Glosa o nekonzistentci myšlení

 

Zuzana Chlumská

 

Je to zvláštní.

Když nám v letech padesátých vnucovali sovětští soudruzi, spolu s ideologií, tu jedinou správnou kulturu, vnímali jsme ji jako něco cizího a nám vzdáleného.

 

K čemu Sněguročka, když my měli Mikuláše? K čemu Ilja Muromec, když my měli prince Bajaju?!

Těžko pochopitelná je pro nás dodnes Byzanc se svými strnulými ikonami a něco jako ikonoklasmus jsme zažili až za komunistů a byl nám krajně proti srsti.

A césaropapismus byl pro nás, po období protireformace a reformace cosi naprosto nepochopitelného! My měli „tatíčka Masaryka“! To tatíčkovství jsme sice zdědili pro Franzi-Josefovi, ale vůbec nám to nevadilo, byť jsme si z něj dělali šoufky a říkali mu „starej Procházka“.

Ovšem Petr !, i se všemi svými reformami byl pro nás galakticky vzdálen a jaksi nepochopitelný!

Pravda, byla tu vlna obliby na počátku 20.století, kdy mnoho českých inženýrů v rámci mezistátní dohody mezi R-U a carskou říší v Rusku pracovalo, ale to se projevilo hlavně četbou ruských autorů 19.stol a objevením jmen jako Olga či Vladimír na křestních listech.

Ta obliba ustala s VŘSR, aby se naplno projevila v levicových intelektuálních salonech První republiky.

Povinném vnucování té jediné správné kultury jsme vzali na milost jen Mrazíka, což jsme vnímali jako mile orientální pohádku a tedy nikoli nebezpečí.

 

Ale pořád jsme celý ten komplex, byť také založený na křesťanství, vnímali jako cizorodý prvek!

 

Tím spíš se nabízí otázka, proč, alespoň části společnosti, tak naprosto nevadí, diktátorské a direktivní náboženství jakým je, bezesporu, islám!

Málokdo z nich četl Korán, natož aby z něj dokázal citovat a mají jen matné tušení o zákonech šaríja. A zjevně si nikdo nedal ani tu práci se s tím blíže seznámit.

Vadilo by nám chodit zahalené, ale propagujeme feminismus zároveň s čádorem, prosazujeme sexuální volnost a nebouříme se proti obřízce, pořádáme duhové průvody a nevadí nám zákazy homosexuality v islámských zemích…

 

Píšeme zavilé filipiky proti Alexandrovcům, ale vládě islámu dokořán otevíráme náruč!

 

Ne, o našem „myšlení“ to neprozrazuje nic, pouze o problémech, které někteří lidé mají sami se sebou…

 

 

BFPT 2015 resumé

BFPT 2015 se opět vcelku vydařil. Počasí jako tradičně nádherné, i se trochu oteplilo, “prase” se povedlo, myslím i v guláši, pivo jako křen, rakouský burčák “jako víno”, Daniny koláčky doplnily sladké…

Přijel až z Brna Foundry, přijela až z Valašska Dana, dokonce až z Budějc i Jurap a přivezl Matzurku, Modrý pták tu byl, asi po třech letech zase František první…i ten loňský řezník tu byl… a další. Prostě: podzimní klid a pohoda.
Škoda těch, co marodili a nemohli přijet.
no podívejte se sami… http://aerokarel.rajce.idnes.cz/BFPT2015#IMGP1448.jpg

a další fotky od Jurapa