O čem si píší kamarádky na penzi…

Dana G
.

.
Ahoj Drahuš,
vůbec nevím, co ti na tvé zprávy o zlomené noze a následných problémech napsat. Snad jediné – přeju, aby vše dobře dopadlo! Upřímně a od srdce.
A protože nic nepotěší tak, jako neštěstí jiného, zkusím ti spravit náladu.
Takže co právě zažívám já:
Představ si, že bydlíš ve starém, hodně starém domě. Zdi jsou festovní, zděné,  tlusté, stropy dřevěné.  Dům procházel několika rekonstrukcemi, které ale byly podřízené tomu, že se šetřilo, protože na gruntovní rekonstrukci nebylo. Jednou z úprav před  více než čtyřiceti lety bylo odvětrávání v koupelně,  které bylo vyřešeno tak, že ve stropě byl udělán průduch na půdu a překryt hustější drátěnou síťkou.
No a letos se na půdu nastěhovala kuna, která si zřídila hnízdo na odchov mladých těsně vedle toho průduchu. Než se podařilo kunu i s mladými kuňaty  vyhnat uplynula nějaká doba. A k čemu směřuju?
Před pár dny jsem v koupelně, hlavně ve vaně pod průduchem,  pozorovala jakési drobné mušky, moc pozornosti jsem jim nevěnovala, jen jsem běžné uklidila. Bylo mi sice divné, že ty mušky se nedají zabít, ale to víš, není čas na přemýšlení. No a předevčírem jsem došla k děsnému prozření – ty mušky jsou blechy! Napadaly do koupelny přes ten průduch a protože mi hned nedošlo, že to jsou blechy, tak se jim podařilo se rozšířit do celého bytu!
Včera jsem z toho měla nervový kolaps, dnes se snažím vlastními silami tu pohromu zlikvidovat za pomoci chemie, ale spíš to vidím na odborný zásah deratizační firmy. Dovedeš si představit tu ostudu na vsi, až tu zastaví auto s firmou, vylezou chlapi v chemických mundúrech a s postřikovači v rukou! ?! Navíc největší drbna ze vsi je moje  nájemnice v bytě pode mnou!
Takže tak u mě. Proti tobě to je skoro nic, ale i to dá zabrat.
Tak se drž, opatruj a ozvi se.
Dana
PS: Přes net se blechy nemůžou šířit!

 

 

Za 2 týdny:

 

 

Ahoj Drahuš,

dík za projevenou soustrast k mé situaci. A ptáš se, jak to dopadlo?

Takže deratizační a desinsekční firma dojela, auto bylo bez popisů a reklamy, hoši zajeli do dvora za barák a převlékli se do ochranných oděvů tam. Nejdřív si ale prohlédli místo činu – půdu a byt. Komentovali to slovy – ježišmarjá, to je velké! (Teda ta slova byla trošku jiná, ale obsah shodný). A konstatovali, že na půdě jsou těch blech fakt mraky.  Po zásahu a během něj měli největší legraci ze mne a mého zděšení nad tím, co mě potkalo. Utěšovali mě ve smyslu – paní, dnes mají lidi plno zvířat v bytech a kdo neměl blechy, ten jakoby nebyl. Buďte ráda, že to jsou blechy, my teď jezdíme hlavně na štěnice. A to je teprv pohroma.

Po ukončení zásahu mě poučovali, jak dál. Přípravek působí delší dobu – několik dnů až týdnů. Po tu dobu by bylo nejlepší, kdybych se mohla z bytu odstěhovat, a hlavně – neuklízet – nevysávat, nevytírat, nevětrat. . Ale  jednou denně bych do bytu měla dojít a projít jej minimálně třikrát dokola, abych nalákala líhnoucí se blechy z úkrytů tak, aby následně po styku s kobercem, podlahou, nábytkem byly zasaženy tím jedem a pošly. Blechy se prý ještě nějakou dobu budou líhnout a já pro ně budu návnadou.

Navíc mi doporučili kontrolní lapače – do plytké misky nalít vodu s trochou jaru. Pokud v bytě budou ještě přeživší blechy, voda je přiláká a já tak budu mít přehled, zda už není odblešeno a zahájit generální úklid. .
Nicméně mě dvakrát nepotěšili. Poprve cenou a podruhé tím, že se bude muset asi zásah opakovat, protože to kuní semeniště je v mezistropním prostoru, v koupelně je strop jen podbitý deskami a na nich obklad z  umělohmotných šablon,  které   už  ale jsou dost za  svou životností,  netěsní, takže prosté  uzavření větracího otvoru nepomohlo. A tak budu muset ten strop strhnout (obklad, „naštěstí“) a udělat nový. Jinak se toho nadělení nezbavím. Až to bude, mám znovu zavolat a oni provedou opakovaný zásah.

 Takže jsem sháněla  někoho, kdo mi ten strop udělá a vymýšlela, jak ho udělat. Obé už mám zajištěno a teď mě čeká realizace.

Takže tak.

A co noha, srůstá?

Dana

PS: v lapačích v obytných místnostech už více než týden ani bleška, zato v koupelně co druhý-třetí den jedna-dvě. Ale o víkendu se bude předělávat ten strop, tak snad….