Vzpomínky…

Dušan Neumann

Nebýt těch několika zachovalých fotografií a nálezu z oddělení popálenin,
težko bych se na ten den – 21.8.1969 – rozpomínal. Zůstala jen těžká pachuť
zklamání z marností demonstrací rozháněných československým bezpečnostními
orgány, ozbrojenci dělnických milicí, kteří v Brně zavraždili dva
demonstranty a pasivity už podstatné části národa. Nakonec jsem měl štěstí, slzný granát, který jsem „vracel“ oštítovaným policajtům mi vybuchl až po odhození a popálil mi nohu. Zachránil mne tehdy můj pozdější šéf
Automotorevue, Standa Cáhel který mne odvezl do Legerky na popáleniny a odtamtud, když kliniku začali prolézat estébáci, mne odvezl k babičce do
Rudné, kde jsem zůstal než mi puchýře velikosti mýdlových bublin praskly
nebo splaskly. Prožíval jsem demonstrace i zásahy v centru na Václavském
náměstí odkud jsme byli vytlačeni na Příkopy, kde jsem příliš pozdě chytil a
odhodil ten slzný granát.
Nemám, co bych dodal. Ten pocit zrady a morální devastace normalizace nikdy nevymizel.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

692 komentářů u “Vzpomínky…

 1. Vzpomínky… Oni vám už chvilkaři vysvětlí, jak to tenkrát bylo a co si o tom máte myslet….

 2. >> Dušan Neumann (pro jistotu opakuji)
  Tak jsem se podíval na Tvůj facebook – a mé srdce se potěšilo. Máš mezi přáteli totiž syna mého dlouholetého kolegy, společníka a troufám si říci i přítele.

 3. Nebyl jsem tehdy v Praze, byl jsem s rodiči na dovolené v Tatrách. Ten den jsme si udělali výlet na Kriváň. Cestou pod horu táta zastavil na Štrbáku, fotil Vysokou v raním slunci. Z okna ubytovny se ozvalo :“V Prahe sa striela“ a táta si šel poslechnout rádio. Na Kriváň jsme šli a já se vyptával, „znamená to, že se vrátí Novotný“? I ten rok 1969 mne nějak minul, zase jsem byl někde s rodiči na dovolené/prázdninách. Každopádně, dojem ve mně zůstal dodnes a zůstane asi až nadosmrti. Nějaké fotky mám, kdosi si ke mně dal vyvolat negativ, který se důvodně obával svěřit družstvu Fotografia. Pochopitelně jsem si udělal jednu sadu kopií pro sebe. I ta fotka Vysoké byla dlouho chována co rodinný poklad.
  Před chvílí jsem koukal na ČT Art na záznam vystoupení Karla Kryla v roce 1969 v Norsku. Všechny ty písně znám dodnes nazpaměť, ale je to obrovský rozdíl, slyšet je z desky nebo magneťáku a vidět záznam, kde je Kryl zpívá, i s obrazem. Každého blba, který je dnes, kdy jsou k dispozici originály, nechá do radia nebo televice hrát a zpívat různé současné mamlasy, bych nakopl, až by poskočil. Některé věci neradno „vylepšovat“.

 4. Dodatek, ten Kryl: Opakování 24.8./ČTart. Unikátní záznam recitálu charismatické legendy českého protestsongu, pořízený norskou veřejnoprávní televizí Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem
  24. 8. 2019, 23:30 – doporučuji.

 5. A jaké z toho plyne ponaučení pro dnešek a zítřek….? Nějaké by mělo.

 6. Jestli je ten dotaz na mně, tak doporučení je, nedělat sviňárny, pod jakoukoliv záminkou.

 7. 21.srpen 1969.

  Byl jsem i s Alenou, tehdy jeste ne mazelkou ve Splitu. Predtim jsme se rozloucili s rodici a kamarady. Meli jsme od maminek nabaleno – kosile, pradlo, boty, fusekle, sustaky pro podzimek a vubec kde co. Meli jsme namireno nahoru do Italie. Byli jsme oba poprve za hranicemi. (Nepocitam tridenni zajezd ROH k Balatonu s outfitem, kde byla zamestnana moje matka v sedesatem prvnim.)

  U nasich domacich ve Splitu jsme se ten den na televizi divali na prvni vyroci okupace. Ukazovali, jak studenti v Praze demonstrovali, ukazovali take, jak je bolsevicke gorily mlatily obusky. V tech ruznych dymovnicich, utikani pred policajty sem tam ukazali ze zoufalosti placici holku, ci kluka. Na fleku jsem tam udelal rozhodnuti. Pripadal bych si do konce zivota jako zbabelec, kdybych ty spriznene duse, Dusane, byl jsi tam nekde mezi nimi, zradil. Jeli jsme domu.Po vyvoji v roce nasledujicim uz jsem pak vycitky svedomi nemel. . .

 8. OT: Robejšek…: http://blog.aktualne.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=34601

  … a příspěvek z diskuse pod blogem:

  Mám problém souhlasit s autorovým videm věcí. Mám za to, že do Itále chtějí právě proto, že místní úřady jsou proti. A proto také odmítají nabízenou pomoc jiných, ochotných států. Ne – důležité je zlomit odpor. V podstatě terorizováním. Čert vem zdraví nějakých migrantů!

 9. Svět je malej, PM, my jsme byli v tu dobu s rodiči na Hvaru.
  Ale o dění v Praze jsme se dověděli až na letišti při návratu. Naši domácí televizi nesledovali, pokud ji vůbec měli. Měli malý hospodářství, několik pokojů pronajímali a měli svých starostí dost.

 10. A jaké z toho plyne ponaučení pro dnešek a zítřek….? — No, on k tomu mezitím vlastně cosi napsal P.M. Mám dojem, že otázka není úplně správná, měla by spíše znít: Jaké poučení z toho plyne pro včerejšek, dnešek a zítřek?

  Protože pro včerejšek bylo poučení trochu jiné než pro dnešek: V první řadě zvážit možnost jít od toho pryč. Dnes už holt není kam. Takže poučení pro dnešek možná je hodně odlišné: Dokonce i tehdy, kdy všichni vidí, do jak hnusných fekálií se to celé noří, navíc noří relativně pomalu, ponoří se to do nich ochotně a až na dno, aniž by významnější počet lidí kladl výraznější odpor. Tím spíše dneska, kdy to vidí jen málokdo.

  Poučení pro zítřek si naprosto netroufám vyvozovat.

 11. “ Jaké poučení z toho plyne pro včerejšek, dnešek a zítřek?“

  To bych teda ráda věděla, k čemu by mi bylo poučení pro včerejšek….
  Leda k příslovečnému honění bycha nebo úvahám o tom, co by, kdyby ryby…..

 12. Dobrý večer. Lámání charakterů v roce 1968-70 jsem nezažil. Ale v menší míře ho zažívám denně. Kdo je ochotný se kvůli penězům, poplácání od šéfa zříci pravdy, slušnosti, rozumného jednání? Z mého pohledu se zdá, že nejen většina, ale tak 90% si vybere „držet hubu a krok“. Vysvětlení je několik: já tomu nerozumím, není to jednoznačné, není to od vedení úplně OK, ale musí se to přeci řešit. Taky už držím hubu. Své jsem řekl a stříhám půlmetr. Tím netvrdím, že jsem tam „jediný spravedlivý“. Za jiných podmínek bych možná byl posera či překabátník.
  Vedení se vzdává zpětné vazby, protože realita škodí plánům. Důležité je výsledky prodat nahoru, než výrobky prodat zákazníkovi.
  Není to problém specificky český, nebo evropský. Nadopovaný Elon M. razí ve firmě politiku otevřených dveří. Má od kanceláře stále otevřené dveře a kterýkoli ze zaměstnanců za ním může přijít s problémem, který ho tíží. Kdo k němu přijde, s tím vyrazí dveře.
  Co jsem si přečetl, tak „obrodný proces“ byl spuštěn, protože Tonda N. nechtěl v ČSSR Rusy. I když už postavili Javory. Tak byl odejit, chvilku bylo nějaké pošťuchování nahoře a pak důvod k zásahu Deux ex Moscowa. To že někdo v době kočkování komunistů projevil osobní slušnost, odvahu, rozumnost nesnižuje jeho charakter. Charakter se projeví v jakékoli době.

 13. Vzpomínky
  – mám jich na osmašedesátý spoustu. Ale k čemu je vyprávět – a hlavně komu.
  Ty, co to nezažili to nezajímá a ti co to zažili mají svoje vlastní vzpomínky. Barevné a širokoúhlé.
  ===
  Zběhlý student Minář veřejně roztrhal* Ústavu ČR. Gesto holt musí být, musí se přece o „Megamomentkářích“ mluvit a psát.. Se srpnem 68 a 69 to vlastně nemá vůbec nic společného, to datum je jenom záminka. Jde přece o vliv.
  Jestli mě něco překvapuje a mrzí je těch 5 000 lidí, kteří za tím zrzavým krysařem šli.
  Odsud, z východní gubernie, pak vypadají Pražáci jako stádečko hloupoučkých oveček. Sorry jako…

  */ Není náhodou v zákoníku nějaký paragraf o „Hanobení republiky“?

 14. Je, ale záleží na tom, KDO tu ústavu roztrhá. Co je u jednoho hanobení republiky a pošlapání práva a demokracie, je u druhého odvážný protest a symbolický čin.

  Si už zvykněte, že metr je dvojí a co je u jednoho metr, není u jiného ani decimetr. 😉

 15. Zpatecniku,
  z toho Bunina mne moc do skoku neni. . .Stejne ale, dekuji.

 16. Poslední Trumpova tisková konference : Rusko je třeba znovu začlenit do G8. Je třeba s putinem mluvit přímo a nejen telefonem. Putin „přechcal“ Obamu na Krymu, v Syrii všude, a Obama nevěděl nic lepšího než vyloučit Rusko ze světového fóra…. to zase bude nablito v pokrokových alejích.

 17. Nickname (21.8.2019 | 23.39), podobné to být může, konec konců, lidi se příliš nemění, ale rozdíl je v měřítku. Tehdejší stát měl více možností a taky je využíval. Nejen proti kverulantům, ale i proti jejich dětem.

 18. Dobré ráno,

  no, já mám dojem, že i dnešní stát má v ruce spoustu možností, jen jsou jaksi skrytější a méně nápadné.

 19. To jsme zase u toho měřítka. Namátkou, jak by současný stát zajistil praktickou nezaměstnatelnost dotyčného kverulanta a znemožnil jeho dětem studium? Jak by mu zabránil vycestování (kdyby mu náhodou i pas sebral, tak dráty na hranicích už taky nejsou)? Současnost si neidealizuji, ale na tu byvší realitu taky nezapomínám.

 20. Tento stát má nejen mnohem více možností ale i v daleko vyšší míře je využívá.
  Pouze jsou mnohem sofistikovanější (pokrok v manipulativnich technikach a šmírovacích technologiích nezastaviš) a tudíž jsou i méně vidět.
  Navíc jeho slouhové jsou daleko rafinovanější a rychleji ochotní k potřebným sviňárnám.

  • Udání na finančáku (stačí se zaptat i zde), exekuční řízení…..a nic z toho samozřejmě není žádná šikana……

  • K tomu pár trestních oznámení……samozřejmě jménem mistniho kverulanta – kdo mu uvěří, že to nepsal až na nej oznamovaný zaklekne….k tomu vyhrožování….při dobré konstelaci pochodujicich nervů i případně napadení….a ksefty a tudíž penízky jsou ve pryč….
   Jé, já bych uměl bejt svině…..

 21. No, ty možnosti jsou jiný… ze školy ti sice dítě nevyhodí, ale pokud je vedení a většina studentstva ve škole osvícena tím správným směrem, tak dovedou těm, kdo s nimi jejich svaté nadšení nesdílí, život ve škole docela otrávit a od dalšího studia odradit.

  Pak je tu samozřejmě nezanedbatelný vliv sociálních sítí, tuhle zbraň bolševik v ruce, zaplať Bůh neměl. Vůbec mediální masáž je dnes horší, protože je jí za a víc, má technické prostředky na to, aby byla intenzivnější a navíc jí dost lidí věří a bere ji vážně.
  Takže k tomu přistupuje nátlak v sociální bublině od bezprostředního okolí.

  A když řekneš něco, co není politicky košer, tak z toho můžeš mít stejný problémy jako za totáče.

  No a jakým způsobem Tě může zbuzerovat stát, pokud podnikáš, o tom už se rozepsal Šimon.

  Současnost je pořád ještě lepší, než to bývalo, to jo. Zatím. Ale nenechávala bych se tím ukolébat. Generace, která se narodila už do nových poměrů, jsou dnes třicátníci. A nepamatují se, jaký to tu bylo a unikají jim příznaky,
  které signalizují novou totalitu. Ti, co veřejně vystupují, mluví a myslí stejně jako bolševici a vydávají to za obranu svobody a demokracie.

  A jak zabránit vycestování? Jednoduše, stačí prosadit, že kvůli emisím se nebude létat, zakážou se auta, omezí se osobní doprava. A bude tak drahá, že na to nebudeš mít. Ani se nemusí vytyčovat hranice a natahovat ostnatý dráty.

 22. 2 maYda (k dvojímu metru):
  „Nemohu si pomoct, ale v daném případě se za ten nález hluboce stydím. Ten nález po všech stránkách popírá elementární principy právního státu. Zaprvé že není ponižující požadovat na zákazníkovi písemný výrok o odsouzení jednání své vlády. … Tady se uplatňuje princip kolektivní viny,“ rozohnil se před kamerami Rychetský.

 23. Díky za připomínku, starý kocoure. Tohle je názorná ukázka možností současného státu a propagandy. Poskytnutí placené služby je podmíněné podpisem politického prohlášení, soud to shledá košer a hotelierovi to přijde normální a snad dokonce jako projev slušnosti.

 24. Jestli dovolíte, osobně bych v diskutovaném ohledu viděl oproti předlistopadové normalizaci zhruba tyhle hlavní rozdíly:

  Tehdy člověk mohl důvodně předpokládat, že jeho kolegové, sousedi či známí (pochopitelně s nepočetnými a zřetelnými výjimkami, jako byli nekariérní členové KSČ) mají na režim stejně negativní názor jako on sám. Byl by s nimi tedy mohl hovořit celkem volně, jenže to moc nedělal, jednak právě proto, že ty názory byly víceméně stejné (a režim střednědobě strnulý, fosilizovaný), takže by jen ztrácel čas, jednak proto, že účastníkem debaty mohl také být udavač — sice jen s malou pravděpodobností, ale pronásobeno závažností možných důsledků to vedlo k závěru (pádně podpořenému i zkušenostmi z Protektorátu a 50. let), že jest vysoce neradno pouštět si hubu na špacír zbytečně.

  Ostatně k čemu by mi bylo pomohlo ptát se lidí, zda si stejně jako já myslí, že dejme tomu Biľak by měl viset za vlastizradu? Navíc, kdybych to byl dělal, nutně by si byli mysleli, že provokatér a udavač jsem já… A pouštět se do debat s cílem opatrně a zeširoka zahájit nějakou reálnou oposiční činnost, tam bylo každému zřejmé, že než by nabyla nezanedbatelných rozměrů, byla by téměř jistě infiltrována StB. Že si režim silně nepřeje, aby se lidé zabývali politikou, natožpak oposiční, bylo zcela jasné i těm nejbláhovějším.

  Aniž bych se teď pouštěl do podrobného popisu současného stavu, od výše popsaného se zjevně lišícího, zkusím ten rozdíl shrnout do jedné věty: Tehdy faktický režimní útlak vedl k všeobecné lethargii, dnes všeobecná lethargie umožňuje režimu faktický útlak.

 25. Karle, kam bys chtěl utíkat… Tam kam se dostaneš bez pasu je to, či zakrátko bude stejné, čím by ses tam živil….Ani barák si sebou nevezmeš. Jsi zavřený v totalizujícím se kotci pod nápisem „Peníze osvobozují“, ale pořád komfortněji než kdybys odešel jinam. Reálně si nemůžeš dovolit transakční náklady abys překonal všechny překážky, usadil se jinde, kde by sis svojí prací zajistil lepší život než tady. Tvoje svoboda se redukuje na ventilaci skrz kompjůtr, s pocitem „to jsem jim to dneska nandal“, avšak až na sebeuspokojení naprosti bez vlivu, zato s narůstající obavou, že i tohle skončí, že bude-li na pivo, zbude jen hospoda, a to jen šeptem a s ohlížením se přes rameno. Tohle většina mladých ani netuší, a až poznají, bude pro ně pozdě. Krom toho, svět je jiný než před padesáti lety, tam kam tehdy bylo možno utéci, je to obdobné. Ale navzdor tomu, je úžasný, poskytující svobodu, které si každý smí nabrat podle potřeby. Každý má tolik svobody, kolik si jí umí nabrat. Podle svých schopností daných vlohami, sociální příslušností, výchovou, které tvoří naběračku. Kterou lze i koupit… Drahou, velkou, s dlouhou rukojetí….

  MaYdo, ne stát, který není jednajícím jednotným celkem, ovládaným jedinou vůlé, ale zájmové skupiny v různé míře a různě lokalizované, ovládající mechanismy státní moci pro své zájmy.

  Do míry politické spokojenosti se promítá míra soukromé spokojenosti. Lidé spokojenější soukromě, jsou spokojenější i všeobecně. Každý na svět pohlíží optikou své spokojenosti. Projevy politické frustrace bývají ventilací frustrace soukromé.

 26. Poskytnutí placené služby podmíněné politickým prohlášením…
  Jeko ojedinělý případ není významný. Jen mediálně nafouknutý.
  Je hluboko ve stínu výdělku podmíněného politickou příslušností. Stranická pracovní knížka funguje tak jako v období, které skončilo před třiceti lety. Akorát výběr byl tehdy jednodušší.

  Ministrem kultury bude asi Zaorálek. Čím příště? Zemědělství? Na hraboše by to mohlo fungovat. Na hraboše polní, ne politické. Ti jsou přemnoženi dlouhodobě. Velmi úporně se brání čápům. Jak vidí čapí hnízdo….

 27. Kdo chce být spokojený, hledá čím by byl.
  Kdo chce remcat, hledá nad čím.

  • Dávám si to do výroků, které připojuji pod služební maily. Ještě mě za to nikdo neseřval, ba dokonce se ani nedoptával, co to znamená.
   [;>))

 28. „ne stát, který není jednajícím jednotným celkem, ovládaným jedinou vůlé, ale zájmové skupiny v různé míře a různě lokalizované, ovládající mechanismy státní moci pro své zájmy.“

  no, ale v konečném výsledku z mého hlediska je to jedno.

  „Do míry politické spokojenosti se promítá míra soukromé spokojenosti. “
  no, já rozhodně nesrším nějakou politickou spokojeností. Otázka ovšem je, jetsli vůbec může existovat stabilní politický systém, s kterým bych mohla být spokojena. Myslím, že na nejsou podmínky a že jakýkoliv systém má tendenci zbytnět, zbyrokratizovat a směřovat k totalitě.

  Ale nehodlám s tím svazovat osobní spokojenost. V tomhle ohledu mám mnoho důvodů ke spokojenosti a nevidím důvod, proč bych se měla rmoutit nad politickým systémem.

 29. Vždyť já netvrdím, že je vše v pořádku, to zdaleka není. Jen že mezi tehdejší buzerací a tou dnešní je pořád dost značný rozdíl. Perfektně je to vidět na tom podnikání. Dnes se stane, že se člověk nebo firma znelíbí a někdo na ně zaklekne, podá trestní oznámení, nebo mu pořád chodí kontroly. Nepochybně je to svinstvo, ovšem podstatně se lišící od doby, kdy postih byl už za to, že vůbec nějak podnikat začal.
  Schumi (22.8.2019 | 11.59), nepíšu, že chci utíkat. Ale tu možnost mám a neměl jsem.

 30. Já taky neříkám, že to bylo za bolševika lepší. Nicméně ta buzerace se zhoršuje a nad nějakými nápady fakt zůstává rozum stát. Viz Bursíkovy nápady s bezuhlíkovou Prahou. A ti, co ten bolševismus nezažili, tak jim některé příznaky prostě unikají.

  Zase na druhou stranu, ono by se taky dalo říct, že mezi buzerací za normalizace a za heydrychiády byl taky dost značný rozdíl.
  I když podnikat by tě asi nechali, pokud by ses tvářil, že jsi loayální k říši a nebyl bys židovského původu.

 31. Ad jaké to bylo a jaké to je. Dříve bolševik kontroloval 90%+ veřejného prostoru. Dnes kontroluje 40%+. Je to rozdíl, je markantní. Žel mnoho nás má pozastavenou živnost a jsme schovaní ve fabrikách, protože „tahle země není pro malý“ (podnikatele). Každý má asi zkušenost z policie, finančáku, sociálky, pracáku.
  OT: dnes byl u mě prodavač teplé vody, resp. systémů na kontrolu činnosti práce zaměstnanců za počítačem. Zda si zaměstnanci nehrají karty, nečtou soukromé emaily, sociální sítě apod. Největším odběratelem těchto systémů jsou úřady, soukromníci na co nemají čas a peníze. Zrovna včera jsem četl: chováš-li se k zaměstnanci jako k dítěti, bude ti odvádět práci dítěte.

 32. Tak za toho bolševika si to dnes odkontrolujou jiní. Viz ten systém na kontrolu činnosti práce.

  A některý neziskovky jeví zřetelné rysy toho, že jejich ideálem je buzerovat občany hůř, než uliční výbor a předepisovat, co si lidi mají myslet.

 33. Uf, dobrý večer všem.
  Průjezd Kotlinkou může NATO skutečně považovt za bojový nácvik, protože pokud netrávíte čas parkováním na D1, motáte se v uzavírkách kde všude. V úterý ráno jsme vyrazili přes Brno do Ostravy a Beskyd, dnes před chvílí návrat. Po úterním adrenalinu jsme to dnes z Brna raději vzali přes Třebíč a Telč, jen na čučku nakoukli jako inspiraci pro příští výlety…. máme tu Kotlinku krásnou na vše strany (byť pro mlhu a déšť nebylo ani z Pusteven či Radhoště vidět lautr nic), ale ty imbecily, co mají na starosti opravy silnic, zaživa stáhnout z kůže. Rozkopáno opravdu všude, Čechy nebo Morava…. a Vyškova jsme ztvrdli v koloně kvůli požáru v roští vedle dálnice, kufrovali leckde, i když jsme měli GPS.
  Home sweet home !!!!

 34. Matzurka (22.8.2019 | 21.20)
  Praha-Ostrava-Praha
  Úterý ráno až čtvrtek večer, t.j. ca 60 hodin a 750 km, tedy nějakých 13 km/h průměrná rychlost.
  Ale to vůbec není špatný čas na to, že jste jeli přes Brno!

 35. Polínko pod kotel.
  Srovnávání doby padesátých, šedesátých, sedmdesátých, osmdesátých let minulého století, kdy u vlády byl jiný režim, s dobou po r. 1989 – je, promiňte mi, nesmysl. Obojí je špatné, nebezpečné, vedoucí k teroru. Ale každé jinak. A právě dnešní srovnávání končí relativizaci toho staršího. Už si nepamatujeme, už nám paměť vymazala to nedobré, ač ještě záchvěvy jsou. Vždyť ono to až tak zlé nebylo. A Palach byl blouznivec, který – co vlastně? Že si myslel, že jeho oběť probudí národ – lidi? Nevyšlo to. A proto odsoudíme Palacha.
  Zatímco to nové prožíváme právě teď, a o to silněji. Jediné, co by nás mohlo zachránit je, kříčet proti pomalému, polehounkému nástupu totality. Ale kde je Palach? Toho jsme přece ….

 36. A jedna ze života: Oslovila jsem už čtyři vyhlášená odborná pracoviště ve věci léčby onkologického pacienta. Všichni stejně. Jako z toho čtvrtého – ne, my tohle neléčíme, obraťte se jinam. Asi k Bohu. PeSi, promiň, ale nic jiného mi nenabídli.

 37. „Ale každé jinak. A právě dnešní srovnávání končí relativizaci toho staršího. Už si nepamatujeme, už nám paměť vymazala to nedobré, ač ještě záchvěvy jsou. Vždyť ono to až tak zlé nebylo“, cituji Vas, Dano. Vase povzdechnuti nad posledni vetou sdilim.

  Az mne zatrnulo. Bal jsem se, ze to je jen moje paranoia, pozoruje veci z odjinud. Ovsem, mne se zastavil cas v mem predeslem zivote pred padesati lety.

  „Ono to tak zle nebylo?“ Bylo.

 38. Tak já také jednu ze života. V sobotu se udělalo Olině blbě, nemohla popadnout dech, tlak na prsou, motání hlavy. Všechny neblahé příznaky. K večeru to polevilo, ale protože se měla v pondělí vracet do Prahy, raději jsme jeli do nemocnice. Byli jsme tam od osmi večer do jedné ráno. Vzali ji okamžitě a olepili sondami monitoru vitálních funkcí. Nejdříve EKG, které nic neprokázalo, na řadu přišla krev a kompletní laboratoř, to trvalo asi hodinu. Některí hodnoty byly hraniční – např hranice něčeho 110, Olina 108, doktor rozhodl udělat rtg, který také nic neprokázal. Aby ji mohl schválit odlet nařídil ještě CT scan. Po celkovém vyhodnocení napsal doporučení českému kardiologovi a poslal nás domů. Ještě nám dali najíst nějaké sandwiche. Teprve na odchodu se sestra zeptala jestli má Olina nějaké pojištění. M8, ale zřejmě to bude chvíli trvat zúřadovat. Dnes mi volali, že posílají instrukce jak s pojišťovnou Global Assistance jednat.

 39. Aby vona ta diskuze, jak relativizujeme a nedejbože i snad trochu ocenujeme a vubec takňák malujeme na jásavo tu minulou dobu nezastínila fakt, že ta dnešní doba má také nějaké (samozřejmě malininkaté) nicotné ani ne chybičky ale šmouhy – takové prkotiny jako je invazni teror, vnucena válka s moskalama a podobné drobnosti.
  Dávám přednost starostem o to, co přijde, než nadávání na to, co bylo.
  To už jsem přežil, ale to další…….

 40. Koukal jsem z okna, jestli jsem něco nezaspal a probíhá-li (vnucená) válka s Moskalama, tak není vidět. Ta válka Moskalů s námi byla. Zase rozdíl! 😛

  • Budu citovat Ringo Čecha: nebojte se, vy si ještě zastrilite…
   Ano, zatim válka není, stačí ale málo, ono těch příprav neni dost, že.
   Ale klidně spi dál, takovych s timhle názorem byla plná Letná.
   Ještě chybi ten „nejtěžší argument“, že tady žádní invazisté a jejich teror není, takže jde jen o strašení Okamurou , proč se tedy znepokojovat atd. blablabla…..
   Jo a: bývalo to horší a teď je to v poho ! Eljén !

 41. Aha, takže srovnání toho, co jsem zažil a co zažívám, znamená, že to minulé schvaluji. Neschvaluji! Ale to dnešní se mi nelíbí. Vůbec.
  Nejenom, že tenkrát deset deka salámu bylo nějakýho salámu, ale ještě furt jsme mohli věřit, že to skončí. Zaplaťpánbůh to vyšlo. Ale tentokrát mi nezbývá než doufat, že při tom trendu, který to má, to neskončí tak hnusně, jako v těch minulých případech.

 42. Honzo, proč by srovnání mělo znamenat, že schvaluji? To nikdo nenapsal (pokud jo, tak jsem to přehlédl). Já jsem upozorňoval pouze na to, že některé to srovnání kulhá. A mně z toho vůbec nevyplývá, že by tím bylo míněno, že teď je vše v pořádku. Zajisté není, ale trochu se mi příčí to matlat do všeho.

 43. Holt jako kdysi: Nadávat můžeme, ale jenom potichu.

 44. Spousta srovnání kulhá. Stejně s nima nepřestanu. Do všeho je matlat nebudu. Ale občas použiju.
  Tak třeba: Ty dva pátečníci tuhle v rozstřelu na iDnesu. Takhle blbý svazáky v osmdesátých letech nepamatuju. Od gymplu až po Mohoritu. Znamená to, že chválím Mohoritu? Ne. Znamená to, že jsme si vypěstovali novou generaci hajzlíků.

 45. Dobré ráno,

  “ Jediné, co by nás mohlo zachránit je, kříčet proti pomalému, polehounkému nástupu totality. Ale kde je Palach? Toho jsme přece ….“

  Já Palacha neodsuzuju. Ale nejsem schopná považovat za správné to, že se někdo zabije proto, aby jiní konali proto, že se skloní pod tíhou jeho oběti a ne proto, že k tomu sami vnitřně dospěli.

  No, a za koho by se měl dnes ten Palach obětovat? Měl by protestovat proti Babišovi a Zemanovi, kteří vyhráli demokratické volby?
  Nebo by měl protestovat proti politické korektnosti a s tím spojeným omezováním svobody slova?
  Protestovat proti omezování státní suverenity z brusele?
  Upálit se na protest proti tomu, že jsme xenofobní národ, který nechce migranty nebo na protest proti tomu, že pod záminkou ochrany menšin je buzerována většina?
  Kvůli tomu, že lidstvo devastuje planetu nebo kvůli tomu, že pod záminkou ochrany prostředí je omezována lidská svoboda?

  Doba je jiná a žádnej Palach nás nespasí.
  Nejsme okupovaný národ, semkmnutý kolem jediného praporu v naprosté jednotě, jsme národ, kde třicet let funguje parlamentní demokracie. Nejsme jednotní, jsme tvořeni mnoha skupinami a každá má svoje zájmy, svoje hodnoty a svůj úhel pohledu a každá by mohla najít nějakého svého Palacha, který by se měl obětovat právě za jejich hodnoty.

  Je dobře, že se nenajde žádný Palach. Protože nás oprabdu nespasí. Denokracie nestojí na tom, že přimejete jiné, aby přejali váš názor a jednali podle něj, ale podle toho, ale že jste schopni akceptovat jiné názory a s jejich nositeli nějak vyjít a žít.

  Možná by se mohlo začít u toho, že je normální, že na Palachův čin mají různí lidé různé názory a že to mohou i názory kritické.

 46. „Ta válka Moskalů s námi byla.“

  S námi?
  Myslím, Karle, že to je Tvoje soukromá válka….

 47. To by bylo krásný, kdyby tolik tanků přijuchalo jen kvůli mně. 😛

 48. „Takhle blbý svazáky v osmdesátých letech nepamatuju. Od gymplu až po Mohoritu.“

  Osmdesátá léta byla už pokročilá fáze. To už většina těch svazáku nebyla přesvědčená, ale jela po karieře. Konec konců, kdo nebyl moc chytrej a nechtěl si ušpinit ruce prací, mohl takhle přijít k dobře placené funkci na plný úvazek. Dnes ovšem tenhle druh nezanikl, ta kariera se dělá ve stranických sekretariátech. Sobotka je zářnej příklad.
  Konec konců i tehdejší blbí svazáci, leckdy překabátění, mají nějaké to potomstvo, které se v souladu s rodinnou tradicí nechce ušpinit prací. V každé generaci se vyskytne určitý procento hajzlíků, co je svět světem.

  Jen bych si vyprosila ten plurál. Já žádný nový hajzlíky nevychovala a necítím se za jejich existenci odpovědná.

 49. Ježíšmarjá, Karle, je to jedenapadesát let, tanky jsou víc jak čtvrt století pryč, stát který je vyslal, neexistuje.

 50. Poznámka stranou:
  Všechno jednou skončí. Ne tak, že by to padlo do propasti nebo vybuchlo – i když i tohle se stává. Ale takovou metamorfózou. Tam ten kapalný „všeobecný názor“ narazí na kámen nepochopení, nesouhlasu, onde zase se souhlasným mručením vytvoří tůni. Ale za rok,´to může vypadat trochu jinak a za deset úplně jinak.

  Hajzlíci:
  Byli, jsou a budou. Co je změna, je množství informací na člověka útočící a tudíž i množství informací lživých nebo manipulativních. Tam je třeba se chovat jako za morové rány., Nikoho nepouštět příliš blízko a všechno filtrovat a převařovat. Jinak jeden onemocní nějakou (jakoukoliv) ideologií a přestává být soudný. Zařadí se do své skupiny a všechno vidí ze svého (jejich) úhlu.

  Je ještě jeden druh – nativní funkcionáři. Oni musí mít nějakou funkci i kdyby na tom měli ztratit. Obvykle normálně pracují, ale k tomu musí být předsedou včelařů, hasičů, ochotníků, uličnického výboru atd. Potkal jsem v životě tři takové. Hajzlíkovského tam moc nebylo – oni se prostě potřebovali vyřádit, zviditelnit. Někdy mám pocit, že mnozí s těch dnešních „činovníků“ to mají stejné. Jim nejde o peníze, o moc, ani nejsou skalními zastánci své skupiny. Ale potřebují se, jak říkávala jedna moje kolegyně „natřásat“.
  Třeba řečnice na nedávném LGBT festivalu v Ostravě řečnila i na tzv. Páteční stávce studentů před několika málo měsíci – jen byla jinak oblečená. Taková „lidová tribunka“. Jsou prostě lidé, kteří neodolají a na ten stůl vyskočí a řeční…
  Téma nerozhoduje.

 51. Myslím, že je rozdíl mezi předsedou hasičů, včelařů nebo ochotníků a mezi natřásajícími se řečníky na politických shromážděních.
  Ti prví mohou (ale nemusí) mít tu potřebu se natřásat, ale vedle toho dělají něco užitečného, těm druhým jde jen o to natřásání.

 52. Dobrý den. Činovníci dobrovolných spolků jsou často ti, „na které to zbylo“. Pepo, ty máš školu, ty za nás půjdeš na úřad.

 53. A Pepa se nadme pýchou, jak ho mají za moudrého.

 54. Pepovi řekne manželka: ty si vůl, máš toho na hrbu už tolik a ještě ti přidali.
  Jak praví staré slezské přísloví: Když kůň dobře táhne, ještě mu naloží.

 55. Dobré pozdní zas ráno… 2 Dana – nějak nevím, co bych měl promíjet… Nejsem lékař a opravdu nemohu za to, že některé věci ještě medicína nezvládá…
  No a ještě ad ten Palach – a co konkrétně měl podle něj (a hlavně podle Tebe) ten probuzený národ dělat? A co by měl takový správně probuzený národ dělat dnes?
  Nedat si za trest po obědě doutníček?
  No a tak z fanatického sebevraha děláme mučedníka, ze zákeřnejch vrahů děláme národní hrdiny, z pomatenejch bláznů děláme vzory pro mládež, zatímco ten, kdo pracuje a něco vytvoří je hoden opovržení… Dobro došli…

  • PeSi, přece toho Boha. 🙂
   Jinak – teď píšu za sebe: Vážím si všech, kteří něco dokáží ve smyslu něco vyrobí, vytvoří a opravdu jsem nazlobená, že se o těchto lidech moc nepíše, nemluví, nedávají se za vzor. A nemusí jít jen o ty, kteří posunou hranice vědění, vědy (nikoli pseudovědy), ale třeba o souseda, který je velice šikovný tesař nebo známého moc dobrého klempíře, spolužačku výbornou účetní a mnoho jiných podobných. Naopak, současný systém se je snaží zničit, zadupat, utlouct byrokracií a podobně. Proti tomu protestuji, ale buď jsem sama nebo ty protesty ostatních jsou jaxi latentní. A stejně tak jsem proti omezování, ukrajování z osobních svobod a veřejného projevu. Proto si myslím, že momentálně pohled do zpětného zrcátka doby s komentářem: Tehdy se přece dělo tohle! je …na nic.Je třeba bojovat dnešní válku, ne ty minulé. Z nich se jde leda poučit.
   Omlouvám se, asi nemám dobrou schopnost se jasně a srozumitelně vyjádřit. Mea culpa.

 56. Dano: nejste sama. Jen není váš (náš) hlas slyšet ve státních a na stát navázaných sdělovacích prostředcích.

 57. Dano
  zkusila jste Prot Centrum? Jestli to není pro ně indikované, alespoň poradili/doporučili něco?

 58. Skimici, zkusila, napsali, že neléčí. Teda léčí, ale ne tak závažné a rozsáhlé postižení. Asi by jim to pokazilo skvělou statistiku.
  Nicméně – včera byl pacient vyzván, aby se dostavil dne toho a toho na onkologickou kliniku jisté FN do malovny. Takže zahájení léčby.

 59. To zní dobře Dano
  ještě mě napadl Masarykův Onkologický Ústav, ale to máte relativně blízko, tak jste jistě zkusili …

 60. „Naopak, současný systém se je snaží zničit, zadupat, utlouct byrokracií a podobně. Proti tomu protestuji, ale buď jsem sama nebo ty protesty ostatních jsou jaxi latentní. A stejně tak jsem proti omezování, ukrajování z osobních svobod a veřejného projevu.“

  Tak ono není potřeba, aby se o těch lidech psalo. Nedělají svou činnost pro to, aby se o nich psalo a ani o to obvykle nestojí.

  Ono by stačilo, aby si jich elity, nebo aspoň ti, co sami sebe považují za elity, i když do nějakých skutečných elit mají daleko, vážili a aby jim zbytečně nekomplikovali život.

  Já jsem, Dano, taky proti tomu všemu, o čem píšeš.
  Ale jaksi nevidím smysl svými protesty podpořit křiklouny, kteří by se na podobné pozici chovali stejně a nikoho, u koho by byla šance, že se tak chovat nebude, nevidím.

 61. Asi by jim to pokazilo skvělou statistiku. — No, nemusí to nutně být zcela tak, Dano. Kamarád je (předloni?) z vlastní iniciativy kontaktoval ve snaze ušetřit si operaci (také z důvodu doslova krkolomného operačního přístupu), oni si nechali do telefonu přečíst zprávu a obratem mu řekli, že to vyléčit ozařováním nepůjde s ohledem na to, co všechno kolem by záření nevyhnutelně poškodilo. Dohromady se mu jevili jako jednající seriosně a konsistentně s ostatními doktory, kteří jej nakonec řezali a doléčovali. Ale jak jsem už psal, jinak o Protonovém centru nevím nic.

 62. 2 Dana ad (23.8.2019 | 13.08) – (nesnáším vlákna, tak normální komentář dle času) – to je ale ryze Tvoje věc, jestli nějakýho toho Boha potřebuješ a jestli Ti ta víra pomáhá… A jestli Ti pomůže i v tomhle případě… Já tu víru nepotřebuju, ale nebudu jí nikomu vyčítat… (můj indický kamarád tvrdí, že svým způsobem máme každý nějakého toho Boha v sobě a že by se měl člověk chovat tak, aby ho neurážel – tak tenhle způsob víry je mi ještě nejbližší).
  K tomu dalšímu – tam máš pravdu, ale ukaž mi, kolik z těch lidí protestuje proti likvidaci drobného podnikání a živnostníků? Babiš je gauner, ale všichni jen omílají naprosto zástupný problém Čapí hnízdo – vrtěti psem! Za posledních půl roku jsem našel jen jediný článek, kterej kriticky rozebíral co vše v oblasti podnikání tady ten hajzl zlikvidoval a fakticky ukradl, včetně popisu metod. Jediný článek! Proč? Protože ti další gauneři na tom měli svůj podíl a pokud by měl viset, měli by viset spolu s ním – Sobotkou počínaje.
  Jestli někdo rozděluje tuto společnost, tak jsou to ti, co tvrdí že všichni kradou a on že v tom udělal pořádek. Ale proti tomuhle nikdo neprotestuje. Místo toho se jelita objímají s Bakalou…

 63. Dano,
  ja mam tri kamarady, kteri byli vyleceni u specialistu v Novem Jicine.Jednomu z nich bylo pres osmdesat, kdyz se na to dal. Nekdo mu o tom outfitu rekl, ze delaji nejakou lokalni radiaci(?). Tady v Americe to pry neni jeste povoleno, nevim. On se i s manzelkou sebral a leteli tam . V Jicine si na mesic najali byt a denne mu delali to ozarovani. Jardu vylecili. Stejne pak me dva kamarady ze Vsetina.

 64. PeSi, PeSi, protestovat proti likvidaci živnostníků….
  To byste toho chtěl po nedostudovaném teologovi nebo občansky uvědomělých hérečkách trochu moc.

  Živnostník je přece ten buran, co nemá žádný kloudný vzdělání a volí Zemana.
  A Sobotka musí bejt slušněj člověk, vždyť na něj Zeman mával holí.

 65. Za posledních půl roku jsem našel jen jediný článek, kterej kriticky rozebíral co vše v oblasti podnikání tady ten hajzl zlikvidoval a fakticky ukradl, včetně popisu metod. — Což o to, PeSi, to já sice také ne, ale když se podíváš, co o Babišovi dlouhodobě píše třeba Zlámalová (která ovšem je na něj speciálně vysazená, jak je snad nejvíce patrno u toho dle všech zásad dvojího metru vyfabrikovaného Čapího hnízda), snaha postihnout jeho blahodárnou činnost z více směrů (ne-li všech) tam patrná myslím je: https://echo24.cz/author/lenka-zlamalova

  Ono taky kdybys v dubnu 1945 (třeba ku příležitosti Hitlerových posledních narozenin) hledal nějaký přehledový článek, co všechno Němci dělají špatně, možná bys rovněž nenašel. A možná z podobných důvodů jako dnes.

 66. A tohle mi přišlo e-mailem k příspěvku výše, který se mi také líbil:

  Dneska vcelku inspirativní komentář maYdy k tématu „Palach a jeho oběť pro správné nasměrování společnosti“ zde…
  http://sumavak.blokuje.cz/vzpominky#comment-286548

  Zaujal mě – přestože na Palacha žádný vyhraněný pohled nemám – už jen z toho důvodu, že mi ten maYdin příspěvek připomněl skvělou divadelní tragikomedii Nikolaje Erdmana Sebevrah. Autor v ní představuje hrdinu-štvance týraného nesnesitelnými společenskými poměry raně bolševického Ruska, který se chystá spáchat sebevraždu. Když se však okolí o jeho plánu dozví, začnou k němu stát celé fronty soukromých osob i zástupců rozličných sfér veřejného života, z nichž každý se domáhá toho, aby tragický hrdina onoho příběhu dal své plánované sebevraždě „širší společenskou platnost“. A to tím, že ji výslovně spojí s veřejným prohlášením na podporu žadatelova světonázoru.

  Nevím, jestli maYda zná tuhle hru, a tudíž se jí mimoděk její námět spojil s tou debatou o Palachovi, nebo je to jen dobrá intuice, ale tak či onak je to hezké.

 67. Zpátečníku, tu hru neznám a ani nevím o její existenci.

  Ale myslím, že dnes by to tak dopadlo.

 68. Jo, a jak to nakonec s tím nebohým štvancem dopalo?

 69. Nevím, ani já hru neznám. Mohl bych leda hádat. Popřípadě to prozradí pisatel e-mailu; všechna slova v 15.32 následující první dvojtečku jsouť jeho.

 70. Zpátečník (23.8.2019 | 15.00)
  … co všechno Němci dělají špatně …
  To je tím, že máte negativní přístup k životu. Musíte naopak zkoumat, co všechno Němci dělají DOBŘE!
  Německý hlas musí být v Evropě více slyšet, jak říká paní Čaputová.
  A ta to musí vědět, když je slovenským presidentem. Slovenská zkušenost jí napovídá, že je s Němci dobré být zadobře. Přinejhorším se udělá SNP a zas bude život červený.

 71. „Německý hlas musí být v Evropě více slyšet, jak říká paní Čaputová.“

  Ať si zajede v turistický sezóně do Krkonoš. Nebo do Tater. Tak je německý hlas rozhodně slyšet. A ne jeden.

 72. Nenašla jsem, jakto dopadnehttps://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%86%D0%B0_(%D0%BF%D1%8C%D0%B5%D1%81%D0%B0)

  Пьеса заканчивается словами Виктора Викторовича, что Федя Питунин (což není ten hlavní hrdina) застрелился, оставив записку «Подсекальников прав. Действительно жить не стоит».

 73. Zpatecniku,
  s tim Buninem jste mne dal! Ta povidka je adsolutne genialni! Ti dva stastni muzikanti u Bozich muk. . .

  Jsem uplne vedle, kdyz me v souvislosti napada Hemingway a jeho Kratky stastny zivot Francise Macombera?

 74. Vzpominky? Vzpominky.
  Jeden rok po sametu.

  VZNESENA SLOVA

  „. . .kdyz clanky Ustavy nas uci velke zodpovednosti byti obcanem. . .“

  Tato a jina vznesena slova znela sini americkeho Kongresu zcela nedavno. Cely svobodny svet aplaudoval cloveku, ktery v nasi materstine daval svetu lekci v humanismu. Slova vlast, svoboda, laska a demokracie neznela prazdne. Zlobil jsem se, kdyz jsem druheho dne cetl ve washingtonskych novinach vyrok jednoho kongresmana:“Kdybych umel dat slova dohromady jako Havel, kandidoval bych na Boha.“ To preci nebyla jen slova, skutky budou nasledovat!

  Polovina srpna je za nami. Brzy vzpomeneme te neblahe noci, po ktere jsme se probudili prislapnuti k zemi Ivanovou holinkou. Nekteri z nas se zpod ni vysmekli a rozhodli se dychat svobodne jinde. Ne pro kazdeho to byla prochazka parkem.

  Nevidim vsak ztracene ovce proudit zpet do stare vlasti. Proc asi? Kdy ta vsechna vznesena slova zacnou mit nejakou vahu? Vysnorena Hradni straz famfarami neozivi vsechno, co bylo vladou hlupaku a jeji otitulovanou armadou podlezavcu a farizeju v Ceskoslovensku zniceno. Kde je ta slibovana prilezitost pro kazdeho, kdo je schopny a pracovity? Jestlize se hlasis o vedouci postaveni, zada se deset let praxe ve vedeni. Jak se vejde deset let do nekolika mesicu od spadnuti berlinske zdi, rumunskeho krveproliti a cinkani klicku kolem Svateho Vaclava?Modriny studentu utrzene rukou ochrany vytezku komunismu jeste nezmizely, a ti, kteri nechali obusky dopadnout,mavaji dnes trikolorou. Nekteri z nich promazavaji loziska kolobezek, pouzivanych statniky na Hrade.Clenove vlci smecky, ktera prohrala boj u mrsiny pred dvaceti lety vymenili masku Lidske tvare za Sametovy hav. Pilne si ted posilaji sve potomky do sveta na zkusenou, nebot oni to budou, kdo bude vladnout!Jak je tak vidim, Premyslovci to zrovna nejsou. . .

  Lidska tvar a Sametova revoluce.Fraze? Pozerstvi? Ozvena presidentova hlasu v halach Kongresu jeste nedoznela. Nenechme, nenechte, pane presidente, ta vznesena slova umrit!

  Ve Washingtonu, 13. srpna 1990

  Petr Motyka

 75. No jo, jen se z toho prolhanýho sorosova šaška neposerte…

 76. Ale nech to být …
  Furt to funguje. Je to dobré do kšeftu. Tfuj tfuj.
  Havel, Jágr, Gott, pak tenistky (tam musím upřesnit, že jedna je stará lesba a druhá mladá s pořezanou rukou) a ještě možná tenis/golf Lendl.
  Žádný ze současných lůzrů nefunguje …

 77. Nevím, P.M. Samozřejmě to opět jsou desítky let, co jsem Krátké štěstí Francise Macombera četl, tak odpovím jen velmi zhruba, přibližně a tongue-in-cheek. Co si tak pamatuju, Hemingway tam jen říká, že tenhlencten Macomber prostě nikdy ani zdaleka nebyl tak dobrej lovec jako Hemingway. Zatímco Bunin říká cosi dost jiného.

  Tak tomu zřejmě rozuměl i překladatel, protože povídku uvodil trochu širším citátem z Apokalypsy, než je v originále i v anglickém překladu, totiž:

  Běda, ach běda! Veliké město Babylon, to město silné…

  (Anebo jsem takto rozuměl já překladateli, a slova Písma jsem si během času v hlavě zkreslil tímto směrem; jak už jsem psal minule, opakuji je teď zpaměti, povídku jsem neměl v rukou desítky let. Každopádně teď nejsem schopen najít překlad bible, v němž by sv. Jan zněl přesně takto.)

  Podle mého skrovného názoru v té povídce Bunin říká, že celý ten Západ, representovaný svou leisure class, je povrchní, neschopný sebereflexe, prohnilý, zavrženíhodný, postrádající jakékoliv duchovní hodnoty a tudíž odsouzený ke zkáze i zapomnění. Neschopnost žít (společná s Macomberem) je už jen třešnička na dortu. (A implicitně to staví do kontrastu s Ruskem, jeho transcendentními hodnotami a jeho širokou duší, mnohem lépe připravenou kdykoliv stanouti před tváří Hospodina.)

  Jenže – musím dodat – Bunin tehdy možná nevěděl, že i v té marnivé a marné západní společnosti, blízko jejího samotného vrcholu, mohou existovat lidé, kteří se na ni dívají s nadhledem a i za vším jejím rozjařeným jásotem vidí cosi obecně lidského; vidí přesah, vidí nenaplněnou a nenaplnitelnou touhu, ani s veškerým tím bohatstvím a přepychem, vidí smutek z té prázdnoty, kterou vnímají nejen oni. Příkladem (ač s vlastními sklony k povrchnosti) je třeba Fitzgerald, který v době publikování Pána ze San Franciska ovšem ještě nepsal. Avšak dalším příkladem, kterého Bunin mohl znát, je skvělý Henry James.

 78. Zpatecniku, ja vidim nikoliv pohled na celou zapadni, skoro uplne dekadentni spolecnost. Vidim v tom Man of S.F. cloveka, ktery si nevybral spravne.Ja v tom vidim osobni tragedii.Neverim, ze Bunin hodil jeho pribeh na celou spolecnost. Zrovna jako Hemingwayuv Francis M. mel na vybranou, ale az ve sve posledni chvili nasel cestu. Nakratko, jak rika titul povidky. Buninuv hrdina nemel to stesti.

 79. Buninuv hrdina, dodavam, nemel to stesti, ale ani o to nestal, stesti hledat. Nemel na to.

 80. BTW,Zpatecniku, to byly Zelene pahorky Africke, kde se Hem busil v prsa, ze je lepsi lovec nez vsichni lovci.

 81. Omlouvám se, P.M., teď si už nějakou dobu Krátké štěstí Francise Macombera čtu znova, abych se podíval, co jsem jako teenager přehlédl. Ozvu se za chvíli.

 82. Je tam, Zpatecniku, nesmirne krasny citat z Shakespeare. Nad drinkem ho opakuje ten prima lovec, myslim Wilson.
  „Bud jak bud, mne je to lhostejno. Clovek zemre jen jednou a jsme Bohu dluzni smrt. Ten, kdo umre letos, ma uz napresrok pokoj.“

 83. No dobře, P.M., tak tedy Macomber před svojí proměnou zkrátka není tak dobrej lovec jako Hemingway… Ten si na adoraci odvahy, a pohrdání těmi, kterým chybí, tuze potrpěl, viz třeba Smrt odpoledne nebo Komu zvoní hrana. Ačkoliv nepopírám, že odvaha – a to i bezúčelná, či projevená jen proto, abychom si vylepšili sebehodnocení a sebevědomí – snad v sobě může mít nějaký přesah, nemám dojem, že by jej Hemingway viděl, tím méně uměl zachytit; v tom (a nejen v tom, když už se o něj tak ošklivě otírám) mi připadá notně prvoplánový. Jestliže Wilsona vylíčil jakožto profesionála v oboru lovu, stejným způsobem sám sebe vidí jakožto profesionála, člověka, který dělá věci tak, jak se dělat mají, ať už je to literatura nebo lov.

  Ještě tak nejzajímavější (možná nechtěně; další moje ohavná špička) tam je Margot: Když Francis ztratí odvahu, ztratí u ní i na ceně; jenže když Francis odvahy opět nabude, chladnokrevně jej odpráskne. Logiku to sice má, protože s odvahou by ji opustil, jenže logika je jedna věc a reálné chování druhá.

  — — —

  Nevím, možná o Hemingwayovi mluvím trochu zaujatě… Ale řekl bych toto: V souvislosti s fotografováním občas někam v(y)lezu, a někam nev(y)lezu. Když nevlezu / nevylezu, ex post, ať již s odstupem krátkým či libovolně dlouhým, bez výjimky se mi to jeví jako nepopiratelný projev mé zbabělosti, s věkem se stále stupňující. Ovšem když vlezu či vylezu, s odstupem a chladnou hlavou mi to pak vždy, konstantně a bez výjimky připadá jako neomluvitelná hovadina, jako hloupě akceptované zbytečné riziko, za které ta fotka nestála.

  K Buninovi, u nějž jsme původně začali, ještě za chvilku.

 84. Taky už jsem to četl sakra dávno a měl bych si občerstvit. Z Hemingwaye jsem měl nejradši „Ostrovy uprostřed proudu“.
  Dnes mi někdo připomněl Kiplinga a „Statečné kapitány“ a jal jsem se pátrat, co to bylo za typ lodi, We’re Here. Odkazy hovoří o škuneru, překlad Pavly Moudré je škuta. Otázka je, nakolik přesně to věděl i Kipling.

 85. ja vidim nikoliv pohled na celou zapadni, skoro uplne dekadentni spolecnost. Vidim v tom Man of S.F. cloveka, ktery si nevybral spravne. — Nojo, P.M., ale co ta manželka? Co uvadající dcera? Co ten podivně pozápadnělý orientální aristokrat? Co bombastický kapitán? Co tajtrlíkovitý hoteliér? Co ta najatá dvojice milenců (v nichž je možná více melancholie a přesahu než ve všech předchozích postavách dohromady)? Co Tiberius, u kterého v Buninových očích ta západní dekadence již začala?

  V rovině věcné udělá pán ze SF tu chybu, že když se počasí na pevnině neukáže tak perfektní, jak za své peníze očekával, vzdor štrapáci se plaví ještě na Capri, čímž překročí limity svého statného leč stárnoucího organismu. V rovině duchovní je potrestán za své hříchy, které zároveň jsou hříchy celého Západu. Ale povídka myslím není o tom, co v pánovi ze San Franciska je (byť negativního), nýbrž o tom, co v něm není.

  Naopak o jemných nostalgických kvalitách Rusů a ruské duše Bunin překrásně píše jinde. Ještě dlužím skimicovi najít tu povídku.

 86. K te Margot, Zpatecniku: Necetli jsme to stejne, jak se stava. Podle me bylo to „kratke stesti“ Francisovo prave v tom, ze kdyz se potentoval s tim lvem a Margot jeste navic obtahla Wilsona, najednou (Francis) prohledl a zjistl, ze byl doposud nastrojem jejich nalad a manipulovani. V tom vidim podobenstvi s Buninovym Panem ze S.F. – byl totalne manipulovan svym postavenim a prostredim. Francis M. se aspon na chvilicku trhnul, nebezpeci, ci ne. Margot si uvedomila, ze ho podcenila a ztratila. Ten Buninuv pan sam sobe nikdy nedal sanci.

 87. najednou (Francis) prohledl a zjistl, ze byl doposud nastrojem jejich nalad a manipulovani — Takhle bych to prosím nečetl, P.M. (jakkoliv to snad také je odůvodnitelné čtení textu). Naopak je tam např. věta: Jejich svazek měl důkladné základy: Margot byla příliš hezká na to, aby se s ní Macomber rozvedl, a on zase měl příliš mnoho peněz na to, aby ho Margot někdy nechala. (Ale samozřejmě i dědictví může být řešením toho druhého problému.)

  V tom vidim podobenstvi s Buninovym Panem ze S.F. – byl totalne manipulovan svym postavenim a prostredim. — No, nevím. Já tedy, s ohledem na popis následující cesty, četl věty … he was just starting to live. Up to the present, he had not lived, but only existed… spíše jako ironické. Z téhle úrovně se nijak nevymaní, dychtí po požitcích jen ryze materiálních.

  Ostatně, napadlo mě, že i to San Francisco (jakožto jediné označení dotyčného) může být další projev ironie. Svatej František, takovej symbol skromnosti a prostoty…

 88. Ještě než si půjdu lehnout…: Říká se, že Bunin to napsal ovlivněn Smrtí v Benátkách. Ale možná bych také poznamenal, že to psal relativně krátce po potopení Titanicu.

 89. PeSi,
  na Vasi glosu v 20.25 jsem se dovolil zeptat, jestli patrila mne.?

 90. Ano, byl to právě Ruzyně a jeho souopilci, kteří mi připomněli (a stále více připomínají) to biblické: podle skutků poznate jich……

 91. 2 Simon.klein (24.8.2019 | 8.30) – jo jo… Kecy vznešený, ale skutky pravej opak… A korunoval to tím, jak nechal zavřít Sládka, aby si moh přilepit tu prezidentskou sesli pod prdel na další období.
  Vskutku vzorně demokratické… No, však ona historie ještě ukáže, že to nebyla malá svině…

 92. 2 P.M. – tak si přečtěte Vaše 20:09 a rozhodněte se sám… I když chápu, že objev, že to byla celá předem domluvená šaškárna, se Vám moc nelíbí…

 93. Mozna jste si, PeSi, nevsiml data pod mym cancem. Kamarad redaktor to tehdy otiskl ve Vsetinskych novinach. Kdekdo se me nasral, ze zpochybnuju Havlova slova. Nikdo mne nemusel pripominat, at se stestim neposeru, kdyz jsem ve Washingtonu videl Havla vylezt z letadla nasledovan Calfou a Diensbierem. Byl jsem tehdy na ambasade na party. Libil se mne tam jen Walda Matuska.Muj pristi clanek uz byl radsi v anglictine, abych pri navsteve Vsetina nedostal od nekoho po hube. Wash. Times mne otiskl muj canc o Havlove rozhodnuti zrusit zbrojarsky prumysl v Martine. Kdyby to vyslo ve Vsetine, mistni vlastenci by mamince zapalili chalupu.

  No, nic! Hodit po nekom blatem je v Cesku oblibena sportovni disciplina.

 94. Dobré dopolední vespolek,
  tři dny bez internetu byly osvěžující, a když dočítám, co se v průběhu týdne dělo, tak se mi dělají mžitky před očima. Na pietním aktu ten skřet roztrhal Ústavu ? To je pietní odkdy ? A jo, ruská okupace… že se podobně hromadné akce nekonaly u příležitosti okupace Německem – proti nim byla snad jen frýdecko-místecká posádka, a nikdo je neoslavuje.. ani se nevzpomíná, a že nás protektorát stál daleko více životů a strádání… A za chvíli se asi dozvíme, že druhou světovou nerozpoutal Hitler, ale Stalin. Totiž Molotov, Ribbentrop v tom byl skoro nevinně, žejo.
  Koukám, že brzy asi nastane čas odejít do „vnitřní emigrace“ a starat se jen o svou rodinu a zahrádku…

 95. Zpátečníku,
  Bunin a kritika Západu…..
  Už jsem se nadechoval, jenže pokračuješ. Ano. Všichni nejsou takoví. V tom je naděje.
  Ani nemíním, že poměr jedněch a druhých se dějině změnil. Jeví se to jak jeo, že ví, proto, že ti kritizovaní v důsledku přístupu k moderním nástrojům mají větší daleko větší dosah a možnost v krátké době způsobovat větší škody.
  Myslejí lokálně, jednají globálně.

 96. Oznamuji, že ve spojení s cizí mocností, z nepřátelství proti demokratickému státnímu zřízení, svobodě a lidským právům, v úmyslu poškodit ústavní zřízení České republiky, narušit její územní celistvost, rozvrátit její spojenecké závazky, ohrozit zájmy mezinárodního společenství, jejímž je členem, Evropskou Unii a Severoatlantickou obrannou alianci a zájmy všech jejích členů, jsem….

 97. …si koupil mobilní telefon značky Huawei.

 98. P.M. (24.8.2019 | 10.27)
  někde jste kdysi psal, že jste se tam potkal kromě s Matuškou i s Arnoštem Lustigem a Josefem Škvoreckým. Muselo to být příjemné setkání.

 99. Schumacher (24.8.2019 | 10.54)
  Schumi, podezřívám Tě, že pravým důvodem kopě Wauwej namísto normálního ajfounu je fakt, že se dá alespoň maličko rozebrat aby sis ho mohl CO NEJDŘÍVE „opravit“ (ne snad, že by byl nebo měl záhy být rozbitý).

 100. Schumi je cilivej člověk, kdyby se tyhle Huawei founy ignorovaly a nekupovaly, tak by těch 5 miliónů Číňanů, co se naučili kvůli odposlechům česky, umřely hladem.

 101. Matzurko, vnitřní emigrace…… rozumní z ní, ze své bubliny, dosud nevylezli. Jen občas vykouknou a zalezou.

  Mojše v naléhavé obchodní záležitosti v sobotu cestuje z Wroclawi do Krakova. U nádraží se dá do řeči s Mandelbaumem. Ten se diví, „voni cestujou v o šábesu? To by neměli…“
  „Jakápak sobota, je úterý,“ na to Mojše.
  „Nedělají ze mě mešuge,“ odpoví Mandelbaum. Stejně dobře jako já vědí, že je šábes.“
  „To připouštím,“ praví Mojše, „ževšude kolem je šábes. Jenže nade mnou je úterý.“

 102. Skimici, ne. Není k rozebírání. Výborně fotí. Potřebuju pouzdro pro komfortní držení. Na trhu jsem našel jen gripy.

 103. 2 Schumacher:
  … a když tam nedá SIM kartu, tak ho ani sledovat nemůžou. I kdyby chtěli.
  A fotí prý docela pěkně.

  Ad VE (vnitřní emigrace): Ono to ani jinak nejde. Jednak by se člověk brzy zbláznil, kdyby se měl ztotožňovat nebo vymezovat proti tomu názorovému guláši, ve kterém se nacházíme, jednak platí, že ta třetí opička (nemluvit!) mu často může zachránit život nebo aspoň zadek*.
  Ovšem jedině při absenci opiček jedna a dvě. Ty jsem už dávno daroval svým nepřátelům.

  */ Je (pro mě) naprosto neuvěřitelné, co všechno na sebe vykecají lidi na Twiteru, Instragramu či Facebooku.

 104. Starý kocour (24.8.2019 | 12.35)
  … a když tam nedá SIM kartu,

  Ještě fikanější je nenosit ten mobilní telefon ssebou. Ultimativní řešení je si ho vůbec nekoupit. Špionům vytřete zrak.

 105. Místo ajfounu….
  Skimici, koukni na Huawei P20 pro. Po zkušebních fotkách mi klesla čelist a došlo mi, co že jsem nekoupil mobil s foťákem, ale foťák s mobilem.
  Vylepšení ano, jenže okolo. Možná že to co vymýšlím, už je k mání, jen o tom nevím. Abych neznovunevynalézal žárovku.

  Na netu jsem našel jak vypadá fotomodul. Na základě několika takových, jaký že je podíl jeho ceny na ceně mobilu…., řekněme, s dvanácti snímači by se dal vyrobit špičkový malý foťák, překonávající všechny s klasickým uspořádáním.
  Podle vzoru hmyzího oka, jeden velký snímač s velkým, těžkým a drahým objektivem nahradit systémem s mnoha objektivy. Takové nápady už jsou. Jen dosud nebylo vyrobeno. Jenže jak jsou zdokonalovány mobily, výrobci fototechniky budou muset reagovat. Tahle technologie způsobí převrat ve fotografii. Tak jako ve prospěch bezzrcadlovek končí zrcadlovky požadované vyráběné ze setrvačnosti, bude nahrazován systém jeden snímač-jeden objektiv, který je pozůstatkem z klasické fotografie. Jako prvních automobilů, motorizovaných kočárů.

 106. Jakub Kalenský v TV pravil: „Mediální gramotnost by byla skvělá, ale ani ona nedokáže zázraky, pokud se budeme bavit o generaci lidí ve věku 55 let a výše. Málokdy narazíte na lidi tohoto věku, kteří budou ochotni se mediálně vzdělávat.“
  Přeloženo do češtiny, vymývání mozků už si zažili za komunistů, děkují, nemají zájem.
  To je současně i odpověď skimicovi. Má snad k dispozici nějaké schéma procesů v té čínské placičce? [;>))

 107. 2 Schumaxcher:
  Někdy se princip chytne, někdy ne. Právě zkouším obdobný princip v mikrofonech. 16 elektretových mikrofonů by mělo zvětšit signál o 24 dB, šum ovšem jen o 12 dB. Tedy odstup se zvedne o 12 dB. Zkušební zapojení potvrdilo slyšitelné zlepšení odstupu. Neměřeno, jen „cejchované ucho“. Právě dávám do pouzdra 12 čínských elektretů á 2,50 Kč a těším se, co to dokáže „v terénu“. Třeba se to povede. [;>))

 108. Tyjofka,
  tak 55 mi bude v říjnu. Si k tomu chci dát lepší zdraví a hlavně ještě aspoň pár kilo dolů :), ale rozhodně si nenechám kecat do své vzdělanosti nějakým troubou, co umí leda žvanit. Co ten Kalenský vlastně umí ?

  Starý kocoure,
  ad opičky, ony by měly být 4, ta čtvrtá si totiž sedí na pacičkách ve stylu „Nekonám“. Tu klasickou trojici mám, dřevěné malé sousošíčko. Akorát že v původním smyslu to mělo být připomenutí, že nemáme dělat, poslouchat, mluvit, koukat na zlé (ďábelské) věci – See no Evil, Hear no Evil…

  A jsem ráda, že mne šílenství kolem sociálních sítí celkem minulo; na Facebooku mám účet, abych se dozvěděla o oznámeních zkoušek pěveckého sboru, novinkách ve své tělocvičně, a občas kouknu, co tam postují přátelé. Jinak tvrdošíjně setrvávám u e-mailů, SMS, a hlavně klasického volání ze svého hloupého (avšak odolného) mobilu s tlačítky a malým displejem 🙂

  A mažu proplejt zahrádku, sice úroda díky kroupám letos skromná, ale oni se mi přijdou plést pod ruce moji kočičáci, a to je pro mne ta nejlepší psychoterapie 😀

  • Matzurko, to co je kolem nás se totiž dá velmi často zařadit do kategorie „zlo“. Lži, manipulace atd.
   Tedy ano: „Nevidím zlo – neslyším zlo – neříkám zlo!“
   Takže na tom, co jsem napsal nic nemohu a ani nechci změnit.

 109. Tak jsem si kvalitně „došel“. Při pořádném vytento napadají zajímavé myšlenky.
  Pouzdro…jak zatím kolem mobilu postavit foťák…
  Je to jednoduché. 3D tiskárna….
  Jen kvůli tomu by to prodražila. Jenže, hodila by se. 3D tisk má úžasnou budoucnost.

  Skimici, StK, přesně tak. Bez simky, ano. Za tu výprodejní cenu není na trhu natolik kvalitní foťák. Navíc s mobilem a dalšími funkcemi. I tak to lze pojímat.

  Mikrofony…jako bych to viděl…. Místo jednoho super, mnoho obyčejných levných. Podobné jsou projekty reprodukce zvuku. Místo konvenčního řešení zesilovač- reprosoustava, je systém co reproduktor, to zesilovač. Bez konvenčních výhybek, vše řešeno digitálně. Jetliže vstupní signál je digitální, nemá smysl ho dál zpracovávat nedigitálně.

  Škoda, že fotosnímači to není tak jednoduché. Zatím.
  Modulární systém snímačů s optikou, mikropočítač, displej, akumulátor, pouzdro vytištěné na míru 3D tiskárnou. Software na základě linuxu.
  Zavedení výrobci „kočárové“ fototechniky mohou jít do háje, tak jako výrobci klasické techniky, kteří včas nepřešli na digitální.
  Samsung už má do výroby stomegový snímač pro mobily. Takových zapojit dvanáct a víc…

  Není tohle vymýšlení a pábení zajímavější než politizírování odnikud nikam?

  DREI DIMENSIONELLE DRUCK MACHT FREI !

 110. StK, tak. Učit se novému je něco jiného než mediální výplach mozku.

 111. „Nevidím zlo – neslyším zlo – neříkám zlo!“

  Ano. Nepouštět do sebe zlo, nebýt jeho nástrojem.

  Doporučuji povídku mimozemské mediální mutační nákaze z Neffovy sbírky povídek „Vejce naruby.“ Co tím autor myslel přímo, nebo podvědomě, mi došlo až mnohem později.

 112. Dobré odpoledne,

  no, to já jsem, Matzurko, už v tej kategorii „senior“, co by mi měly děti kontrolovat maily.

  Ono je to spíš to, že ta starší generace ještě umí číst mezi řádky a ví, že je třeba být vůči mediím ostražití a mít informace z více zdrojů.
  Takže ta mediální gramonost podle Kalenského je spíš mediální negramotností….

 113. Dobré odpoledne,

  no, to já jsem, Matzurko, už v tej kategorii „senior“, co by mi měly děti kontrolovat maily.

  Ono je to spíš to, že ta starší generace ještě umí číst mezi řádky a ví, že je třeba být vůči mediím ostražití a mít informace z více zdrojů.
  Takže ta mediální gramonost podle Kalenského je spíš mediální negramotností….

 114. Tak bastení nebude. Žárovka již vynalezena. Sice ne ke koupi tady, ale v cizině. Na netu našel pouzdro dělající z mobilu vodotěsný foťák. Přesně podle představy.

  Google je mocný a Halladin je jeho prorok.

 115. Dobré podoledne. Ad soustavy mikrofonů: Dnes se tomu říká telefon. Máte hlavní mikrofon a k tomu druhý (třetí) kvůli potlačení okolního hluku. Dnešní typické použití mobilu: Babička má mobil na lince nastavený na „hlasitý odposlech“, myje nádobí, poslouchá televizi a do toho si přes telefon povídá s vnučkou. Vnučka mezitím poslouchá rádio, hádá se s matkou a okřikuje sestru. Všechny si přitom rozumí.
  Podobně fungují telefony Polycom pro telefonní konference.
  Ad soustavy optických snímačů: Nedávno se takto povedlo „vyfotit“ černou díru i s horizontem. Teoreticky nejde o nic převratného, prakticky to vymazává potřebu levných fotoaparátů.

 116. Evropané mají o výrobě mobilů a fotoaparátů skvělé teoretické znalosti. Asiaté je umí vyrobit.

 117. To: skimic.
  Ptate se na Lustiga a Skvoreckeho.

  S Arnostem jsme byli sousede.My jsme zili v McLean, to je Virginia a pres Key Bridge je Washington. Tam zil Arnost s Verou. Ta ceskoslovenska emigrantska banda se schazela dost casto,takze jsem se s Arnostem seznamil uz davno, davno. Posledni leta tam jsme se navstevovali a vypili par dobrych zejdlicku vina. Kdyz se ho ptala Alena, ma zena, co ma priste uvarit, znal jsem jeho odpoved predem: Koser veprove rizky. Byla s nimi velika sranda. Nekdy mne vprostred legrace zatrnulo, kdyz jsem si pripomnel, cim ti dva lide prosli. Nikdy o tom nemluvili.Jen jednou:Tehdy zacali promitat v kinech Schindleruv list. Zazvonil telefon a ja ho vzal.Arnost. Lekl jsem se, ze se neco stalo, protoze nezacal svym obvyklym: „Motyko, ty devko, ty si tu Alenku nezaslouzis!“ Mluvil vazne. „My Zidi uz vas sereme, vid?““Jasne, zerete nam rizky“, rikam ja. „Di do hajzlu! Vazne.“ rika on. „S tim Schindlerovym listem a pripominanim koncentraku uz vam musime lezt na nervy.“ Stal jsem tam jako cymbal a neco blbe blekotal.
  RIP Arnoste.

  Diky Lustigovi jsem se dvakrat mel tu cest potkat se Skvoreckymi. Kdyz Skvorda zjistil, ze umim jeho Zbabelce skoro nazpamet, odnesla to flaska single malt. Nikdy na ten vecer nezapomenu.
  RIP Danny.

 118. Matzurko, A za chvíli se asi dozvíme, že druhou světovou nerozpoutal Hitler, ale Stalin. Totiž Molotov, Ribbentrop v tom byl skoro nevinně, žejo. – včera to popsal Joch celkem věrně v článku „Den, kdy si diktátoři podali ruce“. Lze najít přes googla v https://www.pressreader.com/ , v případě potíží mohu nakopírovat a poslat mailem.

 119. AK,
  ano prosím, nabídkám „Try trial for free“ jako senior nevěřím, tak bych raději nakopírováno mejlem. Tedy pokud to Joch nenapsal ještě jinam ?

 120. https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiSspC42JvkAhWEalAKHbhICuYQFjAAegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fwww.pressreader.com%2Fczech-republic%2Flidove-noviny%2F20190823%2F281681141533491&usg=AOvVaw3arC9KH7znx1rc3UdsahUv

  Jinými slovy, spíše než bych si odkaz z Googlu otevřel přímo (což by se mi vzápětí přepnulo do nicneříkajícího https://www.pressreader.com/ ), prostě si jej nakopíruji do clipboardu (pravé tlačítko + Kopírovat adresu odkazu či něco takového) a napastuji sem do okénka pro vložení komentáře.

 121. Nickname, Nejde o nástroj, ale o účel, o kulturně podmíněnou poptávku na základě potřeby. Kdyby ji Evropané a Američané nevymysleli, Asiaté by neměli co vyrábět.
  Individuální doprava, svobodná komunikace na dálku, každého s každým.
  Jaká to vzpoura proti autoritám. A aby se poddaní přemísťovali a domlouvali? To je nepřípustné! I tady, vraťme se o tři staletí zpátky.
  Třeba se to vrátí…

 122. Ad druhá válka: Lenin, Stalin byli agenti německé vojenské rozvědky. Hitler taky. Do roku 1941 si pomáhali. Bez pomoci Stalina by Hitler nevystřelil. Stalinovo socialisté nakonec naplnil Hitlerovo plány na jednotnou Evropu pod vedením Německa. Jak se měly chovat společnosti mezi Hitlerem a Stalinem?

 123. Zpátečníku, díky.

  Ale Joch zklamal, čekala jsem faktografii a nikoliv dojmologii. Mno, z debaty odjinud, zjevně to mají nastudováno lépe:

  K začátku druhé světové války: Když byla 29. 06. 1919 podepsána Versailleská smlouva, francouzský generál a velitel Britských a Francouzských vojsk na západní frontě prohlásil: „Toto není mír. Toto je příměří na 20 let.“ Jestli byl Foch obdarován věšteckými schopnostmi, dobrým úsudkem nebo jen prostě střílel od boku se můžeme jenom dohadovat, každopádně Válka která měla ukončit všechny války dala vzniknout válce ještě děsivější a velkou roli v tom hrála samotná Versailleská smlouva plus ústava Výmarská republiky, která obsahovala právní kličky, jež umožnily NSDAP předložit zmocňovací zákon z roku 1933, který fakticky byl v souladu s tehdejší ústavou.
  Každopádně, abych Vám vyšel vstříc, uvedu několik významných mezinárodních smluv Nacistického Německa. Omlouvám se, ale uvádím jen výběr, takže pokud jsem nějakou Vám známou smlouvu opomněl napsat, máte volné ruce ji ve vlastní režii doplnit

  Anglo-Německá námořní dohoda – 1935
  Pakt proti Kominterně – 1936
  Pakt čtyř velmocí – 1933
  Německo-Estonský pakt o neútočení – 1939
  Něměcko-Lotyšský pakt o neútočení – 1939
  Německo-Polský pakt o neútočení – 1934
  Německo-Rumunská dohoda o rozvoji ekonomických vztahů – 1939
  Německo-Turecký pakt o neútočení – 1941
  UNIDROIT – 1940
  Mnichovská dohoda – 1938
  Pařížské protokoly – 1941
  Reichskonkordat – 1933
  Ryti-Ribbentrop dohoda – 1944
  Berlínský pakt – 1940

  ….. v situacii ked hrozila vojna, by nekomunikoval len idiot.
  Takže ano Sovieti komunikovali s Nemeckom, ale zmluvy chceli uzatvarat aj s Anglickom a Franciou. K zmluve, ktora sa vola Pakt R +M ich dotlačili Anglani a vyhodne ponuka Nemcov. Bolo by dobre nemudrovat nad Stalinom, ale pochopit Hitlera. Hitler nielen že chcel, ale musel napadanut Polsko. Lenže utokom riskoval, že na vychode vtedajšieho Polska zaberie uzemia, ktore povazovali Sovieti za svoje. Nechcel riskovat to, aby v pripade statočneho odporu Poliakov a utoku Francuzov a Angličanov ho napadli ešte Sovieti, lebo sa prebojuje na uzemia, ktore Stalin považuje za sovietske.
  Hitler sa paktom majstrovsky vyhol velkej vojne, ktoru by bol prehral. Nie tym, že by zbabeli Francuzi a Angličania snad boli intezivne bojovali, ale že by ho v Polsku napadli Sovieti.
  ….
  Já bych vždy tento pohled na geopolitiku bral z pohledu Československa z roku 1938, tzn. Mnichovská smlouva (Německo,Francie,Itálie,Německo) a pak z pohledu dělení republiky tzn. Německo,Polsko,Maďarsko. To jsou z našeho pohledu viníci druhé světové války a začátek druhé světové války. Protože jak řikají historici byla jenom jedna světová válka v Evropě. A podle mě začala v roce 1912 na Balkáně a skončila v roce 1949 v Řecku (a po roce 1948 se morfovala do studené války mezi východem a západem). Jinak to byl souvislý seznam kontinentálních válek, občanských válek, přeshraničních sporů, příměří a paktů v Evropě.

 124. Matzurko, ten Zpátečníkův odkaz na google funguje, funguje i posadit název článku do google a ukáže se odkaz přímo na článek v PressReaderu. Každopádně posílám.

 125. Takže ano Sovieti komunikovali s Nemeckom, ale zmluvy chceli uzatvarat aj s Anglickom a Franciou. Chtěli. Ovšem, mělo to háček. Hitler jim mohl slíbit a taky slíbil kus Polska, který chtěli. To Francie ani GB nechtěla, nejspíš ani nemohla. Takže zvítězila pro ten okamžik výhodnější nabídka. Od té doby se to různě okecává, viz výše.

 126. … čekala jsem faktografii a nikoliv dojmologii Fakta, pakty i s dodatky, co kdy kdo, to je celkem známé a dá se to dost snadno a relativně spolehlivě dohledat. Ta „dojmologie“ je proč. To už se dohledává hůře a lepší to nebude, přímí účastníci jsou mrtvi, i kdyby nebyli, zůstává velká pravděpodobnost, že (by) lhali, aby se vylepšili. Zbývají souvislosti, jako třeba, byl Stalin Hitlerovi do poslední chvíle věrný, až tak, že trestal vlastní lidi, kteří varovali?

 127. nickname, zatím levných. Do deseti tisíc určitě. Teď v kategorii do dvaceti tisíc. A půjde to dál. Dosud jsem na fotící mobilem koukal spatra. Pořádný foťák s pořádným sklem, celkem kilo na krku, je jiná kvalita…
  Po tomhle šoku už ne.
  Budoucnost nepatří větším a větším snímačům, to sám o sobě by nebyl problém, ale ne příslušně velkým objektivům. Objektiv pro FF je daleko větší než například pro 4/3.

  Třeba omezená hloubka ostrosti príma pro rozostřené pozadí. Príma. Čím větší snímač, tímo nižší. Príma. Jenže pro focení v plenéru, s potřebou nejvyšší hloubky ostrosti to vyžaduje větší clonu. Tím delší čas, vyšší citlivost a s tím spojené potíže.

  Naproti tomu systém sestavující snímek z mnoha snímačů s malými objektivy, může být menší, levnější, kvalitnější. Není důvod trvat na přetrvávajícím uspořádání, ma promítání obrazu jedním objektivem na jednu světlocitlivou plochu, jedno jestli skleněnou desku, film, a nebo snímač, když obraz tak jako tak je sestavovaný ze sebraných dat. Přirozeně omezená hloubka ostrosti je nedostatek vydávaný za přednost. Už pro ni není důvod. Lze ji dokonale simulovat. Opačně to při jednom snímku nejde. Jako bych slyšel „profesionální“ fotogtrafy, že to je dehonestace jejich umění. Stejné nářky provázely nástup digitální fotografie, teprve kterou se fotografie stala masovou záležitostí. Technicky. Ale i kvalitativně.

 128. Matzurko, chybí dohoda Polsko-Neměcko předcházející dohodě „Molotov-Ribbentrop“ a dohodě Británie-Japonsko. Dohoda Británie-Francie-Německo, podle které Británie byla arbitrem mezi Francií a Německem. Aby Francii a Německo vyvažovala pod britskou kontrolou. Tak dlouho až německé bomby zas padaly na Londýn.

 129. Jak se říká, Schumi, jsme zase u jádra pudla.
  Co je to Umění? Jak souvisí technická kvalita snímku s jeho „uměleckou“ hodnotou? Je umění to, co se líbí většině lidí nebo to, co nějaká skupina teoretiků (po mnoha hádkách) za umění prohlásí? A co je to vlastně kýč? [;>D)

  Mimo Mísu: Něco jiného je fotit a vystavovat to na Instagramu a něco jiného je z fotky nechat udělat plachtu třeba jen 60 x 90 cm.

 130. 2 Schumacher (24.8.2019 | 17.15) – „Budoucnost nepatří větším a větším snímačům“ – to už víme, budoucnost patří aluminiu! (jen pozor na to, aluminium je hliník a ten se odstěhoval do Humpolce – dodnes tam má na náměstí pomníček!)
  https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.i60.cz%2Fimages%2Fpomnik_201408271326597.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.i60.cz%2Fuzivatel%2Fgalerie%2F2048%2F697&docid=po_99cwU_xZpeM&tbnid=oLJjAXHfxEh3JM%3A&vet=10ahUKEwihk53865vkAhWE-KQKHX75B_IQMwhMKAowCg..i&w=700&h=538&bih=643&biw=1280&q=hlin%C3%ADk%20humpolec%20pomn%C3%ADk&ved=0ahUKEwihk53865vkAhWE-KQKHX75B_IQMwhMKAowCg&iact=mrc&uact=8

 131. 2 Starý kocour (24.8.2019 | 17.25) – „Co je to Umění?“ – Byl jsm poučen, že Umění, s velkým U, je vysrat se v Národní galerii… Pochopil jsem, že současnému Umění nedokážu porozumět!

 132. 2 nickname (24.8.2019 | 16.55) – k té jednotné Evropě…
  http://www.protiproud.cz/politika/4607-caputova-velvyslankyne-bruselu-na-slovensku-nemecko-nas-pry-spojuje-evropska-osobnost-roku-ein-zwei-ani-greta-na-to-nema-opisuje-od-jozefa-tisa-nacisticke-sjednoceni-evropy-vzorem-pro-eu.htm
  „V Evropě není země, která by měla tolik zkušeností s překonáváním rozdělení jako právě Německo. Německo ví, jak nesmírně těžké, ale důležité, je hledat to, co nás spojuje. Německou zkušenost dnes potřebujeme přenést i do celé Evropské unie,“ uvedla Čaputová podle serveru České noviny. Podle ní je to nutné zejména v době, kdy se znovu mluví o rozdělení na nové a staré členské země, na východ a západ, na sever a jih.
  No a to překonávání rozdělení úspěšně začalo v březnu 1939… Nebo už na podzim 1938? A byla to tehdy vzorná spolupráce v tom překonávání… Jen později se to trochu zvrtlo, tak je třeba to teď napravit!

 133. Jak souvisí technická kvalita snímku s jeho „uměleckou“ hodnotou? — To bych řekl, StK, že zásadně. Co třeba takovej Všetečka? Ten s sebou svůj Hasselblad opravdu netahal jen pro parádu. Technická kvalita dává možnost zachytit dynamiku, textury, patinu, drobné detaily ve vztahu k celku. To vše dělá atmosféru, bez které by fotka taky nemusela fungovat, nebo fungovala jen z 10 %. Reálné fotografie pak vypadají dost jinak, než lze vidět např. zde: http://www.jirivsetecka.cz/fotogalerie/praha-svetlem-tvorena.php .

 134. Starý kocour (24.8.2019 | 17.18)
  První muž v kosmu – rusák
  První žena v kosmu – ruska
  První lesba v kosmu – američanka
  První bukvice v kosmu – ? nevzpomínám si. Pokusí se NASA?

 135. Schumi (24.8.2019 | 17.15), prostě čím dál, tím více věcí za Tebe bude dělat automat. Zatím si ještě můžeš vybrat co fotíš. 😛
  Nechybí (24.8.2019 | 17.22) Německo-Polský pakt o neútočení – 1934

 136. Protože taky trochu fotím tak musím konstatovat, že kvalita snímku není jen v jeho technických parametrech, Jeho technické parametry jsou v různých oborech fotografie různě důležité.

  * Dělat krajinařinu nebo architekturu s mobilem jest zhůvěřilost – leda kdybyste vyfotiti tornádo v NY
  * Dělat street s Hasselbladem je nesmyslné¨ – lidi buď vystrašíte nebo i naštvete a můžete dostat na budku
  * Dělat wild fotky s ohniskem pod 400 mm je sice možné, ale úspěch se dostaví asi tak často, jako výhra v loterii
  * Dělat ateliérové fotky pomocí kompaktu za 5 000,- jde jen chvilku. Pak zjistíte, že ostatní už to vyfotili dávno před vámi a lépe. I invence má své limity.
  Atd atp.

  Podstatné je, co fotka udělá s divákem. Jestli zaujme nebo ne. O jaké publikum se jedná je také rozdíl. Lovci broučků, kapiček na pavučinách a orosených květinek neocení třeba drsnou sportovní fotografii nebo ten street. Wildkaři zase podávají report, jak vzácné zvíře „ulovili“ a na kompozici z vysoka… Figuralisté zase svoje modelky štelují do tak fantastických poloh, kdy má člověk pocit, že po expozici museli zavolat rehabilitační sestru, aby dala modelku do normálu a ta mohla odejít po svých. Romantičtí krajináři (krajinářky) zase fotí jeden a tentýž starý uschlý strom v mlze celá léta – i zimy. Atd., atp.
  A někdy mám pocit, že když fotku odbarvíte, bude považována za „umělečtější“ a bublina uměleckých fotografů (amatérů, pochopitelně, profíci reagují jinak) ji snáze přijme. Jenom nesmí být moc poznat, co na té fotce vlastně je.

  Když člověk dostane zadání, je věc jednodušší. Když ten kšeft vezme, vytáhne ze skříně vhodný foťák a snaží se to zadání splnit. Když se mu to podaří dostane zaplaceno a případně další zakázky. Ale moc se nepobaví a focení si „neužije“.

  Tzv. volná tvorba je o hodně horší. Jednak nevíte, pro koho fotíte a jednak fotíte to, co zajímá vás, způsobem, který se vám „pozdává“, což může být velmi vzdáleno většinovému vkusu a pro většinu diváků nesrozumitelné – což je další nezbytná podmínka dobré fotografie.

  A navíc – když jdete s tím, že něco vyfotíte, tak nikde nic není vhodné k focení. Špatné světlo, škaredí lidi, zvířata, která nekomunikují a když už na něco narazíte, tak určitě máte špatný objektiv nebo vybitou baterku. Proto nosím malinký Lumix pořád v tašce a tak občas na něco narazím.

  Ten Schumiho fotomobil je v tomhle ohledu mnohem lepší, protože pro street je méně nápadný. S mobilem v ruce chodí snad už 80% populace.
  Trochu problém vidím v tom, že k fotomobilům se už prodávají přídavné objektivy teleobjektivy, makro objektivy, rybí oka, filtry a jiné vymyšlenosti, takže nakonec člověk bude chodit taky s brašnou věcí (aby ho něco nezaskočilo), akorát že to bude mít v malém formátu a fotku na zeď z toho prostě neudělá.

  Fotím už přes 65 let a pořád mi na to stačí jednoduchá poučka od vynikajícího krajináře a divadelního fotografa fotografa Františka Krasla:
  „Když nemáš (fotkou) co (ostatním) říct, nech ho (foťák) zastrčený (v brašně).“
  Už jsem asi o patnáct let starší, než byl Franta, když mi tuhle větu řekl, ale o obecné platnosti „Kraslovy věty“ nepochybuji.

 137. Zpátečníku, papouch je pěkný. Perfektně ostrý. Pozadí se mi jeví vyžehlené víc než by odpovídalo přirozené hloubce ostrosti. Ale, může být. Jaký je exif?

  K mému „fotomobilu“ naštěstí nepasuje žádný přídavný objektiv. Má tři spolupracující snímače za třemi objektivy. Kupoval jsem, že by měl obstojně fotit jako kapesní zápisník. Netušil jsem, že je to nejlépe fotící mobil na loňském trhu. Porovnával s kompaktem Samsung NX mini, s jednopalcovým snímačem, lepším než Sony RX 100 III. Letošní Huawei P30 pro je ještě lepší.

  Jestliže nejde o situaci vyžadující zvláštní nastavení, dobře fungující „idiotfest“ režim je výhodou.

  Zvládnutá technická kvalita vyjadřovací formy by měla být přiměřená obsahu.

  Když jdu s tím, že něco vyfotím…přesně.

  Lepší kompakt v kapse, než zrcadlovka v šupleti.

  Lepší jeden dobře zvládnutý vyhovující foťák než nezvládnutých několik lepších.

  Nejlepší je fotit jen tak. Pro radost. Hrát si. „Umění“ jsou plné police.

  Pořád neumím fotit. Kašlu na to. I focení po focení je radost. Fotím.
  Když nefotím, s potěšením o focení kecám. Nejen o focení.

 138. Nic není černobílé. Jen počítače fungují v nulách a jedničkách.

 139. 2 Schumacher:
  Jedna profesionální (moc dobrá) fotografka ni nedávno řekla, že má problém. Když dělá fotku, tak si uvědomuje, že velmi podobnou už několikrát udělala, nebo že ji už udělal někdo jiný a možná líp. (Profíci většinou vidí už hotovou fotku ve své hlavě, ještě než ji vyfešákují v editoru.)
  Nejsem profík, fotit pořádně neumím, ale tohle mě taky pronásleduje. Člověk je pak jenom „kopista“. A některé věci prostě fotit nemůžu. Třeba orosené kytičky nebo park v mlze. Zdobnost, bezobsažnost…
  Takže souhlasím. Hobby, radost… Třeba i z nového foťáku. Je skoro stejný jako DMC MZ 1000, jenom o něco lepší, má rychlejší ostření, nepřetržité video, měkký, plynulý zooming a hlavně fokus – bracketing. Zítra budu ten bracketing zkoušet.
  Ovšem až dodělám ten mikrofon E12. Nechci prokrastinovat až tak moc.

  (O tom, jak strašně mě nenávidí amatérští umělečtí fotografové za kacířské řeči o skutečném smyslu focení bych mohl napsat delší povídku. Hezké je, že oni netuší, jak vypadám a tak můžu sedět v jejich hospodě poblíž a poslouchat jejich rozumy. Brettschneider jak víno! Akorát, že to nikam nehlásím. Není kam.)

 140. Matzurka (24.8.2019 | 22.39)
  “Nic není černobílé. “
  Ale to co je je hezké. Třeba klávesy na pianu.

 141. Jaký je exif? — Ten tam máš prosím vypsaný: f = 500 mm, ƒ/7.1, 1/2000 s, ISO 800 (na D850, čili full frame).

 142. když jdete s tím, že něco vyfotíte, tak nikde nic není vhodné k focení — Což o to… Horší je, že jak tak bloumám a koukám, občas najdu věci, ke kterým se chci vrátit za lepšího světla; vrátím, typicky za podmínek, které se mi zdají pro ten motiv vhodné, vyfotím, a pravidelně mi to vyjde ještě hůř než poprvé. (Logicky, protože čím mě to prve přitáhlo, byl dojem, a v něm už ty tehdejší podmínky byly zabudované.)

  Jinak naštěstí nejsem fotograf; jen se snažím nafotit, co už není, a pokud možná tak, aby to trochu vypadalo.

 143. 2 Zpátečník:
  …protože čím mě to prve přitáhlo, byl dojem, a v něm už ty tehdejší podmínky byly zabudované…
  To je problém. Člověk vnímá víc, než jen vlastní obraz. Taky vítr, vůni, teplotu a třeba i šplouchání vody. A pokud to nedokáže transformovat a nacpat do obrazu (je to zatraceně těžké), nepodaří se mu divákovi ten zážitek zprostředkovat, předat.
  To znám… A patřičně mě to se… …irituje.

 144. Park v mlze… tak to mám dávno za sebou. Tak jako dlouhé stíny podloubí, plynové lampy….

  Pětistovka na 7,1 na full… to by mohlo být. Při dostatečně vzdáleném pozadí.

  Focení brát jak Bohumil Hrabal říkal „Já nejsem spisovatel, jen zapisovatel.“
  Jen zapisovat.

 145. Zpátečníku, toho papoucha mám nafoceného. Ne tak arteficiálně.
  Na jedné ruce seděl a krmil se, druhou jsem ho fotil.
  Pošli mail, pošlu foto.

 146. Poslal jsem.

  Jinak fotografováním papoušků bych mohl trávit veškerá odpoledne… Místní chovatel jednoho aru pravidelně venčí; ten se posadí nahoru do koruny nějakého javoru a tam řve, dokud ho vycházka neomrzí. Při rozpětí křídel cca 1 m jej hned tak něco neohrozí, na druhé straně asi je dost inteligentní a dobře ví, z které strany je krajíc namazán máslem, takže ho ani nenapadne zdrhnout. Majitel si ho akorát občas skoukne s chodníku; nevím, zda mu dává nějaký povel „domů“, ani zda by to vůbec šlo…

 147. P.M. (25.8.2019 | 3.20) napsal:

  Listuju pozpatku. To, co nekde vystrachal skimc, je az neuveritelne krasne:

  Stanu se menším a ještě menším,
  až budu nejmenším na celém světě.
  Po ránu, na louce, v létě
  po kvítku vztáhnu se nejmenším.
  Zašeptám, až se obejmu s ním:
  „Chlapečku bosý,
  nebe dlaň o tebe opřelo si
  kapičkou rosy,
  aby nespadlo.“

  Gigant!

  Jazyk je nejbajecnejsi hudebni nastroj.

  Ted, s dovolenim, zase Hemingway. Jak jen mohl ten pokore nejvzdalenejsi chlap prave pokore postavit tak prenadherny pomnik ve svem Starec a more?

  „Starec mel ruce zjizvene hlubokymi zarezy od toho, jak se lopotil s tezkymi rybami na snurach. Zadna z tech ryh nebyla vsak cerstva. Byly tak stare jako vymoly v bezrybe pousti.Plachta jeho lodi byla zaplatovana pytli od mouky a svinuta vyhlizela, jako vlajka trvale porazky.“

 148. Dobré ráno vespolek,

  Zpátčníku, rozhovor s kandidátkou za ANO je docela zajímavý.
  S tou předsudečnu nenávistí má IMHO pravdu – a je také zajímavé, že Milionchvilkaři demostrují kvůlivá Benešové co ohrožení demokracie, ale že ohrožení demokracie přichází právě zaváděním „předsudečné nenávisti“ jim naprosto nevadí…. smutné.

 149. Matzurka (24.8.2019 | 23.27) dobré ráno
  To mě zrovna nenapadlo, vyskočily mi prostě klávesy, ale toto je v zásadě ono akorát ještě s dalším rozměrem …

 150. Zpátečník (24.8.2019 | 23.30)
  Lucie Groene má zajímavě namalované oči.

 151. Málokterý z protestantů protestuje komplexně, proti všemu . Ani mu nepřipadá nejdůležitější to, co jiným. A pokud jo, je otázka, zda k tomu přiláká dost dalších lidí. Některým vždy něco ze široké škály vadí a brání jim, aby se připojili. Čistě teoretická úvaha, neobsahující, proti čemu bych šel protestovat já.

 152. P.M. (25.8.2019 | 4.07)
  No vidíte. A já z toho mám husinu 🙂

 153. Dobré dopoledne,

  tak sjem dceři řekla o tom, co tvrdil ten Kalenský a že by mně měla hlídat.
  její reakce“
  “ Když ti přijde mail, že si máš koupit viagru, tak ji nekupuj. To je všechno co potřebuješ vědět.“

 154. hele, a nenaplnil náhodou svým výrokem ten Kalenský skutkovou podstatu trestného činu předsudečné nenávisti?

 155. Jsem hodně stará důchodkyně (84) a žádné řetězové maily mi nechodí. Jen potvrzení objednávky u Rohlíku nebo Rozvozu jídel. Emailem mi chodí recepty od praktika.
  Už asi nejsem zajímavá a cítím se být diskriminována. Jde o agismus nebo do které to menšiny se mám přihlásit?

 156. No, mně chodí řetězový maily jako obchodní nabídky. Na různý produkty, týkající se profese, dealeři to loví v sezamech autorizovaných osob. A taky mi chodily nabídky na prodloužení pánského orgánu a na viagru a taky na rande s ruskama.

  Politický maily mi chodily akorát od Rosse Hedvíčka a ten už je, jestli se nepletu, několik let po smrti. Když nepočítám sms od těch debilů z O2, aby mi připomněla, že nemám zapomenout na 21. srpen

  Takže fakt nevím, co je to za blbnutí s tím, že se starší lidi nechávají zblbnut nějakými propagandistickými maily.

  Ona to bude asi součást kampaně, která začala nechvalně známým spotem Přemluv bábu, přemluv dědka a která se snaží vyvolat dojem, že všichni nad šedesát nemají jinou starost, než obdivovat Zemana a rvát se o slevy v obchoďáku a nejlépe je zbavit svéprávnosti, aby nekazili ten krásný nový svět.

 157. Jinak ti senioři, co je fakt zajímá akorát , co píšou v Blesku a kde mají jakou slevu, obvykle neumí s internetem a vyhýbají se mu. Blbnutím othoto typu je víc ohrožená mládež, co visí denně na síti a bez toho, aby to okomentovala , si ani zadek neutře.

 158. Pojem „předsudečná nenávist“ používají vůči cizím postojům povětšinou ti, kteří vůči vlastním postojům používají pojem „předběžná opatrnost“.

 159. Hate speech a prejudicial (předsudečná) hate jsou umělé konstrukty rozšířené v nesvobodných uskupeních.
  Ve Státech takovéto kriminalizaci zcela samozřejmě brání již První dodatek Ústavy…

 160. Mně kdysi napsala „vdova po generálovi“, z Nigérie, či od někud tamtud. Od té doby nic. Ani s požadavkem bitcoinů za nerozeslání něčeho o mně.
  Sice mi na mobil občas, chodí to ve vlnách, přijde jakási nekompatibilní zpráva, jenže můj hloupý mobil ji neumí ukázat, nebo že něco nového v hlasové schránce, jenže nemám změškaný hovor. Kdyby něco důležitého, přijde sms. Tak to spokojeně mažu aniž vím o co jde. Obávám se, že smartfoun či smradfoun, podle těch, kteří na tom poříd ťapají hry a piklí na Fuckingbooku, mě o klid připraví.

  Už jsem se chystal že k hlasovému tarifu objednám datovou službu.

  Jenže jak tohle píšu, že napadlo mě udělat to jinak. V notebooku mám simku pro mobilní data, která příliš nevyužívám. Přehodit a nový mobil mít jen pro datové služby pro které v jiném zařízení už mám využívanou simku. Jako minitablet. Na kecání a sms používat obyčjený mobil, který je svého druhu neprůstřelným firewallem.

  Jenže jak tohle píšu, došlo mi, že nový mobil má slot pro dvě simky….
  To dává různé možnosti využití. A ušetření jednoho tarifu. Proč kupovat zboží, které už mám?

  A jak tohle píšu, když datovou službu budu mít v mobilu, šlo by propojit notebook s mobilem. Vlk se nažral a koza zůstala celá.
  Mělo by to fungovat.

  Pak, že vykecávání v hospodě je k ničemu…

  Díky!!!

  Máte radu, připomínku?

 161. skimici, to sice brání, ale jak vidno z příspěvku a odkazu výše, první dodatek poldům, výkonné moci, v opruzování nebrání. Dotyčný buď nezná tamní Ústavu, nebo, spíš, nemá koule na to aby s odkazem na první dodatek poslal poldu do řiti. A že si bude stěžovat svému kongresmanovi, a tak i učinil.

 162. 2 maYda:
  …obdivovat Zemana a rvát se o slevy…
  Napíšu to jinak: …odmítají se zbytečně vymezovat proti něčemu, co nemohou změnit a co stejně brzy pomine a nejsou ochotni platit přemrštěné ceny za zboží, které lze získat levněji…
  Je to sice totéž, ale není to „předsudečné pohrdání“.
  Kdekdo má totiž pocit, že je nadčlověk. Ti, kteří si myslí něco jiného než to, v co věřím já jsou politováníhodní blbci.

  To je to, co vytváří tu „blbou náladu“ jak to nazval Ruzyně.

 163. “ Ti, kteří si myslí něco jiného než to, v co věřím já jsou politováníhodní blbci.“

  politování blbci jsou především ti, co tohle hlásají, protože ani několikery prohrané volby je nepoučily, že lidi nebudou volit ty, kdo hlásají, že voliči, kteří volí konkurenci , jsou blbci.
  Pak vždycky po volbách brečí, že máme špatný voliče. Ve skutečnosti to jen znamená, že demokracie funguje.

 164. Já myslím, že to s tou „blbou náladou“ to není tak žhavý. Spousta lidí se už od přehnaného prožívání politiky oprostila.

  a pokud jde o Ruzyni, tak myslím, že když mluvil o „blbé náladě“, tak měl na mysli, že už není přijímán s bezvýhradním nadšením a blbou náladu z toho měl především on.

 165. Baubo (25.8.2019 | 11.15), stačí mít angažované přátele. Já mám jednoho, jehož adresu jsem ještě nepřesunul do zdroje spamu, protože kromě politických pitomostí je občas užitečný technicky, ve věci mého hobby. Jo, a je to důchodce. 😛

 166. TAk s angažovaným přítelem se snad lze domluvit, ať Ti to neposílá.

  Ale tei tzv experti se snaží vytvořit dojem, že někde sedí zli propagandistický agenti a tráví celý svůj pracovní den tím, že sepisujou maily a rozesílají je nebohým zmateným stařečkům, starším 55 let. ( proč zrovna 55 a ne 56 nebo 54, jaksi netuším…).

  Taky by mně zajímalo, proč je lidem nad 55 upírána soudnost ohledně přečtěného textu, když mohou vykonávat často velice kvalifikovaní profese nebo řídit auto ještě nějakých 10 let bez omezení.

 167. Bráchovi občas takový maily posílala jedna příbuzná. Pokud vím, dva ignoroval a na třetí odpověděl, ať mu to už neposílá.

  To je právě ta odvrácená strana angažovanosti. Takovej člověk se nudí a má pocit, že to je jeho občanská povinost se angažovat a že musí něco dělat pro změnu poměrů a přesvědčovat lidi, jak je to správně. A tak přesvědčuje a má blahej pocit, že koná ěco správného,

  Ve skutečnosti se tím stává jen otravným a ke změně přesvědčení to nikoho nepřiměje.

 168. AeroKarel (25.8.2019 | 16.32)
  … škoda že nechce koupit Brno.
  Za korunu celý i s Ústavním soudem, Nejvyšším soudem, Nejvyšším správním soudem a Nejvyšším státním zastupitelstvím.
  Kdyby si k tomu vzal i Šabatovou, něco bych mu privátně rád i zaplatil.

 169. Vracím se k fotografování. Fotím asi o pět let méně než Starý kocour a propadám občas stejnému pocitu, že všechno jsem už nafotil. Takže vlastně dokumentuji změnu. Pro sebe a kamarády. Před lety jsem přestal fotit a točit svatby. U svateb to přišlo samo s rozšířením mobilů kdy si každý strejc myslel, že to natočí sám stejně dobře a zadarmo. Pak mi ty hrůzy nosili ke sestříhání. Děsná práce. Tak jsem nasadil takové ceny, že s mne přestali otravovat.
  Praha se dá fotografovat pořád. Dá se vylézt na jinou střechu nebo věžičku nebo být na správném místě za správného světla. I park v mlze, pokud jej oživí nějaká dynamická nepatřičnost stojí za snímek. Aparát sebou tahám skoro pořád. Velkou, nepraktickou zrcadlovku Sony Alfa 75, s Vario-Sonarem 16-250. V každém autě mám navíc pohotovostní 14 mpx Sony CyberShot, ale to jen pro skutečnou nouzi. Já nějak bez hledáčku fotit neumím. Musím rámovat v hledáčku ne na monitoru. Bez brýlí na displayi moc nevidím a ve světle už vůbec nic. Stará škola. Fotkami si hlavně dokumentuji svůj život, kalendář a ilustruji internetové poučování. Ušetří mi to psaní a mám dobrou vizuální paměť takže se mi za fotkami lépe vybavují příběhy s nimi spojené.. O umění se nepokouším. Nikdy jsem nedělal statickou reklamu. Pro mne nuda. Moje byla reportáž. Sportovní, politická, událostní. Před deseti lety jsem začal staré fotky a negativy a diapositivy (pokud se našly) digitalizovat. Dnes má má můj digitální archiv 28 000 snímků (z nichž bych s klidem mohl 10 000 vyhodit, ale sentiment brání). That’s my five cents story.

 170. 2 AK. Ono by to Gronsko Trumpa ani nenapadlo, kdyby se o to formou investic a úplatků nepokoušela Čína. Je to součást boje demokratického volnotržního americké suystém s totalitním čínský. nejvyšší čas. Za pár let už tento náš, atlantický, sytém neměl šanci. Vůbec nejde o cenu iPhonů a Nike, ale o přežití západního styly byť nedokonalé demokracie.

 171. Jo Dušane, mne to zaujalo celkově, hlavně ty okolnosti prodeje Louisiany i Aljašky.

 172. Dusan Neumann (25.8.2019 | 17.23)
  To se ještě dá prohlédnout za šichtu. Když předpokládám jeden za sekundu, tak
  28 000 / 60 / 60 = necelých 8 hodin včetně quick piss a dolévání sklenky …

 173. Grónsko….
  Jaképak kupování. Určitě tam jsou porušována lidská práva…

 174. Dušane, v tom je problém.
  ….západního stylu….
  Bohuže ne samoupadající západní kultury.

 175. skimici, odkliknout, ale ne prohlédnout Na kliknutí se zběžným prohlédnutím potřebuješ aspo%n 5 sekund.

 176. 2 Dušan N.:
  Fotit svatby mě nikdo nedonutil – jen rodina, dobří přátelé a kolegové z Ústavu. Vymyslet něco „jiného“ na svatbě je hrozná fuška, pokud si člověk nechce najmout rypadlo nebo tank. Nevěstu na na lžíci bagru a ženicha jako bagristu už jsem fotil, ale ten ženich měl tátu šéfa bagristů, takže to šlo. Horší je, když rodiče novomanželů mají speciální přání nafotit skupinky a mají to „dobře vymyšlené“ – kdo s kým ano a kdo s kým v žádném případě. [;>)
  Protože vím, co se s fotoknihami stane za pár let po svatbě je to odporná, zbytečná práce. Poslední svatbu jsem dělal předloni a byhl to můj svatební dar. Ale asi jsem měl koupit nějakou zbytečnost – žehličku nebo kávový servis
  – bylo by to pro mě pohodlnější řešení.

  Ad hledáček – dtto. Naprosto stejné důvody. Výjimka je při tajném focení street-ek s aparátem na kolenou a přehozenou bundou nebo něčím takovým. Pochopitelně výklopný displej. Odfotil jsem krásně se bavící holčičku ve vodotrysku a vedle mě seděl její nerudný tatínek, Cikán, a nic netušil. Pravda – člověk musí věřit trpajzlíkovi v aparátu, že to dobře zaostří a kompozice se dělá až v editoru – pokud lze. Hodně delete.

  Fotím hodně v ZOO (na wildky už nemám fyzičku, sedět v roští a čekat tři hodiny až něco vyleze na palouk je sice dobrodružné, ale zdvihat by mě pak musel nějaký pomocný tým – zatuhnu a jsem v pr.. Prčících. Tam se snažím navázat se zvířákem kontakt abych dostal do fotky tu jeho dušičku. Strávím v ZOO tak 1 -5 hopdin a kdy úlovek jsou dva povedené z 200 expozic tak si říkám, že to byl dobrý lov. Ono zase proti wildkám musíte eliminovat mříže, stíny mříží, špínu na skle a nehezké pozadí. Ake můžete (musíte) jít na detail. Fotím jen úterý až čtvrtek, když je v ZOO minimum dětiček, protože řvou, zvířáci zalezou a je po focení.

  Kameru a střih jsem dělal profesionálně, pak si ústav pořídil celé video-oddělení – a já byl rád, že to, co jsem dělal sám s kolegou navíc k běžné práci teď snadno zvládají tři kluci, kteří mají jen to. Už mě to moc nebavilo, protože je to jen dokument bez jakéhokoliv osobního vkladu. Mít to patřičně zaostřeno, zacloněno a pochytat všechny stěžejní situace. pak to sestříhat ze dvou nebo tří kamer a za 14 dní něco jiného stejného.

  Začínali jsme na pultovém videu s 1/2″ páskem a vidiconovou bw kamerou zvlášť, pak přišlo VHS, SVHS, digitální na DV-tape, HD a než jsem končil, přišly digitální kamery na kartu.
  Teď naším video-specialistům snímám a dodávám zvuk. Je to totiž právně stále složitější, autorská práva, GDPR, odbory atd. Tak se o to aspoň nemusím starat.

  Zdigitalizováno mám asi 12 000 kousků (po drastickém promazání). Co si s tím počne potomek netuším,. Asi to smázne nebo hodí i s HD do popelnice.
  Ale to mi už bude opravdu jedno.

 177. Starý kocour (25.8.2019 | 21.09)
  Ad – „co se s fotoknihami stane za pár let po svatbě ?“
  To je otázka do pranice …
  Fotokniha ze svatby přece putuje okamžitě do šuplíku a záleží na tom, kdy se nábytkem musí hýbat. Bývá to při malování nebo stěhování atp a šuplík se musí vyndat a vyklidit aby nábytek nebyl tak těžký. Fotokniha se tedy vyvenčí, nicméně bezdůvodně neotevírá.
  Další důvod mohou být děti či vnoučata, když už jeden neví co, tak se fotoknihou dá listovat. Taky jsou tam obrázky.

 178. Tak tak, skimici.
  Krabici s fotkami/fotoknihu si obvykle otevře až ten z manželů, který přežikje – tedy obvykle vdova.

 179. Starý kocour – já pořád ještě točím video pro různé amatéry – závody do vrchu, školní koncerty, místní bluesový festival či koncerty komorního kvarteta. Mmám stále dobrou tříčipovku Sony ZR1 na miniDV. Stahuje se to sice v real time, ale to m i moc nevadí. Ze své dávné praxe s 16mm, jsem se naučil „stříhat“ už kamerou. Když jsem tehdy vyfasoval PB H16 na péro a k tom 30m filmu a šel točit fotbal pro BBV a neměl mi útéct ani gél, tak to si člověk musel dobře rozmyslet kdy zmáčknout spouˇšť. (naštěstí tehdy českosloveští fotbalisté v lize moc golů nedávali). v USA jsem si také nejdříve pořídil S-VHS a k němu později výkřit techniky „time base corrector“ (dnes už nikfo neví co to je), v 90 letech Hi-8 a přes konvertor to stahoval na zázračnou Amiga 1000, později 2000.Když šel Commodore do kelu. zkusil jsem IBM s W 3.1 a po měsící s klením utekl. Od té doby jsem jablíčkovej. Ale dnes už více fotografuji než točím. Tahat poměrně velkou kameru – musí sedět na rameni pokud není na stativu, aby to za něco stálo, a stativ mne už daleko rychleji unavuje…

 180. Starý kocoure
  To je docela nosné a dalo by se na tom vydělat.
  Fotokniha ze svatby se tedy dělá pro starší ženu, vdovu.
  Takto by měl najatý fotograf oslovit budoucí novomanželku a věci s ní podrobně probrat. Samozřejmě přizvat i její maminku případně babičku aby se vyjádřily, protože v cílovém věku bude z novomanželky lautr ta samá škatule se stejným vkusem.

 181. Ad fotky z svatby…. No,jo, chlapi… 🙂
  Já jsem si svatební album rodičů prohlížela jako dítko často a ráda. I když jsem byla poněkud zklamaná, že máti měla šedivej kostýmek a žádnou bílou princeznovskou róbu se závojem.
  A když mi to svatební album občas přijde do ruky, tak ačkoliv nejsem vdova, tak ho prolistuju a zamáčknu slzu dojetí – hlavně nad tím, do jak vypasovaných šatů jsem se tenkrát vešla.

 182. maYdo,
  – ono není zas tak důležité, to jaké konfekční velikosti šatstva žena vejde.
  Jsou i jiné, pro chlapa důležitější parametry, to mí věř!
  (U chlapa je to podobné.)

 183. Dobré ráno,

  starý kocoure, ono nejde o to, jaký parametry jsou pro chlapa důležité, ale že ty lika navíc se taky pěkně pronesou. Ale když já mám tak ráda dobrý jídlo a dobrý pivo. 😉

 184. Fakt dobrej rozhovor, Kocoure. Zdá se, že to má ten člověk v hlavě srovnaný. TAkový lidi mají životnost v politice velice krátkou.

  Co se týká jeho komentáře o památkářích, i já mohu zdola potvrdit. Až jednou udělá někdo bilanci, kolik památek chránili tak, že se na ně nesmělo sáhnout, dokud nezbylo než je odstranit pro beznadějný technický stav, ačkoliv mohly ještě po opravě léta sloužit a dokonce vydělávat, tak to bude velice obsáhlý seznam.

  No a dotace – to jsme jednou žádali navíc nějaký peníze kvůli situaci na památkách naprosto standardní, na kterou vždycky v textech k projektu upozorňujeme tlustým písmem – po odkrytí konstrukce se zjistilo, že nějaký trámy jsou jsou v podstatně horším stavu, než se očekávalo. náprava si vyžádala několik desítek tisíc navíc. Kolegové potom říkalil, že zprocesování té žádosti a zasedání všelijakých komisí muselo stát víc, než ty prachy, co měli přiklepnout, takže kdyby nám je dali rovnou z nějaký rezervy, muselo ministerstvo vydatně ušetřit.
  No jo, ale to by zase ti všichni, co to odsouhlasovali, nebyli potřeba a o to asi jde.

  Škoda pana ministra Staňka. A škoda, že ten rozhovor nepřevzala jiná media.

 185. maYda (26.8.2019 | 8.45)
  maYdo, jaký LIKA se pronesou?
  Liko je starší ruský výraz pro lico – obličej.
  Máš snad povislejší tváře?

 186. Dobré zas ráno… 2 maYda (26.8.2019 | 8.45) – moc přeju, aby ta kila se jen pronesla a nezpůsobila další škodu jako u mě… U mě se to navíc zkombinovalo s jedním blbým úrazem a teď zbývá snad jedině kudla – ani na BFPT nepojedu. Snad ta kudla pomůže…
  No a co se památkářů týče, strašně rád bych je v těch jimi chráněnejch objektech nechal žít. Bez možnosti se odstěhovat. Ať viděj, jak pomáhaj… Užil jsem si s nima svý, když jsem se snažil trochu zkultivovat fakultní prostředí… Např. scéna „sliveneckej mramor“ byla ukázková…

 187. Památkáři jsou ve většině případů škodliví, najmě památkám. Kolik už jich vyhořelo? Nevím, co je scéna sliveneckej mramor, ale dovedu si představit. Já byl domlouvat budník na popelnice, představa barev pana památkáře byla obludná. Pak jsem slyšel o jednom, který se nad představou, že fasáda by měla být barvy schönbrunská žlutá, optal, jaká že to je…

 188. Ale kila, skimici. 🙂 A nedělej se, že Ti to nedošlo 😀

 189. Památkáři chtějí obvykle barvu na fasádu přesně podle vzorníku. Když jsem se jednou ptala, proč to chtějí, když se stejně barva nakonec vybírá podle vzorku na fasádě, bylo mi referentem řečeno, že ono je to sice, vzhledem k tomu vzorkování, zbytečný, ale že to jejich právníci tak chtějí, protože ta barva vypadá jinak na monitoru v počítači, jinak, když vyleze z tiskárnyv kanclu a jinak, když je v reálu na fasádě venku a onitrvají na tom, že se to musí uvést přesně, co to je za barvu.

  Prý muto kdysi říkala jedna architektka. To mně docela pobavilo. Ten ouřada totiž asi zapomněl, že ta architektka jsem byla já a přesně tohle jsem mu říkala, když se vztekal, že jsem mu dodala nákres v nebarevném výtisku, kde ovšem byly odstíny přesně uvedeny a specifikovány podle restaurátorského průzkumu.

  Ono to je totiž hrozně ošidný. Vnímání barev je hodně subjektivní. Kdysi sjem se dohadovala s restaurátorem ( mimochodem, opravdu špička v oboru, žádnej blbec), že mi napsal něco o žlutozelené fasádě a že je okrová. On mi na to řekl “ já tam tu zelenou vidím, a kdyby s tím památkáři měli problém, odkažte je na mně, já si to obhájím“. No, fasáda se navzorkovala podle původní barvy, jak to tam bylo, ať už to byla žlutozelená nebo okrová spokojený byli všichni. 🙂

 190. Barva podle vzorníku…
  Každá fasáda stárne…
  A když už ti vyžírkové na tom trvají, barevnou shodnost lze ověřit kolorimetricky.

 191. Dobré předpolední vespolek,

  Starý kocoure, tak ten Nostický palác je moc hezký – pravda, asi by nebylo reprezentativní, kdyby to pidisterstvo sídlilo v paneláku na Jižním městě (např. v nějakém socialistickém „kulturáku“) a zařízeno nábytkem z Ikey… ale celkem chápu, že jeden každý ministr se nám drobátko cítí býti takovým Napoleonkem, když už ne rovnou panovníkem… v takovém interiéru se k tomu asi přijde snadno 🙂
  Ještě že nám to ti šlechtici tak hezky postavili, aby si republikáni či liberálové měli kam zvát diplomatické návštěvy…
  Akorát ten bufet mi přijde jako špeluňka, i když v létě tam asi bude příjemný chládek.

 192. Ona taky každá fasáda vypadá jinak za sluníčka, jinak při zatažený obloze, jinak v poledne , jinak při západu slunce, jinak v lednu jinak v červenci.

  Vzpomínám si, jak za mých mladých let, když jsme po škole nastoupila do stavoprojektu, tak staří projektanti remcali, že tam už je poměr na jednoho produktivního pracovníka ( projektanta) tam jsou dva a půl režijních ( ředitelé úseků vedoucí, náměstci, zástupci a zástupci zástupců, experti a podobná havěť)

  Tak čas oponou trhnul a máme tu na jednoho občana tři úředníky a cca jeden a půl politika…

 193. Co je v Nostickém paláci? Málem jsem kvůli němu nedostala zápočet. Měla jsem na to udělat referát, jenže ono tam tenkrát bylo nějaký velvyslanectví a řekli mi, že plány jsou tajný a nikomu se nepůjčují.
  Paní profesorka si ale nechtěla nechat vymluvit, že to jde, protože ona do nich taky mohla, když před léty psala nějakou práci nahlídnout. No, nakonec připustila, že to byla asi osobní laskavost, a že tedy mám pojednat stavbu z urbanistického hlediska. Což šlo taky blbě, protože ten palác je nevelkej a čádná dominanta to není
  Nakonec jsem z toho, tuším, nějak vybruslila okecáním těch masek na fasádě.

 194. Mimochodem, ta profesorka byla dr, Benešová, známá postava z poroty v soutěži 10 stupňů ke zlaté. Proslula tím, že její přednášky z dějin umění se zaměřovaly hlavně a erotické aspekty a názorem, že ideální je vzít si staršího chlapa s postem, který manželka zdědí a na to ostatní má mladé milence a že ideální manželství je bezdětné.
  To druhý možná byla fakultní legenda, ale při těch přednáškách se fakt cudnější povahy červenaly.

  V době, kdy mně učila, byla už v důchodovém věku, když jsem cca po dvaceti letech po mateřskě se v práci setkala s některými studenty, tak jsem ke svému údivu shledala, že stále na fakultě straší.

 195. A jinak se, prosím, opatrujte,
  před hodinkou jsme volali záchranku mnohem mladšímu kolegovi, kterému se začala točit hlava a dvakrát v laborce omdlel. Tak teď doufáme, že je to jen výkyv tlaku (je dusno a prej odpoledne přijde bouřka), a nic vážnějšího (začala houbařská sezóna, ale on je dost zkušený houbař, tak snad nepožil nic zlého).

 196. 2 Honza ze Žižkova (26.8.2019 | 10.58) – upřesním…
  Pokud jsi někdy navštívil Matfyz, jistě víš, že sídlí v několika budovách po Praze… Jedna z nejstarších budov je fyzika Ke Karlovu 5. Tuto budovu nechal postavit pan profesor Strouhal na počátku minulého století a charakteristickou součástí této budovy byly mozaikové podlahy, kde přímo ve vstupních dveřích byl z mozaiky vyskládán čtyřlístek pro štěstí (ještě jsem přes něj v prvních letech na fakultě chodil). Leč naskytl se vysoce postavený bolševický kretén, kterýžto chtěl po sobě zanechat pomníček a cca v polovině osmdesátých let nechal podlahu ze vstupní haly vybourat a tu halu nechal vydláždit mramorem… Ten mramor měl ale tu nepříjemnou vlastnost, že mokrý klouzal a to tak, že dost. Takže kdykoli venku pršelo, konaly se uvnitř akrobatické kreace, jak se lidi snažili udržet na nohou.
  Kolem roku 2010 se dělala celková rekonstrukce budovy (a já to měl na starosti) a přimlouval jsem se, abychom se vrátili k mozaikovité podlaze, alespoň částečně zrekonstruované… Bohužel, musel jsem jednat s památkářkou. Ta nechtěla vzít na vědomí, že podlaha je z půlky osmdesátých let a že v tom baráku je jak pěst na oko, začala blábolit na téma, že je to vzácný slivenecký mramor, ze kterého se dělaly křtitelnice, a že to tam musíme nechat… Nějak nechtěla slyšet ani nabídku, že jí tu vytrhanou dlažbu naskládáme do ložnice, ať se s ní může denně kochat… No nic, nepovolila…
  Tak jsem tam nakonec nechal položit zátěžovej koberec a bylo po klouzání – no a ta vzácná podlaha je schovaná pod tím kobercem… Vedení fakulty nějak nechtělo ocenit, že kvůli tý klouzavý podlaze platila fakulta tak za 2 – 3 zlomeniny ročně…

 197. 2 Honza ze Žižkova (26.8.2019 | 13.35) – studijní je ve trojce, ne v pětce, a náboženství bejvalo na Malé Straně (ve čtvrtém patře)…

 198. 2 Matzurka (26.8.2019 | 13.07) – počasí těchto dní bych nepodceňoval, typicky infarktový… Ostatně, sirény sanitek slyším každou chvíli…

 199. No, PeSi, já před pár lety dělala nějakej dodatečnej pasport podlah ve Státní opeře. Byla to nějaká rychlovka, památkáři to chtěli, zapomnělo se na to a většina těch podlah už byla sundaná a dělalo se to podle fotek. Děsnej vopruz.

  No a ve foyeru byla mramorová podlaha – typický 80. léta, leštěný velký kusy, bílej mramor, vypadalo to jak ve vestibulu metra. No, však se taky ta opera v osmdesátkách rekonstruovala taky. Fakt hnus. Naštestí tady to dopadlo líp, kolegové někce vyštrachali, co tam bylo před tím a navrhli to tam.

 200. Náboženské přednášky bývaly v trojce ve velké posluchárně. Vzhledem k sledované docházce jsem si tam chodíval opisovat texty z různě povypůjčovaných zpěvníků.
  Nejhezčí přednáška byla v den, kdy po skončení této následovalo vystoupení Spirituál kvintetu. My přišli na přednášku, další zájemci se trousili v průběhu a zaujímali vhodná místa. Soudružku to iritovalo do té míry, že odnesla prezenci s výkřiky, že zapisovat se už nikdo nebude, leč pozdě přišedším to bylo fuk. Pak jí to někdo vyoslil…

 201. Děkuji za odkazy na paní Čaputovou a toho Pláneníka – ministra nositelů kultury.
  Ad paní prezidentka: jediný čistý (jediná čistá) zvedne prapor pokroku a půjde vyčistit ten augiášův chlév a zachrání nás před úplnou zkázou.
  Ad pan ministr: nemohlo to dopadnout jinak.

 202. Takže páni architekti – co je vlastně to „původní“, co mají památkáři chránit?
  To, jak to kdosi kdysi postavil nebo to, jaká byla poslední přestavba?
  Co praví pravidla a co na to praxe?

 203. 2 nickname:
  Pravda a láska sice pravidelně prohrává se lží a nenávistí, ale jest to pochopitelno: „Pro pravdu se lidé nejvíce hněvají!“

 204. Co praví pravidla, to netuším, starý kocoure. Ty mají památkáři a ti občas nějaké vytáhnou a trvají na něm, když se jim to hodí. Když ne, nechají ho v šuplíku.

  Jinak z praxe…. No, ono je nejlepší řešit to rozumem a citem. On ten barák byl třeba několikrát přestavěnej nebo dostavěnej a k tomu, aby mohl fungovat a sloužit, potřebuje navíc věci, který s tehdejšími postupy nebyly slučitelné. Na to není asi nejde nasadit jednotný mustr.
  Pokud vím, tak třeba u obnovy Libušína se měl obnovit stav z r. 1925. S jistými ústupky, protože samozřejmě by se jinak nevyhovělo řadě předpisů, zejména požárním.
  Na druhou stranu jeden památkář kdesi na Moravě má prý přístup, že jde jen o materiál, ale i o funkci a že pokud jde o zachování funkce v urbanistické struktuře, lze ustoupit od toho, že se za každou cenu zachová původní materiál a detaily. Jinými slovy, pokud chcete třeba přestavět bývalý kláštěr na moderní zdravotní zařízení, tak nemůžete chtít, aby to vypadalo jako někdy ve středověku nebo baroku a nebyl v baráku ani výtah.
  Nejstarší instituce v Paříži je prý nemocnice na břehu Seiny proti NotreDame, je tam snad od 8. století, kdy tam mniši měli špitál. Dnešní budovy jsou z 19. století a z těch původních nezbylo nic (ostatně ty první nejpíš byly ze dřeva). Budovy se mění, ale náplň objektu zůstává.

 205. Stran památkářů musím uznat, že jsem měl mimořádné štěstí, ale slyšel jsem i historky u nichž mi vstávaly vlasy na hlavě.
  Ovšem jednu ilustrační historku bych chtěl uvést. Jistě znáte dům, kterému se říká Skleňák. Pro připomenutí: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C4%9Bn%C3%BD_pal%C3%A1c
  Až tam někdy půjdete okolo, povšimněte si jednoho detailu. Zašlý obklad byl při rekonstrukci očištěn a září bíle tak jako koncem 30. let. Ale ouha, některé keramické obkládačky jsou špinavě šedé – tak jako byla celá fasáda před omytím. Proč je také neumyli, ptají se někteří. A navíc kroutí hlavou, protože umýt celou plochu keramického obložení a vynechat přitom jediný prvek se nezdá být jednoduché. Došlo k tomu takto: ta „neumytá“ místa jsou tam, kde byly dlaždice odpadlé a musely se nechat vyrobit. Jenže celý postup byl poněkud padlý na hlavu. Nejprve se zjistila barevná kvalita povrchu a zadala se podle toho výroba nových dlaždic, pak se teprve stávají obložení fasády očistilo a do zářivě bílého obkladu se následně zasadily dlažky vyrobené podle původní, tj. neočištěné fasády. Velmi dobře je to pozorovatelné na atice střední části domu.

 206. Jedním dechem dodal, že jen lidi strašit nestačí. Je třeba nabízet i racionální řešení. Pokud se lidem zdá, že nějaký problém nemá řešení, tak ho vytěsňují z hlavy.

  Jedním dechem dodal, že jen lidi strašit nestačí. Je třeba nabízet iracionální řešení. Pokud se lidem zdá, že nějaký problém nemá řešení, tak ho vytěsňují z hlavy.

  Ach ta čeština a její mnohoznačnost!

 207. Nazdárek, píšu z nového patlafounu. Žjóva, to je ale luxusní pakárna. Div se mi neusmaží závity. Noťas to Teda není. Kecací kartu jsem zatím nechal ve starém. Tak si říkám jestli než mobil v kapse, není lepší noťas na zádech.

 208. Schumi
  obdivuji Tě jak ses rychle naučil psát na čínské klávesnici česky i s háčkama a čárkama. Nebo to diktuješ?

 209. To je hezká historka, dvd.
  Já jsem zase slyšela, že za války byl dům odboru na žižkově, což je podobnej okachlíkovanej, ale větší barák, kvůli zatemnění natřen na černo. Snad nějakým asfaltovým nátěrem. Po válce to prý umyli nějakou kyselinou a tomu obkladu to zrovna moc neprospělo.

  Docela by mně zajímalo, jak ten barák vypadal s černým nátěrem. Muselo to být docela obludný.

 210. Jinak infarktový počasí je i v lese, ale za ten návrat s plným košíkem to po tom loňském houbařském půstu stálo.

 211. Čínští soudruzi pamatují na vše. I jak svým zahraničním agentům usnadnit zrazování jejich demokratické vlasti rozvracení tábora míru a imperialismu. Díky revoluční technologii, při dopisování s čínským rikšou Tu Nungem už nemusím štětcem a tuší znaky smolit. Také zasílání depeší Kremlu s podrobnými fotografiemi mobilizačních plánů a vojenských zařízení je znamenitě usnadněno. Díky čínští soudruzi…
  Kurva,jak se na tom krámu píše vykřičník…

 212. Schumi
  zeptej se Siri. Nebo vlastně nějakého androidního asistenta. Anebo už máš ten novej wauwej systém? HongMeng ?

 213. >> maYda
  S tím natřením na černo je to pravda. Když se o tom dozvěděl Josef Hora, chtěl se na to podívat. Byl v té době už těžce nemocný, ale přesto se tam nechal dopravit. Nátěr prohlížel zblízka (velmi špatně viděl), povrch ohmatal a optimisticky pravil: „To je dobrý, to půjde smejt.“ Toho se už ale nedočkal.
  Teď tu budovu koupila firma SIKO (nebo snad přímo její majitelka) a tak by na ní mohli použít zkušenosti s obkládáním koupelen.

 214. Já ji nemám, ale myslím, že v nějakém archlívu (Muzeum města Prahy ?) by se sehnala. Kdyby odtud neprchnul Šakal, možná by ho něco vhodného napadlo.

 215. Ekopsycholog! Snazim se prezvykat,co ten dvojity doktor rekl.
  Kdyz slysim tento druh svych zachrancu mluvit, utapim se v nadeji, ze se na konci projevu zacnou rehtat, jak si ze me vystrelili. Porad se jen utapim.

 216. Pm, co je na tom k přežvejkávání? Plácá naprosto nezajímavý fráze a banality, který už řekla řada lidí před tím.
  Fakt to nestojí za rozčilování….

 217. Mate pravdu, maYdo, o tom rozcilovani. Ja jen prezvejkavam tu skutecnost, ze dvojity doktor ve vede, o ktere jsem nikdy neslysel, muze naplacat takove hovadiny. Presto je, i se svymi tituly, jenom neznamy, malicky trpajzlik u kotniku te zneuzite svedske skolacky.

 218. Ted mne to spolknulo moje datlovani. Zkusim znova.

  V Biaritzu slo vsechno po masle. Velice jsem se radoval ze sveho presidenta. Trumpovy tiskovky jsou vzdycky hodne sledovani. Kdyz jsem ho slysel odpovidat na otazku, co si on mysli o tom, ze Rusko bylo vylouceno z G8, Donald to vysvetlil velice pekne. Spocital, kolikrat Putin vyuzil lenosti a blbosti Husseina Obamy Prvniho. Kdyz se Oblomov probudil ve vajthauzu a zjistil, ze se mu kdekdo smeje, vyloucil Putina z G8.

  Uz se zde opakuju, ale tesim se na den, kdy uslysim duet Vlad and Don, jak zpivaji Aj faund maj tril an bljubery hil. . .

  Nemuzu verit tomu, ze ja, ktery cely zivot nenavidel Chorose vidim nutnost, aby se s nimi Amerika spojila. Jsem uz uplne dementni?

 219. Připojil se k WiFi. Učím se. Systém také. Sám dobře doplňuje nabodeníčka.

 220. Dobré ráno vespolek,
  P.M., IMHO dementní nejste, vidím to stejně a demenci mi zatím ještě nediagnostikovali 🙂 A je nás víc, aspoň pokud čtu „alternativní“ weby, tak probleskují názory, že je lépe dělat byznys a spojit síly proti společné hrozbě (ať už migrační nebo klimatické).

 221. 2 P.M.:
  Něco/někoho nenávidět je kontraproduktivní, ignorovat něco/někoho je možné, jen pokud s ním nemám vůbec nic společného – někdy třeba i zeměkouli. Je lepší uzavřít nějaké podmíněné spojenectví – protože jsou jiní, kteří nám (časem) budou vadit mnohem víc. Zelení, islám, multigenderoví borci atd. Je třeba omezit nebo lépe zastavit množení invazivního druhu „africký lumík“.
  ===
  Byl jsem nedávno v Rusku a neměl jsem pocit, že by se nás chystali kolonizovat. Rok ´68 je pro ty staré, co ho pamatují, buď neznámou, nebo tak trochu hanbou. Není to takové trauma jako u Němců, ale daleko raději se baví o počasí nebo carském Rusku.
  Pozor – Putin u opravdu valné většiny Rusů vůbec nepadá z lopatky, spíše naopak. Ve velkých městech tam ale mají své úderky Megamomentářů. Pro Rusko by bylo myslím dobré, kdyby měl nějakého „syna“. To následnictví tam je, jak se zdá, nelepším řešením.
  „Až Putin umře, co bude pak? Navalnyj je přece chuligán!“
  ===
  2 Schumacher: Hračičko!
  (No nic, ja zase zkoumám zase DMC MZ 2000. Fokusový bracketing je teda věc!
  [;>))
  Jdu dát do frcu MZ 1000…

 222. Dobré ráno,

  „jsem šťastná , že mohu měnit lidem životy“ jsem naposled četla snad před nějakými dvaceti lety – šlo o propagační leták ohledně nějakého řetězového prodeje, snad firmy amway. někdo z čirého příbuzenstva na to naletěl, my jsme se nad ním slitovali a něco jsme od něj koupili na vyzkoušení a dostali jsme to i s propagační brožurkou, ve stylu náborových materiálů jehovistů.

  No, já teda nevím, jetsli je OK, když nějakej jouda, pardon, janda, se vykecává v televizi o tom, jaký zabezpečení má ministerstvo obrany. I sdělení, že stojí za prd, může ohrozit bezpečnost státu. Takový věci by se měly řešit potichu a ne na očích.

  Mylím, že víc než Rusové by nás mohla ohrozit umanutost na to, že zrovna Rusko jw náš nepřítel č. 1. a z toho vycházející slepota vůči jiným aktuálním nebezpečím.

  Ten hošík bojuje ve válce dávno minulý. Potíž s ním je v tom, že ačkoliv mu evidentně hráblo, tak je brán medii a některými politickými kruhy jako odborník a ne jako psychopat.

  Mimochodem, jako má kvalifikaci na to, co dělá a jak se k tomu dostal? Já teda vím jen o tom, že někde dělal pingla a točil homosexuální porno.

 223. Dobré ráno. Ad foto: plánuji i pro sebe Sony rx100 jako poznámkový blok. Na delší ohnisko mám 40-150mm k Olympusu PL3 (m4/3). Zatím to stačí. Chleba to nežere ale taky nevydělává.

 224. 2 Matzurka:
  Jednou slizák, vždycky slizák! Je to jeden z mála lidí, kterému bych klidně jednu vpálil, kdyby mi dal příležitost. Asi by mě potom zkopal do kuličky (je asi třikrát tak mladší), ale stálo by ta za to.

 225. maYda (27.8.2019 | 8.48)
  ad “ jako má kvalifikaci na to, co dělá“
  On byl nějak i slavný ne?
  Zpíval napřed o zvířátkách (Želva, Rosomák) nicméně zabrousil i do erotiky (Dej svůj klín na oči mý unavený).

 226. 2 nickname:
  Mám bezzrcadlovku CANON M5 na vážnou práci, univerzál PANASONIC DMC MZ 2000 na všecno možné na cesty Váží se vším všudy (bez stativu) necelé dvě kila oproti M5 – skoro 7 kilo a sebou tahám pořád LX 100 jako zápisník – vejde mi do tašky. Nejvíc fotek pořídím tímhle blbečkem.
  Jinak měním aparáty celý život a připadám si občas jak ten dědeček, který měnil až vyměnil – jenom to stojí peníze. To, čeho jsem se vždy vyvaroval v profesi – být ve vleku „nových produktů“ – mě postihlo u hobby. Stydím se – ale tady naštěstí vyhazuji vlastní a ne erární peníze. Naštěstí o dva až tři řády menší.

 227. Nickname, RX100 cokoli počínaje verzi IV. Měl v ruce VI, nemít jiné malé foto,koupil bych. Nejnovější je VII, jenže poměr cena-výkon není tak výhodný. IV má menší zoom než V, snímky prý o trochu lepší. Porovnat můžeš na dpreview.com

 228. Při kvalitě nynějších kompaktů bych zrcadlovku možná nekupoval. Lepší kompakt sice dražší než levná zrcadlovka. jenže pak bez větších výdajů. Zrcadlovku Sony A-58 koupil velmi výhodne komplet s objektivem, jenže možnost dalších objektivů je díra do trezoru. Stejně většinou beru s původním 16-55, f3,5-5,6, je menší a lehčí než 16-50 f2,8. Dlouhý 50-200 málo kdy. Pevný 35 (50 na aps-c, f1,8) málokdy. V poslední době beru Fujifilm x30 a Samsung nx mini. Nový mobil je pro běžné focení kvalitativně překonává. Ale není tak pocitově fotograficko komfortní. Fuji má dobrý elektronický hledáček. Dávám přednost focení s hledáčkem.

 229. Jako obrýlenci mi více vyhovuje display. Leica má hledáček malý, skrz brejle koukat nešlo, při posunutí na čelo se brejle zaprasily. To byla má jediná výhrada proti Leice, vyjma toho, že fotochemické fotky obtížno protlačovat drátem.

 230. My wife asked me why I was speaking so softly at home.I told her I was afraid Mark Zuckerberg was listening!

  She laughed. I laughed. Alexa laughed. Siri laughed.

 231. S těmi foťáky to máte těžké. Já jsem přesvědčený nikonista. Můj první foťák byl sice předválečný Voigtlaender 6×6 na svitkový film od rodič,. ale sám jsem si za peníze z letní brigády koupil ZENIT 3M. A to se změnilo až teprve po roce 1989.
  Pořád postupuji k dražším hračkám, dnes je to už dva roky D750 FullFrame. Objektivy s bajonetem F mám v celém rozsahu, nejčastěji používám 24-120.
  Pod vodou jsem fotil D60, což kvalitou stačilo a nemusel jsem kupovat pořád nová pouzdra IKELITE, jejichž cena byla větší než celého foťáku.
  V kapse nosím obrazový zápisník Olympus TG-4. Vážení, u mě rozhoduje nerozbitnost, kromě toho je tahle řada TG docela široká – od 24. Mrazuvzdorný (v zimě na horách), vodotěsný (šnorchlování do 5m mi stačí a on je waterproof až do 15m) a nerozbitný (už jsem s ním dvakrát letěl přes řídítka a převalil svá kila přes zadní kapsu na dresu).

  Uznávám, že zrcadlovka s batterygripem a velkým sklem je přes dvě kila, ale co, tuplák piva na Octoberfestu váží taky tolik. Ještě tu nebyla zmínka o pořádném stativu. Ale, co by člověk neudělal pro fyzickou kondici. Fotím hlavně pro sebe a svoji zábavu. Neživí mě to.

 232. AeroKarle, už si to nepamatuji, ale většina tehdejších ruských kinofilmových foťáků byla kopií něčeho. Mám tuchu, že nějaký Gorkij byl přesnou kopií Leicy i s jejím dálkoměrem (pro mladé, to byl systém zaostřování, kde se dva obrazy v okamžiku zaostření spojily).

 233. „předválečný Voigtlaender 6×6 na svitkový film“

  Voigtlaenderem jsem fotila taky, jen mám dojem, že to bylo na formát 6×9. Měl takovou tu harmoniku z tuhého černého plátna a skončil tak, že to plátno se opotřebovalo a prodřelo ve skladech a harmonika začala propouštět světlo. Myslím, že jsme ho pak věnovali nějakému sběrateli.

 234. Pánové, vyvoláváte sentimentální vzpomínky. Asi ve 13 letech jsem dostal první aparát 6×6 Altissa box od strýce, který mne zasvětil i do tajů temné komory. Pak jsem se zmocnil dědova měchového deskáče 9×12 Voigtlander. jenže desky brzy došly a byly drahé. Zato kontakty byly neskutečné. Z velkého formátu jsem z pubertálních důvodů tajného focení ve škole přeskočil na Mikromu II a alchymii jemnozrných vývojek (nejvíc se mi osvědčila pyrokatechinová). Na zrdcadlovku jsem dosáhl až na fakultě kdy mi spolužák Vovka Želzný přivezl ze SSSR Zenit 3M a k němu výtečné přetěžké objektivy 2.28/135, 1.2/85 a 2.8/35 to všechno asi za 400 korun. Když jsem vydělal první větší peníz v ČT v roce 1968 koupil jsem si Asahi Pentax Spotmatic F, s nímž jsem fotil až do definitivního přechodu na digitální techniku. Těch foťáků už bylo hodně. Skončil jsem a zůstanu už u Sony – logicky od Minolty (měl jsem objektivy). Mám Alfa 77 s Vario-Sonnarem 3.5/5.6 / 16-250 a 2.8/ 14, který skoro nepoužívám. K Sony mám sentimentální vztah od doby kdy jsem sy pořídil magnetofon TC-377 a první Hi8 kamery. Dodnes točím na ZR1. A kamery? Ameriku jsem v roce 1978 absolvoval s Paillarde, s vynikajícím objektivem Angenieux, AMR pak s Ariflexou a Eclairou. Dodnes, když vidím v bazaru PB H16 mám chuť ji koupit, pokud by byla za pár tisíc a vystavit ji na polici. Jenže na ní by se mi pro TC-378, Revox A700, Teac x1000R a Uher 4400 nevešla. Jsa neženat není tam ani jedna krajková dečka pod vázou s usychajícím chroštím. Takhle já si žiju s tou veteší. Také mne to už neživí. Tož, taková je má zpověď.

 235. Ta kopie Leica III byl Zorkij. Kiev byla kopie Contaxu.

 236. To: dvd
  Jeste se tu klepu po zhlednuti predstaveni, ktere jste nabidl v 7.08. Profesor s titulem Socialni klimatolog. Je tak plny sam sebe, ze si ani nevsiml, ze hlasa vedu, ktera neexistuje. Zrejme uklizel hromadky po Salomounovi.

  • Nechci se mýlit, ale mám pocit, že jsme se předčasem domluvili na tykání. Nemýlím se?

 237. PM, toho bylo hodně, čeho si pan etanolog nevšiml. 😀
  Asi hlavně toho, že měl z vostudy kabát a že se jako kommická figurka na sociálních sítích proslavil víc než svou klimatickou vědou – nevědou. 😀

 238. Ten FED je skoro přesný, chybí jen kolečko dlouhých časů (nebo je jinde). Objektiv vypadá na Elmar.
  Na krajinky jsme měli harmoniku Plaubel Makinu, 6×9 desky, pak film (to už nebylo) nebo rolfilm. F 10cm, tou táta fotil Vysokou 21.8. 1968. Já jsem měl a dosud mám, ale nepoužívám, na vandry, hory a podobně, Weltu, harmoniku, film 4,5 x 6 a ještě půlený, takže 4,5 x 3. Ty filmy brzy nebyly, ale daly se vozit z NDR. 1 : 4,5, Compur 1/25, 1/50, 1/100. Naprosto nezničitelný. Až později jsem se dostal k té Leice, Sumitar 1 : 2, zároveň s Windischem, „Nová škola fotografie“ a s tou vydržel až do digitalizace.

  • Windisch…. Míchal jsem podle něho vyrovnávací vývojky, které jediné byly schopny zvládnout kontrast divadelního osvětlení – pyroikatechin – louh. A půl hodiny máčet.[;>))

 239. O tom tykani:
  Ve Vsetine byvala velika fabrika na ohybany nabytek. Firma Thonet.
  Majitelka, ktera tehdy zamestnavala pul populace mesta byla velmi vazena, lec znacne odmerena dama.Jedenkrat prijimala noveho zamestnance. Kdyz mu vylozila, co se od neho ocekava, doplnila jeste:“V me tovarne si vsichni zamestnanci tykaji.“ Chlap, uz ruku na klice ven z kancelare pres rameno odvetil:“Jak chces, Tonetko!“

 240. Co praví Wiki:
  1948 zahájil KMZ (Красногорский механический завод) výrobu aparátu Zorkij I. Model byl úplnou kopií modelu Leica II z roku1932, zároveň ale identický s FED 1, dřívější sovětskou kopií modelu Leica II z let třicátých a proto se první výrobky nazývaly „FED-Zorkij“.
  2 AeroKarel: jako standardní objektiv měla Leica objektiv Elmar 1:3,5, F=50 mm, jeho obdobou v SSSR byl Industar stejných parametrů, který se ale objevil už před válkou u aparátů FED. (Pro ilustraci: FED znamená Felix Edmundovič Džeržinskij). A ještě k Leice: nastavování dlouhých časů je inovace velmi pozdní, model II ji neměl. Ostatně někde v našem „rodinném museu“ je Leica M (s objektivem Summitar) a mám pocit, že nastavování dlouhých časů také nemá. Škoda, že tu už není můj táta. On byl na některé výrobky aficionado – a Leica byla mezi nimi.

 241. K tomu tykání – To nastoupil do dílny nový místr. Svolal zaměstnance a představil se: „Já jsem Kot a jestli tu někdo koktá, tak mi může říkat Láďo.“

 242. Ad kauza maršál Koněv:

  Starosta Kolář též řekl, že pomník je v majetku Prahy 6 a klidně by ho mohli nechat během pár hodin odstranit… (PL)
  On je pan starosta právoplatný majitel Prahy 6? Nebo jenom na 4 roky volený zastupitel?
  nenávisti už je tolik, že by se s ní dala zasypat Vltava.
  A Terezka Bebarová, jak já ji před léty znal, je slušná osoba s naprosto funkčním mozkem… Nehledě na to, že je to výborná herečka.

 243. Starosta Kolář je topák a to mluví za všechno. Mimochodem, nazval ty, co očistili pomník, proruskými trolly.

  No, když si to na tej Praze 6 zvolili tak to mají, ale myslím, ž by měl starosta řešit jiný věci, než zločin očištění pomníku od pomalování vandaly.

  Když ten pomník tak vadí, tak ať udělají na Praze 6 referendum, jetsli ho tam nechat nebo dát do depozitáře.

  Mimochodem, v šedesátém osmém byl prý maršál Koněv už v důchodu, na okupaci se nijak nepodílel a údajně z ní ani nebyl nadšen.
  A v pětačtyřicátém lidi ty rusy vítali s úlevou, že jsou němci pryč. Že z toho Stalin politicky vytřískal, co se dalo, je jedna věc, ale tohle vojáci v pětačtyřicátém neřešili. Měli rozkaz zpacifikovat Hitlera a ten plnili. Dost bylo těch, který to stálo život. Který stálo život i to, aby si takovej cápek mohl starostovat na Praze 6 a ne někde za Uralem.

 244. Mě nejvíc fascinuje, jak najednou se tady vyrojilo hejno rusobijců a nejvíce těch, který v dané době tu okupaci nezažili protože buď si je ještě fotr hejčkal v pytlíku nebo byli v letech, kdy ještě si hráli v uhláku na horníky a říkali hovnu papú…..
  A přesně vědí, kdo, kdy, kde a co měl udělat/nedělat, říkat/neříkat apod.
  Za sebe mohu říct, že jsem si tu dobu zažil, přežil i krátké zatčení a velmi brzo pochopil, jak to půjde dál. Šedesátý devátý a jeho srpen to potvrdil, ale výše popsané zoufalství mě nebralo – asi už tenkrát jsem byl dost realista.
  Emigrovat jsem nechtěl – a může se nato každý dívat, jak chce: lenost nebo výmluva, že matka byla invalidní a já jedi(náček)ný, kdo se mohl starat.
  A pak taky osobní vnitřní emigrace a naivní postoj: já jsem tady doma, ať táhnou Voni……již dávno jsem pochopil, že jsem v té době a i potom řadu let měl štěstí na lidi vůkol….když tak čítávám, jaké svině měli ostatní okolo…samozřejmě mě ta neangažovanost vyřazovala z jakékoliv kariéry, ale moje ambice byly v osvojení si znalostí vlastní profese, mám-li se vyjadřovat strojeně. To se víceméně povedlo, i když to opět nebylo kariérně zúročitelné – ale jako „dobrodružství poznání“ to bylo (a i dosud je) fascinující.
  Nedávno jsem byl jak na setkání maturantů našeho dopravního ústavu , tak i na setkání absolventů VŠ a s mnohými se stýkám i průběžně prakticky týdně až měsíčně. Znám jejich názory, jejich vývoj a mnozí to vidí dodnes téměř totožně: tyhle hrátky nás už neberou, bohužel se budou týkat dětí a hlavně vnoučat.
  Ale jedna dobrá zpráva – z téhle v podstatě pražské „množiny“ se už mnozí potomci fackujou před zrcadlem, že volili ty vochomůrkovský bolševiky.

 245. 2 maYda (27.8.2019 | 19.15) – já bych jen doplnil, že srpnovou okupaci nařídil a dirigoval Ukrajinec Brežněv. Což nemění nic na tom, že z „ubohých Ukrajinců“ se dnes může leckdo posrat a vůbec nevadí, že tam nastolili fakticky nacistický režim – zcela v režii Sorosových revolucí…

 246. Vzpominky = velice sikovny titulek tohoto plkani, hlavne probuzeneho vzpominanim na srpnovou okupaci.

  Ti „rusobijci“, kteri jsou tak statecni, ze zneucti sochu vojaka, ktery vyhnal germany nejen z Prahy, chteji neco demonstrovat. Co to jen demonstruji? Jsou na stejne barikade s „progresivisty“ (Jak zprzneny vyznam tohoto slova!), kteri u nas, v Americe, uz zbourali a chystaji se v bourani pokracovat, symboly a sochy z Obcanske valky. Tri ctvrte milionu zivotu bylo obetovano, aby U.S.A. mohly existovat a majitele nic neznamenajicich titulu a vubec necim prispivajici progresivci se povysili na to, aby rozhodli, kdo bude v historii stale registrovan a kdo bude navzdy vymazan.

  Je to sprostej, divnej svet!

  Kdyz jsem se po Sametaku prihnal na Vsetin, sel jsem na hrbitov. Hrob mych rodicu je jen o jednu radu hrobu vys od pekna hromadna hrobka Rusu, kteri padli pri osvobozovani Vsetina a okoli. Ivan – vek devatenact – den umrti – ctvrty kveten 1941. A dalsi Voloda, zil o den dyl.Je jich tam kolem dvaceti. Ty hroby a okoli pamatniku bylo zarostle lopuchy a koprivami, jmena byla tezko k precteni. Nesmirne jsem se nasral. Bracha byl tehdy zvolen za OF do Mestskeho uradu. Byl to on, kdo ode me slysel, jaci jsou sraci. Kdyz jsem tam byl za par dni s kytickou, bylo vsechno kolem pamatniku jako ze zurnalu. Vim velice dobre, ze bracha RIP nenavidel Breznevovy Rusy mozna vic, nez ja.

 247. dvd, my jsme ty Leicy měli v rodině dvě, obě zřejmě Leica III, s kolečkem dlouhých časů. Táta se Sumarem, já se Sumitarem (ten Summitar byl údajně měkčí, Summar střed a Elmar tvrdý). Oba na běžné rodinné focení, žádné umění.

 248. Tomu Ivanovi jsem pridal ctyri roky zivota. Vsetin byl osvobozen pateho kvetna 1945. Sorry. !941 privital na svet me.

 249. PeSi, Brežněv se narodil ve městě Kamjanske, tehdy úředně Kamenskoje (Каменское), u Dněpropetrovsku na území dnešní Ukrajiny. Jeho dědeček Jakov, otec Ilja i matka Natalja Děnisovna Mazalovová se přestěhovali ze zemědělské vesnice Brežněvo, která leží v Kurské oblasti v Rusku, kvůli práci v ocelárně do Kamenskoje v Dněpropetrovské oblasti, což byla tehdy Jekatěrinoslavská gubernie Ruského impéria. Ačkoli byl tedy po rodičích etnický Rus, narodil se a vyrostl na Ukrajině a většina dokumentů uvádí jeho národnost jako ukrajinskou,[2][3][4][5][6] jako např. jeho cestovní pas z roku 1947,[7] některé jiné, jako např. průvodní list k Řádu vlastenecké války, zase jako ruskou.[8][9] https://cs.wikipedia.org/wiki/Leonid_Ilji%C4%8D_Bre%C5%BEn%C4%9Bv
  Jeho „ukrajinskost“ je minimálně sporná. Hlavně byl bolševík, to byla ta hlavní kvalifikace.
  Stran „nacistického“ režimu – už jsou o kousek dál, než Rusové. Presidenty střídají, Parlament do politiky také mluví, byť ne vždy nejrozumněji, strany vznikají, sílí, oslabují, zanikají, to v Rusku ještě nenastalo. V zemi, která byla součástí Ruska a potom SSSR to bude nadlouho.

 250. 2 Šimon klein (27.8.2019 | 20.02) – jo, pane, naprostý souhlas. Taky jsem nechtěl emigrovat – i když nabídky byly. Ale asi jsem moc svědomitej ohledně rodičů – kdo jinej by se o ně postaral? No a ta vnitřní emigrace pro mě byla práce… a mám tu smůlu, že jsem perfekcionista a detailista – a podle toho vypadaly ty výsledky. Jo, nakonec jsem dokázal ledacos, různé pozice a funkce, ale všechno jsem si to opravdu odpracoval – a za své výsledky se nemusím stydět. No a ta práce mě drží na nohou i dnes, když se mi to zdraví rozesralo – zrovna jsem oponoval disertaci, kde jsem s potěšením konstatoval, že osobnost vedoucího (dlouholetý kamarád) je záruka kvality…

 251. Tak, jak se můj táta zbavil nenávisti k Němcům (a to málem přišel o život v koncentráku – o polámaných žebrech a vyraženým zubech nemluvě, tyfus navrch) tak jsem se zbavil nenávisti k Rusům. Když po devadesátém začali utíkat „na západ“, ale při zastávce v Československu zjistili, že tu je docela fajn a už tu zůstali – přesto, že tu nechuť k všemu ruskému museli cítit velmi zřetelně.

  V našem baráku bydlela se svým mužem jedna ruská baletka. Jednou, na Štědrý večer, když jsem ji potkal u výtahu mi došlo, že ty ruské Vánoce jsou později a v té všeobecné vánoční náladě se asi musela cítit tak nějak „nepatřičně“.
  Vzal jsem talíř cukroví a zanesl ho o pár pater níž. A najednou tu bylo „bolšóje spasíbo, gaspadín“ a – slzičky. Tak jsem si uvědomil, že tihle Rusové za okupaci v 68´ nemůžou, tak proč je nenávidět.

  Stejně, jako můj táta, když jsem se ho ptal, jak může tak klidně šprechat se sousedy, Němci, kteří nebyli odsunutí – koupili jsme v 1954 chalupu v Sudetech.
  Tehdy mi řekl větu, kterou se řídím dodnes: „Tihle Němci to nebyli!“

  No a „vo tom to je“.

 252. Taky jeden průzkum… Rodiče v USA měli sdělit, jak by reagovali po zjištění, že jejich syn je Homo Sapiens…
  70% respondentů uvedlo, že by ho vykopali z domu!

  (obávám se, že v kotlince by výsledek byl podobný, ne-li horší… dobro došli!)

 253. O nenávisti se toho víc nakecá, než ji skutečně je. K Němcům i k Rusům. Něco jiného je antipatie. To není tak silné, jako nenávist a dál stojí za to, rozlišovat antipatii ke konkrétní osobě, dané obvykle spíš chováním dotyčné osoby, než její národností a antipatií ke státu, obvykle taky dané chováním toho státu a jeho zástupců, nevztahující se takhle obecně na konkrétní osoby.

 254. 2 Starý kocour – to musíte posoudit sám… Ostatně, v zemi, jejíž obyvatelstvo zcela vážně požadovalo zakázat di-hydrogen-mono-oxid je možné všechno…

 255. I ja mam tendence sklopit hlavu a rict, ze je to vsechno v hajzlu. Vcera jsem mel v baraku chlapika, ktery kontroluje, jestli centralni chlazeni a topeni jeho firmou nainstalovane potrebuje upravu, ci co. Ja se na takove mlade lidi velice rad divam. Je to koncert. Ten chlapik mne rikal, co vsechno zkousi a proc. Vsechny ty blikajici nastroje byly casti jeho ruky. Byl jsem rad, kdyz rekl, ze neni co spravovat a ze se zase ukaze za pul roku. Vim, ze se pul roku nemusim bat maleru. Jeho Stradivarky me daly zaruku. Navic se zminil, ze je rybar. Najednou jsem se citil, ze i ja mam co rict. On vsak jezdi na more a modry marlin je ryba, ktera ho fascinuje. V tu ranu jsem mel na mysli Starec a more – knizecka tu lezi vedle kompu, opisoval jsem z ni vetu ci dve vcera na Sumavaka. Ten chlapik mluvil se zapalenim o marlinech jako Hem. Mluvil o tom, jak se tesi, az jeho tri chlapci vyrostou, aby mohli na more s nim. Mluvil o tom, jak sve kluky jeho zena honi s domacimi ukoly. Mluvil taky s velkou uctou o svych rodicich. Kdyz jsem se ho zeptal, jestli cetl Starec a more, necetl. O Hemingwayovi nikdy neslysel. Je to hnup? Musime davat pozor na meritka.

 256. Nenávist je destruktivní. Zužuje obzor, zatemňuje mysl, ubírá prostor pozitivním věcem.
  Nenávistí ubližujete sobě víc, než tomu, koho nenávidíte. Ostatně leckdy to je nenáviděnímu subjektu jedno nebo o tom neví nebo se tím dobře baví.

  Člověk se negativním emocím samozřejmě neubrání. Konec konců nemusí vám být milý každý, nemusíte si nechat všechno líbit. Ale je dobrý umět to ukočírovat tak, aby antipatie v tu nenávist nepřerostla. On je hrozně těžký pak tej nenávisti nasadit opratě, když vám dojde, že nejvíc na to doplácíte vy sami.

 257. Hňup určitě není. Styl četby a autoři se časem posouvají. Co bylo významné pro naše rodiče (a v mém případě i pro mne), už mé děti zase až tak nezajímá. Čtou dost, ale novější.

 258. PM, já vím, kdo byl Hemingway, ale přiznám se, že to nebyl autor mého srdce. Přečetla jsem Stařec a moře a Komu zvoní hrana a nijak mně to nenadchlo. Ne že by se mi to vysloveně nelíbilo, ale nebylo to nic, co by mně vzalo za srdce nebo k čemu bych se vracela.
  A třeba Malýho prince vysloveně nemám ráda. Nelíbí se mi. Jsem taky hňup?

 259. Základní poučka zní – nesahat na nic, čemu nerozumím, může to bouchnout.
  Analogicky o věcech, který nerozumím, nežvaním. Můžu snadno být za blba.

  „Kdybys byl mlčel, mohl jsi zůstat filosofem.“

  Vědění má různé levely/úhly pohledu. Jinak vidí třeba natáčení filmu režisér, jinak herec, jinak producent a jinak poslední kulisák. A jedná se o jeden a tentýž film.

  Ale už raději zmlknu. Mohl bych být za blba.

 260. NA druhou stranu – mně třeba nadchly v určitém věku foglarovky. Přitom dnes mi to připadá, že to vlastně žádnej zázrak nebyl a postavy byly obvykle schematické a černobílé, dospívání je poněkud fuj a nemluvě o tom, že tam občas probleskne, že autor byl zřejmě na mladé chlapce.

  Děti čtou hodně, ale nemám přehled, co. Mají svou literaturu. Matčina snaha přimět mně číst tu „správnou“ literaturu mně otravovala život do poměrně vysokého věku a nechávám tomu volný průběh. Podstatný je, že si v rámci možností vedou v životě dobře.
  Nevěřím na úsloví “ řekni mi, co čteš a já to řeknu, jaký jsi“. Hňup se leckdy pokouší udělat dojem tím, jak je sečtělý a třeba i sečtělý bývá. KOnec koců sečtěl byl i Heydrich. O něm se sice nedá říct, že byl hňup, ale za strejdu nebo kamaráda byste ho asi nikdo nechtěli.

 261. Tak jak existují modní šaty nebo účesy, jsou i módní knihy, hudba, „filosofie“, obrazy atd. atp.
  Ta pomíjivost ale není vůbec okrajová věc. Dělá spoustu problémů.
  Teď je třeba módní šetřit se svou uhlíkovou stopou. Nebo se cítit jako jiné pohlaví.

  Móda pomine, to, co zůstane po prověření praxí už není móda, to je názor. Podložený, obhajitelný ověřitelný.

  Pozorování z LGBT parade v Ostravě:
  Asi čtyři sta lidí celkem. Kolem stovky to byli skuteční gayové a lesby. Ten zbytek byli mladí zvědavci, kteří se na to přišli podívat a oblékli se tak, jak si představují, že se oblékají gayové a lesby. Když pak z toho parku odcházeli (asi domů k rodičům na večeři – ono tam kromě bubenického orchestru moc zábavy nebylo) tak se začaly tvořit heterosexuální páry.
  Dost holek ale vypadalo, že jsou „na lovu“ a chtěly by „předělat“ nějakého hezkého gaye na normálního kluka .
  Ještě netuší, že to nejde,

 262. O tom predeslem „hnupovani“. To je presne , co jsem se snazil nastinit. Jak jen je jednoduche podcenit nekoho, protoze on nesdili to, co zrovna ja davam na pedestal. Kdyz ted, ku prikladu slysim od kamaradova zete, ktery gazduje na po tatovi zdedene farme, ktera cita k tisici hektaru, smekam! Kompjutry, masiny, hnojiva a zavlazovani. Kdyz se teli kravy, ten kluk spi na prerii a pomaha s telenim par tydnu. A to nejtezsi:Prodat! On ma titul v jeho oboru. Klidne bych mu ale odpustil, kdyby mu byl Hemingway nebo Tolstoj ukradenej.

 263. Módní knihy existovaly od vynálezu knihtisku. Stejně tak lidé, schopní (a jiní zase neschopní) rozlišit módní od přínosných, zajímavých, důležitých …

 264. Potíž je v tom, Karle, že kniha, kterí se to’Tobě jeví zajímavá, přímosná a důležitá, může někoho jiného naprostom minout, Má jiný zkušenosti, jiný prožitky, žije v jiném protředí a za přínosné a důležité považuje něco jiného.

 265. To není žádná potíž. Rozlišit knihy zajímavé a přínosné od módních vůbec neznamená, že by ty zajímavé musely být u různých lidí stejné. Jen ty módní by měly být přibližně totožné.

 266. „Klidne bych mu ale odpustil, kdyby mu byl Hemingway nebo Tolstoj ukradenej.“

  A zrovna Tolstoje jsem na rozdíl od toho Hemingwaye dala. Vojnu a mír jsem přečetla více méně na jeden zátah. Je fakt, že jsem byla tenkrát nějakou dobu nemocná a pak už jsem se do toho začetla a nedalo mi to.

  Jinak mně provází životem Jih proti Severu, který jsem četla několikrát a vždycky jsem tam našla něco aktuálního pro situaci, v které jsem se nacházela. Potíž je v tom, že dnes už mi je víc než dvakrát tolik, kolik bylo Scarlettě O’Harové v závěru díla. Ale zase mám pro ni větší pochopení…

 267. Tohle je všechno O.K.
  Jsou lidé, kterým nic neříká opera. Jsou to snad méně kvalitní lidi než ti, kteří se rozněžňují nad árii Kalafa když ji zpívá Pepa Careras?? Podstatné je, aby nepředstírali něco, co neznají.
  ==
  Jedny z nejveselejších zážitků jsem míval, když jsem po nějako premiéře zašel s kolegy do blízké kavárny. Tam už seděli mladí intelektuálové, často ve svetrech (v obleku chodí do divadla jenom zkostnatělé fosílie) a bledé dívenky s mastnými vlasy a zanedbatelným poprsím se s hubenými hochy s řídkými bradkami v brýlích dohadovali, jak to nebo ono režisér pojal, kde to dávali úplně jinak – a taky špatně. A jak by to mělo být správně, aby se naplnilo „poslání díla“. Prostě jako by se s autory osobně znali už celá desetiletí. Bylo velmi obtížné neposlouchat a nevybuchnout smíchy.

  Takže to všechno kolem „kultury“ je o předstírání. V politice taky.

 268. No a zatímco koukám na fotku https://500px.com/photo/1001905885/La-Seine-by-Adrian-Spinu a říkám si, to přece musí bejt Les Andelys (a teprve pak se rozpomínám i na ten barák zcela vpravo, původně snad prej sirotčinec, či co nám to o něm říkali a co jsem si o něm zapamatoval), přišlo mi prosím od neregistrovaného čtenáře Šumaváka toto:

  Mimochodem (to můžete na toho Šumaváka dát, bude-li se vám chtit) ono se to s tím Koněvem v Dejvicivh má asi takhle:

  Jakkoliv byla Praha 6 vždycky rudej obvod, taky se tam vyskytovali lidi, ‎které ten režim upřímně sral: paradoxně to byli i ledaskteří příslušníci rodin místních prominentů; namátkou třeba bratři Tesaříkové, Ivan Hlas a asi tak polovina hanspaulské hudební scény. Spousta tamních odžínovaných vlasatců měla otce či strýčka esenbáka nebo u armády. (Můžete jim vyčítat černý nevděk za to, jaké měli štěstí, že se jim díky tomu dařilo „rebelovat v pohodlí a bezpečí“, ale ono jim to bude asi jedno.) No, a k tomu je nutno, samozřejmě přičíst zástupy obyčejných, bezejmenných občánků, kteří z té rudé ideologie měli akorát špatné trávení, a na té Šestce „prostě jen žili“.

  A když uvážíte, že už také došlo ke generační obměně, asi vám nebude divné, že hlasy, které se ozývají proti tomu Koněvovu pomníku, jsou rok od roku silnější. Svým způsobem starostu Prahy 6 chápu. Ono není žádný med mít ten pomník dvakrát ročně pomalovaný, a muset ho tudíž dvakrát ročně na obecní náklady čistit, a ještě k tomu muset reagovat na každém zasedání obecního zastupitelstva – to pro změnu čtyřikrát za rok(!) – na interpelace politiků, petice a nadávky občanů, kteří by ten pomník nejradši nadobro odstranili.

  Jo, jistě, taky by to šlo zařídit tak, že by si ruská ambasáda došla vždycky dvakrát do roka s tlakovým čističem ten pomník ‎zase očistit, ale nevím, jak dlouho by je to bavilo. Na jejich místě bych se na to po té letité zkušenosti vykašlal a dotyčný monument si radši odvezl, než bych ho nechal takhle pořád dokola prznit. To by ovšem vyžadovalo jisté duševní úsilí, které spočívá v tom, že si jejich strana uvědomí, jak trapná a morálně neúnosná je pro ni celá situace. Ale nedělám si velké naděje – na sebezpochybňování či snad dokonce váhání ohledně přiměřenosti vlastních kroků a stanovisek ruská duše nebyla nikdy dost široká. Rus už tak nějak tradičně, když se pro něco rozhodne, tak to udělá, a když teprv s bolestným překvapením zjistí, že mu nikdo nerozumí, tak se buď opije, a nebo opije a pak zastřelí.

  Jo… k tomu osvobození. ‎No jo … osvobodili, osvobodili. Ale to bylo už před pětasedmdesáti lety – tedy mnohem dál od dnešních časů než ten rok 1991, kdy odjely tanky, které jsou tím pádem „už ‎víc jak čtvrtstoletí pryč“. Jo, a taky si dovoluji připomenout, že stát, který ty tanky v roce 1945 vyslal Prahu osvobodit od Němců, už taky „neexistuje“…

  …Ostatně, i kdyby existoval‎!… Ono se z vděčnosti trvale žít nedá.

 269. 2 Zpátečník
  No to je právě ten případ, kdy si skrze sochu léčíme vlastní mindráky.
  Ne, ne a ne.
  Stejné jako uvzatost, kdy se něco podobá nebo nepodobá hákovému kříži* nebo které gesto je už hajlování případně proč nelze psát čísla jako 18 jako AH tedy Adolf Hitler nebo 88 jako HH tedy Heinrich Himmler. Stejně nesmyslmá činnst jako vymazávání řeckých křížů na jogurtech nebo zakrývání pohlaví na antických sochách, když přijede kdosi, „komu by to mohlo vadit“.

  Tomu, mi co tu tak zoufale chybí, se říká velkorysost.

 270. „Starec mel ruce zjizvene hlubokymi zarezy od toho, jak se lopotil s tezkymi rybami na snurach. Zadna z tech ryh nebyla vsak cerstva. Byly tak stare jako vymoly v bezrybe pousti.Plachta jeho lodi byla zaplatovana pytli od mouky a svinuta vyhlizela, jako vlajka trvale porazky.“ — Jestli dovolíte, P.M., zrovna k této novele mám určitý rodinný vztah, a přesto bych řekl tři věci:

  1) Když se to tak vezme, velmi podobná a stejně pathetická slova mohl napsat i nějaký středně dobrý sovětský spisovatel v budovatelském románu.

  2) Pokud Starce a moře bereme jako alegorii práce, úsilí, zápasu, úspěchu a posléze marnosti všeho (přinejmenším té světské), něco takového mohlo být klidně napsáno už v 19. století. Co třeba Nadějné vyhlídky (skoro přesně o 90 let starší), není to vlastně podobné?

  3) Úkol spisovatele však může být — a snad by i měl být, máme-li jej číst — o dost speciálnější, totiž nějak postihnout naši specifickou situaci, v níž může absurdita lidské existence dosahovat ještě mnohem vyšších stupňů než u toho rybáře. Toto se skvěle dařilo třeba Škvoreckému, který se navíc pathosu skoro všude úspěšně vyhýbal.

 271. Starý kocoure, zlatá slova.

  Problém je v tom, že se s tou politikou příliš blbneme. Příliš mnoho lidí si to bere osobně. Chytráci typu starosty na Praze 6 si na kdečem přihřívají politickou polívku.

  Nechápu, proč by se měl tenhle případ posuzovat jinak, než vandalství.
  Pokud socha vadí, lze to řešit demokratickými postupy – referendum a pokud většině lidí bude vadit, tak odstranit.
  Pokud většina bude chtít sochu zachovat, nechat na místě a případná poškození řešit jako každej jinej vandalismus.
  A pokud dojde k odstranění sochy – na základě vůle a dohody občanů, neřešit a nezaobírat se tím, co na to ruská strana. Konec konců socha není jejich majetek a to náměstí není jejich území, tak jim po tom zas tolik není a nemusíme se jich ptát na to, jetsli někde nemáme nebo nemáme mít nějakou sochu. jentím povykem dáváme najevo, že si tím, že to je jen naše věc, nějak nejsme jistí….

  Chovají se v téhle kauze všichni jak malí haranti, zejména soudruh starosta. Jedinej, kdo prokázal trochu rozumu, byli ti, kdo tu sochu očistili. A ten pitomec starostenskej, místo aby jim poděkoval, že ušetřili městké části nějaký ty koruny za očištění a udlali pořádek ve veřejním prostoru, jim ještě nadává do ruskejch trollů a hraje si na kádrováka.
  Jeden si pomalu nebude moct ani utřít zadek, aby se to nedávalo do politickejch souvislostí …
  Lidi, nelbněte….

  A pan předseda MNV, – aj, čo to táram – pan starosta by měl mít na paměti, že sochu Marxe – zakladatele jedné z nejvražednějších ideologií, darovanou čínskými komunisty – odhaloval sám předseda Eunie osobně.

 272. Tomu, mi co tu tak zoufale chybí, se říká velkorysost. — Za svou osobu, StK, bych řekl, že leckdy stačí pouhá tolerance nebo i ignorance… A poznamenal bych snad ještě tohle:

  Jedna věc je ostentativní odstraňování pomníků, o jejich ničení, polévání barvou atd. nemluvě. To vždy nutně bude dělat dojem určité – často až histrionské – přepjatosti, a tudíž na opačné straně vyvolávat pochopitelnou nechuť. (Říkám „bude“; něco zcela jiného bylo bolševikům pod nosem odpálit Lenina, Gottwalda či co si to tam v té Příbrami na ten piedestal nahňácali. A naopak bychom jim, jak se zdá, měli dnes být vděčni, že si Stalina odstřelili sami; s uvažováním, které zde vidím, by se taky mohlo stát, že sami bychom se jej zbavovali jen s krajními obtížemi…)

  Jenže druhou věcí je ještě o hezký kus nechutnější devótnost, s níž kdysi ty pomníky stavěli (typově) stejní lidé, kteří nyní horlí za jejich odstranění. Vypořádat se s touto devótností (dříve vůči SSSR a z malé části Německu, dnes vůči EU a Německu) pokládám za mnohem potřebnější než vypořádání se s pomníky jakožto takovými. Likvidace pomníků zjevně není správná cesta k tomuto cíli. Která cesta tedy správná je?

 273. Znovu pojidac. Zkusim znovu.

  To: Zpatecnik.

  Debata o „hnupstvi“ velice souznene probehla hodku ci dve predtim. Jak bylo vsemi zucastnenymi pripusteno, kazdy je najaky. To, ze klenot jazyka je pro me klenotem a pro Vas pathetickym slovnim vyjadrenim, ktereho by se mohl doskrabat i prumerny sovetsky pisatel, je ovsem v debate absolutne pripustne. Hnup muze byt pro nekoho hnupem, pro jineho Panem Bohem.

  Slova, ktera jste, Zpatecniku, nazval pathetickymi, me zastihla, zmitaneho pubertou, kdyz jsem na ne obratil stranku. S pubertou davno zapomenutou, ta slova stale povazuji za zazrak literatury.

  A coz:“Opijeme se mistnim vinem a pojedem si na autobusem na ryby, jako pani!“ To bude prvni veta, kterou uz pristi tyden uslysim z ust meho vsetinskeho kamarada, ktery podobne prupovidky nezapomnel ani v komunistickem kriminale. Patheticke?

  BTW- Hledejte v A Sun also rises, aby znovu nebyla mylka.

 274. Jeste jednou Zpatecnikovi:

  Mluvite o srovnani Skvoreckeho a Hemingway.

  Mam z prvni ruky: Jazyk a umeni ho pouzit – nedostizne.
  Personalita – prick.

  Rekl Danny. (Ctete Zbabelce, ci Konec nylonoveho veku. A jine.)

 275. Dobré ráno z bývalé stolice monarchie (škoda, že ses včera neozval Foundry).
  K pomníkům – včera jsem opět dvakrát prošel kolem obrovského pomníku ruskýho automatčíka s fontánou na švarcnbergplatz. Zatím pomalovanej není.
  Sám to mám k ponmíkům poměrně jednoduché – mamlas kdo je bourá, mamlas kdo je staví. Musí to být uplně jiný druh organismu než jsem já.
  Dopíjím čaj, namáčím toast do žloutku, usrkávám horké espresso a pomalu se připravuji na zajímavý den, který zrovna začíná.
  Nasichr ale vím, že ani minutu svého dnešního času nevěnuji budování či ničení pomníku nějakého potentáta …

 276. Dobré ráno. Přišla mi fotka z Brandenburgu, že mám platit 20 EUR. Stačí jim to poslat na účet a jako variabilní symbol / informaci dát ten jejich Verwendungszweck?

  • 😛
   Připomnělo mi to ten vtip (lépe se říká, než píše), jak se potkaly ty dvě spolužačky a jedna říká: „Jedu do Budějic, tam je Země živitelka“ a druhá „Jedu do Prahy, tam je ze mě kurva“.

 277. Ještě o sochách a jiných symbolech:
  Jakmile se začne o symbolech tak se okamžitě nas…
  Prostě ně to irituje téměř nepříčetnosti. Symboly a s tím těsně související „nálepky“ – což jest takový nehmotný symbol, takové prase, namalované na cizí vrata. A to zase příčinně souvisí s posouváním významu slov. Nestačí nám původní význam, musíme si najít jiný „lepší“ to jest méně přesný, méně jasný, ohebnější.
  Cikán > Róm > osoba tmavší pleti > nepřizpůsobivý
  Kdy vezmu fakt, že Romové si mezi sebou a známými říkají Cikáni nebo Cigoši tak ta osoba tmavší plati mohu být v září třeba i já a nepřizpůsobivý kdokoliv, kdo se neumí nebo vzpírá něčemu přizpůsobit. Třeba Martin Minář, hlavní „Megamomentkář“. A přitom není ani osob tmavší pleti a Cikán už vůbec ne.
  Takhle vznikají nálepky. „Nácek“ = nacionální socialista. Tedy socialista, který prosazuje národní zájmy. I leckdo z věrrchušky ČSSD, že ano… Pravda – někteří prosazují internacionální zájmy (socialistická internacionála – vzpomínáte?) tak ti budou označováni za „internácky“? Symbolika čísel – už jsem o tom lsal. Kdyby se člověk měl sílu se tomu pár dnů věnovat, našel by snad celou číselnou řadu od 0 do 999 čísel, které „něco znamenají“.
  Nebo kolotoč, jehož ramena tvoří čtyři „hakenkrojcy“. Prý hop předělají. Protože svastiky jsou teď vidět zespoda – ale pak budou vidět shora,. A zase to někdo (nějaký aktivista – idiot) může napadnout.
  Ustupovat pitomostem je smrtící. Jenže dneska je novinář (jakéhokoliv média) hýbatelem dějin. A spousta lidí „v postavení“ z nich má strach. Na téhle vlně strachu jede jak #metoo tak gendermenšiny i momentální zelení s jejich „uhlíkovou stopou“. A s prdy – totiž metanem.
  Čímž netvrdím, že problémy ve všech zmíněných i pominutých oblastech nejsou, Jsou, jen jejich váha a zdůvodnění je mnohem menší. Ale jde o skvělý byznys s lidským strachem. Začíná to magnetických náramků a zdravotních čajů a končí u zákazu uhelných i atomových elektráren a u sv. Gréty na lodi.

  Ti žurnalisté to vše kvitují s potěšením – jsou prý tak jedinými „hlídací psi“ demokracie, práva, morálky atd. Zapomínají na o, že jsou stejně jako ostatní lidé hříšní, chybující. Jsou ochotni za „mrzký peníz“ napsat cokoliv. Tož takového hlídacího psa bych asi nechal antouškovi – nemá význam si ho držet, když mi do domu vpustí každého, kdo mu nosí salám – a třeba pokouše i mě, protože můj salám není tak hutný.
  ===
  To jenom na okraj argumentace pana starosty. Zajímavá je i fotografie v článku, kde je pan starosta u vysvětlující cedule a dva(!) protestující, kteří žádají pomník zbourat.
  V Rusku jsou také pomníky. Klidně tam, stojí pomník Kateřiny veliké a třeba Džerdžického kousek od sebe. Pravoslavný chrám na ulici Komunistické.
  A my se tu v Kotlince rozčilujeme, že se v Rusku řádně neudržují pomníčky našich legionářů. Ne, že by je někdo poléval barvou (v tomto případě asi bílou), jenom je nechávají zarůst travou a mechem. A to se „nám“ nelíbí. Prý tam budeme posílat brigády na odplevelení těch památníčků. Co by se stalo, kdyby nějaký místní „předseda“ tohle začal považovat za vandalismus a nechal naše „údržbáře pomníčků“ zavřít na pár dnů do ťjurmy? To by byl rachot, žeáno…

  Zpátečníku: Něco pominout nebo „nevidět“ je přece velkorysost ne?

 278. Něco pominout nebo „nevidět“ je přece velkorysost ne? — Takto bych prosím obsahy slov nevnímal, StK. Jestliže mám kapacitu, prostředky, schopnosti a třeba i důvody do něčeho šťourat, ale nedělám to, neb to pokládám za lepší pro druhou stranu, tak jsem řekněme velkorysý. Jestliže za jinak stejných okolností nešťourám, neb to pokládám za lepší pro sebe, nejsem už velkorysý, ale třeba tolerantní. No a jestliže tu kapacitu atd. nemám, pořád ještě mohu aspoň ignorovat.

  Trochu přehnané, ale snad to ilustruje, že rozdíly ve významu slov tu jsou.

 279. Sám to mám k ponmíkům poměrně jednoduché – mamlas kdo je bourá, mamlas kdo je staví. — Nojo, skimici, tak si prosím hypoteticky a kontrafaktuálně představte, že jste první pražský polistopadový primátor a že na hraně Letné dosud stojí Fronta na maso (jak jsem si dovolil nadhodit nahoře). Co s něčím tak obludným a monstrosním na tak dominantním místě budete asi dělat? Vysadíte kolem stromy a budete doufat, že to časem zaroste?

  A Stalinův pomník je jen ve velkém to, co v 1989/90 reálně existovalo mnohotisíckrát v malém: Všelijací Leninové a další pokrokové osobnost, navíc často na výtvarné úrovni nešikovně otesaného patníku. Sice v menším měřítku, zároveň však trčící někde v drobném (malo)městském prostředí. Ty byste tam také nechal?

  Podle mého názoru ve většině případů bylo optimálním řešením tiše odstranit. Někam pokojně a věcně odlifrovat, a ovšem nebušit se u toho v prsa, jakej že to jsem sametovej revolucionář…

 280. Zpátečník – pomníky:

  Já to vidím jinak. Pokud je po umělecké stránce +/- kvalitní (a nezabírá polovinu města), tak bych ho nechal. Je pravda, že v Rusku je místa dost, necpou se tam do jednoho místečka jako třeba u nás a zvlášť v Praze.
  Protože když se pomník dostane do depozita, tak se může docela stát, že po výměně garnitury se zase z depozita vytáhne a postaví na původní místo. A ten. který ho nahradil zase jde do depozita.

  Prakticky: Morový mariánský sloup v náměstí T.G.Masaryka v Ostravě byl v sedmdesátých letech rozebrán (a částečně zničen) a nahrazen moderní plastikou revolucionářů. Náměstí se přejmenovalo na Náměstí revolucionářů.
  Po třiceti letech šli do lapidária ti tři chlapi s puškami a restauroval se onen mariánský morový sloup, který byl prý kdesi zakopán. Co bude za dalších třicet (teď už jen dvacet) let nevím. Mohamedání mají zákaz zobrazovat Alláha i Mohameda.

  Když se kumštem zachází takhle, připomíná mi to přestavby na divadle.
  Účelová dekorace, nic víc.

 281. Dobré dopoledne,
  ono je všeobecně přepomníkováno….. Tak se hat občas musí nějakej zbourat,a by se vešel další. I sochaři chtějí jíst a potřebují platit nájem…..

  ad vzpomínky – no, mně momentálně vzpomínky na 21. srpen moc neberou. Jsem na chalupě, převážně sama, s noťasem na klíně a pracuju, brácha tráví většinu dne v lese, máti je už dva roky na pravdě boží, moje rodina zůstala v Praze – muž a syn musí do práce a dcera prý potřebuje zapracovat na bakalářce a taky ještě pobýt s kamarádkama, než se všechny rozletí po různých kolejích po republice.
  Tak vzpomínám na to, když jsme tu byli všichni a večer jsem děti sprchovala tak, že jsem je ostříkala na dvoře zahradní hadicí a před kazdým jídlem jsem běhala okolo chalupy, abych je odchytila a zahnala ke stolu.
  A vždycky jsem se ke konci prázdnin vlastně těšila na to, až zase nastane každodenní řád. Byly to krásný časy a čert vem nějakej povyk kolem pomníků a výročí. V životě jsou důležitý úplně jiný věci….

 282. “ Mohamedání mají zákaz zobrazovat Alláha i Mohameda.“

  Ano, jedna z mála výhod, až by tu nastal chalífát, by byla, že by byl od všech pomníků jednou provždy pokoj.

  • …a taky od řevu LGBT a splašených genederistek.
   Ti všichni by byli potichoučku, zneviditelnění – nebo mrtví.
   Tedy ne, že bych si to přál!

 283. „Někam pokojně a věcně odlifrovat, a ovšem nebušit se u toho v prsa, jakej že to jsem sametovej revolucionář…“

  Jenže o to tu právě jde, to je hlavní smyasl takových kauz, to bušení v prsa, zaklínání se sametovám revolucionářstvím a zviditelnění týpků, co za bolševika leda tahali kačera a kdoví jestli a ne o nějakýho bronzovýho panáka.

 284. No, StK, povšechně bych řekl, že mnozí pod dojmem zjištění, že se z EU velmi rychle začala klubat další totalita, teď mají tendenci na komunistech vidět dříve jimi neviděné kladné rysy. Já doposud nevidím žádné; co na nich bylo dobré, nebylo komunistické. (A samozřejmě též naopak, abych se k nim i já přihlásil alespoň něčím, totiž opakováním jejich polopatismu.) Proto si, jakkoliv je to jen můj osobní názor, myslím, že má-li dnes česká společnost nějaký smysl a cíl, je jím vrátit se na pomyslnou trajektorii dřívějšího vývoje, zablokovaného, zdeformovaného a destruovaného německou okupací, komunisty a dnešními progresivisty.

  Teprve z tohoto obecného hlediska bych se díval také na pomníky a další výtvarné pozůstatky totalitních režimů. Odstranit pomník jakožto návrat k první republice ano, odstranit pomník jakožto návrat k bolševické (a nacistické) tradici boření třídně (a rasově) nepřátelských pomníků ne.

  Co byste prosím dělal (jakožto s extrémním případem) s výzdobou, kterou po sobě zanechali Rusové v Milovicích? A s výtvarnem, napáchaným politruky v kasárnách ČSLA? Přitom pětimetrový hákenkrajc (vyhotovený snad z mosaiky), dosud, jak se ukázalo, poklidně přetrvávající na stropu schodiště nějakých německých kasáren, mě nijak neuráží. Ale v Čechách bych ho vidět nechtěl. A komunistické artefakty obdobně.

  To však neznamená, že odklidit je je – či někdy byl – prvořadý úkol. Tím méně takový, který si odškrtneme a už tím jsme se s minulým režimem beze zbytku vypořádali…

 285. „je jím vrátit se na pomyslnou trajektorii dřívějšího vývoje, zablokovaného, zdeformovaného a destruovaného německou okupací, komunisty a dnešními progresivisty.“

  Jenže těch trajetorií pomyslného vývoje mohlo být mnoho. Některé možná i horší. Kterou z nich si vyberete?
  Německá okupace a období komunismu jsou dnes součástí naší historie. Nelze je z historie vymazat, nelze se vrátit k nějaké stolet staré pomyslné trajektorii.

  Když se ve třiceti oženíte a v padesáti usoudíte, že to byl omyl a tak se rozvedete, taky se nejde vrátit k pomyslné trajektorii, kde jste byl, než jste se toho omylu dopustil.

 286. Dobré předpolední,

  mnojo, máme to divné vnímání – nad sebeupáleným klukem slzíme, ale sochu maršála, pod jehož vedením se povedlo zachovat lid český, a vedl do boje kluky (možná stejně staré jak ten náš upálený), co kvůli nám položili život… ten je opakovaně znectěn.
  Sice netuším, proč je na Praze 6 (vzpomínám si na dva ostravské monumenty – první ruský tank, co přijel osvobozovat, stával naproti mostu, po němž tehdá přejel… a na druhé straně plastika Miloše Sýkory, který přestříhal dráty k podminování onoho mostu (a tank mohl přejet), načež byl nácky zastřelen (ta plastika znázorňovala raněného ve schoulené poloze padajícího k zemi). Most se jmenoval Miloše Sýkory, ukazovaly nám ho učitelky, když jsme šli okolo se školkou na procházku… později se u toho snad i skládaly pionýrské sliby a tak…. ale ta Pražanská zaťatost mi poněkud kazí náladu.

 287. Ad pomníky – když už jsou, měly by být připomínkou historie.
  Ono o tej historii vypovídá i to, že někdo je uctíván, postaví mu pomník a pak tam lepí ceduli, že všechno bylo jinak. I to je připomínka historie a taky memento, že většina idolů je dobově a politicky relativní a zítra to může být jinak.

  Z tohohle hlediska se mi jeví socha maršála Koněva jako poměrně užitečný artefakt.
  I když soudruh topák starosta by mně za to bezpochyby nazval ruským trollem a uvědomělí občané ledasčím. 😀

 288. MAtzurko, to je zajímavá otázka, proč Praha 6, protože v Praze je sice, nebo aspoň bývala Koněvova třída, ale to je na Žižkově.
  Mám dojem, že proslula hlavně tím, že tam byly koleje VŠE a že se tam snad pořádala tzv. tour de koněv, což byl závod o to,kdo ji nejrychleji proběhne z jednoho konce na druhý a v každé hospodě přitom vypije jedno pivo. Úctyhodný výkov, protože ta třída má cca dva kilometry a hospod tam bylo poměrně dost i za bolševika.

  Ono asi je to tím, že Dejvice bývaly v době vzniku sochy poměrně zabydleny příslušníky armády, býval tam ústřední dům armády na Kulaťáku a hotel Internacionál v Dejcicích a taky bych řekla, že Dejvice mají štěstí na vrchnost, která vždycky ví, odkud vane politický vítr. Viz ten nynější TOPák, taky tam začal svou politickou karieru Bém a před revolucí tomu jistě nebývalo jinak.

 289. 2 Zpátečník a taky maYda:
  Co se stalo, nemůže se odestát. To je fakt.
  A že je větší tolerance komunistů? Myslím, že se jedná o pokus nějak vyvážit ty ostatní šílenosti, které na „bílého pracujícího muže/ženu“ útočí za podpory věrchušky naší i cizí. Kdy je, střízlivě se rozhlížeje kolem, nálepkován všemi
  představitelnými i nepředstavitelnými hanlivými nálepkami a odsudky.
  Tohle je ta pravá „předsudečná nenávist“ o které se teď hádají nahoře. Těch dole se raději nezeptají a i kdyby, tak odpověď nebudou brát za bernou minci, vždyť jsou to jen starci a stařeny, kteří se „nevyznají““ v moderním světě. Přesněji řečeno – kteří neberou jejich ideologii. Kteří už zažili vymývání mozků. Někteří i dvakrát. Potřetí nemají zájem.

  P.S.: Velmi mě rozesmutnil článek od Šamana – Jana Kovanice na NP. Už jen proto, že ho znám osobně. Nechtěl bych umírat naplněn nenávistí.

 290. Aha, tak KOněvova je to dodnes. Asi na Žižkově nějmají tak uvědomělé vedení, šestkový starosta by se k tomu určitě už postavil čelem. 😀

  Honzo, Honzo, nějak divně na tom Žižkově volíte… I když – nemáte Vy tam zase toho zelenáče zelenýho Stropnickýho?

 291. To jste, coby teenager, měl prosím tohleto vydání, P.M.? https://search.mlp.cz/cz/titul/starec-a-more/172342/

  Možná bych měl úvodem pro jistotu připomenout, že pat(h)etický/-ky má v češtině význam(y) dosud mnohem bližší původnímu než angloamerické pathetic. (Ale na druhé straně je možné, že když jsem to psal, vloudila se mi tam v tomto směru kapička zlomyslnosti.)

  Všeobecně, mně Stařec a moře připadá jako (opožděné) pokračování takové té meziválečné protiválečné humanistické literatury. Romain Rolland, Upton Sinclair, Exupéry, jeden Zweig, druhý Zweig… Nakonec i Čapek s Matkou a První partou. Už tehdy leckdo viděl, že je to slepá ulička. A už tehdy mezi válkami byl, co se schopnosti porozumět postavení člověka v dnešním světě týče, leckdo mnohem dál: např. Greene, Beckett, Waugh, u nás Hostovský…

  Tím spíše po válce. Vedle čtyř posledně jmenovaných navíc třeba Camus, ač rovněž patetický. A když si Starce a moře (1952) porovnáte s Drahými zesnulými (1948), nutně pocítíte jakousi zarážející, podivnou a naléhavou diskrepanci. Rozdíly jsou zjevné, a tak příkré, že se před nimi nelze nikam schovat. Pokud bychom brali Starce a moře jako vrcholnou literaturu, nutně se musíme ptát: Kde je chyba? Která postava je podána realističtěji, Hemingwayův starý rybář, nebo Francis Hinsley? Která se více podobá dnešnímu čtenáři?

  Last but not least, pokud se nepletu, Stařec a moře bývala v polovině 70. let (tedy v době mé nucené normalizační školní docházky) povinná četba už na ZDŠ. Již toto (vedle onoho rodinného) utvářelo můj vztah k němu. A dívám-li se dnes zpět, zdá se mi, že jej to utvářelo v zásadě správně.

 292. Stará kocoutre, komuhnisti už třicet let nenesou vládní odpovědnost. Všechny šílenosti, co tu byly, skandály s korupcí, intelektuální vyvyšování, moralizování a v neposlední míře zlodějiny, zhoršování bezpečnosti, enormní nárlst byrokracie, nevymahatelnost práva, nejistota v práci, uplácení protežovaných menšin, kritická bytová situace v Praze a nejspíš i jinde, všechno, co dopadá na život běžných lidí, to všechno jde už třicet lety na ostatní strany.

  Kdo by se zabýval nějakou idelogií, když ostatní strany stejně lžou a kážou vodu a pijou víno? Proč nehledět shovívavěji na komunisty, když ty ostatní strany nejsou o nic lepší?

 293. Stropnickýho ne, ale jeho kamarády v radě ano. Starosta je z TOP, ale navrhnout přejmenování si netroufne. Ono kromě těch kolejí a několika kancelářských budov je tam fůra bytů a přejmenování ulice znamená pro všechny zúčastněné spoustu papírování. Tak se asi při tom letošním šestistém výročí zalek.
  Mně by nevadilo, kdyby se znovu jmenovala Poděbradova. Co na to v Ďáblicích?

 294. Jo aha,
  Praha 6 jsou Dejvice s Kulaťákem a hotelem a la Lomonosova universita 🙂 ?
  Jak podotýkal pan Werich – byla tam věž, a ještě jedna věž…. a bylo to vošklivý… no hned jsem věděl, že jsem v Dejvicích !
  Kažopádně, pokud by se dle maYdina návrhu – referendum – ona sporná socha přesunula na méně iritující místo, tak by to snad mohlo projít.
  Jo, a k tomu, že je to „historie“ – jak pro koho. Rusové mají padlého z IISV snad v každé rodině, a pokud jsem si všimla, kulaté výročí konce IISV slavili teda fest (každoročně něco méně pompézně, ale tehdy si dali extra záležet). I u přehlídky vše bedlivě sledováno – i to, že se Šojgu, byť šamanista, při přejezdu kolem chrámu Vasila Blaženého po křesťansku pokřižoval. Ny symboly si zjevně potrpí taky dost.

 295. Proč v Ďáblicích?
  Ta Poděbradova by se hodila, protože vede směrem na Poděbrady. Znám Poděbradovu v Litoměřicích, bydlí tam kamarádka.

 296. „Praha 6 jsou Dejvice s Kulaťákem a hotelem a la Lomonosova universita ?“

  Jo, jo.
  A ještě Ruzyně, Liboc, Veleslavín, Vokovice, Dejvice, Střešovice a části katastrálních území Břevnov, Sedlec, Bubeneč a Hradčany.

  Mámm Dejvice ráda, mám je spojené s lety studia, ale vedení halt mají na hlavu padlý.

 297. Ad historie: babičku škádlím vyprávěním dcerce. Když byla babička mladá, povídám, tak na Sibiři ještě jedli mamuty.
  http://www.enviweb.cz/85081
  Dnešní školáci se narodili v EU, do války proti teroru, komunistické komunisty u vesla nepamatují. Rok 1989 je pro ně jako pro nás rok 1866.

 298. „Nejsme jako oni“
  Prej že

  Nepamětníci radikálnější pamětníků.
  Vsak si tu blbost mládí k stáru vyžerou.

 299. Co se týče starosty případně jiné úřední osoby Prahy 6, tak §366 nadržování, §329 zneužití pravomoci úřední osoby.

 300. MaYdo, když „čtyřicet let jsme trpěli“, proč nejen za následujících třicet, ale za tři sta let, by nemohli komunisti.

 301. Když odhlédnu od hi(y)sterie komunismu je nutné konstatovat, že komunismus je krásná idea, která prostě nefunguje, nikdy nefungovala a nikdy fungovat nebude, protože odporuje „zadrátování“ lidského mozku.
  Nevhodné HW, které se dá na nějakou dobu softwarově obejít, ale po přehrání nové verze SW se zase projeví a je třeba zaplátovat a zaplátovat.
  Ale jak jsem psal – jako protiváhu toho balastu, který se na nás odevšad valí ho použít lze.
  S rozmyslem – asi jako jedu na hlodavce. Aby to neodskákali čápi!

 302. Matzurko (28.8.2019 | 11.51) – proti pomníku padlým vojákům bych neměl lautr nic. Ale ten maršál byl na životě více ohrožen Stalinem, než Němci.
  StK (28.8.2019 | 12.05), ten výčet je celkem přesný. Možná to napsal, aby tu nenávist vyplivl.
  maYdo (28.8.2019 | 12.16) Proč nehledět shovívavěji na komunisty, když ty ostatní strany nejsou o nic lepší? – no protože ty ostatní strany zde ještě nezaložily žádný koncentrák, nikoho nenechaly popravit a podléhají volebním výsledkům, volby nezrušily. Až to nějaká udělá, budu na ni koukat stejně jako na komouše.

 303. “ protože ty ostatní strany zde ještě nezaložily žádný koncentrák, nikoho nenechaly popravit a podléhají volebním výsledkům, volby nezrušily. “

  jen abyses od zelenejch nebo jiná verbeže nedočkal a to dřív nez bys čekal 😀
  Konec konců Němci, kde jsou tyhle strany na vzestupu, s těmi koncentráky a popravami mají bohatí zkušenosti jetsli se nepletu, tak komunistická strana to tenkrát nebyla.
  Naopka si někteří pošetilci od toho slibovali, že to komunismus zastaví.

  Aby bylo jasno, já ke komunistům nijak nehodlím být shovívavá. Jen jaksi mám jisté pochopení pro to, že někdo halt to hodnotí tou optikou posledních třiceti let.

  Ostatně v těch jiných partajích je dosti lidí kteří u těch komunistů v minulosti byli, i v disentu byli lidi – a nebyl jich zanedbatelný podíl, kterým to, co se dělo v padesátých hletech nijak nevadilo, byli taky komunisti, dokud neodhadli špatně, na kterou stranu barikády se postavit a doplatili na to a hlacně je tam dost lidí s bolševickým myšlením, kterým by ty koncentráky zas nebyly tak proti mysli, jen kdyby se to nějak okecalo a morálně zdůvodnilo.

 304. „. Až to nějaká udělá, budu na ni koukat stejně jako na komouše.“

  Až to nějaká udělá, až bude mít tu moc, že to bude moct udělat, tak bude už jedno, že na ni koukáš jako na komouše. Buď se to vůbec nedozví nebo Tě do toho koncentráku zavře.

 305. MaYdo, opakuji Až to nějaká udělá, budu na ni koukat stejně jako na komouše. A to jsem ještě zapomněl na LM, soukromou komoušskou armádu. Tu taky zatím nikdo nemá.

 306. 14:55 „komunismus je idea, která nikdy nefungovala“
  Já si vzpomínám, že kdysi dávno psali, že v jedné vesnici na Sibiři byl stařeček a pro toho ten komunismus udělali, dostal zadarmo na co si vzpomněl (asi spoléhali na sklerozu) 😉

 307. Připomněl bych, že od září 1939 do června 1941 bojovali němečtí dělníci s podporou sovětských soudruhů proti západním imperialistům a plutokratům.
  Komunismus nemá na totalitu monopol, socialismus ano.

 308. No, dejte nam jeste rok a pul utrpeni a jak tady kandidati za Demokrati vykrikuji, budeme spaseni. Uz ted predkladaji volicstvu plany na premisteni majetku tak, ze vsichni budou mit stejne. Adresovane volicstvo (pokud se uz vzbudilo ted v pul jedenacte) nadsene hyka a jede si v peknem autaku vyzvednout prizpevky nezamestnanosti. Ti hamouni, kteri by chteli stale vic a vic uz maji po ranni prestavce. Jejich kreckovstvi je zene a zene, ze si budou hrabat pod sebe az do vecera.“ Vsak mi s nimi zatocime!“ zni z Demokratickeho mikrofonu.

 309. Pokracovani:

  Dnes vecer budou mit debatu mezi sebou (ti kandidati). Budou zavodit, kdo naslibuje vic. Aby slovo chudoba, kterou vsichni z nich slibili eliminovat existuje, par zpevacek z Holyvudu bude tento fakt demonstrovat tim, ze jejich nesrozumitelne vresteni bude kulisou k skoronahym skakajicim silikonum a vyslechtenych nahych hyzdi. Hola prdel je, jak vsichni vi, symbolem nespravnosti vykoristovatelsho kapitalismu.

 310. OK, Karle, tak si počkej, až to nějaká udělá.
  Já se radši zamyslím, jestli náhodou nenabízí nějaká partaj stejnej pohled jako na komouše a nevede stejný řeči, než hodím lístek do volební urny. Tam se ještě aspoň teoreticky něco dá zachránit. Když už se totiž zakládají milice a koncentráky, tak je na takový prozření pozdě.

  Jinak teda si myslím, že k tomu má potenciál každá strana, pokud jsou podmínky na to, aby urvala udržela neomezenou moc a měla dostatečného magora v čele. Pokud podmínky nejsou, pak ani ti komouši nejsou moc nebezpečný a nezbývá jim, než se chovat jako standardní strana.

  Konec konců, jsou standardní stranou, jsou v parlamentu, zasedají v evropských orgánech a předseda EU odhalil osobně jejich vůdci zlatou sochu. Takže jsou OK.

  Co si o nich myslíš Ty nebo já, to je vedlejší. Konec konců mohli bychom mít potíže se zákonem o předsudeční nenávisti 😀

 311. Něco pro pousmání
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/greta-thunberg-svedsko-spojene-staty-plavba-projev-ekologie-globalni-oteplovani.A190828_135613_zahranicni_kha

  A z diskuse pod článkem:
  O mocna Greto, matko nasich nadeji, strazkyne nasich snu, osvoboditelko z osidel uhliku, proroku zelenych zitrku. Nositelko radu solarniho panelu Siemens, vyznamenani vetrne elektrarny Hyundai, pokoritelko uhelneho lobby Oooooooooooooooo. Osvit nas svym karavym pohledem Svata Greto Svedska. Ooooooooommm.

 312. Je nějaký pan Patrik Kořenář, který na YT vystavuje videa,na kterých uvádí k různým událostem pouze prověřená a ozdrojovaná fakta.
  Myslím si, že kdyby analyzoval výlev pana Kovanice,ukázalo by se, že mnohé jím uváděné je pouze soubor drbů a legend. Mám v Plzni příbuzné, neteř absolvovala celé vzdělání v Plzni a s popíráním americké účasti na jejím osvobození se nikdy nesetkala. Dovedu pochopit nenávist a nedůvěru k Rusům, sama to mám stejně s Němci, ale zalykat se po mnoha letech záští je toxické . Jsou to vesměs nezpracované dětské zážitky., vyrovnat se s nimi patří k dospělosti.
  Měli bychom pracovat pro budoucnost a ne se pořád nípat ve starých bolístkách. Ono je to asi v Čechách zvykem litovat se, jak jsme trpěli, zkoumat co by bylo kdyby… Vzít košťata a uklidit Prahu, která je plná nevynesených košů, chodníků posetých lejny, je méně aktraktivní a mediálně už vůbec nepoužitelné.

 313. Dobré odpoledne. Veliký transformátor – to jako já – má nápad jak zlepšit vzdělání osazenstva obyčejné šroubárny či kuličkárny. Zjistil jsem, že jedno technické oddělení nezná kóty (tolerance kolmosti). Pomohl jsem jim s nalezením vysvětlení na Google, ovšem dluh v technickém vzdělání zůstává. Jak získat pro podnik tyto znalosti a jak je udržet? Pro zapsání znalostí mě napadá mnoho způsobů – od složek (adresářů) se soubory až po vnitropodnikovou wikipedii / khanovu školu. Pro motivaci zaměstnanců, aby se snažili tyto znalosti osvojit mě napadá jediné: prachy. Naučíš se deskriptivu, +xxx Kč měsíčně, naučíš se jazyk +xxx Kč… Vzdělání, zkoušky a příplatky by byly dostupné každému – ono znát kóty a měření se šuplérou se hodí i paní na ručním oddělení, aby věděla, zda nedělá zmetky. Při hledání nových zaměstnanců na vyšší místa, za vyšší plat bychom mohli využívat kádry uvnitř firmy, místo hledání „hvězd“ zvenku, které někdy zhasnou dříve než najdou, kde je ve firmě kantýna a WC. Co vy na to?

 314. Ad Američané: soudruzi u nás pozorně sledovali americké území – památník osvobození Chebu, kdo tam jezdí pokládat květiny. Že by květiny vyhazovali nevím.
  Ve škole byla účast Američanů marginalizována, ale ne popírána. Útok na Škodovku byl zveličován, především zdůrazněn záměr poškodit téměř osvobozenou republiku. Podobně viz film Železný dědek.

 315. Nicname – a co dneska?
  Oficiální média sice obvykle přímo nelžou, ale tu něco zamlčí, tu zase vypíchnou…
  Jistě nikdo není dokonalý – ale tohle je řízené – byť většinou autocenzurními zásahy. Kdo má slušně placené místo, tak se oň bojí.
  Kdo má v rukou média, má dobře našlápnuto k absolutní moci.
  Orwelle, Orwelle – tys to věděl!!

 316. P.M.
  Ad Vase “Hola prdel je, jak vsichni vi, symbolem nespravnosti vykoristovatelsho kapitalismu.”

  Je videt ze jste ve Statech jiz dlouho. Jinak byste si musel pamatovat, ze hola prdel je naopak znamenim kazdeho socialismu …

  • No a vtom je prave ta nespravedlivost kapitalismu,skimici. Nekdo ji ma holou, ten druhy zase ne. Jasnym cilem dnesnich Demokratu – Socialistu – Sjednotitelu je, aby mel holou prdel kazdy.

 317. nickname (28.8.2019 | 17.44
  Jak udrzet znalosti a koty atd
  To nemate ISO?

 318. Tak Thunder Gretchen pred dojezdem do NY z tý kocabky prý nadšeně tweetovala…..hm…jak?
  Přes satelitni spojení ? Nebo přes radiopojítko ?
  Ještě štěstí, že vyroba a hlavně provoz těchto hracek jakožto i nosné rakety pro satelity neprodukují žádný CO2 či jiné fujtajbly….
  Ta cesta zpatky elektroletadlem bude také zážitek.

 319. Tak Boris spolu s královnou vyhlásili parlamentní prázdniny až do někdy těsně před brexitem. Velké lkaní v příslušných kruzích. Ten se s tím tedy nemaže.

 320. Nika
  Zaznamenal jsem. Zaroven i to, ze komousi vypalili s vladou a predcasnymi volbami rybnik.
  To muze znamenat, ze v dalsich volbach zvitezi ve stylu Orbana ci Kaceru …

 321. Nickname, mohl byste upřesnit, co to znamená „neznat kóty“?

 322. „podle Thunbergové za sebou loď nezanechává žádnou uhlíkovou stopu.“

  ježíšmarjá, ta kářa je pitomá, to se nedá jinak říct…. A zařízení na vrobu enekrgie z obnovuítelných zdrojl se vzala jak? Vyrostla na stromě, že nemají žádnou uhlíkovou stopu? a těch 17 plachetnic taky spadlo z nebe? nějakej odborník na jachting někde říkal, že se dnes používají dacronové plachty a jejich výroba rozhodně není nijak ekologická záležitost.

  Nemohlo by si to jelito o tom uhlíku a jeho stopě aspoň něco nastudovat, než začne produkovat moudra (ekologicky do kbelíku)?

 323. Hloupá Gréta….
  Jak se to vezme.
  V šestnácti mít takový podnik na povyražení za cizí peníze….

  Vezměme to bez emocí, čistě ekonomicky. Úspěšně nabídla produkt uspokojující poptávku. Prachy visely v luftu. Jen ona (její rodiče a tým) je viděli a a sáhli po nich.
  .
  Ron Hubbard, scifi spisovatel a zakladatel scientistické církve pravil: „Chcete vydělat? Založte si vlastní náboženství.“

  Pozorujeme to v přímém přenosu.

 324. Mimochodem, docela mne pobavilo, kolik politiků chce řešit, že letadlo letělo na jeden motor. Ministr, Jurečka, … , asi na to nemáme ouřad.

 325. Měli by pilota ocenit za to, že letadlo mělo menší uhlíkovou stopu 😀

 326. Pochopte, že světový guru ekologické askeze nemůže žít v chudobě.
  Tak jako hlasatelé a vůdci revolucí, a lepšího příštího. Podle stejného vzorce.
  Příkladmo Kim Čong Un.

  A u nás, třeba takový Bursík. Žije v chaloupce z vepřovic, topí dřevní štěpkou, kterou si sám vypěstuje a nakrouhá, živí se plodinami z políčka, které obdělává, elektřinu si vyrábí šlapáním na rotopedu?

  Předevčírem si to razím Vodičkovou, a tam na chodníku třicátník s piciklem zabraný do intenzívního mobilování s někým „důležitým“….že jestli si vláda myslí, že i dál pojedou Chvaletice a Počerady….tak že to teda ne.

 327. Vyšetřují dva příslušníci VB pád letadla. Jeden navrhuje: „Nemohla mu upadnout vurtule?“ Druhý na to: „Ale to je proudový letadlo!“ „Tak tam napíšem, že vypli proud.“
  Kde zítra již znamená včera.

 328. Hloupá Gréta….
  Jak se to vezme.
  V šestnácti mít takový podnik na povyražení za cizí peníze….

  Vezměme to bez emocí, čistě ekonomicky. Úspěšně nabídla produkt uspokojující poptávku. Prachy visely v luftu. Jen ona (její rodiče a tým) je viděli a a sáhli po nich.
  .
  Ron Hubbard, scifi spisovatel a zakladatel scientistické církve pravil: „Chcete vydělat? Založte si vlastní náboženství.“

  Pozorujeme to v přímém přenosu.

  • S nechutí.
   A nejde tak o sv. Uhlíkovou Grétu a její tým (čti team), ale o její ovečky a spřízněné panovníky. Každý strach je dobrý k ovládnutí stádečka. Už třetina lidí (na PL!) si myslí, že za nynější nástup klimatického optima může člověk. Evropan nebo Američan.
   Všechno jedno pomine – ale přijdou jiné „Gréty“ s novými hrozbami.
   A stařešiny nikdo neposlouchá, protože říkají jednoduché věci, přímo banality, nedá se o nich nic zajímavého napsat.

 329. Dobrý podvečer. Maydo, ad kóty. Kóty asi známe všichni z technického kreslení, někteří z deskriptivy. Potud vše OK. Za kótou (označením průměru, vzdálenosti apod.) bývají ještě nějaká čísílka. Tomu se říká tolerance. Pokud není tolerance za kótou, píše se do razítka výkresu. To už umíme. Teď kluci dumali nad značkou „kolmost“ (perpendicularity) a čísílky za ní. To už jsem nevěděl – mám gympl, ne strojní průmyslovku. Více viz níže, doporučuji nechat si odkaz v záložkách.
  https://www.gdandtbasics.com/perpendicularity/
  Skimici: papír a audit snese hodně. I ten nejpřísnější. Mohou zkontrolovat, jestli máte zprocesované procesy, opakovatelnost, stabilnost, dohledatelnost. Jestli není bordel na podlaze. Jestli jsou nástěnky aktuální. Zaměstnanci se usmívají. Jestli vybrané opičky odpovídají tak jak mají.
  Šéfům jsem domlouval, ať chodí do výroby nejen kontrolovat nástěnky. Teď když mám sbaleno, šéf chce, abych za měsíc předal kolegovi – ajťákovi adminovi – znalosti z výroby, co, proč, jak, kde. Roky jsem to chtěl předat vedoucímu výroby nebo komukoli jinému mimo oddělení IT. Neměli zájem. Poslední rok jsem měl vylepeno „Proud to work under bus factor == 1“. Proto chci vědět, jak zajistit, aby se klíčové znalosti z fabriky neztrácely a zároveň jak motivovat zaměstnance, aby pracovali na své zastupitelnosti, respektive zastupitelnosti jiných.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Bus_factor
  Jiný je pohled na fabriku očima skladníka, jiný očima seřizovače, jiný pohled mají mistři, jiný management. Hloupé je, když se mezi tyto lidi staví bariéry a zároveň je vyžadováno, aby podřízený hlásil nadřízenému pouze kladné zprávy.

 330. Starý kocoure: na politiky a jejich řešení mám vždy dvě otázky: O kolik jejich řešení snížilo či sníží chudým lidem daně. O kolik sníží byrokratickou zátěž. Zabývám se „snižováním uhlíkové zátěže“ – optimalizací výroby. Tím že dám dělníkům i managementu data, možná umím něco poradit, něco opravit. Nikdy se mi nestalo, že by úředník, politik pomohl s výrobou, zatím vždy jen škodil.

 331. Nickname, netušila jsme, že strojařský kóty jsou taková věda. My stavaři nějaké tolerance neřešíme. Kóta je čára, nad kterou je napsáno kolik co měří. Kóta platí.

  Kótování v milimetrech ve stavařině považuju za úchylku. 🙂 V menších prostorách se to vejde blbě na výkres.

  Kdysi jsemzaměřovala nějakej sklep. Krcálek na nějaký dva krát tři metry a kdoví jetsli. Hrubá omítka, taková ta struktura, jak jen maltu naflákají na zeď a nechají být, bez jakéhokoliv uhlazení, takže povrch připomíná model pohoří. A křivý zdi. K tomu plný krámu, přes který lezete s metrem a snažíte se nějak ten metr dostrkat až ke zdi.
  Vlasník sklepa byl strojař. Znechuceně se koukl na můj skládací metra ocelové pásmo a mrmlal něco o stavařích a těch jejich centimetrech. Asi si představoval, že bych měla vykreslit reliéf povrchu tej hrbolatej zdi s přesností na desetinu milimetru….

  Aby mi třeba pomohl tím, že mi ten metr nebo pásmo přidrží nebo pomohl nějak odtáhnout ty krámy, po kterých jsem se tam musela šplhat, což by přesnosti zaměření značně prospělo, to ho očividně nenapalo.

  OT – něco tu žaluplně kvílí… Že by sýček?

 332. Našel jsem na netu nový výraz: „mlžítko“. Buď se staví v horkých dnech na ulicích nebo – jak doufám – se zabudovává do politických a reklamních textů.
  Po „kurvítku“ další terminus technicus, který se mi líbí. [;>D)

 333. Dobré ráno,

  já slyšela o zařízení, zvaném „mlhovač“. To prý se používá na umělou mlhu v divadle. Když chodila dcera na gymplu do dramaťáku, tak dva kluci se účasnili nějaké vědomostní soutěže, aby na ten mlhovač vydělali. To se jim sice povedlo, ale mezitím dramaťák začal nějak skomírat na úbytě a nakonec místo mlhovače výhra padla na útraty v hospodách nebo na různých výletech.

 334. Dobré zas ráno… 2 maYda (28.8.2019 | 20.25) – „ježíšmarjá, ta kářa je pitomá, to se nedá jinak říct“ – není pitomá, je mentálně retardovaná, na což se zapomíná… Někde na pomezí debility a imbecility – je schopná naučit se pár základních úkonů a omílat pár frází a to je všechno.
  „Nemohlo by si to jelito o tom uhlíku a jeho stopě aspoň něco nastudovat, než začne produkovat moudra“ – no, nemohlo… Není toho schopná… Otázka je, nakolik vůbec dokáže číst, tedy vnímat psaný text… Buďme rádi, že zvládá alespoň základní hygienické návyky, jako vypouštět svou uhlíkovou stopu do kbelíku… Tipoval bych tak úroveň desetiletého dítěte maximálně…

 335. Opracvuju , PeSi, pitomí jsou novináři, že to podívají jako fakt a neuvedou ty bláboly na pravou míru.
  A o tom, že to je hlavně věc rodičů, že s ní tohle dělají, škoda mluvit. Být dnes v televizi je větší úspěch než dělat cokoliv užitečného.

 336. Ty rodiče jednají ryze pragmaticky… Když už se jim něco takového přihodilo, tak z toho chtěj mít maximální vejvar… Ovšem, to je povaha těch rodičů… Znám ve svém okolí případ, kdy 14-letý kluk má mentální úroveň tak tříletého… No ale jeho rodiče z něj tak nadšený nejsou a spíše se starají, aby ho měli pod dohledem a aby někde něco neproved…

 337. Nechci vám kazit náladu, ale ta káča není mentálně retardovaná. Lidi s Aspergerem mívají slušné IQ.
  Ovšem je snadno manipulovatelná a zmanipulovaná. Kdyby chodila do školy, mohla vystudovat, možná i něco užitečného. Takhle je z ní opička na gumičce. Nepřijde na to, protože to postižení je v oblasti sociální. Přijímají ji potentáti, píšou o ní v novinách…

 338. Dobré popolední vespolek,

  Honzo, jo, o Grétině handicapu jsem četla – ale když ji vidím na fotkách, tak mi přijde, že toho má chudák asi víc. Netuším, proč si zaplétá cůpky (v 16ti letech ???), ale pokud její předkové nemají asijské rysy, tak bych tipovala i lehčího Downa.
  Podle Wiki má kromě Aspergera také OCD (obsedantně-kompulzivní poruchu) a selektivní mutismus (nemůže mluvit v určitých situacích, jde o úzkostnou poruchu). Stačí si o těchto poruchách přečíst jen to základní a jeden nepochopí, jak ji někdo může považovat za symbol či nedej Darwin vůdce hnutí.
  Takže suma sumárum, rodiče bych hnala bejkovcem, a Grétiny následovníky taky. Holka za to nemůže, ale ta smečka skřetů okolo ano.

 339. No, bavil jsem se o tom s kamarádem neurologem… Také se kloní k názoru, že je tam toho víc, včetně té retardace… No a to IQ může být dost zavádějící… Jeden kolega má IQ přes 160 – a není schopen samostatné existence…

 340. Dobré odpoledne. Jako ikona ideální. Nekritizovatelná, protože handikap. Nevyvratitelná, protože nejde o čísla, ale o cit. Nehodnotitelná, protože i cesta může být cíl.

 341. Marzurko
  Ad Netuším, proč si zaplétá cůpky (v 16ti letech ???),
  Julia Tymosenko je mnohem starsi a ma cop jak vanocku kolem cely hlavy.

 342. Matzurko, cůpky jsou naprostým hitem letošního roku. Nosí to kdekdo. Jen nevím, jestli cůpky, protože Gréta, a nebo jestli se Gréta taky veze na modní vlně

 343. Tak jsem vám byl včera v Dejvicích na obídku s kamarádem – oba máme dcery v Dejvicích a on přijel k té jeho na návštěvu z jeho pr…chalupy, kam se na důchod z Prahy odstěhoval. Byli jsme U Pětníka (jednou jsme tam měli i výjezdní zasedání) a mohu konstatovat, že i nadále tam mají výbornou kuchyni (pozor českou, nic pro globetrotly) a pitelné Únětické pivo, do horka jak dělané.
  Je to na druhém rohu než satanské statue Koněva a tak jsme tam ani nešli, by nás neuhranul.
  Zpátky po cestě ke Kulaťáku jsem podlehl vzpomínání starého zbrojnoše (on ostatně také, zvl. jak jsme naproti studovali na FELu) a trochu vzpomínal, přičemž jsem kolegu provedl okolo budovy polikliniky. V Dejvicich vzniklo hafo docela dobrých nových hospod (oproti době mého pobývání tamtéž), avšak přes tuto podporu kultury se na nich podepisuje už i nová doba.
  Letitá vinárna Riviera (2. cenová skupina, plyš a řada dalších dekadentních momentů včetně obsluhy) je prosím pěkně zrušena (!!), ale to barbarství ! – to nezná hranic: místo ní tam je prodejna knih !…rozumíte KNIH !!
  TAhle civilizace opravdu zahnívá……

 344. Lidi s aspergerem mívají možná slušný IQ, ale jsou trhlí a když si něco vezmou do hlavy, nic s nimi nehne a umanutě to do vás budou hučet.
  Jednoho jsem vychovala, tak vím, co to obnáší. Naštěstí jeho umanutost je zaměřena nikoliv na klima, ale na seriály Simpsonovi a Futurama a hučením otravuje jen rodinu.

 345. Tak dle cůpků bych nesoudila , Matzurko. Dcera je nosila léta, protože si chtěla nechat dlouhý vlasy a pro běžné příležitosti, třeba do čkoly, je to pratické a pohodlné. Teprv cca před rokem se nechala ostříhat na páže. Přitom rozhodně není ani retardovaná ani mentálně postižená, jen prostě moc neřeší, co je zrovna „IN“.

  Ale gréta je jinej případ. Stačí naslouchat tomu, co říká a číst, co o ní píšou její obdivovatelé a diagnoza je jasná.

 346. 2maYda:
  Početl jsem si o tom Aspergerově sydromu – a konstatoval jsem, že ho mám asi taky.
  Stařecká umanutost. Něco malého mi spadne na zem. Matička M3 například. Momentálně to nepotřebuji, můžu najít později nebo to nechat tak, vzít si jinou a klidně to vyluxovat. Ale já ne – já se budu plížit po zemi s baterkou, odstavovat skříně a postele, rolovat koberce atd. tak dlouho, až to najdu.
  Teprve pak, jak pravívala moje babička, je „dušička v péřu“ a můžu pokračvat v další činnosti.
  Žena se mi směje nebo si klepoe na čelo. Ale mě by to jinak strašilo celý den.
  „Kam se, k sakru, mohla zakutálet…“

 347. Už mi paměť tak neslouží a chvilku jsem váhal, jestli to nebyl sklon k mimoděložním těhotenstvím, ale krátké nahlédnutí do klasika mě vyvedlo z omylu. JKJ.

 348. Ad cůpky.
  Možná to je móda (u Tymošenové, která má ovšem cop jak řemen – zdali vlastní ? – je to snaha být „folklorní“, odkaz na národní tradici), ale přeci nebudu nosit něco, co je módní, když mi to strašlivě nesluší (a silně pochybuji, že jedinci s Aspergerem sledují módní trendy). Navíc Gréta nemá ano dost kvalitní vlasy na takovou kreaci, ostříhaná nakrátko by aspoň vypadala trochu na svůj věk a ne jako infantilní jedinec. Čímž jsme zpátky u rodičů… pořád dokola.

 349. Na překladu záleží,
  já znám dvě další verze – sklon k samovolným potratům a horečka omladnic.

 350. Jo,
  a k tomu vítěznému příjezdu do NY byla v diskuzi dobrá poznámka – kolik škol v Africe by se dalo postavit za těch 17 plachetnic, co jí plulo symbolicky naproti ?

 351. Mám dojem, Martine, že v tom JKJ šlo o horečku omladnic.
  Ale to bylo poměrně staré vydání a kdo dnes ví, co to je horečka omladnic, tak možná v tom novějším byla horečka omladnic nahrazena něčím, čemu mladá generace rozumí lépe.

 352. Sakra, to decko se vlastne flaka za skolou! Kdyz my jsme v tomto veku „svencovali“, schovavali jsme se. A ona na plachetnici!

 353. OT: „Čím méně genderistů a genderistek, feministů a feministek, multikulturalistů a multikulturalistek a dalších podobných uzurpátorů a uzurpátorek, parazitů a parazitek bude u moci, tím lépe pro nás pro všechny. Naši lidé si skutečně nezaslouží, aby na nich byly páchány fantasmagorické sociální experimenty.“

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/sef-prazske-cssd-foldyna-siri-nesnasenlivost-40294700

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/plaga-kvuli-usporam-vyhodil-politickeho-namestka-cssd-40294785

  https://gender.fhs.cuni.cz/KGS-18.html

  • Četl jsem asi dva různé překlady, ale docela rád bych si přečetl (určitě to nebyly ty dva) preklad z období prvni republiky od (pozdějšího prezidenta) dr. Háchy.
   Nevíte nekdo, kde ho sehnat ?
   Dost mě tato informace překvapila, vzdycky byl ukazovan (pokud vubec v přijatelné podobě) jako přísný suchar a naproti tomu tenhle pohodový titul….

 354. Nevim, kdo je Foldyna, nevim, kdo je Pavlik.Nicmene, nasledujici se mne velice libi:

  „Zjištění, že jeho kvalifikace genderisty je pro práci náměstka ministra školství nepotřebná, musí být bolestné. Jeho vyhazov však není překvapivý, protože uvedená kvalifikace je nepotřebná pro jakoukoli užitečnou práci. Pokud by ministr školství, pan Plaga, neudělal ve své funkci už nic jiného, než že z ministerstva vyhodí všechny podobné Pavlíky, tak svému rezortu a celé ČR udělá neocenitelnou službu,“ uvedl Foldyna.

 355. P.M.,
  Foldyna je bývalý místopředseda a stále člen ČSSD, ovšem čím dál tím větší „enfant terrible“ a jsem zvědavá, kdy ho konečně vyrazí. Tipuji, že by pak zamířil do Trikolory VKjr.

  • Dekuji, Matzurko!
   Moc se mne libi jeho veta:“. . .uvedená kvalifikace je nepotřebná pro jakoukoli užitečnou práci.“, kdyz mluvi o genderistovi.

 356. Smutné je,
  že pan Pavlík má své ing. z VŠCHT a ČVUT, obor ochrana ovzduší…

 357. K panu inženýrovi (viz odkazy v 18.02) jsem prosím před chvílí dostal e-mailem toto:

  Tak jsem si ty Vámi odkazované stránky přečetl a musím se i přes pochopitelnou porci zhnusení přeci jen kuckat smíchy!

  Předně by mě nikdy nenapadlo, že šéfem katedry genderu na fakultě UK může být předseda celopražské ČSSD (nějak mám dojem, že na tomhle místě bych čekal spíš nějakého nepraktického intelektuála než stranickými intrikami zoceleného aparátčíka). A okolnost, že má dotyčný jako „vedlejšák“ post politického náměstka na ministerstvu školství, je už úplně do nebe volající!!!
  Řekl bych, že:

  • nechutnější příklad vyžírky už se ‎těžko hledá, a současně to ukazuje, že tahle místa v akademické sféře začínají obsazovat mnohem bezohlednější darebáci, než by se člověk nadál (pan Pavlík není zjevně ani trochu nepraktický intelektuál)
  • případ svědčí o tom, jak dalece už prolezla veřejná správa agresivním pokrokářstvím, a že poslanečtí asistenti s kariérou rozjetou v některé z neziskovek, poradci v kancelářích městských radních s úvazkem na fakultě humanitních studií nebo vedoucí sekretariátu ministra s absolvovanou stáží při Evropském parlamentu jsou zatraceně nebezpeční (oč později u nás ten „dlouhý pochod institucemi“ začal, o to rychleji pokračuje),
  • ‎je na pováženou, kdo vlastně dneska stále častěji vychovává děti; když si představím, jak dvacetiletý obrýlený rachitik nadaný láskou k lidem celého světa a touhou napravit svět sleduje s úctou přednášku takového prasete a snaží se podle ní srovnat svůj mladý zmatek v hlavě, je mi fakt zle.

  V této souvislosti mě naplnilo poťouchlou radostí, když jsem zjistil, jaké jsou reakce na tuhle kontroverzi mezi Foldynou a Pavlíkem v diskusi pod jedním z oněch článků. Když nechám stranou dosti nečetné výjimky v podobě diskusních příspěvků rozličných mašíblů a poloidiotů, tak je celkové vyznění debaty takové, že by se muselo po jejím přečtení celé vedení ČSSD okamžitě zastřelit. Myslím, že těch nedávno odhadovaných 6,5 % preferencí pro ně je z prstu vycucaná cifra. Ještě chvilku… chviličku, a dostanou sotva polovinu!

  Ale v tom by ten pocit radosti nevězel. Spíš mě potěšilo, jak se běžní lidé stále drží tradičního pohledu na svět, a jsou už tak rozezlení na ty, kdo jim ho chtějí vzít, že budou mít novodobí koniášové ještě plně ruce práce, navíc s vyhlídkou na to, že se jim dílo taky nemusí vůbec podařit.

  Úhrnem, nálada v diskusi pod tou Pavlíkovou jeremiádou nad tím, že Foldyna „nepatří do ČSSD, neboť nevyznává sociálnědemokratické hodnoty“, by se dala vyjádřit slovy jednoho z diskutujících po článkem o Bursíkově snaze zakázat soukromé vlastnictví aut se spalovacím motorem: „Tohle už bez násilí vyřešit nepůjde“. ‎

  … ‎Potěšilo!

  • Též!
   Když se něco mačká, většinou dojde na tvrdé jádro, které se vymačkat nedá, lis se zastaví nebo poláme.
   V to doufám u obyvatel Kotlinky.

 358. Matzurko, začínám se stydět za svoji Alma Mater, pokud je ta informace přesná. Já jsem na VŠCHT v Praze, fakulta technologie paliv a vody (FTPV), katedra (tehdy) koksárenství a plynárenství. Moje diplomka a později i kandidátská práce byla zaměřena na „Moderní metody v ochraně ovzduší“, což tehdy znamenalo analytiku polutantů zejména v Severních Čechách. Vedle toho jsme dělali přesné stanovení vlhkosti v Tranzitním plynovodu. Bylo z toho několik patentů, samozřejmě publikace atd.
  Už dávno jsem ztratil kontakt, vlastně hned po odchodu na Valašsko. Dnešní vedoucí katedry je můj diplomant, ale jak se zdá, tak se ti noví přizpůsobili společenské poptávce.
  Já bych je hnal, kdyb mi to až tak trhalo nervy. 🙂

 359. Zpátečníku, pohled z Prahy či jakéhokoliv většího města je klamný. Těch „selských rozumů“ normálního chování je dost. Navzdory masivní masáži z medií a sociálních sítí se i ti mladí chovají jako jejich rodiče a prarodiče.

 360. P.M.,
  naznačuješ cestu do kotlinky, doufám, že se nemineme. Loňská je už skoro všechna vypitá, ale poslední sodovkaňu mám odloženou.

  • „sodovkaňa“ je ta bezvadna flaska s zeleznym zaviranim a cervervenym gumovym koleckem, aby nic nevyteklo. Je, ja vim! Jezusmarja, Martine, opatruj to!

 361. martine tt,
  Pavlík to má uvedeno na webovce své stívající katedry, viz Zpátečníkův odkaz výše. Absolvent 1989, pak ticho, a najednou genderista. Upřímně, ani jsem netušila, že se takovému oboru věnují chlapi.

 362. Martine,
  budu tam, kdyz Pan Buh da, v pondeli. Jak se trochu rozhlednu, hned zapiskam.

 363. Pondělí až čtvrtek jsem ve Wachau (Rakousko). Budu až v pátek.

 364. Matzurko, když se podíváš (někdo sem dal odkaz) na složení té genderové katedry, tak je tam jediný s mužským příjmením. Z toho odvozuji, že on nebude odpovídat klasické definici chlapa. Nebo je to socdemácká trafika a pak je tam jen nominálně. Kolik takových asi po zemích českých je?

 365. Martin tt a PM. Budu v Kralupech příští pátek a pak ještě 5 týdnů. Tohle nám musí vyjít!!!

 366. Pred spanim:
  V nedeli v sest rano volal jisty Juriah Washington na policii, ze mu nekdo ukradl truck. Rekl, ze nechal klicce na prednim sedadle, kdyz musel jit vyridit nejaky dulezity byznys. Videl chlapa na kole, ktery si bicykl hodil na korbu a ujel. Kdyz se na to policajti sli mrknout, kamera jim ukazala, ze v dobe, kdy zlodel ukradl truck, Juriah zrovna vykradal obchod pres ulici.

  • Trošku problém. Nepotřebuji ho k přijímáni povelů pro umělou inteligenci, ale pro snímání extra slabých signálů v přírodě.

   Mimo jiné liniové mikrofony (dipóly) běžně používáme k odposlechu, ale cena páru je kolem 450 000 Kč, tož to není zas tak zadarmo.
   Potřebují cca 16W/230V a jsou 3/4 metrů dlouhé. Ale díky za tip, zapamatoval* jsem si ho.

   */ můj PC si ho zapamatoval.

 367. Dobré ráno, no, mně se to jeví jako docela solidní pračka na peníze…..

  Udělali by líp, kdyby do tej afriky poslali kondomy, pár příruček o plánovaném rodičovství a nějakou tu motyku.

  K čemu těm lidem bude internet? Aby si našli převaděče, nacpali mu všechny prachy a pak skončili v Evropě na sociálních dávkách?

 368. Jenže tady asi nejde o Afriku, ale o to , nahrabat si.

  Nějak mi chybí, jak tu energii z „nenávistného“ příspěvku převedou na peníze, za který ten kiosek pořídí….

  Ale tipla bych si, že to bude nějakým penězovodem, napojeným na státní rozpočet. Tedy z daní.

  Na druhou stranu – pokud by vás nekdo za nenávistný příspěvek popotahoval,
  můžete se hájit tím, že jste jen chtěli pomoct Africe 😀 😀 😀

 369. Hmmm…
  “ protože jestli sem nikdo vhodný nepřijde, nesmísí se s námi a nezvýší se díky tomu pořádně porodnost, tak to znamená, že celý tenhle národ, ale prakticky celá Evropa, časem vyhyne.“

  Nejsem si jistá, jetsli by něčemu prospělo, kdyby se i Evropa začala množit jako králíci…

 370. No a ke všelijakým těm klimatickým stavům nouze – včera jsem se vracela do Prahy kolem jedné po poledni a na štěrboholské spojce u Černého mostu svítilo naplno osvětlení.

 371. Z tisku:
  Češi s gripeny odlétají do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím.

  Gréta se bude zlobit – budou dělat uhlíkovou stopu nad Pobaltím. 😉

 372. 2maYda:

  Rudy Linka si myslí tohle. Dobře může být, ale „pátečníci“ a „zelenáči“ obecně propagují „nemít děti, protože uhlíková stopa“. Inu názorů je spousta.
  Udržitelnost populace je v Evropě 2,1 dítě na manželský pár. Problém je spíš v tom, jaký manželský pár, tedy i jaká další výchova. Co vodím po ulicích je světlá matka a jedno, max. dvě děti, matka tmavší barvy tři až pět dětiček – jako schůdečků.
  Mám ale podezření, že z většiny z nich vyrostou příjemci sociálních dávek.

 373. Dobré zas ráno… 2 martin tt (29.8.2019 | 22.19) – neztrácej naději… Na VŠCHT je stále ještě několik skupin na evropské, možná světové špičce… Tak třeba zrovna v pondělí – pokud tam dolezu – budu přísedět u obhajoby disertace, za kterou se ta fakulta stydět nemusí… Není takových mnoho, ale stále jsou a to je důležitý!
  Máš pravdu, ta nákaza duchamorstvím je příšerná a rozlejzá se všade (dokonce i u nás), ale stále doufám, že solidní tvrdá věda to ještě nějak přežije… A už jen proto se budu v pondělí snažit nějak vylézt po těch schodech…

 374. 2 maYda (30.8.2019 | 9.21) – „Udělali by líp, kdyby do tej afriky poslali kondomy, pár příruček o plánovaném rodičovství a nějakou tu motyku.“ – a hlavně dost cihel… Po správném použití cihel se kondom stává zbytečným – akorát si tam člověk nesmí nechat přicvaknout prsty…

 375. „asi ho tam opravovali“

  Tak možná to je, je tam už dlouho omezení, kde to vypadá poměrně slibně na to, že už by to mohli ukončit, takže nějaká kontrola by se nabízela. Akorát že ty světla svítily až za tím.

  Fakt je, že při normálním vedení města by to asi člověka napadlo. Ale s těmi bukanýry je obvyklé, že pravděpodobná je ta nejpitomější možnost.

 376. Starý kocour (30.8.2019 | 9.57)
  ad “ Co vodím po ulicích je světlá matka a jedno, max. dvě děti, matka tmavší barvy tři až pět dětiček – jako schůdečků.“

  Vodíte to Starý kocoure alespoň nějak na střídačku?

 377. 2 Simon.klein (30.8.2019 | 10.36) – no, při té posvátné sexualitě jeden nikdy neví…

 378. martin tt (29.8.2019 | 23.04)
  ad Wachau na 4 dny – rozhodl ses vyvětrat kolo?
  Včera jsem obědval v Krems u řeky a kolařům jsem docela záviděl když jsem je viděl přijíždět. Je tam hezky. Závidět jsem přestal, když vedle u stolu z kol prakticky spadli a pili první exáky (pivo či střik podle nátury). V autě mi to potom hlásilo 34 stupňů. To už mi to taky nebaví …

 379. Hmm,
  tak jsem nakoukla na Grétinu tiskovou konferenci po příjezdu do přístavu
  https://www.youtube.com/watch?v=UdELhIdlZVM
  Mluví celkem plynně anglicky, byť hámotiny a naučené fráze. Má trochu divnou mimiku, ale Downik to asi nebude, ti se projevují odlišně.

 380. skimici, jedu s manželkou a dvěma sousedkami. Byly s námi vloni a chtěly si to zopakovat. Příští týden je pro oblast Wachau hlášeno slunečno a 20-21 stupňů.
  V pondělí po ubytování Zámeček Oberranna a večeře v Gasthof Weißes Rössl.
  V úterý kolovlakem proti proudu do Emmersdorf, pak přes dvě zřiceniny (Luberegg a Weitenegg) do Artstetten, kam přibyl do krypty ke konopišťskému pánovi s Žofkou jejich vnuk.
  Ve středu Rollfaehre na druhou stranu, přes Mautern a cukrárnu s kremrolemi (Schaumrolle) až k Bertholdstein, tam otočka přes most do Krems s pozdním obědem ve dvoře restaurace Alte Post. Zpátky přes Duerstein, kde vylezeme na starý hrad nad městečkem, kde (asi) věznili Richarda Lví srdce.
  Ve čtvrtek cestou domů KittenbergerErlebnissgarten.
  A samozřejmě každý večer Heurige.

 381. martin tt (30.8.2019 | 13.36)
  to zní dobře, tak si to užijte!
  V Artstetten se mi moc líbí zámecký nevyumělkovaný park.

 382. Už zas v kotlince.
  Zjišťuji, že mi v rádiu P&L pindy nechyběly, Koněv taky ne a dokonce zjišťuji, že jsem včera nestihl ani Slovenské Národní Povstání 🙂

 383. St. kocour -napsat objektivní článek „Jak se žije v Americe“ lze asi stejně jako napsat „Jak se žije v Evropě“. Rudy Linka reprezentuje newyorskou liberální umělelckou vrstvu. Předplácí NYT a new Yorker, možná i The Atlantic“. V baru kde hraje pak čte „Village Voice“ – a reprodukuje ve zkratce co se tam dočetl. Jeho hodnocení a komentování Trumpovy politiky tomu odpovídá. Hlas je to mediálně mocný, ale koho reprezentuje? Obyvatelé města New York představují asi 2.5% Američanů a skutečně jsou aspoň z poloviny nějakým způsobem „progresivní“ (šáhnutí). Tím se dostáváme k Trumpovi. Ten svým neomaleným stylem, kdy jemnost diplomatického vyjadřování nahrazuje superlativní slovní omáčkou newyoeké, ale nejen ty, elity nutně pobuřuje. Já to také dost těžce snáším, ale nehodnotím Trumpa podle toho, že o Kimovi hovoří jako „příteli“, ale že ho přes veškeré sympatické projevy stále drží pod krkem. Podobně je to s Ruskem. Doposud žádné sankce nezrušil. Ale má naprostou pravdu, že Rusko, ať už Putinovo či kohokoliv jiného, nelze ignorovat. Je s ním třeba jednat z nabídnout jinou alternative než je ta čínská. Pro záchovu atlantické civilizace je conditio sine qua non. Stejně tak s Gronském. V tomto případě se bohužel opět potvrdilo, že liberální washingtonská žumpa má stále navrch když Trumpovo zákulisní a velmi důvěrné jednání práskla NYT a celou záležitost zesměšnila. To je na dlouhé povídání a ne na zdejší komentář.

  • Koukám na Babise, jak uz nekolik minut vysvetluje rekonstrukci Termalu.
   To vážně opravu každé boudy tady řeší premiér ???
   Zase na druhou stranu – když ta prkotina odkloní péči eraru od běžných občanů, tak proč ne…..
   Ještě by se k tomu mohl ozvat bdící Bartoška a trochu to natahovat, k tomu peťyce komediantů…..
   Napíšu asi svemu senátorovi…..kerej zmetek to je ???

   • Dušane, chápu že to nejde, dík i tak.
    Ale říkal jsem si že z místa samého to asi vypadá jinak než z naších zpráv a z pohledu kytaristy.
    Navíc je tam hodně etnik a každé má svůj názor – Evropa má ještě co dohánět.
    Nicméně odsud ze starého kontinentu se Doník jeví jako lepší volba než stará loutka Hillary, zavěšená na špagátech zbrojní lobby. Myslím, že kdyby to bývala byla vyhrála, tak místo nastartování nového kosmického programu bychom teď měli o pár lokálních konfliktů více. Zbraně mají jenom určitou záruční dobu a tak je třeba je použít, vyprázdnit sklady a objednat nové. Lepší a dražší. A na to je taková menší válčička jak dělaná.

 384. Koukám na Babise, jak uz nekolik minut vysvetluje rekonstrukci Termalu.
  To vážně opravu každé boudy tady řeší premiér ???
  Zase na druhou stranu – když ta prkotina odkloní péči eraru od běžných občanů, tak proč ne…..
  Ještě by se k tomu mohl ozvat bdící Bartoška a trochu to natahovat, k tomu peťyce komediantů…..
  Napíšu asi svemu senátorovi…..kerej zmetek to je ???

 385. Sorry, zásah do soustrojí tabletu se minul účinkem……

 386. Thermal – to je nějaké LGBT komunitní centrum?

 387. Dobrý šéf, skutečně dobrý, neřeší věci jen „vrcholově“, ale občas shlédne z výšin a podává se i na detail. Pak ví a žádní rádcové mu nemohou „věšet bulíky na nos“!

  Nevím zda je Andy Babiš tak dobrý šéf a jaké má rádce. Ale „Thermal“ se mi už zdá být spíš věcí politickou než běžnou diskuzí o budoucnosti nějakého hotelu.

 388. teda ten šestkovej starosta je fakt dárek…
  “ Stejně jako Vy vnímám nevhodnost tohoto postupu, který lze označit jako selhání jednotlivce,“ odpověděl na interpelaci písemně Kolář, podle něhož odpovědnost nesou někteří zaměstnanci z kanceláře městské části. Dostali zadání zajistit pro starostu rozhovory v lifestylových časopisech.“

  A kdopak jim to asi zadal? Copak toho troubu nenapadlo, že podobné PR článkysi nechávají časopisy zaplatit? Vždyť z toho žijou. něbo si pan starosta namlouvaů, že rozhovor s ním bude takový trhák, že by na tom časopis vydělal víc, než když si nechal reklamu zaplatit?

  Ale já myslím, že ho to napadlo, akorát se teď vykrůcá. Ani TOPák nemůže být tak blbej.

 389. maYdo,
  mne překvapuje i volba časopisu – starosta se prezentuje v Playboyi ? Za peníze svých voličů, no ti si počtou (kolik z nich si tento časopis pravidelně kupuje…?).

 390. Abyses nedivila, matzurko. pamatuju, jak moje babička líčila, jak jednou po ránu přišla do mlíkárny a tam vedly místní strážkyně mravnosti řeč o nějaké „strašné nemravnosti“ co byla v televizi – „ani dívat jsem se na to nemohla, pani!“.
  „ale všechny se samozřemě koukaly až do konce“, dodala k tomu babička. Bohužel jsme se nedověděli , o jako „strašnou nemravnost “ šlo, když to bylo v semdesátých letech od osmi v televizi. Byť s hvězdičkou.

  No a co baronka Kratihájová, za mlada veselá a na starý kolena zbožná?
  0statně máme v mé rodné vsi podobný exemplář a můj muž, když se o ní zmíní, jí jinak neřekne, než paní z Kratihájů.
  Fakt ovšem je, že z tej její zbožnosti je jistý užitek – pěstuje nádherný jiřiny a v době jejich sezóny je to v kostele jak v zahradě.

 391. Matzurka (30.8.2019 | 18.46)
  Nekdo dava rozhovory do Playboy, pan Topolánek zase dával do Lui. To je bukvičí magazín.

 392. Ale Topolánek byl premiér,
  tam bych spíš čekala, že dostal za rozhovor honorář, nebo ne ? Když už se předvedl i jinak 😉

 393. No, ten rozhovor nakonec nevyšel, ale možná že se panu Topolánkovi nějak neformálně revanšovali 🙂

 394. 2 Dušan – já tu zkratku viděl jako Liberty, Guns, Beer and Tits…

 395. Ostatně, jak praví stará pravda, nejctnostnější a nejprudérnější dáma v obci je bejvalá kurva… a to „bejvalá“ je silně diskutabilní…

 396. O.T. ztratil se jeden můj dotaz. Potřebuji asi vyměnit rameno. Kdo v Cechách nejlépe dělá a kam se obrátit. Tady mi pojišťovna zaplatí jen 80% neboť to není životně důležité.

 397. Jestli je to rameno práce pro ortopeda, tak se příští týden jednoho zeptám.

 398. Pořád mi vypadává, tak zdejší po zhodnoceni MRI navrhuje výměnu kloubu. Není to akutní, ale dříve nebo později asi nutné.

 399. Svatá Greta v New Yorku moc neuspěla. Na její dlouho připravovanou tiskovku před budovou OSnN se přivalilo asi sto novinářů, fotografů a kameramanů a několik desítek záškoláků. Gréto, máš smůlu, sexuální zločinec Trump tě neplácne ani přes tvou dvoustroužkovou prdel.

 400. Ad D.Neumann (31/8/2019 07:17):

  Tu a tam se růstový gradient zeleno-genderistického šílenství zplošťuje. Nejen za Velkou louží. Potěšující zpráva.

  OT: Zaorálek mluvil v TV a mluvil rozumně. Vrátil se ke auditu, zprávě o plýtvání a ulívaní pro kamarády i sebe a to je dobře. Tak, jak mě umělci živí, tak jim nevěřím, protože je půl století znám.
  Mám svoji takovou teorii: Nejlíp hraje chudý herec. A nekecá do politiky.

 401. 2 Starý Kocour
  Však se zase vynořila aféra Zvěstování: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/predrazene-zvestovani-bude-resit-zaoralek-40294827
  Já mám k celé aféře ještě několik poznámek: ono to začalo tou snahou odloupnout nějakou tu korunu z dotací pro NG do vlastní kapsy se zdůvodněním, že se to ve světě tak všeobecně dělá. Představa, že by si tak vypomáhal třebas Prof. Dr. Bernhard Maaz (to je generální ředitel bavorských státních sbírek obrazů) se mi jeví jako přelud slabomyslného opilce. Pikantní je, že potenciální beneficient toto později popřel s tím, že to měl jen tak jako možný návrh v počítači a nějaký zloduch (nejspíš agent Milana Knížáka) to zveřejnil. Jenže po čase se ono tvrzení opět vynořilo.–Taky je zajímavé, že jedním z prvních aktů nové pana ředitele byl vyhazov kurátorů (hlavně šlo nejspíše o prof.Víta Vlnase), takže by na pana ředitele i nějaké to kurátorství navíc nakonec připadlo. K podepisování smlouvy sama se sebou se nechci vyjadřovat, nicméně smluva o kurátorství výstavy která už asi měsíc běží (a má i své autory) se mi jeví celkem podivná.
  Vrátil bych se o nějaký ten rok zpátky: největší jekot proti Milanu Knížákovi nastal v okamžiku, když zjistil, že NG má asi 40 různých bankovních účtů a začal je rušit.

 402. 2 dvd:
  Podobné věci se dějí i v „živém“ kumštu. Vzájemné (reciproční) hostování všelikých šéfů divadel (režiséři, dirigenti, choreografové, výtvarníci, sólisté) jim samotným vylepší situaci v portmonce, ale zřizovatele přijde na dvoj – trojnásobek běžné cifry.
  Co to umělecké úrovně to je jen málokdy zřetelný posun nahoru. Atd, atp.
  Ale nebudu to tu zaplevelovat speciální problematikou. Ono to ani nepomůže do doby, než se zřizovatel/majitel naštve a začne ekonomicky srovnávat náklady na sedadlo a přínos vstupného (a případných dalších aktivit – CDA, knihy). Tedy až se začne posuzovat přínos nejen umělecky (Kdo to posoudí? Spřátelený kritik z Prahy? Nebo reakce „pěti nadšených diváků“ – stále stejných?) ale i přízemně, ekonomicky. Nejsem ekonom, ale tuším, že by to hodnocení převrátilo téměř naruby. Už jenom kolik je těch triků, jak matematicky zvýšit návštěvnost…
  Ovšem netvrdím, že ekonomický přínos je tím nejpodstatnějším. To bychom skončili u muzikálů a Aidy, nanejvýš Rusalky.
  Vize musí být. Ale nesmí být ztracena v prázdných sálech.

 403. Starý kocour (31.8.2019 | 11.55)
  Aida!
  Ježíš, tady je vedro k padnutí a Vy Egyptem a hrdinkou z Etiopie.
  V pravé poledne!
  To si pamatuji dobře z mládí.
  Bylo letní poledne, na prázdných ulicích
  (kromě dětských otroků šourajících se se džbánem pro pivo)
  bezútěšný spalující žár
  a z otevřených oken
  vydechujících ven smrad zelí, vepřový a horké polévky
  znělo z radia
  (nedělní chvilka vážné hudby)
  podobné úděsné šmrdlání
  a pokud to byla opera,
  ozývaly se i divoce vibrující, ječivě nesrozumitelné výkřiky.

 404. 2 dvd (31.8.2019 | 11.34) – no a ještěš Ti z toho vypadlo, jaký nastal řev a jekot, když Zeman odmítnul jmenovat tohodle vyžírku panprézorem… Zcela v souladu s literou zákona, nehledě na ty miliónový odměny…

 405. 2 skimic – klídek, dej si pivo a ony Tě ty mučivé halucinace přejdou… Pivo obsahuje ideální poměr stabilizujících iontů (nejstarší iontový nápoj) a k tomu téměř ideální množství vitamínu B, kterýžto – jak jest z obrázku patrno – se Ti momentálně nedostává a to v množství větším, než malém…

 406. 2 ski mic:
  Ano, jsou lidé,kteří operu takhle vnímají a není jich právě málo. Ti aspoň ušetří na vstupenkách, protože ty nepatří mezi nejlevnější – a pokud vím, Babiš 75% slevu na operu neplánuje.

  Já zas ušetřím na pivu, Naprosto nechápu, jak může někdo popíjet studenou pěnící hořkou vodu a ještě si přitom pomlaskávat…
  [;>D)

 407. Starý kocour (31.8.2019 | 15.40)
  Nedorozumění. Nezavrhuji operu an block ale jakoukoliv vážnou hudbu v parném víkendovém popolední.
  Ale kus od kusu. Nemám problém dojet si do Bayreuth na Wagnera a dát tam hříšné šrouby za lístek ale ruku bych si ukous než bych daleko menší obolus vyplázl za Pastorkyňu nebo jak je tam ta svatba s medvědem a milostným zviřátkem.
  Téměř totéž s vážnou hudbou. Vířící „An der schönen, blauen Donau“, Blasmusik, virbly a píšťaly, tedy něco typického pro zdejší středoevropský region mě vždy spolehlivě knokautují …
  Každý to má jinak …

 408. 2 quivis – copak deník… Ale celé nakladatelství…

 409. Dusane,
  toto by ti melo ulevit. Marie Pujmanova se musela dovedet o tvem bolavem ramenu, tak ti z lasky rychle napsala basnicku.

  Hanební emigranti
  Být špion, zběh, a vrah a zrazoval svůj stát,
  s vervolfy hranic jednom chumlu stát,
  v Babicích republice do zad vrážet nůž,
  jenž podal agent: Na holomku, služ –
  hanební emigranti.

  Studení jak psí čenich vlast vroucnou neviděli,
  jen střep a krám a strouhy, které bláto dělí,
  na tváři hrdinské jen počítali pihy
  a na půl žerdi stahovali prapor plihý –
  hanební emigranti.

  Ale jen zadul vítr únorový
  od strážných hor až po dukelské rovy,
  kde krasnoarmějci a naší slavní dřímou sen,
  aby lid k vládě byl probuzen –
  páni, co na lid policii,
  obchodníčkové čili,
  v teple se schovali, za storu skryli líc,
  zmatené školáky poslali do ulic
  a foukli, svíčkové báby.
  Hanební emigranti.

  „Svobodná Evropo“, tvůj vykřičený hlas
  v procesí syčáků a byvších primadon,
  zas „chránit kulturu“, zas „bolševictví hráz“,
  ty „Nová Evropo“, známe tvůj starý hlas,
  ba věru pravý uhodilas tón
  a šťastně poutní místo vybralas,
  kdekdo má v Čechách chuť vydat se opět znova
  na svatováclavskou pouť do Mnichova –
  hanební emigranti.

  Jak emigrantský páv po peru pero ztrácí
  přeletěl by tak rád v rakouskou federaci,
  uprchlý generál dal by zas Sudety
  křižákům s lebkami pro říšské lafety,
  kdys atlantický val, dnes atlantický pakt
  být špion, zběh a vrah a prodávat svůj stát –
  hanební emigranti.

  Nevědí co jsou, kdo dá přístřeší
  posluhující emigrantské veteši,
  chvíli je dobrá, pak ji zahodí
  v rozmaru politické náhody.
  Nevědí, či jsou, toho, kdo dá víc,
  zda vrah z Koreje, vrah od Lidic,
  ani co za to budou chtít,
  únos, nebo zavraždit –
  hanební emigranti.

  Válka je jejích naděje.
  Ať si ji nikdo nepřeje.
  Zpozdilí lidé minulí,
  jak mouchy byste zhynuli.
  Bez lásky těžko bojovat,
  jen te, kdo má zemi k smrti rád,
  se život zase obrátí, ne v polomy a vyvrátí.
  Jsme mír, my národ semknutý,
  ne jak klepáte, od knuty,
  však protože svou rodnou zem
  vpijeme živým kořenem.

  Dým továren, to je náš dech,
  naše krev tepá v pražských zdech,
  my z šumavského temene
  hraničním hvozdem kveteme.
  Protože v zemi Fučíka
  jen sběr a chamraď utíká
  však stát a dělník jedno jsou
  jak láska k míru s Nebojsou.
  A to je naše čest.

 410. Teď mně ještě žalem nad vlastní zradou rozbolelo srdce a zubní protéza.

 411. Děkuji za odkaz, quivisi, letmo jsem do toho nahlédl. Imposantní hausnumera! Pokud jsem pochopil, Nepil odhaduje hodnotu listu samotného (nevyplývá to zcela jasně) na 2 000 000 000 Kč v cenách roku 2004. Přitom MF mívala náklad něco přes 300 000 (cca 340 000 v letech 1993 a 1994, http://www.abccr.cz/overovana-data/periodicky-tisk/ , starší čísla jsem nehledal), takže mi odtud vychází skoro 6000 Kč na jeden výtisk denního nákladu, čili řádově 10 000 Kč na předplatitele, vše v cenách roku 2004. Relevanci Nepilova odhadu ať laskavý čtenář posoudí sám.

 412. … Nejvýraznější změna tkví v odkládání rodičovství a v tom, že děti jsou cíleně plánované, a to včetně jednočlenných domácností svobodných matek… Reflex 35-19 strana 18
  To vypadá na matky-čarodějky, prostřední z tria panna – matka – stařena

 413. PM, kde jste vykutal takovou perlu? Ta Maruška Pujmanová musela být v pořádném rauši, když to psala.

  A vsadím se, že dnes by zapáleně veršovala na téma hatefree, ubozí migranti, zaprdění čecháčci.
  TAkový typy se nemění, jen ty idelogie a doba se mění….

 414. Před osmdesáti lety si němci přepadli vysílač v Gleiwitz.

 415. …„Evropská hodnoto“, tvůj vykřičený hlas
  v procesí syčáků a byvších primadon,
  zas „chránit rozličnost“, zas „nacionalismu hráz“,
  ty „Zelená Evropo“, známe tvůj starý hlas,
  ba věru pravý uhodilas tón
  a šťastně poutní místo vybralas,
  kdekdo má v Čechách chuť vydat se opět znova
  na „Pochod hrdosti“ do Mnichova …

  Skvělý matroš na rychlé přebásnění. [;>)

 416. MYslím, že to má plynulejší rytmus, než ta Pujmanka.

 417. Já tedy mám k Marii Pujmanové poměrně značně negativní vztah – asi díky povinné četbě – nicméně pro tu říkačku (neboť vlastnosti básně to nemá) bych nalezl jistou omluvu. Její mladší syn Petr Pujman dostal brzo po vítězství čs. pracujícího lidu 15 let basy, ale Gottwald mu udělil milost. A tak se vděčná matinka odvděčila literárním (?) dílem. Pikantní je, že v tom odsouzení jejího syna měl hrát úlohu i pokus o ilegální opuštění republiky.

 418. Možná byla i matinka naštvaná, že synek zradil pracující třídu. Konec konců synek v base je dost škraloup na karieře….

  Konec konců jen sběř a chamraď utíká…. nevím, jetsli bych tohle dokázala o vlastním synovi vtělit do veršů, byť by mu to mělo zachránit kůži….

  ale zajímavý je, že tohle dílko v čítánkách nějak nebylo…. nebo to tam možná ještě, než jsem odmaturovala, nestihli vrátit?

 419. 2 maYda
  Ani matince ani tatíčkovi synáček kariérně neublížil.

 420. stejně jako maYda otázka – fakt tu básničku Pujmanová napsala?
  Znám to sice z internetu, ale je to tak bizarní …

 421. Kdyz mne kamarad z Kolorada tu „basen“ poslal, pri cteni jsem omladl o asi petasedesat roku. Podobnymi klenoty jsme byli jako decka denne krmeni. Zapadni zabijaci a vrazi z volstrytu, prestoze moji rodice se mne snazili uklidnovat, mne kazili spani.

 422. „Dým továren, to je náš dech.“

  To by z te Mareny Pujmanove Greta zrovna radost nemela.

 423. 2 P.M.: Jenom doufám, že Máňa Pujmanová nemá nikde v Praze pomník. To by se zase zalívalo červenou, čistilo a zakrývalo… A žvanilo a žvanilo.

 424. Dobré zas ráno… No jo, utíká to… Už je tomu 80 let, co německá armáda začala sjednocovat Evropu… Nás už se to tehdá moc netýkalo, my už jsme sjednocení byli… A já jen doufám, že všichni ti příznivci sudeťáků a skopčáků vůbec to dnešní výročí náležitě oslavěj…

 425. Dobré sváteční dopolední vespolek,
  teda, to jsou dardy – ta báseň je horší Koněva…
  PeSi, jasně že se bude připomínat, protože Sovětský svaz, aj čo to trepem, Rusko. Tirády už byly předem, že nebýt Stalina, tak snad ani žádná válka nebyla (celkem klidně si představím, že by nás prostě nechali převychovat, odsunout za Ural či rovnou zlikvidovat… a bylo by po problémech, že).

  Ale nebudu si kazit náladu, včera tu sekali otavy, takže se večer usínalo nádherně – vzduch provoněný senem, a voní to i dnes. Jakoby léto teprve začínalo – moje vzpomínky z dětství, kdy jsme na začátku prázdnin odjely k pratetě na venkov. A jelikož chovala králíky, tak jim v průběhu léta sekala na zahradě trávu, a pomáhali jsme sušit seno na zimu (dědeček nám nechal udělat hrábě v dětské velikosti, tehdy unikát). Takže seno vonělo pořád, celé léto 🙂 Návrat do Ostravy pak byl dost kontrastní.

  • Návrat do tehdejší Ostravy byl kontrastní.
   Když jsme za Sudet jeli vlakem, obvykle jsme už klimbali – bývala to štrapáce na větší část – dne se dvěma přestupy – v Krnově a v Opavě. V Třebovicích nás ale bezpečně vzbudila „vůně Ostravy“.
   I když pak zavedli dálkový autobus, tak na posledním kopečku před Ostravou, u odbočky na Plesnou, to fungovalo stejně. Ten autobus jezdí pořád, ale už Ostrava už mě nevítá tou neopakovatelnou vůní koksoven a vysokých pecí.

   MM: Ten autobus stával 27.- Kčs. Teď stojí 28.- Kč – tedy s babišovskou slevou.

 426. Matzurka (1.9.2019 | 10.29)
  Dejte pokoj. Šimrá mi v nose a slzí oko jen když to čtu…
  Heuschnupfenu jsem se zbavil až po několikaleté desensibilizaci a ješte teď se ty tři týdny kdy ty dva druhy trávy rostou vyskytuji raději tam, kde ještě nezačaly anebo tam kde už odrostly …

 427. Očkem koukám na Partii (Prima).
  Babiš mi víc a víc tím žvanivým nespecifickým brebentěním připomíná doktora Husáka…

 428. OT: Jak se vnitřně stavíte k tomu, že správní orgán vydá nezákonné rozhodnutí? Mezi veřejností vládne velká tolerance pro nezákonné postupy správních orgánů a policie. Je vyvoláván dojem, že sice občas udělají něco nezákonného, ale je to pro dobrou věc, takže to sleduje vyšší princip potrestání pachatele, a proto je to správné.

  http://dfens-cz.com/urcite-vinna-nevime-cim/

 429. Dobré dopoledne,

  já teda, Zpátečníku, nerozumím tomu, co celou tu dfensovu tirádu spustilo. T.j., proč se ti dva účastníci nehody na místě dohodli a odjeli a za půl dne se rozmysleli, vrátili se na místo, vozy naaranžovali znovu na silnici a zavolali policii. To mi připadá jako naprosto nesmyslný jednání

  Podle zdravýho rozumu se tak už nedá vyšetřit nic, protože postavení vozidel může být jiné, než bylo.
  Vzhledem k tomu, že situace na místě nemusí odpovídat situaci po nehodě, to nemá žádný smysl.

 430. Dobrý den. Zítra jdeme poprvé do školy.

 431. A ještě ke Koněvovi: https://echo24.cz/a/S47fU/hipsteri-se-pustili-do-valky-skonevem

  Místo aby vedení radnice problém dávno vyřešilo, drží si Koněva jako jakýsi fetiš, na kterém demonstruje svou zralost a uvědomělost. Ve skutečnosti ale radnice jen předvádí neschopnost řídit městskou část a nahrazuje tím absenci koncepce rozvoje. Když ji nemáš, najdi si nějakého Rusáka, na kterém předvedeš svou politickou ukotvenost, abys zakryl vlastní neschopnost.

  Vždycky se najdou, zvláště mezi městskými liberálními voliči, tací, kteří se nechají lacinými marketingovými triky nastupujících hipsterských politiků zblbnout. V Praze 6 to dovedli k dokonalosti, když zřejmě kvůli vlastní nevzdělanosti Koněva obestavěli lešením a přikryli jakousi plachtou. Kdyby měli aspoň trochu povědomí o historických souvislostech, zjistili by, že to byly metody komunistické moci.

 432. Skimici, Babiš mi odjakživa připadá jako něčí bílej kůň.
  Do Vídně jsem nemohl, neb mě žena odvelela do Malé Asie…

 433. nerozumím tomu, co celou tu dfensovu tirádu spustilo — No, on to tam nějak vysvětluje: Pošetilé přání účastníků nehody požádat o asistenci PČR (aniž by, jak se zdá, k tomu měli jakýkoliv konkrétní důvod — kdyby to totiž bylo tak, že jeden jaksi volá policajty na toho druhého, asi by nebyli spolupracovali ve znovuaranžování situace po nehodě). Co následuje, je z mého pohledu jen přehlídka marnosti (včetně našeho času spotřebovaného čtením a psaním).

  Navíc bych tam osobně viděl i určité stopy marnosti ještě před nehodou…

 434. Děvče D-F kamaráda musí být mimořádně pohledná modelka, že s ní chodí, přestože je evidentně ..bá jak štoudev (pozdní aranžování pro PČR).

 435. Nickname, tož si to užijte:-)
  a držím palce, ať se tam líbí.

 436. „Pošetilé přání účastníků nehody požádat o asistenci PČR“

  No právě, to by mně zajímalo, jak je to vůbec napadlo.
  Ona je teda vůbec otázka, jestli mají vůbec policajti pokyn, jak naložit s tím, že jsou zavoláni k nehodě a je jim sděleno, že to je amatárská rekonstrukce něčeho, co se stalo před půl dnem. Tak s tím halt naložili jako s běžnou nehodou – nákres, posudek, atd. Těžko vinit policii a kritizovat postup znalce, když to základní postavení naaranžovali účastníci nehody půl dne po té, kdy z místa nehody odjeli.

  Přiznám se, že nechápu, proč v tomto případě spílá dfens policii , tedy kromě jeho obvyklé motivace, t.j. že policajty nesnáší a policie se mu nezavděčí.

 437. Jediný, co mně teda napadlo, že jeden z těch dvou nebo oba měli třeba něco upito a čekali, až alkohol vyprchá.

  Nebo mohli být domluveni na pojistném podvodu a žádná bouračka před tím nebyla.

  Jak vůbec dfens ví, že se ta nehoda odehrála, jak mu ta slečna tvrdila?

 438. proč v tomto případě spílá dfens policii — Spíše správním orgánům, tj. městským ouředníkům.

  to by mně zajímalo, jak je to vůbec napadlo — Lidský faktor; viz skimic výše. Více v tom těžko hledat.

 439. Jak vůbec dfens ví, že se ta nehoda odehrála, jak mu ta slečna tvrdila?
  Pro téma článku zcela nepodstatné.

 440. Nickname,
  tak hodně štěstí, čeká vás dlouhá a strastiplná cesta :)!
  Držím palce, ať je vše pokud možno OK, a bez excesů, jakými procházeli Ptakopyskovo vnuci…

 441. Lidský faktor – to je hezky politicky korektně řečeno, pokud na to nemáte copyright, s dévlením bych to označení někdy využila 😀

 442. „Pro téma článku zcela nepodstatné.“

  Myslíš, Karle?

  Ten článek má v sobě dosti rozporů a vzbuzuje to dojem, že dfens tahá čtenáře za fusekli s historkou, jak jedna slečna chtěla tahat za fusekli policii – nebo mětské úředníky – a oni na ni byli oškliví. Ale mozná je dfens v tom nevinně, tahala ho za fusekli ta slečna.

  no a když je článek o tahání za fusekli, tak úvaha, kdo koho tahá za fusekli rozhodně k tématu je, ne? 😀

 443. OT: jestli mne něco sere tak je to čas od času opakované bolestínské stěžování, že nebý v Jaltě darování Stalinovi bylo by všechno jinak a medové. Jaltská konference osud Československa nepředurčila. Ani se tam o něm oficiálně nejednalo. Napsal jsem k tomu z vyčteného (a že jsem o konferenci přečetl několik docela tlustých knoh) krátký článeček – a to se nezmi%nuji o Benešem podepsané smlouvě o přátelství a pomoci, ani Košickém vládním programu, který nikdy neměl být přijat a další kamenů mosaiky jež se zhmotnila v únorový puč.

  Sovětská rozvědka (paměti Pavla Sudoplatova) zjistila, že západní spojenci neměli před konferencí žádný konkrétní plán na uspořádání poválečné Evropy. Navíc Roosevelt dohodl odložení konference až po jeho inauguraci. Tou dobou byla sovětská vojska hluboko v Polsku, Maďarsku i Československu. Západ pouze naivně trval na návrat exilových vlád do okupovaných zemí. Sověti s tím souhlasili s podmínkou, že vrátivší se vlády budou v koalici s „osvobozeneckými“ prozatímními vládami v rámci „fair division of influence“ v osvobozené Evropě. Co tento „férový vliv“ znamenal pro Stalina si dovedl představit jen Churchill. Před konferencí totiž dohadoval prostřednictvím A. Edena s Molotovem sféry vlivu na Balkáně. 11.října 1944 se předběžně dohodli na SSSR: Spojenci – Bulharsko a Maďarsko 80/20 (Rusové se vzdali Italie), Jugoslavie 50/50. Churchill věděl, že Rusům v postupu na Balkán nezabrání a spokojil se protekcí Řecka a Jadranského pobřeží. Termín „sféra vlivu“ a „bezpečnostní sféra“ užil poprvé Maxim Litvinov. Do této nárazníkové sféry Litvinov zahrnoval Švédsko, Finsko Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Jugoslávii, Albanii a Turecko. Memorandum dost vyděsilo nejen Chrchilla, ale i Awerella Harrimana. (Zveřejněno v publikaci „Válka a pracující třída“.) Molotov a Stalin Litvinův plán debatovali, Churchill, Harriman se jím odmítli zabývat jako nerealistickým a na konferenci ho nepřipustit. Pouze Kennan, který byl v Moskvě a znal stalinské uvažování lépe, byl pro rozdělení sfér. Kennan tvrdě prosazoval zrušení Spojených národů a v přijetí sovětských podmínek viděl konec UN. Americká delegace naivně považovala přijetí doktriny sfér vlivu za garanci poválečného přátelstvi se SSSR. Sám Stalin si nebyl dlouho jist jak prosadit sovětský vliv v Rudou armádou osvobozené Evropě. Představoval si, že zajištěním účasti ve vládách levicovým a komunistickým stranám připraví během 15 let půdu pro převzetí moci komunistickým stranám. V březnu na konferenci s maršálem Titem řekl: „Dnes je socialismus možná dokonce pod vládou anglické monarchie. Revoluce není nutně nezbytná. V Polsku není diktatura proletariátu a není ani potřebná. Demokratický systém v Polsku a částečně v Československu přitáhne vlády blíže k socialismu bez nutnosti diktatury proletariátu sovětského stylu.“ A skutečně, zejména čeští voliči v ještě svobodných volbách v roce 1946 dali přednost socialistické vizi státu a dali komunistům do ruky všechny prostředky k převratu v únoru 1948. Rakušáci, ač okupovaní se této zhovadilosti nedopustili.

 444. „. . .najdi si nějakého Rusáka, na kterém předvedeš svou politickou ukotvenost, abys zakryl vlastní neschopnost.“

  Od Koneva k americkym Darmos…Demokratum. Prohrali volby a svedli to na Rusy.

 445. Dušane
  z jakého období byl Litvinovův plán Tebou zmiňovaných sfér vlivu?
  Ještě když byl ministrem zahraničí SSSR nebo když už byl velvslancem v USA?
  Starý Meir Henoch Mojsejevič Vallach-Finkelstein byl samozřejmě mazaný lišíák.

 446. Nic by nebylo medové, protože život jedince ani dějiny národů nejsou medové. Buď to přijmete, jak to je a budete se s tím muset nějak popasovat a hrát s tím, co máte v ruce nebo můžete všechen čas profňukat, jaky by všechno bylo medové, kdyby….

 447. Skimici – říjen1944. Což o to, blbec to nebyl, ale ta podivná havarie a pak „nejlepší stalinské ošetření“ až ke konečnému infarktu?

 448. Marně hledám v čem spočívá to tahání za fusekli v oné d-fensem podávané historce. Já si zase všímám poněkud podvodného jednání správního orgánu stran datace úkonů okolo posudku – a rovněž i úrovně posudku samého. Ovšem o té úrovni obecně mám už dlouhá léta jisté pochybnosti – alespoň co se týče mé odbornosti.

 449. O havárii nevím Dušane. %Zil jsem v dojmu že infarkt.
  On ale snad někde u vás žije vnuk. Ten tuším disident, tak možná je víc informací.

 450. Pavel Litvinov žije tady. Setkal jsem se s ním na jaře 1968 v Praze, přes jednu moskevskou architektu, kterou tehdy přivedla moje sestra domů. Sebrala ji někde na Václaváku když se ptala na cestu. Bylo to někdy v dubnu a ta Irina Korsunskaja už tehdy tvrdila, že to Pražské jaro Rusové dlouho tolererovat nebudou. Nějak jsme jí neveřili. Pak jsem ji potkal v Americe. Život je souhrpu neuvěřitelných náhod a setkání. Bohužel, po rozpadu SSSR zblbla, dala se na víru a stala se z ní byzantinská svíčková baba.

 451. „Já si zase všímám poněkud podvodného jednání správního orgánu stran datace úkonů okolo posudku“

  No, tak já taky netvrdím, že ze strany státního orgánu prošlo všechno košer. Ale otázka je, proč se zabývat úrovní a datací posudku, když nevycházel se skutečného stavu po nehodě, ale ze situace, naaranžované účastníky nehody několik hodin po té.

  Takový posudek stejně neprokáže nic, protože už nelze doložit, v jaké pozici byla auto po nehodě doopravdy. Nelze doložit, jetsli náhodou nebyl některý z účastníků v době nehody pod vlivem alkoholu. Nelze doložit prakticky nic.

  Prostě zavolat policii několik hodin po nehodě a čekat, že něco opravdu vyšetří, mi připadá tak dokonalá pitomost, že nevěřím, že by to opravdu někoho mohlo napadnout….

  On je na moje gusto dfens občas poněkud aktivistickej na to, abych mu věřila jako evangeliu….

  ale to je jen můj osobní pocit….

 452. Maydo, proboha… D-fens samozřejmě neví, jak nehoda proběhla. Ovšem stejně tak to neví úředník, což mu ovšem nebrání vynést verdikt. A o tom je celý ten článek.

 453. OK, to je sice hezký, ale pořád nechápu, proč účastníci volali policii a co čekali od vyšetřování fingované nehody.
  já bych teda očekávala, že z toho bude akorát průser, že jsem mařila vyšetřování nehody tím, že jsem nejdřív odjela a po několika hodinách nehodu naaranžovala a pak zavolala policii.
  Proto se divím, že dfens tam píše, že nikdo nebral v potaz, že účastníci přiznali, že jde o dodatečné naaranžování – já bych očekávala že největší průser by byl právě v tom, že s těmi auty bylo před zahájením vyšetřování manipulováno a tím bylo znemožněno zjistit polohu vozů při nehodě.

 454. 😛 Schopnost vyhmátnout podstatné (nebo vůbec pochopit o čem se píše) je velmi ceněná vlastnost. 😛

 455. Defense jsem po určité době přestal číst,
  protože se tam zabývají jen kritikou a to značně osobní vůči cyklistům, policii, místní samosprávě atd. Nenávist vůči policii je opravdu převládající a začala mi připadat jen jako výron emocí, horko-těžko podepřené nějakými realistickými údaji. Navíc moje zkušenost s policií nikdy nebyla tak vyhrocená – prostě policajti jsou různí. Důležití nositelé uniformy, otrávení lemplové, normální i přátelští.
  Dtto cyklisté. Sám jsem donedávna jezdil na kole a přesvědčení tamních automobilistů, že silnice jsou jen a jen pro ně mi nějak začala vadit. ONI platí daň a ti ostatní ať jezdí třeba po poli. Prostě „duch“ toho blogu mi přestal vyhovovat.
  Vznikla tam určitá názorová „bublina“ a ta neodrážela moje vlastní zkušenosti.
  A drobnější věci, třeba vztah ke gayům. Opět – mám zcela jiné zkušenosti než tamní obecný názor o „homokládách“. Tož se tou naaranžovanou nehodou nehodlám zabývat. A takto měla správně reagovat i policie.
  „Přátelé, tohle je divadýlko a tohle vyšetřovat nebudeme.“

 456. Kocoure, jsem stejného názoru, jak stran nehody, tak stran defense. 🙂

 457. Stk, A takto měla správně reagovat i policie.
  „Přátelé, tohle je divadýlko a tohle vyšetřovat nebudeme.“
  – zajisté. jenže, pokud d-fens nekecá, tak ani policie, ani správní orgán (o tom to hlavně je) tak nepostupovaly. Naopak, správní orgán se snažil určit viníka a vydřít z něj peníze za nesmyslný posudek a řízení. Osobně to považuji za dost potřebné poučení. Policajti a správní úředníci asi nebudou všichni prohnilí, ale zjistit to až pozdě by mohl být dost průser, v konkrétním případě. Takže princip předběžné opatrnosti a moc se nerozkecat. Neklame-li mne paměť, tak Schumi něco takového taky psal.
  Cyklisty a homo nekomentuji, to v článku nebylo. Zase by to muselo být konkrétní.

 458. V pohodě, já zas vysvětloval, proč si ho občas, obvykle na upozornění, přečtu.

 459. Sám jsem byl svědkem několika správních řízení, kde i přes zjevnou nesmyslnost obvinění bylo nutno angažovat právníka a věc skončila až u odvolací instance. Pokaždé v neprospěch úředníků. Takže v tomto ohledu naprosto souzním s D-fensem jak vzhledem k úředníkům, tak vzhledem k policajtům.
  Např. objektivní odpovědnost provozovatele se projevila přesně tak, jak tady kdysi předpokládal a varoval jura-p.
  K výraznému snížení buzerace by přispělo už to, kdyby byl správní orgán v případě neprokázaného obvinění povinen uhradit šikanovanému vzniklé náklady vč. právního zastoupení. V opačném případě to taky lidem účtují naplno.

 460. Foundry, ale jaká šikana?
  O šikaně můžeš mluvit, pokud by stát konal o své vůli a zasahoval do toho, co si ti dva dohodli. Ale účastníci nehody policii sami zavolali, t.j. vyžádali si iniciativu státu a to v situaci, kdy každýmu, kdo má aspoň dva závity na mozku, muselo být jasný, že už nelze vyšetřit nic a že nehoda, ke které byli policajti přizváni, je fingovaná.
  Na to, že takový vyšetřování je k ničemu a navíc to zavání zametáním stop snad nemusím být právní expert, na to stačí zdravej rozum a trochu soudnosti.

  • Tedy nechci tě srážet ve spravedlivém rozhořčení, ale tak se mi jeví, že Foundry psal všeobecně, nikoliv (jenom) k tomuto konkrétnímu clanku……
   A osobně si myslím, že benga na to měli podobný pohled: když jsou tak blbí, že nás volají k necemu, co si mohou vyřídit mezi sebou, tak ať si utrácejí čas s ouradama; on už jim to tam nekdo znechutí a nebudou příště otravovat.
   Holt narazili na jejího prudícího nabiječe…….

   • Na druhé straně mi tento konkrétní clanek osvezil uz zlenivělou paměť co se týká nekolika vyjednavacich fint. Použitelné i při při s jinymi blbci, nejen eràrem.

 461. 2 Foundryman:
  …K výraznému snížení buzerace by přispělo už to, kdyby byl správní orgán v případě neprokázaného obvinění povinen uhradit šikanovanému vzniklé náklady vč. právního zastoupení….

  Z toho mi vyplývá že by se „orgány“ začaly vyhýbat „nejasným případům“, že by prostě do nich nešly. Dotaženo do konce – na začátku je téměř každý případ nejasný, podezření je určitým procentem právně a znalecky napadnutelné a a „orgány“ by byly nepotřebné, protože by se do ničeho nepouštěly. Lumpové (třeba hospodářští přestupníci) by měli pré – jak ty myši, když kocour není doma.

  Takhle by to asi nešlo přestože myšlenka je spravedlivá.

 462. Jistě, tak by to nutně dopadlo. Na tom je názorně vidět, že neexistuje automaticky dobré řešení a jediná možnost je pozvolná kultivace tlakem sebevědomých občanů. D-fens to možná natahuje až do absurdna, ale IMHO je to jediná možná cesta. No a co se času týče, jako ten anglický trávník …

 463. Starý kocoure – in dubio pro reo. V pochybnostech vždy ve prospěch obviněného. Už staří Římané.
  Lumpové mají pré pořád a vždycky budou mít.

 464. Dobré ráno.
  Úplně by stačilo, kdyby orgáni nepoužívali ne zcela čestné finty. Používají je. Začíná to odmítáním poučit sprostého podezřelého, pokračuje to odmítáním sepsat protokol, nebo do něj alespoň psát pravdu. Některé excesy jsou obzvlášť výžíivné.
  Pokud orgán několikrát narazí, najme si pár presstitutů a zahájí kampaň za utažení šroubů. „Osoba blízká“ a skončilo to u zprasků jako je teď, jen aby mohli vybírat pohodlněji do kasičky.
  Nějaké „in dubio pro reo“, pche!
  Nepsal tu tuhle jeden advokát, co jsou schopní vymýštet OČTŘ, když se někdo rozhodne nevypovídat?

 465. Nějak nabývám dojmu, že orgánu (tedy míněno v přeneseném slova smyslu) se může tolerovat i nemalé svinstvo, pokud lze tvrdit, že si za to sprostý podezřelý může sám. A mnou zdůrazněná machinace s kalendářními údaji onoho posudky je svinstvem an sich – a byla by jím v jakékoliv souvislosti.
  In re d-fens. Řadu přispívajících (o diskutujících nemluvě) nemusím. Prostě lidí okolo je více než před lety a mezi nimi je nutně i nemálo pošuků. Stran d-fense osobně problém nemám. A jestli se někomu zdá, že poněkud přitvrzuje, tak mi nezbývá, než připomenout úsloví „na hrubý pytel hrubá záplata“.

 466. Napadá mě otázka: když feministky (a feministé) tlačí na nepřechylování ženských jmen – viz https://archiv.ihned.cz/c1-66633080-ceske-zeny-by-nove-mely-dostat-moznost-skrtnout-si-koncovku-prijmeni-ova-i-bez-snatku-s-cizincem
  tak proč zároveň bojují za přechylování jmen obecných – viz ta vynálezkyně nových slov jako „hostka“ (= femininum od host) a pod.
  Jinak k výše zmíněnému návrhu bych dodal ještě jakýkoliv zákaz tahání mluvnice do osobních jmen – tedy ani skloňování se nebude provozovat.

 467. Honzo, máš pravdu a já bych taky mohl vyprávět, jaká svinstva se dělají a dělat budou. Ale ta zásada „in dubio pro reo“ je skutečně ochranou občanů před lumpy. Jen ji prosadit, aby platila. Vždy je lepší pustit lumpa, než odsoudit nevinného.

  V dobách minulých, když jsme ještě neměli tuhletu „demogracyji“, nebyl trest pomstou, ale zejména nebo výhradně náhradou škody. Názor, že na lidi musí být přísnost a když se nedaří vymýtit zločin, tak ještě větší přísnost, je bolševický v širokém smyslu tohoto slova. Viz: „Všeci kradnú“ nebo „Musel jsem ho osvobodit, ale on to stejně udělal“.

  Jsem asi pořád ještě naivní, ale člověk musí mít nějaké zásady o které se sám, osobně, může opírat.

  Tak se tu mějte, Heurige čeká.

 468. Dobré zas ráno… 2 martin tt (2.9.2019 | 9.02) – jo jo… In dubio pro reo!
  To si jistě Kramný (a další) opakuje jako večerní modlitbičku před spaním… (a že tam těch pochybností bylo!)

 469. 2 martin tt:
  To jistě, už jenom proto, že mají na ty nejlepší právníky. Ale ještě je tu jedna věc -to už je OT – poškození dobrého jména. Takhle funguje celé slavné hnutí #metoo. Obvinit někoho ve sdělovacích prostředcích z dávného „prasáctví“ a zničit mu kariéru. Nebo ho donutit k „sebekritice“ jako v Číně a zaplatit „postižené“ jistý obolus podle výše svého konta. Ti kteří měli čisté svědomí a dost odvahy reagovali okamžitě ostrou žalobou – a věc se, pokud vím, vždy vytratila.

  Bohužel vzhledem k obecnému rozkladu takto nelze postupovat pokud se staneme objektem likvidace podle principu „politické/genderové/klimatické“ hyperkorektnosti. Média i momentální věrchuška se bojí, aby nebyli obviněni z podpory něčeho tak „fuj“ a raději drží basu. To mě děsí. Pokrytectví jako princip.

  Proto mě tak vytočilo ona vládou schválená „předsudečná nenávist“. Na tohle se dá našroubovat cokoliv. Ocitám se ve světě, který vlastně dobře znám. Socialismus s některými rysy totality – komunismu. Sedmdesátá léta nebo Orwellův román „1984“.
  To, co se na nás žene je převlečený komunismus. I ta jeho hesla se dají použít. Třeba „Poroučíme větru, dešti….“

  Napadla mě strašná myš Lenka. Tuhle dekadenci by mohla vyléčit snad jen nějaká katastrofa globálního rozměru,. Pád většího asteroidu, výbuch kaldery v Yelowstonu nebo cosi podobného. Nebo III. WW. Je to hrozné, ale prostě mě to opravdu napadlo. Je třeba, aby se lidé začali starat o vlastní přežití – kdo se nepostará, zemře. Než se lidstvo zase vzpamatuje, bude pár desítek let klid. Pak to asi začne znova.

 470. 2 dvd – naštěstí existuje univerzální zástupné synonymum, přesně vystihující tyto genderově nevyrovnané osobnosti – lze použít nejen jako popis, leč i jako oslovení… No ale v případě oslovení bych se za to skloňování dost přimlouval… Oslovení „ty blbá píča“ by mi neznělo správně česky…

 471. Zajímavá svědectví účastníků.

  Ostatně: Zajišťoval jsem ozvučení první návštěvy Václava H. v Ostravě. Mám dokonce schované i pověření, které mi vydalo Sm KV KSČ, což byla vzhledem k mému smýšlení (a soudruzi o něm věděli!) docela legrace. A jsem zvědav, kdy se dočtu, že to bylo úplně jinak. [;>))

 472. martine tt, nejsme ve při. Ta zásada je důležitá. Možná by bylo zajímavé pouvažovat o skotském bonusu „Osvobozen pro nedostatek důkazů“, aby to naši páni soudcové lépe překousli.

 473. 2 StK
  Možná, že v ostravské pobočce Ministerstva pravdy sedí nějaký archivář Winston Smith a zpracovává historii tak, aby to byla Pravda.
  (Mám dlouholetou nedůvěru ke Slovům Začínajícím Velkými Písmeny.)

 474. Dobré dopoledne,

  „V Česku se Greta Thunbergová stala terčem především dezinformační scény, negativní články o ní se šíří v řetězových e-mailech,“
  Vy jste někdo nějaký takový mail dostali? Já teda ne a to jsme ve věkové kategorii, co prý je už údajně neschopná vyhodnotit informace, tedy pro rozesílače mailů cílová skupina.

  „Publicista Bohumil Kartous, který pravidelně přispívá na Britské listy a je zároveň mluvčím Českých elfů, kteří bojují proti dezinformacím, upozornil, že se o Thunbergové šíří např. dezinformace, že podporuje LGBT komunitu. „Jednoznačně to má čtenáře vést k tomu, že ona je teda obecně pro ně, spojena s nějakými těmi multikulti aktivistickými neziskovkami, které jsou ‚zlé‘, které jsou podporovány často zmiňovaným a démonizovaným Georgem Sorosem,“ uvedl Kartous.“ “

  A o tom, že gréta podporuje LBGT komunitu jste něco takového dostali? Nebo aspoň něco četli? Já teda taky ne.
  Ostatně aspergeři bývají uminutí na jedno téma, takže pochybuju, když je uminutá na klima a CO2, že se nějak zajímá o LBTG.

  Ti pitomci si snad tu propagandu vyrábějí sami, aby odůvodnili svou vlastní existenci….

  • …si snad tu propagandu vyrábějí sami, aby odůvodnili svou vlastní existenci….
   Bingo! Je to jedna z manipulativních technik. Překroutit názory oponenta a pak je s velkou slávou vyvrátit!

 475. Dobré dopolední vespolek,
  výše jmenovaný ústav vznikal zde, za okolností, které raději pouze ústně (mám to z druhé ruky a nehodlám šířit veřejně).

  • Škoda, mohlo to být zajímavé.
   Ony ty informace prostorem prostupující často nejsou z druhé, ale mnohdy i z páté ruky. [;>)

   • Ani ne. A CzechGlobe sice stránku „historie“ nemá, ale tak nějak se tu obecně ví, že to povstalo z centra AV v Nových Hradech. Na základě získané megadotace… stačí ?
    Nejsem účastník přímý, de facto mne to osobně nepostihlo, ale přátelím se s lidmi, které ano, i s těmi, kteří to museli řešit organizačně.

 476. Doplnění,
  tím „zde“ myslím jihočeské odnože AV.

 477. Dobrý den. Ad škola. Na první hodině byl i pan místostarosta.
  S Ptakopyskovem zkušenosti máme. Jeden příbuzný tam jde do první třídy a raději mu vybrali Hejného metodu než tu učitelku, kterou byla postižena jeho starší sestra. Nu což, matiku se doučí doma.

 478. OT: nepan neprokurátor nenabyl nepřesvědčení, že nepana nemajitele nekoncernu vlastně vůbec nestíhat nechce. Tak to má být. Naprostá nezávislost.

  • Už aby to brexitlo. Jak to vypadá, tak exitus bude následovat.

 479. nickname – ono v zákonech na vyčuranost žádný paragraf není . a IMHO ta změna Čapího hnízda na minifirmu byla sice vyčuranost, ale provedená podle zákonů a dotace proběhla podle zákonů na minifirmu. A do Babišova království se vrátila přesně, když tu změnu zákony dovolovaly. A včil podle čeho vyčuranost soudit?

 480. quivisi,
  vidím to stejně. Od začátku až do konce. A kdyby Bureše odsoudili, došlo by i na ostatní, stejně se chovající subjekty ?

 481. já sjem někde četla, bohužel si nevybavuju, kde, že ta zdrcující zpráva stran dotace na čapák si brala na paškál spíš systém přidělování dotací, jak tu funguje obecně a že to je hrůza a že za přidělení dotace nese odpovědnost ten, kdo ji přidělil.

  Už si bohužel nepamatuju časový souvislosti, ale pokud dotace byla přidělena, ještě než vyšlo najevo, že Babiš pomejšlí na politiku, tak se s tím asi nic nenadělá.
  Jiný kafe by bylo, kdyby ji dostal už v době, kdy dělal ministra finací, což byla, pokud si vzpomínám, jeho první politická pozice.

  Vyčůranost není trestná. To byste museli pozavírat kde koho, s výjimkou vyslovených loserů. Každej z nás se určitě někdy v životě zachoval vyčůraně.

  Zrovna tak není trestná blbost a těch asi každej z nás nadělal taky dost.

 482. Nesamozřejmě nemám k nepodnikateli neprávní názor.
  http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-5-paragraf-212
  Nedivím se neodsouzení za nevraždu. Nedivím se nevykoupení neúplatkem do nefondu nespravovaného nekamarády neprokurátorů. Nenaše neministerstvo nespravedlnosti nevybočuje z nezajetých necest. Nic nenaznačuji, s nepsaným nesouhlasím.
  50 mega není nic. 100 miliard nedotací ročně neuteče ročně z nerozpočtu na neúčty nebohatých.

 483. No, jestli dovolíte, v celé kauze hraje zásadní roli jedno takové nenápadné slovíčko z moderního newspeaku: účelovost. Babiš (prý, a kdybychom věděli, co to slovo znamená, možná i skutečně) účelově vydělil ČH z firmy, aby tím získal entitu dostatečně malou na to, aby mohla (ona, ne Babiš, ten alespoň formálně jistě ne) požádat o dotaci, a po uplynutí jakési karenční lhůty ji zase (účelově) připojil ke koncernu. Tedy ani ti nejprotibabišovštější kritici, neztrácejí-li svůj vnějškový glanc, netvrdí, že jednotlivé kroky byly protizákonné; i z jejich pohledu byla protiprávní – ba dokonce trestná – až ta účelovost.

  Tak. A teď, abychom tomu kouzelnému slovíčku (v TrZ se vůbec nevyskytuje; nevím, jak v jeho komentáři) začali trochu rozumět, zkusme jej prosím studijně použít v několika procvičovacích větách:
  • Babišovi kritici ČH účelově vytáhli až po jeho vstupu do politiky.
  • Žádost o vydání k trestnímu stíhání přišla účelově pár týdnů před volbami (po nich se musela s ohledem na snadno očekavatelné znovuzvolení opakovat).
  • Z útrob EU účelově unikl do mainstreamových medií draft auditu.
  • (Atd. atd.)

  A jestli nám ty větičky nějak pomohly porozumět obsahu pojmu účelovost, můžeme si každý sám udělat obrázek, na které straně jí je v souvislosti s ČH více…

 484. Zpátečníku,
  přesně.
  Nevstoupit Babiš do politiky (a Čapí hnízdo vzniklo před touto érou), tak po něm pes neštěkne. Možná by neštěkl ani pokud by Babiš šel na ruku jiné lobby.

 485. Nepodnikatel nevstoupil do nepolitiky za Standy Grosse.

 486. To ale jenom korumpoval, ne ? Ještě sám nekadidoval…

 487. Někde jsem četl úvahu, která doporučovala starostovi Dejvic, aby navrhl i zakrytí pomníku M. J. Husa na Staroměstském náměstí, protože stejně jako časem Žukov i husité se dopouštěli zločinů a upalovali mnichy a jepřišky.

 488. Z nepohledu, se kterým nesouhlasím nezáleží kde se ten či onen nevyskytuje. Nedemokratické nesystémové neřešení nebrzd a neprotivah neslouží k negenerování nedokonalých nevládců.
  Nedůležité není, aby nekaždý nevěděl, že žádný nestrom neroste do nebe. Na nekaždého nečekají Nebory.
  Kdybych nepsal negativně, tak bych napsal: některá rozhodnutí vypadají, že pokud je někdo dostatečně velký … ošklivé kačátko, může cokoliv.
  Kdybych byl ďáblovým advokátem, chtěl bych, aby soud v případě ČH proběhl. Padni komu padni, resp. třeba padni vláda. Klidně ať proběhnou další soudy s jinými účastníky v jiných případech. Padni komu padni.
  OTOH byl bych pro zmírnění trestního zákoníka – např. zrušení paragrafu dotačního podvodu, a zároveň zrušení dotací.
  ČH považuji za vábničku, za dobu projednávání odtekly soukromým subjektům stovky miliard, kde každá jedna miliarda byla vynaložena neúčelně. Politici, kteří jsou naoko konkurenti, jsou ve skutečnosti v symbióze. Mohli bychom je nazvat symbiotickými parazity, kteří hubí hostitele, ale vzájemně si pomáhají.

 489. nickname – Žukov nejsou mrtví vojáci, co padli při našem osvobozování …

  • Kristus – symbol
   Hus – symbol
   Hitler – symbol
   Stalin – symbol
   Žukov – symbol
   Těžko se zpodobní všichni ti padlí. I kdyby – zase to bude nějaký symbol. Něco jako „hrob neznámého vojína“. Nikdo rozumný přece nebude říkat, že ten vojín byl možná zloděj nebo aspoň děvkař.
   Někdy je symbol personifikovaný, někdy bezejmenný. Tohle je
   myslím zbytečná disputace nad nesmrtelností chrousta.
   V Petrohradě stojí socha Stalina a za rohem pravoslavný chrám, za dalším rohem jezdecká socha Petra I. Všechno pěkně udržováno. Nikoho to tu nepohoršuje. I ten Stalin byl součástí dějin. Byť ne moc šťastného období.

 490. quivis: památník vojákům národů sovětského svazu by památník nešťastného generála mohl nahradit. Nedávno, možná dva týdny zpátky, jsem šel s naší školačkou kolem památníku vojáků zemřelých ve zdejším lágru. Četl jsem jména i s věkem. Několik stačilo. Stěží dvacetiletí kluci i padesátiletí dědci.
  Ovšem samozřejmě: ať si to Pražáci poštelují jak chtějí.

 491. Těžká práce, AeroKarle. Stavět se proti Babišovi jakožto politikovi pokládám za zcela důvodné, oprávněné a správné. Stavět se proti Babišovi jakožto podnikateli pokládám za zcela důvodné, oprávněné a správné. Stavět se za právní stát pokládám za zcela důvodné, oprávněné a správné. Problém nastává, jakmile kdokoliv zaměňuje kterékoliv dva postoje z uvedených tří; v takovém případě bych pokládal za prakticky zaručené, že konečný výsledek bude citelně horší, než kdyby nedělal nic.

 492. No proto jsem Zpátečníku pouze napsal, že nenacházím soucit. Ne že by něco bylo správné či nesprávné.

 493. Tak jest, Zpátečníku.
  Je to jako s tou dívkou: Hezká – poctivá -chytrá. Současně nemůže mít všechny tři přednosti. [;>))

 494. Bourat / měnit pomníky podle současné politické nálady je myslím dost hloupé.
  Nálada – systém se mění – ale dějiny zůstávají.
  Dtto přemisťování do depozitářů. To už by bylo lepší ty pomníky mít na kolečkách a podle věrchušky t.,č. vládnoucí je měnit jako svaté na orloji.

 495. No,
  jen nestrašte, aby k tomu Koněvovi v další generaci neudělali ten zástup rudoarmějců, jak stála fronta za Stalinem 🙂
  Pokud je ta socha dost nová (viz linkovaný rozhovor s panem Zbořilem), tak je to fakt trochu praštěné, proč ausgerechnet Koněv a ne mohyla všem padlým… ale ať si to Praha 6 a Zamini pořeší spolu, hlavně ať z toho nedělají aféru galaktických rozměrů.
  S Babišem nesoucítím, nevolím, a pokud by padla kosa na kámen, ať padne na kameny všechny. Všem stejným metrem. Tedy i Bakalovi…. ?

 496. „To už by bylo lepší ty pomníky mít na kolečkách a podle věrchušky“

  Mám dojem, že o soše Klementa Gotwalda v Hradci Králové se říkalo, že má hlavu na závit, aby ji mohli případně odšroubovat a vyměnit.

  Ona snad ta legenda vznikla tak, že původně měl být na vysokém pylonu a tak tu sochu udělali do perspektivy – malý nožičky a směrem nahoru se rozšiřovala a hlava byla veliká. To aby, až se bude tyčit na tom pylonu, tak aby neměl obrovský nohy a malou hlavičku, ale sby se jevil z podhledu ve správných proporcích
  Jenže z pylonu sešlo a na nízkém podstavci ty proporce vypadaly divně a lid to dílo nazýval potupně Klémou s vodnatelnou hlavou. Tak prý tu velikou hlavu uřízli, přetavili a ve zmenšené verzi ji nasadili zpátky.
  No, možná je to taky jen legenda. Ale jak by řekla moje babička – možná to není pravda, ale dobře se to poslouchá.

 497. Ale maYdo, to přece nepůjde!
  Babiš je premiér, úspěšný politický protivník všech ostatních, Bakala politik není, je to jen hnusný zbohatlík a je ho tedy možno trošku vydírat, aby pustil chlup.

  S Bakalou jsem před mnoha lety mluvil při soutěži Miss a za těch 20″ co jsme prohodili pět slov se mi stačil zhnusit. Už vlastně nevím proč, ale měl jsem pocit slizkosti. Pak si tu Missku vzal za ženu, tuším… ¨

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Michaela_Bakala

 498. Co nepůjde, starý kocoure? Sundat Gotwaldovi hlavu? Dávno ho sundali celýho i s podstavcem. 🙂

  ( možná se nepletete s Bakalovou misskou, ale spletl jste si mně asi s Matzurkou 😉 )

   • To nic, kocoure. 🙂
    Kaýdopádně je tahle záměna naprosto neškodná. Jsou jiné situace a tam je to opravdu průůůser, když ty ženský popletete.

 499. K těm pomníkům – vynikající Klaus…
  https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-kdyz-se-zahaluji-a-bouraji-sochy-vaclav-klaus-ml-40295101
  „Jen na jedno bych se zeptal těch dnešních novodobých historiků. Když vězni v Osvětimi slyšeli v lednu 1945 Koněvovo dělostřelectvo, přáli si, ať Koněvovy jednotky postupují rychle, nebo by bývali byli radši, aby se obrátily nazpátek a nemíchaly se do německých záležitostí?

  Když Koněv zahájil útok na Berlín – bylo to dobře, nebo špatně? Vaši a moji prarodiče a praprarodiče – vítali v květnu 1945 Koněva, nebo jim vyhovoval K. H. Frank?“

  A jen bych doplnil citátem Kryla – „Vím, byla by to chyba, plivat na pomníky!“

 500. Zajímalo by mne, kde se vzala ta myšlenka, že by se sovětská armáda, nebo konkrétně Koněv tehdy neměla „míchat do německých záležitostí“. Ta je tak originální, že ji vidím fakt poprvé.

 501. Tak vypadá to, že o tom nemíchání si to mysleli i organizátoři a tamtéž mluvící hlavy na „vzpominkovem shromáždění“ 1.9. v Polsku.
  Byl tam kdekdo, i náš jezevec, akorát ne Rusové, bo nebyli pozváni.
  Zato prezident právního nastupce nacistickeho statu ano a ještě tam i řečnil. Pak tam řečnil i vajstrumpeta a vsichni si svorně davali velkeho bacha, aby ani jednou nevypustili nějaké slovo začínající na rus….
  Zcela ostudné.

 502. Trikolóra chce zpátky normální svět, který pomatení pokrokáři všech možných barev a odstínů ničí. Rodina je maminka, tatínek a děti, normální je pracovat, máme pouze dvě pohlaví, muž a žena nejsou stejní, ale ve své různosti se doplňují, demokracie není diktatura menšin…

  Takto jednoduše shrnul Petr Štěpánek v PL program „Tríkolory“. Je dost smutné, že program politické strany/hnutí může být tak „přízemně normální“. Znamená to totiž, že momentálně zdaleka nežijeme v normálním světě. A tenhle kýžený stav by přitom měl být vlastně jen základem, výchozím bodem k nějakým novým cílům.

 503. Dobrý den.
  Starý kocoure: a o kolik chce Trikolóra chudým snížit daně? To je dle mého neskromného názoru alfa i omega volebního programu. Jak moc chce nechat chudé, aby rozhodovali o svých životech sami?
  Proč mluvím jen o chudých? Protože pro bohaté mají všechny strany (vyjma jedné) speciální kolonky: Daně neplatit, do kapes sypat, při podvodech se nedívat. Aby tento program pro bohaté mohl být financován, musí být na prosté lidi přísnost. Jak říkal snad šéf agrární komory: kdo nás kritizuje, měl by zůstat několik dní bez jídla. Dříve se tomu říkalo zostřený půst.

 504. Dobré ráno,

  “ muž a žena nejsou stejní, ale ve své různosti se doplňují“

  synek tuhle přitáhl nějakou informaci, že prý zvýšený počet autistů mezi chlapci je daný nevhodnou metodou diagnostiky – vyšetřovací metody prý byly ušity na míru klukům, ale holčičí mozek funguje poněkud jinak.
  Tak doufám, že ho někdo nenapráská nějakýmu uličnímu vejboru za genderově nekorektní řeči 😀

  I když nevím, jetsli je politicky korektní závěr, že autistů je víc mezi kluky. Neměly by se stanovit nějaký kvóty na to, že autistických holek musí být stejně jako kluků?

 505. Dobré dopoledne,

  k těm pomníkům na kolečkách – snad by ani koleček nebylo třeba, jen vhodně zvolená forma. Vzpomněla jsem si totiž na starou dobrou Bohatýrskou trilogii, kde hostinský bustu J.A. Komenského širákem předělal na Buffalo Billa či naopak, podle toho, jaká se v hospůdce právě sešla klientela 😀

 506. „https://www.lidovky.cz/nazory/shabu-negramotni-zalobci-statnim-zastupcum-schazi-medialni-vzdelani.A190902_221142_ln_nazory_ele“

  Mám tomu snad rozumět tak, že státní žalobce nepochopil, jaké rozhodnutí po něm chtějí media? 😀

 507. Matzurko, v Lánech v muzeu ( na kterém mi připadalo zajímavější vestavění ocelové konstrukce do starého špýcharu než pantofle Prezidenta Osvoboditele mají úžasnej obraz, jak Tatíček řeční k národu z balkonu staroměstské radnice. Já jsem v prvním momentě myslela, že to je Lenin, až titulek mně vyvedl z omylu. 😀
  I ta kompozice a styl obrazu se nijak nelišily.

  • Je to sice stará zpráva, ale názorně ukazuje, jak směšnotrapné jsou bitvy o sochy a památníky.
   OT: Proč nám to líbání nohou TGM tak vadí?

 508. 2 nickname:
  Ano, velmi důležitá připomínka. Jistě, sociální spravedlnost musí být. Jenže aby se mohlo s tímhle začalo hýbat, nesmí se populace zabývat „počítáním pohlaví“. Tedy „vybřednout z bahna relativity“ a postavit se na pevnou zem.

  Tady už konsensus nebude jednoduchý. Bohatí se zajímají o nedotknutelnost majetku a „zásluhovost“ (kolika lidem „dali práci“), chudí zase třeba o daně – například progresivní daň. proč člověk, který nevydělává, protože nepracuje má platit dně?

  Proč vůbec platit daně, že? Bohatí žijí v domnění, že si všechno mohou koupit což je omyl – hodně věcí a služeb by bez daní „nebylo na trhu“. ano koupí si skvělé auto – ale nebude jich tolik, aby si koupili i dálniční síť.

  Ti z druhého konce zase odmítají platit, protože z mnoha benefitů. pořízených z daní prý „nic nemají“. Proč mají přispívat na dálnice, když po nich nejezdí? Proč mají přispívat na kulturu, když sami ji k ničemu nepotřebují atd.

  Zdá se, že pokud se podaří naší civilizaci vybřednout z toho bahna, kam momentálně zapadá hloub a hloub, tak se politika opět rozdělí na levici a pravici. Majetné a chudé. Chytré (vychytralé) a prosté (hloupé). To je život…

  To, co vidím kolem sebe je pouze pokračující dekadence – a vlastně i demence.

 509. Starý kocoure, ve Varech na to kápli 😀

  Možná by mohl vytvořit počítač podobu Univerzálního Velikána, no, řekněme několik typů podle fyzického vzhledu a pak jen měnit cedulky. Podle potřeby Lenin nebo Masaryk ( hubený, plešatý s fousama). Gotwald nebo Churchil ( při těle, bez fousů, s velkou hlavou) stalin nebo Kalvoda ( komentář netřeba 😀 )

  V technologicky vyspělé společnosti, kde budeme všichni očipováni, by potom bylo možno udělat cedulku interaktivní – podle toho, co načte z čipu, zjeví nápis podle politického smýšlení pozorovatele.

 510. Spíš než demence je to infantilita. Kdy se i dospělí dožadují jakéhosi opatrovatele, tedy státu, který by jim usnadnil život a mohli se spolehnout, že za ně vyžehlí prů…švihy. Chtějí univerzálního dohlížitele, trestátora, donátora… zakažte všechno, co se mi nelíbí… donuťte ostatní dělat to, co se mi líbí… přispějte mi na tohle a onohle…

 511. Ono je to tím, že z občanů státu se stali jeho klienti.

 512. Starý kocoure: příklad:
  pan majitel továrny platí daň ze zisku 15%. Pokud nemá daňové prázdniny (má). K tomu pobírá dotace.
  Dělník v té samé továrně platí: sociální, zdravotní, daň. Vše mu strhne a odvede za něj zaměstnavatel, on si nejvýše všimne rozdílu mezi hrubou a čistou mzdou. Aby mohl pracovat v továrně, pořídil si auto (+DPH +“zelený poplatek“). Do něj benzín (+DPH +spotřební daň). Je zbytečné se bavit o „progresivní dani“, když jsou bohatí dotováni z peněz chudých. Tady se nebavíme o infrastruktuře, ale o čistých penězích na ruku.

 513. Dělník v té samé továrně platí: sociální, zdravotní — Což o to, nickname, to fabrikant platí taky (není-li to důchodce či cizinec), jen z jiného základu…

  Zcela souhlasím s tím, co máte asi na mysli, totiž že procento přerozdělování je zde nehorázně vysoké. Ale co píšete, je spíše jen otázkou úhlu pohledu: Lokomotiva táhne služební vůz plus osobní vagony versus Lokomotiva plus služební vůz táhnou osobní vagony. Dokud nemůžete změnit řazení vlaku, jsou způsoby, jak se na vlak díváte, celkem ekvivalentní.

 514. „Lokomotiva táhne služební vůz plus osobní vagony versus Lokomotiva plus služební vůz táhnou osobní vagony.“

  To je ale blbost, zpátečníku, protože ať se na to koukáte z jakéhokoliv úhlu, tak vždycky je to jen lokomotiva, která táhne všechno. Nic na tom nemění ani to, že někteří jsou ze svého úhlu pohledu přesvědčeni, že vlak jede proto, že poslední vagón strká před sebou ty ostatní včetně služebního a lokomotivu k tomu.
  Nic na tom nemění ani to, kdyby na to strkání posledním vagonem věřilo 90% lidí a odhlasovali si to v demokratických volbách.
  a nezměníte to ani změnou řazení vlaku. lokomotiva táhne všechno a na její výkon nemá vliv, jetsli je služební vůz na konci nebo na začátku vlaku.
  Dejte lokomotivu doprostřed, tož bude půlku vagonů strkat před sebou a druhou půlku táhnout.

 515. Samozřejmě, to strkání vagonů před sebou je poněkud obtížné, neb se blbě ovládají a nejspíš by vykolejily v první zatáčce.
  Proto neměňme řazení vlaku. Lokomotiva musí být vepředu. Jak za ní zpřeházíte vagony, kam dáte služební, kam jídelák, nebo pošťák a kam ty ostatní, na tom už nezáleží.

  Pokud snad lokomotiva táhne blbě a nefunguje, vězte, že to nebude lepší, když bude na konci vlaku a bude strkat vagony před sebou.
  V tom případě neměňte pořadí vlaku, vyměňte lokomotivu. Hlavně místo ní nedávejte vagon.

 516. 2 maYda – v dnešní době to je ještě jednodušší… Připomněl bych pomník bratří Čapků na Mírákově náměstí…
  https://encyklopedie.praha2.cz/plastika/676-pomnik-bratri-capku
  No a stačil by nahrubo otesaný balvan a holografickou projekcí by se vytvořila cedulka, čí pomník to vlastně je, v závislosti na přání pozorujícího… A nemusí se ani manipulovat s nějakým kloboukem… Člověk by vhodil nějakou tu minci do automatu, naťukal by kýžený text a pak by se mohl cca 2-3 minuty kochat pohledem na Žižku, Karla x-tého, Franc-Josefa nebo třeba i Rumcajse či Cimrmana… Když by se chtěl někdo kochat déle, předplatil by si delší čas… Řešení prosté, jednoduché, v dnešní době snadno zvládnutelné, akorát by si na tom příslušný umjelec tolik nenamastil kapsu…

 517. 2 maYda (3.9.2019 | 12.13) – pozor na to… V Japonsku bývá lokomotiva (u některých vlaků) na konci vlaku. A opravdu ty vagóny před sebou strká…

 518. Nemluvě o metru, kde má každá náprava svůj motor.

 519. Matzurko (3.9.2019 | 9.26) , dobrý nápad. Jen nevím, jak by příznivci Koněva reagovali. 😛
  MaYdo (3.9.2019 | 9.26), i tak by se to při úporné snaze dalo vykládat.
  Nickname (3.9.2019 | 11.17) , obávám se, že v zápalu boje poněkud přiohýbáte. Ten fabrikant kromě té daně ze zisku platí ještě minimálně DPH, všechny daně kolem aut, baráku a nejspíš i to sociální a zdravotní. A to v takové výši, že nepochybně část z jím zaplaceného zbude i na chudinu.

 520. Pánové, „zásluhovost“ je slovo, které by se mělo používat velmi opatrně.
  Kdekdo má pocit, že jeho podíl na budování společnosti/státu je větší,než podíl jiných, a zaslouží si větší odměnu. Pokud tak aspoň neuvažuje, je to pravděpodobně „šílený altruista“ a patří do blázince. Ono to je v podstatě stejné i v menších skupinách. Třeba v rodině – pan otec nosí výplatu a panímáma řídí domácnost, děti trochu pomáhají, ale očekává se od nich hlavně „vděk“, t.j. že pomohou, až pan otec a panímáma už nebudou mít dost sil. To je podle ně normální, byť poslední dobou se to hodně obchází. Opuštěný senior znamená, že společnost není zdravá. Buď špatně vychoval své děti nebo je vůbec neměl. Stát jako garant je neohrabaný právě pro to množství mezistupňů, z nichž každý má nějaké jiné priority. Své priority.
  Ale je jedno jak jsou úlohy rozděleny – hlavně nesmí nikdo mít pocit, že někdo jiný žije na jeho úkor.
  Ve společnosti, ve státě je to velmi podobné. Rozdělení úkolů. Ba i šašci (umělci) mají svůj díl – bavit davy. Sociální spravedlnost jako taková neexistuje. Každý jen má tolik, kolik je schopen „obhájit“ před zbytkem společnosti. Kolik mu společnost dovolí. A dovolí mu tolik, jaký mu přisuzuje význam. Tady začíná slovní šerm. Protože veřejné mínění formují jednak zákony, jednak média. Proto mají ti bohatí velkou potřebu ovládat zákony (lobbismus) a i nálady – vlastnit média.
  Ale nebudu tady už rozumovat, na to jsou chytřejší, Jen jeden poznatek – nebo spíš dva. Čím je společnost větší, tím jsou informační toky delší a podléhají „úpravám“ v jednotlivých levelech. Čili fungují méně dobře.
  Proto menší státy fungují (obvykle) lépe, než velká soustátí jako EU nebo Rusko, Čína USA.

  Dotace jsou čisté, destilované zlo. Protože si je lze „vyřvat“. Protože je lze „odklonit“ , tedy ukrást. Některé věci by bez dotací zanikly nebo se musely „transformovat“. Kdo by to nedokázal, zahynul by.
  Z čím větší „výšky“ dotace přijde, tím je nesmyslnější, protože požadavky dlouho putují nahoru, upravovány jednotlivými levely řízení a podmínky zase docházejí zkreslené – z téhož důvodu.
  Pokud si kdysi velmož něco objednal, šlo to zkratkou a rovněž tak kontrola bývala jednostupňová. Nedodal žádané v požadované kvalitě – nedostal zaplaceno. Což ovšem nebyla dotace ale obchod. Tohle fungovalo.

 521. Kdyby jen vlaky, i ty nové kloubové autobusy jsou strkány zadní nápravou.

 522. “ i tak by se to při úporné snaze dalo vykládat.“

  vzhledem k všeobecnému blbnutí naší mediální scény ohledně mediální gramotnosti, steskům, že zejména starší spoluobčané nejsou dost mediálně gramotní, věří všelijakým fake news a nevhodným webům a bědováním, jak senioři podléhají řetězovým mailům a v důsledku toho mají špatné názory, ta snaha ani nemusí být zas tak úporná.

  A co ty řetězové maily? Už jste někdo nějakej dostal? Já dostala od rána nabídku na nějakej nábytek a na slevu v obchodě s kosmetikou a na to, abych je hodila do koše, mediálního poradce fakt nepotřebuju 😀
  ( Oznámení, že mi dovezou dnes kafe nepočítám, protože to kafe jsem si objednala.)
  Moje politická osvěta je trestuhodně zanedbaná od doby, kdy se Ross Hedvíček odebral do věčných lovišť.

 523. no dobře, tak sjem nevzdělqaná v oboru železniční dopravy a netušila jsem, že existuje nějaká zadní náprava.

  Ale to snad nic nemění na základním faktu, že vždycky to je lokomotiva, co táhne/strká vlak a ne nějakej vagón a tudíž nelze tvrdit, že lokomotiva a služební vagon táhnou osobní vagony

 524. Aerokarle: popisuji konkrétní případ konkrétní fabriky. Dělníci jsou samozřejmě rádi za možnost prarcovat. Majitel je také rád za nulové zdanění. I za dotace. Všichni v lokální soustavě jsou spokojení. Kdyby byl pan majitel malý český podnikatel, bylo by to samozřejmě jiné. Musel by zdaňovat, platit DPH z osobní spotřeby, hrozilo by mu zakleknutí. Takto mu nehrozí nic z výše uvedeného.

 525. Ross Hedvíček byl český emigrant, žil, tuším na Floridě a jednu dobu velice pilně rozesílal nevyžádané maily, v kterých vykládal svoje, většinou negativní, názory na dění v ČR.

  Jinak na wikipedii najdete hned několik odkazů na fohabdy kolem jeho činnosti a jetsli je spammer nebo ne a jestli ho z tej wikipedie smazat nebo ne.

  http://hedvicek.uvadi.cz/wikipedie2.htm

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Diskuse_o_smazán%C3%AD/Ross_Hedv%C3%ADček/Diskuse_u_článku/Archiv_I.

 526. Všechny ty odkazy jsou z doby cca do roku 2008, pak se nad RH zavřela voda…

  Teda, ne že by mně chyběl.

 527. PeS (3.9.2019 | 12.34)
  Ad
  čí pomník to vlastně je, v závislosti na přání pozorujícího…
  Žiju v tom, že pomníky nechává stavět momentální moc a pozorující mohou tak leda pozorovat a něco si přitom přát.

 528. Jen na okraj: americký dálkový nákladní vlak většinou táhnou dvě lokomotivy, uprosted jsou další dvě a na kanci také dvě. Souprava má 6 lokomitiv a kolem 300 -350 vagonů.

 529. ještě OT: setkal jsem se a pracoval pro několik opravdu bohatých lidí >50 mil a žádný z nich nebyl přesvědčený, že se dá všechno koupit. Ten nejbohatší majitel rodinného pivovaru >1mld, jezdí v obyčejném Chrysleru a bydlí na konci naší ulice v pěkném přízemním domě bez bazenu.

  • Ahoj Dušane,
   miliardáři mají občas výstřední koníčky 🙂
   Lidé, kteří vydělali velké peníze, obvykle nebývají blbci, takže je obvykle nenapadají blbosti.
   Kdy přijedeš do Kotliny?

 530. Jestli je to dumání o nákladním vlaku a lokomotivách nějaké podobenství, tak jsem po několika replikách na toto téma úplně mimo.

  Pomník bratří Čapků se mi hodně líbí. Je uměřený a těmi děrami i zajímavý.
  Jenže v 80-tých tuPraha 6) ještě zuřil socialistický realismus. Podle mě je maršálova statuje taková nijaká – jen se stala klackem v rukách obou stran.
  Kamery se záznamem (fotopasti) by snad byly 10x levnější, než ty tanečky s lešením a plachtami. Opravu poškozené (zneuctěné) sochy by pak platil pachatel. Toto dotaženo do konce by dalším excesům určitě zabránilo. Jenže TOP starosta se potřebuje zviditelnit jako rusobijec. To zase vzbudilo u mnohých rusofilství a neštěstí je hotové.

  Viděl jsem v TV krátký rozhovor s opakovaným „sundavačem plachty“. Panebože – je ten člověk vůbec svéprávný? Možná ne, ale má krásné maskáčové tričko a pěkná sluchátka. Mentálně bych jej odhadl tak na 10 let, možná i míň. Fyzicky vypadal na čtyřicet.

 531. Dušane, Ústřrední vojenská nemocnice, MUDr. Puchmeltr. Výborný kyčlař a specialisa na osteoporosu. Mamince o několik let prodloužil život. Nevím jestli dělá rameno.

  Chvilku tu člověk není a …
  Denní tisk: Cech žalobců požaduje od žalobce vysvětlení, co že teď tak kách a takhle. Po čtyřech letech vyšetřování.
  Představa, že vojín si na přiděleném úseku fronty sám velí k útoku, že jedná samostatně bez schválení vyšších stupňů velení je představa „člověka neinformovaného“ jak s oblibou říkává pan prezident. Protože to lze spolehlivě vyloučit jak systémově tak na základě předešlých průběžných informací z veřejných zdrojů, požadavek vysvětlení toho konání od prostého vojína je mimo schopnost mého chápání.

 532. Sféry vlivu…..
  Rakousko bylo vyměněno za Polsko, s podmínkou, že Rakousko bude neutrální. Což je dodržováno i ke spokojenosti Rakouska.

 533. Co se týče nejen pomníků, možným řešením je virtuální realita. Brýle s kamerami a zobrazovači, zprostředkující viděné podle potřeby. Ti mocnáře jako selku, tu selku jako mocnáře…
  Nebo jinak, viz Stanislav Lem : „Futorologický kongres“ který tu čas od času doporučuju.

  • Virtuální realitu tu vytvářejí „čačtí journalisté“ a všeliké další mluvící hlavy. Takže se „spravedlivý Šaroch“ za 24 hodin změní na „podezřele konajícího Šarocha“. Jak prosté…
   ===
   K statuji jako takové: Nelze vyhovět v jednom daném okamžiku všem. Leda snad ukovat kouli a napsat tam: Našim hrdinům!
   To by mohlo být dost univerzální.
   I když si myslím, že někteří by přesto tvrdili, že by tam měl být kvádr nebo čtyřstěn – hlavně ti, kteří dávali ve škole pozor.

 534. Nickname (3.9.2019 | 13.43), pokud je pan majitel cizozemec, tak ty daně platí a výhody požívá jinde.

 535. Zcela OT (zpět k Putíkovi): Odpoledne jsem na jednom (slavném) pražském hřbitově narazil na hrob zcela zarostlý kopřivami, sahajícími do pasu. Nová móda? Někdo je tam vysel a pěstuje? U zdi o třicet metrů dále vidím druhý takový: Uprostřed trs kapradí, obklopený vzrostlými a kvetoucími či plodícími kopřivami, co jen obrubou vymezená plocha hrobu dovolovala. Listy kapradí tvarem i barvou překrásně harmonovaly s listy kopřiv.

  A najednou koukám, u té zdi je hned do sousedního hrobu pochovaný Jaroslav Putík, dnes už i s manželkou.

 536. Dobrý večer. Aerokarle: zisk je již zdaněný v ČR – nulovou sazbou 😉 S většinou důležitých zemí máme dohody o zamezení dvojího zdanění.

  Důležitější téma: máte zkušenosti s přestupem v Římě z letadla na vlak a opačně? Cílová stanice Cassino (FR)

 537. Nickname, v žádném státě není jen daň ze zisku.

 538. Jak tak na dotyčného koukám, dvojdomek bych s ním mít nechtěl. To není obhajoba páchání dobra, pouze osobní dojem.

 539. Dobré předpoledne,

  No, to bude hezká sranda, až se budou právní experti přít o tom, jak dlouhá doba je „pár měsíců života“ a jestli se do toho vejdou ty dva roky, po které ten Zeman ne a ne umřít. 😀 😀 😀

  Nicméně mám za to, že zveřejnit takovou informaci o komkoliv a ať už je pravdivá nebo nepravdivá, je pěkný svinstvo a žebrat ještě o prachy a podporu je hnus.
  Ale určitě se najde pár křivých duší, který z tý politiky natolik zlbnuli, že mu nějaký prachy pošlou.

 540. Schumacher (3.9.2019 | 20.43)
  Ad AR, na brýle od Apple se moc těším.
  Třeba až To bude napevno od státu zadrátované abys viděl ty správný pomníky a na pláži byly všechny holky jenom hnusný aby ses neodtrhoval od budování socialismu.
  A ty si prostě ty brýle sundáš a vybereš si tu hezkou 🙂
  Možná se směješ že je to absurdní, ale když se podíváš kolem sebe v baru, restauraci i na pláži, ti kluci a holky mobila nepustí ani ve vodě. Všiml jsem si před chvílí, že na to maj pásek na paži, jako se nosí třeba na běhání. Rusky si to berou dovody aby mohly fotit uřvané haranty (jejich pupíci sjížděj v baru vodku a pivo).

  Aero
  Dvojdomek bych nechěl mít nikdy s nikým.
  Když jsem byl teenager, chtěl jsem ho mít s Sharon Stone.
  Nic z toho naštěstí nebylo, neboť jsem si včas uvědomil, že je na mě moc stará 🙂

 541. Pár jsou dva. Nanejvýš tři, protože nad tento počet se jedná o pár párů nebo dokonce několik párů.
  Pomluvy by měly být stíhatelné. Ale to by u nás soudy nedělaly nic jiného.

 542. Pomluvy by měly být stíhatelné. Ale to by u nás soudy nedělaly nic jiného. — Hm, proč? Kdyby pomluvy byly efektivně stíhány, lze předpokládat, že by jich zásadně ubylo.

  Samozřejmě už to, že orgáni zarputile odmítají Bartíka stíhat (co probíhá, je občanskoprávní spor), ukazuje na jejich flagrantní protizemanovskou podjatost. A jakási podjatost zjevně trvá i v současném soudním sporu, jinak mi činí značné obtíže porozumět Bartíkově procesní taktice, totiž trvat na pravdivosti svých slov o rakovině a o nevyhnutelném úmrtí v nejbližších měsících roku 2018. Ledaže snad spoléhá na to, že se takhle stane mučedníkem Pravdy a Lásky – všechny potřebné atributy k tomu myslím má – a že těch pět milionů (plus právní náklady) získá zpět sbírkou…

 543. Starý kocoure
  Nechte si toho. Pomluva samozřejmě trestným činem je ( par 184 tr.z. , hned pred par 185 Znásilnění) tedy je i stíhatelná.
  Pak je tu hafo činů, které pomluvou nejsou v rovině trestního práva ale bohatě v rovině pbčansko-právního řádu, jen se to jinak jmenuje.
  Verbální vyjádření nemají být trestným činem! Nikdy!
  A neměly by se stíhat ani netrestně.
  Bylo by jistě zavrženíhodné mít kdykoliv v budoucnu možnost prohlásit Husák je (byl) pičus nebo Havel je (byl) pičus, Zeman je pičus či Markéta Pekarová Adamová je pičuska.
  Dobře že žijeme v řádu, kde jsou takovéto věci protizákonné.

 544. Mně se ten pán jeví poněkud posedlej a možná to mučednictví je to, o co mu kráčí.

  Vždyť mu muselo být hned jasný, že pokud si to vycucal z prstu a nebude tu pomluvu moct doložit, tak to neobhájí.
  A jetsli se spoléhal na to, že to ustojí, protože veřejnost a media nejsou Zemanovi nakloněni, tak je to blbec, kterýmu jen prospěje, když bude po zásluze potrestán.

  Nebo třeba doufá, že sbírkou si pomůže nejen k nákladům na proces se Zemanem.
  Ono to teda asi nebude tak žhavý, protože tyhle soudy probíhají tak, že žalující strana navrhne miliony, aby udělala bu-bu-bu a nakonec je rára, když vysoudí statisíce.

  Na tom je ke zvážení jen to, že nejde o nějaký tahanice s bulvárem na téma, kdo s kým spí, ale že to je zveřejnění údajů, ať už skutečných nebo fiktivních, které jsou, pokud jsou skutečné, chráněy lékařským tajemstvím.
  Pokud by to náhodou byla pravda, tak problém by měl – a dost velkej, hlavně ten, kdo ty údaje poskytl.
  I když když čtu občas nějaké ty diagnozy neoblíbených politiků, zejména z oblasti psychiatrie, tak oni si aspoň někteří příslušníci lékařské profese asi s nějakou etikou taky už moc hlavu nelámou…

 545. Skimici, když někdo bude tvrdit o někom, že je pičus a nebo že má rakovinu a za několik měsíců zemře, tak je to docela velkej rozdíl….

  Už proto, že to, že je někdo pičus, je názor a to, že někdo má nebo nemá smrtelnou chorobu v terminálním stadiu je v případě, že si to někdo nevymyslí, fakt, a pokud si to vymyslí, je to lež.

 546. No, já být soudce, tak žalovaného pečlivě poučím o právu odmítnout výpověď. Pak se ho optám, zda poučení rozuměl. Pak se ho zeptám, zda měl věrohodný podklad pro své tvrzení.
  Pokud odpoví, že ne, odsoudím ho k omluvě a k zaplacení 5 M.
  Pokud neodpoví, odsoudím ho k zaplacení 5 M.
  Pokud odpoví, že ano, odsoudím ho k omluvě a k zaplacení 5 M. Pak na něj podám trestní oznámení pro vyzrazení lékařského tajemství.

  Ještě že nejsem soudce, ještě že nejsem právník.

 547. Verbální vyjádření nemají být trestným činem! Nikdy! A neměly by se stíhat ani netrestně. — Ehm, máte prosím tohle opravdu rozmyšlené, skimici?

  Jedna věc je, když o Vás nějaký konkurent řekne, „skimice pokládám za podvodníka“, „skimic je podvodník“, a tak podobně. A věc dle mého názoru hodně jiná je, když bude Vašim obchodním partnerům vykládat: „Z naprosto spolehlivého a skvěle informovaného pramene (v PČR) jsem zjistil, že skimic je již delší dobu prověřován pro podvody velkého rozsahu (s těmi a těmi komoditami) a jeho zatčení (pošlachtovsku realizace) je otázkou nejbližších týdnů, nanejvejš pár měsíců.“ To pro Vás může mít hmatatelné následky, třeba i srovnatelné s tím, jako kdyby Vám pachatel podpálil dům, přičemž Vaše možnosti dosáhnout satisfakce mohou být omezeny jeho nemajetností.

  Pokud tedy je trestné o někom vědomě vykládat lži s úmyslem jej poškodit (přičemž u toho ještě je ta pojistka, že ty lži navíc musejí skutečně mít potenciál jej poškodit), nepokládám to za velkou chybu. Trestní zákoníky nějak takhle vypadají často, a anglosaské právo navíc dává poškozenému možnost v občanskoprávním procesu dosáhnout nejen náhrady škody, ale de facto i finančního potrestání pachatele.

 548. Pak na něj podám trestní oznámení pro vyzrazení lékařského tajemství. — Lékařské tajemství myslím váže jen zdravotníky… Pokud by ale Bartík byl řádně vyšetřován, což zjevně nebyl, orgáni by se jej měli zeptat, od koho tedy ty informace o presidentově zdravotním stavu měl. V postavení svědka o tom těžko může odepřít výpověď (a samozřejmě proň neplatí ani –IMHO patologicky přebujelá – ochrana zdroje, kterou zákon dopřává žurnalistům).

 549. Zpátečníku
  Rozmyšlené to mám opravdu dobře.
  Pokud se někdo rozhodne mě zničit a bude muto stát za to (bude mít kontakty a peníze) tak se mu to jistě povede.
  Daleko větší hrůzu mám z tradičních českých cé a káudavačů že zná někoho kdo mě prý viděl že jsem říkal, že mouchy serou na obraz císaře pána.

 550. AFAIK se tajemství (nejen lékařské) týká každého, kdo se s utajovanou informací seznámí. Pokud omylem narazím na lékařskou zprávu o zvětšení prsou polobrity, nemohu to jít vytrubovat do světa.

 551. Daleko větší hrůzu mám z tradičních českých cé a ká udavačů — Nojo, skimici, problém ale je v těch slovech neměly či nemají, která jste užil výše. Tam — jak jsem jim rozuměl — mluvíte o tom, jak by právní řád (a celý právní systém) měl vypadat. Nevím, jestli byste byl spokojen s tím, že by vypadal tak, jako dnes, jen s tím rozdílem, že zmizí § 184.

  Já to prosím beru tak, že nějaký z praktického hlediska přijatelný, když tedy ne ideální, právní stav zde býval naposled za první republiky. Na ten se také dívám jako na svůj referenční, a co by se mělo jak změnit, uvažuji jako změny vůči němu. Současný stav naopak považuji nejen za zcela nepřijatelný (ač by jistě mohl být, a časem pravděpodobně i bude, ještě horší) a naprosto neopravitelný, zejména neopravitelný dílčími zásahy. Čili se mi zdá být zhruba stejně špatný, jako by byl ceteris paribus po vypuštění § 184.

 552. Pokud omylem narazím na lékařskou zprávu o zvětšení prsou polobrity, nemohu to jít vytrubovat do světa. — To bych ale myslel – samozřejmě nejsem právník –, že nemůžete proto, že byste se tím dostal do konfliktu s jejími osobnostními právy, ne s lékařským tajemstvím. Podobně kdybyste našel před berňákem u kontejneru na papír její daňové přiznání. Mlčenlivost o něm váže jen ouředníky.

 553. HzŹ
  Ohlášení zvětšení prsou celebrity snad trestné není. Za prvé si zaplatila aby to bylo vidět a za druhé ty vaky vidět opravdu jsou, takže je to nezpochybnitelné. Např foto předtím a poté.
  Je to jen o majitelce a splněných přáních. Osobně bych netoužil chodit s kýblem na krku.

 554. No dobře, tak lékařské tajemství se vztahuje jenom na zdravotníky.
  Ještě že nejsem právník.

  Zvětšení prsou je vidět. Okolnosti mohou být nepříjemné. Zvláště pokud se např. operace nepovedla a polobrita od té doby nosí méně vitrinovité modely.

 555. HzŽ
  No dobře. Ale chtěla to nicht wahr? Akorát se to nepovedlo. Když bude šikovná, tak zažaluje chirurga, pojišťovna zaplatí a všichni jsou v pohodě. Celebrita zůstane s jí nevyhovujícími vaky. Předtím malé, nyní hnusné.
  Zas to může nahrát na zeleninu. Teď je módní kupovat hnusně vypadající různě zakroucenou mrkev co se blbě škrábe.
  Tak byto ženský mohly aplikovat i na ty ne uplně ideálně visící tvary.

 556. Ahoj! Mrkněte nahoru a dejte mi vědět !!

 557. po nějaké době zase zdravím, takže napřed
  dobrý večer
  a mám dotaz
  slovo pitoreskní
  já to mám jako směšné, groteskní, nepříjemný nádech tohoto výrazu
  ale četla jsem, že to u někoho znamená malebný ….
  co vy na to

Komentáře nejsou povoleny.