A jak dál?

Quivis

Už je to asi čtvrt století, co Fukuyama napsal knihu Konec dějin. Ne že by ta řádka let od její publikace stačila na dokazování, že se autor mýlil, ale jeho stanovisko, že ekonomika není základním hybatelem dějin, diskutovatelné je.

Asi by bylo nevlídně přijato, kdyby se argumentovalo Marxem (i když byl zařazen – a ne socialistickým táborem – mezi nejvýznamnější světové filosofy). Je ale možno – i po krachu toho socialistického tábora – se zamýšlet, jestli se kapitalismus nehýbe v jakési křeči, jak na to poukazuje na to řada dnešních ekonomů a filosofů (např. L. C. Thurow nebo G. Soros, který varuje před opakovaným finančním krachem).

Pád fakt z poslední doby – rostoucí nepoměr mezi bohatstvím mála a chudobou mnohých, růst čínského hospodářství, jakkoliv je řízen nedemokraticky komunistickou stanou, nebo úprk chudých Arabu do bohaté Evropy (pokud se nebudeme klonit ke katastrofickým tezím, že jde o anexi Evropy islámem).

Proč chudneme? Chudnou nekvalifikovaní Američané, Evropané, protože je převálcovávají nekvalifikovaní Číňané, kteří udělají totéž na méně peněz. Podnikatel vydělá více, když budou látky tkát levní Číňané než dražší Evropané. Jenže protože jsme humanisté, nenecháme nezaměstnané umřít pod mostem, ale zajistíme jim přežití ze sociální podpory. A na tu musí mít peníze stát. Kde je vezme? Od podnikatelů, co vydělávají. Bude se jim to líbit? Samozřejmě ne a tak budou volat po snížení daní. Státe, utrácíš na sociální podpory prostě moc! Že systém umožní, aby se třeba podpora na bydlení přesunula do kapes pronajimatelů docela drahých ubytoven, ty chudé nebolí, hlavně že bydlí. A k exodu Arabů ze zemí zmítaných občanskými válkami a islamistickým terorem do Evropy připojují statisíce těch chudých, kteří vidí spokojené evropské turisty na plážích a slyší, že v Evropě i o toho, kdo nepracuje, se stát postará. To povede ke krachu štědrého sociálního systému.

A k tomu ještě přistupuje pokračující automatizace, na dostatečnou produkci je zapotřebí stále méně těch nekvalifikovaných.

Má na to kapitalistický ekonomický systém lék? Nelátáme a neucpáváváme jen co se dá?

Když tu stál sice kulhající socialistický tábor, ovšem s vzletnými řečmi o blahu člověka, musel mít kapitalistický tábor také účinnou sociální politiku, až přehnanou, pokud si připomeneme skandinávský model. Teď už to vypadalo, že se systémem, pečujícím o “blaho člověka”, není zapotřebí zabývat. Jenže invaze ekonomických migrantů si na nás tu péči podle starých zvyklostí vynucuje ve chvíli, kdy na ni přestáváme mít. A ten odpor proti migrantům, demonstrovaný jako odpor proti náboženské a kulturní odlišnosti, možná jen zakrývá obavu z toho, že se budeme dělit o obsah vlastní kapsy.

Doba se změnila a platí: Učte se nebo zhyňte!

A stát, zahlcený sociální péčí, už nemá peníze ani na vzdělání pro budoucnost. Ti, co to pochopili, investují do soukromého školství, a budoucnost – mládež (či jejich rodiče) platí. Ovšem už není plánované hospodářství, které by určilo kolik v budoucnu budeme potřebovat inženýrů, techniků, doktorů, ale i kolik odborníků přes genderistiku. A tak některé školy jsou přeplněné na oborech, které absolventy v budoucnu neuživí. A tito absolventi pro nás nevyvinou a nevyrobí to, co budeme potřebovat. Vlády myslí jen na své volební období a obyčejní lidé si kromě Carpe diem další starostí nedělají. A protože je rovné volební právo, tito lidé si budou volit vlády k obrazu svému.

Dalším narůstajícím problémem, je to, že lepší stravování, lepší lékařská péče a pokrok světa vytváří mohutnou skupinu starých, ale ještě čilých, důchodců. I ti budou mít přednostní zájem na svém sociálním postavení a nebudou ochotní zvažovat budoucnost.

Vzniká tady totiž rozpor – demokracie versus trh. Demokracie znamená rovnost, trh znamená nerovnost v konzumu a potřebu investic., na které nemají všichni, ale které přináší užitek všem. A je možno předpokládat, že se lidé z egoistů změní v altruisty?

Jak z toho ven? Levice už není bojovná, odbory ztratily sílu a připomíná to Haškovu stranu mírného pokroku v mezích zákona. Pravice hlásá minimální stát a individualismus, ale účinné reformy také nepřináší. Máme globální tržiště, ale nemáme globální řešení.

 

Jak ještě dlouho budeme klopýtat?

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 541 komentářů u „A jak dál?

 1. Rputi,
  Třeba si maYda myslí, že nic horšího , než ji už potkalo , ji potkat nemůže.
  A třeba si dokonce myslí, že udat dceru do nějakého harému není nejhorší řešení !
  Aú, maYdo, Do hlavy néééé ! 😀

 2. Halle,
  něco jako Simona ze sitcomu Comeback ? Nevadí, že katarský princ je starý a má dvacet manželek. Saša (dcera) bude zajíštěná, holky si pokecaj a chlap bude otravovat jednou za dva roky 😀 !

 3. Ptakopysku – funkci reichsprotektora v Maďarsku má rezervovánu Hr.Schulz z Europarlamentu.
  Knihkupci se již jako protektoři osvědčili !!
  Potvrzeno historií!

 4. Ještě, že Putinovu tiskovou konferenci na aktualne.cz komentuje Just. Kdsyž něco Putin neřekne, Just to doplní. Měli ho v Moskvě najmout jako Putinova doprovného vykladače.

 5. “v podstatě při každé příležitosti dáváte najevo, že vás se to nemůže dotknout.”

  Ale kdeže, to tam čtete Vy.

  Samozřejmě se mně to může dotknout. Ale nezměním tím nic, pokud budu předem kvílet a lamentovata tak či onak se se vším, co se mně bude dotýkat, budu muset popasovat.

 6. Děkuji ctěnému publiku za rady babské i nebabské ohledně “housera”.
  Fastum Gel jest mi jako astmatikovi s přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou zapovězen, stejně jako Voltaren nebo Dolgit a cokoliv s ibuprofenem. 🙁

  Takže až se dostanu domů, tak ten polštářek. Zatím mi musí stačit paralen.

 7. týýý jjo, to je odboníků na to, co si myslím, očekávám, předpokládám….. 🙂

  Halladine, vždycky mně může potkat něco horšího, než cokoliv, co mně zatím potkalo. Každýho to může potkat. Otázka je, jetsli má smysl se tím zabývat víc, než je zdrávo.

  Taky by si holka mohla vzít ševce a ten by jí knajpem vypíchl oko….. 😀

 8. Quivisi, to je základní předpoklad tlumočníků !!!
  Tlumočník musí říkat to, co “přijímající” chce slyšet a ne to, co “vysílající” říká!

  Nerváky jsou, když “vysílající” zná řeč do které se tlumočí a kvůli protokolu musí mluvit mateřskou. Já to jednou nevydržel, vytáhl jsem na oficiální návštěvě dvacetišilinkovou bankovku, dal ji překladateli a poměrně důrazně jsem ho poslal do předsálí na kafe.
  Rakušáci nechápavě koukali co se děje a když jsem jim pak německy (protože nasrán, tak naprosto plynule)vysvětlil, co jsem vlastně říkal, byli mírně perplex! 😉 😀
  Od té doby se ten překladatel našich jednání nezúčastňoval… 😉

 9. To jednou profesor Kvapil překládal Husákovi na soudružské návštěvě v Jugoslavii a přenášela to ČT.
  Husák už byl na tom špatně, neschopen dokončit větu natož myšlenku, zoufale blabotal. Kvapilovi poněkud ztuhly rysy, ale jeko starý překladatelský matador nehnul brvou a “spustil” státníkův projev. Jen aby ty Husákovy bláboly nebyly moc slyšet, přidal trochu na hlase.
  Gusta se načuřil, že ho někdo překřikuje a přidal taky.
  Kvapil opět zvýšil o pár decibelů a Husák o vzápětí následoval.
  Soudružský projev vyvrcholil tím, že tam ty dva volové řvali jak tuři a jeden překřikoval druhého, až to ČT milosrdně skrečla.
  Já a ještě pár známých, ovládajících oba jazyky, jsme se u Tv váleli smíchy.
  Ale říkal mi pak pan profesor, že byl z toho tlumočení zpocenej až na zádech. 😀 😀

 10. Vyženou generála do pouště?

  …Příznivci turecké vládnoucí strany začali aktivně obviňovat tureckého velitele vzdušných sil Abidina Ünala, že chyba s incidentem ruského sestřeleného bombardéru spočívá pouze na něm. Kampaň proti Ünalovi zahájili v sociálních sítích, uvedly Deutsche Wirtschafts Nachrichten s odkazem na turecké noviny Sözcü…
  …Německé vydání pochybuje, že Rusko uvěří v této verzi, protože jen prezident Turecka, jako hlava ozbrojených sil v zemi, mohl dát rozkaz k sestřelení letadla….
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/priznivci-erdogana-chteji-hodit-vinu-za-su-24-jen-na-generala/

 11. Rputi,
  v Turecku bývalo zvykem, že sultán dotyčnému poslal hedvábnou šňúru..Do pouště se nevyhánělo.

 12. Zdá se, že hedvábí došlo, ale Erdoganovi to stejně bude plat prtné.
  Ten se tím lhaním odkopal tak, že už jsou z toho divocí i v Americe! 🙂

 13. maYdo,
  Ty mrchu ! Tys mě uřkla s tím hexenšúsem !
  Chytilo mě to v práci, a ještě nepustilo ! 🙁
  čarodějnice utopit ! 😉 😀

 14. Halladine, že by se to konečně podařilo ??? 😀

  To víš, já nemám celej den na práci nic jinýho, než tiu sedět, mumlat zaklínadla a píchat špendlíčkem do malýho voskovýho Halladina
  😀

 15. 1507 maYda
  Možná bych šel do těch třešňovejch pecek co píše Matzurka. Sníst kilo třešní a dát si pivo nebo dvě působí na gastrointestinální trakt myorelaxa čně beze všech pochyb a okolní bloklé muskuly to povzbudí. Vyplyvaný pecky usušit v mikrovlnce – získáme krásnou vůni – a pak nasypat do látkového pytlíku od cviček, přiložit na bolavé místo a oblepit náplastí, kdyby ty účinky třešní s pivem persistovaly.

 16. Vyplivaný, myorelaxančně.
  Halle, můžeß zkusit s tím pivem i švestky. Povařené se skořicí, cukrem, hřebíčkem a pevnou skořicí. Ne že by to méně bolelo ale proběhneš se, zasportuješ a přijdeš na jiné myšlenky ˇˇˇˇ

 17. Já jsem nic takovýho neřekla. A kdybych řekla, až do Hustopeč by to slyšet nebylo, takovej ječák přece jen nemám.

  Já jsem jen psala a navíc nic o hexenšůsu, leč o houseru. je toi sice totéž,a le slovo “hexnšůs” tady vůbec nepadlo.

  No nic, je pomalu čas vyrazit na vánoční večírek – ano, zrovna na vánoční večírek mně ty bolavý záda potrefily. Třeba na to zabere únětická 12. 🙂
  Zatím to jistěj dva paraleny.

 18. Řekla, napsala – vsjo ravno ! 🙂

  houser a hexenšús je to samý, až na to, že za houser nemůže čarodejnice !
  Za hexenšús jo ! 😀

 19. muhehe martine
  kdes mohl byt kdybys To znal driv a veril jsi Tomu

  co ty ale svet – uz mohlo byt vsechno jak ma byt.

 20. Byla to právě Česká republika, která už před několika měsíci navrhla zřízení společné evropské pohraniční stráže. Opakovaně jsem toto téma otevíral i na jednáních Evropské rady.

  Že se nestydíte pane premiére…

  1522 malýho? voskovýho?

 21. Halle,
  strašlivou kletbu “heksenšůs” jsem vyslovila já….
  A pánbu mne potrestal, neb po návratu domů jsem jednoho z kocourků našla v zahradě ztuhlého. Ještě v poledne se vztekal, že dostává dietu, neb od podzima přibíral a přibíral… Tak letos druhý hrobeček, to se fakt na ty vánoce můžu těšit.
  Jdu si dát panáka a pro dnešek se stahuji do ústraní smutnit 🙁

 22. 1533- už jsem to sem kdysi dával :
  http://jdem.cz/bu3nx5
  Hernando de Soto, peruánský ekonom, dosti věhlasný, na rozdíl od těch, co vědí, že arabské jaro v Tunisu odstartovala CIA, strávil v Tunisu několik měsíců.
  http://jdem.cz/bu3n26
  Stejně to nebude nic platné, protože CIA a vrazi z vólstrýtu :-).

 23. No a z jiného soudku. V Číně soudruzi zakázali všem členům komunistické strany golf.
  http://jdem.cz/bu3n59
  To je pecka. Od teď už budou všichni členové KS Číny pracovat pro blaho lidu :-).
  Mám čím dál silnější pocit, že v Číně se schyluje k velkému průseru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.