho, co bylo někde psáno, většina těch oddílů fungovala.
  S drahoušem to má tu souvislost, že dnes se skautská minulost u leckoho považuje leckdy za jakýsi „průkaz kvality“ osobnosti. Proto k nim nejspíš vlezl. nebude skauta, který by si nedovolil dát hlas svému bratru. Teď v senátních a kdoví, kdy se to ještě bude hodit.

  já snad někde vyhrabu ten leták od lidovců, kterej jsme hodila do koše, a kde lidovci adorovali nějakýho svýho kandidáta. Hlavně jakej to byl skaut, o tom psali snad všichni. Oni teda nepsali skoro nic jinýho, asi ten kandidát jinak není schopen nic nabídnout.

  Přitom to měla být apolitická organizace….

 69. Psát o skautingu na základě zkušenosti z let 69-70 je IMHo stejná troufalost jako když dvacetiletí novináři píší o první republice.

 70. No, quivisi, to je otázka…

  Kolik lidí dnes ještě má zkušenost se skautováním z let dřívějších než 1968-69? A novinářů, co nemají zkušenost s první republikou je dnes většina, vždyť to nepamatují nejen ti dvacetiletí, ale ani šedesátiletí.

  Nebudeme tedy radši o minulosti psát vůbec, když s tím nemáme tu zkušenost?

 71. Tak kdo by chtěl o tom psát, tak k by měl vycházet ze zkušenosít z r. 1945 až 1949 (ještě stále by našel pamětníky), kdy skauting vedli předváleční skauti (jako třeba můj strýc), připadně je možno se začíst do starých čísel časopisu Junák, které leckdo má na půdě ve štosu.
  Mne mrzí pokud jsou i tady vyslovovány ukvapené soudy, když si tady z takových extempore našich mainstreamových novinářů děláme legraci.

 72. No, mám-li vycházet ze svých zkušeností, tak těžko můžu vycházet ze zkušeností v letech 1945-9, když jsem se narodila v roce 1956.

  A jsem prostě taková, žemě tahle kolektivní hnutí moc neoslovují. Já tam ten zárodek totality prostě vidím a nevím, co by na tom změnilo listování ve starých číslech junáka…

  „Mne mrzí pokud jsou i tady vyslovovány ukvapené soudy, když si tady z takových extempore našich mainstreamových novinářů děláme legraci.“

  Já nevyslovuju ukvapení soudy, já píšu, jakej jsem si udělala názor na základě mých osobních zkušeností. Nikomu nebráním, aby měl názor jiný, ale nevidím důvod, proč bych neměla vyslovit ten svůj, ,.j. že mně to hnutí neoslovilo a neoslovuje a že mi není příjemné jeho zneužívání v politice.

  Píšu jen o svých zkušenostech a názorech, ne nějaké fundovaní pojednání o skautingu a to, co píšu, případně říkám, není určeno nějaké široké veřejnosti ale čtenářům tohoto blogu.
  To je podstatný rozdíl mezi mnou a mainstreamovým novinářem. Druhý podstatný rozdíl je ten, že on je za svoje psaní placen a je to zdroj jeho obživy, měl by k němu přistupovat se stejnou profesní odpovědností, s jakou já přistupuju ke své práci. Nemůžete mít stejný měřítka na článek profesionálního novináře a na nějaký tlachání na webu nebo v hospodě.

 73. 76 MaYdo, postupem času mi byl čím díl tím méně nesympatický Dlouhé Bidlo. Celá Kočiči pracka byla reálnější.

 74. 74 P.M. jo to je „demokracie.“.. Jak jsem o tom dříve vícekrát psal, a zůstal nepochopen, Amerika jde do kytek tak jak se vyčerpává zdroj ze kterého vyrostla. Anglosaský protestantismus a kvalitní imigrace z Evropy.
  Mě to také netěší. Politiku vůči Rusku považuju za hloupou a zhoubnou zvlášť ve spojení s vnitřním úpadkem. Nejen pro průměrného Rusa byla Amerika vzorem, třebaže se smíšenými pocity. Protivník, ale respektovaný, vážený, obdivovaný. „Ěto amerikánskoje“ byla slova uznání. Tak jsme to viděli i od nás. Prosperita, růst, technologie, životní úroveň, kulturní vzor. To odchází. Naopak je export debilit. Přesněji import debilit odtamtud. Viz aktuální proces mající podobní podhoubí jako někdejší „opičí“. Nejde o to, že ona je kráva. Jde o to, že není sofort poslána do hajzlu. Jedna „chudera“ za druhou. Po deítkách let si „vzpomínají“. Držely to v sobě, „deptané a frustrované“. Náhle sebraly odvahu… Je to všechno podle jediného vzorce.
  Z možných scénářů vývoje mě znepokojuje uzavírání se se současným růstem militarizace, růst vlivu vojenskoprůmyslového komplexu. Už „jestřáb“ Eisenhower před tím varoval.
  Protivníkem USA není Rusko, ale Čína aspirující na jedinou světovou velmoc. Zatím U|SA se přetahují s Ruskem. Protože ve vlivných pozicích jsou ti, kteří už mají v parku krmit vrabečky. Či lépe připravovat se na prdění do hlíny. Na přítomnost nahlížejí z minulosti, kterou za sebou táhnou jako naložený vlak.

 75. Psal jsem něco jiného jinam. A najednou, nemohu napsat kvůli čemu (PeS by dostal psotník 🙂 ) se mi vybavila tahle vzpomínka. Hlavně kvůli těm básním oné slečny. Je snad jasné, že je psala ona a já je mam schované.
  Ovšem vypadl závěr. To jak mě zanechala osudu. Poslední věta zněla: „A tak se milá vnoučata stalo, že jste na tento svět mohla přijít právě vy.“ A to by dědeček nevyprávěl.

 76. 87 Schumi
  tak tos mě nepříjemně překvapil 🙁
  Tobě byl někdy nesympatický Dlouhé bidlo ???? Střízlivě uvažující inteligentní realista?
  Poté, co jsme se shodli na Dr. Halířovi (Dr. Ottokár Máris), na Vlkovi (ne Zajícovi) a oba uctíváme Babu Jagu, nikoliv debila Ivana ???

  Dlouhé Bidlo byl vždy můj hrdina! Právě proto, že byl realista a věděl, že je nutno vyjít jak s radikály (Štětináč Patočka) tak i s majoritně submissivním obyvatelstvem (Bohouš Sralbotka ). Dušínova-Fialova Pravda a Láska byla už tenkrát jenom na h… !

 77. Sakra, dlouho jsem v kotlince nebyl.
  Petra Procházková odchází z Lidovek. To je škoda. Muslimský pohled tam bude chybět.

 78. Navíc má ještě klasické (do roku 1989) vzdělání.
  Po vystudování gymnázia absolvovala fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Doktorát získala v lednu 1989 za práci na téma kreslené seriály, s důrazem na vývoj časopisu Čtyřlístek.

 79. >>88 Souhlasim s Vami, Schumachere, ze slovo demokracie patri do sarkastickych uvozovek. Uplivnuti by nebylo az uplne nepatricne. Paskvil, ktery je nam kdejakym otevrhubou predkladan, nema s demokracii ani zbla spolecneho. Byli jsme varovani: Myslim, ze to byl Winston Churchil kdo rekl, ze z nejsvinstejsich rezimu je demokracie nejmin svinska. Nejmin?

  Nevidim napravu, dokud neoziji slova z Platonovy Republiky, ze kazdy, kdo byl vybran volbou POVOLANYCH, aby je representoval, musi mit k svemu mistu velmi striktne vymereny cas. Pak musi, jak mu Sokrates narizuje, „sestoupit zpatky do tmy jeskyne“ ve ktere vsichni jini ziji. Time limits. Jestlize nebudou pro politiky urceny time limits, jdeme, jak spravne Schumachere rikate, do kytek. Propletence a osobni zavislosti vytvorene kongresmany ci senatory za tricet, ctyricet roku sezeni v Kongresu tyto lidi udelalo poplatnymi nikoliv svym volicum,ale sobe samym. Republikan? Demokrat? Vsjo rovno!

  At se nikdo nedivi, ze ten, kdo prvni zakricel: Kral je nahy! a vyse popsanou slotu nazval smrdici bazinou, nema ve Washingtonu na ruzich ustlano. Jak rikaji, chcipajici kobyla nejvic kope. Usaty podstrcenec z Kenye Obama a jeho zlostna, nenavistna klisna, zlodejka Clintonova, blbec a zradce Kerry, armada nedocenenych akademiku znovu vyuzivaji vyse zminenych der v „demokracii“ a zacinaji,jako uz kolikrat predtim, slibovat hory, doly tem, kteri maji pamet tak kratkou, ze zapomneli, ze tito apostole altruismu se na ne vykaslou hned prvni rano po volbach.

  Jsme v zakopech. Drzte nam (i sobe) palce.

 80. 94 P.M. při vší úctě – mýlíte se.
  Demokracie není sice ideální ale již z definice optimální.
  Problém je pouze s všeobecným a rovným volebním právem – tedy nepřirozenou konstrukcí šíbrů.

 81. >>95 Skimici, napsal jsem nahore velkymi pismeny, ze jen POVOLANI maji mit cest volit. Povolanejsi zde upresni, ze vybrany representant naklada s danemi vybranymi penezi. Pro me je absurditou, ze ten, kdo danemi Statu neprispiva ma ve volbach, tudiz ve vyberu representanta, ktery s penezi naklada, stejny hlas jako ten, kdo dane plati. Stejne tak je mne nelogickym, ze maji pravo volit statni zamestnanci. Nebo Statem placeni vojaci.

 82. No a samozřejmě, na vedlejší katedře zakoupili jakousi aparaturu na tepelnou stabilizaci krystalů – oficiální název Krakonoš (Krytur). Do tejdne tomu všichni říkali Trautenberk…

 83. Jak sjem tak poslouchala jak v rozhlase všelijak přemílají Mnichov a svatýho Venouše, tak jsem si uvědomila zvláštní paradox. Beneše zatracují za to, že na tu dohodu spojenců přistoupil a že se vzdal.

  Ale Václav se taky vzdal Jindřichovi Ptáčníkovi bez boje a přistoupil na to, že bude Němcům platit výpalné a je veleben a adorován.

  Není v tom poněkud rozpor?

 84. Vlasto, závěr jak z Červené knihovny. Gratuluji.

 85. P.M. znovu, při vší úctě se pokorně ptám: Tu Republiku a onu alegorii o Jeskyni, tedy kapitolu sedm jste fakt přečetl?
  Dávám dnes ještě svobodného Gutenberga aby mě snad někdo nenařkl z pohrdání copyrightem.
  http://www.gutenberg.org/files/1497/1497-h/1497-h.htm
  Anglinu protože tam žijete již dlouho.

  Patrně ano, jestli Vás čtu správně, jste klasickým pedagogem a toto klasikou je.
  Já to tedy přečetl už dávno také. Nemusel jsem čekat na Gutenberga ale bylo to kvůli té zvláštní sortě holek, co jim imponovalo, že jste to četl.

  To tedy úvodem.

  Závěrem – nerozumím jak souvisí ona alegorie v sedmé kapitole Republiky s Vaší řečí ad 94 ?
  Nehledejte žádný chyták. Mám úděsně času v letadlech a na přestupech, takže čtu kromě jeskyní i letáky na tampony …

 86. 99 maYdo
  neznáš zákony?

  Zákon č. 292/2004 Sb.
  ze dne 13. dubna 2004
  o zásluhách Edvarda Beneše

  Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
  § 1
  Edvard Beneš se zasloužil o stát.
  § 2
  Tento zákon nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení.

  Zaorálek v. r.
  Špidla v. r.

  Tak v tom moc prosím nešťourej. Dva paragrafy a už je to problém! A co stavební zákon paní architektko? He?
  Jak si jeden může s klidným svědomím objednat dům když architekti nedávaj ani zákon o dvou paragrafech?

 87. V roce 1938 bylo na všechno už pozdě. Kdybychom mobilizovali a bránili se, ocitli bychom se ve stejné pozici, jako o 60 let později Srbové v případě Kosova.

 88. Mluvim, skimici, o nutnosti Time limits. (Nepamatuji si, v ktere kapitole Republiky to bylo, cetl jsem to davno.) Ta alegorie vychazeni z jeskyne na stanovenou dobu mne utkvela v pameti.
  V roce 1995 vyhral po ctyriceti letech Newt Gingrich kongres pro Republikany svym Contract with America. Jednim z bodu kontraktu bylo zavedeni limitu na delku trvani ve funkci. (Nevzpominam si presne, ale pro kongresmana to bylo dve obdobi (4 roky), pro senatora jedno.(6 roku.) Tak nejak. A pak zpatky do jeskyne! Byl to jeden z hlavnich bodu programu. Zjistilo se vsak, ze tam je nejaky zadrhel s Ustavou a musel by se odhlasovat Dodatek k Ustave, coz je dost komplikovana vec. Ted se o Term limits nemluvi. Uz vidim ty pacholiky volit sami sebe od zivotniho pasaliku!

  O Vami zminovanych letacich na tampony ani v Contract with America, ani v Rpublic jsem se nedocetl, takze na me mate naskok. Ja uz jsem vsak pred casem prestal zavodit, takze je to jaksi fuk.

 89. 104 P.M.
  ono je to tam trochu zakleté. Oni se do té jeskyně zase vrací a atd. To byste si tu kapitolu musel znovu načíst a .. ačkoliv proč ne?
  V pondělí se budu zvířecky nudit před Gate do Moskvy, tam je to dvě a půl hoďkym v taxi další jedna až jedna a půl do centra, takže bych mohl být večer připraven na argumentaci z Rudého náměstí pokud si tu jeskyni mezitím načtete 🙂

 90. Ale P.M.
  s těmi Time Limits
  Docela dobře to měli v Dubrovníku. Ti co rozhodovali (tedy ne nějací debilové ale ti, co financovali) si udělali nějaké referendum připuštěných (šrouby) a nechali je naházet urnu preferencí. Ty pak nechali alespoň čtvrt roku (déle to nebylo bezpečné) vládnout.
  A pak další volby kvalifikovanými voliteli.
  Moc by se mi taková demokracie líbila.

 91. Inu, skimici, jestli to nebude tím, že zákon o tom, že se Beneš zasloužil o stát jaksi je pro mou profesi irelevantní. 😉

  JInak – o existenci tohoto zákona vím a považuju ho za paskvil. Nepochybuji, že se Beneš o stát zasloužil, jiná mají za to, že zvoral na co sáhnul. Ten zákon nemění nic na čemkoliv, co Breneš vykonal pro blaho státu nebo naopak zvoral. Ty věci se staly, mají nějaké přesahy a důsledky.

  Dělat zákon na to, že se kdokoliv zasloužil o cokoliv je totální kravina.

  Zákon sice hlásá, že se EB zasloužil o stát, ale nebrání komukoliv, kdo má do prdele díru, hlásat, co všechno zvoral a jak to měl udělat lépe.

  Ale budiž tomuto zákonu přičteno k dobru, že je sice nesmyslenj a blbej a úplně zbytečnej a o ničem, ale aspoň je stručnej a neškodnej. Mnohé zákony tyto dvě vlastnosti postrádají. Včetně toho stavebního.

 92. Obávám se, že jestliže by u nás (vy)volení měli dosti strohý limit na pobyt ve funkci, nedělali by již vůbec nic a starali se jen o svoje zabezpečení do zbytku života. Takhle je lačnost tlačí k tomu, aby alespoň něco vyprodukovali, co by jim dalo naději, že budou zvoleni znovu. Stejně se jim to moc nevede – což je vidět na úspěchu různých nových hnutí a stran s následným jepičím životem. A tak se novodobí Mesiáši střídají jak apoštolové na orloji a lidi v podhradí se mají o čem bavit.

 93. 107 maYdo maYdo …
  kde je občanský respekt i k těm nejprostším zákonům ?
  Nevím proč by kdokoliv co má podle Tvého mínění „do prdele díru“ neměl mít právo otázat se Tě jestli respektuješ platné zákony než Ti zadá projekt na maringotku na nějakých nezajímavých stráních nad Juliskou….

 94. 108 Jirka
  Mesiáš ……
  To je také dobré téma. Armagedon. Už tolikrát jsem na tu horu koukal i jsem na ní vylezl. Megido,
  Víte Jirko – s Mesiášema si nehrajte. Vždyť se na něj čeká už …. já ani nevím jestli je to přesně ale minimálně 5778 let.

  To je děsně dlouho. Zbyly pyramidy a sfinga. Falešnejch mesiášů dva denně, dokonce jeden i židovskej pár let zpátky …
  Ne ne. Ten na kterého čekaj bude u té hory stát a čekat co bude po poslední bitvě aby mohl přisunovat soudci.
  A tak tam bude důouho stát až je to omrzí a budou stát frontu na jiného magora …

  Je to nicméně nosné.

 95. >>108 To zalezeni do jeskyne pro politika neni mysleno na veky vekuv. Po terminu odpocinku by mohl zase na svetlo, paklize by byl znovu volici vybran, mozna na zaklade sveho minuleho uspesneho predstaveni.

 96. No, skimici, to právo samozřejmě máš, a já zákony většinou respektuju. Teda až na to, že po dálnici nejezdím 130. 🙂

  Jen mi vysvětli, jak já můžu respektovat nebo nerespektovat zákon, který konstatuje, že se někdo zasloužil o stát.

 97. (103) Až na to, Foundry, že jsme neměli „na triku“ různá svinstva jako ti Srbové. A věř, že nemám informace jen z ČT. A že ta svinstva nevidím jenom u Srbů. Máš ale pravdu, že by nám to bylo plat prtné. 😛

 98. Me Too? Not for us!

  Jsem pysny na vsechny ceske profesionalni tenistky. Kdyz je chteli zatahnout do osklive afery, kterou vyvolala krava Williams, rekly dojedne, ze nikdy zadnou diskriminaci jako profesinalove nezaznamenaly. Klobouk dolu!

 99. Jeste k tem, kteri jdou s urcitym programem do politiky: Ztratili jsme uz viru v to, ze nektery z nich jde za tim, co hlasa a osobni prospech je mu suma fuk?

 100. 116 P.M. krásné modré ráno i Vám až se vzbudíte

  jinak – ten kdo má volbu a nedělá něco z čeho má prospěch či radost by měl urychleně konsultovat psychiatra než se to definitivně zlomí a někoho pobodá. Pokud je slušný introvert, nebude nikoho obtěžovat a někde na půdě se potichu oběsí.

 101. Ad P.M. a jeho 114
  Vzpoměl jsem jednoho fórku
  Sedí chlápek u baru, na pultě má položenou krabici od bot. Vždycky zvedne víko, nakoukne dovnitř, povzdechne si, objedná panáka a kopne ho do sebe. Když už to otáčí po čtvrtý, barman je zvědavej a ptá se, co má v tý krabici.CHlápek zvedne víko, aby se barman mohl podívat. V krabici je malej tenisovej kurt, dva malinký tenisti a hrajou. Barman na to u vytržení kouká a chlap smutně povídá: „Ráno jsem převedl přes silnici starou babku a ona mi povídá, že je kouzelná babička a že mi splní jedno přání.“
  Barman nadšeně odpoví: „No to je úžasný!“
  A chlápek smutně povídá: „To teda nejni úžasný. Bába byla hluchá jak poleno. Myslíte, že jsem si přál třicet centimetrů dlouhej tenis?“

 102. Ještě jsem chtěl přijít se svou troškou do poetické atmosféry malin a lásek nezralých, která je předestřena v headline.
  Dvojice v parku:
  – Miláčku, sundej si brýle, škrábeš mě.
  – Miláčku nasaď si zase brýle, lížeš lavici.“

 103. skimici,
  ještě bych přidal Iglau, to byl tak durch německej štatl, že i Fridrich Sahne z něj měl těžký deprese.
  Mě docela fascinuje ten německý zvyk pojmenovávat země, co jsou na glóbusu dole Ober- a ty co jsou nahoře Nieder-

 104. ptakopysku
  no jo. Iglau byl německej ale nudnej. Co s tím.
  Prag byl taky významnej štatl ale tam to byl zas samej žid, takže chápu, že se jim do toho nechtělo.

 105. Ale když koukám jižněji – Budweis!
  Proč o to němci neměli zájem? Pivo nic moc ale to přece nemůže být důvod? Se jim tam nelíbilo?

 106. Na ja, Prag… kdoví, jestli v devětařicátém byla Moldau pod Hohe Burgem stříbropěnná…

 107. Moldau .. to je taky bordel… proč tomu Flussu říkaj Moldau když jejich pradědové Fluss nazývali Wilth-ahwa, tedy divoká voda?
  Moldau mi spíš připomíná nějakou blbou Ukrajinu či Rumunsko.
  Nějakej Ukr či Rumun pojil koně, němec ze zeptal odkud přichází a té nešťastné řece už to zůstalo ..

 108. „Evropská unie je protikladem Mnichovské dohody, myslí si německý ministr zahraničí“ což už se ovšem o Lisabonské smlouvě úplně říci nedá.

 109. Dobré zas ráno… No jo, Mnichov… Základní kámen Evropské Unie… To je třeba připomínat… Dyť ten Hitler taky vítězil na všech frontách za Evropu…
  Tak jako my máme první, druhou atd. republiku, měla by se rozlišovat pořadovými čísly i Evropská únyje… První – Mnichov, druhá – začlenění Polska a posléze zbytku Evropy, třetí – pokus o začlenění SSSR, atd. atp.

 110. Ad 122. Zájem měli.
  Milestone 1: přelízt kopce.
  Milestone 2: zabrat to celý.
  Milestone 3: ???
  Milestone 4: Mír a ráj na zemi.

 111. 94 96 PM souhlas.

  Dnešní slavné výroči oslavíme prací. Arbeit Macht Frei. Protože nicht Arbeit macht Feri.

 112. Výživná je reportáž Seznamu o drogách v centru Prahy. Pro znalé nic nového. Státní moc na to sere. Krnda za nejdůležitější považuje digitalizaci Prahy. Ostatní nezůstávají pozadu. Hovada zprava doleva. Zakázat lidem nakládat s jejich majetkem – zákaz AIR BNB.Zákaz UBERU, ochrana taxikářské mafie, ochrana cechů. Postavit koncertní síň-protože dlouhou už žádná nebyla postavena. Že by byla potřeba…? Zbavit Prahu dopravních zácp. Zdanit auta, či je zakázat. Vzorem je asi Pchjongjang. Zajistéme, postavíme… Spousta úžasných debilit, nápadů komu přihrát peníze daňových poplatníků.

 113. Dobré ráno,

  “ Zajistíme, postavíme…“

  klid, schumi, doba vyřízení stavebního povolení přesahuje značně délku volebního období. Takže než jim cokoliv povolí, tak půjdou od válu….

 114. No mně by zajímalo, co chtějí udělat na Praze 5 Svobodní. Mach se tlemí pomalu z každýho druhýho kandelábru.

  Karle, Ty , jak jsem si všimla, kandiduješ do místního zastupitelstva, tak bys mohl mou zvědavost uspokojit. Tak co nabízíte a co z toho nenabízejí jiné partaje?
  Konkrétně, prosím, ne nějaká všeobecná hesla nebo odkazy, že si mám prostudovat program.

 115. No, tak jsem si řekla, že se na ten program podívám, abych teda jen nekafrala. A vidím, že na stránkách máte ouplný prd, jen nějaký ksichty a hlavně žádnej program.

  Tak co teda vlastně nabízíte?

 116. No, nedá mi, abych nevzpomněl na Bohouše, který v předvolebním období pravidelně upozorňoval na nesmrtelnou Haškovu povídku: Obecí volby (pro zájemce zde: https://tenis-semily.webnode.cz/obecni-volby-nadcasova-povidka-j-haska/ )
  No a já si v té souvislosti dovolím připomenout jiné klasiky:
  „KRCHOV: Vážení voliči našeho volebního obvodu. Jak jistě víte z Rudého práva, rozhlasu a televize, dneska je jiná doba. Lidu se povolila uzda. Což ovšem já, Čenda Krchov, nepovažuju za docela správný. Soudruzi, vždyť dneska nám do všeho mluví každej. Řeknu vám, já jsem viděl dokonce i němýho, kterej ukazoval rukama úplně jinak než před krátkým časem. Týhletý povolnostě využívaj různí živlové a elementi k naleptávání jednoty. Soudruzi! Dyť se nám buržuj směje! Já to vidím takhle. Je třeba votevřít voči, poučit se z tý minulosti, získat prostor pro platformu a hlavně neztratit trpělivost a víru v zázrak, soudruzi! Řekněme si upřímně, musí se konat volby. Proč to tutlat? Dyť my vás k nim potřebujem. Vy rozhodnete svým hlasováním, zda zvítězí strana, či strana. Vy rozhodnete svým hlasováním, zda zvítězí na našem obvodě progrese, zda zvítězí kandidát nejlidovější, to jest kandidát, který z lidu pošel, Dušan M. Pupák z Vídně se vrátivší, který poznal bídu kapitálu na vlastním těle. Soudruh Pupák, předstup před voličí zraky. U sedni, Pupák.

  PUPÁK: Čest práci, voliči! V úvodu mi dovolte, abysem vám popřál, abyste co nejdříve znovu získali svobody Prosincové ústavy z roku 1867, která zaručovala svobodu osobní, tiskovou, spolčovací a shromažďovací.

  No, ta doba je tu zas…

  No a ad Mach ve 134 – bla bla bla plác plác… Jak když kráva sere do potoka…

 117. No, tak to jsem už díky nějaké volební kalkulačce zjistila, že partaje nabízejí prakticky všechny to samý….
  A nutno říct, že v tomto případě dobře vědí, co chtějí voliči a to nabízejí.

  Takže prioritou se stává to, nakolik jsou ty partaje schopné a taky ochotné za to, co hlásají, opravdu bojovat.
  Musím říct, že u Svobodných jsem ohledně jejich schopnosti prosadit hlásané dost skeptická.

 118. Dobré odpolední,

  u nás ve vsích jsme do schránky obdrželi zatím jen jednu kanditátku do našeho zastupitelstva- tedy „Sdružení nezávislých kandidátů“, vesměs těch, kteří nám to tu bačují už několik sezón. Celkem ku spokojenosti všech, takže bych se divila, kdyby našli vyzyvatele…

 119. Zazvonil na mě před polednem kamarád rybář že už to nemá kam dávat a pár němých tváří s pyskama jak Václav Moravec si u mě odložil.
  No a co já? Všechny jsem je zabil 🙂
  Pečlivě vyfiletoval a do mrazáku uložil, šalotky na sádle zpěnil, svatou trojici mirepoix na kostičky přihodil, papriku sladkou z pytlíku od hraběte Hungáryho přisypal jakož i lístky vavřínu, bobuli nového koření a pár zrnek pepře, vychrstnul zbytek dvojky bílého co jsem kvůli tomu musel načít a ochutnat aby se paprika nepřismahla a do toho naházel páteře, hlavy, ocasy , ploutve a odřezky těch vyfiletovaných dravých i prasečích ryb.
  Vody dolil aby to bylo potopené a táhnul asi hodinu a půl. Přecedil do druhého hrnce, trochu i propasíroval a vložil pěkné kousky štiky a lína které jsem v tom dvacet minut uvařil a ke konci přidal papriku pálivou z druhého pytlíku, též koupeného v Budapešťské tržnici Vásárcsarnok na Vámház körút 1-3 hned za Szabadság híd naproti hotelu Gellért.
  Měkký bílý chléb z pekárny odvedle si už každý rozsápal podle svého a Tokaj máloputbnový ze žlutého muškátu to jistil.
  Moc hezké od kamaráda, že si udělal odbočku 🙂

 120. no… já hniju v kolbence u soustruhu a co by člověk menhirem dohodil, probíhají výlovy dvou rybníků. Až zametu špony a pojedu domů, už bude k dispozici jenom několik namol ožralých rybářů a z těch není dobrá polífka. Snad příští víkend budu mít větší štěstí.

 121. (136) Když se podíváš, co může komunální zastupitelstvo reálně ovlivnit a co si většina voličů žádá, tak se fakt nedostaneš dál, než k tomu, že něco považuješ za důležitější než jiné strany, které to sice taky slibují, ale s větší či menší naléhavostí. A když k tomu připočítáš, že ve větších aglomeracích bude obecní vláda spíše kompromisně koaliční, tak se divím, že k těm volbám vlastně ještě chodím.
  (138) Já to taky vidím sebevražedně.

 122. Ne, že by se lidovci nesnažili. Na Andělu hřadují u stanice tramvaje, oděni ve žlutý trika, stánek ověnčenej balonkama a jakmile zastaví tramvaj, vrhají se do davu vystupujících, kde zdatně překážejí a pletou se vystupujícícm pod nohy, aby ulovili nějakou oběť, který by vnutili leták o tom, jak jsou skvělí, báječní a občanovi snesou modré z nebe.

 123. AK – u nás ve vsi kandiduje koalice, která panuje na rathausu od okamžiku, kdy minulej starosta prohlásil, že se na to může vy… Opoziční kandidátka je taková směska písní lidových, zkoušej to každej rok, ale ti se dostanou na radnici, až současný starosta prohlásí, že se na to taky vy… Třetí kadidátka je jednomužná – místní sedlák, kterýž kandiduje sám za sebe. Takový jiráskovský husita – jde Proti všem.
  Na vsích je fajn, že se ani tak nehledí na stranickou příslušnost, jako spíš na to, co je to za lidi a zda můžou být dotyčnému voliči užiteční.

 124. Tak v Ravensburgu se multikulturně obohacovalo, byl to kuchyňský nůž, který shodoou okolností zrovna držel v ruce jakýsi neropačitý mladík. A ten hulvát a krvavý pes Erdogan si dovolí Merkelové říct, že se po Německu pohybují tisíce teroristů.

 125. neropačitý má být rozpačitý selbstverständlich, někdy mě ty mobilní telefony se.ou 🙁

 126. Dělat v USA tajného agenta musí být peklo na zemi. Člověk by chtěl trávit večery při sledování seriálů, jíst kaloricky hodnotné jídlo nakoupené ve wallmartu na poukázky, zapíjet to kolou a místo toho je nucen noc co noc z policejních důvodů chlastat whisky, prát do sebe tuny koksu a heráku a nechat se obtěžovat nahatýma tanečnicema. Jak říkám – peklo…
  Policejní agenti v přestrojení vyšetřovali klub s názvem Sharkey‘s pět měsíců. Během této doby zde utratili kupony určené na nákup jídla v hodnotě přibližně 2,5 tisíce dolarů (téměř 55 tisíc korun). Kromě drog jako heroin, pervitin, kokain nebo fentanyl, si za ně pořídili také tance na klíně od tamních striptérek.

  Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/drogy-alkohol-strptyz-klub-bar-ohio-stravenky-kupony-policie-p6l-/eko-zahranicni.aspx?c=A180927_104524_eko-zahranicni_mato

 127. Svatováclavský chorál
  https://www.youtube.com/watch?v=9rAvJxuhe_I
  Dokázali byste si ho někdo zahvízdat či zabroukat?
  Po pěti minutách už si to zase nepamatuju. Nějakej prý Arnošt. Z Pardubic. Úchyl.
  Patrně se udělal text, ten si žbrblali ale v kostele se po vzoru židů musí žalmovat. Nejde to jentak odpřednášet. Maj k tomu nějaký grify, jakože se musej pohybovat v daný stupnici a občas můžou ton prodloužit či na něm učinit koloraturu.
  Klíďo to může být pokaždé jiný.
  Toto, o čem tvrdí že je ustálené musel na notový papír někdo vrhnout po hodně těžkém večeru.
  Ta moderní verse co vykvílela Kateřina Winterová je pozoruhodná i tím, že jestli slyším dobře, Muchow to posadil do Es dur (3 béčka) aby případné hráče odradil 🙂

 128. Ve středověku dost často tvořili chrámové sbory kleštěnci. Vejce měli v pekle, tak se alespoň svým zpěvem snažili dostat zbytek svých oudů ve zdraví do nebe. Ty vejšky jsou tam schválně, aby se to podobalu zpěvu andělských kúrů. Když to srovnáš s Kdož sú boží bojovníci, tak ty jsou prosazení kurevsky níž. Mezi bratry polem pracujícími bys kastráta sotva pohledal. Já nemám pro vysoko postavené hlasy pochopeni, takže jsem milostivou ani nedoposlechl do konce. Kdyby to byl alt, nebo kontraalt, jo to by byla jiná káva!

 129. Matzurko,
  to je psina 🙂 Kde vzal to Kyrilijé kyrilijá ????
  Užaslý smajlík, to je nářez. Furt je ale Ostravština lepší než totálně mimoňské rozkašlání se „Krleš“ 🙂

  Kyrie je pátý pád od řeckého Kyrios (Pán) Eleison – have mercy, smiluj se …

  Kyrilijé kyrilijá nicméně zní poeticky 🙂

 130. Mě to zní, že si to mohl prozpěvovat kočí, když v noci v garáži narazil na oj žebřiňáku.

 131. Ptakopysku ve kterém momentu? Tady?

  Sto dvacet párů volů
  jede do Němec
  (teď narazil rozkrokem na oj a zaúpěl:)
  kýrilijééééé kýrilijááááá
  (Moravsky: Pane smiluj se)

 132. skimici,
  tak teď jste dostal zase vy mne – fakt Nohavicu neznáte ? Našeho těšínského barda ? My tohle zpívávali u táboráků ještě za socíku…. On má podobných pecek docela hodně.

 133. 154 Petr Kunetka – tak já si myslím, že je to krok správným směrem. Nazrzlá Pipi mi nikdy moc neseděla. Měla štěstí, že nebyla někde v děcáku. Ostatně Barnevernet by si s ní dnes poradil svižně.
  Když z té fiktivní krávy udělají romku, pasuje mi to k té postavě více.

 134. 155 Matzurko
  ne ne. Nohavicu znám a mám ho moc rád. Neznal jsem akorát tuto písničku. Nebo neznal —- asi slyšel ale až dodnes jsem si neuvědomil že tam bzučí kýrilijééééé kýrilijááááá 🙂
  Nohavicu mám moc rád už od svých teenagerských let.

 135. Mně se jako dítěti líbily Děti z Bullerbynu.Mám dojem, že to bylo to nejlepší, co Lidngrenová napsala. Pipi mně nijak neoslovila. Moje děti taky ne.

 136. skimici,
  tak to potom jo. Se mi nechtělo věřit, že by vám unikl.

  maYdo,
  ano, máme to stejně. A dceři už nějak nesedlo ani jedno dílko. Mně osobně přišla Pipi až moc praštěná a nevěrohodná; naopak Děti z Bullerbynu byly prostě vyprávění o dětech z vesnice.

 137. (144) Nojo, vy se tam znáte. Já kromě kandidátů Svobodných (těch řekněme prvních deseti) znám jenom jednoho dalšího, „dvojku“ socdemáků, protože se s ním kdysi vybavoval jeden soustolovník. Příšernej blbec. Takže podle osobní známosti to moc nejde.

 138. 160 Aero
  no ale jak chceš volit když Tě komunální život evidentně nezajímá ?

 139. 162 maYdo
  já bych třeba zrovna Aera klíďo volil kdyby se o to ucházel.

 140. Tak když je na kandidátce, tak se asi uchází, ne?

 141. no to je dobrá zpráva! Budeme tedy mít Aero-senátora anebo alespoň Aero-starostu.

 142. Ježíšmarjá, to snad radši ne, to s ním pak už vůbec nebude k vydržení…..

  Ale myslím, že to nehrozí.

 143. (161) Jak jsi přišel na to, že nezajímá? Jen je mi jasné, kde jsou hranice komunálních možností. Do daní prakticky kecat nemůžeš, do policajtů taky ne, do dopravy jen v něčem, takže zbývá spolurozhodovat o využití peněz shora a trochu o fungování radnice. Na zvolení nevěřím a volební kampaň bych osobně vedl jinak, ale to bych se tomu musel věnovat na plný úvazek a natolik mne to neláká.

 144. Hamáček v OSN: „Anexe Krymu je porušením mezinárodního práva.“

  A že nepodotkl: „Stejně jako Mnichovská dohoda nebo zřízení Kosova“?
  To je prý „ministr zahraničí“! Jen počkej, Hamáčku!

 145. Svět mimo politiku :

  „Víte, co by se stalo, kdyby se někdo zeptal studentů na přednášce, koho budou volit? To je prostě tabu. Lidé nechtějí říkat své preference,“ vysvětluje mladý doktorand. Mohou prý za to zejména politici, kteří ve společnosti vyvolávají kontroverze a spory.

  „V místní hospodě se zkrátka více než politika řeší kvalita a cena moravských vín, umění a filozofie. Asi největší vášně a ohlas vyvolává vzpomínka na umělecké ztvárnění Shakespearovy Bouře v Moravském divadle v Olomouci. Ze všech stran na představení, které loni stáhli z repertoáru, prší kritika.“

  „Ředitel zdejšího hospicu Jiří Borik má docela jiné starosti. „Trápí nás platy sester a lékařů, kteří jsou u nás placeni hůře než v nemocnicích anebo privátních zařízeních. V tomto ohledu zaostáváme, a proto si vážím každého jednoho člověka, který zde pracuje,“ říká Borik.“

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/politiku-ne-olomouc-resi-spis-umeni-a-kvalitu-vina.A180929_180653_ln_domov_krku

 146. Holt arcivevoda byl důležitější než Masaryk!

 147. Ad skimic‘ 165
  Já bych zvolení Aera taky nezavrhoval. Třeba by se behem volebního období podařilo zachytit na filmový pás, jak aero klade důraz.

 148. Ale ono je úplně jedno, jetsli je to o arcivévodovi nebo Masarykovi. Je to neuvěřitelně debilní a hlavně si myslím, že v tom věku, pro který je to určeno, je dětem bližší fantasy svět a maximálně starý pověsti český, na tohle je dost času. Já si pamatuju, jak babička říkávala, že „…za Masaryka..“ když chtěla něco časově zařadit a já nevěděla, kdo to byl.

 149. Jak se kladou vejce, o tom bych nějakou představu měla, ale jak se klade důraz, to teda fakt netuším ….

 150. Quivisi,
  Určitě byl důležitější. Kdyby v Sarajevu picli Masaryka, zmínil by se o tom tak maximalne Prager Tagblatt a by bychom doteď trpěli pod nadvládou Habsburků.

 151. Maydo, já to také netuším. Proto bych to rád viděl

 152. Čekám na zprávy o demonstracích před velvyslanectvími Německa, Itálie, Velké Británie a Francie, a pořád nic. To je divné. Ve veřejnoprávní televizi také žádná diskuse k osmdesátiletému výročí. V programu ČT a biografů marně hledám filmy Dny zrady a Uloupená hranice. Není chyba v kalendáři? Třeba zapomněli. Na Seznamu jen malá zmínka. Že by si to šetřili na březen příštího roku?

 153. 167 Karle, kdyby ses ucházel v mém obvodu, doštrachal bych se Ti to hodit. Jenže nejsi tak se štrachat nebudu.

 154. Mám častěji puštěné rádio než televizi a tam se Mnichovu věnovali docela dost.

 155. Ptakopysku, myslíš, že na kladení důrazu je třeba kladélko? Nebo spíš podkladek?

 156. Jo? A není to genderově nekorektní pohled? 64 pohlaví má na kladení na vybranou jen kladélko nebo podkladek?

 157. Jenom jestli pojem „kladu na to důraz“ politický newspeak pro pojem „házím na to bobek“

 158. Jo, to s emusíš zeptat těch, co ten newspak ovládají. Ale ti zas nechtějí překládat, aby se voliči nedomákli, čeho se domáknout nemají.

 159. Teda vážení, jak malí… t.j. 150 – 153… Ten kočí, co snad narazil na voj, bral samozřejmě jméno boží nadarmo (za předpokladu, že bůh se jmenuje Kurva), leč autorovi textu se to zdálo málo nábožné, tak místo povzdechů Kurva, kurva! tam dal to kyrilié, kyrilijá…
  Leč já spíš znám podání, kdy na voj v seřelé stáji narazila babička a komentovala to – Á, to jste vy, pane Prošek?

 160. 182, 183 Kristo, Karle, mně nepřipadalo. Třeba je to tím, že téměř abstinuju. I od rozhlasu.

 161. přečteno:
  „Británie chce do Norska vyslat 800 vojáků kvůli monitorování pohybu ruských ponorek“

  JTy ponorky prý rozvážejí novičok a ti vojáci byli vycvičeni v chození po hladině a nakukování pod hladinu.

 162. Když už je toho 30.9., vrátil bych se k Benešově „prozíravosti“ v oblasti zabezpečení ČSR:
  „Československo-francouzské spojenectví obdrželo mezinárodně-právní základnu spojeneckou smlouvou z 25. ledna 1924 a garanční dohodou z 16. října 1925. Smlouvou z roku 1924 se signatářské země zavázaly, že v případě ohrožení společných zájmů se shodnou na opatřeních, jež je měla chránit. Text ovšem postrádal ustanovení o vzájemné vojenské pomoci. Signatáři měli v tomto ohledu volnost a suverenitu rozhodování. Tuto neurčitost vnesla do dokumentu československá diplomacie. V době vzniku smlouvy se snažila, aby Československo nebylo zataženo proti své vůli do konfliktu, v nějž mohla vyústit rúrská krize. Československo nereflektovalo ani na francouzskou nabídku zvláštní vojenské konvence, a to ze stejných důvodů, podepřených navíc již zmíněnými obecnými ohledy na Německo, které bylo zejména nejvýznamnějším obchodním partnerem Československa.
  Zdroj: https://technet.idnes.cz/mnichovska-dohoda-1938-0lw-/veda.aspx?c=A180928_165406_veda_vse

 163. No jo, foundry, po bitvě každej generálem….

  Ono se nám to hodnotí, když víme, co Beneš, ale ani ostatní tehdy nemohli vědět. Já docela chápu i to, že Angláni a francouzi se chtěli vyhnout válce za každou cenu.
  Ne, že bych je chtěla omlouvat, ale pochopit se to dá. Otázka ovšem je, jestli by v té situaci obsah smluv na tom něco změnil, když by se jim jevilo, juako že se jevilo, že obětování Československa by bylo cenou za odvrácení války.

  Ostatně Hitler měl řadu sympatizantů v obou zemích, jedním z jeoh příznivců byl i tehdejší král Eduard VIII., naštěstí s ezapletl s madame Simpsonovou a dal přednost abdikaci a sňatku.

  Když vezmu v úvahu, že se tím otevřela cesta k trůnu jeho bratrovi a hlavně jeho neteři Alžbětě, tak mám dojem, že by si madame Simpsonová taky zasloužila nějakej zákon o tom, že se zasloužila o monarchii 🙂

  Ostatně jsem slyšela teorii, že právě pro Eduardovy sympatie k Hitlerovi se jeho románek s paní Wallis a následná abdikace docela hodila…

 164. Maydo, no, já nevím, ale asi i tehdy by se mi jevilo poněkud mimo mísu budovat mohutnou obrannou alianci proti Maďarsku, které mělo oproti ČSR zanedbatelný průmyslový potenciál a méně obyvatel. A naprosto opomíjet Německo, které projevovalo agresivitu už od sjednocení v roce 1871. A předtím jeho předchůdce Prusko.

 165. http://neviditelnypes.lidovky.cz/esej-k-soucasne-politicke-krizi-v-nemecku-f1r-/p_zahranici.aspx?c=A180924_152717_p_zahranici_wag
  Dobrý den. Po bitvě… Nebojujme minulé války.
  Dnešní války se vyhrávají v soudních síních, viz článek A. Valenty z IVK na Psu.
  Právní teoretik Josef Isensee upozornil, jak se čl. 1 německé ústavy o nedotknutelnosti lidské důstojnosti postupně stává nástrojem k nastolování stále nových sociálních práv včetně práv azylantů. Jeden z prvních výnosů Ústavního soudu v této souvislosti zněl, že cizincům na německé půdě náleží existenční minimum ve stejné míře jako domácím obyvatelům. Ani statut pobytu, ani krátká pobytová perspektiva neopravňují ke krácení nároku. Z toho plyne, že politický nástroj k omezení migrace v podobě snížení dávek je definitivně vyřazen ze hry. Podle Ústavního soudu nelze „lidskou důstojnost… z migračněpolitických důvodů relativizovat“.

  Na toto téma jsem mluvil před časem s kolegy z Německa. Kdyby našim zaměstnancům nabídli takové podmínky azylu jako ilegálům, celá fabrika by se do Německa přestěhovala. Pokud je pravda, co se píše v článku, tak nelegální migraci nezastavíte ani armádou.

 166. Jo, nickname, po bitvě…

  Studim mé dcery v Brně mi otevřelo nové obzory, například, že s ní můžu tlachat na facebooku, když sedí ve vlaku. Bohužel se nasedí ještě dlouho, ve Svitavách hoří nějaký silo u trati a vlak je odkloněněj. Předpokládané zpoždění 180 minut.

 167. (190) Skrzevá svou mlsnost dost vařím. A vaře, nemohu číst, takže si pustím radio, někdy i TV. Už několik dní je Mnichov převládající téma.
  (192) Z toho Foundry vidíš, že nic není ani jednoduchý, ani jednoznačný. IMHO byla nejistota našeho spojeneckého zajištění pofiderní už po Locarnu, jenže co byly alternativy? Nějaká dohoda s Rakouskem a Maďarskem byla ještě nejistější (co by z toho měli oni?), zbývalo jedině Polsko a to už jsme probírali.
  (194) Takže, proti Německu, s kým?
  (195) K témuž i Křeček na Psu: http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-smernice-vs-realita-090-/p_spolecnost.aspx?c=A180927_160933_p_spolecnost_wag

 168. Maydo: zájem o první republiku nám ukazuje zlepšení dopravy na trase Praha – Brno o 20 minut za 80 let. 15 sekund za rok. Náš kraj světa je na tom o poznání lépe. Místo šesti hodin jedeme 150 km do Prahy jen 3:30. Do Mnichova 4 hodiny.

 169. Maydo ad 177- důraz se klade jako vejce… kloakou. 😉 😀

 170. Dobré zas ráno… 2 Šumavák – no jo, ale co má chudák poly-Tik dělat, kloaky nemaje? Nezbývá, než použít aktivní vybavení a klásti důraz „per rectum“! A hned se nabízí paralela s naftou – jediný rozdíl mezi naftou a lehkým topným olejem závisí na úhlu pohledu a míře zisku. Tipuji, že stejný rozdíl je pak mezi důrazem a hovnem!

 171. Jinak – dnešní Zbořil:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Blije-na-verejnosti-Zdenek-Zboril-usadil-Jana-Hrebejka-i-Vaclava-Moravce-553537
  „Většina redaktorů z kterékoli redakce má podle Zbořila lepší češtinu než rektor Karlovy univerzity s tím jeho slavným zápolením abychom a abysme. „Mnozí se naučili rozlišovat mezi můj a svůj a někteří se dokonce odvažují i do tak jemných stylistických zákoutí, jako je používání jenž a který. Stále častěji, a až na výjimky, oslovují 5. pádem a někdy se zdá, že mluví lépe než redakcemi pozvaní hosté. Také v publicistice ubývá ‚lidových vypravěčů‘ a přibývá odborníků a znalců svých oborů.“

  No, kéž by… Ale s tou magnificencí to mohu potvrdit… Tam záleží na momentální míře nasranosti a dalších podobných okolnostech…

 172. Dobré ráno na začátku týdne. Letmo dočítám zpětně.
  180 – Schumi, kde ses poslední 3 dny nacházel? Nebyl tam signál? Elektrický proud? Přístroj televizní nebo rozhlasový? Jinak bys nemohl napsat, cos v 180 napsal. Myslím, že takto jako letos, se dějem v Mnichově 1938, ještě česká média nezaobírala. Až mám dojem, že vyvolala efekt: Čeho je moc, toho je příliš.

 173. PeSi – 203 – s politickými komentáři to mám jako s reklamou. Vždycky se podívám, kdo to platí. Nezlob se, ale Zbořil je názorným příkladem mého výše uvedeného hodnocení. Už dávno jej neřadím k nestranným a objektivním komentátorům.

 174. Aha, takže podle toho, kdo koho platí, se pozná, jak používá češtinu? Já si myslel, že zrovna na tomhle to nezávisí, ale asi jsem se mýlil…

 175. Dobré ráno vespolek,

  prosimich, a kdo platí Zbořila ? Nějak nejsem s to se toho dopídit.

 176. Ale no tak, PeSi, tys přece nehodnotil úroveň českého jazyka. 🙂
  Matzurko – kdo koho platí lze se dopídit i sledováním změn názorů. Já Zbořila v minulosti docela uznávala (za objektivitu hodnocení politické scény), ale dnes vidím ten jasný příklon k jednomu proudu. Hodně finančně silnému. 🙂

 177. Dobré ráno,

  „Maydo: zájem o první republiku nám ukazuje zlepšení dopravy na trase Praha – Brno o 20 minut za 80 let. 15 sekund za rok. Náš kraj světa je na tom o poznání lépe. Místo šesti hodin jedeme 150 km do Prahy jen 3:30. Do Mnichova 4 hodiny.“

  No, to je sice hezký, nickname, ale nevím, nevím, jetsli je to ta prabá útěcha pro děvenku studentku, která měla být v brně před půl desátou, v půl dvanáctý trčí ještě někde na trati a má ráno vstávat do školy. 😀

 178. 209- právě jsem se také chtěl zeptat na totéž ….. a zvl. v případě tohoto článku … za sebe si mohu dovolit strannost ( dělám to zadarmo !) a například toho režisérskeho vepře popsal až moc slušně – a není to kvůli jeho postoji k Zemanovi , ale k lidem, kteří ho sledováním jeho hovadin platí.

 179. No, já nevím, kdo platí Zbořila, ale že otázky Václava Moravce jsou propagandistická nalejvárna a jeho výběr hostů katastrofální, na to mi stačí vlastní rozum a nepotřebuju k tomu Zbořila.

  Takže pokud jeho kritika OVM míří tímto směrem, mám za to, že je podstatnější, že ČT vysílá takové politicky neobjektivní pořady, než to, kdo platí ty, kdo na to poukazují.

 180. Vlastně – neměla bych se vyjadřovat k ČT teprve potom, co zveřejním, kdo platí mně a jetsli se vyjadřovat vůbec smím?
  Co když je mezi mými klienty i někdo, kdo volí Babiše?

  Neměla bych klientům třeba předkládat kádrovej dotazník, jaké jsou jejich politické preference a jestli mi smí proplatit fakturu?

 181. Ještě ne, Maydo. Trochu předbíháš. Navíc volba Babiše bude spíše kladný bod 🙂

 182. Dobrý den. Maydo (212), můžete dceři vysvětlit, jak se jezdilo za Vašeho mládí, i to, jaké měl pan Gerstner problémy než se podařilo dokončit rychlodráhu.

 183. No, Petře, já myslím, že to kádrování začíná tím, že se řeší, kdo koho platí a ne jestli má dotyčnej komentář pravdu nebo ne.

 184. 2 Dana – No tak já nevim… Asi to víš líp než já, co jsem to teda v tom 203 komentoval… A teda to, že tzv. velkej Zima moc neovládá českou gramatiku, to je fakt a osobně jsem ho tak často slyšel. Na to se známe dost dlouho…
  A jen jsem teda zvědav, co že jsem to teda hodnotil…

 185. “ můžete dceři vysvětlit, jak se jezdilo za Vašeho mládí, i to, jaké měl pan Gerstner problémy než se podařilo dokončit rychlodráhu.“

  ZA mého mládí za první republiky??? No, to jste si , teda nickname, dovolil dost!!! 😀 😀 😀

  Něco takovýho gentleman dámě nepřipomíná, i kdyby to byla pravda.

  (chcete -li vznést vcelku oprávněnou námitku, že nejsem dáma, neb se mi nedostalo správné kindeštůbe, tož podotýkám, že pro gentlemana, kterému se té správné kinderštůbe dostalo, má být dámou každá osoba ženského pohlaví)

 186. [220]pro gentlemana, kterému se té správné kinderštůbe dostalo, má být dámou každá osoba ženského pohlaví nebo kteréhokoli ženského genderu.
  Teď je to teprv správně.

 187. maYdo,

  „chcete -li vznést vcelku oprávněnou námitku, že nejsem dáma, neb se mi nedostalo správné kindeštůbe, tož podotýkám, že pro gentlemana, kterému se té správné kinderštůbe dostalo, má být dámou každá osoba ženského pohlaví“

  jinak ho ta dáma píchne šnekací vidličkou 🙂

 188. 2 Šimon klein ad 213 – tu zoufalou entitu, co se občas projevuje jako rezižer, jsem IMHO nekomentoval… A s Tvým označením nesouhlasím, nevidím důvod, proč urážet ušlechtilý brav. A velice užitečný.

 189. Děkuji za věcné připomínky. Podotýkám, že ohledně šermu se šnekací vidličkou jsem si doplnila vzdělání v Paříži.

 190. 220 maYda
  kazda osoba zenskeho pohlavi? Tak to pr. A co buzeranti a ostatnich 12 pohlavi< Nemuzou byt za damu jenom proto ze se jinak narodili? Ty tomu davas pri pondelku …

  Mi napada, 12 pohlavi, to mi pripomina takove ty indicke viceruke bohyne 🙂
  Jestli to nemaji jednodussi anglicky mluvivi
  12 sexes

 191. Toho režisérskýho ksichta vídám denně cestou do práce s textem Vaše starosti na hlavy starostů. On totiž u nás kandiduje.

  To je teda do komunálních voleb slogan jak noha…. ať mi klidně moje starosti nechají, mně bude stačit, když mi jejicgh řešení bnebudou komplikovat nesmyslama, který jsou dobroseři schopný vymyslet.

 192. OK, skimici, Ok, já se kaju, vidím, že jsem v problematice genderu totálně zaostalá. Ale nejsem odborník na kunderštůbe, na jeho genderově korektní úpravu se budeme muset dotázat jinde. Třeba mistr etikety Špaček poradí.

 193. Maydo: (212) omlouvám se, jestli jsem Vás připomínkou historie urazil.
  Teda … omlouvám se že se zmiňuji o historii 🙂

 194. O historii se klidně zmiňujte. 🙂

  Ale naznačovat, že pamatuju první republiku? No, toto? Takové faixpaux?

  Kdybych nosila krinolínu a potkala vás, musela bych štítivým gestem odtáhnout sukni, abyste o ni náhodou nezavadil.
  Taky bych se mohla spokojit se zvednutím obočí, ale to Vy neuvidíte a kolegové by se divili, co tu předvádím za grimasy, ještě bysi mysleli, že mezi těmi fotlkami, co zrovna třídím nejsou jen dveře a okna, ale taky něco neslušnýho….

 195. Já vím, koho jste zmiňoval, nickname. Ale myslíte, že tím to vylepšíte, když to budete spojovat s mými vzpomínkami na mládí? 😉
  BUďte rád, že jsem vám zatím přišila jen tu první republiku.

 196. 230 – nickname – nerozmazavejte to, nebo vás dáma bude muset šnekací vidličkou píchnout rovnou do….prdele, jaký s tím štráchy….

 197. Jo, šimone, tou stříbrnou, co ji máme v příborníku na chalupě 😉

 198. A to radši nepřemýšlím, co by s ním asi tak udělala dcera, když by ji tímhle utěšoval, když seděla ve vlaku trčícím někde mezi poli. Ona vymetá všechny možné bojové sporty a na odezvě by si jistě dala záležet 😀

 199. No, tak to by Vám stačilo leda tak na Laru Croft. 😀 😀 😀

 200. Nojo,
  ale pořád nevím, kdo platí Zbořila 🙁

 201. Zdánlivě nesouvisející zprávy:
  https://www.lidovky.cz/svet/z-objednani-vrazdy-kuciaka-byla-obvinena-zadrzena-zena-spise-ale-byla-zprostredkovatelem-mini-pravnik.A180930_161323_ln_zahranici_tn
  Když vás zastaví fízl v černém autě a ohrožuje vás služební zbraní na životě, je to jen kázeňský přestupek. Jeho nadřízený si za trest nezapálí doutník.
  https://www.lidovky.cz/svet/z-objednani-vrazdy-kuciaka-byla-obvinena-zadrzena-zena-spise-ale-byla-zprostredkovatelem-mini-pravnik.A180930_161323_ln_zahranici_tn
  Jak dopadne fízl v tomto případě? Za pokus o vraždu soud upustil od potrestání, protože to odsouzeným způsobovalo psychickou újmu. Za dokonanou vraždu to musí být aspoň trest odnětí hraček a zákaz chození do kina.

 202. matzurko, já Ti neodpovím. ZA a to nevím, za b mně to zas tolik nezajímá. Mně na těch komentářích obvykle zajímá obsah, ne kdo koho platí. Jak jsem uvedla výše, na to, abych si udělala na něco názor Zbořila nepotřebuju.

  Jedna moje kamarádka uznává Respekt, já oněm valné mínění nemám. Když jsem se vyjádřila ve smyslu, že na žádné noviny noviny se nedá spolehnout jako nezávislý a důvěryhodný zdroj, zeptala se mně „ale podle čeho si má člověk dělat názory, když se nedá na žádný noviny spolehnout?“

  není to valstně smutný, že šedesátiletá, vysokoškolsky vzdělaná ženská, který vychovala sama dvě děti, rovněž vysokoškoláky, potřebuje k názorům noviny?

 203. Jo,
  ohledně PL píše wiki:
  OUR MEDIA a. s. byla založena 8. dubna 2009, se sídlem ve Vinohradské ulici v Praze 3. Původní anonymní akcie vydavatele byly k 28. listopadu 2011 nahrazeny akciemi na jméno, vlastníci nejsou v obchodním rejstříku specifikováni. V pořadí třetím předsedou představenstva je od 16. července 2010 Jan Holoubek (* 1981) z Prahy-Krče.[14][15] Jan Holoubek je též ředitelem Parlamentních listů, šéfredaktorem internetové verze je Marek Bláha, jeho zástupci jsou Radim Panenka a Jakub Vosáhlo. Vydavatel uvádí dalších asi 25 redaktorů či zpravodajů.[15] Za projektem ParlamentníchListů.cz stojí Jan Holoubek a Jiří Čermák. Jedna ze zakázek, na které Holoubek pracoval byl převod tištěných médií do on-line podoby pro společnost Grand Princ, té také podle údajů na webu společnosti OUR MEDIA a.s. nabídli s Jiřím Čermákem projekt ParlamentníchListů.cz. GRAND PRINC o spolupráci nestál[16], on-line projekt tak spustili pod vlastní firmou….
  V polovině dubna 2015 informoval server Mediaguru.cz o tom, že poloviční podíl ve společnosti OUR MEDIA získal Ivo Valenta. Michal Voráček si svůj dosavadní podíl ponechal.[18][19]

  OUR MEDIA a.s. též spravuje internetová práva kreslíře a karikaturisty Štěpána Mareše a po nějaký čas i názorové servery EUportal.cz, EUserver.cz, Eportál.cz, EUrabia.cz, Freeglobe.cz, Prvnizpravy.cz a Protiproud.cz. Tyto weby byly do roku 2017 umístěny jako subdomény Parlamentních listů, ale vydavatel deklaroval jejich obsahovou nezávislost.[26] Tyto se následně přesunuly na samostatné domény.

  Mnojo, Čulík a EUrohodnoty se z PL můžou vobkreslit červeně třikrát dokola 🙂

  Ale jestli tím financován i pan Zbořil, to nevím.

 204. Ale jestli Ti to pomůže – pamatuju, že za bolševika se psávalo v novinách, že nositelé nevhodných názorů jsou placeni ideodoverzními centrálami a nepřáteli socialismu ze Západu.

  tak třeba zkus zapátrat tímhle směrem 😀 😀 😀

 205. No, rpozhodně nesouhlasím vždycky s tím, co PL napíšou. Ale jetsli se z toho může vobkreslit Čulík a EUhodnoty červeně třikrát dokola, tak asi stojí za to, na ně aspoň občas nahlédnout.

 206. 239 -Matzurko, stále nevíte? Holt se musíte dopídt jako Dana – ta vidí jak se Zbořil přiklonil.

 207. Budiž mu země lehká. Kůry andělské budou mít silnou konkurenci.

  Ale byl obdivuhodně vitální do poslední chvíle. Byl stejnej ročník jako moje máti.

 208. [236] Náhodou, sek na prsa se už dnes běžně jako zastaralý nevyučuje, ale opakovaně jsem míval pocit, že přes všechny ty vrstvy oblečení vidím, jak se zasaženému tvoří jelito od klíční kosti až k slabinám.

 209. maYdo,
  no nazdar, ti vypadají jako squadra z Battlefield Earth, přinejmenším. A v tomto týmu bojuje i tvoje dcera ? Tak to bych si o ní fakt nedělala starosti, i když zůstala trčet o půlnoci někde mezi polemi 🙂 Pokud má sebou bojový obleček, stačí ho navléci a je bez obav.

 210. No, ona s tím zatím tak nějak koketuje. Byla si to vyzkoušet o prázdninách, byla na nějaké akci, kde si vyráběla nějaké ty ochranné díly výstroje a našla si nějakou partu v Brně, ale treninky mají, když se sejdou.

  Jinak ony jsou ty tyče obalený molitanem, takže to bvypadá poněkdu děsivějši, než to je, ale i tak není o modřiny nouze.

 211. ODS perlí. Docela by mě zajímalo, kam na ty nápady chodí.
  Kdo třikrát opakovaně v průběhu dvanácti měsíců spáchá nějaký přestupek, ať už jde o drobné krádeže či třeba rušení nočního klidu, má přijít o tři měsíce o nárok na dávky v hmotné nouzi, včetně doplatku na bydlení. Navrhli to v pondělí ve Sněmovně poslanci opoziční ODS.
  Docela by mě zajímalo, jestli poslanci opoziční ODS domysleli, od koho si potřebné love pachatelé vyzvednou, když je nedostanou na poště.

  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/opakovane-pachani-prestupku-omezeni-davek-navrh-ods-f9o-/domaci.aspx?c=A181001_151958_domaci_kop

 212. No coby,
  dopustí se dalších opakovaných přestupků….

 213. no a n-krát opakovaný přestupek by byl trestný čin.

 214. Matzurko,
  třeba to tak chtějí a ODS by pak měla před sebou další challenge – jak zabránit rostoucí kriminalitě. Následovat bude řešení přeplněnosti českých věznic. Prostě furt bude co dělat…

 215. ty to nechápeš! Hlavní mantra ODS je: snižovat počet zákonů.
  Tak musí navrhovat nové, zbytečné a tak blbé, že k jejich zrušení najdou souhlas napříč sněmovnou.
  A při příštích volbách se budou chlubit, jak svůj slib splnili a kolik zákonů zrušili. 😉 😀 😀

 216. Takže když neberu příspěvek na bydlení a dávky v hmotné nouzi, tak můžu lumpačit, jak se mi zlíbí?

 217. Dobrý večer z Moskvy
  Šel jsem vedle do sámošky pro velkou flašku vody (z kohoutku je na čaj tvrdá) a zjistil jsem že sankce fungují. Od začátku prázdnin větší sortiment italských a španělských dobrot a zejména spoustu lokálních masíček a sýrů co neznám.
  Cenově pro mě ok, pro ně asi díky kursu nok. Třetinková plechovka Kozla po přepočtu asi 23 korun.
  Ale to je Moskva. Ještě se musím po cestě mrknout jak jsou na tom venkovani.
  V každém případě je nutno se sankcemi vytrvat. Italové a Španělové musejí mít žně 🙂

 218. V hospodách samozřejmě draho. Dobrý steak okolo 15 EUR.

 219. 15 euro? To je cena téměř ekvivalenfní bifteku s hranolkama ve vlašimské vinárně U blanických rytířů.

 220. Ale tak tady je to taky různý podle typu hospody. Já koukám na lístek hotelové (čtyřka) restaurace dole. Kuřecí asi za deset, kotel boršče za čtyři pade.

 221. Skimici, evidentně máme moskevské ceny.
  Kuřecí steak na liškách se smetanovým přelivem, bramborové placky 189 Kč. Ekvivalent kotle boršče bohužel není v nabidce, ale dalo by se to vykalkulovat z ceny jeden a půl eura za talíř.

 222. Ráno jsem někde zahlédl zprávu, že Německo přijalo další zásadní rozhodnutí o imigrantech, které se dá dekódovat takto: příliv migrantů nedokážeme zastavit, ale budeme dělat selekci na práceschopné a ty ostatní. Práceschopní zůstanou v Německu, ostatní se pokusíme přerozdělit do okupovaných území. (Jestli to někomu něco připomíná…)
  Pak ještě měli na programu diesely chtějí zakázat vjezd nevyhovujícím dieselům do měst. Starší diesely budou hardwarově upraveny a bude to komplexní.
  Člověk si při čtení zpráv z Německa připadá jako mezi ploty….

 223. O5 sqělý rozhovor s Jardou Šestákem… Mít tak v osmdesáti jeho vitalitu…
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Profesor-ktereho-za-medaili-od-Zemana-vyhodili-znovu-hovori-Jiri-Drahos-penize-EU-Velmi-otevrene-553085
  Ale bohužel, ta realita v Akademii je ještě mnohem horší, než jí Jarda popisuje. Všeprostupující závist, osobní útoky, nenávist, likvidace nepohodlných či schopnějších. V jednom případě to už odnesla i moje dcera, takže vím, o čem píšu…

 224. Vůbec se nedivím, že pana profesora vylili. ČSAV je od dob socialismu pevnou stavbou stojící neochvějně na byrokratických základech a pan profesor evidentně nehodlá být další cihlou ve zdi nesoucí vedení ústavu k dalším úspěchům. Ten člověk je naprosto nezodpovědný. Je schopen bádat úplně sám a – co je obzvláště zavrženíhodné – nejen že nechce odevzdat, ale on se nechce ani dělit o výsledky své práce se soudruhy, kteří ústav vedou ke světlým zítřkům.

 225. abych se přiznal – ma poslední dobou začínají jít na nervy tihle dědkové, co si všechno pamatujou. Tuhle jsem měl v muzeumu návštěvu – jednoho gentlemana jehož celoživotní prací je balet. Velice přijemný pán jen o několik let starší než já. Shodli jsme se na tom, že tihle sedmdesáti- či osmdesátiletí vořeši si pamatují nejenom všechno možné ze své branže, ale oni si pamatují i jména a okolnosti, za nichž se s dotyčným setkali! Naprosto zavrženíhodné. Oba dva jsme chvíli přemýšleli, kterých dědků se to týče, ale nevzpomněli jsme si ani na jedno jméno, tak jsme zavedli řeč jinam.

 226. Tak už se nesmí ve vědeckých kruzích říkat, že se ženská může ve vědě dostat na pracovní pozici díky pohlaví. Jak praví Klasik a Petr Kunetka: „Jde to rychleji, než jsem čekal.“
  Kvůli sexistickým výrokům pozastavila v pondělí Evropská laboratoř pro jaderný výzkum (CERN) spolupráci s italským fyzikem Alessandrem Strumiou. Na přednášce, která byla podle CERN „vysoce urážlivá“, tvrdil například, že fyzika je mužská záležitost a ženy některé pozice dostávají jen na základě zvýhodnění kvůli svému pohlaví.

  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/cern-urychlovac-castic-francie-svycarsko-alessandro-strumia-fyzik-gender-pohlavi-urazka-zeny-igk-/zahranicni.aspx?c=A181002_110220_zahranicni_dtt

 227. Njn, místo árijské fyziky bude jiná disciplina: genderphysik….
  Sveho času ta arijská pomohla amikům k atomové bombě, kdoví, k čemu tahle pomůže moslemínům….

 228. To si ten CERN, kde je asi 80% mužů a jen 20% žen, více méně sekretářek, dovolil hodně.

 229. Šimone,
  mě fascinuje, že zcela konkrétně je uvedeno jméno pachate, ale samozvaní soudci se schovávají za název CERN. Přitom by měli být hrdi na své rozhodnutí.

  Co se týče moslemínů, určitě bude mít vliv na jejich rozhodování při nákupu na trhu. Podle svých zkušeností z VŠCHT a chemických provozů obecně bych byl na místě nákupčího pro harém velmi ostružinatý, kdyby se v nabídce objevilo něco jako scientist, physicist, chemist, lab technician, nebo jakýkoli manager z těchto oborů.

 230. martine tt
  i CERN je živ z dotací. Obětoval tedy beránka, aby se mu dostalo boží milosti.

 231. CERN organised „gender workshop“
  Svět se v prdel obrací… 🙁 🙁 🙁

 232. Zbořil má svoje názory aa nepíše na zakázku. Zním ho přes 50 let. V pohledu na Rusko s ním často nesouhlasím, ale debata s ním je vždyxcky zajímavá a obohacující. MAydě děkuji za obohacení slovníku (v 227) slovem kunderštube. Nevím sice co si pod tím přesně představit, ale jsou to představy příjemně vilné.

 233. Dušane, to byl překlep. Mělo být „kinderštube“. Přiznávám se, že se mi ten překlep zalíbil a proto jsem ho záměrně neopravila.

  A děkuji za obhajobu Zbořila. Nemusím s ním vždycky souhlasit, ale hodnocení „kým je placen“ mi poněkud připomíná doby minulé. Ono toho vůbec čím dál víc připomíná doby minulé. Bohužel jen to horší z nich.

 234. Dobré popolední vespolek.

  No snad nám to Dana prozradí a nebude tajnosnubná jak kapraď samec. Já jsem dneska zaznamenala:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-smesnemu-vydirani-hejnem-potrefenych-hus-neustoupim-pvd-/p_politika.aspx?c=A180929_231858_p_politika_wag
  Tak nevím, jestli takový sponzor bude platit i proruské zprávy nebo pisatele…

  Pana Zbořila čtu ráda, neb mi přijde jako gentleman konzervativního střihu – staromilec v dobrem slova smyslu. Takže sice nemusím souhalsit, ale kultivovaný projev přečtu se zájmem i potěchou.

 235. Hm, u Zbořila, když jsem si čas od času od něj něco přečetl, se mi zhusta zdála být patrná určitá proruská tendence (zejména tehdy v období kolem anexe Krymu). Jenže tu si automaticky odčítám, takže mi jakožto čtenáři nevadí. Podobně z jiné strany třeba támhle pan Doležal má zas jiné tendence, a ty si odečítám rovněž; pořád mi dává smysl jej (občas) číst: http://bohumildolezal.cz/texty/rs3350.html

  Ovšem, a to bych rád zdůraznil, odtud stále ještě je nesmírně daleko k úvahám, kdo jej (je) asi platí… Z čeho vlastně pramení?

  Mám dojem, že i v dnešní (šílené, příšerné) době je v mnoha lidech potřeba souhlasit stále kupodivu silnější než potřeba nesouhlasit; a když pak někdo neříká přesně to, co bychom chtěli slyšet, třeba nás holt napadne, že je to proto, že je někým placený…

  — — — — — — —

  OT: Tak koukám, že Babiš se již opět podělal: https://www.novinky.cz/domaci/484877-stepanek-po-vlne-kritiky-nechce-kandidovat-do-vysilaci-rady.html

  Ostatně, zrovna před volbami… Jak je napadlo hlasovat právě tento týden?

 236. Matzurko,

  za zmínku rozhodně stojí :

  „Jelikož neznáme ve vaší politické straně nikoho, kdo by se věnoval protikorupční politice, žádám Vás jako předsedu o vyjasnění.“

  Zajímalo by mně, z jakého titulu se má předseda jakékoliv strany zodpovídat neziskové organizaci? Na základě čeho žádá Nadační fond proti korupci vysvětlení a na základě čeho se domnívá, že je někdo povinen na takovou, po pravdě dosti arogantní žádost reagovat?
  Jaké má Fond pravomoci a na základě čeho, jakého zákona?

 237. TAk nějak mi to všechno začíná připomínat lidové soudy…..

 238. (284) Ptát se může Nadační fond, ty, já, Dežo … Jiná věc je, jakou kdo dostane odpověď.

 239. A že se začali dotazovat ausgerechnet před volbama 🙂

 240. „Ptát se může Nadační fond, ty, já, Dežo … “

  No, tak právě proto se ptám, jaká má pravomoci. Protože se ptát můžu. 😀

  ale fost bych uvítala , aby povědomí, ež tyhle spolky mají na svoje dotazy asi takovej nárok, jako když se ptá bába Dymáková místního pekaže, kde vzal na novou pec a špekuluje, jetsli by ho neměla prásknout na berňák bylo mwdii více zdůrazňováno.

  Mám za to, že to jaksi patří v všeobecné vzdělanosti a že občané by měli vědět, že mohou bez obav poslat vlezlou neziskovku nebo televizního investigativce, kam se jim zlíbí a nejsou povinni jim nic vykládat.

 241. To je nějaký magický číslo, ta padesátka 😀

  Nebo že by tohle byli šojdrový sirotci?

 242. Jo, Karle, ještě jsem chtěla podotknout, že pokud budeš zvolen, já budu mít jako občan právo se tázat, ale Ty mi budeš jako politik muset odpovídat!!

  😀 😀 😀

 243. To bude dobrý. AK komentuje i když není tázán! 😉

 244. Ale když je tázán, tak leckdy neodpoví nebo to nějak okecá. A s tím bude mít jako politik utrum 😀

 245. ГОВОРИТ МОСКВА !!!
  Doufám že nebudu ve zprávách.
  Jsem k večeru přecházel Rudé náměstí a zkrátil jsem si to skrze nějakou demonstraci. Někdo proti něčemu.
  Když jsem se na druhé straně vymotal, chytl mě reportér a kamera co že si o tom myslím. Měl jsem nakvap na schůzku do nedaleké hospody tak jsem řízně odvětil, že můžou jít do p… (Použil jsem výraz žopa), to ho znejistilo a ptal se která strana …. Ujistil jsem ho nestranně, že z mého hlediska klíďo obě a on nakonec taky, že zdržuje …. Viditelně zrozpačitěl a světlo i kamera švenkla jinam 🙂

 246. Jo, jo, ti novináři si leckdy už ani neumí představit, že jsou lidi, který zajímají jiný věci, než co se zrovna bude dobře vyjímat ve zprávách.

 247. (292) To není tak jednoduchý. Jakožto pouhý člen zastupitelstva (i to by byl zázrak), bych ti byl povinen odpovídat stejně jako teď, tedy nijak. Jediná zodpovědnost by byla politická, ale to už se dostáváme k onomu „kladení důrazu“, které vzbudilo tak krásně dětinské reakce.

 248. No, když tak vidím, ajk se umíš ucházet o voliče, tak mně začíná zajímat, jetsli se dá v tej kandidátce škrtat 😀

  Teda, mně to napadá dost často, když nám tu na každým druhým kandelábru visí ten Váš vymydlenej kluk z plakátu. 😀

 249. No, to by měli taky tomu lvovi oholit hřívu. Tu přece mají taky jen samci.

  Ale je hezký, že heraldická zvířata bez genitálií bývala symbolem zrady. Jak vhodné pro armády zemí, paralyzovaných politickou korektností 😀

 250. 302 — A koukám, že Banga u toho preventivně bangoval diskusi. Snad by pro tyto případy šlo zavést termín prebangoval

  Totiž (abych nějak navázal na 3. odst. z 283)…: Lidé asi mají potřebu postavit se na některou ze stran zakořeněnu hlouběji, než by mysleli. Možná i hlouběji, než bych myslel. Paradigma vyplývající z teorie zkurvenosti, tj. přístup vycházející z předpokladu, že je to nadobro pokaženo celé, jim jest jaksi vzdáleno, cizí, nesedí jim, jde proti jejich vrozeným instinktům…

  Přitom např. zde https://www.reflex.cz/clanek/komentare/90221/jak-lobbista-rittig-porazi-statniho-zastupce-borgulu-chranence-lenky-bradacove.html je pro mne — a snad i pro ně — zhola nemyslitelné vybrat si tu sympatičtější (anebo aspoň méně škodlivou) stranu, nemožné říci, že jeden je lepší než druhý, Borgula než Rittig, Rittig než Borgula. Jenže zobecnit si to na celý systém, to se mi často jeví být nad jejich síly; jako kdyby existovala nějaká skleněná stěna, o kterou se vždy zarazí.

 251. No jo Zpátečníku, u mně to celé znamená, že se buďto musím postavit na nějakou stranu, což je vzhledem k obecné zkurvenosti občas obtížné, nebo zaujmout pozici nezúčastněného pozorovatele, což je mi habituálně cizí, navíc ať dělám, co dělám, neúčastněný prostě nejsem. Pořád rozlišuji, nebo se alespoň pokouším, kdo i škodí více a kdo méně. Je mi jasné, že tím jsem účastníkem systému, ale nejsem si jist, zda v Praze lze být mimo systém. https://cz.depositphotos.com/146676141/stock-illustration-island-with-palm-tree.html

 252. Potlesk pro Tomase Guttmanna! Jeho clanek na Psu je briliantni!

 253. A je ti jasný, vzhledem k tomu, že podle teorie zkurvenosti, budeš – li zvolen do zastupitelstva, se staneš se tím, který škodí, protože nelze neškodit?

 254. By mě zajímalo, jak si zdejší představují chod obecního zastupitelstva. Považují zastupitelé za obecné škůdce – podle komentářů ano. A kdo tedy má řídit obec? Nějak se mi vtírá – pro stromy nevidí les. :-)))))
  Asi budu vyloučena z diskuze. Všeobecným hlasováním. 🙂

 255. Bože, bože, co takhle si zachovat před těma volbama trochu nadhledu a nebrat všechno tak smrtelně vážně?

  I když v Praze by byl ten pohled na zastupitele jako škůdce docela oprávněný.

  A nebuď paranoidní, o tom, že by někdo měl být vyloučen z diskuse se tu nikdy nehlasovalo.

 256. Hlavně menší obce mají problém v tom, že tam sice žijí mj. schopní lidé, ti ale mají svoje firmy a aktivity většinou mimo obec, nebo pracují jinde – a často i mimo republiku. A na místní politiku zbývá tedy garnitura, která v ní vidí osobní zisk, nebo v lepším případě to sice myslí dobře, ale na nějaké zásadní změny nemá. A tak nakonec nově zvolený starosta ještě včera jezdil s traktorem a jako spolupracovníky si vybírá kamarády sobě rovné. Tady se zázraky čekat nedají. A ve velké politice jsou profesionálové, kteří zvládají technologii moci a lokální problémy jsou jim u zadele. Nejenže pružně mění názory, ale i politické strany. To je pro mne jednoznačný důkaz toho, že jim jde jen a jen o osobní prospěch a ten zahalují do vznešených řečiček. Jenže pak mně nezbývá než volit nové, nezprofanové tváře, které však volím vlastně proto, že o nich nic pořádného nevím.Připadám si jak ten Balámůpv osel,co chcípl hlady mezi dvěma stejnými otýpkami sena. Těžká rozhodnutí: Jít volit je pitomost a nejít také pitomost.

 257. Ceterum autem censeo, že největší tragédií euroatlantické civilizace je všeobecné rovné volební právo. Nejméně 85 let už to plodí zmetky a furt se lidi ne a ne poučit.

 258. (307) Jistěže je mi to jasné. Mnohem hůř bych se ovšem vyrovnával s myšlenkou, že všichni to dělají blbě, dokonce mne kdekdo furt k něčemu nutí, a já jen kibicuji, jak je všechno blbě. 😛

 259. (312) Než usnu, tak jen poznamenám, že těch nejmíň 85 let je pořád lepších, než ta staletí před tím. Ledaže bys měl záruku, že v každém převtělení budeš hradním nebo zámeckým pánem a občas ani to nezachránilo před zkrácením o hlavu. Náhodou propíchnuté vesničany či měšťany taky nikdo moc nepočítal.
  A, dobré noci přeji.

 260. Ad 315 – proč chodit do středověku? Optimálními se mi jeví volební systém republik a konstitučnich monarchií cca do roku 1920 – majetkový census + absence volebního práva státních zaměstnanců. Ten měl alespoň logiku – o rozdělování peněz rozhodovali jejich poskytovatelé, nikoli příjemci.

 261. Že to všichni to dělají blbě, je základní axiom teorie zkurvenosti. 😀

 262. No, možná by stačilo začít s tím, že by nemuseli mít volební právo vězni a příjemci dávek. U vězňů to nemá rologiku, protože proč by měli rozhodovat o dění ve společnosti lidí, kteří se dopustili protispolečenského jednání?
  A u těch příjemců dávek jakbysmet, protože proč by mělo rozhodovat o dění ve společnosti lidi,kteří se nedokážou postarat ani sami o sebe?

 263. 305 — Pořád rozlišuji, nebo se alespoň pokouším, kdo i škodí více a kdo méně. — Jenže, AeroKarle, holt myslím nezbývá, než brát v úvahu, že zkurvenost systému taky mohla dosáhnout nové úrovně a kvality, takže mohl vzniknout (a leckdy též vznikl) nový fenomén: (1) výslovná shoda, (2) tichá dohoda nebo aspoň (3) de facto symbiosa obou těch stran, z nichž se teď (IMHO marně) pokoušíš identifikovat tu škodlivější.

  Příklad: Borgula potřebuje Rittiga, jeho pronásledování totiž je lukrativní job, jímž se může léta pohodlně živit i přes nulové výsledky, neb marné úsilí může donekonečna zdůvodňovat Rittigovou zjevnou společenskou nebezpečností; jinak by se leda mohl v rudém taláru rozvášňovat nad ničemností drbana, který ukradl pět metrů okapového svodu, a to by ho asi nebavilo, nehledě k tomu, že by za to (v důsledcích, systémově) dostával jen pár korun, podobně jako kdysi státní návladní za první republiky. A zároveň Rittig potřebuje Borgulu, uzavírá totiž přístup do oboru pro Rittigovu konkurenci; bez Borgulů by „lobbistu“ mohl dělat každej, zatímco s nimi jedině Rittigové, kteří v tom uměj chodit, majíce přes 30 let praxe.

  Co s tím? Budeš-li se snažit najít z těchhle dvou toho lepšího, systém (tj. tu shodu či symbiosu) myslím jedině posiluješ. Druhá možnost by byla, připustit si, že systém je vystavěn na korupci, podobně jako je náš život vystavěn na metabolismu bílkovin, a nemá smysl proti tomu brojit (stejně jako nemá smysl pro naše vlastní těla požadovat náhradu uhlíku křemíkem); podnikatelé potřebují politiky, politici podnikatele, a (o stupínek dále) obojí potřebují lobbisty, kteří vzájemnou korupci efektivně a elegantně zmanažují. U toho však nemusím být, na to nemám žaludek. (To už jsem spíše mohl před 35 lety vstoupit do KSČ.)

  A třetí možnost by byla zavřít oba (Borgulu za jeho podíl na puči Ištvan-Šlachta) a nechat shnít ve společné cele. V takovém výsledku bych nespatřoval nespatřoval problém; problém je (až) v metodách, jimiž by se toho dalo dosáhnout. Ty vždy v historii bývaly dost nevábné, s krajně riskantními a zhusta neblahými důsledky. Aby takovéto důsledky byly co možná minimalizovány, je dle mého pošetilého názoru třeba dlouhodobě aplikovat určité předběžné kroky. K nim patří snaha jednak se od systému a jeho establishmentu co nejvíce oddělit, jednak porozumět jeho mechanismům a co nejplastičtěji vykreslit jeho dokonalou nelegitimitu a zkurvenost.

  Navíc Rittigové nejsou žádní blbci (nevím jak Borgulové, aspoň příslušné instinkty však jistě mají). Kdyby (prozatím ovšem čistě hypoteticky) procesy zmíněné v předminulé větě nějak významněji pokročily, sami bystře pochopí, že než lucerna nebo Mimořádný lidový soud je pro ně mnohem lepší tiše se odklidit do ústraní, i za tu cenu, že kontroly nad většinou majetku se vzdají.

  — — —

  P.S. A příklad byl ovšem jen příklad. Je třeba vidět, že na vztazích typu Rittig-Borgula je systém vystavěn celý; strukturálně viděno, existují ve všech jeho oblastech a sférách, lišíce se jen mírou své nežádoucnosti.

 264. Ehm, „nespatřoval“ by více než stačilo jen jednou. Vůbec je zajímavé, jak takovouto (typickou) chybu člověk může nevidět; ani když to datluje, ani když po sobě čte…

 265. Dobré zas ráno… Ten odborník z CEVRO Institutu tomu ještě věří, nebo předstírá, že věří? IMHO, věřit té šaškárně může jen mentálně retardovaný jedinec někde na úrovni imbecility – ergo, ideální kandidát do CEVRO institutu…

 266. (316) To se ti Foundry tak jeví teď. Tehdejší uživatel= systémů tak spokojeni nebyli, pořád vymýšleli, jak to „vylepšit“. Já vycházím z toho, že lidi jsou čím dál, tím stejní a jejich neplechy se střídají, vynořují se nové, mizí některé staré a celkově jde (není-li zrovna válka nebo tak něco) o to, zda je sklenice poloplná nebo poloprázdná.
  (319) Asi jo, Zpátečníku, jenže když nic nedělám (já toho tedy nedělám moc, tak akorát trocha snahy), tak mám nepříjemný pocit, že vše nechávám na jiných. Pak bych ovšem neměl komentovat výsledky jejich konání. No a to mi nějak nedá, nekomentovat a nedělat nic.
  (322) Je zajímavé, jak se některá slova stanou módními – třeba slovo „štvanice“.

 267. Dobré ráno,

  ehm…

  „A to právě mátlo všechny, kteří si dovedli zhruba spočítat smrtelnou dávku. I jedna malá kapička zabijí.

  Jak tedy bylo možné, že se Rusům poprava nepovedla?
  Použít jed v lahvičce od parfému dcery bylo strašidelně působivé a vyžadující předchozí pečlivé testování. Rusové museli spočítat koncentraci jedu tak, aby po nanesení parfému na krk dcery pana Skripala byla látka uvolňována postupně a přesáhla smrtící koncentraci pouze v bezprostředním okolí bez proudění vzduchu tak, aby nebyly ohroženy ostatní osoby.

  Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/236171-poprava-novicokem-strasidelne-pusobive-rika-expert-proc-putinovym-katum-utok-nevysel/

  1 – jestli jen malá kapička zabíjí, jak to, že skripalovi přežili? Krom toho ženská tu kapičku nanáší obvykle na víc míst těla a dále by musela být Skripalova dcera postižena podstatně víc než její otec, protože ona by byla s látkou v kontaktu přímo, zatímco on by byl zasažen leda tím, co se odpařilo.
  2 – k čemu je přesné a pečlivé testování, když nemohou ovlivnit, jaké množství parfému a kam si oběť nanese?
  3 – a k tomu parfému přišla skripalova dcera jak? Koupila by si ho snad v parfumerii? Nebo jí ho darovala kouzelná babička, že když si ho annese tehdy a tehdy tam a tam, tak se jí spní tři pří’ání?
  4 – ženský leckdy mívají parfémů více – a rusky si potrpí na výrazné parfémy a kosmetiku, to je o nich známo, takže to je dost pravděpodobné. A je otázka, jak by mohli vrahové zařídit, aby oběť použila v pravou chvíli ten správný parfém

  To snad už jen testují, co jim kdo sežere i s navijákem….

 268. “ Pak bych ovšem neměl komentovat výsledky jejich konání. “

  jinými slovy, Karle, tím říkáš, že vobčan nemá právo komentovat kroky politika, protože občan, který se neangažuje v politice „nedělá nic“ zatímco zvolený politik se „snaží dělat aspoň něco“.

  Problém je, že politik, který není ochoten naslouchat „kibicování“, jaksi nemá šanci si zajistit zpětnou vazbu od občanů a to je první, s čím by měl politik pracovat.
  Ostatně česká politika je tam kde je, protože vztah mezi stranami a voliči je psotaven na principu fanklubu – co objekt fandění činí, dobře činí.

 269. A k vaší kampani:
  Svobodní dnes nejsou neznámou stranou. Je to strana, která je známá jako pidistrana v čele s nepříliš úspěšným předsedou, který místo vzestupu od komunální politiky praktikuje sestup – od EUparlamentu, kde se moc nepředvedl, k národnímu parlamentu, kde se moc nepředvedl, mám dojem, že taky koketoval se senátem. Tak ji vnímá běžnej volič.

  VY máte kandidátku dlouhou jak tejden před vejplatou, volič si nutně položí otázku, kde jste tolik lidí nabrali, jetsli jste snad napsali i svoje tety a strýce z druhýho kolena.
  Ale přitom Mach se sice culí z kandelábrů, já míjím aspoň pět takových plakátů cestou do práce a o ostatních ani ‚tuk, dokonce ani na stránkách volič nic o jiných kandidátech nic nenajde. Prostě to vypadá jako když nemáte Praze 5 nic nabídnout, všichni, celá ta sestava na kandidátce jsou jen stafáž vašeho nepříliš úspěšnýho předsedu, který se sice na plakátu tváří jako kluk jak cumel, ale jinak tam má jen nic neříkající fráze.

  Přitom nemáte ten program zase tak špatnej. Ale to by se k němu musel volič normálně dostat. Jenže vy nenabízíte program, vy nabízíte akorát Macha a pár frází. A promiň to už je zboží nejen s prošlou záruční lhůtou, ale už i poněkud zasmrádlý.

  No. A teď mi můžeš zase povýšeně sdělit, že jen kibicuju a nic nedělám, zatímco Ty se snažíš a proto nemám právo komentovat a říkat vám, že něco děláte blbě.
  Protože vy jste nepoučitelní a dávat vám nějakou zpětnou vazbu je marný, marný, marný a ještě jednou marný.

  Doufám aspoň, že plakáty,kde se mach culí nad nápisem „za čistotu na praze 5“ nebudou viset na těch kandelábrech opršelý a orvaný ještě půl roku po volbách….

 270. No,tak to se dá taky přeložit, jako že volič je od toho, aby vám to tam hodil a jinak má držet hubu a krok. Zajímavý postoj v souvislosti s tím, že zároveň podle Tebe je problém především ve voličích.

  Vy to prostě děláte dobře a byli byste ti nejlepší, ale ti blbí voliči vám to kazí…

 271. Dostal jsem se k odemčenému článku https://archiv.ihned.cz/c7-66266500-p3tna-a8872c8c17cb834.

  Popis fungování fackoknihy je pro mne velmi zajímavé. Snažím se projevovat minimálně, občas nějaký vtípek, jen výjimečně něco mírně nahnědle bahnitého. Ovšem v přátelích mám lidi z celého spektra, to sluníčkové hlavně pár exkolegyň a exkolegů (vč. jedné senátorky).
  Stále mi ten jejich algoritmus nabízí z politické reklamy piráty, zelené, socialisty, komunisty… ani jednou nikoho z opačné strany. Teď marně dumám, jestli je to špatným algoritmem, špatným vyhodnocením mého profilu nebo tím, že okamurovci a spol. jsou škrti a nechtí cálovat Cukroušovi za reklamu.

 272. Je to marný, je to marný, je to marný……

  Proč vlastně do tej politiky lezeš, když tě nezajímá, co od politiků obvykle občané chtějí?

  Mimochodem, podle Tvé logiky bys taky neměl reklamovat špatný výrobek, když ho sám neumíš vyrobit.

 273. 325 Kolikátá už je to britská verze? Restaurace, nákupní centrum, park, taxi, klika od dveří, byt. Stopy v zavazadle Skripalové. Rozpatláno po celém Salisbury. Rozsáhlé dekontaminační akce, vytrhávání dlažby…
  Podle poslední verze v lahvičce parfému Skripalové. Putinovi agenti přiletěli do Londýna, odjeli do Salisbury, vnikli do bytu, Skripalové vyměnili lahvičku s parfémem, měli nějak zjištěno, jaký a v jaké lahvičce používá. Rozpatlali novičok po bytě, tak že nepřežila tam chovaná havěť a kočka skončila v tak zbědovaném stavu, že musela být humanitárně utracena. Pak novičokem napatlali kliku dveří a nakonec ho pšoukli na Skripalovy na procházce… To by nevymyslel ani Bean.

  Co v úvahu vzít možnost, že oba agenti, podle ksichtu na první pohled nevypadající na turisty obdivující katedrály, s Skripalovými se setkali na tajné schůzce, na kterou Skripalovi dorazili s vypnutými mobily aby nebyli lokalizování. Pak Skripalovi pokračovali ve svém programu. Přitom došlo k jejich otravě.

  Jak vysvětlit stopy novičoku v zavazadle Skripalové? Jak k lahvičce přišla? Dostala ji na schůzce ji agentů jako dárek? Jenže to by nevysvětlovalo kontaminaci kliky a bytu. Přivezla tu látku z Ruska? Proč? Byla lahvička vyměněna už tam? Nebo cestou? Kým? Co to bylo za lahvičku? Parfém, parfémová voda… S rozprašovačem nebo bez? Záměna lahvičky v zavazadle při letecké přepravě? Kdo věděl, jaký parfém v jaké lahvičce používá aby provedl záměnu? Nebo vpravení látky do lahvičky? To by byla nebezpečná akce, zvlášť vpravení do lahvičky s rozprašovačem. Otrava dvou vybíračů popelnic svědčí o látce v celém obsahu lahvičky, nejen ve výstupní části spreje. Jak se látka dostala do celé lahvičky? Manipulace mimo laboratoř by byla obtížná a nebezpečná. Kde je lahvička? Jaké je chemické složení látky? Je to látka ze skupiny „novičok“? Jak je stabilní a v jakém prostředí? Jestliže podle posledních dvou obětí obsah lahvičky nevoněl, látka nebyla vpravena do parfému, ale byla naplněna do čisté lahvičky. Proč Skripalová nevypověděla, že „parfém“, který použila, nevoněl? Jestliže postříkala sebe, jak došlo k otravě jejího otce? Co opravdu vypověděla? Kde se oba nacházejí? Proč Skripalová při rozhovoru s příbuznou v Rusku neprojevuje žádné obavy z Ruska? Proč na rozdíl od jiných, jsou tyto informace utajovány? Kdo a proč chtěl Skripalovy zabít? Chtěl je opravdu zabít? Pokud ano, proč takhle komplikovaně a hloupě? Jestliže takhle komplikovaně a hloupě, ke komu měly vést stopy? Proč britská strana předkládá tolik rozporných verzí příběhu?

  Až by se chtělo říci „Je to prosté, milý Watsone.“
  Skutečný příběh, tak jak to bývá, byl nekomplikovaný. Mně až tak nevadí, když mi někdo lže. U tajné služby je to obvyklé. Lež je standardní modus operandi. Mě uráží když lže tak mizerně.

 274. (332) Ale mně to zajímá. Dokonce jsem na to téma něco začal i zde, ale po mírně dětinské reakci jsem toho zase nechal.
  Podle mé logiky ne, snad podle tvé.
  (333) Jo Schumi, to vše je nutný následek demokratického přístupu k informacím. Když byly tajné služby tak tajné, že se ani nevědělo, že existují, případně ještě tehdy, když se alespoň nevědělo, kdo jim velí, probíhaly podobné záležitosti potichu. Teď jde o veřejné mínění, tak holt součástí akcí a reakcí je i masáž veřejnosti – více John le Carré.

 275. Na druhou stranu, na schůzku v takovéhle věci, je hrubou chybou poslat ksichty na hrubou práci jak z Pulp fiction. Tohle nevypadá na FSB, ale na GRU a navíc na nějakého debila tam. Tohle není prostředí Afghanistán či Sýrie. Asi doma padají hlavy. A nebo, co když byl zájem vyvolat sankce kvůli vnitřním poměrům a boji o moc?
  Pak je otázka tak úžasné spolupráce britské strany. Můžeme splétat úžasný komplikovaný příběh, který jednou bude sepsán či natočen. Škoda, že už nežije Tom Clancy.
  Jenže, skutečné příběhy bývají nekomplikované.

 276. MaYdo ad 325 – dnešní čeští, natož angličtí(!) experti si prostě nedovedou ani představit, že v té lahvičce parfému žádný novičok nebyl, ale byly to jen originální „Živé květy“ přímo z Ruska… 😀 😀
  To by pak následky odpovídaly
  – dcera lehce přežila protože má vybudovanou imunitu,
  – otec životem v Anglii tu imunitu skoro ztratil
  – a ti dva angličtí bezdomovci ji holt nikdy neměli, ani mít nemohli, takže když si čichli, jak to voní, bylo hotovo!

  Trochu mi vadí, že ten expert nevysvětlil ten novičok na klice od domu druhý den a v hotelovém pokoji ještě po měsíci.I ty živé květy po měsíci vyčáchnou! 😉

  U nás se říká: Když už stoupneš do hovna, stůj klidně, protože čím více se vrtíš, tím více to smrdí.:-D 😀

 277. 334 Karle, nepochybně, že adresátem těch blábolů je veřejnost. Především britská. Zaráží mě že s předpokladem, že tak prostoduchá.

  Připadá mi, že i z tajných služeb se vytrácí „jemné intelektuální umění“.

  Samozřejmě, že tajná, ne „tajná“, není veřejnosti, a nejen veřejnosti známá. Jenže je „demokracie“. V praxi je to ošetřeno například tak, že „tajná“ je jen fasádou, za kterou, pro speciální případy je ve struktuře nějaké nenápadné začleněné oddělení, které je tou pravou tajnou službou.

 278. “ Dokonce jsem na to téma něco začal i zde, ale po mírně dětinské reakci “

  No, prostě ta reakce nebyla podle Tvých představ. To uznávám, že je šlendrián, když ta svoloč voličská se nechová tak, jak by si kandidáti na politiku představovali. 😀

  Aneb tvoje nepoučitelnost je obdivuhodná. Co mach činí dobře činí, dvě nohy dobré, čtyři lepší.

 279. 336 Šumaváku, podle téhle logiky, na druhou stranu, by to mohlo být mediálně ideologické očkování při případ zjevení pravdivé verze toho příběhu, aby se ztratila mezi dezinformacemi, aby jí publikum nevěřilo a nakonec z toho všeho utahané skončilo míněním, že ať tak či tak, Putin a Rusko je lump. Přinejmenším od Krymských válek, a že ať v právu či neprávu, je to moje impérium, tedy co z něj zbylo, moje vlast.

 280. Schumi,
  v případě Skripalových je asi základní premisa „lžou všichni“, případně mé oblíbené „The Truth is out there“.
  A taky mi vadí, jak blbě lže ta potenciálně „naše“ strana. A vrtá mi hlavou, proč neukážou Skripala. A asi mi nejvíc pravděpodobná přijde hypotéza, že Skripal něco čórnul v Porton Downu, a místo předání (kterým by si koupil cestu zpátky do Ruska) to podělal… takže se MI5, CI5 i Sherlockové 😉 můžou zjevit, jak tu krádež zakamuflovat.

 281. Karle, ke straně, za kterou ucházíš, a nejen k té straně, postrádám obecný reálný civilizační program způsobilý oslovit většinové publikum. Ano, v lecčem bývám naivní.

 282. 340 Matzurko, ano, i to je možná verze. Třeba měl nějaký byznys s těma dvěma. Nebo jejich prostřednictvím. Něco nevyšlo. Akorát proč právě s nimi. Kdyby to byla „oficiální“ akce, na předávku se takoví nevysílají. To se dělá jinak a s jinými typy. Ledaže to bylo narychlo a byl předpoklad, že bude třeba i hrubá práce.

  Ta potenciálně „naše“ strana je která? Z mého pohledu naší stranou jsem já. „Naše“ „tajné“ služby mlčí. To je dobře. To nejmenší co tajná služba rozumného může dělat, je mlčet.

  Je to úžasně zajímavá hra. Při které občas jde i o život. To ji dělá přitažlivější. Nehrají ji lidi, kteří počítají kdy budou mít padla.

 283. Mno, nejvýstižněji to IMHO pojednal Schumi – lidi holt lžou, podváděj a vymejšlej pohádky. Na to si člověk zvykne. Ale nesmí to urážet, nesměj předpokládat, že jim člověk skousne jakejkoli blábol a hovadinu… Viz V+W – Píseň strašlivá o Golemovi… „podle druhé nejdřív se rozmočil, namočil se a pak tam skočil…“

 284. Honzo,
  ano, na dveřích kanclíku mám plakát s létajícím talířem a nápisem „I want to belive“.
  Hmm, tričko s nápisem „Goverment denies knowledge“ by už mohlo být bráno jako proti státní i u nás, žejo ?

 285. Kdepááák,
  jenom fanoušek. A to ještě tak do páté série, pak to bylo na nic, a filmy ještě horší.

 286. (338) Co mach činí dobře činí, dvě nohy dobré, čtyři lepší. vymlouvat ti to nebudu, jen podotýkám, že já napsal pravý opak. Aneb tvoje nepoučitelnost je vytrvalá.
  (340) Už jsem četl hodně alternativních teorií, ale tahle vítězí! 😛
  (341) Momentálně v té straně panuje jakési bezvládí a klasický svár mezi liberály a těmi, kdo by se rádi svezli na protiimigrantských vášních. Ten byl vždy, ale teď nějak není osobnost, která by tomu dala trochu řád.

 287. (350) Jo, četl jsem a občas s tím pánem i pokecám. Obávám se ovšem, že to jeho dokonale liberální řešení je z mnoha důvodů nemožné.

 288. AK: Proč? Někdo dělá, někdo kecá. Podle jeho řešení fungovat lze.

 289. AK,
  viiiď 🙂 ?

  A na okraj, kdokoliv se rozhodne na komunální úrovni něco udělat, má můj obdiv a podporu. U nás to funguje dobře; máme sice jedinou kandidátní listinu, ale paní starostka – dříve ředitelka místní školky – nemá vyzyvatele, který by to dělal lépe. Posledně byly další dvě kandidátky, ale neuspěly. Lidi dali přednost výstavbě chodníků v celé obci před golfovým hřištěm… v Praze to asi bude fungovat jinak, tak držím palce.

 290. “ Momentálně v té straně panuje jakési bezvládí a klasický svár mezi liberály a těmi, kdo by se rádi svezli na protiimigrantských vášních. Ten byl vždy, ale teď nějak není osobnost, která by tomu dala trochu řád.“

  taže ten program, po které se tázal schumi, nemáte, protože jste rozhádaný. A co ti, co se chtějí přiživit na vítačských vášníchco se chtějí přiživit na vítačských vášních – viz nedávné prohlášení části svobodných? S těmi žádnej spor nemáte?

  Mimochodem – jak dlouho už trvá to „momentálno“, po které trvá bezvládí a chybí osobnost?

  A co si s tou liberálností versus protiimigrantskou vášní chcete počít v komunální politice? Mám dojem, že tenhle spor opravdu není příliš podstatný pro život na Praze 5.

 291. Nickname, to nalezení bezpečného místa je v podstatě fikce. Prakticky všechna už jsou obsazena. S tím vývozem demokracie je to spíš taky fikce. Má tam spoustu správných postřehů, ale z nějakého toho konkrétního důvodu neproveditelných.

 292. Tak zase na chvilku. Nejdříve dluhy:
  Skimici, samotok je prý
  angl. Free Runnen Juice
  fr. Vin de Quite
  něm. Frei Laufsaft

  Omluv případné chyby, jak jsem dostal, přeposílám.

  Add skauti: jakmile to šlo, uvrhnul jsem do této organizace oba potomky. Se střídavým úspěchem. Mladší byl okamžitě v pozici hrdiny, starší narušoval chod této organizace laxním přístupem k práci a fyzickým aktivitám, což by vcelku nevadilo, protože nebyl sám. Bohužel od rádců výše všichni nenáviděli novinky (rádci se však po chvíli s vervou přidali a kryli zločiny skautského kolektivu), které do skautu přinášel. Nejdříve prosadil mezi přítomnými hru Dračí doupě, a to se stoprocentním úspěchem. Když je vyhodili z klubovny, chodilo všech 15 ke mně do kanclu na podlahu. Následovaly tzv. kartičky, na kterých synek hodně vydělal. Své působení završil propagací airsoftu, takže místo skautského stejnokroje začali hoši chodit v německých maskáčích. Došlo to až tak daleko, že začal pro potřeby klubu před dovršením svých 15 dovážet zbraně a náhradní díly z Thaiwanu. Největší bitvy prý probíhaly v mé dvoupodlažní míchárně. Zvláště transportér pytlů byl populární. Když se zapnul a šikovně se do něj naskočilo, dotyčný vyjel do prvého patra připravený střílet. Hloupý otec následně objevené plastové kuličky v panice považoval za kukly nějakého brouka a dal je zkoumat. Nicméně léta běžela, hoši stárli, nicméně skautu zůstali věrní a tuším ještě předloni budovali za Aší kařždoroční skautský tábor, aby měli jejich nástupci kde trávit čas dovolených. Má to však ještě milou dohru. Hoši totiž táhnou dodnes spolu. Když měl mladší svatbu, přijeli kamarádi z dalších pěti klubů, takže krom rodiny tam bylo přes 90 účastníků. Na druhé straně, svatba probíhala v klášteře pod Loretou, kterou si účastníci prohlédli zdarma, páč jeden skaut tam dělá šéfkuchaře. Synek i nevěsta přijeli v nejnovějších bavorácích, páč další skaut…, osazenstvo dorazilo v historickém autobusu atd, atd. Jenom maso a uzeniny jsem dodal já. Ani nevím, zda synek vůbec něco platil, protože svatbu následně hodnotil jako výdělečnou akci. Ani se nechci rozepisovat, jak to vypadalo, když stavěl barák. Prostě od skauta architekta, přes skauty stavaře, skauta stavební dohled, skauty elektrikáře či instalatéry, v tu chvíli jsem se cítil hodně neschopný. Na druhou stranu dost weekendů tráví tím, že kamarádům buduje sítě a sádrokartony, popřípadě odváží mým bývalým velkým vozíkem původně na potravinářské směsi bordel či nábytek. Suma sumárum většinou samá pozitiva. Oba jsou nekuřáky a starší navíc stoprocentní abstinent (musí). Neviděl bych tuto organizaci tak blbě. Protože navíc oba měli na starosti mladší vlčata a později i skauty, naučili se velice dobře řídit kolektiv, což se v mém případě rozhodně říci nedá. Prostě tak…..

 293. Aerokarle: soukromníci mohou pomáhat na místě. Je to ta nejúčinnější pomoc – pokud je třeba.

 294. U nás na Praze 20 vládne idyla. Na místní úrovni z Odsky odešli všichni sluníčkáři, kariéristé a další odporné osoby. Naopak se vrátili ti, s kterými jsme tu začínali. Takže v místě nemám co řešit. Ovšem celopražská ods je pro mne nevolitelná. Proto to hodím jiným, ale ANO to jistě nebude.

 295. V Praze to, Matzurko, funguje dost jinak. De facto je to stát ve státě.
  Za prvé je komunální vedení dvoustupňové – městské části a jim nadřízený magistrát.

  Za druhé jde o poměrně velké celky a problémy jsou hodně různorodé, části jako centrální Smíchov, vilová čtrť Na Hřebenkách nebo sídliště Stodůlky jsou velmi odlišné
  Za třetí ve velkoměstském prostředí se lidi navzájem zdaleka tolik neznají. Takže odpadá velké plus místních voleb, že kandidáti nejsou tolik anonymní. Navíc to s sebou nese to, že zastupitelstva jsou veliká a dohadují se mnohem hůř – přliš mnoho zájmů, představ atd…
  Krom toho se tu všechno odehrává v mnohem větším měřítku (= více investic= točí se tu větší prachy=větší tlaky lobbistů)

  A více byrokracie, specifický předpisy jen pro Prahu….

 296. “ kdokoliv se rozhodne na komunální úrovni něco udělat, má můj obdiv a podporu.“

  Hollan z Žít Brno taky?

 297. Františku,
  to zní jako pohádka 🙂 Ale klukům držím palce a přeji, aby ta „parta“ vydržela co nejdéle… většinou se to do další generace nadaří předat.
  Náš nikoliv skautský turistický oddíl fungoval obdobně, byť v mnohem menším rozsahu.
  Asi je to, jako všechno, o lidech – blbec vedoucí či rádce dobrou partu neudělá, leda by se proti němu spikla 🙂

 298. maYdo,
  ano. Obdiv a podporu za to, že šel s kůží na trh. Pokud si ho voliči vyvolili a on činí co činí, je to jejich věc, případně ostuda, ne 🙂 ?
  Nicméně pro mne komunální úroveň znamená tak asi jednu brněnskou čtvrť. Naše tři vesnice čítají necelé dva tisíce duší, obecní zastupitelstvo má 9 lidí.

 299. Dobrý den,

  tak, pokud je dnes mezi Svobodnými spor mezi liberály a nevítači, tak se jedná o posun k lepšímu, tzn. nějakému normálnímu tématu. Obvykle libertariáni tráví čas bratrovražednými spory, jestli má jedinec právo vlastnit nukleární zbraně 🙂

  Zkrátka a dobře, Svobodní se musejí odlišit, jinak nemají žádnou naději na úspěch. Úspěch je v tomto případě kolem 5 %, na všech úrovních. Tak je s tím třeba pracovat. Hlavně se nenechat „postrkovat“ kecy typu, „kdybyste dělali tohle, tak bych vás volil“. Takhle se kdysi rozkročila ODS ve snaze oslovit středového voliče a skončila.

 300. No, nevím, jetsli Hollanův pokus o angažmá v komunální politice lze přirovnat k nesení kůže na trh a už vůbec na tom nevidím nic obdivuhodného. Kůži na trh nosí i raubíři a mafiáni, lháři a podvodníci, mají mít proto můj obdiv a podporu?

  Když si ho voliči zvolili, budiž jim přáno, ale nic obdivuhodného na tom fakt neshledávám.

 301. Na Praze 5 Žádný svobodný nekandidujou, akorát Mach. 😀

  Na kandidátku sice opsali telefonní seznam, ale o jinýho kandidáta než o Macha ve večejném prostoru nezavadíš.
  Nevím, jetsli to je ta pravá odlišnost, která by mohla přinést úspěch…

 302. ad 360 – navíc MaYdo je tu díky větším rozměrům více placených funkcí, kteréí jsou zajímavé jednak jako zdroj slušné obživy, tak i jako zdroj zajímavých možností.Čili šíbři mají zájem. Když pak někdo v zastupitelstvu někomu popostrčí nějaký projekt, prakticky nikdo se to nedoví. A ti, kteří to vidí vědí,že příště projde něco jim. A lidi většinou nevnímají, co se kolem děje.Tady ( v P-5) když mně někdo postaví v sousedství barák, tak zhusta vůbec nevím, o koho jde a co chystá.A pak čučím, že 10 m od okna, kde jsem měl dosud výhled do zeleně, stojí betonové monstrum. Sice mohu být účastníkem řízení, ale tomuhle nezabráním – natož abych mohl ovlivnit, jak to má vypadat.A problémy výstavby – to je jen ta špička ledovce, řada věcí projde úplně nepovšimnuta a problémy se objeví až po letech,když někdo potřebuje argumenty. Jako třeba ta chrtí dráha na Plzeňské, kde bylo slibováno kde co pro „běžný “ lid a dneska se nedá ani zjistit, komu to patří a co se tam děje. Pozemek jako kráva…..

 303. no, jo, Matzurko, moje komunální úroveň je Praha 5 a ta má cca 85 000 obyvatel….

  Když u Vás kandiduje bývalá ředitelka školky, znají ji všichni.
  Já už ani nemám tušení, kdo řediteluje v tej školce, kam chodily děti, protože tam došlo k nějakým administrativním posunům( sloučení ze ZŠ pod jedno vedení) a kolik je v obvodu školek ani netuším, natož abych znala ředitelky.
  Kdybych ctěla věnovat komunálním poměrům energii a čas, můžu chodit na veřejné schůze a pozorovat, jak kdo jedná, ale u kandidátů, kteří tam dosud nebyli, je to i tak nákup zajíců v pytli.

  A pak třeba ten pytel otevřeš a zjistíš, že tam je místo zajíce tchoř. 😀

 304. Jirko, kdo nezná, neporozumí. Já o žádný chrtí dráze na Plzeňský nic nevím a to bydlím za jedním kopcem… ale jak to má jeden stíhat?

  Mně by zase zajímalo, jak si představujou výstavbu v oblasti Smíchovského nádraží, kde se snad má připravovat výstavba pro cca 20 000 obyvatel. Jak to chtějí dopravně obsloužit, když už teď jsou komunikace z jihu a západu přetížené. A kam v tom případě přestěhujou autobusák na knížecí.

  Kde přesně to na tej plzenskej je, ta chtí dráha? V katastru to přece musí mít nějakýho vlastníka.

 305. 369 MaYdo, jak Kohn odpověděl Mojšemu na námitku, že svíčky které mu za výhodnou cenu nabízí, nemají knoty : „Chceš svítit anebo obchodovat?“
  Pro tenhle případ: Chceš bydlet anebo obchodovat?

 306. 369 je to vedle STK Motol, poblíž hotelu Golf. Někde jsem viděl reportáž, jak to tam navštívili reportéři a nedopátrali se ničeho. Čas od času je tam nějaká akce, ale pořádá to agentura, která tvrdí, že vlastníky nezná, jenom prostředníka. Kecají,že.. Já jsem si toho všiml proto, že poblíž bydlí sestra a místní měli námitky k výstavbě ( báli se nárůstu kriminality kolem sázek atd.). Z reportáže jsem vyrozunměl, že jim zástupce agentury tvrdil, že aby projekt fungoval lépe, měla by radnice odprodat zbytek pozemků a pak nastane ráj. Prostě salámová metoda, jak se dostat k obecnínm pozemkům.
  Autobusák Knížecí bude přesunut (Zličín??), místo něj bude náměstí a celá ta obytná oblast měla být původně neprůjezdná, což místní spolky napadly a bude snad průjezdná. V souvislosti s tím bude vybudován tunel z Rozvadovské spojky na Radlickou – vyústění poblíž železné lávky k vlak. nádr. Smíchov.
  Do katastru jsem nekoukal, ale znám pozemky, kde to koupila developerská společnost a v katastru majitel prostě není.

 307. No stran tej chrtí dráhy, já se už do katastru koukla a jetsli sjem správně identifikovala máísto, mel by to vlastnit magistrát.

  Agentura samozřejmě kecá, do katastru na internetu se dostane každej. A když mám jednat s nějakým prostředníkem, tak mně přece zajímá, koho zastupuje.

  Redaktory komentovat nebudu, jen bych podotkla, že stran pátrání po tom, komu patří nějakej pozemek by možná bylo dobrý, aby aspoň těm, co si hrajou na investigativce, bylo odhaleno tajemství existence katastru nemovitostí a zacházení s internetem 😀

 308. Jo v Praze je holt blaze…

  maYdo,
  vždycky se můžeš přestěhovat jinam 😉

  Ale u nás je to o nervy hned za kopcem – v ČB se tlemí Babiš na plakátech, že bude obchvat do r. 2022. Tak sakra co ty uplynulé 4 roky na magistrátu dělali ? Jo aha, plácali se po ramnou s ostatními, co se jim tam podařilo dostat (zejména socdem)… a proč je na plakátech Babiš, když ten u nás nekandidoval, nepracoval a dá-li Darwin a Bůh tak ani nebude.

 309. „znám pozemky, kde to koupila developerská společnost a v katastru majitel prostě není.“

  A co tam je teda napsanýho místo vlastníka?

 310. no, to jsou dobrý hraběcí rady, Matzurko….
  🙂
  Práce, děti, bydlení… A navíc mám Prahu ráda, je to krásný město. Já si na zdejší život nestěžuju, politika mně zas tolik nebere, jen když je před volbama, tak to by z toho jeden zdivočel. Vždycky je něco za něco, všude chleba o dvou kůrkách a nikde to nebude dokonalý.

 311. 377 – jo, budeme topit jen dřívím z lokálních zdrojů.
  Padne na to sice daleko víc lesů, o dopadech na ovzduší nemluvě, ale hlavně že jsme „ekologický“.

 312. „. V souvislosti s tím bude vybudován tunel z Rozvadovské spojky na Radlickou – vyústění poblíž železné lávky k vlak. nádr. Smíchov.“

  hmm, ono je tam málo děr do tunelu, jen výjezd z mrázovky k barandovu a druhej k radlicím… Ale z toho mně asi už bolet hlava nemusí… než na to dojde, budu řídit leda invalidní vozejk. A ani to mně nejspíš pro pokročilou senilitu nenechají.

 313. 376 – kaju se, našel jsem si to a je tam majitel. Asi jsem měl vlčí mlhu či co.Ale hádal bych se, nebýt tohoto ověření. Je tam Římskokatolická církev. Takže omluva ( ale stejně to tam původně nebylo!! :-)) )

 314. JIrko, každej pozemek v katastru má zapsanýho majitele. A je v zájmu majitele, aby tam byl zapsán, protože ten, kdo je zapsán v katastru, má práva vlastníka a může s pozemkem nakládat.
  Neumím si představit, že by v katastru nebyl vlastník uveden a hlavně důvod, proř by tak činil. Pokud je tam uveden stát, obec, magistrát, jsou vlastníci jako kdokoliv jiný.
  Kdo není v katastru zapsán jako vlastník, není podle zákona vlastníkem a nemůže pozemek prodat, pronajmout, stavět na něm ani být účastníkem řízení jako soused.

 315. Jirko, v katastru žádná římskokatolická církev není. Ne tam, co je podle gooogle map a Karlova popisu Greyhound Park Motol. Vlastníkem pozemků tam je magistrát, sem tam něco městská část, to budou hlavně cesty.

  Žádnej problém zjistit, komu to patří není, patří to magistrátu. Takže případné dotazy na téma, co se na pozemku děje, směřovat na magistrát.

  Ledaže by ten váš pozemek s nedohledatelným majitelem byl někde jinde.

 316. Ne, maYdo, to není hraběcí rada.
  Nebo možná jo. Ale ty si vlastně nechceš nechat poradit; politický život tě nezajímá, jen tě baví brblat, že tě obtěžují před volbami, a když se někdo chce zapojit, stejně dostane zdrbec, neboť se ti nelíbí jeho strana. Programy stran nečteš, ale stěžuješ si, že tě žádná neosloví. Inu… komu není rady, tomu není pomoci 🙂
  Ale samozřejmě ti právo brblat neberu, to ani v nejmenším. I když já upřednostňuji debatu o problému s cílem najít řešení, ale lidé jsou různé a holt někdy je opravdu těžké to řešení najít. Brblání jako takové mne zas tak moc nebere.

 317. 384 – asi jsem to napsal nejasně. Ta církev to je jinde, na pozemcích, kde jsem byl přesvědčen, že tam nebyl uvedený majitel. Asi rok jsem se na ně nedíval a stále byl přesvědčen, že tam majitel není. Teď je tam ta Ř.kat. církev. Bylo mně to divné, protože zápis v katastru je doopravdy dnes dokladem o vlastnictví, což dobře víte a jistě se s tím často setkáváte

 318. Ano, máš pravdu Matzurko, neptala jsem se na radu, jestli mám v Praze setrvat nebo se přestěhovat kvůli faktu, že ve velkoměstě to z hlediska voleb prostě funguje jinak než na malém městě o dvoutisícovkách obyvatel. Žiju v Praze a beru to tak, jak to je.

  Já strany nedělím podle „líbí – nelíbí“, spíš podle toho, co dělají a jak to dělají. A zapojit se může , kdo chce, ale snad proto nemusím jeho straně povinně fandit.

  “ I když já upřednostňuji debatu o problému s cílem najít řešení, ale lidé jsou různé a holt někdy je opravdu těžké to řešení najít“

  Debaty s cílem najít řešení si nechávám do práce a vůbec tam, kde je lze opravdu řešit. Je bláhové očekávat, že se nějaké problémy vyřeší v internetové diskusi. Jo, můžeme tlachat, můžeme brblat, můžeme si vymejšlet utopie nebo snít, jak ta naše jediná nejsprávnější strana dostane šedesát procent a všude se rozklene duha míru a blahobytu. Zrovna tak můžeme řešit nesmrtelnost chrousta.

  Máš pravdu, že komu není rady, tomu není pomoci – ale já si nějak nevzpomínám, že bych o nějakou pomoc nebo radu žádala.

 319. Aha, Jirko, tak už tomu rozumím.
  No, situace, kdy není zapsán majitel pozemku v katastru je fakt divná a jakkoliv jsem se setkala s lecčíms, třeba s tím, že můj děda je ještě padesát let po smrti u některých pozemků veden jako vlastník, nemluvě o tom, když je pozemek v dědikém řízení a nebo zapsaný majitel není k nalezení, tak s tím, že by nebyl uveden jsem se ještě nesetkala.

  Ledaže by, je li teď zapsána v katastru církev ŘK, tak v tom mohli nadělat nějakej bordel ještě bolševici? A církevnímim pozemky se dělaly všelijaký čachry, ale to bych už hádala, nejsem zas tak obeznámená a historií nakládání s pozemky za bolševika…

 320. U Novicoku bych citoval sveho byvaleho kolegu z Brna a spoustu jinych: „Chčijou nám na hlavy a už se ani nepokoušejí předstírat, že je to déšť“.

  Kandidatky dlouhe jako telefonni seznam maji, co vim, jednoduche vysvetleni – kdyz strana nepostavi tolik kandidatu, jako je mist, o ktere se uchazi, volebni vysledek se pomerove krati a zbytek rozdeli mezi ostatni. Tj. kdyz je v rade moudrych 15 lidi a strana postavila pet kandidatu, protoze pocita s 30 procenty hlasu, ve skutecnosti ziska jen jeden (za urcitzch okolnosti dva) mandaty – 0,3 x 0,3 = 0,09 x 15 = 1,35. Kdyby postavila vsech 15 i s tim, ze poslednich 10 je do poctu, ziska pet mandatu.

 321. 389 – do magistrátu kandiduje romská strana se třemi kandidáty. To by mně zajímalo, jaký zlomek kandidáta se dostane do zastupitelstva. A jak se bude účastnit jedníní. Mohl by sedět mezi dveřma jen napůl nebo odpovídající částí v místnosti, ne?

  A boží je tradičně cibulka. Nejvíc místa zabírá název strany. pak je první na kandidátce Cibulka s dalším odstavcem pojednávajím o jeho zásluhách, které spočívají ve věznění a souzení se za nedávné i současné marx-satanské totality.
  a zatím se skromě trší čtyři řádky dalších kandidátů. Se vůbec divím, že sehnal čtyři věrné, kteří se mu upsali….

  Myslela jsem si,když mi synek vykládal něco o tej marx-satanskej totalitě a Cibulkovi, že to je jeho autistický podivný humor, tirády o spojení politiků se satanisty je jeho umanuté téma, a ejhle, ono to na tej kandidátce fakt bylo. Vězeň marx-satanské totality.

 322. Totalne mimo misu: Prosim, aby mne zde nekdo rekl data o existenci Technickych pomocnych jednotek – Cernych Baronu. Ve Wiki a na Guglu mluvi jen o knize a filmu.Diky.

 323. Ja Vam vsem ze srdce dekuju za info.Uz je to podruhe, kdy se nejaky znamy prsi, ze byl u Baronu. Ne,ze by se ani jeden ani druhy znali s Kefalinem, to netvrdi. . .

 324. Rostou někde v Šumavákově či v okolí jihočeské stolice ještě nějaké kloudné houby? Kdyby tak hříbky… Že bych se vypravil v sobotu před porktrophy či v neděli. Zainteresoval jsem manželku a tchyni. Ne pro nás, my jich užili dost, ale pro Astru u Starého kocoura. Věk a zdraví jí brání vypravit se na sběr. Bohužel jsem se její přání dověděl pozdě.

 325. P.M., tak ony byly ještě v osmdesátých letech útvary, kam chodili lidi, co nesměli dostat zbraň. Někteří moji spolužáci tam byli, jako nižší poddůstojníci, protože se tomu taky říkalo stavební vojskou. Ale to už tam nechodili političtí, ale spíš takový ti, co byli na hranici svéprávnosti, po výkonu trestu, mentálně postižení apod. a zbraň jim bylo neradno svěřit, aby neublížili sobě i okolí. Jeden spolužák mi vyprávěl, že u poloviny čety nechápal, jak mohli projít odvodem a některé prý nakonec propustili do civilu, protože to s nimi fakt nešlo.

  S klasickými ptp, jak je popsal švandrlík nebo Kundera v Žertu to už nemělo nic společného. Ale legenda „byl jsem u černejch“ se na tom třeba postavit dala. Když má jeden fantazii….I když mám dojem, že ty černý výložky dávno nenosili.

 326. Dobrý večer. U stavebního vojska bylo možné sloužit i po roce 1989, byť i tehdy mělo pověst trestných oddílů.

 327. 403 – ony to byly trestné oddíly. Můj kamarád se tam vyskytl a vždycky s pýchou líčil, jak se domlouval (jako rovný s rovným) s kriminálníky, kteří ho na oplátku naučili, jak se v kapse umotá z papírku a tabáku tzv. „Pankrácká jehla“. Ovšem bavíme se o období 80. let

 328. 391 – ten článek se ,i otevře jen v prvním odstavci….ale stejně: byl jsem k Trumpvě tarifní politice, jak přesvědčený libertarián, velmi skeptický. Ale musím přiznat, že to měl Trump dobře spočítané a znobu uplatnil svoje „umění dohody“ Dohoda je nakonec mírnější než jeho prvotní útok, ale řekl bych, že dosáhl svého tak ze 75%.Např podmínka, že pracující v automobilovém průmyslu budou muset mí $ 16 na hodinu řeší dvě věci – stěhování některých provů zpět do USA do ekonomicky depresivních oblastí a naopak v Mexiku, v zavedených podnicích nepotřebujích okamžité investice znamená prudký nárust střední tří, k tomu se nabalující služby a tím i sníženoou ilegální migraci. Podobmě uspěl s Kanadou. Faktem zůstává, že mluví jako blbec, ale jedná jako státník. Klobouk dolů.TeĎ ječtě aby uspěl v předvolební kampani a 6.listopadu se Demokraty slibovaná modrá vlna stal šplouchnutím.

 329. https://praha.idnes.cz/komunalni-volby-2018-hnuti-ano-petr-stuchlik-libensky-most-reseni-primy-prenos-1xe-/praha-zpravy.aspx?c=A180910_101752_praha-zpravy_zuf
  OTOH nápad pana kandidáta na primátora není k zahození. Místo obyčejného mostu postavit mostoparkobytodům, který vyřeší všechny problémy Prahy jedním tahem. Za čtyři roky se bude přemýšlet co místo Nuseláku, tak by tam mohli zavěsit i divadlo, knihovnu nebo obě budovy najednou. Chobotnicorejnoka.
  https://zpravy.idnes.cz/kaplickeho-rejnok-dostal-prostor-v-ceskych-budejovicich-ped-/domaci.aspx?c=A100624_125829_domaci_klu

 330. Dobré zas ráno… 2 Schumi ad 400 – no, nevím, jak pro manželku, ale kloudné houby pro tchýni lze najít leckde… Kupodivu se docela hojně urodily muchomůrky tygrované, sem tam lze najít i muchomůrku zelenou… (neplést s holubinkami zelenými či nazelenalými, těch je pro tchýni škoda…) U hřibovitých hub je to špatný – satana jsem neviděl, ani nepamatuju…

 331. Povídal jeden: Všechno dobré je následováno špatným. Platil jsem pohřeb tchýně.

 332. 408 PeSi, to abych na porktrophy snad ani nejel a věnoval se jiným záležitostem…

 333. 410 – quivis – na to byl kdysi nějaký fór – když se tchyně zabije v tvém novém autě, nebo tak nějak, pokud mi ten Němec dovolí zavzpomínat.

 334. martine tt, ano, v kameňáku dne, říkal Roman Holý: jaká je definice rozporuplných pocitů? Vidět moji tchyni, jak padá ze skály, v mém novém autě.

 335. Teď mně ještě napadlo, že se v kameňáku dne jednou ptal: jak dlouho vydržíte koukat na svoji tchyni jedním okem? No přece, dokud nezmáčknete spoušť. Dnes by ho určitě zavřeli za xenofobii nebo hejtspíč proti skupině obyvatel.

 336. 415 – Dano – no právě! I když já nejsem ten přesný zpravodaj, moje máma umřela deset let před tím, než jsem potkal Vlastu. Ale asi by se shodly v pohledu na mě, neslušné, smrdící prase, které hází svléknuté oblečení na židli, nemyje si nohy každý den, holí se, jen když musí a žere všechno, co je v ledničce i po dvaadvacáté hodině.

  Proto každou nově narozenou holčičku vítám na svět slovy: „Zase další budoucí tchyně!“.

 337. Moje děvenka starostlivá na svojí rodinu nahlíží odlišně, než nahlížela její tchyně na rodinu svoji. Zatímco moje žena suše konstatuje, že bez ní bychom chcípli ve špíně, moje maminka vždycky pravila: „Beze mě byste pošli na skrčeninu.“

 338. Add 421 Takových pokusů bylo víc. Je to jak házení hrachu na zeď. Já už se nad tím nedokážu ani smát ani brečet. Naštěstí s přibývajícím věkem ubývá testosteronu. 🙂 Tak i to rozčilování je pouze nárazové. 🙂 Naštěstí. Svoje orgány mám sice v dobrém stavu, ale přeci jen je musím začít šetřit. Nechám to na Kechlibarovi a mladších. Já už to nějak doklepu.

 339. Ke tchýním. Já tu svoji viděl tak dvakrát do roka a až po 89. Emigrovali. Ale moje matka se ženou se dokázaly pohádat třeba o to, jestli mají být nože atd. v kuchyni v horním nebo spodním šuplíku. A ke mě si přišly pro rozsouzení. Bylo to poprvé kdy jsem měl pocit, ze vidím mimozemšťany i s tykadýlky. 🙂 Po slovech že je mi to naprosto ukradený, že si to nechám podat, se mnou obě týden nemluvily. :-).

 340. Tady mam nejake krasne politicky nekorektni prupovidky Bolka Polivky. Jedna z nich:

  „Gdys chlap nemluvi, premysla. Gdyz zenska nemluvi, je nasrana.“

  Jinak Vam vsem preju, at ve volbach kazdy vyhrajete.

 341. Dobrý večer
  ad tchyně: po jedné bylo pojmenováno i město kam byla pokud možno daleko od Prahy odsunuta na odlehlý hrad. No, malý hrad. spíše hradec. Stará Králová se jmenovala. Furt prudila až to tomu místu zůstalo. Původně hradec staré Králové, později zkráceno na Hradec Králové.
  Uf, z Moskvy doma. Město nic moc ale to by se dalo přežít, spíš mi vadí, že je tam strašně moc rusáků jak kdyby z nějakých děr vylézali …

 342. 426 Už i v Moskvě? 🙂 To je ale strašný. Mělo by se s tím něco dělat. 😀

 343. No, skimici, ona ta stará králová byla tehdy ještě poměrně mladá. Cca do dvaceti se stihla stát dvakrát královnou a dvakrát vdovou, po té se uchýlila na nějakou dobu do Hradce Králové, později se přesunula do Brna a v době, kdy žila v Hradci, to ničí tchyně nebyla
  Hradec Králové se to jmenovalo proto, že to dostala věnem od jednoho ze svých manželů.

  Měla jednou dceru, kterou vdala někam do Slezska, což je z Brana dost zruky, takže si zeť tchyně asi zas tolik neužil. Sňatek zprostředkoval její milenec, s kterým žila mnohem déle než s oběma manželi dohromady. Zemřela ve 47 letech, takže věklu, ve kterém by mohla být nazývána „starou královou“ ani nedožila.

 344. Pozot, jsou evidentně v přesile, aby to Skimic neodnesl …

 345. 429 maYdo
  no dobře dobře, stará Králová prostě možná nevinně přišla do řečí …
  Ale jsou i jiné otřesné případy utýraných zeťů a manželů saněmi dupajícími jehlovými podpatky po tělech zmučených obětí až krev na stěnu stříkala a radující se z BOLESTI trpících a jejich BOL vesele SLAVÍCÍ!
  Jako třeba ta stará mrcha co kvůli tomu dostala hanlivou přezdívku BOLESLAV. Stará Boleslav. Její druhá přezdívka, kterou jí manželé s zeťové častovali byla BoleHlav ale městu zůstala ta první.

 346. Ani nechci zmiňovat případ staré Turé, tura připomínající nebo té staré štětky, co měl její manžel sbírku parohů větší než František Ferdinand na Konopišti, přátelsky přezdívané Ľubovňa 🙂

 347. Skimici, chcete říct, že ten schopný panovník, který postavil na nohy české knížectví po panování svého pobožného a poslušného bratra, byla ženská?

  To je teda překvapení – sexmise v českých dějinách….

 348. Ach jo, debilové už mě unavují. Nějakej Lukáš Kantor na iděsu vítězoslavně sděluje obecenstvu, že počet imigrantů v Německu původem z východní Evropy vysoce převyšuje počet imigrantů z Blízkého a Středního výchosu a z Afriky.
  To je jako kdyby někdo argumentoval tím, že v Praze je víc imigrantů z Moravy než z Turecka…

 349. 434 Foundry
  Kam se s.rou arabi. Slováci to tu berou útokem a plundrujou krajinu. Jeden je už dokonce premierem.

 350. Ale hlavně zdůrazňuje že za data neručí. 550 tis. Čechů? Není to nějak moc? Pokud vím, počet obyvatel ČR neklesl.

 351. Vlasto, to on si to plete a počítá do toho i Sudeťáky 🙂 Však jim echt Reichsdeutsche říkali Bémáci.

 352. “ v Praze je víc imigrantů z Moravy než z Turecka…“
  To je skoro to samý. Konec konců je známo, že asie začíná hned za negrelliho viaduktem. Někteří sice tvrdí, že až na východ od Pardubic, ale každopádně ať je to tak nebo tak, Morava je je už asie.

 353. Ad národnosti:
  je možné býti Němcem bezpřívlastkovým, od Maasy po Memel.
  je možné býti Němcem sudetským, litujícím nekonečného příkoří zrušení sudetské župy.
  je možné býti Němcem loajálním k zemi české a moravské, Deutsch-Böhme, český Němec, bémák.

 354. Nickname, také je možné být Němcem tureckým, loayálním k Erdoganovi…

 355. Schumi – 400 – no pokud vím, tak touhle dobou ještě kolem Šumaváka houby většinou rostly. Ale letos nevím, po tom suchu a teď těch ranních mrazech.

  Každopádně se tam hodlám v sobotu při kratší procházce porozhlédnout.

  Alternativně si zcela jistě můžeš s panem domácím domluvit půjčení koně a rychlým cvalem se během čtvrt hodinky přesunout na místa, kam nedojdou ani cikáni na lišky. Tam pak rostou křemenáče u kterých medituješ nad tím, jestli stojí za to kvůli nim sesednout z koně nebo popojet o kousek dál, kde budou jistě větší, lepší, hezčí…

  Mimochodem, bude na Šumavě někdo už zítra ? My dorazíme (pokud nebude mít vlak zpoždění) tak nějak po deváté večer. A přivezu ten stejně dobrý rum jako loni (pěkně vyzrálý Diplomatico, už je zabalený v tašce). 🙂

 356. Dobré ráno vespolek,

  ad houby – v naší zdeokolní lokalitě je už asi o sezóně, minulý víkend se manžel vrátil jen s jedním hříbkem v kapse… ale to je poblíž ČB, takže jižnějí to může být jiné.

 357. 406 -DeBlasio už vyhlásil, že NY půjde po Trumpvých daních. Good luck. Pamatuji jak Trum prohlásil, že nemůže svá daňová přiznání zveřejnit, protože jsou předmětem trvalého auditu IRS. Pokud se mu podařilo nějak berňák ožulit má můj potlesk.

 358. Budu na Vás vzpomínat. kdyby to nebylo tak daleko. Já zítra jedu do Sev. Karoliny, kde je v sobotu sraz veteránistů a já na něj potřebuji kamarádovi připravit jednu Daytonu. Šest dvojitejch Weberů – už jsem to asi 15 let nedělal. Snad to nezkurvím. Jo, a je deset hodin na cestě – 800 km…Moc si toho čuníka užijte. Snad napřesrok.

 359. Dušane, co je to za auto?
  Našel jsem dvanáctiválec 4,4 litru Ferrari 365 GTB4. Shelby dělal něco podobného, ale to byl osmiválec s hovadským obsahem 4,7 litru. Tam by ty karburátory krapet přebejvaly

  Zcela mimo – když jsem hledal výše uvedené, hópla mi na obrazovku tahle kráska z časů, kdy se ve filmech chlapi boxovali, blondýnky v rozškubnutejch košilích tam byly kvůli ječení a na silnicích jezdily auta s atmosférickejma motorama:
  https://www.motor1.com/news/233145/daytona-500-winning-production-cars/

 360. Dobré zas ráno… Tak nám na víkend slibují až přes dvacet stupňů celaskona a příjemné jasné dny. No, já přijedu až v sobotu, dnes je na pořadu dne jeden volenej mariáš a přespání doma… Kandidáty jsem si našel na internetu… Zdá se, že nejvíce našlápnuto mají gauneři, těsně sledováni hajzly, zatímco blbci a zloději se poněkud propadají, neboť jejich předchozí čelní představitelé operativně přestoupili ke gaunerům…
  Ale zdá se, že je to celorepublikový problém, podobné tendence pozoruju i ve svém přechodném bydlišti. Tam dokonce gauneři nazvali své uskupení velmi podobně, jako konkurenční, aby si je lidi pletli a dodali tak volebnímu klání patřičný chaos.
  Inu, pokud si vzpomínáte na Haškovu povídku „Obecní volby“, jedná se o nadčasový obraz této společnosti.

 361. 449 – Zapomněli na toho náměstka, kterej v tom Brně bojoval proti autům tím, že projezdil desítky tisíc měsíčně služebním autem na soukromý účely. Ale takový asi v Peaze už máme taky….

  no, jako bizár je to docela zábavný, ale jako volební nabídka omšelý jak coura na sklonku kariery. Všechno je špatně a když nás zvolíte, všechno bude jinak.

 362. [451] Pokud’s tu hymnu vyposlechl, tak na Parnas tam narážka je. Že je v Práglu málo fontán a pítek, ale v Brně jsou. Odtud vasrůvka teče!

 363. já bych ty pražáky zas tak nepodceňovala… Neproducíroval se kdysi Ruml s nějakým zvířetem?

 364. Oni tam na starým městě mají průsak z kanalizace arcibiskupství, evidentně se to rozvodem dostává na magoš a vařej si z toho kafe

 365. Možná ten magorák fasujou. Aby mohli dělat ta správná rozhodnutí. Vysvětlovalo by to, proč různorodí kandidáti transformují v okamžiku zovlení do čehosi, co navlas připomíná jejich předchůdce.

 366. Hm, tak to si něco takového budeme muset zvolit, abychom nebyli za brňáky pozadu .-D

  Ale on takovej hošan Matěj, vážený radní, hradní pán a podporující extrémistické anarchisty, je taky docela výživnej.

 367. „„Pořadí na listině není dáno absolutním počtem hlasů, které jednotliví kandidáti získají. Je dáno původním pořadím, jež se může změnit pouze v případě, že někdo obdrží o 10 procent hlasů více, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta na listině. Na velkých listinách je to dosti náročná podmínka. Tento fakt je dán tím, že si strany chtěly pohlídat vliv na složení svých zastupitelů. Výrazně se preferuje pořadí navržené stranami a tlumí se možnost voličů pořadí proměňovat,“ vysvětluje Lebeda, který se na problematiku komunálních voleb a volebních systémů specializuje.
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/krizkujete-oblibene-kandidaty-ve-mestech-je-to-skoro-zbytecne-strany-si-pohlidaly-vliv.A181004_164253_ln_domov_mpr

  Hm, tak to potvrzuje můj dojem z kampaně, že celá kandidátka Svobodných je jen stafáž, jak dostat na radnici Macha a když podpořím jinýho kandidáta než Macha, tak stejně na tom vydělá Mach….

 368. Tyjofka,
  v tom Brňu je to fakt hustýýýýý 🙂 Zlatá naše vesnička středisková !

 369. 443 Pavle, porozhlédneme se po kraji. Kdy a jestli dorazím, jestli odpoledne s manželkou a tchyní na otočku, a já zůstanu do neděle, zatím nevím.

 370. Hm, a nějakej tip, kam se vypravit na houby poblíž Prahy by nebyl?

 371. Ty klipy z Prahy i Brna jsou moc dobré a zároveň rodičům zjednodušují výběr povolání pro dítka. Je evidentní, že právníci ani IT už tak nepoletí. Nový obor snů bude psychiatrie.

 372. A máme tu další dějství komedie s názvem Skripalova aféra.

  Mně teda připadá, že na tej fotce nejsou dva stejný lidi. Jo, stejnej typ, navíc mají podobný sestřih, ale připadá mi i podle tý mizerný fotky, že některé rysy jsou jiné.

  Ostatně že je identifikace podle fotky nespolehlivá, to se vědělo už za časů Perry Masona, v dobách, kdy neexistoval photoshop.

 373. Matzurko, mně to nefunguje. Prý nemám oprávnění ke stažení.

 374. A kruci,
  tak to asi můžou vidět jen registrovaní uživatelé, pardon.
  Ale pošlu mejlem.

 375. jo, došlo, díky 🙂

  Začínám pochybovat o existenci města Salisbury a Velké Britanie vůbec. Možná i to Rusko si novináři vymysleli.

 376. Skripal asi existuje či existoval.
  Ve středu jsem v Moskvě koukal na zprávy a Putin měl nějakou tiskovku po konferenci o energiích a na Skripala se ho docela obšírně ptali a on odpovídal. Citově je to stále neokoralé, anžto ho nazval nejen banálně „zrádcem vlasti“ ale použil jednou potišeji i slovo „podonok“ подонок (viz youtube), což je obtížněji přeložitelný vulgarismus, který bych do češtiny dal asi jako podlý člověk, podlec, od kterého se každý odvrací a se ho štítí. Američani to opsali více expresivně a méně přesně termínem „scumbag“.
  https://www.youtube.com/watch?v=uM-_hGh32qk

 377. No – když to poslouchám v kontextu znovu, nebál bych se ani překladu – Skripal je „sráč“. 🙂

 378. No, to je taky otázka, jetsli není vymyšlenej i Putin. Už proto, že kdyby neexistoval, museli by si ho vymyslet.

 379. skimici,
  čeští vlastenci přelomu 19. a 20. století by ho nazvali mrvou

 380. Trochu od. Je tady někdo, kdo má trochu zasvěcenou představu o Makedonii? O co jde zvenku je mi docela jasné. Ale jak to vypadá uvnitř?

 381. přečteno na Novinkách:
  Ve škole na Plzeňsku postříkal žák spolužačky voňavkou, jedna je ve vážném stavu.

  To vypadá na novičok, dámy, s voňavkama od teď opatrně. Nejdřív vyzkoušet na manželovi!

 382. Na iDnes – Francie vyhlásila pátrání po šéfovi Interpolu. Pokud si přečtěte komentáře, tak vám musí být jasné, že Čechy je potřeba do posledního vyhubit. 😀

 383. Ach jo, Makedonie, kde ty časy jsou. Za Jugošskejch válek zlatý důl. Stačilo dostat zboží do Skopje a pak se trochu kámošit s američanama protože jedině ti uměli zařídit aby se náklaďák se zbožím dostal až ke klientovi uvnitř Jugošky. Ne že by na tom záleželo pokud šlo o jednorázový byznis, protože stejně doláče od klienta už byly na účtě, na kredit či dokonce ani na akreditivy si nikdo nehrál. Válka je válka. Bylo to ale důležité, když šlo třeba jako mně o opakovaný kšeft. Tam už klient sledoval podezřívavým okem jak jsem uspěl minule 🙂
  Ach jo. Takové ceny už nebudou nikdy. Zlaté rouno místo šály šlo nosit 🙁 Lepší kšeft jsem snad zažil jen v Afghanistánu či při intifádě v Palestině. Navíc je to docela vzrůšo 🙂

 384. Skimici! A už po vás jdem! 🙂
  Tohle je jasný. Ale jak se tam dnes žije? A co si tak různě myslí? Co ta třetina Albánců? Byli to oni kdo byl pro změnu názvu? Atd. Stačilo by naznačit … 😉

 385. Jdu splnit svou občanskou povinnost. Došel mi olej … 🙂

 386. 480 Vlasta.on
  jo, pane to nemůžu sloužit. Už skoro rok jsem tam nebyl. Nečekám ale že se něco výrazně mění kromě vnitřního kočkování. Makedonie byla ušetřena těch nejhorších jugošských válek ale dostala svůj díl v době, kdy se to mlelo v Kosovu. Spousta těch dárečků tam zdrhlo a málo se jich vrátilo domů. Přesto dokázali ještě před pár lety logicky uvažovat a zařízli transfer muslimů do Německa anžto si z hrůzou uvědomovali, že až to udělaj rakušáci a balkán pod nima, zůstanou s tím božím dopuštěním sami.
  Tím ovšem těžce nasrali řeky se kterými už jsou tak jako tak na kordy kvůli názvu (dodnes je Makedonie raději FYROM, tedy bývalá atd).
  Řekům se totiž do té doby výnosný transfer na všech úrovních logistiky a souvisejícího zásobování ze dne na den změnil v obrovský průser z čehoš dostává ten komouš Dimitris Avramopoulos pravidelné ujímání.
  Nálady posledního roku jak jsem již uvedl neznám z první ruky a z místa, tedy o nich nebudu mluvit.

 387. Tak jsem svým hlasem právě zachránil svět. Obávám se, že ani zde, to nikdo neocení. 🙂 Budu jednou, jako duch, sedět na pomníku neznámého vojína a mumlat si: kdyby jste věděli … Inu další neznámí hrdina. A já tolik toužím po ocenění. 😀

 388. Zdravím že Šumavy. Letos asi naposled a proto první. Prostě jsem nevyužila časovou rezervu. 🙂

 389. 485 Dano nestrašte
  Proč naposled? Má tudy vést dálnice a Šumavákovi to zbouraj a Šemíky sirotky si bude muset vzít domů Šojdrová?

 390. Ach jo, včera umřel tchán, dnes depresivní kolečko špitál – pohřebáci – byt…

 391. 2 Vlasta.on ad 481 – no, hlavně že nedošly sirky a benzín… Jako Čochtanovi…

 392. 487 Foundry – blbý no, Soustrast.
  ukaž své lepší já a projednou pozvi tchyni domů.

 393. Mě hlavně sere, že se poslední dobou nějak hromadí funusy.

 394. Na Zapadni fronte neklid. Senat odhlasoval(51 – 49) souhlas s konecnou volbou na schvaleni soudce Kavanaugh do Nejvyssiho soudu. Hlasovani probehne zitra k veceru. Sorosem a jinymi „filantropy“ organizovane a take placene bojuvky rvou tak hlasite, ze tazni ptaci uz to predcasne bali a tahnou za klidem. Ne vsichni z nas si mohu takovy prepych dovolit. Prave na TV ukazuji asi padesat najatych zurivcu s nekym dodanymi transparenty, prave priletivsich z Aljasky, kteri svym revem zastrasili jejich senatorku tak, ze jako jedina Republikanka volila dneska NE. Jiste bude ona i ti uspesni revolucionari Sorosem stedre odmenena. Uvidime, co se stane zitra. . .

  Znovu pripominam tu prislovecnou chcipajici kobylu. Nikdo si vsak ani zdaleka nepredstavil, kam az sahnou v minulych volbach porazeni neomarxiste – demokrati! Kdyby Trump navrhl do toho uradu Matku Terezu, vytahli by na ni, ze v mestance ukazovala nejakemu klukovi na skolnim zachode, co nosi pod sukni. Co na tom, ze ten kluk je davno po smrti! Pochlubil se pry nekomu jinemu, ktery to pak vyzvonil nekomu jinemu, ktereho by pak predvolali pred americky Senat, aby mohli na zaklade jeho svedectvi dat pres hubu ne Tereze, ale Trumpovi.

  Titulky ( vlastne titulek, singular, v jedine slusne strance) rika, ze nezamestnanost je nejnizsi od roku 1969 a burza prekonala nekolik rekordu. Taky popularita Trumpa je 51%. Zda se, ze ten rev zleva probouzi i ty, kteri se politikou az tak dotedka nezaobirali a s taznymi ptaky odletet jaksi nechteji. Deplorables. Modlim se, aby se ukazali u voleb, jak na podzim pred dvema lety.

 395. Přijmi soustrast, Foundry. My pochovali minulý měsíc tetu, byla poslední své generace. Teď už jsme ta předkremační generace my.

 396. 2 Foundry ad 490 – mě to povídej… Já to mám teď aspoň na 5 let předplacený… A pár těch úmrtí jsem rozhodně nečekal… A pak to šlo nějak moc rychle…

 397. Díky všem. Zdá se mi, že dřív jsem tyhle události zvládal líp.

 398. Ad soudce Kavanaugh – kdyby se na mě teď vrhly všechny (tehdejší) dívenky, které jsem coby teenager „sexuálně napadal“ (s jejich nadšeným souhlasem), nesměl bych snad ani do šaliny.

 399. 497 Foundry
  hele, já vím, že je to lákavé ale jseš si u všech jistý jestli bys uvítal jejich vrhání-se-na-Tebe ve své nynější podobě?

 400. 491 P.M. to je projev přirozeného vývoje tamní svobodné demokratické kultury, která bude dál upadat spolu s ubýváním jejích nositelů, na které je nakládána těžší a těžší zátěž nejen neproduktivních ale i přímo škodících parazitů. Nejen tam. Aby ti ostatní zvedli své líní tlusté prdele, a ve snaze o přežití se donutili i k myšlení, apro případ, že to nepomůže, vychcípali, musí přijít velmi zle. Blbé a tom je, že někteří tyhle vnitřní maléry chtějí řešit, jako obvykle, vnější agresí. Prosáklo se ke mně, že ve zbrojařských kruzích, což je jedna magorská nenažraná kurva vedle druhé, se vedou řeči o militarizaci společnosti. Tak se tam za louží máte na co těšit. No, my také.

 401. 497 tak buď rád že nekandiduješ a drž se spokojeně toho co jsi tenkrát, třebaže v jiném pojetí, začal, kanapat. Jestli toužíš po zviditelnění a zástupu se cedulema METO, kandiduj na prezidenta.

 402. Ať kandiduje, já bych mu to hodila 😀 Foundry na Hrad!!!!

  teda, možná…. Podle toho, co by s ním udělalo, že čuchl k politice.
  Ale když nic jinýho, aspoň bychom měli docela pohlednou první dámu.

 403. I když stran meetoo, jestli mně paměť neklame, tak zrovna já bych mohla vyprávět. Mám takovej dojem, že to byl foundry, kdo mně jednou dojel cestou na šumavu a na jedné křižovatce, kde jsem poněkud razantněji zabrzdila, mi málem skočil na zadek. 😀 😀 😀

 404. Maydo, no jo, ty ses tenkrát, pokud se pamatuju, ploužila jak s pohřebákem.

 405. Měl jsem pocit, že sice pravou nohou lechtáš plyn, ale levou zároveň brzdíš, aby se to moc nerozjelo 🙂

 406. No,
  pokud by bylo potřeba dosadit na prezidentování nějaké to meee-tooo, tak bych navrhovala tu kozu Vlastu, co je v jakési reklamě i kozonautka 🙂

 407. no jo, to jsem ještě byla děvenka nezušená a měla jsem před sebou takový ty radosti, kdy jsem jezdila na opačnej konec Šumavu předávat dokumentaci na úřady.

  T o byla děsná sranda, protože vždycky měla přijít v pátek dokumentace hotová z tisku a šéf trval na tom, aby se to rozvezlo ještě v pátek. Dokumentace obvykle dorazila kolem desátý, kolegové mi to naházeli do auta, a já v půl jedenáctý vyjela, něco se muselo dodat do Plzně na jeden konec, něco zase na druhej, něco do Klatov a něco do Rudy. Nemluvě o CHKO, ta sídlela ještě někde jinde.

  Tak to jsem pak už jako s pohřebákem nejezdila….

 408. No, já jsem teď koukala na youtube, jestli by tam nebylo něco ke koukání. A klikla sjem na výběr nej- filmů roku 2017. Kluk má puštěný radio a tak jsem si to pustila bez zvuku, nakonec na ty trailery zvuku netřeba, jsou otitulkovaný.

  a nejlepší byly reklamy. Oni už i v místo reklam mají spoty. Nejdřív babiš s tím borcem, co prý prahu nakopne. Kandiduje ten chlap, ale mluvil babiš a ten chlap se jen tvářil jako idiot a culil se. A pak marvanová s pospíšilem, ve zpomalených záběrech jak z akčního filmu, jak dramaticky kráčejí a saka jim vlají. Fakt boží.

  film jsemsi tam tak ňák nevybrala. ale ty spoty na volby vbyly sranda.

 409. 503 – a MaYdo, neudělala jste to tenkrát schválně, aby se F. už konečně rozhoupal?? 🙂
  To je ze vztahů známé, že ona se tiše rozhodne a on náhle dostane nápad a udělá to ( např. nabídka k sňatku). A navždy je přesvědčenej, že to byl jeho nápad. Já tenhle fenomén považuji za důkaz přenosu myšlenek na dálku.

 410. Myslíte, Jirko? Ale co já bych si vzala na výrobci kanapat? jo, to kdyby kandidoval na prezidenta, to by byla jiná 😀

 411. Ono, Schumachere,(499)je to vsechno tim, ze vyraz Americky Tavici Kotel byl postaven politickou korektnosti na pranyr.Vetsina tech, kteri sem dneska privandruji ani nepomysleji do toho povestneho kotle skocit a stat se Americany. Zarucene prebendy jsou jejich magnetem. Nebo proste „mit se lip“ (Pripomina Vam to, Schumachere, neco?) jim bohate staci.

  Mate pravdu, tvar Ameriky se ani ne tak pozvolnu meni. Nasi Otci Zakladatele si neprizvali, kdyz psali Konstituci, ani Rehore Mendela ani Matzurku k porade. Nepocitali tehdy s tim, ze do Ameriky nebudou prichazet jen odhodlani, ze svych zemi vypuzeni tehdy Protestanti a vubec lide, kteri uz jakykoliv utlak nemohli snest, at uz to bylo zminene nabozenstvi, ci pozdeji nacismus, nicici lidi ruku v ruce s komunismem. A jina svinstva. Pro tyto tu bylo vzdycky misto. Amerika je adoptovala a oni, k prospechu obou stran, adoptovali Ameriku. Jak to bude jeste dlouho, co budou schopni za sebou tahnou karu plnou tech, kteri sem prisli s natazenou rukou a krome pilneho mnozeni se jim ani nenapadne z kary slezt a aspon troche zatlacit?

 412. Ale no tak … 🙂 Vždy! si žena vybírá muže! My můžeme tak maximálně utéct. 🙂

 413. 509 maYdo
  I prezident jednou dopresidentuje a jedna se pak může uchýlit na nikterak oslnivé, zato velmi zdravé a pohodlné kanape 🙂

 414. 509 – takže např. pan Drahoš by do Vás mohl drcnout a setkat se s náležitou odezvou?? Ale, ale…

 415. To si pište! Nemám většího potěšení než morálí ikony shazovat z jeich pdostavců. A ještě bych to prodala do Blesk, abych si přilepšila ke skrovné penzičce 😀

  ale ten je tak dobře střežen, že by mi to nikdo nevěřil. Sauronovo oko vidí všude.

 416. Páteční večer šumavský velmi příjemný.

 417. Dobré poledne,

  chytili, chytili mambu v Hlubočepíííích …..

  a když si přečtete i diskusi, tak zjistíte, že v mediích už neumí napsat pořádně a bez nesmylů psát ani o tom, že někomu zdrhnul had.

 418. 510 P.M. všichni putovali do Ameriky ve snaze mít se líp. Ty taky. Ne aby ses měl hůř.
  Nutnost překonat překážky byla filtrem propouštějícím vyšší kvalitu.

 419. >>519 Mluvite uz o mem druhem kroku. Ten prvni, odejit, nebyl motivovan touhou „mit se lip“.

 420. 520 P.M. čím byl motivován než tím mít se líp?

 421. Ja jsem tu uz predtim opruzoval s toleranci pro miru nasranosti. Taky jsem mluvil o nehorazne zmene v chovani lidi mezi okupaci a rokem 1970, kdy uz mira me tolerance pretekla. Kdyz jsem videl ty mnohdy stare kantory – kolegy, jak shrbili hrbet a stali v pozoru pri Sojuz nerusimij, myslic na za par let prichazejici duchod, kdyz jsem si pustil televizi, kdyz jsem videl, jak se mych ocich kdysi prima lide radi do majoveho pruvodu jako prizdisraci a ovce, uz jsem nemohl. Ono vsecko jen trochu jine znamenalo „mit se lip.“

  Kdyz jsem 21. srpna 1970 po prisne osobni prohlidce v Hornim Dvoristi ( „Soudruhu uciteli, vysvlecte se! Ano, trenyrky taky a rychle, nemam tu jenom vas!“)naposledy v zivote ponizen komunisty prejel hranice, nemel jsem pred ocima vidinu autaku, baraku, kaviaru, ci sneku. Brecel jsem vzteky.Jeste mne nedoslo, ze uz „se mam lip.“

 422. PM, mít se líp, nemusí vždy znamenat hmotné statky.

 423. Mate pravdu, kristo, nemusi. Lhal bych vsak,ze kdyz se casem jaksi zacaly ty statky objevovat zleva, zprava, ze by mne to bylo proti srsti. To „mit se lip“ dostalo i tuto, ne az uplne neprijemnou podobu.

 424. Co furt má každý s těma šnekama? Na zahradě a na louce toho bylo vždy hojně i za socialismu nicméně lid preferoval krkovičku.
  Nikomu ale nebylo bráněno si šneky ulovit a upravit. Akorát že to skoro nikdo v kotlině nejedl.

 425. Senilát je tragedie: Bek Brno, Praha: bláto z AV, striptér dokturek, havloid na dvanactce, herrdědek v Chrudimi…..
  Furt doufam, že alespoň místní zastupičstvo nepovedou „bukanyri s podporou melounů“, jak to zatim vychází…
  Sodomka a komora…..

 426. Skimici, v rodině mojí matky se dělali šneci na vánoce. Prý byla docela práce piplačka, to vytahat z ulit, očistit, vykuchat, připravit.

  Matka tvrdila, že to zas taková lahůdka nebyla, aby to za tu práci stálo.

  Ovšem v Paříži v hospůdce, kde ti to donesou hotový a k tomu sklenka vychlazeného rosé, to jejiný pošušňáníčko…

  já jsem vlastně slibovala, že o tom něco napíšu, co? Teda, kus jsem už napsala, ale nějak to není ono, nějak nevím, z jakýho konce to uchopit 🙂

 427. 528 maYdo
  šnek se neuchopuje ani z jednoho ani druhého konce ale optimálně k tomu určeným příborem.

 428. Uchopit šneka mi – na rozdíl od vyprávění o Paříži – nečinilo žádné obtíže.

  Možná na to nemám ten správnej příbor…

 429. [528] Já nevím, nikdy jsem nenašel odvahu. Ono těch mnoho hodin vaření, zaplní obydlí šnečím čmuchem. Možná existují k životnímu prostředí šetrnější postupy.

 430. 531 HzŽ
  samozřejmě existují. Koupit to v pixle s čistýma ulitkama vedle v pytlíku.

 431. Kdyz uz je tu rec o delikatesach, nedovedu si dobre predstavit nic vic srdce a jazyk potesiciho jak podbradek, cerstve vytazeny z varici vody, polozeny na prkynku. Krajic dobreho chleba po strane. Ostrym nozem rozriznout kourici hroudu tak, aby asi dva centimerty silny platek pasoval na prilozeny krajic. Hruba sul a cerstve mlety pepr. Nebe. . .

 432. 525 P.M. no sláva, došlo. Jistěže mít se líp je záležitost komplexní zahrnující například nepotřebovat výjezdní doložku, souhlas zaměstnavatele, doporučení místní organizace státostr, nedělat striptýz…

  Třebaže kontrola na letišti, případně včetně trenclí, obsahu mobilu, notebooku… ale to většina chápe, že je to pro její dobro. Proti úkladům teroristů a vyšinutcům. Tehdy u nás na hranicích proti úkladům imperialistů a vyšinutcům nechápajícím, že jde o jejich dobro v socialistickém blahu. Kdy se i zdejší žáci a studenti dočkají při každodenním příchodu do školy režimu jako při nástupu do vězení? Problém je, že už není moc kam utéct. Ještě jsou enklávy relativní normálnosti, například Finsko. Jenže to je záležitost jen času kdy i na ně vykoukne mlok.

 433. Ahoj, Schumi! Doslo. . .Komu?

  Existuji taky svetle okamziky: Judge Kavanaugh byl prave zvolen Senatem do Nejvyssiho soudu! At zije Trump!

 434. Dobrý večer. Akademici: Matlab v „Základech algoritmizace“ pro strojaře? Je to dobrý nápad? Používáte ho?
  Dovedu si představit, že ho využijí v mechanice, ale pochybuji že se s tím naučí programovat.

 435. Rudá, resp. zelená lůza ovladla Prahu…
  Takže zákaz vjezdu aut do mesta, budeme pěstovat karfiól v parcich, multilkultiKlinika do každé ctvrti, digitální Masařýk, přívozy místo havarijnich mostů, knihovno na Letné, koncertní síně misto parkovacích domů a místo piva marjanka…..
  No, voni si ještě zastřílej, až bude demogracyje zachraňovat euroamerický chalifat…..ale asi tak jenom jednou, na dožití se duchodoveho věku to pro dnesni mladé, dynamické tikitály nevypadá.
  Tak ať se jim splní vsechna přání…..

 436. Ad volby: Pořadí u nás: ANO 23%, Hnutí pro město, Socialisté, Piráti, Střed, Komunisti.
  Zmizela ODS, Svobodní nekandidovali. Realisté – moje volba – 3%.

 437. Hm. Kdyby ODS nepostavila v nasem obvode do senatnich voleb eurofanatika, mohl vyhrat.

 438. 447 – Ferrari. Už zase krásně vrčí. A tady v horách Severní Karoliny na silničkách na 1500m/nm, je trochu moc velké, ale zajíždění jsem si užl. Už jsem skoro zapomněl, že na těchhle starých (profilově) pneumatikách to auto v zatáčkách krásně kvičí. Navíc, Kavanaugh byl potvrzen, takže auto už je v garáži a s Tom pžpíjíme hrozným drinkem, který tady míchá – Czech Mule. Bydlím v Tomově autobusu s dvěma koupelnami, a podlahovou plochou 55m2. Život je většinou krásnej i ve vyšším věku. Tenhle weekend mi docela kompenzoval Břeťovo prasátko, byť tady se servírovalo v podobě Southern barbecue.

 439. Dobré ráno. Druhé kolo do senátu: buď klon Táňy Malé nebo člověk za STAN / Zelené.

 440. Kdo je Táňa Malá? Tuším, že jsem šťastný člověk, neb to jméno neznám.

 441. 543 quivis
  … neznáš, protože Tě asi nezajímaj králíci.

 442. Až teď koukám, že Kavanaugh proklatě těsně (50-48) ale přece!
  Moc bych si přál vidět vzápětí kyselý ksicht té odporné feny Feinstein 🙂 🙂 🙂

 443. Musel jsem si otevřít Googla a zjisit, že Malá je ta studióska, co chovala králíky!
  No to tešně se, skimici, dalo čekat. Je to partajně rozdělený a jedna republikánka to sabotovala.

 444. Mmch, včera byly i parlamentní volby v Lotyšsku. Opět vyhrál demokratický socialismus, místní socdem, která ale nemá místní pokrokáře typu Dienstbiera a Sobotky, naopak je volí místní ruskojazyčná menšina (hm, menšina, je jich polovina, tedy skoro víc jak sudeťáků a mají v rukách rozhodující průmysl) a není tedy rusofilní. Ostatně i její šéf, Nils Ušakov je původně Rus. Nyní Ušakovs. Si musejí všichni doplnit k příjmení to „s“ (trochu zjednodušuji) aby se polotyšštili, dělat zkoušky z toho jazyka atd. Sice Lotyše chápu, ale prakticky je to opruz a hlavně směšné (stejně viz Litevská příjmení či česká ženská příjmení), každý to nicméně dělá aby dosáhl na státní prachy.
  Vlastně ne vždy Skimic -> Skimicis. On je to vlastně tvar nominativu v prvním pádu. Podobně Sanskrt, Latina, stará Řečtina … Lotyšština nemá členy …
  Nejdelší slovo: pretpulksteņrādītājvirziens = pohyb proti směru hodinových ručiček

  Litevština (druhý baltský jazyk)
  Nejdelší slovo: nebeprisikiškia­kopūsteliaudavome = nashromáždili jsme dostatek šťovíku kyselého

  To litevské nejdelší slovo není žádná syntetická blbina, ale poměrně frekventované. Šťoviččí polívka (rusáci říkají i Zelený boršč) je výtečná a oblíbená nejen u Slovanů (Šavelevyj sup či boršč Щавелевый суп) ale i třeba v Anglii (Sorrel soup), hlavně ale i ve Francii (Soupe à l’oseille).

 445. Tvar nominativu v prvním pádu. Bože já píšu kraviny 🙂 🙂 🙂

 446. Dobré dopoledne,

  Jo, u nács doma je to taky oblíbený. Je to typicky sezóní polívka, musí se chytit období, kdy má šťovík už dost bohaté růžice listů a ještě nenasazuje na květ.
  Nebo koupit šťovík v superhyper, ale to jsem se zatím neodhodlala. I když tu větu bychom uplatnili v posledních letech spíš v záporu, údržba sadu sekačkou místo pokosení dvakrát do roka šťovíku nějak nesvědčí a pronajatou louku nájemce občas pohnojí a to mu taky neprospívá

 447. Mimochodem, neříkalo se tej polívce taky šči?

  Autor knihy Veselé umění kuchařské Edouarde de Pomiane ji nazývá „polévka , jejíž jméno připomíná kýchnutí“

  Veselé umění kuchařské byla kuchařská bible mého táty, ale tuším, že ta polívka bude spíš dědictví po pradědovi legionáři. Ale možná ji měla v repertoáru i Rettigová.

 448. 538 Šimone, to je dobře, ať i další dostanou příležitost se historicky znemožnit.

 449. 536 P.M., komu jinému než Tobě. Že ono „lepší“ neredukuju na luxusní žvanec.
  Navíc luxusní žvanec nepřichází sám o sobě, ale je výsledkem nějakého úsilí. Pro jehož uplatnění musí být podmínky. Ve kterých úsilí může mít výsledek, ale především není znemožňováno až i zakazováno.

 450. 553 – Schumi
  Jsem rád, že alespoň někdo je optimista, ale trošilinku jsem doufal, že voličstvo je méně blbé…..je vidět, že multikulti výchova zabírá (včetně primitivních „ten (již nikoliv minutových) hours hate“) a tak si opět připomínám zde již zmiňovaný bonmot F.R.Čecha – i vy si ještě zastřílíte eurosvazáci……
  Volit prý bývalého (to nejde, jednou lidovec, vždycky bolševik) lidovce, od pohledu křiváka, k tomu zkrachovalé ministy justitze a zkrachovalé prodejce mobilů a PC myší – Krndo, Dolínku – vraťte se !

 451. 554 maYdo
  Polívka ze zelí. Kdyby se použil šťovík , říkalo by se zelený šči To je rozdíl.

 452. V tom případě to má pan Pomiane blbě.

  Ale to je jedno, hlavně že to je dobrá polívka.

 453. Šči má být řídký a kyselý. Nezaměňovat moravskými či jihočeskými zelňačku urážejícími zadělávanými hnusy!

 454. No, já zelňačku většinou nezahušťuju. Pokud nedělám tu s mlíkem. Tam se trochu mouky dát musí, jinak by se mlíko zdrclo.

 455. Oni do toho případně eventuálně nakrájej bramboru či klasicky při podávání lžíci smetany či zakysaný smetany. Ta neošizená by měla být z hovězího i s nudličkami nakrájeného masa, klíďo nudličky mrkve případně jiný kořeny, nelekne se to ani rajčete či klasický bulharský papriky, petržel navrch potrhat ale klíďo i kopr naškubat navrch. Oni ostatně dávaj kopr i do zmrzky …

 456. tak bramboru já dávám do všech verzí zelňačky, co znám…

 457. Koukám, že skimic je přímo polyhistor! Zná jazyky z Pobaltí, vyzná se v Moskvě, umí vařit polívky, zná exmynystryně …. 😉

 458. 558 Šimone, je to záležitost generační. Už se projevuje generační výměna. Proto například úspěch Pirátů a naopak úpadek politických stran a hnutí s kořeny v minulosti, táhnoucích za sebou náklad minulosti, vidící a projektující budoucnost podle minulosti a snažících se minulost zakonzervovat v přítomnosti i budoucnosti. Platí přísloví o starém psu i biblických čtyřicet let. Až odejdou osmašedesátníci i devětaosmdesátníci snažící se pořád o to samé co kdysi, ale „lépe“, zrestaurovat minulost i vyhrát prohrané bitvy svého mládí. Jak stárnou, tím více se utíkají do známé minulosti, ve které znovu prožívají svá vítězství a nebo porážky a pro ten případ si splétají představy, kterými se utěšují jak by slavně zvítězili, kdyby… Jenže to dějiny neznají.

  Dnešní mladí odejdou tak jak odešli ti před nimi. Při představě už jen několikatisíciletých známých dějin lidstva jsou směšné představy o zakonzervování dneška „na věčné časy a nikdy jinak“. Jsou přirozeně příznačné pro každou generaci.

  Zítřejší svět patří nynějším nejmladším. A tak dál, generace za generací.
  Mají své představy o životě, je to jejich život, jejich budoucnost. Ani nám by se nelíbilo, kdyby nás někdo nutil žít jako před staletími. Na dnešek sice nadáváme, ale podle středověkých představ bychom žít nechtěli.

  Vbrzku vzpomeneme, i my nepamětníci, Republiky, zvané Masarykovy, později první. Někteří se snaží si ji přivlastnit, vzkřísit, předstíraje, je nynější Česká republika je jejím pokračovatelem. Není. Následníkem ano, ale ne pokračovatelem. Československo v podobě ve které bylo zřízeno, skončilo v roce 1938, pro někoho v roce 1948, pro jiného později a nakonec definitivně v roce 1992. Nikdy se už neobnoví. Ani Česká republika nepřekoná staletí. Stane se položkou v učebnicích historie, budou-li jaké. Národ a jeho kultura? Přetrvá v míře ve které je přirozeně způsobilý.

  Budoucí mladí se budou dívat na naší dobu tak jako my na středověk. To by bylo nádherné. Protože jsou i nepěkné možnosti. Budoucnost je otevřená.

 459. 561 skimici, valašská kyselica, zatím jsem ochutnal její dvě verze, je úžasná krmě. Už jen to je důvod k návštěvě toho kraje.

 460. Podblanické kudlány jsou taky žrádlo. Recept bohužel nedodam, protože je umí teta, která to má od své matky – mé babičky. Obě kuchařky od boha. Teta umí chlebovku, kterou jsem ochoten nejen jíst, ale si i přidat.

 461. 568 Schumi
  nemusím. Oni tam do toho dávaj mouku zakloktanou v mlíku. Nebo alespoň toto mi už několikrát nabídli.
  Mám pocit že tam i biftek zakloktaj moukou v mlíku. Vrznou do toho zároveň ještě něco uzenýho. Peklo.
  Jednou jsem to sněd někde po cestě když jsme jeli na kole z Klobouků do Trenčianských Teplic. Nebylo to snad ani padesát kiláků, za normálních okolností se ani nestačíš zpotit ale s tímto v břiše to byl očistec. Na druhý strany hranice už to přestává být tak hustá kláda a už zhruba v Ružomberoku ale jistě v Popradu ta bestiálnost končí.

 462. Moravu mám ale samozřejmě moc rád. Nikde jinde na světě neroste okurek.

 463. Ptakopysku netuším co je to kudlán ale to slovo ve mě vzbuzuje ostražitost. Kudlat zní jako kvedlat.
  Hele, není to taky nějaká ochucená mouka uvařená ve vodě nebo v mlíku?

 464. Ad volby: myslel jsem, že 3% Realistů jsou neúspěchem. Pak jsem se podíval na profesionální výsledek pražské ČSSD…

 465. Dobré odpoledne… Návrat v pořádku, teď tak trochu koukám na výsledky voleb… Nezbývá mi než poblahopřát ČSSD ke sqělému výsledku, jen tak dál, soudruzi! Teď ještě aby zaplatili dluh Altnerovým dědicům… Zdá se, že jejich politika ve školství a zdravotnictví nese konečně ovoce… a jak je psáno v bibli – dobrý strom nese dobré ovoce a špatný strom nese špatné ovoce…
  Horší je, že patrně došlo ke zmatení pojmů ovoce a ovce, jinak si nedovedu vysvětlit, že Drahoušek prolezl už v prvním kole – inu, voliči to tak chtěli – tak mají, co chtěli.
  No a co – bylo hůř a lidi si chválili!

 466. 570 – nevím, kde jsi v okolí Klobouk měl kyselicu zahuštěnou moukou, rozkvedlanou v mléce. Současní kuchaři (ve stravování) se učí tzv. Ameriku, což je mouka ve vodě.
  Valaši v mém okolí a samozřejmě u nás doma to nikdy nedělali a nedělají.

  Ovšem, jestli jste vlezli do hospody nebo dokonce nedej Bůh do Koliby mezi Klobouky a Brumovem, tak to bych se nedivil ničemu.

  A hlavně, kyselica je především zimní polévka, ta má být výživná a výhřevná.

 467. Mimochodem – skimici – Paříš Tours, to je maso. Na šotolině pšoukají galusky jedna za druhou.

 468. 576 martine TT
  to už je aspoň patnáct let. Klobouky (nebo spíše Jelenovská) byla druhá zastávka když jsme jeli z Lysé hory a potom dál na Slovensko. Bylo to prostě něco u cesty s lavicema a stolem venku, kde se dala opřít kola.

 469. Tak koukám, že jste se měli skvěle. Já taky. Ležím v nemocnici. Nevím proč jsem omdlel, ale spadnul jsem z barové stoličky na hlavičku. 6 stehů na obočí, přeražený nos, polámaný (bez posunu) obličejový skelet a vyražené tři přední horní zuby. A poněkud zastřená mysl. 🙂 Kdybych den předtím nezapomněl na ten olej …

 470. „. Nikde jinde na světě neroste okurek.“

  no, já „okurek“ slýchala na svém prvním pracovišti a to rozhodně na Moravě nebylo. Ale už nevím, kdo všechno to používal a jetsli to nebyl někdo původem z Moravy.

 471. 577 jinak martine tt, klobouk dolů, chapeau 🙂
  Já už bych to za den nedal. Dnes už tak dva dny, když by bylo dobré počasí 🙂

 472. 580 Vlasto.on
  jste evidentně katastrofický typ. Proč lezete v hospodě po výškách?

 473. Abych měl přehled? 🙂 Majitel, výborný šachysta, při volání záchranky a zametání zubů mi toto místo pro příště zakázal.

 474. 576 Martine, v hospodách Zlíně a v Luhačovicích. Nelitoval.

 475. Proč jste omdlel …. ukázali vám lístek s útratou?

 476. 586 Schumi
  v Luhačovicích????? Vloni jsem tam neuspěl s obědem. Lázeňáci obědvaj v domech a hospody v centru tou dobou jely akorát friťáky …

 477. 570 skimici, i uzené. Jedna verze se smetanou, druhá v maďarském stylu. Chuťově bohaté a kulaté.

 478. 589 skimici, dole v lázeňském areálu, u začátku kolonády. Jídelní lístek skromný ale kvalitní. Halušky na více způsobů. Výborné.

 479. To je to co nevím. Měl jsem za večer 5 piv, to páté jsem nedopil. Tedy nebyl jsem střízlivý ale ani opilý. Asi jsem se zamyslel. 🙂 To je zatím jediné vysvětlení. 🙂

 480. (526) Ad šneci, skimici, jeden kamarád opravdu nasbíral, upravil, snědl. Ovšem, ta úprava, to je vopruz. Takže já šneky jedl už za bolševíka, tradiční vánoční předkrm v naší rodině, ovšem až když začala Mykoprodukta prodávat konzervičky. Začátkem osmdesátých, bych tak odhadoval.
  (532) Ulitky v pytlíku u konzervičky bývají moc malé. Takže mám doma velké.

 481. 501 Schumi,
  to je divný. Halušky v Luhačovicích (či na Moravě) mi znějí podobně bizarně jako Soupe à l’oignon v Praze …
  Opravdové halušky přece začínají zhruba na úrovni Dechtáre a východněji.

 482. 592 Vlasto.on
  záleží na jemných nuancích. Pokudse Vám to stalo na Oktoberfestu, 5 piv je fakt řacha … Já už si obvykle nedám ani druhé …

 483. 593 Aero
  a kde vezmeš ty velké? Provádíš odsun stávajících domkářů?

 484. Maydo, přeci kdyby nešel koupit ten olej, tak by neskončil v hospodě.

 485. To ale nemá logiku.. přijdu domů a zjistím, že jsem nekoupila olej. Pak mám dvě možnosti : buď je potřeba oleje doma naléhavá a tak se s ním necourám do hospody nebo není naléhavá a koupím ho až druhej den.
  já to teda řeším tím, že pošlu synka, ale vlasta možná nemá doma dorůstající dorost, který je možno takto využít…

 486. 600 maYdo
  ehm, moc nad tím nemudruj. Já Vlastu.on samozřejmě dobře chápu. Nákup oleje je prostě false flag.

 487. AK – bylo Vás tam nějak málo. Musím to na příští rok lépe rozvrhnout.

 488. Skimici, ale v zájmu mužské solidarity bys mně měl nechat při tom, že šlo hlavně o ten olej, byť by to zůstalo nevysvětleno.
  Takhle to po lopatě přiznávat…. 😉

 489. (597) Většina z nich je doma z dávných dob a když se objeví další, přidám. Fakt je, že čistit je je poněkud namáhavé.
  (598) Koček. To jsou fotky pro kočkofilní potomkyni.
  (602) A toho nesnědenýho masa a ani jeden sud dopit a to tam byly dva.

 490. 600-601 No … Tak jednoduché to není. 🙂 I když Skimic má samozřejmě pravdu. 🙂 Ale Maydo, vaše uvažování je příliš ženské. 😉 Jsem sám na chatě. A rozmýšlím se: mám jít teď a odvolit a zítra si vklidu udělat oběd až se mi bude chtít nebo se zitra nervovat se vstáváním a půlit si den? Já chápu že takové dilema nemíváte. A ženatí také ne. Ale pro mě to je často zásadní problém. 🙂

 491. 577, 579 – skimici, já jen provokuji, shlédl jsem přímý přenos na Eurosportu. Udělal mi radost jeden mladý Francouz, protože Terpstra ho chtěl pořád zapojit do stíhání a Francouz se nedal. Vždycky si vzpomenu, jak před několika lety na nějaké jarní klasice takhle vyzýval Terpstru Sagan. Ten hajzl se jen vezl, ale když mu Peťa nastoupil, ak se vezl. Sagan to tenkrát odtroubil a celý QuickStep se mohl vzteky pos..t.

 492. 578 – kimic – Jeleňovská to určitě nebyla, protože to není při cestě. To bys musel v Kloboukách odbočit, překonat přes třista výškových metrů a dojel bys k hotelu, kde silnice končí. Dál jsou sice nádherné lesní cesty, ale na dobře vybavené horské kolo. Tipuji to na tu Kolibu. U hlavní cesty, velké parkoviště, lákadla na místní stravu.
  Ale na starou Šenkeříkovou pozor – tu bych na tu zátřepku tipoval.

 493. 594 – skimic – Luhačovice jsou hodně blízko hranice, náš kraj je více méně jen jedna strana stejného pohoří. Valašské kopečky a na nich ovečky. Proto jsou podobná i krajová jídla. Máme tu pohraniční vesnici, kde má skoro třetina obyvatel příjmení Slovák. A nezapomeň na „valašskou kolonizaci“! Ti líní zůstali před Karpaty, ti šikovnější je přelezli.

 494. 608 martine tt
  richtig. Pletu si to. Jelenovská je takové to bývalé ROH s koupalištěm? To při cestě samozřejmě nebylo. Muselo to tedy být to co říkáš.

 495. Asi ano. Tam se po otočce střídali nájemci a každý se snažil dojit – Kolibu i zákazníky. Jestli se ještě někdy vyskytneš v okolí a dáš vědět den dopředu, dostaneš kyselici, ze které ti porostou prsa.

 496. 611 martin tt
  z toho mlíka, žejo 🙂
  Copak o to, v Trenčíně plus v TT budu v úterý nebo ve středu což je coby kamenem dohodil ale tam za kopcem už do toho mlíko naštěstí neperou 🙂

 497. Co máš pořád s tím mlíkem? U nás se tak kyselice nevaří.

 498. Tak z čeho mi prokrista maj vyrůst ty prsa? Jsou tam ve vodě ženský hormony?

 499. To se tak říká…

  Neznáš přípitek: „Ať nám rostou prsa a ženský maj vztek?“

  Ale abys neřekl:

  Samostatně se uvaří oškrábané a na kostičky nakrájené brambory společně s příčně nakrájenými klobásami. Přidá se bobkový list. V druhém hrnci se uvaří odlité kysané zelí. Ve třetím, největším hrnci se opraží nadrobno pokrájená anglická slanina. Až pustí tuk, přisypává se zvolna hladká mouka a po zapražení se vodou dopracuje jíška (zásmažka). Do tohoto hrnce se k jíšce dolije obsah hrnce se zelím i s bramborami a to včetně vody (vývaru). Polévka se osolí, přidá se rozlisovaný česnek a nakonec vejce, rozšlehané ve šlehačce.

 500. Až na tu poslední větu (nemyslím tím sůl) to působí jedle, byť hustě. Paprika se tam patrbě dostane z té klobásy, takže to načervenalý bude?

 501. 611, 615

  a vy si připíjíte na valašsku kyselicou?

 502. slivovicou, ale říkají kyselica, aby to tak nevypadalo 🙂

 503. Zdravím, teď už z domu. Cestu jsem si poněkud prodloužila, poslední zastávka byla u vnoučat v Holomócu.
  A za mě velký dík Šumavákovi, že zorganizoval další bezva setkání. Kdo nebyl – jeho škoda. 🙂

 504. Taky moc díky za skvělé setkání, bylo to opravdu moc fajn se zase sejít a popovídat si.

 505. Dobré ráno vespolek,
  taky se přidávám s poděkováním za bezva setkání, zejména poklonu Šumavákovi, že zařídil i krásné počasí 🙂

 506. Dobré zas ráno… Tak jak tak pročítám dnešní tisk, kochám se se škodolibostí sobě vlastní články typu: „Kdo zavinil, že sám náčelník dával tak zvrácené rozkazy?!“

 507. No a jinak nutno konstatovat, že díky domácímu pánovi se letošní BFPT velice povidlo…

 508. [624] Mně je fuk, že náčelník dával zvrácené rozkazy, je mi putna, kdo to zavinil, klidně si lyže sundám, abych překonal pešuňk. Já v tom budu muset žít. Představa nového pražského magistrátu mne děsí.

 509. Dobré ráno,

  no, já mám pocit, že ten maghistrát je … no, takovej staronovej.

  mimochodem, za Prahu sobě kandidoval jeden spolužák mé dcery ze školky. Už v tej školce se projevoval jako vychcanej hajzlík.

 510. Na tom jídeláku toho není moc na výběr. Chtělo by to dámu s širšími hýžděmi.

 511. [627] Jak jsem sem dával odkaz na předvolební píseň, tak jedna moje spolužačka si ji hrdě dala na facebook na oslavu vítězství nad kmotry z ODS. Ona se z ní vylíhla zelená aktivistka. Ale na škole vypadala normálně, oni se zelenáči vybarvili až po plyšáku.

 512. 626 – stejně to vidím i já _ 558…..
  Čtyři roky stagnace jako pod Shit Brňo….
  Rozesraná doprava a stoupající drzost cyklobuzerantů…digitální hajzlíky a jiné nezbytnosti, karfiólové „komunitni“ zahradky v každém parčíku a pravidelné hašišácké pátky na magistrále (Užívat Prahu)…
  A my v Modranech mame v místním landrátu navíc vítězné piráty „s podporou Zelených“…..začínám své sousedy obcházet ze závětrné strany….

 513. To byla ta o tom, že v brně už to jéééé?
  no, tak to teda nevím, jestli je to ta pravá, protože ti, co s epostarali o to, že v Brně už to jéééé, šli v Brně od válu. Že prý všechno dělali dobře, jen prý to voličům špatně vysvětlili a málo komunikovali, tvrdil hollan 😀

 514. 595 skimici, já také tak. Naposledy zapíjel vindaloo zmírněné na tři a půl bodu ze čtyř na pětistupnici (podle PeSa lehce pikantní až mdlé), stačily dvě plzně. Druhou dopíjel „z povinnosti“. Lehčí pivo by bylo lepší. Nebo dokonce kefír.

  615 Martine, to vypadá dobře. Co kyselica to originál.

  Volby… Byly demokratické…. Vox populi, vox dei.
  Kupujte zubní pastu TOJEVONO. Nula procent tuku. Jak zhubnout o dvacet kilo za měsíc. Vydělávejte doma po internetu, paní Hana se stala milionářkou. Užijte si anální sex. Automechanik z Hornídolní vynalezl přípravek zvyšující výkon motoru o dvě stě procent. Odborníci se diví. Už nikdy více tamto když koupíte tohle. Pořiďte si nový outfit. Zařídíme, postavíme, nakoupíme, vylepšíme, zasadíme, vysadíme…

 515. [631] Kdyby stagnace, to by bylo fajn.

  Já si prohlídl výsledky po okrscích. Všechny okrsky sousedící s Klinikou mají lepší výsledek Zelených než SPD. Tak buď jsou zpitomělí nebo tam volí k klinikáři.
  Piráti kolem druhého místa, což beru jako důkaz, že málokomu dochází, že jsou to technomelouni. Budou se muset projevit, aby to většině došlo.

 516. Bohužel piráti nejsou tak ujetí jako Žít Brno. Ti se odkopali okamžitě, protože Hollan je blázen. Ale už proto si dají všichni tihle týpci bacha a budou opatrnější.

 517. Na Smíchově zmatky v dopravě, mezi tankem a Újezdem indiáni vytrhali (nedávno instalované zachovalé) koleje. Náhradní autobus, dost plný. Řidič: „Paní nestůjte mi ve výhledu, potřebuju vidět doprava“ (potřeboval, křižovatka). Paní: „Nemám se čeho držet! Tu Krndu by měli z magistrátu vyhodit oknem! To je strašná kráva, ta Krnda, čeho se tu ještě dočkáme!“. Cestující vesměs pobavené úsměvy.

 518. Pánové a dámy, mám hodně přízemní dotaz – spíš žádost o konzultaci.
  Jedná se o banku. Jako pravá konzerva jsem furtemfurt klientem ČS. Ale poslední počiny onoho peněžního ústavu mne hodně udivují. Mám kromě jiného i internetbanking a ČS přechází na inovaci, ze Servis 24 na George. A jak jsem si nedávno několikrát ověřila zkusmo sama a jak jsem viděla reakce dalších klientů – George je děsběs, neumí ani z půli to, co Servis 24. Přesto ČS trvá na tom, že Servis 24 končí 31.12.2018.
  Tohle byl dlouhý úvod k tomu, že se ptám zdejších, zda by mi poradili – navrhli jiný peněžní ústav, vstřícnější ke starším a konzervativním klientům. Reklamám nevěřím, jde mi o sobní zkušenost. 🙂 .

 519. Tak je tu určité spektrum voličů, kterým se to líbí.

  Co by chtěli mít, jak někdo někde napsal ( nevím, jetsli tady nebo jinde) z Prahy milé přátelské maloměsto ala Poláček.
  Jenomže ono to tak nefunguje. Kdo chce žít na malém městě, musí se odstěhovat tam, do velkoměsta je to nepřenosné.

 520. No, Dano, já Ti děkuji za informaci, neb u nich mám taky jeden účet, ale asi neporadím….

  Mně vcelku vyhovuje internet banking od ČSOB, ale nemusí to vyhovovat každému. A je otázka, jetsli časem neprovedou taky nějakou inovaci.

 521. (638) Já jsem celkem spokojen s AirBank. Elektronické bankovnictví funkční a pohodlné a jako jediná (co já vím) trochu úročí i běžný účet, pokud platíš kartou.

 522. Dano, moje osobní zkušenost je UniCreditBank. Ovšem já tam mám profesní advokátský účet se všemi výhodami, ale zatím fungují spolehlivě. Vloni přecházeli na nový systém a ten se jim na víkendu zadrhl, ale do tří dnů fungovalo všechno tak, jak mělo.

  Moje žena má soukromý účet u Monety (dříve GE). Tak si tam nechávám posílat důchod a platím kartou.

  Pro lidi, kteří chtějí mít klid bych uvažoval o Poštovní spořitelně. Když posíláš pravidelně měsíčně nad 5000,-, tak je vedení účtu a pohyby zdarma. A pošta je skoro všude.

 523. [638] Moje zkušenost:

  Poštovní spořitelna: OK
  Moneta: OK
  mBank: OK

  Martin tt nemá úplně pravdu, vedení účtu není zadarmo, ale skoro. Vychází to (při připočtení dalších poplatků) stejně jako u účtů „zadarmo“.
  Pro mne je hlavní výhoda Poštovní spořitelny možnost výběr nadlimitních částek na poště, takže i o sobotách a nedělích.

  Jinak nevím, jaké jsou speciální požadavky, takže takhle obecně.

 524. Dano, jsem uživatelem stejně jako vy Servis 24 a zároveň mám něco podobného u KB. Tam mně to připadá ještě jednodušší na užívání ( až mně to ze začátku připadalo až příliš jednoduché- tj. méně bezpečné). Nevím, které služby potřebujete a co za to chcete platit, ale mně to na běžné platby a převody peněz funguje bez problémů.

  Odbočím: také jsem jel kolem Říčan a hned mně poslali fotku se složenkou. Nedávno to tu někdo též řešil. Vzhledem k hustotě provozu je vidět, že místní radnice objevila docela dobrý dodatečný zdroj financí.

 525. Martine, u Poštovní spořitelny (ERA) má účet naše důchodcovské sdružení. Mé osobní zkušenosti – moc ne. Jsou hodně těžkopádní, poštovní úřednice zmatené (zkušenost z malé pošty, u větší – městské – to může být jinak). Ale jsou na miskách vah. 🙂

 526. 644 – Jirko – odbočím od hlavní linie – jsem docela (hrůzyplně) zvědavá, kolik „modrých pruhů“ mi dojde za minulý víkend. 🙁

 527. Ještě dodatek k účtu – jako dlouhodobému klientovi mi po návštěvě nejbližší peněžní přepážky bylo nabídnuto ohledně poplatků řešení – založte si tento produkt ( úložka min.300,- měs), který můžete za 3 měsíce zrušit, avšak výhoda měsíčního poplatku ve výši 29 Kč na veškeré operace, vám zůstane zachována…To je kouzlo osobního kontaktu a výhružky přechodu jinam.

 528. Zdravím.

  Martine tt, Ty jsi mi na Šumavě vyloženě chyběl, neb jsem se Tě chtěl zeptat, co si myslíš o tomhle:

  „Město X, se sídlem … (dále jen „zmocnitel“), zastoupené primátorem … tímto uděluje … , advokátovi (dále jen „zmocněnec“), plnou moc k zastupování zmocnitele ve všech právních věcech náležejících do působnosti odboru … Magistrátu … “

  Je to košer nebo tam Tvé právnické oko vidí zádrhel? Nápověda: §28a OSŘ.

 529. 646 – no, alespoń budete mít „zadarmo“ fotku svého vozidla. Já mám navíc doklad, že moje Cortina (r.v. 1964) peláší rychlostí nad 60 km/hod.A jak píšou, je to „průkazně zdokumentováno“!
  V těch Říčanech to mají pěkně zorganizované. Z dopisu je zřejmé, že se touto agendou přímo zabývá šest úřednic plus jistě někdo z právního oddělení, protože se v dopise vyhrůžkami z právního postihu jen hemží. No aněkdo té šestici určitě velí – holky se musejí tedy dost otáčet, aby se uživily.

 530. Ono také záleží, kolik na tom účtu máš. Pokud „průtok“, tak je to dost jedno, hlavně když účet není nějakou lumpárnou zpoplatněný. Tím u mne skončila ČSOB i KB (o ČS ani nemluvím). Máš-li tam něco více, tak už je úročení AirBank poměrně milé (byť nedostatečné, ale jediné). Klubovní účet máme u Fio, bankovnictví pohodlné, účet bez poplatků, úroky prakticky žádné, bankomatů málo.

 531. Jirko, oni už fotky neposílají, jen informaci kdy, kde a o kolik… Za každou „dovolenkovou“ jízdou jsme takovým sdělením obšťastněni. Právě hradím 300,- Kč za časně zářijový průjezd nějaké vísky u M.B. 🙂 teda spíš :.(

 532. Jirko,
  jojo, jeli jsme moc rychle kolem Struhařova – je tam někde třicítka, snad kvůli pracem na vozovce, a my uháněli o víkendu nad normu.

 533. 648 – kocoure, velice mě i moji ženu mrzelo, že jsme letos nemohli. Doufám, že příští rok to vyjde.

  Zádrhel vidím. Bohužel je to závislé na každém jednotlivém soudu a jak se tam vyspali. Já bych tvrdil, že odstavec 2 není splněn, protože nejsou vyjmenovány konkrétní úkony, takže se jedná o plnou moc neomezenou pro celý proces. Oni by mohli namítat, že primátor to omezil, takže je omezená. Ovšem v takovém případě by zástupce nemohl dělat vůbec nic, což by odporovalo smyslu zastoupení.

  Stačí? Pokud podrobněji, tak napřímo E-maily.

 534. 651 a další – Dano, na dálnici u Jihlavy zavedli tzv. úsekové měření. Nemusí fotografovat, jen spustí stopky na vjezdu do omezení a zastaví na konci omezení. Spočítají průměr a už to jede. Zrovna řeším jednoho chudáka, který ve čtvrt na dvě v noci jel 90 km/h.

 535. A k volbám.

  Obecně, už delší dobu se mi na mysl vkrádá podezření, že dualismus pravice – levice se vyčerpal, a odtud ona různá nová hnutí s neurčitou trvanlivostí a ještě neurčitější ideologií a ideologická bezradnost stávajících stran.

  Řekněme, že systém dvou stran klasicky vznikl v Británii, kde mu pro to většinový systém, původně vycházející z toho, že poslanec je jakýmsi vyslancem svého volebního obvodu v parlamentu, vytvořil podmínky. (Odbočka: většinový systém strany generuje, poměrný je rozbíjí, ale neumí bez nich ani formálně existovat.) Po asi 200 let byla britská politika střetem konzervativců a liberálů, který se nakonec ztělesnil ve vzniku konzervativní a liberální strany. Pak nám kdosi zrušil nevolnictví, nahnal bývalé zemědělce do měst a dal jim svobodu. Se kterou si nevěděli rady … tak si jako náhražku za nevolnictví vymysleli socialismus. Po první světové válce liberály poměrně rychle vytlačili labouristé a pravolevý-systém se přirozeně rozšířil do světa. A já si myslím, že dnes má levice „splněno“ (proto je rozhádaná, část chce dál chránit dělníky v situaci, kdy dělníkům už není co víc nabídnout, druhá se snaží politicky vykrást ultraliberály a řešit píčoviny). Má-li splněno lvice, ztrácí význam pravice, protože ta od počátku vznikla jako obrana proti levici. A vracíme se k základnímu politickému členění, tj. konzervativci versus liberálové. Jen to bude ještě deset až dvacet let trvat, než to bude zřejmé, dnes tahle dělící linie jde napříč, stávajícími stranami, proto ty zmatky … a výsledky voleb, nástup politických slepenců, úspěch programově neideového ANO, to jsou jen lokální projevy popsaného celosvětového procesu.

  Ad volby v Praze: Taky to může skončit tak, že Čižinský a Hřib anihilují a Jiřina se dohodne s ODS a ANO výměnou za post primátora pro sebe. Tedy dočasně skončit, protože Praha je absolutní remíza a to, že první má 14 a poslední 12 křesel vůbec nehraje roli. To jen Babiš „přijímá zodpovědnost“ aby získal demokratický nátěr a zbavil se Krnáčové a dost možná se chce zbavit i Prahy, která je problém sám o sobě a bude se na ní hezky demonstrovat, jaká bída a zmar čekají město, které nevolí ANO …

 536. Ano, kocoure, souhlas s posledním odstavcem 655 – jaký zmar čeká město, které nevolilo ANO, když příslušní ministři a další představitelé státních organizací, mající přímý finanční vliv na chod města, jsou příslušníky (nominaty) ANO?

 537. Jiřina má ze všech 5 nejvyšší koaliční (a tudíž i zrazovací) potenciál … takže dát jí primátora může být svého druhu pojistka …

 538. A Hanička je druhá na řadě. Viz též argument v závorce, najmě jeho druhou polovinu.
  Já mám nejvíc hlasů × Naše strana má nejvíc hlasů × My můžeme s každým. Vy nechcete naše jedničky, tak my nechceme vaši jedničku. Nevsadil bych si na to, ale zas tak malou pravděpodobnost to nemá.

 539. Dobrý den. Kocoure – ad levice a pravice: myslím, že můj kompas lze použít – „O kolik snížíte chudým daně?“ je otázka, která dělí zastánce silného státu od svobodomyslnějších.
  Přiznám se, že tato otázka je pro komunální volby hůře použitelná.
  1) proč snížit daně – bylo zde psáno, že jakmile peníze zmizí z mojí kapsy, už nad nimi nemám vládu. Myslím že je to pravdivé.
  2) proč zájem o chudé – protože „bohatí daně neplatí“. Je to trochu přehnané, ale myslím, že to není daleko od pravdy. Bohatý člověk (ten co si v Praze může koupit byt či dva) je obvykle zdaněný o dost méně než člověk pracující. Bohatý si může majetek schovat do s.r.o., svěřeneckých fondů, platit daň ze zisku 20%. Chudý platí daň ze života (z práce) přes 50%.
  Druhým důvodem je, že až chudí budou bohatnout, budou mít zájem, aby bohatší – tam kam se semi snaží dostat – neplatili vysoké daně. Nízké zdanění chudých je tedy prospěšné všem, byť rozdílně v čase a míře.

 540. Dále se snažím motivovat k zastavení dotací miliardářům, oligarchům, bohatým lidem. Naposledy při oznámení o znásilnění a vraždě bulharské novinářky, která informovala o podvodech s dotacemi. Z mého pohledu prvotní příčinou jejího skonu byly dotace a prvotními hybateli ti, kteří čerpání dotací umožnili.
  PR agentura ANO šíří názory: ANO, oligarcha dostane dotace, ale část těchto dotací dá i chudým, takže i oni se mají dobře.

 541. “ “O kolik snížíte chudým daně?” je otázka, která dělí zastánce silného státu od svobodomyslnějších.“

  problém je v tom, nickname, že tzv. svobodomyslný člověk, t.j. zastánce slabého státu, přestává mít osobní zájem na slabém státu v okamžiku, kdy se stává jeho reprezentantem a je tím státem placen. Okamžikem zvolení se mění priority i úhel pohledu.

 542. „Druhým důvodem je, že až chudí budou bohatnout, budou mít zájem, aby bohatší – tam kam se semi snaží dostat – neplatili vysoké daně.“

  no, nickname, to rozložení na chudé a bohaté bylo, jets a bude. Vždycky budou nějací chudí a bohatí. Otázkou je míra – jestli „chudý“ bude každej, kdo nemá na to, aby jel každej rok na dovolenou k moři nebo „bohatý“ bude ten, kdo si může dovolit se třikrát denně dostatečně najíst.

 543. (665) Univerzální metoda, liší se (dle potřeby) jen konečný viník. V Rusku to bývá USA.

 544. Maydo: ad 666: myslím, že máte pravdu. Nepamatuji, že bych v poslední době slyšel o poslancích prosazujících snížení daní chudým. Protože:
  1) je třeba vyrovnat rozpočet
  2) je třeba investovat do budoucnosti
  3) je třeba vyrovnat nespravedlnosti.

 545. Jo, jo, kdo si hraje nezlobí, ale možná by více prospělo, kdyby si ouředníci a autoři předpisů zkusili představit, co to obnáší pro běžného občana zařídit si stavební povolení.

 546. Zvláštní. Určitě stojí za přečtení až do konce. Tím neříkám, že se vším souhlasím, ale … I když se o něm šíří, že je to -blb – hlupák- naprostý mimoň -jak říkám, je dobré ten rozhovor dočíst do konce. Čtenář nemusí souhlasit, jen se zamyslet: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pavel-Novotny-vitez-voleb-Budu-starosta-luzo-Venkovan-si-predstavuje-sex-s-Babisem-Vim-jak-to-s-Andrejem-dopadne-10-tisic-uprchliku-Praha-vstreba-554568

 547. [671] Já už před časem navrhoval pro pracovníky magistrátu a Ropidu soutěž v jízdě MHD napříč Prahou. Pro začátek dvě kategorie: noha v gypsu a kočárek. Oboje by mohlo být pro účely jen jako.

 548. Simcity,
  no aspoň si mají občané s čím hrát, než se jim ustaví nový magistrát…

  Dano,
  upřímně řečeno, těžko se tam mezi nadávkami a urážkami hledá myšlenka… Skoro by mi přišlo, že mu Okamura svedl manželku nebo dceru. Přečetla jsem to do konce, a jediné, v čem bych souhlasila, je marketingový projekt Babiše. Ovšem hodnocení voličů jakékoliv strany je IMHO dost za čarou. Proč vlastně dělá rozhovor pro deník, jehož čtenáře pořád dokola uráží ? Budiž Řeporyjím přáno, co si zvolily, to budou mít. Jupí !

 549. [672] Blb to nebude, hulvát, sprosťák a provokatér ano. Chápu, že pohrdá většinou, ale pak se neměl dávat na politiku.
  Vít Blaha měl takovou glosu na fackoknize, že nejlepší ilustrace rozdílu mezi Prahou a nePrahou jsou zvolení senátoři z prvního kola Drahoš a Čunek. Já to tak dobře napsat neumím.

 550. [675] Jsem lín, ale bylo by zajímací udělat rozbor větné skladby rozhovoru P.N. a některého rozhovoru M.Z.
  První uráží čtenáře/posluchače, druhý novináře. Ale formulačně je to velmi blízké.

 551. Dlouho se tu neobjevil Modrý pták.
  Trošku doufám, že má rozbitý internet. A pokud ne, tak že má alespoň huňatý měkoučký koberec pod židlí. To až si přečte, kdo a za co dostal letos Nobelovku za ekonomii.

 552. “ I když se o něm šíří, že je to -blb – hlupák- naprostý mimoň -jak říkám, je dobré ten rozhovor dočíst do konce. “

  no jo, kdybych měla dočíst každej rozhovor na téma “ já a moji voliči jsou inteligenti, ostatní jsou blbci“ …..

  VYdržela jsem první půli a mám pocit, že se o něm to, že je blb a mimoň šíří dosti oprávněně.

 553. A když si trošku podpíchnu – pán je uražen, že nějaký protikandidát nedokázal najít na mapě Prahy Řeporyje. No to je hřích přímo smrtelný… můj táta, rodilý Pražan křtěný Vltavou, považoval za Prahu téměř jen území zastavěné za Karla IV. 😀

 554. Mimochodem, Dano, a nemohla bys vyjevit, PROČ by se měl ten rozhovor přečíst do konce a zamyslet se nad ním? Určitě tam vidíš nějaký důvod, který jsem asi přehlédla….

 555. “ nejlepší ilustrace rozdílu mezi Prahou a nePrahou jsou zvolení senátoři z prvního kola Drahoš a Čunek. Já to tak dobře napsat neumím.“

  No jo, ale jak k tomu přijdeme my, co názor na Toho, Jenž Stahuje Králíky sdílíme s nepražany a jsme hozeni do stejnýho pytle jako pražani? 🙁

 556. A promiň, MaYdo, proč bych měla sáhodlouze vysvětlovat, proč by si měl někdo přečíst i jiný názor? Já nikoho, ani tebe, nenutila, jen jsem doporučila. S něčím v tom rozhovoru nemusím souhlasít, nad něčím je dobré se zamyslet. Tys usoudila, že autor je blb a xenofob ve všech věcech, já ti to nevyvracím. 🙂

 557. AK,
  ad 668, možné to je, ale já ruské noviny nečtu :), tak nevím.

 558. 683 – Třeba proto, Dano, že jsi tam našla něco k zamyšlení, co jsem mohla přehlídnout.

  Jo, autor se mi jeví jako blb. A především hulvát. ne pro svoje názory, ale protože se tak chová a pohrdá každým, kdo má jiný názor.

  Jak jsi došla k názoru, že se domnívám , že je xenofob, to netuším. Přečetla sis pořádně, co říká?

  „Nápad přijmout nějaké množství uprchlíků totiž přijde v pořádku jen inteligenci, a protože většina lidí jsou blbci, mohlo je to od volby Zelených odradit. “

  Tohle fakt není názor těch, kteří jsou označováni jako xenofoby. Naopak on by mně za moje názory označil patrně za xenofoba a zcela určitě za blbce.

 559. JInak, Dano, nejsem jediná, kdo si myslí, že číst článek je ztráta času, ale jediná jsem se Tě zeptala, co Tě na tom zaujalo. Tak proč zrovna mně předhazuješ, že jsem to odsoudila?

 560. (672) Dost reálné, místy. Neznám ho, takže nevím, zda styl je na míru čtenářům PL, nebo zda je to u něj normální. Provokuje. Nerozeznám, co myslí vážně a co je provokace. Ty připrchlíky asi myslí vážně, ale to má dva faktory: Jistěže by se jich zde pár ztratilo (nejspíš do Německa), ale v některých věcech je dobré zastávat nekompromisní stanovisko, aby nenastoupila salámová taktika.
  (683) I doporučení nebo jen upozornění je nucení! 😛
  (684) Ruské mne napadly jen kvůli jazyku klipu, jinak je to celosvětové.

 561. (676) Honzo, Chápu, že pohrdá většinou, ale pak se neměl dávat na politiku. – někomu se to povede, viz Zeman.

 562. „(672) Dost reálné, místy. Neznám ho, takže nevím, zda styl je na míru čtenářům PL, nebo zda je to u něj normální.“
  TAk se seznam :
  „Syn baviče Petra Novotného, jemuž se přezdívá protekční spratek, chtěl do komunální politiky vstoupit v roce 2006, kdy za ODS kandidoval do zastupitelstva městské části v Praze Řeporyjích“
  Zdroj: https://revue.idnes.cz/pavel-novotny-reporyje-starosta-komunalni-volby-ods-pd2-/lidicky.aspx?c=A181008_145828_lidicky_zar

  A první úkol nového starosty?

  „„Protože budu z vůle svého řeporyjského lidu starostou, musím okamžitě začít být důstojný. Začnu profilovou fotkou, ta z pokeru v brýlích s penisem je fajn, ale… důstojnost… Chci okamžitě vaše návrhy, kterou svou dostupnou fotku nebo novou koláž nebo já nevím si tam mám dát…,“ napsal Pavel Novotný na Facebooku.

  Přidal také požadavky, které musí jeho nová profilovka splňovat. Musí prý vypadat státnicky, z fotky musí čišet ono člověčenství a musí na ní být takzvaně krasavec. “
  Zdroj: https://revue.idnes.cz/pavel-novotny-reporyje-starosta-komunalni-volby-ods-pd2-/lidicky.aspx?c=A181008_145828_lidicky_zar

 563. No, jo, to je problem české politiky, že pohrdají všichni všema a mají každýho kdo volí jinak, za blbce a novináři to zdatně přiživují. Důležitější je, koho nakopnout, než s kým se domluvit na něčem rozumným.

 564. (691) Zkrátili to, ale to hlavní tam zůstalo. Podle mne je to velmi reálné a vůbec ne servilní.
  (692) Neznám ani toho druhého Novotného.

 565. No, servilní to není. Ono je dost těžký být současně servilní a arogantní.

 566. 694 Aero
  já to říkám furt. Kdyby Masaryk neblbnul s minimonarchií co vypadala jako ryba s dlouhým ocasem (hlava k západu, oxas k rusku, oko v praze), mohli jsme mít už dávno pokoj jako spořádaná spolková země.

 567. Skimici, proč tu vlastně žijete, když se vám tu nic nelíbí?

 568. 700 kristo
  kdyby se mi tu nelíbilo, dávno tu nežiju.

 569. ad P.N. – přečetl jsem si to a řekl bych, že je to typický představitel PaL ovšem pozor! ukrývající se za zástěnou ODS.
  Proč?
  My všechno víme, ostatní, zvl. vidláci jsou blbci, má inteligence mi rozumí, a hned bych přijal 4 uprchlíky (aby mu pomohli vyrejvat řepu?), Drahoš…

  Takovej Čunek z dálného východu mu musí připadat jako naprostej mimoň, když si dovolí říci:
  „Myslím, že bychom si měli udržet naši kulturu, naši civilizaci, on (Okamura)to říká asi jinak, jsou to důležité věci, protože ten, kdo je slabý, a to je skutečně teď vidět na Evropě, protože ona slabá je, a kdo neumí pracovat s migranty, s lidmi přicházejícími zvenčí, ten by sám sebe neměl ohrožovat tím, že je přijme!“

  mmch – chápe ten P.N., že migranti sem nechtějí právě kvůli Čunkovi, Okamurovi a mimopražským vidlákům? Že právě proto jsme bezpečnou zemí a máme se jako Novotný v řepě?

 570. Skimici, ad 678 – tu Nobelovku už může dostat fakt každej. Dřív to alespoň dávali lidem, kteří uměli používat mozek (i když Misesovu Nobelovku dostal Hayek).

 571. 703 Foundry
  Merkwürdig ja, aber trotzdem fabelhaft 🙂 🙂 🙂

 572. Honzo ad 677- no, řekl bych, že novináři si to zaslouží, i kdyby jen kvůli tomu pravopisu.
  Zemanovo voliči si to nezaslouží protože patří k té třetině populace, co živí zbylé dvě třetiny.;-)

  Srovnávat nelze:
  Zeman při vyjadřování má myšlenku a dokáže ji udržet po celou větu.
  Novotný, kromě myšlenky, že všichni ostatní jsou blbci, žádnou nemá a ani tuto nedokáže udržet.

 573. Skimici, no fabelhaft bych zrovna nepoužil 🙂

 574. Dobrý podvečer… Tak jsem dnes půl dne seděl u obhajob – budiž mi útěchou, že ty práce byly kvalitní a ty tituly tím pádem zasloužené… No a jdu postupně dočítat…

 575. 2 Honza ze Žižkova ad 643 – to by ovšem ta pošta musela mít o sobotách a nedělích otevříno… Což většina pošt nemá… Tábor není zas tak malé město a jediná pošta, která má otevříno v sobotu zavírá v 10 a pak má člověk smolíka…

 576. A dostal už nějakou cenu za oeconomii pánpressor, který učil karikaturu ministryně Maláčovou na té přeslavné London School of Economic ???

 577. 697 – promiň, Karle, spletla jsem si číslo příspěvku a myslela jsem, že to patří k blábolu Novotného.
  Přečetla jsem jen ten blog a rovněž mi to připadá jako jedna z možných prognóz. Servilní to není, je to chladná úvaha, zcela emocí prostá. Tenhle typ komentářů hodně chybí, mělo by jich být víc.

 578. [705] No jo, ale Zeman většinou (ty zbylé dvě třetiny) pohrdá [690], takže se to srovnat dá.
  Jinak on tam pár myšlenek dá, já si opravdu nemyslím, že by byl hlupák. Ale vyloupnout ji z pod těch urážek je kumšt. Jsou to takové ty P&L myšlenky[702], ale jsou tam.
  U M.Z. se to loupe snáz. Jeho typické vyvětění se dá jednoduše rozdělit na urážku (Kdybyste nebyl blbej jak troky, tak byste vědě, že) a vlastní vyjádření (voda je mokrá a voda bývá v trokách, když už jsem je tu zmínil…).

 579. Přečetla jsem jen ten blog = robejškův blog o Evropě v době pounijní.

 580. 678 skimici, Modrý je s tím asi vyrovnaný. Při vědomí, že nobelovka za ekonomii už dotáhla tu za mír.

 581. „Klima se podle nich naprosto vymklo kontrole a Země směřuje k oteplení až o tři stupně Celsia.“

  ….. jako kdyby někdy měli klima pod kontrolou. Aneb poručíme větru dešti.

 582. Ještě ad volby – říkal mi dnes při té komisi jeden kolega – na kandidátce byl jeho známý, slušný a oblíbený člověk… Tak se ho ptal – „co to, že ses dal na politiku?“ „No, nedal, jen jsem chtěl podpořit tuhletu naši skupinu…“ „No a co když Tě zvolej?“ „Co? No tak se jim na to vyseru a odstoupím…“
  No a takovejch je více – kandidujou „jen na oko“. Akorát, že za ně tam pak postupujou náhradníci, který tam třeba nikdo nechce a který by se tam jinak nedostali…
  (Ostatně, kdyby volby měly něco změnit, dávno by je zrušili!…)

 583. (698) To by skimici asi Spojenci nepřekousli. Zachování R-U možná ještě jo, ale zvětšení Německa těžko.
  (705) No, teď, když je nezaměstnanost takřka na nule, tak většina voličů Zemana živí snad alespoň sama sebe.
  Zeman většinou má myšlenku, ale kromě řídkých vyjímek je to myšlenka holá ostuda.
  Novotný v tom, co jsem četl, má myšlenek dost, podávaných ještě provokativněji než Zeman.
  (710) Ano, taky mi to tak připadá.
  (713) Nadlimitní prachy na dřevo o weekendu – ještě se mi to nestalo, to je na výkupné gangu, nebo tak něco? Asi bych to řešil zvýšeným limitem na výběr z bankomatu, pokud nepodceňuji to slovo nadlimitní.
  (717) V USA kupodivu změnily, alespoň podle šumu rozhrábnutého mraveniště soudě.

 584. Mně se ten Robejšek nelíbí,
  jak pořád zdůraňuje, jací jsou Němci pracovití a poslušní a…. a měli by být hegemonem Evropy… nějak zapomíná, že to v minulém století dvakrát zkusili a IMHO nic moc, teda. Takže salámová metoda.

 585. Matzurko, on popisuje skutečnost, ne svá přání. Němci skutečně jsou neskutečně ukáznění a pracovití (i poslušní), to je základ jejich dlouhodobých úspěchů, i přes dvě porážky. Jak já tomu rozumím, tak Robejšek popisuje, proč hegemony Evropy nemohou být, ale zároveň nemůže být ani nikdo jiný (a že se o to Frantíci snažili dlouhodobě a ani Rusům ta myšlenka není cizí). Ekonomická síla Německa je prostě realita, ale na hegemonii EU nestačí. Robejšek taky občas blbne, ale tady IMHO prostě popisuje realitu.

 586. Taky to tak Aero chápu. Robejšek jaksi vystoupil z těla a popisuje co vidí …

 587. No, oni takoví jsou, Matzurko.
  A Robejšek neříká, že by měli být hegemonem. Cituje bismarka „„Německo je příliš silné na to, aby bylo jenom jedním z evropských států, a příliš slabé na to, aby Evropě vládlo.“ a myslím, že to vidí stejně.

  A že to Německo je takové, to je realita s kterou je třeba počítat. Možná právě proto to v minulosti dvakrát zkusili. A možná právě proto to někdy zase zkusí znovu.

 588. Otázka je, jestli budou tak ukáznění a poslušní i noví němci s asijským původem. Ale když to bude vůle Alláhova….

 589. Německo by mělo také zvážit, jestli se nestát také jadernou velmocí. Bombu už má ostatně kde kdo ….

 590. No, tak to už si zas nejsem jistá, jetsli by to nehraničilo se škrtáním sirek ve stohu….

  Otázka je, jetsli, když na to přijde, se budpu ti němci někoho ptát. Když to bude vůle Alláhova….

 591. Pošli mu to, Šumaváku, vždyť tam píše, že mu mají lidi posílat návrhy. 😉

 592. >>717-718. Ano, svata pravda A.K.! Bohuzel, ty volby pred desti lety zpusobily tez zmenu takovou, ze se z jejich dusledku jen tezko budeme vyhrabavat.

 593. 706 Foundry dobré ráno
  Může Ti být útěchou, že nejen za ekonomii je letos nobelovka politická.
  Třeba hned fyzika.
  Tam Švédská královská akademie pro letošek především hledala …. virbl … ženu 🙂
  Ovšem ne ve smyslu starého dobrého „cherchez la femme“ – „hledejte (za tím) ženu“ ale ve smyslu positivní diskriminace, o čemž už si vrabci v kuloárech při pohledu na nominanty cvrlikali.
  Ne tedy že by zpřesnění laserů a zkrácení impulsů o větší energii neznamenalo že se nejedná o kvalitní práci, nicméně zas až tak hlubokou fyziku v tom nevidím nehledě na to, že by si Dr Donna Strickland bez svého vedoucího doktorandského školitele Gérarda Mourou ani neškrtla. Dr.Mourou a ještě Dr.Ashkin museli býti lehce vyoraní již ze své nominace, ale cíle bylo dosaženo:
  Po 55 letech dostala už potřetí nobelovku za fyziku ŹENA, a to se počítá, pánové.
  A pokud positivní diskriminace (affirmative action) dosáhla už i na fyziku, můžeme se (a to s Tebou Foundry živě souhlasím) dočkat od Švédské královské akademie již čehokoliv, na příští rok bych tipoval bižuli, například „On Hallal and Haram in the juxtaposition or the true nutrition counterpoint“

  Zní to dostatečně tedy nadějně blbě?

 594. Dobré ráno vespolek,

  i když jsem se na to vyspala, stejně se mi Robejškova analýza nelíbí. On těm Němcům totiž zapomíná připsat i jiné, zejména negativní vlastnosti – jejich píle, pracovitost a trpělivost mají poněkud děsivou interpretaci v daných historických souvislostech. A zcela rozhodně zapomněl, že řada z nich se cítí nadřazena přinejmenším slovanským národům… a popis toho, jak se stávají dominantní ekonomickou silou – no, z lásky k bližnímu to taky asi nebude, že.
  Ale pravda. To už sem míchám emoce, jenže já to v tomto případě asi jinak neumím. S jednotlivými Němci může být legrace – mám pár přátel této národnosti – ale jako celek mi zvoní v hlavě výstražný zvoneček.

 595. skimici,
  tak to prrrr. To si nominujte za lékařství; biologii nechte raději nenominovanou 🙂 I když vlastně biologie jako taková se nenominuje, je to fyziologie nebo lékařství, tak to by šlo.

 596. [731] U Robejška tohle poklonkování Německu bylo i dřív, ale bylo malinko upozaděno. Teď vykouklo.
  Ono to u našich politiků vracejících se z emigrace, nebo dokonce radících z emigrace bývá často.

 597. Dobré ráno,

  „a popis toho, jak se stávají dominantní ekonomickou silou – no, z lásky k bližnímu to taky asi nebude, že.“ Tak to snad netvrdí ani ten Robejšeka i kdyby , tak tady si to asi nikdo nenamlouvá.

  já si nejsem jistá, jetsli se ten robejškův článek dá posuzovat podle „líbí – nelíbí“. On konstatuje některá fakta, která se nám sice nemusí líbit, ale měli bychom s nimi počítat. Jo, jejich pocit nadřazenosti nad jinými národy vynechal. Ale konec konců je to komentář o geopolitických faktech ( ekomonická a politická síla a velikost země) a ne o tom, co si němci myslí a cítí. To, že to němci dvakrát zkusili a ten pocit nadřazenosti z toho vychází.

 598. Nickname,
  „…Kavanaugh is just one part of a much larger plan by conservatives to fundamentally change the American political structure…“

  změnit… do původního stavu, než ji ideoví souputníci autora naprosto změnili. Tomu říkám ironie 🙂

 599. „Ne tedy že by zpřesnění laserů a zkrácení impulsů o větší energii neznamenalo že se nejedná o kvalitní práci, nicméně zas až tak hlubokou fyziku v tom nevidím nehledě na to, že by si Dr Donna Strickland bez svého vedoucího doktorandského školitele Gérarda Mourou ani neškrtla. “

  No, já myslím, skimici, že kvaůlita práce nehraje zas takovou roli a i kdyby byla práce ta nejkvalitnější a autorka převtělením MArie Curie, tak tren punc, že to dostala za to, že je ženská a ne za to, co objevila, by zůstal….

  To je odvrácená tvář genderové korektnosti, na těch nejschopnějších a poctivých, co svoje úspěchy odmakaly, zůstává podezření, že to dostaly za pohlaví a ne za práci.

 600. Maydo, řekl bych, že pocit nadřazenosti a z toho plynoucí snaha o přímou nadvládu nebo mentorství JE geopolitický faktor. Dělal jsem pro Německou firmu a to, že by tu vládli lépe než my z nich čiší…

 601. 737 – součást mnohem většího plánu…. A kdo to plánuje? Že by mimozemšťani? Tajemný muž s cigaretou? Možná by se měli obrátit na Foxe Muldera?

 602. “ Dělal jsem pro Německou firmu a to, že by tu vládli lépe než my z nich čiší…“

  Kdyby to čišelo jen z Němců, tak by mi to nevadilo, ale ono to čiší i z některých našich zvolených zástupců, v tom vidím větší problém.

  „Rýsuje se jednak severní seskupení okolo atomové mocnosti Velké Británie. Francie, jako druhá atomová mocnost by mohla představovat gravitační bod pro středomořské státy. A Německo by stálo v centru seskupení států ve středu a částečně i na jihovýchodě kontinentu. “

  Já bych viděla problém spíš v tomhle uskupení. Německo je a bude , s prominutím, spíš trnem v evropské prdeli než nějakým gravitačním bodem. Pěkně velkým a pěkně nepříjemným trnem.

  ale vyndat se nedá, takže s tím budeme muset nějak žít…..

 603. Osobně řeším vztah k Němcům tak, že se chovám jako Němec.
  Němec bez řídící funkce (pěšák, dělník, elektrikář) je fajn a dobře se s ním mluví i pracuje.

 604. maYdo,
  zkus si představit, že by tam místo Německa bylo všude Rusko. Jen představit – pracovití tam jsou taky, dosaď příklon k tradičnímu křesťanství, a že by mohlo stát v centru (to není hegemon ?) států středu a jihovýchodu (k tomzu se počítá co, Balkán ? A na Pobaltí se vydlábnem ? Nebo to je ten sever bačovaný z EU odcházející UK ?)… joj, to by bylo řevu a zaklínání ďábla !!! A to je na tom vojensky RF asi lépe, než samotné Německo… a Evropa je to až po Ural, že.
  Naši politici se holt tomu německému čišení radostně vlísávají. Nelíbí se mi to. Těch pár odvážlivců, co je proti, je označeno za nácky (ach, ta ironie !) a extrémisty.

 605. „zkus si představit, že by tam místo Německa bylo všude Rusko.“

  Matzurko, takovej komentář by se nikdo neodvážil uveřejnit 😀 A kdyby jo, už by ho měla rozvědka v merku jako Putinova agenta.

  Rusko by se samozřejmě hegemonem stát mohlo taky. Konec konců taky si to vyzkoušelo, akorát mají o jeden pokus míň než němci. A nejsou členy EU, takže z úvah, jak by státy EU fungovaly po rozpadu se jaksi vymykají.

  Našim údělem je, že jsme mezi těmito dvěma kandidáty na hegemona. Na jednu stranu bych i chápala snahu s nimi vyjít po dobrém, na druhou stranu vlísávání asi není to pravé, jak by se s nimi mělo jednat.

  Fakt je, že s těmi Němci jsme i historicky a vůbec po všech stránkách víc propojeni, než s Rusy. Krátká epizoda komunismu na tom zas tolik nezměnila, je to jen čtyřicet let proti historii, obsahující dlouhou řadu století.

 606. Německo uplatňuje svoji sílu ve střední a východní Evropě skrze EU a její nařízení a skrze svoje podniky. Pojmem Německo myslím německý „deep state“, vládnoucí třídu.

 607. „a Evropa je to až po Ural, že.“

  Ale kdepak, Asie začíná na východ od Pardubic. Někteří dokonce tvrdí, že hned za Negrelliho viaduktem, ale s tím jako východočeskýá rodačka rozhodně nemohu souhlasit. 😀

 608. maYdo,
  pokud by to bylo napsané na Rusko, ještě by vám to přišlo jako vyrovnaná věcná analýza ?

  No nic, je to jen pěna dní. Hegemonem střední Evropy bych momentálně tipovala buď na Orbána nebo Kurtze 🙂

 609. Co je to za lokalitu? Já jsem žádnou velkou mlhu nezaznamenala… rozhodně je tu vidět dál, než přes ulici.

  Mimochodem, víte někdo co to „dermatoplastický preparát“?

 610. 735 – Kavanaugh je aspoň frajtr. Pro nás tady je tohle vítězství důležitější než odzbrojení Sverní Koreje a obnovení těžby fosilních paliv dohromady. Najednou tu vyvstal pevná a dlouhodobá barikáda levičácké hysterii.

 611. No, pokud by to bylo napsané tímhle stylem, tak jo. Ale tajovej komentář v našich mediích těžko najdeš.

  Aspoň mně by to tak přišlo. Nejsem z těch, kteří při slově „rusko“ poskakují jako pumrdlík na žhavý plotně a ztrácejí soudnost.

  Mimochodem, proč mi vykáš?

 612. 753. jo, správně. Já to po ránu slyšela v radiu v reportáži o nějakej výstavě v muzeu v Kroměříži. Jeden se furt dovzdělává….

  Proč se nemůže říct „vycpanina“ a musí se používat takovej dlouhej opis? Že by za tím byla taky nějaká korektnost?

 613. skimici,

  shodou okolností jsem dnes četl článek Martina Pánka na Liberálním institutu o obou laureátech. Pro vyloučení všech pochybností – nedoporučuji Ti číst text, ani odkazy v textu nebo shlížet videa, jen upozorňuji na jeho existenci 🙂

  Pokud jde o laureáty. Znám trochu práci Petera Romera a jeho úvahy o „chartových městech“ typu Singapore nebo Hong Kong jako náhradu finanční pomoci zemím tzv. třetího světa. Oni tihle lidé nejsou u milovníků masivní finanční pomoci (typu Jeoffreyho Sachse a jemu podobných) příliš oblíbeni (zesnulá Elinor Ostrom psala pozoruhodné práce). Oni svůj výzkum obvykle provádějí na místě a nikoli v Bostonu nebo New Yorku :-). Williama Nordhause znám jako všichni kvůli učebnici, jinak o něm nevím nic. Důvodem je však můj postoj k makru. Ale je spousta lidí, kteří v těch abstraktních symbolech nacházejí kámen mudrců.

 614. Vzhledem k tomu, že v debatě na praseti někteří projevili zájem o ten recept na žampiony, který kdysi napsal Rejpal na Neviditelného Psa tak jej umístím sem. Kdysi jsem si ho okopíroval a dodnes ty žampiony občas dělávám.

  ===================================================================

  Žampiony podle Rejpala

  Z množství receptů na plněné žampiony tento je americký s farmářskou příchutí. Důležitou surovinou je tak zvaná pork sausage, což není párek, buřt, nebo salám, ale okořeněné mleté vepřové. V amerických supermarketech se dostane jak na váhu, tak i formované do placek asi jako vepřenky. Typickou chuť dodává šalvěj, saturejka, muškátový oříšek, zázvor a majoránka. Mleté vepřové se zabijačkovým kořením na jitrnice také funguje. Já jsem se prakticky stejný předpis naučil kdysi v atlantském Hiltonu a pak jej později připravoval v Playboy Clubu jako jednohubky na bar.

  Rozpočet

  16 středně velkých žampionů
  1 lžíce másla
  1 lžíce nasekaných šalotek
  2 stroužky česneku
  šťáva ze dvou citronů
  čtvrt kila pork sausage (okořeněného mletého vepřového)
  1 vejce
  čtvrt šálku šlehačky
  1 lžíce nasekané petrželky
  půl šálku strouhanky
  čtvrt šálku vody
  2 lžíce nastrouhaného parmazánu
  půl lžičky sladké papriky

  Postup

  Předehřejeme troubu na 205 C (400 F).
  Opláchneme žampiony, odkrojíme nohy a na drobno nasekáme.

  Na másle zpěníme šalotku a česnek. Když jsou šalotky do skleněna (po 3 minutách), nikoliv zlatové, přidáme nasekané nohy z žampionů, šťávu z jednoho citronu a polovinu soli.
  Smažíme pět minut za stálého míchání. Přidáme mleté vepřové (sausage) a na mírném ohni asi deset minut táhneme za občasného míchání až se šťáva vysmahne do tuku. Přidáme vejce, smetanu, pažitku a strouhanku, dobře promícháme a odstavíme z ohně.

  Na menší pánvičce ve vodě, šťávě z druhého citronu a zbytku soli povaříme pod pokličkou kloboučky žampionů dutinou nahoru asi pět minut a slijeme. Houby naskládáme na máslem potřený plech, opět hlavou dolů, do dutiny lžičkou navršíme náplň tak aby hmota byla rozdělena rovnoměrně.

  Houby (ne plech) posypeme parmazánem smíchaným s paprikou a zapečeme 5 minut na horní polici v rozpálené troubě. Podáváme jako jednohubky, teplý předkrm, nebo jako přílohu ke steaku. (Tenhle předpis byl prý oblíbená varianta prezidenta Cartera. Pokud se vám zdá recept s masitou náplní příliš bohatý, blamujte Jižany a Jimmyho Cartera, šéf Heller a já jsme v tom oba nevinně).

  Dobrou chuť !

 615. (743) Matzurko, výsledky Ruska i Německa hovoří jasně, prakticky ve všech oborech. Takže představovat si místo Německa Rusko jistě lze, ale tím se dostáváme úplně jinam. Ekonomicky, v současné době, na rozdíl od let třicátých, i politicky a IMHO i mentálně. Naši politici jsou, naštěstí a většinou, realisté. Naše ekonomika je napojená na Německo a těžko to změnit. Jistěže se najdou i jurodiví typu Zeman nebo Foldyna, ale naštěstí jsou to vyjímky.
  zkus si představit, že by tam místo Německa bylo všude Rusko. – no tak by autora sprdli jiní, než Robejška za tohle. A zastali se ho taky jiní, ono Rusku ta snaha o hegemonii nebo impérium taky není cizí.
  (744) Němci mají taky jeden pokus, první světová byla něco krapátko jiného než druhá.
  (748) Rusko je jiné, ale také o něm lze sepsat vyrovnanou věcnou analýzu (a i tu někdo vezme a někdo zkritizuje).

 616. Tak znovu,
  Robejškova analýza mi nepřišla zcela dobrá, neboť popisuje jen pozitivní stránky Německa. I když věcně, přeci jen mi přijde takový popis servilní, salámovou metodou nás připravující na Německo nade vše. Howgh.

 617. „Němci mají taky jeden pokus, první světová byla něco krapátko jiného než druhá.“

  Jo, to máš pravdu. Konec konců to ani nebyli němci, kdo ji začal. Asi se k tomu schylovalo na všech stranách a bylo spíš věcí náhody, kdo začne. Nikdo tehdy tyky neměl předastavu, k jakým koncům to může vést.

  I když já mám za to, že název 1. světová by si podle rozsahu zasažených oblastí zasloužila sedmiletá válka a že tahle byla až druhá. Jenže to ještě nebyly takové prostředky, jako bojové plyny, tanky a letadla, což dodalo konfliktu úplně jiný level.

 618. Matzurko, to je věc každého, jaký má na tu analýzu názor a pokud Ti přiopadá servilní, OK.
  Jen bych podotkla, že počítat s pozitivními stránkymi protivníka je třeba a podcenit je a nebrat je v úvahu není zrovna taktické.

  Nevím, na co chtěl připravit Robejšek, já jsem si z toho odnesla, že Německo halt vždycky bude usilovat a o nadvládu a že s tím musíme nějak počítat.
  pokud jde o „Německo nade vše“, tož pamatuju doby, kdy byl sovětský svaz nade vše, takže na tenhle salám už těžko někomu skočím….

 619. Ono „Německo nade vše“ ani srovnání všech do lajny (gleichschalten) nepůjde, dokud si neurovnají vnitřní záležitosti. Někteří si dříve nechali vzít svou českou, polskou, francouzskou minulost a stali se „Němci“. Noví Němci původem např. Galořekové si svou kulturu jen tak vzít nenechají.

 620. Je ještě jedna věc, pokud má něco fungovat, musí tomu někdo velet. Jinak to prostě nefunguje. Němci k tomu velení mají nějaké předpoklady, jiné zase ne. Další adepti na velení jsou tradičně Frantíci, také nějaké předpoklady mají a nemají spoustu jiných. Pokud by existoval EUnijní politický národ a EUnijní politické strany, tak by se to velení řešilo relativně přirozenou cestou. Jelikož neexistuje ani jedno, tak se to různě pokoutně pytlíkuje a v tom ekonomická i politická převaha nějakého státu hraje podstatnou roli, která bude stále větší tím, jak budou Němci postupně ztrácet pocit viny za válku. Zmenšovat by ji mohlo to vytváření národa EUnijního, ale to půjde pomalu, vůbec, nebo dokonce zpět.

 621. AK: kdo velí mezinárodnímu obchodu?
  Všechno nejlepší Štefanům i Ištvánům. Jak se řekne dolnouhersky důchodce? Uštván Léty.

 622. Jak chceš vytvořit eunijní národ? Eliminovat národní jazyky a národní historie? To asi nejde.

  Pořád lidi, kteří žijí v tomhle koutě světa budou za sebou mít jinou historii, jinou mentalitu, jiný zkušenosti a jiný uvažování, než lidi žijící třeba ve středomoří.

  Možná si budou do nějakejch kolonek psát národnost EU, ale ty rozdíly se tím nevymažou.

 623. (765) Nějaká základní pravidla dává WTO. Jenže obchod nemusí minimálně chránit hranice.
  (766) Nechci, konstatuji. Chtějí jiní, co stále více integrují EU a bez toho politického národa to dopadá blbě.

 624. AK: chtěl jsem jemně naznačit, že některé věci fungují i bez velení 😉

 625. No, AeroKarle, srovnávat výsledky Německa a Ruska… Kvůli Némecku Evropa přišla o své postavení ve světě. Opakovaně. WWI, WWII a sociální stát.

  Z tohoto pohledu jsou výsledky Ruska lepší, neboť domrvilo jen střed a východ Evropy, ani ne celý.

 626. Germanofilům připomínám, že bolševickou odnož sociálně demokratické strany Ruska zaplatili a vyzbrojili Němci. Že první rudoarmějci byli Němci a Maďaři ze zajateckých táborů. Lenin a Stalin byli němečtí agenti.

 627. 716 MaYdo, máme kliku. Být tu mamuti, za standard by prohlásili tundru.

 628. Jéje,
  nojo, tak Štefanům i dalším jazykovým variantám všechno nejlepší 🙂

 629. 2 Petr Kunetka ad 772 – no, on už se i mladší Klaus podivoval, že ještě nebylo zveřejněno jak a nakolik zde ruská tajná služba zmanipulovala volby. Já bych tipoval tak 3 dny až týden, než se objevěj nějaký ty nezvratný důkazy… Sice je pro jistotu nikomu neukážou, ale budou naprosto věrohodné, logické a bezesporné… A určitě za tím stál osobně Putin…

 630. 770 – to abych začala schovávat účtenky z nákupů, ne? Co kdyby chtěl finančák zjistit, jetsli všecno, co mám v lednici, jsou agrofertí výrobky z Alberta a jestli tam neukrývám třeba nezdaněných deset vajec od sousedky na chalupě?

 631. PeSi,
  Putin neměl čas, slavil narozeniny 🙂
  A náhodou v hackování už začíná vystrkovat růžky Čína !

 632. 744 – jo, tak v tomto ohledu je v soutěži, kdo nejvíc rozesral evropu, přičíst Německu nějakej ten bod k dobru. I když nakonec to asi nedopadlo, jak si představovali….

 633. No a jinak, jedna pozitivní zpráva – Hřebejkovi se zlepšilo zažívání… Už nebleje… Vyjímečně…

 634. 2 Matzurka – no, tak si k narozeninám udělal radost a totálně zmanipuloval zas jedny volby… Přece bys mu nechtěla upírat jeho koníčky…

 635. Já vidím Putina, jak manipuluje volby v Praze, aby se Čižinský stal primátorem. Nebo aby Drahoš vyhrál první kolo. Vot, molodci.

 636. Zcela OT: Lügenpresse a latence: https://zpravy.idnes.cz/kazani-arcibiskupstvi-katedrala-svateho-vita-svaty-vaclav-petr-pitha-istanbulska-umluva-gsf-/domaci.aspx?c=A181009_100435_domaci_lre

  Snažím se uvažovat, čím asi je doba latence dána… Politruci pravdolásky nejprve potřebovali tolik času k tomu, aby Piťhovo kázání (které jsem si poslechl již někdy před týdnem) nevědomým čtenářům převyprávěli? Anebo je to spíše tak, že zjistili, že se mezitím jinými kanály (např. na YT teď skoro 17 tisíc shlédnutí, viz https://www.youtube.com/watch?v=vBiyz38PSdQ) již rozšířilo natolik, že pro cíle progresivismu bude lepší přestat zamlčovat a začít překrucovat?

  (Jinými slovy, že na jednu položku s nechutí a opožděně zmíněnou Lügenpresse připadá deset či sto zamlčených, s nimiž bychom se měli seznámit právě tak, jako s tím kázáním, jenže o nich odnikud nevíme?)

 637. 764 — Je ještě jedna věc, pokud má něco fungovat, musí tomu někdo velet. — To celé je velmi zajímavé téma, AeroKarle, nemám však bohužel dost času. Dovolím si tudíž zastavit se pouze u této jediné věty.

  Myslím, že to tak úplně není. Úspěchů evropské civilizace totiž nebylo téměř vůbec dosaženo jednotným vedením (kdysi třeba papežovým), naopak si Francie běžně brávala za spojence proti císaři Vysokou Portu; ale i tehdy stále existovalo určité vědomí sounáležitosti (a od něj se odvíjejících společných zájmů, ač třeba vágních a zároveň provázených rozdílnými). On je to hodně pofidérní pojem; zhruba snad jde o jakousi automatickou sounáležitost kulturní či civilizační. Samozřejmě i to je velmi obtížné vymezit a definovat obecně; když si ale představíš pohromadě třeba Angličana, Francouze, Itala a Němce, Araba, Číňana, Japonce a černocha, hádal bych, že statisticky vzato, zprůměrováno a protaženo skrz posledních 10 století se většinou ňáká ta sounáležitost objeví celkem spontánně zrovna mezi těmi prvními čtyřmi. A bude mít mnohem větší váhu i dopad než případné společné velení.

  O tom, jaké bych z něj měl (historickými zkušenostmi podložené) obavy, se teď rozepisovat raději nebudu.

 638. „Jinými slovy to znamená, že násilí vůči ženám bude jasně bráno jako porušení lidských práv a forma diskriminace.“
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/kazani-arcibiskupstvi-katedrala-svateho-vita-svaty-vaclav-petr-pitha-istanbulska-umluva-gsf-/domaci.aspx?c=A181009_100435_domaci_lre

  No, tak to by si měli nejdřív ujasnit prosazovatelé úmluvy mezi sebou, že bít ženský je fuj. Nevím, jak to chodí u nich doma, u nás v rodině se odjakživa považovalo normální nemlátit se navzájem i bez nějakých zákonů a smluv.

  A když někdo považuje za normální, tak teda nevím, jetsli mu v tom zabrání nějakej kus papíru.

  A taky teda nevím, jak to dají do souladu s radikálním islámem.

 639. Ono asi halt v tom sv. Vítu těch pravdoláskovních politruků moc nebylo. Konec konců oni mají svého svatého a patrně se kořili jeho ostatkům.

 640. (769) Pochopil jsem, nickname, akorát si nejsem jist, zda státy či nadstáty.
  (773) Petře, uvažuji-li já nebo Robejšek o současné situaci, pak současné výsledky jsou nepochybně důležitější než WW1 (kde ostatně nebylo viníkem jen Německo, WW2 a sociální stát, jehož vynálezcem taky není jen Německo. Evropa přišla o své postavení ve světě celkem zákonitě, vysílila se vzájemnou válkou a socialismem, nastoupily tehdy ještě svobodnější USA (a EU to dorazí).
  (785) Jestli Zpátečníku ten popsaný závěr skutečně řekl, tak mi fakt připadá trochu přehnaný (zatím).

 641. 784 – n, je to blbý. Buď budou muset připustit, že Putin volby neovlivnil a ten blbej nesvéprávnej lid volil vlastní hlavou nebo budou muset přiznat, že Drahoš je Putinův agent 😀 😀 😀

  to je teda docela propagandistický oříšek….

 642. 789 — On tam mluvil dost obrazně, zejména. Nemám teď kdy si to poslechnout znovu, a po týdnu si doslovné formulace nepamatuji.

  Nicméně zlovůli pravdolásky pokládám za prokázanou i v tomto případě.

 643. (786) Ale já Zpátečníku netvrdím, že EU má mít jednotné velení. Já bych ji taky radši viděl jako spolek spolupracujících, kteří mají svá velení, vyhovující jejich odlišným naturelům. Jenže z téhle úrovně postoupila někam mezi a to nemůže uspokojivě fungovat. Možnosti jsou IMHO pouze, že zacouvá k tomu, co jakž takž fungovalo (nepravděpodobné, už moc lidí má koryta nad tím), nebo tedy akceptovat nějaké to velení. To je jak ten Robejšek, uvažuji o možnostech, ne o tom, co bych si přál já.
  Evropa se propracovala k prakticky světovládě konkurencí svých států. Jenže ty se pak oslabily válkami mezi sebou a navíc, USA ovládly celé své území, byly a jsou větší a měly onen politický národ, umožňující nějaké to velení, takže zákonitě šly do vedení.

 644. Já to náboženství moc nesleduju, takže jsem neposlouchal ani kázání. Ale ten napsaný závěr mi přišel trochu moc, takhle rychle to nejde ani Petrovi.

 645. 792 — Zase jen (moje) útržkovitá reakce, AeroKarle. I u těch USA myslím je (obtížně zodpověditelnou) otázkou, nakolik v jejich úspěchu hrálo roli společné velení a nakolik kulturní civilizační a politická (relativní) homogenita, která to jednotné velení (vůči zbytku světa) ovšem též podmiňovala, ale která vedle toho působila i sama o sobě.

 646. (795) Na to já mám teorii, že správné vedení je takové, jaké vyhovuje místní mentalitě a zvyklostem, tedy té kulturní civilizační a politické (relativní) homogenitě. Někde lidi chtějí více, jindy méně. Funguje to, když se to přání ± shoduje s výsledkem, což v tehdejších USA asi jo.

 647. No, mně politický národ připadá jako poměrně nestabilní záležitost.
  Ostatně neosvědčil se ani národ československý.

  Problém politického národa je ten, že když pomíjejí politické poměry, která ten národ drží pohromadě, tak už není nic. Chybí společná historie, generace společného soužití, společná tradice.

  Ten politický národ v USA vznikl při dobývání jen sporadicky zabydleného a neobývaného kontinentu. Převážně z lidí, kteří neměli moc perspektiv v Evropě, a šli do ameriky za lepším, kde sice byli svobodnější než poddaní v Evropě, ale nikdo jim nic zadarmo nedal, co si neodmakali, to neměli. To bylo to, co je spojovalo. Nutnost nějak se domluvit, protože bylo třeba přežít v podmínkách, kde nic není zadarmo.

  Jenže dnes se mi jeví Amerika jinak. Už to není země pro průkopníky a dříče, i tam je plno takových, co chtějí ledacos zadarmo, mají pocit , že na to mají právo a plno dalších, kteří si z uspokojování téhle poptávky udělali živobytí.

  Takže co dnes spojuje ten politický národ?

 648. 796, 792 — Teď už musím startovat do terénu, tak jen heslovitě a spíše k 1. odst. 792. Neexistence (přijatelného) evropského velení se třeba někomu může jevit býti důsledkem toho, že si moc usurpovala klaka pochybných neomarxistických strejců, zatímco se slušnými inteligentními odpovědnými lidmi by to třeba bylo lepší… Jenže o sjednocení se snažili už např. Napoleon a Hitler, a výsledky také nic moc. Proto je lépe nezapomínat na možnost, že to nejde už z principu, kvůli specifické povaze evropských národů, společností a států; a že je to právě tato nemožnost, která logicky způsobí, že každý pokus tam vždy přivede jen tyhlety či ještě horší figury.

 649. (797)Ostatně neosvědčil se ani národ československý. – on taky fakticky nebyl. Vzniká přirozeně, ne administrativně. Sovětský, jugoslávský, belgický taky není. Švýcarský asi jo.
  (798) To je Zpátečníku ta moje možnost 1, zacouvat, protože to nejde. Jak je pravděpodobná, to asi víme oba.

 650. „Proto je lépe nezapomínat na možnost, že to nejde už z principu, kvůli specifické povaze evropských národů, společností a států“

  Já bych řekla, že naopak specifická je situace v USA, kde to šlo. Navíc to USA založili bývalí Evropani, takže tu specifickou povahu evropských národů si dovezli s sebou.

  Když se podíváte do historuie, všude tam, kde byla koncentrace taková, že to umožňovalo vznik státního útvaru, se státy moc nekamarádily, ale spíš se rvaly mezi sebou. A pokud se nervaly, tak stejně veškeré kroky byly činěny za účelem ovládnutí co největšího kusu území jinými prostředky.

 651. „specifickou povahu evropských národů si dovezli s sebou“
  Ale otrokářství si z Evropy nedovezli nevolnictví či robotu si tam nezavedli.

 652. No, tak tam nebylo moc koho znevolničit. Indiáni moc použitelní nebyli a otrokářství byla cesta, jak sehnat pracovní sílu.

 653. Pracovní sílu ano. Ale proč ji brali jako lidsky méněcennou?

 654. No, tak od toho se asi zas tak od evropanů nelišili. O nevolnících byste mohl říct totéž.
  Rozdíl byl ten, že nevolník se nedal prodat a nemohl být odvezen jinam. Ale na druhou stranu vesnice i s nevolníkama se prodat dala. Jen mohli zůstat tam, kde byli.

  MYslím, že tehdy ani za mořem ani před mořem nikdo o nějaké lidské méněcennosti nepřemýšlel. Oni to neřešili. Společnost tak byla daná, měla nějaké uspořádání, o kterém se mělo za to, že je dáno shůry, od vyšší autority a podle téhle představy halt páni měli jinou hodnotu než kmáni.
  Ostatně černoši byli „divoši“ a i oficielní věda hlásala, že se jedná o méně vyspělý druh lidí.

 655. 1 – USA dostala na výsluní svobodná ekonomika. Dodnes jsou jednotlivé státy ve federálním svazku v hospodářské sféře daleko svobodnější než nezávislé státy EU. Ekonomika mohla akcelerovat proto, že ji stát nedusil novými a novými předpisy a nevykrvoval daněmi.
  2 – Druhou příčinou byla tvorba svobodných ekonomických svazků „zespoda“ z komunitního podhoubí. Tento sdílený ekonomický svět také dovoloval daleko vyšší míru riskování v podnikání neboť ho držely zvykové právní normy. neúspěšný podnikatel, vynálezce i bankéř mohli zbankrotovat, ale přišel -li s novými nápady, který aspoň trochu slibovaly úspěch, mohli s místní podporou začít znovu. proto se do Amerika vydalo mnoho neúspěšných evropských vynálezců. kteří ten americký zázrak rozpohybovali. Toto prostředí bohužel Hooverova a Rooseveltova administrativa během Velké krize podvázaly regulacemi a vměšováním do do tržních mechanizmů. Válečná potřeba to opět rozvolnila a až do nástupu Johnsonovy Great Societyvše fungovalo po staru včetně velké nezávislosti jednotlivých států. Zásadní změnu přinesla digitalizace byrokracie, která umožnila federálu usuropvat si více moci akumulucí dat a informací. Trumpovou snahou je toto sevření opět uvolnit. Proto ta nenávist ze strany byrokracie.

 656. Kdyz se stalo, (Krapet jsem o tom,a nejsem sam, cetl.)ze kdyz slo v boji do tuheho a padl nemecky oficir, ci jina sarze momentalne ve vedeni, do toho okamziku jak masina fungujici skvely manchaft si najednou nevedel moc rady. Kdyz se totez stalo Amikum, okamzite nekdo jiny oteze prebral, jak situace vyzadovala. Nezalezelo mnohdy na vylozkach. Autorita nejschopnejsiho vystoupila spontanne.

  Prirovnal bych to k pritomne situaci. Vybrali jsme si Trumpa, at nas z bryndy vytahne. Hlavne on dobre vi, ze bez dobreho manchaftu by daleko nedoskakal.

  Pokud neni moc streliva proti stekalkum a jinym Americe zavidicum, sahnou vzdycky po te sracce, kterou maji stale v zasobniku: Otroctvi! Za tu cernou skvrnu ve sve historii uz si Americane nasypali na hlavu tolik popele, ze ani Mt. Saint Helen ho tolik nevyplivla. Platime za ten hrich dodnes a platime notnou dan! Jak je tomu vsak, ze kdyz se rekne otroctvi, mluvi se jen a vyhradne o U.S.A. To Belgicane, Francouzi, ci Anglicane vozili polapene Africany do Karibiku do all inclusive resortu na rekreaci? Neni tu Halladin,R.I.P., aby vyhledal statistiky, kdo se k otrokum choval vic jak dobytek. (Dobytek byli vsichni, jedna se o miru dobytskosti.)Ale, at je to tak ci onak, vzdycky se najde zaminka si o Ameriku otrit aspon trochu hubu.

 657. No, vyšachování ANO snad není tak špatný, ne?

 658. (800) bývalí Evropani, takže tu specifickou povahu evropských národů si dovezli s sebou. – ne tak docela. Byli to ti z nich, kdo se nebáli zvednout prdel a jít do neznáma. Takže výběr.
  (806) Já jsem, P.M., četl pravý opak. Když padl německý oficír, tak se velení ujal poddůstojník a šlo to taky. Zřejmě se názory různí a taky to mohlo u různých druhů vojsk nebo i jednotek být různé. Ad otroctví, fakt je, že Británie ho nejenom zrušila podstatně dříve, ale i na moři dost dohlížela, aby otroci nebyli dováženi. Otloukat to někomu o hlavu dnes je ovšem pitomost.

 659. MaYdo, je tam slovo „prý“. V odkazu tento pojem použil předseda ANO. Já jen opisovala. A přidala doušku, že snad to v Brně bude lepší, než minulé roky. Ono dávat něco, co někdo důkladně kazil, do pořádku, je dost oříšek. A nevděčný. 🙂

 660. K aktuální diskusi: http://stary-kocour.blogspot.com/

  Co se týče zrušení otroctví, hlavní důvod se, na průmyslově vyspělejším Severu ukázal ekonomický. Námezdní pracovní síla (variabilní kapitál) je výhodnější, protože pružnější. Není nutno ji živit jestliže její práce není aktuálně zapotřebí. Tak jako je výhodnější platit za stroj jen když je jeho výkon třeba. Navíc kvalifikace, vzdělání. Otrockou sílu nelze účinně motivovat. Dozorci, kontroloři kvality, donucovací systém, to všechno prodražuje a navíc nefunguje jak třeba. Ekonomické, nepřímé, donucení je výhodnější po všech stránkách. Ohledy humanitární byly podružné. Ale proč ne, nastupujícímu průmyslovému kapitalismu vylepšily fasádu.

  Osvobodit otroky, vydělat na tom a navíc být za lidumila? Neberte to.

  Nemusí jít o vysloveně o otroky a o devatenácté století, že…

 661. (807) Dohodli se, mají většinu, tak o co jde? Zda vyměnit ANO za Piráty je výhra, těžko říci. Nejsem z Brna, abych znal tamní cvrkot. Akorát s ANO by byl primátor jejich.

 662. Ad 809 – za vším hledej – peníze – zisk – ekonomický důvod. Ono Británii šlo spíš než o ochranu černochů před otroctvím, o to, aby severoamerické státy neohrožovaly britské textilní firmy.

 663. 786 Zpátečníku, tak. Klíčová je sdílená kultura. To jsou kořeny ze kterých vyrůstá ostatní. Jaká je sdílená kultura, takové je vše ostatní. Je pošetilé očekávat jiné.

 664. 814 Karle, v nastupujícím průmyslovém věku se otroctví ukázalo neefektivním. Pokud nebylo využito pro hubení v jehož procesu se dal vyrazit nějaký užitečný výkon, než téměř spotřebovaní nepotřební byli vyfouknuti komínem.

 665. 812 Karle, i Piráti si zaslouží spravedlivou šanci se znemožnit. Třebaže to není psaná ústavní zásada. Zatím se jí dostalo všem, a všichni ji využili.

 666. 806 P.M. když padl německý oficír… Němci byli dobří vojáci. Bez přirozené propagandistické snahy protivníků je představovat jako tupé stádo. Naopak z druhé strany takové zobrazování například Rusů.

  Naši vojáci bojují za dobrou věc a vynikají ctnostmi. Nepřítel bojuje za špatnou věc a vyniká špatnostmi.

  Přičítání mizerných vlastností nepříteli je všeobecně užívaný obecný propagandistický trik. Naposled proti „islámským teroristům“ bránícím své představy o životě tam, kde jsou doma, a co se týče jejich počínání tam kde nejsou doma, přenášejících boj na území nepřítele, tam kde nepřítel je nejslabší a nejzranitelnější, a používajích prostředky jim dostupné. A ovšem, ne podle jeho regulí. Což podle nepřítelových právníků je zločinem. Protože ve válce nutno mít schválené dresy a zápolit schváleným způsobem. To je představa silnějšího. Podle splnění oněch formálních regulí jde o boj anebo o vraždění. A tak jsou posuzovány něčí výroky hodnotící počínání té či oné strany. A tak je i hodnotitel souzen.
  Dějiny jsou psány vítězi. Proto například samozvaní vzbouřenci z britských severoamerických kolonií jsou představováni jako bojovníci za svobodu a ne jako teroristé. George Washington tak, Muhammad Atta onak.
  Co bychom se učili o Gabčíkovi, Kubišovi…kdyby válka dopadla jinak? Jak by nynějším pohledem bylo předváděno Československo, kdyby v osmatřicátém bojovalo, a zrazeno bylo poraženo? Jako porušovatel národnostních práv menšin a agresor. Co se týče menšin, situace je taková, že Česko je pranýřováno. Až do takových absurdit, že mezi Husity nebyli černoš….afroameričané.
  Na okraj, v aktuálním představení Král Lear, jednu z jeho dcer hraje černoška. Výkon dobrý, ale hereckým naturelem ani akcentem tam nepasovala. Čekal jsem kdy začne zpívat gospel, či rapovat, naštěstí na to nedošlo. Nejsem zaujatý, kdyby Jamamota představoval třeba typický Švéd, také by mi to nesedělo.

 667. Co například židovští teroristé proti Britům v Palestině. To je citlivé téma na obě strany. Proto se to radši jako to jen jde, nerozebírá.

 668. „bývalí Evropani, takže tu specifickou povahu evropských národů si dovezli s sebou. – ne tak docela. Byli to ti z nich, kdo se nebáli zvednout prdel a jít do neznáma.“

  Dobře, tak jednu z více evropských povah si dovezli s sebou. 🙂

  Ale v každém případě evropa jako shluk jednotlivých států, které spolu válčí, piklí se, intrikují a zrazují se navzájem není důsledek žádné specifické povahy. Na středním východě se mažou taky a na dálném jakbysmet.
  A stran toho, jakou povahu si dovezli s sebou – kdyby objevili Ameriku Arabové a osídlili to tam, tak myslíš, že by tam vznikl demokratický systém, jaký tam nakonec vytvořili bývalí evropané?

 669. „Na okraj, v aktuálním představení Král Lear, jednu z jeho dcer hraje černoška. Výkon dobrý, ale hereckým naturelem ani akcentem tam nepasovala. “

  no, co, tak se paní královí Learová někde zapomněla s černochem…. TAkový pády se stávají i v královských rodinách.

 670. to je fakt komedie 😀

  „Otrávil Skipala. FSB pak volala jeho spolužákům, aby neprozradili lékařovu identitu“
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/lekar-gru-miskin-dostal-za-utok-na-skripala-rad-tvrdi-bellingcat.A181009_150131_ln_zahranici_mha

  “ haloó, tady rozvědka, agent XY. Studoval jste v jednom ročníku s YX? ….. Ano? … Tak kdyby se vás někdo ptal, kdo to je , tak ho neznáte a ne abyste vykecal, jak se jmenuje“

  Kolik lidí může toho člověka znát. Doktor – střední škola , universita, profesionální kontakty…. Myslíte, že je obvolali všechny?

 671. 824 maYdo, to musela mít kliku, že na něj tam a tehdy narazila. No, možné, to je. Akorát ta náhoda, že francouzským velmožem, který se o ni uchází, odveze si ji do Francie, kterou zburcuje aby do Anglie vypravila expediční sbor, mi připadá extrémní.

  Skripal… jestli ti dva jsou z GRU, tak to vypadá, a už se nedivím, protože GRU byla vždycky víc na hrubou práci, že byli nasazeni do světové soutěže o nejblbější tajnou službu. Jestli to tak bylo, pak „Tohle vypadá na GRU“ se stane všeobecně používaným hodnocením kvality nejen v prostředí tajných služeb.

  Náčelník GRU přivede nováčka. „Proklepněte mi ho, jaké má všeobecné znalosti.“ Za dvě hodiny se vrátí a podřízení mu hlásí: „Dalo to fušku. Něco vyklopil až když jsme mu vymlátili zuby a vytrhali nehty.“

 672. Learová se zapomněla, no prosím, ale co když nedávno někde zpívala Rusalku černoška?
  To aby přebásnili „Rusalko bledá, běda ti, běda!“

 673. >>820. Nesdilite, Zpatecniku, muj nazor. Prosim. . .
  Jemne, jak jen Vy to umite, jste mne naznacil, ze jsem se povysil na „hodnotitele“ tak vazne veci, jako hodnoceni charakteru ve valce porazenych Nemcu, ci viteznych Americanu. Mozna jste si nevsiml, ale ja jsem tez uvedl, ze jsem o valce a chovani tech, ci tech, jen cetl. V literature vselijake maji obe strany sve representanty;sve hrdiny a nehrdiny si muze kazdy ctenar vybrat.Mate pravdu v tom, ze nadrzuji nasim. Je konecne velmi prijemnym byt aspon jednou na vitezne strane. . .Jak vidite, Zpatecniku, slovo „hodnotitel“ na me az tolik moc nepasuje. Mazna cheerleader, ci fanda.

  V debate, ktera predchazela, souhlasim s Matzurkou a z Krauts mam neustale osypky. Opakuju se tady, ale nejrozumnejsi rozhodnuti po valce bylo nechat par americkych GIs v Nemecku a tim tem superbly organizovanym a poslusnym Nemcum pripominat, ze Drank nach Osten, ci jinde, se jen tak brzy konat nebude.

 674. I černoška může zblednout, ne?

  A proč by v africe nemohly být rusalky? Akorát vodník tam asi sedává spíš na palmě nebo baobabu, než na vrbě a rusálky netrdlujou u rybníka, ale u napajedel.

 675. Pokud akceptujeme Krakonoše, putujícího Saharou, tak souhlas. 😉

 676. 827 — Ehm, P.M., 820 já nepsal. (Naopak se teď po návratu z terénu budu muset vrhnout na e-maily.)

 677. P.M., v (820) je Zpátečník nevinně. 😛 A po válce spíš než Drank nach Osten hrozil Drank nach Westen (a ne od Němců). Není to jednoduchý a názorů je spousta. Jen tak pro zajímavost, Halladin by to možná vyslídil elektronicky, já to četl jen na papíře, ale shledávám to zajímavým: https://knihy.abz.cz/prodej/tankista#a_popis

 678. Zpatecniku, ja se Vam z duse omlouvam. Taky jsem si oddechl. Very sorry.

 679. 800 — Já bych řekla, že naopak specifická je situace v USA, kde to šlo. — Ano, maYdo, tohle je správná připomínka. Pomohlo jim třeba to, že byly jazykově homogenní (jakkoliv tam bývaly oblasti, kde — historicky vzato — dlouho mezi lidmi převládala např. francouzština nebo němčina). Z mého pohledu jsou USA specifické tím, že státy jsou sice všelijak rozdílné, ale mobilita lidí mezi nimi vždy plynulá a dosti značná. Jedinec se tam (relativně bráno) kdykoliv klidně přestěhoval do jiného státu, jakmile mu ten poskytoval lepší podmínky, např. ekonomické, v závislosti na jeho profesi či oboru podnikání; pochopitelně však v sobě nerozvíjel hostilitu vůči svému původnímu státu, kde třeba stále žili jeho sourozenci.

  Samozřejmě všude jsou nějaká specifika, přičemž ale světový průměr bych viděl zhruba tak, že sousedící národy a státy pociťují asi tolik vzájemné sounáležitosti, jako kupříkladu sousedící africké kmeny.

  Velmi specifická mimochodem vždy byla situace Číny. Ta totiž, historicky vzato, sice je jazykově homogenní již tisíce let, ovšem ne slovem, nýbrž jen písmem. Mandarínskou čínštinou umělo mluvit (natož psát) jen malé procento lidí. A člověk může bez konce hloubat, do jaké míry povaha jejího obrázkového písma vyplývá z povahy Číny, a do jaké povaha Číny z povahy hieroglyfů…

 680. 789 — WW1 (kde ostatně nebylo viníkem jen Německo — To sice ne, AeroKarle, ale rozlišoval bych dvě věci:

  1) Vypuknutí války, způsobené nejen rozdílností zájmů, ale také neprozíravostí a neodpovědností na více stranách;

  2) a průběh války. Tam sice tupá zarytost, s níž obě strany posílaly statisíce svých občanů do bahna a dělostřelecké palby kdesi u Verdunu nebo na Sommě, byla na obou stranách navenek podobná, přitom bych ale viděl podstatný rozdíl mezi Němci, jejichž válečné cíle byly tehdy zhruba stejně vágní jako dnes Velká Evropská Myšlenka, a Francouzi, kteří především chtěli dostat cizí armádu z francouzského území… Když dva dělají totéž, není to totéž.

 681. … ještě mi zbývá chvilka, takže:

  Zkusme si to prosím představit obráceně… Zkusme si představit, že po manévrových bojích léta a počátku podzimu 1914 se fronta naopak zastaví někde před Brémami, Münsterem a Kolínem, a po čtyři roky se navzdory gigantickým investicím lidského i ostatního materiálu nepohne o více než pár kilometrů vpřed či vzad. Francouzské a britské vlády — toho druhu, jaké byly v letech 1914 až 18 u moci — by po roce či dvou byly absolutně neschopny odůvodnit další oběti; a byly by daleko pravděpodobněji padly, než by se byly pokusily instalovat totalitní režim a než by jej úspěšně zavedly.

  Zatímco v Německu byly náběhy k totalitě velmi zřetelné již tehdy.

 682. Dobré zas ráno… 2 Schumi ad 820 – no jo, královna Learová po porodu ztratila mlíko, musela najmout kojnou, což byla černoška, a v důsledku toho kojení pokožka dítěte totálně ztmavla… To se nedá nic platný…

 683. (835) Zpátečníku, nejen dostat Němce ze svého území, ale taky získat sporné oblasti, Alsasko a Lotrinsko. Vše ostatní už je, alespoň při mých vědomostech, v řádu domněnek. K tomu vypuknutí, dodal bych obavy. U Němců z toho, že Dohoda postupně nabude převahy, takže je záhodno, pustit se do věci zavčas. Oni si to vůbec všichni představovali podle minulých válek, moc jednoduše.

 684. 2 Schumi ad 840 – „tak hle jak se perou, jen pohleďte na ně, jak úplatky berou až svrbí je dlaně, jen pohleďte na ně, jak zatančí tance když namísto daně jim dají kus žvance!“
  Ten Kryl to viděl!

 685. Dobré dopoledne.

  Na hřiby bacha. Takovej satan nebo hořčák není do smaženice zrovna to pravý. A i pravej hřib, když se zapaří.

  Ale zase, kdyby na Hřebejka zas přišlo blití, tak bude aspoň vědět po čem 😀

 686. 844 – samozřejmě mi to žena přeposlala už včera. Je to celé nahrané a připravené pro FB. Některé manželky se v tom vidí. Ta moje ne, protože je na kopce zvyklá.

 687. 845 – Honzo, tak to se ti Švédové jen opičí po Valaších. My máme Lucu. 13. prosince chodí cérky aj ogaři, většinou po třech, zahalení do bílého prostěradla, aby jim nebylo vidět do obličeje. V ruce mají husí křídlo nebo aspoň husí brk a prolézají celou domácnost, nakouknou i do ledničky a tím křídlem ometávají všechno a všechny – vymetají nečistoty. Buď mlčí a za celou návštěvu nepromluví ani slova nebo vydávají nějaký opakovaný jednoslabičný zvuk. Třeba „Lu-lu-lu-lu-lu-lu“. Jak kde, v které vesnici je to zvykem. A jak se objeví, tak taky odejdou.

  Na pohlaví nezáleží, taky jsem chodil.

 688. Dobré dopolední,

  Švédové mají co chtějí. Pokud půvabnou zpěvačku nahradí uhrovitým shřehotálkem s knírkem, mají ho mít. Netřeba lpět na tradicích, že… Conchita Wurst rulzzzzzz !

 689. 844 – no, Honzo, tchyně Tvojí sestřenice taky vyslechla od cyklistů ledacos. Ona má domek u silnice a za hustým plotem terasu, takže není od silnice vidět.
  Ale myslím, že nejčastější komentáře se týkají toho, že už jen kousek a bude tam hospoda.

 690. Štěpánek ke cause soudce C. :

  „Kdyby se i v České republice o tom, kdo bude sedět v jaké funkci, mělo rozhodovat podobně jako v USA podle minulých sexuálních aktivit dotyčného, nemohl by být Václav Havel ani starostou na Praze 1.“

  🙂

 691. [846] Takže pobavilo, to jsem rád.

  [847] Pokud v jejich tradici má hlavní představitelka zpívat, tak bych tohle kriterium nevynechával. S ostatním ať si blbnou dle libosti. Ono takové disharmonické lu-lu-lu-lu… může v nevinné oběti vyvolat nejrůznější reakce.

 692. Na druhé zamyšlení,
  v antickém Řecku a dále mohli divadlo hrát jen muži (dtto v čínské opěře ještě donedávna). Takže naopak postavení ženy do představitelky ženskké role – tedy sv. Lucie – by naopak měly gender-tardi vítat a aplaudovat, že se tím demostruje konec útlaku žen…. 😉

 693. Jen muži?
  A jak ti Řekové a Číňani obsazovali erotické kousky? Zvláště ty explicitní. Já sice vím, že kdo hledá, díru najde ale porno muselo to být u antických Řeků mého pohledu poněkud fádní. Člověk si ovšem zvykne na všechno. Nemusí být každý den neděle, stačí, že je občas i sobota …

 694. skimici,
  netuším, ale v čínské opeře se víc tancuje než souloží… aspoň dle ukázek, co jsem měla možnost zahlédnout.
  Nezapomeňme, že v obou kulturách existovaly nevěstince, tak kdo by se na to chodil čučet do divadla, když si za přiměřený obolus mohl jít užívat přímo.

 695. Musím se Matzurko někdy na čínskou operu podívat. Naprosto netuším o co v čínské opeře jde ale nyní již mám základ – vím, že se tam nesouloží. S tím se už dá pracovat. Dal jsem i Lebedinnoje ozero, dám i čínskou operu 🙂

 696. Netušíte jestli tam Deuse ex Machinu spouštěj na lanu nebo přiletí na nějakém oheň chrlícím drakoušovi? To by se mi moc líbilo 🙂

 697. 2 Honza ze Žižkova ad 852 – to je pravda, pokud by někdo v mé blízkosti začal vydávat disharmonické lu-lu-lu-lu, tak by hrozilo, že se pochčiju…

 698. No, nezapomínejte, že opera je divadlo, kde se umírá a přitom se zpívá…

 699. 2 skimic – drakoušovi nebo drahoušovi? No ale drahouš nechrlí oheň, ale bláboly…

 700. Of topic – Martine tt
  ptal jsem se včera odpoledne v motorestu Rasová, to je něco u Lopeníku (netuším co je Lopeník ale je pod ním i Bystřice, tedy asi hora, hory tam ale nejsou) a řekli mi, že se polívka ze zelí sice zakloktává (oni taky), ale mlíkem až někde daleko na severozápad až u Luhačovic. Tak já nevím. V Luhačovicích jsem se před rokem ve městě na oběd nechytl a musel jsem potupně zpět do hotelu, kde se nicméně vaří božsky. Augustiniánský dům. Kdyby Ti přesto nechutnalo, v křídle na kraji hned vedle restaurace maj i kapli 🙂 No – požil jsem pro sichr ještě na druhé straně nezakloktanou, zato s úžasnou klobáskou co tomu dala červenou barvu.

 701. „opera je divadlo, kde se umírá a přitom se zpívá…“

  záleží ovšem na tom, jak mají diváci a pěvci rozděleno, kdo umírá a kdo zpívá.

 702. Skimici – 861 – byla to klobása nebo paprika nebo nejspíš obojí? 😉
  JInak se zelňačkou je to jako s bramboráky, bramborovým salátem, žemlovkou – co kraj, ves, osada – jiný recept a navíc jiný název, jiný postup, jiný výsledek. Zelňačka, zelná polévka, kyselica – vše má stejný základ – kysané zelí a brambory – a liší se v ostatním – klobása, paprika, uzené, smetana, záklechtka, zásmažka….
  A to píšu, ač bych mohla být nafrněná, že někdo neví, co je Lopeník … 🙂

 703. A u nás se do zelňačky nedává žádná záklechtka ani zásmaška, ale houby.

 704. 865 Dano
  byla to kobása asi s paprikou (tak červený to zas nebylo). Klobása byla spíš měkká, maďarského typu, žádnej pendrek, evidentně k vaření.
  Lopeník – jezdím kolem téměř dvakrát déle než je tunajší republice ale nevím, nicméně slibuji, že si příště udělám čas a domorodců se zeptám o co se jedná. Sám mám následující teorii: kousek vedle je rezervace s místníma indiánama, Vlčnov či Kunderov s těma památkově chráněnýma chaloupkama, kde se pro turisty provozují machistické rituály zprostředkované chronicky ožralými týpky v bizarních oblečcích.
  Nedaleko v jistě též rázovitém lese se mohl natáčet i dětský horor o chlapci s děvčetem co loupali jakési stařeně perník ze střechy a všelijak to dopadlo (nebudu prozrazovat). To jen kraji nadává na bizarnosti – perník na střeše, Luhačovice za humny. Jinde by se to nemohlo stát.
  A protože moravština je komplikovaná (Bóchal, Křópal, Lópal), perníček neloupali ale LÓPALI. Odtud se lesíku začalo říkat Lesík Lópeník a lesní homoli, vyvýšenině Lópeník. Kartografové to zkrátili na Lopeník, protože nebylo jasné, co je to za znak, jelikož prostředkem čárky šla čerchovaná vrstevnice.

 705. 849 – quivis – žádná výslužka, to je služba!

  861 – skimici, Lopeník, je obec. Pokud mluvíš o hoře, tak Lopeníky jsou dva – Malý a Velký, zvaný též mezi mládeží Lopata. Tys asi jel z Trenčína na Moravu po dálnici a odbočil jsi sedm kilometrů pod Trenčínem na Drietomu a Starý Hrozenkov.

  Toto území už není Valašskem. Valašská kyselica ale nebývá červená paprikou nebo paprikovanou klobásou, to je zvykem hlavně na druhé straně hor, na Slovensku.

 706. „A to píšu, ač bych mohla být nafrněná, že někdo neví, co je Lopeník …“

  Pokud vím, Lopeník se před časem smutně proslavil malérem při nějaké rallye, kdy auto vyletělo z trasy a zabilo několik diváků. Mám dojem, že to byly tři nebo čtyři holky ve školním věku.

 707. Hurááááá….hurááááá…huráááá. Právě jsem otevřela doporučený dopis z KSOV – zvítězila jsem! Zapsali náš spolek hned na druhý pokus.
  Takže se mohu v „klidu“ věnovat lovení myši, která mi tu pobíhá od koupelny přes chodbu do pracovny. Nebo jsou tu myši dvě? Už jsem nastavila 8 pastí, tak uvidím. 🙂

 708. 869 – Ano, MaYdo, bylo při Valašské rally. Nešťastná událost, kterou odskáče jeden kluk, který nedomyslel náhodné události.

 709. 871 – Dano, asi neodskáče. Krajský soud rozsudek zrušil a státní zástupce obžaloval další tři osoby z Rallye sportu a Autoklubu. Tedy ty, kteří odpovídali za instruktáže pomocných pořadatelů, za vytyčení trati a únikových prostor, stejně jako míst pro diváky.

 710. Já vím, Martine. Ale ten kluk, pokud je normální, bude celý život žít s tím, že měl-neměl a vůbec. Navíc ty holky byly jeho kámošky. Tenhle případ je ukázkou, že i dobře míněna pomoc se může zvrtnout…

 711. Prostor byl asi vytyčen dobře, ale holky vlezly kam neměly. Tak nevím, co si na vytyčovatelích vezmou. Kluk pořadatel je měl vyhnat, ale nevyhnal, alespoň podle četných zpráv a zpravodajství soudě.

 712. skimici,
  vy tou malebnou krajinou jezdíte už dvě století ?! Nejste příjmením Makropulos ?

  Jinak musím přiznat, že ze všech polévek se zelím mám nejraději boršč. A ten jsem si oblíbila ještě dříve, než by to mohlo být příznak rusofilství – konec konců mám první recept od známé, kterou to naučil vařit její manžel s židovsko-ukrajinskými kořeny (tedy narozen na Ukrajině v židovské rodině).

 713. 875 Matzurko
  Hi hi. Já to počítám od roku 1993. Tedy si připadám ještě mladě ..
  S tím borščem to máte dobře. On je doma hlavně na Ukrajině. V Rusku je to trochu jiné a v Polsku je to sytě rudá kapalina, která je v zimě supr v kelímku dole ve frontě pod sjezdovkou, v restauraci vám do toho pyšně hoděj i slizskou raviolku….

  Prokrista proč mám být zrovna Makropoulos ????? Řečtinu mám jen základní … Poulos je pták, Makro může být podle kontextu velký.

  Skimic Velký Pták vzor Modrý Pták? Nemohu se zbavit dojmu, že se mi trochu pošklebujete? 🙂

 714. Aha, vy píšete … pulos, ne poulos. No to je ale z děště pod okap, ze stejného základu, velmi vulgární slovo v rumunštině, kde původní význam je též opeřenec …

  No teda ???

 715. skimici,
  klid, já spíš odkazovala na Čapkovo drama….

 716. Jo ahaaaa. Máte na mysli Věc Makropulos. Tak to taky nemůžu sloužit. Efekt povinná četba -> nečetl jsem a obsah jesem opsal. Něco jako Medailon Ljuby Hermanové?

 717. Asi tak. Makropulosová se dožila 337 let a zjistila, že se sice bojí smrti, ale ten život už tak nějak stojí za houby.

 718. U ženských ten pocit chápu. Boty či kabelka jsou děsně starý už po roce, o robě ani nemluvím. A ten pocit, že mám skelet co je starý už 337 let musí být týravý.

 719. No, v tomto případě jsem na straně „úřední zvůle“. Situace v Praze je dost komplikovaná a na dvě hodiny kvůli funusu zastavit dopravu na Vinohradské, to kočičáci přece jen přehánějí.

  Nemluvě o tom, že Kočka junior si svou smrt zavinil sám a ještě zabil dalšího. Možná by udělali líp, kdyby na sebe moc neupozorňovali.

 720. 882, 883 o preventivní zadržení Ďurička nežádali?

 721. Já se v tom moc neorientuji kdo jsou ti Kočkové, nějací příbuzní pana Paroubka? Soudím podle té snědé pleti.

 722. „Pochod projednala Policie ČR i dopravní podnik, kteří k němu udělili kladné stanovisko. Organizátoři tak mají zákonem dané podklady a magistrát nemá důvod jim průvod zakázat,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.
  Zdroj: https://praha.idnes.cz/alexander-bellu-praha-3-pohreb-jana-kocky-radnice-odmita-zastavit-dopravu-1qc-/praha-zpravy.aspx?c=A181010_160916_praha-zpravy_rsr

  Jak vypadají takovéto „zákonem dané podklady“ ?? Kde se dají sehnat a kolik to stojí ?
  Ptám se za kolegu, nedávno mu chcípnul oblíbený kůň a tak třeba…….

 723. 888 Šimone, co by nepovolili. Je po volbách… Jenže kdo povolil měl dřív myslet na svoji budoucnost pod novým primátorem.

 724. Prý není k dostání Whiskas. Všechno skoupili na pohřební hostinu.

 725. Jak v Brně, tak i v Praze
  je náááádherně vidět, že když v komunálních volbách kandidují strany a ne lidi, tak je z toho …. no binec. Jako by na těch stranách záleželo, když jde o to postavit novou hasičárnu.

 726. Skimic mi připomíná toho policistu, co ho přijímali do strany a nepřijali, protože nevěděl jaký byl vztah mezi marxema RngelsemŘikli mu, aby se míň staral o manželku a víc o marxismus. Tak šel na reparát a ptali se kdo je Novák. A on zase něvěděl. Tak mu žekli: Míň študovat marxismus a víc se starat o ženu, Novák ti za ní chodí.

 727. A teptve teď jsem si všimla,
  že v Praze existuje uskupení Spojené síly pro Prahu, tedy SSpP… už se to zkracuje jen na první dvě slova, taže SS. A pak že náckové jsou Okamurovci 😀

 728. no jo, Matzurko, když pražskej magistrát ty hasičárny neřeší…..

 729. quivis
  neměj péči, chlapče. Vše je pod kontrolou, proto si nemůžu pamatovat každou hovadinu jako například kdo byla stará Makropuloska.

 730. Ale jinak v mej rodnej vsi taky kandidovaly strany. Teda jedna, lidová. A nějaký seskupení nezávislých. Jenže tam ty lidi všichni stejně znají.
  Ale i tak to určitě některý hodili třeba podle toho, že prioritou je “ nemám rád černoprdelníky a tak to hodím těm druhejm“

  Kdyby vPraze nekandidovaly strany, ale lidi, tak stejně na tej plachtě budeš znát jen pár lidí.
  Tady kandidovalo cca 600 lidí do místního zastupitelstva a přes 1500 na magistrát a volilo se do zastupitelstva 43 lidí a na magistrát 65.
  Z toho počtu jsem znala 3 a většina lidí na tom bude podobně.
  JInak vesměs kupuješ zajíce v pytli.

  A ty hádky by byly stejně. Při tom počtu by se stejně ti nestraníci museli sloučit do všelijakách seskupení a ta by se rafala mezi sebou. nebo by byli každej za sebe a to by teda byl dobrej blázinec…. 65 zastupitelů a všichni chtějí být primátorem….

  to už ať se radši rafou nějaký tři strany mezi sebou.

 731. Já jsem z kandidátky znala lidí víc, ale jen tak, že se pozdravíme a něco zdvořilostního prohodíme. Takže v souvislosti s vobami na nic.

 732. No, já jsem jednoho znala ze školky, kam chodil s mojí dcerou. A už tenkrát to byl vychcanej hajzlík. Kandidoval do magistrátu ( v 21 letech) za Prahu sobě, to jsou takový ti, co mají plnou hubu slušnosti a morálky, což signalizuje, že to budou pěkný hajzlíci. Mezi takový on zapadne jak jandákova prdel na hrnec.

 733. maYdo
  ono se zdá, že v 21 letech je člověk ještě mladý, neotrkaný a nezkušený, ale je to omyl. Když mi bylo 18 let, byli již někteří moji spolužáci velmi dobře zorientovaní komoušští i kandidáti.

 734. Jo, skimici. Potíž je, že tyhle typy bývají velmi dobře zorientovaní jen v tomhle ohledu, jinak jsou většinou nezralí a dětinsky egocentričtí.

  S maminkou tohohle chlapečka se pojí taková historka… Ona pocházela z komunistické rodiny, a sama byla v KSČ. Do revoluce. Pak to podávala tak, že tam šla proto, že jí řekl kolega, že shánějí mladé lidi a jetsli by tam nechtěla vstoupit, že o nic nejde a že pořádají zájezdy na hory a tak. A ona že tedy vstoupila, protože prý nevěděla, že to je politika a o co jde.

  U nás doma se od tej doby o partaji říkalo“ to je ta organizace, co pořídí zájezdy na hory“.

 735. 839 — Což o to, AeroKarle, francouzský protiněmecký nacionalismus byl od války 1870 obzvlášť živý (stačí pozorně a kriticky číst třeba verneovky), a myšlenka znovudobytí Alsaska a Lotrinska se nabízela zcela přirozeně. (Koneckonců do Versaillské smlouvy se možná promítly francouzské pocity z této války více, než pocity z té první světové.) Ale i to jaksi spadá pod pojem vytlačení okupační armády ze svého (resp. „svého“) území…

  Nicméně mi šlo o cosi trochu jiného: Koncem roku 1914, 15, 16, 17 celkem šlo — a vládám se celkem dařilo — získat souhlas francouzské veřejnosti s myšlenkou vypudit Němce z Francie, a to i za cenu enormních obětí. (Že se to postupně přestávalo líbit vojákům, je jiná věc.) Jakmile se rozsah územních zisků snižuje tak, až se postupně přibližuje k velikosti plochy potřebné k pohřbení padlých, je psychologicky — a archetypálně — dost rozdíl, jedná-li se o území vnímané jako vlastní, anebo cizí.

  Oproti Francii by v Německu vláda souhlas s pokračováním ve válce získávala demokratickou cestou mnohem obtížněji; a pokud by jej takto získala, také by to cosi o německé povaze vypovídalo, s ohledem na vágnost a chiméričnost německých válečných cílů.

 736. Zcela OT, vytrženo z korespondence:

  (…)

  Lidé si zhovadilosti (současného) progresivismu často vykládají zhovadilostí levičáků, jejich neschopností vidět realitu, uvažovat v reálných souvislostech, atd., atd. Já tak docela ne (aniž bych jmenované vlastnosti levičáků popíral); naopak jsem [zde] často psával (s obráceným slovosledem), že pravdoláska je jádrem, nikoliv však příčinou našich problémů.

  Zkrátka: Co když je to tak, že nejenže progresivismus je zhovadilý, nejenže dokonce veškerý progresivismus je zhovadilý, ne však z důvodu kvalit svých proponentů, nýbrž z důvodu nevyhnutelnosti zániku? V takovém případě — kdyby zánik vskutku byl nevyhnutelný, a nezřídka to tak i vypadá — se progresivisty nutně stávají jedině lidé, odmítající a/nebo neschopní vidět realitu, a výsledky přirozeně vypadají podle toho.

  A celou úvahu můžete i obrátit: Z podob a výsledků dnešního progresivismu můžete usuzovat na kvality progresivistů; z jejich kvalit na existenci onoho výběrového mechanismu; a zpětně z něj na nevyhnutelnost zániku. Jenže zatímco ta byla o odstavec výše jen předpokládaná, touto úvahou je i potvrzená.

 737. Krásné ráno!
  Velmi utěšený pohled na stolek s šálkem zlatavého čaje, kávou, voňavým toustíkem, máslem, medem a vajíčkem na měkko sedícím na porcelánovém trůnu, jakož i slánkou a pepřenkou, dotvářejících celkovou atmosféru.
  Na další díl Zpátečníkovy apokalypsy se mrknu až po posledním soustu a utření rtů ubrouskem (pochopitelně látkovým 🙂 ).

 738. Dobré zas ráno… K tomu kočičímu monstrprůvodu – možná by nebylo od věci na trasu umístit něco málo ostřelovačů… Kočky se nějak v Praze přemnožily, nějak moc škoděj a bylo by záhodno jejich stavy tlumit…

 739. 2 skimic – jen dej bacha, ať si tím ubrouskem nesetřeš ze rtů pel panenské nevinnosti…

 740. (903) Zpátečníku, jo. U Verneovek, specielně Ocelového a Francouzského města mne pobavilo, jak ti zlí Němci vyráběli (byť děla) a u Frantíků jsem zmínky o nějaké výrobě ve vzorném městě nenašel. A zapomíná se taky na jednu věc: Prakticky až doteď jsou za škůdce, okupanty, strůjce válek považováni Němci (jistě ne bezdůvodně). Už se zapomnělo na to, že před nimi tu úlohu dlouhodobě plnili Francouzi. 😛 Jinak ano, za první se francouzští vojáci, bojující na a za své území bouřili, němečtí ne a ani německá veřejnost ne. Na tu, zdá se, sedl pacifismus až po té druhé válce.

 741. 912 Karle, ano, nepodstatnosti čím se ve France-Ville živili jsem si také všiml. Teprve okupací Stahlstadtu vybudovanému profesorem Schultzem získali hospodářskou průmyslovou základnu. Verne byl ovlivněn utopisty. Schultze na rozdíl od Sarrazina byl realista.
  Třebaže lidsky jsem fandil i fandím druhé straně, pro Schultze mám pochopení.

 742. 914 Hovězí. To až si přečte Modrej, aby se mu nekousla pumpa… Zakázal jsem si rozčilovat se.

 743. Jo a to co je představováno jako růst, je ukazatel, ne účel a cíl.

 744. Ono to někdy vypadá, že je to i cíl. Když člověk vynechá pojem HDP, tak to stručně znamená jen to, že se pravděpodobně a v průměru budeme zítra mít lépe než dnes. Opak si zřejmě, kromě signatářek a signatářů, přeje málokdo.

 745. Dobré dopoledne,

  pánové, a co jste čekali, když jako „vědkyně“ je prezentována „ekologická ekonomka“ Naďa Johanidesová?
  To vás mohlo napadnout už při pohledu na tu fotku, na ten vizionářský pohled, upřený vstříc světlým zítřkům, že to adsi bude pěknej blábol….

 746. Dobrý den. Ad 914: navrhuji novou politiku po-růstovou definovat takto:
  Zrušení prorůstových pobídek podnikům.
  Zrušení dotací miliardářům a multimilionářům.
  Daně z pohonných hmot pro dělníky nastavit na stejnou výši jako jsou u ekologické námořní dopravy.
  Také je otázkou nastavení rovného příjmu ve státní správě – každý by měl stejný příjem nezávisle na rase, pohlaví, deklarovaném pohlaví, věku, vykonávané funkci. Byly doby, kdy traktorista si vydělal více než předseda družstva. Případný nedostatek financí pro státní správu by vyřešila solidární daň, kterou by platili státní zaměstnanci i z každé vybrané pokuty bez bločku.

 747. Ajeje,
  zase vědcové a vědkyně… no ještěže ne Pragováci.
  Tu paní neznám, a ani o seznámení nestojím – z vědy do politiky dle cv na wiki odešla už dávno, takže se jen podivuji, že se takto prezentuje (tedy jako vědkyně).
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Na%C4%8Fa_Johanisov%C3%A1

  Podpisy 250 z celé EU… no, zdejší BC má asi 600 zaměstnanců, byť řada jsou sekretářky a technici… takže nic moc počet.

 748. To víš, matzurko, dnes si říká „vědec“ kdejakej jouda……
  Prezentuje se tak asi proto, že to dodává jejím blábolům punc objektivity.

  Ale nejseš v tom sama, já zas leckdy žasnu, jakej trotl si může říkat „architekt“. 🙂

 749. Ale ona vědátoruje,
  akorát přešla od biologie (asi když ji vykopli z ústavu ekologie) k humanitní environmetalistice (z čehož má doktorát). Já v tom čtu, že přešla od hard na soft vědu – sice je asi príma organizování zahrádkářů, ale přesah do světové ekonomie mi přijde dost odstažitý. Členka expertního týmu Strany zelených.

 750. 918 Karle, ovšem toť otázka, co znamená „mít se lépe“. Viz diskuse s P.M.
  Chodit obutý v nějakých případech může znamenat „mít se lépe“ než v týchž případech chodit bos. Po uspokojení racionální potřeby obutosti, každý další náklad vynaložený na opatření si další obuvi snižuje mezní užitek. Je dobré mít boty pro různé časté příležitosti. Je zbytečné mít skříň bot, z nichž většina ani nebude použita, koupených jen pro „potěšení“ z koupě nových bot. Jsme nejen racionální ale i významně iracionální, proto vynakládáme úsilí na opatřování si věcí, které nepotřebujeme pro uspokojení praktické potřeby. V různé míře to děláme všichni.

  Včera, šel jsem jen tak na čumendu ke Škodovi. To už byla chyba. V přízemí s použitým zbožím šel kolem vitriny s dalekohledy. Ne, že bych neměl čím dalekokoukat, když na to přijde. Jenže byl tam vystavený moc pěkný klasický triedr Carl Zeiss Jena. Odhadem z konce osmdesátých let. Té nejklasičtější a poctivé konstrukce. Skladný, lehký jako „polní“ Srb a Štys po dědečkovi. Akorát ve výborném stavu a s moderní optikou. Udělal jsem si radost. Ne, že bych ho nutně potřeboval…

 751. Zpátečníku: nutíte mě číst právnické pindy:
  https://www.rovnesance.cz/prilohy/istanbul/Convention_210_Czech_s_obsahem.pdf
  Článek 2 odst. 1 – nepravdivý.
  Článek 3a – vágní – násilím může být i to, když ženská v práci nedostane přidáno.
  Článek 4 odst. 3 – …statutu migranta nebo uprchlíka či jakéhokoli jiného postavení. přidává nucenou migraci
  Článek 4 odst. 4 – „Speciální opatření, jichž by bylo zapotřebí pro prevenci a ochranu žen před genderově podmíněným násilím, nebudou v intencích této úmluvy považována za diskriminaci. “

  A na víc teď nemám čas. Lidé, čtěte!

 752. A že bych se v důsledku toho měl dnes lépe než včera? Jak se to vezme. Možná, že skrze tu radost trošičku ano.

 753. 926 nickname, chybí článek 4 odst. 5:
  „Speciální opatření, jichž by bylo zapotřebí pro prevenci a ochranu mužů před genderově podmíněným násilím, nebudou v intencích této úmluvy považována za diskriminaci.“

  Protože to směřuje k tomu, že bude potřeba ochrana před právě takovýma krávama.

 754. Istanbulskou úmluvu bych ratifikoval pouze s kompletním balíkem zákonů a prováděcích vyhlášek. Abychom věděli, kolik to bude stát.
  V naší malé firmičce už řádila komise pro rovnost pohlaví a měřila rovnost. Jeden kolega odešel.

 755. Co furt máte s tou rovností pohlaví. Pokud vím, jde spíše o oblouky. A když je to míněno sociálně, tak chci upozornit na to, že když si stoupnu sám k baru – a byť bych měl na sobě jen trenýrky a tričko, ženské se nepohrnou mně platit panáka. ( Chlapy odmítám!) A když si tam stoupne takhle oblečená ženská, tak se chlapi můžou v nabídkách přetrhnout. Já si stěžuji a chci, aby to někdo řešil!

 756. S tou rovností u nás ve fabrice. Dva si nadávali do č… posílali do p… a jeden to ještě za tepla donesl nahoru. Místo aby si dali do huby na parkovišti. Ten kdo to chtěl řešit rovně jako chlap s chlapem letěl. Baba v kalhotech zůstal.

 757. >>934 Uz je ficak, pane Kunetko! Vcera jsem jel do hor na ryby. Kdyz jsem se vecer vratil, by jsem o dobrych par klacku chudsi a to jsem utratil jen bura za hamburger v Mekaci na ceste domu. Holt, ani na nebesich nezpivaji po cely cas, jak rikaval jeden z mych oblibenych hipiku. . .

 758. nickname, ano, to je jasný projec genderové nerovnosti. Nadávali si do č…. To není genderově korektní. Genderově korektní by bylo, kdyby si nadávali do č… a do jejich ženského ekvivalentu.

  měli byste vydat směrnici, jak používat sexzálně zabarvené vulgarismy, aby se dostalo vyváženě na obě pohlaví.

 759. 936 – to je teda fakt škandál. NAvrhuju postavit software před soud.

  Právníci neváhejte, nabízí se nový obor – softwarové soudnictví. Bude mít software nárok na obhájce lidského rodu nebo by měl mít software-obhájce? A co soudce ? Neměl by mít nárok na software – soudce? Vždyť lidský soudce může být předpojatý!

 760. 933 nickname, důsledek toho, že ten co zůstal měl sice míň v kalhotech, ale o to víc v hlavě.

 761. 935 M.P. ovšem může Tě těšit, že někdo jiný na tom vydělal. Aktiva se neztrácejí, jen přemisťují.

 762. 941 — Možná vydělal, Schumachere, jenže ne na P.M., ledaže by ten byl své akcie prodal (což nezmiňuje). Zisky či ztráty ještě automaticky nejsou realizované zisky a ztráty.

 763. SRandičky, srandičky, ale teď se zeptám vážně:_

  mám tomu rozumět tak, že dva chlapi si vynadali do pánských pohlavních orgánů, jeden z nich toho druhýho prásknul za genderově nekorektní projev, přišla to vyřešit komisařka pro genderovou rovnost a nepráskač vyletěl?

 764. mimochodem, stejně mi to připadá poněkud ujetý. Když použijete název pánského orgánu, špatně. Ale kdybyste někomu vynadali do ženských orgánů, taky to bude špatně.

  Takže nenadávat do žádných orgánů? OK, chápu že to není podle kinderštube, ale vyhazov za takový věci – není to přehnaně prudérní? Ve společnosti, kdy na každém novinovém stánku máte in natura příslušné orgány vystavené na fotkách, ale nesmí se vyslovit jejich název?

 765. Jsem si vzpomněla… v tej Paříži jsme viděly v muzeu dÓrsai obraz Původ světa. Možná si vzpomenete, nedavno medii proběhla zpráva, že zjistili, která dáma je na obraze zpodobena.

  Podotýkám, že dáma je na obraze vypodobněna v partiích mezi pasem a koleny. Velmi naturalisticky, do posledního chloupku, abych tak řekla….

  Dcera to nazvala stručně a nekorektně a já jí řekla něco jako dcero, že se nestydíš. “ Courbet se to nestyděk namalovat a já se mám stydět to nazvat pravým jménem?“, odpověděla.

  Naštestí nám asi nikdo nerozuměl, jinak by patrně taky mohla být vyvedena pro genderovou nekorektnost.

 766. maYdo, maYdo,
  pokud se haštěřící pánové nazývali č… a posílali do p…, tak to v pohodě korektní být mohlo. Pravda, posílat někoho do č… by nešlo, ale obě možnosti do p… korektní jsou. Tady vidím nerovnost a prostor pro narovnávání… 😀
  A pamatuji si, že jsem leckdy zaslechla kamarády si v přítomnosti dívek nadávat „ty jeden orgáne“, aby nerušili dívčí jemnocit.

  Stran muzea ďOrsay, tak ti jim tam chybí dílo FR Čecha, že.

 767. Ale no tak, Matzurko. Museum d’Orsal je vážená instituce, vystavující obrazy impresonistů. 🙂
  Halt jeden z nich namaloval vedle krajinek taky „neslušnej“ obraz.
  Mimochodem, bylo to prý na objednávku pro tureckého sběratele erotického umění a veřejně vystaven je až od roku 1995.

  FRČ vedle Van Gogha nebo Edouarda MAneta by přece jen bylo trochu silný kafe.

 768. Ale jinak máš pravdu, to posílání do p… umožňuje dvojí výklad.

  V tom příapdě prosím, nickname a ostatní, upřesněte příště, jestli ta p.. je vpředu nebo vzadu 😉 ať nedochází ke zbytečným nedorozuměním.

  Ještě by mně zajímalo, kdo vlastně platí soudružku komisařku……

 769. >>941 To, ze vcera si nekdo namastil kapsu tim, co mne z kapsy vytahli, mne neprivede k metani kozelcu stestim. Nicmene, it is what it is. Ted je devet rano, uvidime, jakou kulisarnu na nas hosi z volstrytu vytahnou, jak za chvilku rozbali sve kufriky.

 770. hlavně aby bylo založeno nové ministerstvo pro ekonomickou tranzici – ví někdo, co to je?

 771. Popolední, Bělá pod Bezdězem, báječná čočka s volským vokem a okurkou, předtím nějaká kyselá polívka s liškama a taky nějaké podivné vejce s cancourama bílku a tekutým žloutkem, tedy cholesterolu na týden dopředu, Bezděz bezdězoval a na zahrádce 26.5 Celsiusa.
  Kdo z vás to má?

 772. Jsme mmch s klienty probrali korunovační cesty v místních podmínkách. Každé ovládané město takovou má. I v Praze existuje korunovační cesta. Zároveň i každý z ovládaných podniků takovou cestu má. Nazývá se CEO stezka. CEO obvykle nebývá místní. Lze tedy takto připravit cingrlátka, přilehlou Potěmkinovu vesnici, ISO a všechny ty věci, které suverén požaduje pro sebeutvrzení, mávátka … a je zas na chvíli pokoj. Důležité je, aby stezka byla kvalitně připravená a neumožňovala odbočky a improvizaci. Pokud se tak stane a minutovník je narušen, lokální satrapa končí. Důležité je i pohlídat činnost a harmonogram před a po korunovaci, aby znuděný a dezorientovaný suverén neměl potřebu, sílu, čas ani možnost převzít iniciativu.

 773. Matzurko ad 921
  – jsi mladá, nezkušená Ostravanda, takže si vědkyni Naďu Johanidesovou, na rozdíl od nás, pamětníků, nepamatuješ z jejího působení na budějckém pedáku.Pak „povýšila“ na MU Brno kde vydávala obveselovací práce. A teď o ní nebylo chvíli slyšet.A ona až v Bruseli…

  Myslím že i Ptakopysk zajásá, že je živa a zdráva a dál vyučuje jak ekologicky a ekonomicky krmit zvířata taháním sena dobytku na plachtě po sněhu… 😀 😀 😀

  PS.
  „Růstu je navíc stále těžší docílit kvůli sníženému nárůstu produktivity,…“

  Nojo, lidi holt nechtějí dělat a radši se věnují studiu genderů, někteří teoretickému, jiní praktickému a ti, co už dnes resignují na budoucí (za třicet let)kariéru soudce nejvyššího soudu, mohou ke studiu použít i palpaci… 😀

 774. Petře Kunetko, ad
  „Gravitace by se mela snizit a zakon zachovani energie bych doporucoval rovnou zrusit.“

  Naopak! Gravitaci zrušit a energii přesunout k zachování do orgánu… 😉 😀 😀

 775. 958 Šumaváku dobré ráno
  Ach nedostižitelná božská Naďa, má úhlavní oblíbenkyně 🙂
  Pohříchu zatím zdaleka nevyužívá svůj potenciál nabitý v dětství strádáním v nuzné komunistické rodině a zdaleka nedosahuje úspěchů jako podobně postižení (namátkou) pan Švýnar či Stropnický …
  Přidat Naďo !

 776. Dobré ráno vespolek,
  no tfuj, tfuj, tfuj, to jsem ráda, že jsem se s paní vědkyní minula. A doufám, že se budeme míjet i nadále 🙂

  Ad zachování orgánu, taky by pak místo gravitace mohla přijít (kýžená ?) gravidita… tak mne napadá, jestli ono není těhotenství děsně diskiminující. Ženské by mohly protestovat, že těch devět měsíců je moc a jestli nestačí méně, a chlapi, že nemůžou být těhotní vůbec. No tak, pánové, do toho, kdo pozvedne prapor a začne psát petice ? Jsou vám upřena mateřská práva, není to znepokojující ?
  Fakt mi přijde, že většina genderistek nedávala ve škole na hodinách biologie pozor. Trpchu jsme to téma nakousli na „praseti“ s Modrým Ptákem; přístě to budeme muset více rozvinout 🙂

 777. No a když už zmiňujete onu slavnou Naďu, měli byste zmínit ještě dva další členy tvořící tento dojemný triumvirát, tedy zmrdy Koháka (Erazim) a Kellera (Jan)… A Naďa je jejich vzorná žačka a pokračovatelka… Teď se tato svatá trojice poněkud upozadila, leč před takovými deseti lety byly jejich bláboly na denním pořádku.

 778. PeSi,
  kupodivu Keller je aspoň proti migrantům.

  Jinak Zimola mi typově připomíná Macrona… stejně úlisný úsměv. Ten to tak vytrhne. Motorkář Foldyna asi taky ne, a Paroubkovi se návrat zombíka moc nepovedl…

 779. A ještě k Istanbulskému dokumentu:
  jedna úvaha (upozorňuje na duplicitu a nutnost zřízení dalšího dozorčího orgánu)
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-kladivo-z-istanbulu-097-/p_spolecnost.aspx?c=A181010_175744_p_spolecnost_wag

  a zde kardinál Duka
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kardinal-Duka-podporil-profesora-Pithu-pronasledovaneho-zenskou-lobby-555048

  Snažila jsem se tím dokumentem prokousat, a i když neznám naše trestní právo, IMHO má Křeček s duplicitou pravdu. Taky tím dalším orgánem; osobně se mi nelíbí čl. 9 o podpoře nevládek, které budou monitorovat, vychovávat, provádět osvětu…. těch už snad máme dost.

 780. Dobré ráno,
  „Pohříchu zatím zdaleka nevyužívá svůj potenciál nabitý v dětství strádáním v nuzné komunistické rodině a zdaleka nedosahuje úspěchů jako podobně postižení (namátkou) pan Švýnar či Stropnický …
  Přidat Naďo !“

  Omyl, skimici, nemusí přidávat. Že nedosahuje takových úspěchů, je doklad toho, že ženy jsou u nás diskriminovány a upozaďovány.

 781. „Fakt mi přijde, že většina genderistek nedávala ve škole na hodinách biologie pozor. “

  Já bych řekla, že se v tom nedávání pozoru neomezovaly pouze na hodiny biologie.
  A když se probírala logika, to musely chybět.

 782. Dobrý den. Ad komisařky: vždy si je platí trestaný sám, tj. jsou placeny z rozpočtu podniku.

 783. [968] Jestli nechodily na školy, kde se logika neprobírala. Já se občas dobře bavím, když někdo nechápe rozdíl mezi disjunkcí běžnou a exkluzivní.
  Ještě lepší zábava je konstruktivismus, kde neplatí zákon vyloučeného třetího (nemůže neplatit ≠ platí). Ale to už chce fajnové šmekry.

 784. Potenciál nabitý v dětství

  Chvíli jsem přemýšlel jestli to měkké i opravím, pak jsem se rozhodl, že ho tam nechám, protože to otevírá nové směry možných úvah

 785. „Já se občas dobře bavím, když někdo nechápe rozdíl mezi disjunkcí běžnou a exkluzivní.
  Ještě lepší zábava je konstruktivismus, kde neplatí zákon vyloučeného třetího (nemůže neplatit ≠ platí). .“

  Asi mi nezbyde , než se stát taky feministkou…. 🙁

 786. 970 – jsem si to myslela…
  A jinak jsem tu causu pochopila správne nebo to bylo jinak? Anžto, jetsli tomu rrozumím, šlo o dva chlapy, tak co s tím má co dělat gender?

  A jestlipak vyplácejí práskačům provizi?

  Take by mně zajímalo, jetsli je nějaká šance, že by genderová komisařka došla k závěru, že se nic nestalo a náklady za zásah by platil práskač?

  Na základě čeho se ve fabrice může ocitnou komisařka?
  Když přijde nějaká baba, že jí Franta oznámil, že Pepa čajzl tři kila šroubů, tak se s ní nikdo bavit nebude. Musí prokázat, odkud přicházía. že je odránem pověřeným věc vyšetřit.

  Takže předpokládám, že pro gendernány platí obdobná pravidla.Kdo jim dává pověření, které ji opravňuje takový vyšetřování vést? A je vůbec oprávněná požadovat takový zásah, jako je vyhození pracovníka?

 787. 2 skimic ad 972 – myslíš tím, že jí v dětství málo řezali? S tím by se dalo souhlasit…

 788. 973 -Protože ani já nechápou rozdíl mezi disjunkcí běžnou a exkluzivní a neznám zákon vyloučeného třetího.

  A o konstruktivismu vím jen to, že to byl jeden z meziválečných architektonických směrů, uplatňovaný zejména v Rusku, ale tenhle konstruktivismus asi nemáš na mysli.