Veselé historky genetické, nejen pro Ptakopyska

Matzurka

Asi všichni tušíte, že nejsou všichni biologové stejní, dokonce ani genetici. Někteří se zabývají rostlinstvem (botanikové), jiní zvířenou (zoologové), a i genetici si volí objekty svého zkoumání dosti často podle svých oblíbených rostlin či zvířat. Jsou to pak takoví hybridi (tedy ti kříženci zoolog x genetik či botanik x genetik), kteří jsou dnes vesměs označováni buď jako genetici evoluční (je-li jím bližší genetika) nebo molekulární ekologové (přeci jen je víc baví běhat v terénu a nahánět své budoucí vzorky). No, a jelikož občas není snadné rozhodnout, o jaký ulovený druh se jedná (popisem druhových rozdílů se zabývají taxonomové, to už je další sorta vědců, schopných si zapamatovat množství nezáživných informací zvící telefonního seznamu Mexico City), vydumali ti genetičtí koumáci tzv. DNA barcoding, neboli čárový kód na základě kousku DNA. Představit si to je poměrně jednoduché, řetízek DNA tvoří jen 4 různé báze ve specifickém pořadí, pro jednoduchost si je lze znázornit třeba barevnými korálky na šňůrce, přičemž je tam navlékáme ve zdánlivě náhodném pořadí (ve skutečnosti to pořadí určuje strukturu bílkovin). Pokud bychom to pak z obou stran zducli, tak to vytvoří barevný čárový kód, obdobný tomu černobílému na zboží v každém superhyper. Důležité na tom koumání bylo zjistit, který kousek kterého genu bude zrovna tak proměnlivý, aby se na jeho základě dalo určit, že zkoumaný objekt je třeba ježek východní a ne západní.

Tento rozlišovací kousek DNA, dále mu říkejme standardně „marker“, byl objeven celkem nedávno, v podstatě na přelomu tisíciletí. Předcházela tomu řada studií, které používaly řadu jiných markerů, a když už jich bylo opravdu, ale opravdu hodně, si pár lidí sedlo na zadek a začalo to množství informací třídit, až se jim vyloupl ten dnes používaný DNA barcoding.

Jednou z těch předcházejících studií byla i práce doktorů zoologie/genetiky Bakera a Palumbiho, kteří ve své době měli za cíl najít markery pro velryby. Jak je dobře známo, velryby jsou loveny a pojídány, ovšem je jich čím dál tím méně a mnohým druhům začíná hrozit vyhynutí (vlastně sežrání hladovým druhem Homo sapiens). Mezinárodní velrybářská komise proto požádala oba výše uvedené vědce, aby jim trochu pomohli, neb komisi se přeci jen zdály některé balíčky s masem na asijských trzích podezřelé. Oba kolegové projevili dobrodružného ducha, neboť aby neporušili zákon o zákazu vývozu masa z ohrožených druhů, odcestovali do Japonska s velkým kufrem, v němž bylo zapůjčené „cestovní“ laboratorní vybavení (firma věděla, jak se dělá marketing), a v hotelovém pokoji si udělali provizorní laboratoř. Pak se vypravili na nákupy, a donesli si celou škálu produktů označených „velryba“ od masa sušeného, soleného, marinovaného v sezamovém oleji či sójové omáčce, až po čerstvé řízky. Z tohoto materiálu extrahovali DNA, a pak připravili onen „marker“. Ten už se vyvážet může, takže přesnou sekvenci, tedy pořadí oněch barevných korálků, určily laboratoře na Novém Zélandu a v USA. Nooooo… konec si jistě domyslíte, ze 16ti vzorků jich bylo 5 z chráněných druhů, a další tři pocházely z delfínů a mořské želvy (což se sice asi lovit může, ale klamání zakazníků se přece nedělá). O něco později byla provedena podobná studie ve větším rozsahu, ta už zahrnovala i nákupy z Koreje, a z celkového počtu 954 vzorků jích bylo 773 opravdu z velryb (z toho zhruba 9% z chráněných druhů), zbytek opět z delfínů, želv, ale i ovcí a koňů. Ňam !

DNA Barcoding se tímto a dalšími případy stával stále více populárním, takže dnes existuje obrovská porovnávací databáze, používaná pro ledacos. Ovšem u zrodu tohoto projektu stál pro změnu zoolog/genetik kanadský, dr. Hebert. I jemu se podařil hezký kousek….

V r. 2007 si jedna paní v Chicagu koupila na asijském tržišti dvě mražené ryby („ďas mořský”), a uvařila z nich rodince dobrou polívčičku (příprava zahrnovala očištění, vykuchání a 7 hodin máčení ve studené vodě). Paní si dala pořádný nášup, manžel i dcerka si dali pár misek (dcerka spíš jen mističku), načež se rodičům udělalo velmi nedobře. Paní zvracející, s otupělostí a brněním v okolí úst, celkovou slabostí a bolestí na hrudníku přijali do nemocnice, manžel měl naštěstí příznaky slabší, takže byl ponechán v domácí léčbě, dcera byla bez příznaků. I začalo horečnaté hledání zdroje nemoci, takže byly zbytky kůže a vnitřnosti podrobeny chemické analýze; vyšetřování se zaměřovalo na tetrodotoxin, obávaný nervový jed. Samozřejmě že se do toho vložil federální zemědělský úřad, který má mimo jiné v popisu práce také dohlížet na kvalitu dovážených potravin. I strhla se mela převeliká, prací téměř detektivní byl zjištěn prodavač i další ochody, které obdržely stejnou či obdobnou zásilku s nevinným označením „ďas mořský, vykuchaný a bez hlav, vyprodukováno v Číně“. Kromě chemiků ty zmraženiny posuzovali i zoologové taxonomičtí, ale došlo i na dr. Heberta. Jemu byly zaslány rozvařené zbytky masa z oné polévky…. a mělo to dobrý konec, neboť i on na základě genetického markeru potvrdil podezření ostatních zúčastněných, že šlo o jedovaté čtverzubce, v Japonsku známé jako poněkud adrenalinová mlsota „fugu“. Paní se uzdravila po třech týdnech, manžel mnohem dříve, a dr. Hebert dnes stojí v čele nadnárodního konsorcia pro DNA Barcoding s cílem přidělit kódy všemu živému, co na této planetě pobíhá. Databáze je dnes obrovská, ale ukazuje se, že platí jen na živočichy, a ještě ne všechny. Ale nebojte se, pracuje se i na markerech pro další organismy, takže ve tmě tápat nebudeme.

A teď hezky do postýlek…. vlastně ne, pokud byste měli zájem nebo vás trápil nějaký prťavý živočich, kterého lze odchytit a v lihu zaslat k analýze, můžete se mi ozvat – tuhle identifikaci děláme s mými studenty v rámci výuky, a mnohdy je to rychlejší, než se dopídit specialisty taxonoma na tu či onu zvířecí skupinu (neboť na rozdíl od něho genetici neběhají v terénu mimo dosah signálu).

 

PS.

Oba uvedené případy jsou zdokumentované v odborných publikacích, pdf v AJ je volně k získání a mohu přeposlat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

838 komentářů u „Veselé historky genetické, nejen pro Ptakopyska

 1. 801
  Šumavák says:

  Brouku, křičelo jich to tolik a mysleli to natolik vážně, že kvůli tomu vznikla Mnichovská dohoda a protektorát.

  Nickname – ona spor o hrobku prohrála, obrátila se na Ústavní soud a ten ji znovu vrátil do hry, takže myslím, že to zatím není ukončené.

 2. 802
  nickname says:

  800 a MZ to použije v debatě proti KS. Co jsou to za klauni?
  Tudle jsem přišel na úřad a úředník se ptal, nejsou oni samý židi? Říkám, ne, evangelíci. Tak to já jsem zase papeženec. A pak že mocnářství nežije. 🙂

  801 bingo 😉 Kdo jmenuje soudce? Divím se, že o privatizaci Becherovky zatím metači mlčí.
  Asi se vyčerpali dekretama.

 3. 803
 4. 804
  jirka ppa feudalista a imperialista says:

  no tedy, nevratit hrobku je opravdu mistrne dilo. jeste ze nebylo naledi. je mi z toho cteni trochu smutno.

 5. 805
  martin TT says:

  copak u nás, nacisti a vydřiduši, tlučhubové a opilci na prezidenta! Taková Británie má následníka vraha! Princ Harry se přiznal, že zabíjel talibance. Je vidět, že nebyl na výcviku u nás nebo v Rusku. Stačilo by kouknout a hned by věděl, jestli je ten chlap naproti s kalašnikovem hodný talibanec nebo zlý teroristický talibanec. A představte si! Před novináři to klidně přiznal a ani se neomluvil za veškerá staletá příkoří lstivým Afgáncům.

  A Berdyč už je zase nejhorší na světě – dovolil si prohrávat se světovou jedničkou 2:1.

 6. 806
  westík says:

  ( 800) „antisemitské sračky“ 🙂 Milá Andy, nějak byste si to svoje “ podvědomí“ (vůbec se neodvažuji napsat slovo „nevědomí“) nějak umravnit, aby bylo trochu konzistentní 😕 Věřím ve Vaší inteligenci,jistě chápete, co tím na mysli ,a tak nad tímto mým doporučením nemusíte dělat otazník 😕

 7. 807
  nickname says:

  804 Jirko, zatím není vrácená. Ale ani nevrácená. Jsou to soudy mezi šlechtici a purkrabími. Feudalismu nerozumím.

 8. 808
  martin TT says:

  nickname, ubohost je muset se soudit o hrobku. Ještě v tom lítají památkáři – k posrání. Co kdyby ten hnusný vlastník hrobky z ní chtěl udělat bordel? Jak by si to pilná a odpovědná páteř zodpověděla vůči všeholidu. Jirkovi je smutno, já se obvykle naseru, i když to není moje hrobka. Znám bohužel české zákony o pohřebnictví a mám za sebou, jak jsem tu již psal, boje s pražskou pohřebnickou páteří v motolském urnovém háji.

 9. 809
  Simon klein says:

  No s tím SS (sovětským svazem) jsem to myslel doopravdy !
  Ale voní mi ho nějank zrušili….
  Tak snad ta EUrořiše dopadne podobně; velebte ji prosím stejně hlasitě …

 10. 810
  nickname says:

  808 Je to ubohost, souhlasím. Proč jim to za 1000Kč neprodají a je klid a nemusí se soudit na tři doby? Nechápu. Chce paní Pezoldová tímto precedentem něčeho dosáhnout? Nevím.
  U nás je z kapucínského kláštera byťák. Z kostela koncertní místo, aspoň to. Nostická hrobka byla vykradená, zdevastovaná. Teď je alespoň pietněji ošetřeno.
  Židovský hřbitov? Místo feťáků. Místo po koncentráku? Na jednom místě sídliště. Druhý koncentrák? Podnikatelské baroko hned naproti památníku.

 11. 811
  Šumavák says:

  Nejsem si úplně jist, protože mám jiné starosti…,ale zatím mám za to že stav je takový, že hrobka patří Karlovi S. a Petzoldová se soudí s ním.
  A jestli bude Schw. hrobka patřit KS nebo Petzoldové je mi tak nějak srdečně jedno…

 12. 812
  jirka ppa feudalista a imperialista says:

  no, vite, hroby snad by meli byt tak nejak nedotknutelne za jakehokoliv rezimu a stavu. ale nechci se v tom babrat, v podstate je to marginalie, vzdyt to neni dulezite…. nepresta mne zarazet to, ze v podstate neni zadna jistota i po smrti. tedy pokud to tak mohu rici a doufam ze mi nekdo porozumi. chybi. ta pieta, to se dneska nenosi. vzdyt je docela zajimave si jit „vypit kafe s prapradedeckem“ tedy alespo pro mne.

 13. 813
  nickname says:

  http://restitution.cz/cs/dokumenty/soud

  http://www.novinky.cz/domaci/285433-soudy-se-musi-znovu-zabyvat-dedictvim-hlubocke-vetve-schwarzenbergu.html

  Jde o celý majetek hlubocké větve. Osobně by mi nevadilo, kdyby majetek restituovala. Kdyby nevznikla právní nejistota v 1000+1 dalších případech.
  Kdyby se restituovaly státní pole, louky, lesy, budovy, je mi to jedno. Když se sáhne na majetek soukromníků, tak to zakládá bezpráví.

 14. 814
  nickname says:

  812 Je fajn, když někde v bažinách najdete památku na hřbitov. Ale to je jiný kraj, jiná vesnice.
  Docela pěkně to prý prožívají v Argentině. Tam mívají rodinné pikniky na hřbitově.

  Kdybyste někdo hledal profesionálního hrobníka, ozvěte se. Přestavil si opuštěnou hrobku na barák. Rozházené ostatky samozřejmě pietně pohřbil.

 15. 815
  westík says:

  „Stížnost ve sporu o hrobku byla spojena s návrhem na zrušení či vyslovení neplatnosti zákona z roku 1947, takzvaného lex Schwarzenberg, na jehož základě hlubocká větev rodu přišla o všechen majetek.“ To je zřejmě podstata předchozích zamítavých rozhodnutí !
  http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/prulom-soud-otevrel-cestu-k-vraceni-schwarzenberske-hrobky.html

 16. 816
  Andy says:

  806- ne, nechápu, co máte na mysli. Jestli to, že vám Bartošovy plky konvenují a tudíž docházíte k názoru, že já na věc nahlížím špatně, pak je to spíš váš problém a své amatérské psychologické úvahy nemusíte adresovat mně.

 17. 817
  nickname says:

  omlouvám se, že jsem bartoše v žertu zmínil.

 18. 818
  Dana says:

  A to už tu dlouho nebylo – kaplického blob! Záleží, kdo bude na Hradě. Takže volíš KS, volíš blob na Rohanském ostrově. :-)))) http://www.novinky.cz/domaci/290888-kaplickeho-chobotnice-by-mohla-stat-na-rohanskem-ostrove.html
  A já myslela, že blob je vyřízená věc.

 19. 819
  maYda says:

  Ach jo…

  naše pracovní mládež blbne a hodlá vyvěsit v kanclu do okna plakát se Schwanzerbergem…

  Abych ještě nedopadla jako Dejdar, i když teda Zemana rozhodně volit nehodlám.

 20. 820
 21. 821
  westík says:

  (816) já především “ Bartošovy plky“ nečtu, takže mne neoslovují ani kladně ani záporně 😕 O mých znalostech psychologie víte tak málo jako já o Vašich -tak si ,prosím, to Vaše hodnocení mých „psychologických znalostí „nechte pro sebe stejně jako já si nechávám pro sebe hodnocení Vašich „psychologických znalostí“ -zrovna Vás bych si pro syna jako psychologa zcela určitě nevybrala 😕

 22. 822
  František I. says:

  Ještě něco o pánu hráběti aneb není tam jen Bartoš: http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-navrat-tunelare-jedi-dko-/p_politika.asp?c=A130119_105502_p_politika_wag

  Ale ještě něco pro uklidnění z poddiskuse u Kocoura:

  Žabí karbanátky:
  Vezmi velké pěkné žáby, pazourky uřež, kůstky jim vyndej, naklep je jako karbanátle, posol je, nech as čtvrt hodiny ležeti, osuš šatem, namoč je do omastku, posyp drobnou žemličkou, rozpal na rendlíku omastek, vlož tam karbanátky, vypeč hodně po obou stranách, vyklop je na mísu s máslem, s citronovou šťávou a zelenou petruželí.

 23. 823
  František I. says:

  Maydo, gratuluji a Nickname přeji hodně sil při čekání. Jak vidno nedopadnem jako jetti od mých oblíbených klasiků, který:….uchvátil bioložku Ekrtovou a s výkřikem:“Přeci nevyhynu!“ zmizel v ledových dálavách.

 24. 824
  dvd says:

  Tak mne nějak napadlo, jak by vypadalo provozování sračkometů v případě volby presidenta parlamentem. Třeba kdyby se finalistami stali Dienstbier a Schwarzenberg. Ale nic nového pod sluncem. To co se dělo okolo presidentských voleb 1935 také nevypovídá o politické (a pochopitelně novinářské) kultuře.

 25. 825
  maYda says:

  Františku, k čemu?

 26. 826
  Šumavák says:

  Dano, oni jsou jak malí… když chtějí společenské centrum, mají od Kaplického k dispozici budějckého rejnoka… 🙂
  No ale zase… to by nikdo nedostal od radnice zaplaceno za (zásadní) změnu projektu, že?

 27. 827
  dvd says:

  A jinak k diskusím o KS: většina diskutujících – jsouc nepoučena z historie – netuší o existenci dvou větví rodu (Hluboká a Orlík), takže mnohé závěry jsou debilní až běda.
  A abych také uplivnul jedovatou slinu: jak to, že se nikdo nezajímá, co byl za člověka Zemanův tchán. A jelikož měl ty tchány dva, tak je větši pravděpodobnost, že by se tam něco našlo.

 28. 828
  nickname says:

  Františku, děkuji. Moje chuděra je tam sama 🙁
  822 To bylo proti Milošovi nebo proti Karlovi? Abych věděl, jaký si udělat názor:-)

 29. 829
  Andy says:

  821- když je nečtete, tak proč ten váš komentář? Banik banik?

 30. 830
  František I. says:

  ….my nesmíme ani naznačovat..ale bylo to proti amnestii. Jinak žáby jsou apolitické(alespoň doufám).

  Chtěl jsem si počíst něco nepolitického, takže jsem se vydal do vědy. A hle, malachitová plíseň, pardon zeleň od zlovolného tuším Drábka

  …Před firmou Karla Schwarzenberga tak stála vidina ztráty v řádu milionů korun. Dohodl se proto s šéfem svého rybářského hospodářství Václavem Čížkem na tom, jak nepříjemný zákaz obejít. Václav Čížek založil společnost s ručením omezeným Leryz se sídlem ve Žďáru nad Sázavou, odkud pocházel. Firma Leryz měla chov ryb jako předmět podnikání a označila se jako původní vlastník ryb při prodeji produkce ze schwarzenberských rybníků. Ryby koupené od Karla Schwarzenberga firma Leryz prodala dalším obchodníkům s rybami se zahraniční účastí. Pro ty pak při vývozu už nebyly místem původu rybníky Karla Schwarzenberga. V podstatě už nikdo nezkoumal, ze kterých rybníků ryby pocházejí a spotřebitelé v zemích Evropské unie je spokojeně zkonzumovali.

  Dobrou chuť, děti..

 31. 831
  nickname says:

  DVD: Kádrový posudek: Jeden tchán byl politický vězeň, druhý nedohledán. Rozvedli se už v roce 1978.

 32. 832
  NoName says:

  830-ale no tak, tento aristokrat přece nepotřebuje podvádět a krást, to je jeho hlavní deviza. A i kdyby, je tak rozkošný, milučký, s motýlkem…

 33. 833
  Šumavák says:

  Pojďte do horní hospody na pivo, mám americké…

 34. 834
  AeroKarel says:

  (792) Ten odsun od nás skutečně domluvil, ty ostatní asi tamní Benešové.
  Skákat nemuseli, hlavně že nám je nevraceli.
  Mimochodem, s tou vděčností za odsunutí mimo dosah socialismu, to mne také napadlo. A sudeťáky, tak někdy v padesátých nejspíš také. Ovšem s vyjímkou těch, kteří byli odšoupnuti do DeDeRonu.
  😛

 35. 835
  AeroKarel says:

  (794) Sleduješ tamní dění tak podrobně, abys to mohla s jistotou tvrdit? Ani zde nechce, jen to občas někdo rozviřuje (zde naposledy Zeman), neb se mu to hodí do krámu. Jestli máš v dosahu dnešní Lidovky, je tam pěkný článek „Dekrety pohledem Sudeťáka“. Doporučuji.

 36. 836
  Šumavák says:

  DVD – já vím že dvě větve.Ale mám zafixováno, že někdy kolem 1965 +/-něco rakoské soudy rozhodly, že dědicem (podle závěti) bude Karel a Petzoldová utře.
  Takže si myslím, že jí jde o prolomení tohoto rozhodnutí a KS o prolomení Lex Schwarzenberg.

  Ale mohu se samozřejmě mýlit, protože to fakt sleduji jedním uchem dovnitř, druhým ven.A sem tam něco někde ulpí…

 37. 837
  Schumacher says:

  720 Jaka, pochop, že to je jiná rozpočtová kapoitola. V ní ušetřil. Jiné ho nezajímají. Tkhle to funguje obecně.

 38. 838
  Schumacher says:

  822 Františku, to by musely být velké jako kuře aby to stálo za vykošťování. Než bych se s tím vybabral dozajista by mě hlad přešel, protože bych se nadlábnul něčím jiným. ne, že bych nerad stehýnka. Ale je to hladové jídlo. Tedy tak jak se běžně servíruje. K najedení bych jich musel mít mísu. A dostat ji rovnou pod nos. Ale představa, že se babrám se škopkem žab…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *