Chalupáři a chataři

Je to u nás  trochu unikátní i světově. Chataří a chalupaří se vyskytují v severských zemích, kde k tomu svádí krásná příroda s rozsáhlými lesy a jezery. Od naších emigrantů v Kanadě jsme slyšeli, že i tam si městští obyvatelé budují chaty v horských oblastech. Jinak v Evropě se jezdí k moři, kde je hustá síť penzionů a hotelů. V Německu jsou u měst poměrně početné zahrádkářské kolonie. Ovšem u nás se města na víkendy vylidňují.

Zemědělské oblasti s chalupami pokrývaly od středověku většinu Čech. Až nástup průmyslové revoluce v devatenáctém a na počátku dvacátého století způsobil odliv mladých lidí do měst, kde nacházeli zajímavější a výdělečnější  práci v továrnách. Na venkově zůstali jejich rodiče a bylo tedy běžné, že mladí k nim jezdili na prázdniny či na svátky. To byla doba, kdy venkované pronajímali místnosti i pro letní pobyty městských zájemců, jak se tehdy říkalo „lufťáků“ (kteří jezdili za čerstvým vzduchem –  luftem – na venkov). Svědčí o tom v řadě vesnic zařízené místnosti v patrech, ale bez topení, tedy použitelné jen v létě. Po smrti rodičů zdědily tyto chalupy jejich děti z města, někdy si je ponechaly, jindy byly chalupy prodané nebo zbourané.

Boom v chalupaření nastal až po druhé světové válce, kdy najednou byly k dispozici desetitisíce chalup v pohraničí po odsunu tamějších Němců. Nejprve se vláda snažila do pohraničí nastěhovat bezzemky z vnitrostátních oblastí (často se do pohraničních vesnic dostaly celé spřízněné rodiny). To ovšem nestačilo nabídku pokrýt. Pamatuji se z r. 1947, že na Šumavě byla řada chalup vycpaná senem, které na tamních lukách posekaly a usušily mládežnické brigády. Kolem roku 1950 vznikla akce, kdy na pobyty v opuštěných chalupách byli lákáni umělci z Prahy, kteří měli v letní sezóně volno. To dokladují i dnes časté návštěvy televizních štábů u umělců na vesnicích.

V padesátých a šedesátých letech se objevili první pražští chalupáři. Za první republiky vznikly kolem Prahy chatařské osady, ty nóblovější pro pražské živnostníky, ty chudší si založili trempové, kterým se některá místa zalíbila a tak  tam vzniky osady trempské.

Ze začátku pražskými chalupáři zbylí místní pohrdali, když však to soužití trvalo desítku let a ti chalupáři se o chalupy starali líp než ti usedlíci, vztah se postupně změnil. V těch šedesátých letech už ti starší spolu popíjeli v místních hospodách. A mladší chodili na tancovačky, případně vytlačili místní šramly svými beatovými skupinami.

Zlom v chalupaření nastal po pádu komunistického režimu.  Uvolnilo se cestování do ciziny, což mnozí chalupáři okamžitě využili k pobytům u moře nebo k zimnímu lyžaření v Alpách. Další možností byly autokarové poznávací zájezdy.

I údržba chalup se změnila. Za komunistů se chalupy opravovaly svépomocí s využitím „přemístěného“ materiálu. Po revoluci vznikla řada malých stavebních firem (dokonce i specializovaných na dřevěné chalupy), takže nebylo už nutno vše dělat svépomocí. Tak se řada chalup dočkala nových střech, oken s dvojitými skly, nových omítek se zateplením zděných stěn, vybudování centrálního topení nebo dokonce topení tepelným čerpadlem. V současnosti se na některých chalupách objevují i sluneční fotopanely, aby se nemusela platit drahá elektřina.

A pokud nás – a zvláště důchodce – bude vláda dále přiškrcovat, zdá se, že poklesne i zájem o pobyty na Jadranu (nebo se zase budou vozit paštiky a buřty) a chalupaření bude pro tu chudší většinu zase atraktivní.

Zdeněk Quivis

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Poznámka BW.:
A k tzv. „vnitřní emigraci“ kvůli totalitě, už je zase moc pěkně nakročeno.
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 661 komentářů u „Chalupáři a chataři

 1. Hm. Tak jsem se podíval do našeho tisku. Ukrajinská ofenziva začala a Rusko se zhroutí jako domeček z karet.

  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ofenziva-uz-vlastne-zacala-ukrajinci-hledaji-diry-v-obrane-d/r~73a98c18ffb811ed8c6f0cc47ab5f122

  https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-staci-rusy-trefit-do-slabeho-mista-a-zhrouti-se-veri-britsky-ministr-obrany-40433537

  Poté jsem se podíval na nezávisle zdroje a vidím, že Rusko (mírně) postupuje již ve třech osách – .Kupjansk, Marinka a Spirne.

  Jsem chvíli přemýšlel, co s tou kognitivní disonancí bude dělat kontument Lugenpresse, ale došlo mi, že není co řešit. “Kognitivní….”

 2. 2 PeterSly ad “Dokud budou naprosto stupidně lhát, budu na lži upozorňovat.” – no tak to se docela nadřeš…

 3. Bych se rád zeptal – ta albánsko-indická černoprdelnická sadistická kurva má dneska nějaké výročí? Že jsem zmínku o ní zahlédl asi ve 4 různých novinách…

 4. JohannaB
  Yamahu jsem si přikoupil akustiku s tím snímačem a modulem co Ti to rozezní s echem a vibrátem akusticky s baterkama. A nebo si to napojíš přes linku.
  Nádhera. Do komorního prostředí hraji takto a na větší stačí Fender Junior combo.

 5. Skimici, o té jsem zatím jen slyšela, ale ještě jsem ji neměla v ruce. Kamarád, co má v Mostě obchod s hudebními nástroji, říkal, že pokud mu nějaká dorazí, dá vědět, z Bohnic jsem tam za hodinu.
  Nicméně ten modul, co rozechvívá zadní desku, se nechá koupit za něco přes tisícovku na Aliexpressu včetně zabudované ladičky, takže uvažuju, jestli po případném vyzkoušení neobětuju tisícovku a nezkusím to zastavět do stávajícího Ibaneze.
  Anebo jestli se na to nevykašlat, protože s tou tichou Yamahou a malým Maršálkem (resp. yamaháckým THR30WII) si v případě potřeby vystačím taky. 🙂

  • Já jsem JohanoB těch kytarových řešení absolvoval spoustu včetně … ani to snad nebudu říkat aby mě neukamenovali.
   Trosky upravených kytar mě následují. Ale i z těch trosek se našlo krásné řešení, které používám na vodě.
   Nicméně ya Yamaha akustická, byť asi za ca 3 000 EUR s akustickým snímačem a rozechvívačem ozvučnice je královna.

 6. “Bohužel po celém světě i v Evropě jsou státy, které to chtějí nebo nechtějí, ale pomáhají obcházet sankce. Obcházení sankcí – abych byl upřímný, jsem ze stejného boje i trochu unavený, myslím. Začnu veřejně bojovat proti těm, kteří umožňují obcházení těchto sankcí,“

  Zelenskij.

 7. JohanoB, Skimici, máte můj hluboký obdiv. Já jsem jen diletant nahlížející pod pokličku. Mající radost z několika tónů. Mám brnkání a nyní i hudlání jako mozkovou rehabilitaci, procvičování nevyužívaných částí, koordinaci. Způsob jak nemyslet na nic jiného. Očista.
  A snad, když poslouchám opravdovou hudbu tak představu pocitů interpreta a co vše za jeho “samozřejmým” uměním je skryto. Pochopení duše hudby.
  Kurva to mě to zápěstí zas bere. Ještě že dneska nemusím řídit.

 8. Nedivím se Pesovi – Terez je přeterezováno. A všechny se cpou do bulváru. Namátkou – Kostková, Ramba, Voříšková nebo teď ta Hlůšková, co jsme se na ni složili, aby nemusela trpět v pakistánském vězení za devět kilo heroinu. Ta teď prodává mediím zkazky o lesbickém sexu s dozorkyněmi.

  • sakrak, to jsem nějak minul. Já zaregistroval akorát skazku, jakej čuňák byl pakistánskej advokát a pak jsem ji přestal sledovat. Škoda. Mohl jsem se přidovzdělat…

 9. OT: Z diskuse pod https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/nazor-svoboda-po-projevu.A230601_191925_p_spolecnost_nef

  Míra naší indoktrinace je úchvatná. Ne jen, že vidíme pouze to, co vidět máme. Ale my to dokonce vidět chceme.

  Přiklad: Má dospělá dcera mi popisovala scénu z pražského nádraží. Mladá Ukrajinka s dítětem se v slzách loučila s mužem.

  Dcera to uzavřela tak, že je hrozné, když žena posílá muže do války. ̈

  Jen jí nějak nedošlo, že ten muž zůstal bojovat v Praze. A že na východ do války odjela ta žena s dítětem…

 10. Skimici, první pokus by byl nedestruktivní. Předpokládám, že ten mechatronický bazmek lze na zadní desku připevnit i provizorně (případně by tam holt zůstal nezapojený), piezosnímač už v kytaře je, ten stačí přepojit do nové elektroniky, která pro první pokusy může zůstat venku nebo pohozená uvnitř kytary. Pokud by výsledek byl uspokojivý, strčila bych to k finálnímu namontování někomu, kdo se opravami a úpravami kytar zabývá. Jít na to sama s lupenkovou pilkou, to bych si fakt netroufla. 🙂

  • Je fakt, že Yamahy mají rozhodně lepší snímače, ta jejich technologie snímá každou strunu extra. Otázka je, nakolik je to důležité zrovna tady. Pro hraní přes zesilovač je lepší ta tichá Yamaha, která ostatně v sobě chorus a dva styly reverbu má taky, což s oblibou využívám právě u hraní přes toho Maršálka.

 11. Schumachere, já jsem diletant taky. Od doby, kdy jsme si kdysi v devadesátkách v klubu Mlejn zkoušeli něco na jevišti a Kuba Lis nás zákeřně nahrál a pustil nám to, odmítám vlézt za mikrofon. 🙂

  Ale jinak hraju ráda a nemám problém hrát veřejně. Je možné, že nakonec skončím i za tím mikrofonem, kamarádi, co hrají středověk, mě teď lámají, že si občas chtějí zahrát něco i v modernější civilnější aranži a kytara by se jim hodila. A je to dobrá parta, což je hlavní. Ale jak tohle dopadne, to netuším, zatím to je ve fázi oťukávání.

 12. JohanaB (2.6.2023 (23.15)) dobré ráno.

  Ten bazmek není na zadní desce ale rozechvívá – rozezvučívá – desku přední.

 13. Ano Matzurka a rorátování.
  Představuji si, jak se ráno protáhne, otevře do široka okno (kočky na stromě se zavěsí zkušeně za ocasy aby si všema packama mohly zacpat uši) a ranní vesnické ticho prořízne ryčný poctivý trylek. Hmyz popadá na zem a na fotbalovém hřišti musí hráči znova postavit brány a dofouknout míč 🙂

 14. Dobré ráno vespolek,
  děkuji za poklony, ale po ránu u okna rozhodně netrylkuji; naopak, zkoušky sboru míváme v neděli večer 😀 A když trénuji doma, rozhodně při zavřených oknech a kočičáci jsou ve bezpečné vzdálenosti.
  Včerejší poslední koncert sezóny v kostele na Piaristickém náměstí (ano, v tom kostele s pověstnou žábou) se imho vydařil převelice; jen je škoda, že tato hudba neoslovuje širší posluchačstvo. Ale potlesk byl po každém kousku, tak jsme spokojené velice 🙂
  Upřímně, před každým vystoupením má šílenou trému a sólo bych nedala ani za nic. Sboristka; a to ještě doufám, že se nás v altu 2 sejde dost na to, abych oběma ušima mohla vnímat soupěkvyně a držet se jich. Ale zatm mne nevyhodily, tak si to užívám. V gotických kostelech (tu architekturu mám moc ráda) to je pak náš čtyřhlas nádhera.

 15. Dobré ráno,

  ke kostelu na Piaristickém náměstí, mám jistý citový vztah, kdysi jsem dělala na Piarisťáku návrh vydláždění a úprav prostoru.
  V rohu mezi podélnou a příčnou lodí kostela měla být kašna – na tu nekonec nedošlo.
  A tam, co jsou ty kameny s nápisem měly být světýlka v dlažbě. Je to vlastně hřbitůvek, měly tam být uloženy pozůstatky, které by se našly během výstavky, protože tam byl kdysi hřbitov.

  Já jsem noc kostelů zazdila, sice jsem si říkala, že by bylo fajn někam vyrazit, ale zjistila jsem, že se mi nechce samotné.

  • Dobré ráno.
   Na Piaristickém náměstí (či jak se to tehdy jmenovalo) jsme kupovali borůvky. Pro mě něco neznámého. V Mordoru nebylo soukromé podnikání ani trhy. Nejvýše směna kradeného materiálu či prodej “pod pultem”.

   • To chcete říct, nickname, že jako v Mordoru nerostou v lese borůvky?

    My jsme borůvky nikdy nekupovali a vždycky jsme je měli i v dobách, kdy byste si mohl o trzích a soukromém pdonikání leda nechat zdát.

    • V Mordoru samotném jsme nikdy nesbírali. Na jih je CHKO, tam také ne. Sbírali jsme v kopcích severně od Mordoru.
     V Budějovicích prodávali “přebytky”, na povolení MNV(?)
     V Mordoru byli lidé a) za trest, b) kvůli penězům.

  • Tak to je mi líto, že se kašna a světýlka nerealizovala. Určitě by to hodně přidalo tamnímu geniu loci; je to půvabný koutek, tedy spíš kouteček 🙂

   • Ty světýlka tam byly a prý se to docela líbilo.Hlavně dětem. Ale asi když postupně přestala fungovat, tak už to nikdo neopravil.

 16. Přečteno:
  Maďarská vláda ukázala mapu Ukrajiny bez Krymu.

  Třeba to byla mapa historická, taková podobná by dost zmátla Poláky.

 17. Přečteno:
  Po operaci hned domů. Rozjíždí se velká reforma zdravotní péče.

  Další stupeň bude operace v domácím prostředí, ušetří se za nemocniční lůžka, bude stačit pojízdný operační sál. A nejvyšší stupeň už tady byl, když kdysi doktor v ruské antarktické expedici si sám vyoperoval slepé střevo.

  • Pamatuji, jak nějaký olympionik řekl, že jel do Soulu na olympiádu do rozvojové země a na místě zjistil, že rozvojová země jsme my, Československo.
   Zřejmě se to opakuje v širším měřítku.

   • Nicmene, kdyz Trump nesouhlasil, aby Cina nebyla klasifikovana jako rozvojova zeme a nemusela delat drasticke kroky pro cisteni ovzdusi, a odmitl proto podepsat Parizskou smlouvu, vsichni intelektualove sveta na neho hulakali a plivali.
    Wiki by nam mozna reklo, kolik jenom uhli spalovacich elektraren Cinane postavili jen od podepsani te idiotske smlouvy.

  • Já tam byl sice už před pěti lety, ale vždycky jsem se smál, když v naší televizi zvláštní redaktorka pro Čínu Šámalová vykládala, jak je tam špatně.

 18. JohanaB (2.6.2023 (14.02)) :

  Gratuluji k pracovním úspěchům a plodné diskuzi. (smajlík pochechtávací) Omlouvám se za pozdní reakci, ale já se chtěl jenom uvtípnout na téma tiché víno = nulové DPH = nižší cena.

  • No já přemýšlela o co jde. Tohle mi nějak nedošlo.
   A pak jsem si řekla – co už, zkusím rozproudit diskusi na nástrojové téma, ať má StK radost… 🙂

  • ach, ty mezery v dialektice…..
   Nezáleží na znaku, ale na tom, kdo ho nosí. Co je u Našich OK, je u Těch Druhých fuj.

   • Uznávám, že mám nedostatky, ale snažím se je napravovat. Třeba jsem si všiml, že se tu vládě vytýká schodek rozpočtu. Přitom vládá nějaký schodek naplánovala, ale už v pololetí ho bude mít splněný. To je přece úžasné, mít vládu, která maká na víc jak 200%.

 19. nejprohnanější je maYda
  Co asi znamená to velké písmeno, he? To to je přeci jasné! Zakonspirované velké Z!
  Jednoduchý trik. Qwerty, qwertz.
  Proto je to Y velké, aby to nechápavým dokleplo.

  • a to jsem byla tak prohnaná, že jsem si ten nick vymyslela před mnoha léty, ještě před tím, než se Putin a Merkelová vřele kamarádili a žídný Z nebylo na závadu 😀

   teda, to Y bylo původně měkke a malé, ale tehdy psala na Psa nějaká aida a té se to nelíbilo, že prý jsem jí ten nick ukradla.

 20. Díval jsem se před chvílí na několik let (desítek let) starší záběry Joe Bidena a uvědomil jsem si, nakolik ten pán sešel věkem. Vypadá, jako by byl na drátkách – fyzicky i psychicky. Loutka.

 21. Asi zase začnu nosit na večerní procházky foťák.
  Nedávno jsem za Bohnicemi na hradišti Zámka potkala divočáka, který chvilku deset metrů ode mě pózoval a až pak se otočil a odklusal, dneska si kousek od hvězdárny v Ďáblicích pro změnu sedla pět metrů ode mě na větev sova a koukala na pozadí temnící oblohy ku Řípu. V obou případech stála fotka z mobilu za kulové… 🙁

  • …a ještě jsem pak u nás na sídlišti za domem div nepřejela ježka. Čekám, kdy mi ještě přijde liška popřát dobrou noc…

 22. JohanaB dobrè ráno
  “ sedla pět metrů ode mě na větev sova ”

  Věřím, že trpce litovali i okolojdoucí, že nemají foťák.
  Scény
  1. JohanaB dovádí s divočákem. Bohnice.
  2. JohanaB na větvi a sova. Ďáblice.

  S tím by se i soutěž dala vyhrát.

  • V každém případě příroda řve. Zvěř se bez bázně producíruje v parku, JohanaB leze po stromech za sovou, pávi vřískaj, krásný pohled na ten Boží svět.

 23. Skimíček má nějakou básnickou náladu, včera básnil o Tamaře v kytaře, dneska o pohledu na svět … 😉

  • Zahrává si, ale už se nad ním pomalu stahují mraky.

   Je jen otázka času, kdy ho prožene, s vidlema v ruce, nejprohnanější maYda kolem domu. Kteréžto s výkřikem jak tenistka při podání vrhne na proháněného, aby trefenec o sekundu později padl s táhlým zavytím k zemi, s vidlema zapíchnutýma v řiti.

   A až se trochu zmátoří a bude moci opustit pelech, může očekávat 190cm vysokou lukostřelkyni se cvičeným divočákem 🙂

   • Lítat kolem baráku ještě s vidlema v ruce kvůli skimičím kecům?
    V mém věku??? Jazyk na vestě, srdce v krku, plíce vyplivnutý na cestě, propocený triko a stejně by mi zdrhnul? To zapomeň!
    Doby, kdy jsem slušně běhala osmistovku, jsou dávno pryč a házet čímkoliv jsem nikdy neuměla.

 24. Proč vidle????
  To kvůli tomu velkému Y?
  Já myslel, že vidle mají víc bodců než 2. I ukrošský vidle co maj ve znaku mají bodce 3.
  To Y může tak evokovat, při trošce imaginace a dobré vůle možná zařízlé kalhotky 🙂 🙂 🙂
  Ne že bych si myslel, že to je v maYdině nicku záměrem.

  • Tak květnu rekordní schodek rozpočtu a ministr financí čerpá dovolenou. Myslím, ze nic necharakterizuje tuhle vládu lépe.

   • Jako zařízlé kalhotky? No, u tety možmá. Tam by to trochu to její řádění vysvětlovalo … Ale u pana ministra Stanjury?

    • Nebylo by nakonec pro ČR lepší, kdyby vláda komplet čerpala dovolenou ode dne jmenování a na nic nesahala?

  • Jen jsem tak zaspekuloval nad tvrzením “nejprohnanější je maYda”, zda by se náhodou nemohla cítit dotčená 🙂

 25. maYdu mám kdovíproč spojenou spíše s nějakou šavlí či co. Dartaňanka či podobně.
  Baví se s Honzou z Ž o šermu tak to asi provozuje.
  Buď aktivně nebo jako roztleskávačka, pokud u šermu jsou

  • Neprovozuju. Jednu dobu se tomu věnovala dcera.
   Když se k ní Honza hlásil na nějakém turnaji, že je příbuznej, tak mně potom sprdla, že ji mám příště dopředu varovat.

 26. skimici, jsi moc mladý. maYda a Honza z H mají něco společného a šerm to není.

  Vidle s dvěma nebo třemi zuby zase ukazují, že jsi nikdy nekydal hnůj ani neobracel seno.

 27. Jinak ten včerejší záběr by se spíš jmenoval “JohanaB při pokusu o přiblížení k sově padá po hubě do škarpy”. 😀

 28. Příjemně překvapila Balíkovna od České pošty. Nabídla mi doručení do Alzaboxu přes ulici za padesátku.

  • Taky jsem minuly týden dostal první balík Balíkovny do AlzaBoxu. Dokonce už je AlzaBox doplněný o nalepené logo Balíkovny …

 29. Fiala v neděli před obědem?

  To je teda fakt zvrhlost srovnatelná s obcováním s mrtvolou v rozkladu. 😀

   • No, mně taky. Ale poslouchala jsem Fialu na tej tiskovce a to mi dalo dost jasnou představu.

    ve zprávách teď říkali, že prohlásil, že vláda za inflaci nemůže, tak je mi jasný, že tohle musel být ještě větší humus.

    • Viditelně otrávený Babiš (ono je to těžké diskutovat s někým kdo s úsměvem lže – jako třeba Špidla, který je Fialovi projevem nejpodobnější) Fialovi doporučil ať jde raději do Bruselu a vezme ssebou Stanjuru, na jehož místo nechť dá třeba Skopečka, který tomu alespoň rozumí.
     V zásadě bych debatu do tohoto doporučení, se kterým živě souhlasím, mohl shrnout.

 30. Tak jsem se vrátil z pánské jízdy a vidím, že vše postaru. Ukrajinská jarní-letní-podzimní ofenziva za rohem, Rusové z ní mají obrovské obavy, Rusko je na pokraji kolapsu, Putin umírá.

  A realita je úplně jiná.

  Alespoň jsem si pochutnal na super steacích. .

 31. K železničnímu neštěstí v Indii – Kolem r. 2007 dodala česká firma AŽD zabezpečovací zařízení do 11 stanic na trati v středovýchdoní Indii, které je v provozu dodnes. Další zakázky závisely na udělení schvalovacího protokolu pro celé imdické železnice. Při večeři během tothoto jednání se Češi dozvěděli, že za 200 tisíc dolarů do kapsy ten protokol bude. Tím jednání skončila.

  • Při jednání s Indy se dozvíš, že ta částka nemusí být v hotovosti, ale bude to fakturované na společnost v HongKongu. Když jsem chtěl znát jméno té firmy, tak mi bylo řečeno, že si mám vybrat ze Zlatých stránek – nic jednoduššího. Naši ekonomku mohlo porazit, když si představila Pravidelnou “přátelskou” návštěvu ženských z FÚ.

   • Já si pamatuji, jak firma navezla díly neobvykle do jiného přístavu. I přišli pánové celníci a vysvětlili sazby, za kolik rupii bude procleno za kolik dnů.

    Vedoucí výroby vypočítal, kdy to potřebuje, finanční ředitel zaplatil a všechno sedlo.

 32. Barbecueovali jsme včera také. Od sousedů to ze sloupku pozorovala kočka a dole pes s výrazem “několik dnů jsem nežral”.
  I němým tvářím jsme tedy poskytli něco odřezků z pečínky 🙂

 33. U nás kuřecí, ne z vodňanské řidiny, kaldoun s bavorskými knedlíčky a květákem.
  Co s dodanými autodisky….Uložím do garážové zásoby. Po zkoumání kterak že se to má s funkčností a životností zimních pneumatik, před zimou obuté Continental nechám je po celý rok, a než je ojedu k povolené míře, před zimou nechám vyměnit za nové. Nejsem trhač asfaltu, náš vehikl nemá keramické brzdy. Spočítal, že pro výměnu budou vhodné asi po třech zimách. Dál podle zkušenosti, možná, že nejkvalitnější “ceroroční”, “M+S, hora s vločkou”. Konec přezouvací pneuneurózy, kdy kam pojedeme, jestli ještě nebo už bude namrzlo.
  Co na to zdejší hospoda?

 34. Přečteno:
  Babiš se pustil do Fialy: Předejte vládu Kubovi a Stanjuru pošlete do Bruselu.

  Ještě že neřekl “do Brusele” …

 35. Nedelni chvilka poezie.
  (Autor pracoval tricet let jako asistent prof. na jedne z rudych americkych universit.)

  UNCLE JOE.
  Nepodceňuj Starou lišku,
  podvodníka, kokota!
  V žilách zlo a přetvářka
  Té staré svini klokotá.

  Každý den mu proudí z Jihu
  tisícovky voličů
  Obávám se, že ty volby
  Dopadnou zas na piču.

  Nemám ve zvyku být
  Negatívní, pesimista
  Mám strach ale že ten hajzl
  Zas nějaký podvod chystá!

  Omlouvám se hajzlům všem,
  Kokotům a sviním
  Srovnání jsem neměl dělat
  Z toho se teď viním.

    • Ja jsem se na tema Biden zmohl jen na toto:

     Je známo, že Pepa Vyskoč, alias Joseph Biden, rád mluví k různým etnikům. To, že za každým vystoupením (Pokud nespadne z pódia), vidí několik volebních hlasů do příštích voleb. Když mluví k Italům v taliánské čtvrti v New Yorku, tvrdí, že jeho pradědeček byl z Toskánska. Když jsou posluchači Skotové, Joe říká, že jeho nejoblíbenějším nástrojem byly vždycky dudy. Černým Američanům omlouvá svou bílou pleť tím, že Trump ho předevčírem polil peroxydem, jinak by byl on, Pepa, taky černý. Každý hlas se počítá. . .

     Představuji si Bidena, jak by na vsetínském náměstí získával z pódia valašské hlasy. Svůj, jako obyčejně někým jiným napsaný projev by zakončil, ohánějíc se půjčenou valaškou, jeho opatrovateli naučenou písní:

     “Štyry koze, pátý cap,

     gdo vyskočí, to je chlap!

     Aj já bych si vyskočíl,

     ale som sa pomočíl.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *