Chalupáři a chataři

Je to u nás  trochu unikátní i světově. Chataří a chalupaří se vyskytují v severských zemích, kde k tomu svádí krásná příroda s rozsáhlými lesy a jezery. Od naších emigrantů v Kanadě jsme slyšeli, že i tam si městští obyvatelé budují chaty v horských oblastech. Jinak v Evropě se jezdí k moři, kde je hustá síť penzionů a hotelů. V Německu jsou u měst poměrně početné zahrádkářské kolonie. Ovšem u nás se města na víkendy vylidňují.

Zemědělské oblasti s chalupami pokrývaly od středověku většinu Čech. Až nástup průmyslové revoluce v devatenáctém a na počátku dvacátého století způsobil odliv mladých lidí do měst, kde nacházeli zajímavější a výdělečnější  práci v továrnách. Na venkově zůstali jejich rodiče a bylo tedy běžné, že mladí k nim jezdili na prázdniny či na svátky. To byla doba, kdy venkované pronajímali místnosti i pro letní pobyty městských zájemců, jak se tehdy říkalo „lufťáků“ (kteří jezdili za čerstvým vzduchem –  luftem – na venkov). Svědčí o tom v řadě vesnic zařízené místnosti v patrech, ale bez topení, tedy použitelné jen v létě. Po smrti rodičů zdědily tyto chalupy jejich děti z města, někdy si je ponechaly, jindy byly chalupy prodané nebo zbourané.

Boom v chalupaření nastal až po druhé světové válce, kdy najednou byly k dispozici desetitisíce chalup v pohraničí po odsunu tamějších Němců. Nejprve se vláda snažila do pohraničí nastěhovat bezzemky z vnitrostátních oblastí (často se do pohraničních vesnic dostaly celé spřízněné rodiny). To ovšem nestačilo nabídku pokrýt. Pamatuji se z r. 1947, že na Šumavě byla řada chalup vycpaná senem, které na tamních lukách posekaly a usušily mládežnické brigády. Kolem roku 1950 vznikla akce, kdy na pobyty v opuštěných chalupách byli lákáni umělci z Prahy, kteří měli v letní sezóně volno. To dokladují i dnes časté návštěvy televizních štábů u umělců na vesnicích.

V padesátých a šedesátých letech se objevili první pražští chalupáři. Za první republiky vznikly kolem Prahy chatařské osady, ty nóblovější pro pražské živnostníky, ty chudší si založili trempové, kterým se některá místa zalíbila a tak  tam vzniky osady trempské.

Ze začátku pražskými chalupáři zbylí místní pohrdali, když však to soužití trvalo desítku let a ti chalupáři se o chalupy starali líp než ti usedlíci, vztah se postupně změnil. V těch šedesátých letech už ti starší spolu popíjeli v místních hospodách. A mladší chodili na tancovačky, případně vytlačili místní šramly svými beatovými skupinami.

Zlom v chalupaření nastal po pádu komunistického režimu.  Uvolnilo se cestování do ciziny, což mnozí chalupáři okamžitě využili k pobytům u moře nebo k zimnímu lyžaření v Alpách. Další možností byly autokarové poznávací zájezdy.

I údržba chalup se změnila. Za komunistů se chalupy opravovaly svépomocí s využitím „přemístěného“ materiálu. Po revoluci vznikla řada malých stavebních firem (dokonce i specializovaných na dřevěné chalupy), takže nebylo už nutno vše dělat svépomocí. Tak se řada chalup dočkala nových střech, oken s dvojitými skly, nových omítek se zateplením zděných stěn, vybudování centrálního topení nebo dokonce topení tepelným čerpadlem. V současnosti se na některých chalupách objevují i sluneční fotopanely, aby se nemusela platit drahá elektřina.

A pokud nás – a zvláště důchodce – bude vláda dále přiškrcovat, zdá se, že poklesne i zájem o pobyty na Jadranu (nebo se zase budou vozit paštiky a buřty) a chalupaření bude pro tu chudší většinu zase atraktivní.

Zdeněk Quivis

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Poznámka BW.:
A k tzv. „vnitřní emigraci“ kvůli totalitě, už je zase moc pěkně nakročeno.
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 349 komentářů u „Chalupáři a chataři

 1. V souvislosti s parlamentním projednáváním zákona o “manželství” stejnopohlavních párů, by ten zákon měl zahrnovat i poučení jak dva homosexuální můži budou svou adoptovanou dceru poučovat o mensesu …

  • Wir schaffen das vespolek, přátelé!
   Francie se mění v tavící kotlík multikulturalismu. Makroň povolává armádu. Inženýři disponují rychlopalnými zbraněmi, útočnými granáty, rušičkami vysílaček, hoří na letišti de Gaulle i mnohde jinde. Rusové si z toho dělají hýždě a mají animace francouzské vzpoury ve stejném pojetí, jako měl západ animace Prigožinovy vzpoury z minulého týdně. Jakýsi podpůrný čurbes se odehlává v Bruseli. V Lybii čeká cca půl milionu klimatických uprchlíků na transfer do Evropy. Nějaký zločinec v Praze polil mlíkem jednoho z bojovníků za třicetikilometrovou Prahu.

  • A možná přijde i kouzelník… Koukám, že se mu moc nechce prezentovat výsledky ofenzivy – už skoro půlka Západnío techniky sdélaná, dobyto 6 vesnic a jedna farma.

   • Už se zase řeší údajné dodání ATACMS Ukrajině, ale já bych v Kyjevě po zásahu třeba Sevastopolu být nechtěl.

     • Někdo tady zoufale potřebuje eskalovat a pořád se nedaří.

     • Kuchař nebo malíř?
      Pokud chce kuchař nebo malíř deeskalovat, ať jdou domů. Víc dělat nemusí.

 2. Dobré poledne,
  nechejme se překvapit – estonská premiérka nebo kdo bude reprezentovat ve Vilnijusu má přijít s nějakým úžasným překvapením.

 3. Kurňapes, zase se to napoprvé nakopírovalo někam do řiti
  Wir schaffen das vespolek, přátelé!
  Francie se mění v tavící kotlík multikulturalismu. Makroň povolává armádu. Inženýři disponují rychlopalnými zbraněmi, útočnými granáty, rušičkami vysílaček, hoří na letišti de Gaulle i mnohde jinde. Rusové si z toho dělají hýždě a mají animace francouzské vzpoury ve stejném pojetí, jako měl západ animace Prigožinovy vzpoury z minulého týdně. Jakýsi podpůrný čurbes se odehlává v Bruseli. V Lybii čeká cca půl milionu klimatických uprchlíků na transfer do Evropy. Nějaký zločinec v Praze polil mlíkem jednoho z bojovníků za třicetikilometrovou Prahu.

    • Musí to být těsně před, aby nebyl prostor pro nezávislé vyśetření ani Ruskou odpověď. Proste hromadný raketový útok na ZJE, okamžité obvinění Ruska, že si ji vyhodili do vzduchu sami a akce.

  • “Ukrajinci navíc v minulosti už vyslovili obavu, že by ruští okupanti mohli únik radiace dopustit záměrně a pak se to pokusit svést na Ukrajinu.”

   Co vidím já je preventivní svádění na Rusy 😀

 4. 30. června 1941 ve Lvově, obsazeném Němci, banderovská část OUN (v Rusku zakázaná) vyhlásila zákon o vytvoření nového ukrajinského státu zakončený přísahou věrnosti „velkému Německu pod vedením Adolfa Hitlera “

  Německo odpovědělo takto: „Ukrajina říká, že Německá říše a Wehrmacht jsou jejich spojenci. Není tomu tak, ukrajinští spojenci neexistují. Je docela možné, že Ukrajincům to osobně imponuje a cítí se být našimi spojenci, ale ve smyslu státně-právní terminologie nejsme spojenci, jsme dobyvatelé sovětsko-ruského území.”

  Tolik ke vstupu do NATO a akci ve Vilniusu.

 5. skimic (30.6.2023 (12.49)) napsal:
  Co se více hodí ke grilovanému chapadlu?
  Margarita nebo Skinny Bitch?

  Jako příznivec chapadelníků doporučuji odjištěný ruční granát

 6. Koukám, že každý den články, jak Ukrajinci úspěšně postupují, ale čím dál méně konkrétní.

 7. Dnešek je víceméně filosofický. Přemílá se Prigožinova budějovická anabáze, filosofuje se na tím, že se Rusko hroutí, viděl jsem několik vietnamských reklamních videí jak fungují ruské zbraně a jinak nic. Asi se čeká až Rusové vyklidí ZJE, aby jí mohli Rusové vyhodit do povětří…

 8. Zajímavé je ticho ohledem Francie. Když pár Prigožinovců vyjelo na výlet, zpravodajství bylo mnohem lepší.

 9. Ruští okupanté elektrárny mohou pozvat MAAE. Mohou ukázat strojovny. Mohou pozvat ICC, OSN na prohlídku pozůstatků přehrady v Nové Kachovce.
  To všechno mohou udělat.
  Nebo mohou zaminovat elektrárnu, jako to udělali s přehradou. A pak to svádět, že si za to Ukrajinci mohou sami, protože nechtěli, aby jim vládl Kuchař s Malířem.

  • Dovedu si představit debily, kteří budou bombardovat týmy snažící se zastavit nekontrolovanou řetězovou reakci.
   Dovedu si představit debily, bombardující hasiče, střílející po sanitkách.

  • Ještě by mě zajímalo jaký typ.
   Jestli už ten s opraveným motorem nebo ten starý.
   Ale co se vlastně ptám. Jakému hejlovi než Fialovi s tetou by to prodali ….

   • Ani by mě nepřekvapilo, kdy je koupili bez motorů. Motory pak dokoupí, jako správní hospodáři, dodatečně přes sprostředkovatelskou firmu.

  • Tady je moc hezky. Chystám se na lambíka dušeného s kořenovou zeleninou ve vinném listu.
   Dají to do litinového hrnčíku a strčí to do pece na dřevo.

   • I předkrm mám vybraný.
    Cuketové květy plněné ostrým kozím sýrem a lehce zapečené – dvě minutky v té peci hned vedle pizzy

   • Ty cuketové květy a nekraví sýr, klíďo i vovčí, je báječný vynález. Nebo jen ufritované v těstíčku jak kosmatice

    • Ty si teda žereš, skimici. 🙂

     ( jedná se o rodinnou hlášku, vyjadřující vrcholnou spokojenost s menu)
     Ad ostrý kozí sýr. Vybavila se mi kolegyně, která okusila kozí sýr, který jsem dovezla z dovolené v Bulharsku a ječela, že to “smrdí jako koza, chutná jako koza”.
     Budiž jí omluvou, že kozí sýry nemusí a k ochutnání byla poněkud donucena fanoušky kozích sýrů.

     je to inspirativní, škoda, že brácha přestal pěstovat cukety.

 10. Já vím, člověk by neměl číst diskuze pod články, ale já hlupoň jsem se kouknul a našel tohle:
  Němcí nás nikdy nechtěli zlikvidovat to je bolševickej plk, opak byl pravdou vzdělej se v historii

  A 23 lidí tomu dalo lajk!
  Zaráží mne na tom ta suverenita tvrzení navíc okořeněná radou, ať se protistrana vzdělá v historii ( čili že autor výroku se v historii vyzná)..
  Ten Beneš měl pravdu že přijde doba, kdy se výklad historie otočí o 180 stupňů.

  • Koukám jak modrá obloha nad mořem tmavne a objevují se světla lodí.
   Východ slunce mám z první ruky. Praží mi to naproti posteli přímo do ksichtu. Minutu se pokochám a jdu stáhnout roletu.

   • To máš dobrý.
    Já občas tady na chalupě musím čelit budouvatelskému (nebo destrukčnímu – záleží na úhlu pohledu) úsilí strakapouda na podbití střechy hned vedle okna. Zlatej východ sklunce, dá se zpacifikovat roletou a nedělá kravál.

 11. Tak u nás zatím jen pár kapek,
  tak dumám, jestli doufat v noční déšť anebo vyrazit ven a chopit se konví…

 12. Zcela O.T.:
  Stala se dnes smutná věc. Z horního můstku nad propastí Macocha dneska po poledni skočila mladá žena se svými dvěma dětmi. Pád do stotřicetimetrové hlubiny nepřežili.
  Policie zajistila kočárek mladšího dítěte a auto, kterým patrně přijeli. SPZ má severomoravskou. Policie neprozradila víc než věk sebevražedkyně a obou dětí.

  Takže čekám všeliké teorie, které se objeví na netu nejpozději zítra ráno. A tahle smrt se bude nejspíš zneužívat v politickém boji. Ukrajinka? Cikánka? Proč to udělala, kdo za to může atd.
  Prostě diskutéři si zase pošmáknou…
  FUJ!
  Ale vy asi stejně budete řešit kulinářské problémy…

  • Bavili jsme se o tom s manželkou. Proč vzala sebou ty děti? Tohle vypadá spíš na problémy vztahu – ale proč děti? To je daleko nejsmutnější!
   Nechápu.

   • V zimě mladá žena zabila své dítě i sebe v Krkonoších, ne ? Taky problémy ve vztahu; procházela rozvodem a chlapečka snad měl převzít manžel… jsou to tragédie. Taky nechápu.

    • Někdy se děti stávají prostředkem pomsty na partnerovi. Touha mu ublížit je silnější než mateřský pud a může v extrémních případech vést i k takovým koncům.

     Nic nového pod sluncem. Viz Jason a Medeia.

  • Myslím, že je lepší řešit kulinářské problémy, než nad něčím neštěstím exhibovat s nějakými teoriemi a spekulacemi, které nic nevyřeší a nikomu nepomohou.

   • To se prý stává, pomsta bývalému/bývalé je poměrně častá, i když pro mě nepochopitelná. Ale proto jsme to tu nedával,
    Spíš mě zajímá, kdo tu smutnou záležitost využije politicky.
    To je teprve pravá žumpa!

  • Tak dlouho se chudí se džbánem pro vodu (do Alžíru pro gastarbajtry) až se (v třetí generaci) ucho utrhne. Jiná kultura, no…
   Jenže Frantíci v tom nejsou sami. My se třeba užijeme ukrajinských bouří až nám nezbude na velkorysou podporu ukrajinských nemakačenků. Nejvíc na to doplatí ti, kteří se naučí česky a najdou si práci.

   • Ti, co našli práci a naučili se česky, snad velkorysou podporu už nepotřebují, ne ? Jsou rovni českým občanům.

    • Ano, jistě těch znám poměrně dost. Jsou rádi, že jsou rádi a domů se vracet z 95% nechtějí. Tady je líp.
     Ale jejich okolí si pamatuje, že jsou tu Ukrajinci nebo Rusové. Jednak jim to dává na vědomí a jednak kdyby došlo na nějakou “noc dlouhých nožů” tak bude stačit heslo “Ukrajinec, Zabte ho!”
     On to klidně může být Rus, který tu žije dvacet roků, dav tyhle “jemnosti” nerozeznává.

   • Protože se tam slítnou ježibaby a ježidědkové. To nemá s nenávistí nic společného – leda s jejich. Osobně mi ty “vrcholní představitelové” přijdou spíš jako osoby nešťastné, se svým životem nespokojené, zašklé a svárlivé… proto mají potřebu prudit ostatní. Tudíž i politováníhodné, jen kdyby mi tím neotravovali život.

    • Se sebereflexí činovníků NATO bych tak moc nepočítal. Je to dobře placené zaměstnání.

     PS.: Všimněte si, které typy lidí jsou obsazovány do funkce ministrů obrany, Buď dědci kolem šedesátky nebo mladé ženy, bezdětné a svobodné. Myslím, že to není žádná náhoda, zvláště pak v druhém případě.

     • Měli jsme i Táborskou pěnici. Tu bývalou právničku v Plemenářském podniku.

 13. Postrádám hromadu článků o tom, jak je Francie nestabilní a jak Macronův režim mele z posledního…

  Jinak tohle vysvětluje, proč Ukrajina vrší ty hromady mrtvil před Ruskými zákopy. Slíbili nesmysly.
  https://echo24.cz/a/HQitJ

   • Zelenskyj to řekl na rovinu, na sumitu chtějí ukázat výsledky. Na Ukrajině zjevně záleží na každém životě, to není žádné Rusko.
    Pokud se tedy zrovna neukazují výsledky.

 14. Přemýšlím – být francouzským potentátem, najmu si pár jednotek od Prigožina. Boje ve městech proti arabům a černochům fakt umí. Za týden by bylo po ftákách.

 15. Dobré zas ráno… Včera tu zaznělo, že je vhodnější řešit kulinární problémy… Tak dám jeden k dobru… Mám docela rád vajíčka – a teď dilema – mám si je udělat k snídani naměkko, nebo míchaná? Těžké rozhodování… Leč zjistiv, že mám k dispozici jarní cibulku a chilli papričky rawit (https://www.chilli-forum.cz/capsicum-frutescenses/topic866.html), zvítězily ty míchaný vajíčka, do kterých jsem 2 ty papričky nakrájel a pod to jsem na kačecím sádle osmahnul tu cibulku. Krásná harmonie chuti… (No a teď prosím pečlivě otřete oslintanou klávesnici a její okolí…)

  • Kamarád mi včera přivezl z Němců konzervu Chilli con carne (asi za 4 Eura) 900 g. Prý to tam ptavidelně kupujou a mají z toho tři jídla (jsou dva). Po neděli budu slaměný vdovec, tak si pošmáknu. Musí se k tomu udělat nějaká příloha (brambory, ryže, těstoviny).

   • Aha, překlad z angličtiny. V americkém prostředí bych si to transponovala automaticky, ve francouzském jsem na tohle zmatení pojmů nějak nepomyslela.

    • Jo, to je další, co na sebe redaktůrek prozradil. Šel do nepůvodního anglického překladu.
     Ve fránině se tomu totiž říká lycée nebo max l’école secondaire.
     To by si ani takový tupoun nespletl.

     • Přesně tak. Francouzsky umím jen pár základních frází, ale že mají lycea, to vím i já.

     • Mně učili francouzsky kamarádi celou větu:
      Voulez vous coucher avec moi ce soir …

 16. Snídaně – já jsem se dnes odbyl lívanečkama s tvarohem a čerstvým ovocem, espressem a vymačkaným granátovým jablkem a kouskem modrého sýra se lžičkou pomerančové marmelády a kousíčkem opečeného toustíku.

  • Anžto jsem se včera večer do syta najedl dušeného lambíka na víně s mrkví a řapíkatým celerem ve vinném listě v litinovém kastrůlku strčeného do pece na pizzu. Snídaně tedy do sladka.

 17. Dobré ráno,
  Z květů cukety jsem jedla fritované placičky, podobné našemu bramboráku, velmi lahodné to bylo. Dělala nám je na dovolené v Řecku – Kefalonii paní domácí. Zajímalo by mě, zda se pěstují některé cukety jen na květ, nebo zda jsou květy vedlejším produktem malych cuket, cca 8 cm, které se v Řecku i s květy běžně prodávají. V Čechách jsem v obchodě na květ cukety či malou cuketu s květem nenarazila, díra na trhu.

  • Aaah, znalkyně. Ano. Moc dobré a v kotlince nesehnatelné. V Německu na trzích. Třeba v Norimberku ano. Místní produkce.

   • A helemese, Německo zná. Třeba se v Lidlu jednou tato nenápadná laskominka objeví. Skočila bych po ní.

   • Přinesou to trhovci dopoledne asi čerstvě utržené a za chvíli je to pryč, ty bramboráky tu z nich dělají taky. Ke kvêtu nasekají i tu malou cuketku, uhnětou nicméně menší koule a zafritujou.
    Dávají k tomu tzatziki Moc dobré.

 18. Česko přebírá od Slovenska roční předsednictví ve Visegrádské skupině
  Kolaborant střídá kolaboranta.

  • Asi všechno. Nebo naopak nedělali nic, nechali to na “volné výchově”. Dětičky byly maximálně podporovány k tomu, aby byli “ti správní”.

 19. Karierně je na tomděkan Ševčík líp nez PaPa, ale přesto Ševčíka vyhazují:

  V roce 1984 vstoupil do KSČ. Od 2. ledna 1986 byl veden v seznamu pod registračním číslem 176727 u Zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA jako osoba, o kterou měla kontrarozvědka zájem. Z tohoto záznamu vyplývá, že nikdy nepodepsal spolupráci se žádnou policejní složkou ani zpravodajskou správou Československé lidové armády, o čemž svědčí i čisté lustrační osvědčení. Na archivy vojenské rozvědky se však lustrační osvědčení nevztahuje. V roce 1989 se plně zapojil do „obrodného procesu“ a má za sebou úctyhodnou profesní kariéru.

 20. Evropská rada skončila bez závěrů k migraci. Ani hvězda Meloni nedokázala Morawieckého a Orbána přesvědčit
  Český premiér Petr Fiala (ODS) pro jejich jednání nemá pochopení.
  https://euractiv.cz/section/aktualne-v-eu/news/evropska-rada-skoncila-bez-zaveru-k-migraci-ani-hvezda-meloni-nedokazala-morawieckeho-a-orbana-presvedcit/
  Nechci být jejich tiskový mluvčí, ale nevidím za tím jinou možnost, než že tak konali kvůli vnitropolitickým důvodům,“ zhodnotil Fiala jednání Viktora Orbána a Mateuzsa Morawieckeho.

  Ano Vy odporný slizoune.
  Kupodivu myslí na své obyvatele a nelezou do řiti každému evropskému pučmidráto třetí kategorie, Vy Nechci být jejich tiskový mluvčí, ale nevidím za tím jinou možnost, než že tak konali kvůli vnitropolitickým důvodům,“ zhodnotil Fiala jednání Viktora Orbána a Mateuzsa Morawieckeho. trumbero.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *