A je to tu zas – Obecní volby

Nastal čas připomenout si volební klasiku Jaroslava Haška :

Obecní volby

 

Moto: Evangelium sv. Lukáše, 12. kapitola:

A když od poledne vítr věje, říkáváte: „Bude horko“, a býváť (tak).

 

 

I

Jsou určité věci, události, příhody a zjevení, které člověka neobyčejně osvěží. Jsou určitou složkou lidské radosti. Bez nich byl by lidský život prachmizerně jednotvárný. Lidstvo potřebuje zápasu, aby v srdci člověka to nevypadalo jako na Sahaře. Rovina, pláň, žádná legrace, písek a velbloudi. Proto lidstvo si vymyslilo obecní volby.

Představme si tedy okresní město, kde jsou tyto politické strany:

 

Strana spasitelů lidu

Strana národního pokrokového obzoru

Lidoví minimalisti

Národní maximalisti

Demokratická strana svobodomyslných

Svobodomyslná strana pokrokových demokratů

Sociální lidoví pokrokáři

Strana realistických, sociálně založených agrárníků

Strana venkovských demokratů

Vencelídesovci

 

Pokud se týče poslední politické strany, byla zplozena v nepříčetném stavu místním občanem Augustinem Vencelídesem a obsahovala ve svém jádru kuželkářskou společnost v hotelu U růže, stolní společnost Bouli.

Pan Augustin Vencelídes patřil původně ke straně spasitelů lidu, kam patřil též pan Chaura, který ničemně však zradil jednotu strany tím, že zčistajasna počal prodávat metr širtynku o třicet haléřů laciněji, než pan Vencelídes.

Obyvatelstvo města pamatuje si velice dobře, že se potom počaly objevovat na záchodech hostinců nápisy: „Chaura je zloděj!“

Pan Vencelídes nedal si ani tu práci, aby trochu alespoň změnil svůj rukopis, pro kterouž neopatrnost byl potrestán soudem pro urážku na cti a vyloučen jako trestaný lotr z obecního zastupitelstva a stal se odštěpencem.

Z odštěpence není již daleko k založení vlastní strany. To je genesis vencelídesovců.

Obecní volby byly v tom městě vypsány na základě rezignace starosty, který byl pohlavárem strany národního pokrokového obzoru. Nešťastný muž provozoval demagogii a zašantročil městu parní pluh, který patřil k městskému hospodářství. Kromě toho byl obviněn z toho, že v době kontumace opatřil náhubek svému psu na útraty města, zapsav náhubek do položky „poštovné“. S ním padli nejen ti členové obecního zastupitelstva, kteří byli členy národního pokrokového obzoru, nýbrž i souručenský blok demokratické strany svobodomyslných, lidových minimalistů, národních maximalistů, jejichž členové vzdali se svých mandátů po hrozném obvinění sociálních lidových pokrokářů, že ten blok, uspořádav výlet k obecnímu rybníku, vychytal všechny cejny a sežral i celou násadu, pořízenou do obecního rybníka na útraty poplatnictva. To bylo také dokumentováno tím, že se vůdce národních maximalistů udávil narychlo zhltnutým násadovým smaženým kapříkem…

Pokračování  ZDE*

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 064 komentářů u „A je to tu zas – Obecní volby

 1. Debabta o otcovstvi, v jakemkoliv slova smyslu se mi docela libi ….. Jen jeste jak by to Matzurko bylu u mne…. Ja napred nedal na hvisky dopustit a od doby, kdy mame lihovar, nepiju nic jineho nez to co je pruhledne a silne…. I ten rum, musi byt bez barev a s karamelovou vuni. Proste vse “natur” …. Asi jsem ze skotska a setrivej 😀

  Mimochodem, asi jsem jediny, kdo se vcera koukal na “Benese” jak se zaslouzil o stat. Priznam se, ze jsem po tom serialu jeste dost dlouho nemohl usnout. Bylo to obludne a odpuzujici a abych se priznal, zcela zasadne to “potvrdilo” to co jsem si o nem myslel drive. I kdyz samozrejme je to zkreslujici a tendencni.
  Myslim ze jako zasadni scenu, kdy Moravec mluvil s Benesem na Hrade o tom, ze nekdo je boxer a nekdo je diplomat, je zcela kristalove ciste. Jeste ze si muzeme odzit ty vysledky…. Fantasticky TV pocin…. Doslova

 2. Ajrovko 949 – kdyby měl vedle sebe Kuberu, tak by to, myslím, bylo v pohodě.
  Ono tam možná je takových víc, ale holt se neprojevují a taky to nikdo jiný ještě nehodil na papír jako ucelený koncept.
  To byla právě Klausova výhoda, že měl ucelenou vizi a za tou šel …. a táhl ostatní za sebou. A tak si ti ostatní pořád myslí, že “vono sámo”. Houby sámo, Klaus to byl! 🙂

 3. Matzurko, velmi se kaju, že jsem ti způsobila genetické ujímání. TEď už to nestihnu, ale myslím, že v příštím životě budu archeogenetik … docela by mě to bavilo. 😀

 4. Jirko,
  pokud mi pošleš své čerstvě vytržené vlasy ve sterilní zkumavce, tak ti můžu zkusit udělat “nahrubo” haplotyp mitochondriální; markery na Y chromozomu ti stanoví některá genealogická laborka (doporučuji dr. Vaňka, byla jsem na jeho přednášce a patřím do jeho fan-klubu :), neboť se zabývá zejména genetikou forenzní – nicméně na jeho studii o vampýrovi z Hrádku nad Nisou lze nahlédnout, jak se to všechno dělá
  http://www.genetickagenealogie.cz/kontakt/archeogenetika-a-geneticka-genealogie/vampyr-z-hradku-nad-nisou/).
  Jinak mutace vázané na dědičné choroby dělá jistě spousta pracovišť klinické genetiky, to bych pak hledala tu laborku, která se zabývá tou či onou chorobou.

 5. Rputi,
  nikdy není pozdě, a polovina práce je hledání historických záznamů, v rámci kterých se genetika prezentuje 🙂
  Když to zvládá ten kluk pardál….. 😉

 6. Pro Františka I – akce péro
  Pero má výšku 22,3 mm a stočené průměr cca 66 mm. Délku jsem se neodvážil zkoumat, což pochopí každý, kdo se někdy o něco takového v uzavřené místnosti pokusil. Ozvěte se, jestli se hodí. Jirka, Praha 5

 7. Dobrý den. Jirko, i my se koukali na Beneše. Bylo to neuvěřitelně silné, nejhorší je ta otázka, zda bychom byli jiní kdyby on neučinil co učinil. ta scéna Moravce s Benešem byla opravdu úžasná. Ale nemohu pochopit, proč Moravec tak otočil. Našla jsem potom na netu nějaký jeho životopis a tam tu změnu postoje vysvětlovali tím, že se nedokázal vyrovnat s neúspěchy … nevím. Dost by mě to zajímalo.
  Btw. Už první díl s Masarykem byl moc zajímavý. Myslím, že máme o zábavu v neděli večer na několik večerů postaráno.

 8. Ad 958 – rozhodl se prostě, že svině to mají lehčí… Musím říct, že podobně jako AeroKarel jsem také silně nedůvěřivá k podobným televizním počinům, ale nebylo to špatné a otevřelo mi to i nějaký ten nový pohled na věc.

 9. Heleno…. Ja jsem pochopil z cele te debaty, ze Moravec pouze zacal sdilet Benesovo pohled a tak. Tedy ze ten “narod” musel zavrazdit, aby vyletl po tom velkem vitezstvi, jako Fenix z popela. Jen mne tedy udivuje, proc Benes ma sochy a zakon a ne Moravec?
  Taky mne docela prekvapuje, ze kosmopolita a hnusna naplava se na tohle kouka a ma skoro husi kuzi a nejen to, napise o tom sem a ostatnim co skacou jak protrzeni, kdyz je rec o tom, ze je nekde chyba, ted mlci. Ze by ten film “tnul” do toho co je neprijemne? Tedy mne to v podstate bylo velmi neprijemne….

  Matzurko, to ne, ale dekuji za nabidku. Jeste by se mohlo ukazat, ze Noe nebyl sam, komu nadavali, ze ten jeho suchy dok je nevhodne polozeny. Tedy ne ze bych o tom nebyl presvedceny, ale dukaz na to nepotrebuji 😀

 10. A nedůvěřivý jsem proto, že mám značné podezření, že by mne autor mohl nasrat, jak se podařilo třeba Mahlerovi když dokument měl být o Masarykovi a byl o Mahlerovi.

 11. 964- klid. Prostuduj si znova průběh Třicetileté války…pohled na české stavy, které každý lituje a obdivuje za jejich statečnost…za pár set let budou z Beneše a Moravce( atd.) jen stíny z pověstí.

 12. Zas na chvíli průletem – 1. Karlům vše nejlepší!
  2. Jirko – ad 964 – ke včerejší inscenaci nediskutuji, protože nemám čas, až asi večer, možná. Jinak – byl do zážitek a opravdu přiblížil trochu jiný pohled. Pokud jde o Benešem, nechtěla bych být v jeho kůži a rozhodovat o tom, zda jít do prohrané války nebo se sklonit a přežít. Jako základní chybu ČS politiků vnímám to, že nepředešli útoku, jak o něm mluvil Moravec – když proti sobě máš silnějšího, starej se, aby ho ani nenapadlo tě napadnout. Politické elity měly možná více vyvíjet tlak na “spojence” a více si je naklonit, aby k žádnému jednání v Mnichovu nedošlo. Ale, jak jednat a chtít záruky od těch, co se bojí a třesou jako ratlíci a k boji je donutí teprve až napadení jejich zemí? Jak jednat, když v zemi sílí pátá kolona, která podrývá základy státu? Jak jednat, když je evidentní, že Slovensko využije situace k osamostatnění? Lehko dnes soudit.
  Pokud jde o hodnocení dalšího působení Moravce, myslím, že Jirka v 964 v prvním odstavci to trefil.
  A zas na chvíli mizím.

 13. (967) Obávám se, že jediné, co by snad bylo reálně možné udělat, by bylo udržování lepších vztahů s Poláky. Zda to bylo možné, nevím. Lepší podmínky pro německou menšinu by asi také nebyly od věci, ale tam bylo na obou stranách mnoho resentimentů, takže zase těžko říci.
  Doufat, že Francie a Británie půjdou 20 let po hodně ničivé válce do něčeho podobného znovu, když nebudou vyloženě muset, by taktéž nebylo reálné.
  Takže tohle období a skutky Benešovi nezazlívám, nic jiného, než dělal, reálně dělat nemohl.

 14. “Výrazně se podíleli na přípravě pokusu o puč, poškodili stranu a oslabili ji v době, kdy má povinnost sestavit vládu,” zopakoval v pondělí Sobotka.

  To už je jak z dobového tisku, když psal o procesu se Slánským a jeho zrádcovskou bandou.
  Ještě chybí dopisy podkrkonošských tkadlen (zpět, ty už nemáme, tak tedy kolektivů brigády kapitalistické práce z montovny Hyundai) žádající “psům psí smrt”.

  Mně osobně je víceméně jedno, který soudruh bude bačovat socánky, ale možná by si v ČSSD měli uvědomit, že ti spiklenci mají poslanecké mandáty, které nelze odebrat násilím a jestli je budou ve straně promyšleně prudit, tak může být v PSP najednou třeba pět nezařazených poslanců, ČSSD nebude rázem nejsilnější strana a Zeman může pověřit sestavením vlády třeba Babiše nebo Okomůru.

 15. Pavle K., mě to připadá, že tou hysterií chce Sobotka zamaskovat, že tu vůbec byl nějaký volební debakl a záhy bude hlásat, že nebýt “pučistů” dopadlo by vše mnohem lépe, takže vlastně jeho chyba to vůbec není.

 16. Bléééé….

  …Bezmála už měsíc je na diskusním serveru o Svitavách vyvěšen příspěvek, který popisuje zákulisí chystaného stranického puče Haškova křídla ve špičkách sociální demokracie. Ukázalo se, že pisatel měl v mnoha svých tvrzeních pravdu.
  …Dokonce tvrdil, že Tejc se prý “na jedné pijatyce před malým publikem” svěřil, že míří výš.
  “Se Sobotkou by prý musel léta čekat na svoji šanci. S Michalem je to jiné. Pomůže mu zaříznout Slávka, to Michala hodně oslabí, výhledově ho to stejně zničí a on, Jeroným, se pak stane hlavním lídrem socdem.”…
  Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/o-roli-jeronyma-tejce-v-puci-cssd-se-vedelo-uz-pred-volbami-pnp-/pardubice-zpravy.aspx?c=A131104_1995599_pardubice-zpravy_jah

 17. Karle, tak ještě jednou. Hodně a víc všeho dobrého a lepšího. Toho nejlepšího raději ne, abych nezáviděl. To jako když už tu vedeme takové filosofické debaty.

 18. Rputi – 976 – volební debakl ? Mně 20% přijde jako docela slušný volební výsledek. Pravda, 8% by bylo lepší, ale člověk zase nesmí být moc neskromný 🙂

 19. OT – máte někdo zkušenost s přípravkem WCnet – turbo čistič odpadů?

  Nalila jsem ten sajrajt gelovité konzistence do ucpaného odpadu u vany. Že prý za pět minut zabere. už je to aspoň třikrát pět minut a sajrajtu je loužička kolem odtoku a neubývá. Čekala bych, že účinek se projeví odtokem sajrajtu.

  Po pěti minutách (nebo i déle pokud je prý odpad hodně ucpán) se má odpad propláchnout horkou vodou. ale mám obavu, že když vana nejeví příznaky odtíkání, akorát budu mít ve vaně větší objem žíraviny- směsi vody a sajrajtu.

  Aby to bylo veselejší, tak vedle nefunkční vany nám vybouchla nějaká zakázka a tak mi šéf sdělil, že pro mně momentálně nic moc nemá. Zrovna když jsme se vydali z posledních rezerv nákupem auta, ke kterému bylo nutno následně pořídit nový zimní gumy.

  Sítě jsem rozhodila, ale ono to chvíli trvá, než se něco rozjede a hlavně než z toho bude nějakej výnos….

  Takže nějaká vláda je mi značně volná….

  Jdu se podívat na ten sajrajt, jetsli si to nerozmyslel a neodtekl….

 20. taky je možé, že tím neznámým co napráskal Tejce je právě Haladin a ted se někde klepe že mu to Haškovci spočítají. V každém budem muset počkat, až sám vyleze z ilegality.

 21. Ale přiznám se, že příliš nerozumím tomu, jak se “(ko)mediální sféra” postavila jako jeden muž za Sobotku. Vždyť je to nemlich stejný kripl a zloděj jako Škromach, Hašek, Gross, Paroubek nebo jakýkoli jiný socan.

  Že by si tím kompensovali ještě furt tu presidentskou volbu podle hesla “nepřítel mého nepřítele je můj přítel” ?

 22. Ale pravda je, že nejvíc mně překvapil Zeman. Obvykle se vyjadřuje ke každé pitomosti a to i tehdy, když není tázán a najednou mlčí jako hrob.

  Jestli on si o toho zákeřného psa s kobercem nerozbil hubu místo kolena. Variantu, že by mluvil kolenem pro jednoduchost vynechejme. 🙂

 23. Pavle K., řekla bych, že je to jednoduché. Polovička patří Bakalovi a Sobotka je jeho kůň a Babišovi se zas lépe jedná z Bohouškem, neb se s ním dá snadněji manipulovat.

 24. Rputi – 986 – jo, to by mohl být možná ten důvod.

  Ještě, že nejsem volič ČSSD. Ty to mají fakt blbý. Člověku by jich bylo skoro líto. Teda ne úplně, ale skoro jo. Možná by místo ČSSD měli v příštích volbách volit ODS nebo TOP09. Mezi praktickou politikou těch tří stran není vůbec žádný rozdíl a na volební programy stejně sere pes, neboť nebývají zasazeny do reálného ekonomického rámce, jak kdysi poměrně trefně poznamenal plešatý vezír, když měl vzácně upřímnou chvilku (nebo opičku).

 25. OT – Co je to, kruci, za češtinu? Co to znamená “komunikovat výsledek”? Grrrr!

  “„O nové smlouvě budeme jednat a pak budeme komunikovat výsledek,“ dodal. “

 26. Celkově vzato, jak tak dlouhodobě sleduju naší politickou scénu, možná by stálo za úvahu poskytovat našim politikům jeden benefit ve formě léku zdarma.
  Podobně jako v Evropském Parlamentu mají poslanci nárok na Viagru zdarma, měli by naši politikusové nárok či nejlépe povinnost dostávat zdarma a pravidelně konsumovat Antabus, nebo jak se jmenuje takový ten lék, co se po něm zvrací když člověk čuchne ke špuntu.

  VV se rozkecaly nad lahvemi těžkého francouzského vína, Tejc žvanil nad sklenkou, Kott padal ze schodů, Zeman málem poblil korunovační klenoty, Kalousek už nevím co, ale taky něco s chlastem, Babákovi vytloukli zuby v baru, Hořejš z KSČ dostal v opilosti přes hubu no a na Paroubkově chlastačce se střílelo.

  Člověk by skoro řekl, že chlast a politika nejdou dohromady. 🙂

 27. osobně si myslím, že odtok, tedy sifon je nejlépe rozebrat, vytahat všechno co tam je, tedy vyčistit, a zase to složit. Louh nebo WC net vám chuchvalec vlasů stejně nerozpustí.

 28. Tedy musím říci, že jsem si představoval lepší debatu o tom seriálu, ale prosím….nechcete tak nebude. Nějak se s tím vyrovnám, odpad je taky téma. V podstatě se to asi tolik neliší.
  Jen bych poznamenal jednu zvláštnost …. kdyby každý věděl, jak dopadne fotbalové utkání, nebylo by třeba sázkovejch kanceláří …kdyby nebylo “překvapení”, neprohrála by barcelona v Mnichově ….stejně tak je to i v životě. Daleko milejší jsou lidé, co riskují, nšž “přizdisráči, co musí vždycky vyhrát a když nemají jasnou převahu, jako Suvorov, tak do toho nejdou. Ty draci, co riskují jsou daleko, ale daleko …no prostě to nejsou srabové. Nic méně, nic více. A jak včera říkal Moravec, na hrdinech stojí národy pevně a stabilně, na přizdisráčích nestojí nikdo a nic. Tedy pokud se jim nestaví sochy a nedělají se jim debilní nicneříkající, ale zcela pravicové a konservatvní zákony.

  No a i z toho důvodu je populární Sobotka …a v podstatě je lepší než druhej podvodník a lupič hašek a spol, ale je to oběť a bylo mu ublíženo… 😀

 29. komunikovat výsledek je normální zmrdospeak, který se běžně používá v prostředí větších korporací.
  Podobně jako fokusovat benefity, zdokonalovat koučink, mediovat byznys plán, čellenžovat kvartál nebo katovat kosty. 🙂

 30. jo, Dano, tohle bude taky reklamní trik. Ostatně jsem to tušila. Ten odpad se ani nehnul. Jenže kde vzít louh… Choť ho vždycky odněkud přivezl. Jenže choť bude v pátek.
  V normální drogerii to nemají, o superhyper nemluvě.
  Kruci, to je dnes den blbec….

 31. Pochopitelně, uvedené obraty lze normálně spojovat v celých větách či dokonce v souvětích (to dle schopnosti a vzdělání dotyčného managora).

  Kupříkladu věta “Uvidíme, na brífingu budu koučovat byznys plán a jestli se podaří katovat kosty, což bude fakt čelindž, tak vám budu komunikovat výsledek toho, jaké benefity lze fokusovat.”

  Následně managor provede rituál pozdvihování notebooku a mírně přiklopeným displejem a padající myší a odkráčí na brífing s pocitem, že plebsu sdělil zjevenou moudrost.
  A já se vždycky děsně směju a říkám si v duchu “klid, nejsi tu jako zaměstnanec, ale jako externí kontraktor a za ty tři tisíce na hodinu to kurva vydržíš…” 🙂

  I když tedy byla jedna firma, kde jsem to kdysi nevydržel a s hlasitým hulákáním jsem zákazníka (nadnárodního) upozornil, že končíme a jestli mně ještě zavolá, tak “… I will take a cab, will come to your office and stuff your phone to your fucking asshole.” čímž jsem ukončil několikaletou spolupráci. Sice jsme měli mírný výpadek příjmů, ale ten pocit, k nezaplacení… 🙂

 32. máš Jirko pravdu, s tím odpadem je to stejný, jedni lijí na jeden neřád ještě větší neřád a jiní do toho jdou rukama. 🙂

 33. Louh sodný se prodává pod obchodním označením “Freddy” v Kauflandu. Funguje spolehlivě na odpady od vany i na flexi hadice z kuchyňské linky. Žádejte čistič odpadů v prášku (suchý), resp. v “čočkách”.

  Ad válečná a poválečná léta: Válka je vůl.

 34. Inu, Jiří, když mně momentálně trápí víc odpad, než seriál o Benešovi…

  Ale na rozdíl od toho Beneše se můžu aspoň pokoušet něco vymyslet.
  Zrovna jsem se někde dočetla, že je lépe se věnovat tomu, co můžu řešit a ovlivnit, než tlachat o tématech, na kterých nemohu zmenit nic.

  Rezy, já si nejsem jistá, že to je v sifonu, jestli to není dál ve zdi. taky se v naší domácnosti nedostává osob, způsobilých rozebrat odpad.

  I když výzva to je, to jo. Ale poněkud se obávám, že kdybych něco nedotáhla a sousedce pode mnou ukáplo na hlavu, tak by to asi byla poslední kapka. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *