Vlastivědná vycházka

      Vážení přátelé,

 po delší odmlce se hlásím s další vlastivědnou vycházkou! Jedná se o malé povídání v trvání cca 1 hodiny, kdy obejdeme Tachovské náměstí a jeho pozoruhodnosti na pražském Žižkově. Vycházka se uskuteční v rámci celorepublikové akce nazvané „Zažít město jinak“ – více informací zde. Přednášeno bude o tunelu ze Žižkova do Karlína, o Turnovsko-kralupské trati, o tržnici, čokoládě Redua, a sokolovně hrdé obce žižkovské…

Jakkoliv se někteří z Vás zúčastnili silvestrovské vycházky v roce 2011, kde bylo toto téma rovněž pojednáno, jedná se o nyní o revidované a místy částečně doplněné vydání. Jako zlatý hřeb programu nám tentokrát žižkovští sokoli zpřístupní budovu sokolovny a budeme moci vystoupit i na střechu, takže bude příležitost prohlédnout si Žižkov z neobvyklé perspektivy. Vyzkoušeno – doporučuji!

Vycházka proběhne tuto sobotu 21. září od 13:00. Pro opozdilce je ještě jeden termín téhož dne od 17:30.

 

S pozdravem a přáním opětovného setkání nad místy, která nepovšimnuta mizí z mapy Prahy i z paměti.

 

Radim Gabor

PS.

Časopis „Hlas tachovského náměstí“ je v sobotu večer ke stažení zde:
.pdf = http://sumavak.anafra.net/hlas_tachovskeho_namesti_2013_(250dpi).pdf

.zip = http://sumavak.anafra.net/hlas_tachovskeho_namesti_2013_(250dpi)_pdf.zip

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 014 komentářů u “Vlastivědná vycházka

 1. Škoda přeškoda, že se to kryje s Aerojízdou.
  I když, jak tak koukám z okna, akce pražské kavárny (či kořalny) by byla přesně to pravé místo obého.

 2. Technická:
  Když kliknete na obrázek, otevře se jako samostatná stránka Šumaváka a při dalším kliknutí na něj se zvětší do původní, čitelné, velikosti.

 3. Halle, ad 459 z minula: Co myslíte, k zjištění této informace jsem použil Google, nebo to mám „z první ruky“? (Nejsem lékař, jen dobrovolný zdravotník Červeného kříže).
  Byl jednou jeden lékař, a ten o svých rozhodnutích pochyboval. Po skončení ordinačních hodin prosil členy rodiny i přátele, jestli ho neodvezou k některému z pacientů, protože si není jistý diagnózou …

  Matzurko, dle slov psychologa, nejexpresivnější bývají zdravotní sestry a ošetřovatelky. Musejí ventilovat stres z každodenního setkávání se se smrtí a utrpením. Učitelky jsou na druhém místě.

 4. Nerozumím Ostravě, ale toto mi trochu smrdí:

  RPG Byty totiž letos na jaře vydaly dluhopisy za 10 miliard korun, za které ručí svým majetkem, především bytovým fondem.
  „V RPG Byty z vypůjčené částky zůstalo jen 1,3 miliardy korun, většina odplynula do mateřské BXR na splátky předchozích půjček a masivní dividendu. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/bakalova-skupina-proda-najemnikum-cast-byvalych-bytu-okd-1022719#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

  Z článku o Hospodářských novinách jsem pochopil, že pan Bakala usilovně hledá hotovost. Možná se mu hroutí jeho obchodní model, možná odboráři a vedení OKD nebyli tak chytří jak jsem předpokládal. Náš uhlobaron si dividendy nevyplácí.

 5. nickname, ono je celkem jasné, že ten průšvih se netýká jen dolu Paskov. Řekla bych, že spíš tunel jako prase…

 6. A být těmi, co chtějí ty byty koupit, dala bych si v téhle situaci sakra pozor. Že by banka neměla ošetřené, aby pan Bakala zástavu nezašantročil?

 7. Samozrejme ze jde o tunel….. Videla si Rputi nekdy dul?

 8. AeroKarle, zdravím. Ad [1] Jakápak kořalna, všichni, které znám, se těší hlavně na výšlap na střechu žižkovské sokolovny!!! … 😀

  Vyhlídka ze střechy sokolovny po Žižkově bude zcela jistě velkolepá. Sokolovna sama je rozsáhlá a zajímavá stavba, moji synci kluci skautíci, táborníci, tam měli zkratku na žižkovský kopec, kde měli ve stráni svou dřevěnou klubovnu. Chodili do ní právě po té vysuté lávce vedoucí z sokolovny – bude k vidění v kompletním čísle „Hlasu Tachovského náměstí“ na str. 3 vpravo dole.

  Všem Šumavákům (i těm pouze čtoucím) doporučuji během zítřejšího dne si stáhnout časopis HTN v PDF. Má pouhopouhé 4 strany formátu A4. Pro účely čtení jsem ho vyrobil v rozlišení 250 dpi, časopis je krásně čitelný a obrázky tam jsou velmi dobře zvětšitelné, takže si to užijí i šťourové.

  Ti z vás, kteří se Šakalovy přednášky zúčastní osobně, všichni jste samozřejmě srdečně zváni, se budete moci těšit na časopis barevně vytištěný, který tam sám Šakal vlastní prackou bude rozdávat do vyčerpání zásob. A to navíc ZDARMA! Přijďte proto včas!

  Já sám mám jistý plán. Zkusím na střeše přemluvit Šakalova otce, aby co bývalý operní pěvec, nyní již v důchodu, nám tam zazpíval. Třeba mne ze střechy neshodí… 😛

  Přátelé, jako pilného a svědomitého sazeče by mne docela zajímala jedna otázka. Stál by někdo o verzi Hlasu Tachovského náměstí i ve formě elektronické knihy? Byla by samozřejmě ve vhodném formátu ePUB a MOBI. Můžete se mi jako potenciální zájemci zde případně ozvat? Abych věděl, má-li to cenu se s tím pro vás dělat… 😛

  Předpokládám, že jsou tu mezi námi i tací, kteří nějakou tu čtečku mají…

  Odpovědi si přečtu, až se v noci vrátím z hospody domů. Neb za chvilku kvačím na večerní setkání s mistrem Šakalem, na skrytou zahrádku restaurace na jednom pražském nejmenovaném a zpolazapomenutém nádraží. „Přímo od tabule lze pozorovati projíždějící vlaky.“ To píše sám Šakal, ta duše poetická. Tam nemohu chybět…

 9. Kdyby mi snad někdo chtěl prodávat byt za 50 tisíc na němž by visela sekyra půl milionu – tak bych si asi něco pomyslel. Ono to ale s tím myšlením nebývá jednoduché.

 10. Z článku, odkazovaného nicknamem vyplývá, že držitelé dluhopisů mají majetek zastaven. 10 miliard dluhopisů, při 44 tis. bytech, je průměrná cena bytu cca 227 tis. Kč za byt. Také tam píší, že z privatizační smlouvy plyne povinnost nabídnout byty nájemníkům za netržních podmínek. Je oněch průměrných 227 tis. Kč netržní cena?
  Možnost zpronevěry, kterou popisuje Rpuť, vylučuji. Lidé, kteří disponují desítkou „milých Jardů“ nejsou dementi. Kdyby byli, neměli by takový majetek.

 11. 6 hledá prachy, neb chce nakupovat doly v Polsku a takový státní nákup není zadarmo:)

 12. Je jasné, že by mu Zaorálek se Zemanem měli ten prodej bytů levně zakázat!!
  Tím jen přispěje k prohloubení krize, protože výrazně zhorší mobilitu ostravských pracovních sil.
  Lidi, kteří si koupí v Ostravě byt, se přece nebudou vzápětí stěhovat do Brňa za prací, to dá rozum, ne?
  PI.

 13. Bohouši,
  i Ty jeden tajnůstkáři. Já vím, na kterém nádraží ta hospůdka je, anžto jest to mé dávné rodiště a Radimovo nynější bydliště. Zítra se na Žižkov dostavím v plné polní a hodlám přivléci ještě jednoho ex-kolegu z ex-arbeitu.

 14. Šumaváku a máš ty tušení, kolik stojí na nákladech bydlení v paneláku? Na to z podpory prostě není, obzvláště kdyby v tom ještě měly být splátky za byt.
  Tak či onak, smrdí mi to… 🙁

  Midroptáku, jsouť i jiné kategorie. 🙂
  Já netvrdím, že to tak je, ale jsem docela ráda, že s tím nemám nic společného…

 15. >> Modrý pták
  Ta cena je velmi dobrá. A Bakalův postup je lege artis. Mohl tak učinit na samém počátku a určitě by si tím získal jisté plus body. Zajímá mě ale, jak to vklastně bylo s tou smluvní povinností prodat byty: dle jedné strany (odbory + Zao Ce-tung + ČSSD + SPOZ) ta povinnost byla smluvně dána. Bakaloidní protistrana tvrdila opak. Pak se říkalo, že to bylo jen ústní ujednání. Teď se objevuje, že povinnost prodat byty vyplývá z privatizační smlouvy. Z toho plyne, že se obecně ví kulovka a podle toho pak diskuze na webu všeobecně vypadají.
  Ovšem tvrzení >>Lidé, kteří disponují desítkou „milých Jardů“ nejsou dementi. Kdyby byli, neměli by takový majetek<< mne docela pobavilo. Tenhle argument se v Německu přestal objevovat po slavné aféře Jürgena Schneidera. Po něm zahučela asi miliarda marek.

 16. Bohouši,
  kvůli mně to na ebook předělávat nemusíš, já jsem zvyklá číst pdf.

 17. Bohouši, jábych to docela blala.

  Četčku máme, jen já jsem se s ní zatím nezkamarádila. Možníá i z principu, maje v rodině budoucího knihupce či nakladatele.

  JInak zatím pořád ještě věřím, že tu zítřejší přednášku zvládnu a nákup bot do tanečních s mojí holčičkou taky.

 18. Tak prý sekyra 20 miliard navíc by byla tak akorát, tvrdí odbory v čele se Zavadilem!

  …“K aktuálnímu profinancování aktivních opatření směřujících k vyvedení ČR z vleklé ekonomické krize a k odstranění povodňových škod, vzniklých letošními záplavami, doporučuje ČMKOS zvýšit schodek rozpočtu na 3,5 procenta HDP. Vzniklý rozdíl oproti předloženému návrhu rozpočtu (zhruba 20 miliard korun) doporučuje vázat prioritně na aktivní prorůstová opatření, především investice,“ uvedla ČMKOS…
  http://www.novinky.cz/domaci/313906-zadluzme-stat-jeste-vic-hlasaji-odbory.html

 19. Nickname,
  ten Váš známej je cvok 🙂
  Na rozdíl od Vás já doktor jsem, i když jen zubní.

 20. 21: Halle, bingo. Proto potřebuje doktor říci „udělal jsem nejlepší možné dle dostupných informací“ a potom vypnout. Nesmí se vracet zpět a zkoumat, coby-kdyby třeba by mohl ještě žít. Psychohygiena. Pochybující doktor se hodí leda na pitevnu. Přelévání pracovních návyků do soukromého života jste nezažil? Já to vidím u sebe 🙂

 21. Ale houby , nickname
  Pacienta musíte sledovat, sledovat průběh nemoci , účinnost léčby a nové příznaky.
  A být připraven na to, že první diagnoza nemusela být správná, případně , že i při správné diagnoze může být vývoj stavu jiný, než se předpokládalo,
  I při správné diagnoze a správném léčení může být léčebná odezva nedostatečná.
  Takže pochybnosti jsou vždy na nístě.
  Nelze to ale brát emotivně. to by bylo doopravdy na cvokhaus….
  A samozřejmě, je nutné se při neúspěchu vracet zpět, a uvědomit si , kde se stala chyba. A z případné chyby se poučit.
  Někdy to ukáže pitva……
  Přelévání z profesních návyků do života..
  Jo, zažil jsem , jak jedna uroložka při uvolňování fimózy poznamenala cosi v tom smyslu

  😀

 22. Ostatně to platí pro jakoukoli profesi. Při neuspěchu se musí přemýšlet o příčinách toho neúspěchu. A příště neopakovat chybu, která se stala.

 23. dvd, vím o té věci pouze z tohoto a ještě jednoho článku (myslím, že na ten odkazovala Dana, ve kterém bylo ještě méně údajů než v tomhle. Můj postoj je asi takový: nepochybuji, že lze udělat velké obchody na čestné slovo. Pokud měl být onen převod za netržní cenu součástí privatizační smlouvy, tak mám však naprosto zásadní pochybnost, že by to byl jen gentleman agreement. Stát si něco takového nesmí dovolit a byrokrati provozují cover ass management.
  Ta mnou vypočtená průměrná cena určitě nebude konečná. Banky sice na „rezidenční bydlení“ poskytují lepší podmínky než na klasický úvěr. Stejně bych si tipl, že bude konečná suma alespoň o třetinu vyšší. Nejspíš má pravdu nickname, že kluci shánějí hotovost. Udržet v chodu tuhle mašinérii při nulovém nebo záporném krycím příspěvku (prodejní cena mínus variabilní náklady) na utopené náklady (všechny náklady mimo variabilní) nebude žádná velká zábava. A jak jsem viděl v TV havíře, tak nevypadali, že by se jim chtělo financovat chod firmy svými mzdami. Tahle uhelná šlamastyka určitě nebude mít happy end, protože alternativní zdroje v kombinaci s konkurenčními kapacitami, jsou (jak mně bylo vloni na podzim vysvětleno, když se začalo objevovat americké uhlí „za dovoz“) smrtící koktejl.
  Jinak, pokud jsou dementi (a já nevylučuji, že jsou), tak dobře jim tak 🙂

 24. Dobré ránko!

  A což takhle vyrábět na Ostravsku topná tělíska?!

  …“Žárovka je určena pro zlepšení tepelné pohody ve vnitřních prostorách. Není vhodná pro osvětlení v domácnostech,“ píše firma Tes-Lamp na žárovkách, které začala dodávat do tuzemské prodejní sítě….Namísto pro svícení si ji nechal liberecký podnikatel Ivan Potužák registrovat u Úřadu pro průmyslové vlastnictví jako tepelné tělísko a svůj nápad prodal právě společnosti Tes-Lamp…
  Podobný nápad měl už v roce 2010 německý inženýr Siegfried Rotthäuser, který se však kvůli tomu dostal k soudu. Češi jeho nápad posunuli, tím, že si nechali schválit užitný vzor na žárovku jako tepelné tělísko, je takový postup prakticky nenapadnutelný…
  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cesi-prodavaji-zakazane-zarovky-jako-topna-teliska-fx3-/ekonomika.aspx?c=A130920_205019_ekonomika_zt

 25. MP,
  malej problém . Ze zákona nejsou privatizace přezkoumatené soudem.
  Takže prdel si kreýt nikdo nepotřeboval.

 26. >> Halladin
  Oplechovávání prdele se totiž neprovádí pouze kvůli OČTŘ.

 27. Aha, takže kvůli čistému svědomí ? 😀
  Aby mohl jeden klidně spát, a nemusel se bát utrpení v očistci ? 🙂

 28. 29 – slysel jste nekdy o moznostech postihu az buzerace zamestnance podle zakoniku prace, BOZP predpisu atd.??

 29. 29 – slysel jste nekdy o moznostech postihu az buzerace zamestnance podle zakoniku prace, BOZP predpisu atd.??
  A to nemluvim o odmenach, premiích apod.
  Tohle u vas řeší mistni cetnicky strazmistr Flanderka?

 30. NO, tyhle privatizace nepodpisovali obyčejní úředníci, ale funkcionáři Fondu národního majetku , jmenovaní stranami, a schvalovala je vláda…..

 31. Dobré dopoledne,

  teda, ta media…
  Nepsalo se náhodou před časem, že od poloviny září bude teplé babí léto?

  A popřejte svým mobilům všechno nejlepší, dnes mají narozeniny. Už třicátý.

  http://mobil.idnes.cz/mobily-slavi-30-let-0m9-/mob_motorola.aspx?c=A130919_120608_mob_motorola_apo

  No a my jdeme kupovat boty do tanečních. A pak jdu na Šakalí procházku. Vyšlo to, všechno, co bylo třeba, jsme zmákli včera , tak si tu sobotu můžu užít.

 32. Dobrý den. A nám už to tu lítá a burácí nad hlavou. Škoda, že počasí nepřeje. Některé akrobatické sestavy tak asi nebudou dobře vidět.
  Kdo netuší o čem píšu – Dny NATO v Mošnově – http://www.natodays.cz/
  Já ale mám jiný plán, pokud se počasí umoudří, tak odpoledne pojedeme na Sousedské slavnosti do Ostravy.

 33. 34 – copak Staňa, ten je náš. Snaživec. Ale na rozdíl od jiných poslanců, je to praktikující právník. Na rozdíl třeba od učitelek, strojvedoucích a doktorů medicíny. Vystudoval UK v Praze, pracoval jako podnikový právník, teď je už řadu let advokátem s vlastní kanceláří a specializací na autorské právo.

 34. Dobré poledne všem. Oblékám kraťasy, košili s krátkými rukávy a vyrážím na Šakalovu vlastivědnou procházku po okolí Tachovského náměstí…

  Venku je značně pošmourno. Řečeno slovy klasika:

  Takový šerý teskný den,
  jakoby s nebe padal hlen.
  Mazlavé bláto, kal a prach,
  bláta je plno na cestách.

 35. martine, to je zajisté potěšující fakt, i když strojvedoucí, MUDrové, hajzlbáby a jiní čunitelé zajisté přičiní své.
  Jen si nejsem jistá, je-li nejlepší nápad měnit Ústavu s každým presidentem…

  Jestli by nebylo lepší automaticky jmenovat presidentem vítězku Miss. Třeba takovou Kuchařovou. Umí se usmívat, umí zapózovat, se šnekací vidličkou ostudu neudělá a prásknout někam s věncem taky svede – a aspoň by bylo na co koukat. 🙂

 36. Bohouši, se hlásím jako abonent na text – ve formátu mobi…

  Jinak je mi fakt líto, že právě Žižkovské procházky (já, byvší žižkovský lokálpatriot) se z důvodu čistě osobního (pejsek se nechce přemisťovat) nezúčastním.

  Ono vůbec, šakale a Bohouši… jsem už mimopražský a tak si o těchto vycházkách nechám jenom zdát 🙂

  Nicméně díky za alespoň verbálni zprostředkování… 🙂

 37. Dobrý den. Andy 🙂
  Halle, jsou lékařské obory, kdy neúspěšná diagnóza znamená exitus. Někdy i úspěšná.
  Socialisté přicházejí s vlastním řešením hornické krize:
  http://www.ksm.cz/z-domova/ani-muze-ze-zavodu-ani-haler-ze-mzdy.html
  Všechno znárodnit. Nezměnili se. Nejdřív pobít ty kdo nesouhlasí, pak se mlátit mezi sebou. Asi jim to vystačí na dalších sto let. Oficiální názor KSČ, vyhlášený pro jistotu na stránkách mladých a neklidných.

 38. 42 – nejspíš mládežníci četli Posla z Liptákova.

 39. „a prásknout někam s věncem taky svede – a aspoň by bylo na co koukat. “

  jo, zejména, kdyby se při tom kladení věnce musela předklonit a vzala si krátký sukně 😀

  vlastivědnou vycházku jsem nakonec prošvihla, čehož dost želím, ale nákup bot do tanečních se ukázal být náročnější, než jsem čekala. Naštěstí jen na nervy a na čas, ne na kapsu.

  Ale na Andělu slavili neslyšící svůj mezinárodní den a měli tam za velmi lidovou cenu úúžasný chlebíčky. TAky lákavě vypadající dorty, ale ty jsme nestihly okusit, původně jsme se jen chtěly zachránit před smrtí hladem.

 40. Andy,
  nekuřácké a kuřácké zóny, no to třeba Havla ani nenapadlo…
  Nezbývá než doufat, že příští prezident bude nekuřácký asketa lepého zvenějšku, pronikavé mysli a moudrých a uvážlivých skutků. Akorát nevím, kde se takový kandidát vylíhne…

 41. No hlavne pan prezident neni monarcha a tak ma uradovat s kancelare mene okazale, …. Treba z Jizniho mesta od multikina Galaxie, mimo jine je tam dobry pristup z D1 a taky po okruhu je to blizko na letiste…. Nechapu kteryho mateje to napadlo, ze bude koukat z Hradu na Prahu…..ono to bejva devastujici pro mysl koukajiciho….
  Jeste ze ta legrace za chvili konci a bude svet zase normalni.

  Jo a nic o „veda zije“? To je tedy velke zklamani. Ale mate sanci jeste zitra, nevahejte a bezte ukazat decka co soutezej, svym detem. Ono to neni na skodu. Mluvi nejen anglicky a nekteri maji neuveritelne propracovane projekty.

  S tema botama to nechapu. Manzelka zajde do obchodu a koupi…..

 42. 46- nu, mně by stačilo, kdyby ten příští byl alespoň trochu civilizovaný a hlavně co nejdřív.

 43. Nickname, kasárna nejsou špatná, ale to víš, sýpka na obilí na Zvíkově to není… 😀 😀

 44. Z kasaren? Proboha, Nickname, feudaliste , tedy ja, nikoho jineho neznam, nepotrebuji a hlavne neuznavaji zadneho prezidenta. Takze to spis zalezi na tom, jak se k tomu postavi demokrate…

 45. Noname, vite kdy se to „zastavi“, tady az to bude demokraticky spravne? No preci az se nebude smet rikat pedofil, ale jediny povoleny termit bude „netrpelivej“ 🙁 a ze to prijde , o tom vubec nepochybuji. Uz proto ze jsou to volici a demokracie nema se svobodou nic spolecneho. Posledni dobou si myslim, ze to je spis „protimluv“.

 46. „S tema botama to nechapu. Manzelka zajde do obchodu a koupi…..“

  Asi s ní, Jirko, nechodíš 🙂

  ostatně my jsme taky jen zašly do obcodu a koupily. Jen ten výběr byl náročný. A dvě prodavačky nestačily kmitat, protože snad půl Prahy dnes nakupovalo boty do tanečních.

  Ne, to přeháním. Ale lidí tam bylo hodně, krámek malej a člověk musel koukat, kam šlape, aby nezašlápl nějakou budoucí mistryni v tanci, meditující nad správnou výškou podpatku.

 47. Teda NoName, to si snad Petr Čepek nezaslouží…..

 48. Jirko,
  ten matěj se myslím jmenoval Tomáš Garrigue Masaryk…. a pak už to prohlásili tradicí.

  Šumaváku,
  ale já měla ty požadavky vyšší, ještě ta pronikavá mysli atd… 🙂 Androida sy můžeme objednat v Japonsku.

 49. Ale lidí tam bylo hodně, krámek malej a člověk musel koukat, kam šlape, aby nezašlápl nějakou budoucí mistryni v tanci, meditující nad správnou výškou podpatku.

  Který to byl, že tam nakupuje celá Praha? Cesare Casadei?

 50. Ne, Heller nebo tak nějak…

  A celá Praha tam nebyla, to byla nadsázka.

 51. MaYdo, chodim samozrejme se zenou nakupovat, stejne tak tak s dcerkama a tak….. Pokud to nejsou nakupni centra, tak mne to velmi bavi….. Dokonce i obcerstveni dostanu. Spravny muz ma preci nosit tasky.

  Matzurko, ano samozrejme to vim, kdo to byl…. Ostatne co cekat od nemanzelskeho synka, co nakonec spal na plechove posteli a hral si na plebejce, pritom byl nesmirne chytry a srovnany….. Bohuzel na tu neokazakou okazalost a kult osobnosti „jede“ po nem kazdy prezident….

 52. Na vytvoření kultu osobnosti musí být vždycky dvě strany.
  Jednak ta osobnost a pak ti, kteří ho adorují.

 53. Chichichi…. Vzdy se najdou pitomci co se klani svate tykvi. i kdyby to byla ta nejvetsi pitomost na svete. To plati samozrejme o Nekritickym obdivovatelum prezidentu uplne stejne jako o fanouscich sparty , ci bartosove

 54. Jakož i o nekritických obdivovatelích feudalismu.

 55. Ano dvd, mam radsi svobodu, nez demokracii

 56. ááá… Ty toužíš být potulným kejklířem?
  Nebo kdo měl jinak ve feudalismu svobodu?

 57. Svoboda nepatrné menšiny není svoboda. Asi bys to jako robotěz a blátošlap viděl jinak.

 58. Nahoře jsou doplněny odkazy ke stažení „Hlasu tachovského náměstí“

 59. Ja nerikam nic o feudalismu…. To mne opet podsouvate. O tom zrizeni neni nikde nic receno, mimo meho „jmena“ nepsal. Ja jsem pouze konstatoval, ze mam radsi svobodu, nez demokracii

 60. Jsem tuhle cetl, ze inteligence a krasa je snoubena s vyskou…. Tedy cim vyssi tim hezci a inteligentnejsi 😀

 61. aha… Viz 52 – Takže Ty, feudalista( když jiného neznáš) feudalismus vlastně nechceš ani nepropaguješ. Jo, tak to jóó.

 62. Stará indická bajka

  Před dávnými časy měl jeden král krásnou dceru. Tak krásnou, že byla prý nejkrásnější na světě!
  Král svolal své mudrce. „Mám nejkrásnější dceru a ta si zaslouží jen nejsilnějšího ženicha!“
  I zamysleli se mudrcové a pravili: „Králi, náš pane, nejsilnější na světě je slunce, které celé zemi život dává!“

  I vypravil král poselstvo ke slunci.
  „Já a nejsilnější“, podivilo se slunce! „Vždyť stačí jeden mrak, který mne zakryje!“

  A poselstvo se vydalo za mrakem.
  „Já a nejsilnější“, tázal se mrak? „Vždyť stačí, aby zafoukal vítr a já pluji, kam chce on!“

  Poselstvo poklonilo se větru, která vál nad mořem
  „Já a nejsilnější“ zadul vítr? „Vždyť stačí vysoká hora, která se mi postaví do cesty a já se musím zastavit!“

  Poselstvo spěchalo k veliké hoře.
  „Já a nejsilnější“, zatřásla se hora. „Vždyť stačí malá myška, která mne podhrabe!“

  A tak si princezna vzala za muže myš.

 63. Sumavaku, je mi celkem jedno jake bude zrizeni, kdyz bude svoboda projevu, svoboda pohybu osob, svoboda pohybu kapitalu….. To ze mi vkladas do prispevku to co tam chces mit a s cim potom zapasit neni muj problem…..

 64. Ta hora byla krásná a inteligentní, protože byla vysoká… 😀 😀 😀 😀

 65. No vida, objeví se Jirka a hned máte náplň práce:))

 66. Já vím, Tvůj problém jsou presidenti.
  Hele, tu svobodu projevu, svobodu pohybu osob, svobodu pohybu kapitálu… tu očekáváš od EU?

 67. Andy, a máme si ho jako nevšímat, jen ať si pindá? To tím chceš říci?

 68. Tu ocekavam od kohokoliv, kdo mi ji da. Nejsem vybiravej. Komunisti mi ji moc nedali, socialiste taky ne, i kdyz je pravda, ze prekazky jsou daleko mensi.

 69. Tedy da… Kdo mi to umozni, se stehovat a pohybovat penezma a kecat blbosti…. Legalne

 70. Svoboda se rozdává?
  Ale vlastně co se divím. Feudalista mohl dát nevolníkovi svobodu.Jistě rád, na požádání.

 71. Ano Sumavaku, svoboda je dnes bohuzel vse, co ti narodni staty umozni….. Je demokracyje. Jestli si myslis, ze za svobodu je potreba bojovat, tak samozrejme s Tebou souhlasim, ostatne Masinove zde maji neutuchajici podporu a obdiv, cele populace

 72. zatím spíše škrábe, šumí a přeskakuje… 😉

 73. Ano Sumavaku, svoboda je dnes bohuzel vse, co ti narodni staty umozni…..

  pak ovšem nechápu, co se Ti na něm nelíbí a proč bojuješ za nějakou centrálně řízenou říši.

 74. No asi si Sumavaku ustrnul na tom …. Kdo neni s nama, je proti nam…

 75. Hmm,
  nechci se hádat, ale asi by ses měl Jirko poohlédnout po jiném glóbusu. Prej už se dělá nábor na osídlování Marsu 🙂
  Ne fakt, vážně, existuje ještě vůbec na téhle planetě místo, které by alespoň formálně vyhovovalo požadavkům svobody ? Pokud tedy neberu v potaz jedince deklarující své vlastní státy na zakoupených ostrovech 🙂

 76. To teda moc sofistikované vysvětlení toho, na co jsem se ptal, není !

 77. Obávám se, že jedinci, deklarující své vlastní státy na zakoupených ostrovech by ani Jirkovi volný pohyb osob, kapitálu ani svobodu projevu na svém ostrově moc netrpěli. 😀

 78. Sumavaku, naopak, nevim co bych jineho rekl, protoze se nechci zbytecne rozepisovat, to jsem delal drive. Jen merozumim tomu, proc kdyz nemam rad jedny, musim mit bezpodminecne rad druhe…

 79. Protože si něco namlouváš.Vždyť nemusíš mít rád nikoho.
  Jak prosté milý Watsone… 😉

 80. Pepo, neboj, ti tam na 100% budou jako první a budou čekat na ty, co si myslí, že by si na Marsu mohli dělat co chtějí.

 81. jsem koc rád, že víš, že si něco namlouvám 😀

 82. Pepo,
  myslím, že ti omezovači spíš počkají, až první osídlenci uzpůsobení vše potřebné pohodlnému životu.
  Na druhou stranu, kdo tam doletí první, bude mít zřejmě právo (staré jak lidstvo samo) si to tam udělat po svém.

 83. ad 95. On Tě tu někdo nutí, abys měl rád druhé?
  Třeba u té obsese… někdo Tě tu nutí, že když nemáš rád Klause, musíš mít rád Zemana?
  Já myslím, že ne, že si to jenom namlouváš.
  Obamu máš rád?

 84. Matzurko, a to ještě opomíjíme, že se to nemusí líbit Marťanům a nemusí osídlencům tu svobodu darovat.
  Jako se to nelíbilo ani Mayum, ani Indiánům v Americe.

 85. Šumaváku,
  nojo, na Marťany jsem zapomněla…. jestli už tam nemají něco domluveného s Paroubkem, žejo 🙂 ?

 86. a kdy letis sumavaku 😮 hele treba se to martanum bude libit kdyz jim reknes ze to bude narodni mars.
  matzurko to lidstvo uz

 87. no a jak tak ctu tak nas prezident sjednotitel s poradci uz vyresil i OKD.
  nezavre se .

  drive jak 2016 a platit to stat nebude.

  hotovo.
  to by tak hralo aby si nejakej uhlobaron na bedra statu poslal 2000 horniku .
  a dokonce aby pak ten samej uhlobaron statu za tech 2000 horniku neplatil dane a odvody.
  takovej bordel tedy soudruh sjednotitel nedovoli. nejsme na marsu ale v kotline

 88. (46) Problém není vylíhnutí, ale zvolení.
  (91) Ale nemusíš, jen tvrdíš, že musíš, zřejmě z hluboké vnitřní potřeby jednoho z těch dvou. Zbylých 98 nemusí nic a ví, že lumpárna je v (národním) státu i nadstátu.
  Sobota se docela vydařila, i když sv. Petr mohl být naladěn příznivěji. http://aerokarel.rajce.net/Cernosice_2013_v_Chrustenicich

 89. Jak tak čtu politický bulvár, tak jsem dospěla k názoru, že Ištván kromě službičky Zemanovi také pomohl ke štěstí Nečasovi, ve vládě zjevně nešťastnému- paní Nagyová v base pěkně zhubla a svatební šaty jí moc slušely:)

 90. Imám prostě zorganizoval pojízdnej bordel.
  Někdo věří, že se dostane do nebe, když osouloží 100 machometánů, někdo se zase přivazuje na Šumavě ke stromům.
  Slepá víra je vždycky průšvih!

 91. Rputi, já bych to nesrovnával !
  Přinejmenším u toho stromu Vás nezbouchnou ! 🙂

 92. A je úplně fuk, ke kolika stromům se přivážete ! 😀

 93. A co když půjde kolem zlej klimaskeptik, co nemá rád broučky? Takovej, co nemá rád broučky, je určitě taky chlípnej prasák, zneužije toho, že je holka přivázaná a než se stačí odvázat, tak v tom lítá! 🙂
  Takovej kůrovcovej džihád není žádná sranda!

 94. Je-li někde Dušan – moc by mě zajímalo, jestli je to skutečně pravda!
  Jestli ano, tak od té chvíle není (nejen) pro Asada ničím víc než zbabělým psem!

  …Obama ale nevyšel vstříc prosbě moderátora Wolfa Blitzera, aby se podíval do kamery a mluvil tak přímo k Asadovi. „Nemusím hledět do kamery. Má jistě lidi, kteří se na to dívají,“ odvětil americký prezident…
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/lisaci-putin-a-asad-obama-zatim-odklada-utok-na-syrii_282139.html

 95. Ale no…
  Emerickej prezident není povinnej dělat kdejakou pitomost, co si vymyslí nějakej komentátor.
  Pravěpodobně by ztratil kontakt s čtecím zařízením , a zpaměti se to nenaučil 😀
  A to možná ten komentátor chtěl – aby koktal 😀

 96. Halladine, jestli někdo říká soupeři něco ve smyslu „Dostaneš přes držku“, tak to musí umět „nazpaměť“ a dívat se mu při tom do očí. Nemůže při tom koukat pod stůl a něco huhlat, aniž by se dokonale neshodil.
  A ta výmluva je taky hodná státníka! 🙂

 97. zdravím !
  Tak nás ti „pravicoví extrémisté“ přivedou na mizinu 🙁
  Necelou padesátku „extrémistů“ hlídalo: policejní vrtulník, policejní jednotka na koních, policisté z pěti okresů kraje a také pořádkové jednotky z dalších krajů,“ řekl Libor Krejčiřík, náměstek ředitele krajského ředitelství pro vnější službu. Počty (raději) „z taktických důvodů“ neprozradil 🙂

  Zdroj: http://olomouc.idnes.cz/demoska-radikalu-v-prerove-d0b-/olomouc-zpravy.aspx?c=A130921_121009_olomouc-zpravy_maq

 98. 114- to by mne zajímalo, jak jste k tomu došla. Arabové přisuzují „očnímu kontaktu“ zcela jiný význam než zápaďáci, v podstatě jsou jako kočky.

  Obama udělal jinou chybu- neměl přímo Asadovi nic „vzkazovat“, měl mu poslat vzkaz po nějakém svém podřízeném.

  Ale v záplavě podobných omylů je tohle jen droboučký prohřešek proti etiketě, na který sere pes. Podstatné je, že s Putinem ukázali Asadovi, že se v nejhorším dokážou dohodnout i s tradičním nepřítelem, majícím jiné zájmy než USA. Jak je v článku správně podotknuto, je to šance pro Obamu vycouvat. Měl by jí využít.

 99. Dobré ráno,

  Dušane, hezký fotky. Škoda, že mi to nevyšlo, tak snad někdy jindy.

 100. Dušane,
  zdravím a připojuji se k maYdě. Na ten Žižkov jsem se těšil, ostatně jsem tam jako robě strávil u prarodičů nemalý čas. Nakonec jsem ale místo na Tachovském náměstí skončil v kanafasu.

 101. někoho poslat by byl problém, Pokud někomu upíráte legitimtu, dost dobře s ním nemůžete osobně a úředně jednat.
  Ani přes prostředníky. Furt je jakýkoli pověřenec úřední osoba…..
  A takovým jednáním by Asada legitimizoval.

 102. A jinak máte Andy pravdu. Těch zásahů USA, které toho vyřešily málo, a nadělalo další problémy už bylo moc.
  A prachy docházej i v USA

 103. Andy 118 – Arabové přisuzují “očnímu kontaktu” zcela jiný význam než zápaďáci, v podstatě jsou jako kočky.“
  No právě!

 104. 122- nu, tak to už nevím, tak dalece politickou kurtoazii neznám, ale mám dojem, že nějak se ty vzkazy musely vždy posílat, i mezi nepřáteli vzájemně se neuznávajícími. Podle arabských zvyklostí, aby bylo Rputi učiněno zadost a Obama neztratil tvář by možná měl poslat Asadovi hlavu jeho nejstaršího syna nebo něco takového.

  Koneckonců Asad mi připadá jako menší zlo než ti povstalci. Dokonce mne ani moc nepohoršuje případné použití sarinu, pokud ho nikdo nerozstřikuje mimo Sýrii. Vím, že to ode mne není hezké, ale další ohnisko věčného válečného bordelu,do kterého se nechal zatáhnout „západ“ skutečně nepostrádám. Stačil blb Sarkozy s Libyí.

 105. 125
  Souhlas.
  Ale stejně se mi nechce věřit, že ten sarin použil Asad.
  Musel by být úplně blbej, udělat to , když měl doma komis z OSN.
  Zato povstalci motiv měli, dostávaj na pérdel, a při těch dezercích a zradách v syrské armádě se určitě někdo z chemickýho vojska k povstalcům dostal.
  A při bordelu obvyklém v arabských zemích v míru bych se vůbec nedivil, kdyby povstalcci teď za války něco čórli a vláda to ani neměla možnost zjistit.
  Vždyť tam ani nejsou pravidelné fronty.

 106. Ostatně v Bosně se něco takového událo – Bosňáci si sami zbombardovali tržiště v Sarajevu.

 107. 124- Rputi, vy jste kočičanda, tak jistě víte, že oční kontakt pro kočky je dosti složitá záležitost, zahrnující mrkání, pohledy stranou atd. Takže- až bude Obama vyzývat Asada k boji, pak nechť mu čumí do obličeje po libosti.

  Pro kočky není pohled stranou známkou podřízenosti, jen slušných mravů.

 108. Andy – Obama Asadovi hrozí – „Buď uděláš, co slibuješ, NEBO…!!!
  Při tom se opravdu nedá koukat pod stůl, pokud výhrůžka má být brána vážně!

  …Ruský návrh je podle něj „potenciálně kladným vývojem“ a „mohla by americký úder odvrátit“, ovšem za jistých podmínek. „Je to možné, jestliže je to realistické,“ dodal Obama. Je podle něj třeba zjistit, jak vážně je iniciativa míněna a zda nejde o zdržovací taktiku. V každém případě hodlá dále tlačit na Asadův režim hrozbou vojenského útoku, uvedl dále pro CNN…

 109. Když to shrneme, tak jako televizní hlasatel by se Obama zřejmě nechytal…

 110. Rputi,
  myslím, že Obama dnes lituje, že kdysi řekl co řekl.
  A pokud už jednou požádal o vyjádření k zákroku Kongres, a vůbec není jistý, že to kongres schválí, a mírná většina obyčejných Amíků je proti zásahu, nemá to lehký….
  Navíc nemá prachy……….

 111. ad 116: jednoznačným premiantem v této pro Obamu trapné situaci je Putin, resp. Lavrov. Kerry, jak ho nemám rád, našel pro Obamu nejschůdnější ústupovou cestu, když V Londýně spíše ironicky prohlásil, že by se Assad mohl útoku vyhnout kdyby okamžitě předal chemické zbraně pod mezinárodní kontrolou ke zničení. Váhavý Obama to nepochopil a iniciativu mo pod rukama vyfoukli Lavrov s Putinem a udělali z Obamy před očima světa vesnického blba. Obama neměl doma podporu vojenského zásahu ani ve veřejnosti, ale ani v Kongresu. Pew Research dokládal, že veřejnost byla proti v poměru 5:1. Teď už může Obama jen doufat, že Assad je větším blbem než on a nabídnutou příležitost nějakým způsobem zahodí. Rusové potřebují silného Assada, základnu v Tartu a nakloněný Irán. Vše jim hraje do rukou takže jejich vyprázdněná skořápka supervelmoci dostává aspoň nový nátěr, což se projeví v důraznějším mocenském nátlaku ve vlivové oblasti. Už je to znát na Ukrajině a Obamova vláda proti tomu, kromě planých keců neudělá nic. A jestli se k něčemu odhodlá EU je také velmi pochybné.

 112. Pane Neumanne,

  jak zapůsobil v USA ten Putinův inzerát ?

 113. 132 – EU by mohla nabídnout Asadovi smírčí oběť- hraběnku ministryni zahraničí.
  I když nevím, zda je Asad takový hříšník, aby si zasloužil hrozný trest.

 114. Dost velká část Ukrajiny je obydlena Rusy, tudíž nejde tak nějak jenom o vlivovou oblast Ruska, ale v podstatě o Rusko (čistě ruská území byla připojena k Ukrajině administrativně za Chruščova). A Rusům z Ukrajiny se směrem k EU nechce (a to je snad dokonce i dobře).

 115. Halladine, teď tam nejsem, kterou placenou stránku máte na mysli? Tu o výjimečnosti USA? S tím nepochodil

 116. Trvalost ruských hranic je pochybný argument, stejně jako násilné pohyby obyvatelstva. Už před Stalinem.

 117. Ale ti Rusové tam tak nějak neoddiskutovatelně žijí, hranice nehranice (a tady skutečně o žádné násilné přesídlování nejde). A nijak se jim směrem k EU nechce.
  Ukrajina je jistě zajímavá protiruská karta pro USA, pro Evropu již méně, přece jenom, z Ukrajiny do EU je to tak nějak přes hranici ,do USA dost daleko.

 118. Ty oblasti byly primárně osídleny Rusy po tom, co za carevny kateřiny Rusové porazili Turky a Tatary.
  Dokonce to dostalo název „Nové Rusko“
  K Ukrajině to připojil až Chruščev, který byl sám Ukrajinec, stejně jako Brežněv ( což se skoro neví)

 119. Američanům je to celkem jedno. jejich hlavní starostí je, aby se teď nesesypalo Euro, což by odstartovalo další finanční krizi. (byť způsobenou hlavně psychologickým dopadem). Zřejmě ideálním řešením by bylo etnické rozdělení Ukrajiny (stejně jako Kosova nebo i Iráku), jenže to se dnes nenosí. Západní Ukrajine se pod ruskou nadvládu rozhodně vrátit nechce.

 120. noname opatrne – madarum , nemcum, polakum ,rakusanum seo obcas taky nekam nechtelo a je z toho prezident jeste dnes.
  to je tenky led i kdyz je az na ukrajine.

 121. 142-ono i tak platí Martinovo silnější pes … , a na Ukrajině je ten ruský prostě pořád nejsilnější.

 122. 142- to město, odkud pocházeli předci mé maminky bylo v poměrně krátkém období polské, ruské, turecké, rakouské, německé, zase polské a ukrajinské…a člověk nemusel zvednout zadek z fotelu.

  No není ten svět krásný?

 123. 145
  Navštívit tolik států by dnes přišlo hodně dráž 😉

 124. Dušane, nerozumím, proč je hlavní americkou starostí, aby se nesesypalo Euro?

 125. Dobrý den. MP: Zlato, milý Watsone. Vytahuji svoje kolty od boku a dovolím si tvrdit: pokud „padne Euro“, resp. významná část pohledávek v Eurech se stane nedobytných, i málo rozumný šejk bude chtít za ropu platbu zlatem na dřevo. Euro a dolar jsou podloženy stejně bytelnými základy, rotačkami centrálních bank.

 126. 146- 🙂
  Mělo to jen jedinou chybu- ani jedna ta změna se neobešla bez války, krveprolití až masakrů, o pogromech nemluvě.

  Pak se divte, že mne hrozba sudeťákama nechává poměrně klidnou.

 127. současný stav finančních trhů je stále křehký, Ameriká čeká zvýšení deficitního stropu a Obamova reforma. Jakýkoliv výkyv (byť způsobený psychosou) by mohl zastavit velmi nejisté oživení a poslat ho opět do klesající spirály…

 128. (127) Jo, to tvrdili Srbové dost vehementně. O ostattních projektilech, které z okolních kopců leta stříleli do města, už se nevyjadřovali.
  (149) Zvláště, když ta hrozba je ryze imaginární a pro jistou skupinku čistě účelová.

 129. I emeričané mají peníze v eurech, ne ?
  Pokud by padlo euro, nastanou zmatky .
  Po kterém státu chtít proplatit eura v nových nástupních měnách ?
  Banky v non-eurostátech taky maj účty v eurech. Kdo jim to proplatí, a v jakých měnách ?
  Vznikl by nebetyčnej bordel a nejistota.
  Spousta lidí a firem by se najednou nemohlo dostat ke svým penězům…..
  No ale to si myslím já, a jsem jenom blbej zubař 🙂
  Z toho vyplývá, že euro nemůže padnout…….

 130. Aero, to netvrdili srbové.
  Tvrdila to komis vojsk OSN složená z ruských a britských kanonýrů.
  Ovšem mezitím už Srby vybombardovali.

 131. Není tu nějaký odborník na ploché střechy? Budu asi muset na střechu garáže (nějaká asi IPA či co) přidat další vrstvu, nějak mi tam zatéká.
  Jde o to, co na to přižehlit.

 132. (154)Komis OSN bývá opatrná na jednoznačné vyjádření, viz sarin v Damašku.
  A od té doby relativní klid. Dobře udělali.

 133. KArle,
  expert nejsem, ale zeptala bych se – ta garáž asi není vytápěná?

 134. 156 AK: Otec koupil vlnitý eternit, zatížil kameny (ani nevrtal), dodnes drží. Asi dvacet let. Kdyby eternit nebyl k mání, zkusil bych udělat sklon očistit a překládat modifikovaný asfaltový pás odspoda nahoru, překlad „na ruku“ – 25cm :-). Kdyby tam bylo dřevo, nechtělo se mi to strhávat apod, tak raději nepřižehlovat let-lampou, není to třeba. Víte jak skončilo Národní divadlo.
  V Sarajevu to nebyli Bosňáci, ale Chorvati, jestli se nepletu. Po válce to přiznali.

 135. Tohle byli vojáci, a ti se vyjadřujou jasně.
  Nickname, u sarajeva válčili Srbové s Bosňáky.
  Možná si to pletete s bombardováním Mostaru.
  Chorvatskej tank odstřelil ten slavnej most.

 136. Vytápěná není.
  Asfaltový pás přižehlím, ale jde o to, jaký (kvalita, cena). Předmět „stavební hmoty“ jsem navštěvoval někdy před cca 40ti lety …..
  To, co tam je, celkem drží, jen asi na dvou místech protéká. Pod lepenkou asi hurdisky nebo tak něco, ne dřevo.

 137. (160) Co jsem tak četl zde (originál zprávy nemám), hovořilo se o možnostech.

 138. 161 AK, já bych poradil bitagit, ale dle mého názoru „modifikovaný asfaltový pás“ je to kouzelné slovíčko ve stavebninách, které by mělo stačit.

 139. hmmm. tak by to měli být bosňáci, a psali to na konspiračních webech. Paměť už neslouží.

 140. In re Ukrajina
  Problém je v tom, že hranice Rusko x Ukrajina není historicky definována – něco jako hranice Slovensko x Maďarsko. Co se pak jazykové hranice uvnitř Ukrajiny týče, viz
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ukraine_cencus_2001_Ukrainian.svg
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ukraine_cencus_2001_Russian.svg
  Ten Chruščovův dárek byl akorát Krym. Ale před deseti lety byl v Dněpropetrovsku (na mapkách oblast 67% ukrajinština a 33% ruština) podíl ruštiny na první dojem mnohem vyšší než by o tom vypovídala ona procenta.

 141. (163) Jistě jo, konec konců i „potřebuji nějaký térák na střechu“ 😛 , já jen chtěl nejdřív na internetu porovnat ceny.

 142. 165-já jsem byl v Kyjevě v roce 2009, a ruština subjektivně dominovala-v médiích, na billboardech (Zdravice Tymošenkové na billboardech k Velikonocím byla taky v ruštině), v mluvě na ulici. I ukrajinští kolegové obchodníci korespondovali v ruštině.
  Ze západní Ukrajiny mám kolegu v práci tady v ČR-a ten je vyhraněný Ukrajinec ( i když rusky samozřejmě taky umí stoprocentně). Ale zdá se, že rozdělení Ukrajiny na ruskou a ukrajinskou část nevnímá tak kriticky jako my tady.

 143. DvD, ony se k té ruštině hlásej i Bělorusové a jiné „sovětské“ národnosti.
  Dokonce je tam prej nějakej zkomolenej „mezijazyk“ ruská slovní zásoba, a ukrajinská mluvnice
  Rusifikační politika carského Ruska a Sověského svazu způsobila, že významné části etnických Ukrajinců není ukrajinština rodným jazykem: v oficiálním sčítání roku 2001 uvedlo za svůj rodný jazyk ukrajinštinu 67,5 % obyvatel Ukrajiny, resp. 85,2 % Ukrajinců – zhruba 15 % Ukrajinců tedy nehovoří ukrajinsky. Ruština je rodným jazykem 29,6 % obyvatel, z nichž necelé dvě třetiny tvoří Rusové; rusky hovoří také většina ukrajinských Bělorusů a Židů. Svůj jazyk si naopak drží ukrajinští Rumuni, Maďaři a Krymští Tataři.

 144. nickname, chápu důvody, proč by se něčeho takového mohli obávat držitelé dluhopisů denominovaných v Eurech. Chápu, že by mohli šejkům bouchnout saze jako v 70. letech a požadovat platby ve zlatě. Nesleduji to sice už několik let, ale obchodní výměna je pro Američany primární s jinými než eurozeměmi. Z Evropy dělávali největší obchod s UK, což byl také jeden z důvodů, proč Britové nepřešli na Euro. Nebylo by jim to k ničemu.
  Také rozumím, že U. S. vláda nesmí (nyní) vydávat dluhopisy, protože nemá schválený vyšší strop. Ale ty dluhopisy budou v dolarech, nikoli v Eurech. Nota bene, to jsou dluhopisy, které budou financovat chod vlády, tzn. vládní výdaje budou nahrazovat soukromé.
  Takže jediné, co mě napadá je, že FED drží velké množství Eurodluhopisů. Ale, to jsou už v minulosti utracené peníze, tzn. vliv na kurz už si odehrály, takže by to bylo maximálně účetní cvičení – nějaká sterilizace. Fakt v tom nevidím žádné drama.

 145. 166-lezl jsem teď na střechu školy kvůli solárním panelům a původní asfaltová rovná střecha je překryta nějakou šedou vrstvou (měkčené PVC?)- pod nohama pruží, je složená ze svařovaných nebo lepených segmentů, sem tam záplata, a působí pevně a robustně.

 146. MP, vařím sekyrkovou polévku: Kdyby se přecházelo na obchodování ve zlatě, mohl by to být pro USA vnitropolitický problém. Kde vzít zlato a nekrást. Udělali by „New deal“ – nové rozdání karet, kdy by zabavili (deponovali) všechny předměty z drahých kovů? Vyjma snubních prstýnků (úlitba pravici) a zlatých řetězů na krku (úlitba levici).

 147. >> Halladin
  Na Ukrajině se takovému rusko-ukrajinskému jazyku svého času říkalo „kučmovščina“. On tím byl Leonid Danylovyč docela proslavený.

  >> NoName
  Já jsem tedy zažil jediného stavebního dělníka, který byl vyhraněně nacionalista. Třeba to byl nějaký příbuzný Nikoly Šuhaj. Byl totiž z Koločavy.

 148. 173-tak tento kolega žije v ČR od páté třídy ZŠ, možná proto je tak vyhraněný 😉

 149. nickname, pochopitelně, že by přechod na komoditní peníze byl problém, pro jakoukoli vládu světa. Skončily by všechny manipulace s měnou. Znamenalo by to realizaci „opravdových úspor“ ke skutečně vybraným daním. Vedlo by to nepopiratelně k obrovským strukturálním změnám. Ale k těm vede každý vládní zásah – např. nedávná konfiskace penzijních fondů v Polsku.
  Jenže to je úplně jiný příběh než je existence Eura. Koneckonců, máme tady v Kotlině dvě zkušenosti, že přechod z jedné měny na druhou, není žádná tragédie. Pokud obyvatelstvo má vůči platidlu důvěru. Ale to platí pro všechna platidla. Stojí a padají na důvěře, že dlužník dostojí svým závazkům.

 150. (170) Pěkný, díky. Ale já nelezu s letlampou, to by bylo na zbláznění, já si půjčuji od kamaráda profi PB hořák zrovna na tuhle činnost.

 151. MP.
  Kčs nebyla globální měna, drželi ji víceméně jen čechoslováci.Vliv na svět minimální.
  S eurem je to trochu jinak.
  A těch států, kde se platí eurem je taky poněkud víc.

 152. DVD
  Dalším používaným jazykem je suržyk, směs převážně ukrajinské gramatiky a ruské slovní zásoby. Rozšířen je zejména na severovýchodě země.

 153. Ale i tady byly problémy. Ze slovenska mizely kovové mince, a nižší papírové bankovky , které se nevyplatilo kolkovat , vozily se na Moravu a měnily na Kč, o kterých se předpokládalo, že budou mít větší hodnotu než Sk
  ČNB se při výměně mincí dost divila…….

 154. Předběžný odhad výsledku německých voleb
  CDU/CSU 42 %
  SPD 26 %
  Levice 8,5 %
  Zelení 8,1 %
  AfD 4,9 %
  FDP 4,7 %
  Problémem je dramatický pád FDP. Oproti minulým volbám ztrácí i Zelení a Levice.

 155. Pokud se do Bundestagu nedostanou FDP (momentálně 4,6 %) a AfD (4,9 %) bude mít CDU/CSU zřejmě absolutní většinu 302 křesel z 598. Absolutní většinu získal naposledy v roce 1957 Konrad Adenauer.

 156. dvd,
  někde jsem četl, že ještě nejsou spočteny hlasovací lístky, které šly poštou. Což je prý čtvrtina voličů. Otázkou je, čí příznivci využili poštovních služeb…

 157. DVD, zdravím. Díky za info. Já sám jsem docela zvědavej na AfD, jestli přelezou tu 5% hranici.

 158. Zajímavá byla analýza od které strany ke které voliči přecházeli. Tak AfD nejvíce voličů přetáhla od CDU/CSU, ale jen trochu méně jich přešlo – od Levice.

 159. Je to sranda…
  Tým poradců prezidenta Miloše Zemana se na sobotním setkání shodl, že by stát měl usilovat o prodloužení těžby nejméně do roku 2016, financovat by ji však měl majitel.
  Pokračovat v těžbě do roku 2016 navrhoval tento týden i premiér Jiří Rusnok.

  Zvolením Miloše jsem předpokládal srandu, ale že dosáhne takměř galaktických rozměrů, to by mě ani ve snu nenapadlo. Jiříkovi R. a všem spolusouhlasícím poradcům bych doporučil založit dobročinnou společnost a vzít si do pronájmu dotyčný důl na tři roky, když mají tak silné sociální cítění. 😀

  http://ekonomika.idnes.cz/okd-nebude-na-dole-paskov-pokracovat-v-tezbe-fzk-/ekonomika.aspx?c=A130922_121902_ekonomika_jj

 160. Ono zdá se jebe všem bez rozdílu – ať pravice či levice! 🙂
  PROČ NEVOLIT TOPku?
  Protože se Kalousek definitivně pomát!

  …Odvody na sociální a zdravotní pojištění by se měly snížit, tvrdí ve svém programu TOP 09. Bývalá vládní partaj se domnívá, že by tím klesla cena pracovního místa a tím pádem by došlo ke zvýšení zaměstnanosti. „Chybějící peníze by stát do systému vybral jinde – třeba v daních majetkových či spotřebních,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ exministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek…
  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/recept-top-09-zvysme-neprime-dane-zlevnime-praci_283436.html

 161. vypadá to, že to chlastání po ulicích zakázali kvůli kalouskovi
  jak jinak by mohl v lednu tvrdit toto:

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/209853-kalousek-zivnostnici-by-meli-odvadet-stejne-dane-jako-zamestnanci/

  a v září viz odkaz na 187

  a omezení, hezky ulice po ulici =
  Panák či víno na veřejnosti? Tady na to zapomeňte. Velký přehled
  http://domaci.eurozpravy.cz/zivot/77715-panak-ci-vino-na-verejnosti-tady-na-to-zapomente-velky-prehled/
  😀

 162. Podle posledního stavu extrapolace bude Andělíně chybět 1 křeslo. Takže to může vypadat na vítězství Pyrrha. Protože zbylé strany jsou pěkná cháska: SPD, Zelení, Levice. Včil mudruj.

 163. To jsou volové…

  a co zahrádky restaurací, to si tam taky smím dát jen kafe a pokud budu chtít pivko nebo víno, tak budu muset dovnitř?

  Jako vždycky – ti opilci, co se semotamo povalují, se upraví někde jinde a jinak jim je jedno, kde ulehnou, případně kde roztřískají nějakou lavičku.

  Aneb problém se nevyřeší, jen to bude důvod k buzeraci.

 164. Ale ne , maYdo
  zahrádek se to netýká, a okolí stánků s povolením čepovat taky ne.

 165. No dobře, a tak proč se nemůžu napít piva z vlastní láhve, když si ho o metr dál můžu dát na zahrádce?

  Nebo proč u stánku do sebe podroušení pánové můžou lámat panáky jeden za druhým, a já si nesmím dát z vlastní placatice lok na zahřátí?

  prostě v tom postrádám zdravý rozum….

 166. maYdo – 192 – No, jak jsem se koukal do seznamu těch lokalit, kde se zakazuje pít, je to v první řadě cílené proti bezdomovcům. Alespoň tedy v naší čtvrti se jedná o tři přesně vymezené, celkem malé lokality (parčík, parkoviště před Albertem, prostor mezi paneláky kde je pár laviček) kde se shlukují bezdomovci, sběrači kovů a další podivné existence aby zde konsumovali krabičák a posléze podřimovali a/nebo zvraceli.

  Dokonce si ani nemyslím, že by třeba mně osobně pokutovala Městská policie, kdybych si na takovém místě přihnul z vlastní placatice. Ale má bič na ty bezdomovce a může je kdyžtak vykázat. Pokutovat je asi nemá smysl, kdyby měli na pokutu, nebudou chlastat krabičák.

  Pochopitelně je celá ta vyhláška úplně k ničemu, ale lidi to chtěli – „Udělejte něco s těma bezdomovcema před Albertem….“ tak to mají.

 167. Tak upřesňování odhadu německých voleb je stále napínavější: CDU/CSU 298-302 křesel. Je to na hraně.

 168. 188- se zákazem chlastu na veřejnosti- v parcích atd. dosti souhlasím. Ono nejde ani tak o panáka z placatice jako o deset patnáct vožralých mládežníků válejících se různě po parcích, dosti agresivních a zanechávajících za sebou děsný bordel.

  Stejně tak souhlasím s omezením volného pohybu psů kde se jim zamane.

  Vaši placatku vám nikdo brát nebude:)

 169. Stejně tam chlastají jen vágusové. A na těch si hovno vezmou. Budou mít záminku k buzeraci, maximálně.

 170. dvd – no já neumím skoro německy, takže se v německé vnitřní politice příliš neorientuju. Nicméně při pohledu z vnějšku mně přijde, že je skoro jedno, jestli vyhraje CDU/CSU či SPD. Program mají víceméně stejný, včetně rušení jaderné energie a Zelení se od nich taky až tak moc neliší. Drobné strany včetně AfD, Linke či různých neonazi určující silou patrně nikdy nebudou.
  Ve srovnání s naší politickou scénou mi to přijde dost málo „napínavé“. SPD se nejspíš nechystá znárodňovat a zabavovat majetky a zrovna tak CDU se nechystá masově snižovat daně a omezovat rozdávání do Řecka a dalších zemí.

 171. AeroKarle – 196 – Faktem je, že dosud policie nemohla vůbec nic a lidi ječeli na starostu, ať s tím něco udělá a on marně vysvětloval, že MP nemá páky na to, aby jim zakázala se na těch lavičkách celý den povalovat.
  Teď tedy tu páku MP bude mít a může jim minimálně ten krabičák nejspíš zabavit. Takže je to třeba přestane bavit a půjdou chlastat někam, kde nejsou tak na očích veřejnosti.
  Nic zásadnějšího se tím nedosáhne, ale lidi přestanou remcat. Ona celá ta situace víceméně žádné rozumné řešení nemá. Chytat je a vozit je někam na vachcimru by bylo drahé a ještě by poblili policejní vozy.

 172. Já se celkem ani nedivím, že policajti nemají příliš zájem ty bezdomovce jakkoli řešit. Co mně vyprávěl jeden známý, který je obyčejný policajt/platfusák, tak je to s nima dost horor. Když se něco najde aby je mohli sebrat, tak je seberou a odvezou na služebnu. Jenže co tam s chlapem nebo ženskou, co je nalitej, smrdí, nic nemá, adresu má na nějakém místním úřadu a předstírá, že neumí číst a psát. Při převozu se v autě pobleje, pomočí a některé tvrdší nátury si i naschvál nadělají do kalhot. V cele předběžného zadržení (za účelem ověření totožnosti) neustále ječí a při sepisování protokolu neumí číst, psát, počítat a neví jak se jmenuje.

  Žádný div, že to ty policajty nebaví.

 173. 186 – ptakopysku, ta sranda má pokračování, které se dalo očekávat. Celý sbor poraděnků i s presidentem v sobotu něco vyhlásil a OKD v neděli snadno a lehce ten nápad odmítlo. Stejně tak novináři psali, jak se bude Zeman radit s Bakalou, protože Bakala prý moc pěkně prosil, aby mohl přijet na Hrad. A dneska Bakala zvěstoval, že se mu nikam nechce.

 174. Vlaky zadarmo mimo špičku (SPOZ?) to vyřeší… Budou chlastat ve vlaku 😀 😀 😀

 175. No to jo, to by jim docela dobře vykrylo tu dobu, kdy jsou čekárny na nádraží zavřené a metro taky nejezdí. 🙂

 176. >> Pavel Kořenský
  Ony tu rozdíly přeci jenom jsou. CDU/CSU postupně ztrácí tendence dotovat jih Evropy – to prospělo právě Andělíně, která v posledních měsících opakovala mantru „pomůžeme, když se budete snažit“ s jasným podtextem „ale vy se nesnažíte“. Navíc SPD má trauma z poslední velké koalice, kdy začala ztrácet na spolkové úrovni voliče, neb ve velké koalici hrála úlohu statisty. Proto jistá otočka k větši asertivitě v zemských parlamentech i ve Spolkové radě. FDP spadla z těch skoro 15 % na skoro 5 % zaslouženě, protože se chovala jako SPD o jedno volební období dříve. (Nějak mi připomínala ODS – tedy ne aférami, ale jakousi intelektuální leností.) Akorát se Seehoferem (CSU) nebude k vydržení. Měl ještě lepší výsledky než v zemských volbách a má trochu tendenci napodobovat F.J.Strausse. Ten už jednou vypověděl spolupráci CDU, což se ale nepovedlo. On byl Helmut Kohl přece jenom formát.

 177. >>dvd – mám takový dojem, že by se Andělína vůbec nezlobila, kdyby se Řekové rozhodli přece jen se k té drachmě vrátit…

 178. V Praze se to netýká jen bezdomovců( mimochodem vesměs import z venkova), ale hlavně nezvedené mládeže.

 179. (198,199) Přesně. A to se nezmění.
  (205) Tak tu jsem tedy na lavičkách v parku nějak neviděl.

 180. AeroKarle – 206 – ono je to asi jak kde. Třeba tady u nás je jak partička bezdomovců, tak partička mladých smažek se spoustou psů. Na Andělu jsou spíš k vidění ty smažky.

  S klasickými bezdomovci u nás celkem problém nemám, protože už jich většinu znám a oni znají mně. Občas totiž přijdou do stájí, jestli by se tam nenašla nějaká příležitostná práce, pivko zdarma nebo alespoň vyžebrat cigáro. A když jsem oblečený ve věcech co nosím ke koním a hnoji, tak se od nich vzhledově až tak neliším, takže mně celkem berou. Občas jim v Albertu koupím dvě grilovaná kuřata, dvacet rohlíků, sklenici nakládaných okurek, pár piv a krabičku cigaret a za to máme nepsanou dohodu, že nám nebudou krást autobaterie u ohradníků. Taková drobná „terenní práce s problematickou menšinou“, ale je to o dost účinnější než na ně volat policajty. Dokonce jednou se tu objevil bezdomovec nováček, ukradl nám nejen baterii, ale i kovové tyčky od ohradníku a ostatní mu sami dali na budku a přijeli to vrátit i s tím kolečkem do kterého si to všechno naskládal, že prý se to už nestane… 🙂

  Ty mladé smažky jsou o dost horší, s těma řeč není a kradou furt.

 181. 205 – já naposledy u kostela ve Štefánikově před čtrnácti dny. Asi moc večer nechodíte ven.

 182. Dobré ráno, nakrmeno, přečteno. 🙂
  207: Pavle, blahopřeji k terénní práci. Nic není tak účinné jako práce.
  Mladá smažka udělá dvě tři kolečka přes NVÚ a začne si vážit svobody. Nebo tepla v lochu, dle povahy. Pak s ní bude řeč. Beřkovice, Kroměříž, Červeňák jsou zastávky, které slouží k odpočinku, zábavě, přečkání zimy, nabytí sil.
  Městská policie byla uzákoněna za účelem ochrany veřejnosti před vágusy a kázusy. Ne za účelem plnění rozpočtu botičkami a odtahy. Zastupitel se chlubil, jak nyní dokážou vyhledat a usvědčit pachatele přestupku (psinec v parku) díky analýze DNA.

  Ve volebních heslech čtete: 3x a dost, větší přísnost na poddané, sociální dávky rozdávat jen těm kdo se snaží. Všechny strany cílí na „slušné“ občany, kteří netuší, že bič se plete na ně. Nečtu o reformě soudnictví. Škoda.

  Dle zpráv je AfD je mimo parlament, Merkelová těsně nemá většinu. Možná bude velká koalice na levici?

 183. Dobré ránko!

  Tož se bude koalovat! Bude to zajímavé!

  …Merkelová stojící v čele bloku CDU/CSU získala 41,5 % hlasů, druhá sociální demokracie (SPD) 25,7 %, třetí marxistická Levice 8,6 % a čtvrtí Zelení 8,4 %. Liberálové z FDP o dvě desetiny nepřekročili práh pro vstup do Bundestagu, měli jen 4,8 %, uvádějí nepotvrzené konečné výsledky. Euroskeptická Alternativa pro Německo při své premiérové účasti ve volbách získala 4,7 %.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nemecke-volby-vyhrala-podle-odhadu-merkelova-fnz-/zahranicni.aspx?c=A130922_182203_zahranicni_zt

 184. Když je nouze nejvyší i Dalibor housti se naučí!
  Takže držím palce!

  …Novou lokální měnu pro Šluknovsko a Děčínsko představili o víkendu na Festivalu lokální ekonomiky ve Varnsdorfu. Platidlo se jmenuje TNE (Tvrdší než euro) a má hodnotu 30 korun…
  …Na výrobu lokálních peněz Místní akční skupina (MAS) Šluknovsko nemá a navíc by se dostala i do střetu se zákonem. Proto byla zvolena jako platidlo speciální sklenička s víčkem a logem, jejím prostřednictvím se bude šířit nejprve její obsah. To mohou být například marmelády, med, mléčné výrobky, paštiky a podobně…
  http://www.novinky.cz/ekonomika/314036-sluknovsko-ma-menu-tvrdsi-nez-euro.html

 185. K německým volbám první poznámka: SPD se začíná stavět do pozice Jiřího Paroubka – „bez nás si ani ruce neumejete“.

 186. 212 dvd: křesťansko-zelená koalice. Šlo by to? Koalice ve jménu všech barev duhy.

 187. Dobré zas ráno… Teda, vaše starosti a Rotschildovy peníze bych chtěl mít… Dle vjedců (ani nevím, zda britských) zbejvá životu na Zemi necelé 2 miliardy let a Vy tu řešíte s kým bude kopulovat či koulovat Andělína a podobné prkotiny. Dyť to na tu chvíli ani nemá valný smysl řešit…

 188. nickname,
  PeS musí tyhle informace bedivě sledovat, aby věděl, jestli má ještě vůbec cenu zahajovat nějaké delší experimenty.

 189. Rotschildovy peníze by se celkem hodily, začala škola. Mimochodem, moc se mi líbí tržní řešení problému ubytování studentů- koleje. Jsou tak drahé, že většina studentů raději najde společný podnájem a kapacita kolejí tak bohatě stačí i pro náhodné návštěvníky Ústí.
  Takhle nějak by to mělo být se školkami:)

 190. Andy,
  kdyby byl podnájem studentů ošéfovaný vyhláškami ministerstva školnictví a ministerstva léčiv stejně jako je tomu u školek, studenti by přespávali v teplovodních kolektorech 😀
  Ale stejně jsou ty školky velezajímavý fenomén. Třeba tady v sousedním městě jsou školky více než dvakrát tak drahé, než ve městě okresním, lze tam přijmout pouze dítě, jehož matka prokazatelně pracuje a dítě přihlásí do pořadníku minimálně deset měsíců před narozením. Pozoruhodné je, že ráno před školkou stává cca deset kočárků matek na mateřské, které dávají ratolest do školky. (Obec staví zimní stadion, protože ten starý sice funguje, ale je nemoderní, takže nejsou peníze na znovuotevření školek zavřených v době, kdy jsme jako národ vymírali. Mmch. počet dětí nejprve šokoval úředníky mající na starost jesle, pak šokoval úředníky mající na starost školky a za dva roky nebudou vycházet z úžasu úředníci, mající na starost školní docházku.)

 191. 218- takhle je to od věků – když chodil můj synek do školky, byly jsme tam dvě, slovy dvě maminy, které chodily do práce. Díky tomu s námi jednaly učitelky jako s malomocnými, neb jsme nemohly vyzvedávat dětičky „po o“ a ony musely, chuděry, dodržovat pracovní dobu.

 192. ptakopysku, víš jak dlouho trvá, než dostaneš EU-dotaci na školku? Na takovej stadion to jde mnohem rychleji, protože je jasné, že je to v zájmu všech stavebních firem v okolí! 😀

 193. >> nickname
  S tím koalováním to bude ještě zajímavé. U Zelených ječí levice, že za za to, že dopadli hůře než čekali, mohou „realos“, SPD si uvědomuje, že velká koalice nebude koalice rovných partnerů a tak dělá drahoty a hodlá trvat na nejpitomějších nápadech jako více peněz do alternativních energií či více peněz řeckým soudruhům. Nejpikantnější je, že vlastně by vládu mohla vytvořit levice, ovšem pro SPD a většinu Zelených je Die Linke prapodivná společnost. Osobně bych přál AfD, všiml jsem si, jak v ČR ječí eurohujeři nadšením, že protievropané zkrachovali, zatímco v Německu jde řeč o tom, jak se po pár měsících existence málem dostali do Bundestagu. Osobně je mi líto Phillipa Rösslera. Prostě tu bandu FDP neuvelel.
  Jinak čeká Andělínu ještě problém na zemské úrovni. V Hessensku byly zároveň zemské volby a koalice CDU+FDP už nemá majoritu. FDP sice do sněmu prošla, ale s odřenými zády – ztratila 10 procentních bodů. A další strany do koalice prostě nepůjdou – bylo tam řečeno už hodně zlých slov.

 194. Zvláštní, u nás máme jesle a školku ve vchodě. Babi se stará o Davídka Tranů a Marušku Nguyenovou, občas některé další. Bez problémů.

 195. Andy,
  naprosto přesně! On je to začarovaný kruh. Práci vám nikdo nedá, když nemáte dítě ve školce. Do školky vám dítě nevezmou, protože nepracujete. A když ho nakonec prolomíte, zjistíte, že jste ve třídě skoro jediná matka, která pracuje a potřebuje mít dítě ve školce až do odpoledne.
  Jestli by to nechtělo vytvořit na okresech komise, které by kontrolovaly, jak se dodržují obecní směrnice o ukládání toxick… ehm… dětí do školek. A samozřejmě na kraji kontrolní a revizní komise, které by kontrolovaly ty okresní komise a na ministerstvi centrální KRK, který by kontroloval ty krajské. 🙂

 196. Dobré ráno.

  Školky jsou různé….
  SYn chodil cca dva roky, kdy jsme byla na mateřské s dcerou , do školky jen dopoledne. Když nastupovala do školky dcera, s tím, že bych tam občas nechávala děti odpoledne, pkkud budu potřebovat kvůli práci ( dělala jsem tenkrát doma a do kanclu jen občas docházela), bylo mi řečeno, že je lepší, když mají děti pravidelný režim a ať je tam nechávám i odpoledne, i když budu doma.

  První den jsem je šla vyzvednout hned po odpoledním spánku. jedno odložené ubožátko mi řeklo, že teď jsou na zahradu a ať přijdu později, druhé se hnalo na tu zahradu takovým tempem, že mně ani nestihlo zaregistrovat.

  Tak jsem pro ně nakonec chodila až před pátou a rovnou ze zahrady jsme chodili ještě na hřiště nebo na procházku.

  Když šel kluk do školy a ve školce zůstala jen dcera, trvala na tom, že mám chodit co nejpozději a řvala, že si ještě dost nepohrála, když jsem dorazila moc brzo. Jejím cílem bylo zůstat tam poslední a mít chvilku, kdy bude mít hračky, školku a paní učitelku jen pro sebe.

  Učitelky co tam tehdy byly, byly mladé a svobodné a tak jim to nějak nevadilo, zůstat tam co nejdýl. Nebo mi to aspoň tvrdily.

  Ale trvalo dlouho, než jsem se vypořádala s vědomím, že dcera nijak netrpí, když je v tej školce poslední, dokonce naopak, a taky s pocitem, že když řve a nechce domů, když by ještě chvíli mohla být ve školce, tak asi něco není v pořádku.

 197. (207) Jo, to funguje. Podobně jsem si na Arbesáku pěstoval cikány, když jsem tam ještě v dobách dřevních parkoval Aerovku. A teď udržuji přátelské vztahy s mlaďasi v parčíku pod novou garáží.
  Nezmění se nic moc ve vztahu měšťáci – vágusi.

 198. 223 Ptakopysku, babi se nebude starat o nějakou kómis, to se na práci raději vykašle.

 199. Dobrý, westíku. 🙂

  Málokdo si uvědomuje, že řada dnešních „bohatých“ svůj majetek získala spíš tím, že se šikovně přiživila na přerozdělování, než tím, že by založila a budovala firmu a dobře hodpodařila s majetkem.

 200. Westíku, díky za odkaz.
  Maydo: majetek lze získat různým způsobem. A lze ho i různým způsobem udržet. Neptám se, jak jsi přišel k majetku před deseti, dvaceti, sto lety. Ale jestli ho dokážeš udržet a rozmnožovat čestným způsobem.
  Je případ několik uhlobaronů v ČR. Všichni získali majetek podobně, když ČSSD privatizovala. Přesto jsou výsledky hospodaření rozdílné.
  PS: V podstatě ani hodnocení majetku mého souseda mi nepřísluší.

 201. nickname,
  to mi připadá poněkud neprosíravé. Mohlo by se stát, že by při mé nepozornosti plynoucí z neinformovanosti mohl soused přijít i k mému majetku 😀 😀 😀

 202. Ptakopysku, ovšem jen pokud nějaký máš! 😀 😀 😀
  Jestliže omnia mea mecum porto, je v podstatě bez šancí! 😀 😀

 203. Nickname,

  jistěže, taky jsem nepsala „všichni“, ale jen „řada“.

  Ale právě ta čestnost způsobu udržení a rozmnožování je leckdy na pováženou.

  Když někdo svůj majetek rozmnoží za podpory státních peněz a dotací nebo ze zešvindlovaných státních zakázek, tak to rozhodně nepovažuju za čestný způsob.
  Ani za přínosný způsob, protože takovýho podnikatele podporujeme ze svých daní vlastně všichni.
  Takže pro tuhle skupinu lidí je samozřejmě výhodný přerozdělovací systém, jakkoliv na to žbrblají.

 204. nickname, popustíte uzdu závisti. Případně, když je na tom soused hůř, tak můžete uklidnit svoje okolí, že jste na tom vlastně fajn 🙂 Ona: „Koukej, táto, hoří nám stodola.“ On: „Klid, mámo, sousedovi hoří stodola a stáje.“ No, a když už nebude mít nikdo nic, tak budeme mít konečně sociálně spravedlivou společnost, která spočívá v rovnosti v bídě.

 205. nickname,
  víte jak dopadl inspektor Trachta, když neopatrně nechával ve své kanceláři předměty, které se líbily inspektoru Klečkovi? Nota bene, když ještě provokativně volal do chodby: „A co boty? Nelíbily by se mu moje boty?“
  Tudíž nebudu na svém pozemku nechávat ležet cokoli kovového, pokud je soused vášnivým sběratelem barevných kovů, oplotím si pozemek a zajistím psem v případě souseda – milovníka zeleniny, totéž pokud je soused uhlobaron, či ropný šejk a já mám na pozemku uhelné či ropné ložisko. Říká se tomu princip předběžné opatrnosti.
  Akorát si nejsem jistej, jak uhlídat domácí krb, když je soused velkej prcíř před Bohem 😀 😀 😀

 206. Víte, nickname, s majetkem sousedů nemám problém. 🙂

  Ta kategorie přerozdělovačů státních prostředků do svých kapes takové žebrácké lokality jako je ta naše určitě nevyhledává 🙂

 207. Co je to za šílenost, když Eunie „apeluje“ na výjimku ze své vlastní směrnice… ???
  K čemu takovou směrnici vůbec má?

  Supermarketům se v Čechách vyplatí potraviny vyhazovat!
  …Šéf federace Fabrice Martin-Plichta nám řekl, že zatímco v západních zemích je dnes naprosto běžné, že jsou darované potraviny od daně osvobozeny, z nových členských zemí EU si něco podobného zatím vynutily pouze Polsko a Maďarsko. „V Česku o takovou výjimku zatím nikdo zájem neprojevil, přestože i Evropská unie apelovala, abychom Polsko a Maďarsko následovali,“ míní Martin-Plicha. A dodává, že na rozdíl od charity je likvidace v Česku velmi levná….
  http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/supermarketum-se-v-cesku-vyplati-potraviny-vyhazovat

 208. Rputi,
  to je furt ta Kalouskova 15% daň, ne?

 209. ptakopysku, no zda-li!
  Od Kalouse se přece nedá očekávat, že by požádal o výjimku! To by tak hrálo, aby nějakej klošár sežral buřta a Kalous z toho neměl svejch 15%!

  Zde vidno, že plot od blázince je relativní pojem… 🙂

 210. I když bych byla ráda, podařilo-li by se snížit jakékoliv daně z jakéhokoliv důvodu, celkem chápu, že se na to Kalous i jeho předchůdci vykvajzli, ono to zboží na vyhození v ČR zas není v nějak zajímavém objemu- důvod je prostý, Čech sežere cokoli, zejména je-li to ve slevě. To, co by za hranicemi nekoupil nikdo nakupuje průměrný spotřebitel za ceny první kvality.

  Typicky v tom funguje Tesco- jeho zelenina je už nakupovaná jako II. a hůře, ceny vysoké a stejně všechno po otrhání shnilých částí prodá.

 211. 243- takže lobbování za zrušení dph v tomto případě asi ustoupilo jinému, zajímavějšímu.

 212. Andy,
  možná to chápu nějak blbě, ale připadá mi naprosto úchylné vybírat patnáctiprocentní daň z něčeho, co má mizivý objem. Jestli je vaše premisa správná, tak to nemohlo ani zaplatit úkon, při kterém se ráno ministr Kalousek posadil na posteli a dal chodidla na podlahu. Skutečně si člověk v českém daňovém systému připadá jako mezi ploty…

 213. 247- ale jo, úchylné to bezpochyby je. Jen jsem chtěla říci, že dotčení obchodníci asi (ASI) dali přednost jinému vyjednávání, neb tohle je pro ně marginální záležitost. To takové „mléko do škol“, „zelenina do škol“ a podobně jsou mnohem zajímavější.

 214. 247- on je celý ten fiskální systém mnohonásobného zdanění koruny úchylný…a zjevně to vadí jen asi deseti lidem v ČR.

 215. Ono to tak málo nebude:

  …Tato firma na zmíněnou akci darovala neprodejnou zeleninu a do potravinové banky od roku 2009 zboží v hodnotě dvou milionů korun. Jaké množství potravin obchodní řetězec měsíčně znehodnotí, manažerka Pištorová komentovat nechtěla. Přiznala však, že jde o relativně velké množství…

 216. Celkem mě překvapuje, že financové u těch (p)otravin nehledali ještě možnost jak vybrat darovací daň.

 217. Rputi, to je za měsíc 40 tisíc korun. To nejsou pro takovou firmu ani drobné na telefon.

 218. 251 DVD: od daně jste osvobozen, pokud jste nezisková organizace obecně prospěšného zaměření, církev či náboženská obec, dar dostanete na pokrytí hlavní činnosti a uvedete ho v přiznání k dani darovací.
  Od nového roku budou změny v neziskovkách související s novým občanským zákoníkem, tam neposloužím.

 219. dvd,
  financové mají plno práce s vybíráním darovací daně u obětí povodní 😀

 220. Andy, ano – to je to co darovali. Tedy , jak vy píšete „za drobné na telefon“.
  Vyhodili toho ovšem mnohem víc: „Přiznala však, že jde o relativně velké množství…“

 221. Dost podstatný je i fakt, že to, co je ve „starých zemích“ normální musí nové země žádat výjimku…
  To pro brblaly na téma, že „to by se na západě stát nemohlo… 🙂

 222. Rputi, pořád je to, co se vyhazuje marginální záležitost v objemech zboží, které nakupují. Proto, spešl potřetí pro vás píšu, že zřejmě dalo Makro a další velké obchody a řetězce přednost jinému kšeftu s vládou.

  Do potravinové banky nemůžou dávat něco, co proteklo síťkou…a takové zboží, které můžou nabídnout PB v klidu prodají „normálním“ obchodníkům.

 223. Andy, jistě – pokud by toho museli vyhazovat víc, nebudou to nakupovat.
  Což ovšem nemění nic na tom, že je to zbytečné plýtvání.

  …Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ve zprávě Plýtvání potravinami: Dopady na přírodní zdroje upozornila, že zhruba třetina světové produkce potravin – 1,3 miliardy tun – se promrhá, což představuje hospodářskou ztrátu v hodnotě 750 miliard dolarů (zhruba 14,5 bilionu korun) ročně…

 224. Ajrovko, bodejť!
  Jediný přirozený lídr za ODS, který vidí dál, než k 26.10.!

 225. Rputi,
  uchopíme-li problém čistě materialisticky a nahlédneme-li na něj abstrahovaným prismatem modroptákovského vidění přerozdělování daní, pak dojdeme k závěru, že po všetkém je hovno. A lhostejno, jakou cestou se k danému výsledku dobéřeme.

 226. ptakopysku a jak jinak by to mohlo skončit? Vždyť se jedná o potraviny …. 🙂

 227. 259- to jistě je ohavné plýtvání, ale já jen chtěla nastínit, proč zřejmě Česko nijak o výjimku ze směrnice neusiluje.

  A vzhledem k tomu, že by se po udělení výjimky stoprocentně ozval nějaký pravičák typu Kalousek nebo jakýkoliv levičák s požadavkem zvednout sazby DPH, aby se nahradil výpadek doufám, že ani nadále usilovat nebude.

 228. K tomu 211 – já mám poměrně slušnou představivost, ale nejspíš jsem unavený a nějak si neumím představit zálohovanou skleničku s víčkem jako lokální měnu.
  Ještě si umím představit, že kupříkladu včelař si nechá od místního zedníka nahodit kůlnu a zaplatí mu doma vypěstovaným medem, přičemž skleničky budou sloužit jako určitá garance přesného objemu.
  Ale už si moc neumím představit, jak těmi skleničkami platí ten zedník, poté co si med namazal na chleba a snědl a chce si kupříkladu nechat podrazit u ševce boty. A co by s těmi skleničkami dělal ten švec, pokud by je přijal jako platbu.

 229. Pavle, a těď si představte, že jste u toho ševce tovaryšem a dostanete v tej tvrdej měně celou měsíční výplatu 😀

 230. Ale tak já nevím, třeba to nějak funguje a já jsem na těch skleničkách něco přehlédl.

 231. No darovani potravin je takove zvlastni…… Co bych k tomu rekl, snad jen to, ze sirotcinci, kam posilame nase zbozi, v ramci dobre povesti, musime psat fakturu s naprosto marginalni, v podstate tou nejmensi moznou castkou ktera se muze zaplatit. Protoze tyeretie s tim darovanim proste za to nestoji a taky….. V podstate se stejne nejde vyhnout danim, nekolikanasobnym. Ten kdo to nedela a jen o tom mluvi je stejny jako ti kdo se cejtej pohorseni, ze se to udelat bezbolestne neda….. Mimo to, jestli si myslite, ze potraviny z obchodu se mohou vyhodit do obycejneho kontejneru…..

  To co pisou polutici mne vhani naprosto obrovskou slzu do oka, zvlast ti, co si mysli, ze jsou pro svobodu…. Neuveritelna hlina to cist …. Az budu mit pocvalnou poznamku o tom, ze politik neco udepal, pro mne, dobre, rozdelim se o tento zacidenihodny pocit 😀

  O majetku sousedu se sirit nechci, protoze jim desnenzavidim tu fantastickou urodu fiku….. Musim si toho lenochoda nekam prenest a leguna zavrit na druhou stranu, jsou rychlejsi nez ja ….

 232. Pavle K., pokud jsem správně pochopila, v certifikovaných prodejnách ty skleničky budou brát jako platidlo – 1ks/30kč.
  Na stránkách MAS se mi nepodařilo najít podrobnosti.
  Krom faktu, že tam mají fantastickýho keramika 🙂

 233. Rputi – no ale tím se problém posune jen o jeden level. Co tedy s těmi skleničkami bude dělat ta certifikovaná prodejna ?

 234. Mistni meny jsou samozrejme OK, jestli je to hrnicek, nebo muslicka, je uplne jedno. Dulezite je, ze se z toho nemohou platit dane a vlastne, je to jako s kazdym „penizem“. Duvera a zase duvera, nic jineho.
  Na druhou stranu, je to jen ulehceni bartrovych obchodu, aby se holic nemusel tahat s kachnou za trvalou a menit ji pak v autobazaru za raminka steracu

 235. Pavle K., berte to tak, že pazourky už nefrčej! 🙂
  Prostá směna zboží za zboží, při čemž jako měřítko sloužej skleničky.

 236. při prosté směně zboží za zboží netřeba měřidla, jediné měřidlo je poptávka.

 237. dobrý večer,
  jsem si přečetla, jak se tu většinou schvaluje zákaz pití na veřejnosti
  no, neradujte se,
  oni bezdomovci si ten zákaz pravděpodobně nepřečtou a nebudou ho dodržovat
  policie dostane jen další bič na plebs
  a opilý kalousek se zemanem? těch se to netýká
  a ve zprávách mi pražský primátor z olomouce svými kecy opět pobavil
  že prý se nebudou opilci válet po ulicích
  to budou v hospodách palandy?
  a taky to, že na vánoční trhy a různé akce se zákaz vztahovat nebude
  to smíte chlastat, co hrdlo ráčí
  ale v době vánočních trhů musíte mít razítko za 500 – 1000 korun od kominíků
  jen tak dál
  bohužel, došli jsme tak daleko, že jsme víc omezováni než za bolševika –
  jediný rozdíl = nyní mám pas….

 238. Ja neschvaluji Divano…. Vim ze to neovlivni ani bezdomovce, ani opilecke zajezdy z Londyna… Jedine co to „udela“ ze se da flaska do papiroveho pytliku a nude to stejne pokrytecke, jako jinde ve svete, kde to „frci“. Jinak samozrejme razitka a spravni polatky vylepsi mestsky rozpocet….

 239. Andy, koukám, že pračlověk Janeček měl kliku, že mu pražena Praandy do kšeftů s pazourkama nemohla kecat… 😀

 240. Jirko – 271 – v takovém případě ovšem není nutno vynalézat skleničky a postačí klasická lahev dobré whisky, stejně jako za totáče, kdy taková lahev opsala kolečko od vedoucího Kovoslužby (který dohodil podpultové kolo Favorit či barevnou TV) přes primáře místní nemocnice (který předepsal nedostatkové zahraniční léky), mechanika v autoservisu (který vybavil auto pana primáře novými brzdovými destičkami a sehnal gumičky do stěračů) a řezníka (který dodal telecí, játra, svíčkovou a další pochutiny) až k číšníkovi (který sehnal nějaké marky aby bylo na bony do Tuzexu) a paní z Čedoku co číšníkovi přiklepla zájezd. No a paní z Čedoku potřebovala pro synovce kolo nebo barevnou TV, takže lahev opisovala postupně nové kolečko…

 241. Andy – 273 – ale jistě, klasický barter chápu, stejně jako to, že platidlem mohou být peříčka, mušličky nebo cokoli jiného.
  Mně jen vrtá v hlavě, proč zrovna skleničky a proč je kladen v článku důraz na to, že je lze plnit marmeládou, paštikou, medem a tak podobně.

 242. Divano,
  u Klokanů zákaz pití na veřejnosti funguje docela dobře. Včetně toho, že v restaurační zahrádce na chodníku lze, ale vyjít s kelímkem guinessu ze zahrádky už nelze. A všichni to dodržují. Obyč. lidi, protože si to tak odhlasovali, vágusové proto, že odplata je rychlá a nemilosrdná. Ovšem sydneyští městští šerifové jsou jiný kalibr, než čeští empové. A státní tuplem… 😀

 243. To už mně přijde šikovnější ten rakouský (nebo italský ?) model, kde lidé dostávají papírky na kterých je napsaný určitý počet hodin či minut „lidské práce“ a obchodníci si stanovují ceny zboží v časových jednotkách a lidé ty papírky směňují.

 244. Kdyby si lepe cetla Nepravidelniky,zoufale by si netapala…Rputi…. Zase a jako vzdycky.

  Pavle, 😀 a to protim nebyla zadna moc skvela lahev, ale treba s tim Jenikem co chodi cely v cervenem a tak. Takovy zvlastni bonus. Je docela zajimave, ze jeste dnes se najdou lide, co darovanou lahev ulozi k tem vecem co mohou vymenit za neco jineho, ci podporit pozadavek na drivejsi vymeteni komina….. A otevrou si vecer misto toho darku nco oblidneho v petflasce…

 245. Jirko – 281 – ale tak zase v té době byl Jeník Chodec celkem vrchol „know-how“. Nejlepší bary v Praze servírovaly nejen Jeníka Chodce, ale Black and White, Vat 69, Ballantines a podobná kloktadla.
  O tom, že whisky může mít i víc než 12 let a že existuje něco jako Single Malt, Single Cask, Cask strength a podobné varianty nikdo až do roku 1990 víceméně neslyšel. Ani já ne.

 246. Ale zase to mělo své výhody. Když člověk pozval svlečnu do vinárny I. cenové skupiny a objednal jí dvě deci bílého Martini nebo Campari s džusem jako aperitiv před večeří, byl skoro za Světáka. 🙂

 247. na začátku nového školního roku školení nesvéprávného mužstva začínám chápat, proč ten VUML měl v názvu to Večerní….takže odcházím ke své vinotéce….co je takovej kaprál proti velebnosti červeného vína….

 248. Omyl Jiřiku, netápu, pouze jsem konstatovala, že na jejich webovkách o tom nic není.

 249. ptakopysku 279 – jestli ono to nebude tím, že tam nemaj Šabatovou a podobné exoty. Dovedeš si představit, co by to byl za jekot, kdyby si takovej nějakej náš dovolil to, co australský šerif?!

 250. á, léky
  za hlubokého bolševika, dostala kamarádka pro malou dceru ze švýcarska zubní pastu
  bohužel bylo na paste kolečko a v něm červený kříž
  takže celníci to vzali jako nedovolené zaslání léku, kdy k tomu nebylo doporučení lékaře
  pozvali si ji na celnici někde na jižním městě a tam ji řekli, že zubní pastu zabavují
  ona se zeptala, co s tou pastou bude dál a bylo jí vysvětleno, že se zubní pasta stává majetkem všech lidí v čr
  na to jim ona řekla, že teda bude posílat každé ráno a večer svoji dcerku se zubním kartáčkem k nim, aby ji kousek pasty přidělili
  no pokračovalo to a ve finále jí domu dorazila ne zubní pasta, ale pokuta za nějaké to narušování soužití, či jak to zdůvodnili 🙂

 251. 284- spíš to vypadá, že odcházíte z vinotéky…

 252. Dobrý večer, ještě k tématu vlákna: Opožděně děkuji šakalovi za vycházku, dobrý průvodní text a též za příležitost podívat se na tu střechu, Bohoušovi pak za parádní typografii. Mimochodem, při mé notorické zaostalosti jsem se až od šakala dozvěděl, že ty haly, co jsem párkrát míjel po tělese trati, vlastně kdysi bývala elektrárna…

  Opět jsem nacvakal pár fotek, něco i doma zeditoval, nebyl s tím (též pod dojmem debaty s tučňákem) zcela spokojen, a byl nucen rozeslání drobet odložit. Nic nestíhám, i tohle datluji v autobuse. Pak bych to asi dal do Úschovny a rozeslal odkaz na nějaký PeSův starší mail-list — na Rajče to dávat moc nechci; nejen proto, jak mi obrázky mrší.

 253. 289 – já si s dobrým vínem tykám doma….očuchávání nočních pisoárů nechám svíčkovejm babám….

 254. ptakopysku – 279 – nevím jak přesně to funguje u Klokanů, ale třeba v USA to nic nevyřešilo a vede to leda k tomu, že lahev se musí nosit v papírovém pytlíku. Že by to nějak dramaticky vedlo ke snížení konsumace ze strany bezdomovců mně moc nepřipadalo.

  Jinak předpokládaný efekt té vyhlášky jsem dneska pozoroval tady u nás. V zapovězeném parčíku se nudili dva měšťáci a tradiční hlouček bezdomovců posedával na obrubníku v přilehlé ulici (kde se už zase chlastat smí) před prodejnou Žabka.
  Takže v brzké době očekávám přání veřejnosti na rozšíření nechlastacích zón o přilehlé ulice a celkovou nasranost veřejnosti, protože dřív močili ti bezdomovci v tom parčíku a teď holt močí na férovku v průjezdech baráků v těch přilehlých ulicích. Skoro mi přijde, že by obec udělala líp, kdyby jim vymezila kus pozemku někde u Berounky, tam zřídila pár laviček, latrinu a jednoho prodejce krabičáku a všichni by byli happy. 🙂

 255. Hmm, když si tak spojím tohle:

  http://aktualne.centrum.cz/finance/rodina/clanek.phtml?id=791026

  s tím plánem na ježdění ve vlaku zdarma a přidám si k tomu nápad, že poslední vagon (pravda, zatím jenom metra) by měl být pro nezadané, tak nabývám pochmurného přesvědčení, že socánci to s tou propopulační politikou myslí proklatě vážně. 🙂

 256. Už to vidím v barvách, jak přijde na sociálku matka samoživitelka a domáhá se toho, aby jí stát proplatil alimenty na třetí dítě počaté v posledním vagonu bezplatného nočního vlaku Praha-Ostrava a zpět. 🙂

 257. Ne, to nedostane. Ty naopak přinese, protože jimi zaplatil chasník ze Šluknova za ten vlakový styk a ona se bude dožadovat jejich proplacení 30 Kč/kus s tím, že Franta řikal, že je to tvrdší než Euro… 🙂

 258. teda ty skleničky myslím. Ne to, co by náhodou mohlo někoho při čtení napadnout. 🙂

 259. „zubní pasta stává majetkem všech lidí v čr
  na to jim ona řekla, že teda bude posílat každé ráno a večer svoji dcerku se zubním kartáčkem k nim, aby ji kousek pasty přidělili“

  SAmozřejmě že narušovala soužití. 😀
  Všechno, co lid konal, tedy i nakládání s majetkem, přece konal prostřednictvím dobrovolně povinně zvolených zástupců. To by tak hrálo, aby si tu někteří křečkovali pastu na zuby jen pro sebe. Jen když si tou pastou vyčistil zuby zvolený zástupce všeho lidu, mohlo být skrze něho naplněno vlastnické právo všech lidí na tu jednu tubu zahraniční zubní pasty.

 260. Pavle,
  jo, na zakoupenou láhev dostaneš v obchodě pytlík z recyklovaného papíru zcela zdarma. To tam funguje taky.
  Ve čtvrtích obývaných normálními lidmi popíjející vágusy opravdu nenajdeš. Vágusové se nacházejí ve slumech, kde nejsou rušeni policií. Jo a ještě bývají v sektoru sydneyské Perlovky. Akorát jsem pozoroval jistá privilegia u chlastajících Aboriginů. Ty jsem viděl asi čtyři. Ale dost rychle měnili souřadnice, nesmrděli, nebyli úplně na plech a nebyli tak blbí, aby měli flašku otevřeně na očích.

 261. Ad zákaz chlastu – samozřejmě že to nic nevyřeší.

  Konec konců – jak chtějí trestat bezdomovce? Na zavření to nebude a na pokutu nemají. Nasávat budou dál. A když se upraví u stánku a ulehnou v parku, tak na ně taky nikdo nemůže.

  Pokud jde o nezvedenou mládež, tak tam je třeba se starat jinde a jinak. Když už chlastá po parcích, tak to taky zákazy nevyřeší.

 262. Ale tak ono se to od dnešní doby moc neliší.
  Teď se zase pro změnu domáhá dělnická třída toho, aby nějaký Bakala nenarušoval soužití. To by tak hrálo, aby své dříve vydělané peníze nenaházel zpět do dolu Paskov, aby horníci mohli skrze ztrátový provoz naplňovat své vlastnické právo na důl, který Bakala kdysi drze od ČSSD koupil.

  Pravda, mezi zubní pastou a dolem je jistý rozdíl, ale mechanismus lidského myšlení v pozadí je víceméně stejný.

 263. ptakopysku – 299 – njn, ten slum, to je obdoba toho místa u Berounky, které jsem zmiňoval.

 264. No a když si bude mládež přihýbat cocacolou, jak se zjistí, jetsli náhodou není půl na půl říznutá rumem? Nebo jetsli ten džusík není víc vodka, než džus?
  I ten krabičák můžete naklejt do petflašky a tvrdit, že to máte třeba rybírovej džus.

  Že by mně lákala představa, že když si přihnu vody z petflašky, měla bych být zrkontrolována, jetsli v ní náhodou nemám místo dobré vody slivovici, to teda ne.

 265. Mno, podle tej logiky, Pavle, bych měla k tomu dolu po zabavení svůj kousek vlastnického práva i já a v tom případě trvám na tom, abych se taky směla vyslovit, co s tím.
  Aneb, protože nechci upírat práva nikomu, tak žádám všelidové referendum.

 266. maYdo,
  jak chtějí trestat bezdomovce? U těch Klokanů to řeší tak, že mají taková rozkošná vozítka s budkou vzadu. Tohle: http://farm5.staticflickr.com/4089/5007606497_b6b4d89c5d_n.jpg
  V ní policajti vozí buď služební psy, nebo váguse. Domorodci žertovali, že občas dojde k politováníhodnému omylu.
  No a do té budky šerif sebere váguse a ruče ho dopraví do speciálního střediska, kde dotyčného vystřízliví, svlečou do naha, odvšiví, odbleší, umejou, oblečou do čistého a vykopnou ho ven.
  Věř tomu, že by tě tahle procedura velmi brzy přestala bavit a vyskytovala by ses raději v habitatech, které jsou pro tvůj způsob života přátelštější.

 267. No, pokud by v tom referendu stála otázka kupříkladu „Má Bakala a jeho firmy povinnost dotovat ztrátový důl částkou 1.5 miliardy ročně aby byla zachována pracovní místa v regionu ? ANO/NE“, myslím že výsledek by byl bohužel jednoznačné ANO.

  A drtivou většinu lidí by vůbec nenapadlo, že cizí majetek (Bakala důl regulerně koupil od státu) z principu nemůže a nesmí být předmětem žádného hlasování, ani všelidového ani jiného.

  To je to, co většině lidí jaksi uniká 🙁

 268. Pavle K. – má to jen takovou drobnou vadu, Bakala neplnil podmínky smlouvy při prodeji podepsané, jako např., že prodá nájemníkům byty za cenu, za kterou je získal. Nejenže neprodal, ale ještě zvýšil nájemné.
  A myslím, že teď si nepřeje nic jiného, než aby stát vyšel vstříc socialistickým požadavkům, aby důl byl odkoupen za symbolickou korunu. Protože pak bychom ten útlum těžby (cca tak 1 miliardu) zaplatili my a Bakala by náramně ušetřil… 🙂

 269. Kurnikšopa, to je ale blbý rok!
  „Pravice“ pod praporem ODS probendila co se dalo a jeden tak aby se pomalu bál veřejně přiznat, že má jakési pravicové myšlení. Problémy Ostravy a ostravska se zvrtly na proletářskou revoluci (já si fakt nemyslím, že Paskov by měl majitel držet za každou cenu), občanstvo ve velké většině pod vlivem zpráv ze všech stran totálně zmagořilo a bude snad dokonce volit tu pravou levici a já se navíc přesvědčila, že není radno pohrdat pověrami předků. Ta kukačka mě letos opravdu dostala. Kromě jiného momentálně řeším dvě zásadní věci – nutnost opravy střechy nad hospodářskou částí svého hradu a ukončení nájmu starších manželů. Ano, ta paní s Alzheimrem, která si už zvykla a tento dům bere jako svůj domov,se stěhuje. A není to kvůli ní. Paradoxně slabším článkem se ukázal její manžel, který vážně onemocněl tak, že už musí být trvale napojen na přístroje. A já ode dneška hledám nové nájemníky…
  A tak jen doufám, že letošní srpen, 2.září a půle listopadu budou těmi světlými místy letošního nedobrého roku.
  Omlouvám se za mimoidní příspěvek. Ale tak my tu žijem….

 270. Rputi – 307 – no já jsem ty smlouvy o prodeji nečetl, takže netuším co a jak je tam řečeno o bytech. Pokud jsou někde na Netu k nahlednutí, tak prosím odkaz a pak o tom lze diskutovat.

  Na tom, že stát by koupil důl za korunu by Bakala nic neušetřil ani nevydělal. Leda nějaké odstupné. Náklady na útlum těžby se hradí ze speciálního fondu, který je pro ten účel zřízený ze zákona, OKD ho mají naplněný jak zákon žádá a v případě prodeje dolu by se ten fond pochopitelně prodával i s dolem (tak stanoví zákon). Takže náklady na útlum a sanaci škod v tom roli víceméně nehrají, leda to odstupné zaměstnancům.
  Jenže kdyby stát koupil důl za korunu, tak by odstupné taky nemělo hrát roli, protože ČSSD se prsila v tom smyslu, že stát by měl důl za korunu odkoupit a PROVOZOVAT. Takže o nějakém propouštění, odstupném, sanaci apod. by nemělo být ani řeči, neboť socánci chtěli ten důl převzít, aby si tam horníci mohli hrát v uhláku za peníze daňových poplatníků.

  Krom toho, nikde a nikdy se nemluvilo o odkoupení celého OKD (včetně bytů), ale výhradně o jedné menší části, kterou je problematický důl Paskov. No a do třetice novinářská obec sice štve proti Bakalovi, ale poněkud jim uniká, že Bakala vlastní dvě třetiny jedné společnosti, která vlastní cca. polovinu OKD. Což vlastnické a rozhodovací poměry poněkud zamotává. Kdyby se kupříkladu Bakala (resp. společnost kde kontroluje 2/3) rozhodla důl dále provozovat se ztrátou, mohl by se Bakala ve víceméně všech civilisovaných státech podívat na dlouhá léta za mříže, protože by tím poškozoval zájmy vlastníků té druhé poloviny OKD (což jsou nějaké investiční fondy plus půlka akcií volně obchodovaná na burse), kteří ani nemusí tušit, že existuje nějaká ČR nebo důl Paskov. Jediné, co tu polovinu vlastníků zajímá je poměr okamžitého zisku ke vloženému kapitálu. To se počítá čtvrtletně a podle toho se akcie prodávají či nakupují. A opět, pokud je majitelem akcií nějaký třeba důchodový fond, tak jeho správci opět podle zákona nesmí jednat jinak, než maximalisovat zisk. Pokud by tak nečinili, je to opět na kriminál.
  On si to celkově Zeman, ČSSD a většina veřejnosti představuje jako Hurvínek válku.

 271. A jinak je to celé ještě maličko složitější, protože ČSSD neprodala OKD Bakalovi. Ty doly původně od státu koupil Koláček, který je pak následně prodal té firmě kterou kontroluje Bakala. A jestli v té následné smlouvě bylo to, že nějaké byty někdo prodá nájemníkům, to ani stát nemůže vědět, protože v té době už nebyl smluvní stranou a ten prodej a smluvní podmínky dojednávaly dva soukromé subjekty. Takže je klidně možné, že Bakala vůbec nic takového nepodepsal.

  Ne, že bych se Bakaly chtěl nějak extra zastávat, ale ona má obecně vláda, veřejnost i novináři dost zmatené představy o tom, jak funguje obchodní právo, zejména u velkých a nadnárodních společností a/nebo společností obchodovaných na burse.
  Ono se taky klidně může stát, že druhá polovina majitelů vyvine ke konci roku tlak na Bakalu, aby důl zavřel ze dne na den a když by to neudělal, tak najednou nebude předsedou ničeho. Pokud má NWR dluhy u nějaké banky, stačí aby nějaký jiný zainteresovaný investor zatlačil na banku, ta Bakalovi šlápne mírně na krk a on třeba bude muset v tom NWR pustit další třetinu ve prospěch někoho jiného a rázem bude menšinový akcionář…

 272. No, ono je to celý divný….
  http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/ceny-uhli-neporostou-problemy-uhlobaronu-se-prohloubi_283550.html
  To NWR je nějaký zadlužený….
  Hlinomaz upozornil také na další problém, který bude muset vedení NWR vyřešit. „Klíčové bude, do jaké míry se podaří s bankami dohodnout odklad povinnosti předčasného splacení úvěrů, jde až o 80 milionů eur (dvě miliardy korun). Pokud by se to NWR nepodařilo dohodnout, tak by se dostalo do výrazných problémů s likviditou,“ upozornil s tím, že jasněji bude v polovině října, kdy NWR zveřejní dohodnuté ceny uhlí pro poslední čtvrtletí roku. Pokud budou vyšší než nyní, mohlo by to prý na banky zapůsobit. Pokud však výrazný obrat nenastane, nemusí být problémům NWR konec.

  další sekera je na RPG bytech…
  jestlipak se nechystá nějakej tunel….
  Aby nekrachlo celý OKD……

 273. Nicméně takhle to chodí úplně všude a v každém podnikání, pokud do něj člověk vloží vlastní kapitál.

  Abych to přiblížil do více uchopitelných čísel a použil reálný příklad. Před několika lety jsem měl volný kapitál a tak jsem ho vložil do jedné firmy. Cílem byl klasický start-up. Tedy zafinancovat to, pár let provozovat a pak to se ziskem prodat nějaké velké firmě z oboru. Plánovaný zisk cca. pětinásobek vloženého za pět let, celkem konservativní kalkulace.
  Jenže přišla krise a ukazuje se, že firmu nikdo koupit nechce. Firma sice funguje a vydělává, zaměstnává fůru lidí apod., ale jaksi nesplňuje předpoklady návratnosti investice. Takže tu firmu nejspíš zavřu, protože výnos 10% ročně mně nijak neuspokojuje a mám vytipovanou jinou firmu, kde by vložený kapitál snad mohl vydělat ne sice 100% ročně, ale alespoň 50% ročně.
  Je to blbý, ale mně fakt nestojí za to, abych měl někde umrtvený milion jen proto, abych z něj inkasoval jenom 100.000 ročně když jinde z něj mohu inkasovat třeba 500.000 ročně i když si na to budu muset třeba zase rok nebo dva počkat.

 274. A Bakala před dvěma roky prohrál soud se Zaorálkem, který o něm řekl , že je gauner.
  http://zpravy.ihned.cz/c1-51708890-financnik-bakala-prohral-spor-se-zaoralkem-politik-se-mu-neomluvi

  Nesplněním důležitého slibu bez pádného důvodu se žalobce zachoval vůči nájemcům bytů OKD neférově a nečestně. Navíc žalobce nejen, že porušil daný slib, ale nadto ho i zapřel. Jestliže pak žalovaný mj. právě i toto jednání žalobce kritizuje a v rámci kritiky je označuje za gaunerské, jde vzhledem k jeho závažnosti o kritiku přiměřenou,“ uvedl v odůvodnění Novosad.

 275. Halladine – 311 – ach jak klasické bolševické uvažování. Kapitalista někde prodělá, zbaví se nevydělávající části a lid to považuje za „tunel“, protože má furt bolševikem vypěstovaný pocit, že je to tak nějak fšeholidu a že mu z toho kus patří.

  Takže znovu pro natvrdlé opakuji. OKD sakumprásk prodala vláda ČSSD nějakému Koláčkovi. Ten to prodal dál jinému soukromému subjektu. Je to blbý, ale OKD prostě patří nějakým soukromým majitelům a lid ČR z toho nemá nárok ani na korunu ani na šroubek ani na uhlík. Takže vůbec nikoho nemusí zajímat co bude s doly, byty, lžičkami, pozemky apod. Nic z toho lidu ČR už dávno nepatří a může mu to být tedy naprosto lhostejné. Pokud se tedy nějaký socialistický idiot nebude domáhat toho, že to znárodní a bude dotovat za peníze daňových poplatníků.

  Dokonce (Anče bubnuj) ani byty OKD nemusí zajímat vůbec nikoho. Pokud byly použity jako zástava dluhu (např. při emisi dluhopisů), tak buď OKD dluh zaplatí a pak byty patří nadále vlastníkům OKD nebo OKD dluh nezaplatí a pak byty jako zástava propadnou a stanou se majetkem toho, kdo poskytl úvěr (patrně nějaké banky). Těm co v těch bytech bydlí to může být úplně fuk, protože jejich ty byty nejsou a nikdy ani nebyly.

 276. Halladine – 313 – no, já žít v Holandsku nebo jinde, tak taky kašlu na to, co nějaký postbolševický soudce považuje za „přiměřenou kritiku“ z mordy bolševické svině Za Orálka. 🙂

 277. „No, pokud by v tom referendu stála otázka kupříkladu “Má Bakala a jeho firmy povinnost dotovat ztrátový důl “

  Tak , Pavle, pokud důl srovnáváte se zubní pastou , která je „majetek všech lidí“ v ČR, tak předpokládám stejný stav, t.j. že důl je – patrně buď podle nějaké levicové logiky nebo následkem nějakého procesu – taky majetkem všech lidí.

  Takže otázka by zněla „Jste ochoten dotovat svůj ztrátový důl ze svých daní“? MYslím, že odpovědi by vypadali ouplně jinak, než když by měl sponzorovat ztrátový důl Bakala 🙂
  Na tom stojí a padá úspěch referenda, správně formulovat a položit otázku 😀

  Jinak si myslím, že stát toho zase tolik nemůže. Může nařídit Bakalavi, že musí provozovat důl za svoje peníze? já myslím, že ne. A i kdyby, Bakala vždycky může říct, že prachy došly a další nemá.

  Stát by si mohl vynutit provozování dolu jedinou cestou – vzít na sebe odpovědnost a financování. T.j. odkoupit, zabavit, znárodnit.

  To první znamená investovat nejen do pokračování těžby, ale i do koupě dolu.

  Druhé a třetí by bylo velmi obtížné a asi nereálné, vzhledem k tomu, že důl nevlastní Bakala osobně, ale je to celý propletenec vztahů a osob nejen fyzických, ale především právnických a ne všechny subjekry v tom namočené spadají pod česklou juridsdikci.

 278. Halladine – ale naprosto souhlasím s tím, že prodat 40.000 bytů v roce 2002 (nebo 2004 ?) jako součást celé těžební společnosti nějakému Koláčkovi za pouhých cca. 4.5 miliardy bylo divné. Už proto, že kdyby cena bytu byla pouze 500.000 Kč, tak je to jen na bytech 20 miliard. Už tenkrát na Psu jsem se nad tím podivoval.

  Zbývá tedy zjistit, kde tenkrát soudruzi z ČSSD udělali chybu. 🙂

 279. maYdo – 316 – no já jen parafrázoval všelidový názor bublající na všemožných diskusích na aktualne.cz, hovinkach.cz, idnes.cz a jinde.
  Všeholid má skutečně pocit, že ten důl tak nějak patří všem a že by se měl znárodnit. Přiznám se, že v tomto punktu mně Rusnok docela překvapil tím, že možnost znárodnění poměrně kategoricky odmítl. To jsem od socánka nečekal, to přiznám bez mučení.

 280. No, já teda Bakalu rozhodně nemám ua filantropa s čistoskvoucí duší, ale že bych dala na to, co plácá zrovna Zaorálek?

 281. I když k tomu mému 317 – pokud vezmeme v úvahu, že od toho prodeje zaplatila OKD zhruba 35 miliard na daních a vyplatila cca. 50 miliard na dividendách, tak možná soudruzi z ČSSD až takovou chybu neudělali.

  Kdyby ty doly zůstaly částečně státní, kasíroval by stát podstatně méně, když uvážíme, že se prodávalo cca. 46% státního podílu. 46% z 50 miliard je nějakých 23 miliard, ne 35 miliard a z daní z toho zbytku by stát dostal tak 6 miliard (přes palec).

 282. TAk, PAvle, já si myslím, že ani znárodnit nejde. Respektive – šlo by, ale to by bylo asi silný kafe i na Brusel. Řekla bych, že NWR tam bude mít silnější lobbisty než Rusnok.

  a co by tomu řekla cizina :-)?

  Rusnok navíc má asi taky tolik filipa, aby mu došlo, že když to znárodní, bude to stát, kdo bude mít odpovědnost za důl, jeho rentabilitu a zabezpečenní horníků a bude do toho muset strkat prachy horem dolem.

 283. Ale ne..
  Pokud někdo nadělá dluhy, a přitom si vyplácí dividendy docela vysoké, tak je mi to poněkud divný.
  A o socialismus vůbec nejde.
  Mám spíš dojem, že se jedná o snahu ošulit ty ostatní akcionáře , přivést společnost ke krachu , a cestou jiné společnosti lacino koupit ( ona je ta krize, a odbyt není valnej
  tentokrát do „osobnějšího“ vlastnictví

 284. O Brusel ani nejde. Spíš Rusnok nezapřel to, že je tak nějak trochu taky ekonom a uvědomil si, že vlastnit důl na kterém se prodělává ročně 1.5 miliardy a nejspíš se na něm tyhle peníze budou prodělávat už navždy je dost hloupé. Tedy z ekonomického hlediska.

  Ale já tak nějak čekal, že bude blábolit něco v tom smyslu, že to celé je politický a nikoli ekonomický projekt a tudíž nelze hledět na náklady, které stejně zaplatí jenom stát (tedy daňový poplatník). Ale překvapil, to zase jo.

  Já se hlavně divím, proč si ten důl nekoupí ti horníci a eventuálně na to neuspořádají sbírku mezi voliči levice. Kdyby nabídli, že ho koupí za 3 mega, tak je to třimilionkrát víc, než Bakalovi nabízel Sobotka a je to jenom cca. 1000 korun na každého horníka.
  Pak by si tam mohli udělat družstevní důl a hrát si tam až do skonání věků na svém písečku ve svém uhláku.

 285. 322 – Halladine – to je jenom o tom, že tomu moc nerozumíte (bez urážky).
  Dnešní podnikání všude ve světě funguje na dluh a dividenda je výnos minulých dluhů a dnešní dluhy jsou podmínkou budoucí dividendy.

  Z obecného a dlouhodobého hlediska je to pochopitelně úplně špatně, je to výsledek měnového systému částečných reserv a důvod krise. Ale tak nějak s tím ani žádný všeholid ani žádný kapitalista nic nenadělá.

 286. a cestou jiné společnosti lacino koupit ( ona je ta krize, a odbyt není valnej
  tentokrát do “osobnějšího” vlastnictví

  A proč? Provoz se tím nezlevní, ztrátové to bude dál. A k tomu navíc ještě náklady na transakci, na jejímž konci budu mít něco, co mám možná v „osobnějším vlastnictví“ než prve, ale pořád stejně ztrátové.

  nějak mi uniká smysl té transakce

 287. No to jsem raději ani nepitval, to nemá cenu. Holt je fůra lidí, kteří mají pocit, že když bylo kopání do uhlí výdělečné před dvěma lety, musí vydělávat i dnes, protože „uhlí přece nezlevnilo, furt za těch pět metráků platím čím dál víc“. 🙂

 288. Ale čístě účetně by to byl kšeft jako řemen. 🙂

  Když momentálně vlastním 2/3 z 1/2, tedy 1/3, tak se podílím na ztrátě 1.5 miliardy sumou 500 mega ročně. Když to potichu lacino všechno koupím, budu se na ztrátě podílet v plné výši 1.5 miliardy ročně. A to se vyplatí 🙂 🙂 🙂

 289. teda, moc tomu nerozumím, jen co z novin.. ale leta čtu, jak stát těžbu nechává utlumovat
  = nepovoluje další těžbu a snižuje povolenky na těžbu živou
  tak to není jen špatně od bakaly, ale i hlídači hlídali špatně

 290. „Pokud někdo nadělá dluhy, a přitom si vyplácí dividendy docela vysoké, tak je mi to poněkud divný.“

  Takže než jste splatil úvěr za vrtačku a rentgen, tak jste si nevyplácel pro osobní použití ani vorla? Z čeho jste žil?

 291. Andy,
  přirozeně jsem žil z výdělku. Ale žádnej úvěr jsem si nevzal. Já dluhy nerad.
  Pronajal jsem si zrušenou ordinaci, ve který bylo křeslo, a co jsem vydělal / kromě toho co jsem prožral 🙂 /jsem vrážel do té ordinace.
  No a měl jsem nějaké vlastné prachy za chalupu, kterou jsem prodal po odchodu ze Slovenska. To mi stačilo na ostatní vybavení. A když jsem vydělal na nový křeslo, tak jsem ho koupil a to starý vyhodil. Na RENTGEN MI PŮJČILA OBEC, A JÁ JIM TO ZA ROK SPLATIL.
  Já jsem člověk lakomej a úroky bankám se mi platit nechtělo 🙂
  No a co se týká te ztráty ziskovosti u toho dolu. V poslední době ceny koksovatelného uhlí stoupaj, a předpokládat, že krize bude už nafurt mi připadá divný.. Každá krize někdy končí, a potřeba železa zase stoupne.
  A je spousta těžařských společností ve světě, které si myslí to co já. Prodávaj se ztrátou , aby se udržely na trhu. Zavřít šachtu je drahy, a obnovení těžby taky…

 292. Dobré ránko!

  „…José Manuel Barroso vyslal světu vzkaz: Evropa nemůže ustrnout na prvních stránkách svého – byť krásného – příběhu. Musí přijmout nové vize… bla bla bla…

  JENŽE – Barroso už toho nablabotal povícero, leč tohle má pokračování. Barroso zorganizoval dánského novináře Pera Nyholma, maďarského spisovatele Györgye Konráda a českého ekonoma Tomáše Sedláčka a pověřil je sepsáním „Velkého vyprávění o Nové Evropě“. Nikdo jiný prý o tom nic neví a ze Sedláčka se podařilo dostat jen prohlášení, že za to nedostal ani cent. JInak je vyprávění tajné ….

  Takže se zdá, že na šprochu něco bude, ale hlavně to vypadá že se všichni, v čele s Barrosem, už definitivně pomátli…
  http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/tomas-sedlacek-pise-evropskou-vizi-o-ktere-se-nemluvi

 293. Rputi ,
  kdo by prozrazoval obsah knihy nebo fiůmu, než je to napsaný nebo natočený…..

 294. Halladinne, „vize“ nové Evropy by snad měla, když už, vzejít z obecné diskuse a nikoli z nápadů „nějakejch čtyř“, co si to smolí doma tajně na hajzlíku a pak s tím budou prudit celý kontinent. 🙂

 295. Rputi,
  Diskuze je v tomto případě k hovnu.
  Nikdy vize nebyla diskutována – vždycky s ní někdo přišel a buď byla akceptována, anebo odmítnuta.
  Ti tři něco napíšou ( možná), a je docela možně, že každej napíše něco jinýho
  Tematem diskuze se to stane až po zveřejnění.

 296. Vize Nové Evropy?
  Ať si přečtou něco od jistého Josefa Goebbelse. Ten se tou Novou Evropou zabýval dost intenzivně. A soudě podle výplodů T.S., tak by třebas stačilo si přečíst protektorátní Mladý svět.

 297. dvd,
  třeba to jen opisují a právě proto tajně….ten chlast by se měl zakázat nikoliv vágusům, ale politikům, zejména těm evropského formátu.
  Takže nikoliv „Brave new world“, ale „Brave New Europe“. Potěš Darwin….:(

 298. Ale no,
  Každej si může psát co chce … Třeba i Vy.
  A kritizovat něco , z čeho možná není ani řádek, a možná ani nebude 🙂

 299. A k tomu boji proti alkoholismu bych navrhoval jedno ruské řešení. Automobilní košatinka na opilce má podlahu korby z betonářské oceli („matrace“), takže cestující problívá, promočuje atd. rovnou na vozovku. Pak se košatinka vystříká hadicí i s osazenstvem a teprve pak se pokračuje do cely.
  Jinak k Bakalovi už není co psát. Myslím, že P.K. to vysvětlil dosti jasně. Nicméně dobré mínění o panu uhlobaronovi nemám, byť to s OKD nesouvisí. Jinak ten prodej OKD jako takový se mi jeví coby ilustrace jistého haličského přísloví: „Když jdou hlupáci na trh, kramáři se radují.“ A kdo se tu projevil jako hlupák je snadno nahlédnutelné.

 300. vize je to …“kdyžněkdovidídál“. To tady taky bylo propíráno. Jinak nevím, co je na tom k sepisování, stačí napsat volný pohyb kapitálu, služeb, osob. Kdyby byl ASedláček kofr, měl by to i bez pravopisných chyb za deset minut a ve třech jazycích. Ale protože je to placený od řádku, počkejte, co to bude.

  Jinak debata o OKD je božské, jen v tom pokračujte, moc se mi to líbí …

 301. a boj proti alkoholismu je taky něco …. v jednom velkém kopci, kouisek od botanické se bojuje od té doby co viděl opilcum zacali ukazovat skálu a oni zvraceli….a furt se konečného vítězství nedočkáváme. Jestli on ten boj, není tak trošku jako boj za světový mír, či dokonce proti jaderné válce

 302. Mně by jen zajímalo, kde Barroso ty tři „autory“ sebral? Podle čeho je vytipoval? A proč oni na to přistoupili?

  Na mně, kdyby ten pán přišel, že mu mám sepsat vizi nové Evropy, tak urychleně hledám dveře… 🙂

 303. Dobré ráno,

  kdo tu psal, že když má někdo vize, je to důvod k vyhledání psychiatra?

 304. Jirko,
  ale Sedláček se prsí, že za to velké vyprávění nevzal ani cent 🙂 (preteritum, takže už je asi hotovo ?)! A u něho něco podle tvého návrhu fakt očekávat nelze.

  Halle,
  a on Barroso ví, kde leží Česká republika ? Spíš si myslím, že se Sedláček „dělal viditelným“, tedy cpe se všude, kde se něco šustne; stejně jako řada neznámých herců v Hollywoodu se takto dopracovala ke slávě…. A stran té jeho nejprodávanější (v ČR) knihy, třeba se MP smiluje a napíše pro nás recenzi 🙂

 305. A třeba i proto
  PRAHA – Ekonom Tomáš Sedláček, kterého prestižní časopis Yale Economic Review označil za jednoho z pěti největších talentů na světě, neobhájil svou dizertační práci. Knižní verze práce s názvem Ekonomie dobra a zla však v českých knihkupectvích už pět měsíců vede žebříček nejprodávanější odborné literatury.
  Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/ekonom-tomas-sedlacek-neobhajil-disertaci-v-prodeji-ale-lame-rekordy-1g7-/statni-pokladna.aspx?c=A091014_162132_statni-pokladna_nev

 306. Halladine, dík!
  No jo, no …. ta smečka komunistů, maoistů, anarchistů a jiné verbeže v čele s Banditou a Barrosem by už měla jít od válu! Nejvyšší čas!

 307. Tak samozrejme ze si Sedlacek nevzal ani cent, vzdyt dostal zaplaceno v korunach.

 308. Dano, kosa nevadí, ale Klokočůvek nasákne vodou. U nás už zase prší, na cestách bahno.

 309. Halle,
  jo, ale disertačku neobhájil. Co se týká prodejnosti knih, tak ještě lépe na tom jsou autoři červených knihoven (upírská penta-nebo kolika-logie Stmívání také držela primát, a přesto autorku nikdo neocenil Nobelovkou za literaturu…) či návodů „jak býti úspěšný a přitom sexy“.
  Mnojo, OK, párkrát jsem ho někde zahlédla v TV, přečetla pár rozhovorů – na mně osobně působí jako ambiciózní žvanil se superegem, přesvědčený o své vlastní vyjímečnosti. Takových už jsem potkala povícero….
  Ale až dokáže něco pořádného, klidně přiznám, že jsem se hluboce mýlila.

 310. BTW,
  k té disertačce, on ji psal česky ????!!! Že ji až po neúspěchu překládá do AJ a že to zkusí obhájit v zahraničí…

 311. A nula od nuly pojde….

  …„Největší problém ale je, že Bakala se svými společníky vytáhl z regionu něco kolem sta miliard korun, teď tam ty peníze chybí a už tam nebudou. Současná hodnota celé firmy je menší než částka, o které vláda předpokládá, že by byla potřeba k tomu, aby firma přežila. Tržní cena je kolem šesti miliard a zároveň by bylo asi šest miliard potřeba k záchraně,“ srovnává pro ParlamentníListy.cz novinář…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Erik-Best-o-jeste-vetsim-prusvihu-Bakaly-a-sefa-CSSD-nez-si-myslime-286781

 312. Matzurko, možno ve stručnosti konstatovat, že ten pán je typickým zmrdem své doby… 🙁

 313. Dobré pozdější zas ráno… Vřele doporučuji dnešního Neffa, PaH-BŽ, na Psu. Celé řadě komentátorů se bude jistě velice líbit… Zejména všem těm bolševikům, co se jim tak líběj všemožný zákazy a příkazy… Už tomu chyběj jen ztroskotanci a zaprodanci…

 314. Vzhledem k jeho pusobeni v CSOB a s vyznenim tech intervjůků co o nich psala Matzurka jsem vloni radeji prevedl cast penez z tehle banky jinam. . .
  Ale asi ho tam maji jako maskota, podobne jako ty podvodnici v Partners maji Kohouta. . .
  Zatim jediny pocin, kdy jsem navzdory jeho doporuceni nechtel si koupit Černou labut od Taleba (a posleze to pod dojmem lidi, kterych si vazim, revidoval), mu mohu pripsat k dobru. . .

 315. Tolik závažných témat- a hned po ránu ! Dovolte mně připojit stručně svůj názor ! 😕
  ad Bakala, Zeman a Rusnok :
  Především-pokud se týče historie, vlastnického práva a vůbec, můj názor je plně shodný s výše uvedeným výkladem Pavla Kořenského;pokud se týče „výkřiků“ Zemana, Rusnoka a ostatních z tábora (výhradně !) České strany sociálně demagogické a SPOZ, já je nepovažuji za tak pitomé, jak by svědčil jejich obsah .Je před volbami ,a IMHO chtějí se předvést v úloze jakéhosi archanděla Michaela,jak ozbrojeni mečem a štítem chrání bezbranné horníky před náporem temných mocností,zosobněných zloduchy z Bakalova okruhu, aby nachytali hejly, kteří dají hlas ČSSD anebo SPOZ.Myslím (a doufám), že po volbách postupně celá „aféra“ utichne 😕

  ad Nová Evropa:
  pro připomenutí dovolím si pastnout“ představu Goebbelse:
  http://www.fronta.cz/dokument/j-goebbels-projev-k-ceskym-novinarum-11-zari-1940-v-berline
  Představa -pokud jde o Čechy, byla taková, že část Čechů (rasově přijatelná), bude převychována, a pokud převychovat je nelze, zlikvidovat;zbytek bude přesídlen na východ( až Němci dobudou Rusko) a budou sloužit jako manuální síla(Irving: Hitlerova válka) 🙁

  No, a ekonóm a člen českej Národnej ekonomickej rady vlády Tomáš Sedláček v Českém rozhlase (26.10.2011 )vyjádřil svůj názor docela zřetelně :
  „Myslím, že už je užitočné prestať premýšľať v Európe v kontexte národných financií, ale začať premýšľať v kontexte európskych financií.“ http://ekonomika.sme.sk/c/6113883/minuta-po-minute-euro-pred-summitom-posilnilo.html#ixzz1btwxw2d2
  Tedy-nic ,co by musel tajit 😕

 316. Matzurko,
  Oni mu to přeložili do 14 jazyků.
  A pokud má někdo zájem, tuším je to na netu v pdf
  No , já bych si nedovoli považovat někoho , koho ocení jako jednoho z pěti největších talentů, přeložej mu knihu do 14 jazyků , zvou ho na prestižní ekonomická fóra za někoho, kdo zatím nic neukázal.
  Ale já jsem jen blbej zubař…….

 317. MAtzurko,

  „kolika-logie Stmívání“ – to jako, že po přečtení dostane nebohý čtenář koliku ? 😀

  „Tak samozrejme ze si Sedlacek nevzal ani cent, vzdyt dostal zaplaceno v korunach.“

  „nevzít ani cent“ si může dovolit ten, kdo má zajištěný nějaký zdroj obživy a tak si může dovolit luxus občas něco udělat zadarmo, pro „dobro lidstva“.

  Vzhledem k tomu, že Sedlášek je vysokoškolský pedagog, radí ministrů a dokonce prezidentům a k tomu zaměstnanec ČSOB, tak si ten luxus může dovolit díky tomu, že je placen z daní a bankovních poplatků. TAkžejsme mu to psaní předplatili všichni.

  Jinak můj dojem se shoduje s Matzurčiným.

  Možná by světu mnohou strázeň ušetřilo, kdyby jakýkoliv dobrodinec lidstva byl okamžitě odsouzen ke sponzorování svých vizí vlastními prostředky.
  Spousta hovadin by se pak nemohla zrodit, protože spasitelé by museli makat na chleba a neměli by na tu spásu lidstva ani čas.

 318. No jo, Martine, to máš pravdu. V sobotu to asi bude v Klokočůvku – Spálově pořádně klouzat. I když právě na sobotu meteorologové hlásí, že by nemuselo pršet. Ale nasáklé je to už teď. Začínám mít dojem, že se zdejší podnebí mění na monzunové.

 319. Halladine – Vendovi Havlů toho naprelozili, jeho namedajlovali, dali cestnejch obcanstvi, co kongresů navstivil. . .az si z toho mohl poridit Flughavel. .

 320. Halle,
  vidíte, a vy jste jako první argument pro jeho výběr Barrosem použil prodávanost jeho knih v ČR 🙂
  Každopádně, kniha napsaná v tak obskurním jazyce se holt překládat musí, že, aby ji vůbec někdo významnější četl.
  Tolkien nic nepřekládal, přesto jeho trilogii LOTR uživatelé Amazonu zvolili knihou tisíciletí. A řekla bych, že můj život obohatila více 🙂
  Nemá cenu se dohadovat, fakt je mi Sedláček instinktivně nesympatický, viz výše.

 321. Mno, pocet jazykovych mutaci svedci je o tom, ze nakladatel je dobry obchodnik

 322. 2 Matzurka ad 354 – tak jsem se koukal na FSV a v seznamu disertačních prací tato práce chybí… Tak nějak nevím, jestli ji vůbec odevzdal… A rozšířené vyhledávání poskytlo odkazy jen na jiné autorovy bláboly…

 323. PeSi,
  Jestli tam nejsou jenom úspěšné práce.
  Pokud neuspěl, tak tam být nemusí

 324. Matzurko, psát recenzi té knihy nemohu – nedočetl jsem ji. Má-li autor ambici psát např. ekonomický text, tak by měl sdělit něco o metodologii a nástrojích a potom je používat. To T. Sedláček nečiní, ačkoli ambici to udělat, v úvodu deklaroval. Mně to přišlo jako nezdařilý kompilát teologie, sociologie a etiky. Ale jsou lidé, kteří v tom našli kámen mudrců nebo „že na tom něco je“. Mně to přišlo bezcenné.

 325. (331) No co, Mao měl svou rudou knížku (a svého Barrosa), Kaddáfí měl zelenou, tak Barroso bude mít modrou s hvězdičkami. 😛

 326. MP,
  díky, takže to, že disertačku neobhájil, zjevně nebyly zlé pikle jeho komise… 🙂 ?

  PeSi,
  on ji neobhájil, a navíc byl nadále ze studia vyloučen, neb po 8mi letech PhD studií už to nelze dále protahovat. To se mihlo v nějakém novinovém článku, tedy JPP.
  Každopádně, na zdejší PřF je zvykem, že VŠECHNY práce k obhajování – počínaje bakalářskými a disertačkami konče – musí být po určitou dobu k dispozici k nahlédnutí v akademické knihovně, a již před drahně lety musí studenti kromě regulérních výtisků dodávat i pdf, které lze na webovkách knihovny dohledat. I bakaláři občas sepíší práci v AJ, magistrantů je v tomto ohledu více (zejména, pokud už participují na nějakém odborném článku). Disertačka může být česky nebo anglicky (asi záleží na oborové radě), ale v mém oboru jí sepisují spíš v AJ, víceméně jde o komentář ke dvěma či více odborným článkům, kde je doktorand alespoň jednou jako první autor (a ony články musí být v časopise s IF minimálně 0,5, preferuje se ovšem přes 1). Možná je to teď už přísnější, ta pravidla se dost mění a oborové rady samozřejmě zvyšují laťku.

 327. No, je možné, že neobhájené práce se nearchivují, ale původní záměr byl, že by měly být dohledatelné všechny práce. Za celou UK. No nic, asi to nebyl žádnej zázrak, když vidím, kdo všechno na tý FSV co obhájil…

 328. 363 – těch minus 90 bude asi překlep, ale v sobotu jedu.

 329. Martine, vidím, že se smysl pro humor a legraci jaxi vytratil. 🙂 Doba je vážná a problémů neurekom.
  V sobotu mám v plánu zajet povzbuzovat. Ale znáš to, plány jsou na to, aby se procvičil sloh při zdůvodňování, proč se neplní. Třeba teď – namísto polních, zahradních a jiných prací hlídám nemocnou Šárku. Navíc – prší a mrholí a prší a konce nevidět

 330. Dano, nevytratil, ale na webu to jde ztuha. Jestli budeš na Mlýnici, tak se pokusím zamávat. Ale určitě tam bude moje žena.

 331. OT : No, Sedláček mne nikdy neoslovil -ani zdaleka 😕 Stejně si myslím, že je moc knih -i kdejaký kuchtík cítí potřebu psát poesii anebo se rozdělit o své myšlenky se čtenáři !
  Nicméně mne osobně dnes zaujal Jakl – myslím, že přesně vystihl „duši“ dnešního českého voliče -bez okrasných souvětí a vznešených slov 😕
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-same-banalni-kroky-dpz-/p_ekonomika.asp?c=A130923_223035_p_ekonomika_wag

 332. Aerokarle,
  náš Pidižvík je toho názoru, že nutit děti ve školce, aby si na ven obouvali cokoliv jiného, než holínky, je nepřípustné a jsou tím brutálně omezována lidská práva dítěte. Zatím ho ještě nenapadlo, že by mohl využít služeb ombudsmana, takže to řeší tím, že se usedavě rozpláče a slzy se mu řinou jako vodopády. Je to mnohem účinnější. Ještě se nestalo, že by šel se třídou ven v zavazovacích botičkách.

 333. nevím, jestli sis toho všiml, ale je mnohem nepříjemnější, když máš písek mezi tlapkou a podrážkou páskové boty, než když ho máš nasypaný do holínek. Mimoto je u písku v holínkách ještě významný a rodinou vysoce hodnocený bonus když se doma zuješ…

 334. No von ten ombundsman neudělal nic jinýho , než že si přečetl příslušné předpisy.
  A v nich se dočetl, že s odpoledním spaním. Se má postupovat individuálně a ne paušálně nahnat děti do betlí.
  A řekl to matce, čili ji poučil o jejich právech.
  Ničemu není třeba rozumět 🙂

 335. Nickname 🙂
  Tak to jte popletl 🙂 Zeman nechce propojit moře, jen říční cesty.
  Takže jen říční lodě , jaké plují po Dunaji nebo Rýnu.

 336. (383) Pokud možno vyhlásit pramici se sudem za tanker, tak i tankery. 😛
  Ten průplav mne skutečně fascinuje, jak se znovu a znovu objevuje.
  (385) Domníváte se, Halladine, že na řeku Moravu nebo horní tok Odry se vejdou stejné lodě jako na Dunaj nebo Rýn?

 337. 384- na věci je pro mne zajímavější než znalosti pana ombudsmana to, že existuje matka(či otec) schopný řešit problémy výchovy vlastního dítěte přes takový úřad. To neumí dítěti vysvětlit, že ve školce po o prostě bude hodinu chrnět?

 338. Ten kanál by při ceně 300mld. Kč musel generovat při dvacetiletých odpisech, nulové inflaci 50mil. Kč denně před započtením oprávek (odpisů). Při mýtném 100Kč/km, trase 200km/den, by muselo ČR brázdit 2.500 lodí resp. souprav.
  Jestli se nepletu, tak jednou z výhod vodní přepravy je nulová spotřební daň na naftu (v Nizozemsku). Ta z velké části stojí za výhodností v přepočtu tuna/kilometr.

 339. No, jo, to je těžký…

  respektujet, že děti nemusí spát,když nechtějí, sprdnou vás matky dětí, které nechtějí spát, protože nemusí Anička či Pepíček a pak jsou nevyspalé a mrzuté nebo za to, že v dětech nepěstujwete správné návyky řád a disciplínu.
  Trváte na tom, že musí všechny děti spát, sprdnou vás jiné matky že nerespektujete individualitu jejich ratolestí.

  A Tvoje dcera, ptakopysku, kdyby měla ten správnej mateřskej přístup, tak by trvala na tom, že učitelka je až do hrdel a statků zodpovědná za to, aby Pidižvík nosil ven jedině správnou, zdravotně vyhovující obuv, podporující zdravý vývoj dětské nožky a na holínky ani nepomyslel. 😀
  Rovněž ale musí být zodpovědná až do hrdel a statků, že nebude Pidižvíkovi působeno utrpení a trauma, kvůli kterému by musel uronit byť jen jedinou slzičku a žádoucího cíle – správného obutí Pidižvíka – musí být dosaženo pouze navýsost humánními prostředky, demokratickou diskusí a plným respektem k Pidižvíkově individualitě.

  Neboť samozřejmě nejde jen o to, co má Pidižvík na nohách, ale aby se s tím, co je žádoucí nosit, vnitřně ztotožnil a přijal to za své.
  😀

 340. 389 – v kolektivních zařízeních nějaký řád a disciplína musí být, čímž samozřejmě nepodporuju saďoury v učitelském sboru. Pro rozmazlování dětiček je lepší si pořídit chůvu.

 341. Ale andy, proč by taková matka platila chůvu, když může mít za podstatně levnější peníz školku. A může sprdávat setrvale učitelku za to, že si neuvědomuje, že její dítě je něco extra a vyžaduje specielní zacházení.

  Kdyby si tu chůvu opravdu platila, tak ji bude samozřejmě respektovat daleko víc, než nějakou úču z mateřinky, která stojí rodinu pár stovek měsíčně.

  Aspoň za mně to bylo pár stovek, kolik je to dnes, nemám tušení.

 342. maYdo,
  od pětistovky k devatenácti tisícům…

 343. TAk to bylo tak nějak stejný, s přihlédnutím k inflaci.

 344. Iveta Bartošová
  se před několika okamžiky vdala za Rychtáře
  Nemáte pocit, že se na okamžik zastavil svět?

 345. Nick name,
  V umělých kanælech se platí za výtlak, na Dunaji se neplatí nic . Anina Vltavě nebo Labi.
  Aero ,
  bezpochby se buď budou kopat novė koryta, anebo se kolem dosavadních koryt ,postaví hráze, a zvýši se hladina.
  Ostatně to se dělio na Dunaji. Před 4 roky jsem plul po Dunaji z Pasova do Hainburku, a propluoval jsem zhruba 25 komorami v přehradách, které zdvihaly hladinu.
  A ten Dunaj…. řeka jako taková ( splavná) začíná v Regensburgu. Spojenī dál do Nemecka je taky kanál.

 346. pokud to byl hodně krátkej okamžik, pak se podle Shannon-Kotělnikova teorému zastavil.

 347. k té ceně na proplutí Titaniku kolem Pardubic je potřeba připočítat čerpání vody z Dunaje. Prostě to je projekt nejen náročný na náklady při pořízení, ale, bohužel, i pro provoz. A to nestraším suchejma rokama.

 348. 396- vzhledem k tomu, že je to Bartošová a že jsme s nimi v krabici, zpět..na radnici nebyli bych teď spíš připomněla Schrödingerovu kočku.

 349. jesli má Schrodingerova kočka koťata, tak rovnou říkám ne! Už mi zase před zimou přibyl jeden potulnej kosour.

 350. 391- mne hlavně fascinuje ta matka, co to musí být za krávu, když s takovou pitomostí leze až za ombudsmanem. To bude radost, učit její děti na základce…

  Jedna taková kdysi za mnou naklusala i do práce, že prý jejich dvacetiletou dceru- naši sekretářku- nutíme mejt hrnky od kafe:)
  Někomu to vydrží roky.

 351. trošku tápu …. on ten „kanál“ se vykopá sám a bez jakýchkoliv nákladů? Já jen abych v tom měl jasno. To snad vláda všechno to kde se bude kopat vyvlastní a tak? Já vím, jsou to hloupé otázky, ale na druhou stranu, mám ještě jednu. Co se tam bude vozit? Jaký je plán, jaký je cílový zákazník?

 352. naopak Jirko, kanál se vykopá za nový dluh, který se, jak je u nás dobrým zvykem, nikdy nesplatí. No vozit, vozí se v kočáře, jesli na Tebe vlítne Karel A, pak to schytáš, protože plavit!

 353. 401- tak kopat by mohli ti havíři z OKD, socani je můžou od Bakaly odkoupit.

 354. 403 – předpokládám totiž, že je to Zemanův osobní projekt, do kterého s ním půjdou jeho socani.

 355. Rezy…úplně si nepochopil výhody kanálu, protože dole budou na tom rovném podkladu koleje a tak lodičky budou opatřeny kolečky. Dolů s kopce pojedou jako na tobogánu, do kopce je potáhnou řetězy, jako ty sedací klády na matějské pouti. Mimo to, pak ani nebou potřeba nějaká zdymadla, či vyrovnávací nádrže, prostě tam něco naprsší a bude to.
  Proto píšu o vožení 😀

 356. k těm hyperprotektivním rodičům, ano, jsou tu a je běžné, že když jim učitelka položi v hodině mobil se slovy že učí, tak jsou schopni dojet do půl hodiny do školy, proloktovat se do řiditelny a podat pisebnou stížnost.

 357. Andy, von je tedy postaví Bakala, tedy havíři za to roční odstupné. Vždyť to jsou pracháči a pracanti a tak mohou, jako Sedláček, …ve svém volném čase, že ano.

 358. no vidím, že mám mezery ve vzdělání a budu muset zase chodit na Matějskou pouť, ty klády nemám očíhlý. Kdyby, a to říkám jako člověk, který nemá vůbec nikoho ani ve Skanské ani nikde jinde okolo dálnic, příbuzné, že kdyby se konečně dodělala dálnice z Olomouce do Hradce, tak to bude po kolech levnější a rychlejší.

 359. Vedle, jak ta jedle!
  Na kanál přitečou prachy z Eunie a jelikož evropský zájem, tak by jich mohlo být i dost. Odtud ta rvačka roky dopředu.

 360. to by si je Eunie musel Rputi natisknout. Nikdo v EU, nikdo! nedá prachy na tak zbytečný a ještě k tomu skutečně drahý projekt v době, kdy lze sosat prachy přes větrníky a ještě k tomu ležet na bříše.

 361. Jirko, havíři se vrátí na Slovensko, zůstane tu pár zámečníků, tesařů, svářečů, elektrikářů etc. a ti si práci prostě najdou.

 362. 2 ptakopysk – ani ne… Při rychlosti otáčení Země na padesáté rovnoběžce cca 1073 km/h by to trochu škublo… Trochu dost… Asi bychom si toho i všimli…

 363. 411 – no, na druhou stranu, představa, že by na každé lodi visela vlajka EU se zkříženými hnáty a Rompuy by se stal admirálem by mohla někoho v Bruselu přesvědčit.

 364. 400 – Ale jo, Andy, to když ta diagnoza postoupí a syndrom spravedlivé matky se rozvine, tak i za ombudsmanem letí 🙂

  Ono je docela neuvěřitelný, co všechno někteří rodičové očekávají od škol a školek….

 365. Tak Džambule se vdala…

  A Blestk bude mít zase vystaráno. Nejdřív obřad, pak líbánky, co na to exmanželé, exmilenci, pak první hádka, první facka…A nakonec rozvod a nové šance a zase dokola. Pokud to tedy Ivetina játra a mozek ještě vydrží a nestihne se uchlastat dřív, než jí Pepa jednu natáhne.

 366. 414,ono to Vaše obsazení pardubických pirátů by koukam udělala z Jony Depa nezaměstnaného. Je fakt, že za výkony Barossa by se Barbossa stydět nemusel.

 367. Je videt, ze v namorni takzice tapete… Admiral by mel byt jen ve valecnem lodstvu a na to kanal proste nebude mit kapacitu. Nebo jste videli davat na kanalu nekdy nekoho pricku T? taky plna bocni salva na protivnikovo lod taky neni mozna. Pokud tedy nebude prudka zatacka.

  Jo a mam kliku. Zadne takove rodice neznam a nikdy jsem o nich neslysel…

 368. Kliku?

  Spíš jsi chudší o zajímavou zkušenost s pestrostí lidské fauny 😀

 369. 418- máš pravdu. Sice jsem přečetla všechno od Hubáčka, ale to nestačí. Nicméně mne to přivedlo na myšlénku, že kdyby to vykopali dost hluboký, tak by mohly u dna operovat ponorky. Pak už by se nějaká ta válka dala zařídit.

 370. Zemanovci nejsou socani, ale SPOZani 🙂

  A Džony Depo piráta jen hraje, promítací plátno vydrží vše.

 371. Tak kdyby se kopalo dost hluboko, mohla by vzniknout i nejaka ta geotermalni elektrarna. Kdyz tedy hornici maj chvili pauzu

 372. 418, na kanálu asi ne, ale u Neratovic by příčka T hodit šla.

 373. No, k tomu průplavu – nechme promluvit klasika, v záležitosti jiného průplavu – cituji:
  „Milý pane inženýre,“ píše, „laiky ponechme v iluzi, že stavba průplavu vyžaduje geniální mozek. My oba přece víme, že nejde o víc než o veliký rigol, jehož praktickou projekční stránku obstarají dva inženýři s dostatečným množstvím kolíků a s patřičně dlouhou šňůrou. Na tuto práci jsem již domluven s ing. Stárkem a ing. Mikotou. Oba jsou zdatnými chodci a ing. Mikota, známý průkopník skautingu, je navíc schopen udělat si kolík v přírodě svépomocí. Oba pánové se již domluvili, kdo na které straně bude kolíkovat, a trénují práci mezi Prahou a Hradcem Králové, jejichž vzdálenost šíři Panamské úžiny zhruba odpovídá. Tím je projekt průplavu v podstatě hotov. Opravdovou technickou invenci vyžadují problémy sekundární: ubytování, doprava, strava, hygiena a nářadí tří set tisíc kopáčů, s nimiž pro Panamu počítám. Nářadí jsem rozvrhl takto:

  1) 100 000 trakařů
  2) 100 000 lopat
  3) 100 000 krumpáčů (4 rezervní)

  Hlavním problémem bude hygiena. Tak veliké množství kopáčů ponecháno po hygienické stránce bez usměrnění je schopno zdevastovati denně 4 ha krajiny. Proto budou vlevo i vpravo vytyčeny pásy v šíři 50 m (tzv. Fekalzonen), jejichž zaoráním vzniknou po obou stranách průplavu okrasné květinové pásy (tzv. Blumenzonen).“
  No, OKD na tento projekt poskytnou těch 75 tisíc nezaměstnaných, zbylých 225 tisíc kopáčů dodá Brusel, v rámci rekvalifikace zbytečných EUředníků a dobrovolných brigádníků z řad eurohujerů všeho druhu. Kvalifikovaní horníci budou působit jako předáci a instruktoři, aby se horlivý eurohujer tou lopatou ještě navíc nezmrzačil…
  Vzhledem k tomu, že plánovaná trasa průplavu je delší, než Panamský průplav, zvýšil bych počet inženýrů na tři – aspoň by ve volném čase mohli usednout k mariáši…

 374. (410) Ten EUnijní zájem ne a ne přinutit skopčáky, aby prohrábli labe nad Drážďanama. Pak by naši lobbysté zajásali a stavěli jezy k nasrání žabičkářů.
  Ale fakt je, že případnému slibu EUnijních peněz na kanál to nijak vadit nemusí.
  (418) Jak nebude mít kapacitu? Podle kapacity Halladina lodě jako na Dunaji nebo na Rýně a tam jsme měli (na Dunaji) monitor „President Masaryk“. A lodi velí kapitán, ovšem strategicky řídí admirál.
  (420) Hubáček o monitorech nepíše, ale zmiňuje ho Grégr. V pozdějších vydáních jen jako PM, celé jméno už by mu neprošlo. 😛

 375. Rakve utoci napsal Soucek. Tam je o Monitoru docela dost.

  Moc mne mrzi, ze dosud netusim, kdo ty lodi naplni a cim. Fakt by mi to docela zajimalo, kdo to zbozi doda

 376. Průplav je sice zajímavý, klíčová otázka ale je, zda můžu své dítě dnes o 20.00 poslat spát, nebo ani doma dítě spát nemusí, když se mu nechce ?
  Nerad bych dítě traumatizoval a přidával práci školní psycholožce, která bude takovými dotazy zítra jistě zavalena.

 377. Stran kanálu LOD máte malou představivost. Zeman a další se určitě inspirovali při četbě Solženicyna historií výstavby Bělomorkanálu.

 378. 427,430 – já bych zavolala Křečkovi.
  JUDr. Stanislav Křeček
  zástupce veřejného
  ochránce práv

  Sekretariát:
  Tel: (+420) 542 542 666
  Fax: (+420) 542 542 662

 379. Skoda ze ta Venezuela ma tak fantastickou vec, jako ten Andelsky vodopad. Bohuzel to mam na seznamu toho co chci videt, nez umru.

  Jo a jinak, kdyby nekdo chtel, tak se muze poucit o tom, jak je to s namorni dopravou ve vetsim. Na Vasitrubce, je komplet Titanik od Frantiska Ringo Cecha….. Od toho socana, co v knize Muj boj, psal o tom, ze urednik ma dekvat na potkani pekarovi za to ze mu dava vyplatu a ze kdyz na urade nejede vytah, tak ma urednik povinnost vynest danoveho poplatnika po schodech na zadech tam kam potrebuje….. Je docela zvlastni, ze Knize ceskeho rocku, je sice socialista, ale takovej jako pravicovej, ze jo.

  Ps. Fakt si to vecer pustte, je tam vsechno. Nejen sileny „pevec Lumir“ vulgo Pepe, , ale i nymfonka a skoro kazdej homosexual…. Dokonce i Onasis, Takze presne to, co od divadla clovek ocekava 😀

 380. Nooo – vzhledem k tomu, že hlavním problémem kanálu bude voda, tak bych navrhovala počkat na další stoletou povodeň a pak používat jako přečerpávací elektrárnu.

 381. Rputi, jestli je hlavnim problemem voda, tak bych ji tam proste nedaval….. Je to preci tak proste.

 382. Jirko, s tou Venezuelou jsi zbytečně pesimistickej – stačí vzít ssebou na výměnu 10 rolí hajzlpapíru a vejlet letadlem nad Angelův vodopád bude lacinej …

 383. 435- hlavně nevím, co pořád kecá. Prezident má tak maximálně vyslovit nespokojenost s tím, že někteří občané jsou nespokojení a požádat slušně vládu, aby se tím zabývala.

 384. Andy, vždycky do všeho kecal! Proč by se zrovna teď choval jinak?

 385. Jirko ppa etc., ad 434: skoro jsi mě zabil 🙂 Takže, když je něco problém, tak to tam nemá smysl dávat. To je epochální. Nač nějaké lodě, které by vozily nějaké zboží. Stačí mít kanál 🙂

 386. Dobrý podvečer. Napadlo vůbec někoho, že ke kanálu patří lodě? Co se bude vozit po kanálu? Lodě. V Ostravě budou loděnice, a horníci se přeškolí na zámečníky a budou stavět lodě. Každý den jedna loď o velikosti Titaniku a může se vyvážet přes Polsko, Německo, Rakousko, Slovensko, jak bude třeba. Tím se kanál zaplatí.
  Protože některé zpozdilé země, jako např. Polsko, Německo, Rakousko, Slovensko neprokopaly dostatečně hluboké kanály pro produkty Ostravských Komunálních loDěnic, lodě budou mít po bocích nožičky, které budou používat pro překračování jezů a přehrad, případně při brodění bahnem. Budou nazvány „Latimérie obrovská“.

  Napadá mě taková zrádná myšlenka – co když nápad pana prezidenta není úplně domyšlený? Co když by bylo lepší vyrábět vzducholodě? Ušetřili bychom si to zdymadlo na Praděd.

 387. Chvilku jsem poslouchal předvolební debatu o čerpání. Jak na setkání Uralgazněft s British Petrol. Každý chce čerpat více, lépe, rychleji.

 388. 440 – jistý problém vidím v jedné maličkosti. Totiž v tom, že vzducholoď většinou nepotřebuje kanál. To by se Zemanovi asi nelíbilo. 🙂

 389. Ale možná by měl velkému gosudárovi někdo připomenout, že Anglie kdysi dávno plánovala propojenou soustavu takových průplavů a kanálů (lodě měly být tahány koňmi ze břehu) a pak byla vynalezena věc jménem železnice, která se ukázala pro dopravu nákladů jako poněkud vhodnější, rychlejší a lacinější. 🙂

 390. Experta na dětský spánek a regulovaného nájemníka Křečka bych poslal na týden nebo dva do školky, kde pracuje moje drahá. Až by ho rodiče seznámili s pestrou paletou individuálních požadavků na nestresování dětí typu „Leonka po obídku spát nesmí, plakala by“, „Když Pepíček po obědě nespí, blinká. Tak musí usnout“, „Janička nesnáší čtení před spaním“, „Petříkovi musíte před spaním číst a drbat ho na zádech“, „Inéz v žádném případě NESMÍ žádné maso. Už jsem vaší paní ředitelce třikrát VÝSLOVNĚ říkala, že Inéz maso nejí, protože se jí hnusí zabíjení zvířátek a zase včera Inéz plakala, že dostala v poledne vývar a ke svačině dostala rohlík s mazacím sýrem VE KTERÉM BYLA ŠUNKA !!!“ ono by ho to rychle přešlo.

 391. 439 Modrý ptáku
  kanálů my tu máme dost
  ale co s nima, když nic nepřevážejí

 392. Nevím, s čím má maminka Inéz problém. Copak ta „šunka“ v mazacím sýru má něco společného s masem?

 393. NoName, každopádně spát nedávat!
  Po pár dnech ztratíte všichni (dospělí + děti) pojem o tom, jestli je noc nebo den
  a pak vám bude jedno, kdo čí práva porušuje

 394. maYdo – 446 – tak nejspíš si nepřečetla složení 🙂

  Nicméně je to jeden z příkladů takříkajíc „ze života“. A je jich mnohem víc a ještě řádově šílenějších. Mezi ty skutečně exotické patří kupříkladu požadavek na to, aby byl pětiletému Andymu objednáván speciální oběd z místní pizzerie dle jídelního lístku a po poradě s Andym na co má dneska chuť (donášku by měly zajistit učitelky), protože strava ze školní jídelny kde se pro děcka berou obědy mu nechutná…

 395. To statni skolkovny system musi byt peklo….. Tam kam chodila nase decka…. A to prosim v ruznych lokalitach, se po obede spalo a kdo nespal, lezel a dostal knizku na cteni…. Tedy cteni zrovna ne, ale mna prohlizeni. Nikdo se neodvazoval zlobit, ci protivit se rezimu skolky, protoze by dostalo decko od rodicu na zadek….. Jo ja vim, bylo to za skolne a tak rodice ocekavali vysledky, ale i tak, fakt si nevzpominam na nikoho, kdo by mel problem s rezimem ….zadny rodic nebyl problemovej a zadnej nerikal, ucitel, ucitelka je blba pepicku…..

 396. To jsou pořád dotazy, co se tam bude vozit – no přece v prvé řadě zdravé a chutné potraviny pro těch 300 000 kopáčů! No a na tom se pekař s mlíkařem po zásluze napakují, rozšíří sortiment a kanál bude kapacitou sotva stačit…
  No a tuhle jsem jel přes Čestlice a na velké tabuli tam někdo nabízel koňský hnůj, pytel za 50 korun… Tak by se dala vytěžit i ta fekální zóna a nevytížené lodě by mohly vozit vpravdě hovno!

 397. Jedine kdy byla vyjimka z jidelnicku povolena, byla na pozadani od doktora…… Zadna demokracie, ale svoboda…..

 398. Jirko – 449 – nejedná se o školku státní, nýbrž o školku soukromou, se školným kolem 10.000 měsíčně.
  Za takové školné by měl být jistě poskytnut patřičný servis, ale donáška oběda z místní restaurace do toho fakt nepatří 🙂

 399. PeSi – 450 – koňský hnůj je velmi žádaný artikl a těch 50 Kč za pytel je docela málo. V různých Obi a Bauhausech se na jaře prodává za 89 Kč takový malý igelitový pytlík.

 400. U nás poskytujeme koňský hnůj zdarma do přinesených nádob a na jaře se nám dělají fronty a někteří si jezdí dokonce autem s přívěsným vozíkem berou toho metráky.

 401. A je celkem normální, že tu a tam někdo přijde s flaškou (většinou rumu) a dožaduje se podpultových čistých koblížků, nepromíchaných se slámou. 🙂

 402. Obci hnuj prodavame taky….ale az po fermentaci a az po plynove turbine….takze uz je uplne „vecerpany“ pro nase ucely a muze jit do trzni obihacky…. A Pavle, neni zdarma….

  Se skolkama tomu nerozumim, copak rodice si mysli, ze snad jsou to opatrovnicke ustavy ktere maji mit vse k dispozici pro jejich parchanty?

 403. no vidíš, Jirko, a moje děti chodily do státní školky, kde to fungovalo podobně, jak popisuješ Ty.

  NIcméně našly se matky, který třeba řešily, že vlastně by týden školky v přírodě vyšel levněji, kdyby si učitelky hradily ten pobyt ze svého, vždyť to přece mají jako dovolenou a jiný pitomosti.
  kupodivu to nejvíc řešily maminy, proi které ta školka v přírdě nebyl vůbec finanční problém. Takové, co každou korunu obracely, aby dítko mohlo taky jet, asi neměly na podobné starosti čas…

 404. No u nas neni a nebylo ani to „nicmene“ ….

 405. Jirko – 456 – nejspíš si to myslí. Tedy ne všichni, pochopitelně. Když máš ve školce 35 dětí, tak odhadem 25 dětí má rodiče normální a zbytek jsou totální ichtylové, vyznavači svobodné výchovy dětí, alternativci a různí podivíni. Opět, jak jsem již kdysi zmiňoval, nejhorší typy jsou „Máňa, manželka majitele autobazaru“ a podobné rychlokvašky. Ty mají požadavky toho typu, že zavolají „Nestíhám vyzvednout dítě ze školky. Nemohla by mi ho některá z vás přivézt do Modřan do fitka ? A pokud už tam nebudu, tak na Smíchov do Café Savoy, mám tam spicha v šest s kamarádkou“.

  Podotýkám, že ten citovaný požadavek je opět ze života a nejde o nic vymyšleného nebo až tak neobvyklého.

 406. 444 – v tom případě jsme museli být s Karlosem pro učitelky ve školce pravým požehnáním, neotravovali jsme je tak dalece, že si asi půl roku myslely, že se jmenuje Ondřej(popletly křestní s příjmením) a ten sladký drobeček ani necekl. Prolátlo se to až ve chvíli, kdy jsem se podivovala, že mu říkají příjmením a vynechávají „pane“:)

 407. Další problematická (většinou) skupina jsou smíšená manželství např. anglicko-česká, americko-česká, rakousko-česká a tak. Vesměs maminka Češka a tatínek cizozemec. Děti bilingvní, leč vychovávané podle zásady „dítě si musí dělat co chce, aby neutrpěl rozvoj jeho osobnosti“.

  Nejméně komplikované to bývá s dětmi rodičů chudších, kteří občas taky dávají celý jeden plat na školku, protože dítě nevzali do státní školky a máma musí do práce nebo naopak děti rodičů poměrně bohatých, kteří požadují aby dítěti byly vštípeny správné návyky, protože na to sami nemají čas.

 408. >> Pavel Kořenský
  V jedné z mnoha školek navštěvovaných postupně mými synáčky se vyskytla mamina, která vyžadovala, aby se školka postaralo o to, by její aplégr všechno jídlo dojedl se zdůvodněním: „Když jsme si za to zaplatili…“
  A stran „Máni“ mám jedinou zkušenost a to z lékařského prostředí, kdy se dáma, oblékajíc robátko v čekárně, rozčilovala: „Taky nám mohla předepsat něco speciálního, když jsme ti podnikatelé“. (Měla s manželem trafiku v jednom středočeském městysu.)

 409. ááá, právě mi paní němcová sdělila, že ministrem kultury za ods by byl pospíšil
  protože….. ona ho ta kultůra hodně tááhne …
  😀 😀 😀

 410. Víš, Jirko, stran toho „nicméně“ – já jsem byla se školkou spokojená, děti tam chodily rády a s učitelkami jsem vycházela dobře.
  Problémy, který měla se školkou nějaká Máňa z autobazaru, to byl jen folklor, kterýmu jsem se mohla zasmát nebo si ho nevšímat.

  Takový pitomci se najdou všude. I na drahých soukromých školkách, protože „my na to přece máme“.

 411. 443
  S těmi englickými kanály je to poněkud jinak.. Angličani ty kanály nejen plánovali, ale je dokonce postavili. Měli jich 6500 kilometrů
  A umožnily průmyslový rozvoj Anglie, protože formani nebyli schopni takově množství rozvést
  S nástupem železnice kanàlová doprava ztratila na důležitosti, ale definitivní porážku utrpěla až s nástupem nákladních automobilů.
  Přesto částečně fungovala do zimy 1962/63 , kdy kanály i s loďmi se zbožím na 3 měsíce zamrzly..

  Ovšem kanály v GB nelze srovnávat s kanály v Evropě. Jsou kratší, pro menšī lodě
  Nedají se srovnat s Dunajskou vodní cestou, kterou se pŕepravují zzboźí třeba ze zemí kolem Cerného moře do západní Evropy.
  A třeba Vítkovice by pro své výrobky , s problémy přesunovanými po silnicích ( nadmérně výrobky) uvítala .
  Už za socíku byly pokusy s dopravou po odře
  A uhlí nebo železná ruda jsou pro vodní dopravu vhodné

 412. 457: Jirko, ten Váš hnůj musí projít fermentací, jinak by byl nevhodný ke hnojení. Nebo se pletu?

 413. Ano, vykopat průplav pro přepravu uhlí, které nikdo nechce a železné rudy, které je všude nadbytek a taky jí nikdo nechce je počin hodný Gosudára.
  Ovšem v tom případě by bylo dobré, aby ten kanál měl přibližně kruhový tvar, aby bylo možno uhlí v Ostravě naložit, vzít jej na okružní vyhlídkovou plavbu kolem Brna, Znojma, Jihlavy a Olomouce zpět do Ostravy, kde bude vyloženo, odvezeno zpět do dolů a bude jej možno znovu vytěžit a poslat na další vyhlídkovou plavbu. 🙂

  Železnou rudu nebo Vítkovice a jejich výrobky není nutno řešit, to se stejně všechno během tak dvou až pěti let uzavře a odpadne problém s dopravou odkudkoli a kamkoli.

 414. Ostatne GB nebyla nic extra ještě dnes je možné z Nemecka pokanálech doplout tŕeba do Paŕíže anebo do přístavú na středozemním i atlantickém pobřeží.

 415. 469- :))
  Tím by se vyřešilo těch 70 000 nezaměstnaných kvůli Bakalovi. Geniální.

 416. Halladine, já myslím, že nelze říct o anglických kanálech nic nového, co by nebylo nezapomenutelně sděleno Jeromem Klapkou Jeromem ve Třech mužích ve člunu 🙂

 417. Ale tak na kole je dneska možno dojet i do Číny, Indie nebo Singapuru. Ale nebudeme tam stavět šestiproudou cyklostezku, že ne ?

 418. 474-no v rámci investic na podporu růstu ekonomiky … A ekologickou dopravu 😉

 419. Nick name,
  Neřekl bych, ž já nebo vy jsme schopni vyčíslit náklady a výtězek z provozu
  Ale dovedu si představit tranzit severní Evropa- střední evropa – cernomoří a část středomoří bez nutnosti obeplouvat celou evropu

 420. 476 – Jj, to je fajn nápad. Vykopeme kanál tak cca. 15 km široký a 1 km hluboký, aby tam mohly plout a otočit se úplně všechny lodě, včetně supertankerů, kontejnerových lodí a letadlových lodí.

  Ale pak bychom skutečně mohli mít i tu admiralitu, protože na takovém kanálu by bylo možno provádět i tu boční salvu a tudíž by existence českého válečného námořnictva měla své opodstatnění a mohli bychom nakoupit jaderné ponorky, letadlové a bitevní lodi a křižníky a torpédoborce, na ty se nesmí zapomenout.

  No a v neposlední řadě to bude chtít taky ochranu zátok a přístavů. Před časem jsem na Kubě u města Cienfuegos viděl kráááásnou pevnost někdy ze 16. či 17. století. Deset metrů tlusté a 30 metrů vysoké zdi, fůra děl a tak podobně. Asi bylo vhodné něco podobného (ovšem patřičně modernějšího) u Mělníka, v oblasti Svatojánských proudů u Štěchovic a rovněž u hansovního města Znojmo. 🙂

 421. Ještě pořád se ale nevyřešilo, kde vezme ta voda … 🙂

 422. hele, necháte taky v republice kousek pevniny, že jo?
  já bych se nechtěla stěhovat do hausbótu jen proto, že všude samá voda, samej kanál.

 423. Nickname, nepletete se …ale to co uniká při fermentaci se dá zužitkovat 🙂

  Nerozumím tomu, proč by si lidé, co platí, někdy až přímo obludné školné, měli nějak vynucovat nějaké výhody oproti ostatním platícím ….divný… Ale je fakt, že v kotlině tomu moc nerozumím.

  co se bude vozit v těch lodích? Bude to jiné zvoží, než ve vagonech? Aby snad nebyl daňopvej poplatník nucenej platit vyšší dotace CD Kargo, potom i splatky za kanál a pak i dotace na přepravu zboží …

 424. Já se vám divím, že se vzrušujete nějakým kanálem. Vždyť přeci nejde o dopravu kanálem, ale o stavbu kanálu. Protože M.Z. je keynesiánec, tak si uvědomuje, že otázka využívání kanálu je otázkou vzdálené budoucnosti – a to už budou všichni „první hybatelé“ onoho kanálu dávno po smrti.

 425. (473) Tam ovšem nešlo o kanál – byla to Temže. 😛

 426. 482-taky mám pocit, že vliv stavby kanálu na růst HDP a dalších ukazatelů místní diskutující hrubě podcenili 😉

 427. 282 – možná si Zeman připadá jako Karel IV. s Hladovou zdí, ale zapomněl, že Karel tu zeď nedal stavět jen kvůli práci pro chudé, ale jako užitečnou součást opevnění.
  Možná studoval dějepis z pohádek.

 428. ooo ne, myslím, že jste nepochopili jednu základní a podstatnou věc, mezi kanálem a Milošem přeskočila jiskra. Můžu se samozřejmě jen domýšlet, jestli to byla jiskra citu a lásky, či paralyzeru…. ostatně nejsem kancléř, či někdo, kdo mu rozumí….

 429. Ale no pane Kořenský 🙂

  Zas tak velikášský ten plán není
  Přirozeně jen rříční lodé.

 430. Rpuť – 479 – Co furt máte s tou vodou. To je zcela minoritní problém. Voda se dá vozit letecky třeba z Ruska. Taková Volha, Ob, Jenisej a fůra dalších, tam je vody.
  Na taková ta letadla co naberou vodu a pak jí vypouští nad hořící lesy se dají koupit nebo výhodně pronajmout, podobně jako Grippeny.

  A šéfovat té letce může Tvrdík, má z dob bačování ČSA bohaté zkušenosti v této oblasti… 🙂

 431. Já dokonce věřím tomu, že i armáda by to celé uvítala. Konečně by to byla příležitost mít námořnictvo a s ním související jednotky, ať už klasickou námořní pěchotu nebo dokonce Navy Seals. Ti by mohli mít výcvikový tábor třeba v Řevnicích. Tam je dost kopců, Brdy jsou blízko a kdyby se trochu prohrábla Berounka (tak na 300 metrů hloubky), tak by tam mohli nacvičovat i jízdu na těch malých ponorkách, co mají v akčních filmech.

  A u nás v Radotíně bychom mohli mít třeba dlouhou pláž a na ní Pobřežní hlídku. Taková ta děvčata, co běhají v plavkách po písku kolem vody s takovým tím plovátkem pod rukou a zajímavě se jim vlní hrudník.

  Já bych v tom celkem viděl samou prosperitu, životní jistoty a tak podobně. A to jsem ani nezmínil možnost zimního bruslení a pořízení jaderného ledoborce v úseku Tábor – Trutnov. 🙂

 432. No,
  při návštěvě Ruska bych tipovala i inspiraci obrazem Burlaci na Volze 🙂 pro zbytek nezaměstnaných horníků 🙂

  Jirko,
  mé dítko bylo ve státní školce, fungovala přesně tak, jak popisuješ – kdo nespí, ten si něco „študuje“, baštili všichni jednotně (jídelníček visel na nástěnce u vchodu, IMHO naprosto odpovídající danému věku), s výjimkou malé diabetičky. Komu nešmakovalo, dostal více polévky či přílohy. V životě jsem nezaslechla nějakou maminu si stěžovat nebo požadovat něco extra, tak jsme asi měly štěstí…. Pro nenarušení osobnosti tu máme myslím soukromou Montesori, nebo bahaistickou. Bohužel, jak je to pak i s dalším vzděláváním, tak ve mně sílí dojem, že soukromé školství je spíš záležitostí pro ty Máni Trafikantky; tedy sice věcí prestiže, leč nikoliv stran kvality vzdělávání, ale typu „já na to mám, a vy ostatní hned hačačá…“.

  Ptakopysku,
  a už si někdy Pidižvík po horkém letním dni v gumáčkách čichnul k nožičkám 🙂 ? A léčba mykózy na zapařených nožkách taky nic moc…. 😉

 433. No a v neposlední řadě by měl ten kanál „severní Evropa- střední evropa – cernomoří a část středomoří“ i nesporný přínos kupříkladu v oblasti justice, vězeňství a tak podobně.

  Třeba takový mladistvý delikvent, který kupříkladu ztloukl a okradl důchodkyni by v noci zamířil do přístavních krčem v Karlíně, ve kterých se válí oblaka dýmu a staří mořští vlci tam popíjejí grog, rum, gin či roztopčin, tam by se nechal nalodit na nějakou loď plující kupříkladu na Borneo či do Surinamu a za týden by už vdechoval vůni hřebíčku a skořice a nezatěžoval by náš soudní systém a OČTŘ. 🙂

 434. Halle, tak jsem to spočítal, aby si kanál na sebe vydělal, muselo by po něm plout 250 lodiček, 300 dnů v roce. Lodička s nosností 1200 tun, jako se jimi vozilo uhlí do Chvaletic. Zdymadla by musela být blesková, počítám s průměrnou rychlostí lodi 20km/h.
  Lodě by nesměly spotřebovávat naftu, lodníci pracují zdarma. Zdymadla se plní dešťovou vodou. Lodě by daroval českému lidu pan Putin nebo Gromyko.

 435. Dovoz vody do kanalu je naprosto perfektni vyuziti pro letouny Casa, kdyz uz je tedy koupil a piloti trenovat musi, no ni? Kdyby bylo dost pruzne a dlouhe lano, mohli by letouny ty lode tahat a usetrilo by se za naftu, ze ano, pokud to tedy uz nejezdi na mazut 😀

  A vubec, kdyby se pan prezident poradne rozmachnul, muze uz pristi rok byt kanal Praha Brno Ostrava K1, kanal do Drazdan, kanal do Budejovic….. Proste by byla kotlina krasnym novym Holandskemma vsichni by pak jezdili na Sumavu jezdit …. Tam by bylo obrovske nadseni, jako je pri kazde navsteve cizozemcu 😀

 436. Jen počkejte! Ještě budete prstíčkem hrabat po Máňách z trafiky!

  To takhle starší aplégr po úraze ve špitále. A její pídr se mnou chtěla mluvit- Mladší aplégr tak cca 3 roky, neměla jsem ji kde nechat, tož musela se mnou.
  Byly jsme tam asi půl hodiny, aplégr se choval slušně a vydržel.
  A nastalo pozdvižení veliké, neb pídr usoudila, že aplégr není normální, neb neučunil z místnosti kůlničku na dříví, ba ani bordel nenadělal. Takže trvala na tom, že máme navštívit dětského psíchologa, že aby ji naučil ten patřičnej bordel dělat…
  Někdy má fakt člověk pocit, že se všichni zbláznili… 🙂

 437. No zase na druhou stranu, myslim, ze cely ten napad je v podstate tunel Veolie…. Jen si uvedomte kolik se pak bude platit vodne a stocne? Jen te vody, co prItece do kanalu….. To bude fakt pecka, ty slozenky nechci videt…

 438. Jirko,
  kanálu do Budějc netřeba, stačí, že je naplánováno splavnění až do p… Prahy. Zatím tedy možno párničkem jen do Týna, ale to by bylo, aby nebylo !

  Nickname,
  tak dík, zas abych pucovala poprskaný monitor 😀

 439. Nickname, samozrejme ze zadna lod nespotrebuje ani lok nafty. Vzdyt budou za zeleza a tedy magneticke….. Tedy ve chvaleticich , kdyz bude nalozeno, zapne vratnej cudlik a lode priplujou sami…..a kdyz ty lode vylozi, tak ten cudlik vypne a lode odplujou nazpet. Koukal jsem na globus a maj to do Ostravy s kopce. …. Jo prominte, cudlik zapne elektromagnet, ktery pritahne lode magnetismem zmagnetizovane k magnetu 😀
  Samozrejme ze lode by nesmeli byt z toho zeleza co zustava trvale zmagnetizovane, to by pak se ve chvaleticich trosku hromadili lodicky….. To by ani Vodicka nevyresil

 440. Teda, co furt máte s tím pohonem lodí? To taky už přece dávno vyřešil klasik na dole Marcela… Prostě lodě, které by z centra Evropy, tedy s kopce, směřovaly k moři by na špagátě táhly lodě směřující do kopce, tedy od moře do středu Evropy… Elementary, dear Watson…
  Já nevím, proč furt za každou štěpnou myšlenkou musíte vidět nějaké ty problémy… No a dostatek vody již dávno vyřešim M.C. Escher: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/e8/Escher_Waterfall.jpg

 441. Matzurko – kanál z Prahy do Budějic je jednoznačně potřeba. Vltavu otepluje Temelín a Orlík a Slapy a tudíž je pro bruslení krajně nevhodná.
  Naopak dostatečně široký kanál, letecky plněný vodou z Volhy, by patrně zamrzal od prosince do března. A kdyby jaderný ledoborec prorážel jen prostředek (kvůli té lodní dopravě), tak bych v zimě obul brusle a byl bych ve Vyšším Brodě co by dup (bruslí) a mohl bych posilovat lokální ekonomiku ježděním na koních u Šumaváka. A ještě bych potýral tělo tím bruslením v pátek tam a v neděli zpět. 🙂

 442. PeSi – 501 – problém je v tom, že námořníků by bylo výrazně víc než horníků a tudíž by se pro ně obtížně sháněla těžká jídla, zejména houby a podobně. Zvlášť když uvážíme, že území ČR by bylo jeden velký kanál a na vodě jak známo houby příliš nerostou 🙂

 443. 503- takže místo 70 000 horníků a přidružených profesí tu máme 70 000 námořníků ohrožených nezaměstnaností…to jste krapet překombinovali, pánové. Asi si založím rekvalifikační agenturu.

 444. “ Voda se dá vozit letecky třeba z Ruska. Taková Volha, Ob, Jenisej a fůra dalších, tam je vody“

  Na co letecky? když už budujeme kanál dunaj. odra – Labe, tak nebudeme troškařit a postavíme přívodní kanál na vodu až na Sibiř k Jeniseji

 445. 2 Pavel Kořenský – Tys asi zatím toho moc nečetl o hydroponii, nicht wahr?
  Dá se tak pěstovat téměř veškerá zelenina – tak proč ne houby? A vůbec, vjedci dokázali, že u dětí se v poslední době silně zhoršuje zrak – díky téměř neustálemu čumění na skleněnej cecek… a tak naši nejlepší ministři zdravotnictví plánují velkou akci „mrkev do škol“, neboli mrdoš!
  Dokonce jsem četl ekonomické zhodnocení, kdy žáky nespotřebované kořenové systémy karotky a jiné mrkve jistě rády využijí některé učitelky – ani netuším, jak to ten autor myslel…
  Ale každopádně celé akci fandím – ať žije a vzkvétá mrdoš!

 446. Jak jsem tak jel nedávno po D1, tak jsem měl dojem, že stavba kanálu už začala – do toho výkopu ve středním dělícím pásu už by se i ledoborec vešel …

 447. PeS – 506 – tak teď jsi mně definitivně odrovnal. Nejen mrdošem, ale hlavně představou toho, jak se v pobřežních zátokách těch kanálů pěstují hydroponicky houby pro ty námořníky. To nemá chybu. 🙂

 448. Teda, vy si tu děláte legraci, ale tušíte, kdo všecko si tu čte? Abyste se nedivili, až bude parlament projednávat změnu zákona s tím, že se zavádí povinnost veřejně prospěšných prací na stavbě – budování, hloubení či přemosťování – kanálů napříč i pozdél republiky. A mrdoš navíc!
  Martine – už 7 hodin neprší! 🙂

 449. maYdo – 505 – letecky proto, aby se jednak zaměstnal Tvrdík, jehož odborné znalosti v oblasti letecké přepravy bez užitku kornatí již skoro deset let a druhak, aby bylo možno vypsat to výběrové řízení na nákup či pronájem těch letadel… 🙂

 450. Hydroponické houby pro námořníky…. lysohlávky ?

 451. Dano, přece bys nám nechtěla upírat Základní Lidské Právo Na Kanál.
  A to se radši nezmiňuju o tom, že Benátky nad Jizerou mají také právo na svůj Canal Grande …

 452. Tučňáku,
  jen aby z toho spíš nebyla Cloaca Maxima 🙁

 453. Pavle K., má to háček …. Eunie si žádá zprávy, jak jsme uspěli při začleňování romských žáků do běžných tříd, o kolik procent jsme snížili počet romských žáků v praktických školách.
  Jak lze tohle zvládnout bez sčítání tedy fakt nevím….
  Liskoprávní organizace na nás bez ustání žalují – kde oni berou svá čísla, když nesčítají?

 454. Ahoj!
  “ „Pokud tento dotazník nevyplníte, bude do školy vyslán inspekční pracovník České školní inspekce, který šetření provede sám,“ píše v dopise ředitelům praktických škol náměstek školního inspektora Ondřej Andrys.

  No já bych teda obratem odpověděl, že bude vítán a umožníme mu vstup do tříd. Samozřejmě mimo vyučování.

 455. Rputi – 515 – ne, v tom žádný háček není, nemá smysl to okecávat EU a ani jinak kolem toho mlžit.
  Tuhle šílenost vymyslel někdo konkrétní v ČR, na konkrétním ministerstvu, za konkrétního ministra, někde je to sepsané a někdo je pod tím podepsaný. A mělo by se veřejně vědět kdo je pod tím podepsaný, kdo to vymyslel a ten (a nejen ten) by se měl nejen pakovat z úřadu, ale dokonce si chystat teplé prádlo do kriminálu (když už se tedy za zločiny proti lidskosti nesmí střílet za úsvitu).
  Jednou se považujeme za civilisovaný stát, takže NIKDO, opakuji NIKDO nesmí přijít se šíleným nápadem, že nějaký Mruk Vyndejs ze školní inspekce, vyzbrojený kovovým pravítkem a výtiskem Lombrosovy knihy „O typech zločinných“ bude sepisovat etnicitu děcek ve škole, pokud tak odmítnou učinit učitelé a ředitelé (kteří by odmítnout rozhodně měli, nebo by měli resignovat na své funkce).

  Pokud připustíme, byť jenom náznakem, že bychom chtěli podle nějakých mlhavých měřítek katalogisovat a sečítat Cikány, koho budeme sčítat příště ? Židy ? Zrzavé ? Obézní ? Přistěhovalce ? Antikomunisty ? Katolíky ?

  Sorry, ale tohle se nedá vůbec ničím okecat, je to zrůdnost prostá.

 456. PS.
  Udělal zásadní chybu:
  Otázka měla znít, kolik je v těch praktických (dříve „zvláštních“) školách neromských dětí.
  Jednak by to bylo výrazně snažšípočítání a jednak, pokud se jde o většinové etnikum, nemůže se jednat o rasovou diskriminaci.
  A pak už stačí, prostým odečítáním (předpokládám, že vědí kolik dětí mají v praktických školách)zjistit cokoliv.
  Ale bude se zjišťovat, počet hrdých žáků, kteří o sobě tvrdí:“Já jsem Rom a kdo je víc?“

 457. Šumaváku, v kterémsi článku na dané téma se psalo, že neromských žáků je v praktických školách 55% ….

 458. Šumaváku – ale to je blbost. On by hlavně neměl nikdo, nikdy a nijak zjišťovat jakoukoli etnicitu kohokoli.

  Pokud má někdo pocit, že v pomocných školách (zdráhám se používat termín praktické školy, protože jde o školy pomocné, ve kterých jsou umístěny děti, které by v normálních školách postup výuky brzdily) jsou žáci nadaní a inteligentní, kteří se tam ocitli omylem, může ministerstvo uspořádat třeba mimořádné vyrovnávací zkoušky znalostí. Tím se pozná, jestli do zvláštní školy někdo patří nebo ne a není vůbec nutné zkoumat etnicitu, náboženské vyznání, buržoazní původ nebo cokoli jiného.

 459. Co to vůbec ta „etnicita“ je?
  nebo jinak : jak je vlastně definováno „etnikum“?

  PAk má školství k něčemu vypadat, když jeho vedení řeší takový prkotiny. Ať se starají, aby se i duševně méně nadaná děcka byla schopná nějak uživit a postarat se o sebe a nebyli z nich trotli, závislí na dávkách.

  Nebo aspoň ať s nějakými zbytečnými dotazníky nebuzerují ty, kdo se o to aspoň nějak snaží.

 460. Tomu Andrysovi by měl někdo připomenout, že kdysi žil jeden člověk, který se jmenoval Adolf Eichmann a ten taky jenom sepisoval lejstra a sčítal čísla a plnil rozkazy. A ve finále mu nepomohlo ani to, že se zkusil zašít v Argentině. Stejně ho našli, odvezli, odsoudili a po zásluze popravili právě za tu pečlivou úřednickou práci. 🙁

 461. Pavle K., dítě, které v 6 letech nerozezná barvy ani tvary, je automaticky zařazeno do praktické školy …. bez ohledu na etnický původ.
  Námitky proti tomuto zařazení jsou ale výhradně etnické…

 462. Pavle, tak já si samozřejmě dělal srandu.
  že je to nepřípustná kravina je zřejmé!

 463. Rputi – 523 – pokud dítě v 6 letech nerozezná barvy ani tvary, je zcela po zásluze zařazeno do pomocné školy. To je naprosto v pořádku.

  Ale vůbec není v pořádku (je to naopak zcela a úplně špatně) jakýmkoli způsobem prověřovat etnicitu dětí v pomocných školách.
  Námitky mohou být jakkoli motivované, ale odpověď na tyto námitky musí být vždy naprosto jasná, jednoznačná a korektní – etnicitu neevidujeme, nezjišťujeme a děti jsou v pomocné škole výhradně proto, že neznají tvary a barvy a nikoli proto, že jsou opálené a kudrnaté. Pokud má někdo nějaké námitky, udělejme nějaké testovací zkoušky třeba každý rok od 1. do 5. třídy. Pokud je děcko splní, bude přeřazeno do školy normální. Pokud nesplní, zůstává v pomocné.

  Když tedy pominu samotnou zrůdnou podstatu toho nápadu děcka etnicky posuzovat a třídit, zůstává čistý pragmatismus. Nechci-li být buzerován za rasismus, nesmím rasisticky škatulkovat formou dotazníku. Že to nechápe náměstek školního inspektora, to mně celkem neudivuje, protože u podobných existencí je deficit inteligence podmínkou získání té funkce. Ale že to nechápou lidé jinak celkem inteligentní, mně po pravdě řečeno docela děsí.

 464. Mimochodem, docela by mně zajímalo, jaký mazec by vypukl třeba v USA, kdyby federální vláda poslala všem školám minulé pondělí přípis, že mají sečíst žáky a dělit je na černochy, asiaty, uzenáče, indiány a bělochy. A pokud tak neučiní do 26.9.2013, přijede z Washingtonu úředník s pravítkem, kalibrem, luxmetrem a příručkou a provede selekci osobně.

  Životnost tamnější varianty ministra školství, vlády a nejspíš i presidenta by se počítala tak na minuty, maximálně hodiny a Oprah by ranila mrtvice v přímém přenosu na CNN.

 465. P.Kořenský – nepochybně máte pravdu.
  Jen by mě tedy zajímalo, kde Šabatová a celej ten pomatenej užalovanej spolek bere své údaje, že v praktických školách je příliš mnoho Romů …. když to tedy nesmí počítat?

 466. Dobré ráno vespolek,
  no hlavně se divím, že Šabatová a spol. už neječí jak splašení.
  Jo, v USA jsem kdysi vyplňovala nějaký dotazník (už nevím, jestli pro žádost o přidělení social security, grant anebo jen vízum), a dotaz na etnicitu tam byl – ovšem s upozorněním na dobrovolnost. Např. ale u doktora to má dost jiný význam, neboť incidence některých chorob je mezi obyvatelstvem „kavkazským“ a „Africko-Americkým“ podstatně odlišná, a od toho se pak může odvíjet i jiný diagnostický a léčebný proces (dokonce i seriál dr. House to zmínil, šlo o člověka s černošskou babičkou, takže vzhledu kavkazského, leč onu pro bělochy vzácnou chorobu podědil).
  Ve školách mi to ale skutečně přijde jako irelevantní údaj; čekala bych ten odhad spíš ze strany rodičů dětí minoritní etnicity nebo národnosti, a to jako podpůrný argument při žádosti o zavedení hodin jazyka danému etniku/národu vlastnímu (třeba extra hodiny romštiny nebo vietnamštiny formou kroužku nebo podobně).

 467. Pokud jsou ta hrozivá čísla pravdivá, jako, že asi jsou, jedná se o krajně sebevražedné jednání. S tím, že ohroženi jsou i všichni ostatní členové, nás nevyjímaje…

  …Ale největší starost má průmysl s energetikou – platit o 30 procent víc než v ostatní Evropě a o 60 procent víc než v Americe (nemluvě o plynu) je likvidační (BDI). Německo rapidně stárne a důchodové náklady rostou, při jejich zápočtu dosahuje země celkového zadlužení 192 procent HDP (pro porovnání druhá nejhorší Itálie 146 % HDP).

  Jörg Asmussen, německý zástupce v Evropské centrální bance, se domnívá, že za pět let bude Německo nemocným mužem Evropy…
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-nemecke-jain-0bi-/p_ekonomika.asp?c=A130924_164245_p_ekonomika_wag

 468. Dobré zas ráno – k tomu sčítání – jen si dovolím připomenout, že otázka na rasový původ je zcela běžná v té nejsvobodnější zemi na světě a nějak jsem neslyšel, že by za ni šel někdo ke zdi. Ale že na základě odpovědi na tuto otázku jsou lidé přijímáni či nepřijímáni na vysoké školy je zcela běžná praxe. Pozitivní diskriminace tomu říkaj…

 469. Takže to je též odpověď na 527 – už je dávno sečteno!

 470. 531

  Žádná společnost, která stárne nemůže prosperovat. Zvyšování počtu seniorů zabírá pracovní síly, které by vyrábély něco obchodovatelného ,
  Misto toho musej pečovat, zvyšuje se deficit rozpočtu

 471. To je trest za narušení přirozeného běhu věcí.
  Dokud každé uklízečce budou feministky tlačit do hlavy, že nejdůležitější na světě je kariera managorky podlahových krytin, tak holt děti nebudou.
  Rozpad velkorodiných struktur zas znamená, že senioři nemohou převzít úlohu zázemí pro ty ostatní, jak bývalo přirozené a v okamžiku, kdy už nejsou se schopni postarat sami o sebe nemají nikoho, kdo by se postaral o ně.
  Vždycky je něco za něco a každá sranda něco stojí.

 472. Dobré ráno,

  Jo, jo, quot licet Jovi not licet bovi…
  http://zpravy.idnes.cz/vyhostovani-romu-francie-0yl-/zahranicni.aspx?c=A130924_211903_zahranicni_hro

  Aneb co je možné ve Francii, je naprosto nepřijatelné v Česku

  Tím nehájím vyhošťování kohokoliv, jen podotýkám, že prý jsme největší rasisti z celé Evropy a v tej vyspělej Evropě téměř společensky přijatelní.

  Tak by mně možná někdo z těch bijců českých nešvarů, co v jiných zemích jsou absolutně nemožné, mohl ten rozpor nějak vysvětlit.

  Nebo příště bude ministrem Sládek, protože přece v tej Francii to dělají správně?

 473. „téměř společensky nepřijatelní“ mělo být.

  Jsem poněkud nesoustředěna, protože už v duchu slyším vrtačku, kterou s na mně hned po ránu brousí můj zubař.

  Takže, Halladine, bacha na mně 🙂

 474. Pokud je zkoumání etnicity nepřípustné, jak je možné, že existují stipendia, které se udělují jenom Cikánům ? Kde cikánské spolky berou informace, že 60% malých cikánů končí ve zvláštní škole ?
  Jsme se do toho docela zamotali. Je nepřípustné zkoumat, kolik Cikánů je ve vězení, zvláštní škole nebo na sociálce, přesto „je jasné“, že ich je tam moc a jsou diskriminováni soudy nebo školami.
  Menšiny by si měly vybrat-buď se sčítat dají, ať už kvůli výhodám nebo „nevýhodám“, nebo jsme jsi skutečně rovni na 100%.

 475. maYdo,
  Upřímnou soustrast.
  Jak říkal jeden můj hubatej kolega “ jo , milá paní, za rozkoší musíte do cukrárny nebo bordelu, ke mně rozhodně ne !“ 🙂

 476. 535- tak ono nebýt feministek, vrchol vaší ( i mé) profesní kariéry by byla ta manažerka úklidových ploch (dříve hospodyně) a do běhu života veřejného bychom mohly zasahovat maximálně tím, že bychom manželovi pěkně vyžehlily košili, až by šel volit.

  Dětí není málo, seniorů přibývá ( delší věk dožití atd.) a hlavně nám babičky zlenivěly, místo starání se o vnoučata trajdaj po dovolených, koukají na televizi, jezdí lyžovat a surfujou po internetu:)

 477. Pro skutečné muže a skutečné ženy je to jednoduché i dnes.
  A ti, se v životě neorientují teď by se neorientovali ani tehdy. Důvod se vždy našel a najde.

 478. Andy, já to chápu třeba u vysokoškolaček, ale rodině managorky podlahových krytin by více prospělo, kdyby managořila doma. Pokud managoří na pracovišti a odůvodňuje tím, že teď děti ne, aby v 35 začala lítat jak cvok po umělých oplodněních, tak je něco špatně.

 479. 545- managorky podlahových krytin mají zpravidla rodinu dosti nemajetnou a být doma si nemůžou dovolit.

  Já chápu, jak to myslíte, ale ten problém pětatřicet a pak teprve děti fakt není problém uklízeček, naopak, právě těch vysokoškolaček. Nicméně si nemyslím, že by to s dětmi v ČR byl zas takový problém, kam se podívám, tam vidím zástupy kočárků a tři děti dnes není žádná výjimka. Ráda bych připomněla, že před sto a více lety to nebylo jiné, ženská sice porodila třeba osmkrát, ale dospělosti se dožily tak maximálně ti tři( až na spíše výjimky). A tehdy se také děti cukaly starat se o seniory a snažily se je odrbat jak to jen šlo.

  Váš názor ( a já vám ho neberu) je podle mne spíš než výsledkem pozorování důsledkem čtení novin. Tam se pořád běduje, jak je málo dětí a kdo nás bude sakra živit.

  Umělá oplodnění jsou zajímavý fenomen spadající do všeobecné snahy měnit běh světa. Stejně jako urputné léčení velmi starých osob. Oboje je trochu nenormální, že?

 480. Rputi,
  Managorka podlah nepracuje proto, že by ji práce uklízečky bavila, ale proto, že musí z ekonomických důvodů.
  Tenhle problém se týká spíš výše postavených žen.

 481. Andy
  Jedna vêc jsou naše pozorování , druhá véc jsou statistiky. Momentálnê je v plodném období populačně silnější ročník žen, takže i při jednom dítěti se jeví, že je dětí vîc. Ale porodnost na ženu je nízká.

 482. Víte, to svádění na nedostatek dětí…přebytek seniorů…podle mne má jen zakrýt zoufale neefektivní státní správu od vlády až po poslední bábu v podatelně. A týká se to i zdravotnictví, školství a dalších, služby poskytujících státních zařízení.

 483. Andy, nadsazuju, samozřejmě!
  Vím, že se týká spíše vysokoškolaček a taky píšu, že tam to chápu.
  Ale čert mě bere, když slečna za kasou v Jednotě začne vykřikovat o rovnoprávnosti a karieře, čímž jen zastírá fakt, že se jí doma nechce mejt nádobí.
  Jděte se podívat třeba do fy Ekokom a podobných obskurních spolků – od vrátnice po střechu narvaný holkama, co se placatěj od ničeho k ničemu, dělaj úplně zbytečnou práci, ale nejdřív tu karieru a móře a vůbec si užít a děti někdy potom…

 484. 548- podle statistik se samozřejmě vyrovnává porodnost s úmrtností, takže občanů nepřibývá- ale proč by kruciš mělo? Optimální je určitou, přesně hranicemi omezenou lokalitu nepřeplňovat, ale udržovat. Je to jako s rozpočtem, pokud se příjmy rovnají výdajům, je vše OK.

 485. Fy Ekokom by byla poloprázdná(co se holek týče), měla by jen ty, které by nezbytně potřebovala, kdyby ji stát neučinil svými nařízeními bohatou.

 486. já bych těm holkám na pokladně vůbec nevyčítal, že nejsou s dětmi doma. Mnohdy jsou ty řečí o užívání si jen zástěrka toho, že ještě nenašla toho pravého, který by si jí chtěl vzít a založit rodinu. Co tak vidím kolem sebe, chalani jsou líní vzít na sebe tu zodpovědnost a odkládají to co nejdál to jde.

 487. rezy – bývávalo dobrým zvykem, že se chlap ženil až v době, kdy uživil rodinu. (A taky už tolik neblbnul. :))
  A zákonitě si bral o dost mladší manželku, protože ta ještě byla plodná a snadno rodila. Babičky byly za rohem, tak s výpomocí nebyl problém. Oboustranně.

  Začalo se ta nabourávat za socíku, kdy rodiče těsně po dvacítce nebyly tak vzácní. Měli holej zadek, tak se to řešilo novomanželskými půjčkami, odpisy za narození dítěte atp. Byty nebyly, takže se často bydlelo u rodičů (a toužilo pryč.) Babičky fungovaly na plný úvazek, neb ženské šly do důchodu (při 2 dětech) v 58.
  Babičky zdatně fungovaly ještě v 60-tých letech. Pak se objevila možnost práce v důchodu a babičky na hlídání pomalu vymřely.

  Pozor, já netvrdím, že by ženské šmahem měly být jen u plotny. Vyvíjelo se, až se vyvinulo, jen se to dostalo do stavu, kdy se ignorují společenská, biologická a sociologická fakta. A tedy to zatra drhne.

 488. a ted si Rputi najděte, kdy se dostane současná matka tří dětí do důchodu a pak tu nebudou stesky o tom, že babičky nefungují. Babičky by fungovaly, jenže jsou podle současných pravidel v produktivním věku a musí zařezávat, aby se propracovaly do důchodu. Osobně si mysím, že se nemělo s hranicemi odchodu do důchodu vůbec hýbat a měl se snizovat důchod samotný tak, aby byl důchodový účet vyrovnaný. Říkám to s vědomím, že bych i já měl důchod nižší. To postupné snižování důchodu byl rovněž vytvořílo tlak na lidi, aby se začali více spoléhat na pomoc rodiny a na důchod se zodpovědně zabezpečili pokud možno sami.

 489. Dobrý den, sice nerozumím celé diskuzi, ale dovolím si přispět rozhovorem s vulgárním materialistou:

  Jak vypadaly porody před padesáti lety?
  Na Kladně jsem měl za rok tisíc porodů a byly mezi nimi i tuberkulózní ženy, takže jsem měl nebývale moc klešťových porodů. A pak jsem šel do Apolináře. Tam jsem přišel na sál a ženy tam křičely. Slovenky jsme poznaly podle toho, že křičely Joj, joj! Ženy naříkaly a proklínaly muže za to, že jim zase udělali děti. Rodily vesměs počtvrté, popáté. Prvorodiček nebylo nejvíc.

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-porodnikem-dolezalem-doh-/domaci.aspx?c=A130920_163031_domaci_hv

 490. rezy, já pouze popisuju situaci – nehodnotím, jen tvrdím, že něco za něco. Vývoj naboural zaběhnutý a relativně fungující stereotyp a nový se zatím nevytvořil.

  A ona nejen guma od trenýrek se nedá natahovat do nekonečna. To platí jak pro věk při porodu, tak pro odchod do důchodu. 65letý horník už toho moc nenarube, ale stejně starý universitní profesor zvládne normálně přednášet, pokud mu ten Němec neschovává brejle. Je to velice individuální a nechala bych to na lidech. Jde jen o tom, aby zaměstnavatelé pochopili, že jde nejen o to, zda-li je maník mladý a dynamický, ale např. takové zkušenosti jsou k nezaplacení.
  U porodu je to věc jiná, tam skutečně platí, že čím mladší, tím lepší. Přírodu neokecáš a 55-60letý matky jsou naprostá zvrhlost.
  Viz článek. u 557.

 491. Dobrý den,

  nemyslím si, že to byly pouze ony pozoruhodné dámy (dnes nazývané feministkami), které způsobily onu revoluci a vstup žen do dříve ryze mužského světa. Myslím, že to byly všechny ty úplně normální ženské, které vysvětlily svým (jinak) neužitečným chlápkům, že např. uvaření oběda je práce srovnatelná s tou jeho. Jen mytí nádobí byl náročný technologický proces A) na čas, B) na zdroje. Tak ti chlápci, povzbuzováni svými dámami, vymysleli plynový (elektrický) sporák, pračku, myčku na nádobí a další báječné věci. Které umožnily dámám úsporu času a energie, kterou mohly věnovat také něčemu zábavnějšímu. Vymýšlení dojemných rustikálních obrázků rodinné harmonie je určitě fajn, ale nemají nic společného s realitou.
  Dětí se narodí přesně tolik, kolik se jich narodit má, doba dožití se prodlužuje v důsledku nepochybně rostoucí kvality života, díky tomu harampádí, které se prodává v chrámech konzumu. Ohromující produktivita vede prostě k tomu, že si můžeme dovolit živit zcela neužitečné a marnotratné tvory, kteří sedí ve zcela zbytečných institucích. Můžeme plýtvat vzácnými statky v různých výstředních aktivitách typu biopaliv, větrníků, fotovoltaiky atd., které vymýšlejí ti tvorové. Pro mě osobně jsou noční můrou právě takové aktivity, které zkoušejí vlézt lidem do intimního života s hesly „vymíráme“. To je ukázka, že se fakt etatisti nezastaví nikde.

 492. Modroptáku, na změnu situace měla, ve veliké míře, I. Světová válka (ta druhá to dorazila).
  Bylo to poprvé, kdy tolik chlapů najednou vypadlo z pracovního procesu a nedalo se dělat nic jiného, než je nahradit ženskými. A pak už to šlo samospádem.

 493. Hmm,
  já bych k efektu „ženy mimo domácnost“ přidala i vliv dvou světových válek – chlapi se navzájem zabíjeli na frontách, a ženské musely do továren vyrábět náboje. A ještě předtím „průmyslová revoluce“, kdy do výroby nastoupily nejen ženy, ale i děti, aby se chudina vůbec uživila…. to nebyly feministky, těm šlo o živobytí.

 494. Hele, zase až druhá.
  Ale fakt bychom se neměli soustředit na Kondelíky…

 495. Kdyžuž tady tak rodíte a vymíráte,
  tady http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-porodnikem-dolezalem-doh-/domaci.aspx?c=A130920_163031_domaci_hv je poměrně zajímavý rozhovor s člověkem od fochu – tedy z té první fáze. Fachman z druhé fáze byl včera v televizi ve filmu Spalovač.
  Jinak… když se porovnáme s dinosaurama, tak nic moc interval. Takovej Bambiraptor feinbergorum, jeden z nejinteligentnějších dinosaurů vydržel běhat po světě přes milion let…

 496. Matzurko, ono vůbec nejde o Kondelíky!
  My si to pořád představujeme, strašně jednoduše, že ta ženská byla staletí jen kolem dětí plotny. Nebylo to tak – spíš jen výjimečně.

  V dobách nejstarších ta ženská např. musela napříst, utkat a našít oblečení pro celou rodinu. Nemluvě o zemědělství, kdy makala, až se z ní kouřilo.

  Zajímavé, že první náznak emancipace se objevil už po Třicetileté válce. Mužských ubylo a tak musely ženské být samostatnější.
  Ale hlavně – bylo už mnohem víc řemeslných dílen a nejedna vdova, po smrti manžela tu dílnu vedla, aby ji uchovala dětem a měly být z čeho živy. Např. Vdova po Danielu Adamovi z Veleslavína řadu let sama řídila tiskárnu. O obchodnicích ani nemluvě. A tyhle ženské by to nezvládly, kdyby seděly jen doma v kuchyni.

  Nehledě k tomu, že Kondelíci, respektive pani Kondelíkové existují. To je poloha duše, k tomu sám fakt plotny a dětí nestačí.

 497. Rputi, Matzurko, války, ve kterých se chlapi bavili vzájemným vybíjením a práce byla na ženách, jsou staré jako lidstvo. Takový Napoleon, to vzal zgruntu a učinil z chlapa velmi vzácný statek. Ty světové války jsou „“zajímavé““ leda rozsahem vybíjení. Neznám historii tak důkladně, ale řekl bych, že tak dlouhé období bez války jsme, v našich zeměpisných šířkách, neměli.

 498. Docela by mne zajímalo, jak alarmisté ohledně počtu obyvatel dospěli k tomu, že právě 10 milionů Čechů je optimum a že je tedy potřeba podpořit porodnost, protože … Protože co ?

 499. Protože, NoName, někdo musí vydělávat na EUNII a sociální programy a alternativní zdroje a na světlý zítřky a hrozí, že se budou množit více příjemci dávek a dotací a budovatelé programů, než výrobci zboží, poskytovatelé služeb a plátci daní.

 500. NoName, protože hrozí, že jeden noname bude živit dva důchodce a 5 cikorek na podpoře, o půl poslancovi ani nemluvě. To se nedá zvládnout… 🙂

 501. 571-ale to je problém systému, ne počtu obyvatel.

 502. Dodatek – ideální by byl „strom“ ve tvaru smrku – pak by to bylo zvládnutelné, jen bychom se sem časem nevešli.

 503. “ problém systému, ne počtu obyvatel.“

  Ale to se nesmí říkat 🙂

 504. (540) Nejsem si jist, zda je to zásluha feministek, nebo spíše nedostatku chlapů k mašinám na výrobu šrapnelů v době první světové (za druhé už byli všichni zvyklí). Ale jak tak pomalu čtu, vidím, že jsem až třetí.
  To vymírání – ono asi nejde tolik o počet obyvatel, jako o věkovou skladbu. Málo mlaďasů, moc důchodců, průser.

 505. 576-zato státy, kde je mladých radost pohledět prosperují jedna báseň (Egypt, Irán, atd. atd).

 506. Správně Aerokarle
  Jsou dvě cesty – eutanazie ( povinná) důchodců, anebo zvýšit porodnost
  Vzhledem k tomu, že se blížím penzi, tak se mi ta první možnost nějak nelíbí.
  A radou Knížete “ důchodce vlastenec včas umře taky ne 🙂

 507. 580 Třetí cesta (jak lahodně to zní všem socialistům) je nechat občany, ať se sami o sebe postarají. Nenutit je k eutanazii, ani k množení.

 508. Halle,
  njo, profese je ve vás zažraná hluboko. Místo abyste humanitárně navrhl občany placenou lékařskou péči a tudíž rychlé ozdravení a zmlazení společnosti, chcete vyhubit bývalé pracující. Pod vidinou mrzkého zisku byste zkrouhnul důchody a nechal byste na živu mladé nemocné, kteří by vám dýl vydrželi a mohl byste týt z jejich mozolů. Odporné a zavrženíhodné!!! 😀 😀 😀

  P.S.
  Čukčové tuto problematiku řešili rituálním uškrcením seniora v rodinném kruhu.

 509. ptakopysku, toť jednoduché – staří už mají málo zubů … 🙂

 510. Ad 582: koukám, že vyhřezlo typické socialistické myšlení: socialista, který by bez státu nechal svoje rodiče chcípnout, předpokládá totéž u ostatních.

 511. (579) Mně to bylo divný, když tam lezl, ale vyřešilo se to koukám samo.

 512. První světová- to jste furt padesát let dopředu, Aerokarle. To už bylo v podstatě vše hotové.

  578- přesně tak.

  Ono je zvyšování porodnosti pěkné téma- zaprvé ta roztomilá miminka, zadruhé vzpomínky politiků na to, jak dělali děti, taky to snižuje nezaměstnanost( ženské, místo aby makaly jsou na mateřské).

  Ale jak vidím, vyrovnaný rozpočet a vyrovnaná porodnost se dneska nenosí:)

 513. Tučňáku, jděte do háje
  Jsou důchodci, co děti nemaj a na co jsem dlouhé roky platil sociálnī pojištěnī ? A nemalé ?
  Spousta rodin má problém uživit děti a vy jim chcete přihodit na krk i rodiče ?

 514. No a to je právě o tom… čím dříve si žena(rodina) pořídí děti, tím později má na krku rodiče a mezitím si ještě může žít (a užít).

 515. 589 Halle, sociální pojištění (daň) jste platil, protože jste musel. Stát nemá povinnost se o Vás jakkoli postarat. Zítra může úředník přijít, znárodní úspory, znárodní ordinaci, vystěhuje vás do Broumova nebo Bílé Vody.

  Jsou dělníci, kteří léta pracovali a z malého platu si naspořili trochu na důchod. Stát jim nyní tyto peníze bere daněmi a inflací. Je to zlé? Je dobře, když dělníkům stát bere půl mzdy „na příští zaopatření“, a pak jim mění podmínky tohoto zaopatření?

 516. 589-něktěří to prostě neberou jako přihození na krk, ale něco, co bývalo a snad i je normální.
  Jinak se problém „s uživením“ dost přeceňuje-problém s uživením ma určitě spousta obyvatel Afriky, Jižní Ameriky, Asie … Ale to se bavíme o smrti hladem, ne o nedostatku peněz na tablet nebo dovolenou v Peci pod Sněžkou.

 517. 589 – tak nechal chcípnout nebo ne? Kašli na ostatní, dotaz je na tebe. Platil jsi a hovno, tak je necháš chcípnout?
  Moc možností na výběr nemáš – buď ano nebo ne nebo okecávat.

 518. 592 – aneb mojí oblíbenou zkratkou – bída vypadá jinak!

 519. Halladin: a na co jsem dlouhé roky platil sociálnī pojištěnī ?
  Samozřejmě že to víte, platil jste celou dobu na aktuální důchodce. V žádném případě si neplést průběžný důchodový s kapitálovým.
  Otázka tu je jen jediná, budeme mít takovou smůlu, že ten průběžný systém zkolabuje zrovinka v okamžiku kdy přijdeme na řadu?? Jediná cesta jak ho udržet v chodu je snížit důchody tak, aby byl účet vyrovnaný. Co je na tom za vědu?

 520. Martine, já bych mohl rodiče živit když jsem aktivní.
  Ale z penze ?
  Ani náhodou….

 521. Halladine,
  jaýpak ani náhodou???? Prostor pro úspory je! Minimální penze pro „práce se štítící“ – současný politicky korektní název je „demotivovaní pracovníci“ – je 3100 korun. Průměrná penze v Kotlince je cca 11.000. Takže podle názoru současného státu bys měl uživit sebe, svoje prarodiče a ještě půlku bezdětného důchodce, kterou by ti přidělil erár. 😀

 522. Halle, pokud se deklarujete za sociálně potřebného („my dva nic nemáme“), stát vám uhradí náklady na bydlení, stravu, příspěvek na ošacení. Od nárokované částky se odečte aktuální výše důchodu.

 523. Řešíte penze, starost o rodiče? A kdo se postará o vás – už jste si tu otázku položili?
  Nicméně já si na poobědový odpočinek dala pro zábavu jednu z nnoha volebních kalkulaček a při čtení výsledků mi málem zaskočil štrůdl. Ani ne tak těch na dolní hranici – nejmenší shoda s KSČm, těsně po SPOZ, ale ta první místa. Největší shoda s ODS 83%, na druhé příčce KČ (Koruna česká), na třetí ÚSVIT (!), čtvrtá TOP a na pátém místě se shodou 69% se krčí SSO. A když jsem se podívala na ty lišící se odpovědi..no, nevím, nevím…
  Jdu honem domýt ta okna a pak, coby důchodkyně, fičím hlídat vnuka. Aby mladí mohli usilovně pracovat a z vydělaného odvádět řádně daně, všemožné pojistné a trošku si odložit na důchod. :-)))

 524. (588) IMHO v masovém měřítku až za té války. Dříve spíše co kuriosita. Ale nejsem odborník, klidně se můžu mýlit.
  Tak nějak matně si vzpomínám na „Chuť i vůně“, autorka Doris Leslie, neznáte?

 525. Dano, dej pls odkaz která kalkulačka to byla, schválně, co vyleze mně .. 😛

 526. Koruna česká je naprosto pravicové, velmi konzervativní, ale ne nacionalistické uskupení, výrazně katolické.

  Já na nich mám nejraději, že důsledně říkají Moravě Markrabství moravské.

  Ale volit je nevolím, holt nejsem katolík:)

 527. Mňo,
  než se mi uvaří voda na kafe…. SSO 82%, Hlavu vhůru 67% (se musím podívat, o koho jde ?), dál to nemám cenu řešit, je to pod 60% 🙂 Akorát nevím, jak se promítá do výsledku, když na něco odpovím „nevím“.

 528. Svobodní 85%, Koruna česká 74%, Úsvit a Hlavu vzhůru 67%

  Potíž je v tom, u Svobodných bych volila s vědomím, že mají sice hezkej program, ale s tou vůli ho uskutečnit a tahem na bránu to není nic moc , a ty další tři jsou pro mně prostě nevolitelné.

  Ono nejde jen o shodu v odpovědích, ale taky o důvěryhodnost lídrů a kandidátů.
  okamůra ani náhodou, je mocichtivej a nevypočitatelnej, Bobošice se spojí nejen třeba s čertem, to by mi ani nevadilo, ale i s komunisty a toi by mi teda už vadilo docela dost.
  A co jsou zač „koruna česká, “ netuším. Ty exoti, co chtějí krále?

 529. Ty zvíře s placatým zobákem , provokatére jeden ! 😀

 530. Svobodní 85%, Koruna česká 70%, Piráti 66%, Úsvit 65%, KAN 59%, ODS 58% 😛
  U některých otázek si nejsem jist, zda autor a já hodnotíme odpověď stejně.
  (608) Náhodou SSo se snaží celkem dost, zásobují mne maily s nápady, jak bych jim mohl pomoci.

 531. U Svobodných je u spousty odpovědí komentář, když si v té kalkulačce otevřete ty rozdíly, je tam na těch otázkách takové (i). Ono zrušení poplatků ve zdravotnictví má jinou logiku, když se zbourá zdravotní pojištění než když se nechá.

 532. hmm, tak jsem s tou kalkulačkou neodolala: KČ 74, SSO 71, Úsvit 67, ODS 59 😕 No, ráda bych Svobodným (jako dříve) ten lístek vhodila; nicméně, pořád jsem však přesvědčena, že úspěšnému zavedení jimi navrhovanému systému v mírových dobách brání jednak vnější, jednak vnitřní okolnosti 🙁

 533. Jo, zrovna ty zdravotnické poplatky je blbě postavená otázka.
  já bych byla pro zrušení, ale ne proto, že bych měla obavy, že sociálně slabší občany těch třicet káčé zruinuje a že by mělo být zdravotnictví „zadarmo.

  Ale protože je to takovej kočkopes – stejně se vybírá pojistné a zároveň, aby měl občan pocit, že to zadarmo není, se vybírá nepatrná částka, která je sotva adekvátní tomu vopruzu a adnimistrativě s tím spojené.
  Financování zdravotnictví nevyřeší kasička na drobný u doktora.

 534. Hmm, jako dosavadní volič Svobodných ráda bych jim lístek vhodila, ale pořád jsem názoru, že úspěšnému zavedení jejich systému v mírových dobách brání jednak vnější , jednak vnitřní okolnosti 🙁

 535. To sice brání, ale jak tak na ten výběr koukám, tam mi z toho neúprosně leze SSO nebo nevolit, přičemž druhé je pro mne obtížně přijatelné.

 536. Tohle se mi líbí.Ve volbách mějme to na paměti více než kdy jindy!

  Alexis de Tocqueville:
  „Nad lidmi se týčí nesmírná a protektorská moc, která si samojediná klade za úkol zajistit jejich požitky a držet ochrannou ruku nad jejich osudem. Je absolutní, detailní, přesná, prozíravá a laskavá. Podobala by se moci otcovské, kdyby jejím úkolem bylo připravovat lidi na dospělost; ale ona se naopak snaží udržet je neodvolatelně v dětství… Ochotně přispívá k jejich štěstí, ale chce být jeho jediným strůjcem a rozhodčím; pečuje o jejich bezpečnost, předvídá a zajišťuje jejich potřeby, usnadňuje jim zábavu, spravuje jejich nejdůležitější záležitosti…; kdyby je tak ještě mohla zbavit znepokojivého přemýšlení a námahy žít!
  Proto je uplatňování svobodné vůle den ode dne méně potřebné a vzácnější; vláda jí ponechává stále menší prostor a pozvolna připravuje občana o všechno až po jeho vlastní osobnost…
  Když tak svrchovaná moc vzala do svých silných rukou postupně všechny jednotlivce a uhnětla je podle své libosti, rozpřahuje svou náruč na celou společnost; zatahuje nad ní síť drobných, složitých, pedantických a univerzálních pravidel, z níž by nemohli uniknout ani nejoriginálnější duchové a nejstatečnější duše… Neláme ničí vůli, ale oslabuje ji, ohýbá a usměrňuje; zřídka nutí k nějaké činnosti, naopak brání lidem jednat; nic neničí, brání jen vzniknout čehokoli. Netyranizuje, ale překáží, potlačuje, dráždí, vysiluje, ohlupuje a nakonec redukuje každý národ na stádo bázlivých a snaživých dobytčat, jejichž pastýřem je vláda.“
  http://www.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/prezident-zeman-ma-pravdu-antikuracky-dzihad-infantilizuje-spolecnost?page=0%2C1

 537. westíku – nicméně bude velice zdravé, když se do té Sněmovny dostanou!
  Patrně mnoho neprosadí, ale už jen fakt, že budou slyšet je dost důležitý!

 538. V těch vařičích by se prase vyznalo. Je to bratru 85 000 HP, to by mohlo být. Výtlak tam nemaj, ale ta ztroskotanina, co ji nedávno narovnávali, měla myslím cca 120 000 Brt, tohle nebude menší.

 539. no, klasický motor to asi nebude, spíš menší jaderný reaktor. Lod potřebuje taky slušný el. vykon pro osvětlení, topení, etc. Jádro mi přijde, pokud nechtí pořád jenom tankovat, jako nejlepší řešení.

 540. OT,
  kde se dají sehnat tapiokové kuličky ? Jenom přes Internet, nebo existuje i kamenný obchod ?

 541. 609- co si nezaregistrujete, to vám ukradnou, stará vesta.

  Ty, kteří mají obavy volit SSO z důvodů malého tahu na branku (úžasný výraz personalistů pod 35 let) bych ráda upozornila, že je úplně jedno, kdo má jaký tah, v parlamentu stejně každý táhne někam jinam( bohužel ne do řiti)…takže jde spíš o to nedovolit Sjednocené Levici, aby sežrala absolutně všechny mocenské pozice.

  Už toho fakt moc nezbývá.

 542. Tapiokové kuličky? co Ti Matzurko brání je udělat?

  Jinak debata o porodnosti je kouzelná a moc se mi líbila….. úplně jsem zůstal štajf. Koli že máte dětí? Kolik si jich vybralo zrovna Vás? …..Já vím, jen trošičku …vy jedni kujoni co s lítostí a jistým druhem zhnusení říkáte …chybí v kotlině děti …. Nebo že by třeba jste nechali rodiče umřít hlady, no, jak říkál jeden chytrý pán …synku, nepřeju Ti v životě nic ošklivého, snad jen takovýho hajzlíka, jako jsem měl já 😀

  No a jeden takový OT poznámek …. Minulou neděli k ránu zastřelili a odtáhli cca deset ovcí, dokonce byl i krátký šot na krimi prima, či jak se ten hyneysmus jmenuje …Jedna co i polucajti vyfotili měla prostřelenej oční oblouk a oko, přesto přežila a utekla těm hajzlům …. Tak bez ohledu na poluciji, už vím kdo to byl. Zlatej „Pinkrtón“ Prej právní stát, hovno s octem, polucajti jen sepsali a založili a dál vybíraj pokuty za rychlost …. takže si to vyřeším opět sám a z jedné vody načisto. Pokud tedy my ještě někdo bude vyprávět o tom, že stát je dobrý, že stát je fajn, že daně jsou perfektní a že volby jsou taky něco úchvatného, protože svoboda, tak dostane to co si zaslouží …..

 543. (623) jj, Rputi, ale pokud budou dělat kompromisy, půjde to s jejich zásadami “ do pekel“, budou-li nekompromisní, neprosadí nic 🙁

 544. Tak jsem si také zkusil zakalkulovat a vyšlo mi: ODS-80, KČ-78, TOP09-74, SSO-70, KAN-70. Zajímavý byl ale závěr žebříčku: na posledním místě doběhl LEV 21, zatímco čtyři místa před ním obsadily ex aequo KSČM, DSSS, Změna (co to je?)a ČSSD.
  Dopoledne jsem zkoušel nějakou jinou kalkulačku, a tam to vyhrála Babišpartaj a SSO, což mě poněkud iritovalo.

 545. Ovcí je škoda a zloději jsou hajzlové, ale že by z toho byly ty halucinace o vyprávění?

 546. westíku, já taky nic moc nečekám, ale někde se to naučit musí a důležité je, aby ten hlas byl vůbec slyšet. JInak ze sněmovny můžem udělat voskový panoptikum a předseda bude tahat za provázek nebo mačkat čudlík – jeden…

 547. (626,627) IMHO turbíny, řešení osvědčené. Jádro by bylo lepší, ale to by neměli pasažéry. Už vidím ten povyk o záření, nesmělo by to do půlky přístavů nejméně, lidi jsou pitomci.
  Sranda je, že jak už je dneska vše elektronika, tak stroje mohou být celkem v pořádku, ale jak jde elektřina do kopru, loď nepluje, neluftuje, nic.

 548. Je to se mnou nějak divné. KČ, ODS, Svobodní, Bobo. Nejspíše zalezu do sklepa.

 549. Tak jsem taky pro zajimavost udelal tu kalkulacku….. Predposledni jsou sicialisti ty s ruzi ve znaku, ods je v polovine a prvni je sso….. Je to ale divne, vubec si nemyslim, ze by to bylo nejak vice vypovidajici, nez horoskop a nebo „volejte panu Plaminkovi“ ….

 550. Jinak Noname….. Podarilo se mi to….. Sehnal jsem vsechny knizky v „papirove“ forme od Kulhanka. S tou elektronickou se to neda srovnat a musim rici, ze jsem vdechl vsechny skoro najednou …. Svaty Patejl rulez 😀

 551. Ehm, Jirko,
  tak například nemám tapioku, ani na zahradě, ani sušenou…. ne fakt, ono se to snad někde prodává ve formě kuliček, ale zatím je to jen obskurní zboží.

  Jo, doufám, že zlodějům jste vše vysvětlili natolik důrazně, že už to příště neudělají a potenciální následovatele přejde chuť …. i jedna ovce má větší cenu, než takoví šmejdi.

  Tu kalkulačku beru jako horoskop – když mi to „vyjde“, tak se spokojeně usmívám, když ne, hlava mi proto nešediví 🙂

 552. Matzurko, tapioku seženeš u Vietnamců na megatržisku u Prefy na Průmyslové(223). Kořeny jsem tam viděl. Bacha, za syrova bývá jedovatá. Nutno tepelně opracovat. Ale asi moc velká pochoutka to nebude, protože má hodně škrobu. Také tomu říkají maniok. Ale ruku do ohně za to nedám.

 553. 638-tak to gratuluji, Cesta krve je fakt k nesehnání 😉

 554. Františku,
  díky, já ještě zkusím rozhodit sítě v naší největší české vesnici 🙂 Ono se to totiž má dát sehnat i ve formě kuliček, jejichž rozvařením vznikne tapiokový puding (noční můra anglickcýh školáků, kteří tomu ve školním stravování přezdivali „žabí vajíčka“) nebo povařené na správnou tuhost tvoří součást právě velmi „cool“ a „in“ nápoje, takto Bubble tea…Tak jsem si říkala, že bych doma ukutila oboje, jak ten puding pro sebe (třeba to bude lepší než klasický ze škrobu bramborového), tak pro dítko to „babltý“ 🙂 (konec konců, namíchat zelený jasmínový čaj s ledem, ovocným sirupem a kousky ovoce nemůže být tak těžké, akorát ty tapiokové kuličky….ale možná by šly nahradit hroznovým vínem z kompotu; s rýží ve stylu Babica bych to asi nezkoušela :))

 555. Rputi,
  dík za připomínku, dítko se právě v hudební škole učilo „David a Goliáš“, tak nám tu J+V+W hrají a zpívají každé odpoledne 🙂 a s dítkem do toho pějeme z plných hrdel.

 556. Noname, taky to bylo narocne a drahe. Ale …. Kdyz ji milujes, neni co resit ….. Znate to nutkani to za kazdou cenu mit? Kdybych ho objevil drive, mel bych zivot plnejsi a dobre si pamatuji, ze jste byl u toho kdyz mne to osvitilo. 🙂

  Matzurko, tapiokova kase je fantasticka zalezitost, velmi casto je to zadane snidanove menu. U nas doma, samozrejme, u cizejch nevarim.

 557. Jirko,
  ty krkoune ! A odkud vozíš suroviny, neprozradíš, co ? Nebo máte na farmě i maniok, a kuličky žmouláte po večerech místo draní peří 🙂 ?

 558. Matzurko…. Tapiok normalne koupim, v kotline u asijskych obchodniku je k sehnai taky. Na druhou stranu, ze bych to mel jako velmi oblibenou potravu, to zas ne. Dobre to jo, to ano, ale flakota je flakota.

 559. Tedy asi…. Jsou i lidi v kotline co delaji kasi. Kde by ji jinde kupovali?

 560. No klasickou krupici u asiatů hledat nemusím 🙂

  Já jen myslela, jestli to třeba není běžně v nějakém řetězci hypersuper, třeba Tesco je docela „etnicky“ šísnuté, takže se tam sežene leccos.

  A já to taky spíš myslím jako ozvláštnění jídelníčku, než pravidelný nášup.

 561. 2 Matzurka ad 643 – sežeň si burizony, je to skoro to samý…

 562. PeSi,
  mnojo, při brouzdání Netem jsem objevila, že tapioca pearls nejsou nezbytně nutné, jen do mléčné varianty; ovocné vystačí s tím sirupem a ovocnými kostkami nebo tak něco. V nejhorším do toho nakrájím gumídky, ať mají děcka radost, a želatina je aspoň zdravá na klouby a vlasy.
  A puding si udělám rýžový, no.

 563. Andy, díky,
  jen kdyby cena za dopravu nepřevyšovala cenu jednoho pytlíku 🙂

  A že to teda Jirkovi sluší, s tím nahrdelníkem a kvítkem za uchem 🙂

 564. Jsem rad Andy, ze ac ta fotka neni se mnou, presne vystihuje to, co ctim a vzdycky se snazim delat. Tedy ze i to jidlo ma mit tu spravnou „kulturu“, jinak to proste neni ono a nechutna to tak dobre.

 565. 653- nějak jsem zapomněla, že nejste z Prahy, sorry:)

 566. Dobrý večer,

  Matzurko, a co nějaké ty prodejny zdravé a bio výživy? Tam mají všelicos, třeba i tu tapioku by měli.

  Jo, Stehlík, že prý má plán, jak zachránit celé Ostravsko, stačí, aby mu Bakala zavolal. Plácal to na Iděsu, chtěla jsem to sem pastnout někdy předevčírem pro pobavení.

 567. Cesta krve není k nesehnání. Já jí mám, v prvním vydání, ale nepůjčím, heč 🙂

  Jen mně štve, že přišla krise a nedotáhli jsme s kamarády ten projekt raritního vydání (tak cca. 20 kusů) Cesty krve 3. vázané v kůži a tištěné na ručním papíru.

 568. Ale třeba se doba vylepší, čas a finance se najdou a tajemná Cesta krve 3. (již několikrát zmíněná v jiných českých sci-fi knihách) jednou vyjde. A to teprve bude sběratelská rarita.

 569. No,
  když vidím spojení „Kulhánek – Cesta krve – vázaná v kůži“, tak se začínám bát i bez čtení 🙂

 570. No, kdysi dávno byl původní nápad ten, že Cesta krve 3. bude vázaná v kůži třináctiletých pannen. Jafffovi se to hrozně líbilo, ale jak kdysi správně podotkl kolega ocs, „třináctileté panny jsou úzký profil, to na 20 výtisků neseženem“ a tak jsme usoudili, že kůže bude patrně telecí, hovězí nebo jednoduše taková, jakou knihař sežene. 🙂

 571. No ještěže tak 🙂
  Telecí bude jistě vhodným substitutem, možná by se hodil i kozí safián, pro fajnšmekry.

 572. Ha, ha, zvědavost mi nedala a chtěla jsem se podívat o čekm že ta Cesta krve je a mimo jiné na mně vypadlo z gůglu tohle “

  http://www.kfilmu.net/filmy.php?sekce=informace&film=anakonda-4-cesta-krve-tv

  ale tuhle cestu krve jste asi na mysli neměli 🙂

  Mně na to zaujalata čtyřka, protože jsem kdysi nějakým nedopatřením viděla jedničku a absolutně nechápu, že byl někdo schopen a ochoten investovat do dalších dílů.

  Něco takovýho se přece nemohlo vyplatit, protože kdokoliv, kdo není slepej, hluchej a dementní by snad na další pokračování takový ptákoviny do kina nešel.

 573. Jinak vše ostatní mělo být zachováno. Ruční papír s průsvitkou z Losin, okované rohy, zlacená ražba na kůži a na vnější straně kovový symbol – pravá ruční medailerská práce. Prostě to nejlepší, co na zakázku mohla firma Jan Petr Obr nabídnout.

  Kdyby do toho neskočila krise, už to bylo dávno hotové. 🙁

 574. maYda – 664 – špatný google. Nutno googlit „Cesta krve Jafff“.

  Ale bez přečtení prvního a druhého dílu od Kulhánka nemá valný smysl číst třetí díl. Jeho děj nelze bez znalosti prvních dvou patrně pochopit. 🙂

 575. já jsem tu správnou taky našla, PAvle, i tu od jaffa alias Martina Moudrého (vlastně naopak 🙂 )

  Ale ta anakonda mně zaujala proto, že ta jednička mi připadla neskutečně blbá. Tupě a nudně blbá.
  Některý slátaniny jsou aspoň zábavný, ale tohle fakt nešlo.
  A oni toho natočili další tři díly. Neskutečný – to na to fakt někdo chodí?

 576. Zcela OT (možná zejména pro Matzurku): Socialistická věda. Teď nemám na mysli ani vědeckou klimatologii, ani vědecký feminismus, nýbrž díla, jako je A. A. Rubaševskij, Filosofický význam theoretického odkazu I. V. Mičurina, ve výše uvedené ediční řadě vydalo nakladatelství Rovnost roku 1952. Jen jsem do toho kratičce nahlédl — socialistická věda tam zřejmě argumenty filosofickými (plus Mičurinovými výsledky) přesvědčivě dokazuje, že genetika je nejen mylná, ale především nevědecká.

  Co s tím mám udělat? Zahodit, anebo ve volných chvílích, až jednou nějaké budou, prostudovat a porovnat se současnou zanícenou tvorbou? Není to jen tahle, jedna by se snesla, leč povícero. Asi dosud nepožívají plnou renesanci, takže zájem třetí strany by nejspíš byl jen mizivý?

 577. Dobré zas ráno… 2 Zpátečník – nezahazovat a ve volných chvílích srovnávat se socialistickou vědou o globálním oteplování, kde se dozvíš, že o „vědeckých výsledcích“ se hlasuje a že klimaskepticismus je nejen mylný, ale především nevědecký!
  On ten rozdíl mezi vědou a socialistickou vědou je podobný, jako mezi aktem a pietním aktem… Popř. jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou…
  To všechno už tu jednou bylo… Ono stačí srovnat „vědecké osobnosti“ jako Pačauri a Lysenko…

 578. Dobré ráno vespolek,

  Zpátečníku, manžel podobné rarity s oblibou ukládá do naší knihovny, takže bych to odkoupila 🙂 Už tu máme cosi od Baby Jagy Lepešinské, tak by to vhodně doplňovalo.

  maYdo,
  mně spíš udivuje, že to někdo financuje – ale kdyby na to nikdo nechodil, tak by tvorbu takového filmového skvostu nikdo nezaplatil. V Hollywoodu IMHO státní filmový fond přidělující granty zasloužilým umělcům nemají 🙂

 579. Dobré ránko!

  Zpátečníku, podobné skvosty je třeba pietně uchovávat, protože jinak by si člověk časem myslel, že se mu to určitě jenom zdálo. 😀

 580. A jinak bych ráda,kdyby mi někdo vysvětlil, proč počítat Romy na Slovensku není rasismus a v Čechách to rasismus je. Jestli ono to nebude tím, že tam nemají Šabatovou…

  …Novou studii pod názvem Atlas romských komunit zveřejnil ve středu úřad zmocněnce slovenské vlády pro romské komunity.

  Podílely se na ní slovenské i zahraniční instituce, jako Regionální centrum rozvojového programu OSN pro Evropu, Sdružení měst a obcí Slovenska, Prešovská univerzita a úřad zmocněnce vlády Slovenské republiky pro romské komunity…
  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/314337-na-slovensku-zije-ctyrikrat-vic-romu-nez-uvadely-statistiky.html

 581. Pavle…. Tos Ty? Slysel jsem o necem podobnem, od sprateleneho knihoupce. Samozrejme kdyby byla nouze o kuzi, dodav vlastni, kdyby byla nouze o umelecke konare, vyhen a kladivo mame v dilne a kdyby bylo potreba dojet do Losin pro papir, privezu. Tak moc chci jedenacty vytisk.
  Samozrejme ne svou kuzi bych obetoval, ale telecich mame dost, pokud by byla treba namokrasu nejaka ta rybi, tak jsem taky ochoten zdarma vypomoci. Norkovou kuzi sve manzelce musis sam 😀

  Kdyby Matzurka nechtela, rad si knihu odkoupim. Mammmnohe raritx, z jedne z nich bylo doknce i zde par clanku z oblasti sovetske vedy a jejich fantastickych vynalezcich …. Jiste si vzpomenete na nezapomenutelnou stat, jak jeden z nich krouzil okolo veze kostelika na vlastnorucne vyrobenem letadlu daleko drive nez ti dva brachove. A i Micurin by se u nas doma nasel. Tedy ne uplne to vedecke, ale jeho pohadky pro male pionyry. To si myslim, ze je taky neco velmi pikantniho.

 582. V samem rozruseni o te nove „dablove bibli“ si to co jsem psal prelozte do cestiny sami 😀

 583. In re Lysenko: na anglické Wiki má tento šejdíř veskrze pozitivní heslo, zřejmě má své příznivce i v současnosti. –Jinak mírou socialistické vědecké zarputilosti je pro mne používání slova „kněžourství“. Mám někde překlad sovětské učebnice fyziky, kde je mj. krásná věta: „Heisenbergův princip však nelze zobecňovat, neboť by to bylo kněžourství.“

 584. Fujtajbl vespolek,
  koukám, že se tu literárničí. Musím se pochlubit, za obolus 1 Kč se mi podařilo sehnat opus magnum Jevgenije Lvoviče Švarce – první české vydání Odvážné školačky spolu s výkladovým aparátem a didaktickými poznámkami pro učitele. Přečetl jsem to jedním dechem. Brutální nářez! Zejména pasáž, ve které dívky odjely tramvají do tajgy nasbírat rozkvetlé kočičky pro školní koutek přírody a zabloudily v závějích, mě rozechvívá doteď. Nebýt Anny Ivanovny, laskavého stařičkého vědce a neohrožených milicionářů, kdoví jak by to s odvážnou školačkou a jejími kamarádkami dopadlo. Uffff

 585. 675 Dobrý den. Oči mi již neslouží, a tak jsem nad jirkovým příspěvkem přemýšlel, co to je „datová bible“.
  Gulja Koroljevová, kniha mého mládí. Společně s edicí „Statečná srdce“.

 586. 677 … dostala tabulku čokolády ve staniolovém obalu, na zahřátí, aby zvládla zpáteční cestu. Staniol použili pro signalizaci.

 587. hmm, není třeba kráčet do minulosti po stopách Lysenka, Mičurina atd.; obdobných „světel vědy“ najdete i dnes, a dokonce nemusíte ani do Ruska 😕
  Sama stojím před hamletovskou otázkou, zda přikoupit nebo nepřikoupit štípané dřevo do krbu (podle toho, zda se bude klima oteplovat nebo -nedej bůh-ochlazovat) ,a tak hledím s nadějí na novou zprávu z IPCC, v níž mají být „vypuštěny“ zmínky o tom, že si to „klima“ dělá co chce,a že se (pro mne žádoucí) oteplení zpomaluje 😕 Doufám, že Německo to zpomalování oteplení zakáže ,a já ušetřím za to dřevo 🙂
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/klima-copak-se-to-deje-s-globalnim-oteplovanim-fo6-/p_klima.asp?c=A130925_000604_p_klima_wag

 588. Ptakopysku – 677 jsi mě vrátil do dávných dob dětství. I na mne ona uváděná pasáž zapůsobila nesmazatelným dojmem. Krušpic, já kdesi tu knížku mám, musím prohledat knihovny. Na víkend se sjedou dcery s rodinami, tak ať se máme čím bavit. :-)))

 589. 2 dvd – ad 676 – Inu, taky proto jsme se nesměli učit Heissenbergův princip, ale pouze Heissenbergovu relaci… Asi proto, aby si to lidi nepletli se slavným obchodním domem princip, kde bylo všechno…

 590. Kdyby mely pionyrky v Taize vynalez Pavla Nikolejevice Jablockova, nikdymby se neztratily. Samozrejmemze slo o modifikaci petrohradskeho vynalezu akademika Petrova z 23. Listopadu 1802 … Tedy o celych devet pred kopiravacem panem D. Samozrejme ze jsem si tyto informace vyhledal v prislusne knize. …. Berte to jako kviz, ze ajko bez ceho by se ty skolacky neztratili? Co neztratili, mohli klidne hledat kocicky v prirode i v noci…. Pokud by samozrejmemmeli tak dlouhou prodluzovacku, ze ano.

 591. Pane Kořenský, ona je k nesehnání teď, kdo tehdy Kulhánka neznal ho nekoupil a pak už to nešlo, dostisk zásadně odmítá… Tedy jestli jsem ho pochopil správně. 😉

 592. Myslím, že Lysenko je jiná kategorie než Mičurin, nepatří do stejné kategorie.

 593. Westíku, nechci strašit, ale dnes ráno v rádiu povídali cosi, že nadcházející zima bude nejchladnější za posledních 100 let. Akorát neřekli, jestli k tomu rezultátu dospěli studiem meteorologických podkladů, lidových pranostik nebo hlasováním.

 594. Dobré ráno,

  “ o umelecke konare“ – ty hovoríš po slovensky, jirko? A čo to také „umelecký konár“? 🙂

  Jsem příjemně překvapena, že zdvižený prst Brusele je ochoten pohrozit i na Paříž a nejen na projevy „českého rasismu“ . Pokud se ovšem neobjeví nakonec teorie, že za to stejně můžou Češi, protože skrz ten jejich hnusnej rasismus nezbylo Romům nic jiného, než se uchýlit do Francie.

  V diskusi se hojně objevuje názor, že by Brusel měl otevřít ubohým diskriminovaným svou ochranitelskou náruč. Já bych jim k tomu ještě přibalila milostivou Šabatovou. 🙂

 595. Jirko ppa,
  mám takový matný dojem, že Jabločkovův vehement by dívenky asi do tajgy nedonesly, protože byl napájen galvanickými články a celé to bylo kurevsky těžké. Ale zase by se dívky v tajze neztratily, protože pod tou vahou by pionýrky padly na držku na dohled od zastávky tramvaje. 🙂

 596. 690 – tak zrovna Norové, jejichž vikinské výpady nebyly nikdy zrovna něžná a ohleduplná záležitost by měli Romy chápat…prostě došlo i na ně:)

 597. Proto ty prodluzovacky a baterky. Treba by si taky mohli vzit sanky, na ty baterky. Tedy jeste lepe, cim vetsi zima, tim vetsi supravodivost, cili mene ztrat…. Tajga je proste na tohle nejvhodnejsi…

 598. Děkuji za odezvu; myslím, že je jednohlasná. Ve volných chvílích pořídím výtah z díla a pastnu sem. (Snad.) Jenže teď musím cosi vyklidit, tak ani bohužel nemám kdy přečíst si diskusi.

 599. jak jsem dnes zjistil, ocitl jsem se na jedné lodi se Šlaufem, taky bych si přál, aby strana Hradního vyděrače ve volbách utřela, výpalné do nadace ??? Viroza Naroda neustále překvapuje.

 600. sáňky sáňky, já bych jim to neulehčoval, leda že by na těch sáňkách měly baterky z tanku. To by je naučilo!

 601. K tomu Jabločkovovi si dovoluji poznamenat, že jeho patentem nebyl (Davyho) oblouk, ale orientace elektrod a jejich oddělení vrstvou kaolinu. Sama tato konstrukce byla okolo 1880 docela úspěšná, nicméně měla jednu kruciální vadu. Světlo šlo sice vypnout, nešlo však opětovně zapnout. A životnost elektrod nebyla rovněž valná.

 602. technická Jirko, v zimě baterky jdou s kapacitou dolu. Takže ty olověné startovací by byly tak akorát…
  Dílko neznám, ale ten nápad se staniolem z čekulády mě zaujal. Jesli s ním mávaly nad hlavou, aby je zachytil pozemní radar, tak to bylo skoro dobře. Tedy jesli po nich nevypálili z Buku http://en.wikipedia.org/wiki/File:Buk-M1-2_9A310M1-2.jpg

 603. Zpátečníku,

  já si řekla o knihu první 🙂 !!!
  O Kulhánka nestojím, po dvou povídkách jsem zjistila, že bez toho budu mít klidnější spaní 🙂

  Jirko,
  tvoje češtin je v daném rozpoložení uchvancancující, Rossetská deska by k tomu nebyla 🙂 ?

  Ptakopysku,
  ježišmarjá, tak teď jsem opravdu ráda, že mne školačka odpuzovala už titulní stránkou, na níž bylo nějaké copaté dítko, takže jsem to nikdy nečetla.

 604. 697, ono to Křižíkovi taky zhasínalo, a to nemluvím o tom, že kolikrát i záměrně..

 605. Rezy, ruske baterky jsou samozrejme nastavnene tak, ze v te kurevske zime se jejich kapacita zvysuje. Kdyby je mel Napoleon, nemusel by prchat….

 606. Rezy…. Tohle si vypijes…. Fakt mi tohle nedelej, nebud jako sousedovic maly Mirek 😀

 607. 701 Ruské baterie se v zimě pro udržení (zvýšení) kapacity a účinného výkonu musí polévat lihem. Když líh zamrzne, tak se elektrolyt rozpustí tekutým butanem. (Prosím vynechat narážky butan – butylka)

 608. 684 – Jirko, já bych si z téže knihy dovolil fokusovat na kruciální odstavec:
  „Jedině sovětský plánující socialistický stát může v plné míře využívat veliké síly elektřiny. Sovětská elektrotechnika, plně podporovaná lidem a stranou Leninovou a Stalinovou, neuvěřitelně rozkvetla a obohatila se množstvím objevů a vynálezů. Sovětští vědci vepsali slavné stránky do letopisů elektřiny, v jejichž každé kapitole září ruská myšlenka, ruský genius.“

  Jen mě tak napadá, k čemu jim ta elektřtina vlastně byla, když na každém rohu zářil ruský genius …

 609. Hele,
  a ona fakt měla na výlet tramvají do tajgy čokoládu ? Pravou, 7O% s kousky mandlí ?

 610. 703, Nickname, takové rady jako Když líh zamrzne… to v době, kdy čekáme jarní pastvu pro ovečky v Gronsku, na krách plující medvědy u břehů Francie otevření pravidelné paroplavby Stokholm Osaka a GW všade okolo nás, to není rada o které by se dalo říct že je trendy…

 611. Matzurko, ono se to sice neříká, ale ty holky si těma čekuládama zkazili chrup 1965, a pak dostali místo pravé 70% čekulády zoubky z pravého zlata. To byla léta 1976

 612. No kdyz zmrzne lih, zadny problem, muze se olizovat, jako zmrzlina, ze ….

 613. Jirko, když zamrzne líh je přesně ten okamžík, kdy si Rusové zapínají vrchni knoflík u košile a advokáti strkají ruce do vlastních kapes

 614. TAk sjem si přečetla ten článek o globálním orteplení, co na něj byl dokažz výše.

  Tohle mně teda dostalo:

  „Vědci pracující na klíčové zprávě OSN o klimatických změnách si nevědí rady s údaji, které poskytují munici popíračům globálního oteplování.“

  Tp je fakt nemravné a nemorální od těch údajů, že se nechovají, jak bysi budovatelé světlých zítřků a ekoalarmisti přáli 😀

 615. Jo,
  Rusové si sice zapínají knoflík, ale zároveň jsou nas…ní, protože při žužlání vodky z rozbité butylky hrozí nebezpečí pořezání pysků 🙂 (Skotové jsou na tom v tomto ohledu lépe, dřevěné soudky se rozebírají snáze).

  Westíku,
  levné dříví na otop bych koupila, i kdyby hlásili přesun rovníku na naše souřadnice. Při kolapsu civilizace bych vařila na ohništi… 🙂

 616. 715
  Dřevěný domeček na hraní má na zahradě dcera,
  RD je z ytongu 🙂

 617. http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/stinovy-sef-financi-patrime-k-nemecke-ekonomice-ale-euro-jen-tak-nebude_283866.html
  … jsme 1.200 let součástí německého životního a hospodářského prostoru.

  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/naivita-ci-revoluce-studentka-vabi-volice-na-program-kscm_283282.html
  … umí perfektně německy, což si pochvalují i na ústředním výboru strany.

  Tito kandidáti se distancují od nenávisti tzv. euroskeptiků k mírové spolupráci, od poklonkování angloamerickému tzv. liberalismu.

 618. jen mně tak napadlo, kdo asi bude další figurka v panoptiku….

  Kalousek?

  Paroubek?

  Bobo?

  Babiš?

  Jeden lepší než druhej….

 619. rezy – to se natáčelo pro TopStar a rozhovor, který dělala Kubelková s Jágrem.

 620. rezy – omlouvám se, reagoval jsem jen na odkaz, když jsem se podíval, tak je to tam všechno napsáno. Budiž mi omluvou, že jsem se právě schoval před lijákem a z nemajecodělajíčnosti jsem nakoukl na telefonu na Šumavu. Jak přestane pršet, tak vylezu zpod mostu a půjdu si zaplavat. Těžký život v tom našem Česku. 🙂

 621. Pro ty, co znají moji náchylnost ke studené vodě – jdu na bazén. Tam je teplá.

 622. Kouzelne popoledni z hlavniho mesta monarchie vam vsem do vsech kotku nasi pkrsu vlasti,ke si jeden kytku vypestovat muze,piroh z ni upect a po poziti veselich pisni zanotovat muze.
  Andy, vsechno nejlepsi, a at se ti pitomci vyhybaj!

 623. Piroh z kytky?

  Prý se pečou koláčky. Z takových zelených kytek. V jednom dílu Vražd v Midsomeru pekli ty koláčky takoví dva rozverní staříci. Vlastně stařík a stařenka.

  Děti mají ten díl v oblibě, protože po požití koláčků se stal rozverným i přísný šéfinspektor Burnaby. 🙂

 624. Jo, díky, NoName, nebyla jsem si jistá a vybrala jsem tu špatnou variantu .-)

 625. dvd,
  to vypadá na přídavek lycry do karosérie, ale pokud v tom není motor alespoň z L-39 Albatros, tak je to předražené.

  Sem si vzpomněl na pradávný ftip myslím od dueta BaPe, kde dobře situovaný pán před domem vystupuje z předlouhého černého bouráku zřetelně amerických tvarů a praví ke kolemjdoucímu: „Karosérie je upravená, aby sousedi nezáviděli. Ale motor je původní – Boeing 707“

 626. V 18:00 ČRo Plus (vývalá Svobodná Evropa) pořad Pro a Proti o americko-ruských vztazích – myslím, že se nám to docela povedlo..

 627. 699 — Matzurko, priorita nároku zaručena; ovšem pak bude na Vás podat o knize referát. Ale ostatní zájemce možno spravedlivě podělit literaturou neméně hodnotnou — tedy, už je to zabalené, ale z té edice jsem měl v rukou nejméně tak osm kousků.

  Horší je to s dopravou. Jó, to kdyby ještě před šumavskými podzimními slavnostmi měl někdo náhodou cestu skrz Dvůr Králové, to by mi mohl vzít do Prahy hned čtyři banánové krabice, a třeba i leccos jiného… Samozřejmě i po nich.

 628. ajajaj….byl jsem příliš optimistický. Pořad Pro a Proti je přesunut na 21.10. , ale je zřejmě o něčem jiném. Tož jsem zvědav. Asi se jim něco z mého hodnocení Bílého otce z Washingtonu nelíbilo.

 629. Zpátečníku,
  no nazdar, to jsem měla tušit dříve , kdepak já a referáty 😉
  Já to přeci chtěla pro manžela… Ale co, co mne zabije, to mne posílí !

 630. Dusane, to je tedy pruda…. Me se ten popis, co si rikal, zdal celkem mirny. Volil bych tvrdsi hodnoceni. Mozna je to tim…. Jo a posilam Ti to co jsem dnes slibil za cca dve hodiny, to uz budu doma a s rychlejsim pripojenim….

 631. 2 Dušan – ad „Asi se jim něco z mého hodnocení Bílého otce z Washingtonu nelíbilo.“ – taky bodejť by se líbilo, když je to negr…

 632. pasáčku,
  třeba Miloš hodlá po volbách zesnout…

 633. PeSi, Dušan by Ti asi mohl jmenovat několik „negrů“, s nimiž by se dalo dost souhlasit.
  V barvě kůže to není, za tu nemůže. Za dost jiných věcí ano.

 634. Ahoj!
  Tak jsem dnes zaslechl v ro… roz… rozhla – Slávku, takové slovo neexistuje!-…v rádiu, něco o dole ve Frenštátu.
  Straničtí lídři, Zeman, odbory a vůbec všichni se předhánějí, jak vyřešit ca 2000 propouštěných z Dolu Paskov sociální těžbou, ovšem na Bakalovo náklady.Případně na náklady daňových poplatníků, protože tak by to skončilo.
  No a mám neodbytný dojem, že jediný, kdo to má promyšlené doopravdu, je Bakala a OKD.
  Dnešní zprávička, že otevření a vytěžení dolu ve Frenštátě, kterému starostové (obce) a občanská sdružení už 15 let brání, by lehce zaměstnalo 2500 horníků z dolu Paskov, přinesla do situace nový, svěží vítr.

  A včil mudruj…
  Starostové nechtějí důl ani nezaměstnané.
  Nepovolí-li důl, mají na krku cit. media „až 70 000 nových nezaměstnaných“
  Povolí-li důl, mají na krku zelené žabičky a občanská sdružení.
  No já jim nezávidím.

  PS.
  Mám neodbytný pocit, že tak to bylo plánováno od začátku.

 635. To samozřejmě není žádný tunel, to je důl! 😀 😀 😀

 636. no ne ze bych mel kristalovou kouli 😮

  pasacek ze statlu napsal:
  17.9.2013 v 21.34
  jeste by mohla byt jedna cesta , ale to by bylo premysleni hodne dopredu.
  bakala bude jako kompenzaci chtit povoleni tezby Frenstat ( i prez odpor mistnich) no a nase prumyslove veden statu to nejak prosadi.
  ale tam myslim uz zkoncilo stavebni povoleni a to povoluji mistni .

 637. Ten důl byl připraven k otevření už za komoušů……
  A je to krásná rekreační oblast…….

 638. 743 – skutečně, barva kůže ani genetická výbava jedince není určujícím ani diskriminačním prvkem. problém je, že černoští vůdci si z této menšiny, s pomocí salonních akademických intelektuálů, udělali prostředek ku získání vlivu tím, že z velké většiny této menšiny vytvořili na státu závislou entitu neschopnou individuální existence bez státního dozoru, dávek a vedení.

 639. Jo, ale proto bych mu nadával do zas…..ch saloních socanských (v místě „liberálních 😛 ) vyžírků, k tomu se úspěšně vypracoval sám.

 640. Jo a k tomu dolu ve Frenštátě, odhadoval bych, že Bakala, ani nikdo jiný, tím média nezahltí. Dál budou dělat povyk (hlavně iniciovaný Zemanem a odbory) kolem nebožáků z Paskova.

 641. Dobré ránko!

  Tak mi nějak z článků vyplývá, že v případě Paskova a OKD, by stát i horníci měli vzít nohy na ramena, neb jestli teď Bakala něco řeší, tak to je „komu ty dluhy hodit na hlavu.“

  …Nikdo z nás neví, zda má připraveny zásoby k vydobytí, nebo ne. Mě k mapám nepustili. Pokud to připraveno neměli, tak už dlouho věděli, že budou takto postupovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz Petr…
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Zasveceny-exposlanec-odkryl-byznys-Bakaly-A-priznal-chyby-pri-privatizaci-287143

 642. Bohužel krásnou rekreační oblastí se nedá zatopit…
  Sledoval jsem diskusi o možné těžbě zlata v okolí Detvy, taky byl hlavním argumentem ráj na zemi, které okolí představuje. Celá Evropa chce žít z turistiky, ale kde vezmeme ty turisty ?

 643. A je to obecný problém-těžba fuj, chemie fuj, výroba železa fuj, jádro ani náhodou-ale práci chceme všichni.

 644. Halle,
  ad 747 – rekreační oblast se udělá z dolu Paskov, takže to statisticky bude v pořádku. Akorát možná bude drobný zádrhel v tom, že Paskov není povrchový důl, takže zaměstnanci podniku Rekultivace Most a.s. budou po příjezdu na nové pracoviště poněkud překvapeni. Ale to jsou drobné problémy, které se budou řešit za pochodu.

 645. NoName,
  jestli klapne ten rozjetý byznyskejs na UK, budou do Detvy jezdit na odborářskou rekreaci čínští rolníci z Ukrajiny. Něco jako Dovolená s An-Del Kao, An-Del Kao na horách a tak podobně…

 646. 756-jasně-do Bratislavy pojedou zvažovanou železnicí se širokým rozchodem a z Blavy lodí hore Hronom do Zvolena. (bude to taková odbočka vodní cesty Odra-Labe-Dunaj). Poslední úsek cesty pak rekonstruovanou horskou železnicí zapsanou v seznamu Unesco.
  A ekonomika poroste dvě cifry každý rok 😉

 647. NoName,
  vlakem tam budou jezdit na dovču hlavně severní Korejci. Rusové dodělali koleje z Chasanu do Radžinu, takže nic nebrání tomu, aby to Košičan mastil furt dál na východ až k čínskému moři a zpátky.

 648. 759-No a nebo … V turistice je prostě obrovský potenciál. A severní Korejci se budou v Detve cítit jako doma, projížděl jsem minulý rok a pokud se přidá kolem cesty pár set metrů ostnatého drátu, bude ifrastruktura k nerozeznání od té severokorejské.

 649. A naspäť rekreanti budú splavovať dole Hronom na pltiach,
  takže se rozšíří zaměstnanost pltiarov po obou březích Hronu. Hore Hronom pltě budou tahat Ukrajinci vystěhovaní z oblastí koupených Čínou. Jako za mlada na Volze. Akorát to má jeden háček. V horách se budou hromadit ti Ukrajinci. Co s nima???

 650. 752- ruce pryč od Kuby, zpět, Paskova by měl stát dát hlavně proto, že je to soukromý majetek.

  A Bakalovi bych nic nevyčítala, on kdyby nebyl mazanej, tak by asi těžko byl multimilionář, spíš by někde fáral.

 651. Rputi, které dluhy chce házet někomu na hlavu Bakala? Já v tom článku nic takového nenašel.

 652. 763-to je proto, že neumíte číst mezi řádky 😉

  Jinak, pořád je tady Babiš.
  Kdo je zodpovědný za to, že se z tohoto regionu při privatizaci odčerpalo na sto miliard korun?“ ptal se Andrej Babiš na setkání s občany. Vyjádřil se i k současnému nejpalčivějšímu problému Moravskoslezského kraje, kterým jsou ekonomické potíže OKD a zavírání Dolu Paskov. Podle něj by měl být majitel zodpovědný a ztrátový důl zasanovat ze svého zisku. Pak by ho mohl stát koupit třeba za korunu a zkusit tam podnikat.

  Když skoro zkrachovala mlékárna Olma, také jsem do ní poslal miliardu korun, a teď je to prosperující podnik. A to napřed chtěli jogurt Florián prodat ven. A teď budeme vyrábět i sýry. Dvě stě milionů korun jsme poslali na účet Kosteleckých uzenin, které jsme zachránili před krachem,“ vysvětlovat Andrej Babiš, jak si on představuje zodpovědné podnikání.

  Takže kdyby byl Bakala zodpovědný … Podnikatel …

 653. Dobrý den. Modrý ptáku, asi ne „házet dluhy na hlavu“, ale nedokáže vytáhnout impérium z červených čísel. Investoval a investice nevychází podle představ.
  Novináři z Economie jsou trochu zaražení, neví se, kdo půjde. Když jde propouštět i z Respektu, co udělá Babiš? Média už tolik netáhnou.

 654. 761 Ukrajinci mohou v horách koulet. Nebo se na Ďumbieru postaví kladka, slaňující Ukrajinci vytahovat pltě jedoucí proti proudu.

 655. On je ten článek vůbec dosti zavádějící, viz informace o dividendách.

 656. Modroptáku, Bakala a spol. si napůjčovali peníze na NWR a zárukou u banky jsou právě ty byty OKD.
  Podle Besta, který mívá dobré informace: …Před IPO v roce 2008 zatížili firmu dluhy a vyplatili si dividendy ve výši 1 487 639 000 eur, což dle dnešního směnného kurzu činí 38,7 miliard Kč. Díky této formě legalizovaného tunelování à la Wall Street má teď společnost NWR dluh dvojnásobně převyšující její tržní hodnotu… a od bankrotu ji dělí jen pár kroků…
  http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2013-07-04

 657. Andy, zajisté je v tom čurbes.
  Ale Bakala už mohl vylézt a uvést věci na pravou míru. Neučinil tak, takže to nejspíš dosti páchne.

 658. 769- ne, není v tom čurbes. On by hlavně někdo, kdo kritizuje OKD dividendy měl o nich něco vědět.
  OKD určuje dividendy podle výsledků hospodaření – viz stanovy a OZ. A hlavně, v tomto případě, dividendy v r. 2012 vyplacené byly dividendy z let předchozích, takže zisk r. 2012 nebyl vůbec podstatný.

  To jsou takové drobnosti, které pomáhají revolucím…když se vhodně zatají.

 659. Teoreticky: Majitel udělá „legální tunel“ (protimluv). Akciovka zbankrotuje. Pokud má rozumný ziskový program, někdo jí v konkursu koupí, akcionáři utřou nos a vyrábí se dál. V čem je problém? Zvedněte ruku, kdo jste nikdy neudělali špatnou investici … nikdo? Tak to znáte.

 660. Andy,
  vy si doma půjčíte u Provajdentu víc, než činí hodnota vašeho majetku a pak utratíte všechny svoje peníze za dovolenou ve Vyšných Vlkodlakách? Na mě totiž jejich činnost činí tento dojem. Ale jsem jen prostý laik a můj dojem je vyvolán tím, že to tak zvonka vyzerá.

 661. 772- spíš to berte takhle…vy si půjčíte od Provajdentu a proto odmítnete platit své ostatní dluhy? Neboť vyplatit akcionářům již určené a odsouhlasené dividendy z let předchozích( kdy jste si nemusel půjčovat)je povinnost, nikoliv výsada.

 662. ptakopysku, jestli se smím vmísit: tebou popsaná situace v 772 je ale pořád dluh člověka, který si půjčil – není tam nic o přenášení dluhu na někoho jiného.
  A mmch, neřekl bych, že je ta situace tak jasná – do mé řítitelné vzducholodě pronikla i informace, že odboráři z Paskova vyčítali Bakalovi, že do dolu investoval příliš mnoho za moderní technologie … To mi nepřipadá jako dovolená ve Vyšných Vlkodlakách.

 663. Andy,
  jestli to chápu dobře, tak akcionáři si odhlasovali, že po snesení zlatého vejce se hodnota vejcete mezi ně rozdělí a půjčí se částka dosahující aktuální ceny slepice. S rizikem, že půjčenou částku nebude z čeho aplatit a bude nutno slepici podříznout a rozprodat na úhradu dluhu. Pokud podříznutou slepici někdo koupí, samozřejmě. Pokud nekoupí, tak ji budou muset na vlastní náklady zakopat. Proč ne. Je to soukromý podnik a co si akcionáři odhlasují, je jejich interní věc. Ale připadá mi na tom konání cosi zvláštní. Skoro by se mi vtírala myšlenka, že buď chtějí, aby stát tu slepici zakopal za ně, nebo aby jim dal slepici jinou. Každopádně budu dění nadále sledovat s pootevřenými ústy ála Kelišová…

 664. Ale Bakala už mohl vylézt a uvést věci na pravou míru. Neučinil tak, takže to nejspíš dosti páchne.

  jezisi komu ma co bakala vysvetlovat ?
  vedeni muze majitelum
  vedeni /majitel muze OCTR pokud shledaji neco nezakonneho.

  proboha proc by mel nekdo neco vysvetlovat 😮

  ptakopysku nenechals na nejake krajce dlouho zehlicku ? pokud neco nekdo zadluzi nad hodnotu toho co ma tak je to snad zase jen problem veritele a dluznika.

 665. ptakopysku, za účelem rozdělení je nutno zlaté vejce rozbít, při čemž zjištěno, že jedná se o pukavec. Aktuální problém je, jak to od sebe oddělit…

 666. Ptakopysku,
  vidím to poněkud obdobně. Jen bych čekal, že někdo vytáhne do boje památku Václava L. Havla. Tak nějak jako to bylo provozováno okolo jisté knihovny (dům U Drahomířina sloupu). Jinak nákup moderní (předražené ?) technologie ani půjčka na odloženou výplatu dividend mne nepřesvědčuje.

 667. Rputi, nezlob se na mě, ale nic takového v (Tebou odkazovaném) článku není. Tam popisují, že firma měla v nějakých letech nějaké zisky, na jejich základě vyplácela dividendy, hodnota akcií byla někdy taková a nyní je maková. Pořád je to věc vlastníků a nikomu mimo ně do toho nic není.
  Horníci žádné pohledávky (nevyplacené mzdy) za firmou nemají, tak nevím, proč by měli utíkat. A vládě do toho není vůbec nic už od roku 2004. Tehdy prodala OKD firmě Karbon Invest, takže ta od toho utekla už před 9 lety.
  Jestli si NWR něco vypůjčila na OKD z toho neplyne. Ale kdyby vypůjčila, tak jsou zastavena aktiva OKD – stroje, budovy, zařízení, zásoby, pohledávky ablablabla. Každý, kdo viděl někdy nějakou úvěrovou smlouvu, tak Ti sdělí, že banka Ti půjčí (v nejlepším případě) 50% hodnoty aktiv. Abych se nedostal do nějaké „momentálně zaostalé“ diskuse (tím nemyslím s Tebou), tak ještě dodám, že to platí pro soukromé firmy (jak je to u státu nemohu sloužit. Ale na všechny pády, je ten majetek zajištěn nějakému věřiteli (možná bance, možná jinému investorovi, který ho ověsil plombami) a nikdo s ním nesmí nakládat. Jestli úvěrující firmy, při hypotetickém bankrotu, dokážou někomu to harampádí prodat, to zase jenom věc úvěrujících firem. Tohle určitě zohlednili než tam ty prachy (snad) poslali.
  Pokud jsem ze všech článků vyčetl, tak ty byty jsou samostatný příběh, který s tímhle nijak nesouvisí. Je to totiž samostatná firma.

 668. pepo, když soukromý vlastník banánu toto ovoce požije, je to jeho soukromý čin, do kterého mu nemá nikdo co mluvit. Pokud však prázdnou slupku pohodí na chodník, může se mu stát, že vznikne debata na téma, kdo to uklidí. A pokud si na tom někdo rozbije ústa, může se původní vlastník dočkat i facek.

 669. asi to s OKD není tak jednoduché, jak to zvonku vyzerá a odborářům, socanům věřit jejich mediální akce nějak nedokážu.

  Nicméně je mi OKD zcela ukradené, stejně, jako bylo horníkům jedno, co se děje ve zbytku republiky v době, kdy měli pocit, že jim se stát nic nemůže. Rozhodně nechci, aby kvůli v podstatě marginální záležitosti vládli bolševici…a to přesně se stane. To je jediné, co Bakalovi vyčítám, ale on tu koneckonců nežije, tak proč by se staral?

 670. já se obávám, že jesli budete nadále používat obrazy a analogie o vejcích, banánech a slepicích, tak Vam z toho vyjde stejnej mix alias projímadlo, jako když se Babiš mlékokazec, masokazec, salámokazec a naftokazec v jedné osobě pokusil poradit Bakalovi, jak má investovat do dolů. Tady opravdu nevidím lepší řešení, než to nechat na Bakalovi a jeho šedinách. Důl který má náklady na vytěženou tunu vyšší, než za kterou je schopný to na povrchu prodat jde bud do konzervace, nebo zavřít. Nic jiného nezbývá, ale to si musí spočítat Bakala.

 671. Rputi, podle mého názoru, jediná debata, která by vznikla by vypadala takhle: ten nevychovaný blbeček je důkazem selhání svého otce, který ho neuměl vychovat k tomu, že se slupky házejí do koše. Potom by poškozený blbečka zfackoval a tím by vše skončilo. Soukromý blbeček, soukromý poškozený.
  Mezní alternativou je, že by se poškozený soudil o náhradu škody s majitelem chodníku, který by následně vymáhal (v případě platby) škodu po blbečkovi. Ať to budeš obracet z jakékoli strany, dojdeš ke stejnému závěru: je to záležitost soukromých subjektů tak, jak popsal pepa.

 672. rezy, vždyť jo – jsem psala, že stát i horníci by měli dát od všeho ruce pryč a vzít nohy na ramena. Jinak bude mít Bakala porád pocit, že by to moh někdo zatáhnout za něj.

 673. a jesli je Bakala opravdu předlužený, je to jen problém věřitelů a Bakaly. Osobně se divím, že pokud je to skutečně pravda, že dosud nedošlo na run na Bakalu a že ještě Bakala nepožádal o ochranu před věřiteli.

 674. Andy,
  máte neskonale pravdu. Malá příčina – velké následky. Někdy mám pocit, že mnohý český kapitalista (sic) je vlastně volebním kortešem KSČM.

 675. Rputi, ale co zatáhoout?? Nikdo z Bakalových věřitelů si zatím nestěžuje..

 676. jsou věci, které bych ani Bakalovi nevyčítal. Že jednoho dne se v dole dojde do takové hloubky či dopravní dálky, slabší sloje, narazí se na hlínu etc. že už se přestane rentovat, to prostě tak je, tomu rozumi i ti horníci, že se Bakala nerozhodl sypat uhlí ventilační šachtou zpátky do dolu, aby bylo furt co vozit na povrch, to na něm chtít taky nemůžeme, a že toho využijí k ohřátí své polivčičky zrovna komančové, kdo se diví??

 677. Dobré předpoledne,

  „vy si doma půjčíte u Provajdentu víc, než činí hodnota vašeho majetku a pak utratíte všechny svoje peníze za dovolenou ve Vyšných Vlkodlakách? “

  TAk Andy zrovna ne, ale jinak by se takovejch našlo…. 🙂

  Ráno jsem v rozhlase zaslechla něco o tom, že dopravní podnik Prahy je před krachem, neb město Praha nemá na úhradu jeho dluhů. Novopečený pan primátor se vyjádřil, že protože je DP státní, musí do něj stát nelejt peníze, zatímco soukromý by musel zkrachovat.

  Teda, já mám pocit, že DP je města a nikoliv státu…

  Na druhou stranu já mám jiné starosti a to zda investovat do opravy svojí milované popelnice nebo zda cca za stejnou sumu koupit totéž auto, stejný rok výroby, ale v lepším stavu ( tvrdí servis, že je v lepším stavu, já to nepoznám. Maximálně že bnebude mít tak otlučený spodek a karoserii).

  Když už došlo na tohle rozhodování, já bych nejradši koupila dražší ojetinu mladšího ročníku, ale nevím, jetsli mám dostatečnou rezervu.

 678. a jediné spravedlivé řešení je takové, že se budou akcie povolovat jen na jméno, a když bude akciovka ve ztrátě, tak se podle zaregistrovaných akcií bude akcionář muset podílet na oddlužení, pěkně z vlastní kapsy. Musím všechno vymyslet sám, Miloši?

 679. jezisi tady uz se zase ridi svet.
  chtelo by to ale jeste trochu vic promyslet vsechny varianty aby ta slupka bananu nahodou nebyla naopak jak je v projektu pocitano.

 680. “ Důl který má náklady na vytěženou tunu vyšší, než za kterou je schopný to na povrchu prodat jde bud do konzervace, nebo zavřít.“

  TAk tohle je základ, od kterého by se všechny úvahy měly odvíjet a zrovna to v tom článku chybí. Kolik je uhlí v zemi je nepodstatný údaj, když dostat to uhlí na povrch stojí víc, než cena, za kterou se prodá.

  Pokud jde o dividendy, tak ty se, jetsli se nepletu, vyplácejí ze zisku a dosti pochybuju, že by na ně bylo možno brát úvěr nebo půjčku. Takže bych řekla, že to, jaký se vyplácely dividendy, taky není pro dnešní situaci na dole PAskov taky moc podstatný.

  Pak bych ještě podotkla, že zaměstnavatel platí státu povinně odvody z mezd, v čemž jsou zahrnuty i příspěvky na politiku zaměstnanosti, takže spíš než kolik se vybralo dividend, do čehož státu vůbec nic není, by se měl soudruh poslanec zamyslet nad tím, kolik na tomhle vybral stát a kde ty peníze jsou a a co s nimi. Protože to jsou jediné peníze, do kterých státu něco je a měly by být použity na řešení podobných situací.

 681. maYdo, myslím (ale jsem líný hledat), že hlavní město je vyšším územním samosprávným celkem. Pokud tomu tak je, tak se na Dopravní podnik vztahuje paragraf 6 Výjimky z insolvenčního zákona, odstavec 1) písmeno b. Pokud není a za dluhy se město zaručilo, tak platí stejný paragraf, odstavec 2, písmeno a. Insolvenční zákon s oblibou používám, když mně někdo povídá o rovnosti před zákonem.

  dvd, já také s Andy souhlasím. Konec konců, prof. Parkinson to moc hezky popsal. Jen si myslím, že tyhle výjimečné případy vše pouze zrychlují. V naprosté většině případů k tomu ani žádnou záminku nikdo nepotřebuje. Stačí říct, protože: Brusel, pracující lid nebo jen asfalt, a je to. Tuhle jsem četl na Psu článek kolegy Kohouta o „české pravicovosti“. Já ho čtu obvykle rád, ale tohle byl nářez. Zkus si to najít.

 682. Ahoj!
  Ještě jedno, takové čisté řešení by bylo… 😀

  Že by stát od Bakaly to uhlí z Paskova, za cenu jen nepatrně vyšší než náklady, odkoupil do hmotných reserv. Státní strategické zásoby ropy máme dostatečné, u plynu si nejsem zcela jist, ale huhlí v tom energetickém mixu zcela jistě zatím chybí.
  No a až na světových trzích cena uhlí stoupne, může ho fond státních reserv se ziskem prodat aby se mu nekazilo ve skladech jako třeba pšenice, že? A od Bakaly levněji nakoupit nové, čerstvé. Takže by na tom daňoví poplatníci ještě vydělali… 😉

  Poznámka na okraj: PI

 683. Petře K.,
  kromě hladomoru a světového míru už nic podstatného 🙂

 684. 796 Šumaváku, kam byste to uhlí chtěl ukládat? Předpokládané strategické zásoby by mohly být 20mil. tun uhlí. Měrná hmotnost cca 1000kg/m3 20mil m3 to je krychle o hraně 270 metrů. uhlí je nevhodné volně uložit na povrchu, neboť může časem dojít k samovznícení. Ideální sklad by byl větší krecht (10-20x větší silážní jáma), kde by se uhlí zhutnilo a vytlačil by se vzduch.

  Náš revír za socialismu takovou strategickou zásobárnu měl. 😉

 685. 798-detaily jsou nepodstatné, rozpracují je odborníci.

 686. mě už stačí, že jako danovej poplatník bezpříkladně nehorázně vydělávám na ČEPRu.

 687. 799 Máte štěstí, nazývají mě odborníkem 😉 Hnědouhelné doly a briketárny, np., kp., sp. měly u nás za domem jednu šachtu (povrchový lom), kde se celý rok skoro netěžilo. Z hlediska horního zákona ani neměl být otevřen, protože zásoby uhlí měl na méně než pět let. Přesto se otevřel, uhlí bylo jen několik metrů pod zemí.
  Tento důl se používal k plnění plánu. Plán bylo třeba splnit na 102-105%. Když si ředitelství šachty spočítalo, že by plán dodávkami z jiných dolů nesplnili, začali těžit zde. Po novém roce a splnění plánu těžbu zase utlumili.

  Dnes je z dolu koupaliště.

 688. >> Šumavák, nickname, Noname
  Jednodušší by bylo, kdyby Bakala prodal státu tzv. COAL CERTIFICATES (něco jako jsou gold certificates), takže by se nic nemuselo těžit, vozit a skladovat. Ovšem, není to ale to, k čemu Bakala vlastně směřuje?

 689. Devadesátá léta byla léta lásky pana Dlouhého a horníků. Havíři si stěžovali, že kdyby je někdo držel v tak láskyplném objetí, poskytoval jim tolik dotací, že by byli ziskoví jako šachty. Co bylo za tou láskou? Růžové brýle nosí pan exkandidát na prezidenta až nyní.
  Když mi někdo vypráví o pokusu o očistu ODS, vyhnání zlého Klause, založení Unie Svobody jako těch čistých a nezkažených, tak mi dochází, proč měla přezdívku Uhelné Sklady.

 690. 803 dvd: cílem je plná zaměstnanost. 3.000 makléřů na uhelných trzích? Raději přehazovat hromady našeho černého zlata 🙂

 691. Tak technicky jsou dvě možnosti:
  1) uhlí (i horníci) zůstane tam kde právě je a stát koupí jen potvrzení, že je jeho.
  2) spřátelená firma postaví po celé republice potřebné sklady jako na ovoce, kam se uhlí navozí a zakonzervuje třeba kysličníkem uhličitým (a nechá dozrát jako jabka 🙂 )tak aby v případě teroristického útoku imperialistů nebyla zničena celá zásoba najednou.

 692. ááá, měl jsem si obnovit, DVD už to v 803 popsal… 🙁

 693. Mno státu co si je do osudu toho dolu.. Uhlí pod zemí ( ostatně jako všechny suroviny) jsou majetkem státu, a těžař za každou vyěženou tunu platí určitou sumu.
  Takže státu cosi je do toho, zda se důl zasype, či ne.

 694. 809 jéje, Halle, výrobní prostředky patří všemu lidu … tedy suroviny. Myslíte, že z těžařství socialismus nevymizel?

 695. a lepší jsou ty sklady… to nastaruje stavebnictví, zaměstná dopravce, při jejich (skladú) vhodném rozmístění zdůrazní potřebu stavby kanálu LOD aby se uhlí mohlo vozit po vodě, a celkově vznikne spousta nových pracovních míst… a HDP raketově poroste!
  Doženeme a předeženeme i BRD.

  Mimochodem, zaslechl jsem něco o nějakém skandálku (Prošustrované peníze střadatelů) jedné z největších německých bank – Postbank.
  Další Kypr uprostřed eurozony?
  Bude se zase zachraňovat?

 696. 811 Šumaváku, všechny zachráníme, roztočte stroje, pravil soudruh Lenin dělníkům u rotaček.
  Přimlouvám se za splavnost Mže až do Stříbra. U Rozvadova by se kanál napojil na dunajskou cestu… slyšel už někdy Miloš o dálnicích?

 697. Nickname,
  Ono je to tak všude, třeba i u Saudů s naftou
  A uhlí nejsou výrobní prostředek, máte v tom hokej:-)

 698. „státu co si je do osudu toho dolu.. Uhlí pod zemí ( ostatně jako všechny suroviny) jsou majetkem státuů

  No a? Když ten důl zasypou, uhlí pod zemí zůstane a státu ho nikdo nevezme. 😀

 699. Aby se mohl důl zasypat, muselo by suhlí administrativne odepsat a tedy by už nešlo těžit.

 700. kdyby se převelelo vojsko od Lipan z Blaníku do Paskova tak by tam mohli u těch zásob uhlí pěkě čekat až bude čechum nejvíc zima.

 701. Ale proč by se mělo administrativně odepisovat? Je pod zemí, je státu, zůstane pod zemí, zůstane státu. Nezkazí se, nezmizí. JAk to je , tak to zůstane. 😀

 702. Proč by se mělo administrativně odepisovat? To je stejné jako s tím chlápkem v El Pasu, který se svlékl do naha a skočil mezi kaktusy. V tu chvíli mu to přišlo jako dobrý nápad. Jinak je to tak, jak píše nickname. Vezme se guma a tužka a opět se administrativně zapíše. Je to takové pěkné cvičení, při kterém si může leckdo připadat důležitě.
  S tím zasypáním se mně to velmi líbí. Socialistům by se to mělo také líbit, protože je to keynesiánské řešení. Když je něčeho přebytek, tak se to zakope, když je toho nedostatek, tak se to zase vykope. V obou případech to má blahodárný účinek na makroagregáty a HDP raketově startuje.

 703. 820, není potřeba řešit, tihle kluci už něco v podzemí zažili, zvyknou si..

 704. Co je na tom keynesiánského a k líbení socialistům?

  Zásoby na zlý časy si dělá každej rozumnej hospodář. Dokonce i ten čokl si zahrabává kost a veverka si schraňuje oříšky.

  Socialistům by se naopak líbilo vytěžit hned a přebytek rozdat chudým.

  A nepište mi sem, že plácám nesmysle, neb přebytek být nemůže, když je důl ztrátový. Nejde přece o to, zda může vůbec vzniknout přebytek nebo co je z matematického hlediska možné, ale o tom, co by se líbilo socialistům. 😀

 705. 824- plácáte nesmysly, copak někdy socialisti chudým něco rozdali?

 706. Jinak se vyjimečně zeptám vážně :

  Opravdu všechny suroviny pod zemí patří státu? Chcete říct, že kdybych narazila na chalupě náhodou na ropný pramen nebo zlatou žílu, tak je to státu a nemohu s tím naložit, jak uznám za vhodné?

 707. Andy, ale to víte , že jo. Socialisti přece věčně bědují, na co nejsou peníze a jak jsou chudí. A protože to tak nemůžou nechat, jejich sociálně soucitné duše jim to nedovolí, tak (sobě) rozdávají.
  Chce to jen se oprostit od Vaší představy, kdo je chudý.

 708. oni socani taky občas řeknou věci co možná ani nechtěli
  Za koksovatelné uhlí dostávali až 180 dolarů za tunu, dnes dostávají 90. Za nekoksovatelné uhlí to bylo osmdesát až devadesát a dnes je to 40. Ta cena uhlí nevzroste a asi už se nedostane na úroveň před rokem a půl.“
  Pokud je současná cena na trhu u černého nekoksovatelného uhlí 4dolary/metrák čili okolo 75Kč/q (40USD/t) tak at mi někdo vysvětlí, proč Most drží cenu na trhu s uhlím ve všech skladech okolo tří stovek.

 709. Petře,
  myslím, že při výkupu pozemku pro otevření zlatodolu má ještě nárok na cenu obvyklou v okolí. Tedy jestli je to na chalupě ve Vyšných Vlkodlakách, tak zemědělská půda cca 8 korun za metr čtvereční.

 710. TAk doufám, že ropa i zlato se nachází hóóóódně daleko.

  nechat si zdevastovat pozemky za děkovný dopis, to teda pěkně děkuju 🙂

  Ledaže by přílohou toho dopisu byl tučný šek, ale v to asi od eráru nemá smysl doufat.

 711. Andy ad 826 – ono stačí narazit na vodu!
  Máš přihlášenou studnu uhlíři? A souhlas úřadu k nakládání s vodami? A zaplacené poplatky? ( o vyjádření hygieny a kolaudaci vůbec nemluvím, to je naprostá samozřejmost! 😉 )
  … atd, atp…

 712. Rezy
  S černým uhlím se obchoduje na burzách, s hnědým ne
  Nevyplatí se ho převážet na delší vzdálenost.
  Takže cena hnědého uhlí je víceméně dána poptávkou, přičemž kupující si moc nemůźeo vybírat, od koho koupí.
  Ale každou chvîli se o cenu hádaj

 713. MaYdo,

  Pokud bysteměla pozemek s uhlím nebo ropou, nejdřív by s s Vámi bavili o ceně pozemku zarodej.
  Určitě by se nejednalo o cenu podle tabulek

 714. Hale, naprosto dokonale si tu debatu o ceně umím představit, obzvláště s novým źákonem a při respektu vlády k soukromému majetku 🙂

 715. HAlle, co zas to vykání???

  A kdybych měla pozemek s uhlím nebo ropou., tak bych si ten pozemek třeba chtěla nechat.

  Ovšem jednáním se státem o ceně pozemku se v takovém případě budou bavit leda závistiví sousedi. Pro prodávajícího, který má na vybranou vzít cenu, jakou stát nabídne nebo si nechat pozemek vyvlastnit ve „veřejném zájmu“ a to vše za asistence medií, které ho vylíčí jako chamtivou hyenu, takže pes by od něj kůrku nenevzal a sousedky si budou uplivovat, to asi taková zábava nebude.

 716. Muhehehe – co tam hulej na tom zasedání IPCC? Že by mentální oteplování bylo něco jako mentální anorexie?
  To už přece nikdo nemůže brát vážně! 😀

  …Vyplývá to z očekávané zprávy IPCC, kterou dnes panel zveřejní na zasedání ve Stockholmu. Podle agentury AP se na znění zprávy shodli delegáti zasedání dnes ráno po celonočních rozhovorech a veřejnosti ji představí během dneška. Kromě dosud nejvyšší pravděpodobnosti lidského zavinění globálního oteplování má být její zásadní součástí také zvýšení odhadu růstu hladiny světových oceánů.

  Čtěte více na: http://www.denik.cz/ze_sveta/za-oteplovani-je-na-95-procent-zodpovedne-lidstvo-tvrdi-ipcc-20130927.html

 717. MaYdo,
  Jaký jednání se státem?
  Těžební společnosti jsou privátní, nemohou vyvlastňovat

 718. Je tofantasie vas tady cist….. No jen tak dal, …

  Jo a jinak, az se prosadi v boji s metanolem, respektive, az projde novy zakon o kolkovani a kacich pro vyrobce alkoholu, tak po zrale uvaze rikam, ze ani vorla nedame a vse presunujeme na Jih, ostatne lihovar tam uz dva roky jede a tak sebereme licenci na biopalenky a budeme vse potrebne vozit o par set km dale, tudis i danove zalezitosti prssunuji tam. Je vim marginalnich par mio rocne Babise nepolozi, ale jak jsem se ubezpecil ve ctvrtek, zdaleka v tom presouvani, ci zavirani nebudu sam. …

  Jo a o nezamestnanosti mi jeste chviili povidejte, ze jako lidi desne chteji pracovat a hledaji kazdou moznost ….. Houby s octem….. Lidi prosteracovat nchtej a ani prachy jim k tomu rozhodnuti nepomohou …. Zvlast kdyz je dostanou za nic jinym kanalem, presto z me penezenky…

 719. Šumaváku,
  Jo ta privátní firma platî státu polatek za to těženî. A musí si koupit nebo pronajmout potřebně pozemky.
  To není věc státu.
  Občas se píše, jak uhelné společnosti se snažî rozžířit těžbu jeste nemaj pvolení, ale pozemky i domky vykupujou..
  Vykupujou, neznárodňují

 720. Rudy zmetku…. Evidentne nevite a ani netusite jak to chodi, kdyz je pozemek zajimavej…. Napred prijde nekdo z realitky, pak prijde nekdo z realitky a muzem v cernem, pak prijde muz v cernem a da nabidku, ktera se neodmita….. Pokud tohle vsechno selze, tak to ve spolupraci se statnim uradem, uradama, mistni statrapa ziska v exekuci a pak to teprve proda „statu“ ….. Takhle to v okrese na Severu chodi zcela bezne a pokud clovek nechce byt zlikvidovan mistni mafii, co jineho to je, tak k bodu tri ani nedojde….. Proc si myslite, ze jeden mistni politik je zainteresovan v kazdem pozemku, i malickem, kde se v dohledne dobe 20 let, bude stavet, ci je planovana cesta, dalnice…… Prumyslova zona, naprosto netusite ktera bije a pritom tady lepite moudra . 🙁

 721. Kdyby ro byla kriminalni connost, tak uz preci nekdo je ve vezeni ….. Nebo snad ze by soudnictvi taky nefungovalo? Ze by polucije byla nejvetsi , dle slov svateho Patejla, mafii na zemi? No to snad nemyslite vazne, ze ne. Protoze pokud ano, tak by nekde v te demokraticke spolecnosti byla chyba 😀

 722. No a sám píšete, že to ten mafián prodává státu..
  Kdyby mu hrozilo znárodnění za tabulkovou cenu, asi by se mu to nevyplatilo 😀

 723. Těch chyb je 🙂
  A můžete uvést stranickou přislušnost onoho místního politika ?

 724. Ale houby…. Je to zcela systemove reseni pro kterehokoliv mistniho politickeho sibra…. Jakypak mafian? Ten by vam dal co proto….

 725. Ano mohu, ale guglujte, to umite….delali to i jeho predchudci a stejne nepochybuji o tom, ze „stafeta“ nedobehne po volbach do cile a bude vesele pokracovat, bez ohledu na stranickou prislusnost.

 726. Většina toho tu valepím, je vylepeno jako důkaz mého tvrzení, protože si pamatuju, a kdybych nedal odkaz, nebylo by mi uvěřeno..
  Většinou vím co najdu

 727. Proboha, vy tady ještě řešíte Paskov ? A to -jak zřím kalným okem- někteří po způsobu českých novinářů – „čím méně o něčem vím, tím více o tom píší“ 😕
  1) tak především byste si něco přečíst něco z horního zákona ( alespoň obsah ,abyste vůbec věděli, co jsou vyhrazené a nevyhrazené nerosty, jaké jsou povinnosti těžební organizace atd.) http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1988-44
  2)než začnete psát své podnětné postřehy, měli byste se alespoň rámcově seznámit se základními fakty privatizace, pokud se týkala těžebního průmyslu;( zejména vám doporučuji přečíst si některé diskusní příspěvky, v nichž se upozorňuje, že značnou část akcií obdržely v privatizaci obce v těžebních oblastech ,a také jak s těmi akciemi obce naložily) 🙁
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/dul-paskov-pomnik-nekdejsi-politiky-cssd-f1c-/p_politika.asp?c=A130925_204844_p_politika_wag
  3)k ukončení těžby a k příp.sanaci se ještě nevyjádřily a nerozhodly přísl.orgány(např.ČBÚ):-? Asi byste jim měli poslat svoje připomínky 🙂

 728. Ale pánové,
  přece si nedáte po čumáku kvůli takové hypotetické možnosti, že bych na svých rodných lánech našla zlato nebo ropný pramen 🙂

 729. No MaYdo, ja jen rikam , jak to funguje ve skutecnosti. Jen nejvetsi idiot by se priznal , ze ma na zahrade uhli, nebo tedy sicialista, protoze ten ma na zreteli porodnost, HDP, zadluzeni republiky, prubezny duchodovy system a i zdravotni pojisteni 😀

  Nekde jsem videl dokument o lidech co si kutali doma ve sklepe cerne uhli rovnou, bez prostrednika. Asi to nemyslel nikdo z nich dobre ze statem 😀

 730. Jirko,
  že jsem tak smělá, a na Jihu mafie není, jo ? Si asi budu muset znovu přečíst Kmotra… 😉

 731. SAmo, že není, Matzurko,
  kmotr je přece o emerickej mafii. 🙂

 732. Matzurko, ano je to tak…. Na Jihu neni vubec zadny problem se statem. Kdyz neco v podstate neni, neni s tim v podstate problem.

 733. Aha uz rozumim….. Zase jsem tu navic…. Tak zas nekdy .

 734. (854) Milá maydo, existuje – kupodivu-něco jako geologický průzkum a pak i těžební průzkum ložisek 😕 Např. takový Ústřední geologický úřad příp.i Český báňský úřad má něco jako geologické mapy 😕

 735. Matzurko, samozrejme ze ano….. Jsem zenaty dost dlouho, abych chapal….

 736. (854) jo, a můj soused má na „svých lánech “ ložisko uranu 😕

 737. Já mám „na svých lánech“ ložisko radonu. Že bychom se pustili do stavby lázní ? 😀 😀

 738. (865) 🙂 já mu to doporučím 🙂 Musím Vás však, Šumaváku, upozornit, že soused je umanutý 😕 Když u nás a v okolních obcích „obejdovali“ Australané kvůli uranu, byl nejen hrubý, ale dokonce (stydím se to říci) …. sprostý 🙂

 739. Šumaváku,
  já měl jednou (aniž bych o tom věděl) „na svých lánech“ ložisko trhavin. A to byl šrumec!

 740. Byl tam smajlík.

  Ale vážně, celkem chápu, že když tomuto státu platíš jak za růžovky, a není schopen ti ochránit majetek (nejnověji ovce), tak se stěhuješ. Jen nechápu, proč si myslíš, že ausgerechnet na Jihu je to lepší – jo, jistě, Benita, totiž Barrosa, vykopli do Brusele, ale stejně si nemyslím, že by tam pečení holubi lítali do huby. Nám tu docela cárá mezinárodní společnost, a každý nadává na to své doma….

 741. (856)“ Nekde jsem videl dokument o lidech co si kutali doma ve sklepe cerne uhli rovnou, bez prostrednika. Asi to nemyslel nikdo z nich dobre ze state“.Já jsem zase četla o lidech, kteří (v době zdražení benzínu) si „doplnili“ zásoby benzínu v koupelně do vany; asi to také „nemysleli dobře“ 🙁

 742. Matzurko, sama dobre tusis, jak to myslim….. Taky si byla dlouho pryc a nepokadam Te za , no, jak bych to jen rekl, prumerny vzorek populace, tak doufam ze porad nemusim vysvetłovat.
  A samozrejme v porovnani je to nepochybne v mem segmentu podnikani radove lepsi. Jen v porovnani statnich kontrol a to je pouze marginalni ukazatel, tak v relativne stejnem „rozmeru a objemu“ jsem mel na Jihu kontrolu pouze trikrat. Byla to spis pratelska navsteva, nez kontrola. No a v kotline 37 zabitych dnu. A to pristi tyden v… prijde dalsi, hloubkova a ohlasena …. Citime se v kotline tedy trikrat bezpecneji? Asi je nutne si odpovedet kazdy sam.
  Jinak co se tyka Bruselskych predpisu jsme na tom uplne stejne, ze ano.

  Ve ctvrtek mi D. Rikal, ze navrhl porad do …. O tom, jak dlouhodobe venku zijici a podnikajici lide vidi kotlinu, jak jsou na to mesta a vubec spolecnost, souziti mezi lidma, podnikani…. A tak obecne. Horce jsem se pousmal, protoze to by byl neskutecny vytrysk nesnasenlivosti a odsouzeni, pro ucinkujici…. Daleko vice, nez kdyz se neco rekne zde. Je to skoda, protoze ve finale je dobre se poucit, pro ten rozvoj. To sebevedomi stat, spolecnost a tedy sebevedomej obcan dela bezne. Na druhou stranu, treba to vyjde a ja se pletu

 743. westíku, samozřejmě, že to nemysleli se státem dobře! Naopak, chtěli ho ojebat na daních. A nejen benzin, já už zažil nakupování rýže, mouky nebo cukru do zásoby po celých paletách. Aspoň se měli dobře myši.

  Ale myslím, že Jirka psal o těch, kteří mají náhodou na svém pozemku nějaký použitelný nerost a místo toho, aby to nahlásili orgánům, tak si přikrádají ze společného, našeho, mého, vašeho atd. Ad absurdum to třeba dělá kovozemědělec v nížině u řeky, když chce postavit dceři nový dům a písek na maltu si kope přímo na zahrádce, místo toho, aby roztáčel kola ekonomiky a kupoval ve stavebninách.

  Někteří komentátoři by to tak považovali za správné, i když se k tomu nechtějí přiznat.

  Co s načatým večerem?

 744. Ad Jirka’s 872
  no… jenom bych podotkl tolik – tři sta let rakouského k. und k. výcviku a selektivního šlechtění v Maul halten und weiter dienen se nedá za nějakých trapných pětadevadesát let z úřednické lbi vypudit 🙂 🙂 🙂

 745. Martine – máš natrénováno? Vypadá to slibně. Myslím počasí. 🙂

 746. No a pokud jde o načatý večer – vzhledem k tomu, že v neděli máme krmáš (posvícení, pouť, odpust …) právě se chystám zadělat na koláče. 🙂

 747. Dano, natrénováno mám s lopatou. Ale Oderská mlýnice se mi vloni moc líbila a tak jedeme.

 748. Ptakopysku – ad 874 – a neúpěl ten sever jihu spolu s námi? 😉

 749. Já ti to psala už vloni, že to je bezva akce. 🙂

 750. tak ať chutnají a navíc vše ostatní co nejlepší! 🙂

 751. nic, mizím do míst, kam ženy patří – k plotně! Sem tam nakouknu…

 752. Dano,
  ale Jirka ppa, jestli jeho swahilštinu dobře chápu, nepíše o Südtirol – což je vskutku exkluzivní enkláva, ale o pravém nefalšovaném Jihu. 😀

 753. Hele Rputice, on chce Bakala nějaké peníze? Zadluženej nezadluženej, Best, Worst, zatím se mi zdá, že naopak Zeman a celá ta rudooranžová squadra chce peníze od Bakaly (a dalších akcionářů).

 754. Ale Aero, vždyť Bakala jasně vydírá..
  Státe , naval prachy, nebo budeš mít fůry nezaměstnaných…

 755. Pane Neumanne, doposluchala jsem teď vaši debatu na Čro plus na téma rusko americké vztahy. Bylo to výtečné, škoda jen promarněného času, který nevím proč věnovali Jochovi. Za „pouličního agitátora v Bílém domě“ vám dávám palec nahoru.

 756. Ajrovko, jj – chce. Výměnou za těžbu, myslím, do 2016.

 757. 887- nu, sice si s Halladinem notujete, ale nějak zapomínáte, že stát nutí majitele, aby dělal zaopatřovací ústav pro Ostravsko, ne naopak.

 758. (885) Vydírá stát, tedy jeho jménem Zeman, Mynář, Ustaraná Máňa, kdo všechno se tam sešli.
  Bakala chce zcela logicky a nejspíš s dodržením všech předpisů (pokud ne, který porušuje) zavřít důl, který prodělává a vydělávat z technických důvodů nejspíš nikdy nebude. Zaměstnancům nabízí (dle médií) dost nadstandardní podmínky.
  Zeman ho (evidentně v souvislosti s volbami) tlačí do ekonomického nesmyslu.
  Pečovat o nezaměstnané je věcí státu, tomu ze své mzdy na takové věci platíme.
  Před volbami má každý plnou hubu keců o přivolávání investic. Je vidět, že Zeman už má po volbách, pokud investory svědomitě odhání.
  (887) Proč by Bakala chtěl na dole prodělávat až do roku 2016? Pokud to chce Zeman, ať založí zase nějaký fond, jako na státní dluhy. 😛

 759. Andy, to je tak, když já něco ráno napíšu a večer už nikdo neví, co to bylo.
  Ten návrh padl.

  Problém je zejména v tom, že celá akce „praskla“ v době předvolebního boje, takže kde kdo říká kde co a zejména sosani se předhánějí, koho bude více slyšet. Relevancí těch prohlášení se už nikdo nezabývá.

 760. V době předvolebního boje je větší kravál kolem nesmyslných (Zemanových) požadavků. Toť vše, ty požadavky tím nejsou o nic reálnější.

 761. 890 – no já ráno celý ten článek i váš koment pečlivě pročetla a okomentovala, zasvěcený exposlanec je čaroděj s čísly. Že vám nikomu nestojí za to si najít fakta, za to fakt už nemůžu. Pak můžou zasvěcení exposlanci žvanit co se jim zachce a vždy na to někdo naletí.

 762. Andy a on vám někdo brání sem ta nepopiratelná fakta uvést?

 763. 893 – výklad určení a výplaty dividend jsem uvedla. Jelikož je to hlavní argument zasvěceného exposlance, mám takový neodbytný dojem, že nejsem ten, kdo nečte:)

 764. Mimochodem – zúčastnil se někdo letošní Noci vědců? Starší dcera kvůli účasti s Vojtíkem odložila i příjezd na krmáš. Docela mě zajímá, jak se to Vojtovi líbilo a jestli jej něco zaujalo.

 765. Andy, 894 – stejný problém mám i s předovlebními sliby. Tak mi mladá nájemnice ukazovala heslo jdené nejmenované politické strany, které bylo vyvedeno palcovými titulky v novinách: Vybudujeme více školek a zaplatí to bohatí! Když se nad tím člověk zamyslí – jak to udělají? Zvýší bohatým daně. No dobře. Dejme tomu, že mladá rodina, která se marně pokoušela letos umístit dítě do školky, se na ten slib chytí. Takže nejdříve se musí schválit zákon o zvýšení daní těm bohatým. Předpokládejme, že vláda vznikne střelhbitě, dejme tomu za měsíc po volbách. To máme 25. listopadu. Než se minfin rozkouká a zadá podřízeným úkol zvýšit daně a než to podřízení splní – no, buďme snílky a dejme jim na to také měsíc – to máme 25.12. Vláda zasedne hned první den po Vánocích, t.j. 27.12., schválí návrh zákona a odešle jej do sněmovny. No a ať se snažíme jak se snažíme, zákon se nepodaří schválit dřív, než po Novém roce. A protože nemůže daňový zákon platit zpětně, bude platit od 1.ledna 2015. Ovšem daň z příjmů se platí do 31.3.roku následujícího po ukončení zdaňovacího období, takže první platby zvýšené daně připutují na účet daňové správy 31.3.2016 (pro hnidopichy – nepočítám se zvýšenými zálohami stejně jako s odkladem daňové povinnosti do 30.6. pro firmy podléhající auditu či ty, kterým přiznání zpracovává auditor, daňový poradce a další zákonem vyjmenované osoby). NO a teprve pak bude stát vědět, kolik na ty školky vybral, zadá se výběrové řízení na projekt a přípravu stavby a následně výběrové řízení na realizaci stavby a začne se stavět. A protože všem záleží, ať je školek více, budou makat, až se z nich bude kouřit a 1.9.2017 se otevřou dveře nových školek, které zaplatili bohatí. NO a to malé dítě, jehož nepřijetí do školky před volbami 2013 (tehdy mělo 3 roky), způsobilo, že rodiče volili onu slibující stranu, půjde téhož dne do druhé třídy.
  Mladá nájemnice na mě hleděla jak sůva, když jsem jí to tak vypočítala. 🙂

 766. A co teprve kdybys jí řekla, že sice bohatí větší daně (možná) zaplatí, ale rozhodně to nepůjde na školky. To by asi neuvěřila.
  Mám podobné nájemnice. Pokud platí, ať si klidně věří nesmyslům.

 767. (893) Co jsou nepopiratelná fakta? Že Zeman chce vykrádat soukromý majetek?

 768. Dano , snaží se vydojit do mrtě, co ještě jde.

  Ajrovko – 897 – když budou nájemnice věřit nesmyslům, budou taky třeba volit SPOZ.

  898 – vždyť je to ta jedna a samá linka, co o ní pořád mluvím. Pro všechny kapříky už není v kotlince dost místa, tak se to požere mezi sebou.
  A navíc se strašně bojej, aby to na Ostravsku nebouchlo, že by to neukočírovali. Tak tam potřebujou něco nasypat, jenže v kase jsou tak akorát pabouci, což nepomůže. Takže je to „ber kde ber“.

  Aby bylo jasno, já s tím nesouhlasím, pouze popisuju situaci !!!

 769. A jéje – zas je něco špatně.
  Takže pokus

 770. „Přehledné“ shrnutí situace na Blízkém východě:

  Britský deník Financial Times napsal krátké zamyšlení: „Írán podporuje syrského prezidenta Asada. Státy Perského zálivu jsou proti Asadovi. Asad je proti Muslimskému bratrstvu. Muslimské bratrstvo a Barack Obama jsou proti generálu Sisímu (současnému vojenskému „vládci“ Egypta). Avšak státy Perského zálivu podporují Sisího. To tedy znamená, že jsou proti Muslimskému bratrstvu. Írán podporuje Hamás, ale Hamás podporuje Muslimské bratrstvo. Obama podporuje Muslimské bratrstvo, nicméně Hamás je ostře protiamerický. Státy Perského zálivu jsou proamerické. Ale Turecko je se státy Perského zálivu proti Asadovi; avšak Turecko podporuje Muslimské bratrstvo proti generálu Sisímu. A generála Sisího podporují státy Perského zálivu. Vítejte na Blízkém východě a přejeme vám hezký den…“
  http://olser.blog.idnes.cz/c/363055/Kdyz-se-dva-vrazdi-treti-se-smeje-Asad-by-mohl-vyhrat-valku.html

 771. (873) Martine TT, nejsem tak domýšlivá,abych si myslela, co si jirka ppa etc.myslí 🙂 Z toho,co napsal, jsem jenom vyrozuměla, že je přesvědčen o těžbě „vyhrazeného nerostu“ ve sklepě,aniž by přísl.orgány státu měly o ložisku vyhrazeného nerostu vědomí (za „ložisko “ ovšem nepovažuji jednu osamělou zkamenělou přesličku o váze jednoho metráku brutto-tedy vč.hlušiny ) 🙂 Pominu-li možnost výronu metanu, CO,možnost samovznícení uhelného prachu , jaksi si neumím představit ve sklepě „kutání“ do hloubky 500 m nebo i více -já totiž v tom v hlubinném dole byla; povrchovou těžbu -předpokládám- jirka ppa etc. neměl na mysli,maje na očích povrchový lom 🙂 No, a ten benzin ve vaně(o němž byla řeč) se samozřejmě vznítil 🙁
  Ložiska nevyhrazených nerostů (což je ten písek, štěrk,stavební kámen-bohužel zlato nikoliv) jsou podle horního zákona ve vlastnictví majitele pozemků (ale to Vy víte, tak jen pro informaci ostatním).
  A načatý večer

 772. Dobré ráno vespolek,

  Jirko, ještě se s dovolením vrátím k večerní debatě – jsou i tací, kteří se domu vracejí. Např. v mém segmentu to bylo v Kalifornii před pěti lety horší, než u nás doma – snad jen že policajti fakt nekontrolují lékárničky…. Teď to je tak zhruba nastejno. Japonci si zoufají, že by nejraději dělali za našich podmínek, Španělé taky, Italů se k nám jezdí učit zástupy, a pokud by EU granty dovolily nábor Číňanů a Indů, máme narváno. Poláci, Rusové, Nemci, Rakušáci, naposled Němec ze Švýcarska – když to porovnávám, všude jsou nesmyslná nařízení, omezení, nedostatek peněz na vědu, dostatek na cyklostezky (u nás zejména díky EU projektům, a Topolánkově dobře zakořeněné představě, že Akademie je spolek bolševiků). Makat se musí všude. Ale je to fakt na debatu v hospodě; rozhodně je fajn, že pokud se někde člověku nelíbí, může víceméně zvednout krovky a přesunout se jinam.

 773. (905) ehmm, načatý večer skončil čtením 34.dílu Dynastie Morlandů -léta 1923-1930, tedy „černým pátkem“ na burze 🙁

 774. Matzurko, bych řekla že „lidé jsou různé“. 😀
  Jsou tací, kteří jsou doma tam, „kde si pověsí klobouk“ a tací, pro které je doma „ten pevný bod ve vesmíru“.
  Tyto dva druhy lidí se nikdy nedohodnou a ani nemohou dohodnout, ale je zhola zbytečné o tom hádat. Prostě jsou takoví a makoví, co má bejt? 🙂

 775. Halladine,
  česká Akademie věd (která byla založena už za C a K mocnářství) jako jediné akademické pracoviště udělala po ´89 redukci počtu zaměstnanců o ty, kteří tam „bádali“ jen díky rudé knížce. Zároveň tím snížila počet zaměstnanců cca o třetinu (to neprovedla žádná vysoká škola, ale ti jenom učí nastávající generace, že).
  Dnes se na dobré ústavy přijímá na základě konkurzu, a i když se předem může tušit, kdo se přihlásí, tak se z požadavků (zahraniční stáž, publikační činnost) nečiní výjimky. Počet stabilních vědeckých míst je silně omezený, ředitelé si skutečně mohou vybírat. Jelikož co tři roky probíhají evaluace mezinárodní komisí, tak si i vybírají. Jasně, není vše tak růžové, např. byrokracie rostě rok od roku více. Jistě, Akademie vlastní spoustu zbytného majetku, místo v bývalé bance na Národní třídě by prezidium mohlo sídlit třeba v Unimo buňkách. Nebo si, jako grantová agentura, nechat postavit honosnou novostavbu, navýšit počet úředníků….
  Výzkum obdobný našemu ústavu probíhá v Japonsku, USA i řadě dalších zemí, které nezažily socík, na státních výzkumácích; tam se asi CCCP ani bolševiky neinspirovali, co myslíte 😉 ?

 776. Rputi,
  to není jenom o „toulavých botách“, někteří emigranti odejít museli, i když nechtěli.
  Viz výše, je to na delší debatu a ten pořad o emigrantech by mne zajímal převelice 🙂

  No, ale raději přeji všem hezkou oslavu sv. Václava, i když letos nevyšel na pracovní den 🙂 Já v duchu své vlastní tradice začínám s gruntovním úklidem, a jelikož nejsem na Březníku, mytí oken mám na pořadu dne 🙂

 777. i když letos nevyšel na pracovní den…
  jak pro koho Matzurko, jak pro koho. Takové krásné počasí. Jsemť naštván, neboť prodávám vstupenky a poskytuju informace, místo abych na poli-roli sklízel plody své práce, které mi laskavě nechaly plísně, mandelinky, bezďáci a myše, případně řezal dřevo, či natahoval štuk v koupelně.

 778. Dobré ránp,

  tož já neslavím svátek prací, na to dojde odpoledne, ale protože včera jsme naznali, že dny mé fiesty jsou sečteny, vypravím se za chvíli do autobazaru, dokončit koupi následníka.
  Řídili jsme se hlavně ekonomicko užitnými hledisky a zrovna Fiesta s žádanými parametry k mání k mé velké lítosti nebyla, ale hlavně že je problém vyřešen.
  je pravda, že mi to vyhlídnutý auto připadá nějaký větší, ale asi si budu muset zvyknout. Konec konců s firemní toyotou jsem taky jezdila a zvykla si.

  Takže nějak nestíhám se zajímat od nějaký ty předvolební sliby. Já chci od všech partají jedno – ať nně nechají být a hlavně ať nemyslí na moje dobro.

  K tématu bych podotkla, že moudří předkové říkali, že všude je chleba o dvou kůrkách…

 779. moudří předkové říkali, že všude je chleba o dvou kůrkách…kecali, např. arabský či indický chléb žádné kůrky nemá, jsou to placky.

 780. Moudří předkové
  taky necestovali dále, než na trh do města 🙂 A krajánkové si museli vymejšlet, aby dračky lépa ubíhaly.

  Ptakopysku,
  já jsem si na to vzala už včera den dovolené, on ten náš malinký RD má oken tolik, že na to víkend nestačí – tedy doufám, že zítra už budu regenerovat. V pondělí začíná semestr, a bylo by blbé, abych neudržela v tlapce laserové ukazovátko, že 🙂
  Ale taky mám na kuchyňské lince rajčata, co budu muset rychle zavařit, a v předsíni košíky s jablíčkama – padančata nutno okrájet a taky nějak zpracovat, zítra bude asi i štrúdl.
  A jinak je tu od rána mlha jak mlíko, teprve teď to sluníčko začíná rozhánět…

  maYdo,
  toyota zní dobře, tuhle někdo parkoval u zadního vchodu s RAV4, a kdyby mi to chtěl dát zadarmo, tak bych si i klidně vzala 🙂

 781. Matzurko,
  co se týče úrody ovoce, to je docela v pohodě. Jablka letos nejsou skoro žádná a ty co jsou sežere psina Betyna, třešně taky nebyly, švestky jsou dílem červavé a dílem plesnivé, lískáče obrali myšové a ptáci, rajčata se neurodila. Černý jeřáb si obrala a zpracovala tchýně, ten je taky v pohodě. Akorát budou vlašáky na dvou stromech a to není až tak dramaturgické.
  Ale na poli čekají na vykopání brambory, mrkef a petržel 🙁 S mejma bolavejma zádama to bude zase vopruz. To bych radši sklízel Jirkovi ppa jeho superspeciální citróny. Tedy pokud nemá na plantáži citronovou kleč, samozřejmě.

 782. Zasadni nepochopeni Matztuko je v tom, ze ja proste nemluvim o bydleni, ale o podnikani.

  O cestovani minulosi, ze jen na trh a tak, no dovoluji si zcela zasadne oponovat. U nas doma se vzdy cestovalo a i daleko…. Dokonce jsou mista, ktera byla navstevovana pravidelne a ted se znovu obnovuje tradice. Ty komunisti holt v tom udelali „diru“

 783. Ptakopysku,
  tak nám letos švestky i jablka docela vyšly, aronii jsem nasušila, rybíz a jahody dílem zavařila, dílem sněděno rovnou 🙂 Petržel děloám jen naťovou kadeřavou, páč mi do záhonů chodí kocouři…. i když to mulčuju posekanou trávou, i tam mi občas dolíček vyhrábnou, šmejdi. Ale kořenovce ani ředkvičkám se u nás nějak nedařilo i před kočičí érou. Borůvky nám letos zaschly, snad nějaká brusinka bude, ale myslím, že se o to už postaralo ptactvo nebeské. Myšové ne, ty si kocouři ohlídají 🙂
  Ty vlašáky krutě závidím, ořechy miluju snad všechny, ale líska má zatím tak půl metru, a vlašák by nám na zahradě asi vytlačil všechno ostatní, tak si ho vysadit netroufám (zas tak velkou zahradu nemáme).

  Jirko,
  tak to je fakt, s podnikáním nemám zkušenosti žádné, nikde. Jenom mi přišlo úsměvné, že raději budeš řešit mafii jižní, než tu severní českou :), toť vše.
  A stran zcestovalosti své či svých předků – no, v tom má pravdu Rpuť, něco je dáno geneticky. Jsou tací, kterým stačí fakt na tancovačku do vedlejší vsi, naopak jiní ranec ze zad nesundají. Kolik kterých je v populaci absolutně netuším – dnes je cestování za poznáním určitě snazší a dostupnější, než tomu bývalo v historii – což je dobře.

  No nic, poslední třetina přede mnou, tak to snad do čaje o páté stihnu 🙂

 784. O nicem jinem neni vubec rec Matzurko… O podnikani. Reci o mafii mne opravdu bavej 😀

 785. A jsem ta okna stihla 😀 !!!

  Takže si svůj cejlon zasloužím, a můžu se pustit do žehlení.

  Jirko,
  nechme toho, jak jsem psala výše, je to spíš na debatu z voka do voka.

  Halladine,
  no proto 🙂 !!!
  Ono když se to vezme kolem a kolem, i sovětská Akademija nauk nezvnikala na zelené louce nápadem Vladimira Iljiče, ale myslím, že navazuje na předchozí akademii založenou už Petrem Velikým…. akorát že sověti s ruskou vědou teda dokázali zacvičit. V tom případě je dost smutné, že co nedokázal Lenin se Stalinem v Rusku, dokáže možná Topolánek se svou squadrou a následovníky v Čechách.

  Ptakopysku,
  nojo, ale vlašáky se jednak hromsky rozrůstají, a dále jsou dost teritoriální v tom smyslu, že emitují jakési rostlinné svinstvo vůkol. V důsledku čehož vegetace poblíž skomírá a umírá. Ale zkusím se ještě pobrouzdat Netem, dneska lidi vymejšlejí zajímavé věci 🙂 I když teď zrovna přemýšlím, jestli nezkusit k baráku wistárii, a kam sakryš zasadit nový mostýlí keř, protože ten první nám scípl ):(

 786. (901) Sice nesouhlasíš, ale píšeš nesmysly, že Bakala&co chtějí peníze od státu. Nechtějí. Stát chce od nich, aby dělali a platili to, co je úlohou státu. Ale nejsi sama, narazil jsem na článek jakéhosi Roberta Pelikána, právníka, který na podobné téma blbne ještě více, doplňovav to úvahami o (ne)zodpovědnosti korporací.

 787. Ajrovko, je samozřejmě možné, že všichni novináři kecali a vymýšleli si, že NWR navrhlo státu, nechť dá 4 miliardy a NWR těžbu prodlouží, ale já si to nemám možnost ověřit. Pokud jsi někde narazil na popření této informace, dej vědět! 🙂

 788. Proč by kecali? Pokud stát chce na NWR nějakou službu, kterou tenhle spolek nemá mezi svými povinnostmi, tak ať si to ten stát také zaplatí.
  Dokud se stát a Zeman nemontovali do toho, kdy chce vlastník ukončit nerentabilní činnost, nikdo po nich peníze nechtěl, NWR hodlali celou záležitost, včetně dost slušného odstupného, vyřídit za své.

 789. Ajrovko, chtěli, ale neřekli.
  Stačilo hned na začátku prezentovat své úmysly a nepřipustit, aby se rozmohly fámy o zbídačelých hornících na ulici, které se tak dobře hodí levicovým stranám a odborům do krámu.
  O výběru „vhodnosti termínu“, kdy celou záležitost pustit do světa ani nemluvě. Skutečně geniální timming! (PI)

 790. Matzurko,
  já mám těsně u vlašáku hrušeň – větef na větef, vedle hrušně je jabloň, na druhou stranu od vlašáku je spirálová vrba, kolem všech těch stromů roste v metrový vzdálenosti tůjovej plot. Před tůjema je řádka růží, Před růžema jiřinky. Všechno roste, kvete a semotamo plodí, jako kdybych je za to platil. Neřekl bych, že by ořešák měl vliv na funkci. A mouchy kolem něj nejsou, takže se pod ním dobře odpočívá.

 791. 927 -fámy ale neroztroubil NWR, nýbrž státní a odborářští šmokové. Tak ať si to zařídí stát.

 792. Já se jen podivuju srdceryvným historkám o hornících. Znovu bych připomněl, že se nejedná o nucené práce, horníci dobrovolně uzavřeli nějakou smlouvu o tom, že budou někomu poskytovat služby a za ty služby dostanou něco zaplaceno. Pokud se jejich služby nadále nerentují, protistrana má svaté právo rozhodnout o tom, že je nebude nadále odebírat. Odškodné za odstoupení od smlouvy bude vyplaceno dokonce nad rámec dohodnutého, tak o co jde? Totéž zažívají denně tisíce živnostníků, když přijdou o zákazníka. Bez odškodného, bez odstupného.
  Horník se okamžikem vstupu do dolu stává nákladovou položkou a takto je posuzován. City s tím nemají co dělat. Pokud jsou náklady vyšší než výnosy a s výnosy nelze hnout, holt se musí snížit náklady, nebo to celé ukončit.

 793. Ptakopysku,
  tak to je pro mne velmi dobrá zpráva 🙂
  Já kolem jehličnanů, takto manželovo nejmilejší rostlinstvo, nesmím málem ani dejchat…. denivky jsem musela přesadit, keře vyházel,akorát kosatce odolávají, neb tam vždycky kousek zbyde. Tak jsem si trvalky vysázela jinde, já se nerada hádám…. ale na vlašáky máme hubu mlsnou oba, tak to nadhodím. Když mi můžou pod pöd oknama kvést tři magnolie a nějaký asijský dřín, jehož plody nechutnají ani ptactvu, tak bych ten vlašáček někam do rohu dala.

 794. 930- to je důsledek literatury o hornících. Ty si každé představuje jako ubohé otroky, kteří strávili dětství na zádech udřené matky, sbírající uhlí na kolejích a umírajících v příkopě, když jdou ožralí domů.

  Ono to tak kdysi bylo, ale to už je fakt hodně dávno:)

  Kdyby šlo o dejme tomu sekretářky( které dostávají padáka každou chvíli, zpravidla bez jakéhokoliv odstupného či sociálního programu), tak by to bylo všem naprosto ukradené.

 795. 930-přesně tak. A nejenom živnostníci. Denně přichází o práci stovky lidí b zaměstnaneckém poměru. A nedostanou žádné odstupné nad rámec ZP. Taky mají děti a hypotéky a bydlí kdesi v prdelovicích, kde o práci nezavadí.

 796. Ale vždyť je to jasné, jen načasované to bylo naprosto blbě. V tom všeobecném předvolebním blázinci už snad nic nemůže proběhnout normálně.

 797. Matzurko,
  jehličnany mají jednu neoddiskutovatelnou přednost – nemají jabka. A když se vhodně prokombinují s břízami, takteď, těsně před mrazama, mi na zahradě rostly kozáky, pravé ryzce, klouzky, čirůvky a něurekom holubinek. Zatímco v ovocné části zahrady akorát v červenci vyroste pár hadovek.
  Jo a v koutě nějaká ta májovka – na ty bych zapomněl.
  Ale abys nemyslela, že jsem nějaký jehličnatý maniak – na zahradě mi rostou akorát místní borovice, smrkovice a modřínovice. Já se s nějakýma extrabuřtama nemažu. Jednak bych si nepamatoval, jak se co jmenuje a tudíž bych nemohl oslňovat hosti a turisti, druhak by mi to určitě stejně scíplo.

 798. 934- načasované? Vy si myslíte, že Bakala před rokem tušil, že budou mimořádné volby(tedy, to tušit mohl, neb ODS se pravidelně nechává bolševikama vyšachovat před termínem, takže s tím bych asi v podnikatelském plánu také kalkulovala) a načasoval si nižší ceny uhlí, zařídil je na světových trzích a úmyslně ničil své podnikání, aby mohli ( ne on, ale horníci) dostat nějaké prachy od státu?
  TO jsou věci:)

 799. Andy, pokud si myslíte, že cena uhlí klesla před týdnem, hluboce se mýlíte.
  Útlum těžby je poněkud delší proces. Fáze rozpracování, kterou teď ráčili poodhalit nasvědčuje tomu, že už na tom makají delší dobu.
  Pokud je pravda, že už neprováděli ražbu, mohlo to vnímavějším horníkům dojít už dřív.

 800. Ptakopysku,
  asi rušíme vášnivou politickou debatu 🙂
  My máme jehličnany exotické i klasické, pelemele, jak se nám kde co líbilo. Dva roky se ty stromečky divily, kam jsme je to zasadili, ale pak si to protáhlo kořeny, zapraštělo větvema, a jsem zvědavá, kdy budme kácet 🙂 Chudinka katalpa už to odnesla… Ale názvy si taky nepamatuju, manžel jo, tak návštěvníky a obdivovatele vždycky posílám za ním.
  Březový lesík máme hned za zahradou, takže to na zahradě nemusíme suplovat, a toho ovoce a zeleniny produkujeme tak na vlastní spotřebu (taky pokus a omyl, už jsme zkáceli jednu třešeň, co dávala popraskané a oďobané chrupky, a vyhodili scíplou broskvoň a nektarinku), Jirkovi rozhodně nekonkuruji 🙂 Teď mlsně pokukujeme, jestli by u nás nerostla japonská hrušeň „naši“, obyč české nám tolik nešmakují…

  Hele, neumíte někdo vypnout ta tlustá písmena, já mám pořád pocit, že tady děsně řvu ?

 801. Andy,
  spíš vobráceně, ne?
  Nějak takhle:
  Představenstvo: „Banik pyčo!“
  Bakala: „Banik… banik vespolek… chlopy. Sedněte si.“
  P: „S uhlem je to na pyču, pyčo.“
  B: „Mi nemusite řikat. A teď mi řykal fyra z ranni na Paskově, že narazili na hlinu.“
  P: „Tak to sme v pyči, pyčo.“
  B: „Nesme. Budou volby. Pustime do světa, že zavirame Paskov. Dohodneme se s Milošem, že pustěj chlup, když jim hodime pořadny volebňy šus. Buď nam daji prachy na Paskov, nebo nas pusti do Frenštatu. Kurňa, boj proti zlym kapitalistum by jim jenom tady na Ostravsku musi nahrat voliču po kokot, ne?“
  A dále už jenom nezajímavé jásání a spokojený šustot mnoucích rukou…

 802. Dobrý večer,

  co to je s těmi tlustými písmeny?

  Auto vyřízeno k všeobecné spokojenosti. Akorát to byla ještě větší anabáze, než ty boty. A choť mně v tom nechal, neb šel učit.

  A přísahám že příští sobotu už nejdu kupovat nic ! Ani rohlíky do krámu!

 803. Bohouši, to jsem zas nějak ráno začarovala já a nepodařilo se mi to odčarovat. Obávám se, že to bude muset řešit Šumavák.

  AeroKarle, vážné varování! Jestli se mně po dalších 12 hodinách už po 85 znovu optáš na důl Paskov, tak se nevovládnu! 🙂

  Matzurko, ptakopysku – nemohla jsem se zúčastnit vaší debaty o ořešácích a jehličnanech. Ořešák se mi sem nevejde a jehličnany mi všechny uchcal Blesan, neb mu z nějakých důvodů zřejmě vadili. 😀

 804. (927) To je snad jediné, co lze NWR zazlívat. Mohli počkat po volbách.
  Jenže odboráři na ně myslím tlačili s novou kolektivní smlouvou.
  „Nepřipustit“ dost dobře nemohli.
  (930) To máš sice pravdu, ale je holt před volbami.
  (936) Ten měsíc a půl do voleb by asi nehrál zásadní roli, jenže to nejspíš nikoho z NWR nenapadlo.
  Nebo skutečně dle ptakopyska (941).

 805. (944) Se zájmem budu sledovat …..
  Co důl Paskov a ona báchorka o penězích od státu? 😛

 806. Zdravím z noční směny. 🙂
  A omlouvám se Martinovi, že jsem nedorazila povzbuzovat, ale u nás je tuto neděli krmáš a mi se pomalu sjíždí rodina z blízka i dáli. A ta blízká mne přesvědčila, že je nutné jet s dobrovolnými hasiči z naší vesničky na hasičskou soutěž do nedaleké vsi. A bylo to opravdu vydařené odpoledne. Povzbuzovali jsme družstva soutěžících, hodnotili jejich výkony, fortel při obsluze stroje i proudnic a mě při tom napadlo: ti soutěžící byli dobrovolní hasiči, byli to muži i ženy různých věkových, váhových i dovednostních kategorií, ale všichni se na tu i všechny ostatní soutěže – a to jen jako vedlejší věc kromě tréninku na ostrý zásah – připravovali ve svém volnu. Cvičili po práci, o víkendech a jejich výkony jsou obdivuhodné. A tak si říkám – není to s námi až tak špatné. Jsou mezi námi lidé, kteří nebrblají, nefňukají, ale prostě něco dělají a dělají to s láskou a rádi.
  A s tímto optimismem mizím. Dobrou noc.

 807. A závěrečná třešinka na dortu: Naši vyhráli! :-)))

 808. Dano, když jsem tě v kopci nepotkal, tak jsem si domyslel pravděpodobný důvod – taky se mi občas sjede rodina.
  Den se vydařil.

 809. Dobré ránko!

  S těma „branama času“ se nějak roztrh pytel a vypadá to na lukrativní kšeft!

 810. Dobré zas ráno… Včera jsme měli tady v Táboře sraz se třídou a dozvěděl jsem se další trefné pojmenování – Palcátova píča. On totiž hned vedle hotelu Palcát jest ztopořen další artefakt, mající připodobňovat palcát… No, spíše připodobňuje (řekněme v lepším případě smrže)…

 811. A což takhle křišťálovou kouli?
  Je to sice nemlich stejná pitomost jako „volební potenciál“, ale čarování se u toho jaksi automaticky předpokládá! 😀

  …V souvislosti s úvodní předvolební diskusí se v médiích objevila procenta volebního potenciálu osmi politických stran, jejichž karlovarští lídři dostali pozvánku do studia České televize. Zveřejněná čísla šokovala i politiky. „Další důkaz, že je něco shnilého v televizi České! 133,5% Gratulujeme!..
  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Tajemstvi-Volebniho-potencialu-Ceske-televize-odhaleno-Prectete-si-vice-287278

 812. (953) nj, Rputi ! Zapomněla jste Váš vstup do diskuze doplnit , že „polební potenciál“ neznamená volební preference, neb -jak je v článku zdůvodněno (zřejmě) autory tohoto „výzkumu“ , zahrnuli do průzkumu i strany, které „mají volební potenciál, ale nemají voliče “ 🙂 Tedy něcp jako „jsem potenciální milionář, ale nemám ty milióny “ 🙂

 813. Dobré dopoledne,

  to je hezký, westíku, to jsem taky potencionální milionář, jen ty miliony mi chybí. 🙂
  Jeden se hned cítí lépe a tak nějak finančně zajišten, i když díra v kapse je pořád stejně velká a kapsa pořád stejně prázdná. 😀

 814. Dobrý den!
  Pokud vstoupí některý z poučených dendrologů, mám dotaz.
  Před školou, kam si chodím pro obědy, roste strom,dost mohutný, který jsem identifikovala jako lísku tureckou.Chtěla bych vědět, zda oříšky z tohoto stromu jsou jedlé.

 815. No kdo bydli ve svem, je proste milionar….. Bohuzel to uvidite na te danove spravedlive zmene. Tedy bohuzel ne, je to demokraticke a tedy svobodne a spravne….potencialne 😀

  Pani Baubo, tusim ze detem je jedno, z ceho ta nutella bude …

 816. To to jde celkem rychle…

  …Vypadá to, že zavíráním dolů OKD uhlobaron Zdeněk Bakala pouze začal. Nyní totiž zřejmě dojde i na „jeho“ redaktory. Vydavatelství Economia, které Bakala vlastní, se má do konce roku zbavit až třetiny svých zaměstnanců. Pod Economii spadají například Hospodářské noviny nebo týdeník Respekt…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bude-to-reznicina-Bakala-vyhazuje-a-novinari-nesetri-slovy-287440

 817. Děkuju za poučení. Jen jsem byla zvědavá.
  Oříšky jsou malé, jen asi 15 mm velké a jádra tak 7-8mm. Nechám louskání drobnému zviřectvu a ptákům, kteří je prý mají v oblibě. Děti se dostatečně napasou pod čtyřmi mohutnými vlašskými ořešáky, které jsou rovněž před školou.Loni byla úroda bohatší, ale i ta letošní dětem a důchodcům venčícím psy poslouží.

 818. Ach, jsem dojat… Nevíte náhodou, jestli si Babiš nechce vzít z Bakaly příklad? Když si tak člověk představí, že cca stovka novinářských darmožroutů, PaH-BŽ, by se třeba mohla jít živit prací namísto lží, manipulací a podvodů, hned je na světě o něco radostněji. Tak ještě chybí, aby i ten Babiš to ve svých novinách trochu provětral…

 819. PeSi – prý „jen“ 58 – ale i tak potěší. Nejspíš půjdou někam dělat mluvku – trenink, „jak okecat realitu“ už mají…

 820. No jen doufam, ze dostanou tolik odstupneho, jako ty co faraj…. Protoze kdyby ne, byla by to nespravedlive…. A taky cekam ze se Rput ozve, ze sakra, socialni pruser, katastrofa, jak jen prezijou 😀 …..

  Jo a jake krouceni reality ? O i se stykaji jen mezi sebou, chodej do stejnych kavaren, na stejne „party“ na stejne divadelni hry a tak jsou presvedceni, ze proste pisou pravdu a ten kdo s nima nesouhlasi ma okrajovej a mensinovej, v podstate marginalni …. Proste venkovan a extreminsta

 821. jo, jo, Jiří, to už tak bejvá, že ti, co se baví jen mezi sebou, mají určité vnímání reality a nevidí, někdy ai nechtějí vidět, že někdo mimo jejich okruh tu realitu vnímá úplně jinak…

 822. Jj – běžně se tomu říká „fachidiocie“. 🙂

 823. Předběžné výsledky rakouských voleb:
  SPÖ – 26,4 %
  ÖVP – 23,6 %
  FPÖ – 22,0 %
  Zelení – 12 %
  Team Stronach – 5,9 %
  NEOS – 4,1 %
  zbytek je mimo parlament. Facit: nejhorší výsledky „velké koaly“ od války. Ale pořád bude mít většinu nejspíš 5 hlasů. A úspěch nových stran.

 824. Njn – ono to zhnusení je všeobecné. Otázka jen, kde to s novými stranami skončí. Zvrtnout se to může jedna-dvě…

 825. OT: K uhlokopům raději nic, k politice také nic… Ale včera jsem prosím na okraji Českého ráje viděl veterána, motocykl hnaný řadovým čtyřválcem, vzduchem chlazeným. Co jen to mohlo být za značku a typ?

 826. To je hodně neobvyklé, já vím jen o jednom typu L&K, ale to už snad ani neexistuje. Musel bych se poptat motorkářů, já jsem dost vyhraněný specialista.

 827. V tom autobataru měli včera rolls-royce. Z roku 1987 a najeto prý jen 44 000. ZA půl milionu.
  Lesklý černý lak a stříbrná soška na kapotě.

  No, koukalo se na to hezky, ale na ježdění na nákup nebo na chalupu to asi nebude nejvhodnější vůz 🙂

 828. Motorku s podélně uloženým řadovým čtyřválecem vyráběla dánská firma Nimbus. Výroba běžela do r. 1958, takže by to mohlo odpovídat. Další zvláštností byl rám z plocháčů a nikoli z obvyklejších trubkových profilů.

 829. 972 — Ba právě, proto taky jsem vznesl dotaz… Hlavy natlačené jedna na druhou, přitom s žebry tvarovanými skoro jako by válce byly samostatné. Evidentně dvoutakt, po ventilech ani stopy. Viděl jsem jej dvakrát, při předjíždění, zblízka pokaždé tak na vteřinu, a byl pohledem na ten motor natolik fascinován, že jsem si nepřečetl SPZ (byla-li tam jaká) — s ní by teď identifikace možná byla jednodušší.

 830. No nic, zkoušel jsem hledat „longitudinal inline air-cooled four-cylinder motorcycle“, ale stále to vrací příliš mnoho odkazů, než abych měl chuť se jimi probírat. Další charakteristické znaky, jako poměrně dost místa mezi hlavami a nádrží, tj. motor nízko, nebo poloha motoru před holeněmi jezdce, takže byly všechny čtyři válce vidět i hodně zezadu, Googlu pochopitelně těžko popíši, tím méně pak surreálný prvotní dojem, že se dívám na letecký motor… Díky za odpovědi; AeroKarle, jestli se prosím můžeš ještě poptat, byť z pouhé (mé) zvědavosti, budu rád.

 831. Matzurko, hruškojablko naši je perfektní, nechytá se na něj plíseň hrušková a já ho mám ve formě spuru (nevětvící se klacek). Rodina se shodla, že plody jsou vynikající. Sice zatím byly jenom tři, ale příští rok doufám v nárůst.
  Babuo, líska turecká má sice malinká jádra, ale chuťově velice dobrá. Ořechy rostou v chuchvalcích, takže jich bývá hodně. V Lysé n/L jeden pán vyšlechtil lísku s ořechy v chuchvalcích, ale ve velikosti normální lísky. Mám jí dobře deset let. Ale pokaždé, když měla dát plody, jsem ji musel přesadit. Takže teď zrovna stávkuje.

 832. Dobré ráno vespolek,

  Františku, díky za reference 🙂 Doplňující dotaz – kde se to dá sehnat ? Už jsem koukala na webu, ale všude je buď vyprodáno, nebo osobní odběr přes půl kotlinky….

 833. Stran hruskojablka… Napred si, Matzurko, vyzkousej jak chutna. Ma velmi specifickou chut. Nezvyklou a „jinou“ nez jablko ci hruska. Pak se teprve rozhodni. Pokud to samozrejme jite pravidelne, tak jako bych nic nepsal…

  S tou motorkou. Nevim, jak by pomohla znacka, pokud tedy clovek neni prislusnik, ale vse je mozne. Prilis se neorientuju ve znackach, starych, ale u nas doma v albumech jsou fotky tri motorek s obrovskyma mozorama co si jeden od nas nechal stavet. Custom bike byl uz tehdy “ kuul“. Skoda ze neni fotka, zajimalo by mne to a velmi.

 834. Tedy jestli to neni nejake dochovane monstrum tohoto druhu…

 835. Dobré ránko!

  Tedy, když tak člověk co chvíli čte, kolik peněz zas vyhodilo které ministerstvo za externí právní služby jaksi navíc, tak má dojem, že právníci jsou všude, kam oko pohlédne…

  …„Je to zoufalství Poslanecké sněmovny, když ani její ústavně-právní výbor, kde je nejvíce potřeba právo znát, není obsazen z více než poloviny právníky,“..
  http://www.novinky.cz/domaci/314670-po-volbach-bude-judr-bilou-vranou.html

 836. Jirko,
  jíme pravidelně, moc si pošmakujeme. Na rozdíl od klasických hrušek na nás nemá laxativní účinky 🙂 Akorát jsou v obchodech hnusně drahé, a kdyby nám to rostlo na zahrádce, tak bychom byli rádi. Manžel se před nedávnem vrátil z Japonska, ale tahat stromeček do letadla, to by asi neprošlo 🙂
  My sázíme jen to, co naše mlsné huby požadují, černý jeřáb – aronie je zatím jediná plodina, co trochu nevím, co s tím, neb jsem to koupila a zasadila kvůli obsahu rutinu. Jenomže je to drobet trpké, tak se to do buchty dát nedá, na marmeládu nebo sirup je toho málo (máme jeden keř, plodí tak kilo ročně, pokud nejsou ptáci rychlejší), tak jsem letos na radu kolegy sušila na ovocný čaj – zatím nedozkoušeno.

 837. Asi budu prosazovat změnu terminologie – slovo právník nahradit složeninou: absolvent právnické školy. Ostatně i v dalších profesích by to neškodilo, třeba absolvent lékařské školy, absolvent ekonomické školy, absolvent pedagogické školy a pod.

  Externí služby jsou státem posvěcené rozkrádání, kde právní služby jsou jen jejich součást. Z nabobtnalého rozpočtu státního orgánu se vyvedou peníze pro kamarády a příbuzné. Advokáti to umí nejlépe distribuovat dál, proto je málokdy chytí. Kdyby si kterýkoliv soukromý podnikatel dovolil takové placené služby, tak by ho místně příslušný finanční úřad rozcupoval na kousky. Musí se dokládat, jak přispěl onen posudek nebo dobrozdání k zajištění a udržení příjmů. Když to orgán neuzná, tak to letí ven a nastupují sankce, patřičně zúročené. Takže rozvojové nebo srovnávací studie se skoro vytratily. Proč jste si nechával zpracovat studii na téma Další vývoj sortimentu na západoevropských trzích?
  Podnikatel má problémy i s fakturou od advokáta za zastupování v existujícím sporu. Dotyčná úřednice chce konkrétní rozpis prací, hodin, cestovních náhrad a slova “ za poskytnuté právní služby“ jsou nepřijatelná.

  Ovšem ministerstvo to má jinak. Je snem každého advokáta se dostat do okruhu kamarádů, co spolu mluví. Měsíční paušál a fakturované hodiny. A fakturovat a fakturovat.

 838. U té sněmovny by to chtělo především legislativce, což absolventi právnických škol nejsou ani zdaleka.
  A s novým zákoníkem to bude tuplem sranda. Ona taková dvouletá záruka na křečka … 😀
  (viz článek)

 839. Zpátečníku -čtyřválcové motocykly s podélně uloženým motorem vyrábělo před válkou několik firem – Henderson, Indian a další. Většinou to byly motory OHV, takýe nad hlavou byl nějaký, byťˇžebrovaný „domeček“. Byla i řada motocyklů s motory s rozvodem SV, které by mohly svou stavbou z dálky mýlit a být považovány za dvoutakt. Např. motocykly Pierce s roku 1911, FN Solvang, či Everett- Hall….

 840. Dobré zas ráno… 2 martin – já bych konkretizoval… Např. absolvent plzeňské právnické fakulty – a hned je jasno…
  A živě si představuji, jak mnohý poslanec se chlubí vizitkou – absolvent pomocné školy.
  No, ono kdyby ty pomocné školy mohly udělovat doktoráty, mělo by to něco do sebe a jistě by stoupla jejich vážnost…
  Rovnou bych věděl o několika kandidátech na honoris causa…

 841. zdravím !
  (984) Bohužel, Martine TT, máte úplnou pravdu, z této pochybné praxe by slezly chlupy i hyeně 🙁 A netýká se jenom právních služeb, vezměme IT služby atd. Koukala jsem jak „jelen“, když jsem před nějakým rokem četla, že MD si dalo externě zpracovat dokonce testy uchazečů o řidičské oprávnění 😕 Ale nevím, čemu se divím-tuto praxi popsal nesmrtelný N.C.Parkinson 😕
  Před „sameťákem“ celou agendu si zpracovávala ministerská „páteř“ v rámci své pracovní náplně, která si své návrhy nechávala připomínkovat vybranými podniky(ty to samozřejmě prováděly „gratis“):-?
  Ale takový je běh světa: lidé opakují stejné chyby, kterých se dopustili jejich předchůdci-to je asi ta dialektika 🙂

 842. ..ještě bych dodal, že závodních čtyřválců bylo daleko víc – jedním z prvních byl dokonce L&K v roce 1905 a závodní Jawa z roku 1969 také měl řtyřválec – dvoutakt ovšem do V. Bohužel tento velice výkonný motor měl sklony k zadírání na což doplatil životem Bill Ivy (jeho smrt prakticky uzavřela závodní historii Jawy)

 843. jistě – absolvent právní školy označuje přesně tu skutečnost, že ten člověk byl na nějakou právní školu přihlášen a že ho vybavili papírem, že ji dokončil. Proto je všestranně použitelný ve všech orgánech a firmách, kde stačí papír místo vědomostí a zkušeností.

 844. PeSi – myslíš, že plzeňská právnická fakulta je něčím odlišná od těch ostatních škol, které si dali do názvu právní? V Plzni jen utíkaly peníze, které mohly být inkasovány za urychlení studia na jiných školách, bližší hochům, co spolu mluví. A tomu bylo třeba udělat přítrž.

 845. http://www.finmag.cz/cs/finmag/kaleidoskop/pokora-libertarianu-a-domyslivost-socialnich-inzenyru/

  Dobrý den. Pěkný článek o pokoře a domýšlivosti.

  Jakou měnou by měli lidé platit? Jak nejlépe vzdělávat děti? Jak se nejlépe připravit na penzi? Kde má sociální inženýr jasno, libertarián upřímně odpoví, že neví; chápe totiž, že tisíce a miliony vzájemně nezávislých jedinců přijdou na všestranně nejvhodnější řešení rychleji a za nižších nákladů než úzká skupinka vládních expertů. Existuje koneckonců na položené dotazy jediná správná odpověď?

 846. Dobré pondělí.

  Absolventi právních škol jsou mi i se svou láskou k mým penězům asi milionkrát sympatičtější a méně nebezpeční než autoři různých Protokolů sionských mudrců a Pamětí Zpravodajců, což bývá obdoba těch protokolů, jen zaměřená na jinou „nebezpečnou oblast zájmů“
  Npříklad http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Havel-byl-jen-poslusna-loutka-Listopad-89-byl-pripraveny-rika-diplomat-a-rozvedcik-Polreich-287484
  Kde se tohle vylouplo, takhle při pondělku tři tejdny před volbami?

 847. (975) Řadový čtyřválec podél a dvoutakt, toť tedy hádanka. Dotaz vznesen.

 848. (994) Kde je jasné, ale proč? P&L v těhle volbách není příliš významnou položkou.

 849. 986 — Pane Neumanne, celkově tam určitá tvarová podobnost s Indiány skutečně byla (http://www.yesterdays.nl/indian-1929-1265-p-1835.html), zejména představíme-li si sedlo více vzadu… Charakteristický však byl pohled na ty hlavy, ty vypadaly stranově zcela symetrické; hádal bych, že i u SV by byly kousek protažené směrem k rozvodu, takže bych stále tipoval dvoutakt, ale ve skutečnosti o tom vůbec nic nevím. U těch Indiánů jsem zatím nenašel obrázek motoru při pohledu shora zleva, abych si to mohl porovnat.

  Ach jo, pořád ještě dlužím ty fotky. (Použil jsem je jako pokusný materiál pro editaci v Zoneru, jenže se mi výsledek zatím nezdá.)

 850. 996-nejspíš kvůli snaze přesvědčit veřejnost, že socani a Zeman jsou jediní, kteří pochopili svět, mají správné informace a nenechali se obloudit P+L, která zlotřile zatajuje fakt, že nám rusáci chtěli tanky pomoci ke svobodě.

 851. Zpátečníku, pamatujete si umístění karburátorů a výfukového potrubí? Obojí na stejné straně nebo protilehle?

 852. 1000 — No, já ten motocykl viděl doopravdy dohromady jen chviličku, napřed starboardside zezadu v pravotočivé zatáčce, a tam bylo cosi (asi hlavně délka motoru), co ihned vytvořilo dojem čtyřválce, který nastartoval mou pozornost, pak zleva shora. Řekl bych výfuky vpravo, u sání bych s ještě podstatně menší jistotou hádal portside. Upřímně řečeno jsem si však na levé straně motoru nevšiml žádných agregátů, takže tak výrazné ani tak vysoko jako na Indiánu 1929 být asi nemohly…

 853. (998) mno, netušila jsem, že jste se (také) pohybovala v prostředí zpravodajských služeb a že P+L je Vaší ikonou 🙂 Já jsem v tom článku to, co jste tam našla Vy, nic podobného neshledala 😕 Podotýkám, že VH, MZ a socani mými favority nejsou – to je ta výhoda vyššího věku, že člověk už nemá iluze a předsudky, a může bez toho balastu se koukat spíše na fakta 😕

 854. Jo, a mám dojem, že jsem v žebrování hlav viděl výřezy pro svíčky v ose válce (i když kabelů jsem si nevšiml), zatímco Indián je má zprava.

 855. e P+L je Vaší ikonou…ani já to netušila. Ten vyšší věk musí být něco kolem 150 – jinak než únavou materiálu si vaše myšlénkové pochody nedokážu vysvětlit:)

 856. (1004) no, jestli to jsou argumenty 🙂 Opravdu “ Vaše odpověď“ je „výron moudrosti“ 😕
  P.S. Vaše další jedovatosti si nechte na později – běžím teď k zubaři 🙂

 857. 993 — (…) tisíce a miliony vzájemně nezávislých jedinců přijdou na všestranně nejvhodnější řešení rychleji a za nižších nákladů než úzká skupinka vládních expertů. — Nickname, pozor, to prosím nemusí být pravda. Hezké příklady vyplývají třeba z Nashovy teorie:

  Jdete na oběd sám, vyberete si jídlo za 80 Kč, neb specialita podniku za 200 Kč by Vám sice chutnala více, ale za těch 120 Kč navíc Vám ani zdaleka nestojí. Jdete na oběd v šesti lidech, předem se domluvíte, že zaplatíte společně a na útratu se složíte rovným dílem, takže Vás špecialitka vyjde jen o 20 Kč dráž, a to už se Vám bohatě vyplatí. Jenže ostatní mají preference stejné jako Vy (což není nic překvapivého), a výsledkem bude, že zaplatíte 200 Kč za oběd, za který byste sám ty peníze nikdy nedal.

  Zkrátka, spontánní aktivita nespočtu jedinců vede (v nepříliš se měnícím prostředí) do Nashova equilibria; nic více, nic méně.

 858. pokud je výfuk i sání na stejné straně, jde s největší pravděpodobností o SV motor a zcela to vylučuje dvoutakt. Sací a výfukové kanáy jsou vždy protilehlé.
  Zkuste se ještě podívat na ty Hendersony mezi 1920 – 1930

 859. (1005) jo, a lysohlávky konzumujte opatrně- prý jsou nadmíru halucinogenní 🙂 Čau !

 860. Dobré dopoledne,

  Nash – nedávno jsme koukali na film „Čistá duše“. To je on, že?

 861. Ahoj!
  Pojďte nahoru řešit sůl, která je nad zlato!

 862. Zpátečníku (1006), podle mě ten příklad není zvolen šťastně: ta podmínka, že se složíte na útratu rovným dílem, je a) dost zřídkavá b) dá se změnit c) po prvním příliš drahém obědě na ni nemusím znova přistoupit atd.
  V tom příkladu by spíš mělo být porovnání, jak „drahý“ oběd budou řešit lidé, kteří na ten oběd chodí (např. si ho budou platit zvlášť; budou chodit se najíst sami, nebudou chodit obědvat vůbec, rádi si zaplatí drahý oběd atd.) a pak stát (dotace na obědy, sociálně citlivý guláš „zdarma“, nedělat nic atd. atd.). O to totiž v 993 šlo – ne o dokonalé řešení, ale o lepší a rychlejší řešení zainteresovanými jednotlivci než chytrým státem.
  A jestli je to popsatelné Nashovou rovnováhou, na to se na ni musím znova podívat – už je to dávno, co jsem o ní něco málo věděl …

 863. Já bych naopak řekla, že to je skvělý příklad na to, že více individuýálních přístupů vede k lepšímu výsledku než jeden kolektivní. Pokud se dohodne pravidlo “ útratu všichni společně“ a vyhlásí se za nedotknutelné, pravděpodobně všichni zvolí dražší variantu a neušetří nikdo.

  Případně ti, kdo si nedají specialitu, protože ji neradi, budou mít pocit nespravedlnosti, že se ostatní přiživili na jejich účet.

  Nebo ti, kdo si specialitu dají, aby nedopláceli na ostatní , ačkoliv na ni chuť nemají, si nepochutnají

  A když se na takové pravidlo vybodnou a každý si dá podle svých možností a chuti za své, budou spokojeni všichni.

  A socialismus funguje tak, že nejdřív pár jedinclů oblbne ostatní, jak je tahle dohoda výhodná, pak udělají morální nátlak na téma, že je nemravné se přiživovat na účet ostatních a že specialita je stejně hnusná a pak, zatímco ostatní si dají to nejlevnější na lístku, si sami tu specialitu dají a ještě u toho mlaskají a ostatním plivou do talíře.

 864. tučňáku, není to popsatelné Nashovou rovnováhou: ta nastává tehdy, když každý z obou hráčů volí vlastní optimální strategii sám za sebe bez dohody s protihráčem. Předpokládá, že cokoli udělá, tak jeho protihráč ho nebude v jeho konání následovat. Nashovo equilibrium je dobré k vysvětlení chování kartelů.

Komentáře nejsou povoleny.