BFPT – 2014

Vážení přátelé,

čas pokročil a blíží se podzim. Takže již jako tradičně připravuji na první říjnový weekend, tj

4. – 5. října 2014

TRADIČNÍ SETKÁNÍ NAD PRASETEM

které bude opět zde, u mě,  s ubytováním v Alpské růži, případně u Candrů. Prase je objednáno, počasí také, i noclehy jsou zamluveny. Takže si to zaneste do kalendáře a hlašte se…

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Šumavák. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 399 komentářů u „BFPT – 2014

 1. A v kontextu události v Iráku a Libyi a provàzanosti iráckých a syrských “povstalců” může o jiném než iráckém scénáři v Sýrii uvažovat skutečně jenom …někdo z jiného vesmíru ?

 2. Dobré dopoledne,

  quivis, já tu smíchovskou vodu piju taky a přitom patřím ke zdejším podezřelým z uctívání a obdivu Putina.

  Co takhle přehodit na to, co kdo vaříte v tom vedru k nedělnímu obědu?
  Nadáváním na Putina a Obamu a spekulacemi na téma, že kdyby ryby seděly na stromě, nemusely by být v rybníku, asi tu válku stejně nevyhrajeme.

 3. 1332 – Inu, cožpak o to, Dano… Tuhle jsem byl na oslavách výročí založení jednoho městyse, a mírnou většinu celého dosti obsáhlého programu tam také vytvořili dobrovolní hasiči. Jistě není nic originálního napsat, že mají několik atributů – již prokázanou užitečnost, potenciální budoucí užitečnost, kontakt s technikou, trošku dobrodružství, nějakou tu parádu –, kterými si zachovávají atraktivitu pro určitý typ dobrovolníků, doposud nepříliš zasažených neblahým působením dnešního sociálního státu: Asi holt dobrovolným hasičem bude spíše traktorista nebo řidič autobusu než úředník, cyklistický aktivista či bezdomovec (ačkoliv jde o pouhou měkkou korelaci, principiálně vyloučené to bezpochyby není). Pravděpodobně zde jest určité oživení slávy dobrovolného hasičstva oproti stavu před dejme tomu 40 lety, ale tam, kde bývala před 80 či 100 lety, dnes zatím není a nejspíš už nebude; možná i proto, že oheň tehdy mohl napáchat relativně větší škodu než dnes.

  Jenže se obávám, že než se podaří stát znovuvybudovat zdola, pěkně od dobrovolných hasičů, ještě to pár generací potrvá. A nejen to, stávající režim i stávající erár se tomu budou docela dost bránit: zarputile, zuřivě, zákeřně, a potažmo i poměrně úspěšně. Jinak tedy – a tohle prosím není tak zcela odbočka – to v té obci jindy bývá poněkud ospalejší. A, jak to jen říci, též takové depresivnější, ač to není ani přibližně správné slovo. Kupříkladu před napsáním tohohle příspěvku jsem letmo nahlédl na její oficiální stránky…: No vida, exekuce: Dům a zahrada, pro nezaplacení poplatku asi 2000 Kč České televizi…

  Ovšem, abych se dostal k jádru věci, zdejší (a nejen zdejší, namátkou třeba http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-62609370-ruska-invaze-na-ukrajinu-je-realna na víceméně opačném názorovém pólu) debata mi bohužel připadá skličující; krajně skličující. Nejenže vskutku vyvolává převelice sugestivní dojem, že vše je na nic; sama je na nic též. Ukrajinská krize už tu je asi 3/4 roku, a pořád se ze všech těch diskusí – stále fantastičtějších a stále fanatičtějších, řekl bych – nevynořuje nikde nic, co by jakkoliv odráželo český zájem. Totéž jsem ostatně psal už před hezkou dobou, a nepozoruji sebemenší obrat k lepšímu.

  Zatímco zvednu-li se od PC… Kdybych žil před 50 lety v Americe a měl to štěstí, třeba bych pracoval na projektu Apollo a nijak příliš se neošklíbal, že je vlastně státní; kdybych tam byl před 40 a snad ještě i 30 lety, s příslušnou dávkou štěstí bych se snad pokoušel o nějakou garážovou firmu kolem počítačů. Když se dnes zvednu od PC, leda se pokouším sbírat střepy, střepy starého fungujícího přirozeného světa, a popřípadě přemýšlet, zda by se z nich nedalo něco poslepovat. (Paradox je, že dělám-li občas cosi možná trošku užitečnějšího, dělám to právě na tom PC, ovšem na vzdálenost pár stovek kilometrů.)

  Internetová debata posledních měsíců mi vskutku připadá, jako když se přes uličku mezi železnými postelemi hádají nemohoucí důchodci kdesi ve starobinci, zda je horší mrtvička či infarkt, zápal plic či diabetické nohy; na cokoliv z toho stejně mohou jen pasivně čekat, a i kdyby si mohli vybrat, co přijde jako první, výsledek vždy bude zhruba týž. Nevidím nižádný smysl zvažovat, zda je horší Putin či Obama, EU či islám, přistěhovalci ze subsaharské Afriky nebo import z Číny… Chyba není tam v dálavách, chyba je tady. Mohu si myslet, že se spraví sama od sebe? Mohu k její nápravě přispět sám? A nemohu-li, mohu dělat něco, co si přes to vše zachovává smysl?

 4. Zpátečníku, to je hroznej defétismus!
  Ano, píšu s pozice částečně již nemohoucí důchodkyně! No a co? Mám lehnout a chcípnout někde v koutě na prochcaný madraci, vzpomínajíc na ulétlé mládí a “bezpečný” svět tenkrát?
  Kulový! A s přehazovačkou!

  Svět nikdy nebyl bezpečné místo! Ani tenkrát ne, jen jsme o tom tolik nevěděli! A Karibská krize byl docela slušnej mazec, vzpomínáte? Kdyby už tankrát byl internet, tak bychom se patrně sakra divili!
  Že to stojí za houby a bude trvat několik generací, než se to vylepší? No vždycky to tak bylo! A mám se kvůli tomu po…?

  Já jsem tady a teď a chci vědět, protože pořád ještě koukám dopředu! A nejsem sama koho zajímá, jestli z toho bude ta sakra válka nebo ne, protože je to zatraceně na hraně!
  Pravda, já už toho moc nevybojuju, ani ostatní tady, ale když se neozveme, tak si ti papaláši budou tuplem dělat, co chtěj!

  Jestliže chci rozhodovat o svém osudu, pak musím vědět! A nejen to, jestli houska je za 2,50 a cukr za 20! A na rozdíl od vás si myslím, že mezi EU a islámem je zatra rozdíl. A nejen já. Já nás tady víc a zas já, s prominutím, nechápu, proč bychom se o tom nemohli bavit, když chceme!

  Znáte, jak dvě žáby spadly do bandasky s mlíkem?
  Jedna se okamžitě utopila a druhá kopala tak dlouho kolem sebe, až dřepěla na hroudě másla!
  HOWGH!

 5. No, tak to bylo hodně kvalitní mlíko, když z něj žába vydupala takovou hroudu másla, že nakonec seděla na hroudě a neplavala v podmáslí 😀

  Myslím, že realita je taková, že by dřív žábě došly síly a utonula v mlíce, kde by napovrchu plavalo semotamo pár kousků másla.

 6. maYdo, ono je to taky dost staré přísloví. Jo to ještě bejvalo mlíko!!! 😀 😀
  I ty, Brute… ech maYdo?

 7. Jinak, k gtomu budování státu přes dobrovolné hasiče ”

  Dobrovolní hasiči byli jedním ze spolků, vedle svazu zahrádkářů a svazu chovatelů , které tu fungovaly za bolševika a ti hasiči ještě před bolševikem v podstatě podle pricipu , jak by spolky fungovat měly. Akorát Havlovi a spol. se chovatelé králíků a pořadatelé tanečních zábav pro “všeholid” jaksi nezdály pražským intelektuálům dostatečně nóbl. Proto mleli o nutnosti obnovy občanské společnosti a její základy přitom měli přímo před nosem.
  Takže stát místo na základě těchto spolků začali budovat na písku vznešených intelektuálních keců o občanské společnosti.
  Výsledkem je, že tu funguje mimoběžně “občanskž společnost” zdola, která kašle na intelektuální řeči a dělá si svoje tancovačky, hasičská cvičení a jiní alotrie a stát, který je odtržený od reality každodenního života a svých občanů.
  jednoho dne se stát na takových základech nejspíš zhroutí, pokud nebude včas rozebrán.

  Spolkům dobrovolných hasičů to může být vcelku jedno. A zahrádkářům a chovatelům taky . Přežili bolševika, přežijou i tohle. Hasiči budou hasit a zakrádláži a králíkáři budou měnit králíky za zrní, když to jinak nrepůjde.

  No a v odkazu je dokumentace jednoho z alotrií dobrovolných hasičů v mé rodné obci

  Soutěž řezbářů s motorovou pilou . Kdo chce může se pokochat nebo i inspirovat.
  kdo nechce může dál meditovat, co by kdyby, kdyby ryby…aj, čí to tárám, coby , kdyby Obama s Putinem….

  http://maydaa.rajce.idnes.cz/rezbari-2014#

 8. (1348) Mně se s tím opomněl svěřit. Nepleteš si ho v zápalu boje třeba s Katařany?
  (1354) Částečně bych to přičítal věku, také na mne občas leze podobný pocit. Naštěstí jen občas.

 9. To ještě bejvalo mléko, rputi, ale ani z toho se máslo neutlouklo.
  Máslo se utluče jen z husté smetany, která se dnes odstřeďuje a dříve se sbírala z povrchu mlíka.

 10. Ale jinak s Vámi, rputi, souhlasím. Svět nebyl nikdy bezpečné místo. I běžný život byl plný rizik a nástrah, vezměte si třeba úmrtnost na choroby dnes takřka banální nebo prakticky vyhlazené očkováním, úmrtnost při porodech, kolik dětí se v rodině dožilo dospělosti….

 11. Ne, a nesnáším, když to děláímůj syn, který když už vtp púochopí, cítí neodolatelnou potřebu vysvětlit, v čem je ten fór 🙂

  Ale poklábosit o výrobě másla by byla příjemná změna tématu, ne? 🙂

 12. 2 rpuť – jo, to takhle byly 2 žabičky… Chytrá žabička a blbá žabička. A najednou obě spadly do kýble s něčím bílým. Ta blbá žabička se hned utopila, zatímo ta chytrá si vzpomněla na tu pohádku o hroudě másla. A tak kopala a kopala, až za pár hodin chcípla totálním vyčerpáním… Ono to bílý sice bylo mlíko, ale vápenné.
  Ergo, i pohádky mají své podmínky platnosti.
  2 zpátečník – dovolím si poradit protilék: Tvoje dobrá nálada a pohoda asi nevyřeší všechny Tvoje problémy, ale určitě nasere tolik lidí kolem Tebe, že rozhodně stojí za to, si ji udržet.
  Naopak – Tvoje deprese spoustu lidí akorát potěší – opravdu jim chceš udělat tu radost?

 13. PeSi, u Pilarky to není na závadu. Kdyby nebyla blbá jak troky, třeba by se rozhodla věnovat se něčemu serioznějšímu než zpěvu.

 14. Já si s ní nechci povídat o ničem… Já jen měl tu smůlu,že jsem tehdá slyšel něco, jako pokus o seriózní rozhovor. A hrůza dostala nový rozměr. Strašná blbaňa…

 15. Mno, PeSi, jak vás tak z maYdou čtu, tak mám dojem, že pokud už člověk spadne do mlíka, tak se má radši honem utopit, aby to už měl z krku! Co kdyby to mlíko bylo odstředěný a trvanlivý – strašná smrt! 😀 😀

 16. Já se jen domnívám, rputi, že staré moudrosti předků mají být postavení na fungujících základech. Ale tu historku s žábami, mám dojem, stvořil nějaký spisovatel a v tom případě by měla k moudrosti pžedků dosti daleko. A taky mám dojem, že tam byla řeč o smetaně.

  Stran Pilarky doporučuju poslouchat zpěv a ne seriozní rozhovory. Každej nemůže být duševní gigant. Každej taky neumí zpívat jako Pilarka. Šťastná to žena, že aspoň jedno jí bylo dáno. “Seriozní rozhovory” dávají i lidé, kterým nebylo dáno ani jedno.

 17. MaYdo, já vás s PeSem asi budu muset zabít, jinak se mi od těch odborně technologických témat neodlepíte! 😀 😀

 18. Šumaváku, to by měl vědět Jirka!
  Jak vždycky říká, v rodině jsou na ty tradice a jak příjmí svědčí , byl pradědeček za Mařky Terezky mlíkařem, tudíž odborník.

 19. No, rputi, neříkejte, že to není osvěžení v suchopáru nikam nevedoucí debaty na téma, kdo má tu lepší pravdu. 😀

  občas koupím biomlíko, kde se navrch usadí smetana, toho másla by z takovýho mlíka byla tak jedna – dvě lžíce z litru. V tom zbytku by se s přehledem utopila i poměrně velká žába 😀

 20. k výrobě másla nemám nic. Snad proto, protože jich už několik desítek tun opustilo naše brány, hezky zabalené, některé solené, některé s bylinkama, některé se zakysanou smetanou…..s česnekem …. ale jak říkám, technologii výroby nechám povolanějším, co to znají úplně přesně…

  Jen mne zaujalo to s těma arabama, jak to všechno dělaj z důvodu nějakého přebytku testosteronu. Možná by stálo za to, shazovat, jako humanitární pomoc, nezadané rozvedené ženy, které jsou zhrzené a zanevřelé, kterým se nedostává spravedlivé pozornosti, rozuměj tedy, že ani kolo nebylo dlouho opřeno, či že prostě a jen jsou příliš chytré a zklamané muži, kterým jde jen o jedno…. z letadel, na těch přepravních deskách, jak se přepravují tanky i s osádkou. Já si myslím, že by to nakonec šlo. Přeci jen, oni by mohli konečně spasit svět a válčení by bylo minulostí. Žižkovské ženy dříve dělali živé obrazy a dnes holt “žižkovské ženy”, mohou být muži činu…. něco jako antitestosteronové komando ..jen tedy nevím ještě jaké výložky by měli jejich uniformy… 😀

 21. Jasně , že máslo plave, na to netřeba Jirky, stačí trocha fyziky.
  Máslo je mléčný tuk a ten je lehčí než voda.
  Ostatně ještě pamatuju doby, kdy jsme v takových dnech jako dnes neměli lednici a máslo se uchovávalo v nádobě, potopené do studené vody. Muselo se nejdřív přilepit ke dnu a pak teprv zalít, jinak plavalo.

  Pro ty, kdo jsou tak civilizovaní, že lednici měli odjakživa pak připomínám, že jistě někdy rozpouštěli máslo v mlíce třeba do těsta.

 22. Jiřiku, bezva nápad, co vím, tak když ISIL dobude území, tak první rozkaz, který vydá – všechny dcery sem!
  Začít bychom mohli paní baronkou, od nás taková, co má to hanbatý jméno po tom otci proletářských ideí, by se taky hodila … jejda, kdyby přes sebe hodily lajntuch, tak by se ani nepoznalo a třeba by nějakej mudžáhedín vzal zavděk… 😀

 23. Jiří, já jsem z mlíkařský rodiny 😀

  A kdyby nebylo bolševika, patrně bych byla čtvrtá generace mlíkařek v rodě. Já sice žádné odborné vzdělání nemám, ale ještě moje máti ano a stihla se tím nějaký čas zabývat. A občas se o tom, jak se dělalo máslo, doma mluvilo.

  Máslo s kysanou smetanou – máslo se běžně vyrábí, pokud vím, z kysané smetany. To tam přidáváte nějakou navíc?

  Jinak návodů na výrobu domácho másla je plnej internet….

 24. ” “žižkovské ženy”, mohou být muži činu…. něco jako antitestosteronové komando .”

  jirko, tolik zlého ti snad ti arabáci přece jen neprovedli,a bys byl na ně tak krutej…..

 25. Média objevila nové trpící oběti ISIL.
  http://zpravy.idnes.cz/nalety-usa-na-islamsky-stat-v-iraku-vyvrazdovani-jezidu-pke-/zahranicni.aspx?c=A140810_073448_zahranicni_hv#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6
  Přitom není problém vygooglovat, jak se chovají jezídi. Jsou to stejní magoři jako ISIL, akorát konkurenční magoři …
  A pak se to všechno sejde v Německu.
  http://www.thelocal.de/20140807/echoes-of-iraq-conflict-on-streets-of-herford-yezidi-islamic-state

 26. OT- Bohouši, prý dnes bude nějaký superúplněk. ZAjisté o tom víš něco více. Srpen je vůbec měsíc, kdy se tam nahoře nabízí všelijaká podívaná….

 27. tak gugluju jak vzteklá a nějak mi ti yezidi nepřipadají moc agresivní, spíš dostávají už roky dost na budku…ale ok, hodit je do jednoho pytle s vraždícími maniaky je taky způsob, jak se vyrovnat s genocidou, která se neodehrává zrovna vedle v bytě.

 28. Tak zírám, co za fťáka se to vylíhlo na Britských listech, že je to hlásnej trouba Kyjeva takového kalibru, že lze říci jen něco ve smyslu: “Tak nám tu ještě chyběl!”
  Tož jsem se trochu pídila, abych zjistila, že: “Mgr. Karel Dolejší
  vystudoval sociologii a filozofii v Brně, od roku 1990 se postupně angažoval v Levé alternativě, Hnutí Duha a Nezávislém sociálně ekologickém hnutí, spolupracovník brněnské pobočky Hnutí Duha, pak aktivista Amnesty International, posléze expert “na volné noze”, mluvčí Greenpeace ČR, poté do dubna 2009 editor Ekolistu; v současnosti redaktor Britských listů.”

  Takže potěš koště!

  …Tvrzení ruské propagandy, že úřady v Kyjevě se snaží obyvatelstvo na východě vyhubit a brání tomu, aby mu byla poskytována humanitární pomoc, je účelovou lží. Uvádí to bývalý levicový a ekologický aktivista Karel Dolejší na serveru Britské listy. Dolejší se odvolává na tvrzení kyjevských úřadů, podle nichž se jim 8. srpna podařilo zastavit ruskou kolonu, která pod záminkou humanitární pomoci měla v úmyslu přivést oficiální ruská vojska na východ Ukrajiny…
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kyjev-pry-zastavil-humanitarni-konvoj-kryjici-ruske-vojsko-Britske-listy-krici-330242

 29. Jsou to stejní magoři jako všichni kolem nich-konvertovat směrem k nim ani od nich nejde, v roce 2007 byli třeba mediálně dost populární, když ukamenovali dívku, která chtěla utéct s muslimem a výsledkem férovek jezídů s muslimy byly stovky mrtvých.
  Nevím, proč bychom měli řešit, že muslimové orientace A nemají rádi muslimy orientace B nebo skoromuslimy orientace C a měřit, kdy je to ještě běžné škádlení a když už genocida.
  Iráckým křesťanům je věnován zlomek pozornosti, stejně tak třeba Arménům v Karabachu.

 30. Šimone, to není středně těžký, to je jasný jak ten dnešní superúplněk 🙂
  To bylo jen takový lehký zaprovokování s tím Sadámem 🙂 B (arack) je samozřejmě správně.

  Nicméně pokud jsem se nezmýlila, tak to pivo beru 🙂
  Po nějaký šakalí přednášce, jo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *