Bezzásahovost v NP

Já si až skoro dodnes myslel, že deklarovaná “bezzásahovost” (netýká se vysazování listnáčů 😀 ) se týká jen porostu. Ale koukám, že bezzásahovou zónu lze vyhlásit i kolem historické chaty. 🙁
Petice moc nepodporuji, ale pokud ministerstvo ŽP páchá nevratné škody…je třeba se ozvat!

Pokusme se přispět k záchraně ROKLANSKÉ CHATY !

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 172 komentářů u „Bezzásahovost v NP

 1. Snaha o přetažení Ukrajiny do NATO, o rozšíření tábora svobody, demokracie, lidských práv a prosperity není zadarmo.
  Musíme Ukrajinu vyrvat z ruských spárů putinovské totality a vrátit jí dřívější svobodu, demokracii, lidská práva a prosperitu. Kterých si ukrajinští občané užívali narozdíl od živořících občanů putinovské Ruské feredace Lukašenkovskovského Běloruska. Opět ji učiinit právním státem jakým byla před ruskou agresí. Aby se nestala znovu vazalostánem ovládaným proruskými oligarchy, kteří se ji před osmi lety pokusili vyrvat z nastoupené cesty do šťastné rodiny národů Evropské Unice pod ochranným deštníkem Severoatlantické aliance. Aby svobodným ukrajinským občanům nějaké moskevské komisariáty nenařizovaly čím svítit, čím topit, čím jezdit, dokonce jim slídili v postelích a hrncích a určovaly kvoty, kolik kde má být pohlaví a kolik čeho jíst.

  Papír Plasty!

 2. Tak jako je nutno naše Česko z oligarchických babišovských spárů a jeho estébáckých komisařů, a předat je opět občanům, aby sami rozhodovali o svých záležitostech.

  Ať žije svobodná Ukrajina!

 3. Jestli je pravda to, co píše vidlák a není jak ověřit, tak už odhazujeme poslední známky rozdílů proti Putinovskému režimu.

 4. Dvě minuty nenávisti podle Orwella – a dnes. Kdy už těm rusobijcům někdo namočí čumák do jejich vlastních exkrementů? Neuvědomují si, že každá akce plodí reakci? Že jednou budou nenávidět ostatní je?
  Po NHL mi nic není, je mi lhostejné kdo přijede nebo ne. Ale to chování k Rusům je už opravdu čistá hysterie.
  Ale jak praví arabské přísloví: Psi štěkají a karavana jde dál…

 5. Dobré odpoledne,

  no jo, HAšek má svou hvězdnou karieru za sebou, tak se musí zviditelňovat jinak. Hraje siu na důležitýho, nic víc bych za tím nehledala.

  • Já ano. Ta nenávist (nejen Haškova) mi prostě vadí. Tak, jak mi vadila nenávist vůči Západu před téměř půl stoletím.
   Kurňa, maYdo, vždyť je to lautr stejné, jenom s opačným znamínkem. Já mám emoce poněkud matné. Pokouším se totiž myslet.

   • Aještě jeden ořípad. Neruský.

    Ano, lidi, kteří se při proslovech řečníků z Václaváku neotočili a nešli pryč, rozehnat vodními děly, sdělil ParlamentnímListům.cz starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), který v dnešních komunálních volbách obhajuje mandát. I dále se vymezil proti demonstracím na Václavském náměstí. „Ahoj, ty jsi sem přivedl na Rajchla dítě? Tak to si odvezeme a dáme ho dvěma buzerantům z Prahy,“ uvedl doslova.

 6. Odvoleno. Nikdo kdo má cokoliv společného s Gangem Pěti a ani nikdo, kdo by s nimi mohl později koalovat.

 7. Dobrý večer vespolek,

  já měla dnes poněkud napilno, takže zvolovat půjdu taky až zítra. Dnes odpoledne jsem mj. i pytlovala a nakládala koňský vyzrálý hnůj – dovezen na naši zahrádku bude mít skoro cenu zlata 🙂
  U nás to volení bude celkem snadné, 5k nikoliv, tak jsem na to senátní skóre zvědavá. V obci máme pouze dvě kandidátky, na sdružení nezávislých jsou lidi, co tu to už nějakou dobu bačovali a dobře; takže konkurenční ODS je spíš do počtu… i když snaží se, snaží, ale zatím se jim ještě v žádném předchozím kole nepodařilo to sdružení překonat. Tak uvidíme.

  • Dano: tím, že jsem sebe nekřížkoval.
   Z desátého místa nemám šanci. Teoreticky, kdybych měl křížků více než strana, tak by to bylo možné. Nebo by naše koalice musela mít 35%+ Což neočekávám.

   • Hmm. Něco podobného mám v rodině. Akorát kandidát na třetím místě. Ale kdo ví….Je v té zlořečené koalici. 🙂

 8. Tak mi zdejší jaxi připomínají sektu. 5k v žádném případě. Takže nebudu volit současného starostu, který pro obec udělal fakt dost a má rozpracované projekty na příští léta, ale protože je za 5k, tak zvolím naprostého neznámého, jehož jediným plusem je, že není za 5k. Super. Fakt .

   • Quivisi, vy si opravdu myslíte, že peníze od státu se přidělují podle stranické příslušnosti starosty (primátora) a nikoli podle rozpočtových pravidel a určení daní?

  • Chápu. Ovšem na druhou stranu, kdo ho nutí být v jedné z těch pětí? Však jak to bylo vyčítáno komunistům? Že každý z nich nese odpovědnost za stranickou politiku. Chápu, že za strany a vlády to fungovalo trochu jinak. Jenže nyní je “demokracie”. I vnitrostranická. Jestliže je, každý nese odpovědnost. Jestliže není, není povinnost být členem. Ledaže, ano, chápu, i nyní to může být, a často i je “pracovní knížka”.
   Ovšem na druhou stranu, abych byl spravedlivý, stejnou odpovědnost nesou občané. Nynější vláda je důsledkem jejich svobodné volby.

 9. Sekta …
  Předseda strany je volen zevnitř. Každý straník se svým způsobem na jeho zvolení podílel buďto přímo nebo kolaborací nepřímo. Není důvod aby jako takový byl činný na radnici i kdyby měl projektů více než Fiala gest. Není důvod aby svým eventuelním úspěchem předsedovi přihrával kladné body.
  Proč je straníkem stejné strany jako předseda?
  – s předsedou souhlasí
  – rozvrací stranu (chicht) zevnitř
  Sekta to ale vidí a se podle toho zařídila 🙂 🙂 🙂

  • Panebože. Takže nepodpořím toho, kdo dělá pro obec a má výsledky, ale podpořím toho, o němž netuším, co a jak bude dělat. Hlavně zničit krtka….
   Fakt sekta. Vlastně spíš fanatismus.

   • Pamatuju.
    Hele, von je Franta komouš ale von musí, víš? Kdyby nebyl komouš nepustili by ho k těm projektům a nebyla by třeba ta nová hospoda. Von tím ale Franta děsně trpí, ale pro dobro nás všech se obětoval.

 10. Nepleťte si volby do místních zastupitelstev.
  Místní volby mají tu výhodu, že na venici se lidé znají a není pro ně rozhodující, za jakou stranu jsou. Myslím ti uvažující lidé. Ten zbytek to tam hodí podle pokynů v televizi.
  Proto v tomhle stojím za Danou.

  • V tom případě nemá důvod být členem strany. Ovšem jestliže jím je, odpovídá za její politiku.

  • skimic a Schumacher mi mluví z duše, dneska jsem si to uvědomil díky dceři (při debatě nad volbami). Tchán pracoval pod členem UVKSČ a charakterizoval ho slovy “víš jak moc nám pomáhal, on nic špatného nedělal”. A já si uvědomil, že tihle legitimizovali vládu, která dělala. Takže i když místní lidé a jsou skvělí tak zodpovídají i za vedení dotyčné strany. Strana je taková jako jsou lidé v ní. Nikdo se straníkem nerodí, není to barva kůže nebo národnost je to otázka svobodné volby. Asi jiná situace v dnešní době by byla pokud by volby do sněmovny byly za půl roku ale bude to trvat 3dlouhé roky. Nemám jinou demokratickou možnost jak se k politice vyslovit než tyto volby. Tak jich tedy využiji.

   • kejko, opravdu je současná situace stejná, jako za vlády jedné strany? Opravdu přicházejí pokyny shora? Poučení z krizového vývoje? Kdo nesouhlasí je vyloučen, zostuzen, znemožněn on i jeho rodina? … Je mi opravdu líto, že mnozí i zde ustrnuli na bývalých … Nebo …

    • Dano, současná doba připomíná začátek normalizace. Zkuste jako veřejně činná osoba říct něco proti buzerantům, černochům, změně pohlaví… Zkuste říct něco kladného o Rusech. Cenzura jede na plné obrátky. Udavači jsou na koni a hýbou státem. Mašíblové nám říkají co máme jíst, jak se přesouvat z místa na místo, co číst, na co se dívat…
     Připadám si zase mlád

    • Vysvětlení se vztahovalo k nevyřčené otázce zda v lokálních volbách lze zohlednit i stranické hledisko nebo volit pouze “osobnostně” – viz sekta. Vždy jsem nad tím přemýšlel. A teď když Vám odpovídám zjišťuji, že jsem tak vždy volil. Nikdy bych v předchozích letech i nyní nemohl volit komunistu. Opravdu nikdy i kdyby to byl nevím jaký zlatý stříbrný. Co se stalo s ODS, že se pro mně stala nevolitelnou jsou její kroky směrem k vámi popisovanému – Stříž, zavření webů, novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání 231/2001 a její samoregulační orgán …..
     Nepřipomíná vám to něco (viz. poučení) – samoregulačním orgánem je právnická osoba založená v souladu s právním řádem České republiky, jejímž prostřednictvím provozovatelé vysílání, …. sobě a ve svém zájmu samoregulací kultivují služby, které poskytují, do podoby příznivé pro jejich další rozvoj

 11. Nickname
  Vy to daleko nedotáhnete. Nejen že se nekřížkujete nýbrž to na sebe ještě napráskáte. Nemáte k sobě úctu? Něco se Vám na Vás nelíbí? Kam to povede? Ještě se začnete na veřejnosti bičovat a krví svinit chodník.

 12. Těchhle úvah se nezúčastním.
  Život mi před mnoha lety zachránil vojenský chirurg – komunista. Neoblíbený mezi kolegy – ale skvělý odborník. A spousta dalších komunistů, kterou jsem viděl zblízka konat konala dobro. Pro nestraníky , antikomunisty a vůbec. To neznamená, že bych jakkoliv adoroval nebo omlouval KSČ.
  To jenom znamená, že člověk a strana často není totéž.

  • Rozumím. Komunistovi nohu nepodrazím, neplivnu mu do kafe a když upadne tak mu pomůžu vstát. Ale proč bych ho volil? Jejich ideologie třídního boje mi nic dobrého v životě nepřinesla. Myslím, že ta čára vede trošku jinak, jak to vám zatím nedokážu říct.

 13. Dobrý večer,

  no, tak jsem ty volby taky nějak zmákla…. Po té, co jsem absovolala exkursi na stavbu, z které jsme se měli vrátit do tří a přijeli jsme v pět, kdy jsem konstatovala, že ve svém věku bych měla sedět doma štrykovat ponožky a ne balancovat na nějakém trámu v krovu ve výšce na klenbou a šplhat po lešení.

  Nevolila jsem podle toho, kdo je členem jaké strany, volila jsem spolek, který zřejmě pochopil, o čem jsou komunální volby a prezentoval se letákem do schránky s výčtem konkrétních problémů, které chce řešit v rámci obvodu.

  Na magistrát jsem se vybodla, kterej ksicht z bilboardu tam bude, je mi vcelku jedno. Šabatová nebo Hřib nebo jinej panák… Že by někdo ten magistrát odbyrokratizoval, to se dá stěží očekávat…

 14. Sakra, chtěl jsem to dát semka.
  Dano, současná doba připomíná začátek normalizace. Zkuste jako veřejně činná osoba říct něco proti buzerantům, černochům, změně pohlaví… Zkuste říct něco kladného o Rusech. Cenzura jede na plné obrátky. Udavači jsou na koni a hýbou státem. Mašíblové nám říkají co máme jíst, jak se přesouvat z místa na místo, co číst, na co se dívat…
  Připadám si zase mlád

 15. Pro jistotu zopakuji,
  u nás volíme obecně (2 kandidátky, na jedné již osvědčení pracovníci, navíc skutečně nezávislí a nestraníci vs. ODS, kterážto je vidět tak akorát před volbami), i senátně – tam skutečně 5k ne.

 16. Skimici: já jsem takový divný politik. Ajťák. 🙂 Ego by bylo potěšeno, kdybych dolezl do zastupitelstva, ale prakticky to je jen žrout času a jednou nohou v kriminále.
  K normalizaci: Tu zde zažíváme 10 let. Zákazy, odmítání pronajmutí sálu atd. Ale nemůže za to jenom řepkový baron a jeho podržtašky. Předtím se vesele rozkrádaly dotace, tak kdo nebyl mezi těmi, “kdo spolu mluví”, skončil. Ale nestěžuji si. “Rozhodl se budovat kariéru v jiném oboru”. Region dotace zničily. Profikorupční hnutí to jen dorazilo. Jinde to můžete mít jiné.

 17. Fízly utržené ze řetězu tu máme minimálně od Grosse, Paroubka. Nejdříve proti skinům, pak proti technu, pak proti anarchistům. Vykonstruované procesy, nedotknutelní fízlové a prokurátoři. Teď si smlsnou na dalších. Stát je organizované násilí. Chcete vysoké zdanění chudých, chcete silnou policii, silný stát. Dostanete, co si přejete.
  Myslím, že byly nejenom procesy proti znalcům, kteří si dovolili sepsat posudky proti vůli a pocitům fízlů. I některá soudkyně si odskákala, že nešla na ruku prokurátorovi. (Jestli mě paměť neplete)
  Neexistuje “centrální řízení” “organizovaná zločinecká skupina”. Jen každý ví, za kým má s čím jít a jak to má vyjít.
  Podobně s dnešním bojem proti “extremismu”. Chycen může být každý, kdo je považován za slabého a na koho se fízlové – často náhodně – zaměří.

 18. Já to mám jednoduché, kdo kandiduje za nějakou stranu za ní kandiduje proto, že s její politikou souhlasí a podporuje ji.

  Proto jsem v místních volbách nevolil komunisty, ač jejich místní program mi přišel rozumný a jejich kandidát na starostu dobrý.

  A proto nebudu volit ani místní ODS a TOP.

 19. Tyhle komunálky jsou zvláštní v tom, že můžou odstřelit zoufalce, kteří momentálně vládnou. Pokud vyschnou komunální penězovody, místní satrapové se proti vedení vzbouří. Jiná šance na prosté přežití pro PČV není.
  Takže jsem šel k volbám s tím, že budu volit kohokoliv, kdo nemá nic společného s 5K.
  Měl jsem to ulehčeno – mně sympatické strany jsou u nás v koalici.

 20. Dobré zas ráno… Tak za chvíli sedám za volant a jedu do bydliště volit. A mám jasno koho. Stejně, jako mám jasno, koho ani náhodou.
  Takže asi tak.

 21. Měli jsme tu různé TV normy.
  Třeba 4k nebo 8k. Nevím, co vlastně dobrého přinesly. Filmy nejsou o nic lepší než když byly v normě HD nebo FHD. Spíš naopak. [;>))

 22. Odpovědnost….
  Tak jako v politické straně.
  Tak k i občan “demokratického a právního státu” se nemá co vymlouvat, že například to není on kdo vede válku. Že ne on, nýbrž armáda, že on je civilistou chráněným dohodami, lejstry.
  Ne. Občan “demokratického právního státu” je suverénem. Jako suverén je legitimním cílem bez ohledu na to, že na sobě nemá uniformu. Bez výjimky. Nikdo takový není mučen být občanem toho státu. Jestliže jím je, jejím proto, že s tím jsou spojeny nějaké výhody. Jenže pak musí přijmout i veškeré nevýhody.

 23. Dobré ráno,

  ježíši, schumi, i Ty?
  A jak bysis představoval ten proces “nebýt občanem” nějakého státu

  Že jako přijde občan nějakého státu na ouřad a řekne, že už nechce být občanem a oni mu řeknou ” jistě, pane, jak si přejete, taky máte katalog a račte si vybrat, kde byste chtěl být občanem”?

  Ostatně se nezdá se mi, že by na Rusy, co by se rozhodli nebýt občany ruského státu, čekali jinde s otevřenou náručí.

  KOlektivní vina a kolektivní odpovědnost, to už tu bylo. Vícekrát. Ale nikdy to k ničemu dobrému nevedlo.

  • Jistěže to není snadné. Tak jako samo žití není snadné.
   S “občanstvím”, státní příslušností, jsou spojeny nějaké transakční náklady. Být příslušníkem nějakého státu má nějaké výhody, nějaké náklady. Přestat jím být má nějaké výhody a nějaké náklady.
   Každý člověk je poměřuje a podle toho jedná. Zůstane-li příslušníkem státu, je to proto, že výhody toho považuje za vyšší než transakční náklady aby jim nebyl. Že být jím je méně nevýhodné než jím nebýt. Toto platí tak jako universálně pro veškeré lidské jednání. Ve veškerých případech. Bez výjimky.

 24. Přeji krásný slunný a spokojený den hned po probuzení.
  To samozřejmě nepřeji 5K Politbyru a doufám, že večer po sčítání hlasů sklidí co zasili.

 25. 2 skimic – mám neodbytný dojem, že polibdíra si zatím z toho nic nedělá… Ono jim to zatím nedochází… Oni zatím přesvědčili sami sebe o své vyjímečnosti, tak bude chvilku trvat, než zjistí, že jsou vyjímečně tam, kde jsou…
  Já to mám podobně jako zločinec – kandiduješ za ně? Ergo je podporuješ a souhlasíš s nimi. A jen dodám, že signalista byl na tom jejich sjezdu zvolen jednomyslně. Nenašel se jediný, kdo by byl proti němu. Takže teď se můžou jen ptát, kdo zavinil, že sám náčelník dával tak zvrácené rozkazy. Včetně legalizace casus belli!

 26. Dobré ráno.
  TOP09 má letos velmi úspěšnou kampaň. Hlas v senátních volbách jim dal i Tomio Okamura.
  Větší problém. Přišla tchýně. Stáhnul jsem se do trucovny.

 27. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/energie-minimalni-teplota-na-pracovisti-snizeni-zpravy
  “Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v reakci na energetickou krizi snížení minimálních povolených teplot v pracovním prostředí. Například pro řidiče, dělníky na montážních linkách nebo pokladní by měla teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách by měla klesnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů, stojí v návrhu, který projedná vláda.”
  Ohromující argument, který dosud nezazněl, dodal ministr Válek. Podle něho “se doporučené teploty dlouho neměnily, nereflektují tak třeba globální oteplování”.

  • Jeden starší elektrikář (původem ze Stasisu): Chlapi, na co nadáváte? Máte tu teplo, neprší na vás, v blátě nestojíte, v zimě haly vyhřívají… Někdy nekomfortně, ale nesrovnatelné s černým řemeslem dříve.

   • Mě pobavilo, jak vláda počítá s tím, že jim v tom průšvihu s energiemi pomůže GO. Akorát nevím, jestli ty tabulkové hodnoty jsou netto nebo už brutto.

   • Úředníci nemyslí. Úředníci konají. Podnik začal šetřit už při stavbě nové haly před 8 lety (LEAD Platinum). Stejně jsme stáhli termostaty o 1°C.
    Ve starší hale něco protopíme. Největší spotřebu má kompresor. Tam teoreticky můžeme šetřit, ale vedení vzduchu jsme vyměnili před 5 lety. Více se zavírají vrata, trochu se sníží teplota vody. Příští rok možná budeme topit tepelnými čerpadly, ale raději to 10x přepočítáme.
    Jiná hala, jiná doba, jiný podnik… spouštíme výrobu, zatím bez zapojených vstřikolisů. Za prosinec účet za teplo 1.000.000 Kč Mrmlám si: to se ti ty úspory při běžícím projektu vyplatily, řediteli.

   • V Německu jsou dodnes podniky, které topí topným olejem. Ukazuje se, že jde o relativně levné a ekologické řešení. Oblíbené v osmdesátých letech.

 28. Komunisti k padesátým létům… z diskuze před 20+ lety: Co ty můžeš vědět o komunismu! Já stál dvakrát před stranickou kárnou komisí!
  Pravda, kdyby neprošel, čekal by ho minimálně Jáchymov, spíše však provaz.
  Utekl hrobníkovi z lopaty, když ho polský četník odchytil kousek od hranic se SSSR, když tam chtěl za krize přeběhnout. V Rusku by ho čekala kulka nebo Sibiř. Mladej, blbej. Asi to máme v genech.

 29. Anno, ten argument je super. Protože je globální ochlazování, budou lidi pracovat ve větší zimě.

  • Z diskuse, naprosto dokonalé…

   Europoslanec k elektrikáři: “Když vám vadí Ohmův zákon, předložte nám ho do parlamentu a my ho zrušíme!”

 30. U všech zákonů a podzákonných norem: Qui bono? Kdo na tom vydělá?
  Jaký úřad vznikne? Jací výrobci budou “preferovaní”? Lejstro od kterého “cechu”, “komory”, či “agentury” budeme potřebovat? Kam potečou dotace?
  Starat se o zbytek je nesmysl.

 31. nickname
  jen pro pořádek: LEED Platinum, ne LEAD
  Ačkoliv, možná že jste ve víru kampaně Snižte daně chudým vymyslil vlastní certifikaci.

  • Díky, díky. Pomalu plánujeme další halu.
   Z domácího bojiště: za minulé krize jsme levně sehnali trojskla. Dodnes si nemůžu vynachválit investice cca 700Kč na okno navíc. Žádné mlžení.

 32. Mno, hotovo a dle dostupných informací mohu mít čisté svědomí. Nevolil jsem nikoho ze zmrdů. Takže i spolužačka Alenka – ač jinak docela rozumná – má smůlu. Viz zločinec…

 33. Střípky z mobilizace: odvádějí slepé, hluché. Povolávací rozkazy roznášejí ve 3:00 ráno. Kdo dostal mosinku bez shnilé pažby, může se radovat. Vypadá to jako historická rekonstrukce – přehrání bitvy. Historická rekonstrukce Švejka.
  Jako velitel T62: poslali nás do bitvy. Jeden tank pořádně nejede, druhý nestřílí. My jsme vyfasovali ten, co nestřílí.

  • Můj ukrošský klient v Kyjevě ho obdržel v pět ráno (říkala jeho kolegyně). Takhle chodívalo zatýkat Gestapo či STB.
   Lipavský nechce poskytovat ochranu rusákům, prchajícím před krvavým Putinem. Německo to vidí jinak.

   Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) prohlásil, že Česká republika nebude přijímat ruské uprchlíky, kteří se snaží uniknout před mobilizačním rozkazem. Podobné stanovisko zaujaly i pobaltské země. Naopak Německo ruské odpůrce mobilizace rádo přivítá.
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecko-chce-prijimat-uprchle-ruske-brance-Lipavsky-to-odmitl-715350

   • Čím více bude na frontě ruských vojáků, tím dřív válka do posledního Ukrajince skončí. Lipavský je zrádce Ukrajiny.

    • Ano. Lipavský by jako půlroční řiditel Evropy měl zorganizovat summit, který by přijal Evropský zákon o vracení ukrajinských dezertérů. Tedy těch, kteří podléhají branné povinnosti a přitom zbaběle prchli do zahraničí.
     Ani jednoho ukrajinského dezertéra na Evropské půdě!
     Tedy, pokud chce panu Zelenskému nějak smysluplně pomoci. Chovat se jako teta. Co měla, už poslala. Coneměla, slíbila.

    • Evropský zákon o vojenské pomoci Ukrajině.
     Dobrý návrh. Ukrajině nabídnout i bývalé občany RF, kteří žádají v EU o azyl/vízum. Ochota pomoci Ukrajině by měla vliv na udělení víza/azylu.

     • Bývalé občany RF? Jako že by Putin pro ně udělal cizineckou legii? Kontraktory?

     • To asi nepůjde. Když jsou občany jiného státu, vystavovali by se stíhání za službu v zahraničním vojsku. A to dopadá vždy nedobře. Viz Rakousko-Uherští uprchlíci v Rusku. Vzali do ruky flintu a co je z toho dodnes za neštěstí. Například Fiala ve Strakovce. Hřib na pražském trůně.
      To by se za Rakouska nestalo.

   • Ano. “Nas mnógo”. Teoreticky. Jedna mosinka pro tři brance. Jeden útočí, padne za vlast, druhý vezme zbraň a běží dál. Dojdou náboje, zastřelí ho. Třetí vezme zbraň a s nasazeným bodákem běží do nepřátelských zákopů.

 34. K mobilizaci: zatím jsou k dispozici především “úsměvné” fotky ožralých bezzubců. Excesy – pro vojáky nemají ani Kalašnikova. Nepochybuji, že stejně jsou vykreslováni Ukrajinci.
  Vojensky: použitelní pro případnou vánoční ofenzívu. Pokud do té doby vyřeší zásobování, dostatek zbraní. Do té doby budou pro armádu přítěží. Přítěží budou i pro civilní obyvatelstvo v příhraničních oblastech (Belgorod). Kdyby mobilizované vojáky ubytovali v Moskvě, byla by to kopie roku 1917.
  Kdo přijde po revoluci? Bude to lepší nebo horší? Kdo bude mít motivaci udržet Ruskou federaci pohromadě? Vůbec netuším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.