Vánoce, vánoce přicházejí

Jásejme přátelé…
Dnes opět prišel vlahý větříček – teda spíš dospělý vítr- od Alp , jménem Föhn a loupal mi perníček ! 🙁

Doufám, že allespon dva dny nebude doopravdy pršet, protože se tu točil a orval mi všechny plachty ze sena. Co bylo dobře připevněno,  je roztrháno, co se neroztrhla plachta, ale povolily úvazky, je pryč celá.
To miluji!!!
No alespoň zatím nelétal eternit ze střechy – ale musím se dojít podívat dozadu, abych předčasně nejásal…

Když nejsou metrové závěje (ty budou zase až v lednu) tak je jiná radost. 🙁

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 480 komentářů u “Vánoce, vánoce přicházejí

 1. Ještě k dolnímu odkazu na propuštění z vazby po jeden a půl roce:

  Paní soudkyně by odsoudila toho pána za vraždu na základě pachových stop. I když má na stole přiznání jiného pachatele, tak je pořád přesvědčena, že ten původní obžalovaný byl ve vazbě po právu, protože nevysvětlil, jak se jeho pachové stopy mohly dostat do bytu oběti. Dokonce uvažuje o tom, že pachatel se sice přiznal, ale ten druhý tam mohl být a mohl mu pomáhat, takže po novém došetření policií a novém podání obžaloby půjde ten chudák zase do vazby a pak i do trestu.

  V pochybnostech pro reo – ta paní nemá pochybnosti. A ještě se chlubí tím, že to tak dělá už 25 let.

 2. Můžeš si za to sám: neměls ve škole při hudební výchově sabotovat zpěv písně „Poručíme větru, dešti“.

 3. Větérku jsme si moc neužili, ale celou noc lilo a teď je přes deset stupňů. Kropáčky (prvosenka) pořád kvetou a vykvetl i zlatý déšť – ten nepravý.

 4. >> martin TT
  Mne to zas tak nepřekvapuje. Já znám něco podobného z civilního soudnictví, kdy nalézací soud zjistil co se zjistit dalo a podle toho rozhodl, nicméně odvolací soud pak rozsudek otočil, neboť v první stolici zvítězivší strana sice nic nečinila (i podle odvolacího soudu) co by mohlo mít na rozhodnutí vliv, nicméně tak činit mohla – a to je její chyba. Myslím, že s tomu říká princip notoriety. Advokáti to chtěli hnát výše, leč strana nakonec prohravší byla v mezidobí (soudní spor se táhl zatraceně dlouho) velmi úspěšná a částka kterou by vyhráním sporu získala byla pak relativně zanedbatelná.

 5. MArtine,

  ta paní netvrdí, že to dělá takhle dvacet pět let, ta paní tvrdí, že se s tím, že po roce vyplaval nový důkaz, setkává za pětadvacet let poprvé.

  titulkář na iděsu asi už slaví vánoce, protože podle nadpisu se přiznal někdo jiný, ale v článku o tom nic není, jen že se našla jiná DNA a policii případ vrátili k došetření.

  no, oni taky napsali, že ten popálenej z Václaváku umřel a pak to odvolávali , že prý je v kritickém stavu, ale na živu.
  Fakt je, že není vyloučeno, že mezitém umřel, ale případ asi už není zajímavý….

 6. MaYdo, ti teenageři, co si dokážou vypěstovat marihuanu v kukuřici do toho jistě vráží miliony.
  Pár rostlinek si každý mohl doma vypěstovat na svoji mast nebo čaj nebo cigaretku sám. S haléřovými náklady. Svými.
  Teď je z toho byznys. Skvělý kšeft pro producenty, distribuci, možná i lékárny.
  Vše to platí pacoš. 280 Kč/gram.

 7. 1, 5 — Inu, včera jsme tu měli školství… Zajímalo by mne (samozřejmě tenhle blog, při vší úctě k Šumavákovi, není ta optimální platforma, kde to zkoumat), co Svobodní asi tak míní udělat s justicí, pokud se (teoreticky) dostanou do situace, kdy by něco dělat mohli.

  Už nejspíše několikrát jsem tu vyslovil svůj názor — pravda, dosti menšinový, ba přímo trapně menšinový –, že justice je největším vředem současného režimu; nejen kvůli zhůvěřilostem, které pravidelně produkuje, ale i pro daleko větší, ba enormní masu zdánlivě nesouvisejícího svinstva, které se však zde děje v posledku jedině proto, že poškozovaní nemají žádnou reálnou možnost dosáhnout ochrany svých práv.

  Každá politická strana by se tedy zcela samozřejmě měla o fungování justice zajímat. (A ty parlamentní to též zcela samozřejmě dělají, ovšem v tichosti…) Nepochybuji, že takový Okamura by s koncepcí beze zbytku řešící diskutovaný problém přišel do večera toho dne, kdy by se o něm poprvé dozvěděl. Avšak do konce volebního období zbývají léta (a do voleb nejméně ještě hezkých pár měsíců), a prostoru pro koncepční uvažování by tedy měla existovat spousta.

  Zkuste si prosím na webu Svobodných vyhledat slovo „justice“. Krom jednoho irelevantního odkazu najdeme program (http://web.svobodni.cz/program/politicky-program), a v něm je o justici tohle:

  Česká politika přijala mylnou představu, že spravedlnost znamená nezávislost na čemkoli. Vytvořila se justiční diktatura, neodpovědná soudní moc. Vědomí spravedlnosti se odvozuje od lidu stejně, jako každá politická moc. Justice musí být nezávislá na výkonné moci, ale nalézání spravedlnosti podléhá veřejné diskusi a musí korespondovat s veřejným vnímáním toho, co je spravedlivé. Spravedlnost nemůže být nezávislá na reflexi občanů státu.

  Až na poněkud diskutabilní 3. větu s tím jistě mohu souhlasit plně, jenže v porovnání s hloubkou, rozsahem a zásadním významem problému se mi to holt zdá býti přece jen trošku málo…

 8. >> Zpátečník
  Ta 3. věta mi poněkud připomíná jeden termín z nacistického práva: gesundes Volsempfinden.

 9. Ti „teenageři, co si dokážou vypěstovat marihuanu v kukuřici“ musejí jetě umět rozlišit samičí roslinu od samčí.

 10. Jak se tak dívám na kauzu lodí Mistral nebo výcvikové středisko Rheinmetallu, kde se smlouvy neplní z důvodů morálních, proč se do posledního puntíku musí třeba naplnit zlodějské smlouvy šmejdů nebo zlodějské exekuce ?
  Kdy přesně začne morální rozměr převyšovat literu smlouvy ?

 11. OT
  OKamura:
  Právě jsem se stal kmotrem dítěte mého kamaráda z jihomoravského Úsvitu, je to krásný pocit. Ale i tady s Monikou přemýšlíme o problémech, které nás trápí u nás doma v České republice.

  Něco mi uniklo?
  Opolčenci na Valašku vyhráli a osamostatnili se?
  Když už není slyšet střelba… 😀 😀 😀

 12. MaYdo – s Cosbym to zkoušeli, ale nějak to prý nedopadlo…

 13. Šumaváku, inu ty dámy, co do toho zkoušely Cosbyho namočit, pro jistotu tvrdily, že to bylo už hoooodně dávno. Jaksi jim při té obmyslné konspiraci uniklo, že v tom případě je to už promlčené. Holt nemůže jedna myslet na všechno…. 🙂

 14. (10) Kolem Svobodných se motá hodně ekonomů a žádný právník. Evidentně by jim „bodnul“ kocour.

 15. 11 — Já vím, dvd. Ale myslím si, že ono se spíše asi nějak jedná o důsledek širšího přesvědčení, že se sluší, aby strana měla svoji politickou filosofii vycházející z jakéhosi (alespoň napohled) uceleného a konsistentního systému pojmů. Viz hned I.1,

  Stát není protikladem občanské společnosti[8], obojí stejným způsobem odvozuje svůj původ od lidu – svobodných občanů.

  Ač volič Svobodných, hlásících se k liberalismu, již dávno pozoruji, že jsem naopak zarytý konservativec — ovšem tím pádem jsem automaticky také liberál, a sice zhruba potud, pokud byl liberální svět západní civilizace v letech 1910 a 1920. (A vedle toho občas liberální tak nějak ze sportu.) Avšak důvod pro to, aby liberální politická strana měla nějakou svoji formalizovanou politickou doktrínu (a tím spíše takovou, která ji nutí operovat s pojmem lid), snažící se vědecky odvodit či dokázat, že liberalismus je (ten jediný) správný, celkem nevidím. Prostě tu tradičně je ňáké občanstvo, nějaký elektorát, část volí Svobodné, ti by měli hájit jejich zájmy a zároveň respektovat oprávněné zájmy ostatních; to je z mého pohledu celé… Ovšem jakožto konservativec zároveň vidím, že jejich politický program sotva zásadně ovlivním, a že je asi lépe vycházet z toho, jaký je.

  (Vypadlo Ti „k“, což při mé neznalosti němčiny nejprve způsobilo chvilku bádání, co to vlastně znamená. Ale to spíše souvisí s tím, že jsem se v těch fotkách včera matlal až do dvou, a teď i sám píšu jak analfabet. Docela bych vítal možnosti to po sobě zeditovat…)

 16. Aniž bych se cítil povolán k hlubšímu filozofickému bádání, myslím, že mezi liberály (libertariány) jsou dvě křídla, a ani jedno není ve svých východiscích dostatečně důsledné. Starší, potažmo absolventi MatFyz inklinují ke konzervativním hodnotám. Mladší, absolventi VŠE bývají zastánci AnCap, Ayn Randové.
  Konzervativními hodnotami myslím hodnoty z vycházející z řecko-římsko-žido-křesťanské kultury zhruba tak, jak byla chápána v minulých stoletích.

  Diskutovanou větu (3) bych nedovedl napsat lépe, aniž bych se odkazoval na přirozené právo.

  Při diskuzi o české justici jsou mi blízké návrhy spolku Šalamoun.

 17. maYdo, to je moje interpretace, že se tím paní soudkyně chlubí. A uvedl jsem to k větě, že ta paní nemá žádné pochybnosti. Takže 25 let nemá žádné pochybnosti a mohu jen doufat, že těch potrefených nebylo moc.

  Noviny neberu jako solidní zdroj, ale tu paní soudkyni jsem slyšel mluvit a byla si zcela jistá, že ten podezřelý s tou vraždou má určitě něco společného.

  Ten americký případ, o kterém toho moc nenapsali, je ještě podivnější. Paní soudkyně zrušila rozsudek smrti proto, že prý postup soudu nebyl standardní a byla porušena práva obžalovaného. Pak je tam ještě vyprávění jeho sestry, že on to nemohl udělat, protože byl s ní.

 18. 19 — nickname, aniž bych se v tom teď chtěl vrtat hlouběji, malér jsem viděl hlavně v tom slově „stejně“, které zde mimochodem navíc je drobet dvojznačné. A vedle toho se ovšem snažím vyhýbat vágnímu pojmu „lid“.

 19. 1 Martine, asi jsme každý četl jiný článek. Až na názor na odškodnění za vazbu, nenalezl jsem nic s čím bych nesouhlasil. Státní zástupkyně na základě nového důkazu vzala obžalobu zpět a obviněného propustila z vazby. Věc je znovu ve stadiu přípravného řízení a bude rozhodnuta podle vyhodnocení všech důkazů jednotlivě i ve vzájemných souvislostech. Víc si netroufám napsat, protože neznám spis. Obdivuji ty věštce, kteří aniž znají spis, činí kategorické závěry na základě nějakého povídání v médiích a protagonistům vkládají do úst výroky, které nevyslovili. Nnevím nakolik obvinění a podání obžaloby bylo důvodné, na jakých přímých či nepřímých, uzavřený kruh tvořících důkazech bylo založeno. Podletoho co je podáno, státní zástupkyně a senát (rozhoduje senát a ne samosoudce, protože jde o zvlášť závažný zločin)v hlavním líčení postupovali důvodně a zákonně. Jedinou otázkou je, na jakých všech důkazech se zakládá obvinění. Prokázaná kriminalisticky významná událost – přítomnost určité osoby na místě činu, bez dalšího, nemůže být usvědčujícím důkazem. Bez spisu nelze posoudit.

 20. 19 nickname, kromě všech jmenovaných existují i ti, kteří kriticky přemýšlejí.

 21. Ostatně pokládám za škodlivé vymlouvat komukoli jakoukoli víru, pokud ho vede k tomu, že se chová jak potřebuji.

 22. MArtine,

  mně by zajímalo, jak to s těmi pochybnostmi je po technické stránce v případě vazby.
  měla jsem za to, že „in dubio pro reo“ se týká rozsudku, ale ten zatím nebyl vydán.

  Nevím, jak to funguje v případě vazby. Protože, pokud vím, se vazba uděluje v případě, že je možnost, že by obviněný mohl utéct, mařit vyšetřování, manipulovat s důkazy nebo pokračovat v trestní činnosti.

  Protože případ ještě v době, kdy je obviněný ve vazbě, není dořešen, pochybnosti samozřejmě jsou, musí být. Takže z toho odvozuju, že vazba může být uvalena i v případě, že jsou pochybnosti o tom, zda to obviněný spáchal.

  Já paní soudkyni mluvit neslyšela a z toho článku mám spíš dojem, že nemá pochybnosti o tom, že v danném případě postupovala správně, ne že nemá pochybnosti o tom, že obviněný má s vraždou něco společného.
  Správnost jejího postupu neumím posoudit, protože natolik neznám příslušné procedury, nevím, jak se vyhodnocuje, zda důkazy jsou „slabé “ nebo „silné“.

  Taky není vyloučené, že paní soudkyně se v rozhovoru s iděsem krotila, na rozdíl od toho, cos slyšel Ty.

  Myslím, že situace , kdy se z důkazů jeví, že obviněný se něčeho dopustit mohl a pak se najednou objeví nějaký důkaz, který ty předchozí vyvrátí, není vyloučená.

  Samozřejmě je ten americký případ divný po všech stránkách. Umím si představit, že tehdy na Jihu by se na svědectví sourozenců vybodli nebo by ho nebrali vážně nrbo že to odflákli.

  Na druhou stranu, když by to bylo tak jednoznačně zvorané, jak se snaží tvrdit v článku, odhaduju, že by rodina sproštění viny dosáhla podstatně dřív,

  Ale v každém případě si myslím, že popravit čtrnáctiletého kluka je dost drsný. I v případě, že by ten čin spáchal.

 23. 13 NoName, ale no tak, jako bys nevěděl, že o tom, jaké smlouvy se dodržovat musí a jaké nemusí, rozhoduje reálný poměr sil.

 24. Počítal jsem grafy cena za kus za celý rok. Proč mi program běží v prosinci cca 10x déle než v lednu? Těší se na vánoce?
  V automobilu jsem sledoval na palubním ukazateli spotřebu benzínu. 7,5 litru – pěkně mi to jede, při poskocích v chladných ránech to najednou bylo 7,6 … 7,8 … další dny to rostlo až k 11 litrům. Mám špatné svíčky? Nekoupil jsem až příliš levný benzín? Čím to je? Přepnul jsem z celkové spotřeby na spotřebu na 100 km a už jsem klidnější.

  Schumi: diskutuji s oběma stranami.

  Schumi a Martine: počkám si na výsledek soudu.

  Zpátečníku: Ad „lid“ … We, the People … to stejně mi tam sedí. Moc soudní, zákonodárná a výkonná, všechny vycházející z „vůle lidu“.

 25. NoNAme,

  Já neznám podrobnosti „marjánkové “ legislativy.

  Mám za to, že pro vlastní potřebu pěstovat konopí lze. Pak nemám problém s tím, že pacoš má na vybranou pěstovat si svoje kytky za pár halířů nebo ji kupovat v lékárně po 280 korunách za gram.

  Je oto prostě možnost volby a to, že je v tom pro někoho kšeft, je v pořádka, takhle funguje trh.

  Pokud obvšem splu s legalizací proodeje konopí v lékárnách jde zákaz jakéhokoliv pěstování a pacioš si tu kytku za pár halířů vypěstovat nesmí, pak je to čirá lumpárna a vytváření státního monopolu.

  Neirituje mně na tom ale ta cena, to je to nejmenší. Vadilo by mi v tom příapadě to, že není možnost si ji legálně vypěstovat a že kdo ji potřebuje, nemá možnost si zvolit legálně jinou cestu, než nakoupit za draho v lékárně.

  Quivis, nejen samšč a samičí, ale taky správnej druh.
  Pěstitelé technického konopí, kterým na jedné straně devastujou políčka fetáci ( zbytečně, protože druhy pro technické konopí nemají dost účinných látek) a policajti ( rovněž zbytečne, protože o drogu nejde) by mohli vyprávět.

 26. „Justice musí být nezávislá na výkonné moci, ale nalézání spravedlnosti podléhá veřejné diskusi a musí korespondovat s veřejným vnímáním toho, co je spravedlivé. Spravedlnost nemůže být nezávislá na reflexi občanů státu. “

  no, já teda nevím…
  spravedlnosti, která by by vycházela z reflexe třeba čtenářů Blesku a jejíž nalézání by stálo na veřejné diskusina takové úrovni, na jaké probíhají pod články nebo blogovými příspěvky, bych se docela obávala.

 27. 26 maYdo, kdysi jsem o tom hledal co všechno je na netu. Jedna z verzí je, že byl „ideálním“ pachatelem a že policie kryla rodinného příslušníka někoho místního bílého vlivného. Spíš než na justiční omyl to vypadá na justiční vraždu. Ale neznám spis…. Problém je v tom, že kluk se doznal. Pořádně ho zmáčkli, něco mu napovídali a on učinil doznání. „Máte právo nevypovídat, avšak vše co vypovíte, může být použito proti vám“ mu nanajvýš řekli tak na půl huby a hlavně pouštěním hrůzy a slibováním ho přesvědčovali aby se koukal doznat. Zlej a hodnej policajt… Takhle to v některých případech funguje v policii všude na světě. Hlavně když je zájem na nějakém a rychlém výsledku. Otázka je co vypověděl sám a co mu vložili do úst. Jak my, potomci Výšinského, víme, doznání je korunou důkazů. Jak vidno, stejná teze platí i v nejdemokratičtější zemi za Velkou louží. Kdyby totiž vypovídal spontánně, jeho výpověď by byla porovnatelná s tím co bylo kriminalisticky zjištěno nezávisle na ní. Protože jsou skutečnosti, které zná jen pachatel. Jenže i to bylo odfláknuto, dílem ze šlendriánu, dílem účelově. Protože pachatel byl předem daný a šlo jen o to ho odsoudit. A hlavně byl černej. A možná, že byly i nějaké pochybnosti o jeho rodném listu….

 28. 29 maYdo, nelze. Všeobecně rozšířený omyl. Do pěti kytek přestupek, víc trestný čin. K těm pěti kytkám – množství bylo stanoveno nařízením vlády, to bylo zrušeno Ústavním soudem. Něco k tomu vypotil Nejvyšší soud a je tlak aby se tím všichni řídili, jenže Nejvyšší soud není zákonodárným orgánem. To ovšem nebrání tlaku aby se tím všichni řídili. Aktuální zákonný stav je takový, že trestné je přechovávání či pěstování množství většího než malého, to však není definováno. Absolutně neurčitý znak skutkové podstaty. Aktuální praxe je taková, „že všichni dobře vědí, jaké množství je větší než malé“. To jako bys jela, zastavila tě policejní hlídka, žes jela „rychlostí větší než malou“ a že podle názoru tam u nich na okrese, v tom místě je to čtyřicet kilometrů. Jo, padesátka, to bejvalo, než to někdo zrušil, tak teď je to na jejich libovůli a že na to mají své tabulky, kde a pro jaké případy jaká rychlost je větší než malá. Že je to šílené? Že právní trestní zákon je primárně adresován subjektu jehož chování má regulovat? Že podmínkou trestnosti činu spáchaného úmyslně je naplnění subjektivní stránky spočívající alespoň ve srozumění s jeho zákonnými znaky, v tomto případě s množstvím? No, co k tomu říci….A s touhle matérií člověk musí pracovat a přitom tak aby se na sebe mohl podívat co zrcadla aniž by se pozvracel.

 29. (29) „Mám za to, že pro vlastní potřebu pěstovat konopí lze. „
  Lze,ale nesmí Tě chytit. 😛

 30. MaYdo, drogový byznys a protidrogový byznys jsou propojené nádoby.

  Krom toho, s tím pěstováním pro vlastní potřebu v za prokazatelně léčebným účelem, nějak jsem si vzpomněl na slavný „Solný pochod“ v Indii.

 31. 28 Nickname, asi ne z celkové, ale z okamžité spotřeby.

 32. 26 maYdo, to je drobet složitější na stručné vysvětlení. Teorie gradace důkazů v různých stavech trestního řízení. Co stačí k zahájení úkonů přípravného řízení, co k obvinění, co k obžaloba, co k odsouzení. Jsou s tím nějaké problémy. Lze probrat v hospodě.

 33. 31 — No, Schumachere, já si o tom něco přečetl až teď, tadyhle: http://www.murderpedia.org/male.S/s/stinney-george.htm Věrohodnost samozřejmě nemohu posoudit, ale ten druhý článek je tam psán myslím docela pěkně. Je-li to celé úplná pravda, pak na jednu stranu se Stinney přiznal (ovšem známe to, jak sám píšeš, policii, navíc údajně vraždy vylíčil pokaždé poněkud jinak), na druhou stranu ale nikdy nikde neřekl, že je nezabil, ač k tomu příležitosti měl; teprve po padesáti letech jeho sestra tvrdí, že Stinney (o němž se mimochodem jinde píše, že byl negramotný) z cely smrti napsal rodičům, že jest nevinen. Bylo by hezké, kdyby ten dopis alespoň ukázala…

  Zkrátka, takové to pseudoliberální postmoderní přesvědčení, že po sedmdesáti letech naše pokroková společnost umí vinu obžalovaného posoudit daleko lépe a nekonečně spravedlivěji, než to dokázali ti zaostalí polovzdělaní rasisti tehdy, to mi připadá jako typická levičácká hybris non plus ultra.

  To samozřejmě nic nemění na tom, že Stinney ani zdaleka neměl trial dle pozdějších standardů, a možná ani spravedlivý proces. A jestli ho, pokud ty holčičky opravdu zabil, bylo opravdu nejlepší popravit, je pochopitelně taky otázka. Jenže tak už to holt bývá; otázky zůstávají, a bylo by projevem nezřízené pýchy myslet si — navíc aniž bychom k tomu měli skutečný věcný důvod –, že dnes je umíme zodpovědět lépe než tehdy.

 34. 23, 37 — Ostatně čistě akademicky by teď člověk mohl taky probírat otázku, jestli by na tom snad ten obviněný nebyl v rámci té teorie gradace důkazů z hlediska šance získat odškodnění vlastně lépe, kdyby jej soud mezitím na základě oněch nedostatečných indicií byl stihl pravomocně odsoudit…

  Mně tam především připadala krajně zarážející ta formulace, kterou jsem ocitoval, tedy: A i kdyby pak nebyl odsouzen, tak si myslím, že by odškodné nedostal. Uznávám, že teoreticky se i při poctivém přístupu OČTŘ čas od času někdo nevinný může dostat do vazby, protože nešťastnou náhodou okolnosti či důkazy hovoří zdánlivě proti němu; jenže za to by měl někdo nést objektivní odpovědnost. Jestli se paní soudkyně hájí tím, že na základě tehdy dostupných informací neměla jinou možnost než vazbu uvalit, může mít sice pravdu, ale nyní je to zcela mimoběžné; na pořadu dne to bude, teprve až někdo začne uvažovat o vyvození její tělesné odpovědnosti.

  Samozřejmě odškodné by asi mělo být jiné v případě dejme tomu odborníka, jemuž dva roky ve vazbě nadobro zničily léta budovanou kariéru, jiné u desetkrát soudně trestaného recidivisty (který sice tohle nespáchal, ale podobné věci páchá běžně), a jiné, když — příkladmo a pustě teoreticky — někdo, kdo se činu nedopustil, sám poskytne OČTŘ falešné důkazy proti sobě z nějakého obskurního důvodu, třeba aby z nich udělal blbce. Ale neumím si představit nic, co by v principu mohlo erár zbavit objektivní odpovědnosti jakožto takové.

 35. 38 Zpátečníku, krom toho je další otázka. Motiv.

 36. AeroKarle,
  od s.Marxové-Engelsové mě už nic nemůže překvapit.

 37. Dobrý podvečer,

  No, rputi, už vidím, jak se norské velvyslankyni rozklepou z bátorova dopisu kolena. Hlavně ta hrozba, že bátora neposkytne pomoc norským turistům je strašlivá. To jsou jistě celý zástupy, co prosí Bátoru denně o pomoc…. 🙂

  Schumi díky za výklad a doplnění informací.

  Jinak s tou marjánou … já fakt měla za to, že se pěstovat může. Jetsli ne, tak je to lumpárna, protože si na ni stát dělá monopol a není možnost volby.
  Nemám výhrady k ceně, zrovna v tej láárně dostanete io dražší produkty, ale k tomu, ež tu možnost si to pořídit sami nemáte.

  Já se poměrně často setkávám s tím, že lidi vůbec neberou v úvahu, že něco vyprodukovat není zadarmo a má to svoje náklady. Typický případ, s kterým jsem se setkala “ to je nespravedlivý, kolegyně si na platbách od pojišťovny přijde na tolik a tolik a já mám jako plat v nemocnici desetinu“ Že kolegyně za platby od pojišťovny musí kromě své obživy platit sestru, nájem ordinace, topení, prádelnu a i ten hajzpapír na záchodě, tomu se to boží stvoření, co mi to líčilo, upřímně podivilo. Ale stejně je to prý nespravedlivý, protože to všechno určitě tolik nestojí. 😀

 38. maYsdo,

  v zásadě je to co píšeš pravda, ale zas tak jednoduché to není.
  Třeba zubař ( nebo neurolog) dostává za své výkony stejně, podle ceníků společných pro všechny zubaře, neurology atd.
  V případě nemocnic tomu tak není. Všechny nemocnice nedostávaj stejně třeba za vyoperované slepé střevo. Některá nemocnice víc, jiná míň .A pojišťovny za stejné výkony taky neplatí stejně.
  Ty důvody různých plateb jsou mnohdy záhadné.
  Samozřejmě, nemocnice placené méně , platí méně i zaměstnancům.

 39. Halladine,
  ale o tohle přece v tom maYdině příkladu vůbec nešlo.

 40. Halaldine, je to už pár let a já už nevím, jak přesně to dotyčná dáma formulovala.

  Každopádně se pokoušela porovnávat svůj plat zaměstnance s celkovým příjmem soukromé ordinace a vůbec jí nedocvaklo, že s provozem soukromé ordinace jsou výdaje, které se musí platit z toho příjmu, zatímco ona se o taková výdaje starat vůbec nemusí a neplatí je.

  Porovnávala prostě hrušky a jabka a o financování čehokoliv věděla kulový s přehazovačkou.

 41. Jistě že o to nešlo, ovšem má to vliv na ty finance.
  O co jde, je to že ,sociálka a zdravotní pojišťovny obíraj zaměstnance víc než OSVČ
  Navíc třeba ta lékařka -OSVČ si koupí odbornou kinihu, a dá ji do nákladů. Lékař zaměstnanec si jí musí koupit ze zdaněných peněz, a nikdo mu nic neuzná.
  Nejsem si jist, ale myslím, že v Německu je to jinak.

 42. asi prvně souhlasím s Halladinem (47)
  ambulance, ať už v nemocnicích, nebo na poliklinikách, jsou si rovny. Praktici jsou placení kapitačně + za výkony. Jsou na tom prý lépe. Jak kde… Ambulance v Uherském Hradišti naříká, že je bita proti praktikovi v Novém Hrozenkově. Ale už ten kardiolog, urolog nevidí, že musí ten praktik objíždět pacienty na kopanicích.
  A stejně jsou na tom praktici v celém pohraničí (nemají-li movitou klientelu ze západu)

 43. maYdo,
  ta dáma , ničemu nerozumějící je živým příkladem toho, že někdy i slepé kuře zrno najde. 🙂

 44. Halladine, ad 52
  OSVČ si koupí odbornou kinihu, a dá ji do nákladů. Lékař zaměstnanec si jí musí koupit ze zdaněných peněz, a nikdo mu nic neuzná

  …nerobte sa sprostým

 45. Martino,
  ono to už neplatí a já to přehlédl ? Každopádně já si odbornou literaturu do nákladů dávám.

 46. Kristaboha,já jsem přece vůbec nechtěla porovnávat poměry v jednotlivých nemocnicích nebo poliklinikách.

  Já jsem psala, že jsem háklivá na prohlášení typu, že něco stojí nula celá nula nic, protože jsou lidi, co vůbec neberou v úvahu, že něco vyprodukovat má taky nějaký nákladya myslí si, že když koupí nějakej výrobek za stovku, tak ten , kdo jim ho prodal, má stovku zisku.

  Asi jako by někdo tvrdil, že Jirka ppa nemá žádný výdaje s ovcema, protože ovce žerou trávu a ta roste sama od sebe. Zajisté jsou chovatelé ovcí, kteří mají větši něbo menší příjmy nebo výdaje a chov ovcí je pro ně méně nebo více výhodný, nicméně to nic nemění na tom, že tvrzeni, že chov ovcí je zadarmo, protože žerou trávu a ta nic nestojí je pitomost.

  Ale vy k tomu, Halladine a Martino, přistupujete tak, že se mně snažízte přesvědčit, že to je pitomost není porovnáváním rúzných chovatelů ovcí.

  A ta dáma , Halladine, žádný zrno nenašla, i když na to měla brejle, prostě porovnávala neporovnatelné a tvrdila pitomost.

 47. Halladine, nevím jak u lékařů, ale zaměstnancům v úřadech odbornou literaturu týkající se jejich povolnání, pokud vím, také proplácejí. I školení pořádají atd. A ten úřad si to do nákladů dá.

 48. V případě soukromé firmy si to samozřejmě může dát do nákladů ta firma. Pár firemních IT knihovniček jsem už taky viděl.

 49. Ostape, proplácejí s tím, že se kniha stane majetkem úřadu ? Anebo zůstane majetkem dotyčného úředníka ?
  V nemocnicích, obávám se, není dotatek peněz, aby bylo nakoupeno dostatečné množství odborné literatury, i když samozřejmě mají (aspoň ty větší) nějakou knihovnu, která knihy půjčuje. Mnozí si je kupují za sve.

 50. Halladine, já jsem taky OSVČ a daním paušálem. Takže jestli si nakoupím odborných knih celou knihovnu od podlahy až ke stropu nebo nekoupím žádnou nemá na odpočet mých nákladů žádnej vliv.

  Jinak tej dámě přece nic nebránilo si taky otevřít praxi. Kromě toho, že se jí nechtělo, protože ona přece chtěla dělat medicínu z lepších pohnutek a ne se starat hlavně o to, aby vydělávala.

 51. maYdo, já ovšem paušálem nedaním. Spoustu toho nakupuju a platím, a s paušálem bych vyšel na mizinu

 52. Halladine,
  dobře děláte.

  Jenom valím oči nad Vaším tvrzením, že lékař zaměstnanec si ji musí koupit ze zdaněných peněz, a nikdo mu nic neuzná.
  Ale když to vezmu kolem dokola, máte pravdu – lékaři v nemocnici si podají žádost, že by chtěli tuhle knihu. Ústav ji koupí do své knihovny, my ostatní to zaplatíme.

 53. Maydo,
  bránilo. Pojišťovna není povinna dát smlouvu každému. Vypisujou se výběrová řízení, pokud pojišťovna usouzdí, že by byl někdo s příslušnou specializací třeba.
  Když jsem byl předsedou okresní komory , tak jsem na ty výběrové řízení chodil.
  ani fungující ordinaci není povinná každá pojišťovna dát smlouvu. Zažil jsem to s vojenskou.

 54. martino 62, zatímco ten hnusnej zubař si ji koupí za ten zub, co nám vytrhne a nejspíš ho výhodně zpeněží…. 😀 😀 😀
  Děvče, občas je s váma docela sranda, když z vás ten socík vycení chrup 🙂

 55. Martino,
  jednak pochybuju, že jich ta nemocnice dostane dost. Mnohdy je situace, že si ji objedná pan primář, tomu ji lék. knihovna jistě neodmítne koupit, – v jednom výtisku . načež ji převezme a uloži ve své pracovně. Pokud je to člověk soucitný, kolkegům ji občas půjčí.
  Nerozumím tomu “ my ostatní to zaplatíme. “
  Nemocnice žije z plateb pojišťoven a pacientů, občas dostane možná nějakou dotaci z ministerstva či kraje na přístavbu toho či onoho, nákup přístroje a podobně, ale o tom že bychom my (daňoví poplatníci ? ) platili nákup knih do ústavních knihoven fakt nevím.

 56. Halladine,

  především ta dáma dávala najevo, že její místo je na klinice (odkud ji po čase vylili pro lenost a neschopnost, neb ji tam podědili ještě z minulýho režimu jako komunistickou protekční dcerku) a podnikání považovala za nižší druh existence.

 57. maYdo ,

  některé druhy podnikání taky považuju za nižší druh existence. Třeba soukromé exekutory , tzv. „šmejdy“ a pár dalších.

 58. Měla jsem na mysli podnikání v lékažském oboru, normální soukromou ordinaci. Protože v tý se, fuj, vydělává, zatímco njen zaměstnaný lékař, nemaje před sebou vidinu zisku, je veden šlechetnými motivy.

  Šmejdi nejsou podnikání, ale podvod.

  Soukromí exekutoři – v principu na tom nevidím nic špatnýho, i když bych to dělat nechtěla. Jsou jen posledním článkem řetězce, který začíná tím, že někdo si udělá dluh a nesplácí ho.

 59. (51) Jistěže. Protože OSVČ si platí samy, kdežto za zaměstnance „platí zaměstnavatel“. Stačí sjednotit pro všechny stejně. Jakou smlouvu s pojišťovnou uzavřou, takovou budou platit (a tak bude pojišťovna platit jim). Jenže to by byl onen nemilovaný trh …..
  (54) To je zase ten rozdíl mezi teorií a praxí ….

 60. Halladine,
  věřím, možná špatně, ale myslím, že dobře, že pan primář při dnešní tchologii poskytne publikaci všem pánům lékařům.

  „my ostatní to zaplatíme“
  Nevím, do jaké položky rozpočtu nemocnice se píšou náklady na odborné časopisy a publikace.

  A i když nemocnice žijí z daní lidí, i ty knihy platíme my všichni.
  A těm praktikům, zubařům a ambulantním také. Ti ale mají nevýhodu – když jim to daňový neuzná, tak si to platí ze svého

 61. Aero 🙂

  I ten zaměstnanec si platí sám, neboť na to pojistné musí zaměstnavateli vydělat. On to ten zaměstnavatel neplatí ze svého z dobroty srdce. 🙂

 62. Martino.
  Nemocnice nežijí z daní. Na svůj provoz si vydělávají výkony, které jim platí pojišťovny a lidé.
  A pokud na tom nemocnice není finančně dobře, tak jí na tu knihovnu nezbude. Nebo jen málo.

 63. To já ovšem vím. Neví to „Dežo“. Kvůli tomu to také ten zaměstnanec neplatí „ze svého“, tedy od zaměstnavatele obdržených peněz.
  Pokud by zaměstnanci platili daně sami, asi by se někteří divili.

 64. No a OSVČ je vlastně rozdvojená osobnost :-)Jednak je zaměstnavatel, co kromě jiných zaměstnává sám sebe, a jednak je taky pracovník 🙂

 65. Platba daní a pojistného zaměstnavatelem má jeden jediný důvod. Je administrativně jednodušší, a nevyžaduje tak početný personál na berňáku a podobných úřadech.

 66. Tak jo, Halladine – nemocnice nežijí z daní
  Zdravotní pojištění nenazývejme daní, ale pojištěním.
  Souhlasíte teď, že nemocnice žijí díky zdravotnímu pojištění?

 67. Martino,

  nemocnice žijí z plateb za poskytovanou péči. A je jim celkem fuk, jestli ty platby dostávají od pojišťoven , anebo by je vybíraly přímo od pacientů.
  Rozhodně to, že stát zvolil systém zdravotního pojištění z nich nedělá příživníky tyjící bezpracně z daní vydřených z obyvatelstva.
  Což nepřímo naznačujete.
  Pojištění to určitě je, protože za pravidelnou platbu vám poskytuje právo dostávat zdravotní péči v případě pojistné události – nemoci.

 68. Ad martina’s 77,
  když jsem tuhle koukal na pojištění, které platím státu za litr benzínu a projel jsem se po těch našich asfaltovejch boulích a jamách, udělalo se mi těžko.

 69. 76 — Ale? A odkud to víte, že jeden jediný?

  Kdyby to bylo tak, jak říkáte, neexistoval by mj. důvod, aby část (jednoho i druhého) „pojištění“ zaměstnavatel platil „za zaměstnance“ a druhou odváděl eráru přímo. Už jen toto je jednoznačným důkazem snahy režimu zamaskovat pravý stav věcí.

 70. Halladine,
  pojištění to není, je to letadlo

  Nemocnicím je opravdu fuk, odkud peníze dostávají – jestli od pojišťoven, anebo by je vybírali přímo od pacientů
  Myslím, že socialisté by jako první řvali, že vybírání od lidí je asociální hnus, a jak k tomu přijdou důchodci (a ti žádné daně neplatí, ale jsou vhodným břemenem)

 71. Nejde o žádné maskování.Každej, kdo má alespoň 5 mozkových buněk si to zjisti.
  Rozdělení pojistného na dvě části má ten účel, aby se ty dvě části mohly měnit nezávisle na sobě – v případě potřeby.
  A řekl bych, že obě části odvádí zaměstnavatel najednou a na jeden účet. odlišeno je to jen papírově.
  Aspoň to tak dělám přes dvacet let, a ještě mi to nikdo při kontrole nevytkl.

 72. Jistě martino,

  pokud by se vybíralo přímo od pacientů, mnozí by umřeli – včetně těch bohatších.
  Protože by na tu léčbu neměli.

 73. 82 — Odkud víte, že rozdělení na dvě části má Vámi uváděný účel? A proč by se měly měnit nezávisle? Kdy naposled se tak stalo?

  Omluvám se ostatním za podrážděný tón. Ostatně kdybyste potřebovali zeditovat fotku hromady písku tak, aby měla švih, možná byste byli podráždění taky…

 74. Jak vlastně funguje takový to opravdický zdravotní pojištění? Ne takovýto , že když se mi zkazí zub tak že mi to někdo vyvrtá aby lid neprudil anebo že někomu transplantuje srdce aniž by jediný den pracoval a tedy nějaké pojištění odvedl.
  Že by to někdo zaplatil cash a pak to šel inkasovat na pokladnu jsem taky naposledy viděl v nějakém filmu pro pamětníky. To by žádný současný stát nemohl přežít.
  Mám na mysli, že si třeba nechají pojistit ko.y. Nebo úsměv. To musí být radost to pojišťovat, ale znáte někdo příklad, že by se ty ko.zy nějak pokazily a pojištěnec inkasoval ten ranec? Možná že to je z druhu příběhů o bílem unicornovi …

 75. (76) Ale prdlajz. Platba zaměstnavatelem má jediný důvod, utajit zaměstnanci, kolik vlastně platí.
  Pokud může přímo platit OSVČ, mohl by i zaměstnanec. Jediný problém by byl se stanovením procentuální částky z platu, ale proč by to vlastně měla být, u pojištění, procentuální částka z platu? Ledaže by to nebylo pojištění ….

 76. ptakopysku,
  mám stejný pocit. Ale to je právě ono: někde se ty prachy na nemocnice a důchody musejí vybrat.
  …snad jsem Vaše pojmy pochopila správně… 🙂

 77. skimici, pojištění koz není zdravotní pojištění – to je něco jako úrazové. 🙂

 78. Zpátečníku.
  takto rozděleno je to i v Německu, jen ty poměry jsou jiné.
  A proč ? představte si situaci ( která může lehce nastat) že pojistné nestačí , a bude třeba ho zvýšit.
  Jsou pak dvě možnosti – zvýšit podíl zaměstnavatele ( jeho celkové náklady na pracovníka se zvýší), anebo zvýšit podíl zaměstnance – fakticky mu vzít více z hrubého platu, což se zaměstnavatele nedotkne. Anebo alespoň ne přímo.

 79. 88 Rputi
  něco jako povinné havarijní? Pro okolojdoucí co při pohledu ne vlastní vinou havarují?

 80. Halladine,
  takže co? Žijí nebo nežijí z daní? (ze sociálního pojištění?)

 81. 89
  A přirozeně i třetí možnost – zvýšit procenta zaměstnavateli i zaměstnanci

 82. Teď jste mě Martino zmátla, bavili jsme se o nemocnicích, a ty vůbec , ale vůbec nic se sociálním pojištěním nemají.

 83. navrhuju, aby lékaři nežili (ať se nehhádáte) a každý se může léčit sám – včetně povolení pěstovat marjánku.

 84. skimici, myslím, že J.Lopez, nebo která celebrita, má takhle pojištěnej zadek. Prostě zadek je kapitál na kterém vydělává a tak má pojistku, kdyby jí ho třeba někdo naboural. 😀

 85. skimici,

  pokud jste herka, pojistíte si kozy proti piklesu, ony Vám klesnou prověsí se , vy vyinkasujete peníze – budete vykřikovat do světa “ Visí mi kozy, vybrala jsem si pojistku “
  😀

 86. 89 — Samozřejmě uznávám, Halladine, že existují nějak nasmlouvané hrubé platy, atakdále… A erár si, jako obvykle, chystá možnosti, jak víc zdanit ty, kteří se tomu v dané situaci budou bránit méně.

  Ovšem to jste opět jen uvedl další doklady o snaze eráru zamaskovat poplatníkům, kolik je vlastně zdravotní a sociální „pojištění“ stojí. No nic, pro dnešek už toho asi nechám.

 87. Halladine,
  ano, mělo být zdravotní pojištění.

  Tak znovu: Dostávají nemocnice peníze na provoz z daní (ze zdravotního pojištění lidí)?

 88. 94 Quivis
  býti lékařem je positivní deviace. A každý na to nakonec nemá buňky stejně jako každý není Paganini s Marfanovým syndromem. Je dobře, že to někoho baví a má na to nervy. Ono koneckonců, sice jeden jako u každé činnosti trochu otupí, ale ať mi nikdo neříká, že z chirurgů nestříkaj endorfiny i ušima. Porušení integrity druhého není psychicky banální.
  Zubař – pamatuji film Maratonec, nebo Unthinkable. To je takový komorní nízkonákladový snímek s tou holkou z Matrixu a Sheenem. Jackson je tam dobrý. Od té doby na to křeslo sedám s jistou nedůvěrou 🙂

 89. Zpátečníku, když tohle u nás vznikalo, nebylo to vymyšleno nějakým géniem u nás.
  je to tak v principu v celé EU, liší se jen detaily a ty procenta.
  A to maskování je nesmysl. Vy to víte, já to vím , jak to je, kdo chce , tak se to dozví – co tu namaskujete ?
  Jistě , jsou lidi, které to nezajímá, a zjišťovat to nebudou. Ale to není maskování nebo zatloukání.

 90. 96 Halle – sázet na pokles je v tomto případě sázka na jistotu. Nezajímavé kursy …

 91. skimici,
  když jste zmínil Maratonce, rozbolely mě fšecky zuby. Už to nedělejte.

  Dustina tak v Malém velkém muži, nebo Motýlek, možná Porota

 92. JAká snaha eráru zamaskovat?

  KAždej si to může z toho, co má na výplatní pásce odvodit nebo se zeoptat ve mzdový účtárně..

 93. Martino,

  dostávaj peníze za to, co udělají. Každej výkon musí být naúčtován , a je placen podle nějakého ceníku.
  Je to normální obchodní vztah – udělal jsem, je mi zaplaceno.
  Při vaší argumentaci si vzpomínám na ono socialistické “ to se Vám to bužíruje za dělnický peníze“…..
  Jsou i soukromé nemocnice, fungují stejně jako ty státní, taky z pojištění.
  Udělaj, dostanou zaplaceno, a co udělají s ponězi pak, po tom je mně i Vám houby.
  Samozřejmě, pokud se nekrade a nezpronevěřuje.

 94. martino a z čeho jiného by se nemocnicím měly proplácet výkony než ze zdravotního pojištění?

  Nemocnice vykazují výkony (ambulantní, operační…. atd) a ty jsou jim propláceny pojišťovnou., která na to má tabulky a smlouvy.

 95. Ale jistě , Skimici .-)
  S tím poklesem je to jen sranda 🙂 To asi těžko někdo pojistí.
  Ale úraz, nebo rakovina,…….

 96. Rputi,
  ale já se nedohaduji o proplácení zdravotních výkonů.

  Jenom nesouhlasím s Haladinem s proplácením odborné literatury u OSVČ a zaměnstanci – lékaři- v nemocnicích.

 97. 102 martino
  Pokud si dobre pamatuji, clovek ma dve sady zubu. Dvacet a tricet dva. To je padesat dva, jako tydnu v roce. Kazdy z tech zubu jde jednou vytrhnout a minimalne dvakrat predtim vyvrtat. To je zhruba stopadesat. Pri prumernem doziti, odecteni par prvnich let, kdy jsou zuby jeste ok a par poslednich kdyz uz ty zuby nejsou vubec ma jeden nadeji ze tak trikrat do roka si toho maratonce pripomene 🙂

 98. Matrino,

  bude se se divit, ale je dost „státních“ lékařů, kteří si ty knihy , dost drahé koupěj sami.
  Protože je chtějí mít k dispozici ustavičně, a ne běhat a shánět , u kterého kolegy ten jeden nebo dva exempláře jsou.

 99. (103) MaYdo, neblbni. Buďto jsi nikdy neviděla výplatní pásku nebo nevím.
  Zeptá se jen ten, kdo ví, na co se má ptát.
  Nebyl by problém uvést na pásce celkovou hrubou mzdu a celkové daňové srážky na to které „pojištění“. Dělit to na zaměstnavatel/zaměstnanec (s neuvedením částky zaměstnavatele) je prachsprostý podfuck.
  (107) Je v pořádku, že OSVČ si (nutné) náklady odečte z daní. Je v pořádku, že nemocnice, zaměstnavatel, si náklady (třeba na literaturu) odečte také (a netýká se to toho, z čeho je placena).
  Není v pořádku preludovat nad tím, že je nějaký rozdíl v odečítání, pokud odečtené náklady nejsou neúměrné. Protože OSVČ přešvihnuté náklady nikdo nezaplatí, nemocnici zhusta ano, bývá (vždy naposledy) oddlužena.

 100. aero,

  já to tak na výplatní pásce své sestry mám 🙂

 101. TeĎ říkají v událostech :Zdanění hazardu 30 % a u toho mají tabulku:
  ČR zdanění ze 100 kč vsazených: 3,-Kč daň
  Slovensko, ze 100 Kč vsazených: 6,- Kč daň…

  Za dolar koupím, za tři prodám a mě ta dvě procenta zisku k životu stačí…

  A to si prosím platíme!!!!!

 102. Jj, martino, to se jim to lumpům vzdělává za naše prachy! 😀 😀 😀

  Tak by mě, martino, zajímalo, jestli byste taky brala k tomu tu zodpovědnost, kterou ten felčar má, když vás tak ty iritují ty knihy!

  Mám docela čerstvý zážitek ze špitálu.
  Jak jsem bábě bláznivý ve 2 v noci lála, že dostane na prdel, jestli nedá pokoj, jsem tu psala.
  Další noc vyváděla bába znova a podařilo se jí vzbudit mě o něco dřív. A já koukám, že babka, tak co 10 minut, zobe něco ze šuplíku. Když zobla po třetí, vzburcovala jsem sestry, ty jí projely šuple a zjistily, že tam má babča slušný zásoby psychofarmak, který v noci zobe jak ji napadne.
  Nikdo nic netušil a ani neměl šanci to zjistit, pokud by babku neprošacovali. Ovšem za eventuelní „sebevraždu“ by špitál byl zodpovědný. Nebo by se rozjelo vyšetřování, kdo ze zdravotníků vraždí starší pacienty….
  Takže ty knihy jim fakt nezávidím!

 103. Je to jejich volba, protože to pavažují za potřebné, aby mohli kvalitně pracovat.
  V německu se na to pamatuje
  Pro zaměstnance existuje speciální paušální odpočet od základu daně ve výši 1 000 eur. Jde o náklady vynaložené v souvislosti s jejich zaměstnáním a jedná se o paušální částku.

 104. (117) No, když považujete za nutné, aby vše organizoval stát …
  Já považuji za dostatečné, že mi zaměstnavatel může koupit a z daní odečíst nutné potřeby a pokud ne, platí mne tak dobře, abych si to zařídil sám.
  Pokud ne, proč bych se měl nechat „vykořisťovat“ zrovna od toho dotyčného?

 105. Ajrovko 118-117 – to už je zas jiný problém, zde tisíckrát diskutovaný, nikdo tu nic takového neřekl, ale proč nám za to nevynadat ….. bože, bože…. 😀 😀

 106. Halladine, dnes tedy blbneš extra nad únosnou míru. Abych tě trochu uvedl do obrazu vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec: Zaměstnavatel si od zaměstnance kupuje nějakou službu, soustružení, šití, řízení autobusu atd. atd. Zaměstnanec za svou službu stanoví nějakou cenu = čistý plat. Ostatní je mu jedno. Zaměstnavateli ovšem tento nákup služby milovaný stát zdaní sazbou 70%. Tohle je reálný obraz situace. Všelijaké šuplíčky „sleva na poplatníka“, „sleva na dítě“, „sociální pojištění zaměstnanec“, „sociální pojištění zaměstnavatel“ atd. atd. jsou jen mlhovina určená mentálně pomalejším (a doktorům medicíny).
  Takže když přijde proletář, že chce práci, zeptám se ho, za kolik chce dělat. On řekne (skromnej) za 18. Já řeknu OK a do nákladů zakalkuluju 31.
  Jen se divím, že se ještě někdo diví vysoké nezaměstnanosti. Když z růstem cen rohlíků klesá jejich odbyt, chápe to celkem každý. Když s růstem ceny práce klesá poptávka po ní, každej je z toho vyjevenej. Případně to svádí na spekulanty, šejky, válku v Afghánistánu, Rusko, Německo, USA, boží nemilost a podobně. Jen tu naprosto jednoduchou příčinu nikdo vidět nechce.

 107. Omluva „s růstem cen rohlíků…“ bohobytelně. Právě jsem dorazil z vánoční besídky a s hrůzou čtu Halladinovy expektorace ohledně mzdové politiky…

 108. (119) Já polemizuji s konkrétními Halladinovými nápady, žádným „nikdo neřekl“. Možná jsi si nevšimla.

 109. Ksakru, foundry.
  a co má to, o čem jsem psal společného s tvým výlevem ?
  Co ty máš společného s tím, co stát sleví zaměstnancům na daních ? To se tě vůbec netýká !
  Akorát tomu státu odvedeš míň ! Tobě nepřibude, ale ani neubude !

 110. Aero, 🙂
  To nejsou žádné moje nápady ! To je stav běžně fungující na Západ od nás !

 111. Halladine, má to společného s tvým poznatkem „zaměstnanec platí část a zaměstnavatel další“. Neplatí. Kupuju si službu a k ceně služby mi stát přirazí 70%. Toť vše.

 112. Jelikož ho zde prezentujete vy, polemizuji s vámi.
  Že by byl „ stav běžně fungující na Západ od nás“ zaručeně ideální a nepolemický, to je opět jen váš názor. Mimochodem, platí to teba i na angažovanost EU na Ukrajině, ten “ stav běžně fungující na Západ od nás „?

 113. OK, u dodavatelů služeb, kteří mají děti, mi stát přirazí jen 67%. A pak se strašně diví, že nákup takových služeb setsakra zvažuju.

 114. Foundry 🙂
  a co bys vlastně rád ? Zrušit zdravotní a sociální pojištění ?

 115. Foundry,
  pokud z hrubé mzdy stát předepíše větší pojistné, jak se tě to finančně dotkne ?
  Myslím ty pojistné , které má zaměstnanec na vyplatní pásce jako svou část.
  Zaměstnavatelova by zůstala stejná.

 116. 100, 103 — Podobné je to např. s baťovskými cenami. Na to, aby si člověk uvědomil, že 19999 je vlastně to samé jako 20000, zřejmě potřebuje ještě podstatně menší mentální schopnosti, než k tomu, aby pochopil, jak to doopravdy je s placením pojistného. Přesto však baťovské ceny evidentně do nějaké podstatné míry fungují, jinak by je obchodníci neužívali tak masově. O snaze zamaskovat nemůže ergo býti sporu.

  128 — Já bych prosím chtěl, aby erár přestal fixlovat. Že důchody a zdravotní péči musí někdo zaplatit, je lidem nejspíš podstatně jasnější, než kdo to fakticky dělá. Kdyby si ale lépe uvědomili, kolik reálně platí oni, trochu lépe (byť asi jen o mikroskopický kousek), by se dívali státu na prsty a trošičku lépe by si tudíž všímali toho, jak s jejich penězi šeredí.

  Přeji dobrou noc.

 117. KArle, výplatní pásku jsem neviděla už hodně dlouho, ale tehdy nebyl problém vyčíst, kolik dostanu a kolik mi srazili.
  A domnívám se, že nic nebrání zaměstnavateli tyhle údaje na výplatní pásku dát.

  Kdybych zítra šla za šéfem, že chci pracovat jako zaměstanec, tak mi spočte, kolik asi za měsíc vydělám a kolik z toho bude muset on zaplatit na odvodech, kolik z toho mi srazí na režii kanceláře a dostanu, co zbyde. já pak z toho zbytku dovedu pojistění a daně.

  Měla jsem za to, že tohle si říct je normální, říct si strukturu platu, když se domlouvá pracovní smlouva. FAkt, nevím, kde v tom teda je nějaký „maskování státu“.

  Stát přece není odpovědnej za to, že když se domlouvá zaměstnancec se zaměstnavatelem o mzdě, tak si nežeknou, jak je plat struktorvaný a co z toho jsou odvody.
  To je věc těch dvou a ne státu.

 118. „Že důchody a zdravotní péči musí někdo zaplatit, je lidem nejspíš podstatně jasnější, než kdo to fakticky dělá. Kdyby si ale lépe uvědomili, kolik reálně platí oni, trochu lépe (byť asi jen o mikroskopický kousek), by se dívali státu na prsty a trošičku lépe by si tudíž všímali toho, jak s jejich penězi šeredí.“

  Zpátečníku, pokud někdo neví, kdo fakticky platí ty důchody nebo odvody, pokud se o to nezajímá například když uzavírá pracovní smlouvu, pokud to, že mu někdo ty údaje nenaservíruje na stříbrném tácu ( a leckdy možná i naservíruje, ale dotyčnému to je šumák) tak velmi pochybuju, že by byl mentálně schopen se najednou zajímat o to, jak stát s jejich penězi zachází.

  Ostatně řadu lidí vůbec nezajímá, jak s jejich penězi hospodaří stát, za to si moc dobře všímají toho, že támhleten si koupil lepší auto, kde na to asi vzala jetsli by mu za to neměl stát na těch daních sebrat víc.

 119. „Měla jsem za to, že tohle si říct je normální, říct si strukturu platu, když se domlouvá pracovní smlouva.“ No, nevím. Lidé, které já znám, se ptají, kolik dostanou. Ti chytřejší vědí, jaká je struktura.Neptá se nikdo, někdo z blbosti, jiní proto, že dotaz je zbytečný. Není jiného důvodu pro tuhle spíše nesmyslnou záležitost.
  A ja správně píše Zpátečník, je to prostě psychologická záležitost vnímání, kterou já od podnikatele v konkurenčním boji bez problémů beru, ovšem od bezkonkurenčního státu je to prostě zakrývání skutečnosti.
  Stát je zodpovědný za to, jaké zákony a vyhlášky stanovuje. Fikce placení části „pojistného“ je státem nařízená fikce.

 120. A ještě bych se zeptala – i kdyby si lidi nakrásně uvědomili a zajímali se, tak co z toho?

  Co s tím nadělá běžnej občan, kterej je rád, že má práci a musí se otáčet, aby se uživil? JAk to může změnit?

 121. Karle,

  ZA prvé nesmyslná záležitost nemá důvodu, právě proto, že je nesmyslná.

  Za druhé sám přiznáváš, že to vědí ti chytřejší a ostatní se neptají z blbosti nebo proto, že to považují za zbytečné.

  Ale v tom není žádný fixlování státu ani záměr státu. TO je především blbost nebo nezájem těch, co se nezeptají. A jestli to je fixlování nebo maskování, je v tomhle případě velmi jednoduchá způsob, jak tu masku strhnout – prostě se zajímat a zeptat se.

 122. Dobré ránko!

  Takže od toho, že doktor-OSVČ si může odečíst nákup literatury a doktor-zaměstnanec nikoli jsme se dostali docela daleko. Ale aspoň jsme se dobrali toho, že v Německu na toto pamatováno, takže se v Kotlince evidentně jedná o systémovou chybu.

  A jako obvykle, řeší se všechny nešvary najednou, takže jakéhosi resumé těžko se dobrat.
  Já bych do toho především přestala plést sociální poj., když je řeč o zdravotním.

  Foundry, i kdyby si ten zaměstnanec platil všechno sám, tak si i při žádané skromnosti prostě místo 18 řekne 31 a jsi tam, kde jsi byl. Bych řekla. Oprav mne, pokud se mýlím.

  V podstatě jde zcela zřejmě o to, že zdrav. poj. připadá obecně všem příliš vysoké. Jak ovšem zachovat úroveň zdravotní péče a zároveň platit méně nikdo neví a řeší se to po celém světě.
  Je sice báječné, že umíme už i transplantovat obličej, ale ani excelentní Dr.Pomahač by si ani neškrtnul, kdyby to neplatili vojáci. A tito tak nečiní z altruismu, nýbrž proto, že holt ve válce leckdo přijde o lecjaké části těla a tak chce vojsko vědět, co s tím, co s veterány, kteří jsou, vzhledem k postižení, v poválečné době jaksi nepoužitelní.
  Ale nic to nemění na faktu, že z nemocenského pojištění lze takovou transplantaci zaplatit dost těžko.

  Takže co s tím? Co s těmi, kteří nejsou výdělečně činní, ale lékařskou péči jim, samozřejmě, nelze odmítnout. (Nemluvím o dětech a důchodcích- to je jiná kapitola). Nemocenské pokladny, potažmo nemocnice to dost významně zatěžuje.

  Co s vysokým pojistným, které se nám nechce platit, když jsme zdraví. Situace se ovšem radikálně mění, když je nám ouvej. Přejeme si špičkovou péči a nejlepšího doktora.

  Myslím, že jediný způsob, jak udělat situaci aspoň trochu únosnější, je řešit to nižším pojistným a další spoluúčastí na provedených výkonech. Neb jak známo, člověk sužovaný chorobou je rázem ochoten přijet třeba na praseti, jen aby péče byla co nejlepší.

  Samozřejmě to není tak jednoduché, protože některé výkony ani spoluúčast nezaplatí.
  Nemluvě o tom, že by se muselo stanovit, co by to byla ta „základní péče“ bez spoluúčasti. Což už vůbec není legrace.

  Ale toto vyřešit se stejně bude muset.

 123. Rputi,

  možná, že by si řekl o 35 ooo. Protože privátní pojištění je dražší.

  Kdysi v roce 91, když jsem byl ve vedení slovenské zubařské komorya vyjednávalo se o směřování československého zdravotnictví, slovenská komora se snažila o zavedení všeobecného zdravotního pojištění jako nutné podmínky k privatizaci zubařů.
  Pamatuju su na jednání s tehdejším slovenským ministrem zdravotnictví Aloizem Rakúsem (KDH)
  Ten to odmítal.Argumentoval tím , že je to drahé, že např. rakouský pojišťovací systém spotřebuje na svou režii 20% prostředků…..a že si to Slovensko nemůže dovolit…..
  Tomu dnešnímu českému stačí kolem 3%….
  Nakonec zdravotní pojištění začalo v ČR v půlce roku 92, a na Slovensku až v roce 94 – když viděli, že v ČR to funguje.

  Rputi, pokud se zavede příliš velká spoluúčast, bude to diskriminující. Spousta lidí bude ze zdravotního pojištění fakticky vyloučeno, protože nebude mít na tu spoluúčast a při nemožnosti platit spoluúčast, nebude moct využít ani tu hrazenou část.
  Fakt to chceme ?

 124. Halle, já pořád vidím jako hlavní problém stanovit to, co je to „základní pojištění“?
  Od toho se myslím teprv odvíjí to další.
  Výšku spoluúčasti by si asi měla řešit každá pojišťovna, respektive typ pojištění. Což se už řešilo a nevyřešilo.
  Pokud vím (mohlo se to změnit) u obdoby VZP v Německu už pojištění zubní péče vypadlo. Prostě to přestává být k zaplacení.

 125. Např. by se v rámci toho MUSELA zakázat imigrace!
  Máme na zdravotní péči např. 10000 imigrantů? Nemáme! Puntík!
  Zní to diskriminačně a nelidsky, ale co s tím?

 126. Rputi, není tomu tak.

  Našel jsem si jednu práci o zdravotnictví v Německu,schválenou v roce 2014 – takže čerstvá.
  konzervativní práce v zubařině jsou hrazeny zcela, u protetiky je spoluúčast 50%.
  Německý systém na tom vůbec není špatně, dokonce úplně zrušili regulační poplatky, ač nebyly velké, a měly řadu sociálních úlev.

  A hlavně – v souvislosti s uhraditelností – není důležité, kolik procent se platí. Respektivě je, ale daleko důležitější je , z jak vysokého platu se ty procenta platí. A kolik lidí je platí ( nezaměstnanost)
  pokud je platová úroveň vyšší,( což v Německu je) přirozeně má systém víc peněz.
  Takže, pokud se ekonomická úroveň ČR nezvýší, budou problémy.

 127. Dobré ráno vespolek,
  k výplatním páskám – u nás jsou již jen digitální, nicméně tam každý měsíc můžu vidět počet odpracovaných dní, kolik dovolené vybráno, kolik ještě zbývá, kolik je základ mzdy, kolik je z toho jaké „pojištění“ a podobně, kolik mi jakou čistou mzdu poslali na účet, do nejmenších detailů.

 128. Matzurko, že se Vám do toho vměšuji (myslím do celé té diskuse – IMHO tyto diskuse jsou k ničemu, protože se vedou už dlouho bezvýchodně), ale spešl k Vám:

  máte na té výplatnici i to, kolik za Vás odvádí zaměstnavatel?
  A o to byl veden celý spor.

  To, co popisujete, je standardní výplatní páska – lhostejno, zda digitální nebo papírová.

 129. A sdělení sladkého tajemství Foundrymu…
  Lidem je zcela fuk, kolik za ně celkem zaplatí. Starají se o to, kolik dostanou na ruku.
  Foundry se taky nestará o to, jaké mají oni výdaje.
  A lidé klidně snesou vyšší odvody, pokud dostanou na dlaň větší sumu.
  Není důležité, co mi strhnou , důležité je, kolik mi zůstane !
  A pokud maj na výběr mezi systémem, který strhává méně, ale z mizerného platu, a systémem, který sice procentuálně bere více, ale pracovníkovi zůstane po tom „obrání“ více, je jeho výběr jasný.
  Ona ta vysoká úroveň platů donutila Německo zabývat se sofistikovanější výrobou, a ty jednodušší výroby vyhnalo do kolonií…. Tedy i k Foundrymu.
  Tyhle výroby už zřejmě v Německu téměř neexistují.

 130. Dobré ráno,

  to,co odvádí zaměstnavatel vychází z toho, co je na tej výplatní pásce. A to je danné předpisem, takže neí problém si to zjistit.

  A nevím, co je na pásce, ale existuje něco jako náklady na pracovní místo a nevidím důvod, prož by s tím zaměstnavatel nemohl zaměstnavatele seznámit.

  v těch nákladech jsou nejen odvody, ale i třeba náklady na potřeby k práci, otop, nájem. V rámci pracovní smlouvy by měl být zaměstnanec seznámen i s tím, jaké pomůcky mu hradí zaměstnavatel a co si musí koupit.

  Jinak celá debata začala tím, že jsem tu uvedla jako příklad lékařku, která se domnívala, že to , co má na výplatní pásce jako zaměstnankyně nemocnice, by mělo, aby to bylo „spravedkivé“, zhruba odpovídat platbám, které pojišťovna proplatí soukromé ordinaci s jedním lékařem a uvedla jsem to jako příklad, že někteří netuší, že svoje náklady má opravdu všechno a za nula celá nula nic nepořídíte ani tu kytku.

  a pokud jde o tu marihuanu, za nehoráznou nepovažuju výši ceny a nemyslím si, že kdyby to nebylo „v režii státu“, že by to stálo nějak výrazně míň, za nehoráznost na tom považuju to, že není povoleno si tu kytku vypěstovat za pár korun.

  Ale ta nehoráznost nemá vliv na výši ceny. Nakonec zkuste se podívat, kolik stojí různé preparáty doplňky stravy, kde se stát do jejich distribuce nemíchá a nikomu nebrání je nahradit něčím, co mu roste na zahradě.

 131. Fauste,
  Hall má úplnou pravdu. Mě jako zaměstnance zajímá, kolik dostanu na ruku. Mě zajímá, že dostanu na ruku 10.000 a je mi úplně u zadele, jestli za mě zaměstnavatel státu odvede 8.000, nebo 80.000

 132. maYdo,
  ježišmarjá, proč by měl zaměstavatel seznamovat zaměstnance s nákladama? To je věc čistě zaměstnavatele. Jediný vhodný okamžik k seznámení, je ten, kdy zaměstnavatel seznání zaměstnance se skutečností, že náklady na něj přesahují výnos a že si zaměstnanec může sbalit svých pět švestek a odebrat se mimo areál firmy.

 133. A uuuuuž to jede!

  …Ekonomický reportér BBC Ben King informuje o krizi, která postihla britský ropný průmysl. Dochází prý k hromadnému propouštění zaměstnanců a snižování investic. „Ropný průmysl ve Velké Británii je na pokraji zhroucení,“ cituje King předsedu nezávislé výzkumné společnosti Brindex Robina Allena. Podle Allena nemohou být při ceně nižší než 60 dolarů za barel ropy ziskové žádné projekty v Severním moři. „Je to skutečně obrovská krize. Neznám společnost, která by za současné situace mohla vydělávat peníze,“ pokračuje v popisu situace Allen, který je rovněž šéfem ropné společnosti Premier Oil…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tohle-Spojene-staty-nedomyslely-Nejblizsi-pritel-Velka-Britanie-je-pry-jiz-nyni-proklina-350987

 134. 149

  přesně. nehledě k tomu, že onen nájem a otop je součástí režijních nákladů, a s náklady na pracovní sílu nemá nic společného.
  Možná u maYdy coby OSVČ, která je ve firmě a nemusí si platit vlastní kancelář to má smysl, ale stejně na jejím místě bych argumentoval tím, že pokud v kanceláři nebude, nájem nebude o nic nižší, a svou přítomností v kanceláři zmenší množství vzduchu k ohřívání 🙂 ( a možná víc než nějaká vyzáblá třicítka 😀 ) a sama též působí coby topné těleso o teplotě 37 stupňů celsia, takže naopak náklady na otop snižuje 😀

 135. 132, 134 — (…) co z toho? Co s tím nadělá běžnej občan, kterej je rád, že má práci a musí se otáčet, aby se uživil? JAk to může změnit?

  To všechno jsou legitimní a dobré otázky, maYdo. Odpověděl bych prosím asi takhle: Jak známo, politika je vrtání tlustých dubových prken tupými vrtáky. Jak píšu ve 2. odstavci 130 (omlouvám se za nekvalitní stylizaci, nemluvě o překlepech, už jsem toho opravdu chtěl nechat), situace by se zlepšila nanejvýš o malý kousek. Alternativy k masarykovské drobné práci jsou v principu jen dvě, totiž pasivně čekat na bankrot sociálního státu (po němž může přijít cosi lepšího, ovšem stejně dobře — ne-li daleko pravděpodobněji — také cosi horšího), anebo uspořádat nějakou pěknou revoluci (kde je ta pravděpodobnost zhoršení ještě významně vyšší).

  Že ukázat všem, i poslednímu vohnoutovi, co nejzřetelněji, kolik celkově odvádí státu, je krok správným směrem, to přesvědčivě ukazuje nejen zdravý rozum, ale též demagogický a zarputilý odpor levičáků všeho druhu (nebudu jmenovat).

  Až toto jednoho krásného dne uznáme, můžeme postupovat obdobným směrem v dalších zhruba 999 otázkách smíšené důležitosti. Pozemský ráj z toho sice nevzejde určitě, ale s trochou štěstí vznikne cosi jiného, totiž nová kvalita zdejší politiky, která by se tak postupně dostala z bludného kruhu dokonale neplodných diskusí. Nebude-li toho štěstí tolik, pak možná alespoň přinejmenším pár dalších lidí pochopí, co to politika (v původním smyslu slova) vůbec je.

  Toť vše, půjdu něco dělat. Pro začátek snídani.

 136. 144 – Halladine a 148 – ptakopysku – dnes blbnete oba nakvadrát. Z celé rovnice jste elegantně (úmyslně ?) vynechali fakt, že firma, aby mohla vyplatit 18 tisíc, musí vydělat 31 tisíc. A zaměstnancům to u zadele není. U nás máme už 15 let na výplatní pásce uváděno a sumarizováno vše včetně odvodů zaměstnavatele. Výdaj na mzdu 31 tis.,
  čistá mzda 16,5 tis. Rozdíl je zaměstnancův osobní příspěvek státu, s poznámkou, že další příspěvek zaměstnanec zaplatí ve formě DPH při utrácení výplaty. Žádný zákon to nezakazuje uvádět na výplatní pásce. Možná váš způsob přemýšlení bude způsoben tím, že nevíte, co u nás všichni zaměstnanci vědí. Každá koruna na výplatu, tedy celých 31 tis. k nám přijde od zákazníků, kteří ty peníze platí DOBROVOLNĚ – žádný zákon jim nepřikazuje u nás objednat zboží.

 137. Ptakopysku, já absolutně nerozporuji Halla. Jen jak jsem si přečetl (resp. pochopil z diskuse), tak proud uvažování byl v tom, že zaměstnanec „nevidí“, kolik „za něj“ platí zaměstnavatel.

  Maydo, to je sice pravda, ale Franta Vopička si asi těžko bude vyhledávat procenta kolik z čeho a kam…

  Ale jak jsem uvedl v tom prvním vstupu: tahle debata se speciálně zde vede už dlouho a je pořád dokolečka dokola.

  OT: prosil bych znalce US reálií o poučení: z různých seriálů apod. jsem nabyl dojmu, že i zaměstnanec podává jakési daňové hlášení a může uplatnit náklady, spojené s výkonem funkce. Čili trochu obdoba našich OSVČ…

 138. Oteplovači,
  proč bych blbnul – mě je to fakt jedno, kolik firma za mě zaplatí komukolif. Buď se budu firmě vyplácet a budu zaměstnanej, nebo nebudu a firma mě nezaměstná. Tečka puntík.
  Všechno ostatní jsou jenom emotivní kecy.

 139. xakru, když Enter předeběhne myš Lenku
  Buď se budu firmě vyplácet a budu zaměstnanej, nebo se nebudu vyplácet a firma mě nezaměstná

 140. Oteplovači – nevynechali. To je záležitost zaměstnavatele, aby si spočítal personální náklady, a posoudil, jaké mzdové rozmezí je pro něj únosné.
  Pro zaměstnance je to nezajímavé, stejně jako zákazníka v elektro nezajímá, jestli je cena televizoru v obchodě v souladu s náklady onoho výtobce televizního přijímače.
  Prostě jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel má své limity, a buď se někde střetnou, nebo ne.
  Pokud ne, tak se nedohodnou a zaměstnanec půjde jinam.
  Samozřejmě, pokud je kam.

 141. s podivem konstatuji, že halladin s ptakopyskem neumějí číst. Foundry nepsal nic jiného než to, co mu vytýkají, že nepsal.

 142. Fauste – na 154 ti nejspíš odpoví správně Dušan. Já z vyprávění příbuzných, kteří v USA žijí, vím jen tolik, že v každém státě a dokonce i u každého zaměstnavatele, to je jinak. Někde a někdy odvádí daně zaměstnavatel stejně jako u nás, jinde a jinak si zaměstnanec sám podává daňové přiznání za příjmy, kde si může uplatnit podle místních zákonů různé odpočty. Způsob zdanění je uveden ve smlouvě se zaměstnavatelem

 143. Fauste
  aha. A s tou debatou dokolečka – již Klasik hovořil o dvou vadách: první vada: neschopnost udržet myšlenku a druhá vada: neschopnost myšlenku opustit.
  Domnívám se, že s věkem se to prostě zhoršuje… 😀 😀

 144. Ony ty personální náklady mají stejně nízkou vyjadřovací schopnost. Důležité je jen to, zda i za takových , dejme tomu velkých mzdových nákladů je firma zisková, a nakolik.
  Pokud je, tak ta výše mzdy a odvodů téměř nehraje roli.
  A do těhle záležitostí zaměstnanec vůbec nevidí.

 145. Pane Neumanne,
  Já řešil daňové ůlevy související se zaměstnáním – a mám dojem , že i v USA to existuje.
  A founry přidal věci zcela mimo toto téma.

 146. Dušane,
  jestli máš na mysli Foundryho 120 – tak já jsem se snažil reagovat na ty emotivní řeči. Úplně stejně, jako zaměstnavatele nezajímá, že jízdou do práce nacpu dopravci čtvrtinu platu (odkud státu přenechám DPH, spotřební daň, daň ze mzdy, socpoj, zdravpoj usw. usw.) a přestěhováním se za prací provedu prodej bydlení – nákup bydlení (odkud státu přenechám daně spojené s touto transakcí), tak mě celkem nezajímá, že zaměstnavatel za mě odvádí peníze státu. V podstatě čistý zisk je to, co se na obou stranách počítá a cokoliv nad tím jsou vyprávěnky o hodných továrnících a oddaných zaměstnancích z Pečírkova kalendáře.

 147. Fauste, americký daňový systém je (zbytečně) složitý. Každý platí federální daň z příjmu, státní daň z příjmu a místní (komunitní) daň z příjmu. Každý občan musí k 15. dubnu odevzdat federální a státní daňové přiznání. Místní daně se řeší často jako paušální daň z hlavy a daň z nemovitosti, často též jako paušální daň z profese (tzv. occupational privilege tax). a nakone ještě další zdanění jako je prodejní daň, poplatky za poznávací značku (v PA se platí každý rok)… atd. Zaměstnanec podniku, tak jak chápeme tuto pozici v ČR, si toho moc odečíst nemůže. V PA vůbec nic. Živnostník si odečítá náklady. Struktura odečtu je mimo rozsah tohoto blogu. Zmatek do toho vnesl Obama s povinným zdravotním pojištěním, o čemž jsem iž několikrát psal. Až na dvě podmínky – děti mohou zůstat na pojištění rodičů do 26 let a nikdo nesmí být diskriminován pro zdravotní stav předcházející uzavření pojistné smlouvy, systém nefunguje a pojištění prodražuje. Lidé s příjmem pod hranici chudoby neplatí žádné federální ani státní daně. Pro jednotlivce je tato hranice $ 11,670. Místní daně platit musí, byť snížené. Jako penzista platím místní daň v Pottsville $ 17.00 ročně.

 148. ptakopysku, Foundry nepsal nic o hodných továrnících. Pouze, že zaměstnanec prodává práci za čistou mzdu a odvody zaměstnavatele ho nezajímají. A ty opakuješ totéž…tak nevím.

 149. Pane Neumanne,
  federální systém to vždy komplikuje. Ale mám dojem, že němci to nějak zjednodušili, a ta dělba peněz probíhá nějak více méně automaticky .

 150. Re: prlamentní listy. Ten článekě „co USA nedomyslely“ o katastrofálním stavu britského ropného průmyslu je z ekonomického hlediska pustý blábol neumětelů. Ač se ropa neprodává na zcela volném trhu, donedávna dokonce monopolizovaném OPEC, je to trh s energetickými zdroji, který se řídí nabídkou a poptákou. Jelikož dnes nabídka, díky převratnému rozvoji horizontálního vrtání v ropném podloží, převyšuje poptávku (svou roli hraje i růstové zpomalení Evropy a Číny), cena zákonitě klesá. USA – v článku vztaženo na vládu – s tím nemá, ale vůbec nic společného. Naopak, Obama a jeho karbonoví danitelé, se snaží těžbu fosilních zdrojů zpomalit a zrušit…

 151. Dano, dík za info… 🙂
  Tahle debata mě sice zajímá (nyl jsem v „minulém životě“ jak OSVČ, tak zaměstnanec), ovšem nechápu, proč se okolo toho ZASE vede tak „vzrušená“ diskuse.

  Perlička: už je to déle, pochopitelně, ale při jednom školení si laicky „lektor“ pletl zdravotní pojištění s částí sociálního a tvrdil k pobavení auditoria, že se ze zdravotního pojištění hradí nemocenské dávky – a byv na tenhle nesmysl upozorněn, ani se nezačervenal. A že by pořádající organizace vracela „vstupné“ – no, to ani náhodou.

  Tak doufám, že jsem to touto vzpomínkou alespoň trochu „odlehčil“ a jdu se věnovat šéfovi (je černej, malej a čtyřnohej) 🙂 a je velmi, velmi přísnej.

  A OT: v podbrdí svítí sluníčko…

 152. Halladine, pro zaměstnance to komplikované není. V lednu dostaně papír formátu A-5 (formulář W-2), kde je uvedeno kolik vydělal a kolik mu bylo strženo na daních. Tato data opíše na formulář A-4 W-1040A a do půlnoci dubna 15. hodí do schránky. Totéž udělá se státním formulářem. 7 států nemá státní daň z příjmu.

 153. Dušane,
  řekněme, že nedokážu opustit myšlenku 😀 Vono se mi moc často nestane, že bych nějakou uchopil…

 154. Pane Neumanne,
  asi fakt neumím číst.. Nahoře jste napsal, že US daňovej systém je (zbytečně) složitej. Teď říkáte že vlastně není.
  A ono jde spíš o to, zda je systém složitej celkově, ne jen pro jednu kategorii.
  A myslím, že v Německu, přesto, že je to federální stát , jsou daně federální , státní a komunální a navíc třeba církevní, se dává jen jeden papír, a erár se už nějak podělí….
  Ale možná jsem to blbě pochopil, třeba to DVD upřesní

 155. „nájem a otop je součástí režijních nákladů, a s náklady na pracovní sílu nemá nic společného.“

  Až na to, že ta pracovná síla musí svým výkonem na ten otop a nájem taky vydělat.

  A jetsli není zaměstnanci nic po tom, co dá zaměstnavatel za otop, proč by mu bylo něco po tom, kolik musí zaměstnavatel odvést státu?

  To jako očekáváte, že když to na tej pásce bude, lidi si uvědomí, že je stát odírá, protože bere zaměstnavateli peníze, které by mohli dostat sami a začnou jednat tak, jak si představujete?

  A co když začnou jednat jinak? Co když je napadne, že ten vydřiduch zaměstnavatel by za mně měl odvádět státu ještě víc? Co když začnou rozhodovat a jednat podle svých zájmů a ne podle vašich představ?

 156. Fauste, ajta,
  máte pravdu, totiž nevidím.
  No nic, raději budu pokračovat v předvánočním úklidu, a číst až v klidu večer 🙂 Možná spíš ty kočičí detektivky 😉

 157. NEvím, jestli jste si někdo všimli zajímavé věci páteří učiněné pro dobro kupujících, která začne platit za čtrnáct dní.
  Týká se to ojetých aut – současná praxe části autobazarů je polopřevod. Prodávající odhlásí původního vlastníka z evidence a dá ho do bazaru. Bazar ho prodá, kupující se s kupní smlouvou odebéře na registr a přihlásí se coby nový vlastník.
  Protože má stát nebetyčný bordel v evidenci (několik stovek tisíc vozidel s nejasným původem či chybnými dokumenty), od 1. ledna to bude probíhat tak, že prodávající prodá auto bazaru a bazar prodá auto kupujícímu. Když bude kupující odněkud z daleka, čekají ho jízdy na evidenční kontrolu, pojištění auta, a to hlavní! Tramtadadááá! Registr vozidel. Objednání čtrnáct dní dopředu bez jistoty, že se člověk dostane na řadu, že bude registr fungovat, atd. atd. Notáři si budou mnout ruce, protože toto lze všechno vyřídit plnou mocí. 😀 Nové náklady pro bazary, nové náklady pro kupujícího, i prodávajícího. Obchodování s ojetými vozy jenom v době odpovídající pracovní době Úřadu. Že prý všichni vědí, že je ten zákon totální paskvil, ale na rozdíl od přijetí zákona o platech poslanců to není tak důležité, takže se změny odkládají na dobu až bude houby co na práci a bude se to řešit až někdy v červenci příštího roku.
  Pokud si chce někdo počíst o všech záludnostech, tak tady: http://jdem.cz/brb748

 158. „Možná u maYdy coby OSVČ, která je ve firmě a nemusí si platit vlastní kancelář “

  kristepane,halladine a z čeho si myslíš, že se ta kancelář platí? Z toho, co dostaneme zaplaceno za zakázky. Z toho, co zaplatí klient za naši práci.

  Akorát že šéf nám nevyplatí všechno a my mu potom zaplatíme domluvený podíl, z kterého se platí asistentka, nájem, otop, tiskárny, materiál, počítače a já nevím, co ještě, ale ten podíl si nechá rovnou, protože to je pro všechny zúčastněné pohodlnější.

 159. Xakru
  dá AUTO do bazaru, ne původního vlastníka 🙂

 160. Halladine, je složitý pro púodniky, investory, korporace…I já s podníčkem s 5 zaměstnanci jsem měl daňového účetního, protože jsem nedokázal (a hlavně neměl čas), najít všechny možné odpisy, amortizace , úlevy – zkrátka díry v systému jimiž se dalo ušetřit. Vždy se to vyplatilo. Daňový účetní stál méně než kolik mi ušetřil.

 161. Já ti nevím maYdo..
  Že by moji sestřičku mělo zajímat, kolik platím za otop, elektřinu a vodu ? To snad ne..
  Ona se v mé vodě nekoupe,nepere v ní a po večerech u mě v ordinaci nesvítí….A nemá nic společného s tím, že jsem si pronajal ordinaci tady a ne jinde…..třeba lacinější…..

 162. Oteplovaši, ad 153 – a o tom ej celá debata. Že to, že nejsou odvody uváděny na výpaltní pásce, že zamestnanec tyhle náklady nezná, není nějaký podlá záměrt státu tyto údaje maskovat, ale pohodlnost či nezájem těch, kterých se to týká.

  Ono se nedá na ten stát svádět všechno. A tam,kde nejde o svévoli státu, ale vymlouvání se na svévoli státu, se moc státu jen posiluje.

  a s tímhle přístupem rozhodně k nějakému vylepšování politky , ani těmi drobnými krůčky, nedojde.

  A s tím jdu dělat oběd. Dcera dorazila z knihovny s tím, že tam potkala sbormista a ten jí sdělil, že zkouška před vystoupením je už v půl druhý místo ve dvě.

  Nevím, jetsli chtěl taky něco maskovat a na poslední chvíli změnil termín nebo si to dcerenka blbě zapamatovala, ale než to řešit bude asi lepší abych měla oběd o tu půlhodinu dřív, aby dítě nezhatilo společné úsilí tím, že krušení v jejjím žaludku přehluší společný zpěv.

 163. No právě , maYdo 🙂

  Ty jsi OSVČ, takže platíš svůj podíl na kanceláři a službách s ní spojených. Místo toho, že bys sis platila vlastní solo kancelář. To má logiku, ovšem u zaměstnance je to nesmysl.

 164. Já se od rána zabýval důležitějšími věcmi, umisťoval jsem maso do udírny a hlídal teplotu. Takže až teď znovu opakuji – hlavním faktorem pro vznik a růst nezaměstnanosti je skutečnost, že stát zdaňuje mzdy sazbou 70%. A je úplně jedno, jestli se tomu říká „srážky zaměstnance“ nebo „odvody zaměstnavatele“ nebo „daň z příjmu ze závislé činnosti“.
  Teď jsem koukl na konkrétního zaměstnance a vidím, že jsem dokonce sazbu podcenil:
  Hrubá mzda 28.000, čistá mzda 21.000, celkové náklady 37.800. Takže sazba je dokonce 80% (vztaženo k čisté mzdě). Ještě se někdo diví, že je tolik nezaměstnaných? Kupovali byste bez důkladného rozmyslu zboží zatížené 80% daní?

 165. OT: Velmi pěkný článek s dobrou výstavbou a několika zajímavými postřehy jsem teď (s mírným překvapením) našel zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-co-nam-prinesl-havel-dnk-/p_spolecnost.aspx?c=A141219_104128_p_spolecnost_wag

  Jinak se všem uctivě omlouvám za kvalitu všeho toho, co jsem sem napsal od včerejšího večera – vadná stylizace, slovní infekce, chybějící či chybné jemné vybalancování a vypointování vět… No hrůza, hanba mluvit. Pak abych zas něco vykládal o drobné práci…

  Je z toho také vidět, nakolik mne tohle psaní otravuje; vlastně jsem to psal, už abych to měl za sebou a mohl se vrátit k editování hromad písku, které mne ovšem otravovalo ještě více. Jenže zase taková hromada písku, dostatečně vysoká, na místě, kde by ji člověk zrovna nepředpokládal, to je tak fascinující věc… Pak i břídil jako já, zhola neschopný fotografovat, se o to přec jen nějak pokusí. A posléze holt musí nějak řešit ty důsledky, to jest hromady písku kupící se mu na disku počítače.

 166. Halladine, dobře, zaměstnanec se o to nemusí zajímat. Já ho k tomu nenutím.

  ale pak ať ten zamestnanec nemektá něco o nespravedlnosti, když ani netuší, že OSVČ všechno, co dostane na fakturách, nemůže použít na dovolenou na Bahamách.

 167. Nějak té aktuální diskusi nerozumím.
  V mé představě z jedné strany jde o směnu zboží (pracovní síla) za jiné zboží (peníze). Z druhé strany jde o směnu zboží(peníze) za jiné zboží (pracovní síla).
  Vzájemná dobrovolná směna obou užitných hodnot obou stranách je zatížena transakčními náklady. Část těchto nákladů, která je bezprostředně spojena s touto směnou (nezahrnující interní náklady zaměstnance, například na dopravu ani interní náklady zamětstnavatele) je tvořena daní (správně berní) do státní kasy, ze které je přerozdělována podle nějakých předpisů a rozhodnutí. Jde o daň ze mzdy, odvody na zdravotní a sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (spíše nezaměstnanosti. O tyto nucené transakční náklady, jejichž absolutní ale i relativní výše (daňová pásma)stoupá s hrubou (superhrubou) mzdou se obě strany prakticky dělí v závislosti na komplexní nabídce a poptávce trhu (zahrnující uvedenou směnu a směnu prostřednictvím jí vyrobeného produktu), která s tímto kalkuluje. V důsledku toho prodejce pracovní síly obdrží méně a jeho zaměstnavateli se sníží zisk v důsledku toho, že náklady musí promítnout do ceny produktu, která je významným parametrem určujícím poptávku, na které závisí zaměstnavatelův zisk. A spolu s ní i jeho poptávka po pracovní síle a cena pracovní síly natrhu. Výsledkem je, že vyšší míra zdanění zvyšuje nezaměstnanost a snižuje cenu pracovní síly a tím její koupěschopnost a tedy účast na trhu.
  Toto je jen část složitého systému s mnoha účastníky vystupujícími v rolích prodávajících a současně nakupujících. Komplikovaného různou mírou daňového zatížení podle druhu zboží. Veškeré transakce jsou zatíženy přímou či nepřímou daní. Celková suma daňového výnosu, který je administrativně přerozdělován (na základě administrativně měnících se kriterií), odejmutá z trhu, spolu s dalšími administrativními zásahy (kvóty, omezení, cla) oslabuje samoregulační a prediktivní (informační) funkci trhu. Se všemi důsledky s tím spojenými.

 168. 182 Foundry, ano. Těch 16.800 je prakticky vyňato z trhu a oslabuje jeho funkci.
  Plus působení proměnlivé daně z kanapat. Pokud si výrobci vydyndají zařazení do snížené sazby dph. S odkazem na to, že kanape je vhodné pro čtení a tedy pro vzdělávání, pro odpočinek těla zmoženého prací a tedy je zdravotní pomůckou a navíc jeho přínos je významný v rámci propopulační politiky.
  Výrobci kanapat všech zemí spojte se!

 169. 184 maYdo to sice ne, ale lze si prakticky zpříjemnit život pořizováním lecčehos v žádané kvalitě co je zahrnutelné (a uznávané) do nákladů. Což zaměstnanci jako prodejci pracovní síly za mzdu je odepřeno. Nemůže si odečíst náklady nezbytné na výrobu zboží, které prodává, to je na výrobu své pracovní síly. Na rozdíl od podniku zaměstnavatele (který sice totéž, až na manévrovací prostor viz výše, si nemůže odepsat za svoji osobu, ale jen za svoji osobu). Z toho pohledu se to jeví jako poněkud nemravné.

 170. Af Foundryho kalkulace,
  zaměstnanec, benzín a kořalka mají nejvyšší daňovou zátěž.

 171. Matzurko
  (173) rozhodně ty kočičí detektivky. Je to klidné, nevzrušivé a vůbec takové skoro vánoční. 🙂 Protože pohodové…

 172. Halladine – 161 – Já vím, že umíte dobře gůglovat. Ale to, že „když je firma v zisku, tak výše mzdy a odvodů téměř nehraje roli “ je tak ohromná pitomost, že to nikde vygůglovat nejde. To jste musel tudíž vymyslet vlastní hlavou. Věta „Ony ty personální náklady mají stejně nízkou vyjadřovací schopnost“ je perla úplná a vytvořil jste si nesmrtelný pomník :-). To, že s ptakopyskem víte lépe než já, co si zaměstnanci u nás ve firmě myslí už hraničí se zázraky a geniální jasnozřivostí. Vědí samozřejmě moc dobře, jestli je firma v zisku a jak se jí daří, a neobyčejně je to zajímá. Hádanka za 100 bodů – Proč ?

 173. 183 ad „Co nám přinesl Havel“
  To já se přiznám, že touto dobou již hledím spíše VPŘED a přemítám, co mi asi PŘINESE Ježíšek 🙂

 174. [180] To, že nejsou všechny údaje na výplatní pásce, to je podlý záměr, spoléhající na nezájem a na lenost většiny.
  Diskusí na téma, co uvádět a neuvádět na výplatních páskách, jsem si pár vyslechl, mzdoví analytici sedí ve stejném openspacu jako já.
  To, že by bylo dobře vidět, jak je to s velikostí odvodů, byl myslím hlavní důvod, proč bylo zapotřebí zadupat Tlustého se superhrubou mzdou. Následně to využil Kalousek pro paskvil a bylo vymalováno.

 175. Jinak na téma, kdo co platí, navrhuji takový inovovaný pohled. U každé transakce jsou tři strany: prodávající (zaměstnanec), kupující (zaměstnavatel) a stát. První prodává zboží, službu nebo práci, druhý to kupuje a třetí si z toho bere daň. Prvního zajímá, kolik dostane na ruku, druhého, kolik celkem zaplatí, a ten třetí se chechtá, jak se ti dva dohadují, kdo z nich to platí.

 176. 188 ptakopysku a z toho plyne co? Že zaměstnanec patří mezi největší škodliviny.

 177. 194 Honzo, to je jen část systému, tak jak jsem psal. Prodávající(zaměstnanec),kupující(zaměstnavatel), stát, prodávající (obchodník), stát, kupující (zákazník), stát….

 178. Co nám přinesl Havel…
  já jsem nějak omylem přepnul kanál, jak měl VRH výročí úmrtí a vyslechl jsem větu: „Já za zázrak považuju i to, že moucha letí za světlem.“
  Usoudil jsem, že duševně ještě nejsem dostatečně fundován na takové Poselství a přístroj jsem raději vypnul. Na NP mě prozměnu poněkud udivila vzpomínka Karla Hvížďaly cit.: „Tak vznikala i jeho nejznámější hra Zahradní slavnost: Původní dramaturgický impulz ke hře mladičký Havel po návratu z vojny, kdy ho nevzali na vysokou školu, měl od Ivana Vyskočila, ale za konečný tvar může hlavně spolupráce s Janem Grossmanem, kterému taky hru věnoval. Nakonec byl Grossman uveden u hry jako dramaturg, ale sám přiznal, že ze všech Havlových her byl jeho autorský podíl na Zahradní slavnosti největší. Václav Havel měl totiž v jedné věci velice šťastnou povahu a neselhávající morální kompas. Michael Žantovský píše, že měl téměř neomezené schopnosti se seznamovat, navazovat kontakty, a to nejen s lidmi mu svým ustrojením blízkými, ale i se vzájemně nesourodými, a dávat je dohromady. Jeho úmysly měly vždy jasný úběžník, a když se k nějakému kroku rozhodl, provedl ho perfektně a důkladně: Díky tomu se zrodil i náš Dálkový výslech.“
  Když si to přeložím do lidštiny, připadá mi, že VRH když tvořil, tak nejprve kolem sebe shromáždil partu schopnejch autorů, scénáristů, dramatiků a pak „začal psát“. 😀 😀 😀

 179. Ještě k tomu písku (OT): http://www.milansykora.net/2014/hledaci.html Stylově, dle stavebního kamene (a stavu) bych asi hádal na trojúhelník Louny – Kadaň – Teplice (jižněji už v tom bývají džbánské opuky, jakkoliv je to snadno opracovatelný, leč nevděčný materiál s mizernou trvanlivostí, zejména pak sakrální stavby), ke zúžení oblasti pátrání bych se dále opřel o ten načervenalý písek. Pátrati však nebudu, již proto, že časově, logisticky i zdravotně to teď je za horizontem. Spíše přemýšlím, jestli bych třeba u toho druhého snímku bral přesně tuhle komposici a výřez… Na cizích fotkách se totiž chyby hledají daleko snáze než na vlastních, ale když už je tam člověk dokáže najít, zjistí díky tomu, že sám týchž páchá trojnásob.

 180. 186 – Pozor, Schumachere, zcela zapomínáš na psychoanalytiky. Těmi jsi měl naopak začít: Psychoanalýza, ničím nezastupitelná při budování naší vyspělé lidskoprávně-multikulturní demokratické společnosti!

 181. 192 – Ale no jo, skimici, já vím… Samozřejmě, teprve po desítkách let cesty špatným (ba zhruba opačným směrem) přemýšlet – totiž, teprve začínat přemýšlet –, kde vlastně jsme… Máte docela pravdu. Jenže zas, better now than never.

 182. Oteplovači,
  když vy jdete ode zdi ke zdi. Náklady na zaměstnance jsou podmnožinou všech nákladů a v závislosti na zaměření firmy se dá přiřadit váha položce „náklady na zaměstnance. Jestli jste firmou, kde zaměstnanec je nejdražší položkou, pak máte pravdu v tom, že zaměstnanci musí dobrovolně denně od 5:55 do 6:00 žasnout nad tím, jak vysoké odvody za ně zaměsnavatel platí a na znamení pokory tlučou sedmkráte hlavou o zem obráceni k pracovně generálního ředitele, pokud máte firmu vybavenou drahýma NC strojema v klimatizovaných halách, které obsluhuje Moja s kamarádkama ze ZOO Praha, pak je vaše these vachrlatá.

 183. Tak kdybych měla povinně tlouct iod 5.55 do 6.00 hlavou do zdi a žasnout, tak si najdu nějakou firmu, pro kterou budu sice levnější, ale pokud budu muset tlouct hlavou, tak až v devět. 😀

  A stát dostane na daních míň. 😀

 184. 194 Honzo z Ž
  ad … a ten třetí se chechtá.
  Z kontextu ten třetí je stát. Zatímco první a druhý mohou být konkrétní osoby – prodávající a kupujíci, třetí je stát. To není konkrétní osoba. Je to instituce nemůže se tedy chechtat. To mě zarazilo. Něco mi nesedělo. Až potom mi došlo, že svým způsobem máte pravdu. Stát, tedy jeho konkrétní podoba, je utvořena a u moci udržována konkrétními lidmi. Majoritou voličů a volených, všech na státu závislých neb jím přímo vyplácených z prostředků, které právem silnějšího (mocensky vynucované všeobecné volební právo a měna) seberou té stále zmenšující se minoritě.
  Tam máte proved. Ti všichni konkrétní třetí (ale nejpočetnější) se mi každý den chechtají či spíše vysmívají.

 185. Tak jo. Sníží nebo se zruší zdravotní pojištění. Následně se zhroutí zdravotní péče.
  zruší se nebo sníží se sociální pojištění . Sociální fond, který je už tak v deficitu se zhroutí úplně, a důchodci nedostanou důchody.
  Následně zaměstnanci zjistí, že zdravotní péči pro sebe nejsou schopni zaplatit, z dosavadní mzdy ( těch 18 000, co jim Foundry platí) si nic moc na penzi nenašetří..
  A co včul ?

 186. 205 Halle ad „A co včul ?“
  Otázka komu? Lidstvu?

 187. Halladine, já bych jim radši dal na ruku těch 31.000, ať si šetří, nebo se pojistí, prostě dle uvážení. Myslím, že by to pomohlo všem (krom přerozdělovačů).

 188. 200 Zpátečníku
  Jsem více a více přesvědče, že nikoliv směr, ale ta cesta je cílem. Banální žvást a zdánlivý nesmysl, protože – jak může být cílem sám proces?

 189. „výžnéa díležití věci vlbec nedbýte.“

  vážné a důležité věci vúbec nedbáte.

  Promiňte. Mám klávesnici, který sice funguje jako česká, ale není jako česká popsaná.

 190. foundry,
  ovšem zatím jsi naříkal hlavně nad tím, že zaměstnanec, za kterého platíš odvody je moc drahej. Když mu dáš těch 31000, nepolepšíš si. Budeš na tom finančně naprosto stejně. Ani se zaměstnaností to nehne.
  Takže proč vlastně nadáváš na drahotu pracovní síly ?
  Jak by ti pomohlo ?

 191. 207 – maydo

  krásná je ta diskuze pod článkem – asi takhle:
  cenzurováno
  cenzurováno
  hovno !!
  cenzurováno

 192. 213 Halle
  teď jsem se ztratil. Stárnoucí slunce… nějaké scifi? Nebo z deníku vysloužilé prostitutky? (zdnálivě beznadějný materiál po vyhoření všeho paliva exploduje v ohromující zářivý útvar. Naposledy)

 193. 217 Halle
  Aha, dík – stojí to za přečtení? Neznám.

 194. Muhehehehe!

  Já bych chtěla vidět, kolik lidí by se pojistilo, respektive nepojistilo.
  (Samozřejmě, že by byli lidé, co by se pojistili, ale co s těmi ostatními?)

  Co s lidmi, kteří jsou přesvědčeni o své nesmrtelnosti, o tom, že jim se nemůže nic stát, potažmo o tom, že zdravotnictví je zadarmo, což je nezadatelným lidským právem! 😀 😀

  Co potom s těmi, co si zlomí nohu, prochlastaj játra nebo dostanou infarkt, leč nebudou pojištěni? A nebudou mít na ošetření!
  Odepřeme jim lékařskou péči? Alespoň tu základní? Nebo je necháme, aby si k té zlámané haxně přifáčovali kus násady od smetáku?
  Nebo dáme na jejich sliby, že jen co je uzdravíme, budou makat jak mourovatí, aby všechny dluhy splatili, aby se bujaří a zdraví zas na všechno vykašlali? Pošleme na ně exekutora, nebo budem stejně platit jak idioti za to, aby se dotyčný vesele flákal a chechtal se nám za bukem, jak se bojíme jeho řevu do dyškryminaci.
  Opravdu si někdo myslí, že by to fungovalo, kdyby se tak ze dne na den pojištění zrušilo a lidé by se houfně hrnuli do pojišťoven, aby byli zajištění pro nenadálé příhody a stáří???

  Leda kulový! S přehazovačkou! 😀 😀 😀

 195. Jen drobný dodatek, pokud by stát s rozdělením platby nelumpačil za účelem oblbnutí prostších duší, tak proč by vůbec celou tu šaškárnu dělal?

 196. Halle,
  nechce se mi to hledat v knihovně… Stárnoucí slunce je vo těch muslimskej ašašínech co žijou v matriarchátu?

 197. Nežijí v matriarchátu, ale spíš promiskuitě 🙂 ( vidím, ptakopysku, že jsi zastříhal ušima 🙂 )
  Kel -Bojovníci – muži i řeny, co prošli výcvikem
  Sen . mudrci, či vědci – z nich se vybírala vůdkyně she-pan
  Kath – ženy , neschopné zařazení do prvních dvou kast a děti.
  Muži, kteří nevyhověli zařazení do některé ze dvou prvních kast zemřeli

  Národ nic nevyráběl – žili z pronájmu Kelu jiné rase.
  Podmínkou smlouvy bylo poskytnutí planety , na které mohli žít pouze Mri – tak se nazývali – a zaměstnavatelé.

 198. … asi nemohl včera udržet vážnou tvář, když Borisov říkal (ohledně South Stream)
  „Dostal jsem plnou podporu a pochopení ze strany Evropské rady. Bulharsko by nemělo být odpovědné a nemělo by platit pokutu za ukončení projektu,“ citovala Borisova zpravodajská agentura BNGES.
  Temnými a vlhkými zákoutími musí prolézat europolitik z výspy říše … Jak se to jmenuje ta jeho strana? Občané za evropský rozvoj Bulharska. Граждани за европейско развитие на България.

 199. Skimici,

  ona dokonce hrozí Bulharům smluvní pokuta ?Od Rusů ? Ts ts, ten Putin si ale dovoluje…..

 200. Aerokarle,
  je to volajaké čudné. Borisov řekne, že by Bulhaři neměli platit pokutu a Hospodářky píšou, že to Putin zrušil. Takovýhle kšefty bych chtěl dělat, domluvit zakázku, pak jí skrečovat a nechat si od zúčastněných stran zaplatit pokutu. To bych snad ani neděli nedržel…

 201. Ne není to tak. Eastring není ruská licenční výroba generického Nuvaring 🙂

 202. Inu, pravděpodobně tím, že Bulharsko zrušilo Southstrem zastavením akce se dopustilo porušení smlovy, a pokud byly sankce ve smlouvě, tak mají smůlu…
  No a Rusové ostatním žádné odškodné platit nebudou muset, protože vyšší moc ve formě Bulharského odstoupení.
  Jak to psal ten havlíček ?
  Nechoď Vašku s pány na led………..

 203. No, prý se našly nějaké naleziště plynu v Rumunsku a v Chorvatsku….Pak by mohl mít smůlu i rusko-turecký projekt.

 204. A hele

  V důsledku rekordního poklesy ceny ropy v současnosti krachuje skotský ropný průmysl, v oblasti kolem Aberdeenu. Octl se ve vážné krizi a hrozí nebezpečí, že pokud nedojde k zvýšení cen ropy, skotský ropný průmysl zkolabuje a už ho nikdo nevzkřísí. – See more at: http://blisty.cz/art/75886.html#sthash.Mi4UpVci.PkONzTDU.dpuf

 205. 235 PeS
  … na chalupě jsem si za deštivých dnů jako harant prohlížel mé oblíbené knížky. Jedna se jmenovala tuším Chemie pro každého (tlustá asi 4 cm, omyvatelné desky) a starý obrázkový atlas hub. V Chemii pro každého se kromě návodu na tlačenku či jadernou bombu daly najít i letální dávky řadyj jedů a v tom atlau jejich zdroj a vyobrazení.
  Mělo to košastou klasifikaci, jako: jedlá, jedlá a výtečná, nejedlá, prudce jedovatá atp.
  Dodnes si pamatuji obrázek podobné houby, u které Smotlacha a kolektiv jako u JEDINÉ z celého atlasu lakonicky pod obrázkem poznamenal:
  *** prý jedlá ***
  🙂

 206. … nebo Praktická chemie? Modrý omyvatelný desky …

 207. Rputi,
  v tom článku jsou srandovní ty dvě stovky lidí. Já bych to tipoval tak na padesát lidí. Cca studenti dvou kruhů na fildě co potřebujou zápočet s asákama a jedním pedagogem…

 208. Njn, zápočet je důležitej, ne, že ne!
  Ale stejně je to strašný taková sekta uctívačů. Ještě, že ho zpopelnili, jinak už byl vycpanej!

 209. Rputi,
  je možné, že společností zmítaly obavy z možného svatořečení, proto zpopelnění. Ale také je možné, že někdo z paťasu si nechal relikvii a až vyvstane společenská objednávka, že ji zpeněží.

 210. 219 „Co potom s těmi, co si zlomí nohu, prochlastaj játra nebo dostanou infarkt, leč nebudou pojištěni?“ Co, by, buď se s toho sami vyblízají, nebo umřou. Či je nějaký rozumný důvod poskytnout jim kus masa ze svého těla, když oni sami odepřeli?

 211. 203 ale kdež, Skimici. Podle některých, pravicových a demokratických, stát je samostatná, na občanech nezávislá entita, mající právo na svojí existenci a nedotknutelnost hranic.

 212. 197 ptakopysku, Václav Havel tímto propojil minulost s přítomností. Byl současně moderním manažerem i autorem po vzoru starých malířských manufaktur, ve kterých na obrazech pracovali specialisté na jednotlivé části a mistr výsledné dílo jen podepsal.

 213. 247 Schumi, už rozumím
  Borg. My jsme Borg. Budete asimilováni. Resistance is Futile.
  Ani toto se však nechechtalo.
  Nebo – říká se třeba: Beneš se zasloužil o stát a ne naopak,
  🙂

 214. 250 … z hlediska Slováků určitě. Eastring je jejich, něco těma existujícíma trubkama prohánět musejí, Ševčovič by si taky rukou kroutit nenechal atd atd…
  Angažovali ale Vlající Péro, tak tomu nedávám velkou naději.

 215. Něco se bude muset udělat s tou dodávkou plynu na Balkán. Být závislí jen na ruském, nota bene via Ukrajina, to není moc lákavá situace.
  Co, to se uvidí, až utichnou hysterické výlevy kolem SouthStreamu, na který Rusáci nejspíš nemají peníze.

 216. Kódl, ty fakt nezklameš! 😀 😀
  Kdyby sis to měl vycucat z palce u nohy!

 217. Tedy s tim, ze situaci s dodavkami plynu je treba resit.

 218. Dobrý večer,

  nebudete mi věřit, ale kolem Hradce Králové byla nefalšovaná vánice A jelo se v tom pěkně blbě

  „Co s lidmi, kteří jsou přesvědčeni o své nesmrtelnosti, o tom, že jim se nemůže nic stát, potažmo o tom, že zdravotnictví je zadarmo, což je nezadatelným lidským právem?“

  Co by, nic. Z toho , že je někdo přesvědčen, že má nárok a nezadatelný lidský právo přece neznamená, že to právo opravdu mají.
  A myslím, že kdyby doěšlo na lámání chleba, lidi by velmi rychle zjistili, že nepojistit se je blbost.

  an druhou stranu on má každej systém svoje slabiny – než bychom zrušili tens távajícíc systém, bylo by záhodno se podívat i na ty minusy, které to má a bedlivě zvížit, co nám bude vadit míň.

  „Jen drobný dodatek, pokud by stát s rozdělením platby nelumpačil za účelem oblbnutí prostších duší, tak proč by vůbec celou tu šaškárnu dělal?“

  to si jako , Karle představuješ, že v parlamentě se sešli, řekli si,“ a teď musíme vymyslet, jak ty lidi oblbnout“ a jak řekli, tak udělali?

  myslím, že státu přiopisuješ příliš komplikované myšlení. Prostě si mysleli, vedeni neomylným puzením páchat dobro, že to takhle bude nejlepší a ono to samozřejmě dopadlo jinak, protože když poslanec vymyslí zákon, tak to prakticky vždycky funguje naopak.

  ale znovu připomínám – na oblbnutí musí být dva.

  Jeden co oblbuje a druhej, co se oblbnout nechá. A myslím, že stát svoje oblbování neprovozuje tak sofistikovaně, že by byl problém to rokouknout a nenechat se oblbovat.

  takže odpověď na otázku, proč by to stát dělal, zní : protože se lidi nechaj a pro stát je to pohodlný.

  Šimone, 214 – jo, ta diskuse je fakt zábavná. 🙂

  Jinak ta dáma pracovala za VH v kanceláři prezidenta republiky u dr. Chalupové na odboru milostí – to jsou ti borci, co připravovali milosti a předkládali je Havlovi k podpisu. Včetně tech mediálně profláklých sporných.

 219. Všem svým oddaným příznivcům a hlavně příznivkyním dobré noci přeji.
  Opravník obecně přijímaných omylů lze ponechat na jindy.

 220. hmmm…co bych tak k diskuzi dodala? Třeba že mám hotových jedenáct druhů cukroví a jeden ještě upeču těsně před tím dnem.
  Také se mi podařilo dokončit komplet úklid v jedné ze dvou domácností. Takže vcelku spokojenost se svým výkonem a nemám tedy potřebu tepat výkony jiných. :-)))
  Hezkou Zlatou neděli přeji. Mne čeká dopoledne rodinný sraz na vánočním trhu v Novém Jičíně a odpoledne koncert Tomáše Kočky v Ostravě. Snad to vše stihnu.

 221. ad 241 já mám Chemii pro všechny z roku 90 a má zelené omyvatelné desky

 222. Dobré ránko!

  Dle axiomu: „Cím větší blbina, tím v Beuseli pravděpodobnější!“

  …I laik si musí položit otázku, že tuto skutečnost – plnění mezinárodních závazků, soudní vyšetřování a pokutové sankce – Evropská unie nevěděla? Bývalý německý Gerhard Schröder byl toho názoru, že hlavními příčinami zastavení projektu Jižní proud byli evropští byrokraté a jejich „úskoky“.

  Jsou dvě možnosti – buď si vůdcové EU, kteří se tentokrát ocitli pod tlakem jak zemí navázaných na Jižní proud, tak firem s projektem spojených, uvědomili, že výstavba plynovodu je výhodná především pro její členské země. A že překonali současnou rusofobii (čemuž se nechce věřit). Spíše motivací by mohly být peníze ze žalob. A peněz se EU zrovna nedostává…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/jizni-proud-jakou-skandalni-hru-hraje-eu-a-bulharsko-proti-rusku/

 223. 254,255

  Jo, řešit. A tím řešením mělo být sabotovat Southstream ?

 224. 261 Dano to gratuluji a koncert Kocky bude jiste dobrou odmenou. Ja myslel ze to jsou prazaci.
  Dve domacnosti bez legrace musi byt rehole. To dokaze obhospodarit jen clovek citove neplochy, vykonny a s ryzim a otevrenym srdcem. Proto je pan Rath tak dobrym socialnim demokratem, ze dokaze dat dvema zenam muze a dvema sadam ditek otce a to vse paralelne, nikolov seriove systemem svatba-rozvod. Jen muslimove muzou ucinit stastymi dokonce manzelky ctyri a to uz je tedy opravdu obdivuhodny vykon, spravedlive vsechno zabezpecit zvlaste kdyz jim nechodi materialne vypomahat alespon jednou za rok Jezisek nebo Mojzisek, jak rikala pani Fischerova ze to nazyva pan Fischer, ten hodny clovek co by se tak rad zaslouzil alespon o stat kdyz ma jenom jednu domacnost. Mimo moji predstavivost je jiz treba sedesat domacnosti takovych sejku. Ten sice nema starost materialni, protoze prostredky mu dava budto British Petrol nebo Americani aby drzel hubu ale organizacne to musi byt sila. Vzdyt jen plnit ty povinnosti. Jeste ze to nema roztrousene po pousti. Patrne to bude nejaka sdruzena domacnost jako je Condominium nebo spise u nas byval Koldum. Tam si predstavuji, ze na chodbach visi vzdycky rozpis, hned naproti vytahu aby sejk vedel do ktere casti dominia se ma hned poranu, po svacine, po obede, po caji, po veceri a po par sklenkach lahodneho kumysu zavital aby domacnost navstivil, ucinil co ucinil a probral dulezite otazky ohledne rozvoje domacnosti, bilateralni a multilateralni vztahy a pohled domacnosti na aktualni souziti kondominia. Domacnosti jednotlive take museji mit nejakou pllatformu kde resit alespon nejpalcivejsi problemy souziti protoze sejk taky neni na roztrhani a musi byt tedy schopne to prohovorovat mezi sebou. Neco jako sdruzeni domacnosti nefunguje, tam by u toho furt musel byt ten sejk. Videl bych to spise na obcanskem principu. Obcanske forum. Kazda domacnost by se do syta vykecala a sejk by nakonec moudre rozhodl tak jak to ma byt doopravdy.
  Hezke svatecni dopoledne preji.

 225. skimici, mám tomu rozumět tak, že podezíráte Danu, že konvertovala k islámu? 😀 😀 😀

 226. Fujtajbl poránu,
  na Podblanicku je zataženo, fouká nárazový vítr, semo tamo do toho sprchne, nebo spadne hrst mraženejch granulí. Ideální počasí na to vůbec nevylejzat z postele. Akorát cvoci jako já jsou v práci. Že já jsem se místo študování radši nepřihlásil na učební obor rentiér. Teď jsem moh’ bejt vysmátej jak lečo…

 227. No, ono to mohamedánské mnohoženství je spíš opatření Mohamedova ministerstva sociálních věcí, než cokoliv jiného 🙂

 228. 267 z postele jsem dnes uvidel kupodivu modrou oblohu, zlovestne znameni, ze budu muset neco delat bez vymluvy na pocasi 🙂

 229. 268. Exisuji i domy, kde naopak jedna zena ucini stastnymi mnoho muzu a to bez ohledu na konfesi 🙂

 230. Skimici,
  máš zajímavou definici štěstí 🙂

 231. skimici, kdysi povídaly v TV nějaký holky z bordelu (myslím v Berlíně) – on minuty mohly dělat terapeuta! 😀

 232. Rputi – tedy jakasi obdoba opatreni Ministerstva zdravotnictvi podle Halladina.
  Ale vazne. Ty holky museji mit furu zkusenosti. Vzdycky jsem byl zvedavy jak to maji medici s praktikama. Pitevna mi byla jasna, interna taky, zubari taky cvici na zivych pacientech ke konci, kde nacvicuji svoji dovednost sexuologove?

 233. skimici,
  ano, čínský básník by pojem „vybrečel se jí do klína“ mohl použít jako perifrázi jisté činnosti

 234. kde nacvicuji svoji dovednost sexuologove
  dřív to asi bylo v ZVS. Protože s nováčkem se půl roku vymrdávalo jak s vopicí

 235. 276 Ptakopysku
  Jaky vyraz asi pouzije cesky chalupnik? Premitam. Inspirovan chudym stavenim, boudou a ctyrnohym pritelem-hlidacem…

 236. skimici,
  chalupník inspirován boudou a čtyřnohým hlídačem používá samozřejmě pojem „má naštěkáno v boudě“, chalupník ovlivněný spiritualismem použije výraz: „vykropit hrobku“

 237. Zcela nepouzitelne pro muslimy nebot pes je neciste zvire a vlastne džin.. Je videt ze cesky venkov netrpel pod jarmem islamist. Druhý vyraz svedci spise o nebezpecnem starnuti venkovske populace.

 238. skimici, 275 – je to řehole! 🙂
  Jednou jsem takhle čekala na svou tetu psychiatryni, a hned vedle byly dveře do nově zřízené „sexuologické poradny“. Skrz ty dveře bylo slyšet všechno!
  Pan europoslanec MUDr Zvěřina byl tenkrát mladým kučeravým chlapcem. Odborně pohovořil, vydal doporučení co, kdy a hlavně jak ….. když vylez, stály mu i ty kudrny! 😀

 239. Dobré ráno,

  Dano, jseš ďábel. Marně přemýšlím, jetsli bych byla schopna vymyslet co, napéct, aby bylo dvanáct druhů. A to tu ty největší souteživky soupeří o to, zda těch druhů sedmnáct nebo osmnáct.

  U nás frčí klasická trojkombinace dotláčky-pracny – linecké. Poslední roky to brácha doplňuje ještě krémovými rohlíčky, které ovšem kupuje. a pak upečeme ještě nějakou inovaci, loni to byly sefarské kuličky, z ořechů a pomerančový kůry, letos dcera upekla perníčky. O větší počet druhů není zájem, hlavně aby bylo dot toho, co má kdo rád.
  A to linecké mám zadělané, ale teprv budu píct.

  Pokud jde o úklid, tak se držíme teorie, že Ježíšek se narodil v chlívě, tož aby se u nás cítil jako doma. 🙂

  Nějakej „předúklid“ se dělá o podzimních prázdninách, okna se myjí na podzim a před vánocemi už žádný gruntování.

  já už mám vánoční koncertování za sebou, tradiční zpívání v Loretě – studenti gymnazia, sbor, který vede jejich profesor hudebky, dívčí nonet bývalých studentek a houslové kvarteto. Nejmenší z toho kvarteta, kterej měl co dělat, aby byl větší než ty housle, hrál i na vánoční akademii a myslím, že jednou bude mít Šporcl zdatnou konkurenci.

  A i ti, co secvičili svoje zpívání jen na týdenním přípravném kursu, zpívali skvěle. Ten sbormistr je machr na to, že umí vybrat vcelku jednoduché věci a skvěle je zaranžovat a secvičit.

  TAdy je střídavě, sluníčko vykouklo, na pět minut, ale teď je zase zataženo. Je načase vyrazit na chvoj, neb mně čeká výroba věnce na hrob, první bod v programu zdejšího pobytu, pak dnes ještě to linecký.

  Poslední fáze přípravy si chceme užít v klidu a žádnou honičku.

  Dcera bude na Silvestra s kamarádkama, muž tu bude jen na svátky a jinak v práci, těch posvátečních dnů zas tolik nebude, tak si aspoň v klídku užít ty dny , co jsme spolu, bez nějakýho šílení.

  Jo a taky mám v plánu vyrazit na houby – prý roste jidášovo ucho.

 240. “ kde nacvicuji svoji dovednost sexuologove?“

  sexuolog to umět nemusí, musí o tom umět kecat.

 241. Aúúúú!!!!!!

  „dotláčky“ = rohlíčky. A to jsem to po sobě četla! Dvakrát! Přísahám!

  Sypu si popel na hlavu a odcházím na chvojí.

 242. dotláčky versus rohlíčky je jakým nářečím???

 243. Ahoj !
  Ptakopysku ad 280 – ovšem jsou oblasti, nářečí (nechci napsat národy, to bych si nedovolil), kde lze skoro věchny lidské činnosti popsat různými předponami a příponami k základnímu slovu „jebať “ a nemusí se tedy vyjadřovat tak komplikovaně.
  A k vyjádření záporu stačí větička „choď do piči!“

  Už je na to na fildě nějaká diplomová práce?

 244. 288

  Potvrzuji -příklad
  Beriem denne štvrtinku Viagry, nechcem jebať, len podjebávať !

 245. Koukám na ten článek o Eastringu a píšou tam, že by kus šel přes Ukrajinu. Vážně vám to připadá jako dobrej nápad? 🙂

 246. 249 skimci, zajisté. Podle volné interpretace návrhů stran zdejšího záporného populačního růstu, od jakéhosi Špydly, někdejšího nejvyššího představitele moci výkonné, následně působícího mnoho dobra v Bruseli, převedené do praxe, záleží na sudu, který definuje obsah bez ohledu čím je naplněný. Například je-li sud označen Tramín, je v něm Tramín bez ohledu čím byl plněn. Do sudu možno neomezeně nalévat cokoli a ono se zázračnou transsubstanciací stane Tramínem.

 247. Írán už od roku 1996 opakovaně Austrálii žádal o vydání Mana Harona Monise, který minulý týden zajal rukojmí v sydneyské kavárně. Ve své vlasti byl stíhán za zpronevěru. Austrálie íránské žádosti vždy odmítala s tím, že Monis je politický uprchlík.

  http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/18950-i-kdyby-palestina-v-osn-uspla-co-bude-dal
  http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2014/12/iran-warned-australia-sydney-attacker-unstable-con-artist.html
  http://www.bbc.com/news/world-australia-30502094

 248. Ostape,
  to je maďarská iniciativa. Myšlenka na Velké Uhersko je stále živá (jak se prokecl maďarský poslanec za stranu Jobbik pan Tamas Gaudí – Nagy. Předpokládá se, že ropovod do první teroristické akce povede přes území Západní Ukrajiny. Potom už povede obnoveným historickým maďarským územím Kárpátaljai Ukrajna střežená elitními hovady a honvédy a bude po problému.

 249. 2 Ostap Bender – Inu, každý jest štěstí svého strojvedoucím…

 250. Schumi, pravda, pravda ….. tak nějak spidloidně bych si představovala Goodbodyho, když jel pro víno z Castello Monte Pico.
  Teď jde jen o to, zajistit dostatečné množství latrin. Třeba bychom si ohhli vylepšit platební bilanci.

 251. [294] To se týkalo Eastringu, Austrálie nebo obou? 🙂

 252. 2 ptakopysk – k těm elitním hovadům – dost pochybuji, že by se jim chtělo opustit kotlinku a jít bojovat za uherského krále… Ti budou spíše vzletnými projevy bojovat za nedotknutelnost hranic Ukrajiny, i když nikdo neví, kde ty hranice vlastně jsou… Navíc mám obamy, že k tomu územnímu uspořádání bude chtít něco dodat i Velkopolsko…

 253. 2 Ostap Bender – zejména té Austrálie… Ten Eastring zatím řadím do říše zbožných přání (pane dej, ať sousedovi chcípne koza) či pohádek (Jak chuďas do ještě větší bídy přišel, popř. Kašpárkův hrobeček)… Ale je to prdel, to sledovat… Ty komentáře a články, to je lepší než Dikobraz, blahé paměti…

 254. Ostape, zdravím. Ad [290]. Zrovna jsem sem nahlédl a při čtení včerejšku mi na mysli vytanulo několik otázek.

  Nikdo se tu nějak netrápí s množstvím dopravovaného plynu a jeho údajnou náhradou za plyn ze South Streamu.

  Čtu-li správně, tak odborník pravil, že odpovědí na „South Stream“ je „Eastring“. Odpověď se mi jeví přesná asi tak z 30 %.

  South Stream měl mít kapacitu cca 63 miliard m3 plynu ročně.

  Na druhé straně je Eastring, jehož kapacita by měla dosáhnout až 20 miliard m3 plynu. A ještě by vedl přes zlodějskou Ukrajinu (sic!). Plus k tomu novináři připočetli rozšíření plánovaného terminálu na dovoz zkapalněného plynu na chorvatském ostrově Krk, který počítá s kapacitou 4-6 miliard m3.

  Nějak se mi v těch počtech nedostává 37-39 miliard m3 plynu. Nestala se někde ve výpočtech EU soudruhů chyba?

  Poté, co si člověk přečetl ještě to, že třetí variantou je plynovod podobný zkrácenému Nabuccu, který by do Evropy přiváděl plyn z Ázerbájdžánu či Ruska přes Turecko. U toho nikdo raději kapacitu neuvádí. Tam je to již hotová sci-fi či EU zbožné přání…

  Je vidět, že evropští rudí komisaři a jejich příznivci se s nějakými počty příliš nepářou. Plynovod jako plynovod… 😉

 255. 295 Rputi, ano, o tom mušketýrském dýchánku se dlouho vyprávělo.
  Pokládám za úžasné, žes to četla, bavila se tím, a dokonce cituješ. Málo je takových žen.

 256. třeba kot packowy, lizaki malinowe

  … co to vlastně znamená polsky packowy nebo co tam vlastně říkaj?

 257. 292
  Jo , jihoafričané nám taky odmítali vydat jistého uprchlíka. že prý jsme ho stíhali nespravedlivě
  A teď s ním mají problémy, které vůbec nemuseli mít….kdyby ho s želízky na rukách posadili do letadla.
  Inu, kdo chce kam……

 258. 293 Ptakopysku
  povede ale přes NAŠÍ Ukrajinu
  Navíc už tam ta trubka stojí viz obrázek.
  http://ceskapozice.lidovky.cz/ani-south-stream-ani-nabucco-rysuje-se-plynovod-eastring-pz0-/tema.aspx?c=A141218_124343_pozice-tema_lube
  Slováci a ten neuvěřitelný Ševčovič, který má potlačený dávící reflex (vzhledem k jeho karieře) prostě chtějí upést z h.na bič. Naplnit trubky, které v případě výpadku tranzitu přes Ukrajinu lze plnit jen vlastním bioplynem což by zase znamenalo včas zasadit kapustu a kedlubny.
  Navíc to má fungovat obousměrně. Nahoře asi v té trubce plyn poplyne tam a dole zase zpět…

 259. Ale jak jsem včera říkal, Vlající péro to jistí.

 260. Malá, naprosto nedůležitá, poznámka k norskému plynu…

  Tvrzení, že jednu čtvrtinu tuzemské spotřeby pokrývá plyn z Norska, je mýtus, kterému věří i mnozí politici. Norský plyn totiž nemá kudy se do Česka dostat.

  Jeho možné využití u nás limituje také rozdílné chemické složení a jiná výhřevnost (domácí kotel či sporák to zvládne, ale třeba sklárny s tím mohou mít problém).

  V praxi vše funguje tak, že RWE a další dovozci plynu sice platí za norské palivo, fyzicky však odebírají z východu Německa ruský plyn.

  Také plyn, který čeští dodavatelé energií nakupují na německých energetických burzách, pochází z velké části z Ruska. Realita je taková, že zhruba 90 procent plynu spotřebovaného tuzemskými domácnostmi a podniky bylo vytěženo na území Ruské federace.

  Nějak mi to připomíná situaci, kdy rakouští uvědomělí občané kupují elektriku jen z obnovitelných zrojů, za tu platí zvýšenou sazbu a svítí proudem z Dukovan a Temelína.

 261. No a to jsem ještě nenapsal, že Temelín prodává levný atomový proud do Bavorska a Bavorsko prodává Rakousku ve špičkách jen kvalitní čistý, ekologický proud, za trojnásobnou cenu, z vodních a slunečních elektráren (o transitu větrného z Dánska nemluvím, ten vede přes ČR).

 262. OT: Jak tu tak rovnám perspektivu tamtěch fotek, pozoruji, že by se člověk nejspíš velmi slušně uživil psaním takových těch šedesáti- až stostránkových stavařských příruček s tituly např.
  Osvojujeme si neznámé pojmy: Svislice
  Seznamte se s olovnicí!
  Vodováha – revoluce na staveništi

  Zlatý haldy písku…

 263. 209 – No, nevím, zda (a nakolik) Vám rozumím, skimici, už jen pokud jde o formulace… Obecně bych asi řekl, že od triviálního „cílem je cíl“ jsme se – poté, co veškeré cíle, jež by vypadaly zároveň plausibilně i atraktivně, zmizely za horizontem – dostali přes „cílem je cesta“ (viz třeba již poměrně dávná kniha Zen a umění údržby motocyklu, navazující přinejmenším svým názvem na ještě dávnější Zen a umění lukostřelby) postupně až k dnešnímu „cílem je směr“, což lze též brát jako výraz zoufalství nad tím, že společnost se sice někam posouvá, avšak nikam nejde, jen je trpně strkána a vlečena.

  Samozřejmě když se kupříkladu podívám, na čem jsem pracoval před 30 lety, jakožto takové (to jest jakožto cíl) to dnes je leda pro legraci; ale nástroje, které jsem si k tomu musel tehdy vytvořit, přežívají (či spíše dožívají) dodnes, byť ve značně již metamorfované podobě. A jestliže se přesunu o těch 30 let k dnešku, sotva bych nyní mohl doufati v cokoliv lepšího. Potud mi je ono „cesta je cíl“ docela sympatické. Avšak ježto nikam nekráčíme, a snad už ani nebudeme, se místo toho dnešní uvažování přesouvá alespoň k otázce žádoucího směru, který bychom ovšem chtěli znát naprosto přesně a s dokonalou jistotou, což lze vyjádřit právě slovy „směr je cíl“. (Abych hned zkraje zamezil případnému nedorozumění, poznamenávám, že jde výhradně o směr výchozí, zatímco pokud se týče směru k onomu cíli za horizontem, otázka je hypotetická natolik, že se ji nikdo vážně nepokouší zodpovědět.) A dost možná, že tohoto cíle – velkolepého ve své skromnosti – jednoho dne též dosáhneme, a těsně předtím, než budeme víceméně průmyslovou technologií prefabrikováni do černé plastikové piksly, budeme vědět již bez sebemenších pochybností, že jsme měli, kdyby to bylo šlo, jít přesně opačným směrem než tam, kam jsme byli po většinu života taženi a tlačeni.

  … Tuhle jsem si zas vzpomněl na (dnes rovněž dosti dávné) Beckettovy Novely a texty pro nic… (Napadlo mne totiž, že když jsem je před skoro přesně 40 lety četl poprvé, vůbec jsem si nedovedl prakticky představit dnešní bezdomovce, na které dnes nechtěně narážím mj. při fotografování hromad a hald písku.) A na to, co tam kdesi ke konci jedné z nich vypravěč říká : Tam bych šel, kdybych mohl jít, tam bych byl, kdybych mohl být. Asi bych měl prohrabat ty haldy knih tady, najít a přečíst znovu…

 264. 304

  Skimici, tak mám dojem , že i z Tebe se pomalu a, ale jistě stává ruskej agent ! 😀

 265. 303 Halladine, to že nám ho nevydali, že se nám to nepodařilo, považuju za dobré. A není v zájmu daňových poplatníků aby se nám to podařilo. Však se o to účinně nikdo nesnaží. Problém by mohl nastat v případě, že tam na jihu obdrží doživotí a požádá že by si ho odseděl tady. Obhájci se tuze budou snažit. Můj názor na to je, ať zůstane tam kde je. Svým útěkem se sám vzdal zdejší jurisdikce tak co. A humanitární ohledy ať si u toho hajzla strčejí do zadele. Ať si to tam vyžere do dna a shnije v tamním kriminálu. Předpokládám že téhož praktického názoru bude zdejší příslušné úřadstvo maje na paměti zájem zdejších daňových poplatníků.

 266. 310 … velmi jistě jste Zpátečníku myšlenku nanesl, což znamená, že se tím nezabýváte poprvé.
  Sytému mi se
  …po pečeném zlatém kuřeti, bramborové kaši a pečené řepě rozkrájené na jemné plátky a polité výběrovým panenským olivovým olejem a exklusivním aceto balsamiko, několikaletým z malé drahocené lahvičky (korunovanými několika velmi hrubými zrny mořské soli) a sklence výborného Mukuzani (to je absolutně špičkové suché Gruzíské červené)
  velmi nesnadno uvažuje.
  Cílem je směr (a Vaše předchozí související úvahy) –
  Syt to mám tendenci vnímat tak, že kromě místa KAM se mi snažíte prostě pro jistotu naznačit i KUDY to je 🙂

 267. Schumi,
  já s Tebou souhlasím, ale z hlediska těch Australanů a Jihoafričanů udělali blbost.
  V každém režimu jsou zloději , vrazi atd, a v každém režimu jsou orgány , které to stíhají.
  A chránit zločince, kterého stíhaj trestní orgány jeho země, jen proto, že jsou iránské , nebo jakékoli jiné je pitomost.
  A jak je vidět , vymstí se to.
  ˇUplně stejnou pitomost dělal západ vůči čečenským teroristům. Dělali z nich bojovníky za svobodu, protože bojovali proti Rusku. I když to byli ti samí, co bojovali v Afganistanu proti Američanům (Později)
  CEčenci byli druhým nejpočetnějším národem v jednotkách Al Kajdy po Arabech.

 268. 314 to se Ti TEĎ jenom zdá Halle. Musíš být fexibilní a včas chytit správný SMĚR. Čo bolo to bolo. TEĎ to jsou už zase teroristi, ZÍTRA možná cenní spojenci a ODJAKŽIVA přece nejlepší přátelé.
  Se musím fakt chechtat. V těch dobách jsem tamtudy hodně cestoval a viděl co viděl, slyšel co slyšel, mluvil s kým mluvil. Pak do letadla, čtyři a půl hoďky, vepřový s bramborovým knedlíkem jedna plzeň, schrupnout a už z letiště v radiu slyšet jak to vlastně MÁ být správně a večer autentické záběry z CNN.
  Neuvidíš neuvěříš.

 269. 315

  jistě, ale leckterý takový „kamarad“ je potom dlouhodobej problém 🙂 , třeba bin Ládínek.

 270. (290) Je tam varianta. Od pohledu to vypadá jako docela dobrý nápad, maximálně využít co už je. Jak to (politicky i ekonomicky) dopadne, to už je věc jiná.

 271. Malér by ovšem byl, kdyby ty roury vedly přes Rusko!!

 272. No je tam ale problém – napojení na Rusko – kudy ?
  A pokud ne ruskej plyn, tak odkud ?

 273. Karle, to ovšem v tom článku nebylo, to jsem si nakonec musel dohledat jinde.
  Nicméně jak psal Bohouš, stále jsme ani ne na polovině kapacity South Streamu.

 274. Halle – přece plyn ze Slovenska !!! To dá rozum! 😉

  A čím více transitních zemí, tím musí být ten slovenský a norský (viz výše)plyn levnější!

  No, ale na to dojde.
  Ti Rusové se nasrali a budou vážně prodávat plyn víceméně na svých hranicích. A jaké a kudy si odběratel postaví plynovody, jim bude celkem jedno.Pak se využije každá roura, která už někde leží (včetně těch 300 000 t německých rour, které leží nevyužité v Bulharsku.)
  A jestli má Brusel posílat Ukrajině peníze, nebo Slovensko plyn, je přece úplně jedno!!

 275. Ostape ad 322 – ono je také v Itálii, Jugošce a Řecku o polovinu tepleji než v sev. Německu a třeba Švédsku! Tak jim poloviční profil musí stačit!
  Jinak by je mohlo napadnout budovat průmysl a dodávat průmyslové výrobky do starých zemí EU.
  Ale proto do EU přijati nebyli !!!!

 276. Šumaváku,,

  To bude zábavné, tlačit plyn přes Nordstream, pak přes Německo , Česko a Slovensko na Balkán, když přes moře by to bylo celkem kousek 😀
  A určitě při průchodu každou zemí cena klesne ! 😀

 277. Šumaváku, proč by Brusel posílal Ukrajině peníze?
  Viz 299!
  Nejdřív se počká, až se to všechno emericky privatizuje a pak už tam žádný prachy nebudou potřeba. Posílá snad EU prachy do Kosova?

 278. To je samozřejmě záměr a cíl!
  Když ten plynovod bude obousměrný, tak než se ten „norský“plyn z Nordstreamu protlačí přes ČR, Rakousko, Itálii, Jugošku, MaĎarsko a Slovensko na Ukrajinu, bude už úplně zadarmo!
  No nekup to být Jaceňukem! 😉

  Samozřejmě za předpokladu, že nevypukne další rakousko-italská válka o Jižní Tyroly, Italy zcela nezodpovědně nazývané „severní Itálie“ a nedojde k pokusu Milán (Meiland)opět připojit k Rakousku.To by celou věc trochu komplikovalo.

 279. Šumaváku,, dvakrát jsem posílal jeden příspěvek a ani jednou se tu neobjevil Není prosím někde chybka?

 280. Docela by mne zajímalo, kde ono slavné česko-slovenské konsorcium, jež stojí za projektem „Eastring“, vezme tu surovinu do něj. Už mají sice 1 obrázek s trubkami, ale kde tu surovinu do něj vezmou a od koho, nikdo pořádně neví …

  Už to vidím, kterak česko-slovenští manažeři, objíždějící Evropu s projektem nového plynovodu „Eastring“, který by měl posílit jistotu, že lidé na tomto kontinentu nebudou v zimě mrznout, zachraňují EU. Hotová druhá Winterhilfe. Ještě by mohli k tomu plynu, putujícími skrze EU tam a zase zpátky, přibrat i sběr obnošeného zimního šatstva… Zlaté prciny … 😉

 281. Šumaváku, v Kosovu už pochopili, že něco za něco… 🙂

 282. Ha, tak se mi to napočtvrté povedlo. Stačilo pár nových mezer a jde to.

 283. Bohouši – myslíš tenhle:
  “ Docela by mne zajímalo, kde ono slavné česko-slovenské konsorcium,….“ ??
  Ten já vidím!

 284. Šumaváku, ano, to je von. Jsem rád, že ho vidíš, ale já ho posílal předtím třikrát a to vždy neúspěšně. Poráde to na mne huhňalo, že je příspěvek duplicitní. Takže jsem přidal dvě mezery a napočtvrté to vyšlo. Nicméně je mi to divný a tak na to upozorňuju…

 285. Jo, to jsi měl někde uzel na Tvém připojení. Jestliže to odklikneš znova dříve, než je to uloženo v databázi WordPressu ( a tam je světový pres) tak se objeví tato hláška.
  Ale za to ani já, ani Ty nemůžeme.

 286. Dobrý. Díky pane domácí za vysvětlení. Furt lepší takhle, než aby to tu bylo 4 x… 🙂

 287. Ofšem toto řešení se nezabývá Srbskem atd. Southstream měl končit v Rakousku.

 288. (322) Kapacita SouthStreamu je celkem nezajímavá. V některém článku (a možná byl na papíře) jsem četl, že by Eastring pokrýval spotřebu. Může to být pravda, nemusí, tak důkladně jsem to nezkoumal. Každopádně to je podstatné, ne SouthStream, který může být dimenzovaný i na dodávky jinam. Mně hlavně zaujalo, jak je to roztříštěné a málo pospojované. Evidentně jde vládám států i soudruhům v Bruseli mnohem lépe vymýšlení 3,14čovin typu kvokvokvoty, štítky na baráky, procento OZE, případně fantazírování o 0 CO2.
  Přičemž, pokud by přemoudrá EU měla mít nějaký přínos, viděl bych ho právě v koordinaci, případně organizaci spolufinancování podobných infrastrukturních projektů. Jenže to asi moc smrdí prací.
  (323) To jako myslíš, že zatím Rusové páchají nějakou dobročinnost, kterou už páchat nebudou? Oni potřebují prachy, Evropa plyn. Nic víc v tom není a nebude.

 289. 330 Bohousi
  Plynovod ma byt obousmerny a tak staci koupit tu prvni napln a honit to kolem dokola a vybirat tranzitni poplatky. O to nejspise nakonec asi jde 🙂

 290. Karle, a odkud ten plyn chtějí brát? Potrubí by teda bylo, takže ještě něco do něj. Z NordStreamu?

 291. 341 nekde jsem cetl ze Slovaci uz prodali maximalni backstream (kapacitu) zpet na Ukrajinu. Musej se poradne snazit.

 292. Do potrubí budou cpát bioplyn od evropských Babišů.

 293. Skimici, moc dobrý 🙂 Na bukovém dříví, 11 hodin, 58°C.

 294. Kapacita Southstreamu je Celkem nezajímavá . Tak to je gól :-))))))))))
  Pokud si pamatuju, tak kapacita plynovodu do turecka má být totožná, a bylo tuším 60 mld kubíků
  Z toho asi 50 mld mělo být k předprodeji Tureckem dál do Evropy.

 295. (340) Má to být propojení, takže buďto od dodavatelů západu EU nebo z terminálu v Chorvatsku či Turecka. My už tady různá proojení máme, na tom Balkáně mají prd.

 296. Karle, a odkud ten plyn na západ EU přichází?

 297. …a abych nezapomněl, jsou ty zdroje schopny pokrýt zvýšení odběru?

 298. (347) Rusko, Norsko, Alžírsko, Katar ……, staví se terminály na kapalný. Plyn západu EU nechybí, na Balkáně chybí infrastruktura.

 299. 350 Karle
  a znovu říkám že máš stoprocentní pravdu. Ta technická MOŽNOST, ta propojka prostě ve kšeftu dělá divy, kromě toho, že je to nutné vnímat jako strategicky nutnou incvestici. Já se jen ptám – je Eastream to pravé řešení?

 300. na Balkáně chybí infrastruktura.
  Souhlas , tuhle vadu měl Southsteam napravit.

 301. Zapomínáte na ten zákon (proti Gazpromu), že nesmí být stejný vlastník potrubí a plynu. Proč by se Brusel namáhal (ani na to nemá prachy), když může veškeré starosti s přepravou nechat na majitelích – a že o ty roury bude hoňka…. 😀

 302. Já jsem upozornil na jednu z možností. Nikde jsem nenapsal, že to bude všeřešící zázrak ani za půl darma. Líbí se mi na tom využití současné již vybudované infrastruktury a to propojení, zastím si na Balkáně hraje každý na svém.
  Pokud budou Rusové dodávat plyn Turkům k přeprodání, tohle by byla docela dobrá cesta. Jak se bude roura jmenovat, není příliš významné.
  Každopádně, Rusko zatím má nějaký plyn a potřebuje prachy. Státy EU mají prachy a potřebují plyn. Zatím to vcelku funguje a IMHO to bude fungovat i nadále, pokud se někdo nezcvokne úplně. A zase by to byla metla na obě strany. Konec konců, ten odkaz v (352) tvrdí něco podobného.

 303. [355] OK, jinými slovy ze západu prd, z Chorvatska minimum, zbývá zase Rusko.

 304. AK ad 338 – ano, páchají!
  Já svého času prodával koně, seno slámu, úsušky…atd. do Rakouska také „Frei Hof“.
  A po zkušenostech jsem z toho za necelý rok vyrostl a koně jsem předával „přivázaného“ u hraničního patníku mezi D.Dvořištěm a Wullovitz.
  A odtud dál to byla starost nového majitele.
  Seno, slámu i třeba dřevo dokonce od sebe ze dvora.
  A dnes dokonce i koně. Vyvedu ho ze stáje, levou rukou převezmu od kupce peníze, pravou mu podám vazák s koněm se slovy:“ Je Váš!“ což volně přeloženo znamená: “ a teď se s ním třeba poser!“ 😉 😀

 305. Skimici, ahoj. Ad [330]. Ano. Tak nějak mi to z těch eurohujerských plánů vyplývalo. Ovšem v každém případě je třeba se vyhnout Ukrajině. Nebo se začne plyn z těch trubek ztrácet již po tom prvním naplnění…

  Zaujala mne štěpná myšlenka, že kapacity plynovodů nejsou důležité. Ano. Psal jsem o tom v mé [300]. „Je vidět, že evropští rudí komisaři a jejich příznivci se s nějakými počty příliš nepářou. Plynovod jako plynovod.

  Taky nikdo nějak neřeší, jak smluvně a od koho si zajistit potřebný objem plynu. Mají to ti eurohujeři snadný. Prostě si ten plyn koupí. A JE TO!… 😉

 306. Nechápu, co na tom furt řešíme!
  Je třeba se na věc dívat jako AK, globálně a historicky.
  Tisíce let žila EU (a Evropa) bez ruského plynu a přežila to.
  Tak to následujících pár desetiletí jistě přežije také!
  Možná se trochu zredukují zelení a oteplovači, kteří na ruském plynu a omezování tradičních zdrojů energie budují svoji existenci a budoucnost, ale toho bych nelitoval.
  Když se kácí les, lítají třísky, že?

  PS.
  Kdybyste potřebovali, tak rašelina u Světlíku se stále těží…

 307. 357 Šumaváku,
  Vyvedu ho ze stáje, levou rukou převezmu od kupce peníze, pravou mu podám vazák s koněm se slovy:” Je Váš!” což volně přeloženo znamená: ” a teď se s ním třeba poser!”
  To mi skoro více připomíná FCA než EXW (podle Incoterms 2010). Tím aktivním aktem předání vazáku do ruky po vyvedení ze stáje a zřetelnou instrukcí k další dopravě (a jejím zaranžováním) na účet kupujícího (a teď se s tím třeba poser).

 308. Skimici … znamená-li to dodací podmínky Free Carrier , tak jsi to trefil.
  Kůň není tabulové sklo, ani dvojsko, ani trojsklo a dostat ho do vozíku( na auto) je ten základní problém, proč ho prodávám mezi dveřmi stáje!! 😀
  A dopravit ho pak do nové stáje (natož v zahraničí – se clem, veterináři, celní deklarací, kaucí…) je ta nejrizikovější část obchodu.
  Stejně jako dostat přes Ukrajinu plyn na Slovensko… 😉

 309. „Státy EU mají prachy “

  Jseš si tím jistej?

  Aneb „zdroje jsou“ ? 😀

 310. (357) No, trochu by mne udivilo, kdyby jsi si Ty i Rusové nenechali zaplatit za poskytnuté služby. A pokud nebudou poskytnuty, nebudou zaplaceny. Klasická nabídka/poptávka.
  (362) Co myslíš (?), dodávají to Rusové doteď za zdroje nebo za prachy?

 311. Karle, Tebe neučili, že v socialismu není nic nemožného. 😀
  Tedy i zaplatit za plyn, i když nemám prachy?

 312. Když (a pokud) se s tím Rusové spokojí …… tak by to naznačovalo, že nemají jinou možnost.
  Každopádně, za až takové ježíšky je tedy nepovažuji.

 313. Ukrajinci by byli rádi, kdyby se považovali za Ježišky. 🙂

  A hele, v Emerice nějak začali střílet poliše.

 314. ne spíš: Ukrajinci by byli rádi, kdyby k nim přišel Ježíšek?

 315. Quivisi,
  fakt jsem to napsal blbě. Ukrajinci by byli rádi, kdyby byl Putin Jéžišek, a naděloval plyn sadarmo. 🙂

 316. Putin? Proč Putin???
  Snad EU, když už jsou jednou asociovaní!!

 317. lidi , mně je zle… já snad dnes ty mrzáky i nechám přes noc venku… 🙁 🙁

 318. Šumaváku,
  taky bys už měl myslet na penzi……. 🙁

 319. Dobré zas ráno… 2 BohousB ad 358 – odkdy jsou při propagandě důležitá čísla a kvantitativní údaje? Tady chtěj hujeři poroučet větru, dešti, energii – a Ty jim takhle šlapeš v bábovičkách…

 320. ZDRAVÍM VŠECHNY!
  A protože se mi nečekaně nakupila spousta neočekávaných povinností (včetně těch nejsmutnějších) a vůbec netuším jak je všechny do stanovených termínů stihnu, využívám téhle chvilky a přeji všem zdejším, píšícím i čtoucím, šťastné prožití Vánoc, klidné a pohodové chvíle v kruhu blízkých a přežití toho svátečního mumraje ve zdraví.
  Do nového roku snad stihnu popřát i jinak. 🙂

 321. Tak srážet lidi autem s pokřikem „Alah Akbar“ není projev islámského terorismu, ale duševní poruchy.
  Teď jenom doufat, že ho francouzská policie zadržela korektně a bude respektovat všechna jeho práva.

 322. (378) Autor se ovšem jmenuje příznačně! 😛
  A spiklenecké teorie jsou nesmírně oblíbené, nejen o Židech a (ultra)libertariánech. Asi nějaká hluboká lidská potřeba, místo náboženství spiklenectví.

 323. Fujtajbl vespolek,
  dneska je na Podblanicku šest na nulou, větrno a prší hnusnej studenej déšť.
  Zemřel Udo Jurgens. Ve Švýcarsku, na procházce v parku města s příznačným jménem Gottlieben. Líp si vybrat nemohl.

  Merci
  Merci
  Merci für die Stunden Cherie

  Cherie
  Cherie uns’re Liebe war schön
  so schön

  Merci Cherie
  sei nicht traurig muß ich auch von dir geh’n.

  https://www.youtube.com/watch?v=DQZZJIIt9tA

  Na ja, to se to tulilo. Ježišmarjá u Prorokova vousu, to už snad ani nejni pravda…

 324. Myslím, že Udo vytáhl i Gotta za naše hranice a udělal mu cestičku. ne?

 325. Ptakopysku ,

  Haúúúúúú, to už je dááááávno ? 😀

 326. Nicméně, na Gotta jsem viděl upoutávku, tudíž zjevně ještě žije a zpívá ?
  Tak to je pak všechno v pořádku. 😉

 327. NpName, nerouhejte se!
  Ani se nenadějete a budete se divit, co všechno si pamatujete. Jen se v nočním tichu zaposlouchejte, jak vám tepničky s každým bůčkem pěkně kornatěj, páteř se sesedá, klouby už sem tam zavržou a na bradě klube se šedivý chlup! 😀

 328. NoName,

  věřte zkušeným ! Ono to mládí fakt uteče k……. rychle.
  A než se rozkoukáte , jste pamětník !

 329. Dobré ráno,

  tož já si od Ukrajiny odpočinu v kuchyni 🙂

  Dano, vydržať 🙂

  Jo, jo, rputi, svatá pravda….
  ono stačí si u televize vzpomenout, jak se mi ten čedivej stařeček na obrazovce líbil a jakej to byl štramák chlap.

  Stran Gotta – jednou, to už je pár let, jsme ho zahlídli s rodinkou v obchoďáku a když nebyl na jevisšti, vypadalbyl shrbenej jako dědek. Co jako – vždyť je to dědek….Ani Mistr nemládne, natořž my, normální smrtelníci.

  No nic, dopiju kafe, nastartuju auto a pojedu nakupovat ryby.

 330. Mnojo mnojo,
  pro Uda R.I.P.

  Ale můj šálek čaje to teda fakt nebyl, to ani ten Gott, když přestal být kauboj ztepilý… káááávu si osladííííím, uf !

  Musím přiznat, že tu němčinu v popmusic prostě nezvládám, Udo neudo.

 331. 390-mne to nevadilo třeba u Falca nebo Neny. Ani nevím proč, ale „Der kommissar“ nebo „99 Luftballons“ jsou tak nějak OK 😉

 332. Matzurko,
  on byl Udo trochu střiženej do šansonu. Třeba již výše zmiňované Merci, nebo ta písnička jak nebyl v New Yorku. Všechno nebyl úplně čistej popík, co zpíval.

 333. Tak i mně to naznačuje, že jsem už otravoval a můj komentář to nechce.

 334. Tohle se objevilo, takže znovu to, co WordPress nebral:

  Dano – tvoje 376 – i kdybychom se neviděli, pěkné Vánoční svátky a stejně pěkný Nový rok 2015. My jsme si letos pořídili, jako součást ještě většího dárečku, pořádný stůl do jídelny, rozkládací a zvětšovací, s dostatečným počtem židlí. Čím víc obsazených židlí, tím bohatejší hostitel.

 335. Vydržať!!!!

  377 – NoName, proč jste zapomněl značku pro ironii?

 336. Německá muzika je dost pochodová záležitost. Když matně vzpomenu třeba na východoněmeckej Kreis – Sie ist immer noch allein – funebrmarš jak když vyšije! 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=wSvZC_oQrSY
  Pamatujete se někdo na Kreis? Ono už to bude dobrejch čtyřicet let zpátky… Nebo Electra… Nebo Puhdys… 😀 😀 😀 S Puhdys pro mě, hošíčka kučeravého, dostala hrůza zcela nový rozměr.

 337. všechno se dá uchopit i z jiné strany – to jsem pochopil kdysi dávno na příkladu mojí tchyně.

  Udo – ten nepomohl Gottovi, naopak využil skvělé oblíbenosti Karla Gotta v německy mluvících zemích a nechal ho interpretovat.

  BTW – viděli jste Vánoční koncert Karla Gotta v Oě Aréně před pár dny? Ten stařeček vyprodal halu. Viděli jste někdo naživo jeho koncert? Ten stařeček jel dvě a půl hodiny v kuse, bez přestávky, jen občas nastčil Dashu nebo jiný talent a pak ještě další hodinu podepisoval a podepisoval.

 338. 398-my jsme měli Illés, Eddu, Locomotiv GT a Omegu, tudíž substituentů nebyla potřeba 😉

 339. 399-já jsem tedy na jeho koncertě nikdy nebyl, ale od každého, kdo byl poslouchám to samé-profesionál, oddanost posluchačům, podepíše se všem.

 340. NoName,
  hele, nemachruj, jo? Já teď vzpomínám na východoněmecké hrůzy… 😀 😀 😀 Maďarsko byl úplně jinej level.
  Kdybych chvilku bagroval ve svejch deskách, určitě bych nejakou Omegu, Škorpiony či Lokomotiv našel. Poslouchával jsem v rozhla taky nějakej maďarskej ekvivalent Radia Luxembourg. Hetes Stúdió Slager, nebo Slageris? Tak nějak se to jmenovalo…

 341. No, já někde nějaké dederoňácké Lp mám 🙂 Musím kouknout 🙂

 342. Gott je jeden z mála tenorů, které „toleruju“- zejména pro tu jeho profesionalitu. Když člověk srovná Píseň pro Martinu s těmi pozdějšími – on na sobě neskutečně makal – klobouk dolů!

  Ale na Uda mě fakt nikdo neutáh. Ňák to ne a nešlo! 😀

 343. NoName – 397 – já jsem z té zprávy nadšený! Z její procesní stránky, která možná nedochází laikům. Ten soud jednal o nějaké osobě, na základě předpokládané plné moci k zastupování a netrval na ověřeném podpisu toho orangutana na matrice. To je průser, totiž průtrž, do dosavadních zvyklostí. Ten soud v Argentině řešil občanskoprávní záležitost, nikoliv trestní. Dneska si u nás kdejaká ochránkyně zvířat nebo sousedka nebo jiná kráva může podat trestní oznámení na souseda, že podle §303, potažmo 302 TZ. Ovšem občanskoprávní spor, že se někdo má zdržet nějakého jednání nebo něco udělat a zastupovat přitom orangutana? Proč ne myš? Proč ne blechu? Bez ověřeného podpisu, bez rodného čísla, bez trvalého pobytu?

  Toto není prdel ani ironie. 🙂

 344. LP z DDR? Celá řada jazzových nahrávek, kdy to u nás bylo sprosté slovo. Bach Orgelwerke na Silbermanových varhanách – nemám to komplet, ale každou novinku z paláce Dunaj jsem kupoval.

  Východoněmeckou pop music jsem nesledoval, ale Puhdys natočili, a já ji mám, v roce 1979 Rock’n’Roll Music, kterou vydala Amiga a v licenci VEB DEUTSCHE SCHALLPLATTEN, BERLIN, DDR i slovenský OPUS. Cena 44,- Kčs. Obsah – 14 pecek: Long Tall Sally, High School Confidential, Tallahassie Lassie, Good Golly Miss Molly, Hound Dog, Tutti Frutti….

 345. 405-vyplývá z toho, že teď může být v Norsku tento orangutan odebrán svým opatrovatelům nebo být adoptován homosexuálním párem ?

 346. Mohl by mi někdo, třeba nějaký státní nzástupce, vysvětlit, proč je nutné požadovat vazbu pro 55ti letého muže, který nožem ubodal manželku, pak to zavolal všem příbuzným a pak to zavolal na Policii, kde se ke všemu přiznal? Mohl by pokračovat v této trestné činnosti? Když už žádnou další manželku nemá? Mohl by ovlivňovat svědky, když u činu nikdo nebyl a sousedky nic neslyšely? Tak jaké svědky? Mohl by uprchnout za hranice? To je vono! Potřebujeme ho mít k ruce, protože to budeme vyšetřovat devět měsíců a než se to dostane k soudu, tak uplyne další půl rok.

  Moje žena se včera dívala na nějakou americkou romantickou komedii. Hrdina se dopustil, samozřejmě, že nevědomky a neúmyslně, napadení jiného občana a vzdoroval přivolané policii. Do čtvrt hodiny byl v cele předběžného zadržení, do hodiny byl předveden před soudkyni a ta vyřkla verdikt.

 347. NoName – 407 – nevyplývá to automaticky, to vyplývá z jiných, již dříve zkurvených zákonů. Na téhle věci je pozoruhodné to, že toho orangutana zastupovala nějaká ochranářská organizace. Ono to tam nebylo zmíněno, ale byli označeni jako vítězové, tedy snad byli i žalobci. Dotaženo do konce to znamená, že mohli u argentinského soudu žalovat na souhlas s uzavřením registrovaného partnerstí. Jak by rozhodl argentinský soud, nemohu předjímat, ale precedens by tu již byl.

 348. Uz jenom ty teutonske nazvy kapel mi avizuji novy rozmer hruzy. . .este ze sem mel ty Sutráky, ktery se prej valily/valili. . .

 349. vedle, Googlemane. Gerd Natschinski byl blíže tomuto bandu:

  Onkel Stanislaus und seine jazz-opas – to byla ovšem plánovaná televizní sranda s nalepenými vousy.

 350. Tak německej jazz mě nechává ledově klidným. Nikdy jsem ho neslyšel a nikdy ho dobrovolně neuslyším.
  Jazz mám, podobně jako dechovku, od lékaře zakázaný, protože při poslechu propadám trudomyslnosti a následně jednám v afektu. Velmi opatrně si povoluji pouze malé dávky tuzemského jazzrocku. My, primitivní ssavci, dobře snášíme pouze jednoduché rytmy domorodců z britských ostrovů a jim podobných klonů ze středozemě.

 351. 408 Martine, dostane 12 let, tak aby si to odseděl co nejdříve. Že vazba je horší než trest, to je jiná věc.

 352. 408 Martine, nemohl. Nezná případ, nemá spis. Víš o tom stejný kulový jako Ty. Obecné najdeš v trestním řádu v § 67. Komentáře k tomu a judikatura viz Beck….
  Co se týče délky řízení tu a jinde,procesních postupů a například procesní použitelnosti doznání v závislosti na stádiu řízení – na Rhodosu je vedro a když je vedro, nutno solit. Co je to proti délce civilního řízení, ve kterém dovedně vedenou kauzu mpžeš zahrnout do dědictví.
  Ostatně, Vyšinského bolševická totalitární teze, že doznání je korunou všech důkazů byla v naší svobodné, demokratické, lidskoprávní a prosperující společnosti vytvářející právní stát, dávno překonána. Proto argumentovat tímto je velmi nepřípadné.

 353. 414 – tak tohle jsem měl tu čest si pobrukovat přímo s Manfredama v PKOJF tuším 1966-67….a pak uz hráli jen kluci z pátý Bé…..

 354. Ostatně pojímat americkou romantickou komedii jako učebnici trestního práva považuji za velmi odvážné.

 355. Martine, být doma, tak to LP mám taky v ruce. Ale do práce LPíčka fakt nenosím 🙂
  Ale proč by sis nerýpnul, i když blbě :-), viď ?

 356. 405 Martine, jak dobře víš, trestní oznámení může kdokoli podat na kohokoli pro cokoli. Jiná věc je jak s ním bude naloženo.

 357. 399 neviděl. Jako uvědomělý svobodný, demokratický a lidskoprávní občan, onoho komunistického vlezdoprdelistického kolaborantského přisluhovače zásadně odmítám. V případě, že čistou náhodou ho zaslechnu z nějakého přístroje, okamžitě vyhazuji zavřeným oknem a rehabilituji se poslechem The Plastic People of The Universe. Všichni, kteří ono totalitní zombie, starou strukturu, temnou sílu a přítele starých pořádků poslouhají, by měli být prodrobeni intenzívnímu léčení a převýchově.

 358. Nakouknutím na Seznam jsem si fšim, že má dnes svátek jak Šimon, tak Simon .
  Takže Šimone, fšechno nejlepší ke jmeninám !

 359. Ale já proti našemu zlatému Kájovi nic nemám :), naopak, jeho kvality plně uznávám,
  jen bych si nekoupila jeho desku, toť vše. Ani nepřeladím rádio, což zhusta činím u jiných interpretů 🙂
  Sice nejsem primitivní ssavec, ale ta trudnomyslnost mne přepadá pro zmanu u těch šansonů – u těch rozdýchám jedině Gilberta Becauda,
  Z českého popu jsem byla spíš fanynkou Vaška Neckáře a Waldy Matušky, jinak nic moc, spíš se mi tu a tam líbil nějaký hit.

 360. Dobré poledne,

  tož já Gottovi rozhodne neupírám profesionalitu. V tomhke je mezi popíky u nás naprostá jednička.

  Jen mně jeho muzika netáhne natolik, že bych šla na jeho koncert nebo si koupila jeho CD. Snad s výjimkou Vánoc ve zlaté Praze.
  Ale rozhodně nevypínám radio, jako když z něj začně hýkat kvetoucí mladík Tomáš Klus.

  Jinak z Gottových písní se mi nejvíc líbily odjakziva Zdvořilý Budy a Oči má sněhem zaváté a vůbec ty největší vykopávky.

  A na to, že když sleze z podia, jsou na něm ty roky vidět, na to má rozhodně nárok.

  To nebyla výtka, jen takovej povzdech nad tím, že už i ti naší idolové nejsou takoví štramáci jako za mlada.….

  Martine, brát americkou romantickou komedii jako odraz americké reality zdá se mi poněkud odvážné… 🙂

 361. Přidávám se s gratulací Šimonům i Simonům 🙂 !!!

 362. maYdo,

  horší je , že se ten Tvůj povzdech týká i nás ! 😉

 363. Halle,
  nebylo to odstavení důsledek nějaké aféry a hádanic s Kubišovou ? A co Bacily, nezašly na penicilín 🙂 ? Taky mhl mít nálepku socialistického umělce… Nakonec přišla mrtvice, takže toho má na zvládání celkem dost.

 364. Kondolujícím děkuji……
  Momentálně na Chodově čekám na bývalého podřízeného – jdeme na oběd, ale asi jsme se spletli, koná se tu prvomajový průvod…..
  Lidí je jak sraček, Kefalín…..

 365. (423) Mám k němu podobný přístup, ale ideologické důvody (ač nepochybně správné) v něm nehrají velkou roli. Prostě se mi jeho způsob jekotu nelíbí.

 366. Matzurko, to nevím.

  Po roce 1989 a pádu železné opony založil se svým bratrem hudební vydavatelství Ne a Ne Records, které vydalo výběr, Časy se mění a účinkovali na něm kromě Vaška i jiní čeští interpreti, kteří se skupinou Bacily za léta jejich existence zpíval

  To ne a ne měla být odezva na to, že ho nikde nehráli. Aspoň jsem tak slysšel jeho vyjádření v nějakém rozhovoru.
  Jistě , on už moc nového po sametu nepřinesl, ale spousta jiných starých písniček se občas v rozhlasech objevila. Ty jeho ne.

 367. Šimone,
  potvrzuji, neprozřetelně jsem dítku slíbila ňamku z KFC, což znamenalo objet třetinu městečka – zácpy snad na všech křižovatkách a ve všech směrech. Zvýšený výskyt svátečních vozítek, kde dědulové v bundičkách a kloboučcích vyvážejí na nákup bábrlinky… no, spíš frontové bojovnice z dob ROH čokoládových kolekcí. Na nákup se odvážím až po setmění, případně ráno před rozedněním – původně jsem pár posledních nezbytností chtěl obstarat cestou, ale rychle jsem se rozmyslela.

  A jdu pokračovat se svátečními přípravami – rozkvetly nejen primulky, ale i sedmikrásky, tak je co slavit… akorát si nejsem jistá, jestli místo vánočky nezadělat na mazanec…

 368. 428 maYdo jako StarTrek brát za učebnici fyziky.

 369. Ptakopysku,
  Puhdys (ani další dederoni) mě nikdy nebrali, ale Electra, to jo, v podstatě dederonský Nice (ještě je mám schovaný (C)Čochtan). A kupodivu Omegy a Locomotiv GT (když už tu byla zmínka o Maďarech), tak ty můžu i dneska.
  No a Uda jsem sice nikdy cíleně neposlouchal, ale přeju mu R.I.P.

 370. 434: Halle, byli povoleni i jiní. Jestli to je dobře nebo špatně, nevím. Dle mého skromného názoru je OSA zlá. Čtrnáct let copyright a utrum.

 371. Šimone Kleine,
  Manfred Mann ve Fučíkárně, to byl už rok 1965. Byl jsem tam též.

 372. Přidávám se s gratulací.

  Stran Neckáře, spory s Kubišovou měla hlavně Helenka.
  A na Konceru pro všechny slušný lidi Kubišová pozvala Neckáře na podium a Helenku ne.

  Proč ho nehráli, no možná ho měli spojenýho víc s tou Helenkou než s Kubišovou, Konec konců hráli spolu v Šíleně smutný princezně.Těžko říct…

  Já jsem měla asi kliku a nákup ryb proběhl v poklidu. Akorát zaparkovat, s tím byl problém, ale jinak pohoda.

  tpž jdu zadělat na vánočky….

 373. Z diskuse pod článkem o osvobozeném orangutanovi:

  Že se mezi ochránci zvířat nachází značné množství hlupáků, to ví asi každý.Ale,že se najde soud,který jim dá za pravdu mne nenapadlo ani v tom nejdivočejším snu.

 374. NoName,
  Vaše 400 mě překvapila. Tohle jsem díky tomu, že jsem měl na pokoji slovenského Maďara
  poslouchali my, a Vy jste o hodně mladší.
  Ale jistě, oni se s koncem mých studií poslouchat nepřestali. 🙂
  Ale tohle je vrchol.

  https://www.youtube.com/watch?v=0TgrHXa2kE0

 375. Jinak Neckářovu Půlnoční zpíval na to předvčerejším zpívání soubor Besharmonie který vede profesor hudebky, jen zpěv, bez hudebního doprovodu a bylo to opravdu poslouchatelný.

 376. 442-já jsem fanoušek Beatles, a Illes jsou takoví maďarští Beatles.
  Mimochodem, členové kapely už moc aktvní nejsou (nebo umřeli), sem tam nějaký vzpomínkový koncert, ale Zsuzsa Koncz, která prošla Omegou i Illesem aktivně koncertuje, přestože ji bude za pár dní 69.

 377. Halle,
  možné je všechno, třeba se včas nepoklonil té správné osobě… Já vlastně ani moc rádio neposlouchám, takže nevím, a na TV jsem se taky přestala koukat… tzv. zábava mi přijde čím dál tím víc ubohá až zoufalá – občas mi přijde, že Televarieté a Možná přijde i kouzelník byly vlastně pecky…
  Taky stárnu 🙂

 378. Já na koleje přinesl gramec, následně onen maďarský kolega přitáhl ty maďarské LP , a my valili bulvy 🙂

 379. Bubny měli Puhdys věrohodné, pořád tomu ale chybějí ty píšťaly ..

 380. Zdravím. No jo, nikdo nemládne. Mně se v těch pár volnějších letech po Pražským jaru podařilo na nebohých rodičích vydyndat několik elpíček s anglickými skupinami(hlavně Brouků) a těch jsem se dost dlouho držela. Přesto, když Udo hrábnul do kláves, tak se mi nezdál úplně marnej. Merci, chérie byl zkrátka hit. Takže R.I.P., Udo.

 381. A rúzné ty východoněmecké či maďarské (sorry NoName 😉 ) náhražky mě zcela míjely…

 382. No, ty maďarské skupiny fakt nahrážka nebyly 🙂 Jiná věc je, že u nás nebyly moc známé.

 383. Myslím, že porovnávat Omegu nebo LGT s jakoukoliv východoněmeckou kapelou může jenom naprostý ignorant, Niko. Nic ve zlém 😉

 384. Teoreticky jde několika 10kg letadélky elektrárnu odpojit od sítě, možná vygenerovat událost stupně 1-2 dle MAAE. O co v těchto zprávách jde je zpřísnění kontroly vzdušného prostoru pro legální létání. Co se nezlepší je ochrana chráněných objektů před nelegálním, resp. zlovolným létáním.

 385. Podle informací se policie k pachateli vraždy dostala neobvyklým způsobem. Komplic pachatele, který mu pomáhal mrtvolu zakopat, se ve zcela jiné souvislosti dostavil na policii k výslechu. Kriminalisty však zaujalo, že má obuv od krve. Během dalšího výslechu se jim přiznal, že se podílel na maskování stop po vraždě, a pachatele udal.

 386. Dva čínští ministři nabídli podporu Rusku s tím, jak jejich soused hledá možnosti, jak podpořit svojí měnu bez nutnosti vypotřebovat veškeré rezervy.

  Čína poskytne pomoc, pokud bude potřeba a je pevně přesvědčena, že Rusko má na to, aby překlenulo tyto dočasné ekonomické problémy, řekl ministr zahraničí Wang Yi v Bangkoku.

  Ministr obchodu Gao Hucheng řekl, že rozšíření měnových swapů mezi oběma národy a zvýšení použití juanu pro bilaterální obchodování mezi Ruskem a Čínou by mělo skvělý dopad na podporu Ruska.

  Jednoměsíční forward posílil o 1,7 % proti dolaru kvůli známkám větší ochoty Číny, jakožto druhé největší světové ekonomiky, pomoci svému sousedovi. Rusko, největší exportér energií, viděl jak se jeho měna letos propadla o 44 % kvůli propadajícím se cenám ropy a západním sankcím, které v této synergicky tvrdé kombinaci zasáhly ruskou ekonomiku.

  Ač se to nezdá, pro mnoho Číňanů je Rusko stále velkým bratrem, země jsou si strategicky důležité, míní Jin Canrong ze školy mezinárodních studií při Renmin University v Pekingu.
  Aktuální vývoj za poslední dny je takový, že se daří postupně rublu posilovat. Aktuální kurz se pohybuje okolo 56,6 rublů za jeden dolar.

  http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2808524/rusky-medved-hleda-pomoc-u-cinske-pandy.html

 387. Halle: Čína též provádí kvantitativní uvolňování – pokud uzná za vhodné prodávat do Ruska za rubly v nějakém výhodnějším pevném kurzu, pokud se uvolní nedávno zavedené omezení čínského dovozu pro koncové spotřebitele (daně a cla nad 100 dolarů, jestli se nepletu), tak všichni budou spokojeni. Čínská vláda – zjednoduší se export. Čínská národní banka (ČNB) – utratí něco z haldy peněz, se kterou si neví rady, Rusko – vmete políček do tváře nenasytných imperialistů.

 388. 459 copak Číňani, ale zrovna probíhá bailout ruské střední Trust Bank.
  Té, které propůjčil svoji tvář hrdina série Prdonosná Mast nebo tak nějak (v češtině se filmy nikdy nejmenují podle originálu) 🙂
  Die Hard, Bruce. Крепкий орешек наверно.

 389. Takže prý Rada ČRo rozhodla, že Hovory z Lán se budou předtáčet….pan generální šiditel ČRo to řekl. Na to Zeman nepřistoupil, takže tento „formát bude zrušen, či dočasně pozastaven“ řekl ten generální šmudla….
  No my už tomu hajzlovi tu hubu zavřem !……pěkně po bolševicku…….protektorát si pozvracet nedáme !

  A tenhle cirkus (pardon: Zirkus) si platíte…a někteří i zdejší přitom hejkaj radostí….

 390. A další krádež za bílého dne – stačí jen titulek:

  Ukrajině hrozí bankrot. Unie pomůže, slíbil Tusk
  „…Kyjev/Moskva – Ukrajině hrozí státní bankrot a potřebuje rychlou pomoc, avizoval už o víkendu prezident Petro Porošenko.

  Předseda Evropské rady Donald Tusk do Kyjeva vzkázal, že Evropská unie by mohla pomoci ještě letos. „Potýkáme se se situací, která vyžaduje bezprostřední odezvu, a nemůžeme čekat do příštího roku, protože to už by mohlo být příliš pozdě,“ vysvětlil prezident EU.

  Podle dřívějších informací zadlužená země potřebuje až 15 miliard dolarů….“

  Zle matičko zle, EUhnie je zde…..

 391. No, tak se Zeman domluví s nějakým soukromým rádiem

 392. Nicméně mi Halle připadá jako maximálně skandální a nepřípustné, aby prakticky státní rozhlas takhle cenzuroval nejvyššího představitele státu….
  A ještě to blbě retušovat jakýmisi formálními procedurami…Rada rozhodla.
  Sdílená odpovědnost nulová odpovědnost a jsme z obliga…..pochcankové……

 393. No,já to promlouvání monarchů k národu obecně nemusím, takže mně nebudou Hovory z Lán chybět.

  Tak mně napadá, jak bude vypadat novoroční projev. To víte, po Silvestru …

 394. Maydo – nikdy jsem to neposlouchal, ale vadí mi ta cenzura a navíc naprosto posránkově „vyargumentovaná“.

 395. Ptakopysku, ten Kreis bych nazvučil lépe.
  Ad cenzura v ČRo: tak to má být. Co kdyby řekl něco co se někomu nelíbí? Generallisimuss ředitel je předběžně opatrný.
  Pan prezident bude mít projev na Štěpána, jestli se nepletu.
  Ad pomoc Ukrajině: pokud se za tuto pomoc nebudou kupovat zbraně, bude mi líto zbytečně utracených peněz. Pokud se budou kupovat zbraně, platit žold, je to svinstvo stejné jako podpora teroristů.

 396. Jelikož jsem v posledních dnech si opět dělal z hranic korzo, dočítám až teď. K Halladinovu dotazu [171] : v Německu je z geografického hlediska jedna daň z příjmu a přerozdělování vybraných peněz je pak velká hádka mezi zainteresovanými stranami. Něco se přiděluje z federálních peněz, ale pak je tam něco, co pro většinu lidí je temné čarodějnictví. Z peněz které připadnou jednotlivým zemím se těm „úspěšným“ ještě něco sebere pro ty „neúspěšné“. Problém je, že ty platící země jsou už jen 3: Bavorsko, Bádensko-Würtenbersko a Hessensko. A ostatních 13 zemí se veze. Pochopitelně to oněm platícím vadí: v Mnichově se za školku platí, v Berlíně ne – to se nám to hoduje, když ty peníze dostaneme odjinud. –Jinak je pravda, že i německý zaměstnanec si může leccos odečíst ze základu daně, čímž se kompenzuje výše daně z příjmu. Ovšem představa, že si tam odečtu „odbornou literaturu“ aniž bych byl s to předložit příslušný účet není reálná. A Finanzamt může chtít prokazovat skutečnosti, o nichž se mnohdy rodilému Němci nezdá. Tak pokud z nějakého důvodu mají manželé 2 byty v různých městech, mohou si vícenáklady z daňového základu odečíst, ale musí prokázat nejen onu existenci 2 bytů (nájemní smlouva), ale i to, že oba manželé „mají vztah“ k oběma bydlištím: účty za dopravu, legitimace do knihovny v jednom bydlišti, tramvajenka v druhém atd. A protože jsou zálohy na daň z příjmu vždy dosti vysoké, je to vždy poplatník, kdo žádá o navrácení peněz. Pokud chce více než má nárok, Finanzamt mu prostě nakašle a nijak neuvažuje o žalobě za pokus o podvod atp. Oni se totiž řídí zásadou římského práva „o maličkosti se prétor nestará“. (Ty NEmaličkosti se ovšem stíhají dost fest – viz Uli Hoeneß.)
  Odečíst lze jen v rozumné míře: těch zmiňovaných 1000 € je pro mne novinka, ale dovedu si představit že někdy Bundesfinanzhof prohlásil, že lékař si může odečíst max. tuto částku za rok či podobně. Ona německá daňová judikatura je pro laika trochu nepřehledná a proto zaměstnání daňových poradců v Německu jen kvete. (Náklady na něj jsou daňově odečítatelná položka.)

 397. zdravím !

  OT: asi se blíží Armaggedon (úřady vyklizejí skříně od kostlivců) 😕
  V balíku dnes přišlé pošty jsem:
  a) obdržela od Krajského soudu v Ústí n/L. originál směnky na částku 81 356,-Kč z roku 1997 !!! splatné na můj řad s vysvětlením, že tak soud činí 16 let po skončení pravomocného rozhodnutí ve věci 🙂
  b) rozhodnutí ministerstva vnitra, kterým mně oznamuje zneplatnění mně přiděleného přístupového ID do datové schránky naší obce, v níž jsem funkci místostarosty ukončila v r.2010 ! 🙂
  Jsem žádostiva, čím mně ještě naše starostlivá páteř do konce r.2014 překvapí 😕

  PS: co je se Šumavákem ? Je v pořádku ?

 398. Nj, maYdo, ale jak má monarcha národu vysvětlit, že neudělil cerebritám neřád sv. Havla, když to po něm bylo požadováno?
  Činí tak, pravda, poněkud humpolácky, leč činí. Nyní mu činit bude zapovězeno …. což se s demokracií jaksi nesrovnává.

 399. Matzurko, ono prý je to „moderní řízení finančních toků“. V Eunii to taky tak dělaj …. aber die koncen!

 400. Venco, Šimone – to jsme se na Manfred Mann mohli potkat.. Moc toho nevydali, ale mám 3LP

 401. rputi, já po monarchovi nechci , aby mi něco vysvětloval. mně stačí, když monarcha neprudí a nementoruje. Zejména to nementorování ovšem není silná stránka našich monarchů.

  jinak kdyby vám bylo smutno, tak zítra večer na ČT 2 setřih z pohřbu monarchy Václava 1.. Program skutku vánoční 😀

  (doufám, že babička se nebude chtít dívat)

 402. maydo – dej mi telefon na babičku – abych jí to připomenul, pokud si onoho trháku na ČT2 nevšimla ….

 403. maYdo,
  voni už měli v raném středověku kamery ? Ts ts ts… 😀

 404. Matzurko,

  To si teda fakt dovolil dost, trvat na tom, že když si někdo letos půjčí míň než loni, tak dlučí mn peněz. 😀

  Nicméně Machovi se nesměju, ono tomu snižování věří víc lidí a to i takových, u kterých se dá předpokládat, že by měli umět myslet a počítat

 405. Šimone, TY jseš ale zlomyslnej před těma svátkama. 😀

  Jiank pokud jde o cenzurování hlavy státu, tož já si myslím, že ten pořad měl z principu nebejt. Samozřejmě, cenzurování kohokoliv v rozhlase považuju za nepřijatelné, ale v tomto případě to beru pragmaticky – pokmud ten pořad zmizí, aspoň bude klid.

  Jen se obávám, že kdyby, nedej Bóže , byl prezidentem třeba Halík, tak je zavedou znovu a bude se kntrolovat povinná sledovanost. Takjovej důstojnej pán je prostě zvyklej držet kázání ovečkám a kdyby nekázal, mohl by z toho mít absťák horší, než Zeman, když do sebe včas nekopne velkou becherovku.

 406. Rusko není jediné místo na světě , kde se dějí „podivné“ věci -takové Maďarsko …. 😕

  Četla jsem, jak Orbán „řádil“ kvůli americkému chargé d’affaires André Goodfriendovi v souvislosti s jeho výrokem o údajné korupci v maďarské daňové správě: nyní maďarský prokurátor vyzval ministerstvo zahraničí, aby podniklo kroky na odebraní jeho diplomatické imunity kvůli jeho vyšetřování ….docela dost si to Maďarsko dovoluje 🙂
  http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/340349-madarsky-prokurator-chce-zbavit-charge-d-affaires-usa-imunity/

 407. “ že když si někdo letos půjčí míň než loni, tak dlučí mn peněz.“

  Omluvám se, oprava:

  že když si někdo letos půjčí míň než loni, tak nedluží míň perněz.

  Ta první věta je podle tej babišovskej logiky.

 408. maYdo,
  nemá to být spíš, pokud si nově půjčíš míň, než jsi vrátila ?

 409. (463) Do protektorátu jen nadává, bleje na klenoty. 😛
  (468) Když nebude rozhlas proprcávat rada, nebude rozhlas vypípávat ožralce.
  (475) Ony ty pověsti o snižování (viz dnešní Macek) jsou lží tak drzou, že až čumím (a to jsem zvyklý na ledacos).

 410. (487) To by mohlo být.
  Ovšem, pokud by k tomu nebyla navíc roční sekyra za cca 80 miliard.

 411. 488 – z který putyky píšeš ? On něco pozvracel ??
  Nemusíš reagovat, četl jsem tě vlastně omylem.

 412. (490) Ono to hlavně nemá cenu.
  (491) Jsou takové ekonomické teorie (na můj vkus sice poněkud levicové, ale budiž), že v období růstu spořit a rozhazovat při poklesu. Takže na toho, kdo rozhazuje při poklesu, pohlížím poněkud méně přísným okem, než na toho, kdo dělá totéž v době růstu. Zvláště se v tomto oboru „vyznamenal“ jistý soudruh ozubená pleš, od té doby i Dluhoslav zvaný.

 413. Tomu Dluhoslavovi dopomohla k k sekyře 50 mld ODS

 414. Když se blbne, tak ať to stojí zato !

  Němečtí poslanci vyzvali křesťany po celé zemi, aby během vánočních bohoslužeb zazpívali také jednu muslimskou píseň. Měli by tím podle nich vyjádřit solidaritu se spoluobčany vyznávajícími islám a zároveň odsoudit protestní pochody hnutí Pegida, které brojí proti muslimům a cizincům.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nemecti-poslanci-vyzvali-k-zazpivani-muslimske-pisne-o-vanocich-pxy-/zahranicni.aspx?c=A141222_162716_zahranicni_ert

 415. 492 – z diskuze ke článku:
  „narodil se isláááámista, s bombou v páááseeee,,, turban, vousy, strašný pán, s bombou v pááááseeeeee… z práva šáárijského, z rodu musulmanského, námmm, námmm, vybouchnul zase. … “
  Smějící se bestie……žejo Reini ?

 416. A prej
  „Na Vánoce nejvíc potěší dárek vyrobený dítětem. Proto je iPhone jasnou volbou…“

 417. Hm.. A na židy zapomenuli . Ti by mohli zpívat jednu křesťanskou a jednu musulmanskou.
  Takovy zpěv “ Ježíšku, my tě budem kolébati“ o Chanuce – nebylo by to pjekný ?

 418. 497 jj, počítačová generace. Za mých mladých let ještě byly sálové počítače a tihle malí čerchmanti už dokážou vyrobit i takový džůvel.

 419. 499
  poslanecký předvolební návrh od ODS. Bohužel na to posranci z ČSSD skočili ( přece nebudou míň sociální než ODS) a Sobotku skoro kleplo.

 420. Skimici, to byla narážka na poměry v továrnách Applu v Číně.
  Nedávno je probírali

 421. Joe Cocker
  … je mi ho lidsky samozřejmě líto, ale nedovedu si vybavit vůbec nic, co by bylo nějak specificky jeho. U dříve zmíněného Udo Jurgense kupodivu ano. Ten kontrast a německá výslovnost Merci, Chérie byla stejně iritující jako u Puhdys v Rock and Roll Music.
  Joe Cocker naproti tomu dělal asi všechno normálně a asi ne špatně. Proto mi z něj ve vzpomínkách skoro nic nezůstává…
  RIP samozřejmě taky. Každému ostatně RIP…

 422. … z druhé strany, nějak to přišlo, že Tallahasee Lassie jsem slyšel poprvé od nich

  Well, she comes from Tallahassee
  She got a hi-fi chassis
  Maybe looks a little sassy
  But to me, she’s real classy
  Yeah, my Tallahassee Lassie …

  a přišlo mi to fakt dobrý 🙂

 423. https://www.youtube.com/watch?v=SiYzysQKqGI
  Aniž by mi to bylo milé, pralínští pánové chtějí slyšet tuto koledu. Naposledy se tak nějak živě zpívala u Varny. Chudák Varenčík. Kočka leze dírou návdavkem.
  Dnes v Událostech kupodivu informace o islámském státu.
  Nemáme možnost ovlivnit události u sousedů. Doufám, že dobře ovlivňujeme ty naše.

 424. 510 NickName —
  Praslin (pralén), ráj na zemi, místo, kde i kokosy (coco de mer) vypadají jako dívčí pozadí. Co se stalo, že místním pánům zrovna této koledy se zachtělo?

 425. Skimic, ne, to pletou. Taková vesnice na bažině. U Rixdorfu. Mám to v knížkách po dědovi. Teď tam sedí v baráku, kterému říkají psí den.

 426. A Andrej sa diví :
  „Kdy zavřete Rittiga?“ Otázka, které Pavel Zeman čelil během jednání několikrát, aniž by to jakkoli souviselo s projednávanou agendou vládní rady. Nejvyšší státní zástupce se Babišovi opakovaně pokoušel vysvětlit, že postup státního zastupitelství má pevně daná pravidla a jaká to jsou. To ovšem místopředsedu vlády neuspokojilo.
  „Namítal, že vysvětlení nejvyššího státního zástupce těžko může předložit paní z Vysočiny,“ popsal České justici střet mezi oběma muži jeden z účastníků jednání. Přiznal, že ho jednání ministra financí zaskočilo. „Nejen já, ale všichni v místnosti jsme byli poněkud konsternováni,“ dodal zdroj České justice.
  Nespokojený Babiš dal svému jednání korunu, když poradu za účasti několika ministrů, šéfa protikorupční policie nebo ombudsmanky opustil se slovy: Tady já nemusím být.

  http://www.ceska-justice.cz/2014/12/kdy-zavrete-rittiga-sondoval-babis-na-jednani-vladni-rady/

 427. NickName
  … nevím. Hlavně tedy nedokážu rozklíčovat to „pralínští pánové“.

 428. NickName
  Varenčíka bych dal, u Rixdorfu zase tápu. Pokud je to ta ves u Berlína, kam prchali protestanti tak tam Turci už pronikli.

 429. Omega? To je pro mě Gamapolis. Tuze moc hobloval. První elpíčko, které si koupil, když jsem k narozeninám dostal přehrávadlo. Druhé byl Bach, BWW564.

 430. Skimici: Pralín byla zkomolenina Berlína. Rixdorf je dnes Neukölln. Také kolem 1740 to byla imigrantská čtvrť.
  OT: Evangelíci dostali v Čechách dost na budku, daleko více než např. ve Francii. Hugenotům se podařilo rozumně přežít až do revoluce (OK, žádné terno), narozdíl od Čech, kde byli defacto rozprášeni, i Moravy, kde zůstalo pár Valachů. Vyjma Těšínska a Ašska, které měly z péče o duchovní blaho poddaných výjimku. Po tolerančním patentu přicházeli kazatelé především z Uher.

  Proč se říká výjimka, když já říkám vyjímka?

 431. Dnes ráno (6:57) by měla odstartovat ke zkušebnímu letu z kosmodromu Pleseck nová těžká ruská raketa Angara 5.

  Po úspěšném červencovém startu lehké verze Anagary 1.2 je toto první ostrý start zcela nové ruské rakety. Právě tato verze Angary č. 5 bude v budoucnu vynášet ruské kosmické lodi s lidskou posádkou do vesmíru (mj. k Měsíci). Existují i těžší varianty této rakety a to Angara 7.

  Ruský program je podobný americkému Orionu, zatímco tam NASA použila funkční maketu samotné kosmické lodi Orion, k ní bohužel stále ještě nemá zkonstruovanou nosnou raketu SLS, takže nedávný start mise Orion se odehrál pomocí rakety Delta 4 Heavy, tak Roskosmos, jak vidno, již raketu vyvinutou má, ovšem samotný orbitální modul PPTS je zatím ve vývoji. Zítra Angara 5 odstartuje s cca 2 t vážící rozměrově-hmotnostní maketou užitečného zatížení.

  Tady je odkaz na obrázek, popisující všechny fáze letu.
  http://jdem.cz/brcms4

  Bohužel nevím, zda Roskosmos bude ráno dávat přenos ze startu. Proto sem dávám aspoň dnešní obrázek rakety připravené ke startu.
  http://jdem.cz/brcmu3

 432. Dobré ránko!

  Zdá se, že jsme se dostali do fáze, kdy ideologie je důležitější než diplomacie. A lví podíl na tom má žurnalistika a „nepolitická politika“, která je ve skutečnosti politická až běda slouží jako nástroj propagandy.

  …Překonat nedůvěru elit je práce na dlouhé roky, pravděpodobně bude muset dojít ke střídání generací. I když například dorost na českých úřadech, a to včetně zastoupení u NATO, vykazuje větší závislost na ideologiích či skupinových subkulturách pěstovaných například v Bruselu. Když slyšíte, s jakou lehkostí dokážou bagatelizovat projevy fašismu na Ukrajině, vydávat banderovce za „východoevropský folklor“, projevovat nadšení pro zásahy USA v muslimském světě, a zároveň z takzvaných principiálních důvodů odmítat připojení Krymu k Rusku… Absolvoval jsem minulý týden jednu takovou diskusi a nevím, zda tito lidé dokážou uvažovat v pojmech diplomatického kompromisu…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/prof-oskar-krejci-cerne-utery-rublu-ne-vsak-putinovo/

  Na zprávy o startu je ještě příliš brzy, ale Bohouši díky!

 433. Rputi,

  prostě nadšení svazáci ! Ono ta dnešní situace trochu pomáhá pochopit ten náš čtyřicátej osmej !
  To jejich přesvědčení o pravdě tehdy a dnes – lautr to samý !

 434. Určitá naděje, že z toho vyrostou, existuje. Pro některé…

 435. Dobré zas ráno… 2 Rpuť ad 525 – nejen dorost na úřadech… Ale aspoň má člověk dobrý pocit, že ty prachy USA a EU na tu propagandu nevyhazujou zbytečně. Tady sice ta cílová skupina není z nejpočetnějších, ale o to více to žere i s navijákem.
  Inu, není každej propagandista Goebbels… Ten aspoň věděl, že má-li být propaganda účinná, musí být aspoň trochu věrohodná a částečně pravdivá…

 436. (526) Oskar Krejčí (Oskar, Kaláb) pomáhá pochopit hlavně normalizaci – zřejmě se umí přizpůsobit každému režimu.

 437. to není nic vyjímečného, tuto zkušenost mají mnozí, že?

 438. Fujtajbl poránu,
  tak Angara 5 prý úspěšně odstartovala z Pleseckého kosmodromu v 5:57 GMT. Napsali to Rusové a specielně pro Aerokarla to potvrdila i NASA.
  Zdá se, že nevzdělaní mužici v láptích, zadupávaní do bahna sankcemi EU, jsou v oblasti raketových nosičů o krok napřed. Obama je pro Ameriku fakt terno.

 439. Ajrovko a což takhle vůči Krejčímu, Zbořilovi, Spencerové etc. argumentovat taky jednou k věci? 😀 😀 😀

 440. Dobré ráno vespolek,
  a pokoj lidem dobré vůle. Dítko mi huhňavě hlásí bolest v krku, to asi bude z vánočního koncertu v kostele, kde si tvrdošíjně odmítala navléct bundu jako vichni ostatní účastníci (dají se fasovat prášky proti pubertě 🙂 ?)
  Nicméně vánoční přípravy již téměř dokonány, pár posledních maličkostí snad nebude kompikovat nic, a tak se můžu začít radovat i z maličkostí.

  Angaře držím palce, a souhlasím s ptakopyskem. Doufám, že Obama nafasuje k snídani rohlíčky nikoliv do křupava vypečené, a včerejší ztvrdlé a nejméně v jednom najde švába !

 441. Dobré ráno,

  tak takovej Brusel je svět sám pro sebe.
  A tamní dorost se rekrutuje hlavně z abslvěntů věšelijakých !evropských studií. To tu psával přece už jura. jeden můj spolužák má dceru, která si už na gymplu vybrala takhle zaměřenou větev, pak měl v plánu pokračovat na nějaké takové škole.

  když pak s čerstvým diplomem nastoupí jako asistentka do Brusele, tak se nelze divit, že problémy lidí v její vlastní zemi jí naprosto unikají.

  A myslím, že pro diplomatická zastoupení, úřady v cozině a NATO platí to samý. Uzavřenej svět v cizině, kde sice reprezentujete svou zemi, ale od skutečného života jste naprosto odtržení.

  A k tomu je třeba přičíst rodinné zázemí, z kterého obvykle přicházejí lidi, kteří k takové karieře tíhnou.

 442. „Doufám, že Obama nafasuje k snídani rohlíčky nikoliv do křupava vypečené, a včerejší ztvrdlé a nejméně v jednom najde švába !“

  Matzurko, ale umíš si představit ten cvrkot v FBI a CIA , kdo dopustil, aby mohlo dojít k takovému atentátu? Těch hlav, co by popadaly 😀

 443. >> Rpuť
  Já bych tyhle tři nepřeváděl na společného jmenovatele. Zatímco Tereza Spencer není nic jiného než přežvýkávač(ka)* cizích názorů doplňovaných vlastní fantazií, je Zbořil už blíže bodu, který by nějakou protiargumentaci vyžadoval. A Oskar Krejčí je pak úplně jiná kategorie. Doporučuji jeho poslední publikaci „Sametová revoluce“. Pochopitelně, pro ty, kdož věří, že změny od Berlína po Talin způsobil Václa Havel to může být trochu nepříjemné čtení.

  *nějak si nejsem jist gramatickým rodem této autorky (dříve autora)

 444. Budiž Ti útěchou, Matzurko, že moje dítě včera znělo jak nakřáplej hrnec. Dokonce nemohla ani ječet, což pro ni muselo být nesmírně traumatizující.

  Ale jinak byla čilá jak rybička, pokud mohu soudit. tedy v těch krátkých chvílích, kdy vylezla od počítače, kde údajně píše ročníkovou práci, ale já ji podezřívám, že hlavně klábosí na fecebooku.

  Takže držím palce, aby to byly jen unavený hlasivky. Jinak já u dětí používala s úspěchem Priesnitzův obklad, někdy to na zastavení choroby stačilo a i když ne, nic se tím nezkazí a aspoň trochu to pomůže.

 445. >> Matzurka
  Prášky proti pubertě?
  Pokud tu bundu měly i některé vrtevnice, pak bych se optal jejich rodičů odkud je mají.
  P.S. U svých synů jsem někdy litoval, že jsme to neučinili jako rodiče Járy Cimrmana.

 446. 523 NickName
  … tak to by Vám asi lépe vysvětlila než já, proč se výjimka lépa vyjímá v textu psaném a patrně i mluveném. Sám jsem se to naučil v dospělosti, když jsem zjistil, že mi to soustavně opravoval Word …
  V mluveném slovu, zvláště když chci zdůraznit, že je něco skutečně außergewöhnlich, a slovo slabikuji, uvědomuji si, že říkám, ta chuť je opravdu vy.JÍÍ-meč.nááá !!!! VÝÝÝ-ji-meč-ná mi nezní tak dobře 🙂 Když si to znovu opakuji, snad ani při slabikování to JÍ nějak neprodlužuji ale kladu tam akcent (na druhou) jak jsem nakonec zvyklý z jiných jazyků. Druhá a čtvrtá atp a ty české akcenty na první typu BUM-tarata mi nikdy moc nešly (ostatně polský přízvuk na slabiku předposlední je to, proč polštinu pro ten plačtivý naléhavý výraz mám rád 🙂 a je to asi i důvod, proč písničky v češtině moc nezní … Nakonec imho ani v němčině a mám podezření že ten přízvuk na první (kromě snad neodlučitelných předpon). Jazyky ve ktreých to zní dobře přízvuk obvykle mají na druhé a v i výslovnost slov ve větách je přizpůsobena tomu aby „to“ znělo ve výsledku dobře (viz liaison u frániny, obdobně španělština atp)…

 447. 538

  Jedna moje známá konstatovala, že někdy by nebylo úplně marné zavést odložené interupce. 🙂
  Jinak se mi včera ozvala matka onoho zavřeného nájemníka, a setkáme se během Vánoc, zlikvidovat onu nemilou záležitost.
  Postěžovala si, a já pro ni měl porozumění, takže rozhovor skončil velmi přátelsky.
  Hlavně , že se obejdeme bez použití služeb „nepřátel lidstva “ 😀

 448. dvd, jak to udělali rodiče Járy Cimrmana?

  Podobně, jak o tom snila Betty macDonaldová a praktikují britové? Dítko, s kterým šijí čerti odložit do nějaké internátní školy a až se dá očekávat, že kritická léta uplynou, vyzvednout vzornou mladou dámu či gentlemana?

  Jinak moje dcera v tomhle období byla schopná chodit v tričku, ačkoliv spolužačky chodily v bundách a zachumlaný do šály.

  Tvrdila, že jí není zima a vzhledem k tomu, že to přežila bez následků na zdraví, asi nekecala.

 449. >>dvd – jelikož si Spencer-ovou nehodlám brát domů, tím méně do postele, je mi její momentální pohlaví naprosto fuk Oceňuji u ní to, že umí dát množství vyšmejděných informací do souvislostí, což ne každý dovede.
  O Z.Zbořilovi jsme s Dušanem poskytli Ajrovkovi osobní reference, neb ho známe. Leč úsilí bylo zřejmě marné.
  A O.Krejčí je vskutku jiná kategorie.

  Společné pak mají to, že jsem od Ajrovky neslyšela jediný faktický argument, který by vyvracel jejich názory, za to však množství kritických hlášek týkajících se charakteru, inteligence a pohlaví dotyčných autorů. Tedy výlučně připomínek ad hominem.

  Svou 532 jsem chtěla vyjádřit názor, ať už s tím jde na kolo, do pryč a vůbec někam jinam! 😀 😀

 450. >> skimic
  Němčina nemá pevný přízvuk na první slabice. Důsledek toho popisuje Pavel Eisner – Chrám a tvrz.

 451. maYdo, 542

  následky se mnohdy projeví o hodně později.

 452. 537 maYdo
  Priesnitzův obklad je cenný hlavně diagnosticky.Simulující dítě ho nesnese 🙂

 453. 544 – dvd
  nemám to nějak přesně rozmyšlené ten přízvuk v němčině. Může to být jen můj pocit.

 454. >> Rpuť
  Já jsem dříve v diskuzích kladl otázku „a argument by nebyl?“ – obvykle nebyl.

 455. 544 nebo spíše že ten přízvuk je nějak rigidní. Stejný, pokud na různých místech. Je to fakt. Třeba Forelle taky není na první.
  Nevím.

 456. (530) On je v tom jen vyjímečně úspěšný.
  (536) Na svatého Havla nevěřím (viz dnešní Macek 😛 ), ale prakticky u každého autora jsem rád, mohu-li trochu odhadnout jeho motivaci. Ono to pak pomáhá porozumnění nebo dokonce uvěření textu. U Krejčího trochu tápu.
  (543) Není to zajímavé, z jakého okruhu pocházejí (takřka výhradně) něčí odkazy?

 457. Zdá se, že se to blíží:

  …„Vycházím nejenom z meteorologických modelů, ale také z toho, jak se příroda na zimu chystá,“ podotkl odborník. Důvodů k předpovědím, že se zima blíží, je podle Kovaříka několik. „Ti, co chodí krmit zvěř a mají uskladněné krmivo, zaznamenali, že jim kolem zásob začínají běhat myši. V úlech přestalo bzučení. Jelení a také černá zvěř sešla z hor do údolí, začínají se pohybovat kolem krmelců,“ popisoval klimatolog…
  http://www.novinky.cz/domaci/357121-zima-zacne-v-lednu-zastupci-zvireci-rise-maji-jasno.html

 458. maYdo,
  mé dítko potrefené pubertou se prostě předvádělo, jak jí to sluší. Dlouhé vybírání halenky, bolerka a sukně se musí přece nějak ocenit, že. Ono by jí to slušelo i s tím kabátkem navrch, ale to je asi méně sexy nebo co.
  Abych nekecala, pár spolužaček na výstup před mikrofony bundy odložilo, nicméně u některých to vzhled nevylepšilo. Tak si vlastně nemám na co stěžovat a prášek na nervy si raději vezmu sama 🙂
  Jinak kupodivu mé dítko má zásadní odpor k medikamenntům, ale obkládek na krk vítá, pakliže už není zbytí. Celkem dobrý signál, že fakt nesimuluje – navíc teď mají prázdniny, tak ani není důvod 🙂

 459. Rputi,
  u klimatologů by člověk předpokládal matematický model, hokejkové grafy, podrobnou informaci, o kolik desetin milimetru stoupne v lednu hladina světových oceánů, usnesení panelu IPCC o tom, jaké podnebí bude na zeměkouli vládnout příštích 31 dní. A tenhle jouda operuje takovými tmářskými metodami, jako jsou hladové myše kolem seníku. Ts Ts Ts

 460. Matzurko,
  ty už si nepamatuješ, jaký význam má pojem „sledovanost“ 😀

 461. (536)díky,dvd, za názor , který plně sdílím(ač jsem ho předtím nevyjádřila). IMHO: není podstatné KDO daný výrok říká, ale CO ten který výrok obsahuje ; je na každém, jakou „pravdu“(tj. shodu obrazu či popisu skutečnosti se skutečností) si z vybere (bereme-li v úvahu,že Pouze subjekt vytváří popis či obraz skutečnosti,a pouze subjekt hodnotí, zda je jeho popis shodný se skutečností) 😕
  Knihu od Kočího jsem si (na základě) Vašeho upozornění objednala : přežila jsem bez újmy na zdraví život před „sametovou revoluci“, vlastní „sametovou revoluci“ i dobu po „sametové revoluci“; není tedy důvod ,proč by mně mohla uškodit četba o ní -od kohokoliv 🙂
  Mimochodem : dnešní O.Krejčí :
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/prof-oskar-krejci-cerne-utery-rublu-ne-vsak-putinovo/

 462. 541 Halladine, to schvaluju. Protože advokát vydělá vždy bez ohledu na to kterou stranu zastupuje.
  Jak Kohn pravil Roubíčkovi, který si na obchodní schůzku přivedl advokáta „Chtěji se soudit nebo obchodovat?“

 463. 514 2 Nika, nevím k čemu ta „zpráva je“. Ano, také jsem ono četl jak bylo podáno. Otázka je jak to bylo doopravdy. Kdo co řekl, na základě čeho kdo jak reagoval. Pro mě nemá vypovídací hodnotu.

 464. Ptakopysku !!!!
  No dík za připomínku, no. Už zapomínám…. a dcerunka objevuje 🙂

 465. Ostap Bender
  … to nevím čí je pan Schneider agent, ale určitě v Rusku dlouho nebyl, pokud považuje zmiňovanou příhodu za projev současného většinového obyvatele a podporovatele Putina. Je to z truhly stejných klišé jako setkání rolníka s Leninem.

  Z článku ->
  A leckomu na Západě dojde, že leccos je jinak. Zvlášť v Rusku. Nezapomenu na reportáž o ruské venkovance, která našla kus meteoritu, za nějž jí byly nabízeny „dlouhé prachy“ – a ona řekla, že celý život byla chudá a ke stáří to už měnit nebude. Dlouho jsem neměl pocit tak bytostné důstojnosti. Neztratí-li Putin podporu těchto lidí, nic a nikdo s ním nehne.

  Moje zkušenost současná je jiná, za prachy či funkci by jeden druhého prodali i s babičkou …

 466. Sjednocuje je jen společný nepřítel. A to ten ušatej debil nikdy nepochopí.

 467. Skimici 🙂

  Ty se ovšem nepotkáváš s takovými babičkami , ale spíš těmi, kdo si nakradli 🙂

 468. … to bys koukal.
  Vesnice v Mrazíku není básnická licence 🙂

 469. Skimici,

  chceš říct, že tě platěj za cestování po vesnických dírách, a kecání s bezvýznamnými lidmi ?

 470. (560) Nevím, Ty víš? Já vím jen to, že v Lidovkách se objevil když je koupil Babiš a tu s ním souhlasím, tu ne. V tomhle případě spíš ne, převážně (ono by toho bylo více) pro nejen jeho chybu, vysvětlování všeho nějakým chtěním USA. Těch, kteří něco chtějí, je přece jenom více. Rovněž ruské imperiální choutky bych nepřehlížel tak bohorovně, s přihlédnutím k historii.
  Takže, těžko říci čí agent, ale výklad událostí IMHO poněkud jednostranný.

 471. 565 … jsem dokonce i v Rusku chvilku žil a pracoval. Když tam rok žiješ, seznámíš se. Je to jiné než když tam jedeš na týden služebně. Ne že bych toužil si to zopakovat ale každá zkušenost je nenahraditelná. Teď Ti třeba o tom můžu povídat :-p

 472. Když tam rok žiješ, seznámíš se. Je to jiné než když tam jedeš na týden služebně.

  Tak to samozřejmě ano.
  Kdy to bylo ?

 473. (569) Řekněme to tak, že do těch Parlamentních listů ten Schneider docela pasuje, ale viděl jsem ho i jinde.
  Já měl na mysli něco jiného: Pokud sem někdo strká jen velmi jednostranné odkazy (autorsky i tématicky), zřejmě má velmi jednostranné vidění událostí.

 474. Sedí, protože já většinou na to jednostranné reaguji.
  Nějaká konkrétní diskuse, jako třeba s Petrem Kunetkou, bohužel vymizela.

 475. Skimici ,

  Rok 2000 ? Ještě před Putinem ? Anebo na začátku ?

 476. Tak a PEDIGA už je prohlašována za rasistickou a nacistickou a určitě ji vytvořila NPD a nakonec, jsou to východní Němci a ti ničemu nerozumí. A každý slušný člověk se PEDIGy štítí.
  Univerzální nálepka pro odpůrce multikulturní Evropy.
  Otázkou, koho současné evropské politické špičky vlastně zastupují začíná být zásadní.

 477. 576 Halle jak to myslíš?
  Jelcin abdikoval koncem 1999. Potom už byl Putin. Do jara nějak papírově a pak řádně.

 478. 579-zajímavá náhodička … S Putinem nastoupil i skimic 😉 😉

 479. Jistě ,Skimici,
  ale ono nějakou dobu trvalo , než Putin začal účinkovat , lépe řečeno, než jeho opatření začaly fungovat.
  A Rusko bylo v maximálním svrabu, a demoralizace obyvatelstva byla obrovská.
  Od té doby se toho hodně změnilo.
  Nevstoupíš do stejné řeky…..

 480. “ Rovněž ruské imperiální choutky bych nepřehlížel tak bohorovně, s přihlédnutím k historii.“

  a jak daleko do tej historie hodláš přihlédat?

  Ony totiž „historicky“ se žádné ruské imperiální choutky směrem do střední a západní Evropy nekonaly, s výjimkou druhé poloviny dvacátého století a to sotva lze mluvit o ruském imperiu. Spíš o marxistickém imperiu, postaveném na ideologii, který vzešla navíc z Německa a představitele carského ruského imperia povraždila.

 481. Ale co mě zarazilo..
  V několika článcích jsem narazil na to, že ruská centrální banka nesmí tisknout rubly dle uvážení, ale nově vytištěnérubly musí být kryty uloženými dolary.. Zvláštní..
  To vypadá jak v GB, kdy skotská banka může tisknout skotské libry, ale za každou skotskou libru puštěnou do oběhu musí dát do trezoru jednu britskou libru.
  Není právě s tím v Rusku nespokojenost, a nemají jít proti tomu ty změny ústavy, o kterých se mluví ?

 482. 581 – co trva? Vybudovat ty mezilidsky vztahy a vypestovat si onu babicku ?
  580 – no, fura rachoty. Proto jsem nastoupil sem az nekdy okolo 2005.

 483. Mno, po tom, co Švédové dostali nářez od Rusů, Rusové zabralipobaltí a Finsko.
  A rukou společnou a nerozdílnou se podělili s Rakušany a Němci o Polsko.

 484. 582-MaYdo, byli tady u Slavkova ? Byli. Sice jako součást koalice proti Napoleonovi, ale byli.
  Byli tady u Világose ? Byli. Sice je požádal rakouský císař, ale byli.
  Bojovali tady (tedy trochu východněji) v I. světové ? Bojovali Sice jako vojska Dohody, ale …
  Pokud se na to podíváte ideologicky správně, už tehdy snili své imperiální sny.
  Naopak Napoleon a Hitler se u Moskvy jenom bránili ruskému imperialismu. Protože kdyby se nebránili, ruský imperialista by určitě vyrazil na Paříž či Berlín jako první.

 485. Vy budovat jakž takž fungující ekonomiku, vzbudit optimismus obyvatelstva, potlačit beznaděj a napomoct tomu, aby byl Rus hrdý na Rusko. Současně se zlepšením životní úrovně.
  to jistě uznáš , že chvíli trvá.

 486. nemám Schneiderův široký záběr, ale z toho co vím mi vyplývá, že si cintá pentli. jeho hypothesa, že Západ bude rozdmýchávat islámské nepokoje na hranicích Ruska (kde asi? Bšlorusko, Polsko, Ukrajina, Gruzie???) aby donutil Rusy budovat pozemní armádu místo námořnictva je pustý blábol. Vzhledem k zeměpisné poloze a přítupu k mořím má Rusko jedinou účinnpu námořní zbraň – ponorky. Třída Borei je velkým kvalitativním skokem od Kurska. Poprvé má tichý tryskový pohon a 16 MIRV raket. Už jich spustili asi 5. S americkými jsou zcela srovnatelné. Jako vždy bude hrát rozhodující roli kvalita, která je u ruských výrobků vždy pochybná. Když se zastaví tank, tak se doveze jiný. V případě ponorek je to katastrofa.

  Srovnávat krutost ISIS s dronovými útoky proti jihadisticým šéfům je i z hlediska politicé korektnosti argument postavený na hlavu.

 487. 588-Rusko má i jižní hranici. A (nejenom) tam je muslimů docela, ale docela dost.

 488. A co se týče kvality, třeba ruský kosmický program dostal na oběžnou dráhu stovky kosmonautů bez jediné vážnější nehody. Poslední smrťák byl Sojuz 11 v roce 1971.
  43 let létají Rusové do vesmíru bez ztráty kosmonauta.
  Ale třeba je to jenom náhoda.

 489. 589
  Ponorky zařazeny 2, třetí se zkouší, čtvrtá je ve stavbě , pátou začali stavět letos v červenci.
  Má jich být celkem 8, tedy o dvě méně , než jich měli dosud.
  O těch dosavadních zlí jazykové tvrdívaly , že nejsou v takovém technickém stavu, aby mohly vyplout na moře.

 490. Dušane,
  domnívám se, že mezi Čečenci, Afghánci a další asijskou havětí na jižní hranici je muslimů několik habadějů. A mají je jako infiltráty po celým Rusku. 🙂

 491. 587 Halle – to je částečně pravda ale to třídní rozdělení je větší než kdykoliv jindy (to mi totiž nikdo neuvěří ale kapitalismus je momentálně snad jen v Rusku). Společný nepřítel je spojuje. Dnešní babičky vzpomínají na … jak bych to řekl … znáš Ironie sudby ili legkim parom? Pust si od toho režiseéra ještě něco. To jsou totiž doby, kdy se rusáci cítili dobře a rovnocení svým ostatním spoluobčanům.

 492. Ptakopysku ,

  několik velehabadějů 🙂 (vzor veletucet 🙂 )
  proto taky posilujou hranice s Afganistanem vlastními jednotkami.

 493. že mají Rusové s mohamedány problém nepopírám. Ale Čečna i Dagestan jsou uvnitř, nikoliv na hranici. Ani s Afghanistanem Rusko přímo nehraničí. Největším muslimským sousedem je Kazachstan, prosperující a díky svérázné diktatuře proti džihádistům celkem odolný.

 494. Jinak v článku o Antaresu je zajímavá pasáž:

  Vývoj nové rakety navíc pomohl ruským firmám, které se na něm podílely. Tento měsíc například ruský výrobce raketových motorů Eněrgomaš uzavřel se soukromou americkou vesmírnou společností Orbital Sciences kontrakt na dodávku dvaceti pohonných jednotek pro její nosič Antares, přičemž součástí smlouvy je i opce na dalších 40 motorů.

  Společnost Orbital Sciences dosud využívala ve svých nosných raketách upravené motory AJ-26, které vycházejí ze sovětských jednotek NK-33 z 60. let minulého století. Po říjnové zkáze Antaresu během startu, která byla podle dosavadního prověřování zaviněna závadou na motoru, americká firma pozastavila další lety a rozhodla se najít náhradu za AJ-26.

  Podle informací agentury TASS Eněrgomaš vyrobí pro Američany motory označované jako RD-181, které vycházejí z nové generace jednotek RD-191. Ty používá právě nová ruská nosná raketa Angara.

  Na raketové motory (i když, otázkou bude zřejmě pověstná ruská (ne)kvalita) z Ruska se tedy sankce zjevně nevztahují.

 495. 595

  Ovšem hranice Afgánistán- kaczachstán a Kazachstán – Rusko zdaleka nejsou neprostupné.
  S Turkmenistanem to bude podobné

 496. AKarle – a to mi vysvětli, proč Američané do svých raket ty nekvalitní šmejdy od Rusů kupují?

 497. A u Lukašenka jsem teď trochu nejistý-je to ještě stále ten hnusný komunistický diktátor nebo uvážlivý politik, který působí v ukrajinské krizi velmi konstruktivně a který chce nasměrovat Bělorusko k EU ?

 498. >> NoName
  Lukašenko? Podle okamžité potřeby. Příslušný Winston Smith to už zařídí.

 499. Dušane,
  stačí do Kazachstánu vyvézt demokracii jako na Ukrajinu a Rusáci budou mít hlavu v pejru 😀

 500. Šumaváku –
  nejen nekvalitně vyrobené, ale i nekvalitně zkonstruované, protože přece není možné, aby nějakej Rusák vymyslel něco rozumného !

 501. Mne zaujal i koncept „svérázného diktátora“ v Kazachstánu. Protože Kazachstán není zatížen sankcemi a s otcem všech Kazachů si všichni vesele třepou prackou, zdá se, že úplně totálně extrémně svobodné volby a homosexuální manželství nejsou podmínkou úplně pro všechny, jenom pro Čínu, Rusko a Kubu.
  I když pro Čínu jenom sem tam opatrně v Hong Kongu.
  No a Kuba vlastně teď taky nějak pokročila.
  Čert aby se v tom vyznal.

 502. Jestli se nakonec ještě starý blbec Raúl Castro nestane pragmatickým politikem, který prolomil ledy …

 503. Ten „drobný rozdíl“… 🙂

  Obama řekne „Yes we can“, dostane Nobelovu cenu míru a nadělá paseku od Lybie po Ukrajinu. (A projede, co se dá)
  Putin řekne: „Rozrešaju“ a raketa odstartuje. Při čemž neopomene zdůraznit, že Rusko bude raketu používat i při protiraketové obraně.

  Prostě nutno počítat s tím, že i realita je součástí propagandy. – viz video
  http://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir/putin-se-dival-na-prvni-test-ruske-nosne-rakety-angara_328170.html#.VJlqJsAc

 504. 599 … momentálně se jeví rozjíveným, přidrzlým, v minulosti uvízlým a současné situaci nedorostlým lůzrem, kterého je zapotřebí posadit zpět na své místo. Není totiž dále únosné aby se například v Moskevském obchodě objevoval Gran Moravia exportovaný přes Sicílii do Klaipedy a dále známou obchodní cestou přes Minsk kde se jen vymění papíry do Moskvy za trojnásobnou cenu Parmigianno Reggiano ale Made in Bearus. Ten tok je tak silný, že naši Evropštílitevští spolubratři ze zbytků vyrábějí 18tiletý Parmezán (nakrájený na kousky a zabalené v igeliťáku, což je v Rusku populární, protože si to strčí k vodce do krku bez námahy a kousání a krájení- oni to krájí, nelámou) ) s jakýmsi divným poruštělým názvem, který jsem viděl včera v jednom českém řetězci čile čerpajícím eurodotace importující to podle popisků z Klaipedy přes nějaké Poláky.
  Ani Rusáci to už nechtěli …

 505. skimici 606 – Lukašenko si myslel, že je na koni a může si vyskakovat – jako každý primitiv, když má dojem, že soupeř momentálně není dost silný. Prostě primitivova chyba v úsudku. 🙂

 506. Opatrně s těmi výrazy, za měsíc se Lukašenko vyfotí s Junckerem a Mogherini a bude evropský jako Janukovyč před Majdanem.

 507. Třeba by tu D1 nestihli rychleji ani Číňané. Vzpomeneme-li jejich stavbz dálnic v Polsku…

 508. 610 – to je určitě nějaký trik Putina – domluvil se s proradnými číňany a cpe se do zájmové sféry amíků…….určitě někde resuscitoval sandinovce.
  Majdan na ně, nevděčníky……

 509. 608 … on se mu jen ježil knír hrůzou při představě fotky s Ashtom. Komunistky jsou obě až na půdu ale Mogherini je sympatičtější. Janukovič byl opticky stejná odulá tlama jako Porošenko, s Ashton jim to slušelo oběma.

 510. Neexistují žádné zájmové sféry, každý stát má právo vybrat si svoji orientaci.
  A Nikaragua dělá problémy dlouhodobě. Dá se říci staletí.

 511. 614 – tak to jste mne uklidnil….tak alespoň by tam mohli mít americkou univerzitu, a mohlo by vzniknout podezření, že mezi čínskými experty jsou infiltrováni ruští experti, kteří by v pádu vhodných okolností mohli univerzitním děvčatům nabízet cukríky…..byly země, kde podobná podezření kdysi byla už přes míru….

 512. 612 Sandino byl typově Che Guevarra, Buffalo Bill a Gándhí dohromady, to musel být mejdan 🙂 V těch úrodných končinách se chytne všechno 🙂

 513. 614 – je tedy svým způsobem stabilním útvarem.

 514. 615-tak hlavně ať ten průplav nevypadá jako nová runway… Ono jak se po Ukrajině zhoršilo to rozlišení satelitů, může dojít k omylu raz-dva.

 515. … jinak stavbu průplavu samozřejmě podporuji ze zcela sobeckého hlediska. Napadl mě grant, kdy by se tam daly do toho průplavu na dno vložit nějaké evropské roury, které by přečerpávaly vodu z jednoho oceánu do druhého a zase naopak a tím by spravedlivě regulovaly následky globáního oteplování.

 516. 619 NoName – a už se ví co našli v tělech pilotů?

 517. 619-tak to zpráva nezmiňuje. Vše bude. Postupně.

 518. 621-tak to by nešlo. Ono se oteplují OBA oceány !
  Jedině že by to vyrábělo i elektřinu. Zelenou. To by pak šlo.

 519. Hele, a pokud by se nedejpříroda ukázalo, že to sestřelili Ukrajinci, odvolají EU a USA sankce uvalené v reakci na sestřel na Rusko v srpnu a uvalí je pro změnu na Ukrajinu?

 520. Ostape, sankce se na proevropskou demokracii neuvalují, to byste mohl vědět.
  Maximálně mírné na Rakousko s Haiderem.

 521. Já věděl že to neprojde, já to jenom navrhoval… 🙂

 522. Je potřeba být ve střehu, Ostape, dnes Putin vystřelil raketu !

 523. ad 610 – průplav je vždy nutno stavět rychleji, než ho zaplaví voda.
  To u D1 nehrozí… 😀

 524. Ostape, něco jako sankce už určitě bylo uvaleno!
  Proč by se jinak EU vymlouvala, že nemá, že nedá, že je o ně zle? Že by šlo o jabka o tom pochybuju, ale v pádě, že jo, tak by tam třeba mohlo Polsko dovézt ty, co nevyvezlo do Ruska.

 525. mno , uprostrřed průplavu je tyším sladkovodní jezero, poiuštět tam mořskou vodu asi nepůjde

  Pokud tomu nejsou Rusové schopni zabránit……Pro ty kšeftaře v Bělorusku to zřejmě únosné je.

 526. Skimici ad 622 – Jediný pilot, o kterém se v této souvislosti mluví, je prý na dlouhodobé dovolené v Dubaji a pitevní zpráva zatím není k dispozici.Pokud byly nalezeny nějaké střely, mohly mít tak leda kalibr 7,62 mm což využití palubního kulometu zcela jistě vylučuje.
  A to letadlo jistě letělo na autopilota, protože ti piloti nic neříkali. Což by mohla potvrdit ta dispečerka, co ho měla na starosti a je na dlouhodobé dovolené v Arabských emirátech.Pitevní zpráva též zatím není k dispozici.
  Dá rozum… když se někdo ztratí v poušti… , že?

 527. (582) Jak daleko do historie? Dá se pohlédnou dost, tohle je pohled pana H. Kissingera Na začátku 18. století tvořil západní hranici Ruska Dněpr. V příštích sto letech postoupilo Rusko 800 km na západ a posunulo své hranice na Vislu. Na počátku 18. století bojovalo se Švédskem o svoji existenci u Poltavy, hluboko na území dnešní Ukrajiny. Uprostřed století se již zúčastnilo sedmileté války a jeho vojáci se dostali až na předměstí Berlina. Koncem století se stalo hlavním aktérem dělení Polska. Takže i do té střední Evropy zabrousilo, Polsko se k ní počítá. Nás chránila Existence R-U, ale jinak Rusko sežralo, co se jen dalo, Finsko, pobaltí, Kavkaz, střední Asii, dálný východ – tam narazilo na stejně agresivní japonsko, koukni se schválně někdy, kde je (byl) proslavený Port Artur. Ve dvacátém století to s Německem bylo kdo z koho. A jakmile nabylo sovětské Rusko síly, ambice se obnovily a po válce došly naplnění. Ideologie vzešla z Německa, to ano, ale teprve v Rusku a v kombinaci s Rusy dostala „tu pravou šťávu. Když se to v osmdesátých ekonomicky i politicky zhroutilo, museli zacouvat, jakmile ale mají trochu pocit síly, vše se obnovuje. No a ty sféry vlivu – pochopitelně to existuje, ovšem otázka je, jak je udržet: Sovětské Rusko to dělalo silou, to se příliš neosvědčilo, naopak to v sousedech, do té sféry vlivu zařazených ať chtěli či nechtěli, to povětšině zanechalo silný odpor. Teď se zdá, jako kdyby na to lidé nostalgicky vzpomínali, což mne, přiznávám, udivuje. Druhá možnost, že se státy do sféry vlivu samy hrnou, je nejspíš efektivnější. Předpokládá ovšem nějakou tu politickou i ekonomickou přitažlivost, takže proto se Rusku moc nedaří (vyjímkou je Arménie).
  (586) Ovšemže snili. Car, Napoleon, Wilhelm,Lenin, Stalin, Hitler, Frantíci, Britové, Rakušáci, Talijáni …….
  (589) Jo, má. Ty muslimy polkli sami a dobrovolně. Tak je mají, se vší parádou, viz Čečna – tam ten národoosvobozenecký separatismus nenašel tolik sympatií, jako Krym a východní Ukrajina.
  (598) Proč já?

  No a jdu zase holdovat vánočním činnostem

 528. 632 ve sladkovodním jezeru jsou sladkovodní žraloci …

 529. Šuumaváku – co hardware? Lepší? Koně jsi dnes ubytoval?

 530. Ukrajina musí do konce roku musí zaplatit 1.65 mld dolarů. Pokud nezaplatí, Rusové zavřou kohoutky

 531. 637 Šumaváku – já kur.a pamatuji nejen ty ceny ale i platy.

 532. 638 Karle
  jen zopakuji pro pořádek. Nepropaguji to. Jen to zmiňuji.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Kuzma_Minin
  Ten Kuzma ..
  became a national hero for his role in defending the country against the Polish invasion in the early-17th century.

  Tedy ještě před tím, než se o té situaci můj oblíbený Kissinger zmiňuje.
  Ostatně soudím, že Kissingera by si měl každý do knihovničky pořídit. Je geniální.

 533. Skimici ad 643 – to víš to ještě koruna byla nějaká koruna a ne jako dnes, šilink byl za 50 hal a deset deka salámu, to bylo nějakého salámu!!
  Holt jiná doba! 😉

 534. … ono je mu přes devadesát a je furt dobrý.
  Já mu strašně fandím. Byl takový celý svůj život a celou svoji kariéru. Já stále věřím, že to jak se dnes uchechtává, ž si to fakt užívá. Že ví o čem mluví. Strašně rád bych ho někdy potkal ale to už se asi nepodaří …

 535. 638

  tak hlavním aktérem.. to se dá zpochybnit.
  Na podzim roku 1769 uzavřeli polští šlechtičtí povstalci proti králi Generální konfederaci a roku 1770 oznámili jeho sesazení. V tomtéž roce obsadil pod záminkou vytvoření zdravotního kordónu proti epidemii pruský král Fridrich II. Veliký část polského území na severu – tzv. „královské Prusy“. Rovněž Rakousko předběhlo události a okupovalo Spišsko a podkarpatská území. Roku 1771 vtrhly do Polska i carské posily pod vedením ruského vojevůdce A. V. Suvorova. V roce 1772 uzavřely Rusko, Prusko a Rakousko po ročním diplomatickém jednání dohodu, podle níž si rozebraly část polského území.

  Rusové získali území s Bělorusy, ne s Poláky. To bylo první dělení
  Konečný stav:
  Jednotlivé mocnosti si rozdělily původní území polského státu dosti nerovnoměrně. Rusku připadlo 62 % území a 45 % obyvatelstva, včetně východních málo rozvinutých litevských, běloruských, ruských a ukrajinských zemí, v nichž bylo polské obyvatelstvo v menšině. Prusko zabralo hospodářsky nejvyspělejší polské kraje. Jednalo se o 20 % území a 23 % obyvatelstva. Nejhustěji zalidněné, ale hospodářsky zaostalé jižní území se značným počtem ukrajinského obyvatelstva bylo přivtěleno k Rakousku. V tomto případě se jednalo o 18 % území a 32 % obyvatelstva. Toto „Trojí dělení Polska“ mělo za následek likvidaci polského státu, který byl znovuobnoven až po první světové válce.

 536. 646

  Mám na poličce nad kompem jeho Velkou šachovnici. Fakt zajímavé čtení. Třeba zmínka o tom , že z Ruska by měly vzniknout 3 státy.
  To v Moskvě muselo mít success ……….

 537. … 648 tak se mu nepošklebuj a přečt si i další věci. Fakt je dobrej. To musíš uznat i z druhého konce. Je dobré to číst.

 538. No jo, Brzezinski … une personne d’un gout a l’autre.

 539. Skimici, 🙂

  mám dojem, že franinářů tu moc není 🙂

 540. A Poláci by se neměli neustále tvářit ukřivděně . Co se týká všelikých křivd, jsou si s Rusy kvit.

 541. Staleté historické křivdy jsou irelevantní. Stačí jen ty z dvacátého století. Byly to hordy Rudé armády, které vpadly do Polska a byly zastaveny až u Varšavy. Byli to ruští bolševici, kdo vpadnul v září 1939 Polsku do zad. V Katynu také vraždili bolševici. Byla to Rudá armáda kdo nechal vykrvácet Varšavské povstání (nedovolili ani zásobovací přelety západním spojencům). Byl to SSSR, který si přivtělil Rakousko-Uherskou část Polska na konce 2sv. války. Byli to stateční Poláci kdo až do konce čtyřicátých let partyzánsky bojoval s Rusy vyfutrovanými nenáviděným komunisty. Byli to Rusové, kdo v roce 1956 potlačil polskou snahu o socialistickou reformu. A konečně rok 1980, potlačení Solidarity, by bez KGB a a té asijatské zamindrákované velmoci vůbec nebylo možné.

 542. No pokud jde o 18. a 19. století, tak mě by spíš zajímalo, kdo tehdy rozpínavý nebyl. Protože v tomhle kontextu rovnou můžeme začít mluvit třeba o tradiční německé rozpínavosti, tradiční francouzské rozpínavosti, tradiční britské rozpínavosti, ostatně to naše Rakousko mělo o nová území také zájem… Já mám pocit, že rozpínaví nebyli jen ti, co na to neměli prostředky. 🙂

 543. Já nevím, o co se hádáte. Určitě jsou současní Rusové jiní, noví a lepší. Úplně stejně jako třeba Němci, nebo Palestinci…
  Mmch. docela by mě zajímalo, kolik bylo mezi kremelskýma jestřábama etnických Rusů. Největší sovětští hajzlíci až tak moc rusové nebyli. Stalin byl Gruzínec, Dzeržinskij byl Polák, Brežněv byl myslím úkáčko…

 544. ptakopysku a určitě byli ještě všichni Židé..

 545. Dušane,
  přiznávám, že nerozumím řeči tvého kmene.
  Já se jenom snažím jemně naznačit, že šikovný gauner s masou nevzdělaných poddaných dokáže úplné divy.

 546. No, ono to bylo po té válce trošičku jinak 🙂
  Když po první světové vzniklo polsko, snažilo se ovládnout části Ukrajiny

  Polsko-sovětská válka (též polsko-ruská válka, únor 1919 – březen 1921) představovala střetnutí mezi sovětským Ruskem a po první světové válce obnoveným Polskem. Střetla se zde snaha sovětského Ruska ovládnout bývalé součásti carského impéria, jehož se cítilo nástupcem, se snahou Polska získat zpět veliké části Ukrajiny a Běloruska, které byly jeho součástí do počátku 18. století. Výsledek polského vítězství se pak zachoval do začátku 2. světové války

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Polsko-sov%C4%9Btsk%C3%A1_v%C3%A1lka

  Sověti tehdy asi neměli na expanzi náladu, rozhodně na ni neměli síly . V rusku ještě bojovala Denikinova armáda.

 547. Já nevím, co vás bere? Kolonialismus prakticky začal v r. 1492 objevením Ameriky a skončil v r. 1947 osvobozením Indie. A mezi tím se kolonializovalo jen to hvízdalo!
  Vlastně i I. Světová válka vznikla kvůli tomu, že už vlastně nebyla volná žádná další parcela.
  Rusko prostě jen nebyla výjimka.

 548. Dobrý večer,

  víte vůbec, že je zítra štědrý den?

  co dárečky, zabalený? A co vánočka a cukroví? Máte?

 549. Rputi,

  ale měli být výjimka ! Přece si nějací Rusáci nemůžou dovolovat stejné věci jako vyspělý Západ ! 😀

 550. 662 Mám!
  Ale ještě nevím, jestli jsou všechny. To ještě musím přepočítat, amžto mužové jsou sekvenční a tedy v tomto nepoužitelní. Raději nebudu dávat kolik toalet a/nebo koupelen jsem dnes vyčistil. Za prvé proto, že mě chlapi odsoudí a za druhé proto, že mě komunisti oběsí.

 551. Sem si jednou vzal do hlavy, že změním dodavatele HW, dosud to byla Alza.
  Zkusil jsem Mironet, napřed polehoučku – myš, bezdrát.
  Objednáno před deseti dny s tím, že bude za dva. Nebyla – omluva mailem; doba horečných nákupů – chápu to.
  Následovalo moje zastavení se v centrále (za rohem máme byt a měnili nám vodoměry). Následný mail s termínem dnes odpoledne, v neděli telefonát s nabídkou jiného typu, chvátám-li. Nikoliv.
  Včera výzva k odběru s tím, že to rezervují jen do dneška. následoval můj mail, že když jsem čekal 9 dní, počkají i oni. Následný mail, že tedy rezervace do 28.12
  Dneska vybyl čas, tudíž i vyzvedl. Nesvítí a nesvítí……
  Takže zítra (jo, jsou tam kromě 1. svátku furt) reklamace, případně odstoupení.

  Kdybych si blbec dal před panelák pastičku s tím dobrým uzeným (jen trochu, víc si nezasloužej), měl bych už dávno na výběr z hafo myší….

  Asi odstoupím a v sobotu, až pojedu kolem, si něco vyberu v Alze a hned odvezu.
  Zlatej Lidl a jeho SilverCrest, to dosud funguje…..

 552. Ježišmarjá , bezdrátovou myšku koupíš všude, a můžeš i na místě vyzkoušet. Já mám dvě, koupené v obchodě v naší díře, normální k ntb, malou k netbooku

 553. Šimone,
  můj vztah k Alze velmi silně ovlivňuje Alzák. Pokud mohu, nakupuju jinde.

 554. Šimon Klein
  … no vidíte. Předsvátčí (23.12.24) a užil jste s spoustu legrace přes virtuální služby přestože to máte za rohem a ani jste se nemusel kvůli tomu proběhnout.

 555. 669 – tak hele….“za rohem“ máme druhej byt po tchyni, osobně bydlíme přesně na opačné straně Prahy…..takže zítra na ně budu hodnej jenom proto, že to vezmeme jako součást procházky….nezkoušejte mě nasrat jaxi in advance…..stačej voni….
  668 – furt mám tu Alzu nějak po ruce (přes ty hnusný holešovice jezdím dost často), takže jsem chtěl zkusit něco „vedle“, protože CZC mám lehce z ruky – nová pobočka v SAPĚ mě neláká)
  667 – jasně, já chtěl prostě ten Mironet zkusit, jinak bych si zašel pěšky na
  Novodvorskou do Datartu.

 556. 670 2 Šimon Klein
  výýýjimečně urgentně – máte o té prodejně „za rohem“ nějaké informace? Dá se to zboží na place nějak vidět než se to koupí kromě hezké igelitky? Koupil jsem několikrát s donáškou ale odběr na prodejně jsem nikdy nezkusil. U hodně peněz bych to preferoval. Díky za odpověď.

 557. Jojo, Sověti neměli na expansi náladu, takže u Varšavy byli omylem, asi neměli mapu…

 558. K polsko-ruským vztahům bych tu připomenul jeden geopolitický pojem: Curzonova linie.

 559. Ptakopysky, tys zavedl do debaty ethnicitu, která jak víš nemá v bolševickém internacionálním nazíráním světa žádné místo

 560. Hlavně jsem dnes spokojen s kursem ca 66.50 EUR/RUB.
  Klienti ani nestačili zaregisrovat 100 a oškubali hlavně blbečky a naštěstí ty dva dny ani nebylo tolik peněz na přepážkách aby to způsobilo nějaké cítitelné škody a Elvíra zastavila chod národního hospodářství včas (17 procent základní sazba) aby se to nestačilo rozšířit.
  Vyvíjí se to báječně. Ti, kdo mají EUR/USD link pokračují a trh částečně akomodoval inflaci (minimálně 13-15 procent měsíčně, tedy se ty ceny nějak vyrovnají do pololetí 2015.
  Nebezpečí je jinde. Ta sazba a oškubání exportérů – viz Putinův výrok, že by se měli chovat korektně – jak skončí ten, kdo se nechová korektně je taky jasné ..
  Uvidíme ca v polovině roku 2015 …

 561. 670 – Pokud máte dotaz na Mironet, pak se mi více líbí Alza – prostory Mironetu jsou asi třetinové, nějaké věci jsou vystavené, ale velikost nutně limituje výběr exponátů na běžný obchod až obchůdek s elektronikou – srovnávat se s jakýmkoliv Datartem nebo Eworldem nelze, i Euronics, jak ho znám z DBK je nepatrně větší.
  Nezkusil jsem se bavit s nějakým prodavačem (myš není nic sofistikovaného), Alza má vadu v tom ,že má hodně čumilů kategorie totally BFU, takže uchvátit nějakého podavače je nadlidská práce s nekonečnou trpělivostí.
  Nevím, co sháníte, ale já praktikuji dotazy v Datartu, Eworldu apod. a následně zjišťuji dodací lhůty a ceny na e-shopech.
  Taky diskuze a hodnocení u jednotlivých výrobků v e-shopech jsou dost vypovídající – CZC, Alza, Mironet – i když to žere čas, poněkud to komplikuje opakovaná zkušenost, že popisy výrobků si navzájem odporují a to i u jednoho dodavatele.

  No a pak například po třech hodinách porovnávání kombasetu (Wless myš + KB) narazíte víceméně omylem v Lidlu na zmiňovaný SilverCrest a zjistíte, že to je právě to vono protože např. myš s 8mi tlačítkama a KB s 18ti multifunkčními tlačítky za 450 peněz vám nikdo jinej nenabízí a že to stojí za tyhle peníze vyzkoušet a nakonec že to funguje k plné spokojenosti.
  Takže potom s radostí dalších pět hodin věnujete např. výběru lejzrovky……

 562. (644) Mně by nikdy nenapadlo popírat, že i Poláci měli nemalé imperiální ambice. Já v podstatě také jen konstatuji jaký to vzalo vývoj. A Kisingera v knihovně pochopitelně mám a kromě geniality si na něm cením i tu odhadnutelnost jeho základů.
  (656) Ovšemže. Jenže někteří se od té doby rozpadli (R-U), jiné to vcelku pustilo (Britové, Frantíci, Němci, Talijáni, Holanďani), ale jedny to stále drží. 😛 Pro přesnost, nemám na mysli USA. Ty prakticky nikdy kolonie neměly (Filipiny nebyly typickou kolonií).
  (657) Skutky hovoří …..
  (660) Sovětská vojska pod Varšavou celkem plasticky dokumentují náladu i ochotu. Sil, pravda, naštěstí nebylo dost. IMHO to byla Benešova (a Masarykova) velká chyba, že jsme tehdy Polákům nejen nepomohli, ale i pomoci bránili. Tipoval bych to na Kramáře ……
  (661) V roce 1947 neskončil pro Rusko, i pro Západ podstatně později. Pro Rusko a jen nakrátko rokem 1991.
  (668) Tak to jsme na tom stejně. Díky bohu za dálkové ovládání! 😛

 563. Já bych ještě poznamenala, že u toho dělení Polska byli vždycky tři – Prusko, Rakousko a Rusko.

 564. Pane Neumanne,

  vojenské akce začaly mimo území patřícího polsku. Přečtěte si ten článek celý.
  Byl tu vojenský konflikt a až hodně později se Sověti zbavili kolčaka a Denikina.
  Samozřejmě pak poslali posily .
  Ale v době vzniku konfliktu neměli na expanzi síly.
  Prostě Poláci chtěli obnovit říši, kterou měli v tom 18 století.

 565. Skimici,

  oškubání exportérů… Pokud mají volné dolary a eura, dostanou teď za ně víc rublíků, a pokud rubl bude nadále posilovat, tak na tom vydělají.. Nebo ne ?

 566. Skimici, ještě něco.
  Já nahoře napsal o způsobu emise nových rublů.. Víte o tom něco ?

 567. Filipiny možná nebyly klasickou kolonií, ale existovali tam povstalci proti Španělům, kteří chtěli samostatnost – a Američané je pověsili……

 568. Ano Halladine, začalo to mimo území patřící Polsku a ejhle najednou to bylo u Varšavy. Ne, že by Děnikin, Petljura a Kolčak byli nějakou výhrou a nemá cenu spekulovat jak by to bylo bývalo dopadlo kdyby…ale vzpomínám na výrok vzdálené tety Olgy, kterou si vzdálený prastrýc, legionářský lékař Dr. Foustka přivezl z Kyjeva přes Vladivostok a San Francisko. Její otec zalžil na Ukrajině pivovar a měli dům na Kresčatiku, kde bydleli v době bolševické revoluce. Teta, koříc papirosu z dlouhé špičky jednou pronesla něco, co se usadilo v mé dětské paměti. Pravila: když jsme ráno vylezli na balkon a na lucernách viseli bílí, byli v Kyjevě rudé. Když tam viseli rudí, obsadili město bílí… a když tam viseli bílí i rudí byl v Kyjevě baťka Machno a byl aspon na chvíli pořádek….ale obecně to byla pro ni jedna svoloč…

 569. A byly tam i povstání proti Američanům…

  Filipíny (1898 – 1941, 1944 – 1946): toto souostroví získaly Spojené státy od Španělska (Filipíny byly součástí Španělské Východní Indie) po španělsko-americké válce. Filipínci byli zpočátku nadšení, že se zbavili španělské nadvlády, Američané však nesplnili jejich naděje na posílení autonomie a propukala četná povstání, pro Američany nepříjemná zejména kvůli nepřístupným filipínským horám a lesům. V průběhu 2. světové války byly Filipíny obsazeny Japonskem, v roce 1946 se staly nezávislým státem.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolonie_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch

 570. Pane Neumanne 🙂

  Oni se ani Rusové, ani spojenci za WWII nezastavili na německých hranicích………

 571. Dušane, já jsem tu před časem psala sloupek o resentimentech.
  Pokud bude svět stále jednat jen na jejich základě, tak se tu za chvíli, na tom pumlíči zvaném Zeměkoule, zblázníme všichni.
  Ono je to strašně těžké se znova a znova pokoušet domluvit, ale jinak se ten svět dál neposune.

 572. (679) Ano a Rusové udržet tu svou.
  (682) Američané podpořili povstalce proti Španělům -ostatně na Kubě také. Pak z těch zemí neučinili své kolonie – na tehdejší dobu dost neobvyklé. Rozdíl mezi povstalcem ve věci národního osvobození a banditou nemusí být nějak extra rozlišitelný. Ale klidně se můžeme vykašlat na obecné trendy a rýpat se v detailech typu rozdíl mezi Zapatou a Pancho Villou.
  (683) To měla teta docela kliku. Někdy v hospodě mi tuhle stránku historie připomeň.

 573. Bylo to povstání Moro muslimů. Generál Pershing se snažil navázat velmi korektní vztahy s kmenovými vůdci. Jeho jednotky měly nařízenp kupovat Moro produkty. Muslimští radikálov= přepadli několik amerických patrol, napětí narostalo a přerostlo v konflikt, který Pershing řešil nemilosrdně. Kdyby stejnými způsoby reagovali Američané v Iráku, bylo by tam dnes daleko bezpečněji.

 574. 687

  Kuba byla fakticky kolonie – jen se to tak nejmenovalo. _filipíny kolonie byly

 575. “ Jenže někteří se od té doby rozpadli (R-U), jiné to vcelku pustilo (Britové, Frantíci, Němci, Talijáni, Holanďani), ale jedny to stále drží. 😛 Pro přesnost, nemám na mysli USA. Ty prakticky nikdy kolonie neměly (Filipiny nebyly typickou kolonií).“

  no, já so nějak nevybavuju, že by zrovna Rusko mělo přehršel kolonií.

  Krom toho Rusko před revolucí a Sovětský Svaz není jedno a totéž. A dnešní Rusko taky není carské rusko. Netvrdím, že nemá světovládný choutky, ale argumentovat historickými imperiálními ambicemi carského Ruska je poněkud mimo.
  Carské Rusko nemělo o nic více imperiální choutky než jiné srovnatelní státy a pokud jd eo naše ohrožení, tak v tom tu „historicky“ měli tradici západní sousedi.

  „Ideologie vzešla z Německa, to ano, ale teprve v Rusku a v kombinaci s Rusy dostala “tu pravou šťávu.“

  Velice příbuzná ideologie nacionálního socialismu snad taky dostala tu pravou šťávu až teprve díky Rusům?

 576. (686) To je myšlenka pěkná, Rusům však poněkud cizí.
  Ostatně, nejenom, stačí zde nadhodit, že alespoň v poslední době se Němci pustili některých svých vlastností, spojovaných převážně s koncem devatenáctého a s první částí dvacátého století (před tím škodili hlavně Frantíci) a hned se vyrojí fůra resentimentů.
  Budí to takový ten obvyklý dojem, že resentimentů se mají zbavit všichni, kromě navrhovatele.
  A nejdokonaleji se jich zbavili propagátoři „Panevropy“, ale ti mají také své mušičky.
  Zda je podezřívání USA ze všeho možného jen resentiment na doby komunistické, také těžko říci.

 577. (689) Slova mají Halladine svůj význam, i slovo „kolonie“. Můžete to různě kroutit, ale obejděte se u toho beze mne. Kuba byl samostatný stát, v mnoha věcech závislý na USA. Podobně jako se po revoluci stal závislý na SSSR. Asi tam nějaká potřeba závislosti je. Kolonie je něco jiného. Ani Filipiny nebyly kolonie USA.
  (690) Viz (688). S Mory bojuje i současná filipinská vláda.
  (691) To máš pravdu v tom že Rusové se s nějakými koloniemi nesrali. To bylo, po obsazení, prostě Rusko (a s volebním právem se už vůbec nikdo nesral).
  Rusko před revolucí a sovětské Rusko je a není jedno a totéž. Ideologie je jiná, expanzionismus a imperialismus podobný.
  Ano, k našemu štěstí jsme měli Rakousko-Uhersko (zde měl asi Palacký pravdu), takže jsme nepropadli imperiálním choutkám Frantíků ani Rusů (měli jsme ty rakouské, Slováci Uherské).
  Proč by ruské svinsvo internacionálního socialismu (Němci inspirované, ne vytvořené) mělo zavinit i nacionální socialismus? Pouze s ním docela ochotně spolupracovalo, až do okamžiku, kdy se už nepohodli.

 578. Mno, zdá se, že úkol splněn… Vysvětlím – jak jsme si tak přáli dnes s kolegyní klidné, pohodové a neadrelaninové svátky, vyslovila závažnou myšlenku – ať se Ti povede bramborovej salát, pokud ho děláš, a ať se povedou smažený ryby nebo řízky nebo cokoli jinýho, co si děláš k večeři. Přžiznám se, že jsem přímo užasl nad její tolerantností, že snad by o vánocích mohl každý dle svého gustava či obdobně… Pak jsem si uvědomil, že ona je obdobně prostorově výrazná, jako já, a my, prostorově výrazní si rozumíme… Není co předstírat. Takže jsem dokončil přípravné práce na brsalátu, tento bude přes noc odpočívat a ladit chuťové spektrum – a zítra snad dojde k tomu, že „finis coronat opus“…
  Takže polotovar salátu pozvolna dozrává k dokonalosti, rybky na smažení jsou připraveny, (ne)vinná klobása odpočívá před degustací – no kdo z vás to má? A to jsem ještě čirou náhodou dnes zavítal do jednoho kvelbu a následně teď večer požil pravej dietní párek… Úplně stejně dobrej, jak ten z osmdesátejch let, kdy jsem si ho dával jako večeři… To ovšem byla doba her a malin nezralých…
  Ale ten párek byl fakřt výbornej a hned se cejtim o 30 roků mladší… Kdo z vás to má?

 579. KUBA NEBYL SAMOSTATNÝ STÁT. nemohla mít rozpočet bez souhlasu USA, USA měly právo kdykoli vojensky intervenovat.
  To si Američané vynutili.

 580. Halladine, při troše snahy časem rozeznáte kolonii, kterou byla Kuba za dob španělských a závislým státem, kterým byla prakticky do roku 1991, možná i déle. Mnoho úspěchů ve studiu přeji, možná (ale moc nedoufám) zjistíte i důvody.
  No a když se to tak vezme, můžeme my nyní mít rozpočet bez souhlasu EU?

 581. 694 – tak až na ten párek – to mám (tedy máme – práce ženy dosud vlastní) taky !
  A k tomu polífka z drůbků z několika kapříků (sousedku si určitě vezme čert, protože jí mu doporučím: přes jí dobře známou moji afinitu k rybí polífce se rozhodla drůbkama ozářit místně bivakujícím toulavejm kočkám vánoce – nechť zhyne !)
  Samozřejmě jsem ženušce k Dílu přispěl měrou vrchovatou – radou, úsměvem (nádherný žrádlo !) a povzbuzením……opus jsem korunoval likvidací jedné ze zbývajících svatomartinských lahví…..cítím, že se vznáším, jako mladík…..du si eště nalejt.

 582. 694 PeSi
  požil jsi podle svých slov dietní párek.
  De gustibus …
  Už Josef Věromír Pleva dokázal ocenít význam pravého párku na obrazu Bobše a jeho matky. Riskovala by snad hněv domácího pro DIETNÍ párek?

 583. Hlásám, že taky mám,
  jak to, co poptávala maYda, tak i obdobu PeSova hodování 🙂
  A jdu se odměnit Metaxou.

 584. Dobrý večer,

  tož nemáme klobásu, ale salát je již hotov, právě tak jako omáčka na kapra na černo a dvojí polívka – rybí a čočková. Kvas na kyselo k obědu spokojeně kvasí.

  K večerní kávičce jsme si dali panáka slivovice, čtvereček hořké 72% čokolády a druhý díl Kleopatry. Skvělá kombinace. Ať žijou vánoce 🙂

 585. 702
  Dobrej nápad. Metaxu nemám, musí stačit Ballantines.
  Zač se odměńuju, zvážím až po vypití 😉

 586. srovnávat, že se spojenci za 2.sv. války nezastavili na hranicích Německa s bolševickou invazí Polska je čirá demagogie. Omluvou může být jen Halladinův dialekticko-materialistický věk.

 587. Ak ad – 697 – no nemůžeme. Ale protektorát není kolonie.

  To USA neměly kolonie ? No neměly, nebylo zvykem aby kolonie měly ještě své kolonie. To by se ti králové v tom už nevyznali… 😉

 588. Pane Neumanne,

  Když začne jednou válka, účastníci ji většinou vedou až do úplné porážky protivníka.
  Samozřejmě, pokud mají možnost.
  To jsou válečné zvyklosti, absolutně bez ohledu na to, kdo je vede.
  Samozřejmě , pokud ten slabší nepožádá o příměří. Což byl případ třeba WWI

 589. Halladine ad 699 – ještě ne. Zatím protektorát. Jsme sice pod „ochranou“ mezinárodního společenství států, ale zatím se naše vztahy s nimi řídí (víceméně) mezinárodním právem i přes „sdílenou suverenitu“

  Protektorát jako když ho vymaluje.
  Mezistupeň mezi plně suverénním státem a nesvéprávnou kolonií.

 590. 706 -kolonie v pravem smyslu nemeli. Si je importovali. Neco co eunie okoukala az pozdeji.

 591. Halle – ale vůbec ne!
  Kolonie je závislé území bez vlastní vlády, které patří nějakému státu, ale není součástí jeho území.
  Protektorát – viz výše. Ten rozdíl je jasný!

  A kromě toho Ty i já ještě známe jinou definici kolonií, které spolu žijí na agaru… 😀 😀

  PS.
  Ono není marné začínat diskusi ujasněním a sjednocením významu pojmů… 😀

 592. Fujtajbl v podvečer,
  já v potu tváře dělám polífku jako blbec a vy si tady klidně chlastáte a bojujete minulé války. A já sosat nemůžu, neboť povinnostě. Až do neděle… se mi suchem voloupou dásně do tý doby… 🙁
  Shlédl jsem Total Recall, pozřel něco málo chilli fazolofky zahuštěné jeníkovskou čabajkou a uzenou krkovicí od pana Hlinského a jdu ulehnout příjemně vánočně naladěn.

 593. I tady, na dálném východě, přípravné práce téměř končí. Úklidové práce ukončeny, brsalát, stejně jako u PeSa, odpočívá a přitom ladí chuťové spektrum (tahle definice se mi moc líbí a s dovolením ji budu používat) a rovněž několik zeleninových salátů na první a druhý svátek vánoční se „odležuje“, ovšem tady nastal drobný zádrhel, když v průběhu prací bylo zjištěno, že ve druhé domácnosti, kde se předvánoční práce odehrávají, došel ocet, což je docela dost komplikace. Další byla tradičně se stromkem. Ráno nebyl žádný, v poledne jeden, po odpoledne žádný a momentální stav je 3 ks na dvě domácnosti. Ale dva jsou vzhledu koštěte a třetí husté koule. Uvidím, který budu dopoledne strojit.
  Jak psal Martin – nejdůležitější není ani tak stůl, jako počet židlí kolem. A o letošních Vánocích bude u mne těch židlí minimálně 21, ale spíš 25. Proto příprava těch salátů už teď a k tomu ještě zítra, vlastně dnes, naložení masa na jeden svátek a rozpracování masové roládky na druhý svátek. Jo, Vánoce jsou svátkem klidu, míru, pohody a rodinného setkávání. Přiznávám, že mě i ty přípravné práce těší.
  Hezké svátky Vám. 🙂

 594. Jedna hodina odbila a lampa ještě svítila.

  Přeju všem pohodové svátky Vánoční.

 595. Dobré zas ráno… Tak vám přeju příjemné Saturnálie, ať už je nazýváte jakkoli. No prostě svátky slunovratu, kdy se zas ta noc začne pozvolna zkracovat… No, hlavně ať je to rychle za náma…

 596. 2 Šimon klein – hele, já mám svého dvorního dodavatele… Zavolám mu, co bych si asi tak představoval, on mi pošle mailem něco málo variant, já si jednu vyberu a druhej, max. třetí den to mám na stole. No dobře, u serverů to trvá týden, ale jsou odzkoušený… V případě zájmu Ti dám kontakt…

 597. Ze Země ticha vinšuji
  pohodu, klid a mír – a hlavně zdraví.
  A to přejeme oba – já i můj oejsek…

  P.S. spešl PeSovi nepřeji raději nic, vím, že tyhle svátky neuznává. Leda snad k těm Saturnáliím 🙂 Nicméně, PeSi, nejsi sám, jsme minimálně dva…

 598. Dobré ráno, přeji všem krásné prožití svátečních dnů. Klid, pohodu, dobré jídlo, dobré pití a něco lidí, co nás mají rádi.

 599. (699) Zatím jen závislý stát, což jsme byli i do roku 1990.
  (713) 25 příbuzných, to bych nedal dohromady nikdy, ani v dobách za života babičky, která byla z deseti dětí. My si jen se ségrou předáváme stařičké rodiče.

  Takže, příjemné svátky dle vlastních chutí všem!

 600. Všem besedníkům U Šumaváka přeji krásné, klidné a veselé svátky.

 601. Všem přeji pohodové (a ve zdraví prožité ) vánoční svátky ve společnosti těch, které máte rádi

 602. Přeju hezké svátky.

  výčet provedených prací jsme nahlásila včera, vše podle plánu. vzhledem k zapomenuté skleničce s bálky v Praze v lednici nemám z čeho upíct štrůdl, ale to není žídná tragedie, protože ho stejně nikdo kromě mé maličkosti nejedl.

  Bodej’t, budou se cpát štrůdlem, kdyř mají linecký a vanilkový rohlíčky, huby mlsný 🙂

  Tož vám všem přeju klidné svátky.

 603. rputi, moc nad těmi jesličkami neslintejte, běhaly po internetu už loni, takže nejspíš už zasmrádly 😀

 604. TAk u nás ta nejužší rodina čítá šest osob.
  Moji bratranci a jejich potomci a teta čítají 8 osob, to je dohromady 14.

  A kdybych měla vzít v úvahu širší příbuzenstvo, tak to už jsem líná počítat, ale k jednomu stolu by se to rozhodně nevešlo. Ale taky by to rozhodně nebyly klidné sviátky, nahnat je k jednomu stolu. 🙂

 605. Já taky všem přeju krásné svátky. Vzhledem k venkovní teplotě žena navrhla, abychom seděli na terase a kapra si ugrilovali 🙂

 606. Taky přeju všem na zdejším blogu pohodové svátky (bez meditací nad prohnilostí politiky). 🙂

 607. Dobrý den!

  Přeji vám všem přátelům, známým, i neznámým klidné a příjemné prožití vánočních svátků, bez kostí v krku, bez hořících stromků, větrem strhaných střech a podobných nezapomenutelných vánočních zážitků.

  PS.
  A jezte průběžně celý den, ať nemáte večer žlučníkový záchvat!

  a važte si toho, že se Ježíš nenarodil v EU!
  https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/1461295_10152845515368971_6196683703138505556_n.jpg?oh=7486e29bcda0813b12680a87549b7845&oe=5537A5B0&__gda__=1426078011_914a44b9e7d9923488f1ee7729a58c09

 608. Šťastné a veselé všem 😉
  Jsem tedy trochu vyměkl a popřál i třem ruským kolegům. (Těm se přeje v pořadí Nový rok/Vànoce).

 609. Koukám koukám, dnes žádný svár o ohlodané kostičky. Tak to má být. Vinšuju aby to vydrželo.

  Osobně všem všechno a ať Vám nezaskočí.
  Mír světu.

 610. Ať všichni užívají Vánoce tak jak se sluší a patří. A i když to s těmi bílými Vánocemi zase nevyšlo, tak přesto přeji to, co napsal Irving Berlin před více než sedmdesáti lety:
  May your days be merry and bright
  And may all your Christmases be white

 611. 2 Šumavák – no, v Norsku by Ježíška rodičům rovnou zabavili…

 612. Vážení Šumaváci – jak jste si to zařídili, tak to máte – přeji Vám, abyste s tím byli spokojení.

  My jsme letos pojali dárky obráceně – nejsou pod stromečkem, ale stromeček stojí ve velikém dárečku.

  Daně přeji jmenovitě jejích 25 členů nejužšího rodinného kruhu.

  Slunce zalilo květinové záhony, tak jsem si vyfotil aspoň prvosenky.

  Ke štědrovečerní večeři Vám přeji dobrou chuť a doporučuji poděkovat (tomu, kdo na tom má podle Vás zásluhu) za to, že jste se šťastně dožili a sešli.

 613. Všem uctivě přeji krásné Vánoce; třeba zase jednou budou, jako bývaly kdysi. A třeba právě takové máte již teď.

 614. Pepíček: „Maminko, stomeček hoří.“ Maminka z kuchyně:“ Pepíčku. neíká se stromeček hoří, ale stromeček svítí.“ Za chvíli Pepíček: „Maminko, už svítí i záclony.“

 615. Štěstí, zdraví, dlouhá léta vinšujeme vám,
  Šumavák ať stále vzkvétá… a nevím jak dál 🙂

  Tak za tuhle koledu oříšky nebudou, ale i tak všem přeju pohodové vánoční svátky !!!

 616. Tak šťastné a veselé Vánoce/Chanuku/Slunovrat nebo co kdo slavíte. Všem přeju bohatého Ježíška/Santa Klause/Dědu Mráze či Pére Noela a hlavně hodně zdraví, to je nejdůležitější.

 617. Tak jsem psal, psal a všechno zmizelo. Smůla. Snad si to znovu vybavím.

  Souhlas se Skimicem, Rusko je v současnosti jedinou evropskou kapitalistickou zemí. Dokonce tam mají i Tlustýho jednotnou 15% DPH. Halladinovou thesi o přínosnosti pádu rublu pro exportéry nehodlám komentovat.

  Add bří Castrové. Pozdější příklon nejstaršího nebyl původně ideologický, ale byl zaviněný jedním americkým blbem. Hoši s horkou krví na urážky nezapomínají. A pak už to jelo samospádem. Raul i přes revoluční rétoriku není zdaleka tak politicky vyhraněný, jako nejstarší brácha. Možná, že to bude na Cubě vypadat tak, jako v jugošce před dělením. Třetí z bratrů chová dobytek a je to prý úžasný parťák. To mi vyprávěl postarší kámoš, který tam dosti dlouho přebýval a všechny zná osobně. Dva poslední prý má i rád. U třetího dokonce pobýval tři týdny a ve chvíli náhodného vystřízlivění zjistil, že má vši nebo štěnice a musí myslet na rodinu. Dodnes jsem z jeho vyprávění nezjistil, co chytil konkrétně. Mám podezření, že v jeho příadě filcky.

 618. Já osobně nafiletoval chlazeného vánočního lososa a kus odložil pro pozdější gastronomické pokusy, neb obalovat čerstvého lososa se mi zdá barbarské. Ale co bych pro rodinu neudělal, že? Bohužel jsem také už velký kus hodil na pánev a s holandskou omáčkou sežral, takže neuvidím zlaté prasátko. To konečně neuvidí nejspíš ani PES, takže jse s touto ztrátou vcelku smířený. Navíc jsem to prase neviděl ani v mládí, když jsem se jednou poctivě postil (potom jsem již takovou blbost v životě neudělal). Také mě dostihl jeden hřích z minulosti. Do bramborového salátu jsem z pokusných důvodů zakoupil Píseckého tygra, tedy salám cca 500 gr za tuším něco přes 30 Kč. Když jsem se podíval na složení, pochopil jsem, že hoši z Písku tehdy mé teorie o moderní výrobě uzenin pro chudé poslouchali velice pozorně. Jak jsem předpokládal, rodina na něm nic divného nezjistila a první várka bramboráče zmizela jak pára nad rychlovarnou konvicí. Na druhou mám pod hrozbou rukysekání zakázáno nejen šmatat, ale dokonce i pohlédnout.

  Nu a jdu balit dárky. Pokoj lidem dobré vůle. Spokojené a klidné vánoce.

 619. Františku 🙂

  já jenom tlumočil jednoho exportéra do ruska, chodícího na Palbu,, kterej přestal exportovat a začal dovážet, To samé zboží, které asi není tak kvalitní, ale za ty prachy……
  Samozřejmě pro importéry a spotřebitele v Rusku je to neskonalej průser.

 620. Samozřejmě pád měny vždycky pomůže exportérům. Relativně se zlevní pracovní síla a tuzemské materiály. Pokud ovšem pád měny přeroste do pádivé inflace, je to průser pro všechny. Ale zase jsou na tom exportéři proti ostatním dobře, neb mají jako první přístup k devizám.

 621. Přátelé
  užívejte si letošní vánoce a navzájem si přejme, aby i ty další a ty přesdalší atd. byly alespoň stejně klidné jako ty letošní….
  A – a teď na chvíli odložím svůj životem prověřený cynismus – aby ty všechny příští hlavně byly mírové….

  Nicméně si neodpustím malý postřeh z dnešní procházkové Prahy.
  Snaha zcivilizovat Prahu na úroveň ostatních turistických metropolí už začíná nést plody: tolik nových (veřejných) klosetů, jako jsem dnes viděl na místech (již bývalých) obchůdků jsme nikdy v minulosti v Praze nezaznamenal. Sice leckde označené s pravopisnými chybami (hlavně záměna písmen za C a D na obou koncích nápisu – asi snaha vyjít vstříc inostráncům), ale nešť.
  Nicméně všechny byly zavřený…..
  Je stále co zlepšovat, ale tyhle první vlaštovky byly příjemným osvěžením sváteční procházky. A milosrdná tma v parku nakonec vhodnou substitucí…….

  Takže hoodně štěstí a dobrá játra se žlučníkem!

 622. A tohle jeho rodině opravdu nepřeji….zemřel Přemek Podlaha.
  Bez ohledu, jaký kdo má či měl názor na jeho „zahrádkářské“ pořady, mně v počátcích vlastního chalupaření dost prezentovanými radami a vychytávkami pomohl a v dobách počátečního nadšení i usměrnily vlastní nadsazené nápady. Takže děkuji.

 623. krásné svátky přeji Všem píšícím i čtoucím!

 624. Dobrý stědrý podvečer,

  františku, Polreich tvrdí, že salám v salátu je gastronomická pornografie 🙂

  u nás se dělá salát jednoduchý – krom brambor kořenová zelena, cibule , okurka, jablko. Ovšem zelenina musí bát naložená a dobře okořeněná. 🙂
  A k salátu kapr smažený a před tím na černo, s domácí, čerstvou houstičkou.
  polívka na výběr dle chuti čočková a rybí.
  jdu mrknout na ty houstičky a dobalit dárky.

 625. Šimone, smrt na štědrý den je vřdycky smutná. Budiž mu země lehká.

 626. Polreich ať si…Slušnost mi to nedovoluje dokončit. Já bych si ten salát dovedl představit i bez brambor.

 627. 2 Šimon klein – no, já mám rád játra smažená nebo na roštu… Ale se žlučníkem jsem je nikdy nezkoušel…
  2 maYda – Polreich už toho nakecal… Do salátu jak dělám já, dávám dokonce dva druhy salámu – točenej koňskej a gothaj. Stejně jako kombinuju tatarku a majonézu. A hořčici.
  Výsledek je dokonalý… Za chvíli půjde znovu na stůl…

  No, tak teď mi tady pod okny ve vnitrobloku pod okny bliká záchranka – a už jsou tam nějak moc dlouho… Asi tam někde zkolaboval Ježíšek…

  No nic, půjdu smažit rybky… Já smaženýho kapra nemusím, tak mám variaci – sumec, candát, treska, štikozubec, platejz a mečoun…

 628. 755 – Pesi ad záchranka:
  to si u vás právě někdo dal ta játra se žlučníkem….a asi byla zkažená……já ho varoval…

 629. Já mám vždy platejze asociovanýho se stařičkým kresleným vtipem, kdy host v restauraci zírá na známý obrazec na talíři a pingl mu říká – pane, to neni píča, to je platejz!

 630. No… já teď zrovna poslouchám věci Dana Mumma. Taková metalová neoklasika. Původně bylo v nabídce ještě turné Ozzyho Osbourna po Jižní Americe z roku 2011, ale když jsou ty vánoce, dal jsem přednost kultivovanějšímu projevu. I když je pravda, že Ozzy stárně a už nežere živý netopejry, přece jenom… Ozzy prostě úplně vánoční muziku nedělá. 😀

  Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=zLa5sOkyzqs

 631. 😀 Moje asociace jsou naštěstí výhradně kulinářské. A je to děsně dobrý – pokud se to moc nemrví kořením, obalováním a tak podobně. Platejz je vynikajicí ryba!

 632. (755) Jak vypadá ta kombinace tatarky a majonézy? Tedy složením, ne vizuálně.
  (760) Mám i jednu fotku v ilustrované kuchařce. Fakt to tak vypadá.

 633. Rputi,
  on skládal defakto popík, to se dobře trasformuje. Protože je Dan Mumm konzervativec, je u něj moc pěkně slyšet, že se na původní part nemuselo moc šáhnout a dá se to poslouchat. V současnosti žijící Wolfgang by v popularitě klidně mohl soupeřil s Majklem Jacksonem.

 634. Jj, ptakopysku, kdo umí, umí – a je fuk jestli je to 200 let nebo 2 roky! 😀

 635. Hezký Boží hod vánoční! Tady se po nočním dešti protrhávají mraky a sem tam vykukne sluníčko. A zatímco se na sporáku se pomalu táhne slepičí polévka, nudle čekají na uvaření, brambory jsou připravené, masíčkové roládky odpočívají v lednici a saláty čekají připravené ke startu v chladu verandy, já mám chvilku na kávu a prolétnutí, co nového. Návštěva má dorazit v půl jedné a jak to vypadá, vše se stihne. V pohodě. Tak ať se svátečně daří všem.
  Mizím po vzoru babiček a prababiček ke sporáku. 🙂

 636. Dobré ráno,
  Boží hod je jedno z těch trýznivývh tajemství v Bibli. Nikdy mi nebylo jasné co kdo kam hází. Je to den těhotný roznímáním a setkávání se, mám ho rád. Den, který je věnován i pozornějšímu pozorování dárků, půvabná tradice umožněná zabitím ježíška a jeho proměnou v bytost, která během prchavého večerního okamžiku stihne navštívit všechy české domácnosti, zanechat pod ozdobeným jehličnanem vytoužené dárky, rozsvítit svíčky, zapálit prskavky, zazvonit na zvoneček a vykouzlit tím onen nenapodobitelný výraz úžasu a dychtivého očekávání na tvářích i malých bezbožňátek.
  Hezký den přeji Vám Šumavákům jakož i vašim žlučníkům a svěžest i vašim ostatním orgánům. Noci se totiž zase krátí a den se prodlužuje.

 637. šimone, to si pleteš! Háčkama se vytahoval mozek při mumifikaci! 🙂

 638. Rputi – domácí práce sem tahá skimic, já měl na mysli spíše následky svatvečerní žranice….

 639. Vyhackovava se treba bazant, guru Jára umel odhackovat i divky.

 640. 780 Simon Klein
  Tak o te strance 780 je vse v nejlepsim poradku. Smazeny kapr a salat je tradicni dietni jidlo a na zpravy jsem nekoukal 🙂

 641. Dobré dopoledne,

  krůta je v troubě, polévka bude čočková od štědrovečerního stolu a brambory naloupou děti.
  S dcerou pak uděláme ovocný salát, který je u nás tradičním desertem na Boží hod. Sousedce dnes přijede rodina, takže na kafíčko nedojde, tak, doufám, vyrazíme na nějaký delší výšlap.

  ujímání je něco s pletením. Když se zužuje pletený kus a ubírají se oka. Ale protože umění pletařské v dnešná době upadá s vzhledem k tomu, že štědrovečerní krmě bývají bohaté a nedietní, asi spíš půjde o ujímání v ltrobách 😀

 642. Skimici, nač zacházet do detailů. Řeknete-li svému dietologoci, že jste měl rybu a salát, zajistí vás pochválí, že jíte zdravě a střídmně 🙂

 643. 784 maYdo
  Tak ja mu teda radeji reknu ze po kousku ryby jsem si na talir polozil jeste jeden rozjasany Escalope Milanese 🙂

 644. 2 skimic – ad 774 – no, jsou věci, o kterých se v Bibli pochopitelně nepíše… Třeba to, že když se narodil Ježíšek, tak se bůh otec s pomocí ducha svatého (spirita sancti) ožral do němoty z radosti nad tím, že má konečně syna… Celou dobu musel tiše závidět řeckejm, římskejm, babylónskejm a dokonce indickejm bohům, kteří měli těch synů úplný hafo… No a jak už to tak po větší opici bejvá – tak holt k ránu hodil šavli – a od těch dob se slaví boží hod… Někteří ho slaví dojemně identickým způsobem – aspoň jak jsem mohl vidět dnes ráno na některých chodnících…
  Stejně tak to rozjímání – zda se má člověk k záchodové míse natočit dříve hlavou, či spíše tím opačným koncem zažívacího potrubce…
  To víš, když se chceš něco dozvědět o náboženských zvyklostech, musíš se zeptat neznaboha. Už mistr Sun říkával, že je třeba studovat a poznávat svého nepřítele…

 645. 786 PeS
  Mam dojem ze duch (ani s duchem) se nechlasta. Duch se pozdvihuje.

 646. No, já jsem včera nějakej ten spiritus pozdvihl. Na zdraví a štěstí několika přátel…

 647. mas pravdu – nalit noveho ducha jsem uz take slysel 🙂

 648. 755 PeSi, do nejen vánočního salátu patří domácí majonéza. Vánoční salát dělám na pomezí bramborového a vlašského, majonézy jen tak akorát aby byl spojený.
  Brambory uvařené ve slupce, sůl, pepř, spařená cibule, uvařený celer a mrkev, sterilovaný hrášek, sterilované (Znojemské) okurky, na tvrdo uvařená vejce, dobrý gothajský salám (někdo dává šunkový, tak jak uvádí Vilém Brabec pro vlašský salát). Oloupané brambory sítkem protlač na nudličky, osol, opepři a opatrně promíchej se spařenou cibulí. Celer, mrkev, okurky, salám, vajíčko, nakrájej nadrobno, přidej hrášek a dobře promíchej. Pak promíchej s bramborami.
  Majonézu v potřebném množství připravíš v mixéru. Na jednu mixovací dávku vždy jedno celé vejce a jeden žloutek, několik kapek citronové šťávy, špetku soli. Olej používám slunečnicový Vegetol. Při nejnižších otáčkách tenkým pramínkem přiléváš olej až zskáš soudržnou hmotu. Vydlabeš do misky a pokračuješ další dávkou. Základní majonézu podle chuti osolíš, okyselíš dvěma kávovými lžičkami citronové šťávy, přidáš dvě špetky pepře, mel by být bílý, ale dávám míchaný, dvě kávové lžičky plnotučné hořčice, jednu až dvě kávové lžičky worcesteru. Opatrně vmícháš do salátu, který v chladu necháš uležet do příštího dne. Kyselost salátu už při výrobě reguluješ onou citronovou šťávou a okurkami. Lák z okurek nepřiléváš, salát má být zprvu suchý. Počítej s tím, že brambory a zelenina pustí trošku vody. Žádná z chutí nemá vyčnívat. Takto připravený salát je lahodný, chuťově bohatý, jedlý sám o sobě i jako příloha ke smažené rybě. V chladu uložený, vydrží bez úhony tři dny. Pak už ne, protože už nezbude. Vynikající je ke krůtě či kuřeti na divoko, hojně skropený výpečky je delikatesní. Krmi lze zapíjet podle chuti, mým oblíbeným kontrapunktem je Cinzano. Tak tomu bylo včera a bude i dnes. Čistá základní majonéza v kuchyni nachází univerzální použití. Uzavřena ve sklenici vydrží v chladničce i déle než týden. Pro salát ochucuj lehce, aby nebyla hořčično worcesterová, pro rybí pomazánku můžeš opatrně přidat více worcesteru. Ta se hodí na Silvestra. Zhotovíš z rybích konzerv (Socra, Sajra). Vyndáš páteře, rozmačkáš vidličkou, smícháš s majonézou. Mažeš na plátky veky, podle chuti posypeš na drobno nakrájenou cibulkou, ozdobíš plátkem vajíčka a sladkokyselou středně pálivou feferonkou, nejlépe typ beraní roh. Pro sebe použiješ nejostřejší odrůdu Naga Jolokia, případně dochutíš pepřovým sprejem určeným na obranu před medvědy grizzly.

  774 Ano, Skimici, to je obrázek Vánoc, který v sobě uchovávám.

 649. A obecně co se týče majonézy, její domácí příprava se vyplatí. Má úplně jinou kvalitu než blivajz ze supermarketu. Totéž platí i o tatarské omáčce jejímž je základem. Nejsprávněji se má připravovat jen ze žloutků, pak je hustá jako knedlík. Abych nemusel ředit a aby v salátu nebyla moc matlavá, připravuju z jednoho celého vajíčka a jednoho žloutku. Ovšem pro ruční přípravu je vhodné užít jen žloutek. Ale kdo by se s tím dřel. Salmonely netřeba se bát, ano jsou rodiny s až hysterickým strachem z majonézy z čerstvých vajec. Salmonela nesnáší kyselé prostředí. Přídavek citronové šťávy a celkové mírné okyselení salátu je spolehlivou prevencí. Ostatně co se týče vajec z kontrolovaných či dobře vedených domácích chovů, nebývají s ní potíže, netřeba se bát.

 650. 786 PeSi (aneb tajemsví třetího Hodu poodhaleno)
  Byl jsem trochu zmaten s jakou samozřejmostí jsi Ty, vědec, do vysvětlení problému zapojil Ducha. Mohlo to být tím, žes předpokládal Duchovu neustálou přítomnost nebo alespoň dostupnost. Vtdal jsem se tedy jemným předivem tvých přísně logických inferencí a domnívám se, žes odvyprýávěl jen ČÁST přiběhu s tím, že jej ostatní znají CELÝ. Pro ty, kteří tápali jako já je třeba prozradit, že
  Boží Hody jsou TŘI (proto se vyplatí božihodový oblek si koupit, je to relativně často)
  * Narození páně (k tomu směřovel PeSův podotek)
  * Zmrtvýchvstání páně (to bude později)

  Ale zejména
  * SESLÁNÍ DUCHA

  A tím se celý příběh logicky uzavírá a je zajištěna dostupnost Ducha v PeSově versi. Duch byl totiž seslán už někdy na přelomu května/června, tedy byl včas připraven při narození a patrně i při tragickém konci.

 651. Schumi – ten recept zní dobře
  … až na ten salám. Tu obsesi dávat do brsalátu Vánočního salát nechápu.
  Viz Exodus 23:19
  You shall not boil a kid in its mother’s milk, neither you shall put any sausage nor salami into the Potato Salad.

 652. Začínám mít čím dál tím větší pochyby o tom, že ve vesmíru jsou vůbec nějaké špionážní družice. Nad Ukrajinou určitě žádné nelétají a pokud anno, určitě nejsou americké. Jak jinak si vysvětlit informaci, že chlap z balkónu na nějakej pitomej digitál vyfotil stopu po raketě Buk vystřelené separatisty těsně po pádu malajského boeingu a údajný americký satelit nacházející se shodou okolností údajně přesně nad místem sestřelu neviděl nic.
  Novináři z televize RTL získali tři kvalitní fotografie, dvě z nich s bílým sloupem dýmu, které byly pořízeny hned po pádu stroje. První dva snímky byly publikovány už dříve, ale v nižším rozlišení, poslední dosud ne. Na něm už je vidět černý oblak dýmu po dopadu dopravního letadla.
  Snímky nechala RTL posoudit expertům, kteří uvedli, že nic nenasvědčuje jejich zfalšování. Bývalý velitel nizozemských vzdušných sil Theo Walker uvedl, že bílý sloup vypadá skutečně jako stopa, kterou za sebou zanechala protiletadlová raketa odpálená ze země.

  Dotyčnou stopu nezachytili ani ukrajinští ani nizozemští, ani klingonští, ani ruští, ani žádní jiní vyšetřovatelé a pátrači, co jich na Ukrajině pátralo, pátrá, a pátrati bude, nýbrž novináři televize RTL.
  😀 😀 😀

 653. 796 ono je to snad na více místech a jednou i v Deuteronomy. Bylo to tedy důležité!

 654. 794 Skimici, zajisté. Horní starozákonní soused nepochybně do chanukového salátu nedává gothaj. Gothaj, protože je z vepřového, je trejfe sám o sobě. Když důsledně tak důsledně, žádný gothaj, žádné vepřové.

 655. Don´t eat any pork sausage nor salami. Don´t eat any pork. Never.

 656. Schumi,
  za časů proroků možná býval gothaj z vepřového. V současnosti tomu není. Gothaj se stal, podobně jako dietní salám, či lahůdkové párky postním jídlem akceptovaným náboženskými kapacitami všech vyznání, protože neobsahuje ani stopu masa. Základem je nosné sendvičové jádro z hydratovaného extraktu z listů tichomořského Pačmáku splývavého, obarvený barvivem z červce nopálového (verze Exclusive, nebo De Luxe), případně nastrouhanou antukou (verze „akce“) a výplní z hydrokolidů(alginátů) získaných z řas rodu Hizikia.

 657. Kurňa,
  797 diakritika… a pak že není důležitá…
  Jak jinak si vysvětlit informaci, že chlap z balkónu na nějakej pitomej digitál vyfotil stopu po raketě Buk, vystřelené separatisty, těsně po pádu malajského boeingu a údajný americký satelit, nacházející se shodou okolností údajně přesně nad místem sestřelu, neviděl nic.

 658. ptakopysku – otázka nezní „jak mohl chlap vyfotit na pitomej digitálstopu po raketě BUK“!
  Tou nejdůležitější otázkou je: „ze kterýho balkonu to bylo?“

 659. Rputi,
  ve zprávě samozřejmě chybí balastní informace, jako třeba město a čtvrť, druh foťáku…
  Prostě chlap stál ve správný okamžik na správném balkónu, fotil fádní modrošedou oblohu správným směrem.
  Jednoho krásného prosincového dne u něj zaklepali na dveře reportéři RTL a zeptali se ho, jestli náhodou 18. července v 16:20 nestál na balkóně a nefotografoval oblohu. Chlap povídá: „Ano, fotil. Udělal jsem tři snímky. Dva s nižším rozlišením a jeden s vysokým. Dva s nižším rozlišením jsem prodal tisku a ten s vyšším, na kterém je vidět nějaká bílá čára, jsem uložil do poličky pod ikonu Sergeje Radoněžského. Proč se ptáte?“

 660. 2 Schumi ad 790 – úvod – stačilo – spařená cibule je zvěrstvo, které příroda oprávněně trestá běhavkou. Cibule jedině syrová, hodně šťavnatá, pokrájená na větší kostičky – tak kolem 1 cm…

 661. Nepsal tady někdo, že den se prodlužuje?
  Já jen, že je 14:54 a tma jak v p… pytli!

 662. Ad majoneza!

  Máte tyčový mixer? Takový ten, co je dole do zvonu? Fajn!

   2 žloutky
   150 ml slunečnicového oleje
   1 lžíce dijonské hořčice
   šťáva z půl citronu (nebo lžička octa)
   sůl, pepř

  Ingredience vložíme do vysoké, úzké nádoby, mixer ponoříme až ke dnu, zapneme a pomalu táhneme vzhůru. Toť vše.

  Můžete zkusit i variantu s olivovým olejem. Do bramborového salátu se pro výraznou chuť nehodí, ale je dobrá k pečeným bramborám nebo třeba k rybě. Oleje musíte dát 200 ml, protože je hustší. Pak můžete přidat utřený česnek, nasekanou bazalku nebo jiné bylinky nebo kapary.“

 663. 2 skimic ad 792 – ale hovno… (pro snoby – ó nikoliv…) Na hodinách chemie jsem dával dobrý pozor a dozvěděl se, že C2H5OH, jinak též etanol, se zove spiritus vini… Tedy duch vína… Ergo, spiritus sancti musí být obdobná esence – na Hegelově vývojové šroubovnici, které on říkal spirála, o patro výš… Ergo – destilát…
  Elermentary, dear Watson… Mám víno – to obsahuje spiritus vini… Pro neznalé – i tím se lze ožrat do němoty… Víno předestiluji na vínovici/koňak/brandy – jak jest ctěná libost – a tím ten nápoj povýším o jednu až několik tříd výše… Takže ten duch, aby se necejtil trapně, musí být taky povýšen… Sice je to furt ono C2H5OH, ale teď si to říká jinak…
  Jak praví klasik, důležité je věci správně pojmenovat… Jinak by mohlo dojít k trapnému poznání, že degustátoři oceňují kvalitu hoven z kvasinek… I když – to by možná pomohlo nábožensky cítícím – hovno jsi a v hovno se obrátíš!

 664. 799 Šumi
  co si představuješ pod pojmem Chanukový salát?
  o:)

 665. skimici,
  třeba se jedná o nějaký významový posun. Například ve fotbale je za saláty označováno mužstvo, které prohrálo a hrálo opravdu mizerně. Takže chanukový salát bude patrně Žid, který slaví chanuku tak mizerně, že je terčem posměchu svých souvěrců. Třeba má dvě šamaš, dětem dává místo peněz facky, nepamatuje si které žalmy má recitovat při zapalování chanukových svící. Co já vím?

 666. No, po pravdě mě pobavil nejvíc ten brambor ve Starém zákoně 😀

 667. Jinak – swetr report – za okny slunečno, relativně teplo, konečně aspoň na chvíli přestal foukat ten pitomej foehn… No, tak hlavně, aby to vydrželo… Co nejdýl… Bílou zimu nechť si pěstují masochisti na horách a tam bědují o Ladovských vánocích – úplně jak křesťani – ti to takhle chtěli… Tak tam ať si mají těch bílejch sraček dle libosti – až budou prohazovat 2 metry závěje, ono je to nadšení přejde…
  No ale jinak, kdyby to ještě chvíli vydrželo – měsíc jde nahoru, mohly by růst houby… Zatím furt ještě rostou některý holubinky, čirůvky, lišky nálevkovitý a stročky. No a kamarád dokonce nasbíral něco málo suchohřibů… Tak se asi vyrazím podívat do lesa…

 668. Mimochodem, netouží někdo po masívním kulečníkovém stolu ?

 669. 813 … na jakej film ses to v den sváteční koukal Halle? 🙂

 670. Na žádnej, 😀 ale o jednom na prodej vím :-D. Zůstal v tom bytě po tom zavřeném nájemníkovi, a jeho máti, co ten byt vystěhovává neví, co s ním.

 671. 801 Ano, ptakopysku,to je ten, který podle nařízení EU nesmí obsahovat větší množství masa než malé. My měli Gothaj od našeho osvědčeného masového dealera. Po kterém dosud marně pátrá Národní protimasová centrála.

 672. Stejně by mě zajímalo odkud je recept na Gothajský salám. Dám li do Google Maps alovo Gothaj, ukáže mi to místo mezi městy Ahmedabad (podle koncovky Bad) a Nadiad v severozápadní Indii…
  Už máte někdo W8.1 a používáte Skype? Kupodivu to od vás chce ne váš starý Skype účet ale má to tendenci vás to provázat s Microsoft Account, ke kterému se vás to snaží přimontovat už při innstalaci W8.1. Dá se to všechno nějak obejít ale pro běžného uživatele je to patrně nad síly i trpělivost.
  Myslím si, že je nejvyšší čas přestat Skype používat. Už si to pár let říkám, ale toto je opravdu pádný důvod.

 673. Skimici, to se používá déle, než od rozhodnutí EU o místních názvech potravin!
  Název samozřejmě pochází z němčiny a o jeho vzniku jsou jen dvě verse, z nihž uvedu obě dvě:
  – V Durynsku dobře známý uzenář Heinz vyrobil vynikající salám, který zákazníci shledávali božským, lid si o jeho kvalitě vykládal a zkracoval nejen salám, ale i označení (původně Heinzův božský – Gottesheinz) až se dostal k Got-Hajn a později k mundart Got-haj.

  – Pro velký zájem (který přetrval až dodnes) a z toho plynoucí velkou poptávku, doprovázenou nedostatkem kvalitních surovin, řešil Heinz produkci i tím, že místo bavorského špeku dával do salámu soju, přičemž klesla kvalita salámu natolik, že zákazníci po ochutnání vyprskli: „Bože! to je v háji!“ což německy zní Gott! Es ist im Hain! a postupným zkracováním ( a také tím, že měli hubu zalepenou sojou) se název dostal až k Got-Haj(n). No a to mu zůstalo dodnes.

 674. Gotha je páté největší město svobodného státu Durynsko. Počet obyvatel 46 247.[1] Narodil se zde chemik Hans-Joachim Herrmann.[zdroj?] Vznikl zde gothajský salám.[2]

 675. skimici, vás te Google nějak extra trápí. Když si to zadáte normálně vyskočí na vás stará dobrá Wiki-Gothaj pochází z německého města Gotha.

  A dále wiki praví:
  Podle závazné normy se Gothajský salám vyráběl do počátku 90. let 20. století z těchto ingrediencí (na 100 kg hotového výrobku):[1]
  29 kg hovězí zadní maso
  29 kg libové vepřové maso
  5,5 kg tučné vepřové maso bez kůže
  35 kg sádlo na špíček
  6 l pitná voda
  koření
  sůl
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Gothajsk%C3%BD_sal%C3%A1m

 676. 821 Šumaváku Gott Hain! Ty zvíře 🙂
  Mácha asi žil nedaleko výrobny. Poeta ale raději napsal … kde BOROVÝ zaváněl Hain 🙂

 677. a nevím proč mi to asociuje ty přátele žehu 🙂

 678. Pjekný !
  „Starší pacientku přivezli příbuzní do nemocnice s úrazem hlavy, ale oba lékaři, kteří ji vyšetřovali a hospitalizovali, měli nejen problém s ní komunikovat, ale vůbec se udržet na vlastních nohou,“ informovala ve středu polská televize TVN24.

  Když lékaři ani dvě hodiny po její smrti nevěděli, co se s ní děje, příbuzní zavolali policii. Ta se dostavila za 11 minut, těsně před jejím příjezdem ale oba zdravotníci z nemocnice utekli.

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/357232-pacientka-v-nemocnici-zemrela-opili-lekari-utekli-hleda-je-polska-policie.html

 679. UrnenHain je ještě známější než Hainzův božský… 😉 😀

 680. 2 Rpuť – ad wiki – „Přesto se jedná o méně kvalitní výrobek složený hlavně z náhražek, jako je drůbeží separát, kůže, sádlo, voda, škrob a jiná plnidla a zahušťovadla.“
  No a protože to nekupuju u Františka a jemu podobných, ani v hyper super kauflum, tak Tě můžu ujistit, že tyhle sračky tam nejsou. Ale od koho to je? Inu, hledej, šmudlo! Taky by na mě nemuselo zbejt…
  ještě ad wiki – „Po zrušení závaznosti bývalých státních a podnikových norem počátkem 90. let 20. století došlo k prudkému snížení jeho kvality.“ – kdo asi si to zrušení závaznosti norem vynutil?
  A proto dnes na internetu kolují recepty na pravý vlašský salát a podobné dobroty. A ten tzv. dietní párek, co jsem tu nedávno zmiňoval, to je prosím jinak též zvaný telecí párek – proto dietní – a můžete se vsadit, že ta moje mlsná huba to pozná… Že to bylo udělaný z telecího a ne z drůbeží sračky.

 681. Ma jsme se byli podívat, jetsli najdeme Jidášovo ucho. Nenašli jsme.

  Ad chanukový salát:

  Asi to může být jakýkoliv salát s olejem.

  http://schreiberova.blog.idnes.cz/c/164964/Chanukova-hostina-8x-jinak.html

  A pak sjem našla židovský bramborový salát, který někdy dělám doma jen jsem nevěděla, do teď, že jde o židovský recept – jen z brambor, okurek, cibule, vajec na tvrdo, s hořčicí a olejem.

  Našla jeem ještě variantu se sádlem a slaninou, ale mám dojem, že pro tradiční židovskou kuchyni to nejsou košer suroviny.

 682. Samozřejmě, ptakopyskem popsaný výrobek v 801, může kterýkoli konzument za předražený levný peníz zakoupiti v kterémkoli z našich potravinářských řetězců, pokud psychicky zvládne fronty a davové boje u příslušných pultů, odkud české ženy, uznávané frontové bojovnice, po druhé či třetí fázové transformaci s vítězným výrazem v ksichtu odvážejí kýženou levnou potravinu hromadného ničení. Inu, pokud jim ten jejich za tyhle sračky neprofackuje tlamu a nenakope prdel, budiž jim přáno – ač by se to dalo charakterizovat jako pokus o vraždu či zabití z nedbalosti (ve stadiu pokusu).
  Ještě k těm transformacím – je doufám dostatečně známo, že žena se poprvé transformuje z něžný kočky v blbou slepici a podruhé z blbý slepice ve starou krávu. Probatum est!

 683. [797] Moment, to jako na jedné fotce byla kouřová stopa po raketě a zároveň dým po pádu letadla? To by mě teda zajímalo jak to dokázal, ono to místo sestřelu rozhodně nebylo totožné s místem dopadu trosek.

 684. 2 Ostap Bender – jak to dokázal? To se musíš zeptat těch správných novinářů, PaH-BŽ. Ti vědí vše a dokážou nemožné… Ale rozhodně do toho prosím nepleť fyziku a logiku.
  Ber to tak, že USA do toho investovaly nemálo dolarů a cílová skupina to musí s nadšeným hýkáním opakovat… Four legs good, two legs bad!

 685. 830 PeSi
  … proti dobrému Gothaji nic nemám, neboť jak dnes pravil papež František, IPSE harmonia est. A to v podobě olbíbených Gothajských medailonků s cibulí a octem, čijen rafinovaně RAW, při pokojové teplotě přímo z mastného papíru, křupavým rohlíkem a lahváčem. Zážitek, jaký ani jednotka Baywatch protahující se na kolejním lůžku nedokáže zprostředkovat.
  Nejsem si jist, jestli mě jen zasuté vzpomínky nešálí otupené chuťové buňky. Měl jsem totiž jako dítě rád i takzvaná mejdlíčka. Okolo puberty jsem seznal, že to je naprosá sr..ka…

 686. Ostape snadno…Seděl na balkoně, pil pivo a viděl jak přímo na něj klesá letadlo. Dým po raketě měl tím pádem zakrytý tím letadlem. No a než doběhl do pokoje pro Tikitál, bylo již letadlo na zemi, stoupal z něj černý dým, který teprve zvýraznil proti modré obloze bílý dým po raketě.
  Pokud ovšem to bílé nebyl signál, že papež byl zvolen a to černé signál, že Nero i přesto zapálil Řím.
  To by celou věc trochu měnilo!.

 687. U nás tady v místních jatkách vyráběj gothaj normální, určený konzumaci buď přímé, či po gurmánsku upravený avec des oignons et du vinaigre, a gothaj zauzený, který je určen k přímé konzumaci – nikoliv velejemně nakrájený, nýbrž je určen k okusování špalku rovnou z papíru. Přílohou obého je samozřejmě solený pivní rohlík, či pořádná brzda pelhřimovského chleba.

 688. Podle Schwarzenberga je finlandizace podřízení zahraniční politiky jinému státu.
  A hlavně se dnes neříká „finlandizace“ ale „sdílená suverenita“ !!!

  Základ charakteru politika je, nechat se zvolit a pak si dělat co chci, bez ohledu na voliče….

  „Zbabělost před vlastními voliči, nic jiného v tom není,“ uvedl s tím, že právě tato zbabělost je největší slabostí českých politiků. „Získat mandát od voličů znamená udržet si nějaký charakter. A ne se ohlížet na zájmy místní organizace někde v Dolních Prčicích, která si odhlasuje, že nechce uprchlíky. Chybí tu odvaha jít si za vlastním názorem, za tím, co považuji za správné. Byť za cenu toho, že ztratím vlastní voliče a doplatím na to,“ dodal Karel Schwarzenberg.“

  Co se mu teda nelíbí na Zemanovi a Babišovi?
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Schwarzenberg-Mrzi-me-ze-nejsem-prezident-Prijeti-uprchliku-Nesmime-se-ohlizet-na-hlasy-z-Dolnich-Prcic-351672

 689. Karel nám vlastně otevřeně sděluje, že ho názor voličů vůbec nezajímá.
  Ale oni ho i tak volí kvůli tomu, jak je úžasný a rozkošný …
  Dokonalà symbióza.

 690. Hlavně Karla neposílejte do Prčic!
  Myslím, že by ho hnali svinským krokem! 😀 😀 😀

 691. Tak KArel má rozsáhlé panství, tak si tam může usadit ty uprchlíky. Na svoje náklady, samozřejmě a na vlastní odpovědnost za následky. Jak se sluší na feudála. 😀

 692. MaYdo, myslíš třeba postavit jim ubytovnu v Letech a dát jim práci na polomech ve svých lesích?

 693. 844

  Ježišmarjá, maYdo nééééé!
  Já na tu Orlickou přehradu jezdím !

 694. Tak nějak koukám, že místním diskutujícím zřejmě uniklo, že kosočtverec z Bratislavy (díky šimone) spolu s agentem StB rozdávali v Praze polívku chudým a potřebným… Za bohaté fotodokumentace… Analogie s Eintopfem po okupaci ČSR se přímo nabízí, či vnucuje… Tak co, také jste si byli nabagrovat?

 695. 2 Šumavák – ad ubytovna v Letech – aspoň by pokračoval v rodinné tradici… Ale pokud by to měl být (jako dříve) sběrný tábor pro individua práce se štítící, tak by si tam měl předem reservovat bungalow… Tedy chatičku…

 696. A ty bys neobětoval svého koníčka, jen aby Jeho Jasnost mohla ubytovat pár set kuslimů?

 697. Rputi, ale to riziko, že mu seberou loď a pokusí se přes přehradu přeplavit z Orlíku do EU je příliš vysoké! Nacpe se jich tam moc a potopí mu jachtu.
  Navíc, ani v Kostelci ani v Chrástu není žádná pobřežní hlídka, která by je mohla zachraňovat.

 698. mohl by u Věstonic a ještě by to měl blíž 🙂

 699. Šumaváku, jo, přesně tak jsem to myslela.

  TAk budeš, Halladine, jezdit na Rozkoš. Prý má na plachtění jedny z nejlepších podmínek ve střední Evropě.

 700. Ale ty Lety bych ještě rozvažoval. Kdyby tam náhodou zbyli nějací původní chovanci, tak by ty nově příchozí mohli naučit těžit železo pro Sběrné suroviny. … a ty koncn!

 701. Zase na druhou stranu by je mohli zaměstnat v tom vepříně …

 702. Šumaváku, v tom případě by ovšem byla víc v nebezpečí hospoda pana hradního hostinského. Tam se dá přeplavit taky a ještě k tomu ji vyžrat. Do mrtě!
  Až na to vepřové, samozřejmě. 🙂

 703. No Bóže, copak necítíš s potřebnejma utečencema a jejich ochráncem? 😉

 704. Kdyby Amíci neblbli,žádní utečenci ze Sýrie by nebyli.

 705. (860) Nutno poznamenat, že proti PŠM je to napsáno decentně (smysl zůstává). Co se v mládí naučíš …..

 706. No a když už tak jeho spavost kníže Hajaja propaguje imigraci, možná by mohl v rámci multikulturního dědictví nasadit v Orlíku tuto užitečnou rybičku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pira%C5%88a_obecn%C3%A1
  Domnívám se, že kapacita přizpůsobení (dle požadavků imigrantů) vodního díla Orlík by náležitě vzrostla a mohla být efektivně využívána. Vítaným bonusem by pak byla bioekologická fermentace vzniklá zavlažováním přilehlých polností… Aspoň by z těch kozomrdů byl nějakej užitek…
  BTW, na slavnostní uvedení celého projektu do provozu bych navrhoval pozvat Halíka & spol. A zapůjčit ten železný koš…

 707. Halle, taky nesmíš na všechno skočit!
  Ti tu ještě nejsou, ale uprchlické tábory na jihu jsou přeplněné….

 708. Šumaváku,
  Lipno má nevýhodu. Nesmí se tam se spalovacím motorem.

 709. 871 Halle
  … to je pravda. Na kole je to tam z Lince pěknej krpál. Ale oni jsou Syřani houževnatí. Nebo je tam může Šumavák vzít na kobyle.

 710. Skimici 😀

  Mimochodem, něco jsem se tě ptal ohledně Ruska.

 711. 875 Halle kde?
  Dneska v každém případě už nic emitovat nebudu 🙂

 712. 878
  Tohle nebyly auta, na kterých se dají přepravovat tanky 🙂
  A pokud jsou skryté místa, kudy jsou schopni přepravovat těžkou techniku , proč by strkali vojenskej materiál do těhle aut ?
  mimochodem, na těch přechodech je OBSE…Která má tohle kontrolovat.
  Je to propagační vyhlášení, asi jako saddámovy ZHN a dementi se asi z našeho tisku nedozvíme.,

 713. AK – mele blbosti!
  Zaorálek posílá islámskému státu miliony nábojů do kalašnikova a kulometů a žádné problémy s mezinárodním právem nemá.
  Ovšem … tvrzení že ČR se tím dopustilo invaze do Sýrie by bylo zajímavé!Že bychom teda byli ve válečném stavu se Sýrií?

  No jo, a těch 60 dobrovolníků z řad ruských veteránů, co ten maník v Jekaterinburgu naverboval a poslal na Ukrajinu zcela rozhodně ovlivnilo průběh války a způsobilo porážku mnohatisícové armády „kyjevských“.
  Umíš si představit ten masakr, kdyby tam Putin poslal celý prapor řádné armády?? Už by měli dobytý i Užhorod… 😀

  PS
  samozřejmě, čísla kolik tam bylo kontraktorů z USA, Polska… se nikdy nedozvíme.

 714. To tenhle Putinův počin je mnohem zajímavější !
  http://www.novinky.cz/ekonomika/357215-putin-naridil-nezdrazovat-vodku.html

  Zase mu, diktátorovi jednomu, stoupne popularita a podpora širokých vrstev obyvatelstva.
  Přitom jedině správná cesta je zvýšit daně na alkohol, alkohol zařadit mezi tvrdé drogy a tak ho postihovat a samozřejmě, souběžně represivně postihovat domácí pálení a pašování!

  A ne udělat takové ceny, aby se domácí pálení samohonky nevyplatilo.
  Kam na to chodí? To nebylo ani v Americe, ani u nás, ani za Gorbačova a von se z historie nepoučí a nepoučí! 😉
  Nebo jo?
  Holt mu chybí naši ministři zdravotnictví a financí.

 715. Šumaváku 🙂

  Posílá je Kurdům, a to není irácká armáda, která se nechá Isilem obrat o všechno 🙂

 716. Halle, možná Ti to uniklo, ale jedna z těch zásilek zbraní skončila kde neměla.
  Z hlediska invaze, vměšování se…atd je to s kurdy stejné.
  Ovšem – o tom se začne mluvit, až si kurdové s pomocí od nás obdrženého vojenského materiálu, začnou budovat vlastní kurdský stát! Pak z nich budou opolčenci, proti kterým je třeba Bagdádu pomoci a humanitárně je vybombardovat.

 717. Šumaváku, tak to mi fakt ušlo, ale Kurdové mají oficiálně v Iráku jakousi autonomii a ty dodávky byly se souhlasem irácké vlády, ať už si o ní myslíme cokoli.

 718. Njn, v té Plzni byli aspoň gramotní!

  Je to střet civilizací a žádný multi-kulti!
  A to je konec sociálního státu. Rozsah podvodů už je tak veliký, že se to nedá ukočírovat.
  Žádný imigranti – hnát to svinským krokem!

 719. Dobrý den. Z dárků: Pokud někdo snese Šichtařovou a Pikoru, doporučuji jejich „Lumpové a beránci“
  https://www.kosmas.cz/knihy/193394/lumpove-a-beranci/
  Jednoduchá kriminální zápletka, lehký úvod do bankovnictví částečných rezerv a psychologie. Zasáhla by krize eurozóny ČR?
  Vyšel dotisk, resp. tisk novými typy Šestidílky. Po 400 letech.
  http://www.bibleshop.cz/bible-kralicka-sestidilna-1212
  Doporučuji milovníkům staré češtiny, těm kteří touží pochopit přemýšlení konce 16. století.

 720. Halle, pozorování z (890) se neodlišuje od pozorování, že sociální zvýhodnění (dávky) jsou z devíti desetin poskytovány těm, pro které nejsou nezbytnou podmínkou přežití.
  Příklad: co zlikviduje gamblerství – omezení, zdanění, kontrola heren nebo zrušení sociálních dávek?
  V rámci „sociálního smíru“ je dělníkům sebrána polovina mzdy, aby se ti, kteří odmítají pracovat, měli dobře. Ve vámi uvedeném případě se hněv bude ventilovat vůči cizincům, pravděpodobně rumunským cikánům. Ne vůči těm, kteří podobné studium zavedli.
  Doporučuji vyvarovat se nejenom znárodňovacích projektů, ale i moderního systému „PPP“ – public private partnership.

 721. No já nevím, Rputi,

  Já bych to viděl spíš jako důsledek odbourávání sociálního státu. A zavádění trhu do školství pomoci školného.
  Ve Skotsku fungují školy i bez školného.

 722. Nickname 🙂

  Jděte do háje s tím věčným obíráním dělníků.
  Daně zas tak velké nemají, a za zdravotní a sociální pojistné cosi dostanou – oni i jejich děti.

 723. Halle, žádná soukromá škola nemůže fungovat bez školného.
  V tom bych neštěstí neviděla. Ale míra podvodů už je za hranicí únosnosti!
  Tohle všechno už je jen drancování šrajtoflí normálně pracujících lidí.

  U nás platíme nesmyslně předražené ubytovny, ale uznáváme invalidy za zdravé, abychom jim nemuseli platit příspěvky.
  Je to všechno postavené na hlavu!

 724. Rputi,

  já mluvím o školném v englických státních ( či veřejných)školách.

 725. Halle, strana a vláda mi vypočítaly tři měsíce důchodu. Kvůli třem měsícům mám čtyřicet let odevzdávat polovinu výplaty? Potřebuji zubaře – opravit amalgám, jenže ten, kterého znám cca 35 let je dlouhodobě nemocný. Myslíte, že jde sehnat náhrada?

 726. 895-na dani z příjmu, DPH a spotřební dani zaplatíme jako rodina tak 200- 250 000 ročně. Oboje pojistné dalších minimálně 100 000 (počítám tu naši část, k tomu ještě platí zaměstnavatel). Bylo by s podivem za to nic nedostat.

 727. NoName,

  Vy nejste dělník :-), kterých se tu Nickname neustále zastává 🙂
  Nickname, těm třem měsícům důchodu nerozumím, takže Vám nemůžu odpověděT.

 728. NickName, a k těm zubařům. 🙂
  Skoro abyste špendlíčkem hrabal za komouši.:-) Ti se starali, aby byli zubaři všude, více méně rovnoměrně. A když chyběli , postarali se o náhradu zvýšením počtu studentů zubařiny.
  Dnes ve svobodě, se zubaři do toho Vašeho Mordoru nehrnou…

  Ne že by u nás zubaři nechyběli. Pár odešlo do penze, dva se oběsili……

 729. To je zbytečné se tu dohadovat, jestli dělník-nedělník…
  Stát prostě odrbává pracující ve prospěch nepracujících takovým způsobem, že už to není únosné.
  A odrbává už i invalidy a důchodce.
  Čí bony?

 730. NoName 🙂
  se srdcem a původem běžte do háje 🙂

 731. Rputi,
  Spíš je odrbáván stát třeba úhradou silně předražených nájemných na ubytovnách.
  Ale jo, rozlišoval bych nepracující, kteří by rádi pracovali, a lidi, kteří pracovat nechtějí.
  Na těch prvých bych nešetřil.

 732. Halladine, jak stát „hnul prstem“ ve věci sociálních bytů? Vždyť je ta ministerská banda líná jak vši!
  Jediný, kdo se na vůbec zmohl na myšlenku byla Marxová a nepřišla na nic jiného, než znárodnit nepronajaté byty.
  Dej si bacha! 🙂

 733. Neznám nikoho, kdo skutečně chce pracovat a nemà kde.
  Ano, není to vždy to, co člověk chce mít…. Ale dělat vždy je co a je kde.

 734. často je kde, ale není to tam, kde dotyčný bydlí a tak .. draé dojíždění či ubytovna …..

 735. Ano, život je složitý.
  Dojížděl jsem do práce 40 km denně, màm známé, co jezdí z UH do Brna.
  Někdo neustále hledá neexistující optimum, někdo hledá optimum tak, že mezitím pracuje v neoptimu.

 736. Halle: lékařská komora a lékařské společnosti demotivují (dříve se říkalo šikanují) absolventy studia, že je pro ně jednodušší zbalit fidlátka a fidlat v Norimberku. Inu socialismus.
  Kdybyste trochu pozoroval cvrkot mimo ordinaci, patrně byste viděl, že dělníci jsou dnes v podstatě „střední třída“. Ti nejnuznější se nazývají živnostníci, dříve bezzemci či námezdní dělníci. Těm jde vláda pana Babiše a Sobotky po krku, to jsou dle nich pijavice. Kdyby si místo živnostenského listu raději řekli o sociální podporu.
  Pan Babiš se stará od odbyt svých střevních ucpávek a malé krámky, malí živnostníci nemají o jeho pečivo zájem, tj. nepotřebuje je. Často jsou jeho konkurencí. Proto je bude dusit.
  Pan Sobotka vidí jako svůj hlavní elektorát úřednictvo. Ti potřebují více peněz. Není téměř už kde brát, proto zkouší obrat chudáky i o poslední oděv, aby úředníci dostali třináctý (čtrnáctý, patnáctý?) plat.

 737. Nickjname,

  německé lékařské komory šikanují daleko víc 🙂
  A dělníci jako střední třída, tak to je gĺ 🙂

 738. NoName,
  pak je ještě samozřejmě otázkou poměr cena – výkon. Aby dotyčnej pracující zanedlouho nezjistil, že když pracuje, je ještě ve větším mínusu, než když leží doma na kanapi.

 739. Drahé dojíždění: ano, dojíždění je drahé. Projedete měsíčně 4-5.000 na DPH a spotřební dani za benzín. Proto jsem se ptal, zda ve „velmi zdaněném“ Německu nemají dojíždějící úlevu, aby nemuseli platit daň pětkrát. Mají.
  Z vydělané stokoruny si mohu koupit za 25 Kč benzínu. V mém okolí se většina aut používá na dojíždění do práce. Ne z pohodlnosti, ale na šestou 30 km z vesnice do vesnice cestovat jinak nejde. Díky Babiši, Sobotko, Kalousku, Nečasi za drahý benzín.

 740. Halle: quatsch. Zjistěte si, kariérní postup čerstvého absolventa v Německu a v ČR. Nevím jak u zubařů, ale u interny, chirurgie.
  Příklad z ČR: může internista se dvěma atestacemi z interny dělat praktického lékaře? Může předepsat penicilín?

 741. Ptakopysku, mám známého, který jezdí přes celou republiku, aby mohl jezdit lesním traktorem.
  Přitom mà nabídky dělat se dřevem doma, za lepší prachy, bez dojíždění.
  Ale, jak sám říká, to by musel dělat, a to se mu nechce.
  A tak dojíždí a nadává na celý svět, protože je furt v mínusu a není doma a hnusný kapitalismus …

 742. (885) Možná jsi si nevšiml, ale Kurdové si už ten stát vybudovali a celkem jim ho i přeju. Teď si ho dílem hájí, dílem rozšiřují (nu, a při té příležitosti) do oblastí, z nichž je kdysi vytlačil Saddám. Je to asi nejbezpečnější a nejvíce prosperující část bývalého Iráku. Jenom jsem zvědavej, co to časem udělá s Turky a zda vydrží se nerozhádat mezi sebou.
  (906) Jediné, jak by stát mohl „pohnout prstem“ a nenaškodit, by bylo zrušení daně z převodu nemovitosti, připravované DPH ze stavebních pozemků a buzeračních předpisů o oslunění, výšce stropů atd. Cokoliv nad to sežere spoustu peněz – viz správně nickname (893) – a nenadělá užitek.
  (908) Drahé dojíždění – když holt ten stát chce trhnout na benzinu a naftě, tak je drahé.

 743. NoName,
  furt v mínusu asi nebude. Protože za pár měsíců by neměl na jízdenku…
  Já jsem jezdil denně do práce osmdesát až stodeset kilometrů cca patnáct let. V pět ráno z baráku, v půl sedmý večer (nebo taky občas v půl třetí ráno druhej den) zpátky. Nakonec jsem to odpískal, protože když jsem si tak jednou spočítal náklady (pane Kalousku děkuji za zdanění benzínu a nafty, pánům z magisrátu za ceny MHD), zjistil jsem, že skoro za stejný prachy můžu dělat kousek vod baráku a přitom vypadnu z baráku v sedm ráno a vrátím se v půl pátý.

 744. Nickname,

  za socíku stačila praktikovi jako dostatečná kvalifikace první atestace z interny nebo chirurgie.
  Pak vymysleli ( nevím přesně kdy) specializaci praktický lékař, a podmínili to nějakými kurzy a stážemi, které si musí dotyčný platit.
  U těch ostatních věcí je to něco podobného, ovšem to je problém státu, ne komor. Komory nevydávají zákony…
  Jo, zavedení trhu do zdravotnictví….

 745. A nickname,

  o tom, že zdanění v Německu je rozumnější, se s Vámi vůbec nehodlám hádat.

 746. Dobré dopoledne,

  tož na ty podvody je jednoduchý návod. Nejsou půjčky, nejsou podvody.

 747. maYdo 🙂

  bez těch půjček by školné nešlo vůbec zavést 🙂

 748. Aerokarle,
  s odpovědí na 906 lze jenom hluboce souhlasit.
  S Kurdama to může být v budoucnosti poměrně zajímavé a není nepravděpodobný scénář tomu izraelskému. Jestli se podaří smáznout Izrael z mapy, další zájmovou oblastí, koho v arabském světě smáznout, opravdu mohou být Kurdové.

 749. Dobré sváteční ráno,
  venku napadl krásný sníh a vy tu kvílíte.
  Nějakejch dva tisíce a 14 let se v takové náladě jednou probudil i jistý Stephanos,
  A tak dlouho před Sanhedrinem prudil až ho ukamenovali.
  Bych s tou kritikou byl opatrnější 🙂

 750. Teda, nějakejch devatenácsetosmdesát let jenom, nebo tak nějak 🙂

 751. Ale Halladine,

  bavíme se o soukromých školách, ne?

  v česku jsou a školné vybírají i bez půjček. A zdaleka to nejou jen bohaté rodiny, jejichž děti tam studují.

  Školné na státních školách, které se pokrývá z půjček, jejichž návratnost je ve hvězdách, je jen dalčí přehazování peněz z jední hromady na druhou.

  Zavedu školné, abych přitáhla peníze do rozpočtu, ale ty peníze použiju na půjčku na školné. Takže ve výsledku nula celá nula nic. Naprosto nesmyslné opatření.

 752. 924-ano, v Hierapolis, byl jsem se tam podívat-kde to projel nejsvatější Štefan 😉

 753. 926 Halle
  tak to měl asi Sanhedrin výjezdní zasedání jako to měl rád pan Paroubek nebo Topolánek, Já myslel že to bylo před Damašskou branou jako vždycky.

 754. Zdravím !

  Tak jsme se synem přežili vánoce v harmonii s jídlem (ale já nikoliv se zuby -zdravím, Halle -objednána na stomatochirurgii až na 27.ledna 🙁 ) ; Konverzace během štědrovečerní večeře se nesla :
  -ohledně emise rublů v RF bez asistence dolarů -ti ruští drzouni začali vydávat rubl proti obligacím Rosněftu( namísto proti dluhopisům vydaným FED ) 🙂
  -nízké ceny ropy ,čímž se i úvěry v USA dostaly do rizikového pásma a „US oil debt bubble“ začíná praskat,což je prý asi nějakých 2.5 bilionků ? … A přitom si ti pitomci v Kongressu „odpracičkovali!, aby Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC)převzal záruky za 300 bilionků toxických papírů…bude to zajímavé jaro 😕
  – co pro případ války v Evropě (kterou pro měsíc duben -květen po výbuchu nějaké sopky) předpověděla jakási jasnovidka Katarina) si připravit doma 😕

  prostě-samá témata vhodná pro atmosféru vánočních svátků…… 🙁

 755. 928-no podle zdrojů z netu màte pravdu, skimici … Asi lže ten můj průvodce z Pamukkale …

 756. (926)NoName, myslíte-li sv.Štěpána,údajně se o jeho ukamenování postaral sv.Pavel viz “ Život apoštola Pavla Žhář“ (Gerald Messadié)- 😕

 757. Moje chyba, v Hierapolis skončil sv. Filip. Průvodce je OK. 😉

 758. Vidím zmatení nicků převeliké 🙂
  Skimic si mě plete s NoNamem, a noName to oplácí sletením skimice s Westíkem.
  NoNama podezřívám, že to učunil schválně 🙂

 759. Odpovídám skimicovi, westík doplnila. Vše OK. 🙂

 760. Koleda, koleda, Štěpáne,
  tak nemáte o svátcích popíjet přes svou míru, to se budou plést nejen nicky !

  A všem Štěpánům všechno nejlepší k svátku 🙂 !!!

 761. 932 promiň Halle.
  Já za chvilku kamsi odjíždím a píšu proto ve fofru a pořádně nekoukám a ještě mi dochází baterka v klávesnici tak se mi už podařilo dokonce komusi napsat … twat… místo thwart …

 762. 936
  Já taky za chvíli odjíždím 🙂
  A nic se neděje, taky občas pletu osoby 🙂

 763. 913 atd….Nickname, to je problém zaměstnanců,fyzických osob, že si nic nemohou odpočítat. Podnikající a právnické osoby jsou v tomhle na tom lépe. Sice se musejí starat daleko více než od-do, jenže podnikatel se fakticky skládá ze dvou částí. Z „fyzické části“ a z „právnické“ části. Zisk generuje jako smíšená osoba a za právnickou část má možnost odpočtu. Kromě toho má možnost odpočtu některých nákladů za sebe jako fyzickou osobu a prakticky do míry uznané finančním úřadem se při tom „svézt“ a pokrýt nejen část osobních nákladů nutných na reprodukci své pracovní síly, ale i na zvýšení komfortu. Naproti tomu zaměstnanec nemá žádný odpočet.
  Porovnáme-li oba, zjistíme, že vydělávají-li „z ruky do huby“, nemusejí na tom být reálně odlišně. Jiná je situace když prosperují. Zatím co situace zaměstanance jako jednotky se nezměnila a náklady na reprodukci a rozvoj své pracovní síly nemůže odečíst, podnikatel jako jednotka má možnost odpočtu. Čím je právnická část podnikatele větší v poměru k jeho fyzické části (člověku), tím je jeho situace výhodnější v souladu se zákonem mezního užitku. Při rozšiřování podnikání, rozvoj firmy a tedy existenčního polštáře, využívá daňových výhod. Protože daňový systém nezohledňuje fungování zákona mezního užitku a růst kvality s polu s kvantitou (ono by to bylo velmi obtížné), pracuje jen s kvantitativními, účetními ukazateli. S čísly. Nezohledňuje korporátní komfort, který podnikateli poskytuje jeho firma například v rámci firemního prostředí a „firemního standardu“. Zatím co Ferda Mravenec pracuje za fixní plat, kterým po krutém zdanění pokrývá fixní náklady, firma Střevlík s.r.o. čím víc vydělá tím víc expanduje a s rostoucím kapitálem skýtá Střevlíkovi větší blahobyt. Kromě toho, Střevlík nežijící z ruky do huby investuje část po optimalizaci zdaněného výnosu do oddělených osobních aktiv, která mu přinášejí výnos nezávislý na jeho firmě a to prakticky při jeho fixních osobních nákladech na alokaci kapitálu (námaha na alokaci deseti tisíc je prakticky stejná jako námaha na alokaci deseti milionů), jenže při relativním výnosu například osmi procent je absolutní rozdíl s ohledem na mezní užitek velmi významný a paušální zdanění patnácti procenty (v některých případech) není nikterak nepříjemné. S tím vším jsou spojeny další i akcelerující výhody jako například sociální kapitál. Který udřený Ferda Mravenec v zaplivané hospodě ve společnosti ostatních udřených mravenců nadávajících na poměry v mraveništi, nenabere. Teď se očekává, že vezmu Ferdův červený puntíkatý šátek, přivážu ho na štangli a zastanu se všech chudáků Ferdů Mravenců. Střevlíkovu firmu rozdělíme mezi ně a nastane nekonečný blahobyt. Nezvednu. Protože takhle to nefunguje. Svět se vždycky bude skládat ze Střevlíků a z Ferdů Mravenců. Jako se skládá z těch, kteří uběhnou stovku za jedenáct vteřin a těch kteří ji neuběhnou ani za patnáct. Proč tohle píšu? Je zajímavé přemýšlet co jak funguje v lidském světě.

 764. No, tak já si občas o nějakou tu literaturu napíšu Ježíškovi. Letos donesl aktuální verzi stavebního zákona. Krom obvyklého účelu ji bude možno využít i na tlučení ouředníků po hlavě.

  jen nevím, jestli si to ten Ježíšek může odepsat z daní.. ten asi ne.

 765. Schumi, je vidět, že jsi na sebe nikdy na živnosťák nedělal.

  Rputi, strašně rád bych viděl gothaj podle tvého receptu. Buhehehe. Takto se píšou kuchařky a blbi podle nich zkouší vařit či nedej ten nejvyšší (abych neurazil bezvěrce Pesa) dělat uzeniny.

  Pesi, asi tě musím zklamat. Bohužel jsem zároveň s ingrediencemi dával tabulky a názorné recepty. To by ses zhrozil, kolik výrobců (i ti, kteří tvrdí, že jim soja nesmí do baráku) podle nich jede. To ty ale naštěstí nepoznáš. Nicméně se neboj, protože už šest let ničím jinou oblast. Musím bohužel konstatovat, že letos velmi úspěšně. Trochu si občas připadám jako Jaroslav Hašek.

  Šumaváku, fuj!!! Soju začali přidávat do uzenin až během německé krize, když zjistili, že soja má nejrychlejší vývoj a dá se bezproblémově pěstovat. První receptury s sojou se u nás objevují až v protektorátu. Do té doby si vystačili s moukou a škrobem. Mimochodem gothajský salám mám v knize o uzenářské praxi z roku 1905.

  Skimici, add salát a salám. Je vidět, že nepocházíš z řeznické rodiny. Mimochodem z Ruska mi utkvěly názvy Moskevský nádherný a Rostovský kouzelný (pozor, do toho posledního přidávali při výrobě toaletní papír).

 766. Františku, to ne já, to wiki! 😀

  Nikdy jsem nepatřila k požíračům gothaje a uzenin vůbec, takže nedej pánbůh, že bych to snad kuchtila.
  Já jsem v tom ouplně nevině! 😀

 767. Je hezke ze se snazite vnest vanocni atmosferu a zrovna sem 😉

  Ono ,jak jsem si vsim, tady par lidi prozilo pri diskuzi o Ukrajine cele vanocni svatky, coz je samozrejme nejspis hluboky dusevni prozitek ;-)kampak na ne s Jezulatkem………….
  . . . .ale oni slavi nejspis 7.ledna s panem Putinem , to bych potom doved ´samozrejme pochopit,ze? 😉

  . . . lidi,lidi . . .

 768. brouku,
  máš divný známostě, když lidi který znáš slavěj 7. ledna s Putinem. Měl by ses nad sebou zamyslet. Tyhle depresivní zimní dny s dlouhejma nocema jsou na existenciální zamýšlení úplně nejlepší. Každý Nor, Fin, či Švéd ti to potvrdí.

 769. Brouku, víš co by mě opravdu zajímalo?

  Jakou jsi Ty, jako dobrý EUropan, na Štědrý den zpíval muslimskou koledu, abys udělal radost svým EU spoluobčanům.
  Kdyby byl odkaz na YT , bylo by fajn, já žádnou neznám a abych pravdu řekl, ani si moc neumím představit, jak následovníci Mohameda opěvují narození Ježíše.

  Já že bych se trochu dovzdělal…

 770. Ad maYda’s Literatura pod stromeček
  no… mě byl naježen Průvodce programování androidích mobilních aplikací, takže mám na svém počitadle nainstalované nové gůglovské androidí studio, na kabelu si poblikává mé nejoblíbenější Lenovo S850 a spokojeně už dva dny nadávám jak cestář nad zákoutími Javy. 🙂

 771. Tak to já si, ptakopysku, to nadávání šetřím napřesrok na první pracovní den. 🙂

  Teda, ne že bych neměla příležitost i před tím. Ale tištěná verze má před elektronickou tu výhodu, že se tam dá čmárat, podtrhávat, vpisovat poznámky, lepit barevný papírky jako záložky a tak.

 772. maYdo,
  já toho průvodce taky dostal jako bichli. Mě se odjaktěživa líp čtou bichle. Elektronicky jsou lepší referenční příručky, protože se v nich rychlejš hledá a líp se z nich kopíruje.

 773. Bylo mi dnes zažít Vánoční zázrak. Dopoledne se sjela celá rodina, pojedli jsme, popili jsme, dobrou vůli spolu měli a ve tři odpoledne se škodolibě ucpal odpad WC. Když už byla aplikována třetí dávka louhu a vypadalo to, že je dílo úspěšně završeno, přestala téct voda. Švagr, elektrikář, to šel se zetěm opravit, leč porucha dle nich byla horšího rázu a tak jsme se domluvili na zítřejší dopoledne, kdy vytáhneme čerpadlo ze studny a pak se uvidí. Zkoušeli jsme ještě vodovod přemlouvat, ale marně. Plný barák lidí a my se octli ve středověku. Nanosili jsme vodu z potoka na splachování a od sousedů čtyři kbelíky vody – hlavně pro nájemníky. V 8 večer si šla vnoučata čistit zuby, automaticky otočila kohoutkem – a voda teče. Odpad odpaduje. Jen my, dospěláci, jsme poněkud rozvrkočeni po odpoledním požití několika stopek slivovice na zlost a pro uklidnění.

 774. Dano, to všechno asi proto, abyste měli důvod si dát těch několik stopeček slivovice. 🙂

  Jako na vešlmi vydaření vánoce s bráchou vzpomínýme na ty, kdy mi bylo asi čtrnáct, bráchovi dvanáct a díky náhlé oblevě po předchozím vydatním sněžení se nám začal zaplavovat sklep. Pokud by voda stoupla na půl metru, zalila by topeniště v kotli, takže bychom byli bez topení.
  Rodiče vymýšleli, jak tu vodu dostat že sklepa ven a já sbrachou jsme se ujali přípravy večeře. Od toho roku to už tak nějak zůstalo a štědrovečerní večeři jsme vždycky chystali my.

 775. Koukám, že jezule je zdatný instalatér! 🙂
  No vzhledem tenčícímu se množství řemeslníků, nám zanedlouho asi opravdu zbudou jen modlitby a zaříkávání!
  Hlavně, že začalo fungovat!

 776. 940 Františku, ano, živnostníci to mají těžké. Nepsal jsem o těch dříčích z ruky do huby.

 777. Šumaváku,
  hele, nechceš nafotit kalendář, aby se ti pořádně hnuly kšefty?
  Třeba v trenýrkách a zmijovici, v montérkách, v trenýrkách a košili, v jégrhóznách…

  Tady máš vzor: http://jdem.cz/brc3q5

 778. „Tereza Kopecká je přední českou jezdkyní v endurance. Málo známý sport propaguje kalendářem pro rok 2015“

  Jestli jsem to správně pochopila, tak endurance je sport, kde spoře oděná kráska pózuje s kobylou.

 779. Jo, ptakopysku, dobrej nápad !

  hned třeba v té růžové soupravě z první fotky by Šumavák vypadal sexy !

 780. maYdo,
  ale sport je to hezkej, ne? 😀

  Halle,
  odhaduju, že tak 4% jezdců by mu mlátily na dveře i v noci a loudili by…

  Aerokarle,
  jseš hroznej hnidopich. Nevěřil bys, co dokáže fotošop v rukou schopného grafika. I Šumavák by mohl mít ixky…

 781. Ptakopysku, nevím, jestli dokážu ocenit jeho krásu….
  Možná kdyby místo tej krasavice v negližé ho propagoval urostlý drsný dřevorubec 🙂

 782. Ten schopný grafik je podmínkou! A toho právě Terezka asi nemá, protože i já, jak špatně vidím, vidím hned na první fotce ten fotošop.

  No a pokud jde o ten ten“nejnáročnější adrenalinový sport…“ 😀 😀
  Nejnáročnější je na sitzfleisch a kondici.
  Redaktor zjevně neví, co je to military.
  Jezdci vytrvalosti většinou ano, a proto jezdí jen tu vytrvalost… 😉 😀 😀

 783. Dobrého večera vespolek,
  tak u nás byly také veselé vánoční hody – byť s nejbližší rodinou (tedy přijela má sestra se švárou a dvěmi dospělými synovci) nás bylo jen sedum, stálo to za to. Bohužel, synovcové svorně prožívali virózu, z níž se už vzpamatovával manžel a dcerka…. takže chvílemi dost lazaret a kluci střídali zázvorový čaj s Coldrexem. Nicméně odjížděli už v poléčeném stavu, a dobrou náladu a humor jsme neztráceli nikdo ani na chvíli. Jen mi nějak přebývá jídla, kterého se snědlo nějak méně než obvykle… Tak aspoň pár příštích prázdninových dní nemusím vařit 🙂
  A dneska začalo lehce posněhávat, tak se snad i příroda trochu srovná; kocouři dnešní koledu slaví tím, že od rána odmítají opustit dům… v noci na dnešek bivakovali asi v dřevníku, tak se ráno nacpali do obýváku a snaží se být neviditelní 🙂

 784. Dobré zas ráno… Tak se nám poněkud globálně oteplilo – za oknem je -7 celaskona… Tak to ty houby už asi neporostou…

 785. Tedy já nevím, ale když někdo řve: „Bůh je žena!“ a svléká se do naha, tak je nejspíš blázen a patří do blázince! 🙂

  Otázka: Proč necháme kdejakého magora/magorku (nejen) pořvávat po ulicích?

 786. Teda koukám, že v těch dronech už je docela slušná nabídka, Zrovna nedávno proběhlo několik panických článků na téma, že takový dron nad atomovou elektrárnou nejni žádná legrace.
  http://www.alza.cz/drony/18855539.htm

 787. Halle, njn, když mě napadaj jen nactiutrhačné poznámky… 😀

 788. VVždyť to je skoro stejné jako prostocviky tech vzbouřených …písk.. v jiném kostele a to teď určitě bylo taky prosba o Ježíškův zásah proti Putinovi

 789. Opsáno od Macka:
  Večer se chci v klidu podívat na reklamy, ale ty jsou pořád přerušovány kousky jakéhosi filmu.

 790. Ahoj!
  Tak nám astronomická zima začala téměr současně se zimou opravdovou. Včera večer napadlo náhle asi 10 cm sněhu a dnes ráno přišla ziminka: v půl osmé bylo -15°C.
  Doufám, že to nebude dlouho.
  A oteplí se! Ne že se zitra ochladí o dalších 20°C !!

 791. NoName,
  já to spíš vidím na další laureátku Havlovy ceny za kreativní disent….

  A swetr report, kolik bylo v noci netuším, teď je venku lehce nasněženo a teploměr se zarazil na nule. Kocouři dokonce vypochodovali ven, takže zatím je to tak akorát, a skrze bělavé mráčky se zubí sluníčko.

 792. Jo,
  a poté, co se jim teď podařilo nakrknout katolíky, by dámy z Femen mohly zkusit podobnou exhibici v Masjid al-Haram v době Hajje, nebo aspoň Dome of the Rock v době rámadánu, oni totiž muslimové mají s těmi právy žen dost zásadní problém, že.

 793. Matzurko, já bych to tipoval na nevhodně umístěný teploměr – podle ČHMÚ je v Budějicích právě teď -6,1.

  Nemohu se rovnat Šumavákovi, ale našich -12,3 v osm hodin a -11,6 právě teď mi naplňuje, společně se sněhem, představu pěkných Vánoc.

 794. Dobré ráno,

  tady minus čtyři, polojasno, lehký poprašek.

  Tuhle jsem četla rozhovor s Havlovým kamarádem z disentu, který mimochodem dosti nesouhlasil s tím kultíkem, kterej kolem VH dnes utěšeně kvete, že havel by něco takovýho, co předvádějí pussyny, nikdy nevyznamenal.

  Kdyby někdo počmáral sprostejma symbolama Hrad a tvrdil, že jde o kreativní disent a výraz nesouhlasu s existencí Miloše zemana, tak by asi taky měl slušnou šanci. 😀

  Možná i grantík by z toho kápnul 😀

 795. Matzurko,hnutí femen se do islámských zemní nehrne. Jsou hlavně protikřesťanské a hlavně – tam je ten „kreativní disent“ přece jen spojen s jinšími riziky, než bát vyvedena policajtem za dohledu objektivů ze všech stran.

  Dokonce i Blesk, kterej má druhý vánoce, když nějaký hopsandě vypadne z dekoltu ňadro, ji ukazoval cudně zahalenou.

 796. (966) Tak mám lakmusový papírek. Kolik let v pracovním lágru asi vyfasuje? Sibiř Talijáni nemají, Saharu už také ne, takže ani místo nemohou vhodně vybrat.
  Že je Femen pošahaný spolek, o tom není pochyb.
  (967) Odpověď: Protože pokud nenecháme, lze s jistotou očekávat, že to bude zneužíváno k umlčení nepohodlných (mimo to, hospitalizace i vězení jsou drahé).
  (976) Osobně jsem rád, že žiji v zemi, kde podobné exhibice projdou s pokutou. U těch musulmanů by se mi nelíbilo (a navíc, absence vepřového! 😛 )

  Smíchov slabota, -3.

 797. Fujtajbl vespolek,
  na Podblanicku mínus pět(teploměr je na sluníčku), ráno bylo mínus devět, jasno, bezvětří. Budovat zářné zítřky EU dnes opravdu nejde. Všechno je zamrzlý. Koleje, po kterých nám ujel technický pokrok, se lesknou zmrazky a současné bezvětří eliminuje možnost pohybu evropského pokroku vpřed ekologickými prostředky splňujícími normu Euro 7. (Fofrníky se ani nehnou a elektřina vyrobená solárními panely je lokálně bezezbytku spotřebována na vyhřívání solárních panelů, aby mohly vyrábět elektřinu.)

 798. 982 … copak? V LÍDLU mají akci?
  To je krásné ráno. Konečně zima. Včera jsem jel okolo polí, ozim. sedmikrásky, vypadalo to spíš jak ne Velikonoce.
  980 – Karle – taky jsem zvědavý.
  Že to ty holky baví furt trčet prs na kameru nebo trdlovat. Vždyť by to mohly být docela luxusní štětky.

 799. Martine,
  může být, teploměr mám okenní, na severní straně domu. Manžel s dcerou se rozhodli zdolat Kleť, tak budu mít hlásání i odjinud.

  AK,
  ten lakmus ale funguje na obě strany – pokud dámám SKUTEČNĚ jde o práva žen (opravdu jsou v Západní Evropě tak krutě pošlapávána ?! Se všemi těmi gender bláboly ?), tak by měly hrdinně bojovat především v zemích, kde je to opravdu problém (viz Afrika, všechny země arabské a dále do Asie) a kde jim za to nehrozí než pokuta, ne ? Jinak jsou pořád jen to, co si o nich myslím dávno – mentálně narušené exhibicionistky. Jura-p by jistě dodal přesnější diagnózu.

 800. No, já bych si především vyprosila, aby o tom, jetsli se mám cítit dikriminovaná, rozhodovaly nějaký potrjhlý aktivistky.

  Kdysi jsem viděla nějaký rozhovor s Olgou Sommerovou, v pořadu, který asi měl být původně zábavný, ale zvrhl se v její aktivistickou exhibici. Div se neudusila při tom, jak horovala pro to, že je nutno provádět osvětu a poukazovat, aby si ženy uvědomily – což znamenalo, aby to viděly po jejím. připadalo m i to velmi odpudivé, taková láskyplná arogance někoho, kdo ví líp a myslí to s jinými dobře.

  A o tom jsou všechna ta „aktivisitcká hnutí“. Jamile vás někdo začne upozorňovat, že „byste si měli uvědomit“, tak po vás chce jediné:
  přijmout jeho pohled na svět jako jediný správný.

  Členkám hnutí Femen přece nikdo nezakazuje zacházet se svými těly, jak uznají za vhodné, pokud nenaruší ovšem aktivity jinak smýšlejících lidí.
  O tom, jak se s vými těly zacházejí jiný ženský včetně katoliček, po tom jim nic není. Svoboda začíná u pochopení, že nemám právo nikomu vnucovat svoje názory a rozhodovat za něj, co je pro jeho dobro.

 801. kdyby se tady mihla divana,
  možná by si vzpomněla, která undergroundová kapela měla ve svých textech veršík:
  „a ukradl Ježíška v Jindrhradci“
  Jestli to byli Plastici, nebo DG-307…
  V každém případě ta kapela předeběhla dobu o dobrých čtyřicet let.

 802. Šumaváku a už jsi viděl Nora, který by adoptoval cikána?

 803. No a když se kampaň osvědčí, tak jaká vymývárna mozků přijde příště?

  A to se povídalo, že k pádu totality přispěl internet a že s necenzůrovanými a objektivními informacemi z tohoto zdroje nebude žádná totalita možná 😀

 804. 991 NickName
  Podle názvu Hatě Free to bude nějaký moravský spolek?
  Podle jednoho z autorů, pana Houdka se ale možná původně jedná o pracovní název Gatě Free, a pak tam daly H aby to nevypadalo Rusky a zmizel háček nad e aby to bylo mezinárodní. V anglické versi to bude Pants Free, v německé Unterhose frei!

 805. … ačkoliv když tak koukám, pan Houdek má mnohem širší záběr. Tak to se mu tedy omlouvám. Nakonec, gatě sem, gatě tam …

 806. Ježíši, teď jsem si to prohlédl podrobněji…
  Takže – totální omyl v mém 992. Výborný nápad pane Houdku, ale dobrá věc by se nepodařila nebýt plodné spolupráce s naší ČT, Agenturou pro sociální začleňování, EEA Grants a bez podpory Úřadu Vlády ČR.
  Jen tak dál, jen tak dál.

 807. Teda ti mandaríni si nějak dovolujou! 🙂

  …Čína v listopadu zvýšila nákup ruské ropy o neuvěřitelných 65 procent. Jedná se tak o ruský rekord, uvedl hlavní celní úřad Číny…
  V prosinci by pak při pokračování tohoto trendu mohlo do Číny přitéct 3,31 milionu tun ropy.

  Prudce naopak klesá čínský import ropy ze Saúdské Arábie. I když dodnes tato země zůstává největším dovozcem ropy do Číny, už druhý měsíc exportuje pouze 3,99 milionu tun. Je to snížení objemů dovozu ropy o 5,88% ve srovnání s listopadem 2013…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/cina-zvysila-dovoz-ruske-ropy-o-65-procent/

 808. Rputi ad 989 – proč ne? pokud by byl plavovlasý s modrýma očima…

  Ten mrazový zlom mě dost sere!
  Kdybych to zateplil dopředu, bylo by tam moc teplo, moc vlhko a čpavku, takže potřebuji, aby ve stáji bylo tak +3 – +5°C (Koně již mají zimní srst a vyšší teplota jim dělá problémy) a aby se ta vlhkost srážela na oknech.
  Což normálně funguje.
  Ovšem, když je večer teplo a přes noc ráno na oknech (zevnitř!)půl centimetru ledu, jsem nervozní, že by mi tam mohla i zamrznout voda… 🙁
  Tak teď kmitám jako el.proud (50 Hz / sec) abych to zateplil.
  Ale ručičky a nožičky mi mrznou… 🙁

 809. PS.
  O takové maličkosti jako že ten větříček utrhl tu stříšku nad komínem, ale neshodil ji, hajzl jeden!, takže mi klesla dolů a napůl ucpala komín, ani nemluvím!

  Já normálně nerad lezu po vejškách, teď na to ještě pořádně nevidím a při -10°C lézt po zasněžených střechách ve mě opravdu, ale opravdu! nebudí nadšení. Zvl. když jsem tu sám!

  Mně to bylo divné, ža ta kamna tak na hovno hoří.
  Ještě že spím až do -20°C při otevřeném okně.
  Už jsem mohl mít klid! 😉

 810. Rputi,
  vono taky co by sis s tím počla. Chybí ti inštrument 😀 😀 😀

 811. Matzurko, zdolat Kleť? Právě razíme do Budějic. To jako že nebudeme první? Celý rok perné přípravy v háji, cepíny, lana, kyslík, sponzoři, záštita primátorky… a nakonec nás předběhnou bosí domorodci? No fuj!

 812. (985) Na mentálně narušených exhibicionistkách se dokonale shodneme (konec konců, mně jako takový mentálně narušený exhibicionista připadá i Zeman, naštěstí se to projevuje hlavně slovně). Zajímá mne, jak se k takovým případům staví „normální“ lidé a úřady, maje to za ukazatel liberálnosti společnosti. A neliberální společnosti mám nerad.
  (986) Tak třeba s katolíky je ten problém, že zrovna ti obvykle chtějí, aby jejich pravidla (svátky, potraty, etc) platila pro všechny, nejlépe zákonem.
  (988) To zase bude nějaký ten tunýlek kamošům ….
  Cikány prožívají dnešní papírové Lidovky opravdu intenzivně.

 813. ptakopysku mokrej hadr a koště doma mám! Ta by nestačila utíkat! 😀 😀

 814. 998 Rputi
  Je to otužilé jak hrázný Palyza. Ten ale hodí s odhalenými koleny.
  Šumaváku – něco takového energického by se Ti teď šiklo při provádění zateplování 🙂
  Hele – kup si nějakej CO hlásič!

 815. Rputi,
  no dyť to píšu, že ti chybí inštrument na to, abys jí mohla mít doma a něco si s ní počla 😀

 816. 2 Šumavák – ad 996 – sice chápu, že kmitáš, ale s těma jednotkama to nepřeháněj… Hz je už z definice 1/sec – takže Hz/sec by znamenalo změnu frekvence a to už bys pak kmital až příliš…

 817. PeSi,
  když vezmeš v úvahu tření vzduchu o Šumavákův korpus při tom kmitání (Šumavák myslím není hmotný bod), mohlo by v Šumavákovicích a jeho okolí dojít ke globálnímu oteplování, takže by měl po zimních a mrazových starostech.
  A moh’ by se konečně nechat v trenýrkách vyfotit do toho kalendáře (954)!

 818. 999
  inštrument prodaj v každém sexy shopu 😀 😉

 819. Halle,
  😀 no to sice jo. Ale troufl bych si tvrdit, že úplně stejnej pocit jako ze živýho z toho nebude. To máš něco podobnýho jako se zubní protézou…

 820. Ptakopysku,

  dost pochybuju, že to máš vyzkoušený 😀

 821. Schumi,
  jestli bosí se mí nejmilejší nezmiňovali, sami šli řádně obuti v pohorky, ba i čepice a rukavice změkčile navlékli.
  Dcerátko prohlásilo, že tam byla zima, a manžel zhnuseně podotknul, že tam byly davy a v horské chatě navíc již v podroušeném stavu, takže řvali jak dederóni v bulharském kempu po zavíračce v bíčbáru.

  AK,
  mnojo, ale Zeman za to ještě nedostal cenu 🙂

 822. (1010) Femenky také ne, jen sem tam nějakou tu pokutu (možná i rýmu, blbnout v létě i v zimě). 😛

 823. Ajoooo,
  máš pravdu, jsem se spletla, že snad některá z Pussy Riot byla taky členkou Femen. nebyla, to je zase Voina či co.
  Se mi ti pošuci pletou 🙂

 824. Pojevený jsou všechny podobně.
  Kdyby se ty Pussyny držely genderu, tak po nich taky neštěkne pes. Sem tam fotka a žádná cena.

 825. „Tak třeba s katolíky je ten problém, že zrovna ti obvykle chtějí, aby jejich pravidla (svátky, potraty, etc) platila pro všechny, nejlépe zákonem.“

  Problém není v tom, co chtějí, ale v tom, jak to prosazují.

  Katolíci se nevěnujou tomu, že by vlítli nahatý někam, kde jejich představy, jak by měli jiní žít a myslet, nihoho nezajímají a hulákali.

 826. „Kdyby se ty Pussyny držely genderu, tak po nich taky neštěkne pes. Sem tam fotka a žádná cena.“

  Aha, takže ta hnutí jsou hlavně soutěží o to, kdo dostaně nějakou cenu?

 827. Ajrovko, tak zkus kolem tanku tancovat nahatej a tvrď, že tím bojuješ proti Zemanovi. Třeba budeš i v TV. 🙂
  Ale za výtržnost tě zadržej docela určitě!

 828. MaYdo, aha, já zapomněla. Ale nahatej tam strašit může, pokud mu nebude moc zima! 🙂

 829. Ale no tak, rputi, já tamtudy jezdím do práce. A že bych musela mít takovou atrakci hned po ránu, to snad ani ne.

  Ledaže by se rozdělil, až dostane nějakou tu cenu za kreativní disent. 😀

  Konec konců tu kreaitivitu jste do toho vložila Vy. 😀

 830. Halle,
  ještě k Tvému dotazu (původně v 583) na který jsem ti popravdě odpověděl, že nevím:
  “ Ale co mě zarazilo..
  V několika článcích jsem narazil na to, že ruská centrální banka nesmí tisknout rubly dle uvážení, ale nově vytištěnérubly musí být kryty uloženými dolary.

  Není právě s tím v Rusku nespokojenost, a nemají jít proti tomu ty změny ústavy, o kterých se mluví ?“

  Já fakt nevím a už se mi o tom ve sváteční večer nic nechtělo psát.
  Odkud to máš? Westík tady taky včera nebo přrvčírem něco zmiňovala …

  Ruská centrální banka je nezávislá instituce docela moderního střihu (na kterou přešly ostatní závazky Národní banky po rozpadu SSSR atd …
  Má všechny možné pravomoce a málo omezení a v rámci ktrých si tvoří své mechanismy … Rubl samozřejmě není rezervní měna, z toho vyplývají nějaké politiky a oficiálně nesmí financovat dluhy státu a nemůže jí nařídit nic vláda ani president, z čehož vyplývají stesky ruských nacionalistů typu Jevgenije Fjodorova atp, že jako když vlast potřebuje, Elvíra netiskne a netiskne, zatímco amerikánci si klidně tisknou a tisknou, unášej děti a všem skrze Euro přisluhuje Merkel…
  Jednu s versí federálního zákona o RCB sem dám (tuto, protože je v anglině) pro případné bádání.