Umění prohrávat

Zuzana Chlumská

 

Vyhrát může jen ten, kdo se naučí i prohrávat.

 Pokud nepřipustíme, že chyba byla i v nás, těžko nás to přiměje k tomu, abychom zlepšili svůj výkon. Pokud budeme jen kňučet, že nám pánbůh nepřál, foukal protivítr, klouzalo to, soudce koukal jinam a protivník nehrál fér, skončíme jako doživotní outsideři.

 Ta kampaň byla více než hysterická. Spíš citová záležitost, než pragmatická volba hlavy státu. Navíc v systému, kde president může dění ovlivnit jen relativně málo. Kdy místo hesel „Udělám, Prosadím, Nepřipustím“, může ve skutečnosti vyslovit jen „Budu se snažit udělat, prosadit, nepřipustit.“

 Volíme všemocného „pana krále“, který určitě zařídí všechno, co si přejeme a chceme, aby počítal s tím, že mu nafackujem, když nebude po našem. Lapáme sliby, lapáme ideje, abychom v případě, že se nám přestane líbit, otočili na čtyráku a začali ječet, co si to dovoluje.

 Řádné volby jsou pro nás jen ty, ve kterých vyhraje náš kandidát. A když nevyhraje, uděláme na toho druhého dlouhý nos, sepíšeme petici, že ho neuznáváme a dokonce mu pohrozíme, že si nepověsíme na stěnu jeho portrét.

Čímž poněkud připomínáme zpovykaného spratka, co nedostal zmrzlinu a tak sebou praštil na podlahu, kope kolem sebe a vřeští.

Stará lidová zkušenost v takových případech doporučuje kýbl studené vody.

 

Chtěli jste přímou demokracii, chtěli jste nepolitickou politiku – dostalo se vám v míře vrchovaté možností ji využít! Adorovali jste o překot noblesu a hádali se, jak hokyně na trhu, prohlašovali jste, že váš kandidát spojí občany této země a sami jste dělali vše pro to, aby se rozdělila, požadujete úctu a odmítáte respektovat druhé.

 

Pokud neuznáme vítězství druhého, těžko můžeme v budoucnu požadovat, aby někdo uznal vítězství naše.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

243 komentářů u „Umění prohrávat

 1. 201
  maYda says:

  Něcoí jsme v radiu zaslechla ráno o turistickém resortu na Orlíku.

  Že prý jediné místo, kde se zatím stavěly, bylo Lipno, tak teď Orlík.

 2. 202
  maYda says:

  Schomachere, ale to nebylo jen o kampani za KS. Měla jsem na mysli, že někteří se děsí ostudy se Zemnanm na hradě, ale sami svými postoji a jednáním – viz pravdoláska – dělají ostudu už dlouho a přispívají ke špatné pověsti.

  No, teď mají Zemana, tak můžou tvrdit, že za všechno může Zeman.

  Znovu připomínám, zeman je mi krajně nesympatickej a vím, že se od něj nedá čekat nic dobrýho. Ale není to důvod, přehlížet to, co vyvádí pravdaláska.

 3. 203
 4. 204
  Matzurka says:

  Rezy,
  aktuální stav je leda pod sněhem 🙂 Ale v létě se to snad sem tam využije.
  Jinak viz Schumacher, „zlatý voči“ k té dvojité duze.

  http://www.verejnenoviny.cz/?cz_kupte-si-parnik-ii.,178

 5. 205
  Šumavák says:

  Ahoj! Už dlouho nesněžilo… 🙁
  Při budování průplavů v době hosp. krize se využívají zkušenoti z Číny. Při kopaní průplavu vznikne spousta pracovních míst nejen pro kopáče, ale i při stavbě silnice , spousta stánků s jídlem a nocleháren je potřeba… a pak zase při zasypávání průplavu…
  Návrhy useknout každému jednu ruku a tím žajistit, že bude potřeba dvojnásobek pracovníků, jsou dnes V EU neprůchodné….

  „Existuje jen jeden rozdíl mezi špatným ekonomem a dobrým ekonomem: špatný ekonom se omezí jen na viditelný účinek, kdežto dobrý ekonom bere do úvahy jak účinek, který je vidět, tak účinky, které nejsou vidět a které musejí být pouze předvídány. Ale tento rozdíl je obrovský, protože se skoro vždy stává, že je-li okamžitý důsledek příznivý, pozdější, vzdálené účinky jsou katastrofální.“

 6. 206
  martin TT says:

  203 Zpátečník – ovšem může za to Klaus, protože soudce zaskočil tím, že s nimi amnestii nekonzultoval, oni se nemohli připravit a pak zasedli a udělali chybu.

  Já s takovými soudci musím dnes a denně pracovat. Zatracená Brusel.

  Nedovolil jsem si moc? nebyl jsem přehnaně kolovrátkovitý? Mantra sem, mantra tam? Neurazil jsem snad víru místních pohanů? Neměl bych se omluvit? Neměl bych se kát? neměl bych už konečně jít do …..!

  Měl, ale tu radost nikomu neudělám.

 7. 207
  Rpuť says:

  Tady taje…

  Jinak, prosimich, kde je ta tzv. elita národa? Počínaje pěveckým výkonem dcerky Obermannové, přes obrozenecké pěvecké sdružení PEN-klubu a pokračující další „lidovou tvorbou“…
  Tohle má být ta elita, která na nás ohrnuje nos…?
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Herci-ztrapnuji-Zemana-sprostou-parodii-lidove-pisne-A-nejen-tou-261091

 8. 208
  Rpuť says:

  martine – neměl bys přestat blbnout? 🙂

 9. 209
  dvd says:

  Tak ten Hnízdil mě tedy nepřekvapil. Snad by mohl zase jako před 10 lety vystoupit Theodor Pištěk se zákazem užívání jím navržených uniforem Hradní stráže a i novinář Josef Brož by se mohl ozvat s nějakou tou krrrrvavou historkou.

 10. 210
  AeroKarel says:

  (198) Doplout, do boha. S vyjímkou úseků, kdy pojedou přes přehradu na kolech.
  😛

 11. 211
  AeroKarel says:

  (199)“Abych byla přesná, knížepán je mi ukradenej, ale pravdaláska jsou pro mně totéž co komunisti.“
  Mně je taky ukradenej, bohužel se nikdy nedozvíme, zda by napáchal škod více než Zeman, nebo méně.
  Ale s těmi komunisty, taky je pamatuješ, tak při vší, i mnou sdílené nelásce k P&L, neblbni a nepřeháněj. Nebudu meditovat o důvodech a možnostech, ale fakt je, že škodlivosti komoušů P&L reálně nedosahuje – řádově.

 12. 212
  Halladin says:

  Těch 45 x 6 metrů jsou rozměry plavební komory, počítá se s napojením na Orlík, nikoli Prahu. Mimochodem, ani ze Slap na orlík se nedá přeplout.
  Malé lodě se buď převážejí po zemi, anebo převážejí výtahem přes hráz Orlíku
  V plánech se počitá pouze s turistickou plavbou ( malé lodě)
  Bude to něco podobného jako Baťův kanál, jenže mnohem atraktivnější
  Podrobněji zde
  http://www.c-budejovice.cz/cz/rozvoj-mesta/mesto-a-voda/stranky/splavneni-vltavy.aspx
  Je to velmi atraktivní oblast , kolem hradů , zámků jako nasr …… Krásná krajina a vodní turistika je velmi atraktivní druh podnikání ( půjčovny lodí, přistaviště, stravovací zařízení
  Baťův kanál má úspěch a přtom je to ve srovnání s Vltavou krcálek

 13. 213
  AeroKarel says:

  (203) Mně by moc zajímalo, kdo na ty soudce spěchal a proč, při obecně nevlídném přístupu k amnestii, neamnestovali je zcela jasné případy s co nejtvrdším výkladem amnestie v rámci možností.
  Posouzení konkrétností je práce pro odborníka, ale pokud soudce tápe v tomhle, jak asi soudí méně sledované?

 14. 214
  martin TT says:

  208 – proč? Život je krásnej, kromě zapšklých blbců je kolem mě řada lidí, i mladých, a zejména mladých, kteří málo kecají a o to víc dělají.

  Jsem starej a vím to. Nekritizuji to, čemu nerozumím. Snažím se být slušný a nevidím nic pěkného na tom, že bych blbcům říkal, že si o nich myslím, že jsou blbci. Ale můžu si dovolit ten luxus, že říkám, co se mi chce říkat.

  Rputi, nadechni a zvolna vyfoukni. Netřeba kouř. Není to sranda? Je to sranda.

 15. 215
  martin TT says:

  213 – AeroKarle – to je správná otázka! Jak asi soudí ty méně sledované? Jak se zodpovídá z odfláknutých kaus?

 16. 216
  martin TT says:

  Pořídil jsem si, v rámci zkoušení všeho, co se kolem mihne, Nexus 7. Hergot, to je rychlost. Odborníci, za ty prachy, paráda. I když vím, že se někde už chystá něco podstatně lepšího, ale zatím stačí.

  Samozřejmě, že jsem nespokojen s tím, že se mi nemůže současně na jednom místě setkat kalendář, kontakty, E-maily, úkoly a všechno ostatní ze všech různých programů. To ale nevyřešil žádný počítačový šílenec, natož já, BFU.

 17. 217
  rezy says:

  Haladine, já jsem našel na viki, že Slapy i Orlík mají mít při dokončení splavnosti pro tyhle velké lodě výtahy. Škoda jen, že se s tím nepočítalo když se ty přehrady stavěly. Tedy vlastně počítalo, ale pak se sáhlo po levnější a jednodušší realizaci.

 18. 218
  martin TT says:

  rezy. na Orlíku byl výtah už od začátku. Nebudu to hledat, ale jel jsem Vltavu po proudu tolikrát, že to mám někde vypálené do paměti.
  Pokud si pamatuji, tak mi to neutkvělo na Slapech, ale Orlík určitě.

 19. 219
  Halladin says:

  V době staveb se až s takovým provozem nepočítalo. A pro jachtaře stačí co je.a je to laciný
  Problémy jsou zatím jen když se z Orlíku prchá pro hrozící povodně. Pak jsou fronty dost dlouhý

 20. 220
  rezy says:

  Martine, k Orlicému výtahu jsem našel jen fotku nedokončeného http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Orlick%C3%A1_p%C5%99ehrada,_lodn%C3%AD_v%C3%BDtahy.jpg
  Orlík vůbec neznám,takže nevím, jesli je to nedokončené od počátku věkův nebo nějaká novější stavba.

 21. 221
  Zpátečník says:

  Nojo, Martine (ad 206), ono asi nebude koincidencí toliko náhodnou, že na podobné téma jsem měl kousek příspěvku rozepsaný (jen jsem ho dal zas k ledu z důvodu konfusnosti)…

  Totiž, nebylo nijak ojedinělé, že celých 10 let Klausova presidentství byly diskuse všemožného typu (nemyslím zdaleka jen internetové) protkávány dialogy ve stylu:

  „Klause zavřít do kriminálu!“
  „Proč?“
  „Je to zločinec!“
  „A jaký zločin spáchal?“
  „Celou dlouhou řadu zločinů!“
  „Existuje na to nějaký důkaz?“
  „Ty on všechny ukryl! A to právě dokazuje, že je navíc i rafinovaný zločinec, takže musí být potrestán o to přísněji!“

  Nyní se zdá poměrně pravděpodobné, že tento diskurs zde bude převládat bez větších rozdílů také dalších pět let, a konce zatím nevidno. Nejsem si ale jist, zda opravdu vidíme též všechny důsledky jeho přítomnosti. Přitom mi však leccos (historie, popřípadě též zdravý rozum, jestli tedy nějaký mám) napovídá, že společnost, v níž se veřejná debata o politice nad úroveň uvedeného dialogu v zásadě (až na pár efemérních výjimek) nedokázala pozvednout po takovou dobu (zmíněných 10 let, víceméně plus 5 předchozích plus možná 5+ následujících), tedy skoro po dobu celé generace, musí již samotným tímto faktem dostat sakra na frak.

 22. 222
  AeroKarel says:

  (215) Ideály si o tom nedělám, jen moc nevím, co je cesta k nápravě (tedy mimo systému „anglický trávník – v přeneseném významu, ne ve fyzickém provedení voda/sekačka).

 23. 223
  Šumavák says:

  OT – Martine TT, prosím Tě, až budeš mít čas a mlíko a chuť, nahlédni sem:
  http://www.jezdectvi.cz/kategorie.aspx/zajimavosti/clanek/zmeny-v-pravidlech-silnicniho-provozu-od-19-1-2013

  a řekni mi, že to není pravda, že ten výklad je chybný.
  Mně to přijde nesmyslné, protože to by snad ani neupravovalo provoz na sil. komunikacích jako spíše diskriminovalo jednu část řidičů.
  Já tedy s B+E mohu až do 7 tun, a třeba syn, který získal řidičák stejné skupiny B+E dnes, nesmí více než 3,5 tuny?

  Som z toho v pomykove!

  No, ještě budu hledat výklad rakouský a německý.

 24. 224
  Šumavák says:

  Tak mě napadá… třeba to při průbězných výměnách osvědčení u těch starších přeregistrují na to C1+E ? Samozřejmě za mírný poplatek…
  A do té doby se budu s policajty na silnici dohadovat, že na mě se ta novela nevztahuje, protože já mám řidičák od r.1965 a to ještě žádná EU nebyla… 🙂

 25. 225
  ptakopysk says:

  Šumaváku,
  brutální by bylo na policajty vytáhnout pergamenovou roli opravňující k řízení šestispřeží s pečetí někoho z Rožmberků.

 26. 226
  martin TT says:

  Napiš mi, třeba na Skype, co chceš řídit a já ti napíšu, jak tom udělat. Studovat předpisy obecně nemá smysl.

 27. 227
  Šumavák says:

  My musíme být hrozný stát! U nás je takovéto zařízení skoro v každé chalupě a navíc potrestaný bolest najevo dává a to tak, že velmi!

  http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/291571-v-iranu-maji-stroj-na-amputovani-prstu-odsouzenym.html

 28. 228
  NoName says:

  216-stydím se, mám pořád iPad 1 !!!
  A pro doteky jiného světa Galaxy Tab 7 2 …

 29. 229
  Rpuť says:

  Pavel Hasenkopf:
  “ Proto jakémukoli prezidentu republiky doporučuji se odvolání premiéra vyhnout, jak to jen jde či půjde.“
  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-hasenkopf.php?itemid=18968

 30. 230
  Schumacher says:

  228 NoName, to teda fuj. S tímhle se cpát sem, mezi pravicovou nobilitu…

 31. 231
  NoName says:

  230-ale snowboard nemám …

 32. 232
  maYda says:

  Ježíšmarjá, já mám jen obyčejnej mobil.

  Neměl by mi pan domácí zavřít přístup? 😀

 33. 233
  Baubo says:

  Jsem stará, chromá a skoro slepá, proto mi asi rozum nebere, jak mohl Bakala vyhodit 22 mega na projekt, který vymyslel umělec Černý.
  „Říkal jsem si, že je potřeba to udělat co nejpunkovatějc, protože celá ta volba je pořád šílenej punk,“ vykládal umělec.

 34. 234
  Nika says:

  Další nestranný dopisovatel z Prahy, tentokrát do IHT – Erik Tabery. ;-))
  http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2013-01-29

 35. 235
  Schumacher says:

  233 Baubo,to je prosté, každý máme nějaké hobby.Ostatně v jeho případě, a tak to i on chápe, nešlo o o vyhození, nýbrž o investovvání. Ne každá investice vyjde, lanýže si kvůli tomu neodpustí. Podle zákona mezního užitku je pro něho tahle částka ne až tak vysoká.

 36. 236
  Schumacher says:

  232, no teda, to je ale společnost….

 37. 237
  Šumavák says:

  A můžeme, v očekávání věcí příštích, nahoru.

  Kdybyste někdo potřeboval nastříhat osmičku drát – tak za Nečasem, byť ještě v neděli vláda zaujímala stanovisko: jen ať si president pindá, ústavní váhu to nemá žádnou a my ho stejně poslouchat nebudeme a budeme si dělat, co budeme chtít.

 38. 238
  rezy says:

  Baubo (233)
  ale lidi řikali, že punk je jinde!

 39. 239
  maYda says:

  KArle, ad komouši a P&L.

  Měla jsem na mysli způsob myšlení. Ten je stejný. Podmínky a limity, v jakých se to myšlení může prosadit a nabýt vrchu, jsou druhá věc.

 40. 240
  rezy says:

  k tomu vybavení, já se přiznám, že si na tyhle malý věcičky strašně špatně zvykám, když to nemá normální klávesnici, tak mě psaní vůbec nebavi.Klavesnice musí být velká, pořádná, aby se na ní dalo psát všemi deseti, zobat text jak vrabec po písmenech je naprd. Minimum je notebook.

 41. 241
  František I. says:

  AKájo, průplav Labe, Odra, Dunaj se plánoval už za první republiky. Jeho velkým propagátorem byl pan Baťa. K tomuto cíli směřovali nenápadně i komanči. Proto máme v Pardubicích vnitrozemský přístav pro nejtěžší vlečné čluny. Má to chybku na kráse, protože soudruzi sice stačili postavit přístav, ale ne tři jezy a zdymadla. Takže přístav je….. Co se týká další stavby, je prý připravená, geologické testy vykonány a snad existuje i projekt. Upřímně, když se dívám na úspěch Baťova kanálu, začínám tuto stavbu vidět trochu lépe. Každopádně bych si rád zajel z Prahy do Brna lodí, i kdybych si ji měl postavit nebo koupit. Papíry mám. Kdysi jsem o této stavbě napsal snad dokonce nenávistný článek. Přiznám se, že uvažuji, zda jsem změnou názoru nezmoudřel.

 42. 242

  no jo uz jsem pochopil ( jasne ze ne ) jak se spravne diskutuje 😮

  prece jen komunisti PaL a fankluby jakekoliv ze . to je poradi ne rovnitko

 43. 243

  no jak obcas my pitomci prizemni resime pater tak takova nahoda.
  postihla mne navsteva inspektora prace jak jsem lezel doma.

  nemohl jsem najit zarazeni pracovniku – volam pani na hygienu . Dobry den p. xxxlikova nemuzete mi poslat zarazeni pracovniku v AA. nemuzu to najit.
  vy si myslite ze mam jenom vas? ale vim kdo jste vy jste ta firma co tam ma strasnej bordel. Nic jsem zatim nedostal.

  no nakonec jsem ten papir nasel. tak chystam dalsi veledulezitosti a abych mel vsechno tak se

  kouknu se co mam na inspektorat donest vytisknu si mail a pozoor.

  podepsan pan xxxlik.

  jj byt tu fasisti tak snima urcite spolupracuji.
  to musi byt familie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *