Ajťáci ve škole

Ptakopysk podivný

Zkusil jsem se položit na otázku, zda lze využít již hotového ajťáka k přípravě nastupující generace na srážku s počítačovou realitou a zde je výsledek.

Ajťáci jsou různí, hlavně podle toho, co dělají. V současnosti je pod pojmem “ajtý” schován záběr široký jako dvě krávy. Možná i tři. Protože pod „ajtý“ patří třeba designéři, vývojáři, síťaři, provozáci, helpdeskové a buchvíco ještě. Do IT oboru se k hustokrutému obveselení IT komunity dokonce hlásí i ejčárové, ale těm se věnovat nebudeme. Třeba vývojáři se dělí na různé diametrálně odlišné haluze, které ani nejsou schopni za sebe okamžitě alternovat a mnozí z nich jsou jako pedagogové de facto nepoužitelní. Příkladně herní vývojář a unixový čistý céčkař. Zkusmež tedy vybrat člověka, který by měl učit “počítače”. Třeba na hnojárně to může být docela problém. Hnojárnou mám na mysli zemědělský učňák. Může učně třeba naučit logiku ovládání různých servozařízení, objasnit zpětnou vazbu a tak podobně. ALE!!! Uděláme-li hrubou extrakci všeho, co budoucí absolvent bude provozovat – traktor, náklaďák, vysokozdvižný vozík, dojící zařízení – dá se výuka shrnout do dvou hodin za celé studium. A to bude muset pedagog hodně moc tlachat. Protože základní věta zní: “Jakmile se ti něco od počítače na mašině posere, musíš zavolat servisáka s diagnostikou, protože na ní neopravíš ani hovno.”

Jako příklad uvedu třeba poruchu čidla ABS u osobáku. Víte, že je to vadné čidlo, vyměníte ho a pak stejně musíte do servisu, aby vám řídící jednotku pověsili na servisní počítač a čidlo vám s řídící jednotkou spárovali, aby začalo fungovat. Sám to neuděláte, ani kdybyste měl absolvovaný semestr FELky, protože vám chybí co? Chybí vám specializovaný, z ekonomických důvodů nedostupný software.

Třeba na ekonomkách bych jako vrchol ajťáckého Mount Everestu viděl znalost maker v office programech, aby absolvent nemusel v potu tváře furt dokola dělat lautr to samé. Dtto. v přírodovědných oborech pracujících se žvížátkama a kytičkama. Problém je v tom, že tihle lidé nejsou z 80% schopni nakreslit vývojový diagram procesu pro zadání „sečtěte zadaná dvě čísla a výsledek zobrazte“ i když jinak jsou duševně zcela v pořádku, takže napsat makro je pro ně nepřekročitelnou propastí. (Aby se čtenář neurazil – oni pro změnu nechápou člověka, který kýžený diagram nakreslí v baru na ubrousek ve čtyři hodiny ráno se zavřenýma očima, ale je schopen tvrdit, že Ausbeimit Nachvonzu je německý barokní skladatel, či buk červenolistý (Fagus sylvatica ‘Atropurpurea’) že je úděsně hnusnej polygon a rozhýbat ho, znamená vlastnit minimálně dvěstěpadesátišestibitovou džíforsku s třema gigama paměti.) Samozřejmě někdo z těch 20% toho může tržně využívat a za úsluhy se zřetelným sexuálním, ganstronomickým, či alkoholickým podtextem přes propast někomu z těch 80% pomůže, ale to jsou statisticky nevýznamné úchylky.

Z výše uvedeného vyplývá, že optimálním pedagogem v oblasti IT by měl být nějaký vysloužilý provozní programátor, nebo programátor křížený s helpdeskem. Tihle lidi jednak čuchli k programování a druhak přišli do styku s uživateli, takže vědí, co jsou lidi zač a jaká meluzína se jim prohání v prostoru mezi ušima. Proč až vysloužilci? Koukněte se na Jobs.cz a zadejte si třeba heslo „programátor C#“ a hned pochopíte, proč nikdo z nich nepůjde učit dřív. A samozřejmě také proto, že nikdo z nich nepůjde učit do okamžiku, než překročí Rubikon. Rubikon daný věkem, sršatostí, vztahem k manažerskému želé, apod. Protože tahle branže člověka drží do poslední chvíle všemi drápy, co jich má a těžko se s ní člověk loučí, i když má chvílemi pocit, že anihilace centrály zákazníka zrovna když jedná s jeho manažery, by byl významný pozitivní krok na evolučním vývoji lidstva. Ale zpět k tématu.

Máme tedy člověka, který je schopen naučit učně naprogramovat si doma řídící jednotku pro provoz kotle na tuhá paliva v součinnosti se solárními panely, či naučit budoucího účetního, nebo přírodozpytce napsat si makro pro ulehčení práce s textovým, či tabulkovým procesorem. Eventuálně naučit kohokoliv udělat si svoje webové stránky s možností zpětné vazby od čtenáře. A co mu může současné školství ať už státní, či soukromé, nabídnout?

Třídu plnou individualit, z nichž 50% škola vůbec nezajímá, protože jsou to salámisti potřebující pouze orazítkovaný papír, dalších 30% také nezajímá, protože vědí, že jim dotyčný pedagog musí dát známku, s níž prolezou, jinak se otec, či matka postarají, aby pedagog neprodleně vyletěl z práce a těch zbývajících dvacet procent je schopných a několik z nich i ochotných akceptovat přednášenou látku a smysluplně ji využít.

Bude postaven do třídy vybavené věkovitými počítači s prastarým operačním systémem, který nikdo z žáků po absolvování školy už nikdy neuvidí v chodu. Neexistující aplikační programy, či jejich diluviální verze se současností zcela nekompatibilní jsou nutnou podmínkou provozu počítačových učeben. Jak výuka na učebních pomůckách s naprosto jasnou nepoužitelností v praxi bude motivovat žáky je na bíledni.

Taktéž je nutno vzít v potaz, že učitel je současnou většinovou společností zařazován do kasty začleněné někam na pomezí mezi obecním bláznem a příjemcem sociálních dávek. Ajťácký adept práce pedagogické může tudíž očekávat, že během jeho hodiny bude silnými individualitami nejrůznějším způsobem napadán, jeho reakce budou natáčeny na mobily, lajkovány na fejsbůku, komentovány bulvárem a následně dle zásluhy zhodnocovány sociálkou, policií a soudy, pečující o zdravý a nerušený vývoj mládeže monitorujícími v pracovní době multimediální výstupy bulváru.

No… tak základní informace máte všechny pohromadě a teď jděte učit „počítače“.

P.S.

autor zcela záměrně opominul pole úřední a právní, neboť se v houštině paragrafů, vyhlášek a novelizací zbla nevyzná. Jeho dojem z platné i připravované legislativy je, že už jenom myšlenka na to, že by někdo z praxe mohl jít mýrnyxdýrnyx učit, je trestná, přičemž sazba je stejná jako za vraždu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Virtuální Vodička a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 186 komentářů u „Ajťáci ve škole

 1. Tohle už nikdo neudrží dohromady…Ukrajinská vláda to zřetelně nezvládá, je to banda šašků, které nikdo neposlouchá, ani armáda ani policie.
  V Slavjansku ta domobrana podnikla protiútok, a vojáci ustoupili.
  V Moskvě zasedá Bezpečnostní rada.
  Obama prý řekl:
  Pozice Ruska k Ukrajině se musí brát v úvahu. Prohlásil to americký prezident Barack Obama.

  Podle jeho slov má Moskva “zákonný zájem na tom, co se děje u jejího souseda.” Americký lídr připomněl “hlubokou a složitou historii” vzájemných vztahů mezi Rusy a Ukrajinci.

  Co to vlastně řekl, pane Neumanne ?
  Zaregistroval jste něco takového ?

 2. “zákonný zájem na tom, co se děje u jejího souseda.”
  Jo, to pamatuji. Zamlada se tomu říkalo “Brežněvova doktrina omezené suverenity sousedů”. Fakt je, že to praktikovali už dávno před Brežněvem.
  Že s tím blbne i Obama není nic udivujícího. Restartovat lze do alelujá.

 3. Já mám dojem, že jedině Rusko je schopno situaci na Ukrajině nějak zklidnit.Obama si to evidentně uvědomil a zabalil to do keců o zájmech a složité historii.
  Že se to bude řešit spíše po byzantsku, než politicky korektně, je asi realitou.

 4. No jo, Aerovko, ale za Brežněva se žádný satelit Ruska nepotácel na pokraji občanské války.

 5. (1105) To máš nepochybně pravdu, malinko sporné by mohly být důvody proč. A zdali zklidněním východu (za jakou cenu?) nenaserou západ Ukrajiny. Každopádně rozesrané je to fest a pokud by v tom Rusové neměli prsty, divil bych se velmi. Otázka je, zda se jim to nevymkne z rukou, zda to budou schopni udržet v nějakých reálných mezích a zda to vůbec chtějí udržet v nějakých (jakých?) reálných mezích.
  (1106) A stejně přidusili NDRáky, Maďary a nás, konec konců i donutili Poláky aby se přidusili sami, i bez občanské války.

 6. 1103, 1105 etc. — Jen v rychlosti, než si půjdu lehnout: To je docela dobře možné, že ukrajinská vláda nezvládá situaci; ostatně též po první i druhé sv. válce vždy trvalo dlouhá léta, než se tam vládní autorita zas nějak obnovila.

  Na druhé straně myslím celkem není pochyb, že je to zejména ruská vláda, kdo nechce, aby ta ukrajinská situaci zvládala, a kdo zároveň chce, aby vznikl všeobecný dojem, že tato nezvládá; viz též oněch 8 bodů v http://ehl.blog.ihned.cz/c1-62111620-az-prvni-zeleny-muzik-prekroci-hranice-zastrelte-ho .

  Z těchto důvodů se mi zdá být daleko více než jindy potřebné přistupovat k veškerým zprávám tamodtud kriticky a obezřetně, zejména co se jejich věrohodnosti a relevance týče — to je i jeden z důvodů, proč si stále připomínám, že situaci na Ukrajině ve skutečnosti vůbec nerozumím.

 7. Bohužel, ruština mi nikdy moc nešla, když jsem ruštinářce řekl, že nebudu z ruštiny maturovat, slíbila mi bonboniéru.
  Nikdy mi ji nedala, mrcha jedna 😀

 8. Nojo, pane Neumanne, jestli jste 1110 adresoval (také) mně, pak musím poctivě přiznat, že dostatek trpělivosti a asi už ani znalosti ruštiny nemám.

  Ale jestli dovolíte, zkusil bych nabídnout jednu analogii: Tak jako nerozumím Ukrajině, nerozumím ani ozbrojeným konfliktům souvisejícím s rozpadem Jugoslavie; doposud jsem nečetl žádné jejich dějiny (zpracované klasickými postupy historiografie) definující jednotlivé strany a vysvětlující jejich motivy a záměry, ba ani neviděl žádný odkaz na takovéto dějepisecké zpracování; přitom už zde nějaký časový odstup existuje. Pravděpodobně je to čistě jen má chyba; avšak v každém případě je jasné, že když ani zpětně nedokážu porozumět situaci a vývoji na Balkáně, tím méně umím porozumět současnosti a dynamice na Ukrajině.

  Jen mám dojem, že tak jako tehdy i dnes hraje propaganda značnou, neobvykle velkou roli, na obou stranách; a každého, kdo by říkal, že situace je jasná, jednoduchá a srozumitelná, budu poslouchat skepticky.

  No nic, na to, že tomu nerozumím, jsem toho teď opět nadatloval až příliš.

 9. OT: Jenže zároveň musím s ostudou konstatovat, že nemám ani trpělivost pořádně zeditovat těch pár obrázků z památné — a dnes již taktéž historické — šakalovy vycházky na Tachovské náměstí. Ve skutečnosti jsem je použil spíše jen jako cvičný materiál nejprve pro své pokusy se Zonerem, posléze (po zavržení téhož) s Lightroomem, který mi před časem laskavě a správně poradil tučňák.

  Jedna ukázka je prosím zde: http://www.uschovna.cz/zasilka/QIGFRLN2293AR8A2-9ZE/ , další (ovšem ne již v tomto rozlišení) nahrnu rovněž do Úschovny snad v dohledné době a odkaz pošlu účastníkům, pakliže na ně mám e-mail.

 10. Zpátečníku, to nebylo na Vás, ale obecně. Protože se k Ukrajině každý vyjadřuje na základě propagandy s níž se sám ztotožňuje.Měl jsem v Jugoslavii – přesněji v Chorvatsku – příbuzné, celkem se v tom orientuji a není to nic hezkého. Ještě v šedesátých letech moje teta říkávala – “počkej až Tito zavře oči, budeme se tu brodit v krvi po kolena”.

 11. Zpátečníku,

  hodně vyplývá z historie těchto národů…..bez znalosti této historie nelze pochopit
  Například antirusizmus Poláků,Švédů ale i pobaltských národů vypývají z historie, někdy poměrně nedávné, někdy ale i několik století staré.
  A ne vždy je vina jen na jedné straně. Byla třeba Katyň , ale o nějakých 20 let dříve , když po válce mezi Sověty a Poláky po první světové, když Sověti dostali nářez před Varšavou, Poláci nechali v zajateckých táborech chcípnout 30 000ruských zajatců hladem a nemocemi.
  2 x Poláci obsadili Moskvu, a snažili se si Rusko podrobit.
  Poláci si pamatují Katyň a ruský vpád do zad, Rusové to ostatní.

 12. Jo, jenže rozdíl je v tom, že v obou případech byli Rusové agresoři. V katyni své oběti povraždili, zatímco Poláci po 1.světové válce neměli sami co žrát.

 13. a já je od chvíle, kdy mi jejich kulomet oďobával nad hlavou pražskou omítku, také nemám rád a nedůvěřuji jim, zvláště mají-li za cara důstojníka zločinecké KGB. Přesto jeden z mých nejlepších přátel je Rus, ale ten z proletářského ráje utekl stejně jako já. Navíc tvrdí, že každý slušný Rus, který jen trochu mohl už z Ruska venku…

 14. (1109) Velmi dobré, ten rozbor, díky. Řekl bych, že ti pobalťané nejsou tak prolezlí korupcí a neschopností, jako Ukrajina. Ale zase jich je málo.
  (1112) U táty je dost slušná historie Balkánu od nějakého Němce, během dne se zajdu podívat na celý název. Chceš-li, zapůjčím (zapůjčí), jevilo se mi to dost reálné. Na internetu třeba tohle, stručně, autor tam IMHO byl:http://www.obcinst.cz/kdyz-vyletnou-strely-nato/

 15. Hm, pane Neumanne, zdá se mi poněkud pochybné tvrdit, že ty milióny Rusů, co jsou v Rusku nejsou slušní normální lidé. Jasně, že je mezi nimi fůra hajzlů..
  Navíc, nemá každý žaludek na emigraci. Já osobně bych emigroval jen tehdy, pokud by mi vyloženě šlo o krk. Jinak ne.
  Opustíš-li mne , nezahynu… Opustíšli mne zahyneš…….
  Já osobně tomu věřím. A taky chci , aby moje děti a vnuci byli Češi…. ( no v mém případě Češi a Slováci 🙂 )
  A co se týká Američanů u nás …Chovají se jako největší hajzli, ze všech národností , co u nás privatizovali. Vycucat a zahodit.
  Zlatí Němci a ostatní.

 16. Dobré ránko!

  Zpátečníku, nemohlo by vám být “jakýmsi” vodítkem, že řada poměrně soudných a inteligentních lidí už od začátku varuje, že to dopadne přesně tak jak to dopadá?
  Ba přesně tak, jak to nejen Kunetka čekal?
  To opravdu není otázka fandění!

 17. Dušane, “… mi jejich kulomet oďobával nad hlavou pražskou omítku…”

  Ti, co mi oďobávali barák na Palačáku byli Ukrajinci a u Mánesa mě chtěli odstřelit nějaký Džingischáni, či co to bylo?
  A do sámošky v Podskalský chodil jeden ukrajinskej táta s šestiletou holčičkou a ta tam 3x denně dostala najíst. Tanky to braly přes Ukrajinu, zrovna, když byla s tátou na poli. Kde je jí holce, asi, konec…?
  A Brežněv byl taky Ukrajinec…. Já bych to takhle nemotala dohromady…

  Halladine, nenechte pocity cloumat majestátem, jsme Americe sakra zauzlovaný! Což neznamená, že bychom si na hajzly na všech stranách neměli dávat pozor!

 18. Rputi,

  Aero Vodochody, Let Kunovice, Tatra kopřivnice.
  A jedna firma v hustopečích, kterou zprivatizovali Amíci, nutili zaměstnance k přesčasům,které neplatili s poznámkou ” Když se vám to nelíbí, můžete jít.
  Už ji naštěstí prodali němcům, a pacienti si přestali stěžovat

 19. zdravím !
  Nechci se už k UK vyjadřovat, ale pan Neumann jako Američan mne poněkud “nadzvedl” 😕 Po všech dlouholetých zkušenostech si dovolím tvrdit, že americký trpaslík je stejně velký jako ten ruský trpaslík – jen si každý Američan myslí, že je větší trpaslík než ruský ,a naopak 😕
  Alexis de Tocqueville: “Všechny svobodné národy jsou na sebe pyšné, ale národní hrdost se neprojevuje stejným způsobem.Američané se …projevují nedůtklivě vůči sebemenší výtce a nenasytně vůči chvále…Vypadá to, že pochybují o svých vlastních zásluhách,a tak chtějí mít neustále na očích jejich seznam;jejich marnivost je nejen slepá, je neklidná a závistivá ….Obdivuji svobodu, jíž se obyvatelé (Ameriky) těší ,a on mi odpoví :”Svoboda je nádherný dar! Ale je velmi mnoho národů, které jí nejsou hodny” Všimnu si čistoty mravů, která panuje ve Spojených státech (1840 !): “Chápu”, řekne,”že cizinec ohromený zkažeností,kterou lze vidět u všech ostatních národů, je touto podívanou překvapen .” ….Nelze si představit obtížnější a žvanivější vlastenectví.Unavuje i ty, kdo si ho váží.”
  A když už mám tu “Demokracii v Americe” při ruce : ” Národy jsou jako lidé. Milují ty, kdo lichotí jejich vášním, spíš než ty, kdo slouží jejich zájmům.”

 20. Halladine, nemusím do detailů – to, co teď provádí “Obama” a “Eunie” na Ukrajině je taková ukázka bezcharakterního svinstva, že si “názornější nelze přát”!
  Pro zakrytí svých vlastních průserů nejhrubšího kalibru jsou schopní rozpoutat válku!
  Jen se chtějí před obyvatelstvem předvézt jako státníci, kterými nikdy být nemohou a zavlečou svět do průšvihů ještě větších!
  Ale vůbec to neznamená, že bych každému občanovi EU či USA měla dát pár facek… 🙂

 21. Rputi, nic nového..
  Za povstání v Maďarsku Svobodka slibovala povstalcům brzkou pomoc US Army… A oni věřili, a bojovali skoro do konce..A pak už nešlo utéct, a většinou skončili moc špatně.
  Nikdy neměli v úmyslu zasáhnout…

 22. Světová politička tápe v zeměpise:
  “Jde o porušení poválečného uspořádání Evropy,” řekla Merkelová s tím, že je nezbytné respektovat územní celistvost Ukrajiny. “Lidé na Ukrajině musí o své budoucnosti samostatně a svobodně rozhodnout,” dodala.”
  Zřejmě si myslí, že samostatně a svobodně rozhodli lidé o neexistenci SSSR, Jugoslavie, NDR a Československa aniž porušili poválečné uspořádání.

 23. Westíku, já myslel české vydání hlasu Ruska.
  Asi ten jeden česky mluvící redaktor , co ho Hlas ruska má , přišel pozdě do práce 😉
  Ale už tam ta Oděsa je .

 24. quivisi 1133, pouhé žvanění!
  Jde o destabilizaci regionu, Ruska pak zejména. Vědí, že bez Ruska to nepůjde, tak se ho snaží dotlačit k “řešení”, za které mu pak napaří “sankce” …. co na tom, že to bude stát další mrtvé …. “pro větší slávu světové demokracie…”
  Hnus!

 25. Jsem už stár a tedy poněkud naivní, ale stále jsem čekal, zda se ti evropejští veleduchové postaví za Rusy na Ukrajině stejně jako se dříve stavěli za Rusy třebas v Lotyšsku. Ale nějak jsem se nedočkal.

 26. Co se pak týče současné politiky USA, moc mne rozesmál onen závěrečný obrázek v http://neviditelnypes.lidovky.cz/chtip-proc-jsou-muzi-stastnejsi-da7-/p_zabava.aspx?c=A140502_195353_p_zabava_wag
  Jinak Halladinem [1126] uváděné příklady jsou – bohužel – argumentem pro mezitím vznikající antiamerikanismus. Já mám ale ze své jediné spolupráce s US investorem v ČR zkušenosti vezkrze opačné. Jednou bych snad mohl napsat esej na téma “Jak český subdodavatel chtěl ošálit amerického investora”, ale asi by mě potom přejel kamion. (Podotýkám, že ty pokusy byly natolik primitivní, že by je musel odhalit i investorský dozor, jehož vzdělání by bylo dáno dálkovým studiem pomocné školy.)

 27. “jedine rusko zvladne situaci na ukrajine”
  je to tak uz to maji nacvicene treba z cecny 🙁
  uraaaaaa

 28. Dobré ráno!
  (1133) Merkelová svým výrokem zřejmě měla na mysli “poválečné uspořádání” po vítězné STUDENÉ válce Rozuměj: sjednocení Německa a Rusko na kolenou.

 29. …Proruští radikálové propustili ve východoukrajinském Slavjansku tým evropských vojenských kontrolorů, mezi nimiž je i český podplukovník. Ruské agentuře RIA Novosti to oznámil ruský emisar Vladimir Lukin, který na východě Ukrajiny monitoruje situaci. Propuštěno bylo všech sedm důstojníků a pět členů jejich doprovodu….
  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/separatiste-propustili-rukojmi-z-obse-oznamilo-rusko_305895.html#.U2SzEYF_uuk

 30. Hm, tak co sem mám napsat, abych se do toho zbytečně nezamotal a mohl se tudíž po celý zbytek deštivého dne věnovat čtení a popřípadě programování…?

  (…) Císař dlel toho léta ve Flandřích… Takovýhle útržek, vztahující se snad k pozdnímu 16. století, mi prosím utkvěl ze světových dějin, zvaných Melantrišky. Autoři dokázali na relativně malé ploše pár tisíců stránek podat události tak, aby měly jakýsi vnitřní smysl a logiku; čtenář si pak možná nebude myslet, že tomu už rozumí, ale bude mít alespoň pocit, že tomu rozuměli páni autoři, ostatně mající za sebou desítky tisíc hodin prosezených v archivech a akademické kariéry docentů či profesorů slušné university, kterou tehdy ta Karlova bývala. Vnitřní konsistence je však nejen minimum, ale vlastně téměř i maximum, které po těch stovkách let můžeme žádat. (Podobně ani PeS netvrdí, že dejme tomu tydlencty elektróny vopravdu existujou, a když přijde domů, nekouká se, zda se dosud nacházejí v tý krabičce vod sirek nebo skleněný lékovce z dob, kdy lékovky ještě bejvaly skleněný s takovým tím de facto igelitovým uzávěrem, kam je má pečlivě a prozřetelně schovaný pro případ, že by jednou potřeboval jejich existenci prokázat, nýbrž je nejspíš bere jakožto pojem vysoce užitečný pro vysvětlení tisícerých pozorovatelných jevů a zároveň nejsoucí ve flagrantních rozporech s jevy dalšími.) Avšak vnitřně konsistentní obrázek situace na Ukrajině jsem si nevybudoval v podstatě žádný, snad leda dojem, že všichni tam přítomní a medii zmiňovaní účastníci, ať již politici či ozbrojenci, jsou toliko loutkami jakýchsi skrytých sil, zčásti ukrajinských, leč nesnadno viditelných, zčásti zahraničních.

  To, co o Ukrajině sdělují media, mi stále připadá spíše jako dým znemožňující lokalisovat ložiska požáru. Větší relevanci než všemu, co jsem se o Ukrajině za poslední půlrok dočetl, bych asi pro vybudování představy o současné situaci přikládal vyprávění jedné mé tetičky, která (narozena 1901, mimochodem v dnešním Polsku) následkem svého česko-německo-lotyšsko-ruského původu jednak v Kyjevě vyrůstala, jednak (po válečných letech, v relativním míru prožitých v Čechách) tam strávila nejméně půl roku (musel bych dohledávat přesněji) za občanské války. A přitom si z jejího barvitého líčení pamatuji téměř jen jedinou větu! Bílí (snad Petljura) drželi jednu polovinu města, bolševici druhou, dělicí linií byl Kreščatik, a přes ten tetička každý den chodila na oběd… Dostat se (někdy po brest-litevském míru) do Kyjeva, a pak se dostat odtud, to zřejmě bylo největším dobrodružstvím jejího dlouhého života.

  Jenže když si – s odstupem téměř sta let od událostí a asi patnácti ode dnů, kdy jsem ji na ně slýchal vzpomínat – její vyprávění přehraji v hlavě, je možná zajímavé zejména tím, co v něm není. Tak například, není tam sebemenší stopa po sympatiích či alespoň společných zájmech – ať už ze strany té tetičky, nebo kohokoliv ze zbytků její rodiny – ke kterékoliv straně konfliktu. Také tam nebylo mnoho násilí, ani z doslechu; ani zdaleka nic ve stylu bitvy o Stalingrad nebo o Berlín. Celkově to vypadalo, jako by událostí byla aktivně účastna jen velice malá část přítomných.

  Jo a ty Babelovy povídky, které jsem tuhle zmínil, mají plný titul Rudá jízda a jiné prózy. Tu jinou část tam představují zejména povídky o oděských gangsterech, zpravidla židovských. Ti (a to možná je skrytý, snad i Babelem nezamýšlený smysl celé Zábranou sestavené knihy) se tam ostatně jeví nesrovnatelně lidštější, než barvitě vylíčení bolševičtí vrazi, přišedší z Moskvy či Petrohradu, obvykle ve funkcích komisařů Čeky. Nakonec jsem byl schopen to číst jenom na střídačku s povídkami Woodyho Allena ze sbírky Mere Anarchy

  1119 – AeroKarle, děkuji za odkaz, zkusím se na to někdy podívat v knihovně. Taky Bruce Lockhart určitě stojí za čtení, jenže ke své hanbě jsem toho z něj dosud přečetl jen malinko a nepatrně; vychází z jiného kontextu, než který zde máme zažitý, takže si vše musím vždy nejprve nějak přetransformovat.

  1123 – Což o to, Rputi, to i já zde prosím psal (před řadou měsíců, takže mi činí vobtíže to teď vyhledat), že po anexi Krymu půjde o to, čeho se Putin bude chtít zmocnit dále… Jenže k tomu, abych situaci doopravdy porozuměl, to má stále daleko.

 31. Myslím, že bez zohlednění zájmů a motivů ukrajinských oligarchů je pochopení situace na Ukrajině v podstatě nemožné. Ale o tom se nikde nedočteme.

 32. Zpátečníku, jest to s podivem, ale svět se převážně skládá z tetiček, které kolem Bastilly či Zimního paláce chodily na oběd.
  Proto já z takovými tetičkami vždycky ráda klábosila, protože jsem se dozvěděla spoustu nepodstatných a zajímavých věcí, jako třeba, že jednou takhle večer šla celá Česká moderna do bordelu, jen prof. Goetz měl rande s Jóžinkou. A protože měl rande s Jóžinkou, tak tam tenkrát nechyt toho syfla, si ho tam celá moderna uhnala, takže vlastně téměř celá česká literatura zůstala bezdětek.
  To se prostě v literárních monografiích třeba o Šaldovi člověk nedočte. 🙂

 33. Dobrý den. Rputi, vítejte mezi živými.
  Ad upovídaní Borneové: něčím se živit musí, rozhořčeně vypění, a pak zpátky do šroubárny.
  Ad Ukrajina: jede to podle scénáře. Kazatel se cuká, Sikorski mu už nic nevysvětluje. Scénárista jede vabank, Ukrajinu získá, Moskvu ztratí. Jediné použitelné řešení je Jihoukrajinská republika.
  Moskva se nemůže zadlužovat – důvěryhodnost k válčícím státům je malá.
  Moskva nemůže svým důchodcům snížit důchody. Hospodářství vypadá navenek dobře, vedení povídá o morálce, ale skutečnost je méně růžová.
  Pohnutky a snahy oligarchů jsou důležité, ale nyní méně rozhodující než “hlas ulice”, vedený předvojem dělnické třídy z okna, které dlouho do noci svítí a stará se o blahobyt celé země a dělníků na celém světě.

 34. Ad na návštěvě v modlitebně. K té šlapce u Černého mlýna se chovají lépe. Přijedou, popovídají si, pomáhají a chrání. Z razance zásahu chápu, že šli někoho předvést k podání vysvětlení.

 35. Ak ad 1104 – “Brežněvova doktrina omezené suverenity sousedů” se vývojem změnila na “bruselskou doktrínu sdílené suverenity sousedů Německa”.
  Pokrok nezastavíš!

 36. 1139

  jo maj to nacvičený. Partyzány vystřílet, do země a obyvatel nastrkat peníze. Kombinace biče a cukru.
  V Grozné postavili vedle sebe novou mešitu a pravoslavný chrám. A oba šéfové spolu vycházejí.
  Četl jsem cosi od nějakého našince, Měl domluvené prohlídky obou chrámů. Ale ten z pravoslavného kamsi musel. tak mufti vyzedl klíče a provedl i tím pravoslavným chrámem. i se solidním výkladem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *